tu tetigifti , Íemper tamen periculum eft, ne

non Íolet honiinem punire àut premio áffie. -

n

fütorz intentioni petentium non fztisfiat : ut-

re, àut gratiam Sacramentorum. vel frucium

|

[

Sacrificii conferte , fecundüm przftientiam fu-

pote quia hodie adhuc vivit , pro quo cras de-.

fl

fundo petetur, aut quia huic totus fructus Sa-

tutorufn contingentium , ac liberorum even-

[20)

crificii hodie non prodeft, cras autem prodef-

tuum , fed fecundüm prafentem duntaxat ho-

.

x

i us

fet jam difpoitio. — Et ideo praxisifta, tanquam.

minis flatum : ac. conditionem.

5

fiquidem. id

af

ericulofa , fcandalofa , & communi vetuftiffi-

magis congruere videtur divinz providentiz ac

u W

mo. Ecclefie mori.contraria, reprobata & dam-

fuavi gubernationi , qua omnimodé fe creatue

"i

em

nata eftà Clemente VIII. & Paulo V. uti teftan-

rarum fuarum na:uris accomodat.

Ac tane

tür Gavanstus , Diana, Thomas , Tamburiuns ,

dem , quicquid fit de valore hujusmodi appli«

"A canins Tamburinius deícribens cenfuram hu-

cationis : nego conflanter cum communi, etiant

jus pratice , apud Gobat ca/u. 17. susm. 603.

Lugo & Gobat cztatis , hanc praxin effe lici«

Atque etiam à Congregatione. Cardinal. Anno

tam: quia, ( ait Suarez apud Layman eir. ) elt

^

Qul

i h

i6og. apud Darbofam s Coweil. Tridewt, ad

contra ufum E«clefig , & ma

u

féff. a. inprincipio.

poffet , fi introducatur.

gnos aþufus Päf?ïäf

3

L

28

2.

IV. At , quid

;

f1 exprefsé ita *dicäsr: Offe-

$. Qnid autem. fentiendum

d; pra;:ï;i[!o;

yo pro &0 bomine , quems DEUS fcit. primum

rum, etiam aliquorum San&torum , qui adhue

ex . bae Conemeunitate moriturum : at pro

viventes , ipi prafentes & affilentes Curant

illo y quem "DEUS wovit e[fe primo petiturum ,

pro fe celebrari Exequias & Miffas de Requiem,

a

& flipendium daturum , G ad intentionem il-

ut eis poft mortem profit ?. mihi placet judicie

t d

lius , quam fuituram DEUS jam fcit : vg.

um ejuídemP. Laymanni ecdem c, 2. nmm. r5

4

u

pro fe ipfo, vel alio infrmo

ro amico defun-

nofle cupis , lege. Aliama

[i2080

éo, &c.

'Tunc validam effe confecrationem

d

gís neceffaria& þra&xc,

dubia e'xpïicandä reítant.

qtig

affrmant Corduba , & Vafguez, apud. Layman.

ftdya

cit. uum. 34. Dtprobabile Judicat Lugo difp. 12.

D

&

[717

fefk. 4. . 137. Imó & licitam putat. Pellizae

$ m

1

hi

rius ZMannali Regular. tratt. y. e. 9. fetl. 3. ntm.

iil

68. Rato eít: quia Sacrificium validé ap-

: -x-vmjölvümtrr— 4!29;44 duþ':'äiï ii i

*

fT «

plicatur alicui fub conditione jam exiftente :

ex dictis ^. 260. Atqui conditio illa:

lii

|»DUBIUMIL

m

quem. Deus [cit vel novit ; &c. jam exiftit: er-

o fi etiam caufa ,, propter quam illeà DEO

f[ta 1

prafcitus ( v.g. infirmitas propria , vel alterius ,

cerdos mulli aþf/zcef,üuäu" ;

f o

mors amici G. ) petet, Sacrificiámque & fti-

dej d

X

X

i

t

2ofü Sacrificii t

lk Mm

endium .offetet , jam exiílat tunc , quando

facrificatur ad illam à DEO prafcitam intentio-

^ Eneralitei: eum.fr»u&ü'm nalii prc;f'utunilmvïä

lty

nem, valida erit illa applicatio , & tunc ftatim

in partic ulari , fed remanfurum in tliefaus

jto q

ro Ecclefie . , (.ïocqnc $a aitz. fä[ämz o fäï*üo

gus l

conferetur frutus petituro , neque fufpende-

t noby

tur effe&tus Sacrificii in futurum , cüm fuppo-

Ratio ex diclis patet.

Idque veriffimum eit,

A

natur jam adeffe caufam finalem Sacrificii po-

fi Sacerdos expi'efid intentione nolit eum frde

(f j

f a,

ftulandi. Non aufim ego. negare probabilita-

&um minifterial em ( feu fpecialem ab alijs vo«

tem huic fehtentiz, — Verüm etiam hanc ap-

catum ) Sacrificij , ulli, neque fibiipfi applicz«

(iig j

plicationem valere , cum Swarez; (* Coninch,

re j quod rató continget , & oppidó ftaicum

r

reCius negat Laymas eodem nmum. 14. -/Ra-

foret. Quód fi vero ira accidat ex inadvere

d

"

A al

i

tentid ,

oblivions , vel incurià Sacerddtïägi

Mp

tio valida eft , quia fcientia DEI vifionis ob-

jeQtivé depéndet ab ejusmodi liberis & contin-

probabiliffimum eft', fru&um ipfi Celebranti ob-

|

hg

venire , fi capaxfit : Coninck cum Layman mox

&f

gentibus & actionibus ( nam ideo DEUS fcit

*

Titium moriturum , aut hoc velillud facturum ,

citando

H

eó ; quód quisque habeat gente

babij

rilem intentionem feipfum per fua opera jue

Bitone

quia ipfe reverá moriturus , aut liberé facturus

e(L) Atque ideo conditio hec ; $4 DEUS

vandi , quantüm pctelt.

Nam ficut quodli-

ttm, j

[cit vel. movit. boc. futtrum &c. - Vittualiter &

bet opus fatisfa&toruin , etfi non profit alteri»

Yd def

zquivalenter non minüs eft de futuro contin-

nifi fpeciali intentione ei applicetur , vel donetur:

femper tamen prodeí!: ipi operanti , fi nemin

Wj [

genti , quàm ipfemet eventus contingenter

& liber futurus eft: adeóque adhuc urget ra-

alteri appl

icet 5 fic etlam fatisfactio Sacrificii:

TDdoren

tio data »sm. a80. Certé adhue fequitur; quod,

qua eti fi

t Chrifti , (ic tamen data Sacerdoti

]

IMpe 1j

fi Titius ftiat me obtuliffe Sacrificium pro eo,

celebranti, ut fala fit v clut propria illius : adeó-

Ws g

quem DEUS fcit mihi flipendium cras daturum ,

que fi non applicet, val donet , ipfimet rema«

hi

cras in libera ejus poteftate effe , ut ipfi hodie

nebit, Res certior effet , fiSacerdos aliquando

s

hgltums

Sacrificii mei fructus obveniat vel non obveni-

talem intentionem exprefsé formet eó cafu vel«

dllwnm

liga

at ? quod ridicxu'luxm'" videtur. . Denique wt

D 1

lc ibi 1911 : aut:a-liis P prqguibgs mafm& ob

.* tïüïx

lus

-

PW

N

.

d

A "

M

| z

20$

B

Ap. üeal!acrdn Pars II 84[7 Tr. &&IF D:Jpplzmtzom Sacm?cz'z

d

At DE,

us fuo Sacrificio proficere. - Certé Layman

- f hnie non prode[fe poffit ,. pro illis , quilw: só[fá

V Pïæmie;ï:

tít. . 2. i. 1Y. dicit Sacerdotem femper pu-

QU

tandum effe , habere hanc tacitàm voluntatem ,

pof! ip[nm. deberi. —.Si wnlli debeatur offerre pro

miferrima anima smaxtme "udiga C'e, &e.

1 Bl

fi contingat eum ex oblivione nulli applicare

- lts "

DUDAUPERLHM H

'SaExifiqü fructum , aut f1accidat illum, cuipro-

niem dmi

- venire vult, ejus incapacem effe, ut tünc appli-

sntd fs Sactrdos fruifum prins

3

T ii

.€eturiis, pro quibus fpecialiter obligatus eft

4ppüïft .

B , pw:q alteri 1

mï; f

Sacrificia'offerre vivis aut. defunctis : aut deni-

| s

ii

,que ut fibi ipfi fructus proveniat. Sic Layman.

Acerdos Miffam cras cclcbrandvakm hodie,$.

S

D. |

vide mox iterum dubio feq. ;

»

applicat pro Petro,' accepto jam flipendio:

huj

eras veró datà ali occafione , v. g. recentis fu«.

1COmm,

neris , pinguioris ftipendii &c. applicat pre

C praird

Paulo: ejusnam erit fruclus. Petri prioris:

l Layuni

: Quzd ]i Sactrdos Sacrificium. applicet

an Pauli pofterioris.

E. Cum neceffaria di-

onos d

.fündione. Aut enim Sacerdos applicans pro

facapaci : utpete pro Ahima jam beata, vel

5 exifleute. im peceato

Paulo pofterius meminit' prioris applicationis

lun d p

z

: dl.ülff , «4nt pr

sportali ?

faciz pro Petro , & tunc applicando pro alio,

ipfo facto priorem applicationem revocat, &t

hn qii

»

sf

d Unc coä:mlïnï.- Do&orum fenfü fructus

poflerior valebit applicatio , fruchísque . Sacri-

A

Vifas g

-& illefasfattorius manebitin thefauro Ec-. ficii Paulo cedet , manente tamen obligaione

mii dj

&lefizs , unà cum aliis fatisfa&ionibus & meri-

oflea fausfaciendi etiam Petro. ^ Aur Sacer.

tis fuperabundantibus Chrifti & Sanctorum,

E

( G2

os tunc non memünt prioris applicationis ,

ex quo thefauro conceduntur indulgentim. — Et

quando Miffam cras applicat alteri , Paulo: &

lial

gertüm videtur, tünc fructus non cedere Sacrifi-

tunc res valde dubia & controvería efi ,äj-:gud

canti;quia per applicationem illam Sacerdos fe illo

DD. Lugo vult valere. applicationem pofie-

fructu abdicavit: aliis auté, quibus applicavit,pro-

dorem , ratione duclàà fimili de teílamento ,

deffe nequit , nec apparet , cui alteri prodeffe dc-

quod ulimum femper valet ; Tamburinus

beat. . Rubeus quidem apud Dianam p. 9. tratt.

verà vult. valere priorem applicationem , hác

( d

2. refel. 3. purat eo cafu fructum illum fatisfa-

ratione : quia Sacerdos fempet prafumitur ha-

8orium à D EO applicati animabus magis in-

bere intentionem . faltem implicitam tribuendi

M

digentibus. Favétque huic opinioni D. Tho-

cuilibet jus fuurn: at qmi prier tewpore potior

mas i& 4. 4i/j. 45. 7- 3. 44 2. Quod credibile

jsre : ergo adhuc implicité faltem vult fructum

elL, utinax veraum fit, magnum enim hinc lu-

- Petro priori jure gaudenti , cum onere tamen

crum proveniret animabus miferis ex Miffis Sa-

etiam fatisfaciendi Paulo. Prior fententia mi-

a

€erdotum de fru&u applicand

À

o incubidforgm ,&

hi magis placet. — Pro fecuritate tamen in pra-

ob id minimé laudandorum.

j

xi confülendum eít , ut quific celebravit , of«

ferat alterum Sacrificium , «cum intentione

ii ?ï'()EWIU;

E. Ip.»pxaxï ergo , quando dubium eít, an is,

pro quo offerimus , fru&üs capax , vel indi-

conditionata feu disjunclivá , ut profit illi ex

«.Eumxgïmh?

f

VA.

gnus fit , confültim eft eum exprefs? applica-

n

iflis duobus , qui priorís Sacrificii íructum com«

El

re nobis ipfis , vel alteri fub conditione v. g.

.

fecutus non. eft, five primus fit, five fecondus, -

Offero Miffam pra Petro, wel báe Aninsa ; fica-

Hàc enim ratione certó & iufallibiliter fatisfa-

e noll

/

j

m

pax won [it , applieo smsibi , vel huis alteri

:fi. detfuz obligationi coram DE O, qui bene

etíans bic iucapay , applico rur]us alteri tertio,

novitcui prioris $a

[l

rofuit.

»

crificii fru&tus profuit , vel non

x

€c. Quam vocant Miffam fecundz vel tertie

OPdOK

&c. applicationis. Idque, verum. & tutum eft in

$. Quidad hunc cafum ? TTitius offert ti- 286

:

p ex U

":

rl SJGW

Miffisgratuitis, & fine obligatione eblatis at non

bi triginta Sacra legenda pro defunclo amico,

ia fecurum eft in Miffis obligatoriis ex pa-

Tu nunc recufas negans te tam citb poffe per

Cl

£lo, flipendio ,. fündatione, offerendis. . Pro-

" folvere : poflea tamen peenitens recuíationis ;

a ln

babilifümum eft enim , quàd (i Miffa ex obli-

adhuc legis ipfe , ignorante Tirio: an hz fuz

habet

qu

gatione debita. alicui non profit ob incapacita-

.Miffa adhuc proderunt amico defuncto : Re-

j fua

tem , tunc cedere frü&tum alteri perífone vivz

Ípondet Pellizarius a. ARagul. tratt. $. e. 9.

, li D

j

vel defuncz , vel ipi maximé conjunclz, vel

Jetl. 3.n5»m. $9. Qubdfic. — Quia Miffa prodett

n PKOI

cui in judicio DEI alter. maxime eftoblizatus:

ei , cui applicatur à Sacerdote : jam autem ap-

ls ;l

i

talis enim videtur effe omnium fundantium vel

plicáfti pro defun&o amico ad inrentioncm

ntd

conducentium Miffas implicita intentio , ut i

itüi, ante tibi propofitam. INéc officit , quod

30

y

ipfisme non. profit , ptofit aliis modó memo-

i

Titius id ignorans , éas non applicec pofitive

du

ratis: uti nota nofler Marchant 7rib. p. 2

pro defund illo amico , credens ea à te non

j li

Tratl. 2. q. 2. dub. 3. . Quarein his Miffis ob-

legi : quianon ilius , fed tmum, Sacerdos , cít

(

Y

ligatoriis non debet fieri intentio fecunda coh-

applicare fructum Miffz, | At, quid fi ob pri-

4

[*

ditionata omnino libera, Sed hoc vel fimili

mam meam recufationem , Mi(lis forté ab alio

TA

d

li

modo mihi jam -dudum ufürpato.

Dowise

legi curatis , mihi Titius flipendium neget:

a

DEUS effero. Sacr.

Lj

"Iu videris.

ti-

fisium bos debiam pro N. T

" Certum e&,-em;':"n,ihil debere

pé

bi,

.Paas ]l. 'SfxCRAM.-.

N

?

f

206 d. Sacram, Pars 1. Cap. lV. Sedf.

(IP,- De Jitvplzcatzone ag.'dCïi c. :

to

bi, ek-cbh&a&u, quem recu

sifti, & infcio Tis

te Sacrificium : atqm in propofi

Minifler of-

DI

ferens Sacrificiüm , non efl Pre

la

m".,ï

tio folus renovare non potui

( , nifi is pofj;ea

ratificáret Saéris abàlio nondum

lé&is ; tanquam

€erdos fubditus , cui dicitut. i 4ccipe: poteflan

45;7"

tem offerendi. Sacrificium pro. vivis & defune

m

rem fibi utiliter geftàni.

d

K

&is, G. Ergo iflius applicatio valet , non

n

DUBIUM I

Superioris. Cosfirmatur bo,: Eo modo de»

(

pendet fru&tüs : Sacrificii applicatio à Sacetdo-.

s

cerdos applicet coutr'a boiuüa

Quid f sa

té Celebrante ,. quo modo dependet ipfum Sa«

(pii

datem Superioris t -

étificium . àc Gonfecratio : atqui hzc dependet

Üperiot Saceidoti . fubdito^ ferio prræ;c*t;pï'ï $

à voluntate fola celébrantis Sacerdotis ,. ptore

S

«elebrare & applicare Miffam ad banc in-

fus independenter à voluntate Süpetioris: üm.

tentionem , V. g. pro defüncto. ^ Contrà Sa-

de quaántumvi$ prohibeat Superior ( étiam füm«

P

cerdos ihfüpet bábito precepto Supenotis ;

m

inus Pontifex ; etiam per fufpenfionem , degta«

applicat alià intehtione , V. g. pro -inürmo.

dationem &c ) Sácerdoti j ne celebret nihilo«

2

Quaritur f an Jjeé. a. Àn etiam walids:

ininusis véré & validé confetrat & offert , fru.

292(

1eu, an Sacerd

QUs an Vero SuP'grio;;s ïntenf.id

&himque éx opere operato confett illi vel illis.

4

Y

[;Jræv-aleat ?

N

pro quibus cifert : ergo &v. ltaque Saterdos

qu

d Cmto illicié. !

/

ut Miniftér Chrifti in 1is , quie funt fimpliciter

Sacerdotis ( adeóque quoád oblationem & à

[

'Erv't"u*m eit peceare hünc' Sacer

doter 'pä.t

[

187C

fe loquendo contta obedientiam , & qui-

plicationem Sacrificii) nulli prorfüs eft fübje&tusin

hoc mundo, fed plané alterius fori , à folo Chrifto

Qtor

dem moráliter , i ita. ferió. pr&cepit Supetio-

*fatisf:

cum intentione obligandi gravitér , préferim ' .

fupremo Sàcerdote & Domino poteflatem & fj«

jxa

per obedientiám

ut ex fe càtrüm efb - Se.

*cultàtem liberam habens , & confequenterà nulla

L

humana poteítate impedibilc vel reftringibilem:

cüs efl , fi folhm otdinàrioó, regimine .ita

p

ordinavit , & ut fieri folet , in tabula difpo-

AdeÓque cuicunque applicat, Sácerdos fru&tum

TiE f

Sacrificii fui., fempér ceníeri debet validé ap«

ífuit ,, tune énim veniale non excedet ? quód .

a&

ipfum adeóque omne peccatum vitabit , fi ita

$

þliägiüs'ä

-etiam renitente .,gubcqnqugl Supea

Iint/g

ex caufa, boná fide faciat , ex rationabilitet

riote,

*

— $ Àd

véhit.famen hic fubrilier nofler Pagi

fiti f0

prafompto coníenfu ; vel 1altetài ao& repu-

W.

Maichant leco. fuprá,citate. — Supetiorem pof-

gnantià Süpetioris — pecialitet autem pecca-

fe invalidare applicationem Sacerdotis, fubditi,

9 f

ret contrà juftitiam , f1 nimirum -Miffa à Supe-

LT

riore pra'fcripta ex juflitia erat debita alteriy ut

noà quidem, abfoluté in ratione facri Minifteni

a

uta, eX fundatione , ex pà&to , ex ftipendio ,

fecandum fe, & diredte , ut.jam ptobatum eft,

fed indirecté in ratione,contractüs ,. quatenus

jl

vel eleemofynà jim acceptà ,

uare is Sàcer-

äïwfuio

dos tenebitut ex.jüflitia compenlare , aliam

fcilicet ea àpplicatio. ex .. conjractu vel obliga-

tióne juílitiz , aut promiffionis fidelis procedit

Jt t

Miffam appliendo , aut , i non poffit , Supe--

lgl

riorem monendo, utaliam Miffarn 'äþpliäagi fae-

Nullus enim fubditus potelt legitim& & valid

Cntis,

pácifci & contrahere , ficot néc promittere : vdl

ciat : ex communi DD. apud citandos.

ex proiniffione fe oblipare , contrà voluntatem

lm

LÀ

28

. Büiam. invalidé.fic applieari Miffain

Tilimi

fubdito , & applicationem Supetioris przevales

Superioris. Unde fi fciat fubditus Superiorem

jam priàs hanc. Miffam applicáffe ad certam

Áatn

re, cum mültis docet. Diana s. 2. :ra&b. 12.re-

potiü5g1

[i.. 22.

Ratio fumnitur ex folemni votó obe-

-inteniionem » .non poterit Sacerdos fubditus ul

lo niodo pacifi vel. promittere .de ejofdeim

!.3' 6j

dientie , quo

Religiofus profeffus ita fe Reli-

Miffe alià applicatione 5 & fi ex vi calis padli

b

gionis Superioribus addixit, utnihillegitimum

& validé operari poffit contra Superioris pofi-

vel promiffiohis. eam Miffam - applicet. cónttà

Voluntatem & applicationem Superioris , &p*

tivam voluntatem , & S. Obedienuam. Un-

30f

de Chriftus fimmus Sacerdos non videtür tà-

licatio iftà non tantüm injulla ; fed etiam ine

validà erit ,. ficut ipfa paQtio ; & promilfio in-

Jem applicationem, contra obedientiàm. factam

jufta & invalida fuit.

Sed credo. rarà. fic àp»

"S:Mum

acceptare , led in acceptaado refpicere ad de-

Vif

bitum ex voluntàte Supefioris ; G non àd fub-

plicari àb ullo. (äod Ífi etgo fubditus ( ut

Qmnino

plérumque fit.) abflrahens ab omni pado ve

Imäüm

diti voluntntem indebitam. |

j

?

'prc')b'äbþiïi'tef*.

1

P

itrighe

fed nibilominüs conftanter dico : :

promiífione , faam Miffam abfoluté de plenitudine

[ 4&0rm

poteftatis fuze applicet , applicatio in noftrà comue

1L, Atiamen valido.

ni fententia mianebit valida : & Superior id refci-

Ilum, &

389

Vr

A

X«N.Ubdïtus contrà voluntatemi | Superioris »

'ens tenebitur àpplicare

43 quamturivis illitité , validé tamen applicat

fuit debità.

.ï-a]iam Miffam , "fi ptior

à lina

hd dvl ia oncha

h.

Iu

frsQum Sacrifici ; tsque illi prodeft , cui ap*

Quapropter m

'plicat, non obílante , mec pravalente appli-

Layrhan Le.TamerfiSacerdos illicité alisi applictt

i

catione contrarià Superiorum.

Cominuni

covtya juflitia aut. obedientia virtutem: quia.

hj

D D. Suarez , Coninch , alij paffim cum Layman-

» Parocbus. vel. Capelleyns vatione: bentjiciiy

i

f'pe cit..e. 2, num. 11.. Ratio eft: quia illius

vel Religiofus ob «Pralati prazeptum deberet pv

xll(!

r

uj

tpu

: c»fjt appl»icare fru&tum Sacri.ficifi" $ «cujü$ eft offer-

-g;?.'-x

nlio oferre , '-fzibilargialf: ! ï:fligiïær»:fön appl

T4-

&

|

»

d

, crü,','; j

UN

u

n

| ïbea! Sacranient, Par:tl Cap. 1. ,S'eä? IV. De Apblicatione Sacrificil, . 207"

li

i

5j

lfiene'm,ä fmäfam ex 0per€"äþeräto pr&mätul-

& miniflerialis ? ex altera autem parte oflend

I,E

4

rum ei,cui Saceodos vnlt: cxm bac applicatio fst

!]

non poteft : Chriftum Dominum eorum Aus

um

[

atlus poteflatis Ordinis; qua ex aliena poteflate

thorem flatuiffe., ut fint infeparabiles per Sa«

x0n dependet ,

Mil ia

127 ham-wi: Suafe;; ; &,d Slc

-

Y

cerdotem ; ubi enim extat hoc ftatuturh ? ergo

dT

Laymannus.

afferinon debet. juxta « legatur, 24. 4. 2, Quin

.. Aliud dubium . reftans rilajori,s momenti

lts g

.potiüs , cüm beneficium Principis ampliffhim&

Wt

meretur proponi fp

eciali pa"ragmpbq.« Sitergo — interpretati debeat, juxta/, Pe»efictum. ff, de Cons

itqi hz;&æ

Capitis hujus 4.GSeGionisq. —

z

flit. Principum. | Pat elt credere Principem fu-

tl i

x

premum Chriftum conceíffife hoc beneficium

I6 Sipeig.

Et ultimus,

grande, & facultatem applicandi fructus Sacri-

ficii cum poteflate eos etiam

pei(g *

e

ita videbitur.

N

diy-idendi.-, quando

Aipeirg

" Q?qliter !

cet dividere Fïa(f[uï, &

';f

Ae ao

D

.Ad fundamentum Vaíquezii l/'i)prä þmä.æ;M

t'ï i/fc l!.

'ccr.at&oätm; j

Ertum elt fepe

fieri ex naturarrci , ut fepa-

.293. allatum : negatur quoad hoc paritas intet

Sacrificum & . Sacramentumi,

Conílat enim.

xongtd

rentur ij fruclus hactenus explicati , faltem

—

negativé , id elt, ut unus obveniat. fine altero.

ex univerfali praxi Ecclefia ,. effeliberum Sacer-

que t

quia nimirum aiter non reperit capacitatem in

doti , Sacrificii fructuin. minifterialem , - tan«

ob

- fubjecto. Nam quando offers Sacrum pro exi-

.quam ver? & proprié fuum , aut fibi refervaré ,

torfüsdid

ftente in peccato mortali, prodeft illud.huic pec-

auttransferre in hunc , vel illum , vel illos pro

for, (

€atori quoad vim impetrandi , at non quoad vim

libitu.

Nihil fimile ,. imó. contrarium certif-

'fimó conitat de fructu Sacramentorum admis

ib p

fatisfaciendi , ut ex diclis ». 268. conítat,

,Et

juxta regulam juris g. n 6. — Fznia mon datur ,

- Biftratorum.

Quia ergo poteff. quisque vei fua

Oi

nifi corretto.

odum ponere leg. in "Iraditionibus, ff. de Pae

i

ANulli fcilicet. remittitur peena

Gis, poterit etiam Sacerdos Sacrificans moe

] Sua

peccatis debita , nifi priüs remifsá culpá , redie-

"i debt

trit in gratiam cn. DEO. Quallio ergo eft ,

dum , fcu limitationem, vel divifionem. ponée

re früctibus . Sacrificii tanquam 'fuis ; cüm in

quang i

an & qualiter per voluntatem Sacrificantis pof-

, fint feparari illi fructus validà & licité. . Scpa-

hocà nullo prohibeatur , ut didtum, - Jam vi-

Xari non poffe , folus ( quód fciam ) docet. Vaf-

dendum etiam quando liceat ,^ vel non liceat

Áübclit

ita- dividere

quez 3. p. di/?. 1 1. c. 6.

Hàc folà ratione :-

Supttit

quàd ficut efficacia Sacramentorum nullo mo-

Cas.

kfru&us, per þ.rchs ,regu'l,as pradtie-

Sgediit

do pendet ab arbitrio Miniflri, fed quando ap-

sscREEG H E AT

w fnló

ts

|"plicantur homini. , tanquam caufe neceflariz

Uotiescunque tibi non incumbit obligäj-.ä?f'

( producunt. totum effectum , quem poflunt juxta

Q

j f

tioofferendi tuum Sacrificium ad aliquam

M(! VI/ Gä(Q

difpofitionem & capacitatem. fufeipientis illa ,

€ertam intentionem ; toties certó potes ita íes

Ic etiam fuos effectus. generet Sacrificium in-

parare fruCtus omnes minifteriales ,. fatisfactori-

Á gt

-dependenter à re(trictione vel extenfione facrifi-

d U

osmpetratorios &c, refervando vel ullum , vel

.cantis. . Pono breviter.tefolutionem quoad va-

alerum ,. vel nullum : reliquos dividendo in a-

at

g Y

lorem , & regulas practicas quoad licitum , po-

lios,unum , plures, &c, : Ratio eít :

:

quia.juxta .

tiflimüm ex P. Gobat. lpb Sacrif. mum. 140.

bl

jura : Conceffum intellivitur , quidquid expre[-

Jeq4. nunquam . enim . me pudebit. fateri , quin

48 probibitum non reperitar. Atin his nihil ex

j i

, potiis gloriari me bene & gnaviter aráffe in vi-

7 ].

.tula e

: ullo capite prohibitum : ergo &c. Quare Sa-

jus multiplici erudic

:

y

cerdos, Canonicus , Religiofus , liberam ha-

ig; E

&immaf

ioun-c pra"&ica xfniïir'u-þ

bens intentionem fui Sacrificii ,

er v

poteft ita loqui

cum DEO fuo,

Domine Deus hoc Sacrum,

applict !

UAR ESOLUTEIO-

O

latreuticé ad fupremum tibi debitum. cultum

SUPEHIOHIS'

flunt per voluntatem Sacrificantis validé ,

( vide cap. 2. ». $ $, ) offéto tibi.

Evchartflice

aC

& fepe. licité feparari fructus -Sacrificii fa-

',

tisfa&orius & impetratorius

in gratiarum aCtionem , quód B. V, MARIAM

&| o

: Hoc eft : poteft

in Matrem tuam , & me indigniffimum in Mi-

do. n

Sacrificansfuá voluntate , & i

ntentione facere, ut

: iftrum Altaristui elegeris: Jppetratorie, ut mi«

j fs

Sácrificium"quoad portionem & fru&um. mi-

bilargiaris veram humilitatem , Patti, vel huic

omui (

nifterialem profit alicui folüm , quatenus eft fa-

amico meo zgroto fanitatem : fratri meo ha

liíd

dlb

tisfadtorium : & non , quatenus eft. impetrato-

redem adgloriam, nominis.tui,

Satisfatlorie $

ii

"

rium, & vice versa : Tic Henricquez. , Coninck,

ut mihi , G huic, vel illi

i

, veliflis, vel omnibus

Penaf

aliisque relatis Lugo de Evebariflía difp. 19. s

fidelibus de

f

3

ünctis remittas partem panarum

fjf

W

222. Dianaparr. 9. Tratl. 2. Refol, 8. cum "Ru-

debitarum , &c. &c.

Sicque totum fructumr '

bt Tamburinus epafé, de Sacrif. l. 3. 6. 1. S.

Sactificii mei provenientem ex opere operato

i I[J WR

Ü

idesmm. 41. — Gobat. cit. Cafa g. nmm. 341. Ra-

j

tibi offero ad prediclas intentiones diflribuen-

j

7 l

[

tio valida efl. . Quia ex una parte clariffimum,

dum in me, & à me nominatos, in quantum

» fru&tus Sacrificii diveríos reipfa fepe fepa-.

gt

finguli funt. capaces. At veró totum fructum

(

Iati , ut jam predixi: nunquid enim non ordi-

provenientem ex opere operantis

r

Vide etiam fuüpra dicta s.

" mih; refervo,

yh

narié feparantur ,fw&l.wï f pecia.lis » Ípecialiffimus,

f26.5.* :

p*

af

x

Dda-

RE»

1

Z

d

»

d

(4

209

ïbebl. Sacraäz. Pars ll; Cap, W. $, iy. D

'Appliägtionäfacäfäü.,'X '

j.jï'm&)

Y

fipif. Atqui poteft finis legjis vel prectp

RE4PSAA d

praicriptus obtiheri , licec unus altérve fructus

ul h

Mw- 80

296 (7wUando liberaliter 'pfom.ifi'&i pluribus Sa;l

transferatur ín alium ; vel alios: ergo nihil obftat;

quin fic licité fiat : ut fi jubeáris à Superiore of«

gl

cum petentibus ,

cprafertim ad viverfos fi-

ib

nes: ( Exempli gratiá , uni, ih

*

honorem SS. Tri-

ferre Sacrificium in gratiarum actionem pro as

(Liunäo,

in gratiqfu'm actios

liquo beneficio à DEO obtento ( v. g. Paffavij in

nitatis ; vel $. Jofephi : alteri

honorem S. Floriani , in gratiarum áctionem;

a lip

nem pro be

neficio aliquo - impetrato,

v. g. fani-

sli, t

tate recuperatà Gc;

tertio ad impetrandum ali«

quód DEUS hanc partem civitatisSuperiorem

üna cum noftro Conventu confervárit ab horri«

j u

uod beneficium , V. g. fanitatem marito vel fi-

jimm.

lio: quarto pro peccatisfuis , vel defun&i alicu-

bili illoincendio) potes idem . Sacrificium quo«

ad fructum fatisfa&torium faltem offerre pro a-

:

Z

s tant

ius &c. j turfus poteris feparare fructus Sacri-

il

ficii Latreuticum , Evchariflicum , impeirato-

liis vivis vel defun&is, illis v.

$

. pto quibus Sa« -

rium , C fatisfallorium , - & ficomnibus vel u-

cruim hebdomadarium offerre debes ; & Come.

p

qm,

ná Mifsá fatisfacere applicando fingulis fru&um.

vmatur hoc refcripto S.' Francifci Borgie Ge« -

$26

intentümn j vel in diveríis Miffis folum fructum

neralis Societatis. JESUI Ànno 1564 apud Go

batcir. hujus tenoris. — Quando Supertores Aj

p

peritum fingulis applicare , reliquos tibi vel a-

Jüs refervando: — lta poft alios Tamburinus eit.

füs injsngumt pro aliis , quare defuntlis , clrum

;:(das

efl , applicationem ad . liberandam. auimam. i.

Tf

d.:3. 6 3. $. 3. 9. 47. Cobat. s. 158. Ratio

(l

eft : quiá liberalis promiffio eft ita interpretanda ,

beram Sacerdoti maxere, ldem dicendum, f

Superior jubeat te offerre Sacrificiüm) pracisé

j W

ut promittenti fit quàm minimé onerofa. l. quid-

iO

quid. ad[Ivingende ff. de verb. obligat, Idque

ad impetrandum aliquod à DEO beneficim, v

g.pacem , ferenam auram &c. tunc enim fru-

t

maximé verum effe debet ,^ quando verba pro-

éum fatisfa&torium adhuc applicare potes tibi

tisid

miffionis ex mente petentis fignificant limitatio-

lat

nem: atqui tu promiifti Miflam feu Sacrificium

velalüs, vivis vel defundtis. Contrà fimiliter ,

9

fi jubeat te offerre Miffam pro defundis, nihil

qua(

formaliter uni ut Latreuticum , alteri ut Evcha-

frudus

tifticum tantüm ; tertio ut impetratorium ; quarto

obítat , quin eandem Miffam pro alio quoad finem

1olüm ut fatisfa&torium eft: ergo fufficit illis dare.

Evchatificum in gratiarum actionem offeas:

ittty

dem $a

quod & ipfi petierunt , & tu fingulis promififti.

An etiam quoad fructum impetratorium : NoR

&udeo rotundé negare.

Cenfeo tamen id no&

ii

$. Dixi tamen fi promififti pluribur: nam fi

Wi

unus folus petat Sacra ad diverfos finesi omnino

effe practicandum propter mox dicenda Rvf

!

intelligit totidem Sacra ; & non ejusdem Sacri

[eq. 9. 30!6

j d

li.

diverlas applicationes : nifi velipfe petens, vel

RECULAJdC

t promittens , aliter exprefferitis.

p

I. Uando obligaris facere Sacrum ex jum*ïf,

t fl

827

Quin infuper, quando vovifti, acipfi DEO

5

tia pro ftitendio accepro , vel accipl-

F

prom:z

fifti Sacrum ad unum certum finem ,. Le-

vt

mreuticum in honorem SS. 'Trinitatis B. Virginis ,

endo , ad aliquam iprertienem , nom potes li-

RY

cité ita dividere fru&us Sacrificii , fed totum

Im

Sancti Jofephi &c. aut. Évebariffieum in gratia-

us éft capax ; ii

rum actionem , qubd te liberárit à cruciabili pe-

fru&um hujus Sácrificii , cuj

itody

ftipendium danti applicare debes. Ita come

Dattato

dum , aut infano dentium dolore. &c. factus

-

Bonacina , alii, ac Tari-

voti compos , fatisfacis offerendo. Sacrum ad il-

munis DD. Vafquez,

iired

burinus cit. & 40. Gobat ». 153:

Ratio fü«

lum &inem tantüm : idque eádem Mifsá , quam

mitur ex fenfu & intention

e omnium fidelium ;

offers liberaliter. pro alio vivo defundo fa-

dium fine dubio ef- —

qiproj

]

tisfaclori& vel impetratorié , quia adhuc for-

ui pro Miffa dantes. ftipen

A dori

í

€

&um omnem fatisfactorium & impett

atotis .

maliter fatisfacis intententionitug ,. & DEI acce-

i uffm

punts. — Tamburinus e $. 3. s. 48 confen.

um ex opere operato , & faltem ordinarium ex

i

PAb

opete operantis provenientem fibi depofcuntt

tiente Gobat ». 157. Confentio & ego: & cre-

íta enirn infallibiliter refponderent , fi interro-

li

qut

do tali voto fatisfieri à nobis etiam legendo $a«

li

jW

gareritur , &, fi contrarium fieri intelligerent, 2*

!]

Jadi

crum hebdomadarium .pro defunctis fratribus,

zerrime fétrent, ac iniquüm judicarent : pro»

ei(i debitum ex obedientia , non tamen ex juítitia

il

otmagis declarabocap. feq. cüm de þü'ipcnäidþff

M

vel pa&to aliquo. . Pro his fint duz Regula fpecia-

;

Mifsà.

les íequentes.

fodc.

I At : nünquid legens Mi

flai pro &iþen;?"

"

Wt

REGULA IIf

dio, faltemcollectas affumere , & mihi vela iis

oteto? Negare id quidem videntur

g

258

Uando.ex fola obedientia, feü praecepto

applicare p

nera«

À fec

! Supetioris vel ftatuto Ordinis , teneris fa-

DD. etiam tnodó nominati ; quatenüs ge

liter dicunt. ei, €ui debetur Sacrum ,.

i-.beri :

Qmpe

cere Sactum ad aliquem unum certum finem ,

iülum f

potes reliquos fru&us , qui non tendunt directé

omnem fru&tum ejus , & confequenter etiam o^*

Vff

ad illum finem prafcriptum , applicare alteri ,

lectas quasvis.

Sed videntur intelligere. colle«

ut corri«

k Mi

veltibi ipü. — Gobat »as. t g $. Ratio eft : quia

€las ordinarias in tali Miffa affignatas ,

obligatio legis vel pracepti-nosi eft extendenda

memorationes & fuffragia &c. qux fi

ne dubie

ll q

Miffa.

Abfoluté

Q w

ultra finem legis vel precepti , juxta commu-

ad eum fpsCtant , cujus eft

hui

nem DD.ex cap. intelligentia, — De verbornm

ergo ejusmodi colieclas pro aliis affumi &a

car

U Mlü

r]

d

Minifivo,

2609

A ïbeol &aïfaw. þa-r: lI Cap. V, Sedl 1, De Évcb, é* Sacfö'ï?ii

gl"b W 'KWAI"'

- 'wetipoffe, äfH'rmant Coninck , T*Dizta']-?illu;gu Hure«

primo cafü ; non item i fecundo , poffit U*äns'ï-

Bd

tad4s , Rubens , accum hoc Diana part. 9. tratt

.Ergonihilgü. ;

ferre vim impetrandi , in quemcunque volue?

a. refol.8. . Et faltem. verum effe debet de col-

ri. Placet autem P. Gobat eir, Joco ; rï-,p'rc»bans

Bidg.

léctis illis extraordinariis in tali Milfa ; ex ftipens

E

praxin cujusdam Capellani , qui obligatüs ex

dio débità uni, affumptis pro alio v. g. infirmo ;

Fundatione aliquoties in feptimana celebrare

IU 1 P,jw i

defuncto, itinerànte &c.

Ratio eft : quià nemo

Rn fie

pro dcfundlis , applicabat ipfis Sacrificium quo-

dans flipendium. pro Mitla fibi , vel fuis appli-

ad vim fatisfacienditantüm, atíibi, quoad vim

Wudpg

candáà, tam durus effe poteft; ut nolit illi Sácro

impetrandi Ratio folida data €

hls

E ntito. practo

inferi ullam colle&am, v. g. pro agroto jàm à-

deni.

! Sauä;,aqi.

nimam agente, pro amico jamjam defuncto &c;

A

m dey

CAPUT K

nifi tantàm pto fe , füísque : maximé cüim valor

*

o

Sacrificii Miffe fit infinitus extenfive quoad vii

db

De Sacramenti Evchariffie ,& SS,

ncl b

impetrationis : atque ità labet praxis Docto:

rum , & optimorum Sacerdotum , ut jam füprà

Sacrificii Miniftro , Offcrente , Ob«

) Ib o

latione ; Stipendio:

8. 262;notatumeíl, —Certe dans flipendium nori

o r

poteft iripedire ; ne in wmemento pro 'aliis oret Sas

as meerpg- L

dj

cerdos : ergo neque aliam collectam extraordi:

4 in d

nar

H

iam,; utfatetur illïil: ?'aæburinus eit. n. 49:

,23:: efd. CMiuifler. Sacramenti Evchar

lmdui '

Ulteriüs,

Y

tonficiendt d 4i/i:enfandi h

w] 301 lIl Regula data

et'ia'r'h- ómnino locum has

S U M M A'R IU

:O bets

beré debet in Miffis pro ^ defünctis ftipendio

condu&tis, ut nimirum eis totus ftuctus tam . fa-

. t

864. 5;»9&& mþ»ægz é Sactifieii eft folus SAtevdés j

tisfaCtorius , quàm iripetratorius applicári de-

30 5. Omois Sacekdoi , ttidrm. bereticni , febifmaticys , iya

ppliac "

"regularis , ^ excommunica

T

us

beat. Itapoítalios Gobat; s. 154; Ratio eft:

degradátüs ec.

fu. fu/pgäaju,s, interdiciusj

] dtfh";'ï

quia( ut füpra s. 226. innui ) poft habitum

307. Plures po[funt talidà edndeni materiama cohfocrave.

)roa!ioq'ä'? :

fructum fatisfadorium , quo raró fola poena re-

308. Minifler ordinarius di

d t

mittitur ; remaniens poena, pro parte faltem , eo-

Solis Sacevilos.

iAoen!aadi Evcharifliao ef etiágh

1

.

ettatti

dem Sactifidio remitti adhuc poteít; quatenus

309» Habéns jurisdiclisnem ordincriám , vuel delegatami

£

nfto itt/

impeiratorium eft, feu per modum impetratio-

310. 4la

t [altem ratiesabiliter bra[utmptim lieentiapo s

311. Velprévilegius,

p dl

nis, fi ita applicetut ab offerente : atque ita ap:

