luté ab onere reílitationis adulteram liberant

moraliter ab alterutro , vel unoillorum , prolem

duz'caufz.

Prima , 11 & ipía adulteranon

effe genitam , non à marito: tenebuntürne tunc

fit moralitercerta, prolem hanc effe ex adulte-

ambo velomnes reftituere marito & filiis legiti-

rio genitam : tunc enim excufabitur à reflitu-

mis pro damnis ex prole adulterina fuppofita

tione eádem ratione, quá modó $. pracedenti

marito, prorata fua parte? Refponfio eítaffir--

de adultero probatum eít. Quamvis autem ra«

mtiva., Commwunis. JMoliza , V'afa. alii cum

toid materigaoret , tamen contingit reverà , uc

Lugo citat, difp. 13 . fect. 3. 5um. 24. Hetinck.

propter vicinitatem copule cum adultero &

difp. 6.4. 5. n. 19. Ratioeft : quia exuna parte

cum: marito ptorsüs ignoret, vel faltem ambi-

certum eft prolem ab uno eorum effe genitam :

gat, ex quo proles concepta fit.

-t quid , f

ex altera autem parte licet incertum (it , quisnam

adultera commitfo adulterio ( utreverà folent )

corumgenuerit , uterque tamen Íua actione in-

de induflria citó petat copuam à marito; ut fic

julta fuitin caufa , ne certus damni auctor agno«

incertus evadat conceptus prolis? Refponfio-

;

Ícatur, à quo certó compenfatio fieri debeat,

nem non inveni apud meos AA. refpondeo ta-

ideóqueuterque certó injuriam & damnum in-

men cum diftin&tione ; i ita faciat przecisé ad te»

tulerat, utpote vel ob prolemillegitimam, vel

gendum füumi crimen , ne forté natá ptole ali-

*b incertitüdinem auctoris; qui folvere tencatur

quando innotefcat, ceníeo adhuc liberamà re-«

ä

eà damna & confequenter uterque pro rata fua

ftitutione damnorunr fecutorum: quia ex una

j

ex ea injufta aGtione reftitueretenebitur ; quem-

parteufa eftjurefuo , ex alterá autem parte re-

admodum (i duo fzorfim vel caíü fagittas proji-

verà proles manet dubia,

Si veró ita faciat ex

lr

ciant, quarum una interficit certó fervam Pe-

directa intentione , ut proles poíteà nata mari^

(f

tri j licét ignoretur cujus fagittà /nterfetus fit

toinnocenti fapponatur , cum ejus & legiti«

fervus, finguli tamen debent compenfare illud

morum filiorum damno , non poffum eamà re«

(l

damnum pro rata & quantitate dubii, quia ni-

fitutione damnorum confecurorum liberare $

egi*

mirüm uterque certum damnum intulit , vel oc.

quia feverà jam eft voluntaria caufa illorum

t

*idendo fervum , vel caufando incertitudinem

damnorum; imó propé certa, cüm regulariret

jre

udu'

aüctoris damni , & fic privandoPetrum jure &

faltem ex priori pracfertim extraordinario libi-

facultate. exigendi reflitutionem ab occifore

dinofo concubitu proles concipi foleat. Secs-

;

n

certofui fervi, quaré uterque debet reítituere

dacam[a omnino excufans eft, fipater, velli.

retii.

1]

Certam pártem

Idem profus eít

berilegitimi liberé remittant éam obligationem;

h

& res clara eít , fi remittant exprefsé cognito jam

A^

|

m no

lro prppo'ü:g.

M

V

crimine , & prole adulterind : quin etiamfzpe

tacitam ejusmodi remiffionem poteft prefume-

ij

re mater, & fic fenon manifeflare, utS. fez.

M

f

dicam. Däxiva.rnm,äþ (t&erb remittant, Q

-

am

*

b

i

M

;

qbeol. Sacrament. Pars ID Cap, 11.;

*

$96

t''ditexa funt, &

P

dàm fic fe libet

avit: hab"cbat tres filio

ss quorum.

pet f; driuggä ex fi; Pþ(;fïäoüö ,

^s

"

kerio , & quia ab illis nihil fibi

prolis adulterinze:

unus erac ex adu

II. Uxor adultera non tenetur

.Lxef't.ittrelfc Easl" ; r

timebat, £05 itd

állocuta eft ; unus veftrum non

rneé natuss

fi eum nominem , ab h&redi-

liis legicimispro his damnis i illis bonis , qu&

|

eftlegiti

tate amp

la neceffario depelletur, quid vuliis fa-

filiis legitimis non debebantur, & illegitimo

f

ditis , tiimuit quisque fibi , nefpu-

conferuntur : ut f coifangüineus vel amicua

DA

ciam? hisau

rius nominetür : quate omnes rogárunt m

ae

matiti putans hunc effe verüm ejus filium , 'vel

alius quicunqae illum fpurium füüm haredera.

I

trem , ut filerec; fpuriómque, quicunque ille

fit, fibi invicem remittentes, in partem haredi-

iuftituat ; aliquid ei leget , vel liberaliter donet ,

K

fumptusád ftüdia, ad nuptias, ad doctoratum

tatis admiferunt, Hoc tamen remedium méritó

$e

tiibuát quod forté certé nón dediffet , imb de-

Vs

non approbat Cevarrsvias apud Layman cit.

diffet verofilio; fi veritas conftitiffet. Hujus-

z. 42. quia tunc filij non liberé & fponté, fed ti--

q

inodi enim funt damna non per fe ,fed folüm peg

i

more gravi & metu injuíto ada&ti remiferunt

fpurio , cum reverà ipfi reliqui duo nullum ha«

accidens provententia veris filiis , quia ad ejus-

- nodi libérales collationes jus nullumi habebant.

beant periculum illegitimiratis. ^ Poffet tamen

Z

&

j

rem

edium hoc admitti ; fi omnés Veté G ex ani-

Ità contrà Z4oliv. cette in háé te nimis rigidum

)

mo fponté feciffent , non ex metu: iddue expli

plutésque fequaces , ex coriümuni Lugo ezfar.

l)

a. 3. amburin. c. 3. $ 4. $. 8.

cité declaráffent, ac pioteftatieffent, fenonex

tjüssioa[ Tf

metu, fedex ámore ac benevolentia erga ma-

At quid de ipfo filio illégitimo ; qui

[it

pet érrorem collata , vel donátà liberaliter , reci-

fl

trem, velerga fe fe invicem fimulin eadem do«

$10 educatos temittere velle ,. temiffuros étiami

pitfciens, fé effe illegitimum? ( nam fiignoret

N

boná fide excufari omnes fcimus ) Refpondet

omnino, fifirent, quiseffet illegitimus. Uti

Y

feCle Lugo cirat. ». 38. ipfüm in tébus majoris

fapienter admittunt Lugo citat. & "Z,[.'am"bur'im:

iomenti débere reftitüete ex re accepta ,. quo-

$. 4« s. 12« n [ine;

h

tiiàm etrot ifti caufat in donante involuntariurm

t Julterü per fe

faltem in rebus majoris momenti.

Aliá eít ra-

1l Omnium damnorum

^tiode ipíà matre adulterá; Qus nonobligatut

confequentium guarïitqaa filits legitimis.

Mnis enim , qui ponit caufam aliquam; di-

-éx re atéepta, cüm ipfa nihilacceperit , fedfo-

lüm obligaretur propter cáufamà fe politam ta-

9f

' 54—"

Ó

citut etiamcaufa effectuum , qui ex illa.

caufa per Íe oriuntur , feu qui perfc connexi funt

liserrotis: qus caufa cüm per fe non influat i

a

illas donationes, merito à reftitutione excufatur.

o

cumilla caufà pofita, non autem omnium effe-

&uum , quiex illa caufa quomodolibet per ac-

do dbm;iz'üdös

i ï?iaülz'mf

!(M

ALL, 0a m

]

cidens confequuntür; & poffunt efíe innumeri.

,

þbj]ïbil;.'

A

:

avX

nécpravifi, nec provideri debiti , ut latiüs doce-

Anet ergo àdulterie graviffima obligatioeea -

vur in materia de reffiturione. de inju[fla dam-

compenfándi omnià daimna perfe con-

ilen

uj

Ul

æiþmtiane ex bomicidio , &c; Sicüxot in pro«

feïquentia & marito , & filiis legitimis maxime,

ofito adultera fupporendo filium illegitimtni

Quanturi ia fe e(t, quantümq; omni modo mo-

du

al

eft folüm caufa illorum damnorum , quz illà

ráliter poffibile et : utpote. 1; Débonisfuis pro-

fappofitione matito & filiis legitimis per fe con-.

priis paraphernalibus , ü€ liberis; de quibusfine

i

fequuntur, non autem eorumi, qus indé mieré

mariti ac legitima prolis prejudicio libere di-

Ti

tlj

per accidens,& quafi fortuitó fequuntur, G cors

- fponére poteit ; làrgiendo; lezándo vel teftando

fequenter proillis tantüm , non autem pro iftis

matito ac liberis legitimis ufque ad zqualitatena

[f

damnis tenetur uxor adultera. . Pro clará refolu-

Di«

dàrinorum ratione prolis illegitime acceptorums

tione pono claram bipartitàm regulam.

: Dehociterum áliquid. $. feq. 2« Si ejusmiodi bo-

D

.a ^ l, Adultera tenetur reftituerematito & filiis

ha proptia non habeat; vel non füfficiant , debet

mak

^ " ]jegitimispro damnisin illistàántàm bonis; qua&

conari füpplere aliis modis; utpoté rem familia-

i

filiis legitimis debentur, & conferuntur fpurio :

rém diligentiüs adminiftrando,iinuendo füms

T

utpoté. r. Marito proalimentis & experfis

ptusalioquin conceffos in cultu corporis; recres

mmf, (

X

ineducanda prole fpuria ( fed hoc poft trienni-

^ ationibus, donationibüs , quantüm conimodé

U

um primüm fimul cum aduizero, & in defectum

: poteft attentá conditione fui ftátós , valetudinis ,

Sil) T&

hujusin folidum , juxta dicta $; praced.) 2. Fi-

&c. ltem extraordinarià diligentià adhibità

b

liis legitimis pro. diniinutione hercditatis, feu

quidquid projrià induftriá fiie detrimento, vel

portione hareditatiscollata fputio. — Iter pro-

ummly

przjudicio familie ácquirere, & fibi retinere po»

majoratu ; fidei conmimiffo , aliáve pr zetogativa

teft; familig applicando. Leff. c. 2. ». 47. 3- Ad-

jinl

aliàs filio legitimo primogérito conferenda;

dit Moliná dif». 102. nm. 1 £. Debere eam ete

kïüml

miodàó autem collatá filio pütatitio illegitimo;

iamocculté accipere de bonis fpurii , que ad ip»

h g

Itémque hareditasávi , avunculi , aliorámque

fum devenerunt ; vel deventuia fünt; quantümt

,

3cendentiumi vel confanguirieorum ,. qua de-

tutó poterit, nt ey illis reftituat; & occulté com-

kgmmæ

€onteruntur

e»atur filiis legitimis ;

& per iítumi errorem

penfetiis , qui daminum propter fj putium injufte

"Wu

» Veloécu

pantut à fpüfïo. Com.'

patiuntur. 4. Quód fi pradictis modis, vel

lfg() [

muniffima DD, Ec

laté Lugo citat. $£E. 3 9. 39.

fimilibus parum aut nihil compenfare poffit

Katio data eit

j quia hec ozvnniaxdama per Ís

5(

PAK(

*

9

ädultera' ; tencb?tu-r bac * *qqanti(ïm fe

per

"

/:'x

[

R

Va

:

$97

—CMed. IV. D&:pec*gia"t:'is conjz:gu'uj;

1

:

p;:füadcre fputio alium ftatum, religiofum, vel ^ do,

vel avertendo, non tenetur fe prodeze adul;

Ecclefiatlicum affumere , renuntiatá hareditate;

tera, neque marito , neque proli illegitima.

J

aut promovere eum ad aliquod officium velar-

Non quidem ipfi marito ob rationem modó

tem , aut quoquo modo ita accomodare , ut fine

- dictam, hoc enim effet periculoümmüxdi.;quia

hareditariis bonis, filiis feu haredibus legitimis

relictis , honefté vivere poffit; Communil[tma

fic adultera prater füi infamiam, pracipitarer

l:

matitum in pericula irz , triítitia , divortii, ho-

D.D.cum Scote infra citando. 4Molina, Le[f. Lay-

micidii , aut adulteri,, aut adulterg , aut utrius-

poau. Lug. (ell. 3. 2.49.Quamvis quoadReligio-

que;adeóque & fe ipfam in periculum vita pra-

nem contrà fentiat Scotss , eó quód filius non te-

cipitaret : & plerumque eft inutile, aut enim non.

tieatur ingredi Religionem ; quantumvis fuafus.

credet maritus adultera , qua forté eam pro-

E

Sedcontra. Ratio e(f : quia licet filius qantum-

lem malé affeclat , aut fi credat , quomodo po-

»

visfuafus non teneatur ingredi Religionem , eó

. terit eam prodere, haclenüs in foro externo

P

quod ipfi hoc graviffimum onus fit, id tamen

omnium opinione legitimam habitam eam ex-

filiofuadere non eft graveonus matri,quare cüny

haredare? quomodó poterit ad eum finem ad..

mater debeat reparare illa damna omni modo

ulterium uxoris publicare, fe ipfum infamiz &

poffibili moraliter, fi nimirüm poffit absque

graviffimo füo onere vel incommodo , non eft

dedecori exponere , opprobrium hominum fa-

cere tanquam cornutum? Et innumsra fimilia

mirum , quód ipfa obligetur ad tentandám eti-

fequerentur.

1

-

am hancviam, in qua ipíi non eft grave onus,

. Neque etiam/proli Ípuriz, nam,ut ruräüs IQ«

etiam refpe&tu filii, & long? facilius refpecta

& arguit Scotus ci;. w. 38. aut filius credet ma-

filiz fpuriz , utobfervat Lu

Y

gO num. AT. iu fine,

Qued fi denique nullo didorum modo com-

tri, aut non credet? fi credat tunc utig; tenebitur

hareditatem, & (imilia accepta relinquere , tan-

penfatio fieri poffit , dicimus tandem

quàm jam incipiens effe poffeffor malz fidei:at

le

AF, Regulariter ad ea damuma avertenda mf

certé non tenebitur cum certo tanto fama de-

Tenetur adultera [nuus erimen manifeffare ,

decore à familia tanquàm Ípurius recedere; & -

"

, wtque taarito , neque proli (puria.

hæreditatem;eli»nquere ; nec ruríus eft probabi-

m

D

Ommunis DD. Scet. i 4. diff. 44. $. u-

le przfümendum, eum id fponté fadturum,

f

*

N toutu. Cajetau, Cowrruv.Nawrm: 772 2

Quia pauci reperiuntur tam perfedti, ut propter

| t.ä-

juítitiam in foro DEI fervandum dimittant ma-

L

que. Paf edfque cttans Layman lib. 2 . tra8. 3.

part.3. €.14.. 1.

€ plerique D D. $. féa. allegau-

.gnas pofleffiones , quas poffunt tenere ii foro.

i

di.

externo, . Siveró non crederet , ficut reverà re.

Sumitur fatis evidenter ex c. officti.de pumi- .

tent, G* remiff. ubi Pontifex Innocentius con-

gulariter non tenetur credere , ut mox dicetur ,

tunc effent duo mala, quia & ipía effet diffama-

n

fultus refpondet, non effe ponitentiam dene-

(

i

gandam foeminz ; quz finxerat partum, prole

t2; & ipfe nihilominüs teneret hareditatem, fi-

;atïof

l

cut priüs , inquit Scotus ]. c.

Regnlariter femper

£oib

aliená fuppofità , & poíteà timens iram mariti

dixi.

nolüitrem manifeflare ;

ficut uec illi deueganda

Jam ut videamus in particulari, an ali-

imäf

j

eff penitentia , qua ob fimilem timorem prolema

quandó teneatur adultera proli fpuriz aperire-

Íuum crimen, neceffar

&

^

.

io pr

?

! pIO

ex adulterio conceptam non vult mavito fateri.

multüm fcrupulofa

iüs expedienda eü-

T

Sicibi. ubi manife(té fupponitur, faltem regula-

riter , non effe cunc obligationem manifeflandi:

QUASTIO INCIDENS

d

lldd » |

alioquin enim fcemina nolens manifz(tate non,

4 , & quands filius teneatur credere ma-

QU

eflet capax poenitentiz, & abíolutionis facra-

a

mentalis. Et inepté diceretur cum aliquibus,

tri afferenti sipfum e[fe ex adnlterio genis

tU y ilegitimum , fpurium.

00

h

quód ibi non (it fermo de peenitentia Sacramen-

tali, fcd pornitenti Ecclefiaíticá externá & pub-

Uoad forum externum apud omnes Jurís-

Y

j

peritos & Canoniflas certum eft , in ho

[el

554

jl

n

l; quomodo enim Pontifex voluiffet talem.

non flari dicto matris , nifi liquidis , & indubiis

jl

UI

cminam agere poenitentiam publicam procri-

n

'?à

mine, quod íta anxiéà marito celare conabatur ?

argumentis id probetur, fed femper prafümi.

tur proles legitima, fi tempore conceptionis

jgol

Ratio aütemxfixæcicnti(ïïma. eft ; quia talis obli-

gatio regulariter faltem eít nimis difficilis , pa-

Uxor cum marito habitárit, nifi conftet. eum

q af

fuiffe 'impotentem, vel alia ratione prolem effe

o

rüm utilis, plus nociva : ergo nulla. Nam fe-

adulteram liq

cundüm communem DD. reítitutio damno-

uido demonftretur ; unde Juriítee

»nw,ve

' veteres irrident

tum in bonis fortunze

ordinarie , feu regulariter

juvenem primogenitum , qui

t |

fa

credens Reginz

matri dicenti ,.

quod ipfe con-

j ^i

m

cienda non eft cum detrimento , vel periculo

ceptus fit non legitimà e

X Rege, fed adulterió

onorum altioris ordinis, fcilicet famz »vel vi-

-ex milite, ceffit frarri na

aelm Cs'

tu minori Regnum.

lzädlp

U : atqui in propofito adeft certum periculum

Quoad forum aute

m internum confcientia

infamice adulterz, imó & prolis fpurie ha&tenus

n

aliter docent graves D

D.a

pud Lug. eitat, difp.

'e (

n

egitimz putatz ; infuper eft periculum perpe-

13 - (é8. 3. oum. 6 1. Hoffie

nfi. Panormitan. M.

"

tui odii, divortii , & fiepe etiam vitze adulterz;

jinjl^

dina, eósque citans Molin

a difp. 1O1. dicentes:

vii

- ergo regulariter faltem pro damno illo in bonis

quandó filius nullam habe

ns rationem dubitan-

il"v

fl

*ortunz marito , vel filiis legitimis compenfan-

di, id merito fibi pc;fuad.et ; €ó

» quód mater fit

"

CFM

Pags IV. SACRAM.

1]

l;ü

dign'ifä

as

d beol. Sacramn;?; þ;trs I;P;L(ïhp. ECC

$92 |

legitimäm; quam pomdet &c. Quia non eft; cür

attentà ejus probitate, timoré

digniffima fide ;

dem filiurn, & maximeé, fi te-

eadem motiva habeant plüs vel minüs efficacise

Dei, amore in eun

in uno foro ad probandum,quàm inalio, f equé

9;

ftetur ipfi in morti

s articulo, teneri ei in confci-

r

redere , & hareditate ab-

in utroque probentur; poterit ergo tunc filiue

[:

en

tia filium omnino c

confülere Advocatos doctos & prudentes pef

ftinere.

Eodem modo loquuntur Adriar. Sotus,

f

apud Lug. citar. etiamfi

interpofitam perfonam , & tacito fuo nomine ,

[

eósque fequitur 7afz.

H

i&torió declara«

üit fciat in confcientia, quid judex externus judis

filius in judicio publ

1co Contra

At

tus effet hares, non tàmen poffe

tunc in confcis

càre deberet cum táli & canta notitia motivorü :

[

entia retinere hereditatem.

Toletus autem &

& juxta id, quüd in foro externo judicandum ef-

fet , poterit etiám judicare in foro interno circà

Stulias. apud eundem dicunt in aliquo cafu te«

[*

neri filium credére foli matri cum juramento in

/

.

obligationem éredendi matri in talibus circum-

articulo morti

flantiis. Hactenüs Luge.Meo judicio fapientet,

s poft Euchariftiam fufceptam.

& fufficienter confeffario ad di

t

i

His & fimilibus probationibus hác fengentiä in

1 iggud'qmqpæni'a-

f

ä-æ ;

illimo cafu.. -

fua probalitate reli&

*

töin-te'm in hoc diffic

[

Dico. abfol

1

ute :

f

lius vel &ülia hactenüs. ín

& IVe

l

355

em texeatur adulteya ma-

poffeffione legitimorum natalium perfeverans

An aliqk'äm'ä alt

|

ininimé tenetut credere imatri fatenti , vel ei eti-

qif:.[t'are fuum

crigen ,. prd:t"[qug i/ltgiiiä

d

adulterio fufce-

faatiokem.

am jurato afferenti , ipfos effe ex

p

Ptos ;

& illegitime natos, nifi e

à liquidis & in-

Ercurremus priüs in particulart cafüs; vel

hi

etiam in foro externo vali-

-modos, in quibus certó aut probabilitet non

dubiis argümentis,

[

turis id oftendat ; ut. fi matet

teftibus vel alio

tenetur ad id adultera, ut tandem appareant ca-

K

ore conceptüs

modo evidenter probet toto temp

fus & circumftantie, in quibus tenetur,

& partüs abfuiffe maritum , fuiffe impotentem

L. Nontenetur ,quando ip[a compen[at.

j

&c. ltaGloffa in fupra citatoc. offic. de pemit.

CWUando foilicét mater ex fuis propriis bo-£ 56

:

& remi[[.& Canoniltz communiter. Cevarr&v.

nis, aliisve modis füpra indicatis poffet ,

il

"Alphon[. à Cafiro, Sa, aliísque citt. Leffius /ib.2.

vellétque compefifare fufficienter omnia dam-

de ju[Hitia , c. YO. dub. T. Laymancitat. c. 14

na marito , filiisque legitimis de fe provenientia.

num. (» & reipsà Lug. cirar. f£8.3. ».62.. Ratio:

ex füppofitione adulterinz prolis: Sic enim

quia jure gentiuth boni communis causá ád plu-

rimas hominum aftütorum fraudes evitandas in-

jsm habent filii legitimi equaliter id,quod acce-

pit fpurius , & fputius jam jufté retinebit hare-

Jïll?nc

ttoduQtum eft, ut nemo unius quantumvis mini-

ditatem , etiam paternam. — Quiá jam non ha-

Wtl

rhe fufpeéti hominis teftimorio cfedere teriea-

bet illam veré à patre putativo, fed à matre, quae

inc l

tur in fuum przjudici, praferrim tarm gráve, ut-

fuis bonis fa&ta compenfatione à filiislegitimis

EC

elti propofito. . Undé in fimili docet Navart.

redemitillam partem hareditatis ,

& dedit eam,

ityy

c. 22. num. 82. Quod conjux non teneatut cre-

i

quafi fpurio filio fuo.

'QOMF

dere uni tefti quantumvis amico & jurató dicen-

" Nec obftat , quó

d. fpürius natus ex coitü

aifi

ti, fübeffe impedimentum mattimonium diri-,

dámnato jure communi non poffit füccedere

g

mens, nifi id certis argurmentis demonfttet. Pla-

pátri, imó necrmatti ex teftamento , vel ab in-

r

cet ergo regula tradita à Cardifi, de Lugo his fe-

te verbis: Lunc folüm filius tenetut credere in

teflato : pet hoc enim nom redditàr unquam ii

L

cápax accipere áliquid à matre per viam dona-

*

foro. confcientiz , quandó motiva, qu& habet.

tionis , ut bene oblervat Lug. eftat. nwrh. 3 6.re«

Qu

ad credendum, íi in foro externo proponeren-

verà enim tunc Ípurius accipit portionem hare-

tur & probarentur eodem gradu & modo, quo .

IJJ'orcä

ditátis; non tárquàm.à patre per modum füccef-

lp

ipfi probantur, judex propter illa motiva ita

fionis , cujus utique eft incapax, fed füfcipità

UT

propofita illum pronuntiaret illegitimutns»

uando vero notitia illorum motivorum cum

matre per viam donationis tanquam jam 1uffi-

Yal

cienter compenfatam filiis legitimis , quibus fo-

tipd

eodem gradu probationis, quo filio proponun-

lis jure neceffarió ea portio fpurii debebatur.

Áilei

tur , non füfficeret in foro externo ad talem de-

Quod notandüm eft valde.

Wl

clarationem , neque ad vincendam przfumptio-

IL. Non tenetar, quaudo pra[umit id molle

(anm

sem contráriam , & poffeffionem legitimitatis,

&l20i.

:

4

idem credo omninó effe in foro interno. . Katio

U]!fmn

^* Xcufatut , adultera à manifeftando

'ycrimji"- ,557

efl 5 quia quoties forum externum non innititur.

prafümptioni falfz , féd in eo conitant ortnia,

l. inc, quandó prudenter credere potett, mari-

tüm id nolle, & potiüs velle pati ea damna,

('&'S-M

qua conftant in foro interno, non eft, cur rece-

damus à fententia ju(ta fori externi, imó pruden-

quàm manifellari crimen füum cum infamia

ïfflefur(

tánta, ac dedecóte tánto: Et fáné nifi aliquid

VeH*e

ter illam ample&timur , fiea non difcordat à ju«.-

re naturz , f1 omnia etiam motiva in contrariuni

multüm grave obftet, & damna immodica cf

WC& ;

fent, facil poteft pr&fumere ejusmodi remiffio-

"tyir

adducta non füfficiunt , ut judex arnoveat filium

à poffefione filiationis legitimz, quam habet,

nern adultera , & fic nihil manifeffare marito,

Vaj

dut filiis legitimis : nam matitus potius cenfecur

F

Cur eadem motiva abfque ullo alio , nec magis

claré probata füfficient, ut filius ipfe proferats

vellé nefiri adultérium conjugis non folàm

tffdm !

7(0-

- fententiam contrà fé , & telinquat filiationerti

aliis, fcd etiam fibi , ut pfu*dgme"r iiotavite A

i

Wi

—

d

P

»

7

$99

'Seä; - W De pe&dti? pmjagim;f ts

d

;ägxaapuä Lug. vttm. .ï;8-.:& potiüs rnagna parte

veritatem,quando aliund? 8on. ïmmin?'f peticu-

facultatum privari, eámque relinquere fpurio,

lum , infamiz majoris , aus fcandali aliorum ;

'quàm reícire adulterium conjugis cum tanto fuo

cum 44riaw Paludas, p;;[q;/iegf, aliis ,f,e&ä

COR UET p r

dedecore;dolore,periculo invadendi adulterum ,

docet Lug. ibidess »um. 3 1. Ratio eft; quiaree

vel adulterà. Siniliter filii faltem ingenui prafu-

verà tunc manifeftatio non eíL inutilis ad come.

muntur málle, & reverá multi fünt , qui mallent

peníanda illa damna , fi fiius credat , vel tenea-

confortem hareditatis habere filiur fputium

tur credere j etfienim pro tunc non credat , neé

amittendo aliquid fortunarum, quàm maàtrem

zeflituet , pofteàtamen forté confcientià ftimu-

[ä

tanta obligatione urgeri , ut propriz matris cri-

latus mutabitur, & reftituet hereditatem : at-

inen detegatur , ex quo etiam non párum dede-

qui mater tenetut ponere omnia media apta ad

l«

coris infilios redundet , uti prudenter obíervant

tefarcienda , & non continuanda damna legiti-

h

Lugo &t Tamburin. citát. Et hinc ulteriüs infett

[

morum filiorum , nifi aliunde fit excufatio( qua-

Lugo ibidem zum. s 9. quandó. mater fcit,quód,

lis certénonadeft, quandó non fübeft periculum

firem filiis fuis manifellaret , aliquem ex ipfis

eff ille

2

dnfamiz graviorisaut fcandali inter cognatos aut

i

itimum ex adulterio conceptum , ipíos.

alios ) ergó tunc tenetur mater. aperire verita-

ibenter & fponté fibi invicem remiffuros, &

temfiliofpurio, — Videlaté Zsgoéit, Sed non-

fpurium , quicunque ille fit, in focieratem here-

dàüm habemus cafum determinatum particula-

ditatis recepturosin gratiam matris , & eo ani-

rém , in quo mater teneatur manifeítare crimen.

1n0 , ut etiamfi certi effent de perfona in particu-

filio , eüm adfint adhuc caufze excufantes, peri«

lari,adhuc eiremitterent, poffe prudenter mà-

culum vite , veli

j

trem ab co oncte,fe fe filiis manffe&andi, liberà«

que.

nfan?iæ ,ipüus mauis —ltas

*

re, & omninb tacere ;quia tunc certum elt , illos

multó gratiüs habituros rem omnino ignorati ,

HN mze'tui cum pa)ichla vitá.

f''Ommuniffima , & veriffima fententia DD. $$9

quàm re cognità debitum remittere , nam renon

nf

cognità , vitabunt ad minüis dolorem & dedecus

non obligat matrem ad manifeítandum

)

illud, quod ex notitia illa habituri effent;

foum criten cüim periculo vitae fue , vel adul-

teri, vel filii fpurii.

Ita paffim omnes & mul-

A

AII, Non tenetur , quando nibil p,ina'eri;.

tiscongeftis Lugo »4m. 4.2. . Ethoccafü maxi-

I

Uandó manifflatio nihil proderit ad dam-

U

" xrsQ

mé intellizendus Innocentius Papa fuprà citat,

na illa refarcienda : iddue , vel quia fi.

c. ofic. de pen. G remi[f. Ratioeft; quia in ex-

e

Jiusnon credet matri , vel licétcredat, non refli-

tremá necéffitate , & periculo ipfius vite licet

La

tuet , (ive quia non potelt , .five quia non vult,

cuivis non folüm non teflituere , vel compen-

tunc liberam effe matrem ab obligatione mani- -

fare darnna illata , fed etiam . accipere de bonis

us

feftandi fe , habendámque tanquam debitricem

aliorum , quantüm opus eit ad earn neceffitatem

"

impotentem reftituere, (1 alia. via non füppetat

fublevandm , ut fuo lóco dictum ; quià nimi-

«ompenfandi , docent, & fupponunt commu-

rum in exirema neceffitare omnia Íunt com-

oini

nifime DD. quia ceffantefine, ceffat tatio a«

muünia, & alii non poffunt eífe rationabiliter

iud

gendi propterfinem , nec tenetur mater fe fru«

inviti, fibi tune non reítitui » Vel res fuàs alteri

"

itra diffamare. Addit Leff. li£, 2; «. &o. dub. **

extreiné neceffarias fibi auferri: érgoà fortiori

1l

541. $0. non teneri matrem ad manifeítandam

in propofito non erit obligatio adultetz fe mà-

0ni«

fe , finon fit moraliter certa damni avertendi ;

nifeflandi ob compenfanda damna illa 'ct;m; pe-

,fe

quia in dubio, de fructu manifeftarionis , me-

riculo vit füx , vel alterius : G reverà maritus ,

(

lior eft conditio poffidentis fuam famam, Addit

vel filii legitimi non €,H'Jent"ï'ati0haþilitelï invitis

wl

ánfüper ipfe.G Molina 4ifj. 102. tum plerum-

quód mater cüm tánto füo dettimento non re-

u

que non poíle adulteram absque peccato cri«

ftituat. — Ab hiac communiifima do&trina excipia

?'x

(

lu

men fuum manifeftare ; quia absque fructu fpe-

tur unicus , & ratiffimus cafus , quo agitur dé

yli

tato dat aníam filio peécandi contrà jultitiam ,

fucceffione in regno vel provincia, & filiusfpus

fi detineat hzreditatem ; quandó matri «redidit,

rius pto primogenito legitimé habitus fucceffu-

þatuf-

velcrederetenebatur : atqueetiam marito, vel-

tus effet hareticus , vel peffimis moribus imbue

| va

«onfanguineis , qui excandefcerent in odium ad.-

tus, à quo Refpublica, vel Ecclefia magnumo

ulterorum, & alia peccata tali occafione come.

detrimentutmn ácceptura videatur ; filius autem

mitterentur. — Arque hanc communem fenten-

Iegitir'ims,' cui fücceffió jure debetut bonis mo-

crim'f'ï'

tiam omnino verani cenfet Lugo £it. difp. 13.

; i

tibus przditus Reipublicz multüm ütilis fpere-

feti. 3.4m.32. quandó filius non credet, nec

tur , tunc enitm noii quidem propter reftitutio-

hmn:h

j

tenetur credere: sicque mianifeftatio revera inu-

nem hareditatis,& ex jutlitía,fed potius ex cha«

tilis effet: quoties enim manifeftatio mea not

ritate propter damnum commune Reipublicie

jiui

prodeít ad ptoximi rnalum avertendum , non eft

(à

ávertendum , quod multó plus valet, quàm vita

Alle invitus,nec cutat, quód manifeftem, vel no

unius privataeperfonz, teneretur fe mater ex-

jf

manifeftem. At veró quandó filius putatur ma-

ponere periculo vit& , fi fpes fit impediendi illa

at

tri erediturus , vel tales fünt circumflantie , ut

dammna imauifeftàndo propriuri adulterium,

j

Jf

€redere teneatur , etíi forté tunc crediturüs

Quamviseaobligatio, utjam innui, & recie

foïüfïl

W

qgn fit , tunc teneri matrem filio max-zife&arg hotat

Leff. cir. dub. 7. tMt. $4. eX charitáte

V

pouus

n

Ffff'z,k

p

-

n

"s

d bol; *.S"äcm-nä.*l'Pa?&ï Ij. Cap. u

600

fitiacommutativa.Unde f

feirari.'Ut ben& notant 24oliza G.

po

ciüis fit, quatm ex ju

;ä,go cisti &

quan

db ea manifeftati

o folüm deferviret ad — mesalibifuoloco. '

4

[

fucce

ffionem Regni legitimo haredi"afferen- — y, Non teyägt?f abfolu

t2 cum ,Zefrimgntq

fi

dam , feu nón impediendam , non tenebitur ma-

proprie fame,

y

j

H

nifeftare fe imater cum periculo vite , quia vita

'Ta: fafis comi

yunis DD. $totus fup. Ricb.

S-;ää

&

Anton, Cajctan. Mediua , «dpbonf. à Caftvo,

cujuslibet perfonz praeponderat quibuftunque.

T

glll

bonis temporalibus, ut bené probat Vafgsez

Covarruv, N

4'!)47'?'.

Fa[quez , -& ipfe AMelisa

hr

apud Lugo citat 248. 4 3. ?» [ine. Vide$ rursüs

apud-Lugecitat. & meus Layman c. 14. Ratio

d

[

hunc cafüm non fpectare Jnuc , fed ad materiam

communis elt': quód damna in bonis inferio-

claritatis,

ris ordinis non fint reftituenda cum detrimento

Y«

V, Nom ienetur cum ,perilclulak eiam . [f)æ

bonorum altioris ordinis : at in propofiro dam-

fe

E:

na, qn& patiuntur filii legitimi, vel maritus ex

m

- dufemia umajori:s.

fuppofitione prolis adultera font tantüm in bo-

f

Tiamf manifeflatio profutura fit ad illa

nis fortung , damnum autetn adultere ex fbi

y 6.0'F

.A

damna compenfanda , non tenetur tamen

lio

manifeflatione effet in bono fam& , qnod eft

amanifeftare fe adultera cum periculo gravio-

4

alioris ordinis fecumdüm omnes: ergó &c.

- bon

;ris füz infamie, quando mnimirhm infamia ,

Alia fundamenta mox infrà diffolvam.

Ni

" ,quam mater ex manifeflatione incurret, talis

Hic ben& obfervandum , valdé diverí

hg

den

actanta :efíL, ut multüm praeponderet detri-

béec duo-, quod pro dettimento in bono.unius

4mento, quod maritus, vel filii legitimi patiun-

191

ordinis non fit obligatio reftituendi in bonis al«

tur ex füppofitione prolis adulterine, lta

W

teriusordinis, quod veriffimum eft: (ic enim in

D

(contra//A4drian. Ho[fisenf, Paludan. alios pau-

homicidio pro ipfo damno natutalis vite per fe

cos ) communiffima DD. quos late citant , .&

)

-inccmpenfabiïi non eft reftituendum in pecue

n

fequuntur Molina difp. 1 12. uz$. 10. Lugo ef-

pia, &c,joxia communiffimam fententiam,

p(

! fatus num. A. Et fumitur ex eodemo, offic.

&

Aliud lorgé eft, quód damnnm illam in boni$

ubi Pontifex dicit, wow e/fe ntgandam paniten-

ünius ordinis non debeat reparari cum detrie

áil

"tiam famine nolesti manifellave: fuum crimen

mentoin bonis alterius ordinis , quodinrigore

lg

ob timoresme spariti ; quod immcerito aliqui rc-

jial

fimpliciter falfum eft.^. Ratio. difparitatis eft ;

tbl

ftringunt ad folum metum mortis; quia in eo

textu nihil dicitur de timore mortis., fed inge-

quia in cafü primo non potefb]ufiitia confcqui

i"m;

Íuum finem fcilicet eequalitatem , ut nimirum

,nere de metu manifeftandi crimen marito. Ra«

habeat la-fus idem formaliter , vel'quivalentet

(indo

tioantem coriflat ex generali dcClrina de Refli-

qucd ei ablatum.eft , ut confideranti patet : in

N

tutione, & caufis excofantibusab illa : Quod

iti,

decundo veró cafü, quando non potelt reftitue-

debitor , quandó non poteft reftituere absque

re , nifi cumdetrimento bonorum alteribsetiam

i

longé majotifuo detrimento , przfertim in bono

n

altio:is ordinis , adhuc poteft Juftitia confequi

altiorisordinis, ut eft in propofito , poffitlicite

fuum finem, fcilicét equalitatem , quodlzíus

for

differre , & aliquandó etiam omninó omittere

zecuperet, quod ei ablatum eft:. ergo differentia

hi

reftitutionem , quando nimirümillud detrimen-

illa-bonorum per fe nihilfacit ad excufandem

f

tum fem

per occurret : ita ,e-,Pck in propofito : ergo

reftitutionem , fed recurrendum eftadaliam te-

N

&c.

ulam commüncm : quód debitor nondebeat

I)

$61 — Dices : ,nyon licetfurari ad confervandam fa-

ftt a

reftituere cum füo detrimento longé guajori

mam, velvitandam infamiam , fienim te ali-

pro debito longé minori : quà ratione verelos

Vg

quis vellet juflé , vel injuflé certoinfamare , nifi

cum habet excufatio . preced. allata. Quando

LT

desílli milleflorenos , & ipfe non habeas, non

buii

licet tibi eos furari ad impediendam eam infa-

ergo damnur in bono alterius etiam altioris or»

dinis noncftevidenter majus quàm tuum dame

At

ruam : fed idem videtur effe furari , ac non

Dtà

num ex rellitutione fecuturum ; .corruit tota vis

reftituere alicnum , retentio enim injufla rei

argumenti allati à

Hwil

alieng cenfetur eadem continuata ablatio , a-

4

,cg,mmunilgcntemm. Su ergo

þüdqu

deóque fürtum continuatum : ergo materob

itandcm,

y

füam infamiam vitandam non liberatnt abobs

! r Cominio;

[

fl

il bam

ligatione fe manifeffandi ad compenfanda illa -

Olliaatur.

N..

m

E

àtodi

damna. Refpondetur: Neg. más. Quia furari elt

Uandocunque ergó. exuna parte

TM

t

contrà praceptum negativum , quod. obligat

W ftatio profututa efL ad reparanda illa dam-

10 i

femper & pro femper, nifi&eceffitas, velalia

