| u LH'Ipe?l.- Sacrauz.Pars lli. Gaþ.W.Seäï.W- De obloatione &&* q,jlic'iaC:anfE/]ärii; 44t

if

.de qüo,.po&&a interr;)gandum fit digitum illum

fzepe mulieres viris petentibus debitum negant ,

i.

pro tali. peceato defignatum claudat , vel aliter

ídque nifi interrogentur, ((fed certé plerümque

1 d

notet, ita tamen , ut nemo alius notet. . Inter-

ità remote & generaliter, nam fpecifice interro-

; DA

düm tàmen expedietnumerum peccati , vel cir-

gare fzpé offenfivum eft honeftis Matronis )

2

cumftantiam, praefertim in materia turpi, ftatim

non facilé confitentur:ut etiamobfervat Layman

1j

breviter interrogare , ne (ait prudenter Henri-

cit. c.33. .8.. G itainfimilibusque praxisdo»

du

, quez apud Layman z.9.) Pocnitens peccata, quae

cebit.

Al

pr verecundia vix femel expreffit, debeat de-

U JESTIO IL

l

nuórepetere , de numero & circumftantia in-

i

m

terrogatus..— 2. INe fit /ndiferetum, v.g. inter-

Qual'ter (* de quibus tenetur Gonfaf-

rogando de iis, qua moraliter certum eft à cali

a

Jarins inffruere , & monere Pani-

]

períona non folere committi , vel ex quibus di-

textem ?

N

Ícat peccare Poenitens, vel de verecundia invere-

SUMMARIUM.

y

u

cundé , vel de numero nimis importune, fi ex

LT

794- Confelfarius tenetur fub maortali à

n

ij

confeffis probabiliter eftimari poffit, juxta dicta

re Peaitextem.

nfirueye 65 X"fmä!

ii

iuoloco. 3. Nefit euriofum interrogando de

Z9- L. Lalorantem ignarantid Sincibili in quacunqua

à

W

hon neceffarüs,vel impertinentibus, unde Sacer-

materzamortal.

796. II. Qudcunque ignorantid laborantem , que funt

UT

dotis exiftimatio , Sacramenti dignitas , Pceni-

de neceffitate medz ad falutem. — tc

tentis falus, vel profectus minuatur. Peffimé fa-

u

7- III.

Tgnorantem ea, qua [unt de neceffitate pracept?

a

€iunt Confeflarii curiosé inquirentes de aliorum

credenda 6 fGienda omni Ghrifiiano. 6$

di&tis & fa&tis,unde timoratas confcientias malis

P

Ifi

728 IV. Speczaliter indilpofitum difponere.

fufpicionibus, judiciis temerariis,detractionibus

EGULA GENERALIS: Confeffarius fub? 94

CUR

xevelationibus fecretorum illicitis. irretiunt in

t

gravi peccato obligatur Poenitentem inflru-

gravealiorum damnum. ' 4.. Cautiffimz maxi-

gt

ere-quoad intellectum , & monere efficaciter

mé, & paucz debent effe interrogationes in ma-

quoad voluntatem, de his omnibus ; qux ad hoc

ti

iA

is t

tería luxuriz, ut ad particulares modos, fpecies

Sacramentum validé & fructuose fufcipiendum

. & circumftantias non defcendat,ne vel multa in-

sutid

requiruntur, quando apparetignorantia velde-

terrogando doceat poenitentem, que anteigno-

fectus alicujus ex his in Poenitente.

Ratio eft

i t

rabat;sícque occafionem.Praibeat ulteriüs inve-

eadem, qua pracedentis. Ex hac generali Re-

us

ftigandi, confeffionem traducendi, &c. aut ei-

gula deducoaliquot quz

eptitt.

*

Iliones, & vclgt 1'pecia-

. demjvel fibimetexiftat caufa turpis tentationis ,

les Regulas.

N

ma hüifg

autfiltem fcandali occafionem prabeat Pocai-

, d

I. Penitentem r. Ignorantiá vincibili & mor-7 95'

tenti, ut fufpicetur Confeffarium harum rerum

frevam

taliter culpabililaborantem in quacunq; matería

curiosà inveftigatione oble&tari, aut in tali ma-

peccati mortalis , utpote ignorantem aliquid effie

a d

teria practicé bene verfatum effe,&c. etfi horum

ugadmw, :

peccatum mortale, quod everà eft, tenetur fem-

aliquid timeat;potiüs aliquid patiatur deefle in-

per infltruere & monere Confeffarius. Omnes.

T

, tegritati materiali confeffionis, petmittendo mi-

Ratio clara eft : quia talis ob obicem mortalis

js 0^

nus malum, ad evitandum majus. Perfonz ho-

ignorantiz, non eft difpofitus ad abfolutionis ef-

onuit [

neftae, fi in hacmateria cogitationes negent non

fe&ctum : contrà veró à Confeffario monitus, vek

" I,W

t

- eftopusprogredi ad opera ; rudiores áutem &

retractabit füuum peccatum ex ignorantia tali pa-

mbüs) H

tüílici cogitationes fzepé negare folent , cüm non

trari folitum, ut fic abfolutionem mereatur ; vel

h

4

19 ]

agnofcant,vel non advertant : facta veró vel ver-

etíi non retractet, caufam tamen intelliget, cur

! mcmmä

- bainhonefla interrogari fatentur,ut notat etiam

Confeffarius abfolutionem neget , eóque malo

Dï n*&ïw

Layman loce cit. .8. Quin multi rudes talesin-

perculfus & confcientie ftimulis aCus , poftea

fgn

terrogari de peccatis carnis , non apprehendunt

forté fe corriget,

2. lgnorantià veró invinci-

j

fl

P

»

etiam comprehendi

pollationes voluntarié pro-

curatas, ideo

bili & inculpabili laborantem, perfequidem or-

at

perfon fufpe&ta interrogari de-

dinariétenetur inftruere & monere Confeffarius

d

bent faltem generice : an nihil turpe commi-

a

tanquam Spiritualis Doctor & Medicus Poni-

at

ferint? etiam fecum ipfis? nam pudet eas de fe

tentis. Secundüm omnes. Ciim enim ejusmo-

«

uh

confiteri, fed de his examinate perfong edicere

dierror per fe malum quoddam fit,& plerumque

6« ml(.

audent,quamvis in hac re, utianteà dixi, magná

alia incommoda fecum trahat,& materiale etianx

[j

l

i

prudentii & cauteld opus fit. Deniqueuniverfa-

peccatum magnum fit inconveniens , magm's-

j

liter, quando Pcenitens confideratis circumftan-

[uj[lw

que damnis obnoxium,ideo eo liberari Poenitens

iil

I;

tiis examinandus videtur circa peccata, de qui-

debet, fi facilé poffit, & fru&tusfperetur, przci-

bus ipfe nullam mentionem fecit , confultum eft

é r

piente faltem lege charitatis, imó etiam juítitize,

L

«-« plerimque, ut priüs remotiores. & generaliores

1 EK

fi ex paftorali obligatione confeffiones audiastex:

uf

interrogationes fiant, utrüm nihil füperítitiofum

communi Layman s.9.

3. Peraccidensautem.

PD*

adhibuerit ? an nullum odium, vel inimicitiam

j

d

dh&

Confeflarius quandóque prudenter diffimulare

gerat? annullimalum vel injuriam intulerit? ni-

poteít, & debet, quando nimirüm pravidet in«-

j

hil alienum poffideat? &c. Conjuges, quàm re-

J

u

formationem aut nihil profuturam , aut etiam,

€é ftatum Matrimonialem fervent ? an pacifice?

j

9

nociturnam poenitenti,Peccata formalia vel fcan-

anu-or in juftis rebus obediat matito

,

- Qu

dala oritura , iqque iä duobus cafibus maxim&

.-P,;f.ns Ill S,ACR.A/M',

quamg

m

s

*

U

A427beþï;$;acram.Pars lil Cap.VL, Sedl, lV. De oäligat(one e» cfkio Confeffaril, -

^

h

quándo nimi

rüm Poenitens invincibiliter igno«

T. Feenitentem ignorämem*ga, äuäfüntn&-ygy ;

i

fat,matrimonium

Íuum effe invalidum:aut rem, -

ceffitate pretepti credenda & fcienda ab.omni

) u

quam bon

á

fide poffidet;effe alienam s & pravi-

Chriítiano: (funt autem haec: . 1. Articuli Sym«

d

det confe

1

Tarius etiam ii formatum , non tamen

boli, faltem eraffo modo quoad fübtlantiam. - 2.

l

/] Mb

dimiffutum,aut fine fcandalo; vel alio gravi in-

Oratio Dominica.3.PreceptaDecalogi.4.Sácra^

d

commodonon poffet dimittere Cónjugem , vel

menta faltem neceffaria, ut Baptifmus, Poeniten-

ieítitüere alienum.

Ratio indicatá eft : quia ex

tia, & Evchariftia ) tenetur Confeffarius: omni-

: il

M0

duobus mális minus eft eligendumiminus autem

nó inftruere quoad ea , qua funt neceffaria , ad

^ qiiis

malum eftpeccatum materiale; quàm peccata

fructuofam confeffionem & communienem , fi-. -

'qular

mortalía;fcandala publica &c.

4. Quódfita-

quidem abfolvere & ad communionem admit-

(ard

men ipfe Poenitens dubitet , aut confülat vel in-

tere velit, utpote quidrequitatur ex parte Poeni-

quan

terroget Confeffarium , omnino omnium €on-

' tentis ad Sacramentum Poenitentia , quid conti-

fenfüis tenetur aperire veritatem(quia tacere ef-

theatür & füfcipiatur in Sacramento Evchariftig, . .

adi

194«

fe approbare falfitatem ; falfum autem dicere in

Quoad alia inftrue,quantüm tempus& capacitas

forma

re prafertim tam gravi,nunquam licet)pruden-

Panitens permittitmodo fuprà diclo fupplen--

^ t

ter tàmen non plüs dicendo, quàm interrogetur:

do, irterro

2

o

ando, dolorem ignorantie , & pro-

z

tionn

"utfi interrozecPoenites, an Matrimonium poft

pofitum diífcendi exigendo modo füprà dicto. Et

votum callitatis contra&tum valeat;pofsitq; red-

generaliter.QuotiesPocnitentes boná fide agunt; .

f

iCl

dere debitum? s. Quód fic : prudenter tacendo

& temporisangultiz , vel confitentiam multitu-

- Mmint

obligationem nunquam petendi ; quandóque

do loengam initrutionem vel examinationem

etiamfi idipfum interrogecin cafu impedimenti

non permittit(&. maximé quandoPeenitens plu-

ps

BN

ditimentis , v. g. affinitatis antea contracta,

rimas confeffiones invalidas feciffet ) nec expe-

$y. Matrimonium non effe validum;ideóque non

dit , ut fine abfolutione dimittantur, velfuntpe-

(

A

firg

poffe petere debitum ; fübdicendo, quod etiam

regrini,qui mox communicare & abire debeaut,

non poffit reddere, cüm id reverà plures invinci-

- fuffiiet integritas formalis confcffionis, quàau--

li

Tangj

biliter ignorent, atque- etiam aliqui oppofitum

ditisaliquotpeccatis, & numero Confcffionum

& Cornunionum Sacrilegarum abfolvantur cum

iptiz

docuerint;de quo fuo loco.

Hanc quadrupli-

(

&efn Regulá ex. profeffo traditam & declaratam

onere redeundi ad pleniorem inftruCtionem,

&v»

b

, Ka

habes Trat. 1. Theol.moral. c. 1. fect. 2.atfert.

— perfectam confeffionem,ut e. praced, notatü eft.

S. per totam,& videre potes [ ayman ciz. GC Lu-

lV. Specialiffime Poenitentem ignarum velq98 — Il

ls conf

xo d. $2, de his fuccinclé differentes :

indifpofitum Confeffarius fciens & advertens — .

,-

graviffimé obligatur infltruere,monere & difpo-

Fa

9:6 . Il. Poinitentem, quácunque ignorantiálabo

.

ttemm

rantem

n lis,qua fünt de neceffitate medii ad ía-

nere in iis, qua directe & immediate ad Sacra-

mentum ipfum validé &fructuosé fufcipiendum..

ii

lutem credenda : nimirüm myfterium San&lif-

[limz Trinitatis,& Incarnationem Verbi , feu fi-

ex parte Poenitentistequifitafunt : nimirüm I.

Qpl

N

Itinem,

des explicita Dei Unius & Trini, & Filii Divini

Ut verum dolorem fupernaturalem , contritio- -

pronobisincarnati, paffi & mortui , Mediatoris

nem vel attritionem eliciat cum ferio propofito:

noftri, Confeffarius advertens, ( idque frequens

emendationis , proponendo ei bonitatem DEI,

gravitatem & turpitudinem peccati , periculum

in puetis & ru(ticis)tenetur ia(truere eo modo ,

quo hic & nunceít capax ; non quidem doctri-

&terng damnationis &c. juxta laté dicla cap. 2*

; Wä

inaliter, ut eacapete , intelligc*r,ä ,memoriterte-

de Contritione & Attritione. 2. Ut integré con-

fiere, ac recitarepoffit, fed fufficit pro tempore;

fiteantur omnia peccata mortalia , eorum cire

cumftant:as ac numerum moralem , juxta dicta:

nj

ut ei obligationem difcendi iníinuet;ejísque ig-

H my,

norantiam fuppleat proponendo ei articulos

. € 33. Ut firmiter proponat devitare occafio-

éredendos, ut ad fingulos. actum fidei exerceat.

nern proximam peccatorum , ac fatisfacere obli-

du

gationibus ex peccato ortis,utpote reltituere ab«

ltl

Jj

Ex. gr: Credis,quod Deus unus fit in effentia &

mlf&w [

ttesperfonz., Gc; ficut ego && Ecclefia credit?

latà,famam, vel honorem lefüm : deponere

h

Al

odium & inimicitias , amovere vel emendare

Credo. Credis Filium equalem Patri , pro falu«

) J'P'Wo

tetua incarnàtum ex Virgine,paffum,morxtuum,

fcandala data:item juvare indigentes in gravi ne«

L AU

: effitate ; denuntiare delicta vel delinquentes in

&c. unicum Mediatotem nolltrum , per quem

falvandi fumus ? Credo , &c. tandem in genere:

detrimentum Communitatis vel aliorumr;&c.in

g

tut][w

Credis, quidquid credit S. Romana Ecclefia , &

quibus omnaibus,nifi Confeffarius inftruat, G eli

l

Olm:

vistmoriiniftafide? ita. Ulterihs, dolesteita — ficaciter maneat ad fatisfaciendum , feipfum cti«

fs.

ignarum eífe , & negligentem fuiffe in iftis ne»

minum pattiipem & facrilegii teum faciet.

ml"Sdama

ceffariis ad falutem addiftendis? Doleo. Propo-

4 Singularitet Confeffarii Principum , Pralato-

: ü

nis firmiter nactus. occafionem opportunam ,

rum, Magnatum , fcientes ipfos non fatisfacere

fuo officio circa collationem beneficiorum ; ele»

Witia

quód curabis te inftrui, & velis diligenter difce-

1

Wtndo

te;qua fünt neceffatia adfalutem tuam ? 1ta.. Si

Cionem Miniftrorum , guübernationem: fubdi-

IT

OS aCtus exetceat , fufficit ad inftruclionem à

torüm:circa eleemofynas ex. bonis Ecclefiaftcis

1umm

Confeffario hic & nunc praftandam & ad difpo-

faciendas , aut propter omiffas Horas Gtc. regtie

ob

&

dlpol

fiionem fufficientem. Ponitentis ad Sácramen«

lariter tenetur monere ipfos de füa obligatione,

à,

190-

ths

tum fufcipiendum,qus-mcüm eft ex hoc cgpitc.

aliàs, abfolvaxffflis þumeris peccata illa i

Ri

W

".

;

u Sbol, Sdefrkm*.ïPar.f lll. Cap. VI. se&..lL- De 95!iga;i5;;2aaggïago &vf 443

mtne.gä

nit, && cxcus cecum ducens*ämbo infoveam

tis proprius tenetur talem abfolvere toties , quo«

fty

ánfetni cadent ; raró enim in talibus eft ignoran-

ties petierit Peenitens ; Confeffarius autem non

Sjm.

tiainvincibilis, plerümque illa peccataafferunt

proprius & vnluntarius,v.g. Religiofus, Privile-

mö '2l

fcandalas infubditos, nec raró commune dam-

Ti«

giatus , auditá quidem cofeffione , proilla vice

-

num, fi tamen videant, effe ignorantiam invin-

abfolvere debet, attamen poteft eum monere ,

Vlete

cibilem in aliquo particulari cafü , neque ex illa

m

ne iterum redeat , nifi eam opinionem deponat.,

fequi fcandalum aut damnum commure, contrà

imó tanquam Medicus fpirtualis cogere poteft

il

veró admonitionem nihil profuturam , fed forté

eam deponere, fi nocivam eam animz intelligat.

i.

majus malum poenitentis, poterit interdum diffi-

Il Neque ditferenda eft abfolutio, nifi ex800

Q

imularé , niíi intetrogetur juxta dictaJV. 7. vide

multàüm rationabili & urgenti caufa,raró & ple-

Qs

Cardinalem deLugo d:/p.22.937. — Denique

rumque cum confenfu. Poenitentis : quia poteft

quando Poenitens ignarus obligaretur ad aliquid

t

vergere in grave ejus periculum vel damnum;ut-

l

ädeö difficile , ut non crederetur tunc zquo ani-

pote , quod affe&tus tedio non revertatur velin

mo acceptaturis , fedalià vice commodius in-

defperationem labatur : juíta autem caufa eft dif-

formandusfperetur , poterit prudens Confeffari-

ferendi abfolutionem. 3. Quando in cafu dubio,

h

us tunc illum relinquerein bona fide, & admoni-

an abfolverepoffit, (tudio vel confilio indiget

L

tionem differze in tempus opportunius : ne forté

Confeffarius, 2. Quando dilatio neceflaria eft ad

f

m

Lj

flectc promittens facrilegé abfolvatur;aut territus

experienduim dolorem & propofitum verum

à Confeffione abftineat, graviüsque detrimen-

Panitentis j utpote , quiahic fzpiüs monitus &

tum incurrat : Lugo ibidem. — Unde ejusmodi

pollicitus , tamen occafionem proximam pec-

graves obligationes reftitutionem & fimilium ,

candi non dimifit , non reftituit ; non fatisfecit,

excitato dolore & generali propofito fatisfacien-

nullum conatum emendáationis adhibuit , &oc,

*

di pro peccatis, quantüm in confcientia obligan-

juxta dióla füo loco de propofito. /3. Etiam

tur pernitentes, in fpeciefoleo monere poft abfo-

propter fpiritualem utilitatem Poenitentis , alio«

QU

lutionem , prout fingulari exeniplo docet Lay-

quin hic & nunc rité difpofiti,quippe quia Con«

sids

man c£r. de f393, qua ob(tetrix ultra 40. infastes

feflarius meritó timet Peenitentem nunc abfolus

lntts

baptizavit in. nomine Diabolorum , & ideo in

tum facilé relapfürum , nifi ipsà dilatione territus

At

ennícientia obligata ad fc munifeftandum ; ut fa-

meliüs agnofcat gravitatem peccati, & neceffi-

notis

]uti animarum fuccürratur

N

; fed fimiliter primoó

pe

fLabfolutionem monend

35 &alicubi audien-

tatem emendationis , poterit prudenter differre

gnarumzt

in modicum tempus. Nec ea dilatio eft contra jus

tibus confeffiones Ziginorum confülui, utobli-

adieti

Ponitentis, fiquidem Confeffarius habet jus Ju-

c&dip

Bationem non furandide catero, quam appre-

dicis & Medici, ut illam expofcere poffit , pru-

ad Sactt

hendere nolunt , & (ibi impoffibilem putant, nifi:

denter tamen & fuaviter cum ejus bono confen-

:'Q'xendm

interrogentur , vel omnino diffimulent , vel pri-

fu. 4. Ob defe&tum etiam examinis, cüm Peeni-

mo pott abíol

jminm

rationem.

utibgem admdqeant, ob &an'dem

«

tens àlongo tempore non confeffus absque ullo

; conlri!:"üi

previo examine confeffionale invadit , & pauca ;

0 PWPU?J

QUJASTIO III.

aut ferré nihil confitetur,perfe quidé Confeffa«

df

rius eüi absque abfolutione remittere deberet ad

Qualiter GougelJarins tenetur

ab

f

"ia

; olwrg--

confcientiam interim opportuné examinandam;

I

4d)

4

per accidens tamen plerumque extemporali exa-

| ' ,di/þaþ(gm : cäf n alium?

r

SUMMARIUM.

mine à Confeffario juvandus erit , eádem ratione

qum u

Z

H.

& eodem modo, ut dictum c. 3. de Confeffione

,7yy Confeffar

ib mortalz.

5 legz't'imä &Z/pofitum :twetur ?45/:316&6

wlm

h

d

invalida repetenda. | At veró fi Poenitens pecca-

goo. Nec;

W Oüdm,

50 Que Lales ?

ifferenda eft abfolutio , mift ex mrgenti m—f/;",

X

tafuaipfemet confiteatur, fed nonintegré , putay

m&tïwuh

goz. Liquidà indifpofit

quia vel numerum vel circumftantias peccato-

»n 46jg'aläen:;cccxzt mortaliter fa«

d

j

n

erilegio uterque. .

rum non exprimit , vei aliquot peccata mortalia

j d

od

$o2. dn&) qualiter interrogandus N qui fe zmom accufat

omittere advertitur , jam plerumque non erit re-

.. depeetato Confeffario jam extra. eozfelEonem noto ?

m

"

mittendus, ut confcientiam magis examinet , di-

n

if

Onfeffarius Pornitentem legitimé confefz

latá interim abfolutione : quia caufaSacramenta-

"m

7;

IC

fum & rité difpofitum in omnibus requi-

n

o

lis judicij jam cepta eft:. quare & ipfi Poenitenti

fitis,&c. ex juftitia obligatur abfolvere füb mor-

onerofum , & Sacramentoindecens eít, fi non

jnüt i

o

Wl Ossmes, Ratiopatet, quia Panitenstité

d

)

perficiatur,fi commodé perfici poffet : poteft ati»

confeffus & difpofitus jus habet ad abfolutionem,

tem commodeé perfici juxta dicta g. preced. — S&

gipin?

vi cujusdam contratüs facri innominati : facio,

feui)

fii

examinando applicet & fuppleat: ergoConfeffae

yglit

"Ut facias : quo jure in re graviffima,fine graviffi-

rius absque alia gravi cauía non poteft eum di-

ma injuria privari non poteft:ídque etiam verum

WW

yert

mittere, fed füb mortali obligatus rnanet éum

ii, quando Poenitens fequitur opinionem veré

examinare , & ad abfolutionem difpofitum red-

yor(lm !

probabilem contra opinionem propriam , quan-

dere, Communis DD. Navartus c.

4

i

D

f2 Sua;f

il

1v

tamvis probabiliorem Confeffarij, adhuc enim

tez d. 32, feél. 3. Layman cit. s. 1 3.

"

b

tf re& difpofitus per pro'ó abilem DD. fenten-

Ó autem non

v

d

III. Liquid

difpo.

fitum ufique*

8Q?

Wam , volens vitare pecca tum , utex communi

non poterit abfolvere Confeffarius, fed abfol-

r

T

Spflrina alibi expliéayi, Et quidem Confeffarie

v«us, Q abfolótusfcienter ; peccat gorgläterSä:

ii

jl

)N

x

x

A

;?

Parsill, Cap. VI. Se8 -113,.:1).«: olligatione e'äf;gïciop;?w; |

444 ïbe:l.f"Sacmm.

Í

quandocunque Con-.

exprefse licentiam dederit ad',-id Á ä; etiam f;can-

etilegio.

Qrmnes , utpote

feffarius certó vel probabili

ter fibi perfuadetPoe-

dalum abfit;. tunc enim etiam fpeciatim inter--

) m

feffum omnia

rogare Confeffarius non pgohibcþimr-,-niüg;ani

^

niten

tem , Q4Ut non integré con

i

mortalia, quatenüs ei poffibile

eít: dequo mox

dalum vel offenfam grave

n Pomitentis timeat.

|

|

um non.

Coniminis apud citatos,

à

[pecialibus : aut contritü vel faltem attrit

| SLW

effe , cujus figna funt: fi egré ferat fe examinari

QUASTI

de peccatis, fi emendationem proponere nolit,fi

| mälä

occafiones peccandi proximas, cum pofïit ,non

Quid agendui. onfeffario, fi ervavih

[

vult evitare , non reftituere , offenfam remittere ,

p fuo officio ? Et: Et an aliquando teuea- —

.ani

enr im fà fufeipere ons Poirentit o

inimico recenciliari , &c. quó fpectat etiam , fi

df

advertat eum culpabiliter ignorare ea , quae om-

SUMMARIUM

"

t

quia

nes fciretenentur prenumerata, .nifi eum priüs

$o 3 $2 Confiffavius errafit cum mulli

tate Sdcrmnti,

d

infltruere poffit & velit — Ratio elara eff : Quia

tenetur monere Panztentem. —

8o4. Non ferby fi fl ante Salore errdbit merà ne

"

i

dm

cüm dolor de pccatis ex. motivo fupernaturali

y Ill

conceptus,& integta confeffio peccatorum mot-

zon interrogando [peciem y mumerum. [ed *

goy. Nec , ff erra9zt cum damno

:

ia

m

talium fecundüm numerum & fpeciem , quate-

benéd f( pofixzpe

d

nüs moraliter fieri poteft, fecondum Tridenti-

fel pbftzg

go6. n G quando teneatur ,

mfifw"f ME

hn

num pertinent ad fubftantiam Sacramenti pceni-

Juféipere omus Penitentis ?.

i

!

tentiz. - Clarum eftnimis, fi Pcenitens heec duo

I Confeffarius erravit

cum. inväliäiiïoh&äo j

ij

[]

non habeat , abfolutionis incapacem efle , ideóg;

I:'S

Sacramenti, utpotefi non protulit formam?.

fi abfolvit fine intentione , f1 (ine poteltate , fcili-

lt

facrilegij crimen. committere Confeffarium , f1

Y

eum ficindifpofitum abfolvat.

cet non fubditum , aut à cafibus fibi refervatis

art

qu

803 IV. At. quid fi Confeff:

lus Pænitentiä pec-

&c. vel fcienter indifpofitum : fiquidem malàfi- — .

catum extra Coufeffionem fciat, de quo tamen

de proceffit ex malitia vel ignorantia mortaliter.

T

hi

ipfe fe non accufat, quomedo illum interroga-

culpabili, ad defe&tum fupplendum debet.om-

liu,

b

bit & abfolvere ? Refp. Cum diítin&tione.

$i

ninó Poenitentem monere , etiam cum füo gravi, -

Coní

Confeffarius ex fe evidenter fcit peccatum à Poe-

incommodo vel dedecore aliquo, dummodofi-,

nitente commiffum & nondum confeffum , pu-

igd

ne fcandalo & fra&tione figilli fieri poffit : ád via«.

vl

t2 , quia oculis füis vidit eum paulo ante furan-

lationem .autem figilli evitandam debet petere.

.-þtc!äinji

tem , vel auribus, audivit blafphemantem &c. Id

licentià Poeniteate, loqui cumillo de re ipfi ne-,

tamen neque fuá fponté, neque (prout fine dubio

ceffariá ad falutem ratione przcedentis confeffi-.

pl

titifom

potell & debet ) interrogatus confiteatur, utique

onis: fiPonitens concedat, jam tutó'eum ad- -

monebit, & defectum , prout oportet , fupple-

Fffï fit

claré conftabit eum effe iridifpo(itu'm, fed ne-

! fent

quam fimuülatorem , ideóque ei abfolutionem

bit:fi autem neget;ad nihil ultràtenetur,quia jana, -

functus eít füo munere , quantüm potuit & de-

E

rotundé negandam. Siveró ex aliorum tantüm

relatione quantumvis fide digná ( nullum hic lo-

buit; Quando veró bonafide proceffit,ex obli-.

taui

Vünf

cum habet propria füfpicio) credat eum aliquod

vione;ignorantia vel errore non culpabilil, faltem

peccatum commiffum non fateri ; prudenter pri-

raviter ; tunc tamen adhuc debet eum monere, —

gt

lil l

mo àlongé, dein etiam in fpecie interrogare de

ut füprà, etiam eum incommodo fuo & dedeco-

re aliquo, quando eft periculum, ne peenitens

Mtjs m

eo pot&rit & debebit ; fi ncngt, adhuc ftandum e-.

rit ejus confeffioni , quippe cui in hocforo , tam

nunquam ampliüsconfiteatur, ut fi effet graviter

- A n

infirmus, quia tunc effet periculum eternz dam- -

: foUfJbej-

profe, quàm contra fe fides habenda eít, inte-

tim prudenter Confeffarius exiftimare debet, ip-

nationis & Poenitens verfaretur in extrema ne«-

ln ul

ceffitatis falutis : at, fi tale periculum non fit,quia.-

iij

fum vel oblitum, | vel alteri confeffum ,. vel pu-

tarc fe habere caufam redicendi aliqua , aut certé

certum moraliter eít, quód iterm acfzpiüs talis

; il,Lu'o;,

Ponitens debité confiteatur , ubi etiam à przeca--

xelatores mentitos effe vel deceptos : & fic abfol-

! NQ,

vat,ex communi NNavarrus c.8.». 17. — Toletus

dentibus peccatis indirecté abfolvetur, et(ifine -

lt

L'3.Snmma. c, Y7. 9. 14. Layman c4p. 14. 7- 3 j

integritate materiali, nontenebitur,eum Confef- -

jwy.

fatius monere cum fuo incommodo vel dedeco-

Wi

Si denique tale peccatum Poenitentis novit ex

confeffione complicis.

C Cafus frequens in-

te, nifi ipsimet iterum confiteretur, & eum a

:g

r

fponfis &c. ) illà Ícientià uti non poterit Confef-

repetendam priorem confeffionem fuaviter ine

fariüs , ne interrogando quidem in fpecie, nili fo-

ducere confidat : alioquinres tota Deo commene;

Ti

liàm in genere fcifcitando, annon aliud quid con-

danda erit, prout diximus in fimili cafu füpiä*'æ.

tj

fcientiam gravet, hortando , utmeliüs fe ipfum

quando Conteffarius oblitus eft Poenitentem ab- .

Md

,f F

examinet, .majorem contritionem de omnibus

folvere: ex communi Lugo . 22.

[:& j. Tam-

5

&dfbm

eccatis fuis eliciat , ferió fead Deum convertere

burinus cit. Alij.

omnf

il

:

atagat&c. nam fi in fpecie interroget; erit pe-

II. Si ftante val

ore Sacra'mtilti qiloäd al.iallje-sölt "

ib

ælllten

riculum indire&té revelationis figilli ex confeffi-

quifita Confeffarius erravitmeré negativé, puta

! [leu; l

one complicis , nifi effet peccatum aliquod com-

non interrogando Peccatorum fpeciem ,. nume-

1lt

rum , circumítantias , non monendode monene

A

mune talibus perfonis ; & de quotales perfonz

r

communiter interrogari folent, uti eft in fponíis

dis , feclufo tamen omni damnotertij: regulari-

M

Ü

ter ad nihil tenctur, nifi ad Peenitentiam aggggtä

äl fm

t[uu

tufticis pravia probatio cqpulægquþniü cemplex

y

/

AE

j

| | ? b;ol.—Sgcminmt.PanIU;-ädP— W.Seö?lV DeoälggatzMez'g*qäcz

A

of 448

*

f

fi malàfde , vel clupabiliter proceffit , monere e-

ptus, vel rati'onabiïifer abhorr

äto l

Ut ipfeCon-

It

tiam extra confeffionem non debet , cüm judici-

feffarius fperetfe utiliterillud r

$exequi pof-

in,

um Sacramentale validé jam finitum fit : fi tamen

fe, & fine füo damno , vel pericülo. His eoncurs

:

u

idem Panitens redeatad ipfumad confeffionem,

rentibus ,

tunc tantüm Confeffarius ejusmodt

debet. moneri de defectu commiffo, quia alio-

onus in fe fufcipere debet , vel'tenetur etiam,

'quin hac confeffio non erit integra , cüm quzdá

quando omnino non poteft Poenitens,ipfe autem

peccata non finit debité explicata. Quóàd fi vero.

Confeffatius poteft, & ut fiat; charitas ipfüm

erràffet pofitivà, v. g. dicendo non efle neceffarió

obligat.Sed charitatisgratiá difcurramus per fin-

M

confitendas peccatorum fpecies infimas , cir-

gulos quatuor calüs, initio. propofitos.In 1. ca-

|

«um(tantias, vel numerum, debebit monete , f1

fu, f proximi corrigendi neceffitas fpiritualis fie:

fine fcandaló , vel gravi fuoincommodo poffit ,

tam gravis, ut Poenitens obligetur ad corrigen-

Mpy,

quia effetin caufa, quàd taliter preceptum gra-

dum illum: tunc, fi Pcenitens poffit €orrigere per

ve de intcgritate confeffionis violetur. Lugo ibi-

fe, vel per alium non Confeffarium , nonobligas

L

dem communis.

s

tur Confeffarius , quia tunt ejus ope non indiget

&oy IIL Si Confeflarius et

tavit cum damno ter-

proximus: at f Peenitens non poffit perfe, vel

ii

. ti, rursüs negative tantàüm , utpote non monen-

peraliumcorrigere, ( cafus certé ratiffimmus )

ii

- do, velinjungendo reítitutionem ,. vel fatisfa-

fed folüm per Confeffarium , tunc certé is ex cha-

^ ' &ionem debitam, non docendo nullitatem vel

ritate debebit , idque maximé , fiConfeffarius i

1]

injuflitiam contractüs alicujus &c. debet fuprà

ipfe Superier velDominus corrigendi , cui ex of-

dicto modo monere Ponitentem de érrore, ne

ficio incumbit procurare bonum fubditorum.

' *»fcilic&tpatïatur innocens : quód fi non moneat ,

Ratio eft: quia tunc tantüm Confeffarij ope in-

, non contrahet ipfe obligationem reltitutionis,

|

diget proximus. — In fecundo ca(ü Confeffarius

]

quiaConfcffarius non tenetur ex juftitia procura-

nunquam tenctur fübire onus reftitutionis loco

.. 'Ye bonum aliorum, fed tantümex charitate;vio-

I

|

|

[

3

Ponitentis , five fua , (ive aliorum impetratá pe-

us

d

latio autem juftitiz tantüm & non charitatis fo-

cunià: idémque eft de reftitutione famz vel ho

|

jhnjs

|

!

- : - lius inducit obligationem reflituendi, At vero,fi *

noris. Ratioeft: quia hoceft onus ipfius Poc.

1

/Confeífarius cum damno tertii erravit pofitive,

nitentis: quod fi ex aliqua caufà Poenitens imple-

g l

fiedo

|

- Y g. dicendo: eum non obligariad reltitutioné ,

re non poffit, necalium inveniat , qui voluntarié

l

vel folutionem debiti , aut hunc contractum re-

gt

vices füas fuppleat, jam ipfe ab hoc onere excu-

verà injuítum, juftum effe: fiquidem malá fide

autur; At vero de bonis ipfius Poenitentis, fi fine

ercipl';rf

j r

procefhi;omnino ex juftitia tenetur monere Poc-

fuo zravi periculo reftitutionem exequi non pof-

- mitentem de erroré tempellivé, antequam fcili«

fit & alterre fuá valde indigeat, jam illud mini-

Q6

cet is fiat impotens ad reititutionem : alioquin e-

fterium reftituendi in fe fufcipere, exchharite

i -

tit caufa potitiva& efficax damni alterius, & ipfe

,quia]alïg

debebit Confeffarius. In tertio cafu , nunquam

— tenebitur ad re(titutionem , fiPoenitens reftitue-

obligatur Confeffarius Superiorem adire propter

ib

tenolit, vel non poffit , cüm tamen anteà, ante

peccatum tefervatumPoenitentis : nam vel Poent-

Tjb

füam falfam informationem, velfi tempeftivé de

tens pote(t adite ipfe , & tunc non extremé indi-

jl d

érrore monitus fuiffet, potuiffet. . Si vero bonà.

o ,

getope Confeffarii : vel non poteft adire fimpli-

fide proceffifti , & fine gravi culpa tua;adhucte-

citer , quia v.g. eft infirmus , velin periculo , vel

d

meris monere aliquo tuo incommodo , etíi

] ng

in impedimento perpetuo adeundi Superiorem ;

nontanto, ficut f1 malá fidefeciffes : alioquin

& tuncPoenitens non tenetur mittere alium,five

g[gfäwm

d dme

^ . éxeufaberis & ab admonitione, & à reftitutione,

nuntium , vellitteras , fiveamicum, cüm illud

,

- éàm nullum adfit tuum delictum grave,nequetu

m "

fit onus perfonale Poenitentis , à quo impotentia

aliquid alienum habeas. Ex communi Bonaci-

excufat: ideóque tunc à Confeffario abfolvi po-

n[;t,qu'lli ,1

ha, Lugocir. ». 61. alii.

j

L

terit. — Quid veró charitas eo calu quandóque

:piilst J

$06 IV. Quoad alterum qu&

fitum C'ontigïtj Po-

fuadeat , quan

n o 1 N

?

dóque & urgeat, diximug fuoloco

)

. fitentem ob peccata cétmiffa & confeffa obli-

. 3« €. G.

f etü ile

gari: vel 1. ad correCtionem fratetnam proximi;

;m Caf^

In quarto cafu fimiliter non obligaturConfef-

, vel2. ad reltitutionem reialiene , famz vel ho-

fariusloco Poenitentis alium delinquentem de.

e dC(W

horis proximi latfi: vel .ad recurrendum ad Su-

&if

nuntiare propter rationem modó dictam , exce-

. periorempro cafü refervato: vel4. ad denuntian-

pto folo rato cafü,quando graviter periclitaretue

vtl

- dumaliquum Superiori & inquifitioni ob enor-

bonum publicum , & deficientibus alijs, Confef-

oont r

medelictum exercitum. — Quzritur ; an. Con-

farius utiliter denuntiando remedium adhibere

a !

feffarius ejufmodi onera in [e füfcipere licitépof- -

poffit , tunc enim debebit , fecundüm leges cha«

yci

d fit, & debeat? Quoad licité poffe , quamvis om«

ritatis , quia eo cafu Communitas extrem&

"u

4

&inó confültiffimum fit , ut Confeffarius ab ejus-

Andiget ope Confeffarij.

- modiPenitentis oneribus fübeundis plan abfti-

d,]l;te j

- feat , tribus tamen concurrentibus licité in fe fu-

TO

Pu

| " fiperepoteft, & ex charitate aliquando debet,

quf

ul

'1.Si fit mortalisaliqua neceffitas ex parte rei faci-

. endz. . Ut eam rem Ponitens per fe facere non

r

,

(f5

u

ï Eoiät fmcfug i;gqmqu? » vel non ft ad ida-

Kkh 3

G.

j ggfü

J

/

[

E

446 5 72&1.-&&:-*2»::&:::. Bu li. 5:21?.»711. De Sigiïa 'Skcrammxtiä*.y u

H. Ex omni Caäfïþqn(&')&riuþeguli gmic;.:-S;a

li

4APUS H

tatim definita ibidem oriturobligatio fieilli, (ive

L

valide, five invalidé fa&à , dummodo fadla (it a.

L

De Sigillo Sacramentali,

nimo fe fubjiciendi clavibus ad fufcipiendum Sa-

L

cramentum five deindé fufceperit, fiveob defe. "

QUJESTIOL

&um non füfceperit ut ibidem explicatum fuit,

sQuid efl Sigilam Sacramentalet q.udk)qä*'

unde etiam adeft obligatio fipilli ad tacendum

^

qualis ejus obligatiot.

peccatum Poenitentis futurum, feu cofnitendum :

$ UMMARIUM,

À

l

A

v. g. fi propofitum concepit occidendi inimis -

der. Sigibu Sacramentale quid ?

cufn &c. — Si aperiatur animo confitendi facra-

N

ais

$93« Oritur exfola ;

dop. Et emmi ce

m)uy ? atmm ;'n?;tlz'dii

mentaliter faltem inchoatiye , five cum fpe con-

V téiti

fatid..

gaþ[iane Sotra.

.

cipiendi dolorem , vel fimili modo : fecüs dicen-

E

N

$10 Obigat ad tac

(244 auiim,qutewgs dnfola cqn)äfäf

