231; Quid timor, & inde natus dolor, fcrvilis ; initialis, & fi-

cifixus , Milffale: 2272; a n. 395

x

lialis; ; 210: n: 234:

d

[

f 130, à n.-38'1.4Cxux , Crü

//20T «

Qualiter ómnis attritio. vetá ul

tirhaté re(olvatur iu. cdu(£:ïtid-*g

cd«

4mor DEÍ genetatim duplex concüpifcenria: & amicitia. f:

nem ; & amorem Dei füper ornnia; 227; n: 925

Ch

288.n.149. quid amor concupifcentiz ? 75/4. n. 150, quid

A.tritionis motivum quz' & qualiter effe poffit turpitudo pecs

Y

amor amiciziz quoad sffectum complaceaciz, £.289. 4 n.

Cati, 2;7. n; 237; metus gehenrz , & peenarum ? £. 3 t1; n;

139. & mctüs poenarum cemporalium ? 2277. 24 2.exempla

1:t.quid quoad affe&tam defidetii ? 2522.3 n. 14« cüt Mi«

[

catur obedientialis, £, 290. n. £56;.4n; qualiter & quando

/

f.512.0.243: applicatio practica hotum motivorum. f; 312;

ü

juftificet martyrium ? £. 290. à n. 159

fi; 244: quibus & qualiter ptoponi debeat 7urp2t270 peccati:

iblicAtio.

15id. 244. quibus & qualiterszez4s gehenna ? 25/2. n; 24 .

ü

Quibus & qualitet s;ts poenatum ? £. 312;u; 24.6; fordiu-

[

Afplicatio fru&ós Sactificij.£.19 9. feq.

juibus prof;t'&: appli«

lz conttitionis; & attritionisz/77. a n:249:

a

caripoffit frü&tus fatisfactorius? -£.o00

.àn, 167. Quibus

alttritio /zpermaturlis 5 effta & unzbef/alis vef

P

c&u nióttds

impetratotius 27277. n: 971

«dn & qualiter applicari poffit pío

Beatis?f gor.n, 272.1':6 ii«

lium ; neceffarió requiritut ad. Sacfadientum nontantüm.

ii

fidelibus. 22;. n. 27 4: pto Catechumenis? z524.n.27 . &&

ftu&uose £. 314: n. 2j« fedetiam validé fu(cipieridüm: f;

$15.n:258. unde Sacramentuni pocriitentiz nuriquam po-

[

, excommiunicatis ? £, c02 à n. 276.

teft cfIe validum & infotme: f. 5316.5:265:

"dpplicatio quomodo facienda ? f. 202.

ü.2'78.E-x'þl'lfcan-rur ü-'

40['!

rij modi applicandi; 7577. , 279.

"ddSacramenrum pochitentiz non requititur contíitio pérfc a.

"Applicatio fub conditione de prafenti

; vel futuro an & quáns

f. 317. a n: 268.(ed fufficit attritio vera f:518. n. 2.17.ctiam

do valeat ? f. 203. àri, 280..

Cognita 72Z. n. 275. non tamen &íftimata tantim. £: 319

n. 27 j. etiam invincibiliter 2272. n. 2 76. Sacramentum pses

ttr

Quidfi Sacerdosnulli applicet? £; 204. ti. 285. aüt incapaci j

nitentiz: qualiter ex attrito faciat contritu

ig*

utpoté pro anima jam beata , vel damnata,f,20 j.n.284. vcl

7

m. 2274. i. 277;

k

prius uni ; & poftca alteri ?. 7/7. ào, 28 :

5

.

PUA tjfenzf-ia.-

|:

"fpplicans contra veluntateri Superi

otrn

isillicité -a*gi'ts'j?.l 206.8,

diffiGentia Plaro'cl'xi,

& teftiam;£ j57:n.3,8. qualis Patochut

[

'/487. attamen validé à n. 289.

ibid.n. 359. & quis nomine Paroclii proprii intelligatur £

4b.à n.360. quis de ejus licentia poffit affiftere?f. 58..56;.

"pplicandi óbligatio ex fidelitate folüra ; ordinarié folüm il

(ub veniali £. 221. n. 2 2, exjuftitia veró fub mortali cx ge-

,qua licentia cenfcatur ad id fuficere ? 72/2. 2o; 364. quas

Berc fü0,/274.n.553. unde mortaliter peccat,talia Sacra fine

les réquitantur teftes ? f.

J39:2 n. 368. qui ceníeantur teftesa

qufta canfa nimis diu differens , 7277 n 354. fi nion applicet ;

idorei ? z027. n. 370.

li

velomninó omitat, tenetur ad reftitutionem.f, 2

Qualiszequitatut Parochi & teftium prafentia ?f. j 46.5. 371

[

]

22.'0. 255*

hi

" dj 'i'obqtz'b.-

fieceffe nón eft , ut adfint voluntarié, /5;Z. n. 375: aut adid

"fpptobatio quid?f.4/to,n. 668-quotuplex /574.n.67 1. E pifco-

to; ari, modó intelligant ; quid agatur /27Z. n.

376: etfi ng

li

pi non poffuntcitta péccarum injuftitiz Regulari legitimé

;oc—hgs nibil loquatur; z

id;n 377:

72

f

prafeatato & idoneo negare approbationem z7zZ.àn. 671.

Calix;

l6

hf

nec eám femel jufté conceffam tevocare; velapprobatum

C

llix facer eX qua máteria confláte debeat ? F. o41. i, 393.

lh

/denuó ad examén vocare.f. 4 11 n.674. (ine juffa nova catt-

an confecrandus & qualitet ? £255. n. 394.quando exfe-

la

fa. 7574. i, 67 f, Minüs revocare vel (ufpendcte poffuntjutise

crctu£, bencdi&tionem amittat Z £, 232 n

di&ionem Mendicaariura femel legitimé approbatorüm ;

395- Qg&le pécs

fine ju(ta nova eau(a /z4; n, 676« five ar&are ad cértas pera

catüm confectate fine calice ? 7774. 2.396,

Clm(

t Cau(As

!

fonas , vel tempora 2/;Z. n, 677. fine approbatione Epifcopi

Ganfo ei culittesab Ho

ti$ Can, fünt 4. Pzportentia , Infmi-

Ài

non poteft R egularis audire confeffioncs.f, 412. àn.679. a

tas ; Charztas feu occ.

1

validé abfolvat contra , vcl fine legitimo contenfu (ut fupea

zlegzum. £: 31 4, n. 150«

(hatio ; Di/lägufdtfo legitima fc/u, fri?

w

riotis apptobatusab Epifcopo ? £. 415 n. 681«

Qs

27

zIttenii.

atio J/zpotent?« excüfat I. Inculpata oblivio. 7272. m; f;,'-d.lls

to

Inculpata carentia v.g. amiffio Ereviariii É.19 j n.0:152. Quae

ch(h

Qualis qatrcutio tcä.uir

atür ad miaifttanda ; & fufcïpichda Sas

liter peccer. Breviatium fponte abjiciens & fic culpabilitet

cramenta. £. 50. n. 3 j7;

catcat Breviatio.? ;2;2.111: Cacitas ; quz excu(ct a legen»

j

^ftteptió qioad Horas Can, quivd' 2É 96; ti, 46. alia füperficia-

do; non támen à dicendo , que quis fcit Ànemotite£, 777. ns

L

4ficentio; exierna fub morrali neceflaria cítintecitandis Ho»

hs; alia litteralis, alia fpititualis 8c; 574. n 47:

15y. IV. Metus

gtavis mali, vcl damhi ptoptii ; vel alienis

[

tis £, 102, à n. 86.

dbid. n, 135:

[

Ratio I»ferinitatis;

Attencionem iternam &ullam g

éqaii fententia ptobabilis gtoa

£ 116. n [j .

quando quis (xc/uf'&tu'r à £eci-andis Horisf

ponitur. £. To

3:an.7i. Sede

jus fündamenta facile folvuris

In dubio infirmus tutà ftat judició Medici, 22 a v; 155 Quid

h

tucf. 104, a. 74«

f orunes ; & Medicus ipfe dubitet ? £. 127.à ?; 1

59*

"

Quas

p

J

"

hndex Rerum notabiliati u boc damo contentaram,

4

C[xmudo eicn&tcimïüs fai, vel ptoximi & £, 127. b. 4b T.

'ngustäo fpititualis äuïd &qubr&äi&x? 114. n. 96. qualis ;

*

Quaádo excufet occupatio gravis? 75/4. 4 n. 162. n liceat

- & quojute ditimat matrimonium ? f, 484,à n. 87. Quis

j

fponteaffumere ralem occuparionem ? , 128. n. 16y.

baptizans.eamr contrahat. /5/7, àn. 89. & quilis patripus

Quis poffit valié & licité difpen(arc à dicédisH oris./5.2 n.166.

cam contrahat ? f, 485.à n. o2.. Refolvuntur vária. 486.,

l

44n impeditus ftatis horis recitare OH-iciqm, tcnc—acur anticipáre,

àn, 97. ut contraharur; requirirur conractus phyficus in-

f. 1294 n, 170.

Fantis. £, 485. n. 95. poteít tamen quis ficri pattinus pet

4nob impedimentum non potetis dicere rotüm ; tenéatut ad

procutatorem ; vel lc

gsturm, £. 486. n. 96f " Refolvuniue

pártc, quam poreft ? £. p0. Z n.174.

S

varia, ;277. àn. 97.

Anob czcitarem, velaliam caufam non potens recitare folus ;

- Concelebrans,.

potens autem cum focto, teaearut uti focio 1 £, 13 x. n. 179.

Concläcbrantcsteo

ttyftze cum Bpifcopo qtaliter cohfgeien:!

An, qui non poteít dicere Hieras, rencatur aliquid aliud orate,

f.143,0.57. qualem debeant formare inrentionem. £, t44.1«

oraptem audite; vel alium fubftitaerc ? £, 122. . 184.

'40. Anpofüntillud Sactificium effe:re

pro iii;o ? £144-B.4t.

Cauíz fufücientes folvendi (ponfalia. f, 5o s, vide Spon/ai/a.

f

Coacubinatus.

Cau

f

z cooperantes moraliter ad abortum , mandans, 'c'onfita

1

- Concubinarus quid ?£. $96. n. $80.

1

N

Ciml'itm.

^jens, &c. £.634.4.7244

- Celebrare.

g pecefiitat

Conditio fetviïis igaotáta

ditimir mattimonium. £, 464. n. 9

ln;lioco-yfofmp celebrare moitale eft; nifi excafe

qaojurc? Nendirimizfi hzc conditio à libero contrahene

f. 241. n, 437. qualiter id petmiteze poffint Bpicopiin do»

:

mibus feculerium ? 277. à. 438.. Privilegium Mendicane

te (ciatur, zb24. à n. £o.

Ge.

tium quoad bec adhsé valet, 772. 4 n.439. quaado Eccles,

af;-jjhi.im.

"

fáa dicatur pollura,exfecráta iarerdi&ta ? £,2 42, Z n, 441, in

Gonfeffarius quid ? £. 407. n,649,. Ejtts poteft

asl äixpllexqoff:

tali non licet celebtate; ancequam recohciliecu

': dinis, & Jurisdictionis. 222. n, 6 1. qualitet ha poteftates

.

f. ibz"d.(nï*443. 1

differant zézZ. n. 651. de €

j

asliter recoscillaeda ? 7577. n. 444.

jus approbatione. & jurisdt&ione

&elcbrate eperto cà pite qgaldo ; & quis

'*piimi;ttere polï?t i

geheratim. f. 408,.àn. 6 54*

£.237. & 416.

x

Covfeflarii bonitas qualis requiratut? f.436.àn 772. —

Q elebtrens debeta

fe jeimnu:j;:iux;iö natutali, £, 147« :

Confclarius qua debeat ícite, urabfolvat validà ? £. 437. tt.

Chiiflus qualitet exiltat fub fpecieb

777 Quaz, ut abfolvat licité; 2572 àn, 77 8. Nec requititu£

[i

us coaf'cc;ftif; f 160 ?ide

ut fc reficétet fuper fingulaaudita, düm actu abfolvit. /272,

r

v Ezgchrff(m—

Charatier,

3

, *81, Nec tequitítur gotitia exacta & intellipentia. f.438;

Cham'&c"t' quid, & quotuplex? £. 9. n,

4e.

àn. 78 . nec fempet judicium determiaatum de quamitate,

l

* Chara&teris muaera, Officia, & Proptietates.

£

» 106 411"6 61

vel quàlitate peccati ifi individuo. zbid. n. 789s

/A

Cenfcílarius ad officium fuue requifita ignorans, quando , &

Chere&er quid, & quz fignificet 7 724. 7 a. 6s.

"

:

P

qualiter peccet ?. 7277. à. n. 784.

!

- Chára&ter mog eltipía poteltss,

fed fignum poteft

at

s É fr.ue

JIbig. & non nudé:

.. Confetfaiius tenetut fb mottali exatninate þænücutemlä;uiaä

(

go :dquc ad Phcimm

Ciborigm,

f pc:ula:iv».m. fbid;

:

do probabilitet credit eum ozittere aliquid neceffarium ad

valofem. f, 430, n. 789. unde iatertogare deber ipfa peccae

tit

Ciborium; pixis./iubuli Mobftrantiz &c, £. 932, n. ;;dx'. a8

tà, circumftantias, numerüm , & aliás difpofitionesf. 449

& quele pecearum; facra vafa ab aliis Sacerdore & Diacono

PO

infcriorbus tanpi ? 7/Z. 4 n. 403.

J

3

5. 79C. qüando posnitens putaturilla omittete culpabiliter.

ia5 cx:

vel x ipnotantia & ruditate erendabili. 7477. p. 791.exa-

&

&orporale, palla, & alia circa calicem, qual

:

quá matcxiä.

minetamen morali & hümano. /6/4. n/7$2. àc prudenti &

& fub quo peccato requírantur? f. 22.4n. 397,

cauto, nor ihdifcteto & curiofo ;

tin

A

Crreum[lantia,

2

2

xutiz. 7574. n, 7934.

Pfælcr:imiu magetia lus

5

Confeffarius teaetur fub rnortali iaftrüete & mosere pæäïteäa

p

Circam(tadtía peccati quid ,. & quotaplex ? f,340. n 299.

apgravantes /5/4. 0. 400. fpeciern mutantes f. 550 ni401,

tem.f.441-n. 794, l, Laborantem ignorantià vincibili

ha neceffarió explicanda. 2074. 4 n« 402. ctiam in actu ine

in quacunque materia mortali. /2/4. n. 79$, fecüs quando.

teino cBicaci. f. 443. 2 n. 40 4. non ramen aggravantestáne

qàc, 6 ignotantia firinculpabilisz/77. — 11, Etiam laborane

di

turn. . 642. Z n,407, beuéd aurem mixte f,253. 7 ni 409»

tem quacunqueignorantia iniis , qus& füunt de, neceffirate

u

medii ad falutem. f. 442. n, 796. . & IlI. ignorantem ea

guijoris materi£, 7074 4 n. 41f, & tatione o

.

E

öjaäki multi«

uz fant deneceffirate precepti ctedenda & (cienda omai

1j

-

plicati. f.*--g $4s 4' nEf

(

lllh

« Clán

dej!iuita:;

Chiiftiano, /2/Z. n. 797. Ac IV. fpacialitet iddifpofitum

lts

difponere. 22/2. 798.

&lspdelliaitas. É 4€c. Mattimopium fine Patocho & teftibus

Confcffariuslegitimé difpofitum tenetur abfolvere fab mortas

nullum eft e'Decretó T ridentiai.z274.4 , 22-quod obligat

li, £. 4423. n.799. nec differenda eft abfolutio ,. nifi exute

Jl

folüm iaiecis Catholicorum;uci promulgatum elt. £, 407,

penti caufa, « Quae raleà ? /74, n.8o0, liquidà autem indi«

jdil

n. 33, unde Cathclici valldé contrahunt eotam Prazdican-

u

té, ubiptomulgatum aon cít; vel ubi non adfunt Pafto-

fpofitum abfolvens peccat mortalitet factilegió uterque tani

ipfe, quàm poenitens. 72/7. & 8o:. An & qualiter interto»

tes Catholici a. 54« Quid de locis, ubi Catholici petmixze

gandus, qui fe non excufat de peccsto Confcffarlo.

t fuat cum hzreticis ? 22;4. 4 , 35. An fi fponfi in fponfa«

extta confcffionem noto. f.444. 8..802.

jam an':ä.

.

libus przfente Parecho & teftibus, utantur verbis de prate ;

€

onfc(farius fi erravit cums nullitate Sacramenti , tenetür mes

T

!f;p,&ti. fitmatriménium ratam * /272. 4n. 37«

Cleríicus;

n

£cte poenitebtem,eriam cum pravi fuo incomtodo. f. 4444

Tj

-

580;. Non verà fi ftantc valete; etiavit meró negativé,

Clericasquid ? £,

!

75,8. 1217, Quid ptima Tonfgrs, t.1785

tiob iaterregando fpeciem; vcl uametum. /2/2. n. 804. uoe

ejuseffe&us, £. 7 9. n. 359:

etiam ; & ctravit cum damnmo tettii meré Begativé, v. p. noa

€leicatum vel ptimam T onfütani áccipiess qua téqui

fhonendo, mendocendo. f. 44 y. n. $o s. bene veró (i pa»

hn

bete debeat, 2524 n. y Ca.

('ïtl hä.,

a

fitivé; v. g. dicende cum aon obligati ad reftitutionem , ia

Qualicer peccet secipiens T onfüram , ve

| Midores cum I:'nïim';)

fcilarius in fe lufci

tamen eblipeturii/74. An,& quando teacatut,vel poffit cone

&on pefmanendiinftaru Clericali 2 : 574 2 n« VX«

i

g

GClerici qualiter obligentur ad peftandum babirum, tonfuram,

dbid. h, 8e6,

pére enus poenitentis, v, g. cotig&iogem ?

/

,bi'n':! $

£, 81.20. 166. ad reverenciam

"

& obcdicn:igm Epi(copo

COH ?Hio.

promiffam. £ 82.n. 17 1.

ld

€lerici ia Sacris obligantur ad. caftitarem. f. 82, n. 172. que

Conftfto Sacramentalis generatim qüid ? £. 436. v. 240. quid

/

i

inchoaa illegitima. 2;4. n. 44 1. quid cempleta,

itima.

il

oblisatio, unde, quanta, & qualis ? 2274. À n« 17 4: vide ob*

£,.337. 8242. qualiseffe debeat ? 72/2. Z n,

3. eft duplex,

Sz'gztia Clerzcortiit,

ormalis, & virtualis: 574. n. 347. qualitet

b

N

ebcat e(fe (en-

Cogaatic.

formalis.zzZ,

l F

otüplex , & intet quos ditimat imae

" fibilis ? i6d. 4 0434 9. pet lc femper debet effc

n

x.

,Cïega:tio legalis ciuïd, qu

(

3 Genícifionis intcgritas alia matetialis, alia formalis, f, 258.

whnenium 2 f, 48 j d. 86

Qooe

B. 3534

jl

,

ass

:

Index. Rerum mtaäz'lz'gm n boc Touo contentaruim,

B. 252 fota

lis eft cffentialitet neceffaria. 75/7em n. Sj4

253. n. 484* Non fuppeteate copia Co&felfatiiquasdo. &

& fufficicos a

d abfolutionem, zPzdemn. 35 g.

quibuscafibus poffit Sacer

-

dos contritus celebrare ? iöigem

Confitenda funt ombia mortalia in fpecie & aumero.

£ 319.

n. 486

"

!

i iliud Y quén primbip «anfee

,n136o. poft d!!

igens examen occurtentia. Z2/4. n. 36 3. Qua-

Quos comprehendat præccæruin

le, & quancum i

llud effe dcbeat ? f. 240. Z n..364. jute di-

teatur ? 9g4. n- 490 quomodÓ intcliigendum illud quzma

vino mortalia in fpecie co

nfitenda funt. f. 247. n. 369. n

, primim ? £.2 g4. n. 491 quomodo pollutio impcdiat cele4

in confeffionc explicandum hoc mortalejam femel effe cone

bratibnem vel Communionem. £,2 $5.2 n: 494«

feflum, vel non confelum ? f.342.n, 370« . !

a

Quid refpondendum mulicribus quzrentibus à Confelfario, and

! teneantur reddere debitum d

j

Cenfcffio venialium an fit prazceptas faltem tempere Pafchali?

ic communif:nisg vcl nocte prie

ibidem 4 n. 377. vel poffit pizcipi? f 243. m. 375.

1

Coafitenda funt morralia in fpecie moralis 227e n, 276. &

diana ? 4 n. 497-

| Conjus.

Ó

infima, z//er» n. $77. quantum fieri poteft. 244. n. 378,

| $64 2-3

C;::Sj ugum oblipationes

» & de corum peccatis. £.

Quid agesdum cum rudibus ,. qui etiam examinati folüm,

468. Nec petere, nec reddere poflunt, five utraque, f 565«

' dicunt (c effe peccatores , in fpecic autem nibil , ne veniale

n* 470, ive una tantum parsZLiZez n.4 7 r phyfice vel mos-

idem fatentur ? //4em n, 279. An,& quando explicans

ralitet certó Íciac matrimonium efle nullum 4474

3'?

fint effe&us peccatotum externi ? f.

Quidin dubie? £, 466. . 474./c4,

*

X

þem xn Ms

4l dubia confitenda uc dubia? f.346.

345.4 B. j8r.

u

Àn reddere & petere poffit habees impediment

'm.-ï&pcdicux

Que circumftanriz neceffarió confitenda ? f, ;49.

tantüm ? Z/zde n.475:Y g» Yotum continentiz ante 2074e78

lo Confeífionc qualis numerusexprimendus ? £ 3856 vide N-

» vel poft nuptias,vel etiam ma

$

Y

erus«

2

edicum. i5zZess 4 n. 476.

trimonittta jam ci;nfumma:gm

Es

Confeffio debet effentialiter effe fera. £, 368. &, 476. unde

ndi , 1

H

mpedimentum matrimonio fue

Quusliter privet jure pete

mortale eft & confeífio aulla , ncgate verum in re gravi &&

perveniens ? f,567, n. 480. v. g. affinitasex ince(tu eua

- necelTaiia. zidem z n.477. ficut & fatcri falfum in re gravi,

confanguinca uxoris ;574. vel cognatio fpititualiscx Baptifa

47 9. Mcntiri in re levi.i27ders n.480.velin re gravi quidem,

mo. £. 568.n.487-aut profeffie Religionis, vel (aiccgtio 9a4

&d cepnfcílionem tamcn imp

. eti Otdinis ? z2ieem n. 4.92.

)

6 9. n. 487.

;

ertixncnte ; i;ujlc peccatum. £.

'Tria. Confeffariis valde notenda cir

ca impeditqs vel ptivatos

&oníeffio debet effe /cere?a , non cffeatial

äter, vel "cxknece[ïï.i

juze petendi. z4i4eno . 483. .

-tate praecepri, fed ex ufu Kecicfiz, Z2:4eso n. 482.unde ob ra-

Zn; & quando copula inter cales habita. contrahat fpecieleom

:

szionalem caufam poteft quis fua pulice cenfitert. 74zZen,

maliiiam ? z4dem u, 484,

484. nullus tamen ad hoc tenctur. 7277es n.48j.nec etiam

€onjugesiicité utuntur matrimonio ad finem generstionis, fa

tenctur ignacus lingug pet interpretem 77222 n. 49 G. nullüc

469.n. 486.& ad vitandum incontinentiam. /277e71 n. 4$7,

criam cenetur peccata fua Ícribere, £, ?70. n. 487.

7

ex mera vcró libidine & voluprate urenres peccant veniali-

€onfeffie ex ufu Ecclefiz debet effe $ocz/is. £. 370. n.

488;

ter- /07den. 488: — Quismodus fervandusin ufa conjugiis

undc gtaviterc peccaret, qui fine juíta cauía fipnis, vcl hutie-

ibidem 4 n« 4.90.Q)uo loco & tempure licite fiat? £, &77. a.

bus folüra cónfitetur. 2577ezs n. 489- caíus excepti v quibus

494- Que acceíforia & difpofiriva licita funtín iplo u(u. £.

licetfigno, vel natu confiseri, /44c;z n. 490. imÓ perpetuó

57 2-0:49 y. Quando mortaliter excedant per/actus & cactus

murus ceaetur Ícripto vel nutibus confiteri, quoties obligat

impudices?//zZex a.4096-p*r copulam foéomiticam .;/74cza

przceptum confeflionis. Z2Zem n. 4

nh- 497: innaturalem. £. j72- 0.498. fc invicem polluendo,

tales confeffiones. £. 377. n. 492.

91- Ob(i::ïahda citca

"

n

€

3bidem n-499. Delcétando;vel tang

c'nfi,o cum pcn'culq pole

onfcífio invalida quando,& qualiter repetenda. f. ;77.n.493.

lutionis. z5zZezz n. yoo-

. poteft cfle dupliciter invalida,ex parte confeffarii, & ex. para

Quando tactus, amplezus, &c.

inter conjuges fint, vgj noaï

- tepoenitentis. 22Zcz. In Confelfione valida, fed aon intee

fiat peccatum 2 f.67 4. 4 n. sO1. & an cisliceant etiam,dams.

ta , repecendum eft folum peccatum inculpabiliter omife

copula eft ab extrinfeco impeditajinterdicta;vcl illicita 2574.

ï:

um. f. 372. n. 495.Non eft repetenda confeífio tata bo»

n. 404. Zía & qualitet cis licita fit delectatio moroía venc4

[

na fide indo&te aeícienti etiam iater mortale & veniale dis

1ca fen(ibilis ex copula tanrü

T

m'cogigam. inapedita, vel altero-

z

fcernere, (ecus fi fit facta mala fide. :2/4er2 n 496*

abfente ? f. 575, . 505,

M

€onfeffio facta bena fide(urdáftro , dormitanti, diftrzcto, an

Conjux obligaturfub

mortali redd,

ere debitum.;J demn. ;cög

& qualiterreperenda . 22772 n, 497.

L. Conjungi petenti /erz0. f. 756. a. $67« L. petcati jmf/à.

Peccata dubia ut calia confefía repctenda

non fu,at.dtïm( poftea

ibidem w.508.Quando poffit jufte negari ? Z5/demB n. $ 09.

. fciantur effe certa. z5;Zeren, 498.

d

Z

Il ac perentizat/onabiLiter Ícil.cum ufu & moderamine re«

Àn, & qualiter tüdes bena fidc aliquid omittentes cencanturre-

peteré confeflionem ?. ;6iZems n. 499. .

6tz rationis.f. 77.n.5 rg.nude non tenetur reddere petenti is

t reþ:ccnda ?f

in cbrietate;furere;amentia. 7274«5 n.13. vcl quoties timc£

Confeílio invalida inculpabiliter, an & qualite

periculum mortis, aut gravi morbi, f. $75. n. j 14. vel peria

973. 4 n« 5o0, & qualiter invalida culpabiliter ? z5;Ze B.

eulum mortisabortüs, nocumenti vcl monftrofitatisipfius

$0. Qualiter repetitio facienda fit apud cundem confe(fae

ptolis ZZemn.s15. /4a liceat negare, ne proles multiplicene

(

tium 2757dem n. 50$. qusliter apudalium ? £. 574.n. 504,

tut ? £. 579. n. & 16. IV. Petenti /;7

Z

Praxes & modi faciles Confeffariis.

L. quoad repetendum

do pctarar illicité ? .2222c7 4 n. s19.

76; z'bz'de'm D.5$17.quáng

ipfum peccatum omz[fum vel retzcitum. ibidem 2 u. so5.1M.

' Cdnfanguiæima'.

D

. quoad ipfam peccati oysifffonem feu reticentiam-ibidem À n.

507. lil quoad fac

Confznguiniras quid ?. £. 478. n. 65. ex

plicantur ejus :linem-

(

t. 375 & t $12.

ilitandam tcpcti;ionem;canþ&bnum.

;bzdemn.66.

hi

£479. n n. 67.

.quousque, & quo jure dirimar mmimoniung;;—

Conícffionis pczceptum Divinum quos,qüando , & qualirer,

obliget? £, 277. 4 n. «77, Item quos, quando, qualiter,

Confecratio.

& ad quz obliget Eccefrafficum ?. £. 378. 4 . y13. Prazis

Confecratio eft pärsc

ffeatialis Mifiz. £. 74:0. 84.

*

p a. - u

circa rudes, pueros & pucllas. j&/4ez: 4 n. $26. Quis cenfca-

Confecratione facta , qualiter maneane fpecies & &ccidentigs '

'tür proprius Sacerdos ? £. 379. 0. 430.

£. 15 9. n. ros, & fub iis Chrittus f. 760. u, ro6. /7

Eucharifiia.

;

d vific' f2

Parochi nos poffunt prohibere fuis etiam tempore Pa(chali,

quin validé confitcagtur Mendicantibus. £. j80. n. $3r. imó

Confectario urriusque fpecici non eft de neccffitate ägchincn-ä

"u RUR

ob juftam caufam licentiam dare debent. bidem n, e52.

ti.£. 265. n.130. fed pracepti Z/;4. adeó6que per fenunquam

-

Tempus annuz cosfeffionis pracepti eft totus annus. zL/Ze

licet confecrare uaam fj

D. $23.uudctem

' Quando per accidens? zbzdem n. 123.

peciem fine alia, ;274ep p. 132-

tione Communi

pore pafchali folum obligar per accidensra-

onis,

£. 381. n. 5 35.

Confccga:ioqis marería. f. 764. n. 218. vide y. Mnfer(;»?-

Qualitet & quibns cafi

bus peccetur comtra hoc przceptum.

Confen[u:.

b o

ibidemi B. $36,

&onfeffio quo jure

przemitteada Sacto » Yd Communioni f,

Confcnfusad fponfilia. f. 2o4.4 n. 174- & 8d matiimontam;.

qualis requiratur & effe debear

]

2j2 P. 4?2.

quando cenícatus decífe copia confeflarij f.

irámonium-

L ;gz. An, 299. tize Ma*

Cons

OE ARNAET 7

^

À

Indea& Rerum nstalilium in boc 70;710 cOHsentar um

on Qi:ionatus. £. 526,

tur, 2574. 4 8.183

: ,anfcnfusi Mgnim.;:nii c

Contritío,

, waädkc;'cc'qgibkqs,caübus obliget p&'—geä,

cidens ? £ 498. 2 n. 187.

ontritio genetatim quid? £260,n.;8.ex quibusäa&ibuvs con»

'Contritionis perfeótz effec£us. F.

99 primus elt iofufio eratiae

€

Turgere foleat ? 7572. 2 n, 60. effentialiter includit dereítatio-

fanclifcantis, £ ;66.n. 194.quàtn contritio non caufac ex

)

—— - -

ncm, & dolotem. f, 270, n. 64- principalius tamen dete(ta.

natura tei, fed ex libera Dei ordiatione. j/i2. n. 196, nee

tionem 7572. n. 6$. eum ptopofito faltem virtuali. f. 271, À

eficctivé, fed difpofitive folüm, /5/2, 2u. 197 Secuudus

b. 69. enumetantut actus reliqui ad effentiam coacitionis

eft remiffio omhium mortalium. £, 3e1t. 4 h. 260 qua re»

hon fpeótantes, 25/4; Z n» 71. centtitio perfeCta ,. & attritio

ipla veré delentur 22. n. 302. nec unquam ampliustevivis

quid, & unde ficdide? f, 270, 2 n.74.-

Ícunt ob fcquentia peccara quiecunque;/7. n.:03. qualitet

, "Ccnuitio ad Sacramentum faff ciens neceffarió. debet effe 1.

venialia remitrantur poft mortem ? f, 202. n. 204. Tertius

doler formalisf, 27 2. n, 77. nec fufficit virtualis tantdm. v.

pona aternz condonstio //77.n, 20 j, quz plerümque nor

. £: amór Dei, //77- n. 79 minüsimplicitusin fola volunrate

remittirur tota » fed zterna mutatur in temporalem. f. 303«

. pon peccandi de czteró, 7274. n, 7 9. aut in defiderio doloris.

5, 106. quanra autem temporalis luenda ia hac vel ib alcera

f; 273.n-80. nec (ufficit qualiscunque formalis & explicitus,

; vira remaneat, nobis incetcum eft, 757, n. 207. Quartus t&e

ibid. h. 82. fed 1. debet effe fapermaturalis. ibid.n.83. tamm

viviícentia metitetum ? qua dicantut epera moríue ? quas

ex parte príncipii cffoGtivi, 7572. n,85, quàm ex parte motivi

! eportzficata ibi4. üeaOQ. mortificata percontritionem & ju«

35j4, n. 86, unde non tufficit dolot meré raturalis.f, 27 4.&.

: j

flificationem omaia revivifcunt, i274. &. o 10.

ad iutegrum

2487 HHL debet effe eiter/zls tefpe&tuomnium mortalium,

premium effentiale, £, 204.

2, Q1I. Scquoad jus ad coram

$bid. n. 88 nen tamcn requititur excen(io ejus explicira ad

priftinam gratiam antca nnd

ecunque habitam. 7274. n, 212*

fingula pet diflin&tos aGtus z/7ezz n. 8 9. aut fingula ut di«

Qua probaliter etiam ftatim redditur ablato obi

Éincte recopitata.f. 275. num«go-fed (ufficir extenfio ejuse

. 2175: Corollatia- 2277. Z n. a p4,

ce, f. 3?5q

dem doloris implicira ad fingula moicalia: //27e72 4 n. 1.

Contritio impcrfe&a. £. 3o6, vide Attrzre,

de

Crimen.-

-3bzd. 4 n.98.

dolore vcnislium. f, 276. 4 pum. o4.. dcbet ci?c,ej]ïfaxe

8

Crimen matiimonii impe

:

dimentum eft quadruplex, £.

k486. :

^ :

&onuitio perfecta

eft fagmusanimi dolor , appretiaiivé , &

96

obje&ivé. £. 279. n. 11 3. quatenusícil, cfl peccatum coaua

l, Homicidium fo

bonitatem Dei iofinitam- 2572. &, 114. naturalem & etleas

l;(m, fi quis occidit uxotem faam , ;rcl mae

ritum altetius, 754. i toO. ex previa cosfpitationc. £, 487.

tialem. 7574. n, 115: qua cft füpremum motivum detcíiaa-

'm. Ior. & intentione contrabendi matrimoniüm cum illa-

Ü

di peccata £o80.5.1r6. Atque adcó unicum motivum cons

t&itienis períc&tz cft fumma Dei bonitas offenía, ZLid. 4 s.

vel illo, z27Z, n. 102, Exempla, 724. B 195,"

H, Homicidium cum adultetio jam prius cum alia commif»

117 é(tque concritio perfecta veius a&us charitatis divinze,

Ío , factüm. cum íntenti

f£.281. 4 2- 122. &c ctiam actus ponirenuze virtutig, faltema

488. 4n, 104«

A

onepoflea eum ea contrehcndi, f

"

W

h

Mmperátus /7/der, n. 123. ia omai lege fufficlens, CoBgrüa,

HI, Adulterium falum cum p

SEBET M 'tatilugait de: füc

[

vel ultima difpofitio ad juftificatienem £. 982, 2 n. 122. dc-

fa&o ramen non juílificat (ine Sacramanto , faltem in vo-

turo. j572. s. 106, five dein adulterium fit commi(fum ante

i

vcl poft promiffionem. 7/27. n

2

, I07. debent càmen ambo,

(

to, rAidem n. 126. uade contiitio perfe&ta cxtra Sacramene

promiffio & adulterium fuiffe

fa&a viveate eedem conju-

rum juftificativa non cft emuis alius delor ex alio motivo.

ge- £. 4$9. n 108, debéc

d

que ills promiifio attinque etfc fc»

Jja

infctioti cenceptus. /Jdem B, 127 v,g. cx motivo Religios

tió acceptata, & ubfoluta.

dbzd. m. to

bis, obedientiz, gratitudinis. f. 283. n. t28. obje&tio noza-

formale, & perfe&um, z;7. n. 11

n

Q. aC ndul:cri»uq.ycmm

u

bilis, /5/dem n. 12 9. folvitur, & oftenditur, quando babea«

Q1

tur, vcl non habestur coatritio perfecta, 2524e5 n. 130. Re&

IV. Adulterium folum cum alio marrimenio Eoutri&o;i&i)a

t

B. 111, Quo

]^

ferantur, & examinantur quedam communes formulz do«

FT PSTA

uo jurc fitiaductum hoci:äpedimcncum ?490.

lendí. £. 084. £ n.151.

*

o

€outriti

0 vel paenitentia aliqua 1

5 oimai lepe neceffaria eft pece

Cultu.

L

id

Cultüs di?parïm impedi

mentum matrimoniom Ldirim/ens,.

f

€atoti mortali, £. 2.8 & 4 h- 125« poffet tamen Deus abfoluté

49L B I1j. utde nullum e(E matr

"

fine omni pceairentia, vcl atu alic. f. 286. n. 237. pecca-

imoaium fidelis cum iafiy

(

toti du non peccanti,feu ad peccatum nom affecto,fua

deli, feu non baptizate. i2j4. n,

I16.

l):

EcCg

- Valida autem fünt matrimonia Catholi

corum cum hærcficis

cata pratis remittete, 2227e72 B. 13

,. tegulatiter 7277. m,

ul

Wontritze necelJarza necz[fet ate oncdiz: £, 286,

"

II7. illicita tamen mortaliter per (e lo«

T

Inlege veteri fediper neceffatia erat conttitio perfe&ta 7Z

ideä

quendo, 274, n, i

L

& ptorsüsimpia cum pacto relinquea,

"

fide ha'retiea, 75/4. n, 120,

0.239. in lepeautem nova fufficir atritio cum $acramente

di pattem prolium in

-

if

4

Baptifmi,velP oenitenrisc 2274em t 40 non tamen atttitio cum

Deleitatio,

p

sliis Sacramentis per Ícloquendo. Z27zere 4nB. I4T.

* .Q&&itiä morofa..

£ 610.n.

66s. ex alpetu mrpïm.

W

Contritio perfe&ta etiam cxtra Sacramentum juftificativa, non

4 621, 4 n, 670v ex ta&ibus

j

neceffarió debet effe formalis. £. 187. a- 143. (ed (ufficie

B,674.

.

» oículis , amplexibus, 'z'bz'af.-

ww

virtualis,amor Dci fuper omnia. 2527e n-14 4- five peccatot

Delectatio Pexerezg, &

fenibilirquid?. . 623. n. 682. Vencs

&t immemer,five memor füorum peccatorum./2/4em n.145.

tea voluntarié hab

ita fem

per eft peccatum mottale ;424. n.

femor tamen in cxtremis conftitatustencetur infu

68 5. Senfibzlis tantümy

pet elicete

pet fe folum veniale, f. 624 m.686,

I)

contritienem formalem. f. 238.0-147.

per accideastamen (z

piffime mortale. ;2/7. n, 687.. Imà

j

Ftritio seceffarin necefftate pracepti. £. 9&- Datut pracee

. femper mortale circa

prum divisum Z/z7ezz v -1C j. partim natutale.2277. 4 n.-166.

ibjd. n, 688,

obje&tum per feturpe & obfcægum.

J attiua pofitivum. z22Zeya n.r68.(peGtansad vittutem . pocnis

n rc veberea deliberaré & dire&e

intenca do'n datar patvitas

tentiz [ 295. 2 n.169. ebligans ia defe&u Sacramenti o-

materize. 2224 n,

690: bene vcró in re vencrca iadire&é tan«

fonem pceccatorem mortalem ad coniitionem perfe&tam,

tüm voluntaria.

ii

"À

£ 625.n,691 Refolvuntur cafus vatii. 224

j

abidémn. 171. etiam in articule mortis cos;qui habent amos

l"ll- 692-

4fa & qualc peccatum ofcular

i, tangere pucros$

1em Dci faper omnia. 7/7Zer. n- y71. Non tamen, qui uf

€x amorc tenerz infanrilis zratis, j/77. n,

Sacraaientl cum atuirionejuftificantur. /274ezn. 772. unde

tcr fimul balneantes &c. zb

693, afpcétus ine

d. sfpectus'& tactusinter cho»

Ia

tiam in articulo mertis attricio cum Sacramento Baprifmi,

teas. f. 626. . 694

» cantare , lepere, dicere turpia, ;4/4. a.

qllm j

vel Poeniteatiz eft (ufficiens £. 204. n- 174. ubi tamen o«

69;,

Mittere litteras amatorias, j

lia cocuntia &c.72;7. n. & 7.

?. n,696.afpicere amimae

runimodis confulenda contritio. 224 n. 17$. ad quam

certó obligatur in ta(i articulo conflitetus in eortali extra

Diftillatio & commorio libidinofa, f. 618,4n

Sacrameatum z/zZem n,76. ROU tamcn aate pet fe loquene

658. & fon lig

bidiiefg. qualia peccata? //4. 2 n. 660

:

&0. 227 n.177 - ec ftatim poft motale commitlum.f. 2 9f»

Diaconatius,

:;,Iyïg' *

ti- 779- folvuntur obje&tiones. 2277« Z n. 18 0. praticé ta-

Diaconacis

xocn longé probabilius eft, etiam abte periculum mortis

quid ut cremonia vel Sacrámentum ? £,5 j.m.13f.

Qua & quotuplex ejus matetia //74. qu effeorialis 2 42;d.

5, 139 88 ugum, vel duosim

(

guïmdoquf: parie *obliga:cf f 297. lf 182. optimé oftcndig

Ooo9 2

»

pritmat chargteres 3;'5»4.249.

N

e

i d

dudex. Rerem notabi/äm'ik boc Tfomo contentaruna.

Sacramenti ?. Z£Z. m« 14t.

Egchari(ïiæ effe&us fecundarii fuar quatuor. f, 186 n.2t6,

Qvid ut gra?

us & ses

Scil. fpititualiter reficere. 25d. n- 117 àmortalibus prefer-

Diaconus,&

Subdiscenus mini

Ílzantes in mozrali c;uqlitc; pe;-

cent, . 76. n. 142-

fare. £ 187. n. 218. venialia Ze/ere quod culpam. z/d. n..

".Dalm".

z

219. uzzre cum Chrifto & fidclibus, 2077. z n. 190.

Euchariftiz con

*

Dolor, vide Coztritz2.

P

J n. 302*

ficiendz & 'df[ tgi(büendä)t(ingücr qms 2f aoqä

De dolore venialiuai; qui

$ qualis;& quándo neceffarió h;bcu-

dus £jb 15-6.4'5.94.

Examen.

/Dolor eontritionis perfect

z debet eífe fuhamqs aïaptaia;iüä feu

Examen in pectitente qualc requiraiur ,

& fqmciak ? £.339.8

,

z flimativé. f. 277, 4.n. TO4. non ramen Íntenfivé, £. 178.

23, 363. vide V, Integritas.

j

feffarius temeatur exa

- À R. 107. hec requiritur ceíta cjus intenfio. 7574. n

Y

; 1:.39,.» nia

Quondo,quz, & qualiter con

nfx'inarc pq:-

nüs, ut fit fenfibilis. Z27Z. n. t 10,

niteatem ? £. 459.8. 789.

a

"

N

SDolor perfe&tus, vide V, Contritzo.

Quale illud exarnen effc debeat ?

£ 440.):.(792.' '

ffarió dcimt aliquo rooe.

Qualiter examinandus, qui fe noh accufat de peccato confe

fa.

Dolor quando cliciendus. £. ;10. nece

€.

ffiopem ncto? f. 444.n, 820«

do jungi confeffioni. 2272. n.28*, non quidem phyfice 54.

4io jam fut&jchtfa confi

i.

p, 282. ícd moraliter. ///7. n, 284. utiliffimé premitrirur

Filius-

confeflioni, 321, n 286. non tamenm ire immediaté , utad-

[ iliifamilias valide contrahunc mattimonium.f, fOT. n.201;

huca&u duret tempore confeífionis, ;274. n. 287. debet tae

& fponfolia infciis,vel invitis parentibus. 7277.7 n.202.pc

c-.

men neceffarió alique modo virtualiter ad confeffionem efe

cantcamen communiter. f. y02. n. 004. etiam 'gtavi'tc'r/ Á

fe xelatus. £, ;13, n. 288. ( eftÓ id negent alii /2/4. n. 389

?

1./

cum iridignis fic conrrahant. 75/Z. n. 206;

& non revocatus, z27Z. G0, .

