xí? verb omrium optimorum & dodtiffimorüm .

a&

W y

Miffz ,' dicehs : Regalariter majoris valoris ef

Sacerdotum , imó ipfius Eecle(ie eft, ut quat«

Miffa , ubi funt multi, quam nbi [unt pauci:

do volunt füum Sacrifieium fingulariter & m

A

nis D

quoniam circum[lantes etiam eofferunt ,. ficut im

gnoperé pr

odeffe alicui ; amico v. g. vivo Y€

hat

Canone dicit Sacerdos t Pro omnibus circum-

defündto, o

fferunt illud DEO pro ipfo folos.

h

féantibus , qus tibi offerunt. — Vide num. 26 .

quód fané nimis firu&tà & avará charitate facte

&

262. Deinde alioquin. fequeretur. Chrifti fi-

rent, fi credérent illi uni amico nihil decede-

Q Dcn

deles detrimentum pati in participatione fru&tüs

re, fi ad parricipatioriem illius fru&tüs advoct-

uatimæ

Generalis , 'crefcente numero Chriilianorum ,

rent, alios plutes, prafertim pauperes , qui. 5v

&i

quibus"omnibus intendit Ecclefia Sacrificium ;

cerdotem nequeunt conílituere.

Cgln/frn?d'!ü*'-

DT

ejifque generalem fru&

i

Si una Miffa :aniunt:lrcm,—v.alet pro unjoA app!i

v

"n

um applicare , fi nimi.

4

t2?

m

-

!

E

d

fki Saq,'M

| pmidpiüäm;

ïä;äl; Sacmm Pars11. Cap. V, Seä.x WDe äppli?ätibw Sacrificit, 199

: C(ä *mf, j

ta. cur,.iä-,-qui multa. Sacrä.þrbmiüt ; vel dicere

praditlorum (|pro quibus fcilicet Sacrificium,

obligatur ex pacto, flipendio , fundatione, non

uI

quoad fru&tum minifterialem offerre debes ) va-

OSP

Y

Atf

NG

poflit.omnibus fatisfacere uná tantüm Mifá?

lorem bujus AMiffaapplicare. — Et bumillimée fup-

US D.

quod tantoperé improbat Ecclefia , &^ meritó,

plico Tibi ouvata fLienti ut Yta ettmn des Q ilis ,

TM

Deinde vanus ;; & quodammodó iniquus erit

eo erdine fevas npflicqtüm » quà poffem ega tuo

mos ab Béclefia approbatus & ufürpatus , ut

(',,,J.ql,'o? quaan gp;imä applicare. — Et tandem o-

applicentur Mifz pro uno defunclo v. g. ejüs-

4

185,»

à

R,

rain particulari, pro quibus placet. — Et fimi-

0 plots

ab )

4

u

--

e particulari fatisfactione : cur non' applican-

liter feré fac in e9Meszento worttorum. — Sed ul-

; TnDb[

IU potiüs omnes pro omnibus fidelibus defun-

timó in memoriam & hoaorem quinque vulne-

£lis eádem operá zqualiter jüvandis ? Denique

Cl

rum illius, quem manibus tractas, ne oblivilcá-

cur tam folliciti funt fideles , ut. pro fe in parti-

ris meminifie quinque animarum. illarum ; qua

lis , qii;

culari Miffà applicetur , càm tamen non fint

eYot

modo proximeé liberande czlum ingreffura

folliciti, utipfi foli Miffam audient , quin potiüs

funt : hz enim per te aliquantulum. promotz ,

lts agn(ü';;g

minilerdii

gaudeant adeíle multós ? nimirumquia fructus

ftatim. tui memores füpplicabunt Deo pro con-

ifte minifterialis feu fpecialis Sacrificii minuitur

penfatione tuz charitatis. Item & adhuc Zerven-

erdos o

ex confortio aliorum participantium.

Non i-

tiüs memineris quinque . animarum ormnium

non el i

ylicxir

ta minuitur fru&tus Sacrificii Generalis, aut Spe-

miferrimarum , quz omnium funt à fuffragiis de-

cialis concurrentium ex coníor

üimitün, i

fa affiftentim,

*

X

s

5

ti?- alionjm Mit-

ferüiffmx. Hs enim idipfüm tantó impenfius

facient, quantó dariüs co

gnofcunt fe tibi fingu-

pplicet u

26; . lL Fructus tamen id

'em,imt'xilier;alz-ä 1rn. ^

lariter debere fui liberationem.

Plura ejusmo-

: lantin t

etrationis ; aliquatenus poteft. dici infinitus ex-

di San&z . devotionis facilé -fuggeret Spiritus,

ps p

" tenfive , quia 11 pro fingulis hominibus alicujus

Quod autem de Sacnificante dixi , etiam de Audi-

du

v. g. Communitatis , Collegii , Civitatis offeras

ente Miffam , autalià

vart, dj

?

. Sacrifiium cum tanto fervore devotionis ,

di&um cílo.

s /Or"ant.ibqslpro d;fun&is ?

nit ,. quantofi pro uno folo offerrés , fane. Sacrifici-

» i Gl

um illüd tantum boni impetrabit fingulis, quan-

SECTIO IV. .

:

P TE

tum, fi fingulariter fccifles Sacrum pro fiugulis

0 pR

ob rationem proximé indicatam.

Vafquez 4z/p.

De Applicatione Fructüs Sacrifi-c:ii.ï

at C

SuMMARÍUM.

231. Dicallillus eit. s5m. 133.. Gobat.ca/s F.

fet nl

nuhr. 132. ^ Secüs , fi in confufo tantüm fecif-

267. Quilus brofit , djv apblicavi ptgis- feutdus fafisfadlon

U5 2 uÍque adin, 2734 —

vibus t

— fes Sacrum pro decem , toto Collegío, tota'ur-

(iscbvenz

372, Quibus Prode[fe , &f applitaripoffi

t imget?atpx-in: ?

be, Ratio eft , quia applicatio hujus fru&tüs

27 3. .Qualiter Sacrificium offerri

dAmpetrátorii; fit per orationem ; oratio autem

274. Owaliter pro Infidelibus? -

poffut pro .Btæi.f ?

3l

h

j ; At

dufa pro decem in confufo non tam multum e-

274. Gualiter pra Cztcclaumani:-?,eä-"

tl

278, GwAlitir pro Excommtnicatis ?

" molumenti affert fingulis ; quàm (i pro fingulis

"

178. Quando facienda [it applizatiot

i, Y

" "particulatim oraretur

»

uti . definit €Concilium.

179 Expliceutur "Varii zodi applicandi.

fci abl

. Conflantienfe jef. 8. comtra lVislefff art. 1 f..

280. Guanda valeat

- Denique qualiterFructus Sacrificii quatenus in no-

. *uel de fsturo?

appüeatio [nb conditione de 'praþgt.c

T ,AW

d

mine Eccefig , & à perfonis privatis offertur ,

285. Quid i Sacerdos nnlli applicet ? -

impetratorius fallibilis fit intenfivé , & exten-

184. ut jacapaci?

um d

285. Velpriis univpofféa alteri?

t

dKivé infinitus negativé , adeb ut etiamfi :Sa-

287. Sacerdos coutra cvolumtarem

i

à

cialitt h

w.etificium ad unani certaní intentionení pro u-

cità quidem, .

Sfcþeriaris ngpza'm :Ii:-

2

ma v. g. perfona ; vivà vel defunctá offeratur ,. ^

189. 4itiayen valide,

S

uti à P]"

- famen.

293 Peteff Celebrans valid

per Zdemento , ofitiones. feu. collectas

.?;,& Jape lrirà diuidere frus

(epil

Ern

- as Sacrzficis.

N

frdus !

inctas applicationes ad plures & plures fe !

39$. I. Quotié

5

-extendere poffit , dixi fatis ». 262.

Ora ergo

sntentonetn ,

s ek ineumbit. eelebrare ;nd

,al:'gm;m ;:r:;m

[

*

erito ,(

ter in tuo

". Sacerdos Dei , ora diligenier & ferven

196.1L. Vel liberaliter promi[it plnribus « prafertim ad . di-

js ) i

Sacro , pro quibuscunque voles , & quantüm

vverjos figes ,

ventttti

298. HI; Z4nt quando ex fola obedientia , pracepto , -vel

. potes,tantüm aude. Nectimeas , ne fruQum

minsp

( fflatuto teuerur facere Sectum ad aliquem unun Ctte

illum, impetratorium exhaurias , aut minifleria-

zum finem.

)us.V'Cf"?':

i

.lem fru&

:

199. lV, Non verà, [ioblig

gqenit

as. &

um certa. pcrfonæ-'debitqm diminu-

etur ex jgjhtia p jiqagädia ACS

d

,etpto , "vek accipiendo,

i

j

h^

266 IV. Pro coronide delicatæ hujus quaítio-

X

-

:

] C:I

z x

p

l Uf:?

nis , accipe praxin pro- Zemento , quod ( ait

j

fü

.Gobat pie lepidus ) non debet fieri in seomez-

þï.,QuLi'bqus ?

ffm';/g' e applicari poteft Fru

tf?tl.fx

n

Saerificit.

Wf

te. , In memento vivorum , poftquam commen-

*

f0 lpiO

CX Usfliones . incidentes funt

.

pro q.uibus—

. -s difti Deo vivos, pro quibus Sacrificium offers ,

yit

oraDeum, uteo ordine, eáque. quantitate diftri-

? Sacrifiium offerre liceat , & utiliter o£-

gi i

buatinter- eos fru&tus , prout ille te novit obli-

ferzi poffit : aut quid requiratur ad hoc, ut quis

us*

".gati | Et deinde potes ut. formá trádità à Sco-

patticipet fru&tum Sacrificii. Et procedit. qua-

ygfeiilf

to citato quodlibet 300. Aemento Domine mei ,

ftio de fru&u Sacrificii & fau

Ü

T

sifa?tgrio & nnf

^f

-€ erum vivorum , quibus poffuma [ine prejadicto

Petratoriq.

um

Xjc 2

Z. 2&!0-

us

)

290

d beol, Sacrant, Pars M Cup. W. Sel. . D

e Applz'catione*Skcrific;'igw,

ja.. jii, f /fort? d i'nclgpa'?»d amentia feit, au Jï "

gl

Dru

ante suortem ver? paniteit. — Certé potes prota-

! I Quo ad Fruifum jhtisþzüorim.!

li privatim . recitare rofarium : quidni eriam ejus

j

i

meminiffe in Sacro ? Idem dicendum pro folatio

Ru&us fatisfa&torius prodeft folis . viatori-

eórum , quorum parentes , confanguinei , &c. i

sa

F

: 267

busjuílis in gratia conftitutis; adeóque pro

harefi lutherana ; vel. calviniana -decefferunt,

g

iftis folis Sacrificium. fru&uose offerri poteft

Poffunt enim & privatim pro iis orare , & fiSa-

jdi

quoad fructum fatisfáctorium. Commugis DD.

cerdotes fint, in Sacro eorum meminiffe füb fi- .

á

Éxplico breviter ;

mili conditione , puta : 54 forie decefferunt in.—

quoad:

l. Solis viatori

bus..— Qualesquoad flatum fa

bertf folita wmateriali ,

Unde:

tisfactionis etiam adhuc cenfentur effe fideles

WEeYAZ»nL.

/

,

alioquin in ]ïnfu'gfatii;'

W

defun&li in pufgatorio. Non ergo poteít pro-

IV. Quotieslego Req

uiem, —'turbaf me ora:-9.7'9.

fauy

deffe hic fructus Beatis in coclo, qtiibus nulla fu-

d

tio Offertorii, & cogit me cogitare etiam ora--

pereft fatisfatio : neque damnatis , quia in inferno

ri pro damnatis in inferno, quia non fatisintel-

CYg

nullà eft redemptio , nec confequenter fatisfa-

ligo illa mirabilia & obfcura aliqua verba: velim .

&io: Neque parvulis fine Baptifmo defundtis: quia

paululüm hic, eö:plicari.' Accipe ergo compen.

non ampliüs viatores , fed etiam funtin termino

dio ex Azorio tozz. 1.lib, 10. «. 22. quefl. 8.ex

1

fuo , termino damnationis aternz quoad pznam

D

quoetiam Gobat. /oc. cir. - Domine J ESU. Chri

p A

damni.

fle ,. Rex glorza , libera animas omninm fidelium.

ii

!

28

. lL. Solis viatoribus juffis im gratia conflitu-

defuntlorum : l. de penis inferni : intellige de

n

tis prodeit hic fru&tus. | Ratio clara eft: quia

igne purgatorij , qui idem eft cum igne infernali.

Q

remiffio, pena temporalis ( qualis fit per fru-

damnatorum.

Sic enim , .càm in Symbolo pro-

Tonot

$um Miffz fatisfactorium ) non poteft fieri , ni-

fiterisde Chrifto: 4efcendit ad inferos; nonin-

Tüus dl

fi priüs pzena eterna peccato mortali debita re-

telligis damnatos in inferno ; fed juflos in purga«

miífa, & in penam. temporalem commutata fit.s

güudo

torio, vellimbo Patrum &c. : ll. De oreleonis ,

"u

atque hoc ipfo peccatum mortale remiffum

ideft, à poteftate, tyrannide & tortura Damo--

ii 2

fit per juítificationem , adcóque homo jam ju-

num , nam auimas in purgatorio etiam à Dz-

10 ber

ftus, &ingratia DEI conftitutusfit : quare non

monibus torqueri , conílat ex revelationibus &

lii a

oteít prodeife exiftentibus in peccato morta-

hiftoriis authenticis apud Bedam , Cartbufianum y

hod

;

eterna adhuc penz reis : & (ingulariter ex-

& alios. lL. Er de profwado lacs : id eftà car-

u ol

communicatis. 'Ubi incidenter nota: Quod.

cere fübterra abdito & obícuro, ubi regulatis -

r li

fi alicui propter obicem peccati mortalis non

ter faltem. detentz expiantur animae juflorum. -

Jirin

rofuit fructus fatisfactorius Miffz à fe vel pro

IV. Ne ab[orbeat eas tartarus : id e(l: neeas ati-

fe celebratz , etiam polfea ablato obice non am-

ts ]

pliüs & diutiüs carcerille, & vincula detineant,

hus

liüs profuturus eft : quia neque' Sacrificium

& quafi fauces bellue immanis quafi abforptas

] u

oblatum., à ve] pro juíto ; tunc nullà fatisfactione

vel. pcnïtüä abícor

n

bendas concludant.

V. At

s PU

indigente , v. g. jam jam indulgentias plenarias

deft: nepoft hoc Sacrifi- -

eadant inob[curum , à

cdedi

coníécuto , fufpenditur , ufque dum rurfus indi-

cium oblatum, quofe emergere & evadere & pae

guerit , aliquo novo peccato veniali commiffo ,

eumj

nis confidunt, permittas illas in obfcuro illo -

- guis

ergo multàs minüs fafpenditur pro peccatore , uí-

catcere dintüs cruciari , & poít hanc .tantam

ue dum panituerit.

ts

Ípem liberationis ,

-quafi de novo in illas pornas.

itute $s

$69

1II Ke

Giffimé ergo Sacrificium | offertur

incidere. . VI. «Sed frgwifer fanttus Mie

bacl ve-. —

(i:fac, -

pro animabus defun&orum in purgatorio de-

prafentes illas an. lpeesm. fantlam 5 id e

D

Slltpfopa!

tentis , ut contra hzreticos laté. demonítrant

Tl

ut pert

hoc Sacrificiumd penas debitas exíolvant.

'ïiün: 1

Theologi & Controverfifte : idque quoad fru-

intotum, utproinde eas plené purgatas , mume.

&um fatisfactorium , »t apeccatis , id eft , pec-

J hr d

dásque. S. Michadl fiftat in luce & patria eze

L

catorum pznis , Salvantar , 2, Matbab. 12. ac

lefti. Denique in Miffa & Offido defanctoe.

definit Concilium — Iridentinum feff. 2. e. 2.

ELS

rüum penz. purgatorii etiam vocantut at -

Aí veró nec validé , nec licit& offertur pro da-

ss , in quantum 'Ícilicet durature fünt U$- .

- ts

mnatis; id eft notorié in ftatu peccati raortalis

g Cg

que ad finem mundi , commtuni [lilo faer£. ^

defuncts. — Nam ut ait D. Auguftinus relatusà

a Mhndï.

Scripture , quae multasres vocat ererzas, QUE —

l

tünde

Con'cilio,Ti'iburicn(i €Ap. 31. ANemo te. poft

tamen tanto tempore non durárunt , vel du-

H

morteu vedinet , quia iu te vedímere nolui[li. Et

j Atqu

rant, quantum 'eft usque ad diem extremum

éap. placuit 23.4. f. cavetur: Placnit , mepraijs ,

judicij ; ut v

um -

-1,; :ïul fhtii

ui visleutam morteu fibi intulermnt , ulla pror-

Á

e] Tyroni in facra Scr/iptufa not

S

|

ïinon Pc

,e&.

325 dn oblatione commemoratio fiat.

Qïod ta-

] nwi;

men poít alios Gobat wa». 170. rcélé intellieit

II ,Quwd Frutium iäpemt,oriyw.

« n

de conmemoratione publica , per colle&tam v. g.

Rudtus. iinPe"—'atOfiu'.i Sactificii —on'inil')ü;i?-'ïh,j

"n

nomine, Ecclefie. faciendá. Nilhil enim obítat ,

z. prodeffe poteít , adeóque quoad huncirw

] g

quin in tuo ZMemento. mortuortim ex ptivata de-

um , Sacrificium pro ommnibus recté ofterrt

^ P

votione dicas : Domine commendo tibi etiaum a-

[o)

teft fidnlibus vivis, etiam quamtumvis petca-

i

&

Vg

aimam illius , qui E :;upcr;jh[pem'iü ^ val[üw

fibus , & defun&is ; etiam nfidelibws , 161';

.c

té

,J—ä

!

^

7

"

ss

i

—— bal, erem. Pars lL p 1275 V. De dpplicsine Mif — 208

i f'mï i

-

achulmenis : etiam. aliquo modo pro Beatis :

Corp'oi'is- myflidi. Ecclefize p&tfinere.

i ii

ïlï?porcs "

Mitim,

exceptis folis damnatis , & excommunicatis

non eft dicenda pro .eisMiffa de Xrquiem ; nifi

faltem non toleratis. — Ratiogeneratim elt: quia

Uayn

pro omnibus defundtis: ut notant DD. commu-

niter.,

fructus impetratorius, etíi intuitu Sacrificii fiat ,

; ngm.l)&(«lï ,

procedit ex íola libera Dei mifericordia , non

H d

!

JE. Prö Infïdelibus.

autem ex certa difpofitione recipientis , ficut

lbt

Ro his etiam licit& & fructuos? offerri po-274. |

r

frutus fatisfaclorius : ideóque intuitu. Sacrifi-

P

teftSacrificium , quantüm ad effectum im-

€ii, eX opere operato omnibus prodeffe poteft

" l(u'fgm

petrationis.

Nam.& veteri lege leguntur Sa-

uoad aliquod bonum fpirituale , vel temporale.

crificia oblata pro infidelibus : ut 2. 2Maebab,

lljmlllhl&m :

Unde étiam pro exiflentibus in peccato mortali

3. Onias Pontifex obtulit Sacrificium pro He-

turbtay

faluberrim? offcruaturSacrificia ad impetranda ip-

f auxilia divina efficacia excitantia & adjuvantia

liodoro Ethnico ob tentatam depredationem

V x

thefauri templi divinitüsflagellato , & alibi. — Et

adconverfioncm , poenitentiam , emendationem.

l -

Apoftolus 1. Zizserb. 2. vult/fieri obfecratio-

U veto

Veràm luc pag:icullaf,if' d?qu& 'explicanda .fu.nt.

nes, orationes, poiïülatio,nes; gratiarum actio-

C& 0 qt

$

1. Pro Beatis.

nes pro omnibus hominibus: quia unus Deus,

3

unus eft mediator Dei & hominum homo Chri-

22 iij

njb

a7i

'i'fquc,in memoriam & honorem Sanclo-

íftus JEfus, qui dedit fe ipfum redemptionem

A

: "

3

rum, quos publico Ecclefie teftimonio

if

pro omnibus.' Ratio eit : quia hoc Sacrifici-

: ii

eonítat jam effe translatos in Coelum , & gloriá

um eít applicativum , meritorum Chri(ti &

&terud perífrui , re&té Deo offeruntur ad finem

um

*

*

Sacrificii in Cruce oblati pro. omnibus. quoad

XY. Lerreuticuu

quatenus in memoriam &

fufficientiam: ergo etiam' quoad efficaciam po-

in d

honotem , ac nomine San&orum Deum coli-

iif t

teit offerri pro omnibus alicujus ejus fructüs

inus cultu illo fupremo Latrie , magno eorum:

capacibns : atqui infideles funt capaces alicu-

djb

. waudio & gloriä accidentali, ut iterum notabo

p

]l rl

jus fruétàs Sacrificii

*

nor quidem quoad me-

cap.[eq. Secl. 3. S. 1. eut offevendum: Sacrifici-

X t

um;: 3. Evehariflisum : ut gratias agamus Deo

witam & fatisfadlionem (( quemadmodüm nee

f

fideles in peccato mortali exiltentes ) attamen

TiO emm;

ro beneficiis gratiz & gloriz collatis in illos

revtirc

bene quoad impetrationem ,. etiam ex opere o-

[

uos nimis honoratos amicos , aut etiani pro

perato , quatenus intuitu Sacrificii eis impetrari

G

ibeneficiis eorum interceffione & intuitu à Deo

;;; il

poífunt aliqua bona tam fpiritualia , ut. gratiae

]

. Bobis collatis , qua" valde nota ia Feílo Sancto-

actuales , auxilia divina , bonz infpirationes , &

, ii

! tum celebrans , vel Miífam audiens. 3. Zm-

lumina in ordine ad converfionem ,' porniten-

J jUHE!-v

persteriuse nobis , ut nobis eorum intuitu &

T

, meritis à Deo benéficia fpiritualia vel tempora-

tiam &c, quàm temporalia, ut fanitas corporis ,.

libertas, ferenitas aéris, wel pluvia&c.

Un-.

ld. -

lia(alutaria impetremus. — 4. Quin etiam quan-

u d

de fic volente infideli Turcà , Judeo, pro eo

doque ad finem imperatorium ipíismet San-

non tantüm Sacrificium offerri ad. ejusmodi fi-

D

Gs , non utique alicujus gloriz effentialis val ac-

dc 8

nes, fed etiam. pro oblato ftipendium exigi &

cidentalis. abíolutz impetrandz in czlis , ibi

recipi poterit.-

INec obflat , quód is tantüm

exdertl?

enim jamfunt in fuo termino; fsd bene alicujus

partem ; fru&lüs Sacrificii recipiat ( ficut & fi-

iUl . glorig accidentalis. refpe&tivé impetrande in

delis exiftens in mortali. ^ Quia folus etiam fru«

: al

terris , & Ecclefia militante , rogantes Deum.

étus impetratorius tanti eft ; ut füperet omnera

jl p

virtute Sacrificii , ut eorum cultum long? , laté-

eítimabilitatem

s

pretii temporalis. . Ex CO

; il ^. quepropagare dignetur , prafertim fue fanclis-

ni apud citatos.

r

,id! — ime Genitticis], pio impetranda à Deo Cano-

ja; a

. I1I Pro Catechumenis,

"wizàtióne alicujus San&li &c. Sic dum Rome

uU. - ageretur de definienda Immaculata Conceptio-

Ro his à fortiori, etiam offerri poteft Sa-g-l'; |

x pari

- ne B. V. MARLE: aliquis pié facetus aliis di-

A& crificium, quoad frudum impetratorium,

j -^ cerefolebat: Orare pre B. P. Maria : id eft: o-

eadem enim ratio pro his fortiüs militat.

At

o /

£ate pro impetranda hac gloria accidentali purif-

numquid etiam quoad fructum Satisfactionis

f fum !

$m Conceptienis Deiparz in Ecclefia mani-

offerri poteft & prode(le Catechameno jam jue

; ib K

feftande. Poterat ergo alius fimilis devotionis

ftificato per contritionem ante Baptifmum, vi-

vo; vel defunéto ? Commmunior Sententia negat

um

"

adeundem finem offerre Sacrificium.

ünt

n

vW;

! D

3j Atquid de parvulispoft Baptifmum

dcfuä&is ^

apud Layman/. f. tra&i. $. 0. 2. 0. 8..— Aliita-

t

qne

qui ftatim in czlum evolant ? clarum eft , pro

menvarii apud eundem & Tambutinum opzfe.

y P

üs non poffe offerri Sacrificium , nifi ad finem

de Saerif. l. 2..c. 2. 3. pié & probabiliter conce-

j

| Latreutisusm , G. Evsbarifliaum : & fpecialiter

dunt & affitmant. Eo , quód Catechumeni

^d commendandum Redemptionis myfterium

non fint omnino extra Ecclefiam], fed aliquo

in hoc Sacrificioreprefentatum , per quod par-

modó , inchoativé jam fpe&tant ad Ecdlefiam

jil

g

' yuli illi (ine. proprio merito falutem &ternam

vifibilem per jdem , quam jam animo conces

l

pH

sonfequuntur , ob ídque Deo fupremum cul-

erunt, & exteriüs profeffi funt : idcóque putan»

lo

dumeft, Chriitum non voluiffe eos excludere

tum exhibendo & gratias agendo : deinde etiam

Wmvü

& fatisfactieng Sacri

qm

ad pi'tendmdum ,i(l-'losv patvulos- ad uïmimm

x'ä kudty

D

Qcii 3 E—Xcmpl

A

MT

"C,c.:a

x

(

-

[

"

us

L

!

7.

,b.

* s 202 rïjbeal;v «

cram, Pars. 1

1 €g. T. $i. T. De Applicabions Sacrz/äc

*

m fpe&tant

rentes privatà devotione illud ofcm pgf;,ä-,' j Pi'b ;

gwf!äl

affertur de Novitiis , qui inchoativé ja

p

ad illam Religionem ,

quam probant , &

profi-

. quibuscunque vulunt , tam jvivis, quam defun.

"L

Bis , ficapaces e[fe credantur. — Sic Layman lóc, -

teriintendunt , G ideo

illius Religioniä privile-

"T.

güis gaudent.

eit. |Inde patet , poffe Sacerdotem in Aemen-

i

70 , vel aliàs fub Miffa privatim orare pro excom- .

]V, Pro Excommuhicatis,

L

. municatis; at non per orationes, feu collectas, -

n

Acerdos , ut publicus Minifter Ecclefiz , at-

qüzcommuni Ecclefie nomine'dicuntur. | uin -

L

p

que in perfona & nomine Ecclefiz , offerens,

.

imó inijsdemorationibus feu. colleClis, v.g.pra

G orans

, non poteít, nec validé , nec licite, of-

ia

ferre Sacrificium pro excommunicatis , faltem

/ peccatoribus , infirmis » defuntlis ( c. recitatis —

n [

poteft animo fuo intelligere & comprehendere.

mon toleradis & vitándis ( quales funt folüm.

n

etiam excommunicatum peccatorem , infirmum,

anncl

nominatim denuntiati , & motorii percuffores.

defunctum. . Quia etiam hoe miodo Sacerdos.

p8

Clericotum ) Orenes, Ratio clara eft , quia id

.agere poteft nomine fuo privato , & non nomi-

lt

Ecclefia exprefs& prohibet c. faeris de featentia

neEccdlefim, Pro beftiis dénique fine dubionon.

excommunicationis , privans excommunicatum

quh

poteft offerri Sacrificium dire&té , ui. ipfis infe&

0i

omnibüs communibus Ecclefie fuffragis, in-.

propter fe profit : fed tamien bene indiredb ,.

ter qua pracipuum eft Sacrificium nomine Ec-

vd

nimirum quatenus directe offertur pro ipfis ho. .

li

clefiz oblatum , nec omnino vult pro talibus o-

minibus ad confervanda ipíis fua bona tempa-

rari in publicis fuis precibus , ut ptoinde fon-

ii

.falia , inter que non infimum locum teneng

ilii

& miferrima fit fors ejusmodi hominum. — At-

qui Sacetdos nomine Ecclefiae offerens & oratis ,

ctiäm þePgiæ » prafertim utiles, boves, evc;s",»equig; :

Todo

Ü

ia E

geclicité, nec validé illius intentionem mutare

Vk

mol

poteft , utvel aliquem excludat , quem Ecclefia

.üomodöjkciehda efi app[icazï

tür &

in fua generali intentione includit, vel'aliquem

; fs

|!

- Sacrificiá in particulari ad certas

*

toribu

ancludat , quem Ecclefia exclufum vplt, nempe

2

p

3

excommunicatum. Ergo.

£

200 denast

-

plaa

Nam pro ex-

li, (

Dixt : faltens nos toleratis..-

Qdl

€ommunicato tolerato & non vitando ( quales

p o —Qüæüienes zemiffive, m

E

im j

funt omnes prater fuprà dictos ) fimplicit:r pof-

L. d^wUalisrequiritur intentio apphcandlfru&?s :

fe offerri Sacrificium , etfi plures negent, atta-

. &um Sacrificii ?. dicam. commodiüs.

1

V GS

gen ex communi redbé concedunt Tannerus

*

gt

eap. feq. fett. 3.8.2.€2: de Offerente. VI. Quando:

te. 4. diff. $.q. 9.*. 88. Tamburinus cit. $. 3.

debet fieri epplicatio , íeu intentio applican- —

pari

g. 9. Ratioeít : quiaillud nullum jus claré pro-

: difru&um : Zbidema $. 3. * eoufzqueuter . 4«

f

hibet , quin favet. Concilium Conftantienfe

de obligatione applicandi ftuctum, IIl. Quem ..

lufim

Extravag. ad eviteuda fcandala. — Univetfali-

^ fructum pro libitu poteft applicare: Sacerdos ?

Á i j

&r permittens fidelibus , in quibuslibet ; etiam

Refp. Fru&tum miniflerialem : faprà uum. 2.56.

p

ditio

in Sacris, communicare cum . excommunicati$

& probabiliter etiam fuum fpecialifimum , fss ——

toleratis, feu non vitandis. . Quz' conceffio ad

tojmi

prá unm. 25y. non autem frutum generalem

dilatandas confcientias data , non eft reftringen-

, Ecclefiz ,

faprà. num. 246.. Nec fpecialem af-

1 Gd

da fine fundamento , & licét principaliter data

TiüorCUU

filentiium ; fwpra nwm. 252, 1V. Quisfru.

fit in favorem fidelium , & non excommunica-

&us fpeciali intentione debet applicari à [Sacer-

dlb

D

torum: tamen etiam hic agitur de favore- fide-

f

dote? Refp. folus fructus. ssiniflerzalis , non i« -

lium, nereftringatur libertas orandi & facrifican-

. tem fructus geeralrs , fpeeialss , jþeajaligïmuggïg ,

t fjb

di pro quibuslibet. "

?

B hg

D

uti eodez, S. 3. de fingulis jam indicavi. Rà- ——

577 II Sácer

dos quatenus. ut pri

vata þerfoha

tioeft, quiaeó ipsó , quó Sacerdos ut Minilr .

MT

Sacrificium offert & orat, omnino poteít illud

- Chrifti & Ecclefiz offert Sacrificium ad cultum

l mnæ d

offerre, & fructum tam fatisfaclionis , quàm

Dei ,absquealiaapplicatione , provenit, & Ev ——

N W

impetrationis fecundüm. privatam fuam difpo-

À

;clefize fuus fru&us generalis , a(fitentibus fuus

"i

fitionem proventurum applicate cuicunque ho-

fpecialis ,^ & fibi ipfi fuus. fpecialiffimus : nott

lt (]um

N

fnini capaci , quamvis excommunicatus non to-

item eó ipsó provenit alicui fru&tus. minilleriae

AtlQ) j

leratus fit.

Commtunia D D. Sylvefter, Navar-

- fis, qui variabiliseft ,. & à fpþ

ciali intentiona -

C

7H5 , SHarez , (oninck , alii cum Layman. vit. c.

* applicante Celebrantis dependet. — Quod fiSà .

D. al

&. 5. 17. Quia Ecclefia folüm privat futfragiis

cerdos,non applicet ; patebit. zwfra,im dmbiis

b

&tg

Ecdefia communibus íeu publicis , adeóque

Ergo de applicatione folius fru&tüs miniílerialis, -

!Ullfpc

étiam Sactrificio , quatenus offertur nomine Exc-

'umw

cleüæ:",atquii[fa privataoblatio & oratio eít o-

. Cquem alii fpecialem vocant.) fergio.effe debet

lngnn

ratio propria Sacerdotis , ideóque meritó ejus

Explicaptur modi applicandi.

^

m

fruäüüü

arbitrio permittitur , nec ab Ecclefia prohibe-

Upliciter. fieri. poteft- applicatio.

cï[h,(

tur: & fortaffe probibere uou pott/! , aub minzs

? Sacrificii : aut exprefse , fcilicet nomina- -

Nl ?m

ex motivo Charitatis communicetur cuicunque

tim exprimendo perfonam-: v.g. Offero tibi D»

N P'

Vr

bomini fpiritnalium bonorum , c& falutis capaci.

mine boc Sacrificium , pro Petro, Panlo , Parre

i

t 1

Quemadmodim C alii ad Sacr:)ïci»miwmr:

| aut impli;itä &

h Ia i

60 , G'c. vivo vel deftikt:z'p":

«*

gc-

-

j

t

4l

bol, Sarin. Bari Y Cap. I odl I D ApilinireSerifoi, - 203

l M;;m,

i gcjnef;ali termino & intentione faügendo';p'erfo-

confert homini cum refpectu & dependentii ad

!j g d

nam , vel perfonas in particulati: v. g. Offero

opus ab eo libere poítea futurum. ,' Declara-

—

pihé boc Sacrificinm pro.illa per[ona , pro qua

tur hoc amplius. Quando offers hodie Sacri-

st lly

vult offeri. Superior.

Subditus enim fatisfacit

ficium pro aliquo füb conditione de füturo : v.

Urd Fïg Q

r

L

fimpliciter legendo ad intentionem Superioris.

g.' fi flipendium cras obtulerit

vel fructus

tsl il

Iten : Offero pro illa peroma , qua bodie plari-

Sacrificii proveniret ipfi hodie ftatim , quando

ls (

nmwum pecuuia walit ia Gdazopbilacium.

Item;

Sacrifiium pro ipfo offertur ante. conditio-

3l v

Offero pro ea anivaa', quam D EUS nófHi mcxime

nem impletam , ut fentit nofter Corduba apud

IT

indigere : pro anima mi[errima in. purgatoriot

Layman sssw 11. quod dici nullo modo poteft

QU

pro omninm diutiffmà crucianda : pro anima.

Ob rationem jam dátam : & quia tunc cras

, m

superrimé defun'la iu woffía civitate vel Pya.

inlibera poteítate Petri erit, quódfibi hoc Sa-

ob

viscia, ltem. Offero pro vi92 vel defuntlo , oni

crificium tuum profuerit ,. vel non profuerit,

; n

D EUS [cit me maxime obligatums aut nanc de-

*

quod fané abfurdum , imó ridiculum elt dice-

V frz d

bere pro eo offerre

»

aut pro eA anima , pro

re : vel ef pollea primó 'eveniet fru&tus Sacri-

i ii

qua de faito vulr aue offeve.

iNon autem [ic.

ficii , càm eventus conditionis pofitus erit , et

H

bt a

Offero hoc Sacrifitium , ut DEUS ipfe applicet

pote quando ftipendium largietur , ita ut inte-

tur p fo

vel applicare vclit

Quia ex iní(litutione Chri-

rim íructus Sacüifitii maneat fufpenfus ia DEI

Íti , Sacerdotis eft ,& non DEI Sacrificium.

fs s

fcientia & acceptatione , uti fentiunt. Z4rrageztus

m [

applicare & determinare : atqui. priori modo

& P. Nawarvus ibidem.

.Neque hoc dici

bonstn,

adhuc determinat Sacerdos , non aateni poíteriori

potelt.

Sic enim Sacerdos poffet applicare fru-

i

A

modo. /l'anibutinus /. a.c. 2. $. 9. s. 17. Sinilitet

&um Miffe fatisfatorium pro nunc actu pec-

.

-

in Ecdefüs , in quibus per annum , fingulis.

tatore , ut i

Ü

fr þmveniat » quandó à peccato

menfibus , feptimanis, certis diebus , celcórane

juftifücatus érit ; ltem poffet applicati infan-

m ji |

tür certe Miifze pro defunéltis v. g. pro F'unda-

ti , velalteri homini nondum indigenti , ut ipfi

toribus &c. fatis erit, íi celebrans intendat ap-

proveniat;pofteaquam in péccata lapfus fuerit- &c;

M |

plicare Miffam pro ea anima , vel aliis. anima-

quas utique abfurda funt ,

P

bus, quibus eo die debetur : quamvis utique

fizefenfum aepraxin:

:& c'o'ntr; omnecm"ENc--c!e-

imm d

meliüs fit, earum diítinclé memihifíe. — Ca-

It

L

Eàdem ergo ratt

óné Invalida cft o'hïhiä:,ä.

terüm Sacerdotibus obligatis celebrave Miffar

3

*

valida

T :

applicato fa&a in eventum futurum

Q k

ad certas intentiones , lervire potell formula ,

dutem facta ad eventum jam prateritum. v. g.

u lg

quam tradit Scotus fjnpra »m. 667 | Aut fim-

valet applicatio , fi dieas : Offero Sactificium

pliciter dicat : Digware Domine D EUS boc $4«

pro ea perfona ; qu&& proximo tempore ex' noe

o df

erificinm [pecialiter acceptare pro illis, pro qui-

ftra Provincía vel Congregatione ; vel ex Benefa-

g)g;mm!- "

bin fcis me debere fgeeinliter offevve. ,. ex obediens

NUA

Oorum noftroram numeto mortua eft : qua

tia , ex juflitis , ex promij[iane ,ex fidelitate.

fieri Miffam petiit , & memorià excidit : At

« Srerdi

j tU. 'Lï -;8

O. li. Valida eft etiam applicatio facta füb cone

non valet, fidicas : Offero tibi DEUS hoe Sa-

ditione de przfenti fubfiltente , vel de prateri-

f j

erificium pro illo ,. quem 'ego poftea defignave-

SHA'

to jam impleta , utpote offero *pro hac anima ,

to , velSupeaior dcfignabit *' qui primus ex no-

W g?. W

- f

fi capax elt, fiindiget, proPetro, 6 ut audio ,

flris fraribus obibit diem fuum , qui mihi

mortuus vel infirmus eft, | Quia applicatio fa-

prior offeret flipendium &c.

Quare non fa-

W, Q

€la füb conditione impleta traníit in abfolutam,

tisfacit Sacerdos Francifcanus' offerens Sacrifi«

atf -

ii

eíque equivalet. -Invalida elt autem applicatio

tia pfo fratribus proximé moritütis & proó«

*

fadla iüb conditione de futviro contingente :

m'ulgan'd'isw

.

^farisfaceret ^ autem — offerens - .pro

fg::inliþ

Qf&ra Petro nt&nc , ff z';ätm buins Anunm marie-

jim proximé mortuis , etfi nóndum promul«

TM

tur s ff dgra,taif(ïft,, E jft'lipe'jtdiu'iml bonum offeret ,.

j ut Mb «

u ducet

gatis, nec fibi adhuc éognitis, ucin fimili no«

f axore

t

d

» ff Religionem) ingredietur , e*c.

tat Laymán ££. tratt, $

^ Cun7

P

.5 14« in. Coroflario.

und d

Ad:hoc*'

gt P

enim.,. ut applicatio! füb conditione fit

Simplicitet autem reprobanda eft praxis illorum

valida, debet conditio exiftere pro illo inftan-.

Sacerdotum ,^ qui cüm nón Tabeant intentiones

ilentibi

ti* quando datur fructus S-icrificii : atqui con-

& llipendium, pro Sacrificiis ; celebrant^Sacrie

aü[ïlmf"

gs ml

diiio pro illo inftanti noiidum exiftit: etgo

ficiafine applicatione prafenti , poftea primümn

&c. Nam juxta communüffimam. Sententiam

applicaturi, & velut é-marfupio erogaturi illis;

(ia

h (

u

DD. ad effe&um , non io'iüm Sacramentorum ,

qui petent ; & ftipendia offctent : nón enim

Q

il

fed etiam Sacrificii tequir itur intentio abfoluta

ell in poteflare illotum 'ita. fru&um . Sacrificii

d P

.

Gtindependens ab eventu contingente im futu-

füfpendete

M

cüm Sacrifidium — €onferát füum

$ j

(

I:.um Ya g. ihVäli&ä*bäPtiZ aretur infans fub con-

«

Qf

: U

effectum , quando a&u. offertur, ^ Quibus-au-

ditione , fi'in fide fulce pta adultus defecturus

tem profint illa Sacrificia fic a&tu mulli applie

Alon. fit.

(4p^

KRatio petenda eft ex.in(titutione

cata, videbimus inferiüs dubio 1. Quin & com-

il

Chrifli , quam commu nis fententia DD. & Ec-

munis DD. meritó reprobat prácn ilorum,

li

emo

j f0 ;

clefize 'pr.afx'/is" fatis declar ànt. Nam ficut DEUS

qui pér modum anticipatze folutionis offerunt;

d

9 mjul*

àcc punit, nec premi o affiét. hominem nunc

& tunc applicant fructum Sacrificii illis , qui

Propter opera ejus pof/lea futura bona ac mala :

poftea petent, & offerent ftipendium. ' INam

T

Mi

tU

; P]Is*'

ia nec fructum ASacrä mentorum aut Sactificii

[

licet 'PöIHt con;tingcþrc ; ut^tali ras petituro

um

m

3

$

*

|

204 ol Pure H Cap. lV. l. IV.De *Jg;g;cm;æfsycææ;g;;:.,.

ux,n Sacrificium jam hodie p::ofït' , puta, quia

ibidem dixi , —fvecu.nr'düym Klege*m' or!cl'iüa?igm;,

w,fll(

jam capax elt, ejübjus intenuionem & caufám

quam. nobis Ecclefiz traditio teflatu. DEUS — *

f

