tuas rixas & diflenfiones,

Ex communi San-

caufa proventurá,

ipmm"if

chez mox citandus ,ATambur. bic tratt. 3. c. x.

.

IIl Non tantüm fi unatantüm pars eraviífi

Y5. 7-

mam bonorum jacturam patiatur atq; in inopiam,

m

d

1V. Monettamen providé Sanchez l. 1. d;fp.

notabilem incidat;altera ob tantam mutationem

14.222. 3. Ut cauté in hoc procedas confeffa-

jutlé refilit: fecundüm omnes : fed etiam , fiu-

ef C

rie, nam fepé jactantur min. ;opponuntur pe«

terg; ia paupertatem incidat , v. g. tempore bel-

nialis|

etia|

ticula, applicantur aliamala, qua tamen expe-

li, uterq; jufté recederet à fponfalibus , quiatans

rientia mox oltendit vana effe ,

tó difficilius fuftinere poterunt onera matrimo-

m t

&, ftatim inito

Jl

matrimonio deferviiffe.

nii,ut hic dari non poflit. compenfatio paupettaa

tis unius cum paupertate alterius.

Ita cum o«

B

IL. i bonis 'wïrparz's-.

nacin, G aliis Vambar. cit. vum. 1 1. Etfi contta«

fponfus vel fponfa incidit in gravem»

fneb K

: aB1].

s

J

morbum , paraly(in, lepram , morbunio

dicant Rebellus . Pontin: , l. . fed minus pro-

babiliter, ..

um

vgallicüm,epilepliam,aliximye incurabilem mor-

bvm : fiamittat oculos, aures , nares , fi fiatclau- .

IV. Quid fialter ex fpon(is ex inopinato val

gt

gt

dus, mancus , &c. ju(té alter recedere à fponfa-

délocuples fiat;delata v.g. ex improvifo ingentá

hareditate : poteritne relictá fponsá jam impare

dil

libus poteft.

'Hac enim, ficut. retatdant. à

quoad opes, aliam fibi opibus parem,meliusque

yrepr

ipenfalibus contrahendis , fic excufant Y con-

(ai

g

watris etiám juratis ; quià nimis grave effet, hoc

dotatam procuráre? Negant rotundé Sancbez ,

Coninck , alii, eösq; citans Caftro-Pàlao bic di/fp.

E

perpetuó velle in conforte pati : poterit ergó is

fedö'lü

|

recedere ab hoc contraétu fponfalium ex fe dif-

. puntl. 29. 9. y. Ratio bona eft; quia ( fpons

fatua deterior non eftfacta, iniquum eft , eam

t5 CH

Cl

folubili 5 certé autem non à matrimonio jano

contracto de

füo jureprivare.

Concedunt tamen alii cum

oft '

prafenti , quod ex fe eft'indiffolu-

bilé.

Hurtado difp.2.de matrimon.diff.2 y -Diüïqgtgit

- Omnes, quos fcialvn: Adde aliqua fpecia-

j

Perez difp. 9. fe&l. v 1. licere , f1 non accepit d-

u

liora.

$

PXW

Il. Etiam vehe

mens fn

lam ob fpeciofitatem : non item , fi pr&cipue ob

enus

fipio morbi gallici

formz praftantiam illam defpondit — Inter has

M

eaufam dat di&le diflolutio

nisfponfofano. Ut

fententias interponat quis judicium me fapien-

u^

cum aliis docet Pontius /; 12; c, 17. z. 4. Ad-

"

m

9]

dit Tambur. cit. $. g. »»m. 4- idem effe de fu-

*

tior, ajo meritó cum Tambur. ssm» 1j*

x

P

bat ss:. 540. Primam tamen urgerem » n

i

mm

p()['n!

Ípicione cu

juscun

que infirmitatis gravis incu-

rabilis, ob paritatem rationis. -

j

( certé rationabiliffimé ) timerem malum matris

m

monii fucceffum , & fponfam ab infolefcente

VII. Oris gravis olentia , cui arte medica fub-

P

fponfo ditiore malé tractandam.

uare confu^

Veniri nequeat, meritó numeratur inter morbos

lerem fponfz , diffolutioni non multüt repus

valentes diffolvere fponfalia ; quia illam in tam

gnare, pro fine dubio liberaliori com'penfaciona

: ,.JPM»SV iv. äAcrf-AMsm;

$el remunerationg

L

IV,

ii

us

J

dheol, Srimen, asl Cp. l——

/

26

f

f latentes , po,

libus , nihilomiüils fponfam ;egïnälitäf cogno«

n

IF. Præafi&.e 2777

aGia.

äe& pate-

AUI

fcat, cenfebitur tacité renuntiare juri fuo , atque

fponfaliaratificare: quandoquidem etiam fpon- -

? Wi

Tiam quandó aliqua ex hactenus enu-

88E,

meratiscaufis, v. g. violata pudicitia in

fa non , nifi fub tali conditione , in.copulam

(l

confentire cenfenda elt ; ideóque non audiendus

fponía; magna faevitia , ebrietates in fponío , aut

perü

fponfus fi pofteà refilire velit ; nift forté acceffif-

ftilc

in alterutro morbus contagiofus vel incurabi-

lis, grande &s alienum, paupertas, infamid , &c.

iet animo fornicario & exprefso , non ratifican-

n

di fponfalia; tunc enim contra Sanchez /.1 difps —

ht

jam reipfa extiterunt tempore fponfaliorum, fed

latebant,aut invincibiliter ignorabantur ab altera

66. num. 3. 1eCtius docet Hurtadus cum Tam-

lne

bur. cit. $. 9. s. 4.in foro confcientie non fa-

parte contrahente;ita quidem ,utfi non ignorata,

PO

tificarejnec cedere juri füo: & fic adhuc diffol- -

fed cognita fuiffet talis caufa , nequaquam alter

f

matrimonium fpopondiffet; e pofteà cognità,

vere poffe fponfalia , nifial;às ratione damut il-

lati ad illa ratificanda teneretur.

j-

adhuc eft jus diffolvendi fponfalia etiam jurata.

IV. Jam reflat quaftio difficilis & maxime284

N

Corüuniffima DD.quos congerunt & fequuntut

Sanchez J. 1. difp. 6 3. Coninck difp. 25. dub. 8.

1

praclica. Utrüm fponfus vel fponía laboransali-

quo- defectu occulto , qui cognitus avertcret

Laxman. c. 2. »s7. 19. Tambur.cit. $. 9. stetz.

1. & laté Gobatcef. 8. à uuts. 295. Ratio eft ;

compartem à fponfalibus & mairimonio con-

quia, cum fponfaliorum tempore defectus non

trahendis , poflit ,. o tacito , contrahere : atque

poft contractum fponíalitium etiam compellere

D

apparebat;perindé erat, ac fi non effet ( & ideó ,

n d

quia ignorantia illa erat folüm cireca qualitates

ignorantem, ut ftet fide data ad matrimonium

contrahendum ? s. cum | neceffaziis diftindtio-

perfonz,fponfalia tunc erant valida, ut jam fuprà

t

nibus, . Quando defectusrepugnaciubftantiae

j m«,..

$. 9. ) cüm veró polteà apparere incipit de-

fectus talis, perindeeft, acíi de novo adveniat,

mairimonii, aut conunet impedimentum di-

35

rimens, quantumvis etiam probrofum vel diifa-

p

& cxiftat;nam, ficut paria cenfentur : non effc ,

jn.

matorium , utique aut eft manii*þ&angüS ,autà

& non apparere( in moralibus , non phyficis )

contractu abítinendum ; nimis- certum apud o-

Jn.

zdrg. L. Fundi ff. de contrab. empt; ita etiam

j

mnes.

2. Etiam manifeftandus eit. defectus ,

jl

idem erit ; aliquid fupervenire , & pracedere;

fedanteà ignorari. Ut inter alios obfervat Leífi-

(autà matrimonio abftinendum ) qui noxius. ,

r

futurus eft alteri patti: & generaliter : qui mauie

d

us /, 3. de juflitia c. 42. dab. 1.

t

28

II. Addidi, & in precedentibus fempet fup-

monium redditurus cft notabiliter diffiilius,

Sic ( contraSanchez4. z. difp. 86.. Hurtad. Di-

E

vofui extenfionem /ad fponfalia etiam jurata;

hi

caflil. Efcob. alios non paucos ) veriüs docent.

nam , ut toties inculcatum ,. juràmentum addi-

il Qu

tum promiffioni fequitur ejus naturam & con-

Turrianus , Conizck , *Pontiu: alifsque citatis

D7

Perez difp. 1 1. fe&. 1 1. Caftro-Palaus difp. 30

duMas

ditiones : & lícét augeat obligationem intenfivé,

]

puntl. 30. nm. $. Gobat caf- 9.50.367. Ka*

additánová obligatione ex virtute Religionis ;

3.j

non tamen (' ut fimplices imaginantut ) auget

tio efl;quia contra juftitiam delinquit, qui mer-

cem aut inutilem aut veré noxiam vendit igno- -

I

extenfivé;neque obligationem extendit ad ullos

i

7»

alios cafus vel circumftartias, nifi ad quas fefex-

ranti hec vitia: juxta dic"ia'iimlq;o. *,ldexme&

in propofito.

j

tenderet ipfa promiffio nuda & nüllo juramen-

: ptriy

"Deinde de

fe&us ifti, fi non manifeflentur ,

tt

to veftita , quod valdé notandum.

Quaré , fi

fponfu; v. g. dicat: fateorquidem me fancte, e-

& pofleà appareant , ut fierifol&t,ïþohfalia quis

dem juflà diffolventur cum majori confutione : .

[ |

tiam fub juramento promififfe matrimonium

Tonim

huic Bertz , fed nequaquam putabam, adco effe

matrimonium verb ipíum contradlum malos

A9

inopem, ut nunc deprehendo : fi autem id ha-

fortietur exitus, qui meritó pari dolofz ime

putabuntur.

Exempla ponunt morbuni , les.:

buiffem compertum , nemo me adduxiffet ad

fs

dandam ei fidem matrimonialem. Quando , in-

pram, morbum gallicum vel alium contagio«.

hd

fum, mores perditos fine animo emendandi, in«

quam, fponfus italoquitur fynceré , non tenetur

Q

tii

famiam ex genere, vel ex delicto,& cert etiam,

in confcientia ducere Bertam : ut aperté dedu-

Bo

citur exregulä tradita, & communi DD. con-

fi fponfa vel foemina jàm (itimpraegnata ab alioj -

mum.

quid enim magís nocivum poflet eífe uxatrimos

fenfu. nforo autem & judicio externo tenebi-

id V Pm]

tur hujus fuz mentis indicia vel teftimonia ad-

nio futuro? 4. Non autem eft oblicscio mant-

feftandi feu ante, feu poft fponfalia deizétus nof

y

E

ferre, ut judex confideratis circumftantiis pru-

qum &

dentet ctedere poffit & debeat.' Ut in fimili no-

ita noxios , nec facientes matrimonium nota-

Tl Cont

tavi fuperiüs quoad caufas de novo advenientes;

biliter difficilius 5 et(i reddunt minüs commo-

dum vel minüs appcetibile : cujasmodi fünt:

"n,m

285 ]IL Excipiendum autem per omnem moe

"ndi

dum: nifi poft talem caufam aut fupervenien-

fornicatio etiam fponfe antecedens vel fübfe-

Ipf

tem,aut de nóvo cognitam , fponfalia antea. va«

quens fponfalia; deformitas , ignotabilitas , pau--

pertas, infamia , &c. cüm tamen contrarium ab

mamn

lia , ratificaveris , aut expreffis verbis , autipfo

M

if

acto, G prefertim copula carnali. ^ Quare fi

omnibus credatur.

Sic DD. cit. omnes. Ratro

l

"g

efl ; quia recepto communiufü , etiam in con-

fponfus v. g. cognitá cfxgsä recedendi à fpogfa-g

ig-'

! HuMu

*

tractu emptionis , non cunxll;elvä're apcrifi lev

H

ii

z

j

Pmcou

"

7

d

&

i

i&

/

: 5«,& n bäMat;ïämioit df contradlus. -

$27

(

tes äe;feäusþihefcisf;&f'debkärïïbï imputare altera

manente, Sic Qnim "Trident. Seff..24. .Car. 1.

Id

!

- pars, quod non inílituerit accuratiorem inquifi-

: definiens Matrimonium effe Sacramentum :

tionem. . 4. Sponíus vel fponfa laborans fimili

utique loquitur de contractu matrimonii, Etin

ls

defe&tu non noxio, modó fpecificato , poteft ,

. Concilio Florent. Eugenius IV. i» Decrete Fi-

petfe loquendo , alteram partem ignaram com-

dei dicens. Caufa efficiens matrimonii regulari-

,

]]«

pellere ad ftandum data fide, nuptiásque contra-

tereft mutuus corfenfus per verba de prafenti

Pi

hendas. Omnes fupra citati utriusque fententiz.

expreffus.. Quemadmodum & Sanéi Patresac

. Ratio efl ; quia fi pars vitiofa contraxit fponfália

DD. paffim dicentes: Matrimonium effe ex fe

[i

i

z

: fine ullo peccato injuftitize in fponfum : ergà

a

indiffolubile,effe perpetuum , effe effectum mu«

i

tui confensás, &c. intelligitur de vinculo : Quo

cquifivit jus ad matrimonium : ergó jure coget

!d

fponfum , ut fervet fidem.

etiá fenfu matrimoniü dicitur propriiffimé Coze

/ jgium ; co quóüdvir & mulier communi ac per-

o d IO. L

. petuo jugo fübdantur. Hinc ergó funttá diverfze

Eel!'f

— De Matrimonio Legitimo, ut contraifus eft

matrimonii definitiones. Unam initio Yractatüs

i

.

ac confen[us de prafenii.

- attulimusex Marchant , utrínq; & contractum ,

SUMMARIAUM.

Sacramentá, & vinculum ben? explicantém , d

;gg Matrimonium

propr'i:' /iomitur*g)ro contrat?zfö' þro

—

longiufculum. Tu rogatus , quidfit, feuin quo

^* Binculo.

coníiftat matrimonium,ut fapere te quoq; often-

289. Quid utroque modó 2,

"

.290, 4d matrimonium ut contrattus eff .

das, ne refpondeas (ine diftinCtione, & dic, ut fe-

rc&u;frftgr l.

quitur ex Scoto i» 4. d.2 4. communiter recepto.

)*

confenfus mutuus obligatorius.

apr. Qualis fufficiat , ut $alide ? $.

1H. Matrimonium ut cortractus , ef/maris299

295. Qualis ut liéite contrabant ?

3

Ü

29g. Il.Verus , feréus ,Goluntarius y

& lz'äer »4t

ac femine mutua translatio corporum pro n[n

perpetuo ad procreandam prolem debitz educan-.

300. "Abfolutus , $ proprius contrabentium tautum.

dam. Matrimonium ut vinculum feu ftatus , eff

r

igor. Quem nemo. 302. Nifi DEUSfupplere poteff..—

3oy. 1

V.

inculum indiffolnbile inter maremd feminam

pv

( go6.. n necelJario per Gerba ?

7. Externus per gerba;pelfigna de pfajä'nti :ka-u!t

308. - Quibuserbis , $dl fignis?

M

d

ex mutua translatione poteflatis corporum fuo-

rHm ip [e invicemfatia ad procreandam prolem,

l uvl-ö

309. Quoordzme? 310. Qua ff

multate ? ufa

quæxal n. 3r g.

j mu

g. Quandó fubefl impedimentum dirimens contr abens

debité educandam: SicScotus.Brevíüs: Ef ma-

atens ,mátrimonium nullum eff.

ris & famina conjuntlio individuam vite focic-

frcii

44 D)

gu7- Valet Veró quiando folum dubitatur tale fübe[fe, refes

tatem retintrs. De hocvinculo nihil fpecialiter '

^

" ratamen nom fubeft .

dicendum occurrit, preter dicenda de matri-

doct

|8H$. Quando autem certó putant fube

d

d

fto non. Jfubfit ,

monii indiffolubilitate.

citat

— grobabilius oullum eff.

H

:..,-c

Seil. feguent. Merità

320Matrimonium etiam contrab

tamen queres: Quidnamfit, feuin quo confi-

TE

N

i;[g;o;cjï inter ab/'mtes per

epiftolarn.

. ftat illud. vinculum .feu perpetua conjunctio?-

&b

311. Vel per pracumtarïim.

j

x. Re ipfanihil aliud effe , quàm meram deno-

qui [4

- 346.

j

legnr ? Auflïu: 2 n .

minationem extrinfecam ex preterito contra-

üti

287

L. 3 N Matrimonio quatuor. confideranda oc-

N

&u defümptam , vi cujus contrahentes manent

la

currunt : 1. Eft contractus actualis , quo

inter fe colligati cum quodam dominio & füb.-

perfone legitima confentiunt , féque obligant

jectione ad invicem. Ut contraalios laboriosé ,

ad mutuari traditionem corporum in ordine ad

[

fed fru(trà multiplicantes entia , recté doeeng.

jqu»

prolem generandam : qua ratione dicitur matri-

DD-communius , inter quos Tambur. bic tratt.

ao*

monium legitumum : & de hoc modo nobis

4-c. I 5 fine. GC nolter Herincx difp. 2. queff. 1.

d 'J).'km

fermo. — 2. E(t ratio Sacramehti ex divina infli-

Jam ergó videndum,qualis requiratur,& efle de«

tutione huic contractuifupperaddita, eümque

M;& U

beat confenfus requifitus ad hoc matrimonium

hüfty ^

€levans ad conferendam gratiam fanclifican-

legitimum, ut contractus eft.

l

tem , & dign fignificandam conjünclionem

"

1 (,n[nu('

ASSERTIO I

ii

Chrifti cum Écclefia, & verbi Divini cum Na-

türa humana: qua rátione dicitur matrimonium-

A D matrimoninm legitimirequiritur cou-

o au

]1'125 ^

tatum: & de hoc agemus feor(im /e&. 4.. 3. Eft

2

Jenfus mutuns obligatorius tradendi &* ac«

ceptandi invicem corpora in ordine ad generan--

74 j

flatus permianens ac vinculum perpetuum poft

illam a&ualem ac tranfeuntem contra&um legi-

dunms prolem,verus & ferius,uoluntarius.liber &* .

timum & inter fideles etiam ratum remanens

- abfaluius, proprius contrabentium tántzm , €x«

jf

tum confequentibüs obligationibus ; fetvandi

&ernus per verba vel figna deprafenti expre[fus

TL

fidem , reddendi debitum , cohabitandi, prolem-

inter pev[onas babiles , nonmec.

:

Y

;

eff

" CQU'[HL

ario pre[entes » ;

,j

educandi, &c. qua dicuntur bona matrimonii.

| fed fatis per. Procuratorem «el. epiffolam.

J

xt]f

Uv

4. Eft ipfa copula maritalis, à qua tander dici-

tota certa , '&Apatcbit explicatione.

d55

tur matrimenium confummatum , & unde quo-

I

ji

à Can[m[hs m:)tu;t

$

'obl;;gator:'u).

j

jf

"i

que indiffolubile quoad vinculum evadit: ut am-

A

(

- pliüs patebit fuo loco. Et hinc

o

ó nimirum vir-& fzmina liberé con&n-zpo, TY

iA

f

g i [0

388 1l Matrimonium proptié loquendo , etiam

Q

tiunttradere & acceptare fibi invicem:jus-

ICW'

in facris Conciliis , accipitur duobus modis:

in fuum corpusin ordine ad generationem pro-

nti

n

1. Pro contractu : 2. Pro vinculo &u ftatu per«

lis uterque fe obligando ad fidem fervandam,

z

Uuu24

U;

s

T

J beol,. Sacranent, ParsW,. Gapl.

,,' "

$28

e

ut fcilicit alteri petenti tantüm , & nulli alii cor-

randi. Cemmuniffima. Rat

ft; quia de effencia

)

idque in perpetuum du-

matrimonii tantum eft tra

o corporum &

poris ufus concedatur ,

i

iiuü

rante vita amborum. — Prout emphaticé expli-

ipfz pradictz obligationes in a& primo, non

[

autem ipfa executio feu impletio ; ac a&tus fecune

cat Apoítolus .1. Gorénth. 7. U xori vir debitum.

iqtd

veddat , [imiliter autem Q wxor viro: rationem

dus earum obligationum eft de effentia. Ut in

ii

dans : ZMslier. fui corporís poteffatem non babet

fimili didtum füprà de fponfalibus. | Quemad-

1

ed virg Similiter autem ( vir fui corporis po«

modüm ergó vero & valido voto potes te obli-

i

þ.-a-t.q'm non babet , (ed mulier. Eft ergo matrimoes

gate ad fervandam caftitatem, etfi animum(cer-

z

n

nium contractus maxime onerofus conítans mu-

téfceleftum »habeas, eam obligationem quan-

htloi

tuo confenfu obligatorio invicem tradendo &

doque non obfervandi: fic validé contrahis ma-

ue

trimonium , fi confentias & intendas ejusmodi

acccptando jus & obligationem fui corpotis ,

Tori

quo nimirlm & vir tradendo jus íui corporis fe

obligationes fubire ad fervandam fidem, pro-

vitaf

obligat mulieriad eum ufum , eóque ipío ejus

lem generandam ; quia jam ponis totam fübítan-

lise

reciprocam.traditionem & obligationem acce-

tiam matrimonii,etfi (imilemfceleftum animum

habeas non obfervandi, fidem fubinde violandi ,

j

prare volens : & foemina viciffim tradendo jus

qe

fui corporis fe obligat viro , eoque ipfo acceptat

Quin'ipfam copulam actualem certis coriditio-

T

traditionem & öbhgationem fibi factam ; quam-

nibus etiam licité excludere poffes. '- .Exemplo

vtlhn

Beatiffime Virginis Mariz. Sed de hoc neceffa.

vis enim finguli fpoafi non plus,dicant, quàm

&m

y.g. accipio te 1n mcam nxorem ; Accipio te in

rio iterüm in Subféctioné de

(imni

ditionato.

; n?'gtr»imgniov,þpp- :

D

aneum maritum ,attamen eo ipfo uterque , dum

jrat

ejusmodi verba proterunt, fignificant etiam , fe

IV. Quód fi vero ejusmodi

löbligatibnäih'üä

d

acceptare alterius traditionem & confenfum ,.

ipfam, omnem, aut unicam excluderes, v. g. fo-

r

n

vel jam praítitum à fponfo more folito prius lo-

lam ftatás petpetuitatem , aut folam fidcm fer-

pnm

quente , vcl jam jam praítandum à fponfo pofte-

vandam ; jam invalidé contrahes matrimonium;

uia omnem aut quamlibet iítarum obligatio-"

£m

rius loquente, Jam ergo ulterius , & merito ex-

[

plicandum , circa qua obiecta verfari debeat

num excludendo non ponis, fed tollis & dellruis

RD;IU

confenfus & intentio contrahentium ad hoc , ut.

totam fübítantiam matrimonii , juxtà notum il«

Y

w

valide & licité contrahant.

1

lud D. Dionyfii: Bosum efl ex integra cau[a ,

Ut valide contYabant,

maluu ex quolibet defetlu. Vide latius Sanchez.

'Ufïïc-it

.fine .dubio. confenfus. implicitus &

cit, Perez difp. 1 3. Setl. y.

Tini

| zgls

ïIi'gmþur. frait. 4. c A

generalis.contrahendi matrimonium more

aliorum fidelium : feuvelle contrah:re eo mo-

5

z

Ut licité rnr;gräiaAnt.'

do, quo alii fideles contrahunt, quo Ecclefia or-.

] VI

dinavit, quo DEUS , vel Chriflus inftituit, &c.

L£^Uffiitfimiliter, ut confentias & intendasn—i

À.

d

etiamfi contrahens de obligationibus effentiali-

explicité vel implicite finem aliquem ma-

b

bus matrimonii in particulari nihil cogitet, ne-

trimonio proprium & intrinfecum , etiam uni-

l

l

que expressé fe ad tale aliquid obligare intendat,

cum, coteros non . excludendo poütch: aut

m»dl(

dummodó. etiam. nullam talem obligationem

primarium , uti eft proles generanda , fides fer-

TLT

pofitive excludat.. Certum apud ontües ex com-

vanda, perpetua focietas: autfecunda:ium , uti

LA

mun

i doctrina in aliis Sacrameptis & cqntra&i—-"

eft remedium concupifcentie , habere conjun-

As (

bus.

D

Gionem ac communioiem auxiliorum , conft-

[v

ftomr

292 . ]L. Suffi

Vi.cgtïiïlmus etiam cü: coxifehfu:sfe&i-.

liorum, &. Ratio efl; . quia fic femper te con-

lk

plicitus in .,Qþligatiogfæ aliquam etiam unam ,

formas inftitutioni matrwim.nnii;;., nec eiþ unde

(Cp

Nore.

effentialem , utpoté in predictam traditionem

culpa oriri poffit.

M

corporum , in aliquod ex tribus bonis matrimo«

II Hos fines e

ffentiales ac proprios matri-49€

UA

nii , fidei , prolis, Sacramenti , utpoté ad fervan-

monium principalitet ob alium finem extrinfe-

Mlb

dam fider conjugi ; debitum réddendum ad

cum, v. g. adobtinendas divitias , ob folam libi»

generanda

rolem , ad perpetuam vitz focie-

dinem explendam , &c. omnium confenfu mor-

7

tátem: etiam unam, inquam, etfi de rcfliquiä

tale eft; quia redderet matrimon

.

ium,nulluþyug

obligationibüs nihil cogitet , pofitivé tamen etiá

ex modo diclis patet.

| N

fiullam excludat ; 'eo ipfo etíam adhuc implieité

(

III. Retentoautem

faltemi implicité , fgi;geizsaï :

vult & intendit etiam reliquas obligationes &

N

fitivenon exclufo fine proprio matrimonii , con«

[

bona matrimoni ; adeóque adhuc totam füb:

trahens matrimonium ob fines extraneos& im

jlldepen

flantiam

latrimonii ponit.

d

*

" Communis ,DD,S

inftitutione matrimonii non inclufos, utpote

cum Sanchez 1. 2. difp. 29. —

obtinendi divitias , voiuptates, bonum nomen,

l]OmUm

293 IIl Validum manet matrimonium , fi

o

honeftam familiam ; & fimilia, ex communi

"t

I

trahens confentiat in predictas matrimonii obli-

quidern fentehtia , peccat attamen non mortali-

^l

gationes omnes , vel aliquam modo predicto,

ter. Sanchez l. 2.4;fp. 2 9.Layman.tratt. 10.part.

"m

velut in acti primo etiamíi pofitivé excluderet

4. €.2. Tambur. cit. $. 3. s. 1 1. alii apud ipfos.

lw

1

actum fecündu

m , & executionem ejusmodi

Ratioefl; quialicétnon fit magpa deordinatio,

mhm'll;

obligationis ,

v. g. fidem aliquandó non fervan-

cüm implicité rernaneant fines debiti , aliqua ta-

" DT

31, deb

di—

itum rion reddendi, Pro;lem 119" gena-

men adeít dcord»-&nat-ie, eum fxplkifä ipten

tür

»

-

529

E

5 I

.atfi;räbhid nt ylxcommä?äu.v :

tid

5

N

eft matrimonium ; fcd þotiüs rati&ä;na fponía-

ü,ut fims »ekx'trinfäcusx'&. ahfänusä Embus,

E

.obquos.

on

ftitutimeft marrimonium. —

lium obtinet ; atpofteà quandó pofità & puri-

aj

E

tia&i fen-

n

IW. Attamen certé probabilis eft e

ficatà conditione confenfus priüs conditiona-

n

' tentia excludens omne , etiam veniale peccatum.

tus tranfit in abfolutum , jam primüm fit matri-

i

Ita cum aliis Coninck. 4ifj. 2. d^. 2. Caftro-

monium. Videsergó , quomodó matrimonium

li

Palao difp. 2."De fpon[al, puntl. 1C. Pontius.l. r.e.

nunquàm fit, nifi abfolutum , quanquàm DD.

i

21. 5. 13. & probabilem judicat ipfe Tambur.

paffim & nos fübindé utamur hac voce : /4atri-

l«

aum. Y5. Ratiocít ; Velenim hi externi fines ex

monium conditionatusa : intelligentes nimirum ,

Ti

fehoneftifunt, & bonitatemmoralem habent ,

matrimonium nonduni perfectum. De confenfu

ii

ut efet pax Reipublice , concordia confangui^

autem conditionato matrimonii ob plures tricas

I*

neorum , familiz mobilis confervatio , fornicatio

neceffarió agam feorfim in SubfeCtione.

i

. ]l. Certumeft ad matrimonium re

ll«

vitanda , &c, Aut funt ex fe indifferentes , qua-

quiri ,. utjox

I

liseftfnisdivitiarum, honoris, voluptatis non

validum fit, confenfum proprium ipforum

l

peceaminofe : ütrobíque nulla apparet culpa ;

,

contrahentium , ut fuppleri non poffit ulla po-

qua eni

m culpa eft, honeíto medio ; quale eft

teflate, nifi divina, adeó ut nedue fopremus

matrimonium , vell: acquirere illud , quod ex fe

Princeps fecularis vel. Ecclefiafticus poffit ali-

velhoneftum itidem eft , vel faltem indifferens

cui dare jus uteridi corpore alterius ad prolem

& minimé inhoneftum ? Certé culpa non con-

generandam íime proprio utentium confertfu ;

:demnabis Sacerdotem , qui, alioquin non ce-

Íed ad fummum in certo cafü per mandatum

- Jebraturus; celebrat hodieSacrum , quia ftipen-

aliquos ugere poteft ad matrimonium contra-

i

. dium bonum offertur , illius lucri capiendigra-

hendum, & coníequenter ad przbendum con-

tià, modó remaneat & non excludatut intentio

fenfüm proprium , quo deficiente , re ipfa nihil

M

Itj

principalis facrificandiin honorem DEI, quam

fiet , etfi verba ad(nt, & miillies repetantur.

(

-demper remanere fupponimus. Ia ergo eft in

Communiffima DD. Sanchez /. 2. difp. 26. &

l

Y

- cafunoflro. — Vides quàm probabiliter. . Sed de

bene Herincx difp. 3. Se&. 1. num. 1. Ratio efts

;Boc rursüs in fimili c. fe

N

quent.Cru de þ'ne delito

quia foli.contrahentes habent poteftatem fuo-

ii

rum corporum ad tradendum eorum domi-

l

ipjnk tophla ca'xijug'ali:;

I

n

w

D

nium ac poteíftatem in ufüm conjugalem : INe-

que ex ullo capite conftat, Reipublicz, aut Prin-

4.:-.

» voluntarins ac liber ,

: ?/grut cfr férins

remiffive.

cipi conceffam effe hanc poteflatem indepen-

;3£ 7 Erus & ferius , feclusá fcilicét fictione:

denter à confenfu contrahentium: Neqe idex-

L

pediebat bono communi ; nam perpetua vita

eadem prorsüs ratione , qua Sectione

emml

þræä&&en'ti dictum de promitfione feria & ficta

focietas , mutua conjugum charitas, indiffolubi-

Q r

[o)

nfalium.,

litas , aliáve matrimonii onera omninó exigunt,

Tn fpecie autem qualiter peccet ,

m

&

ad quidobligetur ficte conttahens matrimo-

ut neminiimponantur, nifi confentienti.

IIl Dixi: Isf diviná: nam Deus fupremus

tl

nium, dicetur c. (éqment. czim de pecéatás conjus.

3

hi

:u

gum incontratiu matrimonij.:

,

Dominus omnium corporum & bonorum ac'

pl

II.: Voluntatius, cum plena fcilicét del

ibrera- :

jurium poílet duobus tradere' dominium & po- .

teftatem mutuam in corpora ad ufum conjuga-

n

tione ; & rationis advertentia : eádem fimiliter

(nd*

per omnia ratione , qua fuprà de fponfalibus.

lem. ( Etforté fic egit Ofez 1. ) juxta commu-

; wn.

nifimam : DD. cum Sascbez. l. c. Atque adeb

- Hl Acliber: imprimis ab omni errore; de-

müt

ceptione, dolo : j

poflet DEUS per fe inducere verum vinculum

uxtà fatis dicta 'dek impedimen-

matrimonii feu matrimonium verum quoad

to Erroris. .

f

A

n

n

. V. Liber, etiam

àimetu & coä&ionc

vinculum ; quandoquidem illud vinculum nihil

"

: juxq

yito

mento P75,

aliud fit ; quam perpetua obligatio conjugum in-

i

dicta de impedi

j

ter fe confequens ex traditione poteftatis imutuae

lm

E HL-

jut"

in corpora: undecunque oriatur illa traditio &

Al'/ölumsö- P

roprins contrabentiuum t4n-

poteftas , five ex proprio contractu, five exalia.

j

p

tzm.

caufa.. Ut contra Sazchbez. cit. & alios , cumaliis

' .Oïnfen/fus , ut aduale matrimonium con-

bené probat Herinex cit. »&w. 2. Naàm etfi

"u

ao

-4 Ítituat, neceffario debet effe abfolutus &

T

confenfus conjugum fit de effentia matrimonii ,

yt

J

- independensà conditionein futarum. Ut pro-

inquantum eft contractus, qui in ipfo mutuo .

kP

indé malé aliqui non diflinguant inter matri-

confenfu formaliter confiftit , non tàmen eftde

!

f

monium conditionatum , & confenfum condi-

effentia matrimonii quoad vinculum, feuipfius

i

Ó

tionatum : nam ( ut optimé explicat Sanchez /,

vinculi matrimonialis; fed eft caufa efficiens il-

yfl

1-difp. 1. num. $.) confenfus quidem in matri-

lius, quam proind? fapplendo poteft Deus per fé

À

gtl

monium poteft eífe conditionatus 5 matrirno-

inducére illud vinculum matrimonii , étfinon

al

nium veró nequaquàm ; quia nimirüm, quandà

poffit per fe Cacere , ut fit contractusmatrimonii

j

P

m

confenfus de prafenti conditionatus elt pen-

absque proprio éonfenfü , cüm hoc manifeftam

j

JJ

£t

10à,

dcns ä, cþnditio'pe— in futurum , nqllqm adhuc

involvat contradictionem ; illud veró miirii

j [

n

Sed

»

.Uuuä

j

h

k

5

zi s i ERN 1

$30

h

tum inutili fpeculationi, cüm contro-

cri Canones, äuandb de.

cohfe—zzfulloql-nzp;

[

Sed fatis da

tür : ut c. cum locum. de

al.( matrimon.

verfia poffit

effe de modo loquendi.

[;

s tandem confenfus contrahentium

"Dicitur; matrimonium contrahifuio confegfu :

t

395

iV. Solu

perfigna. Ut patet ex

p

feu conjugum tantüm requiritur ,

&füfficit, & . fuübintellige, expreffo.

mnP

lus confenfus aliorum ,. etiam

contextu.. Et alibi fepiüs. Et fpecialiter c. 7u2

i

non requiritur ul

parentum. Certum

de fide, contra Lutherum & — Fratersitati. de f[ponfAl. dicitur : Matrimonism

&b

larmin./. 1. de matri-

in veritate contrabitur per legitimum viri &

varios hoereticos, apud Bel

la

mon.c. 1 9. Conftat ex c. fmfficiat

27.quefh2.Ubi mmlieris ton[en(im*fed nece[faria fumt quantut

Juni

ad. Ecclefiam , verba confen[um exprimentia de

Nicolaus Papaait: feffiiat fecumdmm leges fo-

777

prefemi. Yntellige, quod Ecclefia requirat , ut

jnü

lus corum confen[us , de quorum conjuntHoni-

bnus agittir , qui confen[us , fi innuptiis falus forte

confenfus , qui alioquin etiam per nutus poffet ..

t /

;l

declarari non poteft, exprimatur per verba, ut.

[177

defuerit , cateraomnia , etiam cumcoitu ,cele-

q

;

brata frufirantur.Et Concil.

Á

"Trident. feff. 24.c.

certiüs Ecclefiz conflet. — Et hin.c.hæxp*a-r*tigqlari, ;

üd

e

*

-

1. dereformat.matrimon. an

athemateferiteos, ^ qu&ritur

L. 24n nece[Jario per verba (

qui falso affirmant , matrimonia à filiis - famnilias

fine confenfu patentum-cbntta&a irrita effe, &

Uantum ad valorem , certum eft , non re-,o&

quiri verba, fed validé po(fc.conträhi ma-

parentes earata vel irrita faeere poffe, — Ratio-

nem jam dedi per occafionem fuprà in particu-

trimonium per figna vel nutus , nontantüm à

U fra

non valentibus loqui, de quibus exprefse decla-

D

lari de fponfalibus $. 1. N. IV. Ubi etiam dixi:

lm

an & qualiter peccent fili-familiasinfcüisvelin- rant Canones c. esm 4pwd .

Tua. de fponfal ,.

Ut cum fexcen-

ls

vitis parentibus

ip(jnfalia , vel "matrimonium Sed etiam äloqui valentibus. :

Dicescum hareticis.

Nónnec. tis AA. allegatis laté probat Sanchez cit. l. a. ac

u

3o4contrahentes.

D6

aliter 30. que[l.. $. dicit Evari

(tus Papa ? dlirer - aliipaffim : & apette fignificat ConciliumElo-

rent.fupràcit.dicens: ZMatrimonium regulari-

(

legitimnm non fit conjugiumynifiab bis, qui fuper '

ipfara feminam poteflatem babere videntur ,&

ter. effici per mutunm . confenfum per. verba de

prafenti. Notas ? regulariter: non ergo fempet

aquibus cuflodiatur , nxor petatur ,* à paren-

Off

ribus G* propinquis fpoufetur. — &. Sine dubio

& neceffario. Ratioeít; quia Chriftus hocSa-

cramentum 'inflituit per. modum contradtüs,

L

non intelligi de matrimonio legitimo quoad

tj

effentiam & valorem ; cüm eodem tenore fub- -

feu potiüs contra&tui rationem Sacramenti ad-

: if

dat Papa: & f tempare Sacerdotaliter, ut suos :

*

didit; at qualibe

5

t contractus figno ifauplcxi po-

trüir

€

teft: ergo.

E

, cum precibus Q oblasionibus benedicatur :

- lütors

& biduo vtl tridno orationibus vacant: aliásque

Quantüma

d licitum veró ex fuPrä d Tee$oz.

conditiones addit , utítultum fit credereQcer- — Fraternitati. de fponf:l. & ufu Ecclefiz non ad-

! p

As

té nunquam credent. hzretici ) fine iis conjugi

ü mittentis nutüs in potente loqui , "Redriq. Pe-

irus Lede(ma , Sylvins , eósque citans Avería

DN

effe irritum ;. intelligit ergo matrimonium legi-

.

A

timum fecoundum. legales car

emont

as&folen- bic quefl. 3. colligunt obligationem fub morta-

D

nitates tunc in more pofitas,

de quibus & aliis - li exprimendi confenfum per verba in valenti-

Tiecmy

larminum czt. c. 2Q.

. busloqui. Sancheztit. difp. 31. num. tc.infe-

*viderg potes Jaté Bel

Cfameü

$. IV.

i

cüs faciente culpam venialem agnofcit. Tan-

dem per fe loquendo ( feclufo fcandalo aut

Iuf

AE C

rba vel. fígna de pra]än!z j

periculo dubitandi de valore ex quo per acci-

Eäctä(nus per vt

Á

expre[jus.

dens poffit oriri obligatio & culpa gravis) nul-

tl |

L D w/iäidum matrixmonium', tum ut con-

: lam obligationem & culpam agnofennt, Pon-

D

Tij

lj ]'l

30j

- tra&tushumanus, tum maxime ut Sacra-

tius 1. 2.6.7.9. 14.Caftro-Palao. difp.2. de matri-

mon. puntl, . num. $. Herincx difp. 3. qu4fl.

4

U

mentum ell, utique neceffarib requiritur con-

n

N

li

fenfus non tantüm internus , fed etiam externus

*-3.nutr. 1. Tambur. e. 3. ssm. 4. Sed Ecclefiae.

confuetudinem obfervandam omnes monent.

"mu"U

X

per verba vel figna fufficienter expreffus: cum

UY

& contractus humanus mutue traditionis &

, A. Qnibus verbis vtl fjgnis?

lii

.'.'

ts

acceptationis neceffarib requirat manifeftatio-

Egnla fit : Wlla verba requiruntur & fuff

508

nem externam , ut nimis clarum eft, & fupra de.

R

ciunt , quz certó & claré in his circumftan

^.

i

A ii

fponfalibus probatum : & Sacramentum huic tiisfignificant, velexprimunt confenfum intef-.-

Ti

j

contráctui ex inflitutione divina fuperadditum — num prafentem traditionis mutuz corporum a

'al m"gn

effentialiter debeateffe fignum fenfibile; hujus ^ ufum conjugalé. Plures formulas per occafionem

A

autemSacramentum pars effentialis eft expreffio — dedi de fponfalib? $. 4.plurimas habent Sazcbez,

lls

mutui confensüs, traditionis , &t acceptationis — Perez.. alii:fed piget his unorari, cum hac atate

Vtel

li

