cenfet, & laté defendit Dzaxa cit. Verüm eam

femper totum fernen effundat, priusquàm ape-

riatur vas naturale ; 4. quia naturz nimis debilis,

acriter impugnantalii DD. communiffime , &

ol

membrum ad copulam füfficienter non erigit ;

oppofitam fententiam negativam Sanchez /. 9.

mg'ecï; |

j. quia membro nimis brevi, aut' contrà nimis

difp. 97 vocant certiffimam Dicatlil. difp. 7.

DL

graffo vel improportionato: atque etiamíi in his

dub. 43. omninó veram : Tanner. difp. 9. quaff.

il

4.2H2.136. certam: Perez difp. 37. Setf. 4.

non fit impotens refpectu omnium , modó fit

i L

impotens refpectu hujus certz- perfonz , cum

communem/ífenfum totius Íchole, idémque fen-

i |

quaactum perfectum copul& exercere nunquam

tiunt Zprtadus cum Tambur.cit. $. 2. s. 4.

Á |

Gobat caf. 13. n&m. y47. & prater rationes

poffit, erit impedimentum dirimens matrimo-

n L

nium contrahendum , adeoq; diffolvens nulliter

Jaté videndas apud citatos fufficit Bulla. Sixti V,

r UK

nam abfoluté definit.: impotentiam effe impedi-

.contractum cum illa certa petfona ; etfi non -

imOllüa. i

impediatur ab omni alio matrimonio, fed aliam

mentum dirimens matrimonium , & nihil il:li-.

'»Rm&l

fibi proportionatam ducerepoffit : quo cafu di-

ftinxit quoad hunc vel illum ufum.

pifCBf-liï

IA. Perpetaa.

tirurfmpotentia re[petiiva. Cüm autem eft im-

r

potens refpe&tu omnium, dicitur impotentia ab-

m5 P

"hErinde eft ,- quód hac impotentia copulzr 24.

Joluta, Ex parte feeminz plerumque obftat ar-

perpetua oriatur ex caufis naturalibus , ut

i

&tudo tantüm, aut abfoluta, aut refpeGtiva , re-

in exemplis allatis , five ex maleficio per magi-

[thyw

fpectu calis viri. Unde generaliter à coÍmuniter

cas incantationes , dummodo talisfit, ut neque

js P

contingentibusin jure impotentes , viri quidem

medicinà , neque ordinariis Ecclefiz exorcif-

vocantur frigidi ,faminz 2r&tz, Et pro certo

mis tolliunquam licite poffit.. Efto 1. tolli pof-

j

fl

notat Sanchez l, 9. 41/p.*;. quód licét muliernon

fit per medium valdé difficile & periculofum

C mIZL"

U

poffitunquam retinere femen, nihilominüs fub-

vita vel gravis morbi , v. g. arctitudo foemine

q

du

fiftit matrimonium;quia antequam fiat expulfio;

perincifionem periculofam , &c. adhuccenfe- "

ag

€opula jam perfeCta fuit, Et hinc evnuchi, fpa-

tur impotentia incurabilis , ut nec mulier tenea-

j

dones utroq; tefliculo carentes , cüm ex Medi-

tur pati , nec vir eventum incifionis exfpe&tare , -

" qmü J

*€orum omuium fententia verum femen emitte-

fed petita folutione matrimonii , tanquam itriti

Humm

"

re nequeant,invalidé contrahunt matrimonium.

conjux potens ad alías nuptias licite tranfire po-

du

)"

Communiffima.

Uti declaravitSixtus V. apud

teft.

Ut ex communi laté probat Sanchez /.

Ü

If'g[h

Sanchez 4ifp. 92. (* Perez.dife. 37.

At vero,

7. difp. 93 . mum. 40. 2. Eflo etiam impotentia

f

illa tolli poffit per media illicita v g. incantatio-

qui al oquin fanis Gtintegris virilibus uno tan-

*

j

- tum teíticulo caret. certum eft, effe potentem»

nem magicam.

H

j!

-

vel maleficium Liggmigis alio

t

novo

u

ul

XPAVB.S IV. SAC&;M;-

Q..qfq

E

"

n

W'ïlisäal. Sacram. Pars lP. Cap. l.

49 4*.-

poffe in dubio præfumi jm præcemfï'c , eh quàd .

L

f

novo maleficio, &tc. adhuc cenfetur incurabilís ;

[

) non poffumus , ab-

hoc malum foleat immitti in eum finem , ut ma-

quia quod jure ( feu licité

hi

foluté non pofle cenfemur.

. Eito etíam per

trimonium diffolvatur. Sed hocipfüm valdé in-

certum eít, quin potiüs videntur eo maleficio

ii

miraculum tolli poffit , adhuc tamen naturaliter

manet impotentia perpetua & dirimens; unde fi.

conjuges velle perpetuó affligere malefici. ho-

[L

hi

conjux cum perpetua impotentia contrahens ,

mines. — Hoc ultimum folatium potelt effe con-

feffariisnotandum , quód nobiles DD. afferant

m

polteà per miraculum fanetur, nihilominus ma-

gt

trimonium femel irrité contractum,irritum ma-

matrimonium dirimi per in:pedimdntum füper-

veniens matrimonio raro tantüm, fed nondum»

«ttià

net , neque convalefcet , nifi novo confenfu pri-

vatim contrahant. Omnia ex communi Sascbez,

confummato , quale femper erit in propofito;

m

cit. Layman. c. 11. alii paffim. Aliud eft, f im-

nampoít confummationem nihilampliüs diri-

e

F

LU

fet

potentia maleficata fanetur ordinariis Ecclefiz

mere certum . eft apud omnes. — Infüper aliqua

adnotanda funt pro.praxi non in frequenti. -

s (it; Xiv-

exorcismis vel mediis fpiritualibus , tunc enim

H

H

fanitas noncenfetur miraculofa, quippé medio

I. Cum conítat quid

em impotententiam

fu

iffex26

u

ia

ordinario procurata , & hoc ipfo conftat impo-

antecedentemi , at dubium eft, vel non fatis con-

ftat, an ea impotentia perpetua fit, vel tempora-

3o

tentiam non fuiffe perpetuam , fed cemporalem,

quippe ordinario medio curabilem ; ideóque

lis , non &atim dirimere matrimonium , fed u-

tl

D]

matrimonium ab initio valuiffe. — Ut colligitur

tendum eft privilegio juris c. Laudabilem, : De

u

o conceditur ipfis

ditr

ex c. llrimo. 33. quefl. 1. & c. Fratern

imti.r7 De

fr:gidi.r C& maleficiat.

fr:ïgid T5

;

trienne fpatium ad experiendum , quo (ine e-

&

ga,

*

, Deni

que licé

t conítitutus in mortis þericulo

mendatione elapfo , tandem feparandi funt,

Atqi

inug

validé matrimonium contrahat, & quandoque , datà licentià: conjugi potenti ad alías nuptias

etiam licité , utpoté ducendo concubinam ad

tranfeundi, Autharitate tamen Ecclefiz ob Ícan-

Ti

effectum meretricium emendandum , vel ad.

. dala vel pericula & varia mulaevitanda. Quod

l;;;lf.

fi tamen (raternz charitatis veoculo- conítricti ,

indd,

prolem legitimandam; quia talis habet poten-

tiam exercendi copulam,etfi hic & nunc per ac--

utfrater & foror cohabitare confentiant, ablli-

d

cidens impeditam. Communis DD. cum Sar-

nenentes ab omni carnis copula G impudicita,

itté [f

chez 1. 7. difp.20 f.Tamen fi intali,ex vi morbi.

id quidem eis jure permitlum,fed ÉÍepé non con-

15

vel aliundé potentia generativa totaliter deltru-

fultum eft ob perículum incontine

itajg

í

ntiæ ex par,tqï

Cta vel perpetuó impedita fuiffet, utnullo medio

conjugis potentis.

ii

ordinatio reparari poffet , fimpliciter talis homo

I. Matrimonium femel ratum , licét nun-127

*

ügiti

impotenscenfebitur, & ineptus ad matrimoni-

quam confummatum , nulla poftea füperveni-

Ttpii

umcontrahendum , & fic contra&tum, etfi is po-

ente impotentia dirimitur, ut fignificatur c. Hi-

ii

fteà convalefcat & diutius vivat, irritum erit

, qui 32. qu«fl.7, quoad matrimonium confum, :

fism

&nullum. ' Utreclé monet Coninck 4ifp. 21,

matum certiffimum eít : quoad ratum omni-

I

dub.7. & ex eo Layman i. £. LI. nugzg:4.

nó communis DD. cum D. Bonavest. S$coto ,

n

Richaro , aliisin 4. d. 34. & Sanchez . z. difp.-

t &

rimonium; coutrab

,mdnr(x

102, Ratio eít; quia poteítas femel data fü- -

IF. þirimit nat

£i

tantam.

M [

perveniente impedimento usüs , non irritatur ;

Pogefiüs

Mpotcntia,f.rcjusfhodi perpetua antcccäehs

at in matrimonio rato jam data eft poteflas : er-

xiyl

atj

matrimonium ; qàz feilicet jam exiltebat eo

gó , &c. Attamen iis conjugibus , quibus pott.

ts

tempore; quo matrimonium contrahebatur, di-

mattrimonium impedimentum advenit ,. liciti

Vg

rimit matrimonium contrahendum. - Ideóque

funt tactus & ofcula ad declarandum affeQtunio

WI!AHOH'Q

quamprimum conftat-medicorum vel matro-

conjugalem vel ad fedandam non nihil concu-.

Wþegdia.'

natum judicio matrimonium cumi impotentia

pifcenuam , dummodo abfit pericxulum pollu- J

il

perpetua contracluin efle , flaiim feparandi fünt

r

tionis,étíam Iigatïä iemper*ilhïcixcæ. Ímb quapie.

mm

conjuges putatitii;, poteati libertas aliter con-

diu probabilis ipes füpereft copulam aliquandó.

lil

trahendi permittenda. Infupér in dubio : utrums

' perficiendi , conceffum cft talibus copulam co-

impotentia fuerit reverá contracta ante matri-

ii

nari , etíi prater intentionem pollutio fzu effus,

monium , vel poíteà fecuta ? ex communiori

" fio totius feminis extra. vàs contingat. Üüt A

Pæa-!tf

"i

probabilius docentAbbas in cit. c.Frarerzitatis,

communi docet lNavar. e. 22. nusi. 6O. $o

& Layman. c. 11. s. 6. prefumendum effe ,

chez, Laym2n, cit, lofuper ; nondum quidem

?

* Vi

quód impotentia antecefferit ; fi enim nunquam

legi, fed vir magnusin praxi verf:

iffimas arihá |

copula exerceri potuit, & nullis indiciis con-

confulenti refpondit. .. Quód fi ex tali/ impedi-

ftet, quando impotentia contracta fit, prefumi

? Qufer

mento füperveniente; v. g. fi uxor poflpucipe-

poteft jam ante matrimonium,exmtiffc,idcoque;

rium deftru&ta & ar&ta facla fit,& absq; pericu-

( lntc;

tuiffe illud itcitpm. Tddue ego cum Gobat caf-

lo fecari nequeat, fi faltem pars feminis fübintras

18.24m.432.'verum credo

N

und À

; fiimpotentia pro-

re poffit, poffe fe excitare a'pplïcando', etfi majot

"

venit ex caufis naruralibus

;atveró fiprovenit ex

parsfeminis effundatur , dunamodó aliquid n«

j red

maleficio,

u

tes valdé perplexa & minimé tuta eít,

tret, prout. regulariter fit attrahente matrice 3

Mre

ut ieparentur tale

S conjtuges.

Ut fatetur Dica-

Wi Y

lN

üll. 41/?. 7. dub.

fic enim in feque:

iti pue;p»uc,rio,fork,t&-lrgn;lcdiun)

invenietur.

mrg

li

49- adhuc tamen sonccdeps ;

iA

ul

D

R

$

499

Seä; I..k dezmpalzmmtz: Muatrimonii.

32—8--;;:1jlïïäz Nüil,a'impþtenï,iä'corporaliä tantüm , &&

praxi, que certé rata eft, qu

ob vexámina

k

tiam antecedens,dirimit matrimoniüm,nifi jure

non tantüm in ordine ad matrimonium , fed e-

Ecclefiaftico in etateimpuberi ; de quo fmox in-

tiam adfacros Ordines,& Profeffionem R.

.

dligio-

fri. Itaomnes, tefte Sanchez l. 7: difp. 93. nwuri

z

j-Sic-emim definitum eE c. fratersitatis. eo-

his ;- Pra*efertimnqu*o adherma phrodltos '*

F. /mpoteutía atatis.

dem titulo: Neque ernim de ratione matrimonii

-

| eR, utpoffit femper haberi copula perfecta , fed

W Ure nátür& quidem vimpedimentu-m'drrï:»iïd

utaliquando.

.'

uid fi autem laboráns impo-

B. mens matrimonium effec tàntüm stas indis

L

1

h

tentià temporal

il dicat dé lioc vitio alteri

" fcreta ; feu illà ietas impubes ; quz eft dcftituta

j

/- patti an non fuffieiat lixc deceptio ad diffolven-

ufu rationis fufficientis ad hunc contra&tum ,

l

duin matrimoniur? i. Effe rem dubiám. Sufz

; prafertim nurié factámentalem ineundum , pro-

"ficere negat Sanchez, £éit.. Concedit. Ser. Henrig.

ut infrà de fponfalibus declarabit , Adeó ut

cit. aliiapad' ipfurr;- Utere Sententid pro re na-

fpectato folo. jure naturz etiam impuberes ufum

7

ta. Caterümi quarido inipotentia habendi copu-

rationis conlecuti, valide matrimonium. cofitra-

lianc etfi defacto adhuc impotentes fint; cum

Iamtolli poteft fine periculo mortis vcl gravis-

motbi , tenetüf impotens adriittere remedia na-

eorum impotentia naturalis & teimporalis fit ;

turalia v. g. mulierarcta incifionem non pericu-

ion perpetua.

Undé inter infideles ; fi cxtera

lofám medicorum judicio. Sascbez, ,* Bonacin:

non defint; valeret.ejufmodi matrimoniutii im-

;Iii communiter ; quia hoc eftneceffariim ad co-

S

puberüm , nim

irum tanq'päm exércendum teme-

pulam , cujus poteftatem tranítulit ià maritum.

. porefuo.

At quid fi holit pati incifionem , valebítne ma-

ÀL. Juré autem

-Eccdefiaftico atas iþmþub'e'sy ;I31

trinionium ? Res rarfüs dubia. Bos2ciz. ex coms

Ícilicet mafculí ante decimum quartum , & fa-

j

:uti dicit valere; lat valere negatBafilius Ponti-

melleante duodecimuni ánnum impletum , tàn-

us de /Matrimoniol.7. c.62. cum Diana part, g.

Qquàm inhabiliüm àd/ matrimonium contrahen-

Y OE

" aratl. 4. vefol. 201.ideóque mülierem compel-

:

dum declaratoram , eftimpedimentum dirimens

.. lendam ad incifionemr non

P

eticülofam. Ru

Y

rgüä

mairimoniam contrahendum , nifi ob ürgentif-

utere iterüm fententiá prore nátá.

fimami caufam dilpenfatio fiat à folo furno Pon-

L

.319. IV. Dictum «ft jàm conjuges impotentiá la-

tifice.ei Contintbatur , c, Atteflabatur.c. Oer.

ï,d

- borantes ; non proprià, fed jud:cis Ecclefiaftici

c. Ultimo De Defpos[atione impHberum. — Et

. authoritate feparari debere ob fraudes , fcandala

communi(fima DD. Ratio eft ; qub5d Eccletia

Qu

pro inconvenienti habeat mátrimoniüm corns

aliíq; incommoda evitanda. At quid fi poítea

(

€orhperiatur fuiffe erratum. in judicio , prout

" ttahiab iis,qui nondum pubertatem & generàn-

.H

iion fáró evenit ? g..'feintegrandum erit illud

. di potentiani affecuti fünt : atqui pubertas & ge-

du

. priüs matrimonium ( nift conjux alternon fin&

ierandi potentia plerumq; pradicta atate a«

ortn

v fceletealteri adhzferit ; tunc enim ad cohabitas'

fculi & femelle contingit ; ergó ea tantüm -

t

JJ

tionem tofi conjux ifiocens admittete nontene-

/

taté , non ánte, matrimonium conttaheie pofz

m

tur, fed jure repellere potet; Ut habetur eo-

funt ; eófque fic poffe jufté decrétum eft. Quia-

"

( dem eiFrateraitatis. eodemtituloYAdeóq; aliud

tte feclufa difpen(atione peccaré mortaliter im-

frti

pofterius matrimonium quodcunque; etiam de

puberes matrimonium contrahéntes ; docent

l

T

.. licentia judicis Ecclefia(tici contractum , diffols:

inulti apud Sanchez eit; 4ifp. 7. Ipfe tamen cum

BgXQD'X

. vendum eíL Prout dicitur famofiffimo illo

aliis equé probabiliter negat; quia ejüsmodi ma-

j X |

càfu late defu;iptd e. Littera , De frigidis. Pra

trimonia videntur diffimulare facri Canones ; &

Eï&uw .

, declarátione & confirmatione di&torum defcribo

illa interpretantur valere tanquam fponfalia de

jast -

tompehdió. ,

:

futuro; ut fe&l; fequent. indicabimus

; p

— . Mulier O nupfit Viro P. eim quo tiultos aiis

. HHI. Excipit ipfum jus cafütri ; 4440 smalztia fup- 135 5

t

i.] (*lmu

|

hos moratà mon potuit ab ipfo propter arcli«

plet atatess 5 fi nimirüm certis indiciis oftenda-

tüdinem carnalitet cognofci ; quare pramiffis

tür; puerüm & pauellan ante dictam &tatem &

probationibus ar&titüdinis ; quas jam pridemi

ufum rationis ad. eum contractum ineundum

expreffi , celebratim fuit divortium, |Eo cele-

lo e

.füffcientem ; & etiami pubertatem feu copulze

L [

brato mulier O emifit fuafu Epiftopi Altiliodo--

tarnalis potentiatd affecutos effe ; tunc enim à

. r

ren(is Ordinarii fui votum continentiz perpe:

niatrimionio tepellendi non funt. Ut habetur

tuz, Vit P. cupiens fieri páter duxitaliám uxo«

c. de illis. 2. d*c.. Ultiw De defpovfatione ims

tem; contigit antem poltei ; quód tnulier inve-

puberum. Certé D« Gregor.l 4. Dialogor:c. 19

hit, qui feras hujusmodi referavit, & abjiciens

üarrat, fuo tempore puerum novem annofum

continentiám ; quam promiferat, fupernupfit

hnutricem fuam impr&gnaffe. Quo éafu de li-

"i

viro G. Interogatus Innocentius IIl tefctipfit :

centia Epifcopi ob graveni & urgentiffimam

Hac fecundá pofteriora matrimonia effe diffol-

&aufam ( ait Sanchez /; 7. difp. 1202 & validum

Venda , & redeundum ad ptimum , nifi hunc re-

& licitum érit ejusmodi matrifnoniüunt impu-

i

ditü impediret vel votum folemne mulieris, vel

beris? ait veró fine licentiá Epifeopi & fine jufta

ornicatio viri, Ad hoc impotentiz impedi-

éaufa éonttahens matrimonium , étfi validé

um

ientum reducuntur alia duo , &tatis impuberis;

contrahat , peccáre támien fnortaliter , poft /Va-

&äexüg m'iæfti-'.- Expedio flri&tim non tam pto

dar, Syluefirum G alios indicat Sanchez ibidem

à

2Hm;

»

QQSZ

[

ii

d beol. .S'acrkmeht; Pars 17 'Ekp. L

496

num. p2

Quia jam fit verum matrimonium,

tet poten'ies in ütroqu,e fexu non Pþffä ad .uflum

*

D

ii

uod Ecc

lefia fieri graviter prohibet ob illud

promifcuum utriufque fexüs, hoceft, modb

gi

mafculinum , modo foemineum, nec licité , neé

impubertatis tempus , nifi ob gravem caufam le-

jl

»itímé approbatum utíque ab Epifcopo.

validé contrahere matrimonium , bené probat

Perez diþ. 37.fect. 15.quia illaeffent quafi duo

K Ü

í33 1V. Econtrafi contingat mafculum vel fee-

mellam etiam poít predictam pubertatis ata-

matrimonia , quod videtur abhorrere ab ipfana-

ais

tem ob naturz imbecillitatém inhabiles effe ad

jl

turá rationali ob majorem rationem, majoráque

i

ufum matrimonii, tunc plena pubertatis atas

incommoda. Talis zqualiter potensinutroque

lol

exfpe&tanda eft, quz fecundüm jura contingere

fexu necmulierum, necvirorum Religionem in-

cenfetur mafculis decimo octavo , fcemellis deci-

gredi valet , nec Ordines valide vel licité fuíci-

fing

mo quarto anno five ad contrahendum, five jam

pere poteft. Ut laté profequitur Sawchez etr.

contracto , ad confummandum matrimonium.

IIl Quadam conjugata incipit effe vir pro-137-

Dii

Et deinceps conceditur fpatium triennii ad expe-

rumpente natura in fexum mafculinum. — Quid

juris? . Si maneat in illa etiam fexus foernineus,

riendum , utrüm impotentia perpetua fit, nec

ge. . Utcum communi doeet Sanchez cit. cam

validum. fuit matrimonium . , ipfíque tenetur

um

huncíexum in ufum matrimonii retinere ; fi ve-

Coninck difp. 3 1 4nb. 7. mum.8 4.Layman c. 12.

d

anm.2.. Qui omnes recté admonent, univerfim

rb.non remaneat , matrimonium;ab initio nul-

j

confültum non effe, ut intenera & adhac infir-

lum fuit,&nunc effet invalidum ; quiafexus ille

fcemineus, i quo contraxit, non erat perpetuus,

fm,n

ma ztate puer cum fzinella copuletur , eo quód

matres in partu periclitari, & pr.lesiafitmae na«

alioquin ineptus ad matrimonium illud. Nom

erat perpetuus, quia latebat in illa fexus virilis

[ h

fci foleant.

LE

faltem in difpofitione corporis , qui fuo tempo-

FI. Impotentia Sexás mixti Mdm'mni;

rejamerupit; fola ergó bo:

j

na fide ha&ans por

"bermapbroditorum.

tuituti matrimonio.

4

445

134 e7xXErtum apud omnes , eum , qui habef dupli-

Ob (imilem .rationem,rc&&*doccil..ugohþ&ïw ;

D

cem fexum,& fecundum unum eft impo-

meral.l. . dub. 31. cum Diana part, j, irait.

tens , non poffe contrahere, nifi fecuadüm fe-

X4. refol. 40. monialem, quz erupit in marem ,

Ifz, af

xum, quo eít potens: & nullo modo, fineutro.

nulliter profeffam fuiffe, atque adeo € Monafte-

fexu fit potens ; ficut & , f1 nullum perfectum

rio educendam , & minimé cogendam ad pro-

fexum habet, raro non tamen nunquam vifo .

feflionem emittendam in Religione virorum ;

monítro.Jam quoad reliqua pono quatuor caíus.

quia nec ipfa profitens habuit intentionem pro«

T

I

uidam habet duos fexus, & in utroque

ii

LE]

fitendi , nifi apud Moniales ; nec aliterillam ac-

pot:ns eft, fedinzqualiter. Quid juris? i. fi-

ceptavit Pradlatus , nifiut feminam. Quidquid

lht]iquld

quidem przvaleat fexus foemineus,reputanda eft

aliqui dixerint apud eundem Lugo , qui in cafü

Mi

mulier, Unde non poteít validé Ordines fuíci-

«ontingente talem copere volebant ad profiten-

t

2

pere, nec profiteri n Religione virorum, nec

dum in Religioforum Monafterio.

Viilig

uxorem ducere, fed bene nubere marito. Omnzes

IV. Quidam conjugatus incepit effe foemi-

13$ |

Mlh'q

'Tambur. c. 13. $.2. »s028. 277 merito etiam non

na, fübtrahenté natura inflrumentum genitale.

f i

concederet talem fieri monialem propter illam

Quid juris? Refpondet. Cardisalit de Lugo cit.

WV jf

aliqualem potentiam fexüs mafculini. i veró

tantam mutationem evenire non poffe , fi tamen

Willj,

pravaleatíexus mafculinus, mas reputabitur , &

contingat ; matrimonium quidem fuife vali-

fttriy

ut talis matrimonium inire poteft, non profite-

dum, fed ftatim murato fexu diffolvi vinculum

fid,;[llldln

ri in Religione Monialium nec nubere viro , va-

dicti matrimonii ; quia matrimonium conftare

ii

lidé tamen füfcipere facros Ordines, fed illicité;

nequit inter duas foeminas , nec inter duos ma-

z

V 9F [] [/7

uia ut monfítrofus irregularis eft. De quo alibi.

res. Verüm Tamburino. cit. »zs.. 3f5 cetté &

hr

. 336 1l quidam poít probationem . Medicorum

mihi valdé difficile videtur concedere , matri-

& matronarum peritarum fecundum utrumque

monii vinculum ante mortem alterius utriusvi

.m'ffdfm

fexum eít zequaliter potens : quid juris ? y. Hic

diffolvi ; cüm omnes Scripturz , Patres , &

UT

matrimonium . contrahere poieft. fecundum il-

"heologi clament ; matrimonium eonfuma-

r!igigm',

lum fexum , quem elegerit , quo electo peccabit

tum non nifi morte diffolvi. Melius ergü dici«

! afllbifgcu[

mortaliter , fifortéaliouti velit.. Imó Parochus

tur, quod modó in fimili dictum anteà: hoc

ET

l

hujus matrimonio affiftere non debet , nifiis di-

matrimonium fuiffe ab initio invalidum ;. quia

&am electionem coram judice ecclefiaftico fa-

fexus, fub quo contractum fuit matrimonium ,.

müfrg ]

Wf "

ciat, eámque füb juramento, Sanchez /. 7. difp.

& confequenter habilitas perfonalis ad matri-

106. Pontius l, 7. c. 65. wmm.8. Undeíimor-

Wiv

monium non erat perpetua , latente in corpora-

f([(

tua conjuge , viduus remaneat , licet validé con-

li difpofitione fexu alio , qui deinde apparvit.

traheret íecundum alium fexum , ele&tionem fa-

Propter eandem rationem , fi quis talis profeffus

N

&am mutando , peccaret tamen mortaliter con-

in Religione virorum fic varietur in fzminam,

lu

J

l

*Momm

trajuramentum , imó etiam feclufo juramento ,

nulliter profeffus fuiffet , nec effet cogendus, ut

m

fecundüm Sancbez,, & alios ; quod tamen ulti-

profiteatur apud Moniales. Ut dictum in fimili

)!

"t

mum neget Zurtadss apud Tambur. cir. sszz.

fuprà. Atquidfiquifpiam jam initiatus Sacer-

l

N

N

des funili ratigne muteturon faminam? Re-

15 . in fine, Hinc duos hermaphxoditos &quali-

l,&

fpon-

r

i

- &él, 1. degmpedimentis matrimoni, -

497 :

W

fpondet idem de ng?f ipfum fuiffe verum Sa-

unt;àc mortaliter iïlicitu:xiffcddugt, ipfo natu-

"

rali ac divino jure , cüm fcriptum fit: Povete &*

cerdotem , & Sacetdotis caracterem per ejus«

n

modi mutationem non amittere;; invalidé tamen

reddite, Attamen grandis inter hac notanda

hi

impofterum confecraturum, vel abfoluturum à

difparitas : nam contrahens cum voto fimplici

li

peccatis , ficut inquit , anima Sacerdotis extra

cáftitatis vel continentiz , non tantüm peccat

s

corpus caracterem fervat , cüm tamen non pof-

ipfo facto matrimonium contrahendo , íed e-

fit valide confecrare ; quia exercitium Ordinis

tiam poffeà toties , quoties. debitum conjugale

.]llt

t

conceditur. compofito humano virili, non ve-

exigendo ; quamvisalteri petenti reddere poffit

m-

& teneatur ; quia ille vovendo Deo caftitatem

r foli animz, nec confequenter tali nov& fa«

iiv

fhinz , fic Luge. Sed tu cogita.

privavit fe jure petendiactum conjugii, quamvis

SUBSECTIUNCIÍLA.

alterum jure fuo petendi debitum privare non

nj

potuerit De quo rurfus «; fequentt. Cum de

-IDe Impedimentis impedientibus tantium :

l

debito. Àt veró poft votum ingrediendi velpros

lj

|

K YUs nimirum non irritant vel annullant, fed

fitendi Religionem , vel facrum Ordinem fufci-

« prohibent tantüm, & illicita reddunt ma-

piendi, matrimonium contrahens, tunc quidem

[j

trimonia, Antiquo jurefuerunt varia infta in-

peccat mortáliter contra promiffionem factam

|

dicanda.

Omnia modó vigentia adhbuc com-

]

Deode bono majori incompatibili cum matri-

:

prehendimus hoc cafu: Potum , interdidum ,

monio , ad cujus fcilicét boni executionem fic

fö;ia , ]'gon[ah'x , Crírsen.

contrahendo impotentem fe reddit ; non tarnen

SUMMARIÁ.

peccat polleà , fed licité debitum conjugale &

439. Vetum femplex impedimenium impediens tantüm.

petere & reddere poteft ; quia non habet votum

4140. Eff quadruplex fcil. Gotumi caff itatis iptegra : Reli-

de ipfa caftitate , fedtantüm votum de vovenda

gionis i

ET

rediende & projftenasz; /i&/&zþimdf' $s.

caítitate , feu votum affumendi flatum , in cujus

Ordines * &5 celibatks.

Y

441 Debent tamen e[fe ota perfeBas.

:

affumptione ipía vovetur caítitas, à cujus voti

442. 4n 65 quando peccet conírahens contra. ÉÀ

gum A

conditionatum tantum ?

]e Gotm?

impletione nunc impeditus eft , donec matri-

[11"11

monium folvatur. —Quo circà foluto matrimo-

143. Qualiter impediant Inter diium -144. feie g.

hr

1

on/alia. 146. Crimen 2

[

niouterque voto luo fimpliciter obligatus ma-

d

net , fi nimirum àdhuc fit idoneus Religioni àut

l. Potum,

faàcris Ordinibus,

u

Communis DD. cum Na-

jront

Orum. fimplex caítitatis impedit mátri-

var.4. 3. Confil. 17. de vete.Sanchez l9. difp.3 5 .

!;9V

m

!

1

monium: contrahendum , non autem di-

num. 1 4. Layman cit.gart. 4. & 3.

rimit ratum , vel confüummatum; Omnes. con-

fami

Votàtatmen praedicta , ut impediant, & illi-14£.

jidqui.

.. flat liquido jure e. Meminimns. 1. Confnluit. c.

cita reddant matrimonia, debenz habere omnes

inedi

grus. Qui clerict vel. voventes matrimoniuns

conditiones validi & oblipatorii voti , certé non

contrabere poffuut. . rursüs fihabet. — Ruerfus.

hic,fedalibifuo loco explicandas: & fingula-

mcrz 1

| quidam votum ca[litatisemittens juravit, fé pos

ritet , ut fint emiffa deliberáté , acliberrime &

ficanliquem puellam dutlurna in nxorera. Un-

cum intentione vera promittendi & fe fe ob-

i fæw :

de 4 frateruitate tun vequifiti arbitramur ,

ligandi Deo, non per modum fimplicis propo*

.geniu?u

quid , eim [implex vorum aped Deum mon mi-

Mgn'n. '

fiti. "Deliberar? quidem cura plena advertentia

fiam -

nns obliget , quam folesne , pro co, quod juravit

ad materiam & obligationem voti, feclufo er-

it La

temerà pauiteutiam agat , & votum , quod Dea

rore & ignorantia circa fubítantiam vel cireum-

|ofecit;fPadeatobfirvare. Quid fi , poftquam pre-

ftaatiam per fe intentàm, aut aliam , quàm fi

od

at

(00 flirit bujusmodi juramentum , ad nuptias motn

quis praefciviffet, vovere noluiffet. — Liberé au-

* proprio convola[fet , ezm» matrimonium contra-

tem ,feclufo omni metu injuflé incuffo ad ex-

o

bendum impedsat votum fimplex ,non tamen di-

torquendum tale votum , & fiquidem fit metu

i

rimat centratlum,nibilambiguitatis babet qua-

t, TP

gravi wjufté extortum votum certó non obligat;

fHio fraternitatis t&e. — Sic Pontitex. Ratioeft;.

&irritum eft , faltem jure Ecclefiaftico. e. 1. 4e

usutliü'ï'

. quia talis vovens peccat quidam contra virtutem

bis 42 vi. Atque probabiliffime etiam jurenas

bt ,

Religionis contrahendo matrimonium incom--

1 eonfllff'

tür ,cum Deus ejusmodi votum non acceptet ;

patibile cum promiffione fua facta Deo,attamen

quia acceptando videtur approbare injuriamr'exs

Tud

quia tali promiffione au & (olemni Deo íe

torquentis. Quidquid fit, nobis fufficiat me-

aita

I-'?

. nontradit , nec coram facie Ecclefiz itatum

miniffe lges , 117. ff: de Regnlis Xnris. Nibil

;f

'

mutáffe cenfetur, prout fitin voto folemni, ideo

j

confen[ni tam contravium , quàm vis G* nyetus ,

non; invalidat contratum matrimonium, qio

quem comprobare contra bonos mores efj. Quin

1 34 [

practicé tuta eft fententia tenens : Votum ex

.. folemniter coram facie Ecclefia fe tradit ho-

jf

mini.

quocunque metu injufto quantumvis levi effe

k

iNam

Mo Quadruplex eít ejusmodi votum fimplex:

invalidum propter rationem indicátam:

J

j

Ipfüm votum caftitatis feu continentiz integre

ita contra Sanchez /. 4: de vete ; & pletosqué

p

uwl

. perpetue ; votum Religionis ingrediende &

alios docent petmulti graves DD; ápüd eundem

"

profitende s votum fufcipiendi facros Ordines ;

Sanchez & Leffium 1.2. de jm[Hitia. c. 4. Atque

j

j

& votum Coelibatás non ducendi uxorem , non

inter ipfosmaximé laxus piiffimus$ Docltor Na«

" JSSW

vare Mdrma.li $& 22 HMTTs V $)

M

' !.mþend'i ;« — Qmniamauimonium impedi-

Q.33 3

Quad

p

Nüggu

J beol, Sacramenk, Pars W.Cap.l ——

499

2

uid fi.votum ejufmodi emiffum fit condis ,DUP"'æ/ folemnes tantüm , ütpoté äm;ï.fdemn,i

[i

14

tionaté füb conditione defuturo ; peccabitiie vo«

benedictione fponforum ac fignis publicz la-

veus, fiante itpletam conditionem matrimo-

"titiz , folemai- fcilicét tradu&tione feu pompa

nium contrahat ? &. curn Sanchez eodew 1. 4.

- traduGtionis fponfz ; folemnis convivii, &c. Ex

Moral,c. 22. m X 1. ita , pecéabis; fi conditio

L/

coriuni Sanchez cit. difpur. 7. num.17. Qua-

onenda non pendeatà tuá voluritate, üt fi vovi-

renullo coruni jure interdicitur, ne quis ma-

(ti caftitatem fervare deinceps, fi DEUS te hoc

trimonium eo tempore ineat fine benedi&tioni-

il

anno à graviffimo cruciatüs dolore calculi prz-

bus, &folemniillà deductione fponfe; convi-

M

fervaverit: peccabis ; finon elápfo anno matri-

vióque moderato. Adeóque nihil aget Parochus

l

monium contráhas j quià conditio implenda

- adversis Concilium Trident. Seff. 24. c. 16. De .

ij

pendetà voluntáte DEL 'Non áutem peccabis ,

Reformatione Matrimonii. fitemporeAdventüs

jf

Ly)

fi votum fit ponale, velà tualibera voluntate

vel Quadragefimz affiftat matrimonio feu . Vi-

if

pendeat, v.g, vovifti fervare caftitatem, fi denuo

duorum, feu etiam Virginum, quo benediction-

IY

teinebriáveris, velfornicatus fueris hoc anno ;

;bus in aliud tempus dilatis ; fponfa deducatur

non peccabis, eodem annonon impleto matri-

cum exigua pompa , modc;atg* Convivio, aliis«.

r

monium contrahens j quia non teneris exfpe-

que modeftis lzetitiz fignis. Perez;, Hurtadus,

&até , multo minüs ponere conditionem illam.

JMarchant. alii apud Segcbez cir. Certé Con-

p

Át quid fi jam du&tà uxore, nondum elapfoan-

gregatio Concilii apud Galemart, ad cit. c. 19,

)/

!

$o; te inebries? Refpondet recté Sanchez cit.

|—- rident. declaravit, poffe coram Parocho & te- .

!m

ntiti. X 3. te obligari fervare in matrimonio ca-

ftibusillo tempore contrahi,fine tamen folenni-

[

j

ftitatem, eequé ac tenereris, fi poft emiffum vo-

tatibus. Attamen Laymari éit; part. 4.c. 15 mo-

[

tum caítítatis abfolutum , matrimonium con-

net obfervandam efíe confuetudinem Diccefis:

traxiffes; jam enim pofita conditione, tunum

teftatárque in Bavaria non permirti j ut omiffis,

1

vel in aliud tempuis dilatis benedictionibus, in« -

J

votum evafitabfolutum. Hac in gratiam ju»

;j

niorum. *

eatur matrimonium , nifi néceffitás 'u'rg&;(t, utfr

^

p

LURT E

t

miles in periculo mortis conftitutus , vel ftatims

J f

difceffurus concubinami ducere velit.

Eu prohibitio Ecclefie, cüm fc

ilicet O;dïa

d

S

narius , Paftor , Epifcopus vel Parochus ma-

lV. Sposfalia Remiffive.

/

[

; ï4-3

liri

trimonia intereà contrahere interdicit ob juftam

onfalia femel legitimé contraéta cum unor4j

caufam. Ut patet ex jure c. Ulrigyo. De Clande-

E

A Rij

veluna fünt impedimentum impedieus ipfo -

hat

ffin. defgon[at.. Ubi Parochis pracipitur , fi pro-

jure nature , ne licité matrimoriium contrahi

; hÁ

2

babilis conjectuta impedimenti apparuerit, ez

poffit cum alia vel alio, nifi prior fponfus vel

E A,,F,)

centratlus interdicatur expre[fe,donec, quid fie-

. fponfa confentiat , autjufla caufa diffolvendi

H hr

[

vi debeat fuper e0 , manife[lis confliterit docu-

priora fponalia füb

Aj st

mentis, Similitere; Penultimo. De Sposfa gitia-s,

üt De quibns late Se&. Íe«

ii

quentif ;

"

p

rum : Dicitur: pendente lite de matrimonii va-

* »C*r:"m:"n;

lore interdicendum ejfz , ne aliud matrimonium

aii, ]l

D

sontrabant. Contta tale interdictum ergo pec-

Ária. Crimina his verfibus, cöinpreheniä , 146

carent mortalitet fponíi matrimoniumi contra-

Y

- Jincefins, Rapins [ponfaza mors mulieris .

A E

A fä!

hentes & «confummantes; fitimirum caufa in:

Sufceptus proprie fobolis, zmors Presbyteralis,

D7

Fel fi pewiteat folemniter ,ant monialem

l,

terdicti gravis fit utpote jam dictum dubium de

impedimento vel valore matrimonii, graviffi-

J M.

—— ecipiat i prohibmï bæcco;zjugimrif»[äcian.:slh'm*ï.-

9 fj

mz diffenfiones pátentum , vel cognatorum ,

fponforum &c. Secis ; fi caufa interdicti exigui

Haec olim jure antiquo impedimento erant;

h. ;11,

fie quis talis criminis reus licité contrahere

momentifit. 'Utnotat Tannefus tomo 4. d:fp.

j

PPHüli:

poffetnullum aliud matrimonium amplius. Ju«.

n

9. que[l. A. ntmi 33« (äem*.vide. Huc fpectat

ribus videndis apud Sawchez, & alios paffm. -

interdictum juris communis , ne fporifi matri-

D

Vetüm hac omnia modo per diuturnam defue«.

"iif

monium conttahant abíque praémiffa trina de-

tudinem füblata funt.

Secundumi - cornuniffi-

nuntiatione , alioquin peccaturi mortaliter ; ut

RU

inàm DD. Sententiam & omnium Ecclefiarum

f D

videbimus füo loco: Item aliud interdictum ju«

þonl

ris quoad excomunicatos , quippe qui privan-

. praxim. Adeóutdicat Navar. & 22/ sum. $ 6. 1

f!qga

IT

non reminiffe totá vitá fuá fuper ejusmodi cri« -

x

4

t Sfllïizu

tur ufu aCivo & paffivo Sacramentorum : Iteri

minis im

huc reducunt alii interdidlum commune juris

pedimento diiþenfa;?onem peuitam

tido

. fuiffe,

