jute : maris & feuina conjuntHio individnam

dicta matcimonia inprimis firmitate; Legitimum

jadie

vita focietatem vetinens. Ubi matrimoniü quo«

enim folyi poteft favore fidei ,. cüm altet conjux

gt

ad vinculum potiffimum explicatur. ^ Adequa:

ad fidem convertitur : Ratüm folvitur favore Re-

i

té verb tatm contradum quam vinculum comi«

ligionis per folemnem profeifionem : Confum-

ple&tendo definit bene nofter Marchant: tom. 3.

jgil

matum quoad vinculum nunquam. . Differunt

jout

Tribunal. feuSpeculi. part. 3. queft. 1. Marri--

item myiterio fcü fignificatione my(tica ; nam ex

monium e[l individma conjuntli marvisci flamina

qintf

c. debitum de bigamia, & Decrer. ultimo Concilii

:cdeliä !

legitimo contrattu firmata ad generandam pro-

l, à Deo Anttore nature in[lituta , & Sacra-

Trident. colligitur triplex fignificatio Matrimo-

U

t?l

nii, Nam quatenus eft legitimus contra&tus fi-

oec

mento Nova Legi: figno & bono a Chriflo Salva-

gnificat conpin&lionem DEI cum anima fideli

u

P1'

tore elevata ad Chrift

JHane generandam . prolens.

pet gratiam : Quatenus eftSacramentum & Ma-

Patebit diftinclius Se7. 3.

j

h

W:&M

E

trimonium ratum fignificat conjunctionem.s

Tuplex diftinguitur matrimonium :. Legiti.-

Chriíti cum Ecclefia per Baptifmum: Quatenüs

| PCHCD-

d

mum ,vatuta, C confummatum. Matrimonis

eft Sacramentum & Matrimonium confütmma-

ys/

um legitimurm dicitut, quatenus continet contra-

tum , fignificat conjunctionem VERBI Divini

lum legitimum inter perfonas non impeditas

i5

p

cum naturà humana per unionem hypoftaticam,

z

conftitutum, qualis fuit ante Chriftum inter infi-

110l

deles,forté etiam inter heereticos, — Retum Ma-

qua omni ex parte infolubilis eft, perinde ac Ma-

trimonium, .

i

j

yt

ttimonium dicitut , quátenüs legitimo illi cons

ü

k

Jam capitis hujus quatuor erunt Se&tiones,

«

traCtui addit rationem Sacramenti, quo tnajorera

Prima , de Matrimonii impedimentis ac perfo-

itmitatem & ftabilitatem indiffolubilem acqui-

r

nisinhabilibus. — Secseda, de Matrimonii pro«

tit Ut Innocent.Ill. c. Quanto de divort. ait:

tniffione feu fponfalibus & confenfü de futuro,

Eifi matrimoniuzà verum inter infideles exiflat,

Tertia, de Matrimonio legitimo ut contraCtus eft

»10

gwf

Won tamen ef? ratum ; quia fcilicet

feu confenfüs de

pate/f diffolvis

prafenti, Qgü"?; deM

agri«'

tnge

: -?ARS, IV, SACR&MENL

Mmm

'

s.

w

M

462

dbol. Sacranent, Pars IV Cap, 1.

1

monio fáto ut Sabramentum eft ; nam ä'c-z €on-

diflantia, continet eulisis —äkt'fparf:'tate;)ï;, & ;bzp 0.

P

fummato feré per totum.

tentiam , ub qua co

tum atatis.

xpprghgndiytuti:üp&d»:*?m—

«

L

SECT

IO L

g

De

CLASSIS I

P

IK

Mttciótins

Impedimentorum.

t

9

Inpedimentis , €9

CONSE NSUS Iquch;;

E

D F

Per[onis inbabilibus,

SUMMARIÍU M.

Mpedimentum matrimonii dicitur omne id ,

-

mpim

4. Érror éiria pufouam jure Bature »ir?i'ta? imátrimos -

DN

p

quod obítat, ne matrimoniá inter aliquas per-

HiWm.

yncol

fonas contrahi poffit, aut valide , aut faltem lici-

A

M

g2 NU famen error circá qualitobes jz(e'zfäri.e.'

t

t. Unde duplicis generis funt. impedimenta

€. Nifitalis quitztas [it per [e zntenta atlu , Veltirtuté;

qui

matrimonii : Dirimentia , G impedientia tan-

7 "Aut nifiérror cirea qualitatepa ?-ed;md:t ifa ;pfm; pere

Jonam.

tim. Impedimentum impediens dicitur , quód

sn-igï

9- Etiam conditio ferpilis lgmorata dirg;f)üi-üaifimhiuägï '

imd

folàm impedit, ne licité eontrahatur matrimoni-

y1.. Secus, fi bac condst?o à libero tontrabente fciatur,

L

virt

um , ipfum tamen contràctum non irritat. Bre«

13

*

Metni gragzs énjufle inculfus. d eatorquendum coiee

xl

viter : Quod illicitum tantüm non item invalidd,

Jfenfium mmtrimonii y irrit.

1

at illid , probzz&ilit:f jer

]

T

natirs.

l

lii

1

nullímque reddit contractum , üiti eft v. g. vo-

H-

Certiffimo irFitÀt mekus 0177 a£]$1u(;; Ls

upii

tum fimplex caftitátis , fponfalia prius cum alia

ij

K etTam £vafzs. ve[pettzté.

P

-

contrácta , &c. de his feorfim infra in Sublectio-

i6.

Non lznmei mctus

u)

Jemplseiter 'iefïif ; $d

YAEF.

ne. Impedimentum dirimens feu irritans matri«

talis.

&

A. q

i7.

szï qüändaqüc per accidens.

iulem

monium dicitur, quod obílat, ut neque validé

4$.

contrahi poffit matrimonium , feu ipfum matri-

Lt Auteni gaetts gmüi: droztét ,

dbet effe mjujfw i ]3-

Qi

dnjuffe incuffus.

toa

monium non tantüm illicitum, fed etiam invali-

17

*

Pe? fé direlte ad. extor.

€onfenfum.

äumdkm zpfutm Mar:ngfn:!

1l

dum ac nullum reddit, uti eft votur folemne ca-

20

ftitatis, matrimonium aliud cum alia adhuc vi-

In dubio, an sscthas

f

nu]lu;

um ejff pro Salore;

Werit ?njuj?e inéu[fus, pr;fmmh

D/l

vente cóntractum &c, Et hujusmodi dirimen-

al

TAlem metuim incutiens pecéat mórial

Zrer ?alttr Perà

tia impedimenta jure antiquo duodecim vel po-

n

tantum Penialiter , fi folipa fitte coufentiat:

tedlur

tius quatuordécim ; odb veró jure novo Con-

24

dImó ne gerialiter, f folum co

2,

cil. Trident. duobus adjectis univerfim funt fede«

:

trimonitim fine auimo confuimmands.

WentrAt $r iþþmmx- -

s

ag

u

Moralité

7 fero,

t

Jf ex tali syaetu éonirabat cim

,Ltlütnï;

A o

cim, his verfibus comprehenfz, -

&ioné confümmandi ,

t

Error , conditio , votum, cognatio, crimeny,

nulum? -

Jens Mlg m/r.r!rx'ngogim*:jffx

3

NB. Culisis difparitas , vis , Ordo , ligamen, bo«

24

Bt exercendo atius . Mrn::l& mert fornicantur , xas

At

m'Fa: $

per ?los matrimonium talevat.

H

X

:fc.;cmr fíme z20fo come.— -

&i fit affinis , fi forte coire negüiþiï';

/e'n-/in

At

póL

Qualzter pecéat ) Gni ex tai

li metu corirabi,

*s

ROX

Si Parochi C* duplicis defint prafentia te[Ir1.

infüper alio impedimento dirimente ?

t i&iti:äsi

Raptave fit vaulier , nec parti reddita tnta.

ET

ER DrN

Raptus gentratim

Wid? ejus pind.

H

hd

Hec facienda w;ani connubia , falla retrau

*

a

Adraptum propr

1

d

Z

n ,regiiritur fio

D

Q

. &ant,.

2

2j

llata ipfi puella ( non parenti , &eltutori )

:;'!Lï j [;fml's

* efet.

Hoc eít: Matrimonium cu

m áliquo ex dtétis

z

Idque in oydine ad nzatrimonium.

39

Non eff imptdimentum ff puclla vàpiat Birma.

PU o

impedimentis factum retraétatur, átque omnino

j*

Rapiers puellam mon pro fe , fi pro alio, iutu

irritum eft ac nullum, ac fi fa&tum non fuiffet,

"igr,

BAs ) non iumen zmpedimentum:

P.

Süberon

Horum inpeédimentorum aliqua inducta funt

j4

Matrimonisum clandeffénum [ine

jure natürze, ideóque indifpenfabilia funt, atque

nullum eft x Detreto d7 identini;

'Ej!mme (

3j

Quod obliga.

d

etiam in matrimoniis infidelium locürn habent;

t folum in locis Catbolicorum , wb pe

B Lv(æ .

satlgatum efís

L

& certó funt quatuor: Errer iv perfona : smpo-

34

Quid de locis) m

tentià perpetua : con[angninitas prizsi gradus

[277771

fi Catbolie? permixti ,/fm:.c'm ämi

Ti

faltem linea vetla: G ligamen [eu ligatum efft

n fí fponft in þonjklz'üh voniratin prafente Par,üg-i

n

4tnali alio mátrimonio, . Catera funt de jure

tbo & tefizbus uttntur Verbis de

1 ms &'

gmopiwm ratum ?

J)r-fn:i, Jft mutrie

Ecclefiaftico , ideóque difpenfabilia, neque ii5

: 'abfnns

matrimoniis infidelium locum habent, ut fuis

$lL

; drgmüm

1

N

ERRO R,

quazque locis notábimus.

x

ï&foïu j

j

Hac autem impedimenta memoriz juvand;äe

PKM)QR

JEGULA. Zrrer circa ip[Atm þgr/ujgü

causa , re&to ordine in quatuot claffes dividemus:

trimonium ovsti , etiam naturalijare diri-.

Nl

Prima Claffis : Corfen[ns infufficiens , continet

sutt : non iteim errer crrca qualitatem ,nifi talis

"s

quinque impedimenta : error, cosditio, vis ,va«

qualitas effet.pev fe atln vel uirtnte intenta à —

v ifin

prus, & clandeflinitas. Secunda : Libertas obli-

contrabeyte , Auk ervor circa qualitatem reduno.

; n

gat4 alteri, continet quatuor impedimenta : /e«

kml'lm

0j

daret in ipfatm per[onam, . Cerra apudomnes, &

A

fum &SacerOMa,quib'us ]

ibertasobligaturDeo;

patebit explicando,

lu&m

Ligamen &

l Ertor circa. perfónam jute natüre irritat. -

f

ligata eft alt

publica bonefhas , quibus libertas ob-

3v

erihomini, Tertià: wimia conjune

mátrimonium. | Certumapud omnes. Sanchez:

3'1&-

& 10, continet

Vg Q

£8Atto, Carnalis.

quinque impedimentà: ?riplex co-

l. 7. difputat; Y8.Layman. L. g tratl. YO part.4s ——

»[pivitualisc? legalis , affinitas ,

é. $

Ratio eft; quia etrot firnpliciter toliets

3

[

D

& [celeffis conj

&ntlio criminis. Qxarta,þaimid

voluntarium vetfans circa fübilantiam vel fub- —— .

*

l[gns

»

N (iagh- 1

(

/

D.

*

463

A 1 De «Imggdimemis matrimonii, .

h

! äqmæä contractüs,, :qhm&,m-contr'a&u;n itritat;

circa quaïitatäs accidentales þerf;")"næ -,üc'irlm ALIIQ

M.

ut patet in veriditione & emptione, fi cui pro au-

lus Canon Ecclefiaíticus exiítat , qui id infirmet

to vendatur aurichalcum ,. &c. atqui cóntractüs

quoad tales qualitates , ficut exiftit de qualitate

matrimonii primum & fübftantiale objedtum eft

conditionis fervilis,

Validum ergó erit matri-

ipfaperíona, cum qua contrahendum ; hanc e-

monium , fi quisducat Cajam putans vel falsó

mim principaliter refpicitcontrahens :ergo error

aflerenti credens effe nobilem , virginem , &c.

à

éirca perfonam ipío jure naturz irritat matri-

;

cüm tamen fit plebea, corrupta ; inops, &c. ni-

moniun : neque intereit , five (it ertot-antece-

tinie

fi unaex dictis duabus exceptionibus accedat.

dens & danscaufam contractui , qui i fcivifles

Eadem ratione valida eitprofeffio Religionis ,

non contraxifles ;; five. fit error concomitans G!

quamvis ejus qualitates, afperitates , victus , (ra-

Til

incidenstantüm , & non dans caufam contraCtui

trum mores, rigor Preelatorum , &c. antea non

i

utpote , quia ita-animo affeétus fuifli , ut, etfi

advertantur. Sedentibi jam duas exceptiones.

fionignoraffes, hanc effe aliumperfonam, tamen

IlL Idf talis qualitaseffet pev fe atin'vel vir- 6

V

Á

illam duxifles; quia uterque error aufert actuale

!

tute intexta acontrabeute :ut fi quisactu & ex-

' voluntarium & confenfum, cum nihil poffit effe

d

preíse intendat , non accipere uxorem , hanc v.

7

volitum, nifi cognitum : Et tamen differunt. in

g.mulierem , nifi fitnobilis , virgo , &c. aut di-

hoc, quód error antecedens reddant involuntari-

€at : fl es nobilis, duco te , aliàsnolo ;tuncenim

uni pofitivé , error veró concomitans teddat fo-

noafubfiftente tali-qualitate; omnium confenfü

lüm involuntarium negativé , feu non volunta-

matrimonium nullum erit; quia tunc qualitas il-

]

rium , quod ipfum fuf

.

Cit , ac tollit '.c,qn.fe,nfum

la fit parsobje&i principalis per fe intenti;eftdue

intalem perfonam.

:

confenfus matrimonii .conditionatus fi eft talis,

u

; Quodfi tamer quis i

ta ir;tcndcret a&üaliter

volo:atqui confenfus conditionatus de prafenti ,

. €ontrahere cum przfenti mul

'

ietey, quécunque

conditione non fubfi

i

ftente, nullus eft, ut omnes

illafit, validum erit matrim

onium, quia tunc

norunt : ergo Gc.

- nullus error.

us

Dixi af velvirtute ; eadem enim eftratio,

Dices: Nónne Sacramentum 3 Baptifmüsf

quando talis qualitas & conditio,. et(i non: actu

T ]

v. g. eft validus, fi quis baptizaret hunc , putans

inipfo contracta habeatur.tamen anteahabita &

"ä'

effe alium; autfæxpellam putans effe mafculum?

non revocata in ipfo contra&tu virtualiter perfe-

ii

& Tta;quia baþti*za:äsdii*iglt actionem & inten-

veret; ut f1antea declaráíti,te' nolle ducere Ca-

(//'m,.iüi

tionem fuam ih hunc prafentem , quicunque

jam, nifi vi'i'go v. g. fit; & hoc animo. nonrevos

agl -

tandem fit;prout in fimili modó etiam de matri-

cato, & neque actu cogitans de hac mea volunta-

monio conceffimus ,. contrahens qutem matri-

te;contraho cum Caja putans effe virginem,cüm

778

Moäomï'

monium ordinarié faum confenfum. dirigit in

talis tamen non fit , adhuc invalidum erit matri-

deerminatam perfonam hanc;v.e.Mariam.Cae-

monium ;.qüia illa priot intentio chm non fit re-

mb

term,fi baptizans diceret.: volo baptizare hunc,:

vocata; & adhuc virtualiter duret;equivalet in-

— fielt mafculus , certé non baptizaret ; fi effet foc-

tentioni & conditioni actuali , ut in fimiliomnes

mlla;quiafua intentio non, extenderetur ad il. :

firi

docent de intentione virtuali fufficiente ad con-

. klm;nimistamen imprudenter & flolidé fic in-:

fe&ionem Sacramentorum. Meritó ergo Bafi-

'i)

tenderet.

Contra: nonne Jacob. Gez. 2

/

9. de-

lius Pontius /,4.de satrimon. c.23. n 13. teíta-

«eptus'pro. Rachele Lyam. acce

init.

piam deincepfs

ternullum fuiffé declaratum matrimorium cu«

.^ prolegitima uxore habuit? s. Ita ; quia poftea

j |

jusdam foeming , quz fiepe ferió dixerat fe po-

: detecto errore perfonz matrimonium ratificavit,

tiüs quidvis paffuram,aut mortem fibi illaturam,

röL"qu

tum amore potiunde etiam Rach:lis , tam come

quàm cum certo quodam viro inire matrimoni-

patlus Lyz jam deflorate per ignorantiam ex

j; Hif.

um,fiis effet ex Judeorum erogenie,& poft ini-

parte fua invincibilem , ex dolo

foceti LAbäWä '

tum contractum ex Judaris inventus eft ; quia ex

j i

'fbpg'onentisvei pro Rachele Lyam.

circumftantiisclare apparuit , illam intentionem

- 1l Ertorcirca qualitates perfong etiam ante-

virtualiter permanfifie. — Caterüm confentiunt

r[]!lm LU

.«edens & caufa operis, etiam ex dolo alterius

rlhf'

DD. ad irritandum matrimoninm non fufficere

contrahentis proveniens regulariter non irritat

folam intentionem , vel.difpenfionem habitua-

matrimonium. Communiffima DD. apud ci.

lem noncontrahendi cum tali qualitate perfonz;

gtat. & colligitur ex c. cim in AApoftolica deSpon-

cüm quis nimirum defa&tofimpliciter contrahit

fal. Ratioelt ; quia ad valorem contraQus matri-

-

^

cum tali perfonav. g. nonnobili, paupere non

i

monii fatis eft, fi confenfus fit. circa fübítantiam

virgine , &c. folüm animo ita difpofitus eft : ut

!

At in

corporis,qua mutuó datur : quidquid ergo eft.

fi fciviffet vel advertiffet ad hanc vel illam quali-

pyh

l 41"

extra fübflantiam corporum, accidentale eít,néc

!

tatem,non contraxiífet. . Quia in contractu non

J

j

poteft invalidum reddere matrimonium ;

5

ete«

attenditur ad id, quod feciffes vel voluiffes in ali-

Aim matrimonium fubftantialiter fubfifte

nsnon

j n

is circumftantiis. fed ad id, quod re ipfa de faclo-

gt

pouett iifirmari , nift in cafibus à Ture velEccle-

fecifti , & voluifti circa fubítantiam contraclüs :

üaïpem/aifï'xs veldecretis ; matrimonium autem

abfoluté enim confenfum prabuiíti , nec adfuit

1j

yd n

fubülantialiter coníiflit in confenfu voluntario

ullaconditio, 1ed folàm adfuiffet , quod nihil

o

.perfonz cum períon? tali in individuo, certó coz

operatur. . Deniquefi talis difpofitio habitvalig

i

i

, Eüita ad traditioncem mutuam corporumin ufum

fufficeret , vix ullum effet in mundo matrimo-

T

jl

LU.

miumvalidum. | Sequitur altera exceptio.

*gïäeï?tiþn,is : trgo non infirmatur ob errorem

vclfl

Mmm a

. IV. Ast,

]

s

464

S beol, Sacrament, 1?49!:' W. qu;./l."

,

]V. Aut,sifr error circa. qualitatem redundet

: potuit,, pofteà inventa e&«ygquaqugm.,puïdmgäæ ;

]

in rpfam per(ouam,

uando nimirum perfona

contendebat adolefens matrimonium nullunm

aliundé in fe prorfus ignota alicui fub fola aliqua

fuiffe. Gabriel refpondet, fuiffe validum;

uià

[

i

uba [

qualitate proponitur, & concipitur , fic ut quis

error fuit in qualitate pulchritudinis,non in

fub conditione alicujus qualitatis pracise formet

ftantia; adelefcens enim jam conlenfit in primos

c'iIH

D

conceptum alicujus perfonze determinatz in in«

genitam , quàm ipfi obrulit pater, quare illara

dividuo, que proinde qualitas per errorem ap«

duxit, quam voluit,

Hancque refponfionem

prehenfa,fi revera non adfit , certé irritat matrie

approbat Santhez wuz. 3 j. aliique.Sed meo ju«.

D

monium , cüm re ipfa fit errorcirca perfonam ;

. Qicio re&tiüs improbant Pontius /, 4. c 22.5422.

u

f« & Tamb, eín e. 2. $. 2. quia adolefcens con-

[

! ut fi quis confentiat contrahere cum filia Sem«

pronii primogenita, & afferatur. pofteà alia non

- fenfit in illam, qua fuit oftenfà viro illi gravisat —

^

íti

ht

primogenita , non valebit matrimonium , eíta

hz'c non fuit ptimogenita:falfum.ergó elt , ado«

etiam vera primogenita jam effet mortua; quia

lefcentem confenüiffe in primogenitam à patre

nimirüm error ille qualitatis reduadat in perfo»

primo promifam;quia ratione pulchrirudinis a«

ii

nam, & equivalenter eft error perfonz.. Item :

dolefcens determinàvit ad ducendam illam de«

p

terminatam, quam pater. oftendit illi viro, fi

videsà loagé duas puellas unam fedentem, alte-

D

ram [Iantem, unam audis virginem,sobilem die

pulchra Qt;patexf 3utem oftendit fecundam, eani-

!J[/;?!/

vitem,&c, alteram viduam , plebeam , 'paupe.

que folam vidit,& retulit vir ille gravis ergó in .

N

rem, &c, dicas: volo ducere fedentem , 'virgi-

illam folam confeníit; fuit

que etror guahtäþk tée

dilti

dundans in perfonam.

b

. Rem , nobilem , &c. & pollea offeratur tibi ad

..

matrimonium altera , matrimonium nullum eft

. ll

EU

ob eandem rationem.

—CONDITIO,

N

Contra veró f1aliunde formäf'zï conceptum de

Onditio fervilis ignoráta dirimit m

ättï; $

W

tali determinata. perfoha, v. g. jam nó(ti hane

moniun;hoc enim fpeciale eff, quod er« -

Jitg

determinatam puellam Mariam quoad "pcrib-.

fot circa qualitàtem conditionis fervilis , ut fi

li

- mam,atque hunc putas cffe divitem,nobilem,&c.

homoliber & ingenuus contrahens putet, & i

fitrim

eümtalis non fit;feu proprio errore, fcu aliunde

tendat ducere perfonam liberam , & ingenuam ,

nlis J

deceptus, & cum hoc errore cum illa contrahas,

revera ducat fervam vel mancipium,matrimoni-

atj

validz contrahis;quia jam error eft circa qualita-

um nullum fit. Habetut exprefse in jurec. 2. &&

DI

tem,que non redundat in fubílantiam perfonas

nltimo, De. conjugia fer'tor. docéque commue

af,em'a' j

jam enimperfonam ducis,quàm nó(ti, & duce-

4

nis, D: Thomas D. Bonavent Scot. i4 4; 4« 36,

Vi

t£e decrevil

Ls

etí in qualitate accidentali decep-

Ratio eft; quia licét hicerror non verfetur circá

H

erfonam vel fubítantiam , eíLtamen circa quás

,

tus fueris, Sic Sanchez hic .8.4ífp. 18. nues. 21.

f

|

Tambur, hiee. 1. s. 20. In fumma, fi dicas:

itatet vald& ncceffario fpectantem ad contra-

o

&um.,nfum & finem matrimonii j convenit é«

vo'o nobilem, virginem , &c, qualem puto effe

li

hanc, fi non fit, matrimonium nullumeít, — Si

nim , ut contrahentes zqualeri corporis pote-

flatem inter fe conferánt ad finem generationis

Qs

veró dicas:yolo ducere hanc Mariam,quam pue

to effenobilem , &c. (i non fit,, mitrimonium

& focietatis vita : atqui liber quidé plenam cor-

validumerit. ' Quare nervose & fapienter Lay-

poris potcftatem alteri dat, obligans etiam f a

D

qman eit. c. 2. n19. 2 Ízribit ; f1 Caja vifu prius

individuam vitz focietatem ; fervus autem feu

Átrqy

nota & ad matrimonium determinata fuiffet,

mancipium plenam fui corporis poteftatem dare

tametfi poítca fimulet fe primogenitá , cum non

non poteft,riec poteíl fe obligare ad individuam

fit,valebit matrimonium , nifi actualis intentio

vitz focietatem , cum in domini füi poteftaté

þ'Ultimmef

DT

fuiffet , lalteri animo retenta; non accipiendi e-

€onítitutus ab eo vendi , in tetras longinquás

am, nifi ptimogenita fit.

gntti & ablegati, domefticis operibus addict

"tei

Cafus varios yid;rc

nnfhk() [

potes apud citatos.

&c,jure poffit , non obftante matríimonii vin*

$ Unum magislepidum & intricatum affero ex

culo. Accedit graviffimum incommodum , qu:

'Whh

["Htllflgmf

Gabriele /. Impediment. quafl. 4. Adolefcens

fiaxor fetva fic , máritus iber ; proles fequantu£

quidam petitin uxorem filiam cujusdam , quam

conditionem matris; quia ut Jura lo

flbm,üü

valdeformofam fotté viderat , verbm illam ei

Dias - R

fattus , [equitur ventrem: ergo Gtc,

2

denegavit pater, caufam dans:eam effe fecundó-

Il.

d

uoautem jure in

düctum fit

hoc inipt-re

V

Wi

genitam,fe tamen facile daturum primogenitam

dimentum diffentiunt DD.Solo jure Ecclefiafti- :

iij

li

quam nubere priüs deceat;ad haec adolefcens pe-

co dirimere docent DD, communiter eum Sáne

A

msfm&m

tiit 3 patre , nt przdictam primogenitam offen-

chez l, 7. difp.Y9. sm. 17. Contraipfo juréna-

deret viro gravi , utisfynceré & ex fide fibí re-

turali dirimere ob rationem datam ; quia nimi-

"fbrm

ferat, an ctiam pulchraeffet; annuit pater , fed

rümliberaperfoná non videtur velle corpusfit-

0

Al

vero ille oftendit eandem fscundó genitam viro

um liberum trádere pro corpore alterius , nifi fi«

"m

illi, nam primogenita valde informis erat ; ado-

militer libero , nifi aliud intendetet , docent

wl*frgg BI

lefcens ergbà viroillogravi informatus,etiam il-

aliigraves DD, apud eündem Sanchez & Lay-

[

*litg

lam fibioftenfam pul

chram effe, cur ea cantra«

;

man eit. ptobabile cenfentes, favente etiam Scó-

lh

lund

Xit de przfenti moreNobiliam vefperé fub lucé

to i» 4. d. 30. queff. 1. eb quód jura citata not

T

intr

1fUm

hi

Gandslarwn,ggando ejus formam advertere non

gam ffatuere,quam fupponere videaptur "

lo

u

!

LL diipelintorti ais

dég

H

pedimentum co

"

-iiditvion'i*s-, Tu crede, quodli-

y

- 2c. ex commini monetid

em fentiendum e(fe, (

i

debet.

quis indefinite cogatur à

z

:

d ducendut unam ex

u

TE T. Dixi conditio fero

ilis ignórdta ; quod f

:

D

*

lls

pluribus y: g. filiabus Titii

D

quin etiam , fi pater

Qd

enim homo ingenuus & liber fciens álterius con-

abfalute dicat filiz : te xhee

reditabo,nifi nupfe«

" ditionem fervilem, nihilominüs eam fponté ad«

la

tis: nuptize fecutze non fubfiftent , fi ver? timea-

tj

mittat, vàlebit matrirnonium eqüe , àc fi fervus

tur quód il mine fortiantureffectum ; quia fta«

eum fetva contrahat, Exprefséezt, c, witésso , de

J«

tus matrimonii abfoluté debet efle homini li-

ovjneio fervor. Adde :etiamfi fperáffet , quod

ber adeóque etiam ille metus officit vàlori ma-

a perfona libertate donaretur,& polteà fruflra-

W

trimonii;quo quis 'cogitþr inique ad matrimoni-

i

tuseffet;quia non erravit in qualitate conditionis

um generatifm;feu non determihando ullam per-

Tervilis; ut notayit etiam nofter Marchant 7ri-

d

'onamin párticulari, Utcontra 4bbatem, 4«

i

Bun. part, $ tratt. V. Ht 3 qua]h 2

-

dorium, Beuigntse, & alios,cum pluribusdocet

. Atcontrá: quid fiTiti

liber conttah

;

af cüäi

H

Sanchez, cit. Dianà part. 4- trai, A. "Refolut.z 2,

ld

Cajateverà libera, quam tàmen per errorem pu-

Gobàt. c

af

tat effe fervam , valétne rnatrimonium ? &. quód

f-12.». 5yà. Jam veró termini hUJU$

impedimenti explicandi

fi gmt..,

uf

n

ficiquia Canones veram fervitutem, non àutem

s, T

putatitiam corfituunt impedimentà dirimens

Metus pkavis,

heque falsó putata

*

feryitus quidquam nocebit

;

À AT Etins eravis dicitur , quando ; vel quo ti-14

inattimonio,

-

metur gràve malum inferendum àut ip-

i2 |V.Similitet ; fi fervus contrahat re ipfa gum

fi metu

fetva;putans fe contrahere cüm libera; mattimoe

enti,aut perfona valde conjunctznt pa«

iri, matri, uxori, fratri , &c. aliisque confángui-

nium valebit; quia Canones agunt de Matrimo-

neis; Metus antem) levis dicitür, qo timetur le«

nio,quód contrahit liber cum ferva, quam ignó-

tat efle fervam ; hic autem fervus contrahitnon

veialum. —Grave auteim vel leve malum con:-

m

fiderari debet velabfolut? refpe&ti cujisvis; vel

libet. — Plura de his videre potes apud citatos;

li

refpectivé adcertas perfonás; minuis enim má-

imaxime Sanchez , ufque ad nàufeam; nàm quiá

lum füfficitad métam grávem in foémina,quàm

in his partibus nulla praxis, nonimmoror; no«

"

tant enim DD, Germani Laymam czr, 4ug), f.

in Vitoin puellà quàmi in

]

üveni , in juvenili etae

u

|

te quam robufla & viril

Gobat zafw f. s. 131. omninó valete niatri-

d

sionià perfonz liberz cum fervis originariis vel

Pono breves vefolutzamiulas,

T

i

ädfcfig;itiis,gualea plurimifunt inBohemia,Po-

Rritát certifimó mátrimoniuim métiis 4«

T

lonia, aé etiam Süevia , & vulé5 yocántür man-

3

dqi

vis abfoluté &cadens in conftantem virum,

£ipia, reipfa autem mancipia & fervi non fünt;

quó nimitum tiretur málü erave abfoluté quod

eont

Icd homines liberi, folüm quoad certa obfequia

vtl

nimirum onnes hominés habent pto gravi &

Tuis dominis aditriti , ütabeis, nifi remiffione

ióleto,& proinde etiám viro forti àc conftanti

d

g

i

gaaris vel prg;iö fa&tà , recedere nor poffint..

á

*

merito fit formidabile : cujüsmodi eft metus

À

mortis , mutilátionis , ctüciatüs vel vérberatio-

nutil

P1$ SEU METOS

&

:

:

h

.

nis atrocis , fervitutis , exilii , cárceris diuturni ;

"

Egula : Nictu

s gravis injufte incuffus ad

grávis infamiz ; violenti ftupri,amiffionis flatüs

j«

torquendnm iplum matrimonium, feü con«.

vel officii ad faftentationemi neceffarii, majoris

fenfum máttimonii , mátrimonium irritat ( fatis

pattis bonorum exharedirationis, item eicom-

j

probabiliter ipfo jüre nátutd , cum videatnr im-

munieationis injuftze &&c, de quibus lat& Sáa-

D[QW

plicate , ut quis pet tám grávem injutiam fibi

thezl. 4. difp. $. Leffius l. a. de SXYuflitia c. 17.

(mgm

qull

tomparet jüs in Alterum ) certo autem jure Ec-

&usa. 3 . fingulabene ex juré probans, & de his

T.

;leüä?uco 3 Gf Czm lom'm: [

Fenfens e. eonfulr,

nofi potéft effe dubitatio,ve] nim talis metusire

u

j

De fponfalibus & expreffiüs c. 2.dé eó , ai du-

titát , vel nullus: atqui nón nullüs: ergo &c. — if

ium.ïü

&iribifignificátur matrimonit gfavi metu ex-

1l Etiám irtitat mátrimonium metus gravis.

feqngþ

lottum , etfi juratum fit null

*

ius robotis eífe,

tefpé&tive qiiofeilicet timetur malum grave fo-

Ratio fümenda ex differentia

intrá mattimoni»

woqgu(fï'

tim,& alios cont

lüm refpe&uapprehenfionis vel corditionis per-

rattus; quia alii contractus ex

fonz; nampueris, feminis , viris meticulofis

h p

fietu injulto

£

a&ti, etfiin commmnioti fententi

vel aliunde afflitis, &c. valde gravia accidunt

E(:W

Es

validifint ;tame

n poftca per exceptionem , yel-

pléráque,qua vix curánt homines cordati.Com-

[ :um*»*

jud

i£is fententiam tefcindi poffunt; & metüm

munis DD, apud citátos. . Ratio eft ; quia in ta-

y

Jm:'k

paffus te(litui in integrum;at vero matrimoniurm

lern metim veriffimé cadit fententia Alexandri,

i nlm(/

mütüo confenfu femel validé contractum,; &

III. Cit. c. cüim locum de fponfalibus. C2ms Je«

MPUSiW

maxime etiam confümmatum refeindi nunquam

gum usn babeat cop[enfus, ubi metus vel coatiio

i P

poteft: ergo neteffe fuit , ob gtaviffima incoms

dntercedit: eenim illud voluntarium , ob quod

Q

Ü

ioda ex ejusmodi coactis matrimoniis evenire

imetus etiatn abfoluté gravis invalidat matrimo-

H

folita eviranda , ut conftitutione juris ftatim 3

nium caüfatur immediaté à vehementia metus

z

euame*

Principio vis injufta matrimonio impedimentum:

& apprehenfione mali imminentis ; & remoté

u

affert , chm pofteà nonfit locisremedii, — Plu.

tantum ab ipfo malo formidato foris exiftente :

j

mxdcapud Sauchez l, 4« difp. 11,tota , übiw,.

atqui »bi eff eadeim ratio , ibique

f

í

.7""5W eji ea*

ga

Mmm j

»u

466

— Mbeol, Sacrament, Par IP;'G&P.L. |

Y

dem jmis d ifpofitio , cüm érgó metus refpeGtive

mine privato v.g.parenkt*elvirgi-niks miaitente (lu.

avis immediaté eque minuat libertatem con-

j

pratori accuíationem , & pocnas 'debitas pro de-

fensüs ac metus abfoluté gravis, palam eft, di-

licto procuraturum vià jultitie nifi eam ducat:.

:

[

Gam decifionem Alexand, cit- eque in. illo Io-

mairimonium eo metu tarquam jufté incufo ex-

cuni babere, ac in hoc. Quódfi ergó pater filie

h]

tortum erit validum , juxta cómmunem DD.

P

xverecundae actimida minaci vultu intentet ala-

cum Sanchez //2. 4. difp. 8. Conninck, difp, 28.

iil

pam, eóque metu conílernata puella confentiat,

dub. 1. Layman. cit. alii paffim,& optimé Dica-

aliàs non confenfura, non eft dubium in omni

n

ftil. bic difp. 6. dnb. y.re&té hincinferens,valere

iif

^ foro matrímoniurh pronuntiandum nullum.

matrimonium primb ; quando tibi jufté damna-

q6

jc

III. Non irritat matrimonium metus fimpli-

to capitis,&c. dicitur : aut morere, aut conttahe

citer levis, ficut neque mctus meré reverentialis,

ii

camfilia carnificis. Secundb : quando tibi. in

quo nimirum juvenis vel puella tantüm ideó

carcere in caufa fanguinis detento dicit cuftos:

dul

d

confentit in matrimonium propofitum fibi à pa-

dimittam te , f1 duxeris meam filiam.,

Tertió

tre v. g. veltutore, quia tiniet;nec contradicen-

qoli

quando medicus tibi defperato dicit:aut duc me-

do agat contra reverentiam debitam parenii , i-

am filiam, aut non.medebor tibi. ^ Quarto,fi-

[

1l

deóque folum verecundiam vel ruborem in me-

mile eft, fi puellze in aquis periclitauti & cuam

q

tuente caufat , feclulo omni alio incommodo vel

opem imploranti ncges fuüccurrere , niíi tibi nu-

lum

damno. ltacommunis DD. Sanchez /. 4. dig.

bat, idemque in fimilibus : quia inhis & fimili-

[

17.»um.2. Layman. c£f. c. g. m 1. 6 3. Lu-

bus nullus metus injuflé incutitur , fed ad fum-

p

o 4i». 22. de juflitia.mum. 149. Pontius]. 4.

Taot

mum negatur aliquid, alioquin ex charitate de- —

num. 18.alii plures apud ipfos. Ratio eft;quia ,

bitum. . Contrà veró certe invalidum eífet ma-

Dd

cum I:vis metus fit in poteftate contrahentis ma-

trimenium , fi Judex vel parentes minentur tibi

(unat

accufationem alterius anteccdentis

tX

trimosium, ideóq: facile illum depellere pofüit ,

penam

B

x/rel

fi non depellat,atis liberé & perfeclé ac fine co-

crimin

18 , V. g.

furti , adulterii, homicidii &c.'

E

a&tione confentit.

Et certum eft in foro exter-

nifi alem ducas ; metus enim erit. injullé incuf«.

ütt,

äl's,ä«

n0o non admitti allegationein metuslevis vel re-

fus, etft enim illi habeant jus te fic accufandi vel

verentialis tantüm , cüm merito

kl

lis metusnon abítuliffe libertatem.

prefumatur ta-

RR

puniendi , non tamen habent jus , te fic cOgeädi

,

admatrimonium. .^ Communis apud «itatos ,

37

IV. Contra tamen , etiam metum*'rcvercn.'-

etfi aliqui n6 improbabiliter oppofitumteneant,

tialem in foro conícientiz irritari matrimonium

Certiffimé autem invalidum etit matrimonium,

Gtque adeo etiam Profeffionem religiofam,cüm

fi parentes flupratori-filie verbera vel mortem.

matrimonium carnale & fpirituale &quiparen-

minentur propria. authoritate inferendam , nifi

ija,

tur ( docent fané graves DD. Navar. 4. z. Confil.

uam primüm ia matrimonium confentitat; nili

E : ii

9. & 10. & 7£Manual, c, 21.5. 15. Rodriquez

Á

orté eo metu pofito poftea libere confentiat. ^.

f

tomo 2. (umma.c. 8. concluf. . alis, & probabi-

s ouicsdil:

v dl

lem cenfent Leffius, Layman, Tanner. Barbofa,

; Ad extärque

ndmm ipfurn Matrimonism, -

DT

apud Gobar. cr'. »m. 249. eb quod etiam talis

Andem , ut mcetus irritet matrimonium,19

ü(l'l]fo &

metus,prafertim à viro gravi incuflustollat per-

T

requiritur , ut fit perfe directé incuffus ad

[iter

feCtam libertatem , qualem in matrimonio( fi-

H

extorquendum ipfum matr.monii confenfam,ut

-Rnje:

cut & in Profeffione ) omnes requirunt. Et

hactenus femperfüppofuimus. — Secus effet, fi

. "p

:

1

j

omninó vera eft bzc fententia per accidens ,

metus eflet vel ab intrinfeco, ut f1 quis in pericu-.

- ,.

quando fcilicét cum. imperio Patris , Tutoris ,

lo mortis vellet ducere füam concübinam ,u€

quyfa(ä

Pralati &c. conjuncle funt minz, quas ille exe-

damnatus ad mortem fponté offerat ducere fiji-:

z. Pb

cuturus putetur, fevitia , mala traclatio , aut

am judicis vel carnificis , &c, ad conciliaadum:

quando timetur gravis & diuturna indignatio

r

*'nm&g m

L

ejüs animum vel infui liberátionem : vel ab ex-

) '!Xt:

patris aut alterius perfonz,à qua multum depen-

[

trinfeco quidem incuffus : at nor ad matrimonie.

DT

l

detforuna filie : & generatim , quandocunque

um , fedad alium finem , ut fi quis inju(lé incar-

o

prater metum reverentiz timetur aliquod aliud

ceratus,aut quamvisaliam vim vel injuriani paf-

Q qluü

grave malum vel incommodum , & quia reverà

fus ; autin ftupro deprehentus à patre virginis ,

-m")fü] t

. plerumq; aliquod tale malum timetur , ideoque

permittente jure civili , occidendus , fpont? eli-

&pe poteítin praxi locum habere dila fententia.

At

gat matrimonium tanquam medium ad fui libe-

Wt

$. 1I.

rationem,&c. valida erunt matrimoniasquia ille

f

- Injnfius incu[fas,

metus etfi injufté incuffus non eft. per fecatifa

Tltgi

X5 3 1T metus etiam gravis dirimat matrimoni-

matrimonii fed.meré per accidens & cccaliotane

m

N* umrequiritur, ut fit »jufhns fes imju[lo in-

