DEO, ut -prifnö principio àc fupremo Domino

Pf

poffumus: ita in ejus gratiam àc compen(átio:

vitz ác mortis ,. cui proindé fupremüs cultus

00

b

"hem ac vindictam offénfz & injurie ipfi illatz;

Lairig debetur ex virtute Religionis : sícque

&

:

»

ld

aliquid nobis moleítum agers

; pati p'p'fï'u'muä

omne peccatum

éneratim:| inhonorationem

& debemüsinihil autem ipfi de noftro, ante nori

4

m

DE[* adeóque o.

enfam & injuriam graviffiz

ii nn:

fuum conferré poffumüs. Bene ; iriquam ; hac

ináii involvit; contra eandem virtutem Reli-

baristl

fiota , & fimuldifce ; quá inténtiote oriera tuà

gionis : ut proindé poenitentiam ; quatenus

fatisfactoria , feu poeniten tiàs péragas, & DEO

tati u

/eo refpectu & ratione. peccatümi deteftatur ;

offeras, Jam confequenter videamus;

qu'ä fätio-*

te&lé Cajetanus apad Layman cir. s; 3: dixes

ipürice

ne orine peceaturi fit;

.

*

X ad lm

rit effe qüándam fpeciem virtutis Religionis

T

JH Byunrà & OrwsA DEL — Oriné

VL Repugnat DEO ; ut fupremo noítro be-

Rime t

peccatumi ex eo ipfo; quód fittransgreffio legis

nefacori ; omniimque bomorum authori &

pua [

divin , feu üti definit $. Augüftinus Di&wa ;

aliqu

largitori : sícque tandem omné peécatum ge-

fa' : üäj;ue"l Concliyitum coutr a Iägem DE I eier-

neralem ac atrocem erga DEUM ingratitudi-

«dérde

etiunt

zam: confequenter neceffario & contra ipfuri

neni continet advörfu'sf gratitudinem ipfi fumz

Deum, adeóque offenfa & injuria DEI : [dque

ino jure débitam $. alia rurfus fpecíalis offenfa

il

varià & multipliciratione. 1. Generaliffimé

&injurià. Qusommialaté & terribiliter ex-

ii

peccatum repugnat D EO ob infinitam fuari

aggeráta repériesi

X

nícripturis, Patribfis,*&.þo*-ä

ib t

Sanclitatém fümmé abliorrenti ; abominanti ;

Goribus:

t

riit

IV. V

. àc deteftanti peccatum , prout poenis atetnis

ides ergo C & nonnd éoritremitis , & 9.

j l!g"'

àc temporalibus nimiümi manifeítat : & fic

--jam nunc elicito vehementi peeaitentiz virtus

g

"n

peccatum generaliter continet offenfam DEL;

fiS-a&u,iüper omnia deteflaris , & compenfare;

T

"i

i

t

. provocans nimirimDeum ad juíliffimam; grá-

aábolere ; ac- vindicare effervefcis omni debità

i ii

viffimani;infinitam diplicentiam;averfionem ;

fatisfactione fané riiultiplicém offenfam & in-

ofuii i

t

inidignationemi &c; ádverfus peccatoreni ; nift

jutiamDEI ) Vides; iüquám; onire peccarum;

fe Conturt

poniteat: Eftque hac offeníá contía virtutenmi

prater propriam nidütidm fpecificim ex obje-

us Orn

'pacis curà DEO ; ut pulchré declarát Cardiria-

&o, v; g.blasplieniiz ; adulterii ; furti &c. ine

lisLugo difp:2.de Paust: feil:1.& fignificare vi-

c(ufccgtzï j

fu;ïcïr continere generaliter offenfam DEL con-

imyoa,!

.. détur Apoltolus.Rom. y.Sw[lificari érjo ex fide

$

íra ejus infinité fanctam voluntatem i deinde

i

Ó

temi babémus ád Déstm; pev Doming noftrism

injuriám contra fummum ac ftridum ejus jus

$ XÉfumChrifum, — Yl Generaliter péccatumi,

in te,& omnes aCtiories tuas? ulreriüs fpecia-

quit

i ho

tepugnat Deo;utfüpremo Principi acDomino,

les offenfas ; injurias ac malitias infandas con-

ll

. €uifutnum jus competit difponendi de oranibus

tra charitátemn , Religionem, obedientiam,gra-

d

, prout vult; absque ullius éreatürz contradi-

titudinémi; omni jure Deo debitas.Sed tamen:

agl

, &ione vel repugnantia. Et hác rationegenera-

ne appreheridrs iis omnibüs conftitui plurali-

" liter omne peccatum: contiríet injuriam DEII

ia

tatem fpecificam peecatorum , feu diveríis ma-

j hi

E

proprie dicfami contra juftitianiac jus divinum

TP

litias fpécifiaas in confeffione explicandas &

firictiffim

uriquo

; ;gïm

d DEUS habet in nos;& oni-

énumierandas per miodum circumiftantiarum

fiés aCtiones rioftrasmultó magis, quàm Domi-

4

jo"

fpeciem mutantiuti; minime: quiafüntma-

;

uih'äïl

fitis in fervum, Dux in militém &c. pro qua in-

liiz tranfcendentés generaliter imbibire in

!

ii

!

fï

jüria meritó deteftanda;; omnis & ftricta DEO

j u

omni peccato ; & ipfo peccato in füa fpecie ex-

fatisfactio debetur. . Átque hanc injüriani &

jlicato; fuffidienter intelleiz ; & ideó non

n il

í

)

éffenfam adverfus Déum deteftaridam ; com-«

multiplicant peccata moftaliter ; nift formali-

penfandam ; abolendam , ac velüt vindicandam

ter & directé intenderenturàpeccatore, ut fi

nl

[iacf

Y

J

debitá fatisfaCtione , dicimus obje&tum forma-

exprefsà intentione ideó velles peccare , v. g.

af

t

n

de, ac proprium níünus poenitentiae virtutis.

mo [

blafphemare, fornicari; te inebtiare, Gc. ut

(sl

. AL Jam patticulariüs.

Peccatum fuüpremé

Deum offendas; injàrià afficias ; inhonores, e£

lxg j

i

j

j

tepugnat DEO , ut fummo bono, & finii rioftro

ingratusfis &c. quod quidem extrema effet

a

qu

Sltimo, quippé füper omnia amiando & profes

fualitiz , diabolis & diabolicis hominibus ma-

[)

ij

TT

-quendo, tüm amore concufifcentiz ; ut füim-

fisfagísquepropfi&. Placuittamen comme-

W*

mum bonüm noítrum,& ultimus finis CU JU.S.

dos aPpre-

if

fnórare ; ut fubminiftrem varios mo

eft : tüm maximé amore amicitiz ; üt fümmiüni

hendendi déformitatem peccati ; ut a

dillüd fu«

" lPh

bonumiin íe , & ultimus finis CU 4 eft : X quo'

$iendüm , deteftandum ; & abolendum moves

mJW

- fummo Bono & ültimo fine totaliter avertit

ámur jam hác ; jam illà confideratione, prout

il

peccatum mortale ;& faltém retardat peccatum:

érimus difpofiti, & occafio feófferet. Hisei-

10!3

a vus

Veniale foffcnfa-, ajuria, & malitia peccati füs

$o fic pofitis quoad objectuim pocniténti:

i

KK z

tüsig

Z

d

N

x

260

d beol. Sacra;fi., Parslll. Cap. 1,Sedf. I Poenitentia quid ?

fitate precepti tantüm. De"fid'e-,d&finitlim in

j5

fuiis , qu

oad ipfum actum, & actualem de-

teítationem , vindictam ,

& fatisfactionem pec-

Concilio "Tridentino edem feff. 4« €, . Ratio

eft: quia quando effectus alicujus medui infti-

p

catorurm, noli hic abftracté agere.quia neceffa-

UEL

tuti eft fimpliciter neceffarius ad falutem;ipfum.

rio pluribus agendum erit deinceps , tum de

Contritione , tum de Satisfaclione , tanquam

quóque medium inftitutum fic neceffarium efl:

ip Ti

Íed effe&tus Sactamenti Poenitentim , fcilicet

partibus Sacramenti Peenitentis.

,5

S. 15

remiffio peccati mortalis poftbaptifmum com-

miffi , ac juítificatio peccatoris ; (impliciter cft

i'æ-?,-

Quid Sacramentum Ponitent

neceffarius ad falutem , cüm nullus poffit falva--

ri , nifi remiffis peccatis mortalibus : ergo &

[(0)

$t abfolutio bominis pænif?nti:,contriti.(ä'

n

E

confe[fi , fatba certis verbis cum debitan- —

ipfum Sacramentum Poenitentiz eftfic neceffa.

me

tentione prolatis aSacerdote jurisditlionem ba-

rium neceffitate medii, aut reipsà fufceptum, ff .

q

bente ex inflitntione divina abfolutioné anima

poffibilitas adfit, aut faltem habitüm in voto,

[À

implicité faltem femper inclufo in. contritione

ab

4 peccato /:'gn:)'i;;(a:. Ex Sc:oto in. 4« d. 14- q.

erfectá vel amore Dei füper omnia;ut c4p. ftt-

[

; E& definitio ",a,&curata—. fingula ad hoc Sacra;-

de Contritione fuo loco patebit... Nam reips

tantüm füfceptum neceffarium eft folüm ne-

mentum concurrentia & requifita diftinclé ex-

[

primens : fed tu , Tyro , nonfacilé retines.. Dic

ceffitate pracepti divini pro articulo mortis :

[

faciliüs: Eff Sacramentum nova legis , quo bo-

& przcepti Ecclefiaftici femel per fingulosan-

[

lj

mo verbpawitens Q* confeffus, aSacerdote legiti-

nos, utlatiüs pat

j

eþit-,'nfra , cum de Confef-

i Q

pso,certà verborg formá , apeecatis ab[olvitur-

fione.

quot

Explicatio neceífarió tractanda eít per totü de-

IV. Subje&tum capax Sacramen

tl

curfum : ut fupervacaneum fit , hic multa ge-

tiz proindé eft omnis & folus homo viator

Por

neraliter & in abítracto inculcare.. Aliqua ta-

poft Baptifinum peccato alicui obnoxius, àt-

ei

men hic breviter adnoto.

que ad ejus reniiffionem difpofitus, juxta late

XI

Mij

l. Poenitentia eít verum Sacramentum no-

dicenda in fequentibus. Alia quaftio eft: Cui-

quid

v2 legis. Certum de fide. Ex vetbis expreffis

nam neceffarium fit SacramentumPoenitentie?

1e d

Chrifti. Matth. 18.44me» dico vobis ; quaeumq,

Sed jam audivifli effe neceffarium omni ho--

fhngm

mini poft Baptifmum in peccatum morale.

Alligaueritis fuper terram , erunt ligata i in

didia

ealis. Et quacunque folveritis (uper terrazs ,

prolapfo, videi

lt

x

nl-"& .d,e mafeq'ä 'hujtsxs Sagta'-,;

erunt foluta & incalis, / Ratioergoeít, quia

menti.

tatst

ubicunque in Scriptura inflituitur externum

$. Eft ergo Sacramentum

Poepitehtiä pav- ;

xf

Íymbolum , cum promiffione gratiz , ibi infli-

tentet diflinctum à Sacramento Baptifmi, cünt -

Qqudi

tuitur verum Sacramentum: fed in pradiclis

utriusque Sacramenti diverfe (int materia &

Qinadr

verbis inftitutum eít extermum fymbolurh, feu

forma:Baptifimus initerabilis,Pcenitentiaitefae —

Pj

fignum fenfibile, nempe abfolutio, utique faci-

bilis , toties quoties: uti contra quosdamhe '

r

enda figno aliquo externo fenfibili,cum promif--

reticos füb anathemate etiam definit Condl. - —

fione gratiz , fcilicet remiffionis peccatorum ,

Trid. cit.feff. 14. Can. 2. i quis Sazramenta

qua neceffario fit per infufionem gratiz fanéti-

eon funde:,'ip[(thaþii[mumSaciramm,tm pte

ficantis : ergo ibi inflitutum eít verum Sacra-

nitentia dixerit , quafibac dso Sacramenta di-

mentum.

j

ffintla non fint , atque ideo pæ-rzitentiänan.re&ä ^^ Mi

À

12

IL. Sacram

éntum Panitentie e?c immcdiä—

fectndam po(t nonfragium tabulam apprllari, —

anathema [it.

Dicitur autem Ponitentia Ie-

4

f

te inftitutum à Chriffo Domino. Certum de

fide ; prout docet & definit Concilium 'Triden-

cunda poft naufragium tabula , ut explicant

1

At

s

tinum fe/f. 14. cap. 1. Can. 1. Eít quidem Pore-

Scholaítici : quia càrn totum humanum genus

ftas ablolvendi pradicta & promifla Apoflolis,

primi Parentislapfü, naufragium paffum fit,

st

b

adeóque Sacramentum Ponitentiz inchoativé

duo nobis mifericors DEUS in nova legeSe-

inftitutum à Chrifto adhuc vivente vitá mor- .

'eramentorum remedia , velut tabulas ad emete

Mi

Lr

tali citato cap. 18. Matthai : fimpliciter tamen

gendum ordinavit, unam Baptifmi ,. alteram

Fornitentiz. Neque tertià opus eft,eó quód li-

D)

& abfoluté in effe&tu: inftitutum eft poft Re- -

lit d

furrectionem Joan. 20. quando Chriftus Apo-

cét homo fzpiüs in peccatum relabatur , ean«

lm

ftolis dixit: Jccipite Sxiritum Santium: quoe

dem femperPoenitentiz tabulam apprehendere

enr

rum vemi[eritis peccata , vemittuutur eis: Q

poffit, ac fecuro littori gratize diving ac atet-

Aite

quorum retinueritis,retenta funt. Sic Trident.

n beatitudinis portui teftitui. Paulö alitc(þ.c?h

cit.fc[. 14.. , dicens: Dominus antem Sacra-

m

Patribus explicat Layman.

7

r

mentum Ponitentie tunc pracipue inflituit.em

7

à mortuitexcitaius infuffavit in Diféipulosdi-

SECTIO IL

W de

€ens : Accipite Spiritum Santlum dfc.

Qua , quet , ? qmle& funt paries Penitth-

?lila"

13

III. Sacramentum Poenitentiz poft fui in-

Wlln']

tie , fen Sacramenti Pæuiï;mt»itgj j

[litutionem in lege nova eft neceffarium. ad

SUMMAR LUM.

;

li N

r

falutem omhi homini poft Baptifmum in pec-

lg, Pertes

ex parte. Sacrám

À

catum mortale prolapfo, neceffitate medii in

[

enti Jent m:mf,' ä- Fatf

NE

mm'

: miáy

16. -

1e, vel in voto ; reipsà autem fofceptum, necef-

m

À

M

d

lä?..

- becl Sirini, Par I 6p 1131 De«þPænz'teü?iä?ä"ü";:- E

*&Wtum:

l

us

!6. E;t g&tgl pænitleui:! ) (Eo'n:ri

?

tisfactio.,

tl"ö , . Confciïïp 6' ff- . effentialis Sac

n

P tj

: Y7. Satisfaclio autem eft folum pars integrili:.

fus quaritur

ramenti Pomnitentia, ]amrurs

;aäi*.äütmiä

D

18, Quo /ezti- eontritio & confe[fio fimt p)jr;:f e[fentias

tl

'5;-11. !

x't'gQ. Thbomifta & RK, "voly.

lt i

fentialese

ha

nt eas effe partes proprit «f

ontritio &9* €

071

z;), Scot.

Q;amado

"r

us cum . f[uis id optiro? vegat,

vfeffio fuit

2 13,'&?1'

)

partes efentialest —

— : N hac quafítione attendendufm eft ad termi-

nul'im";

T

Unt fine dubio partes effentiales xnhoc 18

ort]

h

mi

A. nos. Quando exprefsé & diftincté quzritur :

S

1

u

Que, vel quot fuutpartes Panitentia Sacra-

fenfu, & bác ratione, quód fine ipfis réipsá

habitis fimpliciter non poffit confitlere effentia

odl

r

menti? in promptueflrefponfio. Ds funt, (1-

Sacramenti Poenitentiz ,

feu abfoluto legiti-

dhibtar

eutin omnibus aliis Sacramentis: snateria

ma & valida.

In his terminis omnes c onfen-

ulb ts

forma. Forma fünt verba abíolutionis : Ego te

tiunt : G nimis certüm eft ex Concilio Triden.-

(

abíolvo &c. matería fünt peccata cum dolore

tino mox infrà allepando. . Katíe quóque clas

m

confeffa : ubi exprimis fimul & materiam re-

rae(t; Quia Sacramentum Penitentiz , tan-

üm d

motam,peccata, & materiam proximam feuac-

quàm verum judicium effentialiter confiftit in

tus penitentis, qui fünt dolor & confeffio, cum

) artit

fatisfactione faltem im

accufatione & abfolutione Rei ergo confeffio

plicita in ipfo dolore in-

aliqua ita eft pars effentialis Sacramenti Peeni-

deig

clufa , ut patebit fioloco.

Y

tenti£ ,utfine ea actu habita , non poffit confi-

; qni

16 Quando ver fimpliciter quaritu : ue, vel

flere effentia Sacramenti

Atque certiffimum

tatat

quot (unt partes Penitentia?. Regulariter in-

quóque eft , non füfficere confeffionem pecca-

telligitur de poenitentia fe habente ex parte

ol

torum quamicunque & quomodocunque fa-

Iu d

Pemnitentis duntaxat: & refponfio notiffima

&am , fed requiti. confeffionem dolorofam de

-

eft: Tres funtxContritio onfe[fio, O Sarisfattio.

ping.

X

peccatis , factam in ordine ad delendum pecca-

-*

Majoris claritatis gratià , & ut tu quóque ali-

quátt^

quid fapere videaris, & bene diftinguendo, be-

tum, & DEUM reconciliandum , utlatiuspa- -

qiun]s

tebit fuis locis cap. 2. &* 4. ergo etiam aliquis -

ne doceds, poffesad hane quaflionem ita di-

dolor eít ita eifentialis pars Peenitentiz Sacra-

arium u

dcatum Yf

ftinguere. Pcenitentiz , ut totum Sacramentum

menti , ut fine ipfo a&tu habito Sactamentum

- elt; dua funt partes,materia & forma,sr fupra :

füb(iftete ne

'111" huj

. Pomitentiz veró , ut fe tenet ex parte poni«

queat. Sed jam rurfüs & däæ?i*"

tentis tantüm , tres Ífunt partes , Contritio, -

liqs quaritur

toient

5- ïiïb

Confeffio, & Satisfactio. Hacde modo lo-

! fiffni, 6

quendi , & ad quzítionem, 442 vel guor: Jam

s ml

;äa)yæg partes prvpriäf[äküale:

per me-

' quosdrem, & quzítion

3

em, zliæale: ffnt partes

J

um vere aAIOYÓe 0. —

i

rPænitlmtid; fl; j

1

caffirmant & dof;em Thoimiftze omnes, & 19

a

; 501

SI

d

Recentiores communiter. Nimirüm : con-

"u

pAm .e:& hi

s funt Partes ,I

tritionem & dofffeffionem effe partes proprie

ej'e'ntial:s 2

eífentiales per modum vera nmiàteriz , unà cum

Wlw/ll !

"

forma abíolutionis componentes unum Sacta-

;7

Ts cffexiüaliä & þrinciþalis Sacramenti

mentum effentialiter : adeà , ut ficut in Baptif-

ii

R Ponitentiz , citra controverfiam eít forma

dn

mo, v.g.ablutio & forma , Ego te baprizo c.

abfolutionis : de qua pluribus füo loco czp. s.

immediate conílituunt, & componunt unum

fh P auiï

Ex parte peenitentis veró du tantàm dicun-

Sacramentum Baptifmi , ac fundamentum pro-

TL

tur partes effentiales , Cootritio , & Confeffio:

humantff

ximum fignificationis practice , fimülque effi-

. Satsfa&io autem eft folüm pars integralis , &

caciter fignificant gratiam fanctificantem, ac

im p

". tequifita in hocSacramento , non ut reipsá exi-

fegenerationem fpiritualem; ita contritio &

] 'noväg

ftens; fedíolum in propofito, faltem implici-

confeffio ,. feu confeffio dolorofa peccatorum ,

;buhï 14:

to virtaaliter femper inclufo in ipfa contritione

ii ^

& propofito m

unà cum abfolutionis forma tanquam verat-

eliorís vitz. lta omnes, K4«

compartes imrmediaté conílituunt; & compos

TO

tio clata eít ;

quia hoc Sacramentum per mo-

nunt unum Sacramentum Pcenitentiz , unime

xda'niï!ï'ï.

dum judicii, fuppofitá accufatione. dolorosá a

que immediatum fundamentum fignificatio-

n4t

!

'effentialiter perficitur per abfolutione

m regu.

"

nis pra&ice , fimülque efficaciter fignificant

i?

- ariter datarn ante fatisfa&tionem,

feu impleti-

gratiam juftificantem , feu abfolutionem ani-

.onem poenitentiz & executionem operum

ma&àpeccatis, Ratio jam fuprà indicata ef :

Confeffario injunctorum: quín infirmis fenfi--

quia fcilicet Sacramentum Poenitentie , tan«

^s

bus deftitutis validé & efízntialiter completo

quam verum judicium effentialiter confiftitin. -

J

Sacramento , abfolutio confertur absque omni

accufatione dolorofa & abfolutione Rei, Eft.

j

itjun&ta fatisfa&tione , etfi non abfque propo«

que Sententia recepta in facris Coníifloriis,

j !

fito virtoali modo diclo, ut latiüs patebit fuo

quantüm eg.

"

O cum meis lyronibus expertus

N

(

loco caf. 4. ergo contritio & confeffio tans

fum.

F

tüm, mon item fatisfadlio , poteft. dici pars

m"lil j

Contrà veróScotüs i 4«d.2.ewm fuis omnis

20

l

Kk 3

l

[

bus ,

!

"

st

f

1,Sedf. 11/1.3 De Pænz'temz'g*emäiäliæ m

26 z ï**l/aeal. Sacram, Pars Hl €ag.

hii

bus , b non pantis Recentiori

bus , tenet totam

—[ig j 'pXU

tiz confiftere in

SECTIQ IH *

j

effentiam Sacramenti poeniten

forma abfolutionis , qu&.

fola per modum, prin-

j

e qz)ätuplex, eff materia S4a

^

g

cipalis actus judi

.

cialis ime

diaté fignificat ; fun-

]

d

onem practicam & efficaci-

j

dátque fignificati

cr:;mmt? Panittplia? —

5

am abfolutionis anim

g à peccatis per infufam

P

Contritioneni veró

m

ratiam fanctificantem.

SU MM À. RIQU—N&;.

t

& Confeffionom effe folüm partes materia-

u

r Mïlteriafduþh:'d : proxiimá , vemota

les actu requifitas pet modum conditionis ,

,iu./(la

13. *Qg?qud' actus paenitentis

fini mättfid pnxs-m; X

fíne qua mon ; quatenüs Judex- Sacranientalis

t)on poteft ferre fententiam absque cognitio-

14. Garationepeccata fiait, hni-viiu vemiotà s

25; Quare [ola péccazn pofi. Baptijmum commi

ne caufz & difpotione ponitentis, quemad-

snateriaha buius SaéYamentit

b

Wn

nmodüm etiamiin alijs judicijs, accufatio Rei &

26, ,-Qm materia nece[faria, qua fufficiens,

cognitio Caufz,

1

4

.'mon proprie ad effentiam , fed

H

jotiüs ad

ntegn

tatem judicij fpectant. . Fa-

L

[

Uplex efl materia saceément Pa - Q

!

vent huic Sententiz oppidó Concilia Floten-

D

tinum & Tridentinum : dum affignando mate-

tig,, proxia QT remotas Materiä fmtä

]

Vr eor

ma ( exqua , funt a€tus poenitentis, conttitio,

!

rias Sacramentorum; Baptifmi, Confirmationis

ioK

& confeffio. ' Matetiaremota , C círéa quam —

r

&c. vocant fimpliciter gsaterías : qubd nimi-

funt péccata actualia, poft Baptifinuni com-

züm habeant rationem propriam materiz unà

DW

miffa; & hac materia remota alia neceflara ,

d

cum forma.componentis effentiam Sacrámen-

dlia füfficiens. lta ornnes. Sumitur palm

M

ti; fimulque partialiter fignificantis effectum

4

ino

ex Concilio. Tridentino pauló anteà allegato;

17

Sacramentalem: At veró in Sacramento Poenis

Alii in concteto utramque matetiafri compte-

Cor

tentiz aCtus pcenitentis vocant , non abfoluté

hendentes fic loqu&ntur: Zateria Sacramenz

& (impliciter , fed addità particulà diminuen-

It

: innuentia utique , aliter

ti Panitentie fant peccata pofl Baptifimum cam"f'-, *

piig

te, qraf materiam

miffa, debitacontritione & coufe][ione , f:cris.

Mdb

Íe habere a&uspæditencis- ad

hoc Sacramen-

clavibus fubjeta. Explicatio rur.

,

f

tuni, quàm aquanmi v.g. ad Baptifimumi, nec

lus p?r'fggcfia;

confequenter ita effe de effentia Sacramenti , f1-

ales qug;&i»qnculas.:

u

v

Auditextum "Tridentini feff. 14«

D

5'; L

Y

cut illam;

Myra

panitentis f[unt ma

fatrd

cap. 3. fichabet, Sust QU 44 51 materia bu-

;

?

9ui ratione AT us

Wi

jus Sacramenti ip[ins poniteutis alius ; uémp?

! proxima & ex qua?

Mp

m

contritio, confe[fio, & fatisfattio, qua quateuns

h AF Areria proxisna dicuntur, quia pro'xi'xlniiïï Y

in panitente ad INTEGRIT.ATF M Sacras

ind:

AtOYHWLTE-

& applicant peccata facris clavibus , ut

spenti,ad plenama,& perfettam pece

dï&a&x

ai[fionem ex Dei w[Htutione vequiv

unturs bác

per abíolutionemr remitti poffint. n omní

BENN

enim Sacramento matefia proxima diciturid ,.

hi in

vatione pxvitentia partes dicuntur. Hac fan-

quo materia remota proxim'&' applicatur, üt ac-

diantel

&la Synodus. Annon fatis favorabiliter pto Sen-

cedente formá Sacramentum perficiatur, ub

fitars

tentia Scotiftica? Pluribusnon immoror, cüm

áblotio aqua in Baptifito ; Unctio Chryfma-

Vdiég;

fitresmeré fpeculativa, & perinde eft in pra-

dsin Confrmatione; traditio Calicis ; &c:

xi, quid credas. Si non placet fapere cum

?&. E

in Ordine. Atqui per contritionerà G cons

paucioribus, loquere cum multis: fimülque

z

p

jam cape, q

feffionémi ,-feu per confeffionem dolorofam

N

uid refpondeas ad þrihcipak' pun-

&

péccata fünt proximé applicata , utaccedehte — .

étum hujus queftionis.

PW.J

formá abfoltltiionïs*ïe Sacrarento perfecto ; ies

müttántur: ergo a&tus pornitentis contritio &

€ dv

confeffio , re&te dicüntur materia proxima Sa«

ctamienti Poenitentiz. . Máteria ex qua Veri

tj

: I5 qw confiflit effentia

"

S)cramkü :

' Pæni:'gntiæ

dicuntur in communi Sententia fuprà allauts

À

(&8.. prac. $. 1. quód contritio & confeffiofit

M

Ám fatis sst n f&iitenfiä ccimrhuniï

vera materia & pars effentialis unà cum for-

2l

L"l [/]7,

Thomiftarum ac Recentiorum; effentia Sa-

rha abfolütionis comiporiens & intrinfecé con-

Btifrm

cramenti Peenitentim confiftit in. dolotofa

ftitüens Sacramenitum Poenitentie , ficut d-

Cffu:

confeffionepeccatorum , & abfolutioiie facra-

ptifmus ex aqua & forma homo ex corpore'

mentalí fimul. In Sententia vero Scoti confi-

lme ü]

anima. Quare eo terminoex 54 , rion utuntur

*qum

ftit in fola abfolutione facramentali , fuppofità

Scotiflz.

contritione & confeffione , tanquám conditio-

P

de

*

$. 1l

ne , [inequa uon , neceffario actu requifitá.

r

Ü

[ lm (

- ná ratioue peccata [unt materia

/

.emb'tiä

Rn

Qao ipfo patenterab effentia Sacramenti poe-

. &circa quam?

p

nitentiz fecluditur fatisfactio. — Quid visam-

Wmten

[ Emora materia dicuntur, quia peccata

hn 2

€7

Nitye

N

plius ?

j

?

PORUU

! cundümg fe nom funt 'i*mmögd'hïä'fe"ï*i

1

D

'*'-—../

,

:

[

^l

u :rzgeoz.s;;?w. Purs li, Cap. 1. *ngz.' Wf D Pænztegtzgwe;»;a. 263

ll

k bili»äx*perx sivbfölutionem,rjiü per actus pbeniteu-

peccata mortalia nunqx;atgf zité ..&onfeïïa dub

. tis proximé applicentür,ut modó explicatü eR.

difpendio falutis clavibus fubijcienda fünt per

Materia autem . eirca qsass dicitur, quia

confeffionem : ut patet ex Concilio Tridenti-

iil :

fünt objeCtum,circa quod deteftandum,deítru-

nofeff. 14. feré totá ; & ampliüs patebit cap.

Yi

endum , ac dolendum verfantur tum actus poe-

3. fett. 1. Venialia autem aliis multis modisde-

nitentistum ipfa abfolutio at enip ignis ma«

leri poffunt : jam legitime confeffa aliá deletio-

K

-geriam ligna effe dicimms , quia vi ignis con-

ne haud egent : ergo illatantüm ; non hac funt

fumuntnr $ ita peccata, qua pamitentiá delen-

materia neceffaria hujus Sacramenti. Attamen

Ptj

u , reÉle bujus Sacramenti Materia dici po[-

hac ipfaadhucfüntmateria fufficiens, 1dque

quà ratione,difficultates funt non modica me-

MÉ [ïänt.lcat"e'chifmus RomänusP/ixiïV.z. 2.7. 24.

Vi

ritó per juílas queftiones explicandz.

& UL

n iaj

(4

SECTIO IV,

najit

tata. aifualia poff

y

jifini

i 'QW,:. fola pe

-Bapn'ji

De Materia [ufficiente , - Dubia

mum commiffa.

spenti Ponitentie,

.'Wm-ï'

/

U

ia fola þeccatä actualia poft Baptifmum

SUMMARIUM,.'

annilg 2fQ-

commiffa hominem in foro Ecclefix re-

; Mity

um conftituunt. . Nam ut aliquis fit reus in

Q7. Venialia [unt materia [ufficiens,

(lenüsd

29. Quá ratione

"NI

foro Eccle(iz , ejüsque judicio fubijciatur , de-

31, Probabilins per [olam attritionem

xuenialia. non res

bet priüs effe fubditus Ecclefiz : atqui foli bap-

mitiuntur exira Sacramentum.

"

Jpu

1 ag

tizati funt , & per Baptifmum fiunt fübditi Ec-

24* Nullum etiam veninle remittitur fipe aliqua Jnltem

,

clefiz,confequenter ij foli fuis peccatis Rei funt

"Virtuali pecnitentia.

Sutt

35, Paniteutia formalisyant virtunlis quando babentur,

inforo Ecclefiz. Namfecundum Apöüolum;

0 at

36» Per quos aclus veninlia ex opere operanti,

"

i

s remfnan-,

aiert

Ecclefía non judicat de ijs , qui foris funt. - Ec

4ur? U(que ad n. 4O,.

Concilium Tridentinum fefr. 14. e. 2. dicit :

49, Veniali* suniverjaliter etiamvemittuntur ex 'opbrc.

u d

operato tmmedint? per omnia Sacramenta N. L,

Ecclefia in neminem jndieinm exertet, qui non

Dd

priris per Baptifmi januam fuerit ingreffus. Ec

41.. Inflatu gratia rit? [ujcepta,

n

44: &waliter "venialia remittautur per Satram

?n!aliii

ibidé.can. 1. definit:Ponitentia Sacramentum

46. Nullum veniale remittitur fine remilfione tnortalits,

:uflbsgcri;:xf :

effe inflitutum à Chriflo pro fidelibus , quoties

fi adfit,

oft Baptifonum in peccata prolabuntur.Ex hinc

49. Qua radione peceata jam legitimà. confe[fa [Imt 14

füla peccata a&tmualia pof! Baptifmum commif[a,

tería [ufficiens : U(quead n. $4, &^

S4- Qnarationepeccata dnbia:

p nb

funt materia Sacramenti Peenitentiz , minim&

36« Qualiter Confeffarius

veró peccatum originale , quippé quod per

mnera dulia offerat ?

procedere äebeaf? f ggnin.n:

ipfum Baptifmum neceffarió prius remitten-

*

aiaproxfmä

WE d

dumeft : & tandem fola peccata vera proprie

DN

dicta & reipsà commiffa funt materia hujusSa-

Su4 ratibne precata weuialia unt. mate-

j W

cramenti : quia fola peccata veracoram DEO

riabujns Sacramenti ?

mi ii

facta indiger: reconciliationecum DEO , me-

Unt matetia omnino fufficiens.Sic enim

27.

li

diante hoc Sacramento. Quare fi nihil con-

T.

exprefse docet Concilium Trident. feff.

satitl

fitearis nifi meram imperfeCtionem, v. g. quod

14. tap. . & can. 7- anathema dicit. f/ 44is di-

t

k

hodié maié nog amaveris Deum fuper omnia

xerit non licere peccata venialia eonfiteri. Et

Ü Cäïf(iï:*'

&c. aut confitearis folürh peccatum , quod

ratio eft , quia peccata etiam venialia funt veré

j d

falsó putasà te commitfum , reverá mon fubfi-

& abíoluté peceatacoram Deo, hominémque

m

p

ftet Sacramentum , ut bene obfervat Lugo De

reum culpz & poenz conflituunt: ergó & illa

4 MW.

Pæw d. 1. fell. X. 9. 12.

!

debitéapplicata per dolorofàm coníeffionem.

o

:

m

fünt materia apta ad abfolutionem,& cum for-

$. IV.

j

m:liüi

ma abíolutionis facramentalis Sacramentum

j

otuplex eft (umrzfd i-emt& ]

conílituere poterunt. Sed en tibi difficulta-

;

A

qitk ne(:e/i

fi t

,

| — faria? qua fuffciens?

tem non modicam,merito diligenter explicangf

26/& Af Ateria remota Sacramenti Poenitentize

dam !

;

"

e:/

TU

4 V. duplex eft: Neceffaría & fufficiens. Ma-

II. Confitens fola venialia ( reipsà carensag

teria seceJavia, e(t folum peccatü mortale poft

gt

t

rnortali,& in gratia conftitutus ) aut habetcon-

Qu

Baptifmum commiffüm, & nunquàm legitimé

tritionem vel ialtem attritionem de venialibus,

confeffum : feu nunquam Ecclefiz clavibus le-

aut non habet. .Si non habet , Sacramentum

gitime fubjectum. Materia fufficiens eft omne

nullum erit,cam dolor attritionis faltem fit pars

Oülw

M!W

peccatum poft Baptifmum commiffüm , etiam

effentialis , feuconditio neceffario requifita ad

veniale,etiam mortale jam femel legitimä con-

hoc Sacramentum. . Si habet veram attritio-

feffum. Ornes.' Ratioeft: quia ideó aliquod

nem , tunc jam per ipfam attritionem ex opere

peccatum dicitur materia neceffariaSacramenti

operantis , ante abfolutionem , remittuntur ea

j

Ponitentiz vel Confeffionis, quia homo illud

venialia,de quibus attritus eft,feu doluit.Nam

tenetur confiteri feu. fubijcere clavibus habitá

fecundüm communem Sententiam DD. per

u

k/'

epportunitate , fub difpendio falutis; atqui fo-

omnem veram fupernaturaleps ättritioncm.,et-

jf

l

wm

i

9

z

"

:

y

j

-

264 dul .;'x;

crau. Pars ljl.

Cap, 1. Sedt. 1 r D& Pænz'teniz'&i;:i&nriai

4

am extra omne Sacramentun remittuntur Ve-

fe&um:ideöque adhuc ï;Eni:;li:; fola;- nimis fz-

j

nialia: cüm omnis attritio fit veta retractatio

pé remiti per ipfum Sacramentem. | Ratio eff;

quia fine dubio plüs requiritur ex parte pocni-

D

xioris delicti,& confequehtet 1n homine jufto

IT

actus meritorius & fatisfactorius: ergo fola vc-

tentis ad remittendà venialia ex opere operantis

fine Sacramento, quàm cum Sacramento füfce-

s

nialia non fuünt imatetia füfficiens & apcaSacra:

inj

menti abífolütionis.

Quoinodo enim funt

pto ex opere operato:ergo nonomnis a&tus at-

materia abfolutionis ; fi nunquam abfolvantur;

p

tritionisfufficiens cum Sacramentoad remit.

feu per Sactamentum abfolutionis remittan-

tenda veniálià confeffa,fufficit etiam extra, vel

tur

M

?

a

Sed megatur rotbgdö corifequentia;

ànte Sacrárientum ad remittenda eadem venia.

TNaiti

lia , de quibüs quis atteritur; fed requiritura;.

tiqu

(v

29 lii; Stante étiar ; fed nihil obftante iiiá

ititio 1n cérto gradu perfectionis,fervoris, mo.

h

cómmuni Sententid, venialia hominis jufti re-

üvi melioris vel fublimioris &c. tóque inajo.

q

gulatiter ( certé nonomnino nünquam , ut pa-

ri& majori juxta proportionem rnajoris &ma.

M

tebit)non remitti direcé per, Sacramentum ex

joris gravitatis ; vel mültitudinis peccatorm

hi

opere opetáto j adhue tamen réctiffimé dicun-

venialium. Quis enim dicat ; vel credat te eo.

tur matérià fufficiens hujus Sacrarnenti , varià

dem a&lu & gradu attritionis , quo cum Satn.

t

u

tationé;

l. Etiám mortalia fzpiffime remit-

iento deles peccata venialia v.g. Välfæ/þögita-

tuntur ante abfolutionem per 'perfe&tam conz

tionis ; ve] verbi otiofi , etiam extrà Sácramen-

[/

iitionem , ad quam omnes boni confitentes

tum delere aliquot fatis graves exteffüs vel

conari,& boni Confeffarii difponere & adhor-

i

crapulas, contentiones,rixas &c. etfi non mor-

J $

tari folent , & tamen dicuntur & funt materiá

tales? Cert non pauci, inter quos magnus

fufficiens , imb & neceffaria hujus Sacramenti.

t

Theologus Vafquez füprà allegatusad remiff-

1

lesc

iL Peccata venialia . hominis habentis etiarri

onem venialium. extra Sácramentum contri-

|

p

moitalia; & de utrisque attriti directé & ex

tionem perfectam vel amorem DEI füpero-

ptt

Operà opetato remnittuntür per Sacramentuti

imnia, bonis rationibus requirumt; Vide Lay-

Ponitentiz.

Remitti tunc certuni eft : at nori

inan c;

fen i

doqx

remittüntur ex vi fue attritionis vel difpofitios

.. $. Denique 0ppofita illa S.cn.t/qptïa',' mml;2

llus,

xís exopere operantis : quiá venialia hominis

tüm venialia hominis jufti fola nunquàm te-

lm

exiítentis in rnortali non poffunt remitti , nifi

mitti perSacramentumPoenitentiz,videtur effe -

ty (

zemiffis priüs mortalibus, cüm àctus remiffi-

€ontrà omnem fénfum & praxin fidelium &

vus venialiü debeat effe meritorius; quàlis nul«

t

proborum omnium : Nam optiri quiquepro .

lus poteft effe hominis exiftentis in peccato

femiffionevenialium tanquàám meliori & fecu-

nl

mottali.AtQui peccata mortália non remittuns

ial

tioti medio utuntut hoc Sacramento; adeóque

turper folam attritionem ante Sacramentum :

fupponunt hoc . Sacramnentum habere effica-

L*eöque

ciam ad eá retmittenda ; Deümque reconcili-

POUN

ergo.nec venialia tunc remittuntur, fed unà

Wi

«um mortalibus remittuntur vi Sacramenti ex

agdum , pro his venialibus & quotidianis cul-

$j

opéré opétáto;

pis offenfum , unde & ejüstnodi confeffiones

$0 - IV. Quan

do unà cum venialibus obnoxius

veüialiüiri reconciliationes dicere folemus.Hic

Vsl

Tvl

es peccato mortali,& de utrisque commuaem

pié curiofus mérito fcifcitabitur,per quos ergo

d h

elicisattritionem , v. g. quod ijs Deum feve-

a&tus univerfim remittantur peccata venialia?

Tifcn

tum Judicem offenderis,infernum meérueris,&

Charitas urget, ut oporteat cum tam pié ane

fic confiteris folüm venialia ; omiffo mortali :

gariante procedere mille p

fitia

affus. er. efgö. mi

V

vel quia inculpabiliter non recordaris; vel quia

cidentcr.:

fecordaris quidem , at juftam caufam illud nori

$. if

b

:

aperiendi habesQjuxtá dicenda cap. 5 .(uo loco. )

Hoc.cafu directé abfolverisi folis venialibüs ;

.. QuaflioIncidentalig — —

*

D

(01 Jdt

& indireclé tantümà mortali omiffo , fécun-

cQuilus modis sniue

»

düm cominunem DD. Vides jam; quàm fint

£a venialia ?

vf delme:

f

g

materia fufficiens hujusSactamenti peccata ve«

niàliá Sed audi amjliüis

