tem , 11 forte ( & forté fiepiffimé ? homo mo-

Sacrameuto , vel Sacramenti voto , mna cnm enl-

,

C

riatur in veniali aut habituali anteà non fatis re-

p remittitnr

5 Jid pro püene temporali,que,ut f«

iläd mïjOi

tra&ato , aüt actuali novo , aut actuali affectu

era.Liteve docent, non toi4 fémper ,ut inbaptimo

|Rtmg

& complacentiá peccati venialis ? De hocolim

fét » remittitur. Ratio ell : quia remiffo peccato

^« [etin

variz fuerunt, & adhuc funt Sententiz. Mi-

mortali per infufionem gratiae acceptatur jultos

Iu2 f

hi placet fimpliciter decere remitti ex vi cha-

infilium DEI & haredem vitz eternz : Rom.

aj

ritatis fialis per extrinfecam condonationem

6. Nuwncverà libera ti à peccato , fervi antena fie

: Mflfmï [

&i Deo, habgntä: fruttum veftrum in [auti i 4e

DEI fine nova aliqua. difpofitione. requifita.

; WiO llm

Ia D. Bonaventura /»4. d. 21. p. 1. 4. 2. 4. t.

tionem , finem veró vitam eternam: & rurfus

I

avedes

ad 1. dicens: Qwi decedit in charitate , pev il-

ad Tit. 3. w. 7. fantlificati gratià ipfius b

ut[ge u þ

lam mevuit etiam pofl bunc flatum ab bis emun-

fumus. : fed jus vitae aternas non patitur fecürn

Nam Rom. 8. iil

"m

dari qua vetardant pramium cbaritatis Sic ille:

reatum poenz zeterna.

Sptltm

eff damnationis tis , qui

fnut in (hrifto X E sUM

quia nimirüm decedens in charitate & gloria

5

) [i

Dei, ex ineritode coridigno jus habet ad pra-

ergojure illo hereditatís conceffo per gratiatr»

J

Nn[m "

mium charitatis , fc. Beatitudinem ; ipfe autem

remitti fimul debet reatus gehenna- Hinc facra

Af cn

€àm proprio adu ampliüs f juvare non poffit,

Scriptura femper jungit, ficut ftatum pecäa!ï

n

ntm, &

juxta illud Joan. 9.

Fenit nox , quando nemo

mortalis cum reatu damnationis, ita jullificatios

nem feu liberationem culpz: mortalis cum libes

potefl operari , Ícilicet metitori& & proficue ad

xll(lhs I)

falutem , nejure fuo perpetuo fru(tretur ob cul-

raione À damnatione , & redintegrationé

RU

pam venialem , quod effet incovenientiffimum ,

adgloriam.Dixi de faco : Nam de potentia Dei

UT

convenientiffimum quóque eft divinz bonita-

abfoluta non eít noftrüm difputare : nec dubi«

jl

(Hmm

ti eam culpam condonare , & poená temporali

um, pofíe ficri oppo.

mmu;t

A

in purgatorio perfolutà, precmium coníerte, — fed. 2

L

M

D

-

.

*

At

A L

[

dbool. Sa;'fam. Bars Ill öaþ Il S'eäï. li. De æont?üiü',"þw?æ; ' A

i 9,06' PII'; Per €ontritionem. &c. ac ju&ificationem

tritio hominis peciatoris quoad fuBPcantiXani

li p

. Cextra Baptifmum & Martyrium ) plerumque

ipfam generaliter difponit ad remittendam

"ll

3non remittitur tota peena , fed poema zeterna mu-

culpam & ponam. aternam , ita diverfitas di-

t

taturin temporalem. Certüm apud omnes Ca-

Ípofitionis feu contritionis fimul fpecialiter

V,

tholicos. ex clara:definitione Concilij Triden-

difponat ad inzqualem remiffionem - poene

Atl

tinimodo eit. feff. , c. 14. & feff. 14. €.2. 8.ac

WLLT

temporalis , & aliquando totius. Similiter dum

Q«5.12. Conílat ex veritate Catholica de fa-

juftificatur homo per Sacramentum ,. ficut di-

Er

tisfactióne Sacramentali , de Indulgentiis, de

Ipofitivé per peenitentiam fcu contritionem;, &

R

Purgatorio: G ipfa facraScriptura variis exem-

moraliter effectivé per Sacramentum tollitur

Utbrel.

E

plis de poenis à DEO inflictis poft peccatum jam

culpa & reatus poeng aternz ; fic juxta inzqua-

remiffum, ut primis Patentibus Genef. 3. ( nos

lem Sacramenti. virtutem & difpofitionis dif-

DT

a

etiamnum luimus poft orginale in Baptifmo

paritatem poena aterna mutatur à DEO in dif-

Qimid

remiffum) Moyfi & Aaron, N'wam. 20.'Dent.3 z.

parem poenam temporalem : ita poft aliosno-

m

Davidi 2. Reg. 22. &f 34. idémque docent SS.

fter Reverendiffimus Herincx. tom. 2. difp. 6.

r

-

PP. paffim, quos laté recitant Suatez $i difp. O.

s hu

q- 9- Z. 44.

D

v

fi&. 3. Bellarminus , Valentia , &c. Ratio peten-

26. N.

AtIOd

da eft ex divina juflitia, quá refervatio ifta pae-

Rewib;f/ämia "t

ritorum , [tu optrum bo-

nl

2x temporalis congruebat, tum ad coércendum

[

Yatstu

Horum mortificatorum C'c.

i.

hominum delida , tum ad exercendum rigorem

naltita

juftitiz müifericordià temperatum , ut pulchré

. Ota : Opera mortuadicuntur, quz fiunt209

t dl

notavit Tridentinum cit. feff. 1 4. c. 8. Agitenim

N abhomineexiflente in ftatu peccati mor-

p

Deus nobifcum inflar jufti & clementis Regis

talis , ade'c'f)quc nunquam meritoria ac velut vi-

T

feo poenam capitis merito condonantis , acaliá

vafuerunt; quae nunquàm revivifcere ad prze-

l if

mitiori temporali pcenà pleGtentis. — Alia ratio

mium , fic , ut nietitoria fiantgratie & gloriz ,

TU

eft de Baptifmo ( cni privilegio equiparatur

certiffhmum & indubitatum eft apud omnes.

4

Martyrium ) qui eft fpiritualis regencratio, quà

Unde quantumvis oret, jejunet , eleemofynas.

homo fit nova creatuta, ideóque omnes vete--

faciat , &c. nihil ipfi prodelt ; nec unquam pro-

uiisdolo::mzl

g od

ris hominis culpas cum poenis omnibus ex or-

detitin ordine ad meritum graüe, juxta exag-

dinatione divina abluit & tollit ; remanentibns

geratum illud Apoftoli. r. Cor. 13. i izgnis

folüm mortalis vite poenalitatibus ob origina-

bominum lequar $ Zdugelormma je. — Attamen

lé contractis.

Hanc autem novitatem vitz

de congruo peccator per ejusmodi opera pie-

pofleà culpabiliter amiffam , non. congruebat

tatis poteft impetrareà Deo gratiam digné poc-

tam facilé reílitui tam ingratis hominibus , qui

nitendi, ut ficguflificatione adeptá , deinceps

:i&n;m d

Cut loquitur Trident. cit. ) fcienter remplum.

condignà meréri augmentuni gratim '& glo-

Dei violare , &

$

lp m

À

Spifitum Santtum coniriftare

rie poffit. EcD. 'Thomas 4. 89.4. . piétenet

qc o

10n formidaverunt.

N

ea opera nunquam abire fine przmio aliquo

j d

20

W. Poft peccatum contritione, &c.

/r'emif-

temporali. Opera veroó zeortificata dicuntur ,

m

.. fum, quanta poena temporalis luenda in hac

qua fuernnt exercita ab homine jufto in ftatu

T i

vel altera vita remaneat , nobis conftare non

ratie , adeóqne tunc veré viva ac meritoria

;

o,i".""'f'

poteft. Certum eít, non femper effezqualem ;

fuerunt, fed peefübfequens peccatum mortale

íed majorem vel minorem, juxta inzqualita-

vi meritorià privata ac velut mortificata fuc-

orleä

j

tem tam majoris vel minoris gravitatis & mul-

runt, fic , dt homine in mortali decedente nihil

M

titudinis peccatorum, tum minüs vel magis per-

conferant ad gloriam.

*

eiii

j

E de, his tantüm fer-

«qu

fe&tz ac ferventis contritionis , qua plurimüm '

mo eft , & dicimusi

conducit ad remiflionem pcenz temporalis ; &

L*

jDr Contti

g

o

itionem , &c. ac juüiücatiäncmz 16

poffet effe tanta , ut per eàm tota poena' in pur-

revivifcuntomnia merita feu opera mor-

| /(Wf n

TU

ul

gatorio luenda remitteretur , ut omnes paffim

tificata. Tta omnes Theologi cum D. Thoma

DD. docent, conflátque multis exemplis, & ex-

S

3- p- 4. 98. & Scoto is 4.d. 14. fic , ut aliqui non

immerito cenfeant effe de fide.

jl

tefse fapponit Trident. feff. 6. c. 14.füprà al-

M

iNam certé. T.

i

!

)

€

gatum dicens: pamam xon totám (emper. u in

non obfcuré indicat Concilium . "Tridentinum

Ó aïlw

fj

Baptifmo remitti. Audis , wow'totam femper :

Seff. 6. c. 16. docens : sibil. amplisis juflificatis

Vfl

j

ergo faltem aliquando totam.- — Sed credo id

/

J

decffe , quominzs operibus, qua in DEOfalla

que

«ontingere rariffimé hoc tempore. Quo modo

Junt , vitam eternam [uo etiau tempore , [itdu

J

ju

-

autem contritio &c. aliquam' poenam. tempo-

d

men in gratia dece[ferint , vere promernife cene

ralem , & aliquando totam deleat , laté difpu-

feantur. Idémque dicit Can. 32. Atqui etiam

[

W

tantScholaflici, in varia abeuntes. Place

-

u

opera mortificata vere in DEO funt facta: nec

IWLIM

facilis modus dicendi fequens.

*

3

.

dixit Concilium : 5j graríam won interrupe-

f;g,nh'

E

8

,

s

US ob

'

j

lV. DE

contritionem m

agis veiminüs

rint ,fed fiiu gratia dece[feriut: ergo etiam illis

j

ferventem unicá remiffione mutat pocriam -

cenfet vitam eternam promereri , adeóque per

g

"

d

ii

ternam in temporalem , in &qualem, majorem ,

porniténtiam & juftificationem revivifcere, 2.

n

minorem juxta inaqualitatem | contritionis

Sumitur ex Sacra Scriptura variis locis.

Sat

i (l

i

minüs velmagis ferventis ; adeo, ut ficut coh-

fit dhus. G""f"

3. loquens Apoftolus Galatis

NY

p

AC

"g

.304. Q'beol, Sacra

m

. Pars lll Cap II Sect, l. De Contritione p&rjä&;

poft Baptifmuna lapfis ; tamenante lapfum mul.

exigere , ut non obli&ifcatur, fed mercedem red.

j

dat operibus mortificatis quidem, fed per gra-

ta paffis ait : Tantapafft eflis[mme cam[a ? ff tamen

pi)

fine canfs. — Quaft diceret : non plané fine cau-

tiam denuó vivificatis, Jam breviter etiam vie

nf

fa: in vobiselt, ut non fueritis paffi fine cau»

dendum, quomodo , & ad quid opera mortifi-

;

yftlun

fa vel ftuctu : fi nimirüm per pcenitentiam ad

€ata revivifcant

dl

lL Merita mortificata per contritionem dcjrg.

gratiam redeatis , eb quód tuné prioraopera re-

| ypide

vivifcant.

Ita D. Hieronymus Chryfoftomus,

juflificationem , &c. revivifcunt ad intrgrum

; pr

Anfelmus , S. Thomas ibidem. Hieronymum

premium effentiale , quod ipfis ante' lapfum

stritio

audi. Spes eff, quod quicumque ob Chrifli fi-

debebatur, & nonfolüm ad partem juxtamen-

quifxtä

dem laboraverit , & poflea lapfms fuerit in pec-

furam præfehtis difpofitionis , fecundàm quam

peccator refurgit:

Ità contraa T homiltas Scos

gori'ä j

eatum , [icut propria [ime can[a dicitur paffus

^ lw d

f'iffe.dum peccat : fie vuv[ms non perdit ea , fiad

tile omnes , & Recentiores communithimé

ïcquente

priflinam fidem & priffinum fIudium veverta-

apud infrà citandos. Etcerté ratiopes omnes

$t ili

tur.

3. Idem conítat authoritate SS. PP. apud

probantes revivifcere merita, & evivifcerelime

as (

Vafquez 3.p.4.8 9. Sufficiant verba S. Felicis P.

pliciter ezdem confequenter probant revivilcee .

tinerm

Tll. Ep. ad Acatium Epif. Conftant lapfum fic ad

re ad totum przmium anteà debituin , abse-

z

ponnitentiam adhortantis : Ubi eff frater 4cati ,

que aliqua commenfuratione ad prafentem

difpofitionem , feu novam juftificationis gra-

V0f

labor tuis,quo ryraunidis beretica tempore de[u-

1050

daflit patieris boc damno con[cientia tua cjus-

tiam : hzc enim difpoíitio nova , & gratia

um q

non tribuit meritis prioribus vim ullam mee

modi perire mercedem ? ubi procerto fupponit

i,

mercedem priorum operum refervari & recu-

rendi, fed tanthm removet obicem peccatis

RW

perari, fi poeniteret. 4. Ratio eft: Quia meri-

illa merita impedientis à mercede fua , .quo

EEE

£a hominis juíti de.fe fuat digna vità zterná:

proinde obice fublato , nihil ampliüs impedit,

menmg

atque per fubfequens peccatum. mortale non

fed eo ipfo iterum vivunt, & valent ficut priüs.

Deinde, alioquin fequeretur facilé contingere ,

, ndi

extinguuntur , vel annihilantur apud Deum, fed

- rii

folüm impediuntur , quatenüs durante ílatu

quód homo longé inferioris meriti praventus

ficatur.

peccati mortalis , homo eft incapax pramii

ampliori gratid poft lapfum refürgeret ad ma«

D

tUfofI Y

illis meritis debiti : quo flatu verum eft illud

jorem gloriam , quàm alius longé majoris me-

TIC ff

Ezech. 18. 52 averterit feju[lus a yuflitia ,eb fe-

riti parciori gratià praventus magís tepidé re-

eerit iniqnitatem , omnes ju[litie ejus non vecor-

furgeret ad jultitiam : adeóque f1 uterquefta-

j'*inon [

[wn,.

dabuntur : atqui poftquam homo lapfus ad jufti-

tim moreretur, pofterior forét minor in glo

:,'ïiæ,üld(

tiam &gratiám reddit , aufertur iflud totum

ria, quod abfurdum yidctqr; . Et hinc confc-

í

BLLT

impedimentum , & indifpofitio hominissad

uentet

III. Merita mottificata per contritionem, &c.212

a

præmium vitz aterna : ergo merita mortifi-

l[nmcm

cata tunc ad premium revivifcunt ,' vel potiüs

revivifcunt , faltem quoad jus ad totam pritti-

m

manent femper digna vitá aterná in accepta-

nam gratiam ante lapfum undecunque 'habi-

tione divina. . Quare longé alia ratio fuitfu-

tam vel compatatam. — Sic ruríus contra Tho-

mipriraren

; g

prà de peccatis : quia peccata fimplicitet de-

miftas Scotifle & Recentiores. communitet

apud Tannerum Jje d. 6. 4. f. dub. 2. Lugod.

ffütg. «

lentur, eísque quoad culpam & pocriam ater-

nam per ponitentiam ex meritis Chrilli fatis-

1I.n. 42. Rátioelt: quia ut modó diclum, per

lt ij

ïl!ffm ; (

facturn eft: quare nunquam amplius tedire vel

juftificationem reparatus jus ad totamgloriam :

revivilcere debent. Etíi redirent eadem pecca-

ergo etiam jus ad totam priftinam gratiam ,.

jereri

"Würuy.

ta rorfus eternà paená punienda, eadem pecca-

nam gloriam in Patria commenfuratur gratize

tapunirentur poenà du

plici

quod divinz bo-

& charitati in via velut femini frü&tus , neque

äi.i,Bapa

t

mitatirepugnat : at vero meTit4 priora per pece

ullusin Calo habet majorem gloriam, & mie

II er

catum non extinguuntur , fed fopiuntur & im-

norem gratiam : cámque per. novam difpoft-

m

p

pediuntur taritüm , & nulla illis adhuc eft mer-

tionem & gratiam fancificationis ablatus fit.

m 1

revivifcere debent, ne omni

obex & impediméntum totum meritorum il-

U

ces teddita: quare

mercede careant.

Et locum habet hic illud A-

lorum , cur non modó fundent jus ad totam

m

o

poltoli Rom. g. Now ficut delitlum , ita & da-

gratiam, ficut anteà fundabant? ergo revivie

num ; peccatum enim.nonelt tam efficax ad de-

Ícuntad totam priftinam gratiam. —Totamin-

!W, Ptl |

"r

firutionem meriti , quam gratia juflificans ad

quam : sndecunque ante babitam qel compa-

deftructionem peeccati ac demeriti. EcDEUS

ratam ; non tantüm de condigno per ipfa illa.

?ifcitjus,ï

multó pronior eftad premiandum,quàm ad pu-

opera meritoria in flatu gratiz facta, fedetiam. -

Mlis Kot

acquifitam de congruo per ipfam contritionem .

ïäüïltim "

niendum. Unde ulteriüs quamvis ipfa refufcita-

tio meritorum per gratiam poenitendi fit opus

cum auxilio DEI à peccatore elicitam : etiam

o

mifericordiz divine , ipfa tamen merita refufti-

h S"I'lz

ex opere opetato collatam pér Sactament:

L

W

tata de condigno & ex juftitia merentur vitam

uti contra.eosder "Thomiílas & Vafquez hïf,f«

j lul g

&tetnam ut mercedem : ipsáque retributio mer-

docent Scotiflie & Recentiores commiunitef

u

i

cedis eít actus juflitiz divine, juxta illud Apo-

cum Henrincx cit. difp. 4. q. 12. wum. 68. Ra

Yür

j

.ftoli Hebr.6. Ion eff. injuflus "DEUS , utobli-

tio genetalis eft:

uia Scripturz & SS. Patres

P.| !;:S

l.

: i

ln

.sifeatur operis vefirí : quali dicat, jqüitiam Dei

fimpliciter ügnïäc-änt' homimem per jufif

o

D fhim

4

4

hl

——

*

D

|

1

. ïb e, Sacram, Pars, lll (ä'ap.II; S'fä-."-De Contritiäne perfitla, ;OS

Sdemïd n L'

-Qionem re/itui in eratiam & ftatum. prifti«

novà difpofitione ; & opera pxræcc'dekr!xt:ia füe-

n

nj

noms juxta illud Joelis 1. Reddam vobis an-

Trunt tantüm moralis difpofitio ad illara gra-

Mif

s05, qtos comedit locufla, — Alioquin contra A«

tiam primó infundendam , fic etiam , etfgþnær

poftolum fuprà , fequeretur aliquid damnatio-

terita, tamen ín acceptatiore divini perma-

:ri(iun:mp,j.

niseffeiis, qui funt in, Chrifto JESU , quan-

nentia etiàám nunc poffunt effe difpofitio mo-

lt

j

doquidem peccator juftificatus in. poenam pec-

ralis ad eandem oratiam denuó retündendam.

m

«ati privaretür pefpetuó illi gratidper actus

Qontrà verb alii fentiunt ,. & Scotus z» 2.

contritiohis G Sacramentorümi fufceptionem

]i

d, Y. 9. 10, aperté fatis fupponere videtur

W

N

.aquifità, & confequenter correfpondente ei

gratiam illam primüm reftitui in fine vite, &

i

n

glorià , cujus privatio toralis conílituit poe-

interim tantür manere jusad illam, ficut &

commqu-' '

'mam damnationis effentialem damni: & con-

ad gloriam. ldque zqué, & forté magis pro-

fequenter propter tantam diminutionem glo-

babiliter. - -Nam certe & ad veram revivifcen-

etLon:.lsu '

!

|

,

tiz aliquid: damnationis remaneret in juítii-

tiam falvandam fufficit illam gratiam rellitui

a

- at ' Certé per fe duriffimum videtur, ho-

infine vite , & infüper id videtur magis con-

delülii;i;i;

. minem, qui tali viá. frequentiffime magnam.

gruum : tum , ut dilatione iflà peccatum quoe

E f,-ïli'f»

gratie , & confequenter. gloriz correfponden-

dammiodo temporaliter puniatur ; tum me fit

f

- ts copiam comparaverat, in zternum illà pri-

neceífe hominibus frequenter in peccata rela-

W. & ;

.Vari'ob unicum forté peccatum mortale : con-

bentibus toties eandem gratiam reproducere,

trarium autem valde excitat ad fervorcm con-

Secüs eft de ipfis meritis quoàd jus gratie &

4

qug

Jcett

tritionis, & frequentem maximé Sacramento-

gloriz , qua non fuerunt extincta fimpliciter ,

"

(de ii

rum ufum. — Rationes fpccizles funt.. . Quia

ficut gratia , fed tantüm fopita & impedita,

etfi peccatori contrito , & fuftipienti Sacra-

ut di&tum eft. — Quare magis con

gruum vide-

)l

j

menta gratia non detur ex proprijs meritis de-

tur, ut Deus peccatori contrito. i

am tantum

leriai

condigno , datur tamen ex merito condigno

dT

gratiam de novo infundat, qua refpondet no»

Chrifti, quod homini tanquam proprium ap-

va difpofitioni contritionis Gtc. refervato ju-

u n

- plicatur : ergo credendum elt id. fierinon cum.

re-ad reiiquam gratiam ià fine vite reftituen-

üugmtaäa i

minori virtute ad revivifcendum. , quàm ha-

dam, fimul cum jure ad gloriam. — Tu crede,

;& mxjm

beant merita propria hominis. — 2. Conttitio

quod lubet: quid reipsá fiat, non ego , fed DE-

g qo

etli non mereatur de condigno g'atiam fancti--

US ícit,

Sufficit abundé ccrt& E;ri unum ex

l u

fiantem , meretur tamen primum -gradum.

du-obus.

r g

glorie , utdocetur in materia de imerito: ergo

i

. reparat jus ad illam gloriam, & confe juenter

k

.N.GOROLLARJA

.etiam gratiam correfpondentem. — 3. Quoad

TU

X

X. diétis fc-(

E

: Sàácramenta fpecialiter: alioquin fequeretur ,

juitur ( magno Pæriiten,ti-—zq. |

um i

quód femel lapfus in aliquod peccatum perpe-

E

um folatio ac ftimulo ) peccatorem

nqxc

tuó privaretur jure ad gratias actuales vi Sacra-.

contritione vel Sactamento- juftificarum fem-

contta i

mentorum fufceptorum dandas tempore op-

perrelurgere ad majorem grátiam in re vel in

«ofirtos

''porturo, nam jus ad illas grauias actuales de-

jure itatin conferendam , & correfpondentem

u

M

majorem gloriam tandem obtinendam , fi in

pendetà jure ad gratiam habitvalem fanétifi-

dödiäum-?c

cantem , confequenter hác nom revivifcente ,

gratia decefferit : nimirüm ad totam grauam

mumþbfm"

. Reque revivifcentille , confequens apparet ni-

& gloriam correfpoadentem prioribus omni-

p

mis durum , praefertim quoad Sacramenta inite-

bus meritis intereà-per peccatum mortificatis,

gt

rabilia , Baptifmum , Confirmationem, facrum

& modob refufcitatis , & infüper novam gratiam

gut

Ordinem: ergo &c. Locuti fumus hactenus de'

& gloriam correfpondentem. nove difpofitioni

g

v jure ad gratiam reparandam. — Jam quazretur,

Pocnitentis , fcilicet contritionis, velattritionis

t ,

quaadonam reftituatur illa gratia per peccatum

cum Sacramento. Exempli gr. David , fi an-

m

amiffa , an (tatim , dum peccator juftificatur , an

te lapfum in adulterium & homicidum habult

i

.^ primüm in mortehominis , qu

meritumgratiz & glorie ut quatuor , acpoftea

:

:

^

gndq ipla gloria

i

- Confertür ?.

Poniteas:fuá contritione pertectiffimà obtinuit

T L

215. 1V, Per contritione

m

-&c.fjui"tiþücatq flatim

gratiam ac jus ad correfpondentem gloriam ut

fic

[f

f

. reftiraitur ,. vel potiüs ablato obice ftatim re-

duo., jufti

N

catus farrexit "ady gratiam & gloriam

x fix, ia

pl

Mi

vivifcit jus ad gratiam & gloriam operibus mor-

p

Pd,lü

tificatis correfpondentém : & probabiliter eti-

ll Hinc tamen ne inferas peccatorem exat fp

W

u

lää !

am ftatim redditur tota gratia.iifdem operibus

lapfu reportare lucrum : tiim quia hoc fequi-

vortelpondens,

lta Recenüores communiter

rur tantüm per accidens, & occafionaliter ex.

j qu

(cu

tum Suarez, Tammero, Lugo citatis. . .Quia,

peccato , fer fe autem ex poenitentia G divina

gtl

bonitate: tum quia hoc ipfum lucrum faciliüs

d

eüm illa gratia aliquando certé reftituenda ftt ,

non apparet urgens ratio , cur non reítituatur

& copiofiüs potuiffet homo obtinere fine la-

Mf

mmmunl

ftatim , cum homo viator ftatim fit capax prio-

pii; , manendo in ftatu'gratiz &t continub me«-

Yis gratig. -

Meque obílat defe&tus difpofi-

rendi, càm interim durante. ftatu peccati, ni-

WB

45

tionis novz ad illam gratiam.

Quandocun-

hil omninó mereti potuerit, ut optim? obfer-

ve enim reftitui dicatur ,

vat Scotus cit, . 10. Multo minüs ex hoc de-

PH

2

4

i fexx?pgr fiet 3b?£1«',1€

bet

d UR "Pass Ill Sagr»m.

Q,fæ

-

.

(

E

L

306

V heol, Sa:fanz. Pars 11]. Cap. 1. Sedl. lä!;De, Aitrizione,

i

perfectionis : quaeQue aufertur , '.vclwc,iiffcr,turiä,

bet homo arripere ac ufurpare licentiam , pec-

[

candi , cüm peceatum ipfum fit malum incom-

DEO frequenter juítis ex caufis , non obítante

parabile , nihil boni , plurimum autem mali

converfione : partim ex tentationibus , quz ta-

t

gimi

adferens, ac multa bona impediens, ac infu-

les interdum acriüs permittente DEO infeftant :

facientiautem, quod infe, Deu

E

er grátia efficax fructuose poenitendi incerta

: nunguäm de-

fit: fed potiüs hinc excitari quisque debet ad

eritufque in finem.

m

il ].

pmxim

fiudium continuum bonorum operum , fciens

ASSECTIO

íe recuperaturum füa merita per juftificatio-

inm

nem : eílo fortaffe ex fragilitate aliquando

PECCSI(

De Attritione , Contritions imperf:

Qtm

excidat gratià per peecatum , ut recté Scotus

ibidem.

equifita ad Sacramenium

Áiptrc

xäïen Homo'pc'ccet cum con-

1

ymaximä ut r

^

Panitentis.

m

Ti9: fI

MÓ TIll. Quód fi ta

D

'comi

itantetantàm propofito, & fpe pofteà poe-

fionis.

1i5,

nitendi per contritionem vel confeífionem fa-

QUZSTIO Il

cramentalem, peccatum inde non aggravaretur ;

14

tjo, feu Contritio [

Íícd minueretur potiüs. « Itacum D. Thomia 2.

,Quäd Aitri

H

3

D

perfesta

tadgr

2. q. 21. 4. 2. 4d 5. Cajetano ibid. aliis Layman.

DT

l. g. tr. g. c. 2. .. 10. Ratio eft : quia peccatüm

SUMMARI UM.

|

t

tanto minusaut majus eff, quantó minüs aut

220. Attritio quid ?

A

.

|

magis voluntas ei adhzret , feu in eo firmatur :

azr. Differt

4

comtritione

fatiene matiG) ,8 m

t

finoy

fed conftat voluntatem minüs adharere pecca-

222., Ratione . effettiss. .

h1

to committendo, íi polea recedere parata fit ,

224. Nam licét nece[f,

Ario

Sum

$o bozcféo ,

;tid;'n concipi dr&u! u -»9-

]

Ticnt

quàmíi non fit parata. — Sic juvenes v. g. minüs

)

;:1: y- Etfüpernaturali ;

It &X

peccant , fi cogitent & proponant poít aliquot

226. Nomtamem ex motieo flfaritgtis 36

annos poenitentiam ferió acturos , & vitam inte-

227. Sed alio infesiori.

fnem

2ag. Mttritionis motibe reP

otamtur ad tria: ld 'ï"fii'

[2

gré emendaturos effe, ait Layman

á

eit. /idcm git

in propofito : ergo &tc.

^

"

tudinem peccati ; 4 mctum gghcnnþz«:, 1

-0 dfona

s anteccdentir ex con-

inctum,

!

Pæaurq"m.

]V. At veró , f aliqui

230./—Et ultimaté rcjäl?it;frvia [7771

1 It

7fideratione venie obtinende per unum actum

D

um [fei 'T:b:o'lo- :

?I

gzct

contritionis , aut' Sacrarentum | Confeffionis

231. Ex metu. posnaritm

pa.[umä; dgtg/fari peccabim frie

À

moveátur , inducatur , .alliciatur ad. liberiüs

diciter »

- Jattj

234« Quid timor,&5 inde n«

audaciüsque peccandum ,. utique peccatum ag-

/tu: doiar,y,?/ärüili;yinitiz(:kïä!

L

ravabitur ; imó novam peccati fpeciem in-

TOEKus?

23j« Qualitcr omnis fera

attritie ultimati refoliatmt —

. ]

E

"D]ka

duet, fcilicet ingratitudinis erga Deum & $pi-

in contrilioner$, 65 ïavr:'or:

mD EI fupe

"omnia ?

]

EW

zitum fan&um : ut indicat D. Thomas eadenz

2. 2. d- 14. 4. 2. &L ex communi notat-Layman

337. Bue & qualiter turpit

;Jd, *Pcc:;:ti f 1»0!!6:»13-x d

At

irilionis?

i

ibidems Ratioeft: quia et manifefta ingrati-

V'fm ET

m

Jüer melus gebe

»na & pzrfartfm fupmmm

tüdo erga Deum, ejus bonitate , ac promifsá pec-

catorum veniá per contritionern ,. vel iacramen-

240. ( j;')lüfmr»abjt&ia; ') 3

2442. Etqualiter snetuis penar.

um remporalium

FO

1

U

talem abfolutionem obtinendà ad liberiüs pec-

candufm abuti : ille autem fic abutitur, qui ex

244« dMpplicatio pra&ica illorum . motisorum. -

d

h. 2499

4

&l!, hl)l]

confideratione ac fpe contritionis eliciendae, vel

249. Formuüle coutritionis :

y

abfoluüonis obtinendz allicitur & inducitur

Wlhond

pe 0;

adliberiüs peccandum : quare recté agunt fide-

ASSER

"t qo

les, dum de hoc'ipfo in facra Confeffione fe ac-

Tülure

: Frita'a eff animi delor & dntþafio f:ædiizw

cufant. Addit ramen £56/4. 1»fin. Layman. As

MUET

gamun arbitror effs unum ex [ex peecatis in Spi-

, cum propofíto son peccaudi de eetero x ntte

Wt r

tivo boneflo [uyernaturali: non tamen charitae

vitum fantau , quamvis eo revocari po[fit ; ue-

E

Dd

tis ,fed alid iaferiori , ultissate quidem & prina

que exiflimo femper eJfe peccatum mortale, fed

eipallter fpei Theologica, ac timeris oppo[iti ; ima

P N

Bfrequentev fíat , ita vt hoso velut con[uetudi-

^i t

mediaté ser? commnuizs ex csnþdern;iam»igr-

grem ac facilitatem quandam peccandi ex fiducia

pitudinis peccati,ac metu geheuna, G punaramo,

d qui

poflea confitendi ingenerari fibà animadvertat.

ktl

(Al

[

Eft tota communiffima , ut

Hzc ille prudenter & pie.

ne folità.

,

patebit c)qcphcäuo-

ümelltur

218 . Peres hicincidenter: unde fiat, quód refur-

.

n

: '5.-1.. !

4

MPOJ

gentes À peccatis ad priftinum ftatum gratize

f

Íxpe patiantur tantas difhcultates in exercitio

Ej? auimi doler &j* deteflatio peecati ,. cum . :

*

Qf Yi

virtutum & emendatione vitz , anteà levi; fi

propefito nom peccandi de catere.

ADfe

recuperentur ommia amiffa ? Refp. Id fieri

t fe

parim ex habicbus vitiofis & bene operándi

JEc eft ipfa definitio contritionis -gtnä.'-'-znä .,

H

ratim fumpte ex /"Fridentino explica-

E

TWte

defuetudine , partim ex miori affluentia gra-

msümþh

tiarum actualium ,. quarum übertas facit homi-

ta füprh q. x. per totam : adeóque ponitur hic.

enma.

l Wg!

locó generis , in quo .attrigio g:«kmyen.it»ï

£otte

!

meim cCulrere yiflm inandatorum , & &minm

P

d

"d

L]

t

( Bhbol, Sacrami, Bars ll Cap, 11 8681 lll De Jttrz'tianä

: s

Urtri

contritione perfeéla hactenls faté explicata :

TU

Il,.Ex motiuo /z);iemäturaiz'.

teliqua differentiam explicant. Differunt con-

"at

Ualiter omnis contritio debeat effe fuper-22 f*

ts

tritio perfecta,& imperfecta, feu attritio potiffi-

Q

naturalis ;non tantüm ex parte principii,

müm in duobus nimiru

As

!

m ratione isotivi, G ra-

fed etiam ex parte motivi füpernaturalis, per

tione effz&lás.

fidem cogniti , nimirum aut ipfiusDei , aut a-

.MI l. Ratione motivi, Quia motivum formale

licujus ad Deum relati , jam generatim decla-

l

"

proximum contritionis perfectee elt ipfum mo-

tivum charitatis , nimirum fumma Dei bonitas

ratum habet, fe&. g. 4. 2. $. 2. Et fp

5

c':fiatim

peccato offenfa.. Contritio enim deteflatur pec-

magis declarabitur £4c 4meff, . 4.

Wi

catum , quateniis eft offenfa Dei fummi Boni

D

LU

II Nop tamen ipfrus charitatis, —

füperomnia dile&i,motivo omnium perfedtiffi-

Ommuniffima & recepta eít Sententia, at-226

n

mo: motivum veró formale proximum auri-

C

tritionem à contritione differre principa-

tionis eft aliud charitate inferius, ut

literex parte motivi

M

.

J

4þei »timoe

quód contritio perfecta

ris , &c. de quibus inox.

fit ex motivo eharitatis!, non fic attritio, ut

fili

222 À. Inratioge effetizir.

Contritþic-) enim fe

$. pracedenti dicium , & apettiffimé fignificat

Íolà peccatorem juítificatatque proxime difpo-

Concilium Tridentinum fape citata feff. 14. c.

nit adgratiam fanctificantem ( etfi non fine vo-

4. übi poft explicatam contritionem charitate

to Sacramenti ) unde & femper gratiá forma-

perfectam , ab hac diftin&te loquens de attritio-

tà , & diCla costritio , quod fola perfect dele-

ne: hujus motiva, noncharitatis , f:d alialon-

ii

at, GL conterat peccatum. . Attritio veró fe fo-

gé ihferiora-amgnata dicens: 4//am veró contri-

j du

i non juftificat , nec proxime. difponit ad. gra-

tionem imperfctlam , que attritio dicitur , Quo-

tiam fanclificantem , fed tantüm cum Sacra-

niam vel ex tuvpitudinis peccati confideratsone,

mento reipsà fufcepto: unde hac in peccato-

vel ex gebenna & pynarum metu communiter

re extra Sacramentum femper informis manet

concipitar , i voluntatesa peccati excludat eum

fine gratia : & ideo etiam dicta atzritio, quod

fpe veni« G'c.. . Scionon pancos, maximé Sco-

"UT

fe folà non deleat peccatum , fed folüm ita

tiftas, docere etiam attritionem debere aliquo

j n

difponat,& velut etrerar , ut per Sacramentum

modo ex charitate & amore Dei procedere, íd-

ja [ 9

fgpcrvgnicns remitti poffit.

que nonfine fundamento in eodem Tridentino:

j

& Il

led hoc commodiüs expedietur qseff, 3. fe4; &t

dl

D

aliquid concedemus mox $. fea.

£x motivo boneft

0

»fapersaturali, non ta-

d

IF.. Sed alió épferiori,

men charitatis , (ed alio inferiori.

Oft motivum ergo charitatis fcilicet Deum227

ul ;;/ï!/l

Ic exprimitur differentia effentialis attri-

P

DEL A

p H

fummum bonum füper omnia dilectum &

tionis à contritione perfecta , quam,

peccato offenfum, contritioni perfectz proprii:

terminis x ha&tenus diclis

i "

jam patenübus , bre-

omne aliud motivom honeftum füpernaturale,

fidecognitum , eft motivum attritionis. . Ut-

v?te; explico , & applico

-

wf*?f"**'

poté aut direclé ipfe "Deus peccato offenfus ;

1. Ex motivo bääe/!a. !

fed non füb ratione fummi boni,, fed fub aliara-

224. "& Uamvis attritio fit imperfecta bontritïþL

tione particnlari apprehenfüs ( utpote fupre-

MHW?, l

h debet tamen neceffarió effe actus perfe-

d

mi Domini, primi Principii : fipremi Legisla-

&us, honeftus & bonus moraliter , ideóque

toris: fummi Benefacloris , ac maximé fumme

bono,honefto, Dcoplacito motivo conceptus ,

Jufti aut Vindicis peccatorum &c. » s ali-

alïoquin non obtinebit remiffionem. — 'Ex com-

0

quid relatum ud *DEU M , utpoté peccatum

muni Suarez difp. y. fe&t. 1. "annerus diff. f.4.

ipfum quatenus eft injuria D E I quatenus

inl/W

6.5. 74. alii paffim. — Ratioeft : quia difpofi-

eft offenfa DEI füb aliqua dictarum parti-

E

m

tio perfe ordinatà ad remiffionem peccatorum

culari ratione

P

quatenüs eft contra cultum,

j m

W

impetrandam , nondebet effe infe&ia ullá cul-

reverentiam , obedientiam, gratitudinem Deo

j uidllfrï

jà etiam veniali,

Ut f1 doleas ob motivum

debitam, quatenüs eft quid turpe coram Deo ,

jl

venialiter malum , v. g. de fornicatione com-

yinp

y:

privans animam gratià,Deóque exofam reddit:

miffa, quia ampliüs non potes te jactare caftum ,

quatenüs à confecutione beatitudinis zeternae

W,(AIW

n

»

&c. ( Alia eft ratio voluntatis fufcipiendi Sa-

impedit, exclndit, ve] falrem retardat: qua-

&ramentum : voluntas enim hac non eft pro-

tenüseft indudivum zterni damni, ac pocna-

d

pri& difpofitio , fed tantüm conditio ad fufci-

rum inferni ; tandem etiam quatenüs eft indu-

piendum Sacramentum , unde non obflat, eti-

&ivum peenarum temporalinm à Deo offenfo

x

amfifitvenialitermala, v.g. ob vanam glori-

propter peccata infligendarum , &c.

lia

h n

am ,ob refpectus humanos &c, ) Quod fieti-

Suarez eit. difp, g. fetl. 2. "anrerus cít..q. 6,

j M;n.

am dolores ex motivo mortaliter malo, v. g.

dub. YO. alii communiter, Subhis enim enu-

extimore mere fervili poenze , inferni , ita ut

meratis omnia alia excogitabilia facilé compre.

i

u

aliàs (impliciter nolles dolere , fed. potiüs in pec-

henduntur , vel reduc

.

untur, Igfuper facilio«

t yl»

&atis pergere, erit actus non remilfione, fed no-

sismemorig causá,

3f

"

£

*

j

gl

fï,infalgq dignus;ut $. fe4. declarabltur.

UTQTT

Omni

enssiÀ

3608

| Sbool, Sacram, Pars II Cap. YT. Se&d. H], De Atfrz;tiöiää, |

*

$28 Omnia predicta , & àd illa revocabilia àt-

Iain re omnes ». quos legi , i mtermï:ïïi

tritionis motivaaptiffime tevocantur ad duo;vel

non ita proponáfit.

Ratio clarà eft: quia

l

ttia potiüs inotiva affipsata à Concilio Tfi-

attritio omnis falutaris debet eífe aCtus füper-

llgä

dentino. Nam 1. ad tWrpitadinem . peccati

naturalis, adeóque alicujué virtutis fupernatu-

Lgxc

-a

reducituretiam , quód. peccátum fit injuria vel

