con[en[m. Yta.communis Canoniftarum in eif,. -

Ícit ; non prafumitur recedere à conditione de

e. Super e«. Gloffa , Innocent. Hoffiesfs ; AAbbas

E

l

prafenti vel praterito per copulam carnalem ,

alii cum Navar. v. 22. »515. 63. G Confil. 1. De

p01

ut dictum eft. Sed bené tunc prefumitur rece-

cosdition. appof. GU cx. Theologis Peludann: ,

[

T0l

dere à conditione appofita relata in futurum : ut

Petrus Sotus , aliisque cbnggüis.s.mchü &t 4

mox dicam $. fegwest, GLin fimili dixi fuprà. De

j- difp. 8. Coninck 4ifg. 29. dub. 1. Layman

Yiny

-

[

SSponfalibus conditionatis.

1

tratl. O. ]. g part. 2. 0. 7 unm. 2. Catdinal. de -

d

:

$. IL.

Lugo De genitext. dijp. 13. Set. g. Capf. Hur-

tad. bic difp. 7- dsff. 3. Dicoftil, dz]p. g. dub. G.

P

u

'I(;mdz'tia'de fets

va bonefla C poffibilis,

A

xum. 69. Caftro-Palaus d£fp. : 2. punti- 11. $. 3.

" Atrimonium contractum fub conditio-

Perez difp. 16. Se£. 1 3. fuse , aliiapud ipfos. Ra«

V

| 81

L

ne honeíta ac poffibili in futurum rclata

T

tio potiffimaeft; quia ita declarárunt authenti-

f

V: g« aCCipio te , figater tuns can(inferit : [imsille

céPius V. & Clemens VIII. "Tefte locupletiffi-

f

1

l

At

florenos in dotes dederit €e. fufpenditur ufq; ad

mo Profpero Fagnano ia ídem e, Super ecc.. Ubi

conditionis eventum ; €á veró eveniente flatim

ll po

per extenfüm refert illas Declarationes ,. acte-

perficitur matrimonium absque novo requifito

ftatur itafervari id. Curia Romana. Etprobatur -

l (Q

contrahentium confenfu : itemque absque nova

blant

receptiffimo axiomate : Qubd confenfus cone

affitentia Parochi & telium. Excepto: Si in-

ditionatus pofitá conditione , tranfeatin abfolus :

hw

habilesob impedimentum. dirimens contraxif-

B.

tüm. Ut habetur £. Petier. ff Qnui patiores in

fentfub conditione: $í Papa difpen[awevit. ita

pignore. & L. Hae venditio. fF. De contra«

*

t

DD. citandi. Explico particulatim.

bend. emption. lbi: Conditional

£5 Venditioxes

ts

332 |, Su[penditur u/que &d conditionis evintum.

Innc perficiuutur , cum impletà fuerit conditio,

i

Omnes. Et expreisé habeturc. faer ee. |, De

Quandoergó dicis: accipio tein uxorem , fi pa-,

ts

Condition. A4psof. Ratio eft: quia conditio pro-

ter confenferit , perindé eít, acfi dicas: jam veré.

Ti

prié didta, & in tuturum relata fufpendit actum,

habeo voluntatem, & confentüm habendi tein .

poity

cui apponitur. Ut habetur utroque jure: & Ca-

uxorem; atnolo, ut effectüs hujus confensfie

Cntes

nonico: e. ci/. Sspev 0. Q'c. Deillis.eodem : e$

'exiftat , priusquàm pater confentiat ; volo au-

timoy

Civili: L. 5 ita Higulatus f, De Verbor. obliga-

tem jam & omninó confentio , ut quamprimura

Al*)y 0[) l

zios. . Quod tamen intelligi debet, ficonditio

ipfe confenferit , fis abfolute mea uxor: Engó .

Wttgm

apponatur inipfo contraClu; fi enim contractus

pofita conditione absque novo confenfu jam ab-

RTT

jam femel abíoluto confenía perfectus fit , con-

ditio deindé illi apponinonpoteft, L. 4 De do-

foluté uxor erit. Confirmat Layman cit, Sicut

N da

Íe habet confenfus de futuro ad contaclum -

t

nationibu:. Et quamvis alii contractus abfoluté

l

initi pofteà nová ftipulatione per mutuumi con-

fponfaliorum , ita fe habet confénfus de prz-

Íenti ad contra&tum matrimonii: atqui omnes -

U

Íenfüm fub conditione infirmari poffint; ut nifi

hocfiat, velhocfeceris ; dónatio vel venditio

fatentur , & con(lat ex c. U»ico. Dejponfal. in

li

4

6. confenfüm de futuro conditionatum, (vYg

reícindi poffit : Secüs tamen eftin matrimonio ,

Al

accipiam te , fi pater milleflorenos in dotem de-

P

quod femel valide nulla voluntate contratia dif-

derit ) eveniente conditione fine novo

j

folvitur, Sicut notavit Sanchez l. s. difr. 6.num.

Codikpfü-

U

purificari & effici fponfalia abfoluta: er

goetiam

4. Infüper nota duo : Unum: Si in tali cafu

fateri debemus, confenfüm de prarfe

fponfi ante adventum conditionis alio abfoluto

nti condi-

"l

tionatum, (accipio te nuncin uxotem

, fi pater

[ !hy

«onfenfu de przfenti contrahant, autcarnaliter

&onjungantur, ftatim fit matrimonium ratum;

mille florenosdederit , ) poíita condit

ionetrane

ii

ie in matrimonium purum & abfolutum.

t

quia cenfetur receffile à conditione anteà in

Contrarium tamen , ac novum confenfunr

lij

futurum relata.. Proutrefpondit Alexander III.

IHf

requiti, docet fané communior Theologorum

li

cit. c, desllis, Et habetur etiame. Per tuis.. De

Üj

Sdg

£onditiog,

Sententia D. Thbomas, Pontius , Diana , alii cum -

'oii

fumitur $

"ppof, Exenim in dubio femper pra-

Tambur. Trat?. 4. $. 4. z.. . Decifio Rota

n

P

onfus v. g. affe&du maritali , non

*

apud Dianam parte 6.in calice.

uorümratios '

[

ul

3utem fornicario acceder

€ adíponíam : ideóque

à

N

&es bene diffolvunt Sunslfez » Layman, Peven

lm

/

U

La»iii

L

"

&

p

d

E&

4

;

; Sf& M D Matrzmamo 4:;:/*4';' coäz)raö/?u;ï: VE XS' 3 7

TT

Os icurïiofü"sf Vid&jæ )

À.

.alieit. qu

poteü, ,'mil;i'noh' pars eft feré communis; teüe—Nääar'ro.l. 4» COffs

.. vacat. immorari.

U. d

Fil. 14. de fponfal. & Layman. cit. (contra tamen

334 lL. Abfque novà affiflentiá Parocbi * tefli s

Sanchez. , (suisck , alios non paucos ) Ratio eft à

ul

Quando nimirum matrimonium füb conditio-

n

Laymanbené data: quód nunquam prafumen-

nein futurum relata jam celebratum eíl coram

dumfit , mentem Pontificis difpenfantis effe, ut

Afl«

Parocho & teftibus, nihil opus eft , ut poíteà,

matrimonium przterito ,tcmpore contractum

Id

eveniente conditione , de novo adhibeatur Pa-

. Valeat, fed , ut poft collatam difpenfationem

l-

rochus. cam teflibus. Ita cum aliis Sanchez cit.

pramiífis denuntiationibus in facie Ecclefiz .

!

contraherc liceat: ficuta

difp. R. num. 24. & fuliffimé difputans , tandem

perté colligitur ex Bul-

inclinans in hancfententiam 2icaffil. cit. Ratio

3

M?

lis & Refg:iptisPontichm.,

pro interim fuffiziens eft, quia probabiliffima,

$. IlI.

omninó tuta & praxi recepta fententia intrà fuo

"n

C;nd:;tiq de futu

vo turbis v

]

n

loco aítruenda eft : Quandó matrimonium

dis.

gl imp?]]ïe

coram Parocho & teflibus omninó ficlà vel

1:1'!.

: Ev his ita flatui

t Gregorius IX, c. Finali

hi

aliundé invalidecontractum fuit , & pofteà , de-

;';61" :

li

— de condition. appof. 5i cezdittones cone

pofita fictioneyvel difpenfatione impetrata , novo'

trà (ubflantiam conjuoti inferantir , puta , fral-

/

eonfenfurevalidatur, non requiritur neceífarió

&er dicat alterí: coutrabo tecum ,füigenerationem

|

nova affiftentia Parochi & teftium : ergó neque

prolis evites 5 vel donec inveniam bonore vel

in noítro cafu, quandó matrimoaium priüs fub

facultatibus dignorem ; aut : fiproqueflo adul-

conditione contractum fuit. Contrarium tamen

terandam te tradas ,oc. matriponialis contras

docent Ledefa , ('aninck, Bonacina , Hurtad.

us quantumuis favoralilis , caret effetiu , li-

"

alii cum Petez cit. Se, 14. & ut probabiliorem

€àt alie conditiones appofit « in matrimonioyfi ter-

!

tenet Layman cit.z«»;. 3. Ratio non contem-

pes velimpojfibiles fuerint , debeant prapter ejus

J

nenda eít ; quia Parochus &, teítes à coricilio

favorem pro non adjetlis baberi, Sic textus Pon-

W

requiruntur, ut intelligant matrimonium verà

tificis fané difficilis & multüm: intricaos Do-

"

& fübítantialiter contractum effe , & fic de eo in

Cores. — De hisaliis conditionibus turpibus vel

Fea

n

Aoro externo, ad mulia vitanda incommoda, te-

impoffibilibus nunc dicam ; de illis veró füb-

[

flari pofint ; fednifi iuter(int eventui (eu imple-

tioni conditionis ,' aut faltem à contrahentibus

ftantiz matrimonii repugnantibus dicam feor-

Qul

fim $. fequent.

TY

&udiant, conditionem appofitam impletam

I.. Quando cettó . conflat conditionem tur-

337

1

m

€ife , vel defacto fabíiitere , reverà neíciunt, u-

pem vel ifiïpombi!em; five fecundum naturam ;

trum. matrimonium vere & fubilanualiter con«

j

»*

uti : ducote;! ficcelum digito tangas , (1 dotem

nfb

tradum fit : nec confequeatzr de cocontracto

tanquam montem aureum afferas : five fecun-

tiontt

in foro externo teilificare P

oííunt , . ied täntüm :

düm mores , ( nam jura etiam conditionem

iditits

e contra&tp inchoato , -adhuc ia füturum pen-

turpem feu iuhoneftam , impoffibilem vocant ,

z

r

dente & folabili: ergo, &c. Sed x. Negando

€o quód impoffibile judicari debeat ,, hominem

majorem , pro omni eventu., ob inílantiam

m

honeítum velle facere quod turpe eft, uti duco

i

pofitam ànobis, cüm fepe nequeipíi contia-

e, fi partem occidas , fi fidem neges , &c. )

j

hentes, minusaífiftentes fcire poffint , an ma-

adjectam effe matrimonio aut fine animo con-

timonium veré & fübílantialiter contraQum

lod

tahendi , fed per jocum indicantem animum

u

fit, ob impedimentum latens. — Sufficit ergó ad

intentum principale Concilii , Parochum &

alienum à contrahendo , ut certé folent adjici

ig

conditiones ille fecundüm naturam impoffibi-

teftes teílificare poffe matrimonium coram fe

les.. Àut conditio turpis adjecta fit cum ferio

K

& non candeftinb, quoquo tandem modo,

animo volendi exfpe&tare eventum illius & no-

contradtum e

NG

d

1

nullo.

ffe , dummodó patenter non

P

lendi contrahere ,. nifi talis turpis conditio po»

d

n

naturj certum eft , matrimoniumfore nullum

u of

»

Ts lV..EXceptïo,:Sirinhäbilcs ob impedinientum

inforo interno; imo & externo, fi probari pof-

Adï,l'ïm?ns » ad contrahendum contraxiffent füb

w

li

fit adeóque conditionem talem tuncnon habe-

M

conditione : 5; Papa difpen[averir. Tunc enim

n;(

E

ri pro non adje&a , fed prefumptionem juris

|ot

ea difpenfatione impetratá , probabilius eft fola

tunccedere veritati, lta mox citandi. Ratio fo-

iponfalia purificatij matrimonium autem cer-

(

lida & clara elt ; quia confenfus matrimonii to-

a

to ratum fieri debere per novum confenfim co-

tus quantus pendetà voluntate contrahentium .

f:

ramParocho& teflibus. — Ita cum aliis Layman

j

ut Ecclefia confenfum ad fuübftaniam matri-

M

cit, »wm. $. Prima pars probatur; quia defpon-

monii requifitum fupplere nequaquam poffit :

,l

umttm?

tio fa£la per verba de prafenti fub conditione

nec poteít efficere ,. ut fubfiftat matrimonium

poffibiliin futurum relatá. v.

g. & Papa difpen.

fine veró confenfu. Utomines fateri debent: at-

t

nienfum |

fawerit : habet faltem vim d

efponfationis con«:

qui conditio proprié dicla & fufpenfiva atüs , fi

ditionalis de fututo:

ggowm

ergo ficut fponfalia defu-

impoffibilis vel turpis fit , abinitio ftatim vitiat

mj

turo füb conditione difpenfationis Papalis ,. ea

contractum , ut exprefsé habetur variis textibus

al

od

eyeniente purificantur : ita etiam eadern defpon-

jutis apud Layman cit. c. 7. v2 13. Etin pro«

fatio fub eadem conditione facta per verba de

pofito primo modo, utfüpponitur, nullusad-

mrP

m

efl confenfus , fecundo autem modo adeft qui« .

| )'ræfenti,Fa eveniente purificari debet. Secunda

Xxx3

dem

[

T

"uuggsó"

hesl Sacrament, Pars IV Cop.l

!

$38 -

dem confenfus conditionatus de futur/o,ufed

bendus fit, (h'"mi.tjäri' dcbäïe

itato jure; c. P

salí. Deeondition. appof.

Nifi ejusmodi turpis

d ()W

cum conditione impoffibili vel turpi : eóque

»ío nullus & minime obligatorius; cüm im-

vel impoffibilis modus feu. conditio répügnet

s

i

£

| W

licet nafei obligationem ad aliquid turpe vel

fubftantie matrimonii ( »vel alterius contra-

[f

us jut in exemplis à Pontifice allatis: duco.te,

inhoneftum : ergo nec tunc fubfiftit matrimo-

[j*

nium, nifi p oft impletam conditionem türpem ;

fi generationem prolis evites ; fi te adulteran-

n

sícque rurfus non habetur pro non adjecta. -

dam exponas. H enim formulz non fignifi-

cant conditionem proptie dictam & fufpenfi-

gl[IOf

338. lL Ecdefia tamen & Pontifex cit. c, Finalide-

lm

finiurit , conditiones illas turpes vel impoffibiles

vam matrimonii , uíque dum iffa fiant ( certé

ante matrimonium contraQum. non poterit fe

fubítantie matrimonii non repugnantes , infa-

Wor

vorem ejusdem matrimonii haberi pro nonad-

proftituere adulterandam , nec' generationem

Ánej

je&tis prfumptivé & regulariter pro foro ma-

prelis evitare ) fed ügüiüþänt,*modüä ; quem.

ximé externo ; cüm enim in foro maximé exter-

contrahens poít matrimonium contractum ob-

[u!

j

no regulariter nefciatur intentio contrahentium,

fervari velit, ut ex /olina bené uotant Layman.

j

anfcilicét contrahens adhibuerit illam condi-

Cit. sum. 11. $. 9. & Herincx bic difp.

-

-

;e

ii

tionem turpem vel impoffibilem íine animo

y. num. 36. Et dehisfeorfimfit -

d

OY

.

al

éontrahendi, vel jocooftendente animurm alie-

d aM

T

nüm à contrahendo ;' an veró potiüs cum vero

: ggnäi:ia Mrpi:r:pngmæäs]kb)'fq

^

/Wiöf(;udf

t

animo contrahendi folüm adjicerit per meram

trimotil.

[

jocum ; facetiam velignorantiam ; Ectlefia pre-

LÉ ergo talis conditio vel potiüs modüs re-34t

[

X À pugnans fübítanrie matrimonii, ejtisve tri-

fumit hoc pofteriüs, quod eft in favorem valoris

jf

matrimonii, & coníequenter validym pronun-

plici bono quoad ipfam obligationem , adji-

b

ciatür matrimonio :

"Ut fi dicas ; Te duco,

hus

tiat tale matrimonium , & conditionem illam

Tdtt

turpem vel impoffibilem habet , quaft non adje-

fiin te non transferam dominium mei cor-

4

€a fuiffet. Ita DD. fatis communiter , Coninck.

Poris ad ufum conjuzalem :

aut ( ut pulcbré

j

Ípecificavit Pontifex in textu allegato cap-

Fi-

Í

li

difp. 2.9.»um. 42. aliisque citatis Perez difr. 16.

e

a

W6l

$ peuum. 8. Hurtad, difp. 7. d:ff..10. 'Tambur.

nali $. precedenti tn iuitio cit. ) contraho t

rA

n

£raEl. 4. €, f. $. g. um. "14. Etfi contra longé

cum; figenerationem prolis evites : repugnans

lx

communiorem.

An veró. hec przfümptio

bono prolis : vel donec inveniam aliam ditiorem,

E

)

U

etiam in fponfalibus locum habeat , di&tum eit

&c. Ecce repugnans bono Sacramenti , fcilictt

perpetuitati & indiflolubilitati: vel f pro quaes

I

(f

- íuo locg negativé.

339 339.Layman.autem c

it. . 7.5:)»:. 11.fübti-

ftuadultetandamte tradas: Ecce repugnans bo-

"

Ms

a

4 A

[fiüs& m

is decoré fic explicat : favorem hunc

no fidei conjugalis. 'T'ale matrimonium , 'quan-

in eo con

j

vl

ftere , quód in dubio

: an conditio

tumvis hoc alioquin favorabile fit , viriatum

Ts

turpis vel impoffibilis adiecta fit tanquam con-

ac nullum definivit Pontifex l. c. non tanquam.

. Wing

novum jus condens, fed quod cít de jure natu-

Ti

. ditio proprié dicta & fufpenfiva actüs ( queà

principio ftatim vitiat contractum , ut dictum.)

r declarans ; quia-non poteft matrimoniurm.

4uox

an veró tanquam modus non fufpenfivus; id

fub(iftere fine fuiseflentialibus: & quia id com-

E

mune eftomnibus contractibus ,, dum contra-

lts ü

poílerius prefumi debeat, ur proindé matri-

monium./itatim validum cenfeatur , conditio

hens inter contrahendum vult obligare ad quid-

titad

w)]lt, 1

autem non habeaturtanquam non adjecla.In hoc

quam repugnans ipfifübftanue contra&tüs,

enim modus differt à conditione proprié dicta

fatis fignificat fe non habere. animum vere cele«

m

L

*

& füfpenfiva actüs, quód modusadje&tus con-

brandi talem contra&tum

"pam fine voluntate

«ontractus non efficitur, Dixiautem notantïüïf

Ws

tragfhii,".xum non flï[þendat, fed ftatim valeat

contractus, attamen cum tali modo vel onere

mé:

Qs

244 1,

?

"

u

fam obligationem. | Nam notan-

?

x

implendo ab alio : ut fi dicas : ducote, fi priusfi-

dum permaxime

A

IL Bona illa matrinionii

/fupet :ofoli

9;'.1 &XA?- |

LUE

dem neges: eft conditio proprié di&ta & fufpen-

' fivaactüs ufque ad eventum conditionis ; fi vero

Sacramenti poffunt fpeCtari düpliciter, 1. quo-^

p ;

d

dicas : duco te , ut tamen te ad veram fidem con-

ad obligationem velut in radice & actuprimo:

Rir

Yertas: eft modusnon ftifpcnüvus ; Ítatim enim

2. quóad a&um . fecumdum feu executionem,

D h

lg.

iT

valet matrimonium , tamen cum onere fponfz,

Sumpta - quoad obligationem feu a&um

*

1

utoportune fe convertat. Nünc autem modus

gmum feu ipfam obligationem mutuam fervan

xlm

impoffibilis five fecundüm naturam , five Íecun-

di fidem tori, jus debiti, & perperuam focieta-

M

düm mores , feu turpis adjectus contractui , non

tem . funt vel ipfa fübflantia matrimonii , fi fu-

vitiat illum , fed pro nonadjecto habetur. Ut

matur matrimonium & vinculum : aut fi matri- -

t

fidicas: dono vel lego tibi equum, ut ceclum

monium accipiatur pro a&luali contra&tu & Sa- À

&angas, uthareticus fias, &c. Ut ex commu-

£ramento , fünt velut proprietates infeparabiles

R

ni docet Mo

J

k

2

lina, aliisque citatis Sanchez L.

& effectus matrimonii. Atverbeademttiabo- ',

['

N

4i[p. 1 9. qui modus mihi valde placet.

3 quoad aCtum fecundum & executionem (fci--

lwmmi

* Dicta autem re

gula: quód conditioim-

licét actualis obfervatio fidei , redditio debiti ,

proprié di&a feu.m

TU

odus non fufpenfivus, fi

perpetua focietas , non funt utique de fubftan-

EU

Ampoffibilis vel turpi

s fit, pro non adjecto ha-

tia mátrimonii , fed oranino feparabihia, & '

tl

h

'fäf pe

Pl

:

* Sc&, II :Dä :æatr?æ;onia ut c/i contractas,

$39

T

L;-x, :'iæfpä-fe pa'rähtui,- nec .e; "fepa;;ati'b:*-;-pdtcfc' abeífe

a*biolutäöbligat,i ad ufum.cohjggiir, nifi fubjcön;

ditione: nifiReligionem ingredi nolint: ergó

NU l

ejus valori. Si ergó contractui matrimonii ap-

t

nas conditionem feu modum fic, ut ipfam

jus utendi matrimonio , obligcióque reddendi

i

pradiclam aliquam obligationem excludasitri-

debitü non efLde fubítantia iliius. 3. Conjuges,

t

tum reddis matrimonium , ob rationem datam ;

permanente fübítantia, fubftantialfque vinculo .

ll«

fi veró folüm excludas aCtum fecundum , feu a-

matrimonii poffunt abdicare jus otendi ma-

if

a&tualem obfervationem talis obligationis,obli-

trimonio per votum continenti fiuiuo . €on-

if

atione retentá, nihil officies valori matrimonii.

fenfü cditum: ergó idem poflunt facere ;n ipfo

matrimonii contractu,

4. Principaliter hac

"d

v

;crïnflis cape : Validé contrahis matrimonium

at

«um expreffa intentione fepé adultrandi, aut

Sententia planiffimé ad cujuscunque captum

i

uxorem pro quaftu proftituendi , aut à conjuge

explicat & falvat , quo pacto Beatitlima Virgo ,

Qu

fine jufla caufa te feparandi , aut aliam,ea viven-

etíi voto caftitatis adítricia & ab omni cogita-

j

te,priorifcilicer , ducendi, generationem pro-

tione de ufu matrimonii alieniffima potuerit ta-

lis impediendi , abortum procurandi , natam

men contrahere matrimonium & effici veriffima

u

d

prolem enacandi, &c. Quia in his & fimilibus

fponfa & uxor virginei fponfi ac mariti Jofephi.

folàm excludis dicta bona matrimonii quoad

Ut etiam obfervat Gobat. caf. 13. . 267. ni-

actumfecondum. ^ At contrà invalidé contrahis

hil tamen audens definire: Neque ego audeo;

íed maneo in diflin&üone data V. Z/ & dico

matrimonium, fitalia , calénque peffimam vo-

,

luntatem tuam in ipfum pactum matrimonii de-

porro.

1

ducas, ac ea conditione modo ac pacto velis

—IV. Valet fine dubio matfimonium, fiquis3 44.

contrahere matrimonium , uttalia fiant, ac ve-

contrahat cum intentione, eó nuquàm utendi

dut fieri fasfit;fic enim ipfam obligationem fub-

petendo aut reddendo; cüm de effentia contra-

:

ftantialem matrimonii excludis ejásque effen-

étüs matrimonii non fit confenfus in ufüm &

N

tiam evertis. Hinc recle refolvit Layman cit.

copulam ipíam , fed in jus & obligationem tan-

£,7.4m. 9. Calviniftam credentem ,. ob con.

tuüm , ut fupradi&tam. Nonautem valet matri-

a

jugis adulteriumi fas effe matrimonium diffol-

monium , fi ei conditio vel pactum apponatur ,

d

vere;ü contrahat ea intentione; fi uxor v. g. fi-

quo jus & poteítas matrimoni , ad ejus ufum.

dem matrimonii violaverit , eá repudiatà aliam

impeditur vel tollitur : v.g. aceipio te co pacto ,

?ugm'

i

ducendi ; quiahec impia & haretica intentio in

ut in perpctua continentia vivamus ; utnun-

factum non deducitur , illud matrimonium ni-

quàmà me conjugii debitum petas ; vel, ut tib&

di

(i) qllï'

s

hilominüs validum. & indiffolubile effe: fecüs

exigeati reddere non tenear , &c. Itacommunis

utique , fi id etiam in paCtom deduceretur.

DD. cum D, Thoma £s 1 4.difp. 28. quafl.anicá

nsbt

| 343 Hl. Omnes: unanimiter confentiunt. condi-

Art.4. ad 3. D. Bonavent. ibidem quaft. nltima.

quan-

t'mtum ;

tiones ita repugnantes bono fidei & Sacramen-

Richard. Adrian. aliisque congeftisSanchezl. y-

ti inexemplis allatis & fimilibus adje&tas matri-

difp. 11. Layman cit. sum. 9. Ratio eft ; quia ta-

vquam

re d

monio, illud vitiare G irritum reddere.At veró

lis conditio vel pactio , quantumvis honeíla &

quoad bonum prolis non ita confentiunt, fed

fan&ta, reverà tamen repugnat fübílantia matri«

jonut

i

u-

aliqui fic diftinguunt : Matrimonium certó irri*

monii , cüm fübítantia matrimonii quàm ma-

tari , quando ei apponitur pa&tum vel conditio

qpitt

-

ximé confiftat in jure utendi , & obligatione

&vitandi generationem modo pofitivo & illici-

praftandi corpus conjugi ad ufum conjugalem z

jgit

to ;ut, f1 deberet evitari generatio per media

qs, !

atqui hoc jus ac obligatio tollitur dictis pactis

fumpta procura&do flerilitatem ., autybortum

Íeu conditionibus.

Neque urgent rationes op-

p |

Yuiu

! fottus concepti , nunquam immittendo femen

pofite piz Sententiz. Ad primam refpondetur z

|. intra vas, necando vel non. educando prolem

Licét inrebus plerisq; feparari poffit dominium

g

'fufceptarn , &c. Hac enim pofitivé repugnant

directum à jure utendi vel fruendi tali re; at ni-

bono prolis ; At vero non irritari,quandó appo-

hil (imile eft inmatrimonio , íed totum domi-

^

!

. nituri eadem conditio evitandi generationem

niunireale, quod per matrimorium acquiritur

);0115 1.'81

40

prolis negativé cantüm. & licito modo: utpoté

in corpora, nihil aliud eft , quàm illud ipfum jus

.

nunquam matrimonio utendo ,. quod utique eft

utendi corpore conjugis ad ufum generationis

?

p

licitüm. It exprefsé Perez difp. 16. fe&t. 7. & re

ergononfeparabis idemàfeiqfo. Ad 2. &. ne-

t

ipfa PaludanusVa(quex, Rebel , Coninck, Hur-

gando confequentiam ; quia per matrimonium.

fhlm ph*

$ad. apud eundem Perez,, l ambur.bic tract.4.e..

abíoluté omninà contrahitur obligatio carnalis

p

$- $.8. abfoluté docentes validé contrahi ma-,

conjun&tionis ac debiti reddendi non obftante

jf

p

trimonium cum conditione honefta , videlicet.

conditione , quz ei de jure ineft , puta: »f Re-

fily

ligionem profiteri malit:autwifi fidem datam ad-

1

mzfx

Ut neuter ab alteto debitum petat, fed continen-,

^

tiam perpetuam fervet, aut voveat, aut Religio-

ulterio wvioles. Nec eftin contrahentium pote-

U

nem ingrediatur:& dant bonas rationes : 1. quia

ftate adijcere alias pro libitu. Ad 3. negatur ite-

j

lentia matrimonii confiftit in mutuo dominio

rum confequentia , quia id commune eft omni

ao

i

corporum in ufum generationis , cum quo do-

contra&ui , ut apponi non poffit ipfi contraétui

m

minio confiflere poteft obligatio non utendi

aliquíd ejus fubftantiz feu nature repugnans,

I!

ab]n'

Corpote ad hunc finem ; cum jus utendi fit fepa-

lic&t pofteà poni poffit per modum novi con-

i

s. Ut

j

tabile ä*fïomino directo. 2. , anjuges non funy

ttaétus aliquid tale gr-io;; €x parte repügnan

bene

T

*»

|:

*

»

ia

q'beol. Sacrament, Par: WCap l

$40

! 374- Neceffe vion eff , ut äþutï sozi»:m)? .

bene docet Sanchez 1. f. difp. 19. num. $. O 12.

g0. Mut ad. id &ocatz ,'el

;

ita & matrimonio à principio apponi non po-

,

v

[

quid agatur.

2

vogaki , modo iht:äiglft i

teft conditio ejus fubftantiz repugnans ; quia fic

377- Tres denunizatzones pret

r;:ittfædkftntxa

fieret contra&tus effentialiter , G non fieret ; po-

378. Ex precepto tantitin.

L

4

37 9- Conftius alicujus Zmpedienent.

7 ?zter fj

P

teít tamen pofteà apponi per novam pactionem

pon/ö) !':n'etll;"

i

aliquid honeftut matrimonii contractui ex par-

|lud manifefiare

38o. Qualiter & cui id zntimandum ?

Jfb vmortali per fe quu:ln(.!o..-

[

te repugnans,utpoté mutua pactio continendi ad

382. Solfztur cafus.

i

» f

tempus , velin perpetuum, permanente interim

383. Efftttus bujus

z

Sacramehti eft. g&dtiäfl:rl:&i)fcaü:,*'

üiri

vinculo, matrimonii quoad alia, utpoté mutuam

384. Btir.

lat

cohabitationem , prolem jam fufceptam edu-

lis & sndiffolubslitatis.

iplex bonum effentiale Mdtfim??i'üdf? 'Pf"

M.

candam, fidem fervandam , ut cum alia perfo-

ASSERTIO, ; —

na carnalis copula non habeatur. Ut recté Lay-

;fmf

:

"iririonitm in legeneva inter dcl::]äs

r

man »um7. 9. Ad f. &. Etiam feclusá illà Sen-

1

tentià plané & optimé falvari Sacratiffimum

baptiz-atos ff Sacramentuma Chrifloin-

qui

flitutum. — Materia (unt corpora conjugum mn-

Wr

Matrimonium Matris JESU MARTJE&

JOSEPHI prima parte noftri dicti; confen- -

ub tradenda. Forma funt verba contrabentium

ii

con(en/»tm legitimzm exprimentia. Mini[lri pro-

Y

fitenim Beatiffima Virgo in traditionem corpo-

prie (nat ipfi coutrabentes, Solemnitas jure novo

risfui quoad poteflatem;obligationem & actum

requijita ad valorem eff pfafentia Parochi pro-

iti

primum: adeóque quantum eratex parte con-

tra&tüs matrimonialis , omninó obligata fuit Jo-

prii s & duorum vel trtnm teflium pramifJis de

qui

m

pracepto tribus denpntiationibus,

Effetins eff

(

fepho ad reddendum debitum conjugale , fi ip-

ratia fantlificans , &i triplex bonum e(fentiale,

qu

fe exigeret: eóque ipfoilla confusé & indirecté

fciliset fidei,prolss , t Sacramenti iudijäl:?biliQ

confenferat in copulam, fi exigeretur:quod om-

q

tatts. Eftota partim certa

D

A

ninó fufficiens erat ad plenameffentiam contra-

munis DD. ut patebit.

de fide, pan?mCom-

ii

élüsmatrimonialis. INNunquàm autem confen-

LIIO

4

U

fit in ipfam copulam dire&té & fimpliciter , .

.

li

quippe & voto Caftitatis adílricla, & certá Dei

Ef Sat;amexiu

n à Chriffo inffütutum

Ertum de fide. . Definitum in variis Con-545

ilei

revelatione edocta , Jofephum ejus debitum

b

nunquàm exacturum , fed fuam virginitatem .

ciliis ; &noviffimé in Tridentino feff. 4.

. can. 1. Sí quis déxerit voatrimonium mone[fe ve-

of

"

€ertó & tuté confervatum iri. Ideó enim ex An-

,gelo tantz Prolis conceptionem annuntiante

Té ac proprie unumex féptem Sacra,

Noe

tís Legis

tl

Evangelicaà Chriffo Domino inffitui

yá

i]ID

quafivit: quomodo fiet illud , quoniam eirum -

"

m,fe:ä ab

»ton cogno[co,: Quare CaftiffimaVirgo à voti fui

eminibusin Ecclefia inventum : ne4

We gratiam

tj

As

violatione fecura , volente & przcipiente Deo,

conferre:anatbema [it.Et quamvis ( ut varii cone

in conjugium confenfit , fed in ejus a&tualem u-

tendunt ) id claro Scriptur textu convinci non

Dtd

Bu

fum fimpliciter & direclé confenfit nunquám.

poffit, fufficere omnino debet traditio Ecclefize ,

Qua de re Gratianus tero C. Beata. 27. que[f.2.

de quateftatur Tridentinum ibideta c. 1.dicens:

[

Wi

Magiller i» 4. d. 30.€& ibidem D. Thomas, Sco-

Cüm igitur matrimonium Lege Euvangelica ve«

1n5, Durandus , Henriqu. alii ac laté G optime-

-

teribus connubiis pev Chriflz gratía preftetme,

tl

Suarez, part. 3. temo 2. difp. 7. (e&. 1. Vaíquez.

vitàintersove Legis Sacramenta enumerandso ,

L

»part. 3. tomo 2. difp. 127. 6.

SantHPatres No[Iri.Concilia & miverfalis Ec-

(

| 6. num. $. Ifefez

Afj

clefia traditio femper docuerunt. Sic Concilium

addens, id innuere Apoftolam mox cítandum. -

hj

n

SECTIO IV.-

Probatur communiter. 1. Ex Apoftolo WM,G ,

"i

Epbef. $. Ubicum dixiffet:viri diligite uxorti

bc Matrimonio vato ut. Sacramentum ef.-

ve(Iras.ficut & Chriflus dilexit Ecclefram , d'þ

LO

jcj'jtisque fe

lemnitate & indiffolnbilitate,

ipfim tradidit pro ea , wt illam. fantlificaret,

b

SUMMARWM.'

Mox fubjungit de Matrimonio : Saerassentuni

( d]fït

346. Matrimonium ut Satramentum quid?

*

boc thagnum e[I ; ego autem dicoinCbriflodr Et«

359-

Materia e

7

u

titg

bentium.-.

5 fünt corpora. , &j forma fcrh COf A.

:

elefia, Hzc Apoftolus,

Cüm igitur Chriftus

[

trz-:hn,:e:.

inflituerit , ut per matrimonium propter unio-

MN

3f4. Minifiri fnt ipfimet cop

if

38f« "nratio Sacramenti falide po

if

j

t feparari à tentra-

nem & mutuam conjugum dilectionem fignifi-

"ll 4

Gu d fidelzbus ?

358« Md Baleremrequiritur afffleniza Parochi

cáretur fpiritualisunio:& dilectio , que eft intet

Wmïun

rum el trium teffzum.

, 6 'dfm.

Chriftum & Ecclefiam convenienter fequitur ,

"g

etiam eum inflituiffe , ut mátrimonium contra-

359. Qualis Parochbus requiratur 2

i

$ fjor

360. Jut bic intell?gatur :

hentibus fpiritualis gratia conferatur; fine qua

um

363. Quis alius de lzcentia Parocbi. affty

recta & debinaanimorum conjunctio confiftere

865. Que licentia ad 1d fufficzat ?

;

ere Koþ't 28

L*menn [

/

nequit. 2. Chriftusetiam Z4arrh. $. & 1 9. ma-

"ts

366. p etigm per Fàm Vel metum exorta?

367- Licentia Parochz eizam meci

trimonium ad primzvam originem revocans ,

"i

pro copslando qmorzbundo.

era eqt Conf?]ärib

unius curn una perpetuum & indiffolubile cor-

I[imme

368. Qualsirequiraptur teffes 9. 9

lh

porumac animorum vincalum pracepit , repe-

" n

303 Sualis Pnf/&f:üd Parecbi G teffium ?

Erunt dno in carne una ?

uymänn

tens vcrbg Genef. a.

qntá

lls :

$.

4

d

d

i

B

L]

DeMatrzmamaæt «f coniratlas;

d 14;921

Dä;txäbhjukæïf.; bomo non üpäm* Effet- CaHtO«Païaus difp. ^. puntl, 2, hicse

äqüöd cóns

Atl

&^ autemjugum in novà lege ( femper perfiflendi./ traclus matrimonii inter virum& fceminam uni«

4 cumtonjuge etiam ferili, morbida, &c.)vale — cusfit, & unum Satraméntuim. (ignificans nam

dégtave, nifi; idem Chriftus Dominüs gratia €onjunctionem Chrifti éum Ecclefià , ideóque

21

promiffionem ananexuiffet ad onera matrimo- utraq; perfonà facrámenti patticeps. &ffe debeat;

nii fuftinenda ,. mutuum amorem fovendum ; quemadriüodum & utraque perfoná ad contras

concupifcentie fomitem titigandum , libetos — hendüm habiliseffe debet, Affitmantautem o»

Iu

l

in cultu Dei educandos; &c... ; Apoftolus 1. 44 tus, Cajetauns, Euchins, Aver[a:eósquefequens

Coristh. 7. permittit incertocafu diffolutionem — -Herinx 45/p.2.osaff, z. us 14. có quod adhue

matrimonii fidelis cum infideli; üt infrà

D

patebi& — fit verus Contra&tus. matrimonii fubjedlatus in

D

—-

Sed fidelibusitaloquitur. — 4i5,49 mai

ritsonià — perfonacapaci factamenti & erátias

HI. Dixi

»

*

is intet? 49

n

jeticti fantypracipia nouegos fed "Domints , uxos

Tátrimontum novg Leg

rem à viro now difcederey quod fi difcelferit. ( ex fideles, effe facramentum isdiffinHl? , adeóque

li

1

quacanque caufa ) ssasere inngptam , aut viro.— etiam imatrimonium contractum inter abfentes

fno reconciliari, Hujus autem diferiminis caufà — per Procurátorem vel epiltolam juxtà commus

.

albignari non poffe videtur,nifi quód matrimos — nem DD; àpud titatos ( €ontra Cajetanup 4

nium fidelium rátioné Sactamenti májorem ex ^ Sylveffrtrm , alios citt.)Ratio eít ; quia fécundàm

Chtifliinftitutione firmitatem obtineat; 4. Ac« ^ Cohciliorum indefinitàm doclrinam , Chriftus.

eedit confenfus antiquotum San&orum Patrum . matrimoniom fidelium evexit ad dignitatemSa.

apud Bellarmiv, Layman,alios paífirà. At; quam» — cramentizmatrim

onium autem initüm per Pro-

dófiam Chriftushoc Sacraraentum inftituit,feu —euratorein vel epiftolam inter abfentes ; ficüt &

quando matrimonii contractum élevàvitàd di- — intez prafentes per nutus vel (ignà , eft verum

"

gnitatem Sacrámenti ? x. eum Scoto i» 4. d. — matrimonium : nec eít áppaárens aliquà ratio, ob

i

36.unm.1 * Sanchez, hie , Galii$ commünitis: — quam fit excipiéndum à do&rinà differentià

id verifimilius feciffe tune ; quando dixit 44a!b; K Conciliorum. Ais: Ergóne tün€ abfenu etiara

19.Qub4'Dens Conjuuxitbomo son[eparet.C)uià — dormienti confertur effe&bus Sacrámenti ? &

ibi, Chriftus renovat matrimonii 1ndiffolubili- . Omnino,Gi nonad(itobex; fiéutfenfibus deítis

"

Y

'táteth , ideoqué congtuebat, ut fimul adderet — tuto confertür effe&tus extre

ma unclionis. Un«

Mi

tationem Sacramenti.. Certé in Evangeliolocu$ / de debet conttahens conári ,

t fit in flati gratize

j

epportunior non re

protemporé ,quo prudénter utat perficien

N

. explicandi (unt.

peritor. Nunc äläquï termini

dum forté éontractum & Saéramentum um

J

J

( OWT Dixi t éxlege mva : etfi enim matrimos

ábfente , quod finégligat; extune peccabit ras

niuth ex primá fai inftitutione per formationem

enin

tioné periculi, cuí Sacramentum quoad fuuiti

1 COfle

unius viraginis Eva de corpore Adàmi j cui à

effedum exponit. Ut pratter alios bené notat Hes

