torum validà , licite [ufcipiendorum ?

f1

í

&ionem , & Matrimonium , nec validé ne« licité ab

Svu M M AÀ R t &

iis fufcipi , ex modà dictis liqueti

Kcipl

S'-* II&

à

390« Guodnam fit. (abjeBum eapax Sacramentorum validé

;

gt

d

v fafeipicndorum.?

tit ergo validé fa

[

j'ciþidntu'r' SacrAmtdtd, -

i o

19I. V? Sacrasenta validà

fufcipiantur , tria iequifu»nþtur,

ead n.to7. . Qua requirantur , ut' [ufcipiantu?

Ria omnin réquiruntur.

x. Ut homo fit ca- 19*

[

.l* 1« Ufqu

etinto: licite ?

|. paxtalis Sacramenti in particulari; INam ir«

iil

t

Y

n6l

vàálidé. non.baptizatus fufciperet aliquod aliud Saa

[g'noia

$Subjectum capax;

cramentum 5 foemina Ordines 5 fanus ektreinanm

4

ips

YT folus bomo Fiator.

2; E/l

emnis boma

UnClionem : invalidé quóque profeffus folenniter;

orfét

190

- Fiator refpetlu Baptifmi.

3. Eff folus ho«

vel Clericus in májoribus; aut alio impedimento

1 "

f

! enb baptizatus ,adultui ve[petin Ponitentia : Ex-

dirimente innodatus contraheéret Matrimoniumis

treme Untlionis: & Matrimonii :at. omnis bomo

2. Ut fufcipiens ponat effentialia ex parte fua requi«

- baptizatns re[petln Confirmationis, Euchariflia, d*

fita ad conficiendum tale Sacramentum in particus

al

smafculus etiam Ordinir; — Certüi apud omnes

lari,fed hoc in duobus tantüm ; nimirum in Poenis

ii

tentia exhibendo verum dolorem fupernaturalem

praterultimum. ^ Ratio x« eft, Quia Sactamenta

;. H

'AChrifto inftituta fuit tánquam media fanclifica-

faltem attritionis , & confeffionem: in Mattimo«

| i

nio verüm confenfum internum péer vérba vel fi&

tionis , ordinatà ad falutem hominis viatoris: ergo

N

eorum folus homo viator eft capax. - Ratio a, eít:

gna equivalentia expreffum : alioquin Sacramen «

j W

quia Baptifimus eft Sacramentum regenerationis

cum erit nullum ; & fufcipiens graviffimé peccaretz

(l kïa:m

!^ - fpiritualis omnibus hominibus viatoribus neceffa«

de quibus fuo loco. 3. Univerfaliter , ut tufcipiens

N

adultus fit aliquo modo pofitive volens; feu ha-

n

riuim ad falutem: nam univerfaliter dixit Salvator

d

Joan. 3. INijj quis renatus fuerit &c. ergo omnes

beat veram aliquam , faltem habitualem volunta-

feni

(

debent effe capaces, — Ratio 3. elt : Quia Baptif-

tem , intentionem feu confenfüm fuícipiendi tale

ii

fhus eft janua omnium Sacramentorum , per hunc

Sacramentum : de qua intentione fatis utique dis

yi l

enim homo baptizatus fit domefticus DEI ; miem-

xi fgpra Zml-.x 139.

brum Ecclefie , & capax Sactamentorüm Ecde-

$. iil

x

Eint

j p

fiz , ideóque folus homo baptizatus eft fübjectum

Ut licité etiam [u[cipiatur Satraméniusi.

Ratio 4. eft:

npo .

capax reliquorum Sacramentorum.

Equiritur ,ut qnis ita fit difpofitus pro diverfatg3

)

Quia ufus rationis, & voluntas proptia fufcipiens

b ratione Sacramenterums vivorud [cilicet, vel

naci

tium adultorum effentialiter in iis tantüm . Sacra-

mortuorum, ut fit proxime capax effell s principalis

mentis requiritur; qu effentialiter includunt actum

Sacratienti ; fcilicet g'mti.: fantisficantis : deinde

que

)t?-"dþu.i

fuícipientis, aut pectatum actuale prafupponunt:

debet etiata obferáre a, qua velex natHra vei vel

. Stalia fünt tantüm Pocnitentia, Extrema Unctio,

ex fpeciali Ecclefia pracepto neceffaria [unt ad- deu

pl

gl

& Matrimonium.

Nam Ponitentid materias

centem mudum vecipiendi Sacramentuti.

Ita if

Y

proxima fünt a&tus Pocnitentis: remota peccata

re omnes.. -Explico bteviter:

j0 nlm

O:

ye

oft Baptifmum conimiffa : atque etiam Extreinz

E Debet effe ita difpofitus pro

diuer[a vátiose $ii 93

b

JnGlionis materia remota funt reliquiz peccato-

eramentorun (2c.

Nam ad fuüfciptendà Sacra-

It (QW

.tum : Matrimonium effentialiter confiftit in con-

menta s»eft&orum , Baptimi GC Poeitennie ; qu&

pi

"

" fenfu libero contrahentium : ideóque trium horum

pet fe inftituta funt ad juftificationem peccátoris ;

lj

fitd

'

.. Sacramentorum folüs homo baptizatas adultus eft

& gratiam primaim conferendám; neceílària & fufz

Potif

&apax: reliqua autem Sacramenta nec effentialitet

D

ficiens difpofitio eft , cum fide & fpe , atrritio ; feu

j

üffis :

ys

ineludunt a&ufn fu?cipiepcis'-, néc peccatum aQtuale

)

dolor aliquis fupernaturalis de pc:;ae-is cemi

K non

"n

*

g[[h

E

"

[

40

?beol.' Sacratu. Pars 1 €aj. Iy. Seä. ünicä de Suljedlo Säcra;n.

defit ) Iqui- indifpofitus folüi poni obicem ali-

(noh requiritür , heceffarió charitas, aut contritio

erfectà , vel (tatus gratiz , alioquin ea Sacramenta

quibus effectibus fecundatiis, & minus principalis

bus Sacramentorum : utpote 1, univerfaliter: qui

deberent femper fupponere fuum effectum , gratis.

am fan&ificantem. ) Et quidem in Sacrámento

fufcipit Sacramentum cum culpis venialibus, vel

complacentia venialium, qua quidem non impes

Pocnitenti& ea attritío neceffaria eft etiam ad. valo-

rem Sacramenti? non item in Baptifmo , fed folum

diuht gratiam fanctificantetn , femper tamen impea

requiritur ad digne & fructuosé fufcipiendum hoe

diunt vel ejusdem augmentum , vel alium effectum

Sacramentum ; fuppofito peccáto actuali mortalit

fécundatium , ideóque faltem. veniali irreverentià

quare fi baptizandus adultus nullüm peccátum»

peccat. — Vix tamen peccare videtur, qui folüm re-

u

mortale admififfet, ne quidem attritio fotet necef-

miffori difpofitione & devotione füfcipiens , ponit

faria , quippe qu& verfatur folüm citca peccatum

obítaculum gratie abundantiotis alioquin meliüs

difpofito conterendz. — 2. Qui diftraétus & minüs

a&tuale proprium , non alienum, etfi tibi imputa-

tüm : fed fufficeret tunc actus fidei & fpei, — At ve«

préparatus communicans ponit obftaculum effe-

xb ad füfcipienda reliqua quinque Sacramenta vi«

&ui fecundario SS. Eucharifliz , qui eft a&tualis de-

qorum di&ta , quz per fe inítituta funt ad conferen-

votio & quafi unio,cum Chrifto, 5. Qui venialibus

dam , difpofitio neceffaria eft ipla gratia prima prae

non retraclatis fufcipit Baptifmum , sícque impedit

habita, nimirum fuffepturus tale Sacramentum

ejus effe&um ordinarium, qui eft remiffio omnis

jam fit in ftatu gratiz', fi nondum habitz , neceffa-

culpz, etiam venialis , & poena correfpondentis. 4.

Qui poft fufceptum Sacramentum relapfus in mor-

rio priüis acquirend' per Peenitentiam , aut contri-

tionem perfe&tam , aut ipfum Sacramentum Poeni-

tale ponit obítaculum gratiis actualibus & auxiliis

tentie cum attritione : ut proinde in fufceptione

adhuc reftantibus alioquin conferendis ratione Sa-

talis Sacramenti vivorum ,. non ad(it obex peccati

cramenti fufcepti. — Caeterüm Characterem impe-

mortalis. vide eap. 1. f£&f. 2. ^ Et hinc ulterius de.

dire nemo poteít, quin fimul tollat ipfam fübftan-

bet íta effe difpofitus,

tiam & valorem Sacramenti initerabilis , quod va-

194 l. Ut fit proxim?capax efe lós f[acramentalis ,

lidé fufcipi nequit, quin CharaClerem imprimat, ac

nimirüm ipfius Gratie fanctificantis. " Sacramen«

confequenter impediri nequit fine graviflimo facri-

taenim per fe inftituta funt, ut fint figna efficacia

legio, etfi is tantàüm fit effectus fecundarius, -

f

Á

Gratie fanctificantis in füfcipiente illa; ergo ex fe

IV. Denique fufcipiens Sacramentum, ut cu

lpioé -

requirunt fuítipientem ita effe difpofitum juxta.

vacet , debet obfervare ea: qua ad decentem mo-

modos pradictos , ut fit proximé capax illius gra»

dum fufcipiendi Sacramentum tale neceffaria funt,

tiz : alioquin qui illa füfcipit fine fufficiente difpo-

fiveex natura rei ; nam fuppofità Sacramenti San-

fitione requifita ,.aut cum obice peccati mortalis,

€üitate , ipfa ratio naturalis dictat Sacrámenta fan-

is fignum facramentale , quod ex inftitutione debe-

Giffima effe fancté & cum debita reverentia fufci-

ret efficaciter & infallibiliter fignificare gratiam ,

pienda : fecüs faciens peccabit contra reverentiam

fruftrat , & actu falfum reddit novo graviffimo fa-

Sacramenti,graviüs, vel leviüs,proratione materia,

z

crilegii fcelere. Unde terret Apoftolus 1. Cor. 1 t.

vel ex fpeciali pracepto Ecclefiz. v. g. quód com-

de Euchariitia dicets : Qui wandnueat , & bibit in-

municatürus fit jejunus jejunio naturali: & fi culpze

digneé, judicium fibi mandsicat, t5 bibit, non dijudi-

mortalis confcius , antea confeffus facramentaliter,

eans (orpus Domini: ideft : non difcernens à com-

utiq; fub mortali in re tam gravi reverentiam tanti

muni prophanocibo & potu. — Qu verba fuo mo-

Sacramenti concernente : Ordinandus prius fit

confirmatus , inferioribus Otdinibus initiatus &c,

do applicari etiam debent ad omnia alia Sacramen-

ta.

Veré eniniita indigné fufcipiens non dijudi-

de quibus nunc ordine c. /eg. qualiter peccet mi-

«at , vel difcernit inter Sacramenta facratiffima , &

niflrans Sacramentum indign

R

QUE occafionem di-

alia elementa prophana & vacua.

Intellige autem

xi fupra à n. 183.

femper, fi id fiat fcimt:r & culpabiliter : lecüsfi ex

"CAPUT K

inadvertentia , ignorantia , vel oblivione inculpabi-

li contingeret, tunc enim etfifufcipiens effe&tu Sa-

De Sacramento Ordinis in gcncrg

cramentt careret , à peccato tamen novo excufare-

. & in fpecie,

tur, " Excipiendus etiam eft cafus Metaphyficus ,

Nte omnia diligenter nota , tam ipfum no»

A

fi quis accedens ad Sacramentum , jam. haberet.,

men genericum Ordo , quàm omnia fpecifica

tantam gratiam , ut ab ulteriori gratia intendi non

Ordinum ; Presbyteratüs , Diaconatüs &c. du-

poffet &c.: ( Quis eft hic? & laudabimus eum. )

pliciteraccipi & definiri. Primó velut activé Or»

quo.cafu Sacramentum füfcepturn non conferret

do fümitur pro ipfa ordinatione, feu actione & Ca-

gratiam fufcipienti , id tamen fieret fine ejus pecca-

retnonia illa facra , quá alicui confertur Ordo, feu

to, quia fine ejus culpa; ob eminentiam ipfius gra-

poteftas aliqua fpiritualis in Ecclefía circa Euchari-

tiz, fieret.

Et hinc ulteriàs notanter dictum,

ftiam. Fthoc modo accipitur Ordo, cüm agitur de

debere ita effe difpofitum, ut fit proximé capax,

Sacramento Ordinis, ejus materiá , formá , &c. Et

1975 W. Effectás principalis Sacramenti, ] Nam di-

olim jam advertit Scotus i» 4. diffl. 24.4. 1« Ot*

. pofitus fuffcienter ad recipiendum ipfum effe-

dinem , prout eft Sacramentum , potiüs dici debe-

&um principalem Sacramenti, fcilicet grátiam fan-

te Ordinationem , quam Ordinem. . Quin in ipfo

Gificantem ; per fe non peccat, faltem gravitez.;

:i

Concilio Tridentino feff. 23. do Saeratmento Ordie

Cetfi plerumque venialis irrev;rentiæ culpa non

3. exptefs? vocatur Ordizatit.

i

?h €Ap. 4« Q' 649

Secunde

l

d

A

-

3Tbeol Sacrami. Pärs l Cap F, Secí. I Quidfit Ordo, &* quot?

41

d

/ Secundo quafi päfü;/ä Ordo fumitur pro (latu feu

forté etiam Subdiaconatum non effe Sacramenta »

i

l

gradu poteftatis & minifterii facri-in Ecclefia , cir-

üt tamen omnes QOdines in definitione compree

.

D

- cafacrofan&tam Euchariftiam. ..Et hoc.modo. ma-

hendas , debebis dicere cum. Laymau

?

. Ordo eff

W

atiio can[ecratoria, vel Caremenia faera , quá con-

[j

gis proprieé Ordo accipitur , cüm.agit E de poteíta-

]

te & officiis.fingulorum Ordinum

que .Ordo

fertur fpiritbalis pote[las circa. Saeramentam En-

|

p

non eft Sacrameutum; fed eft effe&tus, -

s.Sacra-

cbariflis. Certó enim omnes Ordines funt Care-

ln

menti, feu facra Ordinationis.. Potet : quia

»radus

3moniafacra. vel actio confecratoria,

t

& flatus facerdotalis v. g; ell res permanens;

Satra-

:Jl. - Ordo, Cvelut paffivé fumptus rro gradumí- 2

lfs

mentum veró Ordinis eft res tranfiens, ficut Baptr-

"nifterii facri) eff poteflas fpiritualis, cum impre[fio»

Qnit

Ímus, Confirmatio.&c. . Et propriiffime-Toquen-

«e Charaileris collata Ordinato ad Sacramentum

SIR

do , ego«habeo Ordinem Sacerdotii , Diaconatüs.,

sEuchariflie aut conficiendum,aut circa:bud miai«

n

nimirum ftatum illumac gradum poteflatis & Mi-

firandum. . ixc nimirum fpiritualis poteftas reíi-

d

nifletii facriin Ordinstione mihi collatum ante fat

det in Chara&lere, velut figno vel figillo authentico:

ij

multos annos : numquid etiam adhuc habeo Sacra-

non tamenipfe Character dicitur Ordo , quia non

d

- mentum Ordinis ? Ordo enim generatim proprié

&ft poteflas ,. fed ignum poteflatis, — Vide de hoc

figaificat ftatum , vel qualitatem hominum.

Sic

p

dicta. cap. 1. 9. 70. Ordizatus ergo generaliter di-

Oftnà

enim , quemadmodüm in Republica Civili varii

citur Zintfler Ecclefie babens poteflatem fpiritua-

p

(s

[untordines ftatuum, ut ordinis Senatorii, Eque-

lemin ordine ad. Sacramenium: Euchariflia , [ém

1 fl«

&ris, Plebei-&c. ita in Republica Chriftiána duo

Córporis & Sanguinis ChrifH canficiendum, velcir-

Yil

fant ordines generales hominum , Clericorum, &

ea illnd minillrandum.

Hzc fic obiter infinuáfíe

Laicorum. c, Duofent 12.4. 1. -Deftatu & tonfura

n

Tyroni fufficiat, nam magis patebunt ex dicendis

Clericorum confültó apgete diffezo capite fequenti.

de fingulis,

m*

llan-

, Nunc fub.dicta ditlin&tione femper in mente ha-

III. Effetus Ordinis feu Ordinationis potiffi- 3

u-

bendá ad -multas equivocationes vel cavillationes

müm funt quatuor. t.Eft collocatio hominis in cet»

m

evitandas, breviter definio , & expgicg Ordinem in

to gradu & ílatu Ecclefie , ut fupràinnui, a. Eft

-«ommuni, & fingulosinfpecie. .

Y

Jhr-

fpiritnalis póteftas, & jus faciendi aliquid in Eccle-

BERCIIO L.

fia circa Sacramentum Euchariftie , ut patebit ,

aj

quando explicabitur ratio fingulorum Ordinum in -

110«

u Quid i O

do ? quot? 9* quotupli

mi.,?

i

particulari, . 3. Eft Character

fignum illius pote--

SUMMARTUM.

N

firt,

X. Ordo quid adlivé.

i

ftatis.. 4. Potiffimuseft Gratia fanctificans , per fe

h

s

Vide

ul

2- Shid paffiu? jwmptus

fecunda, & per accidens quand

oque prima.

al

3- Quinam [int. Ovdmationis effechus t

€Ap. 1.7.22. 07 23.. Hos duos effectus intellige re»

í

$: Ordinss [unt febtem, d qui

;

if

fpectu illoum Ordinum , qui Sacramenta funt.

6, Primatonfuranon eft. Ordo, fed

fzzndamwtu(n e ;Ii];:ofï-

ntiam

?io 4d Ordinses.

Nam per illos Ordines, v. g. minores, qui non ef-

ub -

9. CurOrdines alii dicántur Majotes é& Saais

fent Sacramenta., inprimi Chara&terem aut con-

$. Er ali Minores t non Sacil

cort

ferri gratiam lan&ificantem, nulla eft ratio afferen»

9. Ebifcopatts eft suevu4 Ordo , & Sacet.

[

»þn*o quideml nlxiqu;!ä

di, Tannerustom,4. di[p.7. 4.2. dub.c. w.108.

yp?

liter.

Jitet

XO. Nom tamen fimpliciter & adaquat? diflintints

IV. Ex data definitione Ordinis,notat recte Lay-

man cit.cap. 1.5 2, quódordinatio Clerici non fit

j ul

CH Préflantior tamen Presbyreratum imé

i i

12. Ef fupresmus Ordo in Ecclefja DEI,

mera deputatio perfonz ad exercendum Ecciefia-

db

uid?

y l

fticum officium per poteftatem ipfi ab Ecclefia tra-

Rdo(quafi aclive fumptus pro ipfa ordina-

ditam,que proinde ipfi iterum auferri poffit, ut hae-

'd IW

m

H(O

tione) eff figuaculum quoddam Ecclefie,qua

retici hujus temporis arbitrantur , qui, cüm legiti-

- fpiritualis peteflas traditur ordinato. - Magifter,

mis Epifcopis deftituti fint, ideo per n:eram extrin-

p

D.Thomas,Scotus. Clariüs: Effa&io confecra-

Íecam deputationem miniítros Pfeudo - Ecclefig

toria T gradku alicujus poteflatis ad eAltaris

füz creant, qui mox , fifortuna fe vertat , iterum

o

misiflerium alicui confertur. Layman. bic c,1.9. 1.

Laici, feu aliqui é populo fuo fiant : fed eft ftabilis

infine. . lariffimé- : Ordo eff Satramentum nova

confecratio , ob quam collata femel poteftas ite-

legis initerabile, quo fubjetio capaci cum impreffio.

rum amitti, velanferri nequit ; licét ejus exercitium

m

xe Caretleris , fpiritnalis poteflas conferiur ad

alicur prohiberi poffit per füfpenfionem vel irregu-

Peciätl

| Satramentum Enshariflie conficiendum , aut circa

( P

laritarem , ficut exprefsé docet S. Auguftin. Ljb, .

dlnd miniflvandug. — Omnes quippe Ordines or-

da bono conjugii, apud eundem Layman. liP. j.tr.T.

p n

. dinantur ad$$. Eucharifliz Sacramentum,& Sacri-

$4p.3« Caterüm, quznam requirantur ad Ordines

ficium vel immediaté ad illud conficiendum & of«

valide & licite fuícipiendos , quzque difpofitio ne»

'dOa'[cP

ferendum , utSacerdotium , vel mediaté ad illud

ceffaria,laté fatis dicetur infrà Sc£.4.$.2. preferting,

ydutt

inferviendum vel miniltrandum , ut reliqui Ordi-

T

&.IL Qwor?

4

;itllf ,

nes, Nam propter hanc ipfam moralem unita-

Eptemtantüm funt Ordines:

Oftiariatus, Leclo-

X

temfinis , omnes Ordines dicuntur unum Sacra-

S

ratus, Exorciftatus, Acolythatus, Subdiacona-

l

.; xx

mentum, utinfriiterum notabitur. Supponirau.

tus, Diaconatus, Presbyteratus.

Conftat ex anti-

TE

"tem hac definitio omnes Ordines etiam. minores

quiffimis Conciliis & Patribus apud Bellarminum,

i

7

effe Sacramenta in communi Sententia.

Nam fi

& alios paffim.

Eósque enumerat Cajus Papa

4* —di"

10"'.

*eneas(non improbabiliter) minores Ordines, &

ji

Epiiïglä ad Felicem , cixca annum Chiifli 28

seng

"CPaxs. I DR SACRAM.

um

42 ä/;:eol.k Sacram, Pars 1. Cap. V. Sfö?. l, Quid /it Ord(;, Q9 quor?

eíque inferviendum. Verüm quidquid fit de hoe,

cens : | Ut quis, Epf.[taþw fieri mereatur, fiat Ofliae

ceitum eít tonfuratüm non habere hoc officium

rius, Letlor, Exorcifla, AAcolytbus , Subdiaconus ,

cantandi per ftabilem Ordinationem vel confecra-

Diaconus, Pre:byt:r,'demum Epifcopus ordénetur.

Eosdem in terminis enumerat Concilium "Friden-

tionem aliquam, cüm in tonfüratione ejusmodi of«

.

a

$i quis

ficium vel poteílas nullo fenfibili figno vel fymbo-

tinum /eff. 23. cap. 2. & (an.2.. definit

lovel minimüm indicetut.

Sed habetper meram

dixerit :prater dacerdotium non efe in Ecclefia Ca«

tbolica alios Ordiues minores & majores, per quos

deputationem extrinfecam , que proinde iterum

velut per gradus qu'o;cdam n Sacerdotium teuda-

auferri poteft : ut fignificat Concilium Carthagi—

nenfe V. c. 1O. apud Layman. c. 3. ». T. fub finem ,

tur 5 anatbema [it.. Ex eodem cap. 2. rationem

P]almifla potef] absque fcientia Ept[copi folà juffio-

congruentiz affignans, ait:Cim divinares (it tam

anili Sacerdotii asiniterinm, confentaneum futt ;

ne Presbyreri , offcium fuféipere canzandi. . Ecce!

qualis Ordo eltiíte ? Quo

qubd digniä!

($ majori ctm Veneratione exerceri

à

ad —Egifcopätum "pla.tebït

3nox ilïferiüs. '

polfit, wt im. Ecclefia ordinatiffina difpofitione plures

effent && diverfi eminiflrorum Ordines,qui Sacerdo-

$.IL . Quoruplices?

"

P

«

Uainvisomnes Ordines fint qu:

dfacrum , 'd&—

tio ex officio defervirent, dta. difiributi, ut qui jam

Clericali tonfura infiguiti , per minores ad majores

putatümque ad cultum divinum ac facratif-

ajcenderent,tc. . Ratio ergo coagruentiz & fuf-

fimum Sacrificium , fpeciali tamen ratione , alii

dicuntur Ord/nes facri & majores ; alii non facri

ficientiz iflius fep'enarii numeri fumitur ex diver-

fis fun&tionibus neceffariis & fufficientibus ad Eu-

& minotes feu interiores. Ordizes facri &* majores

chatiltie. Sacrámeatum & Sacrificium. debità de-

fent sPresbyteratus, Diaconatus, & Subdiaconatus.

Centiá & decore conficiendum .& offerendum,

Sacri: dicuntur , tum ab ipfo facrofancto Sacra-

mento & Sactificio Mifiz , àd cujus confedtionem

Aut enim ipfam Euchariitiam couficit, ac Sacrifi-

immediatius & direcle accedunt. , tum etiam quiá

cium offert, & eft Sacerdos ; aut materiam confe-

per votum Caftitatis lolemne DEO in perpetuum

crandam immediaté offert Sacerdoti , sícque ei im-

mediaté miniltrat, & eft Diacouns : aut materiam

confecramtur. —Cujus voti vigore ita DEO & Ec«

clefiz devoventut' , ut (tatum Matrimonii, aliáve

confecrandam praparat, & Altari offert à Diacono

officia Laícalia , depofito Clericatu, affümerenun-

tradéndani Presby tero;sícque huic medianteDiaco-

no mini(trat,& eltSubdraconns:aut populum difpoe

quam polfint... /42jores vero dicuntur, quiaingrae

nit ad digne affillendum Sacri&cio , vel Euchari-

du eminentiori in. Ecclefia conítituunt, eó , quod

ftiam fümendam : idque vel affectum excitando , &

habeant inajus officium , quàm Ordines Zdizores

eít e]fcolyrbus: cujus officium eftcereos deferre, &

dicti, nempe vel celebrandi Mitfam , vel immedia-

t& miniftrandi & inferviendi celebtanti folenniter.

ampullas prebere : vel intelle&um inftruendo, &

Nullus quippe Minoriftarum immediaté miniftrat

eft Letlor : qui facrá ledione fidclium animos ad

debitam huic Mylterio flimationem & pietatem

celebranti folenniter. Hic notàt Gobat. e«fa prie

s w.12. quando in Concilus & Bullis Pontifi-

excitat: autad affiftendum Sacrificio ineptos, a; tos

cam ftatuitur aliquid de conllitutis « /acris, intele

efficit, & eft Exorcifla : aut deniqye dignos admit-

tit, indignósque repellit , & eít 'Ojläsari;z:. Vide D.

liguntur illí foli, qui funt initiati aliquo ex tribus

'Thomam n 4. d.14. q.2. art.1.

majoribus Ordinibus , ut patet vel ex Concilio Ba-

fileenfi feff. 21. $. quosemsque. ubi pronuntiatur:

6 Prater hos 7. Ordines Canoniftz fupet capita-

lum cnm contingat. dectate & qualitate , nume-

cov[Htntos in facris, teneri ad Eloras Canonicats ..

Ordines minores & non [acri, fant reli. juiqua-

rant etiam primam tonfuram , faltem tanquam

Cantoratum, & Epifcopatum, adeóque univerfim

tuor, Acolythatus , Exorciftatus ,' Lectoratus, &

nov:m Ordines. — Verüm prima tonfura Ordo non

Ofliariatus, fic dili : Misores quidem , quódin

;

minori & inferiori gradu Ecclefia conftituant , ac

P

e(tfimpliciter , fed fundamentum Ordinis atque

j

ad Otdines difpofitio: cüm per illam nulla prorfus

minora longé officia exerceant, ac remote fatis G

ote(las fpiritualis alicujus fun&tionis vel minifte-

qua(i indireclé defetviant ad Sacrificium Corporis

& Sanguinis Chrilli , ut modó ss j* advertiíli ,

tiiin Ecclefia citca Euchariftiam conferatur , per

uam in afcenfu alicujus gradüs vel Ordinis ali-

& intelliges ampliüs in. explicatione fingulorum

iT

t

juis coníLituatur ; fed eft tantüm fegregatio à ftatu

in particulari. ANon facri autem dicuntur, tumob

fxculari, & nuda confecratio feu ad

optio perfonie

eandem rationem , tum maximé , quia minoribus

il

in Clerum , & inde confequens aptitudo ad benefi-

;

ordinátus voto folemni Caftitatis DEO & Eccle-

fj

fiz non confecratur , fed ad ftatum Matrimonii ac

cium Ecclefiafticum , & ipfos Ordines proprié di-

D

Laicalem tranfire poteft. — Et licét Ordinem füfce-

i

&os fafcipiendos : adeó , ut tonfuratus fe habeat

refpe&tu Ordinatorum fere ficut in Religione No-

ptum nunquam amiittat, tamen ducendo uxorem

DT

viduam, factus irregularis ex bigamia interpretati-

M

vitius refpectu Profefforum. ÍIta comimünis DD.

Iol

Scholafticorum & Moralium : & fignificat aperté

va, omne officium & privilegium Clericale depo-

l

'Trid. modo relatuim c. 3. docens : Ordines ita di-

nere, ac velut Laicus fieri cenfetur , ut bene notat

b

Layman & 3. »"m.2. Supremus denique Ordo

i

flributoseif: : st qwijam lericali ton[urà infigni-

ti e[fent, per minores ad majores a[cenderent : etgo

Presbyteratüs feu Sacerdotium duplex eft , feu ut

li

non computat tonfuram intet "Ordines , fed. pro

loquitur Anacletus Papa poft Petrum IV. Eptflo-

hd

là 3. e. 1. Saeerdotem Ordo bipartitus efl.. INimie

; ftïndamcnto fupponit. 'Sed dicunt : primam ton-

furam effe deputationem ad canendum in Eccleíia,

rum Sacerdosium minus , quod conftituit Presby- :

FG! 3-

*X

L d

d

7 bel. Sgcm&h. Pars 1, Cap. V Sedt. 1. Qgi;l/it Ordo, b* auot? :

43

N

teratum fimplicem, & Sacefdotium majüs , quod

I

prium Epifcopatüs : &hic Ordo proprius Epiïï:a;)*

d

conflituit Epitzopatum.

Et hinc Epifcopat us

patüs effentialiter prefüpponit Ordinem Sacerdo.

communiter non numeratur Ordo octavus , fed ia

üi.

(

Quemadmodum ipfe Ordo Presbyteratüs in-

fcptenario numero fub Presbyteratu fic bipartito

X

cludit duas poteftates partiales in Corpus Chrifti

U

comprehenditur. Sed clarioris doctrinz gratiá de

verum , & in corpus Chrifti my(ticum : & hac

hochit

i

poteítas in corpus Chrifti myfticum , feu abfolven-

$. IV.

wgl'

di fidelesà peccatis effentialitet prafüpponit pote-

Quid de Epifcopatu..

ftatem in. Corpus; Chrifli verum , feu confecrandi

n

f

Pifcopatus eft verus Ordo à Chrifto inflitu-

Corpus & Sanguinem Chri(li. idque fapienter &

sl

"E

tus , à Sacerdotio fimplici aliqualiter diftin-

congrue Chriftus itaordinavit, ne in HierarchiaEc-

M

Qus.. Íta communis & fatis certa Sententia DD.,

clefiz Sacerdotibus jam habentibus poteflatem in

m

Nam antiquiffimi Pape , Anacletus modó fuprà

Corpus Chrifli verum, ob fuam tantam dignita-

citatus, Damafus , Gelafius , alii Epifcopatum vo-

tem aliquisemineret, nifi etiam fit Sacerdos.

cant Ordinem, & à fimplici Sacerdotio diftinguunt.

II Ordo Epifcopatüs eft jure divino füperiorIt

j

Certum a-

f

Et ipfom Concilium Tridentinum fepe czr. feff.

& praflantior Ordine Presbyteratüs.

23. c.2. definiens Ordinem effe . Sacramentum ,

pud omnes Catholicos ex Concilio Trident. to-

E

probat id folüm ex Epiffola 1. d Timotb. c. 4. &

ties citaiá feff. 23. Cau. 6. & 7. — Ratio clara eftex

li

Mf

ex fecunda ad. eundem cap. 1. ubi tamen non fit

dictis. Quia jure divino Epifcopus poteft confe-

/

mentio Ordinationis , nifi illius, per quam Timo-

J

crare Sacerdotes atque ipfos Epifcopos , potéítque

theus fuit confecratus Epifcopus , adeóque Epi-

infignire Sacramento Confirmationis , quod non

A

Ícopatum inter Ordines cenfet.

nett

Ratio eft : quia

poteft fiplex Sacerdos. « Vide infà 3. N,IV. Ad-

E pikqpams eftgradus eminens in Ecclefia DEI , &

vertitautem fapienter Laym. e.3. z. 6. Epifcopatum,

quá

«ontinet poteflatem conficiendi Sacramenta Con-

hic non efle accipiendum in fenfu divifo & in-

dum

firmationis, & Ordiriationis , quorum alii Sacerdo-

d

completo, folüm fecundüm poteftatem ordinandi ,

tes fimplices non funt Miniftri ordinarii , etiam va-

& confirmandi , quz Sacerdotio in Epifcopatu

j

u

lide

conficiendorum.

De quo plura inferiüs.

fuperadditur.

Hzc enim poteftis pracise fum-

JH

Scdais : peromnem Ordinem confertur poteftas

pta lon

[9]

o

e minor eft, quàm poteftas confecrandi

l

[

|gre

in Corpus Chril

i verum: & Ordines diftinguuntur

Corpus & Sanguinem Chritti ; quippe, qui. major

juo

per diverías poteíTates & minifteria in ordine ad Sa-

& excellent or poteftas nulla homini conferri po-

üref

cramentum , « Sacrificium Corporis & Sanguinis

teft. - Sed debet accipi Epifcopatus in/fenífu com-

dite

Chrifli : fed per Epifcopatum non confertur fpe-

pofito & completo , quatenus neceffarió fupponit

1

cialis poteflas in Corpus Chrilli verum : neque

& intrinfecé includit fimul Presbyteratum. ac-

(

enim Epiicopus ullam habet poteflatem in. Corpus

ceptum, feu poteftatem conficiendi Corpus & San-

III/'

& Sanguinem Chrifti ,- quam non habet Presbyter

guinem Chrifli, & füperaddit illam aliam potefta-

[l/i

quicunque : ergo Epii'cïopgtus.propriä diftin&tus à

tem confirmandi & ordinandi. Eft igitur Epifco-

j

Sacerdotio non eíl. Refp. inprimis negando mino-

patus fecundüm divinam ordinationem major &

but

rem : quidni ? nam Epifcopatus mediaté faltem

perfectior Presbyteratu, ficuttotum continens ma-

u

dicit poteftatem in. Corpus Chrifti verum, quate-

jus & perfeclius eft fuá parte.

d

nus conílituit legitimos Euchariftie Miniftros ,

IV. Epjfcopatus ita completé famptus , eft fu-1$

h

Sacerdotes. — Nunquid Diaconatuse(t Otdo , quia

premus Ordoin Ecclefia DEI, ut nullus fit eo Or-

n'qï'ä- ]

continet poteftàtem ferviendi Sacerdoti ? Et Epi-

dofuperior. Nam primó ?Papatus , feu Pontifi-

lS;&

]

Íopatus non erit Ordo , cüm tamen contineat

catus fummus, etfià Chrifto in(titutus Matth. 16.

ml

poteftatem ordinandi Sacerdotem ? Deinde folüm

!

& Joan. 21. non tamen eftOrdo, fed dignitas cum

u^

probas quod fequitur.

fumma & univerfali jurisdiCtione in totam Eccle-

st

10 IL Epifcopatus non eft Or

do 'fxmpliciter & ;xd-

fiam fidelium Chrifti , qua'pofitá ele&ione legiti-

Dflaoxis

equaté diftin&tus à Sacerdotio : tum ob rationem

má c'odfertugä Chrifto perfonz ele&te , fine alio

mill'h

dictam , quia non continet *poteltatem Ípecialem

Sacramentali ritu , feu materiz G formz alicujus

[oruti

circaEucheriftiam , quam non habeat Sacerdos :

applicatione. — Eftergo Papa quoad Ordinemi me-

jf

tum maximé , quia Ordo fimpliciter diítinctus ab

1e Epifcopus, uti & feipfum appellat in litteris , &

i

alio Ordine,potc(fconferri independentet ab alio ,

Epifcopus reliquos vezerabiles /40s Fratres vocatz

VE[ |

faltem valide : fed Epifcopatus non poteft etiam

Secundó Archiepifcopatus, Patriarchatus , Prima-

validé confetri non Sacerdoti fecundüm omnes.

gt

tus fimiliter Ordine & jure divino nihil differuntab

[:

Eft igitur Epifcopatus Ordo inadequaté diftia-

Epifcopatu, fed folüm dicunt dignitatcni, & emi-

t

&us tantüm à Sacerdotio , tanquam totum à fua

nentiam cum aliqua jurisdictione fuper Epifcopos

1olüm jure Ecclefiaflico conttitutam.

Cardinala-

,rg[dü'

parte , quippe effentialiter includens ipfum Sacer-

d

dotium, & infupe

N

r addens poteflatem fpecialem

tus denique nec Ordo eft, nec per modum Ordinis

yott

*

eminentiorem ad exercendas aCtiones Sacramenta-

conftituitur, fed eft dignitas Ecclefiaffica, cum ju-

les ; quas fimplex Sacerdos exercere non poteft :

re eligendi Pontificem fummum , eique in nego-

0

f y

nimirum conferendi Sacramenta. Confirmationis 3

tiis Ecclefiafticis affiftendi , ipforum Pontificum

G Ordinis. Adeó , utE

authoritate conflituta.

Quz, fi aviduses,latiüs vi-

pl

pifcopatus adzequaté fum-

ptus igcludat duos Ordine

$ quaft partiales, fcilicet

dere potesapud Barbofam , & alios de bac materia.

o

D

'[ESbf'

Ordinem Sacerdotii, &

Ordinem partialem p:o- Ícribentes.

E:3

w—::

,Corol-g

"us

44. - $hool. S'acrm.- Pars 1 Gap, V, Se&l 1 r onsties Ord. mt Sacratm

E

j 13 Corallarinm! Quod fi érgo i feptenario nu«

lis. confertur 5 venim & proprié didum $a.

crámentum , dé Fide certuim eft apud omnes Cás

iero Ordinum fwprà num. 5: affignato , nomine

tholicos: Ex verbis Chrifti: Hoc faeite n miam

Presbyteratàs vel Sacetdotii comprehéndas uttum-

commemoratianem , ut mox pátebit: definitüm à

que Sacerdotium, majus; & minus ; adeóque etiám

dotiumi riajus; jámi

Coóncilio 'Tridentino: imptimis féff. 23: (4m 3«

Epifcopatum tanquámi Sacer

defirlit : Si quis dixerit Ordinem five (acram Ordi-

vidés conítare fibi illum feptenarium) numérudi

nationem ,non e[fe verium & proprie ditium Sacra-

nec effe plüres ; quàm feptem Ordines. Si veró no«

minii Sacerdoii intélligatur folum fimiplex Sacer«

mentum à Chriflo "Doumino inflitutum c. anatbe-

maft. Idémque docet i

bidem c. 3. dicens: Cim

dotium ; jun&to Epifcopatu reVerà etüht 8. Or«

dines ; etíi hié non foleat feparatir nufherari , eà

Scriptiera teflimonio , Apoflolicá traditione, é Pa-

trum. inanimi confen[u pev[picuum fit per (acram

quód non fit ita diftin&tus à cateris , ficut c&teri

inter fe, cüm effentialitef iricludat Sacerdotium ;

Ordinationem , qua verbis & fignis exterioribus

urdidum eft. Et cetté flon irumerandumi ut di«

perficitur , gratiam confetri , dubitave nemo dt«

ftinctum Ordinem , cenfent corimuniüs Theologi

bet, Ordinem e[fe werà proprià unum ex (eptem [au«

&e Ecclefie Sacramentir. Ratioeftergo. Quia ubi

cum Vafquez difp. 340: €. 4; Numerandum auteri

eft externum fymbolum à Chrifto infütutum , cum

cenfent Canonifla plerid; , nec páuci Theologi cum

bus favet Ana-

ánnexa prorniffione gratiz , ibi elt verum Sacra-

Valentià te: 44diff. 9. q: 1. pun.2. Qui

E

3

cletus Papa fuprà relatus

*

. Sacerdot um

Ordo bi-

mentum:atqui hic habemus externum fymbo-

lum & cztemoniani , videlicet manus impofitio«

artitus efl... Sed videntur peffé conciliari eàdem

diftinclione fuprà pofità s. 1x. ex Layman; fi Es

nem &c, cum promiffione gratia telle Apofítolo

1.lim. 4. Nolt nfgligere gratiam,qua in te eft , que

pifcopatus aecipiatut complctä,- prout includit in

fe Ordinem Presbyteratüs, utique diítin&tus ab eo

data efl tibi per Prophetiam cum impofitione maunt

um Presbyterii. Et 2. ad Tim.. 1. 4ddmonto te , &t

Ordo éehferi & numerari non potell; — Sin vero

áccipiatur incompleté fecundüm poteftatemi or-

refufcites gratiam Dei , qua e[l in te y per impofi

dinandi , & confirmandi , quam Ordini Presbyte-

tionem fmanuum mearum. Sic Apoltolus: eà

ratüs füperaddit , negari non poteft, quin fint di»

ipfo fignificans illam cxremoniam effe divinitüs

inftitutam ; neque enim tam certó affirmáflet per.

flincti Ordines : quia diverfi funt gradus poteftatis;

inter quos ab uno ad alterum afcenditur, ut docet

eam conferri gratiam , nifi de ea Chrifli inftitutio-

i ac promiffione cognoviffet. Quare hac ipfa

