Deo defponata fuit , figura fuerit & facrum (i-

Q non

tincx cit. »4m. 15v dn fine.-

117

gnum VerbiTacarnati , ipsíque defponfate Ec«

.1V. Moleftior quattio : anin matrimonio fje

élefi& unius. SanCz , ut figuificatur c. Gaude-

J

elium tatio Sácranrenti poffit valid& feparari

IT

s de divertio. non tamen fuit fignum efficax

Vel exclüdi à contra&u per intentionem contrá«

fugh

gretiz fanGtificantis éxopere operato , àdeóque

$

| hentium:

tommodiüs expedietur $. 3. 'cünf dé

77

meque Sacramentum proprié dictum

e

, juxtà

mim'fnri:. :

-

coimniuniffimam Sententiam DD. ac SanQoruri

lirfe

RH

*

Patrum :- Nam eratia- & veritas per X ESU.M

elitm

Materia [ut corpora wuti tradenda

sf"kä.—

ndu.

-

Chrillum fata cfl , Joan. x; Et foprà dixit Tri«

dentinum : | Matrimonizz in Lege Evangélita

ma fnnt erba contrabentitin confen[uns

yo (

legit imuta eXprimentia;

sstl

veteribur conmnbiis per Chriflum grátia pra-

are, Et Conciliuin Florentinüm, matrimonium

à comtunite & probabilior Sententiaje

Maæ

l

DD, 5. :dntoninus,Palndan Sotis, MAdrian.

j

4

numeráns inter Sàcrámentà. novze Legis docet ;

4

hac differre à veteribüs,quód veteta non confes

Covarrnv, 'a(a, &bsque fequens Layman: e. 2..

p

T

rántgratiàm,.

$

4

nitis 3. Báfil, Pontins , aliisque citàtis Herincx-

$

lL. Dixi: inter jïdele:rk-, ciubd etiam ,üota;'iv;

difp. 2.3e[l. 25 traÉl. nliimo,n. 21. Ratio elt j

Clu*v

.

.3'4

D.

tgoftin. de fide & operibus c.7. dicens : in-

quia Chtiftus contta&lui matrimonii náturá fuá

"L

MC us

tivitaie Dominiin monie autlosjus ,in Ecclefia

inváriabili folütm- addit dignitatem Sácramens

ii

hhptiarim son folzm vinculum , fcd. etiam Sa«

ti:ergo materia Sactámenti hujus metitb cénfes

dii .

éramenium commtudatur. Ratioeft$. quiainfi-

tut eadem , quá materia contraétás : fed contra«

u

deles non baptizati;qui fidem Chrifti per Bap.

&üs matrimonialis materia utique funt corporá.

o

üfmum profeffi nonfunt, nullius omninó Sa-

éonttahéntiutn inütuo tradenda, ( ficut materiá

qu

k À

£rámenti capáces effe poftunt. Scd dubitatür:an;

cujuslibet cohtractás dicitur illa tes; de qua cone

;

:

ontraétüs.

jj

fi fideles per difpenfationem cum infideli v. $.

tràctus conftitüitur. ) Forina autem c

n

tathechumiená contrahat matrimonium , adhuc

hajus eft confenfüs fenfibiliterexpteflus: ergó,

gcti

fitfaeramentum ex parte fidelis ? Negánt Hez-

&c, Deindenegari non pote

, quód conjuges.

je d*

figu. Aagl&:. Sancbes, , alii communiter cuimn

ihütua unioné copulati fi&t externum facram

L

lay

ionis.

L

man tra&h. 10. part, 2.6, 2 GG cértum pu?;t Íymb:

olum fpiritualis ng*gätuæ 'coqnju.n.&

inter

d P.&RS IV. SACRAM.

pl

ï?'ï

N

"us

D

542

dbeol. Sacrament, Pars 1. t: 54]!1 | *

intet Chriftam & Ecclefiam : ergo fünt l,paxr's

vim& fætrninaqþer niütüäm» tfäditipnehï fborum -

Sactameuüt!

, & utique materialis. Verbaautem,

propriorum corporum , minimé debet effe in.

à maris & foeminz — conjun&tio

conveniens, quod füb diverfo refpe&tu fint fufci-.

quibus hac ipl

exprefsé fignificatur,

& indacitur , fünt pars Sa-

pientes, & miniílri, & Materia Sacramenti.

1

cramenti formalis. . Nec obítat, quód torporä

Miniftri funt,quatenüs verbis expreffis dant in-

1

contrahentium hon fint materia, ex q&4 comipo-

ter f mutuam corporum poteftatem. — Suíci-

D

fitionisfeu pars ipfius contractüs matrimonia-

pientes Sacramentum funt , quatenüs potefta*

j

tem inter fe acceptant ; GLaccipiunt. — Matcria

of

lis ac Sacramentalis , fed folüm materia csrea

quam veríetur contra&üs ;fiquidem eadem cor-

denique circa quam funt corpora mutub tra-

N

0te

pora, fuperveniente verborum. conventione. ,

denda & acceptanda : eóque ipfo recte dicenda

n

mox incipiunt effe ; G permanent facrum ma-

materia Saccamentiex qxa , quatehüs accedente

Mit

teriale fymbolum & gratige fanctificantis infie-

confenfu mutuo per verba expreffa Sacramen-

ton

Z

ri ,& fpiritualis conjunctionis Chrifti & Eccle-:

tum matrimonii componüfit.

"

[

fix infieri & fadto effe femper: quemadmodum

IV. Hic modus explican

di hoc -S:&rafïxäe;x-.äl $3

Ü

Yi

inartefaGtis lignum v. g; eft materia circa quam

tum tanquam cateris expeditior mihi femper

Ml

placuit : & certé nulla alia ratione meliüs &

artis fabrilis; inductá autem forma ilatus v. g.

Am

ihcipit effe,& permanet materíaex 4sa.Declaro

expeditius explicari poteft materia & forma

&C

6

amplius..

:

matrimonii inter tot fententias DD. conantium

Wfej

3;1

IL Matrim

onium &rgö eft. Sacramentum

affignari materiam & formam hujus Sacramen-

ant

non tantüm in fieri ; feucum fit, ( ficut Baptif-

ti in fieri, Decem numerat Averfa fedl. 9. qwafh.

W

m

3-Sex autem Sanchez l. 2, difp. g. num. G. hanc

mus., Confirmatio €c. que in actione tranfe-

n

unte confiftunt ) fed etiam eft Sacramentum

approbans ; verba fcilicét contrahentium effe fi-

n

in facto effe , feufa&tum permanens , ficut .Eu-

biinvicem materiam & formam: Materiafuut,

p

chariítia: ac proptereà ficut Sacramentum Eu-

quatenüs exptimunt confenfum mutuz tradi-

p

chariftie in fieri prater formam. confecratio-

tionis corporum: forrna autem funt' eadem ver-

flm*

nis non habet materiam ex qua , fed tantüm

ba , quatenüs exprimunt confenfum mutuz

DT

materiam ci/64 q44m , panem & vinum , quo-

acceptionis eorundem corporum traditorum ;

&n

rum fpecies virtute confecrationis permanen-

traditio enim per illa. figna vel verba expref-

tille

fa & Íenübilis faCta , cüm fit inchoatus &

tes & Chriflum continentes, fiunt & perma-

A CA

nent materia ex 444 Sacramenti Euchatiftig ,

imperfe&tus adhuc contractus , habet fe per mo-

Ti ei

& materiale fymbolum refectionis fpiritualis,

dum materig determinabilis & perfeclibiliss

fl

ita in Sacramento matrimonii , quatenüs efLin

Acceptatio autem fimiliter facla fenfibilis pez ^ -

ii

fieri , non eft opus affignare materiam ex 444

verba , habet fe ut forma perficiens & complens

compofitionis , fed . corpora contrahentium ,

eontractum. Sic Setus , "Ingles , Rodriqn. Bel-

Qu

Ms

qua tunc füunt materia eirce quam contractüs ex

larmin. Susrez., Coninch , alii cum Sancbez..

L

L

vi verborüm conventionis mutuz ,in contta-

Q

e, & fequuntur Tambur. tralf. .. 1. in fiae. Go

r

€tu matrimoniali mox fiunt., && permanet ma-

bat. eaf. 1. n. 292. & libinon difplicere fate-

Dinr

téria ex qua Sacramenti , & facrum materiale

turLayman cit, ». 4. Neque mihi omninó di-

fplicet,(i modo caperepoffem. 1. Quomodo (ic

f

fymbolum , & gratiz fanCtificantis in fieri , &

[

A

«onjunctionis Chrifti cum Ecclefia.in fieri, &

falvetur. dictum univeríale Concilii Florentini?.

a

facto effe : & accedente copula matrimoniali,

Sacramenta covflare vebus eelut. snateria , &

^05

etiam unio Verbi Divini cum natura huma-

verbirvelut. forma.. 2. Certbinalüs contracti-

li M

na. Ut alibi notatum. Utrumautem Sacramen-

bus traditio non dicitut materia, & acceptatio

tum matrimonil fimpliciter debeat dici Sacra-

forma. 3. Sicad füummum cffet diftin&tio ratio-

"Ra

lm

mentum in fieri,vel infaclo effe ? Qualio effet

nisinter materiam & formam hujus Sa;r-anicne

Ts

denomine: Placet diftinguere : Quatenus prz-

ti; cüm mutua traditio re ipfa fit mutua accepta-

isé eft ignum practicum efficax. gratiz fanctifi-

tio,& eoipfo , ijfdémque verbis , quibus figni

h

hu

W,

cantis matrimonialis , cít Sacramentum in fieri :

ficat quisfe tradere corpus füum alteri , etiam.

'Hæj &

quatenüs verà fimul eft. Sacramentum myfti-

fignificat fe acceptáre traditionem mutuam al- ,

cum, feufacrum fignum conjunCtionis fpiritua-

'terius; ficut econtra eo ipfo quo alter ügnifï— iil

RT

mi&nmo,

lis Chrifti cum Ecclefia aut Verbi Divini cum

catfe acceptare corpus alterius, etiam fignificat

natura humana , eft Sacramentum in fa&

fe viciffim tradere füum corpus. 4. Denique

Ts

E

q—;fïc

ác permanens.

vix poteftintelligi , nedum effe , mutua traditio.

ftat, quod in aliis Sacramenfis ma-

t

$f2 ll[.Necob

fine mutua acceptatione : & utrumque aqué

*

teria Sacramenti diftinguatur à mini(tro fufci-

primo conftituit effentiam matrimonii

*

0s

- lr

piente; nam & inaliisSacramentis Minifter &

modoó ergó unum fit materia refpectu alterius ,

Ua

füfcipiens diftinguuntur ; nom fic neceffarió. in

- alterum forma in compofito per accidene .

« um

lj

matrimonio : Et ratio efL ; quia cüm matrimo-

& artificiali ? Fateor me non fatis ca-

H

lïfur

nii Sacramentum fundatum fitin contractu hu-

.

à

pete: vide, an cap'i;s tU.

"i

mano naturali , mirum non eít , habere multa

[

i

Ufms

Ípecialia ;

qua inaliis Sacramentis non reperi-

| Mgïmn;

untur; G quia contx;&ug ille matrimogii fit à.

; ?delïüet

Vj

N S : Im,

D

zi

D

?

"u

x

r

-

543

: Seä IP DeMatrzmamo ut Saäramamü

"d

t

x

; TE

Neque requiritur in eo aliqua intentïö

^

1

" räfec fla.

l

e

A

k

[«

: ; Miniär;' prapiii

?j

fermt ipfi contrabentes.

tus gratie ad affiftendum.

X

a

*

Sítjam certa & communiffima Senten-

Il, Necobit

a

t vel abf

(ardum v

idéri debet3 $

ltl

od

'

P

Ms

p ltl

aDD,cum Sanchez4 2. defp, G. Bellar-

quód hoc Sactamentum ob fpecialem rationem.

mino /. 1. De /Marríimon. c.6. C (equentibus : té-

contractüs exigat duplicem Mintítrum partias

[

l

merarium '/cenfente contrariam fententiam?

Jem j & Laicos & fceminas effe Miniítros hus

T

AMelchtoris Cani, EfHi, Sylveflri. & quorundam

jus Sacramenti , idque absquealia ceremonia fa«

aliorum exiftimantium , Miniftrum effe Sacer-

crà5 ficut non eít abfurdum contradtum Matris

(s

i

dotemi , & ejusdem verba formam ; verba autém

monii à Chrifto effe elevatum ad dignitatem Sa-

contrahentinm effe materiam ( Qui proindé fine

cramenti j & fic elevatus à Chrifto, -G debitain-

"

Tiv

Miniílro Sacerdote ^ contrabentes conficiant

tentione celebratus, nam & ipfe eft ceremonia

contractum civilem tantàm , & non Sacramen-

Sacra. At , inquis, fi contrahentes funt Miniltri ,

tum Matrimonii. ) Ratío à priori elt ; quia

debebunt habere intentionem non folüm coritra«

t

!

Chriftus infticüit hoc Sactamentum juxtà natu-

hendi matrimonium ,. fed etiam conficiendi Sa«

!

ram ipfius contractós , addiditque rationem Sa-

éramentum : hanc plerique non habent , quia de |

j

"

cramenti ipfi naturali. contractui matrimonii :

hoc nihil fciunt , vel certé non cogitant : ergo,

& Concilia abfoluré definientia matrimonium

&c. w. lllos fufficienter habere hanc intentio«

effe Sácramentum , non plus requitunt ad füb-

nem virtualem , faltem implicitam & confuüfam

ftantiam Sacramenti, quàm requiratur ad verí«

dum volunt matrimonium inire more Chriftia-

tatem. contradtüs matrimonii : & fpecialiter

11o , feu facere, quod fideles faciunt ; quod omni*

Conéilium Florentinum in Decreto - unionis

nó fuffeit , ficut & in aliis Sacramenis: Si ta-

fingulis Sactamenti effeniiam & Miniftrum

men alicui deeffet intentio fufficiens ad confes

"

D

acuraté affignans , cüm dixiffet: Seprimum eft

&ionem Sacramenti certé non fübfiiteret Sacra»

Saeramnntum: Matrimonii: Subdit: Cau[a ef-

mentum: Àn veró adhuctunc fubfr&grgt matri«

W

-

ia

ficitos mat imonii efl mutuus con[enfus per uere

monium in fatione contractüs, mox audies infe«

J

tius. Aisitetüum: Si contrahentes funt miniftri

Yifuy

ba de prefenti expre[[us. in quototam effentiam

"

G miniflerium ponit: ctgó idem debet effc Mi-

-fimul & füfcipientes hujus Sacramenti : ergó fà

t

nifter Sacramenti Matrimonii , qui eft Minifter

ts u

in ftatu peccati mortalis contrahant, bis peccae

Íeu caifa efficiens contradtus :: atqui Miniltri;

bunt mortaliter,imo ter,fi alteri quoque exiften«

v

qui efficiunt contractum , fine dubio funt ipfi

libl

tiin mortali hoc Sacramentum miniflret. — g

contrahentes ; feuqui contrahunt , & obligatio-

Fortéfie 5 INam 1. certum eft, peccare morta-

lgt

meminíe mutuam tüfcipiunt . ergó iidem quo-

literex eo, quód in malo flatu fufcipiant ; cüm

plets

que fünt Miniflri Sacramenti? & certe ille eft

matrimonium fit Sacramentum vivorum ; oms

D

Minifter cujaslibet Sacramentl , qui profert ver-

ne autem Sacramentum vivorum prafupponat

m

borum formam , quibus Sacramentum confi-

« 1.

ftatum gratiz , qua ipfa eft vita fpiritualis ani«

citur; atqui ipf1 contrahentes profetunt ( five

má. 2iVavarrus, certé G aliiapud Sayobez,,

t lt

immediate perfe , five Tediaté per Procurato-

citatum putant, etiam peccare mortaliter éx eo, -

ib r

rem , Gc-) verborum formam , ut fuprà often-

quód indigné miniftrent , quippé qui conficis

ol , x

fum : erzó illi tantum funtMiaiftri proprii hujus

ant,& conferant hoc. Sacramentum ex officio;

n

Sacramenti, Parochus etgo feu Sacerdos affi-

& ad ho deputati. — Sed hoc negat communis

'ih $

ftens cum teftibus, etíi improprie & accidenta«

DD. cum Sanchez l. ^. difp. 6. num. 4. & nos

db

liter Miaifter. dici poffit, -quatenus$ confirmat ,

pao

24

alibi, — Quia cofijuges, etfi fint miniftri ad hoe

ratámque habet illam contrahentium traditio-

deputati , non tamen funt miniflri Ípecialiter

) raflO' 1

nem & ácceptationem ( quo fenfü ex. prafcrie

confecrati ad hoc.Sacramentam adminiftran-

ame v

*pto Concili Tridentini dicit : Ego vos tonjuns

dum ; etfi farendum fit , opinionem Navarri effe

«

g0. G« id eft: Ego vos conjunictos declaro , con-

admodüm probabilem, 2. Etiam fcienter alte«

s lp

. fitmo, benédico nomine & Authoritate Eccle-

af

ti indigno miniftrans , fi ejus peccatum facilà

J

fie,Gtc) Auamen fimpliciter & proprié minifter

impedirepoffet , peccare, fine caufa cooperan-

tudt L

. Sacramenti nullo modo dici poteft; nam & olim

do peccatoalterius. « Res nota eftex materiade

hi

matrimonia fine Parocho contraéta fuerunt va-

Charitate & fcandalo.

'Tandem ex. hoc ipfo ,

ü n'u':üä

lida: utomnes fatenture & adhuc modó funt

quód eontrahentes fiát miniftri hujus S;cra-

1

pa

validainlocis, ubi non eft receptum Concilium

menti«

?

ó U;[dlm

Tridentinum ; velin locishzreticorum ; in qui«

TII. Hic incidi

tquafiodiffcilis: An Inter 8306

u d

bus nullus eft Patochus , vel non datur ádeum

deles per intentionem contrahentium pollit ta-

l3

: Qu

j

-tutus acceífus- non poteft autem confici Sacra«

tio Sacramenti valide feparari à contractu tatrie

jició

mentum fine füo proprio Miniftro. — Ejus ere

monii , fic , ut fidelis poffit validé iniré mátrimoe

lus

..g8» ficut & tellinm prafentia & affiftentia fo.

nium folüm ut contratum , non veró ut Sacrae

d*

lüm requiritur tanquam conditio neceffaria ad

mentum eft? Duz füntoppofite fentcntiz grae

, Valorém Saaramenti: neque is profert formam -

viffimorum utrinque DD. Prima fententia fime

neceffaríam Sacramenti ; fed etiamfi nihil omni-

pliciter negat: Ità égarez , Coninck , & plurimis

n dicetet , imó etít pofitive contradiceret, ad-

congeftis Sanchez Z. 2. 4ifp. 10. Tanner. 2ifp.

Bug*välidu'm foret antringonium : Ut patebit,

"

8. qudg.ïu dubo i- La

Y

S

'inan mm/; portsai

-c.z:'z'.

J

Yyy À

BHU

xs, j

asssl

$9H

- Sihedl; -Sacï-ämez&t. Bars IP G'apt T

hancfententiam priofi effe

ti

,,,;m. 2. Lugo difp.X4. De Pomitent. num.42.

probabiliorem. Jam.

Bonacina quaff. 2. De Matrimon, Prapof. $. Ba«

quoad praxim , & de facto.

mfiï

IV. Certum eft primo :

u

fil. Pontius /. 1. €. 9. 2/7.3. & mordicüs Averfa

Nïouv-p'off& lic'ihtlä)fiy-g'; " j

pi

bic. quefl.. 3. SeEl. g . dicens: decere conffauseffz

feparati à contra&ctu matrimonii rationem $a.

!

uàd now..Ratio ( anpotiüs conjectura ) datur.

cramenti à Chrifto. infütuti , fed,pe'crcairgmof;.

taliter fideles baptizatos , fi velint mattimonium

[

Quód Chriftus Dominus ita contractui conne-

xuerit rationem Sacramenti , ut , quàmvis pofi-

contrahere feparaixdo rationem Sacramenti : 2-

W

1

Pr:i[»

tio contractüs pendeat à voluntate. fidelium ;,

qué ac fi quis abluens infantem ferió proferret

eotamen pofito ,. non pendeat à voluntate fide-

formam , nolens tamen conficere Sacramen-

r

nlen

lium ratio Sacramenti, fed eo-ipfo, quód con-

tum, Juxta communiffinam DD. apud citt. -

Ratio eft ; quia utroque cafü irritatur, & falfifi- -

$

tractus ejusmodi legitimé ponatur, ftatim.ex

Chrifti inftitutione ei adharet ratio Sacramenti.

catur actio Sacramentalis à Chrifto inítituta.

Et Chriftus contractum matrimonii elevans ad

Quare infert Layman: |Quicusque ex baptiza-

$h

tis vere matrismonigm contrabere volust , etiam

dignitatem Sacramenti fine dubio fic voluit .

li

virtualiter Sasrameéntum accipere volunt , con«.

matrimouium contrahi à fidelibus.. Contlat de-

ia vero , fi nollentyabfolute loquendo, Sacramen-

nique ex communi fenfü , usique fidelium,

tem [u[cipere , confequent effet , ut nequemairi-

ipfüásque Ecclefie , qua idcircó in contráctu

: vs']'

t

quonizim coytrabere intendeyantideóquo contra-

requirit (tatum gratiz.

ertum eft 2. Catholi-

n

fiüm

us irrituseffer. Ut Sanchez notavit eit. Dicos .

cos nonfaparare ; nam ex Catechifmo norunt ,

Ey abfolute nollent. Própter bareticos, qui nolunt

matrimonium effe Sacramentum , & monen-

ü

l

f'tfcipere Sacramentum ex bypothefi errovís [pe-

turÀParochis, ut fe confeffione pramiffa prz-

qox

parent ad nuptias , tanquam ad Sacramentum.

eulativi , quo falso exiflimant , non e[fe Sacrae

meniuminterim voleutes matrimonium contra-

fufcipiendum. - 3. Certum etiam videtur. ple-

bere; ficut fideles folent, &* 1n Ecclefia Chviflicon-

rumque non feparare herericos , qui non. cte»-

fietumefl. Tixe Layman fapienter,. Huic fen-

dunt matrimonium effe Sacramentum , G pro-

WP

fjon

tentiz libens accederem ,. 1 firmiori rationi in- -

indé etiàm dicunt , fe nihil velle babere negotii .

; hfj

niteretur. , Altera fententia affirmat fimpliciter,

cum Papiftico Sacramento in füo matrimonio

thor

id validàfieri poffe ,. et(i minimélicité. Ita Da-

éontrahendo. Nihilominüs tamen plerósque .

lia

rand. Vitloria, Cajetanus, Vafgu. Rebellus , a-

eorum re ipfa recipere Sacramentum , finul-

]

liisque congeftis Perez IDifp. 1 9. Sect. 10. fuse

lum aliad impedimentum intervenerit ,. in*

M

Hurtad. D:fg. 3. De £Matrimon. diff. 10. Diana -

dicatur Layman modó füprà, & cum aliis bene

ii

od

patt. 3. tratl.. 4 vefol. 25 $. Dicaftil. dub. 19.

probat Perez difp. 19. Sedl. 3. num. 3. & Go-

difp. 2. 'Tambur. tra&t, j. c. T. mum. G. & pto-

bat caf. 1 1. 8 n1o.25 4. Ratio fumiturex com-

ET

babiliorem cenfent Herincx difp. a. qu«]f. 2.

muni doctriga de Sacramentis in genere ; quia -

lu

uum. 17.cumGobat tra&. 9. caf. Y1.num. 228.

error privatus , quo quis exiftimat , matrimont-

finian

Ratio folidíor eft , quia illa infeparabilitas nulql'o

um non effe Sacramentum, & ideó intendit non.

-t

folido fundamento. nititur; mutatio enim non

facere Saeramentum , nihil plané obftat Sa-

'

n

práfumitur , fed probari debet ; effet autem val-

cramento , dummodoó is haheat. intentionem

Ínfi

dà à Chrifto mutatus contractus matrimonii , f1'

generalem faciendi eo modo , quo Chriftus in-

titon

in veteri Lege potuit validé celebrari fine Sacra-

ftituit vel fieri voluit; quo vera Ecclefia, vel vert

lity

l yij

mento, in nova autem Lege non poffet : INeque

fideles faciunt &c. . Atqui certum eft, plerós--

Wi ng[(

Chriftus fua inftitutione annullavit contractum.

que hareticos,Lutheranos,Calviniftas, ZWings -

m

alis validum , fed ei in natura fua invariato fo-

lianos habere illam intentionem gc'nerälcin.-

Mn?. 3]

lum addidit dignitatem Sacramenti: Cum er-.

fcilicét contrahendi matrimonium more Chri.

Hj

ftiano, quo Chriftus inftituit , quo fuos fideles .

gb cujuscunque Sacramenti confeCtio pendeat

F'I'B"ön

ab intentione minillri volentis illud conficere :

contrahere voluit : üt experientia patuit in om-

T

TU

ficut poffet quis Cetft illicité ) abluere puerum

nibus ad fidem Catholicam converfis; &pa-

V

j

& formam Baptifmi proferre , nolens tamen il-

Af

.

*

làm profitentur plerique interrogati : ergó f& — .

lum deíacto baptizafe

quo cafu certé nullum ,

ipsá , generali hac intentione przevalente privat

Pïmduæ

Sacramentum conficeretur ; ita fané poterit.

erronez intentioni , non feparant, fed verum

Pmü n

quis velle contractum matrimonii inire fimpli-

Sacramentum conficiunt , & fufcipiunt. 4. Pro--

Al (

citer validum eo modo,quo olim Abraham cum

babiliffimü tamen eft ; hreticos etiam quando-

Mj

Sara, Cicero cum Terentia , & tamen nolle cohn-

que re ipfa fepárare : nam prererid, quodde

ts

fice(e vel a,äcipvere Sacramentum.

Quo cafü

Chriftianis judaizantibus Pontifex fuprà , & Di-

Tfldemi

contraQtus civilis füit validus, nullum tamen e-

!

-caftillus teftati funt ,' certé nonnulli .haretici

h'lllw;,

rit Sactamentum : atqui teftatur Pontius cit. id

funt ita; profani , impii, & rerum divinarum

s

n

obfervari ab Inquifitoribus cum Chriftianis ju-

contemptores, utlicét fcirent, Chriftum pre-

'*K"!z.

aizantibus in Portugalia ac Lufitania, qui fo-

ent

cepiffe; ut matrimonium non ineatur , niíi curt

hm 'lto

priüs fecretó contrahere , ut pofteà coram

intentione Sacramenti, hoc tamen preceptum

lh

P

Wi

arocho certiüis rationem Sacramenti exclu-

non curarent , ficutmultaalia; & prafertim, f

xd.h

dant , quorum tamen fic contr

ahentium matri-

inma-

m

fibi peduadgmh rátionem Sacramenti

D

^

monium nunquam invalidum j

udicat, — Fateog

ciæqi x

D DN

|

i,

t

E Se&:t.- Iy,. Iäe.-Mgfrzmq;zio ut oaeramentum e/t |

S4$

trimonio effe radicem. indi'iï'olubi'lïtatis,, mulxti

.. & Clementia excokmmunicat-,&:T'r-identinüm

mailent fidem permutare , judaica füperftitione ,

; fufpendit illos folos , qui prafumpferint , vel au-

r

i

vel turcica impietate , quam matrimonium con-

Ji fuerint. copulare fponfos alienzz Parochie , a-

trahere indiflolubiliter.

"

deóque fcientiam & malam fidem in eisrequi-

Quid ergo fentiendum de tali matrimonio

runt.

i

i

cum exclufione Sacramenti contracto ? Docto-

Senchez. , Perez; , Barbofa ,' Laliiþvco'm/mu-'-

d«

nitet , & DD. Decenfaris, -

:

^

res prime fententie dicent , matrimonium fim-

d

a

H. Proprius Parochus utique in telligitur r

3160

plicier effe nullum..| At fecundze fententi& Do-

Ípectu propriorum Parochianorum 32ntüm , qui

À

lt

ores concedent, effe contractum validum ci-

nimirum in fua Paróchia aut domicilium habe-

1l

vilem, faltem fi indiffoiubilitatem non excludat.

ant , perpetuz fcilicet habitationis , autquafi do-

lll«

Sed de hoc iterum aliquid in Subfectione.

as

micilium , fcilicét majori vel faltem aquali'anni

A

parteibi habitantes. Juxta dicla in fimili de Sa-

al

Ed

«ramento Poenitentia.

Quare non validé affi-

li

Salem;ziiasfad valo

rem requifita eft afrften-

!f-

Íftet matrimonio illorum Parochus , qui infua

tia Parochi & duorum vel trium Teflium

Parochia minori parte anni, uno aut duobus

,

'Extus Coneilii 'Tridentini annullantis ma-

menfibus, negotii vel recreationis causá com-

3fs

í tcimonia clandeftina, & ad valid contra-

moratur. Minus, filolàm pertranfeat aut uno

hendum requirentis przfentiam Paccchi & Te-

velaltero die fübfiftat:ut contra Pourimm & aliog

ftium jam Se&. 1. &. g. recitatus & explicatus

nimis laxé loquentes docet communis DD. &

eft quoad neceffitatem : Jam porró explicandus

ex profeffo Lugo Refpon[. moral. 1. 1. dub. 33

quoad qualitates ejufdemParochi & T'eftium.

Tambur. rrati. 6.c. 2.8. f. »um. 11. Ratioeft,

. Qualis P.k'rachu: requiritur ?

quia refpectu iftorum nullo. fenfu poteft dici

M

* Arochüs affillens matrimonio valido debet

proptius Parochus. Vagabundorum autem, qüt

nullum alibi domicilium habent, matrimonio

j

effe proprius, vel utriufque, vel faltem unius

n

validé affiftit Parochus loci , ubi degunt; itnó

onforum ; adebque, quando fponfus vel fpon: |

Íeceundàüm Sanchez & Pontium quilibet Paro-

j

fpectant ad dive:fas Parochias, poterunt con- .

chus;. at nonlicite, nifi priüsab Ordinàtioloct

p

trahere in utralibet coram illius Parocho , fecun- "

WL

- dàm cominuniffimam DD. & notam Declara-

licentiam obtineat. Sic enim Tridentinum Seff.

24.6.6. De Reformat. vaatrimon. przcipit'Pa-

j Y

tionem Cardinalium. Quód f Parochus Íponíi

rochis , né vagorum matrimoniis interfint, nifi

j ntng

v. g. affiitat i Parcchia fponfe (ine licentia illius

diligentem inquifitionem fecerint; me fcilicet

[

— Parochi valet quidem actus, ac matrimonium ,

impedimentum fübfit , & read Ordinarium de-

COIIs

: fecundüm communem: DD. At ex DecretoPii

lataab eo licentiam id faciendi obtinuerit. Sic

quu

V. apud Tannet; híc difp. 8.q22fl. 3. num. 116.

ibi Czterüm vagabundos ad hunc effedura

mot«

puniendus eft. — Sicut & puniendus eft ( & fz-.

eenfent DD. fponfos ,. etiamfi unus tantum eo-

j not

-eundüm Tannerum ibidem s»aw. 120. fufpen-

rum vagus fit: aut fi fuum domicilium relique-

g

fionem incurrit Parochus, fi utrumque Ípon-

rit animo alibi domicilium fi

tonet

fum füum Parochianum in aliena Parochia fine-

düm eó pervenerint.-

gendi , qgtii non-

us 1

ejufdem Parochi licentia copulet. . Attamen ad-

III. -Proprius Parochus fponforum

.intelligi'—;(ï!'

eyet |

3 huc valere matrimonium , ( contra Navar. ni-

tur non tantüm immediatus & proprié dictus

fetüse |

mis rigide negantem cum quibusdam fequaci-

Parochus eorundem Parochiz, fed etiam media-

linge

. bus) re&é affirmat commuris DD. Henriq.

tüs ac Superior eorum Ecclefiaíticus paítors

Y

emi

| Rudris. aliisque citt. Sanchez 1. 3. difg. 1. Lay-

u

£.

etenim etiam proprius Epifcopus velalius Epi-

Cv

Tnan part.2.€. 4« MED2..2. in,

£e, Perez , Dtca-

flil. Barbo[a.mum. 429. Ratio eft; quia Conci-

fcopali jutisdictione praditus , ejusdémq; in Spi-

fde

ritualibus. Vicarius Genetalis: Item legatus Se-

n

lium tantüm requitit przfentiam Parochi, quz

dis Apoftolicz infuüa Provincia , ad quam defi-

d

, jgmhabetur: neque enim hic agitur de jurisdi-

natus eft : ac denique in omnium fidelium ma-

€lione contentiofa. Is vero ,. qui fponíos alienz

e

ttimoniis Surus Pontifex affiftere, & affiftenz

.

Parocliz fine licentia proprii: Parochi copulat ,

di licentíam dare poteft ; fiquidem hi omnes ff-

preterquàm , quód matrimonium nullum fit ,.

du

mine Ordinarii Paftoris veniunt;quibus addi de-

, tamdiu fafpenfus eft ab officio & beneficio Pa-

m

bet Capitulum Sede vacante ,. cum füccedat in

uanii*

tochiali, donec abfolvatur ab Epifcopo Parochi ,

jurisdictione Epiftopi: utex.jure & communt

*ujus jus invafit. Sic enim exprefsé decernit

"i

obfervat Laymanit. c. 4. »4. y.infiae item

V &

Tridentinum Seff. 24.6. 1. .De Reformat.. Ma-

intelligitur Parochi vel Parochiz Vicarius, etiam.

hmm

duimbn. At, Ó Religiofus fit , incurrétne etiam

temporalis vel ad nutum amovibilis ut contra

|

excommunicationem Clementine , De Privi-

mnäfb

Pontium àc alios, cum plurimis docet Sanchez

legiis 2.? w. Probabiliffimé , quód non; quia il-

l. 3. difp. 21. Diana part. 12. trati. 3. Yefil. 3 g.

mf

Jàm excorimunicationem à : Concilio Triden-

jl d

Item Sacerdosnon quidem verus Parochus, fed

üno fuiffe commutatam in fufpenfionem di-

per errorem communem cum titulo colorato

u

-[[lmr

étam , declaravit Congregatio Cardinalium, te-

pro vero Parocho habitus: juxta dicta De Pceni-

fte Gallemart. ad illumlocum. Et certé ab utra-

tent. ex communiffima DD. ltem verus Pato-

J j

'que excufat omnis ignorantia etiam craffa ; nam

€hus, etfi non Sacerdos, matrimonio füorum

q

Yyy 3

äm&ef

bl

j

4

Y

1

$46

41. Quis alim"fex' liceutia Parochi,

[

affiftere, & alteti Sac

erdoti affiftendi licentiam

a communem

DD. cüm San-

L E folus alius Sacerdos: de licentia pfoqg;

[:

dare poteíft: juxt

chez l. 3. if

20.

Layman c. 4. 55. 4* & ex«

' prii Parochi , C etfi hic ipfe Sacerdos non

l

lium Declaratio apud Dianam

fit;ut fupra) valide matrimonio affillere poteít: ^-

W

refsó. Cardina

14. trail. 3. refol. 32. imO etiamfi null

o fa-

juxta clara verba Tridentini : Qui alirer , 2nam

[

part.

prafente Parocbo velalia Sacerdote de ipfius Pa-

lu

ero Ordine initiatus ve

linfignitus adhuc effet.

Tambur. difp. 8. queff. 3. num. 175- Barbofa

vochi licentia , & c. Certé etiam omnis Sacerdos

M

«De "Parocbo t 60. Quja Concilium loqui-

validé a(fiftet , etiam non approbäti:;,iüfþcgi&;.gä

u

tut abfoluté de Parocho.

eXcommunicatus, 'irregularis, &c. eadem ra

197

262 . IV. Valida eft affiftentia etiamfi Parochus fit

tione à fortiori , quá fuprà da Parocho dictum.

&

Quare, fiipfe Parochus excortunicatus non fit;

t

ab adminiflratione interdictus , fufpenfus , ex-

communicatus , etiam non toleratus , V. g. no-

valide faltem femper.poterit fübftituere alium

l

Sacerdotem , etiam excommunicatum , quàm-

torius percuffor Clerici, modoó non fit actuali-

t

ter depofitus vel privatus , fed Beneficium acti-

vis nontoleratum ; v. g. notorium percutlorem

Tn

tulum , poffcffionémque Beneficii parochiani

Clerici ; quin & licité in caufa neceffitatis; fi Pa-

1

rochus ipfe infirmus , vel tempore peltis affifte-

W

A

retineat.. Communiffima cum Sanchez difp. 12.

nut. 4. Coninck difp. 27. num. 1. Layman c.

te hon poffit, nec alium Sacerdotem , quàm ta-

li

lem habere poffit: ut ex ("Papeaville no

$4

:

Af

4 "um. y. Ratioeft ; quia affiftentia hac non eft

2

alay

actus jurisdictionis vel adminiftrrationis , cüm

man cit, »z7. $ .poff meaium.

Il. Licentia hac affiftendi voce ve

n

lfcripto à

é&c

etiam ab invito vel coacto validé praeftari poffit ;

A

fed eft actus teftimonii ex juris difpofitione ad

Parocho , ceterísque' pradictis dari potelt vel

Vs

niatrimonii fübftantiam requifitus : quamdiu er-

particulariter, ad hoc certum matrimonium: vel -

i

generaliter ad matrimonia qüæ'vis. Hancges — «

T0

go verus Perochus manet , matrimonio affifte-

neralem licentiam dare cenfetut, fi dicat Paro-

re aut authoritatem prabere poterit; jam enim

$

chus Sacerdoti v. g. do tibi licentiam admini- :

contrahitur matrimonium przfente Parocho,

(ut

Íervatà proprietate verborum Tridentini, qua

ftrandi omnia Sacramenta in mea Parochia ; quia

fi

improprié faltem. hzc affiftentia Sacerdotis elt .

utpote correcloria, ftricté interpretanda funt.

i

nin adhuc validé affiftet matrimonioParochus,

^adminiflratio Sacramenti matrimonii. ltà eX

tio?

declaratione Cardinalium Cowimek, Pontins,

licit Epifcopus & jufta ex caufa interdixerit eam

D

affiftentiam refpectu hujus aut illius matrimo-

Caflro-Palaws , eósque citans Diana part. 1T.

"

.

dr

ni

i: nonfolum fi interdixit fimplici prohibitio-

trall. 3. vefol, 32. etfi de hocdubitet 24verfa, —

M

& rotundé hegat Zi»rtad. apud Tambur. cit. $.

nc, fed etiam fi cum claufula irritante talem affi-

Toni

fientiam ; quia Epifcopus non potelt reftringe-

j. num. $. tequirens licentiam generalem exer-.— -

cendi officium Parochi. Atpoterítne Sacerdos

U s

rc , vel tollere poteftatem jure communi Conci-

W

li Tridentini conceffam Parochis. lta cum

v.g. hancgeneralem à Patocho acceptam licens-

8«)&1

tiam affiftendi matrimonio alterifubdelegare , ut.

aliis Sanchez 3. difp. 32» ssm. 2. Lugol. t.

p

Refg. moral dub. 4.5. referens, Congregationem

alicui matrimonio affiftat ? Concedunt multi, &

quia

Cardinalium monuiffe quendam Epifcopum ,

multi negant, — Diasa proxime cit. diltinguit:

fiirfe

ut revocet fuum ediclum, quoedicebat, ut fi

poffc in abfentia Parochi : non veró poffe in prz-

dllm l

Parochus affifteret matrimonii occultis dome-

fentia; quia in abfentia eft delegatus ad univer-

fittün

falitatem caufz ; non veró in prafentia Parochi-

flicis , fine previis denuntiationibus, contractis,

illtem l

affitentia & matrimonia effent invalida ; quia

Confentit

diffentio.

/Gob/at -U. ?.87. 15 fine, INec eig(')/ Ü |

*

*

fl

nimirüm talepraceptum dare non potuit; hoc

L

enim eífet condere novum impedimentum di-

III. Non fufficere tacitam licen

tiahi vel prz-3óf 3 hn

T

rimens matrimonia ; quod non cadit fab. pgteæ—

fumptionem de ratihabitione futura, omnes :

ftate Epifcopi.

clamant ob rationem datam in (imili , in matería

1

tl

At Parochus ta

lis interdifftus ; fafpenfüs , ex-

de Poenitentia, Sufficere autem tacitam de pra-

lenti licentiam habitam fcilicet per tolerantiam

Tr]

coj municatus . non toleratus poterítne etiam

"tf

alteri Sacerdoti licentiam affiftendi dare ? Nec

Parochi videntis , & non prohibentis , cüm pof

'va.ide, neclicité dare,. docent Ledefma, Hen-

fet, docet communis DD. Sastbez , Pontius ;

wüfubu

viq. Coninck , plutésque citans Sanchez l. 3.

Ca[lro-"Palaus ,. & probabiliüs cenfet Tambur.

&'Omw

At

difp, 2,.1. num. ?. Layman cit. »um. $. Ratio eft;

cit. »4m. f Àt limpliciter negant. AMemoch,

quia dare alteri licentiam , qua alius alioquin non

Henria. Barbof. ac "Tanner. cit. ssm. 1ao. Et

bhllgqt

Va

idoneus , reddatar idoneus ad actás legitimum

