ex Apoftolo ; 1: ad Córistb.7. INolite fraudare

L. 6i 2: affcrens par effe u-

1

periegetPontius

invicem ; nifi ex confen[ua ad tempus j ut gacetis

MU

trüumque Votur, & neutrum matrimonium di-

orátiont & iterum vevertimini in idipfgm , At

a lt

timte. lllud antem fpeciale Decretuth eít. e.fa-

tentet yoi Satbanas propter incontinentiam ve-

»e. De conver[. conjugator : Ut conjugatus ad

firam;

j

]

]

U

Epifcopalem dignitateni non affumatur , nifi

* Pete

s cdndesd Mheidenéck: Cid l gt

üxor Religionem ingredi confentia: . De quo

Ka

xïllx'ofätu's; deind& ob impedimentum impoten-

Sanchez difp" 41. Layman sm. 6. alii.

iiæ'pe,rpetuæ,crödit*æ Profeffionem emifit : vel .

y

— Rurfus, i uxor , inatitojam ordiriato , Reli-

n

facros Ordines fufcepit:S& pofteà appareac, eum

rionem ingredi ; aut votuni caftitatis em ittere:

effe pótentem: Quid faciet? Rediréne poterit -

J

(l

&olit , Sanchez . 7: difp- 39-num. 1 3. cenfet,de-

& debebit ad uxorem : i. Diana pertr; 1 1. tra&f .

(f

| — dbéré cogi ad votum , cum ai

d hoc emittendum f&

- ebligarit; dando liberé licentiam , ut ad facros

$: re(ol.. & "'ambur.cit. $. 3. £m fige. poffe &&

nty

debere redire ; qüia'pr'æs*alet' validitas matrimo-

Otdines afcendat; — Caftro-Palaus autem cum .

^

niiritéfüfcepta. Legecuriofe Dianam ibidemm .

"Tatbur. tratt. 7. c.4..2. negat poffe cogi5 cüm

J

némo unquam invitus cogi poffit ad vovendum

multa huc »fg"cienvtia la*tï*,' ngfequenrem.

j

cáltitatem ; fed debere ei füuum virum reiïituiþ," .

) ul

. Ut fuprà deprofeffione dictum:

P

:

z

*

3

i

ü,,n 1]

xoris factos Ordfihe s

; Deniquefi finé licentia u

€eAPUS i

3

j

"

füfcepit , etfi valide fufceperit ; attamen peccavit -

mortaliter , & incurrit fufpenfionem juris feu

De obligatiene & Peccatis

yoLu

(

irregulatitatem. Fatrao. antiqu. De vete. Un-

Sponforum & Qöhjïugumg

, denequein Ordine füfcepto minitrare , nieque

(

SECTIO L

adaltiotes Ordines promoveri, rieq; Berieficium

ugahix

vel officium Ecclefiafticum obtinere poterit.

vt

- Dé, Peccatis Sþqn;/ä;üm*-

Undeé ulteriüs à conjuge revocari, G revocatus

SUMMARIA ,^

P

n

?afld i

; fédire , a'ä-d&bit,ïmï reddere, non tamen petere.

/po*s

n

.,q; A'Jr;ftdlitär ?

ecccat promittens

/hz;";fgfä;. x.

.. foterit ob annexum: facro Ordini votum cafti-

416. Velfraudulenter.

uU

tatis ; at nor revocatus redire non tenetur : poffe'

4417. Non tamen, obligatur..

one

4:187 Per fe laqumq'a.ö n

fe

ro ;an]äi&ntiz.

. tàmé redire equé ac fuprà nulliter profeffos, do-

z fponfaliastenetur jil&

posrw

jum

419- Qui Veró rztd contrax?

1

il

- éént citati; .cümpar firatio ,. quamvis enim illa:

li ad contrabendum matrimoniWth.

/

! tofeffio (it nullajhic vero Ordo fit validus ead&

pte.

lmtlli

4ie. emperc a& ifffpr;fv:

á

J

| Pass' IV. S-q:;;m

—

xïid

D

$ beoi. Sacraüght., Pa?'.vi Iï".l Cap. 1.

$58

defuit , promiífio iïhäpï zi m;'!l-;j fuit, ideóqu&

M

421

d quod ce

nf

ais cogi debet. injuffd vefilire .60?"",;

N

422

Sponfi cu

m Aliis peccant gratzus.

inde nulla , per fe loquendo ; in foro conícienti&

426

Cum fe Tmfice

m .autem lezns.

potuit oriri obligatio, — Et lict deceptor peccás

D

42

Mortaliter Lamn exertendo copularn.

Vel morasà deletlando de ea ut prafénti .

verit ontta juftitiam , quiatamen , ut fupponis

n

428

422

Aut tallibus Paldà smpudicit

f&nfï&;fitm

mus, deceptio nullius damni caufa fuit, nony

$

20

[

Non item , f( tathas mon fint dtA ïr?iþuaäici,

etiam apparet aliquid , quod fitréftitiendum ;

cim pro injutia mera, feclufo damno , nullà de«

pfæc

ASSERTIO,.

beatur reftitutio in foro confcientiz ; fed tántüm

it.

'Ponfus vel fponfa peccat mortalitet , fj t« 44*

44

fatisfaQtio ex cháritate , aut punitio éx juftitia

Chh

fi&à vel frandulenter promittat « aut 2. ipfà

vindicativa pet fe

p

fpouíalia rite contratla absqs difpenjatione , vel.

quo alibi:

31tent.iam:judicis tantüm, .De

-

;

fic

jufla cau[n violers aut 3. flantibus fponfalibus

IV. Dixi:. Per felo

T

éndo: & : in f'v?ö;äüä

u

ornitetur,cum alits quidem gravins( C probas

419*

n[a faltem

Jéiestia ; nam per accidens, quando damíümi

i

biliffime [peciali malitia ex parte [pe.

Íponíe ex ficta promiffione

':

roveniens alite£

Ti

nece[fario in confe|[one explicandá. ) 4. Cum fé

j

t

compenfati non potéft ; quo

átnen fecunidum

t

invicem [penfus & (ponfa, levinii ceteris mortas

juftitie zquitatem compenfare tenétür dece»

l

liter tamen contra (oxtum. Preceptum deline

ptór , obligabitur fane, depofita fimulationé; ve--

qumnt équt ,. ac faluti : illis tamen plus aliquid

d

ré corifentire ; & deceptam ducére :- ütpoié, fr-

[

licere debet quoad o[cula, amplexws,ae tattus ex

fponfa alioquin grávém infamiam. páffutá (it z-

dis

objetlo vel intentioue non impudicos. lota come

munis. Priotes duz partes fatis conftare debent

aut fi fida promiffioné nuptiarüà deceptam

Iul

j

eam ad copulam deduxetit ; ve! etiáim impres:

PU

ex latejfed fparfim di£tis c-pracedent. Se&. 2. per

z0t475 ,. quiin commodum

gnaverits quiá tnülier corporis füi cópiárn facis

i

&

confeffafii Abt;vitejf

endo conttà&tum innoniinaturn inftitüit: do tibi

[

tecoliigo.

D

[

corporistopiamicalege; üt polteà fhecum ima«

p

I

trimoniutn coütráhas ; ddeoque fi mülier próa

fii

7l

k i jï&ä wtf',.a,-,d,,zmmp/fämi'ttk»i.'

miffonemiimpleát: álter ácceptáré fioti potelt ;

futo

41f 242 quidem: ut, fi verbis tantüm absqué

nifi ex natarali sequitate & juftitià contrahéBda

dlis

.animo & intentione promittendi feu fe

obligationeti itpléndi promiiffum ; Qüámvis

obligandi , áut promifum implendi ille velifta

àntea fictum infe; àd quod in omni foro com-:

^g

Atl

promitat , peccare mortaliter, cüm alterum

pelli poteft& debet. . Vides jam tunc fi&o pro^

decipiat in regravi , apud othiies if confeffo eft 5

imiffori incünibere duplice'xü obligatiónem ; ve«

: Mp

9fo fponfalium contra&tu

if

intellige tamen ; in i

*

.

£é cottrahendi ; & damni injufte illati compenz

. Mntl

oneroio alterius tepromi

ffionem & obligatios

fardi, qvod

nem exigendo , & admittendo ; nam fi extrá

fiitu£;

filit'c:gg compenfari ion poffe fupp?"f

i

Dud,

contra&tum fponfalium mere liberaliter quis al«

d

vtn

teri matrimonium fi&lé promiitteret; probabis

dua foanfilia vità

contratla absá

:)e*di IW

x

liüs eft, per feloquendo; feclufo niqiràm alio

h

damno vel incommodo ; folüm feccare veniali

C0 fatione veljuflà catisá violent.-

^

g^Enetar quis per fe loqüendo inire matri-419 — [u;

mendatio. fuprà Sett. 2. $. 2.

.

D

moniüfn ; cum qua fyncert validéque — .

petica

. 416 l. Frasdtulenter: Si f

e€1

üregrávi

pértinente -

ad eum contra&tum decipiant , ut , fi fponfus fal-

c'ontraxif"fpofifafia. Omnes; éum D. Thoma

picu

&t Scoto 19 4. d, 2*. & exptefsé decernitjue

tionabi

só jactet opes;officium , artem , &c. Sponía do-

tem,nobilitatem,Stc.Unde pofteà matrimonium ;

Canonicum c. Ex lirteris 2. &c. Regsifivit; De.

D qui

fponfal. Ratio eft ; quiaótnnis contfa&tus máxie

- ltmfy

reddatur notabiliter difficilius , aliáque incom--

moda fequantur parti decept& , imó fepe & ipfi

mé onerofus de re gravi obligat füb mortaliéex-

j vlml&;

juftitiz virtote : fed fponfalia nofifunt firipléi

hl

patti decipienti, peccate rmortalitet corira juftiti-

promiffio ; fed vetus contra&tüs onerofus ultro -

n

am, aut falrem contra charitatem ergà proxi-'

mum, vel fe ipfum , ex fe clarum eft. Quare, re

citróque obligans éx jultitiá ;ádeóque füb mor-

-

Ti

tali, ütpoté inretam gravi & tánt& óbligationis

E

adhue integra ; omnino veritas aperienda , aut à

contractu abítinendum erit ? juxtà dictàcádem

indiifié capaci: ergó fponfus .vefæifþönfaf.füb*

ii

fnortáli óbligatur in confcientia ád tofitrahen-

Qotlg

SeE. 2, in Subfetl. $. 4« —

417

- TL Qui vel que omn

inó Fi&o* animo fþon'-f

das nüptias, quamdiu alter in contracta perfiltit ;

ullt*f?um

faliainiit ; perfe inconfcientia non obligaturad

fivé deind? fponfalia éelébráta fint folemnitér

€um teftibus& carémóniis ; five privatim inter

nuptias contraherdas ( nifi ad fummum ex vit-

tute fidelitatis extermd tántümi, quà homo téne-

folos, quamivisin ordine ad forum extérnum

reqüiratur probatio per teítes vel indicía, aut in-

Y p

tur dictis fuis confotmare faCta ; certé nion gra-«

Thoy,

viter obliganté ) lta«contta JVavar. Ledefina ;

: defe&tum probationis juramentüfn ; fi deferatur-

Nota rursüs hic fermoneém éffe de ipfo contrá-

Vafauez., alios nonpaucos, ffobiliu$ docefit

1 Fa

"(

Veraerux , Molina , aliisque cit. Sanchez difpe

&u fpónfalium cum reprofniffione mutua per«:

EM

Vr quefl. y, Laymán.l.g . tratf YO. part-Y 61«5

ácbo; nam fi meté liberaliter promififti alteri

b

10.Hurtad. Averfa."Tambur. tra&. 3. . 1.« 4«

fnatritionium,, non peténdo ejus repromiffio-

ij

) j

enm.8. Ratio et ; quiafi p:gmifüoni confenfus

hem,janà fuprà aidmifmuf.*(eiïei.p'röbabilej,'þtc 1"0J

f Gm,..

g

j

$59

d ;.S'cö?.' Il Depeccasis äagjþmm.

len venialiter d&linqu&re refiliendo , etiam. fine

toborata juramento.Ut .Eo:&.tr;a Jngl:sï.' Zirmil,

I

juflacaufa ; nam.juxta communem fententiam

)

Sstum , alios docent DD, communiter, San»

DD. Virtus fidelitaus perindé ac veracitatis per

chez l. 1. difp. 21.. Coninck. difp, 22. num, 6.

j

f folüm obligat fub veniali.

Vided

licta de pro-

f

Tanner. difp. 8. ». 3. Gobat, eaf. 4. nHBIs 123»

miflionibus. 7r. 6. Decal. c. a. fel. 2,

Sic enim loquitur Pontifex cit. c. Ex litteriss

At numquid fponfi exprefía voluntate con«

Y

Quatenàs fí. boc (. fcilicet fponfum contra ju»

trahendo fponfália poterunt fe obligare füb ve-

ramentum fuum velle ad alia vota. migrare , re»

j

niali tantüm ? Negat /a/quez,,eique fubfcribens

Il

lictá priori fponsá, ) zibi confliterit , eum vao-

Pontius/. 2. c. 12.. Eo quód contractus fponfa-

neas G [i non acauieverit , Ecclefiaflicà cenfurd

lium ex natura fua obliget graviter. Concedit

compellas,nt ip[au iu nxovem accipiat.. Ex ratio

lr

autem Sanchez. /. 1.4//p.9. u&m. 6. Eo quód tota

i

eft ; quia judicis eft compellere quemvisad ftan-

obligstio pendeat à voluntate contrahentium.

dum legitimo contra&tui , fi jus petatur, .. At.

j

Sed re&lé cum ;4uerfa advertit Tambur.cit. c.1.

i

fponfus v. g. quantumvis anathemate percuffus

$. 2« num. 5.Tuncillanon effe in tigore fpon-

pergit contumaciter injuflé repudiare fponfam z

l«

falia ; hec enim rigorofam & certam obligatios

quid agetjudex? Quid fponfa? y, Ad evitan-

nem futuri matrimonii continere' debent, con-

dum majus malum & peffimum matrimoni&

cedunt enim fponfis ex probabili fententia am-

fucceffum , judex. debebità cenfura abíolvere

plexus & ofcula, & inducunt impedimentum

etiam non petentem : & fponfa ,. fi fapit , debet

publice honeflatis , qui effe&us certà füppo-.

effc contenta , falvo jure petendi conipenfatio-

nunt,fponfos habere ejus rigorofum ad futurum.

nem omnium damnorum emergentium ex. hac

matrimonium, adeóque obligationem gravem:

diffolutione. Sanchez cit. »sm. 9. 'Tanner. cit.

ad niptiàs , nifi quid rationabile oberit , contra-

difp. . qua[l. Y. dub. 3. mum. 36. & behé Gobat

hendas.

i

£it. s. 2 28.alii apud ipfos. Etenjm cit. c.e-

h

420 l. Tene

ntur jam fpdnfï matrimonium inire

quifivit.ic refpondet Lucius Papa: Reguifrvit

tempore ab ipíis prafcriptio , nifi una parslibe-

& Nobis'Tua Fraternitas , qua cenfava mulier

hj

raliter admittat dilationem , aut jufta caufa ex-

compelli debzat , qua , jmrejuraudi veligione nt-

Yi

cufet ; quia virtus fidelitatis ac juftitiz: exten-

gletla,anbere vennit ei ,cui fe nupturam inter-

Wt

dit fuam obligationem ad omnes circumftan-

psíito juramento firsmavit : Md boc taliter ve-

jl

taspromiffas. Quódfi nullum tempus con-

fpondemus: Quid , czm libera debeant e[fe ma«

a

traheudis nuptiispra-fixerunt , tenebitut quivis

frimonjamonenda e[l prime,quám cogenda ,cima

füb mortali contraherc, quandà alter, confi-

já

toatones diffciles [eleant exitus frequenter ba-

) f

deratis circumftantiis id rationabiliter exigit.

ma

Itacum aliis Sanchezi, 1. difp. 29. quem tuetur

bere.Sic Pontifex, aut tb potizs. accipiens protó

prizis , axt pro tó cogenda intelligens coa&hioxens

l

Diana part:5.tratt. A. rcíol. 245. Pontius autem:

exatlifimam pertinacis, cum prayifo diffici-

1. 12.c.6. contendit , obligari fub mortali con-

lualm.

|d

li matrimoniifucceffu : juxta modó dicta. Ut

y Ufe

trahere ítatim, quando opportune & commo-

proindé hoc capitulum nullo . modo. repugnet

dé matrimonium contrahi pote(t ; nam juxta:

citato c. Ex l'itzeris. Prout varii explicant apud

l

jura in omuibus obligarionibus , quibus dies

g

Sanchez cit. »um. 28. Vide de hacre fatis bene

o !

non apponitur , pralenti debe;ur. . | Sed facilé.

& pra&icé differentem P. Gobat cit.

LN

has Seutentias conciliamus, fi dicamus: obliga-

[*

. IV. Quando fponfus vel fponía contra fidem422

mll

ri quidem (latim 5 quia natura promiffionis ea

priorum fponfalium contraxit cum alio vel alia,

e(t , utferverur,quamprimüm moraliter & hu-

m*

lecunda fponfaliaomni jure funt irrita : fecun-

ul

taiit

mano modo fervari poteít : At excufari ejus-

dum omnes ; etí1 per accidens quandoque.fe-.

Q M

us

modi fponfos , quotiesalter. non requitit, cüm

cunda fponfilia przvalere debeant? Ut ex pro-

lu

polfet; quia tune cenfetur remittere , & non

feffo c. pracedent.SeH. 2.6. 3. & ibidem fmbfedl.,

Cüll

curare de dilatione. Vide dictafuoloco. Ciete-

teta habes juítas ca

M

[/4

rüm Conptepatio Cardinalium apud Gallemar

ufas diftfolygnldi Qogïälg;.cxg

a

plicatas fatis,.

at

ad Trideut. 52 4:c. 1. ficprevide ftatuit: 24e-

. liI,

uendi [ani HSP?[AW faciis Jf:ian[hlibus quampri-

Yi

Cum altis peccant eravists cateris,

iDm contrabaat matrimonium pev. verba de

Poní fcili

cet vel fponíz ( conftantibus fpbn—4i;

d

$

ij

prafenti coram Parocbo G te[libus, ne fponfa

falibus?) fornicatio cumalia vclalio,etfi non

finpri periculum (ubeant : Certs dilatio matri-

fi propri& adulterium , addit tamen peccato

stl

^ E

tnonii inter fponfos prebetoccafionem effica-

mortali fornicationis circumflantiam fpeciem

n

«em infinitarumturpitudinnm. Ut,pro dolor!

^

"

£Xperiuntur confeflarii,.

mutantem , probabiliüs gravem & in confeffio-

j

"

41

ne neceffarió explicandam,faltem ex partefpon- .

42t JII. Judex Eccleiafticus poteft, & tepeturr,

Íz fornicatiz.

jip'

|

|

per feloquendo , cenfuris Ecclefiafticis com-

L. Non effe proprié adulterium , eft cox;fen.

j uf

I

pellere ad ftandum matrimonio iilum , qui fta-

(jnie

fus DD. & plurimis citatis probat Sanahez /, y.-

te recufat fine exceptione legitima feu jufta cau-

difp.2.num.2.Layman.part.1. €. 1. num. 6. luia

áe |

T 4

fa refiliendi,fi alter jus petat,nonzmodó , quando

adulterium definitur in jure : viol2to alieni tori:

fponíalia funt firmata juramento: juxta claros

at fornicatio fponfi vel fponfz cum aliis , aut

jl

if i

J

p

T,c.x,tuæl juris ci;. Í«d etiam, quando on füerunt

aliorum cum fponfa vel

iolatio

Aasa s

qug& »Ron eít v

[?ci' f

&

alieni

| 3

d beol. Sacräwent. Pars 1F £ap. 11, |

$60

cum invicem peccant mortaliter eodem rhodiy

al—'iletlai tori ; nam fponfis de futuro ante matri-

[

monium ratum d

eprzefenti minimé competit jus

quantum ad fpeciem peccati , non tamen quoad

i

tori,quamvi

s enim jam habeant jus inchoatum

intenfionem peccati , id eft, non tam graviter ,

b

feu ad corpus pra aliisynondum ta-

ac foluti ; quia nimirum habent jus inchoatum,

(i

& jus ad rem

men habent jus comp

letum & in re atque ad ip-

& ad rem ad invicem per fponfalia, etfinondum

Atf

completum,& in re ad i

?

fam copulam: ergo non eít proprié adulterium,

píam copulam jutroque

l

& confequenter filii inde nati non fpurii,fed na-

autem jure carentfoluti.-

3

E

I. Peccant ergo mortaliter fp

onfi de;futurg ,;4 .27

turales cenfentur, per fubfequens matrimonium

à

tsf

omii jure legitímandi.

^

P

inprimis .exercendo ipfam copulam carmalem

j

ante matrimonium ratum de praefenti, quo pri-

Il. Addere fornicati

orii (implici circumftan-

!

11

flam aliquam fpeciem mutantem , per fe patet ;

mó fit traditio corporum, & acquiritur jus u-

inj

eft enim duplex malitia , una fornicationis. con-

trinque ad. copulam ; fecundüm ommes. Eit

[uir

tra continentiam , altera fractorum fponfalio-

enim adhuc acceffus. ad non fuam per traditio-

gl

rum contra juftitiam , violando fcilicét jus in-

nem, etfi fit ad füam per promiffionem tantum.

m

uidam moderni nimiüm extenuant dicentes ,

choatum & ad rem tam fponfo , quàm fponfz

al

per fponfalia acquifitum : ergà acsedit circum-

àd effe leviffimum inter mortalia, & gravifhimáü

l

inter venialia. Sed nimiüm fatis eff , effe levifíi-

ftantia fpeciem—,mutans,fcilic*ct violati, etíi non-

i

mum. mortale,

1

]

dum perfedli , tamen inchoati juris & juftitia ;

ternz damnationi.

ideoque. ;ed-dex'*g obn/qxirim &-

:

eámque communi DD. feníu pobabiliffimé

QU

II Péccant mortalitet volu

htafiä : dek&ahdö,u& E.

sitimatam gravem , ideóque in confeífione ex-

^l

plicandam ; etfi alios probabiliter oppofitum

morose de copulá futurà cogitata ut pratenti ,

delectatione íenübili venereà , maximé cum

m

fentire , alibi notatum fit.:

N

424.. IlI. Hanccircumftantiam tam ex par

te fpon-.

commotione fpiritüum ad generationem fer-

n

vientium. Osexes. Sicut enim ipfa copula & ejus

fi,quàm fponfe effe explicandam,& abipíimet,

10

&abaliis cum ipfis fornicantibus , docent gra-

deléctatio pro przfenti eft eis mortaliter illici-

lt

viffimi DD.Scoraus, Lopez.,Lede ma;& alii apud

tajita & actualis delectatio preefens de. tali copu-.

lim

mox citandos ; quód nimirüm uterque fponfus

la cogitata cis illicita mortaliterefl.. Czterüm,

Atr

per fponfalia parin alterutrum jus acquifterit,

ubi alibi notavimus;aliud e(t confenfus & com-

fontt

flacentia in copulam cogitatam , ut prafentern,

:

adeóque ütriusque violatio par fit injuria , &t

C

confequenter utraque, vel neutra, gtavis & in

& deleclationem. actualem veneream ex tali

copula cogitata actu in apetitu. fenfitivo & par-

hi

confeffione explicanda. At contra.

4

Y

ii

425j V. Eamque circum

ftanti

:

am ex

parte foïi(]s

tibusvenereis confequentem ; quod & fponfis

de futuro, & viduis de praterito mortaliter illi-

fecil

fponfe violatz neceffarib explicandam — effe in

fs

confeffione , cum plurimis docet. Sanchez swse.

citum,& folis conjugibus licitum eft.. Aliud eft

p

6. Ratio eft ; quia licet fponfo vel fponfa par fit

confenfus & complacentia in copulam cogita-

tamut futüram &.delecfationem veneream ex

y

utrinquejus, nontamen cenfetur par utrinqne

Ttent

injüria ex violatione illius juris ; nam ex parte

tali copula futura aliquando confecuturam. ;

quod fponfisillicitum non eft; cüm enim ex ip-

lum

fponfi fornicantis communi prudentum afti-

matione cenfetur injuria levis , 'adeöque ut talis

fis fponfalibus contra&tis velut jure inchoato ta-

f loqï

lis copula & delectatio fit aliquando futura,non

"— o

non excedat limites peccati venialis , confequen-

i li

ter in confeffione neceffarió explicanda non erit ,

debent de ea contriftari,vel eam averfari,fed lici-

]

mifi fort& füà culpà evulgata fit cum dedecore

té in eàm confentire, complacere, vel gaudere de

& offenfa gravifponfe, quz forté ideo refilire

ea poffunt, cüm nihil aliud fit, quàm gaudere de

m'l'c;i"ej

'

[

debebit. Ut notat. Layman cit. At veró ex parte

fpe boni futuri,qua fpes praefens G licita elt. T.

tacum plurimis Sanchez. /. 4. difp. 47. Diana

L

fponfz fornicantis perfe cenfetur long? gravior

m

injuria illata fponfo , non tantüm communi

part. 3 tra&. g. refel. 2. Jacobus Marcl

;axlþ. Re-

fol. Paflor. tra&l. 8. c. 1. infine.

5

prudéntum ac omnium hominum zftimatione ,

fed etiam ipfius juris, adeó ut Leges ff ad legem

IIl Infuper peccant mortaliter taétib

27

usini-429 - iij

Ouuliam. De adulterio. concedant' actionem

pudicis five ex objecto, ut circa partes verendas,

, Miig

contra fponfam adulterantem: idque non tan-

five ex intentione tangentis,utpote fe vel alteram

3f

*

N

tüm ratione longé majoris turpitudinis in fz-

provocandi ad libidinem,copulam,pollutionem;

mina violata,quàm in viro , fed etiam obgravius

aut deleCtationem veneream : five ex adjuncto

D

LT

(o)

u.

periculum alteriusinjuftitie; fponfa enim for-

periculo actus vel confenfus in c

lam , pollu-

78j

:

tionem,delectationem veneream,

&

c. Quiatales

if

|

nicando exponit fe periculo concipiendi pro-

lem, à fponífo marito po;ïea ; credente eíffe fuam,

tactus impudici funt proximz difpofitiones a

B

'nin

alendam. ,

copulam,ac proinde illis folis licent , quibuslicet

ipfa copula , quibus autem copula non Jice

"d

: 5. IV.

fuüb mortali, ut fponfis, mortaliter illiciti funt.

Cum fe ipvicem autem leviss, martaliter

ii

Communiffima Navar. c. 16. s. 13. Sanchez

At

tamen contra [extum Pracepmmldelin-

"nunt.

"

l. 1.difp. 46.num.y 1.1eCt inferentes, fponfos de

d

u

uturo non permittendos co.

426 Ponfi fcilicst &.'qi

poníe de futuro contra

morui. .fqlosavþþ

i

i

Íextu

periculum libidinum.

: W

m Praceptum luxuriá & impudicitiá

IV

3l

A

N

1

TLDKECEMEMMRERALO

-Seä,' ll D päcbatiyv:caniwgitm.

$61

36« Petcato facrilegzi.

: 4jo . 1V. Ta&us non Jitaimpudici ex objeclo, i

tentione , vel periculo libidinis , ficut & ofcula,

440« Sicut & alii ad fic vontr.

Aþergdur»z-';/aïiä;;t.fr ;'ædugek;

ä

amplexus ,'afþe&us » colioquia inter fponíos ex

tes ) Ó cooperantes.

i

443. Pnfiruttzones Confe[fariis Balde motanda

^

quando

fponfalibus cohoneftantur , aut.(iltem à mortali

Inconfefficnali cognofunt, matrimoninm e[e infa-

!

excufantut , etfi conjuncti (int cum delectatione

lidum : uíqueadn 447-

:

fenfibili ex ipfis tactibus, ofculis , amplexibus

447. Simatrimonium tf $alidum in defetlu, confenshs

wiriusque contrabentis, fufficit tunc folm reuojas

pr&cisé proveniente, | Ita Navar. c. 14. s. 18.

re confenfuüm gerum.

£ c. 16. 9. 12. aliisque plurimis congeftis San-

i

;:l

449-. Probalbiliter internd tantüm.

chéz cit, ssm. 47.Layman l. 4. fe&. 4. um 11.

461. Matrimonium inpalidum ex à

ïl

datur per dzfbenfatiomem ;

sopedimento vegali«

^

Diana part.2.trat.17.refol. . Ratio eft ; quia

ficut matrimonium ratum conferendo jus ad

452. In quo jure ordinario difpen[zt

f

0!;4.; Ppntijfäx.

j

$53« Quando defpenfare poffitt Epifcopus ?

copulam cohoneflat ipfam copulam, ita fpon-

4j4y. Quid agendum Confel[ario 8el Parotho , ]i immée

falia de futuro , cüm fint quoddam matri-

|

Laf

diatiante nuptias jamjam celebrandas zm Aliqiio

moniiinitium, & jus quoddam inchoatum ,

contrabente Znbeniat impedimentum occultum ?

tribuunt & cohoneflant ejusmodi tactus , ofcu-

446.. Habita difpenfatiane uetef[ar.

|

zofies copfenfus.

z;ö requiritur etiapa

Y

la , amplexus , &c. non impudicos , tanquam *

4J7. Etquidem tqriusaue , nternus & externus.

difpofitionem. & praparationes ad futurum

4358. "n impedzenentum! 6 mullitas matrimouii delbeat

mattímohium, Et fiquidem fiant' ejusmodi ta-

" Alteri parti zguorantz manifeflarz ?

*

ékus, olculaamplexus,afpeétus , colloquia inter

4ét. d requiratur etam uofa folemuitas;fen prefentia

fponfus folummodo in fignum benevolentiz ,

Parochi & teffium ? uíque ad n. 448./

adfovendum mutuum amorem in ordine ad fu-

ASSERTIO Il

turum matrimonium , aut honeftz civilitatis

Eccant mortaliter & facrilege conjuges , 15

gratid fecundüm morenr patrie , omnino licita

P

aut fitte matrimonium comrabant ant fci-

7

)

erunt & fine culpa , omnium feré confenfu ;

enter G' voluntarie cum impedimtnto quotume

quia finis efthoneftus: fiyeró intendatur dele-

queertó quidem [acrilegio, ficum impedimento

l

éhatio illa fenfibilis ex ip(is talibus tactibus ,

smpediente tantm , faliemnt fufcipientes:ci" ve-

u

ofculis , &c. proveniens Cdummodo abfit fem-

vius etiam [acrilegi ut mimifliri , fi cuma impedi-

mv"u

per delectatio morofa venerea , ejusque, vel ul-

smento dirimente quocunque (eu juris divini &

terioris libidinis periculum , fcilicet pollutionis

:

natnralis feu jaris poftivi & . Ecclefaflici , ad-

py

vel copule ) erunt peccata. venialia, excufanti-

dita fepe [peciali malitia ex motévo impediment

;v

bus fpon(alibus, etfiin folutis fint mortalia. Ita

ti prater nullitatem talis matrimonii yneceffarió

76!1-

Navar. Sanch. /.c. Cajetan. Lopez, alii apud

poflea aut dl'i[oïlvmdi,am revalidasds per fup-

eundem Sanchez z4m. 48; Addit. Tambur. /. 7.

j

pletionem, aut impetrata. difpenfatione , per ve-,

IDecal. c.3.8. f sitm. 61. quod , fifponfus v. g.

novationem confenstis. VAecaffertio magni mo-

nda efl. -

j

eltineaoccafione, ut plané inurbaüus haberc-

menti acurate explica

tür, nifi exerceret. ejusmodi non impudicos ta-

Es

&L

à

?

'/jli

&us & ofcula , amplexus vel colloquia non ob-

r ff aut féG

Ícoena , poffit ed exercere, etiam cum pravifo

Peccat mort'alitc

l

é matriniaaniwïa

*

")

contrabant. -

periculo polutionis , feclufo camen.confenfu ac

E 'QInimirü*fnvc

ontrahens fimulatum an

imdmg 1

l

yni

periculo confensüs in illum ; quia jam adelt ra-

M habeat abfque vero interno confenfü in

tionabilis eaufa,& fponfus dat operam tei licite.

ij

matrimonium, certum eft apud omnes, þ'ecca;fe

; p

De quibus omnibus latiüsfuoloco. "Tandem

mortaliter , perfeloquendo, feclufo nimirum

fermo fuit de fponfis proprie dictis per fponfalia

a

fpecialiter metu gravi' injuflé incuffo ad extor-

u

valida & abfoluté contracta , nam illis, qui fibi

quendum matrimonium. Juxta dicta in Impe-

ff

h

h

fponfalia folum promiferunt , aut qui fponfalia .

dimento i. Et quidem dupliciter : 1. Sacri-

contraxerunt invalida , aut contraxerunt füb

legio contra reverentiam Sacramenti j cüm ipfi

P

conditione in futurum , v. g. f1 parentes confen-

fit

contrahentes fint miniftri hujus Sacramenti :

ferint:fiPapa difpenfavetit, &c. minimé licita

omnis autem minifler falsó absq; intentione ad-

j(oi

I

wfä »

funt illa etiam non impudica amoris figna , quz

hibens figna Sacramentorum,peccant facrilegio:

Íponfis veris conceffimus 5 ifti autem nondum.

d

ergo Sc. Communis DD. Layman rra&?, 11. p.

funtfponf. / Vide Sanchez /. f. de matrimonio.

2. €.4.nmm. 1. Dehocvide Parte 1. 0. 3. ». 168

WE[W'

di[p. y- anum. 38. Dianam part. 4. tratt, 4..

g

u

ubi dixi , rationem malitiz facrilega ejus , qui

/SECTIO 1.

invalidé conficit Sacrámentum , defumi non ex

if m«ö

,

De peccatis Conjugum in contracfu wuatti-

irteverentia ipfius Sacramenti ( cum tunc nul-

lum conficiatur Sacramentum : & non entis

g

monii, ejusque invalidi revalidatione,

(m[ufr

SUMMARIA.

nulle fint qualitates) fed ex irreverentia adver-

susipfüm Authorem Sacramentorum DEUM

.onlü'

431.. Fillà contrabens matrimohium petcat maitlez'fer.

434. Et inforo externa compellitur: ad-Seré contraben-

ac CHRISTUM. Nam etiam fi&ié contrahens

p

dum. -

matrimonium exliibet figna facramentalia in iis

i J

«33«. Nift adfit legitimna exceptio.

circumftantiis, in quibus ex inftitutione Divina

»mlfï**

434- Cafus diffciiss.

"

43j. Centrabens . fGenter eimn

deberent hominem fanctificare: Talis autem fua

')

| impedimento quotinque

".Aaaa 3

fctio-

[

p—'gcmt portaliter.

!

Wa

$62

d beel. Sacramcäi. Pars IV. Cap. IL

fGione facitutnon poffit hominem fan&lificate,

probare noa poffit, & afi.ercuti*, xe',t'i':mx jufami1

j

utique gravi itrevercntià & quafi illufione Chri-

credi non debeat: & pofleriüsmatrimonium in«

jl

&i Inftitutoris Sacramentorum, 2..Peccato in-

validum jadicecur?Difficillimus cafu S. Refp.D.

xuftitiz ac injurig , quam alteri parti. bona fide

W

Thomas Jspplement.3. part. quafl. 83. Layman

contrahenti infertin re graviffimá:eáque de cau-

Cit. part.2.€.6./n fine;alii communiter: Quod fi

ía obligatus manet ad compenfandum omnia da-

is nulla alia ratione effugere poffit , quin difertá

mna ,que indé conjugi putatitie accidunt , que

u

poíteriori legitima conjuge,, ad priorem putati-

jl

compenfatio plerumque fecundàm zquitatem

tiam redeat, poffe : quidem '& debere 1illi ali-

hr

fieri nequit alia ratione, quàm ut;depofitá fimu-

quamdiu cohabitare, ut Ecclefize praecepto fatis-

latione,verum habeat animüm & elicito confen-

r

faciat, potiüs tamen quidvis pati , &t etianvex-

u

fu matrimonium ratificet; nam ut infra dicemus,

commuhicationis fententiam inforo externofu-

o

quandà matrimonium eft. invalidum ex defectu

ftineredebet, ( nam in foroconícientia coram,

folius confensüs interni,ratificatur eo folo , quód

$

Deo noa incurrit) quàm in copulam confentiat ;

confenfus verus accedat, dummodoó alter contra-

effec enim verum adulterinm per fe intrinfecé

f

li

'hens füum confenfim actu vel virtute retineat.

malum , quod neque Ecclefia , neque alius qui-

ua de re latiffimé Sanch. /. 3.

e

[l

cunque przciper

4, poteft:& ncqpquitandeg mor-

a.

432 II Ficto animo absq; confeníu interno matri-

tis caus licere potett.

u

monium contrahens , etíi matrimonium omni

Atrurfüs , quid fi fecun

da ukbr ifitegim afïüd,

ja

jure irritum fit; cüm fine confenfu non: fubfiftac

:

&

p

li

mattimonium ineat ? Refp. Salvari bona fide,

contractus matrimonii. e. ffficiar z/7. quefl. 2.

ignorantia invincibili , quoüfque veritas de du-

AU

n

€$ c. chm locism. De [ponfal. fius autem con-

" bitateprioris & valore alterius matrimonii pate-

feníus non eít confenfus , & ideo . is in. foro con-

nfimiliinferiut..

P

ïï'cat.- .Dexqüo lea i

fcientiz per f& non obligetur ad veré contrahen-

$. H

Y

dum,ni(i-per-accidens , tatione damni : nihil-

4Aut fiienter r

420

ominus tamen in foro externo prafumitur efle

luntarie m imptdinimg

IG

10 qua;daque,

Sacramentunt , & fictus compellitur ad veré

,. Orcali

ter certo peccant fcichtes

[Ci

M

& volup;g $

t

&ontrahendum & cohabitandum , ita ut neque

I EaMe

contrahentes matrimonium cum itm-

juranti credatur adverfus ea, qu& anteà affeve-

i

pedimento quocunque feu dirimente, fcu im-

tavit, fe nimirüm ficté tantüm contraxiffe ; cüm

pedientetantüm. Kaomnes, tefle Perez difp.

r

juxtà legitimas Sanctiones, IVimsis indzgnnm fit ,

22.fell. 2.6 3. Ratiopatec ; quia inregravi &

t

4,440d [ua quisq; voce dilucidà proteftatms efl ,

ün

magni momenti contraveniunt precepto , aut

proprio valeat. teffimonio infirmare , donec ni-

natvrali vej divino,aut faltern Ecclefiaftico; fin-

lnis

snirüm deceptor fux declarationis clariffima

gulaenim impedimenta conrinent gravem ma-

liciy

indicia edet, qu& Eccleílafticus judex füfficere

Dim

teriam,gravémque inobedientiam fundant : uf

arbitretur ad fidem contrariam diclis prioribus.

patet difcurrenti per fingula.. Jam veró qualiter

n

habendam. Ratio difparitatis cit, & affignatur

ejusmodi conutrahentes in fpecie

Bo

à D. Thoma,;aliisque communiter.

In foro ju-

d

pc;ccx.l,t.-,k'- bre—

d

viter explicandum erit.

*

diciali creditur homini contrà f« , & ron pro fe

SCE Qontrahentes matrimonium c

usr

y impe-43f

jiai

fimpliciter afferenti: in foro autem poenitentize

dimento impediente tanibm , certó comniittit

Jior] g;

€reditur homini pro fe & contrafe. Unde quan-

h&S Sfü

facrilegium , faltem quatezts fufcipiens et ve-

.

tumyis etiam jurató afferenti , fe confenfufimu-

rum & validum Sacram.n:um matrimonii

H

tiquid

Jato contraxifle, alter conjux crederenon tene-

qucmadmodüm'quiii'het inftaur peccati mortas*

tä:,ufü

tur, imó nec poteft eo fine, utàvinculo con-

lisiuf"cipieüs Sacramentum vivorum motrtali fa-

fl

jugiiliber prafumatur , & ad aliud matrimo-

crilegio delinquit, ponendo'obicem effe&tui Sa-

Donn

nium tranfire liceat.

menuænis DD. citati

cramentali , fzilicet gratiae fan&ficanti, — Atta-

g

. omnes.

)

men , quatenus fic contrahens minifter eft, in

g

E

HL.. Cafusta

men '.aiiqüi tnumehnmir àDD.

mortali alteri Sacrámen:um matrimonii miai-

la(

-quibus talis deceptorad matrimonium nonob-

ftransin communi & recepta jam fententia, nog

&Tj

. ligatur: 1. Si decepta pro virgine falsó fc jadta-

peccare mortaliter $ cüm ad hoc miniüc'iiium'

nij,

bbat ; nam deceptio dcceptione-tollitur , & velut

fpecialiter confecratusnonfit: poffetamen pec-

L7] r

compeníatur. 2. Si deceptor in long? eminen-

care mortaliter, quatenüs alteri fimili impedi-

Peni

tiori ftata pofitus fit; dummodó fpematrimonii

Amento obftricto,, aut aliàs in mortali exillenti

Hri w

«opula non intercefferit , alia tamen faclá jjultà

hoc Saeraméntum fciester miniftrat , tanquam

fton

lL t

.compenfatione. 3. Quando deccpïa deceptio-

cooperans pecgato alterius , cüm id facilé im-

LE mfl

necognità ,aliam compenfationem fponté reci-

pedire pofiet ; jam per, occafionem ihnui fuprá;

prlh

