ibidem n. 15 j. ctiam muftum ex uvis maturis expreffum. f,

trahentes.. £. 575 4 n.354. —

230-Minifti f?nt ipfimet con-..

Anratio Sa»ramenti validé po

ffit fepareari à contra&u inrerfiz

170, B. 156, Quid de vine acido?7/4egm.r57.& condi-

to eromatibus, abfynthio &c. z574ez n.y $. ac congelato ?

deles pet intentionem cóntrahentium ? 2/2e7z n.

356. pecs

ibidem n. 15 9. vitio admifcenda eft aqua, £. 17 r. n. 160. de

cant mortalitcr fic facientes. £. 526, n. 757.

M.

;!

przcepto. zbidem n. 161, naturalis. z572e7 n. 161. modica.

Ad Matrimonii valorem rcquiritur affiftentta Parochi,& duos

£. 172. n- 163-ad. Altae in ipfo calice. z5z4ezs n,164. que

rum, veltrium teftium, £, $37, n. 358.. Qualis Parechus

convettitur in fanguinem roediate. 72/Zem n. 165.

rcquiratur ? 2524ez n. 3 59« &ut hic intelligatur ? z2iZem n.

Materia confecranda debet effe certa & determinata in indivie

60-quis proprius Parochus eflc intelligatur? ibidemnn. 261-

duo;& ex intentione confecrantis. £.773. 4 n.767. refolvun.

valida cft affiftentia, etfi Parochus fit interdiétus, fufpenfus;

tut varia, z5/de 4 n, 168.Materia confecranda qualiter dce

excommunicatus, ctiam hon toleratus, f, 538. n. 252.

beat effe prafcnsceafecranti. £.17 j.n. 77 . Refolvuptur vae

Quis alius de licentia Parochi poffit affiflere ? z222em Z n.362«

tia, ZDdem 4 0.17 4. validé confccrari poteft materia in quae

Quz licentia sd id fuficiat; an etiam tacita ; przfumpta ?

Zbidem n, 36 $.vel etiam per vim,vel metum extorta?f, 539

cunque quantitate fenfibili.£.776 n.777.ctiam minima pars,

ibidem n. 128.licite veró non nifiin quantitate conveniene

n. 366. Licentia Parocbi eriam neceffaria eft Confeflario

2

te fini,ufui,& reverentiz: Sacramenti. £, 777: 2 n. 179. -

pro copulando mortibundo ? z4dem n. 367.

Matetia Sacramenti paenitentiz quz, & quotuplex. f. 262. 4

Quales requirantur teftes ? 7527e7 n, 368. qui cen

feantur uïc-ï

nei & fufficientes? 20/7e/ 4 0,368.-

z

n. 21. qua rationc vcnialia fint materia fufliciens. f. 265.

P

quibus modisuniverfim temitrantur ? £ 2.64.2 n. 5 j.qualiter

Qualis requirarur Patochi & teftium prz

fentia? 540. n.373.-

pecceta jam femel rité confeífa fint mareria Sacramenti poc-

" pecefle non eft,ut adfint voluntarie. z5Zez n. 47 j.aut ad id

i

pitentiz ?. f. 267. Z n. 49, qua ratione peccara dubia fint

rogati, modo intelliganr, quid aparur ? 2577ezz 276.

materia Sacramenti poenitentiz ? f. 268. 4 n: j 4. qualiter

Mattimonio przmittenda funr tres denuntiationes, f, & 41. m,

Confeffarius prócedere debeat,fi poenitens afferat mera du-

477. €x ptzcepto tantüm. 7577em n. 378- con(cius alicujus

[

impcdimenti inter fponfos tenetur illud manifeftare fub more

bia: ? ibidem 4n- 56. Mateua figilli. £.449.

1

ES

Matrimonium,

tali per fe loquendo. zZ/dez 379, Qualiter, & cui intimana

dum ? ibdemn. 380. anetiam fponfus, vel fponía ceneans

L

Matrimonium quid ?. f. 46r. n. T. qüotuple; ä?äidc;n n.21-

tur manifeflare ? £, 542- n, j r. folvitur cafus, //idems n«

Matrimonii impedimebta quz & quot ? £. 46*. vide zzped;-

382.

L

mentum-

Matrimonii

ut Sacramenti effeQtus eft pratia fanGificans, /5;4-

Mattimonium dupliciter fami poteft,ut coztra£/us, & üt fin-

4 n, 393. & ttiplex bonum eflentiale matrimonii,fidei, pro-

j

culum. . s19..n- 288. Quid utroque modo ? z;dem u.289.

lis, & indiffolubilitatis. Z5zZezz n. 384-

:

Ad Mattimonium. ut cov/rzGu5 eft, requiritut 1. confenfus

Matrimosii indiffolubiliras, & diffolubilitas.

Y

;

E.;q4 t ]ürc de4

mutuus obligarionis. i224em n- 2 9o. Qualis fuff ciat ut vali-

x

vino,zLider d n. ;88. ac eriam narura.//Zem n, 580.faltera

dé ? £, 520-4 n-291. & qualis;ut licité contrabant? 574.4 8.

inchoativé,indi(folubile eftomne matrimoniuto ,egztzzum

1

295. VL Verus; ferius, Polisterius, ) liber. £. 531- n.299.

ratum , & confammatumn, £. s444n. 390. adeóque etiam

[

II ALfolütus , & proprzus contrahentium tantüm. zbzdezz

Metrimonia Fzreticorum aut indiflolubilia funt,auc nulla.

n

[

vp. 30c.quem hemo;z5;Zezz n. 30 . nifi Deus fupplere poteft-

"ibidem n- 391.

il

ibidem n, 302, nec requiritur confenfus parentum, vel alio-

Matrimonium infidelium,

etiam confummatum , folvifur:pct

rum f.522.2 n.3c j.1V .Exferzus per vctba,vel figma de prz-

unius converfi &"baptiz:ti aliud matrimonium contractuta-

fenti expreBlus.i27dem n:305.an necelarió per verba. i2i4ens

ibidem 4 n. 392.

[

n. ;06, & quibus vetbis,vel fignis. iaiZem n. 208. & quo or-

Matrimonium fidelium 72£27 tantüm folviturper proteffio-

Min

. dine,qua fimultate exprimi debeat ? f,

nem Rclipionis. £. 24 . 2 n. 306.ctiam poft multos annos,

tim inter abfentes. 25/2em 4 n- 317.

523.4 n.;cg-prg(cr-

ibidem n.398. (deprivilegio primi bimeftris.f. 46.n. 599.»

u

m

Quez fint perfonz habiles ad mattimonium conttahendum ? f.

&c ctiam pcr difpeníationem Pontificis, 2/4em n.. 400- fole

N

2324 n0:216.

:

vuntur fundamenta contraria. £, 547. n» 402.

Nullnm eft ma

trimonium,f latenter fubfic impedimentum di-«

Matrimonium coz/zzmatum fidclium cft fimpliciter indiffoa

Yi

rimensZ5zdem n. 316. valet vetó , quandofolue dubitatur

lubile.z5;2e:n: 404« quoad vincnlum.z/zZez n,40«. lolue

À

* tale fübeífe;revera camen aon fübeft ;//4ezz n.317. quando

bile tamen quoad torum.f. 43.n.407, I.Per profeffionenr

[

autem certó putant fube(fe;. eíto non fubfit ,

ptobahi)ius

R:ligionis, mutuo confenfu, vel de licentia alterius factam.

nullum cft, 7572ezz n- 318.

ibidem 4 v- 409. M. Pet fufceptionem Ordinis Sacri.f. $49*

$

Mattimonium ctiam coatrahí'poteft inter abfenres per Epiftos

n.411. III. Per Votum fimplex caftitatis mutuo confenfi

Jam, f. $2 5, n..520. vel per Precuratorem. 24;Zera n. 321.

emiffüm. 2524ez n.4192. &

7

"

IV. Per elc&tionem cqntipcntif,

qux requiranrur ex paite principalis contrahentis,

& qua cx

ibidemn.

[?

Mi

arre Ptocuratoris ? 25765 4 n.

311.

Matrimonium fide contrahens peccat mortaliter. f. $5j ts

Mattimonium fub cenditionc.

M

mitti debet. f. 526, n,

» ptefertim de futuro, raró per-

431. & inforo exttrnocompcllitur ad veré coptrshendums

316. contractum fub couditone de

f. $54. n- 432. ifi adfit legitimg exceptio- j&idere n. 453«

prxfeati vel pretetito , ftacim valet, & conditio veta cft,

Cafus difficilis, j)idem n. 434- ,

M24

us

7

- ludex Rerum notabïliäiïz in bocTomo contmtamm, !

Matrimonium fcientet - contrahens cum impedimento.quo»

Minifter feu miniftrans ad Miüarä

requiratur? £. 020.0.389.

quilis & fub quo pecema

n

cunque;peccat mortaliter. f, &54,n, 4 34. peccato facrilegii,

.. Slidem n,426.contra reverentíam Sacramenti.f. p 5 c,n.4.38.

Minifter Sacramenti poenitentize quoa

d vgliäfem eft folus $a»

fecüs, fi bona fidecontrahant ignoranres impedimencum.

cerdos ferus - f. 4 0$.2 n. 655. nullus Lsicus. /577em 8: 657,

, dbidem n.439. Quas pocnas incurrant fciester cum impedi-

" quid fi quisfe fingst conf-flarium 2z5/Zezm. 638.. —

mento contrabentes? £, 556. 0. 44 1.

1

Miniftet debet habere jurisdictionem Z2zZezz n.6 : 9- & approe

dimento contractum aut di(ï'ölv;en.

Mattimonium cum impe

bationem ab Epifcopo exprefsé, vel tacite, £, 409, n. 660.

. dum, aut difpen'andum eft. f. 556, n, 442. Inftructiones

" Anquos, & à

quibus abíolvere Poüï;vnoä ap quþuiq—»ïä&

; Gonfelfariis valde notandas.z274ezz n.443. un pocnitens ha-

à n. 661.

3

. bens impedimentum fit in bona fidesz5/e;z n 445. vel ma-

Miffa.

J

à

la fide, f.547,n 445. fi impedimentum fit difpenfabile;quid

Miffa quid nc;minis? £ 248

. ^. 6I, quid rei ?£, 149.n.62.. eff

i

"faciendum Confe(lario ? z/zez: n, 446.

verum Sacrifieium in &ova lege probatur v:;ie.viäxifkänx As

Matrímonium invalidum ex defe&u coníensüs rantüm, quali-

63.folvuntur obje&iones,f 150.2n.68. .

. ter tcvalidandum ?. f. $58 n, 447. àn requirarur confenfüs

Co!

Miffa hoftia fcu res oblata prircipaliseft

orpus & S;nguiä

movus unius tantüm ? JAiZere b 449, internus tantüm, vel

Chrifti.f./57.2.7 4.fpecies Euchariftiz fünt medium .z2z4ema

exteraus? f. £ 59.n,449.

&, 7 . fabítantia panis & vini matetia ex qua. f. 182. n. 76*

Matrimonium invalidum ex a

liquo iinpcdimcuro revalidatur

pet difpenfpationem.7/77ez n 451.in quo jute ordinario di-

iramutatio & deftructio hoftiz alia myfüica. f. t 53. p 79-

fpeníat folus Pontifex.£. 66.n.442. Bpifcopus per accídens.

. alia moralis,z277.n.8Q.alia aliquo modo realis, 7572. n, 81.

Miffz partes effentiales, f y £ 4.n.83» aliz accidentales, 2247

ibidepin, 4$3:buando? Z5idem n.454. -

confectatio eft effentialis.£5/4em n,84.an & quz oblatio cle

Quid agcndum Confeff;rio vel Parocho , fi immediaté ante

fentialis ? ZzJeuin. 85, (umptio non cft pars cflentialis , fed

ruptías jam jam cclebrandas in aliquo contraheare inye«

intepralis Millz. £. 155. 4 8 96.

hiat impedimentum occultum ? ;/zZen. 455. -

Miffa Sacerdotis mali quo fenfu & refpe&tu eque, & quo mi«

Hiabita difpenfationz neceffartió requiritur etiam novus cone

nus valeat, quàm Sacetdot

fenfus, & £61. n, 456. &

quidcm utriusque , internus & a

M.tfz Oblatio. f, 2x j,

is boni ? £, ot3. .c' 8, 31t,

E

ternus, z5dera n. 457.

Miflz Stpendium.£. 222 vide V. Stzpenium.

Animpcdimentum & nullitas mátrimon

ii debeat alteri patti

!

"

Qualem partem omittere in Miffa fic mortile ?. f. 238, 4 :

manifeftari ?. . 2520 Z a. 4c8.

! tefti-

, 41j àn & qualc pectatum fit aliquid adderc ? £, 239. 2m.

Án requiratur nova folemniras ícu praefencis Parochi &

472.

um? f j65. Zn, 461. una fententià affimat, f.

Miflam mutare,legendo

aliam,quàm fit þïæfcxipta.an & quale

463. altera negat. z&dem 4 n, 464,

föjuän.

|peccatum. Z2Zez n. 429. Cauíz juflz mutandi Miflam.

Mactimonii ufus, £. 64. vide Conjuges.-

ióidemn, 430*

'

AMendicaptes.

Quinam, quando, & qualiter fupplendi fiut defectus in Mi(fa

commiffi 2f. 240. 2 n. 43

Mendicantes qualiter , & à quibus cafibus & cen

Xfur'is papali-

2, Quid f Saccrdos in M:liþ dg:

bu: cx privilegro abfolvere poffint (zculaies? f, 427. 4 n.

'/ficiat ? iäid:m n,

435

ad Bpiícopales? f.428. 4 n.745,

"M:Moribundus.

750 qgid poflint quo

AMetns.

/Moribundus!oqüclä & fenfibus, de(titutus, fi dedic figna dog

Metus | gravis injufté inc

1llus ad extorquendum confcanm

loris, & confeffionis valide & licité ab(olvitur £ 404,n.626.

mattimonii , irritatillud probabiliter jure natutze. f. 465, n.

ad ab(olutionem petendam directu.z527..6 ?7.criam quan-

h

33 cettiffim? irritat metus ptavis abfolute. zbiders n. p4. ac

do ca dedit Sacerdote adhuc ab(ente;coram aliis, etiam uno

poftea-teftante. Z027e n. 639. qualirerabfoluré, vclíub

u

ctiam gtavis :cfþ;&&iy&-iäidgm D. 1j, hontamicn metus fime

- conditione? 404 n. 640

/

pliciter levis, vel meré reverenrislis. f. 466. n.16. ni

^

Q quane

M

doquc per aceidens. 727Zess n, 17.

Moribundus, qui nullum dat, vel dedit fignum

» 8B, quango.

l,

Mctus gravis autem , utirritet, debet effe zja/lus (eu z7ju/72

| qualiter peffit abíolvi ? 25/7e»; 4 n. 664,

h

ANotitia.

incuffus.i2zem n. t $. per fe directé ad extorquendum ipfum

matrimonii copfenfum-;5/4e5 n.19.in dubio,an metus fuee.

Otitiá confeffionis quando & qualitcfnnn liceatuti, &

f.

rit jojufte incu(fus;prxfumendum eft pro valore.z277. n 2o.

N

quando, ac qualitcr qu

Q«

Metum talem incutiens peccat mortaliter, f. 497. n. 27 alter

gilum.

X

andoquf liccat ? f, 4;6.1 vide 55

,erà venialitet tantüm.fi folüm fiété confentiat :47Z, n. 20o.

[

/ NNumerus.

dmó ncc venialiter, (olum contentiat inipfum matrimo-

Numerus moralis tantüm peccatorum exprimeadus eft in cona

n

pium fine animo con(ummandi. 2577. n. 22. mortaliter ve-

feffione,non phyficus actuum, £. 226.n,427, quando pece-

1]

10, fi ex tali metu contrabat cum intentione confummandi,

€ata interna cenfeantur uoum,vel plura hbummere.Z/zZern 4 n..

"

fciens tale matrimopium effénullum z5zem n.23. & exer«

429. quando cenfcantur formaliter , vel interptetativé íne

ilh

cendo a&us carnales meré fornicantur.ZLer n, 24. nec per

terrumpi.£. 247.2 n. 430. Án multiplicatio objectorum i

illos a&us mattimonium tale tatificatur. z£zem — Qualiter

codem actu multip./cet numero malitias. z5/dem n. 43t.

li

peccet;qui contrahit ex tali metu itretitus infupcr alio impe-

Quando actusexterni fub uno eedémque interno multiplie

VU

68. n:1q.

Qimgnte 4iximdnte 14

cati cedfeantur unum numero peccatum ? exempla vatia,

AMinifler.

ibidem 4n. 432. Quando cenfcantur plura aumero peccáta

f

Mihi&& $acramentorum

validé conficiendorum, quis, & quz

actus ibterni & externi. £, ;59. 4 n. 425.

urüsl

ineorequirantur? f ;o, Z0, 158,

Numerus certus explieandus c&, quantum fieri poteff, ibidem

8

! (01'

Mianifler,ut licite conferat, & conficiat Sacramenta; qua in co

D, 441, ünde praviter peccat, qui numerum fibi certum, ex«

tequirantur ? f, 52. 4 n. 169. vide Sacrzmentusm.

primit fub illo füo czrczter, plus, mznus- £. 360. 0. 443,

Minifterin mortali miniftrans ,. vel conficiens $acramentum,

quem numerum comprehendant, vel copfeffariofignificare,

jf

$n, & qusndo peccet mortaliter ? £. 3. n; 169.

— poffint di&z patticula,czrczrer,plusmimus ? ibid.4n. 446,

li« p

À Miniftro indigno.feu cum peccato mortali collaturo. an li-

Quando nullus, nec probabilis quidem numetus habeti potcft,

ifh.

ceat petere; & recipere Sacramentum ?. f. 36. Zn. 178. vide

qualiter fufficiat , & exponi debeat ftatuspocnitentis, cone

Sacramentumy,

fuetudo , & mora peccandi. f. 36:. n, 449, cafus varii, £,

"

i l

Miniftrans Sacramentum indigno qualiter pþccct ? f..' 37-4n,

862 4n.431.

2

í 840

Obligatio.

S

1f

Mibifter

Ordinis validé conferendi. f. $0. 4 n. 39. & licité

Bligatio applicandi Sacrificium ex fidelitate

rfo!üm,rcgüh-*

j

confetendi quis? £. z. à n. 46. vide Ordo.

O

riter eft füb venialitantürs. f. 22t. m 252. ex juftiria verà

Munifter Euchariftiz & Sacrificii et lolus & omnis Sacerdos

fub mortali ex genere fuo. //Zer &. 553. unde mortaliter

t

f. 209- h. 304. quis licitus ? f- 2 10.à n. 306, quis ordiuarius

b

& cx officio? /eZem n. 308. quibus cafibus Regulares dare

,peccat, qui talia Sacra fine jufta cauia nimis diu diu differt,

3bidemn. 354.Si omninà omittat, tenerur ad reftitutionem,

. 4222,0,355-

W

geflint Gommqnioasmifu ariculo morzis? £. 211, F- 24

Oblii-

Q.qq*l

]udex Reram ubtabilium jn boc domo c'onfäm'amm.

Oblgationes Cletic

oram feu Ordiuäu;mm; f.728 a'.n. 157.

t&tus phyBicusprefextim in Prcäbyt&;tu 4bidem n.56.Qui. /

i babitum & tonfüram quanta. f. 81. 4 n,

deber ficii fimul cempore , faltem motaliter,cum prolstiong

.9bligatio geftand

rationum &« M:flatum ia ordinatione 1n.

formaz-ZBidem n- 27, an contact us il!g' debeat efle iwmcg!ia-

16;6'- o

bhigario O

tus. £, 50.n,38.. —

junctara

m.zbdem

n 170, Obligatio Revereatia & obedicn-

tiz O:dinatori

promiíIz: quz & quanta, f 85, n. 177.

Ordinis 92//22 copfrendi

Minifer eff omnis Epifcopus cotte

Oblieario €aftitatis in Majoribus ordiaati qualis ? f. 82. 4 n.

fecratus. /5;erz n«5 9) isque folus,non itern non confecratus,

172. eítcx folo jure humano Ecclefiaflico. £. 83,n,175. ita.

z

ibidein n. 40. Sáltem refpeétu Sacerdotii validé confetendi.

utM

attímonium valide contrahere non poffit,/27Zés u. 176,

f. 541. sum. 47. nam Otdines minorcs, & primam "Tonfu-

Quz obligatio cít immedisté ex voto folemni, f.84. 2m

tam conferre crinm poffunt Presbyccri Cardinales, & quia

178. aut cetté ex lcge Bccle(isftica, ZAidem n.180. in ipfa

dam Abbaaes.//idern n. 42. Hi tamen probabilius Suis tane

ordipatione falcem implicité volita z2/4em n, ,:-81'.Rcfolv üne

:

tüm ;2emn.43.Dieconatum & $ubdiaconatum ex come«

tür varía, £. 85, 4 n, 132

Obligatio recitandi Floras Canoaicas q

R

Q;lis,

miffionePapz etiam confetre poteft fimplex Sgccxd"osf Fst-

B. 44,

ques, & quiþ us

titulis obliget ? f, 87.vide Hore Cauonice-

Ordinis ic//? conferendi Mini

fler eft folus Bpifcopus pmþifm

Obligatio reftiruendi ob omiffas Horas. f.63. 4 n. 57.

ordinandi./2/7cm 4 a. 46 Qui poteft elTz proprius ejus ratioe

Omittens omnes Horas probabilius unum tantüm peccarüm

ne vel originis,vel domicilii,vel bencficii. f. 524 n.49 Qui&

-committit; f, 1606,n. 9t

Qu cenfeatur pars notabilis ?

nam dieatur gropr/n: ratione orlginis- 7574em 4 n.$0. ratioe

ne domicilii ?f.;.

4

:

diidem gj Qu

)uid de ddbitant/cfln aliquid omifcrir ? ü*fof

neficii ? £ gc. Z .

6 B. 3- a;iql'uingqg proprius ratione bes

4 n. 3 us

É

o

rdinis valid

Occafe. -

é fnlcipiendïs;gyeäuwe eft folus baptizatus i5;ena

Occafio temota, f. 230. n, 321. propinqua.ZL/Zenn. 322. &

n 5j.nulla focmina,5/4ew;. Quid Diaconiffa ? f. 56« n.60.

[

uid de Hermaphroditis ? ;527eo n, 67.

roxima quid ?

&

jtn.32 3.quid & qualiter agendum cum

Ordinandus adultus debet habere igtentionern. f. 47« n. 62.

secidivis ex occafione proxima ? 4ides 4 n, 32.5, fpecialiter

V alidé otdinantur infantes & pueti ante ufum ratiobis. zbidem

cum concubipariis ? £. 552, 4 n- ;26. quid cum rccidivis ex

intrinfaca rantüm fragilitare? £,5 7 2,4 n.530; (pccialiter quo»

4 n. 65. uti & amentes, füriofi, ebüi.dgxmicntcs &c. non

tamen licité. ;4Ze» n. 66.

axdkmoïli—;i'cm'., f. 334. 4 n. 333. vide Recidifi.

:

Ut quis licité fufcipiat Sacramentum

Ordinis, äcbcicü'c L i

^ Offerens.

ftatu gratiz. . y8. « n, 68. unde qualis oblipatio confiten«

O!fcrehs Sacrificii varius, f» 212. B. 2t5.

Priucïpalis eft ipfe

di, & communicandi ? s&zdem 4 n,70. T. Debet effe cotie

)

Chriftus, qualiter is adbuc offerat ? z2dem z n. 316.

firmatus ordinarié, & non pcr faltum fufcipicnt. 2.0,7 2- 111«

Offerens Minifteiialis eft omnis & folussacerdos.f. 212.n.310.

Non debet«ffe irte

:

$

ularis, f 59.2.76. Quid irreg ularitás ex

Quo (enía & refpe&tu Miffa Sacerdotis mali zqué,vel mi-

deli&o. ;/i4em A n. 7- ex

defe&u ? f. 6o.4 n.$0. 1 V, Not

nüs valeat, quàm Miffa Sacetdorisboni? ibidem 4 n. 321,

debct effe cen(urá ligatus: f.62-n.89. quid & quotupl-cx ia*

Offerens Generalis e[t Rcclefia, £. 274« n. 524

terdictum, i4idese 4 n. 9T«

D

Q fferentes fpeciales fecundarii fanc fideles concurrentes.

dbidem

Qualis etas requiratur ad Ordines,

f.63 1.94. qualitet cbmpui

4 n.325.quo ordiac hi ofícranoquomodo & —qu'ali:cx.? ibid.

tanda ? Z/jemn. 95. Quid fi quisfcienter & mala fide ante

4n. 226

illam ordinetur ? f. 84. n: 96. quid in dubío; ari adü; dee:

O ffciri debet Sacrificiam foli Deo ex duplici ratione. f. 22 $.

bira ztas?. £, 65. n. 98.

^

n. 220, idque ex fine colcndi Deum. £, 216. n. 330. qui

Deatdinzndi probitate. f. 6 $.0,99.$

cietia. £)dem 0.100. &

finis fcmper , faltem implicité haberi debet. ;bzZers n. 371.

examine; f, 66. n.101. ac apyrobstione. $27Ze5 n« 162

Quid fi prxter buac;alius finis iatendatur ?. /biex n. 332«

O:dinarli littera dímifforize: zb/4ey n, 10 3« d quo conferane

Ien:entio ia ,celebrante neccífaria tam quoad confecrandum,

tur- 5idemzn, 104- quid continere debeant? f.67 7 n-1of.

f. 217. 0. 337, quàm quoad applicandum qualis ? /b/Zez 4

Otdinaadi titulus fuftencationis. 42655 m 108. alius bencfi-

5.338. quando habenda/feu quamdiu anteMiffam fieri pofa

cii. jbidem n. 109. alius Pattimonii, €. 68. 2n. r 10. alius

áit iatentio cenfecrandi. £2 19. 4n. j47. & intentio appli-

]

paupcttatis, ib';'d:ns B, 112 yognæ in oppofitum, /2;4e n«

;and-i 24lidem 4 0. 34.

114*

1

Ordoe.

Ordiaatio&islocu

&tempots;& intetflitia. £. 60 p 116. neà

Ordo fumi pogcü duplicite

1 aétivé &paiüiä ? É d n. f

€ueunt codcm die in eadem ordinatione gencrali conferrd

;duo Ordiocs Majores.Z224ép» n,118- enumerantut interftitia

Otdo quid a&ivé ? jb/dez quid paffivé fu

mptus ? f'bid:m.

O:dinationis effc&us qui ? jbdem n. 5.

[

à Yure flatuta: £Ldem n, 71 0. Quibus dicbus conterri poffint

Ordincs funt feptem 2 zbidezz n. s.

Minores ? £,2 .n.119. Prtvile

N

già Regulatium cjtca tempora

Prima T oníura non eft Otdo , fed

fandamentam & difpofitio

otdinandi. £, 7 1. 4 n. 121«

ad Oidines. f. 42. n. &

Eui:io,'mazctia',fofma ;& 'ochiAg [2

x

*

Qrdinum fmguloru—m dc

q-p

Cur Oidincs alii dicantnr sz4jores

& Sacri ? ibidgm B. 7. alii

minores & non Sacti ? abideps n. 8.

N

?

ördï.ORi;tïar&s q-/:idx ut Sact.atxf)chtum i'l:iäem u.lä ; uid ut

Eplícopatus eft verus Otdo 4 Sacerdotio q

uidem aïiqualitcr.

j*

tcs Saciamenti. zLidezi n. 126. qua ejus matetia, Z2/dem

43.n. 9 non ramen fimpliciter & adzquaré diftir us.;L/Z,

Otdo Le&oratüs quid ut Sacramentum ? j2jdem n-127, Quid

n.10.p;z'ftaatior tamen Presbyteratu. jb/demn. I1. imó eft

ut resSacramenti ? Zbden. 118.

fupremus Ordo in Ecclefta D i. ibiZera n. r2.

Otdo Bxorciftatás ut Sactamentam * uttes Sacramenti f, 72

€:do eít Sacramentum.£. 4 4.n.5. inftitutum à Chrifto in ulti-

4n, I29. quz ejus materia, i5;derz.

—

ma Cona, explicité quidem quoad Sacerdotium. ;b/4ez; n»

O:do Acolytatüs ut Sacrámentum. i4/Zem ti. 1 7t. t tes Sacraé

&

16, & implicité faltem quoad alios Ordines, ibzZem Z n. 17*

menti.//zdem n, 121. Qu& cjus matzeria . zb dem.

cotümque materias & formas. f. 4y. n« 18.

1

Ordo Subdiaconatüs ut Sacramentum. ;5 der n.24. cjusmas

E EWPT M J OLENM MUU N D

teria quz, & quotuplex. f, 74. 7 n, 13: Quid ut tesSactas

6:diaes omnes probabiliffime funt Sacramenta jb;Zem 4 n.20.,

ficut eriam probabiliffimé ordinatioBpifcopi eft veré & proe

menti, & quz ejusofficia ? z5/degi n. 137

prié Sacramentum. £. 46. n; 2 j. etiama ut diftinta ab Ordi-

O:do Diacoratüs quid ut Sicramentum , quz, & quotuple&

natione Presbyteti, ZbiZezz n. 27e

ejus matcria.f,7 5.n. 138. quz cílentialis ? 2/dezz n- 79» 8

Qualiter feptem Ordines dicantu

[ura Sacramenta ?

unum,vcl duos imptimat Charaéteres? 22;er» n140: Quid

-47-n. 28*

1

t qnum,lc P

*

O:dinis mareria alia remota, al

ut gradus & res Sacramenti 75/2.,141. Qua ejos officia l.

ia proxima. f. 47. . 19. forma

Ordinatorum paramenta , eorümqne Egnxäcgtiancs.— f 77.4

funt verba Epifcopi./b/4ezz n 39. Traditio materiz, & pre-

n.z D

latio formz debenr fieti ab eodem Epifcopo.f.48.n-38- non

Orlinatorum obligationes. £. 78. Touhm & Minores nul«

tamen neceffario fingulis ordinandis. 7D27:» n- 32-

]am indacunt obligationem, f. 80. n.z64: Qualis obligatio

Qualiszequiratur contactus materiz in ordinationc?/D;4.n. 24»

geftandi habitum & tonfuram, f, 81. 2 n.166.. Oratienuns

Probabiliffimé ad valotem & effzaziam pullus tequiritur con«

& Miffarum in ordinatienc injungi folitarüm. j5zden 0.70»

taCtus f 49,0-25« Dc purcepco camen ncceíTarius *eü'wn-

O:diaäti) in Sgcris obligantar ad Gamtatamf- f. 82. 4. lï.;

lndex: Rerum notabilisum im boc qomo comentarum,.

£& folo jute Bc:ïc(in&ic*o.,ï, $3. n. tyg,ür Mattimonium - Pænite-ntia,geguhxïm imþþagnd'ufg-þgü peccara auditt abte

validé contrahere aon poffint. Z2/4eig n.176. qua obligzatio

abfolutionem J/idem n.j 7 6«& implenda rempote vel tcrmie

eft immediat? ez voto propiio folemul. £. 844 u. 778. Aut

no przfixo: f. 207. n 577. fi non fic prafixusquàmprimura

«etté ex lege E celefiattica, Z/zdez n«180. in ipfa oxdinatione;

commodé fieri poteft./272er5 0,478.poteft impleri pcr opus

faltem implité volitaz627em n,181. refolvuntur varia dubia.

aliás prcceptum. z&iZem n.$79. vel aliàs exereitugiyetfi quis

l

l. àà. cam cafliraris obligationem contrahat in ordisstione

deva implenda non cogiret. z0/4em n, $89..

7

H

exprefsé nollensillam ? £.85.. 182.. 1« Otdinatu. éx me-

P

Genitentiam juítam à con

feffario impofi

tam.2

&idmi n.i;Sz.-

tu, bidem n. rej 11l. lgnorans eam e(le O:dini anne«

tommurare poteft folus Confeffarius. f.592.n.583. non fo-

xam; f 86.n.184. 3 IV. Àn ctiam infa

(u,s. fic in Sactis Ota

Jümisqui impofuit;(ed eriam alius. 24/4ers c. 584 zqualem

poteftatem babens. //zders 8,585, Qui primó impofuibpoe

* '?.i.hltus- ial;dm D. 8,1

A

Peccatum.

teft cam mutare extta Sacramentum., ;2/e7 n. j 86.non ve«

äctntägh.quodliber qualiter & quot modis repugnet Deo ?

10 alius.2/dem n.587. fed probabilius dcbet ei prior coufel*

fiotepeti-f. 2 92.0.588, Probab

j

5

Flc támen, eam cí non 'dtbä,tc

£258.4 n. 4. continct offenfam & injuriamDei-E, t« 9. g.

Peccata vcnialia quibus modis univetim deleanstur? f. 164,

t'epctik. ibidem w $89

Pollutio.

n. 33 €xopete operaotis.Z2/dcpz d n- 74. ex opere opetaro.f,

* &6$-4n. 40. pet Saccamenralia. £. 266. 4 n. 4 nullum re-

Pollutio quid 1£.&10..628 quotuplex ? Jbidem.

ng!iacnga L

mittitut fine remiflione mortalis. //4ev n. 46.

Ex parte objetfi ogitati ibidonn.629. I) Ex patte per/oraà

polluta.f.611.4 n.Gx9 Tl Ex parte cooperantzs Pelcomplicis.

: Peccata jam femel rité confeffa quà ratione fint matetia fuffia

E

JWbidem n.631.0u4,quanta peccata ? quando & qualiter ex4

ciens ? f. 267. 4 n.48. & quá rationc peccara dubiatf,2684

p. j4. quàndo calcs abfolvendi, vel non 1 i/dem 4 n. $$v

plicanda in.confeffionc?224eza 4 n, 6 3. fi fiat ta&tibus alte»

tius perfona 2 92der 0,63 j: ratione peccati alieni.. &12. n«

! Peccata mortalia in Ípecie & numero necclir:ó conficenda. £.

6:4.fi fiat cum puero doliincapace,cum feemins,vel mafcue

339. 4 n 360. poft diligehis examen. 20/dem 4 n 363.. vide

lo dotmiente,cum cbtio;vel brüto & c 522em n.63 . YV.Ex

b3

t Cenfeffvot

[

Peccara dub

ia a Bece(farib confiend: ur dubia? F, 146. cet-

pare nf rament? sdhibiti emimat?; hi fizc alterius perlonge

-^tus de peccato, & dubius de confeffione , illud copfireri de«

manibssinter ejus brachissuberay& c. Z4derm n.. 636- vcl in

ore altetius.Z2ierz n.6 37 vel /tatisoati. ibideme n 658.ut

! bet. óiZem 4 0. 386« dubiam juri;.fa&i,neguivum,goüti—

fiat cüm foemina mortus,vel ftatua faemipe, f.6315.2:629.

sovnm &c-f. $47. n. 359.

Peccata meré & veré dabia noà e

ffe neceffarió conärenläa do»

Pollutio dite&e voluntatia femper cit peccatum motale.id.

cent mulri. 252em 2 n.39 9. fententia tamen oppofita affire

"B- 640. nunquam licita quocupnque cafu. /2/dern c. 647 Àf

liceateam involuntarié ortam permittere Z62 n.6 4 2,aub

mativa practicé vcfa oftenditur. z//4em Z n. 395.

Íemen jam corruptam dire&té espellere ? . 672« n. 643.

Peccatum conf-(lüm ut dubium,

poftza non rcpeiendum ett

Pollutio indire&té cantüm voluntaria ex caufa vel actionc alie

in

- ut certum. f. 248. n« 297.

a

0 Bepeccátis coniugum in ufà matri

mroaii.f.g;;.& £ $64. vide

qia quando; & quale peccatum ? //Zezz n« 644, Mortalis

i

elt.(i caufa cjus previla eft mortalisin geacte luxuria 2574

Covjuges. -

n 645: ut (unt impurz cogitationes,imaginationes, defide-

. Peccarum coBtta bàturam quid & quotupiex ? f. 609.n-624,

1

Bcftialitas.Z2/4ezs n.62 j Sodomia perfeGba. 70/7em n 62 6.

tia«tactusamplexzus & « f.615. 8647* $1 veró cáüfa ejus eft

imperfecta,zD4em n.627.Mollitics.£ 610 n.628. cjus divi-

folàm venialis,etiam poillutio (ecuca,fed non inrenta;(eclufo

À

periculo confensüs,tantüm veníalis eft. Z22desz t. 648«

fio. ibidem. Mollities qualificsta ex parte objedti cogitati,

Pollatio quale peccatum. fi pravideatur (ecütara ex ebrietste;

ébidem à.629.cx pate perlonz pollutasf.672.5.629.£x pare.

nimio cibo, potu t 7574tg n« 649. vcl ex alia actione de (e

It

'tc coogcerantis vel complicis. 2224ez n. 63 . ex pace infltu-

f

menti adhibiti ïmi'mari, inanimati- 612 4 h. 68*

honefta & licita ? £. 672. n 650.

f

l

S

Quid de pollutione involuntaria in fomaisfa&ta? 17 n.652.

Panittutia,

fi antecedenter directé fit voluntaria;ntenta & c. ZbiZeso àe

uf

,länïtenïia quid vomini

s? f 2cy. n. p t virtus, & ur Sactae

6,3. vel inde&te in cauía pofita. ///es n. G y4. aut poftea:

1

menuim. É, 2 58.n. 2. quid t virtus? /ozZem n.3 off«nía &

f

voluntarià & corplacita. 224e5; n 655-

S

injuría quid & qualiter differant ? /5/4ese ». 4. Item quidy&

Pollatioin fomnis czpta/fed iu vipilia cornpleta.

E-6!8.;1.6 j6.

- qualiter differant facisfactio, & ieftituuio. 27705 n. 6

3Diftillatio & commotio libidinoía, 227 4 n. 6

58. & non li«

d

Pucnitentia ut Sacramentam quid ? £. 260 n. 10.. Eft verum

660,

Z

j

- N,L, Sactamentum. 2bidem n. 11. immediate à Chrifto in-

biglinqofä. iidemw.

(nf

' Preceptum.

ftitutum» n,72. neceffatium omoi poft Bapti£fmum mortalíe

Prsceþmm Confeffionis Zizwup quos, quaado ) qualitet

WI

ter lapfo;neceffitare roedii in re vel in voto.Zc n,t3, ejus

obliget? f. 377.4 ni $t7.

fubje&tum, & differenriaà Bapti(mo ;5/2em ny 14-

àd

Ponitenti ex patte Sactamenti matería , & forma. f. 26T. t

Preceprum Cosfeffionis Ecclefaflicum quos,quaado, & quas

. litetobliget? 578 2n. 522.-

gj. x parte paeaitentis conttitio , confeílio. & fauisfa&tio.

Prepofium.

j

dbidernn. 16. qu&nam cx his fint partes efTcntiales ? /4;deza

Ptopofitur ad validam & liciam abfolutionem

q

p.17.quomodo coattitío & cauf:ffio fint pattes effentiales:

ieqüi;ïuïü

* dbidem n 18. Tþomi&æ & R&. voluateffe pattes

proprié

ualc? £.52 f.debet elfe Laé/o/uturi ? ibidem n. $0$.oec lut-

ellentiales, 25/der n. 1 9. negant Scoti(tzes 2idem. n. 20. in

1

cit velleitas conditionata, £. 226. n« 405, utalii volüat,

Ibidem yo6. VI-Firmum.ibidem n.508,quà firmitate? £3175

n

qio etgo cjus effentia confiftar. £, 162« . 1 1.

L:

ccnitentiasn implens in móttali , fatisfacir quidem przcepto

B. 700. non tequiritur credulitas vel perfuafio cettaex parte

"u

Confeffarii.£. 58 j.n: 4 1. peccat camen venialiter. 25:n.5 44-

intelle&us, ut quis certó credat fe noh ampliüs peccatutum,

imponenda eft é Confcffatio neceffarió neceffitate praeccpti

sbidemn 316 nec promiffio &ova obligatotia.ZA/Zem n.4pz.

IlI. debet effe LHipifer/ale . 308.n-212. & 1V.Efgcax. ibid.u,

T

tantüm ? i)/Zer t« f 43, & quidem fub gtavi culpa perfe lo«

»

D

quendo: iZidem h, y44. quibus cafibus poffit nalla, vel levis

Á

3.Corollatia. /54,n. 37 4 & applicatio pra&tica, Zbim. 31 .

imponi ? £.384.n.e 4c«qualiter posnitebs téneatut accepta*

n fufficiat propofitum virtuale,f. ; 29.n.216,vel an fempet,

$c ? ibid. 4 0. $47 . & implere.É.28 .. 49 poenitentiam r

*el quaude debeat effe fotmale, & ex

preffum? /5/2.4 a. 3r7,

9

Ptopofitam vitahdi venialia quale eile debeat

1n

Wionabilem.ib«- y50,& ebligatori? impofitamyz&id.n. s g 1.

15334 B 4

yl

P'oaitentia quaata & qualisimponenda ? £386,n.5$3.Regu-

EN »

hotantür fpecialia, £, 335.-4' n, 33j:

Jl

]z praCticas 2022em 2m, 54 & can(z excufantes , utjuftó

Ra ts

"

!'

tnibor imponi poffir, F. 387. 2n q$8. qualia opeta injun-

" Aptüs geacr;:im quid

genda,£.338.4 n. g6o. an imponi poffit opus alia: debitum?

Y£ 4684 16 cjus poctae, 1/4es,

Ad raptum proptié di&um tequititut violentia. £, 469 n«

p

3bidem 4 n. $ 64. vel opetaqua aliàs fa&turuseft. £,389.2 n.

27 illata ipfi puellz; (non patenti,vel tutotizA/Zeps n $8J.

j

$67. An opuspro dcfun&tis vel pro aliis.Z£em 4 n.$70. ac

Ídque in otdine ad mattimonium 57422 Non cft impedia

j

an opus peralium implendum.f. 390. n- £73. an opusfub

meutum, fi puella tapist virum, Z5/7ez; n. [

j

eonfilio (olüm implendurn ? /&iderz n.$74. & an celfatio à

b

Rapiens pucllam nof pto fe,(ed oro alio

jihcutrit paitas &6h

n,l

bone opete, 575

tamen impedimentum., ///Zprz n, 21,

Q334 *

a Raptas

N

N

Judex: Rerum notabiliam in boc S/omlo-cmienïamm.'

. 60j. culpa & pocna rapteris.

Sacerdotes ad'vquid fintin novalege ? id/dem;

". 8; T

Rapri;s proprié quid ? f. 602.

Sacerdotii materia & forma à quo & quomod

o inüitut: D iZiJ.

ibidem n. 604.

n. g« non fuit explicité. dererminata in individuo à Chrifto,

$pccialia quoad foc

minam r;y:aæfvel vi eppreffam, iþ,idf(n- ".

fed Apoltolis, & eorum Succelforibus determinauda relicta.

605.

dhidem. unde etiam-modó Ecclefia Grzcaconfert Ordiaes

Recidivus.

pet folam impofitionem manüs cum certa forma.f.156.n.10.

Recidiv

iex occafione proximá qualiter juvandi?. f. 751.n..

& etiam in primitiva Ecclefia diu Sacerdotes & alii ordinati

325* quan

do & quoties abfelvendi. f 772. n. 326. aut in

funtfolá impofitione manuum.fine traditione. zbiders n. 1.

occafione petm

ittendi, i&dez n,. 317. Ipecialiter concubi-

toceffu tamen temporis ad expreffiorem fignificationem ab

narii. 25idem n.382. qu

ibus conditionibusin domo permitti

Ecclefia etiam determinata cft porre&tio caliciscum vigq,æ

poffit concubins ? ibidem 329.

d blafphemias,odia, dcle«

patenz cum hoftia. 75/Zem n. 12..

ccidivi ex intrinfeca fragilitate quoa

Sacerdotii materia effentialis quibusdam vifa eft pri

ma impofis

&ationes morofas &c.. quotics abfolvendi ? f. 533. n. 33o-

tio manuum. f. 177.5. 14. fed dcfacto i& Ecclefia latina ve«

uando cen(cantur habere propofitum ? 25/4er 4 n.33 1-Ípes

riuseft (olüm caeremonia j4;dem 4 n.3 f. Matetia verà effene

cialiter quoad mollitiem. f. 334. - 73

$

ulati mendicanti an póffit negari spprobatio a

f)' Epifcopo ?

tialiseft traditio calicis cum Vino;5 Patena cum boflia-£.139»

Rcä

f

4 n.1$.non quidem abloluté. /274exs n.20. fed luppofirá des

419: ^ 1.672. findg & q'u(aþg his .adv/c.:niatjþurisdi,&iq.,

