vel utraque ,manica affuta , & reficiatur , debec

d

iterum benedici.

Lugo cir. d. 20. », 10c. Di-

ino

412 l. Probabile eft veftes iftas Sacerdotales , fi-

lit. (

eut alia requifita omnia , Sacra fieri pet ipfum u-

caftillus cír.». 209. Jordanus.cum Gobat. munz.

fum SS. Sacrificii: adeó nimirum , ut fi quisr

367. Item, fi Cingulum ita frangatur , ut neu-

"x

u«

Sacerdos , maximé Epiícopus boná fide igno-

tra pars. fit fufficiens . ad cingendum Sacerdo-

rans ( & imó etiam malà fide fcienter , && non

tem , juxta communem DD. fenfum.

uames

bene

vis etiam non amittere tunc benedictionem; fed.

fine gravi peccato ) celebravit, aut in Ara , vel

ii

Eccléfia nondum benedicta vel prophanata :

fi partes rurfus conneCtantur , poífe denuó ad.

u

aut in Calice vel Patena nondum íacratis, aut

hiberi cenfeant Emmanuel Sa. v. 44iffa. »tm. V2..

cum Cafula , Alba, alióve Paramento nondum

& Diana p. 2. tracl. 14. vefol. $7. G pradice

benedido , ipfo ufu fiant benedicta , nec alià

probabile judicet ipfe Gobat »sm. 368. — Quod

novà benedi&tione ampliüs indigeant. —lta va-

fi veró una vel. utraque pars lacerati Cinguli

aj

rüslocis, pluribus allegatis Authoribus , con-

( prout feré femper fit ) cingendo Sacerdog

ftanter docet Diana maximt p.. . tratl. 13. re-

feu Marco. craffo , feu. Publio fufficiat , ( fice

[n

hum

fél. 66. Et p 9. trall. 7. vefol. refsl. 19.Etquoad

ut & quando Cingulum refarcitur antequam.pe«

Veftes . non faciens diftin&tionem de bona vel

nitüs frangatur.) remanere benedictam :.come

[

ii

malafide, etiam tenet Dotiffimus zqué ac pi-

munis eít (ententia apud cittos óxsnes : Et bt«

[l

iffimus Epifcopus Pax-Jordanus apud Gobat

n& obíervat Gavantus i» vsbr,. p. 27 tit. . litt,

Tb

R. Ligamen , quo te pracise cingis , effe mapis

flat

5..35f. qui ob authoritatem Do&torum proba-

bilem cenfet fententiam.

Verüm mihi nun-

de forma cinguli,; quàm partes dependentes.

vdru

Mordicis. adhzreo op-

Unde fi pars cinguli íra&ti fufficiat ad-fe cine

tque.

quam placere potuit.

ofitz fententi& negativze cómmuni DD. cum

geundum utcunque diclo modo , poterit ei parg

urcu

Cardinali de Lugo de. Evchariff. difp. 20. oum.

minor rurfus conneéli velut accefforium prin-.

t

£2. Dicaftillo , de Evcbari[fia difp. 4. num. 19 g.

cipali. Vide etiam Layman. eit. c. 6. . Cate-

[

'Yamburino , de Saerif. l. X. c.3. $. 3. mum. c.

rüm addunt.eirati ommes , mortaliter peccate.

[

Épsóque P. Gobat dicto cafs 12. »um. 265. 280.

€os , qui prefunt Sacriftiis, fi eorum -culpà fiat,.

hod

309.366. Ratio folida e(t : quia harum re-

ut velles G. paramenta valde. immurda ,. fic ut

| u

tum moralitas feu. Sacratio dependet effentia-

immoünditia notabiliter dedeceat — majeflatent:

j l

liter à voluntate potentis & volentis eas ha-

tanti. Miniflerii arbitrio prudentis , non mun-

l

ïkö V

beri pro. San&tis & Sacris fufficienter ad ufum

dentur , priusquam in ijs denuà facrificetur : at-

du

illum fanctiffimum : folus autem, Pontifex po-

tàmen Sace'i'dotcm., qui uti;ur talibus immun-x'

DD:.U

teft efficaciter velle , ut his aut illis ceremo-

dis paramentis , fi facilé non. poffit habere mun-

quis

npiis adhibitis cenfeantur ille res fatis famCtz

da , non peccare , re&ià monet etiam Suatez.

*

*

R

£n,

ro hoc miniílerio : atqui Pontifex nunquam

hic dlfþ. 8 ].F&. 3

declaravit fe velle.,' ut facta femel harum rerum

.IV. Sacre Veítes prz

D

dide QUamQïs i)cnc-üf :

atj

lh

ufurpatio ad ufum Sacrificii fit fufficiens impo-

dictionem non amittant , fi adhibeantur ad us

)

r

fterum , fine alia benedi&ione ,. vel confecra-

fus prophanos ; attamen ita prophané ulurpame

bun)

tione Epifcopi ,. aut alterius poteftatem haben-

tes peccant contra, prohibitiones . Canonum ;

Ws

tis , alioquin jure communi requifita : ergo

adeó ut ijsuti ad prophanas Comoedias , vix va4

D

l

wson eít fundamentum recedendi à jure com-

cet culpà mortali telle Suarez modó cit. diff«

muni: ídque maximé , quando interceffit ma-

81./c8.8. — Deinde conformiser ad . [igna. d£.

[

la fides.

ia non efl malitiis. bominum in-

Qonjecratione , ex ctiam detrite non Ífunt ad

ï*flerq

dulgeudum. c. plerumque. de vefcriptis. . Dein-

rophanos ufus adhibende, íad vel sxur'e'ndæï;-

M:]] Ü

deex illa fententia fequeretur cubicula , in qui-

vel & majoribus faciendz minores, v. g. ex Cas.

a, PQ

bus ex Privilegio vel .de Licentia Epifcopi ali-

fula , Stola , ex Stola Manipulus, ex Alba, Hu«

"]UO)

uando celebrata eft Miffa, fieri loca Sacra, id-

meralia , uti docet Tannerus te. 3. difp. g. 4. 10«

blmnug

eóque poffe fineulla ulteriori facultate in iis de-

&. 9. attamereo. cafü talis nova facta Stela , Ma«

W

det

ínceps celebrari ; quod. certó falfum eít , tefte

nipulus , Humerale, oportebit ea:de novo be«

"'Tamburino /oec. cir.

M

Denique fi Calix fit fa-

nedicere, quia nec Alba humeralis , aec Cafula.

hy,g

cer per contaCtum S. Sanguinis , ut vult Dia-

Stole , nec hzc Manipuli benedi&ionem ha«

m

fia , cur non enim tua barba , aut pannus, in

bet , ait Tamburinus /. 1. €, 3. . 3. smm. 7. At

54l

l

quem defluit S.Sanguis ! ait Gobat z. 3e9.

nunquid ex Alba detrita poterunt etiam fieri fu-

item albam à netrice acceptam , ipfo ufu Sacram

W Px((

perpellicia pro Miniftrantibus v. g. autex illa.

ïlqut

facis, cur non etiam -tuam camifiam vel. indu-

vel humerali manutergia pro Altarr , vel quid

fium , eóque fatis longo deinceps pro alba ute-

hi

ris? fed dehocu

fimile ? Refondeo cum Gobat eir. sww. 2']0s

Lj

"if] .

:

tique Jatis,. | Vide tamen IV.. 4F-

gued fie

?

quia $acti Gauoneg ei. . ligs

alxüs

fu.

[

I

»

AA

E

[

-

£

andum

f beol, Sacrautent P;m i Cäg;p.Pl. Se& TIiiDe req'm'/xïtz? al ce(glvrz;

RESM

NU

»

érc. AMtaris, de confecratione. d. 1. folümypzo-

c.e—fi]t,a.s poftulet , ait Layman modocit, nÓuta.

n)&']

ii ]g

hibent res facras ufu detritas , adhiberiad ufüs.

t

* QDj

1f. Cüm nullum d

;

RC

prophanos, vel prophanorum hominum : quod .

tefte etiam Soarez. l. c.

e hacre gxtet preceptum,

YR

Á

1:"1 tj

certé non fit in propofito. . Adde denique JV,

IlI. Sacras VeffeS-.indüehs'Sa&efdos

præf Crï-4i Ig.

Ji. praetermiffum : fi cafulam benedictam fuf-

pus in Miffali preculas recitare deb

€t ,. ó-

iT

i d

fulcias novà telà vel fericó , tota fuffultura

mittentem peccati mortalisreum agunt; JNa-

confequetur benedictionem , utpote tracta à

Mp lk

varrus, Syluefler, Acorius , Sylvins , aliicum

digniori parte. Gloffa & DD. inc. quo4 in du-

Gavasto, Verüm cüm nullum omnino áp-

m

"

biis. de confeer.. Eeclefiarum. . E con'fequen-

D ts

pareat tantz rigidiiatis fundamentum , meri-

ter potetit illa eadem fuffultura , fi rurfum fe-

tó non plüs, quàm veniale agnofcuntalii com-

IN

paretur , feorfim ufürpari pro cafula fine nova

muniter

atl T'*y

Laymsn ,. Diana cit, Fagundez.

k dicie

bencdictione: ficcum Jordano Gobat ». 5 98.

cum Gobat A'n. ;87; imó abfoluté nullum þCC-

id ipfi

Xufe dai

um dicens de fuffqltura Sfol'ge , vel Max;i..

catum agnofcere vult Tamburins 4 r. c. 7.

puli.

$. 1. Sicut & Fagundez nullum ,. qui in cafur

Mif

fp&g

" n

earum locó recitat alias preces, ut faciunt etiam

f

pii Sacerdotes , eodem teftant

; Y

N

| Culer , 4li4 Actcfärfd.

Hicincidenter addo.

g& ?pprobam;c-.

xerati

Eftium facrarum color debet refþonej

IV. Di&lo falrem Matntino,Sacerdos facras418

do $u

;ug IN

dete tempori & feftis, juxta praeícri-

füiciat

V eftes induat , ac celebret »prafcribunt Rubri-

tum Rubricarum zir. 18.»m. 1.(ed hoc ver-

cz in ordine Miffz. 'Ubi rurfus Sacerdotem

nteq

bum DEBET fape non capiunt pauperes Ec-

didon:

absque ulla jufta caufa, ex mera negligentia vel

cefim. Et telte Gobat »45. 282 non facilé

libertate;non dictoMatutinoCelebrantem pec-

tl

committetur gravis culpa non parendo huic

cati mortalis damnant graves DD. Azorius,Re

, » '3L

Rubrice, nifi fcandalum adfit, ut fi die Pa--

ginaldus, alii non pauci. Sed cert? , feclusá Au-

L

n

ifi,

fchatis , neglectis , que ad manum fünt , albis '

thoritate vixautne vix quidem probabiliter: ex

ts ijeó

vel rubris ; tu flupor adhibeas nigras : fed u-

t d

tique quocunque die fatiüs eft facere Sacrum in

quo enim fundaniento? Venialem ergoculpam

agnofcunt plerique alii, imó , ne venialem qui-

, p

quocunque colore , quàmomittere, A forti-

dem: faltem, finon nimis feró facit ad Aram.

oti excufabit omnis rationabilis caufa : ut f

xelitti

torpidus ille Sacerdos. Suarez rew. a. de Re-

NT

concurfui Sacerdotum ( ut fiepe fit in locis pe-

ligione l. 2. c. 24. Tamburinus cir. c. v. $. 2.

xl t

regrinationum ) non fufficiant paramenta co- .

Gobat », 388. re&té tamen concludens. Ve-

J a:,;;ii!

- . lotis diei refpondentis. Minüs ergo damnan- .

rüm tu, ne fequere hancíe

'dus, qui adhibet velum diver(i coloris à cafula. .

ntentiam abíque:

myi, li

rationabill cauía.

g 16 Tl Caput apertum debethabere Celebrans, .

2

a lM

IK

adeo ut operto capite fine evidenti caufa vel

( d

.difpenfatione Celebrantem . peccati damnent -

! Signz'fcatia m]/?im & mtralis ra-

jbus d

. DD.communiter, meique citati omnes, &

Miffrue.

Mabtt

quidem mortalis peccati Jordanus apud Gobat

«un v

8. 383. ob Capit. IVellus Epifiopus de Con[e-

Dehoc dixip. Y.e. y.4d fisem.

erat. d. Y. Nec poteft Epifcopus , autíibi,

um

&aut alteri facere jusutendi pileolo, cümid in--

SECTIO IV.

hibuerit Congregatio SS. Rituum apud Ga-

du

— Sacer Ritas.

&

hune u

vantum. Quód fi neceflitas,infirmitas,debilitas

capitis ita poftulet, fiquidem caufa jufta & ma-

ii

SUMMA-RIUM

P

i CaHOE'

* mifefta fit , poterit Sacerdos te&to capite cele-

419. Ritus in Miffa alii

du ] v

brare ufque ad confecrationem , & rurfus poft .

1Ai5.

fuut effentiales , al;'i Accidene

od() [um

jy. 1

. putificatorium , feclufo ramen fcandalo, adeó-

R

421, Item Rulzrinx la þnc&pti*w »à

Y

lia z!fr'ät?i&;a ?an-

N

üe feré priva

tim tantüm. Navartus deCelebr.

?sm.

son M

415, Ritus Rnb

] exuti

JMij. Concil.7. — Si caufa non fit manifefle ju-

TAU

.

vica praceptiva o&]eripapdi junt &b mire

L

fla, petendaeftdifpenfatio feulicentia, — Sed

m

424. Ritus verb Rubrica direBló

ve Jolan fab veninlipar

àquo? àPortifice, ajunt Gavantus & Tam-

fe loguendo.

g r

4À g. Qualem partem omittere in. Milfa fit moytale?

áfr

H

— burinus cit. nimis temoté. — Ab Epifcopo,

417. n d» quale petcatum [it aliquid addere

Cvel ctiam Praelato regulari , in privatis Miffis

h Sæ!h

intra Monaflerium ) Layman ceir. L. g. trad.

429. Veltmutare Miffam;, legendo aliain - quaem fit eo dié

[

; i

T

brajcripta ?

"

J-c f.. 16.alii communiter, Quitamen fi-

439; Can[a iuffa mutandiMiffam , f legendi aliam

ji H

ne licentia faceret ; feclufo contemptu & fcan-

quàm [it eo die pra[cripta . g. Votivams

li,

dalo , aliquali tantüm causá fubfiltente , eum

se Kequiem feflo duplici.

]

n

432 Quinam , ( qualiter [upplondi [imt. defetus i':*

Dd

n0n peccaturum graviter, merito docent ple«

Miffa commiffi ? V(que ad »» 435

«

C'Xique : & faltem fi tempus Canonis excipi-

j

u

as, probabile cenfet & Dianap. 2. tra&. 14.

Í "pitusfacrárum aCtionum ir Miffa , du-419

df

Jf

7eful. $8. licüt nec mortale eft celebrare fine

, plices fünt, effentiales & accidenta-

, n

€alceis ve

A

lcrepidis, imà nec veniale, fine-

lee, Ritus effentiales fünt; qui ex inftitatio-

j h

'/

;:PA!? ïþ SACRAM,

. Hh

ne

asss

!

Vl, &l W. De ritn celbrandi, . 'A

"238 : ïbeol. Sacram, Pars 1. Cap.

] t

he Chrifli, fpe&tant ad effentiam , vel integrita-

db di&is IV. 2/1. Et fpecialis cettiffima Regula-

iem fübftantialem Sacrificii , uti funt ordo Sa-

.eft: quando hac vox habetur in Rubticis gra.

RUT

(

ccrdotalis ; dibita intentio , matetia fotiha ,

viffime ; certum eft fignificari peccaturh morz

confecrátio , oblatio ; fumptio, qua licet in no-

'tale, Habetur autem fepties, 1. Si Saceidos

d

flrá fententia pats effentialisnonfit; . efttamen

latinus confecret in fetmentato: 2; Si invi-

nocorupto, velfine aquanaturali admixta :

párs integralis ad integritatem fubftantialem

Sácrificii ex inftitutioneChrifli pertinens. Hos

reliqua quates ipfe ; inveniés certiffime.

autem ritus effentiales ütique tenetur Sacerdos

Secámda : Rubrice dire£tivae folüm fub ve-424.—

,*;7, NS&'

obfervare , non tantümut licité, fed etiam ut

äïaliïobligänt per íe loquendo , tribus tamen

al

validé celebret , & queinpiam illorurh omit-

gnid

fub mortali exclüfis; Ut nihil fiat aimo indu-

muto

tens,' graviffimum committit peccatum facri-

éendi novum ritum , üt quidam faciunt tub

nel

legij; qüia itritum vel mutilutn rcddgrct Sacti«

Gloriain Excelfis ; tà folus Sandtus MARIAM

ficium , quod eft facrilegum.

fan&tificans &c.

Hoc :enim pet fe grave &

omid

*420 ]L. Ritus accidentales fünt, qui externand

graviffimé prohibitumàPioV. & ConcilioTri:

ftyge

a&tioner Sacrificij ex inflitutione & ordinatio-

. dentito , 2. Nihil fiat cuim fcandalo , quod

htc

t

ne Ecclefi componunt ; & comprchendunt

coram populo facilé poflet oriri,: 3. Non fiai

partes Miffz integrales fuo loco nominatas ,

ex cohteinptu ; faltem implicito. — Utfi quis

hii

tum vocales vocerecitandas; tum reales.feu

ordinárié üt plutimüm nullà cürraret obferva.

L

"

ceremonias actione obfervandas juxta preefcri

£e€ Caremoniam vel Rübricam heglicentid ins

[]/7

Z

TET

btüm Rübricarum.

:

folerabili( ait Gavántüs ) utique peccatetmor«.

$. Rübrica autem nih

taliter : talis enim. implicité faltem cenfetur

Nb

il aliud eft, quáni

ua

n

informatio & defignatio

eotum ,

€ontemhere Rubricas ab Ecclefía ordinatas ,

in Miffa dicenda vel eligenda funt , fic dicla;

áut cérté vellé novum ritum inducere; — Hác

Jiutn

BU

quód rübris litteris fctibi foleat. — Aliz funt

ergo geminá regulà obfervatá facile erit difcer-

Uaf

preceptivé , aliz directivi tantüm.

neré peccatd circa ritbán Sacrificii: Exempl.

Tamb

421 1l Rubrice preceptive cenfende funt

grátiá breviter:

dul

quz aliquid exprefsé fub mortali pracipiunt ;

autaliquid defignant , quod aliàs ex jüre vel

fopar

confuetudine graviter jubetur. ^ Cujusmodi

Üemcunqué rituim vel partern MliTæef-þf

Telti

--.,

Rubricz funt de ipfis effentialibtis Sácramenti

Ó

. fentialem ; vel áccidentalem notabilefü

tilonon

omittere citta cóntroverfiam mortale efl, Ut.

n ]

de pane triticéo ; & azymo ii Ecclefia latina :

dé vino ex vite & modicá áqua admifcenda ;

qui cónfecraret unam éantüm fpeciem. — Quii

hi

hion fürnétét, qui omittit quamlibet orationem

X

de integritate Sacrificii ; dé inftrumentis & ve«

o

ftimentis facris haCtenus. explicatis : de ordine

vel periodum in Cahone ram iinori ante j

Vg

quàm majoriicónfecratione : quiormittit ob«

Miffe , dejejunio Sacerdotis: de confeffione

W*äm

premittenda, de reveréntid tanto Sacramen«

lationem hoftiz & calicis , 4ut admixtionem

q egq.'

todebita, & alia.

Ha&c enim & his firmilis

áqua modica:qui orittit totam epiftolá cum.

gcndm

veldejurenaturz, vel de pofitivo Chrifti vel

Graduali & Alleluja : tótám poft comfaunios

t t

igant:

Ecclefiz precepto óbl

iieim , idein jüdicium efto de fimilibüs;

N

*

^

Y

.

;

H

R

4 lV. Rubricz dire

à

ivz tantüi funt; quá

€

ontra:venià

let

agtum eritomittere

pacemdaó

ia

folum quafi confulendo id melius effe dirigunt

ión notábilem , v. g. colle&tam vel commemo-

& manuducunt Sacerdotem quidnam ciíca di-

tationern aliqüata : Gloriz, vel Credo ; qui

f

EEE

vinum Sacrificium fieri ; vel non fieti convé-

do deberent díci; Evangelium ültimum

P

,Le

l

niat. Ut de oratione ante & pott Miffam ; de

ciale , lóco S. Joannis fubindé dicendum : fex

Wurfic

fervando numero Collectàrum ; de fervando

: quentias quorundam feftorum , imó & pro-

")

officio duplici , femiduplici , primz , fecündz

phetias in feriis Quatuor temporüm , cum fint

ff

elaffis &c. De colore Véftium &c.

Quz ;

partes Miffz valde extraordinariz accidentales.

quia, nec ipfz Rubrice fub mortali precipiunt;

Quintanadvefias ápüd Gobateafa 2 3.9. 761«

)

ii

l

6eque alio jure pracepta inveniuntut, ideo me-

& in ipfo Canone fpeciale Corissseantes feu ine

Yd t À

£itó Rübrice tantüm directivz cenfentur , abf-

fra ahionein in feftis Pafchz , Pentecofles, &

"m ef

que onere peccati gravis. Vide Lugo ; Tawmbn-

áliis quibusdam : item unüm & alterum verb

ms:qu.

vinnu, Gobat ; Gagautums , alio

Canonis ; nomen unius San&li in orationibus

: His fuppo-

Laym,,

ficis fic

ánte & poft confecrationem , &c. Uti contr&

Mm.

RESOLUTIOG

aliquos nimis rigidé mertalizantes omiffioneni

$

m f

cüjusque vetrbi in Canone , docet communis

An]

Ü

Gcmina Generalis,

DD. Sunarez , Filliucins , aliicitati. Quamvis

nDllc X

€nim ín Canone propter reverentiam & fum-

Aima : " Sacerdos füb mortali tetietur ;JE-"

ïlculyg ü

43 p

imar authoritatem , miinor omiffio fufficiat ad-

RI

fervare ritus etiam accidenteles ab Eccle-

peccatum mortale, quàm in alijs partibus Mif- —

"l

fi& prefcriptos in Rubricis Miffalis pracepti-

Í»; tamen omittere folüm unum velalterunmt.

lelm t

vis, quamvislevitas rateriz vel inadvertentia

verbumi terminós levitatis excedere nul-

(

am if

Gl

fzpeà mortgli excufent, . IHac c?oniï;af'eim'o-

lo fundamento oítendi poteft : quin eti

1

b

M

p

—

1-

D

us

ka : D. ; ïb;(ol. Sac)-am. 'Palmr lI.L 'Cdp'. T/I Sedl, Ip. s rita celebraudi, 239

i

ipfa confecratione omittere voculam enim, fe-

aliquo c&l*ebrari po(ïïfount : z. Bonum com-

tl

j

clufo contemptu, culpam venialem non exce-

mune vel neceffitas publica;v.g. tempore belli,

"t

[j

dere , exc

4

ommuni DD. jam alibi indicatum

peftis: adimpetrandam férenitatem , pluviam

iS il

,e&

&c. 2. Quando corpus defundli eft expofi-

i.

"

-

*

tum inEcclefia;, tunc die Dominico vel Fefto

Bsj

r

?

Addere.

Cnon tamen folemniffimo Pafche & fimilis) '

poffe cantari Miffam de Requiem , conceffit

Al

N Sacfificio Milffz , ultra ea; ciuæ Rubfïciä

Congregatio Cardinalium Sacrorum Rituum.

u

E

praícribuntur,;addere aliquid notabile, utiq;

3. Ut pia teftatorum voluntas impleatur , in ,

liling.

emnium confenfu, mortale elt ex genere fuo ,

feflo duplici , quod non eítde pracepto, to-

qudnis:

multó magis , juam omittere, tutm quia ex ge-

leraripoffeMiffas deRcquiem declaraviteadem-

Nl

nere íao gravior eft culpa commiffionis, quàm

SS. ritaum angreggïio: qua & plura videre

lib ts

omiffionis ; tum quia hic eft majus periculum

potes apud. Gavantum. 4. Quando celebras

Vs

fuperftitionis , quz long? faciliüs & deforrniüs

in Ecclefia, in quaagitur dies feflus proprius ,

n ais

fit committendo, quàm omittendo: tum quia

non tantüm licité potes, fed etiam deces te con-

[

! id expreffiüs prohibetur à Pío V.in BullaMif-

formare loco,. ut habet ex communi Gavant.

licis. (

D

& "ambur. cizar. fervato tamen ritu Miffalie

fali przfixa , & Concil. Trid. -

à Q

Nihilominus etiam hic materiz parvitas ex-

Romani , nifi forté habere commodé non pof-

J

l

j

4

cg'm l

t

cufans à mortali locum habet.

Exempli gra-

fi.. Denique fingularis devotio cum neceffi-

iqitptit

tià :fi dicas plures collectas, quàm praeícribant

tate conjunctain raro cafu

.

.

ut , fiin diePal-

1€ f

Rubrice : f1 intraSacrum , maximé dum can-

marum , & fequentibus , quibus in Miffa Paf-

dl

.tum cxpe'&als ; Certas preces privatas vel Pfal-

fio recitanda elt ( multó magis in Sabbathis

1 i

;um recites ,. Gobat ez*. g. 7 f 3.non agit te

quatuor ''emporum &c. quando prolixz Pro-

E.

tàfcibeii

xeuin peccat: ullius ; f intta prolixum Credo ,

phetie ) tupra debilitate tam diu pedibus.

unam horam minorem mermoriter recites. .At

confiflere non valeas ,. fingulari tamen devo--

'am'äcii. ü

Tamburinus omnia ejusmodi , culpae venialis

tione ad Sactum afficaris, Votivam de Paffione-

'damnat. « Sicut etiam, $i Religioíi poft Epi-

Domini concedendam efífe cenfet Tambuti-

Hf

Ícopum nominent nomen fui Generalis vel

nus J. 1. c. 6. $. 1. His ergo, & fimilibus e-

dPrelat, Et quid'kcm » filoco Epifcopi, ejuso-

Aati y

quivalentibus caufis ceffantibus maneat regu-

alem t

anitlo nomine , nomen fui Generalisnominent ,

la generalis tradita : diebus iftis prohibitisnom

mortitt.

sellatur Diana p. 2. ?r&&. 14. refol. 4. füiffeà

licet celebrare aliam Miffam à currente , feu

p

Papa & Congregatione Cardinalium damna-

cum officio concordante ; füb peccato faltem -

veniali.

Yl

tos peccati mortalis. Sed hoc non credit Tam-

p at d

Iburiaus eiz. . f. $. 3. 9. 7- NNeque Rodriquez

Dices 1. Atpromifi Mifï'am votivdm, vel431

]mömiüi&d

*hofter;negans de hoc authentice conftaré. Ne-

de Requiem pro tali die prohibito , accepto fti-

at

que egocredo: autíi verum eft utique intelli-

pendio. Malé promififti: fervare non tene-

x Q&öä (

gendum erit,i fueritad mutandum

E

1

ritum , auf

ris,fed debes celebrareMiffam currentem. Ne-

feonis

tn contemptum Epifcopi.

que cenferis infideliter agere , fi ordinationes

sillis

Ecclefix tam rationabiles cuftodias,cüm omnis

$ llLU

of

promiffio intelligatur fa&ta & obfervanda fine -

.. Mmtare Milfam.

prejudiciolegum. Deinde nop folüm omnis.

d

douid

Efignatar , utpote ce die Dominico, fe-

Miffa eft ejufdem valoris , quacunque Iegatuf,

M

fto duplici , aut alijs diebus, quibus pro-

unde petens non fraudatur fuo fru&u ; fed e-

1 ulfimüüï

ii

- hibetur fieri de. fefto duplici vel femiduplici ;

tiam ille affe&tus conformitatis & obedientize

wt infra Octavas Epiphanie , Pafchz & Pente-

j, i

ad ordinatione Ecclefie à Sacerdote applica-

*

cofles , ferià quartà Cinerü , & in vigilia Nati-

tus ad petentes Miffas alias , abunde compen-

grünlif"?E

vitatis,acPentecoftes &tc. fine g:zvi caufa lege-

fatprivatam devotionem petentium,atque fru-

rj

4

re aliam Miffam de fan&o a;iquo àlio, Votivá ,

Cum, quem pet. preces proprias Miffa talis

7

l

,j

d

vel de Requiem &c.. omnium confenfu pecca-

Sandii votivz, vel funebris, lucrari poterat pe-

tum efl,at feclufo contemptuac fcandalo , non

tens. 2. At , celebrarida eft Miffa pro defun-

Pal

plus,quam vepiale;juxta cinpnemDD.Ssarez.,

€&o in Altari privilegiato, & occurritfeftum

t

Laysoaus Luso, Díana , T. .burin, citat. alij

duplex, vel fimilis dies prohibitus ?: Refp. Si

i

(

paifim. Ratio eft: quia Rubrice iftz, et(i pra-

in privilegio expreffum eft, ut legatur Mifla de

&l

€eptum grave non contineant, continent tamen

Requiem, privilegium eo die vacabit: quia per

f

magnam convenientiam , cui abíque inordina-

tale privilegium Pontifex non cenfetur difpen-

W

TU

tione ac ordinis perturbaticne, adeóque venia-

sáffe in aliqua lege Ecclefiaftica: & fimile pri«

4 U

li culpá contraveniri non poteft : atque etiam

vilegium femper intelligitur : falvo jureRubri-

n

carum. Modó autem habemus declaratio-

fub veniali culpa.omnino videntur receptz

j

Mäïm'

omnium fenfu: nifi tamen jufta & g

*

nem in Altaribusiflis privilegiatis, diebus pro-

, (s

omnino excufet.

A

ra/vis cauía

hibitis privilegium etiam valere dicendo Mif-

; 430. Cauíz autem jufté excufantes , ut diclis die-

Áíam currentem.. 3. At vovi

EO v. g. fingu-

p

i

lis feriis fextis dicere Miffam de Paffione : Sab-

E -A

þüs aha Mifía, Votiva; de chtfiem,vel Saneto

]

t

bathis

Wkï

Hha

.

-

N

^

aof

2 40 d beoi. Sacra;n. Pars, 1l, Cap V.. $l, W. De vitu c&k&ra?idï. |

bathis votivam de B. Virgine, & incidit feftum

omifit co]le,&am'ali;luam,v'el commemo'rat'ioi

'T

nem , Gloria, Credo , extraordinarium Com-

nulfg;

duplex? Refp. ]Non tenerís voto pro illa die:

Votum enim eftde melieri bono ; minus au-

munmicantes , & jam procul proceffit , i rectum

f

Evangelium, Epiftolam , Prefationem non le-

940

4em bonum eít tua privata devotio, quam o-

bedientia & obfervantia Ordinationis Eccle-

it. Non tenetur , inquam, ifta repetendo fup-

imjf

plere ; efto füb veniali tenebatur illa cavere , &

fimg. 4. At Superior pracipit die ejufmooi

'niþeci

rohibíto talem Miffam celebrare? Nontene-

mon ofnittere. Quia grávior deordinatio &

As

irreverentia fieret in facra a&ione illarepeten-

inij

ris przcepto. Nullus enim Pralatus inferior

oteít te obligare contra legem Superioris. At

.do,quàm faéla fit ea omittendo.Omnes.Quód-

Mtiot

Confeffarius pro Peenitentia injunxit v. g. die

fi tamen Sacerdos, dum fecretó orat;poft pauca

nE

fovis dicere Miffam deVenerabili Sacramento ?

verba certó advertat, fe aliquid notabileomifif-

j

fé , v. g. Communicantes in Canone, paululüm

qu:

INoncenfetur comprehendiffe dies prohibitos:

alioquin non potuit te contra Rubricas obliga-

regrediendum & repetendum erit; cüm id abs-

ip

re : lege currentem ; vel differ. - Aít deni-

que omni incommodo fieri poffit. Filliucius,

Co

qdue Epifcopus ordinate mihi injunxit poft

Diana;Efcobar,cum "T'amburino!. 2 Sacrif.c,

4!

jrimam Miffam folennem celebrare alias tres

.$. Si commemorationem omiffam advertat

hI

votivas de Spiritu S. B. Virgine,& deRequiem,

tempeftive ante Secretas , adhuc illam cumSe-

L

folent celebrari flatim confequenter , & oc«

ereta fumat. f

tat. Et Hinc.

pofteà primüm , omnino omit.

-

currunt meti dies: prohibiti ? INon debes cele-

brare. Non enim fuit intentio Reverendiffi-

Ili. DIXI: Ordinaris. Si enim

gxiquidiäc-gf.—!

tabile omiffum fie, & facilé fine incommodo

ini Domini Ordinatoris , ut ez Miflz cele-

brentur in feftis duplicibus , vel fimilibus pro-

fuppleri poffit , utique fupplendum erit, Ut,fi

hibitis , uti fingular.ter advertunt Gavantus ,

Sacerdos latinus ante confecracienem advertat

i

—nä.ï

eíque confentientes Tamburinus /. 2. Saerif.

panem non effe azymum, autfe aquam nori in-

d

41

4bg

€. 6. $. 6. Gobat , eaís 21. ». 713. Quin

fudiffe vino, debet omnino curare atferri, &

' Valentia,Caftro-Palaus;atque Diana p.4. tractt.

fuppleti, fi haberi poffit , & fine fcandalo fieri

4

4. refel. 318. aliigeneraliter docent, ea, qua

poffit: fin minüs,debet eligendo minus malum,

Epifcopus oranda injuxit Ordimatis, non in-

potiüs pergere. Quia preceptum affirmati-

440,4

jongi fub pracepto , fed folum obligare ex de-

vum Ecclefiz de azymo , & aquá admifcen-

[

lql-äu

centia & congrutate, cüm verba imperativi

dà vino, minüs obligat, quam preceptum divi-

,num negativum decaverido fcandalo. At; quid

-

Mu

modi fint ambigua fignificationis , necfemper

Mu

- mó fecundüm permultos Theologos per fefo-

fiHoftia poft confecrationem auferatur à ventos

. voiucre &c. & nullaalia haberi poffit? Impof-

x

lanunquamimportent przceptum. — Expecta

mM

ergo dies licitos protuis tribus Miffis: Quam-

fibilium nulla erit obligatio:fümatur ergo calix:

felus, "Quidfi tamen poffit haberi Hoftia par-

dbf

vis viderim eas paffim celebrari fine fcrupulo ,

dl&l, D

in communibus duplicibu

:

va confeérata in Sacrario ? probabiliffime docet

$ feüfiz fcd nunquam

"Tamburiniüsezt. fatiüs effe illá adhibere, quam.

fiies

&

. þudare potui.

$. 1V.

ünam tantüm fpeciem fumere , càüm enim eas

"dem HoftiaChriftus, ipséque principalisOffe-

Defetfus: (applere.-

zens fitin omnibus Sacrificiis , qualibet Hoftia

M Eceffario fupplendi funt defe&us effen-

confecrata videtur habera relationem ad quod-

b

m

-W. tüales Sacrificij fpeGtantes fcilicet ad

libet Sacrificium , ut faltem in tali neceffitatis

eflentiarn vel integritatemSacrific ij,quippe ver-

cafu fubftitui.

fantes circa materiam ; formam , intentionem,

poffit.- Scd»de hoc aliorumefto

uN

us

judicium.

l

ii

confecrationem , fumptionem. Ratio clara eft :

IV. Quàdfi denique Sacerdos ip

quiaalioquin Sacrificium aut irritum reddere-

fe l'lïffaHf :

INU

Miffam deficiat morte, phrenefi,deliquio diu«

h]

tur,aut mütilum : Circa materiam & formam

turno : fiquidem deficiat ante confecratio-

exempla habesinMiffali Jee, e£t.Circa intentio-

Tif

nem , nihilfupplendum eft ; fed Miffa omittz-

* lg

siem non oportet effe fctupulofum, jam enim

tur; quia nihil adhuc effentiale Sacrificii pofi

tum eft : vel f1. Miffa eclebranda fit , novaac

&pumy

fuo locoaudiviíti,vix unquam contingere,quin

Vider

Sacerdos habeat fufficientem intentionem vir-

alio inchoetur: fiveró deficiat poít confecra

tualem faltem implicitam circa Hoftiam Sacri-

!'"/nn

tionem, debetalius Sacerdos perficere, inci-

t

ficij. Quódfi tamen omnino rationabiliter du-

piendo ab eoloco ; in quo deficiens defierat

bitaret , aut credetet, fe non habuiffe ullam in-

Etiamnon jejunus , etiamfi effet in flatu pece

f" m

l

^Wl

tentionem fufficientem,quod círcaHoftias par-

cati mortalis , conetur elicere contritionetm,

vas fubinde contingere poffet , debet omnino

cürn confeffio mortaliter eÓ cafü premitti nom

UT

T

repetere formam fub conditione : quia defeétus

poffit, majórque fit obligatio Sacrificij perfi-

intentionis eít fübítantialis. Cafus ali

ciendi, quàm confeffionem pramittendi.-

T

O infrà.

quos da-

A

autem Sacerdos moriatur. poft fumptam jant

433 l. Nonfünt ordinarie fupple-nidi defe&lus

Hofti, poffet aliusSacerdos perficere , fumene

NLT

accidentalestantüm & caeremonialestam in re-

"fe [

*

dofolum fanguinem., acfque nova cenfectatige

difþbl-&

Wl

eitan 9; guäm in agendo: Ut, fi Sacerdgs

&5 : ais Hwiggcz apud Bïoæ;imjpþia

N

qul f»

-

—

SS

*

»

x

h]

tommm& ?

,' v | ïbebl; Sabr;llh; -þaä's u. Cap. VI. Se& P D: lacïö celeämndz. T '* 24!

Utl

quaft. ult. prop. 0. Quod fi denique eodie

etiam non fummo , etiam non magna hecemt/a,

UM

nullus poffit haberi Sacerdos, qui füppleat, Sa--

te fecüs facereliceat,ut mox patebir.. Denique

T

-cramentum in facrario reponatur , ut altero die.

accedit graviflima prohibitio Concilij Triden-

ülre;w..

ab alio fumatur,fecundüm omnes.

Quid agen-

dum,fi

tini fe[.22. tu Decreto 4eob[ervandis $ vitau-

Drdgei

Sacramentum miraculosé convertatur.

dis incelebratione Miffarum : quod lezes faci-

t d

^

?

infpeciem carnis vel pueri;aut fanguinis, jam

liüstu , quàm ego deftriba

,'ü-':

fatis indicatum eft fuo loco de Seramento Ev-

m. Nüncexccptio-

(

3

ts

nesexplicandz.. Nifi

/.

ebariflie. fapraeap. 3.a n.'124. Sienim mu-

hm

I. Neceffitas urgeat : qualis ceh

i"ötüt:&fï"elt 37

t 0ng»

tatio non ceffat;ponatur in facrario : nec alia no-

1. Si Ecclefía diruta fit j e. concedimn

. de Gon-

va Hoftia confectanda effet, quia Sacrificium

aol ;

Jeeratiouc, d. 1, 2. Si populum in folemni fefto:

&l

AR

jam reétiffime peraétum eft , quoad effentiam :

vel peregrinatione templum non capiat. j

L

quoad integritatem autem fumptionis , DEUS-

n entunt

Inbello ac caítris , fed progdiebus feflis tan-

of f

ipfe miracülosé operans difpenfare cenfetur.

tüm ,ne milites careant Sacro. Diebusenim

CommunisDD, cumS, Thom. 3. p.4.82.4.:

tinol d

profeftis folüm permittitur , Generalibus &

onifan j

4- Si plurad«fideras, lege ad faturitatem Ga--

Ducibus primarüs in fuis tentoriis. 4. In lon-

vantum, Tamburinum cit, Gobat te?

*

huciliso

z

o 6af 2. j

ganavigatione,attamen in portu vel littore ap-

& apud iflos »eitatos,

pulsánavi, non in ipfo mati vel flumine , ob

W |

periculum effufionis S. Sanguinis: quo feclu-

BügTrIG v .

fo, fi nimirum mare vel flumen omnino tran-

inis

Locss Sactr,

ii

quillóm fit, fine ullo tempeflatis indicio, &

adíit aliquis Sacerdos vel Diaconos, qui poft

endom:.

. SuMMARIUM.

TR -

confecretioncm Calicem firmiter teneat, non

—416.—70 I,otglj;;apbnno eelsbrare snortale eff ,

efie illicitum docent multiDo&tores apud cita«

nfqu:r-f

437. Nifi urgeat neceffitas ( qua ubi, fe quando*) —

Cuattic

tos. Idque navigantibus in Indias , utiquepro

438 Qualiter permoittere poffint Epiftopi celabrare im du

anajori fecuritate Lufitanis conceffum eft 3 Cle-:

findn |

wiibus facularitim v

439. Privileginr quead hoe Fratribus. Min,

mente VIII. & Paulo V. Idémque featiendum

(dortict

Praàdicaioribus eouc.

e]ifm.

:

oribes ö-

in itinere longo terrefli per loca deferta , auc

qun, -

440» A dbuc valer,

infidelium. Suarez 4;

agb

441 Quando Ecclefia dicntur pollgta ;

eommuniter.

[p. 82. Layman c. f. glij'ï

T

n

4.42. ExetrAta ,interdicla?

Ya n

443,In talj mon licet celebrare s antequam

II.. Difpenfatio vel pbrmïflï'o' Epifcopi, l'öb-43::

ldlb A!lf*

i re;ovf:iliefur;

444, Qualiter Ecclefin reconcilisnda ;

juftam caufam. Jure communi quidem c. 24;f- :

iatri R

Iffa celebrauda eft im loco (aero, id e[f im

farum.. de (snfeer. d.3. Epifcopi amplam ha-

i? -

4j æM

Esclefja confeerata vel [aleems beneditia

bent facultatem permittendi Sacra fieri in quo-

ur(rgaczlïï

ü-Ep

iftopo : u0n polluta aut exccrata vel inter-

libetloco honeíto,, quamvis gon deputato ad

Hokayr

Íolos ufüs facros

M

.

ditla, wif. necaffsas urgeat ,vel difpofitio Epi-

modo Cencil. Trident. cit.

jifmedt

ftopi ,aut privilegium aliud permittat. Expli-

non quidem auferente totaliter, fedmultüma

libetg

