tione... Non fuffceret fola contritio , nec a«

H

ttito contritum , quoad. effe&tum juftificatio-

mor DEI fuper omnia , neque Martyrium.

Yonun

nis , omnémque culpam & poenam remitteret.

MM'"

Osnes — Ratio eft ; quía habitá facultate fuf-

lta Cfané contra multos?) communis Sententia

i piendiSacramentum , jllud negligens de no»

DD. ac lat Suarez tom. 3. ia 3. p. d. 22. fetl. 3.

d

u r

vo peccaret mortaliter contra praceptum divi-

E.tenim tam Emphatica dicta SS; Patrum paffim

nuüm nova legis , ideóque poneret obicem

p

juftificationi, & eve

A.

E

gompargngium &

s'oæguamigm 'hunc ,.Bap;if-

teret k;elf)c&um contrit

io»nis:,

"i

Y

A

amos

d

D

A

2

?

u

us

N

292 fbeol,;Sacmment, ParsTIL, Gap. II.ïlS'eä. If. De Caätritibm-peþ;fääg. " Í

ia

amoris DEI, & Martyrii 2. Situnc defit facul.

munis , vel communiter & —tutio'r— eftSententie

P4

j

tas Sacramend . füfcipiendi, neceffaria omnino

DD. ut patebitexplicationefingulorum. . "Tria

e(i contritio. formalis perfecta ; & non fuffi-

autem principalia hic expreffa explicanda funt.

;an'autü

T.

uos ob-

5:!1&!1"06!7

ceret contritio virtualis , feu amor DEI fuper

uale fit hoc przceptum. . 2,

ip d

m ratio-

liget. 3. Moleítiffime , " quando ' oblieet,

omnia, neque Martyrium : ob eande

d

nem ut 44«f [éq. probabitur. 3. Quàd fi

Jam quoad primum QU

U ALE SIT PR&-

gationc pracepti

yitini

tunc quis excufaretur ab obli

CEPTUM. -

Y

;M Sizbbw

contritionis, utincafufmpra S. 3. AN. 1. po-

$& L

Go: omnino füffiere , & juitificaret contri-

lo

«a li

tio virtualis, fcilicet amor DElfuperomnia , aut

thur. Praceptum divimem , pniiim DAbl

H

jl

Mariyrium , faltem ex miotivo charitatis fufce-

rales pariino pofitiosms ohlzganm&cgalm.

L

ptum, juxta modoó dicta $, 4. V. IV.. 4. Tan-

tri:iaf:en) perfectams,

Iv&olim

dem : extra articulum mortis , vel tempus ob-

gl

Ommuniffma DD. Sumitur ex mnumeIGJ

stfüt,

ligationis , ad juítificationem peccatoris fuffi-

ris fententiis facra Scriptura toties praci»

jl

ciunt omnia przdicta & fingula : Sacramen-

*

1 Ho

tum cum attritione

"

contritio perfecta for-

pientis poenitentiam ,. mortémque impeniten--

tibus minantis. ' Et fequitur manifell& ex 4, -

ia

malis, virtualis , amor DEI fuper omnia , ac

Martyrium ex motivo faltem charítatis fulcep-

praced. — Quidquid enim eít neceffarium nt«

inly

ceffitate medii , eítetiam neceffarium neceffi-

um e

tum, & fecundüm plures etiam cum fola at-

ttitione , juxta pauló ante dicta.

uz val-

tateprzcepti, quando efl in noftra poteflatez

FM

fine dubio enim quis lege naturali obligatur -

dOR

de notare debes, & ex

liges.

'-diccndii magis intel--

ufurpare medium neceffarium ad falutem, cüm -

dumy

in füa poteflate eft : nam qui obligatur adfi- -

Vetet

HsTIO II

nem ,obligatar etiam ad media: fed contritie

jplusi

erfecta, falrem in defectu Sacramenti eft ne-

hehoc

Qualiter 'coäntritio fit wectaría. u-

ceffaria-ad falutem neceífitate medii; & eftin

tevelag

noilra poteítate fuppofito auxilio grati , quo

ce[z't(tte pracepti ?

& k

/

medíante à nobis liberé elicitur : ergo elt eti-

iif

SUMMARIUM'

am neceffaria neceffitate pracepti divini, pare

/

J

gf g. Datur. preceptwiid

tig naturalis,

ngi P

s66. Pariim natmrale.

declaro.

partim pcftfvi; quod breviterxfic

16$. Pariim po[fitifsma »

At

[ Ratio hujus

pracepti fumitur ex natural |

1l $

aá9. Spellans ad Virtuteth pemMtentia ,

471. Obligans i defecin Saera;

:

:wf:i' ww &eminem

juflitig & chariratis — Nam lex naturalis jue-

15 at

eccatoresn.

"

ftitiz exigit, fatisfaciendum effe injuriato, «o

w

473 Etiam in articulo wortis «

DEI fuper omnia.

08 ; þqsf" Zdent Amoren

j

modo quo debet ac poteft is , qui injuriam in».

A nl

tulit, fed quolibet peccato mottali fit injuria

373*

Noa tamen , qui nf Sacrámenuti tum a

rtr)'t:'one ]u-

"ts

ffificati funt , el jnfiificará Folunt.

DEO àpeccatore, & Deus ex infinita fua bo-

lm llïh

le etiam in articulo mortz

$ attritiecum Sacra-

nitate petitin fatisfa&tionem Contritionem, ut

um fj

274. Undl

auento Buptifnïfi- $el Panitcotia eff. fuffci-

€7$ ,

patet innumeris fcrípturz locis , quam etíam

'tis fom

"

prftare poteft peccator : ergo &c. . Deinde

»izx« Long

2 tutior tamen , E$ emninó gon[(ulenda contri-

X dbl

t:o.

lex propria charitatisexigit, quod quisque te-

, fi

176. dmà im Mrticulo suoris .certà a&lxv'gm;ï im defesln Sa-

neatur fe eripereà magnis miferiis G periculis

eramenti conflituture iu mortalz.

VL pecea

tum corporis , tum maxime anima : atquia-

477* MNon tamen ante per fe loquendo 5. Unde

nima mortali peccato infecta eft in graviífima

.'mzn;[edol

179 N« ff ztix poff. peccatum sartale comrniffusn.

J

miferia & certiffimo periculo &ternae damgæ

rgo. SolByotur funaamenta f'n oppofttwm. Vique ad n

* r2

tionis: ergo &«c.

k

Vr

gg2. Pratlice tamen longé probabilius etiam ante pericua

II. Praceptum ergo contritionis ,. cpJ—a,'"tenüsI é?

lum mortis quundoque per fe obligare.

abíoluté - inducit; obligationem |fatisfaciendi

s Nl

a83- Optimé offenditur , Ufque ad n,184.

At

ndo & im quibus cafibns obliget

DEO injutiato, & providendi noftrz faluti , elt

ülns, X

zer Accidens 2

divinum naturale: cüm idipfam recta ratio nae

137 Qua

Ufque ad n. 724.

mmm

)

turalis evidenter dictct ; nimirüm fatisfaciene

l

!

ASSERTIO.

dum cuilibetinjuriato, & maxime DEO, &

h

Itj

Ht

"t praceptum diviuum , P"';" "atu-

cuilibet providendum de fua falute juxta illud

D

D. Hieronymil.2: inEcclefiaflen: Qwemade

RU f

rale , partim pofitivum, obligansbominem

&

mtmnlï j

16'4p

eccatorem , &F in defetla Sacramenti , ad eli-

modum iu[ligante vatura lege, apimantia mtdie

g Don

cinas fibi divinitÀs ajtributas quarumt : ita fine

j lï[s

ciendam contritioneta pevfe&lam : per fe quidem

fatis probabiliter in articulo vel periculo mortis

dubio iu[ligare divinam legen

LU

l

v

fsboiffine,:, ut prsis

RU

tantsp : at prattice longé probabilins etiam an-

tentiam agant.

?

k:Wlls

fe4: nou quidem [latim pofl peccatum mortale

lII Idem veroó praecce

ptum, quat'enüs inäubith ;

D

HW

x'Lf'd:

eommilfas: fed fio, w nonnimis diu| differatur

obligationem fatisfaciendi DEO injuriato,

k

preidentis judicio. — Per aecidens certo obligat

ac providendi mofre faluti detetminata, per

N

p(;.rq.

Wlï

Txä

fapisis in d(w/erjisgfajïbu:. Hz«ctota vef come

«qntritionem. perfe&tama , «ft divinum

*

N

gvon

»

1

A u ïþeäl.. Sa;rænen:; Pai'.f III, ?. 1T. $d. I]. De Coätrz?z*ompgr/?:ö?ig-. | 293

xitult

uvüm tantàm & non naturale ; cum id proves

tina morte excufat , idee fi tunc «um uno pec-

l Tm ;

d

fiat ex mera libera determinatione & acce-

iil *

cato non contritus decedas, ob unum tantuüm

pratione divina hoc potiüs ; quàm aliud med:um

peccatum . damnaberis per accidens, quia tunc

wi r

prefcribentis peccatori ad recuperandam ami-

finalis impocnitentia non etit fpeciale peccatum ,

J a'u'x'xgu.

dtiam divinam , & falutem obtinendam:

uti etiam docuit D. Thom. 2. 2. 4. 14. 4. 2«

NT

ut latiüs oltendunt DD. iz 4. d. 14. Simile ha-

Jamadfecundum: QUOS OBLIGAT?

;bes in tertio precepto Decalogi , NVemento , «t

diem Sabbathi faniltfices, Inquo, DEUM efle

aliquando & aliquomodo colendum , prace-

muem bominem petmlar'e'mf m

t

Obfigans 0

j

ptum divinum maximé naturale eit: at effe ta-

defetin Sacramenti,

[

li determinato tempore & ritucolendum ,. ut-

Mnem fcilicet omninó peccatorem a&u;ï;zl

poté olim die Sabbatho, abítinendo ab omni

O

ali peccato mortali obnoxium , etiam

er m

opere fervile &c. praceptum divinum pofiu-

nondum baptizatum , nifi cum attritione ba-

vum fuit.

Modo in nova. le

ptifímüm fütcipere poffit & velit. In quo prcee

tottspt

ge .præceptum

Ecclefiafticum utique nófti.

:

puum contritionis & poenitentiz virtutis diffett

inpas

.

369 1V. Hoc preceptum fimplic

iter fpc&a: ad

à precepto Confeffionis, feu Sacramenti porni-

Vlllt v

ponitentie virtutem , "qua íola jus divinum

tentiz fufcipiendi , quod folos baptizatos, ac poft

flarium

lafum fpectát, & perfectam fatisfa&tionem : atq;

UI net

Baptifmum in peccatum mortale relapíos obli-

per eam etiam fatisfit pracepto charitatis erga

gat, ob rationem alibi datam. Etinfuper

1 yotcü

DEUM, propter quam deteítamur peccatum &

l. Préceptum — Contritionis tempore obli- 1423

1j oj

ad DEUM cenvertimur , & charitatis erga nos ,

gationis fuz , v. g. in periculo mortis , adhuc

ilutsmyt

dum malumà nobis avertímus, & inviam falu-

obligat etiam illos , qui folo amore DEI füper

Va i

tisrevertimur: quia tamen charitas DEI & fui

omnia juítificati funt, atque peccatüm morta-

[ x

ipfiusinomni pracepto involvitur non eftnecef-

le extinxerunt : lta commuaior & fine dubio

'amm'c!ini-

. fe hoc praceptum contritionis fpecialiter. refcr-

i. k d

probabilior ac tutior Senrentia DD. quos citat,

.re vel adítringeread charitatem, — Et hinc tan-

& Ífequitur, latéque probat Card. de Ludo /ie

n

: d&m-'iþe;iale impoenitentis peccatum com-

difp. 1. 1. 23 . Quia, Qut ft prà didum)Prace-

Él

" mittitur, quoties homo voluntarié omittit con-

ptum contritionis obligat ex virtute fpeciali

djvmil!'

tritionem,quando eam deberet, & poílet exerce-

poenitentiz , & non folius charitatis: atqui vir-

yorers

1e, V.. in periculo mortis; nonfuppetente copiá

tus peenitentie exizit abfolute & formaliter fa-

Sacramenti,

tisfaciendum DEO pro injutia : quare tamet/i

rex n

ïfeu. omiffio contri--

, o Dices, Si impoenitentia

amor DEI luper omnia contincat in fe virtualiter

aturdls )

tionis contra hoc praceptum fit fpeciale pec-

aceminenter Contritionem , hominémque Deo

a, €

catum , G hujus rurfus impocnitentia ,. ac

reconciliet ,. includit tamen fimul votum poe-

qufxm-

non contritio erit novum Ípeciale peccatum ,

nitendi,, cüm fieri poteft ,. fic rerum naturà exi-

f nj

& hujus rurfus impoenitentia aliud novum , &

gente , utdoleat, & fe DEO fubjiciat: Quem-

s

ficin infinitum. " Item fequeretur neminem ob

admodüm & ipfa contritio perfscla formalis

s. Unem'E

unum folum peccatum damnati poífe : nam

quantumvis peccatorem juftificet ,. Deóque re-

vnd

treus fornicationis ve g. in peticulo mortis ,

conciliet , includit tamen votum Sacramenti

z

" p

vel dolet , vel non;dolet verá contritione.

Si

Baptifmi vel Paenitentie füfcipiendi , cüm fa-

dolet, falvus erit : f1 non dolst , accedet no-

d*

cultas aderit , eóque pracepto contritus obliga-

vum peccatum impoenítentiz , sícque non ob

ts manet.

Nolo ab hac communi & tutiori

&

unum, fed ob duio peccata damnabitur. Utrumq;

Sentegtia recedere , quam etíam queff. praced.

j r l

confequens eft abfurdum : ergo &c. Refp. ad 1.

Íemper fuppofai : etí1 fatear admodüm proba-

13 du

negando feq. — Namfola impoenitentia feu o-

bilem effe Sententiam oppofitam, nimirüm a«

muffio contritionis voluntaria: culpabilis vel

morem DEI íuper omnia femper fufficere ad

; quawï

pofitiva nolitio ponitendi , cüm quis fcilicet

falutem, quam latiffimé propuenat Vafquez ad

(s

AUSIA

tempore obligationis, v.g. ín periculo mortis

3- p-4. 86.2.2. dub. 2. & Dicaftillus bic difp. 3-

p

f*

Ídens , ac voluntarié omitrit contritionem ;

dub. 1. eb , quód finis pracepti panitentie jam

s

aut etiam pofitivé non vult conteri , eít fpeci-

habeatur peramorem Dei fuper omnia, Sed cer-

(s

K

ale impoenitentig. peccatum , quod non fpé

té in praxi non multüm intereft : cüm moraliter

, li

)

fit , nedum in ininitum : non autem. impcni-

feré impoffibile it, quin homo veré amans Dc-

n

tentia meré negativa fcu omiffio vel carentia

um fuper omnia , confcius peccatifui, non il-

ld

JUU

4: i^

tontritionis involuntatía ,. quz. omnibus actu

lud étiam formaliter fuper omnia deteftetur.ad-

aon contriis ineít, G nullo modo peccatum

W;/M W

eóque & conteratur, — Quare merito folüm ad-

j P

* — Àd 2. concedo feq. per fe loquendo : (

didizn defetl u Sacramenti, Iaque

bligatz73

ii i

W'*

aimirüm conícius peccati morcalis tempore ob-

IL Praceptum — Contritionis non o

r

ligationis, voluntarie contritionem omittas ,

€os,' qui ufu Sacramenti cum atiritione juftif-

Communxiffi-

i

n

sícque decedas , omninó ob duo peccata dam-

cati funt , aut juftificari volunt.

maberis , & abfurditatem tecum portabis: at

ma apud citandos infrà Raríe eft: quia Chrittus

i^

[lllm(

quia à przcepro contritionis (zpé naturalis in-

in'nova lege fingulari privilegio aliud quóqce

u

medium juftificationis inftitujs , fcilicet Sacra-

pl

idvertcntia , vel alia cauía , Præ&rtim inrepene

erge

ngu

f

O o5

?

y

e»

X/

N acsué

Cap. l dl M. De Coniriione prficla,

2:94 J beol, 34cra'm'mt. Pars MI.

| W

Sacramenta mortuorum ,

Baptifmi & Po-

ceant le'gcm/charigatis proptiz exigere, ut in tg;.

Mf'll'ma

itionis

li atticulo mortis moralitet éerte , fequatur

nitehtiz

, ut proinde modo folius contr

aiti

! perfeclze neceifitas de

finat , alioquin cerce Chri-

quis tutiora,agerém reum daumnanda temittitds

tis (ait Gobatcit. cafu 3. 9. $3. ) qni tumc cogua-

iil

flus inflituens ac pracipiens confeílonem 5a-

».Ratip

cramentalem, medium per fe fatis. durum &

fiens fe effe duntaxat atiritum , non eniterezur

jm'ö ad perfettam Contri

tioneus,babens con[cien-.

ATU

difücile , fi infuper etiamnum requireretur

tiam gravatam erimine l etbali $ fic ille. Lay-

impn

contritio perfe&ta , & ipía peccatori latis diffi-

qmancitatus z. 7.ita loquitnt: Attamen talem

U

eilis, non alleviáffet , fed multàm aggraváffet

pomnitencam in morituro non conante 1e exci-

n

onus legis , effemuüsque pejoris -conditionis

A

modo Chriftiani, quàm veteres olim, qui ad

tare ad perfectum dolorem de peccatisob amo»

rem DEI, valdé incertam & füfpeCtam effe ,

tülim

folam contritionem. obligati per eam juftifica-

bantur. Cowfirmatur. - Si jultificatus per Sa--

ne fort& vera íupernaturalis attritio non fit,

dyrid

atque non tam ipfe homo Pec;ata/ deferat ,

dsroini

eramentum cum attritione adhuc obligaretur

ad contritionem perfe&tam , ipfum Sacramen-

uàm à peccatis deferatur , iis tamen fecundüm

g

"

actualem affe&lum inha&reat: quia ut S, Augu-

a

cum contineret votum contritionis , ficut ipfa

ftinus aitferm. j 7. de temp. Peziremia , qua ab

Jrsent

contritio perfecta continet votum Sacramenti ,

; eb quod juítificatus per folam contritionem

infirmo petitur , infirmac[f , qua antem a mtri-

ma»püd,Sl

m facul-

ente petitur , timieo , me (* ipfA moriatur: Ex

; f

adhuc obligetur ad Sacramentum , 'cü

tasaderit : confequens eít inauditum in

hzc Sententia maximé locum habet , fi ipfemet

prticy

-Theo'-

moriturus aghofcat poenitentiam infirmam ac

i.

" logia: ergo &c. Ulterius:

É

T

:

L

.

onis etiam in articu-

.tepidam efle

neque majorem in fe excitare

IN

a74 lL Praceptum contriti

conetur, Sic Layman fapienter.

Jam ad ter.

mortis non obligat hominem peccatorem

fs. !

ufu Sdcramenti-cum attritiome juftificatum ,

tium moleftiffimum qua

& iM

*

firum. QL)ANDO

fed ipfa attritio cum Sacramento DBaptifmi vel

OBLIGAT?

^

Mu

$,

t

N

IT

Ponitentig univerfaliter femper eít fufficiens

difpofitio ad juftificationem, adeóque etiam in

&O tem

per fe quidem fatis probabiliter in artieu

articulo mortis. Ita Henriquez , J/2fguez. Ga-

- vel gericnlo sortis tantim.

tpuny

allcgatïs:Caï'd. de Lugo bie

Jl 76

z

dlendum

uu:, pluribüsque

Raceptui contritionis perfe&tae

qfce)rt!i'fþï;l

...

difp. 7. fett. 13. Di

caítillus biz dzfp. 6. num. 1 9.

« p

T tc'm;

l. f. Tratt. 6, c. 2507

. Ratio eít :

mé obligat hominem peccatorem in

tlsconl

Layman cit,

mortali conftitutum in articulo mortis, ejüsve -

. 'Tum quia quisque etiam in

artículo mortis fa-

ï;gcepu' 0

morali vel probabili periculo, faltem in defe--

B

tisfacit DEO & fuz confcientie ; qui fequitur

é&u Sacramenti. Communiffima, Ratio genera-

$m

Sententiam moraliter certami ; ne; enim Deus

Ulatem

lis eft : quia ficut omne aliud praceptum divi-

nos obligat in operando ad certitudinem Me-

num, ita & hoc preceptum penitentiz as

Ri

ffüïiæ, It

taphyficam , fed eft contentus certitudine mo-

contritionis perfectz ad fatis faciendum DEO.

rali cüm hac ipfa tollat omne morale pru-

Vjj

injuriato , et impofitum viatoribus , ut illud

dénsque periculum peccati: atqui füfficere

adirplendo confequantur yitam gternam, fe- -

p

;attritionem folam etiaa1 cognitam cum Sacra-

*

*

adeóque neceffatio

j Ata j

cüs atternüm damnandi

mento Peenitentie mofaliter certum eft, urex

obligat nos , antequam

excamus ex hag vita:

af

"ridentino videbitur fe&. feg. ideóque etiam in

ergo fi anteà non fuit imp

letum , certiffimé ob-

VT

articulo mortis eliciens. folam . attritionem

;l Perm

cum Sacramento , habet moralem certitudi-

ligabit in articulo mortis ; alioquin confumnmáe

bitur omiffio fimpliciter contra praceptum*

Z

mem, quódnonpeccet, Turmquia oppofitum

u.h& mm

multüm arc&tat viam falutis , càm conftet ; quàm

ac in noliro propofito runc. voluntaté: omit.

l

tens contritionem novo peccato mortali omif*

&Im-g]l

diffiile fit peccatori elieere . conititionem ,

&

flonis & impcenitentig finalis infeCtus ex hac

ET

maximé in extremis , quando morbi., timor

vita decedet eternüm damnandus. — Ratio aue

Wmm [

mortis, alia fexcenta diftrahunt anims vires,

tem fpecialis eft ; quia homoin articulo niortis

Rlni

Scntentia*omninö probabilis , ;iwinf:c'& ma-

actermino vitz-conftitutus , maxime obligatur

"tl

Wl

ximé.

-

adhibere medium certum falutis fuz , ut nimiis

Ti

IV. Contràtamen in articulo mortis noi

: ms P1

17j *

fficere attritionem curn Sacramento, fed ob-

manifeftum efi: fed homo peccator tunc lal

'in defe&tu Sacramenti , non habet aliud certum

ätlm j

ligari tunc peccatorem ; ut verum contritionis

mediá falutis fug & reconciliationis cnm DEO;

RD

: áclum , tanquam certius falutis medium , & cer-

nifi contritionem perfectam formalem : cüm in

u&m

tiorem ad juflificationem difpofirionem in fe

communi & tutiori fententia , nec formalis amor

hii

ipfo excitare conetur, docent gravifimi DD,

imo nec ga-cralheüt?m

Sotus,Snarez, Sanchbtz, alitque apud Lugo cita-

DEIfuper omnia fufficia

m

cum attritione fatis tutum ac

fecorum fitmec i;-

j

sum. — Atque hanc Sententiam (quidquid fit de

Gtc.

4 J

D

. ejus fpeculativa probabilitate) tanquam pradti-

um, juxta dicla $. precedezti: ergo

L

wili[m *

IL Praceptum. contritio

ni

s per.

fe tanlim

9

M|

«& tutiorem in praxi omnino fequendam,.

, & nunquam ante ;

.quq

confulendam , & à Confeffarijs apud mori-

obligare in articulo mortis ;

1 ]f'ü.g

Cüm enim tan-.

docent gravi:

ffimi Dodores. D. Thomasis 4« 4«

bundos practicandam cenfeo.

3

'

12. q. !.4,4..(:

ajet;nuf Spn.F. Contritie.Sotus

!

m

&i Doctores poft Concilium "Tridentinum do-

*

t

?ä

I

ïïIlQIdu

1

*

n

D

À

: y

i äbeol.fa&mä.

i

;

298

| Pa;;:.k lll Capll, SE&.H- Conzritiore qu*&d;x :

F*s?liüu, j

4.('4.; 17. 4. 2. 4.2. Navarrus Zas.c. t n. 3.

7.132. Ratiocft: quia & üulla ratio urgens ad-

A

Medina , Adrianus, aliis congeítis probabilem:

ferri poteft tantze obiigätionis; ut patebit s.

cenfet ipíe Suarez d. Xf. fe&. 6. ac mordicüs

H :

féq. & inde graviffima fequerentur inconvenien-

Wmlit;lm

defendit Dicaftillus Zie difp. 3. dub. 1. & lii»

tia. r. Sequeretur hominem füb novo pecea-

ii

g. katio fümitur ex natura praceptorum affir-

to mortali obligari, ut ad Sacramentum Poeri-

motivorum , qu non obligant profemper , fed

tentiz jam juílificatus accedat sícque Sacra-

l

"

N

!

«

Íolnm pro certo tempore , autlege determina-

mentum-Ponitentie - non. effe Sacramentum

TR

10, aut neceffitate urgente: atquiextra articu-

mortuorum , fed vivorum , quo nihil abfurdius.

oma( tf

lum velpericulum mortis per fé loquendo nul-

W

Md

féq- patet : quia tum. acceflurus confeffionale ,

la eft neceffitas urgens , üt de fe patet : neque an-

practicé utique recogitat füa peccata, autjam

n

M

1b m

4te illum articulum vel periculum mortis poteft

de illis conteritur, prout obligatur , & fic jam

afhgnari ullum certum tempus lege vel ratione

N

juftificatus accedet: aut non conteritur, &(ic

-determinatum ,. quo preaceptum hoc. per íe

committit peccatum :mortale novum. - 2. Se-

m

obligare.potiis; quàmalio : non enim flatim

quereturhominem poft peccatum mortale com-

TE N

polt peccatum commiflum , uti docuerunt D.

ht gt

miffum & praöHc?: animadverfum ; í1non íta-

Bonaventura, Alenfis , Sylveíler , aliique vete-

Antuup.

tim eliciat contritionem , continuó peccare

tes apud Suarez difp. 1 g. e&&. 6. iNon quampri-

novo & novo peccato mortali omiffionis feu

| mrirzïnïl ;

müm: rultó minüs quoties pratice recordaris

t

Í

impoeuitentiz , faltem. quoties de eo cogitat

peceaticommiffi ,. uti docuerunt idem D. Bona-

ii

practice , & conteri poffet: hem quod myriades

ii

ventura, D. Antonius, alique apud Gobat £je

peccatorum. mortalium omiffionum - contri-

Ca[u 6. . 128. Utrumque refutabimus mox .

; Jait,

tionis & impoenitentiz in hoc integro ( quod ,

fequ.. Multó. minüs fingulis diebus Dominicis

Qj

pró dolor! fepius fit ) anno perfeverante in fta-

& feflis , ut pié opinatus eft Angelus nofter i»

tu peccati mortalis, non fine continuo vel fre-

*

Summa. F. ferie n. 40. & cüm communiffima

quentiffimo remorfu conícientie , & minüs

tejiciemus infrà in fine: & quonam , quzfo, alio

practica recogitatione peccatorum! an fine cer-

ii :

&erto tempore? tudivina : ergocum hoc pra-

tiffimo fundamento, credibile? At longe intole-

ceptum poenale fit & onerofum , non cít exten-

rll;lll.

rabiliüs. 3. Sequeretur tam poenitentes, quàm

dendum, fed reítringendum potiüs ad illa tan-

fE.

Confeffarios univerfos: damnandos plurimo-

tüm tempora, - pro quibus ejus obligatio certó

rum peccatorum mortalium ac 1äcrilegiorüm

)8?62[0[435

ortis, £

nobisconílat: at non conítat nobis certó hujus

faltem materialium : cüm de ejusmodi morta-

pracepti obligatio pro.ullu tempore , prater-

m i

libus omiffionibus nec illi feaccufant, nec ifti

quàm in articulomortis: ergo &c. / Videspro-

ío gentt-

examinant: quis.enim Confeffariorum ex PP.

tui d-

babilitatem hujus Sententiz : fzd abfle:rent te

Auguítinianis, Dominicanis, Francifcanis , So-

E

n

graviffime SS. Patrum ac facrz Scriptura: fen-

cieratis Gc. frequentiffimis: in^ Confeffionali

T

M

tentiz , tam ferio & minaciter urgentes matu-

ponitentem. ab integro vel medio anno in

Tam poenitentiam & daninantes feram dilatio-

g, U j

uno vel pluribus peccatis mortalibus hzren-

E-:/

nem poeaitentiz usquead mortem.

vt ^

4

tem interrogat , quando primüm , ut quoties

178 At, quidni commodé inteliigi poffint aut de

ufüius vel alterius peccati mortalis commiffi

t nfiijiä'r*;

confilio fané optimo ac faluberrimo ; aut ad.

recordatus fuerit , & quoties poft eam recor-

e la

Md

fummum de pracepto ; non debere. nos nimis

dationem . omiferit penitüs contritionem? O

diu permanere in flatu peccati mortalis & ini-

abyffum fcrupulorum, - & anxietatum ! ag abs-

a

micitiz cumDEO : atgni hic (tatas peccáti mor-

que certo fundamento adílruendum ? 4. Ad-

u

yuc o

talis & inimicitiz cum DEO non (olá pceniten-

dit Gobat sww. 133..— Quod Przlati Eccle(iae

tià formali ac. contritione perfecta tollitur ,.

culpabiliffimé deeílent fuo officio in re. maximi

grall OW |

:

fed etiam amore DEI füper omzia: ufü Sacra-

& fummi momenti , fiilla rigida Sententia fo-

us gv

menti cum attritione : hoc tamen non ad rem:

Ra[.D j

retvera, quandoquidem non dant operam , ut

quia loquimur de obligatione contritionis per

«00

ea pradicetur fuis Dizcefanis. Plura hucfacien-

fein defectu Sacramenti.

tia rejicio in finé qua'ftionis. Jam videamus;quid

"i ob[IJ

tediendo. :

J/amïn fpecie pro-.

,.[üzn

[

lui

urgeant fundamenta oppofitz rigidz opinionis.

l' |

Af rA

l79 lIl Praceptum contritionis ' non obligát

IV. Fundamenta oppofite fÍententie pa-186

ftatim poft peccatum mortale- commiffum , aut

rüm urgentia funt. Prémam , & principale cft :

[

,Iudh[

quamprimüm 'quis fe mortaliter. deliquiffe

Voluntarié permanere in ftatu peccati mortalis

l

j

practicé advertit: multó: minüs poftea , quoties

H

ac inimitie cum. DEO? femper illicitum ac

[

quis practicé recordatur peccati mortalis com-

intrinfecé malum eít: omni enim. momento

d

"

miffi , nimirüm tanquam male facli deteftabilis

tenemut ceffareà peccato mortali : fed. practi-

qi

&c. lt ( contra vetetes fuprà indicatos ) &

mcil'

cecogitans de peccato mortali àfe commiffo ,

multi antiqui cum ipfo D. Thoma iz 4. 4.17.4.

& non Íítatim . poenitens ac contritionem eli-

N

w

yl

3- 4. 1. quos congerit , & fequitur Suarez 4ifr.

ciens , fed voluntarié differens, voluntarià per.

Iy.feB. p.. "annerus tom. 4. d. .q. 6 dub. 3.

manet , & vult permanere 1n flatu peccati mor-

)

]

]

tayman. cír. c, 2. s. e. Card. de Lugo 5ic difp.

talis, an inimicitia cum DEO: ergopoft mor-

n

7- [et. yC. pauciffimis exceptis , omnes omni-

tale peccatum commiffum & practice recogi-

d

'

ftaa-

Bm :O;din'um Rcc;nügrcs cum Gobat ibidem

tatum (fcilicet ut mfxlunx factum & dete

duna

*

ä-ï-—""f

f

T. 1. DeContritione perfia

3

: 296 — Sbeol, Sacratnent. Pars lll Cl

du

dum eft ) flatim obligat , & quousque implea-

ties cogito de peccato morfal-i'commi.(fd , hoc

*

detin

ipfum eft in controverfia : nos negamus

.

illi

tur , fempe

r obligabit preceptum Contritionis ,

j /u,fcdfu

inflantia di

fücilior dabitur in refponfione, Se-

affirmantes , hoc argumento tandem petunt

At conià jam difficilibs infta-

TU

cundum. Pracept

um contritionis inducit obli-

principium.

ationem fatisfaciendi DEO injuriato per pec-

bis.: . Nunquid,quando deliberaté & volunta-

gt

| .nmgravi

catum mortale

fed injuriato poft illatam in»

rié nolo poenitere. vel contritionem elicere de,

peccato mortali commmiffo , hoc ipfo xpoflï.tivä-,'

m

juriam fta

tim , cüni fieri potelt , fatisfacien-

la tX

dum eít; nam ;

-qui proximum lzit in bonis

faltem indirecté & implicité volo ipfüm pecca-

um 1

Íortünz vel fama , tenetur ftatim fatisfacere ,

tum ac inimicitiam cum DEO ? Quia omnis

voluntarié non tollens caufam alicujus effe-

jn ten

ac compenfare injuriam , alioquin peccat,

g p

quamdiu differt : ergó praceptum contritio-

&üs, indirecté faltem vult effectum 5 & volun-

. ing

nis obligat ftatim poít peccatum commiffur.

tarié nolens porere caufam deflru&livam alicu-

jus mali ; ( ut in propofito. eft contritio feu

i ftqu

dertisin : Ex precepto charitats erga feipfum,

dmort

tenetur quis flátim adhibere medicinam in

ponitentia refpectu peccati ) indireclé faltem

.

-/-.

Refp. | negando affum-

um nol

morbis periculofis corporis ad evitandum vi-

vult ipfum malum

ptum , & diftinguo probationem : quando te-

"dewg

t& corporez difcrimen :^ ergo multó magis à

neor illam caufam tollere ; concedo

.

*

m

fortiori, tenetur quis ftatifn adhibere medici-

quando

non teneor, 'nego.

Quando énim effe&tus ali-

4j n

nam in lethali morbo fpirituali peccati mor-

| n

talis, ad evadendum difcrimen eternz damna-

quis non per fe , fed per accidens fequitur exa-

fritr

tionis, Osartum. Peccatum , quod per pani-

liqua caufa , non cenfetur is nobis voluntarius

gentinm zon cito dcletur, Deo permittentente (uo

indirecte in illa.caufa pofita vel non ablata , nift

k

ondere ad alind trabit ,. aitD. Gregorius Ho-

quando.tenemur. illam caufam amovere , juxta

|syl

communem doclünam 4de a&abus bumaniü :

yroilo

mil. rr. in Ezechielem : ergo poft peccatum

ticium

commiffum. ponitentia ftatim agenda Gunon

exemplo vulgari de legente vel audiente tur-

paitt

differenda eft: alioquin talis voluntarié ex-

pia cum pravifo periculo pollutionis , &c.

Sic in propofito : quia permanentia in flatu

p g

poneret fe periculo denuó peccandi , quod

*

Wt , o

peccati mortalis & inimicitia cum DEO, non

iemperi

lucitum eft. . A!ia leviora lubgns pra-

MELCUT,

terco.

-

per fe , fed per accidens tantüm fequitur ex

omiffione , íeu nolitione pocnitentiz ac con-

-nflrim

.

381

Refp. ad 1.

diüihgu-ehdo Majorefn. -.Vo-

n

luntari& permanere i

n ftatu peccati mortalis

tritionis ( per fe enim fequitur permanentia iri

Ati: t

ET

pofitivé ,. fcilicet per a&tum pofitivum volendo

peccato , quia fa&um efít, & per accidens

tantüm, quia non poenitens ) idcó non poteft

.;"Hmu fll]

geccatum & inimicitiam cum. DEO , femper

At* t

ilicirum.ac intrinfecé malum eít: concedo

nobis ea permanentia imputari etiam indire-

&& voluntaria & culpabilis , nifi. folüm quan-

w pm]

majorem. Sic enim adhuc a&tu peccatur: Sic

dotenemur ponere caufam deítruclivam pecca-

MTR

que veriffimum eít, nosomni momento teneri

Jtflns

ceffare à peccato, aCtuali nimirüm , atque actua-

ti, fcilicet ipfam poenitentiam vel contritio-

nem: cüm ergo nullum extet pracceptum fla-

at

li voluntate vel complacentia peccati ( ídque

tím applicandi caufam deftructivam peccáti,

EUAT

ipfüm non ex fpeciali virtutis poenitentiz ac

nf )

contritionis przcepto , ut finon ftatim deiftas

poftquam commiffum , vel quando de eo pra-

&licé cogitamus(quod Adverfarij hoc argumen-

à peccato , commuittas novum impoenitentiz

eccatum . contra

preceptum — contritionis 5

to probantes rurfus principium petunt , fuppo-

nullo modo : fed ex precepto alterius virtutis ,

nendo, quedprobandum erat ) ideb permanen-

huj

tiain peccato & inimicitia DEÍ, ipfiümque pec-

v. g, juítitiz , temperantie , caftitatis , &c. con-

tra quam peccatur: itaut, finon defiflas , fo-

catum & inimicitia DEI non eít nobis neque

indirecté voluntatia,fed permittitur. vel permiiï:

lüm in eodem peccato perfeveres actualitez*

!

quód valde notandum eít. ) Voluntarié per-

fatantüm : permiffio autem mali, quando hic &

lt

nunc impedire non tencor , non e

L]

Mty

manere in flatu. peccati ,

& negati.vä tantüm ,

.ü peccatunt

Y

!

fecundüm omnes.

gb d

ac fufpendendo omnem actum , fcilicet nec vo-

"h

lendo; nec nelendo aut deteflando peccatum

Ada. Refp. Diflinguendo minorem. Inju-

commiffurm

?

*

riato ftatim fatisfaciendum , quando injuria eft

hoUY

imó etiam pofitivé nolendo

ipfam poenitentiam vel contritionem hic &

'damnofa , ideóque dilatio fatisfaCtionis dam-

xirendl

N

nunc, femper illicitum & intrinfecé malum eft:

num infert, & «ontinuat ( prout feré, certé

non femper fitin injufta lzfione proximi: con-

Dtur

nego majorem : & fimiliter diftinctà minofi ,

nego confequentiam. Nam hic & nunc non

cedo minorem.

Quando injuria non dam-

bili

nofa, nec confequenter ex dileclione fitisfa-

ian

ponitere; ac nolle poenitentiani vel contritio-

nem, aétus de fe indifferens eft, ac bono fine

&ionis aliquod damnum infertur , vel augetur

'Tinnen

M

etiam cohoneítare poffet : nam nolle bonum

injuriato, utieft refpectu DEI: nego minorem

U

& confequentiam.

Ad 3. Refp. negando

"fl y,

aliquod non eft peccatum, nifi pro eo tempo-

-

re. quo teneor velle vel agere illud bonum , v.

confequentiam & paritatem.

Ratio difparita-

WUXD

tis eft ninis manifefta,

g.audire Sacrum , eleemófynam dare, &c. at

Quia, vita corpora«

LT

h

quód tenear omni tempore velle peenitere , vel

'lis femel amitfa recuperari nequit: & ideo ur-

th

!

gente morbo periculofo, quilibet tene

tur ad-

coïjtritionfm elicere , quamprimüm vel quo-

hibe-

m

*

m

;

i

N

-

| üiol.yï?acfam.; Pars III. Cap, .«II. Sedl, H1. De €'dnirz"tion'e fe;fe':'fla; ; 297

n ] 1'0

hibere remedia flatim , ne patiatur irreparabile

videntur graviffimz fententiz facre Scripturæ

Qd

damnum , càm homo non fit Dominus vite

A

[

ac SS, Patrum , tam ferio urgentes. imaturam

ua , fed cuítos : at veró vita fpiritualis , femper

converfionem , atque damnantes dilationem

Audi

EM

dum vivimus, recuperari poteft. — Quare, ficut

nimiam , przfertim ufque ad mortem.

exprecepto charitatis , aliquis tunc tantüm füb

unam & alteram. Eccl, $. AINow tardes conuera

V d

movogravi peccato tenetur adhibere medicie

ti ad Dominum, neque diffevas de die n diem:[u-

ïlïfüwpoätivä, !

nam corpori, quando dilatio medicinz ci effet

bitb enim veniet ira illins,Qr in tempore virditle

l W'FW'

allatura mortem vel aliud gravius malum v. g.

difperdet te. Rom. 2. zfn IgHeras , quoniam Lbe-

"A

morbum intenfiorem : Sic in propofito tunc

nignitas Dei ad peuttentiom te addnctt : fecuno

l QIW,'&

folüm tenemur adhibere medicinam animz

dum antein duritiem tuam C impenitens cor

;l

€ontra peccatum , quando ex dilatione. hujus

thefenrizas tibi iram in die éra & jnfli judicij

tll

medicing ; Ícilicet. contritionis ac poniten-

Dei. Pfal. 37. Pntruerunt & corrapta [unt ctca-

d a

tiz, fequeretur vel mors zterzà , ut in peri»

irices mea, a facte infiptentiszsoee: quia (ait D.

ii d

