deSubdiaconc, ait : Epiflelam etiam , qua otim A

li

«quo continentur & Evangelia,materia Diaconi , &

Diacono in Miffavecitabatur, Subdiaconm legit.

ii

prophetiz, materia Lectoris , & alia perplurima:

De obligationibus in Subdiaconatu fufcepte

f

contrahendis, dicam eap. fe4.

Ettandem pono EPiïtOpum Á x],(?tgzo errore effu-

N

3

!

d

T

75

la

Thel, Sacran; .pargi. 6;

& VE

E

P V Se&' r. Je Orzfiniäm in /jkecz'&.'

ji

ionis, Cettb dicere impoütiönem manuum tan-

(«

DIACONATU

tüm fuiffe,S effe ritum accidentalem , per modum

lls

deprecationis vel przparationis , eft ludere in Scri

; Lur Ordinatio e Sacramätum eff, :

Patribus.

u

pturis, Conciliis,

, Quà enim veritate,

hi

laconatss eit Otdofacer, quo confertur po-

tacitis effentialibus

&

a

amenti Ordinis , ritumtan-

D

liSy

teftas proximé affiftendi & inferviendi Pres-

tüm accidentalem protuliffent , nullà faclà mentios

u

bytero in minifterio Altaris, legendíque Evange-

ne alicujus figni effentialis? 1l Altera materia ma-

j

th-

ltum folenniter in Miffa; & alia obeundi huic Ordi-

gis declarativa & diftinctius fignificativa poteftatis

Qs

ni propria munia ex officio. . Effe&tus eft. gratia

Diaconalis, & utique effentialis , eft traditio libri E-

fanctificans , cum jaread gratias. actuales huic mi-

vangeliorum: quiaEugeniusIV. in Concilio Flo»

«

ii

hillerio competentes , & Character (ipnum hujus

rentino, Decreto ad Armenos exprefse dicit : Dia.

poteílatis. . Mareria & forma itidem duplex elt :

T

conattá per libri. Evangeliori dationem zonfertur.

OL

una eft impofitio manüs dextere Epifcopi füper

Et licét hanc folam materiam affignet , attamen im-

caput ordinandi cum hac forma : 24ceipe Spiritumo

(

pofitionem manuum ex antiquiffimo Ecclefize ufa

Santium ad robur $ ad vefflendsm Diabolo, G ten-

fatis perfpectam, ipsisque Armenis non ignotam,

tationibus ejus in INomize Domint. Altera materia

non exclufit , nequeexprimere opus habuit.

l

eít traditio feu porrectio libri Evangeliorum , cum

Quiargo Concilia antiqua, prfertim Cartha-149 —

hacforma : Z4ceipe poteffatem legendi Evangelsum

gineníe allegatum pro Ordinatione Diaconi affis .

in Ecclefia , tam pro vivis , quam pro defuntlis in

gnant impohticnem manüs

Concilióm 3utem

z

rünid)

JNomine Domini. — 'lraditur autem communiter

AU

Florentinum dicit : Diaconatum conferri per da«

liber Miffalis , quo continentur ipía Evangelia à

tionemlibri Evangeliorum:ne aec. fibi repugnent ;

f

Diaconoin Miffa ex officio legenda vel. cantanda,

0 d

fedcohareant, omnino dicendum erit, hunc Ordi-

Sufficeret tamen trad:re alium librum , quo conti-

nem perutrumque conferri inadaquáte , & diverfa

o«

mentur Evangelia fola , vel eorum pars: fufficeret

illà Concilia folum affi

gnälïe' inaieriqm inadaquae

NQVI

etiamtradere tota Biblia , aut totum T'eftamentum

tam effentialem,

»c i

Novum: quia femper adfunt Evangelia. Dubia

At : quid de impreffione Charä&&is- ? Bellat-

O

foret Ordinatio, & fub conditione repetenda , fi

T

minus cit. de Ordine cap. 9. infinuat, & aliis placet,

traderetur liber folüm continens Acta. Apoftolo-

conferri duas poteflates , atqueimprimi duos Cha-

U m

rum , Epiftolas Pauli , Apocalypfin &c. quamvis

ra&teres pattiales , figna utriusque poteflatis, icilia

eritrtl

enim in ejusmodi libris fit doclrina. Evangelica ,

cet miniftrandi Sacerdoti , & legendi Evangelium :

oxint

noníunttamenEvangelia. —Certó autem non fuf-

quemadmodüm Sacerdoti confertur duplex pote«

alict

ficeret tradere folim "Teflamentum Vetus , aut

L

e

nec

ftas in Corpus Chrifti verum & myfticum

&i«

alium librum facrum v. g. Exorcifmorum , Conci-

improbabiliter : fed verofimilius eft , impofitionem

lii Tridentini &c. vel fimilem Evangelium non

j

p

H

manuum cum illafua forma : e/2ccipe SpiritumSane

Dd

contirentem.

tincque Ordinatio effet .invulida

um 6 c. etlilacramentalia & efficacia fint, noi ta«

du

ccrtb, — Quianonadlunt Evangelia fignificata per

N

men operati, nifi completá alterá rateriá & formá,

formam ab Ordinante prolatam : Z4cespe potefhasevn

Ícilicét traditione libri Evangeliorum, cum fua fore

a

.gn'xïm

legendi Evangelinm €5c. — Uttaque. haec matcria

ma : accipe peteftatem C'c. GL tunc primüm & gra«

tamimpofitio manuum , quàm tradítio libri Evan-

|untit

tiam Conferri , & characterem poteftatis collata fi-

uhd'mf

geliorum,cum fuis formis , éffentialis eft , ita ut u-

gnum inprimi: tunc enim primó explicité figni-

traque tanquam partiales conftituant unam totalem

[date

ficatur conferri potellas fpecialis Ordinis hujus :

pb

materiam & formam Ordinis Diaconatüs..

Hen-

conformiter ad latiüs dicenda in parre fecwnda,

riquez,Bellarminus,aliósq

] o

ue citantes Layman ert.y.

De impofitione manuu

*

Lugodijp. z. de Sacram. in genere [etd. g.

Ordinatione Sacerdotis.

m & gradit—ionevväfomm in

yentio

ytauo!

159 l. Effentialis imb primitiva materia Diacona»

| ALUt gradus miniflerii ,

féu res Sacramen-

l Süh&?

tàs, manüum impofitio eft.- Nam Scriptura 44d. 6.

;

ti eft.

^

in Ordinatione primorum feftem Diaconorum :

j d

laconatus eít poteftas fpiritualis Ordinatione 14f

be t

& Condlia , nominatim. Carthaginenfe. — IV.

D

collata proxime affiftendi & inferviendi Pres-

"

eap. 4. & SS, Patresapud. Bellarminum , de: Ordi-

bytero in minifterio-Altaris , legendi Evangelium

&6 cap. . in Ordinatione Diaconorum femper me-

folenniter in Miffa , & alia cobeundi huic Ordini

Al

u

niineruntimpofitionis manuum , nulld faQ4 men-

;Adþfn

23

propria munia. - Diacors; ergo. cít Minifler Ec»

tione traditionis libri Evan

B*

liorum. , Adde ; quod

uin

clefiz habens poteftatem. proxime affiftendi & ine

jl

4j

in Ordinatione Diacóni Epifccpus ei manum im-

ferviendi Presbytero &c. |Officia ergo Diaconi

j

ponens dicat : -decipe Spiriiam jkn&u)» &2. De

jam indicata funt.

,10 f*'?"il

1. Proximé & immediaté

quibus verbis Goncil. Trident,

féff- 23.. Can.. 4.) ita

( quo eminet Subdiacono ) aífiftere & infervite

/ Áith J

definit :

" hii

Si quis dixerit pev facram Ordinationem

Presbytero fanctificantiin toto minifterio Altaris,

son dari Spiritum (antlum,ac proinde fruffra Epi-

modis in Rubricis prafcriptis. — Ubi principalis

lbls

D

]l

ftopum dicere : accipe Spivitum [antium , anatbema

actus eft, hoftiam cum patena ; & calicem cum vi«

nens.

—v fét- Quare recté concludit Lugo cát. feff,. g. m 100.

no àfe infufo prebere Presbytero.

jl P

Quo offerens

JNon video , quomodo pofl. hanc definitionem aliqnui

tecalicem , tenet fimul calicem vel brachium Sa-

7] AIW

! :

j

opinentur per $la vevba uon dari Spivitum fanthum,

cerdotis, non itern offerente hoftiarn : quia non ob-

d

latione calicis dicit Sacerdos ;

, f

Jéd tantiam intelligi per mdpæ enjusdam deprecae

Offerimus : in obla-

Ka

tione

S,I

Í

"i

«

D

76

3. V; de Oid;nääüf in fecæ 4

fl beol. Sacratn. Pass. l. Cap; y. Scr

nus nisiflvaus in mortali?. Vfque ad n. 147,

tiöne autem hoftiz in -fip'gulafi dicit.

Offzro 2. In

148. Qua ffnt paravienta Ofdíinato

rum

tare Evangelium folennitet

od

Uíque ad g, 157,

Mfla legere feu càn

120. Qd fignificeut paramenta?

eít, cum paramentis debitis & Infi

fo)

eni füi Ordinis,

g^ Rdinibus , prefertim facris initiàti , debent

5

üod eít ftola transverfim geffita. 3. Ex com-

miniftrare fan&te : id eft, actus füorum Or-

l

miffione Epifcopi vel Paroch: , predicare verbum

dinum exefcere cum debita. difpofitione axïimi &

DEI, baptizare folenniter : & exigente neceffitate

etiám Euchariftiam miniftrare.' At» inquies, cur

'4:(-311',-pkot'isT

8

W

adhosactusquafi fecundarios Diaconi , requiritur

Ípecialis commiffio vel licentia Epifcopi ad Paro-

- Difpofitio animi requifita.

incipales &

E. st ut fitin ftatà' gratiz ;

nullà irregularitate 142

chi,non item ad priores a&tus magis pr

.

.

rdinis? Refp. ideo..

Quia actus

vel cenfurà irretitus..

Quoad primum

proprios ha;us O

illi priores , miniftrare $

acerdoti & legere Evange-

Quieftio practica non levis inomenti eft, an Ordi- -

ndi

nati peccent mortaliter miniftrantes 1a ftatu pecca-

lium; füntactustautüm Ordinis, quos 'exerce

ï:j

ti mortalis : Certum id e(t de Sacerdote in. mortali

plena poteftas in ipfa Ordinatione conceditur. . l-

elebrante , aut Sacramenta confciendo admini-

li autem àctus pe&efi'ores,baptizarje folenniter, Eu-

ï

flrante juxta generacim di£ta v. | 2- fA. 2. 4 swm.

chariftiata miniftrare, pradicare publice in Eccle-

fia ex palpito feu cathedra, funt actus. jurisdictionis

169. Idipfum de Diacono & Subdiacono in mor-

tàli folemniter miniftrantibus docent graves Do-

& Curae Paftoralis: ad quos proinde licité exercen-

Gores , preefe

rtim antiquiores fatis communiter ,

dos, dltra poteitatem Otdinis , in non habente ju-

[j

Mi-

risdi&tionem requiritur commilffio feu delegatio ab

Fundamenta mox adferam s 144- D

habente jurisditione ordinariam , nimirum Epi-

mnoribus autem commu'n»i confenfu ncgatur. voDE

co fequentia :

picopo, aut faltem Parocho., De neceffaria Diaco-

1 Probabiliüs e

1* Diaconum & 'Subdiacoäumlzü :

o licentia ad predicandum , vide laté Gobat cafte

( nedum Minoriftam ) in peccato mortali mini-

iIn.24244.7f. 4. Ex communi cum S. Tho-

flrantem , non peccare , de novo mortaliter, dum-

map. 3. 9. 82. 4. 5. ad 1. Diaconus habet potelta-

^

tem in Corpus Chrilti in facro vafe contentum.

ihodo habeat actualem averfionem. à peccato , feu

non habeat affedum a&ualem peccandr

Sic

Unde communi praxiEcdeüæ , in proceffione vel

commuünior Recéntiorum ; tefte Baffo in Floribus

expofitione Venerabilis Sacramenti , Diacónus vas

SS. Euchatiftiam continens educit € Sacrario , vel &

'Theologicis. P: Sacramentum 3. v 8.: Ratio

I

fafficiens elt : quia de hoc nullum extat przcepruri:

fublimioriloco deponit, & in Altari vel maaibus

Sacerdotis reponit: Gtfuadente neceffitate , vel oc-

nec divinum,nec hamanum ; Scriptur& enim, qua

filium maizime congruen-

-

cafione & causá rationábili , utique poffet deferre

adferuntur , folüm con

s

ferunt, non praceptum o

bligationis. Dein-

aburo Altari in aliud, ut cum aliis norat Tambuti-

*

i

,

t ad

nusic . 7. c.4. . 1. Deniqueplura o

À.

im fuerunt

de Diaàconüs

& Subdiaconus neque immediaté ad

ifti con-

offiüria Diaconorum.

1.

Sanguinem Chrifli s

Sacramentum Corporis & Sanguinis Chr:

curtunt , üt Sacerdos celebrans ; neque aliquod Sa-

fcilicet Euchariftiam fub fpeciebus vini miniftrare

fidelibus, olim quando fuit ufüs adhuc utriufque

cramentum conficiünt, nec con

féquentet funt di-

otümChriti,vel caufa gratie

fan-

fpeciei.

2. Gathecümenos inflruere in rudunen-

Ípenfatores metit

|

j. Popu-

Gificantis, ut Sacer

dos alía Sactamenta miniftrans :

tis fidei , & ad baptifmum difponere.

]um in facris citibus, certis vocibus & fignis ad

adeóque eorura a&

üs non funt opus tam fanctum ;

i debeant.

devotionem ad Deum monere , quo feré modo ad-

ut füb mortali inftatu grátie exercet

4. Diàconus olim

1l Nec obftant ; aut vald: urgent

fundamen-144 -

huc dicunt , fle&damus genua.

347E

ad januam vitorum, ficut Sübdiaconus ad jannam

ta oppofitze Senténtise.

Nam 1. confertur Dia-

ione gratià fan-

W

feminatum atfidere debebat, dum Templum ingre-

conis & Subdiaconis in. Ordinat

diebantur ad Sexcus. diftinguendos. . Clemens R.

Gi&cans,ut minifteria Ordinis fui debie & fane,

ïul(

L. 9. Cosflit, r1.. Denique temporalibus Eccle-

G obeant: at, ut femper initatu gratiz exerceant .

fiarum bonis, eorimque a& Eleemofynar

um diftrie

non pracipitur ; alioquin eddem ratione étiam

in Minoribus miniftrantes fub mortali tenerene.

butionibusinvigilare, & alia quedam. Vide no-

Htl

ftrüm Marchant. Speculi. Traéc. 6. tit. g. q. 1.

tur effe in flatu gràtie , contrà communem ;

etiàm Adverfariorum. 2. Jubentut excitare gra-

prasbyteratus feu Sacerdotium, remiffive.

tiam Ordinis fui. ( 2. Z?tw. 1. admoneo te y ut ve»

Reverenti2ac Ordinis causà & in gratiam eo«

per impojrioneim

tü

rum,qui pro folo Presbyteratu ftudendo fe prapa-

jufe

ites gratiam, qua eft inte s

idine feliciter au-

manitu "CAV UIm

j utique maximé miniftr

j

ändOs

O

rant , placuit hoc facratiffimo O

li

Sed faciendo; quo

d eftin fe, & quantüm éommode

^

fpicari fecundam partem hujus "Theologiz Sacra-

a

utem in flatu grátis Dei, non

Yetj

fieri poteft: effe

mentalis de inftru&tióne fpeciali Presbyterandi, Dco

ità facilé eft in poteftate noflra:, ficut

averíio à

favente propediem fecuturam.

(td

peccato.

3. Leguntur graviter puniri miniftran-

tes in Peccato morta

li; üt videre eft apud Jacobum

ii

SECTIO IV

Marchantium de Sacramentis zra&. 1. capit. 3« V.

fs

-Qualis difpofitio requiratur in mminifleriis di-

iy

Gorum Ordinum? ubi obiter de Paramentit.

4. Sed forté fuerun

t in actuali affe&tu peccati mor-

minifttan-

lj

SuMMARIUM.

talis , aut fuerunt péccatores notorii

fenfu ii«

jtsj

142-Qualiter pectst celebrans , uel Dincónns » ( Subdiaces

tes cum gravi fcandalo-. 4. Eodémque

telli

E

'

7

J

.. 8 Leol. Sawæm ;Paf: 1 Ggþ.fk Jeä. 11';71.. Je:Dz"]juJ..' 2'9*' Ormamentis,

Pa

tcliiäendg verba!anö gmvimma Gïretgorii IX5 sl-

hebdomada. 3. Dlaconu's Saöärdoti immedia-

?imo de tamparïbw ordinand. ubi-de Diaconis &

té äüïlli&rans.q'uillqüc tantüm indaitur. veftibus de

Subdiaconis ait : $£ ss penitae

monendi faut ,

hu

neceffitate. 3. Subdiaconus Sacerdoti mediat^

Ó fub intérminatione divini V.

ci obteflandi ,

tantüm , felicet' mediante Diacono miniflrans ,

i Or.

T

ut din teflimonium [na dusincitsris , in fafeeptas

quatuor tantum induitur veftibus de neceffitate,

eti4m Ordinibus nón minifivesi, Hxc ille.: nuimi-

Minoribus tándem initiati, . quia remote fatis mi-

rum publici peccatores, vel ob(Linati.

niftrant Sacerdoti , fimplici induuntur vefte füper-

34j III. .Sufficitergo , & neceffarium eft , ut Diaco-

pelliceà, — Caeterüm paramenta omnia hic fpecifi-

nus & Subdiaconus in mortali exiflentes , dum

cata neceffaria funt ad minifterium. facrum neceffi-

tity

miniftrant , hábeant atualem aliquam averfionem

tate pracepti Ecclefiaftici: adeó , ut Sacerdos fine

m

àpeccato, & pium ad DEUM motum. . Hoc e-

aliquo iflorum celebrans: Diaconus fine ftola &

r

nim fufficienter eft in eis , fuftitare Gratiam DEI;

prerequifitis: Subdiaconusfine manipulo & przz

X

"

nimirum faciendo quod in fe eft ad divinam grae

requifitis folemniter miniflrans , fcienter , & fine

Ortl

tiam recuperàndam : alioquin non tantàm Sacer.

füit-

jufta caufa neceffitatis vel utilitatis graviffimz ,

dos, fed etiau Diaconus vel Subdiaconus mini-

peccent mortaliter : quia transgrediuntur prge

t5

ftrantesin actuali affe&tu. peccati mortalis , utique

ceptum Eccdefie grave , in re grávi reverentiam

mor-

peccarent mortaliter fpeciali peccato irreverentize

tanti Sacramenti & Sacrifici fancliffimi concernen-

De.

ergafanctiffimum Sacramentum , & virtuális fal-

te , fecundüm Omnes ; quamvis de Diacono qui-

ttet,

tem contemptós, cüm ad ejus dignum minifteri-

dam dubitent. Dixiautem feienter : fine dubio

cMJ

um Gratiam Sacramentalem & fan&ificantem ac-

enim excuíat inculpabilis ignorantia , inadverten«

)

ceperint, ipfiautem in miniftrando illam non fo-

tia, oblivio: five jsfla cauja qic.

qualis vix po-

lom non habearit , fed etiam a&tuali affe&u mor-

teft adeffe, ni(i in Sacerd

h

nfumk

ote; de quo fuo loco parze

talis peccati omnioo excludant. —Quie ratio, etfi

duf

appareat , non tamen zque concludit de Mioori-

bus initiatis in adhuali morüli miniftràntibus.

Il. Singulz hz facrz veftes feu paramenta ha-149

Qu

ent varias fipnificationes mylticas vel morales ,

,l

Quia remoté fatis &t indirecte ad divinum Sacrifi-

juxtadiverías relauones, & retpectus, ac potiffi-

$t

cium concurrunt , & ideo eos non peccate mor-

mürm duplies. 1. Ad Chriftum patientem , qui

taliter , in quacunque internà difpofitione mini-

?I I'bu)

in Sacificio & minifterio Altaris reprafentatur.

ftrent , communior eít opinio.

X

2. Ad mores ipforam miniftrantium.

'(an'.o

Explico

:xum

146 l. Quoad fecundam difpofitionem animi , ut

breviter percurtendo fingulas in Ordine ad Sacer.

miniftrans in facro' Ordine. fiullà t irregularitate

qu

dotium potiffimüm. Eadem autem erit ratio de

L

ruere

vel cenfürá irretitus , fatis patet. ex dictis /wpra

Diacono, & Subdiacono.

Tpeciatim sum. 88. miniftrantem in irregularitate

Durt

— omictus fen szizerale:

"

péccare mortaliter.

Et ». 92. Miniítrantem in

(f

cenfüra, id efít , excommunicatum, füfpenfum ,

R

Elativi 44 Chrifium fignifïc'at velamen, quo !ïj'O'k

Q

velinterdictum pérfonaliter, per fe loquendo , pece

- Chrifti facies velata fuit in domo Caiphze à

u)'ü'

t u

care mortaliter , & infuper contrahere novam itre-

percuuentibus & illudentibus dicendo : Propbeti-

gularitatem ex delicto àbusüs facri

A: quis h ami te perenffit ? Relative ad moves ,

; f

Ordinisþcb vios

if

Tatam cenfütam , qua recole.

cüm Íeicapite ad humeros diftendat , fignificat

E

propofitum ac robur adverfus tentationes Diabo-

du

)

Difhafitin Corpovis requifita

li Undeeo fe induensorat Sacerdos: Impone ca-

]^

piti meo g

hii

147 . 7 Sc, ut miniflrent cum deceniti corpotis babitu,

"izcurfwv

aleam i[uiufis ad fxp?gnandoï diabolicos

j D

tum debitis , quifque paramentis & ezre-

j o

imonuis pracícriptis in Rubricis , ibi legendis , certe

N

ilba;*

g u

dicnon defribendis. .Attamen hic plácet opor.

a.

iorum

R

Elativé ad Chrifbom Üguificat veftem äïbaü;ï .E

j u

Xunebreyiter adnotate minif

quàab Herode indutus eft, & illufus. . Kela-

, did

Hive ad mores fignificat innocentiam, fanctitatem,

Paramtnta , eorémque fggnificationes.

otiete?

& juftitiam , quà nitere & fulgere débet Sacerdos :

yeit:

EO ,

Aramenta, r, Minoribus initiati eft Super-

pelliceum lineum fimplex. 4. Subdiaconi,

undeeam induensorat: Dealba ge Domime , &

ut& p

"7mundacor meum, ut in fangsine "4gni dealbatus

Ami&tus » Alba, Cingulum , & Manipulus tan-

,in

tüm ; qui eftInfigne füi Ordinis, & Dalmatica ad

.gaüdii:g:erfr-äi amerear Jempiterais.

4

D

of:iwf

ornatum. 3.

Diaconi , Amictus, Alba, Cingue

Cingulum.

j2

lum, Manipulus & Stola à finiftro humero trans-

Eian'-vä ad Chr

iflzm fignificat prima vincula r $3,

j5

D

verfim gefta , quod eft Infigne diftindtivum fui Or-

quibus Chriftusà Judzis captus, ligatus, &

n

;

dinis , & Dalmatica,fülicet àd ornatum. — 4. Sa«

derentus fuit, — Relativ? ad. mores » fignificat ca-

ii

éerdotis, Amictus, Alba', Cingülum, Manipu-

ftatem & puritatem mentis & corporis, quam

mlüfän

*

lüs, Stola ab utroque humerogelta ; & cafula feu

fummo ftudio amplecti debet Sacerdos

*

une

)acob

planetà, — Advertehic in numero paramentorum ;

de précingens fe orat: Praeinge me Domine cin-

jl

3. Sacerdos neceffarió fex induitur veftibus , qui-

gqulo puritatis G exringte in Iumbis meis bumorem

bus fignificatur Redemptio noftra in Sacrificio te-

libidinis, ntmaneat in me Virtus Continentia cf*

j

i

prafentata, facta fextà mundi atate , & ferià. fextá

caflitatis,

T

& 3

4Mas

U

ag

78

dIbol, Sacram. Bars l CaPVSeöl W. de Dz/þo['(b* Ornavientis, —

- Manipulus.

C APUJS ..

153 ry Elatiu? ad Chrifium fignificat fecunda vincu-

Jl

SECTIO UNICA. '

L N id

;em , quo Chriftusà Gentibus ad co-

i

tus eft flagellatus : in lava lolüm ge-

- D« Olligationibus Ordinatorsm fin

li

' Jumna

Clericorsm.

$

" flatur , u

venificetur , Chriftum mero noftri amo-

-

[

non aliquá fuá culpà , totus

t

rc pro nobis paffum ,

SUM.MARBQM.

juftus, & innocens.

| qelative ad smores figni-

167.

Quid Clericust

r

ficatcotdis contritionem. amoro

fam pro delictis ,

158, Quid

prima tonfura? o .

j

Unde

i«9, Qui ejus affecius

n

pro quibus Chr

iftus tam gravia fuftinuit.

160, Quii

d requiratur in Accip

n'u;

P

T«

eum induens Sacerdos dicit :

Merear "Domine por-

tumi

iente touþmm;', -u;cl Ch

fþt

ipiens :;on]uram » vvel Ordines,mi»ub*u

tare manipulum fletus & dolorisut cum exultatios.

161. Qualiter peccet veci)

CH Animo 8089 perrmanen

di in flatu Clericali t

N

A

[

uc merear recipere mercedem 't'—hbori;.

164, Yonfurá , ac Minors

bus initiati per [e nullam cag:*ra-

G

$tola,

7

bunt obligotionem.

T vtbn]uramx : u-

9

Elétivà ad Chriftum fignificat ultima vincula

166. Qualis obligatio geftandi bæh'mn/

quc ad n. 170

Íeu funem , quo Chri

ftus ultimó ligatus eft,

?

üfR

& bajulans Cru-

170. 'ng

lis obligatio Orationum

d Mifarum in ordinae

l

utique per me

dium & collum,

tione injungi folitarum?

cem.ad montem.

Calvarie raptus.

Kelative ad

171. Qualis obligatio Reverentia d

o;eäig»:z. oigiugior;

Chrifti cordialem

provaffa 3

smores , fig,

nificat imitationem -

Sacris obligantuy ad Ca]iitduj.

inferenda cruce.

Unde utroque humero ftolam

474. Omnes Clerici i

17 $.. Ex felo jure humano Ecclefiaflico , i&

eítat Sacerdos ,

& anté pe&tus in modum crucis

176. At Ma

trimonium halid? contrabere no

n poffint,

decuffat 5 ut fignificet fe

totaliter corde & corpo-

179.

Quue obligatie eff immediat? cx vuor

s proprio folessniy .

fiteti ; tam in vita acti-

38O. i certà ex

lege Eeclefin[tica 5

te cruciformem vitarm pro

gRg. Jedp[e Ordinotione , fa

ltetn smplicité «volira,

va, quàm contemplativa.

Unde & orat : "Redde

*Domine [lolam ingmortalitattó .

Diaco-

iüs. Aeolvwntur 'veria dubia , wqw ad a. ,286 .

soibi

D

e

nus autem folà levá ge

ftat ftolam versus dexteram

quo pro

fe quidern fignificat fe fal-

Ex?!z'meia £er minorum. -

dependentem ,

& ad-

Lericus , quoad nomen vox Grzca , latinérf7

tem vitamactiv.

am cruciformem profiteri. :

vel in fortess.

sunctus Sacerdoti ,

fignificat omnem laborem &

quafi fortitus, vel forte electsus,

vocatis.

Clerici dicuntur ( ait D. Hieronymus .

]

crucem Íolüm portan

dam eífe in hac vita mgrtali

P UTES

vam fignt

ficatá , requiem autem expectan-

Evift.ad Nepotianum) Quia de forte Domim

addi- -

perle

quia fcilicet ex DEI gratia & Ordinatione ,

dam effe

in altera vita fignificata per dexteram,quam

vinum cultum fpeéoaliter confecrati , fiunt pecu-

extra [tolam

habet. Pulchre Magilter is 4. d. 24.

& [uítinentiz in hac vita

liariter fors , feu pars;

& hareditas Domini , vel.

Quia quidquid laboris

I ':-Vide Bel —

toleratur, quafi in lzva po

rtatur , donec in dextera,

potiüsde forte & hareditate Dom

)

habeatur , juxta illud D.

larminum, 1. de Clericitcap. z. Quoad rem ip-

l

id eft,in aternitate requies

fam. Clericias efl bomo, qui frgnaculo ton[ura ab

V

Gregorii hom.

1. in Evangelia.

Quid »ámque

ini de«

ifi vita prafens . quid verà per 4c-x.

Ecclefia ivflituto infigritus in fortem Dom

pev fniffram ,

natur ,ut fit eapax. (acrorum Ordinum ,

Bæne'fïy p

teram ,uifi vita

perpetua defignatur t

fit

^i

- 6it,

acSurts ditlionis Ecelefiaflice , gzudcärq.uex Prí-

Cafula feu Planeta.

E

vilegiis Clericalibss.

Clericatus ergo , feu flae

16

tus Clericalis confertut ,

& Clericus fit , ac forti-

Elativ? ad Chrifium Üignificat veftem purpu-

o

reatn, quá illufus eft in pratorio Pilati, faltem

Domini iafertus homo , dum primá tonfurá initiae

Per hanc enim homo fit Eiapää;

quoad

partem pofteriorem : quoad partem ante-

tur ab Epifcopo.

riorem

femper in modum Crucis formatam, figni-

jurisdictionis ac b

eneficii Fcclefiaftici , ae proxie

Relativ? ad mores , fi-

mé difpofitus ad ordines füfcipiendos.

Prima

ficat ipam Crucem Chrifti.

M

Zï

gnificat c

hatitatem & grati

am , ceu veftem nuptia-

erco tonfura non eft Ordo , fed fundamentum a€

l

ndu:us effe debet. Unde

diipofitio ad Ordines fufsipiendos, ut per occae

]em , quà Sacerdos fempet 1

4

ue

&torat: Domine, qui dixifli jugum meum fuave

fionem jam dixi eap. praced.sut. . lca

E

: fac utt illud. portare fsc va-

IL.- Prinsa tonfura (prout de facto ex i

nüämtidäiþ

eft , & onus meum leve

Amen. -

Mll

deam , ut confequar tuam gratiam.

ne Ecclefiz fit, definiri poteft ) £f leois deronfo

Tti

capillorum ab Epiftopo caremoniis Ecelefiaflicss fae

Dalmatica Diaconi & Subdiaceni

lgt

Elative ad Chriflzm , ügniücag veflem put-

a , qna emafculua Tyrocinro myfleriorum DEI ini»

tiatur ; utcilicet quafi Npvitius Tyro , interea in

R

puream , & crucem Chriiti, quippe in. mo-

xercitus, difponatur ad Ordi-

"g,

dum crucis formata.

Relatiue ad mores vexó f«

obíequio Ecclefiz e

WMJ

mes fufcipiendos.

Confertur enim. ab Epifcopo

gnificat paffionem Chriíti ab illis meditandam etfe,

m capillorum ; loco quali

^ m

quà animentur ad ferendas cum. ae pro Chriilo

per abícifonem modica

fddm

inaterige: & locojquafi

forma per hec verba ab

qibulationes & injurias jam ctiam per ftolam figni-

Epifcopofimul & initian

!

do pronuntiata. Pfal. 15

C(]uul

1— ficatas. Plura videre potes in- rationali di-

s

cfl[lkln

Dominus pars bareditatis mea d calicis mei,

ob

yinoru

m officiorum Guil?ielmi

es,qui veflitues bereditatem

meam mibi, Dico:

uhgm

: Durandi.

ta

Ts 5

,Cüm eaun tqnfu

d

þae quafi materia & forma.

Mïlpl

,

M

d

D

- Sbool. Sacram. Pa;'y 1 Cap. yi. Seöï Un, deObligat; Ordinat,

z

PA

73

Ordo non fit , verá materiá & formá non indiget.

difcendi , & faltem pofitivé non excludát voluni

Quare iis omiffis ,. validé quis deputaretur ad Cle-

tatemin flatu Clericali perfeverandi, Deóque de-

ticatum , fi quocunque alio.modo , ipfo confen-

ferviendi, finihil obflabit , vel excufabit : nam hoc

!

tiente, Clericatui addiceretur ab Epifcopo, ut cum

animo exclufo, fi quis contra Tridentinum, pri-

Marchino notat Tamburinus /, 7. €. 2.. Patet ergo

diferentia hujus tonfure Ecclefiaftice , & Cleri-

mam tonfuram aut minores Ordines füfciperet

pracisé , ut judicium fori fecularis effugeret, &

calis, àtonfura Monachorum monaftica: quippe

declinaret , eum peccare mortaliter, docentnon

qua nec ab Ecclefia primitüs inftituta eft , etfi ap-

pouci DD. Bannes, Aragonius , Rodriquez, aliia-

n

probata, neque per fe ad facros Ordiries difponit,

pud citandos z.

ft4. Et fortiter pugnans nofter

neque alios effe&tus tonfure . Ecclefiaftice con-

Marchant. fpeculi tratt. 6.tit. 1.4. 4. dub. 4.ap-

i

fert , fed folüm . adhibetur. ex inftituto monaftico

pendice Reg. 2. eó quód Concilium Tridentinum

ii

in fignum partiale Religiofi , ad fignificandum

AU.

videatur id graviterprohibere: & quia talis in a-

Contemptum mundi , aliásque | myfticas. fi

h

cationes. — Vide Layman. b/e c. 13. z. 1.

gnifif

&ione facra committat 'mendacium perniciofum

r

in fraudem Ecclefiz , qua talem non ordinaret, &

1j9 iL Effc&us primz tonfure fünt potiffimum

titi

utens privilegio Clericali fori ,

& exemptionis à

quatuor. Priius effectustonfurz ac oficium Cle-

tributis & gabellis ; faciat in

rici primz tonfurz eft de

putatio ad canendum in

Contrátamen.

juriam jufütiæ ï&c.*

Ecclefia € unde is Pfalmifta vocatur in ant

r

iquis

Conciliis) & adobfequium Ecclefie. —^ Vide dicla

H. Etiarnillum, qui tonfüram Clericalem autr6t

minotes Ordines fufcipit expreffo animo non per-

Setl. 1. $.3..8. Secundus effectus eft fidelem, velut.

feverandi in ftatu Clericaliad cultum Dzr, fed pra-

]

jam é flatu.Laicali & communi plebe extractum ,

cisé, ut declinet jurisdictionem fori fzcularis , àut

n

difponere. & reddere. proxime. capacem ad füfci-

interim privilegiis Clericalibus gaudeat, non pec-

piendos Ordines. — Tertius eft : Reddere capacem

care, niüadfummum venialiter, docent DD. com-

Beneficii ac Jurisdictionis Ecclefiaftice. ^ Quartus

muniter cum Sanchez ]. y. de. Matrig;, difp. 31.

Facit gaudere privilegiis Clericalibus. & Ecclefia-

fticis, iisque potiffimüm duobus. Unum dicitur

»um. 16. aliqualem culpam agnofcente , Layman.

I. y. tratl. 9. cap.7.n. 2. 'amburinus!. 7. €. 2.6. 6.

privilegium Camonis( feilicer fi quis [madente ) fci-

t

ntttn. 8. Gobat eafms 2. su.

27. Ratio in oppofi«

licet nova fpecialis immunitas ab omni . violentia.

tum eft: quia- Concilium :

t

identinum nullo ver-

f

nymus

externa;feu violenti injectione manuum , fuüb pe-

bo indicat preceptum grave, Neque talis gravem

xa excommunicationis ipfo facto incurrenda à

)

i

injuriam infert vel Eccle(iz, vel poteftati faculari ;

9d

violentiam inferente. Alterum eít privilegium forz ,

quilibet enim poteft uti fuá:

quo Clerici à judicio fculari eximuntur , ut. co-

poteflate in eligendo

: PCCU-

viteílatu, eíto pet accidens

fequatur exemptio à

ram Judice feculari conveniri non poffnt. — 'Ter-,

j, i

uum privilegium exemptionis à Gabellis Princi-.

ficcularibus poteftatibus. ; "l'ametfi enim Ecclefia

i

)

vel Ordinarius, (i talis hominis propofitum cogni-

pum fzcularium :

quantum hoc tempore vitium

i

ha'bcatx-;.

tum haberet; eum ad Clericalem Ordinem non ad-

(

tü ordinatc*? tutévidebis. . H

tis eo.

[

j

is ita fuppoü-.

Y

mitteret , fraus tamen & deceptio illa non eft gravis

" lt

p

aut perniciofa;ait Layman loco cit. Quin multi e-

tiam à veniali talem excufant.

jb

,Quæ fuat aälz'gatione

Certé Laymancit.

r lh

À :

5 Clericorum primá ton-

detali ait: »os videtzv peccare, Et exprefsé Go-

fMrA, ant minoribus Ordinibui inniatorum.

a

N,f,'

bat eit. dicit: Egopofl Sanches, Qc. etiam à venia-:

n

160

.

T'quis primam tonfuram & Clericatum fuf-

cipiat quatuor requiruntur conditiones ali-

li exelufo,nifi forté crimen aliquod prists commififfeg

irdito

Q punam furtens cuvaret ft initiari cum . Ecclefie

qualiter obligantes. 1. Quód Clericandus Sacra-

it af

perturbatione | nec enimef] indecens petere vem fv

9

mentum Confirmationis acceperit. '2. Ut fidei

cram ob privileeium illi aanexum, Denique nota-

rudimenta nórit , qualia fcilicet noffe

debet quili-

Pt

tid

bet fidelis adultus.

bile efl;quod addit Layman eodem c. 7. in fine i £nu

3. Utlegere & fcribere (ciat,

hEu *

faltem. vernacule ,

ut notant DD. communiter.

terdum juLam cau[am effe poffe primam ton[avam

«t o

vel Ordines minores fufeipiendi , cum certo propofi-

4. Uthabeat intentionem clericandi » feu in (tatu

E

£a non'manendi in flatu clericali ,quà vatione qua-

f

Cleri'czlifpe*rxfexgerandi c«ultiimque exhibendi: ex

rundam e/fcademiarum Re&lores clericalem topfu-

eap. atlins de temp. ordinand. in 6. Et Concilium

p

rat accipinat , folim ut intevim. jurisditlionem in

Trident. Seff. 25. c. 4.

omnia comple&lens, fic/ ha-

Studiofos , etiam Clericosexercere poffiat.

hi

bet.

Primá ton[urá non initientur , qui Satramen-.

D

III. Hinc à fortiori patet non peccare , faltem162,

tum Confirmattonis son ffceperint , && fidei vudi-

maä

snenta edect i non

graviter ,eum, qui primam tonfuram , aut mino--

fuerint : quíaue legere C fevibere

res Ordines füfcipit absque intentione afcendendi

,

nefciant v & deq

wibus probabilis conjetlnrafit , eos

ngleo

adOrdines alios. ' Coninck, alii cum Sanchez &

non judicii facularis declinandi causá , [ed st Deo

Layman citatís. "Tambutinus cir. v. f.

Nulia e-

j q

vetb"

fidelemcultum preflent,hoc genus vita elegiffe. Hac

nim in hoc gravisdeordinatio apparet , aut praece-

Concil. Dixi autem : Aliqualiter obligantes. Con-

ptum grave obligans. - Et ipfum Concilium Tti-

D

fentiunt enim feré DD. omnes ,.eas conditiones

!

dentinum allegatum folüm loquitur de initiato ex

n

obligare folüm íüb veniali : dummodo adíit ani-

p

intentione fügendi judicium fxculare ; non autem

mus & fpes brevi impofterüm Corfirmationem

de intentione non afcendend: ad alios Ordines , de

1þfcipiendi ; tudimenta fidei j legere ac fcribere

quo mox iterum s. feq. Alia eft rátio de ingre-

diente

N

$o

: g bebl. S&craki. Pars 1. Gflp.w. /Seä. U. de Ob?igat, Ordigat.

diente: Ordinis regularis novitiatum determinato:

clefiaftico praditi. Ftfi ex condecentia tehäähtzä'

lïu

ad majorem orationem ac pictatis exercitium ,

animo non permanendi , nec profitendi , quia talis

L

vàm Laici,nullátamenlege vel "'confuetudme ob

uregrav

;

i decipit Religionem , alimenta accipit,

& ejus in

ftitutam. & fecreta cognofcit , áit San-

ligati funt ad officinm B. V. M. Pfalmos, vel alias

fïï

certas preces, (nequidem illas, quas Epifcopus im

chez cit. nuim. 1O.

Layman. ibidem prope finem.

f

165

& . Minoribus,

Ordinatione eisinjungere folet) quotidie recitan-

Ü

At quid, fi quis primá tonfurá ,

das , nifi tantüm ex honeffate. At Epifcopus in Or-

aut etiam Majoribus Ordinibus initietur ob folam

dinatione primá tonfurá , & quatuor Minoribus.

fpen

1confequendi beneficium Ecclefiafticum , in«

de ditefcendi , aut fimile

m finem alium , quàm

initiatis fpecialiter injungit Pfalmos Poenitentiales

fl

cum Lytaniis SS. femel recitandas.

Neque illos

Dto famulandi? Certum eft, talem non peccare;

w

,

fpesillalucri &c. folàm fit cau-

fub precepto & peccato obligari recitare , dicam

faltem gráviter ; fi

