ao v

cüm jam peccatum certum confeffus es , de fola

t/s animati , etiam effetl u non fecnto. ( hóc enim

x firelt

refervation

.

fecutó, incurritur etiam excommunicatio & ir-

at

e dgbi,usf Et:h"mc confequenter ul-

Yeriug

tegularitas ex delicto homicidii voluntarii ) 9.

Nonitff

Atum moftalä eitc;fhum' acdu &

173

$ 1V. Ut pecc

Faljificatio nagnfs , vel [igilli Officialium Mona«

efficaciter refervatum fit , requiritur notitia re«

fferii.

U. ZMalitiofum impedimentum, retare

j

: j

n

l

fervationis in Pcenitente, faltem quando confite-

datio, aut apertio litterarum Supertornm ad in-

2

AU0 m

tur: adeó , ut fi Poenitens ignoret peccatum à.fe

feriores , uel contrà, . Additur in noftro Otdi-

f

"

l

patratum effe refervatum, adhuc ( faltem pro illa

ne. "Praterea pollutiones voluntarie procurata ,

vice) abfolvi poffit ab inferiori vel ordinario

( inobedientia contumazx.

Càm quis fcilicet

4,,æum'

Ji

w

Confeffario, Ita Navarrus, Graffis;Jofeph àSS.Ja-

poíttrinam admonitionem per diem naturalem

l

qu

i

4

inobediens perfeverat.

M

nuario apud Dianam p. 10. ?ra&. 4.refol. 63.&

hu

Quintanadvennas tra&, 3. féngnil. 11. fotunde.

$. Quaílio autem hic controverfa eft: an

g D

!d

(

[u

fcribens : Ignorantia tefervationis, five juris, five

Pralati Regulares , cüm prater dictos cafus non

fj müa

LA

facli, etiamíi (it vincibilis, excufátà refervatione.

poffint. refervare alios : an non poffint faltem

j

1o «

Et fane fequitur manifeftéex di&us. — Sienim

prohibere aliá peccata fub excommunicatione

"

lt

1

dubium de refervatione ab ea excufat, multó ma-

fibi refervata? Poffe affirmat Suarez cum aliis

» MW

gis excufabit Ignorantia tefervationis etiam vin-

nonimprobabiliter, quando id valde neceffarium

€Cibilis — Unde hane fententiam Diana ci7. cen-

g

iM

videretut ad regimen Monafterii , grave aliquod

n f ]at

fet fatis probabilem, imó veriffimam , fi reftrin-

peccatum & damnum avertendum.

Quare , fi

u

gatur ad cafus refervatos in poenam delicti : qua-

Superior hanc fententiam fecutus , ita faceret,

ghol wmï l

lesfunt , qui habent annexam excommunicatio- *

omnino confulendum effet fubdito fe accome

iil

] geft

üem. — Quoad reliquoscafus mere refervatos in

modare. Non poffe autem, communior, longé

um

cautelam , & ad re&tam gubernationem, fateor,

probabilior , & verior eft fententia DD. quam

hi

a

(j

j

videtur tepugnare judicium Superiorum Eccle-

bene probat March. cjr. 4:6. Quia etfi Pontifex

a

cenfuras generatim non exprefferit , plures ta«

1

j

fiafticornm , Regulatium, praxínque commu-

Dd

dchb t

nem Confeffariorum, qui fciunt pafsim ignotari

1nen cafus expreffit , quibus ennexa eft cenfura ,

Íeu excommunicatio , ut in apoltafia, & abor-

1516

wms u

. & Ponitentibus, hoc, vel illud peccatum effe te-

&f

tu procurato Qc. er

go omnss alias rei'exvatioges

s

nf

.. fervatum, tamen perinde cum ipfis proc;dum ;

Hhh

[

jf

Paas Ill, SACRAM«

EW

à

H

»

p

(|

; 426 beol. Sacrament. Pa

7s lil €ap. Vl Sedi. 11 ;,D?ï;fbälutione d fyärþä;jg

exclufiffz cenfendus eft , five fint peccätoruuu ordinariän; jurisdi&iohem /';tanfägzc:, cam. oh

2

,

feu cafüum. five cenfurarum, — Atqueidcolligi- — flatem etíam aliis fubdeleg

"

ati

e

Ü

D

poffunt, diredle, &

'tur aperte fatis ex fine intento Pontificis , qui eo

indiredé , aCtive & paffivé, Idémque eft

»di j

L

jf

decreto ideo ita teftrinxit Superiorum refervan-

ial

Epifcopus Parocho generaliter pro tota fuaP

aro

di po

I

teft

atem , ne infirmiores adducerentur in

chia perpetuó delegat fuos cafüs, — ta. contra

ii

gterng damnationis periculum, & fpiritualis re-

lios bene probant Kodriquez Q.Q. R.R. tom. z.

[

medii defperationem , ob metum vel horrorem

q.21.4. 8. Sanchez /. 8. AMatrim. difp. 3. n. 10

t

comiparendi.coram Superiore.

Atqui fruftrà

GL 4; moral. c,37. n. AT. Layman c. 1Q. . 17.

';3

Pontifex reflrinxiffet refervationem ipforum

quos videre potes. - Neque de his, aliquid fpe-

pe'ctatorum , vel eafuum, fi Superiores quoslibet

ciale dicendum pro nunc füperefl 3. Alii,

"

alios cafus , vel peccata fub cenfura fibi refervata

)

. quibus id de jure vel privilegio competit, de qui-

EX

prohibere poffent: idem enim, maneret. peri-

bus mox infrá.Quamvis & hi dici poffint, &

inürf

culum infirmis confcientiis, five propter ipfum

, Veré (int delegati Pontificis. . Preter hos nullug

584

"

im

peccatum, five propter cenfutam annexam debe-

inferiqr ;ier fe divette abfolvit à relervatis Supe

i

præle

ant coram Superiore comparere. — Denique fa-

riori ,nififolum. .4. Quandóque peraccidens

fisdi

pithoc manifeftam fraudem ac 'elufionem legis

in neceffitate, quando Superior adiri non poteft;

! wde

Pontificiz, ac fruftrationem finis Erineipalis ifüi- — G tunc direGé adhuc in periculo mortis, vel im-

ub

us Dg;x;ti.

pedimento perpetuo adeundi Pootificem: indi-

, iil

re&té veró tantüm, cum onere denuo fe fiflen

É

- Jetfr

g'QuæsTio-.u,f

in neceffitate , vel impedimento temporali. E

o r

tota Communiffima DD. nc'c:(;iï:-lri,ög.p'räiï

eff abfolvere 4 €afibus

[

quoad hoc quartum pluribus explicanda, Co-

u

Quiy PO!B

refervatis ?

D

nabor explicare difünde & claréper. . —

N

r

SUMMARIUM,

$d.

j

j

P o

- Mibte

738

Quis po[fet abfolpere à veferbatis gemeratim ?.

D7

734

4 quibus caftbus 65 cenfaris Papa referbatis abfol-

Quinam jure, vel. Privilegio?

Iula

"gere poffrnt EpifCopi, & PrelatiR

Jf&orum fübditorum 2

egu?arcs rq/þfffht

. l Epifcopi, & Praclati Regular

-N

reípectu Subditorum. .

z

4

Qualiter & 4 qiti.äm [5

iil

fibus . & cenj;crfs þdþdliäus

!

tirem,

ex. prizlegio Mendicantes abfolpere po,

j&nt S.f;u-

'Ure liquido Concil. Trident. feff.1

4' 6'6..;',

lares? ufQue ad n. 745.

den

r

Quid pofffnt Mendicentes quoad cafus Epz/copales ?

]

B ^ Reform. Epifcopi poffunt abfolvere

fübdi

tos,

ij (

745*

períe, vel per alium à fe deputatum , ab omi

249

! Quis per accidens , & adbuc direile in nece[fate

j ülm, ünä*

impedimento perpetuo adeundi Papamy Pel Epz/co-

bus cafibus & ceníuris Papze refervatis , quand

! ht t

pum pofft abfolüere À veferBatés eisdem ?

funt occulti,, exceptá herefi: à qua etiam occu

- obl

7 ;z Tales abfol?? poffunt ab inferior?, ub duplici tamen

ta nequeunt , nifi per fe ipfos iramediaté abfo

^ bomili

ouere , fel comditzone. .

vere,

Verüm , quoad hoc huic Decreto dero

033

Quando 66 qualiter per accidens & indirellà À ve-

Tivedid

gatum eft per Bullam Ceza: de quo jam dubitaré

Jerfatis abfolbere poffet inferior in cafu ueceffita-

m

tei

od

Fs , fel impedimento adeundz Superzorem ?

non PO

t : cüm Decretum Cardinalium fub A-

ln

257-

Specialia quoad bac ex parte Panitegiis. usque ad

lexandro VII. inter propofitiones damnatas ana-

n, 761.

"

M

; themate percellat etiam hauc teitio loco pofi-

f Drni

261. Item fhecialia ex parte

: Conf?ejkri?. ïlsq ue ad n.

166.'

tam. — Senteutia a(ferens : Bullam Caua folnme

g66. Speizalia quoad vefirbata tempore Tubilez.

"

[

268. - Specialia quoad Superzores Regulares , quam

dopef-

| probibere ab(olutioneus baveíis ,. aliorum eri-

] æff[('füful

fíni , & debeant ab[olutionemá referbatis com-

- minum , quando publica. fuut , & son derggd.ff*

i 1 fWil)IguH[,

miitere izferiori, € usque ad n.2775.

facaltati Tridentini , inqua de occuliss críminie

! lg

Peccato feu caíu. refervato, per fe dii'g&ä

bus fermo e[l , eAnuo 1629. 18. ghunii ,in Cou-

A

abfolvit.. 1. Ipfemet refervans Pontifex,

fiflovzo && Co

À r'-'. Ui?!vidm

mgregatione äzgzinemijimoüffm CtlïF

,;,4, Í

H

l "n ali(

73?

Epifcopus, feuPralatus Regularis. Ejusdem in

dinalitum , vifa & tolerata eff.

officio fucceffor, cum non habeat par in parem

.Eodem jure, vcl potiüs privilegio

Pontifi

L (läbus :

iunü'gm

imperium. — Ejásdemque in jurisdictione fpiri-

cum , Pralati Regulares , faos fubditos Regue

lares, atque etiamOrdinis fuiAdvenas vel holpis.

t,chamnscu

tuali Superior; fic refervata ab Epifcopo abfol-

vit Papa : refervataà Provinciali, abfolvit Gene-

tes abfolvunt ab omnibus omnino cafibus & '

1 d*P"tzri:

n ff

ralis &c. . Et hinc fit, quod quando in Jubilzo

cenfüris Epifcopo refervatis ( tamen particula-

j

Pontifex concedit poteítatem abfolvendi ab om-

tim perfone non infl

i

r

é

ï.iä—) excepiä herefi. pu

NI

/"!

DI

nibus peccatis refervatis, comprehenduntur eti-

licá , faltem in locis,

ub

7

i viget inquifitio , !

|

am caíus Epilcopales, & Regulares omnes... 2.

Italia, Hifpania&c. — Ex Bulla Martini V. Re

'þ 2 i

,

Iu

Ejusdem rcíervantis Delegatus. Uti funt in no-

driquez Q.Q. R. R. tom. 1. q. 20- 2.4. extenüens.

DA üf»qg, /([',' l

etiam ad cenfuras , que futuro . tempore réfet-. .

X W'"üllg lia,;

ftro ordine Confeffarii Conventuum ad hoc fpe-

cialiter deputatià Provinciali: Item omnes Su-

vabuntur, eó, quód privilegium indefinité con-

"

dl

petiores locales , Guardiant , Preides , & in àb-

ceflum , fi alteri.non onerofum , fed merum be* - .

ub

Íentia Guardianorum ( in fraudem non expeclta-

neficium Principis eft, ampliffime accipiendum, , -

Y

lm,m"

& ad füturá etiam extendendum fit. Gloffa /» .

J

h

t3) Vicarii: ex delegatione Capituli Generalis

Mb

lvj

per ftatuta Ordinis : qui proinde, cüm eorum de-

q«ia circa de privilegiis, atque ibidem usc]ue*;aö.' '

ern

d

legatio fempef fit annexa ofiigio » €óque ipfo þin

articulum nonum. laté agitur de quatuo

r cafibus .

Pledtcmk

ch;g!ïä ;

—

-

,

-

73

W

,

gïgä-räjägvatï:; ! 4275

-'"??01— Sacram. Pä?f-"*fm? Ga. Vl $I De Aljülutio

ï!.diïeä&, '

ceptis à Sixto IV. 1. Si hærcfigi fint*relapfï, :

deli&um meré prateritum impofita, five ad

- a. $i Schifmatici. 3. Si litteras Apoftolicas £al

tempus , biennium , ttiennium Gc. fivc in pere

1f

lids.

fificaverint. 4. Si ad infideles prohibita detu.

petuum & finefpe remiffionis, qualis perpe-

- Jiffent, Qusz, fi nofe cu

tua fufpenfio, vel potiàs depofitio à Pio V.lata

u i i-;.'

- mihi non vacat immoraáti..

piss Iegere poterig,

M

eft in exercentes fodomiam , qui. fi occulti (int

ab Epifcopis abfolvi poffünt ex commiffione.

MR

. 1. Privilegium Mähdi*öantiumï;

ipfis facta in fupra cit. Trident. feff. 14. cup. &

wno - — refpe&tufecularium quoad Cafüs

eform. Età Confeffariis Ordinum Mendican-

Ws. £

L

. Papales.

1

)

tium,virtute dicli privilegii. Itemque aliz pce«

"

o

X þrï;i,l&giis & conceffionibus diverforum

n2 Eccefiaftice , ut fünt privationes officios

Ra

;-xjþ

E

Pontificum, Confeffarii Regulares Ordi-

h

"

rum , dignitatum , graduum , vocis active &

n

- dinum Mendicantium,juxta formam Clementi-

paffivz, actuum legitimorum &c. in BullisPon-

AU [j

! pam ( de qua fe&. 1. 4. 2. 4. 4- ) à Superioribus

tificiis ferri folitz , contra Ecclefiafticos , etiam

,. prafentati &approbati , tanquam . delegati im-

Regulares ; ut notat Pellizarius, tos. 1. dub. Re-

mediatifummi. Pontificis, abfolvunt fzculares

gutl. tratl. 8.6. 3.5 88. Attamen hoc privilegio

. undequaque advenientes ab omnibus cafibusPa-

nulla conceditur facultas fuper irregularitatibus

ia

( palibus, feuab omnibus peccatis ,. & quibus.

quia hz non per . abfolutionem , fed per difpene

cunque ( particulatim non inflictis ) fententiis ,.

fationem tolluntur, cüm non tam poenz fint

^ cenfuris & poenis Ecclefiaflicis ; etiam fummo

quàm Canonica impedimenta ex communi Do«

- Pontifici refervatis , exceptis cafibus Bullze Cz-

élorum Suarez , alii cum. Layman z. 10. z. 18.

. nz , & proforo conícientiz tantum.

Certum.

Quamvis eo privilegio etiam comprehendi irre-

ex "Bullis Pontificum paffim extantibus apud

gularitates ex delicto, quippéetiam poenam fa-

ä&

Rodriquez , Suarez, Cherubinos, alios. Aliqua

pientes, doceant. Henriquez, Guttierez, Sotus

741breviter explicanda funt. L. 4bfolvsst ab om-

apud Pellizarium cir. idque in cafu necelfitatis

i

)!

nibus Cafbus. Palpalibin d'c. exceptis Cafibus.

:xoffe locum habere , concedit etiam Gobat 4l«

f

Bulle C«ne, Cafus Papales , feu Pontifici refer«

pha&. Confe|f. Cafm 30. n.641.

3

:

3

vati femper habentes annexam excommunica-:

IlI. Szculares.. Hoc enim pri

jm

vil&gïö- ;b'fqli-74;

tionem, ut 4. preced. notatum , func in duplici

vendi omnes fideles , non comprehenduntur

(j

differentia. Alii funt communesrefervati Papa

Religiofi, quibus fecundüm propria ftatutà ex-

At

àjure communi , & conftitutionibus Pontifi-

trafuum Ordinem ,aut alteri , quàm illi, quem

n )d

cum , fané permulti.Cux. f quis fuadente, — .De

Pralatus. ad hoc. munus deítinavit j confiteri

"

femt, Excom. Omnes no(fe, non multum opus .

'a;is,(]

1

permifsü non eft juxta dicta SeZ,. prased.s. 682.

tiam o

eít tibi Privilegiato,cum fcias te poffe abfolvere.

Unde Confeffarii fubditi neque Relïgioiös éjuss

ii k

àbomnibus : habe ergó femper inténtioriem ab

dem Ordinis fuiabfolvere poffunt ab ejusmodi

o 0

folvendi abomnibus, in quántum potes , & pce-

cafibus Papalibus , nifiad idà Supetioribus fpes

nitens indiget, juxza dicta eap. $. 2. 3. s. 2: A-

cialiter deputati fint.

At ,quando Provincialis

alumil

lii fünt cafus fpecialesrefervati Ponuifici in Bul-.

in. Conventibus deputat Confeffarios pro cafia

m

la Cene ( ficdicta , quod fingulis annis in Cos«

bus tefervatis confértne poteftatem in cafus in

sbf

n3 Domini de novo promulgetur. ) Primus &

ordine réfervatos Supetioribus an etiam in cafüs

7072 "

precipuus eft hetefisformalis, le&tiolibrorum

Papales iftos ? . Debere intelligi eorum mens

TL

Hereticorum &c. reliqui in noftris partibus vix:

tem , exforma verborum.

Sienim dicat: Do

tontingunt , &t ideó & hos omnes noffe non.

tibi totam meam poteflatem in ca[us. ve[érga-

ïx::f)'*/f(f

j

multüm opus habes. Uttosque autern ad exten-.

2015do facultatem ab[olvendi ab otnibus à quia

fum videre petesapud Suarez, Filliutium ,. &

bus ego poffum.

Jam cenfetur etiàm cafüs Pa«

yl y*

Baffeum, aliospaffim. In his ergo Bulle Coc-.

pales. Secüs , & faltem dubium effet , fi dicat:

WMW :

n cafibus , vi dicti Privilegii nihil poffumus.

Do tibi facultatem ab[oluendi ab omnibus cafra

Aliundé tamenab harefi occalta haétenüs abfol-

[cgiovï,üfä'

bus mibi vefevvatis, Videsquàm meritó nupc£

vebamus Confeffarii ad id àProvinciali fpeciali«

declaratum fit, Confeflatios etfi deputatos ad ca«

1bLl!iF05 R(fï

s

g

,

tet deputati : quodab aliquot jam aniis iri du«

fusteférvatos ; tion tamen poffe abfolvete per-

bium revocatum fuit

tandem in prafato

cuffores Fratrüm, | Eftenim hie Cafus Papalis.

T

décreto Alexandri VII. omninó fublatum , &

mun Pm'd'

communis ; & non Regularis fpecialis in Ordi-

i

jati

damnata illa propofitio quarta. — Prelati Regse

ne Superioribus refervatus;

l qm m

lares poffamt i foro. confcientia: abfolvere quof-

YV. n foro cou[cientia tantum.

Ia simi- 744

chsque faculares ab bare[i occulta , «f ab ex-

rüm , ut abfolütio excomtnunicationis facta à

Wfïlnï

eyw

n

£oromtinicatione prepter eam incursa, — Quare

mendicante Privilegiato , non neceffarió habeat

inodo fpecialis licentià

vim in foro externo, fi lis moveatur , fed Judex

te

n

2

tinenda efk. .

quinq'uennalis Roma& oþ--

i

tl

fecundüm jutis rigorem poffit non babere ratia-

mfïüm

WO 742 lL Abornibus feutentiis ,cenfnris ö'i pæki:.'

nem hujus abfolutionis , & delictnm cognitum

u

Vihujus Privilegii abfolvi poffunt non tantüm

um

ple&tere , reímique condemnare poena comme-

m[l[l

excommunicationes & cenfürz. proptié dictae

titá, periridé ac 1 abfolutus non fuiffet, . Quan-

Ji

w

medicinales , quz ob contumaciam inferuntur ,.

quàm fecuridüm z:quitatem ea abfolütio debe-

j

(

P

tet ejiám ibi valére, ut docet Hentiquez cap. 27.

qlmü

9

led etiam fufpenfiones , & i-ntöfdi&:i Juris eb

i

Hhh 2

&

.;

"

d

429 — Sbel, Saxam. Pars lll. Cap. VI. Se& ,.

fkädöbk&h»uüüff&uaäg

&

de Excom.. Decztero autem abfolutio illa va-

facultatem — abfolvendi à cafibus eodem ;ure

ü

communi Epifcopis folüm refervatis, vel ( di-

hi

let etiam in foro externo, quoad omnia alia, ut

mimirüm non teneatur fe gerere tanquam ex-

xi ) potiüspermi/[;s. Nam , ut füprà innui ; cer«

;wml

communicatum , poffit publicé verfari cum ho-

tum videtur nullos effe cafus jure- cominuni -

W

minibus, divina officia, && Sacramenta. frequen-

C faltém quod adhucinvigore fit)per fe primà.

i

care &c. ac perindé fegerere , ac fi nullam cen-

eudi

refervatos Epifcopis ; fünt tamen cafus per fe

faram incurriffetmodoóid(ine fcandalo fiat, &

primó refervati Papa , fed jure communi per

gzum

teftimonio Confeffarii conftet fuiffe abfolutum

delegationem univerfalem delegati poteftati or-

àsenfura : atque propter actus ita exercitos non

dinarie Epifcoporum conceffi & permiffi ad

u

"

debeat punirià Judice. — Excipe femel profem-

abfolvendum. Uti eft percuffio levis, mortalis — -

1

pe - Nififit quis perfonaliter excommunica-

tamen Clerici, procuratio abortüs , in excom-

tus , vel nominatim denuntiatus.

Unde in pri-

municationem reincidentes : de quibus qwefl. &

vilegio füprà notanter expreffa eft limitatio: ab

ente finem. Et quoties per accidens ob impedi-

"

emuibus particulatim non iunfatlis cenfuris &

mentum perpetuum poteltas abfolvendi à Cafi-

quem

puuis. — Quando enim aliquis particulatim, feu

bus Papalibusjure communi devolvitur ad Epi-

iqui

- uris.

per(onaliter eft excommunicatus vel cenfuratus,

Ícopos. Et de his, & hujesmodi omnibus, ob

aut nominatim denuntiatus , aut in forum con-

rationem datam , liquidó abfolvu

ldbs

"mendicantes.

"

;

i Privüfgiägi

*

tentiofum , per citationem faltem defacto jam

j 7|/*

adductus , palàm eft: non habere locum dictum

It. Eodem,privilegio, eademque'rätionabi-'yqï; j

ticlun

privilegium Mendicantium ad abfolvendum ab

j

liffimá extenfione , in communiori( & tutà fen.

p

E

illa cenfura vel pcena.

hu

tentià ob tam pingues & univerfaliffimas dlau-

"Tandem facultate abfolvendi à ca

fibus r&fer-

fülas Bullarum ( v. g. » «bfelvendi ab onsmibus

Va

vatis , quoad ipfa peccata fine dubio privilegiati

k

cafibus , cen[uris , pouis,a juve uel bomint quo-

ii

ifti non poffunt. uti extra Sacramentum Confef-

modolibet veferuatis ) Regulares mendicantes.

p

fionis: fed cantüm eersm confeffionibus diligen-

abfolvebamus à cafibus , Epifcopis ab homine

ter auditis , utloquitur Pontifex Paulus III. in

refervatis, quos fcilicet ipfi Epifcopi, quisque

lloli

Bulla , Czz inter cuntlas : At vetó facultate ab-

pret

in fua Diceccfi fibi refervat:: etiam nonobítante

folvendià cenfutis poffumus uti etiam. extra Sa-

Decreto Urbani VIIl. deanno 1682. 17. No-

T0npa

- (usdi

cramentum Poenitentiz , & abfque confeffione

vembtis éam abfolutionem prohibentis, €0,.

Sacramentali.

Sic Navarrus /. g. Confilio 1 1.

quódillud Decretum , aut extra Italiam fe non

ünttdi

Suarex,, Henriquen, Rodriquez, Coninck ,eóíq;

extenderit , aut certé fufficienter promulgatum -

Ntqu,

citans Layman. biccap. tO.«.2 1. Ratio elt: quia

.nonfuerit: pofteà veró prodiére vel innotuére

D. ing

o

privile

ium , ceu gratia Principis , interpretan-

authenticé tam multz bulle & declarationesin

iT

dumef

r

fecundüm naturam rei,quz conceditur :

favorem Epifcoporum , ut ijsperpenfis Alexan- - .

m&.'l,n

atqui abfolutio ab excommunicatione , aliáve

der VII. inter propofitiones damnatas duodeci-

üsü.s. :

4

cenfurá non dependet à peccatis : potelt enim

-mo loco fub anathemate etiam hanc prohibues

Em

aliquis abfolvi à cenfura in confcientiz foro ,

rit: Aendicantes poffunt ab[olvere & Cafiblita

Bu

eifi non abíolvatur à peccatis : undé Confeffarii

Epifcopis vefervatis ,non obtentá ad id

uem

-

etiá delegati frequentiffimé feparant abfolutio-

porum facultate.

se

tind)

nemàcenfura ab abfolutióne à peccato., etiam

finr,f

LlHI. Cenfentur autem Epifcopi comce

dcrefMZþ

in foro conícientie : in foro externo res nimis

hanc facultatem , quando norunt- vigere apud

' PO, dj

clara: Przlatus enimà cenfura abfolutum , pro

J .1 ffiäm

Religiofos Mendicantes ( ficut reverá veriffime

h

abfolutione à peccatis remittit ad alterum. Con-

vi

etin Germania ) morem abfolvendi à talibus

l HI' quex

cafibus, & tamen non contradicunt; eàdem ra-

j

feffarium,neque quoad hoc apparet aliqua limi-

h *f!m

tatio in dicto privilegio : ergó abíque confef-

tione , quá fuprà dictum de tacita approbatione,

lmü USP

u

fione Sacramentali abíolvere à cenfüra poffu-

& tacita delegatione Jurisdictionis ad confeffio-

Vg

Vi

ius , dummodó' poetitens fateatur fuam cul-

nes audiendas, ut optim& obfervat Gobat Caf*

PW»&R

]

UR

pam, & fatisfacere paratusfit. Quamvis Lay-

Vil ». 374: addens : quod confuetudo poffit.

d

man zbidem recte notet , noneffe facilé ita pro-

ampliare , imó tribuere Jurisdictionem :Navar-

fr

Vitorum

cedendum , ut privilegiatus à cenfura , vel alia

rus /Max. c. a77. 9. 25 1. loquens in fpecie de-

ltDb

poena Ecclefiaftica ex peccato refultante abfol-

Cafibusrefervatis : GC optimé notans ;íi quis ca-

'C"ltisdem

vat , nifi vel audità ejus confeffione, vel faltem

fus Epifcopalishabeat annexam excommunica-

qu 1

lj

in ordine ad. confeffionem mox . inftituendam,

tionem ab homine latam , fpeciatim in

.bpmi.

utius , confultius , & ufitatius eíl.

QUP

quia id t

. nem , G isnondüm fatisfecit parti iez , aþfqli

"

$. .Quoad cafus Epifcopales.

vendum non effe.

E

V

K74SL

Odem privilegio confequenter R egula-

: IV. Quidfiergó Epifcopu

s &xprefsä cai;tra;'74:

À

res mendicantes abfolvuntà cafibus &

. dicat , & interdicat Mendicantibus facultatem

)

ïmnus

Gen

cenfuris jure communi refervatis Epifcopis , vel

abfolvendi à cafibus refervatis fibi ?

out nobis

b

potiüs permiffis , fecundàm omnes.

p

N

hi

Càm

. fa&tum ab aliquo Epifcopo noftrz Provinciz *

Oa

enim Pontifex privilegio ifto dat Mendicanti-

. Quidquid fitde prefcriptione.

Habentes pa-

]'Kltïmu

tientiam fe interim accommodent ; & fe humi-

Y

bus facultatem abfolvendi à cafibus jure com-

tl

m?«nï ipfimet Papa refervatis, multó magis dat

trane

W

lanies licentiam peant fie dubio impe

as

um

N fX?ïäeal;-&crdv;:..Pdr:-ih*.—*f?aþ. V. Seöï; lch -ä&fb/a?idkw? lrlïgäfqntz'x.*v 429

t j |

6am Infuþer interim peenitentes refervationis

cidens eum abfolvete poter.ii-' dire&ä , tamen

(

[

Epifco palis ignaros ( quales frequentiffimi ) pro

cum onere mox explicando. . lta fatis com-

prima vice tuto, abfolvant;juxta dicta q. preced.

munis DD. Sotus,Sylvefler, aliisque citatis Sua-

ütigi

d

».4. Etcertum videtur 'eos poffe adhuc abfol-

rez d. 30. fett. 3. "Tanner. d. 6. q. 10. dnt. 6.

vere per accidens , quando urgente causá abfol-

Tamburin. eitatuss. 36.Layman e. 12. 9. d.

IT

omnino probabile cenfens,

ul

vendi non patet ad Epifcopum recurfus , ut mox

-Quia eadem ra-

feriüs.

tio Epikeiz adhuc urget.

uam doclrinam

i FM(I-

g'qge/rgtim dicam in

!

A

i

l

T

l

'5- IIO/ 1

DD. extendunt etiam ad Patochum reípectu cae

fuum Epifcopaliurm,fi nequeat adiriEpifcopus ,

'eïiïl B.fä

Quis p:r accidens , & adbuc dixeä't'ä, in nt-

vel ejus Vicarius ,. & urgeat neceffitas commu-

i r

«effitate G* impedimento perpetuot

nicandi , facrificandi , aliàs diu abfolutione ca-

r f

N extrema necefficate , feu articulo vel pe-

rendi.

Coníequenterà fortiori ea facultas per

s

; 74;» l l

ticulo mortis, ceffante omni refervatione ,

accidens extenditur ad Privilegiatos refpectuE-

äakf;dia(ï

quemlibet Sacerdotem quoscunque poenitentes

pifcopalium cafuum ut $. preced. innui.

Wil

à quibusvis peccatis & ca(ibus refervatis ac cen-

IV. Tandemin jure c.. Parocbianos c. ex te:712

Vihi

furis dircété abfolvere poffe , jam explicatum

nore.c, "dd hse. €. 1. Ea wofeitur de fent. Exc.

habes /e&. praced. q. V/.

lm:

& fwupra cír.c. Eos. qui eodem titulo in 6. de-

sgjo. lL. Etiam extra extremam neceffitatem & ar-

cernitur.

Ut qui ob inftans mortis periculum,

ial

ticulum mottis, quando eft impedimentum per-

velaliam legitimam caufam non poffunt acce-

Q

petuum adeundi fummum Pontificem pro cafi-

dere Pontificém pro impetranda abíolutione ab

etil

bus Papalibus , (aut alium Superiorem , v. g. E-

excommunicatione refervatá Papz, abfolvantur

nl

pifcopum pro cafibus Epifcopalibus, &c. ) ut

quidem ab inferiori, fed cum duplici onere vel

ii

infenibus, mulieribus, impuberibus valetudi-

conditione: — Prima conditio requifita eft , ut

p fa.

natiis , pauperibus , G univerfim , quando fine

non abfolvantur , ni(i prltito juramento,quod

magna difficultatenon. poteít adiri Sedes Apo-

yi 1hl$ :

Ítolica, ipsá rationabiliffimá Epikeii, & inter-

füblato impedimento fe prfentaturi fint Ponti-

)lTCOPIl) ?

fici , ejsque mandato parituri: ídque pro qua-

pretatione juris, quod ad impoffibile obligare

i

nonpoteít , eatenüs ceífat refervatio . ut impe-

libet excommunicatione Papali intelligit Cor-

TU

duba : Diana veró part. f. tratl. 9. refolut. 68.

phibtis

ditus directéabfolvi poffit. ab alio inferiori, (ine

pro omni & fola excomrhunicatione inflicta

onere denuo confitendi ( etfi non fine alio one-

m

ob magna crimina , ut harefis; incendiatii ,

re,de quo «f^a N. IV. ) juxta communiffimam

falfarii, percufforis Clerici : fed rectius folos

romij

DD. ,f&ntentiam,& ipfajura mox alleganda. Ad-

yel ii

percuffores Clericorum 'effe obílringendos hoc

darationt.

'dántque DD. communiter cum Diana p. 11.

juramento,cum de hoc folo loquantur Canonnes

Trail.7. vefol. 2. Tamburin.l. f. de Sacramen-

afis Al

Sacri allegati, docent Avila de Cenfuris p. 2. €.

tisc.2.6. 2. Quando fic impeditus nequit ipte

T- difp. 3. dubio 4. 'ramburinus epu(c. de Cou-

us

adire Pontificem vel ejus Peenitentiárium , Le-

i qoy

feff- . 3. c. G. m. 4.

Bona Gratia Capucinus in

ná

gatum, Nuntium , non teneri ad ipforum ali-

Summula V. abfolutio generaliter ». 11. Gobat

-quem litteras, vel nuntium mittere pro impe-

al

cit. ». 14f. Idque probabiliffimé folüm pro fo-

trandaabfolutione, cüm id nullo jure praci-

ro externo , quando res. deducla fuit ad forung

piatur, fed nihilominüs ab inferiori, v. g. Epi-

9

(

contentiofum , faltem in mortis articulo , juxta

Kopo, abfolvi poffe, quod etiam in praxi fieri

dicta fec. praced infine. — Ete(ló etiam obliget

yu

vidi, etiam quoad difpenfationes aliquas.

d

d

in foro confcientiz, ac certó non obligat , quan-

"n Ill. Jure communi c. Mnlieresc, & c. tgam;

do poteft adiri , vel defa&to adeft Delegatus Pa-

ol"ïääw

0

Vis de fententia. Excommzun. Facultas abfolven-

j

p& ; feuPrivilegiatus Regularis , atquetempore

P

dià cafibus Papalibus devolvitur ad Epifcopos ,

Jubilzi,quivis Confeffarius approbatus : quippé,

u

in ejusmodi impedimento adeundi fürgmum

J $

qui tuncnon per accidens , fed vi Privilegii , tan-

0!

Pontificem: idque univerfaliter refpedu omni-

quam Delegatus Papaper fe dire&té abfolvitab

" g

um cafuum ac excommunicationum Papa re-

illa excommunic

0f

fjf

fc-tvgtorpm, etiam Bülle Cone, juxta commu-

?

atione, ut etiam hOtav?tGobat

Bbidem.

tiond x" 1

nem DD. apudcitatos.

Confequenter eadem

Altera conditio eft , ut

«

facultas devolvitur etiam ad Privilegiatos Men-

qui et excommunica-7 j a

tus ob injuriam alteri illatam, v. g.ob percuffio-

Qrajv

h4

dicantes àfortiori. Quin addit Dicattillus apud

nem Clerici,non donetur beneficio abfolutionis,

1 d

Gobat». 568. fi nec Papa nec nuntius adiri pof-

nifi [atisfstla parte. ^ Qu claufüla folet etiam

lclüflm u

fit; privilegiatum effe preferendum Epiícopo,

adhiberi in Bullis Jubilzorum. Et quidem corn-

yti ,Z[zl

quod tamen merit negant Diana, 'amburinus

munior DD. & nominatim Barbofa in «:t. cap.

M

€itatus — At, quid f neque Epifcopus , vel ejus

E2 nofcitur ».7.abíolute docent eam fatisfactio-

Vicarius Generalisadiri,neque Privilegiatus ali-

J

nem effe reipsá przítandam parti lzfz , prius«

l

bü

p

quis haberi poffit in rali cafu impedimenti per-

quàmlzdens abíolvatur ab excommunicatione

ib

I(;J(

petui?Ergó adeat fuum Parochum, vel alium

i^

latá propter hanc injuriam : & fi fieri commodé

legitimum Confeffarium habentem fcilicet po-

poffit, utique fieri debet:: alioquin certé füfficere

lem?

teftatem inalia ejus peccata mortalia , qui tunc

debet juramentum,et(i przítetur cautio pigno«

, i

y

.Qquä. àc Epifcopus vel Privilegiatus , per ac-

ratitia, vel fidejufforia de fatisfactione pofteà

u D

Hhh 5

pres

9g

/

4

430 v.qbe;l:?acramö Parslll, Cap.V1, S&&.','»II. Dei-');ä[)latiane-uïä. *rtj/ïcwgzi;.

L

rum ; multó magis in rali. cafü Beceffitatis à Pegi

praftandá

uti cum aliis re&té Swarez, faprà. 1d-

| i

babiliffimé folüm pro foro exter-

catis abfolvi poterit non obflante excommuni-

g

que rursüs pro

foro autem confcientie fuffi-

catione

no, ut füprà : pro

5

: quód bené notent defeffar-ii, Ícrus

P

€iet promiffi

O , imó

& firmum propofitum. de

ulofi.

z

4

]. Confeffarius inferior.

| qgi

fatisfa&tione przeftlanda: uti contra communio-

;1011 :lfitote& 11cxuä7 f4

n

remi, cum áliis docet Lezana i» fumma F. ab-

faltem indifferenter abfolvere. pomnitentern à re-

* qud

fólutio um 9. Confentit Bona Gratia & Go-

fervatis & cenfuris cum onere pofleà compa-

rendi coram Superiore , vel delegatam potefta-

giü

bat //, cc. Ratioeft: quia poenitenti etiam. nón

ilo. a

jüráto,vel cautionato creditut-in foroSacramen-

tem habente, fed tantüm in neceffitate vel ratio-

(oram.

tali,| Denique Tamburinus fupra ert. 9. 2. &

nàbili caufa exiftente:alioquin debet eum adSu--

qanda

Gobat ». 145. c£/ca finem merito dubitant, an

periorem remittere , vel ab eodem facultatem -

[

mon Canonibus allegatis fit defuetudine detoga-

abfolvendi petere.

Communiffima cuniSua- : -

tüm ?.cüm non fit auditum quenquàm à Con-

rez d. 37. f. 2. w. ?. Coninck d, 8.dub. t 3. £oncl, -

üntür

Confe

feffario Germano fuiffe compulfum , ut obliga-

3. Layman s. 9. Et fic fignificat Trident. fejf.

propa

ret fe jurámento in utrovís dicto cafu:certé à me

14. c. 7. dicens.

Extrà quem ( mortis articu-

qmd

non , nec , utcredo , ab ullo Privilegiato. Inte-

lum ) czz Sacerdotes nibil po[fiat in cafibus va-

finie

rimtamen Reverendiffimis Ordinariis juxta al-

fervatis , id umum ponitentibus perfuadere ui-.

tantur,nt ad Superiores (f 'legiiibm udices

contf

legatos Canones inexamine pro cura refpon-

Álrendi

dendum eft.

Vide latiffimé Tamburin. . f. £r.

pro beneficio abfolutionis accedaut,

Ratío eft :

mf

)de Caf. r:fer?; 6 12.

$. 4« per tor.

quia ad integritatem confeffionis Sacrameutalis

N

$. Ill.

pertinet, ut de omnibus mortalibus peccatis .

EY

fiat coramlegitimo Judice, qualis ille tantom

"Quis per atcidens , & indirecfé tantim in

eft , qui poteftatem habet de integra caulà cog-

[or

cafn nece[fitatis , & impedimenti tempora-

P

nokcendi , feuin omnia poznitentis peccatà, ut

1]

lis ? Quoad ca[ns maxime

abfolutio ab eo rité pronuncietur : Deindéfem-

Regnlares ?

[

i

per in facris. Canonibus exprimitur caufa necf- ——

Uando adett impedim&ni:um faltem tern«

Qütmy

753

fitatis ad hoc , ut ihferior abfolvat à VreferVäæf'

$ cfi

porale comparendi coram. fuperiore., vel

ergó aliter non datur facultas inferiori à pecca-

;äliopoteüatem habente ,.quando nimirüm is,

tis refervatis abfolvendi , faltem licité(. de valo-

tiüm di

yelomnino adiri non poteft , aut non nifi cum

re difpm:'aht quidem DD. fed veriüs eít , abfol-

HUR (

iiv pot

gravi difficultate , incommodo , longa mora ,

vere adhuc validé, dummodo pcenitens aliud

autadiri quidem poffit, fed audire nolit , vel

peccatum directé ábfolubile confiteatur, de que

Ms qua

non poffit, &c. ex altera autem parte adeft ne-

rurfüs inferiüs ) talis autem neceffitas & ratio* -

lii

ceffitas, aut rationabilis caufa aliqua confiten-

nabilis caufaeít , (1 Sacerdos facrificare debeat;

ümttum

)

di, ipsà juris interpretatione potelt alius infe-

aut Laicus communicare , ut fine notá , fcandà-

U f

rior. Confeffarius legitimus abfolvere à cafibus

htentr ;

lo , infamia, dicleriis, fufpicionibus &c. abfti- á

Superiori refervatis , impofito posnitenti onere ,

nere non poffit: pertinetenim tum ad dignitae

que qme

itfrigi

comparendi poíteà oportuno tempore .coraum

tem ac reverentiam fanctiffime Eucharift

eodém Superiore , vel aliofacultatem habente.

tum ad füfcipientis fecuritatem , ut ft confäiï

1t us

Communiffima DD. meíque omnes. Layman

fit peccatimortalis , ab co priüs Sacramentalem -

"ïl.fwüinw

€. 14. n. 10. Ratio eft: quiaEcclefia pia Mater ,

| Wnäfem

abfolutionem aecipiat.

Neque fola neceffitas

& quilibet Superior non poteft cenferi velle ob-

communicandi, aut facrificandi prebet juftam

Etg f QUer,

O;Uml

ligare ad aliquid vel moraliter impoffibile ,. vel

caufam itaconfitendi , & obtinendi abfolutio^ .

quod in. grave detrimentum aut fpirituale ani-

