um corptus eft , debet effe & auimens.

falia cum Berta. Rursüs ceró irrita fünt ; quiá.

.. Atq; ob eandem cafüm fit , ut irrita (it etiana

tut d

romiffio etiam jurata faciendi rem malam nul-,

defponfatio , quam pater facit.nomine filii velf

Atatettt

j

a

eft; at Tirios voto dictoligatus per fponfalia

liz;puberis vel impuberis absque ejus confenfi

scenit

promittit violare votum caftitatis, utique rem -

expreffo vel tacito aut fubfecuta expreffa velta-

und* L.

malam: ergo &c. Jam limita rursüs. ut fuprà

Citatatificátiorie,jam fuprainfinuata; Sedneque

C -

At Titius eo voto ligatus.feria prómiffiona.

communiter filii tenentur flare fponfalibus ips.

ylintis !

matrimoniidebité acceptata ,adeóque tanquam:

Íorum nomineà parentibus contra&tis. Ex com«

g*

fpoxfalibus contractis veris perfuafum corrupit

muni Sanchez l, 1. difp. 23, 5.3. Layman part.r.

lia r

virginem.Annon valebit talis promiffio?iy.Non

bic 6; 1. . 12; alit omnes; Qualiterautem pece

arti

valebit, i füit virgo confcia ejus voti, debet e«

cent filii invitis patentibus matrimonium con-

HM"

nim fibiiimputate ,.quód confenferit in copulam

trahentes;docetur ex profeffo in quartoPraecepto

gpubett

ExcommuniPerez 4ifl. j fe&, 1. Gobat. caf,

Decalogi:necetfaria dabo mox N. III. & IV. His.

UT

1. num. 10.Infuperefto, quód non fuerit con-

í

quoad matrimonium neceffarió pralibatis , jam

mmm?ï )

fcia adhucnon valebit promiffio. Si Titius pof-

-Quoad fpon(alia;

fit compenfare damnüm puelle , utpoté infa

u

llifamilias etiam validé contrahunt

iö,"i

miam , difficultatem alteri nubendi,&c. niíi ipfe

fponflia infciis vel invitis parentibus;

42 I

j

eam ducat, jam per accidenstenebitur eam du«

hifi iplüm matrimonium non poffit licité con-

Ql

cere, non quidem titulo promiffionis , utpoté

«

Yf

trahi; Commnis apud citatos & citandos. Ratio

(

dere illicita nulliter fa&z , fed ritulo juftitie ad

eft;quia ex una parte fponfalia tam debent effe

A

compenfandum daimnum injufté illatum virgi-

N

il

libera, quam ipfurh matrimonium.

Et certé

hi deceptze;eo quód votum non obliget , quan-

quisquis habet tam clarum & certum jusducens

bl]b

db nequit obfervari fine injuftitia vel injuria al-

u

m

di quamlibet non laborantem impedimento ;

terius, Juxta Communiffimam DD. Quaretalis

" W(W !

quàm emendi domum;agrum, veftem, &c. Er--

) m/!)fl/!'

in matrimonio contracto pofteà tenebitur qui-

o ficut valet emptio domus,;agri,veftis; &c. etft

dem reddere debitum , fed petere non poterit ;

repugnent pater & mater in iis circuimftantiis ;

d mgmmü l

€üm quoad poffit , teneatur fervare votum fine

"

quibus ea emptio nofi fepugnar pietati , charira-

injuria conjugis.

whüm y

0.)

Utiterüm vid.eþimu's fuo lqco ,

ti, &c. itaetiam valebunt fpenfalia, nifi fimilis

virtus mandet abftinere à tali tuattimonio. Quas

p

| 4nn De debit

IF., Filiifamilias,

qum

're ficutfponfi ex talibus fponfalibus oblipantur;

"Quoad matrimonium ipfum.

& fidem fervare tenentut ; GCin utroque foro ad

en[bm ||

f

familias validé contrahunt ipfum mig» fsrvandam fidem éoinpelli folent; ita parentes

gl

mEnu

&55

«o$

,

Ens 1V, SAchAM

[,äþä

h

as

4-^

P

n

$10 :

d brol. chrameüt..þaff:« iV. C?ap.l l, x

L.

«os quoad ho

c impedire non poterunt: quin tantamt obligationem nec allata Convincunt', '

ent, fi filium impedire, vel difua- — nec ratio urget; aut enim digne contrahere vo-

Y n(fi

graviter peccar

H

[

j

dere.conentur t

d, ad quod fub mortali obligatur. —.lunt, aut indigneé , aut dubié? Si digne contra-

b

here volunt , parentes non potuerunt jufté con-

j

Ut ex communi : notat qumgan 'cit. num. 14« d

W

medio.

;

tradicere $ & fi contradicant, filii non tenentur

9

m

203 Ex altera autem parte , quia non valet nec obedire. Ut quid ergó tantum peccati mortalis

gf

obligat promiffio , que verfatur circarem illici- — onus requirendi confenfum , fieis tandem con-

m

tam, invalida quoque erunt fponfalia circa ma« . filium parris refpuere conc:ditur?

- pairi

trimonium , quod licité non poffit contrahi ,

- Siin dubio, confilio opusfit, an non pote-

kqu

| quandó nimirüm pietascharitas , juftitiavelfi- — runt petereab alio prudentiori, & fic non eges

Jier;

milis virtus claté prohibet nuptias tales,vel cüm- . rent paterno? ad quid ergó obligatio füb mor-

- us

tali : utpoté;fi matrimonium , quod filius velfi- — tali? fiindigné contrahere voluerint; acper hoc

. liainirecogitat, & fpopondit, eít in probrum — peccare, fifub mortali obligamus ipfos ad. pa-

quamj

E

parentum, in dedecus familiz ob inequalita- — tris confilium poftulaídum , an non regulari- -

L

tem fponforum, vel fimilem caufam : fiindéori-. ter eos conijciemus in pericula rixarum , cüm -

ln

antur graviafc'andala,difcordiæ; rixa, &c. intet. .certum fit, patrem contradicturum : quia agi-

fponforum parentes vel confanguineos : fi ipfo- — tur de fuz familig dedecore: idque maxime , fi-

l

jm

[

lf

rum parentum gravis & diuturnaoffenfio indi-. filius in arrepto propofito contra patris confi--

)

: "gnatio,trifütia,&c.'fecuturaf fit — Ex communi lium cqnügms fupponatun Bt certé c'omra( fo-

E

Sanchez l. 1.difp. 14.Laymax.cit. ali.Cüm enim .. um con(ilium patris , filium in propofito licite

tale matrimonium , ütpote pietati charitati, aut — perílare poffe ; fatetur Sasebeso crr.. An non cr-

hs

f,o

etiam juftitiz repugnans ,.fine peccato contrahi — gó fatius erit , curare , ut ignoret pater , quàm us

)u

non poffit, ideó neque validé per fponfalia pro- ^ confultus nofcat, & ejus autboritas coràm de-

mitti potuit, ac proindé illud parentesimpedire —fpiciatur. — Ceeterüm - certum eftex Contlio ..

p

zlib

poffunt & debent, etianrimplorataad hoc ju- — "'rident, Seff. 24. c. 1. de refortmat. matrimun

dicis authorirate, adcujus officium pertinet ca- — parentes fint injufté impedituri mátrimonium,

Átij

vere ,- netalia matrimoniaineantur, ex quibus — aut fuübfit alia juta caufa occultandi mattimo-

Ícandala vel infelices exitus fequi foleant : idque . nium,licere filiis utrumque contra&tum inire in-

otat

nonfolüm anté, fed etiam poftdontraCta fpon- — fciis , & incontultis Pg'remiþgs. ,.Ut,'bm&- n

c

J

ii

: falia;quippó;ut dixi , invalida : ut locum habeat - Perez difp. 18.

.

]

IV. Filiosac

filiasümïläte* p&ccare mortali- 207

d

regula jutisi» 6. immalis promiffis fidem uon ex-

!itllrgd !]

; pedit,(ärvj/aïe. Etcum Atvar. Sauchezalisnos — ter,fi confültis licet , fed invitis, diffentienti-

utas

tat Layman. eodem c. 14. prope fisem.

bus ac- contradicentibus parentibus fponfaliaae -

DW

. 20

4 H Filifamilias communiter peccant ; fi in- matrimonium cum indignisineant, Eftcom-

Wi

fciis & inconfultis parentibus , matrimonium : munis & fine dubio probabilior fententia DD.. -

RUT

vel fponfalia.contrahangadeóque taliafponfalia, — Navar.Sotus, Lopez.. Rodrign. Cordnba, alifqü&, '

Ciy

etfi valida, communiter tamenfüntillicita. .In ^ cum Sanchez eir. sum. 9. Bellarmin. J. 1. bic c.

fïfpml

his terminis confentiunt omnes. 'Liberienim,. — r9. Et ine dubio veriffima eft fententia , quan-

! prafertim filige debent parentibusid honoris, ut. . dó ultra parentum involuntarium , alia gravia'

&clt d

tden,

cosconfulant in.re tanti momenti;' Accedit , — màla fuprà indicata fequuntur; utpoté fcandala -

fitujr,

' quód ufü receptum fit , ut parentes judicentfe- publica, grave dedecus parentum. ac familiz ,

j

contemni , fi hic pr2tereantur; adeoque dum' — diffenfiones , rixze , &c. fi connubium ipfis filiis

ödeq]

i

^l

prætcreuntur,daturlipüs ocäafio(gravis offenfæ, ' d«anj'no(hm fit? tunc enim peccare eos xmortaljï,f' Y

& peccatorum, non fine peccato Ícandali. Ratio — ter , faltem contra charitatem & pietatem , ni- -

!'äibIIS& |

m

- autem fumitut ex patria poteflate; cui jure natu- .mis certum.

Quo modo peccavit Efau Gex.

- szimpofitum eft ;ut nuptuitradant filios && fi- — 16. cüm . quadragenarius accepit uxores de fi-

I

lias: idqueeis ap

ertetradunt facri Texeus, Uti^ ]liabus Chanaan cum

4

gravi *ofï'eniio?le; *Iläa; & ]

l l

Ecclefiaflici 7.7r4d:)$liam; e grä:gde opusfece- . Rebecca parertum.

- vis C? bomini fen[ato da illam. & Apoftolus r.

'Et quia ejusmodi

mala regulariter concur-206

"

mo"bus l

ad Corintb. ?. exprefsé docet , à parentibustra- — runt, cüm filii invitis parentibus indigné con-

Í

L: Ut

dendas eífe filias nuptui : ídque palàm demon- — trahunt; ideo hac fententia in praxi regulariter

z

flrant exemplaPatriarcharum infacraScriptura. — vera eft...— At veró feclufis aliis malis ratione

"lotiur

. Genef. 41. &* 48. Et confirmat Jus Canonicum — folius involuntarii, diffenfionis vel contradictio-

d

P

z

SYen]

variis locis. Exquibusomnibus fatis rigidé lo- — nis parentum , non peccare mortaliter filios; f

Wt

. quuntur DD. & peccare tunc filium mortalitet . etiam indigné contrahant, utpote:fi filius ducat

Wif

communiter afferunt /Vavar. Heuriq. Molina , indignam,(vel filia nubat indigno , &c. Probabi-

"ünem

Lopez,aliifquecongeftis Sanchez l. 4.difp. 23. à — liffimü eft,& poftHenriq. Ledefmam.& alioste-

fU

wterm. 9. G fequiturGobat. s. 1o2.Etfinedu- — net Sencbez, cit. cumGobat: ». 107-Ratio funda-

i

io verum eft peraccidens, finimirüm filiivel — mentalisjam N. I. data efl;quia nimirum in ele-

"i

filie pravideant, fe parentibus daturos occafio- — Ctione flatüs & maximé matrimonii, filii ipfo ju-

arene

Ti

nem gravis & diuturnz offenfz , aliorimque

6 naturz onyünb libefi funt, & nulli , nep

[ iti

, peccatorum. | At verà per fe loqnendoærofe&ö

c'ilgbüs-..e-

EE

N

s

3

|

*'/5'11

Se& Il De Spozg]alzfäu:;

h

i tibus quidem ft;ïä, fubje&i funt : gfgö qqäniïris

lutixs confénfüs. Hincfit, qüod;xtalifmsfpon-

j

tales etiam. invitis patentibus indigné contra-

falibus ante impletam conditionem nonindu-

t

— hentes valde inconvenienteragant, &à veniali

catur impedimentum publicz honeftatis. — Ut

J

itteverentia falem culpa éxcufati non poffint;

habetur exprefsé e.. 1. de fporfal. zu 6. & laté vi-

ür

atpeccati mortalis diram neceffitatem iis impo-

derepotes apudSanchez /, g. difp. y. uum. 22«

li

ni naturalis eorum libertas fané probabiliffime

& Dianam part. i 1. tratf. 2.vefol. G8. Nectali-

i

non permittit. A fortiori ergó certum explo-

bus fponfis concedunturofcula & amplexus &c.

ratímque fit , 1 filii invitis parentibus ineunt

liis veris fpon(is concedi folita j. quia ifti pre

i

matrimonium cum dignis, & alioquin nullum

illo tempore veri fponfi non funt.

W

i

. fequatur incommodum, non peccabunt mortá-

At nónne etiam fponfalii impuberum fü-209. -

s

liter , irió né venialiter quidem , f1 priüsà paten-

il

Ípeénfa funt , & tamen ex iis ipfo jure inducitur

tibus modefté fácultatem petierint, etfinequas

impedimentum publiez honeltatis, ut videmus s

quamimpetrárint. Ratio femper eadem , & te-

iisque concéduntur ofcula & amplexus &c. cur

net communis DD, cum Santhez £. 44 difp. 12.

non idé fit in fponfalibus conditionátis? iy. Ideà

lïl

sum. 4. Ecuniverfaliter , quoties parentes inju-

nonidem; quia fponfalia inipüberum funt vera

fté contrariantur, filiósque priváre moliuntur

fponfalia, et(i cum libertate poít pubertatem re«

;

fperatobono , ac matrimonio fibi utili àc hone-

filiendi; fponfalia autem conditionata non funt

lo ; fufficere eis , reverenter affenfum petiiffe;de

vera fponfalia , fed (impliciter füfpenfa ufque ad.

€xtero fui juris effe, obedirenonteneri ; adeóq;

eventum conditionis. Quod maximé clarum

fec peccare matrimonium inéündo parentibus

eft, quandó fponfi impedimento dirimente af-

invitis, nec confequenter ob id jufté puniri pof-

fc&i contrahunt cum conditione : .5 Papa di-

fe , omines confentiunt cum ZVavarzo, Toleto.

fpenfaverit,

sum.f.6. 1. landem, anfilii velfiliz invitis

IL Spon

falia conditionata de-fature obliga-i 16

&

J

parentibus nubentes poffintexhereditari , dixi

tionem tamen füfpenfam inducunt , qua uterque

"

alibi, c£m de teflamentis. Et videre potes apud

Íponfus bona fide tenetur exfpeCtate eventum

)

AMolinam, Sancäez.; Laymas. cit;

€onditionis, itaut fi neuter fuitin cáufa, quin

d

Si j IV»

conditio ponatur, eà non impleta uterque libet

j*

fitfuà fponfione, Idiote fciunt , fi fponfalia

u Abfoluta tion comditionata,

x

Romiffio abfolutá feu confenfus abfolutus

contracla fünt füb onditione : Jf pater confenfe-

rit ; cadereomnem obligationem , finon con-

& absque condiuon in futurum reladi requi-

qoft

fentiat, fed diffentiat pater. — At veró, quandà

tíent^|

riturad iponíalia fimpliciter dicta & ftatim ob-

!H

ligantia: qualis etiam zequivalenter eft promifz

áltetuter impedit , quominüs impleatur condi-

jl

tio, impediens mánet obligatus fervare fidem ,

Loli

ï

fio vel confenfus (füb conditione de. pracfenti

|

vel prateriti füb(iftente. Ut fi Titiz fpondeas

conditioné-etiam non impleta. Ex communi

a.

doCet Tanners dl]þ. 85 quæ]f. i. 2A9ZL 66- Nam

qmatrimoniüm; fi pater mortuus eft 1 virgo, vel

Jl |

Catholica fit,&c. conditione fübfiftente , eo ipfo

ipfojure divino naturali recepta eft regula juris

j

162.ff. de regulis juris. In Jure civilireceptum

fit promiffio abíoluta, & vera fponfália , perindé

u i

ac fi abfoluté & fine conditioné facta fuiffent j

eff , quoties per enm , cujms iutere]] conditionem

) n

'

sow inipleri flat , 410 miuzsconditioimpleatur ,

eadem ratione per omnia, ficut dicetur fec, fe-

j !

quexti , de matrimonio conditionato. Solüm er-

pevindé effe , ac i impletaejfet. Perinde , Ícilicet

mi'iiæx |

refpectu impedientis conditionis impletionem

5 de fponfalibus conditionatis füb conditione-

ss

de futuro aliqua fpecialia,& infüper aliqua fpon-

namalter manet liber, donec impleatur. Imóy

quia conatus ifmpedientis conditionem eft quee

momli: ,

falibus & matrimonia communia, breviter gxi

ao

plicanda funt.

dam renuritiatio ac factio fidei datz, ideó alter,

li &

fi velit, liberé refilire

1. Conditiene bonefla de fütl));ö.

potelt, Ut bené obfeïva;

[esdEE' [

Gobät. cajo 6. L^ 37 *

4

1

As eft k/fþonfalibus addere conditiones

lII Sponfalia füb cond

itione conträ&ä Ba-»ztt !

d

à

' quasvis poffibiles & noneftas , feu bonis

bént vim irritandi alia fponfalia etiam fub con-

,;13

. fnoribus non repugnantes, ( nonitem impoffi-

ditione pofteà inita cum alia perfona , non tans

j

biles feu turpes, de quibus infrà feorfim ) etiam

tüm , quandà conditio pofteriorem poft con«

d

intempus futurumrelatas; Ut fifpondeas ma«

ditionem priorum fponfalium jam , velomnino

qiif

je f

trimonium Titiz , fitantam dotem attuleric, fi

non impletam , :fed etiàm fi conditio pofterio-

N

- tuus vel illius pater confenferit/ Ozsser; Nam;

ntfüd

M

rum ante conditionem priorum impleatur. Hoc

— Utdicitur L.is tragsathonibus ff.de patlis,Quise

eft :: Cüm aliquis cum duabus contraxit fponfa-

[ 6][05, M

querei fna modum ponerc pote[I: czo.o étiamcore

lia fub conditionerelata infuturum, v.g. cum

hucdülzp

, ditionem contra&tui , quem libere iniit.

Attas

prima; f pater confenferit ; cum fecunda : froffi-

,Prabïb"

men ejusmodi fponfalia feu ptomiffio fuüb con«

cium obtinnerit, Prior.defponfatio manebitin

jost*

ditione feu futuro ante] eventum conditionis

Tuo robore , eique ftandum erit, quandocunque

gf

. fimpliciter non funt vera fponfalia , cum pro eo

g

ei conditio appofita evenerit feu priüs, feu po-

tempore , quo nonduri pofita eftconditio, po.

fleriüs, feu fimul cum conditione pofteriorum,

i Ipi(]l

fponfalium. 1ta contra Sanchez cum multis ,

nel)!!

téns ctiam ngn poni , deficiat pexfectus. &babfo-

ii

4Sss P

.ch

!

asss

iE

*

^

d of ;Sfa'ci;an'emxzfs»'Païff IP æap..,ï:

A

cumaliis inultis Coninck difp. 21. dub. 1.Layz.

Iv.', PyEr fe;loquehdö nödxöeccäfit;äöriräiigüïae;

man /. f. $. 1O. £art. 2; e. ]. num. 6. Ratioelt,

velalio impedimento dirimente ligati ,.

"

gl

quia priori defponfationi per pofteriorem prz-

fi matrimonium fpondeant füb conditione Pa-

Ó

i

judicari non potetit ; nam juxta regulam 21- £«

palis difpenfationis, dummodó impedimentum

hd

6. Quod. femel placnit , ampliàe difplicere nou

fitjuris hümani, utineo difpenfaripoffit&tfo- -

&On

pottit..— Quare pofterior defponfatio nec licité

leat. Communis cum Sanchez 1. j. difp. s. um

nec valide'fieri poterit, nifi in eventum , ficons

&j

16. Layman sam. 4; Ratío eft 5 quiaulispro-.

tiagat , priorem defponfationem diffolvi.

iniffio verfaturcirca rem licitam , fcilicet matri-

ipe

230

212 At contra, fi quis matrimonium contraxit

monium contrahendum poít'datám difpenfa-

cum duabus, illud tantüm validumerit, cujus

tionem: neque appofitio illius conditionis: $z.

unrí

ilrty

conditio priüs completur. Ratio difparitatis eft;

Papa difpen[averit ; ex fe continentullam torpi--

tier

quia matrimonium (non item fponfalia) pen-

tuüdinem : imb apponi vel faltem fübintellii de-

at

detà continuatione voluntatis , ideóque fi con-

betab ornnibus, qui obnoxii tali impedimento -

hn

fenfus femel revocatus fit per aliud matrimos

faciuntferiam fponfionem matrimonit. .Quare

pium contractum , etfiinjufté , ampliüs perfici

regulam tradunt DD. apud Layman cit. Pari4

NT

iu

non poteíteveniente conditione. Quaré matri-

faunt, dliqnid difponére it tesapore babili , vel in

Dnl

moniüm aliud Purä contractum vel eventu con-

A

tempore inbabili , fhieffetlnsconferatur in tempus

i

ditionis purificatum pra

]

udicatio priori matri-

babile; Et, vice verfa: Sicat nou licet difponeré -

lj

monio conditionato , cujus conditio adhuc pen«

in teuapore inbabili , ita net in tempore babili , ,& :

pudl

det. At, quid fi utftiusque matrimonii fimul im«

éffe&lus conferatur intetapns inhabile...

D

dion

pleatur conditio?: Neutrum matrimonium per«

^ D. Talis, promiffio reciproca matrimonii fub -

fs

ficis cenfent. Sanchez 4ifr. 8. quff. 3. Laymans

eonditione : 5$ Papa difpen[averit 5 inducit ves

E

sum. 6; Verez , alii

Quin 'incertitudo vitiat

ram obligatioriem fponfaliorum füb conditione,

icu

)

matrimonium. 6. Ex litterís;. De fpon[al. con«

quam proinde fponfus exfpectare, eámque eve-

m

f

trà prius perfici contendit. Postiss : pofterius

niente fcilicét impetrata difpenfatione, nuptias.

perfici.vu

contrahere tenetur, nec una pars', renuente ai«

ficat

uiefco.

lt Ledef. v Ego primz Senientiz ac-

;

77

tera, refilire poteft. Ita ( contraplurimos infrà

$13 . ]V. Sponfilia conditionata de futuro quan-

citandos ) plurimi DD: prafertim RR. ques fs

Mi

dó.impleta eít conditio fub qua fadta eft pro-

ferunt & fequuntur Sanchez cit. difp y. s.

m'basg;

o

miffio , ftatim purificata tranfeunt in abfoluta :

12. Coninck. diff. 29. »5im. 5 . Layman. w« --

ídque fine ulio novo confenfu elicito, adeó , ut

4. Perez difp. 16. Setl. 1. Herinx cit. Dieaflil.

Ó 'F": D)

1

jam neuterfponfus quzatrefilire. — Ex commu-

Caftra Palao , aliicum Gobat caf. 9. u1$5. 163«

[ [

teftante oppofitam Sententiam repugnari praxt

Itj

niori Sancbez., Laymen cit. nttm. 2» Perez difp.

12: Sell, 1. Gobat cit. ssm. 2774. Sumitür per

tribunalium hujus temporis. Ratio efteadem;

t üf

Y

N

contrarium lenfum ex c. wico. De Sponfal. in 6.

que fuprà. Cüm enim haec mutua promiffio fit

lt

Ratio eft ; quia pro illotempore fponfi jam vo-

circa obje&um honeflum, & oppofitio hujus -

ts

luerunt obligare : ad quid ergó novus confenfus

conditionis nullo modo fit turpis , non eft ratios -

r

cür non oriatur obligatio quidem ex juítitia ,

sdid

neceffarius? Et patebit à fortiori ex dicendis (z&£.

f£quenti. De matrimonio conditionato. Et rnox

& poftimpetratam difpenfationem fponfalia va-

fary

2

fpecialiüs »mr. fequenti; "Fandem quandó polt

leant.ficuti valent alia fponfalia füb aliishoneftis

fnc L

promiffionem factam fub conditione futura

conditiontbus contracta. Ad eum modum, in-

i

Íponfus cbgnofc—iccarnaliteripon*fam, etfi non-

quit.Layman , quoetid Epifcopusobligaturvoto —— '*"*POI'If!k

.dum impleta fitilla condizio, tamen perfici, &

tranfeundi ad Religionem edito fub conditione $ -

. Vg

abfoluta evadere fponfalia, contrà Sascbez , G

Si Papa difpen[averit , vel licentiaum dederit-

,

alios, plurimis allegatis docent Menochius /. 3.

Quaré ficut hoc cafüEpifcopus vi voti fui tenetut ^

E

*Dé prefumot. num. 8.Perez difp. 12. Sé81.4. Ra«

p:tere difpenfationem j ita & fponfusin noftro

B.

tic datur ; quia eredibile nori eft,ullam fceminam

eafu , ad quem id maximé pertinere videtut4 «

* g

ufum fui corporis conceffuram, nifi fub fpe abfo-

plerámque Ííetacité obligat ad difpenfationem -

It

luta & determinata matrimonii fututi: necvir

petendum; quia qui promittit finem , cenfetu£ -

[

j

^ li

. ab eacopulam exigeret ; nifi animo eam in fpon-

etiam promittere media , fine quibus finisobtis —

fam abíoluté & determinaté fumendi. : Cui Sen«

eri non potefl. Sic Lajgan , poft Sanchez cit.

Pdf,m E

tentie ftylum Curiz Auguítanz ,. Conflantien:

num. 56. S alios: Acverum putat Gobat , wums

fis & Ratisbonenfis fuffragari teftatur Gobat

164. fi fponfa velit facere dimidiain partem

21j2w«m.278. Etegocumiplo confentio. lllud

fümptuum. Et femper fu

" 2')3"[ (q

pponitor, fi fubfit u« :

Ws

veró certum , fponfalia etiam anteeventum con«

fta caufa difpenfandi.

Hl Promiffio mu

tua fub ifta coddigibncfa-' ;ré

x.

ts

ditionis fieri abfoluta , quandó fpon(i à conditio-

]

nerecedunt , non aliter, quàm fi conditio ab ini-

&a poft impetfatam difpenfationem purificata ,

4 ID

rio non fuiffet appofita.Ut etiam obfervatnofter

tranfit in abfolüta fponfalia & fimpliciter obli-

i

: Herincx , »»m. 9. in fine. Jam reftant Ípe-

gantia , nullorequifito novo confenfa , equéac -

'Dïüfhl

ciales aliquot conditiones expli-

il

fponfaliajaliive pacta füb alia cenditione hogefx

j quu

; saadæ-ff

i

u

iO

j

()(ü

iij

*R

[

! Se& ! ll De Sp&zjnlz'ääf |

wna

äa'-iu fi:tüfmü fata: Tta cum aliis Sanchez cit

Il. Reguláriter fub ifà eóHditione konta-alg -

ü j

L

l j. difp. : num, 12. innumerósqüe citansPaf^ — hentes folent effe folliciti,

non tam üt pàter pos

qualigus apud Tambür. traB. 3.c. 5.$. 2: n4m.

fitive . confentiat quàm fie conttadicat cum in-

ln

fO-

10, Ratio rursüs e(L; quià ex una parte promií-

dignatione,, ne fcilicétfilius vel filia patrem of«

fio eft de rehonefta & poffibili : & ex altera par-

"fendat; fiforté matrimonium fpondeat,vel cons

'm.

tecontrahens vel promittens füb ifta conditio-

trahat fine ejus prátfcitu & 'confenfü. Quare, niz.

Qs

iie, jam fe voluit obligare.pro iflo tempore , duo

tl

'fi de mente contrahientiumi aliter vel aliud.cons

difpenfatio impetratafüerit: ergó nullo requifi-

ftet; regulariter cenfebitür impleta coriditió, 86

l

to novo confenfu jam abfoluté fponfalia obli-

- ptomiffio oblivare ; quoties páter non coütradi«

A

ant fimpliciter, fic ut una pars, invità alterá;te-

Cit ; utpoté 1. Í1 ante confenfuni exploratum jany

if

hilire, & confequenter alia fponfalia vallda con-

eft mortuus; certé non contradicet, riec indigna-

)

ii

&ahere non poffit, quin etiam Íponfalia forté

bitut. 2.' Si taceat fine diíplicentiz vel indignas

)

ante impetratam. difpenfationem cum alia per-

tionis figno , fcilicét nec contradicens , hec etiam

ii

fonanon impedita , abfoluta contracta , poft im-

pofitivé vel aperte confentiens; 3: Quandó pri-

n

perratam diipenfationem invalida remanebunt :

/

& cum ill

Pl

mó quiden diffentit & contradicit attarhen polt

"bréve tempis, V.g. cras confentit ficut & in pre«

l

nium contraheretur. ^ -

i illicité; etíi adhuc 'valid&f-- xnaïgimof

32

cedenti càíu cenfetur impleta conditio: fj Pape

l

j

I " IV. Contrarium tamen per omnia;nimirüm :

- difpen[auerit : tametfi prime vel fecündz peti-

fporialia inter perfonas impeditas füb illa con-

tioni non acquiefcat; pofleà tamen dilpenfatio-

ditione: $i Papa difpeu[averit , contra&ta fim-

n&im conceflerit. Tambur. & Gebat.cit. 4. Deni-

]

pliciter effe invalida , & etiam pott impetratam

N

'que f1 à principio quidem confentit; & poíteà

ditfpenfationem nullam inducere obligationem ;

inter fimile breve tempus contradicat, certé iom

AT

fic ut utervis - contrahens poffit licite refilire &

cenfebitur impleta conditio ; quia illa brevife-

cum alia contrahere , nifi poft impetratam di-

cuta rcpugnantia abíolutum priorem patris

fpenfationem accedat novus confenfüs v«l rati-

confenfum fuiffe moraliter non oftendit. Tams

3

As

ficatio , docent graviffimi DD. bbas; Filleria,

- bür. sas. 18-

"

x

HQ) d

Sotus, INavar. Feraerux , Henrig

; apud. Lay-

II At quid de illa formula'conditionata ,229

dnan cit. & plurirhis citatis. Rota variis Decifios

qu

. qua non raró utuntur puelle dicentes ; usbans

[

nibus apud Dianam part. 6.in fise. Propter quas

tibi , fi Deo placuerit i. X. fenfum communem

!an; [

Deciliones cenfet Gobat cit. caf. 6. num. V64. in

*effe:fi re bene confiderata deprehendam,effe ex-

Din)

five , non effe quemquàm metu ullius peeng fa-

pediens ad'anime mez falutem , &c. nubam

j Iäl' poc ;

cilé cogendum ad ducendam illam quocunque

"tibi. Quare , fi talis puella deprehendat, effe (ibi

impedimento'igretitam , cüi fulsilla cenditio-

1 praxi

adfxlutem conducibilius vel manere calibé , vel

vt

me difpenfationis. Papalis. mátrimoniumt ptos

fuberealteri; erit omuiinoó liberaà promiffione

vifil | ^ *

mifit.. Fondamentum poriffimura eft, qdód illi

ua; Ut téclé opinatur Gobat cit. s; 16 9. te-

impediti ante difpenfàtionem fint inliabiles ad

iB* p

ferens , ducrum DD. Juris confultorum judicio.

d t p

contrahendum mattimonium : ergó etiam ad

nullam promiffionem fponfalitiam illis" verbis

: juüitïl, Es

Ícere volunt te

validé promittendumillud. Nequehi AA. agno-

contineri qüoad forum externum. Videre tamen

ii

gulam illam mox ante n. 2:14.1 in

potes de has formiula difputantes Sanchez /. j

jl

fipc traditam.

dif7. * . Dicaftil. Zifp. . dub; a.

AH Si. Pater éonfenferit.

lm if s

.. IV Quid item de hacfimili conditiont :

: ;Zäzzä

yur d

o m:trimonialis , fponfalia , a—c.iþfdm-

$4

u

gcani bt subomyfi Deusita difpofuerit,vulgo

qiion

mattimonium comläaïfub* conditione :-Si

SBannes Gstt fobicfen teitb ? w.Idem Gobar,

j i

Uopater miuss veltuts covfenferi: , omnium con-

effe explicandam vel codem fenfu,quo fuperiüss

j

"feníu obligant verificata conditione , fi nimirum

fgatïei*,(e intelle&a, ftatim conf:ntiat ; non autem

velfic: Té ducami ; fi Deo dirigente mihi com«

ii L

modum fuerit. Ideóque per has formulas non

gt

obligant, & deficit conditio, fi TOgatus pater ita

conítituuritur fponfalia abfoluta, nifi eaaliter

li m

fitmiter diffentiat, ut prefümi non poffit, nec

declareatur per alios aCtionem

$

dpes fit intra breve tempus pradeatis arbitrio ,

vel di&oru'n:f

In [t&i'

modos, juxta dicta $. 3.

$ 6Hi9&'j'; Á m

confetifum ejus obtinefi pofle ,.ait recte Caffro

IV. Condirio unpoffibilis & turpis.

Sanfhfid"

Palausa ud Tambur. c. g. $. 4.9..20. At, quid

fi pater 1. initioconfentiat , pofteà veró contra-

onfalia füb conditione de futuro impofïïq,,gi:

T

a i

*

idicat;aut coprrà ^; Primo diffentiat ;pofteà verb

bili, velinhopefta, turpiíeu bonis moribus.

tónfentiat? Quid 3. fi aceat? Quid 4. fiinterim

[

repugnante ( v. g. "Fe ducam ; ficras uno palmo

moruusfit, priusquam ejus confenfus explora-

cteveris: te ducam fi copiam corporis feceris .

tusfuerit? Adhuc teneri promiffionem , docent

r

yl

;;fonöfï' 1 Á

fifidem Papillicam négaveris) eíle valida, &

iultá. .. In nullo dictocafu teneri ; docent etiam

ejufmodi conditionem impoffibilem , vl tur-

,nurifï"(f.'

j

multi apudSanchez difp. 7. Perez difp. 16. je&,

pein debere haberi pro non adjecta : ac proind&

I1. Dicaftil. dífp. g .d45.14. 'Tuin ptaxi fequere

in dubio, an fitferio veljoco appofita taliscon-

[U, æqllf :

illos, ex quorum opinione mjnora incommoda

ditio , debere praefurai , effe adjectam joco, ac

U

oriuntur , nifide intentione contrahentium aliud

proinde nihilobetfe valori fponfalium ; etfi non.

certó conflet, qua ante orinia inquirenda eft,ut ^ puri&cetur , fed iponíalia perinde manere , ac f&

$ss 3

nom

.provqidä m,ofxet G?bat ea[. 4 u« 367«

a

|i

-

X

1

X

ss

qbeol. xSac;'famcn,f. —'Parfx WV. Cap.l —

"

$14

/

non fuiffee appofita tal

is conditio: docent fané

vel joco adje&ta i , kþræfum'en-du'm eft; effe fga:

[

& Theologi; quos longo

tió adjectam : & proadje&tahabenda eft : ideá.

lerique & Canoniflz,

D

catalogo recitato

s fequitur Sanchez £. s. difp. 17;

que fponfalia füb conditióne inipoffibili vel tur«

Dica(lil difp. g. dub. 18.Efcobar. Zheologia Mo«

2

pinonimpletà, effeirrita & mülla. — Ratio eft:

!

s4li l. 25. dnb. 206. addens ab bac receptiffimá

quia juxta regulàm utriusque Juris : a dubit; iu«

ententia recedere , piaculum ducerem.. At nori

fpiciendum ( adéóque prafümendum ) eff 44o4

ducemus nos. Ratio tota confiftit in hoc Enthy-

plerumque fievi folet : àtqui faltem hat atate , in

U

inemate : c. Finali, De conditionibus appofitis ;

Germania ; maxime plerümique fiert folet: ut

:

àdje&tio conditionis impoffibilis indicet diffen.

q

exprefsé decernitnr , conditiones impoffibiles &

turpes adjectas mátrimonio habendas eífe pro

fum in fponfalia : cum enim €ontrá&ui adjici-

nor ádjé&tis contractui fponfalitio: quandoqui-

ius conditiónem impoffibileri ; plerumque vo-

lumusindicare; nos nullo modo velle contrahe-

Af

deim hié coritraétus eft via ad matrimonium;

Verüm contrarium non fine ratione docent Re«

re. Ut, fi Cajus dicat Titiz inopi puella : Certo.

bellus, Caflropalams, Pontins.Herincx hic queff«

té accipiam in uxorem ; fi pro dote attüleris mil»

1. difp. i. nutp. 9. àc optimé Gobat. eodes cafi

lionemauri, RegnumHifpaniz , &c; Contrà ve«

du

tó quandó homines adjiciunt conditionem tur-.

4.à hi. 1 1; Cum quibus diftin&lé dico.

fin

22i lL. Conditiones impoffibiles & turpes 'in

pem ipfis fponfalibus , folent ferió apponere

Ti

& velle, ut confenfusfüus ac promiffio omnino.

- fponfalibus fimpliciter non funt habendz pro

[77

non adje&is , fed (tandum eft pro intentione

dependeat ab eventu talis conditionis ; quàndà

Til

contrahentium., Kat:0ef? 5 quia ha conditiones

énimtàii multi (pro dolor) dicunt: Ducam-

il

gon téjiciuntur ex natuta rei in contraclibüs;

te ,fi 3Religione Papiftica defeceris; plerumque.

jüi] irno ex naturd rei conditio impoffibilis

irdicate volunt : fe omninó velle illas ducete,fed

non, nifi impletailla turpi & fcelefta conditione

conttáctui adjecta , illum vitiat j turpis veró ob-

ligationem füfpendit : Ut mox dicetur; Néque

omnino ferio volita ; adeóque ea non impletas

ïï&.p-ä

nolle ducere i & fic conditione non impletà ;

zejiciüritur ex jure pofitivo. e. Finali cit; Quip-

[

pé quod folüm loquitur de contra&tu matrimo-

rursüs fponfalia erunt nullà. Denique fpectato

Tiün

niali. Et nimis infirma eft confequentia & ex-

jure naturali univerfaliter debet quis in dubig

77

tenfio ad contractum fponfalitium. Ut optim&

haberi potiüs pro libero ; quàm pro Qþligatqä

;-NAJ

probant Pontius & Gobat cit.. Nam lex corre»

1thfO

SüBSECTIO.

.. étivacommunis coníuetudinis , & reítrictiva ju-

iiol,

tis naturalis noneft ultrà proprietatem verbo-

dnà

rum extendenda ad materiam effentialitet di-

De Canfis juiü aiffolvendi þmp:län.

verfám cum diminutione libertatis matrimonii ;

SuMMARIUM

: ff

totiesà facris Canonibus propugnata : Sed hoc

az6. Quis poffit difpen[dre Vel foltere foonfalia .

427

: 82 adfit jufla caufa certa

pxeïn«

facit illa illatio : ergó nulla. Deinde qu& , quot

fuäïcims 250 ro'quiril;d

km?us

vel qüanta ftátünnt jura de mattimonio (ut de

difpenfatio.

fiei

430: Seciis j fi ca

:

f(a fft dubiá,

;

"u)

]

inditfolubilitate, clandeftinitate,gtate, tempore;

231

- Caufa [ufficiens folgendi fponfalza fs.

"

tj

fanclitate , &c. ) qua nunquàm extenduntur ad

232. l. Mutun

$

234

- Etizam jurata:

s confenfus , quo diffolpuntur äqy/)iifi

Pn'na]

fponfalia; Et infuper illud ipfutm c Finale. fo-

Thater

' Jüm loquitut , quoad pràfumptioném fori exter-

23j

. Saltem $alidà inosn tamen j:m'p;'r Zicità;

ii

ni , quando eft dubium utrüni conditio fuerit

237

- 4I. Receffus unzus A fponfalibus.

j

2

; Il. Dilatzo simia mairimeni

x ultrA tem,

p

u

irgc o

ferió vel joco appofita; Ut SecL, fequenti videbi-

terminum prfrxum.

It

mus. Quaré,quod c. A/uper. De bígatais dicitur $

439

Quid [t mullus pr«j

3274

ff

dn matrintontis contrabendis non jtris effe&lus ,

e40. AV.. Abfentia fponfi: qua &

lquando ::izj?atur :ü

&altmp;

fed animi de[Hinatio attendstur :

1

ipfüm multà.

; foléere ?

i.

magis attendi debet in fponfalibus.

^g GV. Religionis pfq*-?äoi &

n

;üg;qyïti á q:ælifcr Johs

fbl

424 lll Omni ergó jure fponfalia contradla, füb

249. VI. Votuta Religionis 5.

9"91113&!

