fio, vel emiffio per accidens & prater intentio-

xuriz ut cogitationes,

afpe&tus , tactus inïpud;si |

DN

nem fequituri ergo ficut licet naturz medi-

&c, His notatis, fit.

E

plGXy

camentis fubvenire , ut pravos alios corpori no-.

e;;erdiis.

f

centes humores, vel qualitates expellas , licét in»

RESOLUTIO, c Regula G

UM&(

Ollutio indirecté tantüm voluntaria, tan-

64f

db per accidens fequatur pollutios ita licebit ,

Ti

tum eft peccatum , quan

tum peccátum €

illud fémen corriptum , quód jam non eft ve-,

z mortalis, vel

hn

rum f:men, fed prava ; & venenofa materia, ut

ipfa caufa pofita in genere luxuri

hni

venialis, aliàs vel venialis tantüm; vel

omninà

expellat , naturam medicamentis adjuvare: At

J

vetó ta&tus & contricatio verendorum externa

nullum. — lrà contza diverfasaliorum opiniones

San*

T

(qua funt membra : feu inflrumenta ad. verumg

fatis intricatas, latiffimé & qptimä meus

.ch:*af

T

ial

"

623

Seél. T. De,w peccatis camm,-naturaml-

chez li&, 9. mamrins. difp. 4 p.Leffl. 4.0.3. dub. affectu cogitas, & cäixcupifc-is multó magis (

14,47. 100. Etex his compendiose Layman.

morosé afpicis, turpiter alloque

gïs, tangis , am-

&it. ". 12. Sequuntur RR, paffim, & declarari

plexaris, ofcularis &c ex qua cogitatione, &

poteltalià regulà communiter allaá. — Quoties

concupifcentia praevides;te cafurum in poliutio-

quis dat operam aclioni mortaliter mala , & per

nem, mortaliter peccas dupliciter , ícilicet &

fe influenti in pollationem , toties peccat morta-

defiderió fornicationis , & peccató pollutionis

liter; cüm enim is,qni deliberat? vult canfam, ve-

five mollitiei contrà naturam indireélé volito ,

lit etiam effe&um neceffario, velquafi neceffarió

cui caufam dediíti, & ideó utrumque in con-

ab illa aCtione provenientem,merito ei talis pol-

feffione explicare debes,& minimé fufficeret di-

lutio imputatur ad calpam mortalem. Quoties

Cere : cogitavi Ó* concupivi turpia. INon item

veró quis dat operam aétionileviter , & perac-

f1 ejusmodi turpes cogitationes , afpe&tus, tactus

cidens rantüm | influenti pollutionem | eriam

affumeres in ordine ad ipfam pollutionem pro-

pravifam, toties folüm peccat venialiter . i fine

curandam directé volitam ; tunc enim fecuta

neceffitate & rationabili utilitate fiat ; fienim

pollutione coalefcunt illa media adhibita. cum

caufam leviter influentem ponas, cüm per acci-

adu principali in unum peccatum , utfufficiat

z

dens folüm féquatur pollutio ,. illam tibi impu-

dicere : femel me pollmi : ni(i forté illa mediaali-

tari adculpam mortalem , equum non e(t. — Ve-

undeé adferrent malitiam ipecie diverfam. -

ziffima fünt hzc.

Atqui jam reflat difficultas

&

principalis, & maxime practica, & quanam fint

REGIULA. I

ille cau(z vel actiones notabiliter ; quzenam ve-

Uandó caufa pcfita, feu a&tio illa, ex qua648

16 leviterinfluentes ? Sane nulla certior ratio vel

pravidetur fecutura pollutio , eft tantüm

tegula univerfalis dari poterit, quàm hzc ipfaà

peccatum veniale in genere luxurie etiam pol-

nobis affignata, nimirüm caufas feu actiones no-

lutio fecuta , fed non intenta; & feclufo femper

tabilier inflnentes in pollutionem

; ideóq; mor-

talite

-periculo confensüs, tantüm peccatum veniale

llicitas, effe illas , qua ob id ipfum funt

erit. Ita Sanchez lor. cir. Saarez. , Henrtq. Lef-

peccata mortaliain genere luxuriz ,quód vehe-

fits aliósque' congerens Dian. parz. 1. tra&l. 7.

menter influant in libidinem ; alias vero effe ]e-

refol. 6y. plares adferens parr. 2. trait. x g. ve[dl.

viter tantüm malas , & per accidens tantüm in-

5 1. Ratio eít ; quia cüm tunc pollutio non fit vo-

Y

fluentes, ideóque venialiter tantüm malas. Ex

E

lita in fe, fed tantüm in fua caufajin qua previde

quo principio, adcafus particulares innuneros

d.

tur in tantüm mala erit,in quantum mala eft cau-

u

applicando pono 4. regulas particulares,

fa,intantum'etiam eft mala caufa;in quantum eít

ly

BIDHILA I

voluntaria: at non eft vcluntaria , nili tantüm in

',

Uando caufa pofita pollutionis pravifz ,

Íua caufa ; ergó fi caufa eft. folüm venialiter

ul

: : 646

Q

mala, intantum

,

OV feu aCtio ex qua przvidetur fecutura pollu-

Et hinc-

erit etiam mala pollgtio fecuta.

]l

tio ; eft peccatum mortale in genere luxuriz ,

utpoté per feturpe & ex natura fua ordinatum

Cogitationes, defideria , turpiloquia , cantio,

^

le&tio vana , vel curiofa turpium , tactus , ofcula ,

ad rem veneream , etiam pollutio in illa caufa

u

* amplexus, &c. quz venialia tantüm füntin ma-

indire&t volita peccatum mortale erir. Ratio eft

l«

teria luxuriz five ex imperfectione a&tüs, five

evidens exdiclis; quia perindé ceufetur five ef-

ex parvitate materiz , ex levitate, curiofitate ;

1

fe&tus procedat ex intentione operàntis , five ex

n

p

joco tantum facta ( juxta dicenda/e&. /eq. ) fà

natura & neceffitate operis voluntari? exerciti :

d

nam expliciti & impliciti eadem eítvis , ficut

'ex illis previdetur pollutio, funttantüm venia-

lia,& in fe, & ut caufa pollütionis: femper intel-

u2

'enim qui multüm vini bibit

» €x quo fcit, fequi

«

ebrietatem

, is implicité & indireQ cenfetur

ligendo dummodó hac non intendatur , & abfit

velle ebrius fieri , licet explicité & directe id

periculum confensüs inillam ; nam fi tale peri-

acc'i-

culum adfit, vel prevideatur, peccatum effe

tsl

minime intendat , imo pofitivé nollet inebriari :

mortale pollutionis in caufa , non eft dubium ;

d

ita fané qui a&tus turpes exercet , ex quibus pra-

3,3""

[

videt, vel advertit pollutionem naturaliter fecu-

quia qui deliberaté amat periculum, peribit in

illo. Undé refolvit Diana part. 2. tratt. 1.

pi

turam, implicite & indirecte conv;ncitur velle

n

* pollutionem, quamvis eam in fe direQt & ex

refil. 3 x.loqui verba amatoría v.g. mesm corcare

(fe '3'

pli-

Iunm mea.apima , (fc. ob folam vanitatem ,

"d

cité minime velit , & intendar, Et hinc

vel conciliandum vanum amorem nonlibidino-

q lr

647 Omnes impudice cogitationes; imaginatio-

fum, quianon exceduntculpam venialem , fe-

Ipudla

nes,defideria, turpiloquia , afpectus, tadlus,am-

plexus, ofcula, qua funt peccata mortalia in

clufo periculo proprio , vel alieno, ideó etiamfi

. pravideatur , fed citra periculum confensüs non

genere luxuriz , utpoté vel ex objecto perfe

4///:

obícceno : vel ex intentione captandi delectatio.

intendatur pollutio , mortale nonfieti. Et in his

j

nem libidinofam ; vel ex periculo confentiendi

terminis confentio , qua tamen forté rarö corn-

current,

m

inillam : fi ex illisprzvidetur pollutio, quamvis

US,W

non intendatur , funt peccata mortalia, non fp.

REGULA

IIT,

j

m

lüm in fe, fed etiamut caufa pollutionis, adeó.

^W Uandó caufa pofita, feu a&ioilla, ex quag

j

q»ue fi tu calide adglcfcens dclib?ra'tg & conti-

? pravidetur fecutura pollutio , non eft pec-

d

D

Q

3

CTH

catuni

V

qLool, Sacrament, Pars I/, Gaþ. t

624.

cen'di., etiamfi prævidäas , vel advertas exinde

ce luxatizz , quipp? naturá fuà non.

éatum in gene

commoveri carnem , atque per acci

d

ens fccutu-

otdinata ad re

m veneream , erfi fit peccatum

ibftinere ab

alio genete ,

ut ell ebrietas volunta-

ram pollitionem, non ideó. tenerisa

mortale ia

H

fia

nimt

ocibo potufeingurgitare, ex mera,

ejusmodi. exercendo, excludendo Íemper con-

é

ftanter. omnem

2 ,

deliberatum. confenfum . tut-

6;:]

ula vorate.cibos calidos , f1iniis pravideatur

fecutura pollutio , tatione pollutionis prevife,.

pem , ejusque periculum.

Communis DD. San-

l

-

(u

fcd minimé intentz , non nifi peccatum veniale

chez lib. 9. difp. 4 f. Lyam. fap. cit. Dian.part.

s

&. tratl. G. re[)l. 3 7. 'Yamb. lib. 1. e- . $« f -

li

ecunt. Sagch.fzepe cit. Navarr. Suarez, Paf3.

Laym.Íup. aliisque citt.Dian. part. 1. tratl.7.re-

$2: Ratio fumitur ex gerierali regula. $i jusha-

u

fél-6.. Ratio iterüm fumitur ex dictis ; quia

beasaliquid agendi , ex quo per accidens fecutu-

rus exiftimetur effectus, quem per feintendere

à

quando resex natura fua non ordinatur ad rem

veneream , non nifileviter poteft influere , vel

nan licet, non ideo cogeris abítinere ab a&one,

[U

concurrere ad. pollutionem : atqui pollutio fo

quotiescungjex ea etiam utilitas fperatur niajot,

[9/

quàm fit incommodum eventüs fecuturi per-

T

Jlàm volitain caufaleviter influe nte none(t cul-.

miffi : atqui homo quiyis jus habet ad ejosmodi

pa mortalis : 'communi DD. confenfu ; ergàli- ;

a&iones honeftas & licitas, & fzpé etiam obli-

cét tales actiones fint peccata mortalia in alio

i

gationem , eeque a&ienes utiltatem adferre

genere vitij v.g. contra temperanriam , fobrieta-

poífunt: pollutio autem indé fecuta exiguum ,

tem,&c. atin genere luxuriz ratione pollutionis

pravife , ficut & ipfa pollutio fecuta non nift

vel nullum omnino incommodum adferre po-

foi

terit tam tibi , quàm fpeciei , hociplo; quód ex.

peccatum veniale erit, quia nimirüm aliquam.

äc:

deformitatemi vel, deordinatiouem — conünet;.

caufa licita, adeóque perífe non nifi leviter in-

M

fluente tam facilé proveniat; ergo obeam non

pollutioni quomodolibet illicitam cautam ad-

teneberistalem aCtionem intermitttere : nec pol-

ferre: ideóque id noa potelt vacace culpà faltem

veniali contra caítitàtem. Infuper add:t Dian.

lutio indé fecuta potelt tibi imputari in,pecca-

part. 2.tratb. x g. vefol. 5 1. allegans Cajetax. id

tum ; quia ei, qui fuo jqzc'utitur', non impütatur

id in peccatum , quod per. accidens fequitur ,

q

verum eífe , quamvis gula effet mortalis ex cir-

cumítantia luxutiz,nimirüm quía effet ordinata

cim id potiüis patiatur, quàm agat. 'Cüm ergo

[

valdé tenuis fit obligatio vitandi pollution

en

'ad fornicationem obtinendam , vel promoven-

Y

in caufis perfe, & proximé ad ipfam non ordi-

dam , non ideb pollutionem fecutam fore mor-

te

talem, quia finis ille nihil in eam influit. Et idem

natis , nec confequenter non notabiliter in illam

i

eífe , quando peccatur mortaliter in cibo & potu

influentibus , ut fuse oftendit Sanchtz, l. c. ldeo

lra

re&e notat Diaz. cit. non debere effe canfam

exeo, quódquis fe exponeret periculo confen-

tiendi in pollutionem fecuturam : fi tamen po-

neceffariam ad excufandas ejusmodi pollutiones

l.

etiam àveniali, cüm enim fint innumere acü-

fteà non confentiret in illam; non effet peccatum

ones alioquin licite , ex quibus poffint , vel fo-

mortale. Hac Diasa citans Grd»g:ffenfl Fafa.

urcau-

al05.

leant ptovenire pollutiones , fi requireret

6:31

fa urgens vel neceffaria ad excufandum , daretur

Vl

REGULA.N.

locus perpetuis fcrupulis, & nimiis anxietati-

n

£7X Ua ndó caufa pofita, feu actio , ex qua præ-;

- bus; quod graviffimum foret. Caufz excufantes

é;

cenfendz funt omnes ille ; qua bona fide appa-

videtur pollutio fecutura, de fe efthonefta,

rent vel.neceffariz, vel utiles , vel convenientes,

& licita , & adeft aliqua rationabilis caufa ne-

imó & cormoda anima velcorpori, adeout

ceffitatis , vel utilitatis ; feu commoditatis alicu-

etiam fatis fit meum mérum commodum in ex-

1

jus exezcendi , vel continuandi talem aGtionem,

l

ercenda tali actione ad omncm ctiam venialem

etiam(i pravideatur , fecutura pollutio, dum-

ti)

modo nonintendatur, & femper a5fit pericu-

culpam tollendam, prout docent Sawe?ez G*

Dian. citt, Ec hac valde notaada fuat ad innu-

ld

lum confensüs in illam ,. nullum omaino erit

t

mieros cafus refolvendos , G& fcrupulos tollen-

peccatum. Oaes apudcit.. v. g. ftadere de re-

a

i

bus venereis, confeffiones prafertimn toemina-

dos preer indicatos facis multos. Plures brevi-

tatis & honellatis gratia omitfos facile videre pe*

d

rum excipere , converfari familiariter cum fae-

h

tes apud Sánchez fzps cit. |. 9. per totum , &

minis in re hone(ta, vel utili , foeminas ample-

&i , vel ofculari juxta morem patriz ; neinurba-

Diat. part. 1. fra&. 1 g. à re(ol. 3. part. 2. trati.

15.refol. £ 4. párti 3. trask. g. a refol. p5

Á

[

nus videaris ; choreas honetas ducete , equitare

t

alibi. Di&a omnia de1pía po

llatione indirecte

fcanegotij , feu recreationis rationabilis causá ,

tantüm intenza infua caufa , G caufis excufànti-

h

certo & commodo (itu in le&o cabare, fumere

àfortiori intelligenda funt de

fio

temperaté cibos vel potus calidos (ibi falutates ,

büs , pariformite"r

t

'polluttone imperfea:a-, vel inchoata tantàat fcil.

mederi in partibus verendis , fervire in balneis

g

Cimb etiam fricare membra pudenda ad fedan-

diftillations , & commotione libidinofa fpititu-

um

oeo

enerationi fervientium , de quibus

Qu

dum moleítum pruritum , eadem membra

o

mundare à fordibus ,. &c. utexutroque Sanch.

tamen dicam aliquid feorüim

N

'anfrà füb fine. -

j

( Bonacinga ad(ert Tambur. mox citand. ) &

Ed

j

hisfimilia fexcenta, cüm femper ad(it ratiomabi-

*

P

ejusmodi exer-

lia cagfa neceffitatis, velutilitatis

E vu

i

dl V De [Jeccatzs contfa WALLTANIT.

éag

$. VII.

II Pollutiaim [onnis antécedenter ivdire-

td de' pm'inmne mwlmtarm .€C€in-

Ge tantim voluntaria in TL paf ita

fommsfa&d.

a

CRemiffivé.) .

Ollutm mvoluntarla fimpliciter dlcxtur,

Antom eftpeccatum. qmmum p/:ccawm eftóg4.

6;?

T

qua fit preteromnem directam vel indire--

ipfa caufa pofita in vigilia in genere luxurize

*

*

huc de verbo

öam voluntatem , adeoquc necin fe , necinali-

juxtaomnia dicta $. pracedenti

qua füa caufa e[t vohta, fed fequitur ex aliis cau-

ad verbum apphcanda.

Eftenim eadem,

lm()

fis, velmtrmfecxa,utfuperfluxcate vel debili-

ahquantulum minor ratio de po!lunone mdu*e-

t3tenature , ex compiexmne particulari , vel

&é voluntaria. in fomno pnmum eveniente ,

morbo; utin illis qui patiuntur fluxum feminis,

quàm de ea adhuc in vigilia eveniente; hic enim.

& qui facillimé ex quacunque levi caufa, vel oc-

adeffe folet periculum confensüs , in fomnis au-

caüonefemmxs effuhonem, diftillationem , vel

tem nullum poteft adeffe tale periculum. Quan-

carms commouonem patluntur ïtc.m ex Dl'lmiS

dó ergó caufa pofita in vigilia, feu a&tio illa, ex

motlbus, CX fomniis anteà voluntatié non caula-

qua prævxdetur pollutio fecurura in fomnis , mi-

IXS. VCI etlam ex caufis CXU'meClS uttentatione

nimé autem intenditut , eft peccatum mortale

demonis , vwlentlahomxms &c.

Et haec ex

"ingenere lüxuriz , quippé notabiliter & effica-

- fe fine dexo non pote[f effe peccatum , cum

citer inflvens in libidinem , utqui diuturné ve-

nihil fit peccatum , ni(i voluntarium. (Lod fi

hementes cogitationes , , &L imaginationes rerum

poPc fa&tam ita involuntarie pollutionem potteà

venerearum habet, & indé previdet fe pollu-

accedat complacentia voluntaria ob corpoream

enduminfomnis, etfi non mcenöat, nec con-

Wlugtatem habitam , hac defe novum pecca-

fentiat ; aliàs eo ipfo effet dire&te v. Juntaría pol.

tum mortale erit : fecus fi complacentxa vel gau-

Jutio , non qu.dem poüeam fomno , fed tunc vi-

. dium Gtob alium bonum finem, ut mox infrà

gllans tu tUIPJS 1magmator PQCCHS morm!uer

notabo.

duphcxter in a&tuali 1mpud1cxtm cordis , & mol-

62 Pollutio flmxhrer in fomnis facta qu1tcnus eo

litieindirecté voluntaria. $1 veró actio five fitus

*

ftatu facta eft fine dubio peccatum non eít: íed

tantüm fit venialis in genere luxuriz , autetiam

1

folüm quatenüs aliquo modo fuiffet, velfieret

mortalis in alio genere peccati v. g. ebrietatis .

voluntaria in vigilia:adeóque dupliciter fieri po-

ratione pollutionis previfz , & non intentz ; ío-

teft peccatum , antecedenter, & confequentcr :

lüm-peccabis venialiter. $1 autem illa a&tio de fe

fitlicita & honefta , & adfit rationabilis caufa

ídque direcle, vel indirecté tantüm, — Declaro

brevxter ex diclis.

lam a&tionem exercendi v. g, ftudend; de ejus-

modi materiis,

certo commodo fitu jacendi in

- 4, Pollutio im fommis aptecedeuter. diredfé

voluntaria ,tntentas vel procurata

le&o &c. nullum peccatum erit.

Infuper dixi

xotabilitér &* efficaciter. inflnens'in. libidi-

j

6)'3

ST fine dubio peccatum mo:ttale : idd; tri-

xem: notat enim Sanchez lib. 9. De matris.

difp. 4f. ». 20. & Joan. Seschb. apud Dianam

n

phcxtcrc 1. Cüm quis efficaciter defiderat,

t polluno in fomnis eveniat cb dde&auo-

part, 2:trat. Y6. vefol. nlt. non quodlibet pec-

nem carnalem . tantüm.

2: Multo mag:s x

catum mortale in genere luxuriz effe caufam

füfficienter inflaentem in pollutionem in fom-

b

quando qms vigilans efficaciter procurat , nt

pollutio in fomnis eveniat , utpo*e ftudio turpi-

nis evenientem. v g. deliberata quidem, fed bre-

Ó

bus-& vehementibus 1mqgmutlombus indor-

viffima cógitatio de copula habenda, levis tactus

u

rnendo, velcerta media adhibendo , aut certó

foeminz cum deliberata affc&lione libidinofa,o-

Ya

fitu accubando in lecto , ut inde fequatur pollu-

mnino eftpeccatum morcale in genere luxuriz ;

tio; nam licetaffeQtu (implici poffit pollutio de-

at quis dicat effe caufam notabiliter, vel efficaci-'

fiderari ob bonum finem fanitatis v. g. vel ten-

ter influentem ín pol!unonem in fomno fecutu-

nx(

tationis fedandz , certé tamen non potcfï effica-

ram ; imó nec in vigilia, cüm oppofitum in plu—

«

citer intendi , & procur:m, ficut etiam poteít

rimis experientiis conítet: fi ergo talis cogita-

qu

defiderari mors improbi à privato ob bonum

tio, locutia, veltactus turpis adhucprafens in

P».

finem , non tamen procurari. 3. Etiam ad eum

v1gxha non influit in pollutionem , nec appeti-

IN

tum efficaciter movet ad illam habendam ; quo-

finem pollucnd: in lomnis folóm non amoven-

d

modoó credi poteít effe influxuram leuge»poiïca

do caufam pollutmms pxæwfæ, fi ea caufa fit no-

tabiliter influens 'in illam,

Ín his omnes con-

infomnis, quandó abfeus eft, & diu prxteriit?

t

fentiunt ; qmahcu: polluuo in fomnis eveniens

Qui ergà ex tali a&tione pravideret pollutio-

n

nemnontamen intenderet eani,, non cenferetu£

non poffit effe peccatum p;o tunc , tamen repu-

n d:

!atur in peccatum , quatenus antecedentek in Vi*

dare caufam pollutoni , & confequenter ratio-

l

giliaita voluntarié intenta , vel procurata elit Ec

:mne pollutionís fecütze non peccaret mortalitert ,

(e

eaufa excufans in fomnis evenientem pollutxo-

nec eam confiteti teneretur , fed folüm: a&xonem

illam.

nemà peccato , fcilicetcarentiarationis, &li--

n

bertatis, non reperitur etiam in wgllante itaine

IIt. Pollutio in fomnuis fatfa , þa/lm velun«

tendente & procurante illam, juxtaregue

taria, velcomplacita: remiffive. —

]am alibi traditam,

llutxonem in formne fa&am cv:gx-s fj

SI gott po

Ians

liii3

]

y

d

|/

626

d beol. Sacrauent. Pari II/ C'ap Ill,

$. VII.

[

ans deea deliberat& fibi con;placeatr, 'Kgau'dea't »

delectationem fenfualem , & li-

.. & deledletur ob

Diflillatio , d commotiolibidimfu, —

b.dinofam perceptam ,

- omnium confenfü pec-

- &*Ermohactenis fuit de polluciOn& completa, -

cat mortalitet : quia O

bjectum illud vigilaati

mortaliter eft illicitum : fecüs dicendum, fide

- J5 que efteffufio feminis totalisper fe aptiad. . *

N

r

'ea gau

detet , vel placeret ob aliquem bonum fi-

generationem , magnáque femper delg&ätiqnq

emitti folet.

"

nem v. g. tentationem fedatam , naturam exone-

I.. Diftillatio eft

effufio modica partialis.fcig f8 28

ratam, morbum mitigatum;.fic, enim nullum

minis , vel potiüs humoris fimilis minüs morda.

elfet peccatum, cüm gaudiunt illud vel compla-

:j

centia jam fit de objecto honefto & licito,St non

cis, magisque qquofi, quàm fit femen , minori

quantitate , & feré ftillarum inftar , minoríque

de ipía pollutione , juxta communem DD. cum

voluptate effluentts ;* imo aliquando nullius vo-

Sanchez, , alisquecitatis. . De quoctiam alibi.

luptatis, Undé clarítatis causà , nnamlibidi no-

ä

AF, Pdä'ütia*in fómnis incmpta , fed im vi-

fam alteram non libidinofam dittillationem va-

-

* r

gilia completa.

care poffümus. Commotio libidinofa eftal-

teratio , tumor, & erc&tio membrigenitalis pet

Uandó motus venereus ac ipfa decifio fc-'

Q

minis acciditin fomno,fed ipfa emiífio, feu

motionem fpirituum generationi fervientium ,

656

sfi

effluxio fit pofteà in vigiligl.( & multó magi

in qua motione voluntarié acceptata confiftit

delectatio morofa venerea, eftque preparatio,

ipfa emiffio feminis jam incepit in fomnis , &

artim adhuc fit in vigilia) feclufo confenfu in

& inchoatio quedam ad pollutionem , vel fal-

tem diftillaionem , undé & paífim pollutio in-

illam , nullum fit peccatum , fed licité te negati-

v& habendo permittere potes , nec reprimere te-

choata dicitur: circa que pono-brcyesf refoluti-

unculas.

netis, certé regulariter vix poteris.Ita contra To-

letum , docet communis DD. Gerfoz , aliísque

II. Sicutdeliberaté velle, & procurare ipfamege

plurimis citt. Sanchez lib. 9.matrim. difp. Y7. n

pollutionem , & de ea complacere mortale eft,

ita etiam deliberaté velle , ác procurare iltam di-

16.Dian. part. 3. tratt. y.refol.28.Sa P. Lexw-

rias. YO. lichabet : eaptam im fomnis pollu-

füillationem libidinofam , 2c cornmotionem li-

fionem mnom tenetur wigilaul-.calaiäerev, vel

bidinofam fpirituum genitalium , & de eá com-

placere, mortale elt. Communiffima DD. cum

comprimere . fufficit non placere de: ea. Ratio

duplex eft ; & quia tunc plerumque non adeft de-

Sanchez lh. 9, difpnt. 17. n. 17. quoad diftilla-

tionem. . Et difp. 45. s. 18. etiam quoad com«

liberatio fufficiens , & requifitaad peccatum : &

maximé, quia difficilé , & plerumque impoffi-

motionem. Ratio manifelta eft; quia tunc pro-

ä

bile eft cohibere , ut mox dicam.

curatur & complacetur de voluptatelibidinofa ,

ac venerea illi diftillationt , ac commotioni ne-

|

6;

Quinuniverfaliter pollutionem involuntatié

coeptam ex quacunque caufa five in fomno, five

ceffario conjunctà , quod femper mortale eít , e-

tiam exclusà. parvitate materig à mortali excu-

in vigilia licité poffe permittere,nullo impedien-

L

di conatu adhibito , metitó concedit Sanchez

fante, ut infri patebit.. Deinde illa commotio

cit. & approbat, Tambur. /. 7. Decalog. c. ]. $.

libidinofa elt inchoatà quadam pollutio , & ad

pollutionem eifentialiter ordinatur ; magisq;in-

2. 1. 17. Ratio univerfalis ; quia Qut fupponi-

tur ) pollutiojnc*æpit involuntarié , continuatio

€hoata pollutio eft ipfa diftillatio: ergó eàdcm

autem effufionis feminis eft folàüm effe&tus na-

ratione utraque volità dire&é , mortaliter pec-

turalis caufze pracedentis , que impediri am-

caminofa. |Porró ficut ipfa pollutio indicecte

5

pliüs vixpoteíl, & confequenter nec teneris ; vel

tantüm voluntaria in caufa pofita tantum pece

!

catum eft, quántum eft ipfa caufa pofita in gene-

enim conatus ille reprimendi nihil operabitur ,

'c

veltetento contta nature impetum extrafuam

re luxuriz , ita eadem ratione difcurrendum de

diftillatione & commotione libidinofa , jux'ta

fedem femine corpus fupra modum gravabitur,

& periculo infirmitatum exponetur. . Denique

Regulas S. preced. pofitas, uti ibidem in fine

pollutio magis fecundüm principium , quàm

annotatum eft ; femper enim obligamur amove-

re caufas per fe & notabiliter iafluentes ad volu-

fecundüm finem judicanda eft.. Cavendum ta-

menpermaximé , ne taliter evigilans , velaliàs

ptates illicitas; non autem femper tenemur re-

involuntarie ortam pollutionem fentiens ; non

movere caufás per accidens , velleviter cantüm

';

tantum permittat, velnonreprimat ( quodfo-

ad eas VOluptates,kihfïuent'es , fed ob juftam cau-

lüm conceditut ) fed etiam pofitivo aliquo co-

fam necelfitatis , vel utilitatis ejusmädi actiones

:l:

exercendo , ficutpollutionem , ità etiam rnultà

matu, vel impulfu eam promoveat , vel com-

pleat , etiam folum quoad aliquas reliquiasfemi-

magis folam diftillaionem , libidinofam vel

protrudendas , eo feré modo , quo: mingen-

commotionem carnalem permittere poffumus ,

tes, ceffante fluxu , aliquot guttas protrudere fo-

juxta ibidem dicta.

lent ; quod utique non liceret citrà grave pecca-

I Diftillatio non

libidinofa , qua feilicit

BI ]

tüfrí, 1 omnino deliberaté fieret: nam ineo ca-

contingit fine ulla delectatione , vel voluptate

fu imperfeQtum voluntarium, &indé delecta-

fenfuali venerea ( quamvis adfit levis erectio ge7

tionem intervenire exp

erientià patet , ut bené

(

nitalium ) non éft peccatum, Ita Cajetan. aliís-

ä

nouat l'ambur, ezt, s. 1.9,

aym.

que congcüis*» Sanchez lib, 9. d. 45. 0. 2. L

*

P

nli'

K

æ?l

P

- LVL Dedmpadiitia,

627

tur fe voluntarié polluiffe ,».lpräfter ije&um 'cbf

: !i&- ) SF&- 4. 9. '[8- Reginald' l;þx' g4s ;6'. ;. M

4.1. Tambur. lib.2, $e£. 3. ». 3. — Ratio eft;

gitätu'm-.vixAliquid;;it&frcfgqerum erit.

quia fi talis diftillatio effet peccatum contrà ca-

Ititatem, ideó effet , vel quia effet delectatio ve-

.. SECTIO VI. &vltima,

netea, vel quia effet proximum periculum ad de«

le&ationem veneream, vel faltem quia difper-

De Impudicitia interna , !'&,'l'ti:xtcïna.f

Seu

itur ille humor : JVow primum ; quia nos loqui-

?

mur de eo diítillationis modo, in quo nulla adfit

Gfordis, oris G* afpeciis, ac md'lz?s. i

delectatio fenfualis, AVen fecund um ; quia fi illius

SUMMARIA

humoris-effufio nullam adfert. delectationem

46z. QuidU quale peccatum impudicitia cordis ? þiL

i

** " fenfualem , non eít ratio, cur ipfa fola fpectata

664. l. Cogitationes zpypnra ?

adterat periculum proximum in illiciram volu-

€6 g. JI. Dele&iatlo morofz ?

N

ptatem veneream confentiendi, JVeg, tertéum ;

666. III. Confenfus impudicus ?

quia ille humor exttillans fine voluptate, non eft

467. Quid , quando , && quale petcatum impudi

cit.ï(

oris fenturpia

Jemen , nec ejus effufio generationi nocet, ficut

aiudire ?

:loiui » CRPLaTC , legere &c. Scl 46 g9.

- .effufio feminis; fed ut optim& docet Gerfon

é70. dfpetius tuypium

part. . operum, Trattatu, De poliut. notab.

ex objetfo.

poteff effe mortaliter illisitus. ! d

£71. II. Ex inteutione afhicientis , &

1. cíthsmor medius inter femen, & urinam, in-

472. IIl. Ex perieulo prafzfo.

,

eptus ad generationem , ac habet diveríum mo-

78

£24. SituttatIus , ofc

la ) amplexus PDJ"

? effe rkorrgigæ'

tum ac meatum di/tinCtum ab eo , quem habet

ripliciter ,

' femen: immifcet. fe talis humor . medius ali-

47j- L. Ex ipfo objetio.

6763 Il Ex iptentiome, &

quandó cum urinatione , aliqu&ndo per fe de-

fluit fine cogitatione & fenfu. « Hac & plura

677. III. Ex periculo animadterfo. -

d3e. n quatido, & quale petcatum , taBhus, ofcula , ag

lectu digna ibidem Gerfos. Undé Cajetas. apud

plexus , Y« honeftaus ?

Sgncbä;(), aliíq; non irnerito. pronuntiant de tali

68x, 11.' Neceffiratis t

645. Hb Cunofitadt. Pal levitarg )

F.

diitillatione , effe perindé ac de fputo vel füdore

- labor

ndum,nili ipfa carnis rebellio comitaretut:

683. 1V. Voluptatis £e/ delearionzs

gr&:æ? ubi quid

à

deleiatzo fererea : fenfibilis ?

Et non obfcuré favet S.'Thom. Opsi. 64. De

Jinxn libidinis , fic dicens: Sciendum , qnàd il-

63j. Dehüatio wenetea. Polsptarie babita fem,

jeccatum mor ale.

f&r ejf

lins bumoris effufio mon e[ff. polintio , 24ia ( ut

686. Senübilis zautum per fe foltm Penzale, -

L

dicunt Medici) fime libidinofa. delefhatione &r

687. Per accideus tamenyepiffrme mortale.

€88. Imó femper mertale circa objedlum per J6 turpe &

vearnis motione nullus. potef? pollué. vigilans,

obfcaum.

HacS.Doctor. Si etgo ea diftillatio non eít pol-

&go. In re Generea delibtrati 69 diretià intenta nom dae

- lutio, nec oble&ationem faltem veneream adfe.

— tur parbitas materzs ;

rens, undenam oriatur peccati reatus? .

491. Ben? Veró in re Genérca. indiretià tautim oluptae

"A.

€6r. 1V. Hactenüs dicla traduntur ad intelligen-

damreiveritatem. — la praxiautem omnes Do-

692. Refolbuntur 'u/:"n' Parii commuaiter cont.

U(que ad a,73?.

f'ngebg;e:;

&ores monent confeffazium , ut cautus lit in ex-

aminando circa materias venereas , ne fe vel poz-

Mpudicitia dicitur voluntaria occupatïo poó-66x

:

nitentem fcandalizer ; audi unum aut alterum.

tentiarum citca res veneteas , feu circa pro-

Filliuc. in Inftiturione brevi pro confeffario c. 2.

Vocantia ad libidiném voluptatisgratid. — Ejus-

à

"

ait. — Prsdens e[fe debet confeffarins in exqui-

modi autem impudicitia, & impudica occupa-

ul

tie fit vel in potentiis intetnis: intelle&tu, vo-

rendis cauté circtm[fantiis 6. pracepti pre-

paratoris ad atium vonfumatrm ,. modis

luntate , phantafía , appetitu fcnfitivo ; vel ex-

ternis , ut afpectu, loquela, tactu & amplexu ; &

d

minulis wom wegeffariis, me (e vel pomiten-

u

tems excitet 4d. aliqnam tentationem ,. vel

generatim quatuor modis, fcilicét eorde , ore

Y

»delettationem, — Coninck difp. v7. DeSacram.

afpetlw , dr tatiu. — Explico ügilïlatimg

[

n.56. "Preflat. aliquando. Sacerdotems minüs

$1

!u.

perfeddà — peccatum — pemitentis — éntelligeve ,

(

quáam vel illi , vel fibi aliquod fcandalum

| ?mpudzti-tia cordis.

P

ereare , & e[fe nimium. Augelus V. Interroga-

ST voluntaria occupatio mentis , feu

l^

o n. 1. (owfitetur mulier, quod (t cognita

E

tentiaruim internarum , nimirüm phantafise

po-6 6;

u

extra vas debitum : in quo loco el qnomodo ,

& appetitéüs , intellectus & voluntatis circa res

j

e buju;modi , ficut. faciunt. qnidam , qui

turpes, & ad libidinem provocantes voluptatis

«l

potius funt coutaminatores , quam confeffores.

ratià: Et vulgó numeratur triplex , cogitatio,

Vide etiam Lugo difp. 16.. De Penitent. fetl.

1

electatio, confenfus. — De quibus ex profeffo

n

Y4. 545.59$. — Quare confeffarius percipiens

laté in materia de peccatis,

P L fod]t €. 6:,0?

fpeciem aliquam certam , && numerum peccati

jotutm j àccipe fummatim.

ial

(l

i

luxurize, maxime contra naturam , regularitet

l Copitatio, vel imaginatio rera

n

m obftoeseg a.

ab ulteriori interrogatione abftinere debet tam

narum voluntarié a(fumpta, admiffa,

j

continuá-

U»

quoad ligatos, qnàm quoad folutos. Et fpeciatim

ta, feclusó omni bono fine, ex inéra.

€uriofitàte

lu

in propolito quoad mollitiem,fi pomnitensfatea« — vellevitate praélicé ozdinarie (WFP?

CC&FQ

:'n'ïlor-y- ^

[h

||

R

talia;

D

[:

|

2&

us

628

g beol, Sacrasn, Pars. IV. Cap p

Y

talia obr prafentifimum periculum labendi ii5

cile abftrahit à eircumftantiis annexis , quamyis

gravius peccatum , utpoté delectationem , vel

cognitis ; at veró actus internus efficax própofie

confenfüm turpem,aut in ipfum opus. uxta

ti, vel defiderii tendit in ipfum a&tum externum.

commiunem DD. . Quód fi vero affumantur ,

prout fiet à parte rei , ideóque non poteftabilras

eisque immotetur ad malum finem operationis ;

here à circumflantiis annexis , fed volens a&tum

vel delectationis inhoneflz , 'atque fic actu con-

externum v. g. peccare cum ligata , confangui*

junctz (int cum confeníu vel in opus turpe , vel

nea, & c. neceflarió etiam vult cnrcumüantias an-

faltém in delectationem morofam veneream,

nexas coguitas,

tunc coalefcumr in unum peccatum cum ipfo

S

H '56/ IIw t 4

L

coníenfü & pr

ofito, vel delectationé turpi ,

^

- Jnipudicitia Orit.

3

.

À

ut leorfim non

;

nt exprimenda in confeffione,

Ufpila

quium. Turpialoqu

i, turpia cq;i.;.yäö'-z

fcd fafficiat dicere : confenfiin tale opus turpe;

- tare , legere de rebus venereis, vel ad libis

EE - « LEU AE L - - —

4

vel delectatus

y.

ties , Gc.

fum morosé de cali opere turþi t«

dinem provocantibus venerez delectationis gra»

l

/

tià, feu cum.delectatione circa ipfas res turpes

66f 1L Deleflatio

ero[a impudica eft ümplcx

narratas , cantatas, lectas, vel cum animadverfo

t

complacentia in deleCtationem veneream ex re

periculo confensüs in deleclationem venere-

turpi cogitata confurgentem absque animo illam

am, velipfum opus aliquod turpe( quó etiami -

perficiendi : & ha five abfoluta , five conditio-

fpe&tant litter&- amatoriz ; & libidinofz inter

naca füb quacunque conditione ton fübiftente ,

perfonas folutas ) utique eft mortale peccatum,.

femper eít peccatum mortale , ut jam toties in-

mortalem fcilicét malitiam fumens à fine mor-

culcatum , & probat communiffima DD. in di-

tali luxuriz : juxta communiffimam DD. cum

fto

Cla materia. — Et reducitur hoc peceatum dele-

Navarro . 15. 4. 14: Sanchez

Glationis morofz venerez ad diverfas fpecies ex-

difp. 44. ». 38. Layman, l. c.-

ternas luxuriz , utpoté fornicationis fimplicis ,

Quéd fi tamen. ejusmodi

turpia dicantur,668 .

adulterii , inceftüs , fodomiz , Gc. juxtà ratio«

natrentur , cantentut, legantur non cum dele&ta-

nem objecti, feu materiz cogitatz in tali dele-

tione libidinofa citca ipfa objecta turpia,'xfc—d 8 -

&latione, fi tàmen talis circumítantia attendatur;,

l

aliqua levitate, curiofitate , aut alia delectatione

& intendatur in ipfa delectasione morofa , quod.

