certé non füfficere tacitam illam licentiam , fed.

valorem , videtur eífe actus & exercitium juris-

exigi commiffionem seneralem miniflrandi

z

"df

di&tionis, ( etfi non pauci negent apud Dianam

omnia Sacramenta , vel fi hzc nonadfit , fpecia«

N

Utn

Git. refol. 33.) Et confcqgentcr etiam Parochus

lem & expreffam , declaravit $. Congregatio

non cenfuratus , attamen interdictus ab Epifco-

Cardinalium: nt teflatur Fagnanus , inc. q«08

X

nj

't[hfr

po cum elaufula irritante, ne aliis licentiam af-

»obis, de defponf. impuber. -Porró, quamvis

fiftendi tribuat ; nec valide , neclicit eam licen-

Parochus vel Ordinarius reverà licentiam dede-.

L

IC

tiarn tribuere poterit: utcum aliisrefolvit Dia-

rit antequam tamen ea Sacerdoti innotuit ,

mlno!]

na cit. trat. 3. refol. 32. Ex(i de hoc fubdubitet

et , donec eant

tf

invalidé affitlet ; qpia eam non hab

*

acce-

Tamb. cit. v 2. $. 3.»m. 22.

u-

$47

ïu

52& 1[) De Matriuionio ut Sacrdmäämm 43 E

acccptez:'-a&&cpta-r&'a.ütenäicgitimä'fndn potet, gi ; li apud Caftoo-Palaum de fpon: dif?. 4

-dum eam datam effe ipnorar.. Át, fi dictus Sa-

0-30

gert.33.$.8. G refoluié docet4micus apüdDia-

]

'€erdos per nuntiump:tiità Parocho vel Vicario

nam part. 1044 1 2. refol, v y. laté defend ens,

-Genetali licentiam affiflendi certo matrimonio;

W

potlefine Parocho contrahi tunc fingulariter à

'validé ea utetur , quamprimüm conceffa eft , etfi

concubinario moribundo , quando, nifi per ma-

s

'eam conceffam nóndum intellexerit ; quia per

trimonium legitimetur proles prius fufcepta in

$

llum nuatium jam illam acceptavit. Sanchez /.

'oncubinatu , Titii concubinarii hareditas de«

3

$: difp. 37. Conintk , Barbo[a , Caflro - Palaus

volveretur ad hzreticos. Item poffe clandeflin&

N

ix,

'apud Tambur. cit, »sz. 7. & Gobat »«m. 190.

contrahi , quandó quis minetur tibi mortem,nifi

A

€ontra Pentism, Perez, & Dianam cit.vefol. 2 2.

contrahas; & mox coniummes matrimonium g

"Certé autem , antequam refciat licentiam peti«

lt

eó quod non videatur verofimile, Concilium

l

'tam effe conceffam, non atfiflet licité s quia fem

Tridentinum cjufmodi cafus urgentiffima ne«

per eft periculum , ne licentiá nondum forte da-

i

ii

ceffitatis füo decreto voluiffe comprehendere ,

j

tá matrimonium fiat invalidum.

Ego cum Diasaibidem , & Gobat caf; 18. s.

Tambur. ibidem.

Ut bcm': notat

/

t

]

417. temitto decifioner utriusque cafus judicio

GS

366 , IV. Sufficit licentia per vim vel metum

IES(-

habentium jus definiendi. Vide ergo Confeffarie

'tortajeo quód probabiliter non fit actus jurisdi-

in cafu oecurrente ; ut tutio

s

€tonis, fecundüm Sascbez. & alios.. Aut ; quia

ra-& fecuriora fequaf--

ris , quoad potes.

verius eft,jurisdictionem metu extortam valere;

11l.

(

; Caflro- Palans, Diana , T«mbur. cit. ldem di-

uales tejles.

.E N Adem, ae tanta neceffitate, quà ad va-368

«erdum, fi fidto & non vero animo dedit licen«

tiam Parochus; nam ade(ít tunc titulus coloras

A& lorem matrimonii requiritur práfentiá

L

Parochi propríi, 4ut altérius Sacerdotis de ejus

tus , fcilicetlicentia externé data, & comunis et-

?

licentià etiam requiritut praefentia duorum vel

IQ«

| tor putantium veroanimo datam effe licentiam:

trium teftium,ex claro T'extu Tridentini fpéal-

Sanchezcit difp. 32. 4 num. 60, — Avería , alii

Ill

legáti, Seff. 24 e. De Reformat. matrim. Cates

, cum Tambur. $. 2, c. 3. »sm. 16. Infuper fuf-

ulxm

ficit licentia extorta per dolum verfàntem fo-

rüm ab eadém $; Synodo non prafcribuntur .ul-

n

l& certae qualitates eotum teftium , neque. ullüm

làm cirea caufam impulfivam : ut (1 falsó dicas

|

r

genusheminum repellitur à tellimonio hic di-

p

tuo Parocho : meus Princeps vel Dominus Co:

mes rogat te , ut des mihí licentiam contrahenz

ac Canoniítarum «onfénfü .

cendo, Et hinc communiffimo Theologorum

1, T

.. i coram tuo Capellano. Sanchez . 3. ifj. 39

II Teftes idonei pro matritmonii valore repu- 369

Vlfjlï !

wum. 14. Diana, Perez, , Tambsr.cit. alii come

d

tandi funt omnes homines;quos jus naturale non

Xt«

- muniter tefte Gobat »um. 489: At quid (i Paro-

atcet 5 hoc autem non arcetà teftimonio dicens

chus poít licentiam legitime datam moriatur?

o [

do;nifiillum , de quo cértum, vel probabile, vel

S. cum diftinctione:fi quidem licentia data fitad

prudens timor eft,quód non fit dáturus , vel dare

Wi

affiftendum alicui certo matrimonio & mors

non poffit verum teftimonium : uti fant ebrii,

rl

parochi nota fit, invalide affiftet Sacerdos ille

,ülïiaö: |

amentes, infantes, aut certé homo nullius fidei ;

. quia delegatio data ad certum cafüm exfpirat

ut fi quis in judicio perjurium commifit;nec pró-

inguir: |

morte concedentis ; fi antem mors Patochi nonz

uf p

dum notà fit,adhuc validé affiftet ob titulum co«

bawr , fe emendaffe c. Parveli. a2. quafl. g.

Gontrà ergó.

"

w |

loratum & errorermn communem.

Simpliciter

idi|

TII. Teítes idonei teputa

ndi & aäniïrtenvdïä 20

autem non exfpirat tua licentia generatim data

fünt quicung; dare poffunt, daturique creduntur

E.

afiftendi matrimoniis quibusvis. Ita Lugo Re-

verum teflimonium , etiamfi in aliiscommerciis

fgonf. moral. l. . dab.

d

a8.Anum. 64.

$r Pgü Säncþez 1.3. :di/g.

humanis jute communi fepellantur à te(tando:

utpoté etiam pueri impuberes, feeming,confana

[ 367 Peteshicincidenter: Anlicentia proprii'Pa-

t

guinei,affines,parentes,liberifervi, infames, ex«

rochi etiam neceffaria fit confeffario v. g. pro

communicati;infideles,&c. CommuniffimaDD,

p

j

moribundo, ut matrimonio fibi jungat concu«

um Saánchez . 5 ; difp. 41. Coninck: difp. 27.

jl

binam occultim ad emendandum affectum

dub. 4,L ayman. c«. 4« um 6. Ratio jam indis

(

concubinarium , ad legitimandam proleni , &e;

eatá ell;quia conítitutio Tridentini juris veteris

p

$ Omninó quódfic ; nam decretum illud Tri-

Tin

t

correctivanon eft extendenda ultrà proprietatem

dentini , übi publicatum & receptum eít, itá

verborum, quz fimpliciter teítes, nullasautem

p

obligat, ut ne quidem in extremo agone, aut

qualitàtes teftium exigit. . Accedit, quàd autho«

"

'etiam intentato mortis metu poffit validé con«

ritas Parochi füppleat aliorum teftium defectum,

j b

trahi fine Parocho (ejüsve licentià ) & teftibus

prafertim . accedente contrahentium ; eum elie

jl

ob quamcunique caufam : juxta communiffimam

gentium;confenfü, quo etiam in aliis commerciis

j ( a

DD. cum Sanchez cit. ac fusé probat Barbofa 4e

(

teltes alioquin repellendi admitti poffunt. . Ut

Parecho part. 2 . 0. 21. 0. 5 1. Ratio eft ; quia

notant Layroax., cit. & alii, Et hinc ulteriüs.

( qlm

verba Tridentini fant valdé clara & univerfalia ;

IV. Si de rátrimonii valore poftea in judicio371

"

q

& inhabilitas ad contiahendum inducta perle-

lis moveatür ordinarié füfficere tales tsftes ad rei.

H

mdcdf

lk

gemnon tollitur per metuni cujuscunque niali;

Geílz fidem faciendam , cüm ad eum finem prie

n

s

Qþþ?fltum iamen probabile cenfent Feraeras ,

mó adhibisi & admiífi (inc, meritó docer San-

"

( n

eheé

u

h

k

/

ag

*

$49

| flheol-,lf&tcrämänt.?m iï/;' Cap]. NIx -

chez cit. sum. 6. & Layman sam. G. 1 fine, Di-

II. Non requiritur p.r.æ,fätixvtia,maralïs ai&»mw

À /

cotamen ordinarie ;nam ad. probandum matri- x parte voluntatis,utnimirum Parochus & te«

[

monii contracti nullitatem, ut illud diffolvi , feu

tes voluntarie adíint , feu veïïnt.ää&fïe,þärcipe--

q«m

re , teílificari , &c. dummodo reverà. adíint ,

invalidum pronuntiari poffit;teftes requiri omni

gl

exceptione majores, re&é monent DD. paffim,

percipiant , & veré teftificari poffint 5 nam , ut

[

2 Quoad ponas Parochi & teítium ut. (tatuit

cit. L. Rens. pergit Jurisconfultus Florentinus :

37

Tridentinum 5ejf. 24-c. 1. De reformat. Matri«

f ire autem reffis,monaniem velle debet, .. Nam

d

monii. $4cra [ynodaus Parocbuw vel alium Sa*

etiam invito o recté fit , quod juffum eft, adeo-

ht

cerdotem, qui tum minore teflium numero (ut»

qué Parochus & teítes validà matrimonio affi-

ii

poté uno vel nullo)& 2effes , quifine Parocto vel

Itent,eciafn vi vel metu , dolo vel fraude adlo«

M

Sacerdote. bujusmodi contrallui imerfuernnts

cum contta&üs adductus , vel in eo retentus fits

necnon ip[os contrabentes graviter atbitrio Or-

etiamfi plane invitusfit. . Ex communi Sanchez «

dinarii puniri pracipit.

Hac Concilium. Pet

cit. difp. 3 9. Coninck. difp, 27, wniim.2.4. Pontius

p

hujuspeng arbitriz ab Ordinario ánfligend&

l. f.o, 2Yooniti G. Barbofa De Parocho part. 2.6. -

fententiam fublatas effe pcenas graviores juris

21. num. 47. Diana parte 1-trall.3. ve[ol, 32..—

antiqui : utpote füfpenfionem triennalem( e. £i-

Tamburï- in £2 2, Su/ 3'. d'üä- 9. Gübaf/öd/: ]8. .f;

Et quidem adeo invitus; ut claudatau-

fïf

uali. De Clandefh, dejponfat.") latam ini Sacer«

491.

- J

dotem fine aliis teftibus affiftentem matrimo-

res & oculos, né quicquàm audiat, - vél videát,

dummódó interim veré percipiat , qu& agune

W/fh

nio ; cenfet Sanchez /. 3. difp, 48. cum Gafp.

ini

HurtadoZifp. io.diff. 10. — Rationem dante ;

tur. . Secis ntique effet , fiita conetur & affe- -

&et non percipere ,^ ut reverà non percipiat,

dj

quia, quando lege nova imponitur mitior poe«

fittü

nà quàm erat impofitalege antiqua , ceffatan.

dum à&tu contrahitur mattimonium Sascbez

Sie

Diana, Barbofa, Tambur. Gobat, — Cinà ratios -

h

tiqua,& tacité à lege nova videtur auferri.

w

ille. Sed contzadicit cum aliis Batbofa. -.De p

neéintelligenda declaratio Cardinalium : Jos

p

valere matrimosinm,fi non intellexit Parochus,

tefi. Epifcop. allegat. 32« uum. 162..

yil

sifi Parochusaffetta[fet non iuielligere, — Subaus

— MP Qualis prafentia Parocbi - Toflium?

di: ita , ut carhenrevera intellexerit. Ut cons -

[

Equiritur prafentiá Parochi & teftium

m

375 R

trà Pontium £ Sanchez, bcné probat , & defen

il

moralis ex parte intellectüsjut ipfi nimis

dit , Gobar l. c. Rátio omnium e[t; quia ; quame

tüm intelligant & actualiter advértant ; quid a*

ii

vis exparte voluntatisfit repugnantia, dummo« .

1j

gatur , ideóque teítificari poffint , mattimoni-

db adfit fufficiens advertentia ex parte intelle-

um utriusque confenfu contractum effe, Oms

fs

li

nés. . Arg. L. 269 De verbor.figaificat; . Co«

é&kàs , adeft totum , quod requirit Tridentinu.

;

z

j

1

*

IIT. Necrequiritür, ut Paroc

H

us , aliive tefte

Mi

phi

vamTitio aliquid facereju[fusomon Vidttur pra-

At

fente o fecife ,uifi is intelligatitaque fifuriofus

adid vocati vel rogati (int, fed fufficit , (i cafu

intetveniant matrimonii contralui , v. g, convie

4 DLT

ant in[anus [it veldormiens : i1émque plent ebri-

[JP

5008 Vidétur cerám eo fecilfey Hac ibi, Ideni

vii , confabulaiionis velalterius negotii causá;

[

nàm ady g. L. V1. ff Deseflibus, - 4d fidemred

dicendum de éo , qui cotpore prafens eft

dejlà faciendam etiam uon rogatus te[ffis intelii.

D7

€& vel materialiter tantüm , fed omninó ni

-

à

ilad-

u

fj

gitur. Adeóq; nulla alia formalis adhibitioPároe

vertit , quid agatur. Sanchez cit, di]p. 39. um

chi vel teftium requiritur , quam ut contrahatut -

À

"m

j . idémque : fi fponfus velfponfa facié. cooper-

2 A

&otam eis fufficienter cognofcentibus , quid agas

&3, né quidem ex voce certó cognoftatut à Pa-

tur , vel dicatur. Sanchez cit; s. x 1. Laymamy.

- Pilny

tocho velteftibus ; fie enim non potuerunt de

n

num. G. Hurtad, ddver[a , Tambur, àliiqy plus

hoc matrimonio teftari, ideóque mullum erit.

rimi cum Di£ana & Barbofa l. c. Etfi contrà fen«-

PAU

"Tambur, 5ic tratt. 6,c. 2. $. 3. m 6. Et dixi

1

notandum : £s advertast ; Non iufficit enim

tiant Postisis &* Fagnanus. adferentes Declaras.

tionem Cardaialium in contrarium , de quata -

ttVlg

advertentia vel àttentio virtuális taptüm;,ut üPa-

iuen nobis autheaticé non conftat. Certe J4vere

n

tochus vel teftis accedat animo advertendi qui-

fa & Tambur: explicant, Coügregationem lo«

p

Áem, deindé vero propter mentis diftra&tionem

t T

veloccupationes aliás 4&tu non.- advertat; cüm

qui, quando ex tali cafuali prafentia &. tranfitu

non poteft bené percipi , quid agatur,

z

m

fine advertentiá vel attentione actuali ád ipfum

a&tum veri teftes de fa&o alieno effe non poffint,

, 1V. Valide affiftit matrimonio Paröthu;sj,m' $ . "l

etiamfi nihil omninó loquatut , necprofetat il«

fócg.

efto talis attentio virtualis fufficiat in aliis Sacra«

la verba à Tridentino. vel Rituali praícriptas

mentis , in Horis Canonicis , &c. Attamen fa-

u

cüm nulla verbaParochi fint de efféntia matrie

EO

tis eít, licét ipfe Patochus vel teftis non intelli«

monii, Ex dictis1

üprà. Eaque verba omitténdo ;

Tofnen

gatipfos loquentes , modo hi per fidelem inter-

per fe loquendo , folum venialiter peccare , cone

[j

Vitral

pretem. declarent ptefenti Parocho — & teftibus

trà - Rebell, docent Sanchbez , Taguer. alii cum

fuam voluntatem j nam utique interpres fidelis

Ulggn

prafentis eft eque füfficiens , ac Procuratot ab-

Gobst »nm 492. Addit denique Layman. cit. &

T fec

" fentis.

2. wum. 7. Parochum Catholicum ctiam licité

Vi

Ita contra Poetium & alios, Perez, ,

Hurtad. aliisque citatis fu

aífiftere matrimoniis heteticorum in fua Paroe

Vr

s& Diana part, 16

wr nec fae

^ fl

;shia egemium,,aüfxg id a-.ingn vetac

teall, 13. fejal. Wf Gobat.

La

x

(l)ll(lln

hi d'fp

n

F

A

2 d

[

$49

— $. II De Matcinonio t Seramestn d

!

W"!-i 1.-'Ca:t€rum quamvistam Concilium Tri«

N

ïibnäjco»m*municationis cum harreticis ; þüm ii

A

fint tolerati : tec ratione reverentiz Sacramenti ,

dentinum, quàm Lateranenfe cit. c. sltimo, De

uod ii indigné füfcipiunt ; cüm ipfe non fit mi-

(andejlina deponf. intenderit, quüd denuntiae

tiones ab utriusque contrahentium proprioPDae

:

niller, fedaffiftens cantüm & teftis: nec infre-

quenseft , quod affiftat matrimoniis indifpofito-

rocho fiant fi illi ad diverfas Parochias fpe&tent;

vt docent communiffimé DD. cum Sanchez

!

rum. Cert? nimis difficile foret, ipfis negare fa-

eultatem contrahendi , aut cogere , ut contra-

difp. 6. Addit taxïrig'n",Laymgn cit, 2492, 1C. non

hantcoram miniftro hzretico, qui nullam juris-

debere damnari confuetudinem , que adhuc ho-

dié in quibusdam E(:,c!eüiä yiget, ut denuntia-

K |

dictionem liabet. Quidquid contrafentiat Tat»

tiones fiant duntaxat in Parochia unius fponfi ,

![,

|3

nef. ??ud Gobat ».

—

1

t

$, V.

inqua nuptiz celebrandz funt; multàm enim

valét confuetudo in his , qu& ex jure pofitivo

Prani[fs de Pr

acepto. tribus d

ensntit-

proveniunt , preel

F(.&hïg

]

declarato,

srim jn propofito nop Saig

.

»

"

J

72

.

IL Denuntiationes

ifle funt velut quafi e

i

k Extus Concilii Tridentini Seff. 24.c. 1. D

die379

"reformat matrimon. lic habet. Saeri La-

&um Epifcopale , quo przcipitur fidelibus,ntfi

noverint aliquod impedimentum,five dirimens ;.

geranenfis (oncilii fub Innoceetio 111, celebrati

ve[ligiis inbarendo pracipit (Sacra Synodus ) «£

ut confanguinitatem affinitatem , &c. five im-

dmpoflerzm antequam . mnairimonia contraban-

pediens tantüm ; ut votum fimplex Caftiratis ;

vel fponfalia cum alio vel aliacontracta &c.illud

Yav , ter a proprio comrabentium Parocho, tribus.:

gontinnis dicbus Fe[lis in Ecclefia intev Miffarum

Parocho manifeftent. — Quaré confcius alicujus

impedimenti inter fponfos, per fe loquendo, te-

olemnia publice denuntietur, inter quos matri-

mouium coutrabendum [it ; quibus desuntiatio

netur illud manifellare fub . mortali, ; Osgxez.

J

. mibus fatlis, finullum legitimum opponatur im-

'Tum propter divinum Preceptum de impedie

l

mendo peccato proximo:tim propter reverentid

"W

pedimentum ad celebrationemmatrimonii ín fa«.

sie Ecelefia procedatur. Ubi Parochus , virodr

Sacramenti, Tüm propter boc ipfum przceptum.

d

j

uuliere interregatis Q? eorum mutuo :,onjänfpf

Ecclefiafticum ob gravem finem graviter obli-

intellel1o, vei dscat : Ego vosin imatrimonita con-

gáns Idque non tantum certilf:mo verum eft,

i

jingo ia nomiue Patrisey Filii d SpiritusSantlis

quandoó fponfi confcii impedimenti volunt ma«

Dv

litios&contrahere : utfatcntur omnes : autlicét

ii

l

velaliis giætar verbis, juxtaveceptum unius-

ujusque Proviucia ritum, . Quod fi aliguando

ipfi ignari fint. inipedimenu , fed periculum fub-

fl

e[lep

probabilis fuerit fu[picio , matrimouis malitiosé

eíl, quod pofteà nanifeftetur ilud; fed etiam ves

rum elt , "quando ipfi ignorágt impedimentum ,

ci

dmpediri poffe ,. fi tot. prace[ferint denuntiatios

vae5 toc velung tantim fiat ,vel (aitesa.Parocha -

& noneft periculum , illud pofteà manifeflandi;

ynvlá

küm etiam materialis irreverentiaSacramenti, GC

u3

P duobus vel tribus teflibus prejeutibus matri-

quonium celebretur , deinde axte illius confuzia-

gateriale péccatum . proximi fit impediendum ,

ml!f

tionep denuutiationts in Ecclefia fiaut , ut f ali-

quandb facile poteft : juxtacormunem DD. apud

atb

£itatos, etfi cunc probabiliter negent Pontis: ,

j

m

g2 [ibfmnt , imped imenta , facilins deteoantur ,

tf ordinarius ip[e cxpedire judicavierit, ut prao

Perez. j Barbofa , Bur £haber apud Gob. caf. 13 .

at

num. $32.

ubdíi autem malitiosé contrahere

-ditle denuntiones vemittantur , quod. ilius

,dagjk à

pradentia & judicio facra . Sysodus relinquir,

vellent, Certum eft, debere-manifeftari , etiamíi

48

. Hadtenus Concilium.. Ubi aliqua pro neceflaria

impedimentum oriatur ex deli&to gravi, fitque

otitia Confeffarii notanda fünt.

i

notumuni foli, etiamfi illud noffet füb fecreto

;

Dd

4

du 4

E

"

z

1. Denuniiationes ifte non funt de

(abffanda

naturali;ctiamfi priüis fuiffet prftitum juramen-

ecatit

fen valore matrimonii , ita ut fi omittantur , irri-

tum de non pandendo; quippéquianecfceretum

u

Hu

tum matrimonium cenferi debeat.

Ut contra

maturale, nec juramentum obligat cum tanto

A

Menochium & duos alios JCtos ,. docent om-

incommodo animz , & bonorum aliorüm. Vide

u p

. fes "Theologi, ac Canoniftze comminuniffimé ;

Burghaler

(egt;*ærid 2. MJ ch Sed d(c( hoc mox

uahl&ü

Cüm nec ipfüm Tridentinum , nec ab eo allega-

T*

áteruga. -

&

'sum Lateranenfe Concilium id ullo verbo fi-

- HlI. Teftisyolensm

äni-fe&are impedim.gqmgq $o

yg(hll! !

q1l

gnificet : fed funt tantüm de neceffirate praece-

conjun&tum cum infamia, utpot? ortum ex graà-

j

qt^

p , utabsque gravi & mortali peccato omitti

;vi delicto fponfi vel fponfe , debet , fervatoor-

jf

fit) th

Aton poffint , càüm qmateria praecepti , graviffimi

dine ;hafïga.-tis & correGHionis fraternz , prius

; ii

moment fit, ne filict matrimonia invalida

monere obnoxium illi impedimento folim., ut

(

-ontrahantur. Execpto tamen : nifi ob gravem

defiftat à cogitato matrimonio , alioquinfe fuae

jfn

(l

& urgentem caufam Epifcopus difpenfet, & in

sonícientim fatisfa&hurum in eo denuntiando,

il

l qit

€afu neceffiratis urgentis, cum Epilcopus adiri

.Huic admonitioni «tiam repetitz coram uno

1 CW"

Jbono viro, velbonà foeminá,maximé coram pa-

" nonpotelt , ipfe Parochus dictas denontiationes

j jd

omittere poteit & debet. — Utuno cafü expreflo

zentibus, fi non acquiefcat ille reus vel rea illa,

jam omninó fervandum erit preceptum Chri-

" pue

Keadem eít ratio de fimilibus ) indicat ipfur

"T

:Concilium., & cx commvni docent Sanchez

fti: dic Ecclefra ; & quidem , ut jam innui, debet

j

:

€ Ecclefix feg Parocho

w

T

2

. difp. O. num. 2/7.Layman.cit. tratt,

1944

dice

Z2n

dumens

, y&&s I(V Sch.AM,ENTxQ

^

é

M

»

b

r

$50

Sbul, Sacram. Pars IP Cap. L.

tenebatuf tamen. Anna ïillämf.db alio pratextu

L

dimentum infamatorium noffet füb fecrero natu-

rali, juraffetque fenon manifeftaturum. . Juxta

dehortari ab illo matrimonio, fi aliunde haberet

Urfüla juftam caufam recedendi : fecüs , fi non

Ji

communem DD. Saüchez 4.. 3. difp. Y3. tHMm. G.

[/

Perez.difp. 43 etl. 6. n. 8. Dicaftil. difp. 3. dub.

juftam. Sic Gobart ibidems ». 558. Recté refol-

28-«um. 299, Gobat. caf. 13. . $ 36. Tandem

vens;non fuiffe obligatam;fcelusfuum nefandum,

j

omnino ceffabitobligatio manifeftandi impedi-

manifeftare , fceleratam illam , qua filium füuum

d

mentum, imprimis quando ex revelatione immi-

cum ejusdem & fuá filià contrahére matrimo-

net grave malum revelanti five aliunde,five ex fe

nium permifit,et(i egerimé ; cüm aliaratio non

aK

jue

v. g. indelicto complici; non enim tenemur cum

fuppeteret impediendi inceftuofiffimas nuptias ,

nifi prodendo füuum nefandum flagitium; nam

Tet

gravi noftro incommodo promovere correClio-

inà

nem proximi , vel impedire ejus peccatum. Oss-

certé lex naturalis charitatis de correclione fra-

did

nc5. Deindé quando timetur grave fcandalum ex

terna fe ad hoc non extendit ; inauditum veró

revelatione. Ex communi Sanchez cit. z. 9.

elt , quod lex vel preceptum humanum com-

YX

d

Addit Gobat s4m. $ 36.idem dicendum,quando

prehendat tam tragic

imminet gtave; damnum alteri innocenti in

Calus.

g cru??-tos;&;pfldmdos.

f

il

honore , fama. fortuna, vel vita. Ratio commu-

"4

Sc N N

nis eft ; quia neq; lex charitatis, neque reverentia

[r;

Eff

ä?m eflGratia

[anctificant,e triplex 7

[

Sacramenti , neque praceptum Superioris poteít

inm e[fentiale matrimanti, Fidei , Prolis,

obligare ad tale incommodum ; quandoquidem

&6 Sacramenti indéffolubilitatis. .

non fint facienda niala , ut eveniantbona. 244

L V& f Acrimonium eo ipfo, quo$- t. proba-383 -

?

E

1

Rom. $. Declarabo m

1

tum eít, effe verum Sacraméntum novee

D

tiüs.

;

'o'x*ugo & altéro cafu ipfe-

Legis , etiam probatum manct ejus effectum

381

]V. De

nique & ipfzmet fpähfusl vel Afpon'fa

principalem effe Gratiam fanclificantem , & jus

"

fcienter laborans aliquo impedimento, etiamfi

adgratias actuales pro tempore & occafione

non interrogetur, tenetur aut manifeftare fuum

-conterendas ad debité Gt.fruCtuosé obeunda

J

[

i

impedimentum, eító conjunctum cum infamia :

munia & füfferenda onera matrimonii : Idque

aut defiftere à propofito contrahendi ; quia tene-

maxime, cüm matrimonium fit Sacramentum

D

tur non peccare; fingulariter auté tenebitur ape-

etiam in faCto effe , perpetub repraefentans con-

rire,velà matrimonio defiflere , f1 interrogetur &

jun&tionem fpiritualem Chriftt cum Ecclefia;

i^

Verbi Divinicum natura humana.. INec de hoe

/

Parocho: an laboret impedimento? communif-

fima cum Sanchez 4ifp. 1 4.alii paffim. Ratio eft ;

effe&u aliquid. dicendum fpecialiter fuperelt,

if

quia licét interrogatus non teneatur refpondere ,

preter generatim dicta de effe&tu Sacramento«

quando ob füam veram refpontionem effet pu-

rum in generep. J.c. 1. SeG. 3.

t

Jl E

niendus , cüm nimis difficile foret,fe ipfum accu-

. Matrimoniiporró ( quatenüs contractus84

L

4u..

fare in ordinead poenam attamen quando inter-

& Sacramentum eít ) : effectus numerantur illa

2

rogatio fit folüm i ordine ad evitandum peéca-

tria bona eífentialia matrimonio , quatenus vin«

^i

tuim;ut fitin propofito , adeft obligatio refpon-

culum eft - € finimirüm accipianter quoad obli-

dendi fyncere : f1cuttenetur fyncere refpondere

gationem & a&tum primum. ) fcilicét Fidei, Pro«

4/7.

f 1

irregularis petensfufcipi ad Ordines. Ais : quid

lis,& Sacramenti,que eleganter explicat. D. Au-

ergo agendum fponfo vel fponfe, quando tiec

L

guft. l. 9. faper Genefin dicens: 4nfide attendi-

^

4 Tf

impedimentum füum poteft manifeftare fine

IY , neprater vinculum coujugale cuum -alefäro

f [

graviffima füa infamia , aut etiam periculo vitz

coucumbatur s 1n proleyut amanter [ufcipiatuw ,

i

exuna parte,nec ex altera parte poteft defiftere à

b:(u;gnö nutriatur, Relz:giafä edsscetasr : In Sactáo

H T

matrimonio fine xquali graviffimo difcrimine

mento , ut conjuginm non [iparetur , & dimiffus

vel dimi[Jaynecausá quidem prolis,alteri conjun-

velincommodo? refponfionem habes fetl. 1. $.

3. In impedimento vis. às.23..

gatur. Sic fan&tus. Vide etiam Laynia

*

Pro cautela confeffarie cape hunc cafüm. An-

IO. párt. 3. in initio.

,

^

sbo4

3

38

)

na dicitad Confeflarium : Urfüla defponfata eft

III.. Bonum ergó Fidei confi

ftitin oblrgntm-; 8$ |

£

Petro , & jam facla eft prima denuntiatio , fed

ne fetvandi fidem toti. conjugi;cim petit; & foli

tj

Margareta juncta Urfülz in fecundo gradu con-

conjugi. De quo ex profeflo c. feguent, fett. 3. *

Wl

fanguinitatis mihi ob certam caufam füb fum-

4. Bonum prolis confiftit in obligatione fufci

ro fecreto faffa eft , effe fc carnaliter cognitam à

'piendi , nutriendi & educandiprolem. Dequo

fhiriy

ln M

fponfo Petro non ignaro cognationis. "encorne

aliàs in quarto Precepto ; neceffaria tamen indi-

nihilominusobedire Parocho precipienti mani-

cabo infra càm de debito, in fine. Bonum Sacra-

A

lriny,

fcítationem cognitorum impedimentorum ? Re-

menti confiflit in indiffolubilitate matrimonii

Atfv

l

fpondit Confeffarius : teneris. An recte ?*Refpon-

vivente utroque conjuge;feu , utloquuntu£jura ,

U

det meritó Gobat eodera s. 527. nontedté:

in perpétua vitz focietate ; hac enim velut Sacra-

P""fh

erraffeturpiter ; graviffim? enim peccaffet Mar-

mento ac facro figno vel fymbolo reprafeütant

li

Bareta , fi manifeflaffet crimen Urfüle ; utpoté ,

matrinmionium , & conjuges indiffolubilemicon-

li í

quz plané erat innocens in ordíne ad illud matri-

l

hii

h

monium.

jun&tionem Chrifti cum Ecclefia, & Verbi Di-

Qu

are necipfa Margareta tenebatur

vini cum natura humana, Et de hocbrev

"

"i 1f

iter hac

direéle. zganifeftare Iüpm crimen à

n Am

le&ä velin

ultima Subfectione, :

(Qmmv

1?! Pl'z-

p

!

&

[

d

[2

$51

-Sedl ,zv; De Mgzz;mgn;z ;gdgäzzg;zzäatg:

j

E

j '3 86 ; IV '--Prænotandum-autämy'eü 5 düþli&m eflc

5.].

X

. , modum ditfolvendi matrimonium,quoad vincu-

jene jure

T

- lum, & quoad torum.

Quoad vinculum dici-

j Ex primeva fui inflitut

X

divim «f

*

1.

»

indiffolubile. -

.tur diffolvi matrimonium , quandó nexus & ob-

Ja'.;gg

lm

Ta exprefsé Concil. Trident. feff. 24 du

: ligatio inter conjuges fimpliciter tollitur , ut ve-

l

ürina de Sacramento Matrimonit,probans ex.

IU

. ré definant effe conjuges,& utrinqae liberi eva-

vétbis Adami Gen. ?. & Matth. 19.444trímonii

mo-t

. dant,ac fi nunquam conjugati fuitlent, reftitnun-

u

perpetuum indiffclubilémque nexum primus bue .

. türquein eum ftatum , quem ante nuptias ha-

-Wp

/. "buerunt ; perindé acíi uterque mortuüs revoca-

mani generis pareus divini fpiritus inflvutiu

prouuntiavit.cum dixit : Hoc nuncos ex offibus

.Tu

. returad vitam,po/Tet uterque convolare ad aliud

t

meisG caro decarne meaygtnamobrem velinquet

matrimonium. D'ffolutioautem quoad torum

bomo *Patresn [asumt matrem ,ct adberebit -

[:8

. dicitur, quando manerite vero conjugio quoad

xori fua D erunt duo in carne un4, Ó c, & polt-

ul

Iviaicülurn,' folüm liberatur coniux obligatione

Lj

eà ejusdem nexüs firmitatem ab Adamo-tantüm

/, ". debitum conjugale reddendi,cohabitandi,cete-

ràque officia conjogalia preftandi , feu , quandó

anteà ptonuntiatam confirmavit Chriftus, Z4at.

9. dicens:/ta4; jam non [wnt dao , fed una caros

faltem acquirit verum jus negandi debitum , &

quod 'e,vgö Dens conjunxit , Zomo non fepavet.

catera przdicta , ficut fieri

per äd'ulterigm',' di-

Et ibidem replicantibus Judaiis libellum repudii

»;-e;-n'us e. /&'q.ueiat.- fn fine.

à Moyf: permi(fum refpondit Chriftus : 240yfes

adduritiem cordis veflri permifit vobis dimit-

ii

SUBSECTIO; -

teve uxores veflras,ab initio autema non f*it fic,

te &* diffolubilita

C'c. Ubi Chriftus manifeflé oftendit, matrimo-

pe*indigwawm

x

!

D

trimoni -

te uw

niumàprimáfui inftitutione fuiffe indiffolubile,

^

(N

i

«

SuMMAkIIA-.

ac deinceps etiam in Lege Evangelica idem ob-

fervandum effe;exclufo omnino illolibello repu-

M

S 3?3. Y difino ; 384- ac etiam jurenatura.

1'1

. d80. Salteminchoatzge , iudilfolubzle eft. omne mn/trimo-(

dii Moyfaico. Denteronomii. 14.

um , lcgitimum ;tatum.,coníammatuis:

u

p

II. Infuper matrimoniuzi quodcunque legi-38 9

[ 491« Mdeoque etiammatrimonia baretico

timum, etiam infidelium , ipfojute nature effe -

Jolubilia funt , aut zulla.

rum aut inflif-

B

3l

indiffo'ubile docent permulti DD. Sor.Pafquezs .

i;d'

322 Matrimonium infdclium y etium confummatum ,

d

(

N 3 Jfalstur per unius conterft 68 baptiaati aANud matri-

Ret], Pontius, Bellarmin. Hurtad. (2flro- Pa-

i."

amonium contraitum.

lau:.Leander,eósque citans Tambaurinus. Ratio

intt'.'. I

2

4

Matrimonium fidelium. vatum

.

(4:?)::27? /ölüifttr p

potiffimurn eíi:, uia certum efl;naturaliterillici-

T

-- profeffouem Religionis.

»

R

-

388. Etiam po[f multos annos(ubi 399. de p

tum effe concubitum vag.m,& communicatio-

riG?lcgä ?rï—?

nem virorum & uxorüm indifferenter; cum id.

d

7ni bimeffris. )

"

401.- A4c etiam per JW:n]a!ibrätm Pantijïbis.

A

repugnet fini principali matrimonii , fcilicet fa.«

QU

402. Sol&untur fundamenta contraria.

"

u P

M

N

Íceptioni,educationi prolis : ergó certum debet

Nf

D

atrzmonium $er2 . confumsmstum ftde

effe matrimonium naturàá fuá indiffolubile ; f1

fbl |

j

3

f

- 07 )E/i tamen folubzle quoad torums

ipipliciter indiffolubile. 40 g- quoad Gi?zczt[um.v

enim naturá füa effet folubile, ficut cateri con-

j

408 1. Per Profeffionem Relzgionit ,m

tra&us mutuo confenfü , paffim poffent relinqui

D

! de licentia alterzus fatlam:

gtu;) can/äk/æ » /Gelj

viri & mulieres;aliis matrimoniis,duclis: sicque

f!f!ödi'fy'ï, 0000 a. T. Per fafleptionem Ordinis facri.

r

!

:

reipfa admitteretur communicatio virorum &

d

III. Per .

ft&t

,"4(2'-.

milfum &

2 fmpk.ic r;zþzli"tatz'xn

mutuo canþn/it c'-

uxorum : quz jiure & lumine naturz negatur ab

ial

omnibus etiam Ethnicis.| Contrà tamen matri-

$at

ij.- ,IV' P;)f e!fcä(?io.nkem continentie.

monium non effe ita naturá fuá inditfolubile , ut

iij

M ASSER T1Q.

ejus diffolutio juri naturali repugnet; docent alii

u

probabilius, Sanchez /, a. difp.1 3. Conink dif.

)n-. lt^ |

: Mtrirribniu;n omrne. ,!eg:'tiriwb $ ;Atum,'

26.dub. 2. Layman. tratl. 19.part. 3. s. 2. Ra«

M

ton[ummatum ex primava fui inflitutio-

E

tio efl;quia,fpe&tato jurenaturali przcise,veriffi-

ii

i

vt carucoefl indifflubile ; adeóque etiam

mé nihil tám naturale eft, quàm eo genere quid-

ij

b.4 eticorum matrimonia auit indi[fvlnbilia funt,

piam refolvere,quo colligatum eft. Kegula 3 3.f

i

aüt'ver:ü;-mglla,(y' emeri cogcubinatus. AMatri-

De regulis juris. Neque ulla adfertur ratio, cur

Jncfüii[l

monium legitimum infidelium etiam con[umma-

non etiá matrimonii contractus , perindé ac alii ,

pe

tum [olubile eff per unius conjtgis converj/ ac

Ípe&tato jure naturali pracis&;per mutuü juftum

d

baptizati aliud matrimonium contratium.Ma .

!

cenfenfum diffolvi poffit, nifi quod talis diffolu-

j t

trimonium vatum fidelium etiam folvitur per

tio repugnet fini matrimonii & : bono prolis , ut.

",:monii

Profeffionem . Religionis approbate , G ob cau-

di&um eft:atque hac ratio non oftendit folutio-

|

fam urgentiffimam etiam per difpenfationem

mijllül |

nem miatrimonii per fe intrinfece eife malam,fed

r

Pontificis. Matrimoniumcon[ummatum veri f-

felàm ratione adjuncti,quod fzpiffimé abeft , ut

jeit

delium /impli:üe'? indiffolubile eft quohd VinCu-

fi proles jam perfecté educata fit, aut ob uxoris

j

Inm fed ben? (olubile quoad tortem per divortig,

M

fenium vel fterilitaté nulla fpes generanda prolis

g

Jve ob crimen,fiue ob zmajorem vite perfethionem

fuperfit:Quo cafu folutio matrimonii magis có-

juP )

^s UHec Affettio &ayna parte fpeculativa eft, &

ferretad bonum.| prolis, ejüsque generationem

»göntäoyer(ä**; expli;p quantüm fatis eft,

cum aliaconjuge quälm',rCPUgnef. 'Tandem fi

T

L

ZL à

in

V

1

s

lïheo'l.* Saci'amm't. Parslï/ Cap. l. :

[

anima fideli, pkr dite&iqxiäw(li!;arïtat'is & Cratig

in

diffolubilitas mattimonii efï'ef de jure natur&

T

ftricle , non potuiffet in ea difpenfare Deus,per-

tántum : quze unionon eft omninó firma , fed in

'"'Ii'n'gulis' faltem membris folubilis per peccatum

mittendo libellum repudii in Lege Mofaica, de

.

ii

uo füptà mentio.

h

mortale. Per matrimonium autem confumma-

tum,factà unitate carnis , repraefentatur conjun-

Qm

390 III, Placet fententia me

dia cjusdcmSaneheL ?

Conitith , Ferex,, Herinc, aliorum : Indiffolubi-

&io Verbi Divini cum natura humana per unios

/mn

' nem hypoftaticam affumpta , quz ex eadem or-

[

litaté matrimonii fundari inchoativé in jure na-

türali , ac ipsá naturà matrimonii fpectatá in or-

dinatione Divina omninoó eft indiffolubilis, . Et

T

m

dine ad debitá prolis fufceptionem & educatio-

— hinc non eft mirum , fidicemus , matrimonium

