catum contrà juftitiam graviffimz lcilicet in-

ut notat Leff. [ib. 2. c. 7. ». 44. aut faltem folct

€0

juria illatz virgini & ejus parentibus, ideóque

condemnari ad poenam,feu mulétam patentibus

neceflario in confeffione explicandum , & indu-

lii

ftuprate folvendam ; ita in foro confcientiz

pis.

cens obligationem compeníandi omnia damaa

confeífarius poenitentem. ftupratorem ad ejuf-

virgini inde confequentia , juxtà modos infra a[-

V,

modi poenam per modum poenitentie , faltem fi

fignandos. .Eff omnium extrà controver(íiam ; Et

crimen aliis notum (it , obligare meritó poterïg $

iT

ratio manifeíta eft: omnis enim per injuriam

ut notat Lajymaz. citandus. 'T'amen

?

ifn

damnum infereas alteri peccat contra juftitiam:

i

]V. Probabilius & verius eft , ftupru

m, !3??5'99

L

atqui cüm virgiaitas , fcu in'egritas clauftri vir-

deflorationem virginis confentientis , non cíle

i

ginalis fit donum quoddam fuipretii & afti-

Q

jt

peccatum fpeciale diftinctum à fornicatione

mationis apud homines, tum in fe , tum in ordi-

tor

nead (tatus. in Ecclefía fufcipiendos, fcilicet aue

fimplici , confequenter nec explicandum in

atj

confeffione , neque per fe uliam parere obliga-

matrimonii , autReligionis , graviffimum fanà

Ín

tionem reílitutionis in foro conicientim. — Ita

infgrt virgini injuriam,ac damnum, qui invitam,

cüm Scoto i» 4. difl. 18.4. 2. communis RR.

hn

feunon liberé confentientem ftuprando contra

Y

Petrus Navar. Suar. Pafq. aliis citatis,. Leff.

ejus voluntatem liberam, clauftrum,feu integri-

DT

citat. Sanchez láb. 7. 7Matrim. difp. 14.Layman.

tatem virginalem violat, & eripit : ergó contrà

lib.5. part. 3.€. 13. Tamburin. citat. c. y. $. 3-

J

juftitiam graviter delinquens reftitutioni obno-

Ifi

xius fnanet.

sum. j. Ratio eft eadem, qua fuprà data de

;87 .. Cenfétur virgo autem

4invi.ta , nonlibe-

. Virgine in ftoprum confentiente : non enim hoc

eft fpeciale peccatum contra caflitatem , quia

lii

réconfentiens , ac contrà fuam liberam volun-

t

fupponimus concubitum fieri modo naturah

tatem (tuprari. 1. Maximé, quando vi , vel

intrà vas debitum : neque eft peccatum fpeciale

ireii

violentiá phyficá coacta ,. opprefía , vel fübacta.

&ndi,

contrà juflitiam : non enim infertur injuria ipfi

eft. 2. Quandó metu gravi in coniftantem pucl-

linyj

lam cadente v.g. mortis, infamie, attocium

virgini ftuprata fic vol.nti , & liberé confen-

tienti in ftuprüm , & confequenter in quodcune

f

verberum , vel alteriusgravis damni ad ftuprum

ue damnum confequens , juxtà notifüimum,

P

ada&taefl. 3. Quando etiam metu reverentiali

illud : Felenti non fit injuria : ergo ut dicitur. L.

D hi

adigitur, autper conjunctam minis precum im-

2.ff. Deinjur. Anlla eff injuria , qua in volen-

!wt 016

portunitatem , cui puella non facilé refiftat

&i I"am

( namfolas preces importunas , fecluíis minis ,

temfiat: neque tamen infertur injuria parenti-

bus virginis , quia hac fui corporis, quoadhoc,

W

il

vel metu reverentiali , non fufficere, contrà ali-

H

quos apud Dianam part. 2. tralt. 16. vefolwt.

domina eft , ut poffit eo vel nunquam uti, aut uti

? do

hu

: (

48- non diffentienrem , veriüs docent Vaíquez ,

legitimé, autetiam illegitime abuti abfque ulla

. injuria cujusvis alterius: ergo &c. Reftat er-

& alii cam Tamourin. eap. f.$. 3.mum.26.)

4. Quandó dolo ac fraudibus feducta eft, ut

£9 nunc ex

plicanda obligatio ,rö&ignïx;ipqis ex

] mbdü[m-

flupro.

Q

Mi dülu

promiflionibus äc"tis & fraudulentis marim»

d

i

$n

m

€

z

&gn Dc jiupra' e FaAbu. o

607

]

)

um

pratorem in. confeientià aüté jüdicis. fenteu-

- SinprAtor Virgisis con[entientis.

tiam : utpoté fi deflorata crimine o

1no.ma-

j

-- J 1 ad nullam in confientia , per felo-

nente occulto; zqué honcítoim ac ütile matti-

g | 9,01 ;

quendo, tellitutionem obligatur; neque

inoniüm confeeüi

ta efL, vel confeqüi certo pof-

fit.CommunisDD

r

; Navarr, üc.rque. Corduba,

ipfi puella ; neque ejus játentibus faciendam ;

iulte minüs puellam ftupratam ducere obligas

P(a. alii cum Leff. Laymaz ; Litgo. citt; Ratio

6f , quia pro.injuria fola ; feclufo omni damno,'

tur. Hac jam probata efLs. praced. quia fcilicet

tunc ftuprator non peccavit contrà jullitiam ,

qulia. debétur teíLitutio; fed taitum fatisfadlio-

cujus folius juftitiz violatio inducit obligatio«

per fententiatu judicis: atqui ir propofito, äüel*.

uem reflitutioaisin confcientia. ^ Sed dica .. /»

la deflorata. nullum. damnum compentabile

paffa iipponitur prater violationem. claultri

ten[cientia, nam in foro externo ob bonumi,

commune,X impedimenta flupra puellarum na-

Virginei; quod eít damnum irreparabile, &

y

urà fuá facilé jndpcibilium » Lege ita ftatuente;

altioris ordinis, neque ullá pecuniá vel ptetio

i

eflorator virginis etiam coníeatientis à judiee

&ilimari , ac compenfarl poteft , adeb j Ut

cogitur illam dotare, aut mul&lam parentibus

quandó à judice ftupratori indicitur, pecuniaria

folvere; ut pauló fuprà notatum eft. 2. Dicoper

pena puellz vel ejtis parentibus pro eo damno

fe legueudo ; per ascidens enim deflorator vir-

ápplicando , procedatur potius per Viàmi juftie

ginis etia

»

onfentientis poteft fieri injuriofus

t vindicativz in fatisfa&tionem injutiz, quàmi

& reftitutioni obnoxius ; üt fi domui páternz

commutativé ia compeníationem damni, -

yim inculit, fi crimen cum puella confentiente

. Quéd fitamen puella deflorata ob pericu-

ecculté commiflum ipfe ftuprator promulgavit;

lnm deinceps noh bene nubendi aliquid accepit

fion (ine infamia & damno ipfius puelle ac pa-

à defloratore , quamvis illa deindé optime n&-

rentum , ütique tenebitur damnum inde fecü-

píetit, poterit in conícientia illud accepcüm

fetineré: quia periculum ill

tum compenfare puelle, & ejus parentibus ,

ud non vbencf:' nu-

modis infrà affignandis. [tem fi tali modo folli«

bendi pretio fuit ztlimabile.

IV. Et liin, quando quis etiam vi, vel metu;f93

eitaret confenfüni puella , quo facilé credatur

communiter ; eam confenfüri praebuiffe ; ut

áut dolo cognovit puellám putatam virginem ,

[

quatn tàmen certe non comperit effé virginem,

i noctu per feneflram in ejus cubicülum irre«

z

pas aliis vide;n.sib'us?,' &c, vide Tambür, eítat.

& copula occulta manfit ; ad nullam ei obliga-

W'nd 6,'

toneim five reílitut;oriem obligabitur. |Uti

i

f91, IL. Quandó dubium eft, ái virgo, vel puel-

cum aliis ecté docet Lugo4ifp. 12. fe&. . n.ig.

Ratio; quia ex una patte clauftrum virginale

inetu ;

la fponté confenferit, àn veró fítüprator vi,

fraude adegerit, nec ne , ad nilhil is

üon ipfe ; fed alius abrupit ; & ex altera parté

ij

^ — ebligal

; juxtà communem DD. Ratioi

2ullum novum damnum huc fpectans evenite

k

qu

puellg

V

in eo dubio poffidet certa libertas ftupra-.

poteít ex illa lia copula occulta maneti-

oris , cüm debitum fit incertum : & Ípecialiter;

te — At fi per flupratoris cül

pám patefacta eít

u

delitls

3

violatio , unde difficul

l«

" ifdubio son prefumitar , fed. démous

tas major eXorta áàd nu-

:,'ninza prafamicur dqfi&tiü

ptias, utique reft

2

itatio debe

bitür: ut cum Zef.'

j

& alii

s docet recté Z

A

fg&pdigkoäim'if( L.,ä.-jf de dubiis.. chquä

ugo ibidem. Hls ita fup-

Y

erb quando certunt eft, flupratorem vi, vel

poütis'& fepofitis.

IPJï

Á

h

fraude , aut promiffione matrimonii vel dotis

á

pucllam aliàs invitam ad ftuprum adegiffe, fed.

(ffe[;tjtu Virginit

j

diriita ,abétü , vel fran.

*

dubitatur, an ipfa fuetit virgo inventá , nec ne,

: de ; fine ulla py

ómil/[ioue matrimonii,

emnin

udicandum eft fuiffe v

itginem, & puel-

Yf

la id afferenci fides adhibenda e

letenetur füb disjürickione vel puellam iny 94.

UH

ti,/& confequen-

uxorerii ducere ; fi ipfa & ipfe velit$ aut

. terducenda, vel dotanda à de

floratore ; aut ali-

fii

a5

üra

ter

amnüm cormpenfa

E

"nf

vel ipfe nolit; aliter damnum füfficien-

dl

ndum , juxtà inirà di-

ter compenfare ; utpoté fufficientem: dóotém,

éenda. | ltacum aliis

Lugo cítatus difp.12 .

Vel pecaaiam prebendo ; vel alite? procurándo ,

| [P(l

)

coo X n $. Ratio; quia if dubio illud poffidet ,

&t zeque borias nuptias fortiri poffit; ác fi non

5

ptiüs eft; atqui prior eft virginitas

j

pequa

ätäralis,

àm non virginit

4S : ery

quip-

cortupta j fed intacta fuiffet ; quare fi rhalit de-

u

flotator puellam tali modo dotaze, vel com-

poffidet ii dubio,

€c ejus poffeffi virici pos

perfate ; non cenetur éam ducere; ante jüdicie

ub

teít

; liili ex aliis poten

ul

tioribus conjecturis con-

fententiati ; quantamvis puellavel ejus parérites

- ra illam colligatar pr

efumptio ; qualis effet , (i

Cüpiant; petant, & urgeant. Ita 4delisa ; Paf

gt

- dpfa habitaffecin

n

prollibulo, vel, zlfud frequcm

$t2 , aliisque citatis Leff. /jb. 2. c: 10. dub a,

tàfle doccatur.

44

Layman. eitat.c.1 3:5:2. l'ambur.e.g.$.374.29.

lI Caterómr univerfaliter hic f

u

pp'öfleü-ï

eulh

du

€

"Contta eAfzor, & alios quosdam. — Ratio eftz

fl,quandó virgo pägjl!g:uxü ftapr

"quiaisi alternativis debitis debitoris eft ele£tio:

j

modo;

cunque etiam per vii

meétutri, fraudem,

"àtqui ftuprator feclufa omni promiffioe ma--

1155 f *

Scl dolum , nullum aliud d.

amnum paffa eft,

*trimonii rion tenétur abfolute & determinarà 44

dacendam puellam ; cüm m

béac

ial xærhxl, feu nllam r'd&iï&ti

onem ob lig.ääf ftás

atrironium de

SIHI L

effe

"

,

D

us

P

' 9beal, Sacrautent, Pars W. Slap. IIIf

[

608

dicis ï'exuentiim , telte etiam Navar. (. L6. xsmr.

l

fed folüm. indefinité tenetur ad

/

gfïe liberom,

damnum illatum ,

adóque

16. Nos autem hactenus in fqto;confcientiæ*

compenfandum

locuti fumus. . Quid in his agendum iu dubio,.

^

fl

iVä , V€

l alternativ

& , ut vel ipfe eam du-

disjun&t

] aliter ad zqué

vel quandó

virgo deflorata indé nullum dam- ^ -

cat, aut

fufficienter docet, ve

*

ü

bonas nupti

as promoveat : ergó ipfius debet ef-

num paffa e

Q, fqnfqlfo jam Pfæmi 1mus 5,»'4-

li

Íeelectio mo

di compenfandi , non virginis, vel

qed;

N

Unde neque in externo foro co--

$. IV.

qul

ejus parentum.

ii

i folet ftuprator ad matrimonium , fi illud non

rator &irginis cum prorzji[z'aïrze mairi-

lg

romifit , fed aliter compenfare poffit, ac velit.

a

monii (esm veva , (tn fidla.

f0

nod fi ergo puella violata dotem'vel aliam

l

compenfationem ;gquat »fibi ,i.Pü imputare de-

4

L (CyUi defioravit virginem"pgrfüafam verif98

bet.

j & ferià matrimonii promiffione ; multó -

«

D:

$9

II. Atquid

fï duþrator pecur;iä , vel aliá vi

fnagis fi etiam juratá, fir

1e dubio in utroque foro

careat, quá damnum vitiatz virgini compenfet ,

A9

obligatur ea

m duceré, cum ea matrimonium

q

obligatárne tunc faltem eam ducere ,adeoque

celebrando ,.

& cori.fummando;.niü legitima in-

invitus? Refpondet re&té Lugo citat. f1 non e

£

tercedat excufatio. Certum apud omnes. Katiez

magnus exceflus & inequalitas inter ipfum & .

facioutfacias, '

.

quia tunc fit contraétus onerofüs,

fides

[

ipfam, omninó obligabitur : quia juftiua urget.

in hunc modum : promitto conjugium ,

omnibus viis moraliter poffibilibus compenfa-

ufüm corporis : ergo fi illa hac promiffio

ne ac-

?

r

füni

o

[

re damnum : at. hic eft via moraliter potfibilis:

ceptatà ufum

corporis conceffit .0

ergo&c. Atvero fi maynus fit exceffus, & inz-

fe&tüm exequi obligaberis,neque .

conjugium pet

qualitas, aut aliud grave quid occutrat, quz aliàs

tunc poteris uti privilegio p

timi bimeflris, ac de-

folent fponfalia dirimere, non obliggbimrdcflo-

dienda, nec eam ifi-

liberare de Religione ingte

rator eam ducere , fed folüm tencbitur alias vias

de quo inferius ) fed de-

gredi ( ettamfi vovifíes,

um confurnare, jux-

fu

compeníandi quarere, fi fpes fit illas inveniendi.

bebis, eà petente, matrimoni

?

Ratio eft: quia nec in aliis debitis obligatfolutio,

ta comuniffimam DD. Mci omnes contt

à Bafil-.

bu

f

uando long? plüs experidere opus eít, quàm fit.

"Pozt.

Quia r

e€

ulariter promiffio matrimonii —

valor ipfius debiti ; prout elt in propofito.

1

quid enim utilis ciï'ctjonjügii ;

bt

hocimportat ;

$96 . lil. At quid fi defloratoromninó depereat, &

confeníus de praefenti,

feu matrimonium raium .

du

petat ducere puellam defloratam , fed 1pfa nolit,

linquenda effet. Dicetamé

fim

tantüm, fi ea deinde re

aut parentes, aut ommnino contradicant , prout

regtlar itér,

quód fr'enim i

n raro cafü per folum *

Cb(z,[

non raro contingerefolet. 'Refpordetur adhuc

B

[

mnatcinonium ratum,

& non confummatum

puclla dote vel pecunià damnum compenfàn-

totum damnum püell violate refarcitetu

Fs

p

dum effc., Communis apud citatos.. Ratio eft:

Pontii, &

tunc utique locum habet fententia

p

nam quia ex una parte virgo invita vitiata non

aliornm apud Dian. parr. 3. ;radt.

4* refolut.

fogi

debet fine debita compenfatione remanere :

a20j. EtLug.difg. 1. $c8.

j:n4

g.fuäiz.g'.i'ä

fatl

ex altera autem . parte non poteít ipfà cogi ad

nimirüm tunc matrimonium ratum tant

T

matrimonium, quod omnes Canones clarnant,

imo tunc deflorator, fi Religionem vovit , tene-.

&i

debere effe omnino liberum. | Accedit iniquitfi-

um implere , &

retur non confummare , fed voc

mum fo:e, eam puellam, quze paífa eft inju-

Religionc

m ingredi ; fed cafus ille erit rarfis — -

f0

ziam ftupri , obligariad fübeundam aliam inju-

T,.

"

go HEPA

mus. Deni

E

q; confentiunt DD. apudLu

r

riam majorem involuntarii, feu inviti matri-

fi vir virgini deflorandarferio

promit- -

i

monii. Denique ftuprator invitus tenetur red-

32. Eduam

ig-

tens matrimoniu

m fit altioris dignitatis , vel fta«

fitg

dete, quod abitulit : fed abítulit libertatem d

bere ducere non obftante illa

né nubendi; ergo hanc debet reddere : adeó

-

tüs , adhuc eam de

"

.

X

mmg

exceffu: quia tunc

7

"

ratione verz promiffionis

D

que neceffario vel ducere ,/ve,l fi nolis ,aliter do-

ille exceffus , nifi accederetalia

tate.

debitus eft etiam

li

caufa excufans ex infrà

enumerandis. Secusmox —

;91.. 1V. Qui

df prdgus folüm violenter ofcula-

H

£us, Vve

dicemus in promiffior

e fifta matrimonii.

tf

N

] violenter , vel invitam tetigit puellam

ftupravit etiam fi&té pro-$£99

W

cum ejus infamia & nocumento fimili , ad quid

.. JI. Qui virginem

"

mittens matrimoniu

m fine tntentioge fe obli-

&

obligatur ? Refpondetu , debere refarcire quan-

tenetur eam

titatem dampi ; unde fi fufficienter refecit dam-

gandi, ac im;

.

plendi promiffum ,

[EW"

ducere in con

?

í

fcientia, eriamfi nulla adfi

it pro-

[Hau

num dando modicam pecuniam füuprà dotem

foro ex«

miffionis prob

atio. (Erfi tunc non in

Qn;

1

puellz anté habitam , non tenetur eam integré

terno.) Com

*.muni(üma cum D. Th. £

5 4. diff.

"Weto

dotare , multó minüs ducere, nam proptereà fi

defloratam etiam vi., deflorator ducere velit, eà-

:48. 4- 2. «d 4.

Ganchez lib. 1. teatrim. difp. 10.

Iflg [j

quia ( prater certiffimam.

40

que confentiat , fatis jam injuriam reficiet ,-nec

alii paffim.Ratio elt ;

-

obligationem ex d

elicto d

amni injuffé illati,

hi

i

€titpecunia fuperaddenda. " Quod veró ex Exo-

fari non poffit ) adhuc füb-

€1 22« tefertur c. r. de adulter.. $i fedwxerit quts

quod aliter compen

iRU

fiftit contractus onerofus inno

minatus ille ; vir-

y

viTgineho nosdgps defponfatam , dormieritque

rIO

véra acceptata

al

: €um a, dotabit eam, &j babebit eam 1s:xorem.,ex

go enim promiffione fità p

k]l !el

p

&

conditionem fuam im plevit ,

& ftaprator iltam

dqua G pornalis eít, neque obligaas anté ju-

eon-

b

A

z

]

609

;&äïLL*Wäwaöfääwfu

conditionem , feu ufum . cor'p'orïs acceptando,

tum Egcl'eüäe j ita dicin äo&rof cafu propofito,

ipo.íacto de novo.cenfetur confentire in futu-

Nec excufübitur femper tunc a matrimonio de-

co?enie

rum matrimonium, quamtumvis ante fi&t& pro-

florator ex eo, quód fuum votum |

x

miferit: ergó obligatur ad eam ducendam in»

tum fceminz, quia potuit illa crede

re,ü

lud vo-

conícientia, &t ad hoc ipfo modo avertenda

tum, ut fieri folet, fore cïifp':niändümi;—quam;

damna puellz ex admiffo ftupro fecuta ;necfuf-

quàm in noftro cafu nulla opus eít difpenfatione.

ficit compeníare dote, vel alià vià equivalenti,

illius voti Caftitatis ad contrahendum matri-

quia promi(fio perfonalis fuit de danda fua per-

monium, & debitum reddendum ( jam enim

lona: ergo in ipfam perfonam puella jus acqui-

audivifli non effe obligationem fervandi hec

fivit, & confequenter. injuria fieret puellz , fi

vota in concurrentia dictz promiffionis matri-

non ipfa perfona , fed aliud , et(i damno zquiva-

monii, ídque in favorem virginis violatz ) fed.

W

lens, daretur. Sicut f cibi jus eft in hunc numero

folum ad hoc , ut vir poffit petere debitum ; G-

*

equum , non fit juftà com

^

à

l

penfa;io in pecun!fa?

poft mortem uxoris aliam ducere.

x

vel alio quivalenti.

IV. Caufz porró excufantes , ut deflorato

Nox

(( 6co. Exeipe rürsüs, nifi accedat alia j

u&a cagfa,ex;.

rion teneatur ducere puellam defloratam, feu ve-.

- - €ufans, exinfrà enumerandis: Et

Ínecialiter hic

1à, feu ficlà promiffione matrimonii indu

4

- excufat , quando feemina fe ipfam decepit fciens

vel deceptam, funt fequentes.

füilicét, & advertens promiffioner effe fiCti-

L Si fuperveniat impedimentum dirimeas:

tiam ; ut (1 tantus exce(Tus. dignitatis fitinter ftu-

"indifpenfabilc : Ut fi deflorator pofteà aliam du-

pratorem & foeminam , ut hzc facilé potuiffet

xit uxorem, fi Religionem profcflus eft: nzzi»

dignofcere fidionem iliam. — Item fi ícivit etfe

impedimentum dirimens inter ipfos non facile

àd impoffibile nemo tenetur. ' Si verófuperve-

nit impedimeatum dirimens difpenfabile v.g. -

difpenfandum. — Item (i vir ftuprator iis verbis

ambiguis utatur, ut facilé appareat illum finge-

affinitas ex alia copula cum confanguinea illius. .

puellz, certe tenebitut difp&nfatïoncm*imploraf[

se & velledecipere, ut notant DD. citati omnes,

. nc enim mifella volens decepta (bi ipfi dam-

re deflorator ; quia debitor femper ten*tur adhi-

bere media faltem ordinaria ad folvendum debi-

numimpetare debet. — Infuper etiam , quando

tum creditori : eodémque modo dicendum , f

femina ignoravit illum exceifum viri ficté pro-

mittentis, non eritis obligandus precis? ad eam

tale impedimentum dirimens przceffit promif-

;

fionem ftupratoris. Vide Sanchez6. 1. de ma-

: ducendam, fed tantüm ad refarciendum dam-.

ium per zquiyalens: uti cum alüs docent 5az-

krimon. difv. 0. & lib. y. difg. s. T'ambur. S.g.

»..27.Et generatim dicta fuprà c. 1. De eaufis

- ehez (* Lugocitt.Tambur. v f. $. 3/. 1.47. Ra-

E

tio els quia'ex una parte non 6bïigatur is ex vi

dijfoluendi Sponfalia à n. 25 2..

..Al Caufa excufans eft, fi ex tali matrimonio

Ü

promiffionis, quia ficta & nulla fuic : & ex alia

previdetur vel probabiliter timetur oriturum

, partes fi faemina exceffum illum digaitatis non.

'!l

cognovit, non coafen(it in copulam viro fub

magnum fcandalum, vel malus exitus talis ma-

*

trimonii ; ficut eaim hac . diffolvunt fponfália ,

ratione tant dignitatis : ergo non potelt matri-

ó

moniá tam dignum exigere pro copula, femper

ita etiam. promiffionem matrimonii in noftro

&

enim haberet plüs , quam ei deberetur; fufficit

cafu. Lege eundem Sanchez .ci*. lib. 1. difp. II.

ergà fi eialio modo daianum compenfetur.

IIl Caufa excuíaas eít, fi fcemina deflorata

H "

€01. Ill Deflorator virginis feu vera feu fi&à

pofteà fornicetur cum alio , vel fimile quid di-

W.

promiffione matrimonii. deceptz teaetur esm

gnum divortió committat. Si enim haec ma-

ilfe

ducere , non ob(taute voto caílitatis five poíl,

trimonió jam contractó f:parationem. conce-

li

five ante illam promiffionem emiffo, juxta com-

dit, multó magis concedet non contractó.

d

mune

IV. Caufa excufans eíl, (i virginem fe foemi-

?

^

4

jan

m DD. apud cit. Lugo ( nec audiendus

b

n

"

4 de yoto ,þ:i:"ïs

emiffo oppofitàm prob

na finxit, tunc enim fiet compenfatio , ut ficut

m

Bgle cei

fomina virum

tomittentem matrimonium .

pert- $. trall. 14. refol.33.) Ratïä

t

fl ; quia o^

'igatio voti eft ex fola gratuita pro-

decepit fingendo

t

e eife intactam, fic & ipfe fal-

miffione , & virtute Religionis tantum; obliga-

lit non fervando promiffionem matrimoaii fa-

tio autem promiffi matrimonii virgini deflora.

&am. Quodíi vir proprio erore deceptus cre-

?M!

didit eam effe virginem; &. idcó etiam veré &

» Dbk'

ue Cimbetiam viduz honeflze & bonz famz )

Tervari debet ;xg.]q(ïi'tïal";;äq; duplici, & ex con-

ferio promifit matrimonium , adhuc 'certé. non

T

u

vra&tu onerofo , ut dictam, & ex deli&o injufte

erit bbl—igändus ducére; quia ipfe virgiuem vole-

damnificationis: atqui ordine Juítitia debita

bat, &ífüb ea conditione promifit, non aliter,

yot

il

"onerofa, & debita ex deli&to praferenda funt de-

Neque eo cafü, faltem copula manente occul- — .

bitis ex promiffione gratuita tantum , etiam ipfi

ta, erit aliquod dàámnum compenfandum fzmi-

jn

DEO, vel Ecclefiz fa&z, in communiffima

nz jam anteà corruptz.

Ad fummum ergó te«

jf

ii

Jemnium Sententia: ergó; &c. Sicut fi centüm

nebitur ei folvere pretium pro copula ipfa, in

florenos v. g. promittas Ecclefiz , & centum

quam in gratiam viri confenfit puella. -

,

V. Caufà excufans eít, (i promittens mattia

( v

'aureos debeas alteri ex conttactu, vel delicto an-

teà, Vel-þgüeä facto , prius debes reddere debi-

monium pro ufü corporis ipfam copulam qua«

m;taü

Wi

tem ex contracta, vel delicto, quam folvere vo»

cunque de caufa non obtinuit, fed folàm oféula

f !

& ta-

pul

G$gg 3

D

610

qbal. Sacratmtut, Pdh: Iy. 'Caf,. ill.

& tatus quantumvi

s impudicos, cüm enim ipfe.

nifi valdé accidentalite differre à ftupro , & '&ä-*-ï

pter copulam, ut fups

dem prorsiis ratione culpz. & obligationi reíti-

pro

miferit conjugium pro

:

ponitur;

son debebit ex folis ta&tibus,:

At quid

tutionis obnoxium effe, juxta omnia dicta bac

li ejusmo

di ofcula & tactus veniant in cognitios

Sc&ione. | Differt etiam raptus hic definitus à

*

401

nem aliorum cuüfm 1

nfamià & damno virginis?

raptu , proüt eft inipedimentum dirimens ma-

Diftinguendum eft. — Vel enim promififti mae

ttimonium jure novo Concilii Tridentin. — Et

u

[

cimonium pro copula fimul & taéibus illis,

efl abdu&lio violenta pnella.cujtsui à domo vel

Ti

copulam autem non obtinuilli , tunc rursüs nóft

poteflate patersa , vel quafi paterua ad alium

locusm ad coutrabendum matrimonium [ub pote-

a

obligabetis ad nuptias, cum non fit adimpletá

lu

principalis conditio : obligaberis tamen puellát

flate vaptoris ; de qua jam füo loco c: 1. a&uäf.

1

Qu

cotipenfare dàmnum, ut ex fe patet: vél pro«

Pr

mifiíti ferió matrimonium pro folis illis ofculis

. Culpá c pa?rzæ raptorii.

j

jii

& tactibus imptidicis : & tunc Tambur. e£t. s

[) Aptus eft peccátum mortale luxurie fpe-604, ,'

41. cenfet te obligari ad eam ducendam propter

ciale.idami ultrà malitiam fornicationis

put

conttà virtütem continentie , addit fpecialem

W

padum initum, ' Secüs dicendum, fi fi&lé fo«

lum promififti, juxta dicta , Z & 1.

tnalitiani violentiz contra Juftinams graviffi-

: NI Caufa excufans defloratorem, fcu veré feu

[

inam enim injuriaim infert faptor ; ficüt & qui«

Ti

fi&& matrimonium promiferit, eft, fi is quidem

libet violentus ftuprator, feu oppreffor fceminz,

velit puellam, defloratam ducere , fed ipfa jam.

feu virginis , feu non virginis, ipfam contra vo-

p

D

renuat; tunc emim fimpliciter nihil debebit

luntatem iuam violenter cógendo ad exercen-

xuelle , cüm ille matrimonium tántüm promi«

dam libidinem ; efto illà conftanter involunta-

[

Y

ferit, & nihil aliud.. Ex communi Lugo 4?/fp.

tia (.quod tamen valdé rarüm , ut mox audies )

ü

X4. Setl, $. 1. 28. Excepto tamen uno cafu ,

non formaliter, fed matetialiter tantüm peccet -

s

l

ite£

quando deflorator finxit fe melioris notabi

ideóque hóc peccatum & circumftantiam ra-

conditionis, quàm fit mulier tunc enim puele

ptás , feu vialentizi in quocunq; aétu libidinofo

b

la decepta modó indignum compertum jute re--

cum alia perfona in confeffione neceffarió ex-

e

fpuit; ergà tunc deceptor tenebitur ei damnum

plicandam effe, qui

amries in confeffo eft.

ppé iþgc*ïem inptägtemgapu(ï

P

£0l

tatione deceptionis refarcire, — At quid fi puel«

la quidem non renuat ipfi nubere, fed abiuant

Poenz raptoris tum in faéris Canotib

u$ tufl

^l

in Concil. Trident. 5e/f. 24. €. 6« De reformats

if

efficaciter parentes? Navarr. Syloe(l. alii apud

Sanchez, citand. non. improbabiliter obligant:

AMarrim. decrete hziunt. 1. Ut raptot alienze

zi

adhuc ítupratorem |ad alià vià cotirpeníanda

íponíz publicá poenitentiá puniatur.

$. Ut

d

damna pucllz : quia zquum non videtur virgi-

idem nen poffit ampliüs cut ulla alia miatrímo-

A

fiem fine fua culpa incompenfatam manere. At

hpiumcontrahere. Hinc taptus numeratur inter

i,

ATok

certé equé & magis probabiliter ipfe Sanchez

impedimenta eriminis impedientia tantüm ma-

liþ- (X. di/þ-] IÍ.5.I f& & LUgO"O'ih $. 2,9. CuiüJ

trimoniüm, fed hodie' confuetudine abrogata.

i

Tran]

áliis docent etiam tunc ad nihil obl gari ftupra-

3. Ut tàm ipfe raptor , tium ejts adjutores fizit

torem , quia ipfe folüm obligatur ad id , quod

ipfo facto: excommunicati ex "Trident. cit, 4.

AKm

Ht

verà , vel ficté promifit : atqui folàm conjagium

EÉx eodeni , üt donec rapta eft n poteftate rapto-

promifit , & nihil aliud : ergo ad hoc tantüm te-

tis , non poffit inter illos validé contahi matri-

[

fietur , & ad nihil aliud.

:

fi

«t

monium , de quo-

2

uoloco. Pema c,ävpi.e

ü ;,;.&(

E|

a

;

Nota tamen ad dicta in ifta cauf:

a

' sxcufänteg

aliz civiles tihil ad nos.

a

nj

!l

£i ftuprator vel párentes inducere poffit ad con-

Lv

fenfum vel per fe, vel per interpofitam perfo-

Specialia quoad faminam , iil

ópprt ffam.

I

pam, obligári ipfum ad eorum confenfum obti-

*

Z

hi

À

« Oemira vel períóna quavis rapta, velv

,

j

;

5

;

H

lf

aendum ; quia qui aliquid promittit , eriam im«

AT

plicité p

L prefía, ficuc & virgo

iolénter [tugrg

j

;

i, ad :

romittit adhibere otdinaria remed;f ac!

nem faam.

hocut ipfa fit innocens à culpa & ottni

ecato

anem

implendaæ promiffio

V

la

immunis rianeat , duo neceffario réquirüntur.

5-* V. MTM

1. Conflans & efficax voluntas contfatia $ utni-

W &d ï

' Appendix. .

us

inirümi omnem confenfumi in illud opus turpe,

Ym

De raptu C oppre[fone violenta.

€jásq; delectationern conftanrer excludat; quam«

Qj

"Aptusefl violenta abdutlio fæninc;-üdþäfjä

primüm. énim quocunque modo confenferit,

)

i x

603

EN foue cujusdam de loco ad locum ad exercen-

jam «effavit violentia , & incipiet voluntarium

atque peccaturi: riam üt optimé notat D. Thós

0f p

dam libidinem ; quo patet differentia à flupro ;

u

nam flupruni folüm fit cum virgine invita, &€

ilasI.a« q.s. 4j« Llcät, qlü noléns wn"'rt "a

Ie( (

son couferat agendo, conferr tameu voleudo p4-

ET

cum fola violentia , vel fraude ; raptus autem fit

€um quacunque fetmina , etiam viduà ,. coni«

tÍ.. 2. E(t ut étiam efficaciter refiftat pofitive, &

*f

impediat éxtetiüs miotu , agitátione , totóque

th 2

jugata, aliàs corruptá, imó & puero ( qui raptus

omnium. damnatiffimus ) & prater violentiam

connifu corporis , etiam «lamando ; fi fpes füt

"m

*

.

LE

:

:

r

addit abdu&ionem de loco ad locurn. — Undé

fubfid.

ii inmi

A.

pe

trandi, quantüm utilitet potelt ,

"hj

A

md&m)

?iges raptum virginis ïfecumc?rpi f&'c&u; , negg

-

fFatiopabiliter debet;al ioquin «e ipfo, quo qm*;ü

üp[um,

7

,

p

*

-Sedd, 1l D&;imelïuï

n

i tä—mgvpotef'c&debct,,v non fmped;t, cenfebitur

locoadlocum, ut aI'ia tac&am-, & indicat Dia-

faltem interpretativé confensire, adeóque pec-

na part. 9. trat. 8. refol, 2.. Nec confequenter-

«are: ideó enim .Exed. 22. flüprata in domo

raptüs poenis fübjectum ; attamen prater forni-

;

jubetur lapidari , in agronon ; quia nimirüm in

cationis , aut alterius fpeciei luxurig malitiam

domo utiliter clamare potuiffet & debuiffet ,

efíe fpeciale peccatüm contrà Juftitiam ;. quia

quod càüm non fecerit , fponté confenfiffe meri-

etiamíi ea copula non fit cum vi , velviolentià;

to przfümitur. Et fané hocipfo, íi quieta per-

certé tamien eft cum infigni fraude , adebq; cum ..

mamneat, jam cooperatur peccato alterius ( efto

malitia contrà Juftitiam, ac proin fpeciatimin

certiffima effet fe propriz dele&tationi non con-

confeffione aperienda. Sic Tamþur-üua.-cirmt.'s.

i

fenfüram) nihil eaim ille altér à fcemina quzrit,

$

2. HUTA. 17.

quàm ut quieta & accomoda congreflum fuum

admittat.

uód fi propter fuum motum & re-

SECTIO lL -

T

fiftentiam femen viri difpetgatur , invadenti im-

De laceffa.

putabitur , non ipfi jure refiftcnti.. Et recté mo-

SUMMARIUM.

net Layman mox citand.ipfam quamvis viro fe-

£07. Inteflus quid ?

minante, tamen quantüm potelt, fua femina-

6og. Qua ejus malitza ?

&0g. Probabiliter omnes iac

efh us Ffäe zpter confängäfäeä);

tioni refiflere debere , nec poffe voluntarià femi -

mnare,quiaad id nullum jus habet.. Dixiautem:

-fffe affines , in quocutque grad,

. ejufdem [pecied.

j

" , fel lin.w. 5 /ü.kt

quautam utiliter potefl, ci* rationabiliter debei,

&10. lmznceflu iter có

n/?mg'uiäz&o: explicandus eff pr'z;-

utique fine periculo vite , vel fzmz füz , neque

quus', €$ fecundus gradus.

enim tunctenetur invadentem occidere, muti-

K, Ioter affines. primus.

n

6rz. Imceflis 2 cogmatione

lare, vel vulnerare, eito jure poífit , fed retenta

legalz , ö' /þi/rz'i"tmli gr&fdm

conitanti voluntate contraria , paílive fe habere

quadruplex.

613. Quale peccatinm?

potelt: utalibi de injufto agerefíore dixi, Quan-

iltlkuriæ cominiium

,

do ergó fcemina vel fimpliciter , vel ita rationa-

Nkeltus eft. peccatum

1

cum períona conjuncta.

Aliàs dicitur coa-

biliter refiltere non pote,&; confenfu conftaater

€nbitus illicitus inter perfonas con/sygæin:m,vel

exclufo, utiqueà peccato immunis erit; juxta

communem DD. & optimé Toletus Izb. y.«.11.

nes níque ad 4. gradum ; ícd nimisarcta de-

r

nito,

Incefílus enim. non concubitum illici-

z. 12.dicens:: Si fcemina cogeretur ad turpem

lli

a&um , dummodo ifta interiüs non confentiat

tum folüm , fed quodvis peccatum lüxurie , e-

tiam mollitiem , impudicos tactus, ofcula, &c.

m

a&ui , quamvis pateretur ab altero , & fentiret

inter perfonas conjunclas continet, eacircum-

etiam delectationem, fed (ine confenfu in ipfam,

nonpeccabit , nam agens absque confenfu non

flantia in confeffione neceffarió explicanda : nec

inter conjunclas confànguinitate ,. vel affinitate

W

agit,-cum con

£enfu ,aqtem elt mortale. : Sic

« Tolet.

tantüm, fedetiam fpirituali , vel legali cogna-

flie

Exquib

us vides raruhi effe miracul'um;foemi-

tione, & publicahoneftate, ut patebit.

2!2-

u1

nam raptam vel opprefsá violenter manere irnu-

, $ L

nem ab omnicülpa : vwelierea fortezo quis inues-

b

Malitia,

D

N

niet?Uudefapienter monetLugodi/p. 10./e87. 10.

608

$.199.his verbis: In praxi difficulter credenduni

l;ri-

NcePcum effe þ,;ceacum'mo'rcäle graviífi-

effe violentam oppreffionem effe absq; omnicul-

!

mum , nimiscertum ell; indé enim Levir.

&

N

paex parte foemina ,tariffimam enim e(ï?quöd,

20. paena rhortis decernitur inceftuofis in om-

fi velit, non poffit aliquo modo refiftere, ut vio-

nibus feré gradibus cum addito: qsiatantum

lii

lentiam impediat , fed ob metum , ob animi im-

féelus , tantum nefas commierit. . Ec Apofto-

becilitatem , & aliquando etiam ob latentem la-

lus 1. 44 Corintb, g. horrendé exaggerat ince-

o

fciviz affe&tum , quem manifeflare erubefcunt ,

ftum cujufdam cum noverca , feu uxore patris

"

confentiunt foeminz , faltem invité , quitamen

fui ; omnmino auditur inter vos fornicatio, qualis

;'g'alb

confenfus , licét ex parte involuntarius fit , fuffi-

mecinter gentes. — Ratio; quia inceflus prater

j

€it ad peccatum grave: quem confenfum ; ficut

peccatum mortale fornicationis , aut alterius

& congreffum ipfum , debuiffet virili fottitudi-

wr

fpeciei luxuriz fpecialem addit, & continet ma-

(

neimpedire: Etrariffimé contingit virum dele-

litiam. & fpeciem peccati contrà virtutem Pie-

g

€lationem turpem ab invita omninb & reluctan-

tatis, acreverentiz naturali jure debitam perfo-

te capere velle, Z7»c Lsgo.

nis conjunclis, ac jure fanguinis : quia enimcon-

j

606 Petes hic incidenter , quale peccatum fit co:-

fanguinei aut funt ipfi principium noftrum , ut

D

pulaQ de pollutione dicam infrà fuoIoco) habi-

parentes , aliique afcendentes , aut fundantur in

j

