L5 , i2 geuere com-

II Nefas efteodem die , feu cádem ordinationer 18

'kmuem

miffi, ut vice tnà Ordines int

Qd

ua Diccefi celebra-:

,

generali conferri uni duos Ordines ;facros feu ma-

vet, ad facros Ordises promoveri

t quempiam Titu»

lum non babentegm,

jores : & tam Epifcopus conferens , quàm fufci-

'ef, m in cnlpa fuerit taliter

piens , ipfo facto incarrunt fufpenfionem c. Jitte-

p i

ordinandoeundem,

tenebitur vite nece[faria mini-

go?

vai. G c. Dilefus. de tegmp. ordinand. "Trident. feff-

j?raro .

Si verbtertas commififH eidem ordinare

1o ianï'

per fonas,

tu taliter ordinato ad

X

23. 0. 13. de Reform. caífans omnia privilegia in

3

pradicta webligatm:»

contrarium conceffa.

Exceptio Epifcopi infrà

n ""

exi[iss. . Hæþ ibi.

innuetur »4m. 7: Et quia dicti facri Canones &

z

alii apud Sylveftrum V.. Ordo ?. non loquuntur

Í

l

T

V, ;L—am;, Témpora (5- Inter[litia Ordin

3

y

"4

N

ss

nifi de Ordinibus faeris , quatuor autem Minores

irum, & Ordinum.

non veniunt appellatione Ordizum facrorum : i-

((Lfllll lï

!

-Ocus in fo

lem

ni Ordinum collatione Cathedra-

deo non tantüm di&li quatuor Minores unà cum

j

,

"T.

- lHis Eccl.

"

4 e[fe debet:in privata autem Sacel-

12

3

prima tonfara generali confuetudine, ubique feré

lum & Capella.

Sicrecté Eftobar i& fumma tratt.

conferuntur eodem die , ut infrà iterum notabo.

o

T exam. g. . 72

e ANam Conciliug Trident.

ff

Verüm etiam non effe ullo jurefcripto , aut gene-

i.

)

23.€ap. 8. de veform.

Statuens , ut Ordinationes

rali confuetudine vetitum , necui eodem die con-

mbd'

celebrentur in Ecclefia

]l

Cathedrali , fine dubio lo-

fetatur ünà cüm quatuor Minoribus etiam Subdia-

j

"]

conatus , probabiliffimé negant Pafguee , Henri-

wm

p

quitqr de Ordinationiþ

us folemnibus if): generali-

(

j*

qu

que?

E

as

70 ; Xklgbggl.'sacran!;. Purs 1 Cap.V. S&ä.l?.d; Subjg&o-()rdinis. U j ;

neraliter cum omnibus

difpenfari , non poteft pec-

quezs Piafeciu, Palaus, Dicaflillus, Efiobar , alii

qui fine difpenfatione par-

apud Dianam p. 9. tratt. 6. re[ol. y8. Gobat s.461.

cagi

B

gravis damnari ille,

ticu

lari interftitiorum fufcipit Ordines : ut contrd-

confentientem. Etegofpibs practicari vidi. — Et

fatentur DD. contzarii paffim , in locis, ubi talis

Jordanu

m re&e cenfet Gobat ». 495. Saltem tunc

io oítendit fuas for«.

viget confüetüdo conferendi uno die illos quinque

non peccat , 'quando" Ordinar

matas, ut vocant , in quibus

exprimitur. tegnþus :

Ordines, eam tolerari'pofi'e , cüm nullum jus dam-

Hoc enim ipfo ,

net talem confuetudinem : & extat declaratio Car-

quo fufcepit ultimum Ordinem.

quód Ordinarius tale

m non tepel

lat , cenfetur di-

dinalium ád di&tum cap. 13. Tridentini , itaordi-

zterüm ubi Decreta illa funt

natum fecundüm confuetudinem füz Ecclefiz, nul-

Ípenfare c

um ipfo. C

& ab Ordinariis fervantur, ac fervari ju-

lam füfpenfionem incurrere. — Etefto ! vigeat ali-

in vigore,

bentur , utique talis pecc

aret graviter contta pre-

cubi confuetudo contraria,eam tamen ita generalem

etiam Regularibus -

e(fe & ftriclé obligatoriam , ut Epifcopus vel ejus

ceptum Ecclefie ab omnibus ,

obfervandum: nullam tamen cenfura

m incurrertet, .

Vicarius ex rationabili ( etfi non gravi ) caufa di-

fu Ordinis fic

nec confequenter irregularitatem ex u

Ípenfare non poffit, nemo re&t dixerit , ait recte

*

L

juxta communem DD.

Gobar s. 462. Qubdíi tamenquis (ine fcitu && con-

fufcepti confequentem

Sententiam: & oppofitum ex

Bulla Pij II malé de«

fenfu Epifcopi, masimé eo invito füfciperet Ordi-

dit Tamburinus due

nes illos fimul, jam diceretur furtivé ordinatus , &

ducere Lezanam bene often

.

€4p. 1. $, 1.5 3, Excipe tamen : i

fi talis infcio

incurretpoenam in talesdecretam c. 2. de eo 44 fur"

tivi. De hoc fapra ». 102. quod capitulum (nifi

vel invito Epifcopo ita

j

fufcipiens cenferetur fu-

.

fcipere Ordines f

ürtive, prout 1

n ffmilidïxx'iï n:umiv/

$

inhoc fenfu intelligat ) imm'ef?tö contra nos citat

reced..

*

Layman cit. c.8. s. .

119

IIl - Interftitia inter

Ordines füfcipiendos , à

IV. Per dies feffes ve

l fe/lïwos,- quibüs jdrg gonï;tze -

*

.muni committitur collatio minorum

Ordinum ;

priori

nimirum fuüfcepto, ufque ad alterum fufci-

& per difpenfationem vel privil:gium etiam colla-

piendum, ita ftatuit Concil. Trident. feff.23 . 4e Re-

fbrm.

1. De Diacono Presbyterando c. 14.. 44

tio Ordinum majorum : intelliguntur illifoli , 'qui -

in Choro fimul & foro celebrantur feítivé , juxt,ä

Presbyteratós Ordinem , qui in Diaconatn ad mi-

uas per Auntiim integrum nifiob Ecclefia utilitatem.

communiffimam DD. Sent

entiam , quam latiffim?

defendit Card. de Lugo

Refponf. zaoral. lib. Y«

ac necefftatem, aliud Epi(copo.videatur) miniflra-

4

i

verint. Ubi vides ad difpenfandum requiri à Con-

d«b.29. Et omnino certum

videtur, quando in .

io exprimitur dies feftus: *

cilio colleim stilitatezs ac sece[fitateza Exclefize

difpenfatione vel privileg

x

Depr&cepto, proutcerte

de minoribus Ordinibus

fimul. .. 2, De Diaconaado, c.13. promoti ad Sub-

diaconatis Ordinem, fi per anuum falteu in &o non

conferendis exprimitur in

Pontificali recognito &&

.

edito.fub Urbano VIII. ut ex communi

fima'Theo-

*

^ fint verfati,ad altiorem gradum, vifi aliud Epi[copo

- videatur , uon permittantur.

3- De Minoriftis

logorum & Canoniftarum

v

Sententia, omni

ímque.

& altérum ) laté & opti-

fubdiaconandis ibidem c. t 1. Há verà som ni(i poff

confenfu (contra unum

mé probat idem Gobat à ». 482, À

ttamen fe-

anusm a [u[ceptione poflremi grads minorum Or-

dies ille

dinum ad facros'Ordines promoveantar, utfi nccef-

clusá illà claufulá de pracepto : fufficere , n

*

celebretur in Choro ritu duplici , in termiini

sdocet

itas, aut Ecclefia tilitas,judicio Epifcopialiud ex-

; pofiat, — Videsrem totam committi atbitrio Epi-

noftler Rodriquez Q. A.to..3

Z

.q. 23, 47t. 1. 06

ftans |

ffe Clementem VIIL (exter-

fcopi, non tamen mero , fed prudenti , cum confi-

& probans ita declara

/

dendo etiam ad feíta femiduplicia , falte

i

m relpectu .

|

deratione neceffitatis vel utilitatis Ecclefie , con-

jun&tim quidem proPresbyteratu , & disjanclivé

Ordinum minorum) idipfu

m docent p

lures alii ,

&, 13. refolut. 97. 8

faltem pro Diaconatu & Subdiaconatu, pro quibus

eósque citans. Díana p. f.£tr4

proinde interílitiis difpenfandis long? minor caufa

tum praclice, quàm fpeculativé

probabile effe , cümr -

[

[:

- fufficiat, quàm pro Sacerdotio. « Ubi notant Ro-

Callro-Palao cenfet Gobat sam.72. & feq4. quos

videre potes , fi opus habe

s. Unumtamen adhuc

l

. driquez , Bonacina , Barbofa apud Gobat s.491.

litteras de tesp. ordin.

uod ipfum támen vix videtur ufa receptum ? mi-

notaex jure communi. c.

f

ut

fi ob rationabilem caue -

[

'nüs autem illud, quod ibidem Concilium etiam in-

Epifcopo permiffum effe,

ter ipfos Ordines minores aliqua interftitia requi-

fam, v. g. mul

titudinem

ordinandorum,, vel infit-

E

lationem Ordinum, etiam majorum

rat, ut quispriori Ordine recepto difponatur ad a-

mitatem, col

f

Ipl

faciendam alioquin inSabbatho, abfolvere non po

m

lium. . Nam generali confuetudine Ordines mi-

nores omnes conferuntur fimul: & paffim confe-

fit, pariem ad D

ominicam fequentem differat, mo-

j

exactum je-

I

"runtur pridie ante Subdiaconatum conferendum.

do eó ufque continuetur naturale &

.

. Univeríim generali confüetudine Germaniz vide-

junium , ut Sabbathi & Dominici

matutini qual -

B

| turmultüm derogatum Decretis iftis de interftitiis:

unus dies reputetur : comrtiunis DD. cum Lay-

üty

guia nusquam obfervantur;ut jacent, fed nihil com-

man ceir. cap. S. n. -

Verümtamen prohibitum -

LT

muniüs, quàm quód. omnes Ordines corferantur

eít Epifcopo, ne eidem

,cui in Sabbatho unumOtrdis —

M

Diaconatum , mane .

intra unum, imó dimidium annum, & fzpe in qui-

nem majorem contulit , v. g.

hi,

busdam locis intra fex feptimanas Quadragefimz

ícquentis Dominicz alium Ordinem majorem s.

m

alcendat ab infimo ad fupremum gradum : ut vix

put

a Sacerdotium conferat : esims propter contiuude

tionen jejuniifilione canopicà mane cum ,

fper

Ord,

rejiciatur aliquis ab Ordine, eá folá de causá , quia

?eraf.

non fervatinterítitia : ac proinde ubi folc; tam ge-

«d eundem dicm pertinere dicatur. cit.c, Lit

V

1l

EKxci-

/

m

*

-

?i

j

Excipiendus tainen éft Epifcopátus ; nam fii die

'y

dinaliürà ad /effosis 3. &. 1i. ceüfentium rciiif

IU

Sabbathi Ordinátionis gereralis alicui collatus eft

fionem intérftitiorum etiàr quoad Régulatés ex

Presbytératüs , fequenti Dominicá mané conferri

tf

caufis à Coricilio expreffis faciendàm, pertihere ad

fj

potét Epifcopatus.

Etiam iüon interveniente

Epifcopum órdinantem ; eur támien hac in ié de--

continuatione jejunii , ex corimuni Layman. eir.

hi,

bere deferre judicio & atteftationi Superioris Re«

sum. 6. Etenim Epifcopatus quóvis die Dominico

gularis ordinandi ; érgo non urget ámpliiis ho

nho,

conterti poteft : & confequentét ctiain eo, qui poft

td

privilegium. — Negatür confequentià : Quia illa

n

Sabbathum ordinationi; generalis. Quin etiam, fi

declaratio Cardinalium intelligénda éft , quantümi

ob rationabilem caufam cortinuato jejunio Sabba-

tj

é(t de jure commuii : cuim quooptimé flat ; quod

(s

thi áliquis in Dominica ordinatus fuit Presbyter,

idipfum perprivilegium cornpetàt Supefioribus

2

eundem eádem die Epifcopum quóque confecrari

ht

Regularium : Et fané non potuit ullo modo illà

If

pofle affirmant Sanchez /ib. 7. Confil. e. 1 1. dmb. 16.

La

declaratio enervare

f

,

Y

maneir. s. ?, Gobat ». 46 f. fiquidem ad Epi-

fteriorà.

[

privilegia ipfo Comcilio po-

B

1

iil

DI

fcopum non extendüntur Canones füprà relati : &

Ill. Conceffurn eít imendicantibus

l

privilegiumt2$ - |

Epiícopatus non diftingüitur, nifi inadáquatéà Sa-

d

fufcipiendi Ordines à quocunque Catholico Epi«

s hi

£erdotio. — Verüm id füihi probabiliàs negat Aver-

Ícopo communionem & gratiam Sedis Apoftolicg

fa apad Tamburinum li5. 7. éap. t 1. $. 1. s. 1 1. fal-

abente per Leonem X. & Paulum III. cui firnili-

1nicig

tem ex eocapite, quód tam fiovus Sacerdos , quàmà

at f

fet, càm Tridentinum per fpecialem. claufulam

novus Epifcopus concelebrare debeat cumOrdinan-

non derogárit , adhuc vigere docent Authores ci-

L ff

te,non liceat autem eodem die bis celebrate.Dehie

tati : atque non deregáffe certum eít ex Bulla Pij V:

que ob di&tam rátionabilem caufam , fi Epifcopus

Intip. Etfi mendicantinm. quz eft fexta hujus Pon-

COf

Ordinationem generalem inchoare noh poffit in

[RuL

tificis defcripta apud Cherubinum & Rodriquez in

Sabbatho , fas ipíi effe totam omnirio transferreiia

Bullario Regular. in qua. 19. ficloquitur P. fefe

ol

eandem Dominicam , modó continuet jejunium ,

)L

l, i

[o]

Ítalios relatos docet Gobat s.

Jionis veró 23. c. 8.. Neminem wifi à proprio Epi-

1

477. & infinuat

ftopo órdinari poffe in Regalaribus locum nonbabe-

b 111&(«1

aymarn. 6it. z. f,

ve declaramus,

Nec obftat contraria declaratio

hf

IV.

Cardinalium approbata poítea à Clemente VIII;

Jl

Pr?wi/egia Regulz;r

Iu circapradicfa,

Nam lex generalis non derogat quidquam privile-

andoz

f

&*31 LY Egulares ; mendicantes prafertim; poffunt

Biis,nifi eorum faciat mentionem ; declaratio au«

V. ordinari extra tempota,

ex privilegio cone

tem illa nullam facit menti

onem privilegiorums

dinib

«effo ab Eugenio IV. & Alexand.

VI. Neque illud

Adde , idi

mito

pfum etiam privilegiüm poftea concefz

privilegium revocatum effe per Concilium Triden-

fum effe à fupra memoratis Pontíficibus

Gregorio

TT

tinum laté docent Rodriquez.

Q. K. tom. 3. 4. 23.

XIIL; & XIV. Adde Anfüper , iisdem privile-

TU

4. f. eMarchínu, Prepofitus

» dverfa, alii cum

1

lis fufcipiendi Ordines extra tempora fine inter-

Loffe

"Diana p. . trall. 13. mifcel. , vefol. 7 $ larigs

i

ol

itiisjutis, & à Catholico Epifcopo, gaudere etiam

parte 9. tra&l. 8. mifcel. 3. vefol. Tambnrinus cit;

Novitios Regularium mendicantium , fi interim

sl

k

lib. 7.64!; IO- ". I;Q

-Et extat expreffa Declaratio

Patrimonium vel Beneficium habeant. Nam ia

st

Cardinalium ad 5effi

uod

enis 23:0.8.de Refor.

füvorabilibus

N

Novitii gaudent privileg

«

nimirum privilegium fufcipiendi Ordines extra

Relig'ionum.—

5

Y

i

iis iüarum

[

tempora ; per Decretum Tridentini non fit fübla-

IV. Privilegi

üm mendicantium , ab 'I*nnoc'en-'iz*"&

| refpä

tum : quippe in quo non fit fpecialis clauíüla dero-

tio VIII. éoriceffum toti Ordini FF. Minorum , ut

j 3 i

gatoria privilegiorum, ficut eft quoad ztatem ordi-

poftquam pervenerintad 23. annum ; dum tameü

.f

nandorqm à Concil

io Tridentino requifitam. Ac-

fufficientes fint , poffint promoveri àd Sacerdo-

;(hw

cedunt denique con

ceffiones Co

tes Gregorij XIII. & Clementis

ncilió illo pofferio-

tiuim , & alia ejusmodi privilegia; liquidó revoca-

)Q

VIiI.

tumeft per Concilium Tridentinum cir. feff.e, i2.

p

122

Il. Regularibus mendicantibus conceffum eft

privilegium

ab Alexandro V

Et quamvis Pius V. vivevocis oraculo concefferit

j g

I. ütpoffint non férva-

ut Religiofi poffint privilegiis per "Trideritinum

j &

tis interflitiis annuis,

ordinari tribus diebus Dorhi«

nicis vel feftig

Conciliuni revocatis uti in foro confcientiz ; ta«

( n*

n

duplicibus fucceffivé, ut videre eft

men nequit hoc privilegium deduci àd cxecutioz

mMOL

apud Rodriq

uez cit. cui fimiliter non effe dero-

gatum per Concil.Trid. ob defe&tum claufule dero:

nem, nifi Superior, Provincialis v. g; vel Guardia-

enOHFCA

3

dus difpenfet in ztate , & infuisad Epifcopum di&

et "

atori& , docent ijdem DD. citati.

Atque poít

t

fi

identinum idem ptivilegium conce

miíloriis teflecur de hac difpenfatióne ; & fic res

laälïm J

ffit Societati

non remanet intra forum confcientie; Etfic o-

yii

JESU Gregorius XIII. e

quidem cum prohibitione

taculüm illud, ántecedenter ad ordinationem ; noi

communicationis.

obtinet ullum robur;

yill

ne communicationi

At abfoluté fine prohibitio-

Attameh privilegio huic

i*

$ ; conceffit Congregationi re-

moximé poterit effe locus poft factuni ; fi quis Rez -

formatz Sancti Ber

nardi Gregorius XIV.Bulla , i

uf 0

tipit. Romants Po

gularis bona fide ante ztatem impletàám v.g. pro-

(s

"tifex, Denique Clemens VIII.

motus fit ad Sacerdotium : ut finguláriter notavié

idem conceffit C

ongregationi. S. Joannis Evange-

Vafquez tom.3. difp. 346.4f: quia fi Saperiog

ypit

ifte. in Portugall

FM"!W

ráises facr;,

ia, ut patet apud Portellum V.

clàm tunc difpenfet ; dicitur difpenfare in foró

Qui teflatur fe hoc privilegium

confcientiz folius , etfi taliter difpenfatus celebret

T À

*calic faig vidiffe,

' L, 'w

Dices: refertur declaratio Car-

fuas Primitias coram. vigi;xti ;illibus - fpe&äïoï

u

n

ii

4

72

i ïi.veol. Sacrau, Pars l, Gup. V. -Seci, V, de Ordinibus 1 [Decz'e;

yrum,. .Vidcatur Gobat caf» 12. ". 514 .G feéq.

cram .Suppellectilem. cuftodire & . confervate.,

mundando à fordibus , tuendo à furibus vel pro-

Dices, Concilium Tridentinum feff. 2 $. cap. ul-

timo de Regularibus exprefse dicit: Hac omnia [ UH

phanisufibus. 2. Campanas pulfre, advocare

&admittere dignos: repellere & excludere indi-

fingnla in [uperioribus deoretis contenta obfervari

fantla Synodus pracipit in omnibus Conobiisuon ob«

^

dnos, utpote, infideles , . hareticos, excommuni-

catos, & interdictos :- item publice poenitentes , qui

bj

fl4

ntibus eorum privilegiis, fub quibusunque vere

in veftibulo Ecclefie remanere debeant tempore

borum for.

mulis conceffis. — Ergo derogavit predi-

pomnitentiz : item Catechumenos, qui folüm olim

hm

rivilegiis Regularium. Negatur confequen-

admittebantur ad Miffam Catechumenorum , vi-

üua

Concilium enim ibi folàm loquitur de fupe-

rioribus Decretis ipfius iftius feffonis de Regme

delicet ab initio ufque ad Offertorium , poftea e-

grädi debebant.

4« Aperire librum ei , qui eft

laribus ; non autem de Decretis contentis in aliis

fenfionibus.

pradicaturus: quod ultimunt certé in ufu non eít;

Tannerus 4ié difp. 2. 4.2. 9. 48* citans Canones ,

SECTIO V.

exprimit , Officium primarium. Oftiariatüs &

Oltiarii effe, cuflodire res & depofita Ecclefiz , &&

Que /ingulomni Ordinum Definitio ,

difcernere inter dignos & indignos , ut illos admit-

Matería, Forma, Officia?

tat, hos ejiciat, vel repellat. ? accidentarium vero

0SUuMMARIU M.

ejus munuseffe , aperire & claudere Ecclefiam ,

12g. Quid Oftiariatus ut Sacramentum ? d

ulfare campanas.

Sed nihil refert, cüm vix ullum

126.. Quid ut ves Sacrementi

l

127. Guid LcGtoratus sf Sacramentum, c

odie fit in ufü. . Notat autem nofter Marchant,

128. Ut£res Sacramenti à

multüm deceffife decori Ecclefig , quód ejusmo-

129. Quid Bxorciltatus u7 Seramentum, d»

di munia minorum Ordinum non amplius per Or»

X30. Ut res Sacramentum, e

X31. Quid Acolythatus ?

dinatos ex officio., fed pleraque per laicos exet?

€eantur.

5

134, Gjuid Subdiaconatus , e Qu

4'ejus smateria? ufque ad

138. Quid Dinconatus * e&

II

1

'("f138-

ATHs. od

139. æa &jus murc(ia ,

.

LECTO

R

I.q Ut Ordiuatio, vel .S'acrammmm,

A

E

vel R-&

-

OSTIARIATUS

cra Caremonia eff.

L. Ut Ordinatio, Sacrameutum [eu Caremonia

Edamtm efí Ordo Ecclefiafticus , ,qu()ï;

con- 14f :

PT

acra eff.

L

Stiar

'iatw eft

Ordo Ecclefiafticus , quo con«

fertur poteftas fpiritualis legendi in Ecclefia

Prophetias & Scripturas ex officio.

Effectus eft

1:&0

fertur Poteítas ex officio aperiendi, clauden-

di , cuftodiendi Ecclefiam , nec non dignos admit-

gratia fan&lificans cum jute ad gratias a&tuales com-

pententes officio exercendo , fuo tempore praftan-

tendi , indignos arcendi. Etfe&tus ejus eft Gra-

das, & Characler.

Materia remota eft liber con-

tia fanctificans cum jure.ad gratias actuales officio

tinens facras Lectiones Veteris ac Novi Teftamen-

competenres fuo tempore praftandas, & Chara-

ti, feu Prophetias & Epiftolas: item homilias &

&er. Materia remota funt. claves :. proxima, ea-

fermones SS. PP. in Ecclefia legi folitas. Tansey us

rum Ttaditio. Forma funt hec Epifcopi verba :

cit. num. 48. Proxima eft ejusdem libri traditio.

Sicage, quaft rationem. DEO redditurus, pro bis

Fotma, verbah

& Epifcopi : Accipe , & e[lo verbi

vebus, que bis clavibis dncluduntur. — Quod au-

*DEI relator ;

babiturus , fi £deliter viri!:ïtär'

tem Oftiarii ordinati deducantur ad oftium templi

Officium tunm i.

E

pleveris, partem cum iiey qni ur-

aperiendum , & claudendum , & campanam vel

bum D EIab iuitio bene minillravermnt.

l.

ymbalum pullandum , íymbolum eft eorum ,

mminiferi, féu res. Sacra-

qua& ad officium füum fpeCtant, & velut actuale

AL Ut gradus

sneuti eff.

li

exercitium Ordinis , quem fufceperunt : atque

ad cgremoniam accidentalem fpectans , non ad

W EHoratus efi Poteítas per: ordinationem col-12f

!

Hic €

rgo & in

matetiam aliquam . primariam.

j lata legendi lectiones facras, Prophetias;Scri-

s

a fuprà

pturas ex officio.

Le&lor ef? minifter Ecclefiz ;

fequentibus omnibus recole generatim di

à1.29. Demateria Ó forma Sacramenti Qräini:,

habens poteftatem legendi lectiones facras in Ee-

fimeultatey contattu materia .

clefia ex officio. Officium ergo Leétoris eft pu-

blicéin Eeclefia coram populo ; clará & diftindà

minifterii , fén ves Sacä'd-f

voce le&tiones facrasex Scripturis Veteris & Novi

1. - U( giadus

menti eft..

Y A

Teflamenti pralegere : ídque 1. In Pfalmodia &

Stiariatus eft Poteflas. fpiritualis

pis. Oidi«

Officio divinonocuro. . 2. In Miffa Prophetias,

[

1260

nem collata Ecclefiam aperiendi, claudendi ,

nom tamem Epiftolam & Evangelium, 3- Amnte-

r

cuftodiendi , nec non dignos admittendi ,. indi«

quam Epifcopus pradicabat, iectoris érat textum

i iT

gnos repellendi exofficio. - Offiarius ipfe eft Mi-

Scripturz cujusvis in |Concione. explicandunt

Ilhu(

nifter Ecclefize ex Ordinatione fua habens potefta-

pralegere , uti fpiüs indicat S, Auguftinis & alii

Ws

tem Eccle'tam aperiendi,x claudendi, cuftodiendi

Patres.

Itent Lectoris mutnius eít catechumenis

nec non dignos admittendi , indignos repellcndi

baptizandis rudimenta fidei tradere : Denique olimt

e

€x officio.

Officia ergo Ottiariifunt. ^ 1. Eccle-

etiam panem & fructus novos benedicebant, íed

d

g

id modo.abrogatum, aut certe in nullo ui-'u-;fh

Yi

i&gm 'äg;:rire, ö( claudere.. . 3. Ecglcüam G fa-

&.TH

-

Z

—

E A

àt

ho 's;m; Eos 1 Cap. . Sed V, d Ordinibus in [juc

;235

$n o

pro

ba Epifcoþi :OR adeeipe véroferavium virm der£o,

)Cäïiä

EXoR

CISTATUS.

t [ctas te ad accendenda Feclefia lnminaria wmay-

Itl

1

, €ipartig uomine Donins.

2. ziecipe mrceolos ad

n

: Jf ur Ofdinä

"

jo, féu Sacramentum, velfa-

era Caremonia eff,

Jitggerendum vinum & aquom inEucharifliam fan-

$u

gxinis Chriflé ,. in nomine. Domini. — Circa hanc

p

JXorciflatus elt Ordo Ecclefiafticus , quo con«

:Lzþ-E

fertur poteftas fpiritualis imponendi manus

duplicem materiam & formam triplex eft Senten-

1oli

tia DD.alij primam tantüm : alij fecundam tantüim :

T

fuper energumenos; Exorcifmoslegendi , ad dz

mones- fu

alij utramque fimul volunt effe effentialem : quod

iut

ex officio.

gandos, eorámque opera diffolvenda

tertium credo:at tunc fub qua matetia & forma im«

yd

. Etfectus eft gratia fanctificans cum jute

ad gratias actuales officio com

primetur Character? Res incerta eft:aut dic , füb u-

u

petentes fuo tempore

raque imprimi duosChara&teres partiales;aut Cha«

AIQOR

dandas,

quibus maximé indiget Exorcifta ; Cha-

racter Infigne poteílatis hujus. ^ Materia remota

racterem fub prima impreffum, füb fecunda folum

ii l

extendi ad (ignificandam aliam diltinctam potefta-

g,l

eít liber Exorcifmorum : proxima,

ejusdem libri

traditio:

tem prieparandi materiamaut impriri tantüm ful»

dni,

Forma, haec verba Epifcopi.

"Accipe

fecunda materia & forma, quia tunc Acolytho tra«

] Ya

( commenda memorie,

d babe potejlatem impo-

nendi manus [aper

r

ditur principalis poteflas füi Ordinis ; fine dubio e^

liani,

Ve catecbumenos, :

emrgum:go; frue baptizatos, P

5

nim principaliüs eft materiam Corporis & Sangui-

lum

nis Chrifti preparare, quàm luminaria miniftrate,

du

| 41. Ut gradus

mim'þ'e'r.ii, feu res S4cra-

Atque D. Bonaventura £z 4. d. 24. p.2. 4.2. ben&.

menti ef^.

$i

d

«

jusme

130 ' Xarci/?a.tmef,c—

Ordo Ecclefiaftic

docet t Hoc proregnla generali babendum efl.quód

x (s

:

us ; quó c;ïfi-

in illo fíguo exteriori imp

rimatur Cbaratter in ques

" ferturpoteftas fpiritualis ordi

natione collata

$ r

libet Ordize, in qtto printipalus

poteflas , quäm ree

imponendi manus fuper energumenos , Exorcif-

fpicit Ordo, fanatur trad iordinaro.

mos legendi , ad daemones fugandos

» eorümque

opera diffolvenda ex officio.

^ Ilf j U£ gradus

tnifferis ,

Exorcifta eft Mini«

meutieff.

fev *ïg's Safrzr*

fter Ecclefie habens poteflate

m ordinatione colla-

tam impoaendi manus &c.

Colythatus eft Poteflas fpiritualis Otdinatio-

E

Offiium ergo

À

ne collata, accendendi lu

W-

Exorcifle eft imponere manüs fi

u

per energume-

minaria, cereüimque

accenfum transferendi ad Alta

re , & miniftrandi

ro'-con-ï'

n0s , & exorciimos legere ad

fugandos damo«

Subdiacono urceolos cum vi

mes. Eft autem exorcifmus form

ula facra verbo-

miniílerio,

no & aqua pro facro

sl

ac in alijs in Sacrificio miniftrandi Ma-

duse

rum authentica, ab Ecclefia fcilicet inftituta vel

joribus initiatis ex officio.

approbata ad dzeemones fi

Ug

andos, eormque opera

^

Acolythus ergo eft

d

' diffolvenda.

Conditiones portó -in Exorcifta re-

Minifter Ecclefis ex ordinati

one fua habens po-

ydr

teflatem fpititualem - accend

endi luminaria &c,

- quifitze ad hoc,

ut officio fuo legitimé & fru&tuose

st

fatisfacere poffi

Officia ergo Acolythi funt,

I. Preparare lumina

J

t;, funt bonitas , fides , fcientia d

ad Sacrificium,

. prudentia,

intentio tecla , modi approbati exor-

cereum accendere , & ad Altare de«

j &

Cifmorum.

ferre, etiam Diaconofolenniter le

genti Evangelium

nnt'fu?

Qua conditiones omnes , ' cüm in

praferre. 5.

- paucis reperi.

anturconjun&z , ideo modó multi-

Vinum & aquam ad Sacrificium práe

yiit

plicato numero Sacerdotu

parare, atque urceolos vinó & aquá repletos ad Al«

| oW

m rnon ampliüs exorciftze

tare portare,

in folis Minoribus conft

ituti , fed Sacerdotes hoc

& Subdiacono porrigete. — Denique

giniit

cium exercere confueverunt.

Diacono, & Subdiacono füb Sacrificio fervire ; in-

Denique olim

de enim dicitur Acolythus,

; 21531.'(('

etiam Exorciílz officium erat in Mi

ffa edicerepopu-

latiné pediffequus. Et.

lo

hinc patet,

cur Acolythatus czteris Ordinibus mi«

» Ut quinon communicaret, daret locum aliis

noribus praferatur. Nam reliqui ttes Ordines mi«

(

communicaturis :

& aquam infündere , quá in mi-

. hiflerio Baptifmi

nores directe folüm circa populum miniflrant , etfi

ufürus erat baptizans. — Sed hzc

in ordine ad Sacramentum & Sacrificium Corpos

nem (

quóque ipfo non

ufu dudüm abrogata» funt.

tis & Sanguinis Chrifti : Acolythi autem & ipfi.

s

"

quidem circa populum deferviunt ad excitandam

EC dfi:f:

ACOLYTHATUS.

devotionem, magis tamen dire&té & propinqué des

as 102

4. Ut Ordinatio, feu Sacräinentum; vel

ferviunt ad Sacrificium Miffz feu Corporis & Sane

T

Ceremonta facra eft,

guinis Chrifti, ut ex oflïcii; affigratis patet.

d

Colytbatu

5 eft Ordo Ecclefiafticus , quo con-('

; g

: ;;IA.

jl

cereum

ertur poteftas fpiritualis accendendi lumina,

SUBDIACONATUS.

que accenfum transferendi ad Altare , &

IOPWW

l, Ut Ordinatio, fen Sacramentum , 'oel.

L

porrigendi Subdiacono urceolos pro facro míni-

Ceremonia facva eff.

iterio, ac aliis in Sacrificio Miffe deferviendi Maio-

Ubdiaconatus e(t. Ordo facet

Tl

zibus initiatis eX officio.

Eccïeääf*cïcïgs';t'«;&

jl

Effectus eit gratia fanctifi-

quo confertur poteftas fpiritualis in Sacrificio

sans cum jure ad gratias a&tuales officio compe-

45

tentes , fuo tempore dandas, &t Chara&iet Si.

Miffz atfiftendi Sacerdoti medianté Diacono feu

du

immediaté Diacono , miniítrando ei calicem euim

!

gnum hujus poteftatis.

Materia remota duplex

IQ

eft :

vino, & patenam cum hoftia &c.. Ítem Epiftolàm

i ,

candelabrum cum ceteo extinclo, 2. Urceoli

folenniter legendiin Sacrificio ex officio. — Effectya

vacui. Proxima eorundem traditi

LCPL,E

(

Q Forma $ vgr-

eft gratia fanclificans cgm jure ad gratias actualea

l

Pans I. pg SA(;MMf

L

*s

j

1

à

2$

74

d beol. Sacräü. Pars l G;t[?. V, $l. P de Ordinib

dandas ; & Cha»

dide vinum, fine dubio validé ordináffet licit ali-

officio tompetentes fuo tempore

ffent füffiientes ad validam

-Materia & forma

quze gutta& remanfi

ra&ter Signum poteftatis iftius.

ta , eft calix va-

con

fecrationem, &

P

à

in rigote etiam ad.Ordinatio-

duplex eft. — Prima materia remo

o fimiliter valebit , etfi ali-

fcilicet fine

nem Presbyteri ; erg.

cuus ,. cum patena vacua fuperpofita ,

Non

quanto plus vini in ca

lice fuerit, Quare Ordinatio

vino & hottia : proxima, ut

riusque traditio.

enim fufficeret tzadi folüm caiicem ;

vel folam pa«

illànon fuit itéranda..

Quia licét in Presbyteratu &

pinio probabilis,

tenam,quia Concilia fernper ut

rumque exprimunt,

Epifcopatu non fit fuftinenda. o

Ícili-

fcd' teiteranda fub conditione Or

dinatio, propter

& illa traditio ad utramque partem Sacrificij ,

ret invalida Or-

cet Corporis & Sangui

nis Chrifti, fuo modo ad in-

graviffima incommoda , qus affer

Sufficeret tamen probabili-

dinatio Sacerdotis vel Epifcopi. .In Subdiacona-

j

ferviendum refertur.

detur neceffa-

ter, ficalix & p

atenà nor. effent confecrata : cüm

tu autem,ac reliquis Ordinibus non vi

ria repetitio conditionata , etfi folüm pro

babilis fit

nullo jure praecip

iatur illa debere ad hunc effe&tum,

effe confecrata.

Henriqnex,,Hlliij,Bonac"irm,

ejus valor : cüim nullum ex nullitate fequatur notae

bile incommodum fidelium, wt alibi etiam notavi.

Diana , alii apud Tamburinum 4 7. 6« 3« . 2« 8« 2

&c. Contratium tamen ex ufu Ecclefie probabie

Porró probabilem effe valorem taliäQtdina;ioniæ

lius. Forma funt illa verba Epifcopi monitoria

jam fatis probatum eft.

a: Fidete cujus miniflerium

potiüs, quàm imperativ

miniflerii , fe

u res f-s«ü- ,

vobis traditar (hoc folüm videtur effentiale) ideo,

1. r gradus:

menti e[l.

admoneo vos,ut ita vos exbibeatitut DEO placere

älis Ord-fna-lalz

Vlde Vafquez 3-- po di/þ- 238; 0; fo 2.2.

Ubäia;onatus.efï- Poteftas fpiiitu

polfitis.

| tionecollata in Sacrificio Miffze affiftendi;G in-. .

Secunda materia r

emota eft liber Epiftolarum: pro-

ferviendi Sacerdoti mediante Diacono , vel im

me-

ximaejustraditio. Formas hac verba Epifcopi ,

:

J"Accipt lib

rune Epiflolarum , && babeto pote]iatem

diaté Diacono; miniftrandi ei calicern cum vino, &

patenam cum.hoftia G. item in Sacrificio folens

legendi in Eccle

[ía fantla "DEItam pro vivis,gnAm

d* fuxtlis , iu nomine Patris, G

Filii , [ Spiri:ür

niter legendi Epiftolam ex officio. Subdiaconus

Sanili, 4men.

eit Minifter Ecclefia- habens ex Ordinatione fua

13j Exhisaütemfola prima materia &

färmä, eftef-

»oteflatem in Sacrificio Miffz: inferviendi Sacere

doti, mediante Diacono &c. indeenim dictus Sub-

fentialis & primitiva,

fub qua confertur Subdiaco-

natus, & imprimitur Characler : fecun

daveroó ma-«

diaconus, quafi fubminifter. Officia ergo, feu mu-

niaà Subdiaconi funt.

1. Aquam ad miniíterinm

teria & forma eít tantüm accidentalis, velad fum-

mum integralis ex nova i

nítitutione Ecclefie : ut

Altaris preparare,. 2. In Sactificio Miff» proxim&

affiftere Diacono , eíque miniftrare, 3. Calicem

docent l'a(quez, , Coninck,

alii : d Caflvos Palaus

hoc vocat commune & certum.

Videmox deoffi-

& patenam cum hoftia ad. Altàre deferre, & Dia«

cio Subdiaconi. AdditPontificale. £t z4rcbidia-

conoofferre. - 4. Panem confecrandum propopu-

loin Altariponere. $. Pallas Altaris & Corpora«

conus accipit & tradit eis urceolos cum uino $ 4guA

G bacile. (id eft pelvicula. & manutergio) qu4

liaabluere. . Crucern in Supplicationibus prafer-

re, . Denique Epiftolam in Miffa folenni canere

omía funiliter tangere debent. — Verüm hac non

fpectant ad materiam hujus Ordinis,eo ipfo , quod

folenniter ; id eftdebitis paramentis, & Infigni foi

non tradantur ab Epifcopo , fed tantüm Archidia-

Ordinis, quod eft manipulus. Atquehoc ultimum

cono. . Quare nullum fcrupulum movendum Sub-

officium non competit Subdiacono e

x viSubdiaco-

diacono forté fine ea traditione ordinato, recte refol-

natüs in prirmava fua inítitutione & ufu , fed accef-

"

vit Gobat ».5 4.

fione.ex rova inílitutione & collatione Ecclefiz

/

1

x;ä At, contigit &on

fem&»l pet errorem vel incuri-

fucceffu temporis faétà. Certé antiquiffima Conci-

lia,dumrefcrunt officia Subdiaconi,de eo mentioné

am Magiítri Ceremoniarum , utSubdiaconando

pro.czlice vacuo, tr.

aderetur calix cum vino , qualis

non faciunt ; & de facto Epifcopus in exhortatione

An valida fuit Ordi-

previa ad Subdiaconandos, eti omnia alia Subdia-

[i

deber tradi Presbyterando.

natio? An faltem füb conditione reiteranda ? x

conorum officia recenfeat, nullam tamen facit mqn-

lu

tionem leclionis Epiftolarum: fic enim habet. Sub-

Cardinalis de Lugo. Refponf. moral. l. 1. c. O. à

Recentioribus ipfo mierito communiter réceptus,

diaconum oporyet aquam ad antnifferium edhtaris

[

$t

omnino ordinationem fuiffe validam , nec ullo mo-

preparares Diacono miniffrare , pallas Altarisd?

corporalia abluere s calicem &j pateuam ad mfum

fhi

do repetendam. Ratio fumitur ex vulgata Regu-

la juris: wtile per £natile non vitiatur: ergo & calix,

Sacrificit eidem offerre ; oblationes,qua veniunt, 1n

fio

e/dltare reponere. Palle , qua[unt in fitb]ih;tärio

i

qui eft legitima materia Subdiaconatüs,non vitiatut

per prarfentiam vel continentiam vini meré per ac-

Altaris, in alio vafe debent lavari, in alio gerporas

dorn

les palla. Ubi autem corporales palla lote funt, vul»

iil

cidens, & przterintentionem Epifcopi , qui inten-

dit tradere fola vafa fine matetia iniis contentà : fi-

lum alind linteamen debet lavari , ipsáque lotionis

dtfin

n

cut non vitiatur Baptilimus v. g. fi aquz elementari

aqua in baptiflerium debet mergi. Hacibi, nullo

mifceatur aqua rofacea, vclaliusliquor. Certé ma-

verbo lectionis Epiftolze mentionem injiciens. ld-

[

teria fecundaria Subdiaconi eft traditio libri Epifto-

ipfum fignificat Catechifmus Romanus, qui agens

hR

larum, & tamen plerumque traditur Miffale , in

