confpiratio duorum , ficut in primo crimine

fecundariam , . debere eosaabítinereà matrimo--

1l

praecedente. — Quale autem inhoc & fequenti-

1l

nio, eó quód contracluris debet mortaliter con-

bus criminibus intervenire debeat adulgcu'um.'

?

x

ls

ftare , nonfübeffe impedimentum , alioquin ex-

dicam mox infra ssw. 4.

ponerent fe in periculum fornicationis 5 atque eo

[//

"Iertium. Crimen..

It

caíu in foro externo omnino prefumptionem

effe, adfuiffe talem intentionem; atqui in foro

folum eum promiffane matri-

Áci

4dul:;fium

1

tett

externo flaturprefumptione, quandó non con-

»onti de futuro.

| Uandó adulter & adultera ; five ante, fiver04

hn

Ítat deoppofita veritate.

oft adulterium commiffum promittunt

l

- Secundum Crimen. -

j

& fidem dant de matrimonio poít mortem

Homicidium cum adulterio,

conjugis contrahendo, eft impedimentum diri- *

M

(s

IO4

& Uando £olus adulter , comiffo adulterio ,

mens matrimonium inter illos contrahentes. Ex

occidit.fuam uxorem . ( aut contra fola a-

comuni Sententia, ex plurimis facris Textibus, c.

Ártn

my

dultera fuum maritü) absque confpiratione cum

Kelatum 1. queffl. 1. c, propo[itum c.Ex literari.

NT

complice, ex intentione tamen perveniendi ad

e.Significafli.c.Veniens.&e, De eo,quid duxit.Ra-

matrimonium cum adultera vel adultero , na-

tio rurfus femper eadem, né fcilicét ob promi(-

w

Ícitur impedimentum criminis dirimens matri-

fionem factam matrimonii contrahendi captetue

0i

monium contrahendum inter adulteros/ . Om-

occafio machinandi mortem alterius conjugis ,

Toy

nes. Conílatex c. Super. boc, c. Significavit no-

interadulteros. Vides jamin hoctertio crjmine .

bis. De eo qui duxit. ldjue etiam locum habere,

non requiri occifionem vel machinationé mor-

ranqu

fi adultera fola fimili: intentione occidat mari-

tis, fed fufficere adulterium, cum promiffione

UT

matrimonii. Videsetiam,non fufficere folum ad-

Jf

tum , patet ex füprà cit»c. 1 4uis vivente, 31

)*

quaft, t,

ulteri&i, alioquin omfes adulteri vel adulter in-

i

TtUnt

/ 10f

Adimpe

dimentum ergo hoc contrahendum

validé contraherent fecundas nuptias : Sicut neq;.

Á

non fufficit fola occifio uxozis vel mariti , fed

fufficit fola promiffio futuri matrimonii pot

fa

requiritur etiam adulterium commiffum ante

mortem conjugis, quippe qua perfe loquendo ,

mi

n

occifionem aCtealem conjugis ; five deindé a-

fpectato jure naturz illicita non eft: attamen per

Ht

dulterium antecedat, five fubfequatur machina-

accidens;quia tales promiffiones folent effe cau-

7m,

tionem mortis conjugis, dummodo vivente ad-

Íz multorum malorum; ideo meritó c. Findli ,.

i

huc conjuge.. Communis. S4ncbez, , Pontius ,

De eo , qui duxit ,gravitet delinquere dicuntur,

quta

Layman , alii citati, K Utfi venenum propinafti

eísque ponitentia injungi pracipitur, qui matri-

« ll

üixori vel marito, aut mandafli ficario , ut occidat

monio ligati promittunt alteri matrimonium

tj

Bertam uxoremi tuam , & poft illud mandatum

poft mortem conjugis. Etmeritó Parochi ejuf- .

lg

yel propinationem ante mortem Bertze com-

modi promiffionem factam audientes füfpican-

uj

e ;

mififti adulterium cum Caja, confürget impedi-

tur, & inquirunt de ulteriori malo. Itaqu

)

t

"tnye

mentum: non autem confurgeret, fi cum ea-

I Ad hoc impedimentum requiritur.

& fuf-toy

1 :lL [ [0.

dem Caja peccaffes primüm poft mortem Ber-

ficit adulterium fimul cum promiffione foturi

"n

tx ; tunc enim non potuit ampliüs fieri adulte-

matrimonii , five adulterium fit corniffum an-

PWMO

rium : jura autem requirunt occifionem cum

te, five poft promiffionem feu fidem datam,uti

À

RUR

adulterio. Communis apud citatos. Item rurfus

exprefsà habetur eodem e. Fisali. Nequerequi-

lii

requiritur, ut occifio conjugis fiat ex intentione

ritur, ut unum fiat intuitu alterius per modum -

Bs t

perveniendi ad matrimonium cum adultera , ut

pacti conditionati, v. g. dicendo: promitto me

colligitur ex motivo juris initio allegati, docént-

ducturumte, mortua conjuge mea vel tuo, fi.

Pt f

lll/]lz, f

queDD. coimuniter, Theologi, Juriftz , Sum-

feceris poteftatem corporis; hoc enim nullibi ex«

Fs

mifte.. Quare, fi occifio vel machinatio mortis

primitur , fed fufficit , cum adulterio ante vel

ls

uxuris vel mariti fieret ex alio motivo v. g. li-

poft fieri promiffioné matrimonii , eámque pro«

üitnmo

beriüs cumhhac aliáve peccandi , velaliam quam-

miffionem ante adulterium non effe revocatam ,

cunque fceminam ducendi, non inducetur im-

fienim revocata anteà fit , jam non erit adulteri-

hmmql

'Wlw r

pedimentum inter adulteros. — Advertittamen

um cum promiffione , adeóque nullum ampliüs

bené Sanchez cif. s»m. 19. hanc intentionem

iámpedimentum ; at veró fi promiffio facta polt

'Und

femper pracfumi in foro externo, quoties occi-

. adulterium , etfi ante mortem conjugis revocata

i Juïüno

or vult contrahere cum ea , cum qua commifit

lj

fit, impedimentum jam ante contractum perad. .

Q

n

adulterium ; ideóque idipfum etiam prefumi

ulterium cum promiffione , ut/que permanebit,.

ut ex communi recté notatSanchez cit. s. 7« '

t Yy

debet in foro interno in dubio , quandó non

Ti

«onítat oppofita veritas , ut paulo füprà indica-

Bonacdin. hic

paffim

'u&a

'Hinc,u,ltcxiüs,

que[t. 3- Ffa"fü* 'z,.,alii

IL R.ef-

p

IG .

Seö'l 1. de zmpedzmmm Matrimonil,.

489

d-

108 A. Reqnmtur iE promxfï'xo & adulterium

]

SeB3. 4. T'ambur cit; »utm. 4. i Ratioeft ; quia

vivente eodem conjuge facta fint.., Undefifi-

promiffio conditionata ante conditioné imple-

J

des data fit fub eodem matrimonio , atque adul-

tà non eft fimphuter promxfïio aut fides data,qua

a

terium commlffum fub alio matrimonio pofte-

requirunt facriCanones.4.Probabiliter etiam re-

LA

fiori : aut contra adulterium coriffum fub pn-

quiritur ultra promiffionem acceptatam abfo-

t

ori promlflïo autem facta füb poüerwn matri-

lutam, etiam repromiffio viciffim facta ab altera

I

monio , non erit impedimentum ; qüia per poüe-

parte, feu promlffio mutua , ficut fi contrahere

Ws

rius aliud matrimonium diffoluta eft connexio

attentarent matrimonium de prafenti - in crimi-

T

adulterii & promiffionis,Ex cornuni Sanchez

nefíequenti requiritur mutua promiffio & re-

1. 7.difp. 79. Coninck , aliicum. Layman e. 10.

promiffio.

Ita poft Hesriq. Layman sum. 4.

num. 4. At quid fi Titius & Berta bona fide. pu-

Etfi probabilis. neget cum pluribus Sanchea

lf

tentes Cajam Titii uxorem jam effe mortuam ,

di[p. 19. num.. 20. Sed latis fit probabiles opl-

^ - Wüc mvzcempromrferunt macrxmonwm ; deindé

niones hujus nnpcd:menu infinuaffe , fi curio-

certé : cognofcunt eam adhuc vivere, & nihi-

ius es , vel caíu urgeris , lege citatos.

IN

bbl

lominüs committunt aduirenum

. Incurrüntae

v

IV. Ad contrahendum hoc zmpedlmentumnc

hoc impedimentum dirimens ? Affinmant fim-

requiritur adultcnum verum & formale ex uütra-

1

pliciter 44ver(a G Perezapud Tamb. hic . 6. $.

que parte feu utrique particognitum & perfe&c

]

(3em. 1I. Sed rectius fic chihr:guon:em : SiTi-

confummatum cum 1mml*ïïone iemmxs intrà

|

'tius & Berta poft cognitam vitata Cajz comimi-

vas naturale,

(.ommums DD. ac citati omfes.

ferunt adulterium ex vi promiffioais prius factz,

Non ergoincutritur hoc 1mped1mentam im-

- cum fpe futuri matrimonii, adhuc (ine dubio

pnmls

j

neutra , vel altera pars nefciat fecom-

h

. exfurgit impedimentum ; quia (ic perfeverat

mittere adultenum utfi puella nefciat hunc Vi«

"

promiffio facta., & quidem jam fub mala fide ,

rum effe matrimonio hgatum, aut 1gnore£ ejus

'qua ante erat fub bona fide.

"

uxorem adhuc vivere, etíi ignorantià crafsa.

!w

At veró fi cognità Caje vità uihil amphus

Sanchez, , Conintk, Laymnn, *Perez, , alii pa[ï'xm.

]

. moveantur promiffio'ie priüs facta , quam ]am

Et conftat expreisec. Pro))a/' tum. De co, qui d-

u

tanquam impoffibilei factam ceffaffe &t exfpi-

xit. infra defcribendo.

Et aliàs Canones re-

if

. rafle apprehendunt j quia nimirum vivente Caja

quirunt- fcientiam.

Deindé , (i reipfa non fit

n

matrimonio jungi non poffünt, & tamen com-

adulrermm » fed tàntüm formaliter per confcien-

tb

mittunt adultenum , non contrahent hoc i impe-

tlam erroneam, ut fi Titius & Berta putent con-

. dimentum ; quia fic adulterium hoc non e(t am-

d

jugem alterius adhuc vivere, cüm tamenreve-

Jl PDïI

-plius conjunctum cum promiffione anteà fadla ,

rajam obierit : zutputent eífe verum matrimoe

Hzc fatis de ünultatc

endo,

quod valdé notandum.

nium illud prius , cüm tamen reveraob impedi-

d

- adulterii & promiffionis : breviter nunc viden-

mentum occulrum nullum fit.

Nam univerfa-

fiet

; dum , qualis promiffio & quale adulterium re-

liter femper requiritur matrimonium prius fuif-

Fl

. quiratur ad hoc impedimentum cligendo Sen-

Íe validum , etfi tantum modó ratum , aut divor«

j

. itntias mjtiotes pro liberatione eofum.

tió diffolutum. .Ut notat Sanchez 4ijj.78.in fi.

Lfo]

ne.

TE

Tit. Reqmrxtur ad promiffionem matrimonii,

Communis apud Tambur. cit. $.. 9. sms.

mond

ut fit feria feu utrinque ferió & ex animo factayab

6. Denique non contrahitur unpedxmcntum

j

I d

altera parteacceptata, G abíoluta.

Non ergo

ob quoscunque ta&tus & actus impudicos, etiara

(piate

incurritur impedimentum.

1: $i promiffio ex

pollutionis invicem procutatas , etiam copulam

K

utraque vel una faltem parte fi&té fierct. Layman

inchoatam , &c. Eodem prorsüs modo , quo fu-

; &.(ü(-l l

tit.c. IO. s. 4. Bonacin. Henriq. Diana, alii,

prà dictum de copula requi(ita ad contrahens

x W

contraSanabm,l*er:z.,'])zmj?:l &alios. 9. Si

dum impedimentum affinitatis , hic peromnia

mm »

promiffio, etfi ferio facta ab una parte , ab altera

applicanda.

Ratio omnium eft; qui jura inre

dit

parte acceptata non fit.

Commumf]xma cum

odiofa funt ftricté mterpretanda j ergo in cafa

Bqucrc

J

Sanchez difp. : 79- Layman , aliis. Quid fi altera

noíiro non funt intelligenda , nifi in adulterio

pars taceat ?. Cenfebitürne confentire & acce-

perfe&o abíoluto ; &umnque confurnato , &c,

J

mmlm

ptare, chuexmpedlmentum contrahi? Negat

M

Sanchez, cit, Quia fumus, ait,;in renociva ob im-

Crimen quartum,

vl

m

pedlmentum contrahendum. Affirmat. Coumcl;

4dultermm ülum caum. alio matrsmmu

1

cum aliis ; qula fumus, ait , in re favombxh, nam

nantra&a.

Q 0

matrimonium apprehenditur. ab iis ut bonum.

Uandó adulter vel. adultera. commiffo a-nx

n

Utrumque probabllc cenfet Tambur. cit. c. 6. 5

gvütmg'

dulterio infuper contrahunt, vel pouus

3. num. 7. Et ego, ni(ide confeufu conftet , in

contrahere Cutiq; invalidé ) attentant matrimo-

l[j UW

mitiorem fententiam inclino..

jl

; Si promiffio

nium per verba de prafenti , ftatim nafcitur inter

fiat conditionaté conditione ante mortem con-

eos impedimentum dirimens , ut deindé , etiam

j

-

r

jugisnon impleta , utfi dicas adulterz : promit-

mortuaz uxore adulteri , vel.marito adulteræ,

todeducere, fi pater meus profectus fuerit : &

matrimonium .validà contrahere nunquàm

n

poffint.

ante mortem uxoris pater non proficifcatur ,

Omn::. Conítat variis Capm.

u

Aon orietur impedimentum. SlC ( contra Sas-

bus eodem titulo: Deee , qui duxit. Etratio

T

shts & ahos) Couinck, Layman , Perex. difp.33.

eadem àfortiori; fienim ob excludenäam oc-

d

Ppp.3

&i 19—

l

p

430

: fbeol. S«c)agizäm. Barslf. Cap. L .

[

caionem machinandi miortem conjugis ex fola

folo Iurc'Eccl&üa&icd » lotis hactenus allegatie. -

Undé? fi duo infideles commififfent cale crimen ,

promilfione matrimonii cum adulterio naícitur

i

pofteà validé contraherent. Quód fitamen tale

T

impedimentum dirimens, müultó magis nafcetur

*

cx confenfu de praefenti cum fimili adulterio.

crimen committatut. à duobus, quorüm unus

Dy,

Intellige rursus eader ratione' de adulterio

eftüdelis, alter infidelis, non poterit hic alteri

vero;formali,ex utraque parte perfecté confuma-

poftBaptifmum jungi matrimonio. Utcertum

i

D

to , juxta diCtain crimine precedent ».. 7- De-

eít apud omnes. Et exprefse diciditur. c. 1. 4e

i )

clarat authentica fententia Alexandri IIT. c. t. 4e

converf. infidel. Exfi enim ibi fit cafus de certa

lfq

€o , qui duxit. Sic loquitut : Propofitume[f no-.

criminis fpecie , tamen perinde eft etiam de

il

bis, quod quidam vir uxerem babens , fibi aliam

aliisfpeciebus criminis. Ut notat ibidem Glof-

bujusmodi rei infciam copulaverit , fed prima

fa. Ratioeít ; quia tunc impedimentum ab Ec-

i. 1

mortna difcedere nititur à (ecunda.. Sed licet in

clefia ftatutum dire&é in fidelem , redundat e-

^g ]

tiamininfidelem. Etenim ad invalidé contra.

Canonibus babeatur , ut nullus copulet matrimo-

nio, quam prius pollaerat adulterio, & illam ma-.

hendum matrimonium fatis fupérque eft, quod.

in]

xime , chi fidem dederat uxore faa viventez vel .

alter ex contrahentibus impedimento dirimen-

qua machinata fit in mortem uxoris; quiatamen

tealligatusfit. . Uti contingit in impedimento.

ii

prafata mulier erat infcia, quód ille aliam habe-

voti folemnis in Profeffione , &c. quod quamvis

U

vet uxorem viventem snec dienumejl , ut prafa-

in altero tintüm reperiatur , matrimonium ta-

114 Vir , qui fcienter contra Canones venerat ,lu-

men reddit irritum..

Ut'excötï)qüi d(?tct San-

erum de fio dolo reportet.Con[ultationi vua tali-.

chez , dsf7. 78.

-[antem nota

ter re[pondemu : qaod nifi mulier divortimm pe-

femel pro femper, impedi-L 14

tat, ad petitionem virinon [unt aliquatemu fepa-

mentum hoc criminis tantüm dirimere matri«

ïfB

vandi. .Sic Pontifex, com

monium contrahendum inter ipfosmet crimi-

feré omnia dicta.

pendio conürmans

fn|

nofos, quitale crimen homicidii vel adultetii

Bul

112. Àt, quidfi tales putantcä corijugem jam etfe

commiferuht: nonitem dirimere matrímonium

O

mortuam vel mortuum ; bona fide contraxerunt

contrahendum .cum aliis; imó hodie neque-

matrimonium , pofteà vero cognitó conjugem

impedire quidem, quamvis hzc ipfa & alia non-.

lal

fdfor

adhuc vivere, committunt , vel pergunt cornit--

nulla crimina jure veteri erant impedim;nmmï

bl

tere adulteria, idque quafi ex vi prioris contra-

impediens feu prohibens mattimonium omne

&us?. Acciperefponfum Doloris Navar. ad fi-

aliud contrahendum , de quo brevi pofteà.

ii

Yi

milem cafum fibi propofitum ,. cozfil. 3. in eun-

Supponimus autem Íempert , ücutgcncr:liteä»

dem titulum: Ze eo , 48i duxit; Antonius viven-

ad incurrendum quodvis impedimentum diri-

hd

te priori uxore , motus rumore mortisejus , qua

mens, ita & hoccriminis impedimentum , noa

jl

degebat longé diitans ab eo,contraxit cum Ber-

tb!z 8

requiri fcientiam talis impedimenti, nec excu-

taignorante Antonium habuiffeuxorem, de cu-

fare ignorantiam , quod tali crimine contraha-

4

li

aT

jus morte nihil certi conftaret : que Berta etiam ,

tur impedimentum dirimens, & matrimonium

poítquàm deindé cognovit vivere uxorem An-

fiat nullum ; quia etiam hoc impedimentum

«W G

tonii, petrexit facere Antonio poteftatem fui

ab Ecclefia inductum eft non pracise in por-

ftiny

- 40 ini

corporis, Nunc veró fepulta priori fuauxore ,

nam deliti; fed principaliter ad. abfterrendos

& fupcríitite fecunda,

homines , nefpe mátrimonii crimina commit-

^ R tl

quarit Antonius : quid fi-

bi faciendum?

tant : prout unanimitet fupponunt DD. univer-

l77

, Refpondst fapientef Navar. r. Non poffe il«

^^ Bo

fi fuo loco allegandi ; neque ullus hactenus DD.

los convivere, nifi eliciant novum confenfum ,

in dubium revocavit. Noviffime Diana part. 13.

fs d

quandoquidem. matrimonium non valuit vi-

refol. $ 1. pro oppofita fententia citat Bapcysm s

Wd

lX

vente primià uxore. 2. Licet novum confen-

Mi C

Baucyus autem id cx fe non afferens citat Palwe

fum eliciant , attamen fore illicitum ac irritum,

dani antiquam fententiam obfoletam , adeóque

Wt

nifi accedat difpenfatio Pontificis ; quandoqui-

hodie nullum probabilitatem afferentem 5 quia

M&Mm

dem Bertà perrexit carnaliter adhzerere Antonio,

tamen nec Diax4, nec Bagcins ulla nota affie

li

etiam poftquàm cognovit, vivere adhucuxorem

ciunt oppofitam fententiam Pa/pdini , idebego

i

Antoni. 3. Aitonium teneri ducere Bertam

cum P. Gobat hic caf. to. s55Ó. 202. non vere-

:

T T

yolentem ; quia illam ab initio decepit , utique

rerillos, qui bona fide contraxerunt ad(tricti

lehs

non contracturam , fi cognoviffet,eífe incertum:

d

impedimentocriminis relinquere in bona fide,

"h

l

.an viveret prior uxor. 4. Addit illam renova-

rionem. confensüs debere fieri coram Parocho

CLASSIS lV.

i

lssf

& teftibus ; efto jam pracefferit in facie Eccle-

Imptdimentorum.

ï'fl(auïeu

mhs:nft

fiz matrimonium illud invalidum. Sed de hoc

. NIMIA DISTANTIA, -

quarto alibi mitiüs. -

À

Ontinet duo veltria ultima impedimenta -

WNots

C

Culti difparitàs : impotentia , füb.qua e»

li

Quo jure ind:(&m)z boc »li'mpedimemum? 5

'4I am

tiam comprehenditur impedimentum æfafi?il

[l

rté non jure'naturz veldivino , ut patet

/

SUMMARIA .

mo

1

E

in Davide, qui poft adulterium & occifio-

Matrzmonism

£if.

fs bis um Wx/iJ:h föl pon baptizato

"lkl dqu

nem Uriz- duxit €jus uxorem Bethfabeam : fcd

suuimnn 5(7&

"

i Fali-

p

i

Se&t, 1, de .im?edik-fäntis ;?mtrz'mon'z'z';

491

$

tentioheth contrahendi /matrïmOnitlm', more»

'f?*. [77

lida autem funt matrimonia Catbalt:æium cum

Ü

bereticis regular:ter.

j

Chriftiano feu à Chrifto ordinato in veta Eccle-

l

^ g. Micita tamen mortaliter per

fe loqumzlä. :

fia. Quanquàm negari non poffit, effe tam per-

!j

g2e. Bt prorfaus impia cum promiffone relinqu

tem prolium in fíde. baretica. .

vérfos harteticos , qui fimpliciter nolint contra-

[l

42t. Impotentia coeundi ,

here cum Sacramento vel. indiffolubiliter : quo

f

423. Quande cenfcatur ade[fe , E$ unde oriatur ?.

cafu matrimonium utique effet nuilym j q'parc-

d

124.. i perpetua fit &$ incurabilis licità ac antecedent »

dixi regslaviter.

425. Dirimit Matrimonium comtrabendum tantim.

»

jl

II. lllicita. mortaliter.

funt. illa matrimonia,ïïgl

i

1264 Quid in dubio , an fit pcrþ:!u.z , &ec ge?

n

127. Impotentia [nperfemiens s

on .,a';þliäit y:.gt'rimnz't'ln

ut per fe loquendo peccent mortaliter catholici

Jl

femel contrattum.

áneuntes matrimonia cum lizreticis: & maxim&

&

128. Nulla impotentia temporalis tantüm etiam . umtece-

catholice nubentes hzreticis.

Ita communis

h

g

dezs dirimzt.

t

DD. Catholicorum omnium , & nominatim

13o. Impotentia etatis jwre a

ture dirimit folum zfnter

"

centrabentes ante fufficientem u[am ratzonis.

mox citand. N.IIIL. & IV. Ratio multiplex eft.

!

'13!; gure 9eró Ecelefiaflieo dirimit inter Zmpuberes , ma-

1. Quia communicant cum hzreticis in rebus

i

facris. 2. Quia miniftrant Sacramenta indigno

finlum fGil. ante 14. G. f'amellam ante 12, ammum

2mpleimmo.

,

quia conjuges funt hic miniítri Sacramenti. 5.

:

132.. Niff malitia fuppleat atateme.

]

434. Quoad impotentiam fexhs mixti

, fen met*rz'mäm'nz

Exponunt fe , prefertim mulieres , periculo

' &ermapbroditorwm pomuntur qu.

apoftafiz. 4. Quia tacité vel expreísé folent pro-

(tuor cAfns usque

«4d n.(l'gy.

mittere , fe pofitivé permiffuros, ut dimidia pars

. XV.

liberorum educetur in Religione acatholica. f.

t

, äuL'ras'

DISPARITAS.

Denig; quia valdé eft credibile, multa ex iis ma-

i I,IIIS'» YX Oc eít: Diverfitas Religionis, fed illius

'trimoniis effe jure divino irrita; ficut jam infi-

folius, qua eftinter fidelem & infidelem,

nuavi, Unde Concilium generaleChalcedonenfe

n

feu baptizaturn, & non baptizatum cít impedi-

£n, 15. & Agathenfe can.67. apudGratian. r. 402

ia

mentum dirimens matrimonium inter illos.

oportet. 28. queft. x. interdicit talia conjugia.

8

Omníum DD. confenfü. ld tamen non jure na-

Hinc re&ee infert Perez difp. 2 6. fett. 2. num.

u p

turali aut divino (quidquid nounulli fine folida

.x.certum effe, jure naturali , divino & Ecclefia-

d

ratione dicant apud Sancbez citandum ) fed fo-

ftico effe irrita perfe loquendo fponfalia Catho-

| n

lo Ecclefiaftico , eóque non fcripto; non enim

lice cum haretico; quia promiffio de re turpi

1

invenies Canonem qui claré indicet hánc an-

u

non poteft non effe turpis,

nullationem. — Ut laté difputat S:nch;zrl. 7.difg.

IlI. llli etiam Catholici vel Catholieze per ferr9-

Ef ZiFNï

ndie -

71. fed confuetudinario . confuecudine & per-

loquendo peccant mortaliter , qui in Urbibus aut

petuo ufü Ecclefiz approbante.

Ut poít Sa»-

, D00. . '

pagis mixte religionis contrahunt cum hareti-

a

ebez, G. alios communiter , bené probat Perez

cis. Valentia. Bellarmin. Serarins, Coninch. Le[-

u

di[p. 36. fe&l. 1. mum. 4. addens tamen, proveni-

fius. alii citati ,| Tanner temo 4. difp. 8. qu«ft. 4«

re ex Traditione Apoftolica.

x

num. 99. Perez cit. difp. 36. feci. 2. Bufenbauua

ont P.

d omnes, tale ma-

nentil.

116 Certiffimum autem eft apu

l. 3. tratt. 3. jacob Marchant. im candelab. tra&.

trimonium .effe illicitum jure naturali ac divi-

p !

8. lect. 15. Gobateafm 9. num. 218. alii , ( cona

Ti

no, in lege veteri fiepé graviffime prohibitum:

tta Azorium part. 1. L. 8. c. 1 i, Sanchez /. 7.

ac etiam iti nova: 3. ad Corinib. 6. INolite Di-

ynni

difr."?2. confentiente Laymanno c. 14. s4m. 2.

Cgrg j

upum cum in[rdelibus, ldque ob periculum

fi nullum fübfit periculum fübverfionis, ) Ra-

irefe

;

Sed de his

sD. . -

perverfionis & malz educationis,*

tio invicta eft, quia illa cornmixtio non evertit,

plura dicere nihil opus vel utile.

De heeteticis

j Y

fed potius firmat rationes num. przecedenti alla-

autem dixi primo Pracepto ; Cum de communi-.

tas: ergó per fe non funt licita illa connubia, nifi

um

eaticue Catbolicor. eum baret.

lNe tamen hoc

4

exclufis omnibus illis malis & periculis , adfit

loco mancus fim , reddo compendio.

Ed

infuper gravis éaufa, videlicét fpes fopiendi gra-

Matrimonia Catbolicorum cura bareticis,

ves difcordias, convertendi conjugem ad fidem:

M Q"f' |

| uomï

fEc fecundüm leges Ecclefia, inita valida

&, ut addit Le/fi)fi puella nequeat inter Catho-

H

j

funt, faltem regulariter.. Communiffi-

licos reperire conjugem paris conditionis. Por-

ma Theologorum ( adverfus nonnullos Cano-

rb quia Germani DD. Tauserus && Layman.

g

, J*

niílas ) & certa fententia, ade& ut Bellarmin. /. 2.

itémque JMarchantius Belga rectiffimé teftan-

de concil. c.4. exp,refs& dicat,effe errorem in fide,

tür,oriri communiter majora mala inde, quàm

J ädi.

i

f

fi quis afferat , matrimonium catholici cum' hae-

bona; ideircó reor effe rarum. ca

um quo fint

Y

reticaeffe invalidum. — Et ratio eft; quia necna-

Àparte rei & in individuo licita hec counubia :

turalis, nec divina, nec Ecclefiaítica lex , feclufo

meritóque T2»xer. & Gobat cit. monent Do-

À

alio impedimento dirimente , irritat ejusmodi

minos Parochos , ut quoad poffunt , fefe oppo-

conjugia: neque obítat, quod hareticus non»

nant talibus conjugiis, nec affiftant, nifi füfceptis:

j

credat matrimonium effe Sacramentam ; nam

ex jüfta caufa & fine morali periculo fubverfio.

g

nis: nunquam autem , plane nuaquam illis; qui-

mtli.

aut ratio Sacramenti interbaptizatos non potefl

51

eparari

a

contractu legitimo matrimonii , ut

bus fponf: addunt pactum impium fequens.

1V. Prorsüs impia & nullo modo vel. cafu t2

multi docent : aut certé regulariter haretici re

licita funt matrimonia , quibus conjux Catho-

*Pfa non feparant cum habent gencralem in-

]icus

[/)

, lt

-

Í

i

-

væ./'

x

i ü

þ. p

d beol, Sa?ranäcnt. Pars lj

492

licus promittit apert

é vel oculté fe reïi&urum

tholica lib»eror'um , quöd im.mntraälrï matrimo-

Ti

cultura vera religionis.

niali ipoponderit, fe abítenturam; nam ( inquit

parc

em liberorum fine

1

Ita docent Navar./. 1.

confil. . quafl. 25. uum.

Ulpianus /. generaliter. ff. de verbis obligator. )

l

63. Coninck , difp. 31- dub. 4. Leffius /» 48«

generaliter uovimnus , turpes [lipulationes nul-

ü

l

&Hor.'v. hareticorum cum catlbolicis eonver[atio.

lins e[fe momenti. Ceflabittamen peccatum, fi

Dr

c. 33. F'anner cit. Layman cit. tra&. IQ. part. 4.

mulier ob caufam a,lia-m modo indicatam 'abf

al

e. 14 num. ?. Dicaftl. difp.7. num."10$. Mar-

Pcine'gg.

[v

chant cit. e& 1 f. Manuale Parochor. part. 2.

; . XVI'

)1APOTENTIAZA

abi

€.7. uum. f. Perez de matrimonio 4ifp. 36.

Mi

Mpotentia. coeundi feu exercendi copulam121

fe&l. 3. Gobat éit. z. 22.1. rationem bene dat

1

Ib

Layman cit. ' Jllgd porró apud omnes in confe[fo

1

carnalem perfectam perpetua pracedens di-

timit matrimonium. contrahendum , non dif-

ii

l

eft, f mavrimonto catbolici cum baretica patium

folvit contra&tum füperveniens , etíam perpetua.

(s

adjiciatur Wt liberornm alii , puta ma[euli pa-

nedi

1vem fidelem ; famella veró matrem bareticam

Eft certiffima apud omnes. Et conflat toto titu«

P2

L

lo: De frigidis & maleficiatis, in 4. Decretal. -

foe

fequantur . impimn C irritum effe

quandu—

r

quidem ad utrumque pertinet ctira libevos fnos

33« quefl. 1. ia Decrete. Ratio eft; quia contra-

-

&tus matrimonii effentialiter includit obligatio-

Tif

omues in vera fide ac religione educandt. Perez

nem dandi inter fe corpus. ad copulam carna-

Tifá

autem cit.ficloquitnr. .De patlis Vero , qua n

TOR

iflis conjugits quandoque ineuntur , ut quidam

lem : atque juxta regulas juris: Jepoffibalimm mul-.

l

ex filiis na(cituris fided catholica alii barefi ad-

la eft obligatio. . Ec: Inbabilis ad (olvendnm, ef

hbareant , certum eft ,effe prorsisimpia & irritdy

etiam . inbabilis ad. promittendum : exgo valis

tum contra, jus. Ecclefiaflicum. .c.ex litteris. de

perpetua impotentia coeundi eft impedimentum.

;SC

dirimens feu irritans & annullans. matrimoniü ,

converf(. infidel. um contra jus diviaum 5 quo-

?

niam parvults u[i rationis carentibus cura pz-

Iddue non tantüm jure Ecclefiaftico , fed etiam

hus

rentum miniflrare Qr prabere debet remedia ad

jure divino & naturali, itaque ex natura teij

fentj

nam de jure naturz eft , ut non poffis tradere po-

[alutem nece[faria , adcoque filii parvnli inftru-

immi

endi [unt in(ide C?: ARelígiene catbolica. . Sic Pe-

teltatem tui'corporis ad actum impoffibilem.

* ttfro]

-tez nemine contradicente.

uaré (ive fcias, five nefcias tuam impotenti

am,

Et tandem , neque

ife-.

qm'a [

Deus auctor naturz , nec Chriffus auctor Sacra-

fitamen veré impotens fis , impedimento à

liteor

menti inflituit. matrimonium ad educaados fi-

Gus es.. Jam termini parum verecundi ne

?

H

c&fa ;

ESIPT

liós diabolo, fed Deo.-

-

fario tamen explicazdi funt.

; "It

Obfervat tamen fapienter & fin

gular.itäf

.. lhpposentia coeundi ;

Mtütyas

"Tannet; cit. s56. 91. incafu, quo matrimoni-

Am impotentia gemerandi tantütn , feu fle-133 .

Bob

um catholice cum haretico licitum eft, mul-

N

rilitas nullum matrimonio affert impedi-

IU

timqué commodi & momenti habiturum eit

mentam ; nunquid enim negabis , fanctos Za-

chariam & Elifabeth fuiffe veros conjuges?

ls

ad publicum bonum promovendum, nec ta-

t

men via aut ratio fuppedit , qua à marito impe-

Communiífima. Et laté Sanchez /. 7. difp. 79»

fMPote

ttet liberam facultatem univerfam prolem ad

num.24. Ratio; quia jam adell poteftas ad a&tum

N

91124&1

«eatholice Religionis cultum educandum , non

principalem immediarum , fcilic?

t perfici*en'di

?Om[ "

videtur illicitum adjicere cautionem aut exce-

copulam , etiamfi defit quafi per accidens effe-

&us copulz , fcilicet proles; adegSQue li;et tunc

!i"m [u,

ptionem , ut faltem aliqua pars liberorum, ni-

hil impediente marito , in catholica Religione

ron poffit haberi finis principaliS"matri'mozLii!

r

n

informetur, nil interim quoad cateros liberos

- qui eft prolis-generatio, habetur tamen finis fe-

cundarius, qui eft remedium, concupifcentiz j

"n

pr&judicando juri catholicz matris , qu tene-

tur pro viribus filios omnes in vera Religione

nam proptereà poteft maritus commilceri uxori

Pt

chsxefp

inftruere.Ita Tagzér. ita Gobat 5 ita eg» : Gcquid-

jam pragnanti vel partui vicing , quamvis (mc

ni tu quoque?' Hinc fumes refolutionem ad fc-

-movo effectu copule. — An peccet, qui fciens &

Pl Ex'

äimdg

A

quentem cafüm. Petrus zelofus Parochus qu&-

volens ducit fterilem , ut fine effe&tu prolis , tan-

tüm libidineftuatur. — Alibi videbimüs cum de

&nc?llühs

tit in confeffione ex muliere ,. quam ignorat nu-

- pram effe viro acatholice , utrum liberos pié &

debito.

üpe

þincidentef. $i muïïafþöf&hs

mm*m l

chriftiané educet ? refpondet illa; filias quidem

Petes' tamen

ita educo , fed filios viro relinquo ; quia fic mos

r

quidem fit ad aCtum conjugalem , nec infacun-

MT

à Tituy

eit in hac patria.

Quacritur, an Parochus licité

- da, tamen cüm fuo vite periculo vel. cum prolis

"Itmar

abfolvat talem mulierem? xà. Licite , & illicite.

morte feu cum abortu femper pariat v. g« vidua

Licité: fi mulier dicat , maritum ita invigilare

jamexperta. Àn validé & licité rursüs contra-

lpuhjan

j ütte

etverfioni liberorum, & hos ita pertinaciter ad-

het matrimonium? w.' Certó valebit j quia jam

/

2rere inftitutioni paternz , ut fuà operá nihil

potens eft ad id, quod effentialiter requiritur.

"r

aliud effe&tura fic

; quàm graves diffenfiones, eva-

Certó etiam illiciti, f1 hocfaciat nefciente novo

t ngq

:

n

futas in verbera;

"Wüni

. marito ; quia illi maänum damnum infert , dum

à

, lllicité: fi. probabilis fpes appareat alicujus

inretam gravi eum decipit ; ipfo autem fciente,

.

huj

1llia]'0

fUgis; peccat quidem illa mulier ex erronea»

nequaquàm peccabit ex hoc capi

te , quia fcienti

qui:

&

sonícientia , fi ideo abflineat ab educatione ca«

& co:zfe.nt;enzi nen facit i,njuri,am. At vero

1e

A

P

!

1

s

"Ra

d

þ, Seöll de z'mpedz'mämis natrimonii,

493

alio cap'i]te/ propter periculum & *dämnum,quod

It

ad verum femen emittendum , ideóque etiam ad

fibiipfi & proli caufat, peccare mortaliter cen-

matrimonium contrahendüm.

.

l.

let Zioffins apud "Tambur. cit. tra&. 1.c. 13.,5.

Senes decrepiti , ita debiles ut nunquàm

2.num. 12. Necexcufari poffeà fine, remedium

j

poffat actum. conjugalem confumgte—*, inva-

adhibendi tentationibus concupifcentiz ; eas e-

lidé contrahuut matrimonium ; quia jam ejuí-

l

nimaliis mediis, orationibus, mortificationibus

modi potentia effet in futurum perpetua. Com-

eum Dei Gratia fuperari poffe, Verüm tunc non

munis DD. cam Sanchez 4if5. 92. »nm. 7C.Bo-

peccaturam , fi marito fciente nubat , zqué pro-

nacina bic qze«ff. 3. prope[it. 13. Contra tamen,

babiliter docent citati , & nós in fimili , ewzs 4e

etiam hos fenes valide contrahere;docet Hewria.

mlll !

debito. Sanchez difp. 120. quianon facit injuti-

apud Bozacís, cit. eo quàd ilia fit. impotentia

(

am nec proli nec fibi. Non proli; quia melius eít

peraccidens, cüm femper retineantanteà habi-

j

aliquanto tandem tempore cífe , quàm nunquam

tam potentiam fuam intrinfecam feminandi. O-

i

efle , nonfibi, quia durum eft negare mulierire-

pinionemhanc multi fequuntur RR. faltem poft

[

medium.matrimoniià Chrifto Doniino ad eum

factum : ut'ejusmodi connubia jam contracta

finem inílitutum :: & eam compellere ad reme-

tanquam invalida diffolvi non debeant , duimo-

dium mortificationisdurz & extraordinariz ;

dó poft triennalem experientiam. deinceps callà

ä

nam neque infrmum , ut vitam fervet , obliga-

vivant, juxtà dicenda inferiàs. Et ego in con-

mus ad remedium admodüm diffici

tingentia facti confultus femel tantüm fic fieri

tendum ac füftinendum.

le cqnqui-

permifi. Certum autem eft quantumvis fenes &

decrepitos validé contrahere mattimonium, fi

II. Exercendi fcopl'u—lam p&ifä?am.

Cilicet cüm emiffione feminis intra vásna-

per medicamenta vel qualitatem ciborum pof-

m

S

turale fufficienter ad generationem. Impo-

fint fieri fufficientes ad copulam conjugalem ;

h

eo ipío enim impoteiftia erit. temporalis tan-

vbl

aintia ergó haec certó adelt, quando exhistri-

bus aliquid deeft : potentia penetrandi vafis: po-

tüm. , Infuper- Pontius apud Dianam part. 4-

(

tradl, 4. 7efol.75 : etiam poft Bullam SixtiV.do-

tentía emittendi verum femen ; potentia illud

11

cet padones , fenes & quofque impotentes poffe

jit

immitendiintra vas. Adeóq; ex parte virorum

exmultiplici capite oriri potett, utpoté primo ;

contrahere fmatrimoniuum cum impedimenti

j

-

4

confciis, non ad ufum matrimonii , fed ad focie-

quig eur

uchus; 2. quia naturá frigidus veró fe-

p |

tatem vitz & caíté vivendum per modum fra-

mine omainó catet , aut füfficiens ad generatio-

tris & fororis.

u* |

nem nonatfert; 3. quia nimis calidus naturá , ut

Quam fententiam probabilema

