Píalmos ex Matutinis. Denique Tamburinus fa.

TO

nus /: c:t. quem vide.

i ,tuth

piffime cir. l. 2. Decal.c. f. $.8. ac Leander difp. y.

152..II. Inculpata carentia Breviarii, puta quia in iti-

4- 27. excufant quemcunque laborantem ex oculis;, .

d 8

nere perdidit , quia furto fublatum , utique excufa-

asl

fi timeat , né legendo deperdat vim videndi; etiam

at i

tur, quamdiu inculpabiliter Breviario caret , à reci-

non obítante , quód talis legat fabulas vel hiíto-

tandis illis, qua (ine Breviario retitare non poteft :

rias; etfi enim has legendo. cum detrimento vi-

iil [

utique non ab illis, qua vel poteft recitare ex Diur-

fu.

SGS ; peccet contra charitatem fui, nom taimer

nali habito, vel quz memoriter tenet , ut mox in fi-

ii

mili iterum dicam de czco.

contra Religionem non folvendo penfum Hora-

Qnuod íi quis Brevia-

rum : fed fané hic cavendum , ne tribuas plüs inani-

m U

tium fponte abjecit , vel aliàs Breviario culpabiliter.

imaginationi , quàm prudendi metui , ut. prudenter

&i

caret , tamdiu quidem peccato mortali omilfionis

monet Gobat «. 7 18.-

,

r

bv

Horarum obnoxius manet , quamdiu de culpa

. IV.. Metu: denique excufat, quando ex tecita-

TU

J

"u

commiffa non pxnitet , nec voluutatém fatisfacien-

Ij4

tione Horarum quis prudenter timet gtavemalum,

u

di fuo Officio concipit; at pofiquam pazenituit, &

a

j

Íeu notabile damnum in proptiis,, vel alienis bonis;

Qu

propofitum fatisfaciendi, quamprimum poterit ,

puta jaduram vite vel fortunztum , ut contingit

coricepit , omi(Tio divini Officii deinceps.non im-

verfantibus inter hareticos vel infideles.

Item fà

i]

putabitur ad peccatum, quamdiu aliud Breviarium

Ui

i

umeatur infirmitas ( de quo mox ) lafio Capitis

C

acquirere non poterit: quia tunc omiffio ceffabit

visós &c. P. Tancredus apud Tamburinum ci:. c.

n

€ffe voluntaría , tam in fe , quàm in fuüa caufa, Íta

j- $. 1. confentientem liberat.

I. Sacerdot. m»

om'nespaflfxm. Audi cafum a

pud Caramuel 77e:l.

damnatum ad mortem pro tribus diebus morti

r

p

qbi j

Regul.d. v17. dub. 2. Qu

uidam ingreffus navim.

proximis,

2. Quemcunque captum ob enorme

commoditatis causá , tulit fecum Diurnale (in quo

rnd

crimen certó plectendum infami morte.

3. Sum-

tamen .continebatur etiam Pfalterium difpofitum

me mazítum ,& afflidtum repintino &

maximo

per hebdomadam confentiens "Thoma Sanchez

merore ob graviffimum infortunium , utpote ja-

l. x. "or. £ap. 19. 9. 7. afferenti , legentem ea, qua

g

&Quram maximam bonorum , mortem filii &c. ta-

at

continentur in tali Diurnali , Officio divino fatis-

lis enim nequit attenté oraré : atqui meliüs eft pe-

$5

j

4f

[

facere. - Poüqpam folverat à portu, mutavit fen-

nitüs non orare , quàm diftra&& , juxta Joan. San-

teitam , fecutus juniorem Joan. Sanchez feéled..

mll]b

chez fupra cit.d. 1g. . 2. — Séd certé generaliter

J

lt

df 19. n. 2. afferentem , in Diurriali nou conti-

non affentior cum, Gobat s. 709. nifi in cafu,

TA

g

neri integrum Officium , ac proinde carentem Bre-

quo tanta erat eorum perturbatio, ut maximam

viario , etfi Diurnale habeat

non teneri legere O€-:

o P

ficium,

adferret difficultatem, & moralem quafi impo-

e

fícqué non lcgit: quaritür,an peccet? Re-

tentiam oràndi

b

quod fané non femper fit, cüm

I

fpondet

Caramuel, non peccare , tametfi ne verbu-

tales in ejusmodi perturbationibus non raró ne-

yiuf

] !]

lum recitet de Matutino : eà quàd

liceat mutare ,.

gotia magni momenti expedire videamus,

Certe

nf W

t£ribilem

1

[ m&u'I

]

fSL- pro libätu fegui Scntemias Utrinq

" probabiles ,

Lcopoldus

Wihggs peh acsepuum ho

&

:

eladem

; **xüh): ,

L

€

126 . fa. Jppeäd. de Horis Can;

ap. Ill De caufis excæfmtibm aöHo;::. :

ere tefpondere cum

- clademad Lipfiam äS:.kcis , támen reliquum O£

pgrientia docet , p!erosque fol

omniabítractione à Religione. Qunre tutus. erís ,

»

ficii divini polte1 peifolvit.

: Nicolaus d oactnut-

invita. Vide Gobat z. 71C.

'Tandem etiam huc

fi idso omittas Horas (aut Sacrum eàdem ratione,

U

il

Ípe&atis, qui ex metu cadente in virum conítan-

quia vel. Medicus , vel alius vit expertus & pru-

dens , vel denique Supetior prudens, autParochus -

[

tem factus elt Subdiaconus, aut. Religiofus : nam .

ut talis non tenetur fervate votum Catlitatis , ita

dicant, recitationem , (. Sacri auditionem ( valetu-

[

dini tuz effe nocivam.

neque pre

ceptum de Horis.Caaonicis. Ex com-

t

Ill. Quód& abfit Medicus ,

: vel ';firïeyä(p'ert;us— gf2

muniSancl

hez .. de matrim. difp. 29. n. ]. At ,

[!

qui poffit de gravitate infirmitatis judicare , ' neque

N

dubitat quis, an intervenerit error fubftantialis in

füaordinatione? etiam talem excufat Tamburinus

adfit Superior , qui in tali dubio certo poteft di-

(i

Ípenfare, uíque veré-malé habeas & pejora formi-

at

L. 3. Decal.cap. 3. S. ?. Sed dehoc alibi. Defcru-

4. in fine.

À

Y

des; decerne infirmitatem effe gravem, non parvz

p-ulofis aliquid $.

confiderationis malum. Ita 'Tamburinus 42. Dee

)

G. H. Ipfirmita

—S.'

$

cal.c. g.8.8. uum. 13.. Exempla adferens. Quar-

3

Xtufat etiam fecundüm 'omnes , omnis

taná vel tertianá laborans , quando expectat velpere

M

| 1551.

veta Ggravis infirmitas debilitans homi-

ném, utíine gravi corpóris , capitis , visüs &c.

tinam febris accsffionem : fiquidem mané fe bene

L

habeat;utique tenebitur Horas antemeridiano tem-

D

ihcommodo recitare non poffit Horas fuas , vel

pori refpondentes recitare ; nec obligatur ex aliquo-

in parte,vel in toto. Sicut autem certumeít, non

gc

rum probabiliSenrentia(de qua $. ultimo) V efperas

requiri infirmitatem graviffimam ac velut extre-

& Completorium anticipando man perfolvere. . St

maàm cam omnimoda & phyfica impotentia , fed

tamen mané jam imbecillis exiftat,timeátq;fibi reci-

[üficere ver& gravem & moralem faltem impo-

»

.

tationé nocituram,à toto Officio abfolut& excufabi-

tentiam rect

tandi inducentem , quia Ecclefia pia

tur. Item imbecillitas ejus,quem febris reliquit,exe-

Mater nequaquam cum tanta feveritate nobifcum

cufat eum ab Officio primis diebus aliquot nume-

agit: ita quóque certum eít , non füfficere quam-

libeclevem infirmitatem , qux moraliter non ad-

randis prudentis arbittio, habità ratione pratetitae

infirmitatis & prxfentis difficultatis : nam & illa-

fert impedimentum , quales ordinarié fünt febres

imbecillitas infitmitas eft'; & Mater Ecclefia non eit

leviores tertianz & quartanz , que non folüm die-

ita rigida in exigendis debitis,fed convalefcenti pet- .

bus intercalaribus (feu bonis; ut vocant ) fed etiam

aliquot dies requiem ab Officio concedere. putanda

diebus paroxifmi plerumque fatis tempotis relin-

eft. Sanch. cít. c.a.dub.4 j Tambur. fupra Gobat s.

quunt Horis tecitandis , ut monent communiter

DD. cum Ínnoc. & Abbate in cap. t. de celebrat.

71f dicens: quod prob? nota,maxcim? pro [cupulofit.

Milfar. Navarrus , Bonacina , alii, & bene Go-

Sed accipe totum di(curfum pulcherrimum ifl,lS'g

moralibus maximée zítimati P. Sanchez , eodem

bat ». 717. contra Leandrum nimis laxé omnem

làboranter tertianá vel quartanà eximentem , nifi

dab. 4f.(ichabet, — n boc tenenda ef) media quto

dam via, ita; ut quieger eft ,fi. ex recitatione Ho-

]

loquatur de diebus malignis, de quo inferiüs rur-

lj

rarum vero fimilzter credat (vel timeat) ftomachi

füm. Verüm jam idipfum dubitatur , quenam»

aliquam cruditatem , vel capitis gravedinem ; vel

generaliter cenferi debeat infirmitas gravis fuffici-

virium laffitudinem, ve

letiam credat febrim tar-

ensad excufandum : Navarrus /4Man. cap. 2 j.*t. 10.

'diüs remittendam , excufatur ab Horis.

Ratio

ilam cenfet infirmitatem gravem, qua non ad-

mittit colloquium aliorum vel tra?tationem . re-

eít: quia ejusmodi damna, que in corpore valido

1

rümferiarum. — Veriffume talis gravis eft infirmi-

& fano fünt levia ; ia egroto funtgravia rhala, . Et

tàs & ine dubio excufans à recitandis Horis, fed

confirmatur: quia, cümi ommia praxepta chatitas

BI

certé ni nis (triXtà. definita.

Pono uaam & alte-

ti deferviant , quà valde benigna circa infirmos eft,

d

non eft verofimile , quód Ecclefia , qu

& elt lapien-

ram regulam , addóque exempla.

X

P

II. Infirmus tuto

ftat judicio

Medici , 'äut in

tiffima Mater , hominibus morbo à

flliis , velit

6

hujusdefectu , alterius viri experti, && maximé

addere moleítiam orandi , etiamíi non multümla-

dantur. Ttemquód c. Clericus d. 91. prolegiti-

Superioris , quippe potentis eo cafu difpenfare.

[

m caufa non orandi habeatur inzqualitas corpo-

l

Qmnes. Quare ut infirmus non. teneatur. recitare

Offiium divinum , fufficit , quód ei dicat Me-

ris, quz non fonat morbum gravém vel levem, etia

amfi autem hujusmodi infirmi, dum febri vel alio

dicus, ut non recitet : ( imó jam fufficienter

h

morbo laborant, bonam diei partem confabula-

iU

habes judicium Medici , quando ftis te laborare

eàinfirmitate, quàalii, quibus Medicus eam re-

tionibus expendant , atque etiam libros animt

£0l

citationem interdixit ,utin fimili notat Gobat s.

gratià legant , non inde fequitut teneri recitare

dici

Horas Rátioeft: quia lectiones illg & fermo-

475.) Nam infirmus quoad fanitatem | recupe-

4

Qj

randam , fubeft Medico , etiam independenterà

nes agro voluptatem adferunt, nec morbus inde

MU

s

Superiore, feà voluntate Pralati , inquit eyrinis

gravefcit, fed potiüs decrefcit; acrecitatio elt re

l'ilide j

feria & naturà fuá caput gravat; ac marorem «X

apud Gobat ». 7 14.fise , recte tamen fuadentem ,

« p

ne fine confenfu. Superioris prafentis , quidquam

moleftiam infert. Sic multi ex Recentioribus

ómittas.

m l]gbj

At,inquis: Medicus eft Lutheranus ,

valde docti Magiftri.

Sic ipfe dotiffimus 53

habens Horas noftras pro fuperftitione , Miffam

.hez. Sic & ego. Non ergo talis peccat omit«

pro idololatria.

Poteris nihilominus ftare e-

tendo Horascontra preceptum Horarum , àquo

ffer pec*

jus Verbiï : Judice Gobat g, 47;. an' ex. | excufatur vel. eti-am difpcnfatur-, 1;;,;.; po

s :Læih'lc

[

um

d

'

*

j

| h

i Tiaél Apend, De Horis Ca Caj. Desánft excfontibus ab Foris, ia

Qu

T

£4fe contrà Cliaricat—cm'fui, fi klege'n'do fabulas vel

tialiter omittas, cogetis adite aliquod grave income

i

— Bliafibi noceat , quod rarum eft. — Simile habesin

modum , vel magnum opus charitatis proximo ne«

Qu

€o, qui excufatus vel difpenfatus ad comedendas-

gare:tunc enim tutà confcientid omittes de Bre-

t -

Xarnes, cx mera gulofitate comedat etiam pifces

viario tantum, quantum erit neceffe ad illam finéni,

(

um nocumento valetudinis ; non enim peccat

Similiter excufat omnis fuperveniens repentina &

€ontrà praeceptum Jejunii, à quo excufatur; fed -

imptovifa occupatio gravis G necetfaria , vel mul-

utgy

tantüm. contra charitatem fui ipfius , fi multüm

tümutilis,qua absque fcandalo, aut fuo vel alioruni

]

:

€1 pifces noceant.

,

Y

r mui

detrimento omitti non poffit , cum quatamen reci-

m

9 ]V. Quódíi penfatis om

nib*.us/, , etiam per Me«

tatio Officii in toto , vel in parte confiftere non po-

vïï

um -

dicum, alios, teipfum , dubium maneat , an re«

teft.

Itacommuniflima DD. & omnes de hac ma-

citatio Horarum (itémque auditio Miffz in tem- .

Jlül'm X

teria fcribentes, etiam rigidiores. IVavarrus , Tole-

J

plo) fit allatara notabile detrimentum , nec. ne?

t55 , Sylve[ler , alii, & inter reliquos optime pra«

i Q;ï.

Suarez duidem & alii. cenfent manere obligatio-

€ticé Sanchez l. 7. Confil. AMoral.c.2. db. $2. juvát

nem , adeóque petendam difpeníationem , . eó

Lt

iterum exfcribere ejus formalia. $.1. Quando fa.

1337

quód certa fit obligatio, dubia excufatio: & fine

pervenit aliqua occupatio , qua nou potuit praveni-

idnoy

dubio tutiüs eft petere difpenfationem. ^ Sed pro-

ri , nequit. pratermitti fme [iandalo , aut gravi

babiliüs , talem omni obligatione & difpenfatione

:X al

pena,aut aliorum jatiurá, & non compatitur Horas

Wf

pétenda liberant Benacina ; Cafiro - Palaus cüm

recitare ,excu[at. — Ut fiquis effer per totum diem

Tamburino /. 1. Decal. cap. 3.$. 7. verbo. Hora..

vt ]

OLCHpAEUS in andienda confeffione exifleutis in avti-

confentiente Gobat s. 478. — Ratio eft: quia non

gb

enlo nece[fitatis,vel in vitando magno fcandalo,vel

Ti

folüm ipfum nocumentum , fed etiam periculum

àu componendis gravibus inimicitiis vel vixis ad

du

grave nocumenti iberat ab hac obligatione: Ec-

arma currentium , ita at tant2m fupere[fet tempus

It um

xiefia enim nec.vult, nec poteft nos obligare cum

ad e[um G [omuum. .. à. Sufficiens etíam can[a e[

tali periculo, quippe.contra jus naturale non ex-

ad excu[anduin, fi quis ita efet impeditus circa in-

cyræzari*z

u

ponendi fe periculo gravi : atque in propofito;

firmos , vel. aliter , ut xullatenus Jipereffet tempus

«tfi dublum -fit nocumentum futurum , pericu-

Vdoaed

4d commoderecitandum. 3. BoniConfe[Jarii, quan-

lum tamen prefens & certum eft: ideóque. pof-

do magna efl penitentium copia , vel iv[lat dies ul-

ecity

feffio juris naturalis , quam habet homo ad non-

; püüïl

timus J'ubilei , vel pracepti Ecclefra , poþmt licità

exponendui fe periculo gravi , prior eft & potior,

Gobit

emittere Horas, fi non po[fmt recitare, nifi omittendo

quam obligatio recirandi Officium divinumi,

[m?ula,-'ïi

quippe juris pofitivi Ecclefiz tantüm ,

confe[fionés. quorundam , qui. non confequerentur

um d

ejisque -

d'bileum,vel non adimple*rentl*mcepmmEäcl:fjiæ.

poffeffionem elidit. | Vide Gobat cir.

WU. 4 9.

2, ul

uodfi beneficiatus morbum conttaxi

4« Excn[atur etiam defen[urus aium , vel letlg-

texintems — rps]etHonem oppofitionem , in quare plurimmm in-

j

. perantia, dixi c. 1.8. 3.

H

!

Y

t

D

téreft vel

E

*

[nà , vel Reipublize , dolum fe prebere, f

160

enique ad egrorum N

ofö&omium- quidam

fimnl vec

od

itare non po[fit. — Proþanmr b& omnes cou-

j v

etiam reducunt itinerantes. .Eíl enim reperire

non.paucos, qui ratione itineris o

€lufiones: quia non obligat magis boc preceptusm y

r

mittunt vel totum

quam praceptum andiendi Sacrum : (éd hoc. potefi

Breviarium »velpartem.- Hanc excuíationem ego

i R'

. omitti propter pradatlas c:mfd:. /" Mtem , quod pro:

cum Navarro zaz. c.2, j-7.102. & Gobat ». 719.

charitate inflitutum efl , non debet coutra charita-

V

non poflum fimpliciter admittere , utpote propriá

3 ff

hi

zem militare, — HaCtenus Sanchez

h

& aliená experientià certus ; defatigationem. ex iti-

variis authoritatibus.

probax?'s fingula.

( s

n

mere etíam pedeflri unius vel plurium dierum;

j

m

«ontinuorum , non effe tantam ,

ut non permittat

II Rariüs fané occurrere poffunt äju/smodi 0c-162.

t

cupatines & negotia charitatis ; qua à recitando

uæe h

fatis virium folvendo debito Cler

icali absque diffi-

P

Officio excufent.:Cafus ab omnibus affertur. Si

&ultate notabiliter majori , qu

àm fit ordinaria. Non

tempore Pafchali , Quadragefimz vel Jubilai tanta

007

tamen nego, eífe eam defati

gationem quandóque

te obruat confitentium. multitado , ut toto. die vix

i pml

tantam , ut homini jam aliàs

fatis infirmo non re-

mllü:

linquat tantum virium

Wufficias, vix tempus vacet ad comedendum ; vel

» quantum eft neceffe ad hoc

«t

munusobeundum.

/Sed hic cafus eft rariffimus in

dormiendum.. At prudenter Sanchet fuprà reítrin-

homine fano.

y

gitad cafum , quo, nifi neglecto Officio audias, ali-

j

.Cotonius apud Gobat zbidess, fic

j

abfoluté pronu

qui Jubilzum non lucrarentur, vel pracepto Ec-

p

al

ntiat. Feffus ex labore , itinere, ne-

clefiz non fatisfacerent:

Certé extra neceffitatem

| libfos

.gotiis accident

iter aliquando occurrentibus, Of-

l

Jubilei, vel Pafchatis, reCt? cenfet Tamburinus cit.

tend

ficium , quod in

feró diftulerat ,

poteft, omittere *

D

quia cornparatur infitmo: &rur

$. 8. ». 16. rariffimé poffe ob. confeffiones exci-

1"2

u

fus excufat illum,

piendas , Horas omitti: videmus enim fapiffim&

m

Ti

qui.boná fide diftulit in. fer& 5

& poflea invenitur

fieri ; ut Confeffarii pané toto die affixi conteffio-

il

valde laffus , & fomno eraviter

opprefíus.

Sic ille.

nali, tamen exiftiment, & recle quidem , fe teneri

. Sed prudenter. monet Gobat

p

: reverà cavendum,

cligere aliquod tempus vacandi orationi Canoni-

PUA

e nobis nimiüm blandiamur.

M

c&.. 5i Confeffarii poffunt babeve temaptts Comeden-

jj

$. lL. .

di, & dormiendi,cur non & oraudit inquit Burdo-

PECW

- Gharitas vel occtipatio gv avis,

nus apud Dianam p IO. tr. X 1. refol. 20. A'ter

Harita

yi

f

tum propria füi , tum proximi excu-

cafus communiter affertur., fi tempore Adven:üs

i

ofïö*"

^

gïc

35 quando, nifi Breviarium totaliteerelpar: & Quadragefima: quotidie habendgg (int Concio«

ness

-

*

i

E

X

Z

V

s

Haä*äs& :

128 : k?ra'ökï. Zpþehd. De Horis Can. Cap. lll. De caufis exca./ät.z'aniäm ab

arato antea. — Et

pierillud Sacrum devotionis : Ratio ell : quia ré$

nes: idque faltem , fi 3 non fatis p

fan? quandoque ratione fatigationis , & intenf

orum,

prascepti funt prponenda rebus, confilu ?ïid'-f*ipï .

Íumm latiüs.

ïä

fludiorum, quibus plane ufficienter antea pravi-

dérinon potuit quandoque excufa»itur quis ab Of-

IV. Quares

hic iandenï nón abs re , ütrüm li-téf. - :

L

ceat fponte fufcipere ejusmodi occupationes , íeu

D

fició divino, ut etiam concedit nofter Marchant

bic. At haiverlaliter recitationem Brzviarii . effe feré

admittere , vel ponere caufas incompoffibiles eum

uf

femper incompoifibilem cum Onere concionandi

fecitatione Horarum? s. Omnino fulcipere lice-

[]

re ejustmodi. occupationes , vel caufas actuales &t

D

quotidie, uti fcriplit Leander 4. 37. merito inficia-

H

tut Gobat ». 6 27. rátus; nt

hil de hac incompoffibi-

tranfeuntes quafi , ut ex modó dictis conflat ; qualis

T

eít accedere ad moribundum , vel ad Confeffiona-

&i

litate fciri ia Germanias multósque alios operarios

le, etfi prevideatut ijs

officiis impediendum fore

[

in vinea Domini per Europam, Gtmaximie, per In-

dias eífe ac faitfe diltentos tzntis. laboribus ac cu«

Oilicium. Canonicum : idem dic de praparanda

p

fubito aliquá concione , qu& nequeat omitti fme

di

ris , quantis illi. Concionatores quadrageíimales ;

& tameunéc füo , nec aliorum judicio tuiffe exeme

ícandalo , aut jactura boni fpiritualis. — At veró re-

l

l0

ptosà perfolutione operis divini. .

gulariter faltem non licete fufcipere ejusmedi cagi-

fas & occupationes incompoffibiles cum recita-

m&

163 li. Càm quis boná ide remififfet Officium ad

Énem diei, ad unam fcilicet vel alteram Horam an-

tione Horarum perrmanentes & habituales, etiam

i

ex honelto fine , utpotealiquod munus, officium;

temedium no4tis,& tunc ex improvifo evocaretur

f

.

*

miniftrandau

vivendi modum, cum quo nequeat ftare Pfalmo-

M

ad excipiendam Confeífionem

Commuaionem , Veletiam folàm Exiremam Un-

dia; utrecté docet Cotonius /. 3. ((ontrow. 3. cap.

L

».136. Rationem daas : quia Pfalmodia eft opus

&ionem mnoribundi , € hac ob .aopiam temporis,

fpeciale Clericorum , illis conveniens ratione Ita-

fine omilione divini Officii pre!tare non poilec:

omniao poterit , & debzbit , neglecto O'ficio ad

tás, & velut proprium eorum munus , quibus proe

indeEcelefiaitaillud pracipit, ut velit eos vacare

v

moribuadum properate;íive lit, [1ve etiam non ef-

fec Parochus proprius: tünc enim elacet clara ne«

à muadanis negotiis , nepracipuam illam occupa-

tionem impediant. , Dico autem regalarirer, Nam

£e fitas , & obligatio pracepti natutalis charitatis ,

fapienter advertit Gobat ». 732. nihil obllare , quà

aut etia n juititiz in Parocho proprio, utique prz«

poaderaatis prazepto pofitivo Horaraum. Ex come

minüs alíquod vit inititutum , vel aliquod certum

i

munus po-fit effe cam utile vel etiam necetfarium,

g

mun: Pamburin, cir.5.8.7.17. At quid inca. u tela-

toa Tamburino? eadem^. g. $. 9. 0. 19« Q6 naoct

autboaocommuni Reipublice , Regni, Ecclefise

f

V

^ 164. Audihic,amice Le 1or, fastam caluat, non ta*

aat bono privato ipfius Clerici,ut licite fuícipatur ;

menfacilisfolationis, O niàc boaà fide quidam

etfi cüm perpetüo inpedimento ac o

miífione Bres

W

Parochusgtavibus dilkentus pet diem negotiis re*

viarii. Legeeundem P. Gobat tr. 3. féeu A pab,

k

Sacrif. ca[u 16. 4. ". 48 s. latiffimà cafu fingularife

[/

citatione Horarum parvacua (imui cuimn Vefpes

x

tis & Completorioin ultimam horam:ante medi-

fimo differentem de quodam Sacerdote Idiotá , qui

It

advertens.fe inidoneum ad conciones & curam a-

fs

amnoSem: (forté autem erát dies Jovis) quaie

-mimarum ,'confültabat Religionem. profiteri pro

[o)

do reveríus donram incznatus, voluit permediam

hotamfumptà Czená;alià medià horá Officium re-

Laico: & cénfentem potuille ( eti ditficillime )

efe

licité faceret illant

eitaré. Vix feditad menfam , cürm voca.ur ad con«

adeffe tàm pregnantes caufas, ut

erg(

mutationem ftat&is non ob(tante

lege de penío Ca-

fat

feifionem cujusdam graviter in rixa vulnerati ; ade

iendá.

Dubia plura pate

volat , audit rit&confeffiosem , redit domum , jam

nonico perpetuó imped

Ts

ticularia circa prædi&a 2

60&,].

uná mediàtantüm horá reítante ante duodecimam,

6()/:1fult6 ;eij"cio m ugqm

locum S. s/t.

lmp

J

ut proinde aut Coena,aut recitario divini Officii ne«

L: IVI

D

Yiv

i

ceffario'omitenda foret. — Quid faciat Parochus

P

yivilegitth.

h.

volens fequenti díe celebrarejejunus? Sicferé pro-

bi(pm[ïnia»[.tginma 4ut

ponit,

atnon zelolvit Tamburinus. Refolvit autem

PferetS. Pontifex,tanquam.

Supremus ii om.166

lf/m

1. Valde laudabilem fuif-

'I.' l

reflexe Gobat ». 7 22.

1

ni jure pofitivo Ecclefiaftico Legislator habet .

(

fe Patochum illum, fi genio defraudato Officium

;oteftatem ord

inariam difpenfandi im pracepto-

ämw

recitálfet prafertim fequenti die celebraturus; at ,

Horarum ( etiam curn Beneficiat

o ) qui tamefs.

AI[?U

ut cutus fit irí confcientia, cavere

deber , ne ejus

X]

;

quia hocvalde durum. 2. Siquidem incambe-

.

ba

t obligatio eras celebrandi , puta, quia fuit dies

fuplex libellus contineat allegati

cnem cáufz no&

laufulam dis .

&il

tat

fetus , depofitionis &c. potuilfe fine peccato , o-

fübfiftentis,proptet generalem illam c

iiffis Horis ceenare : quia tunc major erat obligi-

1 n a

Vangi

fpenfationum : fi preces veritaie nitantur..

tio telebrandi ; quàm dicendi Horas , quas cum ine

difpenfatio Pontificis facta,etiam fine ulla caufa,vde.

flnend

tommodoó dicere non tenebatur.

lida eft : attamen faltem Venialiter illicita, eo ,quöi ;

Fütl

3. ldque etiam

L

verum effe ; etfi ponams Parochum illum malá fi-

fine caufa partern reddat difformem toti.

T

inário n&» u

de; feu culpabiliter diftuliffe Horas ufque ad unde-

II Epifcopus autern per fe , jure ord

hgnt Pl'l

cimam: quia jam tunc conítitutus erat. in ftàtu im-

"ii

d

quit hic difpenfare, cüm inferior nequear, petié ——

[

tentiz moralis,

4. Sinon aderat obligatio ul«

loquendo,relaxarelegem Superioris : quanquam -

UA

Tamburin./. ?. /Decat, c.

lacelebrandi, fed fola devotiokurgcbat , oportebat

$. $.8.0 24. meritó e'-'xi-.

W. (

eriolvere dilatas Horas , & iis perlolutis comede«

ftimet;hoc jusjam tibique longo ufü eíle acq

.U;Q(wf; At

müirg;

1

re cibos licitos potiüs , quam omixtere Horas pro-

m Epi

(f

Ti l

& præfumptram- Epiícopis. C.c::tö aute

- feopt

l

*wf/

[

n

g

Tract. Appeud. de Hom C:m Cap lil, De C'azg/vïïs— exmj&ntzäm ab Hor;'s: ,.129

Vi -

ftopi per accidens poteftate fibi tacité delegatá , — bapt con(cientias , eosdem confolari volesis 'concef-

fedfolüm ob rationabilem caufam , poffüntvalidé - /f; iisdem , quod dicendo Horas Canonicag fatisfae

Irün 4

&llicité difpenfare in cafibus occurrentibüs, quando

i

ciant pracepro vap. Dolentes de Celebr. Miffarum,

I i

neceffitas adeít, & commod? non poteít adiri Pon-

de dicendo þndio;g*fariter Q devote , etiam[iproe

hst

tifx : fdquemaximé in cafibus, qui frequentetoc- — prer aliquam fatigationem vel aliam canfm di-

currere folent ; in iis ehim cenfetur rationabiliffi-

Wt i

cant fedendo vel seambulando , *el non proferene

mé Pontifex Epifcopis poteftatem conceffifle , ne

do integré verba, prout fant féripta , propter neglt-

üuaies&

E

inrebus frequenter occurtentibus ad. Pontificem

fentiam, vel imperitiam, vel malam pronmntiatia-

t

recurrere cogantur fideles: ut in jejuniis , feítis,

nem natgralem, propter defetlum lingua , feu Alias

T

& in propofito in Horis Canonicis : ídque non

qualitercuuque Horas imperfetie dicant , aut cum

du

tantüm cum nudis Choriítis quoad obligationem

mentis difiratlione & fenfuum evagatione , dum

profeffze Religionis Choro adítrictz, f:d etiam cum

my -

tamen non ex malitia boc faciant : " quód , qui

Àtitin

aliis quoad obligationem Ordinis facri.

Quia e-

eum talibus male proferentibus , velalios fupra ci-

smcd';:;

tiam Pralatus- conventualis exemptus (nifi à Supe-

tatos defell us facisntibue dicunt Officium, non tene-

riore limitetur) fe habet in his cafibüs frequentibus

n I

antur reiterare ab 11 Ymperfetle zidas, aut ab ii

ilés, i

inftar Epifcopi. —Idque etíam ex privilegio Ponti-

son integre audita propter diffantiam localem vel

offi

z

ficum , ut patet i» compendio Privilegiorum v.

firepitum, vel aliam cau[am, fed fatts f'cfant pr ace-

Offiium divinum , c. 0. Et v. Infirmi Fratves S.

s Dl

pto Ecclepia & Regnle fuam, qualitércurque audttnm

31.C 12. Et incompendio Privilegiornm Socicta-.

do, qu« alii debent diceve , prefertimin Choro, Sic

n yd

la din

Q5, v.infirmin.1.2.3. Atque docent po(t Suarez

LcoPontifex apud Mirandam; qui reclé advertit,

N

& alios, Tamburinus eit. c. $. s. i6. Portellus no-

I

hoc privilegium, ficut & multa alia , ' potius effe

fler, v. Hore Canonice , . V1. Gobat. sum. 71 9.

declarationes juris communis ad tollendos f.rupu-

ii

Quorum proinde Subditi tutiffimi funt in confcien-

D t

los & addit cum Navarro toties citato, quod iítud

tia, quandoSuperiores ipíis dicunt, eos hic & nune

POR

privilegium non excufet à veniali eum,qui admittit

ob invaletudinem &c. immunes effe ab hac lege: íd-

aliquos defectus ibi expreífos, qui aliàs; feclufo pri-

i M

que maxime fi id dic

^

at Mcdiglls , ut habet Leo X.

vilegio effent peccata venialia , féd folüm concedi

)Hhü Gä'

infrà citandus.

in favorem ejus, utnon obítantibus illis defeclibus,

x* Róg ^ IIL Tam Epifcopus er'go-; quäm Przlati Re-

etiam non füppletis poílea, tamen fatisfaciat prace-

cafartt

gulares non poffunt validé nedum licité in.his di-

pto cap. dolentes. Multi autem fatisfaciunt prace-

, Eedel

4

-1þ«;nfafe, nifi ob juftum & rationabilem caufam ; "

Jcipitut

utomnes notant.

" ptorecitandi etiam peccando venialiter , etiamfi (ic-

Ratio manifeíta eft :. quia hi

non mereantur. Denique circa predicla impedi-

te D

nullo modo poífunt difpenfare -

in lege füpetiori

menta & cauías excufantes à recitatione Horarum

j 4 piï

Pontificis- vel Ecclefim , nifi

quatenus ob joftam

j y',gu/azit»

occurrunt aliqua non levis momenti dubia expli«

cáufam neceffitatis ve] utilitatis ipfemet cenfetur

/1014) j [([/j

iisfacultatem concefliffe ,

capda, ;o:xibltö hucin ónum locq

. V.

m rejecta,

qram v

fandum

ac delegáffe ad difpen-

: at fime ejusmodi jufta caufà nunquám

.biiäid quadans

A.

particulavsaprattica,

cenfzri potelt eis talem facultatem concedere, quia.

Dubium primum.

lib

effet ad diffipandum potius, quàm dilpenfandum :

E

5

Utram. impeditus dicere Offisium flatis boris vel

A« lïu

ergo fine

]

ufta caufa nec vali

de, nec licité difpen-

l xl

fant. Ceterüm jufta caufa i

tesaporibus, teueutuv autic

.

ipa'rer, vel po-

n his difpenfandi ge-

ffea futplera 2

)

u

neratim definiri poteft omne impedimentum ex-

p

J

L pES

ondeo omnino (ic.lta communis DD. a-17 6*

ïi]CiU p

eufans dubium ; dum fcilicet dübitatur , utràüm

& pud citaridos. Et ratio communis eft.

Quia

impotentia, infirmitas , occupatio G. reverá gra-

. pre&ceptum de Officio perfolven

do , non urget fo-

visfit & fufficiens ad excufandum àrecitatione Ho-

lüm füis correfpondentibus horis ; fed incipit initio

fatum, ut proinde talis

poffit flatui. regula :Om«

diei, &mþiï*antialiter urget totodie ,. eftenimu-

jl

at impedimentum exc

H

] ren»

tfams dwbinm , efi jullacau[a

num ptzceptum totius diei ,. & — accidentaliter

u

p

difenfandi. - Quin i

n fi

p

egts

pecie, quando dubitatur ,

tantüm propter myíleria reprefentata ,

una

a

anrecitatio fit nocitura valetüdi

ni , non effe opus

ju'it

"

difpenfatioxie » probabilibs: jam

Horaobligat pro hac partediei , & alia pro alia

)5

u Pl

di&tum $. pv«ced.

patte, utique non ad finiendam,fcd potiüs a augen-

N. IF.. Inter teliquas caufías etia

m fingulatiter effe

dgb(',l i

magnam Ícrupulofitatem & an

dam obligationem : alioquin transaclá illá horá,

xietatem , ac diffi-

ceffaret obligatio illius partis-Officii , ut quis non

I

eultatem in recitandis

du

jj

r

» continuó repetendis, ac cru-

teneretur recitare poftea, ficut transacto die Domi-

ciandis Horis,

faltem ad tempus, quousque fnalum :

1 Mrub

"n

emendetur,

vel minuatür, omnes

nico fine Sacroaudito, non teneris amplius audire

u

agnofcunt.

Le«

Sacrum aliodíe : quod nemo dixerit: ergo cüm to«

]h a

geutiliffimé Patrem- Gobat

codem cafit 23.n. "1 Y4. -

todie, & quálibet ejus parte fübftantialiter urgeat

ficti m

laté.. Inquorum fcrupulo

forum favor

em extat in«

t

h

igne Privi

przceptum Officii divini, teneberis anticipare ma-

fin

J

legium Leonis X. apud Lud

ovicum Mi-

né, fi non poffis feró ; & écontra feró dicerequi non

21 d

tandam a maz. (Pïc!at.

A

a

1:37.4:22. quod libens ex-

potuifti mané. Itaque

^

Ícribo verbotenüs. -

AL Qui mané previdet

(

A69 ; 1V. Cám videvet Leo X;

4

Á

fe ob quämc/uxiqile cau- I7X|

q;mmplu'rimos Fratres

fam impeditum iri dicere fuo tempore Horas pro-

4

I4

zinores diye

*.

fís agitari [cruptlis circa recitandum

Officium div

meridianas, tenetur anticipare , & etiam mané eas

dit

inutn , quinon

parüt ipforuta sontMr« — perfolvere, .lta jam communior , Gfine dubio

d ;utcm;,

^* Passl, p& SaeRAM,

pre-

(

t

'x&u)j*

I, de Cïaujïf exculautibas ab Horis,

| 136 . ?ra&. Append, de Horis C&n.» Cap. "II

dam , fed augendam obligationem , ut aR

y

- fobabilior & tutior Sententi

i DoQorum. .4xos :

[

lütimi cüti Bonacina ; *. de

. Bt: qui vultg

audere favore legis, ut negligenter

Tius, $uarez, alitquep

q*l&

Horis Can. 4. 6« propof. 2.

9. 2. Leffius l. a de Xuff.

ftato tempore omiflas Horas poffit perfolvere tar«

E

A

p6

dub. 43. Yaniburinus

diàs; debet etiam gaudere onere legis, ut ratiortabi«

, 6 37. 8 4 Sancheze

um

Git. e. f. S. 8« n. 2.

Fillelobos apud Dianam pi 4.

liter omiffas pofteafüppleat. Qaaremeritó in nova

hi

expurgata editione Emmanuelis Sa eft expunctus i«

D 3

irali. 4. mifc. vefal. 10.

qui probabiliorem judicat ,

T

ficut & Leander cum Gobat » 711.

Ratio jamdi-

&e.g. Nee tenetur ad Horhsxvq',ui urgmtt negotio e[k

impeditus, Huic enim [nficit vecitare Horas tem-

zl

- &áeft. — Cum enim toto die fubltantialiter urgeat

-

Atog

arüm , ürgébit etiam dicére anté

porss n impediíti. Nimis profeaogeäeraliter &

preceptüm Hor

liberalitér. « EtNavartus de orat. c.(Q. ». & X. mé«

ngC

randium , quoalioqu

i juré communi dicendum

Ti

ritiffimá cenfurá. perftrinxit duorum beneficiato-

effet poft. illud , ficut & horà fextà v. g. matutinà

tum factum , his omninó verbis: Qwi (/ulii quo«

&u

debebis diceré Nonam,fi prevideas te ampedien-

dam die latabantur, alter , qui crat elapfas merie

Tiod

dum, ne poffis diceré poftea v.g. horá decimá : eo

du

inodo, quo fi eq

ueas horà. decimà audire Sacrur

dies j alter quiajam [ol oceiderat , & necdum ftCis

&averunt matutinas ferias prolixas ,. aut aliud

[

die Dóininico, ve

; fefto; teneris horá c?&avä j fepFi-

9

Ml

má, fexta G&.

quidquam uquead Ve[peras, utames jam effe prá»

teritula tempus Officii matutini , Ó quod uón evant

j

Wa

H

li. Cértiffimà

viaetur hac Se"n*ted"t"iaf-,- qüänd&o.

f

E

obligatiillad disere. — Sicenim duplict ratione ptta

impédimentumà te voluntarié ponetur poft mefi-

&

4

diem i ut,fi iter faCturus, aliádve negotium fufce-

6abani : al'te'rä,guäd gauderent prdteriikm effe tem«

pun, in quopoterant excufari à peesato mortali : al«

W

puirus cum prævifb certo impedimento recitandi

Horas: & maxime fiexpertuspraevideéas te in Cors

terdsquód minoris faciebant mortiferh Deumoffena

gï

di[fesob 2uod aterua pena rei fiebant quam laborem

vivio , largiori potü inéptum futurum ad recitan-

Q

dum) fienim voluntarié velis impedire recitatio-

laudandi aliquantulo tempore diviuam ejus Maje-

