debité tra&tanda SS; Sacramentá Corporis & San-

"to i

guinis Chrifli ; at infüfficientis ad legendum;

dummodó appónatur alius libér/ ad cavendum.

h'tl[ ob P

$. IIf.

T

fcandalóm ; (1haberi poffit; & ita felici memos

Qtün

tiá Miffam teneat ; ut non fit periculum aliqu

l

: €rix , €n

cjfecus , Miffale, -

d

üM;

ómittendi

Vide etiam Gobát 4 s. 102. À

Uper Altzre effe collocaridani Crucem iri

*

T

$85 1. S

Altare & Miffàle commodé tc?öcat(zr.*-

Anionj

medio, prefcribünt Rubrice eodem tit.

ALv

20. ldjue ex antiquiffimo ufü , uti demon-

oO $ d. Miniferi

É

ftrat Gretferus lib. 2:de Crüceg, 1j;. Et notà

T

T Hic ad celebrandüm fequiritut

&i

m

ij

eft de hoc hifloria dé miraculo Crücis Carava-

L

gravi obligatione ; adeó ut ominiuri

: mk'

cenfi. . At; fuffictne fola Crux? du etiam de-

€onfenfu ; per fe loquendo ; graviter petcaret

.CïvünL

bet adeffe Crucifixus ? Cermoriiale Epifcopos

ine miniftro celebrans ; dgit enim contra üni«

f tn

rum, G ex eo Gavantus ; ac Layman £. e. traz

verfalem coifüetudinem itá rigidé interpretame

unt requiri Crucifixum.

Quia tamen Rubri-

tem Canonés de Miniítró fáncientes , $4artz,

fïoïaud,

EE

làüm de Crice

€ ,fiut & DoGores m

ul& -loquuntur fo-

Bosasind ; Laymam , Lujo , Tamherus , alii

du

» ideo ( ait Gobat eit. »; 299. ) fa.

ciliüs permi

tterem celebrari cuni fo

ómnes. Dico autem : per f2 lóquendo. — Nani

g

la Cruce ;

l

(

g;iäm: dcyi&g intabernaculo , aut

&iavem neeeífitatem fx«:ufm'.- Utpoté üt 505

l

glmtä aþguä $

jl

ün

í

P

i

1

Ed

1

1

t

??leärandum; 2 3T. |

Ommflï li

| ,—'ï&ol.' Saäram; Par; li;' äap'.æ I/l 'Seä. 1l De reqzii/iti; ad

Yif d

Puluä die feflo audiat Mifïamx ; item ut viati- . -

.IV. Mas denique feu mafculus debet eífe392

cum pro ;moribundo conficiatur : ( forté etiam

minifter Altaris. Ferhina enim ab Altaris mi-

fuw

Wg.

.quando effet facrificandum ex obligatione fun-

nifterio arcetur c. isbibeudem : de cobabitatío-

L

daüonis) contra Smarez , & /4z.orium cit. me-

il

xe Clericorum d. Mulierum.. Inbthendum qué-

* hii

fitó docent communiter alij. — JVavarrus ; Bo-

que eff , ne vlla famina prefumat ad. lltareac-

(o

, Matina , Fagnudex , Layman , Jordanus ,. alij

umk,

n

cedere , aut "Presbytero gsiniflvare, aut intratan-

Waf

. eum Tamburino . 1. c. 7. $. $. Gobat Cefr. t2.

cellos flave vel federe, Ratio fine dubio eftpe-

94m. 394- At ais. Quando (ic folus fine mini-

1 g

riculum alícujus motüs incontinentis in facra-

JOlll s

N

.. fto celebro , quó fenfü dico : Deminas vobif:

tiffimo Altaris minifterio : adeb , ut nunquam

€8m 5 Orate fratres : Etomnium circumflanti-

atj

u

liceat ^fosminam etiam. Monialem immediaté

tht

um Ajo,quó fenfü dicis , quando celebras cum

ad Altare miniftrare , & in quacunque neceffi-

folo Miniftro, nulloalioprefente, quod fzpiffi-

Efihfo h

tate celebrandi , deficiente mafculo fatiüs fitSa-

-

. méaccidit? an ita aulizas cum tuo mucido pue-

cerdotem miniflrare fibi ipi, & celebrare fine

ro? nimirum refers ea verba ad totam Ecclefi-

Y Sxmm:

2

omni miniftro , quàm cum fcemina : ut contra

T

am ,& eos,.

Nugnum , Sylvium , &alios quosdam, docet.

1

rez , alij.

qui Sacro &)iritug?iter interfuln't » Sua-

| Do'ina

meritó communis DD. Searez , Reginaldms,

390 l. Miniftri Altaris duplex eft officium ,. íci-

Laywman , "Diana , Tambnurinus, Gobat ».393.

s N

licet Sacerdoti refpondere , & neceffaria fubmi-

abena

Quód autem in quibusdam Beleii locis confve-

Bifrate : & quidem hoc pofterius eft magis ne-

tudine induclum effe dicat Sacobus 7Mareobanti-

nüs j

At -

teffaium , quàm illud prius. . Quando ergo

«s circa quasdam Moniales , meritb cenfent alij -

non poteft haberi , qui refpondeat , habeatur

TPTIT)

eam confvetudinem — non eífe probandam.

falem , qui reliqua Miniftri officia preftar , &

uamvis eà confvetudine intereà ,. dum abro-

(t iA

quisquis obvius inftruatur de rebus porrigen-

Lt

dis , Sacerdote fibi ipfi refpondente , . faltern

getur , boná fide & (ine periculo utentes à pec-

cato excufentur.

Caterüm urgente neceífita-

quando aliqua adeít neceffitas celebrandi , ut

T

omnes coníülunt.

Quin etiam , ífi habeatur

te permitti pofle , ut mulier. refpondeat à lon-

ge, abíque eo, qued miniftret , & prafertim-

indo , t

Minifter , qui poffit omnia facere , prater re-

Monialis à choro, vel collocutorio , feu feneftra

TET

fpondere , quales fiepe funt /Editui ruítici. Lay-

ad latus , communis fenfus eft fcribentium de hoc

4

inoria

man cif. J. g. tra&l. g. e. 4. num. 13. merito

permittit tibi , ut ex fcla devotione cum illo

argumento.

jj , d.

tam d

€elebres , quemadmodüm fadlitant in pagis

SECTIO II

ar ópit

multi Parochi', quorum morem , quamdiu ne-

Ii/üm j V'ä

queunt habere peritiorem minillrmn , meritó

Calix , Patena. , cum [ua Suþellt&ili.

ul b Vi

ait effe tolerandum. ^ At veró ut ex fola quan-

ii Go

tavis devotione ( etiam ad animam.e purgato-

—ASU'MMA'P.['U) M.

39 3— Calicis soateria, ;

à n

rio liberandam ) ait Gobat s. 39 y. abfque o-

ao afig

mni Miniftro

E

celebres , qui *concedeyet , vidit

294 HBenedidio.

neminem.

2395. Ejus ex[eeratio, & -

oe; d

396, Necfftas-

]

kü[mlö s

j j

II Peccat Minifler.non. re&& fungeis fuo

397. Quale requi

ratur, ( tIc

eirca calicem ?

| sebeat Corfamh'. Palla

» me

offio , & quidem mortali facrilegio circa eí-

T

X

fentialia, utíi fuá culpá , nedum malitià mate-

401, Qualia effe debeant, Ciborinm , Pixis , ae Lupula

Monfirautia .

1

ltiS quldw

tiam ineptam confecrationi , v. g. aquam pro

463. 41p ( quale peccatuio fit Sacra vuafa ab nliis Sacer-

J o

vino miniflret: circa alia vix plüs quàm venia-

j

dote ( Diacone inferioribus tangit

Mp

liter ob parvitatem materiz , ficut & quandomi-

niftrant in mortali ; cüm non fintminiftri ad hoc

&1

d avl

fiomé

officium ordinati , aut certé non uüt ordinati mi-

Matería , Binedicio , Necefitas,

lm £

niftrent : quiri ( excepto Sacerdote ) reliquos mi-

yim. ^

niltos etiam ex officio folenniter miniflrantes

X prafüpto Rubricarum rir. 4e vjtu ce-3? ï

E

lebrandi &. 1. Calix debet effeex auro vel

ilfs

alibi vidimus.

àmortali excufat communior DD. fententia , ut

*

argento , vel faltem cuppa debet effe argentea &

Caterüm errant: Sacerdotes , f exiftiment

intus (ficut & patena fuperits) deaurata: atta-

fuà nihil intereffe officium Minifri ; feu bene,

men ex communi DD. apud Tannerum esr.

requmml ü

»u

feu malé peragant , maximé in refpondendo.

difp. $.4- XO.9. f&. G. Gavant p. 2.. zif. Y- fuf-

Caveant illi, quibus etiam gratum accidit, cüm

ficit; fi fit flanneus : neque in magna pauper-

j r

ipfis contingit Minifler citiffimé refpondens,

tate repudiant plumbeum , ficut & extracafum

g at

devorando , deglutiendo medium Confiteor

neceffitatis in calice ftanneo vel argenteo admit-

€ aut contra Miniftrum tradiufculum. fua,

tunt pedem plumbeum. — At non debere effe ex

,Jf

quafi ad fe non pertinentia) abíolvere-non per-

&re, fignificatur c. Pafa eap. Calix de Confécra-

erh' !

tione. d. 1. fed intelligitur fine dubio de are ru-

mittunt , precipiant , etiam indignantur &c.

nl

Lege Gobat Cefu 12. ab eo relatum pijffimum

di, quale adhibetur ad campanas, Nam ca-

Epifcopum Pax -

licem ex sre vel auricalco, modó cuppa fit de-

" u

Jordanum accuraté fatis de Mi-

ailtro differentem,

aurata , admittit Fagundez apud Gobat /ic cafa

1

Gg 2

?

"-

E

Mp

: 232 j qbgoli Sacram, Pars 1l Cap.VI. Sect, Il. De rcqz;z'üti&,ad ce/eärändhin'ïl

y

. 3O. «. 306. Ex cupro vetó fimilitet cuppá fal-

tus. Utíi Tyrannus, autferox äiiciuis dicat Sà-

cerdoti nece(farijs deftituto3 aut mox te macla-

J

tem dcauratá in pauperioribus Ecclefiis paffim

p

uíus obtinuit.

bo , aut celebra mihi fine calice; contentus hoc

Quamvis autem Rubricz ge-

qu

meralitet præfcribanc , ut cuppa faltem & füpe-

communi vitro : autfine altari fuper hanc men-

fam meam : áut fine facrisveftibus; &c; Com-

i,

irior.pars patenz fit deaurata , fi tamen calix fit

Ó

Ó

argenteus vel (tanneus , id non tequiri fub pec-

munis etiam eft refponíio DD. in Materia de fi-

n

cató , etiam veniali cum alijs docet 'Tamburinus

de, & de peecatis ; cüm diftincione. | Si qui-

J x. Sacrif. €. 1 & Gobat cétat, — Patena porró

dem metus intentetur ad tàle quid faciendum

!ll!(

$t

debet effe ex eadem materia , ex quacalix : fed

in contemptum Fidei & Religionis , tunc mini-

[

*

mé excufari , fed adhuc peccari mortaliter, Quia

j

intellige genericé

ex quali fcilicet debet fieri

10n

calix : nen individué , ut fi calix fit aureus , au«

acquiefcere petenti aliquid in contemptum Re-

ton

rea quóque fit patena &c. confecratur autem &

ligionis , ita intrinfecé eít malum ; ut in nullo

.

caíu liceat.

At veró , fi feclufo oníni coritem«

wl

execratur eodem modo , quo calix.

II. Calix , ficut & Patena confecrandus ae

ptu Religionis, ex fola curiqütate-,- vel alia cau

?Uï

$54,

.

.

tuné excufante meu

10

hryfinate inungerdus eít per fe jure ordinario

Ía ita horride petatur

ab Epifcopo : ac per privilegium etiam .confes

mortis omnia licuiflet agere ; -exceptà fültem

uf

M

erant multi Abbates., ut videre eft apud Afca-

€onfecratiohe , mionitis tamen Catholicis pr&«

nium Tamburinum de Xwre Abbatum tom. Y.

fentibus, ne hoítiam non confecratam adorent;

k

. difj.27. q. a. Quinimó omnes Abbates In-

Quéd fi Tyrannus etiam metu mortis incullo

"

fulatos poffe omnia vaía Sacra coníecrare cen«

petat ipfam eonfecrationem , nom dpparet; quo--

H

modoó non in contemptum Religionis : ft tamen . j

Íent multi, ídque ipfis competere jure |com-

COR

fnuni , ait Gloffa in clement. astendeutes , de fla«

adhuc reverà non in contemptum R«eligionis ;

Tion

£u Reéligiof. — Armilla autem v. Calix , ex pre-

credo cam Gabat z. 3 4c. & alijs , adhuc excu-

pl

fcripta confvetudine : fed utrumque cum Sua.

fari pofle; cüm omnia tequifita ad. Sacrificium,

if

1ez negat Layman 4. j. tratl, 9. 13. aíferens

prater . panem & vinum fint jüris pofitivi ,

[2

poffe à folo Papa concedi hanc poteftatem fim-

*

quod non obligat cum evidenti perículo mor«

foln

plici Sacerdoti

*

ideóque. per privilegij com-

tis , ut obfervant DD. communiter in matcriafdgg

fj

municationem. De coníecratione per ufum,

fadur

dicam mox

þl,cgibus.

$. l.

[

gcnerdtixz; ; uþi deQ faeris vefti-

L|

titery

bus.

" Corperale ; Palla , & alia.

ihaaM .

üü: Wi

$39; li. Calix eXecräfur

, feu afhï'ttiï:' confecrá-

Orporale lineum ab Epifcopo , v€

tionem , quando ita notabiliter eft fradus , ut

bente poteftatem ; confecratum requi-

&ij

ts

honfit amplius aptus ufui facro , ut f1 pes cft

titur füb gravi peccato. ex cap. cenfslte. Dt

At veró

ftüt qy

revulfus à cuppa , nift is fit tornatilis

Co»feeratione d. 1; Ex puro lino debet effe, ut

i )

coníearationem nón perdit , licét deteratur au-

exprimunt Rubrice faltem fécundüm mediam

df

rum , quo inductus ( ut faciunt quidam Sacer-

precipuam partem , quà calicem & hoftiam

T

dotes toto nifü manuum fcrupulose & ridicu-

tangit, nanr extreritatcs poílunt effe deferico;

iuk)l*

lé detergentes purificatorio , ait Gobats. 110. 5

at ferico vel auro elaborate , ut ufüs habet. l-

Ciggy

Yilüd eüim aüruf & materia calicis, eránt con-

démque ufüs nonreprobatus à Gavanto ; appro«

à T

fecrata per modum unius.

Et quia Sacrum tra-

bat etiam corporalia ex cannabe. Benedicin-

fUif bOI,

liitad fe non Sacrüm : Gloffa cemmuniter vece-

tur db Epifcopo ; & à Superioribus Ordinum

1

4

mendicantium ,. multo m

agisab Abbatibus Infü«

IOHO'; W

ptàs 35c. Quod im dubiis. de Confécr. Ecclef.i-

deo fatis probabile , fi rurfus deauretur cuppa,

latis, ut in fimili iterum dicetur de veftibus fa«

Ó lj

cris.

etiam interiüs , non opus effe nová confecratio-

Manéntque benedicta , quamdiu manent

. l

ne : Sa , v. (Alix s. 2. Lugo d. 20. fe&t. 4. a-

integra , unde poft lotionem non rebenedicene

PmmS J

li. Quamvis Suarez ,. & alij communiter no-

da, utalicubi fcrupulosé faclum : nec fi refarci«

antur , nifi fic notabiliter lacerata fuerint, ut ame

Vl

1

vam confecrationém requirant , quando totus

N

cdlix de novo deauratür. —Caterüm neque no-

pliüs ufui effe non potuerint. Peccatérgo mor-

nd

và benedictione fimplici , nedum nová confe-

taliter Sacetdos fine. corporali benedicto cele*

Bol

cratiene opus eft, quando calice & alijs vafis fa-

brans, cüm in te gravi reverentianr fanti Sacra-

eond

cris impié utfi funt há&retici, vel alij. Quamvis

menti concernente transgrediátur preceptum

d Ty

Layman tra&i. .c. 6. ». 10. moneat decere , ut

Ecclefiz , fecundüm omnes ; quos vidi. Imóetiánt

"lVIHUs

tunc adhibeatür illa fimplex benediclio: vel ab

qui celebrat im corporali notabiliter immando

n

df"mlu

Epifcopo; velà fimplici Sacerdote ex commiffio

1

ac fordido , cum aliud,mun&ius'haberi: poffit j

Epifcopi.

I?'C

n i

itidem faciens contrà reverentiamr tànto Sac?af

396 lV. Celebrare fine calice ,. vel cum calice nbii

rnento debitam.

&DORQ fl

m

inuncto chrjfmate ( idémque eft de pátena )

II.. Palla itém debet effe linea ,

jira cifeá p-arä 7

T

omnium confenfü mortale crimen eít . ob va-

tem , quá Calicem tangit , fimiliter benedicla:

A

:

fios & rigidos textus Juris , titulis de Confécra.

habet autem communem curmn corporali bene:

rio?t. Communis hic'eft quzftis ; atrüm in

i

diclionem ,. quippe cujus olim fuit pars , & ad-

iftis neceffarib & (üb mortali requifitis ad cele-

huc eft apud. Carthufianos * ünde fi fit fatis am-

pla Gcapax , pro corporali fervire po-tcr-it"f ut

.bra'nd"um ; ROR excufet metus vmo?tis—: intenta-

$

nos

s

N

/

d

"

"

Waeo/.iSdcr'n:m. Pars li. Cap, VI, Sedf, iI, Dc ïcqu?j'ï?i! ad

CClgäraüdam; 233 :

K

UM

— diotát Lugo d. 26 de Evchariflia. [e& 2. Cer:

RE Nj

* fine fcrupulo fübfterni poterit Ciborio ; Hiez

V Q

i lUpu

l

D

lim

rothece ; vel Calici nondum purificato poít Sa-

" i*iäaüärii jPixis , Luunla Maiz/äraizizïe';

crifidum, Eum, qui fine palla benedicta ce-

W^ Icét decentiffimumi fit; ut etiam ifla ;

aol

ïäbüï; k h

^Mebrat, peccare mortaliter vult Suarez 4ifp. 81;

quodlibet vas irnmediaté tangens Evcha-

m

.fe&t. 6. Contrà , non delinqui mortalis celez

ii f

u

riltiam ; benedicantur ; þi'büï in Rituali & Ponti-

brando fine palla, fatis indicant- $27»; & Rodri«

ficali habetur propria Pixidis beredictio ; ( cüm.

t us

.quex apud Gobat »w»m. j19. coníentientem ;

Is x

que talis benedictia fiat fine uinctione ; fieri pote-

& s. 32.2. ità inferentem : f1 quis in Sacriítia nori

rit ab eodem ; qui potéft benedicere cateta pa-

1 momïz'ä

feperiret pallam ; nec poffet eam acqüirere , euni

tamenta , ut Supetioribus mendicantitim ) id

n

non peccaturum accedendo , etiam ex devo-

tamen ieceffatiümi hom eff ; cüm mullüm jus

dum )9

4

,

lo r

tione ad Sacrum faciendum , faltem í1 loco

áut confvetudo id przcipiat

$

unde nec heceffé

palle poffet hábere vel corporale , vel burfám , vel

eft, ut in Pixide vel Ciborio non bénedictu po«

i, Nl

urificatorium duplgx : & quidni in neceffitate

natur linteum benedicturi benedidtioré tórpo-

E en

poffet Calicem tegere purificatorio ipfo , quod

talis; utquidem decentiffimé fieri folet ; ( &fal-

j eii

unicum habet? Nam ufüus tegendi & tergendi

tem fieri fuadet Suarez ezr. 4ifp; 81. quando Pi-

n Calyi

non funt incomipatibiles moraliter;

Hec Go-

fecrun

xis vel Ciborium nom eft argenteum ), Ex com-

bat. Declarorem

z

muni Ssarez. , Bonacind , Lti]m"itii j kLiigö , Jám-

X fritii

magis cafui pa;gicula:i fadto, &:

fæpiüs factibili:

burinus j alii : addente re&fe Laytmanno cir: »;

tl u

22. Lunam Monftrantiz poftquam tetigit Cor-

?99 ' IH Plus qüidäni«SaCärdos jam ad Aram

"

igion: l

P

us Chriftus ; non effe tan

pum li

confftens adverit abeffe pallam , quam cüm

inox dicenda:

gcndam äLäi;is; juxtà

non poffet fine - aliqua. difficultate- hábere ; pro

ijs , at

Denique adv

ertit Dica&iliuä äpud Göbaf,ä'it'.*fö?ä

al

palla ufurpat burfam ; feu thecam corporalis:

an fatis providé ? vel quid eocafü agendum fuif-

5. 336. Effe quidem decens , prout facere fole-

.

j j

mus, non tamen ullá lege vel confvetudine ge-

Íec ? Refpondet Gobat ibidem s. 316: Si pra-

J pcrlcirfe

nérali preceptum , üt Ciborium , Pixis, Mon-

tterin d

ftolando pallam oportuiffet ftare otiofum ad A-

Itrantia continens Evchatiftiam , vel facras par-

rami , per IO. ciroter Pater, & Ave , erat exfpe-

ticulas, collocentur füper arulam vel fuper cor-

&andum , éüm defe&tus pall& voluntarius an-

fiumeraretur peccato, & quidem à Suatez moi-

porale : fed fine dubio loquitur extra tempus Sa-

ii

tri ; quo facrae ille particulae confecrantur. Nara

tali; ut modo vifüm. Silongior morà fuiffet traz

*IfCOpO ] u

henda, potuiffet illa omitti quia longior mora.

ut alibi jam infinuatum ; & hic incidenter adver-

ecratun f

tendum eft ; Hofítias etiam parvas comrnunican-

eltfatis molefta , tumi Sacrificaturo , tum Sa-

tium etiadi ii Ciborio vel Pixide confecratas

) (g;,//'(/lc. i

«rum audituris;; Denique fi potuiffet é Sacriítia

dda lts

facilé habere corporale ; aut fuum . corporale

debere in eadení Ára füper corporale feliþquig

lm tiedit

& nonalió deponi vel atiferri: quid omnes Ho-

dcho

fuiffet fatis longum etiam Calici tegendo ; ut

ftiz & major Sacerdoti$ ; & minores commu-

modó fit apud Carthufianos ; & olim fa&tuni

jic lt

hicantium fünt una victima ; & pef modum u-

luit.; teflibus 4zerio , Smarez. ; Redriqueo

uslb

Gavanto , potiüs debüiffet illo uti , quàm the:

nius offeruntuf ; omnésque órationes ; oblatio-

st

nes, benedictiones fequentes ; non iminus fpe-

cà; 'Fandem etiam corporali deficiente , poz-

y ^

T

tuit bonus ille Sacerdos uti bursá vel purificaz

&antád parvas Hollias ; quàm ad magnam ; ne-

100 C*

g

qué ante famptionem Sacerdotis integré facri-

torio ;ut modo dictum fuit. Vide ipfum Gobat ;

ficata eft. victima.

| i

À5

Undé non re&dé faciunt ,

cá[& 1 ; per totum.

Qui corifecéatione fa&tá mox Hoftiasà fe confe-

r dt H'

umdi

oo .1V. Reliqua re'qu'ifïta cilta G'al'vi'c'ei'n' , füntim

cratas dant altéri Sacerdoti diflrribuendas com-

w

inunicantibus : quia ficut Sacerdos non debet

y, t

primis. purificatorium , fed non neceffarió be-

N j

nedictum ; cüm id nullojure ftatuatur , & nulla

de fua Hoftia dare alteri , antequam ipfe fumpfe-

fucl'inf: Lj

ejus benedicto rejeriatur in Ritualibus : idcircó

fit ; ita neqüe de aliis fimul confecratis , cüm,

nt dictum eft; omnes (int unà victima, necante

at

cüm deeft purificatorium , poterit adhiberi flro-

acrificata :

phiolum mündum ; quo tamen non ampliüs

füumptiotieni . Sacerdotis

integré

fecüs tamen facientem non peccare plüs, quàm

n t^

tergendus eritralus; | Sparez , Lago , Gavant

t f z(ä'*

alij..'Tandem velum ; burfa ; manutergium , itemi

vVenialitér ; & fi Receffitas urgeret ad commu-

vidi. lmäl;

pulvillus pro libro ; requiruntur ob decentiam ;

fiicandunt .ægfqt;ümi';' vel ób nimium concur-

Íed fimiliter non benedicta, (i quid tamen defit

fum communicantium ; omnino culpà vacare;

jiet ^.

shä

M

horum , ex prophanis decenter mundis affumi ,

ex Tamburino /; 1 Saerif. c. $. jam alibi refolu-

i

& poftea fuo ufüi reddi poteft , certé nihil loco

tum eft;

n

fya)

Durfe , ut praxis oftendit. Neque velum Ca-

A

licis omittens gravis peccati damnandus erit j

e* Rerum

j

WP

"as Calih ;

c-b)zjäcfata-*ï

"d

tefte etiam in his rigido Gavanto apud Gobat

THm:

3

li

W

Orpo u

WRV A. fine.

É C Aca vá(à , Calix, Patena; Ci

borium, 6015-49;?

jtf

"o

porale, dum in ijs actu continentur Cor-

fi QIIW

lt

gus vel Sanguis Chrifli ,. à nemine prater Sa-

/

[

j

.Gg; 3

s

ao

/

s

234 | fi'/':ebi, | Sacra

m. Pars l, Cup. V.

& H, Derequifitis a;:i- cez'ebrdi'zdn;m;-j

hii

eerdotem & Diaconum , fine gravi culpa tangi

communi Layman eir, s. &C. eä'jþ;p-rä ". 19. Qäu

[

poflunt ; adeó , ut omnis , etiam Clericus infe-

etiam tactum Calicis confecrati , antequam ad

jj

rior Diacono ea tangens , peccati mortalis re-

"Sacrificium adhibitus fit $ Támburin. cir. Et ta-

13

us agatur à communi Sententia DD. £alsda-

&um pedis Calicis , ac Pateng à tergo feu altera

nut, Suarec , Filiucius , Laymel. g. tract. g. e.

ij

parte , quà non folet contingere. Corpus Chri.

6. 0. 18. Tambur. /. 1. Saerif. €.2. $. Y. Ex. €.

iti , Dicaflillus apud Gobat eiz. ab omni pecca»

wonoprtet, d. 23. Verüm negat humc rigorem

to liberant.

ii

-

n

Ochogavia apud Dianam. p. . £rat£. 14. refol.

/|SECTIO IIl

i D

6.

Necaudet damnare Gobat eafa Ei. »um.

*

Q c

32y. Certe Suarez ipíe difp. 72. fetl. 3. permit-

Sacra Veäe:.

tit Laico ofculum Sacrz Hoftiz. Sed ceníeo ftan-

iges |

! CSEx fünt facre Vefles ; leu ut vocam'kusxj, X,fäfcr;

&

IlgOIC

dumin fententia communi, & talibus dici: NNoli

x

me tangere.

patamenta reqnifita Sacerdoti "celebran'tj..

tiliter

Humerale, feu amictus: Alba, feu tunica; Cin-

li

404 l. Acolythi & Minoribus initiati , extra fa-

crum Minifterium , ne. venialiter quidem-pec-

ulum : Manipulus: Stola (orariwm € pallali-

w*k W

no[lina olimg dita ) & Cafula, feu plageta, — De

Va

cant , fed licité tangunt facra Vafa , Calices &c.

dum a&u non continent Corpus & Sanguinem

quorum . neceffirate & qualitate, dicam

Te3

fed more folito diftincté per $$.

þ:;vifeg;

Chrifti , idque. ex conceffione Martini P. c. 502

f

g!

liil

Isceat. d. 23. — Ubi. Acolythis fit pote(tas tan-

SuMMaA RIU M.

[/

gendi Vafa Dominica.

Ita cum aliis Suarez

difp. 81. fet. 8. Ec Tamburinus cit. extenden-,

407. uale peccatum fit fine. Saevis Veflibus eelibuuet

i

409* 42 aliquando licitum celsbrare | [ine aliqua ex . Sattu

EU

tes etiam ad primà tonfurá initiatos.

Etfi con-

ve[flibus , V. g (iae bumerali , mauipulo flolat

41t. 420 ( à quo debant voe(les e[fa benedida? Qp .

[

trafentiat communis Sententia DD. cum Lay-

tunc

manno €£t. €. 6. ». 19. folüàm opponente con-

413- Quando asnittant benedidlionem V —

413» Veflium color,

auf

fuetudinem : quem quia Religiofi plerumque

416, n , quando, (* quis pa'lit.dän licenti,

ficie

agnoícunt , ideo & fervent, íed de peccato non

di operio capite ?

äm uh&m» j

hm |

fcrupulizent.

.Alioquin eam coníyetudinem

5.

I.

i

faltem obligantem meritó non agnofiit Gobat

idfii

!

Neceffttas Othgkiia,f

i

0b

wsm. 328 — Caterüm Ordines Mendicanuum

privilegium Sedis Apoftolice habent, ut omnes

Mnes neceffariz fant fub peccato , adeb4or

|

A

,I.O

101

eorum Regulares , tametfi Laici fint , dum fu.

ut fine aliqua iftarum ( excepto cingulo)

periorum fuorum voluntàte in propria Ecclefia

celebrare , omnium DD. confeníu, mortale fit,

ttin

lu

ttlm.

Sacrifla officio funguntur , omnia paramenta ,

Ratio debet effe : quia ufüs ita rigidé interpreta-

"

facra vafa & corporalia reverenter tangere &

tur SS. Canones de iis SS. Vellibus decernentest

Ls

:

li,

lavare poffint — Vide 24zoerzwm , Lay

Kor

(nuu , eit.

cujus usüs ,. cüm omnes Doctores teftes fut,

alios.

fine temeritate ea obligatio negari potell

It

405 lL. Laicus,foemina , etiam Monialis , absque

Excipimus tamen cingulum probabiliffme , fine

Til

neceffitate. vel rationabili caufa, nudà manu tan-

-quofaltem benedicto celebrare ( etfi contra mul:

Cohdhi

*

gensres Sacras Chrifmate delibutas: ut Altare,

tos) non efle mottaie docent magni DD. Pa-

|. fci

i ]iyllü

Calicem : Patenam aut qua immediaté jam

Indanus , Sylvefler , Henriquez , $a, aliis It

contigerunt Corpus Chrifti , ut corporale, ci-

latis Facundez fuprà. eír. ie x pr«c. Ecclefia l. 3.

ii

borium lunulam Monflrantie , &c. peccati ve-

€. 23. num. (2 Diana p. 2. tratd. 14. refal. 68.

5 ] AU (

nialis damnatur à DD. communiffime,

S4A-

Gobat /ic cafse Y1. ». 348. Ratio eft: quia per

mj

vtz y Coninck , Sanchez , alii cum Laymanho

( feloquendo ,. perinde eftcelebrare fine aliqua Ve-

';( 74 u?gwo

€it. . L9. ex cit.c. non licet in fantla. d. 1. De

íle benedicta, atque abíolu:é fiuc illa. — Sua-

ü i

con[ecrat. aliísque juribusd. 2 1. contactum Laj

rez difp. 8 2. fe£. 3. Filliucius traét. g. . p 91 f.

"ütri

€is prohibentibus.

Sed late totis viribus repu-

fi ergo juxta relatos DD. (ine cingulo bencdi-

[

&o celebrare non fit mortale , ld veniale tantüti ,

Pgtfrb

nat Tamburinus c. l. Y. e. 2. $. 1.5.5. negátque

illis ta ctibus peccatum aliquod etiam veniale in-

etiam fine omni cingulo celebrare mortale not ;

&tj

erit. Dehoc cingulo plurafpecialia mox V. 444

duci , ídque probabile cenfet Gobat »am. 370.

ld

Quemadmodüm etiam Sanchez /|. 2. meral.c, Infüper dixi: per fe logneudo , mortale effe. Jam

luit

43. ". 26. ac iple Layman cit.». 21.ac Diana p. . quid per accidens ob neceífitatem fieri poffit,

hd

3. tratt. 6. vefol. 12. à veniali etiam liberant re-

in re frequentis praxis ,. blcvi.terhexpücaridgþm

Wiec

verenter tangentes Agnos DEIJ & facras Reli-

eft.

l

r

A

b p

quias, przfertim dum illos vel illas thecis inclu-

Íl. Sine omaibus Veflibus factis' celeb

»rixrc-(o ,

"uf

dunt , & exornant.

vix nunquamlicere poteft : quia rariffime & vix

Kf

406 V. Certó nec venialiter peccant Laici tan-

unquam occurrere poteft cafus. neceffitatis. tà-

lis excufantis.

LR

gentes Res facras , qux nec immediaté conti-

Certe non ad implendum pt-

Fl

gerunt Corpus Chrifli , nec facro Chryfmate

ceptum Eccdefie de audiendo Sacro : minüs

un&z fünt, ut linteamina benedicla , item cor-

"*he

ad fatisfaciendum —Fundationibus , wut omnes

*

M

dl

poralia & purificatoria poít lotionem , ante-

atentur

*

neque ob communicandum .nfit-

N W"

quam ad Sacrdicium denu& qdhibiq Íups, Ex

füum, ut contra Majerem fatentur ferä emn

qs:

UET

e

j

*

A

(

E

5ïandum

]

g beol ddtram, Pars Hl, iji. VI Seä. li, De feqzzi/ïäimd;cel;

a;r(:äleum. 23*

i'pïäx.ïg

n &

Ícd n'eq*ü'& àd morteim evadencám & vitam cori-

l Ut

favà feccdto iuclilgabilis: inadvestébtià ; vel ob-

l

TetVardam cüm probro feu in contemptum Rez

livio alicijus ex preedictis ; quialis fzepiüs contin-

^

"

1

"

liionis , ut certiffimum apud omnes: At vez

äitlgo

A

git in omittendo Manipulo ; áliqüando etiam

ió feclufo ,Contemptu Religiónis & Fidei ; fi

Stola, aut Humeérali ; quód fi tamen Sacerdos

t (:uf'«tu T

V. & Sácerdoti non potenti acquirefe facra$ Vez

fácrificans advertt défrlumi ; ante Confecra-

ll.äbüm,,;w

-les, dicit ferox . Colonellüs : se&abo te ; if

tionem maxime ; & facile habéri poffit; debet

dnox facrifices pro anima má nxoris defunila ,

adhüc cutare afferri ; fi absQüe füo vel aliorum

u

Q me de notlc graviter. infeflantis ; credo nul-

incomrnodo ; mürmure , ftandalo fieti poffit :

lini DD. talem Saácerdotem cedéntém tani a:

'

aliàs hon : Unde non fatis prudenter. fecit. ille

]

troci comniinationi damaaturum peccati ; cüm

P

*

árochus apud Gobátzeir cafm rt. m: 242. qui

lege$ humanz períé ion obligent cum. tanto

It i

Sácerdoti extráneo in fud Ecclefia celebranti abs-

erdoi d

tigore; ut/fediione

raliter dicaní:

h

/e4- fb finem xur(um . g'crfem.-

que Stolà inculpabiliter oHiffa; vel per Sacri-

fet t

]

ié una

iM 3

ftanum juffic ádferri ; quijám Evarigelium legens ,

'arim (

á

tT $

vel alterà aliquà diclarumi

admirans & perplexus ; eam fub Cafula collo cir-

Veftium , v. g; Humerali ; Manipulo ; Stola cele-

feirhs

cumiduxit; nón absqüé notabili difficultate , &

"brare in néceffitate fzepiüs licere. poteft:

Ge-

confufione fui ; aliorum ádmirátione &c,

Nam

m

tieratim i» aligha nece[[itate ; ait Filliucius j cit; e:

generatim loquendo , impruderiter facimüs, quan-

$:in magna & urgenté neceffitaté ; ait Rodri-

quez & alii $ cert& Die feíto d cavendum fcan-

do incülpabiliter érrántem corrigimus in re nulli

U

noxia , curi ejus ion levi ; & quandoque etiam

t Wifiut

dalum; vel mürmar populi ; áit Laymannus /. 5:

tratl. g. tit; fic. 6. n v7. & confequénter etiani

aliorum iriconiniodo , üti contigit in propofito

fntdnit

Cafu. At ftiumquid Sacerdos ille obligatus fue-

'ili ujb

.ad infitmum. commuünicanduni í at veró nori-

ubl

tat ; tunc fumere Stolam ? Refpóndst berie Go-

]

pracisé ut fatisfácias pracepto Ecclefiz ( quod

batibiden ,fi multos habuiffet obfervatores , nom

tunc obligare ceífat ) aut tuae relisiofe Regule ;

autfundationi Beneficii , de Sacro audiendo aut

fuiffet obligatus propter prafens periculüm gra-

lat

faciendo

.

.

^

Vis perturbatioriis ; obmurmurationum , irrifio-

ha. enim obligationes ad huuc cá-

fum Ííe extendere non ceafentur.

Attameri

num, aut etiam fcandáli aliquorum. — Sed quia

iion, habuit nifi pauculos: ideóque norminifilevis

Tamburinus De Saeréfisio lib. 1. 0: 3. $. 1. 3i

f

perturbatio obmurmuratio timeri poterat , ideo

;itic.

obabiliter téne£; fas effe finé una & minoribus.

tenebátur. — ReCtilfime ait D. Thomias $. p. q. 85.

p p

- Veftibus; v. g; éingulo ; aut inanipulo celebra-

V

te ob neceffitateri audiendi Sacrümi Die fefto. ;

4.6.a42: Übidifficultas occurtit , femper ac-

xogbi

fu, m

acetiam ob fervorém devotionis ; aut ácqui-

cipienduni &ft; quod hab.c'i;minüs de peticulo.

x

igidä hj

. teüidum ftipéndiuri ; fi noii fi$ dives Sacérdosi

$. 1l,

p t

Et quoád cingulum folum , & ego libenter aí-

"n

fentior. . Cüm enim Cingulum folüm füb veniá:

litequiratur , ut jáni vidimus, venialis culpi pé-

Benelilio À Prophanatäo;

quy

Imóà íe-'

ml

ticulum facilétollitcaufa tam horiefta;

L QAce Velles ille omnes. debent effe be-41-

xf conta?

cundüm Fagundez ; folà ipía Miffe celebratio

nedictz :: ut hábet Miffile riz: de ritz ce-

A )

füfficiens caufa eft ád excufandum à peccato venia-

lebrandi, vure. v. Benedicuntur autém jüre otdi-

Dueb

]

li ,ie Ecclefia privetur fru&u Sactificii:

$. AÉ

nario ab Epifcopo , & per:privil

A

eglum

Pontif-

N

fs

C

"

inquies : Alba longior eft : non poffum careré

um , ab Abbátibüs Infulatis , ut laté videze potes

aliquo cinctorio : quid accipiam ? imprimis té

apud Afan: — Tambütinum de jure zibbatum

a

lf/&: q"

" loco cinguli poffe áccipere Stolám ; éáque te pra-

t0. D. difp. 22, quafito 21 ac tandem ex eadem

-Gingeré omnes obfervant; — Si nülla adfit Stolá

inié ïl.'[qïï

Pontificia largitate étiam Superiores Ordinum

t ilh-

'iliá; potérispro Stola uti Matipulo áliquo ; tefte

mendicantium , Priores ; Guardiani , Rectores ,

annerOciti g. 10; »4» 40. cumbaliis. Dein-

E

i

itémque Praffidéntes ; àc Vicatii ; qui cum ple-

dé poteris éxfcinderé vel folvere ligamina pen-

nà poteflate obeunt hzec officia; donec vel no-

n L'JO Iï

dentiaé cáfülis , üt iiste cingas ; cenfentür enimi

-enialcü?f

iinetur ; vel redeàtabíens Superior , ficut cum

'enedicte cuim totà Cafula ; aut (i Cafule jm

alis explicànt Rodriquez noftrer QQ, Regzl.

] müffl-::

benedicte poítea affuttà fint, probàbiliter eva:

j2 o !

"i

10.1.Q. 19. 4; 1. Suarez to. 4. de Religione lib.

.. duiit benedictà per üfum. ^ Caftro - Palàus cum

2.610. Extendentes thanc. poteftátem etiam

gt

Gobáteit; »"m. 353. Ulteriüs ; fi adfint partes

"

ád corporalia, & alia ; ad quorum benedictio-

fracte ciguli ; connectasrürfüm ; & cingás te ;

hem non requiritür un&lio : atque adeo ad fu-

T )r,vhl"»

quia probabiliter pet frá&tionem cingulum non

às Ecclefias & Orátoria benedicenda; ità enim

ndli

amittit benedictionem ; utinferiüs dicam: De:

fonánt eorum privilegia & praxis obtnet: ex-

u

1

m

: äiqucü nihillaltem probabilitér benedictuiüi fup-

tendéntes etiá àd benedicenda paramenta aliárum

i

petat; accipe quidvis prophánüm ; aptum : &ori

Eccdefiarumi , ídque per viám communicatio-

,diti

peccabis excufante te quácunque rationabili

his. : cüm Innocentius octavus id expref;é con-

if

càusà ; étiárii folà devotioné celebrandi ; üt mos

cefferit Generali ; & quátuor pracipuis Abba-

.JLW

.dó audifti.

L

m

9]

tibus $; Ordinis Ciftézcienfis. — Quod Privile-

p

Ó 1V. Deniqüé; ficutin oinni aliá, ita finédu-

gium adhuc válete ; ubi elt ejus ufüs , bene

,f

eftendit dictas Afcanius , l'amburigus eiz. qus-

bio etiam in þaq /materia jaris pofitivi ; excus

l ,

füts

*

-

fi

236 E7 Sacrää. Pz;'f Il. Cap. Vi Sedt, 111 D requ;']itisadceleäjrqyäum;'

jïtoj.ï.xrnän obítante declaratione contrarià Con-

IIL.. Sacra: Veftes, feu paramenta sacetdOälil "

eü

lia amittunt. füam. benedictionem , quando ita

hi

gregationis. Cardinalium facrorum . ritaum. de

Anno 1606. die 24. Auguft. de qua tamen de-

franguntur & lacerantur , ut non fint ampliüs

proahä

apta ad ufum , ad quem erant benedicla , juxta

(

claratione nihil conftare teftatur Tho. Tamb.

Jra

l. 1. faertf. €. 35 $- 3-

Noflri utuntur fal-

communem .DD. & c. 1. $. quod in dubiis,.

D

& íepe ad

de sonfesratione. hinc , fi Albz detrahawr una

firis

tem bonáffide,paffim. permittentibus ,

D

noftros remittentibus Epifcopis.

