lrfa P a

re&tenotat Layman c, Yf. s. 14. quód multó

Neceffario ó imponenda à Confeffario ee;

p volt

plüs valeát modica poenitentiaàConfeffario im-

Atisfaclio Sacramentalis eft neceffaria, feuj 43

Qw

pofita, quàm magna, quz fponte áffumitur,

.L S

neceffarib imponendaà Confeffario, so»

stl

quianonhac ficut illa , vim Sacramentalem ha«

gece[fitate Sacramenti , fecundüm omnes , fed

d

bet — Quare optandum eít Pcenitenti , ut non:

preceptitautim, — Quiaeft pars Sacramenti Poc-

df

levisilli ponitentia imponatur,,

nitentie non elfentialis, fed integralis tantàüm,

$40 1l. Satisfa&lio ergo Sacramentalis , ut eife«

habens tamen effectum ex opere operato. Unde

t ?hff:'

&um füum fortiatür , neceffarió debet fierià

fit, quód, càm adeít impotentia , ut in mori-

b

-- Pennitente in flatu gratiee, Quia generaliter pec-

bundis, vel ratione & fen(ibus deftitutis, non

[ d

catum mortale impedit omnem effectum DEI

requiratur fatisfactio reipsa , fed füfficiatin voto

at

gratiofum , qualis eriam temiffio pocaze tempo-

vel propofito, faltem implicito & virtuali , in

d

. talis in hacvelalterà vita luende: neque Dtus

£T:

ipfo vero dolore nece

ffario inclufo , ut cap. I*

ydiod

Acceptat noftram fatisfactionem pro poenis teme

jam indicatum eft.

J

f

g n*

poralibus , nifi fimus in gratia ejus conftituti:

Il Confeffarius pet fe lequendo & fegula-y 4

o;dinä!iæ?

neque poteft remitti vel compenfari poena teme

riter,füb gravi culpaobligatur imponere Poeni-

| foiveuu'i"]?'

. poralis, nifi priüs remifsá culpá mortali peena

tenti aliquam fatisfactionem feu Penitentiam

&terna debita in ponam temporalem commtü«

congruam in Sacramento Peenitentix. — Omnes,

t l

| e]l]:m ]

tata fit , & fic non nifi poena temporalis luenda

Ratio eft: quiaConfeffarius ut Minifler Sacra-

(

p

fuperfit./ Denique fpecialiter, quia remiffio

mentitenetur procurare & fervare ejus integri-

ari

u

penz temporalis eft effectus fecundarius. Sa-

tatem, fatisfactio autem eft parsintegralis . Sa-

It

U

"u

j

cramenti , ideóque pendere videturà permanen*

cramenti Pocnitentiz : ut Judex tenetur fervare

tia effectüs principalis ac primárii , qui eft re«

juftitiam vindicativam deli&ta congrüá poenà

s U

il

j

x

; tis.

miffio culpz per infufionem gratie fan&tifican-

h

sompenfando : ut Medicustenetur fanare Poe-

j

j

Ethinc

nitentis morbos & vulnera, contra recidivam

n

"d

)[]Mu

$41, lll Ponitens penitentiam injuntam ad.

peccatorum congrua remedia & medicinas

implens in (tatu peccati mortalis ; fatisfacitquis

Im[glu

prafcribendo, | Quapropter Confeffarius pec-

9em przcepto. Confeífarii , quia implet illud ,

caret mortaliter , fi pro peccatis, faltem morta-

ofint,

. Suoad füb(tantiami;cüm ponat cotum opus prz-

libus nullam, aut pro peccatis graviffimis valdà

[

hr

y

levem Pexnitentiam imponereo — Attamen ex

.geytqm » &i non atingat fincm Wpræccyti) » qui

s

ior

p

NX

7

sss

3 beof,

-:SkCïü??lb Pars I1l, Cap; 1V. De S&äi&;äfione Säci?gmäuf,' (

384

Y

patvitate mát

Cr

iz poffe folümà venialiter pecca;—.

ter.. 3. Étiam infirmis ; nön'c—lum. dque;üg, H

j g

àut mortalibus fz-

fatisfactio congrua imponenda eft/fi gravior el

i

1e , fi pro folis venialibus ,

iüs confeffis levem Ponnitentiam injungendam.

fe debeat , implenda pofiquam convaluerint:

j um

omitteret , cuim aliis re&é docet Lugo dif?. 2.5:

2. Quod fi veró: defperata falusfit ut plüs ab

g

infirmo. praítari non polfit ; expedit ei faltem

uti

fé&t. 4. nm. 49.. Quia tunc deeft Confeffarius

füo officio folüm inre levi: Et hinc, quando

hoc imponére, ut nomien JESU benedictum

hfcpm

"

Poenitens: poft jam . impetitàm abfolutionem ;

aliquoties ; ter. vel quinquies v. g. ore proferat,

jone

dicit,fehoc , aut illud peccatim oblitum;. pós

velfi hoc non poffit , cordé concipiat G invocet,

yolst

terit (ine peccato Cofeffatius diré novam abío-

3. Moneat etiam Confeffarius , 'ut loco poenis

N

[

lutionem fine nova Poenitentia , tacité extenderi-

tentiz ipfain fuam infirritatem, dolores, mole-

V $ duf

do primam.injunétam Poenitentiám ; ad illud

ftias, ipsámique mortem impendentem DEO of-

iam 1

noVum , unum vel álterum peccatillum; . Nón

fératin fatisfa&tionem pro peccatis fuis : idque

BEU

if

autem licité fic tacité folüm extenderet. ad no-

in unione paffionis , dolorum , ac mortis Chris

vum peccatum mortale additum : fepé tamen

fti. 4. Item rnoneat , ut de bonis fuis eléemo-

yale

excüfabitur » fi exprefsé extendat , dicitque Poe-

Íynas largiatür, Sacrificia offerri curet &c. quod

tifpol

fi antea fa£to teftamento ad pias caüfas Iegaverit,

fis, i

nitenti: Fa pré &oc , & priovibus peccatis Paz-

nitentiam prini injunilam y.e0 diligentizs .

quando for& adhuc in ftatu peccati mortalis.

4oioli

Infuper dixi:. Per fe loqu'mda' & regulariter;

A

conftitutus ; incapax erat fatisfactionis , nunc a-

g.zd U

Nani

iimo ratificet , Deóque offerat illud'in fatisfa-

31

é

.

j lll Exéifatar

Confeffarius , ut nuiliam'wve'i

Ctionem pro peccatis fuis.

ut provide monet .

a

leviffimam Poenitentiam injungat. r. Quando

Navarrus c- 22. sum. 33: & 56. aliósque citans

WW

1

Poenitens eft impotens phyfice vel moraliter ;

Layman cit. »um. 13. merito addens, nonre&e .

&

ut quando eft mentis impos : jam morti pro-

avere Confeffarios aliquós; qui apud moribun-

ino

dos foletit éircumftantibus dicere , ut gravem

Ximus &c. dequo plufculis feorfim saw; fe4. 2.

ittp

Sicui revelaretur , fuum Poeniteütem jam pet-

aliquam peenitentiam pro imoribundo impoten-

lipa

^

fecté pro fuis peceatis fatisfecife ,. nec indigeré

te impleant: cim id aliquarii Sigilli facrámens

[

remedio in futurum:

Ubienim nullum eft de:

tàlis violatiónem contineat. "Sufficit ergo cir-

fety Q

bitam Poenz , ibi nulla debetur fatisfactio : &

cumftántei generatim liortári, uc pro morituro

ln Pa)

quando nüllum eft periculum infirmardi ;-nul

6rent, aut dlia opera fátisfactoria DEO offerant.

tintüg.

la decet-ádhiberi medicina. 3. Sr Poenitenténmi

; Univerfaliter ergó femper aliqua faltera

ilüm co

Confeffarius videat effe vehemieritiffime contri-

leviffirna poeaitentia injungenda eft , faltem ob

Vl etüm

tum : autex ipfa confeffione ac fignis advertat;

reverentidin Sücramenti éjüs integritatem me

fuslejis

jani multüm fatisfeciffe : fan? ipsà contritione

liüsfervando. | Verüm , ejusmodi caufis excu-

! r

vehementi,humili & verecundá confeflione poz-

fantibus ; per fe loquendo, quanta & qualis po-

f

ie.

E

cuzílio eft , multum

iitens plurimüm fatisfacit; fiergo illa fatisfa-

üitentia injangenda Í

tüm m

&io appareat zequalisefle ; nulla alia ; vel ion

follicitos ra.ddens" pios. Confeffarios ;

ii

Cüm autem id

mdri;ä

nifi leviffima iniponenda erit.

feórfim tra&tánda mox inferiis.

(jUi !

ratiffime,vel ianquam fatis conftare poffit , tü-

N

: 5,., Iyo

Kiga

tius eft,femper injungere aliquam,faltem levem

il

Et rati&üa*äilitc'r impefítaà..

j

pornitentiami,tt monet eriam Lugovéte fetf.. 4

4

ÓH

?aniief::;e d

!

j "Mi

aum. 48. 4: Quando quis lucratur indulgen-

nacepm;:da,

??g'ï47

- ln

tiam plenariam, poteft dinitti, fine ulla alia mi-

; ö;zit':n!-fäb grawï obligátione , ex gtu

E

T. fuomsrtali, tenétur acteptare Q implere

$uta peenitentia, cüm perillam indulgentiani

:g

L

fatisfiat debito pocr

Ml

Etfiautem id ráró pro

pææit:ntitzw fat

jonabilemobligatorie impo[itém

a Confeffario. . la Commtinilfima DD. omni*^ .

"o

«erto conflet , fufficit , quód probabiliter creda-

tuf.

Quare rursüs tutius eritmodicum quid

o verà,Conciliis conformis; & in praxi om-

t

nimodis tenendá Sententia D'D. contra paucos.

"t Q

fatisfactionis injungere, autetiam ipfum opus

infrüneminándos. | Explico & probo

.m(n adhm

vel orationem , ad lucrandam indulgentiani re-

-j48

* '"l

quifitam , v. g. confueta fex Pater & Z4ve Cer-

4i Tenettv acteptare, Ratioett: quia Con

*

!

lg

(

t $. Tlomasz2 4« d. 20. q.. : . 3. docet , i

feflatius poteft & debet precipere, ut jam fupra

oftenfum efL: ergó tenetur acceptare , cum

"

N

confilio effe , peenitentiam implere, cüm quis

"dnteéedeas fumitur ex

Atf

At

fucratur iudulgentiam.

Et poft Henriquez ,

hac correlativa ftnt.

Nerbis Chrifti. Joan

$o M.

20

Quorum vetisueriti

-

Vitüle

SuatéZ, lios, Layman cif, s; 13. ait, tempore

Juübilei , vel indulgentiz plenariz , non cogi

pecéata ; vetenta [uxt; Et Matt

h. 18.Qnectin-

momllsex

*$

Pt

dtlm

k

5cenitentiari accéptare ; iifileviorem, qu& 1e

que alligavtvitis fuper. terváui y ertint. ligata »

*

£ incalis. Ex quibus verbis Concilium Tridet- -

J h

habet pe£ modurh. medicingad tollendas pec-

catorum reliquias &c.. Denique fi fcrupulofus

tinum feff: 14. . 8. concludit: in Sacerdotibus

T

Pt

intta horam Íeplüs redit cüm novis culpis , ut

effe poteltatem ligandi , non tantüun adinfirmi* —

fiepiüs abfolvatur;poterit relinqüi fine nova poe-

tatis médicamentum, fed etiani ad peccati-;cääï'.

l feu

nite

i

n

[

miffi vindictam ac fatisfactionem.

S

precedentibuseonfeffionibus:

itia, quia fiipponitur fatis effe impo*ütajn'

E

. €. Conttaria tamen Sententia fanà gra

l—

j

E

$ 46 IV deä infirmhos Q* moribundes [peciali-

"Doctorum ; Sdti $ Ca;ctam " Sylveün.

MV*R

Ti

Á

J

z.

(5

í

7

f.

: *fïbeolbgacrameaig Pars l, Cap, WV. De Skzisfääïiakejgsifmgzäïzfali. 39$

d

ii

À n-ä,*aGNavärri Man. €, 36.9. 20. Niixhirümli-

rius Confeffarii judicia committere peccatafua,

g

- berum effe Peenitenti , acceptare veliepüdiare

Quin etiàm acceptá abfolutione , nontenebicur

pacnitentiam à Confeffario imþqügam : etfi ma-

illam ittationabilem pænitcntiam—'impleïe, fi

m

i

ximé pbiï; Tridentinum, non inttinfécé, tamen

certó conftet , effe injuflam , aut eam Poenitens -

»gdi:

Y

E

extrinfecé ab authoritate probabilis , ad hocfer-

moralitct implere non poffit , cüm nemo ad im«

M

vire potelt Confeffario, ut neminem fine abíos

poffibile teneatur,neque tuncad aliud quidquam

4

!N

lutione remittat , qui eàm Sententiam fécutus

obligabitur : Suarez, Coninck , alii cum Lay- .

li

u

nollet acceptare poenitentiam impofitam; pa-

mancitysum.6. THinc fpecialiter non poteft im-

. ratas DEO aliàs fatisfacere in hac vel altera. vie

poni panitentia publicà , fi fit periculum xeve-

ten li

1]

.ta, dummodo aliquam vel leviffimam poenitens

lande confcífionis : neque ingretfus Religio-

U

j

- tiam fubire t*e—ïit,'v;gg aliquot. Pater & Ave ;

nis:quià id nimis durum videtur : ne& ponni-

"Tunfionem pectoris &c. Ejusmodi enim etiam

Kutif

tentia pro peccatis in fnturüm committendis; fed.

; lii

leviffimam pceaitentiam recufans, pro peccatis

bene poteít injungi ; & à Pocnitenie debet ace

M

Q

prafertim gràvibus, mcritó cenferetur non rect

Ceptati poenitentia medicinalis contra peccatain

difpofitus, nec ferió dolens de peccatis commif-

füturum committenda , aut pro peccatis coma

QUi

- fis, ideóque fimpliciter repellendus à beneficio

iiffis, füb conditione.relápsüs v.g. Dzc bác vice

il

abfolutionis, prout notat etiam Scotus in 4.d. 19.

Rofarium, fi deuuo anie confeffionesm proximam

S.ad quaítionem motam.

relabarte, uno die jejitnia, c,

349 ]h Et iviplere . fuhb. gravi ablig&zti&ne ex ge-

c€

IV." Obligatorie impofitam : Ut enim obliga-5 f 1

nerefuomortali, Nam ut fub mottali Peeni-

tio poenitentiam implendi,& culpa omiffionis fit

tens teteatur implere poznitentiam acceptatami ,

Jüu"'

gravis, omnino debet adefle intentio Confeffa-

& culpà omiffionis niortalis fit, omnino, ficut

riiità obligandi Peenitentem, | Quare ceffatob-

u

n

]

um

in omnibus àliis legibus, praeceptis, Votis &c.

ligatio gravis & culpa; quando Confeffarius non

f

lw

imprimis requiritur materia gravis & tante ob-

intendit obligaregraviter. Quiatota hec ob-

ligationiscapàx; Quareomnium confenfu DD.

ligátio poenitentis pendet. ab intentione & vo*

communis noítre Sententig , peccat mortali-

lontate Confeffarii, tanquam Legislatoris, qui

u

W

ter, qui. magnam poenitentiam , cjísve notabi-

poteít unm preceptum, ut libet, moderari : at«

1 promo?

. lem pártem omittit,

Contrà veró venialis erit

que etiam gravem Peenitentiam injungere fuüb

DEOds

tantüm obligatio & culpaomiilionis, 1. Om-

culpa leyi : aut injungere ; nos abfoluté , fed fi

Jiqui

'. mium confeniu , fi in pcenitentia magna velgra-

pro peccatis füis fatisfacere velit: aüt etiam fimi-

l; al

. V, etiam pro mortalibus impofita , omittatur

plieiter proponere per modum confilii,libere, &&

itatem d

pars levis feu non notabilis ,. v.g; inRofario

Ífineomniobligatione : utcontra Vafquez bene

caufis oX

integro una Decas. 2. Siomiitatur tota. aliqua

probant Süarez, Henriquez, Coninck, Filliu-

X qiilit

peenitentia levis pto venialibus tantüm ( aut

tius , Tannerus, confentiente Laymanno /Fspä

t m

etiam mortalibus jam anteà legitime confeffis )

cit. cap. $. nam. 1 3. n jine, Gobat. ntm.753-

& nosetiam inírà concedemus.

NY ld

injuncla Swarez, (onicck Layman, Lago ll cc,

qui zz. yO. dicit fententiàm oppofitam 'Tan-

€. Tàndem per fe ceffat obligatio implend

TP

merinegariabomnibus. 3. Si etiam pro mor-

pomnitentiam, utcumque etiam obli

[s)

gatorie 1frs

talibus imponatur & omittatur pcenitentia leyis.

pofttam , imprimis quando Pcnitens éft factus

j

Idem : quia licet caufa gravis fit, materia tamen

impotens earn implere 1 nec tunc tenetut im-

-eftlevis, G iacapax tanta ohligationis. 4« Etis

plere per.alium , etfi cominodé poffit : cüm

7R

iktmï

)

[

am, fi pro venialibus tantüth , tamen ob eorum

praceptum datum fit de proprio opere , ota-

Wt Wl(fl"

multitudinem,vel peticulnni labendi graviüs &c

tione, jejunio. percgfinatione, &c. non de à-

r

rationabiliter imponatur p&nitentià gravis,ac o-

lieno : exeeptotamen caíu ;; quo Confeffarius

xDD£

mitcatur:etíi probabiliüs mortale cenfeant Zfez-

ita exprefsé prafcripfiffet, ut fi per fenon pot-

riquez., Coninth. Lugocit.alii : probabilitet ta-

j p9

fit, faciat per alium, prout fieri poffe infrà in(i-

u T^

men adhuc veaiale tantàm cenfetSuarez 4if7.58.

nuàbitur.

Deinde , quando quis oblitus eft

o

Jé. . . 4. Layman. s. 7. alitapud ipfos : eó

ponnitentiz impofite, quamditi non recordatur ,

l: Q'Jiägff

quod durum videatur fateri, quod quamvis cul*

aut memorem Confetlarium confulere poteft :

,c,ü;pmiï:':'

pacontra&ta levis fit;tamen obligationem pro iis

neque tunc aliud quidpiam tenetur , neque con-

rcpllïc !

(

fatisfaciendi grayem effici poffe per fe loquendo;

feffioicem repetere , üt aliam poenitentiafn reci-

pia obligatur , ut quoründam ferupuloforum

li lp

yi

Per accidens autem eft , fiad periculum peccati

/

4410

. mortalis excludendum , grávius remedium im»

eft perfuafio : jdque vertim eft; hive quisculpa-

WW

-

ohendum videatur,

i

biliter , fiveinculpabiliter oblitus fit , fi enim

Hlm

( $$0- JUL. Pevirentisu vationabilem. Nonenim

culpabiliter oblitus eft, v. g. ob voluntátiam ni-

ng

d

. ütique tenctur Poeniténs acceptare ; minüs im»

miam dilàtionem, fatis erit confiteri ipfam illam

nClh d

j

Ij

plete peniteniiam, üpatentcr reverà fit irratio-

culpabilem oblivionom, ut contra Richardum ,

Jj

(

nabilis, feu jufto gravior & difficilior Ponniten-

Sylvefttum , alios quosdam, docent DD. com-

jf j

ti; & Confeffarius rogatus eám moderarinolit,

muniter : Z2fgnez, Coninck, Layman , Lugo ,

jp

Tunc enim potelt eam Poenitens reverentet re-

aliicitati, Ràtio horüm eft : quia preceptum

i

dv

ufare 5 etli Confeffarius, e3 non mitigatá, ab-

Confeffariinon plüs obligat , quàmaliz leges

T

olvere nolit, fine abfolutioze dii"c'edere,ä& alte«

& préeepta, quæ,dum ign()ïämuï, obligare ne«

rlvg d

-.Pans Il p5 SAcRAM^

A CE

queunte

ag

386 — Tbeol Sacrau. Pars Ill, Cap, lV. De Saiiffkäz'om /&cfamcufäii, :

& Concilium^Eridentisum eddem feft 14 .

queuut.

Interim ieritó confulunt DD. 'eitz.

agnofcens-impoffibilitatem imporendi ipoeni

,';i

expedire, ut

is , qui five culpabiliter five incul-

[

pabiliter oblitus eft peenitenti injuncte, in fe-

tentias equales hortatur; sf fatisfaciamus pró

um

quenti confeffione petat fibi injungi aliam con-

peccatis , & paenis fponte ànobis affumptis , aut

[

Sacerdotis æïbitria promen[ura delilli impofitiss

;ruam peceatis,qualia confiteri foles, cüim longé

üh

praftet in hacquàmalterà vità etiam fatisfazere;

&nr à Deoinfliliscy à nobis patinter toleratiss

apud Deum Patremy per ESU M Chrifium.

[:i

il

QUAESTIO L.

aare Confelfatius poenitentiam injunclurus

p

Quauta C? .

qualis Penitent

1

ad hae duo femper attendere debet : & peccatos

ia'igjgna

rum multitadinem ; & Poenitentis difpofitio:

(.J

jungenda?

din

hem , facultatem ac utilitatem maxime fpiri-

SUMMAR IUXM.

tualem. Nàm fimpliciter quantitas & qualitas

tün

$5j« Qnanta Panitentia injungenda ? Regula generalis

Ponitentie permittitur Confeffarii non mero

[i

nfe[[arius fémper fit magés folicztus de dgb;'t»z dz-

[

$j4* . Co;

- fpofttzone.

liberoárbitrío , aut beneplacito, fed prudenti:

a:bitrio & moderationi , ut. neque nimià indul«

Y*

$34* QuZ babztA qz'mndoäü& el1anà lefiores Panétentias

v

injungere poteft..

gcntiä videatur peccatis connivere, nequenis

pl

n

Cor

$.

yg6. Quales Panitentie injuhgenda. -

miórigore pezcatores abfterrere &c. . Pro quo

$57- Spedlatis conditionibus perfonarmm ?

i

$j4. Ob quas caufas licite imponi po[jit fæhitentiu Ieà

pono aliquot propofitiones , & velut chulgs

/

Ti

jl

fzor: .

prácticas:

a

il (

jy6o. gu

ualja apera injinjenda ? ufque ad t $64,

L. Confeffarius femper folicitus fit magisf f

$64. m z'hjtmgz' poft 1. 0pwï Alids debitum ?

de procuranda difpofitione Peonitentis debità ,

g

j67. 1I- Opera , que alioquim efl fatturus ?

àd obtinendum Sacramenti effectum ; quàm de

gi

370 Jl Opus pro Defuntlis , el aliis ?

taxanda poenitentia peccatis debirà. Quare an-

utd

$73: V. d apus per alium implendum ? At -

te omria facift illos ferib intelligere gravitae

£a

$74- V. Amopus fub confilio folum zmplendum ? a6

P

fi

u

orum , & neceffitatem fatis-

il

475. VE Etiam ce[fatio ab opeére boho ?

tem pcccatprum

Q

Ehoc magni fomenti quafito , ita per-

faciendi in hoc, velaltero fculo. Deinde realis

0f

B.

fpicué ediflerit Concil. Trident. feff. 14*

fit in declarandis oneribus, qu& ex'Peccatis— [

alig

tiuntur , ut fuft reftitutiones, fatisfactienes, re«

fomi

€.8. Debent ergo Xacerdotes Domii ,quantum

fpiritus. & prudentia [ugge]ferit pro qualitate.

conciliationes cüm proximo, fuga occafionum

fiíeti

; Aitrg

eriminum , OQ" Ponitentinm facultare , falutá-

num proximarum relabendi , &c. His enim jm

f p

"y&s C comvenientes penitesntias injuümgerei ue 7

fatis gravantur Poenitentes , & gravitatem luo

fortà indulgentiis cum Panitentibus egerint ,

rum peccatorum attendunt, — Deinceps propo-

&iee

levi[fima quadam opera pro graviffimis: delittis

fitis congruis motivis contritionis vel attritio-

As

nis, (juxta dicta e. 3. 4. 15. ) €

fficaciter indu-

Vongty

imponmda P (lieno?üm päv,ratorum. pgr:ipip:;

efficiantur.

Hakeanr pre eculis , wt fatisfa-

cat adferiam dolorem fupernaturalem, firmme

Tf5 Te

&io, quam imponunt , non. [it tantim ad. vova

ueemendandi propofitum. — Habitá & atten-

$

Á

vita cu[lodiam, & infirmitatis medicamentum ;

tà hác difpofitione Peenitentis.

? t

fed etiam in prateritorum peccatórnm vindi-

JI; Confeffarii non fint anxii etiam cum gra

— |

! Qu

ANam;claves Sacerdo-

*I1, t

Gam ( cafligationem.

vibus peccatoribus, & aliàs ad fübeundas graves

sum non ad folvendum duntaxat , fed d ad

pernitentias indifpofitis : fed poffunt leviores -

n mifl'dio,

ligándum conce|[2s antiqui Patres & credunt &

penitentias injungere committendo eos judi-

, Day,

docent.. Haxc fancta Synodus perfpicué docens ;

cio & mifericordiz divine. Cumtalibus enim

(Hmm

ob düds caufas Poenitentibus fatisfactionem effe

fempercertum eft periculum , ne aut ponniten

t f

injingendam ; t. Ad vindictam peccatorum

tias graves nonimpleant, aut Sacramentum Po-

)1 Wl Co

commifforum: & . in medelam adversus come

nitentiz eis exofum fiat, aut querantfibi Corre

lib

l

mittenda — Sitergó:

feffarios ineptos, qui mederi nequeant, aut ne

fs

in pufillanimitatem ac defperationem labantur ,

J

L

y

Plll ATU Y

& denique pereant. « Quare rectiffimé mone

Quanta Penitentia injimgenda ?

-Layman cit. s. 11. i Poenitens probabili al -

fl

f TYEGULA GENERALIS. Pewitentía iue

Jatá ratione , de poenitentize gravitate conquerae

R m

- jungenda , debet effe aliquo smodo proper«

tür,plerumque eam moderai, vel aliam levio«-

um

tionata dclitlis , non ab[olute , fed fpettatà fr-

rem imponere opórtet, juxta fapiens confilium

bt

mul Ponitentis difpofitione , facultate & utili-

Gerfonis. Tutizs eft cum parva panitentias

! ngät, i

taté.- ltaomnes.Ex Concilio Tridentino mo«

qua [pont? fifcip

itur , G. verofimiliter adimg!:,-

Rn

tur, ducere £0f

feffos ad. purgatorium , quám .

dorecitato, Ratioeít: quia fine dubio Con-

V

feffarius non, tenetur imponere ponitentiam

cuss magna non ivoplenda precipitare in infer-

M

»nm. Solauretiam illud D. Joan. Chryfof.

flld;

peccatiscommiffis fimpliciter propottionatam

rA ,

]

*Umnon

€u zqualem: hoc enim & impoffibile eft; cüm

hom. 43. in caput 28. Matthzi. Etfier

5e gut»

i ïnm j

panz peccatorum inforo Dei debita nobislint

enodicags poitentiams ipopotens ,. nón

Wf

uD

yl

incognite : & neque neceffarium eft , cüm ho-

cordiamrationem reddere,

liis eff propter miferi

l Tür

3

mines pluribus aliis modis pro peccatis füis fa-

quam prapter crudel

itatem ? ubi enim. Pattre

debet

ll!iutn

sisfacere poífint, & defa&to fatisfacignt; Unde

i

l

familias largus. eft Pi[penffwr tioh

f

n

l

&

a2

d

4

j

ü

Tbeol, ;;CF;W Fars1llI, caþi l. D Sás at i/äarmgw;, 387

w".m.:.g.

eletenaz.. Sà DEns '!Jem;guü:, ut quid Sacerdos

quibus tempus fatis fuppetit, interdum egcpcg

mj

itiyd

vult crudelis appareret Hac Sanctus, digná fe

diens eft, quotidianam orationem , vel Miffa

fententià. — Veruntamen neP'onnitens ob poeni-

Wt ul

auditionem imponere, pra-fertim usque ad fe-

*tentiz levitatem peccata fua leviüs zftimet, fua-

quentem confeffionem , ut peccatorum füorum

'!'.ïmu;sïml

.viter monendus erit à Confeffario de infüfficien-

irequenter memores, citiüs per dolorem fatis-

!:m:;l;i,,j;:

tia hujus poenitentiz ,.&t. adhortandus, ut ipfe-

faciant , vel certé ad remedium confeffionis ite-

L

met amplilis exerceat bona opera fatisfactoria ,

rátó confugiant,

Confültum tamen interim

Ad lucrandas indulgentias &c.' u notant Láys

€íl , non ita aftringere , quin licentía detur , fi

/gax G Lugo cstati , & mox iterum $. feg.

opus penirentie uno die pretermiffum fuerit,

"

& .. 1II. In Satisfa&tione im

ponenda femper hos.

[Lit

; ;

alterá die duplicandi : ficut monet Navarrus e,

duos fines fpectet Confeffarius. .. 1, Ut quati»

16.».10. Denique non facilé permittendum

, tüm fieri poteft , poenitentia impofita fit ad ali»

íle Pcenitenti , ut voveat ; vel juret, tale pécea-

w'.ZHAl W..Aï

quam faltem cafligationem & vindictam pec;

tuüm non am

J i

plius patraturum , jam alibi 'mos

catorum. . 2. ut aliquo modo referatür ad no»

nuimus,

ittti

vg vite cuftodiam, & infirmitatis contra relá.

$. l,

:

n

píus medicamentum, uti exprefsé prefcribit

Gau[a exia/;:ate;' ;

"t j:;þ'ä amiuer Peni-

Concilium Tridentinum fupràallegatum,. Cer»

te funt aliquz leviffime. poenitentie, qua ta»

tentia imponi licité poffir,

men valde caítigant , melitisque medentur. v. g,

Onfeflarius ergo pro gravibus peccatis, abs

;

l

;

illi , qui fepiüsin idem peccatum recidit, injun-

que ulla jufta caufa , ex mera conniventia ;

ffa

gere, ut usque ad proximam confeffionem , fin-

affectu, vel refpe&u humano leviffimas , feu ni-

gulis diebus, & quoties. cadit , aliquoties Sa.

mis leves injungens pornitentias, y-g. peccatis

lutationem Angelicam recitet: ut per certutiy

garnalibus , aliquot Pater & Ave, absque dubio

tempus vefperi examen conícientize- inftituat,

peccat graviter , & fiquidem eá conniventiá an-

aliquot Miffas audiat : intra tale tempus denuó

Íam preebeat licentilis peccandi , eorum peccas

,D

confiteatur & communicet : certam Ecclefiam

torum particeps fit , ut exprefse dixit 'Concil,

^i

aliquoties vifitet, prafertim quando magnus eft

/Trid. fupràallegatüm, Va igitor illis! Verunta-

d

confluxus , ut'aliorum exemplo ad pietatem ex»

5

nen plures funt caufze excufantes , ob quas jue

j OM]M

£itetur , & his fimilia , qua pia & fpiritualis in»

ftó minor penitentia inj ungi Jicité poffit,

15 01f

duílria facilé fuggeret Confeffario, — Specialiter

Prima, eft infirma corporis conttirutio , &

vitatem

pro peccato luxuriz, per fe loquendo , impo-

fragilitas feu corporis feu animz, ob quam ti«

(eps p -

nendz effent caftigationes corporis , jejunia, di-

metur , majorem. etfi juftiffimam poenitentiam

vel atttil:

Íciplinz &c. fed fzpifümé Ponitentibus nor.»

non impletürus , quue maxime , fi Poen:tens

xiter ind

congrount: foleo ergó injungere certas oratio-

nolit acceptare poenitentiam graviorem , etfi

Zmakmf;'

nes , vel fimpliciter usque ad proximam confef-

rationabilem , (e qmo g. preced. ) tunc utique

fionem , vel ( f1 putem talem pro exoneranda

D.

fatiüs erit imponere poenitentiam mediocrem ,

ponitentia citó nimis iterum confeffürum ) us-

Íeu levem , premonendo tamen.fatisfaclio-

xf

quead certum tempus, tot feptimanas, per men.

nem eíle infufficientem , ideóque aliunde im

(

fem, tot menfes, « vix peraunum , nifi pro ho-

hac vel altera yita fupplendam , prout jam fspra

hurl

Ua

[j

]»

Yi

micidio, aut graviffimis fceleribus , fimiliter to-

nHm".2.infinuatum. ^ Addit Bonacina apud Go-

to anno, vel ampliüs continuatis ) vel usque»

a

bat ». 7 58. etíam quando Poenitens minuendo

[

ad certum aliquod tàle Feftum claud.ndas cum

ponitentiam

r

iterata facra C

1

» allicitur ad frequentiorem , uti»

T

Confeffione & Communione.

lénque confeffionem.

l

j

fj

1

L

- IV. Confeffarius fata

gat imponere peeniten»

rgmfnnm

Secunda , quando apparet magna feu no»

tias ftatui Peenitentis cujusliber congruas & op-

tabilis contritio ac dolor Pcenitentis , quá jam

Zml[ ii

a^

portunas, caveátque imponere incongruas. y. g,

multüm expunxit de debitis peenis , quippe quae

d

paupeti vel filiofamilias eleemofynam , operae

per fe ipfam fola totam posnam abolere poffet,

t |

riis laboriofis, vel debilibus perfonis, jejunia,

de qua jam dictum s. praced. .

difint

mulieribus longas peregrinationes, valde occu-

"d PW

"Tertia, quando apparet , Poenitenterm aliundé

patis,multas preces , ut notavit etiam .Scotus

fatisfacere feu folere praftare , & praftitutum

a t

|4i

m (

$n 4. d. 17. 2. 1. Irem, ne talem ponitentiam, v,

multabona opera. Anautem ad diminuendam

1

g. jejunia , difciplinvas',pcregrinationcs &c. in-

penitentiam etiam conducat, fi Confeffarius

yietst

(]*W

jungat, unde Conjux, aut. domeflici fufpicio-

reflexé dicatilla verba: quidaquid boni feceris ,

,j

"

nem commiffi criminis concipere poffint, ut ex

vel mali fuflinueris d»e, videbimus infva $. 4.

,,han

Navarto , Henriquez, aliis, obfervat Layman

Quarta. caufa diminuendi panitentiam eff,

W(Wl !

"

A. T1. fudibus obliviofis ac valde occupatis con»

quando Penitens illucratus eft, vel lucrabitur,

)

fültum non cft, imponere preces quotidianas u-

vel lucrari folet indulgentias, etíam non plena-

Ür

mius anni vel menfis, íed interdum, ut jam

tia55 nam de plenariis jam dictum 4. preced.))

[

1 n"il 2

innui, füb conditione,

! '(k

Quoties in hoc pecca-

Quod in praxii valde notandum , cüm enim in

hw

if

, £&um rursüs incideris, recitabis hanc orátionem,

urbibus feré omnes , & in pagis plurimi infcri-

i

multüm enim id momenti habet ad peccati e-

p alicüi Confraternitati gaudenti multis &

;Mm P; j

??JG.Pfïati'oin*cm: Hominibus vero vacz;ncibxxs,

magnis indulgentiis , quas luerantur, cum pere

u

4

C ce 2

ficiung

J

1

ia

s

338' q':ol, Sæczf'äm:nt; Pars 11l Gap. P. De Satisfaclione /ücraznentäïi; ;

ficiunt opera práfcripta in Bullis illarüm Con-

cateris paribus magis fatisfacloria , quate ple- |

[

lj

gregationem , etiam fi illarum ignari, fint , aut

rámque etiám talia à Confeffario injungendas -

funt. Accedit & alia ratio ex parte Sacramenti, -

[

j

gnari quidem, at orant, vel faciunt. illa opera

absque intentione lucrandi illas : ut bene probat

ut fcilicet fic etiam. hac pars "integralis Sacra-

lf ]

Gobat in füo thefauro indulgentiarum : ideo

menti, Satisfatlio perfe & proprié fit fenfibilis..

D

Confeffarius follicitus de poenitentia injungen-

1V..Nihilominus tamen poteft , & intet-££;

da, quzrat ex Poenitente , an non fit infcriptus

dum, confiderato Poenitentis ftatu, 'etiam ex-

L

jj

jtt

alicui Confraternitati , & affirmanti dicat : ergo

pedit injungi actus meré internos, ut fidei , fpei,.

Charitatis , medidationes , examina conícien- .

[un

diligenter perfice tuas preces && opera praefcrie

pt2, quibus indulgentias lucretis, ideo enim ti-

tiz, generale, fpeciale; &c. — ltem ut Pceniteng:

Ti

lii

aliquoties de die cogitet de prefentia DEI omnes

af

bi poenam meritam dimidio, G& ampliüs di-

A

1'

minuo.

a&tiones noftras intuentis , ut meditecur de mor

)um;

te certó fibi imminente , judicio D EI terribie.

T

Not

$j9. $. Tandemc

aufm; & modum graviffimis

peccatoribus multüm diminuendi poenitentiam,

li, poenis inferni: de Patfione Domini &c. fi--

p

hus

extraordinarie G hetoica charitatis, exemplo

miulque eliciat actum Chbaritatis , contritionis -

fuo Confeffariis przluxit fanctiffimus Indiarum

de peccatis cum propofito emendationis ; uti

TV

x

Apoftolus Francifcus Xaverius, qui maximam

ex Suarez d. 33. fe&, 6. notat Layman ilid,

ponitentiz injungende partem in fe fufcepit

Ratio eft: quia ex una parte, hi actus in ordine -

ij

Eu

luendam, & reipsà luit feveriffimis difciplinis,

ad Sacramentum fatis fenfibiles.fiunt, per ex-

jejuniis , aliis mortificationibus : vide Bartho-

ternam injuntionem Confeffarii , & accepta-.

I6

s

lgm'in ejus vita :

& cogita, an imitari velis.

tionem poenitentis ; & infuper plerumque fe-

fenfibiliter produnt fienis && motibus fcnübili-

d

- $. Ill.

Qualis Penitentia, fem qualia Opera:

bus ( quaális fenfibilis manifeflatio pro majod

]u

fecuritate imperari poterit à Confeffario ) ex

li

injungenda tj

altera autem parte funt opus aptum ad fatisfa-

hi

Pera pro Panitentia, feu Satisfactione

ciendum, & quàm maxime utile Poenitenti fae«

i«

Aiju

Sacramentali ordinarié injungenda com-

piffime multó magis, quàm opera externa, Ut .

K p

prehenduntur iftis tribus. K Oratzene , Xejnnio ,

Ti

TCf

El:ema[jmu. Et omninó co'ngrucmera Nam

experientiá conftat. Pretereà alia nonnulla funt

opera, de quibus dubitari poteft, an me fatis-

atl(

ficut homo peccando offendit DEUM , feipfum

- hd

maculat , & proximum fzpé ledit, aut fcanda-

factione Sacramentali recte injun

o.

X

gi Pofüntg quæ

4 fl

lizat: ità viciffim per Oraríonem DEum propi-

bgcvicer fpecific'

b

V.

/

N

: tb

tíat t per jejunium 1e ipfüm caftigat & purifieat:

ul

per eleemofjuars proximum fublevat. — Unde

Opera quedam dubia proponuntur.-

- & explicantur.

nbligqtig

Oratio ordinarié injungenda pro peccatis contra

DEUM,, ut blasphemis , in divino cultu negli-

l, An Opus aliàs debitum2

(Gfïlltaiï

M

$entibus &c. Jejunium pro peccatis in fe ipfum,

"Ti ordinarie omnino conveniat infongieg, -

ii

utgulofis,luxuriofis. Eleemofyna pro pecca-

Opéra fuperetogatoria, feu aliunde ex —

Ü

tis in proximum commiffis : falvo tamen jurea

pracepto aliquo , vel forté voto Poenitentis non -

uT

reítitutionis : & attentá facultate & difpofitione

debita, ut nimirüm Poenitenti novum aliquod |

a

| GU

poenitentis.

onus & difficultatem afferat : alioquin certé ho-

$ói

1I. Sub oratione comprehenduntur omnes

mines parüm curarent, fi eis die Dominico in-

Mil

*

j "

a&us Religionis ac virtutum Theologicarum:

jungatur auditio Sacri , die veneris abflinentia à '

ut a&us fidei , fpei , charitatis , eu amoris DEI,

carnibus &c. Quare fi Confeffarius tibi injun- -

"

1

1

t

|

;

,' J[!d, !

contritionis : laudis divine : gratiarüm acti-

at audidonem Sacri, vel jejunium , teneria -

nes , adorationes ; genuflexiones , peregrinatio-

audire Sacrum vel jejunare, cüm nullà lege Ec-

]1

H

Eu Wlm

nes, templorum & locorum facrorum vifita-

clefiz , aut proprii voti obligatus es, ut omnes -

tiones &e. . Sub jejunio comprehenduntur om-

advertunt, Excepto tamen, fi ex verbis Con*.

Bol

nes peenalitates, ac affliCtiones, feu mortifica-

feffarii , vel rei circumftantiis contrarium G mis

tiones corporales : difciplinz , cilicia, humi cu-

