g

Et oppofita fententia ( Vivaldi , &

tiam Confeffarii. , Quod tamen pàffim pra-

Aliorum: mirum!) meritó eft inter propofitio.

L

Cicandumnoneít, niíi rationabilis caufa 1ub4

JL'uD

il

nes damnatas füb. Alexandro VII. Undecimia.

fit, v. g. brevitas temporis , turbatio menatis's

[ü HlfW

Peceata t confeffioue omiffa veloblitayob inflaus

alioquin periculum eft , ne defit verus dolor &

x

, ptriculum viteaut ob aliam can[amn , sn tene-

Ts

deteflatio peccatorum ; & certé plerímque

fnott

u

mur in feauenti covfeffione exprimere.!— Atta-

deeft humilis verecundia ponitenti valde fa-

,. Ten necefsé non eff, ' ut illa fuppletio fiat fta-

lutaris.

il

Itern poenitens ordinarié confeffus

jl &

. tim proximà occafione,, ( aut etiam adhuc an»

eidem Confeffario , facit aliquot confeffiones

. te Communionem

o

j

» Ut pie fcrupulofi faciunt )

invalidas ; fi Confeffarius adhuc recordetur

4 ded fufficit, utfup

pleatur , quando aliàs ex alia

peccatorum , & | flatüs Peenitentis , fufficiet fulx

j df

. Caufa fiet Confeff;

)

UIl

o. Sicenim Sylveffer, INa-

compendio dicere: accufo me de omnibus pec-

VATTUS, Suarez , Henriquez,

» Reoinaldsus , alii

catis , que tibi fum confeffus à prima confeffio-

il

n EW

cum Layman cig.s.

amz [W

13. Diana p. 3. tradt, 4. ve-

ne invalidatali tempore facta ufque ad hanc ,uti

fel. 124.Gobat bic c

2Ín Y1. u1

274. docent:

ex.profefío declarabo

,peccata , quz ob . naturalem obliv

ftit. 3. alaX cenfeffione in-

p

Y

ionem vel a-

valida repeteuda.

!^

- liud juftum impedimentur pafc

u

emiffa fuerunt,'non effe f

hali tempore'

SECTIO IL

atim confitenda ,

s

TA

eum impedimentum ceffavit

; aut peccati me-

De Confe[fone vera , fecreta , vocals,

motia rediit, fed ad fequens

Pafcha licité di£-

Jtc

(

keri poffe , proptereà , q

QUJ/ESTIO I

ul

j

uód Ecclefie prace-

- Pto, femel de. peccatis

omnibus mortalibus,

u

j

ffibile eft

-Qualiter confe[fo delet effé

j

quatenüs moraliter po

, confitendi ,

FER.A?

d

. Cconfeffione. frilicet . fo

cmaliter integrà ) fa.

"Mh

u

SuMMARJIUM,

j isfa&mn fugri:,

sted hoc fecundüin indul-

E

P

j7f. qanþy;a diet cffsitialiter efe éerae

eun-

L

Y

—

N

Xä-/

e

Y

)

f

]. Sacrauent, Pars VLT. Cap, VIL Sdd, 1 De cmfgmgwäg

368 Vlääva

*

nemihj.ujn endam, &e. ^ Ratio c-fï' . ggïa tune.

UL

477. Unde mert

Ale eff.

6f confefo nulla, megave perum

rfl

jn re

£ra»i & meceffaria. SceL.

Confeífarius habet jus interrogandi ad prafens

(

auriale nudquam lcg:'timä t

tem confeffionem recté & fruciuos expediens

$. Peccatinm D

& fateri f^

Ifum fGientir ia materia gr.iïä;i ?

/ dam, & agitur de re gravi , Ut patet, Alioquin

4 Sicut

mortale fczl.

gon commif[um..

effaria Sc;;ifï-

fi nillá cali juftà causá fubfiftente, Confeffarius

4$o. Mentiri feràó im re lebi 6 non ne

£ ejt»

$

: Monse

injufté , utpote ex mera curiofitate inquirat de

Meagtiri in ve grati, fed. imper

geccatis anteà

' ,nunquidr

P

tincnte atd canf?fa;

/rit&v confefïïskitcrülrïkx,' ut füprà ne»

Es

-

-a Sact

neim, quale pecmlmn? 2.

" sgare poteris,

j

QUAZSTIO 1.

^A Fateri falfum in maïef

u

tht i

€& neceffaria. .

*

-

inofep

Onfe[fio e[fentialiter debet effe odl

fOlutäögyy

teadfun

tería fuab[lantiali & nece[Jaria . atque a-

Actilegium itidem , & confeffio ac ab

*

nullaeft, fi quis fcienter fateatür pet- —

tmliti

37:

eà -omne deliberatum mendacium in materia

vavi & nese [faria conje|fiomi Saeramentalis, fen

tumm morta

le , quod tamen nonfecit, . Come .

(pntta p

muniffima DD. Navárru , Coniuck, Regitdl-

Tüj, g

qtrum negandd fen falfiem dicendo eff peccatum

diu , alii cum Layman e. 8. ssm. t $. Lugo diff.

adremam

mortale , && Sacramentam veddit irritum &

.129. Ratiocft: quiainte gra"

dfin

unllum: fecns eff de materia levi,vel won ntce(a-

14. fe £, 8. w

vi alteratuf judícium Sacramen

tale: facitque

&& ]

ria.Communis.Ratio patet:quia aliàs in re gra-

talis injutiam tam ipfi DEO .

cul in períona

s Mu

vi decipietur Judex:& confeffio nec erit integra,

Confeffarii mentitut 5- quämübiipü,

.quem &

Áfiuis,

nec dolorofa , cüm fit mortaliter peccaminofa ;

EFa-

falfo crimine apud Sacerdotem infamat. -

li lm

ideóque irrita & nulla, & confequenter tota re-

D

ecenda.

démque eftrato, íiquis fcientér in numere

D

uam unum tantüm

dtsdi

. Dicitur autem,

delibemtz)in ämgd'cium,

. peccatorum. mortalium. Ce

; Rortils

addendo) plura peccata morta

lia fateatur, quam

cim quis fcienter , & à propofito contra men-

M

*

fecus , fiid ex probabili

tem fuam falfum dicat : nam , fi quis ex igno-

reveráfcit, fe feciffe

R ünt Cor

vel vero fimili conjectura faceret. — ltem s

- 10 CO

cantia vel inadvertentia falfüm diceret , nec for-

trarcum

(ed materiale tantüm mendacium . com-

quis peccatum: dubium fcienter confitéatur vt

male,

-

i. ov

mitteret, necpeccaret, f.

a

ltem graviter , cüm in

certum ; aut econtrà , peccatum certum cones.

ntt

ia vel inadvertentiaà pec-

— fiteatur ut dübium in materia gravi & ne«€ A-

E

omni materia;ignora

cato excufet : nec con

fequenter obetit confeífio-

ria ; quia & ille judicium Sacramentale in f9.

n

eravinotabiliter alterat. . Addeinfuper, edam —

m

i 5 ficuc etiam , fiquis in materia levi vel non

falso fe excufare de folo peccaro veniali , quoó -

itytl

neceffaria mendacium committcret ; Ut Batebit..

^; ut fifalsó fateae

effettota materia confeffionis

äfs &Pünitä

jam pqnamus cgius.

ris, tejocose mentítum effe , necaliam pro cone

:

wrümin mater

E

feffione materiam adferres, iiortale effet , &fa-

füidei

r

D

1, Negare

7 gnrui , *

$

uia defeCtu vere materio remote»

P&m 1&&1

4

J

& ueee ffarias

crilegum , q

Sacramentum effet irritum.

Excipiuntur femper ^

; Mil

Acrilegium

eft, & confeffio &t abfolutio

nxii

,füdes & fimpli

: 4773

*

.

inpredictis fccupuloft, :

'ämlärri!egäi

nulla ac inva!ida

fi peccatum mortale

ate, ve

«

l ex türbatione,igno-

timà confeffum ícienter neges ;

, cessqui vel ex amxiet

. ] timg)

nunquam legi

rantja, bona fide £epe

fe accufanr de iis, quie non.

aut ita tegas,

ut à Confeffario non intelligatur ;

j

?

ye] ticere tale pece

fecerunt, ve

de pluribus, quäfn fe

serunt, xel ,cf-u:

Si cnim Íolüm omittete ,

-

éatum , mortale effet contta 'integritatem COfle

bia pro certis, &c.

1

].

feflionis, quanto magis mortale erit illud etiam

iáp materia fc/w'fd*

j aun

llütl

late ? Excipe ; nifi

. 1 - Mcatir.

/.þ*

'Qu

pofitivé negare vel diffimu

néce[[avia.

habeas juftam caufam 'illud tace

ndi juxta fupra

JEr fe tantüm veniale eft, fzu v;cfum n:gf;ä »4$0

dida : tuncenim poteris etiam.

inquifitus pofi-

amed ( ut peccatum

.E feufalfumdicas — Ex communi Layst»

d

tiv& negare ; adhibità t

Lego, alii , contra Cajetansm , ermillam, 27 -

Kf

veniale mendacii evitetur

» congruá eequivoca-

l

. g. non feci ,

lios. . Utfineges aliquod veniale à te commil-

: : f'a)la'u;þ

L

tione,

velreftrtictione mentali V

fum, aut etiam mortale jam anteà legitime con*

hi Pl'miid

vl feciffe fcio

£

Hs

? Tmnqu.a'n-xilgäa confejfione fatmf

- feffum, necad przfentem coni

effionem faciens,

dum, ,

interro*

N

P.eccat?nþ mortale nunqnam

cüm fcilicet Confeffarius legitime de co

L

478. Dixi autem :,

ngruä re

Rri&iü*

,;'J. N!(llug D

legitime confeffa

$9.

"Hoc enim folüm eft ma-

- . gare non poteft, ubiadhibità cc

flaria Sacramenti Peenitentiz,

nementali ; etiam veniale evit

áre potes, Vide

(xfiü'tzm

teria grayis &€ nece

fatearis aliquod

per fe loquendo. -

Per accidens autem etiam

"

uem.praced, — Aut contrà , fi

veniale, quod tamen tion commi

ifti, dummo-

mentiri negando peccatum j

am rite confeffum

onis, &c.

ARatio

do adfit alia materia abfoluti

Yf

mortalé erit , quando Corfeffarius , five ut

neceffaria Sacrae

lility

Judex, five ut Medicus de illo jufté interrogat ,

eí: quiain materja levi & non

menti falfitatem committere ;

nec judicium S2-

Illu«mw

tanquam aliquo fpectantead prefentem con*

/ Mj

feffionem , "utpote ad medicinam contra re-

cramentale nótabiliter alterat , nec Sacramento

tcn

alioquin valido

»

LU U"'ffo

lapfus preícribendam , ad o«cafiones proxi-

ggayem /irrcv«'snii&x.p itroga

Anas

'Ha Gll *

x

tollendas, ad reflitutionem ,Tvel fatisfadtia- , ergoöcc.-:

EL

A t

s

"

"

*

i

D

;

( lbeol Sacrarient, par;'m. Cyp, ML, Scel. 1. De Gmfejjïmwä, 369

"W

!:l

d Wþï.wmzifi inre ght'üi , fid 'þmgj;;b ip» enimdicitur Confeffio amricularit ,& träï?U-

l

db

nal , hoc ; feeretsim , eó quód fecretó exerceri

p

Ld

p:i;i:ienta ad Confe[fionem Sacrae

debeat.

' epentalem,

Commtuni[[ima & exprefse Concil.

;

lii

48 I

Anet peccatum mortale juxta rati(;nem

Tridentinum. Explico & dico :

Ccm":l.'ïärins

L Nihil cum natura & inftitutione

ità

materiz, atque ex circumítantia Con-

häjuäk& |

.fefü—onis

etiam augmentum malitiz fumit. Sed

Sacramenti, aut przcepto confcflionis pugnat ,

li

fi quisobrationabilem caufam , in majorem»

nunquid etiam fpeciem mutat contra Reveren-

fcelerum vindictam , fui humiliationem , alio-

tiam Sacramenti ; Negat poítalios Gobat s.

$45-fed valde probabiliter affirmat nofler A£ar-

rum exemplum, vel Ecclefie offenfz edifica-

m'; W

tionem , item maximé ob cafum neceffitatis ,

whbast. f(apra cit.Ufitatum enim eft mulieribus ,

v.g. in communi naufragio, nofocomio tem«

p

' $m fzpé etiam viris, quód in Confeffione , fi-

Ve adfuum folatium , five ad excufationem füo-

pore peftis . peccata fua publicé confiteatur ,. /

etiam in ordine ad Sacramientalem abíolutio-

lo

rum litigiorum,inimicitiaram ac odiorum,quas

W

nem recipiendam, prout infinuat T'ridenti-

contra proximum , fpe etiam conjugem ge-

runt, graviffima effütiunt de proximo , etiam

num czt. c. $. & docet communis DD. cum.

Navarro e, 2. szm. 8. fic enim Pecnitens dát'

"

ad rem minime fpe&tantia, fane etiam menda-

q

veram notitiam peccatorum füorum Confefs

dílime , vel nimis. hyperbolicé exaggeran-

ILdl

m ),'dq,ï&c'. Hac cüm extra confeffionem morta-

fario inordine ad abfolutionem.

qu

liafint, ratione pretenfe vel potiüis fictz. con-

Il. Ex vi przcepti Confeffionis per fe , nul-485

jl

lus unquam ullo cafu,etiam atticulo vel pericu-

feffionis, fanegraviffimum au&mentum mali-

— ti& fümunt , tüm ob notabilem irreverentiam

lo mortis ,.j communi naufragio , proelio ,

illatam Sacramento , quo abutuntur ad füas

nofocomio &c. tenetur publicé confiteri pec-

catafua, faltem occulta.

Ità communiffima

detraCtiones ; tum' quia ratione novi peccati

VAU

mortalis commiffi irritam, & invalidam red-

DD. Layman v. 6. l'annerus difp. 6. 4. 7. nutz«

t

dunt Confeffionem , quàm proinde unà cum

26. alif. Quia jugum Chriflianz Religionis,

s u

oportet effe fuave: atqui nimis difficilis obli-

novo commiífo peccato d«traclionis facrilegze

Ti

— éx circumflantia confeffionis, repetere tenebun-

gatio foret ; fi crimina prafertim fecreta , pu-

] üiïöäüf

'tur. Caveant ergo Confeffarii prürientes auri-

blicà confeffione aperienda effenr : neque uf-

quam colligi poteft, Chriftum Dominum tanto

J us

'þüs,qu«i ejüsmodi fabulatores & fabulatrices nó

geni

impediunt; aufcultant, imó fzpe fuis curiofis

cam opere przceptum Confeffionis pofitivum

fipt

interrogationibus ad ejusmodi detractiones eis

impofuiffe. Dixi autem per fé, nam per ac-

cidens ex charitate erga feipfum , qui in tali.

jnidl , d

anfamprzebent. —Videant, in

flso a

, fe, & Ponirehtes pracipitent.

qui& pericula &'.

mortis periculo dubitat de foa contritione, te-

ww 7494' $. Ex dictisapparet, m

endacium fa&um'in

nebitur confiterietiam publicéaliqua peccata ,

quz minorem pariunt infamiam , aut qua aliis

conieffione in re gravi femper continere dup-

il

jatmarteà funtsnanifefla. T'anner. /o£. ctt. c. 6..

W

plicem, & quandoque triplicem malitiam. U-

t

i

nam mendacii adverfus virtuteri veritatis : alte-

five,dicens. — Neque enim im bis cafibus fuffi-—

cit ad abfolurionerm acciptendam generalia froua:

rucf

ram facrilegii & irteverentie Sacramenti con--

Ípe etiam in

dolaris edere , qnando frne magna diffcultate.

tra virtutem Religionis ,

jufta. )

Id

j

infamationis aut fui ipfius , aut proximi.

freliale peecatum exprimi poteff : Atqui poffu-

n

musfic exprimere peccata minüs infamantia ,

1]

3eefü

maxime anteànotaalis, dleitur

o oUESTIO. II.

III. Similiter, perfe , ex vi przcepti confef- 486.

//

(

ter C.nfeffro dcbat .effe

fionis , etiam peregrinus fcu ignarus idiomátis;

SECRETA?

:

nullus tenetur confiteri per interpretem. Com-

m

" SUMMARIU M.

munis DD. cum Tannero,Layman.

Lugo d-

i

'af'

ii

tatis. Et fignificat Concilium Lateranenfe,di-

447 G::zjlfgïo debet effe

* fecreta , mon e[fentialiter yfeles

m d

mceffitote pracepti , fed ex ufu Ecclefte.

cens: Ossia íma folus peccata confiteatur

/n

t

4$4- Unde ob vattonabzlem

. caufam. poteft qzti; PFFFatd

proprio Sacerdoti, — Ratio eft: quia nullum eft

Ti

efuh*

Jua pbulicé comfiteri ;

proceptum de confeffione publica facienda , ut'

j

485-. Nullus tamen peccata fua ,. faltem o,qculta; ullo

modo eft dicdtum : atqui Confeffio , qua per

J

N

cafis publicé confiter? obligatur.

ia

446-. Nec eizam ignarus lngue per interpretem.

interpretem fit , ex natura fua publica eft, eti-

d

447. Nullus etiam tener

amfi jure fecreti naturalis, ex probitate inter-

excidnt.

*

ftr. pecc'atf fa. fcribere 5 ne

Yfüi

pretis maneat occulta.

Neque enim certum

e[Ljure Sacramenti Interpretem obligari ad fe-

,gpo

[

ASSERTIO

cretum figilli; ut. fuo loco videbitur.

Sicut

j

T

Onþfo Sacramentalis , mon quidem effen-

ergó non teneor confiteri ipfi Confeffario cum.

l

^C

A

" tlaliter , neceffitate Sacramenti , (£d ne-,

probabili periculo relevationis: ita multó mi-

&

»

"

]

fiti

que nece[[it ate pracepti dioinis[ed exc u[u Eccle-.

nüs per interpretem cum majori longé periculo

revelationis.

j

f« valde conformi inflitutioni bujus tribuna-

Rurfustamen per accidens , ex

,

lis à Chriflo fatla , debet effe SECRETeoM,

charitate fü1, cum Poenitens in articulo mortis

j

n

Vec efl, foli Sazerdoti loco D

pofitus ; incertus cft de fua fufficienti €onttitio-

g

El fa&(. - Iude

Aaa

Í

v Paks Ill Sack 4M.

-

.

"n

f

370 ol Seram, Pors Il ap. l , I DeConffor $oW

ulla juíta caufa ex meraj libertate t»«räx;,s"grïgdi' Q. N

ne,tenebituretiam per interpretem i:on-fitcri,

At

faltem aliqua minora ac minüs infamantia pec-

merarium effet ac periculofum, Attamen Car» —

d

dinalis de Lugo diff. 1 . fett. $.m. 8. certe fatis

cata , ut fuprà dictum.

j dig

497. |V. Quinetiam nullus tenetur confeffionem

bene probat contra Vafquez , non effe ullam ob.

- glreinl

fuam ftribere memoriz causá, ne peccata ali-

ligationem confitendi voce diftinQé feu figilla. '

— j il

qua quoad fpeciem vel numerum excidant, Ut

tim omnia peccata ; fed per fe loquendo fuffi-

- giibus a

contra Pa(quez;, Dicaflillum, alios, docent com-

cere, fi tradatur confeffio fcripta legenda Sacer--

- flum,

muhiter DD. Cajetanus,Sotus, Valentia , Hen-

doti , & poftle&tionem dicatur: accufo me, &*

v

; dMia lo

dolto de onsnibns bis fcviptisci letis, Quem-

riquez.,alii cum Tannero cit. 4. 7. ». 27. Ratio

- guilay

eft: quia fcriptura, per fe loquendo, ex na-

admodüm , fi heri mihi facrilegé. confeflus ,

hodietaclus dolore redeas, dicáfque , rur

- imutus,

tura fua aliquid publicum , feu publicabile eft :

i

- Antficio

rzbétque feu caufam, feu occafionem manife-

me accufo de omnibus heri tibi confeffis, &

p9

ftationis : ac infamationis : atqui cum tali peri-

prater ea de ífto , quod malitiosé omifi. Sen n-

im, q

culo nonteneris ipfum peccatum confiteri : er-

tia faltem fpeculative probabilis , ut Confä;ïa;

Aptite

6 multó minüs fcribere, — Quare etfi , fuppo-

rius Poenitenti eam fecuto, & fic confiteri vo-

lntiolis

fito debito examine, aliqua peccata excidant ,

lenti fs accommodare poffit.. At certé egoabfü;

fo virud

Confeffio nihilominüs formaliter integraerit ;

omni rationabili caufa non facerem:necà cofüu-

— Mib

uia facis, quantüm moraliter potes.

Certé

niffimo Ecclefiz ac fidelium fenfu recede

Z

Ti

s ne

. r oms

praceptum Confeffionis integré faciendz , non

Il. Excipitur autem fine dubio cafu

'C;elf-,'i* '

minüs eft pro rudibus litterarum , quàm pro pe-

fitatisac caufa multüm rationabilis , ut ex com-

,

(

p Wi

ritis fcribere: atqui major pars, & in multis lo-

muni bene notat Layman cit. €« 6. nut. 3. Lue

; Ua

cis maxima pars fcribendi imperitaeft:& quod-.

go, alii. r. Si inraro cafu puella v. g. füpramos -

4 WJBUiUSK

nam aliud praceptum divinum univerfile obli-

dum verccunda ; peccatum fuum ore e

xplicae -

gat folàm minorem partem. hominum ? «ur

renon poffit , prudens Confeffarius con effio-.

j

duia

[/7] þ:f[m

ergó hic fingamus aliquod particulare ?

nem ipfius in fcripto admittere , & przfentem

C u ge

abíolvere poterit. Sa, Valentia, Suarez 3b .

citt. 2. Si xgrotus ex gutture laborans abfoiuigg

À

QU ESTIO Ill

- U t ab

quidem ore confiteri poffit, at nonnifi egre& -

2 nl

difficulter, fi peccata fcribere poffit , urgen

dus non erit ad voéisconfeffionem 3. Si Con-

C

« fispifi

Qualiter Corjfa delet f

feffarius in confeffionali fe furdafcere animad. -

) refe

LU

VOCALIS?

vertat, ut Peenitentem peccata fua ex fcrip

legentem audire nequeat , nifi etiam adítantei

-

.f

- fiten n

]

. SUMM Ax(uu. *

audiant chartám fibi à Poenitente lectam]egere;

& pollea abfolvere poffet : idipfum fieri pofet, .

li

u(»äïl

418- bonfejïa ex traditione , confuctudime ,l & »fu Bc-

fi Paenitens furdafter nimisalté legat, fi &alii .

cleft debet effe gocalis.

adítantesaudiant. Dummodo femper , utfü-

AX p

489. Unde graiter peccaret , qui fine juffa. caM,

J f

V fel gutibus folum coufiteretur.

[d fígnis .

prà notatum , voce de fe accufent. 4. Ma-

tusfcripto , vel nutibus re&té confiteri , n

e

E.

-irxoncm t

490- Cafus excepti ?qüibmllic:t fígno ^ fel n

þtu,cogþ't:—

- nentor

i.

220

mo dubitat, . Dubium autem eft , utrum tali.

qpr.. Perpetuó sutus tenetur. rzpto , Vel nutibus con-

modo confiteri tereantur? Dico :

* O BPenire

fíteri , quoties obligat praceptum confe(fFonis,

R. Bl

III. Si perpetuó mutus polfit feribere ; aurgV

422 Obferbanda circa tales confeffones.,

u

fi hoc non, faltem nutibus & fignis, füa pecca-

ta in patticulari aperire , cefsétque periculum

Onfcffio Sacramentalis, quamvis abfoluté

31j

li

AL&SC

quoad eflentiam fpeclata confiíere poffit

publicationis, tenetur ita fcripto , ve] nutibus

^

! mïlbu;

confiteri, nontantu

m ex przcepto divino ii

in quocunque figno manifeflativo propriz ac

3

hj

dolorofz accufationis peccatorum , ( ut nimis

articulo mortis ,

fed etiam praecepto Ecclefia*

ftico femelin anno: & verbo . quoties obligat

ïlm[mh

clarum in mutis, moribundis &c. )attamen ex

traditione , confuetudine, ac ufu Ecclefiz gra-

praceptum . confefhionis. Ita communis DD.

cum Aavaro,, Toleto , Sylvefiro , Suarets Lay-

J

viter obligante , debet effe vocalis , feu. vocis

i

fermone facienda eit, fi homo loqui poffit. Ita

man c£t. s. 4. ( etfi excepto atticulo mortis nom

J j

auci contradicant) Ratio eft : quia licét talis

communiiffima DD. Ex cap.. q&eus panitet de

Panitentia dift. 3. Ratioeft: quia hic modus .

confitendi modus fit Poenitenti aliquo moo0.

difficilis & incommodus , eft tamen revera mo-

Wmm

humilier accufandi feipfum vocis fermone

convenientiffimus eft ad' veniam obtinendam,

raliter

offibilis ,càm enim talis homo ália anie

Hinctefolvendum.

mifui

j

enfa.nntibus , vel fcrjiptöl exprimcrgd io-

T

leat,pari modo peccata fua Sacerdoti explicat€

1

Wf

non debet ei vald

e difficile,& mortaliter impol*

m

AS9 l. Peccaretgraviter, qui absäue juffa canfa

[/]^

Conft

ulla confiteretur. nutibus vel fignis , ( fecun-

fibile videri:& illa aliqualis diffic

ultas gratiä.a.c

W[M

beneficio abfolutionis abundé compen

fatur.Di-

þ, !"')*I

dàm omnes , quos fLiam ) antetiam fcripto, fe-

w

cundüm communem DD.

uia communem

xiautem Perpetub muius. Nam qui ad.te

mpus

LIS

At D

srgditionem acufum perpetuum Eccleíiz . absq;

j lt&h

D

tantum mutus eit,fperan? locutionif ufum

ru

N

--

-

TU

j

7lveol.84 r&mmt Pa5 TI. Cap. l1T. Seöl IT. Dé Coufeffouc. I'a?nlz. 371

n

UC

"m recupprandum, præfertnn brevi, non vi-

497 dn; & qualiter repetenda. fit. confefft [ o -bond fíde

".h'lï—

atla furdafiro , dormitanti , difiratlo ?

.detur pracepto Ecclefiaflico'annux Confeffio-

498 Peccata dubia ut talia confeffa , repetenda eom futrt

.HEHEML-

Ais obligari: nam & fcnpturam Confeffario

dum poffea fciuntur effc. certa.

u»

tradere infolitus eít confitendi modus & pericu-

4,0,9 hn 5 qualiter vudes boná fide aliquid: mmttmm ^

(mbwi

lo publicationis non caret, ut füprà dictum:

cozfe[frouem teneaptur repetere ?

U L k SMV

. mütibus autem confiteri tali homini prorsüs in-

;00 n E qualzter repetenta tonf 272 mfi.alzdd dinculpae

bilzter 2

m

-

. folitum , ideóque veré difficile eft : quare Eccle-

;oz Itesa qualiter infalida culpabzliter ?

fiafhca lex interim ceffare videtur.

Ex com-

Mi X*w

493 Qualiter repeiitio facieuda fit apud mzzdem Cs

eflurzum 2 -

PTN

-muni Layman /oe. est.. Caterüm univerfaliter :

[

fi mutus, vel loquelà 1mpedu:us velit gaudcre

$94 Qhualiter &pua alium Confe þr:um g

Cf tj

gey Praxes $ mods factles confe[[ariis I. quoad repetm*-

4

UI Qs

beneficxo abfolutionis omnino tenetur modo

m

pofïiblh five per fcnpturam five per nutus &

dum ipfiem peccatum omilfam.

4o7 I[. Quoad Zpfam peccati omilfionem fez rctvccn-

s. us

-digna, quoad. poterit , peccata fua Sacerdoti

tiam.

Usque ad n. 412.

412 I]I. Sucad facilitandam repstitionem. conf.ffio-

At

apenre.

Quia Confeffio fenfibilis eft pars ef-

num,

n

fentzahs Sacramehti : nec fufficit fola confeí-

"Usque ad n. 517-

*WM AU

- fio virtualis , quando poteft haberi aliqua con-

Onfeffio potelt effe invalida ex duplici ca- 49;

þv E :w,

. Éffio formalis & explicita peccatorum , fecun-

C

pite: r. Ex parte Confeffarii: Ex parte

Toenitentis,

1

üm'omnes, at in propofito potei'c haben.

Ex parte Cosfeffartii invalida cít

ereó &c.

Confeffio.

I. $i non habeat jurisdictionem.

J t

»;:—

n6lll;

h

2 iV. In ejusmodx tamen confefüonc aliquas

2. Si jurisdictio erat impedita per cenfuram,

obicrvanda funt.

utpote , fi fuit éxcommunicatus non tolera-

lv.g* j

I.:Quandé Confeffio fit

per nuius vel figna, debet Poenitens adhibere

tus.

3. fi formam omifit , vel. fübítantialiter

qum od

vitiavit, aut fi non: mtendtt abfolvere : 4. Si

firi at

fignalu'fiucntm ad hoc, ut Confeffarius in no-

titiam peccatorum veniat : ahoqum enim eXe

nullum. prorsüs peccatum intellexerit: tunc

Q at

ponet fe periculo invalide confeffionis,

Qu-

enim practicé non habuit materiam , quam ab-

i, u

te, cum figna non fatis innotefcunt Confeffa-

folveret.

Qus omnia patcnt parum ex ha-

lusb

tio , debet abíolvere füb conditione : / fs di-

Cenüs dictis, partim magis patebunt ex dicen-

nonmhn

A

füofitas & hinc 2.

Si mutus vel loquelà im-

dis fuo loco: vide infrà $. 2. nsm. 4I. Ex parte

»

pl

peditus pomt fcribere , fcriptura ( ut conveni-

Panitentis invalida eft Confeffio : Si fuit ex-

] 4 j sh'

communicatus, & antea à cenfura non abíolu-

(ere ab

exmor) praferenda eft nutibus & fignis. Quia

inter fgna , poít vocem vivam & articula-

tus. C ita paffim Cafifte & mordicus Joannes

x ex Á

Verüm excom-

m, Íctiptura primum locum tedet , & con-

Sanchez fe/eti. difp. 32. w. 11.

v adian

jonem fine dubio certiüs exprimit. .. Is,

municationem non irritare Confeffionem &c

um

qui per fcripturam confitetur , debet effe pra-

abíolutionem , nifi quatenüs excommunicatug

nRenpo

dens, & aliquo figno, vcrbo, autu indicare,

eam reciperet in affectu peccati mortalis, pro-

93 h

hanc fcrxpuram ordinati ad confeffionem dolo-

babiliffimé cum alliis docent Navarrus c. 9. ..

emPET)

3. Suarez hic Azjþ 32. de quo tamen alibi. )

xoíam íüorum Peccatorum eorümque abíolu-

Yente

tionem Sacramentalem. — Quia fcnptma eít in-

1. Si non fuit veré contritus vel attritus; feu ve-

á n

firumentum mortuum , quod non nifi a&tu ali-

to dolore fupernaturah , efficaci , & univería-

ei r

'quo Poenitentis ad finem abfolutionis ordinari ,

li catuit juxta dicta cap. 22.

'Si peccatum

3otelt.

Et Lugo eztatws teftatur , effe commu-

mortale in Confeffione fcienter & culpabxhtcr

: Imbe h

j

nem fenfura DD. quod fuüb gravi obligatione te-

tacuit, aut in re gravi & neceflaria mentitus

h

[ify M

neamar , fi poffimus , poít fcriptum le&um , uti

fuit , verum negando , aut falfum dicendo.

(it Pcmr

faltem illis generalibus verbis. — Zfe arcuo de

3. Si mortaliter negligens fuit in examinanda

p P

dis oxibus feriptis &* lelis. 4.. De Confef-

confcientia peccatorum.

Et generaliter , quo-

(

qu

fione & abíolutione abfentis , per liítteras, vel

ties Peenitens in ipfa confeff;ione peccavit mor-

Wi

nunnummvahda fuo loco mferms cáp. f

taliter , ut fi fecit ad finem mortaliter malum,

E

«

agouP.

cum m]uüa infamatione vel detractione prom-

J

SECTIO Il

mi&c. Quz omnia patent ex haclenus la&

o^

Sgd?f"

dictis.

De Confelfione invalida repetenda.

uo gt

€. Caterim ex dictis jam nófti; confefüo-4.94

[

it]

QU:ESTIO Unica

ncm poffe effe invalidam vel vipcibiliter && cnl-

gliï ^

Ti

f Jl

[

Quanio Confeffo efl invalida , uando,

pabiliter : cüm quis fciens & volens , aut ex

du

C guomodo repetenda.

negligentia mortaliter culpabili , omittit aliquid

(

vþl

J

SuMMARIU M.

effentiale ex dictis : vel invincibiliter & incal-

d

j

323 Covfeffo poteft effe infalide dwpliciter : ex

pab:lmr cüm quis ex 1gnoranua, inadvertene

(

"

Confelfarii,t$ ex parte Penitentis.

pdrfc

tia, aut alio defectu inculpabili aliquid effentia-

4! $ ln Corzfäy" Fone Galida , fed mom integra materiali-

gU

leomittit: aut denique validam quidem & for-

;

"Ferhy repetendum eff folum peccatum inculpabz-

maliter integram , at non etiam materialiter ip-

J ip

j

R*f *

— ter omzffum.

jl

(j

496 Non eft repetenda confe[fo fatta bond fide indotlo

tegram.

Jam quzritur qu..htcr ejusmodi con«

jj

j

feffiones invalide vel non integrz pofteà repe-

j

refl*zen!z et£am tnter mortale 6 eniale difcer-

j

if

aere » feens fic facta malá fide,

tende fint. — Rem difficilem & frequcnnorem

;'

Aaa 2

longc

b

f

gf2 Tho! Saciuent: Pars IT. €ap L Sc&b T. De onfoffonérepelnda: -

Sacerdoti confitendi ,. tit ab omnib

]ohgä in pmki ,quàr optarïent boni Confeffarii,

us abf

.*äeftif:iq

p

conabor explicare diligenter ; diftincté & fuccin-

direte & in fpecie conferatur , ficu

ti

bU

(

&& clare tamen ad captum tuum : & tu, Ty-

hujus Sactamenti confentaneum eft ; atq

lla

(s

peccata non percepta ; formaliter non funt.

f -

1 daadi

r0, conare bene comprehendere.

feffa Sacerdoti , nec fubjecta. cl-avi-bus;'utïpa.teit*ï:'* -

:1 [:010

Ws

ergo &c. — At, quid fi Ponitenspoft talem con-.

sguh

da , fed non áat

feflionem advertat quidem aliqua peccata fua à

. d pote

äaæj?]ä'o vali

egrg, ub

?

,

repetenda ?

-Confetfario ob fomnum v.g. non effe audita,

tnfeffc

vel percepta , fed nefciat , quenam.lla fint?

Uandocunque Confeffio fuit valida , adeó-

tii i

'Q

que & integra formaliter : etfi non integra

&. Tenebitur tunc repetere totam Confeffio.

Pumitem

,äp

o

matetialiter ( puta, quia peccatum aliquod mor-

nem, Íf1 brevis illa fit paucorum. peccator

ilchom

ule inculpaté oblitus es, vel ignoráfti , aut aliàs

quia de fingulis dubitare prudenter debes:

tlam.

ex jufta caufa in hac confeffione reticuifti &c. )

tes. Siautem prolixa fuit confeffio multorum

Mliore

peccatorum , cüm non poffis dubitare pruden-

altaddi

poítea veniens in cognitiónem illius peccati o-

miífi, vel na&tus occafionem confitendi alteri.

ter de fingulis, non teneberis repetere totamn .

Tan com

Confeffionem, fed fatis erit. dicere, quód ali--

nequaquam totam confeffionem repetere , fed

(de qun

folum illud peccdtum inculpabiliter omiffum

quod , vel aliqua.ex tuis peccatis Confeffarius .

in nova Confeffione exflicandum erit: cüm re-

1ton perceperit.Sic amburin. eir. v. 10. $.3.2:5

HI. Quoad peccata dubia, jam füprà quaft.

, .. Onf

liqua peccata jam legitime confefla & remiffa

fupponantur.

Íta omnes — Cafus varios ex-

3. $. 4. aflertum eft, eum , qui boná fide confef-. .

l.

pofitos habes fuprà Se&. 1. q. 1. €$ feqq. de In-

fus eft peccatum ut dubium , & pofteà compe- .

tegritate- Confef[jonis: quibus aliquot fpeciales

tit peccatum illud effe certum , non debere ite-

,

r

addo G partim repeto.

rüm illud ut certum confiteri : quia peccatum il

L

l. Valida eft Confeffio bo

ná fide fa&ta Con-

lud jam fuit directé abfolutum in prima Con- |

z. fbput

(49 feffario, quamtumvis indo&t

o, adeó, ut inter

feffione: ergó, ficut novà abfolutione, ita etiam -

^ pionm

inortale & veniale difcernere nequeat: imó

nová confetfionenon indiget. idémque dicen- .

iilb

etiamfi putáffet aliquod. peccatum tuum eífe

dumà fortiori, fi quis boná fide confefus eft " :

p

Mttüm: á

veniale , quod tamen eft mortale : v. g. fornica-

peccatum ut certum, poftea autém .veré dubi- -

tio fimplex, mollities .&c. dummodoó aliquo

tàt, an reverá commiferit, non tenebituriterüm .

butili

*

tandem malo in communi & confufo pecca-

confiteri ut dubium. ^ Qui enim fatetür pec-

bt o

tum aliquod , fzu offenfam DEI effe in poeniten-

catum ut certum , fatis moraliter fatetur etiamp .

Wt cdi

te cognofcat: neque talis confeffio erit pofteà

ut dubium , & qui abfolvitur à peccato ut cert

m i

tenfetur multó magis ab incerto abfolutus fuif

;

ia

repetenda. Swarez , Saschez, , aliis citatis Lay-

.

.

*

fi

eman c.9. Diana,alii cum Tamburino li£. 2. c.

fe,fi tale fuiffet.

Ulteriüs, qui integré

con

Emetü illä c

fiütteid

30. $. 3. Ratio eft: quia ex una patte tu boná fi-

tétur peccatum aliquod, de quo tam ipfe Pomni-

de omnia peccata tua fubjecifti clavibus: ex al-

tens , quàm Confeffarius dubitat, sitne mortale,

msh?fhtntu

tera autem parte , illa confufa Confeffarii notitia

an veniale tantüm ; fi poftea comperiatur certo

Ti o

' peccatorum tuorum fufficit ad valorem Sacra-

fuiffemortale , non opus eft novà confeffione

I ii

menti, utpatet in moribundis. . Secüseffet , f

quia ex una parte peccatum integré fuit confef-

MU Dd

fus, (icut fadium elt , & ex altera-þaftä, ad va-, u

malà fide & ftudio. quafivifli talem Confeffa-

tium , qui peccata tua difcernere, adeóque tibi

lorem Sacramenti non eft opus,, quod Pomniten-

8 i

ti vel Confeffario innotefcat mo

mederi non poffit. . Tunc enim, quia confeffio

rczflä yöl-'vïäiälf

F d

'tua fuit mortaliter mala , non fuilti difpofitus,

fuiffe , quod ablolvirur.

n

T

nec confequenter abíolutus, ideóque tota con-

IV. Quoad rudes ac

fimp-lice:s ' ylrxo(m;me »;499 '

l)

U

placet judicium ac doétrina P. Layman. czt. c. 9.

Atj

feffio repetenda etit; juxta dicendaS. 4.

um d

497 lL. Si quis bonà fide confiteatur furda

ür5 ,

$t. 4. lic fcribentis : Si aliquis ob ruditatem, v

At i

)ïlm

(Y.

ufa

dormitandi , dil

&o , qui aliqua etiam mortá-

ignorantiam non mortalem , peccatum*cö" i

n ilmmm

lia peccata non intellexit, fine omni culpa Po--

teri intermittit, fed alioquin attritus & difpolt-

f

blwï V

tus eft, is validé & fru&uos& abfolutionem ac-

nitentis , probabiliüs eft, confeffionem effe vali-

mutxfldm Msl

cipit, ut proindé-non tota Confeffio poflei te- |

Qiery,

dam, nec poíteà repetendam, nifi illa, quæ non

AU

Q

percepta effe confliterint. Suarez 4. 22. fe&. 7.

petenda fit , fed hoc folàm , quod'omiflum tue-

l

RUR

rat. Exemplum habes in puero, qui peccatuni

Vl

E

Laymann c.9. 2. . Diaza , Tamburinus. W. cc.

DN

€ó , quód etfentia & effeCtus Sacramenti confi-

aliquod, v. g. mollitiem, arbitratus eft effe leve-

ftere poffit absque integra & fpecifica explica-

vel nullum, fed poftea grandior factus intelle-

) szfe

tionepeccatorum , f ea (ine ulla culpa Poeniten-

xit effe mortale:item in Ruílico rudi & impes —

At

rflln

tis , veróque dolentis omittatur. Nihilominüs

rito, qui ex ignorantia non cra

fsà peccata lo üm

genericé , vel tantüm fpecifice, & non figilla

t

Tl

Pornitens, ut jam innui, fi pofteà cognofcat tu-

ld:

r*"ïu f

num , vel plura peccata mortalia Confeffarium

& fecundüm numerum confitetur: quia à Pae

t

?

"À

*N

TO dpl

nüllo modo percepiffe , debet ea fola pofteà cum

rocho nunquam de ea re inftructus eft : talis;: '

alis novis . commiffis in. fequenti confeffione

füpernaturalem de peccatis Poenitentiam cum —

j

Y dam

It

explicare

quia femper manet obligatio peccata

emendandi propofito habeat, videtur validé ab-

mwt,

