pbili nunc movet potentias ad illas confequentes

dum Sacramentum , ad orandum vel laudandum

aCtiones, G coníequenter ipfum opus principale

Deum : diceris tamen ea proferre ex &t cum inten-

intentum. — Quid vero illa entitas? Lugo Difp.8.

de Sacramentis fe&t, $ . atbitratur effe iplos aCtus in-

tione virtwali conficiendi Sacramentum , cenfe-

crandum , laudandum Deum: quia à principio ha-

telle&düs & voluntatis tenuiffimos , remanentes ex

rima intentione citca tale opus intentum.

Dicz«

buifti actualem intentionem proferendi illa verba

ftillus auté apud Gobat. tratt. 1. ». 6 f.exprefse do-

ad przdictos fan£tos fines , & ex vi & energià illius

intentiones non tevocate , ea modo profers, aliàs

cet, intentionem quamcunque virtualem effe ipfam

intentionem remanentem actualem , fed ita temitz

non prolaturus.

B

6 lriaergo requi

runtur ad intehtïonem, virtua-

fam, ac tenuem , & debilem, üut non advertatur ams

E-

lem. x. Quód pracefferit intentio a&ualis , expli-

pliüs adeffe, & tamen reverà, modo tamen vix per-

ceptibili nunc moveat, & influat in opus intentum.

cità, velimplicita. Si enim nulla przceffit intentio

a&tualis, undeeritpoftea vis & virtus influens in o-

Ab hac tertia Sententia, quia faltem infantem nomi-

nat, fateor me non abhorrere.

,

üs morale intentum? 2. Quód ea intentio actua-

Tis habita nunquam fuerit revocata. Quam primüm

- Denique quidquid fir ifta virtualit

as*int.entionis,*to;'i

enim revocata eftprior intentio, jam fe habet , qua-

certum eft effe aliquid, mihi & tibi, 75rs, fufficit id

noffe practicé & à pofteriori. Tunc enim & tam

fi nunquam fuiffet, adeóque jam non influit am-

plius in opus , nec poftea vi illius opus fieri cenferi

diu fcio me habere intentionem virtualem , quam-

diu rationis compos ita operor , Sacramentum mi«

poterit. 3. Quód vi ipfius, feu ex ipfius virtute , e-

nergià, & influxu fiat opus intentum moraliter , ni-

niftrans, Deum orans & laudans, ut quantumvis di«

miram homine in ftatu operandi moraliter perfe-

ftractus vel non advertens, tamen refle&tens me, vel

verante. Hoc tertio , velut proprià & effentiali dif-

ab alio interrogatus, quid agam :ftatim redeunte &.

ferentià intentio virtualis przecellit habitualem , ut

velut füfcitatà priori intentione , absque novo actu-

voluntatis elicito, folo intelletu vel reminifcentià

mox patebit. — At, at, quidnam fit illud tertium ;

ratione cujus dicitur opus fieri ex vi intentionis a-

prompté dicerem: Confécra, baptizo, ab[olvo,Deuus

&ualis jam praterítze virtute remanere , ac influere

meum oro, colo, laudo &c. ideóque patebit me vit-

in opus poítea factum: feu. quidnam reipsà fit illa

tute intentionis przcedentis operari. . At, fi inten-

vemanens in me vis, virtus, GL energia, per quam in-

tio tantüm habitualis effet, interrogatus quidagam?

&entio aCtualis prterita modó me movet , & influit

aut omnino nefcirem , aut novo actu voluntatis ine

inopus intentum ? Eft fane difficillimum explica-

digerem: ideóque evidens erit , me virtute alicujus'

, 'zu,,asqus in explicando mirf: defudant , & variant

—äxtentlenisvpræchqnek- nen opetati.

, (11; Quid

.....

"

-

a i

owe EEEOZ; Saqzat—nflïaz;s J; Cap, II Sec£ M dg—lntcn:ianæ;

12

Ill Suid intentio babitualis *

& i'dgö,- homini tanquam voluntarium in. caufa vo..

N

l-:wl

JEc (proprié prout diftinguitur à virtuali , )

1 Qg..H

lita imputatur, & interpretatur. - Exempli gratià;

H

«ft intentio actualis aliquando habita, & non.

vis liberaliter bibere vinum meracum , prob? adver-

r

fevocata, omnino praterita , nec a&tu fcilicet, nec

tenste inebriandum, etfi id tunc directe nequaquam,

l

/

- vVirtute aliquá velefficaciá. adhuc perfeverans in ali-.

.«ua operatione morali

Y

intendas : visteetiam inebriare ; eX expertis bene

a

i quippe eodem, modo fe

- advertens ac previdens te in ebrietate aliquem occi-

)

babensin homine fivera

tionis compote, vigili, fo-

brio ;

furum, etfitunc homicidiem dire&té in fz minimé

d

five rationis impote, dormiente, ebrio, a«

velis : cenferistamen & ebrietatem & homicidium

l

mente:,

qui tamen moraliter operari nequeunt.

tunc velle éndére&l?, pev accidens, & interpretative,

5

Exempli

gratià: heri ferió propofuiíli in craftinum

ipsáque ebrietas , veloccifio fecuta im putabitur ti-

facere Sacrum

oro. Amico. defun&to : & facrificas

l

;

bi tanquam voluntario in fua caufa directé volita 3

quidem hodie,

ed neque impulfus vi heflerni pro-

eum pravifione talis effectüs fecuturi.

qx

- pofiti,, neque i]

lius ampliüs memor. Nemo fanà

It

ne

Advertis jam, credo, intentionem hanc direflasa

1l«

gare poteít intentionem tuam, quam heri formá-

J

ft

ti, & nullo modo revocáfti , h

coincidere.cum intentione 'exprefsà feu ex plicità

M«

odie aliquo modo

fupraszm . 102. Átvero ab intentione illa ipzplici -

perfeverare inte : at.

aCu & entitativé, vel virtute

U

a num. YO3* plurimüm differre hanc intentionem

D)

ln

aliquà & efficaciá p

ermanere hodie nemo dicet :

indiretlam tf sntevpresatioam., Nam illa implicita

permanet ergo folo habitu : indéque hodie facrii-

(s

d

intentio tendit in aliquid a&u non cogitatum, vel

liL

cans diceris habere intentionem habituàlem tantóm

"

cognitum, tamer involutum vel innexum alicui al-

lacrificandi pro tuo amico. — 'Ubi notaincidenter:

]

teri a&tu cogitato, & exprefse ac direclé volito: Hzc

Qj

intentionem babitualem non dici ab babitz, aut cí-

vetóizdirecla intentio neceflàrio tendit ineffectum

fe idem cum babity, q

uafi

Ufli

deberet effe acqui(ita per

cogitatum & cognitum fecuturüm ex tali caufa di-

frequentatos, acus. per

modam habitus acqui(iti

redióvelita, — Si enim nefcias fortitudinem vim, &

m

(l«

Cquamvis idipfum quóqueeffe poffit) fed dici fic ,

biberdo minimé advertas,, nec pravideas, te ine«

ut ita dicam , ab Jabito effe. feu babuiffe intentio-

yi«

nem,& nonrevocáffe, ideó

briandum non erit tibi indiretle vel iuterpretative

2

que in fyo illo (Jab(ta ef

volita , nec ut voluntaria imputari poterit ebrietas

fé adhuc perfeverare.

Íecuta.

Ex

iids

10 - Jam [*

E

communi doctrina in materia de acti-

ne

h

lar& vides differentiam intentionis iftius

bushumanis,

:

abitualis ab intentione

virtuali füpra explicatà :

Wf«

Nam intentio habitualis d

II. Intentio abfoluta d,c:iiqucj dicitur,

quà volu- 1 iz *

uo tantüm requirit,

I.

mus aliquid ümplicitera; liberé ,

ficut eít , inde-

Y

"]

Quod pr&ceflerit intentio

actualis.

2. Etea non

2

fit revocata.

pendenter ab omni. conditione ,

ut proinde tuum

. At veró. intentio virtualis ultra haec

velle jam abfolut? fit efficax

: ut fi velis ducere Ca-

ipit

duo requirit

"

tem aliquam virtutem , vim

aliquod tertium , nimirum remanen-

jam ptafentem, qualis quali

sfit, dives, vel pauper ,

; G efficaciam influ-

Virgo, vel fecüs &c,

Coxuditionata autem intentio

HU

entem , & movcatem ad

$U

opus -præfelns intentum ,

dicitur , qua habet adjun&lam conditi

onem pro-

de quo fuprà fatis.

Eft. hac explicatio commu-

[6s

nisDoctorum;,

& meorum omnium. — Aliter ta«

prié dictam & fufpenfivam a&tüs ;

quà nimirum

M

aliquid volumus , fed non nifi indep

endenter à tali

0«

j

en definit intentionem habitualem Tannerus

j

Qu

'a'k. 4Qd'i p& 'yq— qo, 4-1

conditione praterita , prafenti , vel futura , íta ut

nus.26. Nimirum intentio-

velle tuum non fit efficax ;. nifi illa conditio pona«

Til

nem habitualem;

eíle ; fiis,

qui intentionem actua-

Y df

lem antea non habuit

tur, vel pofita effe cognofcatur. — Ut (i Caja velit

» ex cujus vi fequatur adlio fa-

tibi nubere, fi nunquam fuifti miles,, fi fis Catholi-

1 PCA

cramentalis, eft tam

en ita difpofitus, utfi eiin me-

TEU

moriam veniret ,

cus,fi Parentes confentiant. . De quo fufiüs in ma-

paratus effet ad eliciendam ejus-

teria de Matrimonio maximeé.

Jam termini fic

Qfi»

modi iptentione

m.

Congrua omnino eft expli-

€atio ; attamene

generatim explicati ex

plicandi funt ad propofitam

jusmodi intentionem habitualem ,

J0JU:

M

feu potiüs difpofi

1

tionem habitualem animi , cüm

materiam Sacramentorum, & videndum, qualis in»

tentio requiratur ad Sacramenta tum miniftranda

l

nihil plané ponat

ineffe , non füfficeread valorem,

feu conficienda, tum fufcipienda valide. ^Ubi an-

Lum

Sacramenti ullius

» um Scoto &

aliis meritó docent

te omnia nota diligenter, quaftionis illius graviffi-

luam-

omnes Recentiores :

telle Lugo difj.8. fedi. G.

mi' momenti duplicem effe fenfum.

nclium enim

1. Qualis

? 0^

ta conflare rebus

Florentinum definiens Sacramen-

intentio requiratur infe , quoad modum entitatis

NISB"

& verbis , & intentione Miniftri ,

tequitit utique

füz;, juxta terminos hactenus explicatos : anífcili-

"o

tricem effe&üs

intentionem realem tanquam opera-

cetrequiratur intentio actualis velvirtualis, an füf-

u^

;ad quem Sacramenta funt deftinata,

ficiat habitualis &c. . & in hoc fenfa dicam mox

o 1&!

JF. Intentio direi]a & indiretia,

$./eg- 2. Qualis intentio requiratur quoad ob-

j

fén interpre-

. tativa ; itemab(ilnta (* condi

tionata,

jectum volitum , feu quidnam conficiens Sacra-

p

mentum debeat intendere, feu velle facere, ad hoc

Atentía dirella dicitur , quà ali quid volumus

u vt

1 :!

I

ut validé conficiat Sacramentum : & in hoc fenfu

y

cité.

infe cognitum formaliter, pofitivé,

& expli-

dicam feorfim , confufionis vitandz

gratià diftin-

. Jntentio indire&la & inte

rpretativa dicitur,

gt

quà aliquid infe dire&e quidem

&o $.3. & tandem Se&. 4.. qualis intentio re-

am r

minime volumus,

quiratur , & fufficiat ad Sacramenta rité füfci-

jl

volumustamen directé caufam a

liquam , unde vi--

ii

pienda.

flcmtys illud aliud.t/:xmquan? effe

&um fecuturum ;

JJ

€2

$.L

h-

Y

E

"

Seä lii d Xlnt,;eiztibnä reg.ui]ita, :

A 0 - -ïbs'oï. S:;grani.-qu& ]. Cap. 11

$

tione àctuum meäioram , fecuriores fint de fuffïc:..

$. II.

? gmfci-'

enti & omnino neceffaria intentione virtuali,

:)dis iutentio vt

quirimr ad valid

11 Sufficit , atque ommima nece[[aria eff inf :

enda Sacramenta , quoad modum entitatis t

:

tentio virtuali.

V

ASSERTIO.

andot l(

timas, 4t

Ujïþit. Quia ip

fa intentio actualis , qu

D Sacramenta validé ;onficimdd,gp

t

conficitur Sacramentum,

adhuc exiftit realiter ,

tentio atlualis. — Sufficit ,

E

uon nece[favia eft in

[À

o nect [aria eft intentio virtzalis. INon

vel in feipsà, licét valde tenuis & remiffa, uti volunt

atque omni

Lugo & Dicaflillo fupra sam.. 107. vel inaliquo

f'fficit inten

tiobabitualis,excepto AMAtrimonio cer-

&o in homine durante &

Multà minis [ufficit intentio interpre-

effe&tu à fe caufato & reli

t55 cafibus.

füfficiente ad, confectionem

Sacrarnenti , ut fert

tativa C indirella tantüm.

Efttota Communiffi-

communior Sententia ibidem :

ergo nihil deeft,

ma,utpatebit. Ratio generatimeft : Quiainten-

: Deinde talis virtualis intentio fuffi-

tio actualisinfluit modo perfe&tiffimo , utpote infe

quin fufficiat,

cit ad omnes alios humahos contr

actus & actus,

a&u exiftens: intentio virtualis influit fuffcienter ,

utpote mandat

a, prohibitiones., permiffiones, vo*

utpote exiíten

s in füo effeclu virtute ejus facto

&c. ac etiam ad a&tus meritorios,

anullo modo influit mo-

ta , juramenta

Habitualis & interpretativ

Ut fi quis rectà intentione incipiat ora

re Rofarium ,

raliter, cüm. eodem modo fe habeant in rationis

natum , etfi intef 0«

audire Miffam , . ire peregri

compote, & impote, ut dictum, w]a-m explico

diftratus alia cogi-

randum, peregrinandum &c.

fingulaper partes.

'tet , adeóque actu ampliüs nihilintendat, duramo-

son ntce[faria z'n*tmtia/;

db etiam intentionem prahabitam non reVOCAfit ,

,I' OptimA; 47

atlualizs.

3

tamen adhuc mereri. apud DEUM , apud omnes

ufficit iïnvt'äntfo

24 Tabmncsf Rati

o eft:tum quia fi

in confeffo eft.

virtualis, ut mox JV.

fé4. tum quia Deuslege fuà

IL. ANNeceffar ia

eff.. Quia Minifter in conficien-! 1f

ad moráliter impoffibilia, vel

bet fe a&ive habere in perfona

[

poütivä nonobligat

do. Sacramento de

nimis difficilia : eft autem mo

raliter impoffibile

Chriíti: otique mo

do humano & morali , id eít

frag

ilitati hamanz obnoxiz plurimis, etiam omni-

voluntarie & ex intentione operans ; ideóque

no involuntariis diftractionibus ,

quod Minifter

in €ó requiritur intentio , qua fit. caufa actionis

femper habeat actualem intentionem , quando &

Sacramentalis, actu aliquo modo in illam influens,

quamdiu exercet actionem facramentalern , pande-

adeb ut confe&tio Sacramenti , feu exhibitio mate«

retürque via infinitis fcrupulis & anxietatibus tum

rize & forma ab illa intentione immediaté & pro-

adminiílrantium ;tum fufcipienuum Sacramenta,

ximé procedat : & confequenter tunc neceffarió

fiad eorum valorem exigereturilla femper atuali-

debet exiftere ; velin fe , vel in virtute à fe rélicta:

tas : vere enim plerique poftea dubitarent , an dum

tio debet effe intentio faltem virtualis ,

ergo neceffa

baptizabantur;abiblx'rebanwr , dum fiebatConfecra-

& nullo mo

do fufficit intentio habitualis : ha e-

tio hoftig &c. fuerit in Sacerdote intentio actualis?

nim fimpliciter non exillit realiter , quando confi-

£1j

Quare licet intentio aGtualis optima , perfedtif-

citur Sacramentum , nec quoad entitatem fuam ,

fima , & fecuriffima fit ,

& per fc loquendo conful-

nec quoad virtutem aliquam à fe relictam , ut ex

tiffimum , ut, dum reipsà applicans materiam pro-

eius defcriptionen. 109. patet : ergo confectio Sa-

fertverba facrameritalia , eliciat a&tualem , imó &

cramenti non poteít ab illa nec immediaté, nec me-

expreffam & formalem intentionem conficiendi

diaté procedere. Deinde talis iixtgxitio babitugïis

Sacramentum , vel faciendi id, quod Ecclefia facit ,

&qué reperitur in houine, rationis impote , amete

id tamen non modó non eftneceffarium, verüm eti-

te , ebrio, dormiente , qui tunc fxpe multa ope-

am peraccidens fcrupulofis , & angufto intellectu

ranturcx babitu, & tamen moraliter opefari ne-

one ver-

Unde ctiamfi antea intendiffes baptizare

praditis non confultum, ut in ipfa prolati

queant.

borum & applicatione matetiee eliciant illam 'a-

v.g. & poflca plené ebrius ,

vel dormiens bapti-

Alia

&ualemintentionem : Nam priores maéCtabunt fe

Zares, Sacramentum utique non conficeres.

& circumftantes fuis ftultis repetitionibus ; pofte-

qua non confecti-

ratio de applicatione Sacrificii

riores facillime errarent in recta pronuntiatione

va , fed applicativa & quafi donativa

tgxfrüm ef;pa-

verborum , re&táque applicatione materiz :intales

tebit AN. féq. in finr.

4

enim. fingulariter convenit id , quod S. Thomas

abitualkisï ,€

ficit iutentio b

cit.a. g. lapienter advertit. — um bomo vule mul-

! .UI' ..A-'m f

x

tum intendere,incipit alia cogitare, fecundüm ilaa

pto 2Matri monio.

r

A

a-ïxa..-

Píalmi 3 9. Cor meum dereliquit me. Vidi toties

O» [ufficere , jam jam audivifti. Exceptio M:

Sacerdotes ( cum horrore & naufeà ) incubantes

wimonii in. quibusdam cafibus explicanda

hoftiz confecrande non modico temporis fpatio ,

eft.

Imprimis intentionem habitualem ex una

inftar gallinze. incubantis ovis excludendis. — Vix

párte contrahentium füfficere certum elt in cafu ,

aliquando repuli phantafiam & fimilitudinem bru-

quo Matrimonium contrahitur per Procutatorem

taliorem.

Caxterüm omnibus . Sacramentorum

vel internuntium j eo enim tempore » quo altera

Miniftris, omnium fenfu & confenfu , omnino ftu-

pars cum Procuratore vel internuntio. confentit ,

altera pars principalis conficit, & fuftipit Sactae

dendum eft, ut dum feaccingunt ad Sacramentum

"Es

miniftrandum , eliciant illam intentionem actua-

mentum Íolà intentione habituali , etiam dor-

J fed

lem: ut fic fecutáà mox connexione & concatenas

miens, veltunc .nihil cogïtaxlg fi; Sgcramgn:b

4

Cori-

$

,

a

: 11 beol, SacmmPars l. Cap, Il $dl 111 de Inteutione requifita;

r

T

g*gnfe;nftim aCtualem tunc fupplentq Pro—curatoreg

5.fa*q.atclui ex intentione interpretativa & indire&ta

Deinde multorum Doctorum & prope commu-

tantüm operans (v. g. Sacerdos fciens f& in ebrie-

nior eftSententia, Matrimonium conditionatum ,

tate proferre verba confecrationis fuper panem &

fcilicet contractum füb conditione fufpenfiva de

vinum, fi poflea voluntarié fe inebriet , ac plané

ol

futuro ,' impletà eà conditione perfici äbsque no«

ebrius verba. confecrationis fuper panem & vinum

'f,

voconfenfuabfoluto , primo confenfu folum ha

forté ibi propofitum proferat) 1. non agit hu-

It

bitualiter permanente , licét ufque dum cognofcas

mano modo G. moraliter , fed meré matura-

u)

tur conditio impleta Matrimonio uti non poffint,

li ac brucali;.

2. Non agit etiam ex intentione

de quofüoloco. "Tandem poffet idipfum fieri in

interpretativa & indirecta conficieiidi Sacramen-

dt

Matrimonio abfoluté contracto : | nam ficut do-

tum forssaliter, fed (olüm marerialiter , nude pro-

l

nàtio, venditio , & generatim omnes contractus

ferendi talia verba füper talem materiam, quomo-

i

gratuiti & onerofi perfici potfunt per habitualem

do etiam proferret amens

naim id folüm interpre-

ls

voluntatem, ita etiam Matrimonium, utpote eflen-

tative G indirecté. cenferi pözei"t; fä*ccxckvgluifïb in

Y

tialiter veriffimus contractus.

Etenim ficut pof-

ebrietate tanquam causá , quod. facere. ebrietas.

108

fum dicere Cajo : veleabfolute , ut bic mens equus

caufat : fed ebrietas minimé caufat facere Sacra-

evas meridre fot tuus, pro yO.aurtis, quos debeo ti.

Ill

mentüm fermaliter ; cütm nihi| tunc humano.

N

£1 , Gillo acceptante,cras meus equus erit Caij,mo-

modo &;moraliter fiat , fed folür caufat nudé

g

dó non revocem hodiernam intentionem : , ita po-

materialiter proferre talia verba ad prafentiam ta-

AE

tesdicere Cajg : velojam . wt meum corpus cras

lismaterig ; ergo non conficit Sacrameatum,

3*

It

3n mevidic [it i jaris 5 Mla acceptante , crastuum

Efto etiam fe in&brianspr

[

Dd

A.

Íciatfe in ebrietate non

corpus erit Caje (.fifis habitator loci , ubi valent

u

Íolàm proferre verba fuper materiam , fed etiam

atrimonia clandeftina) fi nequetu , neque ipfa

folere habere intentionem conficiendi Sacramen-

I

recedatis à veftra intentione & confeniu hodierno ,

tum. 4. Eftoinfuper, quód fe inebrians,& pra-

adeóque habitualiterperfeverante. — Ratioeft:quia

Qna

videns fe in ebrietate adhibiturum materiam &

id

Chriltus Matrimonii contractum - elevans ad di.

" formam , antea exprelse intendat , & velit confi-

gnitatem Sacramenti :

quoad cf?e'ntialia contra«

cereSacrarmnentum in ebrietate , .adhuc nihil effi-.

X

€tüs nihil immutavit.

€iet,

10nts

Qua illa intentio przcedens moraliter nullo,

119 Atque hinc patet etiam ratio dif&riminïs intee

I

modo influit in aCtionem fecutam in ebrierate, fed

d

Sacramenti , v, g.. Euchatiftze confe&tionem, &

eam mere naturalem & inhumanam relinquens s

Sacrificii Miffz applicationem. Quia nimirum in-

y

manst mera intentio habitualis,

tentio applicandi frucum Sacrificij non debet ef-

( .. Annónne in eo, qui fcit fein ebrietate rixäri Ío-Y2I.

hr

fe. confectiva eorum fructuum (ficut intentio mi«

firi

. lere & occidere , & fic confciusfe inebriat , ac po-

niflrandi Sacramentum debet effe confectiva vel

lïüs,

flca occidit, hac intentio interpretativa & indire-

effetivaSacramenti, ) fed tantüm eft applicatiya ,

&a füfficit ad peccatum , nimirum ut ei homici-

gv

feu donativa habens rationem alicujus donationis.

7

dium-poftea factum ad peccatum imputetur : Cur

Quare ad eam fufficit intentio habitualis , ficut in

If ;

non etiam fumilis intentio fufficiat ad conficien-

[

aliis donationibus, & contradibus. Hinc, quando

dum Sacramentum ? Non fufficit. Ratio difpa-

dico hodie :. eras faciam Sacrum orote : cra[li

St-

titatis eft, (juia Sacramentum formaliter debet fie-

num meum Sacrificium quoad fentium, tuum effo,

qme

ri, quando miniítrans a&tu conficit : & ideo requi-

€c. craltinum Sacrum vere érit tuum, ac profutu«

ritur, ut tunc Minifler in perfona Chrifli agat hu-

vl

rum tibi , eftonihil prorfus cras cogitem de te , &

TA

mano modo, & moraliter , quod non poteít fieri

de intentione mea hac hodierna , dummodó non

inebrictate. — At veró peccatum homicidij forma-

D

[f

revocem hanc intentionem , applicationem vel

liter in cafü propofito minimé fit ,. quando jam

U.

donationem hodie fadlam : ut contra Vafquez &

At

plené ebrius a&tu occidit , fed fit eo pundto tem-,

paucos alios , habetr,communis Sententia Docto.

ii

rum, ut füo loco videbitur. — At vero, fi hodieferio

poris, quo prafcius vel praevidens fe in ebrietate

occifurum , voluntarie fe inebriat ; & ratione hu«

'Alila

dicas ; eras horá feptimà proferam verba Confecra«

sls

jusvoluntarij , homicidium poftea in ebrietate fa-

Voyis , ac vplo jam , ut cras ea prolatio fiz verà Sa-

&tum ei imputatur in peccatum tanquam indirecle

u

eramentalis , && per ea efficiatur Sacramentum ;

volitum in fuacaufà , videlicet ebrietate voluntarie

€rit prorfus inefficax hac tua. hodicrna voluntas ,

commifsà cum pravifione talis effectüs ; nam ad

u

etfi attenté. proferas facra. verba , habásque pa-

hocut. homicidium vel fimileopus malum impu-

nem in manibus, fiquidem tunc non renoyes in-

tetur in peccatum minimé opus eít, ut dum actu fit,

tentionem hefternam , vcl elicias novam , quia ni«

fiat moraliter & humano modo , fed fufficit malum.

J

hil virtutis füpereft ex intentione heflerna füfficiens

illud quovis modo , etiam indirecté & in füa caufa

;

ad confe&ionem hodiernam Sacramenti.

n

effe Volitpm», Leg? par

t 1. Decal. 0.3. 9. 24.

»

.eä';fq

N

$.. H

c&ül !

F. Malto minis fifficit iutentio inxerpreiali.*

qtet

v4 feu tndiretlatantim.

*

Qualis. intentio requiratum. ad. valid? confe-

j

120 [.3 Átio data eít (üpra sam, 177,. Quia Mini-

ciendum Sacramentum, quantum efl ex parte

objetl t voliti.

m[l'f !

AV fler Sacramenti , dum a&tu conficit Sacra«

u

mentum , debet in perfona Chriíli agere humano

ASSERTIO.

üt

modo & moraliter , & ex intentione. conficiendi

. T Sacramentum. valide. Minifler conficiat 122.

n

tale Sacramenzit iï?flïiläl.iïäf i Vb niox videbimug

d requiritur intentio ferisalis conficiendiSacra-

[

3

axentum

ass

z

N

t

22

| ïZfe'Ql. Sacrati. Pars ) Cap. 1. $l1. de iitentione requiJita,

vere velit , ( quales baptifmifolent jocosé , nqxï tü«

soentumyeaque falte

m implicita & aquivalens faci-

lefia : eaque ab[olmta fine con-

men multüm laudabiliter fieri à navigantibus) va-

andi id, quod facit Ecc

lebit autem fi intendas. ferib conficere Sacramen-

ditione fu[penfiva in futur

HIm s Cxcepto. AMatrimo-.

Ecclefia ; tuum autem

d certaga. materiam vel

tum , ac fácere,, quod facit

mio ? e4que detersninata. 4

Paucis v etbis.

l rifüm excitandum ,

perfonam, smaximé in Matr

dmo0nio..

fa&um dirigas ad jocum ve

Et hoc po»

itiones requifitas ad.

autetiam vanam gloriam captandam.

comprehendo. omines. cond

fteriori modo D. Athanafius adhuc puer »

lufu pu-

validam confe&tionem Sacramenti ;

& explico per

& veré

/

erili & per jocum alios. pueros ba

ptizavit ^

partes..

dit facere ,.

quod vidit in

baptizavit, quia vere inten

)A Requi(z'mr

infc;)ztia formalis canlïcimf

'Templo fieri ab Epifcopo

: ideóque non inténtio-

di Sacramentum..

fed externo tan-

ne interná Sacramenti conficiendi ,

On fufficitnimirum intentio. tantüm. materia-

tüm fa&li exercitio jocatus eft. — Vide Va

fquez &

lis,quá Minifter v.g. baptizans,confecrans &c.

Lugo citatos apud, Goban n»-..z.[ eAlph- baptiæfrft.,

z

folüm velit materi

aliter ponere. talem materiam &

ZHIa.. 2 CO.

E

2

recitare talia verba,qualiaad Sacramentum adhiberi

debent, fedneceffarió: requiritur intentio formalis

41. Eaïque þllt?m impl:?ita; ä-—æq.:?i;

conficiendi per hec Sacramentum , baptizandi ,

valens.

^

confecrandi; abfolvendi, &c. Surmitur ex Concilio.

ni

Ptima & laudabilis (ine dubio efti

ten;ii;gzg-

"Tridentino/2ff. 7- Can. 11.ita definiente. — Si qBds

u

formalis. & expreiïa.conficiendi taleSacra-

dixerit in Minifleis , dum Sacramenta conficiunt ,

mentum , etiam füb propria ratione fua formali.

€ confernnt,

son requiri intentionem faltem faci-

endi , quod facit 'Ecclefia :

anatbema fit.

Ubi

ut v. g. baptizans dicat : velo hominem bunc bapti-

zare : emmhdaxe a peccatooriginali: Chriflianum

Concilium przter materiam & formam , requirit

intentionem, faltem faciendi , quod facit Ecclefaa :

efficerà: fasexe filinm D.E1.. Confecrans : volo come

fecrave , d conficere Corpus &y. Sangnintm Chriflz.

& hoc contra Lutherum cum affeclis negantem re-

ceffaria ,.

Ea tamen expreffa intentio. minimeé eft. nc

quiri talem intentionem 'ad, confectionem Sacra-

*

neque omnibus confulta (juxta dicta »sm. 11 £. de

menti

e

atqui intentio materialis tantüm. utique:

non eft intentio facéends, quod facit Ecclefia, poteft:

intentione. a&luali. ) íed omnium confenlu fuffi-

enim quis liberé velle ponere talem materiam , &

citintentio implicita actualis, vel virtualis ; & ma-.

xim? illageneralit , faciendi id , quod facit Eccle-

proferre talia verba prater , imó contraomnem in-.

tentionem. Ecclefie , ut joci vel irrifionis. causa

fíe : quam exprimunt Concilia, Florentinum füpra

z2

5.7 . & Tridentinum praxim?. num. Va 3.. Eft au«

tantüm : neque: Lutherus negavit ad confectionem.

Sacramenti requiri talem intentionem. materialem ,.

tem intentio faciendá, quod facit Ecclefia, volan-

tàs utendi rebus && verbis, ut Ecclefia .. vel talis. na»

quà quis folüm velit liberé ponere talem. materiam.

tio & gens Chriftianautitur , ubi legitimus eft ejus

&,prof&rre.taliavc'.rba : ergó fecundüm Concilium

ufus fufficiens ad. valorem Sacramenti , prout. ex^

ad confeCtionem Sacramenti , non. fufficit illa in-

plicant Do&torescom

muniffimé , hoc enimipfo vis

tentio materialis : fed requiritur intentio forma-

facere Sacramentum formaliter, qua

lefacit, & fleri

lisco

»fi

ciendi Sacramentum , faltem implicita i,l!a .

jubet Ecclefia per fuos Miniftros.

Sic Turca v. g.

faciendi, quod facit Ecclefia.

124 Ratio fumitur à pofteriori. Quia fi fufficeret:

in neceffitate baptizaus infantem , & dicens z va/o

omnino tnc facere, quod in tali cafi faciunt Chri«

fola intentio illa materialis , quàquis liberé velit

poneretalem. materiam , G recitare talia verba ,

f

iani , sícque infantem abluat, ac verba proferat

veré baptizabit, de quo mox itezum.

" INeque opus

uz. ad. Sacramentum requiruntur ,. fequeretur ,

d facit Ecclefia

uód Sacerdos legensad menfam ex facris. Bibliis ,

eft, ut quis intendat facere id, quo

univerfalis : fed fufficit intendere facere; quo

d fa-/

vel alio libro verba illa : Zec efo (orpus meum: Hie

cit talis Ecclefia particularis, velquod fieri viditin

efl Sanguis mess , confecraret omnem panem , &

tali Ecclefia, quam credit effe veram Ecclefiam.. Sie

omne vinum , in meníz appofitum. ltem, quiin

balneo alterum folüm mundandi , vel joci causà-

enimS. Athanafius puer alios pueros valide bapti-

[

]

Ho te in nomine.

ablueret dicens : baptizo , vel 4b

záffe judicatus eft, quia voluit , & intendit facere

id; quodà füo Epifcopo in Eccleü,a fieri vidit. Et

Patris &c. Ver& baptizaret , vel Baptifmum facri-

hinculteriüs. -

?

legé reiteraret &c. qua nemo dicet , & (ine dubio.

&i&a'rzä

Il. Hacipfa (aänalis-z)elwiriual*i& jux;m'

abfurdafunt : ergo ad conficiendum Sacramentum

non fufficit intentio fola materialis , fed requiritur

G. pracedenti) intentio faciendi id , quod. facit Ec-

intentio formalis conficiendiSacramentum.

clefia , non debet neceflario effe expreffa in hister-

Quia hicjoci mentio facta, nota incidenter & di-

minis, fed fufficit, quud & ipfa fit implicita in ter-

minissquivalerttibus. Hancipfam enim habes im«

ftingue diligenter: quód jocus qui refertur ad i-

pfum Sacramentum , obfit valori Sacramenti , non

plicité : fi velisfacere, quod Chriftus inflituit? hoc

enim ipfum facit Ecclefia, fi velis conficere verum

item jocus , qui refertur folüm ad finem Sacra-

menti przfixum à Miniftro. — Quare non valebit

Sacramentum , velimpertiri huic effectum Sacra-

menti.

Hanc fufficienter habes Paroche , fi vo-

Baptifmus v.g. jocofactus, fi quis ferió non in-

tendat facere Sacramentum, fenquod facit Eccle-

catusad baptizandum infantem dícas : oX adere,

2c verbg ;

fia, fed folüm fimulet fe hoc intendere. , fuáque fi-

& fic pergensnihil animo verfans , nifi b:

volo baptizare bánt novam ecreaLaram ,

| expre se

»mulatione ac fimulato faclo jocum , ac rifum mo-

mini-

N

X

i

— :

l

L beol, Sacrau, Pars —I. -(l'?ap. 1l, Seö? IIl de lutentioue. vecuifita,

23

fà

minims 'ia"tendens-,facefe » quod. facit Ecclefia,

mentum:per hané enim generalem inteütlonem

Nuippe de hoc nihil cogitans: nemo tamen dubi-

2

corrigitur error proprius, & enervatur iutentio

tabit illam creaturam effé baptizatam fecundüm in«

contraria-privata.

At verb prefumitür quisque

n

tentionem Ecclefim. Rurfus ficét exprefs& etiam

eciam Hereticus velle facere id , quod facit Eccle«

en intendas. huic infanti confetre Sacramentum ,

Q

fia vera, feu quod Chriftus inftituit : quia nemo cti-

n

aut illum baptizare : f1 támen exprefse intendas fa-

am inter Hareticos eft tam infanus, ut nolitfacete

'cg&

«ere , quod eft tui officii ( in quo tuo officio utique

actum validum , quem reverá vult facere, inquit

i

involvitur confeclio veri Sacramenti ) reipsá effi.

Lugo bic difp. 3. fel. 3. — Secüs effet, l1 Hzreti«

Cies verum Sacramentum.

-Sic Matrimonium

Q«

cus fuo errore, vel intentione privatá contrarid a-

contrahentes validé fibi invicem Sacramentum mi-

Ql

mnino de(lrueret intentionem faciendi , quod vera

i

niftrant, etfi rariflimé exprefse. intendant conficere

Ecclefia facit, vel quod Chriftus inftituit; ut fi

Sacramentum , aut facere id, quod facit Ecclefia:

ll

pr&cisé intenderet' conficere Sacramentum fecunz

implicité enim id fufficienter intendunt , dum vo-

düm fuum errorem , & non aliter : aut etiam eádem

lunt Matrimonium celebrare more fidelium Chri-

jntentione füum errorem exteriüs voce exprimee

ftianorum , Matrimonium enim Chriftianorum

ret in forma v. g. dicens: Hoc eff corpus meum fi«

Sacramentum eft, quod Chriftus inftituit, & Ec-

Jfputrative ,non realiter :tunc enim certum eft, eum

clefia fieri vult,

Unde jam facilé vides , níinüs re-

nihil efficere , quia falfificaret formam à Chrifto in«

etiy

quiri ad valorem Sacramenti intentionem expref-

füitutam , & ab Ecclefia traditam : vera enim for«

YU

fum formalem conferendi effeQus Sacramenti,

ma non fignificat , nifi quod Chriftus inítituit , &

T

fed fufficere intentionem implicitam & indire-

Ecclefia vera intendit: nimirum Corpus Chrifti

hi

m : nam dum íciens per Baptifmum remitti

effe verc & realiter ibi przfens : & ita in fimilibus,

AH

peccatum originale , conferri gratiam fanctifican-

, Vide dicta »ss. 98. de inutatione formz per addi-

[j

tem, imprimi Characterem &c. intendis facere id,

tionem. EFt omnin

tii.

9 Gobaf. T"'f'&' r,feti, $. à

quod facit Ecclefia, feu conferre verum Sacra-

"Hm. 191«

Ml

mentum ; & fic tingis infantem , reverá conferes

(

ilii omnes illos effectus, licét forté nequiter repu«

TA Eäqu& 42»/01»1:4, ]2*;:; Conditioné

ff

nes.

Bt hinc ulteriüs.

]

f fpenfrva &'e.

I

Vfl«

8 23. CU Habità hác intentione a&uali vel virieali r

77

D conficiendüm nimirum Sacramentum và-I28

exprefsá uel implicita faciendi, quod Ecclefia vera

lidé, requiritur intentio abfoluta, non fufficit

fopri

facit , vel quod Chriftus inftituit, valide fit Sacra-

«conditionata, nifi hac ipfa tunc tranfeat in abfolu-

fa.

mentum, non obftante errore fpeculativo, vel inten-

tam. Katie eff : quia actio Sacramentalis mediante

ol«

-tione contraria

particulari qualicunqué, — Sic enim

fuà intentione debet effe efficax : atqui fola interitio

[S D

- Tutca vel Jude

2

us validé baptizat ; Hareticus validà

abíoluta eft efficax , non conditionata , voluntas

- .Matrimonium contrabit cum Catholica ; Sacerdos

[1oi

enim meré conditionata nihil ponit in effe, nifi fub«

[ d

Apoftata & Haretic" validé confecrat , vel. abfolvit.

fiftente conditione tranfeat in abfolutam : uti tranfit

fovis

1. Etiamfi ipfi non credant effe, fed credant ,

de pr&terito vel prafenti reipsá fübfiftente. Itaque

f

non effe Sacramenta: nam actio Sacramentalis non

l Validé, & íxpe licité conferri poffunt, &129

v

fit ab eorum intellectu erroneo, féd ab intentione

voluntatis faciendi , quod vera Ecclefia facit

quandoque etiam conferri debent Sacramenta füb

vt

y

j

iqua

-conditione de prafenti, vel praeterito : utpote fi du-

Ck'(l-

-intentio recta eít. '

