internam , quz fola vera eft devotio ; & fine attens

um

n Ax*uæ

hi plané vera eít Sententià ffirmativa communior

tione mentis confiftere nequit * exterior auteri eff

DD. nimirüm in récitandis. Horis ( it&mque au-

tantüm fimulachrüm devotionis. . Et indé Cons -

W&'AW]& :

diendá, & maxime celebrándá Mifsá ) fub mortali

firáatur: quia Concilium illis prioribus verbis:

wond

tequiri aliquam attenttónem internàm. — lta do- -

$

$

"a

Hac & fimilia [ub pana [ujpenfionia inhibentes

cent D. Thomas a 4. d. 15. d« 4« &. 2.. Sotid . Ca»

jamfatis imperavitdevotionem externam, düm»

ygüm

i

nans

d

jetanmi Navarrus de Orat. c.33, m 18« Et ple-

proliibuit actiones repugnántes ; ergo illam folam

tíque Patres Societatis, & nominatim ante ornes

externám devotionem tion iterató pracipit fequeas

tt*

vinsi

.....

adeo feri» Suarez fiepe eit. L. 4. de Orat d Horss

ügraviffiniopracepto j 4t4i

Officium per-

| ogi

Canon.c, 26. ut pronuntiet éam Sententiám eífe-

folvaiur (Iadios? paviter ac dedote;

E

r

entiom

imoraliter certari, & o

uan

ppofitam pacticé imiproba-

- l. Confirmatürà priori.

*

do Diris ipfe 78

l er, qï!i-'

bilem. Leffius /. a.

de Xafl.e. 37. . 63. Layman:

jüre naturali ; vel pofitivo obligante füb imortali

g o

l. 4«trall. v. ,

f* Fagundez de preceptis Écclefiá

pr&ciperet aliquam orationem ( v.g. ipfas Horas

ydi df

IZ 2.6,"]. ahx'q,p

j Dor

lurimi: quorum Cathalogum te-

Canonicas ) utique praciperet orationemi àtteri-

xuant bonacina de Horis Caz. d. $d. 3« prop. 2.9. 2.

tam , ut fub mortali tequiratur attentio interna , uti

qui

Diana p. 2. tral. 3. refol. 2. Barbofa én c. "Dolex-

bené docent Valentia;Suarez ; Leffius fupra citt. à-

lg^

EY

d de celebr. Mif Et 32 norinans Afcanius Tam«

lisque aitatis ; Sanchez. /. ?. Coufil; «Mszal. v. 2.

1 lelblk

b

ERN

dub.à8.2.8. Et auderésne tü dicete huic prae

utinus de ure Abbarum top, 2 di[p. i

:

^

Q. que[ita

us

2.5.2. alii Et

tnordicüs etiami nofter Marchant

tepto Divino fatisfieri oratioie; vel potilis b'átetás

"d

?.fl.b(lldl.' p.' 3. tf'd&.'

2.p.2. .tit. )s /&&. 4 qüi/h I:

tione , continuis voluntatiis evagatiosibus qüibüsa

"

Ub

ác probabiliorem judic

4

5

libetlurida, (qualida;torpida? Quód f ergofit alia

(

t HetinX eif; »4n. 48

doftàtionein ; feü culs

Gobat cít. »um. 838.

quod jus divinum obligans a

Pel'

( o2

Il Fundamentum oppofitum eft — Quia lon-

tum divinum de fe tártien iid

etetminatum y & de-

r

fj

]

8& vetiüseft, Ecclefiam indire&te &t concomitan-

terminandum a Ecclefia quoad modum & tempus ;

5

u

ter poffe pracipere a&us intertos

» qui fpectant ad

utique, ipfum ]

us divinum uc'fié determinatütü

iubitantiam phyficam & morale

m actuüm exter«

ab Ecclefia adhuce obligabit fub iortalisad devos

norum präz::e

ptotum , féü quoties A&tus internus

tionem & attentionem internáfn ; atqui Ecckcfia

"D

Paxs 1

qll

j

« D& SACRAM;

o

M

! Íub

b

us

F.

&

Y

*

$

L

?

L

.:

1

oris Qan

5. L, 53» il de attehetionie i

io6 Tradi. Aþpfmï de Horis Can. €o

h.

ioenit

H

jué qucà D eUs

i

[

ehtid pracipiens foís Mi-

tere iximus füperiüs.

iub pr.æ/cjepto illo obedi

Ecc

iei

)jcàí

ullo capate conitat.

I

iicas tanquatn veram 9ra-

ia plus requirat , eX i

L:

hiftris , ut Horas Cano:

- ]i. Non ergo necellaria eít atte

xtio alià vel i;,m; $i

tionem & cultum divinum ;

fiudisie celebrent G

r

& deterrhinatrix juris

teralis , vel fpiritualis f

«prä cxplicatas Q üt contrd

devote , e[trnera executrix ,

Valentiam; Ant. Molinam, & alios a

pud 5üarez

O , & fatisfaciendó

Go-

7

divini natüralis de colendo DE

ciutn factis : utrüms

l. 3. de Orat: cap. 4 9- 14:

*

x communi docet.

fundationibus ad divinum O

1

Et rati

o manifefta eft.in indo»

batezr. tism. 837-

que enim eft juris náturalis ;

hoc jaftitize;illud Re-

maximé Monialibüs; qui fine

llad faitern. indireQie:

&is , & illitetatis ;

uSl

ligiont

$: érgo præceptum i

ünt,& veré orant attentio-

& vilegis

divinzlatentis fic ab E«c

lefiá determi-

dubio pr&cepto fatisfaci

hie fuperficiali ad verba

5

& iinplicita faltem ad f-

qi

natz, veré obligat fub

peccato, & quidem in mate-

fo advertunt -

Qu

.Dàáto ergó attentio-

bem Deuni , düm intendunt ; eóque ip

tiagraviffim

a, Íub morrali.

lere -

at

(fe de fübítantia orationis cu-

áliq

uo modo, fe eá actione & recitatione co

n

pem internam non e€

Deum, & oráre : imó tanta

fgpe eítfententiarum .

nes oppofitae Senten-

f

jusvis (ut bene fuadent ratio

divini Officii profundita

s,ut earumfenfus & mys -

tiz ) non tamen fequeretur, non effe de fubftantid

unde etiam dodà .

It

ftetia vix doctiffimis pateant :

hujus orationis precepte.

nt: tüm quia neces ,

M

Gta Sententia, &

éamattentionemlicite omistu

i

79

iV. Conclufie. Sit ergo oppo

fatia non eft, tàm he nimia ill

amancat probabilis fpeculative. H

anc ego ofüni-

4

a attentio cagu-t grá

.:*; :

H

h

!

vet , vel laedat.

nó veram judicio praice. Nam veram ofatios

u

n x

:

vetus DEI cultus, cüm fincera irnten-

IIl; Necobftat, q

öd in'fæpxe di&to C?s;zbr';e d()

nem, qua fit

X

üt (;ïcx*ici divis-

& colendi Deum , ac religiofum cum

leniés tam diftriclé pazcipiatur ,

tioneorandi

*

num Officium, quastzm eis Deis

&

dederi: flindtote. .

s

DEO colloquium con

'fi[)[,c:c pofïc absque omni

dicit. pracif

delebrent ac d&vote, " INemo enii

attentione interna in

homine,qui voluntarié diftra-

& devotios

(ub mortali tantámattentionem animi

X

&us circa objecta quecunque , etiam mala , rie qui-

ante gratia divina aice

n-

À

dem vult cogitare de DEO,non patiar mihi perfua-

nem , d qbantam quis juv

Ít

:

dere poffet; alioquin non pofíe

nt Confeffarii ; ni

deriinazternum. — Repugnat enim in S. Scriptura

forté de uno ex fnille , pradenter j

üdicare ; qmij;"'.;'-

"

M

g

op

timé fundatus fenfus SS. Patrum ac piorum om-

die in

eeitatioBe

&t

nium.

' Audi os aureuga. D. Joari. Chryfoft. bom.

non pcccäükt,mortalitcr quotk

l

vini Officii : ergó illa claufula,

quamäm £25, 4X

?VSA

.559. ad populum AAntioch. in

hacomninó verba dit-

"

lio-5Ca

(

C

inots

l

($ venia dabiiur

dederit , debet haberi p

roífneroconmi

ferentem: Queenim excn[atio

l

amico logquentes,

ad[umut animo ,

tatione ad meliüs effe.

Sané judicc Gobat lec. ££

lu

wobis , fj enm

fciali non alcendic a& if

hibemus , cum DEO verà tollo-

ui ab attentione fuper

á

v

n

cca-

W

meniemque ad

teralem vel fpiritualem , non vi

1

h

detur inagis p

quentes Animo.

in r-'elnu indignts peregrinamur $

4 2

10

d inrpis e[fe pecgrinatio illa

re , quàm is , qui orat tri

Áve Matia j cmxi» faci

i

pa[m'rque

tam fada ,

TM

poffet orarc qüatuor , ve] quinqu*

mentis .

at duplicis [celerss feu letbalis culpe la-

IV. Omuiüm taten confeníu ,

optima & con- Ns j

D

bem baberet 5 &

natm verbi causá , cogitati ,optati-

d verbo-

fültiffima eft illa attentio vel liueralis

ICIHI

gue finp

ri feu bomicidii, alteram infighis injuriæï

l "i.pi',ifiï.u'.lüäxü, '

Tiior

Pfalmi , [acrad, Scriptura

tum & fententarum fenfum , V€

quá divina preces ,

teria ;

affectus &

lio

Deum , fenfus myfticos ; uy!

P

Tient

yerba , tun aj?c'izfnmr; Hà&cSan&us, fancte &

,

jarate piz 1;13*:5&&,,

,

Vcrifïïmä.

& multómagis, quàm alte dii

Cum. eni

m. ditict-

diy

tiones voluntarie affumpta.

l

^ $. TIL.

G

rel

iiy attendere ad i0dà ,

debj

jalis cum iatenitóné orandi c

je & crudum valdé fit tam

eo, quód mefis -

fime

Saltm fuperfic

colendi DEUM;)

yeibavel Deum orandgm , absque

z

1

Wa

aliqua circa verba ; vel D

eum mecda

litetuz -& cogi-

A

D implendum totum praceptum Horarum

maxime. eft

r

'ni

tet: ideo do&ioribus coníulenda

M

$o I;A

Canonicarum fufficit] attenuo. fuperficialis

tentio cominod

a htteralis vel fpiritualis: timpire

üd verba tit& proferenda , cum pià illà intentione

tioribus autem Vei tudioribus ;

& inaximéin igno-

orandi & colendi Deum , ut nimirüum quis morali-

d

to idiomate recitantibüs Mon

ialibus &onfultuma.

ter advertat fe debité ornnia pronuntiare fecundüm

divinas &

T

elt affümere pias meditationes circa res

3li

pre

fcriptam verborum formam , ne error aliquis

el fefto die

ando , transponendo

maximé circa mylleria tali tempore v

«

0f

contingat ; omittendo , mutil

celebrata .

D

atqui omni te

mpore circa m

yfleria

( cujus erroris, quia majus periculum eft , cumquis

diftributa & repiaíens

fmn

Paffionis Chzitti per Horas

memoriter recitat , ideo fpecialis indulgentia con-

.iü Mátutino ;

fub piimo nodurno .

Qu

ceffze funt à Ponificibus ; totum Officium ex libró

tata. €.g

orationem

Chrifti in horto ; fudoré

m. fangui-

&Voþ

recitantibus ) Ita communiffima DD. apud citatos ,

Cll(u,r,s

&eum : füb fetundo ; capti

vitatem , deducuo- .

contrapaucosinfranominandos. — Ratio eft : quia

ud Cai-.

ïmmbu

nemm þ';imö a

d Annam : füb tertio ,gefta ap

attentio hzc fuperficialis cum dicia pia intentione

.

*

& affli

Giones

llllng )

facit orationem períc&lam quoad fubílanuam ,

pham

fub Laudibüs, illufiones

no&isillius. AdPrimam , geftaapu

d Pilatum && :

[frq&a

DEOdjue pergratam , ut pa

tet in Monialibus & 3-

éefn, COrOnd- :

Herodem:

à Tettiam; üageïlatitm

i

m

liisHoras ignoto idiomate p

fallenübus. — Etqui

; Crucis ba-

m&m

ita religiosé cum pia DEum colendi & orandi in-

tioncm,p;æäïcn'-;ationbm; Ad Sextam

[2n

k aha) (

tentione attendit ad verba , eo ipfo ctiam implicite

julatiónem , etucifixionem , clevation

Nonam,feptem verba ; agonia

m ,morte

m Cbrt i

Q hllt

faltem & virtaliter attendit etiam ad ipfum Deum

cnem de cru

Ad V efperas;transfixionem , depofit

g

"

u (

fmm orauonis, guod ad veram orauonem fuffiz

E.

d

4

—— Srad, dippend, De Haf;s: Can. Cap. ll.

Seäï.,Il.'De Zttentiane in Horis Can., 1(317

6

.€ein finum Matris. . Ad Completorium , fepul-

p negligitmcntem revocare, & crafsà ac fupiná

Ye

turam.. Tenta modó , docebit unGlio etiam Íen-

OL ]

negligentiá. permittit fe diflra&ionibus evagari.

L )

tentiarum fenfum fimul.

Nam & his deeft devotio interior, & ubique ne-

Pglchrä obíervare , ex-

A

pertis crede.

V

gligentia craffahabetür pro actu voluntario , ideó-

Ita commu-

J

$. IV.

que in materia fufficiente , mortalis.

d

nis DD. noftrz Seütentiz , ac ipfe Gobat ». 840.

Saltem virtualter cqnti)zwta. ;

IIl. Contrà veró tunc folüm peccari mortali-86

ul

Ine omni dubio vel controveríia , non requiri-

!

Ü

N

ter, quando quis datá operá , ex propofito, ex indu-

;zmä&-

tur attentio actualis femper durans, ut fcilicet

Ítria, fciens & volens mente evagatur; non item

quis per totum Officium recitandum attendat a-

al

quando folüm ex fupina negligentia permittit ani-

&u femper ad omnia verba , vel DEUM ; imó hzc

o d

attentio .continua ob naturalem . mobilitatem &

mum evagari & abripi ad objecla impertinentia,

docent Cajetanus v. Hore Ca». ». 11. Emmanucl

tenia

initabilitatem mentis humane naturaliter vix pof-

Sa. eodem v. n. 19. Sanchez/. 7. Confil. AMoral. c. 2.

üs&fi;

fibilis efet, ideóque füb humano pracepto cade-

am i

dub. 28. cósque fecutus Leander d. 4.4. 44. — Ra-

re non poteft, fed omnium confeníu fufficit , quód

tionem dant S« ? Sancbez. : quod licét in aliis ma-

ia 1

intentio femel habita virtualiter & moraliter per-

teriis negligentia fupina aequiparetur voluntario ;

put p

Teveret , ut nimirum voluntarié quis nunquam cef-

Íet attendere per. voluntarias diftractiones vel eva-

in hac tamen non zquiparari , €ó , quód aiioquin

nimis multi orirentur Ícrupuli. Sic illi. Sed ego

ytit d

gationes mentis ad. alia objecta. vel a&tiones aut

i. d

cum Gobat . t 4O. z» fixe , minime affentior.

I l-

occupationes cum oratione incompoffibiles : adeó,

fuper füb peccato mortali prohiberi ab Eccle(ia

Hms

ut lic&t quis naturali infirmitate evagetur non»

dolüm ditraCtiones , que caufantur. per actiones

u

patvo fpatio , tamen advertens fuas evagationes

externas , fuápte naturá incompatibiles cum atten-

Í ii

/

mox reliilens , vel difplicentid habità mentem ad

tione interaa, diferté docet Sotus apud Gobat ;-

orationem revocet, vel revocaáre conetur.

Nam

desa vum. 8 41. probabile cenfentem, eó quod illae

ut advertunt AVaverrus , Suavez,, Layman cit. alii

Íolz indirecté prohibeantur ab Ecclefia dire4té

paífim , non rarb accidit, ut diltradio omnino in-

prohibente diflractiones externas,& fic fatisfiat con-

voluntaria períeveret notabili tempore Horarum

texrui & feníui cap. doleures, Quare fi fervatá ex-

£, Ui

fine omni culpa.

Tamdiu ergo attentio virtualis

ternà attentione & exclu(ione externorum actuuin

)

habetur, & perí:verat, quamdiu aliquis involunta-

incompatibilium cum oratione & attentione in-

rié diftractus e(L, & manet , om nísque culpa aberit.

terna, folüm interiüis evageris , non peccabis mor-

d

Imó fecundüm aliquos mox infrà nominandos,

tdliter fecundüm hanc Sententiam , fpeculativé qui-

etiam tunc , quando quis voluntarié quidem , at»

dem probabilem , fed vix differentem à Seatentia

non dedità operà evagatur.

qun w

oppofíia nullam internam attentionem fub mor-

8;. Il Peccant ergo. omnino mortaliter, quicun- -

talirequirente. — Quzefo co

gita: Probabilius'& ve-

!

"

que intra recitandas Horas Canonicas per notabile *

rius eft , quod fequitur.

tempus (quale nimirum fufficeret ad omilionem

'ix'c'iüi'l

IV. Si int:r recitandum delibetaté

quidem fo-87.

l

mortalem , aut certé pauló aimpliüs juxta d;cenda

dw.iixs «

j

fuo loco infrà) omnino voiuntarie diftracti ma-

veas alienas copitationes , attamen non advertas,

NV

te per illas plané deficere ab attentione intetna re-

nent cogitationibus vel occupationibus mentis'à

j

quifita, meritó excularis à mortàli.

Ità poft Caje-

divino cultu & oratione omnino alieais , fic ut ad

debitam prolationem verborum , vel DEUM mi-

tanum, Sotüm , Armillam, Navarrum , Suarez ;

lr d

aliósque doctos, Sanchez eit. /, 7. Confil. Moral.

l

nimé atendant, / Sic DD. omnes pro noftta Sen-

^j

quos

€. 28. n. 1. Filintius , Bonacina, Leander apud

tentia citati, &rationibus datis$.2. — Obvize fünt

U:&'

Gobat. cit. . 840. confentientem. Ratio eft: quia

xm'e )

horribiles fententiz Patrum. D. Chryfoftomum

ibidem in fineaudiiti. Idque verum eít; five diftra-

ei, qui non advertit fe ab oratione dittrahi , poteft

quidem ipía evagatio & inhfio in alienis co

zitd-

&iones ille & evagationes mentis fint voluntarize

i

5

10 in

gt

dire&ie, dum quis fcilicet deliberaté ex

tionibus effe voluntaria, in quantum eft inhze

&onh,l»

propofito

illis: at poteft tamen etiam effe involuntaria, in

non valt attendere , fed datá operá & ft

udio vult

eg Qf

i

l?

quantum per eam homo avertitur ab oratione &

alia cogitare, vel agere à divino cultu & divino

Val pfh

Officio aliena vel contraria, fecundüm omnes : five

attentione ad rem , quam debet attendere. — Cer-

tum enim eít, poffe hec duo feparari, ideóque»

"L

fint voluntariz indirecté in caufa pofitiva, ut dum

eorum conjun&tio non cenfebitur tibi eífe volun-

Is "f':,

quis ante vel intra divinumOfficium ipfemet fciens

& volens dat caufam diítractionibus neceffario fe-

taria, nifi agnofcas , & advertas, te per illas cogita-

tiones deficere ab attentione debira , quod valde

TM

d

cuturis : utpote qui immediate à lufu, confabula-

p

notandum pro confcientiofis. — Addo breviter do-

UMT

tionibus, aliísve negotiis , abíque omni prapara-

(l

Dd

tone vel colledione mentis neceffario manfürae

cumenta aliqua practica profutura partim omni-

gv

lwü«l

bus, partim maximeé fcrupulo(is. 1. Modó quis

diftracz ad Officiuin properat : qui intra Officium

14

j

inceperit Horam cum intentione orandi debire,

0

divinum , actionem vel occupationem divino cul-

quoties dedità operà mentem non divertit , lica

j

tui & orationi repugnantem affumit , uti funt le

Cru;[)

E

per totam orationem diftractus , noón peccat mor-

te alia, confabulari &c. de quibus $. 1.

Sive deni-

que fint vo

taliter , ita multos afferens Sanchez 1. . Copfjl, n

jot

(j

ariz negativé folüm: ut dum quis

ral.c. 2. dub. 28.num. 10. loquentes de omnibus

j

' intra divinu

AC

;

fficium advertens íe mente diürg-

Gobat tamen czt. z. 14.j. meritó intelli

gi; de fcru-

ja,

[

Q3

pulofo,

s

»

»

l

108 7rdä. Apänd DeAHorz's Gan. Cap. 11, Se£l H Dcättmtz'on& in Ha-rix"Gää; :

2. Dummo-

&os fuiffe , obligantur Horas , vel partes notab

iles

k

Apuïofo,K &quoväs folito tecit

are pie.

.

N'A

am pro difpellen-

fic voluntarie diltractas repetere füb mortali. — la

dó adhibeas mediocrem diligenti

jl

dis diftractionibus te vexantibus, & i

ion fupinà &

.

communiter DD. noftre Sententia , ac pluribus ci-

s excufatus

tatis Navarrus De Horis Caz. £. 26« 9. 31« Suarez

if

crafsà negligenti

te evagati finas, eri

r

Ipfe , nec Ecclefia plusà

fuprà ,

aliipaffim. — Ratio eft : quia talisnon fatis-

apud DEUM

,Ham neque

, quoad fubítantiam ,. cüm non ora-

hi

te requirit.

Sanchez £bid. . 13. polt Navarrum

facit pracepto

verit veré, juxta dicta $. 2.

At,inquies. Ergo,

t

&t alios meritó non re

ftringentes ad folos fcrupu-

-

tenebor reftitue-

lofos.

3. Quin imo abs

5l

ue culpa poterit admit-

fi non repetam ego "beneficiatus,

gm

re frudus ? contrà pauló ante dicta, — Negatur

ti aliqua brevis eva

gatio mentis ad refocillandum

cerebrum vel cor.

[dem ibidem v. (O. polt Ger-

confeq

uentia : quia obligatio reftitutionis fructu-

ffas , feu non recitatas Horas;

fonem. Idémque cenfet Suarez ipfe /. 4. 4e Ho-

uim/eft propter omi

j

obligatio autem repet

itionis elt propter male reci-

ris, c. 24. fn fine. i interrumpendo Horam breviter

d fubítantiam pracepti,

tatas Horas infufficienter a

aliquid annotes , vel fatnulo mandes ad quietandam

mentem turbatam. & follicitam , ne oblivifcaris.

& non propter omiifas : alio

quin non effet öþïiga:

E

tio repetitionis, fed perfolutionis.-

4. Quamdiu fcrupulofo evidenter non conftat,

nflet ita volun-98 -

quod mataverit propofitum recitandi attent* , vel

IlL- Dixi tamen: //70ffes crtó c

5

tarie diftrattos feiffe

£

Qu

Nam in

dubio , & pro

[

advertens , fciens, volens inhaferit cogitationibus

b omnibus admittitur Regyula

D)

fcrupulofis pafíim a

plané alienis inter recitandum divinum penfum,

finuata.

Qutie(tcunque quis m -

credere poteü » fe fuz obligationi fecilfe fatis. Sua-

generalis faprà in

potefl certo affi

YHLAYS ,

? volantarie , deliberate ,& —

rez cit. l. 4.c. 26. n. 20. Gobat ». 44.. Ex com-

muni DD. in materia de confcientia Icrupulofa.

eum pleno confe

n[n diflrattuns foffe m Officio , vel

notabili ejes parte

( aut etiam cx diftractione ali»

5.,25;:'4 tandem de Reflitutione ci repetitione

quid omifife ,

de quo tamen pollea ) mon tenetur

£

Horarum di[Iralé recitatarum ?

/

Amere [e pracepto fa-

X

Lericus Beneficiatus, qui cum voluntariis

aliquid repetere, fz4 pote[t pr s

gaL 4

tisfeciff. Ratio el

l: quia in ejus

modi maxime du--

perpctuisdi&ra&ionibus tecitat Horas Ca-

biis melior eít con

ditio poffidentis fuam liberta-

h

nonicas, etíi in noftra veriori Sententia peccárit

axime in przceptis Ecclefize piz ?

Wa-

mortaliter, modó tamen integré, & cum pia DEum

tem , idque m

ttis, qua non cenfetur

velle fuos obligare cum tan-

colendi'ac orandi intentione recitet , ad nullam ob-

iüs fac,ere' E

tis anxietati

bus.Uads talem etiam mel

ligatur reftitutionem fructaum. — Ita contra Sua-

,ad vitandas ejusmodi anxietit:s ac

rez ci^. c. 16. aliósque plures citantes Sanchez eir.

non ICP'CUI"

fcrupulos, ex Bin

sfeldio te&t& monet Layni. l»c. eit.

l.. 7. cap. 3. dub. 30. Barbofam in vap. Dolentes.

em nihil teneri re-or

Communior & long? probabilior ac omnino tuta

IV. Infuper fivapliciter tai

I

petere , apu

d Navarrum cit.

- docent. Hollienfts;

lJ

Sententia DD. D. /4ntowinms , Hoflienfis, AMajor ,

!

anes Medina, quibus trium-

D. Antoninus & Jo:

Ger[on , Corduba, AMedina, Sotus , Teletus , pluréi-

hzrere ceníet Gobat, f/epe cit.

ue citantes Navarrus de eratione c. 1O. 9. 3 . Lay-

viris te tuto poil'c ad

bat cít. s. 845.

difp. 2. Triga n. 843-

- Ratio eit: quia talis adhuc

man l. 4. tratl, 1. cap. f. n 10. Go

de recitatione Horarum,

explevit fubftantiam tegis

|

Ratio optima eil: quia leges odiofz , prafertim

& folüm defecit in mod

o recitandi a

ttenté , ad ct-

ceaales , non funt extendenda ultra proprietatem

ionem te nullum jus co-

jus legis iterandam explet

;

|

verborum , fed potiüs intra eandem proprietatem

ddens id verum effe , ett -

reítringenda , juxra plurimas leges , & textus furis,

it, ait Gobat : ibidem C

f;

tuas dillractiones culpabile

s agnoícens dixifles:

[/

quos congert Gobat C/ypeo Ciement. Jad. p. Y.

'volo , promitto, oU*

nelo valere banc recitationem ,

[

Setl. 4. & g. atqui facri Canones pracipieates re-

o me denuo dicere totum )

Idipfum q

uoad Benett

ftizationem fructuam ob neglectum penfum Ca-

'etfi non exprimab -

ciatos in Choro perfolventes ,

nonicum expreíse folüm loquuntur de »o» reci-

it.c. f.m. x d. in -

14nte , non dicente ,0mittente velintermittente , üt

'tamen claré infinuat Layman

st : ubi bene advertit,

difcrimen effe inter coniel-

omnis fatebitur , quilegit vetba Concilii Lateran.

.!.E

fionem annua

m fcienter invalidé factam, qua nu-

füb LeoneX. feff. g. S. flatuimus. & BullamPij V.

lum omnino fructum hab

et ab Ecclefia intentums

ftiüm

ex proximo , apud Navarrum c. 25. /Man. n. I52.

fen

& ideo neceffario repeten

da eft ; & inter cantum —

Contrà veró Canones pracipientes attentionem

fpohdet :nam il

Til

inHoris, nullam faciunt reftitutionis mentionem.

P

ublicum , cui privata recitatio 1e

j

.externeé

cum decore fiat, non caret omn

ifruclu &.

«

Certé autem improprie , imó inepté diceres, illum

- Certé Ecclefia non fine itU- —

* dif

non tecitá(fe , vel omififfe Officium divinum, qui

intentione Ecclefiz.

ue inftrumenta -

lr

tecitavit cum diftractionibus voluntariis : quomo-

&u colit DEUM per organa ; aliáq

Mufica: quorum inftar

ad minimu

m fe habebunt

lmc

do enim dicis tecitáffe diftracte, f so» recitavit , fi

0f

emifit ,intermifit : ergo &c.

Adde , quod obliga-

illi cum voluntariis qui

dem diftra&tionibus intet-

s

ün d

tio reftitutionis non fit imponenda maximé à Con-

nis,, externà tamen. debità compofitione

W

pfallentes ,

& recitantes Horas ac laudes 9*

»

feffario , nifi cogat indubitata veritas , ut poft Graf-

de emolumentum Eccleftz , ul«

lul

'fium & Polancum bene probat Gobat. lee, cít.

Magnum enim in

tós divini, adificationis populi &c.

Ego proba-

LT

II Iidem tamen beneficiati, omnésque divino

L 9[ GO

.. Officio adftri&i , qui ita luridé cum voluntariis di-

biliffimum judico, h

anc Sententiam fervire po!e

*

lus

ftractionibus totum , vel notabilem partem recitá-

Confeffario , ut taliter recitantes non urgeat &

runt, íi poftea certó conílet ita voluntarié diítra-

ment , !6

W.

petitïox1cm Horarum : prafertim fi affir

eqf.n '

Y

N

i

74

-

»

v

mgï Append. De Horis £an, Cap. Il Secf. AL Que lnteoritas fervanda Horis, 1 09

od

fequi dpp(;fïtam Sententiam probabilem; nimi-

omilfionis.

At tenebórne neceffarió in conlef-

h

Jutai

rum fub mortali non tequiri attentionem internam

fione explicare , me omififfe totum Officium di-

in Horis , ut$. 1. infine monui. | Et hactenus uti-

vinum? R. teneberis in communiori & vetiori

YO

[

que fatis de prima conditione recitandi Horas De-

Sententia circumffantias notabiliter aggravantes

1

veré, Sequiturtandem explicanda altera conditio

m

neceffárió effe explicandas iu Confzffione : non

. findiose , que fimiliter duo involvit in Refolutio-

autem teueberis in- Sententia probabili oppofitá,

i, ,

y dl

ne expreffa, fcilicet 4uoad materiam integrà , d

fed füfficeret dicere, peccavi mortaliter omiffione

N

35

da ?7'??4 fermam (i:ä, ordinaté d« fit ergo.

'divini Officii Lugo de Penit. d. 26. n. r47. Diana

t n

p. 2« tr. 12.v6[0l.23..— Nam totalitas eff tantüm

OSECTIO L.

st

eircumílantia aggravans inter eaudem fpeciem.

er N

Qualis 1

[/

t

tegritas materie fervanda in

Suppofito femper, quàd füb una volitione nun-

N

m ts

recitandis Horis?

quam revocatà totum Officium omiferis. " Secüs

eílet, fi difparatis & innovatis intentionibus feu

efftas

SUMMARIU M.

€2, Omirtens omnes Horas culpaliliter , probabilitss Mnum

' volitionibus totum Officium omitias ; vel plures

t4ntium cotumittit peccatum mortale.

?

t itità

Horas. | Ut fi voluntarié cmifsá unängä,Matu-

19o, 0

93. Gua cen[eatur pars notabilis (ufficiens ad martaled t

tino v. g. poftea poenitens proponeres recitare re-

. 944 Qua nen notabilis ?

Aiquas, eásque rurfus voluntarié omittens , non cft

titr -

:95, -4d culpam perinde

eft, (ive p)m netabilis in eadem Hora

*

dubium fore diftincta peccata ratione voluntatis

n

omittatur , [ivein diver[is,

kird

96 Qui omifit partem. notabilem , non tenetur alzero die

diftinctz, ideóque diftinct? exponenda in Confef-

Jubplere

*

fione, Ex communi doctrina in materia

i

de pecca-

iOf

97- Quid de dubitate , an omiferit aliquid , necn

e?

(hacias

tis, eorümque diftinctione.

H

98, 4in occupatus circa alia ad Chorum [peHlantia » teneatur

IL. Etiam omittens. notabilem 'þartem'QBïyciig*;

)wint

- repetere

N

799. Qua [oloorgano , velalio in(irium

mia- þgrfma;;t » 4b aliis

divini peccat mortaliter circa controverfiam. No-

í ,y«:p»þ-

fumijsà dici debemt.

tabilis autem pars fufficiens ad omiffionem morta«

jmntel

lem recté ftatuitur una Hor

!

309. Quàm diffintl? debeant omnia pronuntiari , f

qualiter

à minor, aliáque pars

f

in boc defeuofi peccent ?. U(que ad n, 104.

&quivalens.

Ita ( contra. Caramuel.

Marchi-

m

Xo4. Qualiter pojfít , &

5

Jocis ?

4:5:0: dici Officium eum fücio , usl

num, alios Recentiores negantes & plüs tequirene

Afe- um

tes,nimirum quartam partem , vel tertiam totius

as facet

1O6. Recitans cuta focio , -uel Choro ,

fub mortali özlx;ggmr

attendere ad illum.

Officii) omnino communis DD. & tefte Suarez

eta

YC7. Site attendente , altev non attendat ,26 Bon audiat, nec

l. 4. deorat. e. $ . m. ;

$ Omnes. Intellige, fuo

*Tfm' h

erandi intentionem babeat (be. tu adbuc [atisfacis,

tempore. — Et 24. recitat Diana

9. 6. tr. 6, vefol. G.

jj et

108. Qualiter Canonici fe in Choro habere debeant,

X10. Recitans [olus . quÀtDo aliÁ yoce uti debsae 0

Leffius , a.'c. 1. dubio 9. Bonacina 47/5. de Ho-

K HUHIE'J'

AII. Quantim Ualeat privilsgium à Leone X. datum FF,

ris Canon. q. j. propof. 1. 'Tamburinus l, &. Decal.

Minoribus perjoluendi Horas mentaliter t

AA

i

-

j t

€. fo 5- 2.*. I k.alii

fricitandi. Ratio eft: quia

j n

RESOLUTIO V. SPECIALIS.

jis t

licét una Hora minor, Nona v. g. vel completo.

Ore (ub mortali vecitande [unt integre , id

rium refpe&tu totius Officii non videatur notabilis

g

.H

-eft , nibil notabile omittendo ; aut omiffam

pars, attamen fecundüm fe fumpta, & fpeclato fi-

mit, al

. quid notabile,eàdem die faptlendo : omnia difliztle

ne Ecclefiz ; que prxcipiendo voluit, ut à Clericis,

ylun

enuntiando : aut pronuntiantem. focium., vel alte-

fingulis ftatis diei Horis peculiaris cultus , & ratio.

a

vam Chorum attendendo ; quoad vocem vel cag.

ne particularis myfterii DEO offeratur * à quo fine

d

tum obligationi fAtisfaciendo.

Ita communiter

notabiliter deficit, qui ünam etiam Hotam mino«

: W,i[u,ä

rem , Laudes integras, integrum Nocturnum , ali-

9mnes, ut patebit explicatione folità,

| qunäd J

!

ámve fimilem. equivalentem pártem omittit , oti«

f af

nino cenferi debet pars notabilis.

Nibil notabil

e

.0mittmd0. *

Quin Szarez, s

[ U"'X

Reginaldus, Efcobar, Diana

& I, tra&il 2. 73/&1;41-

m Um, qui culpabiliter omittit integrum: Of-

volunt fufficere ad mortale , fi

TM

& ficium divinum,, peccare morcaliter, om-

in parvis Hotis me«

dam: Dd

dia pars , at in reliquis tantum , quantum dquiva«

nium fenfus & confenfus eít : quoad numerum ta-

ld

41

let uniintegre Horz, omittatur. ltem noxz le-

x n

men peccati , duplex eft modus dicendi. Cajetans,

Tolerus , alii cum Leffio l. ;.c. 37. ». 3. volunt tot

thalis damnat Suarez cir. omittentem integrum

[ Oïldcl j

Noctutnum., Efcobar. tra&. f. examine G. ». f9.

effe pracepta diítinéta, & confeque

nter tot pecca-

t om.

ta diftincta in Confeffione numeran

da , quot funt,

omittentem quatuor Pfalmos longiores, vel tres

j 9^

Lectiones cum Refponforüs. Layman . z. tra&.

. & omittuntur Horz , nimirum fep

tem. — Alii au-

4» €. 19. 7. 6. omittentem novem lectiones.

An

Q

jl

tem communiüs & vero(imiliüs dicunt ; totüm

ak

ub

tuetiam omittentem Vefperas Sabbathi fancli?

U

Officium precipi unico pracepto , ac proinde uni-

jl

. «um effe peccatum mortale omittere totum Offi-

meritó negat tantam culpam Tamburinus g. c, g.

j

$.2.»uti. 1. cüm fit tam exigue partis omiffio,

jpr

£ium, etfi graviüs fübflantialiter , ut

ex fe patet.

"

aK

il

Sylve[ler, Navarrus , Suarez, , Vafa

uezi Bonacina,

dies tam ltus, pracefferítque tam

Vlon/gum Offi-

cum, ait Gobat s,609.. —

j EEJC

alii paffim cum T'amburino. l. 2. Decal. c, f. $. 3.

j

. Contta ergo minüs, quàm integra Hot

(

9. 9. Gobat, Ratioeít: quiaex inftituto Ecclefiz'

minor , non erit pars notabilis & füfficiens ad o-

th

N

emnes Horze unum Officium com

plent, tanquam

miffionem mortalem , adeó; ut nifi omittat plus

u[ 53'

"

fmemvformale objectum unius

äcþiti ; & unius

quàm dimidium Hota minoris , feu quantum no-

La

O 3

; tabili-

"

L

*

;

e& ili, Qu iutegritas F;'vanda in H&ri;f

I lö dracdl, Append. De Hori.;' Car, Cap. 17 $

B

[!

orem ,'non fis

Congregationem declarä(f&, teneri repetere, vel -

tabiliter non adzquat Horam min

Sic . Bonacinas

dicere privatim , qui interfuerunt quidem procef-

fi

condemnandus peccati nà

ortàális.

At certé hac declaratio

Marchant 7rzbam.. p. 2-

fioni , at non cecinerunt.

D

Lcffius , Tambuvinus cit.

ii

tv & tit. 3. fe. 2.9. 3. Cafiro -

Palaus , Tiberins,

!

non fervatur in Gerzmania. lNotent tgmen Reli-

I I. COI

afentientem .&

1;1

Bosartius apud Gobat. .. 6

giofmres.

II.

SProbabile mibi vi-

D

approbantem verba Bonartii.

[)

detur non incurri bac in ve pec

carum mortale , nifi

7 omi[fum quid æ;mäile ,eodem

í

plendo.

dz'? /üp—

Tor

aliquaHa'mfer

à integra omittatar, velaliqua pars

H

unde qui ex Tertia ve-

k

Ui unam vel alteram Horam, aliá

mve vnc;-gc

[5

Hore majorts ii re/þand:m,

fs

eitat faltem usque ad primum.

P[almum inclufree ,

tabilem partem Breviarii culpabiliter , vel

etiam inculpabiliter ex oblivione , Veloccupaüqhe

imi anum illius P[almum,non videtur peccare mor-

gax

Sic Bonartius prudenter contraNavarrum,

omifit, & eodem die recordatur, ad evadendum

gä

tifere.

N

& alios rigidiores.

- Ratio eít: quia omnes Horz

peccatum mortale , tenetur adhuc fupplere; at ni-

hil ampliüs altero die : chm Officium cujusque

?

Canónice ex inílitutione Ecclefie unum unius:

dieiOfficium conftituuat , hinc notabilis pars omif-

diei affixum , eóque evolante evolet obligatio, ut —

b

]

fionis , vel gravitas matetiz omiffz , non refpectu

praxis probat. — idipfum contra Tannerum Pra-

ceptorem cenfet Diícipulus Layman /. 4. 1ratl, t

N

fingularu

m Horarum przcisé, fed fimul conjun-

€. 3. 1. 9. de illo, qui omifit primas Vefperas fefti

n

&im refpeclu totius Officii expendenda e(t, quan-

tüm nimirum notabiliter nocet fini ab Eccleí1a in-

alicujus : hzc enim fpeCtant ad Officium diei pra-

cedentüis, alioquin careret hic integrà Horà, elto

tehto : atqui ficut refpectu totius Officii, & Ípe-

&lato fine ab Ecclefia intento qualibet Hora etiam

quoad folennitatem vendicet fib

.

Ítus.

i iþqucps' dies f-c'-m

b

Y

!

minor , reverá eít notabilis pars: ita notabiliter mi-

II. Qui fimpliciter dubitat, an dixeritaliqua

m

,9?'?'

nus, quàm Hora minor, non potef'c ampliüs cen-

Horam, v. g. Velperas , ita ut nullam pro fe habeat

Íferi pars notabilis , vel materia gravis , licét reverá

quid notabile fit refpectu iplius Horz. minoris,

rationem vel conjecturam , tenetur repetere fecun-

Etquis credat, Eccleliam effe tam duram Matrem ,

düm omnes. — Quia praceptuin eft in poffeffione,

cere omittentem mi-

cujus certa obligatio, dubia folutio. At veró fi

ut zternis ignibus velit addi

nus, quàm dictum eft? quis

probabit confuetudi-

habeat pro fe rationem aliquam vel conje&turam

ad credendum fe dixiffe, non obligari , imó malé

nem eífe tam rigidam? Caterum, fi modicum tan-

faQurum repetendo, docet Sanchez eér. L. 7. Cóne

tum quidHorz minorís recitas, V.g. initium,Hym-

num, aliquot verfus Pfalmi , cenfeberis totam ne-

fil. Moral. c.à. dub. 34.. 'Tandem multó magis,

qui fciens f.. dixiffe aliqüam Horam , & folüm du-

