Ad hocveró omnino neceffarium eft, ut Dolor

qui tamen prudenter addit : Sed ero. te y 04

1

animi poft peccatorum narrationem habitus ex-

ve omnimodo, se te red:'ga:lud bafce extremi-

um

terno aliquo figno declarerur , faltem humilians

tatts..— 3. Poít ipfam autem abfolutionem fini«

Dl nr

do fe. coram Sacerdote , & Abfolutionem pe-

tam, nullum amplius Dolorem fequentem fuf-

dl rel

tendo feu expectando. "i'ale enim fignum rela-

ficere ad Sacramentum, apud omnes in confel

if ]

m

tum ad peccata anté explicata, à quibus poeni-

lo eft. Finità enim abfolutione velut fenten-

nf

tens abíolutionem petit veram rationem Sacra-

ti& judiciali , jam abfoluta manet tota actio Sa-

*

*

|hqui

mentalis Confeffionis habet. Ut autem certior

cramentalis hujus Sacramenti

aut ergo vali-

as

da crat, & nullasamplios Dolor requicizur : aut. ;

fit abfolutio àpeccatis, folent: prudentes Con-

W

feffarii , fi de pocnitentis interna difpofitione

invalida, & nullus amplius Dolor prodeit , ni(

.inratione ad novam actionem Sacramentalem ,

| s

dubitent, excitare eum ad Dolorem de peccae

I

üs pauló anté narratis cum concipiendum, tum

Qonfemonem vel Abíolutionem. 4- Ad*di'dir;e

L

.3 D

ore profitendum , poítea veró defideratam ipfi

Quanquem & poft illams ad aliquaoblita r

| iij

abíolutionem | conferunt : Sic Layman , id

petita. fe extendere po[[it , ideóque nonneceffar:

v MA

ipfum quod nos. Quare adverte obiter, utram-

pofl eà, vegezendts fir..— Declaro aliquot ca(ibus

| füiq

que iftam fententiam optimé conciliari , & fimul

.& bonis Authoribus, fed fecundümv;ifä?duïl

er

u

| l;m,i(b M

veram effe. INam quamvis Dolor. Contritio-

tiam , hon confilium , nedum prceptum.

**

L Quando in Confeffione oblitus. es ali

ho

nis vel Attritionis non debeat neceffarió pra-

f

W

«edere Gonfeffionem , feu narrationem pecca-

jus peccati. mortalis ,. illidque. pauló: poft.da-. -

torum materíalem , ut:claré demonftraium ;

b

tam abfolutionem recordatus confiteris. ('Idämï—'»

debet tamen Dolor ifle neceffarió naturá faltem

que eft , (i «poiï Abfolutionem. cthïtear;ïi;;,aä,-;

; " ïsfg dg

"h i

prior effe Confeffione formali ; quatenüs nimi-

quod peccátum ; dubium , unde té Confcflari-

LU

rüm accufatio Sacramentalis completa & ma-

us jubeat repetere aliquod peccatum cettufi

tli

"n g

teria proxima. Sacramenti . Ponitentiz. eít.

jamjam .confeffum ) etfi confuültum & ru

iNam Confeffio Sacramentalis completa & ma-

fimum fit etiam renovare Dolorem , nontamen

"st

ls db

teria proxima Sacramenti debet effe effeatialiter

neceffarium eft , ut de illo habeat novum Dole-

m

dolorofa , fecundàüm omnes

$

*

nonfit doloro-

ii

rem. Poft Henriquez, alios,Lugo diff. 14. fell.

il

» Wty

fa formaliter, nifiper Dolorem aliquo modo fal-

3. Dicattillus . 6 dub.. 12. alii communitét

Vr

tem naturá praecedentem , cüm.caufa formalis

contra Joannem Sanchez. Ratio e(t: quia Do«

naturá prior fit effe&u formali. . Unde quam-

lor pracedens , extendebat fe ; certé debebatfa

!y

*htentlo

j*

W

ïkero

vis Dolor phy(icé fequatur Confeffionem mate-

extendere ad omnià tua. mortalia confeffa & ob«

rialem , tamen naturá prior efít Confeffione for-

| hi

litacjuxta dicta fe&. prac. 4.2. S. 1. acideó etians

xnali ,. quatenüs completé Sacramentalis & do-

extendit fe ad novam Confeflionem , ejusmodi.

h

m

lorofa eft, quippe moraliter retrotractus ad con-

peccati obliti vel repetiti poft priorem Confef-

feffionem feu narrationem materialem

fionem faciendam , etiam aliquanto tempore

Vi

PCCC&FOT

Otes

;ugx :Ut N fl!. n fise dictum,

poíleà : & cerié tanto, quanto ipíe dalor p

tat

m

-

4

X

li

9'/9 eol, Sacramaent. Pars VIT, Cap, TI, Sec], I7. Defr OPIWW eqæjz'to '3 *

'rätþf"æ'ci&däre primam 'Coxif;füonem, V. g. ali«

quothoris, vel etiam uno die , . juxta dicla $. 2.

SECTIO. IV

d.

lii

üt fi hodie confitearis nihil àliud, quàm pecca-

^

tum, quod heri , veletiam nudiustertius cons

- De propofito tequifito ad Con-

fiteti oblitus es,

tl

triionem , & Sacranientum . «

Gobat ». 163.

Lugo& Di;aüülüs citt. apud

b d

P/oenitentiæ. '

Wt

299 ll Si hodie confitearis tua peccatà mofe

QU ESTIO Il.

wj

talia cum debitoDolore, & cras iterüm eadem;

nullo alio adjun&to , confitearis, etiam non fo-

| .Olü!*:

à

T t

r€ cras neceffarium ncvum Dolorem , fed fuffi-

Quale propofirum requirz'tuf ad boe

q

€ere pridianum Dolorem , adhuc virtualiter in

Satrameatum validà f licità fufcio

ntdiji

hac Confeffione hodiernà durantem , omnino

probabiliter, faltem fpeculative , docent multi

pim'e?um- ?

vt

em , u

Recent. Tamburinus epsfe. Confeff. l. 1. c. 2

SUMMA ÉU.

le t

$. 1. & fatis aperte Lugo & Dicaftillus citati ;

$; Praþq/;'tuä debet effc T. Abfolutum 5

quatenuüs abfoluté docent unum actum Dolo-

p

3oy- ANec fuficit Selleitas conditzomata )

tis poffe eífe formam duarum Confeffionum : in

jo6. Quidquid contendumt Alii ,

lus u

quarum pofteriori nihil aliud aperitur , quàm in

(go$. l, Firmum:

Egu [

399. QuA frrmitaie ?

(e4th 1)

priori, "Negat id idém Joannes Sanchez, &

Diana apudDicaftillum z. r66.Et practicé etiam

310« Nonrequirztur cre

dulitas Bel perfnafo certa pX p;:ric

ilo d

zZntelleilus , ut quis certo credat ,

nobis difplicuit füpra c. Y. . s. 48. qualitet

pliis pecczturum.

fe "o5 4772-«-

primym r

peccata jam femel legitimé confeffa , fint ma-

' 3idi NZ*C

*

erai Vequzritu

d

teria fufficiens hujus Saeramenti;

T4:

r gromiffio movA ovþligata-

Áiladia

: 3rz. HI. Unjvc[fä!c.þff

hia 1

O Jl Hoc certius. $i propter inftans mof-

Efücax 3r4. Corolaria

tis periculum dedifli alicui Abfolutionem , an-

3-('3. Iy.

, & 2ry. A];[)litätio;

n nl

jractzca.

tequam omnia peccata confiteatur : potes 3b

316. Per fe. reg

m

aliis, qua poílea narrabit , abfolvete, tametfinos

W,afitep f-aim;zlc & -exfreätm ufqu"a

ad n, 320,

jf

vum Dolorem de reliquis non eliciat: quiatunc

lia

Dolov praecedens patenter fe virtualiter exten«

.ASSERTIO.

f

dit ad reliqua peccata, qua jam tunc confiteri

mmaixde

vellet , fi poffet ; & moraliter cenfetur eadem ef^

L :

Ón tavios ad effeium , fed etiam ad alo.302

remSacramesti feutam ad validam, quam

vt

fe Confeffio, Idem cenfet Lugo cir z. 27. incas

quido*

ad frutinofam fnfcebtionem Sacramenti Pani-

fu , quo fuperiori cam debito Dolote es contef-

tentie vequiritur propofitum abfolutum, firmum,

t gfgo v

r

fus fola tefervata » G adeptus eorum. Abfolutio.

emiver(ale & efficax, i per fe regnlariter forma-

pbfazm d

fem, poflca inferioti Confeffirio confitearis

le & expre[[um non peccandi de catero mortae

Ls*.oöt&-fï

reliqua peccata tua non refervata , cum ijfdem

liter. — "lota communiffima , ut patebit expli-

xameramïlzg:

tefervatis , opus tibi non fore novo Dolore

J, o

propter eandem

cando Parciculatim.

xratibn'em, Sed de hoc cafü

j uint*

'alibi fuoloco.

&L

(

(

30l

IV. Si hodie cc

Vpifyc.i' facere Cc-nfemonem

diqe

cum vero univerfà

li Dolore , fed'abfolvere ne«

! Hequiritur. Propofitum abfülutum;.

u

j

mitá

quivifti , non tantürn non erit ctaftinà die, quaán-

i. (CEu Volitio abfoiu;a, quá Pcnitens abío-303

j

: dojam abfolves , opusullo novo Dolore , fed

eu

z

*X

V luté; & fimpliciter vult àc ftatuit de cz-

ylitis

fott& de noctu ta&tus apoplexià nequeas dare

tero nof peccate mortàlitét ; (ie ut. omnem

pu

A

ullumfignum Dolozis, po(t unum;tres, fex dies;

affectum a&tualem ad ullum peccatum motta-

HU

i

abfolvere debebit ; qui exceperat partem Con-

le.in futurum excludat, " requiritur faltetà a4

(

"fs

coni

feffionis , imó poterit , ínque defedla illius prio«

effectum f frntluofam fu[ceptionem Sacramen.

g rP

zis debebitalius ; qui fcit te heri aufpicatum ef

t Panitentie : G minime füffiéit volitio.condiz

:

ao v

fetam fan&tum Opus. Quia generatim Catho-

tonata ineffcax , feu fimplex velleitas non

x

licus moribundus, etiam privatus omnibus fens

kuW

peccandi , aut nolleitas peccandi de catero :

nn n((ïb

fibus debet abfolvi , 1aodó conítet dediffe ali-

Y.g. dicendo: Pelleza quidem won peccare , fen

'W:

quod fignum pznitentig directz ad Confeffio-

;

wollem pecéare de eatero, quia Dco difplicet &e.

d

j

nem, utvidebiturfüo loco; Non obftat, quód

fed quia ita delellat , quia ita utile efl , quiaita

y

tu ceperis confiteri alteri , ideóque non habue-

wmf[.UIIU

nffuevi,non poffum boo vel tllsd peccat deinceps

l

[

n

z

tis Intentionem accipiendi abfolutionem ab ali-

ejurare , G* 'omnino evitate $.

Certiffimum

d

quo alero : Nam illud tuum particulare fa-

apud onines, maxime polt Concilium Tridene

llv

&um nihil derogavit generali omniam Chrifti-

tinurm mox infrà allegandum:

fi

j

U

)

anorum iritentioni accipiendi à Qquocunque tan«

Ratio dltiffima elt; — Qui

a ad remifïïoxiemjäält

l')m

dem Sacerdote. Abfolutionem . in

peccatorum , feu juftificationem five extra , five

n

f

-fali articg.lm

rcmc*

chmmuni's öc L

cum Sacramento Puonitentis acquirendam ,

j !

u

"]

"

fine. dubio requiritur ; ut homo fe perfecte a-

Vertat à.peccato ,

QUT,

$5$5

& ad Deum convertat ; atqui

118;6

1

Rss

b;zo/ita- räqüäþm, U (

3 26 .fkïl;eo!.-iSacmm. Pars lll, Cap. Hl $d. 1. De pr

M

folmtà & fine mendacio dicere : Proposo , latme,

1£ec peff'ecïï& fe avertità peccato , nec ad Deum

100

Íe convertit, nifi & peccata preterita fimpli-

decerno. firmiter non. admittere ullum crimen

p

li

mortale, non offendere Deum mortaliter viomi-.

ter & abfoluté detefletur, & fimpliciter abfo.

ij

PU

lut& voluntatem peccandi de catéto excludgt

natim boc ol illo peccato &c. itaque tota hac

T

per abíolutionem de catero nom peccandi pro-

velleitas refolvitur in hanc voluntatem condi-

j n

pofitum : velleitas autem illa minimé excludit,

tionatam : vellem non.peccare ampliüs , fi

f

offibile; ve

ylle

ied ftat uum actuali affedu ac voluntate pece

mihi meo juüdicio

P

;

l, nifi mxhxadcö

qia

candi in fututum ; ideóque juftificationi ac re«

- difficile & moleftum effet.

2

D

ET

eonciliationi cum. DEO fimpliciter repugnat:

IV. Infuper certiffimum eft , &

apudhos?oï

Jetel

€rgo ad effectum & fruCctuosé faltem füfcipi-

etiam DD. in confeffo , talem velleium powniten-

lu

endum Sacramentum Peenitentiz . requiritur

tem perfe loquendo , nec poffe licit abfolvi,

Dus

tale propofitum abfolutum, firmum , efficax, &

cüm non fit adminifttandum Sacramentum

p

r

non fufficit illa pigra , femivolens , feminoléns.

vllum indifpofito & incapaci fru&tüs Sa

gt

que velleitas , feu volitio conditionata.

mentalis ac principalis , fcilicet gratiz 5 quis

quod

30; L Etiamad valorem , feu valid? fufcipiens

tamen per accidens in certís circumftantijs fas

dum óacrameutum Panitentis, requiritur tale

eft Sacramentum conferre indigno, ut fuo lo-

n

- db

Propofitum abfolutum , & non fufficit talis vel-

€o videbitur ; ideo etiam in propofito poflent.

leitas , feu volitio conditionata : fic , ut aliter

occurrere tales circumfítantie , quibus fas effet

D.

non folüm nonlicité & fructuose, fed nec va-

talem velleium abfolvere , abfolutione futur

ET

4 pum

lidé abfolvi poffit Peenitens. . Communiffima

informi quidem & infru&uos , attamen non

Db

Recentiorum, meique omnes. Ratio eft : quia

invalidà , nec formá falsá : fenfus. enim erit:

g

Concilium Trident. feff. 14.c. f. agensde Con-

acfolvo te à peccatis tuis , quantüm eft ex parte

T

tritione , ut eft pars materialis Sacramenti Poe-

Satramenti , de quo alibi fuo loco. — Et quia

[

nitentiz ütique non tantüm fru&tuose , fed e-

hanc Sententiam referentes neque do&iffi.

tiam validé conferendi Contritionem in gene-

mi Sartm , Pafguez , Lago, wlà cenfürd

: hi

( i',g,l]

te definit effe Dolorem animi & deteftationem

notant , quin aoviter eam fecutus eft 'Thomas

hitlon

peccati , esm prapofitoyson peccandé de . cete-

, Hurtadus apud. Gobat z. 187. ideb ob cqnïöf

L47]

e

*

Attntis

& infuper in fpecie dicit. Attritionem

rum illorum DD. authoritatem videri poffet

- eum Sacramento fufficere ad. juftificationem ,

?

nonadigendusfaltem ad. repetendam Conteffio-

JinUntUr

*

f m

fi woluntatem. peccandi. excludat

*

atqui vo-

nemis, qui cum tali velleitate eft. confeflus ,

luntas peccandi non excluditur nifi per pro.

modó putaverit tálem velleitatem füfficere , vel

J

politum abfolutum non peccandi de catero,

— fi non putavit íufficere , illam fit confeffus ,ne-

5

i

minimé veró per ejusmodi velleitatem , quip-

que tune habuerit formale propofitum pec-

? n

i qua flare poffit cum a&tuali affectu & vo-

candi mortaliter : quin etiam videri poffet in

[ W

- qu"gm w

luntate pcccandï mortaliter, | Et hincratio eft:

aliquo, licét rariffirho cafü, ais velleifta abfolvi

quiacüm ejusmodi velleitas fit nimis imperfe-

poíle : fed hzc videri poffint , ieclufo

Va

cillio Tridentino , hoc autem in proprietate

m&nx

élaaverfioà peccato & converfio adDeum;quip-

li

pé potens flare cum abíoluta voluntate peccan-

verborum attento füp

2

non

qi

UT

di , non eft credibile, nec rationabile ex infti»

rà JN. . mihividgï-f-

W

Á

lL

m'Jdg

l

tutione. Chrifli fufficere ad valorem Sacta.

1 pf)ffunt.

ii

od

dj Ti

menti tanquam partem eífcntalem vel mate-

Y

tialem.

- Propofitum frmum, —

Wt

1

i

iil

Ropofitum non peccandi de caeter

o de.

1

303

I Certiffmum ergo eft, Pcnitentem:

E

bet effe firmum , utique fion fempe

L

Qu

1

$06

Bs

cum tali inefficaci velleitate tantüm &on poffe

mitate eventüs futuri , fed firmitate voluntats .

j

fructuosé abfolvi. Ad validam tamen abfolu-

praientis tantüm, utnimirümi , quhmdiu. 'pïkï'O-«[

ü AIT j

If

i

*s

tionem , validéque fufcipendum Sacrámen-

pofitum manec in antmo, tamdiu nequeat homo

-

tum Ponitentiz fufficere quamcunquc difpli-

-fcienter admittere ullum. peccatüm mortale,

W

v Q

W

centiam peccati cum velleitate non peccandi ,

Unde ex eo, quàd poít propofitum habitunm

"mïïï'[

RU

docuerunt gravifimi DD. atqui, maximé. poftea relapfus fis frequenter in idem pecc-

'Thomitz , Fcloria, Ledefma , Cauus , Cajeta-

tum mortale , non neceffarió inferes te non ha-

U. Que

buiffe Propofitum firmum : fed ex eo, quód

lls e

nu5 , Sylvefler , Covarruvias , alii apud Suarez

d. 20. fe&. 4. 'annerum q. 6. dub. 4. Hxc au-

ftante tuo Propofito ac voluntate pratfenti noi

4

Ti

1

"I n

tem velleitasita perfecté explicari debet : Ego

peccandi de catero , fueris ita difpofitus ,

D

quidem jam nov babeo uoluntatem peccandi mor -

utíi tunc oblata fuiffet Occafio patrandi ali«

Tece

taliter & Desm offeedendi imb omnuino vellem,ut

* lnfe

quod peccatum mortale , fueris , vel non fueris

uunduam 0þzmder:m' Deum, [(id quia n'wpofum

eam amplexurus. — Si enim durante illo propo-

W*ät

R

defiflere,ueltam agre defiflo a voluptate,cui adeó

fito fuiffes illam facilé vel certó amplexutus,

impt

M

|

NU

affuetus & immer[ns [um , à tali inju[lolucro , à

liquidum etit tuum ptopofitum non. viffe fir-

Atl

Vindicanda in])nria gmibi illata z id:o'que nequeo

mum ; i autem durante illo ftatu voluntatis ,

| u.llmmxm

jn me excitare abfolutam voluntatem, tale quid

fuiffes illam occafionem execraturus , certustis ;

b *My

Ms

'qwnqnam amplizs committendi ; L pa[m ab-

tuum Propofitum fuüfe Exmum, quidquid jam

7

?

N

N

1

*4

Ó

| ;

: dbeol, kSagrammt. Pass lil Cap. 1l. S£8, Ll Deþ

äpgäta, reqæi/itä. 327

redulitas vero , feu eXifiiinarg ac credere , fe fa-

msällll; j

- &*de-ïnþe/psï faclurus (is , & confequenter tunc

VM tips

ratione propofiti fuiffes fufficienter difpofitusad

&turum, quod voluntas propoíuit , eft.actus in-

L

Abíolutionem : quod valde nota pr

telleclás , qui , ob cognitam humana volunta-

TT ol

D

fcrupulos emergentes.

5

*

qptet , Varios

tis mutabilitatem , ex illo propofito non neccf-

E

309 ll. Propofitum quoad volun

tatem prafen-

farió confequitur. . Poteft enim quis veré dole»

re & detellari peccatum , ac veré & abfoluté

UM

tem non peccandi de cxtero adeó firmum effe

l

.meceffe eft , utquis : nullius mali metu, nullius

proponere f?.de catero non peccaturum , feu

. .. beni amore velit impefterüm pec'care mortali-

- firmum propofitum ac fufficiens concipere ab-

hg

- ter : alioquin illud bonum, v. g. mors, plüs ti-

Ítinendi impofterüm : tamerft valde timeat, aut

ltizzs

mererur;& illud bonum , y. g. vita, voluptas ,

etiam exiítimet; imó certó credat. fe-ob expet-

. Inerum,pluris fieret,& zítimaretur , quàm ipfe

tam voluntatis fue inconflantiam & fragilita-

t ld

1 g

- Deus, quod utiqueeft infandum.. .. Quare ne-

tem fuam , denuó relapfurum , nonomniapec-

V

fs

ganda eít Abfolutio cuicunque ,. qui non eit ac«

cata mortalia, vel hoc certum peccati genus

Jo0

tüaliter vel. virtualiter ita difpofitus , ut malit

non evitaturum,. Unde fi Poenitens dicat:Osni-

iuni

. quodvis malum perpeti, quovis bono vel lucro

no quidevs doleo, ac firmiter propono impoffe-

carere generatim , quàm crimine lethali offen-

rum ab(linere , interim tamen fcio, iterum fa-

gm,ui u

Id

dere Deum... Navarrusc. 1. a. 7.. Communis

ciam,itorunilabar.jam totíes éxpertus , &c. is

« C DD. generatim dico, & in confwfo. Cavendum

-tanquam bene difpofitus , praemifsd confirma-

quiia

Áolaiu

.enim eft Confeffario, ne poenitenti proponat in

tione ac confolatione debitá, abíolvendus eft,

Quia fenfus vetbi , itersm faciam , elt tantàüm

m

particulari mala vide acerba;ut jam fsspra s.1 05

li d

"DeDolore fümmo requifito monui. Nam fieri

indicati vus feu enuntiativusex parte intellectüs,

tundun

poteft, ut quis generaliter velit omnia perfer-

Secüs,íi fenfus effet optativus , feü volitivus.ex

remala , quàm admittere noxam inferno di-

parte voluntatis , fignificans fcilicet. aclualem

13

s d

gnam ; nolit tamen hoc, aut. illud ipeciale ma-

aliquem affe&tum voluntatis ad. peccatum in

lum potiüs portare , quàm hoc. peccatum vita:

füturo,quod valde notandum, ^ Caterüm; fi

u wl

usd lo

&€ , v. g. non fumere vindictam de improbo le-

Poenitens fpectatá fuá fragilitate, inveteratá pra-

.. — fore honoris: idque ideo , quód ficut jucunda

2

i od

và confüetudine , omnino impoffibile judicet,

potentiüs non movent , quando fpeciatim: pro-

ut decatero abaliquo ; vel aliquibus peccatis

3 uy

dn ?

o ponuntur, fic etiam terribilia Ípeciatim pro-

mortalibus abítineat,inducendus efficaciter erit

-pofita majorem nobis horrorem. incutiunt , &

à Confeffario,G attentá divinz gratiz efficacià,

efl i

»., Sonfequenter à bono eis contrario avertunt "

omnino fibi perfüadere debet , non effe impof-

; Mcetc;'

. quàm quando de illis gencratin. fit mentio.

fibile;atque in divina gratia fola; non in fe con-

eonfells

Quare prudentes Confeffarii in particulati non

fifus , firmum Propofitum concipere de catero

fitim J

-folent quoad propoíitum plüs. interrogare , .

ii pofft

M

abftinendi , dicens cum Apoftolo : Oswia pof-

quàm:siítne Poenitens paratus mori potiüs,

fum in eo,quii me canfortat : Chviffus , non ego,

kl

ieduo

quàm deliberaté relabi mortaliter. .. Quodfi

fed gratia "Dei mecum.. Egonibil, fed eum Deeo

peenitens nutet , aut etiam dicat fe dubitare ;

oponipotente owimia, — Ego(t" Denus omnipoten-

i

quid fa&turus effet , fi vel peccandum , aut hoc,.

tes famus. ^ Quodfi hoc facere nequeat,vel po-

mahivid;(lä

velillud genus mali fubeundum effet : fi.qui-

tius nolit,cüm reverà poffit , jam tanquam verá

dem illa dubitatio fit in folo intellectu , & non-

Contritione deítitutus , de gratia Dei defpera-

duni ullatenüs in.voluntatem. reducet (. juxta

bundus, adeóque ad juftificationem & Sacra-

mox dicenda s. feg. abfolvendus erit: fi veró

mentum indif

/n

dubitatioilla in voluntatem redundet, ut fci-

pria fua culpa,

pofitus abfolvi non poterit cx?ro-

á æm('i

licet quis deliberaté dubitet, an malit in ejus-

IV. Propofitum firmum voluntatis tantütm 3

1

gf

modi eventu parere Deo, vel diabolo , homo

non peccandi de catero requiritur, non etiam

jit VO'IJW

ille peffimé. erit- difpofitus ,. nec. abfolutione

promiffio nova obligatoria fecundüm omines.

"d

dignus. . Quare talis vel debet fe abfoluté re-

Sufficitenim ad juflificationem & reconcilia-

qu[k'*

lolvere, quód mallet potiüs fubire id mali ,

tionem. cum Deo voluntas feria fervandi man-

a

quàm irritare Numen,vel faltem dicat intra fe :

dataejus, nullá lege requiritur nova obliga-

Omumh

i

Si hocevenerit, habeo jam animum faciendi

tio. Quin optime notat Sanchez /. 4. de Zoral.

id , quod bonum Chriftianum

de voto c. Y. 4. 5 1. Quando Ponnitentes , utfz-

Deusexiget, &c.

^

d;cebit , ,q'uold

pe folent ; promittunt Confeffario fe hoc ve] il-

Ed dwh

310 lIl Propofitum firmum voluntatis tan-

lud genus peccati non ampliüs commifluros ,

ul

ij

"

ii

. tàm non peccandi de catero requiritur, non

hanc promiffionem non folümn non effe votum ,

i d

-

item neceffario credulitas vel perfuafio certa ex

càm nón dirigatur ad Deum , fed neque obli-

:

f

parte intelle&tüc , ut nimirüm Panitens cértó

gare füb diftin&to reatu ad non relabendum :

vdnwþ*j

credat, : vel animo (ibi perfuadeat , fe non ame

quia nimirum folàüm proponunt deinceps le-

J

pliüs peccaturum , aut hoc. vel' illud peccatum

gem Dei fervare, nonnovam fibi obligationem

i

non ampliüs patraturum , ut &otant DD. com-

imponere.

Audivi,& audiesfubinde unum &

J

u

f,u

L

i

muniter,nominatim Valentia bie difp. 7- 4. Y 1.

alterum exprefseé dicere: Promitto Deo impo-

l

fterüm abítinere ab hoc peecato , non flatim

"

n

p*. 2. Layman « 4. s. 8..Ratio eft: Quia pro-

crede;eos emififfe votum oblieans fub mortali :

j d

j/

poütu»m »vel proponere , ,ef: a&tus voluntatis;

- fed

p

p

d

X 7-8 ;'fb?ol. Sacra;z

e

Pars III, €ap, 1I. Se&. IP..De prbgglita requifrto, |

fed quzre priüs,an fciant oriri ex ejusmodi ver-

tere: alioquin enim vel peccatum pri,üs- conti -

' bisdeliberate prolatis talem obligationem,& ex

nuabitur,vel de novo inchoabitur; sícque fem-

[

reiponfb judica;

Quare meritó monet Lay-

per homo erit indifpofitus ad

juüificarionem :

(b,sfäl

man fura s. 8.

Non re&é agere. Confeffa-

ergo,&c. Et hinc

r

i

D

;fr?u'm

rium , fi poenicentem fuum adigat ad fpecialem

IlI.. Quinon vult occafiones proximas pec-314.

iil

promiffionem , vel etiam juramentum de hoc

catorum relinquere , non fatisfacere , vel refti-

ii

vel illo peccáto impofterüm - non patrando,

tuere, quibus debet , non remittere ex animo

dibe

praterquàm in raro cafü. , utob nimiüm fre-

offenfam , non poteft abfolvi , nequidem in ara

',;uofu

quentes relapfus contra toties iterata propofita ;

ticulo mortis.

Omnzes, Ratioclaraeít: Quia

gcil

de quo g. feg. aut fipeccatum Commiunitati val-

talis nullo modo eft veré Poenitens, nec atttitus

jitgtc

de perniciofum fit , v. g. proditionis, poffet

quidem , nequeenim eít Dolor abfolutus & «£-

L'n

]

tunc imperari Poenitenti, ut ante abfolutionem

ficax, quippe cum quo ftat' adhucaffe&tus adtu-

DL

juratus promittat , fe tale pectatum. non patra-

ális ad peccatum , cujus occafiones relinquere

p

turum ;fiid medium opportunum judicet Con-

non vult; imóipfum peccatum injuftitiz , inie

feffarius ad abíterrendum hominem à crimine

micitiz , & confequenter nec perfecté avertit

À

admodum petniciofo , quà etiam ratione ante

fe à peccato , neque ad Deum convertit: ergo.

abfolutionem ab excommunicatione exigi folet

Timpliciter incapax abíolutionis;que proinde ci;

jutamentum de

etiam in articulo mortis neganda erit ,omnibus

pärcndoimppflcrüg Ec$lcüæ;

LAI

tamen priüs tentatis.

Quoad occafiones pec-.

;ic Layman.

W

fcz

^UR um

catorum, & recidivas evitendas ( res frequentifs

imi)

fimz praxis , & maxime operofa Confeffariis.,

Univer[ale d- effican,

B

neceflario pluribus agendum eft. fcorfim z. feq.

Ropofitum non peccandi de c&tero

Quoad fatisfa&iones autem. & remiffiones of«

E

»ip

mortaliter,fine dubio debet effe nniver:

Ti

fenfarum praxis folet effe difficilis , maxime i

fale, & fe extendere ad omnia mortalia impofte-

dl

articulo mortis ,.loco paradigmatis pono uni-

rüm evitanda ; juxta omnia diéla fwpra fe&. 1. q.

cum cafum , cum'refolutione praética Confef-

n

24 25 De dolere nuiver[ali re[petin mortalium

lo

farii , ad cujusE

:l(;emplar dicat practicare & ia

»

neceffarié vequifito ad jvfli[icatienem extra Gv

caeteris,

d

picat

intra Sacramentum. Non enim poteíteffe Do-

IV. Titius gravi injuri affctu:

«à Semprosf!f

tisq

lor fupernaturalis efficax & univerfalis refpectu

nio, quarit omnés ulcifcendi modos, & «or-.

!

J CUf

mortalium cornifforum , nifi etiam fit effigax &

hl

tipitur morbo lethali : confitetur inter ceterá

univerfalis refpe&£tu omaium mortalium cornit-

C

iram graviffimam , & inflexibile propofitum fe

tendorum impofterim, idque vel explicité , vel

vindicandi , tandem urgente Confeffario, ait ,

Vr

faltem implicite;juxta ibidem explicata.

ua-

fe ignofcere Hofti, fi moriturus fit : fi autem

Fdü)Prq

re propofitum etiam univerfale habere cenfe-

ruríus. convaluerit , fe omnino par pari reddj*

lt

ris, quando tuum propofitum exprefsé qui-

turum. Nec potuit ullà ratione adduci à $a«

fs.

dem formas de unofolo, at formas füb motivo

cerdote, ut fimpliciter ignofceret.

Quidcum

^

Wi ,

€ommuhni c&teris peccatis tuis ; aut fi Reus

tali Peenitente tu ages Confeffarie ? Omnia vti«-

lol

quinque peccatorum mortalium , dicas fincere:

que tibi tentanda erunte 3. Rotundé dicesnon

Otftan

Moriar potiüs,quàm admittam impofterüm ul-

poffe te ipfi impertire Abfolutionem, & proiade

; etcris

lum ex his quinque peccatis, dummodó non

illum tam certó , quàm eertó. Chriftus proipfo

&Doref

habeas vigentem .affedtum erga unum aliud,

& toto mundo mortuus eft, eternóm damnan-

E fteräzx

Gobat s. 1 93.

»

dum, aternísque fuppliciis cum furibus &la-

| ts

gt

Il. Propofitum non peccandi de cetero de-

tronibus, ipsisque Chrifli Crucifixoribus ex«

iMetur

bet effe efficax , ita , ut dum talePropofitum vo-.

carnificandum , &c. 2. Efficdces Scripture.

Iu

Wt

luntatis a&tu durat, homo re ipsá moveatur ad

fententias inculeabis , prefertim. fulminatri-.

t

omnem adhibendam operam & media neceffa-

eem illam Chrifli fententiam : Matth. 18. ie

T.

tía adevitandum impofterüm peccata, & fpe«

€ Pater mens coleflis faciet vobis , fi nox rt-.

D Ath

cialiter ad amovendas, & fugiendas occafiones

mifevitis nnniguisque fratri fuo de cordibusve-

u n

proximas peccatorum. mortalium ; ad fatisfa-

firis, d&c. Yem illam Ecel..28..— Hicmo. boná-

m

ciendum vel reílituendum proinjuriis vel dam-

ni refervat iram, & à "Deo quarit medelum :

"t

nis illatis,ad remittendam ex animo offenfam ,

dn hominet funilem fibà non babet mifericer- -

li lat& d

&c. Omses, Ratioclara eft; Quia intentio fi-

diam, & de peccatis deprecaiur. — lpfe ,eim

nis, fi abíoluta & firma fit , ftatim movere de«

A

earo fit , ve[evuat irain,d" propitiationem petit À

ügr

Tiec

betad quarenda & amplectenda media necefía-

*Deo, Qnis exorabit pro delitlis ipfies 1 i hae

"l Ptoy

ria:atqui ad cvitandum impofterüm peccata ne-

& fimilia non. proficiant.

3. Debes denique

l

eeffarium medium eft.,.fugere & amovere oc-

in genua provolutus accedere ad pedes indu- -

Emllli ln

cafiones peccandi , faltem proximas ( juxta illud

rati , exhibere ipfi imaginem Crucifixi , atque.

3 Atj

Proverb. 7. Qui amat pertculnnoperibit iu illo :

10

obteftari pér- innocentes Chrifli plagas , pet -

& Matth.18.57 manns tua , vel pes tuni fcan-

uinem , &c. ut li

daliz.at te.ab(cinde. etm d projite Abs te, d.

Coronam fpineam , per Sa

L hnin

hr

il

i^]

remüttat & con-

hon hp(li »faken ipíi C

dent -

I:*ön?que fatisfacere , zeftituete , qfïcnfam I6Rte

ha

ltlüngs

^

.

f

N

a

4

'

7

Ls

IT

| ; Tbol; sacm;mz.ïpän'-1111--./64;:. IL $d , De pxqpq!ïtowqwfïw 3 29 :

o

£eicndli ad juüiücakiqnefnæ?t modum difpofi-

donet i;n"juïiä-m.,(' '&c.. prout fecetunt. fervidi

! wm]];

Confeffarii diverfarum Religionum , ídque

:

tionis , nihil dicit de propofito formali , infi-

P

lerumque cum optato effectu.' . 4. Debes de-

nuans nimirüm fufficere Propofitum virtuále

i

in vera attritione neceffarió involutum,: cum

nique & tu hos imitari , etiam fub peccato ,. fi

MU

- fperes animumobdurati cxpugnari poffe. Quia

nemo velit committere , quod ei fério difplicet :

IN t

-quilibet tenetur etiam cum íüo incommodo

adeóque omnis, qui ferió & ex corde dicit: di-

g

aliquofuccurrere proximo verfanti in. prafenti

fplicet mihi peccatum , etiam dicit implicité,

at (s

( periculo eterng damnationis , faltem. ex fra-

Íenolle amplius cqmmïttcre , quod adeó diïPli—'

"t

cet.

à

gilitate humána potiüs, quàm ex malitia delibe-

i

.rata : efítauzem etiam vehemens paffio iracun-

Il. Ad Contri

t

ionem formalem etïät.nx'.per-f; 17 /

Id

.. diz ac vindiciz, ma

3

fe&am extra Sacramentum juítificativam per

Jts N

xima fxfagilitas humana : er-

Íe regulariter requiritur. Propofituni formale

go Sc.

[j

lia

T WO

expreffum de cztero non peccandi mortaliter,

piidia

Communiffima DD.apud citatos omnes.. Lay*

tonmnï:-;,

m Per feregulariter /äm:):l;, exp(e/?-

man.z.6. Lugo difp. g. utm.97. | Sumitur

",

[98

quadi

ex Scriptura & Sanctis Patribus paffim ad Pceni-

TA

D Contritionem etiam perfectam,extra

tentiam requirentibus novam vitam , nimirüm

xcalar-

"A

vel intra Sacramentum juítificativam

in Voto & Propofito, adcó ut DD. Gregorius &€

[

per fe; univerfaliter neceffario non requiritur

Ambrofius definiant Poenitentiam effe peecata

i Go

formale , expreffum propo(itum de cetero non

praterita plangere, & plangeuda non committe-

2 hodm,:.

s .peceandi mortaliter , fed fufficere poteft etiam

re. . lpsimque Concilium Trident. cit. feff. 14,

st

- propofitum virtuale in ipfa veraconttitione for-

c.4. " Contritionem generatim definit effe do-

TE

mali femper inclufum (eo ipfo enim, quo ferió

lorem & deteítationem peccati cw» Propofita

iis pu?

detefTans peccata prasterita ad abolendam offen-.

non peccandi de ceiero,. Et vatio clara eft. Quia

v o

fam DEL, ejisque amicitiam reconciliandam ,

quicunque vereé dolet & conteritur de peccatis

. hoc ipfo vircualiter & implicité fugit & excludit

prateritis, femper ita eft difpofitus , ut fi fübeat

pmc"dnzt&n

- peccata fütura , que zque fuat offenfa DEÍ ,

mentem. cogitatio de vita futura, infallibiliter

, &jüsque amicitiz defiru&tiva.) — Ita communis.

eliciat adluale & formale Propofitum de cz-

11

dos, bt

.DD.cum Navarro. 44.c. y. s. 6. Laxman Pie.

tero non peccandi & offendendi DEUM mor-

Trall.6. c. 4. 1,6. & laté Dicaftillo 4. 2. dub.

taliter , cüm motivum ac finis , cujusque ve-

g d

6. | Ratioe(t: quia poteftà peccatore elici ve-

rz Gontritionis , fcilicec abolitio offenfz DEI

vt

w)&/þf/by i

ra Contritio formalis absque actuali;formali ex«

&t ejus amicitiz reconciliatio equé moveat ad

preffo Propofito non peccandi decatero: idque

t:fiaittt

deteflationem prateritorum , & fugam futu-

P

&ontantüm phyficé , cüm fint a&tus diftinti

rorum peccatorum , & hoc utrumque ad eum

tealiter , feparabiliter , & à potentia libera eli-

du a

finem equé fit neceffarium : alioquin certé

Siendi , fed etiam practicé defacto ; quando

non cenfetur ver& & ferib dolere de offenfa

(mdrm

: Oniii

falicet non occurrit cogitatio de tali Propofito

DEI, qui cogitans de futuro, non a&tu propo-

. formando , de vita impofterüm inftituenda, aut

neret etiam in futurum vitare offenfam Dei. An

" dim][-?

peccatis emendandis , prout. fzpiüs continge-

tu veré contritum ob DEum fummum bonum

f &W

t

. re poteft, tum in articulo mortis, de quo in-

offenfum : vel veréattritum ob metum infere

fri iterüm ; tumaliis , ut dum quis anguftid

ni, veréque dolentem «enferes , qui durante

n

temporis premitur , vel vehementid Doloris

eo Dolore interrogatus , quid in futurum faces

| uribü&'

"Abforbetur , autetiamamore in DEUM abri-

re ftatuat, non promptilfimé refponderet ! 45 !

fxoritf

n

; pitur, ut tunc, etiam tempore abfolütionis, de

quowsodo po[fum ob boc motivum . feri anteatia

g wf

futuravita emendanda ,. peccatis vitandis nihil

peccata deteflará & plangeve ; O tam deteflan-

1 fung

cogitet , nec confequenter aliquid a&tu propo-

da plangendáque vsr[us committere elle ?

h

I

nat. ÁAtquiomnis vera fuperi1gturafis Contti-

Quid de tergiverfante judicares? Atqui veré do-

ij j"

tio eft fufficiens difpofitio ad juftificationem ;

1

lens, contritus velattritus de peccatis , recore

( WM

* perfecta quidem fe folà , imperfe&tà autem feu

datur futurz vitz : ergo regulatiter debet ha-

f

"

if

attritio cum Sacramento füfcepto , juxtà hacte-

bere aCtuale Propofitum de catero non peccan-

4l n

nüs laté dicla : ergo ad Contritionem extra vel

ii

di mortaliter : neque video , quomodo reus

t v

D

