tur illa aqua admixia , adhuc inconverfa. De-

riüsfactam effe in urceolo , cantharo , alio vafe ,

pl

nique fallax & vana eít experientia, quod aqua

d.

vel dolio à caupone more ipfis folito : alioquin

calici ádrhixta ; poft confecrationem poffit denuó

lione

valde fzpe non opus eflet , hanc admixtionem

extrahi per juncum , vel alio modo

4

: nifi fortfc: m

ilan

aqua fieri in Altari, Tandem obfervat Dicaftillus

"

hocipío cafu conceffo.-

Wt

apud Gobat wum. j 9. fine. non eíle teprehenden-

[

$. IV.

!

dos eos , qui ex privilegio , aut. confuetudine

Em

Ordinis . mifcent aquam vino. ante Sacrum in-

(Quas coaditiones requirit materia, — v"

4

eon[ecranda?

j

UM

choatum: praíertim c&remonialiter in iplo Al.

tari,

"Ateria confecrauda ( paums C* vinum

ul

ii

&t

:.&. Sed nunquid curiofe Tyro etiam libenter

M

valide confecretur, duas conditiones requi-

rit: unaeft yut fit matevia certa (* determinatá

AttUs

noffes, quid iftà aquá vino mixtà , fiat in confe-

.

eratione , an ipfa quóque convertatur in Sangui-

in individuo ex iutenutioxe con(carantis

.

Alterá .

&Cünd

r

nem Chriftl ? Non moralis & practica , fed. fpe-

efl , ut eidem con[ecranti fit moraliter & féufibili--

culativa & Scholaítica eftquaílio iíta , tamen ne

ter preféus. — Quare valide confecrari poteff in

d*Pmdl

triftis abeas, accipe fenfum meum compendio.

quacuaque quantitate , modicá vel asagná , fenf-

Wfi,

Nygl

136; IV. Aquavino admixta in confetratione , con-

bili& ad fewfum demonfIrabili at licité ,non nifi

vertitur in Sanguinem Chriíti , non immediaté :

in quantitaté modica conveuiente fini , u[ui , &

E

F

reverentietanti Sacramenti.

Ita omnes 'Theo--

ts

quia aqua ut f1

c, non eft immediaté confecrabi-

UI

U

lis C alioquin aqua effet equé materia Euchari-

logi. Ratio eft: quia in forma confecrationist

At

? flig , ac vinum: pofséntque ambz feoríim con-

Hoc eft Corpus meum , bic ef Sanguis meus x prae

M.u ;

nomináà demonílrativa , /oc , & bic , omnino

fecrari ) fe mediaté tantüm, quatenus aqua mo-

(tcm

dica admixta vino virtute ejus priüs conver-

fignificaht materiám certam & determinatam in.

"r

,dtl?f' in vinum , & fic jam vinum faétum , per

individuo, & moraliter praíentem confecranti t

Vs l

res

tüi

E

?

d

li

d bo/. Saczamiaut. Pars II Cäþ. Iti. $25 IT De ma?erz'a Sacr::m. Eucb. 1;3

hi

£es enim indeterminaté & in confufo concepta ,

Contrá valida ( at certé illicita, nugatoria ,. &

T

Nj

m

automnino abíens Confecranti, aut certé eidem

t g.

I

revere;ltiæ tanti Sacramenti repugnans ) eflet

nonfenfibilis , non potefítab eo ver& demonftrari

confecratio , fi Sacerdos ex pluribus hoftiis prae-

Y

N

n

t

perpronomina demonítrativa, bec eff: bic efl;,

fentibus intenderet confecrare tantüm - quinque

ergo materia validé confecranda debet effe

[

.

I

velfex, easipfe defignando

vel omnes prater

fupremam & infimam cumuli ; aut omnes . pares,

t

l Certa ci

determinata ininditduo , ex in-

ií

&entione Confécrantis.

fecunáum , quartam , fextam , fiordine collocatze

fint , & detérminetur, unde . initium numerandi

1 d

167 N Tanimirum, ut Confecrantis intentio vel actua-

fumendum fit. Quód fi. eocafu hoftiz non con-

p (

A lis, velvirtualis, veré tendat in hanc certam,

-& determinatam in individuo materiam , hunc

fecratz commifceantur cum confecratis , itaut dif-

DT

cerni nequeant , totus cumulus ad. Altare deferen-

^0 panem, hoc vinum. Ab hac enim intentione

C gt

dus, & iterum confecrandus eft, non abfoluté,

. Sacerdotis restota effentialiter pendet. $. Qua-

I(t0

lflcutlm

re ad tollendos fcrupulos & anxietates , & dubie-

quia fic caderet confecratio fuper jam confecratas ,

d.

quod effet facrilegium : fed limitaté , cum inten-

tates in hac re frequentiffimas ,. confultiffimum

Qs

tione confecrandi eas tantàm , qua confecratz non

ao

eít , ut Sacerdos ante, vel in ipfa Miffa, autfemel

funt, ut cum Di«za & aliis fentit Tamburinus cit.

'pro femper expreísé dicat effe fuam intentionem

fümyiy

HHTH. 12. aut faciliüs, confecrando cumulum füb

confecrandi omnem materiam prazfentem , licite

15 inpi

conditione , fi hoftiz non fint confecrate , ut pla-

&fhnz

& debité confecrabilem , qua ipfi tempore con-

cet Lugo De Ewcbariflía dilp. 4.»4m. 136 Qui

fecratiouis prafens erit, & quam juxta intentio-

r ln

tandem confülit, totum illum cumulum efie ai-

bíoli

nem Ecciefiz deberet hic & nunc confecrare. Quá

fervandum , donec corrumpatur.

t

^

intentione pofitá, fi contingat , ut five in tuis ma-

Ciehu t

Il. Non confecrantur hoftim. pofite. fuperr6s

nibus pro te , five in,corporali pro communi-

«

Altare ( etiam fuper corporale ) omnino início

(0

(

u

caturis , poft confecrationem reperias plures Ho-

Sacerdote , fejuncte à cumulo aliàs confecrando:

ftias, quàm putaveras, neambigas , quin om-

dOH.L V

quia nimirum ille hoftiz nullo modo fünt in-

nes fint converfe in Corpus Chriíti.

Et pre-

]s gt Ü

ter rationem communem jam datam : Ratio fpe-

tentz vel determinatz in mente Sacerdotis , cujus

voluntas & intentio. non poteft ferri in incogni-

forantt Aï

cialis eft: Quia confecrans fuá intentione debet o-

tum. Atcontrà,

40un &

quando Sacerdos ipfemet plures

perari practicé , & conficere velle aliquid: actio-

hoftias confecrandas ad Altare pofuit ( & 'maxi-

Tij n

nes autem funtcirca fingularia vel determinata:

i Domiti

m& fi in Offertorio jam obtulit) aut. ipfo jubente

unde fi Confecrans fuá . intentione feratur circa

a aqu

materiam confufam & indeterminatam , nihil

velvolente, alius at;ulit & repofuit, autfaltem

d

rationabiliter advertit ab alio afferri confecran-

efficiet. — Jam declarolatius percafus quanquàm

a u

das, aut ab alio monitus fuit de confecrandis

(( de hoc ctiam dixerim. i» prima parte. e. 2. À

, dtlmph

"Hm. 132.

particulis jam in . Altari Tepofitis ( dummodó

efibi aä,

faltem tempore confecrationis fint füper corpo-

I

dé8' l lnvalida eftconfecratio z. Si Sacerdos

u Edé

"

intenderet confecrare folüm mediam vel ter-

ralepofitz , velin vafe facro repofitz ) eti

amfi

earum particularum tempore confecrationis , vel

i m

tiam partem fuz hoftiz , nullam defignando aut *

etiam oblationis minimé recordetur ; néC eas

gotixs*im*:

folüm partes illas , quas manfurz funt continuz

videat, adhuc tamen eas omnes validé confecrat.

m-i.onïüï

E

polt fractam Hoftiam, non verb eas , qua exci-

Ex communi Layman li^. f tra&, 4.c. « p. 14.

t

dent: quia non eft materia determinata ex inten-

efll

Gobat cafs 5, ». 8 g.

uia intentio expreffa vel

tione confecrantis, 2. Si ex integro cumulo

implicita eas confecrandi antea habita

)

jl

'' hoftiarum , velex multis hoftiis 2c. v. g. inten-

»adhuc vir-

tualiter perfeverat , & ille particule debitam

deret confecrare folum quinque vel íex , aut

mediam vel tertíam partem in confufo -

.

p

tune

prafentiam ad validam & licitam ' confecratio-

enim nulla effet confecrata, quia non effet major

neni habent , ut füpponitur ; nimirum tempore

itri

confecrationis repofite füper corporale , vel in

ratio, cur ha hoftiz potiüs effent confecrat ;

vafefacto. Nam fieocafüs Sacerdote non àm-

quàm aliz. 3. Si Sacerdos..ex multis hoftiis inten-

] yintt

pliüs recordante , particule. man(iffent repofitz

. deret folüm confecrare illas , quas DEUS vel

i,';iuWä

H

in Altari extra corporale, vel in vafe non facro,

daun

Titius determinabit poít confecrationem

?

ligneo , ftaneo &c. regulariter ille particule non

fecundàm omnes. Quia nondum adeít materi

a

"

L

^Y

confecrarentur , juxtacorimunem DD. Suarez;,

h

determinata, & Sacramenti: effectus non poteft

t 6'*

. dependere ab. eventu vel conditione futura , ut

Tanner. aliósque citans Diana P* $. tratl. 2. Re-

fol. 1. T'amburinus oppfe. de Sacrificio L. 2. «. 3.

ii

in prima parte loco citato di&wm, 4.- Quin imó

| ii

Ratio eft ; quia regulariter omnis boni Sacerdotis

):0"1

nec valebit confecratio, fi intenderes confecrare

intentio eft , & debet effe, & femper fupponitur

j(t

illas hoftias , quas Deus, vel Titius jam determi-

í ]Iih

fuiffe folüm confecrare , quidquid eft à fe confe-

mavit: ut contra Cozi»sk re&t& docent P2/g4ez. ,

m ^

crabile licité fine- peccato; nemo enim , prafers

ia

& alii cum Tamburino cir. epw(c. de Saerificio l.

tim in tam fancto miniflerio przfumitur velle

(

( 4« . 1 1. 9. E T. Nifi enim Dei vel Titii voluntas

n

agere illicité , feu peccare : atqui particulz extra

& determinatio nota fit Sacerdoti , mon poteít

corporale, velin vafe non facro pofitz , non funt

W D otr

Sacerdos per pronomen , Zioc demonílrare ,

, mmaläïi

licite confecrabiles, ob reverentiam Sacramentis

-quas Hoftias vel partes Hofliarum — confecret.

"

& contrariam ordinationem Ecclefie : ergo

4

inten-

PAVRS)' II. Dz SacRAM.

&—.*

l74 '?Iloyeal; Sgcmm* Paf;.— ll, Cap. TIT, Secl. IL De mqtm';.zäSacmm; Ezzcb

t

1

n

"

«intentio,Sacerdkot'is , hon fz extendit ad. illas fic

grandiori , ipsíque þorrig&rem; fccutbs. arbitrium.

i

M

(

1

pofitas .confecrandas ,& confequenter. non»

Gavanti: & tu tutb fac fimiliter, .. Confecravi

D

yr

confecrabuntur.

Atque ita refpondi alicubi i&

femel Ciborium plenum particulis: & mox fatà:

j

facti contingentia? quandoquidem Superior pro

confecratione , alius Sacerdos aufert ad commus

g

fummo Sacro ipfernet jufferat particulas pro po-

nicandum populum: an recté & citra'peccatum ?

gt

pulo confecrandas ad Altare portari, utique cum

Refp. Citrapeccatum mortale quidem, at.cert&

A

gj k

inter

r

tione illas. confecrandi : detulit Acolythus -

non fine veniali indecentia , nifi urgeat neceffitas

[

g«

*

.

inícarula lignea, & prope extremum, candela-

aliqua tam citó communicagdi alios

efk enim

ii

brum repofuit in Altari , ibíque remanferunt toto *

aliqua deordinatio , fi fuper illas particulas non

"

"

neo

tempore, Superiore nomn :mpliüs .tecordante.

fiantSigna C

uv

es , Benedictiones praefcripte in

li

Refpondi , inquam , non fuiffe' confecratas ob

Miffali. Ita poft aliosLu

go 4if. 10, fet, a. Targi

Woh

dictam rationem : ob fcrupulos tamen permifi

burinus & Gobat zitar.

d

u

poítea confecrari fub conditione , f confecratae

IHl Validares

o

ulariter eft confecrat

inten

io, quandowr

non Íint, Quia tamen probabiliter. dici p.'otcfï *

Sacerdos coníecrans habet in manibus duas ho- -

n

Ecclefiam permittere intali cafu in advertentiz ,

ftias compactas, putans efle unam tantüm , aut

Ya

ut intentio Sacerdotis extendatur.ad tales ho-

fi putat hoftias à fe , vel ab alio appofitas ad cone

dii

ftias , ideo poíle eas, absque nova. coníecratione

fecrandum, eífz tantüm tres, cüm tamen fint qui-

ht

praberi fidelibus iu calu manifeftz neceffitatis ,

tüor, Conimunis DD. Ratio:eft : quia regula

n

cenfent Zapserus " Gobat cit. n 88. atque etiam

riter intentio Confectantis folet effe , imó femp

E

"

exua cafum neceffitatis id. permittunt gama-

debetet effe, confecrandi cotam materiam pre--

XW

cheus G' Prapofitus apud. Dianam citatum.

Etc

3

Íentem, quam in manibus tenet vel in corporal

3h

certe Layman loc. eit. univerfaliter teítatur, eífe

propofitam habet. Errorautem fpeculativus & —.— |

intentionem & praxian Ecclefie , ut fi Sacerdos

privatus non obítat intentioni practiez &t abfo--

&

tempore oblatonis non recordatur hofliarum

lute confecrandi omnem materiam prefentem ;

s

appofitarum , vel tempore confecrationis imme-

quam tánquam Ecclefiz confuetudini conformett

[

mor fitoblatatufn , cenfeantur nihilominus con- ; .

quisque cenfetur habere implicité. « Unde fi Sà

fecratz , dummodü habuerit virtualem faltem

cerdos advértat poft confecrationem efle duas Ho

[

intentionem . eas. confecrandi , juxta modos

ftias fimul jun&tas , utramque ut. confecratam fü

l/j

fuprà pofitos.

Sic Layman nihil reítringens

mat ,ut habet Miffale, /| Si veró ante confecrat

CXP(

Sed

ad poíitas fuprà corporale. vel arulam.

nem poftoblationem factam advertat, alteram

i.

ego maneo in priori fententia , & — denuó fub

feponat ,. & poftMiffam ipfe vel alius fumat ta

Va

conditione confecrandas cenfco ante diílributio-

quam panem benedidtum. — Quód fi tamén eoca

E

if

nem.

i

A

fü Criticus quispiamexprefse & determinaté in

Wt

Caterüm , fi €o cafa Sac

erdos häberet »i*nltene

tendéret cotfecrare tantómi unam hófliam , chm-

ho

j

tionem confecrandi quidquid ab eo válidé confe-

tameníintduz, aut tantüm tre$ particulas, cüm"

i

n

AR

crabile eft, five licite, five illicité ,e5 ipfo quidem

tamen lint quatuor; oninino neutram vel nullam

;

l

peccaret, attamen hoftias ita pofitas . validé con-

confecrabit: quia femper n

on erit majof ratio de'

Íecraret, quia jam antea retente retinent morae

una , quàm de altera : quanivis aliqui putent, tun

nl

lem praíentiam fuffiéientem , ut fupponitur..

ex duabus majoribus hoftiis conipátis , confe

Talistamenintentio, ut dixi, regslariter non»

crandam majorem , qua erat in confpectu Sacere *

Ts

prafumitur, & utique illicita eft, quemadmo--

dotis ; dque maxime fi majorimin

|

L/a

d

or p.ar:cifciula*'e

düm Laymaneit. & alii etiam illicitam cenfent , fi

fet appactaà tergo.

Tj

ita ftatueret, nolo confecrare ullas hoftias-appofi-.

IV.. Confecrato ca

lice, non confecrantur g,

V,

tas , nifitempore confecrationis , vel faltem obla«

tüle vini exteriüs càlici afperfee & adherentesi

Mu

^tionis memor fuero, quia conditionem non ne«

quia minimé à Confecrante intetduntür : &i

ET

quis intenderet eas confecráre ; confecraret uti-"

ceffariam & inutilem apponit , quamvis Tambu-

fs

4

tinus citatus, in hoc nullum peccatum agnofcat.

que validé, utpote materiam fénfibilem 4fatis

i

$ Huc indicenter fpe&iat , quod Rubrica

prefentem , & 'ex intentione xdetcrminatamk

[

QW

attameh peccaret graviter contra. " reverentiam !

. Milfhlisprefcribunt, hoftias pro communicane

TE qut

tibus confecrandas debere poni füper corporale

Sacramenti. Similiter G güätulas vini calici itts

p

vel arulam ante Offertorium : attamen adhuc

teriüs adhzrentes feparatim à vino in. fundo cone

fi]e, Y

|

easlicité confecrari , i afferantur paulo poít.

gregato , fiquidem Sacerdos habuiffei intentio^

irto

Offertorium , cum oblatioge mentali, modb. ad-

nem confecrandi , quidquid eít in calice valid&

Tütdo

fintante Przfationem , docent Diana p. 2. tratt. -

confecrabile , validé confectari non eft dubium.-

Et veró etiam abfoluté eas femper 'confecrari

L

X4. Refol. 71. Gavantus apud ipfum, & Bufen-

Vtpe d]

baum 7ratt, 3. c. 1. dub. v. in fine.

Et quidni

Cnifi Sacerdos habuiffet contrariam intentionem )

euam , modó adíit ante confecrationem

?

$

N

valde probabiliter defendunt Tannerus & Dica--

omnino concedunt Tamburinus eíz. l.. 24 c. $..

ftillus apud Gobat s. 89. é0 , quod o

g

"*1 lk

.

2. & Gobat cir. ». 96. Qui addit : fi unus tantüm

requiritur. phyfica conjun&ig materie confes

dimittenduseffet (ine Communione, fe tunc non

cranda;

t

w

Contrà veró , f habuifti intentioner

ampliüs pro ipfo confecraturum peculiarem ho- ^ folitam & debitam confecrandi. folüm , quicquid

l vaü

2

ítiam , fed diffringerem, ait,,. particulamà mea

moretito

P"galm

| eü licitä- G decenter confecrabile juxta

lec

pE

"-—-J/

; 5'

iï,beol; Sacram. Pars]l, Cqþ; 1li, Sätfl;' i, De ;watfria/Sdcrdkz, Eæly- 175

Ti

Wl

ÉEcdefie., longé verius eflf, eas nön bq;ïfäcrari,

II Ad validam confecrationem non requiri-174 .

y

tur, ut materia confecranta à Confecrante actu

n

B Suarez, Reginaldus, aliisque citatis Laymann

eodem l. g. tra&l, 4. c. 3. s. 15. Ratio eft : quia

videatur , manutangatur , alióve fenfu percipia-

r

intentio Ecclefiz cenfetur effe , & intentio Sa-

tur , aut verborum confecrationis fono eó usque

t WIHMI

^ ««erdotis debet effe, confecrare folum liquorem ,

pertingente feriatur.

Nec probatur praxis eo-

ïuï'*'tïïlf w

Ut

il

*

qui pet modum unius continui potabilis ; tem-

rum , qui ridiculé os proximé admovent , utan«

jl

o

U

xore confecrationis .eft in calice congregatus:

helando halitum in panem vel calicem infpi-

xerté intentio confecrandi folüm id , quod eftin

rent &c. Quia hzc omnia. impertinentia funt ad

3 pmivï;s;,;

-«alice licité confecrabile, non videtur rationabi-

hoc, ut materia fit moraliter & fenfibiliter prz-

& r

iQ, ;&E- !.IIE

.. liter fe extendere poffe ad illas guttülas. — Addit

fens , & fine iliis fufficienter p/othä fieri demon-

|. «Eftobar 7rati. 7. Exam.6. Sacerdotem vi ipfius

ftratio ad fenfüum per pronomina Hoc & Iic.lm&

particulae, Hie eff calixc Sangnints-mei , tantüm

juxta praxin Ecclefie re&té confecrantur Hoftize

T

itibos b

intendere confecrare id, quod per modum unius

in calice , vel in cumulo fuper Corporalc--congff

continui potabilis eft in calice , ideóque guttulas

ftze omnes, etfi inferiores nec videri, nectangi,

T. (antür

-ilàs non confecrati ; nec opus effe , follicitum .

nec fono verborum aut halitu feriri poffint , cen«

poltzsis

eífe Sacerdotem de iis abftergendis : & optime

fentur tamen fatis przfentes & demonftrabiles

Anien me

faciet Sacerdos , fi femel pro femper intendat

ad fenfum. per fuperiores particulas ratione infe«

"

:quig

illas guttulas, , ficat & micas Hoftiz adharentes ,

riorum magis elévatas.

Communis apud Lay«

le m

man, Tanserum, Tambnurinum, Gobat K.cc. Un-

: nunquam confecrare. Autpro majori fecuritate ,

Ttsrty

-juxta communem DD. monitionem & praxin ,.

de fuppofità femper. intentione confecrantis fe

veiram

illas gutculas animadverfas anté confecrationem ,

eó usque actu vel virtute extendente validé con-

ii

imo flatim poft infufionem , purificatorio abfler-

fecratur vinum in calice non detecto , particulae

du dul

ge 5 autmaximéfi feró & proxime corifecraturus

in Ciborio, vel pixide claufis; vel te&tis, etfiillici-

p

advertas, circumacto vino , quod eft in calice,

té : imó etiam vinum in cantharo, vel vafe, panig

um illo uni, ut re&té confulit Gavant apud Go-

ii coniom.r!

in caniftro claufo , etíi magisillicite. ^ Ratio eft:

o UW

bateir. ea[u 2. 84.64. Caxterüm non :I:bfïergen-'

quafi fic illamateria adhüc. eft moraliter fatis prae-

meleal

tem peccare , meritó negat Tamburinus citar.

fens ratione fui ordinarii continentis , in quo X

confe u

Sacerdote, vel, eoíciente, & volente, ab alio; loco

" eps[c, de Sacrif. l. 3- eap. S. 3. . 19. addens, nec

te tl

expedire; ut eas abflergat, fiprimó advertat jam-

congruo eft pofita cum intentione illam confe-

:

crandi.

Nam tunc continens & contentum de-

tit, dl

3

am confecraturus ad Jfimili smedo. — Poft confe-

lisfam

«rationem autem nullo modo funt abftergenda ,

monflratur per formam : Heceff: Hicefh, &c.

K(Ltamátt

tum quia fine periculo irreverentiz fieri vix po-

per modum unius : ficut folemus dicere de lo-

hm

.Xerit, tuni quia forte confecrata funt, quare ad-

culisclaufis cum pecunia: boe 'eff aurum , argen-

j )IM/IM ;. ü

. moto reliquo vino confecrato uniendz funt ante

tum (c. GC de poculo claufo vini : bec eff viuzms.

qigls, «t

fumptionem, aut faltem in prima ablutione.

Quare ob moralem certitudinem , propier com-

T. m*.!-a;:

^. 1I. Materia fit meraliter j [enfibiliter

munem DD. fententiam apud fuprà citatos, nom

t g

prejens Confecranti.

eft iteranda confecratio., f1 per oblivionem vas

quub

Egula hiccommunis eft. — Ad validam

continens particulas fub confecratione non dete-

.x.

i

dv

^R

confecrationem rcquiritïfï & fufficit,quoód

&um, fed tectum vel claufum manferit.

wh(?e

;

materia confecranda , ( panis.& vinum ) fit ita

Ill. Quoad inter

D

vicina Confecranti , ut moraliter prudenti homi-

inter Confecrantem & materiam confecrandam ,

pofitionem alterius corp,:orisl*];y |

numjudicio , cenfeatur ei prafens per pronomi-

placet regula Suarii. | Quód fi corpus intevponatur

auntur t

na Hoc, & Hic.füfficienter demonftrari : fic nimi-

per modum ordinarii continentis vel tegentis , va-

rum, ut illi articuli retineant füum proprium fen-

let Confecratio. Ut in exemplis modó allatis: Se«

adhzfenlf

intüt *

fum ; & non potiüs dicendum fit, Z/s4, vel ifle :

€25, [í corpus interponatur per anod um dividentis

fecrari

quas particulas à valida confecratione merito rejicit

vel [eparantis. — Unde non valet confecratio . fi

ibilem

Vafquez bic difp. 177 3. cap. 4. $.. Adlicitam autem

materia confecranda exiftat poft parietem, retrà

[*

"

iil

confecrationemrequiritur, ut materia confecranda

Altare, auz retro tetgum Sacerdotis , fic enim veré

fit aut in manibus Confecrantis, uti eft hoftia ma-

:eud

Y

moraliter materia effet divifaà Sacerdote, necita

jor Sacrificii, autin Altari confecratofüper corpo-

vtl C!h*'

przfens , ut poffit demonílrari per pronomean

g 10f

1'0 L

rale, vel in vafe facro ordinario continente, & a-

Hoc. Quód fi tamen materia à tergo manu tenea-

p

j

(f

A

perto, utpote vinum incalice , particulze confe-

tur , veldefignetur,aut facie aversá afpiciatur , nom

d

crandz in Ciborio, pixide, vel calice apertis : a-

videtur irrita confecratio , fed fuffcienter de-

yt

fdu*lüm-

deó ut fervando morem & ordinationem Ecclefize,

monflrati. Swarez , Va[quex , Taunert , alii,

p

g v

omne dubium fufficientis prafentize omnino evi-

Hoftia confio Sacerdote latens fuüb corporali

tetür: ut proinde omnium) confenfu graviter

immediaté , videtur validé confecrari, eft enim

mm][il]f

g

peccaret, qui fcienter calicem confecrandum, vel

füb ordinariotegente, & fufficienter demonftra-

g

0*

m

vas, inquo hoftiz confecrandz continentur, non

tur : atlatensfub mappa Altaris ; vel in Miffali ,

]

apetiret, non confecraret materiam extra corpora-

füb cuffino,&c.an validé confecretur,valde dubiura

[[cflæ ü

Iïlwm ]

le,in vafe non facro , aut extra Altare &c.

Jami

eít. Affirmant. Suarez, & alii cum "Bonacina bic.

pergamus

E

u

quodvalorem , cüm de lícito nulla fi

i

Sed reCtiüs videntur negare Pafquez. & alii cuwe

f

m cenfetür-

ya

diæ;ultas,.

ngan libr. $

£Ff dC s INon eni

f

2

B-

ass

AX

!

q beol. Sa;*ram. Pa'rs' li. Cap; III. .S'eä;; lll.zDe mateä:--zfaïSacrgm.,Eudï ) 170

)7 6 1

ditüdo determinatut : non enim ex inüitugio-ne:

od

iilä;xcicntex' pr&

fens & df:moäg:ifabilis per pro-

g

tem ob dubium gr'a'viffxmä

uià poteítas cohfecrandi abfoluté & indefinite

nomen 4oé: unde fal

Similiter

à Chrifto conceffa eft Sacerdotibus, absque ulla;

jyrüf

peccaret , qui. fic latentes co

nfecraret.

] materia cxiftensin

limitatione ad certàm terminum : neque ex for-

n

validé confectaretur hoftia ve

i

"'Tabernaculo; vel Sacrario aperto : nun

Z

quid etiam.

ma confecrationis: quia & hzc ex fe apta eft ca.

at

$d

L

inclaufo ?. Cezinch ;

t alii communiüs recté ne-

dere fupra quamcunque inateriam confecrabilem

atant tab

ernaculum. claufum pa-

faltem moralitet przfentem G demonilrabilem.,

gant , & equip

rieti dividena :

aliqui tamen apud Tamburinum

petly Hoc. Neque ex intentione Miniliri, quia

& ifta poteft extendiad quamcunque materiam,

: l P

$

('lt. [5 iv s 7' a

frmant , equipatántque taberna-

A

a

culum clàufum pixidi clauiz , & etle velut vas

Nec denique obftat malitia Miniftri, & inconye-

fK

magnum continens , adeóque eo demonfltato fuf-

nientia , ex quaconfecratio tantze materie, v.ge

dea

pánis totius officinz , vinum integri plauftri , &c.

ficienter (1qmonitra1'i materiam in eo contentam.

m«

men oc: Lugo vero eir. difp. 4. num.

inütilis plané ; inepta ad finem inftitutionis, feu

tinà

P erp fono

123. reim

fub dubio relinquit; id;öqüe omnimo-

üfum faera'mex;taïem , & injuriofa Sacramento fie-

puïc

rét: non enim omné inconveniens inv-alidaþ $:

(2

dis cavendam inpraxi.

176. 1V. nvalidé fine d

ubioconfecraretüt materia

cráàmentum.

Certé maximé inconveniens & in-

f0f

, jüriofum Sacramento effet confecrare hoftiam ad

valdedillans, v.g. per centum paffus vel ultrà ;

al

"ufüm magicum; vel ád eam conculcandam, com-

D

etiamfitam procul videri poffit: nam tam. procul

pohità

non poteft ver& demonflrari per prono-

burendam : &c. & tamen cónfecratio "valeret.:

ii

ergó G.

Dixi àutem validz. . Nàm licite fi-.

men Zdoc. Qua

ntaautem propinquitas réquiratur

Qu

ad. validam confecrationem ,

dubium eft ; & ex

ne dübio non poteft confecrari quacunque quian-

obl

morali prudentum judicio pendet, Sotus apud

titas panis & vini : 'corbatim ,. vel p;gu&rätv;m,ï

Ían

cüm tanta' quantitás nec cum debita reverentia

Tet

"Tamburinum cir. s. 8. cenfet certum effe, ho-

ftiam pofle confécrari , f diftet à Confecránte per

affervari , nec juxtà ritum Ecclefiz difpenfari

b

|

:2

decem paffus: at fi diftet per triginta paflus , eífe

poffi. Ad licitam ergo confecrationem requi-

ihi

dubium, Etquamvisid non dubium , fed certum

ritur ; ut non fit majof quantitas, quàm tempore

in

put,ent a

liqui : Bonacina tamen G Tanburinus

»

opportuno poffit abfümi, quià periculum ellet;

!

It

tó éenfent incertiffimum effe : & ego

ne fpecies computrefcerent.

€ez, meti

(

uto, Nonenim video , quà ratione res à me per

IL' Quacünqueetiám miniina

Tf

puss micula;17 |

30. paffus diftans ita fit mihi pracfens , ut de illa

güitula , panis-& vihi poteft validé eonfecrari ,

[

nf

dummmodo hümano fenfu fit. vere fenfibilis ; ac.

Yen

vere, poffim dicere & demonftrare: Hae res vel

Àoc efl. Denique etiam requiritur, ut tota mate-

fubitantiam panis & vini certé contineat : fecune ,

Tttif

dümommes. Tuncver&erit panis & vinum füf-

rià confecranda & fecundüm omnes partes con-

i a[k

fidienter demon(ltabilis ad fenfüm per ly:.Hor.

fecrabilesfit ità moraliter propinqua & prafens

i

Confecránti : namificut nobis mon eft prafens

!

Non atitem validé confecrari poffet-materia pa-

[OHIPR

nis & vini tam minütiffima, ut fimpliciter fenfu.

t

otu$aér, & navigantibus totum mare, ità fl to«

lE

tum mare convetterezur in vinum , G tantüm

percipi non poffit, cum talis non poffit ad fen-

ho y

fpatium effet pl

enum páné , non póffet tantà

fum demonflrari er ly Hoe , & univerfim Sacra-

tonfe

fecrart ab uno fimul : fed con-

inentum effentialiter fit fignum fenfibile : adeó--

quantitas tota con

dia,

fecraretur folüm ea quantitas, quam vel Confe-

. quérequirat materiam fenfibilem : quódfi vero:

lt

'talis materia effet naturaliter quidem infenfibilis ,

crans veté demonflratet , vel quam Déus ipfimo-

itmej

adhuétamen validé poffet confecrari fi vifusSa-

raliter prfentem videt: nam vafta quantitas nori

if

yoteft cenferi tota prafens uni ratione unius re-

cerdotis fupernaturaliter elevaretur ad illam vi-

[

dendam, adeóque demonftrandam. per ly Hos t

Ípeivé tam modicz partis v.gr. ( ponamus )

'

Qd

quem

admodüm etiam de facto confecratur cone

^

triginta paffuum. Communior cum $uarez, Op-

velmatetiz fenfibili; Quodfi aus'

^

Ull.fcoyt |

pofitum tàmen docet

Vafquez,

ng? autem czr.

junéta hoftiz ,

.

tem talis materi

a fimpliciter quidem eflec fenfie

ruríus fub dgb-io relinquit.

-Etvïhinc confequen-

fx BN

ter dixi,

-

bilis hàturaliter; at non refpe&tü Sacerdotis con

Bus t

- fecrántis, non, poffc validé confecrari ; ( contra

Lii. Validà confectari potefl materiä i quás

Luéo cir. wsm. 116:) probàbiliüs docent Zf*

lls y

! Einqne quantitate , wiodicá , vel maguá., fen-

guez, & alii apud Tamburinum cit. . r.$. II2

tec

Quiá non poter

it tunc eam deimonflrare Sacer-

fibili ,& ad fen[fum demonfirabili.

M

Uzecunque mágnitudo vel multitudo pa-

dos perly Hec ;

cürn ipfi non fit fenfibilis: Loqui-

iculàfeparata. Nam que-

ütdo

177l

nis & vini poteft validé Confecrari,dum-

inüf enim de tali part

t Vmu

modó totà fit fufficienter prafens confecranti ;

cunque minuma fim

pliciter fenfibilis conjuncta

" toti materi

&

X

Pt

ut fimpliciter poffit demonítrari ad fenfum per

fenfibili; utique valid& confecratur ;

» & etiam, poftea fepatata;

confecratà manet , dum-

A a

ly H«. Communis DD. contrà nonnüllos anti-

ut definit

lUm,&v

quos. Ratio eft: quia panis & vinüm in quacun-

modoó fpeciem panis && vini retineat,

Tridentinum ; inde tàmennon fequitur ;

fic fepa-

&

que magnitudine vel multitudine eft verus panis

ts

& verum vinum fubítantialiter & ufüaliter, adeó-

tatam poffe primb confecrari : nam ád Sacrae

i

liam dd

que materia naturà foà confecrabilis ; neque ex

ientum in £adto effe fufficit. materiam fimplice

Cuà

"i

ullo fFaPite certa qua!jt'it'is ; magnitudo ; vel muls

ter quocunque. modo effe fenfibilem i ad à

eni

4

s

Z

N

/

» amlïäbl E

: Fbeol.SgQïan?. Par.i"ll... Caþ-. 1. Secl, lll De Fo'?äää ;Szlicfamkeüfi Eucb, 177

hag

|

Qs d

N

lem autem - cöx'xqfecï'ätxi(')ne'm requititur , ità eífe

eo p'rfæiis& ,»q'uöd minüs affündas, quía non fapit

OCU

fenfibilem ; ut à&tu àd fenfum

$ QXSH

pomï '*de'mon'ïïran'i

vinüm ; nullum] peccatum merito " agnofcunt

W : n

Dixi rutsus validé.

TaàmbtrinusA 2.c. g. $. 1. 222 10..11. && Go-

RC OY

bat (f 2. num.»£2. nifi. forté aCtuali. affectu

N

]7 At licità duf m quä;'ztitatc* midicà ;

Ti d

» fni , O* reverentia tanti

Cnon habituali folüm difpofitione ) diceres :; in-

! *cmjw*e'nï'en:k fini

Shz:mmenti'.

funderem plüs ob gule voluptatem ; fi vinum

tiOne M

effet notz melioris. Denique quid fentiendum de

b D líciram nimirum COnfccfätiOhem ré:

mLU)qu

473 L

ijsqui ex devotione multum vini infunduit , aut

LA quiritur a quantitas panis & vini, quz

itilt, lg

tanquam conveniens fini inilitutionis ; ufüi , &

majores & graffiores hoflias expetunt, ut eó diu-

AUA f

d

tiüs fpecies in flomacho tonférventur., per oc-

d

reverentie tanti Sacramenti & Sacrificii ab Ec-

cafionem dicam inferiüs Se£.

nte.grip

«lefia prafcripta & ufürpata eft..— Nimirum ut

Evchariftiz:

4 tün; -d-e'frua-ibus'

J

il

materia panisfitfigurz rotund (. in Ecclefia la-

p

l

(012 30

[/r

tinà) m ajor pro ufa Sacrificii , ut elevàtà à po:

SECTIO il

TIGDS

pulo videri commodé, & decenter fumi poffit.

De Forma sacramenti Euchariflie:

ncom'miæcä

Caterüm in defectu majoris Holtiz,etiam in mi-

;

t

fect

div

i

nori licere celebráte privatim ; imb & publice , fi

SUMMA RIUM'..

182, FarmüCoüj&:fätiani: panis eft bac $ Hoc CH.mäli

)nculcm:, -

caufa urgeat , & fcandalum abíit , reQté docent

il

Diaua , Marcbantins , alii cum Tamburino opus-

Corpus meum, /y enim n eft de e[fentia

183. Forma ej[eitialis con

fecvaiionis vini , [unt ; Hic eít

^ Nali

enlo de Sacrificiol.2.c.9. . Eó quód hic nullum

calix Sang"uit)is mei,

184, Reliqua oinnia verb

| qieaqr

obflet preceptum , nec conftet de confuüetudineé

A non funt a'e gjfäntid f)mz d dé

obligantefub precepto. E càfu, ad vitandum

nece[fitate Sacramenti

»

l; WI.

Dd

quead 137.

N

» fe pracapti iäccleþa(iici. qt"-.,

1 d

Ícandalum populilicere quidem confecrare & fu-

188. Gtuid fignificent Partieula tioc P Hic,'

l

mere minorem: & tamen elevare majorem jam

189. L Eft, ac t9o, Enim 2

É

:

il

3b alio przconfécratam , vult idem Tambzrians

191. ltem €

erpus meum, Sangpuismeu

45, (

[

ibid. Sed mihi probabiliüs negant Diaze, Mar:

t94. Verba Confecrationis prof-renda. [unt recitativé ; &

196. Siguificative , ac 197. Practicé, (

i

u

ebant. Gobat.. Alij, . Quia tunc populus decipe-

199. Invariata. [poflantiliter ,

retur, qui creditfe adorare Hofliàm praefentis Sa-

ctificii.

mutatio [nbftantialis ?

T22 auidmmlite'r.v 9?&3

Licerét tamen eó cafu fumere minoreri

200« QuaAAcridentali ?

ia pf

204. Formá C*o'n/ä

ial

Hoftiam tunc confecratam ; & majorem fimul

crationis vealero Corparis ö»S»mgamæ

confecratam , quarm unicam haberét ; reponere pro

Chrifi

vert /J :

efhicit ;

[ prifentiam iü ulfimd prolarionis injinrfti

Hierotheca. — M inirné veró licereteo cafü majo-

iortiut:

205, Nonpbhy[icà ,feä;marhliiär ;

J drimm

rem reponere , & minorem aliquam jam antea, vel

ä.ov6. Precist &t fiyaifiativa , nó» ui fermaliter voerà.

ab alio confecratam fümere. Quia facrificans

*

j A

-:a

debet participare de füo hoc prafenti Sacrificio,ut

Forrá Sáivaiudnti

T

Contra Fagsadez optinie G netv

Qua , cb quotiblex efi

giciet o

osé probat Luga

*

Euthariflizt que verba effentialia?

de Evcbariflia d Y9. felt; $.

E-oxïxt 4

Orma Sacramenti Evcháriftiz dicuntur. ill

(

"u

180 1l Similiter quantitas vinilicité & décente?

aiäi

-

W

verba;quibus Sacramentum Evcliarifliz cor

alibit

confecrabilis , omnium fenfuita debet efle mo?

m

dica , ut brevi du&tu facilé & decenter hauriri

pof

ficitur ; .fcutqüibus fit prafens Corp

us &fSanguis

; QU

Chrifti (ub fpecicbus panis & vini;

' Quia veró

fit : & placetcommunisfuáfio & praxis pio

tum;

Evchariftia effentialiter eft $

em Id

in mediocri calice infundenduin ad latitüdinems

acramentum perma-

ji, i

m

nens infaclo cffe confiftens ii

circiter thaleri. Sic enim ex

uná parté abeft peri-

