nature , ne filii contrahant matrimonium in-

".

-

:m" tyj

confültis vel invitis parentibus ; fed de hoc forté

Aliud adhte impedimentui cátechifmi feu, i,

Müro, &

"

Cognationis fpiritualis imperfectze, orte inter

|

m

mitiüs Sect, fequenti.

J;.ï.'

,. perfonám affiflentem tantum. àd catechifimum — -

H Ferie.

!m) E

g PC

& ceremoriias Baptifini ; & baptizatum , tnodo -

tempus facrarum feriarum , videlicet ab.

omiüinoó obfolevit , vel diutürna defuetudine -

.'s mf

j

1 4431?2

R

dventu Domini uf.

i

ue ad diem Epiphaniz

»

Witr:

inclufivé :

diletum , véletiam à Tridentino fe/f. 24. de $4«

G à feria quarta Cinerum ufque ad

eram. matr.c. 2. füblatunieft; ubi omne fpiri-

Q

Qdlav

am Pafha- prohibentur ab Ecclcüg'fieri

fX-

tualis affinitatis impedimentum fxbmgacur; p

tet

4

4

Em

J*

d

499

.

'V.;S'ä&, ll. Deïï-.S']ïran/Z:liääf.

nl

H

r þarcrx.iiätcm & compatelmi,t-a/tgm' à npbï; - Q Ponfiliarect de!iniuntlm: Promiffio mutua

jam füpra explicata

m.

VO fuaturavum nteptiartim feu matrimouitfutu-

]

À

"EC

P

ri. Ut proindé valida fint & obligatoria , has re-

quirunt condifi(mæf I. 4 fint pr 0""7"';' mutusz

"

De Matrimonii Promiffoae [eu fpon[alibus,

2.Pera ac feria: 3. Foluntaria ac libera , ma«

c confen[u de [uturo,

N

xim? abervore & sietui 4. Sigua externo fuffie

u

SuMMAB".m.

cienti expreffa ; y. Iuter perjonas. babites ad-

j

14

. Sponfalia quid ?

1

2

149. Sunt e[fentialiter prom.

contrabendum: 6. Et ut ffatim ebli mt;vabjölu-

y

'Ja r.)wtuk. I

150

- ddcceptata » rgr. cum repropotlfone.

t4 non conditionata. Cauías diffolvendi fponfalia

)

1jj

. Ac gera ac feria cum animo promittendi.

explicabo feorfum in fübfe

i

D

&ione. Exylifo more

4j Et /? abligamli 2 g6. ac implendi.

folito per $$. & numeros,

I

337. Quid i dubio , at bend , SeL o promiferit ?

aj$. Qudm Poluntarza & deliberata yufque ad . 12

&L

462. Etquam libera e[fe debent bac promiffto ? ufque d

Prowijfo zuutua.

"^a. 1ÓÓÉ..

&

c

a66. Quando & qualis ignorantia , error y' $el deceptio

Romiffio quatrupiici modo confiderari po-149

f dolus irritet [ponfalia ? ufque adn 172.

tcft: 1. Ut eft interna, menieque conce-

pta,autetiam jam exteriüs fignificata , necdum

:ja. Jtem quamdo & qualis metus ea i,rril'e']t ? w[que ad n.

tamen alteri parti infinuata: 2. Ut jam infinua-

774. läï/in/it: in fponfalibus afebgt Perbis , $el aliquo fr-

4no eterno exprignz.

taalteri , qui tamen nondum illam acceptavit :

3. Utalteri infinuatà & acceptata, fed non füb

17y. Que Perba requirantur , €$ fuffciant ? ;tjäa: 4d /n

mutua repromiffione ; v. g. puella acceptavit

179- !,ch*b;; certà fponfalia 64 190

. certà mgtrimakit;iq

quidem promiffionem mairimonii [ibi à te fa-

flapificantia qua ?

étam, atnon repromifit matrimonium ex par-

A

183-- Verba dubia examinantur , ufaue ad wt. 185-

1]

188 Quenam alia [5

te fua.Atq; hadtenus his tribus actibus ftantibus

gnA ff:lfcfang ö' 4rgfu4(1t /þgnjïzliz?

)w

ufque ad rgz.

:

:

promiffio matrimonii dicitur adhuc gratuita feu.

29z. Qu perfone [int babiles ad

fpän/klz'd?.

u

,

gratis facta5 quia obligatio eft ex una parte tam»

193. ue inbabiles naturaliter ?

tum , ejus nimirum qui [ponte promifit. 4. Pro-

194- Que requiratur , 5 füffczat etas ? uf/que ad 7.19g.

298- Infalida funt [ponfalta inter a.

mifio confiderari potelt, ut mente concepta;al-

tzs matrimoniz.

df»jiäg: dimpedimen-

teri infinuata; ab eodem acceptata , & per ejus

LU.

aoz. Filii familias

(þþm æatrimanium falide contra-

repromiffionem confirmata: & fic tandem erit

bunt.

TU

promiff;io mutua, confurgétque perfectus con-

i

302. A etiam fponfalia. infiiis fel infitis parentibus,

203. Nifizpfum matrimonium non pofftt. liczte contrabz.

tra&tus ulirb citroque obligans , adeóque certó

d

404. Peccant tamem communiter ,

utriufque confenfum continens. Atque hac ra-

endi |

266. g;igm :gmüitcrr,

fï tum indignis fic contrabant.

tione ad fponfalia valida & obligatoria dicimus

408

ki[üi :4 j

t£uo;

Spouflia fieri po[funt fb condirione

Bonefla de fu-

requiri prozut[[ionem muruam , omnes hos qua-

zZIO0

tuof a&tus neceffario includentem. — De primo

Qu , licet indumnt.a:bligan:a.näm þt/þenfkf;l ?

sl

Habent tamen Vim iyritandi

& Íccundo neceflario quidem , fed non fuffi-

duita cum alza.

gli'ä jþon/;f;li4 pofíea

3

giente , nec flnltus dubitare, poteft ; dc tertio &&

ais

Y

213

FEt conditione impleta flatim tra

nfe;t nt in abfoluta,

quarto breviter oftendo,

lts

4

dQualiter & quando Paleant. [ponfalia fub tondi-

"1. Neceffarib requiritur , ut promiffio ma-150-

!rtlifu

"

tione: ff Papa difpen[a6

2

erit impedimento ? uf W

4ad s. z1g.

timonii mente concepta & alteri infinuata ,

M 6.

fit acceptataab altera parte , cui facla eft; cüm

liem fatla fub tonditione f Pater &onfä-;g/är;f?

ais

l

uuz. de fub conditione impo[frbzls

» Fel purpi ? uf/que ad

promiffio etfi infinuata alteri , tamen nondumb

F. 226.

r]

eritli

acceptata nullam pariat obligationem , femper-

pos

Ponfilia alia dicuntur de prafenti , & funt

que revocari pofhit, etiamft juramento firmata

Hs

j

&,

ipíum matrimonium ratum nondum con-

fuiffet ; cbm juramentum ranquam accefforium»

s

)

fummatum. Et fponfi de przcfenti dicuntur ipfi

Íequatur naturam-& conditiones actüs, cui ad-

pzfüf

contrahentes matrimonium , antequam . con-

T

jengitur. Utex communiffima fententia tradi-

fumment.

Quo feüfü dicitur. AMartb. 1. C

tum habes De coptratlibiti, p. 6.

f

N

Qeml. i52

Mi

u^

€ffet defponfata Mayer Jejus Maria Xofeph,ans

fect. 2- 2.43.

tequam conenirent ,inventa e[l in utero babens

Hoc folum hic c

u.rio;& quzri poffet : an ad

W'iö ^

de Spirits fantio. Et tamen eodeta c. vocatut ab/

hoc fufficiat acceptatio patris , tutoris vel curà-

i jf

Angclo Mizriauxor: JNeli timere accipere Ma-

toris , ficut in aliis promiffionibus. Ex. g. Titius

Pmüffl

riam covj ugem tuat.

Alia fünt fponfalia de

dicat pati : promitto 'Tiüz filie tuz , vel tibi

futuro, & definiuntur 'e. Noflvates. ICauf. 30,

loco ejus mattimonium , háncque promifsio-

1lfml æx'

quafi. $. Promiffio mutua futurarimm nuptiae

pem acceptat pater, Poteritne Titius promiffio-

? [

rum, Etiponfi defütaro dicuntur , qui fibi mu-

nemínamrevocare, antequàm reíciat & acce-

al

tuo promiferunt futuras nuptias feu matrimo-

ptet T'itia? Negat. Sanchez /. 1, 4sfp. 26. ex

gium contrahendum: Et hecelt propria acce-

26

communiratione in aliis promi,frl.,Qï.li,bus- Affir-

a

o;xfaiiala—:

D OC Aï

»onforum , de

mat Caltro Palaus apud Gobat tratd, 10. caf. 1.

T

puo Íp

fei Vi

- quibusin hac Se-

ne fvll[ £

NHIN. E. EX go, 'quöd accgpta;io tantz

uäiikonc.

dfa-tæ

ufrl"' :

[

l

W

*

P

N

d beol, Sacrament, Pajrs Iy. Cap. l.

$co

"

deatur effe a"äio inþegr& perfon alis. T'u,fi tibi ca-

eít, ac'präcfumendüm id ,'qllxodlpt/'crumqg& fieri

folet, uti nosutriusque Turis Regulze docent ; fo-

fiü

fus contingat, confule DD. iftos;.. mihi nonva-

j u

cat immoraritam raró contingentibus.

lent autem plerumque tam mares, quàm fzmi-

nz , non aliter fe per hujusmodi promiffionem

í

151 ]II. Neque fufficit promitlonem effe datam

u1

obligare ; quànt dependenteràreciproca repro-

,adfponfalia,fgd.neccffario. requiritur repromif-

HU

fio alterins partis, adeóq; promiffio mutua fim-

miflione ; regulariter enim non repromittit quis

alteri matrimonium fine fpe aut fine conditio-

j

plicit

er. Omnes, Conftat ex definitione fponfa-

gam

ltum

data. Etexpreffiüs, L. 1. ff. de fponal. Ubi

ne,quód alter & ipfe fe obliget ad idemoptatum

matrimonium. . Uti cum aliis bené advertunt

af

definiuntur fponfalia: Futurarum nuptiarum re-

H53

promijf». Katioeft; quia fponfalia non nume-

Bonacina. bic queft. 1. Propofit. Y. num-1. Tam-

lga

rantur.intet. fimplices promiffiones , fed. intet

bur.cit. c. 1. $. J num. 4«

favi;cf recolen-

f

contra&tus perfectos onerofos, qui ultró citro-

Jam pro dicendis deinceps g

Tun

da & hücreducenda erunt late didla de repro-

que obligationem pariunt. . Quarefi Cajus ani-

hf

mo contrahendi fponfalia dicat Titiz : promitto

miffionibus in communi ; generalid tamen bre-

&

tibi matrímonium , & hac acceptet dicendo:

viter applicäboli, iþecialig,vf:ö fiäcli.t'er;cxpg,?.'

placet , aceepto hanc tuam. promiffionem, fed

[

ngm. :

s

fine animo repromittendi, acfe vieiffim obli-

5.*..11.-'.

&t

gaadi, non cenfztur contractus fponfalium ce-

. Fera c- Sería,

/

[I!r

lebratus:neque verum eít , non poffe dari feriam

T

& D valida. fponfalia efféntialiter requititur

q

acceptionem fine repromiffione( ut volunt /af-

"À. promiíiio vera & feria , fcilic&t cum ani-

finà

quez. Postins , alii ) Ex bené refutat Hitadns

mo & vera voluntate promittendi & fe obligai-

wC

apud Tambur, bic tra£, 3. c. 1. $. . Quaretune

Wn

di; ad

licita autem tantüm , etiam requiritur

nec Titius nec Caja obligabitut in confcientie

animus adinmiplendi promiffum. — Ovemes.

Ubi

Lt

foro. Layman. l. g. £ra£t. TO. part. 1. €« T. 9. 2«

rürsüs nota: Fi&e prorittentern varié fe poffe

D

£üfii

Certé 202 Cajus, quia a&tus agentium non o-

habere: 1.

Exteribs folüm verba promiffionis

lii

perantur ultra intentionem eorum 5 Titia autem

interno : 2.

(ii

jl

nihil repromittens , fed folüm acceptans non

proferendo, absque omni animo

Cum animo quidem promittendi ;

fed ( ftulté )

Álem

N

voluit fe obligare, fed tantüm Cajum fibi obli-

cumaninonon fe obligandi : 3. Animo pro-

tUt

gatum habere. — INeque Cajus inde obligatur ,

mittendi, fed abftrahendo , nec volendo, nec

.

quia verba contrahentium intelligenda funt fe-

cundüm naturam con:actüs: atqui fponfálio-

nolendofe obligare : 4. Cum animo promittene

m j

di & fe obligandi, at non ani

o

rum contractus naturà fuà reciprocus eft ;

mo implcndi.k' / ]am

i p

pono refolutiones. :

DO

fpot(onem non continet fimplicem , fed con-

s orctenüs vere ait?.ri pro'njittat matri-t f

ditionaram:promitto,fi & cu promifetis. "Undé

"

lSiqui

li.

monium ,

fed absque omni animo fe obligandi ,

Wt

eftcommune DD. effatum : fpon[alium costra-

feu promittendi ,

"

feu cum animo . pofitivo non

qun

us cl«ndicare nonpotefl. Ideít: ex una-tantüm

, non

oblizandife, fponíalia certe

E t

farte contrahentium obligare.

ptomittendi

potin

5

nulla erunt , ficut nulla eft & ficta tantum pro-

Jf

"

I1V. Dices ergóne Cajus

ferio 'prbmittenu

matrimonium Titiz acceptanti ; non tenebitur

miffio , etiamft juramentum addatur ad ejusmo-

ftter

di fitam prommiffioné, feu potiàs falum perju-

itam

eam fic volentem ducere ? xy.. Ita , non tenetur,

tium. Cofauniffima cum Sanchez/. 1. 4. 10.Ra-

7

fi promifit ( ut fignanter dixi) avime contraken-

lg promi(ïzo &

f

di fyonfalie ; adcóque dependenter ab ejus pro-

tio eft ; quia ad fponfalia requiritu

lI i

obligatio dans

promiffario jus jufti

tiz ad futuras

miffione reciproca, ut modó oftenfum eft.. At

' f:ira Hp[

vetó fi absque animo modó contrahendi fpon-

nuptias ;

fidiaa

utem & fimulata promiffo fim-

ütimys

f

falia , adebque independenter ab ejus repromif-

pliciter none

ftpromiffioneque ex tali fi&a pro-

Wbligai,

miffione ulla oritur obligatio

juftitiz per fe fe-

sitri

fione abíoluté , & liberaliter promifit Titiz , fe

ducturum ipfam, fi quando ei placuerit , eáque

clufo alio damno ; in foro

conícientiz ; neque

t

one & mortali peccato.

hanc promiffionem acceptet., nihil viciffim re-

vacat gravi decepti

f

ex profeffo iterum

dicam c. fegisenti , cum de.

lg,

fromittens; jam folus Cajus obligabitur, fed

promiffione non fponíalitia, fed gratuita tantàm

peccatis [pon[orum.

z

j

Ais: ergóne femper peccat

*

"ftipp

mortaliter fict

& promi

ttens alteri matrimoniums

& contractu claudicante | ficut , f1 ptomittis Ca-

SUE obligat

jo» te tantopretio ipfi venditurum equum, cüm

Itaiemper ;

»

(i fi&té promittat in contra&tu fpon-

falium onero

fo erigendo & admitt

endo alte-

UT

eilibuerit, obligaberis gratuita promiffione E

U us

nondum tamenm efit contractus onerofus ven-

riusrepromiffionem feriam ; quia ini

quéadigit.

m

x

ditionis & emptionis, antequàm alter de pretio

alteram partem ad faciendum aliquid grave» a&

ü»ld quo

eámque in re gravi deci-

Wt

viciffim promittat. Ut bené explicant Sanchez

quod ipfe non tenetur ;

»tlia

pit; nam ideó altera putat,

Íe obl/igar'i alierí ad

"toay

difp. y. ntz, 12. Layman eit. sum. 2. At du-

'quia fuppos

»ium eft, an Cajus voluerit promittere animo

fnatrimonium , & ut talcm fe getit;

Se-:

"us

nit tuamobligationem ,quam

non habes.

contrahendi fponfalia , ac dependenter à repro-

oniq'm

m

mhifsione; an veró gratuito & liberaliter?w. Cen-

cüs dicendum ,

fi ficté promitcäs matrim

alteri meré liberaliter & ex parte tua tantüm,

fci-

t

o

fendum effe;oromififfe

dependentet; quia in ob-

lh n

ff;uris

l

tera pars rcp;omittat j

» adeoque etiam in dubiis , infpiciendum

licét non exigcndc/:', utá

*

fiz

| HiUm Q

h

-

t

NCC A

* Se&i, 11 D a SPMFZZZ'AM'.,

E

l

- fic enim períe loquenda, , feclufo alio damno,

fimulcum voluntate non implendi, per fe fo-

k

«; ;peceasfolüm venialiter : quia admittis menda-

lüm. peccaret venialiter contra virtutem fideli-

h

E

€

T

ium nemini noxium. . Ex communi Sanchez -

tatis ,. nifi quis exprefse ex juftitia,vel graviterfe

?

— difp. g. unm. 3.

obligare intendifíet , juxta dicla fuo loco. .

0. 855 ML Er feobligandi.

Sgonfälia,;omni'sque;fekri.ä

IV. "Tandem i omnibus expenfis dubium fit $7

s

promiffio effentialiter includit animum fe obii-

an quis veré promilerit , an veré contraxetit

.

. gandi, càm impoffibile fità feria promiffione fe-

fponfalià: an veró . fi&l* vel joco tantum &c. In

parare obligationem;quia eá pracisé differt pro-

foto falcem confcientiz nulla erit obligatiosquia

l

imiffio àfimplici propofito , quód hoc fit volun-

imelior eft conditio certz libertatis, qu& a du*

.

tas aliquid faciendi in futurum, fed absque ob-

bia promiffione vinci non poteft;

At veró.

ligatione , nontanquam debitum : illa veró fit

quandó conftat de promiffione facta, & folüm .

j

fidei obligatio ad aliquid praítandum in futu-

dubium eít:an quis habuerit animum fe obli-

(

rum tanquam debitum ex obligatione. Quare

gandi,quando contraxit fponfalia , & matrimo-

fifponfus vel fponfá promittat matrimonium ,

nium p;omiht.

Sanchez quidem cit. s. 12.

:

läF

& habeat pofitivam voluntatem fefe non obli-

aliique communiüs docent, talem obligarisquia

gandi,fallitur , & fallit; dum ait , fe promittere ,

poffidet promiffio , quam certó fecit.

. At nos

ipsique fponfalia adhuc nullafünt , fine obliga-

cum aliisfuolocodocuimus ; talem probabilif-

- tione ;at non fine peccato gravi.

Ut füprà per

fimein foro confcientiz non obligarisquiareve-

,

emnia. Videde hocoptimé Perez difp. 1.fet. 6.

rà hic non poffidet promiffio; nam dubitatur de

At quid fi quis promittat matrimonium prz-

aliquo effentialiter requifito ad veram promif-

?

- findensomninb ab animo fe obligandi , ícilicet

fionem , fülicét de voluntate fe obligandi

Ls

-7 gec volens,nes nolens fe obligare ? & cum di-

quamdiu enim dubia eft voluntas fe obligandi ;

itindioue : Aat eifim talis cit, quid fit promit-

!

tamdiu non poteft effe certum ,

2

tere nuptias, autfaltem promittit juxta morem

fionem eíle faCtam.

'yerggï P'x-om'ff-

*

communem , quo alíi folent contrahere fponfa-

'$. UL

Q

. lia, nimirüm iis induci cbligationem. implendi

I

libera ,maximé ab evr.

(idémque elt de ipfo matrimonio, de voto,etiam

| -Wluætariq 4c

o

j

. C metg.

-folemni , de alio quovis contractu ) jam veré

r

contrahit fponíalia , obligatárque ftare promif-

T. Voluntaria,

,

' fisijam enim implicité fe voluit obligare , Íciens

Romiffio ad valida fponfaliautrinq; requi-15.8' !

jl

.. talem promiffionem inducereobligationem. Ut

A. fitaneceflario debet effe voluntaria & deli-

Ja

alibiexplicatum. Aut talis prefcindens promif-

berata deliberatione plena( illà fcilicét, quáin-

. fornon ivit, eam promiffionem afferre oblipa-

telle&us fine errore vel ignorantia apprehendit

atti4 x

tjoaem , neque voluit facere, quod alii faciunt ;

rem, & fufficienter advertit, qualis fit, bona, an

a | :

* & ficnon conttahit vera fponalia , cüm necim-

mala. Ut bené explicat prz aliis Sanchez /. 1.

m p

plicité nec explicité voluerit fe: obligare, Sup-

di[p. S. num. 2. G g. ) qualis fcilicet & quanta

TR

ponimus autera femper, hunc fimplicianum bo-

requiritur ad peccandumi mortaliter. Sicomnes

T

na fide proceffiffe , nam fi mala fide , ut alteram

paffim. ' Ratioelt ; quia cüm promiffio hac i

j

- partem deciperet,ficabftra&té f& habuit, recidit

dere magnimomenti; fqturo fcilicét matrimo-

d s Adneum do&trina tot

a de ficté promittente. ss

nio,merito ex naturarei exigitur tapta delibera-

( pracedenti.

:

tio & advertentia rationis, quantarequiritur ad

l

1/6 [IL Erisplezdi ani'musr,equ

iritur.,falccn; ut

votum; & cuni utraque promiffio inducatobli-

fl |

.. licita fint fponfalia. — Qui ergó verbis promittit

gationem füb mortali,meritó ad utramq; requi-

[ï'.o f][ü' . i

smatrimoriium alteri ferio animo promittendi &

ritur deliberatio perfedla ,

- qualis requiritu*r'ad

fe obligandi, at fine animo implendi,aut cum

peccandum mortaliter.

m

Á [

animo ferio non-implendi promiffum: impri-

Il. At nónne auandoq; major requiritur de-1 9

. mis adhuc vera & valida contrahit fponfalia ;

a "

liberatio ad fponfalia , quàm ad peccatum mor-

iU

M

quia adeft vera promiffio effencialiter con(iftens

tale ; quandoquidem illa promiffio non, folum

i

T

.in voluntate fe obligandi tantüm , non in volua-

involvit prafentia , fed etiam futura, & utraque

- tate implendi, minus in ipia impletione; adeo-

um l

etiam nonfemper fatis nota? Affirmat Bonacin.

fto^ |

. — que obligatus manet ad futurum matrimonium.

Negat Faguzdex.. apud Gobat i« caf. 1. sum-

d L

Communis cum Sanchez 4ifp. 9. mum. 2. deindà

22. Séd negari non poteft refpectu aliquorums

N

talis patenter peccat mortaliter ia contra&tu

fponfalium, quandó non omnia fatis conftant $

xnd(]

uaibü

- fponfalium ; quia habet animum non implen-

Ízpé requiri diligéntius examen , adeóque diu-

a

di, ad quod fe graviter obligat:& fijuramentum

turniorem deliberationem , ut valida fint,, cüm.

j

addit , etiam perjurus eft , ut in priori cafu.

s

ob defectum talis examinis fapé deprehendatur

[

Ü

Dicoautem: £» contratiu fpos[alium. Hic

defetus , ob quem fponfalia fint invalida. : Át

g,'lef iL

.enim rursus adhibenda prior diftintio, nam fi

defe&tus , certé non.

,ulL'PP

ubi non eft periculum talis

- quisextra fponfalium contractum & feclufa re-

requiritur major deliberatio ad fpo

^

4

niþlia ',*:quäm' :

i

»

ciproca promiffione alterius , folum ex parte fua

ad peccatüm mortale.

. ( & meré liberaliter promitteret fic alteri matri-

x

M

|.. TII.. Certó ergo va

lida fponfalia , ficut & va-169

monium.cum voluntate quidem fe obligandi, at

lidum matrimonium contrahi non peffunt alibi

"

Carene

Pans ;V. SACRAM. :

Rrz

3

$02

dbl Sacrkment; Pars þIV, Cap L.

X

. 41. Et Libera.

[

carente perfe&to ufü rationis, etiamfi feptennio

fit major : nequeà furiofo; nequeà plené ebrio;'

Ontractus fponfalium tum fuapté

ha.tü.» 163

IOI

IC

Ü

nequeà vehementiffimé paffionato, ira vel cupi-

rá, tam ex juris difpofitione magnam in-

ditate aut fimili paffione ufum rationis perture

promittendo animi libertatem , atque fpontane-

bante, ita ut impediat advertentiam. requifitam

um & non illiberalem confenfüm requirit,quod ' :

f»'!t

& ipfum nomen indicat nam di&la funt fponfa-

h

aliàsad peccandum mortaliter ; quod certé erit

rariffimum, Communis DD. S$aschex , ?"on-

lia à fpondendo, id eft, fponté promittere. . a-

zius , Hurtadus ,alii cum Tambur. . 2. «.2. S.-

tio ef! ; quia fponfalia funt via & preparatio ad.

1. nin. 2. Quando. ergó homines libidinofi ex

matrimonium ;' quare ficut omnia jura matri-

.'/JLF

vehementi libidinis paffione, ex. intentione vel

monii libertatem requifunt, & defendunt , cüm -

a; i

Vr

fub conditione copulx carnalis promittunt fce-

alioquin infelices exitus fequi foleant, (ut habe-

minis matrimonium , conimuniter pfæfumen-

tur c. requifivit de Spovfal. ) ita & fponfalio-

fait

Adretinendam libertatem ma-

t

dum eít, adfuiffe deliberationem perfectam &

runi. Et hinc.

trimonii ftatotum eft Z Ulrima C. de fponfal, c

der

[ufficientem ad fponíalia valida. Ratio efh; quia

eaipfa promiffione fub conditione vel ex inten-

c. Genipsa. codem título. Utfponfalium contra-

du

ün

tione copul illicitz vere & formaliter peccant;

&uiadijci non poffit poena folvenda à fponfo ,

vix enin é viginti unum reperies, qui non ag-

ejisve parentibus ve! cognatis ,. f1 per eos flete-

hii

noícat, fe tunc peccare,& finedubio debere con-

rt,quó minüs nuptiefequantur. Idtamenfo- :

e

!d

l

Vil

fiteri illam promiffionem & intentionem fcele-

àmlocum habere, fi quis jufla ex cauía à fpon-

ftam , etiamfi forté copula non fecuta. füiffet ,

faliorum contra&u refilierit ; non vero, fr inju-

tuli

E

v. g. ob refiflentiam foeminz : ergó habuit

fte ac perfidä refiliat , contra communiorem,

FX

deliberationem perfectam , & copnitionem fux

cuti pluribus bené docet Laymaa cit. tratt, 10.

malitiz , & confequenter etiam fui a&tus , quid ,

part. x.€. 1.2::5. 8.. Cüm nulla in matrimonio

T

Yelí

cui , & cur promitteret; nequeenim májor re- "

fovenda fit libertas ad peccandum.Certé ad eunt

quiritur animi deliberatio & libertas ab zílu li-

finem etiam jure ftatutum eft,ut arrhee pignoris

-(cfnd

bidinisad obligandumfe promirtendo mulieri,

locotraditz àrcfiliente fpohfo vel fponía (dum-

Titm

quàm ad obligandum fe, peccando, diabolo.

modó major fit viginti quinque annis ) dupli--

li g j

Quod valdé notandum, & d

*

catze,imó etiam in paenani triplicatze vel quatue -

&fo

cxr-rï:- à cgnätenti- ;

H

bus expifcandum.

;

plicatz, non tamen ultrà ftipulari poffintjfi verb

V ye

/

361

IV. Dixitamen: cems

muviter ità effe prz-

juíta refiliendi caufa fübfit , futficiat reddere ar-

Atgeí

fumendum : fallitenim hac przfumptio , quan-

rhas, quod tamen fine dubio rationem poenz ha-

[

bet;quidquid conenturaliqui difparitaté adferre.

do ille perfonz fünt tam imparis conditionis ,

f Ut

aut promittens ita priüs abhorteat ab illa mulie-

Il Ob eandem rationem etiam pactumlu-163 —— 4j

"

'v

re , utextra illum furorem libidinis, certó nun-

crativum fponfalibus ab altero contrahente ad

je--

j Etinfxä;

&um tanquam jute invalidum refcindi debet. L.

- Not

quim eam fueritducturus. — Nam inter indicia,

quibus in dubio prefumimus , nos non prebuif- ..

Siita flagulatusiS. Sitibi. . de Vérbor. Obliga-

üm f

tiow, — Ubi dicitur: SP tbi »upfero , decem dare

fe confenfum perfe&tum , fed imperfectum &

tem fD

femiplenum tantüm , tentationi vel cogitationi

fpandes?cansácognitàdeuegandam aübionem pute

T &Cn'ii

malz , unum eft , quandó fcimus nos anteillam

10. Ratio eft; quianon ut par eft,mutuo fpon-

LC

taneo amore, fed ex libidine & turpi quafia

tentationem . femper conflanter. abhorruiffe à

V, f

peccato tali..— Ut bene docet Sanchez . 1. sse-

matrimonis tali modo comparari cenfentur :

igy,

val.c. . 4.20. Etegoalibi. Fallit etiam hac

quaré promiffio tanquam contra bonos mores

j , :Rio:ffäü

refcinditur. Ex communi Sanchez /. t. 4ifg: 23.

prafumptio communis in prorsüs extraordina-

tl

riozítulibidinis, idque maximé, quando pro-

sum. 3. Layman cit. s. 9. Duze tamen hic li- —

j "

mitationes notaride funt.

D

miffio facta fuit tempore ipfius copulz durantis,

N

quam ex Medicorum fenfu comitari folet aliqua

JII. Valetejusmodi promiffio, fi turpitudinis

Wt

tranfiens phrenefis. — Quia ergo in foro Sacra-

prafumptio ceffeG;ut fi promittatur nomine. do-

mentali idem teílis eft & reus; Judex autem te-

tis vel donationis propter nuptias, vel ob ing-

dlfiï (,q-u

u f[)mrä

netur fententiam ferre juxta teftium depofitio-

qualitatem perfonatum ad compenfandam no-

* füpf

[

Ttt

nem,ideoConfeffarius tunc debebit ftare affertio-

bilitatem, juventutem, pulchritudinem, &tc. v. -

h

Vi negantis , fe tunc fuiffe fibi prefentem quoad

g. Vir ignobilis aut fenex aliquid promittit pu-

Y L')'] dans

q

huncactum promiffionis , fi ita conftanter ne-

ella nobili , juveni, pulchrz , &c. ad- compenfa-

" Al

Afe

gat, poftquàm Confeffarius probé examinavit ,

tionem nóbilitatis, Juventutis , &c. juxta e. De

1

j Ut

an reverà tuncnon cogitarit, quid & quantum ,

ilis. Decondition. appofitis.

"

4

promitteret.Et certé peenitentes non raró fo-

IV. Ulteriustantum irrita eft illa promiffio ,165. |

H

E(fL

i

lent confiteri, fe tempore copule cum fua vel

fi fiat, ab ipfo contrahente , fecüs fi fiat ab alio

,:'g

) tum

aliena hac velilla cogitaffe, dixiffe, &c. Si er-

quocunque : ut fi Cajus Titiz promittit vel legat

D

Vg

g5 tunc ad alia potuit advertere, cur non p?afu-

mille;fi cum Sempronio contrahat: talis enim

lt

mamus rursüs etiam advertiffe ad hancpromif-

non turpis quaítus , fed liberalis promiffio feu

Ws

OM

i

'fionem ? Vide dc hoc etiam in ordine ad fo-

donatio füb conditione honefta cenfetur , per

Amuï

rum externum optime . di

quam nequelibertas matrimonii aufertur , cüm

d

fferentem Gobat cit. 4

k

u

&HU.Ay. ,

*

ui;

non agatur dg pona damni, cujus -metg aliq

a

,

m

t

^

X

:O, L De Spmfallus

L

$03

]d-.cöiitïrähendum c&ntra mldhtac&m irniduci

alii;: ex. profeffo*þptinää /P"eäez:'.dvz.'/þ- 10. $edd

t

poffit ; fed folum deacquirendo lucro , per quod

1. Dicaftil. 4:/2. 1. dub. 40. n. &10. Gobat. Caf.

|

aliquisad matrimonium allicitut; nam dicitur

S.num. 382. Ratio fufficiens eít ; quianeque

L. Titio f.jll)c Condít. d Domozflr. . Aliud eff

jure naturz vel divino, neqüe jure civili , -aut

eligendi matrimonii pyne metu libertatem an-

Canonico pronuntiatur invalidus talis contra-

|

ftrrisalind ad matrimoninis certal

"

|

]

qe invitdirf,

Cus. ^ Certé autem omnium confenfu debilif-

II AMMaxime ab errore.

fima fünt ejusmodi fponfalia, ut facilé à partc de-

-

Egula hic duplex fit. Prémo: Omnisigno-

cepta, etiam propria authoritate , refcindi pol-

F '

rantia , error, deceptio feu dolus fufficiens

fint: ut in Subfectione videbimus. Quidautem

[

d

ad irritandum feu dirimendum contractum ma-

referat noffe, an talia fponfalia valida vel invalida

u

"

-

timonii , nimirum verfans circa ipfam perfo-

fint: & ad quid tuncfponfus feu pars decipiens

nam , conditionem fervilenr, aut aliam qualita-

h

teneatur, in fimili mox dicam s. féquenti;

169

tem per fe intentam aut in perfonam redundaa-

IV. Communiffimo autem DD. confeníu

dem ( juxtadicla m impedietento Erroris) fine

lida funt fponfali2, attamen ea de caufa juft&

:

dubio etiam fufficit ad irritanda fponfalia; fe-

refcindenda: 1. Quandó deceptio vel dolus e-

cundürn Osne;.Ratio eít; quialonge faciliüs dif-

tiam antecedens non eft. ab altera parte contra-

folvuntur fponfalia de futuro , quàm matrimoaii

hente, fed, eà infcid ab alio tertioaliquo. 2.

de prafenti, cuius fcilicét fortiüis, & facratius eft

Quandó fponfus vel fponfa à nullo alio, fed pro-

vinculum, quàm fponfaliorum ; fequuntur enim

priignorantia , errore vel imprudentia femet

multó gravioraincornoda ex diffolutione matri-

R

ul

decepiffet, 3, Quandó deceptio, error veligno-

monii , quàmfponfaliorum de futuro : ergo

[ d

-

E

ranua nou antecedens, .íed incidens vel COn-

Y

7 L Regulaaltera: lgaorantia , error vel de-

comitans tantüm non dat caufam contractui. 4,

ceptio cifca qualitates vel circumflantias fponfi

Quéàd i de hoc dubiumfit , an fcilicét quis veré

u

velfponfe, Íitales fint , qua fufficerent ad re-

"

contraxerit propter tales qualitates circa quas

: fcindenda fponfalia , fi poft illà contracta pri-

fuit deceptus, - velerravit; poffe fe tenere tan-

NI

müm füpervenirent , ( potiffimz enumerabun-

quàm inductum ad contratum ex illo dolo vel

n

tur 2 fabíecT. $. 4. ) faltem dánt jus ad refciriden-

ertore, bene refolvit Tambur, cit »sm. 10. Plu-

i

t

.da fponfalia per ejusmodi deceptionem , erro-

ra circà baec »um. fequenti.

i

M

rem velignora ntiam contraCla. Cowmaenis D'D.

IF. Etámeth fen coatlione.

u M

Ratio eft ; quiajure paria fünt: aon effe, & non

M

Egula generaliseft. Omnis metus fuffi- 176

1

apparere:aliquid lapervenire,& precedens igno-

*R

ciens àd dirimendum matrimonium(ni-

fert

-tati. Utex L. 77. ff. De costrabes. emption, be-

mirum veré gravis abfoluté vel refpe&tive , inju-

li

& obfervat Leffius /.

4

L

^ De Yuflitiac. 4 aiub g.

fié incuflus ad extorquendum ipfum a&turn ; ju-

d-

— Etinfrà plenius declarabitur."

xta dicta fuprà de impedimento 725) ctiamfuf-

xe[.L

—— Notaautem hic, ignorantiam Vpropri'& dici,

ficientiffimus eft ad. irritánda. feu. refcindenda

VM,W!

cüm fponfus v. g. folüm ignorat talem qualita-

fponfalia. Hoc tamen inter hac difcrimen eft :

"ii

tem fponfe v.g. effe corrupram , morbidam ,

Quód , ut videmus , Jus Canonicum exprefse ir-

u

&c. nihil cogitans de oppoftto. Error proprie

ritet matrimonium ex gravi & injüfto metu

0i

. dicitur, cüm fponfus non folüm ignorat aliquid

Qx

conttactum : non item uilibi expreíse fponfalia.

ylt

tale, fed etiam actupofitivo falfo credic &

C d.

i-

Attamen 1. Valdé probabileeft, id, quod jure

JH

- Rüimatv. g. effe virginem , effe fanam &c. Dece-

ftatutum eft de metu irritante ipfum matrimo-

^. Btio,, fraus vel doius dicitur, cüm quis fic erro-

nium , efle quoque intelligendun à fortiori de

M

' neecredit , & exiftimat ab alio falso perfuafus ac

metu refpectu fponfalium, cüm hazc fint via ad

deceptus, five ab ipfomet contrah

li

ente altcyo ,

illud : uti docent Sorus , alilsque congeftis San-

! fiveab alio teriio.

Omnis ejusmódi ignoran-

chez l. 4. difp. 19.m. 3. Diana part.3. tratl. 4.

od

tià, error vel deceptio poteít effe vel antecedens

H

^ & dans caufam contraclui, cüm ftilicàt

vefol. 378. l'ambur. cit. $. 2. sum. 3. & valde

T

:

quis i-

probabile cenfet, " Tanner. bic tomo 4. difp. 8.

. ^, deocontrahit,

suia ignorat , vel decipitur, alio-

]

quefl. 1. nnm. x4. Quamvis ipfe cum pluribus

Q

- quinfi veritate

mnoflet , néquaquàm contraQu-

oppofitum teneat.

Et videtuy colligi exe. Ex

rus: Aut inci

m,& '

dens & concomitans tantüm , &

litteris. De Defpon[at impubtr. 2. Omnes con-

74

non daüs caufam contrahendi , cüm fcilicet ez

Yitil

tractus , adeóque etiam fponfaliorum , ac matri-

ji

tiam abfente ignorantia vel deceptione , & veri-

o

qmonium fBaxime, metu gravx& injufto extor-

u

[

164

fate cognita, tamen contraheres. Jam porró.

tos ipfein jure natarali eíle itritos ac nullos, ex

- JII. Quandó deceptio feu dolus aritecedens

probabiliffima plurium fententia docui c. 2. De«

wroïmrf À

dans caufam contractui eft ex parte contra-

£al. pavt. 1. Sell. 4. $. 3.m. y6.. Eo quàd impli-

" Jþ 1i

( hentis , cüm fcilicét ipfe fponfus v. g. decipit

care videatur, in re tanti momenti. aliquem fibi

poníam in ejusniodi qualitate,

j

ii

ficque deceptam

per injuriam comparare jus ]Dü.'l..tiæ in al-terum,

11!5 «

Ad confenfum inducit, ipfo fa&t

o nulla effe & ir-

3. Tandem certiffimó poffunt zefcindi ad libi-

rita fponfalia,

j*

probabiliter füftinet Zverfa apud

tum partis metum paffz : ídque etiamfi ejusmo-

. Tambur. rra

&.3.6.2. $. 1. num.,

( PM

f. Negant au-

di meticulofa fponfalia effent juramento firma-

tem longé veriüs ,

& valereab initio ejusmodi

£a ;fiquidem nan fit opus relaxatione juramenti ;

[[uf!

yl

m

: Vdossn,s Leffius, Coninch apud ?gndgm 2

cüm juramentum non poffit effe vincplum inis

Arra

guis

N

-

f

504

i /aeol.;. S:ïzcram'mt.þ Pgrs 'Iiï/.f Cap; "

falia fuerunt invalida , ut-in/caübus;utttobi(gq; »

quitatis. Ex communi Sanchez difp.21.num3.

l

I(I

:Diana s 72)91::*. 6it.

B

primolocopofitis , utpoté ex errore circa per«

*

l

17

Il Certoó autem non i

rrife;t fpbniäia (þ;fic!ut

fonam , &c. vel ex metugravi injuflé incuffo ad

nec matrimonium fuprà fuo loco ) 1. Metus

extorquendum ; iterum liquidum erit , eum non

j

quicunq; non incufíus ab extrinfeca caufa libera 5

obligati ad nuptias ex vi fponfaliorum ex jufti-

tia,cum ealupponantur efle nulla. At nunquid

[

fedab intrinfeco affumptus , etíi terrente caufa

natürali. 2. Metus etiam gravis & injufte incuf-

faltem obligabitur vi promiffionis factz ex fide-

[

hn

. fus quidem , fed non ad extorquendum ipfa

litate? ( Eadem eftquaftio in fimili de ipfo ma-

trimonio, eadémque debet effe refponfio, ) Af-

Dd

fponíalia , fed adaliud, v.g.Si ; ut carcerem ef-

fugias, fpondeas matrimonium filiz cuítodis.

firmativam tenet J4verfa apud Tambur. cit.

int

lii

