tandem etiam fecutus eft Diana part. 1 1. rratt,

ubi Pontifex declarat, eum, qui caballos, etiam-

fi fartivos , abduxit , à quibus mulier collifa ab-

3. refol. 8. apud eundem, Iddue exalio diver-

fo intelle&u illius apicis, quem fuggeret Gloffa

ortum fecit, furti quidem reum effe,attamen sib;

voluntas ilins non agnofcitur perniciofa fuif-

ibid. V. alioquin , id e(t, . f mon erat peritus , fs

son adbibwit diligentiam ,- quam debnit v

fé, mon potef? addici, GLoccidi per leges ; quia ni-

mirum ( ut notat Gloffa ibidem ) sselierem , ut

aut.ex cupiditate fecit $. tünc Ícilicet istere

f

£ caveat pramonsit : aut forté periculum

dicenda eft ii (acerdotalis Ordinis. executia

omninó noti advertit,:

Quidni eadem fit ratio

inrigorex etgo aliàs non , fieratarte peritus , fi ,

de irregularitate ex delicto ? Videamus ergó, an

adhibuit debitam diligentiam, &c. Sed in praxi

ego non auíim recedere à communitfimo in«

aliquid faltem partículare exprimatur in Jure.

Communis exceptio eít: nifi actio aliqua eà

- tellectu illius Sacri Canonis.

14

' Exceptio alia neceffaria eft: ni

ips ratiorte illicita feu prohibita fit in Jure,quód

üaioilaibgay —

r AE PTR

cuin periculo mortis inferende conjuncla effe

licita defe, aut'in his eircumftantiis perfona-

foleat: quà ratione Clericis & Monachis inSa-

ruri , loci , terporis, inftrumentorum &c. hic

cris conílitutis graviter prohibetur ufus artis

& nunc adeó fit periculofa adabottum vel ho-

chyrurgice per fectionem , & aduftionem c.

micidium caufandum , vel ita connexa cum pere

iculo abortüs. vel homicidii, ut.nemo nifi ftul-

st

fententiam, we. (lerici vel. Monacbi, ubi in-

LL d

ter alias prohibitiones coopetationisad mortem

tus vel mentis impos.exerceát talem actionem ,

quin velitoccidere vel abortum procurare; fcu

dicitur, — Nec sllam Cbyrurgia artem Subdia-

|

conus , Diaconus vel Sacerdos exerceat, qu4 — adeb ut peccet contra jus raturee pracisé ratio-

u(fionem vel incifronem inducit,

Atque adeó ,

ne periculi occidendi , cui itáoperans hic &

H

fi contra hanc prohibitionemClericus velMona-

nunc fe exponit : utfi feriás punctim circá pe-

chus in Sacris conftitutus exefceat Chyrurgiam

, €us, cefim incapite, fifufte percutias in capis

[

perincifionem vel aduftioné etiam omni adhi-

te prfertim perfong tenerz vel pueri , áut n

bità diligentiá & cautelà,ne mors fequatur,eá ni-

noftro cafu itá vehernenter percutias , tundas ,

Yilominüs ptzeter omnem intentionem meté cá-

terreás mulieremi gravidam , ut percuffio vel

fualiter fecutá , irregularis erit, fecundüim Do-

metüs incuffio adeó fit manifeíta caufa abortüs

étorum communem confenfum & intelle&um,

vel mortis, üt pércutiens vel metum incutiens

c. THa nos. de bomicid. ubiPontifex requifitus ,

cujusvis prudentis arbitrio repuretur , perinde ac

sítne irregularis , & à Sacris .arcendus quidam

f abormm vel homicidium vellet ac intgnde-'

fet

—

Conse

*

b

Seö? lil. Jbarm fæms animati. ..

Ü

ég1

Z

ret Cut bené explicat Molina tomo4 traBlat, 3.

-proderet, ac permnfit amicom illum comedere ,

difp. 3« ntm. G. ) Íccuto abortu vel homicidio,

Cenfüi huncnon

.qui poftea: veneno iriteriit.

utique omnium calculo pronuntiandus erit ir-

fuifle homicidam vel 1rregularem quia peri-

fegularis, .dquc ex delicto homicidii voluntaru,

:€ulum non previdit ; & pottea non tenebaturs-

non cafualis.

anmv:s enim eo cafu, tu di-

&un tanto penculo 1mped1re damnum; quod

teclé actu formali & explicité non intenderes

cüm non 1ueru: mtentum nec prævdum, gOn.

eccidere, vel abortum: procurate , feéd folüm v.

fuit ejus cauf, qui i ficum venenavit; fed per ac-

g. acrem vindictam fümere: Attamen ipfo fa-

cidens & prater intentionem evenit , hcpt o

:&o (nii lultus fis ) tacité vis , &íemper pra-

actione illicità & injuflá erga illum, quem oc-

fümeris in causd tam pencufosa voluifie mali-

cidere volebat , non tamen m)uüa;erga eum, quz

tiosé ipfum abortum vel homicidium; etenim

occifus eft.

Hac Lugo. Eadem omnino ratio

impoflibile videtur,. quód homo mentis com-

eft de potione ab uxore', vidente marito, pota-:

pos tunc pcrxcuium tam manifeftüm non ad-

ta. - -Eadémque ratione tefolvendum, de man-

vertat ; & Ír 'ädVCftäS; hneccaveas 1m0 neccavere

dante vel procurante abortum ficri vel homi-

.potfis, nifi dch&endo ab aclione tam per 1cu;osa,

cidium per alium, f& mandatarius , vel commif-

nec tamen defi(tas; qmd tandem aliud velle po-

fariusper errorem aliam pro lia abortire faciat,

te$, quàm occidere ? Pofito tamen taro caíü;

/ahum pro alio occidat: eóque cafu à mandante

quo:talia agendo , boná fide reverá nullum

non incurri- 1rreguïantatem "X vclunïmo hO-

mortis periculum advertens, aut quid advertas,

micidio indifpenfabilem Epitcopo, refponfum.

füfficienti cautelá excludere conatus , abortum

eft à Cardinale Caraffa hpdcopo Hieracenfi an-

E

xel homicidium revera nullo modo intendiffes,

no rf 87. ut habetur in noviffimis editionibus

coram Dco & in confcxentxa te non fore i irregu-

Concilii Tridentini 44 Sejf. 14. c.7. de veforme-,

larem, cum alus meritó pronuntiat Tamburinus.

€.15. 6.2.. Nam inforo externo te fémper.,

Pro abortu, vcl quevxs hormcxdlo du-

bi& caufato.

præiumendum xrregularem non eít dubxum ut

in fimili innui fupm nn. 41

REGHLA T

748 " Tandem qmd de abortu vel alio honucldlo

u04d lrreguiar:tatem.

meré caíuali ex.errore facto? Ti itiüs adulter ,

Uandocunque conflat Ze corpere del:fz'a,;- r

prater uxorem etiam ancillam i 1mprægnavzt,

feu ipfo homicidio facto. ex ahqua tüa o

fed ad evitandam infamiam, & pcenas, potio-

actione vel cooperatione, quando nimirum cer-

nem aborüvam. præparavxt ancilla : qua contta.

tum eft, foctum animatum abortituin, áut alium

elus intentionem per errorem potata ab uxore.

hommem eífe mortuum vel occifum, te aliquà

prægnante eam abortire fecit £xtum diu ani-.

modo concurrente., dubxtmur auteri folüm , àm.

matum.

quus venenum paravit inimico, fed.

tuaactio vel.cooperatio fuerit efficax, velífuffi-:

fimili errore , potatum ab alio amicilfimo , eum,

ciens ad- caufandum abortum vel homncldxum,

brevi extinxit, & ita in fimilibus? Certum eft

quod forte etiam aliundé, feclusá tuá a&ione» .

talem. non committere homxcxdxum formali-

vel coopexanone, caufatum fuxflet, irregula-:

ter, ac promde ex illo homicidio mere cafuali.

risomninb habendus es , & interim à Sacris ab-|

& materiali, nec in cafu nollro , aut fi ahus Oc-.

ümele debes., Ita enim e*(prefse Iïatuunt fäcm

cifus Clcrxcus fuiffet,. excommunicationem Six-.

Canones ri:. de bomicidro, Imprimis . 12, 4d .

ti V. vel Cagonis incurrere.

Commums DD.

andic ia Pofito calu de Presbytero, qu&

Sanchez /. 9. de Matrisiwn.di[p. 32. . 3. Mu«

cortcöhoms causa famulum c: ngu!o percutiens; ,

lina,, [bnmak Fmgajk:, Fagandez, , Tortellw,

cultro, vagxm cmgu o appensa, elapfo yulnerae

i

eósque citans Diana partig9. tra&. 4.. reþlm.,

vit, qui r poíteàà vulnere quidem convalefcens,

3 1. Tamburinus/. 6. Decalag: £. 4 $. 3. HH

iupervennme alia infirmitate , oblit. Dubitanti- |

26. Ratio eft ; quia quamvis talis pzmc;pah in-

bus aute 1n, utrum mors o vulnere, an VCAO ex

tentione procurgndl hunc abortum , aut ecci-

morbo fugewemente tantüm fecuta fit, & ideo:

dendi hL.nc hominem, : peccaverit gmwmme,

Presbyter ut irregulatis à Sacris arcendus fit?.

alius t;

en abortus fecutus, aut aliud. homici-

Relpondet Pontifex Clemens 1Il. quód fic : -

dium eftei ümphater involuntarium, ideóque.

/' $ appareat , illura alíá infirmitate obiiffet cnm

ficuc à. culpa, ità & & peena homicidii vacans.

in dubiis [em:mm débeamus eligere tutiorem.

J

At quid fi uxor potionem illam potáfet marito

Rurfüs £ap..19. .Si nr/zca]f:, pofito alio cafü .

infpiciente, fed monere vel contradicere nom»,

de Presbytero qui furem Ecclefie ornamenta ;

]

audente? Idcmquc e(tin alio cafü veneni& pota-

auferentem ligone percuffit, pofleà à fuperve-

]

ti. Refolvnopt mé Lugo difp.8. de j«jlir. fett.

nientibus Parochianis tüm gladiis & fuülbus

6. »um. 86.in fimillimo cafu fibi propofito, hii

penitüs occifum.

Hinc orto dubio: an ex fo-

omnino verbls

(äldam ut alium occ.deret,

lis percuffionibus Parochianorum, an veró ip--

ficum veneno infecit ; ;quam illi i in prandm ap-

fius Patochi obierit, ideóque Sacerdos cenfen- .

pofuxt quidam autem , qui proximé a(ïïdebat,

dus fit irregularis? Refpondet Pontifex Inno--

ficüs venenatz Duïchntudme alle&us , eam vi-

centius III. 7z boc dadbio tanquam bomicida de«.

22

cino arripuit , quod düm dehnquens adverteret,

bet baberi Sacerdas , etft farte bomicida nou fits.

dxmmulav:t ne fe xpfum, fuimque ma'teficxum

4 Sacerdomh Ojficit abjlmer: debeis egm in

u-

eafis

—

3

ïbcbl; .S'qer(:men:. far: lV. C;Jp. IP, i

f entins, quam temere celebrare ,

& ideó flriclé interpretandam, non extendiad

,SAf&t ceffave,

confulentem & dubitantem, aníuo «onfilio mo-

groeo, quid

ja altero mullum , m veliquo veró

magnum periculum timeatur.

"Tandem c. pen-

raliter vere influxerit i

fit

T

nhemicidium. — Ethinc

pl Petítiotza.. Proponit.Clericus cafum , fe

um czteris Clericis & Laicis occurriífe irruen-

"RPÉULAIE -

zibus in caftrum hoftibus DominiceCrucishinc

.. Quiad eandem Irregularitatem. —

indé occifis plurimis , fe quoque aliquos percuf-

fiffe, dubitare autem de alicujusoccifione, ideó-

. Uandocunque non'conftat, fed veré dubita-7 j X

*

que irregularitate contratá : Refpondet idem

tur de ipfo corpore delicli , uttum revera

Pontifex : Mandamim quatena, fide inerfe-

abortus fcetüs animati, aliudve homicidium vel

&ione cujunquam in illo confliiu tua eon[cientia

mors hominis ex tua actione vel cooperatione,

1e retyordeat, à eminiflerio Altarie nb[fineas ve-

feuphyfica,feu morali,ad caufandum illud factá

^

verenter , cim fit confultizs in ejuamodi dubio

fecutumfit, necne; poftfactam diligentem in-

quifitionem dubio perfeverante , nulla timenda

abflinere , quam iemeré celebrare, -

lga* facri

Canones,

*

eít irregularitas. v. g. fcit aliquis percuffiffe gra-

viter, vulneráffe hominem, explofiffe in hoftem

7/O Confimilescifüs certe irr&gula;&gfis füb al-

in bello feu jufté feu injuflé: dubitat autem in-

vincibiliter, an indé motsfecuta fit : fcis te alte-

. legatis Canonibus manifefté comprehenfi pof-

funteffevarii, — Titius v. g. venenum porrexit

zi rnandatum,confilium,confentum vel auxilium

cuidam , ut interiret , & illo infcio aliud effica-

prabuiffe ad aliquem occidendum ; dubitas fi-.

cius venenum propinatum fuit: dubitat ere

militer,an is obfccutus;reipsá occiderit ; an verà

g Titius , anvenenum füum efficax fuerit ad

pornitens omninó intermilerit: aut fifortéinva-

mortem, necne , an potiüs alterius venenum

fit, percuffit, vulneravit,num ex eo vulnere mor«

folüm mortem causárit : fecutà morte irregula-

tuus fuerit,an veró convaluerit : & denique in

cafu noftro : fcio me caufam applicáffe , confi-

riseíl. — Cajus applicavit caufam v. g. phar-

macum ad abertum foetüs animati effectu &

lium dediffe vel auxilium , aut aliter iuduxiffe

foeminam ad abortum procurandum, dubito au-

vero homicidio fecuto , poíteà dubitat , an cau-

f illa vel potioà fe applicata fuerit fufficiens &

tem, an omnino abortus aliquis fecutusfit , aut

efficax ad caufandum abortum , an veró cauía-

fi conftet, abortum aliquem effe fecutum, dubi-

tus füeritex vialterius caufz , ut violentà com-

tatur, & neque ex diecoitüs , neque ex (ignis ma-

preffione pregnantis : omninó habendus eft ir-

terigeje&te , neque aliundé conflare poteft ,

'.- regularis.

Item fi confilium dedifli Titio ad

num Ífotns jam fuerit animatus , « ideo

Occidendum Cajum , homicidio jam , patrato

homicidium patratum, nec ne? &c.. Taliter in-

comperis , Titium capitales geffiffe inimicitias

quam, dubitans , debet quidem omnem mora-

adverfuseundem Cajum, eique jam aliàs mor-

liter poffibilem diligentiam adhibere ad inqui-

rendam veritatem , & interim quamdiu fpes fü-

tem minatum vel machinatum : dubitas ergó,

num is occiderit motus ex vi tui confilii , an fo-

pereft. veritatem cognofcendi , abftinere à Sa-

lüm ex privata inimicitia ; aut fimiliter in noftro

cris, quantum poteít (ine fcandalo velalio gravi

cafu, fuafifti Titiz, à te vel alioimpregnatee.fa-

incommodo : quód fitandem adhibità fruftra

cere abortam fcetós animati , effectu fecuto, in-

diligentia dubium invincibile perfeveret, irre-

' ; telligiseam jam antea abortum attentáffe, du-.

gularitatem fecuréne timeat , feque eà pocná li-

bitásque fimiliter de efficacia tuiconfilii. — Irre«

berum credat. Ita univerfaliter contra JVavar*

gularem te pronuntiant fané communiter Do-

vum, Sotum, Sanchez, Aolinam , & omninoó

Y

€res apud Dianam p. 7. tr. . vefol. 26.. exin-

communem Doctorum, maximé quoad dubium

telletu eorundem SS. Canonum.

Attamcn »

de animatione foetüs aborti, apud Diazam mox

cum Sacri Canones- allegati in dubio homici-

citandum , jam tenet communis & tuta Recen«

dii irregularitatem ftatuentes , & in re odiofa

tiorum fententia, quos citant & fequuntur Fran-

ftri&té interprerandi, exprefsé folüm loquantur

cifc. Bardi de confcienr. difcept. 6. c.7. S.4. Th.

de homicidio dubie, fed phyficé patrato, ut in«

'Tambur. cit, c. f. $.. &* 1.1.i2 Decal. c.3. 9.7-

| Kuenti patet, fatis probabilé eft, non debere ex-

F. Irregnulavitas u.2. aliisque relatis probabile;

tendi ad homicidium dubié , fed moraliter tan-

cenfet Diana p.4. tr.2. vefol.Y6. & p.7. tr.q.refol.

tüm caufatum ex tuo confilie, fuafu , eonfen--

2 4. Ratio füfficientiffima fümitur ex duplici prin-

fu, in moedó di&tis & fimilibus cafibus.Ita 'Tam-

cipio ; Unumeft: JVen efl. poneuda irregulari-

bur. hic c. f. 4 ». 1 1. citans Swarez, utrumque

t5 , nifi in cafibus jure expre[fis , fapé vit. v. i

Sanchez ,. dxorium, AMerollam , Gibelinsm ,

qui.de fent. Excomm. in6.. Alterum eft : Odia-

Doas."Prapofitum , aliósque citantem Dianam

fa refiringi comvenit , nom ampliari : juxta

PA1. tr.G. re[ol.24. &* 55. ( quam partem ego

Reg.15. in 6. Atqui Canones allegati omnes

. "ondum vidi.) Ratio jam infinuata eft. — Irre-

Cex quorum conílitutione pracise inducitur

gularitas enimhzc imponitur homicidio dubit

irregularitas in dubio homicidii) exprefsé lo-

commilfe : atvalde differunt homicidium com-

quuntur folüm in cafibus , quibus conftabat li-

mittere, & ad homicidinm dare confilium , vel

quidó de corpore delicti, feu homicidio patra»

moraliter tantim co

ncurrere ; ergó probabile

to, atque in fübjecto certo capaci mortis, &fo-

;valde eít

»tamimegulariatem, utpoté poenam

lum dubitabatur de cooperatienis Vel r ä::

-

"

:

*

1

Seö? V'l,.- D& ;fäöi/w-Fætz?: -aniäziti.

653

fit& efficácià velfüfficientiá ad mortém idfeu;à

(:xöleptä folá if'r'eg'ulärii/ätäf éx delicla homicidii

Quo ; variis concurrentibus ; mors fit illata: ergo

voluntatii,conftánte corpore deli&u. |Comuris

facri illi Canones non funt extendendi ad. cáfus

jàm & fecura fenténtia,qíam cum allis allegàtis,

iioftros long? diverfiffimos ; quibus de ipfo corz

r

docent Suárez de cenfidifp. g. fe&. gi & 6; Sáris

pore delicli feu homicidio vel morte caufatá

chez L. 1. Moral.c. 0. latiffime; Fillinciüstratt. -

ámbigitur invincibiliters

2

à0:0.4.Laymiati. Iib. 1;0. 1.0: i. 2 9: Fráncifcus

)2 Regulá haciniverfaliter vera eft iri quoCüü-

Bardi 4e coxfcient. difcept. 6.c. 7.8. 2 Ratio eft:

que dubio. L. Non tantüm in dubio Fa ,

quiá n dubia factüm non pr(uritur;& fpecia-

quarido fcilicet dubitatur.de ipfo homicidio fa:

liter : Aesno in dubiis pra[umitur deliquiffe. L

élo; de quo hactenüs locuti fuimus ; fed etiam,&

imerito ff. pro focio. . Ergo deliCtum aliquod fa- |

siultó magis, in dubio Jurzs, quando nimitümi

Go veleventu completum fuiffe; indéque coni-

dubitatur , an pro tali fácto irregularitasaliqua

Íéqueris poena; non prefuüini, fed demon(trari

Gecreta fit,áut non ? nifi dübié , ambigue velob«

débet. Deinde leges poenales & cenfürz tàntüm

Ícuré habéatür : fi& enim isi jure expreffa non eft,

ferant delidium . fimpliciter: fed delictum dü-

ÍL.Non efttintüm in dubio zegatzvo; quando vi-

e

bium non eft delictum finipliciter, Certé poená

delicet intelle&tus meré ariceps lizret;nullam l-

ordinaria ftatuta deliclo certo non eft imponen-

bens ratiorier probabilemi inclinandi in- unam

da déli&to dübio,fed alia arbitraria feu exttáordis

Velalteram partem ; an fit; néc & homicidiuni

naria;fecundüni qualitater dubii. KTajhde'r'ri Orü-

commiffum : türc etiam poteris eligére quamilis

niajura clamànt: Reum dabium ejfe*)zäfalwää

bet partem etiám tibi faventemi , etiamfi oppofi-

dum.: In dübio neminem cóndemuandum; In püés

tz rationés probabbiliores videantur: fequendó

nis benigniorém iuterpretaiionem f'Aciendam.

E

enim probabilem fénténtiam fémper pradenter

Odia re[lringi, favores ampliari oparteré: Qu

te geris; juxta communeni doCtrinam in matería

ficut in aliis legibus peenalibus; ità fan etiàm in

de confcientia. ÍII. A fortiori fecutüs eris , (i lia-

cenfüris;& irtegularitatibus ex deliéto ( nifi ipfa

beasrationem probabilem pro te v.g. lioniici-

Juraaliud exprimant ; prout expriniünt in folo

dium non effz fecutum, & folüm negativé dubi-

cafü in regula excépto ) & foto conftienti& lo«

tes de oppofito;uulla apparente ratione probabi-

éum haberedebent: quàd i énim Judex nenii:

li inoppofituni. IV. Contrà veró, &i adfiat tatio:

ném puniré débet, fed abfolvére,fi delictum , ob

üés probabilescontráte, v; g. prudenter judicas

quod Juris poéna decretà eft , dübium ; vel fuffi-

te feverà occidiffe,& foim negativo dubio am-

ciénter cognituni notifit i riulto minüs i foró

bigis, forté iiori occidiffe; nulíá habitá rátione.

conícientiz aliquis feipfüri condémnáré & poé-

probabili;unde judices ex tuá actione, confilio ;

nàni iy fe.éxequi tenetur, v. g. abftinere à Sacris

àuxilio mortemi non effé fecutam , prodt füit in

tánquam excommunicatus, fufpenfus , irregulas

&afu fuprà allato,c.perírio t44: eífet; ( aliquem

ris , donec delictum certum & exploraturi fit

àteglobota&tum videres ex equo ruentem , &

ut, ft veré dübites, aa homo ille Cléricus fit ;

iullo indicio vel ratione probabili appareret ,

quem percuffili ; quamvis temeré peréfferis;

mortem evafiffe : Atque in rioftro cafü ; (i phár-

hon fine füfpicione velformidine effe forté Clé-

mácum efficax applicáfti ad cáufanduni abortum.

ficum ?.fi tamen poftea veritatem depreheri-

feetüs jam certó animati; & poftea fimüiter frie-

defe non pofíis ; noón debes teéxcorimunicatuni

16 negative ámbigas de effectu fécuto : In his &

reputaré: quia lic&t conftet de percuffione, riori

fimilibus cafibus te irrégülárem habendum,hie-

tàmen conftat de percu(fóne Clerici ; que folá

titó declarant Thomas "Tamburinus et: e:. f $

cá cenfará punitur, can; fi qitis fasdente, Sirnilis

n num. j7.tationem dans : Quia tunc pruden-

ter fi quis etiam temeré & malá fide facruin O«

ter' apparet tantüm rátio iricursüs in irregularitá-

dincin fufcepit, dubitans v. g. ütrütn etátef ré«

tetn ; & nullaapparet ratio evafionis feu libér-

quifitàm habcat, an Iegitime natus fit ; aà üxot

tionis ab illa : & P. "T hefaürus apud Dianám czr,

à

unica virgo acceflerit &c. f1 pofTea veritatem

P

: 7- trall y.refol. 25. rationem dansi Qaía lícet

- deprehendere non poffit; rion eft cenfendus irz

fatta in dubio uon prz[ümantur , fallit , quando

reguláris , ac fufpenfionis. cenfüram incurriffe ;

funt [ilita fieri. L. ult. C. de fid. Inftr. Maftar-

quamvis fic temeré accedens & fufpicáns pecs

us concluf. 23 &.m. g. v Sic ille

caret ; & perfeverante dubio; nifi neceffitasugz

t

——

REGULA TERTIA. --

geat àfacro minifletio abftinere debgat ; doneé

In

,!

DQusad Excommunicatiosem e 'dl—'z'ds jé-

certior fiat ; quàámdiu nimirum cerüotein fieti

uas umiver[rm.

poffe fpes eft. Ex commüni Laymán. c£; $.4. 8

l

uribus & Legibus peenalibus ;

| 5í3 : N omnibus J

58. Sic tandéni in:éafü noftro quoimodolibet

l

etiam cenfurarum & irtégularitatum : non

figürabili : five dubitetur ; àn ex tua a&tione vel -

(

tantümin dübioXeris , quando dubitatur , ári

tocperationereverà abortus aliqüis fecutus fit :

pro tali factovel cafü aliqua peena;cenfuras irte-

néc ne t five contetabortum efle fa&tam, dubi-

J

gularitas qu&cunque lege decreta fit: fed etiam

tetur auteni invincibiliter ; füerftne fotus i(te

01

iü dubio Fa quando vere & invincibiliter du-

animatus ; nec ne : -five etiam conftet fuiife ani«

l

bitatur, an quis commiferittalé Fa&um,proptef

matum,dubitetur autem fimiliter

]

; àn reipsa eX

quod.conftat decretam effe penam , cenfuram ;

Vi tuz actionis vel cooperationis;

juffionis ; cons

(

ifffegularitatcm

; nemo cenfendus eft li

gatus

filii, medii appl

icati caufatus fuerit ; a aliunde ?

»

9A

Pans IV. SACRAM:

vniün

fecur&

Nessss

d beol. Saer&mmt. Pars , Cap. 17.

654

teliberum eífe ab ex&ommuu? Excipe tamen id iþiüm, quod s. 7 $2

fecure ceiífeas ,

'Conílitutionis Six« exceptum ell. -

- num. lF.

catione , aliisque poenis tam.

Et hactenus de

Mafrimonio, & annexis, ac

tinz, quàm Juris

communis fed. 2. explicatis :

femper enim du

bitas ; an comiíeris delictum | de foedo 24bort& , ad pulchram tamen.

j

DEI Glc

illud , propter quo

ddccrcta ;ü; ejusmodi pcena. rigm , utíit & maneat.

AB ORTU

!

[

. Solis ufque ad Occafum

jt

V,II,AUDABII.,,;E" NOMEN DOMINI.

.Abes hic,s ; AMICE LECTO'R; fänkitam ThcologiamMoltalcm

&

;8

a

- SACRAMENTALEM : cujus tota doctrina hác novà & fuavi metho-

N

j

do c-onfcfipta, collecta , digefta, & depofita, Tibi , & omni-

bus lepentibus millies proficiat; ac quoad omnia Ma itre fidei ve-

h

ritatis S. R. Eeclefiz , ejásque Judicio Cenfurz, & Corre&ioni humi-

[/

liter fubjectafit; Et fi que , ultra fpem, npri effcnt bcne—'ö?&a , ome

ninó revocata, & dicta non funto.

T

D

Jàm jam etiam actu fub prelo f

udat , & brevi fc»:quc—tur' in ülmi-

li forma Theolo

n

gia Moralis Decarocaus , feu fup

j

Q

;

er DccalorgumT Tu

interim hác frucrc, vive, & jglc. /

|

U

SNN

N

m

W

iX

AV

ïï

7

ü )»4

A^

W

u

N XNX

j

N

*

iE

C

N

i

A

4f DN

/

SSS

NY

L

N G

N

»

MA

Y

7,

A /æf

Y

SSES

S

N

*

NU

x

LO

,

U N

—

A

AA

v

l

!)

-

N

Ü

N

2

27

N

'n

ESS

s

m

i

-

7

EY)

Rsj

x

hx

Iä

r

ECS

S

£

d

E EK

33*

N

VZ/,.*

S

i

NS

XEZA

3

N

p od

-

x

—

-

ES

LA

N

f

:

SSSA

—

6s

a

z

A

;

.& A?

:

ä

M

ET

NNANSAANNN

KLLIFIU LA M BP

UAH LRTIEMI r AT VP

Z.

::

::a;;

äs

g

"

L:

?

V

1

At

!

L

*

IN-

a

—

d

i

Index Rerum notabilium

in hoc

'Tomo contentarum.

Mtäzfrw primus

folium demouftrat , Jecundus mdrgfnenz.

& Borrus quid ? f. 626. n 698. quando cen(endus fit faecus

tione à cenfüra , peccat motrtaliter. F4o 3.n 632.valertamen

animatus, vcl inanimatns? 2574.

talis ablolutio uttinque bona fidefata;aliàs non ;5. n. 622*

7 Abortum procutare quid ? ;/;7. n. 699.

Et talis Pocnitens etiam abíolutus manet ab ipía, excom-

Summu conftitutionis $xz; V. poenalis ia procurantes abortum

municatioue ; fi confeffarius

ibid.àn.634

Y

fue:if potensab ea abfolvere.

;

£ 627;n. 700. Ejus moderatio à Gregorzo XIV. zbd. n. 70t

Abortum factüs etiam /zanziati ptocurare cft intrinfccé mor-

Vaiidé & licité abfolvitur moribundus loquelà & fenfibus de«'

: tàliter malum.7/;2. n. 702. refertur opinio aliquando licere ,

ftiratus, fi det figaa doloris & confeffionis£. 404. n 656. ad:

fcil. ad fervandam vitam przguantisf.628.n. 705. ftatuitur

sbfolutionem petendá diredta. 72/7. àn..627 etiam quando

Sententia vera , licere nunquam. z5i4. n

ca dedit, facerdote adhucabíente ; coram aliis, etiam unoy

. 704« folvuntur fun—-

. damenta oppofita. f. 62 9. n. 706.

poftea reftante 7277. 0. 6239. & quidem abfolute;fi figaa-do-

Aboertum foitüs nondum animati procuranres nbn incurrtunt

lorisfunt vel faerantcetta, vel probabilia, fub conditione

ponas, (cil. irtepulatitátem , & cxcommunicn.ioncm.'i/b:'d.

verb, fi dubia £. 64t. quando figna cenfeantur cerzz ,

n. 705.

N

þmbsbi!ia » vel dubza ? zbzd. . 64 1. Confeffarius nontan-

Àa, & qualiter

liceat procuiare indirecte aborum factüs non-

dum animati. f. 630. n, 709,

N

tum poteft , fed ctiam tenctürtalem abfolvere 22/7. n« 642.-

Àn, qusndo , &qnaliter ab(olvi poffit moribundus, qui nule

Abortum foetüs 4nznati dire&t e procursre femper eftiatrinfecé

lum dat , vel dedit fignum doloris , aut confcfüopia?

malum , & mortale homicidium 22;4. n, 7 10

»

Zbid.à n.644.

An , fi cerró vel probabiliter mater cum foctu pericliret

ü

: r;uliceakr

À» abfolvi poífit ignotans peccatum fuüum effe refervarum 2

ci dage, & (umere medicinam ? /5/7.àn, 7 1 T.

£, 425. n, 735.

Omnais quovis modo abottnm faerüs animati directé prócurans,

Abfólvere à relesvatis quis. poffit generatim ? f. 416, n. 7 38.'

omnísque fcienrer cooperans, effe&tu fecuto , incurrit ipfo

A quibus cafibus & cenfuris Papa refervatis abfolvere poffing,

. fa&o irregularitatem, f.65 1.0.714. (quis in ca poffit difpen»

Epifcopi & Przlati Re

- fate ? /5id.à n, 9 18) acctiam excommunicationem. £. 622.

-yum; £. 426. n: 636.

gulayes refpectu fuorum fubdito-;.

n.719. àquatamcn cxcufat omnisignorantiajsrzsvel fadi,

Qualiter & à quibuscafibus & cenfuris papalibus ex privilegio

etiam culpabilis, lata,cra(fa, füpina,imà & affectara. f.635.

Mendicantcs abfolvere poffint fzcularesf. 427. a.n. 740«

n. 7 19.Quis ab ca poffit abfolvere 27272.n.720.

Pæn: relie

vide V, Reférfatzo.

qua. £. 634. n.722.

^

2

Abfíelvens ia mortali fciencer , mortaliter peccat , tamen fee

Abortam fo

tüs animati etiam morali

tet caufantes , influen»

-mel tantüm ; cfto eadem vice plutesabfolvat, f. 436 n.775,

tes; juffu,confilio , confenfu , & c. contrabunt omnes poenas

unde tenetur pre mitrere confeffionem , vel contririonem »

acutas, F. 654.0, 7 24. Ut l. Mapdans. f. 635 n. 72 $. nifi

aut faltern averfionem ab emni peccáto. 7274. n, 77 6.

mandatum aate ferió tevocavcric z/7. à. n.. 7 26, I1. €or/2-

Jtas, :

densf.636. n.728.probabiliter etiam facta revocationc.z277.

AIEtas C;nonic: ad Ordi

3. 729.fed zqué probabiliter fa&a füfficienti revocatione

nes requifita quz ? f. 63'. a. 94»

5on iacurrit. 2274. n.730. 1U Coz/etzens, approbans,rarum

" qualiter computanda, 2/;4. n. 9 $, Quid fi quis fcienter ante

ztatem requifitara. ordinari fe finar, f. 64, e. 69. Quid fi

abens /Zo nomine ficri £. 627. n, 732 . Secus , fi non fiat ejus

. Quisbona fidc fic auté otdinetur. /2/Z. n, 97. Quid in dubioa

:

nomine, z222. n. 62 3. 1V. Permittezs,non Zmpediensnon in-

n adfit debita atas, f. 65. n. 98.

curtit pocnas f. 658. n, 63;. ctiam obli

-

dite. £. 6;9. 0.737»

js

gatus cx juüitiaaimpc:

Adplter.

Abottus cafualis quid ? £.659. 5, 7

,3,quandö & quale peccatüe

Adulter juspétendi debitum non amittit fimpliciter, ut nec vaz

2Did.n.729.An panasincutrat dans operam rei licitz?£. 640.

lidé,nec licité petere poffit , fed folüm fic, ut non poffit oblia

0,7 40,vcl rei illicitze 25.à n.7 4 1. Quid de abortu vel homici-

gatotié petere. £, 57$.n. &10. Undecamdiu jure percre pO«

teft, quamdiu ifiocens propter ignoraotiam , vel Íponte fua

dio ex cnorc.Esgg.nq 48.vcl dubié caufato?f.643.i,n.7 4Q:

nihil excipiens reddere paratus cft, /077. g11.

Adulter oblipatur ad teftitutionem pro damnis maríto & liberig

- dhfolutio.

lcgitimis.f. 584.9, 539) utpote pro infamia, & alimento pro«

lis five fua

f

Abfolutio feü forma abfolationis cónfueta declaratur: £. -,;9365,

;

erit.É. 58.5. an. z40. fivenon fuaferit eam marito

"599. quz vetba , vel forma fitfufficiens , & neceffaria fub

Tupponi. 25;7. n. $42; .

mortali £. 294 n. $91. Qualiter facienda abfolutio à ceníu--

Adulterin dubio sítne proles fua, Bec ne;ptebabiliter adhucobe:

tis? £. 305 &« $93-

ligatur pro tata dubis; £, :86,n, & 43. (ed zque probabiliter ad

Abfoluríonis formá effentialis confiftitin his duobus verbis :

. Mihil obligatur. /5;2. n. 544. Si duo vel plures cum eadem.

abfolgo te.ibid.àn. $94 formaliter fumptis.2027.n.997. fufs

codem tempore adulterium commiferunt;nata prole; in dügs

ficit etiam;fi proferatur modó imperativo,f 396.n.599. non

bio cujus fit,ad quid ceaeantur? £: 587. n. 545,

auter prelata modo optstivo.z5;d.n 600. Forma eflentialis

Adultera oblipatur pet fe ad teftitutionem, 7/;7. a 1.546.0mni&

uis (enfus peneralis? /474.a.601..quis proprius & ptiricipalis.

um dámnotum er adulterio per fc confequentium marito ae

D

397, t. 603. & quisadzquatus. 7272. , 604,

filiis lcgitimis.f.gäz.g n.648, omni modo; comnodo, mora-

Abfolutioais forma qualiter proferenda 39875.906.necc0"aiiö

liter poflibili 7: $52, Non tamen teneturregulatiter ad

dcber eífe vocalis, 2577.8,607.ad przíentem pacnitentem di-

ca damna avertenda fuum crimea manifeítare

marito ) vcl

tccta, undeinvalida eft abfolutio dara abfeati ; five ptafens

proli fputiz. f, $89. n. £55.

confiteatur , & abícas abfolvatur. 24;7. n. 6c9. fivcabfens

An & quando filius teneatur credere marri afferenti

ipfüm effe

fpurium ? 25/4. a n,

N

eonfiteatur, & pra'fens abíolvatut. i2/7.

Adultera noh tenet

u

Que fit & ceníeatut przfentia moralis & fufficiens ? £. 299: n,

:

üt manifeftare (aüm crimen , & p

olis i-lïcgïd

610. quid agendum, fi pornitens antc abfolutioncm jam rca

timationem. I. Quando ipía compen(at.

É $g0. n $56. N7

ceffit ? /5id, à ni 915,

quando pra(umit d nolle alios. 25;4. n, ;

57. VL quando ni-

Abfolutio tegulatiter danda eft

7abfo!ut'6. f. 460.n, 619.hec Yae

hil proderit. £. £o1.n. 558. 1V.

- let füb condítioné de futuro. £, ;or, n. 620, fub conditione

nec cum peticulo vitz 2277.

n.459, V.vel infamiz füze maie'ris.f.vggzþn,stso. VLavrcum

autem de prz fenti, vel przterito valer. 75/. n, 621. & cx cau-

detrimento proptiz famz 5;2.a n.569. His veró ceffantibus

fa licet , imó quandoque neceffaria eft. zbzd. n. 6224

tenetur. 2574; n.364. folyuntur fundamenta conttaria,

£.593«

Abfolstioquando danda? 401.n 623. quando tépetenda ? f.

2, n. $64.

"ddulterium,

202. , n. 627. cafus vaij. /5/7.

Adulterium quid , & quotuplex ? f. $80 , $2 1.

. Abfolvcns cxcogmgpicatum à pegcatis Qo"ä pramiffa abfolu.

—

Adulterium mennlc:mtünï. morofà delectatione , defiderio

2

iÉnnng

&eg

l

g

T

7

d

]Jadex Rerum m'mäilz'm in boc d0mo Egmmtar*m.-

&c. quale & qno

tuples péccatüm, f $80. n. $12 & qualiter

xdKenfionem infermám fub miotali 'rc'q'üïri' iorigé probábiliué

in confeffione exp

licanduma ? Zed: n;. 499. feq.

- oftenditur f:105. a 0.76. faltem füperficialem cum inentioné

üim quale peccatü? £. ;8 1. n. g25.

fcci H

. Coleridi & orandi Deum; f. 106 n: 80:

Y

.

*

;

Adulterium fotmale táhf

Adulrerium resle fccca

tüm mortale graviffimum. f. 582.

Zrentio literalis , vel fpititualis nece(faría non e

R

mnltiplici

s. malitiz 2427: n,529: & tnaximotum damnorum

optima tamen cz omnipó confülenda ;2/4. n. 85.

caufa.n. $ 20. feq.

.

meritó gtaviffirás traliens poenas.n: 521«

"itentio interna debet virtualiter continuari,f. 107.n.8 4, Unde

Ex adulterio qui

d reftitueadü ? £. $83. I, pro injurís. n. 533.

fefoluhtur varia circa difttadtos 7274. a n. 8 g.

/

II pro infaria vel dedecore, f 584. n. $36: HI, prodam-

Recitans cam Socio ; ;

D

no tamporali. n.$27. IV, pto fumptibus Ho.

vel Choro fub mottali oblig*aiüt;a"tc'dns

h

fPic;li; j i'biä».'fvï

Site atteridente; alter non attendat ;

dete ad illum. f: vx/xz.- n: 106:

infans có tradatut alenda. 75;7; n, 5 58.

'te non áudiat , nec dia'üdi

,Afnim:s

D

inteitidnem hiabeat; tu adhuc fatisfacis. /22. n; 107:

Afüinitas 4uid ; & quotu

ple ? £. 480. e€ quia copula

,& quan-

Qualiter. Canonici attendere. &

£. p13. n.108.

(g :l?'ab'crc debgan: in Chpiö .?

(à

. do oriatur. 7/;7. t 75: Refolvuntur variz; £. 481,n, 74 *

- Alriripio.

(

Qualis affinitas dirimat matrimofiium ? f, 48 t.n.76, feq. quo-

usq; £. 482.n.29.feq. & duojure? n S1.feq.eltimpedime-

Jtti?tïö quid ? :g06. 9. 289. diffcrtà contritioné rationé mos

tum perpetuum,. z277; n. 82. folvitur dubium zZiZezz.

Aflinitas matrimonio füperveniens, feu quis & quo gradu

tivi , & rationeeffectüs. f. 307; n: 227; nam licét neccdarià

ctiam concipi debeat x motivo lionefto. f; 207. 2:224:

: co/ntrah;t impedimentü

petendi debitum ? £. 482. n. 83. feq.

& fupernatucali /277.n. 2 2 y;non tamen ex motivo charitatis:

" Altare.

iLbid;n. 226 fcd álio inferioti. /2/2.u, 227 v.g; turpítudind

peccati, meti gehering ; vel penarum; f. 398 n: 228 ulti-

Altate cum fua fupelle&ili ad celebrandum requifita. f, 229;

n.

maté tefolvitur in motivum fpei T heologiczs ;/77: 250-

Altare quale requiratur

9 ibidem, Quando 4itaria exfecrentur

Ex meru poeriatum poffümuis deteftari ttipliciter.£; 309« 2:05

ibid.n, 37;, Alia tequifira ; mzpp, 7à/4: à n. 377. Lumen:

