€iem mutantes mortaliters non item in aQu

femel pec-

minum J

cavi contraf caflitatem , fornicando v.g.? Et,

interno inefficaci fimplicis complacentiz , vel

YUs

t

violavi meum votum femel? item aliquis fu-

deleclationis morofie, ( nifi ex circumftantie

ratus eft ad finem fornicandi : potéflne divi-

ymil

qu

[

i"gf?crper.jä intente & volitz effent , quod cer-

fim dicere ? Semel furatus fum tantüm : Et

arum eít) cüm etiám actus internus efficax

oni l

i

atfuam fpeciem & malitiam à circumftan-

femel habui animum fornicandi. x Non fie

yt

licet in una confeffione , quando quis tale pec-

n

$ cognitis , ac indire&te.fültem volitis, ex

catum primó confitetur, — Ratiecít: quia nom

ii

conimuni do&lrina i» seatería de adlibus buma-

explicares paccatum à te commiffum, fed fi-

B. Ratio eft : quia actus internus inefficax,

gnificares, te duo peccata patraviífe.

Con-

pf

fimplex velleitas , complacentia , deleclatio mo-

feflarius enim , dum modo audit te fornicatum ,

jl

tofa , Qtc. fertur in obje&tum pracisé, ut ob-

& pollea difparatim te violáffe votum, ex tuo

xtüi

ii

je&tivé proponitur in intelleQtu , ideóque facile

at

modo loquendi concipit , te duo diftindta pec-

m

abftrahit à circumflantiis asnexis quamvis co-

cata commififfz, cüm tamen folüm unum nu-

m

gnitis. . Usde qui morosé delectatur de ligata,

ieró peccatum , cum duplici tamen malitia.s

TA

confanguinea , facra; &c. praccis? ut faemina»

commiferis. At veró in diverfüis confeffionis

"

tmofa eít, committit a&um fimplicis impu-

bus , quando primó folhm unum ex his £aftus

fin Jj

(

citiz , vel foraicationis mentalis, ut proinde

[*

es ; V.g. peccavi contra caflitatem ; & alterius,

jl

j

m comfefüone circumítantias perfonz explica-

violationis voti inculpaté es oblitus, tunc in

J

Teopusnoníit. At veró alus internus efficax

Iemy

fecunda confetfione poteris. confiteri folam

w[Pw*

teudit in ipfum a&tum extremum , ut. fubjeGtive

alteram malitiam feu circumftantiam : utpö—

W

umüäï*

exercendum circa obje&tum, prout eft à parte»

té, violavi votum menm: quia jam legitim&

t : ideóque minimé poteft abítrahere à cir-

)(Clüca

fabjecifi clavibus primam malitiam ; alterius

«umílantiis annexis cognitis , fed volens a-

jf

um, neceffario vult fimul cireumítantias an-

inculpabiliter oblitus : fatis ergo eft, fi poflea

i 'pOWn

explices fecundam , cüm | fccunda (ine primao

Aexas cognitas, v. g. efficaciter coneupifcens

fufhicienter explicari poffit , ut in datis exem-

gglm

"m?na:n » quam ícit , vel quomodolibet ap-

plis ; & quoties.in. peccato funt dux numeró

"7 j

4

diftine

X

eusthl.

»

f

l?o $2 ïbfül. Sacrasient. Pars MI, €ap. 1 11. Sed.l. Qua Cir

4

cizmjizmtz'æ co:yïfmdæ. i

stl

diftinste malitiz, ut fi quis uno adtu occidif-

tum abítulifti , vel nocuifti : ergo, &. Ne-

Secüs effet ; i mali-

que praceptum Ecclefiafticum oftendi potell,

a',&t.

fet duos homines, &c.

ii ille diflin&z non poffent feparatim fuffici-

Quia Concil.'Trident. er. enumerans omnia

D

f;&l[i!l,l

requifita ad integritatem -confeffionis Sacrae

uin

enter explicari.' -Si enim confeflus fornicatio-

nem, inculpaté oblitus es confiteri ^ circum-

mentalis, ut poftea. concludat : nihil aliud. ab.

Junil

ftantiam inceftüs cum forore : quomodo po-

Ecclefia à peenitentibus exigitur , nullam ta-

! Hj

men facit mentionem circumítantiarum age

| d

fteà exprimes hànc circumftantiam folam , nifi

totum peccatum inceflüs repetas? —Hinc Lu-

gravantium tantüm , fed folüm ípeciem mu--

)Hllm [

Et veró certiffimum eít,

go eit. difp. I16. feil. 3. recté concudit , eum,

tantium: ergo , tc.

ui furatus eft 100. & per oblivionem confef-

non omnes circumftantias: apgravantes neceí-

Íus éft, dlepfiffe 60. tantüm : debere in pofterio-

fario effe explicandas , effet enim onus intole-

/ üng

, dijmt

ri confeffione exprimere totum furtum Io0. au-

rabile, & moraliter impoffibile , ac íeges infi».

reorum : & non fatisfaCturum, fi exprimat fo-

nitorum :fcrupulorum & difficultatum . inex-

Mä

làm 40. reliquos omiffos : quia fic neutrà vice

tricabilium, — Unde neque mihi placet illa Re-

confiteretur , illud

xnum'erö* peccatum , quod

gula , qüam cuin Z4ediza , Soto , Gano , iZ.qpe;:!

commifit. ;

Heariquiz , G alis tradit Suarez i$3. p. t

/

: ! Tun

x

iaf

4. difp. 22.

INimirüm circumftantias: nota-

AHf

bilitez feu miultüm. aggravantes neceffarió ex-

- j n

qullas cireumflantias 4gg'i'4fvaztd: AH*

plicandas efle. | Quomodo enim quilibet f

, 4 1 egian

tim uecejfario explicare debere,valde pro-

vel dijudicare poterit, quaenam circumttantize

4 pnat

bibile eff , & fatis tutam.

multüm , quz veró parüm agpravent, cümo

x t

/

t fan& Sententia fatis. commünis & gra-

in hoc nec do&ti confentiant, & quiliber in fuo

ia

anzES

viffimorum DD. Ita enim docent D. Tho-

fenfu abundet: unde adhuc intricate difficul-

du AA

mas: D.Bonaventura, Scotus cum fuis 2» 4. diff.

tates orirentur tam "Confeffario , quàm Peen

3 f

16. D. Antoninus, Richatdus , Durandus, . Va-.

tenti, . Sed néque mihi placec univetfaliterS

& hles

lentia, Reginaldus, Leífius , Vafquez , Becanus;

tentia przallegata. Medio ire.placet. . |

UER

Bonacina; alifque, quos congerunt & fequun-

jus ergo probabilis Sententize exempla & ca

^tidu]

apudcitatos DD. maxime Dianam videte

tur Dianaj. 1.4r46. 7- pa[fieo, prefertiva vefol. .

& p

€' 14.Lugo dePagit. d. 16. fict. 3. JoannesSan-

miraripotes. En tibi, aliquot. — 1. Qui 'f'uäl'—z

Muool

chez feleil, difp. 31. s. y. Baffzus $n floribus P-

tatus eft mille aureos, fatisfacit dicendo:

Atüm m

€ircumflantia. ».5. Joan Pontius nofter Curf-

mifi furium amertale.. Omnes citati, Ext

ia QUI

Theolog. difp. A6. q.7. ac noviffimé etiam Go-

dántque Vafquez , Lugo , alii , etiam ad cafum

g

bat. lpbab. confit. C.

Afuiy. .

quo illi mille aurei fpe&tátfent ad diverfos Da« .

j

inn, ;

babilis eít. Qxia Sacrgi-

minos. Atqne adeó, ut etiamli Confeflarius

acg Ratioomuino pro

lf!unlifer )

mentam Pcenitentim , quoad confeffionem»

interroget quantitatem furti commiffi , tam&

um

,peccatorum aliàs fatis onerofum ; non debet

*

non teneatur Poenitens fateri; Hurtadus, chä-

j hd

maj

ori onere gravati, absque expreffo prace-

ftillus , Joannes Pontius. Contrà tamen Lugo &if.

t (

to divino vel Ecclefiaftico : atqui de confi-

autr. 123. merit fatetur , effe candidé tunc 4

tendis circumftantiis aggrávantibus tantüm in-

periendam veritatem : eft enim. Confeffari

mom]f,ufpo

i ä&fm;rm:

ua eandem fpeciem , nullum poteft oftendi/pra-

dicare de gravitate peccati, quam pamitem

1,mp

RAUC

ceptum | divinum . vel Ecclefiafticum : ergo,

ani injungere , quod remedium pr&

fcribere

L

oporteat. 2. Qui uno a&hu ftatuit torà qua-

G&c. Non divinum. Qn precepto divino

nfmmo &

Íolum tenemur c

iterl omunia peccata mor-

dragefim non jejunare , toto anno non audire

Miflam , aut Clericus non orare Bréviarium,

&t ]ul

talia , quorum abíolutio 'fimpliciter eft neceffa-

4 Mif F,[

1

ria ad confequendam falutem : fed poffumus

&c. unum tantüm peccatum committit, Uta

confiteri^omnia

t

pececa

ia

a mortalia füfficienter

fuffüciat dicere. | Semel babui pr'opaäwm'nffiäï

RUITIN

absc

s.

i

ue confeífion

e

ï

mítantiarum . aggta-

jejunandi , uou audiendi Sacrums , lregiarium

0

; :

"tf

vantum tantüm ; v.g.

d

cendo: cemmtfi fur-

emittendi ; ( Quod tamen meritó rejicit D

:exl

2

umk [

iUf

um wmortale toties , obsque expreifione quan-

na. p.3. Tratf. 4.vefol. 164.) — 3. Qui vnico

9s fs

titaus: neque eam opus eft fcire Confeffario, r.

&u defideravit , vel propofuit occidere 1

lm —

tisfa .

Wg.

N

Non in otdine ad abfolutionem ipfam , quia au-

mines, vel peccare cum 10. fominis,

cit dicendo: habui propofitum , vel defide

Pt

dito peccato mortali, habet fufficientem ma-

teriam. :2. Neque ad injungendam poeniten-

occidendi, item fornicandi, &c. — Dianafi

s Q

tiam : poteft enim injungere poenitentiam com-

riüscit.refol. 37. . NNifi forté inter. illos de

peteütem tot peccatis mottalibus , de reliquo

homines fit unus vel alter Clericus , inter illas

x fan

(cg

remittere ad forum DEl in bác vel altera vita,

fceminds aliqua ligata, cognata, monialis. — 4*

b

NI

prafertim , cum id de facto ordinarie fieri de-

Qui uno impetu irz plures homines, aut to-

Mf

beat: quis enim injungat poenitentias compee

tam Communitatem aliquam petit verbo mui-

4

tentes tot, tam. gravibus Íapé mortalibus au-

tüm contumeliofo : aut ferió dicit : Diabo-

vt

ditis? quod maximé verum eít inSententia Sco-

lus auferat omnes incelas hujus Domás , Col-

1h lr

üi.

]Y

! Ut

3. Neque ad injungendam reftitutionem :

legii, Pagi , Civitatis: aut uno actu pluresfcan-

á deni"*'-

l*mu

hhbu !

qu»ia potelt Conteflarius dicere : reftitue , quan-

dalizat , feu in peccatum inducit; aut e

!

mote

r""!fr

l M*IHI

N

Abx

i

i

f

ïbeol .S'acram Par: Til. Cap III. Se&' I Que Czrcum/z'anttæ confitendæ. 35'3

t

$notu hblduus Keminam fæplus nnpudlce tan—

fate crimiutim vetlo cenfere pa[ nt, ü* pæmmx,

lm Wür

git ; &c. fatisfacit dicendo : ]Emcl al:qua: 0A -

quam oportet , Vmpouere. Yiec ibi-

Atguxcer-

ramcm

tum eft , circumftantias 1Has mixtas.

m máas

[0m$ N l

tumelia affecisfemel feminam impndice tetigi ,

male imprecatus [um : fcaudalizavialiquos, &

ximé alterare, & immutare Judxcxum Sacramens

lii

;ilin

cetevá bujnsmodi fexceuta.

Quztamen &

tale, ut fine illis peccata. nec mtegre expondue

g

fimilia plura negabimus $. fequenti : plura etiam

iur,necà ]u'ilcc Sacramentáli rite judxcan pof-

A0

toncedemus $. 4. G q. fe4. de numeto pecca-

fint : atquéf fapé multo ; magxs quàm circum-

QOU

toruin | explicando;

Ílantiz fpeciem mutantes.

Quidni enim ma-

Qd

181

&. TII.

ximé alter & judicium Sacramentale furam

n

]OOO. ducatos; & 1o. aureos? Qg:ld n mi-

E longe prababzlzus aéctffario explzcan-

gxs alteret Judmum Sacramentale furan 1CCO.

u

e "

— de fuxt Czraum/lannæ mixta, od malitiam [ub«

I

t

od

dUC'ICOS tïïu.nïfüf(lfl CJhCCH' Z O. aureomm,

þantzalem allss coneurrentes,ratione ma-

CC L

aut 20. aureosin loco facro depofitos, licéthiec

D

terie majoris , aut objetti mul-

i

circumfiantia Ipeþzem mutet

; illà aeceravet tfm-

u

t:plwat:.

la

iüm Jewo &qué expl m*xd"e lunt circámfian-

u m h

m termnns Petrus. Marchant. Tribaxalis:

Tv

uy

ïlæ ia üg"mvantcs mixux , n'ïGUe IPLO ]L

4091Ta

I. rrall. 3. tit: 3. 9. 4.

Et teipsà docet .

divino: & forté etiam Eccleflattico.

Nant

communior Sententia DD. afferens neceffatió

Concilium Trident. füprà; etfi aperte f(*uJ'x:

t

exphcandas effe circumflantias notabiliter àg-

r od

exprlmat cireumftantias t/wcm nutantes

gtavantes,aut faltem circumAantiam Quid; Sua-

tamen ipsi ratione allegatd ; implicité et

LOARA

ians

"71*& ku

162 de panit: difp. Y2. fe&i. 3. Layman libro 1i

comprehendeïe VO*UIHL ccnfcwr circumítan-

("hl," J

1

ifal. 2. c. 10: num. 2: alii apudlpfos.

tias illas aggravamcs

xXULZL—-

quarum üla eadem ,

410 / $. Nota Circuimflantia mixta ad malitiam

vel potior etiam eflet ratio.

Ac per hoc fa-

-

I

, qiait

fubüantgalem actüs concurtens dicitur: quz li4

tisfit fundamcmo olpoüææ Qe ïenuæg 2 al-

at

" cet habeat rationem mére circumítanti re-

lata

L

; i

fpe&u actüsin communi vel fpecie ;

?

'áàttamen

emna g

Exemplamajorzs materia fftii'f

refpectu hujus a&t6s in individuo eft verum ob-

I

Y

jl

jectüm partiale fübftantiale; fe folo ; ac feclufo .

I

Uifuratur mille autéos, plané non fa-41

&

I

Qy

1eliquoobjecto principali ; adhuc füfficiens ad

ütisfacit dicendo: commifi furtuua or-

Bcendo

petcatum mortale.

Atque ita fe habet circum-

tale; fmratus [um [fummam notabilem , uel in

il Bb

— ff

ntia QUID; vel CIRCA QUID ; quantüni-

qtmm:z;etc zotabili Y IPAETA, meftal: : &a,. ob

mddümu

dquantitatém materiz ; vel pluralitatem ob-

tàtionem medo datnm.

Quinimo qui furatur

3

L

[VetiQs D

]e&orum 2 Fumr: soille

tonmpzjcere

etiám modicain quantitatem 1 homini valde : ege-

umï&aml'

earnalitev plures &

Ubi videscircumftan- ^

n0; & magnum inde detrimentum pamntx, te-

ul i

tiam 1tamgredxob;e€tum pribcipale hujus furz

netur eam circumftantiam exponere, quia au-

[']&051 D

tt, vel concupifcentiz in individuo ; ut reliéta

getmalitiam fubitantialem act(s,& aliàs venia-

étiam objecto feliquo fufficiente àd peccatüm.

-Jem.niortalem efïiut, fecundüm omnes.

Sx-

ml ^

and dc falï»'

momle,utpotc furari 1o: aut concupi[zere fe7'

mili üer,qui hofnini magne authoritatis coram

.ctmdam, tertiaso , &c. a huc fit fufficiensobje-

Conà ii &""

aliis injuriam ; vel contumelíam intulit, tenebi-

tum peccan mortalis. Utique per orinem mo-

tür. explicare : circumftantiam .. petfonze Izefze

n

[amfmfl

/fl

i

Ex hujusmodi circumftantias mixtás 5*

quia G ipfa auget malitiam fübftantialem actós,

ü

d

charxo explicandas effe i in confemone affcn-

Ícilicet injuftzele(ionis famz: vel. honoris pro-

4

lLU

müs & probamus:

] .a W

Ximi ;quze eó major elt;. quo perfona major &.

B[e'f(M

- Ratio folida ett:- qma ex natura. ulihtutlo-

pubhca ledicür: ;

)mP]lN')

lS Sacra,menu Poenitentize g pér 11odum judicirg

i ;Petcutiens ,. vulnerms, vei!ædcnsaïte-4l

äcooue ipfo jure Divino, illa neceffario fünt i

j

«gpe;;M

rum , debet exprimere'quantitatem vel modum -

BM*'*

e'ïlone exphcanda 3 quæ ]umcmm facraz

percuü:oms vellafionis, fi oraws,atrox, enor-

s

; me

[ 0 mlüf D-/

ütale notabiliter alterant ; quibus fcilicet!

fnis füit.

Ticénimiaxime augent tmalitiam

"o

E

gmtls, Iongeahter agere debet Tudex Sacra-.

fubítantialem actós : ejisqué maxime rationem

alis,; quàmfi ignota fint:

Et certé peczi

habet Ecclefia in. percuffione Clerici s f1. enim

Mdo

in confeffxone ita exphcanda funt Sacerdoz:

leVispercuffw fuerit , cenfma Ep;icono com-

m

el (

isde eorum quahtgte & quanutate recie

initatur: fi gravis ; atrox,cnarmls Papærcfu—-

J w"

n

ca e convcmencæmque & pünitentiam ;

VQ['Q. manet.

p

icinam , & obhgauoncm pratcribere:

; AMI- Quamvis: probabllcfxt, omnes bl afw! e-AI,

"

U^

"

pomt.

fnias; »vel: malem&a in DEUM. vel Sa*;cæos.

a^ |

hoc enim ubique exigünt Concilia &

;

Patrcs.

Quis ipfum Conilium Tridentinum:

omnia perjuria

;omnes faperflitiones 5 omhia,

mOEiþ'

j

eit. fef.. 14 0. y : ftatuens; neceffario confiten-

facrilegia: fimili

iseromnes detractiones. »' con-

VTT

tümelws ; maledicta ; xmpxecaumes in Pio-

i W(w (

das elle circumflantias ; qu& peccati fPCClum

mutant, hanc 1pfamxdat Rationem , conceptis

ximum; &c. fingula formaliter & per. fe etle.

p*

Vetbis. de [ne àllis peccata ipfa , mequea

ejufdem fpécier;. ut proxnde necetle nom (it in

90"""

"

k

pinitentibu: mtegre exponeuiur , neqne j judie.

Pwrtxcularx eyphcammateuam, in quafic con-.

pllll

t:lm:znrat:fäant i fleri nequeat ; m de gravis

tra DEUM vel hommem ddwuxih blaSPhe-

1 alJW

1an-

E,!

Pans lll SACRAM.

Y y

N

asss

f

354 gbl Seram, Bars VL €ap, ll 1 Qua crcomflaniie confoendas

g

mando , maledicendo ; &e. certum tamen vi-

Quifub juramento interrogatus.dc— pluribgsvrc-c .

m explicandam effe quantitatem,

bus velarticulis ,. & uno a&tu pejerát , utique ..

T

detur,generati

ravitatem 4 ve

I atrocitatem blasphemiz , ina

formaliter multiplex peccatum blafphemiz,

;wazw

juri2 , &e.

Uti notant Doctores citati : &

vel perjurii committit, ideóque aperiendum in

ht

oppofitum i praxi minüs probabile , ac mini-

confeffione. — Similiter , qui uno actu publico -

v

fichac

mé tutum, recté cenfet Suatez cir. fupra n. 199.

plures fcandalizat , uno fermone plures ad pec-

i fine.

1

catum inducit, pluribus detrahit , ealumniam, '

ii

D

414 ]V. In peccato inceftüs inter confanguineos

eonvitium infert , v. g.toti alicuiCommunita-

vel affines, non fufficit dicere fimpliciter , com-

ti, Congregationi, Monafterio, &c. virtualiter

ilus U

10 veni

mifi inceflutm : fed neceffarió explicandus eít

faltem multiplex peccatum committit, & quo-

ad fieri poteíljnumerum vel faltem pluralitatem

It non

gradus intra quartum , imó etiam Iinea recta,

veltransvetfa.

Quia alioquin non tota fub-

explicare debet, — Similiter , fi-quis uno adtu

lt U

S

ht

ftantia illius peccati mortalis explicaretur. Et-

ftatuiffet omittere divinum Officium per totat

fienim diverfitas gradüs & linez non adferat

feptimanam ; vel menfem, aut non jejumareper

(uia f

Torem t

diverfitatem peccati Ípecificam , ut contra

totam Quadragefimam, vel annum , virtualiter

Navarrum c. 7. »sm. 4 probabiliüs docent alii

tot peccata committit, quot Officia vel jejunia

jiarec

cum Dianap. 1. tr. 7. refol. 3 1. & alibi : tamen

omittenda funt : ideóque numerus explican-

ia

nimium quantum augent malitiam fubftantia-

dus. Eádem ratione, qui jejunium violat,.

lem fceleris inceítüs , fcilicet impietas & ir-

fecundó refieiendo5 & fimul carnes edendoy

reverentie erga fanguinejunclos. Sicut enim

unolieét actu, duplex peccatum . committit ,

), d.

longé major reverentia debetur Matri, quàm,

quippe contra puplex przceptum difparatum,

b

forori:& forori , quàm confobrine : ita incom-

quorum unum finc altero fervaripoteft. — Vi-

i

parabiliter pejor& gravior eft inceftus filiicum

de Sanchez . poral. c. 6. & Layman hic t. .-iof

«

VN lf

Matre, quàm inter fratrem & fororem : &

sum.

.

p

l

inter hos, quàm fobrinos inter : & fic con-

III.. Quiuno actu effic

aciter &mtupifäit ;;ht-' 4!8 |

' Vifertà

fequenterufque ad 4gradum. | Ejusdem judi-

res fzminas , tenetur'explicare numerum pete -

Tantial

cii efto in fcelere muto incubum , vel fucubum

fonarum,equé ac qualitarem, num folute, vel.

Wnges,

ligate &t ' Quinimó, quifolir morost delte

agere.

Sed vide Dianam p 3. fr. 4 refol. 1 9.

lerabi]

& alibi.

€latur de pluribus, aut in pollutioneimaginatur

Ahilir a

plures , adhue tenetur explicare numerum pdl

iif

Exempla Objecfi malt;plicati.

fonarum, non item qualitatem , juxta dicla f

Atj b

U

Jicunqué uno a&u peccaminofo tendit

prà $.2. N 11. Ratiofempereadem. . Qui

H l Ya

kme

rb unoa&tu deletatur de triplici actu nefando

in plura objecta mortaliter mala, feu fin-

d t

ula füffidentia ad conftituendum peccatum

fe commiffo , tenebitur fimul explicare num

lm

rum & fpeciem , fecundüm omnes apud Dla-

mortale feorfim , omnino neceffarib explica-

Rl

re debetipfam faltem pluralitatem objectorum,

namp. 3. tr. 4.refol. 164.

ff

j adult'erip',:mizwhäl?x F.

cüm alioquin nullo modo explicet: fubítanti-

1V. In mutuo fecrilegio ve

n

füfficit dicere fimpliciter: commifi adulterium, -

am peccati à fe commiffi; omifsà enim cir-

l äliiui |

cumf(tantiá pluralitatis , v. g. fi fimpliciter di-

vel faerilegium , fed oportet etiam addete cite

cas: volui fornicarifernel , autoccidere homi-

cumftantiam alterius períonz, etiam ligata vel

Ti EXPïi

WE [

nem: femper Confeffarius intelliget de unotan-

facrae:quia licét idém numeró fit. a&tus , & ejtis-

dem fpeeiei adulterium,vel facrilegium,malitia

tüm objecto , nonde pluribus: quin etiam pro-

4 Mi

babiliffime;certó tutiffimé , explicare debet nu-

tamen formaliter duplex eft: quia in mutüo

i | müfh;!pl

merum obje&torum fibi cognitum quoad com-

adulterio fit injiria duabus perfonis tertiis, fei-

' lüüïm: y

:l

licet adulteri uxori ; & adulterz marito; & in

modé feeri poteft. — ItaDD. cirati. Excmpla

j

funt

facrilegio mutuoin duabus perionis & corpo-

| ;:;jg

j

ribus violatur caftitas DEO confecrato voto 10*

L

"

( 2

& 1. Qui uno a&u interno intendit, vel uno

5

l

mmo'n

*I

a&tu etiam externo tentat occidere, vel defa-

lemni ab Ecclefia aeceptato.

"'Tandem eircumítantias ita agg

ravante

5

IN

&o occidit plures homines, integram famili-

n

]

intta eandem Ípeciem , ut ex veniali facian

am , congregationem &c. v. g. uná explofio-

mortale , neceffarió debere exprimi in coi

1

*5

"Päi(cmï 1

nc, incendio,ruinà domüs , veneno parato &e.

D

LUE

fione, itaut Confeffarius poffit pru.

dentet Jü*

à

ld

tenetur in confeffione explicare numerum il-

iFl mü

lorum hominum;quos occidere interidit, tenta-

dicare, utrum peccatum reipsà & coram DEC

fuerit mortale,nec ne , certum cft apudli!müfs

lt n

vit , vel defa&to occidit.

Quamvis enim ma-

uta

N el'c

31

terialiter atus unus fit, formaliter tamen , ut

tefte Sanchez 1.7. Matr. d. 34. 9. 15«

"Kup

: Kgr-a-

/fïl

malus,multiplex eft , tótque fübftantiales ma-

alioquin deciperetur Confeffarius im re

l

litias homicidii continet , quot homines occi-

viffima per fe fpe&lante ad confeffionem. C0*

À

te f5 furatus es notabile quid : aut in Quadra-

j U fte

duntur, vel occidi intenduntur : fecundüm

W.

D

ornniues.

efimz collatione. vefpertina enormiter ,ex

ll.

gidis , non

ul

hn

II. Qui uno actu blafphemat Chriftum &

ceffiftipane, bellariis, pifcibus fri

fatisfacis confitendo : furatus fu

m aliquid :

BY

& facrilegs

omnes Apoftolos ,PEUM, & omhes San&os.

exceffi fn collatioge &c, & cermt

cone

| a

" (

w

-

-

1

»

$.

»

We u

: :

bol, ASa*cmm.Pars III.'E'?P : H:I.Seöï;fï- ng?e e'""m/ia"tmwnätmdæ 3 5-5

:.Fl'ï'lhku« i !

äcbnfife,ris' ; fi diceres : ferhel aliquantüm excef—

ret; puta ad congruam medicinam praefcriben-

fa.

fi in collatione : quia hoc proverbium — 4l;-

Hl

dam przíertim in peccato mollitie. difficili-

quantám Tolet intelligi de exceffu veniali, ut. .

ma curationis , tenebitur . Pcenitens fateri

E

n

m

Ts ia

bene notat Gobat eirar. sum. 373. ^ Et quam-

x communi notat Baffieus v. cércsevoflenti

vis necefsé non fit, ut Pocnitens exprefsé dicaz,

IlI. Nen eftexplicanda neceffario pluralitas424.

)u Wj?&.

Íein hac , aut illa materia peccáffe morcaliter,

praceptorum, ejusdem obligationis : ut. ft, Sa-

I M

N

m

aut venialiter tantüm ; attamen graviter pec.

crum negligas die Dominicà in.quam incidit fe-

€at, fi dedità operá ita loquatur, ut confef-

ftum fori ; fufficiet, fi dicas: femel neglexi Sa-

Qnlg

farius culpam reverá mortalem apprehendat

«rum die feíto, vel die Dominicá. |Ex.com-

?

mimzm

pro veniali; aut vice versá: imó & ille qui li-

"

Tj

muni Diana cir. efolgt. 8

Trénque, fi vio-

c&t non ftudio fic loquatur; attamen pravidet

les jejunium Vigilie alicujus incidentis in. fe-

quad

fore , ut ex fuo modo loquendi Confeffarius

riam quatuor temporum , aut etiam Quadráge-

ciumïæm

formet falfum judicium .de gràvitate peccati.

fims , imó etiam in feriam fextam. apud Fra-

w t

w

Quin fi'in ipfa confeffione Poenitens notet et-

tres Minorum : fufficiet dicere, violáfle jeju-

im,

MUa

torem talem Confeflarii, eum monere & fe ex-

nium przceptum.

Quia utraque lex Eccle-

R .

plicare debet, utrecté monet Leffius

*

fiaftica ; atque etiam przceptum jejünii regu-

LT

,'-Auäïgria

E canpgaii: eafn g. G 6s

X

laris in regula Minorum , oblieant fub eodem

juia

^

N

motivo virtutis rempcrantiz , & aufleritatisRe-

um

"m

t

ligiofz , uti contra Navarrum , Lopez , & alios

lmw»:

Mz

d

'ex communi Layman docét c2t. íg 4. Marchant

n

i i ";'S'ecz-)s' de Circui

antiis merà agg?wau--

Tribun. p, Y.tr. 31 tit.3. q.4.

EES

tibus (c.

re

iab i

IV. Non eft explicanda neceffario plurali-425

:.x.

Imirim non font neceffario exPl'icändæ

tas titulorum ejusdem obligationis ; ut f in fz-

ynalii '. 42 I(N

.in confeffiose circumítantiz mer? vel le-

culo vovifli caltitatem , poftea in Religione,

j |

i

4

"

Qu

Vitertantüm aggravantes , nec ita malitiam füb-

& tandem in füfceptione facri Ordinis , pro-

st

«4' flantialem aclás ingredientes.

Certüm apud

babile cenfent Henriquez ; Sanchez , alii cum

iaf

omnes, Quiaalioquin confeffio forer onus in-

Baffxo cér. $. 2. Diana p. t. tv. 7. refol. 4. tefa-

od

tollerabile: & ejufmodi circumftantiz non no-

tisfacere, f1 dicas, te petcáffe contra votum :

o

tabiliter alterant judicium Sacramentale , quin :

quamquam fateantur, fecuriüs effe, exprimere

qumd

lis omiffis , adhuc recte

judicare poffit Coníef

cGircumflantiam. facrorüm. Ordinum , ac pró-

x d

farius. Exempla fint. '

feffionis Religiofz. ' . Certum videtur, fuffice-

. (

..422. l. Non eit exprimenda aggraväns citcume

re , fateri majus; nimirüm Religiofum profef-

du

flantia ratione majoris voluntarii , intenfionis

fum peccä[fc',, tacito facro Ordine.- Etiam»

»

r

vel vehementiz actüs , intenfionis vel morz in

econtrà fatisfacere fatendo faerum Ordinem

a

peccando : uti communiter fupponunt DD.

tacitá profeffione Religiosà, cum aliis conce-

1

eert? ex communi refolvit Diana g. 1. 7ra&. ,

dit Marchant. Joc, ejt.. Sed negat cum aliis Lay-

doltero

vefol. 8. . Eum, qui multum temporis impen-

man cét. z. 4.. quod longe gravior videatur

n adükt'-ä' i

m

dit alicui peccato interno vel externo, non te-

violatio voti Religionis , quafi Matrimonii fpi-

uv

m 4

neri exprimere diuturnitatem temporis , nifi

ritualis cum Chriíto,: . Utraque Sententia pro-

n

b

j

forté ea diuturnitas diverfa mumeró peccata --

babüis && tuta eft. «. At.certé Diana cir. refol.

g

conflituar, juxta dicegda 4»eff. fz4. . Hinc ego

3. poít alios refolvit , foeminam fornicatam

gl

g

cum Sacerdote Religiofo - fatisfacere , fi- di-

in Affertione addidi : Exaepta tausen nsord ni-

li

i

mid atbas peccáaiuofi. . Nam.qui nimis longo

cat, Íolim fe peccáffe , vel cum Sacerdote,

t^

]

us

tempore, v.g. per menfes integros, vel annos

vel Religiofo.. [démque judicium. eíto de cir-

0.

continub exercent capitales ínimicitias , odia,,

cumftantiis tantürm leviter aggravantibus , ma-

vindiclas , affectus, conatus, & attentationes

litiam. peccati, ut fi te inebriáíli in die jejunii

a

libidinofis &c. moraliter fieri nequeat, quin

cum. modica lefione valetudinis , &c.. &c,

a&tus illos fzpius mottalíter interrumpant & re-

Deníque quoad . circumftantias diminuentes

t d

r

li

petant , adeóque peccata mortalia numeró mul-

tantüm , confentiunt. omnes , illas tune dolum

in conféffione neceffarib expiicandas effe»,

g

tiplicent, ut diét. loc. $. 2. mox patebit, Et.

qm l

polito etiam. non multiplicati peccata , tamen .

quando.peccati malitiam vel omnino tollunt ,

H

velex mortali venialem efficiunt: ut fi ma-

u

tantam moram, & pertinacem. malitiam tan-

H

quam notabiliter nimis aggravantem explicari

lum egifti; fed ex ignorantia invincibili. .. Si

W

m

Gebere , mihi videtur omnino certum. — Vide

ominem occidifti, fed ob tui neceffariam de-

jf

infrà a. fe4. $. 1.

fenfionem cum moderamine inculpate tutela

h

I

"

425 ll. Non eft explicanda neceffrib circum-

Si. furatus es , fed'in neceffitate extrema, aut

1115"1';:

flantia frequentati relapsüs feu confuetudinis

valde gravi, aut in quantitate modica. — Si pu-

CWW M

peccandi, juxia communem DD..cum D. Tho-

ella (tuprata , fed vi , vel terrore nimió correpta

j

i

"

ma & Bonaventura i» 4. d. 22. Quia licét cer-

à mortali excufante &c.. f1 talia confitens non

addat citcuniftantias illas diminuentes , graviter

Jtj

155 ]

tum fit , illam circumítantiam aggravare, in-

J

('

certum tamen , an ageravet notabiliter. — Quód

decipiet Confetfarium

n

Mi

.in ordine ad jud.iciuml

i

contra fe.

«

fltamen Confeffarius rationabiliter interroga-

S(yzd

QU&-

4

V

r

fr

33.5 d'eol, Sucrament. Paf,r III. E?þ. II 5«5 1. Qua?i: num?rlgyææþrime?äää

a&tuum antecedentium , vel Eonbofniianti&a ad

37

,

15

Qu JES T10O v-

E

eundem actum principalem ordinatorum , &

ime

in eodem fine principali unitorum ; prout ex pro-

Qaalis Numerus. Poccatorum neceffa-

feffo docetur in.materia de peecatis , eorsimg, di-

!l gl

i

rio exprimendus in Con-

lo

j

flintlione numerica.. Et ego quadruplici regula

explicavi Parte 1. 29 "Decal. c. 4. Sell. 3. per 10-

^ atf

jk]ïo(ze: :

tam. Aliqua tamen magis neceffaria & nota-

u p

SUMMAVRIUM. 1

bilia quoad peccata tam intern

Jrim nu

a, quäm c;g,tgma

qo7 Exprimendus eft. enmerus rkomlic tantum petca-

*

n i

torum , nou pbyficus atkuum.

h.ic, breviter refcr:ibo.

1

W

428 Quando adus fet peccata meré interna ec

vfcantur

— Quead Pz,cc'ätä duterna,

ao

um , fel pluranumero ?

ndo ceufeantur formaliter , $el snterpretatiód

p EGULA. Petcata mere internn.(ymaj

p ett

f;a* Qua

épterrmmpi ?

. fünt odía , invidize, inimicitiz , vin--

t

multiplicatio 0&jeäbrun2 in eódem An multi

di&æ :

item fimplices velleitates; coizfeqfus,'

im o

W din

. plicet zimeró malitas ?

II

4j2 Quando ailus externi f[ub. umo eodémque. interna

complacentie , delectationes ;morofe circao

peccata externa , &c. ) emeralirer tot funt nmut-

- hst

anultiplicasà cem[eamiur uxmma muonerb. peccae

£m ? Exempla plura. Uique ad n, 457,

TÓ peecata in confefione , per fe loquendo, tkgïi.'

tlls r

437 Quando ceufcanisr pinra nummró peccata actus in-

nenda , quoties veluntarià repetuutur ,pofiquam

Md

Terzi j €$ extermi ?' UÍque ad n. q4r.

quis libere ab iis ceffare con[Hitnit per vevocatie-

qui Ti

g Explz'cn;dm eft rpriien eemius ) quanimm fierà

neus vel ceffationem voluntariam : non vero ,

li

£otejt.

grafiler peccat , qmi mumerum fibi. cari!uian

quoties quis folüm phyficé reipsá ceffat invo-

: d

M lde

luntarié, cafu, naturali difiractione , occupa-

t mil

eprimit fub tllo fmo citciter , plüs, mínus,

D

€ Agunt ;

, qHi cas pariicnlas pafüm adbi-

tione, fomno &c.

Ita ( contra non paucos)

f

443 M/:l:'q&

ent

&U5 m

444 Quen nur;aerum £omiprebendant 9el. Gonfeffario ff-

excommuni Doctorum Lugo difr. 16. » $69.. :

ita more fuo arguté ratiocinans.

uando co-

guum

- gaificare pojfrnt illa particula, citciter , plüs;

minüs? Wíque ad r, 451*

gitas rem turpem , vindictam & fimilia ; infli-

Ciplace

441 Quande nullus , ue probabilis quidem mtmerus ba-

fitum,

tuís quafi congreffum cum objecto malo, fie« —

4

Beri poteff. , qualiter fufficiat , & exponi debeat

cut inflituis cum illo, quem incipis contume-

"

A u

Gonfel[ario f'atus Penistentie , confuetudo , E

T

sm»ora peccandi ? cAefas Parái.

Uíque a

liis petere. — Sicut ergo non cenferis hic' toties -

ïne*adeamj(

multiplicare numeró contumelias , quoties eas-

11 ttfod

B: 454.

.dem repetis, aut confimiles ingeris; fed fo-

At dine

T

lüm tunc, quando eaídem repeus , pollquamk

ASSERTIO.

A.

liberà cefsáfti : ita etiam . non multiplicas pec*

It ity

$26

JXprimendns eft semerns moralis tant2vo

cata defideriorum , nifi ceffes congreffu cum

R t

M&.a peccatoru , non pbyficus atiuum: atque

obje&lo defiderato &c. a fapientiffimus Cár«

fb v

numerus certus , quaniuia [ciripotefl : alioquím

dinalis : addens tamen : moraliter IOQUC;HdQQI

Wltgn

po[! diligens exawen certó fimilior G* probabili-

vix fieri, ut quis ultra duas vel tres horas pet-

er,càm folito citciter, velplüs, mings , quo cotmn-

Íeveret in eadem moraliter voluntate intetna. .

,

prebenditur. modicus excejfas peecatoruma pro-

Quare fi longior fit mora , oportebit dicerez.

j 9-'31'005 t

portione numeri ayïgu:ilmajerir vel ninorit,

quamdiu inhaferis talibus cogitationibus, defi-

r

ceffante abligatione eundeuo exce[fuvm po[lea cev-

deriis, delectationibus malis : at vero fi ejus-

N g

tó compertum . deuub eonfitendi ; taudems sullo

modi peccatis interiüs folüm unà vl alterd

M lo

certo velprobabili wumero comperibili , fufficiet

horá inhafifti , abíque revocatione vel volun-

| wto[ü

expouere panitentis f[latum, cen[uetudinem , mao-

tatia ceffatione , fatis erit dicere fimpliciter: fe-

TAE D peccato.

Eit tota communis , ut pates

714

W Q

j M

proxiimum edio profécutus [um, femlwlüui-

d»

W

bit explicatione.

sarié sporose deleiclatus , €7e.

]

am velü;

Ik, ld

&L

1I. At contrà fieri poteít, ut intra un

V [

mediam horam fzpius ejufmodi peccata ine

: Ex;rimenduk ef Numerus. moralis. tan-

Mi

terna moraliter interruptas, & multiplices per

l)"l [

tüns Peecatornm , non phy]ïäu:.

qüunm.

revocationem vel voluntariam ceffationem , &&

"t t

novam reaffumptionem voluntariam ,' prout

Q

QUP

42] F Ta on;'nes: Ratio eft: quia peccata mortalia?

fort& fepiüs expertus es:; & tunc erunt di-

Z,mtllk Y

fingula confiteri obligamur: at ha con-

ftin cta numeró peccata, adeó ut inter ho-

x'l.Um m

fiteti poffumus fingula abfque explicatione fin-

ram etiam centies peccare' poffis mortaliter. )

loun

Ào

gulorum aétuum phyficorum ad hoc, vel.illud

j

Et, per fe loquendo, numerum, fi fcires, in coti

* AWterr

peccatum in individuo eoncurrentium f&pe in-

feffione exprimere deberes : fed quia plerume

N

^ Den

numerabilium :.fufficit ergo explicare nume-

que impoffibile ejusmodi internorum peccae

[

Antnes

rum actuum confümmatorum peccati in fua

torüm numerum inire ;ideó omnium confenfd

g

vá in talí

Ípecie: v.g. in homicidio , furto , foraicatio-

füfficit explicare moram temporis , q

N

Qp

ne : toties cccidi hominem falem * toties

mala voluntate perílitifli: v. g. per t

ot horas

I R

