
tentia àutem feu. a&tus peccatoris antecedens

irijos.-

fed fufficis attritio cum. Sacramento

t

Baptifmi : vel Ponitentie fufcepto. — Com-

wuftificationem acgratiám habet tantüm ratio-

A

muniffima Theologorum,ut (edf. feg. patebit la-

Val

nem difpofitionis : 1dque non ex natura rei ,

tiüs. Rariocff: quia Chriftus in nova legevo-

alias non poffet gratia infundi infantibus, eo-

-

C

lens facilitare media falutis , inftituit hzec Sacra-

ää

^UR

rümque peccatum originale deleri absque omni

menta non vivorum , fed mortuorum reme-

eorum actu, fed ex libera ordinatione & bene-

la P/7

dia: filicet funt per fe, '& directé inflituta, ut

lii

placito divino * quod autem ex fola ordina-

1

lnl

tione divina requiritur, utique poteft toili per

homini fpiritualem vitam ; fcilicetremiffionem.

d

peccatorum &b gratiam. primam ^ onferant:

potentiam DEI abfolutam ) atqui pergratiam

at

dan&ificantem necefirió deletut peccatum ,

confequenter eam ante eorum füfceptionem

AU

non requirunt , nec confequenter perfectam

& &t homo formaliter juftus a& DEO gratus:

conttitionem : alioquin media falutis homi-

4 lbSque

imp

licat enim hominem effe fimul juítum ac

lmnnDEI

ni peccatori , n

gra

um,

& peccatorem. Quia odio funt "D EO,

iffent.

9:3' alieviata, fed a(ggrayata'» u-

3

DAT

dpopins

(j impietas ejus : ergo Gtc.

n

|es

. ;D. Extra erg

b hzc Sacramenta mottl?o

;

a

uf ;

: u

138

IV. Dixi notaxntif'fïme. Peccator? atim non

"Wflm

eccanti ; quia homini actupeccanti , in atuali

rum , Baptifmum & Ponitentiam , etiaminno-

Pityt

va lege peccator fine vera contritione perfecta

voluntate vel complacentia peccati exiftenti,

m

sicque actualiter averíoà DEO , non poteft re-

formali vel virtuali juftificari non poteft , cti-

am in Sacramentis vivorum füfceptis per J

lülio g

mitti- peccatum : quia fic homo effet peccator

A

& non effet peccator , effet averfus , & nonaver-

loquendo ,

fecundàüm omnes: quia ideo dieV

Á

Sacramenta vivorum , quód

jam prefuppo-

t d

fus , acc

onverfusad DEUM , quod rurfus im-

M

lbile

Sermo ergo eft de peccatore habituali

nant fpiri

tualem vitam animz per gratiam

.

plicat.-

fan&tificantem : ac per fe folum €

onferant gr4*

D

tantüm ,

feu habitualibus tantüm peccais a-

p

m

verfo à DEO, qui fcilicet-peccata commiffa ,

tiam fecundam , feu augmentum gr

atiz fancli-

N

ficantis. " Attamen per accidens etiam per v

D

nondum retractavit per poenitentiam vel con-

N

tritionem aliquam : atque hanc ipfam habitua-

peccator aliquando j

uftificari potcrit cum fola

a:ritione: Ícilicet propter ignorán

tiam , quane

nl;;,,m.

lem averGionem à Deo, feu quod idem eft, in-

juriam feu offenfam fibi illatam , de potentia ab-

do félicet peccator attritus , ve

] inculpaté

n

f

Afide

"liflu

ignorat

t effe in peccato. mortali , vcl bbri

et-

ípluta peiett DRUS tollere P,cjr libergm «ondo-

!

i

E -ä'ääram. Pars ?II. Cap. ll S. IID& Contiitia'm perfeäïa 1287

DE)) üwt ZR

aï&imät fe effe de 'eo contritum , cüm tamen

Joan.14. Qni dilirit me, diligetur a Patre meo ,

äwr pi

teverà attritus tantüm fit , juxta communem do.

Et clariffime ac fuaviffime Chritus Luc. 7. ad

Sqfus llj

&rinam de Sacramentis in

Magdalenam : Rémirtuntur ei ptccata multa ,

genere, cum D. Tho-

ll t

2

ma3.p. 4.81.4. 7.

5

à

" quontam dilexit multim: Apertilfime remiffio-

i lrl

4^ 1V. Locuti

fumus hactenüs de comr-iiiöne

nem peccatorum dilectioni ut caufe tribuens:

l

T "perfecta , velut geneticé feu formali feu vir-

ergoGe — Etratio eff : quia perfecta converfio

n

tuali.

uid fit contritio formalis jam noffe

hominis ad Deum neceffario delet omnia pec-

hi

debes ex . praced. explicata definitione. Con-

cata: alioquin effet homo fimul converfus ad

) aiw lh

., tritio feu . Poenitentia virtualis dicitur, & eft

Deum &averíüsà Deo , quod implicat: atqui

DEU

a&tus , . qui licét nonfit formalis & expteífa de«

per verum actum amoris Dei fupet omnia; per«

Md

tellatio peccati , eam tamen virtualiter & implia

fe&lé convertitur homo ad DEUM : nam verus

iil

cité includit : hominémque fic difponit , ut i

actus amoris DEI füper omnia includit voluna

[ X

tecordaretur peccati vel offenfz Dei infe , eam

tatem fervandi omnià mándara Dei , juxta illud

utique deteflaretur, &c, — Talis maximé eít ipfe,

qui diligit , legem ieplevir: & $. feg. ampliüs

amot Dei fuper omnia , utfuprà jam innui. Eo

patebit: qui autem totam legern implet , utique

ipfo enim , quoamas Deum , ut fümmum Bo«

eft perfecle converfus ad Deum eóque iplo vir-

tluat

-

pum füper omnia , virtualiter & implicité ayer-

tualiter maxinié averfus ab omni. peccato , etfi

- Maris & deteflaris,. quidquid Deo fummo Bono

nondum averfus a&tu & formaliter t' ergo pec-

t lt ;r'

adverfum , ac velut malum difplicens feu offen-

cator pet folum aétum amoris Dci füper omnia,

fivum elt : € quale e(t maxime & folum pecca«

juftificatur ac remiffionem? peccatorum — con-

1iþällü?£ä

Q

cati à te commiffi , & aliunde non impeditus ,

fequitur. ldiWe non folüm verum eft , quando

Wi:q

uii'a

illud quafi neceffarib detefletis, doleas, abo«

pectatot rnon recordatur peecatorum fuorum ,

gj

lere fata

gas &e, ,Hia, notatis, — Dicimus vl-

fed etiamcüm memarefb, Nam -

terius ;

Á

II, Peccator non folüm immemor

» fed etiamïlüv'/ :

] ogx*fïu]*.ä

ial

$n

i

memor füorum peccatoram poteft elicere-per-

las

fe&um actum amoris DEI fuper otmnia , absque

€

eo, quàd eliciat actum contritionis formalis ,

l Midü&vïü

ffaria fermalis ,

m, lub

A/Feqzeg/l "t

Viriualis- ce.

ftd /;.ga:

cóm fint aétus omninó diverfi, nec ullam ha-

beant intet fe neceffarlam connexionem ? non

r)blïifit:nï't

Conumid

14]

]miram eþiam' extrà omne Sa&rafiaent'um;

enim éx natura rei: etfi enim a&tus ifti naturae

'ad remiffionem peccatorum , & ju(tifica«

liquádam connexione inter fe confequantur,

| amp/ä)äm

tionem peccatorisnon eft neceflarium mediuim ,

ut mox dicetur , poteft tamen ex libertate vo«

Íeu neceffitate - medij non eít neceffaria fola

lüntatis unts fine alteto haberi, cüm fint teae

efeda (

contitio perfécta formalis , fed fufficit poenis

m

liter diftindi & feparabiles: non etiam ex prae«

tentia & contritio perfeéta virtualis inclufa in

cepto aliquo : quo enim pté&cepto ténetur alis

l n W

actu amoris Dei füper omniá , 4c etiam füo mo«

quis tonteri femper , quoties elicit amorem

i

, doin Martyrio, faltem extfa tempus; quo obli-

DEI fuper omnia, pr&fertim cüm przcepta afa

UL

a

t pr&ceptum Poenitentiz, | Communiffima

d

5

firmativa non obligent pro femper feu. quovig

D.cum Scoto in 4. d. 14.2. t Bellarminus.

temppore : ipsimque praceptum puenitentie

.65

L 2 Pernit. c, 9. Suatez d. INavartus. cap. 4.

XOXFP

"

j

pro nunction obligate femper fupponamus: er-

4Man. w. g. alij paffim omines, — Ratjo genera-

g fi femper atnor Dei füper omnia fit fufficiens

ii

giit

tim eft : quia illud folum non eft neceffarium

difpofitio ad remiffionem peccatorum in eo ,

mo

medium ad juftificationem & falutem, finequo

cui fion occurrit memoría pececati fui? etiam

j h'.[ül"'

juftificatio , ipfique falus zterna obtineri poteft :

in metnore erit fufficiens: néque poteft affigna«

t r

*fed absque contritione formali, folo perfecto

ri ratio Deum aliter in hoe , quam in alioordis

m

amore DEI fuper otnnia, aut Martyrio pote(t

táffe: & confequenter peccator etiam memor

homo acquirere juítificationemz adeóque &

peccatorum füorum potelt abfoluté remiffios

- falutem : erg,

o &c De Mattyrio dicam in«

nem confequi absque formali poenitentia vel

füfeorüm — Nunede

m P

gqmrg- DEIï fuper ompia

/

éonttitione, tnaximé éüm á&lus pcrfe&us'ghae'

lämï etllü

. probatur.

7

ritatis emiinenter continéat omnem virtutem

144 l. Homo exitens ín pec

cätc: tnottali c,üm

nmnonl

j

berfeCte poenitentie & virtualeta averfionem

y?

- uxilio gratie actualis poteft 'elicere verum

;

k

quovis peccato ,-quodeft D E O conttarium ,

actum amoris DEI füger omnia , equé ac poffet

a

ufcc 1j

virtuáléque propofitum ab(tinendi , faciendie

114 l

elicere a&um contritionis perfe&t : quis de«

qküe omnid ,

?

n

2

hoc dubitet? atqui verus amor DEI fuper omnia

imeJio

qua Dgug pr&cepit ; ut jam fuprf

iif

Jl«

q

defe femper. eft delctivus peccati & juftificatia

IIL, Attamen peccator memor peccatórütmf

?

46

i

"]

vus , cum illi iu facta Sctiptura fiepiffimé ábfo-

üotum , amánsque Deuti füper omnia , mora-

j

u

J [lü

luté promittatur remiffio peccatorüm & ju(ti-

litet quafi heceffarió & feré femper deteftabitur

ficatic. Ut Provet'b- YO. vïi*f/fr]h dEIlä'd 0pea .

peccatum formali péenitentid & contritione ,

,clmm P

tit charitat, 1. Petri 4. Charitas operit emultitua ,

]i

j qt'

ut omines feréobfervant 1. quiiá talis eft natura

npam7

dlinem peccatorum, 3. Joan. $.

vi diligit,ex

dilectionis DEI fuper otnni , ut fortiter inclis

r

f] ]uwf

Bre i efl. Proverb.8. Diligbn:gw mediligo,

R

y:lbo

[

i

fist ad fïcccit;;ionem þeccüs quod tünc

üfa

*lh

A d

D

f

238 v-'lïli;!e:-bl'.vSacram; Par; lll C:;zþ.x 11, Se&t, L; De Coutritione peyj&aa, » |

. u

j

*

l

- IV.

g

eurrit ,

Sicut affenfüs preemiffarum inclinat ad .

aff. nfum conclu

fionis , fimilitudine tamen clau-

ln at amoris DEI faper 0

ii

Inclu E

ts

dicante, cüm hic caufa

naturalis operetur, in no-

at etiam *Martyrü ; &c.

'caufa libera,

Atque juxta di-

d

ftro autem cafu ,

Áior

& intelligend

a funt te

ftimonia. Ícripturz GE

Nqiies. Hac omnia quidem fatis intelligo. 14

| Sed, quod capit eft, nondum fatis intelligo X E

lib

SS. Patrum ,.ad

remiffionem peccatorum poeni-

tentiam requirentia.

Loguunruf enim de poe-

penetro ,

quid & qualis fit illeactus amoris DEL

3 DE

fuper omnia ; qui fimul eft vir

tualiscontritio, R. —

nitentia vel forma

li velvirtuali , aut certe de eo ,

Ampro

er accidit. Infuper locutifui-

füffiiens ad juflificationem ac remiffinnem -

Lf

quod communit

xtra Sacramentum. ' Credo quod--

us

mus femper : ex

tra tepopus , quo obligat prece-

pcccatorurn [2

( contvitionis formalis: nam

jüxta Evangel

icum confilium cum tam pie «s«

Qs «

tum penitentie ,

(an&iffima & utiliffima rurfus]i- -

preceprum. poenitentis tem

pore fus obliga-

gariante, in re

l

it ob

qui elicuiffet

bentet procedés mille paffus.

Conabor fatisfae:

Ts 20

tionis etiam conílringere eum ,

defiderio pro captu meo & tuo/

eromnia , ex communi dicemus

cere fanctotuo

$

joxan

amorem Dei fup

Sed ante omnia noffe conveni

quejl. fequenti..

.Tempus autem obligationis

Z

t, quid &'. qucw- |

j

W,g?

ertiffimum elt articulus

plex fi amor generatim.

On(up.

hujus prac

ipuur ac «

$. Amór generaliter «ft profe

cutio boni '&!5;7"&4-9

! vel pericalum tmortis in

defc&tu Sacramenti Poee

Wimnus

rehenfi , feu motus appetitus in alterum Ve :

-

nitentie. Et hine: .

,

:

aliud ut bonum apprehenfum ( ficut conu:

hipet

147

IV. Practicé ergo-

loqucndþ':"amoi- DEL fü-

d i

odium eít fuga mali ,

n

ac motus voluntatis in ma«

o

eromnia;

ejtisque imbibita contritio virtualis

]llud averfando jDuplex:

fufficit & ju

1

[

ificat peccatorem , quoties fanus

lum apprehenfum , i

H

eft; amor Conenpi[centia & aAmicitie. Àmot

| DI

vel de morte ni

hil periclitans eum. actum eli-

Iterum amamus & bes:

quo,

coscupifientia cít, quo a

Cit: autetiam in ipfoarticulo mortis , cafu

nigno affe&tu profequimur , quatenüs no

bis gi&c 1

!

I

er inadverentiam . vel. ignorantiam excuí

ares

bonus , utilis , delectabilis , eóque amore proim

tur à pracepti contritionis obligatione : utít

ac nofirum come

m p

fubitó in extretnis pofitus. ; Íed aut immernot

de amamus magis nos ipfos,

fl

modum , quam illum. Amor amiciti

4 eft; quà.

íui pecc

aüi, aut memor quidem peccati , non

tnni

dvertens. obligationem fuam: de con-,

alterum amamus ac bonoaffe&tu profequimur,

xium

tamen a

quatenus ipfe in

fc eft bonus , ac propter ipfiuse

L

trítione elicenda ,

attamen eliciens vérum a&urn.

€

&u unionis tanqu

Aibttm

ia : tunc omnino jufti-

metbonitatem, cum affi

hird

amoris DEI fuper omn

os pertinens

: idque duplici affe«

ficabitur, & fic decedens fa

lvabitur : quia actus

Y

aliquid ad n

usbono habito gaue

li ]

dictum, & ceffat

&u: 1. complacentie de ej

ille eft difpofitio fufficiens , ut

dehdo , favendo ,

gratulando quafi de noftro,

ücby

obligatio alterius pracepti.

At veró in extre-

j Ms

ati & obligationis

(ficut econtta de mal

o ejus triftando velut de -

mis pofrus memor p

z

ecc

'bona , quibus

4 gkïlDux*m

iflius füz ,. in commu

nti

& noftrà Sententia pet

noílro malo ) 2 Affectu defiderij,

"

caret & eget, ei defiderando

» 0p

tando, acpro

E

actum folum amoris D

El non juftificabitur , ni«

"&C-' :

t

offe etiam procutando, mala avertendo,

fietiam eliciat, cüm poffit, contritionem £ore

zé enim omnmia exigit

verus amor amicitid».

EE T

malem :.turn quia alioquin leo ipfo péccatet

ftyy

Experire priüsin

te refpe

&u alicujus chari ami-

voluntariá omiífione actà

spracepti: tum quia

& ad amrnorem DEI fi

u

ummi boni transfer ; 9t

77

eo ipfo tunc non baberet

ampliüs verum amo«

ci,

'l W[ M

per teipfum invenies ,

'vquo,d' in hac quæ&iöns :

rem DEI fuper omnia.

Nam qui veré amat

/

flarió irnplicite faltem

noífe cupis. Iáque -

Deum fuper omnia , nece

tie 'er'ga DEUM. —

ïf?üüflda

vult fervate onminia ,.

quz Deus pracepit , & oc«

1. Amor concupifcen

«

i fervandi occafione,

eum ut bonums nabistT f0

currente talis |pracept

1

í

ST , quo diligimus D

hi

non poteít no

n

)

fervare , à

lioquin eo ipfo ceffa-

quatenüs nimirum no

bis benefacit , &be-

Es, Eme

immensisqué —

rétamor DE

Iífuper omnia: fed datur prace-

nefacturus fperatur innummeris ,

Bu E

;

1

ua & contritone

bonis naturz , gratiz, gloria.

'Amor hlc ge

prum divinum de poeniten

*

^

Btit

elicienda in arti

culo mortis ,

faltem cüm Sacra-

fe bonus e(t & fanctus(quippe a

&tus fpei "Theos-

RY

utvidebimus: ergo, eXe.

menti copia non eft,

logice , quà DEUM ut fummum bonum fios -

D

Infüper quia. contrítio pe

rfe&ta tàm. formalis,

ftrum aternà beatitudine perfruendum prinee .

Aüite bn

à ad eum finem n&*

quàm virtualis in amote Deiimbibita, non ju-

aliter , & fecindarió omni

afeü

flificat fine voto pcenitentiz Sacramenti , ut fu-

ceffaria ac utilia bona ac m

edia fpirigualïa 26

atqUe X .

M per

rà dictam, neuter ille actus, neque ambo fimul

tempo

ralia confequi concupifcimus,

m dllm

fufficerent, fed habitá copiá Confeffarij , pecca-

infinita

DEI bonitate ac. promiffionibus €on*

"Bhie

.tor tunc- neceffarib. deberet fufciperet Sacra-

fequi confi

dimus ,. & certa cum. fiducia expes

r affe

Jnentum , Íecundüm .omnes: quia nimirüm

&amus ) ac in

homine jufto meritorius maxi-

n

m

.tunc maximé obligat preceptum come

mé: acque etiam in

peccatore initium aliquot

r

l

D

. feffionis ,. cum. facultas

ad converfionem & juftificationem :

attamen

Nl

ltty ;l

. ade t

de fe minim? fuffiit ad.contritionem: pete.

onfequenter a&

!I»,Po ?

€&am, etiam virtualem ,.nec €

juflificationem peccatoris extra

Sacrgmcntgæ-

"guæql

uam-

M(hþ

Als

*

*

: : yïlv"e"ol.-'Sacmrkmt. 'P:vzïs llIs C ap. T. Secl, 11, V*De ('o Wz;,;zomperäcfla 289

maniviä enim etiam hic amor iriaplic'itä invol.

pro meo magh: babeo , ac teneo : ää&munqüäzä

vat virtualem dcteftationem peccati , quatenüs

quidquambabui actenui, — Sicille. Atqut hic

]

iLn

adverfatur DEO fummo bono noftro, ejísque

€tiam amot complacenti& fic fervidé elicitus

"

favore, gratià, & beatitudine privat. Hac

cum affectu unionis , atque extendens fe ad

omne bonum DEI intrinfecum & extrinfecum ,

ii

n tämgd'dete&axio eft folummodoó ex motivo fpei,

& timoris, attritíonis proprio , ut fuo loco vide-

utique involvit aliquam virtualem deteftationé,

risinrcl!igöä

stbl

bimus, &non ex motivocharitatis: nec cft a-

& averfionem ab omni ,

uod DEO malum.

G adverfum eft. ( ut , fi fetvide dicas: O ama-

EUA

Qïor'DEI fuperomnia, cumillo ametur DEUS

[ Ri

non propterfe, & quatenüs in fe fummé bonus

biliffime , fuaviffime, ivfinitis perfettionibus £H-

C æ&a?ö[

éft, fed propter nos , & quatenüs DEUS nobis

anulatiffime Deus meus: «edulliiis lator,ató,

. bonus eft. Eft antem DEUS infe infinit? bo-

exulto , quod fis ita infinite potens , infinite [a-

"TM

ii

nus & amabils magis, quam refpectu noftri,

pieus y infinité tremendus tuis hoflibus , &e.c.

And

* ut nobis bonus: quir etiam hocamore aliquate-

gandeo [ummopere ita tibi ferviri ab Angelis &

uml

nüs nos ipfos mapis amanus, quàm DEUM ,

bomiuibus fantiis , ficut feroitur : atque ntinam

quiüs

; juxtanotum principrum : Prepter quod unum-

ab omni creatura digntm tibi prafletur fervitt-

um , (c. INonné fic implicité deteítaris omne

quodq, zale , ipfum eff magis tale : at hoc amore

fectmys

concupifzentiz prepzer nos & noftrum bonum

malum Dei , adeóque & tua peccata? )ideóque:

continet contritionem virtualem. fufficientem

s indi

amamus D EU M: ergo magis amamus nos.

Excipe rurfus , nifi hic ipfe amor concupifcen-

ad juftificationem in peccatore: dignus proim-

ht

lnl

. tig imperaretur à charitate &t amore DEI fuper

dé tis privilegiis. Ego diligemtes sae dilsgo.Omnis

:rfandü )z'f' )

dmpia 1 juxta diéla 4. praced. $. 4. n. IV.

qui diligit , ex DEO sains efl.. Charitasoperit

mnltitudinem peccatorums, Gc.. Uti poft alios

Ániiti

» u

z Amor ámicitiz: erga DEUM : 'quc;ad

docent Lugo b3c dzfp. g. m. 2 g. Yannerus d. G. -

g t

afïe&üm aqulacgn:ia.

$. 6. dnb. 2. Hurtadus, alii cum ,Cägbgt nung.

94-

F

:

gt

Atv

1 nci'aülïxü

Miv amieitia ega DEUM eft, quö-ama-

eró gcheralitcr & practicé lqucnd-o, fl-153

UA

. mus DEUM propter fe ipfum , quatenüs in

libilis eft, ac deceptioni obnoxius hic amor com-

misiliuiïx:"

& fummum bonum ac infínite bonus eft ; aCpro-

placentie :/ & fine dubio non quilibet vulgaris

d

continet virtualem deteílationem ac. contri-

propttt

pter fuam intrinfecam , infinitam, omni modam

bonitatem , perfe&tionem, excellentiam. Idque

tionem fufficientem ad iuflificationem.. . Certé

jpni u

fimiliter duplici affe&tu , eopmsplacez;;a & defide-

myriades funt hominum., qui ferib quidem

dpli:

Tii, (de hoc

a

Yv

p

cum guítu dicant DEO : Gaudeo, DEUM effe

Vhabíto fl

ofteriori dicgm num. [e«zueuti)

y

nunc de primo.

]

tam bonum , tam magnum , tam potentem ficut

(denoltt

dj2 Affectusamoris, feu amor complacentiz er-

elt ! utinam eum omnes agnofcant ! utinam.

iv

g& DEum eft , quo Deo volumus , gaudemus,

totus mundus tonvertatut ad. Chriftum ! &c.

pQ

(]

'&omplacemus ac velut gratulamur omne & in-

&c. ipü interim. hirent in luto peccatorum.

möoc 4

finitum bonum füum , cum affeQu unionis.-

abíque ullo propofito efficaci illinc emergen-

vertetu

Nam ut ait D. Thomas 3. 2. 4. 2/7: 4. 3. A4mor

di.

Nullus hic amor DEl fuper omnia , faifus

impaitat sSnlonens quandapa fecundzium afa&um.

& fpurius eft hic amor amicitiz,

Quomodo

us qui

enim amas , quem offendere , irritare, exacer-

oni 8^

amantis ad amatum quedammado ,. ut untm fr-

bi velad fe pertineus , ( [ie movetur inipfam ,

bare non definis, fi non praftasea , qua ille à

dieqie

st ei fe wniat : Sic D. "Thomas. | Utpote dum

te fummo jure exigit ? Audi Evangeliftam a-

€x confideratione divinz Effentiz , fumma , in-

moris 1. Joan. 2. Qs aicit fe noffe DEU M ( fi-

fgä DW

finit£ , ac omnimodz bonitatis, iafinitarüm-

de fcilicet eharitate formatà ) & sndara cjuv

. que perfe&ionum ejus, miral

Ti

anM

»ilibus ejus operi-

non cn[lodit , mendax efi.. Ad fecuriorem ergó

n i

bus , beneficiis ,

anima inflamata.amore ac

veniamus.

? lmmtü9

. intimg amicitis affe&u D EO opt. Maximo

p

vu t, gratulatur ,. congaudet omne ac infinitum

3. Àmot amicïtiäe crgiav-DEUM quoad

iv

Yae

affectum defiderii , di&tus amor obe- -

aus d

f

j

bonum fuum: yult & exultat eí

iV

antum, quan-,

. dientialis.

lfl d

o

tuseft 5 exultat & jubilat habere DEum: ctam

Í

, infinite bonum, potentem, fapientezi, excellen-

L FfeCtus amoris , feu amor defiderii ;di-vï fá

g

jenm

- temi, fe füdque omniaoffert; & devover Deo,

i

eitur ,. quo DEO volumus, apperimus

j

.. Optat per impoffibile habere aliquid DEOtri-

defideramus efficaciter omne fuum bonum ex-

j

D

i

y'

. — Buendum , quo ipfe careret , exemplo nouffimo

trinfecum , tanquam nondum habitum : vide-.

ii '

Seraphici Do&loris D. Auguílini : idque totum

licet ( in fumma fummarum ) omne ejus P L A-

yfta

tum affectu unionis füpra didto , quem opti-,

CITUM & GLORIAM. ( Nihil quippe

j

- mé'fuggerit amorofus Abbas Lud. Blofius Ta-

intriniecum tanqüam bopum nondum. habi-

nerlwfl

bell.Spiritualipropé finem. — Beats fan? effes ,

gitil

tum DEO velle vel defiderate poffumus , ut

- fitoto affeiu , dicere peffes...Q, quantum bo-

nimis clarum eft, ) Bonum autem extrinfecum

onem j

num po[/ideo, càza Deus ineus, qui megisefl mi-

& gloria DEI extrinfeca in hoc ipfo confittit ,

nuüncm

"

hiego, quam trfe fim, adeo immenjam gloríam ,

ut DEUS ab omnibus faliem quamplurimis

n

d

Aemen[a

qut bona ;o[;?zie'git :augm ilnm reveràa

hic in via cognofcatur , ametur , laudetur , eíque

j

«t

, Pans Ill. SackAM.

Qo

per-

D

-

i

290

:,r-beol/. Sserim. Pars 11l Cap, 11, Se&l, Il De Contritione fgr-,æaa.

pgrfe&ä ferviatur, & obediatur, ejus placitum

ejus dilefione. — Similia re.þcries p:;mm apud

P;jus

Joan. Epitt. rs c. 2-

in omnibus & ab omnibus perfedlé impleatur.

j. Et concludit Apoflo-

p

lus fuprà: Qu diligit , lcgem implevir. Vlic eft

q]

& principalirer in patría ateraá gloriá, vifio-

"T

ne, acamore beatifico perfruatur : ficut in ter-

Íyncerus amor DEI amicitiz , & füper omnia

a

renis gloria Principis confiftit in copiofo ,

appretiativé , quo DEumita füper omnia afti- .

magnifico , fplendido famulitio , multitudine

m

T

1amus , ac velut appretiamur , efque per amo-

aum;

ghon

populorum fibi fervientum ac obedicntium ,

rem fortiüs firmiusque conjungimur, quàm o« -

j

&c. . Hac incidenter , non tamen extra propo-

mnuibus alíis , tantóque affectu nos Deo, ejásque.

fitum.

voluntati unimus , ut mallemus omnia, etiam *

gt

Amorergo DEI defiderii (etiam 0'561

ls m

wj H

nos ipfosperdere , quam DEum ejüsqueamici-

dientialis dictus ) eft,; quo DEO fummo bono,

tiam , dicamüsque cum Apoltolo:

p

Qgifao:fc-- ;

veto amicitiz affeCtu , omat ejus bonum cxtrin-

parabit a cdparitate DEIU &tc..

d

fécim . obfequium, honorem , gloriam, &

100

. V, Ethictandemeít emor DEI perfe&j[&-fi 9

v&tbo: omne fuum plecitum & velle, feu quid-

mus (apex & fümma furgmarum omnis pere

esqi

u

quid ipfe à nobis fieri vult, pracipit, defide-

fcclionis ? fecuriffimus , nulli deceptioni obno-

rat , &c. ei volumus, & fuper omnia optabilia

xius : efficaciter movens ad füummum odium

i

optamus, defideramus , G efficaciter intendi-

ac deteítationem füper omnia , omnis peca. -

n

tht

mut , ac in nobis & aliis procurare parati fumus,

ti, omníisque illius, quod DEI voluntati cón- -

ad bonum promovendum; à màlo oppofito a-

varium , fummique boni vel leviifime offenfi- -

ii

vertendo : atque. eo ipfo jam faltem implicité

vum eít : ideóque femper eminenter continet

ITUUT

& virtualiter averíamur , deteftamur, execra-

iM

deteílarionem — peccati , ac contritionern. vit-.

mur, atque pro poffibili amovere , abolere &

tualem perfectam , & fi peccati memoraa ita a-

j

t

de(lraere parati tumus omne malum 'D E 4 ex-

maati occurtat, infallibiliter etiam a&tualem ac

tvinfecum , íeo quidquid DEUS non vult, pro-

formalém contritionem excitabit. Jam ergà .

E

hibet, dete(tatur , ( omme nimirüm pecca-

tandem cape. — Hinc D E Lamorem fuper o-

B

fum) quo DEUS offenditur , irritatur , ac velut

Tnia taaquam fimul contritionem virtualem

((pia4

moleítà afficitur , atque ad juftiffimam indigna-

à peccatore elicitum ( etfi non fine voto Sacra-

us p

- fionem , vindictámque,provocatur. Jam ad-

menti ) actu juílificare — afferimus.

At que &

* dlitron

vettis in hoc amore virtualem incufam poeni-

tulons

hunc ipfum DEI amorem fuper omnia obe-.

tentiam , contritiorem ,

.

dientialem virtualiter includi inipífa, ac omni

^M

]

€ati, &c.

D

deteüauiphcm pec-

contritione perfeca , diximus 4w4ffieme pr-

LUM

q;6 lil Dicitur antem hic

þämor O&m':'mtinliæ à

cedenii: eoipfo enim, quo deteflamur peccae. .

d

?

pracipuo ejus officio & effz&u , videlicet obe-

turi fuper omnia, propter DEUM fummum

^ tll

dientia & obfervantia amorofa omn:um pra-

bonum eo à nobis offenium : imjlicite volu-

, Mior

ceptorum divinorum , quia eo amore parati

mus eurn à nobis fuper omnia diledtum , ficut.

"n (

fümus & fervidi ad obediendum DEO in omni-

fiiumme doleo eíle cxcum vel &grum, ime

2

bus, ubique & femper, quandocunque & ubi-

plicité ac neceffarió v

?

olo te cQE videntem vel

ER

cunque obligabimur: idque non metu pooz,

fanum.

ilis i

ron Ípe premii , vel mercedis , fed puriffimo

$. Omnes tres a&us amoris. complxa*ccxiïiæ.;;fg L

! do intey

amoreamicitie , quia eum amamus & bonum

-

deíiderii feu obedientialis & contritionis per-

OU J

volumus , optamus , & gaudemus: atque adcà

fectz, hác vel timili formujá cxprimere pote-

"tlfim:

etiam ( nota per omnem modum ) noà iclum

rns. Oamsabilifime DEUS, O tonitas $ per-

Wato

vel principaliter, ut nos DEO p/aceamus, hoc

ftélio infinita, tx initmo corde gaudeo & exulte,

o o Ri

enim adhuc aliquid, nefcio, quid humani &

te efe tantum,quamms es , Q'e. & quittu dignas

»| *äüy Jj

roprii refpe&tüs vel affectüs redolet, fed fo-

ris deletbari sece[fariatui amore G obfequio, ege

4

L

j

üm , vel principaliter ; quia DEO fic bene eit,

tibi femper nbique tam artló. unitus effe vola

: füio d

ápfe (ibi complacet, ac velut dele&tatur, acvo-

&c decerno, ut neq, vita , neq, mors ,. mt n«

EM

luptate afficitur , fi cjus beneplacitum implea-

quam [int (cparatura à te t uisq, ob(eguiir atque

"u t

tur, G fiat , quod vult & pracipit , indéque

utinam ego deteflabiliffimus bomuncto wunquam

ejus gloria exttinfeca augetur : & verbo: utfer-

"w

teinfinitun benum n

1(21 rátione ofäm((]':æ ,gl.d

Nl Vn

viamus DzO , utperhoc principaliter non no-

oe.

Vi

bis,fed ip DEO benefit. Et hinceft, quód in

OT

Sacra Seriptura paffim amori divino tribuatur

i .vvrMartyriu ml -^

-obfervantia mandatorum.

l

l

Ut foan. 14. Sidi-

Artyrium per fe loquendo neceffaribt , $

IM

ïJïUS Yd

ligitis mc , mandata mea fervate.. Tem: Qui

prafupponit ftatum gratie & chari- —

babet mandatamea, c [erv st eayille eff. qni di-

Af

tatisacquifitz jam aliter , quàm per ipfum Mar-

NI 1

ligit me. lerum: Si quis diligit me , férmonem

tyrium. ]lta omnes. Et apertiffimé pronun-

menaa feruabit, Q* Pater meus diliget eum, &

M

[

tiat Apoftolus 1. Corinth. 13 - 5j rradidero

Ym

d

«d eum venicmus ( manfienem apud eum facie-

eorpus soeum ,itaut ardeam , charitatem autena

h

*Q

9)u5. Etvuríutc. 15. V. YO. Si pracepta mea

non babnero, nibil mmibi prodefl : Ratio eft: quia

hh!

1u

Jervaveritis myanebitis in dile&lione mea ficut &

Martyrium per fe ex opere operato non con«

c&m!n "

ego Patris mei pragepta férvavi , Q' manco in

u

ert primam gratiam ju[ïitiggn;em ? ficut Ba-

/

Pïlium

Pti-.

a

S

-

!

t

t

( lul Seranen Bol C L $ De&n

;i?iel?ä z AE

TE

;j[näus vel Pocnitentig Saagämcntuüï , fcd ex ,müm fanguinis cum icro Bäpcifm;a kfiamin.is,

ol

. prrogativa fpeciali, &acceptatione divina con-

totam & maximam fàné probabilitatem huic

Htl

N

fert gra..tiam,fe,cundam , imó ultimam confum-

Sen.t*elnt:iæ conferunt, Quam mon Kaufim.'?go

lo

qnatam & in termino conftituentem , ac velut

improbare: libentiüs tamen crederem id fieri

Md o

neceffitantem ad gloriam ftatim à morte obti-

per modum Sacramenti vivorum, Evchariftia

um

Qunt

nendam: & per accidens tantüm quandoque ,

v.g: quód , quando peccator boni fide efti«

fi in homine, citra novam ejus culpam CNB»

mat fe contritum , .ciym tamen fit. attritus tan«

;liüsqlli

jüveniat peccatum , quod eít incompoffibile

t t

tüm « per accidens confert gratiam primam

«um gratia conferenda, illud remittit ac delet

juftificantem ex communi DD. de Sacramen-

vtj

L

modis mox adferendis ; fimilque omnem

Usingenere : ita quando talis Mattyr 'p'gcc"a(t'o

qumgt.

prorfus poenam , qua impedit gloriam vel ab

obnoxius boná fide afílimat fe contritum ,

illaretardat : quá ratione comparatur Baptif-

aüt moveri fe ad Martyrium ex motivo chari-

p

mo veto , & dicitur Baprifiaus Sangninis. Sic

tatis , cüm tamen reverá tantüm effet attritus

O

omnes cum S, Thoma3.f. 4. 87.4. 1. ad 2. di-

aut alio inferiori motivo , v. g. fpe beatitudi-

tl

cente : Paffio.pro. Chriffo fucepta optimet vins

nis, aut metu damnationis moyeretur.ad Ma-

n ^

*

Baptifmi , & purgat ab omni eulpa. veniali &

tyrium fubeundum., . eum fimiliter per acci-

W

mortali, nifi atimaliter volumtatesm peecato inve-

dens primá.gratià ac juflificatione . donari.

T

siat inbarentez;, . Hinc illud notiffipum D.

Sic enim bono fenfu adhuc. falvabo tam feria,

J-

x of

Auguftini, ipfi Juri Canonico c. ewm AMarsba.

yerba Apoítoli fuprà allegata.

;

tG

— decelebrat. Miffarum ; infertum : njuriam fa-

. IV Addit Suarez Jec, cír, & poftipfum , etfiz4

Qnttt Y

- €it Mariyri , qui orat pro 7Martyre.

. aliquantüm ttepidà Tannerus zoss. 4. d. 4. q. 3.

myalti

160, lI. Per fe ergo loquendo obnoxius peccato

num. Y86. Quando talis Martyr & contritionis

d

-mortali martyrium fubiturus, omninó nrgetur

& attritionis immemor , reus tamen criminis

]na)

praceptis Sacramenti , aut. Baptifmi yeri , fi

mortalis, elicit propofitum feu voluntatem efz

Vipte

necdüm baptizatus fit ; aut pornitentie , fi

ficacem fubeundi Martyrium pro DEO, & du«

simia.

- €opia adfit , autin defectu Sacramenti , contri-

Iante hác. voluntate & propofito ,. pro fide

TO

.. *tionis perfe&tze formalis: alioquin hac culpa-

.. Chrifti v, g. obtruncaretor , 'adhuc juítifican-

"

. "biliter omittens , quippe rovo peccato. mortali

dum , ob virtualem aliquam . attritionem in.

mid

miffionis ponens obicem gratie Martyrii ,

clufam ia illo propofito fubeundi Martyrium

N

Anec per Martyrium . jüftificaretur ; u in famili

pro DEO ex motivo fpei , cónfequendi. (ci-

fnt p

o Miprá $. 3. deamore DEI füper omnia dictum .

licet beatitudinem , quà fpe utique détefatur

ur pt'tiï'

.. Per accidens ergo- quando peccator .Martyri-

implicité peccaturm hujus beatitudinis impedi-

"um fubiturus, aut eit immemor peccati fui ,

7)

tivum. Rurfue non repugno: fed neque cree

t vole

aut memor quidem peccati, attamen copiá Sa-

do , ni(i illud propofitüm effet elicitum ex mo«

"cramenti deftitutus; at immermor obligationis

V EEE

tivo charitatis,,. propter" nimis feria- Apoftoli

, I

: fus de contritione habenda, v. g. ob vimtor-.

" verba:si charitatene non babserowmibil syibj pros

"mentorum fubitó ufu rationis privatus , aut

deffl. "landem fuper hzc omnia, hanc vim

d

aliis cogitationibus fe in Martyrio confirman-

faciendi ex attrito contritumi , adeóque juftifi-

ii

do intentus : Jam ipfum Martyrium juftifica-

candi.peccatorem , etiam. Martyrio propter

"bit , peccatique cum peenis delebit ; idque

peítem , feu mortem'in fervitio fpirituali ve]

joti

"€ertiffimé , quando peccator Martyrium fuübit

j p o

- £€orporali pefte infectorum füfceptam , multis

*ex elicito formali a&u amoris DEl fuper omnia,, rationibustribuit Theophilus Raynaudus apud

l;ä'l/(!

cüm enim hic a&tus in iis circumítantiis fe folo

&unlt

Gobat 4lpbab. Confit, Cafis f.. fed meritó non

. 'juftificet , multó magis eum Martytio à fe im-

confentientem: quem filubet

t

T

, lcgef mihi; vi«

ii

"perato : aut. faltem quando Martyrium fübir

' des non amp!ii;a yácat,

f

i

[

.€x motivo charitatis propter. DEUMM füper

ij

Li

g; n

- emnia dilectum , vel diligendum : Sic enim

] Ac'!no'tatiby*COmlïäl'i!:!

.'1

- virtualiter faltem includit amorem DEI fuper

aiin

:

i M'

Oomnia , adeóque etiam virtualem conttitio-

i

X di&is häc quaftione, & pattïnxxïdicen,-'r

nem, utique inhis circumftantiis fufficientem

j

1[(!;6!'

4 dis gnaff. feq. ordo neceffiratis & obliga-

&d deletionem peccati , & juftificationent , adeó-

tionis contritionis talis eft, 1, Inarticulo mor-

"queomnem effectum Martzrii. Infuper

tis;, feutempore quo obligat preceptum poeni-

A6p IIl Quando fübiens Martytium pro DEO,

tentiz , fi facultas adfit , neceffarió fufcipiene

" dgnarus vel irhemor contritionis eliciendz , fal-

gg:clfmï

J

dum eft Sacramentum Pecnitentie ( aut Bape

. tem eít fupernaturaliter attritus, adhuc Marty-

tifmi à nondum Baptizato faltem cum atiri-

fraie

.^tium per. modum Baptifmni veri faceret ex at-

Jf

Mi

