matrimonium contractum effet invalide ex di-

fpenfatione fubreptitia Pontificis ; non pofle

W

& abfoluto caítitatis integra ac perpetue , ac

[

h

ampliüs difpenfare Epifcopum, cum aliis mo»

Religionis ingrediendz , cum hac fint exprefsé

tefervata fummio Pontifici , íed bene in voto

net Diana part. 4« tratls 7. refol. 40..

P'Hll

]V. Infüper inraro & urgentiífime ca

fü (&r-tti!

It

non nubendi ,. Ordines facros fufcipiendi ; ne-

.télongé rariüsoccurrente) etiam ante initum

ii

queinfponfalibus , prefertimjuratis, fed bene

contràt£tum matrimonii, & ad contrahendum

N

in aliis. Ex communi fent. Sanchez /. 7. d. 17.

i

Epifcopus potéft uti il

la facultate. difpenfandi

W

Layman. tratt. 1O. €. 4« tum. 1j*

prg folo-

'ob candem , quz füprà, rationem. — Ita primus

Y

453 ]L Epifcopus tamen per accidens

omaiurn docuitSanchez l. 2. dify. 30. . 7.qucm.

J

foto confcientie in impedimentis folo jure

;pofteàcatervatim fec

uti fünt Recentiores , Aegi»,

Ti

Ecclefialtico matrimonium

dirimentibus polt

nald. Caffropalau:. Bonat. Perez. , Barbofa. Fil-.

ft

jam contractum matrimonium difpenfat, fihe

quatuor adíint conditiones. T. Siadfit graviffi-

liuc, Pontins, Prapofcus, Tamburis, && cum hi$:

f pi

2. Si hec neceffitas ità urgeat

- etiam Dianag.r Ti tratl. 3. Refol.3 0.ita bene fcri-.

tna neceffitas.

| bens; Epifcopus poteft ex cáufa maximé ut«

utnon fit tempus , vel facultas adeundi Romam

& Pontficem , vel ejus delegatum valentem

gente difpenfare in impedimento ditimente

etiam ante contractum matrimonium , fiomnis

li

[

difpenfare. 3. Siimpedimentum fit occultum ,

idelt, fort&/notum tribus aut quatuor , non ta-

/. bus tentatis difpenfatio judicetur neceffaria ad

A

þöum

j

menmajoriparti vicinig. — 4. $i ma;rinqulium

vitandam gravem infamiam , velgrave fcandae.

-]um: quia famma neceffitas, cui aliter occurr£

A

fit conttactum bona fide, Eft communimma ,&

tEpifcopo ex:

non potcít; eam facultatem tribui

ltitio

praxi receptifima fententia Doctorum, quos

tacita fummi Pontificislicentia. — Declaro rem.

N

valto cathalogorefert , & fequitur Sanchez À 1«

pr

a&tice cafu vald& pra&tico ab eodem Sanchez

Yot

de matvim. d. 14. num. 3. Layman fipra. Dica-

JAccedit mulier mane cone

ftil. dub. 4. Barbofa. de effic. & poreflate. Ept^

diip. 14. propofito.

[

babeni impeditoestum diris

&i

feoporum all: gat. 3 $ . Perez. d. 44- S«6. pronun-

fcjjura, & reperiums

tians hanc fententiam debere haberi pro omni«

mens , cujus detetlio infamiem notabilem indus

ptton

nocerta. Ratio ducitur ex prafümpta mente &

ceret , & funt ómnia jam parata ad vuptias uce

Hgo ]

[pericelebrandus x & tentatis omnibus mediit s

beaíignitate Pontificis, qui in tanta neceffitaté

dtbet |

»nlla evadendi via veperitnm , fd fufpicio vebee

H Tonny

recté prafümitur nolle ita fibi in damnum fide-

lium tefervare difperifationem , ut eam tunc non

paens orietur alisujus criminis detelli in confefe

-s

lbt

frone fi famina ab[Hinere velit à nuptiis ; ant difa

poffit Epifcopus concedere , etenim omnesLee

1

&-Mih

zes condit& funt ad bonum communrie : multi

ferres donec Poptificia difpenatio obtincat Ms

Sic Sanchez ibi bene probans eo cafü urgentiffis

i M

autem 'effent deftituti neceffario remedio, fi

Jiti

mz neceffitatis Epifcopum poffe difpenfare. At

Epifcopus non poffet dilpenfare , quando adfunt

fonf

finon pateat tecurfus ad Epifcopum , quid cone

ümorc

di&ik conditiones , circa quas aliqua brevirer

nota.

- feffariusaget? Si quidem videret pocnitentem la

LU

- borare errore velignorantia ptzfertim invincibis

454 li. Neceffitas fufficientér urgens cenfetat ,

»

hi,

gravi in-

li; iterüm taceat, diffimulet , & bon& potiüs fide ,

2 A:,.

quandà conjuges nequeunt absque

d

commodo, vel fcandalo feparari ,

, h infepae

quàm confcieritià confternatà agere finat. Ui

"i,

cüm Navarro £a c [i q2is aitesmn. de ponitente

tatimaneant ,. verfantur in pericülo incontinen-

tOpuh,

tie , donec Papa , vel delegatus dipenfet. Ut ex

difp. 7. ».13- optitmé docet idem Sanchez 4:/p.

ibtn(

communi beze explicat Diana p. 11. 7ract. 8.

/38.». 6. poff medium, At veró fi advertat póenie

XTet

?

tenterh duci errore vel ignorantià vincibili , ra»

Refol. 5.' Cenfetut aurem non poffe adire Pon-

tle

tificem , vel ejus Delegatum , quandoó obftat eo-

tionabiliter dubitare;& lufpicari de impedímen-

Nüm

rum velpaupertas, vel debilitas, vel nimia di-

'tolatente; & maximé fi etiam interroget ac

"t

ftantia. Bona autem fide debet effe conttacdtum

éonfilium petat;

Ex hactenüs di&tis,. G come

daelt:

S'E[enm

matrimonium faltem ex parte unius contrahen-

muni doctrina 1. veritas omninó aperien

entioné

quiüdo

i, perínittenda eü cgnyrahcgc cum int

faciene

£is , i faltem alter cox?juguzn b?ng f;dc contta-

Dmniii,:

[

$69

H

Sedi, 1. De piccatis Cb"jlig?'üa m

)

*

faciendi, quàntüm þotcü, fi,ni!äi! obïïe; &c: 3

non povyfTe 'eos matrimbniliäï 'r&fvaïidä're " i;eü n

tificare novo confenfu: cümenifn nihilfit voli -

" fimpliciter interdicenda eft confümmatio matri-

monii, tàm reddendo , quam petendo: 4. pra

tum, nifi cogaitum, non xpöffu'nt velle matri -

tendendum privilegium *'prim'i bimeftris. Inte«

monium antéà nullum ( ficut & Proteffionis*

teà vel Romá dif;enfatio procurari poterit ; fzd

vel aliud voturn ). facere de novo validum ; nifi

erede mihi 5 experientia docuit , hocultimum

Íciant , velfaltem dubitent , aut certe füppos

moderno tempore plerumque effe difficile , &

nant anteà fuiffe nullum , atq; ità inténdaát con-

trahere , ut, etiam(ianteaefletnullum, tamen

periculofz praxis. .O quàm invifüm, & ad au«

- diendum grave eft novis maritis privilegium

modoó conttahere velinr.

Communiffima cum,

- iflud! imó plerisque Vix auditum. Quid ergó ?

Naàvarto & 2. manual, nüm. 4« Laymanc. i4«

Ecce eo. cafa Epifcopum difpenfare poffe jam

um 3. Sanchez & alii;. Rurfüs certum videtur

-audivifti ex Saschez. & aliis; 11 etgo mora füp-

non fufficere hic confenfum novum unius tan-

petat, futge, curre,adjuva fororem tuam in tan-

tüm. conjugis qui folus impedimenti , ac nul-

to periculo trepidantem: Si morà defit,induc , ut

litatis eft corifcius , fed requiri utriusque jam pe£

difpenfarionem hàbilis effe&i novum.confens

ex tempore voveat Deo fervate caftitatem : aut

prímo triduo juxta monitum. Archangeli Ra-

füm internum & externum;ficut requiritur alias.

ad matrimonium de novo contrahendum. Ra

phaélis "Tobig juniori datum ,. aut in ráro cafu »

*

. primis novem diebusin honotem novem men-

tioclaraeft : quia totus antecédens contractus

li

fium, quibus Deipara Virgo Deó gravis füit ;

quoad totum actum internum & externum nul«

velaliquid fimile fanCtae intentionis, — Quidni

lus fuit; & invalidus , utpote factusinter pere

confenfum faltem permiffivum à novo marito

Íonas inhabiles ; G uttinque traditio & accepta-

nova nupra facile eblandiatur? Utinam non f«

tio inhabilium, — Alia fuit tatio füpra ; quando

péeblandirentur multa graviora , fed iniquiora!

mattimonium fuit invalidum ex defe&tu con-

intereà impetratà difpenfatione, fuavis quoque

fenfüs unius tantum partis , altera parte ferio, li

modus effe potcrit renovandi confenfüm. Quàd

beré, & läg'itimä confentiente. — Jam tandem,

fi tibi his omnibus non fatisfaciam , confule me

quàd fiuna tantüm pars conícia fit impedimene

ti, & nullitatis mattimonii , & infüper non exe

apientiores,

S'.' IV& i

pediat id álteri parti innctefcere. Hic Rhodus,

hic falta. Tres reperi fentcntiqs-, &brev

uiftcr»,ï ac

:

;

Per renovationem confenfus,

'fidcliï;t p"x'bpo".axm

!

N

:

;

D revalidandum matrimonium intef inhá-

IL. Sententia cominunis & tutiffima eft, ad4 5

4:6

biles ratione impedimenti invalidé contra-

teválitandum matrimonium poít impetratam

'&um , certum eít, nonfufficere folam difpenfa-

difpenfationem omninó neceffario requiri , ut

t

-tionem , feu ablationem impedimenti & rehaábi-

impedimentum àc nullitas matrimonii utrique

21

litationem perfonarum; íed neceffario adhi-

párti aliquo modo innotefcar, adeoqie confcius

"

bendüm effe novum confenfüm, ádeb, utin

alteri ignoranti faltim generátim ; vel fub dubio

u

hoc etiam Papa nequeat difpeníare: ém impli:

fignificet defectum aliquem matrimonii , non

Ms

cet marrimonium validum fübfiftere fine vero

neceffario ipfam caufam nullitatis, vel impedi-

h

& valido confenfu : priorautém confenfus ihter

mentum in fpecie , fecuudum omnes ; v. g. di-

T

perfonas adhuc jnhabiles nullius. erat Valoris:

cendo: titieo vel fufpicorex cáufa aliqua non

qe

ergo poít habilitationem vel difpenfationem

valuiffe inter nos mátrimonium , ideó rogo te ad

"

debet poni novus cónfenfus Conficiens matri-

pácandam meam confcientiart ; ut quanthm

jts

monium, / Jam videndum, qualiter hoc cafu

h

opuselt; in matrimonium de novo confentia«

j

f

ebeat fiéri novus coni&qfu.ss Res delidgta eít;

iius: & ficuterque confentiat ; rhatrimonium

if

& falebrofá;

contráhere legitimé intendát , & exprimat, Ita

u

" - J Res eft facilis praxis , quando utezque córi-

éxprefsé Scotu$ im, 4: d: 3 y.4. . ». y. Richard;

if

jux impedimenti; ácnullitatis, rnatrimonii eft

Palud. Navat. e; 22. eum. 7. plüresque conge-

r

confcius , vel facilé confcius fieri poteít fine

reüs Sanchez 1. , difp. 36 ». 3. Coninck: difp.

v

q

timore alicujus incommodi, — Hi enim facilli-

24. dub. 10. Pontius J. 4. «; 2 g. (uffvo- Palaus$ ,

fl

mé validare poterünt matrimonium novo cori-

Haürtad. Comitolus. Aver(a, — Eosque citans&C

xcik:-'

enfu, verbo vel fa&to declarato » fea quocurqi

mordicustenens Tambutin, trat. 4. ci'7. $. 4«

h

fïgnp declarante mutuum. éonfénfum matri«

Ratio fán& utgens videtur; quia nullus poteft

u

monii , ut fialfeQtu maritali cohabitare pergant,

efficácitet Velle de novo contraheré matrimo-

jtih

. &opulàám 'm*aritä,lemqpe'tant , &reddant animo

fiüm ; nififcíat ; aut faltem füpponat antea non

[2

haberdi invicem in conjugem (feclüfo fcilicet

effe validé contra&turn ; quaré nifi ignárusagno-

;,:Cilþ

decreto Trideat. de quo mox infrà ) loquimár

fcát aliquo modo.nullitatem /matrimonii prios

r

de valore ; n4m quoad licituni ob feverentiam

tis; nonpoterit effe novus confenfus efficax dé

je

Sacramenti tunc priniurn perficiendi , fine d-

f

Toatrimonio de novo contráhendo ; cüm talis

D]

. biomonendi fünt, üt per verba de préfénti re-

ctedat & füpponat.füum matrimonium jam effe

com;

! yerenter contrahant. Contrà autem certum eít,

legitimé contra&tura j fed folüm erit approbas

tra

cbd

hentes nullitatem matti-

i

. quando ambo con

tio, vel confitmatio prioris miatrimonii ; &€

voluntas perfeverandi i

j

. monii ignorant ; quacunq; habità difg'enfatïohö à

1

n illo ; quz fine dubio

Bb bb 3

non

uf |

Ty

&

H

a

É

4

l

ïbeal Sacrament. 'Pgrksj'H/. äap.

$70

non fufficit ad *

jovum matrimoníi contractum : apparet ratio dubitandi de valote novi mätrimg;

*

llo COHIEHHA«EOEG& ftare a&tualis

nii, &cetté plus non probant DD. priorisfzn»

t

quin imó cum i

1

j

voluntas nequaqu:

m modo contrahendi ,. fi fcie

tentiz,. At , quid fi nulla apparet fpes impetran-

;ä

monium effe nullum , ut aliquan-

di tam benevolumà comparte refponfum ? hor-

tet prius tn atri

(

do appáruit.

Solum ergó vult in tali màtrimo-

refco recordans refponfi co cafi (émel à víto da«

L

nio falsó putato permahere , aut ad fummum

tiuxori, — Sydo mf bidh toot babeny bátte i

L

bid) nicbt / teoft bafi Did) alie Cxuffel báttem.

fignificat , quàd ve/ler de novo contrahere , fi

3

b

[

antea matrimonium contractum mon fuiffet ;

1

IV. Terria fententia el

Iufficere, ütfolus, 69

[5

quod rurfus utique infufficiens eft, cüm vellei-

confcius impedimend de novo cenfenfum ex-

fates inefficaces ac conditionata nihil ponant in

primat per aliquem a&tum externum five verbis ,

qu

U

te Quaré merito fatetur Laygan 1nox ci-

five fa£tis v.g. per copulam affectu. maritali ha-

bitam , hec effenécefle, ut altera pars impedi-

t0

tandus, hunc modum tanquam fecuriffimum

Itj

omninó tenendum, fi fine incommodo, pericu-

menti ignara ullo modo moneatur vel de nulli-

tate matrimonii , vel de novo confefifü eliciene

L

loinfamig;&c. adhiberi poffit,quando nimirum

confcius nullitatis fine graviffimo incommodo,

do: nam ipsá v. g. reddente copulam ab altcro

Vi

periculo infamias divortii, fcandali; alteriusque -

petitam, jam adelt , ajunt , fufficiens ejus con-

fenfus, & quidem externus, ideoque conjun-

L

mali compartem de nullitate matrim

V

onii præfava

to modo certiorem facere poteft. ——

&us. cum petitione alterius animo revalidandi

n

p

479 ll Altera fententia eft, requiti quidem om-

matrimonium fa&ta fufficienter novum contra-

ninó utriusque confenfum novum exprefse , fed

Qum matrimonii conftituere poterit. Ita Barrb,.

T

[

noneffe neceffe, ut ullo modo alteri igaoranti

Ledefasa , Gtalii , quos refert Sanchez citatus

difg. 36.1.2. Ecquando non eft fpcs absq; gra-

3

indicetur impedimentum feunullitas matrimo-

nii, fed fufficere ;. ut confcius pro fua confola-

vi incommodo obtünendi novum confenfum

tione , vel coníientie quiete obtineat ab

alteriusexpre(foni, eamfententiam in praxi tue

f

altera comparte , ut de novoconfentiat. — Sic

tami cenfent ipfe Sauchez eitarss n. 9. Bonacin.

[j

Cajetan. Sotus, Peraerux , Ledefma, Henri-

de matriumomieq. &. propofit. 9. n. 7. Callto-Dal,

p

fs. . 4. Golat. Tbeclog, X'nvidico morali.c. 37.

Jxt

quez, Rodriquez , aliiapudd- Sanchez citat. Lay-

ruan. eitat. v. £. Fillinc. Bonacina,lii moderni ;

w144,802lii,. Ego , quamvis hancfententiam

il

ofí

atque hanc fententiam probabilem cenfent ipfe

fpeculativé , Gtre ipsà omninb falfam credam ,

tàmen ob authoritatem AA. tanquàm praclicé

i

Bu

Sanchez cítat. s. 2. Ca(fre-"Pal. quando gravia

incommoda immineant , f1 compars fieret con-

probabilis poteritconfeffario fervire pro ultimo

r

remedio, quando nullum apparermedium me-

ttidi

fciaimpedimenti, utindicatum, — Ratio hujus

dententiz eft 5 quia conjuges tunc jam funthabi-

liori modo juxta primam vel fecundam fenten-

tl

tiam renovandi confenfum mutuum matrimo-

les ad matrimonium per difpenfationem effecti ;

fif

nialem. Egoad hasangultias nunquam reda-

qui

ergo fi utraque pars confentiat denovo, habetur

totum, quod requirit effentia mattimonii, Ego

us füm , fed in caibus plus 2quó frequenti-

T

bus , aut inveni fecuriorem modum contrahendi,

ln

cum Patre Herincx bíc difp. 6.4.3.0.33. pro cet-

aut igaaros füi impedimenti, cüm adverti non ef-

M

to credo , quod abfolut? poffit revalidari matri-

monium etiam ab infcio nullitatis , dumodóno-

fe latis ben& concordes , diffunulans in bona fide

»-

tingy

reliqui; juxta dita $. 4. . 1 Erjan vides,

Affel

vus confenfus fit de prafenti & abfolutus cum

hac expreffa intentione , quod etiamfi non vale-

quàm merito ibi dixerim , ejusmodi ignaros effe

Agr

zet matrimonium antea factum , velisnunc de

relinquendos in bona fide fiepe , etiamfi impedi-

lii

novo facere; fine dubio enim non fufficeret

mentam fit juris pofitivi, ac difenfauo facilé

fj

confenfus conditionatus imperfedtus, feu vel-

impetrati poffit , eo , quod plerumque fitmagna

[ J

difficultas in renovando nowo , & certó fuffici-

leitastantüm , utjam füuprainnui. — Sedabfoluté

At

de prafenti dicat etiamfinon fit matrimonium,

ente conf2nfa ad revalidandum matrimonium ;

N

f

utmodo fatis audifli.. Quáre prudentiffimé no-

l

nunctecum conttaho , nuncteaccipio. —Quare

ftly

tat Gobat, cifatus ». 128. monetque confeffa-

Á

conícius nullitatis , poltquam nactus commo-

J

dam occafíonem in fignum'amoris alteri dicat :

rium , ut priusquam pronuntict matrimonium

effe invalidum , interroget , an alioquinfe conju-

ego eti necdum effem conjugatus, íed matri-

"

monium nullum efict inter rae & te, vellem ta-

ges putatii mutuo fynceré ament,. an verbfe-

' umaftl

mea te habere in conjugem , & ex nunc te volo

pius rixentur,an uxor putatitia habeat magnam

T

G accipio , &c. rogant compartem , ut in fi-

parentelam, necne , anfacilé poffit ejus confor-

L

gnum amorisidipfum dicat. Similiter loqui-

tio carnalicatere? Ethisac fimilibus confideta-

]

tis tandem dicat, vel non dicat, matrimonium

tur Laymancitatus s. j. f1 maritus v. g. impee

Tj

ttatá occultá difpenfatione fupet impedimento

modo tevalidandum .&c.*

eífe inva*lidupj ,tali

. VII.

X[, ]ü

nonpütetexpedire, ut uxorrefciat, poteíteam

ht

Oblati opportuná, occafione intettopare, an tali

e/fn etiam per uovam folemnitatem? .

W

ipfum amore profequatur,, ut jam etiam in ma-

bEr novam , dico: -nam fi matrimonium fuit,6x

a

z

ritum ipfum accipere confentiat, perinde ac fi ab

invalidum ex defectu ipfius folemaitatis,

l!m')ä

Düy

quia fcilicet clandeftinefine Parocho &

duobus

eoliberaeífet ? Sicille, Hoc autem fa&o nomn

*

fKj

L

-.;eikibr:g

as

Ed

Sedi, H. De -þecedtz'y c:bnjgg?,m!* p

N

2

teihbus eoatra&tum in locis.ubi Tridehtinum

confeffionem unius v. g. comugls; ut eX jure ,& |

promulgatum & receptumelt , poftei debere

*omuni notat Sanchez ciraras s. 12,) Eo im-

'ab utroque eonjuge renovato confenfu revalida-

-pedimento füblato , debeat matrimonium in«

ri coram Parocho & teftibus, nimisclarum eft;

novari rurfus folemniter coram Parocho &te»

Quaftio ergo eft in' cafu , quando matrimoni-

ftibus? Ita affirmant graviffimi DD. quoscone -

um conrractum femel fuit cum debita folemni-

&&te coram Parocho & teftibus, fed invalidé, fivé

Berunt, & fequuntur validiffimus omnium Ba«^

&

Tilins Pontius /, 7. c. 6, de matrim. v, 6, Paulug

'9b defetum confensüs five ob defectum habili-

Comitolus vefp. meral. 1. 3. 4. &z0v Ratio eftz.

tatis ex alio impedimento dirimente quocunque ,

quia Conéilium Tridentinum flatuit pro for-.

quando pofteifublato impedimento, renovato

confenfu revalidatur; debeant rurfus adhiberiPas

ma fubítantiali contractüs matti

monii praefen«-

tiam Parochi & teftium :

atqui forma tanc ad- -

tochus & teftes ?. Quattio

hiberi debet ;

menti. Dico fequéntia;

fané gravimmi mos

quando actus producitur in füo ef-

462

Ie ( ut optimé probat Baldus j2 Z.

..L Certum eft, quando imipedimentum pie

ep. ebfervari q.

3- ff de officío protonfalis

) Tuncautem produe.

-'' . blicum fuit ;; &ad forum contentiofum dedus

A

&um: itemque fi periculum fit; ne in foroex«

citur matrimonium in füo effe, quando innova-

tur confenfus: ergóà tunc debet adeffe forma in-.

ternó , velin facie Ecclefiz impeédimentum ali-

quando inaotefcat ; vel faltém duobus teftibus.

duéta à Tridentino , feilicet prafentia Parochi ^

& teftium, — Refertur etiam ita refpondiffe de

. probari poffit , -debere confenfum renovári ad

*

muliere , qua fcte cotifenferat Clementem VIIT:

matrimonium de novo renovandüm coramPa-

effe.. fcilicet n'eöeffariut;i novum cónfenfüm ,

»

xocho & teftibus. — Omnes Sanchez /. 3: difp.

utriüfque eoram Parocho & teftibus , admonito

3]- ntimi. YT. Layman citatus p. 4. & I4. 9;.4:

Ratio marifefa eft ? quia illud mattimonium *

prius fnarito de màtrimonii nallitáte: fed ad vi-

tandum fcándalum Sanclitas fua difpénfatut (e«

quod conftat, vel probari poteíteffe nullum , ne&

infefuit validum, necin

i

&reto intér fe contrahant , renovato conlenfü:

acie Eccle(iz przfüms

Refertur etiam fic declaráffe Con$regatio Car«

ptum ; ergo ut convalefcat , neceflria eít.

dinalium;

Sic etiam Rotam Ro

z

t

manam fzpe

.juxta Tridentini formam , praféntia Paroehi &

( Lugo &it ; fesszper Y ita decidiffe.

teftium ,

qui apud Ecclefiam teflati & probare

[6)

^.ll Contrà tamen , quando matrithniumq,äg

ü

flunt , effe matrirnónium validüm contra-

i

nvalidé contratum elt coram Parocho & te-

"

étum. Addunt Heuriquez., Ledefusa , alii , &&

:

" . w

ftibus ob defe&tum confenfus , velaliud impedi-

. pottipfos Saschez , & Layuan citatus, idem diz

L

cendum , quando impedimentum alioquin o&-

mentum occultüm ; neceffe non eft Parochum &

d

teftes iterum adhibere , fed ipfi conjuges per no-

eultum , tamen folus prios Patochus extra con-

feffionem , vel unusteftium co

vum confenfum imodis fuprà explicátis , matris

"

!

gnitum habuit :

monium yalidum efficere poffunt. Ita jàm com-

quia non potérunt áuthoritatem

& teftimonium

[e.

matrimonio prebere , quod f

€

lebait éffe. nül

munior DD. Navar. sessal c.

32. num. 26. ?

l. 4 canþl-.

14. Petrus Lede[ipa, Corduba, Hen:

1

lum. Verüm id reClihs ne

gant Coninck difo,

]

24. dub/10. l'amburin.

riquez., aliisque congeftis Sanchez /. 2. difp. 27

/

citaths S. 2. . YO He-

k

- tincx difp. .6. 3. 3 1.

Ratio eit : quia ex una

hiin 3. Layrman citatus c. 14 nio2i. 4 Conracbs

8T

Bowsciva , Diana; alifque , quos citat & fe-

, parte unus tantüm teftis non facit impedimen-

quitur Boffius bic e; 2, $&5 9.

e

j

Et nofter He«

tum probabile in foro externo fuüï;icn;eraddif-*

tincx difp. g. qua[]. 3. wutp. 30. Ratio fufücieng

1

folutionem ratrimonii, ut con(tat £

pro eo , &c;

elt ; qui

yui

Párochus &

à totá fatio ; que movit Concilium T. tis

|OFibiss "De teflibus, Et ex aliaparte

déntinüin ad caffanda matrimonia clàndeftina ,

iU

Vep

tefles illi apti funt ad teftificandum

matrimoni-

"

eft; ut impediantnr nimirum grándia peecata ; &

um contraétum fecundàr forimam ab Eeclefia

j

pratcriptam:quod certe

; non obftante unius co«

incommoda , qua exiis oriri plerumque folent $

gnitione contráris , fatis

teftifi

in noftro caía penitixs céffat ; quin potiüs é cori-

e

cari poffunt: neqs.

u

ipfi debent effe teftes validita

tis matrimonii , ut

trário incommod4 & fcandala graviffima fepif-

fimé fequerentur , fimatrimonia ; quz publicà

Yif

cilicet tefles teftentur matri

monium à parte rei

oty

effe validé contractum , quo

d ipfi fcire non pofz

valida habebantur ; iterum coram Párocho &

teftibus celebrari oportetet : ergb meritó ratios

(

t

funt, fed folüm debent eífet

eftes conttáctüs mà.

n

trimonii , fcilicet matrinio

nabiliffimé colligimüs Concilium Tridentinum

nium fecundüm for-

deeretoillo, quatenus tám prohibitoriuras quàni

0]1[0['

tam ab Eeclefia

prafcriptam effe contra&tuim;

ceffatorium eft.matrimonii clandeftini , nequas

u*

463. L. Quzílio ergo totá difficillima éft; an

quàm comprehendiffe cafüm illüm; quomatri-

)

quándo impedimentum omnino occultum fa-

monium occulté invalidum revalidari deber ; fed

(

'àt ita ftilicét ut in foro externo per düos fal-

folum voluiffe femél adhibeti folemtitates , ut

- temteítes non fingulares probari non poffit ; efto.

conftet -Ecclefie de zontractu matrimonii ,

tres vel quatuor fingalariter aut €x relatione al-

terius, auti

pfius unius conjugis confeffione co-

quantüm conftare poteft & debet; ne qusndà

inalitiosé diffolvi poffint matrimonia ; quod in

ub

nitum habeant : (' tunc enim adhuc cenfebitur

impedimentum occultum , quia tota illorum

hoftto cafu etiam fit ; cüm enim impedimen-

j

tum occultum non poffit Ecclefie probari,

hon

hod

isítium auzlyotitasrcducituradr.clatiOnem, vol

eft via diffolyendi mairimonium , quodex

prg-

lum«

572

4 beol, Sacmmeægta Pdts WCaP I.

x

&«

lam &on adhibeat,. nihi-l efficit delegatus. $o :

fumpt

ione Ecclefiz erat validum, Adde 1.

r

Quo

d Concilium Tridentinum , ut ex contextu

propugnat Sanchezium Pontius e,2. ».2. For-

f

dat irritate matrimónium clan-

mam à Tridentino impofitam effe , ut femel illa

atet, folüm inten

J*L

deftinum , quod anteà jam erat prohibitum : at

prafentia Parochi Gieftium. adüt, quando fci-

- jl

liceg in facie Ecclefim fit contraétus ; cüm igiy

nullibi apparet priüs fuiffe prohibitän) occultam

i

ratificationem matrimonii priüs in facie Eccle-

tür in cafu noftro tunc ad(uerit prafentia Paro-

chi & teftium , fatis füper

ia

fizconttacti , fed invalidijob occultum impedi-

que fervata e&ïfoglna

j

K

mentum. 2. Ita declaráffe Pium'V.ztchc/ Navarto:

;equiüca à Tridentino.

,

$

um

4

du

éitato c. 3.24- ". 70, lta declaráffe Congregatio-

L.

nem Cardinalium tefte locuplete Barbofa in Re-

SECTIO.

n

miffionibus in TxiQexm,tixlum féff. 34« €. 1. De ve-

conjugum in ufu matrinenii

Dr peccatis

Es

fermatione matrimenii. 4. Ita quoque decidiffe

& 4:(1;':9 ;onj;:ggsli?

Rotam Romanam apud Boffium citatum ».7. -

$ UMMA AIUM,

46; ]V.Vides,& miraris ntramque fententiam ad

ssc

fe advocare Pontificem ,' Cardinales , & Rotam;

46. 7 Conjugum sbligationes,

470- Nec petere ) uec r«

£

ddere p

of

"

fed certé pro neutra parte convincunt ejusmodi

unt g'e;imm ffe utmg

i

teftimonia : "Tum. 1.quia de iisnon conftat no-

474- Sibe una tautim pars phyficó ,

lrgi

4

Vel moraliter certo feiat metripteniun: cffc nuh'um;

bisauthenticé, Tum. 2. quia Pontifex potuit ita

47 4-

Quid in dubio dePalore ?.

ul

p reddere & petere poffet halb

tcípondere ut privatus Dodlor tutiora fequens ,

4j

MA vmpelxmwwn

li

non autem docere ex cathedra : Tum 3. quia

Zmpediens tantnuna ? -

476..

V. g.Potun continentit; ante 477 . $e

Lpoff mxptm:

quit

cüm uttaque fententia fit probabilis , pro renata

Ac.etiam.p

j

f

modó unam, modo aliam fententiam Patres illr.

qn-

ene? fa. —

ofd 'matripowi;wæ ]w cargätm.gt;p?a!

W

fequuntur: Tum 4. maxime , quia modoó fupþc')f

"

Quid É zuped.

Zþchtæþ mqtiiw&p'ie jitþeräen?df?

à

nunt , vel timent publicationem , yel periculum

f. g. valfeitas cx inceffm cmn com[muguimea u,

fgris H

"

Vel cagmaiio fpiritualis ex baptifmse ,*

;

publicationis talis impedimenti , modó nonti-

1e

/a

m/cepto facri Q»diuis.

482-

t proft

&o Relcgzoiis, fel

metur. Quarcutraque fententia elt veré proba-

48

Tria Cenfef[ariis 941:!;,;9(43[;9 eirce inpeditos Pel

bilis:prior quidem tutior , hzc veré noftra lon-

priéatos jure petemdi,

p

a &

!?ll þgæm teztrabat

$? proabilior. In praxi tamen placet judicium

quamdo copgla inte? *'—,4',

'Tamburini citati e. 7 $. 2. ». 8. in hz verba:

( fpecialem imalitaau $

f

484 Licité utuntur conjugio ad Éuem generakionis ,

Sanum nihilominus eft confilium advocare Pa-

487- Et ad Pitandaum incoutincutzau..

?

Ym

zochum, teftésque, quantum fieri poteft , inre-

.. Ut

48$. Ex mera fer

fenzaliter.

'é Z:izdzm & ffleïgt; ptentes pecc.

:

validationem dicti matrimonii , ut Jitibus de

H

nullitate

matrimonii

aditus — pracludstur,

450. Quis modus fergamdus i ufn o

4

od ]

agieuid, ad n. 494

494. Quo loco ) tempure licité ffat ?

Quando autem Íubeft aliquod peziculum, fi

i

Parochus advocetur , opportunum temedium

492y« Qu acceloria, $ 4dfpo[itifalicita fint im spfo ufn ?

N(

496; Quando gotabiliter & mortaliter exeedunt per a

c(t, ut confcffarius obtineat ab eodem Parocho

&us && tatius Zmpudicos ?

licentiam (quam certé daregraviter obligatur )

jo. Quawdo taius , amplexus &e, sader co

ptel

äjags fot .-.

affi(tendi , quà obtent adhibitis duob? fidiffimis

fel uep fnt peccatim ?

din

04. IEt ais eis liceant etiau, dam copula ab e

teítibus in folitario cubiculo matrimonium re-

dmpedita , énterditla ,el «icita ?

;;(r?n/ät'a gt

- Utroy

validetur. Si neque hoc facilé fieri qut , tütà

$9. M $ qualiter eis licita fit deletatio guorof benerea

ittt

77

amplectito fecundam fententiarn , nam reverà

. fé

jf

bzlis ex topula;änrtüw ;;zgzijgi P ï:"f?-*"?iffi , fel

LO

hzc hodie communiter à do&tis. & piis viris in

Altero abfcute ?

^O

ïmm df !

praxin dedncitur, eàmq; in praxi fervari teftatur

Mjuges contra&to I:'gx'timo,maari';nghipz;&j :

"r

Seraphin. decif. 96. Hac Tamburinus fapienter,

fimul contrahunt multiplicem obligatio-

At

4

Petes tandem. — Quid fi Pontifex. vel facra

fem ; & generatim quadruplizem : z. Mariti &

x(ütmq

Ponitentiaria in Brevi, vel Refcripto alicujus di-

uxotis mutuam, * 2. Marittaduxorem.. 3. U-

ls

fpenfationis conceflz ad revalidandum! matri-

xoris ad maritum, 4. Utriüíque ad prolem, 1.

li

monium contractum cum occulto impedimen-

AObligationes mutuz axoris & mariti funt red-

'Jgg

flbl

to, apponat morefolito bzc vel fimilia verba :

ditio conjugalis debiti: fides intemerata toti ,

l MN

«haritatis & individua vire fociétas, . De hishoc

Em

i ita et , cum eis difpen[a , wt intev fe publica &

j

IA ua,

feruatà form Tridentini contrabant : neceífa-

& fequenti $. 2. Obligationes propriz mariti ad

riümne erit, utid fiat coram Patocho & tefti-

^ ii

nxorem funt: uxoris fuftentatio, inftru&lio, pra-

Tüy il

bust :Refpondet Sancbez , non eíle neceffarium,

te&tio. 3. Obligationes propriz uxotis ad mia-

fido i

quamvisenim ( ait) non poffit tunc delegatus

xitum funt iterum tres : Obedientia , reverentia,

difpenfare ; ut occultécelebretur matrimonium,

liberorü & familie gubernatio fibi competens,

A0 o

L

h af

tamen poteft difpenfare in impedimento, quo

A. Obligationes mariti & uxoris communes ad

R

per difpcnfationem fublato jam ex doctrina data

prolem funt tres: dile&tio , educatio corpora-

fj

poterunt conjuges inter fe folos matrimoniam

Jis, & fpiritualis. In his omnibus peccant conju-

i üw

celebrare. Verüm huic refþonfioixi totis viribus

ges graviüs vellevius juxta rationem materiz ,

t

(Unj |

fe opponit Geerierez, :Eo c

juód Pontifex iis verbis

verüm non contra continentiam , & fextum

det formam delegato , ucnon poffit difpenfare ,

hi

preceptum , fed contra pietatem & quartum

UT

if fervatá difpolitione Tridentini : ergo fi il-

dt i.

l Muhl(

. Decalogi praceptum ; ubi de e"bli'gazinne- h

^

&

D

IN

um

/

d

r d

N

/

"

XSec'l.v II. be ';chcäaïz'k.zfanjugum.

573

E & ,,þl'eic.cat.is 'op Pogtis 1'üf.*'1ci('en't5:fth exprEfTä funt,

mortale faltem. 1. Aliqui , fi urgeatür meta

Sed lege utiliffimé tam pro cathedra , quàm con*

mortis : quam fententiam Sanebe; citatus vo-

feffionali par nobile fratrum Pettum Marchant.

cat- falfiffimam. 2. Alii apud Dianam virar. fi

^ gart. 3. Tribus. feu fpec. Thecl. tom. 3. Trad

talis, prafertim feemina , fimul mortis , & gra-

1. Ht 12. 20t0. Et Jacob Marchant.:iw fuo borto

:Viffimz infamite metu urgeatur : poffe fe-quafi

*

pallorum im quartum praceptum.

Item Dae

paffiv habere; femel & iterüm ufque ad di-

^ -vid à Mauden in fuis doctiffimis Commentatiis

ipenfationem omnibus modis feftinandam. 3«

- de rO. praceptis , & de Tobia. Hic ergoproprie

Alii; fi. cogatur metu magiftratus Ecclcfiaftiet

reftant. explicandze obligationes mutua conju:

ignotantis mpedimentum illud , tunc enim Epi-

! gum quoad d?bïFllm:ïorïlm, & iö'cietfa'tems.

Ícopum difpenfate ex commiffa poreftate , fiqui-

dem impedimentum fit juris Ecclefiaftici. 4.

ASSERTIO.

Alii abfoluté concedere videntur. Saltem faten.-

dum eft, poffe hic dari agnorantiam invincibi-

Oujuges dgbitum "cdn*"juga'legï»ï'c'ït'ä : honeüfb

leni , & pocaitentem à Confeffario in bonafide

. imo & meritorié exercere , petere ; & red-

poffe relinquiut jam Se£f. pracedenti $. 3. mfi-

dere poffünt , d»mmodó fiat debito jure : debito

nenotavi, Sedabfoluté loquendo.

fines. debito modo && circumflantiis y & intva

.. ]l Quándó uni conjugum certó & plant47$

tevmisos bone[fatis naturalis.

Alioquin pec-

tabunt etiam fepé mórtaliter &t graviffime.

phyficé conftat matrimonium effe nullumi, quia

liquidoó. novit adeffe impedimentum dirimens,

Hac partim eft de fide , ut conflabit Affert. fe-

quenti, partim eft commüniffima DD. ut con-

quantumvis alterà pars bona fide indubitanter

matrimonium valere putet , & debitum urgeat,

ftabit; nulla proin .alia fprobvati'one ; fed multá

indigens explicatione

nulo cafu peteft licité reddere debitum & po-

quatuot conditionum m

M

tiüs omnia perferenda funt,quàm debitum red-

E

dendum, Communiffima DD. apud & cum

'Afïmï y&fxta/rum.

&b

Sanche£ lib. 2 difp. 31. Bonacina dematrigz,

Propofit. 4 s.17. Tanner. TO 42 ifp. $ qä.z/i.S.

Delito Jure,.—

Y

3. 34. Perez difp.y 3. Setl. 1. rota; Caftro- Pà-

A walido fcilicet. matrimonii cont

radu ,

laus, dicaftill. alii cum Gobat. céf. 16.». 638«

feclufo omni iipedimento vel dirimente;

Herihcx difp.6. ». 3 9. Atque ita exprefse decla.

tat Innocentius III. c. 4pgui[ittoni. De fentez-

velimpediente ufüm matrimonii;.pro quibus

p

difternendis quatuor pono regulas;

tia Excoramubivattonis.

Ubi confultu$ de

B

PRIMA REGULA.

tali refpondit : .Deber potips fententiam &x-

Á

cominicationis 'hx;«?milinfr fuflinere 5 quam

* Qub àd imptdimentum dirimens.

»

per cominercinms Carnalé cooperari | peccato

Onjuges confcii impedimenti àc nullitátis

amertalr, ; Sic Pontifex: Quà fententia defini-

ii ;59

r

matrimonii; five à principio mála fide, ut-

tum eft,quod illatraditio fitintrinfece malajiem-

f

. potefcientes, vel pra&tiée dubitantes cum im-

pérque illicita,ut re& notàt Perez, citatus. Ra«

pedimento dirimente uterque ;' Vvel alteruter

tio inviclaeft:quia fornicatio eft intrinfece ma-

. Contraxerit; five , licét à principio uterque vel

