flatem.lca fapienter Navarrus fapientiffimus Senex,

d

hem poíl meridiem , ad evadendum peccatum

mortale omiffionis, utique debebis anticipare , ut -

Dubium fecundum.

4

contra Caramuel docet. Communts D D. At vero ;

n , qui ob wmpedumenta praduta

non pote[!

fi impedimentum fit tibi futurum involuntarium à

recttare rot um O ff

einu

Z

m , potef?

1

naturà vel violentia ; ut f1 paroxismus febrilis. poft

tencatur ad illam?

-zeutem'p.art'e»m

»f

meridiem impediet recitationem Officii &c tunc

non téüeri te Vefperas & Cormpletorium recitare

X« EYyER quatuor diéta, veluRegulas, Primay,

à

* mihicettiffimaeft Regala. Qui poteftmae " ^

D

anticipato ante prándium, fateor, valde probabile

lI

efl. la abíoluté docet Henriquez l. 4« €. 4. s 7-

jorem partem Officii tecitare, tenetür illam recitare, .

«tfi non poffitrecitáre aliam partem minorem. Ut

l

lat 4. Canus, reletl. de Pavnit. p.g. dub.3 y. veítang

fi Breviariocarens , folum Diurnale habens, non

Qu

fuiffe conimiemem fo tempore : & fequuntur. Di-

Ts

caflilln, Cotonisa, alii non pauci : acprobabilem

poffis dicere Matutinum, poffis autem dicere Lau«

des, cum omnibüs teliquis Horis, teneris has recitae

PT

"

cenfent ipfe Sanchez eir. dub. 34. . 7. Diana cir.

M

refol. vo. Gobat eíz. ». 21 1. Ratio datur : quia fa-

re omiffo Matutino: illà enim reliquz Hor& om-

nes véré funt major pars Officii. Idémque effetin

Yd

cultas, qua datur ab Ecclefia anticipandi vel polt-

Wt

ponendi Horas intra diem naturalem , eft privile-

cafu oppofito C fed vix "contixigcn'te ) fi poffis. oraré

3

Matutinum, & Horas minores , non poffis autem

&l

£

ium favoris,non vinculum neceffitatis , ut | reve-

nire teneatur,

Probabile, inquam , fed oppofitum

Velperas & Completorium.. Njavarrus, SPart y.

"

Bonacina, alii cum Caltto-Palao tr.7. d2« p.6..85

tiln

long? probabiliüs àc tutius; ideóque in praxi omni-

modis «onfülendum.

Id veró ptobabiliffimum ,

€& 9. Tambur. v g. $. 8. s. 6. Gobat. s 632« contrà

l)

Y

quod addit Gobat J. e. Si pravideas te cras non ha-

Carmuelem Zbeol. Keg. ». 143 5.

Secunda éiam mihi ante hacpro

babilis effat ?:ääï-

Attg

bere facultàtem, vel poffibilitatem recitandi Matu-

tintiff, àoh teneri te recitáre hodie : quandoquidem

gula. Quinon pote(t majorem Breviarii partem diz.

Á

cere , poteít autem minorem, ad neutram obliga-

W Y

i

hodie ülle modo urget prceptum de craftino

Officio, & e(t merum privilegium; quod liceat ho«

tur;fed totum tutó oiittere poteft, Ità AVavarr.

gl

isf

e/hxor, Garcias, Leffius , «Diana. alii cüm Caftro-. -

Ti

' die f

-

ràcére pfo diecrallino : nemo autem tenetue

uti privilégió..

2

Palao, Tambir. Gobat l.cc, Ratioeft: quia major -

Lam

!b Ti

]

17

1V. tódem mó

[

dcu i néquiviitidsbidd raniriia

pats trahit àd fe minorem : turnetiam quia fic.con-

fuetudine réceptum fit à prudentibus , & fic onus

iyf

horá;tenerís qüdcunque fequenti ejusdem diei : pu--

fresz

t3, i Mitutinur & Laudes , ac Hóràs minores non.

Offiii redditur foavius , & fcrupulis minüs obno» .

xium,ait Tamb. cit.s. 3.. Et confirmat Rodtiq. no»

Áf

potuifti recitare àánté meridiem, teneris poft, quá-

cunque. hoiá potueris ante imediam noctem.

Ità

fter Q. R. to. 1. 4.

5

42.4. O. Quia perplexitàs inos.

Bünaru

ruríüs Corzmnnis DDi Navarr.émán. c. 1. « . Y300s

: at i Ecclefia voluiffet obligas —

bllnn [

mni lege vitanda €

conftanter Sanchez cit. dul 3. 04 Gobat.s. 7 12.

ré eos, qui non poffünt totum;ad recitandam quame

I*Plh,

Alii paffim ( contra Ümbertums Turrectematam ,

libet partem misoreni,oriretur maxima perplexitaé —

lp

E

Sa, Caramtelem, alios quosdam , qüotum opinio-

prefertim infirmis, cüm vix ullus itaimpeditus,ve —

Säfl n

]

ncín pro probabili habet ipfe Sanchez 1bidem w.7.

occupatus fit , quin poffit recitare aliquam partem .

Vg

Ratio.eft : quia ufus timoratoràm fatisoftendit le--

minorem officii v.g. Horam. minorem, Completo*

D

Tn

gem de certa diei hora latam effe non ad finien-

rium &c.Quare fi ob defeétum Breviarii, vistis. V*

hJ

*

gU

b

À

H

— d

J

T ï?ïraä...dþlfmd[ De,Hüfif'Cf*"- i. ll D« of exafanie ab Hori, 131

l m

- jetudinis aut occüpationis, non poffistecitate Ma-

perintegras Horas divifis. — Jamm refpe&u ejusdem

"litte

Jietett

tutinam , Laudes & Vefpetas , licité omittis etiam

Hore majoris vel minoris fequitur

reliquas paucas Horas minores,& Completorium.

. Quarta Regula, etiam probabilis & tata. huan-

1?

n

It

Idä]nQue títàfortiori , finon poffes recitare Matu-

do conftat te non poife recitare notabilem partem

unum, & Horas minores;potfes autem folüm Ve-

. alicujus Horz majoris vel minocis, non teneris di-

u

;fperasv & Completorium. |Caílro- Palaus cir. p.6.

cere reliquum, five ut proporit Tamburin. cr.».30.

Pl

Ht ty.

5".4. Quin écontra, (1 non poffes recitare Laudes

ANon es obligatus vecitare illag Horam, cujus nuta-

& reliquas Horas omnes,poffes autem folüm Ma-

Ls

hr

dird

bilem partem neceffe habes omittere.Ratio eft : quia

tutinum, ob anguftiam temporis v. g. ad nihil obli-

füblatánotabili parte , ceffat effe fubftantialiter 1Ho-

^U

lod

gaberis; quia folum Matatinum eít minor pars Of-

ra.Sicerté quácunque Horà, i nequeas dicere Píal-

ficii. Tambur. cit. ». 6. Fuerint fané hzc probabilia

ii j

mos, non teneberis dicere Lectiones, Cäpitula, An-

& tuta. Interim mihi femper probabilior vifa, &

tiphonas, Orationes , quz forté ad manum habes.

Afv

78

modà poft propofitionem f4. ab Innoc. XI. iuper

Contrà, fi czcus vel Breviatio carens, memorià te-

damnatam :.-

Hi nou poteff recitare AMatuti»um

neds,& poffis dicére Pfalmos Horacum,at in Matu-

- Mb

Q Landes, potefl autem reliquas Horas , ad nibil

tino non teneas Lectiones cum Refponforiis , pra-

mjn

penetur j quia major pars trabit ad fe minorem v o-

fertim quando funt novem, non teneri te recitare

TET

snino cérta eftoppofita fententia , Suarez/. 4. 4e

Pfalmos, fed à toto Maturino abfolvunt te non im-

nl

Horis c.28.2.27. Sanchez fupra cítat. Layman «.6.

probabiliter. Caítro - Palaus , Filliutius , Garcias ,

iif lh

Saliorum, eum, qui poteltcertó recitare aliquam

Joan. Sanchez apud Pellizarium, ro. 1.27. $.. cap. 8.

wndi:à

partem notabilem , puta quamlibet Horam inte-

2. 11C. Tambur.czt. s. 0. Quia Pfalmi (ine le-

n

gram etiam minorem v. 9. Completorium vel Pri-

&ionibus ,. non funt fubftantialiter Matutinum, at-

yinibnt

mam, edialiasnonpoffit , debere tamen recitare:

que adeó LeGtiones funt. notabiles partes Matuti-

d

cüi quavis Hora fit per fe Oratio Canonica diítin-

ni. Similiter fi fcias Pfalmos aliarut Horarum,ne-

fitis ia

Claà cateris, füb precepto imperata. Ethoc maxi-

fcias antem Capitula & Orationes , non. videris ad

mé dicendum eft in Sententia eorum , qui volunt in

recitandas Horasobligandus, quia pariteralli Pf.l-

Officiodivino quamlibet Horam diítincto prace-

mi nonfunt fübítantialiter Horz Canonice fecun-

:»M

pto pracipi, atqueltot effe

J

prcepta diiïin&a » quot

dàm formam à Pio.V. prtafcriptam, ait l'ambu-

ppn

tunt Hore diftincla.

rinus ci?. . yO. & docent Joan.Sanchez & Garzias

ä;gv Teriía Regnla mihiruríüs certa,. Quipotelt ze-

apudPellizarium eir.w. 112. Sine rurfus hac pro-

a, n

; qüglcm-,id eftdimidiam partem Officii recitare, te-

babilia: attamen in praxi omnino videtur ample-

pe&*m

netar illam recitare, etfi aliam dimidiam non pof-

Oenda opinio contratia Bosacina , Bufenbasuva ,

hao

fit. Ex communiffima 'Tambur. cit.s. 4. Ratio:

Leandri, aliorum cum Gobat i$id. nimitum tàlem

n u

quia tuncnon poffumus recurtere ad regulam iliam,

obligari ad^uc ad recitandos Pfalmos & ea, que po-

jus; 1

quód major pars trahat àd fe minorem : .cüm ergo

£eít, veré enum tunc

^

dl

E

pars dimidia fit plané pars notabilis, ab illa exculári

peifolvere Hora.

potes maj?rcm partem illius

sst

aliquis nonpoterit, Quare fi potes, teneris recitare:

J QUlitma Regnla, ómnium

pïro;lxab'üi*fïïm/a fit. $178 :

2

1

Matutinum & Laudss , et ob ínopiam temporis ,

certus fis, te ob a&kgritudinem vel fimilem caufam

J

;

A

j

velaliam caulam non poffisrecitare reliquas Horas,

non poffe dicere integrum Officium divinum ; du-

of

Ut ex communi omnium fenfu docent Leander,

bites autem rationabilitet, an. poffis dicere partem

eümque citans Gobat cir.5.625. Tambur. cir.

j

aliquam notabilem ; te przfüme omnino excufa-

fd "(,;rm.

2.7. .Quia nimirum Matutinum cum Laudibus

eít media pars Officii. Simil

tum ex benigna Ecclefie interpretatione , cujus

n

iter € contra fupponunt

praceptanonobligant cumtanto rigore , utma-

DD, communiter cum San

chez /. 1. AMaral. c. 10.

l 61',"ch

teriamfrupulorum & anxietatum pariant.

7.8.eum, qui ob defeclum Breviarii vel aliam cau-

communi Suarez ezr.».27. Tanaerus bic g. Y. dub,

n

j

Tam non poteít recitace Matutinum & Laudes, pot-

?

s ia

infirmitàtis.

ymancit.cap, 6.. vide dicla de impedimenta

ii

yartett

fit autem reliquas Horas cum Vefperis & Comple-

L

torio,omnino teneri has recitare : quia reverá funt

10m 0

-

g /Dubium Teï:äüm.

hA

1edia pars Officii , tum quantitate , tum myflerio ,

imb hoc excolere videntur : nàm Matutinum &

l em C'm

Utri, qui ob cacitatem vel aliam caufam non

ii

"

audes folüm reprzfentant mylteria Paffionis Chri-

s

fl noturna :

reli

;pbteji Officium vecitare folus , poteft autem cum fü-

:

que veró Horz reprzfentant

tio, teneatur foctum adbibere ?

quuilt

j

[

mylteria totius d

g

firo- Palaw c L

iei. - Etfi contrarium fentiant, Ca-

; delütö-afïïrmä'n*t'pl-urimi. Navarrus de Orat.yv

17'.05

eander apud Gobar cit. Ytem l-

C. AT. 9. 13.. C AMag.c.2 f9. 100. Graffis ,

:

A

fefis , Gavvias, &* Rodriqnes, nolter citat

us apud

ZAeorius, Valentia , alit cum Suarez cir. c. 28. zseme.

aM

Bonacinam 4. 1. de Horis 4. 6. p,xzï 2. 6«

& dam-

I euu; )

. .. burin. cir. z.7. e5,

EE

Non pauci abfoluté negant , faltem quoad

1]

)

quód Mátutinum cum Laudibis

Cleticos & Religiofos non beneficiatos, - Josnes

,

hilel

[ fit pars, finon maj

Of,

certé prima, potior & pr&ci-

Sanchez fele&f. 4. 1 g. alii, & fequuutur Diana p.

n

X puapars Officii. Sed

hoc reverà non dicit Rodri--

alv

h. FW. p2« Cyefol. wlt. ac p. p rejol Y2. — fu.

PU

.. Quez nofter , fed folüm gener

aliter dicit eum , qui

"Tamburinus ezt. cap. y. S. 8 "m 35 eo quod re«

[

non poteft totum Officium t

ecitate, non obligari

citare cüm focio fit privilegium: privilegio aut-e

lquam

p

ad quaml

ibet partem, quod ex dictis probabile eff.

n

y

utimut , ïq'uando"volumus-. Almü varie dittin »uupt,

a

"

Et h acten

usocuti fumus de partibus Officii integris

«

hgiUGdei&isü

11] y

SU"

breviter eligendo tt1ti"0ärä .l'eIPQHd—O

2

1.

-

-

-

!

^

l

*

K *

132 | ïmä; Appeud. D

eHoris Can Ca;. 111. De Caujismm/amlbus ab/HOri;

xg0 L Q)iäntcac

1

z

m focio folitus erat recitare gra-

pr&pter eandem rationem modo datam , quia fie

commodeé poteft habere medium orandi Officium ,

tuito'vel condüclo, 1

ané adveniente impedimento

cacitatis vel alterius , adhuc tenebitur fic recitare ,.

propter quod fructus percipit. Suarez esr. Molfe-

fius , aliósque citans Bonacina fwpra, Caftro-Pa-

Sanchez ei. 1. 7.6. 2. dub. 84. Garcias, Bonartius ,

laus p.€. ». 1 1. Secüs effet, fibeneficium valdé te-

alii cum Layman 1. 4. trat?. a. cap. 6. s. 2. Bona-

nue. fufficientes fru&lus non adferret : tunc enim

cina d. 1. de Horzs Canon. 4. 6. propof. 1. n. 8. alios

finegraviffimo incommodo, non. poffet adhibere

citans. Ratiocf: quia quilibet obligatur fatisfa-

cere füo officio,quando facilé poteft : fed is, qui an-

medium congruum , ideóque morali impotenti

excufaretur.

Verüm': abíoluté etiam beneficia-

tea fic erare folitus erat; adhuc fic orare poteft, ut

tum obligari focium pretio conducere , b quod

fupponitur :

. ergo adhuc tenetur. | . Secüs effet , fi

hoc medium fit nimis extraordinarium , negant

alia nova difficultas ort4 effet : ut fi an

tea recitáffet

Qoan. Sanchez;, Diana, Tamburinu, atque etiam ,

cum focio gratuito tantüni , poftea deberet condu-.

Gobat Il cc. quare talem recufantem Confeffarius

cere pretio; de hoc isfra : aut fi furdaíter factus

non poflet audire focium, nift valde vociferantem ,

poflet abfolvere meo ju

,

dicio , ob äuzhorïitatenjfa?-

tem eorum DD.

—

ad quod cüm obligare durüm effet , tunc recitatio-

nem omittere pofle, recté cenfet Tamburinus eo-.

Dubium Quartum.

dem n. Y X.fint.

18

Utrumis , qui non potef] dicere Horas , 1enta-

lL. Generaliter.. Quicunqüe , etiamfi antea non

tur aliquid alipd orare, orantem audire , alium

fic orare folitus, adveniente impedimento adhuc

|fabfliznere, G.

-

tenetur fic orate cum focio gratuito , velfponte fe

offerente. ita (contra Ooa».San: bez., Dianam fupra)

fponfio negativa tota eft communiffimarga

omnes DD. abfoluté affirmantes, talem teneri ad-

apud citatos omnes. Et quidem primoó. Ta-,

[

lis non tenetur dicere aliquod aliud officium, vel ^

hibere focium, quód generaliter non poffunt dice-

te, nifi de focio gratuito. IVavarrus, Suavez, , alii,

najorem ejus partem , (1 quod avemoriá fciret , vel

Eu

ad manum haberet. 2. Minüs tenctur recitare ali-

E: ratioeft eadém, qua fuprà: quia talis adhuc po-

TK

teftfacilé fatisfacere fuo officio : ergo tenetur.

as preces vel Pfalmos , ut voluit nofter Angelus v.

x

Hor&.

Deinde falfum eft fundamentum oppofitz Senten-

3. Nectenetur alios dicentes Officium au-

1 L[t

dire, aut apud fe meditari. 4. Nectenetur alium

tie. Nam admittere focium ad recitandum , non

fíj

. eftprivilegium, neque enim eft exernptio à lege,fed

fubítituere. " Ratio omnium fumitur ex ipfo pra-

Wi

Nam praceptum dicendi Ho-

potiüs conformitas cum lege, inftituente Chorum

cepto Horarum.

ras. l. eft ümplicit&rperibnalc: ergofi nonpoffis,

?

publicum, ait ie&té Gobat s».713. fine.

non teneris fubflituere alium. 2. Elt de recitando

4 ]. Certum videtur, Beneficiatum eo cafu tene-

88

Officioab Ecclefiaordinato : ergofi hocnon pof-

ri adhibere, àc etiam quarere focium, nedimfpon-

1e fe offerentem admittere, quando commodé po-

fis , non tenetis recitare alias preces vel Pfalmos.

b 9];]

h Elu

tefthabere. ltaNavarrus de Orat. cap. 11. . 1 3.

4. Eft de hoc Officio determinato pro tali die , er-

4

Suarez. cit. afquez, , e/feorius , Reginaldu ,

go fihoc nequis, non teneris dicerealiud. — Vide

uj

Leyman , aliique permulti cum Bonacina eif.

di&afuoloco. " Denique hzc dicuntur fine textu ,

»

aüt ratione concludente , ait NNavartus a. c. 2 f.

n. $. & fatetur Tamburinus eit. »1/. 12. Gobat.

m

».1c0. Q etiam p

í

5.713.fine. — Ratioeít: quia qui obligatur ad ali-

traria.

roborum praxi's4 er—Plan*elcfm-x

6 ,

quid,obligatur etiam adhibere media adillud ordi-

Confilium tamen fine dubio-eft , eocafualias

^

pata, faltem communia & non multàm difficilia :

m !

fed beneficiatusaliquantó flrictiüs, quàm alii, nimi-

preces perfolvere.

Imoó Beneficiatos & Religio-

Mj

i

Aittir,

rum titulo beneficii ex jultitia obligatur ad reci-

fos ipfa lex divina naturalis gratitudinis faltem ob-

ligat oraré pro Fundatoribus & Benefactoribus ,

n

tandum Officium, ut poffit fructus percipere : er-

hi,

go quóque ftri&tius, quàm alii obligatur adhibere

attamen nullum certam tempus & modum oran-

di prafcribit , ut bené notavit lNavarrus de orat,

w p

media congrua orandi , faltem non multüm diffici-

DN

lia :tale medium in propofito eft adhibere focium:

c.II.»4m.19. Undeetiam in difpenfationibus,

li

j

ergo tenetur illum adhibere , quando commodeé ,

etiam Poritificiis fuper Horis , femper aliqua pre-.

j

ces prafcribi folent , prout nórunt experti.

!21 Pm

& fine magnofuo detrlmcntq adhibere poteít. Un-

"

)

de ulterius

ha&enus de Horis utique fatis multa , fed pto«

lag

" feto mihi non multüm fatis.

18

]V. Veriüs eft , Clericum Beneficiatum eo ca-

Omnia Fdi. À

^

H oy;

. fü , fibeneficium pinguefit & fufficientes frudtus

DEI cultum & Gle-

x

fftm,

CMJ ]7

^ 'r;:.?m.

adferat , ketiam teneri focium pretio conducere ,

ä' läl'm

hrj

^

*5 dl [

r

Finit Prima Pars ;I'h'eclo-gïæ —Sa-

lh iij

2

cramentalis,.

nf"m

j

Jnmwf,

,) ?i

ld

MA

^g

THEO-«

Gllu 6

m

w

&l

2

Ym

v::

A

A

N

Mi

ä««

N

x/f

^

n

TILTS »

m

*

h)

)

4)

E

)

'uld'fï!-

& do

j

N

*

E

EUN

n

fj

?

N

Qs

( eni(c

N

t al L

m

d

A

u

N7

A

libe

a?

: ia g

W

-

M

Z

EIN

»

at

M.

wl

IHEOLOGI/E MO

d

M

T

ALIS

:

"n

.

»nfei

j

i

R

ME

N

..

»-.

Cï

At

?).

:

31

)

TALIS

.

Pr

esb

—— dhnftrudtio

De

yterandi

n

,ai

.&-e.rAB*tio; S';ac;rificid-l,.'.

& Sacramento Euchariftiz,

Z

EX

Ub fex itérum erünt )Capi'ta. Prim

2 g qfquc ad n,27, Re]ol'vunmr: vaAtia dulbia circAval

idim

ml

"PA

.de ipfo Presbyteratu feu Sacerdotio. .Se.-

€» invalidam Ordinationem Sacerdotis,

1

1f d

*äw

j

"

5

cundum , deSacrificio in communt ; & -

27.Q)ualis requiratur conta&us totius bujus npateria Sacersotiss -

j W

"Mifla

28, d Sacerdotium adéquatà conferendum. e[fentinlis etiam

in Ópecie, — Tertimm , de ipfo Augu[ïimm"o-f

t d

i

Euchariftiz Sacramento.

Quartum , de Scara-

efl materia fecunda;[en impo[itio manuum um fua forma,

ii

30« Adióque refpettu Sacerdotii compler? ( adaquat? confa-

menti Eacharittise;ipfitisqueSacrificii effectu , valo-

vendi cum completa (s duplici pote[late in Corpus Cbrifli

Ange*aus!.

re, & frucu.

Quintum , de Sacramenti Eucha-

verum.Ó Myllicum, utrags materia (v formn effontialis eff, '

ffcuns

riftie & Sacrificii Minilro offerente , oblatione ,& 3

: Unde fi in ordinatione illa ulima impoitis maputm omite

tür ii

geretur , ordinatus.e[fe

let 18ntium. incompler? Sacerdos, potens '

ftipendio.

Sextum , de requiitis ad Sacrificium

quidem celebrare , non tamen abfoluere.

ipop

Miffz celebrandum. | Innomine Domini incipia — 33. CenJecraret ergo talis valiá? ;

udi F

CAPUT I

34« Graviter támen peccaret , ob non ACCEbTATI,

wl/upplgüm

qnpofl

" émpofitienem manuum.

Jj

e4

mc'mnïj

"

)

i

85« Qualiter t quando fupplenda impofitio illa omiffa ?

| ;DePr

UCSuMMARIUM.'

Wtezafzt'u , feu Sacerdotio. |

89. In concelebratione Neomy[larum cum Epi[copo » ille folus .

yiu f*

»€onjecrat , qui prior [orinam. finit cum A

,,ijos.

T g Quid Presbyteratus ut. ordinatio Sacramen'um,

conf[ecrands,

bfolura intentione ,

3. Ejus materia ( formaduplex..:

,

[dt,

40. Unde tut?. facient concelebyantes formando intentionesm

j Vk

4, Presbyteratus Jeu, Sacerdorium » ut v

es Sacra menti, eft po«

proferendi verba eo [enfus quo coule Ecclefta cfnc.

teftas in ordinatione c?üauf

2

» Pofféntqs illud Sacrificium offerre pro Alio , *v, £. de fuaä),

j x

eny[ticum.

1

in Corpus Chr.h :ufrftm La

o Explicatio terininorum,

TOV

&; Qualiter Jifferant Saterdotium ,

Säirüïcinq ; 34:154

mentum Euchariflia d

i

| ?hn*e d*

d

6. Qua [int pattes eorum ? .

JIIPEZBYTEPOZ Gre

L d

7- Quorup

lex fot poteftas Sacerdotis , d Confefarii . —

cum nomen; latine fignificat fémem., vel feniorem

gl

'8, Ad qiid Saterdozasin N, Lege?

& Mdj

9. Chriflusin ultima Cana materim dv formam Saeerdotii

cum aliquà:eminentia.feneCtutis. — Et quia digni-

, €ertam inindividuo non determinnoit » fed: Apoflolis , eo"

tates,officia, & eminentiores flatus in republica

Áilenó

z

sflorti

vámque Sacce[[oribus. determinandam reliquit,

fenioribus, tanquam , cateris paribus, dienioribus

10, Unde iz Ecclefia Graca ufque bodie Ordines conferun-

du [

&

tur per folam impo[itionem mautis cum certa. formnus

conferrifolent; hinc fa&tum eft, ut . Presbyteri

olim vocarentur omnes , qui in aliqua digritate

us 4

tr. Étiam in primitiva Ecclefia longo tempote Sacerdotes d

^lii erdinati funt [ola impo[itione matunm » (ine traditio *

preeminebant , ut paffim patet, in facris Litteris ,.

ne infirumentorum.

etiamfi fenio non preeminerent. Unde D. Hiero-.

-Eja

»

"

12. Proce[fu tamen temporis ad expre[fioem. fiauificationem

nymus ]..2. in Ifaiam. €.. 3. dicit: /s Seripturis.

(pcrtl-

nb Ecclefia etiam determinata Q ordinata e[l porredlio Ca-

Stic

"licis um *0ino , & Patene cum Hoflia« . Unde:

fantss 'Prexbjte;:o: enerito G fapientià , non digni-

14. Coptenduaz aliqui folam primarm i

tateaflimamus ,2. Eadémque ufurpatione in no«

)uj*

tpofitionema manuum

effe materiam ef[eutinlem Sacerdotii,

valege Presbyteri appellati. funt, qui in Ecclefia

Q Commtunis tamén Jenteniià docet , eam de fadlo i Eccle-

fpeciali dignitate preeminebant.

Et quidem in

- fía latina uen effe materiam facramentalem ;

fed, /«))l'ïm) t&s

primitiva Ecclefia nomen . Presbyteri: commune

vermoniam bujus Ordinationis. -

36. lii verà contendunt , eam adbuc e[fe. «uevam materiaga

fuit Epifcopis & Sacerdotibus, qui populo praffi

! Sacramentalem , non quidem e[fentialém . [cd. integralóm.

debant , & curam Evangelii pradicandi , & Sacra-

mentorum miniftrandorum habebànt : non quod

18. Traditio Celicis cum vino , v Patene. eum Hoflia, d

j formá,eft de facto ín. Eccle[ía Latin

Ordo Presbyteratüs non diftingueretur ab Ordine

fotma ejfentialis.

:ïi emhino materia d

Epifcopatüs, fed quia, qui ordinabantur Presby-

30. Non qnidem abfoluté .

teri aliqua civitate . vel. communitate ;; fimul e«

l

A T. Jed fuppofita deteriminatione Ecclefia.

?

22. Et optim? conciliatur cutm snaieria ( fo

tiam ordinabantur Epifcopi ob neceffitatem Ec-

N

qr'wa.Eähfïi "

pauc

Gréce ,( Prigpitiva.

f:cüæ, &

5

itatem Migi&rorum. 3.

Tandem

$

i

-.P.ms- Il. p& SAchxgtf

D

: inulti«

D

^

:

d beol, Sacram. Pars »Il-.k Cap. 1. De Sdcer&otiþ. j

134 .

D

[4!!

exemplo Chrifto , qui in vltima "Caena confecrans

multiplicatà fidelibus & locis per orbem Ecdle-

Sacerdotes iis verbis: 4Hoc facire in meam comme -

J

fiá, cüm Epifcopi fuis quisque locis non ampliüs

gl

anoratienem : tunc dedit eis poteftatem in Corpus

fufficerent , fed ope inferiorum Presbyterorum in«

4J

digerent, ad vitandam

confufionem , hoc nomen

iuum verum : at primum poft. Refurredtionem

i

Presbyter teftrictum eft

, utfignificaret Sacerdo-

dedit eis poteftatem in corpus foum myllicum,

jis verbis: efeeipite Sprritum [antlum , quoruma

J

tem fimplicem P

resbyteratüs Ordine tantum

p

p

(

diftinguitur ab Epifcope. |Et

vemiferitis peccata ,vemittumtur eis Q'c. Caterüm

[

infignitum , prout

circa utramque illàm materiam & formam ,. ac

hác tandem acce

pticne in prepofito agitur de

ll

ro, Presbyterando, Presbyteratu. .4. Sa-

etiam cira primam impofitionem manuum tc-

Pre;bjte

eerdotis

deniq; notum eft ethymon: dicitur enim

ftant quzftiones fané. perdifficiles, mox anc;iäs

Sacerdos , quafi facrum dans: nimirum Sacrificio

fideliter proponenda.

2

Hac quoad

Minifi

)

rem facram faciens & offerens Deo.

4l Ut gradus.

er.ig' , & res Satrae

enenti e[t.

[

quaftioné quid nominis: jam quoad rem ipfam fit.

Jut

" X'Resbyteratus feu Sacerdotium eþc Po:e/fas (^ 4

il

erá Ordinatione collata in (orpus Chrifli ve-

uid Presl&jvterntu.& *f'u Sacerdotium ?.

N

1, UtOrdinatio , & Sacramcelirum eft.

vum ( mylicum : nimirum ad conficiendum &

M

offerendum Corpus & Sanguinem Chrifti , & ab-

Resbyteratus ef? Ordo facer Ecclefiaflicns , quo

folvendum fideles à peccatis.. Sacerdos autem ,

;uzd

P

PN

confetsur Pote[las cou[esrandi & offerendiCor-

feu Presbyter , eff Minifler EccleBe , ex Ordinatio-

pis , & Sangninem Chrifti , C* abfolvendi fideles à

)j

ne fua. babens poteflatem im Corpsa Coriffi verum,

u

éccátis : feu , ut loquuntur Theologi : Poteffas in

ac myflicum , &c... Qu& duplex poteftas refidet in

[

Corpus Chrifli verum C myflicum. — EffeCtus eít

dupíici Chara&tere Sacerdotali , duplici figno Sa-

k

charatler G gratia [antlificans cum jure ad gratias

cerdotali. jam. affignato impreffo : prout amplius.

actuales fuo officio competentes fuo tempore dan-

declarabitur in fequentibus.

Sacerdotis ergo , feu

das; uimirum ad digné & fru&tuose exercendum

Presbyteri munia & officia funt : . 1. Eucharilliz

officium & minifterium facetdotale.

Sacramentum conficere , offerre; ac alis miniflrare.

|

: Ceremonia confecrationis Sacerdotalis multi-

|

ex officio. 2. Confeffiones audire ac alia Sacramen-

lex eft; ex Pontificali nota.. Et maximé notabilis

ta miniftrare , nimirum Peenitentiam, Baptifmumy.

eft prima impofitio manuum fa&ta ab Epifcopo or-.

2?)5

Extremam UnClionem :.ac Matrimonio affiflere.

dinanté ; & aliis Presbyteris aífiftentibus , faltem

tantüm , quippe cujus Miniftri funt ipfi contrahen-

tribus , fuper caput Sacerdotis ordinandi , de cujus

tes. 3. Przdicáre Verbum Dei , cumulativé tamen

Ti

neceffitate dicam feorfim $. 3. Sequitur impofitio

cum Diacono , ut füo loco indicatum. | Obliga-

veltium Sacerdotalium , & facra inunctio manuum

tiones denique Sacerdotis funt quátüof. 1. Àli-

!

presbyterandi :

qua quidem caremoniz , etfi ma-

uando celebrate ( faltem ter in anno fümmis fe-.

ni momenti ,

de iubflantia tamen Ordinationis.

hi

ftivitatibus, feclusá aliá obligatione particulari. )

['

non funt, omnium prope confenfu.

4.Rit& Sacramenta miniflrare. 3. Recta docere.

Materia & fotma hujus Sacramenti, & Otdi«

f

4. SanGte vivere, de quibus latiüs in fequentibus;

p

nationis Sacerdotalis duplex eft... Priga materia

fuislocis. Ex diclis, in gratiam Tyronum iükcxa-

cít traditio calicis cum vino, & patente cum ho-

mire vexandorum, ponuntur aliquot

d

íflia ex tritico: fic. videlicet, ut materia remota

LU

fint ipfz ille res ; proxima, earum traditio feu

culz: Corollariz &

j

I!

orre&io. Forma func hac verba Epifcopi : eAf:-

| Quxfliun

yexatorie.

R

3tn

eipe pote[latena offerrendi Sacrificium Deo, AMifsaf-

À

ne celebrandi tam pro vivis ,quam pro defuutits ,

T ;nggda difämq*zt bac tria Saceräatiglä:

N

Sacrificium , & Sasratuentum Encharifla ?.

iu nomine Domisi. .Atque hictraditur poteftas in

—

D

Corpus Chrifti verum. — Secunda matería eít im-

Ifferuns ha« tria ; ficut. a&us primus,, fecuri

j

dus, & effectus. — Sacerdotium enim velel

pofitio ultima manuum facta ab ipfo folo Epifco-

u

0, fic rurfus, ut ipfe manus Epifcopi fint ma-

Sacramentum , quo confertur poteftas, vel ipfa po-

-

E

tefílas conficiendi Sacramentum Corporis & San-

&t

tefía remota ; proxima ; earum impofitio. Forma,

funt hec verba Epifcopi: 24ecipe Spiritums fan-

. guinis Chrifti : Sacrificium , eft ipfa actio facra, qu

fu

conficitur, & offertur Sacramentum Corporis.

Eu

Gum $ quorum vemiferis peccata , remittmutur

éis, 9 quorum retinueris , vetenza (unt. — Atque

Sanguinis Chrifti. — Sacramentum Euchariftiz tam

A

dem, eft ipfum Sacramentum Co'rporis & Saxlgui-

s

hic confertur poteflas in Corpus Chrifti myfti-

€um.

Ratio ergo- hujus duplicis materie &

nis Chrifti , tanquam effectus illiu

3

j potf&atis ,

Vg

aCtionis facrz perimanens,

formz eít, Qlfa , ut jam dictam , in Ordina-

"i

tione Sacerdotis conferuntur duz poteítates

H .ua funt partes Sacerdotii , .?acri;fcii,j,ä'

1

diver» , una in. Corpus Chrifti verum , nimi-

. Sacramenti Euchariflia?

4

)

"Unt diverfüffima : Sacerdotii , ut Sacramet"

fufn ad conficiendum Sacramentum Corporis &

s

Sangginis Chrifti:'altera in. Corpus Chrifti my-

tum c(t, partes funt materia & forma , eáque

ht

füicum , fcilicet ad abfolvendum fideles à pee-

duplex : prima , traditio calicis &t pateng cuft

lk

catis : quarum poflerior neceffarió prefuppo-

vino & hoftia, ac verba : J4ecipe poreflatem U^

ROII

nit priorem , & ideo ad. majorem & diítinctio-

fecunda, impofitio ultima manuum , & verb?:

j

rem fignificationem diverfis fignis facramentali-

e/dceipe Spiritum fantium. — Sacerdotii , ut res $a«

niruim

| bus, & difzrevo tcmpore dari cenveniebat: ídque g»ramcncii eü-, due Íunt quafi pariss ; nii

uplex

p

E

$.

—

- lbol, Sacrament. Pars D Cop; 1. De Sacerdoti;

135

ï-flünfrmni

4f (f

"duf!ex poteftas in Corpus Chrifti verum & my-

: aliisfSacerdotibus fubditis. Quz omnia latiàs pa«.

flicum , feu confecrandi & abfolvendi. —Sacrificii

tebunt Deo volente Parte tertiá,

Hic tamen in

i h

ttes funt partes, Confecratio , oblatio , & fam-

gratiam Ty.

hmäiumm

, ptio; de quibus mox cap. feq. Sacramenti Euchari-

tonum examinandorum , fimul fuþ

l

afpectum ponere libuit.

flix partes rurfum funt materia & forma: re-

W, qlm'

,mota, panis & vinum ; proxima : fpecies Eucha-

-IV.. Ad quid [unt. Sacerdotes im mova

:

At C

Lege?

rilticz relicta , Corpus & Sanguinefn Chrifti con-

t q

tinentes..

Forma funt verba Coníecrationis.

Onne Chriflus eft unicus Sacerdos , & qui. 8

N

dem in aternüm, fecundàm Apoflolum

um .

- AIL- Quetuplex eff Poteflas Sacerao

D n

5

v

Hebr. 7. ubi poftquam dixiffet Araonicos Sacer-

& Confeffarit?

dotes fuiffe plures, idcirco duód morte prohibe-

Mflcxa eft h.

( t

&cquaftio involens duas qua-

rentur permanere , de Chriflo fubjungit : Füic

H

Íliones accuraté diltinguendas. — Prima quo-

autem Chriftus, eó, quód maneat in zternum,

tupléx eft poteflas Sacerdotii in Ordinatione col-

fempiternum habet Saccrdotium : ergo inlege no«

u

Jatà: Secunda: quotuplex eít, vel requiritur po-

teítas in Confeffario ?

vánon fünt alii Sacerdotes : vel ad quid effent?

: Chri

&. NNegando coníequentiam.

Quia Chriltus

NU

.. ' Ad primam quzítionem fic refpondendum.

eft , & ab Apoftolo dicitur unicus Sacerdos in»

dril, d

Sacerdoti in. Ordinatione ipfa duplex confertur

aeternum , ficut dicitur unus Paftor, & unus Ma-

TU

poueítas, in Corpus Chrifti verum, & in Cor-

gifler, quia fcilicet non babet fibi fuccedentes in

ZT

"pus Chriíti mytticum.. Corpus Chrifti verum eft

eadem poreftate , & authorirate, ficut habebant

pri]ium

Apium Corpus & Sanguis Chrifti in Sacramento

Sacerdotes Ataonici : ex quo tamen non f:quitur ,

dasttitt

Euchariftiz contentum. Corpus Chrilti myfti-

quód non habeat Vicarios in terris , ficut Paftores.

Yicifmr

^ «üm eítEcclefia fidelium , feu ipíi ideles Chritti.

[52

& DoGores, ita Sacerdotes , imó fequitur, quod

Y dl

Poteftas er

5

0.in Corpus Chrifti. verum , & pote-

ftasconficiendi & offerendiSacramentum & Sacri-

illes habeat : fi enim Chriftus fempiternum habet

ii

Sacerdotium , illádque non debeat effe otiofum ,

1 hia

ficium Corporis & Sanguinis Chrifti , eadem cít;

nec tamen per fe ipfum exerceat , fequitur, quod

]s n

'eámque accipit Sacerdos in Ordinatione, cüm tra-

debeat habere Vicarios Sacerdotes , qui fu. au«

as

ditur ei calix & patena, cum víno & hoília, - Po-

thoritate cfferant Sacrificium à fe inftitutum, ficue

,ipi

teítas in Corpus Chrifti myfticum , eft. potettas

habet Vicarios, Paflores & Ma

abíolvendi fideles à peccatis, & alia eis Sacra-

giltros » per quos

Qno d

gregi fuo pmyidec.

£

menta miniftrandi , cámque accipit Sacerdos ia

$. II.

o

Vil

.Otdinatione, cüm Epifcopus ei ultimb impouit

4 quà , C quemodo inflituta fet materia -

manus, dicens: 4ecipe Sparitums Sanülum , cyc.

p.

forma bujus Sacramenti Presbyteratist..

TET

Et hzc vocatur etiam poreítas jurisdiclionis , fed

Ico fequentia. 1. Chriftus ínftituens Sa- 9

rAdicalis tntim , G n atu ptimo , quippe ad-

D

ylnti

cramentum Ordinis, & przfertim Sacerdo-

( micuhiü

huc indeterminata ad fübjecla. Simplex enim 5a-

cerdos vi Ordinationis nordum habet fübjecta

tiin ultima Cena ( juxta di&ta parte prima bujus

at

Thcelogie moralis c. g. Seil. a. à WHI. 1$.) Ex-

fabdita, feu materiam, circa quam pollit exercere

plicite & determinaté in individuo , non inftituit

nl

oteftatem fuam : adeóque in actu fecundo non-

u

materiam & formam Sàcramenti Sacerdotii, fed

dum poteít abfolvere à peccatis ,. nifi ex generali

X

eonceffione Ecclefiz à venialibus vel mortalibus

implicit& tantüm & indeterminaté, quatenug

Apoftolis , eorimque Succetloribus poteftatem

u

H

jam femel rité confeffis , ab omnibus in articulo

mortis tantüm.

dedit ordinandi alios Sacerdotes & miniflros fa-

crorum aliquo figno fenfibili expreffivo poteftatis

Ad fecundam . quaftionem fic refpondendum.,

Wlf."

tradenda , quod ipíis congruum & commodum

Duplex requiritur in Confeffirio poteftas Ordi-

iij

mis, & Jurisdictionis. Poteítas Ordinis eft omnis

videbitur : adeóque Apoflolis & Ecclefie reliquig

poteftatem determinandi ejusmodi certa figna.»

m o

poteflas Sacerdotalis, quàm . accipit Sacerdos vi

ordinationis fuz , adeóque «comprehendit. non

Sacramentalia. .Solüm ergo voluit & dctermi-

navit Chriftus , ut. Sacramentum Sacerdotii ac

at

tantüm poteftatem in Corpus Chrifti verum , fed

aliorum Ordinum conferretur per aliqua figna.»

orpors v

etiam poteftatem in Corpus Chrifti myfticum,

fenfibilia & verba, qua fufficienter fignificarene

| s i

feu poteílatem illam Jurisdictionis radicalem dü

collationem talis poteftatis , relinquendo Ecclefize

m Uf

acu primo , & indeterminatam adhuc , qua nihil

