&o breviter.

reftringente illam facultatem , non poffunt per-

Q ew;f &

"L.

mittere in privatis domibus fzcularibus pre

uj

perfonis àfe diverfisac extraneis,nifi ex rationa-

uæliwli'f

Igþ Fæk/l;.c chfäcräa v

[4

bili caufa taztàm : quá fübfiftente , (uti eft lon-

o

I faltem äenädzf-ä(

Á

u g& Epij&aa;a.

gainfirmitas cum impotentia adeundi facralos

[ i ue«u j

j

ca)adhuc poffunt permittere , utin quocunque

E

cüs faciens & in loco prophano Cekbranä

lo - 435

loco honeíto füper Altare portatile Miffz ce-

]

E |

pir feloquendofine dubio mortaliter de-

lebrentur: ut pràxisobtinuit,: & docent Na«

linquit : ut contra Soum , Latdovicsm Lopez. y

a if

varrus, Va[guez, Tannerus, Barbof[a , alij cum

ddiqi

Emauuelem Sa, G. paucos alios docet com-

Layman trait. $. c. 3. s. 4. 'Vambur. L. 1.6.4.$.

muniffima DD. meique citati omnes unanirhi-

; conlct'ï'

. Diana p. 9. ira

ü. 1. refal. 43:fed. hecipfi

MÉ .

ter, Etratioe(l: quia tali: transgrediturpre-

viderint.

2

ceptum Ecclefiz , ob eraviffimas caufas latum,

:

st

II Privilegium. Qu

ale Fratribus M

lino-425

&

ut videre eft diver(is,rigidifque Canonibus de

tibus & Predicatoribu

$ conce(fit Honorius III.

h übï?ä hi

potï

Confecratione d. 1. ut.c. N'wllus Presbyter.Syl-

c.In his dePrivilegijs : hisverbis: £ratres Pra-

, rüwg, Ó »

Vefter Papa ita decernit: Nw/lus Presbyter Mifz

disateres G Zdinores , nbienuque fuevist , [me

J

fas.celebrare prafuümat nifi in confecratis ab E-

(*

Parochialisgfuris prejudisio,cum Altari vale-

nf

pifcopo locis,qui fni particeps de eatevo voluerit

ent viatico celebrare. Sixtus IV .set im quocunqs

u

t

effe Saserdetij. Quz ultima verba graviffi-

loco tongruo & boneffo fnpev Altareportatile.

mam pznam fufpenfionis infinuant; & confe-

eclebrare libere o licitépoffist , Et Alexander

yimäa]

quenter peccatum mortale. Et ibidem c. ficut

VI. ut poffint celebrare incameris [oculavisi,vel.

Felix Papa ficítatuit.- Ip«liis, quam Demino

3n plateis. VerühzcPrivilegia fuiffe revocata,

mlmn l

T

g

*

ACTAtis locis, Miffas cantare, autSacrificia ef-

contendunt multiDo&tores : Navarrus,Suarez,

r

fevve y nonlicet

» &f famma co£gerit nece[[itas.

Henriquez ,alij. Et videtur fignificare Grego-

(ete

cgn

ml

: Quod tamen pteceptum quoad fummam ne-

rius XIIL qui poft Concilium' L'rídentinum PP,

j

Sel,'t-füvt?tem.mulitüm mitigavit ufus, ut ?n quavis

Societatis novum privilegium concedens in.

-

Hh 3

Mres

R

u

-

s

Ness

242 | äbeol. Sacram. Pars 1l, Cap. V, Se8, V. De loco cclgbfahji, '*

Brevi ficloquitur: Ufwz 4dltaris Viatici À

fe-

gantxs;vgl Infidelis fepeliatur. ]urä;,fi 'de'üdcrcs,

citata reperies apu

vec. Paulo P. 1. Societati veflraconce[[mum,

:

:

d Layman, äliösqug';itææ;bg

deiude aConcilioTrideutio sumiverse f(nblatum,

paffim.

II. Exectata Ecc

vobis eatenza veflituimus , ut inter mi[fiones in

lefia dicitur , !'qualndo älïä44z

quevis loco decenti creMiffas dicere &'e. (quo

causá amittit confecrationem feu benediclio-

nem , ita ut de novo confecrari feu benedici de- -

m

quidcm privilegio in ijs terminis , & nos pef

communicationem gaudemus ,& utimur ) ubi

beat. Execratur autem Ecclefia tunc folüm,

quando totá vel majori parte deftruitur, ut in-

if

Pontifex exprefse dicit illud Pfivilcgium Pauli

1II. aziverse , & conícquenteraliorum Pontifi«

tegra, vel quafiintegra reedificari debeat, Ut

u

«um fuprà nominatorum effe füblata per Con-.

fi unus parics cum crufta corruat: fecüs, fite--

cilium "Yridentium.

Tamburinus cst. negat

étum folim, vel tholus, vel aliàs una pats poft

aliam fucceffive deftruatur,& rezedificetur.Un-

P

confequentiam, quia Privilegium Honorij con-

H

tinetur in corpore jutis ,1' non item illud Pguli

de pollutà Ecclefi, polluuntur fimul omnía Al-

L

Tertij. Itaque

taria fixa in ca:.at non execratà Ecclefiá, exe-

LT

440 ]V. Privilegium pre

dictum ,no'xi effe fubla-

«ranturetiam Altària aliàs integra & falva.

tüm per Tridentinum , fed adhuc infuo robore

Qualiter autemAltaria & vafa facra execrentur

effe probabiliffime docent Rodriquez, Salas,

feu confeerqtionem amittant , per occafionem.

iDicaftillus, alij. & probibile cenfent Diana &

dicetür fuis locis. Tnterdidia tandem Ecde-

Ó

Lugeo, ac probabilius l'amburinus eit. . 1.6. 4.

fia dicitur; quando Pontifex in eaob caufam.

f

$. 3. ». 10. Infpiciamus textum Concilij in De-

prohibet celebrare

divina, de quo inmatetia.

A

creto füpradicto : /Vex patiantzr ( Epifcopi) ii

de Cenfuris.

Z

privatis dowibus , atque oumino extra Ecelefia

Ill In Ecclefia

ergo ita polluta vel eïie-M

46

i

X ad divinüi tautzum cultum dedicata Orato-

crata , antequam reconcilietur , non licet cele-.

zia,Ab eidemOrdiuariis defiguanda & vifitau-

brare Miflam, nif? ex gravi caufa: Omwes. Ra-

4b

i.

dla,fauttum bosSacrifiis a [eenlaribus vel Re-

tiopatet ex terminis. Quia pollutio Ecdefiz

gnilaribus quibuscunque peragi,non obfautilus

& éxecratio,in re nihil aliud eft,quàm prohibi-

privilegiis vel exesoptiouibus quibuscung;.Au-

tio, & velut irregularitas, vel cenfura jure Ec-

l;,' L

dig hoc textu directé non revocari noftra pri-

clefiaftico introducta , ut ne facra,& alia divina

f 4

wilegia , fed folüm Epifcopos juberi , ut prohi-

officia in ejufmodi Ecclefia , vel loco fiant , ob-

beant nos ijs uti. Unde non prohibente nec

fpecialem indecentiam Divinorum : qua pro-

«ontradicente Epifcopo , adhuc poterimus ijs.

lübitio in retam gravi reverentiam tanti mini-

auti, ut recté concludit Rodriquez nofter tez. 1.

fterij concernente , utiqu& obligat graviter , ni-

mirum füb mottali : E

$Q9 Q. Reg. p43.4. f. five quemlege.Sermo Íem-

Z

X COilfPUPi 'Layx'nani' L.

,

er fuit de locis prophanis ac fzcularium do-

iratt. e. $.. 7.

snibus. Nam Religioforum Privilegijs refpe-

Dixitamen:

uN

Nifi en gravi can[a. Namin

étu füarum domorum nihil derogavit Conci-

cafu juflz: neceffitatis , uc fi populus diu debe-

lium Tridentinum , adeóque hi poffunt Miffae

ret manere abfque auditione Sacri & divinorü,

du

u Mi

degere infuis Cellis quando funt egri, autin

aut viaticum moribundo miniftrandum;omni:

fuis grangiis feu villis ac (uburbanisedibus :

no licebit in tali Eczlefia polluta vel execrata

itte j

't Ti

mam talia loca.non cenfentur prophana feu

celebrare , d« licentia tamen Epifcopi, fi adiri

domus privata, de quibus loquitur Concilium,

liéon

Iscommode poffit :al

loqvin etiam finglliccatiä:g.

fed funt domus Communitatis Religiofz. Ita

DD. citt.:

]

krtcepr.

eum Rodriquez cit. Lezana tom. 3. Sumua. v.

IV. Qualit

[2

f Eccl:fïä polluta mconcjliqm!aw

Vi jen

"Aliare Diana

P. 9. trati. 1. refal. 34 alii apud

fit , vide Ritualeac Pontificale Romanum. Di-

&M

[

€o compendio. . $i Ecclefia confecrata füit, re

n

&

i

$. II.

confecratio fieri debezà foloEpifcopo, ve]Privi-

Mi

legium habente;u:i habentPrzlatiR egularesil

Mi

m polluta , CXeer414 , i

t

a Eccl:ji) 9.

terditla,

fuis Ecclefiis : obtentá tunen aquá Gregorian

ab Epifcopo folo benedicendáà cum vino & ci-

o

nere, Si non confecrata , fed tautüm benedicla

tandi

C

clefia polluta dicitur, quando in ea fit

aliquid. criminofum , vel imjuriofum

fuit , reconciliatio de licentia Epifcopi, fi adiri

*Sqür

vt

b maximam indecentiam SanGlitatis loci. Us

poffit , aliàs fine licentia , poteft à quocunque

gote : 1 Quandoin ea fit homicidium volun-

fimpliciSacerdote Gieri cum communi aquabe-

41

Ü

Wshons

zariumi & injuriofum : faltem ipfi immunitati

nedicla, G forma prefcripta in Rituali, Addit

Aoci , ut fietiam fieret ex juftitia publica: itém-

cum multisDiana g. t. tra&t. : 4.refol. 69.fi fim-

M(ll]m i

«ue injutiosà ac notabili effuíione fanguinis.

plex Sacerdos etiam, boná; ( imó fecundüm Sa

i((um a

2. Voluntarid emiffione feminis humani , cum ;

& Tamburinuni)etiam malá fide in taliEcclefía

nl

']t,

polluta celebraverit,fufficienter cenfebitur con-

wel fine coitu, aliquo modo notoria. 3. Si in

Fm Atg

Y

Xa excommunicatus non toleratus , fcilicet no-

facrata, cümMiffz celebratio fit facratioromni

taumm

minatim demuntiatus , vel notorius percuffor

aliá facratione vel confecratione.. Verüm cum

p i

erici;fepeliatur,ante,vel faltem poft mortem

aliis long& probabiliüs repu

3

[ rïe mf

gnat La'ymgn df-

o

V

f 9 13 P ;ggs-fuprä /&c.ï

-

SE-

N

Pa

Y

P

d

7

)

mndi.]

j i'i:eöl; Sld"c:?cxzm;i Par H '»Gäþ; PI.;»*S:& VVI." De tempore celebrandi ! 243

Ó

im&ä&

trà Dianà p2 érad. Iwgþz. j4: feq. mote (ud

TOetta

ss qet Oc M:

3.

€oncedit foffe inchoare duabüs horis poft me--

NI

diamnoctem: Tandein üniverfàliter reclé ob«

V w

donphs Mif —

lh

fervát Dicaftillus apud Gobat Cafu 7.n; 198.

SuMMAR '-ib'M'.--

aüroraim hic effe accipiétidam non mathemari-

a

d t

d4$: Quávi born poft. aureswih ; (

r'u:?'g .ä:fii'i,i'ejü

& quotusquisque enim hane feimpérattinget?

celebrare licet.

ed inoráliter cum imaájori latituditie ex ufü -

«

446. Quanto timpore abie áuroram vel ortim . folis

i

1

communi : ideóque Gerinanis, alifsque Sep-

univerfim liseat ?.

tentrionalibüs nullüm effe movendum fcrupu-

TUI

"

447. E

& quale psccatum f

ib juffà confa 'celebsata

sietábilite? ant

üm pecóati; licétin hyeme multo anté aüto-

diem -

g auroram » "vcl pofi ïimii-

tám facrificent. Nec ofmnino inepte qüid::xm. !

al

á4&. Canfn [ic norabiliter aulicipatdi,

Recéntiores ; (ut audivi, nondum legi5 exi-

irfimde-

449- Differendi Miffam poff meridicin,

flimant aüroram & ortuim Solis hon debere

s ER

nf

l

Ms

!;

440, Guotidie licitnm e[t celebtate pev. fe lagueidb PT

4 $1. Nixcepto die Pava[ceve,

attendi fecundüim differentias temporum anni

intt

. Caná

fané ingqualiffimas 5 fed fecundum quandam .

ais

412« Quid faciendum Parocho , dui ferid. quintà

orifit copfecraye Ho[linm. majorem pro officio

- mediocritatem ; qualis eft circa equinoctium :

; p

diei equentis . he£ etipm toinores : Hoflini

& (ic etiam in fuprema hyetme licité celebrari

t ; babei ?

| tandts

45* Tain dis Jovis iu Cená Doimini,

;

inané poft horam quartam , quia poft illam ho-

n eud .

oram in quinoclio brevi incipit crepufculü :

*je: $

E

m Sabatho .

fands fas eft thi(fhf $

u:ciäat'i

de quoit

telebrave prirvatim.

:

etfi tune temporis hyberni vix poftfextam in-

454 Regulariter non vifi. femel

Eelcl-rd?e.l;i-e': in ciiä-

cipiat. Non omninodifplicet mihi, Vide; an

456 Quibus cofibus liceát fogis ? W(que ad n. 460..

qula

etiam tibi.

3

460. ViOrdisis nullu Sàterdos tenetur. quotidie celés

AL Peccati

sjué, quisbiquejuib cauiacc-A 49

yr, Q

fA?Ó j

aj (

461. Tamen aliquekies in atisós

lebrat ; aut longiüs ante autoram' ( de quoó

62. Er quidein Pavocbus feii éuvam babens, Hdliei ;

j pollm:ïai:r.

fatis dictum , rarámque peccatum ) ant tardius

digitg

]

quoes Parocbiani ienemtur Miffam am-

$

poft meridiem ; notabili tamen fpatio interlap:

difé;

dasac:

46j. Benefeiuíi ; queties im Fundatiome

n

ti-

fo: Azorius tertiam horz partem , Layman:

fots

miur.

mediam horam , Bonaciia tres quadrantes ;

Parochas pro Milfa dié Dominico al Foftó éix

rl

4;'64.440

Sylvefter horam ; requirit ; ut quis peceet. At

r t

&bthnda poffit Jumei? fupendingo,

quam graviter ? Mortaliter: Affirmant Azo-

SwL

n

rius ràm: 1.l 30: : 3 g. Fagündez ; Gavantus,

À

alii; Certé tamen nec S. Thomas q: $3;a. 2.

,

j g[gr:»iw;ï

73

e

d

W[]/WW[

- Qui hd cliratiom l

nec Suaréz , Tahüerüs ; Layiman, Coninck;

meminerunt inortalis delicti.

Bt confcien-

b Uscurique horá pofl auróram,&ante fie«

ii

"C

tiz rigide Canonifta & CafiftaNavarius 4a».

ridiem poffe Miffas privatas dici ; claré

& $in 8 fiteflatur ; fefrequenter , przfertim

j n

dicunt Miffalis Rubricze V. 15 ita nimirum ;

diebus feftis ad fatisfaciendum pr&ecepto; facri-

. ut Miffa faltem in initio autorz finiatur, &

ficáffe ufqué àd horam nonam , qu& eftnoftra -

qadut

ante ineridiem feü duodécimam auditam fal-

hu

tertia : idqué efle per fe licitum ; cum nuf-

tem inchoatafit ; üt habét communis fenfus

quam prohibeatur. Suarez quideni cir: fet,

pin

Doctorum ; & conftat ex praxi & confüetudis

d

4- negat hatic fentertiam effe tutàm; quippe

nereceptà Ecclefis; Per autofam autem om-

contrariam coüfuetüdini ? àpprobat autem &

; feii

hnium fenfü 1nteiligitür ptinium diéi crepufcu:

bene oftendit iftam confüetudinem contráriam

lum , feu articulus ille temporis ; quó primumi

non effe obligatoriam; cum multis Dicaftil-

Loman

appatet inCoelo veltig iüm adventantis diei: iri:

lüs ; eümque citans, Gobat ibidem s. 202.

a

€hoat autem aürora ante folis ortóm,fecundüm

intellige autém per fe, fecluío fcandalo. Et

epo

Reginaldum quadrante / hotz

.

$

Áecundüm

quidquid fit de hoc: infuper didum eft :

aM

Hentiquez mediá horá; fecundümi Azoriuin j

ab[aue ju]ha cas[a. Nam communiter

horà quidiante

.

e

]uä Gï'äf

fecindüm Suarez iox

. Ml Anücipare Miffam ante tempus pfz-44$

quae

Gitandum ; & alios cotitmüriibis & probabiliüs ;

finitum licet infequentibus cafibus. 1; Inca-

um

M

fesquiherà; Quáféntentià fuppofità, pono

fü neceffitatis ; ut morituro detur viaticum.

pLC

ijcopr

breves refo

lutiones;

Quo caíü licere Sacrificium inchoáre etiam

iif

!l

446 .l Univeirfim licgi*Mi'ffä;h ingiqogfe duá:

ílaum poft mediam no&em ; contrà Henri-

yn/ J

büs hotis ánte ortum Solis: ficenim adhuc ad

quez ieritó docent Layman . y. trad. f;e.4-

RRIW y

initibir autorz firiietur; Itá Rodriquez nofter ;

Diana ezt. tra&. 34. vefal; 33. Dicáftillus cam.

J'fl' [

àlu cumi Suárez 4ifp. 80. fetl. 6. "ámburinus

Gobat z.200: 2. Ubi eft confüetudo rationa«

jj

Atl 1.0.6.. Ulteriüs,cüm Religiofi habeant

bilis, utopifices & fámuli fummo mané pof-

| mdlEW

prvilegium éelebrandi unà horá ante diem fi-

fint aídire Sacrum. Navarrus fuprà ; Layman

obitit"

, Veauroram ; hislicitum erit tribas hotis ante

cit..3.alib 3; Ex privilepio, quo Epifcopi

j

ortum Solis Miffam inchoáre ; ut cuin aliis

& Regulares poffunt celebrere ünd horá ante

UM

:

"

A

teCte infert Süarez loc. cz/. eifi Laymannus tan«-

a

uroram ; adeóque tribus circitér horis ante qz-

?^

p

4. EX

.'Ztüm concedat dbas horas cum diimidia: Cone

tufn Solis ; Wt jam m pmnd. 2. ditism.

4

ipes

Eu

244 q bsol, Sacraus. Pars 1. Cg;;. Vi. Sed, Y1, De tem POTä"lceleöränJ;; p

vt

fpeciali difpofitione E

cclefize , in nocte N;lti-

bretur aliquoii feftum fori;ïv.,:.g,,&änümiatic.*4 1

[

vitatis, in qua non tan

tüm primam Miffam.

nis B. V. M. non tamen tenentur fideles intet«-

effe officio illius diei, quippe quod non eff

n

ro media no&te defignatam, íed omnestres

NU

Miflas.dici poffe ante auroram , contta Sylve-

proþri& Miffa : ut «x communi DD. & de-

dl

claratione Cardinalium re&té docet Diana p. 2.

[rum , Fernandez, & alios , rcectius docent

ij

communiter alii Swarez;' Conintk, Laymau,

trald. 14. vefol. 62. Non tamen prohibemur

Diana cit. && videmus id fieri etiam à do-

eo die Evchariftiam fümmere;G aliis miniftra-

lum

iM

li

t

étis, piis, &timoratis Sacerdotibus. Conve-

te, cüm de hoc;nulla extet prohibitio. Qubd .

nientiffimum tamen fore , dicere alias Miffas

autem Congregatio Cardinalium declarárit ,

Áey

fgei

fingulas tempore prafinito in. Miffali , nulli

nonlicere miniflrare, nifi infirmis, utidem -

conl

dubium eft.

V

Diana & Gavantus referunt , noílras partes.

log

449 .IV. Differte Miffam poü/meridäem.pri-

obligatorié nondum attigit. — QuinaliquiRe.

Sx

müm inchoando Sacrum , etiam certó licet in

centiores cenfent eo die poffe facrificare ad pr

gll

his ca(ibus.

I. Ín. eodem cafu neceffitatis,

videndum moribundum , fialia Hoftia defi

K

Etfifeftum Annuntiationis incidit ineum

fuprà : ne fcilicet infirmus fine viatico mo-

j

riatur ; faltem licebit uno vel altero quadrante

em, poffe Epifcopurn dare licentiam facrifi-

poft meridiem inchore Sacrum. . Communis

candi , ut fatisfiat przecepto audiendi Sacrum, -

4

[

apud citatos. 2. Ob fupplicationem vel pro-

cénfent 4dz.orzm , Suarez, ch:'naldm, Malfh o

D/i

ceffionem: publicam poít meridiem jrotra-

fjis , aliiapud Barbofam de poreff. Ep

iftapor. ..

j

l4

élam , prefertim fi adíint die fe(to , qui non

2. num. 49. — Quod licét probabilefit, non.

gudierunt Sacrum.

3. Similiter ob funus

samen fciturunquam praCticatum , neRom

m

tüm

Principis tamdiu protractum. 4. Si Sacerdos

quidem , utvidere eftapud Gobat eir. cafu. "T.

propter iter tamdiu impeditus fuiz, etiam inte-

|

pb

s.213. At bic aliud dubium valQe dclica«

tum.

4

TUj

g1à horá poftmeridiem celebrare poterit , fal-

Go

tem die féfto vel dominico : cum aliis Lay-

II. Parochus quidam

in clelcbr'liïöþpïido fe-4

V

Íüetü

qnan cit. c. 4. »- 4. Denique poft Navarrum &

rià quintà Canz omifit confecrare iecbndam

alios,Diana cit. p. 2. tratt. 2 4. refol. 34. refol-

Hoftiam majoré pro Officio fequentis diei Pa-

aitru

;

öbliga

vit Religiofos ex fuis privilegiis poffe celebra-

rafceves: nequefine gravifcandalo Gtobmut-

N

t du

zc uíque ad tres horas poít meridiem : poít

murationepoteft Officium illud intermittere ; -

sertiam vero minime : quod forté intelligen-

meiml

quid agendu'fn? x. Loco majoris fumat pat» -

m

dum eft ex rationabili caufa aliqua: alioquin

vam Hofítiam confecratam pro communicatue

*

üpeg

sutiffimum fervare Rubricas, & confvetudi-

^

tis : (prout etiam fieri deberet in defe&tu ma--

tules

pem locorum,

jorisHoftiec pro Sepulchro , ubi talis ponifo- -

W Dnm

ldet) ex duobus malis eligendo minus malumt

ltht

$. 1l

admirationis vel obmurmurationis alicujus.

fl

At ne quidem parva particula confecrata füpere

.

*

gf

Qm'lws äz'&w, licet .eclebrarc ?

eít.

Infandam incuriam meritó

graviffmB —

[h'ü!uw

A0

Uotidie licitum : imó confultum &'fah—

plectendam ! Aut ergo Parochus ille Sacels -

[

lanum habet, vel alium Sacetdotem habere.

&um eft celebrare. : per fe loquendo , &

$ Ve

feclusà prohibitione Ecclefie. Sic Theelogi

poieft ,. hunc facict mane privatim celebraré

t :k

Miffam dePaffone, ve! Cruce, & fimul coms

ac Patres unanimiter. Et confirmat exem-

fecrareHofliam pro Officio, die publicé celes.

P"'V(ilt(n

plum primitivae Ecclefiz.

Hinc S. Andreas

brando. Si folusfitin pago, ipfe fimilité -

dffuuc?c

idolis immolare juffus Tyramno refpondit :

priüs privatim celebret , nonfurmptà ablutioneg

Vi

Ego quotidie immolo DEO. Agnnm immacn-

& poft publicé peragat Officium diei : :

,

latum ín Altari / Ratio clara eft: quia facri-

rus quidem contra duplex praeceptum Ecd

;

ficare per fe bonum eft. . Et meritó dixi : per

fiz , unum de non communicando bis ; alte«.

fe loquendo. . Per accidens enim fzpe prohi-

rum de non celebrando illo die : fed utrumes

beris celebrare: Ut finon fis difpofitus , utpo-

que pofitivum Ecclefig tantüm cedere debebit-

te exiflens in mortali fine copia Confeffarij,

leginaturali de non dandofcandalum proximoy.

nec urgeat alia neceffitas celebrandi ; ficenfu-

prafertim integrg commumitati. ladehoc

1à vei irregularitate impeditus;fi aliquid requi-

fingulari cafu;cert& tamen non Fido, fed meo

"

fitum defit : juxta predicta fuperius. Dixi

b

etiam tempore , non ita pridera faclo, folus ,

m

item : feclusa probibitione Ecelefie , utinin-

dfü'p

terdicto, & fpecialiter tribus poftremis diebus

218.

quem fciam fqlers P.Gobateit.eafn T. . 2:17-5 j

;

hebdomadafan&z : de

I

quibus breviter gligu&

Ill Dielovis ficro ,. feu in Co

na Domi-4f 3

"Ui

fpecialia.

ni, . etfi puleherrima fit confvetudo , ut unus

lt

j

A$1: L. Ferid feid dn Parafceve penitüs interdi-

tantümSuperior celebret , reliqui omnes more

LTS

€itu. Sacrificium. incruentum , eó quód eo-

Laicorum communicent ad imitationemChri-

dem die peractumfit , & ab Ecclefia recolatur

fti & Apoftolorum , fimpliciter tamen fas eft:

thlh"

Sacrificium cruentum in Ctuce. c. Sabbatb. de

culibet Sacerdoti celebrare faltem privatim »

tXin(

de-

'x!"ff?" Ai- d. 3. ac proinde licét; ea die cele-

i

ámo & vgublli;,-&k ex ratiogabili mu?a , utob

vVo-

lu

t

;

W

4 'ïälc*oll.Sacfam;rPars ll. Cap, VÀ, Scdl, W.l De 2emgore-ccleäraüdi,.« 249

jj '

., Not-io*nvem ;pdþuli Sac;u'xü l;etesztis**', & fummo

j W&s Ih]w.

nnicame[fe ]ftfaimttm provedimendo m-;;ndo'

interefle non potentis.. Íta communis DD.

)Pu1

ii

tantàm [emel in die facrifuamus, : Altera, u

maximé Germanorum. "annetus difp. g.q.

tanto majori cum reverentia & praparatione

m

10.7.8. Layman /. . trati. y..e. f.n. 9: Di-

dW&D

r

Miffam dicamus; ezm valde fit felix , qui u«

A

caftillus b;c trat. y. difg. 4. s. 28. teltans de

zam digne telebrare potefl : at ibidem Ponti-

fua rg.in Germania annorum praxi: Bufen-

x

fex. Támque rigidé recepta efl ifla prohibitio,

baum /. 6. tra&l. 3. dub.3. addens tamen eo die

ut omnes Theologi & — Canonifte uno ore

d

us

N

licere privátim celebrare, at non poft Miffam

d

n

damnent peccati tmortalis iftum , quiabíque

TT

"

folemnem amplius: rationabiliter. Ratio fuf-

legitima caufa bisin die facrificat. " Dixi au-

ifrti -

figeus eft : quia id nulla univerfalis lex vel

tem regulariter, Excipiuntur enim cafus non-

l, floiäög:

cobfüetudo prohibet. De particulari re&é fic

nulli, in quibus vel certó

- vel pxobabilitcg pet-

Qs

loquitur Layman: Si quo tamen locoin aliquo

miffum eft bis litare.

at

Sacerdotum Conventu quafi füb prcepti obli-

Primnus cafus eft in die Natali Doniini, qu64f6 i

ial

gàtione vigeat confüetudo communicandi mo-

in honorem triplicisNativitatis Domini , zter-

Medtae

re laico, nonoportet fine Pralati licentia cele-

brare.

i

na2;téporalis, & fpiritualis concetfü eíft ter Mif-

Jicennz

Audienit -

44

IV. Eadémque eftratio Sabbathi fancti. Ita

, farü folemnia celebrare ezr. cap- faftcit. Quan-

€1

"

quam nullus ad id teneatur , fed unum fufüciat

egitdlls)

taüi Germani omnes : ac multos. referens

(. ficüt & nemotenetur eo die , nifi uni Sacro

tf r

— Barbofa de cfficio & poteflate Parochi p.ise.

intereffe juxia communem DD. ) ídque eti-

gïpbabif:,

1I.7. fO. Lugo difp. 20. de Evchariflia num.

amíi Sacellanis , vel Parochus fis , ut docet

Catum, Mi

19. Tamb. I.1. Sacrif.c. 6. cenfent pra&ticé tu-

Barbofa De Officio Parechi c. V. ». . Ve-

Gobti

tum eo die facere privatum Sacrum ( imó &

rüm Gobat cafa 6. ». 186. re&té monet Paro-

um

, . püblicé , fieo die incidat feftum fori , ut vidi-

.chum obfervare debere morem fuo |loco

.. musfieri anno' 1666. eo dieincidente feíto S.

[

receptum. — At, quid fi Parochus habeat duas

lii

| Georgü ) ratio eadem .quaefüpri. Nam con-

fuetudo, quód eo die in una Ecclefià non fiat ,

Parochias ob neceffitatem à fe folo providen-

nhicutis

das , poterrtue in utraque faceretria , & (ic eo-

nili unicum Sacrum Solenne, ex nullo canone

du

, obligat. Mimisenim diu exolevit ille Canon.

. dam die 6. Sacra?' Refpondet poft alios Go-

andblé -

bat ibidem 188. Si Parochus aliàs fingulis

—€. Sabbato. de confeerar. d. 3. quód illo biduo

ld- s

)

Dominicis & Feftis confuevit inutraqueParo-

ajorisfmzjz

. proximo ante .Pafcha penitós non celebrentur

chia celebrare femnel, poffe in Natali Domini

Sacramenta : cüm ubique terrarum eo Sabba-

o conmd

bis ; imó & ter: cüm enim duorum Paro-

TU

tho celebretur faltem num Sacrum. $ At

chorum onera fütineat, videtur etiam fentire

. quale Sacrum fiet iílis duobus diebus? In cce-

| ub,//,!'ffüülä

- debere commodum & favorem duorum, tum

nà Domini fiet utique de feria. . In Sabbatho

j MMJ gj

pro fe , tum pro fuis Parochianis, juxranotas

TENN

Tincto fiet itidem Sacrum diei ptzmifs4 con-

utriufque juris regulas. ' Verüm ego ceníeo

; feffione, incipiendoà Kyric eleifon cum Ma-

f

ftandum judicio & difpofitioni Ordinarioram:

gnificat juxta prafcriptum Miffalis. — Dica-

illud autem clarum eft.. Si feftum NatalisDo-

ib g

fHillus, Gavantus, Tamburinus j

Lugo citati.

hus W 53-

. mini inutraque Parochia non eodem die, fed

Dianap. 11.7rat. S.refol. 66, a

lit alias Mif-

juxtadivería Calendaria decimo diverfo die ce-

ciuni

as vel de feflo occurrente , vel votivas permit-

lebretur, poffe inutraque ter. celebrari: ficut

tunt: Gobatvellet etiam uttovis die facere

a, U

fiego Auguflà polt cultum jam tribus Sacris

m

privatim Miffam de Requiem pro alio pridie

Natalé Domini,mitterer Sefilingam propé Ul-

defuncto , & fefic féciffe teflatur pro defuncta

»Ab

mam , ibi 4. Januarij liquido poffum ruríus fa-

» IPW

X

cere id ipfum. vide Dianam cir.

pta 4

Hj

þäti(fg. ahqua i 'gucm vide cit. cafu 7.4.".

p. I1. t(aäi. f*

j dici

S-

refol. 33. Gobat cafu. G.

.

Secundas ergo cafus eft : quando Paro

um

E

-

d H

chus4 $?

do hii

*

debet profpicere pluribusParochiis, nec poteft

g. fl L'?

commodé habere Cooperatorem , tunc enim

- ia ia die c&kär&ääuh:. |

licité, bis, térve Miffam dicet, vel cantabit.

d

j

certum apud omnesSuarez d7fp.8o. f£&1. 3. Lu-

iaþlm

l

"

"

[b

T ',ng;ïar.itcr non licet nifi fcmbf füb gravi.

go Refp. moral.lib, 1. dub. Y2. Diana p. 11.tr.

;

at

«l

peccato. , Ita enim ad háuc ipfam qua-

o

F. refol. 33.. Nam cafus neceffitatis excipitur

W

ftionem refpondit Innocentius lil.c. confulnifli

ipfo cit. cap. confuluifli, Ouidüiautem die

f

de celeóvatione 7Miffarum, Hanc prohibitio- '

PU

f

prophano devotio populi exigat duo vel trià

"

L

nem [ nam certum eft antea licuiffe fzpiüs

Säcrq in diverfa , vel etiam eadem Parochia

pro libitu ] primo factam fuiffe ab Alexandro

tua? Cut fi fuperveriat poft Sacrum tuumin-

j 0;94903

P. IL. [ qui obiit anno 173. exiftimat Baroni-

«

expecita proceffio cupientium habere Sa.

Us fom. Io. ad amutm . ('brifli 940. probát-

crum) Suarez & Lugo modo citati , Pluribus

gt

que ex.r. fuficit.de confecr. d. 1. Ejufdémque

allegatis concedunt , nifi confuetudo obíler,

j

prohibitionis caufam dupliceniindicat ibidem

poffe bis térve fieri. Etutique fi tempore pe-

f tf ^

Alexander. t. Quia Chriftus tanthm femel

flis exiftatunicus in urbe Sacerdos, poterit pro

a p

)

eft patlus, s;

sgitur oflendatans ejns pa(fonem

bis

"

Paas, II.

: folatio multorum. Pctenci,u'a? litare de die

À

x?x-'. SACRAM;

*

pE

!j

Ms

Ws

"

i

f

245 — ha, Saram, Pars 11 6ap. V. Sc,

PI De 1empore celcämgirh;.x ;

in diverfis Ecclefiis

e

L

intevrogandus tanén

clarat Concilium 'Tridentinim : feff. &2. : Üü

$

j

Epiftopus , [ipofft. ait Gobat numg-IS 9.

— Quando autem & quibus temporibus téneatur

At

Sacerdos celebrare, idem Concilium feff. 23.

[4

[

458

Jértius caíus eft : quando moribundo

€. 14. de reformatione icítatuit. Curer Epif-

coptssut( Sacerdotes) [altem diebus Domimicis

hk

prabendum eft viaticum , nec habetur Holtia

confecrata.

Communiffima. .Et quidem

.« feflis folennibus , fi antem curam animarum

h

tunc licere fecundó celebrare etiam non am-

habeant,tam frequenter,ut muneri (uo fatisfan

(l

pliüs jejunio Sacerdoti ( fumptá fcilicet in pri-

eiant , Milfas celebrent.. Flxc Concil, & hinc

"

l

m

ori Sacro ablutione ) fufficienti authoritate ,

breviter refolvendum.

Y

(fes!

etiam Tamburini 4 4. Saerif. c. 6.$.8. probat

I. Sacerdos quilibet tenetur £ilt

em aliqfuä-..q.ägï, 1

Y

tiesin anno , ter vel quater minimum , Fellis

val

Gobat Zlphab: communicantium cafu. 19.. In

praxi, fiSacerdos in primoSacro moneatur an-

folemnioribus Pafchz , Pentecoftes &c. Mif- —

ft

fa

141 celebrare, ade

m

te fumptionem fuze Hoftiz, frangit particu-

6; ut fi feclufo legitimo if

[

,lam ex illa refervanda pro egroto : íin

pedimento, toto anno celebrare omittat , more

h

n

primüm poft fümptam Hoftiam , fumat& fan-

taliter peccet.Ita communior ,. & fine dubio

uinem, omifsà purificatione , peragat reliqua

probabilior fententia Doctorum : Setas , Syl»

Ó

;

cut in die NNativitatis , móxque inchoabit no-

vwe[ler, Reginaldms,Suarez., Coninck, Laymány, .

yum Sacrum.

Sedforté, dum facio alterum

AMarcbant , alii paffim, ( contra 2dwglez,, u-

[

[

Sacrum, morietur egrotus : ergo omitte , GC

nacinam , Dianami , Lugo, Gtalios cum Tan-

accurrecum facro oleo, ac abfolve , fi capax eft.

burino de Saevif. 1. Y. c. 6. à mortali exculan- .

iC

$

Neutiqvam autem licet uti compendio fim-

tes (feclufo contemptu & fcandalo ) dummo-

^

pliciumSacerdotum , ut vocat Lay:nan czr. qui

dó in Pafchate communicet. — Noftra Senten-

bt

eo cafü , ante vel poft fumptionem Sanguinis

tia conformis eft judicio plerorimque Do&to-

[

confecrant unam folam particulam. - Ecclefia

10d

rum, proborum omnium ,imó & plebejorum, —

enim fecuta inílitutionem Chrifti nunquqm»

qui malé fentire.folent de Sacerdotibus tam .

d

pretiofo calento rariffimé utentibus; ipsique -

menl

permittit unam tantüm fpeciem confecrare ,

nifi quandóque in ordine ad perficiendum Sa-

juri : nam c. Dolentes de celebr. Miffarnm.]n. —

IIl

h

(ntrt|

crificium jam fübftantialiter inchoatum , atque

nocentius III. P. conqueritur dolens , &gra«-

etiam eo cafü licere confecrare unam tantüm

viter reprahendit Sacerdotes, qui vix quater in

itsqu.

"fpeciem , docent Theologi feré omnes contra

anno celebrant, ideóque fufpenfione à decie

Nini

Alenfem , Majorem , Adrianum , tefte Chap-

mis , & aliis bonis plectendos decernit. Et«

Md

peaville. De Saeram. minijl. tempore peftis

manifefte colligitur ex ipfo Concilio Tridenti-

&mmqt

M

€. 4 4. 20.

no proximé allegato. — Ubi Epifcopis impos.

d

hu

nenscuram , ut Curent Dominicis & Fellis fo»

43 Quartus ca

fus: quando jam dic&là Mifsfu-

l

hp

pervenit perfona notabilis v. g, Epifcopus,

leunibus Sacerdotes celebrare Mitfam , omni«

Hizt,

quem decet quotidie audire Sacrum, ait Na-

nó patenter prefupponit de fe debere faltem .

Áiere

vartus c. 25. ». 87. polt Sylveftrum v.. 7iffa

aliquoties in anno celebrare; & quando con«

QUi

4. ]. Aut quando repenté poft dictam Mif-

venientiüs , nifi in Feftis illis principalibus ?

enn

fam corpus defuncli occurrit fepeliendum , &

Quamvis fpecificatio illa quoad Dominicass

(uosp

confuetudo habet;ut non fepeliatur fine Sacro:

& Fefta quaque folennia, videri poffit folüm

Z

f

Iidem ibidem plures adferunt cafus , quos non

eífe admoaitiunis, &t ad meliüseffe, Quare, *

[2 |

exícribo. Quia in omnibus ejufmodi cafibus

fi Epifcopi de hoc nibil pracipiant, nihil pec*

L

attendenda elt confüetudo locorum , & ordi-

cabit Sacerdos , fi die Dominico, vel Felloali-

tl

natio Epifcoporum, "Vide Layman, &

qliqs

quo Sacrum celebrare, etiam (ine caufa omite

Astcim

€itatos.

tat, dummodó debité audiat. At , quidfi

ïfgiaMm

Sacrum non audire poffit ob defectum alterius -

ü'rïm ph

" iv

. Sacerdotis ? quidquid aliqui adhuc exculat&. —

W]iüipfm

conentur, mihi certum e(t, tetunc per accié

)

UM

Qq,qr'nlb vel quoties tenetur Sacerdos

dens debere iegere Sacrum, fiquidem praxee

Bs

eelebrare o

pium de audiendo Sacro , non utique itt-

Ws

telligitur de Sacro alieno duntaxat, fed aut d&

r

Sä(i'ifici

Alieno, aut proprio in defectu alieni , jUX-

Ertum eft vi Ordinis , feclusá alid obliga-

ta communem DoCorum fententiam in ter«-

!thUS (

fiCatjon

«

tione nullum Sacerdotem teneri ecele-

tiopraecepto Decalogi. Erpluribus oítendit

g

brare quotidié : càm nullum alibi extet ejuf-

Gobat, — Zdlphab. awdientinm . Sacrum c&e

!dEa

modi' preceptum.

Contrà veró etiam cer-

d f.

tüm videtur, omnem Sacerdotem debere fal-

t

IL. Parochi , feucuram animarum haï'mmga

msLug(

tem aliquando celebrare , nifi jufto impedi-

tenentur toties celebrare , quoties Parochiani

mento excufetur. Deducitur ex verbis Chri-

lm;m

l

. tenentur Miffam audire ex communi pracep-

Hoc facite in meam commmemorationem.,

to Ecclefiz , finon fit alius eorum muneri fatis-

Quibus verbis "Apoflolis , "r?ïmque ín Sacer-

aciens. ,Orwes.. Ratio clara eft. hzcenim

s m

"t

doito (necelforibus u offerrtnt, præcepit:, ut dc-

fant COrgelaäva : $i populus :cncm.r»(ag

d

$-

avmm

.

—

m

yà

J

I*

MM& ! :

: : | "I;be'ol; Sä;r'km. Parsll, X&'ap. VI. Sect. V1 Dejejzrmz'oj naturali ad celehr. :/247

]

2l

&tl

Cardinalium ab urbano VIII. approbatam ,

füporm-w

Sacfu-ha , aliquis .tenebitur celebrare: & quis

alius, nifi Parochus, velaiius ejus locofub-

etiam fapius allegatam, hoctenore: Sacerdo-

i

ftitutus ?. Etcontràergocorrelativé ?. quibus

tes , quibus diebus tenentur Ms[fas celebrare

VUf Cm,:[,;

rationt beneficij feu Capellania , legati feu fa-

Milu]

diebus populus non tenetur audire Sacrum ,

Parochus non tenebitur facere , feclufo pa-

larii.fi eleemo[ynas pro aliisetiam AdsfJis cele-

] Wug(m

€lo; fundatione , flatuto, confuetudine fpe-

brandis fufceperint,aon po[fe eadem mi[;4 utv i-

T

ciali. At , tenebitürne Parochus etiam fru-

qgue obltgatt'ani fetisfacere. Refpohdcnt re&&

hss

€tum Sacrificii füi , fuisovibus applicare , quo-

Lugo & Marchinus cir. effe illic lermonem de

