noii libidinofa , ex joco , tecreationis , vel teme,

certérarum, Undé qui morosé delectatur de li-

li

poris fallendi gratià, aut dele&latione tantüm

gata , confanguinea, vel facra petfona, pracise

Ípeculativa ob füavitatem , vel artificium Poéfis, -

À

tit formina pulchra eft, nullam habet racionenr

[

mirabiles modos, vel inventiones circa talia

talis circumftantiz , ut ordinarié fit, committit

feclufo femper peticulo confensüs libidinofi)

Ál

a&ctum fimplicis fornicationis. mentalis , nequé

eulpam falter venialem non excedent : ut om«-

W

ea circumítantia perfonze cogltate neceffarió:

Des fateri debent.Ubi tamen merità advertit $4«

Y

erit explicanda in confeffione , ut alibi jam no-

las apud Tambur.1, 7. c. 8. $. 4. convinci pluri-

k

tatum. ^ Quód fi denique complaceat vel con-

*fnos captare , ac confentire in dele&ationem li-

fentiat pracise in ipfam delectationem venere-

bidinoiam ipfarum rérum turpium füb pratex-

am exurgentem absque cogitatione ullius obje-

tu artificiofe propofitionis , cantilenz , müficz, -

Q

&i vel complicis ( quod certé etiam taró) non

&c. quandó carmina vel cantilenas tmagis ar-

k

erit proprié loquendo delectatio morofa, fed

tificiofas de re pia fattidiunt , vel recufant , avi- -

71

)

fimplex impudicitia reducenda ad fpeciem mol-

dius veró. excipiunt de.rebus turpibus. Con-

vinci item delectatione libidinofa ferti eum , qui

L

litie tanquam inchoata pollutio , ptpaulö fupe-

riüs notatum,

frequentiüs & libentiüs loquitur de occulktis

Q

partium corporis, & rebus ad eas partes perti-

!

€66 IIl Confenfus impsdicus. dicitur proprié,

qui fertur in opus ipfum turpe , & eft a&tus vo-

nentibus, quàm de aliisrebus. Derique firilis

-

h

peccati argui, qui metaphoris retum turpium

luntatis efficax propofiti,vel defiderii perpetran-

4

di opus aliquod turpe;adeóque abfolutus femper

gaudent, qui facilé dicta detorquent ad dictos

q

turpes fenfus , quamvis enim hac fpé excu-

eft peccatum mortale5. quin etiam conditiona-

l

tus füb conditione practicé non auferente mali-

feutur ab inadvertentia , vel quiaobjectum , de

?

tiam aclüs , juxta laté dicta in materia de pecca-

quoagítur, non eft adeó obfceenum, fzepe ta«

EH

tis, . Eftautem peccatum mortale ejusdem fpe-

men , quia delibetaté procedunt ab affectu ad

Q

Y

v

cieí cum ipfo opere turpi perpetrando , undé tot

turpes, à mortali non liberantur. '

[/

fünt ejus fpecies, quot funt] fpecies externa lu-

/. Denique ad impudicitiam oris debet etiamé69.

li

E

N

xuriz , ut fuprà initio Tractatüs annotatum eft.

revocari impudicitia atirinm : audire enim vo» '

li

Intellige autem dummodo circumltantiz fpe-

luntárié turpia causá deleclationis vénerez , vel

f

Ciem mutantes fint cognitz , & attentz per in-

cum periculo confénsüs in talem delectatio-

To;

elle&um , etfi à voluntate tuinimé fint intentae,

nem, aut ipfum fa&ctum, vel peccatum aliquod

m

contra quam modó dictum fuit de delectatione

graviustutpis operis, fimilitet peccatum rhor-

D

l

motofa.

Ratio difparitatis fzepiüs indicata eft;

rale,eft, & prater proprium peccatum , fepe

W

quia aCtus internus inefficax ( uti eft dele&tatio

poteít accedere peccatum alienum fcandali , ut.

ii

morofa) fertur in obje&tum pracisé, prout oh-

poté fi ejusmodi turpibus auditis artideas , tibía;

Erg

je&tivé proponitur per intelle&tum ; ideóque fa-

s al«

qu

plsfcere figxïifïces " qu? tália !Qquantes magi

licis

TR

^g

aE

N

s. Jp. De dmpudicitia, .

629

/

]ic'isj,uvel confirmas : vel (i facilé poffis, veletiam — tantes: juxta illud Md!!i:; s'ng viderit giu-

e* officio tenearis, tamen ejusmodi turpiloquia

lierem €?c.. Caterüm cum quis afpicit mulieres

non prohibeas, impedias, abrumpas, aut faltem

affectu venereo fiftendo in delectatione morofa

vultu, geftíqueibi difplicere figuifices, vel loco

fine progreffu ad eas concüpifcendas efficaciter

abeas.* Secüsefl(i ejusmodi audias ex levitate,

ad copulam, meritó cenfet Tambur. /b. 16. Dz-

curiofitate tautüm , feclufo periculo confensüs

cslogí c. 3. non éfíe mecefíarió in confeffione

turpis, aut nori impedias , cum facile non poffis.

explicandas circumftantias períonarum , eddem

Placet judicium "Tarabur, ci7. $. 4. in fine dicen-

' ratione , ficut de ipfa delectatione morofa modà

tis: Si aliis loquentibus, tibi illud turpiloquis,

dictum fuit ; quia etiam tunc tota delectatio vi-

vel impura cantilena difpliceat , fen mon. pla-

detur interiüs confummari. Arfi easdem ve-

ro-n P

€eat , nec tatmen loco diífcedas,nec eos veprehen-

neréo affe

v V

tiam tangat , quia tunc aclus ex- -

dat ob ruborem , imb etiamfi (feclufo fcanda-

teriüs confummatur , uti

que efïetkperfonæ con-

lo. G animoó de illo peccato deletlanziy videas,

. ditio exponenda.

veliquid funile facias: t& mon «ccufo peccati

IH Ex foo pericmlo pravifo, vel ädverfo67z. :

eortalis , quia ip[a erube[centia non. contesm-

xenda raiio

libidinofi confensüs , ut càm quis ejusmodi ob-

je&ta turpia, feu. minüs honella , etfi. feclufa

ille,

eft pra id excu[kæiqæg. : Hrgec

aQuali mala intentione venerea , folà levitate vel

h

^8. D.

v

LA

cutiofitate ductus deliberaté tamen & ferib afpi-

C Impudicitia afiect a

$,

ciens previdet jam infürgente turpi commo: o-

pectus impudicus rerum turpium libidi-

1

, me periculum confens?s in eam delectaticn:m

éro AS

nofus & mortaliter illicitus effe potelt tri-

impuram , vel ipfüm opus aliquod turpe, :ec

pliciter, ex objecto, ex intentione, ex periculo.-

tamen ab afpe&tu ceffat , utique j:m pecca: mor-

( Ex objetfo afprélo, quod in fe valdé turpe

taliter ejusdem fpeciei luxuriz peccato, cujus

eft, & notabiliter apud plurimos ad libidinem

( proximo periculo fe fciens voléns

que e*ponit,

provocans , feu influens in commotionem illam

utapud omnes in confefío efl.

libidinofam. Sic meré deliberaté 1. & ferio

IV. Caterüm feclufis iftis tribus, 6

[

7

jeHo peró?t |

afpicere alios a&tu coéuntes ( non item co&un-

. fe valdé turpt ,. énteutione Pmpurá , ( peri-

tia animalia feclufo affectu ad libidinem ^ 3.

valo vononiüs in delelbeiones/ — weneream ,

Afpicere membra pudenda alterius perfonz di-

velopus aliquod turpe; fe ipfam vel alios, viros,

verfi fexüs, ut vir foeminz , aut. femina viti;

vel foeminas ex curiofita:e , vellevitate tanzüm

feclufa vera neceffitate, qualis eft in Medico,

infpicere , non nifi veniale erit, & juftà causá ne-

vel Chirurgo, àut Infirmario ad medendum in-

. ceffitatis, vel utilitatis utiq; ab omni peccato ex-

iftis partibus &c. .. 5. Afpicere perfonam alterius

! eufatur; quinimo , fe ipfum etiam cirta puden-

fexüs totam nudam deliberaté & ferio , vix un-

. da intueri plerumque veniale tantüm eft: quia

quam à peccato mortali excufati poteft ob ma-

hoc non ita ad libidinem provocat , ficut afpice-

re pudenda aliorum , maxim? diverfi fexis.

ximé prafentiffimum periculum libidinis, atque

confensüs libidinofi,

Secüs dicendum foret, fi

- Denique juxta diéta eádem ratione difcurren-

dum eft de iis,

ejusmodi infpicianrur vel indeliberaté ex im-

qui legant libros de rebus turpi.

proviso , vel ex levitate valde obiter & brevi-

.bus ex ptofeifo agentes; qui ferió infpiciunt pi-

ter , vel etiam ( ut placet Tamburino cit. $. 3.

Guras valdé obfcznas ; qui fpectant comcedias

um m m

anum. 3. cx loco valdé remoto; aut per velum

valdé turpia reprzefentantes; (i enim ita faciant

opacum : tunc enim non erit nifi veniale, quia

cüm voluntaria delctatione libidinofa, vel cum

ficnon adeft periculum ad ulteriorem libidinem.

animadvetío periculo coníensüs in ejusmodi de--

Eadem ratione nudam perfonam ejusdem fexüs

lectationem , vel opus turpe, liquidó peccabune

7

afpicere , f fit valdé puerilis, ambzr. ibidem

mortaliter. — At feclufa tali tur

pi dele&latione,

d

cum aliis re&é cenfet effe tantum veniale , quiz

ejésque periculo, ex foía levitate, vel curiofitate

hoc ex fe.non multüm excitat ad veneremp.

talia agete, venialem culpam non excedet, dum«

t

-

Plures caíus adferam in finé infrà , ubi de patvi-

modó femper abfit períeulum confensüs turpis.

tate materiz.

h

Sed heü in re lubrica, quàm frequenter adeft!

" 67

I J Ex fola intentione afpicientis libidino-

Caterüm de ipfis fcribentibus libros türpes ,

ü

fa. Cürn quis fcilicet ex intentione venerez de-

.pingentibus picturas inhoneflas , hiftrionibus

lectationis captande fzu ex a&tuali affectu ad li-

obíceena reprafentantibus , eos faltem ratione

il

bidinem afpicit aliquid, etiamfi de fe non ita tur-

fcandali peccare mortaliter , & vix unquam à

(2

mortali excufári poffe, habet communis fente

th

pe» v. g. faciem , pe&us , ubera feeminz , utique

s

mortale peccatum eritex v intentionis libidino-

vwa

tiain materià de charitate, & Ícandalo.

12: maximéfecutà , & voluntarié acceptatà ipfa

"

j

delectatione venereà, cum commotione fpiritu-

ob N

g^

um generationi fervientium : nt cum Navartó

: Impudicitia Talás,

ch

€it. c. 16. ». 1 1. notantomnes paffim.

Peccant

u

Mpudici tactus, ofcula

, amplexus,eodem mo: ;

ergó mortaliter mas & foemina foluti alterutrum

I

do libidinofi,

)d

& mortales effc poflunt triplici-

ejusmodi laícivis afpeCibus ad deleCtationem

ter , ex objecto , ex iptev

r

Hnt , Q* ex periculo:

o

m

"venercam , vel ipfius copula defidetium exeie — & q

OHi ratioRe, quia long&

Pa&s IV. SACRAM..

videm lor:gö æaj

K

LOrtiBs

-

"u

g »eol. Sacrkment.ïPar: W. Cap, Ill.

630

fortiis ad libidinem provocat & irritat ta&tus,

tiffimum periculu;'n confcnsüslibfämbfï falteta -

.in delectationem veneream inde infeparabiliter

quàni afpectus tantüm,

tangere enim proximiüs

ordinatür ad

libidiaem , magisque venerem , id

enafcentem; & mirum effet, f1 non fequeretur

eít, fþ;'ritu

s generationi fervientes commovet ,

m

-confenfusipfe. — Agque hoc fenfu retiflimé in-

[

majísque periculum ingerit foedz libidini fervi-

telligitur damn

2

ata illa propofitio infrfä/ adferen- -

?

[

endi , quàm folüm afpicere. . Itaque

da.

clufis his: tfibus; ta&us,'ofcu-678

67g 4 Ex objetto ipfo angere deliberate & ferió

IV. Deniquefe

y

partesinhoneftas alterius perfonze,five ejusdem,

la, amplexus etiam inter folutos,vel non nifi pec-

five diverfi fexüs ,( feclusà' verà , neceffitate

cata venialia erunt , fi otiosé ex mera levitatefi-

d

v.g. medendi ). femper eít mortale ; etiamfi

ant; accedente autem juflà cáusá, omni culpa

liberabuntur: qua quidem omnia hactenüs di-

d

delectatio 'venerea per fe directé non intenda-

tut , fed exfola levitate, veleuriofitate fiat ; ob

.&ain histerminis apud omnes certiffima funt.

rationem dictam ; quia nimirüm id ex natura fua

^ Latent tamen adhuc graviffima difficultates , t

nimiàm & proxime libidinem provocat : & gra-

fcrupuli difficillimi. Ut ergó inre usquequáque

[

viüs peccatum eft , f1 táctus fiat inter perfonas

frequentiffima, dicta meliüs intelligantur, ponoe

ejusdem fexüs , quàm diverfi: quia tunc adgra-

unam & alteram Ípecialem quaftionem.

wius peccatum naturá fuá difponunt, ut recte

QUAZSTIO I

b

]

[

notat Sanch. lif. 9. matrim. difp. 46. 1. 48. Sed

Quotuplex pote[! effe delecfatio im

ämpudi—

f

dixi: 4deliberate &f ferió, nam Sanchez cum

€eis tatlibus , ofculis , amplexibus , vel etiam

aliis ibidem ». 12. admixtit hic aliquam levitaté

" afpettibus.

3 j

& jocum excufantem, de quo infrà. Dixi etiam:

Atus, ofcula , amplexus , ficut & afpectus,679

LOT

alterius perfona : nam tangere fe ipfum in par-

A s

cogitationes, imaginationes de íe funt

tibus verendis etiam ex fola levitate (füclufa

actus omnino indifferentes , pofsintque fieri vel

mala intentione & periculo) culpam venialem

y

: boni, vel mali moraliter, juxta bonum vel ma-

non excédit, quia tactus fuarum partium non eft

1l

tam excitativus ad libidinem , ficut tactus alio-

lum ufum;vel finem, ad quem teferuntur. Unde&

vari& & quatrupliciter potiffimum poffunt di-

1

rum : atque omni culpa vacabit, fi ex rationabili

lo

ftingui ta&tus, ofcula , amplexus; boneflatis ; ne-

caufa fiat ob obviantes necefitates, aut etiam

Di

eeffitatiss levitatis ; vel curiofitatiss & vo-

Cait Tambur. .2. s.4. ) ad caléfaciendas manus.

«0]

II. Ex intentionc, langere partes quaslibet,

luptatis ieu dele&tationis alicujus captanda gra- |

i

j

Z

"tià.' Percurro breviter fingula.

etiam minime inhonefílas, ut faciem , brachia,

j

[:

Ti

edem. mulieris cum intentione captandi dele-

l. Honeflatts,

Ticr

&ationem libidinofam , aut animo fe , aut aliam

Aäus , ofc

ula, ampl&:;us boneffatis dicun-689

T

tur , qua fiunt vel juxta morem patriz ci-

[E

perfonam provocandi.ad libidinem vel opus tur-

u

pe» liquidó etiam mortale eft, ex firie mortaliter

vilitatis gratiá, vel alias ex honefto fine, utpote

)

malo ; atque circumftantia perfonz fic libidino-

ad conteitandum amorem caltum , amicitiam,

pacem , reconciliationem, amorem, &c. — Et fic

*

Ti

sé tactz in confeffione explicanda eft, ut iam

fuprà de afpectu impudico innui.Quare cauté le-

omni culpá vacant, quia honeftatis vircutem in-

l

gendi & intelligendi funt DD. Cajetav. Na-

duunt ; ofcula przfertim in friptura verbis &

exemplis commendantur Gen. 27. &^fccede ad

t

var.alii, quandó dicunt: levitertangere manum

35

mulieris , digitum intorquere, pedem pede pre-

me, G da mibi ofculum. fili m Luc. 7. ait.

"

«l

[!

mere , &c. effe veniale: intelligendi funt feclufa

3

hriftus Simoni , Ofculnum mibi non dedifli ,

mala intentione libidinofa.

bec autem Crc.. 1. Thellal. y. falurate fratres

Áit

Quis enim neget

prementem vel leviffimé manum, vel pedem

ongves in ofcelo [ancto.

Eadem autem elt ratie

r

b

mulieris, fi fiat ex deliberato affectu libidinofo

de amplexibus & tactibus , ac complexibus ma-

nuum ob fimilem caulam , fdque maxiimé inter

il

ad delectationem veneream vel inam 'copulam,

mortaliter peccare ?

confanguineos & conjugatos, vel fponfos ad

Dy

UT

$77 ll/. Ex peritnlo animadwer(o confentiendi

conteftandum amorem , amicitiam conjugalem.

hi

in delectationem veneream, vel.opus türpe, ut

&c. quo etiam referenda eft deleclatio quedam

fi inter tangendum, ofculandum , amplexandum

moralis honeftatis capta ex ejusmodi ofculis ,

T

[

fominam vel mafculum , exurgente jam com-

amplexibus, vel tactibus quam fcilicet quis fu-

t

motione libidinofa advertas periculum confen-

mitex ofculo , amplexu vel tactu honeíto manüs

sás turpis , nec defiftas , utique peccabis morta-

exhibito in fignum caflí amoris vel amicitiz : GE

fn

fl

liter ejusdem fpeciei pezcato, cujus periculo te

- potiüs eft voluptas mentis , & gaudium animi

dehoneíta amicitia & beaevolentia , quàm afte-

lié

exponis. Unde à mortali excufari non poffunt

ofcula , amplexus, & tactus ejusmodi perfonz

&ós fenfitivi.,

lgt

' Ut bene flotlgg Tambqr; li. -

morosé fa&li ob delectationem fenfibilem perfi-

€. 8. S. 1. ». 3.

"

!

ftentem in ipfo ofculo, amplexu , vel contrecla-

uone affeQara : & maxime fi fiant cum ardore

H, Netefftatis.

ESQ,I

& mora, replicatis diu in oreofculis , guftatisla-

us uti & afpe&ius ( nam ofcula & amn-685-

ter

T^

biis, lingu& unius alterius ore exceptá , adelt

exus hicnon habent locum 5 neceffita-

vd

ti; dicuntur, qui neceffario fiunt ip membris cor-

enim, & omnino adverti debet ab ipfis prafen,

dí

A,Pef'w

h

—

631

| Se&f, Vi,'lje lmþuäz'äz'tk'd.j

. Deleclatio libidika[a ö'ïwneräa,c* jam to-

fp;)ris etiam pudenais, turh alienis,utpore-ad mes

dendum à medico &c. tüm. propriis ,. ad mun-

tiesad naufeam ufque inculcata) eft, quz con-

dandam naturam &c. Et hi feclufo omni affectu

furgit ex commotione vel alteratione partis infe-

& confenfu turpi utique omni culpá vaeant ;

'rioris ob motum fpirituum generationi fervien-

«üm neceffitas non habeatlegem. ldemque di-

tium : qualísque percipitur in ipfa copula , pol-

cendum de tactu confricationis illorüm mem-

lutione &c. Undeé dicitur venerea, quia eftor- .

brorum ad fedandum pruritum in iis membris

dinata naturaliter ad promovendam generatio-

valdé teneris maxime acutum & moleftum , ut

nem , cui Venerem antiquitas (tulta Deam prae-

à confricauione fe. contínere difficiliimum fit ,

fidem faciebat.

Deleclatio (ewfibilis taviém

e[to fcquatur aliqua commorio carnis , duramo--

dicitur, qua folàm confürgit ex naturali propor-

dó confenfusabfit , ut ex Gerfoze , & communi

tione potentiz ád objectum tactum , velvifum ,

naturcalit

DD. notat Sanch.. & Laymas. addentes ffccïe ;

enim vifus deleCtatur afpectu rei pul-

chtz; & p'otamia tactivaex contactu rei mollis

non effe condemnandum p«ccati , quí ejusmogt

moleítiffimum pruritum fedare conatur etiam

vel deleGlabilis; ut fi d«lecteris afpiciendo fce-

&

cum animadverfo periculo pollutioniss fimiliter

minarm pulchram , vel tangendo mollem car-

tamen fine periculo confeníós venerei ; quia dat

nem manüs vel faciei feminz ; Eodem omninó

operam rei licitae, ut'ïhprä fuoloco notatur,rám-

modo , 'quo dele&taris afpetu alterius rei pul-

tfi fitres plena periculi in tetam lubrica , pra-

chrg vel mollis absque- omni ulteriori intentio-

n

ne ad delectationera libidinofam, carnalem, vel. *

fertim in perfona fragili.

veneream ordinatam ad illicitam ;copul;m vel

M. Curiofitatis vel levitatis.

Ífeminationem, — Íta quidem DD. communiter

A&us, oftula, amplexus, uti & aípectus

) ó SzT

fa&ti ex mera curiofitate ; levitate, vel joco,

explicant. Subriliis "Tambur Ji. 7. . 8. $. 1. à

num. 7. preter deleClationem veneream libidi-

aut hilaritatis gratià circa perfonám ejusdem

nofam duplicem diftinguit deleclationem fen-

vel diverfi fexás,dammodo ex ipfo obje&to non.

fibilem naturalem tantüm,& fpecialiter ex ta&tu,. -

nimis turpes fint; & feclufa intentione libidirio-

velofculo foeminz absque tamen ordine ulte-

fa,& periculo contenfüs turpis, non nifi venia-

riori adlibidinem. Sedlegat , qui volet, noflrum

lem culpam continent, 1ta ex communifima

DD. pluribmsv congeftis Sanch. & Laym.l.c.

Marchart cum multis. Sed fit -

i

eóque fenfü intelligendi funt DD. fuprà iudi.

RESOLUTIO.

cati, dum docent leviter tangere manum mue

lieris, digitum contorquere, pedem pede pre-

Eledlatio voluntaria captata vel admkifï'agg"q-

mere effe veniale. Sed notanter dixi: dummo-

W

deliberaté ex afpectibus, tactibus, ofculis,

, dà ex objetto non nimis tnrpes [iat juxta di-

aple

xibus , venerea femper eft peccatum mor-

&« $. 4 NI Certé deliberatétangere immedia-

;

tale : fenfibilis autem tantüm, per fe veniale tan-

té (non item fupra veítes) partes verendas perfo-

tüm : per accidens tamen fepiffimé mortale,

n2 altetius , maxime diverfi fexüs , cüm id per fe

imó femper mortale circa obje&tum per fetur-.

' & ex objecto fuo magnàm deformationem ha-

pe& pbíceenum. Jra D D. citt. Expwlico brevi-

beat, & ex natura fifa ad libidinem excitandam

ter.

!

tendat, adeóquehominem eraviffimo confen-

- 4. Fenerea. fe

süs pericülo exponat, etiamfi ex fola levitate;vel

'e,mper'ej? pewam.»; n-avrzale.SSï

Cettum apud omnes ,. & ratio eadem eft, quà

joco fiat ; à mortali excufari non poffe , omnes

fatentur. | At veró quoad ejusmodi tatus circa

quaftio fequens probabitur: Infüper inea dele-

períonam ejusdem fexüs v.g. dum fimul bal-

&atione voluntaria nullà dari parvitatem mate-

riz à mortaliexcufantem.Certé fi delectatio mo«

neant,vel natant, &c.levitatem vel jocum à mor-

ls

-tali excufantem admittit Sanchez /5b.9.4:fp. 46.

rofa venerea de returpi cogitata tantàüm mortale

W

Y

$. 23. confentiente S)li)i.o apud Tambur. cif. c.

eftCut ex comuni fuo loco probatur) quantó ma-

n

gis mortale erit captata ex ofculis , amplexibus,

8. 6 2 . 4. dicente; quod putamus admitti pof-

af

fe, i leviter , & qua(i per tranfennam hoc fieret,

tactibus impudicis.. Atque hac ratione intelligo

jn

damnari ac prohiberi abAlexandro VII. inter cz-

| mnon autem fi omninó deliberaté : quia talislevi-

5

teras num. 40. hanc propofitionem: .Eff proba-

tas & jocus deliberatus eft nimis torpis & peri-

J

culofus. Plures cafus huc facientes 4. fe4: fub

bilis opinio , que dicit effe tantàm veniale.

ofculum babitum ob deleilationem . carnalems

nl-S

finem congeram. Denique feipfum tangere ex

g

€& fevfibilem , qua ex ofculo oritur , feclufo peo

fola curiofitate vellevitate feclufa intentione ma-

rf

ricnle. confenshs " ulterioris ,. & pollutionis,

b

la& pegiculo,Pet fefolüm effe veniale,jam fuprà

Hacibi.Nam perdeleétationem carsalé videtue.

notatum eft,.

^

omnino intelligi venerea feu libidinofa , vel fa]-

1

AV Foluptatis vel deleüaiionis gratid.

tem fenfibilis cum illa conjuncta, cam confenfu,

" Actus , ofcula , amplexus, uti & afpectus

velpericulo confensüs in illam venereá delecta-

16831

A& — depiffimé fiunt propeer aliquam volupta-

tionem, juxta mox dicenda, etfi abfgue periculo

ter , vel delectationem fenfibilem , qua in ipfis,

n4li

confensds ulterioris in aliquod opus turpe , vel

vel eorum objeclis percipitur, Duplex autem hic

14

(f

diftinguitur delelatio , fenfibilis venerea , & -

pollntionis. Sed hac falvo me?iqri judigio,

W.

fen[ibilis tamüm.

Kkkk 2

P/À Sm'ä

d bel, Sacraniént, Pars -,lP.; Cap. l1. — -

b

0632

n aelräaüahïrr j 9j | impolfibile üt,üt,dele&atio quiecünque fenfibas

686 1] Sewfhis t

"f$ta communis DD. càm

ffue

niále. tantum.

lis ejus partis, quà tam proximé infervit generas

Tqa

ibut. Jib.7. Decálog. £.8. 'ïg-. slt,n«6. Aloq'u"e'nte

tioni, affumatur véladmittatur , quin concoints

etiam de delectatione 1llà fpeciali ion libidino-

"tanter confürgat ipfa delectatio libidinofa:quare

fj Ratie5 quià dele&tatio illa fenfibilis perfes

düm àliquis ram proximam infeparabilem , &

'éfficacerh càanfam libidinof» delectationis vo-

feclafo omni periculo confensüs turpis in de-

lectatiohem veteream, omni prorsusculpàá vàe

luntarie ponit,illam volüntarié procutare & fal-

cat* Tàiex fe ordinatur ad bonüm finém , nec

tem indiede velle convincitur , eóque ipfó

in fe ikhonella eft ; quód fi eigo captetur ex

delinquere mortaliter: qua ratio valde notandà

efculis, tactibus, afpe&tibüs, tàtione fui tantüim

eft. — Tàndemfi fiant ejesmodi tactus , aiples

absque aliquo bonofine;eít fané deordinatio ali-

us cüm periculó ipfius pollutionis, de hocjam

qua & abufus rei per fe non mala ; ideóque per

habes fupra fet..4. fatis. Jam fequitür princi-

fe culpam venialem excedere ton potef, Undé

palisin hacmátetia valde intricatac

9;1troverf1ä;

vides meritó jàm fuprà concetfum afpectum vel

& delieatà

tactüm pattis alioquin honeltz v. g. afpiceré vel.

QUESTIO ALTERA.

tahgete faciem, manus; brachia , & (fecundüm

ANavarr. ) etiam mammillam f&ming obiter

Datárue parvitasmaterie excufans d mor«

«

ex joco., levitate ; cutiofitatey ex fe nihil habere

^taliinve venerea , velinateriaduxuria?

mali, prater ipfum jocum vellevitatem venia-

fferünt iíta duo ficut magis & minüs latéé$g

lem 5 natà ut fic folam naturalem fenfibilem pà-

DI

patens ; nam res venerea propr'iäi:ltipiä ;

tiunt dele£lationem: ergo feclufo confenfu ve-

copula, vel coitus carnális, poliutio atque de-

iiereo non eft, unde mo:;;li*s cþi;pæ 'condemnene

d

lectatio veneréa ex commocióne fpirituum ge-

Xüf.

/

nerationi fervientium ortain & circa partes ce»

7. WL Per accidens tame

1 Íepiffime mortale

mitales, & ad fuümmum; que ad hocproxime di-

| 68

péccatum fit deleclatio illa fenfibilis ratione ad-

fponunt,uttá&tüs & agitatiopartium genitalium

jundti periculi tonfensüs turpis: & hoc fenfü ac

&c. AMaterià duxwrie autem $eneralis ultrà

practice otininó veraefl communis fententia

pridi&tas res venereas ad ipfam generationem

DD. acipfins Sachez fepécit. Zib. 9. difp. 46.

pertinentes , tomprehendit omnem etiam ime

Ofícula, àmplexüs, tactusvoluptatis fenfibilis

püdicitiam feu 'occupationem potentiarum a&

$ratiá inter omnino folutus effeplerümque pec-

?fenfu'üm,'/præfe*i'*tim*tä&ü's, eirca res inhoneltas,

D

cata mortalia ob màximum conjunctum peri-

veladlibidinein aliquomodoprovocantes , de

culum deleCtationis venere , 'ac confensüs

quibus hàctenus atümeft. Jam veró iion poteft

f

turpls : & ratio fumitur ex manifefta expe-

X

'effe quatio , an detur párvitas materiz m re ve-

rientia, quà conftat fepiffimé , imó plerüm-

nnerea quoad ipfam copulam & pollütionem feà

que hon fiiti in illa deledauone fenfibili tàn-

Teminatioerm 1llicitàm. .

De hoc enim nemó

iüm, íed nimis f2pe , 'ób fymphatim poten-

fanz inentis aribi £its quin nion : fed folüm quo«.

1

tiarum , exàrgete etiám dele&ationem libidino-

ad dele&tationem libidinofam veneream;directé

fari veneream; àtqueideb itavoluntarie oble-

vel iadirecté intentam , & confequenter criam

:

?

;

1

Cantem fenfibiliter in ejusimodi afpectibus, ta-

quoad im

n

udicitiam cordis, oris; fafpö&üs'?ï.äï

&ibus, ofculis , plerümque fe exponere periculo

€lás &c. Poro duas refolutiones.

[

confensüs turpis , faltefü in ipfam dele&tationem

libidinofam confurgenrem ,. fi non etiamin ip-

RisoruTIOAM —

4

/

füm aliquod opus turpe. Et hac tatione fursus

N -re,*vcne*feä $ hoc 'eïï:-, non tàntüm

'qüoää*ö 90 Q,

[/

fupra diximus, araplexus ,ofcula, tactus, fi fiánt:

copulam, pollutionem,dittillationem libidi-.

j

motosé ob captandam delectátionem fenfibi-

nofim; feu quanicünque. volüntariam effufio-

lem,praefertim inter duos diverfi fexàs, quia a-

nem feminis illicitam , verümetiam quoad dele-

türaliter confequitur €ommotio, & dele&tatio

Cationém 'venéream feulidinofam diredte &

, ïyxl

libidinofa, adeóque adeftpériculum cenfensüs

deliberat? intentam, quaffitm, acceptataim, pras

tutpis , nonpoffe excufati à ihoztali ; tunc enim

&icé faltem non poteft effe parvitas materia ex-

[

ponitür caufaproxinia verz libidinis: nifi forté

3

eufansà mórtali: atqne ideo omnis impudicitia

l

zetàs infantilis aliquid àm

plius peernitat , ti

&ordis, oris afpectüs , tactüs, ofculà , amplexus

[:

permittit Sanchez cir. ni. 33

v68

&tc. facta causá dele&tationis venerez captanda ;

At

8 IV. imó feiiper peccatam fhortale elt-de-

ficut omnis in illam deliberatus confenfüs fea

b

lectatio fenfibilis ex afpe&tu , vel tatu circa ob-

complacentia femper eft peccatum mortale. Eft

&

jectum petfe curpe & obftcenum. Iahocom.

in re communiffima , & mihi lane certiffima

d

nesconíentiunt, & nos

hactenus femper fi üppos

fuimus.

do&trina,quàm latiffime probat Rebellus de js/f.

jl

Ratioy imo experientià nimi$ manis

part. 2. lib. 3.4. 19. Lefl. lib. 4. de jufl.e. 3. w.

hi

fefta ef;quia afpe&tus & ta&tus objecti obíconi,

Xr 9. Sanch. lib 4. ssoral. c. g. Làyd. Hb 4-tratt.

l

vel partisinhoneite 'äa)i"püï'ïS alterius , etfi fiant

y.€. 8.9 2. Diana. part. 3. trath. y. refal. 1 . alii

d

primiribob deléctationem febfibilem , tamen

naturaliter & i

fcni' rab

innumeri apud iítos ( quidquid cum paucis ali-

li

iliter pariunt etiam dele-

quibus contradicat Caraim. $w Regul. 3. Hesedi

&

étationem libidinofam

veneream ; utmotaliter

-'äilinfrä citandus.» Ratio eft ; quia om

nis de-

! ectis

u

N

í [] 7, 1 Di Impzzïzeïtm :

$35

ïeää'tïo venerea & libidinofs 'nä'tarä-füä per fe

fea dire&te intenta, vel äolitä,üäüro-ïïäl. apud

'ordinatur ad copulam , imóre ipfaut bené do-

"Tambür. 'e£t.c. 8.$. 1.». 8. vocathanc commu-

et Galenns apüdcitat.) 'eft ipfiffima inchoatio

miffimam D. Sententiam adimittentem in

pollationis: quid'enim eft nii imotus humotis

mateftía luxurix leve peccatum ex parvitate ma-

áperm atici per fpiritüsgen etatiorii fer vientesine

teriz, aliísquecitt. Talluc.?racf. 30. in'6. pra-

alefceritis , "& percertas arterias ad inftrumen-

ep. /c. 9. 'toro, precipue &. r 8. 6* 19. ltem par

tüm Eenetationis tendentis: 'erpó ficut delibe-

'nobile fratrum JacobMarch. Refol.Paftoralg. 2«

vaté vellecopülam, feü feminationemllicitám

4.6.4.'6. EtPetrus Marchant. 7rib. tom. 2.

fempet iortale'eft, ita/etiárn deliberate velle

ttratl. G. tit. 3.0.3.6. 8- dub. . ve[al. 2. dnfine,

feam dele&tationem , fea commotionem vetie-

Ratios quia valde rationabile , & confonum ett,

Teaminfe, velinalio, femper erit peccatüm

fragilitati hurnane , *qued homo füb ; eccato

mófale: &ficut ia ipfa copulavelfeminatione

mortali non tenextur evitare omtem actioriem

llicita, ita & inea delectatione,, 'vel comino-

levem , ek qua eftpericulum exurgendi aliquos

tioue illicita per fe /ordinata , & 'iuchoánte fe-

imotus dele&tationis venereg ,. Gccum hi iotus

"nifíationem 'illicitam , "nunquarm pó

À

terit 'effe

Tougs facillime exatgart , ut fint mortales, om-

^

jarvitas materig excüfans à mortali , falrem

mitio tequirrdebet majus voluntárium, quàrm

praHic? leguendo, "Nequüe'émim praxi audi-

4ndirectum & virtualein causá maxime levi,

*eadaet äi&iü&in—Gäïamüelis Theol. Regul. frue

'de fe vcniali tantüm z alióquin certe oporteret

dn teghl. $. Benedicli difo. 9. & O. Dele&ta-

fondemnate peccati mortalis omnetm convere

ttionem venerearh effe quidem peccatam torta-

fationem non necellaritm virorum cuim foemie

la quandó pollutio graviter & propinqaeincho-

mnis, jüvenum cum putllis ,colioquià farniliatias

atreft: non itém. fi pollütio folüm levitet, te-

'choreas , aliásque recreationesetiaim honeflas:

imüiter, G remotéiüchoatafir. :Etfi enim hoc

cüm in ijs acillimeintercurrant afpectus blane

Tpecalative defeundi poffe fatear; pra&ticétamen

'dis verba levia , taCtus 'ofcula. amplexus,& alia-

'nulle thodo probari poreft ob'evideritiffimum

hujusmodi venialia, ex quibusplerumque óti-

pétriculamanre tam lubrica & picea. Hic enirn

'urtàr metüs aliqui vererer, quostamer feclafo

vetilfime G cerüffime: qri'tangit picem, d-

oníenfü , 'ejisas periculo'una cum vemiali caufà

quinabtrür 'ab'eas ctenim quantumivis mihi-

fuatüerito cenfemus veniales, quemadmodurn

!

'mà deleclatio & coiotio veucrca naturá (uáiten-

i& ulia, qui rernote tantüim ditponunt ad alia,

!

detis in'majórem & majorem , ipfimque femi-

peccata mortalia ; t litigium ad homicidiam ,

t

"nátionem, & taim deleclabiliter, voluntatié con-

thaüttas füpperfluus ad ebrietatem &c, venialia

t

AFeutientem, ac maxime excitantem exponit pro-

tantüri meritó cenfentur, — Kegula'ergo à DD,

Qs

Xifno & $ravifimo periculo 'confentiendi in.

laffignä"tä-,. -&'r&c'e'þtæ,' &ànobis 't"radita':dcïiüfa

4j

inajorem dele&tionem , tThajá.que peccatam

pollutione indirecte voluntaria velcaufaca à for-

Q

'carnale.

uaratione Sanchez eir. tib, ^ -sporal.

ttiofi locam habere debet in deleClatiome verierea

. 5. dicit(retractansfuam coritniriam fenteritiam

indirecté tantüm volüütaria, nimirüm Quando

anteàtraditam 775. 9. war.di/p. 6.) "duiaiu

'tcan[a pofita'e]l licita , vel venidliter tamzm

E

quavis deléiatione veserea. deliberate ad-

máin, 'etraim deletlatio prater iutentionetn fube

'milja apertim eft pevieulum invidendi n má-

furgeus ioculpata , "vel venialis tautim 'eulpt

,ä.

jotem deleBlationem aliam manife[ie 'morra-

vrit, "Applica in'exeniplis ha&tenus datis, 'Ex

dem guare wec : Audeo » 'wec. waquam anufus

«dictisinferenda eft corollatiai-

!

fom excufare à cenfe/fionibus -hujusmodi de-

deciationatn

RES Q LU-XIO

adij

à

;quaa'gu»;þzx fæoäiggrwm igidälaru.

dqioncg.

Wariorum ca[uum 'in particulari.

(de

:

l

Ó

RES

O lUTIO altera,

Seularipütros és atitore ftäüörä&ïrf"faiiiäï*szga

de

&t

| Mnino admittenda 'eít parvitas mateériz

l.

detats, complecti, tanpere, 'captarido

Ü

-7 exculang à mortaliin materia uxüriar quo--

'delectationem fenfibilem 'ex mollitiecatnis te-

n

ad impüdicitiam cotdis , orís , afpectüs, tactüs

"nerie feclafo confenfu türpi , riullüim vel veniale

'Se. nion taiitiim qüoad dele&tatio:eii fenfibi-

T

lem (de

ttantàm peccatüm'eft. Szwebez , acobus dMar-

(

qua fuprà) fedetiatn quoad ipfam de-

'charit lT. cc. Siimiliter ancillz puellos veftieiites,

ationem verieream Jibidinofam direde fhi-

du

;

lavantes,eorümque puderida taigerites vel afpi-

ndä)

nimeintentam,fed indirecte folüm volungariam

'cientes , 'etfi motus fenfualis , feclufo confenfü

1.

in'eiuämoaiv"cäu'fafle'vl'*paüm-,'Vehïon-ab'- &3, fe-

vel complacentid turpi exurgat: autmonpec-

clufo contenfu, '& peticulo confensüs inipfam

Y

'catit, fi itaofficiüm exigat; aut folüm veniale eft,

fj

deleCtationém veneream , vel'ülterius opus tur-

fi ex curiofitate faciant: mortaliter autem pece

pe aCprater DD.qui abfolute, hic admit-

L

carepoffüntfi id morose faciantob'mor ä]-þjpg'gïia

turit parvitatem materiz , & forté nihilalind vo-

&ülum confenfüs libidinofi:

hu

luityexeepto Caramnele manitefte loquente de

fimulbalneam

t

al

1I Perfonz ejusdem fexüs

hs

;

65695

A |

Qelectatione venereà ) expreffe docet Va'f'q'ü'e'z

matantes, ex cüriofitate vellevirate tantüime

tiam

Tib. . difp. rO&. afïä'r&ylïs-, 'Iiät.äe"r*ejnulläm fuitfe

j

