liter autem impotentes fuo tempore Confiteri,

gima

tem fetmel in anmo fideliter confiteatur. Sacordoti

gl t

teneantur przvenire vel pofteà 1i:pplere'," cgm—

proprio : injuntiam fibi Panitentiam propriis

modius dicam i»f?a $. 4;

4m,

viribus fludeat adimplere , [afcipiens veverene

dij&reti'mr';j. þ:;ä:g:g;; ]

eari

.. Ill Peffquam ad awues

zer ád minsis in Pa[fiba Euchariflíe Sacramen:

rint. Adeóqué hoc pracepto obligantur etiant.

denit

ium. Quó praceptó in terminis fignificatu?

impuberes pueri ác puelle , fi in peccatum

gut

quis, quando, quid , quomodo ,cni , confiteti te»

mortalelapfifint , hoc enirn ipfo offenditur,

Qs

neatut, Explico figillatim.

éos rationis & difcretionis ufum affetutos effe :

yinitu

1

( uti contra Emman.

Sa docet Communif-

l)ämiä(

P

6

-

L

fima DD. ) conftat autem , citiüs atringi pofle

qum i

QUuis!

annos difcretionis , & mortaliter peccari polle-

*

i

| Omnis utriusque fexs fidelis , ebe,

etiam &tatis anno decimo , imó nono, o&lavo,

*

"at

£

li

AMnis fidelis,

Omnis nimirüm hofno

& adhuc citiüs, Et quidem anno feptimo com»

pleto folet effe przfumptio pro diíctetionis &

fZäO

baptizatus : adeóque etiam hareticus , ex

,,1;!! Tilot

communi;& mihi omninó verà Sententià DD,

rationis ufu perfeclo in jure e.lirtera, de defpose

glettim.

Verüm reété monet Layman -

s

7

a

ut metitb dicat Lugo /ic difp. 1 . (e&t. 7. abfur-

fét- impnberum,

diffimum effe dicere, harericos non obligari

£it.c. f mum. 7. utrüm tales abíolutionis capaces .

h at

ytortii

legibus & praceptis Ecclefiz communibus,

fint; judicare debet. Confeffarius non ex fola z-

tate, fed multó magis ex ingenii & educationis

30 abf

uis enimillos exemit? certénon DEUS ipfe :

multó minüs Ecclefia , qua tanquam veros fibi

qualitate; quia multi poft eam &iatem, aliyerà —

m

Imnu-

anté , rationis difcretionem confequuntur , üt '

Yi

pet Baptifmum fubditos etiam per excom

micationis poenam ad obedientiam compellere

non tantüm venialiter , fed etiam mortalüer -

P A

nititor. Unum tamen & alterum híe pro praxi

peccent : cujus rei exemplum habemus apud$.

Wt

obferva, Unum : Legibus Ecclefiafticis de au-

Gregorium /.

4. Dialog.«. 19. De pureto quin«

lii

diendo Sacro , Confeffione & Cammunione

quenni in bi

2

asphemiis moriente & damnato.-

]

Sic Layman.

Addit Gobat bic caf 11. a« 298«

Paíchali; (qua ipfis per excommunicationem

nj

interdicuntur .) hzretici obligantur mediaté

Germanos fe

riüs obligarikhoc pracepto , quarit

Italos vel Hifpanos R

ufticos ac plebeios ru-.

j

hi

tantum , quatenus fcilicet primó . oblisantur

reconciliari Ecclefie , & 'abfolutionem ab ana-

diüs educatos , S. Antoni

us , Sotus alii ,:ipsäqu;e.

li

tj

Jn

!t

themate impetrare , sicque reconciliati ejus le-

confüetudo obligat folüm circa annum &taus

Ü5

duodecimum ; honeftiüs , aut inter nobiles edu-:

lil

ges obfervare. * Alterum eíl: transgreffiones

hs

éatos cititis: nullum tamen , quantüm fcio an-

Íeu peccata liereticorum contra leges Ecclefie

5 »Qutg

te fexennium , eílo jam tuncfit capax doli, &

m

eatenüs coalefcere in unum peccatum. cum ipfa

hzrefiformali, quatenüs converfi in confeffio-

fi confiteatur , abfolvipoffit. — Quare apud nos

l períe

non cflrecepta doctrina Dianz &aliorum

ä,Pu; j l. l

ne folàm obligantur exprimere tempus, quo

obli

B

inharefi formali perfeverárunt , v. g« dicendo:

ipfum part, 10. tratt, 12. refelut. '$6.

r

antis fatim, ut fünt compotesrationi. Cer-

'Tot anhos vixi infecta luthgrana , probé fciens ,

LA 1341m

tà fi puer, vel puella , ante ,in, vel poft fepten"

m f

aut valdà dubius , facilé potens fcire. falfitatem

mez fectz , & veritatem Catholicam , quam in»

nium, circa nonum annum v. g. appareat ; fà*

N

Rütjg k

tionis ufüm obtinuiffe & morcalite

r deliquiffe :

ffwnem

quirere ex odio & contemptu Ecclefiz velPa-

pe fponté intermifi ( his eniri terminis conti-

nunquid obligabis flatim ad confeffionem , &

T nf

netur tota ratio harefis formalis ; ut fuo loco di-

non permittes cum aliie expcctare tempus 1?*",1

j 'liten

cetur. ) Hóc enim re&ié explicato, fimulcom-

fchale?

;

li Im

- ]V. Peceata. confiteautur.

s

anndo':täf)f

j

prehenduntur ; & per fe intelliguntur à Confef-.

1.61 j

fnd.

talis puer vel puel

la , faltem cra

ífo. medo vide-

fario peccato transgreffionum: contra leges &&

DEUM per hoc , vel illudpec-

1 Ra

ptacepta Ecclefia , certé inepté quzteret ex ta«

tut, cogn

ofcere ,

Eucmldml

catum. O

ff

endi , oflendátque dolorem ac pro-

li : an & quoties Miflári neglexerit, jejuniuim

craffo 1ai-

lj die

Ecclefiafticum violaverit , an tempore Pafchali

pofitum ,

pracipuáque fidei myfleria

Nl "

tem aliquo mo

*

do intelligat : poteít &

debet ab-

confeffus, De cetero ergó folàüm de peccatis

ut orünes

ern

DN

contra legem naturalem & divinam , Decalo-

folvi , pra

fertim in tempore Pafchali,

kggm

s

ET

-mquat.—

Et pro praxi Confcifg.xiorum j

[

w

W(qmg

g?i*m inaxime ex aminandgs* erit,

m

7

W

| .,.*Zb:olv. ;Sfaclrgiäänt. .Pars. iI.lI. öaf: III S&ä.W. Deneceff ä; ;;

Ug d

Wo.Cmfif, 375

D

exízribere judicium Laymanni communiter

quippe nulliüis unquami peccati mortalis con-

O g

vfecepti eodem. 2. 7. fic pergentis : Pollqquam

f-ius , f1 pofteà etiam ultimo die anni mortali-

N

»Conieflarius , confideratis circumflantiis, ju-

ter delinquat, obligatur adhuc confiteri, quia

mll

»dicavit, puerum veré & deliberat? commifif-

precepto annuz' confeffionis nondüm fatisfa-

» peesatum quod confitetur ,. examinare in-

] W

um eft, & adhuc fatisfieri poteft : fecüs , f1 vel

v

Wi

hi

D

»füper debet, utrüm de eo doleat ex motivo

femel in decuríu illius anni fuifles confeflus

W

»non meré humano, quia

v.g. à Patre vapula-

aliquod peccatum morta

D

J

I

nblt ; fe

d fupernaturali per fidem cognito, pu-

difp. 1 $. fsti. 7.

le.. Ita cum aliivs,.Lugo

D

!

D s

t5 quia DEO contrarium eft, Poenam ater-

III. Omnia peccata cosfiteastg,

:

r lAt.,an ne- j2

pnàm., vel purgatorii , meretur , & idcircó àrea-

f

ceffario fic , ut etiam abfolvatur , nimirüm con-

»tü virtute Sacramenti abfolvi defideret, Sunt

feffione validá. — Cert? fuit antehac probabilis

Titis

i ia

»enim aliqui adeó naturá vagi, maléque educa-

vifa Sententia graviffimorum DD.l)elludani,Vi-

pti; Ut, licet fatis difpofiti fuerint ad péccan-

]

Goria, Gabrislis noftri cum magno moralium

rv

»0um , non tamen difpofiti fint, nequeà Con-

Magiftro Sylveftro . eonfzfio 4. s. 3. Prz-

»feffirio tam brevl tempore difponi poffint ad

T

, Ponnit. ntiam.

cepto huic Ecclefie fatisfieri' per folam cone

, lü

Quare in hoc cafü orationem.,

feffionem integram. peccatorum , tametíi ab-

xiquafi Peenitenti loco , puero imponat , &

iphs

folutio non conferatur, five ob defe&uim vel

mll

scrücis benediclione fuper caput ejus formatá

malitiam abíolventis, five ob defe&um CÓfle

doceti

»dimittat. Expedit enim pueros , quamvis non-

tritionis in Poenitente : adeóque etiam per cone

»dum abfolutionis ca

N

paces fint, audire , ut pau-

feffionem culpabiliter invalidàam , modo inte-

i

»latim inftruantur & confeffioni affuefcant.

gram: exeo fundamento, quód Ecclefia folüm

li g.

o Quod f autem omnibus confideratis , de pue-

m

externum a&tum confeffionis pr&cipere poffit,

»ri capacitate dubium maneat , tunc abfolvi po-

de occulto autem defectu non judicet. — Verüm

Iu

,",'tchüb cenditione faltem mente retentá: imó

t

huicízntentie omnem probabilitatem abftraxit

»in mortis atticulo abíolvi debet : nam talipra-

Decretum. Alexandri VII

litm l

»lertim cafu neceffitatis in dubio inclinandum

. inter. propofitiones

ml

damnatas Ánno r669.&

hanc numerans. Qnoi

eft in favorem animz.

Denique id moneo,

ol

fasit. confeff/onem voluntari? nullam ) fetisfa-

e»fi materia copfeffionis , quam puer affert,

€it pracepto Ecclefie, INe

g ond

pmortalis videatur, fed ob ejus incapacitatem

cere potuit.

que 1.nihi unquam pla-

j & d

»non abíolvatur, de hoc ipfo monendum effe.

IV. Fidelier confiteatur, Co.nf'efï'xone nre

t

»puerum , utfciat ,. fe non abfolutum effe, ut

mirüm validà & aptá ad abfolutionem reipsá

fgguunti

a majorem difpofiionem — ac^ praparationem

percipiendam ,. & nullo.modo fufficit confeffio

4m m

»Alferat ad iteratam confeffionem. ^ Sic Lay-

culpabil

iter invalida , aut fine abfolutione, pro-

x 4

n2 optime, & laté Gobat Z4lpbab. Confejfars

ut etiam ante illad Decretum docuert

epuret

int femper

fafa 0. G. IAlpb. Commnaic. cafa G. per totupz.

communiüs DD. $o5; uterque , A4e

dina , IN4«

d

$. II. Que? Quomodo?

garrns , Suarez, , alii[que citatis Layman ezr. .

ZOH '

$.. X .

Lug

E

2

o Git. ali p

4[fim. Ratio eft: quia

uupt

! Omniapeccata [i«a frdeliter zaæ;ïäeatür;

3.

h7

cciefia przcipete poteit

& reipsá pracipit,

H FW

Mnia mortalia tantess hoc przcepto obe

aut cert? principaliter hoc

pr&cepto intendit ,

Qd

s

ligamur confiteri. INon enim poffunt in-

at Sacramentum Poenitenti

te;:lþi'gi

OHA Weni

21

UE

& quot annis fufci-

T

& , quod multis effet im-

piatur ab iis, qui peccati mortalis confzii funt :

pefübile , certé long? difücillimum. ^ Unde

g

fed Sacramentum non coníiftit fine abfolutione:

o

eum, quitantüm venialium , & nullius morta-

nec abfolutio fine confeffione vali

lis peccati confcius fibieft, etiam tempore Pa-

da: ergó re-

p

dw-'

quiritur & confeffio valida & a

bfolutio Sacta«

yi

4

fchali per fe non obligari ad confeffionem , jam

mentalis. — Falfum autem eft fundamentum

: &JHDW.P

ex communi diximus ozeff. 2.$. 2 À p. 371.

oppofitz fententiz,, Ecclefiam non poffe praci-

z

Advertit tamen Caftro-Palaus apud. Gobat ci.

ii b (ï

"

pere faltem indire£lé , aCtum internum, i is per-

',m'

n

9. 294. illum prabirgrum non leve fundamen-

tum finiftrz fuf;

picionis , qui füb pratextu ca-

tineat ad fübftantiam acküs externi, qui praci-

r

O;fl

pitur ; ex communi do&tri

;

23 in materia de -

Ienti2 peccati mortalis omittete penitus con-

; QPPIKI !

feffionem. Confentit Efcobar tales obligans ad-

legibu;. 4

['lm il!]

huc confiteri: ratione fcandali , quod femper

$. iII. Cui?

gnfe l )

feré timendum effet.

N

u P

Proprio Sacerdoti,

8 II Infuper non impletur hoc præceptüm

Roprius Sacerdos

» €ui facienda confeffiog 3o.

v

confitendo folim venialia propri& loquendo ,

p

annua in rigore terminorum , & diredé

]

ehm faciant id , quod praceptum ^ non eft:

quidem intelli

h

gitur Parochus Pceuitentis , at non

d

l

quemadmodüm & pueri laudabiliffime jeju-

exclufivá ,

fed cum neceffüria inclufione ejuf.

(f

rj

mantes die jejunii , non dicuntur proprié im-

j

g^

dem Parochi Superiorum , ac ejufdem , acSu«

r

plerelegem jejunüi, chm eà non ohligentur :

periorum ejus delegatorum, uti bene notavit

l

y

inde tamen non re&lé infetes, eos agere contra

-A

p

Suarez, b difp.6.fedd. y. Effet enim abfur-

. ?

ldegem. Et hinc, qui tempore Paíchaii , vel

fhäh)ui "1

diffimum , dicere, Epifcopum, qui eft Parochus

Per totum aanum confeffus giï;fol.üm venialia ,

Parochorum , non habere

jus cxcipicndi COn«

jf

pbbb a

icffio-

Bd

4

"?W:*ä')wgi 59"1?17; : !

4

3'38'9 þïheol. Sacram, Pars TH. Gaf,, Il Seöï. IV. Dc:

l fzf

fgifxones füorum

Diccefanorum tempore Pä-

$. IV. Quando? quoties. . —

f

(t à fortiori de fummo Pon-

Íchali, idémque €

-Saltem femel in amm. —

Ts

tifice, qui eft fup.

rem

us Paftor Paftorum , re-

j

fidelium ac ovium Chbriiti.

A& Nnuum hoc confeffionis fparium n;mef'gy;;

-

fpectu omnium

abfoluté inchoandum ab uitima confeffio--

.

Rurfus quia quivis o

tdinarià poteítate praditus

ne facta.

Lex enim non dicit ,. confef(honem —

PJIIUI

oteft eam delegare à

Iteri. cap. eam cam(am , de

hf

Ideó

fatis dicitur confiteri proprio

non effe differendam ultra annum , fed ut fingu-

.Appellat.

lis annis fiat faltem femel.

Attendendus eft ..

ia

Sacerdoti , q

ui etiam tempore Paíchali confite-

"

feu ex licentia vel permif-

'ergo computus annuus Eccle

fiafticusJautab ini-

At

$

tur alicui delegato ,

tio anhi ad finem , autà Pafchate in Pafchay. &

(S

fione facta aut ab ipfo Parocho; aut ejus Epifco-

fi hoc teneatur , intereft noíie, an tunc perfe,

14f

o , aut ipfomaxime fummo Pontifice. Et hine

II. Parochi non poffunt prohibere,fuos Pa-

an veró per accidens , Ícilicet ratione Commue

gl

nionis Pafchalis , tantàüm obliget "ptg;;g:q;g

Qca

rochianos , ne Mendicantibus confiteantur e-

confeffionis annuz.

d

Ego

tiam tempore Pafchali , quin ij adhuc valide &

E

L Tempus annug confe

(fionis , apmnam ;

aed

licité audiant & abfolvant ; ipsíque Parochiani ,

& feclufo contemptu , maxime

die Januarii ufque ad finem Decembris, com- .

J l

femper validé ,

fubfiftente aliquá rationabili causá (

qualis fere

putant permulti DD, quos citant & fequuntur.

Cept

Dianap. 3.17« 4- refol. $1. Lugo difp. 15. fell.

fed f

femper adeft) etiam licité , Mendicantibus

confiteantur;

Non tamen. licet Parochianis

9. 2. 117. Qui proindé fcribiz: fifis confeifus.

Bach

r. Januarii hujus anni. 1678. te licit differre

lm 1

ejufmodi prohibitiones Parochorum in jute

confeffionem ufque ad ultimum Decembrisfe-

DX

communi fundatas contemnere , ut ex fe patet,,

cuturi anni 1677.ita ut duo integriauni; deme

T

Quare ad cavendum & excludendum omnem

Vahl

to unico die, licité tranfeant fine confquï;xi?n,g;*

Tu

Parochorum contemptum , omnino confülen-

. fationé

j

dum à Confeffariis eft hominibus . rufticanis

nifi aliundé occurrat neceífitas , V. g

;

Communionis aüt periculi mortis.

Idque in

.

alite

( £ufirà confüleres civibus alicujus urbis, ubi

Merndicantes degunt ) ut confeffioném fuatíi

hoc computo neceffarib. concedendum L

! a

nt;

Namultimo die hujus anni adhuc fatisfacis pro.

Gl ,

Pafchalem apud proprium Parochum peraga

hoctoto anno : & primo die fequentis Janvarij

» 4 d

aut ab eo licentiam alibi confitendi petant. — Ira

Azorius cit. Barbofa de Paroch. cap. Y9. ratio-

primoó obiigatio incipit feque:tis anni fimili-

- Mpia

-er non utgens ante finem. — Verum hoc qmihi

. li

nes allegans ex Lochmayr , & hinc ul-Fe,riüs jnci-

dentet.

2

femper difplicuit. Iafuper, quód f hoc toto an-

-- inanm

(tam cäu-

no, imó & pluribus aunis nunquam confc Tus

"unine.

$31

IV. Parochus fuo Parochiano ob ju

íam volenti confiteri alteri, tenetur licentiam da-

es; coüfitearis autem primo die hujus curt

J, n0q

tisanni, valebit hec tua uniza confeffio , tai

atailr

1c fecundüm communem apud citatos, & Lay-

pro hoc anno; quàm

"

pro anno , velannis pf

H

La

mian eodem tr. 6. cap. 13. z. 3. Intelligendum

tamen , alrerí in tali Dicecefi approbato X cu-

cedentibus. . Lugo e

t. . X8o- quod quidem m

DN

fimili cafu etiam nosinfrà concedemus.

.

nf

fato.: non tamen neceífarib Parocho , ut vult

icc con

Barbofa cit. «. 27. cüm praxis oftendat contta-

-H Fadlior & Ecclefiaít

fü*etuäiiïjiï ^ |

& g

.- conformior cít annuz COüfcæORïS,'/cqmp(uta'tiq; d

Qs

rium. NNam etiam Cooperatores Parochorum,

XPafchate ad alterum Pafcha , ita , ut, qui poft —

dfüviter

de horum confenfa funguntur hoé officio , uti

Pafchalem hauc. confeffüonem 'in peccatum.

4

obfervat Gobat cít. wue. 397. (inc. At contro

1 1 föfsianem

veiíia eít : i Parochus fübdito jufté petenti ( pu-

mortale lapfus eít

, ejus confeffionem ufqu

aad

*

E?Odiüs K

liüs

t , fi fine periculo falutis proprio Parocho con-

fequens Pafcha differre poffit ,. & non amp

"trofe

;

citra peccatum grave.

la communior D

fiteri non poffit, v.g. concubina ipfius) licen-

"880 t

tiam injufté neget , nihilominus ipfo jure

facul-

Suarez di[p. 36. féd. 5. Coninck difp.. ïf;ïä

iä&w

6. Tannerus difp. 6. 4. 7

; Layman é. $. s.

P

tatem. confequatur confitendi Sacerdoti alteri :

.

bl mam

lem , quód neque ab Epifcopo licen-

Idque Confirmat práxis

Ecclefia, fiquidemeO ——

'-*mn.

pofito fa

foló tempore Paflores à fidelibus fois confefsio- .

tiam petere ve

limpetrare poffit? Affirmant. Ri-

^ 61 Cüntt:

nem peccatorum intrà annum commiflorum

"ts

abardus , Paludanus , Adrianns , Major , Syl-

vefter, Navarrus , Téleims, Henriquez, , alii

exigere folent. WEtang. Extraw. Ficti.-

p

Treuga Q* pace,

dicitur: quód Parochianus d

.

.

j

T

apud Layman citzr. probabile cenfentem. INe-

Pafc&haffä*' j

furi(simüm

ant autem probabilius Zdlenfis, Satss, Medina,

jue C e. Omzi: utris

«fque ) laltem in.

? t

eneatur proprio Sacerdoti confiteri, — Quiaere

AU

P. Navarrns ,alisque congeftisSuarez /ic difp.

*

3nny

89

hoc praceptum. annuz confefsionis omni .

17. fet. 4-. & probabilioirem cenfentac late pro-

leri potelt ab uno ufque adale.

Pt

bant Layman & Barbofa /l. cz. quos videre po-

anai tempore imp

r

IN

terum Paícha ; ficut: f1à pr

ecedente Palchate. -

2 NQUE

tes; namcümres nos non concernat, Senten-

um San&to-

r

tias noffe , & Authores allegare fat fit.. Certe

intra annum. v. g. circa feftum omni

RT

n

rum , vel Natalis Domini

x

[emel es confeffus ali-

h

o cafu fecuti(fime recurret ad Mendi-

ialia tantüm ex dictis

lm

cantes privilegiatos.

qua mortalia ( fecüs fi ven

h ü

$. 2.) per

fe non tenerís iterim con

fiteri in f& -

D

lhfe

T

quenti Pafchate ,

nifi novis mortalibus obnoxius .

"

ita e;ongrä ,

iunc communicare debeas :

d

Mi

Per'

]

-

S

"

-

:

//

4l

T

0

ol Seram, Pars U Cap , I Denef é

MgCWW 38[ :

ut»!

N

1 ;'Pf;æ&þäenti Pafchate per totum. hunc annum

li

annum commiífa funt , eodem igfd. ànno con.-

gunquam es coufeffus aliqua mortalia, & pra-

fiteri necefse fic,

videas, tcfequenti tempore Pafchali à peccato-

Y

j

IV. Qui autem toto anno ,

Pafrhali tem-r36

ràm confefsione impeditum iri , v. g. navigas

pore Cvelaliorum computo ante finem anni vel

tione: itinere inter hæreticos&cgtemporgqp;

Decembris ) (ine juíla caufa excufante non

portuno anticipare teneris: & perinderesfe ha-

confetfus eft , omnium confenfü peccat morta-

bet , (icut cum eo , qui dieDominico mané Mif-

litet, quia transgreditur preceptum in re gra-

fam audire potefL , poíteà non poterit, is flatim

viffima. Etinfuper 1. Quó diutiüs differt ,

audire debet, ]ta ex communi Layman czr. z.

có graviüs peccat , quippe longiüs recedens ab

Ü

[

9. & etiam in fuo computo Lugo 4ifp. 15,

intentione pracepti jubentis confeffionem fie-

Quamvis tefle Gobat s4m. 278. id equ& multi

A VC

ri quolibet anofaltemfemel. — In praxi' autem

negent , ut neutri parti andeat negare veram þrg-

. propé perindé ett , five dicas cum Sylveffro , as

yïlt.,

&icam prababilitatem. | Suadet tamen tutiora,

lentia, Layman, Diana G. talem perfeverare

Ego vero noftram fententiam omninó veram

in eodem peccato mortali omifsionis, etíifeme

QU

credo, & confirmatur ex mox dicend:s,

per eó gtaviori, quó diutius fine jufta. caufá

A

/ ;; L Attamen eo iplo tempore Pa:chali przez

differt, quod mihi magis placet, Sive malis

ceptum annuag con

felsjonis oblig

l)

at non per fe ,

dicere cum Suarez , Vaíquez, Bonacira, 'Lugo

T

fed folàm per accidens ratione Communionis

(

£ir. talem peccare toties mortaliter , quoties

Pafchalis, quam confefsio peccatorum morta-

eccafionem commodam. «onfitendi oblatami

[

lium neceffario pracedere debet, — lta longé

nägligit, Sed cert?. Confeffarii de hoc non in-

me[

communior DD,Sora: , Vicloria , Valentia , $4,

quirunt , contenti &Ácire tempus omifsionis

Fafquez , aliisque congeltis Coninck , Layman ,

ultra annum , 2. Is, fcu jufta, feu injufta de

i

Tannerus, n. praced. citatí. Ratio e[t: quia Can-

«aufa , confefsionem annuam omiferit , cüm

n

cilium Lateranenfe éw cit. Caz,Omnis utrin[que ;

j

primim. poftea commode poterit ,. confiteri

aliter ftatuit de annua confelsione , aliter d« fa-

obligatur,Ita ( contta $, 4ntosizm, Sylvefirum,

"

cra Communione , videlicet , ut fideles fua pec-

alios fane minimé paucos ) docet communior

"

cata , faltem fémel ia anuo confiteantur, — Sa-

& mihi omninó vera SententiaDD. cum Navar-

us

cram autem . Eucharifliam 44 »i»25 i« Pafcha

TO , 2 1. 1. 4 $. Suarez difp, 36. fei. 4. Coninck

i d

füfcipiant : ex quo patet , non ita pro confeísio-

eit, difp. g, duo. 8. Layman eétat. c. $. dub. 9.

xjn i

ne, ficut pro facra Communione per f5 deter-

Gobat Cafa 11. », 276. alii. Ratio folida eft;

f

minatum effe, Quare (j tempore Paíchali àCom-

quia tempus pafchale velut terminus implendi

J que

munione legitimé impeditus es, v. v. lectoaffi-

li-

?

precepti , non eft pofitus ad finiendam ob

ujus u

xus , non eris ad confefsionem obligandus, (i

gationem , ficut accidit in precepto jejunii ,

l&mo.l (.3; :

intra illum annüm jam femel legitiine confeffus

audiendi Miffam, & fimilibus obligationibus

|anen)

$, utjamfupràinnui, Addítque Layman cir,

certis temporibus vel diebus, & intuitu ipfius

X Gp'ïde-"! :

z. 10. Imó euam fi aliquis toto anno nunquam

temporis , affixis ; fed foluzi ad implendam,

Qu

confeflus fuiffet, X Commuaionem. afchalem

fcu ulteriàs non differendam obligationem , fi-

, quiit

ex neceffaria caufa ad breye tempus , puta ufque

«ut fit in debitis tributi , debitis pecuniariis, &

ad Pentecotten ditferre deberet , probzbile eít ,

as Qu

o

. fimilibus obligationibus, in quibus terminus

, M

n

gra';'ic,er non peccaturum , etiam[! etiam con-

non fpecialiter intuitu tempotis, fed principa-

(

Is

fefsionem differtet , fi putaret ; poltea eam com-

liter ratione rei przftandoe » & non diutius diffe.

modius peracturum effe. — Verüm , ( talis poft

Ui

M

rende prafigitur : quae proinde öbligationis

gandt

Pentecotten mortaliter peccet , obligatus erit

' elapío tezmino , minime exitinguuntur , fed

toanno Iterüm confiteri , cüm prior confeísio

m ^

- perfeverant, ut nimis notum,

Atque itaetiam.

Iï»'

fa&a fit. ad fatisfaciendum obJigationi priorig

Uhj

Je habere pteceptum & obligationem 'confefsio-

at

[

anni , ut notayit

:

?

Coninck 2u2, 8 conclnf. 2, li

nisannuz', clarüm eft ,. cum tora intentio Ec-

Layman,

7 hqmdä/'

€lefize fuerit przceptum divinum confefsionis

- & Conttratium his ,. & preceptum confef,

de fc indeterminatum , determinare ad certum

;

Mf

om

fionis tempore Pafchali períe obligare cum aliis

tempus, ut quolibet anno , faltem femel fiat,

f

docuit Suatez fape, cir. difp. 36..fé&. 3. ex eo

7 Wuf ;

nimirum in Pafchate &c, & nltrànon differatur :

potifsimüm , qubd ex dicto Canone fideles fal-

ergó elapfo termino illo non extinguitur , fed

ao

tem in anno omaia fu. peccata confiteri tene»

g,

manet illaobligatio. 3. Eum tamen, qui quame

Antur: annus autem finitur in Pafchate: ergo fi

yis culpabiliter confefsionem, ultra terminuni

p U

,eo tempore conftius peecati. mortalis non con«-

annum diftnlit, poílea uná confefsione fatisfa-

Laj j

fiteatür ( five communicarurus,, fiye non ) trans.

moufïu

"d

cereproütroque anno, & praterito neglecto ,

u

y

geditur preceprum . confitendi' omnia peccata

& novo inchoato , docent fané plurimi , acipfe

.dcn[CP

h

intraannum , refpondet recte Laym, z/id. Quod

Lugo fepe cit, ». 180, Et verum eft, durante

mnlUm

oncilium omnia peccata confiteri jubet , pet-

godem [latu,

Quia hoc praeceptum folum

1 COUN

1

tinet ad integritatem confefsionis férvandam,

obligat illo anno fequenti peccati mortalis con-

n

ia ut quocunque arini tempore aliquis confitea-

fcios, & fa&tà femel illo anno confefsione legi-

Lonüïwm

X&r5 nullum mortale reticeat ; non vero eó fpe-

timá: non es tibi amplius peccati mortalis con-

1

LlSUb

at; gu::ü gmnig,gcccata, qu i.ntl'a' quemlib:s

: fcius;

ergó durante coftátu non tenetis amplius

ao

yz/

bbbs

€one

h

as

382 Wte&l. :

Sac

7

Qm. Pdhil]. Cap.. Iil. Sedl. 1P. De wreceff ïäï'oälz'g.) Eongj:f Ó

confiteri. . Ar mutato illo flatu , fi deinceps — impofitum in "pänc temporalis prnfecca:i':' wy-

| ^

IUfsUS pecces mortaliter C quidquid. negent

[f

fejfis debita compen[ationem : cuijus proinde effen

multi, ? Ego cum Coninck & Layman ». pra-

&ns effremiffioPoma temporalis ex opere operat.

s

cedenti , fine allatis , omnino certum puto, te

Et neceffarió , nom neceffitate Sacramenti , fed

o

rursüs eo anno obligari ad Confeffionem; ma-

precepti (ub peecáto gravi pev f& loqiamdo, 4 Cos«

ximé Pafchalem , etiamfi fort eo tempore com-

feffario imponenda , ( rationabiliter impofita

municaturus non effes. . Ratio. ibidem dicta.

4 Panuitente acceptanda. — Eft tota communis :

y S

Quia priori confeffione fatisfecifti obligationi

ut patebit fingulorum explicatione folità,

procedentis anni , ..& deinceps velut novum an-

opexis

S L

: rtoti

num obligationis cepilti; ergó fi deinceps pec-

Satisfacf jo Sacrmem&l)s eft : . i

hindi:

ces mortáliter , rursus confiteri obligaberis. Cze-

ts

terum íi quis tempore Pafchali alioquin ritá

[ Pusbousm , neque enim DEO—faiis&&i

elletv

contetlus , unum mortale inculpaté oblitus eft,

poteft peropus, quod de bonotum ge-

Coti

aut forté etiam fciens ex juíta caufa tacuilti )

nere non fit, & DEO gratum. Quare, qui po-

Tudc

te non obligaripriüs confiteri illud , quàm u-

nitentiam implet relapfus jam in ftatum pecca-

geat aliud tempus aunuz confeffionis, ex Lay-

Cliof

ti mortalis , etfi precepto. Confeffarii. fatisfa-

eleyat

man & aliis jam notavi firprai fe&t. 1. q. 4. $. 3.

ciat , effeCtum tamen fatisfactionis. no

L

ü fortifüþ ;

fptid

& docent etiam Diana p. 3. frac. 4. refol. 124.

ut mox iterüm dicam G. fea.

Lugo difp. rj.fé&. 7. ». 167. Ibidem tamen

Il *Pewale. Scu afflictivum aliquo medo

Ácge

ponam

nam. 124:reteexcipiens, nifi fola peccata ve-

Pernitentis. — Quale de faéto poft naturam la-

nialia tunc confeffus, . alicujus peccati mortalis

pfam, eít omne opus bonóüm. — Omne enim -

diqx

b

oblitus effes ,. rationem ex dictis noffe debes.

opus bonum in gratia fa&tum triplicis eft virtu-

"Tandem dicta hoc $. de anticipatione & fupple-

[

tis : ZMeritorimm , quatenus à Charitate ptocea

[

t

j

ione, confeffionis annuz , pariter intelligenda

dit , & gratiz ac gloriz angmentum meteturs

funt quoad Communionem Pafchalem : íicut

tllen

Impetratorium : quia gratum eft DEO , & bene-

& pleraque alia hác quaftione explicata. Ex-

ficia impetrat : & Serzsfatloriuus: quia poena-

ipsot

pros

cepto folo. privilegio Mendicantium , quod fe

le, laboriofum , & aliquo modo afflictivum

non exteüdit ad. Communionem Pafchalem ,

Sacran

elt operantis : & ab hoc ultimo fortitut effe-

auec egro prebere licet Mendicantibus, nifide

&um fatisfa&tionis pro peenis debitis :

divinæz

expreffo vel tacito confenfu Parochi aut Ordi-

s

, Pec*;g;iä

Teniten

quoad culpam jam remiffis,

z

narii, Et jam utique de confeffione fatis.

- Tll. 4n Saeramento Penitentia à

[3

anfe];l?r'q

faäoriop

Ttnient

impofituw.. Excluduntur. à ratione fatisfactionis

CAPUT Ir,

facramentalis omnia opera fatisfactoria , ' Poeni-

it d

J .-e Satisfa&tione Sacramentali,

Ia

tentiz GC Poenalitates , quz vel proprià voluin-

-

tisyi

Uid generatim ät fatisfactio feu compen-

tate affumuntur , velaliunde imponuntur, vef

piti

3

8

à Deo difponente proveniunt , infatisfaCtionem

fatio offenfz velinjurie: quomodo diffe-

a

pat À refticutione feu compeniätionc'damni :

peccatorum. Et(i enim fint verz fatisfaclio-

nes, nontamen Sacramentales, ne

2

ualiter DEO fatistacere , aliquo modo , non au-

c ad'fofrvum'

*

tem reítituere poffimus : dixi c. 1. fedt. 1. S. 3.

Sacramenti Poenitentiz fpeCtant.

!

ii

IV. 24d Pena temporalis pro pe

M Lg

Jamad rem.

CCatis cor-538

IT

felfis debite compen[ationem. Nam quamvis

QUJESTIO L

-tl

omnia peccata mortalia quoad culpam remit-

tantur per abfolutionem Sacramentalem : eóque

m

Qm'ä gW Satisfaclio Sacramentalis ?

* Blüm

ipfo poena aterna (pro qua nullus purus homo

. quis ef?öfus ! qua nece[fetas ?

fatisfacere poteft ) ex meritis Chrifli commu-

ii

7

SUMMARIUM

/

t«atur in peenam temporalem : non tamen fem«

Nty

/)'33

S;ztisf?z&ip Sacramentalis quid ?

per remittitur tota , féd remanet ordinaricaliqua

| Pmümï

Ejus effctius eff reméffo paue temporalis ,

432

poena temporalis in judicio DEI folvenda: nifi

| nïqtu N

347

Auem ut fortsatur ,. fferá debet. ia fletu gratian -

aliquando vehementia contritionis totam dele-

j P pomiï, [

J

; Ipnpltus eam i mortali , $enzaliter , peccat.

54

dpiponeuda eff . Corfe[faréo nect

1

ret: vide e. 2. fe61.2. $. 3. Ad ejusmodi ergo

T

praceptitaptum ,

dffario mc:jxftafc"x

! li fli, 8

pon& temporalis remagentis recompenfatio»

$44

. Et quidem fub. gra$á culpa per f& loquendo.

nem imponitur & acceptatur fatisfactio facra-

; Ut

34J

. Cafus , quibus Confeffarins excufatur , ut nulamy

9el leoifftmmarm pagaitentiasn injungat,

mentalis.

uare ad hanc non fpe&lant alia

Fænæ [m

opera & obligationes Pcenitentis , qua peccati

Vg

$46- Specialia, quoad infrmos & moribundos,

448

Qualiter Pasztens temeatur acceptara ,

ex ipfa natura criminum indu&te imponuntür à

"fa.

l

442

. Et zmplere

Confeffario, ut fuga occafionum , reílitutio bo-

0l

. Penitentisum tadionabilem ; ae

J52

norum, famz & fortunz , remiffio injuriarom

h Ethu

297

Obitgatotie dmpof[itam ?.

feu offenfarum, reconciliatio inimicitiarum &tc.

JJ2

Quasdo ce[fet bt abligatzo ?

lh

quze licét fatisfa&toria fint, & in partem fatis-

im?khsln

ASSERTIO.

factionis facramentalis affumi poffint, ordina-

Atisfatlio Sacramentalis e[f opus bauum pot»

rié tamen fola in Peenitentiam feu fatisfactionenmr

äumdw

mS

zAle in Saeramento Pornitenutia ACoufe ffario

Vs e

facramentalé nonjmponuntur, ,Sgd Confeffarius

RE d

c

E. d

[

/

4

«

r

.

Y

t

T boil, Sacrament, Bars lT. Cap. . De Satis)üäïion;kcrayzmt. 383

Pl

injagit tanquam ja'xh debita , quia Poenitensad

fub —præel.epto non cadit : attamen faltem ve-

fj

m & flatósfui obli

eà f:x natura criminu

3

gatgr.'

nialiter peccat : ut cum Suarez & communi DD.

DPGNIM

$. II.

docet Layman ei?. /. g. tratf. 6. « 1 g. ntm, 1.

"HMgp

À

e effe

Gus efl romiffa

Quia partem Sacramenti eti minüs principa-

Mil

"L,lc*uius proind

j/0 P?"[

lem füfcipit indigné, & ponit obicem effectui

ilr

temporalis?

Sacramenti fecundario , fcilicet remiffioni poe-

O'A.zgm

Atisfactio Sacramentalis( prater genera-

nz temporalis , síeque fe bono aliquo Sacra-

Vil

ET 'S

lem virtutem fatisfactoriam omnis boni

menti privat.

Eum tamen effectum , obice re-

operis in gratia facti, ex opere operantis ) habet

virtutem fpecialem ex opere operato compens

moto , recuperári , docent Navarrus , Toletus ,

Cajetanus , álii cum Laymancit, & Diana p. 3.

'a!i:qi

fandi & delendi partem poenz temporalis pec-

Bratl. A. refol. 8y,. Ut proinde necefsà nonfit ;

DOf

eatis debita , quam non haberet , fiillud opus

recuperato ftatu gratie , poenitentiam injun-

QU

effet voluntarié affumptum, aliundé impofitum,

tam repetere pro eo effectu tecupérando. , Ex

t

Communiffima DD, ex Conciliis Florentino &

"Tridentino feff. 1 4. 6; 3, Ratioeft: quia fausta.

diclis jam vides , quàm confultum fit , poenitene

.

ilimg

tiam injunctam quamprimum implere.

n

n i

sl d

€tio facramentalis virtute clavium imperata &

IV. Peccatum veniale, quod quis in im-f42 ,

fsj

iha

d

elevata, eft pars integralis Sacramenti à Chrifto

plendapoenitentia committit : ut fi quis injun-

fpecialiter inftituta ad fatisfa&tionem poenz , ut

€las preces diftra&te & negligeriter perfolvat,vel

I g

fic peccatum integré etiam quoad reftàntemi

eleemofynam impofitam cum vana gloria elar-

ponam deftruatur, — Ergó virtute Sacramentali

i.

giátur , non impedit effectum Satisfactionis fa-

n

aliquem effectum fpecialem ex opere operato

cramentalisex opete operato,- Ità cum aliis C*

babebit, quem aliàs non haberet. Quinimó ,

ii

ninck & Layman cit. nutm. 134. Ratio patet ex

etfi fatisfaftio hec non caufet gratiam ex opere

unap.

eo , quód fufcipiens Sacramentum cum affectu

UT f

operato, cüm mon fit Sacramentum ; nec pars

peccati venialis, adhue confequatur effectum

effentialis fed integralis tantiim Sacramenti : eó

DEO)&::x

principalem gratiz fanclificantis , ut ex com-

ipsó tamen, quia eft pats integralis Sacramenti ,

, pm

probabile eft ,etiam conferre aliquam gratiam

muni DD. diximus fupra t. p. Sacrantent. ergó

xb ia

fimiliter implens poenitentiam cum peccato ve-

o i

Sacramentalem a&tualém , feu auxilium aliquod

niali , particeps fit. effeClüs fecundarii Sacra-

divinz gratig ad fatisfaciendum ; quó nimirüm

menii , fcilicet remiffionis poenze temporalis ,

jis: g '

Ponitens fingulariter adjuvetur in opere fatis«

factorio praítando : càm hoc fit proprium $a.

fiquidem neutér effectus provenit ex virtute o-

iä'mfljfli

cramenti fecundüm totalitatem. fuam , aliquam

perant*;s,ied ex opere operato ipfius Sacramenti,

fsf

9, IIID

fcilicet conferre gratiam. — Atque ex Paludano

