; & expreffum , quàm generale & implicitum:

áafferat utrumque. — Ita. cornmunis DD. Suarez

ne o tlïlv

Sic: Layman.

ReGiffime addit Gobat cit;

bic difp. 1. fetl. 8. Lügo difg. gim.03i -

du

| nwm. 81.

Per accidens tamen eft. quadóque

$. Secüs. foet , fi de uno aliquo peccató

93

z2

neceffaria aliqua ípecialis reminifcentia : ut

imortali doleres fub. inotivo aliqü"o Ípeciali ipfi

(f di

quando inveteratus malorum nequit f& eXcita- -

illi peccato proprio;^Gt non omnibus commu«

n'nw,ö' j

1e adneceffarium dolorem & pudorem nifi (ta-

hi ; feu ad alia peccata non petinenté ; v. gi

7 ng'il'(

tuendo ante oculos faos multitudinem & 5rá-

de blafphémia: Demise Dens ! doleo,quód mess

d;rim,ï'

vitatem vel omnium vel plurium peccátos

,

execrandis blaspbemiis egerim contra bumillts

at

, rum fuotum; ltem , quando rationabiliter

maim veverentiam Maje]lati tua debitam.Hoe

j mmw

'quis dubitat ; àn non patrárit quedani; qu&

inotivum jam fe non extenderet ad alià pecca:

reum faciant reflitütionis : tünc enim faltem

£a Revérentie DEO debitz directé non repu-

d

«" ,

debet habete propofitum poít contritiónem

$nantia: aut fi dolehs de fornicatione dicas :

yplé

excutiendi fue conícientige latebras ad verita-

"Deus meds doleequod bisuimis la[civiis fecerim

[

d

4

,tem perveftigandam. Vidc Suarez dsfpi4.: fett.4«

pie fimiletma eqito G* iinle coramte, & adagelis

APIZ

('I(J()

Afferi. 1. & 3. H&c Gobat.

1

?

iuis| &c; Hoc motivum jam fe rion extendes

j

i

9 IV

$

- Sufficit ergo exterifio ejufd

eni ä&üs do z

íét; ad blafpliémiam & àlià peécata talem btu-

j Jhtu

j

lotis implicità ad oinniá peccata mortalià ge-

talem turpitüdinem hon hábentia: sícque do«

nerdliter & in confufo apptehenfa i quod turz

lensexprefséde uno; nori ideo implicite doles

ji

00

fus duobus modisfieri poteft; Prizié modo fic:

ies etiam de alio ac aliis; Utrürn vero in ta.

li cáfü. Confeffio fotét validá , féd informis;

1 Penw

. Wt conftius fibi aliquorum mortalium ,. & re«

m

d

topitans fe effe in ftatu peccati miortalis ; una

videbitut fuo- loco fe&: 3. Et hactenus de do«

i

fimplici a&u füb motivo fupernaáturàli ac uni-

lore univétfali quoad mortalia, .. Jam addens

verfali doleat de omnibus collective ge-

dum aliquid quoad dolorem venialiuri; -

i

13

Reralitet. & in confufo apprelienfis, ficut [nu- j

gl

Mi à

S.Qüid

st

^

X

| 276 Tbeal,i Sacram. Pars lil Eaþf II Sæä; 1 De Comizibm generätmr

i

$. Quid de delore ORE

quei, Suarex, Fagundez , glii;';gue J-re"lafïs Iiiig"c

in

difp.14.ac Penirentia fetl. 8. S. 3. Tamburi-

"SErtum eít, quod ficut potes confiteri a-

[

24

nus opufc. Expedit. Confeff. l. 3. &, 1.6.3. Ra- —

k

liqua venialia, omiffis aliis , -ita etiam

tio fumitur ab exemplis aliorum Sacramento-

dolere de venialibus. confeífis, eáque deinceps

g

rum, in quibus admixtio alicujus partis, qua

i«

vitare proponere , etfi non doleas de aliis ve-

non eft materia valida ejus Sacramenti , non

nialibus non confeffis : neque ea vitare propo-

g

eft culpa gravis vel facrilega , imó aliquando

mas. Katio elt: quia venialia nec funt máteria

licitz,atque adeó etiam debita. Sic in Baptif

Am.

acceffaria confeffionis , neque tollunt gratiam

mo aquz baptifmali admifcetur pars olei be-

[m:f

& amicitiam cum DEO , & ideo non ponunt

Atet

nedicti , qua utique non cft materia validaBap-

lific

obicem grati& facramentali , fed unum (ine

tifmi. Sic in Sacramento Evchariftiz. vino

altero remitti- poteft. — Quàd fi tamen tunc,

Wi

confecrando mifcetur modica pars aqua , que

velaliàs doleas de omnibus tuis venialibus;aut

tempore confeerationis fepé incomverfa

ma-

qui

de venialibus modo confeffis , fub motivo

elia

net, nec eft materia valida confecrationis. Sie

communi omnibus venialibus culpis ( v. g.

in ipfo Sacramento Poenitentie pii homines.

W

uód DEUM quomodocunque offenderis,

fzpiffime fe accufant de imperfectionibus &

quaa

eíque difplicueris, poenas pu

rgatorii merueris

Qp

:

U , tuncomnia

defe&tibus quibusdam, qui nullo modo funt.

&c. ) nullo ad ulla retento effe

peccata nec venialia quidem , nec tamen ali-

D

tibi remittii , jam ex alibi

W

i

di&is colligere de-

quis dixit vel dicit, eos in hoc peccáre mortli«

bes.

ter, füppofiti aliá materiá fufficienti. —Quist

b Y

l. Certum e

ft, ,quarido cpafiteris fola we

*

L

1

n communi Sententia, à' nobis etiam füolocó

nialia, fub mortali debere te dolere de iis, fal-

afferenda, non eft mortale, fi poenitens fc (also

g

4

tem aliquibus, atque vitare proponere: quia.

accufet, de aliquo veniali , quod noR Kcit,

D

alioquin defe&tu materiz proximz, |facrilege

f

dummodé apponat aliam. materiam veramz

Sacramentum |efficies nullum. . At hic que-

atqui tunc etiam apponitur pro materia , quod- -

Yigi

- ftio delicata eft : utrüm füb mortali teneatur

tamen non eft materia Sacramenti., Ergo eti--

qu

quis dolere de omnibus bis venialibus, qua hic

a&m in noílro cafü , accufare fe, de aliquibus -

TOf

& nunc confitetur ? Affirmant. aliqui. .apud

ï

n2

venialibus abíque dolore efficaci , & propofie .

Suarez l. cít. hác potiffimüm ratione. — Quia

to emendandi ,. dummodó ver? doleas dealiis ;

[1 WM

'eonfitert aliquod peccatum , etiam veniale,

non eft peccatum grave, feu mortale velfacrie

Ti

absque dolore eft apponere pro materia Sacra-

b

4

legium, etíi in ha

itaali ftatu peccati venialig

j

| hi

«menti id, quod non poteft effe materia Sacra-

perfeveres non dolendo de omnibus. -

il

mnenti: ergo ficut peccaret mortali facrilegio ,.

fi confitearis rh'uf

-

il

- IV. Idémque dicendum,

«jui Sacerdoti confecraturo inter plures Hoftias

tà venialia frequentata: v. g. crapulas feu excef-

fin

&riticeas apponeret aliquas non triticeas, hor-

Ífus in potu veniales multis diebus iteratos.

A

.«leaces; avenaceas, papyracess, ideóque nom

'Tunc enim fatis erit dolere de ipía &equenta-

(s

onfecrabiles, ita graviter facrilegéque peccat ,

tione exceffuur , eámque emendare ac minu-

Vi

qui Sacerdoti inter multa venialia confeffa ,

4

p

fP

ereproponere, etíi nondoleas, nec vitare pro-

lit ]

poneret aliqua fiae dolore , quz proindé defe-

ponas.ipfos exceffus fecundüm fe feorüm,

(;

étu doloris non funt materia abíolutionis va-

quippe quibus fübindé adhuc. indulgebis,

| ut [

lida.

Sententia primo intuitu probabilis.

Nam ipía frequentia. diftinctam malitiam ac

! h

SSed facilé negabitur confequentia & paritas in-

deformitatem habet, faltem extenfiv&ab ipíis

[

ter iftum & noftrum cafum. Nam forma

exceffibus in particulari : ideóque materiam

4

l

confecrationis per fe. primó & abfoluté refpi-

fufficientem prebet Peenitentig Sacramento.

gxäl S

cit materiam confecrandam , eámque defignat,

Hinc deníque, fi unà cumi peccato mortali con-

DT

& circa ipfam effectum fignificat : ideóque à

fitearis plura venialia, & de folo mortali do-

iij

apponatur materia aliqua falfa, jam ex illa par-

leas, nihil de venialibus, valida & licita erit

d

tefalía erit forma.

At veró forma abfolutio-

fufceptio Sacramenti , quia abfolutio cadit i&

j W]

^nis per fe primo refpicit perfonam abfolven-

remiffionem peccati mortalis , qua diviübilis

Mi

dam, & circa illam effe&tum (ignificat, dum

à remi(fione venialium. - Oppofitum clarum

W

dicitur: Egote ab[olvo , . qua verbaadhuc

eft, f eo cafu doleres de folis venialibus, nom

&

vetafunt, fialiqua faltem peccata remittantur ,

de mortali : tuüc enim. mertaliter illicita &

L

; efi non remittantur alia aliqua , nempeé venia-

invalida erit fufceptio Sacramenti, cüm nom

. lia, qua obicem effectui Sacramenti , fcilicet

m]wda

poffint venialia remitti absque remiffo peccae

"t

ratiz fanclificanti non ponunt. . Secüs effe

to 1nortali.

Plura citca hec dicenda erunt

hh

jam audivi(li, i confitereris plura mortalia, & de

I

f6H. 4 cüm de propofito emendation

i. -fp?ci?i

Wi

eliquo non doleres : cüm unum mortale fine

;

alio remitti nequeat. Dico igitur

x

liter quoad venialia.

hhra

C

6

- Non eftpeccatum grave , fi quis con-

htm&

fitendo multa venialia, folüm efficaciter daleat

Efficax, Remiffuh. —

W

deunovel alteero., et(i non doleat.de cateris

Olor Contritionis omnis tandem. debet. 98

tas

:gïiquü?,us ; i6€ ea evitare proponar. ltà Henrís

- effc efieas : id cít, non ünïglcx nolei

[

d

,

,

L

d

r

!]

li

i 1 ;ïbeol, Sacrament. Ptm lli, €aþ.—-ll; Sedl, 1, ü&-»eom;-;fiam g;:iätätïm.x "2'77;—

Ils Lügg ;

- depraterito, ac velleitas in foturum : fed ab-

'uby.

foluta nolitio prateriti , ac efficax volitio fu-

" QUJZSTIO lL

n

turi, quá nimirum contritio fe extendat , & ef-

ebeat. dolor o

TUTRG-

ficaciter a&tu moveat hominem ad capeflenda

;ftri.tiaf

Qnamfu: effc d

*

-nisf?ï,;'ï

Etis, [

omnia requifita ad remiffionem offenfz divinz,

IU g

& treconciliationem cum DEO obtinendam :

SUMMARIUM

debet effe [ummmnus qprgiati&v?. Kid ajlimus

al

atque adeà fecumferat virtuale faltem propo-

104 balor

tivé.

i

h

firum zos péccandi de caterog epnfitendi , ac

10 6.( Salteno Cekfrifimis p:;fäö?).

)

^

Ub

fatisfaciendi cum (pe-venie. la omnes,. Ratio

107, Nen 1amen inten[iu? ,

il

109, Nee vegniritur certa eins inten[io

patet : quia verus dolor & deteftatio peccati

al u

fufficiens ad remiffionem peccatorum extra

110, Miniss , ut fit feufibilis,

at

Affertio.

velintta Sacramentum , debeteffe de peccato

Id

quatenüs eft offenfa DEI, atquead fibirecon-

Olot contritionis ( perfectz faltem).

de 103

itoni

n

cliandun D EUM à feoffenfum : atqui. qui |

bet effe fumsmtus,feo fuper omniaappretia-

jihà

veré &t ferib dolet, ac deteflatur peccatum ,

tivé: non itemintenfrue : necvequiritar

a

Clion)

quatenüs eft offenfa DEI, ferióque ex animo

eerta iutesfrodoloris , [ed (uficit fubflantia do-

frodo)

cupit fibi reconciliate DEUM à fe offenfum ,

loris in quocunque gradg ; minüs requiritur

Ht

b

is neceílario , [alem virtualiter. & impli-

dolor fe

»í

A mot

cité

Lilis , fed fuffcit vatienalis. Efï Cf)ti

. 1 Eoi

communiffima , ut patebit,

i 1

2

pfo vult & proponit de- cetero Denmw

I

s

s offendcre ullo peccato faltem mortali : alio-

5iam.feaä*-

r dd:cte[g ]im

mis ; fen jüperk em-

tss

quin nugaretur, & illuderet DEO dolens effe

Delo

y n

offenfum , nec tamen volens defiftere ab. of-

ia appretiative , fen af imative :

fendendo.

"Icnimirüm , ut poenitens peceatum mor-ro4

m at*

In hoc enim propofito maxime

viget, G apparet efficacia contritionis, ideó-

LJ) tale aeítimet majus malum , magísque de-

T

tefletur, quàm ullum aliud malum , malítque

, lp

que meritó exprefsé pofitum in definitione

gomritiohis à Concilio Tridentino: E* doler

potiüs fubite acperpeti quodvis aliud malum ,

i ii

quàm denuó peccare mortaliter.

Adeóque

animi & deteflatio peccati , ctom prepofsto nom

quecandi de satero.. De hoc propofito maximi

tenetur pcenitens fedato animo judicare , me«

CO

lius effe , magísque homini expedire quodvis'

Je wl

.. momenti nei

*

Paf

ceffario gluribus agcndtgjl erit £p«

aliud malum , quamcunque p&nam , mortem,

,

u veni

quamlibet , adeóque & ipfum infernum fübire

3«.

N

-. XO0. H. VEOiP&)

vult & propoüitx implicité

quàm DEUM perpeccatum mortale offende-;

an;ä f

- . faltem commiffa peccata. mortalia- cowfireri :

T.

re. In hoc enim: confiftit veritas appretiatio-'

fv

cüm fciat hoc in novalege effe à DEO iníti- ^

tuum medium neceffarium ad. DEI offenfar

nis feu eftimationis fumma , quátenemur pec-

y t

catum mortale &llimare fummum maluin ,'

delendam , & reconciliandam amicitiam DEI.

,.&equaä-

Unde etiam perfe&iffima contritio non remit-

quippe fummo & in&nito bono contrarium..

T

Attamen neceffarium minimé eft , imó infirmie

tit peccata mortalia, nifi ut cum voto confiten-

cviuip

animabus minim& confültum , -inftituere com-

f h

h

di & Sacramentum Pocnitentie. füfcipiendi ,

ut ex. Concilio

,

Tridentino videbitur feW.

parationes particulares ejusmodi intet pecca-!

dl

'

tum, & hoc vel illud grave malum fübeundum z

lt

7A

t

d

?

IL. Eo ipfo etiam vult pro peccafis com-

íed potiüs occurrentes tales . comparationes

jb i

tanquam imperünentes &t periculofas debet

mauti

miffis fatisfacere , cüm fatisfa&tiofit patsinte-

gralis Sacramenti Poenitentiz , & magna fatis-

refpuere, nihil eligendo. Exempligratia :

acam

Proponitur peenitenti: $Z occwrrerer seee[fe45, 10 ,; ,

yrali

fadio in ipfo dolore & propofito emendan-

. diinvolvatur , s

nt nccefe [it fornicari aut mori , smalésne mori

morlabï'

[

tum eft,

qtgæ]f. praced. $. 3. indica-

mallésne omnia perdeve bena,in exiliume ive, moe

*.

; lict

102 |IV. Eo ipfo etiam

fültem implicità fgerat

ri,vivus comburi &c. quam fidew negare wal-

jio a

lésue etiam atérnnm damnavi , quam meora

, li

vtniam , plenánque concipit iduciam pecca-

4

tàfibi à DEO remittenda, sóque in amiciti-

taliter peccare ?. & c&tera hujusmodi infinita ,

um :

qua poenitenti fcrupulofo proponi poffent.

àm DElrecipiendum effe. 1mpoffibile enim

alibob ,

vel ftultum effet efficaciter adhibere media ad

Non tenetur , inquam , aliquid horum eligere s

u l"[an

fed omnia refpuere tanquam periculofa & im«

N

abolendam offenfam DEI ; ejísque amicitiam .

fecuperandam ,. nifi veniam & indulgentiam

pertinentia , fibi ipfi, aut Sathanze tentatoti di«

E

yfo p*

eendo..

on &

Ít, nec erit ralis neóeffitas ,

ponitens. fperet.

Neque de hac fpe venia

cüm infinita habeat DEUS alia rémedis,. quis

(Hd']' [

aliquid fpeciale dicendum fupeteft, aut hoc

n

(Pa

bus me à peccáto eripiat, . Et fi aliquando oc-

loco traditur à Do&loribus ,. preter commu-

cutreret talis néceffitas, confido , quód bonug

n

]*

em doctringm üa 1materia de fpe Tlieologi-

[5

:

DEUS mihi fufficienti gratià adeffet, quàe nuL,

-

*

lum facientem , quod infe eft, permittit tenta.

ri ultra vires : Caveant ergo confeffarii À ta-

ld

libus interrogationibu

"ten-f

i !

"

i

J

y f M & peni

j

h

Q1

um

u

N

—

1

b dl

278 JIool, Sacäam. Easzlll. Cap. l1. 'Seng.. ]. De äöntritionegää;?ati?ä.

t

tes àtalibus comparationibus, tanquam Sa-

pectatum non . effe corhmiüurn. :-,q;od* magis

iil

"]

thabz laqueis periculofiffimis. Cum enim ma-

velles ? Hoc fecundüm ergo reclé fe Babcc

.

(

dolor tuus

.

doles enim. fuper omnia appre-

"

la ponz utpote fenfibilia , naturaliter magis

VN

"

moveant imaginationem ; quàm mala culpz;

tiativé : quia majus malum azílimas offen(am

/

DEI, quàm mortem parentis , etíiintenfive &

aut periclitari faciant voluntatem authominé in

j

infinitos fcrupulos , aut etiam defperationem

fénfbiliter hec magis urat.. Át, i malles

pracipitabunt, Excipiütur hic anima fpirituales

primum, non reCtéíe haberet dol

D

exetcitàtz , heroicz , amore divino flagrantes.

ot tuus, j?b

ratio.nemf oppofitam.-

ii

6 Dixi: Contritionis /eltem perfette dolor de-

Kte

?0

$ H

bet effe fuper oinia? mam hzc deteíta-

il

tur peccatum fub fupremo motivo charitatis,

ANec ?cqairitur alíqua terta in

2

[uit

t'm/il'; .

nimirutn fummi boni, offenfi ;. attritio veró feu

doloris éc. .

fittü

contritio imperfecta . deteftans -peccatum. ex

VAE Ty vertin contritionem juftificativam, ftu1o9

T

motivo inferiori ; utpoté metu gehennz vel

4 * perfectam Íine feu imperfe&dam um

m

ponarum , a&u & formaliter non eft dolor fa-

Sacramento ; honrequiritur ulla doloris inten-

mol

per omnia appretiative. ,'Nämæqþui;dolet d

vf

fio, feu certus intenfionis gradus : fed fuffi

D)

deteftatur. peccatum »propter- metum inferni ;

cit fubfítantia doloris ; in quocungu;gtat*ïu-

d

Yi

actu & formaliter non magis dolet de peccato ,

x

remiffo: neque adeó abfoluté neceffarium elt.

ts

00

quàm deinferno; íed contra magis dolet de

de uno peccato mortali magis conteti , quàm ,

AR

inferno incurrendo , quàm de peccato : quia

de alio. 1ta ( contra Adrianum ) communiffi- "

J

proptev quod unum quod que tale,ip[nm eff magis

ia DD.D. Thoma, D.Bonaventura, Sco- .

IT

tale.

Debet tamen etiam attritionis dolor ef-

tus, pluribüsque congeftis Suarez /ic difp. 4.

&

fe fisper omaniía difpofitive five permiffive , ficut

fbi

ilbi]

f[e8. 4. 0. 1. Coninck ; difp. 2. dnb. 7. Layman,

homo, perfe&té atritus proter metum inferni

lib. $. Tratl. 6. €; 4c um . Lugo difp. s. felt.

d g

v. g. ita difpofitus maneat , ut fi occurreret , vel

$8.5. 19. teflans ita fentire omnes Thcolo'gos,. ,

160

fatis. proponeretur aliud füblimius motivum

AU

dolendi & deteftandi peccatum. fümmée & fu-

Ratio eít : quia ubi eft vera fubftantia contri-

nj

tionis vel attritionis cum Sacramento , ibi el

d

nj

per omnia alia mala, omnino etiam fic fuper

fufficiens difpofitio ad. remiffionem cujuscun- -

LT

omnia deteftaretur; & non velit fiftere in folo

que peccati mortalis : fed in quocunque gradu

TU

priori motivo, & pracisé ac totaliter dolere

intenfionis fuübfifleré poteft vera fübilantia

flie

propter infernum , & alis non: uti lati-

éontritionis perfectz vel attritionis, fuppofitis -

At

us explicabo fe&f

A

, 4;.. cum 'de njotivis attris

himirüm requifitis ha&tenus explicatis, & de- -

r

lj

tionis.

incéps explicandis: ergo non requiritur certus

A ]

; $. n ;

1

intenfionis gradus ad remiffionem cujusvis

| mfü&lü&n

j

Nep itum in(en/ïbä. u

'eccati. - Monitionem tamen practicam mox

gt

dabo$./ég. Unde ulteriüs neque ad veram

lo

Ontritionis , feu perfectz , feu imperfe&tze

J

éontritionem aliqua mora temporis requiritut, .

[Tiy

non debet effe dolor fummus feu fuper

juxta communem DD. apud citatos. . INam,

omnia intenfivé : ita videlicet , utquis inten-

l]

ut dicitur cap. menfuram difl. r. de Pcenitentia ,.

| litife

fiori, majori , ac vehementiori actu & metu

voluntatis doleat de peccato commiffo, quàm

-dpud. Deum valet non sam men[ura temporis: .

quam doleris. Ratio eft : quiaex DEI ordi- -

doleat , vel dolereret de quocunque alio malo;

-

natíione , omnis vera contritio , ( & attritio

quantumvis graviffimo , tolerato vel toleran-

— —— À

cum Sacramento ) eíl ultima difpofitio al

do, ut omnes confentiunt.

Hoc enim effet

juftificationem : fed vera contritio , factà de-

onus homini graviffimum , & pene intolera-

bità apprehenfione objecti ac motivi, elici po-

bile, plané alienum à divina bonitate & cle-

teft in momento : pofitá 'autem ultimá difpo-

mentia: cüm homo non poffit absque ingenti

:

difficultate exhibere omnem, poffibilem cona-

fitione , ftatim inducitut forma: ergo nom

tequiritur certa mora temporis : Atque, Ut

um in elicienda & . intendenda contritione ;

& ut modó dictum, fuapte naturá majori ve-

ait D. Leo Epift. 9. ad 'Theodorum. — 4pud .

j

Deum nullam patitur venie moram vera cote

hementiá moveatur in res. fenfibiles, & bona

verfe. ldipfum fignificatur Ezech. 7 3. . /mpit-

:* Qw:

velmala fenfibilia , quàm circa fþiritualia , uti

145 impii won nocebit eiin quacunque die ( id eft,

eít peccatum . offenfa D

4 !H'l Nl'l"

j

beatitudinis &c..

EI, Privatiq —gratixæ ae

:

quandócunque ., quam

*

J

AQ"']I

primüm ) xqcbng:r[m

108 Dicés: Ego nuper incomparabiliter magis

[

*Wfi; Á

fnerit ab impiffat: 9072

[

dolui & ingemui mortem-mei amantiffimi Pa-

&

rentis, quàm modo doleam peccatum fornica-

$. 1v.

D

tionis à me commiffum., etíi etiam de hocfe-

Minhs reguiritur. dolor /En/ibilifi

riodoleam , & faclum ex animo detefler : cer-

* 4'«:

|

te meà vità non ampliüs fa&urus: an recté fe

i

En'ique' ad conttitionem jü&iücztiwmnä

N,

D

non requiritur dolor ienfibilis, qui if

ln

habet dolor meus ? Refp. Ponamusper impof-

fibile: aut Pattem non effe mortuum , aut

10«

| M. le 'g

ä&gs fqnübi,le,s erumpat , utpote fenfibiJes

tusy

N

|

AL

3A

d

3

*

, d

I

aeotii

/

U

1 beot. Sacraum, Pars. /III.ICqþ.lI, Sf;ö?.' li. ö'ozfzriz-ionepf?j?äa. 279

d m

tüs , alt&ationes teneritudines cordïs » inla-« 137, Unde contrizio perfedla extra Socra";anüm iu[lifi-

*

cativa non. eft omnis aliu: dolor ex alio motive

lt

chrymas, gemitus , füfpiria , fingultus, &c. fed

1

P

W

fufficit dolor rationalis, quo voluntas ex moti-

snferiori sonceptus.

"

128, V. g. ex motivo Religionis , obedientia ; gratitudinis.

o

vofupernaturali vere averfetur, & deteítetur, &

12 9, Ojedlio notabilis ,

iij

confequenter neceffarió doleat peccataum com-

130, Solvitur, ( effenditur , qæanJo babeatur .x.'vel, pon

n

miffum.

Cüm ejusmodi fenfbilitas frequen-

babeatur contritio perfetta

dl

rbuh dolendf«

Kl d

ternon fit in noflra poteftate , neque ad perfe-

131. Examinantur quadam commusnes» for

Aflertio.,

&ionem contritionis ac doloris fpectet. Con-

, tingit enim. poeaitentem vere dolere , ac pre-

Ontritio perfetta e(] fummus animi ,do!orl I2

merealtum corde dolorem , & abíque ejusmo-

ae deteffatio peceati fuper omnia ex motivo

(i)

di fignis & fenfibilitate , vehementiüs dolere a-

charitatis: ( feu : quateags efl offenfa Dei fum-

nimo quàm alii ex complexione felices in ge-

!

mi boni fuper omnia diletli ) cum firmo propofr-

mitus , lachrymas, fingultus , uti funt mulie-

to nonpeccaudi de cetero, Ita inre, omnes. Pro-

C

res & melancholici.. Et plerumque . máajoris

U

peíito de eetero non peccandi ,rar[us in fusm lo«

meriti eft velleflere, & non poffe, quàm ejut-

cum rejetto.

Explico reliqua ;

Ti

y

quoad potero

modi facilibus fletibas abundare. Interim fup-

claré & diftincle.

Mi

pofitovero dolore interno animz', ctiam fen-

$& I

Uil

libilem dolorem gemitus, & lachrymas exci-

&l

tare, omnino ututile, meritorium,& fatisfacto-

*

Eff /ïcäsmu: auimi doior.

Mi

rium magis, confültum eft iis, qui poffunt.

Ontritio perfecta debet effe fammms dolor , 1 1 y

Junts

1

Univerfáliter confultum femper & valde uti-

C

s

Ym

le aft adhibere conatum ad dolorem eliciendum

non tantüm appretíative ac füper omnia

alia mala , uti q. precedente explicatum e(t; fed

hi

| & vehementiorem & diuturniorem , etiam fen-

etiam ebjei ive, nimirüm fub obje&to formali &&

m

fibilem , quando facilé quis poteft : itque homo

if

de peccatis fuis & vehementer & fxpiüs dole-

motivo perfectiffimo deteftandi peccatum , quo

eccatum eft deteflabile : quatenüs fcilicet cft

sTWgï

at:eóquemagis, quó plura & graviora funta-

licujus peccata : uti facra Scriptura & SS. PP.

offenfa DEI fummi boni , feu quatenüs eít con-

lhmiuw;

ib

paffim hortantur.. Et finguldre exemplum prz-

tra infinitam bonitatem DEI fuper omnia aman-

dam, quod eft obje&tum formale charitatis. Ra-

IIl C"l'fa

betDavid. |Lege ejusPfalmos Poenitentiales ,

primum & quartum przfertim.

Ratio eft;

tio dabitur. $. feguenti.

"UXU ingcrim prenota

:unqürgfä

diligenter.

"p

quia licet in quocunque gradu veri doloris , ac

$. Càm audis, a'udiäsqüel toties Bositatem1 14"

T

in momento fiat remiffio peccatorum quoad

"T

tulpam; attamen pro magis & magis intenfo

Dei infinitam cíle motivum & objectum forma-

le charitatis, amoris DEI ínper omnia, adeóque

(ür cetat

"gradu , majoris morá doloris , copiofior gratia

etiam contritionis perfecte: ne intelligas folàm

j cuïüs'ïii

infmditur , eóque plus remittitur de pcena

qm

temporali : pofsétque effe tanta intenfio , ac ve-

& apprehendas bonitatem Dei fpecialem attri-

butalem , quz eft fpeciale Dei attributum à c-

du

ementia doloris , ut tota poena temporalis pec-

catis remiffis quantumvis gravibus debita fi-

teris attributis & perfeCtionibus divinis forma-

nj

liter, vel ratione diftin&tum, importans füm-

s M

mul plenari? remitteretur , ut notant DD. com.

mam ei perfe&ionem in operando, feu fe fe

Ponit

muniter , & pluribus patuit.'exemplvis.

communicando optimo modo , quo convenit ,

um

& proprie benigsitas dicenda: & definiturà

J Dge

B BECOTIO-IE:

Leflio lib. de perfectionibus divinis. — Zosiras

& at

De Contritione perfetta

feu benignitas Dei eff naturalis Dei propenfio ad

fpofltiü 9

communicandum [e creatuvis pro. captie cujus-

N

QUZESTIO I.

que. . Ex hac bonitate provenit amor ; quo

i, dii

imi d

. eQuid ( qaütritia Perfec?a.

Deus præüare vult, & reipsà praítat creaturis

p

bonorum fuorum communionem in effe natu-

erüfj

SUMMARIU M.

re, gratie, Gglorig. ^ Sicut enim fi amares

Atquh

". &oni:

vitio perfecla, eft [atntus animi dolor , abpretiae

Deum propte: hanc fpecialem bonitatem , non

um. j

dive. ( objcülinb,

amares Deum amore fummo fuper omnia per-

14

d

114, GuAteous [cil, peccatum e[fl coutra Donitatem DEI

infinitam,

fectiffimo; itaetiam fi dolores de peceato pro«

"

)

!i l, Nà

tuvalem r ej[cntialem ;

z

pter offenfam hanc fpecialem bonitatem, non.

;uil!

U6. Quá eft fupremum motivum deteftandi peccata.

doleres dolore fummo perfedtiffimo. — Utrüm

117, 4445 adeó wnicum metioum coptririonis perfecla

autem talis dolor vel amor fufficeret ad juftifi-

j at

4ft fumma Dei bonitas offenfa. Probatur ut«

ue Ad n. 122.

vationem , patebit ex mox dicendis.

: T !fg;]umritia perfetla verus atlus charitatis divie

Intelligitur ergo in propofito ;sfisita .D E1

1

»£,

bonitas natuvalis & effentialis ; e'chpe comple-

123, At etiam aclus. Pocoitentia "Virtuiis, faltem i

äbi!is*l

3R

xio omnium innumerarum ac infinitarum per-

"Yatus ?

fectionum DEI. . Cogita infinitam potentiam ,

/(W&4. D emui lege [ufficiens , congrua , *vel wliima difgos

j

fítio 4d juflificationem.

infinitam fapientiam, infinitam bonitatem il-

lam feu benignitatem , infinitamlucem , dulce-

Js,

g

126, Defaco tamen nou . infificat (ina

Sacrauegte , fal-

&&f2 10 90t6,

jui^

giaem,

I]

&t

b

Sedl, Il, De Contritz'onc'jaär)?äd,

280 fbeo?." Sacram, Pars lll Cap. 1l,

lcnfiaä 3 :gratiä'm,

[/7

dinem , dcïic—ï;crjfïtatcm;-, opu

que modo loquuntur alii SS. Patres palïïmw

mifericordiam , jJuftitiam , Gtc. &c.

tamen femper intelligendi fünt de juftificatione

[

majeftatem,

extrà Sacramentum.

wl

THzcomhia contin

et bonitas DEI naturalis &

Nam exceptio Sacra-

menti Pcenitentiz colligitur ex aliis locis Scri-

;'1 ii

effentialis , feu ipfa divina Effentia infinitum bo-

i

norum omnium pelagus.

Habet hec omnia

pture & SS. Patrum , ut opti

:

bic difp. 1. q.8. pu. 3

.

mäx notat Väi&gt.

:

ii

DEUSAfipfo, infeipfo, unà indivifibili en-

titate , infinito , illimitato modo , inamiffibili-

I Principaliter probatur ex conci

l&oz 7 fi-

119

t

1VIf

ter.. Et hzc bonitas DEI naturalis ac univer-

dentino feff. X4- c. 4. ubi flatuens differentiám

contritionis perfectz , & imperfeQtz , ad juftifi-

N.

falis eft adaequata & fimpliciffima ratio , acmo-

tivum formale amandi DEUM .fuper omnia.

cationem extra Sacramentum expreffiffime 1e-

m

Eit einm Deus fümmé-amabilis ex infinita fua

quirit contritionem ebaritate perfetlam. Sice«

n

nim habet. '. Docet praterea ( Sacra Synodus)

. n

potentia, fapientia , bonitate , Gtc. -& fingula-

riter ac principaliter.in omnium infinitarum

Et fi contritionem bauc aliquando chariateyti-

u6

Ti

füarum perfectionum infinito cumulo, immen-

fttlam e[fe contringat, bomincmque Deoveconi-

liare ypriusquam hoc Sacramentum P afci-

i

i

'sóque pelago:

z16 Atque eadem

hæc.'infli'r'lit-a DEI bonitas na-

piatur , ipam mibileminàs reconciliationem iph

gt

contfitioni frse SacrAmenti voro, quod in ipja in-

D7

turalis eft fupremum motivum deteítandi pec-

,catum, cui omnia alia motiva velut imperfe-

eluditir , non effe adferibendam. — Ilum vere

lii

aulo

&iora & inferiora fubordinantur : ita ut quis

contritionem émperfellam, qua attritio dicinr:

quaqy vel ex turpitndinis peccati confiderationt,

l U

deteítans peccatum füb. hoc motivo perfectif-

fimo, hoc ipfo etiam virtualiter ac eminenter

vel ex gebenne & ponarums mactu communiter

viis

&

illud deteftetur fub quocunque alio motivo pol-

concipitur,fi voluutatesn peccandiexcludareum

fpe venia , declarat douusm Dei e[fe Hac Cph.

Trà

fibili vel excogitabili: non € contra. Nam eo

ipfo, quó aliquis deteftatur peccatum fub alia

cilium ; expreffiffime fignificans, contritionem

. lpu

&l

motivo particulariori feu inferiori, v. g. qua-

perfectam,qua extra Sacramentum juttificat , il-

tenis eft contra juftitiam Dei , beatitudine pri-

lam effe, qua charitate perfecta eft : utique cha-

fere

it Co

vat, &c non eflet deteltatio peccati fumma &

rítate a&tuali , feu dolore elicitoex motivo chà-

ritatis , fcilicetad Deum fummé dilectür ,eó-

dlter

fuper omnia, quia non deteílaretur peccatum

motivo perfe&tiori, quo poffet , nec fub mo-

que ipfo aliquofaltem virtuali amore Dei fuper

'ahmmg

ts

tivo perfectiífimo

oninia ( üt $. fequenti declarabo. ) Charitasau-

Zs

, quo eít che/'&zjl?ilq.v :*]'am

tem habitualis infufa primó per contritionem

u', U

ad rem.

$)

acquiritur, éftque ipfa formalis ju

4

At

&il

teconciliatio cum DEO.

i?iüga;io, &

sz :

Ex motivo charitatis.

JIL Ratio à priori neceffaria non eftalia

5

ub

M

Ontritionis perfe&tz motivum unicum , ex

quàm voluatas Dei per SS, Scripturam exptetfa,

fu d

Vg

^i

quo procedere debet , et motivum charita-

hancpotiüs; quim aliam difpofitionem requi-.

ris; nempe fümma DEI bonitas offenfa , acipfe

rentis ad juftificationem.

Congruentiz funt.

j

trdoy

Deus fümmé bonus , füper omnia dileQus , pec-

1. Quia conivenientiffimum eft . ut homonon

tipae (

cato offenfus:sipsümque objectum formale con-

priüs admittatur ad DEI amiciuam , quàmali-

tritionis detellantis peccatum eít. offenfa DEI

quo amoris actu eundem diligat. 2. Amor DP

Mfca

fummi beni fuper omnia dilecti: adeóque con-

elt perfedtiffimus, ideóque maxime idoneus , ur

trgo fcml

tritio effentialiter includit. aliquem falrem vir-

pro tali difpofitione tequiratur : & defado re-

Tlem

tualem amorem DEI fuper omnia. Ita com-

quiri conflat ex Scriptutis allegatis.2. Per quod*

LT

?muniffima Theologoruni feré omnium cum

libet peccatum mortale expellitur charitas, &

|tiny

D,/' Thoma 4. 85. a. yf.Scionto in . difl. 14. ad

er juftificationem reílituitur ; atqui charitas.

L

ultimum. contra paucos infrà referendos.

expulfa non debet reítitui, nifi precedente no-

! amftjui]i

I: Probatur authoritate SS. Scripturz & SS.

voaCtus charitatis : ficut énim fides per hare-

d J

1 Païcrum.æ.]oan. 2. Qninon diligit , manet in

fim amiffa, non reftituitur , nifi inchoante novo

MT

[

auorte, 1. Corinth. 13...5i ebaritatem antem

a&u fidei : & fpes per defperationem amiffa non

Wt

reftituitur , nifi mediante novo actu fpei ; fic&t

|

JQt ul

zon babuero (rc.Deut. 4-C£m quafieris Domini

Deum tuum, inuenies eumy[itamen ex teto corde

«eharitas divina , qua per quodlibet. peccatum

Muti

mortale amittitur , non debet reftitui , nifi prz-

qm/ïeri: eum , Cex amore DEI fuper omnia)

«f tota tribulatione auima tue.

En contritio !

cedenti novo actu charitatis aut formalis amo«

Denique Luc.7. Dimittuntur ei peccata multa ,

ris Dei fuper omnia, aut faliem virtualis inclufi

in contritione elicita ex motivo charitatis pro-

bt

quoniam dilexit multzm. D. Augultinus l. de

. vera & falfa poenitentiac. 17. GC 19. fine amore

pter DEUM fummé dilectum.

4. Oppotità

UT

memo unquam gratiam invenit, aut veniam coue

ratione & vid ad Deum revertendum eft, quàm

fecntus eft 1tem Serm. 9. de Temp. Penites-

ab eoaverfi fumus : fed.per peccatum volune

N

d

tiam certam von faci

t gifedisem peccati & amor

tarié avertimur àDeo ejüsque amicitiá, ipfi füm-

DEI. Idemlib. 2 d

$

n i

ivit. c.. 27 IViff defiflant

mo bono fuperomnia amando præfercndo', eó-

fllum

à pedeatis babendo chavitatem , qua non agit pev«-

que plüs amando bonum creatum , volüptatexi)

D qu

amici-

1 llceu

p?ïfim » Zibil eis prodeffe poteff. ac alibi : eodém-

v.g. " ad DEUM, ejüsque gratiam &

li

; tiama

P

m

aci

pl

"

7

'

!

|

wf.

M s i 3 beol. Sacrament, ,Pa;;g lil. Gap li, Senöï.wll.' D;«-äqntfz'(;gjog:?zj&dlq.æ 291-

n

M

etiam reverti. dcbcmusdenuö amando DEUM

formalefumma & infïnita; DEI bonitas directé

. quidem inclinat & moyet ad profequendum á€

t

fumimum Bonum, fuperomnia alia bona, fal-

tem implicité per actum Contritioais perfectae

. amandum DEUM, Sümmum ac infinitum:

ithite

Bonum ob ejus infinitam ac' intrinfecam boni-

Em

deteftando peccatum commitfum , quatenüs eft

offenfa Dei fummi Boni füper omnia cli!:&i. Et

.. tátem ($. 1. explicatam , ) atque eo ipfo etiam -

hincinitio dixi, perfedlam contritionem cffen- — neceffarió movet, & inclinat ad fugiendum z

tialiter i

:

füper omnia deteftandum peccatum , 'quatenüs

icludere amorem DEI 111?;: omnia fal-

cm.ïa:? j

tem virtualem. Nam

. folum malorum omnium extremutn eft, & of-

131 1V. Ad Contritionem perfe

&amextra Sacräg

. feüfivum ejusdem infinitz bonitatis, atqueavere'

mentum juílificativum omniaó füfficere vide-

fivum ab illo fammo & ifinito bono. Et hinc

Tf

tur virtualis amor Déi fuper omnia in ipfoactu

€ontritio, quamvis formaliter non fitamor Dei, :

ul

