1 folis fpeciebus Cor-

rál f

culam , rne facilé cafu affund

pus & Sanguinem Chrifli coitinentibus; uti /e&f.

atur nimis multum

TE

1. vifum : ideo verba illa non funt effentialis in-

aqu& ,& materiareddatür dubia ; ideóque rurfus

trinfeca & proprié dicla forma Sacramenti Evcha-

focratt t

indecoré vinum füperfundi debeat ; ex altera aus

uödïï?

tem parte , fi

tiftiz ; fed extrinfeca & caüfalis tantüm : Ífed po-

€ faciliüs debito modo: purificatur

n dit L

calix , minüsque timendum eft ; tum ne facer Sán--

tiüs dicendafünt forma coüfecratiónis, | Porro ;

ficut Sacramentum Evcharillie duplicem habet

rdotit

guis defluat in barbarri ,. vel étiam in patenani ;

Mi)(w

j

materiam pártialem , panem & vinum confecran-

tum ne futtim füprepat , placeátque dolofa ac fén-

" d

fualis voluptas

dum in Corpus & Sanguinem Chrili : ita dupliz

» quam naturaliter provocat fuavis

cem quóque habet formam partialem, fcilicet

ii " L'

tas fpecierum y

ini boni corifecrati;

qor

confecrationis

Y

!

$. Scrupulum jam mihi injecifti;

Ego enim ^

panis in Coïpus ; & viniin Sanguis

(l li

quando adverto. bonum,;

nem Chrif*ci;

fuave àc Theologicum

u1

effe vinum , liberaliter in

funderé foleo , ac finé

.011]""[*'

longé plüs ;

Formá Confecrationis Panis , & Car-

.quàm tu confulas. '

. Àt quando fcio

poris Chrijli.

TU

bt

vinum effe Laurentii Surii B

Ül

parcus admodüri

YT Ec eft :

Hoc e[l. Corpis smeum. — De fi-

u

fum , & vix quantitátem à te c

onfultam attingo.

Ü

t

& R de,exfaCo & inftitutione Chrifti ijsdem

n i

né ergo pecco?. Certé, quii

c à veniali irreve-

verbis Confectantis, & praceptum addentis : Zloc-

, l

tentis gule vitioexcufet, f it

a facias ad captan-

f&cite in im'hm conmemor etionem, , ita interpres

i

dam deleclationem fenfüalem

in facro epulo; fcio

tante univerfali üfü , traditione ; & definitione

nf

heminem : In ablutione fácili

üs trmütet.- At ex

Ecclefiz in variis Concilis maxime Florentinà

i?

h

£

in Decrete-

N

i

Neuse

fí

4

1 78 ,9/3-:0"2. Sacraum, Pars ll. (fap, ill. ,S;eä. III. ) De Forma Sacrauténti Eucb.- "n

w

guinis Chrifti , fed:ali;l eXprïmunt , Decconfe-

f(l!l (

in Decreto de Armenis. Et Tridentino fàff. 13-

cap. t.. Et ratio elt : quia illa eft forma hujus Sa-

quenter determinant formam in fenfu. effentiali

n;.ï

& facramentali, qui completur absque ipfis.

Al

cramenti , . quà conficitur ipfüm Sacramentum ,

.

1

quáque fignificatur confecratio

.

íed utrumque

IL. Verbaergofequentia swovi 9 eterni tefla-;$4 —

[2

g

menti, non funt effentialia forme , & de neceffi-

fit per illa verba, ergo &c. Omnia illa Verba (ex-

xda

tate Sacramenti hujus. (hujus D. Thomam U .

[;0

ceptá particulà conjunélivà emim ? & Íola illa,

funt de elfentia & .neceffitate forme -confecra-

Thomiflas ) docent alii omnes communiffime -

fcare

cum D. Bonaventura, e/dlenfi, Scoto, Suarez, Bel- ——

tionis Corporis Chrifti. Omnes. Nequeenim ulla

t

alia verba five fubfequentia , five pracedentia

larmimo&c. Nam (prater rationem didam) —

i f

offunt effe de effentia hujus formz.

1. Non illa

Evangelifte omnes omiferunt hac verba: & eter«.

Dom

fubfequentia, q4od pro vobis tradetur, vel, quod.

ui, Moyflerium fidei. Evangelifte autem fine du-

[outs

vo vobis datgr.

Cüm illa verba non referant

bio retulerunt omnia verba effentialia ad confei -

T

Matthzus & Marcus

fine dubio non omiffuri ,

crationem, cüm finguli narrent id , quod Chriltus.

fui

fi'effent effentia Confecrationis , & alioquin in

fecit & infituit , fingulique addunt , dixiffe

f

Ecclefia latina nunquam conficeretur Sacra-

Chriflum : bec faezte in menm conmemorationen —

mentum Euchariftiz.

2. Non illa verba prace-

ergo illa faltern verba non funt effentialia. Deinde

eadem vrrba etersi, & M]üerium[idei $ omjtf-*

dentia : zfceipite vel mandncate , vel comedite :

quia hoc fecundum omittitur à Marco , &

tuntur in omnibus Liturgiis Grecorum ,^etam -

!

D.Báfilii, Chryfoftomi , & ipfius D. Jacobi Àpo-

utrumque à D. Luca. — INon eff autem credibile ,

Evangeliftas commemorando inítitutionem Ev-

ftoli. Ita Miffa J£thiopum, cujus author creditus.

D. Mattheus , omittitur, wevi d* eterni tefem -

chariltiz omififfe effentialia.

Deinde illa verba

x&-æ

soenti, AMy[lerium fidei: Et in liturgiis Maronita-

fi

folüm fignificant aliquid extrinfecum , fcilicet

ufüm Sacramenti : ufus autem non eft deeffentia"

rum ( quas D. Joanbi Evangelifle: adítribunt)

[

tantüm habetur : Hic efl Sangsis tem.

uiritug -

hujus Sacramenti, ut fuprà dictum. 3. Multó mi-

nüs illaalia przcedentia. Qmi pridie quams pate-

omnes, etíi notiffimi , nunquam funt ab Écclefia

p

retur, accepit panueue jc. cüm fit mera narratio

in quzftionem vocati , minus damnati vel repre-

/

t

fa&ti Chrifti, & nullo modo proferantur in per-

henfi : & nimis temerarium eít toti. Ecclefie

Qu

fona Chrifti. — Quódautem Scotifte (cum Scoto

Graca ; tot, tantisque SS. Patribus negare valo«

[

rem confecrationis Sanguinis Chrilti , quaii di- -

in 4.d. 8. q.2. attàmen nonaffertive ,-fed argui-

qu.

tivé tantüm loquente ) contendant illa verba ,

midiatum femper Sacrificium obtulerint , contta

ïlïnd.

si pridie G'e. neceffarib debere proferri, non

preceptum divinum.

W

quod fint effentialia, fed adhoc , ut alia verba

III. Denique ficut verba illa :

,pul provobisidg —

d

tradetnr, noníunt de eífentia vel fubftantia con- —

effentialia Zoc eff Corpus weum fignificative , &

[

formaliter proferri intelligantur in perfona Chri-

fecrationis Corporis Chrifli ,

. ut füprà dï&ünï';—, "

Ti

in Ecclefialatina — --

fti, nihilurget , Gabaliis communiter explodi-

unm.182. cüm ea neque etiam

Tan

tur. "Nam quód Sacerdos loquatur . in períofia

proferantur : ita neque fimilia ver

ba : 48 pro ves

funt de effenti. ..

qii

Chrifti, non pendet ex illis vel ullis verbis antece-

bis & pro smultis effaudetor &c.

b

vel fubítantia coní

ecrationis Sanguinis Ch

rift

dentibüs, fed ex intentione, quam requirit veritas

fn

verborum proferendorum. . Hoc enim ipfo, quod

Quóod autem ea addit

iofit retenta , & proferatut .

k

quàm in formà confccta-

Minifter habeat veram intentionem verbis com-

in forma calicis potius ,

41

Ri

tionis panis,

ratio eft : quód

forma confecrationis .

E

petentem, & veraciter dicat: Hoc eff corpue meums

doquitur in perfona Chrifti : alioquin illa verbanon

calici pofterius a

dvefiens compleat oblationent

T

Sacrificii 5 in qua proinde additu

r ad expreffio-

eflent vera, fed falfiffima, ut patet.

mottis

hri-

LIr

rem reprafentationem paffionis à€

l

Forma Conf[ecrationis vini, calicis, Saagai&ü

fti : Namper effufionem Sanguinis

& feparatios

(«Iatu

Clirl]fi, ?

nem à Corp

.

ore;magim& ügnüc;;ur gam

d & mori

N

Chrifti.

'Onfueta hec eft : Zlic eff enim ealin Sangni-

j

C

AA nismeignvi G aterniteflamenti, Myfleriuma

IV. Eadem tam

en verba feq

uentia t m:iö*,

omninà

fünt de neceffi-

dlfp

fidei , quiprovobis, & pro multis effuudetur in

aterni teflamenti , Q'c.

TW

tate przcepti Ecclefiaftici

adeb , .ut gravifïim'eï

vemifoneme peccaterum. . Defide, authoritas &

Yimu

ratio efteadem, qua fuprà.

p

eccatet Sacerdos, qui ea omitteret, GC non cort-

C

I. De effentia & neceffitate formz confecra-

fecraret per integr

am formam in Canome pre-

183

.

Quia

tionis calicis funt fola illa verba.

KHic eff calix

Ícriptam.

Sunteni

m illa verba peculiari ratione

d

1

m , eó quod explicent

Me[

fanguinis mei ; vel, quod idipfum eft : Hiceff

accidentalis perfe&io, fot

n

Sangni: menus. Ratioeft : quiailla tantüm verba

rationeni & vim illius

pr

dicati forme eflentia-

Chrifti, faciántque cunt

A

funt effentialia Sacramentorum , quz fignificant

lis , fcilicet Sanguinis

n

& efficiunt effectum Sacramentalem , fed fola illa

verbis effentialibus .

forma unam integram

m , licét no

LY

verba : .Hic eff calix Sangninis mei, flgpificant &

perfeclam orationem grammaticale

LT

£fhiciunt converfionem vini in Sanguinem Chri-

Sacramentalem, cüm non determi

ne

nt formam ii

ft: híncquei

iil

fti, ejüsque realem & permanentem prafentiam :

Íenfu facramentali , ut dicium €

ergo illa fola verba funt effentialia , non item reli-

Sacerdote etiam eodem actu

& ritu tenendo c-

(.'orp

ffali no-

IT

s fequentia, qua non ipfam pra-fentiam San-

licom proferumtur , OX qmlimþ in. Mi

tRACUT-

um

y

*

xx—/

lb ! , --»Z')befa-l..ï«Sacmw. l?ar*s'll», .'.C'aþ; lli, Scä IHDe Fä"ri)üq- Sacramen Eacb 179

lUt

YN Wf»

tantur. - (Iægï'c'xfiïxmT qlï!Oäd intentionem Sacerdotis

hzc f&;nina i fx;'e'l hze mater( confuse & in genez

T i

ü

in praxi optimé monet Tamburinus bic 1. 4. cap.

re apprehenfa) eft mater mea. Ita Pafquez.€t alii.

1bsqu:.ip!?s.

2.5, 23. minime opus effe , ut Sacerdos apud fe

liC n [

Et ficpropé coincidit cum modo: dicendi fequenti

fpeculativé determinet) ,' & intendat confecraz

& communi. Itaque.. 4

. Pronomen H fübftan -

i, Menetgiï;.

1e:.aut per fola illa verbaà nobigaffignata ut ef.

tivé acceptum , fignificat individuum genericum 5

i L

fentialia , aut per omniain Miffali notata , fed re-

feu fingulare entis, ut docet Scorza, vel, ut ali:

Id t

ferat fe ad intentionem Ecclefia , intendendo con-

volunt ; fingulare vez , fubflantie , corporze , cc-'

Sctt .

M

fecrare per ea verba, qua intendit Ecclefia.

um

Fatint !

ld.

ut fenfus fit: Hoc eus: Hac ves : Hec. fubflantia s

n

MC !

enim nomine Ecclefiz intelli gauir morale Ecclez

Hoc corpin ( genericé apprehendum ) Hoc conten

«

C Vetood r

fiz fidelium Corpus , cujus Caput eft Chriftus

1wm eft Corpus meum. Similiter. pronomen

2 n

Dominus: etiamfi id omnes fideles nefcirent, at

Hic, in coníecratione calicis, fubftantive ium-

ettiofa d

certe fcit ipfe Chriftus , qui hocSacramentum in-

ptum fignificat fingulare entis, rei, líquoris; po-

l, qui

ftituit , per que verba fiat confecratio Sanguinis

l

tüs, calicis, imó & fanguin

s gerierice aþprehi:pfï*,

Mut , i

fu. De par'ticula'min)conï'entiün't'ömne(s', non

Matemrd

utfenfus fit: Her ezs, bac res, bic Ijquor , bis

eif;'c'ffeiïþialem , de quo mox infra.

potus , bic calix , ly;'cfa'r':güia » genericé apprehen-

atili.

Il.

sus , eft Sanguismeus. - Vel ut loquitur Tannerus.

Wfdt ,

[4

—

Subflantia contenta [mh bis accidentibsts panis , e[f

&COrum , !

g^

24 w'v'eräa utrins-

*

ææ.fgw&

Jque format ,

Corpus menm. ^ Subflantta conteuta fub bis acci-

D. Jol:

dentibus vini , & Sanpais men. — Omnibus his

4. Hoc , Hic,

SERTO

magis clare & veriffimé fignificatur identitas prae-

TP

Ronomina Her, &* Hic , Aihþu'pr;iini's ni:'ce'fxfarii'är

u'. i

187

dicati cum fübjecto in iftis mirificis propofitioni-

&urgnsV"

- fignificant & demonflrant rem aliquam pra-.

bus form2e confecrationis importata per copulam;

(

fentem modo laté explicato fe£. 2. $. 4. ait. 173:

li

& verbum fubítantivum efr....

unde nulla erit confecratio , f dicatur : J/s4 eít

f lll!lF.

M

Hbf a

i

Wt

M

Corpus meum: /Ke eltSanguis meus : quia ifta

"

Mv

W

pronomina nunquam fun: oltenfiva rei prafentis ,

ln

fed relativa rei abfentis.

Dubia autem erit confe-

"^ 7 Erbüm e/? » ficutinomni þrdþöïïtïönö?,ïaxi—i LE Y

el tl

. quam copula , propri& & ex natura füja fig-

cratio, fidicatur : /fhsy4 eft Corpus meum : Jffe

ibusitgr*

nificat identitatem praedicati cum fübjecto , feuu-

€ft Sanguis meus, — Eam fimpliciter reijcit Vaf

num effe aliud ; ita quóque in formaconfecratio-

vrilli &

quez. 47/p. 171. &« 4. quia pronomina Jffe , fl« ,

nis( que debet intellipi fecundüm propriam &

»tglcrinh?ï

3fud , apud Latinos proprié fignificant rem , aut

apertifimam fignificationem ) fignificat hanc rem

perfonam exiftentem in locojin quo eft ifte, quem

prafentem effe Corpus Chrifti, Sanguinem Chri-

' '1 ;m'!

alloquimur ; Ut fi dicam Petto : zfle eft liber

jünti

fti.Unde rejecta manet explicatio quorundam,qui

aueus : ügnificolibrur;n, qui apüd ipfum éft , effe

explicárunt verbum eff , per verbum fit , veltraz-

gt d

Fl

meum. Sipaffavio fcribo amico Auguftam : utiz'

fit : quafi fenfus effec :-Hoc fit (ovpii metm * San-

"nam omnes Cives iftius urbis-effent Catholici ;

: qgiþïbä!'

&

us meus: vel boc tranfit in Gorpis meum: in

quilibet bonus Latinus intelligit me loqui de Civi.

Sanguinem mesea : Grforma fic pronuntiata effet

TOU c(?v

bus Auguítanis , non Paffavienibus : atqui hic

yns Go

valdedubia. ^Certbautem nullà effet forma .f

)

fentus repugnatforma confecrationis , ut de fe pa-

quis diceret: Hoc frt,veliboc lia Corpns menm cie.

; &y:ci-:f»'

ket: ergo &c. Quia tàmenà minüs faltem dodlis-

Quiaforma à Chrittó prolatà, eftà Sacerdote

jf m;?*

ita ufurpantur pronomima ifta, ut demonftrent

at

proferenda enuntiativé feu affertive , Zfoc eff illud.

'rem praefente

m; ideo valere putat Leander. apud

Atqui bec fit , bec fiat , non eitenuntiatio intellez

"r

. Tamburinum cét; c. 2. s. 17.

&üs , fed potius imperium vel defideriumn volun-

TL M

$88 ]am veró; quidüám in fpecie & pártiéulari

tais. Denique ab Eccle&a & omnibus orthoz

; moiïiï lu

fi

gnificent hac pronominà , Hic & Hic, in con-

doxis damnatur & reijcitur explicatio Calviniftis

j fut

fecrátione panis & vini in Corpus & Sanguinem

fio d9

ca & Zwingliàna nimirum i hac forma ly eff , ef-

Chrifti; explicandum eft.. Octo diverfasfi

gnifi-

feidem ácfiguificat : Hoc figuificat Corpus meum;

cationes refert Dica(lillus de- Euchariftia 2748 4.-

Sanguinem meum. e quo laté videre

LA

difp. 3. dub.o. Dico breviter. 1. Hat prono-

'Pbï?ä-

TU

'?lïeoiogos & Con;ïoverf;üas'. '

. mina noii fignificant vel demonftrant panem &

u t

vinum : quia hác non. fünt C

*

orpus & Sanguis

i

Chrifti. 2. Nec fignificant fpec

ies Eucharifticas:

CQHW ]

quia neque ha funt Cor

3 Articüla hæc conján&iva & caufalis en;"rtä— ïnlpo

pus & Sanguis Chrifti; üt

A&. uttaq; forma fignificat folüim continuátionem

j i

— efépatet

3. Neque etiam fignificant ipfum

ia

"

Corpus & San

verborum fubfequentiüm cum prácedentibus, &

guinem Chrifti diftind? ex parte

Ttó

cüfü'

- - dubje&i intell

taufam inditat verborum Chrifli : efccipite

(4

eQum : fic enim effet propofitio

€ manducate , bic efl enim i.

Quare nil-

ji

(

omnino identica & nugatoria: Zfo Corpu meur.

lo modo eft de effentia formz , vel

neceffitate

[" Ti

eff Corpus meum:. Hc Sa

m

"gnis ipeus ef Sangitis

Sacramenti , càm nihil omnino conferat ad figni-

[

meiá. Dico autem:. diffistà ex parte fabietli ia-

- ficandum effe&tum forma , atque tam ab Apo-

;formb]

telletum. Nlam optimé poteft dici

M inte"'lligi Hoc

ftolo Paulo , quàm ab Evangeliftis omiffa fitz eft

a

à Carpm de

apprehenfüm in confufo & meta

phyfi-

tamen aliqualiter de neceffitate przcepti , atta-

mwd?

r]

telligo

$61 -uti.quanQO dico : Hae eff Marer mtain

men ob parvitatem materie ; feclufo contemptu;

u

*

nonnifi

t('/

-

Y

"

D

ss

þl 80 '.lïi'lseol. S;zcra

HR.

| Pars l, Cap, l1I. Sect, MI, De Forma Sacramenti Eucb,

f.'c

aceidentaliter. — Nota. Verba dicuntur proferri

nonniG füb veniali obligantis juxta «ommunem

u x

DD. contra noitrum Gabrielem , & quofdam ni-

recitativ?, hiftorice & materialiter tantüm;quan.

(

do pronuntiantur per modum natrantis , tan.

[/

-

misrigidé cenfentes fine mortali culpa omitti non

u

poffe :forté ideo, quia reverà in omnino volun-

quam dicta ab alio: ut legendo Evangelium, $i-

tarié ,& ex mera libertate omittente, prafumi

gnificativà GU fprmaliter dicuntur efferri verba,

& facilé adeffe poteft contemptus formalis pra-

quando pronuntiantur per modum afferentis,

Áeti

cepti & ordinationis Ecclefi , cüm nulla poffit

volentísque per illa verba etferre fui animi fenfum,

efle vel fingi ratio , vel rationabilis caufa omitten-

Íeufe itafentire; ut loquitur. — Pra&icz autem

i hi

di: contemptus autem formalis ubique mortale

7

proferri dicuntur verba ,. cüm proferens intendit

inducit.

aliquid per verba

(oslei

latim.

s

gl)crari. Jam explico particu-

IV. Corpus sueum , Sanguis meus.

I

l. Recitatz;fuä.

Á

(ídd

"191

Orpus in forma confecrationis fignificat com-

Toen

pofitum materiale, conftans carne , offibus ,

Erba confecrationis debent proferri , &dcm

C

mervis &c. in fententia Scoti , conftitutum ex ma-

V

fa&to proferuntur à Sacerdote recitativi &

1

teria prima & formá corporeitatis, vel , ut multi

hiftoricé , nimirum t&nquam ab alio, nempe ipfo*

YU

Recentioresloquuntur , ex materia , & formis

Chrifto prolata :ut manifefté conflat ex contextu

]i

partialibus : de quo confule Phy(icam ) quare du-

Canonis,in quo Sacerdos exprefsé refert & recitat,

i

bia& ambigua , eóque ipfo materialiter illicita

Chriftum ea verba protulile; & ipfa effe verba

hr

eífet forma, fi quis diceret : boc eff caro mea. Nam

Chrifti. — Benedixit , fregit , deditque Difcipu-

ru

vox caro proprie fignificat partem corporis mol-

li5 [uis dicensz e/dccipite $. mandncate, bodeft

ol

liorem diftinctam ab offibus , nervis, cartilagini-

enim Corpus meum. Similiter & calicem dc. Ubi

r

bus &c. unde fic fumptanullatenus effet vox fyno-

Sacerdos refert , quid Chriftus fecerit & dixerit,

hu

nima cum voce corpss, ideóque infufficiens ad

atque ut vera loquatur Sacerdos,neceíle efl, Chri-

rl

validam confecrationem,

At veró , f1 vox caro ,

ftam eadem verba locutum fuiffe : nam hoc ip-

w

per tropum fatis ufitatum in facris litteris , ftima-

fum ipfe affirmans intendit , & qui audiunt , ita

ii

tur prototo corpore , prout caro opponitur ani-

intelligunt. Sicut ergo , quando Sacerdos Miflam

ii

m , vel fpiritui , omnino valida effet confecratio,

legens dicit: Dixit XESUS Difcipnlis fuis, Ego

Hgli

quà conciliantur Doctores , alii negantes,alii affc-

fim *Paflor bonni : fungitur officio narrantis, quód

duj

rentes , hanc effe validam formam. ' Vide La

d

Chriftus Dominus dixerit hzec verba : Ego um

d

yman

hi d

citatum c. 3.

;

Pajler bonus; ita etiam fimiliter narrantis officio

&

892 Sanguis fimilit

fungitur, quando dicit ;. dedítque Difciplis füis,

dl

er in confecratione vini figni-

ficat humorem illum precipuum |in humano

QLait : efceipite (f* manducate, boc eff enim

corpore contentum, & per venas diffufum , nimis

Corpus meum : ergo ficut in priori cafu proferun-

g

pnore

notum. ldemautemí(iguificant: Hic eff Sanguis

turrecitative illa verba : £go fmm Pafler bonut $

L li

ita ctiam & iíla : Hoc eff Corpus meum.

;

meni GC bic efl calix Sangninis mei, Vel enim

ii

ealix famitur propri& pro ipfo vafe , hoc fenfu :

Necobítat: quód eadem verba Sacer

dos de-m' '

hii

Hic eff calix , fem vas continens Sanguinem meumn:

beat proferre fignificatiue. Nihil enim repugnat;

idet

vel fumatur ealix per Metonomiam , pro ipfo

eadem verba eíferri ab eodem (imul & recitativé

d

potu contento incalice, quafi dicatur : Hc eff

& fignificativé ex intentione proferentis , Ut

[

Sanguts meus contentus in calice

exemplis manifeftum erit. — Sic enim ipfe Chri-

Qürin

D. Thomas.

prout expli,cat

ftus Matth. 15. dixit Pharifzis: Hypocritz bene

Chrill

. d. At, inquies : Calix , quem ego confecrans

prophetavitde vobis Ifaias dicens: Popslm bic

n

[

teneo in manibus, non eft ille calix ,.quem habuit

Labiis ne bonorat ,cor autem corum longe eff àmt

ii

Chriftus confecrans : ergo falfa forma. Refp. Nec

patenter locutus fimül recitativé & affertive feu

u

tua verba confecrations funt ipfa verba Chrifti

fignificative , fignificans fcilicet, feidem fentire,

lii

confecrantis , fed re

prafentant ea ;prolata in per-

eandem effe mentem fuam. — Eódémque utroque

Edj

fona Chrifti.

Idem dic de calice tuo reprafen-

fenfu Apoftolus 244. 20. refert. verba Domi

Ilj

tante calicem Chrifti.

"Tandem vox, sseum , ac

JEfu , quoniam ipfe dixit : Beatim e[f magss darts

i&

s55 , determinant Corpus & Sanguinem Chri-

quam accipere, — Sic paffim Magiftri in fcholis,

Vítha

Concionatores in cathedris recitantes authorita-

fti , & denotant totam formam confecrationis pro-

n s

ferriàSacerdote inperfona Chrilli. — Quare non

,tes , recitativé fimul & fignificative loquuntur.

[/771 ?

v. g. O quàm re&lé fcripfit Joannes: Totzs munr

valeret confecratio , fi quis diceret: Zoc eft Cor-

Em;,m

pss Chrifli , bic efl calix divini Sangninis , Cc.

du in maligno eft pofitus. Sic furi dicimus: Nonné

Quia fic Sacerdos non loqueretur in perfonaChri-

Deus dixit ? Ao» furtum facies crc. Simili ergo

.U

ft. Ethincfequitur..

modo Sacerdos & recitativé & fignificativé pro«

$. III.

fert illa verba : boc eff Corpus meum:& bio eff calix

VErE

f

Sanpuinis mei : vult enim iis fignificare , & Chri-

- Quommodo proferenda funt verba confe-

f&

d

eratsonis ?

ftum italocutum fuiffe, & fe idem fentire , ac

"

afferere : Hoc effe Corpus Chrifti ; Sanguinem

ii

IRoferenda funt

C reertative , C fisnificativi,.

ngax

P

v s

. € pratlice

Chrifti : cujus perfonam reprzefentat , & quatenus

!»9 j

velut eft alter Chriftus ; nam ea verba proferune

l N

X I8VATIALA [ubþantialinr ;

*

tuec

N i

m

1

N

^

^

4

E

&'*-/

I

"

fbml Sqörami Paä-s 1f. C;:p.klill-. Seä.' iII;-Derrhw, Sacramenti Eucb,. 381

At

'tuf,äæ Sacerdote , aéfj'ea Chirilfus þfæfedtiälite'r

fgd omnino prachicé . & effiaciter ; nimirum

dN

proieiret, inquit D

!

cuim intentione per prolaüionem eorum verbo-

S.Thoma!s eir. q. g. d. 3- Et

( Eïlngäiä 1

!ifnc-.

[2

rum conficiendi Corpus & Sanguinem Chri-

At djmm

fti, feu efficiendi, ut ibi realiter ponatur & ad-

DT M

4

1l. | £t igniic&iïpä. |

fit Corpus & Sanguis Chrifti.

At , inquies ;

t mmm,

quomodo mei fimilis rudior. Sacerdos , in

EE

7 Erbà confc'c'ratäonïs à A.Sacefdote, 'p,mfï'et'eh-

i Mirz:;

.W.. dafünt, non przcise materialiter, recitacive

actualt confecrátione — obfervabit omnes fen-

| r

füs iftos , recirative » fignificative pratiiee ;

. « & hiftorice (. quomodo etiam proferret Sater-

m cxPme

Noli hiéfcrüpilizare , mi bone fimplex Pra-

dos legendo Epiftolam vel Évangelium in-Mif-

flequeusnus.

fas cathedrà; vel ad menfam : Med etiam forma-

Senfus iftos omnes implicite

j

fuficientiffime habes , obfervas , & exerces ,

liter & fignificative , ex ptoprià fcilicet etiam

inenté fignificans & afferéns , hoc effe Corpus

quando intendis facete id , quod Chriltus fecit ,

t p

&inflituit, vel quod Ecc!/'cïi'a,fh'c'it.-,' Quare ge-

TGOtt r

Chrifüi hünc effe Sanguinem Chrifti. | Ità( con-

trà Bonaventüram , Vasquez , alios paucos ) come

neràliter intende , ita te femper haber-e in €one

b dio, t

confatqe

muniffima DD. & optime Card'inaiis de Lugo

erràbis,

fecrando , ficut Ecclefia intendit , & nunquafm

De Ewchariffia 4 difp. Y1..à wum. 11O..— Ra-

sf

Ceterüm ; , etfi fenfüs recitativu$ de faäoïgS

Go eíl: quià Sacerdos tonfecràns debet pro-

'X&ipüüïh"

femper adeffe debeat , & praeceptus fit juxta prae-

dettisl)

ferte verbà, & formam confecrationis in perfo-

nà Chiifti facientis. pet Sacerdotem id , quod

fcriptum Canonis ? folus tamen fenfus figai-

masin)

ficativus & practicus neceffarius eft ad valorem

f atlimb

olim per fe ipfüi fecerat.

Nam Concilum

Floreninurà tlaré exprimit, Sacérdotem in

Sacramenti & confecrationis ; adeo , ut (1 folus

feidin

ad(t,conficiatur ; fi veroó folus defit, non con-

perfona .Chrifti loquentem conficere hoc Sa-

st

cramentüm * àdeóque o fenfü debet proferre

ficiatut Sacramentum Euchanftim. ^ At rur-

*

ifte t

fus inquis

.

Ego fecátüs fum Seraphicum Do-

vérba illa, quo Chriftus protulit: atqui Chriftus

X quatj

inülima Cana confecrans protulit illa vetba ;

Corem noftrum D. Bonaventuram , quód eà

o

verbà ponantur tantüm recitativé ; baclenus

utique non recitative tàntüm ; fed formaliter &

)i[n'puüþä

€um hac opinione & intentione femper protu-

fignificative , afferens ibi effe fuum . Corpus ;

-0 nattbj

fuum Sanguinem: érgo etiam Sacerdos illa ver-

li folüm tecitative ; ergóne invalidé coníecra-

vetudi

vi? Refp. adhüc validé. Nam tua generalisins

ba debet proférre.formaliter & figaificativé ;

m

& iiafe circà.praefentem matetiam habere , ut

tentio faciendi id , quod Chriftus inftituit , :&

Ecclefia facit ( quam utique femper habes )

y D

deilla ignificet & allerat , effe Cerpus & San-

(f hn

guinem. Chrifti,

- Alioquin, fi folàm recitativ

fuit validior tuà falsá opinioné & errore priva-

to, atque in hoc fondata intentionenon re&là ,

d

proferrec, ut prolatàà Chrifto. ^ 1. Non loques

juxtà Docttinam communem 4e Saevamentis in

r/y//f/fllfg

tetür in perfona Chifti : qui enim folüm al-

térius vétba tecitat ,non ideo loquitür in per-

dgenere, euam à nobis tr

sf(litaïln m -"prl'ima &:fpaft*c :

N

rl

fona ejüs. 2. Nec verba Sacerdotis ullo modo

2:2. 127

imtqu

refertentur ad praefentem materiam , fed tantüm

]P' Ét invariata fubflantialiter

Pa

NG

àd didtum & factam Chrifli : & confequen-

dentaliter.

tef. 3. àdveritatem. éorum veiborum non re-

,xoïezïnü'h

À AT Utstio fübflaatialis forma cenfetut, quan-t99

m 1

quirerétür reàlis przfentia Corporis & Sànguinis

gt

do mutatur fenfüs proprius verborum à

d

Chrifli , adeóque nec Conficeretur Sacraznen-

Chrifto inflititorum; & ab Ecclefia ufurpatorum.

15

J

7/]

Jun. ^4. Denique jam effet alia formà conz

i

fedrationis ; formalite

x

5

Accidentalis mutàtio dicitür , quando verba , etfi

u

M

t loquendo , ab illa , quà

mutárà; retinent tàmen eundem feníüm.

Hac

od

ufüse(t Chriftus ^ Nam Chriftus ufus eft il-

dn primà parte c. 2.. Sett. 2. tot generatim exe

[cnfcm[

is Vetbis formáliter & figniccativé ; modó àutem

iggie It

Ecdehà uteretur illis folàm máterialiter $ GUres

plicata & exemplificata, applico hic bréviter ad

propofitüm noftrüm.

m.ba Dor

citatvé. Qu omnia funt inconvenientia : er-

Qs

I. Mutatio fubítànt

$o &c Addant

tamen Dodlores , illa ultimà

ialis forma reddit inva-300

f

i?

lidam onfecrationem & Sacràmentum nul-

i

(

vérba in confecratione càlicis :

qui pro vobig d

lum: . dtà omnes. Ràtio clata eft i quià jam

(es d

pro mhultis. effandetur. im . H"mr/]z'ongm peccato-

deficitaliquid effentiale; velfaltem ad effentiam

3.

| fam t tecitativé tantüm & non fignificative pro-

Sacramenti neceffarib requifitum.

Nec refert

$

Jf

"

an mutatiotalis fiat deliberaté , an veró cafualiz

"

: fe*rfri,,quifa non ampl-iüäväiïmde'rur S$an g'uisghri&i.

i

1

ter & involuntarié, quantüm ad valorem; bené

R E

.

197

x

tàmen quoad licitum.

Vide ibidem.

Qua-

f

&

jj

at

ïir'bä Confecràtionis proferendá has

te invalid& funt form& ; & confecratio nulla erit;

,

t

í /fuï

"

tecitativé, & fignificative ; & non utiqué

fidicas: z. Hic ( adverbaliter ) eff Corgus me-

p ,

fpeculative tantür nudé afferendo ; hot effé Cor-

um , vel Saeguis mens.

Quia fignificatur fo-

[gnll!";

pus & Sànguinem Chrifti : ( Quomodo Saéer-

lüm fpeculativé ; hoé loco effe Corpus vel San-

n

dos ea Verba polfet proferré m perfona Chrifti

guinem Chrifti ;.non veró practicé ibi poni

ftàns coram vénerabili Eüchariilia jam. confe-

.

.

&quild

tràta, ià .Cib

3. Hac eft fabflantia mea

quia ly fsbflantià

h

orio velo Monftrantia expofita )

cons

F

E OACRAM:

non fignificat idem , quod corpus, & gqué

Venit

' Pæ.-zxï IL p

M

-—

p

-

Vs

*

f

18;2- fl'beo?. Sacram, Pars 1l, Cap. l, & MI. De Fo;-ma Sa&ramf- Eva di

?

ve.nit animz.

3. Hoc Corpus eff sneum, bic

"Tandem pïetesv'ahiä non immerit ,

quid20;

n

fentiendum de iis , qui formam confecratio.

Sang

ais efl mets : quia fignificas folum , haec

*

;l

ad te pertinere , non autem 1

bi poni Corpus &

nis ita proferunt , ut unum verbum bis, térve re-

iqu

.

*

etere, unam voculam diu poft aliam recitare

Sanguinem Chrfti.

Idémque eít , fi dicas

n j

Sanguis meus. — . Hoc

foleant &c.? Refpondeat pro me P. Gobat, 4l

g h

Ecce Corpus meuma , ecet

fit , hoc fit , boc fiat Corpasmeum , Sanguis meus ,

phab. Sacrif. eafn. 3. num. 94. his omnino ver-

m n

bis: Eoscommittere ex-genere fuo mortale , quia

/

vide füprà . 187. - Idémque elt, fi dicas :

inducunt uovum rituws circa ailionem omnium

TT

Hic panis convertitur in Corpus CbrifHi , idem.

T u W.

facratiffimam 2 viutant. formulam facramenta-

Ítem : ego «onficio Corpus meum , vel Corpus

idu

(oriffi , ex pane : Accipite , comedite , boc eff

lem , bis térye ponedo snum — verbumi repre-

AWP

z

féntant nobis Chriflum viduenl2 loqueutem. Crta

Corpusmeum. '

m

II Mutatio acidentalis fotmz , non efficit

de tamen tales coram .Deo non . peccare gravi-

H«

20

quidem invalidam confecrationem , & Sacra-

ter , quia [irupuli eos redigunt ad bant paruam

Qu

mentumnullum, pletumque tamen graviter eft

flultitiam. — Jtaliberé 5 atque aperté loquor de

illicita.

Specialiter autem in hoc omniumo

iis, qnia clavas clave, férupulus infanus firu-

fio

dieniífimo. Sacramento omnis omnino volun-

pulo famo pellendms efl. — Himc Gobat Cui

[

taria forme mutatio illicita & fub mortali ca-

addo : idem me fentire de iis , qui confecra-

[

venda eft5 excepto, fi quis inculpaté ex defectu

turi pro intentione formanda , longà, fcrupu.

f

Ícientim , vellingue aliquantulüm mutilaret ,

losi, tzediosá , ac ridiculà morofitate hollig

di

eodem tàmen fenfu retento , ut omnes adver-

confecrandz incubant velut gallina pullis ex-

SN

cludendis , &c. prou

À

tunt. Quare valida, etíigraviter illicita effet

hotavi.

t etiam in prima parte alic*qbi'

confecratio. 1. Si quis utatur formá defcriptà

[U)

À D. Luca : 4Hic eff calix novtm Teflamentum

$. 1V.

;

al

sp Sanguint meo z aut D. Paulo : JH calix no-*

dd

Effetfus forma canjäcrgtia

vum Teflamentnm e[] in nseo Sdnguine./' Com-

Qis ef

nis??uanä

i

mufüs contra paucos.

Idem enim. fubftantia-

do ? * quomodo canfattst

Ü

Ota , alia eft queílio , quis fit focäus

liter eft fenfüs cum noflra forma ordinaria :. &

yd

.W ipfius Sacramenti Evchariftie per con-

credendum eft , fingulos Canonicos Scriptores

[(/i

inftitutionem -hujus Sacramenti enarrantes af-

fecrationem jam confe&ti & digné communica-

IUl

fienáíffe formam fubítantialem fufficienter. 2.

ti,dequa feil.feq. — Hic quaritur , quis fit et«

fedus formz confecrationis in conficiendo iplo

a

Si addas aliquid non vatians vel corrumpens

ln

fenfum fubftantialem

.

*

Hoc

Sacramento Euchariftie , quando & quomoco

exempli gratiá.

ii

e[l corpus meum , natum de Virgine : bic eff Sau-

caufetur? Quafítionem

puré fp:dula;ivam p

"m!

guis meus infiniti valorir.

I. Si utáris Syno-

cis expedio , & dico

pl

nimis ejusdem lingua. v. g. Hic eibus , bic po-

L Effectus forms con

fecrationis. eff- Traus. 20); «

Sangu

105 , bacves , bac [ubflautia , contentum [ub bis

fubflantiatio ac vealis converfio fubflamtia panis

T

& viniin fabflantiam Corporis & Sauguinis Chri-

fpeciebus , efl Corpus mewmm , Sanguis meus, — l-

& vini rt-

tf

démque eft, fi mutes idioma latinum in ger-

fli [nb (peciebus féw accidentibus pauis

fn

li&his veraciter contenti. u fupra Selt. 1. $. 3.

« X

fnanicum ,. Ttalicum &c.

Quod in folo Ba-

1

tni

prifmo in cafu neceffitatis etiam licitum eft , a-

tis éxplicatum eft.

doi

.. Jl Forma «onfecrationis conficit fuum e

f'izOJ

liàs nunquam.

Item fi transponas verba , fen-

jme

furetento : v.g. Zlec. smemm Corpus efl ; biccalix

feQum , realem fcilicet prafentiam 'Corporis

$ , in ultimo

vult

eft mei Sangninis ee.

Si. folàm. grammatice

& Sanguinis Chri(ti fub fpeciebu

inflanti — prolationis

^

vetborum. Omner, Ra-

erres. v. g. putans Corpss effe generis mafculi-

ni , dicas : Hic eff Corpus mems.

Idémque eft,

tio éft : quia tunc

forma conficit effectum fu.

um , quando períe&é- fipnificat prafentiao

ex defectulingug , balbutie, feftinatione &c. fo-

l

lümunarn litteram non variantem fenfüm mu-

Corporis & Sanguinis Chrifli : atqui hoc pet-

fe&é non fignificat , nifi completà prolatione

!

4es , vel detrunces. v. g. dicendo: Hec eff Corpus

?n€ft.

Hic efl Calis mei Sangninis.

Certé il-

verborum , ut de fe patet : ergo &c. . Et gene-

taliter hoc. commune eft omnibus propofitio«

lamformam : Hoe ff Corpus men , valere, ctiam

merito approbat; Layman À j. tradl. Y. e. 4

nibus effe&tivis , feu practicis. Sacramentorunt —

iNàm ttuncatio ultimz fyllabz, in hoc cafu, non

formis , quód nec fignificent ; nec caufent lu«

De)

Secus effet , (j muta-

mutat fignificationem.

umeffeCtum, nifi in inftanti, quo ultimó com*

tione vel omiffione etiam unius littere , muta-

plentur.

II Forma confecratioüis

caufant fuum'rlefigo;*g .

retur feníus fubftantialis : v. g. dicendo :. hoc

n

* g

eft Opus meum: hic eft 24ngnis. meus.

e

Ego te

fe&um , prafentiam fcilicet Corporis & San-

li,

Plura

i» FM

baptizo in nomine €Matris & Filii. &c.

guinis Chrifti fub fpeciebus, non phyfic , cüm

[1

Xeperies apud Scholafticos, omnia tamen ad has

