corporum. Ut proindé Sanchez l. 2. difp. 30. & — .in matrimoniis contrahendis in facie Eccleíiz ,

Tambur, irat. 4. c. 3. n x. cum aliisymeritó — feu coram Patocho & Teítibus non tolerentur

xlon e

"W 3dea

cenfeant, fine utriusque confenfu externo non - figna ambigna feu litibus obnoxia ; quin in

üi

"m

poffe confitere matrimonium etiam(i DEUS — Ritualibus exprimuhtur certe verborum for-

l

utriusque confenfum internum utrique revela-

mulz cert& fignificantes confenfum. —^Com-

h

T

l

eft, u&

RTM

tet, Eóque fenfu neceffario intellizendi funt fæ-

munis:jam ubique .reccpws- ':mos

. Paro-

E

$

u

)

|

D

| Se&m D

utri

i -om'a ut l? contracíns,

$31

llf

.Päroïcvho* feu i"Säc"eräoï,e | amüäiïfg ac interro-

diutius permitteret; Similiter & qqa;ïdb-COntra-

BU

gante ex fponfo primüm : utrüm hanc prafen-

hitur inter abíentes per Procuratorem vel epi-

rein N. velitliberé ex infliturione Chrilti acci-

j

flolam , neceífario durabit confenfus prioris:

Let

pere inuxorem , deindé ex fponía: an prafen-

quantum tempus humano modo intercedere

Tuà

tem . N, fimiliter libere velit accipere in mari-

debet & folet, ufque dum ad alium locum pet-

Y

tum? fingulis ad quzfítionem refpondentibus :

veniat epiítola vel Procurator , & corfiodé cone

ing

ita Domine, ( Adeó ut forma hüjus contractus

veniti poffit altera pats , ut cum debita folemni-

At

& Sacramenti confiftat in duobus. verbulis : it4

tate adjungat füum confenfüm : neq; prafümi-

AT

Domine.) Deindé. fubjungit Sacerdos 4atzi-

tur prior perfeverare in confenfu ultra ad. lon-

)

moyium per vos coutratlum fecundüm ordineta

t

gum tempus , aut intendifle ; ut altera pars poít

wwï

Sancle AMarris Ecclefia , ego authoritate , qnàin

habitam notitiam poffit ultra ad annos ufq dif-

«

n

bac parte fsngor ,. ratifito , confirmo, && bene-

ferre fünm confenfum ; quaré & tunc poft nota»

"

dico in INotaiue Patris

bilem moram alterius partis cenfebitur confene

& £ilii, cä——spim;ä; us

-

i , dmen.

füs prioris exfpiráffe, nifi fimiliter aliud expref-

&

: 5

AIH. .Quo Ordiue $

fetit, & fe ulteriüs exfpeclare velle fignificaverit :

[

9

z

quo cafü nifi certum tempus affignaffet, v.g. in«

N

&

Imilis jam in praxi fupervacua quaftio.eft:

tra angum vel tot menfes,nullum taxandum erit

P

** quisnam iponforum priüs interrogandus ,

1

tempus; fed quocunqe tempore . poíteà altera

ut predictum confenfum externum prabeat ,

]

vir, an mulier?certé Cosarravias ceníet , hone-

parte cum debita folemnitate confentiente ,.ma-

L

trimonium- validé contrahetur , confenfü prio-

ftum effe, üt priusfemina. ^ Sa»chez, cum aliis

honeftitis cenfet , ut prius vir, qui eft & erit ca-

ris nunquam revocato. Tta poft Aavar. & alios

hv»

Hurtadus /ic difp. 3. $. 8. 'Tambur, c. 3. num.

put mulieris: confentiente Rituali Romano: de

Ts

cetero infinuans ; obfervandam effe confuetu-

1O. Herincx dfp. 3. «. 3. ntim. 16.

u-

inem cujusque Ecclefi.

III. Ratio diéctorum eft ; quia ex una partez-3 r2,

ii

Y

quum non eft,quód prior contrahens debeat ex-

"d

IF, u fimultate?

J

Ípeclare alterius confenfum ad quodcunque ei

| MOl goErnum eft , non requiri neceffarió fimul-

libitum tempus : ergo fi alter non cxprimat, cere

n

&

v

»» tatem phylicam, feu ut fimul ftatim in

fendus eít velle ,

t alteràm partem confentie

. €ontinenti uterque contrahens proferat confen-

re, aut (ratim /nunc prefentem , aut. flatim poft

i

fumíüum. ^ Ut nimisclaram eít, quando con-

noritiam & opportunitatem habitàm , abíene

kri f

wahitur inter-abfentes per epiftolam vel procu-

tem : & non ulteriüs confenfum füum extende-

(. Ti

Fatorem. . Sed (ufficit fimultas moralis , ut unus

te. Exaltera autem parte matrimouium eft Sa«

nat-

proterat poltalterum , quamdiu durat feu tevo«

cramentum additum contractui humano ac ci«

-catus non eft confenfus prolatus prioris ; cujus

vili,qualisfemper fuübüftit , ( non revocato con

riq.Pl.

TU

proindé intentio. principaliter atténdenda eft,

lenfu ab áltero altet quocunque tempore con«

Communiflima: ac pluribus congeítis Sanchez

lentit: ergó f1 prior confentiens nullum tempus

Wf

I 2, d:fp. 22. Meique omnes, — Ratio eft : quia

alteri ad confentiendum determinavit, neq;ipfe

LV&llmi' |

necratio contratus , nec confequenter ratio Sa-

o ib

fuum confenfum interim revocavit , quocunque

cramenti contráctui huic fuppetaddita majorem

tempore alter pofteà confentit, matrimonium

2

fimultatem exigit ullo jute veteti , vel nevo : fed

j t

fubíiftet; nec erit , unde certum tempus taxari

neque Concilium Tridentinum requirens pra-

debeat. — Gratis ergh & divinatorié taxant fe-

T

. " fentiam Paroch: & teftium quídquam innovat

ptennium Sotss , biennium JHesríqu. annum

j g

quoad fimultatem : Nam & in aliis contractibus

Ledeswa: Scrüpulosé autem Sanchez cit. difp.

t 9"".' |

. honnullis jura requirunt prefentiam Notarii &

32: num. 7. relinquit prudentis arbittio confi-

piti

' 'geiï*i/ufn, fed indé non infertur neceffitatis fimul-

u'qu

deratis circumftantiis particularibus ; cüm 1a-

. tanci confensüs contrahentium: adhibeatur ergó

piffimé timoratus dubitaret, an circumítantize

j

Parochus quni)tci";ibus $ quandö/altera pars con«

bené G omnes expenfzeffent, Ut bené notat

yoned

fenfum fuum exprimet. Jam veró merito urges:

Tambür. Cft. »teim. IO-ïu Hnt.

1

Quantum poffit intercedere tempus inter con-

IV. Dixi, & intellige femper : q4amdis dus3 E.

&i

— » Aenfum prolatum unius & alterius , ut matrimo-

vaverit.fep non vevocatus fuevit priorts coufen-

n

ium valid? contrahatur? Jam dixi:- principali-

fWs..— Cenfeturautem non durare , fed revocari

fum Wïa'

te attendendam effe

confenfus aut explicite, ut, fi. pofitive incipiat

:

intcnäongm prioris con-

gf

trahentis: & ideó

diffentire, & dicat, fe ampliüs nolle: aut impli«

- 1. Quando

matrinonium sonttaliitus n

cité vel indireé, ut, 1 intertm per verba de«

)wüoncm

i

dl

prafentes , maxime jure novo in prafentia Paro-

prafenti contrahat cum alia, vel f1 tranfeat teme

chi & teflium ; przefumitur priot confenfiffe fub

Wmtc

pus prafixum , pro quo forte confenfit. — Addit

E,,[cnx ,

conditione: Si & altera pars modó ftatim, con-

etiám Layman , Si altera parte. nolerte ftatim

entizt ; adeoque velle, ut altera pars ftatim, du-

a

confentite, prior confentiens affirmet, fe nune

rante faltem- hoc eodem congreffu , confenfum

confenfum revocáffe,ipfi credendum effe ; quia ,

qum

uüum prabeat , quà tunc non confentiente , non

um ft

ur dictum, nifi contrarium. conftet , prefümi

(

Ceníebitar manere fufpenfus: prior confenfus ,

tut confenfile fub dicta conditione ;

4

; Si&alæ?

d

ftatim confenfum prabeat.

fed c*;fp imfe,n/iüisvaliticr exprimeret, & Ípatium

: Potcfc

pio

P.

A«

ag

ap. l.

$32

EUX P:l'z'ärs-ïli

laboraates. 1mpedlmentqïgnarl & boia fidz

W!!

314 Poteíl autem prior confentiens fuum con-

flll j

fenfum revocare femper quousque alterius par-

contraxerunt : & poll notitiam impedimenti ,

D

tis confenfum prolatüm perceperit, pofteà ne-

donec obtineant difpenfatibhem, jubentur ab-

jf

quaquam. Ratiocít, quia quandó fponfus v. g.

Ítinere à copula maritali

2

Qmplicitgr j Wt)tl vide«

4

ii

dixit fponfz: accipio te in meam uxorem : neccd-

bimus,

[Wl

farió fubintellexit , fimülque. fignificavit: fe fi-

At quid f1 poft'

dilþed?ätioxaeni/obrentar'rlx N

nul acceptare velle confenfum, quem datura ef-

confeffario v.g. fed illis nondum communica-

[

Íet fponías neque enim matrimonium confifte-

.tam , illi iterum confentiant ?. validümne erit

1e poteít fine tali acceptatione,ut ex diclis patet :

matrimonium ? &. Cüm diftinclione: muanere

ergo quamprimum fponfa füuum conf;:nfum ex-

invalidum, fi abíolute coníenferunt ; quia fic

preffit,v.g. dicens: E egote accipio in meum

folüm ratificant confenfum priorem , qui cum

C

(taIT

maritum : vel interrogata à Parocho dicat : 4ra

fuetit nullus, confequenter & ipfa ratificatio

Demine. jam purificata eft conditio fub qua fe

.nulla erit.

Validüm autem. evadert matrimo-

bfe

obligavít , adeóque matrimonium fimpliciter

nium , f1 confenferunt fub conditione

i di-

Iec

61

pertedum e[t : ergo fruftrà dicet þo&eä : revo-

fpeafatio jam impetratafit. — Ut cx alibi diclis

co meum , vel non accepto tuum confenfun.

mofle debes.

Ti

Prout lepidé alicubi contigiffe narrat Gobar cir. -

Il Quand5 reverà nallum fübeft

impedig 17

ij

Si tamen ponamus cafum;quo verba fponfz tam

mentüm , conzraheis , tamen uterque vel alter-

qn

tarde venirent ad aures fponfi, ut antequam ea

nid

uter dubitat , vl (ufpicatur, an non inter ipfos

audiret, ipfe diceret: renuo, vel non accepto

firimpedimentum . v.g. affiniratis , confaagui-

t

tuuim confenfum ; utique non valeret matrimo-

nitàtis ; fed pofteà certó coguoverunt, nulium

IPJIMI

nium; quia, utdixi , fponfus potuit revocare

fuiffe impedimentuz ; certum videtur, mati-

u

priorem voluntatem tamdiu , quamdià non ma-

ihonium effe validum. | Communis DD. cum

uf

nifeftatur ipficonfenfus fponfe. — Sed hxcfunt

Sanchez l. z. difp. 33. Caítro- Palao Huctad.

[///.

omnino extraordinaria & vix poffibilia, Refert

aliicum Tambut, zract. 24. c. 2. »sm. 2. Rae

[

& meritó metaphyficum hünc cafuüm vocat

tio eít; quia tales dubitantes vel füfpicantes taa-

Wiht

tüm de impedimento contraxerunt, quahi füb

tf

,Cafdinal. de Lugo Refpoxf. /;ldrn(.

e

L

(. ü dzb'.zl'.f:..

conditione : fi poffumus, (1 fumus,;habiles; at

m

Jpter pev[onas babiles.

jam poterant , jam habiles eraat: ergó jam ;iþ-

Mtti

Erte perfonz habiles ad. vafidà & licité

Íolu:us . atque adcó efficax erat coiifenfus.

! atfc

&ontrahendum matrimonium f:nt mas &

IIl. Quandó contranens aterque vel alcer318

&iïüfh'c

RUT

fcemina nullo dirimente vel impediente impedi-

uter omniuo certó fibi perfuadet, adeffe impe-

titqy

mento matrimonii obítricti juxta dicta feéZ, z.

dimentum dirim:ns ejísquevim agnofcit , cuat

n

£&0tá: Aut per difpenfationem legitimam habili-

tamen reverà nullum fit , matrimonium funpli-

iumexg

tati , de quafuo loco. Solüm hic quzri poteft,

citer ecit nullum.

Íta pott alios Tambur.cit. &

W

& quidem utiliffimé: An valeat matrimonium;

2.$. 2. num. 13. Herincx difp. 64 *[]. 3. m

Nya

quando ignoratur , dubitatur , vel- falsó putatur

2.5. Ratio efE 5 quia qui fiemiter credit, labora-

ftei

adeffe impedimentum dirimens? Do breves Re-

)

re fe impedimento dirimente , non poteft abfo-

folutiunculas.

!

lute & efficaciter confentire in matrimornium,

, l

lc:l]flll

316 LCerüiffimum e(t, quando reverá fü

i)eü ith-

nam impoffibilium apprchenforum nulla efíe

pedimentum aliquod dirimens , quantumvis

poteít efficacia voluntatis , feu efficax volunzas.

il

ignoratum ab uno , vel utroque gontrahente 3

& : quod ut impoffibile apprehenditur , non

ignorantiá etiam invincibili feu juris( v. g. quod

poteít quis efficaciter velle: INec talis confentit

Atj

copula habita cum una inducat affinitaté & im-

füb conditione : 5i forz poffua , i ort? [um ba

m&lllm ]

g, (

pedimentum contrahendi cum alia ejusdem

ilis : fi fortà impedimentum uon adefl , &c.

confangninea ) Aut facti, ut , quód conjux prior

Naim fic jam non. firmiter putatet , adeifeim-

hij

mortuus putatus , adhuc vivat , &c. matrimoni-

pEdimentum, fed dubitaret folüm , adeöqpe e£-

]

um effe nullum.

.Communiffima DD. cum

femusin caufa numeri ptacedentis,

*

Ti d'l

Sanchez l. 7. difp. 17. Coninck. dub. 27. num.

' 1V. Contràtamen matrimoniun: valere

,do319 .

D

13. Perez difp. 3 9. [e8.. 4. alii paffim ( excepto -

'€et Covarruvías , alii cum Sancbez cir. proban-

V

te variis rationibus folutis À 7z;^ s. cit. Etfa-

lg

uno velaltero etiám quoad impedimentum cri-

minis, poenam fapiens, ut fuó locó notatum )

pienter advertit nofter Heríncx c£z.. Poife fieris

mmolm

Ratio ell ; quiaignorantia , 'etfiexcufet à pecca-

ut falsó putantes fe effe confanguincos v.g. -

fl

to contra legem prohibentem tantüm,cüm nihil .

mul tamen fufpiceutur , fqrt?: non effe in tam

Ws elt ,

poffit effe peccatum , nifi volitum , adeóque ne-

ar&to gradu, qui matrimonium dirimat : aut fiï!*

ceffarió quoad rmalitiam feu prohibitionem

só pro certo putantes, priorem conjugem adhu*

Ti

precognitum; minimé tamen tollit inhabilita-

Ui

vivere, fimul cogitent , poffe effe ; qud jam ob

5

tem ad agendum , ac nullitatem actüs per leges

ierit : aut certéipfi vim impedimenti dirimentis

X

irritantes feu inhabilitantesinductam , cum etiá

non bené penetrent &c. tales poterunt habere

d

ignorans poffit fieri inhabilis ad contrahendum.

!

i

iNotum eft ex mat

intentionem füfficientem . contrahendi validom

Av:n'i&

eria deLegibus. Et hinc vi-

hDN

de

,

matrimonium , fcilicet: conditionatam vel r2-

mus quotidie difpenfari cumiis, qui occulte

M

firictam: Srpoffum:, in quantum pf f ioiia

P"Incnu

: ebfiit,

i

-

"m

A g

j

atrimaniont sf contratls

7

593*

n

w

obf frmmllim. ad( impediientum y aut faci-

miniflerium eft e*fï"cntialiter*»perf*e&ivufn con-

Wi

endi , quidquid po|fuim, cc.. Et fic , finon adfit

4j

tractüs , adeó ,;ut tunc confenfus conjugalis in-

impedimentum , validum erit matrimonium ;

tegretur partim ex mandato Principalis ; partim

idi.

attamen adhuc| mortaliter ilitum propter

ex minifterio Procuratoris;inon tamen ideó Pro-

confcientiam practic

i

13

t

e dubiam in qmatcr'ia gravis

curator eft minifter Sacramentvi C quare neque ad

pg;'ca;:i.

hoc debet effe in ftatu gratiz;imó neque requiri«

d

ino ag s

(

tur fexüs diverfitas, quin poffit foemina nomine

W

pre[entes : Sed fa

viri contrahere cam focnina.Ut notant$aschez

D«

n

NM '-rzeceþïavr:ib

*

fi: peij epi-

ffolam.

Coninck, citati ) quia non agit nomine fuo, fed

Mi

U

rtum eft apud omnes, ficut czteros con-

nominePrincipalis mandantis,quin principaliter

"C

t

ra&tus civiles ; ita etiam matrimonii fa-

mediante Procuratore profert. & adhibet con-

A

cramentalem. contractum poffe celebrari inter

fenfum , ideóque ejus fimpliciter cenfetur effe

d

abfentes perepiílolam. Habetur exprefse in ju-

aCtus;juxta notam regulam:Qod gzis pev alise

re civili, L. multerem ff De vitu nuptiarum.

facit.per [e facere cenfetur. Quare etiam in hoc

C L. fufficit. ff. IDe fponfal. Praxin , fervatá for-

tantüm actu executivo Procuratoris , juxta for-

mà 'Tridentini , defcribit Caftro - Palaus 5íc

mam Tridentini , debet adhiberi przfentiaPa-

»

difp. 2.puntl. 9. his verbis: Debet traditio & ac-

rochi& teítium, non veró , quandó datur man-

captatio utrinsquecontrabentis coram codem Pa-

datum Procuratori : juxta communnm & ve-.

rocho ( te[Hbus fieri , alias nonpo[fent teflari de.

ram fententiam Saschezo, Coninch. Caffro- Palai ,

matrimonio ; id vero fit , fi foribas Marie : Te.

l. c. Ratioeft; quià Tridentinnm requirit prae-

spfum eiin maritum tradere,eámque in wxorem

fentiam Parochi & teftium , quando conttahi-

ex tunt aCctpere : ipsaque acceptas litteras le-

tur matrimonium , utut illi teftari poffit de jam

genscoram Parocho & teflibus «ffirmet, fe etiam

conttaCto nihi! vero difponit.de mandato ad

d

zibi tradere &F iraditionem a te lalam actepta-

contrahendum. atqui matrimonium conrreahi-

M

76. Entibi mutua tradiiio f acceptatio utria[:

tur , quandó Procurator nomine alterius przebet

quecontrahentis t coram Parochbo & teffibns ;

confenfum, fufcipitque confenfum alterius : non

exiflimo tamen,nece[farium e[fe, quód Pavochus

veró quandó conítituitur Procurator ad illud.

Addunt Sancbez, & ex eo Tanab. cit. Parochum

& tefles agno[cant tuas littevas,ut Giant , cujns

traditionem multer acceptet:ut notavit ('oninch.

& teíles non'obligari ad videndum litteras man-

v

14

Sic Caftro Palaus. Ais: qui fic per epiítolam ( i-

dati ; ipfi enim folàm teftes effe debent de ipfo

démque qui per procuratorem ) contrahit ma-

confenfu : matrimonii facto à Procuratore, qui

um

trimonium , ignorat an alter fit bene difpofitus

fit defacto legitimus ,

', C

non vetó utlegitimqs co-

ad Sacramentum ,. ejüsque effectum fuícipien-

xitus ab ipfis.

fimpl

dum erg? exponit fe periculo coopérandi cum

D

1l Forma contrahendi per Procuratotem 227

aW |

ecato alterius, fiforté fit in flatu peccati. yy.

talis preefcribiturà. Dicaftillo 2ic »sm. 14.6. Ego

N

NÀ

a

egando confequentiam ; Cüm enim quilibet

nomine talis N. contraho tecum'matrimonium 5

fit exiltimandus bonus , nifi contrarium con-

aut: nomine Petri accipio te uxorem ; aut:

flet , poteritalius morali certitudine

praíume-

Petrus per me accipit te in uxorem , vel contra-

gtiif

ze , alium effe bené difpofitum.

ni

i

hittecum matrimonium.Refpondebit foemina

l

Vel per. Procuratorem.

Grego tecum tanquam Procuratore Petri matri-

b

Ertum quoque eít & magis ufitatüm , ma-

monium contraho; vel:per te tanquàrb Procura-

j D

| 321.'

É

torem contraho matrimonium cum Petro : acci-

: xime inter Principes & Magnates maátri .

zü&m

monium valide & licité contrahi per procura-

pio Petrum in maritum, Gtc, ( idem omninó e(t

lumbf

torem: eftque expreffum in jure Canonico c.

in oppofito cafu, (i fcemina per. Procuratorem

,n,&

|

Finali de Procuratoribus. Ft latiffime tractant

conttahit matrimonium cüm viro. ) Et en tibi

ict

Sanchez!. 4. difp. 12. Martinus Perez. De ma-

jam mattimonium petfectum & ratum.. Sed ne-

d

erímon, difp. 15 d. 7.Dicaftil. difp.2. dub.5.

queomnino ridendus videtur bonus ille vir, aui

[

D

alii , ex quibus fi

in folemni convivio coram aliis fanctam ejus

il

ummarié curiofule accipe f??

"

f

quentia.

4

innocentiam ridentibus dixit: Principem fuum

[

322 l Subítanti

i

fil

a contra&tós & Sacramenti má

per Procuratorem matrimonium confummare.

n

- £timonii per Procuratorem initi confiftit in du-

Nam in Germania matrimonio rato pet Procu-

Jk NU

lici actu; & Principalis , & Procuratoris. Pri-

ratorem celebrato additur cxeremonia. utilis ad

3

[

^mus eít actus Principalis conflituentis procu-

aliquajura , aliqio modo adumbrans confüm-

jl

a

ratorem ac mandantis ipfi , fuo nomine. con-

mationem matrimonii : ut videlicet prefentibus

aliis decumbant in uno leCto nova nupta & Pro-

T

ib

ttahere matrimonium cum tali certa períona:

d

aüt etiá generaliter confentientis in illam perfo-

curatot , illa integré veftita, illenon modo vefti-

;(ra

M

j

maim , quam. Procurator electurus eft; quia fic

tus ,fed etiam toto corpore cataphractus , quà

nimirüm ceremoniá fignificare videntur , ade

ime

'adhuc eít ad certam perfonam. Ut ex Coninck ,

m

aduersá & communi notat Tambur. cit.c. 4.$.1.

firmum velle effe matrimonium contractum ad

)I

vall

fium. 2. Secundus eft a&tus Procuratoris exe-

certà jura , acfi defacto jam effct confümma-

quentis ac confenfum Principalis ejus nomine

tum.

e

exprimentis coram Parotho & teítibus , quod

^fIL Principalis ergà contra

hens poft rlnan-;"24

je

PaRs IV. SACRAM.

XAxx

?

datum

M [l

!

Z

ais

$34

q Leol, Sacrdn?gnt, p& ; U/ ! Eap i

datum datu

m Procuratori contrahendi cum ali-

méus(Juquís) de iierquotibi ag Jici ia ais

a£

Sacramentis manente eadem materia ; prohibea-

v

quaC vel

ali

quo) neceflario debet perfeverare

fenfu ufque ad executionem manda-

tur,non tamen prohibeatur in Sacramento ma-

f

infuo con

trimonii , quia hoc fundatur in ratione contra«.

UE

ti, ad hoc ut

matrimonium contrahatur ; nam ,

fficium imple-.

&üs civilis, qui iterari poteft& folet. — Sic Saxe

gum'(

fi intereà, antequam Procurátor o

at, is confenfum fuum revocet , five exprcísé fi-

chex. — Ubi tamen nota,non femper fieri Sacra-

p !I

mentum , quoties renovatur confenfus , fed fo-

p

veimplicité v.

g contrabendo cum alia- per fe

vel per alium Procuratore

m conftitutum ; & ni-

lüm , quandoó primó rité perficitur contza&lus ,

D

fi anteà propter alíquem defe&um le

hilominüs Procurator hujus revocationis in-

ss

inti

fzius ( multó magis conícius ) nomine ejus

perfectus non fuit.

:

&c.j

contrahat , matrimonium erit nullum 5 quia

sUBS

ECTIO.

Qui

effentiale contra&tui matrimonii eft , adeífe con-

[f

De Confen[u conditionato,

feniam utriusqueg nünc aütem jam unus cone

SUMMARIUM.

j

Mi&

fenfus deficit. Necrefert, quodalii contractus

326. Poffant quidemyraró tamen admitti debent

m(m-r

i

politici validé fiant per Procuratorem vel man-

monig fub conditione , prefertim de futuro;

f

327 Matrimonium contractum fi5 conditioue de pra

&

datarium revocatum ; quandó revocatio nec

f conditio

Procuratori, necpartialteriinnotuit. — Juxta £.

fenti 9el praterito fl atim fPalet,

3j

f

-

r dia

[iri

.€ fLatim nullum eft , ff conditio falfa.

« mandatum fmandati.Ex alibi. Nam Respub-

329* Nec eo uti po[funt , donet conditio

:

?ur.

X

:

)

exiflere "gämilf.

lica vel Eccleüia. fupplere poffunt confenfum

contrahentium circa res temporales & politi-

3. Matrimonium fib con

d

ifioä de fuiuro þorztjldxg

polfrbili initum.

cas ;unde pro quiete & bono publico fupplent

d gond:lkio;xi; efentuin.

indi&bo cafu: at veró circa matrimonium fup-

332« Sufpenditur ufque a.

cüm confenfus

333- Qu pofita fb atimn perficitur , fine mobo confiufb

H' j

plere. confenfum | nequeunt ,

334. Etfíme noba ajfifentia Parochi , & t«

proprius conjugis fit de effentia ntatrimoni

i, fi-

335. Exceptio.

jfïnm.

(

ne quo per nullam authoritatem matrimonium

236. Conditio

defuturo rurpis fel irhpofþilii ; W'U

Il

confiftere poteít. Ut paulo fupràaudivifti. No-

wando irritat ? u[que ad n. 341-

ttfel

34u. Irritatco

fübflamia mui-

tat tamen Ca(fro- Palass cum Tambur. cit. ss».

?nónit.

fulifio Inrpis rcyxgmm

E

lat

$. fi poft confenfum datum Procuratori, diffen-

3-

zjusque :riplifi äagq, z

fídei , grolis , & VS.::ch.i

qudo

tias quidem , fed deindé iterum , priusquam

onenti.

lL

Procurator nomine tuo contrahat , confentias,

343 n Palent , ff contraban

; cnrüþnäa' fei A;bnditio;;ä.

d.

svalidum foret matrimonium 5 quia tunc in

/

nunquam generaudi ?

FT

Uilo quidem juris textu pro

hibentur ma-326

contra&tu jam adeft confenfus. At , quid fi con-

N

trimoniaconditionata , fcilicet inita fub -

tl

flituifti Procuratorem fi&té & non vero animo :

- iil

conditione five de prafenti vel praterito , five

fed poftcä eo tempore , quo Procurator nomine

gt

tuo contrahit, verüm confenfum habeas : va-

de futuro , dummodo non turpi , impoffibili

"Wont

vel repugnante fübflantia matrimonii, Imà

lidümne tunc fiet tuum matrimonium? Validum

f"ldjgi

untiat Sanchez cit. diff. 1 I. sumr. 13. quia

Utrbanus lII c. faper €o. de condition. appofittt s

PIOD

Atj LU

jama

deftconfenfus requifitus. Sed rectius vali-

exprefsé- dicit : Cawonicir in(liturionibus nou

; nonfug,

improbari contratium , quo quidam in qHiaK«

dum negat Coninck 4//p. 24. dnb. 9. num. 72.

TET

Ratio urgens eft; quia cum prima conftitutio

dam mulierem. confemfit. ( id eft contraxit de

^

prafenti, | Gleffa, Fagnanss ;

alii ibidem ) f

Procuratoris fuerit nulla ex defectu tui confen-

7:1 At

sBs , isnon potuit matrimonium contrahere , ut

pater ejfu

fusim preflares confenfutm. . Quate —

Navar. Cos

fl. 1. de condition. appofit. Dicdlil: —

Atf

verus Procurator tuus & tuo nomine: ergó nul-

ii

liter contraxit. E

rgo parümjuvat , quód pofteà

alii , videntur approbare potiüs, quàm impro-

i

bare conditiones in matrimonio. Sed merità

iiïsï!tiï

long? diftans conleníeris ; oportebat enim de

.Wiutgc

novo Procuratorem legitimé conítituere ad tu-

"Tambur. tratt. 4.c.y.$.10.& Gobatcaf. gt«

| n [

um confenfum exprimendum.

138. cenfent & monent, à Parocho non fle.

admittendasin matrimoniis conditiones, pr£-

Áaqy

325

.. [V. Principalis contrahens , cüm ipfe fit mi-

füg:

nifter , & fufcipiens Sacramentum hoc, debet

fertim. de futuro, nifi ob raram & urgentifli

mam caufam ; fed fi alicujus conditionis im»

&il

effe in (tatugratie , non quidem neceffario eo

tempore , quo Procuratorem conftituit , velepi-

pletio ad matrimonium expeélanda fit ; V. g«

m ;m'

'im'llh](

ftolam fcribit, fcd eo , quo verofimile eft fore ,

ut fponfus obtineat libertatem, officium, &e. ——

ut Procurator nómine ipfius contrahat ,. quó-

exfpecletur, antequam illud per verba de pr&-

s

fenticelebretur ; Ratio eft multiplex ; 1. Quia

CIL tgo

veepiftolalegatur. — Procurator autem ipfe non

ejusmodi conditionum adjectio repugnat mo»

'*]öchiib

peccat ; fi, dum contrahit matrimonium, eítin

Ítatu. peccati mortalis ; quia nec recipit in fe

.ri patrio.

2. Quia facilé tales conditionate.

T

Sacramentum , nec nomine fuo miniftrat.

contrahentesfibi perfuadebunt, valere matri-

1 præ

j3)

(1].» Ve

Denique re&tiffimé monet Sanchez difp. 120.

monium ante eventum vel notitiam conditio«

d

Pmd.ïl Qor

&iim. 31. optime facturos contrahentes perPro-

nisappofitz , & facient ante tempus, qua f«

curatorem vel epiftolam , fi deindé per fe ipfos

ciunt vericonjuges. 5, Quia cümjuxtàpros.

th

n

iterum contrahant , ut certiusfit matrimonium,

babiliffimiam fententiam à nobis admittendam --

TR

A

nditio in-

W lnmlü

fi forte illegitimüm quiq intercurterit ; nee ti-

—illo ipfo momento ; quo impletur co

]

matri

m

il

m n

4

i,

$35

h

—á————7À

N

/

j

N

Mamfzzama ut g/i coutradfus,

Á

!

quacrim

bis pofita , xlïudc

öiwlä*'l,efï:ag'älrif;q ue no-

tamen eft permiffus ejus ufus, donec cognofca-.

La

f

'vo confenfü, & novà prafentià Parochi & te-

tur ad effe illa conditio; quiaalipquinexponent

( dtium, .fiet fiepiffimà ut matrimonii Sacramen-

fe periculo fornicationis , fi forte conditio non

P

; U

um conficiatur, dum alter vel uterque conju-

fubfiflat, & ideó matrimonium nullum fit.

d.

gum eftin ftatu peccati mortalis, in ebrietate,

Hic incidenter obferva, 'Specialis illa con«

Qs

. 'aut nefcio , quibus occupatus, infigni Sacra-

itio: Si vrrgoer, involvithanc de futuro : Si ze

h

"uenti irreverentid, —4. Exiftis conditionibus

reperero Pirginew: G duplicem fenfum habere

"on fubfiftentibus ; vel non impletis poffunt

Il

poteft : r, Si poft diligentem inquifitionem . aut

oriri gravia incommoda ; fcandala , diffen(iones;

factam à Matronis infpeclionem , cognovero

/&c. utconfideranti patet, & infrà notabitur.

teeffe virginem. — 2. Si in primo concubitute-

-Quia tamen poffet fübindé effe ratio ürgens

&um , te deprehéndero virginem efle. " Primo

, 11 eontrahendi matrimonium füb aliqua conditio-

fenía licita eft ea conditio , ac proindé virginitas

- me, G reverà contrahentes aliquando talescon-

tis defe&us impedit valorem matrimónii. $e-

ditiones occulté apponunt in. contrahendo ma-

cundo fenfu turpis.eft conditio;: quia provocat

trimouio : pro pleniori intelle&u ejus naturz',

fponfam ad faciendam poteftatem (üi. corporis;

& non inütili notitia confeífarii , agam de his

priusquàm fit verum matrimonium: ergo ha-

(lridte, de quibuslatiffimé Sanchez /,

bendapro non adjecta, ant fi ferio

. tot0 L'e

,x.djc&g fuits

Dicafiil. Alii.

31

contractus refcindendus erit,

:

p Mdtnmanl)ewz-,

. W. .Si conditio talis de prafenti vel praterito; 3e

*

reverá non fubfiftat ,. irritum manet matrimos

: (.-'c.&-näi?ia de pr;þnt,i vel p:ïgt:g&iti,

nium & ratem & confurmmatum , v. g itius

Jj Attimonium contradum fub. ?;pndi-

ferio dixit Sempranio : 5i vivgo es ,te dnco nxos

M

* & . tione relata in przfens vel praeteritum

rem; [i virgo non fs ,nullia eflo matrimonium no«.

(v.g contrahotecum, fi filia Titii es, fi legiti-

firum.

Poft contractum — & confummatum

1

ma, fivirgo: Si navisadvenit, fipater mortu-

matrimogium ,. deprehenditur Sempronia non

- us eít, &c. (latim valet, fi conditio vera eft : &

Mv

fuiffe virgo , fed ab alio corrupta, Siquidem Ti-

(77 ffaüm nullum eít , fi'coridit'ig-fallä eft. Cärtum

tius permanfir conftanter in voluntate non ha-

Wi

qudomnes.

Habetur variis textibus juris , a-

bendi Semproniam in uxorem, fi deprehenda-

pud Laymana tra&£. YO. parr. 2. c. 7. num.1. Ra-

nl

]

tur non efle virgo, Íane licét ante illam depre-

tio eft; - quia contractus quilibet ex convenien-

henfionem centies fuiffet commixtus cum illa,

d

. gium voluntáte legem & conditioncs accipit: i

nullum feu ratum feu confümmatum extitiffet

etgà eafit contrahentium voluntas, ut, fi hoc

ia l

H

matrimonium , fed poft illastot copulas potuil-

w,[ï"

:exiftat, ftipulatio rata fit , ; hocnon exiftar , fti-

fet illam repudiare ; fipofteà cognoyiffet certà ,

* gulatio irrita ; 'itaftatim erit, ficut intere con-

tbl |

fuiffe corruptam ab alio.. Juxta Comuniffiimam.

' Veniunt. Quare. L. isffatetis. ff. De condittoni-

DD. Et in cafn factobenérefolvit Profper Fa-

kl lmö

hus dj;ï;ur : Quäd-m/lq fít eondisio, que in pra-

gnanus £m c. Si conditioner. De Cindition, Appof,

WWI

teritum coufertur vel prefens $ quia nimirüm

Cofmus coram Parocho & teflibus contra-

TLUÀ

non füfpenditadtum

:

j fä-ld"f;z»cic,x ut ftatim valeat ,

xit mattimontfum . cum Ánna : 24»ma , fi es

| q!lll

'yel non valeat.

legitima , duca te in uxorem. Deitide matrimo-

U5 — 328. IL; Neque vero intere(t , quod contrahenres ,

nium cum illa confummavit, ac prolem inde fu-

mj -

yelunus eorum ignoret conditionem appofi-

Ícepit ; pofleà compertüm eít , Annam non

(Mc

- dam fübüiftere, ^ Ut contra Coyinch & alios, ex

)'mx xï.

fuiffe legitimam, Quaffitum eft primó: An illud

. . £ommuni'notat Layman cit. cum zrrado &

matrimonium Silerit ab initio nullum ob defe-

ij

alils. Et exprefsé habetür L. Cige ad prafens. ff

&umonditionis? Secundb: an non fuerit va-

jng p Dt"r'e!g'm.?äfeiz'iti?;Siipulatiatmätq,kqaam«vina»,

lidatum per. copulam multiplicem fubfequcn-

j

- gere contrabentes conditionem 1gsorent. . Quare

tem ?Et rece refpondet ad primam quaftionem

y n '

. fi contraxifti cum puella : Si nobilis fit; aut illa

affirmativé ; quandóquidem ex verbis Coími

mü,gyli 1

1ecum: Si ófficium àRege habes; & conditio

apparebat , ipfius confenfurn ver? pendere àve-

9

/

^. fübfiflat, jam ratum & validum erír matrimo-

titate adje&tz. conditionis, — Ad fecundani qux-

i [

. nium, etfitu nondum ejus nobilitatem , neque

flhv'g' |:

ftionem refpondetnegativé ; eoquód copulam

'dlla tuum officium cognofcat 1 quia non con-

éxercuerit potius ex conflanti faltà opinione ;

T "]

traxiftis füb conditiore nobilitatis fognitz vel

^

f

quód Annaeffetlegitima , quàm exanimo ha-

,ap

eefficii cogniti , '

bendi illam pro uxore, etiam cafu, quo forté non.

Yel officii , £i cxiftat.

(cd fub conditione nobilitatis ,

iluæu

v! &

effetlegitima. — Sicille, aíferens effe omnium

À

j r

1

- Il. Quàmvis aurem conditio de präterifo

confenfum. ^ Aliud tamen dicendum fuiffet , fi

/

39

(

natf 1

Vel praefenti non fofpendat matrimonium quo-

Cofmus poft cognitum defectum Natalium ,

; gt* .

ad effe vel valorem , ut didum eft ( ficat fu-

&dhuc copulatus fuiffet carnaliter Anna ; tunc

:ondisi.0l [

fpendit conditio de futuro; ) fufpendittamen

'enim jura prefumerent, eum receffifle 3 condi-

d

n

quoad ófumlicitum , quousq; conditio exiítere

tione priüs appofita, ejtsq; confenfum defiiffe ,

TU

*.eogiiqfc;itur; licét enim-matrimonium fab tali

pendere àlegitimatione uxoris ; ideotunc ma-

u

tonditione initum reverà perfe&Qtum jam fit , (i

trimonium convaluiflet . fuppofià fententi,

va'am

ma*c*f«-;?b.fxi'ïat conditio , fub quaeft ixx;tum. : non

quód matrimonium invalidé contráctum coram

; ,;ll.'i', :

Wrx2

4

Pamchg

1

T

b

[

536

ïbcol; S;döramäl;f.- Pa;.f lpïa

í

recedere à conditione de turo jä;xteä app.qüra,)' '

P;rochd & teftibus poffit revalidari fine nova aí-

y

fiüentia Parochi ac teftium. — De quo cap. fe-

& jam velle eam habere pro non appofitá. : Al-

uent. Ut bené notat Gobat eaf. g. sim. 143. &

terum eft: Qui füb conditione defuturo duxit u-

Á

'

rursus : ira&. 9.caf. $. nm. 138. recterursus

nam , ante cventum illius condiuonis, injuíté

(

inculeans , Parochum non debere extra cafum

quidem , validétamen contrahit matrimonium

H

hs

magnz necelfitatis affiftere matrimoniis condi-

abfoluté & indiffolubiliter cum alia.. Ita quan-

[

tionatis,. nec permittere, ut c'dntra&uj,matri-

dó quis duas duxit füb conditione , valebit ma-

znonii conditiones apponantur. En quàm in-

trifonid illius, cujus conditio priüs eft imple-

IK

[

gentia mala poterant oriti ex cafu propofito,

ta. Sanchez /. 4. d;fs. 8. -Dicaftil. 4ifp. . dub. 8.

oftquam cognovit Cofmus ( vel fuprà Titius, )

Gobat. tra&. fO.caf. X2. u

d

g. 472. Ut ;qngf?

fe fuiffe tam turpiter deceptum : & quidf1, ut

alios alibi indicatum eft,

yo

jure poterat ,. repudiaflet illam tot mortalibus

em

À. Eveniente conditione fletim p&rfim(d r)u.;; 3

lx

notam Notham? dixi autem : Poff cegnitmm de-

trimonium , nullo vequifito nevo contrabentium

[u!

feflum 5 quamdiu enim. defe&tum nof cogno-

