iF. FVotum fonplex caffitatis ,feu coptinen-

quem alteri promiferat , vel donatat , non valet

[

Hé perpetua.

[

votum quatenus eít injuriofum illi alteri. Katáo

257* "R Oc votum & licité emitti a fponfis , &

fecundi eít ;; quia quantum eft de jure naturz ad -

T

"

per illud fponfalia fimpliciter diffolvi,

tollendam obligationem juflitie ( qualis eft -

i

D

etiam invitá alterá parte, docent graviffimi DD.

fponfalium ) non fofficit quecunque major per-

S.Thomas i« 4. d. 3 8.q4f]. nniga.art. 3.Cajeta-

fc&lio alterius operis vel ftats , nifi id jurenatu--

[

nui

nu5, Sotus, Henriq, Suarex. Vo[quex, ) Bonacin.

re concedatur , & ab Ecclefia ita. declaratur ;

adeóque nulli promiffioni humanz ceníeri de-

$u

Pontins , aliisque citatis Averfa 5.c. qua]l.7.Sett.

a. Gobat s. 3 1 2.Et probábile cenfet Tambur.

bet annexailla condltio : Vi ffatum perfettio-

vl

t

c. 5 S. 4.Provide tamen monens , hanc Senten-

rem elegero nifi jura (ic declarent : atqui ex di-

tiam habere locum folüm in vero voto ob cul-

fpofitione juris , declarationéque Ecclefig id r

L

tum Dei & anima falutem fynceré fa&to; fecus,

claré folüm. conítat de Profeffione. Religiofa? -

[

fhi

fiobodium fponfie, vel quid fimile in fraudem

ejusque conlequenter voti fimplici ; nullibi au-

feret: Item habere locum feré in foro confci-

tem id videmus concedi voto flmp/lici caítitatis ,

1j

entiz tantüm ; nam inforo externo vix credet

aut etiam. Ordinis. facri füfcipiendi , ut fuprà

qii

N

Judex,te ver& ob votum fponialiä- deferere. Con-

jam innui , & hücremifi. Cüm ergóprivilegia.

fentit Layman. e. 2. a7.7. Íponfum velífponfam

& conceffiones , quatenüs cum aiterisprajue

dx

ánconfcientia tutum effe, fi fyncero animo am-

dicio conjunéta fünt', flridia. interpretationis

Ün

effe debeant, non debet illa conceffio & velut pri-

W

pledendi ftatum perfectiorem continentia ,

propriá authoritate recedat à fponfalibus, pra«

vilegium Religiofi ftatüs extendi ad folum vo» -

:

Jnt

al

fe

Íertim clam celebratis ; nam cüm publica ce-

tum fimplex caltitatis , aut etiam Ordinis fac

^

—ti

Jebrata fuerunt , vix fine fponfz infamia, multo-

fufcipiendi.

:

Üyr

"

rum quereli:

S

rixis , &c. poterit vovens propria

IH. Nont

amen ürip!iciterinvalidpni c&ys-zf 9.

]

Woig

$

cedere, &,

fi ad forum externum

tum continentiz poft fponfalia emiffum à fpone

authoritate r«

hac caufa deferatur , Judex Ecclefiafticus fpon-

fo vel fponía, fed imprimis 1. Valetad hoc, ut, fi

j

fum poft fponfalia fe votum continentize emi-

obligatio remiffá fit ab altera parte ( prout certé

jufté remittere & refilire poteft ; cüm altet

fiffe affirmantem compellere folet ad viam tu-

tiorem, videlicét , u vel fponfaliorum fidem fer-

emittens tale votum cenfeatur renuntiare fpon-

falibus: & votum caftitatis non modicam afferat

APU

vet, velintra certum prafixum tempus vel ter-

minum Religionem aliquam ingrediatur;quam-

mutationem ip fponfo , utpoté , qui debitum

Ti

vis etiam contentus effe po(lit facri Ordinis fu-

nunquàm petere poterit ( quod comparti pra-

fertim feeming foret valdeégrave) votum à vo-

m

fceptione: ut ex Slveffro , Soto. Henrig citt,

lii

docet Layman l. c. Ratio tota hujus piz fen-

vente fervari debeat. 2. Et , fi poft illud votum

matrimonium feu licité feu illicité contraxit ,

tentiz :rutsüs eft , quod fponfalibus ca tacita

D

Ehpr.

conditio ineffe cenfeatur

P

Nift flatum perfe-

vovens à petitione deoiti abflinere debebit, do-

fj

.

ÉHiirem contizentia ampleQi voleero; atqui per

nec ab Epiftopo vel Privilegiato: difpenfetur.

d

votum hoc affumit ftatum matrimonio perfe-

3. Diffoluto matrimonio- terfus fuum votum

1

, l;(

&üorem , & quidem valdé perfectum & Deo

integré fervare debet. 4. Sicut & is ; qui Religio-

fiéi|

UM

gratum: ergó, &c. Allegatur etiam argumen-

nem ingredi vel. Ordines factos fufcipere. ante

fl

w-m. e Pervesit. De ju;t'ju*rdna'o. Promi[[um

vel pofffþonfalia vovit , & ppüeïz licie vel ilici-

M*)'t'ix

hon'infringit ; quiin melins commutat. Sedin-

té matrimonium contraxic , foluto matrimonio,

li

Mlla

poft mortem conjugis , adhuctenetur , fi adhue

efficaciter , nam fermo ibi et de voto Deo fa-

f

'&lo, non de promiffionc fa&ta hómini. Ut fuolo-

idoneus fit , Religionem ingredi vel Ordinesfa-

Jty ii

co declaratur.

k

cros füfcipere. Expre(Se e. Feniens. c. Quidam

"M

- ]L lllud vetum

à fponfis üec licis emitti

c. Placet. De Conver[ation, Conjugator. lbi. Li»

; 258

N l Y

nec invita alterá parte per illud fponfalia diffol-

cet votum w(auequague non. voluerit , eatenus

1 '][-Dis

vi, long? probabilius , & mihi plane veré docent

tamen obligatorium fuit, quatenus [e porevat ob

| MIm ]:F*

Canoniflz i»c. cit.Paludauw, Sylvefler, Navar.

ligare. Ex communi lat Sanchez cit. eum. T$

aliisque cumulatisSanchez L. 1. d£fp.46. Coninck

Attamen neque is ,^ qui poít fponfalia fimplex

&it. dub.z.Laymàn nazm.6. Averfa füpriHerincx"

continentie votum emifit, nequéis, qui ante

jf

j "o

difp. 1. qua[I. 4. num.3 8.Et colligitur patenter ex

Íponfàlia edito continentize voto tnatrimioniurm,,

f maþ

1

dl!'](

£. Peniens. Qui Clerici vel voventes. Ubi mulie-

utique ilicité, contraxit, & noudum confüm-

ti,quz poft fponfalia votum continentiz emi-

mavit , obligatus eft ad ReligionisProfeffionem ;

af

4 "i

ferat , & idcirco fponfus ad alias nuptias tranfiit ,

quia hanc non vovit:continentiam autem ,quám

pornitentia gemina injungitur , tum propterfi-

vovit , medio adeó difficili non tenetur fervare:

3 ' hmim.t'(

dem violatam

il

: tum propter votum , à quo cti«

ut conttà. Sylvefirum , Navar.

alios non paucos

m

pi;bat liberari

chez difp.

» &t eum alio poffet contrahere.

:üdtmü

?lus æqgö xigidos docent metitó San

4"6- Diff

;

&f

$21

; Se ä i 1 .De» Sfbnäliäkf:

)

A6. diffitul. 2. Leff. 1/5. De uflitia c. at i.

l

"nuntiáffet cenfetur.Ut þtäetef alios re&&'öbï*e:va:

Coninck 4u5. 3. Layman. w. 9.

Herincx »2m. 40. difp. 4. Infüper.

0,

260 ]V. Generatim loquendo tenétur vovens .

HI. Satis probabile eít, fi Titiusc

n

*

öxiyia;üdemü;

i

!

( feu votum continentiz emiferit, feu Religio.

priorum fponfilium cum Berta v. g. matrimo«

1

nis ingrediendz , feu facri Ordinis füfcipieudi :

nium coptraxit cum Caja; per hoc matrimo-

u'f!

nium non omninó extingui priora fponfália .

W

feu defacto factosOtdines fufcipiat, velReligio«

nem ingrediatur, j quandó ex voti executione

Cproutpoftalios docent Sanchez 1. 1. difp. 82.

j

fecutum eft aliquod damnum fponfe v. g. quia

Layman. e. 2. ». 22. Dicaftil. difp. 1. dnb. 37.)

expenfas ia fponfalibus fecit, autin praparatio-

fed fufpendi potiüs tantüm..& fopiri interim

i

nead nuptiasfeparatas &c. eidem illud refarcire ;

protempote , quo illud matrimonium durat;

ll

Mf

ES

etenim aequít füum bonum fpirituale profequi

adeóquéfi contingat hanc uxorem Cajam mori

cum vero & reali damno altetius. . Ita cum aliis

Cidémque effet , fi Religionem legitimé profite-

j

]

Sauchez, cit. Layman eodem c. 2. », 9. ben?

retur ) ante priorem fponfam Bertam , Titius ad-

€olligens ex jure. L. 5f pectmiam. f." De Couds-

huc priori fponfz obligatus manet, fiipfiad.

(lion. canfa data, (c. Ubi dicitür. $ ca; pecu-

uc in propofito perimaneat, nec obligationera

:

miam dederis, ut Capuana ivet, licot antequam ii

antea ( prout femper potuit ) remifit, vel atisfae

iretuntegrum fit penite

&la fuit. Ita cum pluribusConinck 4

l]þ- 2;- duä-,

erey O pecuniam vepetere:

f

? tamen ii esxtpeujas fecerit , velaliud damnum

4. Averfa cit, Caffra - Palao ,. aliisque-citatis

Tambur. e. y.$

J g. num. 3. Herincx cit. »um. 42.

dncurrit , indenmuem feruandum efz. Sic eroo ,

qui fponfalia contraxit , ]

:

icét antequam per nu-

Ratio elt ;-.q

licet verum fit fécundüm jura ,

ptias conirictus impletus fit , jura licentiam

quod obligatio femel extinctà nunquàm revivi-

dent fponfo refiliendi- per profeffionem.

fcat(proüt allegant Saecbez,, Layman eit. ) Atta-

S

Reli-

gionis , aut facri Ordini

t

fufceptiotrem , ejisve

men obligationem illam priorum fponfalio-

.'kl'

n

t

vel coninentix votum i

'probabili lententia -

rumextinctam eife, gratis afferitur , cüm extine

Jnterim tamen requirere v

&io illa nec jure pofiuvo ftatuacur ,. necoriatur

d

identur jura , ut pars

altera indemnis fervetur; fi

H

"

quidem,ut pauló ante

ex jure nature : INon jure pofitivo; nam Textus

Jixi, ej

illi initio allegati folüm declarant matrimo-

usmodi conce(fiones valdé alteri przjudis

hium fic initum validum, manere velut fortius

z

v kxoiæ. ifri&æ interpretationis effe debeanc,

N

t DL

vinculum , adeóque ei cedete debere prius de-

h

bilius vinculum fponfaliorum, quód veriffimum

n

"M u,tlgtioncis"

Nocabiles non Sacre,

eft ; an veró omninó extinguatut , " vel folüm in-

; d

L Matrigouiur aliud contraZTum /

tereà füfpendatur prius vinculum , nulla jura

por|

definiunt: Non etiam ex jure nature nam jure

jferat

rtum eft apud omnes t. prioribus fponfa- !

| 261CE

naturz nemo debet privari jure. fuo fine fua

j

libus de futuro derogare pofferiora fpon-

eulpa:. & certé Titius non debet ex iniquitate

falia de przfenti , ieu iptum matrimonium ratum

RL ptd d

commodum reportate , & habere in füo arbi-

n

cum alio vel alia conttaCtum: idque matrimo- -

trio, ut ab obligatione contrata pro libitu füo

dv |

niom , quantum eit ex hoccapite; effe validum.

fe eximat. Deindé impedimentum hoc matri-

xX

Exprefie c. Szent ez lizeris, c, Si inter jirum, De

monii non eft perpetuum, ficut profeffio folem«

:bi[: »

fponfal. &e. . D foonfa dmorum. — Ratio eft;.

nis & Ordo facer, fed tantüm durans ad vitam

quia.contraCus matrimonii fortioris vinculi

þmfcmr.

"

conjugis , mec aliter potens diffolvere priora

joum.

eit, quippé corporüm traditionem

continens ,

fpoufalia, quàm quatenüs cum illis erat incom-

Rgügm-

qua in f»onfalibus non eít ; Quemad

modum, fi

patibile. quà proindé incompatibilitate fublatá

quis hodie eqaum veadidit,(ed nondi

im tradidit

guim

per mortem conjugis, omnino revivifcet prius

qdille

uic;cras veró vendit , fin

xálque tradit alteri, et-

fi iajutle

vinculum & obligatio 5 eádem prorsüs ratio«

i

» tata tanien cíl venditio polterior ipfo

ne, quá, fiquis, poft votum (implex caftitatis

|

Jutece D. Quouies, f De' tejvendiione: Ra

emiffum , matrimonium contraxit,. poft mor«

(r

Itl

n

. . prorsüs in pröpoüto,ä&cgulä $ 4cjurir. Qui pryor

tém conjugis quamprimuüm

Notum integreé revia

«

(

teémpore , potior jure : locam habet interéos, qui

vifcit,

j

- fimili vel xquali jure vel citulo gaudent.

p

IV. Frigida meritb Tamburino & mihi vide. 264

m

|/ 263 lL. Dixi autem: Quastum e[f ex bt captte s

tut difparitas dataà Semchez, car, Quód votum

, "m

Cum Ípou(lia priora tantum fint impedimen-

fit diverfie rationis à matrimonio , & ideó per il-

iU

tum inpediens , noa autem ditimens matri-

j i

lud füfpendi , non extingui ; fponfalia autem

j i

monii alterius ; . quód fi tamen aliud mátrimo«

effe ejusdem ratiotis cum matrimonio , idcó-

hium contraCtum effet invalide, aliundé exalio

T

que per illud extingui. Quid enim ha difpat-

TU

impedimento dirimente ,. non videtur contrá.

tas ad rem facit , fi utrobique prom ífio ante-

Urm'Op

j

!

hensà fua priori oblizatione liberari, cüm ex füa

faCta urget ? Bt contrà directé ftatuitur exem-

iniquitate non. debeat teportare commodum ;

Montm

plum füprà allegatum : Si rem in folidum duo-

d gU

tamenprior fponfà eriam tunc liberatur, five-

bus vendidiíti, prius v. g. Petro: & pofteà Paulo,

lit; quia alter tentando aliud matrimonium fre-

y

"

& huic tradifti, rata manet poflerior vendie

W

n

jl

giïüdgmfuam j &. tacite 1pfo facto juri Af'uo IG«

'tioex jureallegato. At ; fi re'siendita rursüs ad

té

nückwA

6 j

lÜ

chc'vg-

b

$22

g beol, Salcra:mmf.'-*Pats I?; Ci:p. k ]

tis Sapchez. , Laymak ) Hentizcsl. c, Ratio eít,

Tj(

te perveníat: cui dubium erit , teobligatum ma-

nere , &cogi poffead rem 1llam Petro primo

quia etiam copula non addit robur. a&ui. de fe

J

i

emptiori tradendam, fi ei anteà non fatisfeci(ti;

nulli ; càm ergó jus priorum fponflium nom

i

ideóque priorem obligationem non fuifle ex-

poffit colli per fecunda fponfália inju&é inita &

V

tinctam , licét fit ejusdem omnino rationis cum

M

j

prorsüs nulla , neque etiam tolli poterit per ad-

altera, 2qué, imó magis , quàm fit obligatio

jun&tam copulam. Intellige autemrursüs ; Per

(i

fponfalium cum obligatione matrimonii. . Quz

2

ft loquendo ; nam per accidens.in cafu, cüm ex

tp

jam difparitas?

4

violatione priorum fponfalium nullum vel exi-

li

11. Sponfalia alia,

guum incommodum evenrurum fir priori fpon-

Íz ; fecundze autem fpon( , qua copulam admi-

Ertum rursüs eft, íponfalia legitime con-

fitvel etiam imprzgnara fuit fpe promiffi matri«

| QG;C

tracta cum una non diffolvi per fponlalia

dl

monii , grave damnum infamig & vilitatis ti-

pofteà contracta cum alia , ( etíi hecprabeant

meatur, tunc obligatio juflitiz ad avertendum,

ia

priori fponfo vel-fponfz juftam caufam refi-

li

damnum fecunda fponíz deceptz' ( quod, ut

liendi , & refcindendi fponfalia ob rationem

o

füpponitur alia, ratione averti non poteft , nifi

U

fxpé datam ; ) fed fponfalia pofteriora contra

eam ducendo, ) utpote gravior praferenda erit

fidem príorem contracta omni jure ,. omniüm-

if

obligationi priorum fponfalium, juxta receptam

[

que confenfa effe irrita G nulla ; eó, quód una

Regulam apud Sylveftrum 7 Sponfalia num. 7.

res obligata uni non poffit promitti alteri : & hic

n

$i duo vincula difparis potentia incompoffibilia

^

]

proptié locum habeat Regula juris : Qs prier eff

contrabuutnr . fortius vepellit minns forte. Atque

L

zempore ,potáor efl jure. Et ratio clariffima; quia

u

omninó zquitas ac charitas poftulat ut eo cafü.

omnis 'promi(ïïolde re illicita irrita eft & nulla;

prier fponíà obligationem remittat : Potéflque

D

N

atqui pofleriora fponfália funt de ré'illicita s dcis

juxtà Sanchez. cir. judex interpellatus tunc com-

licét de matrimoniowontra fidem príorum fpon-

[

pellere ad contrahendum cum polleriori ; nam

Qu

falium contrahendo ; cüm fponfalia priüs cum

proptereà etiam ex communiori fententia, fi

alia velalio legitimé contracta ipfo jure naturze

Que

quis poft votum fimplex Caftitatis Deo fa&tum ,

fint impedimentum impediens feu. prohibens

fub promiffione matrimonii defloravit honefti

QIm

mátrimoniumcum alia:ergó. Jam ulte

dut,

4

rïug ex-

puellam , debebit interim, poftpofito voto, puel-

tende & dic:

lam ducere etiam Deo Benigniffimo Creditore

lico

(nen

a;gs

L. Irrita funtpofteriora fponfalia, etiamfi ju-

obligationem Religionis ad fe pollponente obli-

rata feu juramento firmata fint. Communiffima,

gationi juftitie erga proximum.

fpar

LEU

Ex c. Sicut. De fponfal & matrimon. Ratio eít ,

Item intellige totum hunc cafüm fecundüm

quia juramentum non poteft effe vinculum ini-

jus novum Concilii Trident. annullais om-

üilt;

quitatis , ut jura loquuntur ; fponíalia autem

nia matrimonia clandeftina ; nam fecundum jus

a

pofteriora iniquam promiffionem continent : er-

bus

antiquum , quo valebant matrimonia clandeiti-

go juramento firmari non poffunt ;

na, fi fponfus fponfam cognofat, cenfetur id

&

[

267 ]l Eadem irrita manent, etiamfi priora fpon-

facere non affe&tu fornicario vel meretricio, fed

falia clam iaita, pofteriora autem folemniter v.g.

affectu maritali , adeóque ipfo fa&to matrimoniü

J

h:uJI.OI' «'

coram Parocho & teftibus celebrata fint , períe-

clam ratum facere & confummare velle. c. 15 ,

(Ommu

loquerdo; quiaactui nulli de fe , ficut non jura-

quifinem. — De fpon[al. Ettunccafüs coincidit

[

U

mentum , ita multó minüs folemnitas ulla robur

cum preecedenti.

À

Thüns]

addere potefl. — Per accidens autem , fponfus

oheriora fi

IV. Invalide manent illa p

[y

Aonm;azsg/ :

| i

intelligat fibi & priori fponfie omni probatione

etiam jutata , etiamfi prior fponfa (vel in oppofi-

1

Y«

deftitutus , ,etiam oblato juramento, fidem in

to cafü fponfüs) jam diem füum obierit , vel Re-

f (

Confiftorio non habendam, fed poenis vel cenfu-

ligionem profefia fit, vel liberé volensà fponfa-

mjk n

ris compellendum ad poltcriora fpontalia cum

libus recefferit. Itaaliàs oppofiti, at in hoccon-

gj

majoti fuo ac prioris fponsz infamatione ac in«

lii

cordes Sancbez, (9* Povius citati, Layman Ca-

commodo, fecundis fponfalibus ftandum erit ;

firo- Falao , aliicum 'Tambur. e. $. $. g. sum.

f

debebit enim prior fponfa omninó effe contenta

19. Quia illa nova fponfália etiam jurata à prin-

Áang

& juri fuo cedere , Cfaltem pro durante illo ma-

cipio non valuerunt, ex diclis: atqui juxtà no-

(ISUm, (

trimonio , juxta paulo ante dicta. ) Sic re&té cum

tiffimam Regulam Juris 18. in G. INonfirmatur

iaj

aliis Sanchez difp. 49. & ex eo Leyman cit.

tratiu temporis, quad ab initio nonu (abfiflit: erga

A

*»68 . Ill. Eadem irrita manent , etiamfi non priora,

eaabfoluté fa&ta , neque pofteà per mortem vel

onig

fed pofteriora copulam annexam habeant : idque

ceffionem priorisfponfe convalefcere poffunt,

M g

non folüm , quandó pofterior fponfà füb pro-

confequenter fponsus liber manebit. Dico cau-

?

Dteff

miífione matrimonii deflorata confcia fuit prio-

té: abfolut? fatla ; nam fi polteriora fponfália

l Ram

rum fponfalium contractorum : tunc enim de-

'litius conditionaté fic iniiffet cum Berta:

5] tf

licti. particeps in neutro foro effet audienda, fe-

Ego promitto tibi conjugium , fi forté Ca-

Vr

lr

cundüm ommes: fedetiam, quando fuit infcia

tharina fponfa mea moriatur, vel remittat

l

lf

priorumfponfalinm. Tta( contra Cepisc

k) Pos-

promi(fionem fibi à me faCtam ; tunc utique va-

Pmïh I

tivm , Cofiro - Palau, apud "Tambur.

cit. $. g.

lida fuiffet promiffio conditionata, & mortuá

j

d

—HHL 9-. ) Setus , Henria. »Kadriq,.

aliisque cita-

vel juri füo cedente Catharind , obligaretur

Iiäïl]lmüx

Tigius

V

i

——

4

88 Il De Sonaltas

523

d

'Fitius ad;dücehdam Bertam ; q11iaüt,üx1cta'lexii. -riculo forte alienam prolem alendi: ; Acccdi:

t

intentionem habuit ,. validé contraxit protem-^. quód rariffimus fit casus , quo fcemina absque

n

gore illo futuro, Sic re&té Tambur. cit. »ss. 22.

i

.omni cohfenfu & culpa vim patiatur. — Utalibi

Addensex J4verfa; talem intentionem condi-

dicemus. ^ Quód fi tamen aperté conflaret, op-

-

tionatam habuiffe praefümendum efle in dubio ;

preffionem fponsze absque omni ejus culpa acci-

"

quia alioquin deberent prefumi deliquiffe con-

q

diffe , v. g. in fomno praertim medicato , Sau-

tra priora fponfalia , - abfoluté contrahendo cum — ebez & Zajman. citt. probabiliter cefent, fj þonf

N

—

alia; quod mihi non difplicet.

fum refilire non poffe, ciim exinde fponsa tam

.

)

imagnum dedecus non contrahat,

Secüs tursüs ;

ii

1H. Spovfa vel foonfifornicatio.

effet in oppofito, fi fponfus eà violentiá cogere--

if

Ornicatio unius feu fponüwfeu'fpopfæ di- .

il

rimit fponfalia ex parte innocentis , ut.

tur aliquam cognofcere invitus. ( quod tamen

| OE

.poffe fieri cum 7olero d* Tambnuzins ego non

räpqderc poffit , f velit; (1nolit , pàts nocens ob--

gdm

credo) quia tunc nec fponsusfidenr frangeret y*

rj

ligata manet, neex iniquitate lucrum reportet.

li

Exprefse. e. Qzem'admadum. De jur;jurandd

quia ageret coactus, vel potiüs paterez i tan-

tüm, nec fponfze probrofum effet cali viro nu-

ff

Ubi"düplcx ratio datur ; 1. quia fponfüs ex con-

ditione matrimonium promiliffe cenfetur: ?.

bere: nonita, fifponsus cogeretur fodomiticé

pati, iddue non occultum maneret; tunc enim

alter contra fidem [pon[aliorum non egerit ; nam

ob maximum probrum fponsam poffe refilire ,

alioquin frangenti idem, fides fervanda non et.

2. Quacunque caufa ad divdrciqn& fufficit , ea

-

- docet Caffro-Palaas apud Zambaf i. cit.

- V. Si fponsa poft'iþonfaliaäoüula, arnple-273

multó magis fufficit ad fponsalia folvenda : nam

turpius ejicitur . quam non adenittitur bofpes.

xus ac tactus impudicosab alieio viro admittat ,

E

à cenfetur vivere

;&

Sed fornicatio conjugis eft jufta caufa divortii :

poffunt refcindifponfalia ; qü

impudice, à quo proindé merito virabhottere

ergó & fornicatio alterius fponforum elt jufta

caufa folvendi fponsalia ex parte innocentis. At-

incipit. .. Rursus non vice verfa ,. ob fola fponfi

X

ofcula vel ta&tus impudicos: alterius foemine ,

"l

que quoad hoc pares funt fponsus & fponsa,

fponsa refilire poteít ; quiginon propterca viro

n

cüm eque fidem frangant, & 1e fufpectos red-

dant, ne etiam polleà matrimonium violent,

aliqua impudi:e vitz infariia apud honiines a-

-0,? ]

dpetgi folet. Sanchez difp. $ . num. 5. Coninck

M

Ex communiLayman cit. c. 2. »427. 16. Aliquz-

tamen di

fj

4

difp. 23. dub. 7.ntm. $6, limitanstamen , if

]i

H

paritates inter fponlün? & fponfam at- .

fint tactus frequentes ut indicent propen[um val-

fxgnantur aDD:Nam

d2 [ponfi in alteram animum , ui merito timeri

u

j

71. ll Siuterque fponsus poft fponsalia fornica-

tusfit ; non compenfatur delictum delicto ; fed

pojfit , ne mingsfit amaturus

Á

pangzmx,: ant fidem.

$ 0f

non feróaturus, Sic Coninck.... -

mj

adhuc fponsus fornicarius repudiáre poteít

'-eizten;ien'dä

Íponsam fornicariam ; nam 'etfi uterque fi

A

Di&a de fornicatione carnali

ydelte

N

dem funt

ad fornicationem fpiritualem per hzrefin

gU !

&qué violarit.tamen delicla pari turpitudin

enon

- & epo(tafiam ; jufle enim refilitfponsus , & ma-

(0y

«enfentur, fedfoedior, ipsíoue Íponso deteíta-

bilior eít incontinentia fceminz : quàm viri,

ximeé fponfa , fi novit alterum poft fponfalia à

ton

fide defeciffe , feu in herefinincidiffe : idque 30n

hh

«ommuni omnium hominum zítimatione. Ac- -

ceditin feemina periculum alienz prolis. Com-

tantüm inlocis, ubi hzrefis non tólerata reddit

vinci

hominem infamem valdé: ut inItalia , Hifpania

munis DD. cum Sanchez 4 x

Ó

r

j

-

. 12.

; difp. Pf Con/igzsk,

&c. fedetiam in Germania, &l

Ocis, ubi ha-

"

alifsque citatis Layman s4m

NNscobflat quód c. 2ezellexisaus. Te'ädul)e-

retici tolerati ac Catholicis admixtifunt; eft e-

QWU k

nim -valdé gravis'mutatio: & nimis grave eft,

vio, dicitur: Paria fornicationis delila inter

d-

eonjuges mutua compen[atione tolli

.

cogifponfam Catholicam ad nubendum homini

nam fpon-

'gïgonïa- ;

falium folutio facilius permittitur ob quamlibét

diverz , falsequefectz , quem tamen ipfa ut ca-

j*

tholicum infponfüm elegerat : ait Tamburinus.

Teilicet notabilem rerum mutationem : noni-.

!,W" Ü

tem facilé divortium matrimonii.

Extendit

. recte G. 6.c. f. ,t'?fgafï*';,-g.-nnm.' j i fine.

o

;

Mtnochius apud Gobat caf. 8. sm. 329.ad

IF. Im

gf;htntum( , [ti,perfz-enien.tp :

^

m

casum , quo adeft fola praefumptio paratee for-

:Of'c'fponsäï'iva conttaé&ta Röffunt: fupervenire274

duf

nicationis , ut fi fponsa frequenter domum

*

[ MW

illius, cum

impedimenta matrimonii , aut impedi-

quo fcxt Íponsus eam peccáffe ante entia tantüm ,. ut funt vota fimplicia caltitatis,

jf

fponfalia.

Religionis ingrediendz , Sacri Ordinis füfcipi-

p

W -A 472

. Ill Etiam, fi fponsa poft fponsalia fuiffet vi

endi, alia

Íponsala: aut dirimentia, ut Pro-

t Ujldnh

z

opprefía, merito repudiatur. Sicut colligitur ex

feffio Religi

his, Sacri Ordinis fufceptio, de quis

poc*

£. Raptor. 2/1. qua[. 2, & docet coÁunior DDaf

(uh

ial

us jamkfag; 'eft 'fli&uhä.'c;. Item poffet fuperve-

Sylveffer,. Navar. alii cum Sanchez cit. »saz.

nire cognatio fpirituali

-vel legalis , 4ed cafu

j M

7: Coninck z. $. Layman. sam. 1. in fine ,

rariffimo

pius autem;: quàm par eft , fuper-

ift Ü

Tambur $, 6 247. 2. Ratio eft; quia etiam fic

venit impedimentum affinitatis carnialis, ut, fi

[emlm

fponfa notabiliter fit vilior ; ut ab ea fponsus

fponfus Tütie fornicefür cum ejus confangui-

u

meritó abhorreat: etenim ptobro vertitur vito

g

.nea intra'ecundum 'fgti;ï'dum , V.g. cume jus fo-

e:æ

Y

f?rflimm fic vipl.:xtam ducere; non absque pe-

P

qore, ngäïre j gïatg;;era , ideóque habet imp

i»

gj!ä'-'r

rl

N

b

vaeJL Sacrament, Bár: IP. *Cap. p

4

$24

dimentum dirimens matrimonium contrahen-

compenfationis ; --adäöqui: fam fponsds non te»

nebitur procurare difpenfationem expenfis ma-

dum cum ipfa füa fponfa ,. & confequenter non

oterit procedi ad matrimonium de prafenti ,

enis extraordinariis, ex ratione damnificationis

N ä

injuftz , fed ben& adhuc expenfis moderatis &

nifi priüs impetrata difpenfatione, De hocalióve

&

t

1

1

pc;

fimili cafu paucis fic accipe.

^

ordinariis. ex ratione contra&tüs fponfalium ,

fam'l'iBerar—i',' G

i

275 L Certum eít eo caíu fpon

joxta dicta AV. A. & I/4, Prout re& advertit

n

poffe fponfum repellere duplici titulo: & for-

Huürtadus apud Tambur cit, zs». 19.

X

hat

nicationis, juxta fupra dicla ; & impedimenti

$. IV.

*

j

contracü: quia apponens impedimentum diri-

Matationes alia matabiles particulare

J

mens facit matrimonium jure impoffibile, fci-

D

3ntet

. &a vel patefalla.:

*

1

licet illicitum & invalidum 3 fponfa ergó habet

fiia

dufficientem caufam tefiliendi , & volendi fe

^* Eneralis hic efto Regula,

Quot

f

hs

conformare juri matrimonium illud prohiben-

',camimäxa fgon[alia jupera;äid m a[iquid;

&i

ti. Idem

quod, eorum exeentionem , [éilicer matrimonii

per omma effet in cafu oppofito de

J

Yi

Íponfa.

contraóium & u[nm reddit notabiliter difficilioe

n

276

cafL; non liberatur à fpönfäli-y

rem: quodque ,

féinitio fuiffet , cordatum bomi-

.

II. Sponfus eo.

[

bus, fedvolente fponfa , obligatur ad procu-

gem fimilis couditionis,meri

tàsb illii fpon[alibus

hii

avertiffet & abfleruiffet; tortes ceffat obligatia

Mi

randam difpenfationem , atque ad matrimonium

T

i

de prafenti contrahendum. Ex communi Tam-

illius , ntis , etiam uolente altera partes reflire

l

ii

bur.$. 7.»4m.1. Ratioeft; quia ex una parte

jufte poffit cu: marriponium reddstar diffcilius:

T.E[f.;.'d

fponfus non debet ex iniquitate lucrü reportare ,

,Sic in terminis Tambur. bic tratl, 3. c. f.6. 8,-

i

Ts

à

Ex alteraautem parte de jure naturz eft, ut , qui

num. 1. Et inre ipfa communiffma DD. San-

chez. 1. De matrimonio difp. 6 2., Coninch difp,

yit

caufa eft impedimenti circa rem. promiffam al-

qu

teri, debeat illud tollere..

23. dub, 8. 'anner. tom.4. difp, 8 quaff. 1 um

6 ,. Layman ce, 2. »m. 18,€ 19. alii innumeri

15

277. M. Eo cafu .difpenfatio impetranda. eít

Wi

fumptibus folius fponfi , ordinariis tamen &

apud ipfos. Ratio eft; quia intentio fpondentis

n

l

olit

moderatis , & nüllo modo fumptibus fponfz,

non prafümitur , fe extendiffe ad ralem cafum

Conmnnis apud citatos. Ratiopatet:. quia folus

valdé difficilem non previfum , qui quemvis

(agr.

lus rj

ipfe & quidem injufté fuit caufa , ob quam ne-

hominem prudeitem à promiffione abílertuil-

fet, Quare fponfalibus feu mattimonii promil*

(ïïïl f

ceffario ifta difpenfatio impetranda effet, Dico

3n.7,

tamen : fumptibus ordinaviis , & medtocribus ;

fionibus , que foapté natura & Ecclefie praxi

u

magnam animi libertatem & promptitudinem

A

] *

l

quia: obligatio orta ex fponfalibus folüm urget

lu

fponfüm ad ponenda media ordinaria , & non

poftulant , ea tacita conditio ine(fe femper cen-

fetür : Séres n eo flatn permaxeat : Scufi notabi-

lg

valdé difficilia; quibus impleri poffit matrimo-

nium: non item ad extraordinaria & valdé diffi-

lis rerum mutationon fiat.

Nec refert , etiamfít

Tolhy

N

ciliaex vi fponfalidm pracise & per fe5 nam

fponfalia jürata fuerint ; quia juramentum for-

4

278. |V Si eo cafu fponfa vifponfalium fuit vio-

titur naturam & conditiones actüs , cui adjici-

D

lata vel impregnata, unde damnum grave pa-

tuf. c, Quemadmad um. Dejare

j

;

',;.:.mndfd Rt 3am

z

toties inculcatum.

terétur vel infamiam, nifi matrimonium fequa-

tur , fponfüs , qui fcienter impdimentum ap-

- . Ad cognofcendum autem : Utrum intentio

i

fpondentis faltem virtualis ad talem. casum feu

pofüit, adhucobligatur procurare difpenfatio-

tU

nem , etiam magnis fumptibus ftatui fuo pro-

eventum fe extenderit , nec ne; examinari debet

iL:"'m d :

pottionatis, etfi non nimis magnis, quibus à fta-

fponíus: v. g. Sieotempore, quofponsze matri-

-ïlïis, Tif

tucadere deberet... T'ambur. cit. $. 7. z» fine.

moniam promifilti , aliquis tibi propofuiffet :

"

Tdque etiam nion ex ratione fponfalium przcise ,

Sed: quid, fi quid taleeveniat? Àn non refpon-

puum

fed'ex ratione injufté damnificationis , cujus

1urus fuiffes : non effe tibi animum ad talem ca-

[

contra jus fponsa caufa fuit fponsus fornican-

füm obligationem tuam extendere ? Et hujus,

k

j

QUE

affeverationi etiam in extetrioforo credenduar

do cum confanguinea; nam qui eft caufa damni

tl

contra juflitiam , tenetur illud compensare ,

erit , prefertim jurato , fi confideratis circume

AO

quantüm moraliter potelt, citrà notabiliter ma-

[lantiis ,. probabilis ei fides baberi poffit, U'i

jus damnum proptium. — Joxta dictain materia

optimé probat Layman. s. 18,

"

.

GES 1n

]

hac generali regu

la fundariþniä

* 0

Gereilitutione, Dixirursüs : 44 Jeienter impt-

Jam vi

ln

dimentum appofuit , quando nimirüm fponsus.

nescaufas diffolvendi fponfalia hactenus expli-

1. gi

fornicans cum confanguinea fponse fuz, fci-

catas: nimirum notabilem ejusmodi mutatio-

LU tj

nem ex parte unius vel alteríus Íponforum, Re-

Ut

vit , vel advertit , fic impedimentum contrahigs..

hmal

lls d

tunc ením folüm liberé dedit caufam damno e

liqua mutatiores multim variz ( utadaliquem

ämbu;

impedimento fponf& exorto ; damnificationi

ordinem redigamus ) accidere poffunt in bonis.

autem liberz & culpabili fatisfaciendum. eft.

velanim&, velcorporis , vel fortünarum,:f ;

I tj

Secüs, quandó tunc non fcivit vel non adver-

*

10bpa

qu& ftrictim per.c,urran?us.'

l

tit impedimentum contrahi ; tunc enim liberé

H

OHS [

non damnificavit : damnificatio autem non li-

ïwm

Eue

"ii 1

bera & involuntaria non ix;ducit obligation?.m

L

1

-

T Sgä 11 De Sponjalibus;.

ET :

I3

hs

du bonis anima, —

i

arcta conjun&ione toletare , ninils effet onero-

fum. Itacommunis cum Sanchez l.

Dnii

quisex fponfis gïavi infamia maculetu

:

3

x'.'dxm' 7-

du

fi fponfus aleator,ebriofus,&c. evadat : fi

Hnum. 2. ap'probante Peniio ctt.

2'8 ?L 51

IV.

f],

afpet motibus, & admodüm feverus ; potelt al-

uidfi fponfa tempore ;

fpohfäiiürfi þul-

cherrima, deindé notabiliter dcformis evadatz

Tt

ter récedere, etiam poft jurata fponfalia. Com-

Etiam propter hanc mutationem fponfum pof-

muniffima. Saschez , Layman , Tambur. cit.

Ratio fumiturexregula; quiacum talicertéab

fe licité refilire , docent graviffimi DD. Caffrae

initio noluiflet contrahere.

$

4

*Palao, Hurtadnsyeósq; fcquens Tambur. z. 6.

[

II Rursüs, figraves inimicitie ortz' fuerint

Ratioeft; quia in materia matrimonii admo-

inter fponforum parentes, diffolvi poffunt fpon«

düm zítimatur apud homines pulchritudo.

*

t

II. 19 Bopts fortuzarum.

í

'faüa!ex utraque parte. Quod i inter ipfos fpon-

il

os gravis inimicitia' fuerit exorta, poffunt qui-

fponfa dotem adferre nequeat, aut is, qui482

l

L &

dem uttrinque tecederejfed qui caufam dedit ini-

promifit,dare nolit,fponfum jufté recede-

i

re poffe,luce clarius eft ; eft enim dotis promif-

micitié , obligatur. prius omnia moralia & or-

!

dinaria mediaadhibere ad pacem inducendam ;

fio conditio, fub qua fiunt fponfalia : ergó ea

//

dcficiente , ctiam fine culpa promittentis , ceffat

quia alioquin erit injuftà caufa diffolutionis.

. THf, Univerfaliter, quandó eft veladvenit ti-

promifho, quamvis jurata : ait Tambur. cit.

3

mor, rationabilis tamen , ne malum exitum nu«

num-. 8.

Il.. Huc fpcétat, fi alterute

ralia'ars fit exhzere-

ptiz fortiantur. v. g. Titius defponfavit Bertam,

ne(ci.ntibus, vel etiam fcientibus utriusque pa-

ditanda, aut ragionabiliter timeatur , alterum eX

rentibus;unde tamen fa&tum eít, ut ex utraque

dpon(üis fore exhareditandum, alter licite refilire

R

l

parte parentes obftinaté contradicant, timeatür-

poterit.

Ut cum aliis notat Pontius cit. c. 1 7-

m

que gravis difcordia interillos, vel eofdem Ípon-

uuim. 8. Ratio eft : quiaaliàs is fe immitteret in

u

fos, poterit alter, etiam altero invito , fead ali-

periculum fuflinendz paupertatis. Addit/ meri-

ud matrimonium convertere ; quia ex tanta op-

to Tambur. cit. s. 10. Propter paritatem ra-

potitione facilé elt oriri inimicitas , incommo-

tionis idem effe,fi adfit fimilisrationabilis metus

da gravia ; & inter ipfos fponfos nuptos perpe-

de futura paupertate forté alteri ex quavis alia.

]i

