dum,fi aperiatur Confeffario absque animio con«-

àppo

à

ze audzta , ao quatexus coguita ,

$^

:

x

3

H

fitendi feu peccatum eluendi , fed per modum

' fKRt]

du Effque ca obl

7

gaijo jnris dibimi watwralis , 9«l Prc*-

. o]at

|balirlins pofitzos.

?

fimplicis natrationis , velad contilium Confetfa-

&

rii petendum, velutConfeffariii ad fimile pecca-

Dl

du5 Ex Piriute Religionis ,

Wlclitdiis u ju/ii.?i.e i

$3. Semper f[ub mortali ex Virtute Religionis.

tum inducat &c. ut cum S&arez cit. & aliis reclé

L bilä])w

$iy. In omui cafu Viique ad n. 819.

notat Dianap. j.tr.v1.refol.zj.Ratioefquiain —

D72

Brg.. NIf de expreffo 6 lbero cenferfm Penitentis ;

x

. fj

hoc pofteriori

cafu nulla adefbjin primoauté cafü —

D

dao. Qua Á qnamdo cen/eatur Alis expreffut$ libara 125

adeft Confeffio facramentalissnaniex ea volunta- |

E

Ceztia ?.

daz Sinetali mumquaps de auditis in confeffone , ne qui-

te,quá aliquó tandem modó intenditur abfolutio -

fitq

dema 6u

facramentalis, & ipfa Confeílio fit aliquomode . -

- detei

Zpfe Pasitemte lodus hicch exira confif-

faiw.

7:

facramentalis , & inde fit, utcognitio exillaae —

11l

ASSERTIO.

quifita , non &if1 ration

df

.

j

e Sacranenti a"cqujxfltygä ":

n Ieilusa vonfeffionis efl Obligatia táctudi i.

cenfeatur.

:

2

prud

808

]Il. 7acezdi azdita

hd confe[fione Sacramentali andita ounia,quo-

Cc. Submtelhgendumæ' ;

Ti 11;

vum revelatio redderet Saeramentum odiofum ,

eft: quatenüs in fola Confeffione audita & non.

Con,

e4q, juris divini flritliffima femper [ab mortali,

aliunde cognita, non enim frangit figillum, qui

^ lii

Gj in oxmi cas , uifi folum deexpreffa licentia e

peccatum , etfi in Confeffione auditum , tamen —

A

libero coufénfzs Panitentis.'Totacertiffima,quo-

aliunde fibi notum, aliis refert, vel eá aliá notitid

E LA erign

.ad rem explico particulatim: quoad nomen dicí-

utitur, dummodoid cautéfiat, neoriaturfcan- — - hia

dalum, nelimites extra confcffionem habitz ex-

tur hac obligatio frgzlism, eo, quod Confeffarius,

audita in confeffione alto filentio prorsüs. abíol.,

cedantur : v. g. ne ullam circumtlantiam ex fola

ï'[;Ra[lo

TO

vere, & quafi fjg

confeffione notam exprimas, nec certiüs refe-

Dd

Wi

nere debcat.

i'l!ay obügna;a& /oc,c'ulta te.

ras , quàm extra confcffionem noveris: utiiex

"üpattg

I

unius relatione tantüm £cias alterius delidtum, -

DENNT

poft auditam confeffionem , dicas te certo fcire,

D

Vg

.leigatio tacehd; m Co;z/i'[]f'one ja;:)a-

liquidó figillum franges, quia eam certitudinemi?*l !d

Tütsy

smestali audita cfc.

non habes ex unius relatione, fed ex confeffione.

1. WX fola cesfeffrone facramentali , nimirüm

Tünisig

$07

Ubi hanc Regulam tradunt DD. corunitercum —

Relpubh«

in ordine ad abíolutione facramenta-

D. Thoma , Scoto, Valentia, Layman eit.s».3..

LU

N

1551'?3&;3 , induciturobligatio hec(igilli. Noà

INotitia confeffionis non impeditConfeffarium, —

ergo inprimis , fi quis extra confeffionem,& fine

quó minüs uti poffit notitiá aliunde habitá; dum-

A ;, ff:ïmcu((

omni ordine ad illam fuum peccatum narret , vel'

- Tij

modoó illa hanc non adjuvet, & fcandalum ceffet,

OW

N

fua occulta negotia communicet füb padto figilli

Ex.g. Si Sacerdos ob certa indicia jam conftituit,

RUT

confeffionis , fed tantüm oritur obligatio fecteti

Cajum de furto accufare , G poílea Cajus ipft

naturalis gravior , aut levior , pro ratione mate-

furtum confiteatur : confeffarius accufationem.

riz, ut omues palsim obfervant. [tem nonoritur

M

nihilominüs profequi poterit, dummodo nibil.

cadem obligatio ex-confeffioneomninà fi&lá fine

r Wüv&]m

utatur cognitione confeffionis , fed tantüm indi,

, !gi"mfniälu1

omai voluntate fufcipiendi Sacramentum , fed

ciis ante vel poft confeffionem acceptis : quams

folüm: faciá animo vel confabulandi cum Con-

- Mif

vis propter fcandalum vitandum praftettalemà

Nin (onf

feffario, vel eum convitiandi,vel eum ad aliquod

fc ablegare,ut alteri Sacerdoti confiteatur.Simi-

l

]

l

erimen inducendi, vel furandi gratiá , vel cert

Á

:

Ul

lia frequenter contingere poffunt Superioribus

er eum aliquod beneficium impetrandi , ut mi«

tefpectufubditorum &c,. item Patochus publi-

Lfl'gtu !

;

i non femel fa&tum:etfi hoe cafi adhuc pruden-

cum feu notorium concubinarium , ufuarium

ter tacendum.fit. Comininis DB. cum Suarez

&c. quem ideoà confeffione non abfolutum di-

lia

4.33. fett. 2. Laymane, 14 w. 1. & lepide Diana

m

of

mifit, poftea à facra Communione publicé rae

P* fetract. v x. refol 26. GC ratio horum eít: quia

pellere poteft cum monitione ,. utpriüs peccatí

ES

"Walisà

m his cafibus res in coafeffione facramentali exe

"f $

Ítatum deferat , & fcandalum publicum tollat,.

il

Septanequaquam eft, Vide , & hüc refer dicta c.

quàm ad facrum E

l!

N Udlc

3. .inic'io d« definitione confef&onis facramenta«

pulum ac;ï:däg Sic poft alios -

i t

ii

*

LJ

Layman cit.

N

t

Pümte;

1V. 4dndita gmu'n 3

73""" r:w lano nd de.

Arsjt

h

E»

-

(

Thool Sucram, Bo lll Cop. VIL De Sil Sacametal —— 447

fdy

"m

fät.gäl»xþyz*onä»: oäiaþim. 'Hæ& pa'rti&ula latiffis-

mépatens neceffarió fe

iflofervando in omni caf;i; unde violatio H*ujus

T

orfim explicanda eít per

figilli, duplicem femper habet malitiam : 1.

iay,

diftinclas quaftiones,

quoad figilli materiam &

Principalern facrilegii contra virtutem Religio-

hd

ligationem. — Interim pergamus in

X

reliquiä.

nis,& reverentiam Satramento debitam. 2. Se-

$. II.

Ti

-

cundariam perfidize injurio£» contra fidelitatem

tdim

j

lf

Eáque Turis divini, -

& juftitiam Pcenitenti debitam :^ accedit fepe

fpecialis malitia injuriz damnofie contra juttia

Iifíl

T cujusnam ? annaturalis!, an pofitivi tan«

"A

tüm juris divini eft hac obligatio tanta (i-

tiam j quando nimirüm Pornitens cx revelatione

t

A

figilli etiam grave damnum incu

M

gilli'Suppofità inftitutione & obligationeSacra-

«X

;rcret/'vit/æ'ä fïtf

menti efle juris divini naturalisdocent feré com

mæ,tiqrwnæ G.

N

lil

pW

—

W

I«

munius DD, cum Cardinali delLugo 4, 2.3. nam

[./

fuppofità inflitutione & obligatione hujusSacra-

L

ii

Ctrictifema femper fab mortali, —

D

menti, ipfo jure divino naturali , & claro natu»

u F

Bligatio figilli principalis &propria ex vit-$13

rzlumine diclanie, reverentia tanto , timque

O

tute Religionis,femper eítfub mortali , in

neceífario Sacramento ex virtute Religionis de-

quacunque euam levi materi

5

[

*

adeó, ut in mali«

bita poltslat,ne cum injuria fiat odiofa fidelibus:

tia violationisfigilli nulla detuf parvitas materize

hoc Sacramentum , nif arCtiffimá obligatione o-

k:

à péccato mortali excufans , fecundüm commues

)

mhia in Confeffione facramentali audita tacenda

niffimam omnium [ententiam , apud Layman

effent : 1 enim homines fcirent, Confeffarium

]

Cif. £. 14. 9. 2, C Dian. p. 7. tratl, g. vefol, 8,

poffe quandoque confeffionem, velaudita in illa

Cubiunicum refert Emmanuelem Sa , de-hoc

revelareomnino retraherentut & abíterrerentur

Qu E

ambiguofcribentemfic: Revelare'aliquid leve

ab illaquoniam de facto conftatPoenitentem ex«

ia

confeffronis, seodà [it peccátum , quidam putant

eufari à confeffione alicujus peccati fui , quando

effe mortale,quod mibt dprum videtur.)colligi-

prudenter timet , Confeffarium non obfervatu-

rum ligillum , feu fecretum confeffionis.

tüt £x €, Sacerdos, G* c.omnis utriusque de Pa«

iiäm'ä!ü

vit. Q vemiff. Ratio cfl : quia fempet urget revee

t

.. Contrà,cam obligationem

effe juris divini po-

|

rentiaSacramenti,ne fiat odiofurn Poenitentibus :

)

lsj

fitiviyex fpecia

li precepto Chrifli , mihi proba-

fi etiam in materia levi liceretaliquid revelareex

1. Ut

biliàs docent equé multi, Swarez. , Pa

j

f

HPZ, s

j

confeffione, femper enim timerunt homines , ne

Zliäüä EU

Henriquez , Conisck ,

alifsque citatis Layman

j

£ap. 14«5 2. Tamburi

Confeflarius vel per ettorem , vel per malitiam

nus oppfe. de confef. l.. y.

revelaret etiam aliquid gravius,putans effe leve:

bt

€. 1. Ratio eft : quia ratio tam flricte & univer-

nexdi

& fic à confeffione retraherentur:de quo fpecia-

falifima obligationis figilli, non videtur fuffici-

liora mox 4. fe2. de materia figilli.

Q5 E

enter fumi ex folo jure Naturz,(ive confideretue

a

Obligatio autem figilli fecundaria ex virtute$14

obligatioReligionis ob reverentiam Sacramenti,

didut, E

ne alioquin fidelibus odiofüm fiat;five obligatio

fidelitatis & juftitiz eft etiam füb mortali ex ge-

nere fuo, fed non femper , excufante utique levi-

r (it

juítitiz ex pacto inter Penitentem & Confeffa

itdind

tate materie: adeó , ut culpa revelationis hujus

zium ; nam neutra harum obílare. videtur , quó

mortalis quidem (it in materia gravi , & quando

nfeft

minüs inraro cafu, v. g. graviffimze proditionis

grave inde Paenitenti damnum inferetur : fecüs,

st r

[

Reipublice inferende , ( confitentes abílinere

fi materiz levi,aut etiam de fe gravi, leve etiam

äf?o," ;' k

» h

noliet,pzodi poffit finc uila injuria.tam ipfi.quàm

indé damnum referatur Poenitenti ; ità cuinaliis

fu.

Sacramento inferendá, quandoquidem ia tali ca-

idm| s

fa dignus ille non fit ; cui fecretum tam facrum

recté Conirh , Lugo d. 13. $. 3. ». 1z. ubi recté

j

infert , debere in confefone cxplicari, quando

of

fervetur: 'ergo dicendum videtur ,. ex perpetua

intervenitmalitia gravis contra juftitiam , cüni

mümïlt, * i

traditione G praxi Ecclefiz colligi , quod divi-

hazc fit diveríae ipeciei à maliría principali revela-

ajs i

nurm ä'*Chriü(o*præceptum- traditüm fit , ütin

tionis figilli contra virtutem Religionis ; imó e«

).fa[i(ollgll i

nullo unquam cafu , facramentalem confeffio-

tiam éxplicari debet.quando non intervenit ma-

jodont

nem revelare liceat; ne Sacramentum tam hecef-

litia gravis,ne forté Confeffarius intelligat,fuiffe

mf

fariuminfalutem animarum inftitutum , €isdem

viclationem figilli in materia gravi contra juftiti

noxium & exofum fiat , cüm , fi ob graviorem

j qmm'

am ,cüpi poffit contingere,quód revelatio unius$

ltl

caufam confitentem prodere conceffum effet,fa-

H

&il talis licentia ad illoseaíüs non. conceffos ex-

certi peccati venialis fit non gravis contra jufti-

u

tiam ; magis etiam aliquando difplicet & dolet

"m

tenderetur, non (ine gravi Sacramenti. itteveren-

ta,& humanz falutis ja&turá,

Poenitenti,quóa publicetur aliquod certum vee

li

"um

niale,v.g. mendacium , quàm aliquid aliud mor«

Obligatio ergo (igilli juris divini, ( feu natu-

tale; decujus publicatione non ita curatet ; V.gy

!

l

. ralis feu pofitivi;perinde fit ) duplex eft : Prima

Germanus de ebrietate.

l

principalis &propria ex virtuteReligionis ob re--

$. 1V.

$

Pgmll ! !

- Verentiam Sacramento . debitam, ne fit Pceni-

tentibus odiofum:altera fecundaria ex virtute fi«

4n omni Ca[u*

voli

- delitatis & juflitiee,vi pacti virtualis & impliciti

N hoc pracipu? figillum facramentale dif. 9 ; g

Po(tak

L l

fert à fecteto naturaliex fola fidelitatis &

inter Paznitentera &. Conieffarium , de 1kcreto,

juftitia virtute «obligameg quod in hoc

Gentur

7 f""'

1!

*

aliqui

í

448 — ;/.Jkeol. Sacram, Parsill. Cap. Vll. De Sig?llo Sacramentali,

a

bent veram, nimirüm : non audilvi, non fcio fcís

j

alidui cafus, in

quibus fecretum naturale obliga-

re ceffat, & neg

ligi feu violari poteft, ut quando

entià ntili ad dicendum tibi. lta camaliis Lugo

jlï

j

Jf

-

E

id neceísé eftad longé majus alterius, communi-

citat.fecl.3. Dian. part. g. tratl. Y1. vefol.43.

tatis prefertim, damnum avertendum ; at in fi-

quamvis Scotus cum Layman et, z.1 a. cenfeat,

iit]

| D

illo confeffionis nullus omnino cafus ejusmodi *

eo cafü non poffe fine mendacio negari , fed di-

i

i

cendum z nefas eífe ad facrilegam iflam inter-

vt

agnofci poteít: fed femper in osni cafu cujus-

cunque neceffitatis obligat, ut cor:uniter Theo-

rogationem quidquam refpondere. Etfine du-

if

bio verum eft, fi hzc refponfio fufficiat ad eva-

p

logidocent. Ratio iterüm eft: quia femper &

T

in omni cafü urget reverentia Sacramenti, ne füat

dendam interrogationem,v.g. apud judicemCa-

h,

odiofum Penitenti; fieret autem odiofum Peeni-

tholicum,certé non füfficiet apud hereticum,in-

hyar

tenti, eámque offenderet merito , fi aliquotan--

fidelem, tyrannum. Excipit ctiam Días.cir.nifi

D

nimi

tüm quocunque cafu poffintaudita in confeffio-

ex illa negatione inferri poffet,confeffionem non

f

fuiffe integram, ut fi de publica meretrice inter-

ne revelati : licétenim hic fclafus, (v. g. proditio-.-

Dd

nis Reipublicz) ad Poenitentem tunc non fpecta-

rogaretur : an fit confeffa fornicationem illam

- Mm

notoriam, non debet negare , fed declinando di-

ret,tamen timor,quód aliquando forté ad ipfum

u d

:

pertineret, vel ne forté Confeffarius fimilem ca-

rectam refponfionem, dicere : illam efleconfet-

E

fum neceffitatis revelandi in ipfo apprehenderet,

fam fua peccata, & fe feciffe fuumofficium.

"Winiü

merito ipfum à confeffione graviorum faltem

- ]V. Deniquejam fuprà indicatum efl, fiipfe818

tüny

criminum retraheret, vel abílerreret.

Confeffarius non poffit confiteri peccatum fuum.

ficng

$16 L In nullo ergo cafu , cujuscunque neceffi-

in audiendo confeffiones admiffum, v.g.aliquem.

li

tatis etiam ad propriam,vel proximivitam in ex-

invalidé abfolvendo, &c. Salvo ligillo, niti fci-.

DN

licet Poenitens alteri Confeffario innotefcat, vel

tremo periculo, imó & tormentis, tuendam, e-

m

tiam, fitotius civitatis prodendz vel comburen-

in füfpicionem veaiat, poteft & debet illud pec-

A0

da, aut integri regni Saluspericlitaretur , & ex-

catum omittere & non integre confiteri , donec

p

tremum difcrimen urgeret,licet manifetare Poe-

detur copia Confeffarii,cui ignotus (it ille Pomi-

1oyer,

nitentem criminofum, tibi facramentaliter con-

tens, juxta communem DD. cum D. Thoma &

loygly

fetfum ; fed tantüm imprimisomnimodis urgen-

Scoto z 4.4:]1:'::&.2»[.' quia nimirüm ftrictior eft

Inismo

dus eft Peenitens, ut (i adhuc poffit, per fc vel pet

obligatio figilli negativé pro femper obligans,ac

adbonum univerfale fpectans,quam pracepti at-

C p

alium periculum avertat,aut faltem ipíi Confef-

itcg J

fario de hoc loquendifacultatem concedat, alio-

firmativi de integritate co

mittens excufationes.

nfefïïxonis multas al-

EL

quin de abfolütione arcendum tanquam peffimé

UT

difpofitum, per feliquet. Poft confeffionem ve-

$. V.

ó

[]

)

t

*sfiïlm,l

16,fi per Peenitentem nihil effe&tum fit, Confef-

,N'þ de expre,

?

& lbero con[&n[tl

farius folüm poteft , & juxta charitatis regulam

Panitentts.

i

H

[

8

Va

tenetur, proximum vel Rempublicam pericli-

, Nicdshicca

fuse

fl quo ratio & oblig

atio'

"

Tl vo

tantem generatim admonere de periculo caven-

figilli facramentalis penitüs ceffat; quando

RUT

do, civitatecuftodienda &c. dummodó nullum

PoenitensConfeffario exprefsé & liberé datlicen-

A c

fubfit periculum :quidquam contra Peenitentem -

tiam loquendi de peccatis füis five coram fe ipfoy

Ht:&(

lufpicandi; magná enim hic cautione & circum-

fivecoram aliis ; tunc enim neque ipfimet inju-

Uaf

Ipectione opus efít; funtenim aliqui ita fagaces, .

ria infertur, cüm obligatio fecreti ex voluntate

committens pendeat, G& volesti won fiat inja-

( La

utex tali monitione , ortà ipfis fufpicione pot

L

longam velauctam indagationem, tandemreum;.

ria: ncque irreverentia infertur Sacramento, fi-

ui facramentaliter confeffus eft, indägcnt : ut

quidem id fidelibus nequaquam odiofum,fed po-

Ut

poftalios bene obfervat Layman citatus.. Hinc

N

tiüs commendabile reddatur, fi fciant Confeffa-

ulterius

nj

E

Atne

rio conceflum effe loqui de peccatis in confeffio-

III. Confeffarius de auditis in cohfemonc., à

ne auditisunico illo cafu,fi Poenitens exiftimans

"

nfeffajim

"

: hmtmüdl

quocunque etiam judice interrogatus , fi re»

id uüle fibi fore)licentiam decneque tunc Poeni-

Íponfionem fübterfugere nequeat, v.g. dicendo:

tens danslicentiam difpenfat in jure divino figil*

Pj t

-

won e[fe bac interrogandaex Confeffarto, nec fas

li, ied ponit conditionem, quá pofitá ceffat'obli-

Mhii

1

effe Confe[fArio ad taliavepondere, potelt,& de-

gatiojuris divini obrationem datam. Ita contra

bet etiá, 1 opusfit, cii juramento negare fc quid-

Alenífem , Durant. & ex parte Scot. In 4. diff.

quam audiffe velfcire, cum reftrictione mentali

Vg |

20. 4.1.$.$. communiffima DD. D. 'Thomas ;

intelligendo : q4od tibi dicere poffit : vcl,ut Car-

D.Bonavent.& pluribus congeltis,Suar.diff.5 1.

DT

dinali de Lugo placet: fe nihil fcire fczentia ntili

j

fe. $. Sanchez l, 6. moral.c.18.. Layman cit.

.Pfoþriän

4d refpoudenaum interroganti extra. confeffio-

n.14. Lugo, Tambur. Dian. citati. alii paffim, ^— — tand

sem, idque,ctiamfi interrogans talem reftrictio-

Dixi autem notanter expre[se d libere ; nam

"b

nem ex propofito excludat, & fimpliciter de au-

l. Requiritur, ut licentia data fità Poenitente

s bib

ditis in confeffione absque ulla. omaino reftri-

cum confenfü expreffo , ídque verbo five facto

"

Vnmi

tione interna loqui jubeat, vel diftincle interro-

llunt

tali, quód a&tuali & expreffz conceffioni equi-

Bet : an aliquid quocunque tandem modo fciat ;

polleat, quale effet, fi Poenitens extra confeffio-

"ii

naminterrogans non poteft. vocibus tuis auferre

nem inciperet loqui de re in,confeffione propo*

quO

, cam

Wt

fignificationem , xquat—n juxta mentem tuam ha* -

fiià, poreris & tu Confeü'g;ie» profequij

5

jpfum

"'!-'ae,

]

ä

d

|

||

- Hbool, Sacrament, Pars MI. Cap. Vi 'De*SigiFä sR 449

ii

p:um incipere fit expreffa conceffiol, ut notant

iskugo

amifi Confeffarius cum Pæhi-,tente;.aggfe velit de

um

DD.communiter, Layman, Dian.cit. non füt-

fubítantiali errore in confeffione commitío &

u

ficit ergo licentia tantüm tacita; prafumpta vel

emendando,fiPoenitens rogatus de read priorem,

Kl

interpretativa,v. g. non füfficit , quàd tibi per-

confeffionem pertinente loquendi licentiam dare

fuadeas vel probabiliter ctedas , locutionem de

gt

nolit: & nos jam faprà infinuavimus 4.16..4n fi-

Itdi

auditis in confeffione non fore ingratam Poeni-

nt. Contrà tamen eo etiam invito errorem apeti-

T

tenti; juxta communem DD.apud citatos.. Ra-

endum , & , fipoffit, emendandum effe ,. docet

D.

tio eft: quia hac in reConfeffarii fiepe decipi pof-

Suarez eir. fect. . n. 3. Filliucius, alii cum Dian;

"N

Íent, indéque fieillumi confeffionis non parüm

eitat, refol. 20. & non improbabile cenfetLay-

laxaretur,& Sacramentum pomnitentiz non pa«

T

man £5id. »srz. t , Rationem dat Suarez : quia

jop

rüm fufpectum & exofüm redderetur, cüm pof-

tme Confeffarius proprie non loquitur extra

fit femper adeffe timor , ne Confefarius exiíli-

C

confeffionem , fed fupplet & perficit eam , qu&

ia

met.

antea inchoata & im

* fliffimum.

,idefle gracux"n mihi, cüm ;amen fit mole-

$

perfecta perrïlanibrg't:, Ut-

hi.

rumque probabile. '

$21 . Licentia vel confe

ffio däta. fit cum con—.

:Qcmï:fï

; IV. Dixi: exrra confeffiouem. 'Nam i —aliisv823

— fnfu libero ac fpontaneo ( non dolo, non metu

confeffionibus poteftConfeffacius agere, &t mé-

" Yel minis,non perimportunas preces extorta vel

j

tionem facere de auditis in pracedentibus con-

ctiam per metum reverentiálem ipfiusConfeffa-

feffionibus fine nova licentia petita,juxta corfu-

riiobtenta ) atque etiam non revocata Poeniten-

uiorem DD.nominatim Lugo 4difp. 23. fe&. y.u.

. tequilicentiam femel datam in confeffione pro

127. & Tambur.e. f. s 4. certé conflatex praxi

arbiriorevocare poteft. Communis DD. Süa-

Do&orum & timoratorumConfeflatiorum , qui

rez,Layman citati , Dian. P. $. traG. 11. vefol.

ob recidivam poft praecedentes lapíus in priori-

j,ds |

20. C 24. Ratio eíL: quiaalioquin , fi licentia

bus confeilionibus auditos, Pcenitentes arguuhnt ,

libere & fpontàne? data non (it;aut fi data femel,

lls

& aliquaudo abfolutionem negant,vel differunit,

revocata lit, moraliter idem eftjac fi nulla dicen-

z

Deinde, ad quid adhortamur fideles , ututantur

ïhomläg

tia vel nullus confenfüs przceffiffet. — Caeterüm

freit

femper eodemConfeffario,fi hic debetfe gerere ,

.opus non eít, ut ejusmodi licentia detur in fcri-

j

|( pte:quin fi in futuro dubium fit;an Confeflzri-

ac fi nefciret confeffiones priores. Oppofitum

tamen iterum tueturDian. cum aliquibus citatis,

u

, uscum liceatía Poenitentis ex Confeffione locu-

ml

negins id absque licentia Poenitentis licere . nifi

- us lit,Sacerdoti potiüs credendum effa, quim

de his,qua is iterum confitetur,vel faltem tangit.

Ponitenti cum aliis bene docet Dian. cit. & ma-

Etfatendum elt ; id. non l

icere paffim , quando

— gisetiam, quàmi ejus haredibus , v. g. (i Con-

nulla:vel modica eft neceflitas, & timeatur de

ii

—— feffariusex confeffioneDefundli revelet reftitu-

moleftia Poeuitentis,

1

tionem ab haredibus faciendam. Dian. ibidem

bur, modo cit.

Lcge .aliägatOS"aPüd.Tf?*,

fé[ol. 3 2. quo tamen cafu non debet dicereCon-

obüga':ö

W quall*ï'

- teflarius eam reftitutionem debere ex delicto,fed

OQUESTÍIO g -

at

folàm, quód Defunctus talibus tantàm date jut-

n

lerit , & confultiüs eft, moribundis fuadere , ut

Cnanam eft materia Sipili /?zCrame-:;;'

^

ümeti

. talia feccretó codicil

lo heredibus relinquant.. -

dnlast (eu: quanam cadtut (ub fegifo :

Vo]unlä(

$12 TIL Absque ejusmodi licentiaPonitentis ex«

, Saeramentali t

íit I)

prefse & liberé conceísá non folüm coram aliis

$-9 M MO AR p U a

yento, lt^

nunquam licet loqui Confeffario de- auditis in

:IJ;K Sub figillum cadunt I« Omnia mortalia ,

fApn m go»

),fed?o'

confeffione ( ídque etism , fi Pcenitens ipfe ali-

nere , quàm im fDecie.

"'onteue

82( . ( Cero

1

quando teneatur faum peccatum per fe vel per

829. Il. OmniaVenialia in fecie.

laria É cautele pratHice ufque 4:2 s. 339 )

"Qn&mo'

- Confeffarium aperire ad grave malum innocen-

830o. Non tamen in genere t$ ndefrnits.

$

yiinil

tis avertendum , ut fi Parochus aliquos malé ba-

831- Nifiex circumflantiis, Vel modo loquenda detur

4:-:/4*

pcPot

ptizavit, &c. ) ideóquead id ürgendus (it, &

-s f'fpicandi grafiora de codem , e! de Aliis.

[

s

yinoll

olenti abfolutio ne

o

anda,adhuc tamen o invi-

$2 ; Il. Ompes peccatorum

A CU

circumþzmtiæ? quas uc"er?

ia

-to nunquam Confeffarius dire&té vel indirecté

Penitentis iptéreff, —

834 lV. Complices ;f

]u

tevelare poteft, ut ex Coninck bene notat Lay-

injufle deteila. -

6w pereta ,c(wpqu': fibe

-835. V. Peccaterum objetla..

11"'/79-;1—72!!

LMþm

;mans 15. Sed neque cum ipfo Poenitente ex-

, Thot

tra confeffionem facramentalem : quamvisenim

&37- FT..

í

Peeitentza £njuntia,

858. VII. Neatio abfolutionis.

gl

.. idproprié non fitfractioSigilli,uti cum pluribus

$39. VIIL. Negaiio Scbede co

nfeltonalis,

qun

| ..« decet Sanchez 1. 3. de Matrim. difp. 16. quia

$ao- Sed probabilins

[2

eqt , Panc negarenon effe 'wuf .m' þ :

li p

t

. * fraclioSigilli eft violatio fecreti,fecretum autem

gihwm ,

:

*on frangit,qui loquitur cum eodem , qui fecre-

gt 1. Htem firupuli ,

Ef "a'efäölul naiurd'l:o;.;

j

4

!

Päm!e

j

; '(flïl.lfzi'comm.iflt, fed qui cumaliis: omnes tamen

Egnla generalis efl.[ub SigilloSacramentalig

i

«onfentiunt , ejusmodi locutionem cum eodem

R

[ici

cadunt;l& tacenda funt auditain confeffio

Tiom 3(1

u

- Citra ejus licentiam effe illicitam, quia veré cedit

- ne SacramentaliOszia,quorum revelatio redde.

« d

àn odium cosfcffionis &Sacramenti,& plerum-

ret Sacrament( odiofum. Ratio Regule patet ex

*

ue àon fine rufore veloffenfa Peenitentis , ídq;

dictis. Ex hacergo generali regulain particulari

x p j

í -

'erum pater cum aliis Sancheg eír.4. T.9 3« $&i*

u)

.

Pais lll, SACRAM,

: d:ügganfo, msfexig ügiäüäaqmïäïahs funt.

E.

*

rÀ

$.

&

ass

I

450

dbeol. Sacram, Pars M. €ap. Pl D« Sigilo Sacramentali

$. L

fuéte ejusm

*

fj:ihï

C1C2.

odi &xpericxit-iæ " &';qu'äiadOQUe tfa/f;

^

l m;lih

Ownia Peccata mortalia tam in geæ(rt; '

TII. Simil

iter periculum 'Elï, ne idterdum Si-827

i

quam iw [pecie.

illum violetut, vel ceité violari putetur,fi Con-

:

€

ffarius etiam generaliter dicat ex confeffione

Igillum ergo facramentale frangit non fo-

r

Szn.s

lüm,qui aliquod peccatum | mortale Poni-

fciens : in hac Civitate;in hocCollegio;Conven-

tu,Monaíterio, vel in hac Cornunitate non val-

tentis in confeffione auditum in fpecie revelat,v.

adulterium &c. fed etiam,qui

dé magna,commaittuntur magná crimina , adul«

f

g. fornicationem,

de certo Poenitent

e folüm in genere dicit:eum fi-.

teria, veneficia, &c. aut in tali loco, ubi con-.

— !llii[ïa

bi confeffur effe mortalia , vel aliquod mortale,

feffiones audivit,magnum aliquod crimencom-

L'Hh&

vel cafum refervatum,vel excommunicationem,

miffum effe , et(i non nominetur ulla perfona :

gtio flj

ex communi DD. Navar. Suar. Layman cit. &

ducr

Ídque utrumvis , five direté ipfum peccatum in

fpecie velgenere narrando,five indireclé aliquid .

Dian. pazt. g. tr. Y 1« 1efol. 5 g. Ratios quiaejus- — .

andon

modi relatione homines fimplices offenduntur.

dicendo vel agendo;unde ejus peccatum morta-

NT

& fcandalizantur;putantes ; ficSigillum v iolari,

le in fpecie vel in genere aliis inuotefcat, ut fi di-

lispe

cas : aliquem à te non effe abfolutum propter in-

imó reverà interdum violatur ; tum quia Com-

yd vl

munitas infamatur, qua infamia etiam in Peeni-

difpofitionem:effe à te remiffum propter cafum

u

tefervatü : fiaudito in confeffionali gravi aliquo

tentes redundat tanquam in membra communi-

Wl

tatis: tum quiaaudientes, fi dealiqua perfona.

No

eccato aliis audientibus alté ingemifcas : & (ine

dubio fregitSigillum ille nimisZ:elofus confeffa-

particulari finiftram opinionem habent,magisin

t

€o confirmantur , ideóque eis redderetur odiofa

rius,quia

udito horribili fcelere diunonconteffo,

|:

Qs

clamavit : JESUS , MA-

confeífio, quorum incommodorum tanto majus

fis i

plurimis audientibus,ex

RIA,&c. innumera : imó quandoque etiam

periculum eít , quó minüs ampla, feu modica elt

u

folüm dicendo : talem tibi effe confeffum , Sigil- -

aliqua coriunitas,& alioquin boni nominis , üti /

tim

lum violare potes , ut, 1 Poenitens te fecretó ac-

cum Coninck bene notat Layman cit. Secüs .

g n

tamen effet, quando ampla valde e(t cornunitas

cedat, vel aliàs fignificet, fe nolle fciri , tibi con-

iris

feffum effe, & tu palàm dicasshic mihi confeffus

neque enim notabilis fit injuria, (i de populofa

; at

eít, Sigillum indire& frangis , quia Pornitens

civitate;provincia, toto regno dicatur : fieri, ibi

Pu

confitendo Confeffario extra ordinario »prafer-

aliqua peccata. — At certé dicere ; fe fcire ex con-

iugn.

tim pote(tatem in refervata habenti , veniret in

felone, femper offenfivum , ideóque inconful-

d

tum eít, Vide Lu

À

fufpicionem gravis fceleris apud. Confeffarium

go eit. fe&. g g. Tam-

ass

& alios audientes. CommuniffimaDD.Navar.c.

bur.4. 5.6. 3. $. f-

Md

IV. Hinculterius bene

Diana cit. refel. x;5.87.& :

9. num. 8. Layman c. L4-9. G. re&tà cenfens : Si-

- Md

illum fregiffe indoctum illum Parochum , qui

cum aliis docet,confeffarium, qui paucos habet

Peenitentes , v. g. Moniales unius Monafterii,

ii n

fubito fibi cafum refervatum confeffo litteras

m

dedit deferendas ad VicariumEpifcopi,velPrivi-

fcandalum dare, fi publicé concionetur de vitíis

eearum auditisin confeffione ; quia perfong con-

-tb

legiatum,qui

bus fcribit:fe latorem harum abfol-

r

feffze facilefuffunduutur pudore, Et Turrianus

vere non potu.

iffe,nullä ad id hgþitä licentià 1Pæ-

lssl

nitentis,

4

apud Tambur. cit. c. 3. meritó reprehendit Su«

H

perioremlocalem, qui Provinciali dicit: in hac.

t ifh

$26 L. QuamvisS

igillum non violetur , fi Con«

5 em

féffarius null

à nominatá perfoná géneratim dicat:-

- domo vel Collegiofap? poftuletur licentia ab-.

folvendià refervatis ; quia nimirüm id redundat

- Hired

(eaudiviffein Confeffione talia peccata v. g.ftu-

t

adulterii ,fodomig , &c. aut fic generatim

in ignominiam & grave damnum domüs,quam-

pri»

vis idem Tamburin.ibidem c. 1. s. 2. pro-

!-.'ïöïlftms 1

loquatur

de auditisin confeffione , ut moraliter

erfona innotef:

certe &on poffit , id ipfum tamen

babile putet,id non effe contra figillum confeffi-

R,

[[G'Xl$ lïhm

(xpe ,pcti-;ulgfum,&g(feclusä juftá causá doctri-

onis, quando licentize petitz: fuerunt extra con«

feffionem, fed tantüm contra fecretum naturale j

MW

nz, confi

lii vel auxilii capiendi ) tacere confül-

?o.'afhm

tiffimum, rum ob fcand

alum rudium exiftiman-

fed de hoc 4. fequess. iterüm.

Denique non

:eft conceffum confeffario peccatà eriam publica

AL m

tium ficSigillum. violari,tum ob periculum réve-

lationis, quod fübeffe, vel quandoque emergete

-& omnibusnota , quatenüs ex confeífione acce-

iil

pta funt , edicere: v. g. homo ille publicé con-

- ff

otelt ; ne fcilicet homines fagaces ex vàriis cir-

cum(tantiis fimul jun&lis in cognitionem rei per-

- demnatus , fupplicio affectus &c. confeffus eft

Ms

. füa furta mihi , rapinas , &c. ex communi Sua-

t

veniant;ídq maxime , fi confeffarius aliqua fpe-

- fez difp. 3 $. Layman num. 9. Quia fi talisfacul-

MU

cialia defignat, ut, (i dicat : primus meus Poeni-

tens confeílus eft mihi tale peccatum,quid fi hu-

tas confeffario conceffa effet , (zepiüs eá abufgrc—

D

.tur, feu minüs publica evulgando , feu minüs

Uim j

jus dicti oblitus pofteaapud alios. memores di-

cat, Titium fuiffe fuumprimum Poenitentem?

. certa confirmando, quod coníeffionem redderet

00 Pids

item, f Confeffarius dicat : hodie mihi Sacerdos

: odiofam.

Eádern ratione. non eft conceffum

"d

;grave crimen confeffus eft,quid fi audiens ipfum

- confeffario de fui Confitentis peceatis loqui co-

Tlidon

l

l

j

tibi confitenté'vidiffet , aut confiteri velle fcivif-

. sam illisperfonis , quascertó fcit,jam antea cog»

:

!

Nl

fet , aut probe fciens, tres tantüm Sacerdotes ti-

; nita habere;fiquidem & hoc ingratum poteít el-

.äuu "

bi confeffos effe,duos vero eíe vit innocentis »

fe Pehitehtibus, eósqueà confeíTione abftertere

A Mlï,

uénne violenter fufpicabitur de tertio? plurima

peffunt. Minüs licebit dicere Peenitentem orni-

€

-

lXaP. W

1

L

V

— d

2 dhol Sacram, Pars Il eäz»-.Pfl.l..,. &l Defiili Sacmmenmh 451

K tl'l'f

; gg*e;gfiguod; þe'ccatum, quod cum commififfe — nead explicanda fua peccata, v. g. votum caftitá-

«onflat, velconftare poterit, Laymanswm. 6, tisad.explicandum fuum peccatum carnale;tunc

:mSi-Sq

afatis.

enim figillo Sacramentali claudi,docent Cosinck,

lCDllq

-

H« QQPad mortali

EE

.

3

i

Tanntr , alij, Dian, part. f. trat. 11. refol. g.

Tne

TM

7

- eunia etia

$ peccata ve

nialia in- /þggäe 3 Etfatis claräfiangig figillum, qui dicit: huncex

- *on iteum in genere.

3

confeffione novi effe Cle

Y

ricum ,

d

A

tum , &c.

3

veto eifütatis

3291-

-e Rangit etiam figillum Sac

ramentale, & — adfricum, lïSE

i

ERE AT

UL

& mortaliter peccat, qui peccatum aliquod

veniale, etiam leve , dicit ex fola confeffione no-

Peccatoram circumflantia , co?::plices,'

mtm.

p

tum , & directé vel indirecté revelat j quia obli-

objetta,

gatio figillinon admittitparvitatemmateriz, GQ — I

Ub fieillo confeffionis etiam cadunt omnes.Sä 3

"

$

adhuc redderetur confeffioodiofa. Idémque di-

peccatorum circumítantiz , quas tacere

.

N

ii

cendum, fi quis dicat generatim:hic mihi confef- .- pcenitentis intereft ; ut , fi fpurius facros Ordines

fus eft multà vel

eravia venalia: hic minutiffimis

Tufcepit : Sifponfüs vel fponfa. nobilitatem falsó

i |

jactavit. Et univerfaliter omnia , quz peenitens

fuis peccatillis v

d ízrupulis me denuó vexavit ,

Bll

vel vexabit , quia id cedit in aliquod vituperium

affert ad explicandum fuum peccatum nece(fatia

ls

7

poenitentis & adhuc ;ox;fe[üqncnä reddit odio-

feuutilia , ftvé reverà talia fint, five per errorem

fam.

?

A

talia putentur,dummodo ea tacere poenitentis in»

M

o

II Nona

ütem c:*gduni füb figillo peccata ve-. . terfit, GL isagréferat talia refciri ; quia jam ex vi

7;

n

nialia in genere & indefinité , neque peccat con«

confeffionis Sacramentalis talía audiuntur.

[5

feffarius, fed licité poteftdicere :hicmihi confef-

cüs, fi talia noffe nihil interfit, aut nihil moleftize

ii

fus eltfua venialia ; in hoc enim nulla eft injuria

inferat peenitenti , unde fi peenitens ad fuum pec-

p

velgravamen pocnitentis , eum per fe notum fit:

catum explicandum dicat: fe effe Religiofüm ?

ais

eumqui confeffus eft , ad minimum habuiffeali- — matitum , militem , &c. ídque de íe palàmfciri ,

j

