municaniti in ftatu. peccati

'cide*ng ,non efttanta defärmitas & irreverentiaSa-

unis DD. Sententa $

cramenti, miniftrare extra ftatum grati& ,

qu anta

linquere ; docet fane comm

"AT,

Bonacinassalit :quüe

Suarez, Fillintim , Lay

eftin co, qui ad id munus

confecrationem & gra-

iliter & con

formiter revetenti& debie

valde probab

tiamfpecialem accepit,

Quin idipfum plerique

tze huic augu

fiffimo Sacramento. Sedaqué pro*

mei fentiunt, fi etiam Sacerdos in

cafü neceffita-

lii cüLugo difp. 8.

d fa-

babilitet i

d negant P2fquez», acà

*

tis privatim miniftret a

ptifmmum : quia tune i

'Et probabile cenfet Diana p. 3.

t* atl. 4s

fectatus äd illud

5 1Y1.

acramenes

cit non exofficio , ut Minifter con

Quia tun

« non confcit $

minifterium, fed meté pet accidens,

perinde acca-

vefol. 195*

do-ad fanctificandum ho«

Et certé nimis durum

tum , direClé concurren

teri fideles Laici facerent.

amentum jam exi-

feu Sacerdotem , ob-

minem, fed folüm applicat Sact

effct Minifttum feu Laicum,

ftens fanctificativum hominis.

Nimis autem du«

tempore , ta

ntá urgente necef-

& alii quidam

ligarein tam brevi

rum eft. quo

d Coninch, Bonacina

— fitate Sacramenti ;

ad elicieqdam contritionem , vel

(modi Sacerdote tot committti pece

confeffionem , chm. interim

baptizandus mori pof- .

docent, ab eju

l

cata morralia, quot diftribui

t Hoftias & homineg

fet. Eádemque ratione, merit

o à mortali excu-

1740"

Matrimonium in ftatu pecca-

communicat:' de quo ftatim inferiüs »m.

fantur contrahentes

i mortalis ex

officio178

ipfi Miniflri funt;ideóque ne-

— 2. Sacerdosin ftatu peccat

ti mortalis, quatenus

& folenniter baptizans.

Qu

od idem de Di

acqnq

- ceffario Laici , nec ullo modo

fpeciáliter ad id mi»

e, affit-

ex commiffione Paroc

hi folenniter baptizant

niflerium confecrati , íed

folüm à Chrifto Domi-

.

alii, plane Probabïli»'

quando hoc Sacramentum . 1

nftituit.

mant Ledefma,Bonacina , &

no deputati ,

tet. Secüsefle jam didium

num. Y 1. $i Sacer-

Sed parüm prodeft h

mcexcufatio, cüm iidem mi-

idens, & privaum

dosin cafu neceffitatis per acc

nime à mortali excu

fentur , quatenus Sacramenti

' Ubi nota hanc differentiam , €x oj*

flatu peccati mortalis

baptizaret.

illiusfufcipientes fuünt : fr in

cío folenniter,

d per accidens » privatim miniflran- -

contrahant , quia obicem

ponunt gratie Sacra-

folüm habere locum in Sacramen-

di Saeramenta ,

H

mencali , juxta dicenda cap. fe

4. Sdo, quod Lu-

.

tem in reliquis , Confirmatione ,

» fise. duplicem hic

to Baptifmi : noni

£go cum Gobat wem. yy. !

Euchariftià, Pqenitentiä,

extremäQn&ioge,&Or. 47

malitiam mortalem agnofant ,

seque ac in cele- .

Coníecra-

confiiente ac fufcipiente Sacramentum

dine, cüm enim ad ifta omnia requiratut

brante.,

tio Miniftri , riec i Laico

conferri poffimt , ideo Sa« —

Euchariftiz mox infrà.

Sed certé difpar elt ratio ,

cerdos ea adminifirans ,

femper agit ex officio, ut

& placent Iempgr mitiora,

dummodo probabilia.

fecratus ad illa : ideo , fi in mortali ,

miniftraüs con

$U

, pet fe loquendo. 3. 5a-

femper peccabit mortaliter

Dico notan-

cerdos abfolvens Sacramentaliter.

Miizijïc;r $atramenti cmfcimä.

liter infla-

ter abfolvens.

Nona enim peccat morta

114

lis audiens «confeffionem, ac eriam -

TImirum , qoi miniftrans Sacra

mentum ', illud

tu peccati morta

modo contritionem eli«

; mortaliter

poenitentiam- injungens ,

conficit inftatu peccati mortalis ,

quia tunc primüm confi-

Aftis: c;ïiæ

ciat ante abfolutionem :

geccatob rationem datam : : idque in fex

cit Sacramentum , de quo plura fuo loco.

4. Idem -

bus fequentibus:

/

celebrans & SS. Eücha— :

Sacerdos in mortali co

nferens extremam Undlio- .

.T. Pracipue Sacerdos

ottali conferens' Sacras-

riftiz Sacramentum conficiens , ac fu

fcipiens in (ta-

nem./g. Epifcopus in m

mentum. Confirmationis.'

&. Idem Epifcopus in

tu peccati mottalis : & is quidem duo peccata mot-

ac alios Ordines

mortali confecrans Sacerdotes ,

talia' committit : unum. quatenus conficit , alte-

quód fint 52*

conferens, etiam. minores ,pofito,

rum quatenus fufcipit indigné mortali labe conta-

Ratio omnium data ell /» Affert« -

minatus tremendum ift

ud Sacramentum , utex

/cramenta.

o difp. 8. fe&l. 9.

num. 169. Quin etiam L&sgo

cit. di[p.8. num.Y33.

communi obíervant etiam Lug

s eun

dem Epiftopum , fi in

. Gobat. 24. $3-

Unde tali Sacer-

:

damnat peccati mortali

num. 16X

mortali confec

ret Chry

fma , oletimve infirmorum

dotiin con

feffione non effet fatis dicere : commu-

P

Lin mortali , fed debet exprimere, fe in

benedicat: . eó

, quód hi duo facri liquores proptet '

sicavi [eme

lem fint materia idonea

eodem ftatuetiam con

fecráffe , vel utrumque. ex-

benedicionem Epifcopa

Sacramentorum Confirmationis ,

& extreme Un-

lprimch

do dicerecelebravi femel Miffam in morta-

N

Gionis, Sed certé ratio non fatis urgens pro tam

li.

uod(i tamenis poft confecrationem ; adhuc

ante fumptionem

contritionem eliceret ( prout

horribili culpa : ideo cum aliis oppo-ütum tuncb;«

mus mox inferiüs.

Á

cert& debet ad eva

dendam alteram mortalem &

deberet dicere , fe

. Non ergo peccant mo

rtaliter facri Mznifh-ix, qui174

facrilegam

j malitiam peccati)

miniftrando Sacramentum »or co

nficiunt , ícd Sa-

folüm con

fecráffe in mortali: nam propter contri-

cramentum jam confe&um folüm

applicant , W

tionem , faltem bon

à fide zítimatam, non commifit

t

& quidem gravius ; indignz

modo dictum de miniftrante Euchari ian ; velío-

alterum peccatum ,

lüm conficiunt Sacramentalia , a

ütres Sactás tta»

j

Commünionis : alioquin fimpli

citer dicens, fe ce-

duo commififfe.

&ant in ftatu. peccati mortalis*

- Utpote L. Epi^

lebráffe in mortali , intelligeretur

eecata tnortalia,sicque fibi injurius

eíffet , & Con-

Ícopus prima

m tonfüram conferens ;

aut etiatn Or«

dines minores

,pofito , quód non fint Sacrámentd *

A

feffarium deciperet in re gravi. . Infuper Sacet-

[

Itémg;

Abbates benedicens , Sacras Virgines cof*

dotem vel Diaconum ex Commifhone Sacerdo-

Altaria; caripse

I

fecrans : Item confecrans Templa;

n354

tis) fOlilïtl miniflrantem facram Euchariftiam. com-

-

p

l

it

: ïbeal; Sacrata, Pars l, ap. M ,Se& TL deMinibr Sacrán;,

35

"

fas, vafa &veüc;s,ïacfas,v, ac omnino etiam chryf-

omnes illze äbfolutiones ; omnes difltributiones , t

u

ma ac oleum infirmorüm :'ut contra Lugo fuprà

m

modó a&u continuo - fucceffivà fiünt 4 ad unum

rectius docent Vafquez, eimque citàns Gobat cir.

IQ«

*um. $. ob rationem generalem in fine dandám.

moraliter pertinent minillerium abfolvendi , vel

communicandi. ^. INam hoc minifteriim abfolven.-

t

I]L Parochus in inortali Mattrimonio aífiftens :

54.4

di & communicandi fideles, ex nàtura fua non de-

. "tem folennitates Baptifmi ab alio privátim in ne«

d

«effitate collati füpplens. Item, Sacerdos in mot-

terminat fibi certàs perfonas vel Hoftias ; quin po-

tiüs per modum facti tribunalis communis , vel fa«

I«

tali aquam benedicens, Eucha;ifïiärh intrà, velex-

Y«

cre menfz cominünis poftulat , ut ornnibiis ad fà-

tra Miffam tangens, deloco inlocum transferens ;

crum tribunal àccedentibus jus dicatur ; omnibus

ü

imó etiam aliis miniítrans, ut dictum eft, III. Dia-

facrz "menfe accumbentibus facrum ferculum

n

Conus vel Subdiaconus in- mortali mínillrans ,

apponatur : ac proinde fufficit dicere in Confeffio-

Ptt'

Evangelium vel Epiftolam folennitér cantans : & à

ne, minifltravi in mortal

illis

fortiori minorum Ordinum munera in mortali ex«

i Satramentum Baptifmi ,'

Poenitentie , IEucharif

lie . íemel.

Vide Lugo.

li

ereens. — Itémque Concionator in mortali publicé

fl

de Penitentia dz]p. 16. feti. 14. $.2

2

: per totunm.

overbum DEI pridicans.

IV. Etiam Laicus in

Dianam p. z. £radt.

(0rt0

Tandem additur.

« véfolut. 41. & 43. alios,

iortalitangens calices, corporalia, reliquias, agnos

ff

DEI & fimilia : imó etiam facram Euchariftiam in

bilie

$ o us

z

neceffitate C terraelevans : nonenim videtur aliud

iïethsäüeccjk'td

fe 'velcausa

at

exc';/]ïznie;

agere, quàm fi. Chrillurn in tetris lapfum, eleváf-

Ocuti fumus ha&tenus de per fe.

P

Íet, quod (ine dubioà peccatore admififfet. | Se-

*

Namper ac«196

cideus Minift

rum in mortali Sacramentum

Z

cüs, fi citra neceffitatem temere id praefümeret, in-

r

Tl

ftar Ozz * cünc enim Le[Hia Pangens montem vieri-

miniftràntem à novo mortali excufat non tantüm

ignorántia, inadvert

.

entia ; oblivio fui inculpabilis ;

Tl£ll«

10 mortalis irreverentie reatu Japidabitur. — Heé

verüm etiam ipfa Charitasin cafu urgentis neceffi-

Q

omnia ex communi vel faltem commuüntor ; Vaf-

(Or

quez, Layman, Lugo, Tam?]ürinm, aliibic. Ratio-

tátis , üt f1 fit periculum in mora ; ne fübito moria-

turinfans velegrotus ; néc poffit fe Minifler tam

.

x

!

eM

^à

. omnium eft: quia ofunes ifl àctiones non ten-

- Quntimmediate àd fanctificandum hominem, ficut

eitó colligere ad. eliciendam contritionem : tune

2

Q, Ut

a&tiones ptoprie Sacrámentales , ideóque etfi ple-

enim , faltem conceptá fimplici áverfione à

pecca-

tomemoriz occurrente, ex Charitate ; vel

offició

taliy

1aeque aliquá irreverentize culp non vacent ; gravis

camen & iortalis culpa rationabiliter condemná-

baptizàns, vel ábfolvens ; non coinmittet i

rteve-

Y

d

otan.

1i non poffunt ; nam ut fapienter ait nofter Gabriel

réntiam faltém gravem , irió in fubita feftinatione

nullam : uti cum aliis refolvit Lügoó de Saerameine

"u

25 4.difl. 1 y.a.2.in fine. Incautum Q malam eft affir-

D2

7

$

.ngmere di/þ.s. IC&. 9. . I,'I, Et fe&ä (ait

epati

imare alizuid e[fe peccatinn mortale,quando nonpro

Gobat z.

j d

Latur. fujficienti Antboritare, vel evidegti ratione.

$3.) quia neceffitas urpens excufat

irreverentiam erga DEum, ficuti Ízpe erga Princis

of

Atqui prdicla & fimilia damnandi peccáti morta-

. lisnulla adfertur authoritas füfficiens , àut u

pem. | Jam veró ex hac q

uæ[ïiqne fic cxpli;atä';

f

emergit alia non fpernendá.

*

Quo:

faio. Ergo&c

-

äfgänä '

s

d

$. Til

G T LO dy

L

us :

al.

Z

us d

Toties , quoties.

chäme

quando petere e&*

re czïþeï'ä !

17f |

Eccat. omni

no mortaliter Minifter Sacramens

ydis

Sacramentum à Miniffro indigno , feu

int

"

ti confecratus ex officio conficiens Sacramen-

eum peccato myortalieollaturo ?.

"

,y/zrf-

tum; £oties, quoties : cd neceflário intelligendum;

SUMMARIUM;

QUOTIESminiflrat dnterritpiis moralitey mini-

ï78. Per fe loques

if

14

doon licez petere . cf» Velipere SucvAineiz

hxm

fleviis. - Secüs; fi eodem inoraliter cóntinuàto mi«

tum à Miniflro indigao; feu cim peccato mortali collazuro.

i79. Licet autemob vationabjlem caujamn neceffrtatis , «vel t«

o

nilerio pluries. Sacramentum aliquod conficiat.

dilitatis notabilis.

Hin

Y

€ 1. peccat Sacerdos thortaliter, quoties in more

rope

iSo, Prafertim &b eo, cui ex officio incumbits

doni

tali celebrar, etiam in die Natàlis Domini trià Sacrà

18I. Efiam concubigari

geheralitey.

À

» notorio 5 at elidm vxCoIDIDHDICAÍÀ

; Ut

&oníequenter in eodem Altati celebrans; tria pece

catamortalia committit; quodlibet enim Miflg Sa-

38I. Non tàmep ab excómminicato Vitándo do6,

(ori

ctificium eft ünum

j

pet fe diftinftum ininifterium ;

ASSERTIO IV,

ad aliud

fubfequens minime ordinatum : Ítem

ÓN licehper je loguendospetere h vecipere a-17*

quoties difünctis & notabiliter interruptis vicibus

[5 qu'l

eramentum à AMiniflra vaaló notoric,qui |cili-

íUr

fe praefentat ad baptizandum folenniter; Confef:

£et previdetur yvelereditur miniflrando peccatur us

fiones audiendás &c, . . Secüs dicendüm ; f Pa«

!t

y

mortaliters Licet autem ob rationabilem caufam ne-

rochus velaliusSacerdos uná vice ; & velut'uno

v

gllü*

ceffitati vel utilitatis notabilis petere & recipere ab

"u

oraliter tüiniflerio, duos gemellos, aut etiam plu-

illo prafertita, cmi &X officio incumbit miniffrare tda

tesbaptizet ,. fruná vice & intentione fe exponat

"

le Sacramentum : etiam conculinarionotorio non

excipiendis Confeffionibus ; aut diftribuendo Eu:

"1

dum [ententiató: etiam genevaliter excotumunicato,

Y

a

chariftig Sacramento ( pofitó. etiam hoc in mor-

zolerato G* nón vitando : ton item ab excommuni-

tali miniftrare, effe mortale) quotcunque abfolves

cato vitando feu nontolerato , vel alio carenté juris-

rit, vel quotcunqua facras Hoftias di(tribuerit ; uni«

ditiione cónferendi tibi tale Sacramentum. Efttotà-

eum tantüm peccatum mortale commnittit : quia

rum.

';ommunis, ut patebit explicatione fingulo

2

$.T. ZVen

s

-

36 J bel, Sagram. Pars 1, Qaþg

llI, Scél, IV de Mni(?ra Sa;räms

«

Dixi notanter : ab eo fprafää;;im ) Cb incumbit tí-i86

eölaquendo, d

bi miniflrare tale Saeramentum.

uia ut notánt

MNon lier ; p

fe

Atio clara eft ex máteria de fcandalo.

Nam

DD. communiter, ficut minor caufa fufficit , ut pes

"R

tas & recipias Sacramentum à Miniüro parato mi«

va bomini, per quem [candalum venit. Et:

Aulli debemm laqueum injicere. c. de Fiduis 2, 277.

niílrare in mortali; quàm üt petas à non parato ; in

1

hocenim & voluntatem & exercitium peccati oc«

4. 1. Atqui,fi feclusà omni causá rationabili necef-

ficatis vel utilitatis notabilis petas; vel recipias $a«

eafionaliter excitas : ita minor caufarequiritur, ut

petas, & recipias à proprio Parocho, vel eo, cui ex

cramentum à Miniftro tali indigno, & non fine

novo peccato miniflraturo , veré ei fcandalo es , &

officio incumbit tibi Sacramentum miniflrare , &

laqueum injicis, quia cooperaris ad illud peccatum

confequenter ad tuam petitionem fe difponere ,

quàm ut petas ab alio indigno : urgentior enim

Miniftti mali, à qua cooperatione te nulla caufa ju«

Íta excufat : cüm tamen ex Charitate obligemur o-

tunc requiritur caufa neceffitatis , vel utilltatis gra«

vis, ut de fe patet. .. Quare, fi poffis facilé habere

mnes peccatum proximi , cüm facilé poffurnus ,

impedire, & evitare , multó magis cooperando non

alium dignum, qui eque, ac ille indignüs, profit

animz tuz, illo utere , fi velis vitare'omne peccati

promovere. Necmultüm excufat , quód ille Mi-

nifter jam paratus fit , veletiam fefe offerat ad fic

periculum.

Dices ; Urget me fané neceffitas con« .

fitendi , velinfantem baptizandum offerendi feu

peccaminos? miniftrandum : quia tunc etfi non

voluntatem peccandi , ramen actuale peccati exer»

Parochofeu alteri : atvidi meis oculis pauló ante

citium promoves:

Dixi tamen : a ZMiniffro ma-

turpiffimé jocantem cumaliqua, vel audivi horren-

lo noteriz.

Nam fi Minifler occulte fit tantàüm

das blafphemias vomentem : «s adbwe poffum pes

malus, ita ut ejus vita populo non fit fcandalofa ,

tere, ut meam confe[fionem excipiat , meum infane

sem baptizer $ Omnino licité potes : cüm enim

nonÍolim quis poteft , fed fübditus vel parochia-

nus etiam debetab eorecipere Sacramenta neceífa-

iftis Sacramentis non fit neceflarió premittenda

confeffio , meritó fperabis illum eliciturum con-

tia, utpote Ponitentiz & Communionis Pafcha-

lis; ejus Miffas audire &c. Quamdiu enim eft oc-

tritionem, priisquam obeat hac Sacrofanéia mu-

culté malus,manetin pofleffione fuze fama , quáfi-

nía. [tapoftSuarez, Reginaldum , alios, Gobat

ne injuria non poteft fpoliari ante notoreitatem fa-

tratl. . s.265. Addidi initio : Miniftri mali li-

cité petendi

&i vel juris , abítinendo ab ejus Sacramentis vel

i

duas cxtenf;oncg & duas reflricliones,

Miffis, efto tu privatim certo feias : multó magis ,

"

fi folüm dubites, vel fufpiceris , aut credas effe ma-

Nempf

am Sedt. fe4.

T

( III.x

*

lum, utin I?müi iterum dic

2

e

I

e

Etiam coucubinario motorio y etiamgenerali-

Licet Autem ob vationabiem cau[am äum[i-

ter excommunicato Q'c.

tatisyvel utilitatis notabilis,..-

Atio iterum petenda eft ex materia de fcanda-

,Onx peccant hoc tempore fideles : qui à publi-1 s'ï

179R

N

cis,nondum tamen fententiatis , feu per feq.

lo Quia fcilicet ob juftam caufarh, neceffi-

tatis , vel utilitatis alicujus notabilis femper lici-

tentiam Judicis denuntiatis concubinariis Sacra-

t

mentarecipiunt , vel eorum Miffas audiunt, etiam

N

tum eft petere ab alio opus bonum , quod is bene &

fine peccato facere poteft , etfi ex propria ejus ma-

devotionis liber causj. Nam licét jure antiquo

litià praevideatut, vel credatur non fine peccato fa-

Canonico ex pracepto Eccdlefiattico. obligaban-

éturus : nam tunc petens utitur jure fuo provi-

tur fideles vitare illos in Sacramentis : ut patét ca.

nnllus. Gc. Prater.d.31.€5 alibi. Hanctamen ob.

dendi fuz neeeffitati vel utilitati fpirituali, necullo

ligationem modó effe fublatam, vel per defuetu-

modo cooperatut ad peccatum alterius, fedob ju-

ftam caufam excufantem ab impediendo pecca-

dinem , vel potiüs per decretum Concilij Con-

ftantienfis mox allegandi , docet jam communis

tum proximi, folüm permiffivé fe habet :. ideóque

DodGtorum Sententia.

quod alterfacturus , (Sacramentum miniflraturus )

Neque de hoc eft pericu-

lumin praxi , cüm tales

geccet,non fequitur (nifi valde per accidens & oc-

xïocor;i brevi fint fenten-

- cafionative) ex mea petitione , fed ex alterius libe-

tiandi.

- I]L Cüm ex Decreto

; "*Coicilii Conüantïenfäsi?i

ramalitia , cüm ftante & non obftante meá peti-

tione, poffet, & deberet facere fine omni peccato,

in Bulla Martini V. incip. 4d evitanda [candala

utpote in propofito , Miniíler malus in peccato

permittatur fidelibus communicatio , etiam in Sa-

mortaliexiftens, poffet, & deberet fe difponere per

€ris cum omnibus excommunicatis » preter fi0s

contritionem, faciendo, quod infe eft, juxta dicta

minatim denuntiatos, C* notorios percu[fores Cleri-

cerum : ideolicité recipies , veletiam petes Sacra-

. V'7O. ergo generaliter licet petere & recipere

Sacramentum à Miniftro malo ob juftam caufam

menta à quovis generaliter tantüm excommunicae,

to, ideóque tolerato , G non vitando , ii omni ca«

neceffitatis vel utilitatis notabilis : utfi egrotes, fi

!

Confeffio, & Communio Pafchalis peragenda : fi

Íu neceffitatis vel utilitatis notabilis , quo juxta

[

przdicla, licité petis, & accipis à Miniflro exiftente

timis diu expeélare deberes idoneum vel bonum

Miniftrüm : fi indigeas Sacro pro defuncto Ami-

in peccato mortali, v.g. turpitudinis ; neque enim

!

fuppetit ratào faciendi hic ali

xo &c. qu& omnia latiüs & particulariüs. pa-

quod dii'crim&n.- Sed

- tebunt fuis pr

4« his fuis locis amplius.

'

opriis locis, deïEucha.ri&ia, &.lïæf

p

-nitfn;;a.

$v

[

Ql;goL —Saggfäm, Par; l. .Gä;,ü), Sedl, , «?e Mi?zi/i*ïro S&ci*äüia

à

J

. & IV.

z

"5 * L

il

fi-xl!

Nóp iem ab excomimunicato vitando ,aut alis

n

Deteat smorlaliter , qui Stamentum miai-

eárénte jurisdicsone tibi tale Sacramen-

s ffrat indtgna.

à

tüm conferendi &c.

n

j

T Ecéas ror

táliter, fi

Atio cláfa eft : quià proximé tooperatür àd184

0

petas , aüt recïpias Sacra«

peccatum grave & fácrileeium indigneé fu«-

i T

À. mentum ab excommunicáto non tolerato & -

u

Ítipientis, Et millies revocaüda eft Minifito Sa«

vitando , ( némpe vominatim denuutiato , aut nos-

ctamentorüm in tentem doctrinà Apoftoli z. Cos

i

torio percuffore Clerici) quippe , qui fimpliciter

&

rinth. 4.. Hicjam queritur inter djfpen[atores , u&

precifus ab Ecclefia , omni communicatione cym

fidelis quis inveniatur. — Loquitur áuterii éxprefsé

^

fidelibus , adeóque etiam omni jurisdictione priva-

WU

de Miniítris Chrifti , & Difpenfatoribus iyfterio-:

tuseft: idémque eft de alio undecunque jutisdi-

i p

Clione catente ad tale Sacramentum tibi míniftran«

rumDei. Magne autém infidelitatis eft márgaris

t

tás fidei conimiflas projicete ante procós , & fáne

dum. Ratio eft: Quia citra peccatum. mortale

€ta dàre cánibus , ait rectiffimé Gobat ». 276. Les

rolt

Cl

fcandali, nunquam licet petere , vel admittere aba-

ge; quafo, & relege D. Joannis Chryfoftomi Hoe

lio opus , quod is fine peccato mortali praítate

miliam83. ia Mattbeum. textum defcr

i

C0f

nonpoteít : atqui excommunicatus vitandus , at«

iptum hà«

i

bésin Breviario tuo Zwfra eftavam Corporis Chriz

que omnis carens jurisdictione , et(i maximé velit ,

fliferid fecundà let, V.. Nota autem. híc nomine

ante

1ton poteít tatuen tibi conferre tàle Sacramentum

[Telle

indigni , vel peccatoris , intelligi illum, quifcitir

fine peccato mortali ; quippe invadeas alienam ju-

peccáffe mortaliter , & tamen mulla verofimilis

Ui

risdictionem in pun&to gravi : '& infüper Sacra.

prafumptio eft, eum effe emendatum per Poenis

tfin

mentum Ponitentiz foret invalidum : ergo etiam

tentiani , V. g. Confeffionem. — Et ideo dixi notan«

enim

tuad illud crimen enm excitans ; & coopetans , e-

timmä :

enda

jusdem criminiserisparticeps. — Excipitur ipfo jure

db

(f«

du

cafus exttema neceffitatis , in articulo vel pericu-

lo mortis pro Sacramento Peenitentiz , quo omnis

R miniffrat 'Sacrain

ntptuin

SQnt

omnirio Sacerdos, etiam fimplex , etíam excommu-

- Qui ;bläzc,fs

indigno.

ali lk

nicatus,degradatus &c. ( faltem in defectum alte«

Uaudo nimirum Miniflro cértó

iiäö'räiitxärlef

Qnti

Y

rius idonei ) habet generalem jurisdictionem ab«

Q

conftat indignitas & indifpofitio

füfcipien-

folvendiab omnibus peccatis &cenfuris. De quo -

tis ad tale Saaramentum cum effectu grat

i fan&i.-

ampliüs fuo

j

loco. «]arr-;-& diverfo infurgif alia de«

ficahtis tncipiéndum: nam in dubio qui

libet prz-

licatior.

fumendus eft bonus , nec füfficit fufpi

ció levis ;

iil

CSR OGTIO v

uia hec dübium vix füperát. — Imó ne

que fufficit

fufpicio probabilis , fed requiritur viole

nta, Ita exs

Quam praviter peccet , qui Sacmmmtum'

prefse Suarez, eímque citàns Gobat a.

269. Nam

at

minifirat indigno $. m aliquo cafts

fufpicio probabilis tantüm non gignit

:

: tertitudiä

nem moralem, fed adhuc relin

uit dubium : in dus

i ïtiy-

lifitä.

»actä- V

SUMMARIA

bio autem quifquis eft haben

j

:

us probüs, Et los

xtiaft

1!84. Per fe loque.

«um hic habet illud cap. fin. de prefumptionibus

Yi

*usn.

R

Wdo mortAliter petcat miniflrans Sacmrgm—; :

"Prima facie prefumitur idonens ,nifi alind im con-

du

185.. Scienter indiguo ;

trariuna oflfendatur. — Acvero fülcipio violenta eft

i

186.. Nifé

indignitas illa ,vel indifpofitio effet. coguita «x —

illa ; que nequit probabili ratione deponi ,ideóque

féffione Sacramentai , aut peccater o

710

- Botus publicó petat. Sacramentum,

ecnltus [f)li Minifire

gignit moralem certitudinem de indignitate, Intes

t«

187. N«llo nun

rim tamen quando füfcepturus Sacrámentum eít

— ffrare Sac

quam «e[u etiam mortis pericule licet mnini-

Qu

TAmentam incapaci,.

fuípectus faltem probabiliter de indignitate , debet

ynu

188. Indigno a

utem capaci brebAbiliter eo c

aliquod examen pramitti :imó etiam quàándo abeít

reSacram.

enta confertibilia indigno.

Afit licet äimïlh-* :

Pctiü'a'

—!89;-' 4tu in gr.

cauía fulpicandi , premittenda fünt examinà , qu&

éntel

ere Euchari,

avilfimo metu periculo snortis. licent: c:;'grgp'rd-.

ex ufu univerfalis & particularis Ecclefig foleit

ifHam ad n[um syAlum v.g. magiam , vel

Mg feimip t

pramitti , utpote in Baptifmo adulti ; pro Ordiniz

tienfiim

bus, extréma Un&ione ; Matrimonio; atque etiam

J—ASSERTIO V..

pro Confitmatione

TE

,quando priva";im" aliquis id $as

i*

Er [ïldquendg » pttcat mortaliter , ïquij&!e):tt—f

cramentüm petit.

X

"

P

Quareénotorio &

a

minifirat Sacramentumi indigno : nifi indigni-

pubiieo péccátori püblicé pe- 18f

1Cl!fi'

45 fen difpofitiooceulta effet mota ex [ola confe[[io«

tenti aliquod Sàcramentuni negari omnino debet ;

5516!3'

nc Sacramentali previa , aut ex negatione publica

ficut & occulto peccatori petenti occult&. Excipis

g

X

fcandalum vel' infamia gravis fn[cipientis (eques

tut ab omnibus feré : AV/fi iudigeitas peccatoris oc-

ynic

'iet(/tr,' ANullo unquams cafa , etiaus mortis in»

cnlti cognitá e[fet [olà Confeffioué SAcramentali brea

€Hffo metu , vel periculo licet fcienter. miniflrare

vid, Ex cortuniffima doGrina in imateria de fizillo

) ]UXH

Confeffionis ;.de quà nos parte, 3;. Quemadnio-

illet

Sacramentum incapaci : tamen , etfi indigno, ea

T

€afh probabiliter licet miniflrare Sairamentum

dum etiam péccatori occulto ( foli forté Miniftra

noto) publicé petenti negati ijon debet Sácrádiens

]

Euchaviflis , & reliqua indiguo valide conferi--

bili4: de Matrimonio non efl dnbinm, | Explico

tum Eucharifliz y. . Commubis cum Di Tooma;

bteviter

?

N

4:80. 4:6;

Eüchás

2 loqueute quidémi de folà

HIUTH

l

TE

f.tr»i

j

,A

——

38

| 3 )ool, Sacfam; Pars 1. Gaþ. lll Seö? V, de Mini/lrþ Sacrat.

Euchariftiam indiggo. & cönfequentcr etiam yé»

hll

viftia , fed pro omnibus militat ab eo affignata fa-

tio. Quia fcilicet non oportet committere pec-

liqua Sacramenta indigmo validé conferibilia ,ut-

ö'r

pote Sacramentum . Confirmationis , Ordinis , e&e

LU

catum , ut eà ratione impediatur alteri

us pecca-

ltum , ti-

weme Undionis: ( de Matrimonio non potelt

N

tum : atqui infamare alterum , ejus occu

bi foli velpauculis notum peccatum prodere, &

effe dubium , ucjam fuprà innui ) non poteft enim

h

ullum folidum fundamentum differentim inte£

u

!

publicare , eft pe

ccatum contra ipfum jus natürále :

ut impediatur

Eucharifliam , & illa reliqua Sacramenta adferri

ergo non eft admittendum eo fine ,

facrilega ufürpatio alicujus Sacramenti. Et ideo

quoadprefenspunctum: nam in utrisque confer-

[

turindigno Sacramentum verum & validum : nec

T

[

initioftatim notanter dixi: per fe loquendo. peccat.

mortaliter &c. : Jam verro quatio propofitalonge

'fal'fixfica'tur forma

naim ficut indignünïwnïmuä

[:

evadit diffcilior, an non ob juítam caufam excu-

nicansveré dicit: adecipe Corpns. Chriflá , ita fan&

j

fantem liceat aliquando minifttate Sacramentum

indignum ordinans , vere dicit: «ecipe poteflatem x

idémque cft de reliquis. ( quo patet jam grandis &

indigno ?. Duas caufas,excufantes jamjam audi-

viftis nimirum: fi ex negatione Sacramenti figil-

palpanda differentia hujusà priori cafu, quo con-

fertér Sacramentum incapadi ) in utrifque folàai

]um Confeffionis fit violandum , aut peccator oc-

obítat facrilegium dufcipientis, && obex gratia 5a*

cultus publice ditfaxüänduä, De Matrimonio non

elt dubium, quód validé & licité Catholicus du-

€ramentalis: quod facrilegium certe Minifter cura

tanto fuo incommodo impedire non obligatur ,

cat Hzreticam , aut Haretico nubat. Catholica , a-

cum ergo ipfe ex parte fua faciat rem ide fe licitam

deóque Sacramentum miniftret indigno , fi adfint

juíta caufe , &ferventur conditiones requifita ad

imo fancliflimam , quam poffet , && deberet alier

licité quóque & fan&té recipere , & folà & tantá fuá

hoc, uttale Matrimonium fitlicitum ; de quibus

fuoloco. Hisergo fuppofitis & fepofitis , quoad

inalitiá urget fibi conferri indigno ; iiniflrans à

ccoperatione ad peccatum & facrilegium fufcipi-

'reliqua dixi, & dico.

entis meritb excufari, & ob juftam adeó urgentem.

$. Ti

i

caulam tantüm permittere, quod impedire mo-

'Nuill'o knquam cafu

, etiam mortis incu[fo mez

raliter non potell , cenfendus erit.. Sed excipe

tn vel Re,riaula

s licet miniflrare Sacramen-

peromnem.modum : nifi fic ürgeretur miniftrare

um intapaci.

Eunchariftiam,; velaliud Sacramentum indiénoin

'pote inprimis iterato conferre Sacfamen-

odium & contemptum Fidei , Religionis ac ipfius

| "uU

tum initerabile:jam rite baptizatum rebaptiza-

Sacramenti : tunc enim. omninó potiüs motien-

»

1e , confirmatum , vel ordinatum iterató confirma-

re , vel ordinare : item abfolvere illum , quem con-

dumerit, quàm Sacrüm dare c'äqib'us , utin ;'fimi'--.

li mox iteruni dicàm.

feffarius ómnuino novit effe indifpofitum : extte-

Dabium inctdens.

me ungere infantem, aut alium nullá prorfus in»

[ 7 Roóne fimili metu & periculo mortis , aüt

d

firmitate laborantem ; aut formam iftorum Sacra-

al-»lgj

Ratio cla-

À 2 terius graviffimi mali , licebit. Euchariftiam

mentorum fuper tales ferió proferre.

dare petentí ad ufum & finem peffimum v. g. Hz-

raeft: quia fic non tántüm. nulliter confertur Sa-

teticoad conculeandum , Mago ad. magms.vel imáe

cramentum , exercendo a&ionem Sacramentae

leficia? Refp. Non licere : fed potiüs mors ; aut

lem in ijs circumftantis , in quibus inftitutione

Chrifti gratiam fanGlificantem conferte debet, &

quodvisaliud malim fübeundum erit Párocho VE

quàmi ut pofitive tradat Hoftiam. ad talem nem

tamen conferre non poteít, juxta dicta »sm 168.

L

intentüm à petitore facrilego

*

turc enim traditio

( de qua malitia indifpenfabili & tnexeufabili in

omni cafu dubitari poflet ) fed etiam patenter fal«

tendéret dirécté ad fuiem 1acrilegumi ? 1dém eftfi

petatur Hoftia facra (aut Chiryfma ,facrumOleura

fificatur forma: falfum enim tunc loquitur Sacer-

&tc. ) profananda in odium & contemptum Fidei &

dos dicens : Ego re baptizo:ego te abfoloo : acci-

pepoteflatem &'e..— Acqui. falium fcienter loqui eft

Religionis, utpote ab Haretico vel Infideli ad

concultandum ; vel confpurcandum &c; —Etenim

ita intrinfece malum , ut nullo unquam cafü fit li

citum , ut totis ingenii fui vitibus démonftrat D.

certijüris eft peécari mortaliter ab eo , qui paret

Auäuüinus libris de mendacio &* contra menda-

alteri mándanti , vel petenti aliquidin contemprum

Relicionis 3 velFidei 4dzortzs toim. Y. L. 7. [ 7.7. I-

sium. Adeóque in propofita re tám gravi reves

tentiam Sacramentorum , ac ipfius Sacramentorum

Idémque eit fi ipfa traditio cederet immediate in

E

Inflitutoris concernente , inexcufabiliter manet

tontemptum Religionis: quiaícilicet Religió Cae

l

tholica .fperneretut. ex.eo , quód ejus p;æ'cfipygi'-i

mendacium maxim*ckpicrniciofum mortale. Jam

n

initiorá.

Profefloras & Confervatores ( Sacerdotes Parocha

&c.) tam parvo.loco haberent res ipfis faérauifi-

fas;, ut vereantur fanguinem fundere pro non

Capaci autem indigmo probahiliter eo cafn licet

promovenda earum profanátione vel confpurcae ,

tiore.

Hisauteim feclufis , eadem . fane etit rátio

minifirare. Sacramenta valide conferi- ,

ä

Lilia indigno.

in hoccafü , quz füprà dáta de miniftranda Euchae

NprimisS.Euchariftiam. — Suarez, Nwgnus s

tiftiaindigno, | Certé urgentetánto metu vel peri«.

;:l

éulo , licité poterit permitteré, quantüm poterit

188 l

Bonacina, eótque fequens Gobat num. 273. feq.

i

Ratio fufficiens eft.

Quia nullo folido argumen-

folüm permiflivé & negativefe habendo : v.g. ad .

tl

to probatur tantus rigóof, ut etiam urgente metu

mortemi evadendam poterit dicere Parochus tali'

D

nefario exaCtori: Hofliam nou tradam tibi ; 4t.

- ve Periculo mortis ptoprie non liceat minii"crare

-y:lf: x

-

i

!]

»

d

j

»

d

39

| ïbeof. Sacrám, Pats 7.' Eap , S«dd, Uuica de Sääjääa $

emæï

mi;.

prefüpponunt; nec c'öhj""equänïäf ufufit tàuionis d

4)0[

ET eripere 6 st , vel pixide bác , pä&b:iiiam

H m

il EX.

"& — Similitet fi ob ejusmodi malum finem claves

voluntatem propriam fufcipientis neceffarió re

tunt, & ideo eorum oinnisoimnino hoio báptizàs

Id

ad Tabernaculum vel Templum petantur j dicat

Noh téadam tibiclavés ad tuum pe[fimum inten-.

tus , etiam non adultus , infars , perpetuo amens cá«

hi

s

N

gum Si oelis babere , ibi jacent , vel pendent 1 non

paxeft; /Igitur infantibus; pérpeuwó amentibus ;

imptdiam , quia sen po[fum G.. Quod fi facrile«

qui nunquam compotes ratiónis fuerünts validé

dlen

f

gus ille &ollet effe contentus iftà permiffione , fed

minifttaritur quátüor Sacramenta Baptifinus, Con-

velit omnino , ut pofitivéei ipfe tradas: cüm tunc

firmátio , Euchariftia, & Ordo; dummodo adhi-

-

m

pon videatur aliter pofcete , nifi in probrum & con«

beantur debita matería ; forma, àé intentio Minis

ftri: ex parte autem illorum , cüm ptoprie intefs

um

teriptum Religionis, rurfus érit potius preben«

dum caput vel jugulum ; quàm Corpus Chrifti, ut

tionis incapaces fint ; fupplet , & fufficit intentio

Mlm i

Miniftu & Eccdefim, Et infüper: 1; lnfantes GE

dl

SIiï&um.- vide Gobat wm. 4 76. 277* :

*

amentes illos etian licité, imó obligatorie baptizae

0.

4

COPUT

IV,

ti , de fide certum eft; a. Etiam licité non támen

folin

a-

obligatorié confirmantur , ex práxi récepta Eccles

z

De fubje&to f füfcipiente Sacr

flæ B

£ uf

3. Olim etiam SS, Euchariftia miniftrabatürs

. mentorum , remi[Jrvc.

fed ob reverentiam tanti Sactamenti ab Ecclefia

gätut'-,

'SECTIO UNICA.

merito prohibitum. 4 Ordinari autem nunquam

Vdtàft

licuit , fed femper gràviffimé prohibitum ; de quo

t at

Quoduam fit fabjeclum capax Sacraueme

cap. féq. Reliqua tria Peeniténtiam , Extremát Un«

nf

