tatis recidit in fubditos.

P

mere paucior

es quatuor , ob rationem à nobis da-

materix fine dubio longe

major , quàm in omiífio-

tan.' Cafus

hic valde fape evenit in Ecclefiis Col-

né privata omnimoda Offi

cii divint infrà affigaandà

quidem viget mos

te Profelfio-

legatis vulgaribus , in quibus

Qu

are non licebit admittere ac emitte

vaide diveríüs :an ubique excufabilis,

cognofc*cturï,

is Choro adftride , nif fperetut

i

nam Religioni

quando ftan

dum erit coram Tribunali dix(ino,&'pi.is

quàm primum for

e,ut profitens fciat legere Horas ,

fundatoribus : ait Gobat z.

698. 1n fine. -

e Subdiacono ordinato dictum )

noro a

Á

Cut füprà etiam d

IV. Religi()fus [-

ulpabiliter aCl

bfens , ght 19

uia deciperetur Reli

gio in re gravi. Neque in

nl

iüs E P&r'

k

aliis canentibus in Z

horo , filens, etiam fep

hoc Praelatus potel

t dit

penfare , cüm fit difpenfatio

fammum venialiter. - Com-

extraordinaria , &

fe non peccat , nifi ad

|

Religioni onerofa vel damnofa.

Ratoeit: quia quód nemo

Communis apud citatos.

4

munis apud citatos.

faz

3 Choro abeffe , fed omnes ,

& figillatim hi & illi

17

II. Obligatio:

ni perlölvcndï Horas in Choro,

lo & itatutorum or-

q; , & muttó magis plu-

adeffe debeant ; eft vel ex R:gu

tisfaciünt quatuor,vel quin

dinatione ,'vel ex Superioruim prace

pto; qua u-

res: non tamen pauciores; &unus minimé. | Qv-

faltem

2

travisordinarié non obligant fub peccato ,

[

sts. Ratioett: Quia effentia Chori confiftit inal-

mortali , fed folàm fub poena fecundüm con

fuetu-

tetnatione cantantium decenti àc decora : alterna-

[

dinem Ordinis , aut Superioris arbitrium infligene

[

tio autem cantantium tantüm ia uno nequaquam,

*

i

*

dà Ete. wltimo d. 92. pracipiens effe damnan-

in paucior bus v

5 quatuor vel quinque , decens

dum Clericum Choro nonaffiftentem , loquitut de

& decora fubfiltere non potelt.

Unde Przlatus

[

Clerico beneficiario tantüm Ecclefiz Collegiat

[

veliuperior in numerofa Communitate v. g. 20.

folvi à pauciori-

Suarez l. 3. 4e or.c. 20. », y. Laym. cit.€. 4. alii come

la

velamplius permittens Horas pet

! muniter.At dixi per fe loguendo. Per accidens enint

bus, quam quatuor vel quinque , huic obli

gationi

Wt

táles poífe peccare

mortaliter , nimis certum elt».

minim? fatisfacit , nii julta caufa excufaret : Quin

liciti , vel implicici;-i

Dd

etiam fi in tali numerofa. Communitate fepius à

jy. Ratione contemptüs exp

lum

mitur, fi. quis fapiffimé

paífim ,.

quatuer vel quinque fine jufta caufa perfolvi per-

qualis certé praefu

[

& quafi confuetu

dinatié à Choro fe fubtrgheret:

mittat, vel diifimulet , à peccáto gravi non fore ex-

: tes nota fatis. 3. 5l

J

2. Ratione fcaridali aliorum

ii

cufandum , faltem ratione fcandali , recié mdnent

ex ejus abfentia Chorus grave detrime

ntum patia«

DFI^. modo citandi.

il

tür,automnino fervari non poffit — 4. Si à Supe-

$8 L Excufatur à Choro Communitas Religio-

neretuf cum

i

forum , quantàm eftex titulo Religionis ; finon ad-

riore de hoc grave preceptum impo

ltov

intentione obligandi graviter , feu fub

mortali , aut

fint faltem quatuor Religiofi. Ita poft alios Tam-

uti

]' j dl

burinus citarss c. g. $. 1. 9. 22. Lcander hic 4ifp. 6.

per obedientiam , quod

ique ratione illarum cit«

Monet tamen

!t

e. iO. Gobat sum. 698. Addentes tamen contrá

cumftantiarum per accidens poffet.

!lpmn

Suarez l. c. Quódfi adfint , qui volunt

arié cum de-

alios , fufficere , fi quaternarius numerus complea-

egre

Vg

91

Dit

— dracl, Appaud. De Haf;;.eaa: Gap. l de Olligat, ad Firas Cant,

ibf

'&óte. f'itisfüciant Choro , non debere Suþeriorein

TA

EXCEPTIONES. -

facilé imponere fmgx.alis ptxceptum grave : quia

Qmþ

communi obligationi per illos voluntarios jam fa-

L Habentes m:dm fantim Bme/ïcz'z', e6.

W

I.

tisfacit fufficienter ; urgeretamen verbis & confue-

Ui folüm habet titulum feu jus ad aliquod£3

iil

- tispeenitentiis poteft, & debet.

beneficium, caret autem potfeffione adhuc,

i

30 PetesCuriofule. . An Religiofus profeffus pro

a redditibus fine füa culpa, five ob litem, five ob a-

] Cho-

Choro; feu Clerico; nondum tamen Sacris initia-

liam caufam, nonobligatur titulo beneficii : cüm

(

tus, poffit tranfire ad ftatum Laici , & fic non am-

enim non poffidet ; non dicitur proprié habere be-

T

pliüs obligari ad Officium ? Negat Navarrus , &

neficium. Ita plerique DD. cum Layman /.4. rra,

MUa

poftipfum Portellus nofter in Refporf. Regul. p. 2.

&. C g. 9. 3. alii cirati. Secifs, fipoffeifione fuà cul-

€.8.

Et verum credo., fi nullacaufa rationabilis

Wdo,

pacareat Sienimper te flet, ut poffeffioiem ha«

Ituny

fübeffet.. Át veró fi rationabilis caufa fübfit. ( qua«

beas , fructüsque recipias, certum eft te obligati ,

liseffet magna confolatio Religiofi in illo ftatu hu-

quia ob tuam culpam Ec

quti

;

clefia non debet privari fuo :

NU -

mili DEO & Ordini fervire volentisjitem ineptitue

ebíequio.

do ad fufficientcs litteras addifcendas ) licere rectif-

Il. Etiam

je (

qui poffeffionem Beneficii &æþi? 23.

d| t

fime docent cum aliis Sanchez Jib. 6. 7Meral. c. 7.

fed ita litigiofam, ut veré dubium fit, utrüm fit ob-

du

».8. Tambur. cit s. 1$. Ratio eft: Quia profei-

"tenturus caufam,neque interim petcipit fruétus rà-

fum effe Choro addictum , non eft fubilantialiter

tioné onerum annexorum illi beneficio.

Suarea '

nplici

s Qu

annexum Profcffioni,, fed oritur ex eo, quód Reli-;

L4. De Orat. c.V9. aliique, — Secüs, fiaut interim

giofusex fua & Superioris voluntate deputetur ad

ftuaturfruClibus, vel aliquibus obventionibus, aut

fauon

c at

Chorum : chm |ergo tota fubflantia profeffionis

probabilisfpes fit fe obtenturum caufam & fru&us

Religiofz adfit etiam in flatu Laicali , fi Religiofus

9 &.

interim fequeflratos. — Sanchez /. 2. Confil, cap. 2,.

ii le

& Superior confentiant , non eft ratio , cur ea mu-

d&b.76. autíi poftadeptam poffeffionem pácificam.

tatio fieri licité non poffit.

Facta autem mutatio-

9t qli

primüi lis moveatur fequeftratis fruclibus , fed

ne ftatós, non c(t mirum, quód fequatur exemptio

non prafentiis feu- aliis obventionibu

S

- diftinclis

qui«ïe.'.

ab Officio : ficut. Epifcopo tollente beneficium à

àgrofsà (ut loquuntur Itali feu frü

citit

&ibus grof-

q;,i

Clerico, hic ceffatobligari ad Officium. Adde, ta-

fis. Sanchez t&idem w. 9. Quanquam

talem Lugo -

10

ii

lem mutationem de facto

05 t

folere fieri in penam ob

J-y. Refpouf.e 7Moral.non audeat liberar

)

F, etiamfi ins

terim nihil percipiat,

bis de

dgli&ä perpetrata.

iis C

TM

1.

Non ptreiptentes frudius Benefi ".]: s

g m

« -þ Tditulus Ben

efíczi. Ec;lef'ai,iä.

On obligatur hoc titülo Cánonicus novus

3

$

)24

I;N

qui ex confuetudine füi

1ofctüh'.

Capitulinon accipi

t

31 C Pecialiter & ilricliis ad Horas recitandas o"i;!ïa

ullos fructus, vel d'i&ributi()nöä;

&^ gantur Beneficiati omnes, feu quihabent bene-

anno : fedfi vel diftribuantur i

ptimo, aut fecundo

z

nter priores Benefis

f W'U

ficium , five curatum , ut Epifcopi; Abbates, Pra-

ciatos, vel ad fabricam

5 veladalia op

pofiti, Decani; Parochi, &c. (ive non curatum , ut

era pidapplis

l ,?*.I

centur, Layman4 4. tratf. a; c.

f:".4. "Tambus

(s

n

j

Canonici, Vicarii, Capellani , aliique beneficiarii

rin, ez^ cap. f. $. T. m 28.

alii communiüs ,- con-.

fimplices. Certum apud omnes ex Concilio Bafi-:

u ud

tra Leffhum & alio

N

s. Qbiaxillis perinde eft; ac (

leenft feff. 21.$. Quoseumque. Et Concilio Latera-

non babeant tunc

nenfi füb Leone X. ubi exprimitur famofiffima &

beneficium , ídque fine füa cul.

t

pa. — Idémque fen

tit Gobat. ». $7 r; de Canonicis

veriffima illa Regula : Bezeficzura datzr propter of-

Augultanis, Frifin

ganis,

]

j "ïiz ,

ficium. — Et ideo definitur beneficium. Ecclefiafli-

aliis,qui debebant quinqué .

j, H

lag

annis carere ad diffolvenda debita contracta bello

cum effe, ju perpetmism perczptendiffrutl ia feu red.

q

n

ditus ex bonis Ecclefs

Suecico: càni neceffitas non habeat legem.

$e propter officium 4liqmad fpi-

Idem confequenter erit de omnibus beneficiatis

mh ?

tituale, authoritate Ecclefie couflitutum.

T

Galliarum , quiprimi anni omnesredditus deben£

- Obligatio hac beneficiorum eft füb mortali ,

tradere Summo Pontifici. At ubi confuetudo eft

i

omnium confen(u citra controverfiam , & conftat.

jl

g

ut poft obitum bencficiati ; ejus haredibus refer-

ex Bulla Pii V. mox $. éa. alleganda.

Eft enim

d

u

ventur fructus unius anni fequentis ( alicubi vo»

dos V

hec obligatio non tantóm ex virtute Religionis , -

cantur hi früctus mortsarinm ) tunc de jure obli«

ut in przcedentibus, fed etiam ex juflitia, fi velint

garl ofare uno anno

cenu

priusquàm . nancifcantur pers

7

percipere,, percipiántque fructus beneficij , nimi-

fectam poffeffionem

cuim fructibus, pro certo vult.

)j

tum vi pa&ti collationi cujusque beneficii annexi ,

i ,.JMr

juxta prædi&am)Regu-lam

haberi Cafïro.-Palaüs apud Gobat eztatum ». $76, .

r Beneficium datur proe-

de praxi meritó dubitantem.

;

ia

pter offcium, .

fitlicet Canoricum.

Ergóne etiam 3

fiis d

II. Similiter illum, quiob fartumi flerilitatem2t

fi femel tantüm omittam ? lta: rür

füs omnes , ex

anni, aquarum inundationem, grandinem, hoftium

n DP

eadem Bulla Pii V. At priusquam omittam,

cogi-

yi

Sy!

r

-

2

incurfionem &c. 'nihil percipit uno vel altero an-

toreftituere fructus refpondent

s omiffioni? Non

no ; hoc titulo excufari docet idem Caftro-Palaug

u

"u

ideó excufaris à mortali. — Lu

go Refponf. Moral.

l. g. dub. 6. Etenim lex obl

apud Gobat z5idem s. 577. teflans effe commua

w([&h )

igans ad teftitutionem

nem.

Aut fi przdia prabeant quidem aliquid ,

TU

eft peenalis: ergo füpponitc

N

ul

pam mortalem. Ex-

fed non aftimabilem partem honeflz füftentatio.

Ionel Ü

cipiunt tamen ab hac obli

gatione;atiqui, multi, ple-

nis. Layman pauló ante citatus : de hioc mox

g

iterum.

u

tigue haíce fequentes,

M.2

1 Ha«

92

' qract, Append, deHo(rz': Can. Cap. l. de Obligät, ad Horas Can. —

partem fuftentationis prebentes ; 'iïqtiiden/j. fpes (it

f

Hl Habentes ABmeþ'rium tenue,

meliorationis in brevi

tunc compenfandus erit

D!

26 Y W Abens beneficium tenue Cinfrà definiene

annus fertilis cum fterili, & beneficiatus obligane

p

dum ) fifcienter acceptavit,eo titulo adhue

dus ad recitationeni Horarum , ficut Gtad certas.

ommuniter Doctotes anti«

n :

obligant ad officium €

Mitlas talis beneficii , juxta conimunem & cer-

ij

n

qui, Navarrus,Suarez,

Reginaldus, Caflro- Palaws,

li

ud Dianam mox citandum

Jeo quod volenti

tam Sententiam. Suarez, Layman, aliicitati, At

alii ap

veró , fi multüm tenue faStum fit béneficium ; ut

[2

nonfitinjuria, At

probabiliffimé liberant alii a«

fructus non afcendant ad tertiam , vel bonam quar-

[

DD. $otus , Pega, Ledefmay

qué graves ac multi

tàm partem fuftentationis , idque fine fpe inere-.

li

Leffius/. a. de Xuflitia, z. 34- ».

167. Tamburin.

irail. 12. re-

menti, fic üt judicio prudentis , ad equam com-

Ü

cit, w. 34. aliique cit.. Diana p. 2

ile cenfet Sanchez c,it."dub. 66.

penfationem pertingi ampliüs non poflit , vel nog

D)

fa. 9.

Et probab

Ratio eft :

Quia beneficium adeb tenue , reputa-

nifi poft longum tempus, probabiliff;mé eX titlo.

&

Beneficii non eris ampliüs obligandus ad Horas :

[2

cur pro nullo, cüm parüm pro nihilo reputetur in

quiaréverá tunc nec f uctus ,. nec jus utile ád fru-

E

Jare. — Neque eftcredibile;benignam Matrem Ec-

&us retines,.. Idémque à fortiori dicendum , fito-

clefiam tantüm onus opponere voluiffe tam parvo

tum beneficium pereat fine tua culpa : Hoé enim

d

roventui j efto, eum adhuc ex gratitudine con«

femper fubintelligendum.

Quód ( enim. ex tua

veniatorare pro Benefactoribus feu Fundatore il-

Caterüm benefi

culpa vel negligentia hzc beneficit diminutio vel

lius qualiscunque proventás.

interitus contingat, palàm eft, te non eximi obliga-

cium veré tenue varii varié definiunt , alii, ex quo

non hábentur faltem decem , alii quindecim, alii

tione : nón eniti equum eft ; ut Ecclefia ex tua

culpa fuo fervitio

20. alii plures adhuc aureos vel ducatos. . Sed te

etiam dicebam;

privetur, Utir fimili paulofuprà

l

Giüs.

IF.. Sacellagi,Vicaril, Pm/?amäi.

27 Beneficium tenue Veré. cenfendum eft , ex quo

- itulo hoc beaeficii n obligantur ad Horas.

non provenit bona pars, nimirum tertia aut ad mi«

1. Qui habent Sácellaniarn non facrafü, qu&

"

nimüm quarta pars honeítz ac tenuis fuftentatio-

fcilicet finé authoritate Epifcopi erectaeft , &fo-

nis Clerici, prudentis judicio, habitá rátione per-

létà Leicis conferri , utin quibusdam árcibus vel

fonz ipfius Clerici & victós honelti ,

quo ütüntur

commiuniter alii Clerici fimilis conditionis. Qui

domibusNobilium , licét fru&tus bonos adferat ,

non tamen eft Beneficium , quod debet effe Áu-

ergo eX fuo beneficio habet tertiam vel bonam

thoritate Ecclefiz inftitutum & colla um. 2. Idem

uartám partem honeíla füftentationis , nonctit

4

icendus habere beneficium tenue.. Et optimé o«

ett de Capellano Capellaniz fundatg cüm expref-

tat Gobat . $78.. in noftra Germania , etiam his

Íà conditione ; ut Capellanus ratione Capellaniz

difücilibus temporibus viginti ducatos Cletico

tion fitobligatus ad preces Canonicas : tale bene-

Íortis mediocris praítare bonàm quaártam partem

ficium Authotitate Epifcopi poffe validé &licité

honeftz fuflentarionis victós, veftitísque , chm

fündari, bene ptcbat. Quintanadvennas apud Go-

ermulti debeant effe contenti annuis $O. vel 60.

batSO. 3. Qui eft Vicarius beneficii alicujus

a MR RE C

ducatis, Similitet íi quis plura habeat beneficia te«

uniti Ecclefiz, quamvis habeat ftipendium juftum

füilaborisnonob'igaur : quia non eft Berieficias

nuia , quzfimul camen przítent notabilem par-

tem fuítentationis, v. g. certiam , jam emergetób-

tus, fed Beneficiati Vicarius. 4. Coadjutoresetiam

Epifcoporum , aliorümque Pralatorum ; qui e«

RORT ET

ligatiotecitandi , ut poftalios notat Tamburinus

cit. um 2 g. & 27. approbante Gobat. »m. $79.

tiamfi gaudearit beneficii portione pro fua fuftens

Va

tatione, nondum tamen funt beneficiati , fed erunt«

Quia talis uterque jam notabilem fuftentationem

ab Ecclefia tecipit.

Contrà veró hic obiter nota:

Ratio omnium horum eft : quia illaobligatio, cümi

— u-

L

fit odioía; reflringenda elt ad beneficiatos proprié

-

fi-quis duo vel plura etiam pinguia beneficia ha-

beat, non obligabitur , nifl ad unum Officium, &

dictos: & ideo. — Contrà ad Horas cum foo onere

f0 ad totidem officia recitanda , quot habet be-

obligati manent. — I. Qui habeat Capellaniam fa-

neficia: ut contra Navarrum recté docent Suarez

cram feu collativam , quz fcilicec Epifcopi autho»

D)

cit. 5.18. Bonacina, Tamburinus , alii commiunis

ritate confertut : hac enim eít beneficium . vere

ter, — Ratio debet effe : Quiahzc videtur effe be-

fru&tus adferens. , 2. Qui habent beneficia ma-

Idg

nualia; fclicet àd mutum Superioris amovibilià.

nigna Ecclefie intentio , ut multiplicatis benefi-

li

ciis folüm multiplicentur tituli , ob quos debetur

3. Qui hábent praítimonia , feu benefici

a fimli-

]ite

recitatio , & nomn ipíz recitationes Officii : ( ac

ia , quz non imipedunt aliorérn beneficiorum,

lo

proinde omiffo. Officio , non nifi unum peccatum

poffeffionem; necrefidehtiam requiront. 4. Qui

D

mortale coinmittetur ) ficut ordinatus omnibus

habent Beneficium, Abbatiam; Prapofituram ce.

faeris Ordinibus, unum tantàm debet recitare Of-

in commendami, fructüsque percipiunt, licet titu-

h,

fidium : & die Dominico & feftis etiam pluribus

lum non habeant : quia hi omnes funt beneficiati

veri. Ó»nes.

k

eodem die concurrentibus , fideles non tenentur au-

s

dire; nifi unum Sacrum.

Il-Quoad Penfionarios , feu penfi

þiieïïïäö

j

U

28 lk Quód i beneficium fuerit quidem pingue,

habentes ( Penfio autem eft jwé percipiendi.

ttmm

fed procetfu temporis fine culpa beneficiati , ut ex

frutbas ex. benescio alieno ) femper fic diftin-

J

bello; pelte, alluvione, fterilitate fa&tum fit tenue ,

guendum.

Qui habet penfionem nieré Lai-

ut frü&bus . exigui proveniant nullam netabilen

cam , quz fcilicet non requirit ftatum clericalem s

[

lllnd!

-—

fs

Tradi. .Aþpmd; De Hc;rif Can, Cap. , De Olligat. ad Horas Canon, 94

lent

ded 'eonfertur alicui ob inopiam , fene&utem, vel

ex p'rof&fï'ö

3h

i

] 301;,70*".4. !1107'&1.0. lþöa [ä&s 7. g. 33:

ngan,

ebmerita Ecclefiz exhibita;vel quid fimile;ad nihil

Ratioet ; tum quia DD. non faciunt diftinclio-

d

. ebligatur , nifi ad fümmüum ex grátitudinie: orare

nem inter fmorbum culpabilitet & inculpabiliter

s

- pro fündatore beneficii; unde exttahitür ejus pen-

conttaCtum : tum quia licétnon fit dubium ; quin

il À

fio, etiamfi is alioquin Clericus effet. ; Qui autemi

»

eRA

furnmus Pontifex poffit reftitutionem imperáre e-

mig

habet penfion

[-

im cericalem ; qü& nimitüm Cleris

jusmodi Befeficiatis, vel Canonicis bibulis Ger«

TOU

€o, ut tali , fcu ratione ftatás. clericalis confertur ;

manie tàméii práxis oftendit non effe reipsá impe-

lt

tenetur geftare hàbitum & tonfüram. clericalem.

ratam ? faltem deea dubium eft : atqui in dübio

Mf

Et jüre novo, Pii V; Cenflit: 139. tenétar recitare

hon eft imperanda teltitutio; fed in dubiis femper

:

EU

. , Offiium B. V. MARUE : nifi (üt limitánt come

enignio

x

.

à prefetenda font, L femper in dabits ffs

eiti

tuniter DD. ápud Tambutin: .2

OE '22;)

de Reg. r

H

tecitetipfum Officium divinum; five gratuitó, five

1d, Benefictaius valde raro, velparumi.

*

eàlt,

exalia obligatione , pütà $; Ordinis, vel Profeffios

Omitién,

né. Quiá ratione Navarrus Cowfil. 25. de selebrat,

m,üþ

i poft primum feineflre Officium negligit34

(€ eiij

4Miffarum docet Religiofuri Penfionariumi non

n «t

obligari] ad Officium B. V. Quia nimirum mens

tantum femel , bísve inanno; etfi certum fit

peccare mortaliter , & idéo ad reflitutionem cor-

nütio)

Pontificis fuit , üt Clerici Penfionarii ton effent

P

téfpondentem talem obliget fané conformiter ver-

h

óomnino im

unes aborando, 'Si ergo aliunde in-

tlj

bis Bulle. Píi V. communis DD. attámen À zefti

n

venitintur onetati Officio divino ; (ive cx facroOr-

tütione fatis probabiliter liberart Soiis & Covarn-

dine, five ex Profeffione Religiofa ; non)praefumi-

iil

vias apud Layman e. $. »uÁ», 1. Menochius apud

tar Pontifex ex alio füperadditó onere aggravare

Sanchez J. 2. Cosfil. moral. 6, 3 dub.82. Ortizius

voluiffe; üt ex Azo

Á

l

án finé ;

*ri'oki&ollïgit ;dem 'Tamburin: ib;

apud Dianam p. 2. £radt. 12; refol. $4; Ellc'öBa:

es

MT

Trall. y -exam.6. ». 0. Et

H

H

IV;

Go

b

obabileiri inpraxi

Tafh; Qu

Cenfent. Leffiui, Fill'intins,

at eir; édfsé 23. w.

obligatio Bencfciat

3 ex Offició negleifo.

$983. Et ego quóque ob tantam aüthoritatem.

ao

3t

Eneficiatüs omittens culpábiliter (fecüs fi in«

rb

Atque etiam fi oniittat pér annum olies vel decies

culpabilitér ob impotentiam ; oblivionem

tàntüm, adhue excüfant Boffevinus &

adies,

&c.) Officium divinüm, obligatut ad reítitutios

Bonaczinam.

Lopez apud

d h.

'De Hürzs Cason. d. 1.

g. 1: . f. fed

nem frucuüm pro jata omiffionis; [eu refpon-

non approbantem: Neque tu iflos fe

3

quaris in pra«

4 ldfg

dentium tempori, qüo omifit:

Gertum item à-

Xi; utpoté ni

pus

3

nit

Fuim recedentes à verbis Bulla ; ut

pudofines. Ex Conéil. Lateraneníi fub Leone X;

inonet re&té Gobat j/i4;

apellaniz

feff. 9. & Bullà Pii V. Cosflt. i 3f« ubi fic flatuit

jchene

Pontifex.-

IL. Cértihs & tuto in. praxi ab hac obligatiorej

Qui Horas Casnonicas udo aut pluribis

&l

debs intermiferit , omnes beneficiorum füorumi

exiiesillum béneficiatum quemcünqüé , qui 0.

j Go

:

inittut nöfäbilcm quidem partem ünius Hora . ; Pl

rüllu , qut illi vel ilis dicbn réfponderunt , fs

dhoy

qutidie divideréntuy : qui veró Maiutinum tans

non &quivalentem uni integri Hore parvà. ltà

izm , diimidiam j

tum aliis Filliutius tratf, 27. »». 319. quod jü-

i Wm

qhi cateras Horas » alteram

dicium fümmope

r

v

dimidiam

3 qni barum fingulas ,. [extam partem

ré fibi placere profitetur Diana

fritlinm

Cit. tra&. 13; refol.&6.. etfi

difpliceat Suatez ; &

d

ejus diei amittat. la PiusPapa pi& & jus

Caftro-Paláo

* at nondifplicet Patri Gobat 5 289.

0.

üä(& nemun

e vocánte in dübium ; ütram Balla fit u-

neque mihi , càm lex poehalis ; (qualis eff. iita de

"u

fü recepta : noi tamen ubique in tanto rigore ;

f ii

Qquantüm indicat cortex verborum; Nam alii Pont;

p

reftitutione fru&uum ob ofniffum Officium ) fic

:

ftricté intélligenda de actu Confummato & perfe:

i,

tque DD. feui interpretando , feu limitando exci«

$

&o mortalitet ; omittenti àutem unam Horaim in-

; j

piunt fequentes

EBXCEPTIONES

jungitur reftitutio in Bulla Piana; Quin ctiàti ob

foo of

lagiamfä

. À Benefiiatus 7(9*00&,-&"&.

cam rationem Diana p. f. tra&; 14. véfol. 46; ad

U.

reftitutionem non compellit illüm , qui totàs Lau-:

i primis 6. menfibus omittit Officiam , no&

dés omittit ; eó quàd fint pars Matut

ul

oblïgatur';

!

ini ; teftans

Hunc diferté eximit ipfe Pontifex.

fuüm hoc judicium datüm. Cardinili

Oregio; am«

fici f

ldque etiam du

oàd forum internum. — Suarez éit;

lmOVüïf

L. 4.c. 8. Leffius & alii multi contra alios. — Excis

plexatos effe virosdo&tos j quibuscum communi«

cavit — At Certé Diána repugnant Suárez, Bonar-

daif

pis etiami, fi fápis ; omnes

1

,

À

G. pracedenti enumera-

tius, Palaus;atque ipfe ab eo laüdatus Filliütiüs, do-

to$.

» ab ipfo Officio recitan

?cfïf'l'

"

)

dos éexemptos i item o«

Cens obnoxiuim effe reftitutioni , qui ex Matütino

anes, qui inculpabiliter o.

mmittunt vel omnes; vel

orittit fextam partemi i àtqui Laudes fréquénter

l

aliquas Horas;

utpote ob oblivioném inculpabi:

fühtpars quarta Matutini. — lllüd verius & in praxi

j

lem

5 impotentiam ex ínorbo 5 Occupationibus

tütum, quod poft Caffro. Pal; tradit ibidém Diana

&c.

aliámve juflám caufam ex enumer

r d

CJP. ;.'

4

andis infrà

f'éfol. 47 iofi incutnberé onüs reítitutionis, fi ne-

glexitti notabilém quidem partemi ; fed conflatam

"

4

L

j3 ll Norpoffumi tamdiu expe&lare, äïs".- Ánnà

etiamt

j

ex multis levibus in fingulis Horis: hunc enim ris

iil

jl

:

utoà reftitutione eximes beneficiatum ; qui

gorein non indicat Bülla.

6b infirmitateim ex intem

É

3

fi; dd

per'äütia[ortgm 5 non fres

lll. Beneficiatus etíam aliter occupatus ; .

fit ,

titavit Breviarium, vel H

oras al

iquas? g. tutó exi-

& [peciatim Parocbi,

lermläi

mftdum effe cenfet Gobat cif.

ea[H 2.3.m. $ 90; &

rborum Bulla Pii V, fü

prà redita-g

QUamvis ve

M 3

torum

L

24

Tract. Append. de Horis Gan Cap. 1. De;O!)lz'gat. ad Har&sCangK: :

(

torum .primo intuitu ,. apertus fenfus effe videa-

teftituat tertiàm partemk, ficut aliibchcfi;iati fima -

ph

'IS

plices. Cui & ego cum Gobat affentior.. Ethac

S i

tur, quód. omittens .O

fücium unius diel V.g. te-

fructus diei illi

uoad Canonicos. Jam quoad Parochos mitiora. -

H

featur reítituere fumpliciter omnes

refpondentes , i frucius omnes totius diei in fine

III. Quoad Parochos ergo pro praxi, audiquid;$ -

um

Ícribat Germanus 'Theologus Paulus Layman eit..

n

gu

j

os dies diftribuerentur :

.

atque ita intelligant, &

füimi DD. Navarrus

& f.n.2. hisomnino verbis: $i Parocbwusomnibus

pr

dervan

dum afürment gravi

A6Man.c.29. . 122.. «dng

les , Graffys , 'Valentia ,

computatis 3 O. florenos ; Capellanus quotidie cele-

n

brans àOC. florenos anuuos Accipiant, ?roäabiliterr;r

&l

Suarez aliique permulti apud Tanncrum mox ci-

dici pote[f , eos ad nullam vel modicam reflitutionem

at

tandum ; próbabiliffima tamen, & in praxi omni-

&

fio tuta elt Senteatia , quo

d folüm teneatur refti-

ebligari. Sic Layman, & NB. fcribens Monachij

&

& Dilinge, ubi ordinatius Parochorum eft potus -

at

tuere de fructibus unius diel v.

g. pro omiífo Offi-

cio, quantüm habito refpectu adalia onera Eccle-

cerevifiz , & tunc temporis etiam alia victualia ,

die

fiaftica beneficiarii , prüdentis judicio , refpondet

caro pr&fertim & panis vili erant pretio : tutiffi-

tf

mé ergo in praxifequendus tnoderno tempore lon--

W

. Offido Horarum Canonicarum ; tantüm nimirum

dettahendo & fibi refervando , quantàm merentur

gbdifücliori., Ergomi Paroche, mi Capellane,

"

alix ejus functiones & onera, que reverá metce-

vel Cooperator, quando in Officio Canonico, ofiï.

[

*cio tuo fun&us non es, computa quantum ex ftu«.

[

deni,feu ftipendium merentur. Ita Henriquez l. 13;

é.13. Sanchez cir. dul. 85. teftans id etiam timo-

&ibus feu redditibus à te perceptis debeatur tue cue

tatorum praxi firmari. Bonacina cit.4. y. puntt. 3.

tz & labori paftorali , adeóque etiam facris , qua

quot feptimanis celebras titulo fundationis , arbi-

aliique equé multi cum Tannero tom. 3. d. $. 4. 1.

dub.6. Ratio petenda ellex ipfa aquitate rei &

trio boni viri ( certé tantum & pauló ampliüs ,

probabiliffima Legis Epikeid. — Effet enim nimis

quàm deberes dare, fi alium tuz conditionis & fta-

tàs tanto tempore pro te conltituere deberes) hoc-

inzqualis & conditio , & poena Curionis, & Ca-

4

nonici, fi ille prater, Conciones & Sacramentorufü

totum repone in arcam tuam ; feu pro te computa. -

Dereliquo (fi quid tamen reliquum effe poteít)

adminiftrationem,obligatus entiam ter facere Sa-

difpone juxta modos mox infrà adferendos , me -

crum quot "hebdomadis , colligénsque annuatim

rion nifi 156. ducatos, ac per duos menfes non re-

tamen judice, fequendo tutiores.

Latiüis adhuci

favorem dictotum faltat nofter Marchant.. rzbs. -

citans Breviarium, deberetin fine anni fe fpoliare

io. 2. tratl. 2. tit. 3. EHl 3. q. 2: db 1. docenscers -

|

fextà parte illorum : jo. id eft, 25. ducatis, equé

i

- àc Canonicus collegiate Ecclefie, qui idem deli-

tum & cutum effe in praxi, quód Parochi, & eorunt

Cooperatores ratione Parochialis beneficii pracis —

&um commififfet, eosdémque redditus recepiflet ,

non obligentur omnino titulo beneficii cüm oneré .

absque ullo alio notabili onere praftito. .Ali:-'xshraa

teítitutionis ad dicendas Horas , adeó ut fi omit-

1:

tiones accumulat Sànchez /.'e.

:

e&ituena

tant, etfi mortaliter peccent contra obligationem.

$37 L Quantum autem in quovis cafu r

p

dum fit, univerfaliter certà regula determinari non

facri Ordinis, & Religionis virtutem , non tamen

l

potefl. Sanchez eir. ». 2. cenfet , Epifcopum &

peccent contza juftiriam, nec 'ad reftitutionem ui-

[

Parochum teneri teílituere quintam paártem fru-

lamobligentur. —Ratio eft : quia Benebcium datue

q1

&ás refpondentis tempori omiffonis : Canoni-

propter Officium tfnenfürandum ex onctibus pri--

càm quartam;Capellanum,aliümque Beneficiarium

inariis beneficio annexis ; átqui beneficium Paro-

fimplicem tertiam, reliqua omnia poterunt hi be-

£hiale primarió non datur propter officium Hora--

li

rieficiarii refervare fibi pro reliquis oneribus : te-

rum , fed principaliter pfopter officiufm curz ani«-

[:

flatírqueHenriquez , idbabere praxin (utique in

marum, quodquà tale oneribus & laboribus curz

[7

paftoralis , Doéttinz , Pradicationis, Sacramento-

Hifpania) ejsque praxis approbatores cicat Me-

n

dinam, Ludovicum Lopez, & alios. Confentit o-

fum adminiftrationis , cenfetur omnino füfücien-

tlj

mnino Sanchez cít. 4&b. 84. in refolutione hujus

ter gravatum, ut redditus fuos Paftor jufté recipcte

casüs.

N. Canonicus Toletanüs fecit toto bien-

offit : etgo ex ratione beneficii paftoralis non in-

tlj

E

nio ferias fuo Breviario , & tamen colligebat & fuo

cumbit illa obligatio. Secüs effet, fi in dotatione o«

E

Caánonicatu quotannis 1OCO. 4ureos ducatos,

ülente Parochie fpecialiter exprimeretur onusle«

ád quantam reftitutionem fuit obligandus ? San-

endi Horas in vel extra Chorüm , aat nifi alioBe-

[ig'

Qb

chez cit. 'fubfcfipüt judicio Meding , & cujus-

neficio; Canonicatu , vel Capellaniá fpecialiterob-

ftci

dam viri docti & Socictate , qui interrogati refol-

ligentur: adderem ego: nifi proventus effenttam

verunt, illum poffe tutum €ffe in confcientia , fi re-

pingues, & labores Paftotales notabiliter excedanti.

h

dj

ftituat univerlim. $OO. ducatos , id eft ; quartami

Canones & Jura, quz videntur Parochos obligare

-ad Horarum folütionem , & omiffarum reftitütio

t

pártem petceptorum bis mille. Huicjudicio tam

multotura virorum poterit , imó quandoque (ne

nem, de peculiati alio titulo ejusmodi commode-

.&'CIUH

Pornitentem adigat ad defperata confilia) debebit

intelligi poffunt. — Sic nofter Marchant. Sed (iften-

SJIS Y

'tli

fe Confeffarius confofmare , ut ptudenter admo-

dum puto in communi Sententia pro Parochis fatis :

Qu

métGobats.$88. Acütinam & Ego quandoque

miti.

i

u

Caterüm Leffus

- tantüm extorquere potuiffem.

IV. Tandempetes, qualiter p

eccet beneficiátnigg.

bhïfu

£it. £. 34- "- V77. meritó hanc Sententiam quoad

-Horas omittens ? Eum peccare duplici peccato

W ;

Canonicos dicit videti fibinimis laxam. — Rectiüs

mortali, & contra virtutem Religionis vel obedi«

mtlü 1

Tamaerus 6it. q. 3. . 212. arbitratur fufficere, fi

um,& conä

r

lden,

entia , quatenus præc'is&. ?mittiF Qæci

m&

*

—

Tjal Apend de Eitis €an Cap, 1 de Olligat al Foras n

95

J ümi

tr virtutem juftitiz , quatenus nihilominis perci«

c'lebita,&*fimili modb-fupplente. 4. Imoó etiam fa

b

pit & retinet fructus , docent communius DD.

usfieri, fialia opera fatisfactoria pro defunctis in-

.. Suatezeit.c. 29. Bonacina de Horis Canon. d. 1.

i ;

tuitu hujus reftitutionis fiant , ut auditio Sacri, fla-

4. $- P. 1.aliiapudipfos, — Certé confentiunt DD.,

udiquid;;

gellatio, indulgentiarum lucratio & applicatio , &

T j

eam reítitutionem deberi ante Judicis fententiam ,

his fimilia zequivalentia recitationi omifíz, — /4ezz.

iib

ideóque urgendam à Confeffario , contra Medinam

Sed meritó. cenfere Gobat , minimé fequendus in

lia

ex communi Suarez czt. l. 4, «. 30. 9. 3.

At, fi

praxi , utpote nimisfin

MHl

gularis , & recedens à com-

non deberetur ex ju(titia, fed folüm ex precepto

muni.

Mi

.& lege poenali. Ecclefie , omnino videtur requiri

lod

fententía Jdicis , ficut in aliis legibus poenalibus

GuPHBX u

m

& poenis pofitivis: ergo &c. — Contrà tamen pec-

li,

- carelolüm uno peccato contra Religionem & obe-

Quaüter recitande Hore Canonice,

tl

, .dientiam , ipsámque reftitutionem non ex jure na-

SUMMARIUM.

p

turz,fed tantüm ex przcepto Ecclefiz deberi , con-

44. Quid [it dicere Horas devoxé (» Sudiosd 2 ;

pelu

tendunt alii equé multi, & graves DD. Sanchez

43 Devotio quid, tv quotuplex ?

. &it. dub. 18. lillintius Tra&l, 27. ». 307. Diana

44. Qiid , d quotabMex intentio .

i, d

P

verf

&it. Tratl, Y2. Refol. 2 . e0 , quód non fatis videa-

46« Quid , p quoruplex attentio? u(que ad n. co]

ttUg (

turprobari peccare contra juítitiam : adeó, ut o-

.RESOLUTIO IL., GENERA-

L

mittens divinum Officium, etíifit Sacerdos, Mo-

LIS

i qu

l j Qibi'

nachus , & Parochus, feu Bencficiatus, fatisfaciat

Ore Cänanicæ recitande funt devote

ä' Stus

ita confitendo. — Neglexi penfum Canonicum fe«

H

al

diosé. Dewotio requirit. intentionem for-

tb

mel , ut fim in Sacris Gobat cafí 23. s. $79,

malem colendity orandi Deuya , d* omnino etiam

18)

*

AV Qualiter facienda bec reflitatio?

attentiontm aliquam rnternam. intelletlás,

Stus

Aciendaeft t. dando tantundem ant Eccle-

Qu

40.1' F

diofitas requirit, ut bora dicantur integre quoad.

m

fiz, in qua quis habet Beneficium , aut alteri

materiam. — Secundo yriré quoad formam genera-

ldbilu

Ecclefiz pauperi, aut pauperibus , etiam qui fecun-

lem C fpecialem ab. Ecclefra preferiptaus sordinate,

sadhud

düm ftatum fünt pauperes , ut Religiofi ; etiám fi

continue fmgala , C tempe[livé, atque in circume

Tuln

fint Parentes,vel Cognati beneficiati , etiam alieni-

Jffantiis loct , frtás €'c. cnltum. Dei dcjcentibuj. Ita

CO t

fenx. Commumis. 2. Etíam applicando fibi ip-.

partim omines: partim communior DD. vt pate-

Ceorüt

Tijfi lit veré pauper. Navarrus- Adaz. c. 2 f9. 122;

bit explicatione fingulorum per diftinclas Seclio-

Laym. eir. cap.. f.num. 3. ex communi.

ipræcisl

h . Vel

nés, & refolutiones fpeciales.

eciam oblato ftipeadio squali curando fieri Sacra,

men neceffaria

7

Præmittcndak ta«

m

Kfiomie

velaliafuffragia pro Detunclis, - Filliutius tratl.

EXPLICATIO TERMINORUM;

A0

33.5. 32 r. Navatr. eu. ex commani ; feu pro ex-

. Devote & fl'adtose.

[

piatione peccati admiifi in negle&tu penfi Canoni-

€i. Suarez cír. ». 19.. . 4. In partem fatisfa&tionis

