- tadde

carionis y fefpenfronis. ( hacc particula omitten-

to dicereillam precatiunculam: Paffio Domini

roftri JESU Chiifti , &c. eo , quod magnorum

pudie

da pro Secularibus) Q ipterdilli , in quautum

ioT

po[funa , ) t indiges. Deinde egote abfoluo à

Dodorum Sententid , per ea verba eleventuro-

muüia opera Poenitentis in fatisfactionem Saqra,

TRUE

pecmti; t

uis, $n nomige Patris , € Filii ,& Spi-

tmiti

vitus: Santli. Paffis Domini noflri J ESU Chri-

mentalem , atque ob eam caufam poffit minot

ais

fs merita. Beatiffima F. M ARUE : & om-

imponi poenitentia à Confeffa

rioä;, de quo vnde

nium Santlurum, Q* quidquid boni feceris , vel

dicta cep. praced. 2. 2.

itique

IIl Fadem verba:

; Quaib

mali fa[linuevis , fit tibà in. vemedium peccato-

Ego te abfolvo à p;:tkti;fbjg"

this, in nomise Potris , & Filii, & Ski'f"üf

3 Cric

FU , ABgunenttm gratia , d premium vite 4-

- li

gerna ,efmen. — Certum autem eft , hanc to-

fantHi, Amtns funtetiam forma neceffaria ex-

inflitutione & cornmmuni ufu Ecdlefig, — Etfin- "

PC

tam formam , quoad orationes pravias & fub-

vsÀ

fequentes ipfam abfolutionem, ( qua fecundum

gulariter illa verba: 4 peecatis rui, effe, de ne«

tox

Concilium Tridentinum urilier adduntur )

ceffitate. pracepti graviter obligantis omniuma

jüff

ii

(

pon effe de neceffitate aliqua' Sacramenti vel

opinione teftatur Tannerus diff. 6 4. 1. duit. 2.

fcip

rgcepti, ideóque ex caufa rationabili , imó

z. 39. ldque aperté indicare' videtur Concilium.

am fine

"Eridentinum fef. 14. c. 3. ubi cüm dicit 5 for-

n

( feclufo fcandalo vel contemptu ) eti

1&ff0 (

gaufa , absque peccato omitti poffe.

Viden-

mam hujus Sacramenti in illis Miniftr verbis

hmj

dumergo ulterius , quamnam ex hac confueta.

pofitam effe: Ege re abfólve: addit particulam

Jtitca

forma fit fufficiens , neceffaria , eflentialis ?

(c. ut fignificaret, fe fe noluiffe definire illam

fs

Rituale Romanum dicit: in confeffionibus

queftionem: an verba illa : a peccatis tuis G.

fint de effentia forma , attamen non debere o-

p

frequentioribus vel. brevioribus, omitti poteft

fitrupi

Mifereatnr&c.& fatis erit dicere: Dominnus no-

mitti,fed ad fntegritatem, & magis explititam

fententiam debere addi etiam reliqua verba.Un*

lrifugu

fer * ESus (hrifius, ufque ad illud : Paffio De-

Dujy

smini noflri &c. 1mó fufficit folüm dicere: Fgo

de eum , qui ea verba ex mera libertate temeré:

omitteret , meritó peccati mortalis condem-

fndi

te abfilve à ptecatis tuis. Sa v. abfalutio w. 1.

Viici

"Taniburinusopefc. de Confeffrone l. 3. c. y. Lu-

nant poft alios Tannetus eit. Gobat. s. 150.&

nofter Marchant. Tribun.t ..tra&.6.tit. 2. q.2.

d

o 4. 13. fedt. 3.

dicit ,eas preces diei ex libera

confuetudine.

Quoad reliqua placet judicium.

Ratio eft: tum quia talis Confeffarius. contra.

induhio,

Layman. 1. $. tr-6.6. 3. Invocatio S3. Trinita-

omnem con(aetudinem , imó praceptum Ec-

Wl[d/gk,)

clefizz temeré ageret : ( num fi ex iüdeliberatios

:41/,;.54*,/,2

tis, fignüimque Crucis addi debet ex confuetu-

Mi

dine Ecclefiz. | Namque ommia Sacramenta

ne , praccipitantia , feftinatione fieret, commue

niter exculant DD. tum , quia fine neceffitate

fl

cum hoc falutari figno adminiftrari teftatur D.

. Auguftinus tra&f. 118. in Joannem. Chrifoft.

& contra juftiffimam voluntatem Ponnitentis

Fl

Fl s

bom. 13.im epifl.Philipp. Denique & maniis ele-

exponeret Sacramentum cert? probzbili perica-

vatio , & capitisdenudatio inter abfolvendum

lo nullitatissquandoquidem illa verba : à petcd-

M 'E*'d!w

omitti non debet, ubi hac in' confuetudine

tis ruis:effe de effentia forme abfolutionis , do»

"r

ceantgra

vifimi DD. Duraadus; Petrus Sotus,.

n

ii

funt : quamvis Emmanuel Sa cif. non appro-

bet denudationem capitis , eó quód eo figno o-

Paludanus , Major Ga

H

briel, Bafilius Martinos

UT

apud Diànam mox ci

tandum $. fé4. Et fan&

' miffo, facile adverti poffit, quando: Confeffa-

riusnon abfolveret Paenitentem indifpofitum :

valde tationabiliter : eó

o , quódilla duo verbaz

antur in COf«

fed eain defe;

abfolvete: etiam dum pronunti

,

ndit Tannerus /.v'u:v'q. 9. lm praxi^

feífionali fuper prafente

m Penit

entem modà

g

ecgo

differentia ad ügnifïs.-

j

«onfeffum , adbuc fint in

Jüny

$. 1l

candam abfolutionem velà peccatis, vel à cen«

zcommu

Forma fufficieus c mece[faria;

füris : forga autem abfolutionis debet determi«

v'-!d]igmr

olutio

nem à peccatis, quig

Orma ab[olutionis fufcicn:,& in neceffita-

naté flgnificare abf

M

Vfþ! "

5'9:F

non plüs efficit, quàm quod

determinaté ügfnï-.

Wu [

tate vel periculo Pornitentis aut Confeffa-

fola venialia confeffo , Te

ls

J

rii: Item quando confeffiones breves funt, aut

ficat : Ec quid fi alicui

Q ü

occultis mortalibsus obítricto;pr

acisé dicas: 4b-

lllgl l &T

magnus Conátentiuticoncurfus, etiam omni-

*

do fignificandi,

t

nó licita funt fola heec verba

*

Ego te abfolvo à

fàl'vo te t nonné verba ifta ex mo

j E(Eïm

videbuntur referri adfola venialia co

nfefía, &

ecatis uuis in nowine Patvis,D. Filii, &v Spiri-

) 111113 N

j

TM i

M: SanBi , emeg. — Vcl fi periculum time'æ-f

aen ad fno::.d-ia elise ? qued v;dcc? quà

$687

d

l

D 'Ibeoi Sg,crdïm.« Pars IlT. Cap, P De ;däülatiaä&/&q?mäntglä E 399

nuþi;'*;

i ticulbfuä—cjfetþr, motribundo prafertim ( verüm

tam Iformam .eil"cntialeni, & hihil'be'rtö eífen-

i

huicutrique abfurdo & periculo occurritur , fi

tiale involvere obícurá particulà &?é. fed folm

4 Ulillf.

Sacerdos proferret illa verba : aPfolvo re , cum

verba reliqua effe addenda ex more Ecclefix ex

il

intentione abfolvendié omzibus , a qqibus oo-

preffioris fignificationis gratiá , ut jam fuprà di-

L

tefE P* debet, quam . intentionem certe habere

&um. - Ratio eft : quia forma hujus Sacramenti

LT

debet , & habet omnis ,prud/en"s-Ccnfe[Tariu's $)

cenfillere debetin ijs verbis, quibus fufficien-

lm

& nonné vides , quàm fecurius addas: 4. pecca-

ter fignificatur perfona Judicis , actus judic.alis ,

lu

tis tuis ? Caveantergoícioli , qui, ut oftendant

effectus, & períona rei ; fed haec omnia füfficien-

g

fe doctos,& aliquid legifle, vl didiciffe in fcho-

ter fignificantur in illistantüm verbis: dbfoive

Ij

lis, fuperciliose dicant : a^folvo re , non digna-

te; Vel : Ego re abfolvo. INam . Perfona jndicis

Trynd

:

tiaddere faltem reliqua verba: hi deriduló ro-

fignificatur explicité, perpronomen. Ege, aut

d Tij

gandi effent , ut amore Dzr diganentur cumCon-

dn

-

nb

implicité per ipfum verbum indicativum, abfol-

cilio Tridentino addere , faltem unicum c^c,'

ve. Zfüns judicialis ,eb effeus, . fcilicet abfo-

n

f»

3. IV. Abfolutio.à cenfuris plerumque . innoxi&

,-)v

lutio animz à 'peccatis fignificatur per ipfum

Mu

omittitur in Germania, quippé in quaà fzcula-

verbum activum abfolvo : quod , quia profer-

&qn

tibus ;plebeis contrahitur longé rarifime , &

tur füuper confeflione peccatorum hic & nunc

utique abfolutio à fufpenfione omitteida. eít,

factà , fufficienter determinatur ad flgnificaln-

hgt

m

' quando Poenitens eít.Laicus, imó aliquando

dam animz abfolutionem à peccatis hic & nunc

ii

"Clericus Minoribus initiatus , hác enim atate

confeffis, Períóna rei explicité fignificatur per

i g

Laiciobesntomnia officia Miniftrorum, uti ob-

pronomen Te in accufativo:-quod. omninó fpe-

(

fezvat Gobat s; 164. Et quidem quando Pcni-*

Clat ad effentiam forma : cüm in. verbo ab(oluo,

] du [

tens abfolvendus e(tà cenfura,. excommunica-

nonnifi valde dubié contineatur reus: pofsétque

1053

tione v. g. pro folo foro interno confcientie

verificari

n

E

»

u

lon tantüm de peccatis huju? praen-

S.y.!.i'

fufficiet proferre folüm ifla verba forme pre-

tis, fed etiam abíentis.

í

x C

fcripte. | Abfolvo te Z winculo excommmusica-

$. TJam vides ly 4 pecóatis tuis, jam co

nti-gof

j

. Monis : quando autem abfolvendus pro foro ex-

neri in.verbis , z4bfolvo te,

Nam circumflantia

W

li

terno etiam à Confeffario. ex delegatione aut

l

perfonz hié & gunc. confitentis peccata fua fa-

fummi Pontificis, ut Regulares Mendicantes ,

tis determinat , & fignificat, abfolutionem Sa-

j ii

Hv

no

M -

.mutin cafu particulari ex delegatio

Epifcopi ,

cerdotis cadere fuper peccata illius , licet id

; fpeciales formule przícripte ia Rituali ufur.

7)

non exprimatur , ficut ex neceffitate pracepti

n dee :

.. panda funt ex mzgna decentia faltem. — Ab ex-

exprimi debet,ait Laymancert, z. 7. Quare Sua-

communicationelic, ^Dominas noffer K ESUS

explitim

tez cit. fetl, g. . 7.; emque fecutus Tamburi-

verha Ut

Chrifius teabfoluaz, G. Egoantboritate [ummi

nós Oprfe, Expedit,Confe[f.lib. 2.. in fine habent

ye temet

Pontificis Domini soflri Paps N. ( vel Epifco.

pro certo , fi tu intendas abfolvere à peccatis fi-

( pi) mibi conce[ia, ab[olvo te à viucnlo excom-

T

mul & cenfuris moribundum ,dicens: J4bfolvo

* ïfO

municationis , quam incurvifH , ( aut incurriffe

te Ab omnibus cenfuris € p"ec.ca'ti: £uis , evolet

declaratus es: aut f1 quam incurrifti : nimirüm

autem anima , priusquám tu dicas : 4 peccatis

'..cir.i.f'g f

indubio, ad cautelam ) prepzer tale fatium ,

:His fore nihilominus abfolutum à peccatis ;

as d

, Selcau[am N. G veflituo te communioni d* uui-

quiá illaverba : 2/felvete , lignificant determi-

M

xtati fldelinm in nomine & c. À füfpenlione , 24b-

I

natiffimé & efficiunt remiffionem. peccatorum.

folvo te àvinzulo fafpenfionis , quae propter ta-

:rW :

Dequo raro cafu vg'.derc potes Go'b,a; Cajæ 4. d

i

lJ

lefatium , velcanjam incurrifli ( fcu incurrif-

pum. tiso.

d

fe declaratuses ) i« womine Patris c^c. Ab Itre-

]152

$. Denique explicita invocatio Sanliffimz j 9€

;gularitate poft abfolutionem à Cenfuris addi-

"Trinitatis w sosine Patvis (jv non elt. de eí-

j

tur. "Eadem autboritate difpevfa teoum inir-

hi

fentia hujus Sacramenti , ficut eft de effentia Da-

Ir -'

regularitate , quamob talem can[am incarrifi

pufini, Quia cüm Baptifmus. fit janua Eccle-

jyi

AN. & babilem redkio » Q reflituo exercitiis Or-

fiz , & folennis profeffio fidei principaliter ver-

; .?liäuliil?)qüïcigmm 1uorit in namin;Patris ,

fantis circa myfterium altiffimum SS. Trinita-

lii

tis.congruum erat , ut exprimeretur in ejusfor-

H

À

8 6. III-

r

ima. InSacramento autem poenitenti2 non pro-

m

Forma pracisà effentialis

fitetur poenitens fidé,fed fupponit jam profeffam.

at

,

" ;Avrameïntilf(mitentia confiftit in. his tan«

IL. Forma eflentialis abfolutionis confiftity 92

l[cnum

n

.tüm verbis: Éro te abfüloo: vel abfolvo te,

in diclis verbis : 4efolvo te : formaliter tantüm

u

idi

Tta Communiffima Doctorum : mei omnes , &

fumptis , quoad: prediciam fignificationem Sa-

li

qu

. quadraginta quator recitati à Diana y. I 1. traét.

eramentalem im ijs fufficienter fundatam : non

igbtï

| C €.refol. 11 . atque certiffimum afferit Suarez de

autem materialiter fumptis quoad fonum vocis:

accütö) 1

Cenfavis difp. xC. fetl. 2.. Exfumitur latis mae

nequeea verba materialiter fumpta füunt de ef-

rmmäfc

ifeflé ex Conciliis Florentino i». Decreto U-

dentia formz , & Sacramenti poenitentia , feur

cgpft »

nionis, GU Tridentino feff. 14. c. 3. utroque affe-

non funt neceffaria neceffitate Sacramenti , fe-

jv

d

d

tente , formam Sacramenti poenitentize confifte-

cundüm omnes , cüm 'eadem Significatio Sa-

[

an!üc

tein illis verbis Sacerdotis: A^folvo te: Fgote

cramentalis zqué.bene-poffit fundari ín a«

d

j

lüs verbis fynonimis & aquipollenübus eun-

abjilvo, &cf' fine dubio volens expri(r/nerc' to-

Ddd3

dem

J

if

-

M

us

:

7 beof facrau, Pars, 1ll, 641:

i » dbþ[*?'*'onffäcrääz?n:ali; L

396

Ecdefiz ;.onfuet;idinc & ufu , & colli kuf 2&

i

l

dem fenfum & fïgnificationem'facientibus,

D.

ipfa Scripeura,

Quamvis enim Chriftus non

cujusmodi funt omnia verba & locutiones ,. quie

2

bus fufficienter exprimitur actus jüdicialis ab-

prafctiplerit hanc determinatam formam ma«

terialem verborum , fed 2qué dixerit : Quorum

4 quiii

folutionis, ac quibus Sacerdos fignificat abfo-

yt

lutionem illam per modum fententiz à fe prola-

vesi[eritis acquodcunque folueris. ? attamen

ï

Ecclefia rationabiliffim& determinavit verbum

a

tam in hunc Peenitentem , tanquam reum pecca-

DUM

tafüa confeffum. Quare valida eft forma : Selve

abfülvo; potiüs , quàm remitre, Quianimirüm,

i

utQ.

te: vemitto tibiQua duo verba exprefse haben-

ut fepé dictum , Sacerdos in hoc Sacramento

geritíe ut Judex : atqui foli Judici , tecundüm.

ii(o

tur in fcriptura : Quodeunque: folveritis &c.

yiid.

Item:condono tibipeccata tua5 libero te à pec«

proprium ufurn loquendi proprium eft asfolve-:

b

re; Remitrere autem competit etiam aliis , Ut«

qudot

catis tuis 2 impendo tibi a

Joltstionem Safraf

FUH

mentalem &'c. & his fimilia.

poté creditoribus,& injuriatis quibusvis :

. atqui

*

ss

t

uf

$98 $. Mundo te à peccatis tuis : non videtur

quilibet Minifterin adminiftratione Sactament

effe forma fufficiens hujus Sacramenti , quia iis

debet fervare communem ufum . & confüctudi-

fs d

J

)IFMI

verbisnon fignificatur fententia judicialis , nifi

nem Ecclefiz fuz : ergo illa forma materialiter

fumpta , eft necelfaria nece(fitate 7Mimiflri, feu

& ten

valdeimproprié. certé non fignificat magis &

&H

fpecialiüs!mundationem anima à peccatis per

pracepti :adcó , ut peccaret graviter Sacerdos,

fcienter ex mera libertate utens aliä verbor

4ttri

Sacramentum Poenitentiz , quàm Baptifmi : fal-

r

r

DL

tem eít forma maxime dubia: ideóque eà utens

formá quantumvis zquipollente.

d

utique peccaret mortaliter , quia exponeret 5a-

$. Attamen retento verbo , alfolvo ; acci-

cramentum manifeíto periculo nullitatis.

dentalis mutatio vel additio , valida , & in calu

[

v

£99 III. Neque requiritur ad eífentiam hujus for-

neceffitatis etiam licita effe poteft. — Utf quis.

fimul plures abfolvens dicat: £go vos abfuluo.

Ront

m2 ,ut proferatur in modo indicativo 4&folve

Tuitt

te C c. fed omnino etiam fufficit modo impera-

Valida item , vix tamen licita. eflet forma : ^ -

fcf

tivo, & alio , quo fufficienter fignificatur & ex-

quis reverentize causá dicat Magnati , vel Regix-

"Ab[oluo.Dominationem veftram, Majeftarem -

4/fl

primitur a&u s judicialis abfolutionis ; v. g. a5

Wi

olvavis à me : fit abfolutuss juben , placet , te

'»vcüram,&c.fVa

Íquez alii communitet.-

*

4

.

3

: 60 I-V' V

z

Niremi

effe abfolutum

vade abfolitus : vade liber ,

?

rften

vadeín pace: & quicunque fimilis modus , quo

Far?gæ bujus

Effentialis q

Vi /änfus

'..

Inlng

Judex etiam in foro externo fententiam profert,

Enfus generalis aggregatus &t adaquatuséo

.

:

Omnibus enim ejusmodi modis fer

nper fegerit

s

fuüfficiens hujus forma , quo à Sacerdote,

^ Murm

i

[

Sacerdos, üt Judex : nec mutatur feníus & figni«

proferri potefl,eft hic : Ego re abfol

vo ac libt-

ficatio effentialis formz, fed accidentaliter &

- hdilln

v abomsui winculo peccatoruna tnorume. Sive

btl

grammaticaliter tantüm.

illud fit priamc:teatus culpz imortalis vel venia-

[

*

fütiiiit: fed juvalida eft ab-

; H

.^ «00

$.. At veró non

lis pecc

atorum , qux in confzffione explicáftiz

folutio prolata in modo optativo , & forma de-

five 2.

d

fint peccata omifía, quz explicare nom

n db

precationistantüm : v. g. eefbfolvat ie DEUS:

potuifti , vel non debuifti, qua ramen fite di-

Solvat te Chriflus. DEUS remittat tibi peccata

- Milateq

Ípofitus actualiter vel virtualiter animo detefta-

abf

tua(c. Ratio ex dictisparet. — Quia hoc Sa-

ris; (ive 3. fit reatus vel obligatio poenz tempo-

cramentunt exeicetur per modum judicii , uti

ralis , qu

& tamen, non femper tota per hoc Sa-

definit Trident. £f 14. c. f, quo fcilicet Sacer-

cramentum remittitur ;

fed fecundim difpofi-

. n't:l'm/

dos , cognità causd fert fententiam authorita-

tionem Ponitentis,

& opera ejus farisfactoria

Mp

tive, tanquam propria authorirate adhoc habità

a impofita,& virtute

BU

& fpeciatim pro Pænitönti

& collatá à Chrifto: ideóque forma abfolutio-

.claviumelevatá: Sive4. fint pe

ccatorum relie

Pt tig

Bis Sacramentalis effentialiter debet importare

& incli-

H minli [

quiz,id eft, vitiofz affectiones , & mal

fententiam €onfeffarii per fe autboritativé ab-

nationes, qu& per gratiam fanctificantem $2«

- if

.'

folventis :fed huicfenfui omninó repugnat for-

n fth

cramento collatam fanantor : five denique fit

ma deprecatoria vel impetratoria : fic enim non

N

obligatie confitendi ineo, qui anteà per con

veré dicetür abfolvere ipfe Sacerdos, fed tantüm

tritionem, vel amorem DEI fuper omnia à pec-

P'orifs

poftulare abfolutionem ab alio, Dzo, vel Chri-

Mi q

cato mortali liberatus & fanétificatus efb. . Ia

MA

fto dandam : eóque ipfe non perfonam Judicis,

'poft alios Layman. v. 3

.5. 8.Hoc enim genera-

omni feré eventu Veriie

Oi

fed potiüs Advocati ageret.. Chriftus autem di-

li & aggregato fenfo ,

xit:Quorum remiferités : INon pro quibus ora-

cabitur forma abfolutionis ; adeó etiam , Ut ?i

-

UI

weritis: alioquin fufficientiffima jam haberetur

quis inConfe

ffione generali proferat fola pecca-

)

ütus fuerit, vix tamen

ff

ln

forma in preculis premiffis illis, Mifcreatgr &c,

tajà quibus anteà rite abíol

h

& Indulgentiam c.

.

-accidit, urnoninterimali

quod pecca;;' vincu-

m

601

IV. Eadem tamenti

pfa vefba : "Abfoluo te i

bfolutionem li*

Q

Etma

lum retineat , 6 quo pernovam à

materialiter fumpta fünt neceffaria neceffitate

' beretur;liberandus quó

que à quov

is alio , etiam

vum)vd a

precept, feu, ut alii loquuntur , neceffitate

uc adeffet , uti 14*

!H'hmm

aQualium culparum, fi adl

ü

Mïniüri, fecundüm. commünem Doéctorum.

vitNavarrusapudLay

^

H

1nan 406 £

T "')2;1

[l 4

Hzcenim forma expre(se prafcribitur in Con-

pienter obferva

'T'lu

5. 6. d. taedio. Verüm fenfus propri

üs ac ptift

X

nqus €

mh

ciliis Florentino, & Tridentino, roboratqrmtius

- cipalis ejus facrz forma nobis a[i'xg;ia

lgtl

II $en*

tuendus ï:ü-. Itaque:

m

P

!/:eal Sacramem Pars Hll, Cap. V.. De A jalzmam ücmmenmlz.

397

r g;

Q; M. Senfus propnus&'. prmcxpahs hujus for-

tuorum , fi adhuc a"deffent. fimülque libero te

j Mm

maelítremiffio culparum,'feu ipfius culpæ, Onm-

. ab obllgatxone ea denuó confïtendx,

"Tenetur

ïm',]m*

zes. Nam hitermini ; abfolvo ze À peceatis tnis :

eoim peccatot , non tantüm juffificari coram

:(tu

exvi i iaflitutionis divine , pnmano & directé

Dto, fed etiam ceram hoc tribunali Sacramen-

Ms

d

portant abfolutionem animz à culpa.. Qua-

tali , juxta illud Chrifli,

Quamm retinnevjtis

i ia

seimprimis falfis eft fenfusM agiftri: Ego te ab-

E

peccata , reteuta funt . Cenfentur autem pec-

lemmm'

[ilvo ; id cft , egoteabfolutum oftendo , vel de-

cáta adhuc Sacerdotibus retenta,quamdiu ab eis:

N

N "

clato.

Hunc enim fenfum anathemate dam-

Veriffimé e

rgo. dxcxt Sacer-

non rerniffa fünt,

*l) ML,.

nat Concilium Í'ridenc. -

Seff. 14.

.Cam9. $i

dos : Mb folvo te à peccatis tweis ; Tenfu prædx&o.

4

1 p

quis dixerit ab[olutionem Sacmmmml:m S4-

Unde in nova lege, Contritio, vel Amor DEI

Ef

cer dotis non e[fe atlom judicialem , féd uuaum

füper omnia,juftificat quidem, fed non nifi cum

ij

spiniflerium pronuntiandidr declarandi dimif-

voto Sacramenti, & onere eadem. fübijciendi

x

fa effe peecata Gre, anatbemafit, . Exenim Chri-

clavibus, juxta dicta cep. 2.4. . 3.- Adhucve-

Y Q

flus dixit Sacerdotibus : Qwerum remiferitis

rus eft fenfus : Abfolvo te & peecatis tuts ; Quan-

a D

peecatas non: quorum oftenderitis peccata ef-

dà confitentis peccata etiam jam Iegmmc con-

"

U

It

fe remiffa.

Deinde falfus eft fenfus R:chardl,

fefia&rcm iffa (unt ; nimirum iterum , qaame

ln

& Hugoms Victoris,

Ego te abfolvo a peua

tzm e[t ex parte grátít, Senfusenim veri(fimus

r

eterna ( temporali pectatis debi:a,

Chrlüus

eft ; Confero tibi gratiam fan&lificantem per fe

x

:

enim non dixit? anrum remifevitit panaum :

remiffivam peccatorum tuorum ,f adeflent ,

T

fed peccata,

Et cert& reatus poene seter-

uia ea démüm clavibus fubmxttls.

De hoc,

R.

J

mx non manet , nifi propter culpam mor-

vlde latius dicta cap. 1. Se8. 4. a m. A8. Qualiter

dl

talem : nec reniittitur nift remifsá culpá : ergo

peccáta femel leamme cenfe ]k n f qnt "atevia

: g/ MP

nontàntüm poena,.hfcd etiam culpa mortalis re-

fuafficiens Sasmm:m: Panitentiz,

.4. Adhuc

d Ài

mitti debet per hoc Sacramentum. — Denique

vera eft forma: Abfülvo te az peecatis tuis: quan-

:l, W

nec fenfus primarius & univer(alis efi ; Ego te

do fiié confitentis peccaca nulló modó- remit-

[m,M K

alrfalvo àdebito & obligatione cw]ï:e;:d: pe6tae

tuntur neque

ratia confertur: nimirum : qmm«

tatua: Qubd fcilicet , ipfo Deopeccara homi-

$

j

t eþ ex parte Sacramenti , vel . 'i/jmg/z*n Sene

ni remtttcnte, remaneat tamen obhaauo eade

fus enim fic reftritus efL ( ex natura rei vel fal-

confitendi, à qua obltg*:txonc ine dubioliberat

tem ex intentione Sacerdotis , qvandoque fi-

sjii

lcgmme confeffüm rité abfolvens Sacerdos :

&Lonem agnoiccnns dequo alibi ) £gore a£-

& jdw

TM

nam forma hujus Sacramenti fignificative & va-

jbl-vo A peceatit ; confero tibi totum , quod eft

lidécadit fuper peccata venialia , ubi tamen nul-

fl *

gollatlvum gratiz , Gt remiffiyum peecatorum ,

laeft obligatio, nec confequenter fignificari po-

ita, ut ex parte Sacramenti & Miniliri nihil

gtl j

teltabfolutio ab obligatione confitendi; atque

iv YO

defit, quó minüs Sacramentum valeat & peccata

inde fequeretur ; hoc Sacramento perfe noncau-

tua remittantur,nifi fortéex partetuá: & tunc ,

" gx?h

farigratiam fan&tificantem , cüm ad fignifican-

fi reipsà non abfolvaris ,. perdirio tpa ex te,

LOl W*

dam abioluuonem ab obhgmonf- confitendi ,

uemadmodiüm emm donans verédicit: dono.

tamfü p

sulla requxratur gratia fan&xfxcans, fed folàm ad

nb1 hunclibrum Y.g

. quia, qua:mm eftex par-

ammobf"

abfolutionem à peccato & culpa.

te fua , & ipfius a?ms fui-veré transfert illam

mpü"?"' j

. €o4. IIL. Senfus propriusadzquatus hujus formz

t

rem inalium: etfi alter per füami »on accepta-

Qd

"d

eít: Poteffate mibicommifiá , mediante Sacra-

tionem ponatoblcem translationem,maneátque

cu

- mrento per fe eollativo gmtzæ jefHifisantis feu ve-

expers dommu&]uns poffidendi & utendi eo

1 sDIL

miffi Wva peccatovum , remitto tibi petéata tua

libro: Sicintellige in propo(xto: & vide dicen-

Ofllhb'S

, faltem qaantm e[fl ex parte gratie , ant. ipfius

dà cap. 6. Se&h, 3.q. 3. Qnamoda Corfe(farins

Mnn(irt vel Sacramenti. Hloc enim triplici ie

x n

teneatur alzþlwre difpefitum , & »on alium,

T

quanmm addito , neceffario femper verificabi-

]V. Effectus ergo hujus forme & Sacramen-6og

W

jané

P

vtur forma in ommcxcogltabxh cafu, vel eventu.

ti Ponitentig (. ficut & contritionis perfectae ,

[

u

Percurto breviter. z. Verbalis, venfïïmus Qp

&c. ) Primarius & direQ€ fignificatus eft; r.

j a Pr

EE

propriiffimus eft fenfus : "dbfolvo te à peccatis

iInfufio gratie fanctificantis, 2. Remiffio pec-

;fomm" |

ts : quando confitens peccata fua mortalia ,

catorum perfecla , fic , utnunquam redeant, 3.

If

o

eumfíola, fed vera fupematurah attritione ab.-

Secundarius autem effedtus, & quafi indire&tà

j

- folvitur.

"Tuncenim vert & actu remittuntur

du

flgmficatus , eft remiffio poenz, & commns

i

u i

€i peccata aliàsnon temiffa, nec confeffa : una-

tatio poene eteraz in temporalem , & poné

i

u

x

. que cum peccatis fimulliberatur ab obligatione

temporalis ma]cms in minorem , &c.

4. Re-

0

ea confitendi ulteriüs. 2. Verus adhuc eftfenfus:

yiviícentia omnium meritorum per.peccatüm

gfml

u

lue

1

abfolvo te à peecatis tuis : quando confitentis

mortale mortificatorum : de quibus omnibus

[

. jampeccata remiffa fünt per contritionem per-

[

"

ex prpfeffo fatis dixi-cap. 2. q. IV.

p

Caam,vcl amorem Dzi fuper omnia nimirüm :

er totani.

Relege ,h

"

gmnmm eft ex parte gratia : & fpecxamer ;

] j 3]10

W

placet.

guatenas adbuo retenta. funt. quad obiigatio«

uf

À

- ptmn ea confiteadi.

Senfuüs enim erit : Con-

il

N r

f

BX WR )(8'332

(

p

iero tibi gratiam per fe xemx(ïivam peecatorum

o'Xf

J

Ddd

QUA.

Jgn'f"'

H

»

ho

SSS

b

N

)

j

Iool Saciam. Pabs V, Cap. . De Alfolutione franehtal, "

899

hi contïn

^Ou ESTIO H.

hn

d m d d

Y

x

]

d

eu

| Qualiter proferenda ef£. Forma

u

abþ(utia:äis ?

A wafintem Penitenttm dqii'etäd.ï :

^j i

"

SuMMA RIUM-

Y Nvalida & illicita eft abfolutio data abfenti 609

us

[23,

five is z. Abfens confiteatur, & (imulabfol. -

607

. Forma abfolutionis nece[faréà debet offe $ata.

PCW

éopg

- Infalida eff abfolutio data, abfentz.

4

/

vatür abfens,puta perlitteras, vel pernuntium ,.

: Mpre

éro

- Que cenfeatur e[fe prafentza morali

56 þyfcze

25?

five 2. pra-fens confiteatur, & abfolvatur abfens,

Áfmne

é12

5

Syuid agendum Confe[[ario, qui abfolutzonis obHtus

Ch&c duo extra controverfiam ; ) five 3. abfens

^

ht

ejus primbm recordatur , duim Pamitensvecedit , gel

confiteatur , & abfolvatur prerfens przecisa ra« ,

h

jem recefft ? díque ad n. 618-

619

- Abfolutio vegulariter danda eft abfolutà.

tione.cohfeffionis in ablentiafa&g. Ita com«

iucd

é20.

Inbalida eff data f'ub conditioue de futuro.

D

munis DD. cum Scotoin 4. d. 12 & cum iflo

1

Sub. conditiom

[j2 D

6'2(

;

e dutem. de pmfrmtir » fel pnetg'rih

1

addito,puto negarià nemine, | Omnia conftans

At

/falet 2^

, ex Decreto Clementis VIII. Anno x602. quo in

622

. Et ex capfa ratzon

abil qu;:z'nalaqzze jicrddri'a"'ebc*t;

fe[üöni:

Congregatione Sancta & Generalis Inquifitios-

/

ts

€o6

Orma ab[olutionis neceffarió debet effe o«

; cális, feu ore prolata ; atque ad'Patitenten

nis darnavit, & fub excommunicationispoená. ,

tulis

ipfo fa&to incurrendà , ac furnmo Pontifici re« -

um

prefentem.[altem moraliter dirella ; atque a.

Íervatá , omninó doceri & in praxin redigi proe

iufpüt,m

foluta , independenter

:

a canfiit

iont Jufpenfiva in

X

Y

hibuit, faltem ut falfam , temerariam , &t fcane

Ifts

feiurum.

dalofam hanc propofitionem : Lécere abfwtqi&aä

d

1

& f

gerdoti pev. lstteras , vel per nuntisma pectata

&i

| A'eceffaria debet effe vacalis , ef«.

faeramentaliter confiteri : ( ab eodema abfeme

&ünd

ÍImirum abfolutio Sacramentalis effentiali-

abfolutiones accipere.Atqui ad falfitatem hujue

C

),6073»

N

; ter in verbis ore prolatis confiftit,adeo , ut

propofitionis hypothetica copulativas requiri-

D

tur,ut ütraque pars fit falla: & Lcere abfentd.

nec valida, nec licida fit abfolutio Ícripto , vel

tlpr

nutibusdata. , CommuniffimalDD. cum D.

confiteri : five deinde abfens ; five praefens abfol- "

a

i, [

;atut: ( licereabfentem abfolui: five deinde

Thóma , Stoto, aliis. ( contra paucos aliter opi-

-« ff

nantes.) Ratio eft: quia hanc formam ita. effe

'prafens , five abíens confiteatur, En habes

.omnestres partes. . Et quamvis ifla propofitio

inftitutam à Chrifto, ut voce tantüm profera-

Mif

tur , conftare videtur extraditione Apoltolica,

damnata duas partes habens , quantüm eftexvi —

Wiedubi

acperpetua confuetudine & ufu Ecclefiz , quz

verborum pofiet intelligi in fenfu conjuncto feu

H

S

"t

nunquam legitur abfolutionem infcripto , vcl

cOpïulato,quaüPpntifex tantüm damget haec duo

4

^ ls

nutü dàtam admififfe ut validam , minüs permi-

fimul,quód quis poffitfimul & confiteri abfenti,

fiffeutlieitam. — Certé abfolutionem verbalem

& abfens abfolvi ab abfente : attamen debere :

s

B

tantüm claré exprimunt Concilia generalia.

etiam intelligi infenfu disjunclo , fic , ut Ponti*

4 am*.)mjm

fex etiam disjunctive utrumque damnet,

& pol-

4

Nam Trident. Seff. x4. cap. 3. exprefse dicit,

Mu

formam hujus Sacramenti confillere im iis

fc confeffionem fieri ab abfente , & poffe abfole. :

& d

viababfente , conflat ex ipfo intento Pontificit. -

Miniílri PERBIS : Ego telabfolvo , &c. . Et

- qua (

Florentinum 2» Decreto Unionis agens deforma

/Namalioquin, qui feparatim folüm diceret ,

confeffionem poffe fieri abfenti , non fuiffet .

unig

hujusSacramenti, ait: ESSE.PERB.4 e4b-

.Uf

SOLUTIONIS , qué PROFERUNTUR à

damnatus à Pontifice Clemente: atqui ipfe hane r

propofltionem velmaximé voluit damnare , de

n

Sacerdote , dum DICI'T : Ere te ab[olwv.

Nihil refert , quód confeffio in neceffitate pof-

hacenim maximé ejus atate fuit diputatum — m

contra aliquos , ( Paludanum , Petrum Sotum ,

Mb

fit fieriinfcripto, quia habetife tantüm ex par-

te materig , in quanon 7equiritur tam expreffa

Qroan. Medinaim apud Layman , s. 9. ) ita affe-

f

'-ü',,' llapqd

"

rentes, ex eo , quàd aliàs etiam in judiciis rei 1

mïm

Qu

fignificatio , ficut in forma.

tl

608 $. Contrarium tamen , & abfolutionem eti«

feratur fententia in reum abfentem, fi præfd'ixs 5" '

Mi

fti non poffit : abfolutio autem fc habeat per mos

ld

am infcripto datam valere , docuerunt 4ediza,

& Petrus Sotus, apud Layman cir. fed merito

durm fententiz judicialis: 'ergo, &c. Addit Lue

dj

o d. 1. ». 64. $. Congregationem Officii dee .

^ 'uf Vl'dmtp

reprobantem. Interim tamen , quia resnon eft

omnino definita de fide , in extrema moribundi

claráffe, non fübfiflere interpretationem illama.

CR Hy

neceffitate, fi tu folus , & mutus Sacerdos fcri-

dicitur eonfeffionem poffe fieri abfenti , dume

-N

bere potens adeffes, nónne abfolutionem fcri-

modb abfolutio detur prefenti. Ratiocil: quid .

l Nllnc

!IHQnem

pto dares füb conditione,f valeat ? credo , quód

ex una parte abfolutio de rigore formasvi parüe

Aun

fic. Sané recens Author , Joaunes Pontius no-

culz demontlrative 7e , tam neceffario exigib ; AT

Datt

'tad

fter ( quem ad manum non habeo) apud Dia-

przfentiam confeffi abfolvendi , ac in confecra-

nam p. 11. 7ratL, G. vefolut.. 14. opinatur, fi

tione particule , Zoc & bic, exigunt prafentiant

MT

materis confecrandae

*

*

ex altera autem parte

l

hominiaüimam agenti nequeat adeffe, nifi Sa-

"n

Adie

cerdos mutus,hunc poffe ,' imb teneri abfolvere

eadem abfolutio fecundüm fenfum & praxim

m[[l

Ecclefia haud dubi? eft inflitutioneChrifli pro»

fhs

aut nutibu$, qut fcriptisin charta verbis. Ego

h

Wi

A m

Tl

ime.re,ä , meum judicium fufpendo :dn ;gfu má-

fectam,neceffarió r:fermf ad teun;z'ibxm;.il,iw

igv

|!

ï[&quu

m

J Deo], Sacraus. Parf lll Cap. V. De Afolutione facmmmtali | 395

-

.

A

ü

vente ,

1

' *4ägtg£iori,confcientiæ foro prafentem , ac fe fi-

vel condcm'naiäte » adgöque.humam

flentem a&taali. accufatione ac confeffione füa :^ modo cum illo colloqueitte. —

t

t

5

fecis eft, & nihil tale ftatutum in.judiciis ex«

. Atque ex his collige, quid

f

entx:fs de illo, quió x.&-

Il

Aernis — Dixi tamen notantiffimé: Pracise ra-

inconferentia cafüum retulit , fe peenitentem

1 lia

Mone coufeffionis in abfentia fatla.

Quidfi e-

zminam anteà confeffam , interim aliquá fa-

^

. him Ponitens per litteras , vel internuntium.

imv!gb!

i

1

cultate petità , abíolviffe ex Choro, flectentem

- peccata] füa. abfens confeffus fuiffet, modó au-

ad fummum Altare, ídque approbante poitea a-

n

tem prafens verbis vel ügnis.fuäïdentiü's con«

liquo Reverendiffimo ProEpifcopo. — Si enim

fcffionem fuam ratificet, fignificans nimirüm

major erat diftantia ; quàm intra quam foleant

! [

hac effe fua peccata , fe de hisdolere ,. fe accu-

omines etiam altiore voce loqui; v. g. longé

fare , & abfolutionem petere, utique valide , &

AT

ultra20.paffus : mihi prorsüs dubius, fi non

ia neceffitate feflinandi, maximé mortis immi-

certó nullus eít valor illius abfolutionis., ltem

nente periculo , &c. etiam licité abfolvi poterit

- &ollige , quid cenfere debeas ia commumi quià-

ä

t

à Sacerdote prafente: at nonratione illius con-

Íflione : an Sacerdos lethaliter vülneratum , vel

!

Mul

feffionis in abfentiafacle; fed zatione ratihabi-

al

aliàs moribundum in platea jacentem polfit ab-

tionis,& vere novz prafentis confeffionis vir-

folvcre ex feneftra, ob peciculum, ne interim,

tualis : ad eundem omninó modum , quo quis

dum defcendat , ille moriatur.

Poterit enim

«hartam, in qua peccata fua anteà abfens domi

fine dubio , f feneílra parüm diflet, eà fcilicet

fcripfi;nunc Sacerdoti legendam traderet , fi-.

diftanti$, quialis eum hominibus communi

nificans fe ea cum dolore confiteri ac fuper ii

vel altiori voce eiam loqueretur.. Unde fi pau-

abfolvi velle : quod ob caufam fingularem validé

lo longiüs diftet ; eoaltiori voce loquens abífol-

418

& licité fieri poffe, jam fuprà cap. 3. fe/f. 2. di-

vat , G füb conditione menteconceptá : &cani-

€uim eít.

iNeque hoc cafu obitat Decretum

