tienduim de Hoftiis rubris (igillatoriis , mox infe«

riüs dicam.;

? [a cin

€ vulgo J)appenfoDen ) & à fortiori , omnis

i.

panis confeclus ex. fruCtibus arborum , utpote

1H, Ex farina grititea , d aqua paturali

!

il Wfü

amygdalis , caítaneis , nücibus , glandibus , fabis;

mixtus (c.

*

Tales eni om«

i

pifis, &c. fecundüm omnes.

Anistriticeus , apta máteria confecratio- t44

l A. J

nes , non fünt panes fimplicitet , nec fer fe ufua-

p

nis debet effe confectus exfarina triticea ,

E

ais

les , fed tantàm per. accidens, ratione fterilitàtis

& aquanaturali tantàm: alioquin enim non erit

vel penuriz locorum. — Quare quamvis Gábriel

panisufualis. Undenon valet , fi farina fit fübacta

j ul

n ?Q u

nofter, & alii quidam cenfuerint, farinám ex hor-

aquá artificiali v. g. rofaceà, vel alio liquore , ut

a E

deo vel avena molitam & piftam validé confe-

lacte, butyro, melle, faccaro , vino, &c.

'Junc

soro i

erari ; quia tamen hz. fententia jam. pa(fimre-

enimi non erit panis ufüalis , fed potiüs habebit

"

d

: Poml, Aï

ijcitur ab omnibus, ut faltem fine periculofa te-

rationem libe, veltorte. Si tamen modicum

meritáte, ( ut loquitur Dicaffillus apud Gobat eer.

quid de ejusmodi alio liquo:e admifceatur aqua

inum, 34. afTeri nequeat , nédum praclicari : ide

natarali, panis indeconfectus adhuc effet confe-

j nl

ds OU

ficontingeret tempore magni famis ( prout re-

crabilis validé , attamen non licité : cüm id repu-

verà non femel factum ) in aliquo pago non répe-

'lm; 3b i

gnet »Clhri&i inltitutioni , ufüi Ecclefie, & Hujuä

iicumd

titi aliam farinam , nifi ex hordeo vel avena &c.

materi puritati. Sirniliter Hoitidé rübrae ,qui-

fine dubio deberet potiüsParochus die Dominico

" conte»fi

bus figillanturlitterz , non fünt màteria valida y

Eu(häliiiï

vel Felto Sacrum omittere , quàm Hoftiam ex

vel faltem valde duübia , quia per admixtioncm»

ub

tali farina confectam adhibere. — Átquid fi com-

cinnaberis notabiliter alterantur , & ceffant etfe

plutes eó loci periculofo morbo decumbant ex. tali

bonit&(if:'

panisufualis : uti notant Diana p. 7. ?rat?. 12:

vl

efu contracto, anetiàam patietur. Párcchus om-

Kefil. 8. Lugo de Euchar. difp. 4. fel. 1. Gobat:

: pfü Eu.ul

nes mori fine viatico potiüs , quàm fequendo

num. 43. Limitant tamenaliqui nifi valdeparum

fententiam Gabrielis Hoítiám ex tali farina ad--

T.

cinnaberis fit admixtum , tunc probabiliter effe

hibeat ? [ta omnino volunt e/flazss , Chappea-

iateriam validàm, etíi illicitam.

v

&

ville fuprà relati , obrationem initio dátam s4s.

Il Er igwe woflws. Panis potro confeQtusy43

137. fed probabiliter permittunt adhibere Hesri-

ex farina triticea , & aquá naturali, debet effe

(

mc&us [

[ atüf 1

E

qutz G Tagerus apüdGobat ». 34. confentientem.

coCtus calore ignis, five deinde furnó, vel cly-

bano , five füb cineribus , five intrà ferri cale-

gü]e !

Ratio effe poteft , quód non videatur agere con-

& I

tra reverentiam tanti Sacramenti , qui fequens ju-

fa&ti laminàs , five in vafe eneo vel fi&ili. cále-

n

dicium doctorum virorum , in tanta neceffitate

facto , qua certé zequivalent vel furno vel clyz

intendit, & tentat procurare falutem proximi.

bano: five alio modoaífus vel toftus.

Unde

sgullll p

j2

Avertat Deus à nobis neceffitatem

pta&icyandi

-n'on eft m

ateria valida pafta, feu maffa cruda,

hanc fententiam;

quia

dJHCIv

£

Ya

j

^

u

—

,

f

368 f fbea'l. Sdlg,.;;m.. Pars V. Cap. 1II. Se&f, TI. Demateria Sdcmm.,E;;gbgi 'l ; 1 ;

n

- tum mixtum faring aptée ügniäca,t unionem Dj«

quia hondum eft panis ufuali

$, five deinde fpe-

pusi

lt D. 2bomas » five

" vinitatis cum Humanitate; « Unde Gráci e äigï«

cie differat à pane cocto , uc vu

inn

accidentaliter tantüm differat

, àt volt Scotus &

16 utüntur, neque ideo funt Schifmatici, quia cele-

n d

,&

brant infermentato. , fed quia Eclefiam latinam

alii. Similiter eadem matfa ex farina triticea

gindot

aqua naturali , non tamen folo igi

;e cocta per mo-

in.azymo celebrantem dammant, definitntque —

g; i

oleo elixa . vel

panem azymum non efle materiam aptam con

4

(

dum affationis , fed aqua ; butyto ,

j

TR

frixajnon eft materia valida, quia fimiliter non

. fecrationis : unde Latinos Azymitas vocaut, nec

in Altaribus fuis celebrare finunt; : fi celebrent,

f

eft panis ufualis , fed cibus omnino diverfus pultis,

ahacc

lacentze éc.

quafi prophanara habent. . INecminüs, imómul. .

d :

14.

-- lk Et fubflantialiter incorruptus.

Sine dubio

tó magisaptüs &t conveniens eíl panis azymus:

n

"EFum quia panisazymus eít. purior , adeóque ap»

enim non eft materia: valida confecrationis panis

iB

jun. fubflantialiter corruptus , cujus. cortuptio

tior ad fignificandum Chriftum fime virili femine -

conceptum , fontem omnis puritatis, G ad flgnf.

inEc

fubftantiális debet attendi ex mutatione acciden-

tium connaturalium panis , coloris , odoris, fapo-

; ficandam puritatem ,confcientiz ,. quam hoc $a-

Ngil

g

ris , an fit facilé refolubilis quafi in cinerem vel

cramentum requirit & auget in fufcipiente: fer«

In dubio autem ,. an fit corruptus

mentum autem Íxpe fignifiat corruptionem &

&t

pulverem.

g

fubftantialiter nec ne , non debet.fieti cpn-ic'crav-

malitiam 1. Corinth. $. Epulemhr »on dn fers —

tio ob reverettiam Sacráamenti.

; Panis tamen

weénto veteri ( c. [ed in. az.ymis fjncevitatis &

n

mucidus & ad corruptionem tendens , manet

veritatis: unde ufus Ecclefiz latinz long? ratioe

[

nabilior quàm Grecz : Tum maxime & ptinci:

V

inàteria. validà , et(i cb éandem . irreverentiam

Y

$ravem Sacramenii , graviter illicita.

Multó

paliter., quia ipfe Chriftus in azymo confecrae

vit; uttenettota Ecclefia Latina contra Graecos,

Q

magis manet materia valida panis bis co&tus, cüm

j

Nam Chriftus Pafcha & ultimam Coenam cele-

nonobfílante i,tcr;tä coctione , iimghcitcr maneat

lo

panis ufualis;

bravit 14. Lunz 1. Mehfis, qui erat primu's dies-

Anvalida , aut -certä fumme

Azymorüm , incipiente ufu azymorum ad vefpee

[

,zï;,y IV. Denique aut:

li

dubia materia eft panis ex amydo , vel amylo ,

ram , quando non ampliüs licebat uti fermentato;

quod eít medulla , aut quafi lac tritici ; fine mola ,

juxta prefcriptum legis Exod. 12. Azymos pas

per macerationem granorum tritici tmadefacto-

nes 7. diebus comedes , in primá die non erit

rum exprefíum : aut enim amydum eft alterius

fermentum in domibus veftris: ergo Chriftus i

ultima Cecna jam ufus eft azymo, confequenterin ——

fpecieià tritico per illam macerationem corrupto ,

utex qualitatibus ejus oftendi videtur , aut certé

azymo confectàvit; quia fine dubio Chriftus fer-

xseN

panis inde confectus non elt ufualis , fed potius

vavit legemufque ad finem. Qxäkxpsäratwn;

;CPI

fedicatus &c. Hactenus omiia ex comrnuni

refellitar refponfio Greecorum , Chriflum antis -

gilii

A

DD. fententia : etíi ubique alii alia fentiant,

cipáffe Pafcha in diem decimum tertium. — Sed de

hoc vide doctores,

,

JV, Ef Vin"Ecc(efin Latipa , kz:ywui de

p

.IlI. Infuper. tam Cracus ,

quàm ï;ätïhuä Sa-mä ' nl

?

pracepto.

cerdos: , tenetur füb mortali fetvare confuetudi-

[

Acramentum Epehari[üæ þotePc validà

nem & ritum füe Ecclefim, quando in eà edle«

146 L— S

À

confici tam in pane azymo ; quam in pa-

i

brat , ut exprefse fignificat Concilium Florents

ho

?

:

*

z

j

nefermentato: adeóque panis veré triticeus, five

^proximéallegatum : qui

an

1

init

U

m quilibet ob*

tj

azymus fit five fermentatus , eft. valida materia

clefi , & ia

n

ligetur ad legitima pracepta füe Ec

hujus Sacramenti.

Certum de fide ex Concilio

re tam gravi, utique füb mortali. — Peccat etgo

Qu

Definimus in

'l'lm4

Florentino in Decteto Unionis.

mortaliter Sacerdos latinus in fua Ecclefia confe:

Az.J00 . frve ferieentato pane triticeo Corpus Chri-

erans infermentato ( ficut & Graecus confecrans

fl veraciter cosfict: Sacerdotésque im altero ip.

; inazymo. ) Quin imo tàm grávitet hoc pr&cep-

um Domini Corprá conficere debere , unumqmemes

tum obligat , ut non fufficiat neceffitàs viatici prà

N

que [cilicet juxta. [ua Ecclefia [rve. occidentalis . ,

inoribundo , ut liéeat celebrare-in fermentàtoj.

[5

fiue orientalis confactudinem, Ratio eft ; quia

juxtà communem fenfum Doctorum.

óotus

llo

uterque pànis triticeus five azymus , five fermen-

Saarez , Lede[ma , alit-patim , & tamen core

ul

tatus eft veré , proprié & fimpliciter panis , fariná

flanter , ut P. Thom. Tamburinus opufe, detome

&riticeà &t aquá naturali confetus , etfi acciden-

imsnione c. 2. S. 9. malit permittere & permittt

ilij

taliter differant, De fermentato noneft dubium ,

1t]

aliqiem animá & corpore perire ; quàm fequt.

cum fit nunc maximé ufualis. & proprie panis;

44

oppofitam fenteniam 1d concedentem Majoris .

l$

Etiam azymus in Scriptura abfoluté dicitur panis :

apud Tannerum czt. ». 134.. Qui tàmén nomn aus.

nàm Luce 24. in Caltello Emmaus Chriftus dici-

&l ]

dét damnare hané fententiam , feclufo fcándala

tur fpecialiter accepiffe panemi., qui fine dubio

vel perturbatione;

Confentit Gobat lph. $4*

Titun

fuit azymus: càm illo die, ( qui fuit unus ex die-

tn

rif. »um. 42. Confentio & ego , licécvix videari

bus azymorum ) nullus panis fermientatue dgbe'a

D

bat effe in domibus Judeorum.;

fime fcardalo vel perturbatione practicari poffes

üt ex pane communi ufüali fcindatur. fruftillum

N

347 . 3L, Portb uterque panis eft materia fatis con-

Is,&

in formám hoftiz , & confecretur. $. Dciiqué.

veniens huic Sacramento. . Fermentatus quidem,

- eX communi fenfu DD. apud eundem Tannee

j

fs

, Siaeltcommunior & uügatior: & quia fermen-

IU wAw. leg. Pf.m-i azyme eonfecránd

o ijos

ücbet

s

N

EX

——

"j . QZeol Sä&ram'. «Par;ill,'Cz.ip.ïIH. Seäï II. Demäic;ri& Sacrzi/:;fg.fztcþ.

169

d CQE n

debetmifceri fal, — Quid fiergo per errotem ad- — anteà tenu*itervp'r'eflïs*,modicä alfusá aquà exprefs

Um(v

[

ln

Rixtus fit ? reclé cenfet Gobat zbádem s. 42. non

- fus,multum fübflantis vini retineret ; effe mates

dolüm in neceffitate celebrándi , fed etiam ex li

ria valida, non tamen licita; ob pericolum & irre«

iB

Al

bera devotione. adhiberi pofle-pro Sacrificio ;

Vefentiam: 4. Acetum , quod eft vinum fübftan-

at Q

'i'uu

-quando decft alia Hoftia.; quia necratio ,nec lex,

i

H

"N

tialiter corruptum , & diverfe omnino fpeciei ef*

- nec authoritas vel confuetudo id vetat.

fectum , ut conflat ex. ejus efectibus.

De vino

yni

À

/

int

| 1

49 V. Sacerdos latinus tranfien$ pet Griciani

- acido & dubio mox inferiüs.

ficut& Gracus. trànflens-per terras Latinorum ,

lIl Exclüduntur etiam ea, qua licet

"v'inux'n'in :

IN

"^

ádhuc quivis potefl feryare ritumfuz ptopriz Ec-

fubflantialiter contineant , attamen jam non ratio-

f& Rn

elefie : fic enim habet confüetudo recepta etiam

mem & ufum potüs , fed cibi obtinent utpote im-

FiOt db

Rome: attamen nontenetur: fed poteft Graicus

primis fapà ,feu defrntum , ad tertiam vel dimi-

fine i

in Ecle(ia latina confecrare in azymo , & Latinus

diam partem decoctum , & condenfatum: quia

iatis lg.

in Ecdlefiagraca in fermentato : ex illa generali

non eft ampliüs vinum potabile vel potus, fed me-

k Qutg

-

Regula, quod Peregrinus poffit fe accommoda-

ruscibus, [démque( contra 24mcum ( Dias

) ib!tipim::

té legibus& confuetudinibus propriis loci; ubí

am ) cenfendüm videtur de füccu expreffo exuvis

TT

degit. Quin imó fi Sacerdos latinus fixiffer do-

paffis , qui adeó decoctus & (iccus eft ; utnon cen«

Wir if j

mnicilium in Grzcia ; jam tenetür fequi ritum Ec-

featur amplius vinum potabile, fed cibus potius

ii f)mrimm

&lefiz graca , ficut infimili cafu Sacerdos graicus

. dide fapa& funilis,

Deinde üve ipfé vinum

Atl

titum Ecclefia latin ; nam per domicilium fit In«

Continentes non funt materià validà confecratios

n d

&ola , adeóque obligatur ritibus & legibus loci ;

nis , ut habetut cap. Didicimus De. conftcrat. d.

|aroo d

bihabitan — Excipe, nifi Làtini in terris Graeco-

2. Tum quia nonfunt potus , fed vétus cibus,adeo

à o

tum haberent proprium aliquod templum latini

'üteàrum manducatione jejunivin Eecleafticum

am Qieg

ritüs ( àüt contra Craci apud Latinos) tunc in il-

. folvi poffit: tom quia füccus nvis inclufüs , non

lo templo celebrans teneretur fervare ritum fua

' Gicitür proprié vinüm , néc cenfetur vinuim,doneé

ia

ifnoripd

Ecclefiz ,'quandoquidem perinde effet , a& fi in

exprimatur. * Et efto, fit fobfantialiter vinum ,

itütilana

füa propria Ecclefia ageret;

ante

üam exprimatur , àdhuc tamen noi eít con-

i

J2 Aj

gi HL

Tecrabilis , quià eo flátü noà eft ad fenfüm des

iniá die t

D uale vinum él materia Satramepti

imonftrabilis, dicendo Jàe eff viyuw; : Eft enim

—Euchariflia

füccus ille in uVis tanquam pats , .ficut fanguis in

190 u

cotléque

R dtevia nece[favia & fuffcitns Eucbariflia

omine : adeóque ficut demonfttando hontünem;

jo Chril

tjo0À

^

^ dion reclé dicitur : bic ef] fauguis': fic d"e'm-bn-"

- ff foluan vinum vitts s ádmixtá ex pra-

ftratis uvis, non reclé dicitu

j d

6&ptà modica aquá naturali &v Omnes, ex Cons

h

à

Eádemque ràtione

S

*

þ : boc éf vi;»ugn-.

Culun:

cilio Florentino in Decreto Unionis;, .

qn s .

IV. Jpfum vinum i

mbibiturn in pane noà efti/4

?

l. sobim Vinum vitis,

Piáterià confecrationis : tum .quia €o flatü non

potum , fed éibum potiüs conftitüit: tum maxi-

ss ïus",t l. S

Maréi 14. poft confecrationem cálicis di«

: o

iné;quia ibi non eft demonftrabile ad fenfum :

éentis: JVon bibam amodo-de boc genimine Vilit

non enim abfolaté dici poteft: bor eff vinpsa : fed

äg müü

N

Et ratio eft: quia folum vinum vitis dicitur &

potiüs ? hie eff pauis : ac proptereà pánis fié vinó

l

j

eftproprie & (impliciter vinum ; tam in facris;

Y quil

,

rrüï(' ]

imbütus máneret matetia apta. vàlide €onfecra-

prophanisque litteris : quàm comimuniffimà lo-

: tionis SS. Corporis C

:

) ECCIEHZ)&

quendi conlüetudine : & quià hoc vinum calis

l. 4.€. Y. $.3.3.8.

h'ri[ï:ï», uthqtat' Tariburinus

j, Nf

dum eft & humidum ,'aptiffmum eft ad nutrien-

| Qubd fi veró vinum in pane mianeret fatis fens

; Euf

dum fanguinem , & confequéntet éum fignifi-

-fi

bile & eminens ; adeóque demonftrabile; non

us t

candum : &

i

j

apparet, cür non effet ibi primo confccrabile

i

Sanguis uá.

proptereà in Scripcuf;, appellatur

validé nimirüm: De licito; quis fomniet?

(s5 ^ a$2. B. Exdudontur ergo à materia valida éoaíe.

1. Eb omhé vinuni vitis.

i

crátionis omnes alii liquores , quí fübftantialiter

(rttf ,

nonfüntvinumex viterutpoté i. Cicera ; cere»

IIlv

at

&

Uöacdnque fcilicet Vinüm de vité , Afïv&ïff

&ü

vifia, & ommis liquor vel füccus expreffüs ex

Q

album , five rubrüm , (ive ex ütroque fnix-

nf

Ü

aliis fructibus vel herbis , ut pomis, pyris, móris ,

.

*

tum ; cujuséunqué Regionis vel genimiis

[e

&

malogranátis, five eà dicantur vinum , vel nori,

- fivenaturáfud generofüm ( quod quidemi fern-

4. Agreffa , feu füccus ex immáturis uvis exprefa

.,qumW

"per éonvenientius ) five debile ; five ejusmodi

[i

af] 10

fus , utomnes conféntiunt , & habetur in. defe:

vina differant fpecie inter fe , ut cenfet Ariftotes

k

i []0!1

il

€übus Miffe : quia noneft vinüm, fed in . via ad

:les , fivé accidentaliter tantüm ) adde etiam

JUA

M

lnil

vinum , cujus naturàm nondum indüit , habétque

tiraculosé productum, ut illud à Chrifto ex

E

hl /m,

fe ficut mafla écuda refpetu panis; nequé eft per

,"aquafa&Un'ï, ut nuptiis Cans Gallileze

*

adhué

j

y

inodum vini potabile, 3; Lora; quod eítvinum

enim eft. vinum vitis quoad fubflantiani, etfi

jün

fecundarium, & liqüor ex uvis jam antea expref:

non quoad. modum generandi) dummodó fit

; jf ufll'u*ä

fis , & atfusd aquá denuó éxpreffus , quia aec fub-

i

dl

veré vinum ex natura fua , & per fe potabile,

flántialiter, nec ufualiter vinum eft ; fed major

átque in fpecie füa perfeCtum , et materia valida

jf

pàrs àqua;

Cétum

j

il

confecrationls SS. Sanguinis Chrifti;

brjj]dg

,

- Quàdfi tamen l"äquor ille ex üvis

X 3

àpu

il

A

E

Niiai-

*

!70/ d beol, Sacram., Pars 1. Cap. Ill Sc£, 1l. De i:mterz*aSacfam; Encb, "

,,adhiberäm' fine fcrupulo nixus authoritatés

apud *onrmcs. Ratioeft: quia quodlibet , ut füp-

"

1

habet veram & eífentialem rationem

»Suarii , /c difp. 8 . fétl. 2. accenfentis levioti«

ponitur ,

vl 11

vini: & nihileft ,

unde colligi poffit , uaam po-

»bus. defectibus, f1 vinum fit aliquantulàm aci«

,dum: nixus & praxi fatis communi . Parochis

[

tius , quàm aliam fpeciem inítitutam effe : quin

,.ruüralibus : at valde notabiliter acido non uterer.

g

imo ex praxi Ecclefie oppofitum conítat. Sem-

ii

perergo erit valida materia confecrationis , etfi

Hiac ille prudenter. — Quód fi veró vinum ita fit

alteratum , ut diicerni nequeat , & vere fit due

n

non femper licita fit , ad hoc enim, utetiam ma-

[

terialicitait, debeteífe vinum vitis /implex, &

bium , num adhuc fubítantialiter vinum , vel ace-

.tum fit , nunquam licet in eo confecrare citra gra»

D

purum ,& perfetinm. . Ex hinc validz quidem,

vifimum facrilegium , ne quidem in neceffitate:

t

at per fe illicite materia confecrationis funt fe-

&t

uentes.

v.g.

ut populus audiat Sacrum die Fefto , aut ei

'uvis maturis re-

detur communio paíchalis , aut moribundo viatis

qu

un

""

1. Muftam, id eft liquor ex

ffus, eft materia valida confecra-

cum. Plus enim urget reverentia tanto Sacras

center expre

tionis , juxta cominunem DD. cum. D. 'Thoma

mento debita, & certam materiam poftulins,

Àj

quàm praceptum audiendi Sacrum, cormun:cane

Kit

302 74 4 F*

Et habetur cap. c&m omne eri-

ul

sgaen de confecrat. d. 2.

Quiafcilicet veré & fub.

di in Paíchate , antetiam viaticum fuuiendi,

N

ftantialiter vinum & potabile eít , licet nondum

uódíi tamen poft confecrationem , in fompuo-

ne, vel poítea dubium incidat, an fuetit vinam

n

defecatum. & purgatum , fed valde impurum,

n

fzcibus permixtum : attamen per fe illicita cft

velacetum , effe prafumendum pro vino , quip»

'Ql

materia , ob confuetudinem Ecclefie, cüm, ut

pe quod priüs eft, quàm acetum , docet Tame

burinus ops/e. de Sacrif.l. 2. «.8.8 g.

dictum ,. fi adhuc impurum , & habens admixtas

]. Vinum àromatibus conditum , à

bíynthio;1g8

fzces inconfecrabiles. — Quare peccaret graviter

cariophyllis, juniperis &c. fiquidem ita modice

[

( Fillintius & Bonacina dicunt effe ex fuo genere

&

fit conditam vel permixtum , ut fübflantiam vint

peccatum mortale , Gavástus , eííe certiffime

notábiliter & fenfibiliter retineat, valida manet

y

mortale , apud Gobat ssss. $c. ( f quis absque

materia confecrationis , etfi femper gravitet illici-

[u

neceffitate in mufto confecraret : Íecüs, fi adfis

[

neceffitas aliqua confecrandi , &t defit vetus vi-

ta contra przceptum vel confuetudiriem Eccefiz.

Si veró admixtio aromatum vel alterius liquoris

[

num : uti claré fignificat Pontifex cit. cap. cums

omnt , dicens : fed fi neceffe. fit , bortus in calice

fitimmodica, ad minimum erit Materia dubia,

[

Vim

somprisgatur. Quid f ergo in pago nullum fit vi-

multóque minüs licité citra graviffimum facrile-

gium confecrabilis. — Semperenim timendum elt

i

num , habeat tamen Parochus circa domum

li

fuam , pendulas & vite uvas maturas non pecca-

ne aromata adeó fint valida , ut vinum extrahant,

[

bit , fiunam alterámve comprimat pro fuo Sacro?

fi non ab ipfa fubftantia vini , faltem à communi

denominatione & ufíu vinific , ut non poffit abe

(ti

Refp. SiSacrum faciendum fit ex obligatione ,

u

utpote die Dominico vel Fefto, & maxime pro

foluté dici: boc efl viusm3 nec pro communi ufü

vini ferviat , fed potiüs rationem alterius potüs,

[

viatico moribundi , excufabit ipfe Pontifex modà

evotione , certé non item s

vel mulfi alicujus induat.

Similiter difcurrene

hu

allegatus : fi ex fola d

tii

ob rationem datam.

Quid ergo fentiendum de

dum de vino , aquà , vel alio liquore pcrr/ni'xtö:»

vide fuprà ». 12 3.

um

confuetudine in multis locis , ut primitiz uvá-

Tub

rum in calice exprimaritur pro Sacrificio , aut in

IV. Vinum conge

latum ädhuc- effe validaml.f5 '

tOlIg(

Feíto transfigurationis Domini , vel S. Lauren-

materiam confecrationis , validéque confecrari,

tii in muíto novo vel ex uvis in cantharo exprgfï'o

docet communis DD. fententia. Ratio eft , quia,

frün

.confecretur? . &. Et licét hunc morem reprobent

utomnes Theologi, ac etiam Rubrice Mifflis

Ql

l

Suarez , 'af1uez. , alii non pauci ; attamen ex

fupponunt , füb fpeciebus vini poít confecratio

devotione populi & pia confuetudine excufant

nem primo congelatis permanet Sanguis Chrifli,

Q

& ideo ordinatur in Rubricis, effe liquefaciene

Layman , Tannerascitati , alii cum Gobat ciz. s.

Ity

dum & fümendum ut verum Sacrámentum $

[

fO- Quia us longavi , nonefl levis. autboritas :

inquit ifte Pontifex cap. cim confuetndiwis. — Tit.

ergb eüam vinum congelatum primó potuit

confecrari. Nam id, quod poft confecrationem

mlso)

de confuetudinibus. Eadem erit ratio de alio quo-

vis vino impuro feu feculento , validé quidem,

poteft continere Sanguinem Chrifti , etiam pri«

fima

Tion

[ed nonnifi graviter illicité confecrabili extra ca-

qmo eít materia confecrabilis, per fe loquendo:

C nifi deficeret demonflrabilitás ; ut de vino pane

üim.

fum urgentis neceffitatis.

Quo in genere fane

fzpe graviter peccatur ruri per incuriamParocho-

imbibito. fuprà dictum , & de minima particula

fec

relpeQtu confecrantis non fenfibili dicetur in-

rum vel edituorum.

!

"uU

Il. Vinum acidum vel acefcens , cüm adhue

. fià ) Deinde vinum congelatum adhuc eft ves

fubítantialiter fit vinum , etíi tendens ad inte-

rum vinum fübítantialiter , neque enim per cons

MV

ritum , feu in acetum jam abire deprehendatur

gelationem cortumpitur fubftantialiter , fed ace

Um.,u

quod fapore & odore periti facilé difcernunt )

cidentaliter tantüm mutatur , quandoquidem

y

valida manet materia confecrationis , attamen

uefa&tum retinet. eundem colorem ,

RSSPR

poítea li

per fe minime licita , nifi urgente aliquá neceffi-

od

orem, faporem, et

í

fi virtute nonnihil diminutá.

-("an

u Slm

tate. Placet judicium P. Gobat cir. nsss. $4.

Non obftat: quód nón fit adu & proximé potse

aV inum aliqqantulüm acefcens , definiente alio 4

- bile peraccidens duránte eo itatu. congelationise

ceum

ipq ) ]

a

lj |

qþ;þz; Sasaís: Pahy M & U. d L ov Suvim, Eub,/ 171

g

cilm actualis potapio n'o":i fit de; effentia 'hujus

Epift. ad orhnes Orthodoxos diceni : Now dele? ,

hii

lts

Saerameni: eftenim fimpliciter perfe, & ex na-

ut à Patribus accepixisms , in calice. Domini ani

taürx fua potabile, & defacili per liquefa&ïbnem

i P

Alià

þ'vin'»frrxfälznäz akt AQuA fola efferri , fed uitümque

fedücitur ad (tatum proximié potabilis.

permixtum. Kationem congruentie hujus facra

us

ratio elt de vino adhuc uvis contento , cüm enim

w

ceremoniz, & mixtionis ; triplicem affignant

&ïift iu&:

Aon(it vinum fimpliciter, per fe , & ex natura fua

Concilia & Pattés communiter i. . ob factum

TM

non eft potabile, fed comeltibile, & magná quan-

Chrifti. Quia juxtateftimonium $S. Patrum ip-

titate iumens uvas , jejunium frangeret : at veró

fe Chriftus creditur in vino aquä' mixto coníecráf-

1CF!K

i

"

vinum congelatum deglutiens fimpliciter tan-

fe. 2. Quia fignificat & reprafentat Sanguinem

Xüm:biberet ad. effectum potationis proprium ,

& Aquam, qua de latere Chrifti proflüxerunt.-

t Fci'!o,;:,

OrÍbunt

& nullo modo comedéret , nec in quacunque

juxta Innocentium III. e. i& qiadamm de Celebr,

quantitate jejunium —Ecclefialticum . frangeret.

d n*

Miffernm. 3. Quiacüm vinüm fignificet DEUM

Denique alià quóque ratio eft. de Baptifmo,

vel Chriftum , & aqua populum , Apoc. 17. mix« .

àm pics

Aqua congelata eó ftatu fine dubio non eft ma-

y COTRQG

tio aquz cum vino fignificat unionem Ecclefiz ,

teria valida Baptifmi: quia materia proxima &

feu populi Chriftiani cum Chrifto Capite , quae

m lx

eíl-ntialis Baptifmi confitit in ablutione , qua

unio eíft hujus Sacramenti effectus , ut habetur c.

;b um

peraquam congelatam fieri nequit; — Sacramens

6Z essne de coufeérated. 2;

i

vietit t

tumautem Euchariftiz effentialiter non confi(tit

IL, Vino conféectando àqua admifce

nda eft ,15?

9vim,t

in fumptione vel potatione , fed eft Sacramentum

80n nece[fitáte Sacramesti , fed pracepti tantsim ,'

, dl

permanens inflitütum íub fpeciebus panis &

son diviui, [cd Ecclefiaflici , [ub mortali tameu

)f

vini per modum cibi & potüs , atqui quemad-

obligantis, Explico 1. ANVos nece[fitateSaerameonti z

n, d

3modüm panis valde induratus adhuc fimpliciter

ut exprefsé habent Rubrice Miffalis de defeélibus

jm M n

ilntan

eít cibus , ita vinum congglatua adliuc fimplici-

fpplendis. — Nam Concilia Florent. & Trident.

ter efLpotus , & naturà fuà potábile, ut di&tum.

abfoluté definiunt materiam hujus Sacramenti

, Vr

Valida eít ergo materia confecrationis vinüm

effs vinum de vite : cui aqua aduiifcéri debet : at

[ gm'm A

congelatum , attamen minime licita , imó ob

fi aqua admixta effet de neceffitate Sactamenti ,

dinem ia

contrariam opinionem multorum DD. aliquali«

deberet dici : materiam hujus Sacramenti eífe

terius i

terdubia. — Uride graviter peccaret , qui in vino

vinum aquá mixtuni, quemadmodüm definiunt

Materib

plenö congelato celebraret, tum contra reveren-

materiam Confirmátionis effe Chryfma coníe-

f d-

tiam Sacramenti adhibendo materiam aliqualiter

&umexoleo & balfamo. 2. No»neceffitate pral

ntinxcräi;:?

dübiam, tum, quia faceret contra confuetum

etpti Divini , féd Ectlefiaflici tanium. / Quiade

mumextid

Ecdeíie morem in re. gravi. ^ Nullum autem

nullo ptecepto Divino conftat : & Concil. Tri«-

ml

péccatum erit, fivinum congelatum ante coníe«

dentin. cit. fimpliciter dicit : Pracepruws e[fz 4b

j J —

crationem liquefiat, étfi con(ultius fit, illüd vi-

Eecle(ja Sacerdotibus , ut aquam vino in calice

gpmun i

num congelatum , ante oblationem prafertim ;

offeréndo mi[cerent. 3. Sub. meovrtali tamen oblis

tris Qu

deponere & aliud fümere., (i commode habere

gantis.

Adeó , ut peccet mortaliter Sacerdos ,

1 Mwï'ff?

poffit. . Poít oblationem-veró congelatum , pe-

quifcienteraquam vino non mifceret, ut habeg

j a

rinde videtur , aut illud liquefacere , aut aliud

communis & certa "Theologorum fententia.

fumere fa&tá novà oblatione cacità mentali , quod

Quia violat preceptum Ecclefiz in re grávi, nori

; d W

Rubrice indicant. Poít confecrationem tandem

quidem ratione materiz fecundüm fe , fed ratione

congelatum , ut fumas , utique priüs liquefacies

yc i

finis intenti & gráviffimorum myfteriorum pef£

iiods j

prunis , panno: calefacto, aut alio modo decenti.

illam mixtionem fignificatorum , ut f'uprä dicunt :

Quid fi potius folverem halitu meo? .Hunc rufti-

vicz Ml

eft..4. Tandem admixtio hzc aqua tam necef-

ondectà

P.

efmum, poít Suarez, & alios meritó reprobat &

faria eft;ut Theplogi non admittant ullum cafum,

us Q

diffuadet Gobat cit, »un. $ s. ídque maximé in

quó liceat inchoare Sacrificium cum pravifo defe-

propofito , poft confecrationem dicens.

Sane

ii

&u aqu& : quam fi oblitus es infundere fuo tem«

crini

mallens gl«iamm.ügiro tamen reverenter copi-

pore, debes poftea defe&tüm füpplere, fi eum ad««

minutim Cficut poft Suarex, exprimit "amburi-

rim d

Vertas ( etiam poft confecrationem Hoftiz ) anté

ius opnículo de Sacrificto lib. 2.cap. 8. nmum. 9. )

confecrationem calieis, & non poftea ampliüss

Onigcfalm ,

" eud

Jimere , quam balitu (olurum, — Certt Theologi

Quia ex pracepto Ecclefiz:; Pwo confecranda

Ton permittunt vino confecrato miíceri vel a-

miícenda eftaqua : atqui ante confecrationenmt

f k ]Oïudv

quam , vel rem aliam

j

TU

n

confecratz,

, prater Particulam Hoftiz

ádhuc adeft vinum : poít confecrationem autem

mj

JTU("' :

calicis ; non ampliüs adeft vinum : nifitlque non

y tt*

i. .Jdmixü , de þrfeteþu,' sodicá 44121., ;

confecratum miícendum

3

Eeclefiz latinae

eít confecrato , €x ïu'üx

W D

|

j d- 6

l6ó .coniscratida admifcenda eft aquá

g

"V

gn

]

;

modica. Ira Concil. Florent. i» Decreto-

. IV. Aquá modicà aaturalis , &c.

jiet t

l

Uuionés , Gt Tridentinum feff. 22. .. *r. Pontifices

/

no confecrando mifcendaeft sqsa snatuvas

l doqülu

& SS. Patres laté defcriptos habes diff. . de (on-

VI

lis tantàm , & medicas per imodum [acrà

(

(Ü

feceratione per varios Canones. Et Bellarminus.

Cerémonia ,ad Aliare & in Calice,

Ita omn eh

il jn^

de S«crificio l. 4, c. 0. Nobis fufficit Alexander

Explico.

j

LPapi, poft D, Petrum Sextus, anie annos 1500

Adeo ; ut Iicägi 63

ngïh

LI

/

»

—l qna gmraliq

[

validà

i

4

u

ia

f

172 d beol. Sacrant, Pars l, Cap, V. Seä. II De taateria Sa*cmlm. Eucb.

g

validé confecraret , peccaret tamen mortaliter ,

confecrationem in San-guinexh Chtiiïi: uti cons

^if

qui mifceret aquam rofaceam 5 vel aliam arti-

tra RR. docet communiffima: Theologorum ,

ficialem , etiam in neceffitate ; qu& tamen vix

,ii

cum D. Thoma , Stoto , Bonaventura &c.. Quod

qu

contingere pofle videtur , uti cum D. Thom.

fiergo aqua ante. confecrationem non conyerta-

(,-gomll

aliisque communiter docet Diana p, 6.. trad. ^r.

tur in vinum , utpote quia immediaté ante confe-

3

Refol. 18. ubi meritó nimis duram cenfet fen-

crationem admixta eft , vel in majori quantitate, -

;

Ia

tentiam aliquorum opinantium , mortale etiam

ut tam citó virtute vini, prefertim debilioris ,

effe , admifcere aquam calidam : addens, fi in

converti non potuerit : manebit fané poft confe-

|Tas

prafrigida aliqua regione confuetudo effet talis ,

crationem aqua illa inconverfa admixtá fpe-

)

li

ne vinum forté congeletur : nullum fore pecca-

ciebus. vini confecrati. & Sanguinis Chrifli :

& de

tum. .Hocergo benecredo. — Sed tücogita , an

neque tunc falfam reddetformam : Hic. eff San-

anet

fuppofitum ficfatis phyficum , & experimentale.

us imtuss ficut necmufcá , nec guttula alterius i T

Sycet

163

Il 4424 modica. Concilium Florentinum

liquoris cadens incalicem : & ficut nec granum ..

ial

determinat »modiezf[/mmazm. Communis DD. fen-

hordei v. g. admixtum pani triticeo falfam reddir.

ts

tentía & fufficere sinimam quantitatem. Suarez

formam confecrationis panis.

Quia pronomer.-

1

di,

& alii affirmant, certum efle ,fuüfficere quemlibet

boc & híc , capienda funt , non mathematice , fed.

i

gnttulam , dummodoó fatis fit fenfibilis: quia eft

roraliter ,' denominatione defumptá à potiori. -

D

vera aqua , & fufficiens ad totam fignificationem

Neque illa aqua admixta manens impedict ado.

£

myíticam ac imitationem . Chrifti. vide ssmero

rationem calicis.

Nam totum & folum in calice.

facai

780. Non tamen in hoc. fcrupulosé agendum

confecratum — adoratur ,; non omne fimpliciter ;

eít , dummodó quantitas aqua admixta tertiam

s

quodineo efl. Primario & abfoluto cultu La-

inten

partem vini nonexcedat, quia alioquin redderet

triz adoratur. Chriftus füb fpeciebus contentus.

n

materiam dubiam ob periculum corrumpendi

Secundario & cultu Latrize refpeCtivo coadorane .

QU

fubftantiam vini, pr&íertim tenuis & non mul-

tur fpecies , tanquam fignum continens. Chtis

f

tüm meraci.

Adde, quód per notabilem ex-

ftum. . Per accidens folüm adoratur calix pet -

Ws

ceffum vini fuper aquam , fignificetur eminentia

modum veflis regii adorati , alia per accidens.

u

majeltatis Chrifti fuprà populum. — Sed de hac

in calice permixta nullo modo adorantur, : Nec .

[

aque quantitate , vide omnino Gobat. eir. 74lpb.

denique timendum , ne per illam'aquam admix

Sacrif. à num. 6Q laté & practice fuo more dif-

p

tam permanentem fírangatur jejunium naturale , -

1654

Íerentem.

*

adeó , ut Sacerdos in nocte INatalis Domini füb. — —

dmifceri vino cærcmönialiter

u

s

4 .. Debetaquaa

primo Sacro fümenscalicem cum illa aqua ad-— —

T

ad .Altare in ipfocalice vini, per modum care-

huc manente , nón poffet ampliüs celebrare fecuns "

(f

moniz facre ad ipfum Sacrificii ritum fpectan-

dum & tertium Sacrum.. Cüm enim aquaade — —

&l

tis: uti conftat ex praxi. Ecclefiz ita przfcriben-

mifcenda fit ex praecepto Ecclefie , & fumptio

]

tis, atque ex ipfo Tridentino eir. feff.-22. c. 7.

fit de praecepto divino ; hoc ipfum ceffabit , &:

4 1

Idque fieri debet ab ipío Sacerdote in Miffa

confequenter non violabitür praceptum Ecclefia-

TY

privata , aut à Subdiacono in Miffa folemni ,

fticum jejunü naturalis , quaado unà cum fpecie-

m

juxta prafcriptum fitum Ecclefie in. Rubricis.

bus Sanguinis per. modum uniüs potüs fümeree

fd

n

iNon ergo fufficit admixtionem aqu& cum vino

