cum Sanchez Lib. 9. difp. 6. Layman citatus c.

At

"

34. Dicaft. difp. 9. dub. 19. peceare 'contrà

juítitiam conjugem , qui ad reddendum debi-

I. ». 14. Ratio patet; quia ubi ceffat jus petendi,

m;l

tum reddit fe impotentem , aut jejuniis , aut vo-

confequenter «effat obligatio reddendi : atqui

&

luntariis pollutionibus, aut qui longam volunta-

conjux. inceftuofus in poenam criminis amittit

liioe

riam peregrinationé fufcipiunt abique confenfu

jus petendi debitum, ut fzpé repetitur inJure,

ltb

ba

alterius , maximé fi huic immineat periculum

& explicatum habes fupra 4 », 7 1. de impedi-

incontinentim. — Jam veró conditiones ad hanc

mento Affinitatis.qu& revide, & adde:poftquam

1hnpf

tantam — obligationem

inceftuofus difpenfationem füper petendo de-

D

4ünt.

ercqu'iäfitfæ cxg;

1

icand?.

Tilon

j

bito impetravit: quam jure ordinario Epifcopus,

&L

& ex privilegio Mendicantes conferuntj tünc

&t

Z

- Petegti [erio,

jus exigendi debitum planérecuperát, & con-

qUOd |

Imitum exprefse & inftanter,, ut conflet

jux innocensreddere tenetur.. Utomnes notant

U

$07 N

cum Sanchez Lib. 9.».10. Jam veró qualiter per

3

Maritum v.g. ferió velle exigere debitum

tanquàm debitum , velecontrà uxor , &c, Ubi

adulterium amitatur jus petendi , & alter conjux

ij

Perez citat. difp. $O. w. 3. Sic fcribit. Excisfa-

liberetur ab obligatione reddendi debitum pro

RW

longe frequentiori praxi

tur conjux à cnlpagravi , quando alter petit co-

"accumtifäs .ei(p!icxan-

mn'xg'»

pulam non tanquam debitam , fed tanquám be-

dum eft.

ie.mï!,

vm

xnevole & amice, utires alias debitas folemus. ab

I.. Conjux imjocen's' cert&»p'o.tä(/ï r;e*garc de—;oþ

bitum adultero velut jure naturz, quia frangenti

D

f

1mvicem petere non anima obligandi Sic ille.Non

ergó peccat conjux conjugi débitum femel

, fidem, fides meritó non fervatur. Oranes. Et col-

um

tántüm , & obiter, velimplicite petenti , etiam

ligitur aperté exe. f. & 1 9.Matthzi. Dummo-

(ine aliacaufa modelte denegando , tergiverfan-

dótamen adulterium commiffum ipfi innocenti

Wj

do,excufando , prece vel fuafü avertendo peten-

certó, vel non levibus conje&turis cognitum fit ,

dtl

Al |

tem ,.fi videatur non admodüm zgré laturus.

nam fi dubitet tantüm,vel fufpicetur , aut folüm

3

n

Communis. Segcbes: fuprà, Layman part. 3. c. T.

leves , vel probabiles effent conjeCturz., negare

"lnp

2. 1. Excipiendi funt cafus. z. Si intelligat con-

debitum non poffet ; quia nemo eft fpoliandus

Dto

jugem tergiverfationem talem valdé egré latu-

certo jurefuo, quod poffidet, propter dübita-

Wib "

rum , tunc enim conílare debet , eum ferió pete-

n

tionem,vel probabilitaté oppofitam. Ut docetur

J

Ie debitum, 2. Etiamfifciat conjugem nof adeó

in materia de Juftitia. Et dico femper:Cozjsx in«

NSQM

ferib & rigoross debitum cxigere , advertat tà-

t0cens:Nam fi & álter fit adulter,jam negare de-

lmwu

tég

men ex privatione debiti conjugalis eum peti-

bitum licité non Potg&, quia jam injuriz adul

s !

Üü .

M

tss

p-

74

"d

| Sedl, Ml De peccatis conjugam. —

$8s

E

Z

: ("äij fbi invicem compenfaræjunt,'ï &ütloquun—

/foro extirno'probarä non poffit. ,Ucn;dtat,Sah-

tür Läg»iifæ , fant cjn;d&m farine.

M.

f

Chez lib. 10. difp. 10. 2.8. Laymancitat. in fine,

di deBi-

o. Il Conjux adulter amittit jus peten

Intellige autem fempet , nifi conjuxifiocens poft

,.,5;;?-1-

um non fimpliciter, ut nec validé, nec licité

cognitum certó adulterium alterius conjugis

petere. poffit ( ficut fi comififfec inceítüm cum

femel remififfet, qua remiffio poteft fieriaut.

«onfanguinea conjugis in primo vel fecundo

exprefsé verbis , aut impiicité & fatis : Ut ïï,

gradu) femperenim adulter licité petit, & con-

conjux innocens tamen fponté & nulla neceffi- -

jux licité redditdebitum, fecundüm omnes , fed

tate urgente eidem debitum reddat, velabeo

folüm fic amittit jus , utnon poffit validé & ob-

petat , fieicorrideat, confabuletur, &aliafi-

ligatioré petere , ita ut conjux innocens redde-

milia amoris indicia exhibeat adultero, veladul- .

te teneatur ; cüm , ut modà dictum , ei jufté de-

tere conjugi , heac enim faltem in foro externo

megare poffit. Nam jure petendi non privatur

habentur pro figno omnimodz remiífionis , &'

adulter , nifi per voluntatem & quafi fententiam

confequenter , illis exhibitis, repelleturà Judi-:

uxoris, velconjugisinnocentis, quz hicobti-

cibus accufatio , ut notat Sanchez ezratzslib.1O. —

-met quafi locum Judicis. — Interim certum eft,

difp.14. à".6. At quid in foro confcientiz ?

poffe ei etiam injuriam faCtam remittere , & de-

Srconjux innocens fciens adulterium alterius:

bitum reddere , atque poftquàm femel remifit

ita fponté ei debitum reddat , vel petat , aliáque"

conjux innocens , jam non poterit ei ampliüs:

figna amotis exhibeat, (tatímne intelligetur ver& —

debitam negare vi prioris adulterii jam remiffi.

remittere , ideó non poffe ampliüs in confcien-

Secüs, finovum accefiffet , quia injuria femel re-

tia negare debitum , vel accufare ? ( Spanr? dico,

miffarevivifcere nequit,& darejus negandi, jux--

Si enim vi vel metu etiqm levi hac praftet , non

ta communem DD. Sanchez li^. 10. difj. 10.

eft equum innocensem privari fuo jure , fibíque

Layman //. f.parte 3.c. 1.5. T. T

5

prajudieare: eZg weme in nece[fariis pra[uma-

'

?

gmburin. cxt

t4t. C. 3. $. 3. 9. 7. in fine.

I

€

zur liberalis ; L.Rem legatam ff. de amittendo

[ II ]H Conjux adulter & validé & licité poteft

J

Legato, ) Refpondetur , conjugem innocentem

exigere debitum , lioc eft, non tantüm ut lici-

ea exhibendo triplici modo fe poffe habere in

tum, fed etiam ut jure fibi debitum , quamdiü

animo. I. Ànimo vere remittendi injuriam , &

conjux innocens propter ignorantiam nihil ex-

tunc fine dubio verà remittit , utnon poífit am-.

€ipit, vei fponté fua nihilexcipiens reddere pa-

plius 'n-eg:ircdcbitum, velaccufare. 2. Animo

ratus efl. Ita, contrà Navar. esria. noftrum

nullo modo remittendi, fed fibi fiíum jus fer-

&

"Alphon[im a Caflro,alios apud Sagcbez.,e Lay-

vandi, & tunc cüm veré non remittit , remane-

más , communis jam DD. Cajetaz. Sotus , Co-

bit innocens infüo jure negandi debitum, San-

sinch , alii cum Sanchez /ib. 10. difp. 68. . 4.

chez ibidem u. 21. 3. Abílrahendo ab utroque ,

Ratio e(t ;quia quód adulter privetur jure peten-

feu non babendo animum expreffum aut remit-

di.debitum propter adulterum , poena quedam

tendi, autnon remittendi, quod certé fubind&

eft , ad quam feipfum adulter condemnare , vel

contingit, & tunc putat Sanchezi/ideza , inno-

]

fibi ipfi infligere non tenetur, nemine agente vel

centem non poffe ampliüs negare debitum , vel:

excipiente contrà ipfum , fed , utmodó dixi, per

accufare,quia eafigia amoristam voluntarié fu-

)

voluntatem , ,& quafi fententiam conjugis inno-

fcepta cenfentur vera remiffio : cuicgo acquie-

centis ea poena infligendaeft adultero, Accedit ,

"

fco; etfi fübdubitet Tamburin. citatzs . 12. in

quod conjux adulter, maximé vir , plerumque

/ine,

t

non poffitabítinere 3 debito petendo modó pri-

$. lIl

s folitó, quin in criminis fufpicionem veniat

Petenti vationabiliter , [cilicit cum ufu &&

M

'apudalterum conjügum, vel alia mala oriantur,

ssoderamine véile vationis.

quod valdé notent confeffatii, nec oppofitam ni-

H

Uül

4 T univerfaliter (ic, ut altera pars debitum 12 -

A

mis rigidam fententiam antiquorumCafiftarum

absque incommodo rationabiliter reddere

fecuti, poenitentes adulterosgraviüsillaqueent.

poffit , neque denegandi, vel fe excufandi juftam

, Exempla novi, & fubindé etiam tragica. Quin

& rationabilem caufam habeat , vel ex parte co-

de»:;:iï :

'etiam, fi conjux adulter advertat , quod conjux

pulz, vel petentis, vel reddentis,vel prolis : quze

entt

1j

innocens adulterium fuum certo compertum

omnia ad certa capit

hon habeat , fed levibus tantüm fofpicionibus

tié reduco.

va » & quafi regulas fummia-

mo:

gt

inducla feà debito reddendo fübtrahat ; eam ad

I Non ergo peccat Eonjux négando debi-, 1

debitum reddendum etiam compellere poterit :

lf![)

tum petenti conjugi: inprimis , fiis petat in

ut re&e infert Layman ibidem s. 4. in finc. nam,

ebrietate , furore , amentia : ut contra JVavar.

jm

ut füprà dictum , conjux innocens non poteft

Sylvefl. & alios docet communis DD. cum

;zrc

exceptione adulterii eam poenam infligere ne-

1

-

Sanchez.,| Layman , Diana citatis, - Katio e(l 5

gando debitum , ni(i de crimine cà poená di-

quia talis non petit rationabiliter & uthomo ,

t

$no , fiilicét adulterio commitfo ,' non levi-

tf

fed potiüisut beftia, Limitant tamen DD. quód

us conje&turis conftiterit, At verb fi conjux

fi talisebrius vel amens acceífürus effet ad àliam,

17

Annocens certó cognitum habet adulterium al.

i

vel fe polluturus , teneretur per accidens, &t ex

ferius , utpote fiin flagranti deprehendit , tunc.

charitate faltem reddere ob impedierida mala

ji

ffe

!

indé emergentia. ltem non tenetur reddere, fà

(

wmp?lli non poterit ad debitum , quamvis in

D&4dd 3

con.

X&*.*

* beol, Sacfamänt; Bars IP. C"P N

$96

reddenti er'itum—propinquum, infectionis perí«

éonjux petát

nimis frequenter & importuné v.

de no

&u petenti. reddatur ; quartà vice

culum plerumq; non immineatàleprofo; prg

£. fiter

fertim cümraro admodüm fiat , fitísque mutas

hegetur

;ut notat Glo

ffa incapit. Quonidm; di-

D

alii cum Layman eitate e;

tione , àc vellitu periculum caveti poflit. 2. O«

iil j 1. Rodriquez,

K

ii i, Item non peccat , f folum parvo tem«

titur pericülum tale ex parte ipfius reddentis,

ü

utpote quia rhorbo laborat V, 'g";'he&icä,feäri,sfcl

l

pore d

ifferatur : ut fi petenti de die neget reddi-

r

K

turus no

&u,, nifi advertéret periculum inconti4

Alio ; €ui vàldé noceat coitus: vel ex ipfo impetu

li,

nentig inálio: quía cenfetur parvitas materiz

copule gravis infirmitas; vel periculum timea-

0

tuf. [tem fi mulier pet Medicorüm judicium ,

exculans faltem à mortali.. Ex communi Daua

de

arte 1. traBl. y . refolut. 14« Eádet rátione , fi

r

vel éxpetientiám antecedentis partüs in proba-

P

bili periculo mortis conflituenda fit , f prolem

pn

€onj

ux valdé raró petit. debitum v.g. in menfe

d

Cconcipere & parere debéat , petenti debitum

quater , & quintà vice egetur Sagcbex & Laj-

teddefe non tenetür; Omses. At vero feddere.

n

eman cicati cenfent parvitatem maatetia ; nifi con-

debituri matito ; & deiide vel expellerefemer

fict conjugem tunc ferió petere ; aüt verfati it

D

periculo incomtinentim. ltemi fi corijux petat

fecéptumi , Vel fompto phatmaco conceptio-

nem prolis impedire ad evadendum futurum

indebito modo , five ex parte c

OPlQlæ' LA g." iü

II

periculóm mortis in partu , fimplieiter & mor-

grapoftero fitu : five ex parte circumftantiarum

talite£. illicitum eft 5 ficut & in omni alio cafü, -

'dn

loci & temporis ; juxtá dicenda $. fequenti.

Communiffima DD. imó otnneés cum Sanchez

li

$14 1l Quoties reddenü

timeretur grave pericu-

t

ütpote mortis vel niorbi

lib. 9. difp. 20. Katio eff ; quia id direété tepu-

V

lum falütis corporalis ,

griat fint principaliffimo & bnico matrimonii ;

I

gr'avi

H

$& periculofi ; nori teriecur reddere; Com-

& debiticonjugalis. Undé e; sitimo; — Decon-

imnuni

ffima cüm D. Thoma, Scoto , aliisi» 4.

dition.

difl. 32.aliisque,quoslaté citat, & fequitur San-

ofités. Ynter conditiones mátrifnonii

fübflantie repugnantés hac ponitür , fi ge-

l

€hez /: 9s di/þ. 24 fi; 16. Là man Fiï.* 6; 1. & f.

Ratio eff $. quia exnaturali interpretatione con-

merationem prolis evites, . Et 5 femelinalique

]

Cafu conceísà hác licentià fafniris eà pafhm

0f

jugesin matrimoniali contraQtu. corporis pote«

[

ftatem inter fedant, falvà fuarum perfonarum

ábuterentür com magno générationis homanae .

incolumitate; imó cüm fuorum corporum dó-

derrimento ; alià long? cít fatio de expulfione

1'51

foctás tiondum aniritati ad fetvandem vitam mas

A

ininium non habeant , nec poffunt licité eorum

7 Ws

ufum in tànto pericülo mortis , àut gravis iu-

trisin evidenti peticulo mortis, quam. licitant

cffe cumi Sascbez, docent mult ; quia foetus

in

lu

frmitatis permitteré, multo minüs praftare ;

tufic eft actualis agg*rreffor vita mattis , & actua-

o

confequenter peccant. in tali periculo copvlam

lis ác unica caufa mortis illitis , contéà quam

M

exercendo , petendo , & reddendo; ergo Afots

habet máter jus náturale fe defendendi , eámque

g

tiori Cconjux rion tenebitur reddere debitüm pe-

tenti in tali periculo ; quia irrationabiliter ; injd-

tepellendi : at vetó. fostu$ nondum exifteas ,

iWf

hoA eft a&uilis agreflor , nec defacto vim

hT

(t:, illicitépetit. — Periculum autemi tale dupli-

infett; fed folüm timetür de,eventu futaro,

&

éiter imminet, 1. Ex patte petentis ; ütpote quiá

pefteinfeclus, leprá, morbo gallico; vel alio

&ontrà quem proim mater nullum habet jus na-

kl j

turale fe defendendi; uti explicant Seucbez; Q*

Wuig.

€ontagiofo, & probabiliter certo infe&uto là«

borat, ei petenti non tenetur conjux reddere ;

Laymas citati : nos$ autem €unl coPimüniori

iif

inftà c, 4, ScQ.. 1 ütrumque negamus, *

i

i

eíto fitin periculo incontinentig, nomex jufti«

.MI; Quandó ex tedditione ócbiti timetur

po-/1$ .

WN

üià, f:äwndüm omnes , ob fationem datam : neq;

ex charitáteut contrà Ledefmam; Reodriguez:

babile periculum triortis ; abortás ; montltefitas

!

T

tís &c.ptolis, tun nec petere, siét reddete li-

LT

noftrum ex communi docent. Sauckez; &* Lajs

$p4x Citati : quiaordine & lege charitatis nemo

cét , confequenter multoó niinbs petenti teddere

M

tenebitür conjux absque nieceffitate, Quzpes, Et

]

J

tenetur fui corpotis vitàm &t incolumitatemi

h þ[

fpecialiter tempore menfirui üfust conjugalemr

jl

gro privati hominis peccato vitando exponere s

cüm is in neceffitate (impliciter pofitus non fit;

fa&ui fine neceffrate peccati mortalis dam-

Itj

fiant multi cum D. Bonavehtura zpud Sanchez

fed alia concupifcentiz remedia adhibere poffit *

flliug g!

eíto, fan&é & laudabiliter ita faceret ; atq; etian

difp.ai.zum. 2. — Eo quód tu&c foleant nafci

l'IS Ihcm

aliqüando faltem ex cliaritate reddere debebit:

pioles mifertimz àé monílrofs, — Átque tunc

M

temporis conjigeni féddendo peccare veniali-

WR Vw.

Ut 1 fiofbus contagiofus ; gallicus, vel lepra

valdé diüturnus fit; cüm valdé difficile aliquibus

terpoft Hesrig. Sylvefl; Rebell; alios docet Bo«

'Jtrem

gacina /c qMeff. 4. prepeéf; 6 0. 10.. Coramus

fitin perpetüa lu&la contrà motüis concupifcens

"tilia

tix perfeverare. — Quo fenfuintelligendus Ale:

hi amen fententià DD. cum Sanchez difp. a1:

"rte.

xander IIL cap. 2. Dé éónjug. leprof; itatefpori-

&um. 9. petens tunc folim. peccat venialiter ;

þtl()m

etiamfi ceftó pravideat periculum prolis vitio-.

dens. Si virum Vl suxerein léprofua fieri conté-

"n

erit. G infirmus à fano debitirm exigat,gemrqlï

Íx, vel manítro( generande ; teddere autem

Mnmu

licité poterit uXor ob importunitatem petentis t

»i

pracepto Zpofloli , quod exigitirr, ejfi folvendum.

W N

l

Reípondent enim DD. communiter ápudSan-

€5 quód melius fit prolem vitiofam, ronftros

lncomu

€hez citatum difp. 24. num. 1. Pontificemita

"famvelleprofamnafti, quàm omninó nonnzé

*

Vg

enduti

fgi: Attameg tenc n Qbiiga»ti ad redd

-

*&fpondiffe ex prafumptione , qtföd conjugi

&So6y

——

Mi

Y

P d

d

1

- Sedk, lll. Der þebcaii: cohjuggm. N

$87

7

eontra Savchez, ibidem rc&iüs»doceh*t fuþfa Ci«

concipiet enim p'robabiïimmäprïäïö, cengreffü

tati Sy/veff. Henriquez. , Bonacína , àc noftér

tanto avidiüs femen rapiente matricequantó dia

Matchant. Jribsu.. 100 3. fem fpeculi pavte .

utiüs carüit illo velutalimentó. Quarenon mee

C gyatl, 1. tit. Y2. quefl- q. . 1. Quia veré irra-

mini ( àit 4bzdezastmn 625. ) me unquamime

tionabiliter & injuflé petitür , quod cum tanto.

pertüffe abíolutionem praferenti animum nee

-danino petitur ; & fi labatur alter'in inconti-

gandi debitüm marito ferió petituro ob metum

nentiam, fibi imputet , & impotenti fuz libidi-

difficultatis in prole enütrienda. Sic ille. Si€

ni. Secüs effetin cafu neceffitatis; ut quandó

£go. Quód fi tamen res có loco cífet , ut ob pro-

€onjuges nunquam poffent petere vel reddete

lis multiplicationem , vel patentesipfi, vel vivis

debitum fine periculo prolis vitiandàe : ut le--

parentibus liberi in extremam inopiam ( «aíus

profi , vel alió morbo laborantes hzreditario. Si«

Certé rarus inter Chriftianos ) redigendi effent,

militer quand? eft ptobabile periculum mortis

omnino fatendum eft, a€ fatetur Lajmæn'ci&a-

proliss vel aboriós ; ut fluxor fit valde gravida ;

tüs, debitum juflénegari pofíe, — Ft quio te

& fitu communi copula petatur , non tenetu?

tonfeffarie , an peccati damnabis miferam uxo«

teddete : pöffu'n-t tamen tunc mutàre fitum ace

tem, dua , maritoomniá obligutienti, ipfa cum

. ommodum, ut Affert. pracedenti infinuavi.

liberis famem & erumnas toleràns , ne amplius

- Tandem fi fcemina experta fit fe foctum vivum

maltiplicetur miferanda proles, debitum negat,

ederé nünquam poffe, probabilitet cummultis -

priusquam fe emendet? Quoniam abfoluté non

docet Sencbez, citat. nihilorinus mulierem dee

improbabilis , & bené confideratis circumftan-

bitumredderepoife, imó & petere ; quia pat-

timeventus inceftüseft, & Dei beneficioordi:

tiis, inpraxi tuta videtur (enténtia oppofita, ni«

mirüm ob paupertatem , ne multiplicatá prole

warionon impoffibilis,adeóque conjuges viden-

niiià moleftia, vel mendicitas fuilinenda fit,

tur manete in potleffione fui juris G petendi &

poíle negare debitum ,. vel fine omni culpa: ut

reddendidebitum , partim; quia meélíus videtut.

cum Zedefima , & aliis vult Saschza citatus, &

puero , ut exiftat privatus vifione Dei , quàm ut -

omninó non exiítat: ut indic

Diana part. 9. traB. 7. vefol. 3. vel faltem fine

'a't D. Augl:b. )'.

culpa mortali, üt volunt Sorzs , Kodriq. a. alii

tonría X uliaw. c. 9.

apud Laymas ciati, Gonfültiffimum videtut

qig 0V. Obinopiam, ne mul

y

tiplicentut prolés ;

tonfeffario inducere conjuges ad dictum pas

inprimis validum eft pactum conjugum ed de

aumï'

$

cáusi continendi, feu non petendi, nec reds

N

dendi debitum : imó & licitum ; quamdiü abeft

$. .

jériculum incontinentig. Ex eorhuni Navatf.

$:36.mum. $ 9. Santhez lib. 9. difp. 2 $. Layman

Peie;üi"licitä faltem ex parte capula,

]

£. t. us 16. Dianà part. 3. traB. 4. rejol. 15.

!

d —dithdervatisnimitumoimaibus ätmdi"ri't)-.

Poffent etiam abfolut? ita pacifci,& quidem far.-

-4 nibus Affertione précedenti explicatis; fci-

fiz- |

G6 & metitorié fi fiat ob honeftum finem; ergo^

licet debità jure : debito fine : debito mado && cir-

n

etiam ob eam caufam fBeeeffitatis, atque ftaate

cusi[lantiis x atque mutraterminos bone[lattt nas

l

táli pacto , 'utique conjux Tion tenetur reddere à

tiiralis, $i quidpiam horum defit , plerumqi cef-

;

quia injufté contrà pactum redderetur : at vero

fabit obligatio reddendi , quin etiam fpe licité

J

leclufo taíi. pacto conjugi petenti tale debitum

teddete non póterit, quando nimitüm pétitur

negare ob folam paupertatem , effe motale do-

4l

€ent Navar. &i 16. pasg. 254. Sylveft. alii com-

illieite ex parze copule, feu quàndo copulà petità

eft illicita per. culpam vel cireumflàntiam té«

M

munitet negántes abfolité multiplicationem

J

nenterm fe ex parte copülze? ut fi petátur in loco

proliséxcufare à redditione debiti : & exprefie

facro ; cum pericule pollutionis ; prolis, con«

w

Layman cap. 1. 42 t6.. INam cüm hoc catü

Es

jugis, &c. quià tune reddens Cooperaretur ad

jute petatut debitum , quià ex unà párte multi-

peccatum direlé, At veró quàndo copula eft

i

p

licatio prolis fpe&tat ad praécipuum finem tnà-

H

tr

:

illicità ex parte folius petentis , jus tàmén péten-

monii , eftq mágaum bonum ac donüm Dei j

di retinentis ; ut fi petat voto cáftitatis adftridtus,

j

€ujus gratià conjugibus perferendum eft quod-

velpetat ex meralafcivia ad aliquém finem ma«

W)thl

Visincommodum. Exaltera parte autem me-

U

Wiseft proli, ut viVatinops, quàm utomnino

lum ,&c.conjux , nifi facile poífit àvertere, ad«

huclicité reddere poteft , ac érió petenti àc jure

ii

Ji

honvivat, atque intet Clxri&iailosiviï éveniet .

íuo üti Volenti , etiàm reddere ténetur .

5 ]uX[a

J

extrema neceffitas , cüm in auxilio Dei ; 2 vo-

communem fente

ntiam àpud citatos ompes.

n

latilia paícit , &, piorum hominur confideré

Quare non feuiper in ufü matrimonii , feu debi-

u

oporteat,non apparet excufatio tam tri&tze obli«

toconjugali, quando peteie illicitum & pecca-

(v

gationis ; confentit Gobat caf. 1 6. s/m, 24. Hac

tüm eft, etiam reddere peccatum eft ; fed illici

ti0*

etiam ratione confirmans : Àut uxor diü negavit

tépetenti , fepélicite reddi poteft, & quandog;

1

debitum ob illud periculum paupertatis;aut non

a

debet: pto quodignófcendo ex Cozésck, Saga

*

j

diu? Si diu: Exponit mafitum ingenti periculo

£bez; , Layman citat.e. 1.

ihcontinentig ; & fic delinquet mortaliter ex

"i älii; communiteg

rursus ponotres régulás.

?:Iï:

&ententigomnium. $i non.'diü: ergo fruflrà :

Regula prira. WQu:md*o petere debitu

me'&y,g

jl

"

Pa

tan-

f

uÀ

X

[

P

588

d beol, Sacrament. Pars. IP, Cap. M

g Agtapon - mekL as od quale tf , quotuples

tantüm culpavemahs,unde"unq, reddere. debx—

cum nulla eftculpa , nifi reddens facillime aver-

peccatum & qualiter- 2n coæf efffone: explzmwlum ?

j2y- "dulterium formale tantim quale Peccatum ?

tere poffct, ntpote fi maritus petat debitum cum

$28- "Adulterium reale peccatum marmle gmäzf HU s

;;

variatione üms, folius vo;uptam graqa, aut cum

529. Multiplicis maltie , &5

tactibus extraordmarus, uxof mü facillime abfq,

$39- Maxzmorum damnorum cAn/A ,

; 31. Merità grapzffmmas trabens pamas.

ulla dlfphccnua poffet mlpcdlre ; non peccat

[

reddendo ita debitum , veltales aCtus.

Ratio

Dulterium definitur communiter , malaesj'zf

tio tori alieni s concubitus 1/1mmxzn alieno

i

efl 5 quia licét alter itapetendo & copulando pec-

f0

cet venialiter ob defectum debitifinis , G jufte.

toro5 fpecies lnxurm, quá vielatur fides torican-

(à

jugalis, — Fit. tnphc:tcr ; aut, enim eft concubi-

caufe , conjux tamen ita reddendo excufatur à

Ti

pecato, & culpabili cooperatione ob juftam '

tus conlugau cum con;ugata , aut con;ugau

I

caua.m & honeitum finem , ne fcilicet difpliceat .

cum folutà ; aut foluti cum conjugatà. .Pro ple-

na autem notitia in. ordine ad confeffionem ,

viro, vcl eum offendat ; 1deoque culpa manet ex

V

parte folius petentis , imó eo cafu plerumq; ob-

advertendum , adulterium quatruplex dlihngm

-pofle.

r. Mentale tantüm , quo folo a&tu in-

ligatur ad reddendum, quia& alter jure fuo exi-

terno violatur fides tori,. 2*; Formale:, quo vo«

git, G uxor fiue peccato reddere poteft. Quam-

o

VAS contm fentiant alii cum Banactu iupra Cllïa-

untate cum actu interno violatur fides tori , re-

verà tamen noncum aliena, explicationem ha«

f

to.' Et ptudent»r monet Gobat e4f. 16.». 655.

Á

bebis infrà..

3. Materialetantum, quo reipsá

caveat confeilarius , ne fcrupulum injiciat no-

lt

bilibus aut valde ingenuis matronis, quandó

cognofcuur aliena ,. at effe aliena invincibiliter

ignoratur, & hoc quoad malitiam non differt à

Ó

non P?fCh'. imaritis exxgentlbus ex mera petu-

lantia , ac ftantibus , &c.

fimplici foxmcauone , de quo proin nihil hic

i

Regul.z fecunda.

Quando petere eft culpa

fpeciale dicendum e(t. ..4. Reale & limpliciter

$12

dictum adulterium icxhcet materiale & forma-

molrahs fed culpà vel circumftanti tenente fe

le fimul E quando nimirum fcienter & volunta-

li

ex parte folius petentis; utpote, quiapetit voto

& d* hoc

caftitatis adítrictus , &c. tanc reddere nulla cul-.

rié rexpsa cognoicxtut periona ligata.:

nobisfermo efl. Prgemifsà tamen. brevi con»

ft

oaeft. — Ratioefl ; quia cim actus ille ex natura

feffario neceffariá explicatmne adulteru men-

Thi

fua non fit illicitus, fed folüm ex culpa velcir-

talis & formahs tantüm..

fii

cumfítantia tenente fe ex parte petentis, justa-

i

men petendi retinentis , hiac idem a&tus ut fe-

Adaltem;m mmmk tantum.

tenet ex parte conjugis reddentis , in . qua , vel

Ve

quo non reperitur aliqua culpa , vel circumtan- -

Eul

tia vitians actum , eritlicitus; imó etiam debi-

chunque Vel - qu*ecunquc efä».acxtetïää

Tiatt

proponit , con(entit , dehiderat , vel cone'

tusex juftitia: Exceptofolocafu, quando cons

E

cuplfmt cognofcere alienam , vel non fuam et-

jux petens per culpam fuam amififfet jus peten-

3. Pec-

oj

fi effe&tu quacunque causá non fecuto.

41

di debitum, utpote per affinitatem contractam

^€at mortaliter coatra nooum Decaiogl pracee

hus

per inceftum, tunc enim non tenctur reddere ;

ptum H ?1014! (-'0?16'!4?1/6'65 uxarmproxzmt ïüt E qUO

imó cüm commode avertere po(iït , faltem ex

W

charitate , tenetur nonredderé. Abíoluté autemi

"omnis illicita concupifeentia , & maxime cffi-

lm

cax ad alienam , vel non fuam prohxbetur. 2«

poffe reddere, contra alios probabiliter docent

at

Peccat peccato adulterii formalis juxta clara

Sanchez . 9. di[p. 6.5. 12. Dxana parte 9. tra&,

qt]ld |

véerba Chriiti Matth. y. ny viderit maulierez

8.refil. 32.

ad cancupz/i cndzim eam , jam machatus ef! can

Vaf

$20 Regnla rertia, Q'ando teddere eft peccatum

P «

t

in core fuo;

3. Et cónfequentér tenetut expli-

mortale ex culpa, vel circumflantia tenente fe

d

carein confefüone ; Gfe effe ligatum ; hfi, &

ex parte ipfius aclós copulze , utfi petatur in lo-

éircumftantias alterius perfonz concvpxtæ ,

Wm(

cofacro, cum ewdcnn penculo abortüs, cum

foluta, veletiam ligata , cónfanguinea , afï]ms,

lt«w

inceptione extra vas naturale , &c. tuncetiam

E]

àcra , &c. certum apud omnes, ' Ratío eji quia

reddere eft peccatum mortale, nifi ignorantia

á&us internus efficax fumit fuam fpecificatio-

li

vel metus incuffus excufet à totó , velà tanto ;

(fp[g Í

nem à toto actu externo prout à parte rei fietet

quia tunc vere & proprié effet cooperari ad. pec4

li

velfieri poffet, ideóque totarn ejusmalmam ex

catum mortale : etenim quando ipfe actus de fe

objecto & circum(tantiis participat: quüacun-

fsj

eft illicitus, utpote quia reverentiz loci facri

titj

que ergo malitia fpeciem tnutansin actu exter-

faluti prolis , aut naturali honeftati repugnat ;

ficis

tunc eàdem malitià, & pravà circumflantiá af-

no admmiffa heceffarió exphcanda et in con-

feffione, etiam erit explicanda in alu interna

11] ii

ficitur & petitio & redditio.

' éfficacis propofiti , confensüs , vel coucuplfcen-

*

fine

SECTIO IV.

tiz ad alienam.

At ü

Il. Conjugatus ( & cadcm ratione con;ugä-;zä

*f

Peccata corjugum tóntra matrimonitm , ni-

miriim de adniterio ,

& refitutione inde

tà) fi folün morosé delecletur de copula cogi-

mmm&

Cm,

debitá,

tata cum altera ábsque animo: complendl, uu—

Qu

$9UMMARIUM;

quc peccat mortaliter. contra nOnum præ;e-

h

l

$81. dnlterinrn quid , $ quetuplex ?

jpuni.

Sed numquid etianí peccato. adulterii

Pïflem

mumm

m

N

E

-

»

589

1

Se& IJ. de chädäs cxöm'zigüm., i

D

| ineütalis ; adcó ut talis oBligetur Qiïgr'c.onfiembnc' :

aliená feeininá ; äpp;gehens*äls;præ;*:isä T

éxplicate fe effconjágatum? Affirmat Vafquez .

non tüa , minimetautem ut alteti nupta ; confan-

3. parte tom. 1. difp. u12 cum aliis. Ratioelt;

guínea, velfacraeft, tunc quia nonfortitur to-

Quía fides matrimonii obligat, non folüin cor-

tar operis exterham malitiam , fedadfpeciern -

pus; fed etiam meritem ad aliud*obje&um turpe

fimplicis fornicationis , vel impudicitiz reduci«

noütollocare: ideóqué talis morosà deleclans ,

tur; circumílantias illas explicare neceffarium *

son tàntüfn peccat peccato luxurie , fedetiam

nonéft. Ratio fündamentàlis data eft in materia

-adulterii méntalis : quemadmodum oiünium -

de atlibus bumanis parte 1. 'cäal;.c".' j.n. 28

;confeüfü Religïöïüs ; Sacerdos ,- vel alius votó

Et tutsüs füpra de Poenitentià j éum de cirenme-

- caftitatis adítritus in confeffioné dele&ationis

flautiis confiteudis à&. 49jf.

morofz vénérez tenetur explicare circum[lan-

tiam voti velftaiüsfüi; quianonfolüm conttá -

Adulterium f?:imaïe fAntimh.

X

-

caftitàtem , fed etiam veré contta votum , & virz

tutem Religionis delinquit. . Probabilis & (ine -

4 g Ommititu. — r. Cum quis reverà C'Ogriu-m &

vitfuam , tamen credeas, vel putanscffe

dubio tutiorfententia. Negat véró non impro-

Alienam,. vel non füám,

Quo in genere valdé.

RE

1

babiliter Hurtad. apud Tambur; /ib. 10. Deca-

lepida contigiffe novimus j

x

oxc

ioc prater mor-.

i

Jdegim. 6. his verbis:Docet Vafq

üez conjugatum ;

talem malitiam pratereà nihil importát. 2, Cüm

;

-.qui véiereé dele&latut de fornicátióne cum non:

1ua, nóütántüm pétcare peccato luxuris con-

quisícienter cognofeit fuàm , fed imáginando

fibi aliam caraaliter dilectam ; vel fáltem éffica-

- tra caftitateim; fed etiatm peccato adülterii contra

Citeraffectàns , & defiderans loco füz éàm ha-

?

fidem matritnonii. Idtàmen difficile, & absque.

bere; dequojam füprà "fert. 3. Setl. 4. fuffici-

- : fufficienti fundamento probaturi ; quia difficile

éns mentio fácta,

.3: Cüm quis ità impudentet

& absque fundàmento dicitut in matrimonio

affe&tans hi£ & nur

1c accedit adfnai ) ut ónini-

praílati fidem conjugi ion collocandi menteri..

no ctiam áctéederet;etiáinfi effet noii fua. 4.Cüm

inaliarn. Hec Hartad. Sané ptobabiliter. Certé

conjuges peccant contrà nàturàm, aüt Sodomiá.

absque füfficienti fundamento & tirgenti necef-.

Secundüm éóoinmunem cum - Sanchez lib. 6.

fitate , aut ratione non eft gràvandum Sacraa.

difp. x O. s.4. $. Aut mollitie,nt dum conjuges

mentum Panitentim. ' Aliaeít ratio de voto cá-

. ftitatis adflricto : nam vovens cáflitatem DEO -

vel mutub fe polluunt, aut fe fcorfim. fuxcà diéla

fupra fio locó. Ratio ibidem data eft; quia ma-

|

- dnfpcctori cordium , fine dubio principálite?

trimoniüra noa dat conjugibtis facultatem , nifi

f

^* Novet , & obligat f& ád caflitatem etiam inter: .

adcopulam &

E

inam, fine quà iiihil valet externa ; at contrahens

eminatióneni aptam géneratio-

xü* I

ni ; qualis mizime eft illà in Sodomia vel molli-

m:ïtrigiohiün*i' cumi hórmine (ine fündamento.

tie. Et deinde fic veriffimé d

J

H

H

afferitüt ei étiàm obligare méntemi , ne

L

"n'aliud,'

ro contrà fidei matrirüónii.

ividitur öbfLïm eqs

i

/

-

objé&um libidinose tendat; .

Conjuges erzórei Sodoraize & mollit

"

E gà4. lII Uaiverfaliter conjugatüs ; vel quis alitis

Ceffario accufàre fe debent

dele&ando morosé dé copula cogitata ; velalia

; & fc effeconjuga-

tos,G factum effe cum

proprià conjuge. Ratio

. tutpitudime , peccat mortaliter peceato ejus«

primi pátet x dictis;

Katio. fecundi eftj quia

)

demfpeciei cum peécato cogitato'; quoadiübs

ftantiari ex objecto, fecundünmi onines, Sed riti-

aliá nunquáti explicabunt peccatum à fe com-

miffumi. Acnunquid. x; Satis effet; hoc fcelus ita

quid etiam quoad circurftantias; it4 ut quisir

7

5

confiterí ; Peccaui contrà matiiram cnm . tóne

confeffione tenéatur explicate circum[tantias

J

jugata ? R,efpondc(t*ur', non e(t fatis ; f«d neceffa-

perfone cogitatz , vel imaginate in ejusmodi

l

rió addendam fuiffe proptiam conjugém; Sán-

delelatione vénereá rnorosá , án folüra, ligata,

confangnineà, facra? Multi affirmant abfolti-

Chez citat; n. g. Pórtius, Caflro: Palens,alii cum

!

"Támbar/ib. 7. Decal

09.6:3:S. 2 Ratio eft; quia

t s prafertim veteres. Abfoltit vero negantálii |

ii

explicares peccatdm , quod nón commififli ; per

€um Vafquez loc. i. & cum co Tamburiri. cir:'

illa enim verba

YU

L. 10.6. 2.». 4. Sed réCliüs ex communi , & re-

peecaui conirá naturam cum

Jl

Ceningata, hg

icares; quöd alius maritus in-

€eptà fenientiá apud Azor. l. 4. €. 61 4..3. Sànchi,

[

juriam effet pa(fus. 2.Quid fi áddami Pectavifie

lib. 1. ipor àl; 6; 2. . E. ità diftinguendum elt ;

cum coujugara vira coxfentiente $. non éfkía-

n?

quando dele&tátio motofá fertür inobjectümfe- -

j

P od

us : Quiafic fignificasinjuriam élfe fatam con-

cundüm tota

ná ejus n

áliiam , itautipfe euami -

trà tuam propriam uxorer , quafi abufus fuiffes

U.

rA

éircumitantis ditecté

q

Volita & intentae fint: ut

uxote alteriusconfentieatis , & non tuà proprids

finipropofito deleCétisin copula cum confan-

j

3. Addam ergó: peecavi fic tum conjugata uxae

$uinea; facra , &c. qüatenus tdles funt ( quod

Yeméa confentieu:e ? Nihileft. |Sic enim du«

k

certé ratum ) uüiqué neceffarió -explicandz in. .

jliciter decipis confeffarium ; nam per hzec verba

confeffione erunt circümítanriz il ; nontam ut.

