nuda verba ex natura fua nullam habeant pro-

LY

«laffiun

;

portionem phyficam ad attingendum effectivé

U

datum.

culas reducib;l;a. Plus fatis curiofitati

tam fupernaturalem & mirabiliffimum eite-

t g

orunm

xfl

$um , fed moralitet , quatenu ad e

li

| vete.

UP

2

ES

d

/

N

1

E "RR am. p,,'?,'-. 11; ,Caþ; W. Sect, I. DeEjerffiääSacrämäti Ewb, 183

m

tin , froe quis nmam ; [.i-vle plures: Hoflias fimul fse

um Ws

vtrbp'rum frolationem ,Wexx vi ih[*citutionis fa-

mat,

Dl n

&z , ipfe Deus, ut caufa phyfica & principalis

N

212, E.

Ui

cbariflia confert gratiam , non dum fpecies adbuc

P d

Corpus & Sanguioem Chrifti , ipsimque Chri-

Jiunt im ore ,. [ed

m "

ftum przíentem efficit. Quá ratione etiam

213, In inflanti complete manducationis.

DI

fam hoc , quàm alia omnia Sacramenta grati- 'er4. Er zen amplius , dum perjeuerant in flomacbo ,

"[W Mïl!n'm

am fanctificantem efficiunt , üti in przma parte

21g, Nif ;nigentur difpofitio,

! i

zi6. Sácramentum Ervcbariftie

€. T. À. A. explicatum eft,

- effctius (ecumdarios ,

/h.'db;f; pra/frtün quattior

LLIN

206 V. Forma coníecrationis operantut pra«

117. , Spirituaüter reficit,

u ; Wibl': j

di&tum füum effectum pr&cisé ut fignificativee

218. Il. Prafervat 2 mortalibus, —

Ht lii

fünt, non ut formalitet verz funt. ^ Communis

219. IIl. Delet venialia quoad culpamn , f

€um óScoto.

10y WM n

Ratio eft : quia hac propofitio :

110, l V Unit eum Chriflo & Fidelibus. '

TP

Hoc eff corpus meum; bic eft fanguis meus : ut

$.1

M dj la

caufativa & converfiva panis & vini , in. Corpus

&Sanguinem Chrifti ; eft prior naturá conver-

pnuc n

Quis ef Ef

é]us principalis Sacrawänii M

Ez Gob

fione panis & vini , & confequenter ipsà prafen-

Evchariffie ?

tià Corporis & Sanguinis Chrifti fub fpeciebus ,

T

"

cüm omnis caufa fit naturá prior fuo effedtu: at-

Acramenti Evchariftie. effe&tus primug &;07

modite

qui pro illo priori nature illa propofitio precis&

9

principalis eft , argumentum Gratiz fanclifi.

De fide ex

gl

eft (1gnificativa, feu enunciativa , ( quod eft de ef-

cantis , ac. Charitaris. habitualis,

fentia omnis propofitionis ) at nondum eft for-

Concilio Florentino ac Tridentino feff. 13. «. r.

pripai

maliter vera ; nam veritas formalis formarum

Et conílàt ex generali doclrina de Sacramentis.

confecrationis eft naturá pofterior. prafentià &

Specialiter fumitur ex. illo Joan. 6. qsi manda-

exiftentiá Corporis & Sanguinis Chrifti fub fpe-

£at me , vivet propter me.

Et ratio eft: quia

ciebus : ideo enim eft vera propofitio: Hoc eff

hoc Sacramentum inílitutum eft à Chrifto per

d

*

x

ajmz!

corpus mrmm

M

quia teverá ibi exiftit. Corpus

modum cibi ac potüs , & cum quadam analo-

Chrifli, non econtra : ex eo enim quód res cft,

gia & proportione ad cibum. & potum corpora-

- qui iE

atili p

vel non eíL, dicitur propofitio vera velfalía. E-

lem . cujus effectus eft nutritio & augmentatio

contrà verb , ideo ibi exiftit; Corpus Chrifli,

corporis : ita effe&tus hujus fpiritualis cibi &

pni u

quia id forma ex inftitutione Chrifli | fignifi-

potüs eft nutritio & augmentatio fpiritualis ani-

itüt 9^

cat :. etgo formz confecrationis operantur

mz per Gratiam & Charitatem:, & ficut cibus

confca

fuum effe&tum pracisé & fignificative in ratio-

àc potus corporalis prefupponit bominem nu«

jj g

ne figni Sacramentalis à Chrifto inílituti . non

triendum jam viventem vità corporali: ita fpiri-

TM

veró ut formaliter vere funt : quod eft natura

tualishic cibus prafupponit jam animam viven-

polleriüs ipfo effectu feu prafentià Corporis &

tem per Gratiam & Charitatem , adeóque per fe

; ,f frtí

jnia w

Sanguinis Chrrifti : adeo , ut illa propofitio :

ex inftitutione. füa. , confert folüm augmentum

j

Hoc eft Corpus meum ec. integré prolata , in ul-

Gratiz & Charitatis , feu gratiam fecundam ,

1 u'mis

D

timo inftanti temporis prolationis tria habeat in-

non vero gratiam primam, nifi quandoque per

at

ftantia feu figna naturz. — In

rimo przciseé fi-.

accidens : ut p prímá parte c. 1. . .23. oftenfum

&

szü.l.,ïä-*

gnificat. - Infecundo caufat e

ectum abítrahen-

eft. Ubi etiam »um. y1. generaliter diclum ,

do adhuc à veritate & falütate: Intertio dernum ,

quodlibet Sacramentum , adeóque etíam Ev-

nf ln

jam exiftente. ibi Cor

charifie , conferre majorem gratiam meliüs

( V^

pore & Sanguigg Fhri&i à

difpofito , quàm minüs difpofito , non tan-

"p

p 1

evadit) formaliter vera.

"

tüm ex opere operantis , fed etiam ex opere

(gt ^

operato: qua hicnon fünt repetenda. — Verüm

d

CAPUT W

[

de hoc effectu

1 WW

De Sacvramcnt'if Evchariftiz ',/ ipe.

dubia,

Princigäli duo reftant fané delicata

j 1

$. U

j p

j

— fiásque SS. Sacrificii effectu,

t

valore , fructu.

: 3

1

d. 97

DUB

uM 1.

yi

f(j

SEQTZSdO- L

Confertírne major. gratia .Erucbarz'phiq fam-

,ammff ,

pt& ub utraque [pecie à Sacerdote , quam

Ti d

81'13(4; Sacramenti Evcbarift

De Eje

fæ.

femptà (nb wna tantàüm à Laico?

u "

Á

SUMMARIUM

Robabilis valde eftSententia áffirmativa 44-208

107 Effeilus E

?ckarijif'æ.prg'ncigalis eft fugf;:cuiuæ r*

lenfis , afquez. , aliorámque tnultorum Re-

7

jim "

tie.

gY

&oä( Probaliliter tiàjor gnui; cofsfertur fu'ä utraque [pes

céntiorüni cum Lugo bic difp. 12. fe&t. 3. Ratio

cíe , quàm [ub unà tantim.

"

eft: quià Sacraménta caufant id; quod fignifi-

!hyflic j 9

t f

209. Próbabilior tameh videtur fenténtia. oppofità hegatie

cánt, & efficacià Sacramentorum accomodatur

S/a , Cié teris bariburs,

eorum fignificationi : atqui Sacramentorum Ev«

yn CH

2 .. Si verà dlisfpofitio |umentiurn [it inaghtalis , tadjor vrif

gratia in melitts difpofrto , fPUe utramque ». [rue unam

chariftiz inftitutum eft à Chrifto fub bina fpecie

pi ^

pánis & vini , fub ratione unius integri & perfe»

"T

tapthm jumat [peciem.

21 Si figqu(;?io :gmm eARem , à

en confertur. mnjor S*'f

&i convivii, quod requitit cibum ac potum : er-

go

di

7

N

-

E

fl

1ä4 d becl, Sacrasm. Pars l, Cap. lF.

Sedl, L. De E ?eöïz!;m SacramEucb r

M

L

am continet & V'conf&t , Etfi perfedtiüs f

ni

y gi'äl

. goficut utraque fpecies (imul perfe&tiüs fignificat,

*

*

Bo

Es

n

irà etiam perfectiüs. caufat fpiricualem refectio-

cet quàm: una

eadem ergo gratia confertuf

L

etcaim in calice eft

cateris paribus , five füb una, five fub altéra , fia

nem anima per gratiam

;mSa(

diftincta fignificatio novz refectionis , nimirum

' ve füb utraque fpecie fumatur Eschariftia, fed fo

!;jarum

per modum potus, ditincta à fignificatione Coft-

lüm diverfimodé gratia-fignificatur: füb fpecie

fs

poris , quze eft refectio per modumtibi : & con-

panis, per modum cibi : füb fpécie vini, per moe

I'miculä

fequenter per fumptionem calicis confertur gra-

dum potüstantüm : fub utraque fpecie per mó-

if

dum integri & perfe&ti convivii animaim feficie

dus gratie reficientis animam correfpondens illi

ii

figniücationi, diftinftusà gradu prati , qui con«

entis. . Denique hác Sententià apparet juftiorlex

i :

Eccléfim Laicis üfum calicis den

fuofiü

fertur per. fumptionem folius Corporis fub fpe-

à

gg:ptis D contra

cie panis. Et videtur fupponere hane Senten-

cavillos Hieréticorum.

D

hii

tiam Concilium "Tridentinum feff. 2 1. c. : 3. de-

*

Iil. Dixi femper ; Ceteris paribns ,

ruppmzxi

giüis

clarans

*

nullà gratià ad. falutem nete[[aviá de«

fità feilicet &qualt difpolitione fumentis ttrame

dinto,

fraundaritos , qui unam tantüm [peciem accipis

que, & unam tantàim fpeciem : fi enim difpofis

A

s»t. Audis? non dicit fimpliciter »ald grae

&0 fit inzqualis, ütique erit etiàm ingqualis gta- -

gt

tiá defraudari , fed folüm nullà gratià «d falutem

tia, & major in reliusdilpofito, five utramquég -

mj

Similiter fi -

sece[Jaria.

Unde ulteriüs patet , nullam inju-

five unam tantüm dpeciem fünzat.

t

riam factam eífe Laicis àb Ecclefia illis ufum Ca-

in Sacerdote , fumptá fpecie panis difpofitio àus -

dj

licis denegante: licét enim major grátia detur

geatur , ( quod fiepe fit ) imediante'interitm noid.

hi

per utramque fpeciem , tamen illad bonum ad

devotione ,. &t actibus àmorofis j tunc. alterá

i

falutem non neceffarium , & facilé ex opere ope-

fpecies calicis. cum tali auctà. difpofitione fufs

vt

rantis aliis mediis recuperabile , non debet pre«

cepta, utique corméfpondens augmentum grae .

m

ponderate reverentiz tanti Sactamenti , quód

tig conferet.

Quin imo fi quis indifpofitus.

iT

Íub fpeciecalicis, falvà debitá reverentid , com»

fumpfiffet: primat fpeciema , & interea primé

modé nec adminiílrari , nec fetvari ; nec infir-

. difponeretur a&tu Conttitionis faltem bonà fide .

li

mis deferri potefl ,

ob periculum effufio«

&eltimátie , altera fpecies vini confertet tunc gre

RUJ

nis &c.

tiam ; ficut etiam Í1 cafü ante fpecies panis fu.

An

$09 lL Probabilior tamen videtur o

þþbfit:t Stn«

meretür; confertet gratiam ; quam fpecies pá:

f

tenti negativa.

Communis DD. cum * D.

nis primo loco fümi folita contuliffet; ; Unde

[

Thoma , D. Bonaventsrá , nimirum cateris pari«

uámvis fatendum fit , fpecies vini per fe ; &

ii

À

bus, Evchariftiam non conferre majorem gratiarri

yrante eádem difpofitione fümentis ; raró con«-

t

fubürraque, quàm füb una fpecie fumptam. Et

ferrealiquarn grátiam , id iamen non abíutdunt

füri

emnino favet. Concilium "Tridentinum: eit; feff

videti debet : ficut nec quod pártes Hoftie po«

iiqie

21.6.5. ita . enim habet : fab alrera tantzm. [pt-

fteriores futnpcee ; gratiám non conferant Hoé

itii

efe totum atque integrum Chriflum , Vérimque

enim non provenit ex defectu virtutis Sacramene —

Vont

ti. $ fed quia jam reperitur effeélus produótus i

Sacramentum [umi ,. ac propzeruqm*d ad frus

lsls

Gpnm . aitinet ; nullà gratid neceffarid ad. falu-

toto gradu , qui in taliter difpofitio onà fumptios -

Vk

tem privari eos , qui uuam fpeciem folam accipi-

he Sacramenti produci -poterat. : 'Nequö- ideo.

unt. Übiex co, quaód totus & integer Chri«

fruftrà erünt , & fümentur fpecies vimi, uti fieque -

« ftusfitfub alterutra fpecie, infert : propterea u-

. partés pofteriores Hoftie füripte , imó potius

nam tantum fpeciem fümentes non privari ullá

utiles;. Nampr&terquam , qued valeánt ad auge

grátià ad falutem neceffarià. Subaudi faltem ,

tientumi grati , mediante nová meliori difpos-

utabftraherct à Sententiis : atqui-.ex illo re&té

fitione , ut dictum eft : Sacerdos tenetür fatise

la

infertur , nullà omnino grátid privari eos , qui

facere pracepto , complendo integrüm Saácifié —

unam tantüm fpeciem [umunt, . Ratio eft :

Cium.. Etjüxta dictaà fortiori

3

11]

nam ideo preciss fpecies conferunt gratiam ,

IV, Evchariftia pluribus pa'rtïc'ulk fe

r fþeä&äii

|

quateaus continent. Chriftum, & eàs fumentes

bus ejusdem . rationis fucceffive fümptis ; cateris

:

L

fide'es Chriftum fumunt , eíque uniuntur : atqui

paribus , nón cofifert ia

]

otet effe&tum gratig

sllml

füb altera tantüm fpecie zque totus & integer

Quàm fr una tantüm pátticulá feorfiri ; vel ofmnes

!njj

Chriftus continetut & fumitur , quàm füb utra-

/ fimul, aut in und continüd quantitáte fumetens

feäU(

que: .ergo &qualis per fe confertur grátiá, five

tur. . Commuhis D D. Ratioeít : qui ünum &

Àl Y

idém Sacramientumi , femper operatur eurdemi

Una tantüm , five utraque fpecies fumatur.

LT

Neque multüm urget ratio prioris. Sententia.

effectum , quaritüm elt de fe,

. Ubi nimitü

ho

Etft ením in utraque fpecie fit perfectior & ex«

. ex párte fubjecli non eít diver

fa difpofitio, fed

Vunes

. priffior figsificatio practica gratim fub ratione-

in propofito fümituf ünum & idem Sacrameri^

b

integri & perfecli convivii , hoc tameri folüm

tum. '"Nám plures ille particule ejusdem ra»

Vg

eít quoad modum fignificandi , non veró quoad

tonis , itegrant ütum Sacramientum , plurése

Vl

rem fignificatan & aceeptam , quae aqué conti«-

'que ille fucceffiva fumptiones ; non funt plü-

V

nctur fub una , ac fub utraque fpecie : ficut. e-

res comimuniones , fed uná fnoraliter comim8e

"*m«

nim Utfaque fpecies non perféclius Chriftunt.

. nio, ficutfi fimul, vel in üha continua quantie

U

.. €ontinet , etó pecfectitis fignificet , quàni una z

tate fumierentür : ergo datuf etiam unus

O

idem oEg&use "Tetus érgo Xe&'e&us*usla'c:ä

mer

dea dti/am udaque f-p;:cies. non Perfeäïi?:em grati«

p

L.

d

4

*

d

u

hd

t

Thail Sacurs, Puss T. Cap. Il. Seäl De.;EEeäiää; Sacramenti Bvcb,. 188

a

u

A e n

2

) Wt

Dr

]

Vilis '»gi'atjiæ]'datül/' in-prina mandücitione vel

debet dati infirmis ;

qui non poffunt degiutire

[3

li

t

VN OU.

fümptione prima pàárticu

; cüm jam fit inte-

& fuprà. jä'fn monuimus ; non effe fpecies tam-

QUE

gróm Sacrámentüm , àdeó ut in fumptione re-

diu in ore retinendas ; donec corrumpantut.

Md

liguarum párticularüm. non conferátur ulterior

IL Evchariflia confert fuum cfïï:&uxü'ïfii'xä

! (pkzcr P.

Bratia ; non ex defeCtu virtutis , cüm reliqu&

Omnpes

inflanii compléte 'manducationis.

Anlt fs

particula fint Sacramentum ; féd quia jam pro-

Ratio e(t : quià manducántibus/ promittitue

du&tus eít effedtus uno Sacíamento conferem

l!ivii ünji

giátia JXeaw. 6; átqui anté inflans completae

r u

dus , -feliqui enim particulze cum prima fumptae

mandücationis non dicitur quis veré mandu-

RCTM

ünum Sacraméntum integrant. — Alioquin fru- ,

Cans vel manducáffe : ergo &c.

Quodaam au-

&uofiüs effetSacerdoti duas pattes Hofti& fradtai.

tem fit illüd inflans complet manducationis ;

N

i ;u.vilmliiï

fümere fücceffive , qüàm fimul , & fpeties vini

Cominunior opinio eft, effe. illad ; quo cibus

iulus ductibus iteratis ; & quafi guttatim. hu-

trájicitur eX ore perputtur verfus ftomachum ;

milu

triendo ; quàm fimul; quà meéritó cenfentur ri«

& àttingit indivilibile medium inter os & gut-

eti

diculà Sed ne

üé dici poteft, tuné effectümSacra-

inentálem co

tur. Cónisck tamen & plures alii probabilius

li

U

^"

t

nferri per pártes divifim in fingulis

cenfent , tünc primó confeiri gtatiam ; quando

u

n

lümptiónibus; qui alià in fuimtione imiica con-

Hoftiá vel pars illius ( adeóque ipfe Chriftus)pri-

r

tinu& Hoilie daretur fimul. —Tuné énim üná-

mb in (lomachum recépta éll : tunc enim quià

Pä

ia

D

dl

fürptio impediret effe&um àltérius , & nullà

élt perfeclé manducans ; & eodíque cibus corz

áberet fibi proportiónatum effedtum : & re-

Y

jtoli

poralis noà hàbet fe per modum nutrimenti j

i

W

pentiné moriens fümptá primá paiticulà , pii-.

quaré etiam cenferétur jejunus , qui cibum 'eji-

varetur cffe&tü Sacramentali competenti : déni-

TT

tetet ; priufquám ftomachum àttingefet i ad.

que effectus Sacràmentális noà

. débet. depende-

éóqué eoüfque eüiami Chriftus fub fpeciebus

TT

1é àfuturo & contingenti eventu.

TU

nón habet f& per modum nütrimenüi lpititüa-

. Dixi iterüm ceteris paribus

: Nàm fr«ïcaþ

lis conférendo grátiai Unde (i horo mo:

is gbl

luccéffivé fuftipiens ad pofleriores párticulas

confavdi

téfetur , antequáfn fpecies per guitur trajecta

&ugeat difpofitionémi novis. à&tibus devotionis

: pring

flomáchum attingerent ; prátiüi non recipes

àmotis ;orinino probabile eft ; etiam àugeri efz

retjüxtá hanc Séntentiam: Dénique fatendum

qui p

fectum Sacramentalem gratiz ; juxtà dictà fü--

lil !

eft, nihil.cerü inhac, re definiri poffe : & ideo

Prà de fumiptione Calicis : & ceitum eft : fipri-

Sylviti Diana & àlit dicunt ; gratiam confets

iini p

imará partem accepiffét indifpofitus (ine effectü ;

irmanducaati vel fu

ienti in inflanti DEO cogm-

énti j h"*"f,

reliquás autem fürneret difpotitus , eum recep-

tà ; nobis autem ignoio;

2 102 4

turum totum effectum Sacraméntalem; — De-

2

. III. Evchatifáa confert '

hi

füum effe&lum tähgiri

nis Hl

ique: apud oirihes. in confetfo eft

; quando &

tüm in inflanü completz manducatiois ; &

yfrait h

phyfice & mora

liter plüres funt' Communiones;

nihil ánipliis deinceps ; quándo adhue fpecies

j Sititt

ut in tribus Milfis Nativitatis , confe

rri iü fingus.

Sacramentalés perfeverant ; -adeóque Chriftus

gt

lis fpecialem effz&um

:

;

Sacramentáleir

ia um

realiter prafens manet in ftómacho , faltem per

s

,& c&tetis pátibüs:

N

fen;cm-fufcipiexltïi's difpofitionem:

Nani Evchariflia per

D

iiodü

[ caufé natüralis i fubje&to capaci ;

n uf

$. l-

ftatim producit totum effe&lum ;

quem pro-

2 lmö lu'

- D

IUM iL

ducete poteft ; faltem nifi

fiat aliqua variatio mes

dvalrinraü?f

p

lioris. difpofitionis.

.Et fané alioqüin per fe

i mdinté

d aügmentumi &ratiz . conduceret

y iuit

Quando ? &5* quawdia Sacratienium

inágnitudo

KEvclariflia confert srátiam?

Ipecierum & ftomachi lànguor:

Infuper veri-

jnfi v

us eft

Acrmentumi Evchariflie confert effe:

; étiafim infc;eä' fdmþbriä ; audá difpbfi.".

É

üoné lufcipientis ; &om tameh augeri gratiami

T

. &um Sácramentalem grátiz in' ipfa fnanz

Inunior

SOQEERI

ducatmoé — (eü fumptione.

€X operé operáto: ta com

$

Dodlorumi

yii; d

Cómmunilfima;

£um Pa

hu g

Sumitar ex Sctiqtüra Joaa. 6;

Ddi ihánd&idt ie i

afqhez Galis: Hatioeft: quia tot$ ope-

propttr wmé, &e. Übi ,

tauió Saéramentórum éft ex inflitutione & Vo-

$V

)/

& alibi femper ef

lintate divina : fed haeé ex facrá Schipturanori

u ff

fe&us hujüs

Sáctáment tribuitüt füanducatio-

hi ve] fümpti

oüi ;

Conftat nobis áliter j quàái quód inánducanti-

ir Uf

T

.Aut ipfi manducanti vel u-

*

p

d

1

lé inéritó ab omhibüs féijcitür os

us & bibentibus promittatür aíátiá

:

neque.

j a

hovi Quidquam éfferendum eft circa

Evchari-

p

pinio quorundami

putantium effectum hüjüs $3-

J(ioy

:j

, €fament eonferri .

-quando adhiuc Hoftia vel fpe-

€x

fiam ; quod hóü re&à ratione cclligatur

éjus infütüGoné ; aut

it firmatum

j d

eicsfüntin ore. -

illé nullo inodo veré di-

ij !

"eiur ianduciife

- vel ï)ib'ifï'd a

áothoritate ;

Vel . communi

ienfu. Eccle-

g)usnk

qui -cibum ore

fie i érgo Evchárilià ex divina inflitutione

imafücatüni, aüt potütr átra&tü

i eijcéret 5 nec.

i

tantüii confert fuuin éffedlum ; quando adu

"

qüc talis ideo £regitfet jejuniümi

T Uhde; fi fpe-

iandücatür vel bibitur; non veró toto reliquo

eiés in.

ore corrumpantur ; aptéquai e& , vel

«

tempotre ; quamdiu ianent fpecies ; & fub

u 4

ars aliquà. éarüni incoitüpta

deglütiatü£ ; aut

ipfis Chriftus in. ftomacho : alioquin, feque-

j

homo äi;?e'ä:mbrï:itut ; hon f

eci

j Ádhuc éxe

peret früctum

ientür inconvenienta aliquá;

d

Üu v(gffe&um Evchariftiz;: neque

Aà3

pedis

"

folet. ; fxequc ;

N

d

:

4

f

186 11:?0!, Sacram. Pars l. Cap PIP.USeäI.. l. Dc 552&:'1»:; Sacram. .E;QF]P. | |

4

MRU)

$. IV.

pedire, & fru&tuofius effe majores vel plure"'sfu-

f

mere fpecies , ut Sacramentum diutiàs maneat

ffe

clus [:c

undgriz' k

iM

t

inftomacho. 2. Peccare hominem facrilegé, non

Qm' fzmt E

j

Sacramenti ?

.

"

f

W!J |

tantüm actu fufcipiendd hoc Sacramentum indi-

Unt generatim, loquendo varia aüxilia.g-ra-i[:f

i

:

J

gne, fed etiam indigne illud confervando in feip-

1o; utpote eo tempore interim in peccatüm con-

S

tiz actualis ad promovendum in bono, & a-

) a

fentiendo.

vertendam à malo.

Quemadmodüm enim -

« À

3. Poffe hominém jultificari per

hoc Sacramentum , qui illud quidem indigne

quodlibet Sacramentum , prater effc&üum prie

cjus h

qtioni

füfcepit , fi adhuc prafente Sacramento , &

marium gratim fanctificants , fecundarib, cone

etiam tunc ex opere operato gratiam confe-

fert jusad gratias actuales , & auxilia div

x

ina fue -

hm «

Qsr

rente , fe difponeret dolendo de peccato. 4.

tempore conferenda ad debité. exercendos a«

Gus tali Sacramento correfpondentes , feu ad.

at

A fortiori ergo hoc Sacramentum indigné fuí-

'gia

teptum , recedente fictione , non conferet fu-

quos tale Sacramentum otdinatur uti is primá

toll

um effectum, fi jam defüt Sacramentum , &

parte c. 1.mum. 43. 44. explicatum eft: itama-

Q

prafentia Chrifti corruptis fpeciebus , juxta com-

xime hoc diviniffimum . Sacramentum | digné -

muniorem cum D. 7hbora.

fufceptum, etiam in ipfa fufceptione , & proba*

215. IV. Nihilominus certé etiam probabilis &

biliter , quamdiu manet Chriftus homini Sacra-

aufi

pia eft oppofita Sententia , nimirum durante

mentaliter przfens, confert varia auxilia & gra-

[

tiasaCtuales , quibus operatur mirándos illos ef-

Sacramento , fi augeatur & . innovetur diífpofi-

dthá

tio, adhuc augeri gratiam.

Ita Cajetanus , Ga-

fe&us, quos huic Sacramento paffim attribubnt

surdt

Concilia & SS. Patres.

D« his Concilium Tti-

briel , Suarez , Comincb , G plures Recen-

Jrof

tiores 3pud Lugo d;fp. 12. fel. 2. Diana p« 3.

dentinum feff. 13. r. 3. fic loquitür : Sumi an-

his p

tr. G. mifc. Refol. 46. — lamburinus £. 4. v. 4.

tem voluit ( Chriftus ) Saeramentsm bog , tan-

& int

Ratio efl: quia operatio gratiz tribuenda elft

quam fpiritualen ámnsarats cibum , quo alas- -

ts«

ipi Chrifto prefenti fub fpeciebus , fumptione

tur G. conforténtur viveniesvila illius , qui di--

t

.

.

xit : qui manducat me ,O ipfe vivet propter mei

tantüm Íe habente per modum conditionis

n

ergo quamdiu eít nobis Sacramentaliter pra-

Q ranquam antidotum , quo liberemnr a eulpis

I

1j

fens, fi nos augeamus difpofitionem , actus

quotidiauis , &* martalibus prefervemit. Pi-

:

Jl

devotionis plures & plures exhibendo , non

gnus pratevea e[f:

& voluit futura gloria noffra d

TicntUt

eít, cur Chriítus non caufet in nobis aliam. &

perpetua felicitatis vadedque Symbolum snsius il

?

a

aliam gratiam , ad quam ifti a&tus difponunt.

lius corporis , cujus ipfe C

4

put exi[lit , cuique nt.

tongm:

Deinde hoc Sacramentum habet fe per mno-

tanquam membrasariliffima Fidei,Spet, ( Chari-

Ttort]

t4tis connexione ad[ivitlos efe volnir. HaCtenus

dum cibi: ergo cum proportione ad cibum

Vr

eorpotalem , quamdiu ratione melioris difpo-

Concilium Trid. quibus qua

tuor potiffimüm effe-

!

f

étus Evcharittiz expreffiexp

licandi fünt : Ke]ïut,

fitionis Sacramentaliter perficitur , tamdiu per-

Qaiety

git nutrire fpiritualiter animam per collationem

prefervat a mortalibus, ltberat a wentalibns, lu-'m' !

*

1

Dior

gratiæ. ;

Unde in hac Sententia negantur illa

ls ho

Íuperiüs illata effe inconvenientia. Et omni-

6nm Chr(]loäü Fidelibus.

Lokdn [l

! Re

no conceditur: non quidem per fe , fed per

LE

ncilium Florentinum in. f)cc'rlätö unïo-—zl'ï

accidens , ratione nove & melioris difpofi-

i

tionis meliüs & fructuofiàs effe , fumere ma-

C;

) nisexprefsé dicit: omneem effeium , qeom

vitam agunt tor

QUbf

jores & plures fpecies : nec 'carpendam effe

naturalis cibus r potus quoaä

]

t

devotionem illius , qui ad eum finem libenti-

poralem , bec idem quo ad vi

tam [piritunlem G

Hac Concilium.

üs fumit majores fpecies panis vel vini, ut non

boc Sacramentmm operatur.

ll

tam citó corrumpantur , & fic Chriftus diutiüs

Atqui dbus & potus corporalis imprimis RE«

Omnes

AUf

maneat & Ííxpiüs gratiam conferat.

FICIT. , ideft: fuflentat , anget , reparat , cone

|

Tti

tamen fatentur , id eífe illicitum facere ex-

fortat , deleciat (9c. — lta proportionaliter

hot

]

"WW&

induílria cum aliquo notabili exceffu ultra

Sacramentum quoad vitam fpiritualem. anim

g:

morem Eccefie

*

e

i. Swffentat GL confert vites ad exercenda

Q^

A0

hii

adeb ut peccatet & Sa-

Cüun

eerdos prebens , & Laicus fumens ad eum

pera vitee fpititualis , fcilicet Charitatis t virtu-

V nget ,.

d*

du

finem plutes particulas.

Ratio fümitur ex u-

tum , ut mox infrà explicabo.

HClum

fü perpetuo Ecclefiz , & ex- periculo , quód

cit noscrefcere in vita fpiritua

li, id eit, virtütie

LR

poffet fenfrm introduci , fuperftitio , vel opi-

bus, & maximé Charitate DEI & proximi. 3-

r

nio erronea de virtute hujus Sacramenti , ut

Reparat vires animz , quas noxii

fomitis .

itit

"

K q,

eó major putarétur efle virtus hujus Sacramen-

debilitat, ipsámque vita

m animz confetv

!

ti per fe , quó plures vel majores fummuntur

confortat in via falütis.

Unde ejus figura fuié

(]llotl ii

ecies.

V du

Unde Inquifitores folent contra id

ille panis fübcinéricius 3. Reg. [9. in cujus co*

^

V

à

meíti fortitudine

Elias ambulavit 40. diebüs ,

l N Vem

cientes procedere tanquam fufpectos de errore.

& 40. noctibus , ufquead monte

m Dei Horeb;

m Q

dalcedine fpis

muum |

4. Dele&lat , & recreat animam

rituali excitat fervorem Charitatis & Devotio-

'XEl(am

mll]tsl

ais , fapitque fpiritualis Wc cibue animé n*

4

"

t

i d

MM

]

j Qk'!hf,eal. Sacrar, Pars VM c**? )V.,Säö?il IDeEjeMm Supk Eub, "yey

ihgu('cu, ficut ib & potus cää;ör;älis affert

ol

; nicdiatä*delkntur, & remittuntur ex opere ope-

U

faperem íenfualem : unde ei Eccleíia meritó

ran;is,

Secundó ( fecundüm D. 7559

j

pplicat illud Propheticum Genef. 49. Pinguis

Suarez, , GL feré communem DD. ) etiam im-

b d wü

eff panis ejns , G prabebit delitias Regibus. as

tamen delitias animz , illi foli fentire folent,

mediaté & ex opere operato conferendo remif-

din ii

fionem venialium , ad que ampliüs in anima

Demadndr «

qui animo ab omnibus inordinatis affezlibus ,

non viget affedtus, vel complacentia actualis :

Dratt n

etiam venlalibus vacuo & purgato , follicité ad

. adeó ut ad hunc effectum non alia requiratur di-

ejus fumptionem fe przparant, acfanclis medi-

MM

Ípofitio, quàm digna fümptio fine actuali affe-

EUR

tationibus atque affectibus imbüti ad hanc men-

Gu alicujus peccati venialis : quamvis alii pro-

fam accedunt.

Quare paffim impeditur hic effe-

ebit u

babiliter etiam hic requirant aliquam pofitivam

€tus per incuftodiam cordis, evagationes vanas ,

difplicentiam , vel retraCtionem faltem . virtua-

od

affe&iones inordinatas, complacentiam in ve-

Jinztyr i

lem & implicitam , qualísque fine Sacramento

nialibus &c. — Etfi enim venialia ejusmodi nori»

hoc non fufficeret ad delenda venialia. Non e-

licatun ht

tollant , tamen minuunt , &

actimams .

i

impediunt fervptcin

nim videtur Deus offenfas etiam leves remitte-

Charitatis. .

Ccepti

re , nifiab eis fe homo aliqualiter avertat, & eas

illus hn

JI. meer;vdt A enortalibus,

retractet.

Et hinc , quamvis per Evchariftize

iatia dU

algCdc Concilium Trident. cir. omnésque DD.

fumptionem eo modo venialia deleantur ; non

t ml

tamen fruílrà inducuntur probi fideles , ut ante

J Sumitur ex illo oaw. 6.- Hic efl panis de

o pindi

ealo deftendens, ut i quis ex. ipfo zaanducet , non

Communionem ftudeant per Confeffionem ; fe

suoriatuY 5 Ícilicet fj

à venialibus emundare,

his Cxdt

piritualiter per peccatum.

Nam fuadetur ipfis ,

PPrafervat autem Evc|

hariftia fumpta à morcali-

quod eft fecurius : Confeffio enim ad hoc eít

loquir: d

magis per fe inítituta,

um

bus peccatis , quatenus Deus vi illius, hominem

Deinde illa expurgatio

& interiüs fpecialiter protegit , ac etiam exte-

eft dignior difpofitio ,

adeóque conferens ad

DT

uberiorem gratiam in

Sacramento Evchari(tize

rAl

riüs corroborat per fingulare adjutorium, ut vel

tepreffo dosmone , Gramotis occafionibus libe-

accipiendam.

Nam fimili ratione , quamvie

fetinipgtt

[0)

ii

, Yet » Vel ad füperandas tentationes tempore op-.

Confeffio cum f

la attritione deleat tam morta-

lia quàm venialia , tà

men non fruftrà fuadetur

jujrm "

ortuno fpecialia auxilia , & gratias actuales tri-

À

uat. '

Caterüm quemadmodüm hoc Sacra-

fidelibus Contritio pe

rfe, & accedenter ad ab-

d g!mt D

folutioném peccatorum deletiva.

Prout et-

mentum non operatur fuum effectum princi-

' mbafmf**

- palem , gratie. fanctificantis, augmentum fÍine

iam Confeffio, vel faltem dolor venialium eft

txtfih W

'tongrua difpofitione hominis , fic nec hanc à

fuadenda inungendo , etfi venialia per ipfam Ex-

ju gf

tremam Unclionem deleantur.

Cazterüm iis,

g, 2*

mortalibus prefervationem 'preftat fine ejus

«ongrua difpofitione, qua in hoc confiftit , ut

qui nimii funt in venialibus confitendis , Con-

/ WZ'W :

*homo beneutaturlibero arbitrio, & fedulb co-

feffarii , quandoque recté ingetunt,, & aliis quo-

dj

Operetur auxiliis divinis ,

& gratiis a&tualibus à

que mediis,. prafertim ipsà facrà Communione

;mlübiïaw

DEO fibi exhibitis.

Undenon mirare, ia mul-

deleti. — Ut re&& monet nofter Herinx bic. difp.

tis hoc Sacramentum frequentantibus ,

non ap-

7.qq 1.9^» 4.

/ parere hunc effe&um : defe&us &

x parte ipío-

JF. Unit cum Cärz']la & Fidelibus.

um eft, non Sacramenti.

Non tamen ómnia

| t

Acramentum Evchariftie , cüm per fe infti-220

nobis tunc' patent.

Olim ápparebit autem , à

[j &M!!a

|quot, & quantis peccatis

! tutam fit ad augendum fervorem Charita-

z

quisque virtute hqjus

tis per auxilia fp

j

ecialis gratiz actualis, inprimis

jidnt 'f"

Sacramenti prafervatus fit,

fpiritüaliter uni

t animam Chriíto.

nt fïil/llm

Sicut enim

eibus corporalis tranfinutatur in .

fübítantiam.

j

. HL, Veialia delet inoad ceiban,

$ H

il

gt

aliti; ita cibus ifte codleftis fumentis affetum

Ic omnes "Fheologi , & exprefsé Concilium

transformat in i

pfum Chriftum.

Sic enim

7

Dl lh(:"

5 ï:p's

Trid. eit. dicens : -Hoc Sacramentum fonni

Chriftum loquentem inducit D. Au

?

!

guílinus 7,

F();'Lioüäl

irclt ;

tanquam antidotum , quo liberamer à c

nlpis

Cenfe[f. e. O. Mandnucabis m,

n6C £2 9me in te

l Ud

quotidiasis , id eít

;à peccatis venialibus quoad

mutabis, ficutcibumcarnis tu: fed tu mutabe-

culpam , ( nam pornam temporalem débitaino

4f

risinme. — Quodpulchré declarat D. Bonaven-

Evchariftia, non ut Sacrámentum , fed ut Sacri-

tura : epuféulo pe prapararione ad. M.

P

.

flam c.

l]jllm

z

ficium , ex

opere operato delet) Ratio eft : quia

7- dicens:

( &i

il

h

Hac efl differentia inter come[Haontm

oc Sacramentum eft inftitutum ad nutriendam.»

corporalem C fpiritualem, quia ibi cibus come-

"du

Charitatem. & vitam fpiritualem

, adeóque ut

€

fls tranfit. in fibflantiom ( nutrimentum co-

j ff

per modum alimenti fpiritualis r

flauret ruinas

mtdentis , bic veró comedens incorporatur Chri-

£ anc

quotidianorum defe&ionum cum proportione

Jfo , & tranfit in amorem & unitatem Spiritás

j

z

ad cibum corporalem. Delet autem Evchari-

Chriffi.

Similiter hoc Sacramentum , : cüm fit

qs

ília venialia duobus raodis.

Primó ( fecun-

i

Sacramentum unitatis fidelium augendo cha-

»46

düm omnes Theologos ) mediat

€ , quátenus ni-

ritatem Dei & proximi , unit fideles non tan-

)u

fir

mirum confert a&tualia.

gratig auxilia , quibus

tüm cum Chrifto Capite, fed etiam inter fe , uti

T

dlfle 1

€xcitantir aCtus . Chari

tatis , Contritionis , &

indicat Tridentinum Seff. 13. c. 2. &* 8. .. Et

& DCW

WI

am-

gin!

fxmücs.pijänotus » per

quos deinde vgnialia im-

fignificant ipfz fpecies PanJüs & vini, N.

que

p

,

-

as

j

p

: .. 1—88»' i 3 beol, Sacram. Pars'lïl. öap-. ly. *Se&. 1l. DeFmöïzl;mSacrä;m «

i

"

que ( ut notavitD. À

uguftinus trati, 26. in fo-

ltis granis confi-

qæ

anntm. ) Aliudin unum ex mu

Quomplicäs fumä Fïi'utflus Sacrgïczz?

g

r;ü

citur : aliud unum ex muliis acifis

confluit :

L Quid sacrifiai Efedus, Valor,Fru&us? — |

j

ideóque Apoftolus 1. Coristb» 1O. ait : Quoni-

jom

am nnus páais , uuum Corpssmn

liá f:f?hm emnes,

Pfelus. Satrificii dici poteft omne id

Á

mittfs

p

;i:;

[uy0

.quide uno panz participá

quod per Sacrificium efficitur, — Hinc

D

gofftrt

22Y Denique hic obfervan

dum elt, ficut & alio-

quia Saerificiitres fünt pattes fübftantiales , Con-

quc j 3[

güm Sacramentorum , ita & Evcharilliz quate-

fecratio , Oblatio & Sumptio , qu& fingulg a

qouti

gus Sacramentum eft , effectum effe tantüm pro-

liquid efficiunt ; tres quóque erunt Sacrificii ef-

iium fümentis , & nullum aliis. commuvnica-

L:

w

fe&us. . Nam ut confecratio eft , Sacrificii effe

uatt

bilem: fecüs mox dicemus de effedtu Sacrificii;

us eft ipfum Sacramentüm Evchariftie , f

hgto

Quando érgo, quandoqüe, pii commuünicant

Corporis & Sanguinis Chrifti; de quo cap. ; N

D

erqi

proaliis vivis vel defunclis , non applicant illis

3. .. Utoblàtio eft; Sactificii effetus ptoprie di.

9

Communionem , utillis valeat ex opere ope:

LL

m

citur, frudus ejus; de quo in préfenti agimüs;

qum

rato: fed folüm applicant ipfis Communionis

Denique ratione fümptionis j feu potius tatio.

effedum fatisfatorium vel impegtratorium ex

cundi

me

ne'Sacramenti digné fumpti , ejus effeclus eft

Tietit

opere operántis , quatenus feilicet .ipfa Co

gtatia fanctificans & de quibus modo Se&. 1.

munio eft opus meritorium fausfadorium , &

T5 1

1. & 2.Abfolute ergo;quando quaritur de effedla

i

Ípecialitet. , Quando Chrifto realiter pr&fente

Sacrificii , intelligitur. de valore & fruQlu ejus,

v

