dum e[l in memor

L

iam ejns praceptum : Probit

que aliter Ícandalum evitari poffet ; eum rect&

li

facturum, fi celebraret.

autem [eipfum bomo. Ecele[iafliea auttm con-

fuetndo deslarat,eam probationem néceffariam

In celeberrimo Monaftetio

"Neomy&:&x fþfd

g*m

481

dié; quo Primitias folennitet celebraturus erat ;

effe , ut nullus Bbi confcius. mortalis pectati ,

D7

quantumvis fibi comritus videatur , abfque

mané furfuüs Mifsá ficcá fe fe exercens more fu-

fOU]m

periorurti dierum , fumpfit fuum panem & vi-

premiffa facramentali confe[fione ad. [acrari

du

Evchari[fliam accedere debear, Quod a Chri-

nllnu

num, irfeitior ; fed mox pulfatis omnibus cam-

panis , commionefactus inftantis folennitatis :

flíanis omnibus , etiam iis Sacerdotibus , quiia

&d

&onclufuüm tcac eft.Primitias effe in fequentem

bus ex officio incubuerit celebrare , b«c [antia

dt,

diem differendas. Et quidem per fe loquendo;

5,

nodps perpetuo fergaudum e[Je decrevit, mos

tit

reQifhimé. Per àccidens potuiffent concurree

do no5

defit illis copia Confefforis. Quod ints

n

£e tálescircumítanti quibus certé non peceaf:

ceffitate nrgente , — Sacerdos ab[que pravid

i |

fetNeomyltaille fic non. jejunus Primitias ce«

eonfe[fione. celebraverit , quamprimim

Àif

lebtans, utbeneoftendit Gobat Cafi t 3. s

eonfiteat um Hæcgoncilnium,ï "m

Vrf

& IC. Utpote; 1. Si Sacerdos ille fuit nobilis feu

-

dj

perhonelta farilie: 2. Si illuc convénere Co«

Tj

gnati complures. 3. Si paratum lautum €on«

N

vivium. 4. Si more folito € fuggeftu erat invi«

ia

R

tatus pop ulus gdl)rimiciasf ideóque & plebs 8&

&T

p

^

hi

d.

1 De conjeffiente giæmittmda. 2$5

i ?eol. Sacram, Pars 1. Eapö PI.ISeä! '-Pl.l

N

t

ts

Y

D

Ut i

2$ H

Ms

us : Probet auterm fe

Pmeptum j

[

€.

3 Q;aa(/i ;ze'cä[z'tatmrgeæie ä'cï &

;g&x&u:um&t?:'m

:

| ipfum

U s

Eceffitate ergo & juftà causá urgente , &48f

E

IgniEcatür inprimis eum, quiSacram Év-

N

non füppetente copià Confeffarii , vas erit

ll

'S

chariftiam fumpturus aut celebraturus eft,

Sacerdoti contrito ( contritione faltem afti-

at

examinare fe debere , utrüm peccati alicüjus

UM

matà, fi nimirüm boná fide credat, aütproba-

mortalis fibi confcius fit: de quo rité confeffus

biliter exiftimet fe cffe veré contritum Jabsque

non fuerit Layman s. y. Deinde innuitur hoc

previa Confeffione celebrare , àut Laico com-

ta, ïm

praceptum de pramittenda confeffione eífe ju-

municare, i

VR

? «.f?:quent,ibus potiffimüm: cafx'f

ris divini pofitivi , ( non tantüm Ecclefiaftici )

bus.

üity W

(tehs f

ex verbisPauli 1.Cor.11. Probet asttem feip[unm

Primusabipfo Concilio Tridcntinoþin'alle-486

bomo : UndeConcilium utitur voculá declarat ,

gato textu. infinuatus eft : Quando Sacerdos

ift z

non ffatwit , vel pracipit allegátque Ecclefraffi-

ex officio tcnetur celebrare , aut fidelesjure fuo

b ial

cam con[uetudinem , cujus initii cüm nulla me-

Sacrificium exigunt , nec per alium perfici pof-.

moria extet , fatis declarat effe apoftolicam

fit: utpoté Parochus die Dominico & Fefto

traditionem femper ab Evangelio promulgato

Item pro defuncto prafente.: item ad benedi-

VIil

in Eccleftaobfervatam, ( five quodipfi Apolto-

cendas nuptias: Idem velquivisalius, ut pro

liea re praceptum tradiderunt , five quodà

moribundo viaticum conficiatur , i alia Hoftia

Chrifto äcceptum"promulg*runt) & non prz-

LOm

confecrata defit. Laymán , Dianacit.

ceptum novum ab Ecclefia introductum. — Ita

$. Hicaddunt aliqui plurescafas. 1. Quan-

communior & probabilior fententia DD. Na-

do aliquis etiam fimplex Sacerdos rogatur ab

Varrus £.2 1. .n. f. Suatez. difp. 6G. fett. 3. Co-

aliis die fefto aliàs Sacrum audirzmon valenti-.

E

bus,utSacrum JepatDiana cit; refl.9.poftalios

Qi.nch ; Layman i. c. alii.

D

2. Quando ipfe Sacerdos deberet carere Sacro ,

m

$m

»

feíto die,.Sorzs,. Fivaldsis.ali i.k; Lanndö idem

, jgc i

;e)fäjfï:ri:.

deberet omittere communionem Pafchalem.

&äq'ä "n defíi Qpl Co

ff

Diana vefol. 1 3. 4. Quando Capellanus ratio-

Oþia Confeffatiitunc nön'*'nabczur., quan«-

ne Capellaniz tenetur legere Sacrum. Palaus

gnb tl

C

27775

"

do vel nullus adeftSacerdos approbatus &

contra Dianam foc. cir. g. Quando idem jam.

; 4*?4

£

-

accepit ftipendium pro dicendisMiffis, aut ob-

i Qu

xpofitus; ad abfentem autem (ine magna diffi-

cultate , fpectatis circumílantiis perfonze & iti-

lato itipendio rogatur, ut celebret. Henriquez

np;i:i:üm/üï

neris , acCeffus eíffe nequeat : Vel f1 adüt

contra Dianam cir. 6. Quando Religiofo ha«

quidem Confeffarius jurisdictione pra-ditus ,

benti cafum refervatum , & per Conteffarium

"I

cui tamen peenitens fine interprcte ,: aut (ine

petenti,Superior facultatem denegat. ?Prepafit.

LUg

Tamburin. Diana cit-refol. x5. At füppofitó ,

peticulo gravis ja&tura , aut fcandali proprii ,

Confeffarii , autaliorum , confiteri non poffit ,

praceptum hoc confeffionis premittendz effe

gl

juxta latius dicenda fuo loco de Confeffione

jaris divini , ut dictum eft , cafüs ifti meritó re-

lm

Sacramentali , & fpecialiter de Religiofis extra

probantur ab al

![MWI

9..24YT.

i;s, acipfoGobat rr. 4.Caíu 6 1.

!

Monafteriumg.degentibus, de habente cafum

j ];.':-l'"

refervatum , à quo Confeffarius fimplex alio-

" Secundus ckjkf , ab omnibus 4dmilfus eft.488

P d

quin expo/itus abfolvendi poteftate careat.

.Si Sacrificium vel Communio fine gravi infa-

7 d

- Alios cafus nonnulli adferunt, ut fi defit pro-

mia vel populi fcandalo omitti non poffit. Ra«

prius Confeffarius , cui devotiüs aut confiden-

tio fepiüs indicata eft. — Cafus frequens effe

,/WW

yn

i

tiüsconfitereris. . Vicloria apud Dianam ?. 9.

poteft de Sacerdote alias folito , vel modó

j

rogato inflanter , ut faciat Sacrum : ut fine

rl

Ir401. 5 . vefol.15. fed meritoreprobantem cum

communi DD.

Quod vero nonnulli praten-

oravi nota vel fufpicione criminis omittere

77

dunt , nonadeffe üibi copiam Conífeffarit , (

nunc, vel denegare non poffit.

Certé graves

f

[

nullus adfit , ni(i vel familiaris , «ui confiteri

DD. apud Dianam ezr. refél. 20. abfoluté di-

P. qu

GC deinceps converfári erübefcat, fane falfum

cunt fufficere metumi admirationis in populo ,

t

li

eft , fi nullum aliud periculum fcandali aut al-

eo quód hzc non foleat eífe fine fulpicione

terius gravis incommodi fubfit ex illis , ob quae

peccati : Quodlicét, inrigore loquendo, re-

i

Confeffionem dimidiare licere fuo loco dice:

,0;

jll

& neget Suarez, alitque communiter, ve-

il

j

tur. Ratio eft : quia ut quis fine pravia con-

rum tamen effe debet , quando ex illa admira-

il

i

feffione communicet, velcelebret, omnium

tione timetur, quód homines defacto acapi-

"m r

conífenfu non fufficit fola erubefcentia , fed ne-

ant occafionem temeré judicandi , detrahendi.

j

.que füfficit probabilis metus'cujufcunque igno-

Gobat z.15 6.Scotus p 4.d.9.4.tm. etik excufat

.

Sacerdotem

am indutum facris veftibus, &

miniz , fcandali , vel alterius incommodi , fed

]

requiritur grave quid, grave fcandalum, gravis

non habentem ad manum Confeflarium ido-

infamia , ut loquuntur paffim. DD, & obíervat

néum, ldque etiam in Laico fine nota gravi

,Diana.cit. p9 13* re[al. 1f.

vdfineignominia non valente omittereCoru-

—

nigw

Y

-

u

]

1l. De cohfä.yäone præmiït.tmd;:i,ï. "E

f

uit, Pars lL. Cap; W Seci. V1

254 bl Surá

fitatem & confeffarii inopiam , ut contra Na-

jits

nionem , conce

dunt DD. fer& omnes. Scotus

varrum cit. docent.

;

Suarez , Coninck , Layman

D

il

lificat de Religiofo vi Regu-

ín 4. d. 9. exemp

s. 7. Quin pro

bab

H

iliter neque Sacerdotes ,

du

lz obligäto tali di

e ad Communionen. - Re-

am Confeflarii , eà tamen

[

er declarant exemplo Lai-

qui habentes copr

2

centiores communit

non utentes, fise nece[fi

até celebrant in pece

;*,?'l!ll

ci jam flete

ntis ad

Aram Communionis , &

fiveex

[

cordantis alicujus peccati

cato mortáli , fiveex malitia facrilega,

tunc primixm re

mali ftatüs.

Verba enim

"

mortalis, nec yalentis fine i

gnominia & fcan-

inadvertentia [ui

nec fa-

Concilii exprefse

loquuntur deSacerdote ar-

fj

dalo recederc : fed rarus ifte eít cafus ,

fine pravia confefone cele-

cilé admittendus , plerámque enim facilé pof-

gente nece[fitate ,

ipun

brante. Itacum Nugno,

aliisque Suarez difp-

DN

funt vitari hzc incommoda, faltem longefz-

opinantes: Ver«

66. [e£.7. Infoper füe

runt DD.

p

pius, quàm fibi fingant multi, aitpoft Dianam -

ba hac Concilij cont

ineréconfilium tantüm ,

Va

Gobat » 245. Ratio dictorum fzpiüs indi-

non praceptum : fed

jam ampliüs audi'rilaeg','

4

mii

cataeft... Qui

a lex pofitiva etiam divina non

Et

bit.

d

cenfetur obligare cum tanta feveritate.

poffunt , ut mox pate

L. Praceptum il

]ud confitend

i qudäffila,sf |

H

fcandalum e(t magaum fpiritualedamnum, ex

€

ífitatem confitendi, vd —

B

E

smm imponit nec

majori öb,lxiga?iünlf n;xtu,ralikcharitgtis evitan-

E

quamprimüm quis p

oft Sacrum factum habet

h

um.

ex corhuni Tannet.f.4« —

[

(äando Sa!ce'rmdos inchoa-

copiam Confe

Ífarii,

« 489 Tertiuscafoseft.

]certé intra triduum. Diana.

f

to jam Sacro recordatur pec

cati mortalis an-

dl, g. q.8. . 27. V€

tit. p. 9. trall. 3.vefol.

2;. Naminjute vox

It

teà commiffi ( aut forté, pró nefas | tunc pri-

ficat idem , quod

qui

müm pattati ) & fiquidem primüm poft con-

uamprimim Ícu illico, figni

poft triduum 7 final.C.de

34

d.é alibi.Atvero "

[

fecrationem , omnium confenfu debet , elicità

P.Efcobar&quo -

di

contritione , Sacrificium profequi : Si 'autem

minimé fubfiftit explicatio.

rundam aliorum : Qwasprim.

um hic idem

atl

ante confecrationem , eum obligari ad confi-

ore Sacerdos

$

tendum vel recedendum, ficommodé & fine.

importate, ac quando fuo temp

Quin

tur.

Nam intet.

Qu

ulla nota infamiz poffet , docent. Navatrrus

iterüm. primüm confitebi

ropofitiones 4j. d

amna

tas ab Alexandro:

[21

AMan. c. ag. n.46. Sylveffer , Cosinch , alit

Mandatum Tridentini

Wtita

cumSuatez difp. 66. fett. 4. GC in ea fuppofi- -

VII. 38. 39. ha fünt:

facli Sacerdot

i facrificanti e

xmeceffitate cum —

[

W I

tione verum eíffet. Contrarium ergo practi-

amprimit, € [1/720

iif

peccato nortali, coxfitendi qu

«6 longé verius eft, fiSacerdos etiam ftatim

ceptam : Ttem h

&c: Mlla particti--

Ül

oft introitum recordetur peccati mortalis,

filium, non pre

m

ea confitendi.

la ( quamprim

w y intellsgitur »/ cim Sactr-

poíle elicità contritione poft

fitebitur. Et certé ea ex-

ij

propofito, pergere , & neque rec

edere , neque-

dos fuo tempore con

la $otz5,

plicatio pat

enter eft co

ntta mentem & inten«

PT

confeffarium advocare obligari.

'Ne fcilice

t Sacerdotes ha-

Mi

Villoria, Henriqmez . Tannerus, Layman ,

ttum Concilii.

bentes conftientiam peccati

mortalis, paffim

Tomi

Gobat, citati. Ratioclara eft: Quia vix un-

Confe(ïar'ii?abs-

ttiiy

pratextu ne

ceffitatis & inopi&

quam decenter & fine omni Sacerdotis nota ,

elicità. tantüm

contritione .

"g

confufione , aut etiam fcandalo, intertuptà.

que confeffione ,

m

ium , f Omhinöï

Mifià confeffio Sacramentalis interponi pof-

facrificent : voluit Conci

'mdig

faltem 1

latim poftSacrum —

[m

fe videtur, five credendo , five confeflarium

non poffint ante ,

confiteantur , & non

quando alioquin ite- -

für

advocando , excepto, fiin publico offieio .

Tutor;

Miffe Concio ínterponatur, aut quis Sacer--

tum confitgþuqmr v

fort&x .PO& men em j

G

y

dotem fibi minifltrantem habere, idque ipfum

viá fine incommodo , nifi inloco privato ce- -

"M

. Sed numquid illà vocula,,quam'þfinigz-

Vity

mim adhuc inte

ligi poterit ,

quamprimuim

4

t

lebretur.

ltaque in aliquo Xpræfdi&o:gm'

tellexit Bins--

cafu.

talis iterim velit celebrare , ut in

At

ianam cir. refol. &

3. Cer-

wod fineceffitate urgente , Sacerdos abs-

feldius nofter apud D

t& videtur ifta aplicat

jo non effe prohibita in.

que prauia. c,anfg'

lexandro VII. approbato :

tur

Jiane | cel:b(averit : fequi-

illo decreto ab À

utpote pznali ,

ideóque non

extendenda ultrà

6

4

$. 1V.

proprietate

m verborum : Nulla autem pio*

rietate verborum Vox qu4

mprimim inteligt

poteft de celebra

tione ? Qui

dquid fit de hof.

s

KQu*/a'mprimäm -þanfteatur. !

intelligi Concilium.

g. non poffe fic

(ä

AE

enim eft ita rudis;

ut fine M*agif'cerio Concilij

e I-

öc praeceptum puré Eccdlefiafticum

incumbere fibi hodie vo-

l

:

eft, ut patet ex verbis Tridentini hoc

univerfalis ignoret

lenti dicere Miffam , obligation

em confiten-

jusde novo condentis, & non antiquum de-

decem dies fecit

"t

clarantis. Etquia in materia odiofa , non eíft

difua mortalia, fiforte ante

üllme

Sacrüm inconfeffus ob defe

&um Confeffarii?

extra proprios terminorum limites extenden-

noli fidere illi

m

dum. Nonergo comprehendit Laicos, vel

Si itaque raró celebrare foleas;

Vl

ipfos etiam Sacerdotes Laicorum more com-

li

explicationi , qgippc';himis aperté repugnan-

Vg

municantes fine previa confeflione : oþ neceí-

s

x

?

us

Wtj

| üg»g)' Sacram, Pary ll, ægp, Pl,&ä. Vill, DeCOnfe]z'anepmmz'ttmda. Zf f

ImmnlNæw

' ,Ujlmu

timenti Concilij Tridentini, fed omnino té« honfoh'ulluni"marighum effectum fentit, cea

lts

neris faltem tertio die füb mortaliconfiteripoft — lebrare vel communicare nullá ratione prohi

üä.&,:ä um

illud Sacrum fine, confeffione fa&tum , eftoeo — hetur; quia fcilicet jam rede difpofitus eft : &&

n E

die nec habeas in. animo celebrare , nec pre-

pollutionis peccatum , ficut & quodvis aliud ,

ii t

ceptuni confeffionis te aliundé obliget : juxta

polt legitimam poenitentiam perinde fe habet,

. Vg

communiffimam DDA.apgd citatos Tannerun,

ac fi non fuiffet. Ita communis.D. Bogavens

dESW:n

Diceflilum, Layman , & Gobat Alphbab, Sa«

tnra , Gerfon, Sotus , Suarez: , W/änm , Go»

ertf, caf Y4.2.4.3 9. Si autemquotidie , aut in

1 ag

ninck, aliísque citatis, Layman 4 y. trati. 4.

stj

fcptimana aliquoties celebres , jam te s. pra«

cap. 6. . 14. &* 15. Confultum tamen eft ta«

ecd. falvum intellexifti, Vix enimerit tam ri-

) tss

t homini , qui voluntariá pollutione , aut fore

nílitmue

gidus Theologus, qui te hodie fic celebrantem,

nicatione fe inquinavit , ob humilitatem & te«

& cras vel perinde denuó celebraturum pra-

verentiam tCinti Sacramenti, abftinere à Com-

li aui«

mifsá confe(fione ,- adhuc hodie ad. confiten-

munione, velSacro, cüm facilé pote(t: Quod

dum oblipare velit,

;

enli n

etiam confeffarius, confideratis. circumítan-

4

IV. Nihidominus tamen illa expofitic

tiis , peenitenti injungere poteft , & quando«

u

conii

m r

Binsfeldjana vídetur ufu firmata & implicité

. que debet , ut gravitatem peccati magis agno«

faltem approbata ufu. facerdotum Germano-

Ícat, & impofleróm efficaciüs caveat. A for-

yni Tat

rum. Audivi ego tot Sacetdotum confeffio-

tiori ergo nihil prohibebitàSacro velCommu-

at

nes, audierunt alij innummeri: at quis unquam

nione pollutio involuntaria v.g. in fomnisfa-

Namii

zeperit Sacerdotem, qui cenferet fs deliquiffe ,

€la: attamen differre inalium diem ob humi-

atl

quàd Confe(fionem poít Sacrum fine. confef-

Léudlt

litatem , etiam tunc confultum , cüm com«

. honéex neceffitate & inopiá confeffarii fru&tum

modeé poteft : nifi ratio pecüliaris celebrandi

» Ht

diftulerit usque ad tempus , quo erat iterum fa-

vel communicandi adfit ; ut in Religiofis quo-

r i

erificaturus, peroctiduum v.g. velamplius,

tidiecelebrare folitis,aut (tatis diebus commu-

d h

quanquàm facillim& citiüs confiteri potuiffet.

nicate: Si indulgentia requirens Communio-

, Mi

.. Quare nifi exprefft de hac obligatione dubi-

1 r Akxæ':

nem lucranda &c, — INec cedendum daemoni ,

tent , vel confültent Confe ffarium (tunc utique

cüm putatur immififfe turpe fomnium, ex quo

"m

veritas aperienda eflet) cenfeo Confeffarium

fecuta macula. feda, ut homoà communio«

jj

tutà poffe diffimulare,eósque in fua utcunque

neavertatur, ut monet etiam D. Thomas 3.g.

mbl

boná fide relinquere potiüs, quàm in novas

» 8. d. 7:1

27

difficultites inducere, juxta communem do-

Il. Sipo

(t pþllutïonegï, etiam ïniolünta-üi ;

, od

, &rinam in materia deconfcientia etronea.Tan-

riam, omníque culpá carentem,quis malignum

T

dé ex alibi dictis jam nófti, Sacerdem in mor-

" frittev

effectum retmanentem fentiat, utpote carnis

rali nec confeffum , nec contritum celebran-

Commotionem , animi perturbationem ,. eva-

v e

| tem non cornittere j peccatamortalia. 1. tatio-

(it

gationem,torporem, &c. interim multó magis

ls P

. neomiff Confeffionis. 2. ratione omiffz con-

confultum erità Sacto velCommunione abíli«

AREMWB

tritionis. 4. ratione obationis indignz. 4. ra-

nere , utex D. Thoma cit. docentiidem DD,

T

-tione confecrationis. j

^

. fatione communionis

- etiamSanchez. l.9.de Matrim. difg.1 3. Quin-

( od

; indigaiffimz ; Sed unum tantàm. Quia con-

[n

i

nimoó peccatum veniale erit , fi quis accederet

m?oü

M

feífio, contritio , oblatio , conf&cratio ordinan-

cum tali mala difpoütiene » quam repellere &

tur ad fumptionem tanquam finem , eorüme.

) BIIWWK

7

.fuperare negligeret. Layman eodem ».15. me-

J m

queomiífio vel indigna tractatio fub comm-

die, Ratio ex'le patet.. At ruríus fi facrificandá

nione indigna tagquam fub uno fine uniuntur ?

vel communicandi aliquaneceffitas velrationae

utex communi doctrina depeccatis, notat eti-

T ii

am Diana ciz.

bilis caufa urgeat,Sumaxime fi frande deemonie

"] T

putetur excitatum malum ad impediendam de-

Reftat tandem

p9 :m&..;.r:foNl. ;G,ä"flibï.

lo^

)

Á

votionem communicandi, nihilominus adhibi-

il "

tà curà & (tudio fe przeparandi,devotionem ex«

&

mhlh&

? Dubïu;ï;h

otäbile. N

citandi, accedendum erit , ut omnes obfervant

. ceum D. Tbomal. c.

"

gndCDd2r '

Q,mlitn- Pþollutl'bj »Z?)*'c, impediat

1II. Multó minüis ergo. quoad fzculares49*

Qtlebratienom vel Cemwnnio-

qudl

)

. Communionem impediet debitum conjugale

[BI'L (j

nem )

no&te precedenti przftitum debito fine & mo-

j

L ?

il

fl

deratione, ad petitionemalterius conjugis, au£

(

!

/4'94

/Efp. generaliter. ' Nm dmpedit vatione

etiam petitum ex fpeciali caufa, ut fi videat alidt

ln

R

J

fed ipfims , fed folion in quantum e[l pec-

- .«onjugem periclitari : vel (ingulari fpe prolié

- S8tumw, vcl in quanum effedus malignos poff

ho potius,quàm alio tempore, ob fingularems

j

Odle [

egula commu-

fit

fé relinquit. Ex qua generali R.

corporis difpofitionem , concipiende, ait Lays

j qn

Amiterrecepta, atque communi do&trina apud

t

man eit. ». V$. infine : allegans D. Gregorium,

i

. Layman

.

aliósque Doclores. : At vero folius voluptatis

an&ü.ar

tefolves.

; aliósque citt, ita breviter in fpc:cie

ac libidinis exfatiandae causá copulam carnae

pl d

495 L Quamvis pollutio voluntatia & pecca-

lem exercentes cum propofito eodem die vel

di

f

. Rüneía iuerit ,.(i tamen pol ponitentiam

Ícguenti mans .sgmm.swä; gbsgue ivcni'aj

*

b

:

[

N

296 4 beol. Sacram. Pars II.Caþ-. V, .S'eöï ylil. De 'Gonjäj/'ianepmrnihäh?ä. P

re non poffe, re-

contra juftitiam negando"ddbituni/jp&iä r N

Ji culpa & irreverentia accede

:

&l? cenfet Layman ibidem: id enim figsum

rió petenti ;.tum contra charitatem ratione.

Jl

Ícandali ;^quia exinde irz & odium nafcifo.

j

eft animi nimis parüm difpofiti ad divina. Et

D. Thoma ezr. 4 7- pronuntiat debere pro-

lent, & maritus verfari poteft in periculo in-

continentiz, Gc. Sícque poít factum , mulie- «

hibere, netalis accedatad Sacramentum. Et

*3

hoc fenfu intelligendi funt SS. Patres aliquan-

rem communicare permitte , quia implevit o« -

pus bonum ex juítitia debitum , nifi per acci«

do de hac te fatis rigide loquentes , nominatim

D.Auguftinus ferm.244.de tempore. D.Hiero-

dens effectusaliqnis mal

dicta N. 14

Ai'gnus—qþüü/?rg;,- juxt;

4

À

nymusl. contra Vigilantium. 4llorum confcien-

[

ziam convenio,quieodem die po[l coitum corin"

2. Si veró mulier non

fr&quehter x«ommusfog

nicet , fed in pracipuis Feftivitatibus antüm

gicant. Excipittamen rurfus Caftro-Palaus £jc

difp. x 3-* 3. nii occurrat fpecialis caufa com-

autad fummum ,. femel'in menfe: dicipfi,ut

municandi eo die,vel de praterito doleat;ut do-

moneat , rogérque maritum , ut illà yiceabllis

lore concepto plené culpae fatisfeciffe videatur.

neatin honorem Fefílivitatis, aut facráe com

munionis füz : nifr ex tali communione fia

Et hinc

$. IV. Ex diclis collige Confeffarie prü

däns ?

iram ac indignationem ejus incurrere debeat

.;9

quid mulieribus v.g. refpondendum fit , quan-

actimeat: tuncautem , f1 admonere vel ro*

do quatunt , an maritis debitum redderetene-

gare. facilé non poffit , aut admoriendo, ro-

antur eo die , vel nocte pridiani, quando com-

gandóve nihil proficiat , debitum reddendumi

J

municaturz funt. — Sic enim prudenter diftin-

eft petenti , ac nihilominüs SS. Evchariltiam

" Ues.

"

accedere poterit , fi exinde animi diftradio-

W

2

nem vel indifpofitionem infolitam non patia-

P

9 L.Si mulier frequenter communicare fole-

f45

at, V. g. fingulis diebus Dominicis , aut Feítis ,

tur ; vel etiamfi patiatur , tamen fine notaali:

qua communionem intermittere nom pof-

atque adeó fzpiüs in menfe, die , ut fimplici

/:

etitione etiam annuat, ne conjugi molefta

fit. — Hinc vides, fi poft factumfoeming con-

Y.De;

fit,néve illius in fe amorem minuat , & occafio-

fitentes de hoc interrogent , regulariter &

nem tribuat interdicendi ei impofterüm fre-

Íeré femper eis communionem permittene

ffirio

quentem Communionem : Quin fi maritus fee

dam. Ita poft Sanchez , Suarez, alio*s',,,'-" ;

(

rib & conftanter petat , reddere etiam tenebi-

Layman 6it. c. 6. & 16. ptr -

öfn

tur , alioquin perict:lgm effet , ut pec;et tum

) M

[

.

3

SNY

g.

(.pn

/

N

d

EN

ä

d

E

ESS

j

9)

j

[f

ul

i

)

o

[

j

NI

E

W

4

/

j

M

N

M

?if

N

L ^.

j

""llm.

IN

fM

HN,

ï&

N

f

W

A

e

/

d

W NI

N

/ y

7

Viig

ROT

L

CEEN

NS

LT

QW

SS

r m

m

b

i

i Dify

N

N

*

N

x

A

g q

[

! Cmm

h

1fy

ifog

d

[

Mdgy Í

!

d

V

u lt

l'llha,; (

m

: THEKO;—

Pa

d

Tiv

*

.-/

*bmmmlk&

m b

J

ï

rg'i

NSND

2

4

22

»

T n

(l

ä !

r

b rüïm

/AS

Z

*

d

( 4

)

f

Eu

NSS

UA

n

(7&

Y

N

W/)

m

jf

p/ — at

SN

1

enlulim

il

7

N A

Y

.....

$

*

t

b

i EE

mmï, JXFI

d

OC

E

Is Qw

n

t

li

A

L

LIS -

" miäïir&:;

SACRAMENTALI

5

I5, al

PAR; II

li s

15 r

t ag

: E Infirudio

Ladmos

Curandi, feu Confeffárii

ebitun:

sS

DE POENITENTIAE $ACR.AMENTO.

]e at

E hoc feptem erunt capita, 1.

tüs j. 6. Ethymolog e. ulr.

Panitentia;o quàd

nfoliam

De Sacramenti Ponmnitentiz

ipfe bemo fe puniat penitendo,quod malz admi

uT

Effentia, Partibüs, Materi

Trtüt ]

fit.. Ia omnes Catholici;' contta Hareticos

II. De Coritritione, IIl. De

"noftri temporis ; quidelicatum hominum ge-

a hn

v

fcffione. IV. De fatisfa&tione.

It , mw'ï[!

e'a

b

föïütio'n

nus, ab omni poena abho&emes,ümgunmhy-

e Sacramentali. V. De Con-

tologiam poenitentiz;non à nomine p&z4; fed

jona g

feffrio , ejísque requifitis. VII. De figillo;

à propofitione;poxe;id eft ;

Surt

p*f , quafi dicatur,

. & notitie ex conféffione hábitae Ufa

pono tenere ; id eft:poffea

fapeve : adeóque vo-

licito, & illicito. 1à nomine

lant pasmiténtiam nihil àl

iüd effe

) p |

;quàm refipi-

' 'Dbrï,iitii incipiat,

Ícentiàm à pecéatis commiffis ; c

onfiftentem i&

äghifiofle péccatórum commifforum ; & pro-

pofito non ampliüs committendi

Sed imper-

— 64PUTI

fecte & perverse:

Nam ut homo per actum

virtütis peenitentiz animi mütatione ad melio-

; )De Sacrämcnti Poenitentiz - Ef

rem vitam fe convertat, néceffe eft , ut nonfo-

fentia, Parcibus ; Materia,

làüm agnofcens malé facla fua

,n)ova vitz propos

fitümarripiat;feu refipifcat,

fed etiam vitam ve-

SECTIO 1

terem , fe peccatacommiffa & a

gnità tanquam

malum abolendum deteftetur,

Quid efl Penitentia ?

ac de €o doleat:

ut paffim . fignificant Scriptirz & SS. Patres,

SUMMARIUM,

fignificationem hujus vo-is , Panitentiaubi-

k. Pawitenijà quid nominis contya bavetiens?

que exprimentes per dolorem & paéuam feti

8. Poniténtia , vt vittus; t s Sácramentum.

afflictionem aliquam.

- $- Quid ut vittus.

Job. ultimo: /4circo

ipfe me vepreheudo ,

G^ ago ptnitentiat in fa-

& Offenfa d injuria difsruut in lo , juod . offeh[ufà

villa & cinere dc. Jos]; 2iConvertimisi ad wme

$. Iniuria ver lzfio in

- Izfio feu itritatio voluntatis álterius,.

dnyiti,

.

)q(h jatis alterius tationabilite£

$n tótó corde Veffró,in jeiusio C flera ($ blan-

€x,

i

?

U fcindite corda veffra &c. Et Chriftus

6. Differentin

fütisfadlionis , dv vejtiiutisnis,

€

ïþfe Matth: 1 r;

, ?- Et 8. quali

ter l

Si inTyro & Sidene fatta e|fent

n Pngse Deo? Q

uot rr.;qdis

quodliber peccatum. ïd..

Virtites.qua fatta fünt in Vobii,inciliciott ci-

« $« Contincit cffenjain , dpipjutiaim Daii.

!

*

Ao. Quid Penitent

Weve,p&nitentiata egi(fent. Qua oinnià impot.

8 ut Sacram entum ?

tant ponam aliquam & animi dolorem. Et

io. Immediate.

l1 Eff verum N, L. Sacrámeniuip ;

4

clariffime D. Auguftinus lib. £o. Homiliarum

H

à Chrifio "ih]iimihih;

3

2

J« Effque nec

efariumo ommi 2

Babtifmuyn inoralite

a.

boinilià ultimá * /Voz /igf(:it mores in enelims

- dapfo nece[frtate iae

di

Hinre , tel in-votp $

tommutare,

C à fallis malis recederenifietia

de bis.qua

4

: i4 F/(ts*fubi«äüin T

Pilferentia À Baptifmó,

iilentie do

^

Ha funt , fatisfaciat Deo per p-

$.L

rémper buailitatis gemitum

»per

tontvili cordis Sacvificinns,tooperantibus elece

j

5 Poeï]itenti'ä

quid »mï»i: E

E

NITENTIA diécla eft

inofyrit. Et notiffimum eft illud D. Ambr. te-

" pg

à nominejpánds

lataim cáp. 1: d. 3. de Poenitent. Pesitentia eff

verbo rezeo

xut ideifit pesszére,ac pa-

imala praterita plazgere , C plangenda iterzan

hm tenere

tentia

spine tenenia :

3Pimif€n99þæna-»: tentins ; ac poenis

hon committere, Similiter lo

,

:

qüuqtïx alii Pa«

feu ut lequitur D; lfido-

tres paffim ad longum.

M

PA/RS' AIL. p& SAc&

T

AM,

$. II

L

*

d

2$ ä " T!beol. Sacram, Pars .m-f.Cfþ'P- L Sedi, 1 pute-- us

$. lL.

nem ac iram adverfüus foe'nä'enit-'e,in-,; g'&ix/z&ilp.

[

j

Jl

quendo. INam paffivé & formaliter offenja eft

Pocnitentia , quot enodis accepta ?

ipfa difplicentia;averfio;indi

gnatio,ac quidam,

UE

i

Upliciter accipitur Peenitentia, r.Ut vit-

Animi amator & cordoliü olfenfiadver(us of-

(W,i

D

tus: 2. Ut Sacramentum eft. Pesitez-

fendentem. Atque hac offenfa poteít efle &

k

tia ut virtus dicitur, quátenus confiltit in acta

fiepe fitabsque omni injuria proprie dicla, feu

d

cenitentis deteftantis ac punientis peccata fua.

lefione juris alterius offenfi. Exgr. Amico pe-

bt

Et eft in.re ipfaContritio;pars materialis Sacr-

tenti à te libtum commodató , quo is valdé ig-

Polluï

menti Poenitentim. — Peesizentia wt Sacratuen-

digeret,& tu facilé carere poffes,negastame&.

p

tsim dicitur , quatenus confifit in 'acu Sacer-

non vis dare : procul dubio offendis Amicum,

diqu

dotispeccatorum vere poenitentem,feu de pec-

& das ei füfficiens motivum ad difplicentiam,

&à

catis íuis dolentemi ac confeffum abíolventis :

averfionem, & ind)ïgnätionem adverfus te: non

[io

adeó ut Poenitentia st Sacramentmm non tan-

tamenfacis eiinjuriam , quia nullum ejus jus

Yl

tüum prafupponat , fed etiam ut. partem mate-

lzdis, nequeullo jure tenebarisei librumcom-

h

rialem correquirat, ac velut includat poeniten-

modare , fed tantàm voluntati ejus infers mo-

9

tiam t virtatem. De poenitentia virtute ab-

leftiam : ideóque eft offenía pura contra pacem

T

foluté fumpta, & fine ordine adSacramentum,

& amicitiam humanam , & ad fummum con.

quatenus fcil. olim anteSacramentü poenitentiz

tra virtutem charitatis , minimé contra jufliti-

j

inftitutum, requirebatur ad remiffionem pec-

am. Atque pro hac offenfa pura debeturfatis-

di

eatorum , & peccatoris juftificationem , laté

factio amica ,non ex juftitiaaliqua, cümnul-

fü

[

fpeculantur Scholaftici, INns breviter aliquid.

lum jus alterius lafum fit,fed ex chatitate, fj

ca fatisfactio per amicam petitionem venizper

D

5 Tilod

obfequia alia fpecialia & fimilia homini offen-

vt

Quid efl Penitentia virtus Y

Ío exhibita pro quantitate offenfz, ac ejus ani-

je

St babitus inclinans bominem ad dete-

inumyaffechiímq; reconciliandum: prout

;

Titis

Sut

tractatur in materia de charitate.

"

d

E

flandum G vindisandum peccatnma , d

t

£ofíi [um,qüanpu: offen[a & injuria DELefl.

. A. INJURIA ef lofio injufla legís a

lii

M

« [e

Cormmunis DD. ex Scoto i» 4. d. 14. Hujus

rAtionabiliter inviti,(ideóqs eo iplo etiamof-

jtcca

virtütis actus,feu poenitentia aCtualis eft; Dere-

fenj^ ) quá nimirum fit aliquid contra ver

unt

o

flatio ac dolor awimi de peceato quatenns efl of-

jusalterius, v.g. contumeliam inferendo: &

Vilri

'poteft injuria etiam eflé absq; omni damno il«

fenfa & injuria Dei,intentione eam delendi ae

indig'na*x

visdicaudi , féu compez[andi Ex D. 'Tliom.

lato.Cutfi foli , nemine przfente contumeliamt

peata

inferas;fiadulterium committas omnino oc»

Layman. lib. g.tra£1.6.c/3.24m.2. — Eftque

j

inre ipfa contritio generatim fumptá, de qua

cultam manezis,nullá inde prole fufceptá &c.

)

*

iiLugo

copiosé dicemus cap,2. — De Poenitentia vir-

Etpro tali injuría mera & non damnoía, debee

d Aï

-tur aliqua viadicta , feu fatisfactio ex juftiuis

jiei|

tute feu habituali;qualis virtus fit, qua ejus ra-

tio formalis, obje&tum formale, finis &c. ( de

- vindicativa. $ati:fatlio enim proprie eftzeme

KT

quo, ut modo dixi,laté difceptant Scholaftici)

penfatio injurie nlteriilate:in hoc conüiftens ,

iew

zes tota fpcculativa eft,ad praxin parum utilis ,

quód ficut alterum injuriando & laedendocot

E

1ninüs neceffaria:tantüm enim. abefl,ut Tyro-

tra jus & voluntasem ejus moleftavimus; it2

]ïfout

nem dirigat,Gpromoveat ad practicam cogni-

nos viciffim inejus gratiam ;diquid/:mol.eüüm—

I

l

tionem contritionis , quin potiüs diftrahat , &

nobiscontra voluntatem noftram agendo ve

lt

«onfundat.

Idfolüm nota. Hujus vittutis &

patiendot v. g. ad minimunmi humiliter & con-

f

actás poenitentiz objectum materiale deteftan-

fufibiliter deprecando &c.) injuriam illatam

E

compenfemus , aboleamus , & velut vindice-

dum & vindicandum effe peccatum. — Obje-

LOT

&um veró formale & rationem formalem , ob

mus: qüi eft actus proprius jufütiæ* vindicat-

'nb"'sin fq

quam deteftandum & vindicandum peccatum,

va , & refpe&u DEI virtutis poenitentiz in-

jtm;

effe injuriam & offenfam DEI. . Hos terminos

clinantis hominem ad. dereffand um & vindi-

At

juvat explicare pro fundamento & pleniori in-

cundum peecatum, qnatensiseffen[a Q injur

ffri

DEi efl : quáratione, dicam (latim »sm. f(«

tellectu dicendorum..

Pfüfäm

Quéd fiporró injuria etiam damnofa fit; injt-

ibiti

ftum damnumiinferens proximo in fuis bonts

-"Duatepns 0&2/34 )C i»)jur;ia D" eft. |

y aC

:

fortunz,famz,vitz,animz , v. g. furando , &&-

: Jun

Ifferunt hc duo offenfa & injuría,ficut

ID

trahendo , occidendo &c. jam pro illo damno.

&

kPugm

magis & minüs lat? patens. Omnis enim

compenfando deberur reítitutio proprié dicia

tlmo,

injuria offenfarn continet. Non écontra omnis

ex juftitia commutativa.

Reflitutio enim t

Mndo

effenfa injuriam.

TNam

7

compev[atio d amni injn(le illati alteri in ponit

"'lm b()]

1. OFFENSA generatim elt lefjo feu irrita-

feis j/& fi aliquid . noftro- ipfi. damnit

Ü

tio veluntatis alterins:quá nimirüm aliquis al-

u

cato conferendo ad equalitatem damai.ïl d

2

u

teri contra voluntatem fuam moleftiam infert,

Íeu dati & accepti.

Ícque eum movet, eíque motivum feu jus tri-

$. Hincincidenter bene

nota diif'&rentüm é r

"

ionibus

i((mm

buif ad difpliceptiam , igdignitatcm , a'v?tüq.

fatisfactigaist reüi;utionis f:'x defcript

l

U

p

"d

h)

hod a, Pa lIL G. $88 Levitoila ? — ag

p du

l

ä.«*.":is, dac&nal "ad'?þmþafätüni obfervà ratió-

premá, atque diredté oppofita charitati diving:

j

s

SWD,

hem ; cur Deo offenfo aliquo modo fatisfacere ;

IV.RepugnátDEO,;utfuprémoLegislatori fim-

(

N

hon autem reítitiere poffimus; Nimirüm;

W

jliciter prohibentis peccátá : sícque omne pecz

;

u)

NV.

"

Ü

quia ; ficut pro dolor ! poffumus DEUM offen:

catum generaleni inobedientiam involvit, conz

lii

dere & injuriate;aliquid contra voluntatem ejus

ira obedieritiam DEO debitam; àlia fpecialis

n

fanctiffimám, jus; ac leges agéndo, velomittenz

X

| 1: hï äfüu j

offenfa , G injuria DEL V. Repugnat

l,

do, at veró damnum ei in bonis fuis inferre noii

