! dntraSacramentum juítificativam pef fe univer-

gravium peccatorum , déque illis ferib dolens

.H

.. faliter neceffario non requiritur formale expref-

poífit fufpendere actum expreffi propofiti de

fum Propofitum non peccandi , fed fufficere

-cateto illá vitandi , fi dolenti occurrat cogitae

Il

h

poteft fimplex a&tus deteflationis: peccati cum

tio devita longiüs producenda, maximé occur-

u

m

virtuali inclufo Propofito. - Cert& 3. Reg. 12.

rentibus tentationibus circa occafiones proxie

rdgj [

(

Davidi contritodicenti : Peccavi Domino: (ta-

mas peccatorum deferendas , alias difficultateg

]glh»ul u

timdicitur : Dominm quíque tranflulit peteas

füperandas,&c. ubi fané robufto propofito opus

j

fum iuum ; nullà faétá meentione Ptopofi-

eft, ne Dolor claudicet vel evanefcat, etíi forté

i

*

L

i

t de cetero non. peccandi

Ipsimque Con-

habitus.

j

III. Adcontritionem S;el attritionem in Sa-3 I$

€ilium Trident. feff- x4. €Ap.. 4« affignans con-

itiones attritionis üi

:

-

eramento Pecnitentiz juflificauvam , quàm

ià cum Sacramento fuf-

gU

Paas 1II. SACVRAM.

maxie

*

-

Ed

"

V. DC Pïopäkito rqu;/j',p.

3«36 | g eol. Sacrament, Pars lil Cap.1l. Seö'i.ll

J

quiritur formale & ex-

QUESTIO H. —

maximé regulariter re

)'(s

reffum Propofíitum d

e cztero non peccandi

Ita DD. citati docent, omnes ve-

Quid agendum Coufe|Jario cum Poeni-

Z

snortaliter.

1

ro uno ore confulunt.. Et

ratio clara eft. . Quia

£ente continuo recidrvo : (tucontinuo

i

in Sacramento Poenitentiz tam

Poenitens, quàm

redennte cum ii detm peecatis

[i]

Confeffarius debet effe

formalitet certus de fuf-

grayibw -

E

Árü

icitam &

ficienti difpofitione Poenitentis ad !

SUMMARIUM.

j

fructuofam fufceptionem Sacramenti & abío-

3an. €uid eeaffo remota.

A

D

lutionis Sacramentalis : atqui nifi Poenitens ;

3a2. Propiaqua, G

Tic

mortalium reus actuale & formale Propofitum

323. Proxima?

pf

de cztero ab(linendi à mortalibus concipiat ;

a2$j. Quid & qua

liter. agendum cum rccidiäk-gxagggfb-

tifo

ac Confeffario manifeílet ; regulariter vix ur»

ne proxima ?

328. Specialiter cum concubinaris ?

««

quam

, neque ipfe Pcenitens , minüs Confel-

farius erit fatis

íecurus de fufficienti. difpofi-

430 Quid cum recidifss ex i

ntrin/öml tutfïm f;lzt'

al ?

& ef-

litate ?

?

&f

tione, prafertim veró de fupernaturali

7

333- Specialiter quoad smneollitzem :

filrà

ficaci Dolore

3

.

utjam indicatum : unde; re-

$34- Specialia quoad Propo[itwm

Vitandi peMa

foie

:

ile ;

&iffimé concludit Layman cir. ». 6.

Quare

lis. WUíqueadn 340-

2

Laf

re&té agunt Confeffarii , quód tale Propofitum

Nte omnia advertat Confeffarius & inqui"

hm

à Confitentibus exigant, eósquealià ratione ab-

A

rat,an frequentati lapfus G recidivifiant

nj

folvere nolint; quia nifi Poenitens abfolutum

ex occafionealiqua extrinfeca, & proxima j an

D

Propofitum coucipiat ab omnibus peccatis

veró ex intrinfeca fragilitate tantüm & deinde

Du

mortalibus abftinendi, fignum eft , ejus Do-

rocedat , ut fequitur.

Et monet optime fo-

Ti

lorem generalem non effe, neque ad omnia pec-

lertifimus Layman. eit. c. 4- s. 19. $.

! n

cata fe extendentem ; ideóque non fuüfficien-

quadam. . Confiderandum in hac materia, quo

tem difpofit

ionem , ad gratiam Sacramenti ac-

pracipue Ponitens motivo ad frequentes Con-

[ [

j

cipiendam.

Quá ratione conciliari poffunt Do-

feffionesaccedat. — An quia à Domino, Pz-

&ores, quorum aliqui ad juftificationem. pecca*

[

m

dagogo , Praefecto adigitur , alias non acceflu-

jros

toris formale Propofitum vitandi peccata ree

rus. . In tali omine magnum periculum eft, ne

[

n

in ipfa peccato-

/

.

L

an folàm , quiaconfue-

.

quirunt ; alii veroimplicitugm,

fit malé difpofitus.

rum deteftatione inclufum füfficere ajunt. /Sic

tudinem habet octavo quóque die. confiten-

ts

di

*

, "

in tali etiam magnum periculum eft , fi

n

Layman fapienter. — |Nihilominus adhuc

4ixi E

Vsj

Regulariter. Nam.

eandem peccati mortalis fpeciem fine emen-

]V. Etiam in Sacramento Peenitentie ad

*

L

an denique quia do-

itt ii

319

datione fxpiüs afferat

Ym

juítificatioriem peccatoris quandoque per ácci-

lore & indignatione propter relapíus fuos

t'mngmg

dens, omniüm confenfu fufficit Propofitum im-

concepta iterum Ponitentis ac Confcfüionis

w

plicitum in ipfa atvritione inclufum , absque

fuz remedium quarit ? & talis cenferi debet

D

formali expreffo Propofito de eetero non pec-

bene difpofitus

E

i 1

candi : ídque in duplici przcipue"cafu. - Pri-

: Sif Layman Cafifta G;'c:r,n,z-

nps.

77 hu

mus eit ( utut aliàs fepiüs contingere poffit

c

certé ia Sacramento rariffimus ) quando Poeni

&L

nj

hum

tens Dolori peccatorum pracedentium ita im-

Ssaipam

äa

4,

devitare debet Ponitens?

fones peccatorum n:(eäïrf)

ïüï lgas (

meríus & abforptuseft, ut non occurrat eico-

AL

gitatio de futura vita i

nftituenda vel emendan-

Propofito eliciendo, to»

Enttur Pesitens 'prappn?re 4c dein?:p: 2:;3 20

y Dl

da : adeóque neque de

^ Se-

X

vitare peceatorsro wmortalium occafunts

[

!l 6'

to tempore confeffionis & . abfolutionis.

cundus cafus frequentior eft , quando jamjam

proximas : acetiam prapiuquaa,jïcommdäpajïe

Hgg I hf

inftar mortis inevitabile periculum , & non ad-

fit * nonitem remotas tautüm. Certum apud

bilitas reiterandi ullum . ex peccatis.

omnes. Explico, fed ordine inverfo.

eít. poffi

Adquid enim tunc Confe

ffarius 'hortetur calem

I. Occafío remota peccandi dicitur, ad qulff*;zit — :ï

mhahlk x

hominem ad eliciendum Propofi

tum feu abfo-

interdum ex mera. peccantis fragilitate , aut ii

At fhim

beramalitia peccatum fequitur. — Et hujusmo-

7

lutum, feu etiam hypotheticum vel conditiona-

1 IS.

dioccafio peccandi , ubique elt in toto univet-

fiverif

tum, fub conditione impoffibili mortis evaden-

Ío.

Nihil enim tam bonum & fanctum elt;

da , de non iterandis illis peccatis.

Quam-

hmskæqm

non fe-

s

quod non-fit , vel poffit eife aliqui

bus occafio

hi

quàm cum Gobat Gafs VIT. s. 207.

prehenderem, qui exprefsé tali diceret : Nón-

peccandi ex fua fragilitate vel malitia.- Et cales

mätis

Occafiones rémotas vitare,. vl vitandi Propo!t-

ne ita deteffaris peccata tua furta, fpurcitias,Stc.

"titte

quas jam mihi manifeftáfti, ut(i DEus vitam tibi

tum minimé neceffacium eft Peenitenti , quippe

lts

feré impoffibile : alioqvin , ut alicubi Apolto"

T

produceret ad multos velpaucos annos , nun-

hoc mundo exire : cert

quameffes relapfurus , velrelabi velles m tam

lus , deberemus ex

[

W

viatores nec in codlo futuri fecuri , ut pat

fecda, Dcóque difplicita pum ;

ia

y lecl

Angelis apoftatis.

As

«

W. QOcseafio propinqua

d

dicitur , quäünc':;nï;z: |

3

p

p

—

.

LÀ

:

/

"

fIbf;ol .S;acramqnt. Pars 1IT. Cap, II A& 9. De ;quaþfo i;ægäxg: 4331

m pa difficultate & cautela non poffumus uti fine — tum evitavit ;

& füperior evafit. .. 'Cäaþropte;

"r

peccato :-quia nimirum tunc - homo non ex

huic , non illi , nolenti hanc occaíionem rez

mera fragilitate vel libera malitia,. fed vi occa-

linquere, neganda erit abfolutio. ' Quia Joan-

am

fionis induci folet ad peccatum : ut fünt qua-

li

nes Caramuel 77eol. Regal. di[p. 20. sum.X05 6.

dam officia, fervizia, occupationes : ut mili-

vult etiam dandam abfolutionem illi, qui toties

1Um , mercatorum ,cauponum , & fiepe famu-

fuit viclor,quoties viClus , referente & non con-

lorüm & ancillaram, &c. Atque has etiam

tradicente P, Gobat Cafá 16. num.gA6, — EÀ-

propinquas occafiones vitare ,. & vitandi pro-

démque ratione, fi fit aliqua domus;aliquis cen -

pofitum ,. neceffarium eft veré Poenitenti , (i ta-

.Vi&tus Scholarium ,.in qua domo omnesferé an-

4

men absque magra difficultate vel incommodo

wiilfuy

€ille vel famuli : .in quo. conviclu onines ferà

poffit: Secüs fi non poffit. Nam.etiam oc-

ftudiofi hactenus fecerunt naufragium caftita.

Xaflo propinqua , & propinquum. periculum

üs, cenfenda erit ibi effe occafio proxima füi«

ht h

ipéccandi mortaliter , non neceffitat moraliter

ng , & nolenti talem domnm relinquere fine ur-

ad peccandum - ideóque ftare poteít cum vero

genti caufa,' aut adire volenti neganda erit ab-

& firmo Propofito non peccandi. Unde ab-

lolutio, juxta mox dicenda. Secüs dicendum,

ndi j

folvendi funt milites ; mercatores , famuli , an-

fi aliqui quidem ibi feducti & lapfi funt , plures

cille, G&c. quibus ex officio, negotio , domo,

tamen illefi evaferunt : qua omnia confide-

lii

Qc. imminet propinquum -- peccandi pericü-

tatis circumílantiis perfonarum , locorum &c.

& n

lum;.quofzepius peccare. folebant, (i absque

prudentis Confeffarii arbitrio neceffari relin-

magna difficultate vel damno notabili dimittere

&put

quuntur,

us

nequeant : dummodo ferió. proponant pecca-

Y

tur vitare impolteriüm.

dH

o (

Ex communi Lay.

2 ]

mane. 4. n9]zm. 9,

4

Qez'c/i, agendum cum recidivis ex óccafcone

at

323.— WL Occafio proxima pe

ecandi-dignln UM

proxima ? Et fpecialiter quoad con- -

dn qua creditur vel eredi debetrraticnabiütc'r,

cubinarios.»

S

figeitu.

j Draie, !

"perpen]is omnibns cireumflantijs,punitentem fd«

frequentati lapfus & recidivze peccatiz 2f

z.' SI

"TTE

" r Vel nuimquam man[urum [ine peccatoamortali.

fiunt ex occaftone proxima , Confeffa-

.. Ex communi Navarrus cap. 3.num. $. Layman

rius ab eo exigat expreffum & abfolutum pro-

æcn'fulumffþä

c6it. alii paffim. — Ut fi homoinlibidinem pro-

poíitum' eandem occafionem , quamprimüm

;

quitir

us, & jam fiepiüs lapfus, in domoccom

i a

e

plicem

poterit, relinquendi: fin minüs, abfolvere non

etineat , &c.

- Et hastandem occafiones pro-

poterit. . Res clara. Quód fi enim Poenitens

lm d

v i af

,Ximas vitare ac vitandi Propofitum , f1 mora-

nolit proponere occaflones de catero peccän-

liter poffibile fit, fimpliciter neceffarium eft ad

14 (';U.llü

di deferere , fieri aut przfumi non poterit , eum

. ^veram Peenitentiam , Contritionem , & Abfolü-

veté peccata przterita deteílari » G evitare vel-

us

Qu

:

tionem Sacramentalem. — Ratio clara eít. Quia

le impofterüm : ideóque tanquam indifpofito

non evitare -"occafi

ihionem. ptoximam peccandi

collatum Sacramentum effet nullum ; & tam

T

mortaliter , idi

pfum per fe eft peccatum mor-

recipiens , quàm conferens feu abfolvens pec-

cíiti u

tale : juxta ilud fuprà allegatum : Qui »

catet facrilegio mortali, Multó magis, quando

mat peviculum, peribit in ilo. Atquiad veram

Poinitens à Confeffario jam. femel & . iterüm

Penitentia

d

m requiritur meceffarib Propofi-

juffus dimittere talem occafionem , v. g. con-

tum vitan

di omnia

peccata mortaita: ergoeti-

am iflas occa

cubinam domo ejicere , & non füit executus,

ml

E^

A

D

Qones Pr(oximas peceandi morta-

cüm ramen commode , abfque alio gravi de-

fLU

liter.

:

trimento exequi potuiffet , c'lara'f.".tis erit pra-

334 lV. Dixi: inqkdcredi!fzräc. Tanner bic

fumptio, eum in prioribus confeffionibus non

TA

m "

« lifr. 6. 3. 9. num. 106.addit: Fal probabile eff ,.

;

habuiffe verum , firmum, & efficax emendandi

te e(fe lapfurum in peccatum.

,ip

M'ä!

Sed non placet.

Propofitum : ideóque jam , etiam(i denuó pro-

Quando enim folüm eft proba

bile , te fuccubi-

ponat vel promittat , non eft abífolvendus, an-

Qu

turum in talioccafione tentationi , .certé étiam

tequam reipsà praílet : & dicendum tali à

uvcrfa

ptobabile eít, te non füccubiturum. . Occur-

Confeffario: lu priüs tmd&,mþræ&a;üumof—

jf

J

fünt enim graves rationés , ob quas vir pru-

ficiumdebitum , deinderedi, & ego praitabo

yl

u

(ü

dens judicat , teJapfurum in hac occaíione: con-

B

meum. Excommuni Layman citat. s4m. 3.

Ü

trà veró fint etiam gravesrationes aliz , ob quas

At dicat Peenitens : Jwro Reverentia veffra pev

AT

guP

p

A

alius equ& prudens judicat, te non lapfurum :

Deum verum (f vivun,me quamprimm iflam

n

J

certé hujus judicium fequendo , fine nota te-

eccafianem , domum , contubinam ec. dimi[-

li^.

fneritatis , ob rationabilem caufam peteris te

ferum. — Admitterem juramentum , Cait recté

TUAM

«ommittere huic occafioni ,. certó non com-

Gobat cit. ) & abfolverem pro ifta vice : at cer-

qyp s

"

miffurus, fiícires vel certó crederes , te lapfu-

té non glià vice , fi rediret perjurij & rela-

rmf n

rum. Quare Confeffariusnon judicabit efle in

psüsreus. Tandem optimé notat Layman]/. v,

(

40

occafione proxima peccandi, v. g. fe inebrian-

Neque in his cafibus univerfa'em regulam fta-

] jl

i, fornicandi , &c. qui in tali loco decies ten-

tui debere, cum fieri poffit, ut licet aliàs femel

us

u

tatus , fuccubuit folüm ter vel quater: fecüs, (

& 'iterum admonitus concubinam non dimi-

/

ferit, Creftitutionem , fatisfa&tionem , recon-

oies .ve; fepæics » & bis vel ter tantàm peccae

P

P

Ti2

i

N

e

337

| 2 eol, Sacram. Pars lil €ap. 1. Se&,wlk De groþo/itoäreqm'lz't?: ;

h

eiliatiotem cum inimico &c. non fecerit) nunc

peccato inea occafione. ( nam 'qni certo eree

h

deret vel putaret impoffibile fibi effe intali oc-

tamen evidentiora figna mutate voluntatis fe-

[

rxícferat , ut ejus promiffio

cafione abílinere à peccato , debet ommnino

D

riique Propofiti

eam deferere , non obílante quácunque diffie

|

acceptari, eique abíolutio d

ati pomg Et in-

| ]

cultate & incornodo : ut monent Layman;Lugo y

fuper

[

ns gravi. neceffitate c-

alii communiter ) His quatuor conditionibus'

326 k Quando Penite

concurrentibus , Peenitens prudenter judica-

h [

iusmodi occafioni pcccandi eífet adítri&tus, ità

E

ut eam aut fine fcandalo ( quod non rarum in

tur veram Conttitionenr & Attritionem habe-

re, etfi non proponat flatim deferere vel de- —

pr'omi

occultis peacatis, ) aut fine graviffima vel fal-

las

vitare illam occafionem. - Quia occfiones il-

tem gravi corporis , famz, velfortunz jactura

alto,

aut incommodo dimittete vel devitare non

laaliàs ptoximae & voluntariz , his conditio-

lm

nibus concurrentibus , fiunt Poenitenti remott -

poffit,

pofitis certis conditionibus mox infrà

siti

enumerandis ,

jn ea relinqui ad tempus duran-

& involuntarig: quas fi habeat, abfolvendus —

acef

eít: &atferenti fe habere , debet credere Con- '

tisneceffitatts , &à Confeffario abfolvi poterit.

. &i

Communiffima DD. cum Navarro c. 3. *. 16.

feffarius , quia Pcenitens in hoc foro teftatur.

mil

Sanchez /. 1. ssral. c. 8. Layman ». 9. meique

tam pro fe, quàm contrafe. Si non habeat, -

Confeffarius & Poenitens , datà.

& acceptá ab-

. i

emues. Et fümitur 2frg. e. Corfulationi , De

"3ïmne

Atit.

Ratio eit.

Quia OCe,

folutione peccabunt mortaliler , & facient $4

frigidis G malefici

éramentum nullum , ut

v

cafio 'peccandi

in fe peccatum nmon eft ,

fuprä dictum , nu?n; !J

UC

Jam ulterius :

fed tantüm periculum peccati adfert , neque

"

ia

tamen neceffitatem peccandi infert feu liberta-

qu

$. -"Specialiter quoad. cüacabimrib.g,i

tem tollit ; fed poteft cum ea confiftere vera

E

deteítatio peccati , & abfolutum propofitum

L/

ay.,

A

Uamquam concubinarii notorii 105328 |

adhibendi operam , ut impofterum peccatum

ícandalum vix unquam poffint abfolvi, -

dente

evitetur; ergo quamvis ob periculum adjun-

nifiejecla priüs infami pellice , juxta come

qudi

&as fit.timor vel exiftimatio voluntatem fort&

- rpoí

i

utatum iri: non apparet, cur

munem DD. cum Navarro ceap. 16. s. 20«

aliquando

Quin jubentur à Concil. Trident. feff. 24« . $.

7 d its

certum difcfim

£.

en famz , honoris , fortunarum ,

!

fübjici excommunicationi , nifi poft trinamad-.

-

fanitatis &c. non poffit excufare tali periculo

monitionem fa&tam ab Epifcopo , fe emenda-

D

1 di

íc relinquentem vel permitentem : Layman

verint. 2. Átque infuper confentiunt DD.

! as

€it. rc&té. fic argumentatur.

Vel przceptum

etiam occultis concubinariis ordinarié abío-

!

dedinandi occafiones peccatorum affirmati-

t a]i4

lutüionem dandam non effe , nifi promittant

, x hn

vüm eft, &tunc manifeíleliquet , non obliga-

!ma(

te in tali neceffitate : vel f1 contendas negati-

fe concubinam quamprimüm à fe amandatu-

, qud ex cohabitatio-

4 w

vum effe preceptum non adeundi periculum ,

ros, propter maximum

ne oritur, periculum. 3.

Etiam minirmé obílane

*

l&um[!

autinco períillendi, tunc refpondeo, intelli-

quó

d talis perfona , an«

Áf

gendum effe preceptum , ne quis ultró ac vo-

te vulgari pratextu ;

cilla, domeftica &c. ad

modüm utulis & quait

Tiütire

luntari& in peccandi periculum fe, conjiciat,

ex ejus dimiffione

|

ftri

aut in eo perfiflat, hic autem moralem quo-

'neceffaria fit rei domeftica ,

. aliquantum rei familiaris - detrimen

tum fecue

fl

damodó neceffitatem intervenirc.

Sic Lay-

j

|

man.

turum , aliam eque otilem ac induflriam non

1 Vflcang 1

facilé habendam : &c. vulgaris ifte laqueus

3217 lll Ad hocautem , ut talis Poenitens ob

diaboli eft, etiam negatá abfoluti

one rumpen-

| lir.

[

neceffitatemrn, in. occafione peccati perfiftens

ob inevitabi-

té contritus velattritus, acper

. dus, fi perdité ametur & amet ;,

cenferi pom; ve

J

le quafi moraliter periculum relabendi. Cet-

^

" V,

hoc difpo

fitus a

d validam & fructuofam abfo-

BI

lutionem ei licité impertiendam , -quatuor po-

-t& Caflro-Palaus & Oviedo apud Gobat «

tibi

$30. neque ob 1cC. ducatorum jacturam

tifimüm conditiones i neceflarió habendze

- At

mediocriter

diviti talem periculofam dome i«

funt. L Animi refignatio & parata voluntas

& meritó. 4. Denique cer-

B

deferendi illam occallonem , fi commodé pof-

cam permittunt 5

tiffimum fit non excufa

re quamlibet jacturam

|

l

fet, & quamprimüm commodé poterit. 1l.

vel incomnmiodum ex tali. dimiffione fecutu-

Vera Poenitudo peccatorum przteritorum in

,

III. Ve-

rum. . Quare inter Propofitiones füb Alexat-

lat

ejusmodi occafione conimifforum.

rum ac firmum Propofitum non peccandi de

dro. VII. Ànno 1666, die 18. Martii damna-

* &f& cti

obligandus conttte

cotero in ea occafione : ad quod etiam ne-

tas , & hacponitur : Non ef?

mlæa()d

- binarint ad ejiciendam concubivam ,

f hac nimit

bu

ceffarib requiritur , ut ex occafione proxima

concubinarit , us o

faciat remotam : V. g. fl complicem domi ha-

stilis efl ad obleiamentnm

"(P

mlittns

beat, nimiam familiaritatem & blanditias ca-

regàlo : dum deficiente illà»

imii zgr'ä ageret vt-

1 Mttüm

um tadio magno af-

veat, Íolüscum fola, noctu prafertim , in eo-

tam " aliaepula concubinari

Is

ficerét C alia famulanimis d

ifficile inueniretor:

*

ET

dem loco non commoretur : in potu (ibi tem-

fe habeant.

f

?

peret-St. |.IV. Spes firma & fiducia , quod

— Hzc ibi. Quamyis inquam,hac ita

! [

WDD,*

Nihl ominüs in certo cafu circu

mflanti223.

a

adjuvante. divinigratià; cui cooperando fedu-

"Aa

lo , omnia poffumus; deinceps poffit abftinere à

concurrere goifugt » ob quas Pmdgnf Qo ef-

]^

P m

X

:

l,

: dbedl, quramm:: ,Pafs li, Caþ 1l Secl. iy. Deprqþo/ïto requifito.. 333

lt

farius aliud decernat:ait Layman eit; s. v1; / alii paffim. — Et docer D. Hieronymus Fpift.

fw.

Exempli gr. fi alipuis in gravi infirmitate vel

46. ad Ruflicum relatus c. fepties. d. 3. de Poc-

v

mortis periculo conflitutus alium hominem

nitentia : JVos» folim fépties z. fed. feptuagies

Qd

facilé habere non poffit, qui neceffaria mini-

fépties delinquenti , ficonvertatur ad tPaviten-

Ww,l.lfgï"

— )diret prater Concubinam , ad quam. tunc Poe-

tiam , peccata. condonantur. Ratio eft : quia

ftiyi

sitens carnis affectum non gerat : ideóque pu-

redirecum iisdem peccatis de fe non eft fignum

rl

tet, fe ejus occafione non lapfurum , cüm pri-

deeffe verum doloré & propofitum emendatio-

Dl

müm auterm convaluerit , ftatim à fe amandandá

nis; certé non magis , quàmfi rediret cum aiiís

dl

»

promittat , tali aliquo cafü permitti poterit ,

novis diverfis peccatis ; fed folüm eft fignum

.

W

fifcandalum abfit , videlicet in concubinatu oc-

fragilitatis humanz in tali homine

»

«erté nes

, lil

culto. . Sic Layman ibi ab omnibus receptus.

mo tenetur fub fpeciali peccato mortali magis

Ri

Idem , cum longé tamen majori cautela per-

cavere, ne idem peccatum decies committat ,

t d

mitti poterit in graviffima , vel faltem gravi

quam ne decem [pecie divería peccata com-

o

l

Wt

M x

- Receffitate fama vel fortunarumt , uc. fi con-

mittat ; ergo ferió proponenti virare dein-

od

€ubina effrons fic fübitó alieno tempore. di-

ceps idem Ípecie peccatum , zqué ac propo-

N

-miffa , irritata , occultum Concubin^tum ac

nenti vitare alia peccata ,. tanquam reslé difpo-

fito, abíolutio impertienda erit toties , quoties

1 &Wh

turpitudines emlgätura fit ; fi. non dives , fo-

; Q

lüm neceffaria fuftentationi habens ex dimiffi-

eum Confeffarius ferió. proponere prudcnteifi

crediderit.

um

one gravem -ja&uram. 1OO. v. g. aureorum

- inturrere deberet : denique fatis vulgariter: ft.

II. Ut autem prudenter credere poffit Coa'-ggx

ipfa fit ancilla ,. G nequeat aliam adipifci abf-

feffarius Poenitentem toties cum iisdem pec-

que pari periculo, cüm tamen ancillà nuilo

catis redeuntem , modb habere verum ac feri-

lia

'modo carere poffit ;

ita poít alios Gobat

um propofitum emendationis, attendere de-

». ;2.

In hujusmodi cafu Confeffarius pru-

bet, an Poenitens hactenüs aliquam curam vel

TU

npgi'fm[ibk&

denter condefcendere poterit, rigidiffimé tamen

conatum adhibuerit emendationis , quód hie:

fignis cognofci poteft.

T L

exaCtis quatuor Conditionibus zsm. preced.

Si poft. proximam

1

. « gropofiis, prefertim tertid , fpecialibus eciam

Conteffionem rariüs , quàm folebat, lapfus fuit ;

)f

. additis propofitis & remediis efficacibus :

fi media adhibuit, quz eià Confeffario contra

- wtpote 1. quotidiana expreffa renovatio Propo-

recidivam przícripta erant ;

fi occafiones

i pl*

Votum

i

-fii eliciii in : Confeffionali. .2.

quaslibet peccandi fugit, &c. quód fi prafti-

tit, haud dubié abfolvendus erít ; quin etiam,

od

,

—— Caflitatis ád aliquod cempus. 3. Votum fub-

'eundi aliquam gravem Posnitentiam ,. v. g. je-

fi nihil horum praíliterit , f tamen dicat fe

"T

modo ferib dolere , quód divinam Bonitatem

j promiiw

junium in pane & aqua , aut notabilis eleemo-

fynz » quoties relabi contigerit. 4. Quan-

toties tam foedé offenderit , ae promittere ,

f mnöm

do concubina de fe non admodüm voluntaria

v bt

fe feriam emendationem , ei plernmque Con-

- eft,aut gravate confentire folet : rediensà con-

feffarius credere debebit : quia licét antea pro-

dm'm GW'

-feffione dicat : jam tandem firmiffime ítatui

pofitum inefficax habuerit, jarn tamen verum

Qs p

mutare vitam.

Volo ergo , jubeo , vel rogo

& efficaxconcipere poteft : ídque affirmanti

jl

ia

"

ferio , ut (1 forté. tentatione vi&tus te ruríus

plerumque credendum erit , cüm ipfe fit. fu

1

1 g)ui dlm

(

- follicitavero , refiftas omni poffibili modo , re-

accufator , defenfor , & teítis, Sanchez , Layman

n

vocans mihi mentem hac verba: &«. ad

Lugo , alii communiter.

Additque Gobat cit.

u

i

ditá etiam promiffione Proemii alicujus , fiim-

"um.324. Etíané, quando deinceps notatur

itis j

/ — pedierit : fecüs , f1 confenferit , &c. &c. -vide

aliquis profectus feu. aliqua imminutio pecca-

u

if

;g;i;am mox dicenda dg mollibus.

torufh, habenda efl patientia. Ipfa enimim-

,U

minutio peccatorum eít fignum propofiti , &

p

$. lII

rdi

s,&

prebet fpem majoris & majoris emendationis;

*

adeóque tandem perfecta. Simus ergo , omni-

p

(huf!

21

Duid cum retidivis ex intrin[eta tantàm

m

noíimuserga hos miferos , miíericordes, frcme

,

jf

18 fragili;at(fifpccialiter quo?d"inollftiem.

y

^

€& Pater nofler caleflis mifericors efl. — Luc.

r

^

Uando frequentes lapfus & recidivz

6. Sic ille.

4

ani

'3301. Q

peccati fiunt ex fola intrinfeca fragi-

IIL..Interdum tamen vehemens eft fufpicio3

j

lm!ff

g

]

Jitate Poenitentis, abfque aliqua fpeciali extrin-

& juíla praefümptio Propofitum modernum

p

-

ut

gnó lL

[

7)

feca occafione impellente ( uti funt blasphe-

effe fimulatum ,

inefficax , fufficiens

?

fl

mie , odia, invidiz , dele&ationes morofz,

Confeffarius prudenter credere non poffit:

.

jj

"]

& fingü!ariter mollities &c. abfolvendus erit

utpote fi Peenitens poft duas tres , quatuor Con-

qif

j

,

Poenitens toties , quoties ferió proponit im-

feffiones eandem peccati fpeciem , &t eodem ,

yi

j

pofleriüm emendare , & ommino abflinere,

vel etiam majori numero adferat, ut nullus

] "N

!

4((

dummodoó Confeffarius prudenter credat, eum

prorfus emendandi vel refiftendi conatus ad-

,,gw

.ver& proponere ac ferió loqui..— Communif-

hibitus videatur: & tunc, C nifi tamen przefens

»

m

i

-^ fimi DD. Navarrus fprà , Sanchez l, 2. meral.

fpecialia, qualia antea nunquam , Doloris figna,

r

£. 32. 9. 45. Layman: cit. c. 6. 0. 10. Lugo difp.

in prafenti Confeffione o

flendat , quibus prze-

71 [

n

[

fumprio illa de mala vel infufficienti Pocnitene

9

44 9. 160. Filliuyius trall. . InfirutHionis c.3.

Y

Tt3

et$

d

[

P

»

N

[

Suxase

4

4

3 34 ^ beol, Sacram. þar:lll. Cap. XT. Sect. V.. De þropa/ita r&äz;'jim :

" l

tis diiþoütione merito -elidatur ) differenda e-

ad: quodnam myfterium | vitae- Vel;«rï.paf-üonig./

!

Chritti fpeciali devotione feratur. : ubi.co«

[

£it abfolutio , nominato aliquo temgoris fpatio ,

du

intra quod Poenitens conatum adhibeat ad cri-

gnoveris , fuade , ut ufque ad proximam fem-

P

minis emendationem , poítea reditutus & ab-

per Confeffionem quotidié man& & vefperi di«.

cat flexis genibus , & f1 copia fit ; 'ante imagis

quzlc ü

íolutionem recepturus: Sic Layman Cit. n. 10.

Jv

Leffius i& Co»fliis P. Confe[Jarius. Ca[u 7. fic lo-

nem talis San&ti vel myfterii: Demtne DEns,-

ui flammas aternas. picis fulphuris praparáe

3 udr

uitur. Expedit ordinarié eos dimittere fine

abfolutionem explicato periculo, in quo verfan-

fli bominibus libidinofis ,j voveo & promitto tibi

T ol

yhyrali

tur, & abíolutionem fore ilis noxiam , cümr

me in bonoreno bujus mei amantiffimi'Patroni

Cc. vel bnjus amabiliffimi wyfleri Gc. hàc die,

ia

non videantur habete fyncerum Propofitum , ut

conentur refiftere & adhibere temedia,qua pree-

bác notle , abflenturum ab ompiturpi taiumei

J ise.

fcribuntur.

Si non redeant,, committat illos

ipjin

Et dum actu tentatio veliemens urget

]mjs:

Deo , nefe cruciet , Sic Leffius. Ego aliquopi*esï ?

idipfam flexis genibus repetat : multisprofuit

qtrtol

íed non nifi poft fex vel octo Confeffiones fine

devota Recitatio Hymni , .Ave Maris Stellaz

! jrienti

s?

, tntis

ulla emendatione peractas, dixi ante datam ab-

cum fingulari reflexione ad. V. Pérgo fingularis.

D

folutionem

.

*

Quandoquidem nihil tecum

€c. aliis invocata immaculata Conceptio B.

; Sactam

L

profiio, poteris quarere alium Confeffarium

antS. Jofephus. aliis alia. Saecularibus, fi talia

: tf

nonfuccedant , confulendum Matrimonium , &

4 af a

forté magis profuturum , aut non , nifi poftico-

natum & effe&tum aliquem ad me redire: &

fübinde ingreflus Religiouis ; vix unquam flatus.

] unses.

uno vel altero excepto, redierunt cum aliquo

Clericalis, .Sed fipluradefideras, legeÁuthü- —— — wilin

res citatos , non vacat immorari..

y

- «

prole&u. | Quá in re magná opus eft prudentià

& difcretione Confeffarii , ne Poenitentem aut

$. Ex di&tis colliges., quid fentiend

umde.

x V.

i

Íeveritate avertat, aut lenitate feducát , sícque

iis, qui vel qua fubinde graviüs

.

lapfi vel lapfe

eccet , & pereat cum illo. — Et fpecialiter in

id priàs alteri ignoto Confeffario confitentur;

D

fitUf

praxi notandum , quod de motivo Confeffio-

& deinde ordinario fuo Confeffario peccata illa.—— — dm i

fiolot

nisiteratz. initio quzítionis ex Layman preno-

leviora ?. Nam fiquidem faciant ex pudorenà- -

h

1

tavimus.

Et tandem iti ejusmodi cafu diffici-

turali , & tímore. erübefcendi & confunden-

iU.

liàs danda eritabfolutio, fi crimina fint publica ,

di fe coram Confeflarió fuo ordinario fami

Iul

liariter valde noto, nomeft culpandum, ídque

At eg fo

v.g. frequentes blafphemiz , ebrietates , fcorta.

üones &c. offenduntur enim & fcandalizantur

imprudenter zgre-ferunt. vel reprehendunt .

^ d

fideles, fi videant hominem poft Confeffionem

Confeffarii ordinarii. ( Dummodoó tamen pti-

zi

ori Confeffario omnia fua mortalia confitean-

ibád

fepihs repetiam perinde ut priüs in peccatis

fuis perfiftentem , cujusmodi fcandalum in-

tut, ac integritatem Confeffionis fervent juxta

BU

terdum cum Sacramenti irreverentia conjun-

dicenda cap. feq.'— .Àt yerb f hác ratione ma-

E

&um tolli debet , non obíflante privato iu com-

nerent in occafione peccandi , aut ideo ita cif- .

| fitimey

modo, quod Peenitenti timetur , ne forté isà

cumeant, ut liberiüs peccent , ne ab ordinario

J N v

EE

Confeffione abfterritus in graviora péccata inci-

Confeffarió grayius objurgéntur , occafiones.

dimiteere , aut remedia tali peccato emendan--

; Ofidf

dat. Sicprudenter idem Laymam eodew num.

IO. i5 finc.

do adhibere cegantur &tc. ommnino graviffis

4 ftrmm

? umf

IV' Jam rurfus

fpeciatim 49 d. muollitiei

mé peccant , & ob defectum veri Doloris & '

*Deditos, Placet veriffimum judicium Cardina-

Propofiti Confeffio invalida, ac Sacramentum .

'lfície

lis Toleti, Suwmme l. ;. c. 13. Peccatum molli-

erit nullum. Layman /. f. tratl. €.c. 8. n Y4» -

&

nfffo

tiei eft difficillima curationis , quia occafio fem-

z alii.

üm d;

Filliutitf-s, Lugocita

per cum homine eft , & eft adeó univerfale ,

gv

;

LU a

ut crediderim maximam partem damnatorum

[

:|

,

v-Spaialid ;

quoad propo[etum: vi

undE |

L:

hoc infici peccato. — Vix puto effe aliud efficax

peccata venialia.

femedium , quàm frequentiffimam Confeffio-

BL

.D remiffionem | peccatorum etiam v€334

nem cum uno eodémque Confeffario , vt fiat

"iptdeg

ter in hebdomade, fifieripoffit: eftenim hoc

3

nialium , eXtra & intra Sacramentum

Alltr, Yy

Ponitentim , ficut requihtur neceffarió ali-

Sacramentum maximum frznum ,. & qui hoc

Ils

qua .fupcrnaturalis Poenitentia , feuDolor & de»

,I",Wl

nonutitur , non fibi promittat emendationem

.nifi per miraculum à DEO factum, vel ratiffi-

téftatio eorum , & quidem formalis in Saga-

Atum. f

[

mum privilegium.

Sic ille veriffimé: Interim

mento juxta dicta fuo loco: ita etiam requi-

"hhibue

talis Confeffarius in. promptu femper habeat

ritur eadem impofterüm cvitandi Propofitum ,

?l

l P

alia media, quibus Peenitentem adjuvare pof-

faltem virtute ia ipfa illa deteftatione feu Do*

Iore neceffario inclufum , ( fiquidem fieri ne-

| ET

fit. Qualialaté fuppeditant Joannes Bufzusin

ITR

panario , Filliucius tra&. 7.in/iri4&. Cenf. cap.3.

quit , ut quis malum peccati vere & ferio de«

m

IN

Drexeliuszz AViceta , Cofterus z» libello Sodalz-

teftetur , & impofterum ab iis abftinere non ve-

T

£atis, Gobat Alplmh. Conf. Cafa 17.4. nunt

li. ) multiplici tamen difcrimine à Propofito

t

2

"x

$48. alii.

Ínter que hoc fcepius felicem fuc-

requifito ad remiffionem peccatorum mortali«

"lmm

ceffüm abuiffe expertus fum.

um : uti ex Coninck etiam obfervat Layman £//;

Inquire à tali

| Pmþbhm

:j /Hh'.o-mirieþ ad quemnam San&tum vel Sanctam,, vel

«.4.».13. :

| nj

p

l

t

€

*

u

2

m *P!l/;ieal Sac;aMpnt.f Pa'rill-l.l'Gaþ.' ll. Se&'ïi,;*"* D« propofito r;'qufj!:io. 33$

x ?ïïlun'u;

33

L 'P,ropoütum/ fermale expreffum de catero ^ quam omnino, neque ex 'fubr.epltion,c peccandi

Vi "

. j

venialiter : hoc emim fine ipecialiffina DEI

non peccandi mortaliter , regulariter requiritur

Q

adremiffionem mortaliurz, maximé in Sacra-

gratia pauciffimis San&tis concefsà , homini. in

.ïtkveiþcg:,

mento Ponitentiz ob rationes fuo loce dictas,

hac vita impoffibile eft : impoffibilium autem

h ïïffl'mäl N

quale etiam requiri ad remiffionem venialium

nen eít voluntas feu propofitum : fed fufficit

h ^

extra,vel intra Sacramentum,nülla lex,authori-

propofitum vitandi impofterüm fingula vel dif-

Ptj

tas,vel ratio perfuadet , quin regulariter fufficiat

junctivé , 'ita ut nullum determinaté affigneri

ts

Propofitum illud virtuale in ipfo Dolore füper-

poffit,. à quo cómmittendo, animus virtualiter

nnlijmm'

naturali imbibitum , ut ex communi etiam ob-

faltem , nonabhorreat : & dicas apud te.

Etfs

inibi

féiam , me omnia venialiasion evitaturum , vt«

-

fervat Gobat Cafa 8. ». 217. — Ratio difparita-

itinji

tisell. Quia cim peccatum mortale fit longé

tabo velboc , velillad , vel iffnd , vel quodvis

vehcmtm; i

majus malum , & effectum Sacramenti fimpli-

occurrens s nnlluu nibi jam patrandi e(f ani-

LUg

eitertollat, major requiritur certitudo de fuf-

9sj

