frater ejus Sempronius, matrimonio nonduri

&tate ante plenüm ufürn tátionis ; quin etiam in

confümmato ; Titius; etfi non teneatür ob fra-

J

&am fidem , ádhuc tamienfi vult; poteft duceré

&tate adultà impüberi matrimoaiuii €oníra-

Cajam, quia priotà fponfalia ob publicám hone-

&umeftinvalidum ex defectu confeníus; ideó-

)

flatem annullaritià fequens mátrimoniüm, nori

que non contrahis impedimentum fioc publicae

M

poffunt ánnüllári viciffim à fequenti matrimo«

honeflatis ex mattimonio ráto uíq

ue ad quar-

"

tumgradum. Attammen quia confei

ifüs impube-

fio, ut fuprà fiotatum. Sed de hoc mox;

1

tum ex fpeciali difpofitione jüris

ádluc hàbet

W

OEX M ATR IMONIO & ATO,

vim fponfáliim ; utinfrà videbiimüs, ideó ádliuc

ij

D

j9l. EX matrimonio fato tántüüi , hondüdi

contrahis impedimentum publice honeítatis

[

í

& confümmaio ; oritur impedimentumi

ex fponfalibus ufque ad primbrn gradum tan-

fed

blicé honeftatis ufqie ad quartüm gradom

tüm ; & tandeii ; miatrimonio poft pubertátem

li

ádeptámi

t

&

incufivé ( ficut ex tnatrimonio éonfümimato

áatificato, étiam ;mþed?menfum exmas

i

per copülami perfe&tam óritut aliud impedi-

trimorig rato;

mentum affinitatis ufqué ad eundeni gradum ).

IV; Ünüm& aiiefuäï dubium eft. Unüm:éà

g

ut fi Titius contráxit mattimoniuni per verbd

Quid fi matrimonium fit invalidum ob confen--

TU

de przfenticuin Caja; & nondüm éonfumma-

fum clandeftinum , fine Párocho & teftibus con-

] :ml

vt , non poterit tamen idem Titius , £eü viva ad«

trádtum? "Tuné noi contrahi hoc impedimen-

: CU

hac fetí moftiia Cajá, matrimonium conttahes

tum cüm plüribus teriet Sancliez /i£, 5j; de satri-

(Po.

1e cum ulla ex ejuídem corifanguineis üique ad-

imon; difp.rC;eo düod fit defectus confenfüs, ne-

u

artumi gradum:fimiliter & contrà Cajá, feu vi-

quidem fponfáliuni vit habens.

.Dé quo tamen

uïhm

vo feu moituo jani Titio, nom poterit uberé

infrà; Sed rectiüs , àdhuc incur

laffrmant Pog-

!loB

ulli ex confangüineis. Titii ufque ad quartuni

Hus , Avér[à , aliicum MartinoPerez difp. 32.

oil

gradum. Olini quideni jure antiquó utrumque

þ&; j &no&ci* Hetíncx di/þ. 6. bíé ; q'l'h/l. s

vt

impedimentum & püblica honeflátis ex matri-

hum. 70. Ratió bona e(t j quia reverà illud ma.

n

filonio rato, & affinitatis ex matrimoiio coris

trimonium ron eít inválidüm ex defectu con-

d

(

Jümiriato , ficut & corifanguínitatis extendeba--

.....

n

;

fensüs ; fed ex defeclu folemnitatis à Concilio

ol

tur ufque ad fepti

mum g

tádum; Vetüm nova

Trident. requifite: ergó ex álio impedimento;

T

jure Trident. affinitatis & ! confángüinitatis

quam exdeteftu confenfüs. — Sed tu ne cerifeas

impedirientis ad quartüm gradum teftriclis, in«

*

s

tell

:

1

y

fententiam Sanchez imptobabilem ; & incafü

m

!B

ituf feftridtüm etia

à fortiori impediæ-

üeceffitatis

pro foto confcientie fequi ne vereas

omentum publicz honeftatis.

tis;

a

RASSRONS:

qu

lL. Kteri imped

im

jentum publicz honeflatis

u

P

Alteruni : quid fi matrimoniucn rat

mi g. .

muc g

otitut ex omni rriatrimonio rato feu per verba

€onditionatum füb conditione de futuro

V

T

de praferiti contràcto of tantüm valido, fed

ácipio té in meam , fi Papá difpenfavericz

f «

ttiam invalido;pratetquatii; fi effet invalidumi ex

Ea

defe&tu ipfius confenfüs : habétqüe fe nünc eo-

. quamdiu manet cohditionatum riori parieg

hoc impedimentum : at àdveniefté feui

mpleta

riff

dem modo, quo olirii jüre veteti $ yYaxta cofnrius

€onditione pariet ; fiquidemi teneas fente

hiffimàm DD. ( uno tamen vel altero ápud He-

ntiam 5

far

quód adveniente conditione üqtim abs

que alio

i

tincx cit. reclamante ) nam "Trident; fuprà ii«

ioVo confenfü matrimorium fiat taty

Pnas IV; SACRAMENT:

Qoo

m; Si ves

d:rl'

id

4

Bd

| i

J beol. )Sgcmme"nt.x'Pm;s y. i-f.'ap, l

478

rot

ene

Cii

as y:zqu:ïri s:,:ovum cenfcnfum; tuncante

"

bus aþ;äe!lantur confanguinei, .vel cbgäati ,qw

h

enfum , impleta conditione ,

diftantinterfe decem vel duodecim gradibus.

hunc novum c

À

í

N']

folüm optin

vim fponfalium , ficut matrimo-

Quamvis autent Legifte faciant difcrimen inter

id

cognatos &t agnatos , fic ut &dghaci fint illi foli ,

nia impubc

15 ideóque pro tunc pariet tibi

hi

folum im

L

D

V

edimentüm' publicz. honeítatis ex

qui per virilis fexus conjunCtionem uniuntur;

ymïf

fponfalibus ad primum gradum ; & elicito no-

agnati vero potiffimüm, quiper femineum fe-

W

vo confenfu primum erit impedimentum ex-

xumuniuntur, attamen 'Theologi communiter

Ti

matrimonio rato ufque ad quartum gradum.

promifcue fumunt pro iifdem. In hac autem

confanguinitatis conjunctione feu coordinatio-

E

"CH Xs$15 NL

g

ne perfonarum affignatur inea duplex , recta &

Impedimentorum.

transverfa, & utriufque diftincti gradus, Explico

àjt

7

NIMIA CONJUNCTIO.

prout poffum flrictiffim? pro facilifarj & tena-

y

Ontinet quinque impedimenta, cognatio, .

«iori memoria.

E

«

eáquetriplex: Naturalis feu confanguini-

I Linea con

fanguinitatis difïniþuxfï eff ordi-66

a

tas,Legalis , & Spirit

(

nata connellio per[unarum con[anguinitatem ine-

conjunctio criminis.

ualis : affinitas , öcfcc'lefq

sev fe babentium in ordine ad eundem fligitem ,

(ur

3

d

SUMM'Al.'lh.qv

Gradus veró confanguinitatis eft. Difflantia u-

nius per fona ab altera in eadem linta con[angmi-

"d

é g. Cbn'jk/zguz'nitdslquid *

DT

66. Explieaxtur ejus linea.

witatis in ordine ad enndem [Hpitem. Stipesau-

47

n

Quoufque , & quo jure dirimat ?

i'u/qm,ad &i 7: '

tem eft iila perfona, in qua velut principio ort-

" E

"Afunikas quid , 69 quotuplex ?

ginis perforz confanguinez concortunt. Liwea

legnus

72.

Ex qua copula, 6 quando oriatur ? u[que ad m. 76.

Vi

79;

- Qualis affiaitas dirimat matrimonium 2 ac -

quoque confanguinitatis duplex eft : Re&a eà«

&

que duptex : afcendentium & defcendentium j

xMGgw

7?.

Quoufque , €& quo jure ?

^

&3-

Quo gradu y 65 quis co

& eranfverfas càque & qualis, & ingqualis -

di debitum 2

?:t:-abat impdim/entum puten-

Linea lateralis eft folàm linea recta fpecialis.

i

àtig

&*

Cogzatzo legalis quid , qu

;at

P

:

w*uþ'l:x ». & ipter quos dtrn

IL[. Linea fecta con

fanguirfitatis afcenden—"f

tium , eff coordinatio per oarum ftcumdim ba-

. Bo

s.

[$/

9

-£udi

&7-

"Qualis, 6 quo jure dirimat ?

enatio fpiritualis quid , &f qugm!;[,xi k

bitudinem ad fuum principinm originis , at pote

C.

E

xide

$?.

Quis baptizans cam contrabat 2

patrem ; matrem ,

"

23

' Qualis patrinus eam contrahbat ?

Linea recta

defcendentium , - e/l cao'rïlinati'd

T) fä(

"d bac requivstur tatkus phyfieus. nfantis.

i

$6-

2j*

Potef tamtn quis freri p

per[onartim fecundzm babitndinem printipii ad

v 7 esatum.:

(trinus per Pra;wz;o(cn:, L

indé derivatos utpoté filios, nepotes, &c. Pro

Wt

ET

$7. Refol&untur faria.

n

H

utraque eft hzc Regula generalis. 7?: funt gra«

99. Imped.

Z

»nentum crimi

nit g? qmdmpix.

das in linea retla afiendeme vel defcendente y

itfür

400. L. Homécidium folunh fi quis octidit gatorem fu4m

quot [unt per(ana , demptá mná, v.g. pater &&

nl

pelmaritum Alterzus.

filius, due tantüm immediate perfonz , una

z0r. Ex prafia confpiratione.

d

ïxmt'unä

402. Et imtentiome contraben,

71 matriäi;nz;uu» eni illds

tantüm gradu diflant: avus && nepos, tres tan-

1

403. Éxempla.

3

tüm perfonz , duobus tantüm gradibus diftant ,

104. II.Homicidisi ch

"m adultefia jAm prius eum aliaeom-

fcu. quod idem eft

sni[fo F'aGmen cum intentione poffea cum ea contrabendi.

- dogradu..

» fünt cgnfaqgf:inci in feculh j

7

2

itqu

206. IlL. Adulterium folum cum gremilffone walrf'magii

de faturo. ^

!

. llI. Linea transve

ff; æ Eäbrdi;a;:tfo ,per/äiïüj

. nj

307 Sife deinde adulterium fit commz[[um ante ,. $

dpaf

rum , quarumueutra vel nulla ab altera, fed..

promifjsonem.

- pidem

utraque vel omnes ab alio eodem [Hipire defcene.

5 "'6'/!19;/:5

108- Debeut tamen ambo , pFomiffo & adulter i

p

dunt. Linea tranfverfa equalis dicitur. Habits-

hi

" fatka 9igente eodez conjuge.

Ín

40 9. Debétque illa pramz[o strinque effe feria, uc:lplati,-

do inter perfonas abeadem coiiuni [lpite equae -

n

la

& alfaluta.

liter diffantess utinter fratres GC forores,patrue:

MUU

J10. /fc adulterium perfum ,

formale, & perfetcum.

les, & confobrinos. Et pro haceft regulage«

d

ln

M

ru. lV. Adulterium. folum. cum alio matrimonio tott«

tratto.

4

neralis.. w linea transver(a aquali quot grqd;-'.;.:.'j /

Mi

bus perfona fingula diflant Àcomsmteui [Hpite , to«.

"Ate

w» boc inq)edhpua't(üa

sidem diflant inter fe. Sic fratres Gtforotescüm -

n Quo j»lre fét. induti

$. X.

"ob

"uno tantüfh gradu diflent à patre : patruele&

. CONSANGUINITAS.

Ts f

& confobrini, cüm diftent duobus, etiam intet -

Eu cognatio naturalis vel carnalis definitur

fe diftànt uno aut duobus gràdibus, feu quod -

6 ;S

i Hngum

vinenlum feu connctlio per[onarum , qua ab

ider eft, fünt confan

guinel in primo,,. vcliccuns

AXl

eodem propinquo [Hipite fem principio per carnalé

do gradu.

vgenerationem . de[cendunt. dicitut / Propinquos

1V. Linea

fhanserh ingqualis eft Habitude, -

x

quia à flipite valde remoto defcendentes , con-

a

inter per[onas inequaliter à communi flipite di«

l,ne

fanguinei non dicuntur; álioquin omnes homi-

flantes;. utpoté patruus & nepos ex fratre. Pra

aiüq ü

uc$ oporteret effe confangüinéos , quippe om-

háceftRegula Generális. — m /imea transoerfa.

Res ab eodem ftipite feu patente Adamo &t Noe

inéquali quot. gradibus rensotior per[ona. diflat,.

Tütni

Jnïlln«

defcendentes: certe néqueà Germanis, neque

àconimini [Hpite , totidem gradibus ip[aperfind

Jttlg

Locinis, Iralis , Gallis, &c, nifi fortt à Principi-

li.

- diflant inter. (e, Y g» Filiustuus prpgritxs &f

11

* s)u

?il

p

€

La

3

479

Sec'i ld lmpedzmemzs Wammdmz

fi-ams tui fed neptis ex' fratre dr&anr duobus

II Probabrhfïimum eítinlinea re&a jure N 8

;radibus,feu, ut loquimur, primo gradu in fe-

tura divino quemlibet gradum drrrmere matri-

monium ininfinitum, adeo ut i Adam Hod:c

tundum; quia licet filius tuus uno gradu di-

fletà pátre, nepos tamen ex fratre diftat duobus

, viveret ; nüllam poffet uxorem ducere ex uni-

;radibus. Exempla facilius occurrunt ex pr&u—

verfomurdo , cüm omnes foemmæ per lmcam

a, quàmScriptura.

rectamab ipfo defcendant. [ta Scot. i in 4. d. 40.

-Hic forteé fa:piüs hazres , &erras in nomini-

nitm. 2. cumfuis rrgrdrorrbus , etiam IHerincx

|

bus ejusmodi graduum.ut omnibus omnia fiaim;

l. cit. difp, 6-num. $O. &plunmr alu apudSan-

ag/am paulifper Grammaticafttum. . In linea re-

chez bic l. 7. fed repugnantem. Habetur expzel-

&a,utrquc mtellrgrs quid fint aícendendo : Pri-

seiu jute civili L. Nuptia. & L. Jure genttum.

. füo Pater,s JMater, Secundó 44vns, Avia: Ter»-

Ubi deciditur , inter

ff. de vitu nuptiarum.

tioó Proavss, Proavia.

Quartó J4bavus, A4ba-

afcendentes & defcendentes in infinitum. jure

[

Se-

4

via. Et defcendendo : Primoó Filiws , filia.

gentrum(per quod ]urrl*cæ intelligunt etiam jus

cundo n:,vas,nepm. TTertio Pranepor, proneptis,

naturz ) inceftuofas nuptias contrahi , edsque

uarto "Abnepos , abueptis. In Lineatransverfa

fubfiflere nonpoffe. Neque jus hoc videtur cor-

'aícendendo: Primó Patris frater Patrsss , patris

rectum jure Canonico dccermmante hoc impe-

foror igita,& horum filii Patruale: tui: Ma-

dimentum ad certos gràdus ; quia nunquam lo-

. ttis frater 4fvuncalus, Matrisloror Zdatertera;

quitur de linea recta, neque le

rtur unquam Op-

horumfilucon[obrxm :4i, Setundo Avi frater

&um , aut à Ponti-

5

politum in praxin fuiffe deduc

Magum Patrumns, Avi forot ZMagna amita : A:

fice unquam fuiíle drfpeniat,um Ratro parebrc

Y

vig frater Maguus "Avnnculns , Ayim Íoror .

fmox.

Magna Ma:errem. "Tertió Proavi frater Ma»

Il Certum e& apud omnes ; prrmum gra-G ?

gnus propatruus , Proavi lorot ZMagna proami-

dum linez recte ipfo jure natur& dirimere ma-

£4: Proaviz frater Magnm Zvnnculnus , Pro-

trimonium, putainter patrem & Eham ma-

h

avig foror 7Mgna promatertera, Et hic eft(ta-

trem & filium.. Osp»es. Et longe Verrus etram

tusjnam Abavi & Abaviz fratres & forores jam *

fecündum gradum intet avum & neptem , aviam

"

afcendunt in gradum quintum.

In liüea trahs- -

& nepotem , juxta communem DD. apud ci-

-verlà defcendendo vix ufürpantir nómina pro-

tatos. De ulterioribus gradibus res incerta eít :

D fed (implicitér diéuntur : Primó Fmrer,

&qué probabile dirimere folo, jure. Bccleflalh-

Sarar. Secundó horum filii ex fratre vel forore

co.Ita communior DD. cum Sanchez difp. $ Y-

pnll

"

nepos x?elnept:r. Tertió horum filii x fratre. vel

Layman:trai?; | O. part. 4.€, 4. Ratio eft; quia

forore prenepos, proheptis: Quartó & horum fi-

r((rü

hoc rmpedrmentum dirimens fundatur in reve-

TU

lu .ex fratre vel fotore abaepos vel abneptis. Jam

rentia & verecundia j jure naturali ipccrahter de-

wl p

ergo vrdcndum hoc c:anfangmmtatxs* 1mpedr«

brta PIHICIPIO orrgmls CUL reveremræ Pratus &

mentu

a&us conjugalis naturaliter . repugnat : atqui

L

itle

,Quau/äue d* qua jure dmmaz

éonflat naturali ratione , qwam maximé repu-

fut

Onfanguinitas ergó juxta prædr&os gra-

gnate reverentiz debitz: immediato principio ,

patti & matri : ergó meritó certum apud om-

Wll"

äIC

dus lined re&tze & transverío equalis &

nes inter hos dirimere jurenatura.

. Et valdé e-

mæquairs eft impedimentnm dirimens matri-

J

Ld

, monium contrahendüm inter confanguineos j ju-

tiam apparet repugnare graviter principio me-

diato proximo , Avo ,

Avie; etíi non appateat

T

1e quidem antiquo ufq; ad feptrmum .gradum e.

u

3. & fegneur. 5 g. quafh. 5. At jure novorellrin--

omnibus;& aliqui négent , præiertrm Recentio-

MP

gente femper ufque ad quartum inclufivé, ex

fes, 'Perm,Harmdm,']?zmbur. ergo etíi non ita

certo,proprus tamen certo eft, etiam inter hos

uqul-

Concil. Lateran. c. 3 O relato c, IVos deber. De

at

Qenþangmmt. & Affinttare , & noviffime Tri-

répugnare jure naturz, Jam ulteriüs fenfus Sco-.

tiac. Sequaciüm ., multorumque alxorum certé

rulaä'

dent. izpé cit. Sejf 24. De reformat. Matri-,

1:0n, Congrué autem Ecelefia ita Gaturt, tum ad

probabrhfïïme apparet ; etiam graviter repugna-

T

i

ma;orem commoditatem humani commercii:

re principio ongmrs ulteriori in tertio , quarto

& quocunque gradu ; eó quód omnes afcen-

j

?

inter fideles , ut per. foedera conjugorum mter

&lveriaa familias magis dilatetur amicita : tum

lentes vocentur j & fint veri farentes refpectu.

"

d*cfceudentrum, ideóque eis jure naturg debea-

ju

i

ad majorem cautelam fervandæ continentiz in-

tur reverentia eadem, quae parentrbus & confe-

j

ter fanguine junétos , qui frequenter cohabi-

Unt, & vald& famrhares funt ; quia vero mcmo-

quenter etiam. jüre naturaé rnatrimonium, ex-

uUw

cludat; At aliorum communiori fenfu non ap-

tia hujus propinquitatis facrhus confervatur uf-.

quead quartum gradum, & alroqum periculum.

paret tam graviter repugnare: illis principiis re-

g,bud*

motioribus , fed femper minüs & minüs ; ideó-

foret , ne matrimonia nimis frequenter effent.

jl

que magrs,vel faltem zqu& probablle eft dirime-

(f

invalida , -fi 1mpedrmentum longms extendere-

tür,convenienter fuit reftrictum ufque ad quar-.

re folüm eóque meritiffimo jute Ecclefiaftico ob

g

Sed modo refert noffe,

maximam convenientiam naturalem , ideóque

tum gradum tantum.

7 li

quo jure hoc 1mped1mentum dirimat in fmguhs

impedimentum. refpe&u itorum cfic difpene

j F"(

fabile.

gradibus, ut Íciamus, in quibus difpenfari pof- —

p

j

i, in qurbus noa.

Ooo 3

IV.E-

b

: f beol, Sacrament, Pars IV. Cap. .

490

z

IV. Etiam primus gradus linez transveríze

niuni originem trahens; quia enim per talem

li

"

conjun&tionem vel commixtionem feminufá

jti

inter fratrem & fo

rorem jure naturz ac Divino

, excepto cafu abfolutz

fiunt vir & mulier una cato , idque non tantüm

E

dirimit máttimonium

neceffitatis ,

ut fuit ab initio propagationis ge-

in toro legitimo , juxta illud Mach, 19. erasé

ini

cüm Adz & Eve filii & filie

duo incarne sna 5 fed etiàm in copula illegiti

g

neris humant ;

adeóque fratres & forores conttahere & com-

ma feu fornicatia , juxtà illud Apoltoli Y. 44

;uptd

(arinth. 6. qui adbaret meretrici wnum corpus

m

mifceri neceffe fuit. Ita communis DD. cum.

Sanchez & Layman cit. contrà non paucos RR.

efficitur. Hinc fi Titius & Caja carnaliter co-

: ii

3tit

- folum primum gtadum linez re&e jure naturze

gnofcantur, omnes confanguinei Titii eodem

gradu, quo funt ejus confanguinei, fiunt affi-

Pa

dirimere agnofcentes : & fignificat D. Augult.

l. 15. de Givitat.c. Y6. & l. 22. contraFau[lum.

nes Caie, &viciffim omnes confanguinei Ca-

ii

:

j« fiunt affines Titii. Omiffis variis & intricatis

At

c. ;

y. Colligitur ex communi fenfu hominum

4

etiam gentilium hu

maniorum à conjugiis frater«

regulis P

affim à fummiftis congeltis , neceffaria

lii

nisabhorrentium. — Certé Abraham Gexef. 12.

fcitu cláré, & quoad fieri potelt, cafté explican-

)

— & 20 vifüs elt fibi gentilibus Pharaoni & Abis

da fünt. Singulariter & ne;eüaïiöj pro praxi fci-

/

hi

non effe fu«

m;ile—ch—fuæcienterwof*cendefe, Saràm

endum eft.

v

amuxorem , dicendo effelororem. — Ratio om-

;

Bu

d Qua

lis copula m,;,;rmra

H

ninb convincens vix dari poteft,non taren. fper-

D inducendam affinitatem proprié d

i&am?ï '

( f

rienda hzc communis : Quod juxta inftinctum

:

A

"& impedimentum ditimensmatrimonium

jin

luminis naturalis

frater & Íoror maxitnam übi

hülle

tequiritur copula carnalis perfe&a per fe fuffi-

debeant reverentiam , cui ftatus conjugalis &

€iens ad generationem ; nimirum cüm immif--

gt

commercium carnale nimiàm repugmat.

EBt:

D

o c

fione & receptione feminis intra vàs naturale

Quód aliàs natura non fatis providiffet periculo

famineum , juxta communiffimam DD. Ex e.

at

continentize, fi frater & forornon prohiberentut

D

Fraternttati, 9De €o , quicognovit. — Ratioeft;

legefpeciali invicem commifceri.

d

Contratium tamen , & hos folüm juré Ec-

quia pér óminem & folam talem copulam vir &

faminafiuntunacaro , unámque principium.»

ïhcolq

clefiaftico à matrimonio árceri docent (/4jet4-

Tnt 1

£

enetationis , in qua unitate fundat

ür pr()-pin'f'

nus , Pontius,& plures alii ; & confequenter ad-

quitas affinitatis , Dico autem

.

läbadjm

mittere debent, ex caufa gravi(ümä poffePonti-

)!

;er.copuiainha:

"CR

— l Per omnem : utpoté etiam p

ficem difpénfare , quamvis fit inconveniens..

bitam cum dormiente , cum ebria , cum infana ,

U' 00m

. Singula

te autem eft , quod ex Archidiacono re-

cum invita , metü vel vi coacta vel opprciïä 3

Tlïm j

fert Sylvefter V. Papa quef. 1']. Martinum

cum ignotante jus vel fadium ; per omnem es

lii

V. de facto difpenfaffe cum. eo; qui cum fua

nim ejusmodi copulam véré fit feminum comi-

; ;nänïxæm

£

érmanaconnubium contráxerat, & confüm-

mixtio , una caro ; ünum principium generas

Wï»';m; (

maver at. j

Quoad reliquos , fecundum , tertium

tionis: iddüe etiamfi foemina invita vel malis

- ietw

& quartum gra

dum*nez tranfverle, etfi jure

^

^ Wt

tiofafemen recep

tum ftatim eijceret. Videlvaan-

fiàturali adhucappareataliqua indécentia , atta-

chez . 7. difp. 64. —

NU

men folo Ecclefialtico jure dirimere mattimo-

Micins

IL Per folam talem éopu.

lipi.. Non ergó con-7

nium,& ob «aufam difpenfari poffe à Pontifice ;

'kal IZ- 31

apud omnes in confeflo eft , & praxis frequen-

furgit affinitás & impedimentum hoc inprimis .

ex folo matrimonio rato ; uti declaravit Pius V..

Ml

tiffima demonflrat, In (umma. Confanguini-

tf

' tas jurenature dirimit matrimonium in primo

fuprà , fed aliud publica honeftatis: deindé,non.

ex táctibus quamtumvis impudicis ; & pollus — . ü'g'!wüm

& fecundo gradulinez rectae ,&in primo tan-

x

tionibus quibüsvis factis extra vas : non ex ca-

. MRt

!

l

tüm gradu linez transverfz ; juxtà communem

pulà fodomitica vel prapoftera cum f

rnixa

P

/

]

Sententiam : in reliquis omnibus , tertio &

non ex congreffu fpadonum , qui verum feme

J

[ühmt?:

quarto linez rectz , fecundo , tertio && quarto

non emittunt , fed folàm aliquid fimile.. At

BN

linez trahsverf:e folo jure Ecclefiaftico.

-quid fi femen effufüm extra vas à matrice attra-

-j

- XL

hatur,aut aliquá arte intromittatür;confürgétne

? Wff)maril

-AEFINITAS.

affinitas, & impedimentum hoc ? Negàt quie -

"ii

Efinitur communiter : Propingquitas per-

dem Pontius , . 7.c. f3. cum aliis. Affrmat — W

1p)

^

áutem cum communi S!anche'z ; difp. 6 4 I$ hais

fonarum 'ex copula carnali provenieus.

Sed generaliter nimis; fic enim cornprehen-

4ameenim (ic adeft veviffima feminü commixtio. -

flm lil

ÍII. Non denigi confurgit hzc affinitas ex fola

deret etiam affinitatem indirectam & per acei-

MT

dens,utpatebit. -Proprié ergó folam affinita-

penetrátione vafis fzminei absq; emiffionefemi-

ätraws'

tem directam & proprié dictam complectendo

nis,feu ex ipfa copula carnali inchoatà, & con-

l.

definitur à Navar. communiter tecepto ., &. 2«

tinuata,fed abrupta cum effufione nature extra-

duplicatà qui-

num. 42. Propinquitas duavum . pev[onarum ,

vas,proüt frequentiffimé faciunt ,

^

H

;

*

*

^

*

lhæj

dem malitiá fo

rnicationis 1

nch

oate

, & mollitiei

n

quarum una cum con[anguinea alterius babuit

coptlam carsalem. ' Duplex eít, una ex toro

completz , nullo tamen impedimento. ]ta con-

Yj

legitimo in matrimonio , fecunda ex toro il-

tta nonnullos cum ínnummertisSanchez. cdf-s-5«

5 f'lme[lm

ma.

4 Pu[o

legitiro feucopula fornicaria, extra matrimo-

cimq; fäcgti RR. omnes.Sententia rgceptim

7

atiQ

Wdugch ]

"«

"

*

1

Se&. I de Imjaed:mmm rïmmmomz

431'

1

'-'jofïo eit; qþïa talis copula non fufficit ad géne«

an c. f. s. 4. ajïni*ta: per aäciään?-; inteif conjus

Lä 1/

n

rationem,neque ex ea fiunt una caro , quod val-

gum feu copulatorum carnaliter utrinque con-

hn

dénotent confeffarii, & in cafu occurrente ( fané

fanguineos ad inviceim , utpote inter confangui-

l

ftequentiüs,quàm volent ) de hoc rnodefte in-

neos viri & copfanguinéos uxoris ad invicemos

Quirant antequàm decernant de àffinitàte &

"

etfi vulgó vocentur affines;. Omnes. & expref-

H

- impediménto matrimonii contracto, — Addit

6 decidit Intocentius HT. c. 294 fuper. De con-

. tamen méritó Sanchez ibidem z4.!9: hanc

e |

fangninit. C affinit. fic tefpondens : Swper eà

' .. do&rinam folàüm habere locum in foro interno ;

quod pater C filins , cum mmatye C filiacogma-

"

. in externo áutem foro praefumi femper, non

"i cum duabis copnatis, avunculus ( mepos cum

d*

-tamen fuiffe vas penetratuni , fed etiam femen

duabus fororibus contrabunt matrimonium yta-

4

4

immiffum copulamque perfectam , adeóque

liter tibi dücivus re[pondeudum: quid licét om-

. affinitatem contractam; & quis vel quz pr

n

Y

'oþaa

*es con[anguinei uioris fint viri affines, dntey

fá

t

. bit veritàtem oppofitam?

confangtintos tamen viri G uxoris nulla pror-

tl

I V. Reflat aliud acre ac in praxinon inuti-

525 eft affinitas Gontratla , proptev quam inter eos

ledubium. — Aneadem affinitasoriatur ; fi folus

tatrimominm debear i

»ipediri. Unde efto Rt«

1

vir feminavit intra vàs,mulier veró füum femen

&nla generalis

nonermittat, quod àliquando in fzmina frigi-

i

II Solüs maritus vel carnaliter cognofcensg* . :

diori fertur poffe contingere. —Certé femper

fit affinis omnibüs confanguineisuxoris velcar-

prafumi debet , etiám feminam ipfam femina:

naliter cognit& eodem gradu ; quo ejus confan-

Íe , nili evidentiffirne contrarium conftet , ideó-

guinei fünt i & econttà omnes confanguinei

que affinitátem effe contractam; tamen pro tà-

üxoris vel carnaliter cognitz fiunt áffines mari-

focafu duplex éft fententia. — Oriri tuac affi-

to vel carnaliter cognofcenti foli : fimiliter fola

M

nitatem docet Sanchez 4ifp. 46. Bonácinà, alii $

uXor vel carnaliter coghità fit affinis omnibus

li

€x eo, quód incommuniori fententia Ariftote-

"

confanguineis mariti vel carnaliter cognofcen-

lis, Avicennz ; D. Thomz ; & plerórumqué

tis eodem gradu ; quo ejusdei mariti vel car-

p

Theologorum ac Philofophorum femen fzmis

náliter cognofcentis confanguinei funt : & hi

Ó

i

neum. non fit neceflarium ad generationem $

omnesfiunüt affines foli uxori vel carnaliter cog-

efto adjuvet ; quáre hioc folo viri fémine tecepto

mitz; Orta ergó qu&ílione de affinitate intef

gt

vir & mulier fiunt unüm principium generatio-

duás perfonas , ponatitur juxta fe invicem , &

tis. . Contrà,' noónoriti tunc affinitatem docent

.

H

)l[l

inprimis quzratur

an dicle períong anteà

rtl.

etiam gravifimi DD. eó, quód ex Hypocratis

imatrimonio junctz fuerint , vel carnaliter copus

m C

X Medicorum communi fenfü cenfeant etiaui-

lati exercuetint ; néne ? Si neütra carnalitee

corti

femen foemineum neceffarium effe ad genera-

copulata fuit nülla inter eas poteft effe affinitas j

t [

tionem ; quando ergo hoc non adeft, vir &

quare implicat vera affinitas inter duàs perfonas

] mgþ

mulier non potuetunt fieri unum principiumo

......

virgines, Siunaex eis copuláta fuit alteri. per-

p

generationis; quod eft radix affinitátis ; confe:

fonz ; v. g. Petrus dicat,fe copulatum fuiffeUr-

quenter nec ipfa affinitas orietür. —Ita cum aliis

fuig ;fiquidem hac non fit confanguineà alteti

q

Martinus Perez dífp. 5 1. 24dver[a , Hortadus ,

faminz nullá rutsüs affinitas 3 fi veró eft cons

)P[lmh

Dicafil.alii pud Tambur. bic tra&t. 1: c. i3.

fanguinéà Ann& in matrimonium ducendz ,

jjsh

! 4« ntm. 7. GC Gobat mox citandus ; & pro-.

tunc infpiciatur arbor confanguinitatis , & in

M

babile cenfet ipfe Sanchez eit; suem. 19. ac álios.

quo gradu Urfula eft confan

guinea Annz ( v. g;

citàns Diána pert. 4. 2ra&. 2. vefolut. $3. ac

inpriitio , f1 ejus foror, mate

pollu-

t; filia : velin fecun-

Q

tutfus decem citans parr. y. traE. 1 3. vefolut;

do fi àámita; matertera, ne

ptis ) in eodem gradu

Annaerit affinis Petro;& aderit

d

$4. quaré meritó Gobát c4f. 16. »smi 390..

cnfethanc fententiam | poffe effe ufui cóníeffa-

ditiiéns matrimonium.

-iinpiedvi/n.mentum

yut

III; Manetet

& A"

tio pro excufando hoc impedimento affinitátis ;.

£O affinitas proprié dicla interg&

i farmiria fateatur ; fc habuiffe rem cum confan-

folum éafnalite

gt

r cognefcentem & confangui-

guineo mariti;ut modefté interroget, àn & ipfa

iéos cognite: ácecontrà intra carnaliter cog.

lfufgtü .

[

j

eminaverit

ggi[

;atque ex mente Dicaftil; difp. 15

nitám ; & confanzuineos cognofcentis ; & ii-

dub. 3 4.nu

im- 357. fufficiet folüm quarere : an

nime defcendit, & afcendit inter confan

guineos

r

p

magnam fenferit voluptatem temjore coitüs;

utriusque, adeà ut nullumi fit affinitati

$ impe-

lenim nullam vel leviffimám fenfit, fignum

dimentüm, pátrem & filium ducere

viduani

mmmlf*

erit non decidiffe femen;

quP

Y

miattenm , & filiam : duos fratres duas fo

roresal-

t

ge citatos, .

Se'fl- de his fatis ; /Alee

terius familie : dut eundem virüm fi

u

cceffivé

jl

[

ducere duas viduas,quatum mariti germani fras

1. :,Qualis affnitas dirimit ,

ttes fuerunt; quod valdé notandum.

7

2

:

w5

Ola affinitas directa & proprie dicta intef

IV. Hinc Navarr;

Comestar, De Co

vfasit. &

T

perfonas virum & fceminam , quarumi.

mouiliö

"unac

08

4 üitate,cq»p(;;.rcfolvit,quöd'SzturnUs poterié

novit confanguineam alterius ; inducit

ducere Pandam viduam Julii;qui priüs duxeraé

p

Ampedi

mentum dirimens matrimonium intet-

r

iclas

E

Ártemifiam fororem Saturni; Similiter Joannes

perfonas,nihil autem curanda elt affinitas -

Antohiüs C. st agsienfis mortuá primà uxore ;

þv'

ff

alia m

áccepit in uxorem Joannem vid

geli,

V

directa improprit dicta, & , ut vocat La)f"

.- Qoo 3

gamAn

qui

Bd

Wbeol, Sacrament, Fars 3I. Eap, &

W

492

:t

Qa

onfanguinitatis gradu junctus fuerat

At , quid fi poftmortem Bertz nafcatur

j

qui tertio c

jusforore v. g. flia, erítne & hax afnis Titio;

Dianz prim

& uxori ejusdem Joannis Antonii :

p

declarante Sacra Congregatione ,

ut eam ducere non poffit? ratio dubitandi eftj —

H

idque valide ,

quia affinitas oritur ex matrimonio ; at mortua.

ïu

ij

16.Décembri, Y$9

6. apud Gallemart i& Rets

i

u

i

RBerta non eft ampliüs matrimonium ; ergó po«

[iohib. Concil. Trident. -prætermïj]i:.

[

fleà nata ex forore defunéte non erit affinis.

ïgl

llI. Quousque , G* quo jure. dirimit* .

w. abfolut? quód fic.Communis DD. gpudTaxh-;

pr

finitas ex legitimo toro feu copula Je-

bur.bic trat. 1. c: 12. $. 1. à ». 10. Ratio eft j

(n

73 1. A F

gitima eft impedimentum dirimens

j)

quia affinitas non folüm extenditur ad confan-

fnatrimonium ufque ad quartum gradum inclu-

guineos viventes vel natos vivente ipfa uxore ,

Es

five tantüm, itafcilicét, ut Titius necvalide, nec

Íed etiam. ad confanguineos natos poft ipfius

D S]!l(h

licité poffet contrahere matrimoniüm cum Ca-

uxoris mortem $ de novo enim nati vere ;& in

qie

je uxoris fuz defuncte confanguineis intra

omni rigore funt confanguinei dicte Uxoris -

WM

quartum gradum tantüm , etiam fimiliter econ-

quamvis mortua : & fané pater in ceclo v.g.eXi- -

u'

trà ; fi veró ultrá quartum gradum extendatur ,

ftens ut fuum filium, füósque nepotes recog-

&ohtt

Sic correcto an-

nullum erit impedimentum.

noícit etiam filium pofthumum , & nepotes de-

ttdi

tiquo jure hoc impedimentum usque ad fepti-

fcendentes ; f ergó poftea nati fünt. veri confan-

Y

mum gradum extendente, exprefse c. sow debet;

guinei uxoris Titii ; non potei

[

.

De con[angninitat. C affimitate Concil. Lateran.

nes ipfius Titii;

5

LT

lt

itemque Trident. fiepé citatum. -

Ad rationem.

dubitandi äiiïïngäb maj. aff- -

$0

lzi

II. Áffinitas ex illegitimo toro feu copulà

nitas non refültat nifi mediante matrimonio ,

st

^

fornicaria eft impedimentum dirimens matri-

quod aliquando exiflit , concedo maj. quod-

ij

p)

monium tantüm intrà fecundum gradum , ita

nuric femper actu exilat , nego maj. & confe-

Y

fcilicet, utfi Titius fornicatus fit cum Caja , fo-

quentiam. Etratio à priorieft; quia affinitas

din,

làm impediatur matrimonium contrahere cüm

nonorituf ex matrimonioimmediaté (namaffi- —

Z

liatus

&juädem Cajz confanguineis in primo gradu,

nitás ufque ad fecundum gradum contrabitur .

Vrttal

ícilicet matre, forore, filia: & in fecundo gradu:

etiam ex copula fornicaria,quando nullum adeff

Bum, 4

fcilicet avia, amita, matertera, & neptibus ex

matrimonium ) fedoritur immediaté ex com-

i

filia, fratre forore ipfius ; item patruelibus , con-

mixtione corporum femel habita inter virüm

LC

fobrinis, & nón ultrà: fimiliter & econtrà com-

& mulierém. — Quaré quamvis per mortem u-

lpur,

Sicrursüs, correcto véteri jure,

xoris diffolvatur matrimonium , non tamen tol«

J

nová conftitütione Concil. Trideri

litur immediata radix affinitatis nimirum : co-.

tfe/] 24. 6

bl

4« de reformat. matritnon.

pulam effe habitam inter hunc virum & hanc

"t

$1 IIl impedimentum hoc affinitatis dirimens

mulierem ; cüm fatum infectum fieri nequeat:

dhéio:

matrimonium inductum effe folo jure Ecclefi:

ergo affinitas, quz ex tali fadice nafci d'*eïïäf ;

ii d

aftico docent DD. communiter cum Sanchez ,

morte uxoris impediri non poteft;

H

uny

l. 7.difp.67. Poniiüs l. 1. €. 34. Herincx difp.

AV. Affinitas fuptrveniens gatrinpnie.

6. qus[l. 1. "- 6$. quatwis probabiliffimum

ffrqm l

Onjugatus committeis inceftum cumï con-'g-,ï:k !

ulfimap

fit; affinitatem in primo gradu linez reclz , fci»

icet inter vitricum & privignam, feu filiam con-

C

fanguinea conjugis (. vel vieiffim ) ideo-

Rü[iO e[bg

jugis vel uxoris ex alio marito, inter novercam

qué fa&usaffinis conjugis intra fecundum gra-

'ebiufm

& privignum feu filium mariti ex alia uxore:

dum tantüm incurrit impedimentum petendi.

h od

iteni inter focerum & nurum feu uxorern filii

debitum füb mortali, quamvis innocenti péten- -

ïïägra'dun

ti debitum reddere poffit , & teneatur: Exþr;'iï

"P lf

dirimere matrimonium ipfo jure rnaturali. Cer-

té Apoftolus t. «d Coristb. 5. fcribit: omninó

s in jure variis textibus. toto titulo ; de eo ,quf.

- F

audirur inter vos fornicatio,qualis nec inter gen-

'cögn'avitxcaxnþmguineam uxerisíus. Docetqué

Atg

communiffima DD. etiam quoad reatum fub'

Wioy

tésyitd nt xorem patvis (ui aliquisvbabeet'.Sed,f

Refpondet : fuiffe patris adhuc viventis; nec

mortali. Circa

g

quod pro P;axi aliqua notanöï

fànt.

*

:]

imptobabiliter.

Quoad cateros gradus etiam

p

ij' & ffgo

primum linez transveríz videtur certum , diri-

I. Solus nócens hanc poemam ac i

hþödj

4

