ut fcilicet traditio & acceptatio fpirituulis po

cramenti Ordinis , ulteziüs dicendum.

'ccp[iii'

teítatis ordinando facta exprefüiüs fignificetur , fiis

. IlI. Conta&tus materiz , quantüm eft de valo;gi

u

Aymbolum materíale, quo talis poteítas fignifica-

teSacramenti, debet. fieri fimul tempore cum pro-

ro

/g U manu ipfemet contingat.

Sedfat , füpérque fpe-

latione forma facta ab E

n hod

culationi datum.

Jamad praxin

pifcopo , non tamen phy-

3

ficé ,. fed moraliter , et

fi pauló poft , vel paulu-

it mw;.

Il Ceriffmum eít ,. contactum phyficum

|jac

materis in hoc Sacramento

làmante abíolutam pronentiationem forme Epi-

effe' & optimum ac fe-

Ícopi , juxta generatim dicta ». 81. — Nam quod

r U

cutifimim; & om

nino-etiam neceffarium necef-

fitate pracepti Eccl

tam parüm diflat , nihil diltare videtur, & adhuc

Laj

efiaítici , cui omnino obtem-

moralier verum eít dicere , quód dum Epif-

[bfm'

perandum eft ; áde

ó,utfine dabio mortaliter pec-

J

caret ; qui deliberaté omitte

copus profert formam , ordinandus tangat m4e

em

n

tet contactum phy-

teriam, ac fufficienter fignificatur , traditionem a«

r It

ficum ,

altem quando vult. füfci

pere Presbytera-

&ualem Epifcopi ab ordinando acceptari. . Quare

ndt

Áf

*

tum , quand

oquidem delinqueret graviter contra

rurfus vides validam fuiffe , nec neceffario, repetens

praceptum ,

" quu

v

àc morem univerfalis Ecclefie ; &

damordinationem illius sss pracedesti , qui poft

gudllS

tedderet ,

ac fuíciperet Sacramentum dubium :

nam autho

pronuntiationem formz , flatim revocatus tetigit

j 1

ritas tam gravium DD.' contadtum

librum: item illorum Sacerdotum , qui fucceffiv&

j

phyficum

ad valorem requirentium ut

ique reddit

Sententia

tangebant. materiam Epifcopo per-intetvalla mo«

d

millam oppofitam valde prob

abilem : at-

dica repetente formam, fwpra wHm. 33.. ltem

d

qui in ad

entialia

miniftratione Sacramentorum , quoad ef-

illius apud Lu

1

orefponf. moral. lib. 1. dub. 33. m.

Ulv

ulteriüs

oportet fequiopinionemtutiorem. Hinc

1.quià Magi

Í

o

caremoniarum parüm fui mune-

gt

talis Ordinatio , falt

em Presbyteri, facta fi-

i

tis petito , prohibitus fuit tangere calicem & pa-

AH

ne centactu phyfico inateri

& , neceffario fub con-

Ima s

j

Pans L. D& SACRAM.

L:

genaxn, dümQEpifcopus protulit verba illa fo

Accipe

Mu

$o

4 beol, Sacraim. Pars 1. /Gap. V. Sedl, Ml de Mat. ö'E)rma Ord. -

d. Ompnis Epz'fcopks þmk'c;!atust

decipe pate/fa'n;m dc. fed juffas tangere ftatim poft.

abfolutam formam : relpondétque moraliter cer-

.& Dcóque etiam excommunicatus, fufpenfus 38 --

]

- interdi&tus Epifcopatu privatus , degradatus ,

tum effe,validam fuiffe illam ordinationem,etmque

fecatus Caflro-Palans dicens, non eíffe de hoc du-

potelt validé conferre Sacramentum Otdinis cui-

]

bitandum.

uia tamen ^aludanns ; Sylv efter ,

cunque fideli : juxta. communiffimam DD. cum

D. Thoma, D. Bonaventuüra , Scoto /» 4. 4. 25.-

Gajeranus , ac Navarrus cap., 22. nnm. 17.eXi-

gunt etiam in hoc Sacramento phyficam conjun-

Ratio eft: quia poteftas ordinandi refidet in Cha-

Jl

&ionem formz cum materia; ego cum Gwbat

ra&ere Epifcopali indelebili, adeóque nullà cenfu-

non aufim hanc Sententiam vocare moraliter cer-

rá, nullà privatione Ecclefiafticà vel impedimento

tam : adeóque íic ordinatum optimá conícientià

Canonico impedibili , vel auferibili , quin eo femel:

terationem ordinationis quemadmo-

infignitus validé exerceat illam poteflatem ordi- -

poífe petere 1

ä

düm fecerunti

(ti Presbyteri , efi fuftrà. — At cer-

mandi. Ad hocergo, ut Epifcopus valide admie

niftret Sacramentum Ordinis , nihil requiritur , nift "

té non tenetur petere, velprocürare : quandoqui-

dem plerique Theologi negent, effe obligationem

poteftas Ordinis Epifcopalis , && intentio debitas

iterandi Ordinem collatum, quando nullus alius

non item fides vel bonitas , juxta generatim dicta,

defectus occureit , quàm quoód forma tota fuerit

c:3. fe&. 1. A inquissnónneSS.Patres,ipsique fum--

prolata paulo ante , vel pauló poft contactum ma-

mi Pontifices apud Gratianum ca9;4 9. q. T. X«

terie remot&.

Et hac quantàm ad valorem &

prefsé dicunt , irritas effe ordinationes factas ab E--

neceflitatem Sacramenti. Quoad licitum in pra-

pifcopis hereticus , vel fchifmaticis ,aut antipapis?-

xi certé fervandus eft ritus prefcriptus in Pontifi-

Refp. Ejusmodi locutiones effe intelligendas de

fola executione Ordinum, nom de*potci-]cace»colla-

cali; idémque dicendum, quód fupra generatim

dictum »um. 83. Certe Franetfens Bardi , eüm-

ta: acproindetalem ordinationem factam ab Epi-

que citans Gebar s. 116. cenfent Epifcopum, nifi

Ícopo haretico vel excommunicato non effe. ta»

ántervenientegravi causá, citra peccatum mortale

tam habendam ad eum effectum , ut taliter ordina-

non pofíe fic ordinare , quia faltem Charitas proxi-

tus in tali Ordine miniftrare permittarur: interina

icas Pon-

micxigitin re tam gravi obfervart Rubr

non negantes , quin talisSacramentum , Characte-

tificalis, nam plerique ferrent egerrimé , & gravi-

rem , & poteflatem Ordinis recipiat,ut proinde fa-

oribus fcrapulis fübijcerentur , f1 viderent fe ita or-

& difpenfatione, absque nova ordinatione mini-

dinari , vel ordinatos.

ftrarepoffit. « Exceptoforté D. Cypriano , qui fi-

. 48 V. Denique quoad tangenda. z. Certum eft ,

eut baptizatos ab hareticis rebaptizandos docuit -

non exigi contactum immediatum omnium materi-

aliquando, ita etiam dicturuserat de taliterOrdina-

arum neceffarium ad effentiam Sacramenti. — Cert

ds —Vide Layman l. f. tratf. 9.c. 9. v. $.6. 7-

presbyterandi nunquam tangunt immediaté vinum

^5 HI.. Et folus Epifcepus confécratus.

contentum in calice , quod tamen fpeGtat ad ma-

^ Onftat ex Concilio

Tridentino c. 4. & Cas. 7.49. —

s

teriam fübítantialem Sacramenti : fed de hoc par-

Quare Epifcopus folüm ele&us/&"confir-ma-

ticulariüsip parte 2.c2m de Presbyteratu. — 2. Si

tus , fed nondum confecratus , non poteft valide -

quis calicem , candelam , claves , &c. tangeret

conferre Sacramentum Otrdinis, nifr forte aliquo*

manu abvolutà chirotheci , ftrophiolo, fuperpel-

rum minorum Ordinum , ex commiffione vel de-

liceo, &c. non ideo cffet irritus Ordo : quia com-

modüm poffunt Ab«

Jegatione Pontificis , quemad

muniffimé & re£tiffimé dicitur tangere, vel palpare

bates, de quibus inferiüs.

uüin econtra,nec' con-

honminem , qui eum apprehendit te&us chirothecá

boc Sa«

fecrato. quidem Epifcopo licet miniftrare

etizm brumali ac pelliceà, Fafquez,, Geniuck , Bona-

cramentum Ordinis ante. Confirmationem ; dejure -

1

sina, Gobat num. GO. 3. Non eft opus, ut utráque

communi , etfi (ine dubio miniftraret valide-

smaau tangaturid, quod tangendum eít, quia nulla

Certüm porró eft , Épifcopum debere fimul effe

lex id exigit: imo fufficit , f1 tangas uno digito;nam

confecratum Sacerdotem : cüm Epifcopatus ada-

adhuc verificatur tactus.

Ex communi , San-

CE

quate fumptus effentialiter includatSacerdotium ,ut.

chez Co»fil. moral. l. 7. dub. 2. 5. 3. 4. lmó etiam

fuprà Sedt. z. $. 4. patuit. Alioquin enim nec Epi-

[

l

fi foloungue. Sic Sacerdos in fua ordinatione ; qui

fcopus effet; nec ullos Ordines conferre poffet: At

cangere debet cuppam calicis digitis mediis, fuffi-

L

4

quid fi non effet confecratus vel invalidé ordinatus

D

cit, f1 unguibus eorum digitorum tangat ,quia ij

Diaconus ; vel Subdiaconus , adhtícne poffet valid& .

,

omnes Ordines, etiam iftosà fe non füfceptos con-

IT

pars digiti cenfentur. — Ita in terminis Cardinalis

deLugo Refolution. meral. lib. 3. dub. Y. num. 8.

ferre? Refp. Omnino quód fic : uti contraS. An-

li

j

addens. Utque emim fe mutubo ( ut vadi exemplo

tonium , Sylveftrum , Henriquez, alios docent -

utdtny ) bangnnt pueri ,quaudo unsa nuguibms la-

communiüs Do&ores cum ' Vafquez difp. 243*

t

li

zerat vnltum alterius.-

Layman cit. ». 8. Diana p. 8. tra&£. 2. refolut. 4«

i

U l].--

Gobat ». 244. Ratio eft:: Quia Epifcopus cone

fert Ordinem Diaconat(is v. g. non ex vi Diacona-

h

( Quiseft Mipifler Ordinis validà con-

tüs , quem habeat: fed ex vi Ordinis Epifcopalis,

h

ferendi.

quíque Diaconatum , aliósque

li

quem reverá habet ,

St omets C* folus Epifcopus eonfeeratu refpt

inferiores Ordines noninc

ludit effentialiter: & lie

*

[petlu [altem Sacerdotii vaiid? conferendi.

céteos non habeat ipfeformaliter jhabet tamen vit»

: Qommqni.ffgma DD. Explicg particulatim.

»

*

mite & emi,n.e'ntet , adeóque fufïïcïcnær ad *hoc?

u

^

D.

d

]

&

- - T beol, Sacram. Pars l. Cap. V. Sect. l, de Miniftro Ordiuis,

.51

alíis co.hfefre poffit validé, Ut verb etiam mini- & per. omnium Cisdinum x;ut patet.ex Conciliis

wfusþ;;

"

flraret licité , omnino Epifcopus füum defectum

Florentino & Tridentino ; imó etiam prim

QU

fibi comperigm dcberet emendare; cüim generatim ^ tonfurz, fecundüm, communiorem DD. cum Bar-

(

vetitum fit miniltrare in Ordine

lf;iperiori,'fl cuide- bofi De officio & peteflate Eþ:'/'capi : allegatione 1ere

Q

fit inferior Ordo.

x:

-tia : Atcerré non folus neceffarius quoad valorem :

l 2)'u

. tll )ïe[bcä:; Sacerdotiá.

alia? caä'* zrendi.

, quinetiam fimplex Sacerdos poffit effe Minitter ali-

Jie

H

Imirum facrum Presbyteratüs Ordinem , e-

Qquorum faltem inferiorum Ordinum. — Nam

1j

X tiamex conceffione Papznon poffe conferri

I

VO

? Acultas conferendi Ordines Minores,ac pri-4z

abalio, nifi ab Epifcopo, docent communiffime.

m

^. mam tonfüram inprimis competit Cardi-.

Cüm eni:n talem delegationem Sacerdoti (impli-

nalibus Presbyteris , ut docenit Abbas , Paludanus ,

Wi

&i, ab ipío initio Ecclefis , nunquam conceflerit

m

Hugolinus , Rodriquez ,. Hznriquez ; alii cum

Summus Pontifex , vel Sedes Apoítolica ; fignum

l

ii concedere non poffe.

Layman eit. e. 9. ». t.. Dianap. 8. tratt. z. refolut.,

Etfi contrarium. poft

3;. Deinde eadem facultas jute communi come

O

Abbatem fentiat Vafquez apud Layman eit. sam. 2.

dicà

petit Abbatibus, fi Sacerdotes fint, & jus mitre

€à potiffimüm ratione , quà ex Conciliis conftet

& baculi habeant. cp. ezm contingat.

De «tate

lint

Chorepifcopos-ex confenfu Epifcopi Diaconos &

:

€ qualitate ordinanderum. c. Abbatesde privilee

Presbyteros ordinare poffe ; atque Chorepifcopos

4iisin 6. . Ea tamen facultas fic reílricta eft per

o

illos non fuiffe veros Epifcopos teítatur Damafus

Concilium Trident. feff. 23. éap. to.. De reform.

x

Papaix Epifl. $. ergo non Epifcopus tantum ,. fed

hd

"bbatibus & aliis quibuseunque, quantumvisexe

etiam Sacerdos fimplex ex commiffione alteri Pres-

emptis, ut nou liceat cuiquam , qui vegnlavis fub-

U

byterarum conferre poteft, | Refpondet recté Lay-

ditus fibi non f , tow[uram vel minores Ordines

D

man.».3. Cherepilcopos illos fuifle-duplicis ge-

eonferre. — Quare Abbati hodie non licet Regu-

fe n

neris ut aperté oítenditibidem Damafus Papa : a-

lari nonfibi , fed alteri etiam exempto Pralato ,

d

liqui enim non ut Epifcopi à tribus Epifcopis , fed

vert

quantumvis confentienti- fubdito (nifi etiam Epi-

ut Presbyteri ab uno tantüm Epifcopo ordinaban-

Ícopi ,'à quo aliàs ordinari deberet , confenfus ac-

d

tur.

Et his munia Bipifcopalia exercere omnino

interdictum fuit.

/€edat) primamtonfuram , aut Ordines minores

jitie

Fueruntij Vicarii Epifcoporum

conferte : multó minüs cuiquam Szculati etiam fibi

Til

turi conítituti , quales hodie Vicarios feu Decanos

fubdito, feu adfuam jurisdictionem fpectanti,fi Re-

ii

ruralesvocamus. . Aliiautem Chorepifcopi à plu-

|pcüt

gularis nonfit : quin neque Novitio fuo , fecun-

tibus Epifcopis ordinati manuum impofitionem.

dümRedriquez , Afcan. Tamburin..alios, eà

acceperunt ut veri Epifcopi , ficut ipfe Damafus in-

Ed.mif

quód Novitii proprié Regelares febdité. non fint,

T

terpretatur; K fupponit. — Et hos ex licentia Epi-

Verüm poffa Abbatem etiam Novitium füum or«

fcopi Diaconos & Presbyteros ordinare potuiíle,

dinare mihi probabilius docent, poft Gloffam, &

220

permittunt illi Canones , preferum Concilii An-

Canoniftas communiter Suarez aliique cum Lay-

juie

tiocheni ; inauditum autem eft in Ecclefia talem li-

man. cit, s. 2. Gobat ».324. . Eó quód nomine

iil

£entiam ab Epiftopo fimplici Sacerdoti non Epi-

s

Regularium etiam veniant INovitii in materia fa-

iquo*

Ícopo concedi poffe , ut jam fupràinnui. . Quam-

verabili, qualis heceft. — Et certé Novitius magis

quam eorum Chorepifcoporum ordinationem

Qd

eít fübditus füo Pralato , quàm Epifcopo loci , n

n

imptobet Damafus Papa tanquam illicitam , & non

quo fitus eft novitiatus , f1 forté Novitius venit ex

p

fccundüm Canones fa&tam , ac proinde eos à fun-

alia Dicecefi, G tamen Novitium poffe ordinari ab

&ionibus Epifcopalibus arcendos effe decernat. Iua.

o

argumentatur.

illo Epifcopo, concedunt DD. cum Sanchez lib. 6..

;deW

.

Vel enim ad civitatem ordinan-

moral. c. 25. Addit Layman 1. cir. quód eo facultas.

tur, vel ad villam.

»

neutrum dici poteft Ecclefiafti-

minoribus initiandi Novitios competat Abbatibus

i^

€is Canonibus conveniens effe.

Non primum :

jure communi antiquo ezt.c. 4Abbares de privil.in G.

i i

tüm nomen- Chorepifcopi repugnet ;. fignificat

Cum erzo correctio jurium , quantnm fieri poteít ,

'enim Epifcopum villarum, & fecundum Canones.

if )

vitanda fitideo illa verba : Kegulares fubditi amplé

T E

4uo Epifcopi inuna civitate, effe non debent. . Non

accipienda videntur, ficut in materia favorabili ac-

;fcwndliln,quiä'xiec in modicacivitate,nedum in vil-

ft:

cipi poffunt, fic ut etiam Novitios comprehendant.

dint?

la aut caítelloEpifcopus effe debet,ne noihen ejus &

ll. ljdem tamen Abbates, ex commiffione fpe-43.

l

authoritas villefcagzc Damafus. Fuerint ergo il-

i

ciali Epifcopi , potfunt dare tonfuüram & Minores

li Chorepifcopi quoad aliquid í

imiles illis ; qui ho-

j t

Ordines fübditisDicecefanis fscularibus, adeóque

J

die Epifcopi titulares, & Epifcoporum Suffraganei

euam Regularibus, accedente eorundem Pralato-

dicuntur , fiquidem & his neminem ordinare licet

,

rum conlenfu , fic enim declaravit Congregatio

W

absque comimiflione vel licentía Epifcopi ordina-

* Cardinal. apud Gallemard. a4 eir. c. 10. 7ridenti-

ri. Differunt autem plurimüm , quodhi nonad

i.

jni

»i : G docuit ha&tenus communis DD. & habuit

Ecclefiam vel villam aliquam Epifcopo fubjectam ;

Veruntamen cone

Us [

notiffima praxis in Germania.

ia

fed ad proptium titulum alicujus ab hoftibus occu.

trariam prorsus declarationem eorundem Cardi-

pate Ecclefie matis Canonicé ordinentur, adeo ,

af

o li

nalium factam die 23. Novembtis 1641. refert fi-

(

ut cum eà Ecclefia etiam Matrimonium fpirituale

de digniffimus ( quippe eodem tempore Romz

10

eontrahant, Addididenique-

ny

cribens) Diana p. 7. tra&. Y1. Refol. 42. nempe

IV. Saltem re[pectu Presbyteratis,

Abbates quoscunque non poffe primam tonfuram

qut

h

Minifter ofdipälfills

conferrc,.nm fvis fübditis Re-

& Ordines minores

P

P

-

SOlnis ääuideïn pricopus e&

*

E

-^

3

i add

$2

4 beol, Sacrami, Pars L €ap. P. Se&i, l]. de Minifiro Ordinis,

téntiam titAm sos promám ,

| fé4 ieþ'lmibxmä dübfi

QQ

&ularibus ; &tori veró altertus Ordinis vel Congtes

l

gaátionis ; etiamfi adfit confenfus Epifcopi : imultó

ac [acram Cangregatiónem resmitto, — Certe driffis

ininüs Saicularibus étiám habentibus dimifforias à

fnim videtur damnare ejusmodi praxin, & corife«

9!

fuis Ordinafiis;

Infuper Árchi-Epifcopis ; Epi-

quentet facrilegii reos agere Abbares illos virtute &&

fcopis &c. inhibuit; ut ii futurum coücedere non

do&tiná pr&ílantiffimos : imó etiam Epifcopos ;

[

audeint dictas litteras dimifforias hujüsmodi Abba-

quod taliter ab ipfis Ordinatos üngant in Sácétdo«

tibus directas : qwód /i fecms fiat, tam vecipientés ;

tes; dit prudenter Gobat eít. ». 229«

quam ovdinantés à collatione Ordiuum fufpenfi ma«

IVi Loquimüt fernper de Sácerdotibus; Nari4g

étiám éx conceffione Sumimi Pontificis noti poffe

fi

teastt Gv Vetüm conflat ex confüetüdine Dioe«

[

ééfiüm ii Germánia , eami declaratioreni non effe

inferiorem Sacerdote Diaconum, vel Subdiaconum

(

conferre üllos Odines ,' docent Doclores paffim.

adeqüaté receptam : prout de Dioecefi Con(tan:

tienfi teftatur Gobat »zm, 334:3 28. . Et égo poft

Ratio datur j quia poteftas conferendi Otdines/fi-

Í

Ánnum 1660; in Diocefi Herbipolenfi paflim fie-

€üt omnis poteftas in. Corpus Chtifti myfticum ,

fupponit poteftdtem in Corpus Chrifti verum: Sed

ii vidi ; etiam 'cum meis Difcipulis aliquoties.

Quédfi ergo Abbates contra praícriptum Triden-

Diáconus, vel alius inferior Sácerdote, non habet

üini ; áutDeclarationis predicta conferánt Ordis

poteftáteri in Cotpüs Clirifti verürn : confequens

;jï

nes Regulati, vel Seculari fibi rnion fubdito ; illicitá

ter nec in Corpus Chrifti myfticum. — Denique

ütíque erit ordinatio. — Át nünquid erit étiam in«

Epiftópum ipfum proprium non poffe licentiami

valida ? Inválidum fore fentit Suarez apud Gobat

dare Sácetdoti fimplici , feu non Epifcopo confe-

fmox Citándum , eó quód talis excedat limites fuze

téndi ullos Ordine$ , etiam primám tonfuram,.

poteftatis. . Contrà illiéitam tantür; non itém irris

comniunis eft Doctorüm fenfus , tefte Gobat.

tàm ;' fed validam fore probabiliüs ténent Afcáti.

&um. 346;

l

Tambürin ; Caftro-Palaus , eósque citans Gobaé

.'.' IVo

/x'

Oi dinis, etiam licit

€ ?035

sum. $300 334« quiavalori a&us magis ; quàm

- Quisef Minifter

;

d

gullitati faventjura , quándo fubje&um abíolüté

erendi?

habet poteftatemaliquám. — Eténittifecundüm Le«

STfolia Epifcopus proprius ordinandi rationt d

" E

gillas : pró valore a& us flat prafumptio: Neque alis

veloriginis, vel domicilii, vel Beneficii. 2.

)

quid huc adferri poteft convincéns nüllitatem :

Exiflens in gratia , inmmhnis Abomni irregularita-

iám Conciliün: Trident. exprefsédicitfolüm ; ss

te ( cenfura , G faltem mon [ufpen[us à Pon-

liceat &&c; àdeóque non tollit poteftatéerr , fed tan«

tificalibus, 3. Praditus etiamenmibns inferiori-

tüm ufum prohibet. |Congtegatio autem Catdi-

bus Ordinibus juxta paulà ante ditba, — 4. Ot men

hálium allegata ; dicit quidemi »o9 peffe Abbate&.

éónfet'at Ordines,nifi fabdsto , &* capaci [eeundom

éonferre Minores Ordines Seculari ; áut Regulari

SS.Canones, fervétque requifita Canonica quoad lo-

fibi non fübdito ; fed nihil communius eft , quàmi

épmis tewpuss inter[litia : net conferat Ordints sna-

Quod dicámur facere ses poffe ea , qua li;itö fáceré

jores vifi inter AMiffarsum [oleramia. (non tamen ita

ion poffürius;

necéffarió fempíer ab ipfo ordinante celebranda,quir

44 . lll Edam facros Diaconatüs & Subdiaconatüs

ürgente neceffitáte ordinándi , fi ipfe celebrare fine

Órdinesex commiffione feu privilegio Sedis Apo-

mágna difficultate non poffit , alio celebrante, or-

dinaré poffit Cobat sum.2$9.) Hec pleraque aut

ftolice conferri poffe à Sacerdote fimplici; Abbate

I

v.g. omnino concedendum eít, fi vetum eft privi«

pátent ex ante di&tis, aut quatenus fimul etiam or-

p

legium ab Innocentio VIII. conceffumi Abbati Ge«

dinàndum concernunt , patebunt ámpliüs ex di-

cetidis Se&. feq. de fubjeHlo Ordinit, — Quoad Epis

li

herali Ampliffimi Ordinis Ciftercienfium ; aliísque

ü

uatuor primariis Coabbatibus : quod pro certo re-

fcopum tamen proprium aliqua neceffatió gdnotgnf

;

€

rt Süatez, & à fe vifum Compluti teftatur Vafquez

dafünt.

j

f

lomo 3. dífp. 243. ii quo fichabetur. /Ve ZMonachi

1. Eff [olus Epifcopus proprius Ordinaudi,.

D

dilli Ordinii pro fufcipiendis diaconatis d* fubdia-

cite nimiruni , folus Epiféopus proprius4 -

£ésat4s Ordinibu,extra clauffra binc inde difcur-

L LI

fuo fübdito poteft miniflrare & conferre

i

)

E

gere cogauturitibi & (uccefforilus concedimm , Wi

hoc Sacramentüm Otdinis , non autem alieno , fcu

ler

uisc? quibuvis ditli Ordinis Manachis Diacóna-

altetias Dioccefis homini, fine ejusdem proprij Epi-

illa

ifs * Subdiaconatis Ordinés conferre libere ? li.

fcopi licentia, feu dimifforiis : ut mortaliter proine

i

éit? poffitis. Addit Catamuel.Theol, Regularis difp.

de delinquat tam ordinans alieium, quàm ifte alic-

129. His privilegium eff in praxi, & bodie fuper-

hus faciens feordinári ab alio ; quàm proprio Epi-

fü

r

féint,qui ad majorg:Ordinä: ab ipfis edbbatibsa (unt

íÍcopo. Communiffia DD. Ex eap. Eos qi. &

(8& [

promoti.Et paulo inferiüs. Hec praxis bodíe pevma-

cap, Cimsiullus, De temps ordinand. in6.. Acnos

&ét. Attamen commuünior Senteütia cum D; Tho-

viffimi& Concilium 'Trident. feff. 2 3. e4p. 8. de Re-

DI

bnu

má;Sylveftro, Navatro (ib. 3. Confil. 14. de Regu-

férm. itàdecernit. . Omusquisque ab Epi[topo. pro-

laribis ticgat talem poteftatem à Summo Pontifice

prio ordinetur.fi fecis lat ordinans in collatione Or»

P.DJAI:U

.

ll

€edi poffe Sacerdoti fimplici ; di&timque pris

dinuráper aunums G órdinatus a fufteptorito O«

m]

Vilegium, fi fufteonceffumn , modó revocatüm effe,

dinum execitione, qnamdiu proprio Ordinario vi-

faitern hodierno jate nullum ejus ufüm effe debére ;

debitur expedive, fit fufpenfus.. E:iec Concilium ,

fl

Ü

polt Navarrum citatum , ait Laymari cir. s. 4« £m f«

ipsá gravitate poenze fatis indicans gfavitatem culs

ET

p« mortalis incontra facientes.

st Dim?a [eprà cit: Refol; 42. ficconcludit; Ses.

ii Dus

Á

.

' ïljaal.-&mfä; Pass 1, Cap, V. Seö? li. dé Mm/?ra Odinis

$3

i

48 H Dus tamen fünt exceptiones in jure; Prinià

Bïii"f:a

do dicendum ín éafu, quo quis plura doinicilia há:

in eodem Tridentino eddem feff. v. 9. , Epifcopus

Det; joxta dicenda iüferiüs; Ecadde; eciamíü ab üing

d

d

poteft ordisare füumi familiaremm non fübditumi

eoremi Epifcopo accepiffes ünum Ordinein vel al«

qui pertrienniurn fuerit cum ipfó commoratus ; &

cuijflatim Beneficiüim corferat.

terum ; v g; Minores &* Sübdiatonatum ; poffe tas

DPosi

Altera habetur

k

Cáp. Y. de temp, ordinand; in 6. übi coücéditur ,

inente ab alio illorüm Fpifcopo te&ipere rel

iquos'

Ordines absque faeultate pfioris E

piftopi: proüt

- Clericos poffe otdinari à vicinis Epifcopis fine pro-

NW;

contra Barbofam ; Riccintu ; & alios oppofituii

- prüEpifcopi licéntia ; quando itte profrius noto-

oinino grátis afferentes ; cütn álii$ reCle relolvit

p

rie ordinavit alienos ; (ine propriorüm Epifcopo..-

n

;

Dian;x'p.- 9. tïü&. S.Rt'/()lt 4 d& P -8." tfa&',' 2i:ré-

"rum licentia. Dec&tero; neque Archi - Epifcopus

xm.

fel- 9: approbante Gobat, wzr; 304. - Hgec gerie-

quidem, feu intra; feu extra vifitationeim ; licité or«

iatim de Épifto

It

dinat fübditos fuorum Suffráganeorüm ; fine ho-

pis pröþtii's;/ jaim quoád fingulos

(

fpecialiom;-

rum licentia ; ficüt nec Tituláris Épifcopus quen-

m

quamíine facultate Ordinarii; minüs Epifcopus

1L Épiftobus preprius Originis,

hi

l, f Lletantàm eit ; in cujus Diocefi à parentibusg &

nullatenfis, feu tullam habéns Dicccefin; ie quidemi

QU

in loco exempto j de licentia folius Prelati feu Su-

K ibifixum domicilium habentibis natüseft

Tiqué

perioris illius loci : nifi forté locus effet extrá 0«

6rdinandus: & non fufficit , quàd quis fortuitó in

at

itihere ; tranfitu ; vel mátre negotii causá ad breve

tnem Diocefin; . .Barbofa, Caflra- Paláts ; alii

nf

eum Diana p. 4. tr. 8. Refol, 29

At inquis i

tempus comimorante in tali Diacefi natus fit ; ad.

Wt

hoc , ut titulum Originis acquirat ; & ab illius Dices

€go ordinai cupiens fam nullarenfis ; feü locum

Go

Epifcopi prop

€efis Epifcopo tanquam proprio otigifis ordinari

s

addu&uüs,P

rii ignorans ; quippe infans aliunde

poffi prout habet communis DD, Sententia.

San«

arentibus pridern defunctis: à quo ergo

chez,Leflios;Filliutius;alii cam Layman. czt: a. :6;

ordinandüs Epilopo ? w. Gobat smm. 288.à

Dianacir.

[

nullo poffe ordinari licité pér fe loquendo, fed de-

p 8.tri a. refol. 14 Gobat, »um; 299;

Ratio eft :

quià quando difceditur à jure communi ;

bere petere à fummo Pontifice facültatem eligendi

i

fibi aliquem Ordinatorem,aut certé in certa Diceces

tricta verborum interpretatio eft facienda. — Átqui

proprié neme dicitur civis loci illius , übi fic fortuis

fiii

fi fibi fïgere domiciliüm,jüxta mox dicenda, Nani

tó ; per accidens;& quafi per tránfennatri natus eft;

Jarih

49 lL lriplek porró eft. Epifcopus proprius res

j n

Ípcctu ordinandi fcilicet ratione vel óriginis, vel

fed illiusloci, übi patentes ejus domicilium fuumi

domucilii , vel béneficii

habent: quáre f pater tuüs fit civis Romanus, maz

ii

Sic ehim flatuit Bonifa-

m

cius VIIL. cir. cap. cims nullus , de témp. ordinands

ter Veró tua fic fortuitó te peperit Mediolani ; d'ï.ces

tis quidem phyficé natus Mediolani; at moriliter

ii

in 6. Ut nemo poffit otdinari, etiám primá tonfurá

fcu jurisdictione, Rome oriündus. — Valafcus apud'

7

nili ab Epifcopo;qui propri? fit ftins, velvatióné ória

u

. giniyvel ratione beneficit.vel ratione domicilii, Es

Dianámi 6it. Barbofà apud Gobat. ibid. iw fine;

Quanquam contrarium fentiant Hurtadus & Leanz

W

pifcopus ptoprius Origints dicitur; in c

ujus Diocécefí

fiatus eft ordinandus , ubi ftilicet e

P

der, probabiléque cenfent Efcobar apud Gobat cir;

ii

jus Parentes eo

t

tempore labuerunt domiciliumi. D

equofpecialiorá

xinn;a80o. & Yambuürinüs de Sacramentis J 767

inox infrà.

$, 9. quos vide , fi placet,

i *

Epifcopüsproptius doniicilii dicitur , in

€ujusDi&ce

fi ordinandus habitat,vel faltem habitae

II; Minüs etgo fufficit , (ive quidem satus; fedgi

i

Íol

üm baptizatus fisin hacDiceceli v; g. Paffavienfi,

te incipit ahimo ibi permanendi.

Epiftopus pro-

tid DE'

", Prius Beneficii dicitür;in enjus Di

cecefi ofdinandus

üt idéo tanquam originarius ab hujus Dieccefis

]u

Epifcopo ordinari pofbis licité ; üti: ( contra Leans

"

. habet beneficium , étíi terue , dt licet de facto

E

- éx di

drum

&

alio$ ) ex comimssi docent Yamburinus

jnotte

fBeleätiOne ibi Ordinandüs üon tefideàt.

Quil

bet horüm titalorum fufficit, àc quocünqué

tit. m i6..— Nam fatione folius Baptifini non

fotelt quis proprie dici civis originarius vel habere

T

]

orum titulorum Epifco

püs fit proprius; & ordi-

handus fübditus , licite il

le hunc ordinat , & hic or-

originem in liac civitáte

propriam enim órigis

dinatur ab ilo.

hem dat nativitas tempotalis; non. fpiritualis: nec

u

uare fi una Dioece(i ; Pafíavi-

( comn'

enfi fis natus:

inalia,

üfquam legitius hujüsmodi praitogativam faci-

ap, !

Salisf)utg"enfi liabites : ii al«

ter—a/Augüüanä V.

8- béneficiumi obiirieas ; à quovis

endi civem alicujus loci foli ipfi Baptifmo fuiffe

,Pmþ

illarum Diacefiu

éoüceffami,

uanquatm verüm fit ; quando hon

m Epifcopo otdinari licité potes;

g

vel dimifforias àc

éipete , fi alibi odinári cupias fe-

conftát alitinde de loco nativitatis ; ex loco Baptif-

T

/€undüm omnes.

ini probari vel prafümi nativitatem : fed hocaliud

, ActeQé refolvit] Navarrus ápud

j

1

Lay'ma'n*.-l.-v f-tfa

: 9. €;9.Si adolefcens in una Dice-

eft;/ Et excipiendam : nifi fuiffes infidelis; judoeus

i

! qi!.

cefi natus fit,

& poftea cum Patre ii aliam Dicece-

Vel turca : nam infideles. fortiuntür domiciliam

LA

fin migrárit,

otiginis, ubiregenerati funt? ntproinde fiat Civis

atque ab codem deiride ftüdiorum cau-

T

$3 ad Academiari al

ió

Romdnüsf,-quiRomæ"'äaptvfilaïw, nàtus alibi ä*þai.-—

miffus fit, in arbitrio ipfius

£ent.bus infidelibus. jordanus , édmque fequens

:

p r

pofitum effe Otdines,

Yel dimiffotias petere ab E-

xo202 Lejev

"M' |

pifcopo originis, vela

Gobat: zm; 380;

R

e&e addens fg nolle idesi

b Epifcopo domicilii pater-

dicere de Javene , qui natus alibi à parentibus Calz

j '

hi. Namfilius maüens cuti Parre fortit

ur: doini-

j

silium;Patris , neque illud difceffü fuo

vihiftis,ob deprehenfümn errorem tübflancialem ini

ámittit , fi

mdliu?

aünicitifii ad Patrem revertendi fervet T

& pübes fa-

&juüs priori Baptifino ; rebaptizatetur Monachii;

IIl. Ac; quid ft; tor quidefn tu; attamen parerea

;amïïw

Q;;t-is 3libi domicilisca nonfixerit; Eo

démqage mos

ERX

A

£uus natüs fitii itàDicecefi; potetisne ideo $

qaam

G 3

(*)1":3333

j

"6

—

r

$4

qbeol. Sacram. --Paxr:'l. Cap. V. Sect. D. de Minillro Ordinis, — -

bitationis xlaon fufficit fola

ibiratio quantumvig

^

originarius 'äi) iftius Dioecefis Epifcopo ordinari?

p

diuturna in hoc loco , nifi adát animus hic habi-

Negant quidem multi , eó quod hic fpe&tanda fit

D

otigo propria, non paterna , cüm ly orzgo proprie,

tandi perpetuo.

uare i Vienná, ubi dorhicilium

J

il

ionishabebas, venias hüc Patfa-

fepiffime faltem fignificet idem , ac ortus vel nati-

otiginis & habitat

n

vium , etiam cum ormni tua falï:;-i'bnriä ; hícque

vitas. Sed probabiliüs concedunt Barbofa , aliíque

[

communius cum Diana czr. vefol. 12. Tamburino

coü(tanter moreris IC. 2C. 100. aunis, ' prilis ta-

W

»um. 11. nam domicilium originis paternz eft

men declaráfti , te nolie hic figere domiciliam , ex-

[

etiam domicilium tuz originis.

Atque ita decla-

prefsé vel tacité habens animum revertendi in pa-

h

raffe Congregationem Cardinalem teftatur Dia-.

triam , teverà domicilium hic non conftituilli:

D

Tia p. 4. tr. 4. refol. 148. G recitàt Barbofa i2 Tr:-

naminiis: qua pendent ab animo noítro , ftatur

M.

potiüs declaratione exprefsá , quàm facto contrario.

dent. fe[[. 2. 1. de reform. cap. 8. num.Y7. atque ita

hh

practicari Conftantiz teftatur Gobat ». 182. Dico

Farinacius , Menocbius , INavarrud , communie

cum Tamburiso cit. $. 2. . 3 Y. Gobat. num. 396.

B

autem , domicilium orzgizes paterne: nam utique

di

ad hoc non fufücit domicilium avi tui:nam f1 atten«

Nec ideo poteris hic ordinari , nifi , mutatá

voluns

Til

deretur avita origo, inquirendus effe ager Dama-

tate difponas hic acquirere domicilium. — Et hinc

q

fcenus , ubi Adam creatuseft, ait lepidé Joan. An-

Studiofi , qui i Academia feu- Univerfitate aliqua

D

habitant , etiam ultra decennium folüm animo ibi

dreas apud Gobat... Quemadinodum ctiam non

d

fufficit domicilium originis maternz.

Nam filius

abfolvendi &tudia, & deinde revertendi in patriam,

Ícquitur originem patris , non matris l. 3. C de 9s

nóncontrahuntibi domiciliam , atque ideo ab ejus

nicip.( origin. Excipe, nifi fuiffet filius. illegi-

loci Epifcopo ordinaii nón poffunt, fine dimif-

timus vel naturalis : namtalis filius quoad originem

foriis Epiftopi proprii fuz originis vel domicilii

fequitur ventrem : quia illegitimorum mater , &

paterni ( aut Monafterii , fi Rcligiofl fint ) ; ficut

confequenter ejus patria eft notior , quàm patris.

neq; eorum filii,fi forte eo ftatu duxerunt uxorem ,

;

'Tunc quóque domicilium matris habetur pro tuo ,

ficut enim isnon dicitur Epifc*opusx domicilii refpe-

quande ignoraturpaternum. — Sed de his fatis,

&lu Patris , ita nec Epifcopus originis refpectu filii.

Ex communi Diana p. 8. tr.&.Tefdl. Y$ . G 17.La)-

111-Epifcopus proprius domiciliz.

Lle fcilice: ,in cujus Dicecefi ordinandus ha-

man.Tambuvinus Gobat, citati , Buftnlaum 1n me-

dulla l.6.tr. g. €.2.dnb. 1. Quapropter quoad forum

f

betdomicilium habitationis verum & fixum:

externum, ut tu alibi natus hic advena ab Epifcope

N

ubinimirum isreipsà habitat cum animo ibi per-

petuó permanendi ,

quem proinde ejus Dicecefis,

hujus loci admittaris adOrdines, tanquam ejus dioe-

di-

cefanus,feu in ejus Dioccefi domicili habens, debes

Epiítopus tanquam ratione domicilii fibi fub

tellibus , velaliter probàre animum tuum hinc per*

tum,ceu proprium Dicecefanum licité ordinare, &

hicab illoordinari poterit.. Ubi nota pro termi-

petuó manendi: ficutetiam, quando non conftat

E

de certa declaratione animi per verba , recurrendum

nis. duplexdicitur domicilium : erágivis , de quo

D

eft ad conjeQturas, inter quas hec eft receptiffima ,

jam dixi à wsem. g 1. & babitationte ; ad quod con-

f

ftituendum, duo illa requiruntur , ut nimirum quis

fi quis 10. annis alicubi habitavit, prefumiturin ee

dubio ibi voluiffe figere domicilium, — Sed de his

Jis

rcipsà in eo loco habitet , & habeat animum ibi

Á

authores nominsatim Menochium , Farinicïüm d

perpetub per manendi. Et habesanimum perpetuó

lu

ermanendi Roma v. g. fi cogites illic permanere

alios , videant , quorum nofle intereft.

jf

V

.HI. E.diverfo quóque ad conftituen

dum'ï do

"

femper, donec te aliquid alio avocaverit. — Lay-

—-,

xf

man. c:t. eap. 9. num. YO. Quale domicilium qui-

micilium habitationis non opus eft , üut quis diu

dlflf

libetctiam filiusfamil. f pubes fit , fibi conflituere

inhabitet, fed.fofficit , fi animum conftantem ire

)

habitandi habeat, donec aliud eum avocet.. Laym.-

