a fecundaria impuli

iva, retento , vel faltem non

generatim $. féq. mwm. 167. 2. Clericus prie

^

l

incipali , in eo ftatu Dzo debité fa-

ma ton

furá , ac etiam Minoribus initiatus , faltem

exclufo fine pr

x

mulandi.

At vero

fi fpes illa lucri. &c. fit caufa

ex rationabili quacunque caufa, poteft renuntiare-

Clericatui ,omntque Clericatüs exercitio ac privi-

rincipa

lis motiva & finalis Marchinus apud "T'am-

burinum4. T. €. 2. $. 6 ". 1 T.

cenfer talem peccare

legio ; & ad ftatum Laicalem , ac Matrimonium

cité & liberé tranfire; fecundüm omnes. — Quia ei:

ä

mortaliter : cüm D. Thomas 2.2.4. 18 f. doceat ap-

nulla incumbit obligatio pracepti vel promiffionis.

petere Ep

ifcopatum propter divitias, 'effe mortale.

/

Verüm fi hoc ita a

bfolut& didium verum . effet , &

perfeverandi , ad fuperiores Otdines afcendendi ,

feu in fufceptis miniftrandi.

Quare culpz mor-.

l

nihil aliud addatur , ee Sacerdotibus ! va Clericis !

uisque Imizn—e/l,qui ob finem ba-

talis damnari non debet,, fi fine juíta caufa recedat,

7 jidelibm!quawfq

bendi temporalia ad

fpirittalia uon. moveatur? ait

atquead Ordinum minifteria incapacem fe reddat,

ducendov. g. uxorem viduam. Ut contra ((4je«.

'Tambutinus ibidem n. 12. Diftin&ione ergo opus

el. Verifimum erit ,fi fpes illa lucri effet finalis

tanum docet communis DD. Sauchbtz , 24207iM5 s.

Toletus, eófque citans Layman cit.c. 7. s. a. Quod-

caufa ultima , ita ut quis in eo lucro fperato finem

ultimum conftituat, eo quàd paratus fit legem Dzt

fi. tamen abfque omni rationabili: caufa ex miera.

transgredi & Druw offendere

raviter , dummodó

animi levitate vel libertate ita ftatum mutet , venia«

lem culpam alicujus inconftantize & levitatis,omnes-

eo lucto . potiatur ; hanc profe&tó intentionem fi

vel Clericus vel Epifcopus in fua Ordinatione ha-

communiter agnofcunt. Tamburinus tamen eifs

beat , peccate

mortaliter nimiscertum eft. —Vide

cap.2.$.6. ». 14..— Non vult hanc culpam ducere

Trall. 1. Decal. e. g. n.

; f. Idem effet , fiintende-

ex capite folius inconftantiz : hzc enim, cüm fo«-

ter illud lucrum per fe , cum

animo non. fatisfa-

lüm fit defe&tus majorisboni , forté non attingeret

culpam; fed potiüs alicujus infidelitatis. . Nam

ciendi. fuis obligationibus,pro eo lucro debitis :

aut ut habeat;quo luxui vel luxurie indulgeat. INec

ejusmodi Clericus: videtur recedere à ftatu , quemt

videtur faltem implicitéaliquo tandem modo pro-«

long? ab hujus malitize

fufpicione abfunt, qui Or-

mififfe Ecclefi in ipfa receptione minorum Otrdi-

dines , prafertim majorem aliquem, fufcipiunt ex

fpe lucri,

ut obtento pingui beneficio , Canonicatu

num , quibus fpeciali poteftate jam ad certa Eccle-

fiz minilteria deputatus fuit: ergofic leviter rece«

U

v, g. fummam corradant ,

quá ( impetratà difpen-

. fatione, fi opus fuerit) Matrimonium fibi utile

dens , aliquam infidelitatis culpam admittit, nom.

nl

procurent &c. At vero , fifpes lucri non fit ita cau-

tamen gravem, quippe in re non gravi, & Ecc

fiz minimé damnosá, maxime hoc tempore in

ía principalis ultima 5 quantumvis aliàs principa-

ta multitedine Clericorum.

Caterüm , f1

is

)

- Jüer vel tozalizer eà fpe moveatur ad Otdines fufci-

Clericus. jam Beneficio vel penfione Eccle

j

.

fiafticd

[

piendos, attamen propter illud lucrum, velcum

.

illominimé paratus fit legem Dzi transgredi, hunc

gaudebat, ijs ftatim, ficut & o

mni

bus pri

vilcgii;ï

D

clericalibus, ipfo facto privari, cüm Matrimo

s

il

certé difficilé ell damnare peccati mortalis.. Quam-

um validé init omnibus notum eft.

]u

visenim fit aliqua deordinatio venialis , fpirituali-

i

busuti tanquam mediisad acquirenda temporalia ,

j«l

Ti

"i

xnul

tamen dum conílat voluntas ob id legem Dzt non

eQua fint Obligationes omnin

i clericorm

vis& mortalis deordinatio nequa-

communues , ( propria in Sacris can/ff-'

[

transgredi, gra

Sicbene Tamburinus e. s. 13.

fnrorHm.

]

Ti

juam videtur.

Mnes Clerici , non tantüm majores & in $1-

163

Yef

164 1V. Clerici prima tonfure , ac ctiam mino-

ribus Ordinibus initiati. ad nihilobligantur abío-

C

cris conftituti: fed etiam Minores & prima

Wi

vonfürz ,fi beneficiatifint, & ftatüs Clericalis ex-

K

lute , feu nullam obligationem abfolutam cn-

trahunt , fed folüm ex fuppofitione , quod fta-

ercitiis, privilegiis, & exemptionit'us gaudere ve-

!

tum Clericalem in fuis exercitiis , privilegiis ,

lint , obligantur gettare habitum clericalem & tona4

« g

furam , fine armis, ac vitam clericalem & honeftam

]tei

exemptionibus profiteri velint , & maximé fi

beneficiati funt , contrahunt obligationes G.

ducere: unde & vi ftatós fui tenentur magis tende-

féq. affignandas. Quare leges de Clericis lat

readp rfeclionem , magísque fe divino obfequio

'l),p'

in facris Canoni

bus , intelligi debent , aut de

mancipare,quàm Laicusfeu Secularis manens.. EX

li,

Clericis in facris conftitutis , aut de Minoribus in

comnuni , Marchant /wpra citatm. — Ratio mani«

n

dicta fuppofitione.

Hinc 1. Clerici primz ton-

fefla eít: qui enimaliquem ftatum affumit,juxtaile

':lli:

ferz, aut Minoribus initiati, nullo beneficie Ec-

lum flatum vivere debet,fervando ea, qua ftatusil

LT

ledx

)

z

]

81

x ï þäolijïacram; Pars 1. Cap. W. Seä.- Un c?e Olljoat, nginif.

Q

leex natura fua exigit , aut leges Ecclgüæ prafcri-

tis detrimento, babitus deponatur , nulla omniyo

ii

bunt: atqui leges Ecclefiz diverfis Canonibus pra-

33

enlpaerit. — Spetlanda etiam ef) cuju[gue Diucefis

fcribunt Clericos illos gettare habitum & tonfu-

confuttnde. — Haec do&tus Layman, cui ego me-

|di

ram clericalem , arma veró citra neceffitatem ge-

tito acquiefco.

J g

Etratio hujus mitioris Sententize

ftare prohibent, &ipfe ftatus clericalis ex natura

cft: quia fpectatis & diligenter omnibus expenfis

Qd

fuaexigitvitam clericalem & honeftam ín divino

(

Juris textibus circa illam tonfuram , habinímque

obíequio, vi&u, ve(titu, majisque perfe&lionis flu.

geftandum , nullus a; parct continere praeceprum

nb

dium, quàm in fiecularibus, cüm illi in fortem: Do-

grave , & fub mortali óbligans , ut cum Marchino

W

mini peculiariter dari , & ad facratiffima minifleria

teflarur Tamburinus cir. 6:6. s. 17.

tihi

ua-

deputatifint. — Videndum ergo breviter. 1.

IV. Laymanno adharet etiam Gobat . ezr.

'654169

ln

lis & quanta fit. hzec obligïvzio? 'Et accefforie ,

20. . 789. addens : fpropter neglettum £eflat

lonig

U ï!fu

2. Qualis obligatio Orationum & Miffarum in Or-

viliPEnd»z;.gr Ordo clericalis , delinqm'tur enortali..

lia

ia

dinatione injungi folitarum ? 3. Qualis obligatio

ternangejfauda iDgendtem , fí von fit periculum cag.

obedientis & reverentie Epiltopo Ordinanti ab

pr

Jandi vilipendium & contemptum, Ft irb'iderxn .

ordinato promiffe ? 4. Oblizationes propriz Cle-

790. fapienter advertit : Qzamvis Layman loco cit.

um]

ricorum in Ma

J

ioribus ,

dicat:effe eandem rationes ton(urae & babitzs cle«

TA f

feuSacris , indu;endæ , de-

inceps feorsim explicandz.

rical iscertum tameu mibi eff,

lovg? facilits po[fe m

if

ff

andi babitum

nofivis parribus deliuqui so

VU .Oþïzg4t20 L2

rtaliter non. geftando

li,

furam.

clericalem babitum, qnam coronam.

ANesno "ippe

& i

r feu corone clericalis , diti-

: .166"115 E&ätïotbnfu

facilé damhahit peccati mortalis Par

ocbum , incu-

[

turoriginem fumpfiffe à S. Petro, qui aut

jis vertice nulum-vefl

jginm corone apparer per &.

f

aut &.bebdomadas.

- voluit fe ita tonderi in memoriam coronz fpinea

-t verb fi tuflav aut lanionis ,

i

impofitz Salvatori,aut fuit abimgis ita. tonfus per

Atl

&nt Senatorit,id eflin babirm omnuino prophano in-

ludibrium , quod tamen Ecclefia vertit in decus

cedat triduo.quatrid nopnblicà per plateas & cams-

Qii

Ordinis , ut notant DD.apud Gobat (afu 2Q. n.

T

pos, uon vepeyietur Germanns Catbelicss ,

qui non

768. Vide etiam Laymari. cit. tra&l. 9. . 12. ex

graviter eff.ndatur ,c flomachetnr.

Sic ille, -

A

SS; Iidero & Bedá adferentem tres rationes liujus

7

307

tonfure feu coronz. — Voluit autem Ecclefia, ut

lL. Ollieatio Orationum , & M.

jen d

omnes in Majoribus conftituti, item omnes Bene-

dinatione injungi folitarum.

lfarum in or-

docer

ficiati eam 'ge?tgreht » ut videre eft c. f ais , de vita

mb

A Bfolutà Ordinatione Epifcopus recens ordi-

;

116

€ boneff. Cleric. & c. Soannes , de Clevicis Conjag.

natis im

ponit Minoribus & primá tonfur

a

;'mgcnf

Similiter ex antiquiffima Ecclefie confuetudine &

initiatis. 7.

M

Pfalmos Poenitentiales cum Lytaniis ,

inftituto ijdem debent geftare habitum clericalem

verficulis,& precibus annexis: Subdiaconis & Dia-

,

decenter diilinclum ad habitu. feculatium , cüm ij

conis Nocturnum talis diei,

, Presbyteris dicit:

opfe

in altiori gradu conftitui, in fortem Domini vo-

Singuli ad Pre;hjwmmm 0r.

Orll«

cati, ad Dei cultu

u

"

4

À

indti pofi primama

crau fint.

m fpecialiter deputati vel confe.

ve[iram Mif

en,tres alias ontffas , Videlicet : unam

Bd«

de Spiritt fauto ; aliam de B.

AU

MARIU Firgine ,

167 ;ll Quanta autem hac fit oblieatio , feu qüah'—

tertiam pro fidelibus defuntli

J

^ dicitefinguli. Jam

,tllïs Y

tüm peccet Clericus talis , fi citra neccffitatem no-

quaritur , qualis fit obligatio

ordinatorum ad pra-

$:

tabili tempore tonfüram & habitam non geflet,

dicta perfolvenda?

j

non bene, confentiunt DD. 1. Aliqui volunt om-

Bonacina & 3lii aud

Y

fub :mortali obligatixafïïrmantl

:

Dianam mox citandum. Ve«

,[m'ri

nespeccare mortaliter. — 2. Satis communiter do-

rüm. nullam hic obli

£

yidlid

cent , folos Clericos in Sacris conflitutos , aut Be-

to , fed fol

üm-directionem

ationem pracepti füb. pecca-

& confilium congrui-

j

neficiatos peccare mortaliter, eó quódlegem, Ec-

tatis & decentie , co

cefi& violentinregravi. . Cajetanus & alii a

gnofcunt. alii communiter.

n

Valentia to. 3. difp. 6.

p*- 10. $. 2. Sanchez 1. 7.

pud Dianam p. 3. ?r. 4. Refolut. 183. & Tambu-

Corfil. cap. à

rinuscit.c. 2. $. .6. »um. 16. confentientes cenfent

- dub. 2. Pellizarius. ZMas. Reg. trati,

: 16'- 3e x.

194. Diana p. 4. trat?. 4. refol. 218.

'nullos peccare mortaliter, nifi adfit. temeritas , con.

amburin

*

US cit. Cap. 3. $. 4. 8. 2- Gobat tra&f. 3.

j

tumacia , & contemptus , ita ut. poft Canonicam

M[ph- Sa

erif. nutu, 713.

Ratio fufficiens eft :

monitionem etiam excommunicari poffint. 4. Syl-

4

quia.tam fevera. obligatio e

x. nullo capite adeffe

&

r

vefter , Armilia, Vafquez , apud Layman cir,z. .

convincitur: ne

que ex aliquo jure , neque ex Pone

in fine: ajunt non effe peccatum mortale ( feclusá

tificali :

i

in his enim nulla ftricta obligatio legitur,

jj

«ontumacià & contemptu ) zifi sorabilis exce(fus

nec Urget, quod Epifcopus loquatur zmperazivo

- fiat ultra modum confuetusz, -

um

spodo ,Gt in materiafatis notabili. Quia ambigua

x68 lL Placet judicium Laymanni i5:4. nu»).';.

'vocis fignificatio eft in benigniorem partem inter-

"d

predicte quart Sententiz ita fubícribentis. — Er

joit

pretanda , ut laté probat Gobat C. Clezzewt, 3n4. p.

boc placet , ttenc effe mortale fs fpellatiscireumflan-

j ]

1. fetl. 4. & feqq. lignificatio autem imperativi mo--

,obffq

u

tijsperfone,loci, diuturnitate tempbris Cc. clevica-

dijita efl ambigua , ut permulti DD. cum Valentia

lis ton[nra & babitis necleHns votabiliter repugnet

ff

tem.2.difp. 7.. q. g.ptt. 6. negent eo per. fe ullum

(i0 !

boneflati & bono exemplo Clericorum , cujus gratià

importari praeceptum , fed tantüm confilium , vel

talis babituslege Ecclefiaflicà pracipitnr. .. Sin ve-

petitionem. At ais: He Orationes & Miffe im-

(

vb ex jufla caufa, velad ze

[

jl

a

teria

f

pits breve, Jïnenhanq/i:f-

ponuntur in. poenitentiam 5,. ergo cüm fi]m

"1

-

Lj

Daxs L Dr SAAQB.AMa

notas

Naagsel

$

p

82—;

g oeol. Sacram, Pars 1. Cap. Vl Se& Unw de Oäligär, Crdini:.

Ó

notabilis , fub gravi culpa obligabunt. At aio:

pfiori formulá cum aliquo. Religiofo Monafterii ,

W

nitentiam , qu&

de quo litigatur, utrüm fit exemptum , nec ne?

Unde tioi conftat. imponi iil poe

K

non tamen eít exiltimandum ullum jus praicribi

If

femper imponi debet füppofiá culpá ?. atqui cul-

24

j

pa none(t, fedopus fan

vt

ifimum fafcipere Ordi-

per verbum pramitto decies vel vigefiesà diverfis

Ti

repetitum : alius ctip agentiam non extendustur

nes Dicergo meliüs, imponi in gratiarum a-

W

1

&ionem , & ut confiliium , maguz certé congruita-

ultra istentiovem eorum : non ;eft autem. intentio

D

tis. & decentie , ut meritó cenfeat Gobat-hic cafs

Ordinatoris vel Ordinati , quarere tunc, vel agno-

fcere aliquod jus : necen

«

20. », 71 1. etfi hic defitrigor praecepti , effe tamen

5

y

im circumílantia jtempo-,-

18

, non obfecundare tam

ris & loci permittit.

hominis minimé ingenui

[

tacte gimirum ab eo , à quotam

7

honeftz petitioni ,

IF, Obligationes þra;xriæ. C!eriaarum in .chris

1

[

T

recens, tàmque honorificum beneficium accepit.

covfiitutorum.

D

'Tandem hi finguäariteradvcrtit Gavantus in. £zb.

Uz funt obligationes principales , quas Sub,ln

p. 1-tit. 4.Lit. 9. . INoon eífe mentem Reverendif-

D

diaconus in ipfa fua Ordinatione contrahit ,

1

fimi Domini Ordinatoris , ut Milf illa celebren-

nimirumfervare Caftitatem , & recitare. Horas ca-

tur in fefto duplici, velaliozequivalente , v. g. infra

nonicas Tertia adlitur poffidere patrimonium

Of£tavas , Palchz , Pentecoltes, Epiphanie &c. ut

fufficiens ad hoheitam . fultentationem.

Sed de

alicubi à nollris nimis fcrupulosé fieri vidi. — Ex-

hocdixi jam luprà ». x11.;. Quarta addi folita,

2

pecleturergo dies votivas Miffis admittens , Ó ip-

fan&ie miaiflrare ia fuo officio:

4€ 013)"

De. hoc itidem

Y

só; ï.quöd hicnullum urgeat praceptum.

fe&l. 6, totá.. Dedua

fub Ordinatione , dixi fu-

þusk cggo pri-mis nggc' cq137

ligatione communicandi

fequenter agendum.

pra». 7 1- De anfcüion; premittenda , ibi4.

TE

Á

IU Obligatio Reverentia ? Obedientie Or-

Q«

! salis eff. ob

ligatio ',/erwnäiba,"lita!em , €ju$ .

dimatori promiffe. —

0rigo requijäzk .

D

w Adaes Cleric: in Saeris conflituti à ['y/&p;,gin

'171.1 V*ïbe Häcm Ordinationis Reverendiffimus Do-

&

óubdiacuunatu abi&anmr fecoare caþim,m, ;

'minus Otdinator in.errogat Ordinatos fingu-

los.. Promittis mibi ,& Succeffiribus meis Keve-

fen continentiam G «alibarum ,adto, ut'nec validé

ventiam d Obedientiam? $ w. Promitto. — Qua-

poffint contvabeve Matriminins4que noinjare dis

vino vel naturali,fed yare pofisivo Ecelejfaflico. Ob«

ritur qualiter , & quos obligeth ec promiffio?. Re-

iigätia&g/ïimti: firoanda eff ibmuediare ex voro fo«

fpondet( Primus ac folus, quod fciam hanc qua-

flionem preponens ) folertiffimus P. Gobat . eir.

lemnsi in tpfa. fafeeptione Oraints [agri utpote Sub-

ca[n20. à 9. 773. k Hæcxprpmifïio Reveren-

diaconatus, [altem implicite £* ipjo fallo, emittene

do ab Oráinato: irritario vtro «Miatrimaonii , fen

tiz & Obedientiz non videtur intelligi , nifi de ca

ob. dientia , jam alias jure naturali , Divino , ac Ca-

i'mþ'e/dimehmml irritans AMatrimontum eidem vos .

nonico , debitá Epicopis. Necenim aut Illuftit-

to feu faevo Ordini anncxuin , eff immediat? ex le-

fimi Dom.ni Épifcopi, ha&tenus aliam pratende-

gt Ecglejïa/licd ,wonex woto. . Eittota communis ;

utpatebit. Et totam perfpicuó fignificat Conci-

zunt, aut inaugurati ab /llis putárunt fe ad. aliam

obligari.

Uade & confeqüenter fit, ut obligatio

liim fridentnum seff 24. Cam.9. Siqui dixe-

L

vit Clericos in Sacrus conflitutos ,uel Regnlaves fo-

illa promifforia ràtione materiz, fit gravis vel levis.

lenniter Caflitatem profe[füs , poffe Matrimonium

2, Videtut tamen duplex peccatum , fcilicet ino-

bedientiz & infidelitatis admittere Presbyter, qui

contrahere: , cantra&itmque valiáum effe, non ob- —

*

*

anathema fit.

polt hasc promiffionem detrectat imperium Epi-

fiante lege/ EcclefiaflicA vel, wato

|

Ubi Concilium inprimis áperté fignificat obligas

Ícopi: etenim agit contra duas virtutes :: nifi velis

tionem continentiz non ex lege divina, fed lege.

5(

dicere ,( quod ego non. dico) illam promiffionem

*

"

deinde duo decernitt:

cífe duntaxat verbum honoris.

4 Eit quidem in

Ecclefiafficd vel voto oriri

!

Primó ,pcedictos non poffe licite contrahere Ma-

quibufdam Dicecelibus ufus , ut eadem formula

trimonium: quia obftat vora;z, quo tenebitur fere.

proponatur Keligiofis exemptis : cüm tamen Pon-

tificale exprefse. profcribat : fj verà Pontifex mon

vare Caftitatem. Secundó , non potte valide Con-

gjf fatss Ordinarius ( fcilicec Ordinati ) dicit fin-

trahere,quia obítat lex |EcclefrafPica. tale Matrimos

l

nium itritans , illófque ad hoc contrahendum otne

g

ulis; Promttris Pontifici , vel Pralato Ordinario

w

iflenti, Reuerentiam && Obedi-

nino inhabiles reddens..

1

1

£uo ro.tempore ex

aler

entiam z W. Promirto.

Sed parüm refert ; nam ver-

Quanquam fatear.eà verba Concilii equale

ba intelligenda funt ;juxta fuppofitam materiam.

applicari poffe, hocmodo: — AVer ob]lante dege Ec-

elefiaflicá : quoad Ordinatos in Sacris : vel. vora :

Mane: erga idem fenfas , qui fuprà , intelligendo

D 5

Obedientiam & Reverentiam aliàs jure naturali ,

quoad Religiofos. Vide infrà z4m

.

;,,11'79.;!2?'1 '*Xj'f i2

m

vel pofitivo debitam. — INam Reverentiam utique

plico more folito.

n

debemus Reveljendi[ïimiä illis Patribus ac Domi-

1. Omues Clerici in Sacris, bblig

nis,2qué acceteri non- exempti ; & certum eft ,

):"n*tur lär- ;

Wt

vare Caflitatem.

z

V

etiam exemptos lubijci obedientie Ordinarium

L r omnes Catholici : /4que sen ex ju

näi-v)'n)W*

E

h

jn rhultis cafibus, ut feftorum , jeiuniorum , cenfu-

0

rarum , litis. de precedentia Beneficiorum Paro-

vel saturali , uti ( contra Majorem , Medi-

Ti

etcommu-

chialium. &c.

4. Licét Ordinarius utatur illà

nam ,Wakjenfcm ;« aliqs paucos ) doc

1

, 5mui

gnuulnma '

"

E

"

—

.

s Vbol, S;zic?ääz-.x Païy ], Gap Vl, Sect, , de Obipas, Orinat.

tl

i

xh—«ïfüma DD. D Thomag, Cäjefanüs, Bellarminus;

fia: Ecce; advertite, quod faerz veítro» Ordnationt

€ósque citans Layman 7ra&. 9. cap. X1. s. 1. alii

atem.

A^

ue hàc

tl

ego conjungo Matrimonii nullit

Y

)

Recentiores omies. Non enim ex lege divina po-

irritatio Matrimoni, feuin

m

mentum hoc diri-

d

1

fitivà, quandoquidem de continentia perpetuó fer-

mens Matrimonium facro Ordini annexam eftim-

vanda, & conjugio abftinendo; nullum extet prá«

t

inediaté ex lége & priecepto Ecclefiaftico; & noa ex

€eptum nec in veteri, aecin nová lege, talisque lex ;

ipfo voto (ficut & in profeffione folenui Religio-

i

necexScriptura " necex Patribüs colligatur. Non

nis) uti ex Concilio Tridentino jam iunui eodena

P

etiam dé lege natürali ; nam licét fecundüm rectam

EHI2. 173« Et cum alus communiter docent San-

rationem valde décens & cónveniens fit , ut qui in

£hez 1. 7.de AMatriya. difp. &6. amburinus /, 7;

Tf

eminenti Eeclefiz flatu & Ordine pofiti, Altais

£6.3:S 3« 2.6.. Ratio breviter eft.

Ulà I.

minifterio & Sacrificio Agni immaculáti vacate de-

Ordo facer ex fe non itritat Matrimonium, ut pátet

Y

H

]

bent, aboperecarnali fe abítineant , utcolligitur

inGrácis: 2 Et ipfum votum , etiam folemne,

x Apoftolo z. Corintb. 7. indé tamen non cvinci-

quatenus effentialiter e(t promiffio fadta DEO, e-

tür preceptum jutis naturalis , chim factum Altaris

F

tiam ex fe non irritat Matrimonium, ut patet in Vo-

JI "

äiniiïerüim non repugnet fimpliciter ufüi conjuga-

to CafLitatis fimplici, quod in ratione effentiali vo-

litandem idipfüm aperté fignificat Conéiliam Tri-

d d

ti; feu promiffionis fa&ke DEO , omnino convenit

dentinum 1.17 3. allegátum , uþi id notavi. Ma-

cum voto. folerani.

diti

à

]

3. Ipfa denique folemnitas

du

netérgo hanc obligationem otiri:

»

illa additz effentiz voti, & folüm aliquid jurispos

17f l. Ex folo jure bumano Ecclefisflico, — Eftenim

COl

fitivi Ecclefiaflici, & quid fit; vix pet aliud meliüs

Apoftolica conftitutio à tempore Apoftolorum in

explicatur, quàm per iplam hanc vim ; & virtutem

: Ecdefia; preifertim Occidentali femper. cüftodità ,

irritandi Matrimonium db Ecclefia flatutam : ergo

ut facris Ordinibus initiati, uxoribus non ureren-

tam facer Ordo , quàm profeffio folemnis Religio-

L

tüf , fedcelibes & continentes viverent , ut con«

-üa't 'infinitlis facris Canonibus, Conciliorüm Pon-

nis, non ex voto ipfo, fed immediáté ex lege Ecclee

fiaflica itritat Matrimonium. Vide de hislaté &

Y

tficum , & SS. Patrum Authoritatibus apud Do-

x

u

optimé differentem Sanchez/oa.ei?, -

lt

tores , maximé Conttoverfiflas paffim allegatis.

Bellarminus de Cleríci.. Layman éit. e 11. . 3.

IL Rationes hujus prohibitionis & irritationis 192

w

Mattimonii Clericórumi in Sactis conftitütotuth

Nobis fufficiat (asop. poflolorum À. fic habens;

qà

bene profert Layran eir.capido. s. á:

. X. Quia

; Ü

Ex bis, qui calibés in Cleruia perventaut, jébemus,

Sácerdotés & Levite DEO,& rcbüs divii

1i$ perpes

eiet Letlores tantüza ef (autorcs , fi velint , nuptias

ij

tuó vacare debent : áb lióc autein ftudió i

;

irpediun-

- emtrabast. OEt Conciliüm Carthaginenfe 11.

H

1

áil

tur & diftráhüntur opere & feedere coii j

igali, tefte

[2

Can. 3. fic ftatuit. — Omnibus placer , t Epifcepi ,

Apoftolo . Coristb.7: 2; Quia necelle eít ho«

Pre;byteri,/ Diaconi , vcl qui Sacrasenta contrte

ifn

norem & feverentiàm fervari Sacerdotió : expe-

ant pudicitie cuflodes, etiam ab uxoribui fe 4bflis

d

rientià àutem conflát populuim non tánto in lionos

Y 0^

* [f«

ditant,nt quod Apofloli dócuevetat , c» ipf ervavit

té habere éos, quos videiit vitz inflituto pen£ nihil

d

antiquitas , noi quoque cuflodiamu. — Macibi

nis 3

ab ipfis differré : quamobrem Sacérdotes conjue

. kmó de Subdiaconis quóque extat hoc. Decrétum

g

Conciliorum Aquiseranenfis , & Wormatienfis ;

gibus adhzrentesin párvo honotéfüurt, 3. Opote

At

tet Epifcopos, aliósque Sacerdotes hofpitales effe ;

s&pud Tannerum eir. Placer,

ut Epifeopi, Presbytes

nj

tí, Diacowi, & Subdiacoyi,

& in paupetes mifericordiam exercere : quomodo

abfHasant fe ab uxori-

aütem id przftabunt, fi uxores & liberos alere de«

d

biþ!.f

Et quamvis olim fuerit Gracis Sacerdotibus

"

beant, cütm dicat Apoftolus. 2. (orintb. 12. quód

permiffum, utuxoribus nterentur, quas anteaLaici

a )

Patentes filiis thefaurizare oporteat. 4. Redditus

legitima duxerunt : licite etiam áliquotfieculis Or-

Ecclefiaftici , quos fideles ad divinum cultüm offe«

a

, doSubdiaconatüs ton füerit ubique annumeratus

tunt, paífim ad caufas prophanas applicarehtur ; E-

"I

Sacris, & ideo Subdiaconisfueriat permiffze nuptia?

dti

pifzopatus; Parochiz, & alia beneficia frequenter ;

unquam tàmen füit in Ecclefia fivé Romana five

velut quodam hareditatis jüré , ad filios Sacetdo-

"

3t&ca permiffum; ut Presbyteri. jam Ordinati dü-

€ant üXores;.

tum afferrentur , aut faltem. Ecclefia Miniftrorum

jnt []

.. Ut contra Gracos Schifmaticos de-

jj t

fhonftrant Conttoverfifta. - Ratio

E

Íuorufn, tanquam de fe bene meritorum , relictam

nes hujus p

'röhþi-ä .

prolem mágno fuo gravaminé alere tenerctur , quá

agl

þitingg dabo P';?ulö infcriixä num.

7'2-'

fatione proventus Ecclefia diftraherentur, nec fuffis

n

WAtrimaniuii D7

Cerent ad tantum Miniftrorum numerum alendums

: 1 üt ?()fec -*Qdidä

;Fal:äa !

qui populo Chriftiano pafcendo neceffarius eít. . Si

JJ

f po[fimt .

J

feré Layrnán.

"

P

"

Actis ,O—'i*dþiüibus,- ultra obligationem fervan-

Vérüm prater d

W[ gt

iclam prbiuibitionem & irrità-

9

.di Caflitatem ex voto oitam (ut oftendam

tionem Matrimonii , Cletici illi Majores in fuo

p

$-feq. ut licité contrahere nonpoffint, etiani anne-.

&libatu tenentür étiami integram Cáftitátem ferva«

xum eft impedirüentuni ditimeris Matrimonium.

re novà & fpeciali obligátione, && diítinctà ab ob«

ht néc validé quidem 'contrahere poffint; ^ De fide

ligátione communi virtutis Caftitatis & fexti. prae^

wl'

Definitum in Concilio Trideritino fuprantim.17 3.

ceptiy adeó uttalis Caítitatem. violáns peccet fpes

"

allegato. Er multifacri Canores ; dum jubent

ciali peccato contra virtütem Religionis: neceffas

jl

Ü

Ordinatos in Sacris fervare Caftitátem ; fignificant

rióin confeffione aperiendo. — Jam quaritur ; us

j

o*

fimul itritationem Matrïmqni;;*qga(i dicat Eccles

de.fn-; hæ'cf obligati

R

5.

an ,etïä'm' ;mmgdiatä fol

um

:

j

i

p

ex

y

x

XV

*

94

bool. Sacram.- Bars 1, €ap. VI. S'eö?. U. de Obiigat. Ordinat.

f:v

airrita-

con?ti.tutum eft: itatamen, ut contt ahens debitum

ex Ieäe,Ecclefïa!tica prohibente , ficut 1ll

?

[

tio Matrimonii ? an veró ex proprio voto:

Dixi ,

conjugale nonexigat , licét petenti reddere tenea-

tur. Addit Gobat »4m.75 9. peccatum turpitu-

LE

& dico.

4f

dinis , quod committit Sacerdos vel Diaconus e-

i, Obligatio fervandi Caflitatem immedia-

PIM

tiam Religiofus, non differre fpecie ab illo , .quod

1? efl ex voto proprto folemni.

committit Laicus voto (implici Caftitatis adftriCtus:

il

Uod nimirum votum fecundüm legem Ec-

Y

ac proinde in rigore fufficeret confiteri : commifs

clefiz inipfo factofufceptionis facri Ordi-

D

: 1x78' L (.ä

ac emittete debent. Itacommunis &

talem turpitudinem (v. g. pollutionem, fornicatio-

nis emittunt,

nem) czan tamen babeam vcisem Caflitatis, — Sed.

&

omnino verior Sententia DD. D. Thomas , D. Bo-

ü

de hoc nos alibi.»

3

d

naventura, Caj:tanus, Medina, Vafquez, & quin-

j

qüaginta 'Theologis congcüis , laté Sanchez. l. 7.

Nihildhïinixs fateri debeo probabilem effc Sen-186

li

de Matrimonio , di[p. 27. Laymancap.t 1. »ém. .

V

tentiam oppofitam, nimirum eam obligationem

Dicaftillus, 7ra&.6. de Ordine difp. 1. dub. 2.

j

fervandi Caflitate: , effe tantüm ex lege Ecclefia-

Gobat (afs 20. ».756. — Conflat ex variis factis

Ítica, zqué ac irrit tionem Matrimonii, & non ex

Canonibus : INam cap. wenico, de voro * voti t

aliquo. voto.

Nam & Concilium Tridentinum

dcmpr. in 6. aperté fupponitur emitti votum conti-

5.173. allegatum hunc fenfüm plané admittit, W

nentiz in ipfa füfceptione Ordinis facri.. Et v. nnl.

ibidem in fine hotavi : & eam Sententiam docent

ä

lum aifl. 28. decernit Gregorius P. IVal/um face-

mult ex Juriftis , & non pauci 'Theologi. Scotus ,

ve Subdiaconum pre[umaxt Epi[copi . wtfi qui fe vis

Paludanus, Guttierez , alii apud Sanchez /. 7. de

Enrum ca[l prosmiferit, Idémque ftatuitur de Dia-

Maty umonfo difp. 27..4. 2. Valentia , Avería, a€

cono, c. Pretereadifl. eadem. Similia habentur c.

nofler Herinc. P/; g. 10.. $. 2. eb , quódinitiandi

cim clim de Clericis eonjug. & alibi. Ecce facri Ca-

Subdiaconatu néc jubeantur emittere tale votum ,

nones prohibent ordinari Diaconos & Subdiaconos

nec illud emittere foleant.

Confirmatur. fortitert

( multo magis Presbyteros ) nifi priüs fc cafté vi-

quiafi quisfacrum Ordinem fufcipiat exprefsé no-

&uros promittant : cui? utique Deo : at promitte-

te Deo, eft vovere : quapropter paffim facri Cano-

lens fe obligare ad Caftitatem, is nihilominüs obli-

gabitur fervare caftitatem , ac etiam Matrimonium

nes illam promiffionem votum appellant. Dein-

validé- contrahere non poterit : atqui tunc ea obli-

de : omnes fatentur Majoribus Ordinátum, Sacer-

dotem v. gr.. fi meré interné. contra Caftitatem de-

gauo non provenit ex voto , quod nullum adeffe

nec explicitum , nec implicitum fupponitur: ergo

linquat , admittendo delectationes morofas vene-

tunc faltem provenit immediaté ex folo pracepto

teas, aut confentiendo folüm in opus aliquod turpe,

Ecdefig. Et quid ni femper ? Refp. Legis Ece

peccare facrileg& contra ftatum fuum ,. & contra

clefiafticae de celibatu Sacerdotum eam ctle intet-

virtutem Religionis, cüm teneatur ad lervandam

pretationem, quam praxis Ecclefiae declarat , ut. ni-

omnimodam íeu integfam Caítitatem: ergo fateri

mirum facium Ordinem fufcepturi continentiam

etiam debent, eum obligari ex voto proprio Cafti-

DEO promittere íeu vovere teneantur : cujus obli-

i

tatis, & non ex folo pracepto Ecclefiz , quia Eccle«

fia extra forum Sacramentale non judicat de inter-

ationis fufficienter admonentur ab Epifcopo, dum

p

iis dicit. Filir dzle£icffimi ad. faerum Subdiaconas

j

nis, nec confequenter poteft per fe pracipere vel

tsOrdinem promovendi iterum atque itevttm con»

prohibere actus meré internos. — Dico notanter':

Nam

fiderare debetis, quid fi bunc Ordinem (ufceperitis,

pcrþ.

Caflitatem *Deo jwvante fervare oportebit, Omnése

II

Tametíi Ecclefia abfoluté neminem cogere

17

que norunt effe vovendam continentiam : omnes

f

offit ad fervandam (multó minüs ad vovendam

d

actu interno ) continentiam : cüm ea res coníilii fit,

qui non fervant, 'agnolluncfe'voti reos. effe : de hoc

lura inferiüs »47. :85. Ad Confirmationem San-

li

non prcepti , tefte Apoftolo r. Cerinth. 7. 'Fa-

chez & Layman. //. cc. concedunt confequentiam,

ln

meo in Ordinefacro , quem liberé confert, quibus

fri

vult, conditionem & legem adjicere poteít, ac folet:

nimirum eo caíu talem obligari immediaté ex fole

pracepto Ecclefiz, Sed meliüs ne

o

cat. Dicaflillus

u

ut qui talem Ordinem fufcipiunt , eo ipfo facto co-

cit. 1. 34. approbante Gobat s. 75 8. Talis ere

lo

tinentiam pr*ofitca,ntur, ut colligitur ex SS, Cano-

[

gibus modo citatis.

Ratio autem , cur Ecclefia id

go nec peccat contra votum, nec immediaté & dires ;

&& contra preceptüm Ecclefiz , nec ullo pecca

te

requirat, ea eft, utomnis quzitio de hac obligatio-

i

fpeciali commiffionis contra virtutem Religiont

T

Quo;

necvitetur , & omnes fe illi voluntarie adítringe-

fed tantüm mediaté & indireClé contra preceptum

Atur

rent ; & fic Sacris initiati in continéntize ftatu, quem

Ecclefiz peccato omiffionis, quatenus omittit emit«

proprie volunta

tis lege & Religionis vinculo per

tere vorum facro Ordini ab Eccle(ia annexuim , ut

u

votum proprium affumpferunt , frmiüs & cone

mox iterum dicam isfra &me. Y82. . Interim nos o-

ftzntiüs perfeverent. — Atque hinc recté refert Lay«

Si fummus Pontifex cum

ortet manete in communiSententia & fenfuü. mo«

Wne

man eit. c. E 1. 9. 2.

derno Ecclefiz.,

conflituto in Ordinibus facris fine jufta caufa di-

ktem

fpenfet , ut ad nuptias tranfeat, invalidam & ineffi-

JF. Ex voto inip[a [u[ceptione Ordinis facri /

glïe P

&tpote Subdiaconatís, faltem implicite & ipfa —

cacem fore difpenfationem in ordine ad folven-

1fhta;

dum votum, quippe cujus obligatio eft juris divini ,

fatlo, emittendo ab Ordinato,

hn

quamvis efficax fit ad. tollendum Matrimonii im-

.D hoc ergo, ut Ordinatus Majoribus , pu

al B.Fv ;

'pomim

£ À Subdiaconus, contrahat hgþc obligation

em.

ef«

hn

Pfdimcnwma quippe guod [a.lo* jure Ecclefiaftice

$.

*

€

-

"

—

u ca bea]: Sacramk,'Par;I.l Cap.

P. dl de Olligat; Ordina?.

8g

hi

/feryandi Caílitatem , neceffe eft , l;lt voluntarià

(C06).

trahit ,'imþkdinlentum dirimens Matrimonium ,

Ordinem fufcipiens aliquo modo voveat , promit-

tnt

ob rationem modó füpra diclam. Quare talis

Qe.

tat , & fe obligare velit ad eam fervandam : nimi-

p,oPcea contra Caflitatém peccans non committit

rum aut explicité,ubi moris effet ; aut faltem im-

qui

peccatum fpeciale contra virtutem Religionis ,

Kidhe

plicité, quod eo ipfo, & ipfo facto facit, quo vult

quippe non contra votuim , quod nullum adett ,

emmnü

iufcipere Ordinem illum eo modo, quo Ecclefia

nec directé.& immediaté contra praceptum Eccle-

" vult conferre ; & cum illis oneribus , qua facro

lat

fiz , ut jam innui z. 180.

Sed. peccat graviffi-

x

illiOrdini affixit Ecclefia : Ecclefiaenim non vult

mé peccato omiffionis non vovendo . Callitatem

conferre facrum Ordinem, nifi cum annexo voto

juxta Ecclefiz intentum, quia nimis temereé Eccle-

Caftitatis , feu cum onere & obligatione, ut ordi-

fiam decipit in re graviffima , quippe, quz nollet

nandus votum Callitatis emittat , & faltern ipsà

unquam ad Ordinem illum admittere , fitalem

du

at

lufceptiene Ordinis profiteatur , ut didtum eft.

in eodifpofitionem agnofceret ; & obligatur illud

ä

Unde inprimis qui non voluntarie vel invitus fu.

votum adhuc emittere fub mortali,

Unde recté

El

L0N

fciperet, feu nullam haberet intentionem füfcipi-

notat Hurtadus de Ordine diffir. 26. apud Tambu-

endi Ordinem. (cüm talis reverá nullum Ordinem

TT

rinum /.7. c. 3. $. 3. . YO. approbantem : taless sos

fufciperet defe&tu intentionis requifite ) nullam

itt

tantzm peccare protune , quando ordinatur , non

dxert

- contraheret obligationem fervandi Caflitatem , vel

vovendo , fed etiam pro tempore feguenti , quous

