habetur exprefse Extrav. antiqua Xoann XX

ex lege & ordinatione Ecclefig; 'obligatio vero

i (

fi maritus ante matrimonii confummationem

cafliatis integra fervandz fit ex voto folemnt

xpt

usv

facrum Ordinem fufcipiat absque conjugis li-

à R'eligi'öiö quidem þfa!eïïbfe'mp"äfexphcitä Pa

centià, & non ficut facris Canonibus definitum .

Clerico autem faerum Otdinem. fufcipiente fal-

qwoe

eít, irregularem fieri, atque monendum, non ta-

tem implicité emifio. . Hunc fenfum & fenten-

* ts

D

men cogendum, ut Religionem profiteatur ; fi

tiám alibifecutus furn. ^ Quare ficut quis ob af-

nolit uxori repetenti reftituendum effe , ut.ma-

finitatem v. g. cóntraCtam cum alia , immediaté

?

dl

trimonium cum ea confummet, falicet redden-

ex inftitutione Ecclelix fit inhabilis ad nuptias

;

)lit

AE C0

do debitum , féd non exigendo, ut notat Glof/a

ob affinitatein prohibitas . ficut etiam ob fa-

ETUTE

ibidem. — Quód vero Ecclefia flatuat per pro-

crum Ordinem ferio & libere füfeeptum ex ea«-

felfionem Religionis matrimonium ratum diri-

dem inftitutione Ecclefiz imäädiäfätjuiïfït ile

ATT

mi, non item per füfceptionem Ordinis facri,

habilis ad contrahendum matrimonium.

dan

ratio difparitatis datur; quia perprofeffionem fit

IV. Non ergo;, certe non femper impedi-4*

?gm loq

perfecta traditio fui ipfius , & reciproca obliga-

mientum hoc provenit ex voto ; nam iüprimis

Am eQi

tio cum Religione , adeóque velut alterum ma-

illüd votum folemne caítitatis annexam facro

Oi

trimonium Ípirituale, cui merito carnale ini--

DI

Ordini, tanquam nullo certo fundamento nix,

tum cedere debeat , qualis perfecta traditio nul-

negant fimpliciter , atque adeó ipíam totam»

- ltatum

la reperitur in füfceptione facri Ordinis. .. Czete-

obligationem fervandze caílitatis facris Ordini-

At d)

rüm tam Religiofi , quàm Clerici in Sacris ma-

bus adjunctam non aliquo voto , fed pracisé

d. (

wimonium contrahere prafumentes, atque»

ex pracepto Ecclefie provenire probabiliffime

ddem]

etiam rnoniales nupturientes , vel nübere atten-

docent cum Scot. cit. plures Jurifte & 'Theo-

"d f

tantes, incurrunt excommunicationem ipfo fa- -

logi, eósque fecuti Averfa hic az«ff. 4. fe&. T. -

E

&o ; Clementina unica , de confanguin. t affini-

& laté-Herincx de facro Ordine 45fp. 10. queff.

Mi

tate: incidunt in irregularitatem bigamiz fimili-

to. & probabile fatetur Gobat híc caf: 13. vrem. . ,

lii

272. Deinde (i quis füfcipiat (acrum Ordinem,

tudinarie , & poít fententiam etiam privatio-

t

nem beneficiorum. c. decerzimus dil.a8.

volens quidem ordinari, at vel fimpliciter no-

'tligg(

4y ll. Dirimit jure Ecclefiaftico tantüm. . Com-

lens vovere , nec promittere, nec fervare caílita-

At

tem, vel nihil prorfus fciens de voto hoc , nec in-

muniffima DD. cuin Scot, fupra; nam jus di-

Atllm

r

vinum nullum extat, neque oftendi poteft jus.

tendens ordinari; ficut alii, validé utique ordina«

- dz]ns

naturale; non enim dirimit matrimonium facer

tur, & impedimentum dirimens contrahit, imó

Áitim l

Ordo ratione fui ipfius, ut patet in Gracis, cer-

& caltitatem integram faltem extraneam fervate

^tr)

té alloquin iis etiam Catholicis & cum Ecclefia

tenetur; at certé nullum votum nec explicite ne&*

strdog.

Romana communionem habentibus non per-

implicité emittit. Quod autem femper teneatur

4

m

mitteret ufum uxorum. . Neque dirimit jure na-

vovere caftitatem, & fatis gratis dicitur & inte- .

Vr

türe ratione voti in communi fententia facro.

rim antequam voveat,rauone voti nondümiha- .

n

A

,

n

Ordini annexi faltem implicit?, quià votumo -

bitià matrimonio impediri non poteft, necinte-

n

rim contrà votum peccare poteft, cum nondum .

*lmïö(l

etiam folemne expreffum profeffionis religioz.

N [

i

jure naturg vel divino non dirimit matrimo-

fit emiffum ; ficut qui vovit Religionem ingre-

lt

nium contrahendum , ut $.. pracedénti often-

di, interim antequam ingrediatur contra cafti- -

Ííom; ergó mblto minüs illud votum. implici-

tatem delinquens , votum nondüm emiffüm mi-

Hi nf('nf/(:

tum annexum facro Ordini , fed utrumque fola

nimé vioiat: ergó non certo, nec femper hoc .

q ma[r:mo

lege Ecclefiaftica. « Sed quaítio nunc eft: utrum

impedim

]

entum oritur ex Voto annexo facro Off-

hae ipfa lege Ecclefiaftica impedimentum facri

dini.

P

ms, Iïml

Ordinis fit immediaté ex lege. & ordinatione

Confequenter ne

c cettü Sübdiacents wb —

Ecclefie , an vero

m&lex

.ex voto annexo facro Ordirii ?

Sacerdos folo interno aQtu, confenfu vel dele- ^.

Jam dixi.

i

Clatione morosá venered contrà callitatem de«

! mo) Euf

N.qe

Oqui

45. Ill Dirimit immediaté ex lege & ordinatio-

linquens peccat peccato fpeciali contra virtutemt

1 one

35

ne Ecclefiz, — Eft etiam communis DD, cum

Religionis; ficut peccat Religiofus voto folemnt *

Scoto fuprà: & apertiffimé Concil. Trident. cir.

Í f'ip

fiVata

adítrictus; quia in communi fententia Ecclefia

*- 9. anathemate percellens dicentem : Clericos

non poteít przcipere ve

tmätl'im

?n facris conflitntos , aut, R.

1 piiohiBere dirc&f; a&um ;

£

* Wv ezl.

egulares folemniter

meré.internum.

P'efeffos po[f; licite ey ealid

e cantrabere maatri-

ü gravi inj-uH&

Wj

At tandem , quid fi quis ex met

JÉORIHG . n oy, obff

j

Fante lege Ecclefraflica , ícilicet

incuffo ( caíu fané non raró in filiis familias ) fü«

guoa'd Clericos

? vel teto , fcilicet. quoad Reii-

fcipiat facros Ordines , non quxdem omninó

^g

$

/"N

[

l

/

"t 'Aäï'/

h

iz

453

& L deinpalinentis manimo

l

»

n

' &e fine omni cbnfeqfu,. K*el».ini'ït-lls ( quo cafü

$. VIII.

s

erte tam Ordo , quam votum annexum , ficut &

LIGAM

d

2

profeflio nulla effet ) fed cum confenfu illo me-

m

0-49

«

ST ipfüm vincolunt conjigum matri

ticulofo non fine multo admixto involuntario?

- nidlé ortum ex matrimonio rato vel con-

K

. 1. Clarum eft tam profeffionem folemnem,

fünimato utroque conjupe Vivente indiffolubi-

l

quam votum illud annexum Ordini íacro fore

le; adeóque impedimentum dirimens matri-

nullum, faltem jure Ecclefiaftico , eque ac^ ma-

monium cum quoeuaitttie"alios Velalia quacun-

j

trimonium carnale. 2. Validus nihilominüs'erit

" que contrahendüm;, 3lioquin'véram adulterium

ij

'facer Ordo; difparitas grandis eft; quia votum.

tUl

— futerüm; ipfo naturali & divino, juté prohibi-

Vel profeffio effentialiter confiftit in actu volun-

tum.; " Etfi enim oliin polygania judais ex

i

tatis voventis , eóque fimpliciter libero; Ordo

Ipeciali privileeio permifla füetità Déo, modo

l

veró eft Sacramentum confillens in actu-Ordi-

h

tamen Chriftianís fnterdicta e(l, tuui jure divino,

nantis requirens folüm difpofitionem in ordina-

ut AMarr. 19. & Marc. r0. ubi exprefse fnoc-

d

to, adeóque füfficit quicanque voluntatis cone

hz vel'adulteridamnat: Chriftus relinquentes

i

fenlus, & Qualibet etiam habitualis intentió.

priorem maritum Vel üxorem , & alteri nubene

3. In rigore loquendo, fic órdinatus ex metii ad-

tes; multó magis'ergb priori conjuge retentá ,

huc conahit impedimentum dirtmens matri-

alidm fupetducentes. "um eiiàm jure Ecclefia-

monium ; quia hoc impedtmentum dirimens, ut

ftico, prafertim Concil. Trid. 3z/f; 14.€.2. Sf

dictum clt , ex ordinatione Ecclefiz immediaté

quis dixerir, licere Curiflianis babere fimul pla-

eltannexum ipfi Ordini Sacro: Dicó 'tàmen ::iz

res'uxoress & boc nulla lege diviva e]fe probibi-

M

tigore lo342ndo ;mam valde probabile eft, Eccle-

tum, anatbema fi.De hoc latéScholaftici & Con-

fiam conjenxiffe hoc impedimentum dirimens.

ttoverfiv, quos confülere potes. Nobis pro pra-

x|

Ordini fufcepto modó ordinarió : quare alibi ex

xi, eáque difficillima, & nonrara, folüm viden-

communi DD. fenfu dixi; talem per metum or-

dum : quanda certitudo requiratur de conjugis

:

N]

dinarum nec teneri voto ; quod certiffimum : &

abferitis morte, ut altri ad alias nuptias tranfire.

libere absque difpenfatione matrimonium inite

liceat , ac permitti

^

f

l

poffe , quod probabile omnimó & tutum eft.

Conféflàrio,

poffità .Judicg ,Parocho , vel

il

l

4-Eodem rigore; fi infansordinatus effet Diaco-;

" Regula certiffima. " Neutrivck,onjugum Iivccf,i o

Tk

u

nus vel Sacerdos ( validé at non licite ut alibi )

vel pérmiitti potefl quavis autlioritate ad fecun-

Í

(

fadlusadultus, etiam adftrictus effet impedimen-

das nuptias tranfire, nifi habita notitia moraliter

qnq.

to; quia vere habetOrdinem facrum : attamien id

certa de morte álterius. Ita exprefse Clemens[III. .

[

merito limitavit , dum difpofuit Ecclefia , ut ad-

€. du Prefentid. .De Spoujal. & Aatrim. hoc

(pettl,

veniente ufu rationis optio detur , ut fi velint fta-

textu. Zo Prafeutia noffra quefroifH : Quid agez-

et nb

te in facro Ordine , (tent, & deinceps exclufo-

d& fit de mulieribus , qua viros [uos causá ca«

i |

matrimonio obligabuntur ad caftitatem ; quia

ptivitatis vel peregrinationts avfentes ultra fe-

at

per illam electionem ipfo fa&o fübjiciunt f* Ec-

presnium praflolate fuerunt , nec certificari po[-

r

clefig Pracepto; imó in communi Sententia ca-

fieist de vita gelmrte ipforum , lict f'per boc

m

"flitatem folemniter vovere cenfentur iniplicité ;

folicitudinem adbibuerint diligentem G pro jn-.

Á

- Siveró flare nolint, ducant uxores , ut lüber, fed

venili atàte feu fragilitate carnis nequemmt cone

ite n

' SSacerdotio vel facro Ordine non utántur.

tisere petentes aliis snatrimonio cóptelari, Con-

meatut

48 Concludo caíü heteroclito. - Quidam igna-

fettatzoni 'efgö tua tulit'e'k re/þbndergm ; 'Quää:

j

tfus Sacrorum Canonum fuicepit Ordines Mi-

quantociinque annorum wumero repaneant vi-

m

nores credens, jam & ip(ius annexum eífe votum

vestibusuiris [nis , nàn po[funt ad aliorum cou-

cié

caflitatis && impedimentum.: dirimens , prius-

fortinm cánonice convolare , nec autboritate Ecs

quam tamen füíciperet Su

ha

[v271

pnduf.

iaconatum , duxit

clefje permittas contrabeve , donec certum ntutue

j

Uxorem conlcientia graviter obmurmurante:

cium vetipiant de morte virorum. Hec Cle-

p

u

pofteà dubitavit, an validé matrimonium inie«

mens. Similiter Lucius II Papa c. Demiz»:. De

tit, néc ne? Certé non reputabitür inter ftultós;

d

féctindis nuptiis , decernit, ut nullus ammodo ad

nam matrimonium tale invalidum cenfent ma-

p l

fecundas nuptias migrare praefumat , 240a4 t0n-

g*

gni Canonille , Xoan. udreas. LAncharanus.:

ftet » quod ab hac vità migraverit uxor ejus.

-

Butrius. Imola, &c. — Sed x. Péccaffe quidem-

Quà nimirüm Conftitutione Pontificia.:

u

mortaliter ob confcientiam erroneam de gravi

n

corteCtum eft jus civile L. Uxores ff. De divort.

vd de: 4

peccato; at matrimonium (ine dubio fuifle va-

flatuens z ut mulier , quz de viri vita quinque n«

lidum eóque licité uti pofe depofità confcien-

o

iris nihil audivit & vere dubitat, poffit poft quin«

tià errone ; quia nemo poteft emittere votum ,

tum annumalteri nubete. — Etíiqus alialeges

erem

j

jl

]

quod privata authoritate vel ertore poffit diri-

poft certum ànnorüm numerum id permittant,

mere matrimonium..

Íta communis DD. cum

& vulgaris perfuafio fuit , ut poít feptem'annos

j

Jdi

d

Sanchez l. 7. 4/fp. 3 1. sum. s. Bonacin.

conjux li nihil de altero conjuge audivit ; poffit*

u

.x

Y

Efcob. Leander , alii, cum Gobat

ad alias nuptias convolare.

Etratio urgens eits

quià quantocunque tempore certo non conftat

,llmüm

. Xæ'm'/Z 31. iv fine.

*

de morte conjugis, manet dubium: at in eo dubio

j

y

*

E

yu

Fl

poffidet certa lex matrimonii ; que fervane eftd;

[

"Nmnn 3

'quia

üuusgsó^

474

fbool, Sacranut, Pars jj Cl

»

j

uia i» dabio fáilum non prafumitur , j:il de-

'Tambur. eit. sum. ifo. ubi ,'x'h:;:/:'ïmäx(väier p

gj

Audifli: Deméceertum nun-

monfirari debet.

dentis judicium ; adeóque in foro externo judi-

iaf

iinph récipiant. Ubi intellige : uwntium non ma-

cis arbitrio relinquuntur ; in foro

3

Veró c'qnfqienf-

qi

fculínüm , quaf? unus nuntius etiam de vifu te-

tiz plané fufficere poffunt.

ii

flans, referensque de obitu conjugis abfentis

IV. Multó minüs adh

uc fufficit fola quan-

ii

füfficiát , ut plüres voluerunt apud Sanehez mez

tumvis diuturna conjugis abfentia , ut conflat

Jb

rito reprobantem ; fed. ssietium in neutio gene-

ex S. Textu cit. lege Sanchez cit. ss 2. atta-

z

£e jid eft, certàm annuünciátioném feu informa-

men fi poft longum tempus, etít nec teftis, nec

My

fama adfit de morte conjugis adfunt autem alià

tionem, vulgo gétvifjen QSericbt / ut ipfé fignifi-

il

cat Lucius Papa , quead cowffét ; hoc enim ver-

magna irdicia & conje&ture rationabiles , pro-

um

bum importát; ut conftét per in(trumenta ; pe£

babilem; eifi non omnino certaim prafumptio-

jit,d

teftes plures de vifu , aut per fententiam Judicis;

nem caufantes de more conjugis, an non pro

v

feu authenticam Magiftratás teftificationem, fi&

foro conícientize füfficere poffit ? audi non me;

ut omne inortale dubium exéludat. Mafcardus

Í«d germanuim Layman ii 1.5. »um. 2. ubi

iif

i Fuh

JDe Próbation; concló[. 1 $. num.31. 8 hanc mo«

harrato cáfu (quidam in amentiam ac furorem

tàlem éertitudinémi neceffarió eXigit Judex Ec:

n

&&us aliquoties, fibi necem inferre tentávit, po-

lní

clefiafticus in foró externo, ut adíecundas nu«

fteà vinculis conftrictus fuit , ex quibus denique.

ii |

ptias ttanfiré pefimitiat; —Verüin quia in forg

érupit, quó aüteii devenerit, licét diligenter

afiti

confcientiz plerumque rnitius agitur , ac tantd

quafitus, nulla ratione fciri poteft , atque ab o

yüri

ceirtitudo ; táui éértum ssatium ( conflat fzpa

tempore octo vel decem anni intercelferunt ) ità

n

haberi nori poteft, Videamus bréviter: quid ii

concludit : /alde þn*bäl:iii: eft fententin Rofcllas

, 10

pattiäu'ïari fufficeré poffit;

$; dntonini , Sylveflri , Chiliarchi , quód saulier

[2

L Si Paroclius feu Re&or Parochis teftifice:

in tàli eafu son peccaret j fieminà fe óppoututé

nj

ThoniG

tur de morte talis, vel exhibeatur ejus authentica

Ad feclándas nsptias iranfrei; Quamobrem con-

$; f

ides, fufficienter probabitur mors conjugiss

feffavins in éon[cientia foro id zpf permittere GU

fitri

düia hec eft probatio probabilis officialis feu

Dfudex in foro externo , fi poff celebratas umptias.

liment

per publicum inftrumentum exhibita ; quae fiz

canane iutklliperet , heaue sonlierem punire, ue-

deim moraliter certam facit.

que à [eciinde vire fepararé debéret , donté Gogut-

^g 1

aj

II. Unus privatus teftis etiam de vifu feu ocz

tB e[fet priorem maritum adbuc vivere : idque

j

€ulatus per fe nori fufficit; quia ünus tanti ne-

aperte fuspittér 6x ci Cum pef bellicam.3 4. quafi.

4j Q

;

D

gotii rem certami nóm reddit & experientia do-

1; 5i verà dé carsiali conjngio [it agendnna, tam-

€uit,etiam his temiporibus perfzpé fefelliffe, Ex

din altérüter cónjuguta ex[petlet, dónec de ipfius

gl

Atiny

€ommüni Zambar. ibidem.

.Sufficit autem I«

obitu verifimiliter pre[umitnr : 4tqui in prope«

ÜUnusteftis de vifuomniéxceptione major. Se-

bto ouimiue verifimiliter prafumitur. — Eevatio

f

Wiseit

éundüm onmines. à. Vir bonz fidei, qui juratus

tfl y quiaiuvebus moralibsis , iu quibzs plerumz

Qd

deponitde mortecomjugis, — Abbas im cir. c. in

due certitdo baberi uon pote[l , bomini ad atiie-

v

prefentia nssn. 6. 3. Itemi vit bónz fidei ; qui

ss (nas inflitwendas fufficere deber probabili

lil

[/

e-

Tytty,

íciat rationeéni reddere certa fux fcientie vel

fha, licét non omninb certa pra[smpt

R

a Ha

caufz mortis, üt fi in bello conflixerit, tali vel ta«

nus Layman. ,

"

Á

m

tthon

Vconfe

li morbo correptus objerit , aliáve fignia eviden-

Accipe adhuc ünü

1;1 & affeiruxïi;" "'Éitius ma-

fitus inlócüm valdé remotum abivit; unus uni-

xphi

tia, teftimonia , [nftrümenta proferat; Commu-

nis. 4 Si cum uno tefte de vifu aliz fimiles con-

cus teftatur, éffe illum ibi rüortuum , affértqué

ht j

Blen

jecture feu admiracula conjungantur, maximé,

füi dicli arguriienta veriffimá , nec facilé poffunt

1per locorum diftantiam major probatio fpe-

aliz probationes inortis haberi, In hoc cafü po-

n

randa nonfit, Excommuni Sanchez [. 2., difp.

téft uxor alitér nubere. fic reflex& Sanchez , l. f«

d

38. num. .

dt/p 46« num. f. ,It'efp Cajus in longinquuni

uj

IlI. Multó minüs fufficit unás vel plures te«

locum profectus, Sémpronius praliuii ingrel-

in f[)m [j

ftes de auditu tantüm , fcu famz cornmunis de

füs, T itius jam fenex, non amplius comparent, Ó

&tqi

morte talis conjugis ; id enim nüllo modo rénmr

fama eft obiiffe , & c. habetur füfficiens notitiá

tl

certam reddit; quod fi tamen rursüs farma' con-

de morte fingulorum. Ita'ex Navar. Sylvellroy

Ts

junéta fit cum aliis non levis momenti indiciis'

Valent. Tariner. Pic difp.8. qsefl.a. dub. 6. numt

Rnf d

vel conje&turis, teftimoniis vel przfuniptionie

Yo6. quos vide. Simili érgó cafü occurrenite

*

;"Pülfum

bus , quz licét fingula feorfim non fuffüciant ,

«onfeffarius nóii. éonfültus^ quidem prudéntet'

Lliumg

omnia tamen fimul jün&ta moralem certitüdi-

diffimulando periitteret ex mente Laymarni,

Ü ooffe

riém caufant$ uti, quiá viri graves maxime de

aliorum DD. nominatorum ; at vero interrógá-

At f] Q

inagiftratu loci id affetunt; teítis bonz fidei o-

tus vix pofitivé fuadere poterit, multó minus Pa-

^

Nl

cultus et; vir fenex eft ; in acie conflixit; tem-

rochus matrimonió a(titurus; poft fatum autem

L]

pore peftis egrotavit, quze omnia fimul jüncta

tuté diffimulandüm eti. — ;

]

(

i

j

moralém certitudinem ac probabilem przfum-

. Corollariüm: quincunque ergb abs

qgg onis;if i

M?üin

ptionetn conffituurt , uti plutimis eitatis do-

€jusmodi morali certitudine ac probabiliffima» .

cent Navar«c, 225 »up.

f$- Sanchez l. a. difp:

!

.Pïnqu'u

faltem 'prafumptione, temeré ac verà proprié

P

JJ

46. qua[^. 2. Layman,

dubius de morte prioris conjugis matrimoniuti

"'3&. lo.pm't.i- G'.','.ml-

L

u

; ï*gïl'lþea«

V

V

d

475

Secl, I."x'tde'lmpedz"mfmti: matrz'mam'.z'..k i

ce verfa, &c. jure ecclefi:;üi.gg;-'äï;

*

2

:

A

irimens matríe

]

'hlïüä&öüti'ähäföt*, « qüamVis ü fev&rä priot

:monium contrahendum .cum : i

i[dem. confan«

J

aj fit mortuus matrimonium valeret',

onjux jar

"

;

4

if

de futuro in primo .

J

,ut contra

Pontium & noftrum Marchant bene'

guineis fponfi vel fponfz , .

^

.

b

gradu tantüm ; de przef

enti Vero

ín mattimonio

P

probat Barbola cit. c, Demings: cüm nihil pla-

dum. publice hon

l

ab juris tunc , veljus ullum matrimonium ire

rato ufque ad quartum gra

flatis gratiá; - quod nimirüm paru

m honeftu

i

ritt) omnium tamen confenfu matrimonium

videatt ,ut ij qui jam matrimonium inter fe

l

fié dubit contrahens peccat mortaliter , & ex

de data defponderunt, &t maximé de pr&fentt .

C

arte fua ab ufü mjatrimonii petendo abftinere

contraxerunt, deinceps cum alteri

us utriufque

d

debét, donec de morte conjugis fatis conftet,

wti laté probat Lucius Papa cit. c. Dominus Nul-

confanguineis publicé contrahant ,

fceantur.

Et dicitur etiam in jure ac

1

"Trident.

"

Ins ammodo ad fecundas uptias migrare prefn-'

*

hode,

m

mox citando jsflitia pablisa

flatis , quod

D)

at , donec couflet , quàd ab bac vita migrárit u«

fcilicet: videatur juftum

& xquum, decentiz ac

xar ejes , ff ver) aliquis vel aliqua i2 batlenns

G,

honeftati public& congruurn , ut inter fe no

j

nonobfervavit , & de sorte prioris conjugis ad-

buc fibi exifizoet dubitandum , ei qui ipfi nupfit

copulentur matrimoni

oilli, : quos imp.cdlimgü*-ï.

tüm hoc publice honeftatis arcet à matrimioriio.-

( bona fide fcilicet) debituns non deneget poflu-

Impedimentum hoc dirimens introductumi

lanri, quod à fe tauaen uoverit unllasenus esiges

dum. Quid fi poff hac de prioris conjugis vita.

eít jure ecclefiaflico. e. D'avesis.c. [pon[im de

foonal. (* matriuenio, &c. 2. fi quis wxorem e. fi

con[literit ,reliflis adulterinis complexibus ,4d

priorem conjugem vevertasur. Echine:

quis defponfaverit. 27. queft. 2.

& quidem jure

illo antiquo. extendebatur usque

ad quartunt

Econtra ; habita quacunque morali certitudie

gradum, ut nimirüm

tritum eflet matrimonium

ne , notitia vel prafumptione de obitu abfentis

.feu viya feu mortua etfi

€onjugis, etiamper (ententiam judicis , matri-'

contractum à fponfo ,

t

j

nunquam carnaliter cogni

tà fponsi, cum ejus-.

monióque novo quantumvis bona fide contra-

&o; fi tamen revera adhuc vivit prior conjux ;

dem filia, nepte ; abnepte ;

& cforore , patruele ;

M

avia , &c, & fic

matrimonium fecundum nullum eft ex impe-

- confanguiriea , Gc. item matre

. dd-

h

.econtra fponfa cum €

onfanguineis i'pbnfi,

"

"dimento legaminis; ideoque habitá éertà notitià

« vita prioris conjugis ,. matrimonio fecundo

que decernitur cap.

unico de ]pbnfäl. 12 6. Gvg-

L

1]

fimplicirer abftinendum eft sique is forté .com-

Íponfalia valida fuerint, five invalida ex quacun-

"

que caufa,prafertim ex defeQiu confenfüs. Ve-

L

!

pareat, conjugem. füam fibi revocare debet;

"Damnata nimis effet hic compenfatio.-

b

*

rüm hoc nimis rigidum anuquum jus corree

jj

fec'unäi

&um efl novo jure Concil, Trident. feff. 24. [

jj Atquid i. deprehendatur tempore -

H

matrimonii contra&ti quidem vixiffe adhuc prio«

de reformat. matrimon.. ira flatuente: puélica

p

fgon[alia quafcim-

rem conjugem

;modb autem certb conftat , &

boneflatis inpedimentum nbi

n

vivis exceffiffe ? xj Adhuc deferendus eftthotus ;

que ex cau[a v

alida non erunt ,

facra Sysodus

j

/ quia adhuc matrimonium fecundum. fuit inva-

pror/m-tollit.;u

bi autem valida fuerunt,primum

vd l&ll*

vadum non excedat ; quoniamïan

ltertioribus

"

lidum, & juxta regulam jaris: Nen firmatur tra-

—Untemporis , quod ab initio :&aufubjijlit :nectes

grádibus

jam non pote[t. ejusmodi prob

ibitio fine

l

rvari. Hac Concilium: loquens

nebuntur ullo jure fecundum matrimonium no«

difpendis obfe

. tamen defolis

fponfalibus ; nihil de matrimonio

TM

" voconfenfu validare , fi tamen fufcepta effetuna

vel plures proles, omnino convenit , ut confir-

.

Tato, Ut p

atebitde utroque pauculis feorfim.

j Uf«

( ommetur ilud imattri

monium , nam hoc facit ad.

EX SPONSALIBUS. .

AWU

" meliorem educationem prolis , & multas tricas

M folisergó nuncfponfalibus validis acle-& :

of

/ evitandas ; etfi non foret neceffe ad legitiman-

- gitimis oritur hoc impedimentum publi- "

PO*

c& honeflatis , non item ex quacunque ratione

-dam prolem; nam proles nata ex matrimonio

ClaL

- bona fide putato icgitimo ab utroque conjuge »

invalidis ;ut loquitur Concilium. Ergó ne etiam

j

/&. 1tà non oritur , üt

in foro omni legitima habetur. -

non ex fponfalibus fictis?

iif

At quidfi & contra de novo contrahens certó .

contra Sanchez , & alios pr

obabiliffi

mé docet

368. ap-

Païiw

erederet, priorem conjugem adhuc vivere , re-

Repellus apud. Gobat. Caf. 17. »4

g

eft enim etiam promiffi

o ficta alis

veri camen jam vità functam? Dicam feéh* 3. de

R

probantem ;

j

. confenfu de prafen

t

i nimirum nullum effema-

qua ratione invalida;

quippe minime obligans ex

.L

rhas

" trimonium,fi abfoluté confendiant ; cüm impof-

juftitia , fed folüm ex virtute fidelitatis éxte

(

— fibilium etiam falso creditorum , nulla feri , aüt

ua homo tenetür fua verba conformare fa

&is:

hoc impedi-

efle polfic voluntas efficax ; validum autem fo-.

Vide dicta de promiffione.. Adde:

jlb

mentüm etiam oriri ex folis fponfali

bus abfolu-

.fet ; ( contraxerunt conditionaté : fi jam more

condis

Tl

li

tis, non itemi conditionatis de futuro ;

tuus ie-,fi"ecj, fi fprtc*:»;)gffumus ,&c.

tione nondüm impleta; Óic enim no

ndüm funt

j

d

PUBLICA DOBESTAS

vera fponfalia: at quan

do conditione impletà

.

z

müm inducenthoe

Mypedimen

tum publice honeftatis eft pro-

tranfeunt in abfoluta , jam pri

impedimentum , uto

bfervant. DD. communis

lug wa

| .541

pinquitas o

:ta ex fponfalibus vel matrimonio

Ia

tato tantüm inter fponfum ex una patt

e, & con«

ter & infra etiam exemplum dabo:

eritur interj &

yuj"

1l Hec ünpedimcntqæ folum

j)

faiguineas iponie ds altera parte , ac viciffum vi-

»*

" fponitim

j

-

j

as

Tbeol. Sacrasent, Pars IV, €ap. 1.

476

guíneas fponfz , ac vicifim ,

here cum ejusdem Ifa

b

"

li

[ponfim & confan

habetur:

É

.j'el!;ffforore Mari'—a. Sic

[

& in primo gradu,

non ultrà , ut exprefsé Conci-

W

lium Ex. g.

'T'itius contraxit fponfalia valida cum

Yabente fantlifimo

Domnu anlro p;o;;iv[itl;fn

[

;

Caja ponimr

folüm impedimentum dirimens,

fnit in [acra Congregatione Coucilii , & fpoua-

ur.non poffit matrizonium conttahere vali-

libus validà initiocontratlis , deind? mutuo con-

Á

dum feu vivente adhuc , fcu mortua Caja; cum

fénf' diffolutis , fit [nblatnom impedimentum jn-

L

ejusdem Cajz matre,forore ; filia, cum omnibus

fHitie publica boneffatiss. & dubio pluries propo-

ii

1

áliis poteft ; & viceverfa , Caja non poffitmatri-

fite & maturb examinato , tande [ub die 6. 9alii

n

monium contrahere cum patre , fratre, & filio

dnzo 1658. Eminentiffimi , Patres in antiqua

jit

Titii; benetamen uterviz cum aliis confangui-

ejusdes, Congregationis [ententia confentientes

neis validé ; at flantibus fponfalibus non licité ;

eenfuerant : non e[fe fablatum.Cujus fententia u«

, ff

ue cum rationibus binc inde dedatlis , j vecem.

.&dfl(:

nam fpoafalia legitim? contracta cum una funt

tibus eju[den Congregationisin bac matería ve-

aidi

impedimentum impediens refpectu cujusvis al-

L

.

ya

terius.

[ponfis , fatta velatione d fantiifJimum , Santii-

mentum hoc ex Íponfalibus per.

15 [na die O. eju[dema menfis , praditla Congre-

Ami

$7 lll Impedi

Y

petuum e(t, ut neque morte alteriufvis fponfo-

gationis prebavit conclu[ionem camqu

;

e jt;gm: ig

A

dubium deinceps non revocari.

"

Á

rum ceffet impedimentum dirimens matrimo-

nium cContrahendum cum dictis. cöhfanguineis

, Quarescuriolule: nónne jam

moveri potc(l

WEa j

prudens fcrupulis illis, qui fecuti priorem fen-

Ptl

fponfi vel fponfe : ut habetur expreísé jure cit.

e. fi quis nxarem de[ponfaverit vel fabarrbave-

tentiam tantorum Virorum matrimonium cons

T0f

traxerunt cum forore v. g. vel filia prioris fpon-

iyti

ii , quamquam poftea [uperveniente die mortis

gjts nequierit eana duceve in uxoré , tamen unlli

Íx, fponfalibus prioribus folutis? xy. Minim :

r

nam juxta/egem Barbarius ff. De officio Prato-

fout

de cov(angniuitate ejns ( modó jure novo in pri«

mo gradu tantüm ) licez aceipere eam in conin-

ris. valet quilibe; contractus, adeóque etiam.

t

maximé matrimonialis, exallegata, prudentér-

fumí

gem ldque repetit. &. fequeus Controverfia au-

tem graviffima fuit hactenüs : an fi fponfalia fe-

que credita duthoritate legis: atqui qui ex refo-

(iam

mel fa&a valida mucuo confenfu velaliajufta

lutione illorum Epifcoporum & tantorum DD.

t ;

aufà legitime diffolvantnr ,. ceffet hoc impedi-

fic matrimonium contraxerunt, id feceruntex

þfhmr |

mentum ? ceffare docuerunt graviffimi DD.

allegata prudentérque credita authoritate legis,

'hutfzq

apud Tambur. eit. e. 11. $. 2. Gobat caf. 15.

fcilicet Declarationis illius quafi habentis au-

thoritatem legis clariffimé loquentis , etfi reverà

it

Non ceffare fine dubio probabilius juríque con-

formius doeuerunat DD. communiüs cum

talis non fuerit : ergo valere debuerunt contra-

s

$

Sanchez l. 7. difps66. num.21. Layman e. g. alii

&usilli. Denique leges & DD. toti füntin tuen-

apud ipfos. Ratio eft ; quia cum ab initio valida

do matrimonii bona fide contracti valore , ne ex

]

lii

fuerunt fponfalia, jam ortum fuit impedimen-

diffolutione: graviffima oriantur. incommoda,

Xum: atqui impedimentum femel veré exor-

Lege Gobat caf. 1 f. toto de hacre omnium,

M (q?'g

tum minime pendet à voluntatefponforum , ut

quos vid. optime & praéticé diflerentem.

Ti

€orum libitu permaneat , vel ceflet, .Deinde in

]V: Ex di&is refolvendi funt varii cafus: hi ,£g

"

itf Tl[

morte alterius fponforum diffolvuntur. fponfa-

hisque fimiles. 1.Si Sempronius fponfalia con--

horgf

lia, & tamen tunc non ceffathoc impedimentü ;

s

traxitcum Titia pura & abfoluta, & poftea cons

*

*'*9"0[] !

patet ex claris jutibus allegatis:ergó ficet mutuo

trafidem priorum fponfalium contraxit cum

tf

confenfu folvi poffint fponfalia non tamen ideo

ejus confanguinea in primo gradu: "Fam fport«

* ul

eeffabit impedimentum. Refpodent quidem

falià, quàm matrimonium irritum eft objufti- —

Ri [

.fatis commod? DD. oppofite fententiz apud

tiam publicie honeftatis ; nihilominüs adhuc

L

"i m

'"Tambur. & Gobat. citt. oftendíntque eam

oteft, & debet ducere priorem fponfam ,- non

"

(

fententiam probabilem ; atque in praxi fecutos

-obflantibus fecundis fponfalibus cum coufan«

P Q

fuifle aliquos Epifcopos ac viros doctiffimos &

guinea , fi copula nulla interceffit: idque non fo«

N

- afferebatur pro eaDeclaratio Catdinalium S.Of-

làm jure novo TTrident. quia fecunda fponfália -

A0nto [

ficii & fateor in duobus cafibus me non feciffe

funtinvalida: fedetiam jureantiquo, ne detut

Trtp

fcrupulum poenitentibus ; fed quidquid fuerit

mutua quafi reactio irritandi inter fponfalia

l X

deilla Declaratione fine dubio non authentica

priora & pofteriora. c. s»ico. De fpon[al. in 6

: Trldq

& fufficientead legem ftatuendam. — Jam tamen

2.Si Sempronius priora fponfalia contraxitcum " -

dlmgm

: priorem fententiam prorsüs evettit , & certam

"Titia fub. conditione pendente in futurum v. g.

-alteram Sanchezii reddit alia noviffima & au-

fi parentes confenferit , fi Papa difpenfaverit ,

b

ii i

Bu

thentica Declaratio eorundem Eminentiffimo-

'&c. & illa conditione nondüm impleta, . abfo-

. rum Cardinalium füb Alexandro VIII. apudPro-

luté contrahat cum ejus confanguinea, tüncex:

à Item

:

D 0r

fper. Fagnanum i» e. ad Z4ndientiam De [pon-

neutris fponfalibus oritur impedimentum diri-

Jf&l. & matrimonio. GC "Yambur. cit.e. 9. um. 7.

mens: non ex primis; quia ex fponfalibus con-

Mnei

mmwh(

ubi poft narratam cafum de Alphonfo Rodri-

ditionatis ante eventum conditionis , quia adlue -

?

quez,, qui poít fponfalia contracta cum Ifabella

fponfalia fimpliciter nonfünt, nonoritur impe - j

ä"Pflu

n

"ts

M

Ruiz, &in hujusgravi morbo, mutuooptimó-

dimentum hoc, quin faltem validé cum fecune

j

, utpoté

Qïqu

aue confenfu , diffoluta , þq&eä volebat contra-

da cont'r?he?e'pomt : neque ex fecundis

j

. ilicie

MQE Ie(

h

—

1

x8 d :le *.inäpedï;;;entif Matrimöm'zï ).

477

B

ilicitis & invalidi éonizá fidem prioruri fpon-

pedinientüni hoc ortum ex fþ'.öhfälibüs:, iolüm

falium; éx fponfalibus autem invalidis non ori-

feflrinxit ad primum gradum & fponfalia valida

tur hoc impéáimentam publiéz honeffatis; üt

tàntüm : utideclaravitPius V.za Zulla ad. Ro«

]

di&tum. De quo pluribus Sanchez ; /.7. djjp. 6 :

h

mantita Pontificem [peHat: tit, da inatrimón G

Háe refer cáfüm réceftém i quadam voto

[þba/at. i& 7. Quoad mátrimbriüm autefi

fae

k

caltitátis adítri&ta éontraxit fponíalia cum Ti-

tutri manet in vi

l«

[

gote difpofitio jutis antiquis qüà.

tio , qui te cognità libenter ceffit ; poftei; impe-

li

tfata

i

nafcébatür hoc impedimientumi , etiamíi márrie.

4

ifpenfatione füper voto , contráhit cüm

tionium füerit invalidum ;. duritiodo non ex

6jusdem Ticii frátre juniore fponfalia , Valebítné

i

defectü confenfüs. Quaré fi matrimoniürm tüumi

fatrimoniut? &.valere duplicitet : & quiá

priüs fuit invalidum ex im

pedimento voii ;facri

]

prima fponfalia fuerunt invalida; & quia alter

Ordiiiiä; hgämlms,

confanguinitatis ; affinitdtis,

E

celfi;^ Qódífi tariet fponfalia prima füiiffent

l

conditiónata: fi à voto difpenfata füero: polt imz

Gitinis, &é. contraxifti hoc impedimentuifi ;

li

üt nihilóminüs hon poffis contrahere cum cori-

petratám difpenfationeimn ipfo facto fuitfet or«

fanguinea prioris uxoris

h

putatitie ; neque illa

tum iripédimeitür. diriens; ideóqüe matri-

viciffim cumi confan

monium fecutum nullüm.

3: SiSempronius ab«

fgra'dum';

ggideis tis infrà quartum

E

foluté fibi defp

onditTiuám ; & poftéà carnali

tercognofcatlororeim ejus Cajam neutram u«

iti, Non autenmi contraxifti hoc ïmp&dimcn-öi'

tüm , (1 matrimonium fuit invalidum ex defectü

Xorem duceré poteft: iion Titiari ob impedi-

ipfis confenfüs, ut fi priüs matrimonium con-

mentüim affüitatis i nec Cajam defloratam ob

impedimientum public& honeftatis. 4 Si Titius

traxifti. cum érrore perfona ; cumi ignorantia

qualitatis fervilis ; ex metu gravi injufté incuffo ;

defponfávit fibi Cajam , & háncuxorem duxit

in ebrietate plena, àrentia ; infantia fcu tenera

