illa maneat Corpus Chrifli: alioquin adorans Ho»

d

cir. cap. 3. dicens abfolut& nullà factà mentione

ftiam elevatam , fi non fimul motum elevaretur

i

Íeparationis vel divifionis : Totas enim &* inte-

«Corpus Chrifti , committeret . idololatriam $

g

s

ger Chriflus fb panis [pecie , & (ub quavis ipfius

attamen Sacerdos , vel quodvis a

[«]

ens movens

dm

Hofítiam, non movet per fe & phy(icé Corpus

fpeciei parte , totus etiam fub [pecie vini , & [ub

p

ejus partibus exi[lit.

Ec ratio eít: quia totus

Chrifti ,. quafi Corpus Chriíli per fe primo reci»

ilisí

Chriftus eft. fub fpeciebus diverfis fecundüm

peret motum à Sacerdote, ob rationem datam,

ting

fidem, utmodó dittum : ergo & ante divifio-

Íed tantüm per accidens & moraliter , . quatee

nus nimirum dum Sacerdos, vel aliud agens mo-

quin

nem fubípeciebus conjunctis. — Quia fola fepa-

jum

ratio non facit novam confecrationem , nec po-

vet fpecies confecratas , ipfemet Deus vi decreti

'dfb

nit Corpus Chrifti alicubi, ubi antea non fuit:

&inftitutionis fuz, quà vult Corpus & Saugui

,

u il

mem Chrifli femper confíervare íub ípeciebus

x

Átim

€rgo &c

«onfecratis, quamdiu exiflunt , ad motum fpe«

D

p

cierum per fe immediaté & phyficé movet ipfunt

j

45 Aliquid agere vel

Corpus & Sanguinem Chrifti , atque adeo ficut

nec.g

Patg'þng gri

.. [ati in

Qit,

Euchariflia?

Sacerdos confecrans. eft caufa moralis pofitionis

Qt;)

Corporis Chrifti füb fpeciebus, ita Sacerdos vel

&15 L. g^ Hriftusut exi(lens in Euchariftia , poteft

"Nu

aliud quodcunque agens movens fpecies poteft

paoi

.4 per fe primó habere operationes iuternas

dici caufa moralis concomitantis motüs Corpo-

intelle&tüs & voluntatis , utpote intelligere &

u

ris Chrifli , ex ipfa inflitutione Euchariftiz , quà

deglu

velle-objecta fibi prefentia.

Communis. Ratio

Deus determinavit poít confecrationem ferüper

eft: quia Anima Chrifti nunc beata & informans

n

facere & confervare Corpus Chritti prafens fub

u

Corpus gloriofum non dependet à fen(ibus &

Ípeciebus , & conféquenter quocunque illa mo-

fenfibilibus: ideóque ( quemadmodum Angelus )

Qu

veantur ,' fimul movere iflud , icque non novó ^

poteft intuitivé videre feu intelligere , & confe-

femper miraculo fimpliciter loquendo , fed eodem

mïlllm

quenter etiam velle

Non enim dicendum eít

Vng

fentia.

"

vd nolle,qþje&a fibi pre-

antiquo continuato.

D

novum miraculum, quod, fappofito femel de-

í16 l. Chriftus ut exiftens. in Euchariftia per fe

creto Dei de miraculofa pofitione & confervatios

Mif

N

primó nullam poteft habere fenfationem ullius

ne Corporis Chrifti fub fpecicbus,de

Íensüs externi vel interni : nec poteft naturaliter

qf.'a.&o fcmgcf

AW

ordinari& fi.

$. 1V.

Mm

agere in aliquod extrinfecum : nec poteít aliquid

pati ab ullo agente naturali virtute. naturali.

'guamdiu

manet Chriflus in Sz:cmm?;w-

dfrlnc

t

: /uäf;ecitäm!

Ttrp

Ratio eft: quia ad eliciendas fenfationes ; ad

1

agendum & patiendum naturaliter ,. neceffario

"g^Amdiu manet Corpus & S:tng

üis Ch&ï[ïi ,Il, ,

LUE

T

ac ipfe Chriftus füb fpeciebus Euchariflicis,

At

requiritur in agente G patiente corporeo modus

exiftenti quantitativus & extenfüs ; Chriftus u-

quamdiu poffet füb cis confervari ipfa fübftanria

li

tem feu Corpus Chrifti in Euchariftia non habet

panis & vini, f adeffet:: donec nimirum tanta fiat

Wfdgf]

modum exiítendi quantitativum & extenfum, fed

mutatio earündem fpecierum , ut confüeta fübe

lelm]]

h

penetrative & indivifibiliter efttotum in tota fpe-

flantia panis & vini, ft adetfet, cortumperetur,

.()ma

cie , & totum in

qualibet patte, ut dictum elt :

Commnunis & certa de fide. "Ev Ratio eít: quia

"n

ergo &c.

Corpus & Sanguis Chrifti fuccedunt fübftantia

m

$17 IIl Chriftus tamen exiftens ín Euchariftia

panis & vini, ,i.þbæijsdem fpeciebus feu accidenti«

m

N

-conccmitanter habet omnes operationes intet-

bus feparatis: ergo quamdiu fubítantia panis &

lffmïc

E

fias & externas, quas per fe primó habet in Czlo,

vini füb ijsdem accidentibus permanfiffet, con-

L |

fecratio facta non fuiffet , tamdiu permanebit

W

5

.fxcut.. &- poffet habere ornes paffiones., Nimirum

.Cor.

eüq

j

a

ii

u

)MX.'

L

l ?abeol Sq;?amz Par:*liL Cap. IHI. ;S'ed?..l. D« Ejetia Eucfaaïi/?iæ , (« 163

u

ïtloi'!ftnigir,»;

- Corp

2

| ïu'ptivum fpeciäruiiä, äcipfiusx fübftantie, vini, fi

iij

- reíoives.

us &'Sähguïs-Cbriüi &o - :Und,e (infer.rresv &

adeffet.

«

'n

Unde idem Lugoin Refponf.. morali-

[

"m

J

ia Falfum eft , quod cbntenciqnt haretici : hi«

bus , re&té relolvit , ablutionem ca

P

i

iis in Feíto

Ls ü

imirum fi quis indipué accedát àd hoc Sacramene

Natalis Domini non poffe bibi à Laico, velalio

ii

tum ; flatim recedere Chritum, & redire fub:

ET

nonSacerdote : remanet enim aliquanc.ium dpe-

flantiam panis, antequam comedátur. Si enim

ciei confecratae ob dictam rationem.

'Tollens

At Wi

peccetore communicante , Chriftus récedit , &

0.

dus ergo talis ab ufus alicubi apudMoniales.Quin

r

'

tanrum famitur fübítantia pánis , non effet , unde

[lo

Cü':".

.

imo ,fi gutca vini confecrati lapfafit in dolium vi-

diceretur indigne fümeére Sacramentum

*

juxtà

-miejusdemípeciei, totum illud vinum adhiben-

atlQ

ilud t. Corinth. 31. Qu manducat. & bibit in-

dum effet tantüm pro Sacrificio , uti poft Lugo &

iltit

a"igne, judiciumfibi manducat & b

3

alios refolvit Bufenbaum lococí

ibitioh dijue

t;. u-n*r)g 6. etf1 aliz

dicans Gorpus Domini.

dicant qufc bibià Laicis.

us &Itïïiäq

xai II Falfam eft, quod alii docent : tecederé

Dubium ineidens,

7

| moven

Corpus Chrifti , fi fpecies in lutum vel alium

Iür Dd .

locám fordidum càdant ; fi pollutis manibus tan-

;Qifid a?e miraculofis iytt ationibus f-þf'cie—'rübb :

Tridor i

gantur ; 'fi à mure vel ália. beftia devorentur.

con[eeratartu.

h]li&.i(m;m

kem( quod docuitetiam D. Bonaventura ) Cor-

Olent fubinde miraculosé mutari fpecies1 24

pus Chrifti ex ore comedentis non traijci in fto«

-S

quinat

confecrate , &t apparere parvulus, caro ,

Totum d

machum , etfi perfeveretin tota manducacione ,

fangus &c. — Qua mutationes feu apparitiones

t Molduz

qu& ht in oré, gutture. — Ratio falfitatis ex di-

duobus modis fieri pottunt. — r. Apparenter tan-

n

€tis patet: quia propter ejusmodi actiones non«

T

"

?

"

tüm pet immutationem folius medii & poten-

tr

l

l

dumfinteorruptefpecies. —Quin etiam fpecies

tig : ejusmodi parvuli , carnis , finguinis &c.

per vomitum rejectz, fi cales adhuc fint, ut fub

p

Ípeciebus in a&re intermedio produclis, & po-

rl

allis fubftantia panis & vini poffet adhuc exiítere ;

tentiz vifiva impreffis: cujus apparentis tantüm.

(rdiz t

tanquam adhuc veré continentes Corpus & San-

mutationis fignum eft, fi brevi tempore tantüm

guinem Chrifli , veré fünt adorandz : & fi iterum

dlud

duret ejusmodi apparitio, ac antea & pot videan-

Dosna

fummamyiterum conferre gratiam , docet. Card.

turfpecies infua propria ratione & forma , aut

de Lugo bie atfp. 12. fel. . w. g 3.

puià s.

fiab uno vel alterotantüm videatur ilia mutatio ,

»

.322 IL Species feu Hoftia fampta.non eft táàmdiu

Áüb f

alii autem videant fpecies Euchariífticas , prout

detünenda in ore, donec penitüs confümatur , &

teverà funt.

25 Realiter. & pér immutationcem

d aotum

péreat..— Quiatunc non manducaretur. Chriftus ,

i

ipfis objecti feu rei: ut reverá Ípecies mutentur

mec gratia Sacramentalis conferretur : ficut ne-

in aliamrem: cujus mutationis fignum elt, fiad

u i

yii vt

que , fi quismoriatur, dum Hoftia adhuc eft in

: 1ongu-m.tempus-ita permaneat, & ab omnibus ,

ore; ut cum Diasa benerefolvit Bufe-nbaumhïþ

T

& conítanter ita videatur. . Quódfi ergo ejuss

€ap. 1. dub. 7.

An verb communicanti in ftatu

modi mutatione ita immutentur fpecies & acci-

x que

peccati mortalis expediatita detinere Hoftiam in

(s Cmyf '

"dentia Euchariftica , ut füb eis non remaneret

QD

ore , donec confümatur potiüs , quàm indigné

fubftantia panis & vini , fi adeffet, & reverá fiat

a, t

deglutire , curiof

a. quaítio eft , infr«ä füo loco

. alia nova tes , palàm erit, ibi definere effe Chri-

o df

tancgenda;

ftum.

Secüs f1 non ita immutentur , fed acci-

)

käg .IV. Si vino fönfedraio mifceatur alius lïqüoi' 3

dentàliter tantàm alterentür quoad 'colores , for-

viy

!jvk

Jq u

j

utique omnium confenfü;, peccatur gravilfimé :

mam;, figuram, re ipsá remanente eddem quanti-

at numquid tunc Sanguis Chrifti,ac ipfe Chriftus

s

qit

tàte & accidentibus. connaturalibus fübflàntiae

definet effe füb fpeciebus? Refp. Siquidem mo-

panis & vini, fi adeffet. « Hinc quià in admirabili

d

uX ^

]

dico vino confecrato mifteatar àlius liquor vini

fito

N

"

)'"?

Sacramento & carnea Hoftia Auguftz ad S. Cru-

maturaliter corruptivus, ut acetum ,. vinum adu-

cem , acutiori vifu prediti; vident àlateribus ali-

t conktd

ftum , aut etiam aliud vinum diveríz , ac longé

. quid defpeciebus panis , ideo probabile eft, ibs

. [idaid

fortioris fpeciei , ita ut non amplitis maneret füb-

remanere Corpus Chrifti , ac

proinde adorari pofz

ftantia prioris vini , i adeffet , palàm videtur twnc

fe Latrià abfolutá.

qrapilt

definere ibi effe Chriitum. . At veró fi parvi

Il Ceftum videtur liujüsmodi 'äpþä&h'fä;';þüï

quantitati vini cenfecrati , admiíceatur mültum

parvulum non efle ipfum Chriítum reipsaà, neque

Is ] N

vini-non confecrati, faltem ejusdem , (eu non

idneceffe eftad effectum & fmem miraculi, fed

multum diverfi fpeciei & | virtutis( prout fieri

'chqrvlhm

jufficit five (it illa fpecies reprxfentans Chrifturn,

foletin prima ablutione calicis quanquam tunc

Ts

five Angelus appareat in ca forma: ficut ad offen-

j' [ m

adhuc definere ibi -effe Chriftum ; ideóque illud

fionem alicujus veritatis , :quando affimulatio ad

u

vinum libere tràctari poffe , doceant multi-cum

áliquod verüm fignificandurn refertur , non eít

"m

M

D- Thoma q.77. 4. 8. Sed long£ veriüs non deíi-

mendacium , jüxta D. Au

i

l"

neré , cüm aliis docet Lugo..De Ewcbariflia difp.

güftinum Tibr. c'a;n(;ä :

p

q*l j

mendacium c. 9.

LO(I

MW

wl

10. Ideóque faltem ob metum facrilegii ,. illud

Ill. Migis certum videtur carnem vel fan-r36

Vinuri reverenter hábendum , & pro Sactificiis

-

E

ldgr&'

'guinem ibi apparentem mon effe reipsà veram

Miffe affervandum, recé cenfent etiàm. Tanne-

[

41

Chrifti Cariem: vel Sanguinem , quafi de glo-

f V

"Hy * Dicaflillus cum Goba: s; f

d.

Ratio

tiofo ejus Corporefe&tam, velfüfam ( quod pie

x

e&:'qqïa' tunc non adeíL agens contrarium cof-

aures abhorrent.) aut certé replicate sbi ol

itam t

(*

andes

—

1

"

E

í

E 154 Tg-b!goz, Sacraim, Pars 1. Cap. 11l. .g*eä?. 11 De materia Sacrm., Eucb, "

1;5.15: quidem ointie vinum vitli vere rulclöï fer fe potalis

Sqngü'llle'

itidecens námqtie foret veram. Chrifti Carnemis

j

le , cujuscunque jpeciei 'v?i coloris s eft materia valida

1

elaudi pixide ; imó diutürnitate temporis alterarí

£on[«crationis.

2

Jr;lin d

velcorrumpi. Quin D. 7bogi4s; ac poft eunis

156 Enam mu[ium ex ivis maturis exbre]fn

"

ràm

157. Quid de uino acido,

n

Sipartz, , ac alii negait'orinino effe reips ve

fed:

ygiit

áliquam carnem , aut verum fanguinem ,

1;8. E? conditio aromnatiUns , ab[ynthio 6-&»,

fint miul-

$9. Mt congelato,

;zlpünd!

tantüm aliquid colorefimile: cum non

160. Vine con[ecran

do admijcenda eft aqþrïm.

Ffadata

iiplicanda miracula fine neceffitate. — Attamen

161. De neceffzate prasepti Ecclefiaftici antim , .

UE

probabiliter dici pote(t, effe tam veram carnem

162. EÁaue ünturalis, Et 165, fodica. 164,] Ad Altare ;,,

(wonjt

ipfo cálice-

*

velfanguinem, quàm quodvis aliüd corpus : quin

lio s

etiam id magis conducit ad finem apparitionis.

165. Quà convirtitur inS

auguinem Cbrifli on immdiäti?.

Jed mediat?.

j l

iNeque opus éft dici catrnem humanam , vel al«

11

terius animalis , quia feorfim à Deo creata , nulli

167- Materia con[erranda debet ejfe certà t determin

individuo y (» ex intentione con[etrantis,.

pl

animali incorporata fuit;

168. Refolüunti varia ufque ad n. 17 3.

h

173. Qualiter materia confecrat

i Ll

1ub

117 ]V. Quidq

uid fit , ve

lappareát eo cafü, cultü

idà debeai e]& prejens

a

Latriz adorari

potéft. — Vel enim Chriftus adhuc

fecranti

174, Uque ad n. 177. refol'uuntur vaia.

;

Á

realiter adeft in Eucharifti3$ & tunc debet ado-

177. Valid? con[ecravi potef materia ip quncun

Dl

à

tari cultu. Latri$ abfoluto , ut jam fuprà innui.

titate fenfibili,

" quayi

M

j

j

(l

j

Velcerté qtiod ibi eft, vel apparét, non muinüs

178. Etiam minima pars,

s

*

[

*

? veronon vi[i in quámtitate con'y

f

fignum Chriti eft, quàm Crux vel Imago Salva-

37 9. Licit

; enteni

;c/ini.!ff í

ä ?c'oerentia Sacramenti.

crgo

toris; sicqüe illud perinde, ac haé; cultu Latri&

$& L

tefpeCtivoadorari potetit. — Denique fi Sacerdoti

Pü (

Que & quotuplex. eff materia Satramen

ity

éontingat talis mütatio ,non eft fumendum , quod

[

Emohariflie? Ó quomodo utraque neceffaria 0 —

ápparet, fed loco decenti affervanduii, At,nun«

[l

quid debebit de novo confecrare aliam mate-

-.

,Rf Ateria ex qu2 Sacramenti. Euchariftiz eftrai

t

panis& vinum. De fide ex Concilio Flo:

riam? D. T'bemas , alitque communiüs docent ;

foffe iterum de àovo confecrare; at nori teneri

rentino £» Décreto Unionis ; & Tridentin. feff. 13«

Conflatexinftitutione Chrifti Matth. 26. &Ac-

Ul

éx pracepto : licét enim fumptio fit neceffaria

Ti

eepit 9 E SU.S panem (jc. quem fcilicet Cone

de pracepto & integritàte Sacrificiï; tamen hoé

h

jréceptum non potelt ampliüs fervari poft ita

fecravitin Corpusfuum. — Etpoft: 2dccepit Es

SUS calicem (9c. utique éüm vino, quod tom .

t

inutatas fpecies confecratas : nam tunc confecra-

lh

rede novo, non effet idem Sacrificium confurmns

fecravit in Sanguinem füum : nam fa&l confe«

Tin

Pnare, fed aliud. Sátrificium inchoare: Et Deus

€ratione addidit : son bibass amodo de boc genie

n

mme vitis '00"'.

Ratio à priori eft voluntas

ipsà mutatione miraculosà fpecierum , cenfetur

Quj

in hoc praecepto fümptionis difpenfare. — Alia eft

Chrifti. Gongruentie fun. — r.| Quia panis &

FU

Xátio : fi pró vino aquam-confeörä(ïäs-. Debes

vinum funt aptiffima ad fignificandum fpirituale :

tonde

tunc denovo confecrare, quia tunc Sactificiutis

tonvivium , utpote cibus & potus bomini maxie

my

ion fuit effentiáliter com

iné naturalis, & inconviviis adhiberi folitus. 2»— «

pletum , ficut fuit in no:

p

itro cafüf

Quiz optimé fignificat hujus Sacramenti effee

2324

T

Gum, refe&tionem fcilicet & ünionem fpiritu

em.

S$.E.C "T.«I* O Il

sl i

Nàm ficut ex multis granis unus panis efficitur.

& ex multis uvis vinum conflüit, ita per hoc Sà

Qu .

NUA

éramentuim multi fideles, & inter fe , & cumfuö

Dek fnateria

Sacramenti Euchae |

N

—

utà

ii

riftig,

Capite Chriflo,perfectiffime uniuntur. 3.

ficut panis confortat , & vinum recreat: fic Chrie

mll'ïfn

D

$54MATIUM

ftus in hoc Sacráamento ( ut canitEccletia : ) De*

128, Materia in boc Sacramento eff panis , & viuum 3

dit f

n&:gm

Vmgili:büä Gorpor is ferculum ; 4ediï [ twþ F

V

130. Conjécratio wtrinsque fpecieá noi eft de neceffitate 8

lus Sangiinis poculum i.

E.

eramenti.

Porró

ficut in alüs Sacraiment

NT

331. Sed pr acepti divini-

is, ia & in hetp9 —

'ls"cc't"cbizfetr;?*c unnm [peciern

Sacramento Euchariftie , duplex e(t mateni

?

At

132. Adeóéque per fe nunquam

E

u

fine alia, nec Pontifex in boc difpen[are pote[f.

roxitma Ó* vemota , Ícd thodo & ordine inverfo.

133,Per accidens tamen in quibusdam cafibus con(ecrata uná

N

amin aliis Sacramentis materià remota eft res

Tb

jpecie Sacerdos licità uon confecrat alterám.

permanens ; ut aqua , chryfma , oleum , calíx Stc.

dDetu

3353- Materia. necefaria ( fufficiens lbmjus Sacramenti efl

otnnis ( foluspanis triticens.

materià proxima vero , fcilicet ufüs & applicatio

s

136, Etw[ualis ( ex quo. frumentois confici poffe ? -

illias rei eft mox tranfiens : at in hoc Sacramem

"t

adn. 142.

Uíque

to iateria remotà eíl tranfiens , &t mateta

^

Y433. dfc confetius ex: faiiäxd frititen ; ö- AquA naturali,

Matetia remota , & ex

145 7Jgnetofius.

proximà permanens.

h

Ptnipm

144« Es fab[lantialiter incorruptus.

qna , eít panis & vinum, & hiecmox tranfit pet

I

146, Injjiu Ecclefia latina debet efe azjymsis.

confecràtionem & converfionem in Corpus &

i

147. Q i etiam ejt comvenientlor feténentató.

Materia proxima funt

Exülltm

Sanguinem Chrifti.

148, In quo quilitet tag, Gracus,quàm Latinus fub tportali

fpecies Euchariftia nimirum accidentia abfoluta

RUR

debet fervare titum f(uà Ecclefia,

X l

149. Quia fi fint extra?

panis & vinirelicta. — Et hze fpecies permanent,

45 1. Materia item bujus Sacramenti eft. vinum vitis Cubi

us &

mfe [][

ac permänemet fub fe coptinem Corp

qua excindántur À ratione vigi, Ufquc nQ m 1$$. )

Saq-.-

A

M

E

at

l

- beol, Sacras, Pars llöap VT. Se£, 1. De matería Sacram.Eucb. — 168

vm!;6 !

UF

Piei

. Sanguinem Chrifli, ut fuprä explicatum. — In-

in gravi' neceffitate , utpotek communicandi in-

. fupernota,in hoc folo Euchariliz Sacramento , "

firmum alioquin fine viatico moriturum :. juxta

] :x!nk

quiain effe permanente confiftit , idem effe mate-

communiffimam DD. Ex quo Tamburinus de

riam proximam , ac effentiam Sacramenti.

uare :

lib

Sacrificto l. 2. c,7. reClé negat, pofe etiam inten-

» zequifitus de materia proxima hujus Sacramenti ,

tato mortis metu. inchoari Miffam ' cum inten-

m

relpondere potesjuxta eandem diítin&tionem fü-

tione confecrandi unam tantüm fpeciem , etiam

iti Wuhl

' prà datam de eflentia hujus Sacramenti $. 1. ».

pro moribundo, quantó minüs , fimetus mortis

7) n liy

946 9g. Jam adtertium in titulo quafitum :

n

intentaretur ab impio haretico in contemptum

Quomodo uirague hec matiria. fit ncccffaria ?

Fidei , Religionis , vel ipfius Sacramenti.. Ac

Chrifig

4

dico fequentia.

proinde juxta communiorem & .veriorem Sen-

130 l. Confecratio utridisque fpeciei panis & vi-

tl ls

tentiam DD. neque Summus Pontifex, vel Eccle-

Vs

ni, non eíl de neceffitàte Sacramenti.

Certuns

fia poteftdifpenfare, & concedere, ut una tan«

73

apud omues. — Nam panis validé confecratur ; &

tüm Ípecies confecretur,

Nam Sacrificatio fub

n ii

fub ejus fpeciebus realiter continetur Chriftus ,

utraquefpecíe pertinet ad. fübftantialem integri-

L

exhiberürque populoadorandus, antequam con-

tatemSacrificii , ut didtum eft , iplo jure divino :

LT

decretur viaum. — Etratioà priori eft : quia for-

atquiPontifex vel Ecdlefia non poteít proprie di-

ma coafecrationis panis & vini funt à fe invicem.

fpenfare in illojüre , vel. pracepto divino , fecuti-

independentes in fignificando, adeóque in cau-

düm .communem do&trinam in'Materia de Le-

t

fando verum Sacramentum.

Quomodocunque.

gibus.

Et conftat ex perpetuo ufu Ecclefiz ,

ergo alterutra fpecies tantüm confecretur., five

quem aliquandotuiffe immutatum , nullo fuffi-

peroblivionem , ignorantiam , malitiam , five per

cienti teftimonio probari potefl ( quidquid 7«

"

m

impoffibilitatem: alterius fpeciei , valid& confe-

lateranus , St quidam alii de nnocentio lV. refe-

UM

eratur, & verum Sacramentum efficitur effentiali-

rant , eum difpensáífe cum Norwegis, ut in folo

k Bd

ter inratione Sacramenti, etinon integrum fit in

T

ratione convivii

paneconfecrarent, eó quód ob nimium frigus ,

fpiritua'lis » ut füprà annotatum

vinum ibi confervari nequeat. : fabulofum fun-

[ridsis f

(j 103.

1L. Confecratio

damentum , cüm oppofitum conftet Eccle(ia enim

Mihui 3X3tY.

»utriusquc» fpeciei panis & vi-

in nullo cafa permittit Sacrificium mutilum ;

ei Á

hi , ell de neceffitate pracepti divini. Commmu. .

& ut hoccaveat , difpenfat in ftrictiffimo prace-

L dj

"iffma. Conllatex ipfo fa&o Chrifti utramque

pto jejunii naturalis : ut fi Sacerdos poftconfecra-

in0; qi

uB

fpeciem confecrantis , & adjuncto pracepto :

Hoc factte in miam commemorattonem , acceden-

tionem unius fpeciei, recordetur íe nom etie je-

m f;&':ä

junum , nihilominüs pergat : & (i moreretur

teinterpretatione & ufu totius Ecclefiz. | Hinc

"Ti

£

poft confecrationem Corporis , pracipit com-

x d ii

Concilium "Tridentin. fe

.. 22. cap. I. dicits.

Chriflum Corpus & .Sa

nguinem fuum fuüb fpe-

pleri ab alio Sacerdote etiam non jejuno : ne

» Qy/l///i/) j

nimirum mafheat Sacri£ciu

m mutilum; eó ipsó

cicbus panis & vini Deo Patri obtuliffe ac fub ea-

fignifitans ,.

i

igrtb -

Íe non poffe difpenfarein hoc. INec

yriti o

tundem rerum Symbolis Apoltolis , eorümque

in Sacerdotio Succeiforibus , ut offerrent ,

fané credibile eftufpiam in ulla Provincia Iféperii .^

r t

prece-

tàntam penuriam ejus materiz tritici vel vini, ut

piffe per hac verba :

Hoc fácite in meam «omme-

m

, 380rat20ne58

L

v

huic Sacramento non füfficiat : & i repetiretur

ergo pracepto divino neceffaria

nf

eít' confecrati

O utriusque Ípeciei.

Ratio ef

alicubi, potiüs privaretur illa Provincia hoc Sa-

cramento non ftmpliciter neceffario , quàm fub-

ng c,, ii

quia hoc Sacramentum non. conficitur , nifi in

g

ftantialis & univetfalis actus tanti Sacrificii im-

Sacrificio ex inflirutione divina: quin imoó.Sacri-

mutaretur : ut habet Communis DD. Sententia;

o u

- fidum eít ipíà confedtio hujus Sacramenti , ut

tTt s

Quamvis non videatur improbabile , quód eo ca-

exfüperioribus patet: fed Sacrificium ex infti-

7 d

fü ex rationabili ihtcrpretatione ceffaret obligatio

ia* )

tuione && precepto Chrifti ad. fui effentialem

pracepti divini de integritate Sacrificii..'Uti no-

i N

Rategritatem. requirit utramque fpeciem : ergo

tat iiofter Herincks de Euchbar

eodem pracepto divino

k

neceffaria . eít confecra-

iflia difp. 27. qwjï,

am

"tio utriusque fpeciei, .

/Mia.

7. in fin. Dixi autem per fe : n

patet G accedit: quód

Mämt

Sacrificium ex fua inftitu

IV. Per accidens omnino dantur cafus , in153

tione eft reprafentati-

quibus Sacerdos uná Ípecie jam confecratá lici-

d IW*

vum Sacrificii cruenti Cr

ucis ac Mortis Chrifti :

diit l"ff'l

t€ non confecrat alteram. ^ Utpote 1. fi. poft

atqui hec reprzfentatio p

crfe&(:: & cömpletä non

«t

abetur, nifi in confe

confecrationem Hoftie fubitó immineat peri-

cratione utriusque fpeciei ,

culum mortis ab incendio , ruina Ecclefiz fatif-

hi 101

quá feparátim confec

ratur Corpus , & feparatim -

M

centis , boftium incurfu ,' feclufo tamen fcanda-

Sanguis. Necobflat, quod juxta aliquos SS. Pa-

lo &*contemptu fidei( fecüs enim eft, f1 Sacer-

É 5;:[2[113

tre;, Chriftus in Caítello Emmaus confecrárit fub

p

dos ab hoftibus Cogeretur mutilare Sacrificium

fpecie panis , & folius, cüm nullà vini fiat men-

o

tio ( res incerta & controv

in contemptumfidei: tunc enim id. effet. intrin-

erfa ) potuit nánque

fecé malum ) Ex Communi Tamburinus /i5, 2,c.

Y (ta

jl

^

hoc Chriftus facere difp

enfatorié per poteflatem

Excellentiz.

7.$-1.5. 48. infine...2. Si Sacerdos. poft con-

p

Legislator enim . non tenetur fuis

, Ximä

fi*

egibus.

fecrationem Hoftiz deprehendat non effe vi-

num , vel effe aquam , &aliud vinum reperiri

;J9 332 lll Per fe ergo nunquam licitum eft cdnf'eQ

nequeat. 3. SiSacerdos aquam vel alium liquo-

76[0115&

crare unam tantóm fpeciem , panis v.

g etiam

rem jam confecráffet pro vino ; neque dcfc&um

Pans II.- D& SACKAM,

L]

iqtle

as

f

| .) ,x —I 66 : d beol, Sacrament, Pars 11 Sdp.' lil, SeöZ. 1. De tmateria Sacram; E;tcb J

intelligeret, nifi diu poft: aut poftquam adver-

generis panes horde-aceüs, avenaceus fint coffin-

WMI

tiffet, non poffet habere aliud vinum , aut quam-

nes & uluales in aliquibus Provinciis, id eff per

thm

vishaberet, non tamen poflet illo uti fine gravi

accidens propter dete&um terre vel penuriam

Pt

&h

fcandalo vel itreverentià tanti Sacramenti & Sa-

tritici , quód f veró eó. afportetut triticum ; fla-

tim panis ex eo confeQtus recipitur ut vfualis &

yt

crifiai, v.gr. fi jam ab Altari receffiffet, & primó

advertiffet in Sacriftia, vel alio loco, ubi nulla

communis , alifsque panibus przfertur, quod

[ d

pmbal

Arayparataeít. — Prout mihi non ita pridem con-

fignum eft, hunc ex natura fua etle ufualem &

tigit.

4. Si Sacerdos , confecratà Hoftiá moria-

communem apud omnes natio

gmeu*

;ïcs 4 aligs vc'rïö/-per

inipl

tur , animo deficiat , loquelam perdat , in atnen-

accidens tantüm.

tiam incidat, nec adfit alius, qui poffit Sacrifi-

IL £: wfuales.

[

f

vuftl

cium perficere.

Quó tamen caíu, fi alius Sa-

Atetía hujus Sacramenti eft folüs pänïsl;?

cerdos fuppleret, & Sacerdos infirmatus com-

E

M

triticeus ufualz., nimirum accipiendo no-

municare poflet, deberet ei dari pars Hoftie di-

men ttitici , non flriclé pro illa certa & infima

h3

quet

vifz , ut: de fuo Sacrificio inchoato participaret ,

frumenti fpecie , quàm Germani vocamus 2Bqtj

plia

ut notat Tamburinus epsfc. de Saerificio lib 1.

n

fjett/ fed latius pro omni frumento , quod cum

eapit, 8.

Ratio omnium una eft : quia pracee.

illo tritico ftricté fümpto . tar naturá , quàrn-com-

qd

ptum pofitivum complendi Sacrificium integrum,

muni hominum ufü , maximam fimulitudinem

ys

T

non obli

habet, ut omnes fatentur, & mox m

?

gat in tanta gccefüfat; ^ ncc;um: ad im»

a;ir,is dec*lg-

bi

pf)mþilc,

fabo. Quare hzc eíto

x

:

$. 1.

RzcurA GENERAEZIA

-f£x illo fqïo*yfmgx;-[

i

4

D

- Qualis panis requiritur , c eff materia ne-

mento conficitur certa hujus Sacramenti mate«

]

aejþiria ac fufficiens bujus Sacramenti :

rla , quod in quavis Regione à peritis certo judi-

catur effe triticum. — Omnis autem alius panis

:

"Atería nece[faria eb fufficiens bujus Sa

.-;4M

eít aut abíoluté infufficiens, aut certé materia:

w

eramenti efb omnis Q* folus pants triticems

dubia: quód ipfum fufficit, ut quivis tencatur

& u[nalis: ideóque ex farina sriticea d aqua

ab ea füb gravi peccato abítinere: adeo, utne -

paturali mixtus ,& igne toflus , atque [(nbflantia-

quidem in extrera neceffitate liceat confecrare.

Jiter incorraptus: Et in Ecclefia Latiua azyuins

materiam dubiam ; illam nimirum etiam, de qua .

dle pracepto.

Communis & certa DD. Senten-

inter Authores utrinque probabiliter difceptatut,

f

tia , quam explico particulatim,

utrum fit rhateriá valida , nec ne? Ita cum aliis

(

Suarez difg. 44 de Emchariffia (0. . — Alanus,

n

.4, Omnis & folus panis triticeus,

Chappeaville, cum Gobát z4Ipbab. Saerif. cafu -

[j

ST materia fufficiens hujus Sacramentt,

2.54m.33. Raátio eft: quia cüm hoc Sacramen

pí

u;rE

tum omnium digniffimum & fancliffimum fit,

[

Eft Communiffima Theologorum. . Et con«

flat manifefíte ex Concilio Florentino i» De-

nec tamen fimpliciter neceffarium ad falutem,

ls

ideo fummá reverentiá tractandum eft, ut proinde

vd

ereto Unionis , ubi dicitur : Tertium eff Eucha-

viflia Saeramentum , cujus materia efl panis tri-

moraliter nulla fufficiens caufa videatur poffe oc-

Y

d«

:iceus G! vinum ex. vite.

Unde Catechifmus

currere, qua dubiam finat materiam adhibere :

quanquam id in Baptifmo, Sacramento fummé

(

Romanus c. de Euchariftia $. 12. — INslus panss,

ui[i triticeus aptà ad. boc Saevamentibo matevia

neceflarió , quandóque licitum cHe pomc..' 'quue

jj

hinc refolves ini particulari

3

Tct

putandus efl: boc enim e/fpo[lalica traditio wos

Mocnit , & Eccle(ie autboritas firmavit : Hacibis

L Species illa. frume

n

i Suevici , vüïgä SSW!*

,.

lr

quam proinde traditionem Concilium Florenti-

fen ; vel $ebri z & in aliquibus locis Sündd

L

*

num fnodó citatum clariüs declaráffe putandum

vocacum , & lat

MC

jommuniter Spelta , ab alils

Wi

l

In

éft.

Unde vetera Concilia , Pontifices & Patres ,

Far , (ab Adriano Junio Siligo , veltriticum filigi-

à

quando dixerunt, materíiam bujus Sacramenti

neum vocatur) G panis €x ea farina confedus,

hi

eíle panem ex frumento confectum ;: nomena

circa conttoverfiam eft apta materia Fucharifliz

/

WE

cüm fit ver& triticum, ac triticum ftricé fum-

PTR

frumenti fine dubio non accipiunt genericé pro

qualibet frumenti fpecie ( nunquid etiam avená ,.

tum proxim accedat , ímó ufu & bonitate ex-

lutis

cedete dicatur.

Quocircà ex eo tritico in iis

&U (

hordeo &c. ) fed fpecificé & quaíi antonoma-

ftice pro perfecliffima fpecie, quod eft triticum,

partibus pa

ffim conficiuntur. Hoftiz pro Eucha-

D

riftia: ut o

pro quo non raro fupponit in Scripturis nomen

bferyant DD- pafüm , & gomipatim

fmten

frumenti. v.gr. Zacharie 9. — Quid enim bonum

omnes citandi,

*

Il

1I. Materi

ij :p ,a' qüld plilclarum e]ua, ni/ifrumg;gth"j

a dubia 'hujüs Sacrämciltiy & eövf;f ;

tili fü

fpsó excludenda , eft omnis panis contectus eX

elettorum? &'c. ÜbiD. Hieronym. ait: frumentá

y.

hh

eletlorum . nos intelligizgnus Dominnm Saluato-

aliqua frumenti fpecie, de quo dubitatur, anfit

N 0

De hoc

verum triticum: ut funt figillo feu fecale , ger-

vtm , qui loqnitur in Evangelio cc.

R&Ilo t

ttitico efficiturille panis, qui de Calo defcendit.

-mianicé Sfocfen /. item. far , vel fpelta & fimiles

Titg

Ratio eít : quia folus panis triticeus communiter

fpecies frumenti , etfi fatis ufuales, attamen infe-

l

vufualis dicitur fimpliciter panis, alii veró panes

riores tritico, vulgó Stobren. De his enim ma-

M

i

non dicuntur panes fimpliciter, fed cum addito

gna eft inter DD. controveríia : multi enim affir-

Á

ficrgc

þgrdea;cus. avenaceus &c, — Deinde lic£t a]tezius

guant illas effe e(fentialiter triticum, & d

PIN

jum

2

s

m

has

A

"Wi Shcm;?. P&r: Ti. Eap 1H. Sel T. De matera Sacram,Encb, — 367

atl

d

Dï'l!liiigl id 5')!

*

: g;lüm'aceidemanæ'r ob flerilitatem foli : ideóque

IV. Si paüis confectus fit ex gránis diverfi ge-14

!

panem ex iis confectum efíe materiam aptam Eu-

neris frumentorum ;. diftinguendum eft : fiqui-

LL I

:

ehariftie : alii plures negant , dicentes, omnino

dem major patsgranorum cum notabili exceffu ,

tletut Ui

"vautufuüisf

effe fpecies diverfas effentialiter, & longé infe-

fitmateria apta , adhuc cenfebitur materia valida:

tiores tritico , ideóque panem ex ii$ confectum

prout patet ex ipfo ufü loquendi , quó panis fim«

Fttr g

I

non effe materiam àptam: & certé prior fententia

pliciter vocatur triticeus , etiamft habeat aliquid

probabiliffima eft. ^ Quia in Germania panis fili-

admixtum alieni frumenti, — Quódfi veró major

I DT

gineus etiam inter honefl conditionis homines;

pars granorum cum . notabili exceffu fit. inepta

6

inipfisUrbibus, etiam ubi minimé eft defe&tus

confecrationi, & ipfe panis non erit materia tuf-

tei frumentariz , ubique feré cft in ufu , & certé

ficiens. Idémque dicendum, fi partes fint &qua-

ti d.

exfiligine bene commolità & percolatà, confici«

les granorum àptoruni ,& ineptorum ; ut ex com«

;umauigkfu

turpàánis optimus , qui ipfis etiam Priricipibus

muni notat Tzgxernt citat.

Quare fine dubio

h ts

quóque in ufu eft.— Unde illum panem non fim«

peccat mortáliter , qui confecrat "Hofliam con«

Q Yocumg

-*:

l

pliciter, fed fecundüm quid tántüm panem dice-

fectam ex fárina , cujus feré dimidia, vel faltem

fetfo, t

re Germanis eft plus quàm' parádoxum. — Ideó-

valde notabilis pars fit hordeacea , avenacea &c.

A s

que licite adhiberi, quandonon poteft adhiberi

Nam talis panis non. eft debita , vel faltem du«

m (mid

alius panis , concedunt. Layman. £. £, tr. 4 e. 2.

bia materia hujus Sacramenti: ut notavit etiam

"Tannerus res. 4. difp. g. dub. j.uum. YO02. ac Go«

S. 'Thomas 3. p. 4. 74 ért« 3« «d.3. Secus ,

QX mg&ä

batcit.sum. 29. qui duo tamen meritó requirunt

fi valde parum hordei. vel alterius frumenti ad-

Ex ibl

cafüm urgentis neceffitatis ; cüm enifn res non

mifceatur. N;i]ue puto, quemquam Theolo-

SaCtmatit

omnino certa fit , fed dubia & controverfa maneat;

gum effe tam rigidum , ut noxz Jethalis damnet

ideoinp

periticny

raxi adhiberi non debet !*fältc.m Fitþa Ur^

Sacerdotemi, qui uteretur Hoftiá, fciens paucula

TOPTI

gentem neceffitatem,

grana hordei effe in ea commolita. . :Nam ut

ml

agt d

l d

O 1I[. Materia certo inepia&infuæcïcns ad hot

ait D. "Thomas cít. a..3. corp.. Ad ufum Sacrae

M

t quiïiamï.f

Sacramentum eít omnis panis confectus ex aliqua

mentorum àffumitür talis materia , qua com-

: d

frumenti fpecie; quàm apud omnces conflat non

muniter apud homines in talem ufüm venit t

[ictüt a

effe triticum etiam laté fümptum, utpote panis

communiffime autem homines veícuntur pane

T

ex hordeo, avená , milio , orizá ,tritico Tutéico ,

pifto ex farina non prorfus fyncerá.

(&id fen-«

r d

feu Indicio vel Afiatico, eX ozimo feu fagopyro

