ratione talis intent

ionis generä!iä etfi. remotif-

obligatio applicandi hoc Sactificium pro- cet-

Dulip

bite moraliter - nunquam

tis perfonis , v. g. pro Conventu , pro Defun-

do

fimz aliquando ha

h

éo, &c Tunc enim poflerior Sacerdos te-

contingit , quin is

?

qui talemi intentionemi

|

[

;habeat

nebitur fe conformare prioris intentioni , nom

ci

habuit olim , quóties operatur Sacris ;

aliam intentiorcm virtualem proprié dictam ; 65 ;

ratione Sactificii ; fed ratione alterius obhgatao-

É

prom

ni$

"

1hifh

quód ( ut fuprà dictum s. 238: ) induete fa-

ïV.' U

lia

cras veftes ; ire ad Altare ; legere & agete praec

lieriüs d probabiliffima && apud Rejfg - ','.

alem impli-

£entiores fatis communi fententia , quód eti-

W.

fcripta Mitfz , jam fit habere virtu

: Rt. hác ra-

am Sumprio fit de effentia ; feü pars effentialis .

$

citam intentiodémi confecrandi.

Sacrificii; Saéerdos etiam poft confetrationem

Iu

tione fententiàm illam fingulárem Henrique-

i

zii, cum éommuni cofiiliat Bonacitia De $4-

utriusque fpeciei ; ante fumptionem comple.

iam , adhuc féfnper poterit applicaré fru&um

cramentis difp. 1. q. 3. p« 2: $:,3:, Sed hac

Sacrifiii ; ob rationeín módo datain : quia.

proponuütur do&trinz , nom praxis grátid; qu&

[

nimirum adhuc .durat fübftantialiter Sacrifici--

[Gu

ficut in praxi Confülérida minime fünt ; ita fc'rupuf

üm , & fumendo priinüm dicitur Sacérdos in- .

dient

lofos ;tmfolari inaximié poffunt:

teore & fimpliciter facrificare. — Ità cum aliis.

| toh

I QMIJ(IQ ; ä-qumd'iu in Mifa ?

Lugo difp. 8. & probabile cenfet "Tamburinis

é&iti lii 6. 2: &: 10: Quih étiam flante noltr

Nicntio confecfan(ii , cüm fit 6011?&&&&

fentehtià ; quod tota elfentia Sacrificii confiftát

3471 l

Sacramenti , ütique debet fieri ante vel in'

i& fola . confetratione . utriüsque fpeciet ;X

n

Vide rürlus & hue

l

ipfa aCtuali conmfecratione:

Süinptio ioi f pars effentialis ; Qquia tamei

refer di&ta G. práced: w L vel 357. Nec

éft pars integralis fubftantialis , & fubftantiale

Mi

d

fle hoc

éoinpleinentutn Sácrificii ; adhuc ànte fumptio-

liic aliud dicenduri fupeteft. —

1

W ;

34

9 IL Edam intentio àpplicamdi

frudium. S.i-;

nem , v; g. in- Zdementó defunctorum ; poffe.

p n

ápplicari fructum Sácrifiai , refolvit nofter P.

M

P

ctificii neceffarió debet fieri ante confecratio«

fat v

nem utriusque fpeciei finitam & completam:

Marcháiit. - Tribus. p: 2: Tratl. 2: tít. 4541

t d

dib. 3. eà rarioné. — Quia ficut ánte confecrà-

Coomusit. Rauo eft : quia intentio applicae

Mnge

tiva Sacrificii utique neceffarioó debet fieri an-

üonein fit memenio wviverim , ita poft confe-

hum

trationei fit seeigewto mwevtMOTÉde : quo quis

te illud tempus. impletum ; quo confértür fru-

$

nes : fcd

[/7) di[

€tus Sacrificii

e

atqui fruQus Sacrificii praes

dem fneioriz non funt. mér& oratio

tfll; Nful

funt applicátiones . uttiusque frü&tüs Sa

;

mfich,

^

éipuus ex opere opetato confertür ; & reécipi

i Í

tur in ipfa effentiali actione & oblatione Sacri-

fatisfadhorii & impéttatorii , adeó üt fi Sacere

[UI7T

ficii, qu& in noftra & commünt fententia con-

dos prius fructum illi ve

] illis ; qüibus obliga.

licaverit ;

tünc cenfeatur applica-

EE

fiftit in fola confecratione üttiusqüé fpeciei z.

tur, non app

ij

ergo ante finitam & completam confecratio-

té ; quamvi$ j

"u dixi, etiai poftea ulquead

;

(f't Atljs

Y

&em utriusque fpeciei. debet fieri applicatio ;

Communionem . p

offit applicaré, ^ Sic Mar-

At

chaüt; Ego im Miffis liberis &

etratuitis fa«

feu intentio applicativa fructüs Sacrificii, &npxi

polt;

j

éilé admitterem & prá&icarem ; fi antéa ap-

M ]

ROU

349 II Etiam poft confecrationem | Hoftia ;

plicationis oblitus fuiffem ; ideo parüm laudati-

dus i a in Miffis obligatoriis ; prefertim ex

1 Qd |

ànte confecrationem — Calicis , adhuc Sacerdos

ó!

ldtlllmw

poteft applicare fru&tum Sacrificii , fecundüm

juflitia ; pro - ftipéndio ; aliorum judicio 10b

mito : mihi certé res mon videtür faus cert

V n

ómnes. Ratio éft: quia confecratione Calicis

fl

demüm perficitur Stcrificium , G tunc pri«

Hic ruríns cohfequentet qu&ri poffet: qaeme

dà faeienda fit im paviculari applicatio frs-

Olere n

£num dicitur Sacerdos intégre facrificare & of:

.

i

tüm e

ferte Sacrificium , & éconféquénter ejus, fru-

Gs — Sacrificii

e

-fed jam meliort nexu m«

VN Semx

terig ; hoc- refolutum eít. e4p. 4« $»

j

&um conferfe : ergo ante iflárh Calicis con-

* u

lib s

fecrationem finitami Sacerdos feinpér poterit ap-

tenfum:

'itne b

plicare fru&um : ídque &on tántüiti tnc ; quán-

do ante confecrationem Panis nulli applicáffet;

veràm etiam tunc ; quàndo jam ápplicárat ale

mmlllter

"tss

teri, eá voluntate revocatà ; adhuc potetit aj«

ä*otuþ!eäc &* quania «l aligati z

plicare alicui alteri, cujus ptoiüde erit fru&tus ;

E g[l

plicgndi Fruä'um'- decjrfi]fcii* e

non prioris : quia ut jam dixi corifecratione

Calicis finità primüm confertur frudus. .Et

: Riplcxk A

Ícu ex ttiplici titülo pqteüliffcäïi'

d i'f

.Pgä

fructüm Sacrifii :

lt

hinc etiam in cafu, quo unus Sacerdos folo

obligatio applicandi

L

ex juflitia , ex -fidelitate 4 .ex obcdicgtiär

müïlall [

.Panie confecrato fubitþ ?güceret $ 8: alius Sa-

X

BR

h

m

N

Pá

"od

l

—

!

- qhol, S«cfammt'.,Pd?ff II Cap. P; IS'f:tSï.;IILs De '*Sacrrzfcz'z' obhtioue. 21 l.

Pi"fm 1

Bj jjþi?ia obligantu£- applícare fructum Sacri-

£89. Sí parvwm , w. £ tres quaidbf ba«

1

liufz lr

2l

fidi quicunque redditus beneficii feu ftipendi-

cios , soti. delinquis nifi venialiter : quia gra«

um feu fundatüm , feu manuale accipiunt cum

vitas tué tulpe eft defumenda à gravitate. (eii

lfqï!ïraït Y

intentione obligatoria datum. . Quia cüm fli.

quantitaté. flipendii ,. Fagundez de preceptie

Ti dj

pendium curmi intentione obligatoria datur , & ac--

Ecclefie; — Pracepto L. 1. 3. 6; 8. m 3t:.— Secus

m

ceptatut , fit contractus ifiominatus , o, s* facias.

fi accepiffeé à divite mercatore vel Nobili , impe-

2

Do ftipendium,t facias pro me Miffam : idebque

rialem. — Dicaflillus cit. difg, 4.dub. 22. Hxc

tit Stïf!lihï

pacto & acceptato flipendio , tu ex juftitia obliga«

.Gobat; Qualitez autem ex . fündatione obli-

itttig

tis. IL. Ex fidelitate tenetur applicare fructum Sa«

gati ad Sacrum quotidianum ,. fübindé ex re-

iltri li

cificii , quicunque ferio & animo fe obligandi

verentià Orittere poffint ; v. g. fcm"elxiiiïiäþtig

promifit pro altero offerré Sacrificiüm , proe

fana , videbimus cap; fe4. in quailione : quotem-

riffioné ab álteto fimiliter cuin intentione ob

m

pore celebrándum?

j

CUM

ligandi- acceptatá , nullo pa&o ftipendio;

- "feria; Lethálem quóque cul

P

Ill. Exobedizentía , tenetur applicate fructum

pam com-j4 !

fei v

fnittit; qui perfolutionem Sacrorum ex jultitia

Y od

Sacrificii oninis Religiofus Sacerdos fübditus ;

debitorüm absque füfficienti jufta cáuf nimis

ita ferió & cum intentione obligandi pracipi«

ipdomt z

diu differt , quippe in té gravi ledens jüttiti-

ente Superiore; . Vide fuprà ». 285. 1V.. Ob«

áin ; magno enim fru&tu injuflé privat àlios,

applan

ligationes iflas omnes eíle fub niortali per fé

do d

& maxime defunctos , aut quatido Sácrüm pe-

$

intie

loquendo indiftincte -affirimant non pauci , &

titur pro. pr&fenti - neceffitate-

.

nam tunc cir-

certum videtur de obligatione ex juftitia & obes

|citt t

dientia. De obli

€umítántia temporis , üt nimirüm- hoc témpo-

MT

gátione cx fidclitätq mitiord. Po-

té, utgente neceffitate ílatim fiat , fpe&lat ad

h'P.þrevc's.-

3

fubflantiári rei petitz ; üt notat etiam Lugo

: 2

;epf:: ThF

CL

n

cit. »Wii. 84. — Aique per confequens lethaliter

KRESO

LITIONE $

quóque delinquit, qui ftipendiá recipit pro ni-

dl

mis multis Sacris, quibus non poterit, ni(i poft

s g

jf2 lea O'bligatio Fidelitatis regulariter fos

valde longum témpus fatisfacere ( & maximé

jj ; t

! ^làm eft füb veniali : adeóque qui alteri

€um periculo nunquam latisfaciendi omnibus )

,,&It«

.^ liberaliter feu gratuito promifit facere Sacrunmi

quod graviffimé prohibetur in Decreto Urbani

uc nl

unum , veletiam plura; & omiitit ( nifi ex-

VIIL paffim extante apud Recentiores;

indora/

.. prefsé intenderit fe obligare graviter. ) folüm

$.. At quárdo cenfebüntut üimis multà

olvit b

peccat venialiter : nám p'omiffio liberalís ;

Sacrà ; & tem

pus dilátionis longumi

; idéóque

i5 Ifl.;-ï

*etiami de gravi non adíert obligationem gra-

dilatio miottalis? Villàlobos & 'Ledesma apud

ub intt

vem per fe loquerdo.

Cajetanus , Mohna ,.

Dianam p. 2; tra(. 14. refol. 2 g. fi intra £O. vel

j ig W/] [

— Suarez, aliósque citantes Sanchez 1. 1.de Ma-

60. dies poffint omnia perfolvi, non effe nimis

: U

trén difp. $. s. 2$. Dianá p2 tract, t7. le-

iulta Sácra , nec mioram miortaliter lo

ngam

ii

cell. refol. 9. Gobát A4lph. Saerif: Cafu XEH

cenfent. Idque verumi effe dicit ipfe Cardina-

4

öüg Sa[[!f

?. 486 .dicens : Psto banuc fententiam effe

lis de Lügo 4ifp; 21. 4. 23.

Et tamen facrà

go W

í

D

' autam in praxi, C* effe pancos , qui [fo& unum

Congregatio Cardinalium approbánté Urbano

qmbui |

five. plura Sacra liberaliter polliciti nón . flent

gl

Vil in pradidio Decreto exprefse determinat

promt[fis , delinguant. morialiter : quia . [cilt -

$

& vult non plura Sacra füfcipi ; quàt qua in-

ij

us

5 tic"t noluernnt fe obligare graviter

.

AUus enim

T

tra modicum tempuws poffiit. legi.

At certé

Q

aAgentium non extenduntur ultra. intentionem

mifetz ánimz in purgátorio igre , pice; fule

g

eorum. Etfi contratium fentiant Lefius , P.

X

phure ardentes 6o. dies non dicunt effe »di«

l ) )

Navarus , alii non pauci; Dices : Nónne

cum temipis | nünquid ? Qdare te&te. Dicaftil-

] PJ(L'EHJ

fic violo fidem & fdelitatem in re gravi?

a

n

- .quid enim grandius, quid fanctius Sacro ? Re-

lus apud Gobát C«fu XT11. ». $97. cenfent,

hic effe fpectàndám — voluntatem rationabiliter

jf Judmc

, Ípondet redié Sanchez cir,

Sacri unius ja«

prafumptam offerentium eleemofynarn feu fti-

t A

éturam , licétà parterei (it rnagna , támen noni

péndium pro Sacris : & confültiffimutn eft ; eos

A

Íolere. mag

ni fieri À fidelibus : quod maximé

de hóc prarmionere , nimirum Sacra petita non

verum eft, quando ipfis nihili conftat.

mlu d

Secunda;

poffe perfolvi , nifi intra tot dierum ipatium.

j ^

35

,Obligatio juflitis in propofita

Quemadmodümi & Párochi ; quando ípfis of-

H

eft fub mortal

15 €X genere fuüo

.

$

àadéóque qui

4( g'

feruntur ftipendia pro Miffis eo die;, quo jam

ratione beneficii , üt Capellanus &c. vel rátio-

obligantut Celebráre pro alii$ , nifi id petenti-

ne flipendii actepti tenetur facere Sácrum ,

bus jam mnotum fit ; eos de ho monere de-

mortalitet delinquat ; fi culpabiliter omittat.

bent :, & ablegare ad alios , nifi ipfa álitim con-

Itaomnes tefte Layman . g. tra&. g. c.

;.' À. 6

é

:

ftituere velit , & poffit. ^ Quod fi de hoc moni-

| Dul jl

i

Ratio eft : Quia obligátio juflitie - ex genere

ti petant nihilominüs , ut Párochus pro ipfis

fuo eft füb mortali in te gravi , qualis certé

etiam facrificet , cenfentur rénüntiáre fuo juri,

r

eftin propofito, - At cur dixi: ex gewere fuo :

& contéhti effe fecundarià intentione ;- oblatio-

f

Anné hic admittetida. aliquá. pátvitas materiz à

ne; & applicatione fru&tüs per Colle&as , Me-

1[1110 P

*

r

mortali excufans ?^ Certé ità .

.fi. ftipendiumi

mento, & Orationes fpeciales , & fie nihilomi-

obgdmv

fimis tenun accepifti; — Audi P. Gobat cit. s

nüs ftipendium aliquod. tecipere poterit,

Quod

ipa-

ans Il; SACRAM:

2

:

22

T

us

VS:& 9. D« StzpendzoMþ j

2238 - 7 beol. Sacrament, Pars 1I, Cap,

Neque ratione diver [orum frutiuum pluva À da'mm

s

maximé locum habet , fi parochus tenues red. 363.

e

fís flipendia accips poffunt. —

eS

ditus habeat

e

fecüs íi pingues & amplos:

364« Mulrà miniss ratione fru(lus ex opere ope

[

tunc enim Cooperator advocadus erit. Hen-

Tad

865. n Sacerdos, accepte ftipendio pro Miffa , poffit alteri

Z

riquez , Suarez , Sotus, eósque citans Layman

l

Mif

,

m» cothrDittere ',—-'(f'"'ä" lu pamm

*

iupl

€it.l. $.6. 3. n. 4.. -annerus difp. f. queft. 10.

dii ?

U^

qutma

36SQuamvis id per fe non vid

utu; ini:i[lni;

^

u

[

355

2. 77- quos vide.

2369. Verius témen non falieen ipfe ture natur& , —

*

*

H

Quarta.. Qu

i Sacrum ex juftitià debitum

& éx probib

"tione

Ecclefia illie

[2

$1 , 10j

? J

omifit, aut certé ejus fructum mon. applica-

. 370 ded

- b reflitutioni obnoxium eff..

* .up".

*

üp

[

^

j

at Tetn,

"

ffre

dl

vit , omnium confeníu tenetur reflituere ftipen-

371 Nec $

gulaviter excs

& myiu'fü

eq

dium acceptum : & fatisfacit quidem íi re-

Jüipendinm [ponie acceptantis,

bl

flituat ei , qui dedit fcienti Sacrum non. effe

z

Tion

1

5. ^ l'

Á

fadum: tunc enim, f1 velit, potcrit.eo ftipen-

fton

dio aliam Miffam offerri facere.

At veró

(7

ratione. licet accipere— e cxig

foy

non fatisfacit ; f1 reftituat illi ignoranti omiffio-

ium pro Sacrifiso ?

au

nem Sacti flipendio conducli , aut fi eroget

[

/ figend

: P

( quaetem ?

K

pauperibus: quia Dántem gravi damno affi-

cit, Ícilicet privatione fructüs Sacrificii vel Sa-

Qu

crificiorum petitorum.

Obligatur ergo aut

Acerdos pro Sacrificio Miffs| celcbrato,'"s

ejüsque fra&u minifteriali applicato, li-

d

reílituere fcienti , monendo ipfum Milfas non

lii

«ífe lectas ,. aut illo ftipendio curare alias Mif-

cité recipit , ac juílé exigit falarium compe-

L

g

tens

P

non tanquam pretium — Sacrificii feu

P

fas ejusdem |intentionis. pro ipfo celebrari.

fru&üs applicati , fed tanquam flipendium ad-

Communis DD. apud citatos.

Quin etiam

dem

qui Sacrum pro. flipendio debitum nimis diu

füi fuftentationem : ita fcilicet , ut flipendi- -

fütn

um Sacerdoti datum non afficiat fructum Sa- .

^|

diftulit, tenetur ad cómpenfationem pro dam-

ctificii , fed ipfius Sacerdotis celebrantis , ra-

coníiü

mo ex ea dilatione interim - fecuto.

Ut fi ac-

oto.

tione fuz opera in alterius gratiam navate cons

cepiíti ftipendium pro Miffa legenda ad impe-

gruam fultentationem.

dta emmses.

Katio

gudi

trandam Íanitatem infirmi , isque decedat é vi-

wo lo

ta, antequam tu fegnis Capellanus fatisfacias

ex una parte eft: quia Sacrificium , & frue.

Mlg;) T

- &us Sactificii eft res plané fpiritualis & divinas.

tuz obligationi. Quod bene declarat Pelliza-

k x

rius De dubiis Regular. Tratt. y. 0. 9. fel. 3. m.

ideóque nullo pretio aílimabilis : ac proine

m

de, íipacifcentibus de falario , ipfum Sacri--

7. Nimirum damnum ex dilatione. fecutum

ficium vel' fructus Sacrificii im contradtum & —

(i!bit, 4

reparandum effe , í1 reparati poffit , ex bonis

d qi

fpiritualibus , & illisipfis , pro quibus petite

commutationem veniret , fic ut ftipendiam da«

( i

erant Miffe

[2

.

rétur, &acceptaretur, pro ipfo Sacrificio , vel .

adeóque f: Miffe petite erant

ejus ftuctu , tanquam pretium illius committee -

2 [ 0

pro defün&tis , prater debita, Sactificia , offe-

i s

retur graviffimum peccatum mortale, nempe -

renda etiam eíle füffragia precum ,. indulgen-

Simonia juris divini , cujus malitia graviffima

enelts

tiarum & fimilium. | Si veró pro vivis, v.g.

lil

profalute infirmi , pro felici partu , aut expe-

. contra Religionem in eo confiflit , qubd res. .

€Hu),

fpititualis nullo pretio temporali eftimabilis, -

ditione alicujus negotii, przter debitas Miffas

«i Ut

adhuc perfolvendas , refarciendam eíffe jaQtu-

tamen pretio temporali aftimata , eo ipfo vi«.

Qs p

lis reputetur. . Ratio ex altera parte eft : quia-

ram alis orationibus ordinatis ad illum finem ,

dignus eft operavius! mercede fud , 1, "Tim.

P

EPJROI;U:

qui rationabiliter videtur effe intentus ab illis,

guem , Tit

quibus debebantur Mil dilatm. —Caveant er-

Et, 1. Corinth. 9. fic arguit Apoftolus : IVefeit

quoniá qui in facrario operautur , qua de acrari

Vi

£go Sacerdotes , ne íe onerent nimis multis Sa-

f (j

cris, . Videndum nunc confequenter de ftipen-

( funt , edunty & qui Altari fevviunt , cum

dio Miffarum , c

tari participant: ltá & Domintus ordinaviti

ltl

tio.

u]us : toucs jam : facta men-

qui Evaugelium aumuntiant , de Evangelio oi-

D

nl

vere. — Sic Apoftolus. — Et fic in propofit

Tl K

Dominus ordináfle cenfendus eft.

Idémque

Ti

SEC i'lo W

:üs.m

argumentum concludit , quód etiam Sacerdo-

tes Miffam celebrantes , atque. excellentiffimo

ïlücntatk

modo Altari fervientes etiam de Altari vivant;

Qtudo l

De Bipeu;dio j Mæy;, ;

Jyman

fivé de flipendiis ac eleemnofynis fidelium alan« -

.;,'SUMMARIUAM.

tur , ita ut flipendium non fit merces Sacrifi-

á Conte

cii ac. fructus, quem Fideles percipiunt , ie

Ttyata

.856. Qnua fdf:;"oize 'ku'n' retiperé , ( exigere þþc»diujma

3$7. Quednam fit f'ipendis

*

r

Sacerdotis, pro exercitio , cui vacat , julta lu-«

J

ad n,

[1053

( iufiuts fes debi:my? Ufque

flentatio , feu. alimentum : & hinc neque fit —

üm

g60. Prouna Mifja dctipi. po[fa plura . flipendia docueruni,

?2s5élté.

- pura eleemofyna data ad füblevandam inopi«

ma]

3631 Sed s»

am , fed juftüm ac debitum ftipendium ratione

dü?h

i

eriró damnata eff eorum. Sententia , ntpote vec

operz exhibitz, unde etiam juílé recipitur, &U

N

bugnans iuti natusali.

361. Ner

etiam plura miputa flipendia Accipi

po[funt pra-

exigitur ab iis,

vi aliunde habent , unde vi*

D DD

eadetr Mifa

Attamen à Fratribus

lll S»I

ignorantibne,

Jitiplisiten "'?W À diver[is

vant , fecundüm [ mnes.

Mi

E

Nltl I

1

ERN

-

V

N

[

-

d

^

N

| !]zeal Sdcräm.-sz;ïll. Eapï'Se& Iy. be-&:'fem?z'ü Mj]& :

223

* li

" u

Minoribus ejusmodi: ftipendia! pecuniaría re- aliudïïfitfummüm, aliud infimum, aliud medi«

€ipiuntur per modum: pure eleemofjne re- um , fic ut Sacerdos nec accipcre minus , quàm

Msb

manentis in. Dominio Dantium , quousque con--

Mi

fummum, nec Laicus dare plüs , quàminfimum

fumpta Ííit, atque in jus alterius tranfierit,

teneatur : nifi aliter intet iplos convenerit : ne«

iM

?

quema

i,

,

^

dmodügn-- & ali'æ elcemþfyhæ pecunia-

RY

moquippe, per fe loquendo , 'obligatur accipes

ri.

re minus juflo, vel dare plus juüo.

Etfpecta-

tiu:hïitatem flipendii. - Certhm

Wmä& $17 . il Quoad

tà praxi modernà Germanie , meo judicio ,

eft poffe Sacerdotem recipere tantum pro una-

fummum juftum Miffz ftipendium certé debet

[ro

quaque Miffa , quantum fidelium liberalitas li-

effe fex baciorum , fic ut plus exigi juílé non

beraliter offert : at veró js/f? tanquam debitum

poffit , : nec dari debeat ,. quamvisalicubi ordinas

non poteít exigere, ;St recipere nifi juffum. Ju-

rium , fed fané liberale fatis fit ftipendium me-

ftum autem Miffz ftipendium eít ,. quod Epi-

dius florenus : Medium j. baciorum. vel pauló

0

fcopali lege vel confuetudine loci- taxatum eít,

minus: infimum I5. cruciferorum , quo minus

"

aut communi piorum ac prudentum virotum

Sacerdos recipere non teneatur per fe loquendo,

confuetudine dari & recipi folet.

Jtà omnes,

nifi charitas & mifericordia quandoque aliud

Et quidem Cajetanus ,. Petrns INavarrgus , alii-

fuadeat. — Hinc quamvis hoc juftum flipendium

(f l :

que apud Laymas mox citandum, cenfent non

. Cfaltem infimum ) exigere poífint etiam opue

li apols

eífe juítum ftipendium , nifi detur tantum , quan-

lenti Beneficiati , Parochi &c. cüm etiam di-

tum Íufficit ad fuflentationem ac victum fru.

Variut t

ves operarius fit dignus. mercede & cibo fuo

- a

galem unius diei honefti hominis ( non utique

- CMatth. 10. ) uti contra Cajetanum , Sylve-

l "üipcnäiw:.

ad victum lautum alicujus Magnatis. ) Et qui-

firum, alios , excommuni docent Suarez , "Tan-

dem verum eft loquendo de. beneficiis: Miffa-

u

? nerus cit. num. 24.. Attamen charitas in proxi«

at fb

rum ftatarum ac quotidianarum ,. fiquidem. ipfa

mum egentem , periculum fcandali , £xpe mi-

eddrs, n

coníuetudo & ratio convincit, ' deberi Sacerdoti

tigare debent rigoremr juílitiz. . NNam : Xedi-

m a t

toto. anno celebranti pro certa períona. v. g.

ciuns fine mifevicordia Wli, quiwonfaci: mifiri-

pendiab illa totam annuam füftentationem. Át

a,

cordiam., Jacobi 2. Va igitur Parochis, qui ne

dm, l

veroó loquendo de ítipendio manuali , feu pro

quidem Saerum funebre facere volunt pro de-

Miffis non ftatis; omaino vera eít opofiita Sen-

io

funclis maritis egentiffimarum viduarum , nif

Dap

tentia negativa , Suarez , Pa(guez ,. Dicajlilli ,

ha dentferé plus, quàm habent, inquit Zelofus

aliorum cum Layman £. $. tratt, g. e. 1. z. 13.

-

püm .

Gobat eir. s. $69. Pratexunt ordinationem

aradumi -

Gobat . 4lpb.. Sacrific. 'c&fu r]2. $63. — Ratio

, feu taxam ftole : quafi verb ordinatio feu taxa

eít: quia & eonfvetudo & aquitas repugnat.

ediamà '

ftolz excluderet difcretionem , charitatem » tll

aliio ,

Non. enim eft zquum , ut!pro labore unius ho-

fericordiam ? Nulla. Regula fine exceptione;

rz vel femihorulz exigatur victus integri diei ,

y utmite

Caterum fi quis tibi non dedit juflum füipen.

cüm Sacerdos aliis actionibus tum facris , tum

dium , etiam .infimum , nec poffis commod&

jc, w

honettis civilibus poffit fibi reliqua . neceffaria

gb

extorquere juftam., non opus eft , ut pro illofo«

fuftentationi acquirere : quin cep. Presbyter de

lo offeras DEO integrum Sacrum , fed portioré

ll s W, )

Celeb. Miffar. permittitur Presbytero- poít per-

j elinbi

fruélüs ei accomodà applicatà , reliquum fru«

acum divinum Officium, fivoluerit, exiread

um aliis, veltibi ipfi applicare poteris. ^ Nams

n W

opus rurale.

Unde & Ecclefia ordinavit , ut

arté

plüs te non obligáfti : ut contra Bonacinam &

Epifcopus nullum.ordiret , qui non habeat ali-

alios docent Suarez hie difp. 86. feci. 4 "Tanne-

" Ti

quem- Titulum füftentationis , nimirum Bene-

J

h

/jn

-rus cit. s. 81. Diana p. 1. trath * 4. refol. ?. Excis

ficii ,Patrimonii , vel paupertatis Religiofz , fup-

petamen, nifi eo cafü promi(iffes fecere Sacrum

i at

ponens fcilicet ex folis Miffarum ftipendiis non

pro illo folo, ut in fimili mox iterum. dicam $.

yt, a

poffe fuftentationem Sacerdotis e(timari. . Qua-

pliutih

fé4. ubi etam dicam , an pro reliquo fructu ap-.

re ubi tale ftipendium lege vel conmívetudine

— plicandoó poffis accipere aliud ftipendium dimi-

Eq;[!fw

taxatum non elt, debet fufficereillud, quodà

nutum vel dimidiatum ab alio.

u

"

prudentibusac DEUM ctimentibus dari ac peti

IV. Impingis ergo in almam juftitiam, pec;g f9

|

folet, inquit Sz4réz.

Minus dimidià parte

cásque pro ratione materiz , fi vi aut dolo exi-

m

lullentationis communiter non permittit con-

gas pro uno Sacro plus , quàm taxa ,. vc! ratio-

:xcelW

Ívetudo in. Germania noflra, inquit Gobat cir..

nabilis confüetudo permittit : ut ex diétis liquet,

Layman veró cit. x, 13. jubet te quandóque

At inquis : ego indigus fum : & modóomnia.

f0*

*ífe contentum tertiá parte. — In Italia pro Mif-

neceffaria ad vi&tum & veftitum cariis vendun-

, " i

fa privata ordinarium ftipendium eft unus Ju-

tur: nonné ergo etiam crefcere debet ftipendis

jj

j

lius, in Hifpania unus Regalis , faciunt IO. cir-

um Miffarum ? Non debet crefcere , etiamfi fti-

j

j

,u[h

titer. noílrates crucigeros.

.Apud Germanos

pendium confvetum fit exiguum ,. V. g. 15: imà

Mc ngqu"

autem majori victu egentes ordinarié folet effe

8. vel 10. crucigerorum: nam tali cafu etiam pe-

j

duplum. $. circiter baciorum.

Infüper ut recté

cunia apud alios carior , & quaíi pretiofior fit,

du [

)

advertit Tanneus /ic dífp. $..4. YO. s. 72. ex

Sic cum aliis Vasquez bie difp. 434. 6 39 21

Af

muni DD:. ..

3

com.

T Pl[

, teftans in Caftella , ubi fatis caro ptetio omnia

p

d

* ï*,gf-lll. Stipendium hoc .j

uf'cüm leï'æ mon con.

veneunt, non tamen dari. nifi, unum . tealeti

$

j

u

hec eft, 1o. crucigeres , ficut alübi , ubi mirori

M ii'citia'iadivi.übiiif, fed habet latitüdinem , itaut

p

J Fí8

Pf [

N

"

D

dl

224 . bol Säcram. Pars Il €ap. V. a, 1. De Sipemdio MJ:?

quia nihilominüs cere

unius báptizantis þlure'sï üh&«fpfmä : Ego vo$

"

iäye'tio res comparanturt :

yá

Íetut per communem

confüetudinem . efficere

baptizo &c.

Denique: Hurtadus. refolut, po»-

Caterüm. apud omnes

ral.. trall. 2. €. 4 Íic fcribit. « ANeque eff cone

qi

juftum | ftipendium. -

T

DD in confeffo eft, aquitas »poftulat ,

& pra-

tra ju[Hitiam pro pluribus accipere flipendium , d*

Sacrifisium - unum: offerre. y . meque. etiam eff

ii

xis obtinet ftipendium majus accipi- poffe: pro.

labore extraordinario in celebrando, utíi Sacrum

contra fidelitatem , etiamfi promittam danti fli- —

[

pendium , qubd pro nullo alieofferam: quiaebe /.—

j

ilil

folenniter cantandum , fi certo loco & tempo-

re celebrandum , fiitet longum conficiendum

ligatio ex fidelstate efl obligatio ex virtute , qua

inxo

&c. Bene eft , inquies; . Quemadinodüm plu-

nece[fario eff circa boneflum:: atqui bone[fInm mon.

lu

zes Capellani acBeneficiarii , ita & ego ex ítatis

efl , quod , fuppofito , quöd alius indigeat pane , ego

jllius

tod

ftipendiis fatis bonis teneor feré quotidie cele-.

promittam Perro. , me nom porretharum panem

brare in noftra Ecclefia C:ith;drali ; fed fine. de-

indigenti : esamque omnes indigeamns fruliu $a.

u

Ti

terminatione certi Altaris Temporis , proli-

erificis iucruenti , mow pojfum. ex fidelitate id

bitu meo : Rogamur autem fzpiffimé à variis ,

obligari offerre Sacrificinmpro Petro , quid w

d

« 9

ut in ipforum gratiam celebremus ad certam A-

efferam pra Joanne , fiquidémex eo , quod applis —

ram ( B. V. Sebaítiani G ) aut certo tempo-

eetur ifli , nullum fequitur detrimentum ifi, —

re , quandoque valde mane , aliquando feró val-

Er prepter eandem rationem exiflimo , quid ts

de. Ecce opera extraordinaria : nunquid ergo

tiamfi apponatur juramentum , de son applicu

[

[j

gro illa jufté poffumus aliquid ftipendii corre-

de alteri , non teneat , quia eff juramentum de

re ilicitA, Cf contra cbaritatem fraternam. Sic

tli

Ípondentis petere boná conícientia ? w. Pote-

Ítis omnino.

Nam ratio naturalis permittit

Hurtadus apud du Boys.cit. »wtm

E

340 Con;räi

a

ponobreves refolutiones.

y

diti

pro rebus pretio eftimabilibus accipi pretium

aliquod : elt autem illa obligatio celebrandi ad

Pxu1MA lpfo jure

natur&li-n'unqtrla,xi*t licet? 6t | /

B

certam Aram, aut certo tempore , prafertim ti-

accipere. plura ftipendia jufta ac competentia

tiff

bi minüs commodo , pretio aeftimabilis : aliud

pro eadem Miffa citr& grave injuflitiz pecca-

Mor;

tum. Eít jam communis Sententia & omnino

füm.'

enim eft debere celebrare Miffam , aut. debere

hoc certo loco & tempore: ergo &c. , Sic Bo-

certa.

Ex decreto Urbani VIIL. s. feq. alle-

wnfv;

tsf

nacina difp. 4. de Evchariflia q. nlt. p. 8.Ca-

gando. Et Alexandri VIL. Anmo 166j. quo

ramuel in. Zbeolopia fundamentali . n. 2$4.

inter propofitiones fcandalofas damnatas, de-

[ f

Eítque. communis perfüafio Doctorum & In-

cima hzceft. — IVoneff contra juflitidm pro PIB-

ngreg

do&orum. Ar: quantum, inquies ( fi petentes

ribus Sacrificiis flipendimm accipere , & Sacrife

-

li Q

nihil liberaliter . offerant pro hac opera ) pof-

cium unicum offerre: neque etiam e[l contra fidt

quliiy

fum juílé exigere? Caramuel cir. z. 260. atbi-

litategs , etiamfi promittam , promil[ione etiam ju-

mqw 1

tratur , poffe, per fe loquendo peti pro fingulis

ramento firmatà danti fipendium , quód pro nulla

jvis

ejusmodi gravaminibus , quintam partem com-

alis offeram. — Et ratio fumiturex oppofito fune

«

DLT

munis ftipendii Miffz. — Gobat veró siz. »sm.

damento jam fuprà afferto.

Quia fru&us Sa«

& n

$i7. remittit ad confvetudinem loct.

iNam

crificij minifterialis reverá finitus eft && taxatuss

vWhisdi

ubi extat taxa legitima , confuetudo diuturna

ideóque debetur, & eft uniusjuftum ftipendium

iià

Fty)y

à probis , peritísque ufurpata quantitatem pre-

offerentis : ergo fi fimile ftipendium etiam ac«

M, ph

tii determinat , ait Navarrus Z/4x. «. 23. num.

Gipiatur ab aliis, omnibus aliis fit injuria contra

1477

78. Pluta ejusmodi dubia do per diflinctas

juftitiam , inre tamgravi utique mortalis. Nec

ngmw

funtad rern exempla allata de pluribus audienti-

.W D &F.

f]uæüioncs. j

bus Sacrum. &c.

Verum eít unum Sacrum

$. 1l

tf ]

þlïuribus prafentibus tantundem prodeífe , quàm

F Q

Potéflne Sacerdos. pro eadem Miffa 4ccipere

pendia? aut unà Mifs& pro pluri«

fi unicus effet przfens : : quia utilitas illa provee

fts w

v'/plm:a i

nit ex propria fingulorum prafentia G aclione

"*mam

bus flipendiis fatisfacere 8

facrá

[

.

& plures concelebrantes funt diftindli

Vigici

Ta fané docuerunt graveä DoGores : Sotns,

offerentes proximi : & in pluribus baptizatis in-

um

3661

Caájetanus, S)«l'u'e/?er, Petrus Navarra , Nau«

terveniunt plures perfonz & materiz proxim

i Pa

»ut, dingelis nofler ,. Emanuel Sa ,— Hnrta-

fingularum propriz , que cum una generali tot-

LT

) 08

dus, alii apud D. Nicolaum du Boys ». 23 f. ad

ma efficiunt tamen plura Sacramenta : non au-

Wtfetu

propofitionem decimam damnatam ab Alexan-

tem interveniunt hic plura Sacra. — Et tandem.

Vndri ]

dro VIL Pontifice infrà allegatam.

Funda-

eflo, probabilisfit oppofita Sententia , fru&um.

hg,

mentum eít : quód Sacrificiüm fit. infiniti valo-

illum Sacrificii effe infinitum extenfivé &c. ade

It ts

ris extenfivé , ficut etiam quoad fructum mini-

huc tamen minimé probabile evadet: poffe acci«

lllqu

tco

fterialem (-fpecialem vel medium vocant alii )

pi plura jufta . ftipendia

D

: eft. enim Sentcntia:

sque profit oblatum pro pluribus , ac pro uno

admodüm dubia, & minimétuta: noflra autem

Vs

folo ; ideóque pro eadem .Mifía accipiendo tti-

longiffimé probabilior & tuta maximé : atqui

hn t

pendiumà pluribus, nulli fiat injuria, cüm cui-

Offerentes ftipendium juftum pro Sacro pro j*

Kgfam l

que zqué fatisfiat. — Quod : aliqui. confirmant

offerendo., utique tacité faltem pacifcuntur de

li d

exemplo plurium audientium Miffam , plurium

modo tutiori : adeóqtie de noftra fententia ;

i "'-t*r(e

Sacerdotum cum Epiícopo cexifccrgntiumf aut

de hoc interrogati , certiflimo fic xefponderent;

:mumm

Proi

z

——

)

as

7

,

XM 4 J(/' "f

E

Mi

Tandem' adfero judiciuïm' Marchi-

M tf

erdoti. damnofam : érgo tünc . iiwqe,'t"Säc'ef.

nizratl. de Sacrificio Milfa p. 2. €. 3. dicentis : Sa-

doti fervare. fe indemnem , ab aliis pro eadem

eerdoti probibetur folim eandem Miffam dicere

"ia

Miffam fimilia minuta ftipendia ufque adjuftarh

Md -

pro multis , quibus ex juflitia vatione [lipendii

quantitatem acceptando : prout cérté docent

LT

wecepti tenetur s won . veró probibetur offerre pro

graves Do&lores , & noviffimé poft illa Decretà

uno , cui debet ex juflitia , G* fimulpro alteroex

[ W

Tamburinus /. 3. De Sacrificio c. 3. $. 3. ». g.

"wmue,

fola liberalitate wel charitate. Sic ille. Neq; ego

explicans commodé Décretum illud Congre-

improbo, dummodo fiat füb.conditione, fi juxta

ff

pationis. Quicquid fit de hoc : MP alíis zgso-

illam oppofitam tfententiam * abfque detrimento

vantibus, Üimpliciter nego. Adhuc enim alii de-

Mjgwllj 3

ilius, cuiex juftitia

"näwum

Miifa debctpf, ct/iam aliis

ciperentur putantes, fibi folis promitti Sacrum :

prodeffe poffit.

ab aliis tuam intentionem fcientibus & confene

m

t fl

362. SkcuNbA Neque etiam plura flipendia

tientibus, concede

"

minuta pro eadem. Miffa fimpliciter promiffa à

:

; Utin fimili mox i;erum COR*

( 7&« ,

cedam »4m.féq. —

diverfis ignorantibus , accipere licitum eft , v. g

TERTIA.

Neque ratïm;e diverforum jfm-*-;& 3

Ln qunlz

, « ,Si Sacerdos fponté accipiat ab uno flipendium

Guum Miffe $

acerdos

2771

pluraà diverfis ftipen-

* "minusjufto pro Miffa celebranda ; promiffa, non

fim , j

poteft ab aliis fimiliter Miffam petentibus ac-

dia accipere poteft fed . cuicunque fimpliciter

lt not q

petenti Miffam , five jufto , five minus jufto fti-

ceprare alia minora/ ftipendia ; ufque ad mo-.

pendio dato & acceptato, tenetur totum Sacrifi-

juramm

dum juíli ordinarij ftipendij, v. g. unum capi-

ci fru&um miniflerialem ( alii fpecialem me-

frami

tellum , & fic omnibus una Mifsd fatisfacere:

a

pium ) fatisfadorium. & impetratorium ape

à

aut f de faCto fimpliciter promifit , aut ex fun-

plicare

*

£üm ea fit omnium conducentium

datione fcu beneficio obligatür facere plura Sa-

Miffam intentio , nt jsm fuprà ». 299. dicum

linunqm l

crapro minutis flipendiis. ( Certé funt minu-

eft. v.g. petenti Miflam votivam pro fanitate ,

| E onpiut

tiffima in antiquis fundationibus Ecclefiarum &

