aliam Ordini annexam, ut recitandi Horas &c. ne-

Sent,

que aut explicite, aut implicité voveat , quia ad

que impedimentum dirimens Matrimonium, quia

l l?.ï

eam voveudam tenetur , tanquam. ad. aliquid am-

nullum Ordinem habet, cui impedimentum il.

sexum [Vatui, quem [ufcepit, — Hac Hurtadus. Et

vt d

lud effet annexum ; fed folüm tunc peccavit facri-

TR

hinc ulteriüs : quamvisfic Ordinatus fine voto Ca-

legé defe&tu intentionis nulliter fuícipiens Sacra-

TORUD,

: ftitatis peccans cum foluta committat folüm fimpli-

mentum : adeóque liberé ad nuptias prodire po-

cem fornicationem : ut cum Dicaflillo agnoícit

fotier

teft , ficut etiam quoties in Ordinatione alicujus

um

Gobat z. 758..in Confeffione tamen debebit. fe

defectus fubílantialis cominiffus. eít , Ut conttx

: accufare , non de fola fimplici fornicatione , fed

nisol

' aliquos: Canouiftas cam aliis recté docet Sanchez

etiam de mortali inobcdientia, quà differt remiffio-

inmortd

, €it. difp.277..1 3- Efcobar apud Gobats.763.Nam

cadi

nem voti precepti ab Ecclefia , & Otdini facro

corruente valore Ordinis , corruit etiam obliea-

annexi.

mal

tio fundata in illo , etenim non entis nulla fünt ac-

IL. Qui metu gravi cadente in conftantem V.ï-

183

:

cidentalia, — Contrà veró, qui voluntarié & "'vahf-—

défüfcipit Ordinem, nullo tamen modo nec im-

rum & injuíto adaCtus ,. vel coactüs fufcipit fa-

p

cum Ordinem ,. dummodo ver? co

nis D

plicité intenderet vovere àut fe obligare ad fervan-

nfenferit in

; Ordinationem ,

tanquam Caremoniam facram,

(leint!

dam Caflitatem , nullá quidem fimiliter tenebitur

& Sacramentum , utique valide fufcipit Ordines ,

n,ü!lïi-

obligatione, ut mox ampliüs declarabitur : atta-

jnua

men impedimentum dirimens adhuc contrahetet:

chm metusnontollat , fed relinquat voluntariur

fimpliciter : attamen voto Caflitatis non obligabi-

lll

Ratio utriusque ef:quia obligatio voti eflentialiter

tur.

g,üum

pendet à voluntate propria voventis :

Nam votum metu gravi & injufto extor-

übi ergo

TTTLNM

nulla voluntas vovendi,

ibi nullum eft votum.

At

tum , fi non ipfo jure divino naturali (ut egoqui-

dem teneo cum multis ) certé tamen jure Eccle-

vtl [1]

.vcrö'impedimen.tum dirimens , feu irritatio Ma-

fiaftico. irritum . eft,

trimónii , non pendet à voluntate voventis , aut

Ergóne etiam nullo con-

p

. Ünt?

ipfo voto , fed immediate &

pracisé à lege Eccle.

trado impedimento dirimente , validé & licità

fiaflica irritante :

(feclufo fcandalo ) contrahet. Matrimonium ? In

T

leges autem irritantes maxime

; deli

effectum fuum hab

ent independenter ab omnivo-

rigore loquendo omnino negandum effet ('prout

abfoluté negant Rebellis » Comitolus , *Pontius ,

em od

luntate, imó contra voluntatem fubditi : utfittuus

Tambarina , alii cüm Diana pos tratl. a. vefol,

vt

Frater ducat uxorem Annam,tu volens nolens fis af.

finis eidem Annz, affinitate dirimente Matrimoni-

193.) Quia habet Ordinem facrum , cui anne«

xum eft impedimentum dirimens Matrimonium :

),*aüillm

um, quod forté cumilla poft mortem Fratris atten-

tares : quianimirum im

juxta dicla num. 18 1. Attamen affirmant commus

Talis &

pedimentumhocnon pen-

det à tua voluntate,

fedà lege Ecclefiaftica dirimen-

niter Doctores cum Sanchez /. 7. de 7Matrím. difp.

&dit

29. aliósque citans Gobat s. 764. Et merito.

. Ex hac generali doctrina refolvendi fünt ali-

) ?exm

quot cafus

Nam licét talis: validé füfcipiat Ordinem facrum,

J

bitur.

particular?s » quibus ipfg magis de.cla;aa :

&ui ab Béclefia annexum eft impedimentum diri-

2

mens Mátrimonium ; omnino tamen credendum

d

/Rg/älutimei 'Corollaria,

eft Ecclefiam. eo ipfo , quo tali cafu votum ipfum

ïexu'nh"

Ui voluntarié facrum. Ordinem Tufcipit ,

irritat Cficut & Profeffioném folemnem , ipsáms

k'lþSz?f Q

Ícienis eiannexum votum Cà ftitatis, atta«

:fimW

que Matrimonium ex tali metu profectum) etiam

aj f

gen cum expreffa intentione nolendi vovere. Cafti.

noluiffe adnectere Ordini, tali metu füfcepto im-

mtem , feu pofitivé nolens promittere vel fe obli-

pedimentuni irritans Matrimonium : . sícque tali-

gare ad fervandam , multó minus reipsa fervare

;fim

Caftitatem,cüm is re

ter Ordinatus validé, & feclulo fcandalo , etiam

vetà nullo modo voveat (quia

licité contrahet Matrimonium , absque ulla di«

:&irf'

votum debet ex propria voluntate oriri , eft enim

fpenfatione.

Quód fi tamen talis ceffante , vel

Ípontanea promiffio fa&ta DEO ) nullam utique

fs Pu

difcuffo metu , Ordinem fufceptum ratificet , aut

"

contrahet obligatiop;myoti j attamen adhuc con-

liberé confentiat; & velit in Ordine fic fufcepto mi-

d

L j

niftrare ,

g»-

»

q beol. Sacrain, Pars 1. Cap. V. Se&f, Un, d Olligat. Ordinat,

96

nitantur. Vide Gobat ssm. 7f 2. 760.751,2,Q,,

niflrare, jam obligabitur voto Caftitatis , quia per

76$- fea-

'.

1pfam illam. voluntatem miniftraadi in. Ordine fa-

IV. Sr in

fans ordinetur in Sacrfs; (Valid&; utr$

[

Cro, cui votum continentiz annexum novit , im-

fuppono ex dictis ». 63. ). poftea adultas factus

plicité etiam vovit Calti

tatem ; sícque etiam con-

t

nequaquam obligatur voto Caftitàtis , cüm infans

traher impedimentum illud dirimens, ut amodó

rationis expers vovereaequeat: attamen in rigore

)l

ampliüs validé nuberenequeat: ut ex dits colligi

4

lequendo poftea non poffet valide contrahere Ma-

debet.

Q

"

uis fufcipiat Ordinem facrum

trimonium, quía reverá haberet Ordinem , cui an-

184 lil Quéd fi q

.

annexi Caítitatis : (cafus hoc

nexum eft impedimentum dirimens,; Atque ita

prorsüs ign

.

arus VOti

:

x fupponendus : fupponamus tame

n)

abfoluté docent, Paludanus, Huürtadus , alirapud

[

tempore vi

Dianam p.8. tra&i. t Refol. 43.. probabile cen-

fiquidem inten

deret fufcipere eo modo , quo alii

T

quo Ecclefia Catholica

fentem. Sed dixi imrigore, nam, ut áit, Tamburi-

fuicipiunt, feu eo modo ,

nus cit. $. 3.»zm. : G. "Ecclefiaid voluit limitare in

?

confert , adhuc implicite emittet votum : & de eo

infantibus, & difpofuit, ut, adveniente uíu rationis

informatus poftea'obligabitur , nec validé Matri-

[

monium contrahere poterit : quod f veró nec fic

daretur ipfis optio, ur, fi velint,& eligant in Ordi-

X

ne fufcepto flare, flent : ac deinde inipfalibera ele-

quidem intendat, fed potiüs errore pofitivo credi-

dit non effe obligationem voti annexam Otdini;

&ione illa, implicité emitio voto, obligabuntur ad

Caítitatem: fi nolint, ducant uxorem; ut libet, abs-

aut etiam animo ita comparatus fuit , ut fi fciret

votum & obligationem Calftitatis, Ordini effe an-

que alia difpenfatione dummodó fuum Ordinem

[|

antea non faüficárint , five poit plenum tationis.

nexam , eum non fukiperet : tunc adhuc validé

Ordinatus, in foro confcientize faltem , voto Cafti«

ufum adeptum , ut volunt DD. communiüs , five

tatis non obligabirut, cum illud nüllo modo emi-

potiüs polt pubertatem , aut etiam decimum fex-

tum ztatis annum completumi, eó quód ante eam

fcrit, juxta omnia dicta »»m. 18 z. Obligabitur ta-

men in foro externo, quousque illam fuam igno-

gtatem impletam , noii valeat votuim folemne Pro-

feffionis religiofz : quidni eadem fit ratio voti fo-

tantiam , errorem , vel difpofitionem contrariam

probaverit : infuper irtitum eflet ejus Matrimo-

Jeranis Caftitatis Ordini fàcro annexi ? Vide de his

laté Sanchez /. . de «Metrim. difp. 3. At ; quid

nium,quod forté contraherét , quia habet Ordi-

nem facrum , cui annexum elt impedimentum di-

Íi puer jam rationis compos , ante arinos pubertatis

ordineturin Sacris, erítne obligatus voto continen-

rimens : unde poltea informatus, fi velit in Ordine

fufcepto minilrare , votüm antea omiffam debet

tiz? Negat Sanchez. ezr. difp. 3. 1. 8.. alios citans:

ob rationem jam mod» dictam : fed affirmant Mar-

emittere , ut füprà dictum ; Si nolit, & Matrimo-

chinqs-,Lcandcr, Poncíus, G. apud Tamburi*rig

nium cupiát inire, omnuio difpenfatione opus etit

quam difficulter impetrabit, quia difficuiter proba-

eit. 6.3.5.3.9.19.. eb quód talis puer validé voveat

&c. fed vide citatos. Nonénim otium ell, in rebus

bit talem ignorantiam habitam hodie in tanta re«

j

tum peritia.

Cert& Urbanus VlILcuidàm Subdia:

tam raró, & polt Concil. Trident. nunquam occur-

rentibusimmiorari, Vocatlongé operofior quaftio

8!

cono alleganti defe&tum intentonis in fufcepto

Ordine , & difpenfationem identidem per Patros

ultima, de fecunda obligátion: principali Clericos

fum in Sacris, fcilicet recitandi Horas Canonicas :

[?

nós petenti , denique impertivit referiptum cum

L

hac fulminatrice claufülà : difpenfamus in animam

quam ob maltitudinem dicendotum in fotmam

"

li,

£uasi ; indicans nimirum difpenfationem ipfi cef-

"Tractatüs appelldi?is redigo.

*

lzl ï

fürzmin ætemämpgrniciem , nifi preces veritate

F

8

p*

E

ésies äæ

Sz

x

VE

$N

GuYE Bu

N

OXX OR

:

YESXNOOXNE BN

Vb

D

M. TRACTATUS APPENDIX-

W.

1.

G

3A TIONE RE

(

M

:O OBLI

/ITANDI

1j

HORAS

"|CANONICAS.

10

b

A

QU4ESTIO PRJZEA MU L A.

J

*

A, $

tium droinum, Hore Canonice ?. .

*

f

u th

- Quid f Q

Fücium divinum generatim dicitur :

6um, ut videre eft c. ,Dalenteä dé ce

,

'5. 471 6

$,

Clement.c. Gravi Eodem.

ET

Rirus Religiofus externus pnblicà Au-

3

N

thoritate/ Ectlefia in[itutus & certit

IL Horg Carnonice definiri poffünt : .

Offét .

j )

qusdam divina ex P[almis, Hymnis, Canticis, faw

dj

pevfonis impofitus ad. DEum nomint

I'Tlefïz cole

ndunm d deprecandum.-

Hujus velut

erà Scriptura & doiviná SS. P P. conflrutlà : atque

li $ia

ex facrorum Canontim. decreto à perfonis Ecclefite

li,

fpeciesfunt Hore Canonicz, Miffz, Lytanie, Ex-

Bauiz &c, Quanquam ipfe Horz Canonice abfo-

flicis, Ecclefi notine , certis dici no&t ísque boris

ib.-4-

D

jüté dicantur , Offeium dfvinum ^ K-vel .Eulrjixfþiq

prrplwmda ad NDEm.— Brevibs Layman ]

Wa

*

4

[

h.

P

d

"

ïmäldppmd de H?ri: Can. Cap,1, de Olligat, ad Horas Cauoa.

97

il

ttad. 1. c.2. Hore Canonica funt publica ac flata

CRESOLUTIO. I

w preees ex. fatrormm Canonum decreto ab. Ecclefia-

dtur praceptum E

"

2

j uï[gï

: jfiqä per,

fonis momine- Ecclej

f

*

efiafhicn

3 fg:;:lf.;" 4 us

RUE

Y

ea4d Deum per[oluen-

D

" dnjure divtyo

"T.

l

'. 4«d recitaudas Efo-

: 4«. Defacto in Ecclef

la Romana numcecrantur fe-

il

vas (anonicas fnb mortali «,

j

£

in$ ceYtas 'p-:-rj?);;:m

ptem : AMatutinum cum laudibus, Prima, Tirtia j

LEDEM

À

53

T

Eeclefiaflicas comprebenfas hss tribus

25« $u-

tM,

Stxta, N'ona, Vefpera , eb Corapletorinm, ita diftri-

cri Ordinis: Beneficit Ecclefiaitici ; &

x

. bütz propter vatia myfleria

n

iivl

meri feptennarii. ,

Yvce

P

Pionis

UE

Choro ddlrifie, /raomnues: c

AVC

P L

IS: Q

17

iibusd am

que congerit Gloffa i» ezt. cap, 1. De celebratione

lt i

particalaribus controverfis.

Praeceptum habetur

AMiffarum : ieptem enim fünt dona Spiritüs San&tí ;

in varüs facris Canor

hs

n

ul

7- dies ;creati mundi. 7. etates mundi ,

ds* lib 3. Decvetaliuns

Id

quibus

?3!'. xï.'[.ä

de celgbratzone AMiffarum de

.«ompletis finietur.

.7. petitiones Orationis Do-

divini of-

T

fíciis: ex Concil.

Agathenfi c. 1. G ex' Coucilio La-

minicz; feptiesin

Die Laudem: Dzo dixit David

1

il

Pfalm. x18. 8 1

teraneufi 40 Dinocent. V. c.. Dolenteg refertuitis ,

*

pecialiter feptem. funr precipua

Ubi fic fulminatur

*

atj

Mytteria Paffi

onis Domini noftri: quibus r

efpon-

Diffritle præc:ïpienre: inwvirtute

1Or

fantla Obzdientie, nt divivum officium ustiurzum

dent (eptem Horz Canonice.

, juxta veteres. & cri-

d

t0s verfus ;

j

páriter ac dinruusa , quanium illis Déue dederit ,

I

fIadiose celebrent paviter & devoté, . Ht ibi: Eg

Hac fünt feptenis , pro?.tetrþ que pfüllimus

latiàs adhucin Concilio Viennenfi in C

L]

!

ementina

Bd

OLIS :

)d

de celebratiane Miffsetm c. 3. o* alibi, - Patet er-

Matutina ligat Chriftum , qui crimina Pürgnt.

BA

Prima replet (putis: caufam dat Teztia mortis ;

Bogravitas pracepti , fine dubio füb mortali obli-

iis

gantis : quod licet formaliter íit pracep

tum PO-—

ut h

Sexta: Cruci ne&tit ; latus. ejus IVoza bipertit

fitivum Ecclefiafticum :

virtualiter tamen eft f

[te 6

V'efpera deponit; tumulo Ca?aplcm feponit.

j

datum in j

are diviso naturali,quo Ecclefiatenetur . : :

.

*

nl

certo aliquo ritu colere Deux

quod praceptum

de fe benerale & ind

ob

.&czfuïzþ'

eterminatura ad quemcum-

il

queritum ,. Ecclefia determinavit ad hunc certum .

Atl

ritumIHorarum Canonicatum per certas ad id

de-

: ink/ir, e» quoraim eff Oblivatio reci-

putatas . perfonas períolvend

lt

"d

arum. fub- prediclo.

i

hmdi Horas Canonicas ?

triplici illo titulo facri Ordi

4

15, Benefieii, & Re-

t

Ontit

;

ligionis , quos m

gcitit

4

SUMMARTA.

8« Prareptum dicendi Horas ub mortali trilus titzlis obi-

Qdö c;gpiic;mdc »brevitü Xper..

sit Mi

;ur'ro.

4

7

gare potefi. - I, titulo Ordinis, 1I. Benc

fricil & lIf.

$ L

ynbur

Relipionis.

[

D

dud

4.-Ratione. O:tdinis ob

Titulus [acri Ovdinis,

2uii.

3

ligantpr wmag:lin Majoxi.bus. con[ti-

j

Y. E Octitulofolo obligantur recitare. Horas , o--

5. Idque fub imortali.

;

La

:zi:;

- X mnes Majoribus Ordinibus initiati : Subdia-—

: 6, À die & bora Jufezpti Subdiacona

quæmo

S; ^Ab bat obligatione excipiantur L.

toni, Diaconi , Presbyteri ,

Epifcopi : ídque etfi.

C

duxerunt uxoresn.

/Gui ex dxj(pen,&tioie

nullum hab

(1230

cant Beneficium , nec ullo alio voto ad

&O

9. l. Dagnipati ad iriremses, captivi abud in;?'äeiek fet

Viexe

id adftriclifint , quianimirum ex intentione & in.

ftitutione Eccl

ial

iO. HT. Degradati( non tamen excormunicati, f fpenfi

ee, 5

efie illis: Ordinibus. hzc obligatio

X 1. IV. Misorifla etiam vatione Ordinis ad unllas or.

a;ime:

oblisantur.

neceffario eft annexa, üt omnis eos Ordines fufci-

12, Titulo Reli

piens , eó ipfo cenfea

/

gionis aäliganmr!omne; Relieioff & Mopias

tuf.fe velle ad id obligare. ;

lesprofefft Relisionem Choro adflritiam,

Owmnes unanimiter. De Sacerdotibus , & confe- -

13, Etiay privatim extra Chborum , Ju mortali,

b

quenter Epiftopis habetur v. s esbyter de celebrar.

14, Probabiliter feciss eff, de : iis , quiex R

ciale prateptum non babent,

egailgl vel "Voto fþl-

7Miffer. de Diaconis cap.. slr. d. £r. De omnibus,

16, Obligat

etiam Subdiaconis exprefse

in Concilio Bafileenfi

jó [nb mortali per[okuendi Horas in. Choro prins

cipaliter. incumbit Comm

!

Wnitali » . ex officio

Kéff. - 31.&. qnotcuaque.

uia tamen illud Concilium

Superioribus.

fuit acephalum & line c

i7. Cui ob];

H

apite , nequit obligare o-

igazioai duo uel !t?:/-nb;ljlltifutliu;lt, "nde

tnnes conítitutos in facris Ordinibus :

ideóque de

1B. Sinàn ad[isit [altem quatuor , à Choro bab

Subdiaconis non t

tur Conmingnitas.

þem!o excHfA -

eneficiatis nullus eft expreffus

19« Qualiter peccat culpabiliter à Chovo ab[ens "vel filens 2

textus juris, ut notat etiam Navartus e. 7. de orar.

O. 4 Reliie[us Clerim:l, faclus laieus. oblig,

9. 2. fed elt confuetudo recepta Ecclefie vim ha-

v6s 9

etür ád Ho-

benslegis5 ut docent DD. unanimiter.

B1, Guinam teneantür T itulo beneficiiad Hora;

II Eft hacobligatio füb mortali. Rurfzs omnes

|

22, Ouinamn Leneficiati boc titulo non obligentur ? ufqucid

Bum, 26..

imanimirer. Etenim hanc confüetüdinem effe indu«

.'6o d /79..2

[ olzligemw'habxemes beneficiutm tente 2

&tam à Majoribus animo fe & pofteros obligandi

jit

19. M tizulo benefogii cb

ligentur Sacellamis Vitarfi, Pen-

fb mortali, conftat tum hoc ipío unanimi confen-

C ffonarii?

i 01?;

3 ;Pehgi:intus Horas eulpabiliter omittens obligsatür ad r;a

fo DD. qui eft irtefragabilis teftis confuetudinis fic

CUU füitutionem.

^

vigentis & florentis: tum maximé ex his duobus;

g

92. Gniab bac veflitutione excu[entur ? ufqu

€.ad n, 36.

I. quód conftanter etiam cum non levibus. incom-

i

86. Beneficiatus cuibaliliter Horas omittens pe

£cat dupliciter ,

modis obfetrvetur: 2. quód omnmes pii pétfime

T

contra Kelig,

sonsm , €» Juffitiam.

Áentiant de negligente hunc penfum : quz funt duze

[

j

W

49,. an!ifer fuignfia

"(hm;m, .?b Horas omijþf?

valida rationes cognofcendi , utrüm aliqua confue-

4l

[

tudo

m

a

öap; l, ds Obligat. ad Homs.C:Amon'.

" MM Tract. Aippend. de Horis Can.

D

E's."

:

yn

get ad mortale ,

EXCEPTION

cudo in materia gravi indu&ta obli

k Robabili

tef

UCI

non obligantur a

d Horas Clerici

g

ok

»gos expiicantes

"

ut videre eft pa(ïlrh apud "'Fhe

& inMajori

bus, qui ex difpenfatione Pontificis

vim confuctudinis , nominatim o

ptime Ferd. à Ca-

uider à die: difpenfationis

3.7;2:*1). 13.

ua-

uxorem duxerunt : non q

ftro-Pal. de legibus. difp. 3. P 2.S.

conceffze, fed à die usüs conceffionis. INavarrus eap.

Ti

2.de Relig. tr. 2«

1.4. cap. 2 f*

fe mcriþö Suarez tom.

,5. 17.Sanc

hez £. 4. de Matriss.difp.8. n. 12.Alii.

9. 12. & Diana p. f. £

.

ra&t, y. re[ol. 46. non audent

*x(

Richardi , Angeli ,

idémq; dicen

dum de Clerico,qui ductà priüs uxore,

p

robabilem afferere opinionem

Ordinesfufcepit , &

n

ü, quia putárunt ete foliu

s venialis culpg

( graviutique peccato.) facros

Arragon

totum negligit

poítea cogitur redire ad uxorem ,

ut cum aliis notat

IN

reum , qui femel aut bis in arino ;

(5 3. Ratioeft:

&

1

'Tamburinus l. 2. Decal. cap. g. V

Bteviarium.

ac obl

igatione valde

«ll

6

HI. Obligatio

krecitaudi Horas incipit à 1. die

quia tales funt. in ftatu ab h

alieno,nec immeritó videtur u

(us ipfe fic explicáffe.

»b

& hora füfcepti Subdiacon

atüs , fic ut illo die jam

hi

r dicere ,. non qui

dem totum Officium à

At, quid (1 qui

sfivegnarus ,

five ignárus recitandi

eblig&u

.

jetu adact

us permififfet fe otdi-

di

Matutint

s,fed ab Hora Ganonica refpondente ho- :

Breviarii injafto 1

mari? g. Talis fui

ffet liber ab oneie Breviarii, mo-

ys

ra füfcepti O

rdinis fecundum confüetudinem Ec-

on

in qua Ordinatuseft: nonqui--

dó nec verbo,nec factoratifi

cáffet poltea fuam Or-

clefiz , vel Digecfis,

nimirum ad

dinationem. ZVavarramt, Sauchiezo, alii, Caftro

Jal-

ld

dem mathematicé , íed moraliter

cit. d. 2. p. 1. nttm. 1. Gobat s. $6f.

t

horam non phy

(icà & immediaté fequentem , fed

horz 'Ordinationis: ut qui

^ - d. Damnati ad triremes,S captivi ápud infide

,*'f'ï"

moraliter füccedentem

ur Ob ean-

H

3nané circa Nonamordinatus eít, ad fummum te-

les fervientes etiam probabiliüs excufant

dem , quz fupri

a

,Somajorem rationem. — San?alie-

nebitur ad Sextam & Nonam &c.

ui circa um- .

decimam vel meridiem ordinatus , on tenebitur ,

numeffet ab Ecc

lefiz benignitate & decore , fi eos

[

nifi ad Vefperas, juxta

communem DD. apud Dia-

in tanta afflictione pofitos, & inter illam bominum

l. 2138. Marchant. 7ribas.

col

1

k

uviem velletad Officii onus adítringere : nom

h

nam p. 4. iratd. 4. vejo

K

D

..

v

. . cafu 23.

addenda afflictis afflictio, Sancbez,oit. Sots, Leffus,

rradl, 6.tít. 3. q.. ]. Gobat r4

alii cum Diana, 2. £r. 12. Refol. 4^. At verb;inclufos

H

e. t.

».$61. Raoeit: quia pracepta. moralia-

ia carcere feu privato, feupablico, cum "'Tamburino

moraliter expendenda füat, & ita ut gravamen &

moleítiam extraordinariam conícientiis non infe-

cit, aliisque,

a0n aufim excufaré , propter magnuni,

]

otinm, & ubi fe facilé recolligere ad

dOw

tant: quodomnino fieret, fi Ordinatus teneretur

quo abundant,

orandum Dzuw poffunt:

Int lelige,diü tenebris, vï.l

b

ad Horam correfpondentem horz immediaté fe-

d

jis enim dicet et ,

alid causex infrà affigaands

excularentut.

guenti Ordinationem fuam.

i

Hj Excommunicatum ,

fufpenfum , interdi«to

ü

qualis Hora Canonicarefpondeat huic. horz , quz

omnes :

f

Gum , manere obligatum , fatentur ferà

Orlinationem füam immediaté fequitur , quot

?

ls

*

Eádemque

quia non debet c

ommodum reportate'ex füo deli-

fc:apuli . quot phantafiz nafcerentur

àb hac obligatione Ho-

[

Ü

ratione difcurteudam de inceptione obligationis

&o , nec eít in ftatu alieao

^ij

ratum : Idémque cenfent 5

[

tis , Navarrus , alü de

Horarum Beneficii, vel Profeífionis Religiofe. Vi- -

babilifimum eft Cleri-

k

- de Gobat eit. s. £f 62. £62.

d&gradam. Sed certé pro

à

ad Horas: quia ab

IV. Peccat ergo mortal

itet , qut fufcipit Sub-

cum degrä

datum noa obligari

hg at.

1

privilcgio Clerica

A

diaconatum ignarus lezendi latiné. Suarez eit. l. 4.

Ecclefia fpoliatus eft. omni

D

q. T. ntm. Y7..

que adeó

n

ad flatum mere

[ecularem feu. laicalem

cap. 2/]. ». 6. Tannerus tem. 3. d. p

Dehoc Sa, Genuinus. 9. Hor& nsm. 2«

At

1mà etiam ignarus recte recitandi. . Navarrus 4e

rejectus.

nf

dam excufant , alii obïigant ,&id

ot2t. CAD« X E. nttma. 39. 4 Tosorius, Reginaldns , alii.

Degradatum qui

cy

NIÍfi quis boná fide exi(timet fe ftarim comprehen-

durum. Dehoc

rurfus generátim edp. 3. fett. 4«

bus à Breviario recitando. ^ ;

dj

fora intel

4

à

le&ta rationem reclé recitandi : (icut

"

ubi de caufis excufanti

vis latin& fciens poteft eodem die

IV. Caterüm minoribus

tantüm . OrdinibusHi

J

communiter qui

eantur ad majorem

l ll

ex Rubricis , dire&toriis , vel alio quopiam difcere

^jnitiati , etíi ex condecentia ten

en jure vel con-

E

fübítaatialia: Suarez loc. cit. addens, contra N

Orationem , quàm Laici , nullo tam

füctudine obligati funt ad Officium

B. V. Pfalmos,

ïtd -n»

qarrsm ,teneri tunc recitare etiam cum imperfe-

alii

&ione , conando fe quotidie perficere , & excu-

- & aliascertaspr

eces Setus , MedinaToletuss

Oöhg

dem ad illas , quas Epifcopus ipii$

Mi

fans à mortali illum; qui plané tudis Rubricarum

affim: ) nec qui

'jn Ordinatione injungit.

Adeb, utgravis faltem

l"'z/[n

fuicipit Subdiaconatum ob gravem. caufam , v. g.

N

cium tunc oblatum , vel

Eulpæ rei non

fint,(raihil eortím orent.

A?or;iui',

quia aliàs amififfet. Benefi

Xque

debuiffet diu. expectare.

Quare meritó miratur

Sancbez , 44

NHEYHS Y aliisque citatis Diana P. 4:

Tratt. 4. vefol. 218. Tamburinus

citatus 6. 3. -

It

Gabat cír.s.. £62. ünde alicubi pervaferit dubita-

L

tio, an Subdiaconi faltem primo dimidioanno fui

Quia tam fever

a obligatio ex nu

llo capite adefíe

IBàt

e , neque ex Pontifica

li,

Á

tlen

Ordinis nonpoffint cenferi liberi à penfo horario :

convincitur ; neque ex jur

i certé ex fe not

"tl

&Libid. ». $6 5. optim& confutat Leasdrum à SS.

neque ex pracepto Epifcopi, qu

o i

Sacramento fuse contendentem , Subdiaconum fal-

habet jus induce

ndi tantum orius. -

Quare pralu-

mendum eft , tal

ia indici ex fola indecentia & ho*

th

tem primo die fuz Ordinationis ad nihil teneri, al-

el ft

lezatà confuctudine , fed cer in Germania ignotif-

neftate , ut corifilium, ingratiarum aCtionem,v

Ws

uod

u

fumáà. Qui comtra omsme: lcguitur , non bene le»

milem finem, certé non in ponitentiam.

W

Sacerd

otibüs

(lg

quitur.

etiam de omnibu; vadinatis ; c:iamr

im, l«

N

—

^

*s

a

'Jflmrfi-; dppand. äQ',Horis Can Cap. 1. de Obligat, ad Horas Can.

$9

intelligendum »e&.", Quamvis non eífe .temere

ex Regula vel Vcto fpeciale praceptum non hae

iT

negligenda omnes moneant.

)Wlh(g

:

Scc? de hqc dixi

bent Cuti habent Fratres minores,. &t Moniales an-

ii

[2 6- 5. ['-

tEYD

nuntiatz , & fi qui , vcl que , alii velaliz:) füb nul'o

i

faltem gravi peccato;obligari adHoras extra Cho-

.Ti

?ïiuluf Relggimi: P

rofeffe Cloro dd]lrz'ä'æ;

tum perfolvendás( imó neque in Choro ; perí£elo-

Mnes Rel'giofi & Moniales profeffi Reli-

Wflsuxop»'

quendo; ut infradicetur) docent fane graves , G

1210

gionem Choro adítrictam , atque ad Cho-

non inultó pauciores DD. Joan. Medina Cz4. de.o-

Rpif ,ä

li

rum deputati exceptis nimirum Novitiis , & Laicis

r41..7. A]phontus a Caflro,!ur. de lege penali. c. 8.

Converfis)obligantur adHoras recitándas vel publi-

a

Cajet. /, Horz c. 1. Armilla eodem P. s. 4. Bordo-

& in Choro,vel privatim,five culpabiliter , five in«

nus,alii apud Dianamp. 6. traEl. S.refol. t2. At-

wvl

culpabiliter aChoro abfint,etiamí: MajoribilsOrdia

que etiam quoad íuos Ciflercienfes ( omnium flri-

tj

. nibus non fintinitiati. Omnes in liis terminis. Ratio

if

éiffimi Chori ) rotunde negat Caramuel 7zeolog,

c

hujus obligationisnonhabetur ex ullo jure fcripto

Regul. d. 1co0. & exprofeflo laté nofter P. Mar»

a.

nini

divino vel hümano, neque enim ufpiam extat tale

chant. Suprà cit. 4, . 44b 1. Meum Leffium mox

jus : fed neque ex unaaliqua. confuetudine gen:rali

doenl)

citabo. Rauo fplida & fufüciens eft.. Cuia tantüm

omnium Ordinum , ut contra Layman J. 4. tra£l. y.

" onus absque ullo expreffo przcepto vel t.tulo affi-

aol

£. 4. . 2. GC alios , cum aliis recté docet Tannerus

QE

gnabii imponcreiüb mortali peccato, eft intole-

cít. di[p. $. 9. 1.». X42.. . Etenim fexcentis in

Itane.:

tabile. Confuetudoautem vim legis habens à Do-

»u'dlinfs:

,tiis demonftrari poteftnon effetam arctum nexum

Goribus affignata, fupponitur tantüm , non proba«

j oot

$ob

inter Religiones invicem,ut quod placuit antiquio-

tur, neque ullà ratione probari poteft. . Certé do-

tibus , debeat etiam probari pofterioribus , fed per-

. Giffimus & pientiffimus Leffius Confil. morsl. ca-

[6415

i

mittitur quavis in fuo fenfu abundare. — Eft ergo

f* 14. de hocàquodam Reverendiffimo ex Hifpa-

VO

vera caufa hujus obligationis petenda ex fpeciali-

nià interpellatus refcrip(it , fuiffe ibi lemper viíam

gte': u

bus flatutis& confuetudinibus cujusliber Religio-

HS;L'B&'

etiam in praxi probabilem Sententiam,quód neque

nis in particulari : ut recte Gobatcir. z. ;68.

Choriftaneque Moniales , ex ulla etiam confüetu-

d

Y

. W. Infüper eam obligationem Religioforum ac

[

* dine obligeotur ad Breviarium : prohátque mulus.

[anbct

Kegularium Monialium recitandi Horas , etiam

rationibus & authoritate Xoas.. AMedina , Gmdan

Ts

privatim excta Chorum ; effe (üb peceato mortali ,

I$ C'c. vültque

hoc fuo refponfo uti Confeffarios.

lliget:

docet longé communior Sententia & fenfus DD.

. IV.. Quare Marchant nofler loco cjtaro , omnino

T

exis,!

piorámque perfuafio : dque ex generali confüetu-

probabiliter ita coacludit.-

4

Sanétam confüetue

h

dine , quz in omnibus Religionibus Choro addi-

dinenreffe cujusvis Religionis , ut Reli

giofi, quan-

, nit

&is cum tanta obligatione inducta & acceptata f1t ,

do à Choro feu culpabiliter fe

u incu!päbilit&t*ab-

re 0i

fcientibus & confenticntibus Ecclefiaiticis Prala-

fuerin

; Horas Canonicas privatim recitent : 2

L

175

tis, ideóque vere vim legis obligantis fub mortali

. Hanc coutue

*

"dinem receptam effe titulo pietatis

obtineat: etfi de hac obligatione uec in. Regulis

(it

l

ac devotionis Religiofz., quam , qui pravaricanturt,

j, s

* multarum Religionum mentio fiat , nec alius Canon

merito negligentiz , indevotionis , ac defectüs fer-.

Mi

Ecclefiafticus exillat.Sic Navarrus a 1$. fs

Votis argüuntur.

3. Eam tamen confüetudinem

ölw

n 97. Paludanns,Sotus,'Bartb, AMedina, Gabriel ,

haberevim lecis , aut rece

o

ptam effe per modumle-

QU

Redriquex, Valentia, Toleti, Bellarm. Azorias,

. gisfub mortali obl

igantis , libere

gratis , & abfque

Snaieæ Sanchez, uterque, Tamburinus, alifsque ci-

ullo fundamento afleritur.

a d

. Nec obflat Religiofos

um

tatis Laymanezr. cap.4.6 Gobat citansDianam », 2.

ex hac Sententia fore. neg]

igentiores : nam minus

j

a

traH. 12. Refol. 7. plurésque congerens Leaader

malum eft negligete fine peccato ,

quàm negligen-

hictrat. 8. d. 2.4. 10. ubi 4. 11. cum àliis negàt

do cum peccato zftimato Deum

"4

mortaliter offen-

;itan(ï?

alios Religïofos pofie uti privilegio , quo Eugenius

dere. 4. Aliudett deobligatione dicendi Horas

]V. Benedictinos in Saéris non conítitutos, & Pau-

Quf

in Choro, quà . obligantur Keligiofi & Moniales

lus Ill Societatis Alumnos "nondum Diaconatü

) W:X

ex communi fenfü , & expreffo pracepto Ecclefia :

j

.initiatos liberos pronuntiavit ab hoc fuavi quidem ,

ut patetin Clezzentina de celebrat. Miff. c. 1. in Ec«

]uret

fed tamenoncte: er

n

W

go alii Religiofi ihpponumur

cle[is C:ztlaedralibur-*,Co/legiati.f,ä'.ch»glaribm'de-,

obligari. Cerié dubitari vix poteft de Fratribus

j

vore pfallaturs qua obligatio fi

ne dubio grávis eft,

Minoribus propter verba Regule: Clerici faciant

& füb mortaliobligans , ac principaliter incumbit

if

divinum Officium fecundim Ordinem . S. R. Ecclee

toti communitati , Capitulo, Monafterio, & non.

g[iwilf

fie. — Quamvis enim. Fratres nondum Ordinibus,

ita defcendit ad (in

:

m

ng!Gs Religioibs , ut mox di-

neque primá tonfarà Canonicá initiati, non fint in

cam inferiüs.

$ DIM

rigore juris Clerii, tamen tanquam Choriflas eá

Mj (.]

Corollariumad praxin. |Quando ergo Mona-14

d

obligatione fub mortali adítrin

i

gi,unanimis eft , &

chus nondum inSacris , -aut Monialis confitetur fe'

,tgnü

fuit femper fenfus DD. Patru

m, & Expofitorum

aliquoties Horas 1üas in toto, vel in parte , Romam

o

Ordinis. . Cüm ergo etiam de reliquis fit commu-

(

a

. Thififfe : expediet interrogare , quifnam in ejus Mo.

mís vel faltém communior fenfus DD. tefte Lean-

nzfterio fit commumus fenfus de gravitáte culpg ad-

t r

, dtofupra : huic communi fenfüi in re quotidiana

miffx à negligentibus Horas: & juxta illum com-

gt ".

'€üm Gobet. ». $ 70. non aufim refrágari.

TA

munem fenfum judicabit : cüm ex Do&orum di-

t Hl Contritamen , Religiofos illos & Monia-

verfis Sententiis de gravitateculpz mortalis merità)

äm' ]

les Choro deputatos, feu;ui. vocant, Choriftas, qui

dubitgri pofï]t Ecf1 dubitari noli; Sand

aez h 7.

u

j'l?:'aws l. pg SACRAM,

: Conjih

J

ag

Á

. 1,de /ObZigati ad Horas Can.

90

| Tract, Append. :?e Horis Cani. .(A'ïap

tur ex novitiis ; ob ratiónem datam. (kfodxä paue

i

Cosfil. tap. 2.

dub, 3. Afcanius , de Sure etb-

$ Chorus non fubfi«

'Thomas Tambut. ett.

ciotibus quàm quatuor decen

f

batum to. 3. difp. YO. q- 1.

Saltem du-

(tat.— 4e Pellizarius Adan, Regul. to. Y. tratt. fa

[

£. 3. Leand

et tit. q. 27. aliique pl

ures.

t ex rationabili

c. 8. . $0. apud

'Tambur. ibiderm. excufat, fiCom»

g

bitari non. debet, quin

Abbas poífi

ftet folüm ex quatuor vel

do verfantur in ftudiis. Sua-

munitas Rcligiol"a con

z

u

caufa difpenfare ; quan

, rationem dans.

Quia licét quatuor vel

D

" tez , Leffius, Afcan. Tam

butin. £. ce. alitque. Mi-

quinque

Fravribus converfis alia-

uinque

fafficiant ad rigorem Chori , tamen pros

(l

nus fcrupuli injiciendum

i ad conftituendum. Cho-

folventibus preces pra--

babile eít plures requir

li

tum Religionum non per

rum ex obligatione , ut

fcilicet cum aliquo decore

0,ne€c

authoritas füadet eos

jii

(criptas:neque enim rati

taliter non parendo , efto

altetnatim canteturt :

&L ne tantüm onus quotidiae

poü

gcncratim peccare mor

fe commue

ræce.

num tam páucis imponatur : quare poí

D.

Fratres minores peccent moraliter contra p

nitatem Religioforum hanc opinio

nem fequendo ,

hi

prum fpecile Regula. Afcan. Tamburin. ibi-

à dicto onere fe liberam reputare.

Oppofitum ta«

li

dem. q. Y $-

]

men fmedubio tatius. . De Religiofis loquimut,

tni

Exceptiones , i Specía

lia 7uaad Choraum. .

Longs irictuseftjus , quo Beneficiati, Canonici

à

prin-

Bligatio perfolvendi Horas in Choto

Cathedrales & Collegiati urgentur : eósque obli-

lr

6t. ()

cipaliter i

ncumbit toti Communitati, Mo-

ttantüm duo vel tres,

& ex officio Pralatis, ac Supe-

g

atos manere , etiamfi fin

nafterio, Capitulo,

communis fert opinio.

Ratio eft : Quia pactum

í

dubio gravis elt & iub

tioribus, qua obligatio fine

inter Beneficiatos X Fundatores falte

m-implicité

mo:tali obligans: ut fuprà jam innui, adeó , ut pec-

initum requirit ex jullitia, ut fetvetur Chorus, quo-

cent mor;aliter ;

fi per eorum negligentiam aut dif-

y

ties alternatio cantantium aliquà tandem fatione

fimulationem omi

tantur divina Officia , juxta

fervaripoteít: inter duos autem veltres hac alter«

commanem 1eufum DD.

( & maxime certum elt

natio fervari potelt , ab uno minimé. Ergo &c.

de Praüdibus Eccleliarum Cathedraliam & — Col-

Menochius tamen apad. Leandrum cir.:etiam li

neficiatis , quando ob eo-

legiatarum , ipsis-.;ue Be

Divina celebrari.) Ec fi

berat eosà Choro fi non (int faltem quatuor , qui

fum abfíentiam nequeunt

, tunc pri-

Choro affittere poffint: at eo caíu À cantu quidem,

Pralatus velSuperior fuo muneri defit

non tamen ab aífiítentia ia Choro, & recitatione

mum cutare obligabuntur fubditi.

Nam fupcf

o officiorum Communi-

altá voce,eos libetat Leander ibzd. At Tamburinus

riote deficiente , obligati

Ubi tamen datur patvitas

cir. c. g. $. X n 12. ne quidem àcantu vult eos exi-

