folent fideles ferventits & efficácius pro alis

Hinc Il Zaler Sactificii eft ejus efficacia , qui

x

ii

deprecari , feu vivis feudefun&tis,, Rátio àutem

Deo oblàtum confért bona aliqua & offereni,

ü

difparitatis intef

Sácramentum

Evchariftiz

& lis, pro quibus offertur. — lII Frafs Sacri:

f

fumptum , & Sacrifieium oblatum. eft : quia

ficii, fünt ipfailla bonà , qua Sactificium obla«

dit

Sacramentum Evchariftie operatur. füos. ef-

tum , vel

otiüs ratione & intuitu Sacrificii

*

D

cibus àu«

jun

fc&us per modum cibi fpiritualis

oblati, motus ipfe DEUS con

fu

tem. per fé folum þfofïc'it comedenti

at ve-

pro quibus offertur. -

fe'r; OH'cïenu ) &:üs.j

)

tuiti

tó Sacrificium offertur per modum cultüs pu-

u

blici repraíentantis merita paffionis && mortis

»

II. Qu &&* quot [uuti dvifim

, w/o"f;

ideóque. fructus

fihna

Chrifti omnibus communia

feu frutuum Sacrifcit .

[/7/)

Sacrificii éex nàtutà fua efl alüs communicabi-

lis. . Hactenüs de effectibus, Sacramenti Evcha-

Riplex eft divifio ^ feü-'t;-cs' funt d:vxüonesm; ,

g

TY

valoris feu fru&ctnum Sactificii ; "ex pité -

Jf

riftis, Nunc ád Sacrificii effectus & fructus pro«

Caufz , ex parte rei , éx parteparticipántium.L-Ezt

u

Cedenduin;

tpey

4

párte caue fcu caufalitatis , duplex eftfrü&tus

pet

Sacrifici ex. epére operato y & &X opere operarts

I

p

SECTIO il.

.De his mox N. fequenti; Il Ex panié

(io ,

rei , univerfim triplex eít frü&tus Sacrificii ; averils

Vtrd)

De Fru&ibüs Sacrificin —

toríius fatisfactorins , impetratorius , de quibus

deiol

imox. N. IV. Pauló aliter, quantüm. eft ex operé

i

SUMMARÍUM

opcrato þrincipaliter j qqadruplex huimeratur 4

dipof

fru&tus fatisfactotius , 1mpettatorius ; propitia:

2 22. St;cri]?cii effeiui , valor , frudus quid ?

i

VRi

$23 Guotuplex?

torius; & expiatorius, de quibus feorfim. $.2

i lm

224« Quid valor

T. Partécipative , e parté participantium , tr:

ópevantis ?

Ó frudius ex ópee ?gerdgp ; €n ex opeyé

E*&USI.I

jplex qüóque communiter aífignatur fru&tus ;

ul

áasg. Guid opus operaium , Cr opus éperántis ?

Generalis, totius Ecclefiz : fpecialis , Eorum ,

316, Qualiter Temittat pornas purgatorii ?

Ul

138. Guid fruclus tmeritofini ; fatisfaclorius ,

pro quibusoffertut Sacrificiam , & fpeczaliffimut ,

fl

jius? Ufqueadnm, 223« .

i

6— :mþetiqtos

ipfius Sacerdots celebrantis.

Attàinen Receli.

123. Qualiter. Sacrificiuin fit. A

tisfacorini , jen reini/]ib

Vrl

tiotesnon. absre , addunt quaártur 5 seinifferids

w

"Uum poen& becca,

i debila ? Ufque ad r 237,

lem , eorutn pro quibus offertur Sactificium , là«

437; Gualiter & qualWim. Lonórum Spiritualium d te

*

?))5

( i

poralium fi: impetraorium ?

€o . ftuclüs fpecialis , per quem intelligant frue

Qileftut

439. Qualiter fit propitiatorum ;

Jeiá eonferénis àd ?err';z]ïa-"-

&um Milfe affiftentium ; vel coo

fierb peccatorum taortalium 9

'perantium.l :

fiU P

3

fcd de his diflinictiüs dicatm infrà. G. 3.

"tfirj

$4à, Qualiter frt expiatorium

á

; feiá d:lle:'i'vum þmaioiuifi

tyenialium 9

L. Suid efl Valor & Fruifus cx opere —

iy;

546 Frutlus ex parte pariiripantinn) quadrupléx ; genea

Operato , & ex opére operantis?

J

£alis ; fpécialis ; fpecialiffimus ; & miniftetialis,

L f

f

&46. Frutlus fenportio generalis qualis ? 147« cui obues

Rüctüs ex opere operate éftquemcon

H

fituno,

Sactificium ex vi inftitutionis à Chrifto

niat 9 148. àn pr

s

0 libitu applifari boft ; 6- 249«

fa&z , independenter àfanctitate & mieritis Of-

'i*'ïnïxllius

Quantás ?

;

n

140. Frutius feit partiolpeci

ais quibus oäæfniat;ö- upälicd-

ferentis — Quá ex párte Sacrificium rite fadtum

Phy,

fiboffit? Üíque ad i. &55;

:

$. Frudius fei portip fpec

lalifimaá 4ualis , & an aliis aps

à Saácerdote imalo , & quàántuinvis impio; ejus-

üy tt

plicaripoffae

dem valoris & efficacie eft, eundém que effe-

li Dïus

1664 Fm&üj miäififtiziif Quifb é !ufäu: oäwcgiftf ;

&um feu fructum tribuit ex opere operato fübe

'üm j

jeclo "Pad? ac Sacrificium Sacerdoti

$ quans

BI

- Pume

H

P

D

GX

— Ó

ES

ttj

À!

: ïþeol. Sacram, Paiu's- lL Cap, l, $, l, De Früäiöäi ;ïacri)?cz'i.,

t$9

^

tumv:s fancti. xFïr'ü'&u's: eX. opere öpl-r '"'.""? j .

aliorum offerentium ) dipnitatem , meritum ,

Ius l

-quem confert Sactificium , quátenus eíl actio

dcvotionem , fervorem , aliámve virtutem tunc

teligiofa procedens à Miniftto gratiá & meri-

exercita , v. $. magno frigore patienter tole«

ia

tis predito , debita cum difpofitione offerente ,

rato, aut fi podagricus magno dolore flare de-

u

lu

eóque major, quó majori gratiá & merito prz«

beat &c. Ecce hi alii quatuor. vel plures dies e«

E p

ditus, majorique cum difpofitione & devotios

tunt fructus Sacrificiiex epere operantis, — Atque

fublus 3

meoffert. An fatiscapis Tyro ? Capio utcune

fiimiliter difcurre de aliis Sacrificit fruclibus in-

) j quælh

que , at certé non fatis intelligo, quidnám fit ,

Wu

frà confequenter enumerandis , ut fatisfactorio ,

$

vel cur dicatur illud. opse operatum , C& opss ope-

impetratorio &c.

vAzts ? Si fu(iorem explicationem expeclas , vide

d qu

*

IV. Res darlor eft

in Saéramentis : v« g227

Bidi,

Suarez, ,'ï/?z]quez-, Tanseram , Ditaflillum , al«

ipsá noftrà SS. Evcharifliá,

Quisquis recipit

Sacramentum Evchariftie : citt

',.de QUi 4

legatos à P. Gobat. ediph. Sacrif. à num. 146.

4 obicem peccás

fs.

€x quo compendio fic accipe

ti mortalis , etiamfi tepidiffime fe habeat , & €o

$ .1L. Opus Operatum dicitue aliqua actio ( Sá«

jrétmi

j «22

usque modó ; quó reciperet infans, vel amens ,

Íei p

cramentum ;-Sacrificium &c, ) confiderata fe-

obtinét taren aliquem gradum gràrie Sacra-

cundüm fe, & fine refpeclu ad difpofitionem ,

-6 d

imentalis à Chriflo inflituente tàxatam ipfi co-

$mod)

meritum, dignitatem , vel famCitatem homi-

gnitam, v.g. ponamüs , »r dao. Quia nimia

nis eam exercentis, & recipientis $ atqué adeo,

t&ntüt de

'rum Chriftus ftatuit , illam — faltem meníuram

non ut modo faeienda vel fiesda ab hoc tali , vel

grati& concedere non indigné manducantibus

t & ff

talihomine; fed jam. pridem quafi fa£4, id eft,

Carnem füam. Et hunc eífe&um dicitur Ev«

ïüs iæüï?»

inftituta à Chrifto , atque ex. ipía inílitutione

Chariftia caufare &t conferte ex opere operato,

iqu (s

Chriíti efficas & operatoria fa&ta ad aliquem ef-

Il of

Jam verb tu accedis cam exacta. preparátione &

*

feCctum caufandum , utpote gratiam conferen-

devotioné , magno fervote , ardentibüs defide-

dam , peccatum vel poenam remittendam, — Et

Mf

tiis,actibus & effectibus amoris, fidei ; fpei, reve-

jam capere debes, quare dicatür sps4 operatam ;

etoftied lo

rentie Gic.. propter hanc tuam . bonam difpofi-

feu a&tio operata. . Quia enim Chriítus iníti-

tionem , dignitatem , rheritum ; accipis aliquid

tuit illas actiones , ut efficaces fint ad hujusmodi

effe&tus, aptz dicuntur illa actiones.à Chrifto

plus gratiz;anipliorem gratiam ; v. g; &t 4&atwer ,

H

hi

vel ampliüs

*

illud plus , hanc ampliorem gra-

fatiaveloperate , &t , quod idem eít, opsa ope-

(

tiam ; duos vcl plures gradus gratiz dicitur Ev-

YatWm. | Ac proinde effeclus íeu fru&tus ,. qui

thariftia caufare & conferté ex opere operautie,

du

provenit ex tali actione fecundüm fe confidera-

tàptecisé ut à Chirifto fa& , vel inflitutá ; fine

Eádémque tatione difcutre de àliis Sacrainen-

iil i |

tis,imó etiàm, Sacramentalibus , ut efformatio-

Qcpint

teipectu ad difpo(itionem vel meritum hominis .

né crucis ; ufu aquz benedidle , aliarímque

dup)m'f/ilh;

operantis illam , dicitur effectus feu tructus ex o-

rerum ab Eccleüa benedictitum , quz ex ins

p

pere operato, — Opim. aperantts dicitur eadem a-

101

ftitutione Ecdefie , dile&x Sponíe Chtifti ,

€io , confiderata prout hic & nunc fit & exer.

in capaci fetnper aliquem effectum bonum Spi-

ibl

ectur ab homine hoc ii tali vel tali difpofitione;

ii t

titualem ex epere operato ; at pro ieliori di«

devotione , fervore , virtute, & fanclitate opetan-

Ípofiuione , majorem & majorern caufant ex &«

m d ay

te : ideóque fru&tus , quem caufat áctio vi talis

pére opevauits.

lo r

difpofitionis , fervoris., probitats ac metiti

ons; p

hominis operantis , éxetcentis , vel recipien«

IF. Quid fmä?a!,rnrizariws $

"

émpetratorins ?

/:zt*isjä:ä?ori*:(: n

g fU

tis illam , congruentiffuné dicitut fructus feu

jj

effectus ex

P

Ructus meriteriwi eít , quo éelebrans ,velaag

: Oiitumd i

epere operautu, Jai applica. ad ptos

LE

i

Miflz aífiftens , debité, in flatu gratiz;

7 0

6 lll. Sacrificiu

um ( qüod etiam efl actio a.

ieretur 4ugmentuim gratie fancficantis in

?2

2771

cerdotis . celebrantis ac confecrantis ) habet

prefenti; & gloriz in futuro. Ftuctus fatssfa-

kv P

valorem & virt temittendi poenas purgatorii iri

oriw dicitat, quo celebtzns vel Miflz affiftens

j ii

toto vel ia patte; ex ipfa inflitutione Chrifti j

fatisfacit pro poenis temporalibus .debitis. pro

crificli

qui nifnirum inftituit & decrevit , ut quando

peccatisjam temiffis, alioquin in bac vel altera

vità luéhdis.

yilii

offertur Sacrificium pro uta anima in 'putgato-

Fructus émpetratorims dicitur ;

1

tio , remittatur ei aliquanta poeria ; certà aliquá

quo celebrans $el Miffze afhf

Ü

ens debité ; impe-

oopcmü*

j

menfará ab eodem taxata : v. g. ponamus octo

trat à Deo. beneficiafpiritualia vel temporalia s

dierum : quefa fructum eádem meníurá Sacti«'

dé quibus infrà latiüs.

Hune triplicem frue

j;ü W

ficium rité oblatüm femper: caufat & ; confert ;

&Qum hábet quodlibet

þpus bonum in A'grat-ia

if

quiscunque fit fácrificans , etiarn peffimus , adeó-

factüm.

^

jj

n

/

li

quenullius apud Deum meriti , quia caufat, ut

ii Ey diclis irudibus n

fr

uctus merïtofïus. to'*zg,,

0i

(

opus factum ; & inftitatumà Chriftos id eft ex

tus effentialiter: eft ex opere operantis; & non

ygiti

opere operato,

Jam, veró: f.epimmä pet Sactifi:

eX operé operáto Sacrificii iphus imimediaté ,

ii

&um remittitut longé plus pcenze

M

$

quia nimis

fecundüm communrm DD. Alioquin quoad

if j ('

tuui Deus ratione Sacrificii talis condonát. non.

hoé Sáctificiumi non diffetret à Sacramento ;

lnp^

tantümt o&to , fed duodecim vel etiam plures

quó foló ex opere operato confert

ur gratia fan«

j

oper' u

Wies , attendendo ad Sacrificantis ( imo, eam.

Gificans , ficut fitin fumptione 9S.

N

| Evchari

ftiz.

bb

U

ïfdonü

w::

'*Pm';; Il. D& SACKAM..

z

—

E

N

d bäol, Sacrau, Pars H Cap. lV. Seci, TI. De Fruclibus Säcrz'fcä.

: 190

l

Unde vides digné celebrantem duplicem per-

&us Sacrificii Crucis : ergo 'S"acrifici;xm Miffe.

primarió eft fatisfactorium , & quidem

l

Cipere gratiam fanctificantem , unam ex opere

operantis , quatenus digne facrificat : alteram ex

Il Jmmediate remittit. Sacrificium þo&nangg,

y LS

E

opere operato , quatenus digaé communicat.

peccatis debitam , nimirum pér modum folu..

Idémque dic de digné affiftente Sacro ; & fimul

tionis jam pro nobis facte in Cruce , & nobis pet

' communicante.

j

Sacrificium applicate ( Tridentinum ibidem )

Tridn

230

Il At vero fructu

s fatisfactorius & im-

in fubjecto tamen capaci, nimirum con(lituto

du

petratorius in Sacrificio: principaliter eft ex. .o-

in gratia , & affc&lum ad peccata non retinente ;

m

neque in eo ulla alia difpofitio pravia requiri-

pereoperato , quia per fe inllitutum eft ad fa-

dic

tisfactionem pro peccatis , & impetranda bona

tur : ut patet in defunctis , qui fuis aCtibus mi-

PE! 9

falutaria animz G corporis, ut mox dicetur ;

nimé poffunt fatisfacere pro peccatis : quare fuis

n5 g

& uterque eít etiam ex opere operantis in digné

poenis dicuntur communiter fatssparr tantüm,

ehc

non fatisfacere.

offerente Sacrificium , ficut eft equaliter ig o-

Et fignificat etiam TFridenti-

Qx'm

Et hinc ulte-

num feff. a $. i» Decreto de purgatori dcfiniens:

mni opere bono ac meritorio.

riüs

E

dduimas ibi detentas faffragiis fidelium , putis«

[

251

IV. Utrumque hunc fru&ctum , fatisfacto-

fimim autem acceptabilà Alsaris Sacrificio ju-

Es

"

rium , & impetratorium , ex opete operato, & o-

vari. GCertüm eft autem juvari fidelium 1uf-

[

titi

pere operantis , Sacerdos ( vel alius offerens ,

fragiis immediaté . per modum folutionis : e-

uno quilibet opus meritorium exercens ) po-

go multó magis fic immediaté juvari debent

gmia

teft applicare. & donare alteti : at veró fructum

per Sacrificium Miffa.

Atque ita docent &

E

illum meritorium, cüm fit. effentialiter ex ope-

Condlium inteligunt DD. : communiffimé ,

1

vitu

re operantis & foli operanti proprius , alteri ap-

ut merito afferat Tasserus , id absque'geccgt?

t

licare vel donare minimé poteít.

Quia ne-

negari non 'pofl"e.

du

mo, nifi Chri(tus , alteri gratiam fanctificantem

IIl Sacrificium , Miffe remittit pc'enaa*uvïiï

libus

mererípoteft; ergoneque applicare opus füum,

peccatis debitam ex opere operato, lege infal-

tb

quatenus gratig, & glorie meritorium - eít.

libili , adeó , ut fructus hic fatisfaCtorius , de

.

L

Inm

Relicto ergo, attamen femper füppofito opere

lege ordinaria fit infallibilis

idque nom tan-

p

operantis , deinceps per fe folüm de valore &

tüm refpectu vivorum capacium , ia quo om-

li,

fructibus Sacrificii ex op

*

nesDochores confentiunt , íed etiam relpe-

Tf

grc operato fermo no-

&u defunctorum , fecundüm commugem Theo--

bis etit.

w

7

logorum. ( contra Setum ( Canum , putantes

"

d

defunctis folàm prodeffe Sacrificium , in quan-

Yil

tum & prout DEO placuerit acceptare. ) Ra-

otuplex eff fruifus Sacrific

i

ii þexw

flfti

.',.20411':,;65' u

s

tio ell : quia hic effectus eft ex inflitutione

(eääsqm

opere 0pemto?

divina, atque infallibili : atqui Sacrificium hoc

lat

]

232 eMerificium ex opere operato eff immediaté

equeé &indifcriminatim inflitutum eft pro vi-

Tb

vis & defun&lis : Nec eft ratio , cur potius il-

Q Satisfatlorium (* impetratorium ,ac media-

D

3? propitiatorium Q* exptatorium. Quadruplex

lis, quim iftis infallibiliter profit. ^ Ais. Er-

]. n

proinde eft valor & fru&tus Sacrificii : Immedia-

góne , fi faciam Sacrum , vel fieri curem in

v

tus duplex, fatzsfattorius , * imsperatorius : &

fatisfactionern: pro peccatis meis , non debeo.

rj

duplex mediatus ( mediantibus fcilicet impetra-

effe folicitus de impleädis poenitentiis , lucran-

5

lin j

disindulgentiis. aliísque operibus fatisfactoriis

tis perSacrificium gratiis aCtualibus, auxiliis , &

itpt

piis motibus) proprtéatoriss GU expiatorim. Com-

& ponitentialibus.

Infulfa. confequentia à

ïhflfræ

ii

munis DD. ut patebit,

nulle Theologo , vel bone Chriftiano. afïmiþ-'

T

tenda. Nam

IV. Non

quovis Sactificio fätisfä&o-rïs;)*tq-zäff |

d

"^ Satisfaöïb'ï'z"um mmediate,

ta quanta poena peccatis dobita remittítur: 4«

Acrificium Miffz ex fua . inftitutione ha-

£0 ]

lioquin fruftrà pro eódem defuncto v. g. lege-

Lj

gæu; I S

bet valorem & vim fatisfactivam , ad re-

rentur plura Sacrá , fed remittitur tantüm ctr-

hs DN

mittendam ex opere operato aliquam poenam

ii pars aliqua poeng juxta determinationetm»

quiCltj

temporalem debitam pro peccatis mortalibus ,

Chriti , ac difpofitionem offerentium & pat-

lia

& venialibus jam remiffis , fidelium vivorur ,

ti&ipantium.

Quare poít habitum hunc effe-

& defun&ctorum.

lta omnes orthodoxi.

Et

UTR

&um fatisfactorium , remanens pena ,, quoad

il

perfpicué Concilium Tridentinum feff. 2 2. c. 2.

partem faltem. remitti poteft eodem Sacrificio ,

dicens :

feu per modum

ïHlvem

uare non folim pro fidelium vivorum

quatenus impetratorium eft ,

flogera

peceatis , paenis Q* [atisfatlionibus , & aliis nece[-

impetrationis , fi ita applicetur ab offerente.

(lm j

Fitatibis ; fed & pro defuntlis io Chriflo , non«

Atque ita femper applicari debet in Miffis de-

i

dum ad plenum pur gatts, rite juxta e/dpoflolorum

fünctorum, utfuoloco videbimus. Animz enim

Wt

h

q

iraditionem offertur.

Ratio eft : quia Sacrifi-

defun&orum non funt capaces alterius impe-

cium Crucis offerebatur potiffimüm in fatisfa-

trationis feu beneficii impetrandi , quàm remil-

lr ah(

mm[h |

étionem pro poena peccátis noítris debità : at-

fionis posnarum) ad íuam liberationem accele*

qui per Sactificium Miga applicatur nobis íru-

gandam.

1

j

t "

"

|

-

D.

ES

D

!

-

-

AAye

',afïljgi'

» ïbaoljs'acräm.: Pai*s; il Cap, lj Sedt, «I:l.ï')e Ewäzäm Sacrz'/ïcii.- 191

lia

l.

péráto impegramfi;um ; *cuiusmuqug, boni po-

quidem

d i iæpetratoiï:)m inimidiat). -

ftülati feü. fpiritualis , feu temporalis , ptzcipue

Sitla N

Acrifiéium Miffz eft etiam "impetratori-

] F»I Thoj

helr

15;*?

um beneficiorum ac bonorum fpirituali-

determináté ,. üt eXperientià docet. Quia Chri-

ftus fuam inítitutionem fubordinavit difpofitio-

uïuti,b.

um ac temporalium ad. falutem conducentium:

i

Omses. Conítat ex fupri allegato Concilió

nidivine provideniis. |]Nec habemüs de ejus-

modi impétratione promiffioném abfolutamo

Tiffimo

Um

Tridentino definiente , Sacrificium Miflae rite

DEI, fed tantüm conditionatam j f »obs ,

TM

eiferri non tantüm pro péccatis & pocnis ; fed

iti

etiam pre aliis neceffitatibus fidelium.

Ratio

quid vetl? petimus J fecundum divima providen-

tie ordinationem , dari éxpediat.

" Verunta-

ii (

eít: quià fimilia beneficià impetrari poffunt

per orationem : atque. przflantiffimum oratio-

men quàinvis non fempér óbtineatur id , quod

Pt

pis genus eft Sacrificium, quippe habens fuam

petitur , feimper tamen obtinetur aliquid vel

- fitipis

idem alió tempore opportuno , vel aliud quid ,

At n ]i

efficaciam ex meritis Chrifti , qui fimul eft

prncipalis offerens. & res. oblata.

Chriítus

& prout DEO meliüs vifum fuerit.

lt no-

irpthni

tant PP. & DD. communiter.

i f

autem. meruit nobis folüm bona falutaria, nes

Denique eifi

ceifaria , vel conducentià ad falutem;

Vale£

fnictus ifte. impetratorius principaliter fit ex o«

Ihri

pereoperato , ut dictum eít; certum tamen eft

ergo Sacrificium ad impetranda bona; non tan«

vari fitin

ad eüm promovendum plurimüm — condücere

m fs

1um fpititualia , ut fingulariter gratias actualés

'excitantes &t adjüvantes ad conver(ionem , ad

dignitatem , devotionem , ac fanclitatem Mini-

ia j

ftri offerentis, ex opere operantis.

Etfi énim

gratiam & gloriam confequendam , auxilia

que i

dignitás ptincipális offerentis ac Hoftiz, Chri-

. C

ipecialia , ad refiflenfum tentationibus , ad

virtütes , v. g. caftitatem , humilitatem &c. impe-

fü , fit füfficientiffimaad quidvis impetrandum ;

d dgy

eificacia tamen etiam proportionatur devotioni

trandas, vitia extirpanda |&c. fed etiam íecune

ac rheritis Miniflri ac olferentium. — Quem-

tttii

N

darib.ad impetranda bona temporalia fpiritua-

libus fubfervientía , -ad falutem . conducentia ;

admodüm etiàm in humanis ; etfi. gratus -fit

BEU

jincipalis , qui perlegatum petit , gratámque

: fudis

V. g. fanitatem corporis, a&ris clementiam ,

rugum proventum ; .ad avertendum inala ops

rmurus, qüod offert, facilius tamen & meliüs

: gt

pofita , ut infirmitatem , fterilitatem , famem,

impetrat, quando legatus ejus nominé poílu-

m , ag

bella , peften . &c. ut patet ex quotidiano ufü

lans, fiilitér gratus & acceptus elt.

Unde

ed :

Ecclefie , qua femper confüevit offerre hoc Sa-

Miffa Sacerdotis bóni, etfi ex íe , & opeté o«

ymmiit :

perato,non plüs valeat , quàm mali , tamen ex

crificium pro bonis tam fpiritualibus , quàm

N

-Sotporalibus feu temporalibus confequendis , &

locmulto plus

quibus offert.

prodeft Ecclefiz , & fidelibus ; pro

X

M

fiim, i

malis oppofitis avertendis.

Effectus probant

anptt. )

experientiz innumere & ptopé quotidianz ,

x

H Propiti&:arium tmediaté.

ar lt

teflésque. innumeri :

antiqut. & locupletiffimi

R

yaium h

*Àcrificium Miffz vere eff propitiatorium ,23$ —

funt D. Auguftinus J. 1

2. de civit.c. g. referens

S

caufans aliquo modo , ac conferens ad re-

n d QID Y

Jiberatos fuitle fervos

& animalia ab infeítatione

Thiffionem peccátorum mortalium , juflifica-

at Wiüf

Dzmonum » oblatio

ne Sacrificii: .. Et D. Gre-

tionem peccatoris , ac primam gratiam obti-

N

hs

gorius L. 4: Dialog. c. y7.

Fuiffe cujusdam

nendam eX opere operato : àt non immediaté.

firi 66

captivi vincula foluta , quoties , curante ejus

eft remiffivum peccatotum | mortalium ( ficut

j, V

conjuge, oblate funt Hofliz pro fahite ipfius.

Sacramenta Baptifmi & Peenitentim ) juxta

"

ldem zPidem fuiffe Batacani in naufragio mor-

communiffimam Theologorum ; tefte Layman-

bis 15

tiereptum eo die, quo pro eo Presbyter Hofli:

110 7 g tratl ; c. 3: 9. 4; fine , contra aliquos a«

mfg:;v';ïfi.'

am facra oblationis immolavit.. -

pud Dicafilum. Ratio eft i quia virtus hac

rl (

238. Il | Sactificium eít. impetratorium/äjüsmd-

propria Sacramentorum eít , ut in actuali aps

di beneficiorum: ac bonorum

Ípiritualium ac

Gu

temporalium ,

.

L]

lieatione hominem fan&lificent ; gratiam con«

*

'*€X opére operato immsediaté

ferendo vel augendo.

De.hnde fi Sacrificium

refïll'("'""I

eó fenfu , q

uo. Sacrificium ex de, vi inflitutio-

ex opere operato immed até deleret mortalia;

lov p

nis fü , atque ex di

gnitate offerentis principa-

& conferret primam gratiam ; fequerentur plu-

r tanti

lis, ac Hoflie

; nimirum Chrifti, eft idoneum

tá inconvenientia:

I; Sacrameütum Poeni-

emintti"

fufficiens , & efficax ad flectendam . divinam»

tentie non effet nobis fimpliciter. neceffarium

nttofo

onitatem, utbeneficia poftulata concedat , eti-

neceffitate medii ad remiffionem . peccatorum

um I

àm independenter À - di

gnitate ;vel indignitate

qn

- , Miniítri otferentis.

pott Baptifmum commifforüm. 2; Sufficeret fola .

p(r

(l r

Quate cavertda eft hie 2-

áttritio cum Sacrificio,cüm tamen illa extraSacra-

Sylf

(0

- quivocatio.

l

Non enim dicimus Sacrificium;

merituih fion poffit perducere ad juítificationem

T

- €X opere operáto immediatétaufare ifta benefi-

péccatoris ; ut docet Conciliam Tridentinum

a'ïcft

rüb

Ciaac bona ;. v.g. fanitatem corporis, &c. fed

feff- 14. c. 4. 3. Aliquis atrritus ; pro quo ce-

yl

€X opefe operato immediate impetrare. illa:

rl

lebratut Miffa; etiam dormiens vel abfens; ac

i

hoc eft vi ipfius aclionis Chrifto inftituts

ipfe Sacerdos , per confecrationem juftificare-

.mullo.à

n

j

£

ljo. mediante ,' moveri- DEUM ad con-

tüt ; contra omnium intelletum; 4; Sacrifi-

170

erenda .bona ilia ,. juxt

a conditionem & capaci-

i

cium. denique non differret à Sacramento quo

Mm ,

tatcm ftgfcipientiSk

ad hoé , nifi tantüm . fecundüm aliquid. am-

Unde nec eft exopere o-

Bb a

I!

*

plius,

:

$

D

192. g beol, Sacram Pars l1. Cap. WV. Sect. IL De Fraéclibus Samfc,,

249

II Sacrifïcïüm ergo elt pröpitiatorium "-

te Miffam, autineo, proquo btfcftur-, quem--

g

diáté tantüm , mediante impetrátióne , quate-

admodüm fit alijs Sacraméntalibus , ut afpere.

ipft.ffql

nüs nimirum per Sacrificiuni oblatumi impe-

fioneaquz benedi&he ; &c. 1tà ( conta C .^

n

fcgiïtt. !

ttantur à DEO'auxilia fufficientia & fzpe cti-

num , Henrigtüez, ; Cordubam , Pétrum Navar-

]

amefficacia, GC gratig actuales prevenientes ;

rum (Cc. Communis Senténtià DD. D. Tbe-

a')mägi

excitantes ,. &t adjüvántes pio àliquo miotu ad

pás y Suarez , Coninck ,. Azorius, aliósque ci«

Jgumur

«onverfioüemi ; posnitentiam ; Vit& emendauos

tan$ . Layman. cit. ».6. Ratio eft : qüia uni4-

7 d

nemi, ut fió proptio actu , extra, velintraSa-

verfiii loqueido ; valde conveniens eft; quód ——

d

cramentum ; coriféquatur remiffionem pecca-

peccatà venialia; cüm fint quedam ánima ma«.

f M

torum & prifam gratiam.

üain doclrinam.

cule ; libero arbitrio contraétz ; nunqüam tol.

C dhiri

6

Quiá

perfpicué indicat Conciliumi Tridentinum Seff -

lantur fine piá ánimze àctione pcgcatïs.veüiäiïä

E

L

1

22.6. 2. dicens : Dütet S. Symodms Sactificium

bus áliquo modo repugnante

. quam etiíari

p?opï

$rau& infufio comitetor; INam licét remiffio

qum

illud veré propitiatorium effe s. pet ipssímque fie-.

tori

ri, ut -2-3 ád Dtum aicedamnus ,. aifericordio

poené fieri ppmt pet folani éondomnationem ex«

t'iaw

dm Xtan/äg'uamurg,' & $ratiam invenidmius lN

trinfecám , ut nimitum debitor nom fit amplie —

AUXILIO OpP

RTUNO. AZvwji

üs debitor? at veró . remiffio. culp&e etiam ve-

!

[

d.

quippe vblatíóue placatus DomunWi graiiam

nialis ; ut- flicet offendens non fit amplii

€ donwm piuitentie coutedexs , crimina & peco

offendens ; videtur non poffe fieri fine aliquo

hh

D7

cáta etiam ingentia dimittit. ( jam Vidés Con-

proprio actu offendentis ; quo is offenfam ali«

ciliurilequi de remiffione peccatorumi media- .

quo modo éxprefsé vel virtdalité tetra&et ; te-

Qd

tà mediante fcilicet gratià actuali ; auxilio, &

vocet ; & Velur infe&afh. velit4 ficque DEUM.

Y

dono ponitentia , incuitu hüjus Sacrificiità DEO

offenfüm ctontiliet j quós pios àf&tus & mo«

Vi

iif

impetratis & éonéeffis ) &t rationein dat : J

tus Venialium deletivos ( ficut. & fnortaliumt

[

»aénim , eadéque efl. Ho[lia. — 1dem simne of-

füprá j impetrat & exeitat Sacrificium oblie — —

,

feréns Sacérdotum miniflerio , qui [eipJum tuné

tum in offerente ; audiente , 4€ eo, pro quo

án cruce obiulit , fola offerendi rátione diversá;

offertur ; eo modo ; quá alià Sàcramentalia ,

(s

Cujss quidem oblationis cruenta . frnclus. per

fed eàó efficaciüs ; quó his praftantiüs eft Sa«

MA

banc mbtrrime percipiuntur.

Háéctenüs Con:

Crificiüm. — Aitamen recté advertünt Suárez;

H

(

&lium. Certum autem eft ; Chtiftum eo $a«

áliique apud Layezas, cit; w. 6. — Si curáfü fieni

éfidio &ftüento meruiffe nobis remiffionemi.

Sacrum pro remiffione peccátorum ttorum ver —

figli?, i

peécéatorüm , gratiám & gloriam : érgo eademi

nialium , &t difpofitus fis, hoc ipfo tibicemb —

[

l?hm |

$

u

petinodum impettátionis confequi

-

imur per hoïz

remitti omnia venialia, ad qüz non hábesaffes |

Sacrificium eruentuni.

G&um vigentehi , faltem; per dictum modum

fn D

P

H

phogio

| a4i At nürquid effébus ille imimediatus impes

impetratiónis

jam enim habes voluntatem

^

]

trátionis áuxiliorum & gratig pravenientis , G

iepugnántem Venialibus culpis ; quas pet $as —

[. 07

t

excitantis; peccátoris ad poehitentiam ; ( ficut

crificium femitti & aboleri cüpis: G oratió

& jufti ad majotem profeétuimn ) «t infallibilis?

pér Chriftumn DEO Pacioblata , & prefens -

M"M

D

lus

íégàt quidem Swarex , Ícd. affirmmat: Comiuck;

ieta éfficaciffima eft ad impertandum , in hcé

ápud Layman ci& e; ti 5 7. Quia Chtiftus huic -

Sactifició fpécialiter ütili àd remitténdas u-

& Mi

[

Sactamento

ábíoluté -& fimpliciter | tribuit

:

pás quotidianas * ut dixit Concilium 'Irideg;:ii

qüibus'

wirtütem remi//Tonis peccatorima

$

&

,

quod . fignum

nüin füpra citatum.

efteam habere ex Chrifli inttitutioné , adeóqué

Il Hinc patet ,. Sátrificiu

ii Mif exoperem

ftt i

ile.d

infallibilitez : quàmvis áutem effe&tüs hic fit-

opéráto imtmediare , non folüm non delere ul«

infalhbilis ; a€ gracia ille ac auxilid impetratà

lim päccatux)n inottale ; Vel veniale; quoád cül:.

fs g

Ol

pef Sacrificium ferbper fint fufficientia ad pos-

pam , neque confrte primam gratiam fandis

nitentiam ; & fic mediaté remiffionem pecca-

ficantem :- fed neque im juítis augete graciam

t

fánclificántem ; . conferendo .ftilicez imimediá«

Qu d

fotum confequendam : certó tamen non fem-

pet funt efficaciá, & refpectu ominum , ob de«

té tantüin per tnodum impetrationis , inedian-

tnll

»

hà

Íe&tum cooperationis, Quare nof eft rnirum ;

tibus fclicet gratiis & axiliis actualibus per

nec di&tis offiit; quód multi ; qui fepe ; &

Sáérificinm à DEO irmnpetratis ; quie ficut pec-

Exclfi

ftiné.

quotidie Miffam audiunt; imo ipfi celebrant;

éatorem excitant && movent ad convVerfionem,

aut pro feofferti faciünt'; nihilomit

Poenitentiam , Conttitionem , & fic peccato-

fudus

!

RIS ln'b(nt ve-

lgt aquam ,iniguitatem.

rüm remiffionem , ac ptimam) gratiam enfee

dtur :

Qquendam , ita & juftum movent ad pios morus

i Cünj

IP. Ex þiutar-iqii: eliam 'meeiidtä tantüm..

& adlus rheritotiog , quibus gráriam auget , &

Mj:liref,

L (*Ácrificium Miffe etiatà explatoriniia efts

vehiália delet.

Müm dé immediáta tali Sacri-

Ti

242

àc deletivum peccatorum vehialiüin qua-

ficii efficaciá nihil nobis conflac ex . docttina r

TOl

ad culpám éx opere operató quidem , fed eti-

velatá vel àliande , fed oppofittim potiüs, cumi

Ahhij

aminon immediate , fed iediáté tantüm ; &

heino recipiat augméntüm gratia fanctificim-

per modum impettationis ; mediante fcilicet pig

i

ts ábsque proprio merito , vel fufteptione Ss*

L

h

i gat

et gratias actuales & aüxilia diviná virtute ime

crámenta

.

atque proptium Sacramentorumi

;

U

tátiani

Pc;räta excitàte motu , in Of?fercfx'c'c* Velaüdiene f , utin a'&ual;* applicatioie homini g

H

üü I

Z

[

m

Ed

"

nj

[4

; Eïbeal Sacram Pä;'r; 1l &»,'ap. W. Seä, 'II.' De-SEuöl;fäæy. Szgcïi;ïcz'

g.

193

us

ib

Dülhy .

conferant vel augeant , ut jam fuprà dixi.' LDc-

crificii , queni hos à

té vocámus fru&lum »ini-

« h(

, inde fequeretur juftum divitem , pro quo mul-

flerialem , quià à fo

j

o Sácerdote conferri poteit.

; P!fnm

i

tà Sacra celebrant ; etíi nihil de fua falute

cogitet, , aut dormiat , hihilominus continuo

Alii.comimunitet eundem vocant fruclum fpe-

VEità D)

cialem , quià certis & deteriminatis in fpecie con«

Aüril

j l]læg

eb imàázis fanctificari

fertur.. Scotus eundem vocat fruclum s»edimm

legüntur, -

» quo plurà pro **'eo*: Sacrá

àttod

'

quià inter generálem totius Ectlefie , & fpecia-

COf

Á

9*' 244 Ex di&lis iota incidenter , univeríalém &

l

liffimum Sacerdotis , & particulariter cfferens

adequatam effe divifionem communemi Sacri-

| quæd;m,m

tium Velut medius efl..— Támetfi áutem hi fru-

g

fidi Miffa penes fines ; in Letreaticum , Ev-

Cus Conferantur hot 'l;þiQ ordiné ordináto hàe

Ya

sbariflicum , Sati:faBorinm , & /mperatoriim.,

U p

ratióne: utpoté 1. Specialiffimas , Sacerdoti of-

g

Quia fub . impetratorio tomprehenditut etiam

ferents : 2. Generalis & Specialis Ecclefie ; a«

propitiatorium & expiatorium : €üfü Sacnfs

Nan li

lüs coofferentibus & Sacrificio cooperantibus ;

cium non alio inodo fit propitiatorium & éxpia-

3: tàndem Minillerialis iis , pro quibusoffertur

c'ondt)ua(m

orium ; quàfn mediánte impétratione 9ra-

or nqi f

,Sactificium , tamci explico & declaro illós or«

tiarum & auxiliotum ; üt dictuin eft; — Adeó-

: dine fequenti , pr&notato , quód hifructus n fpe«

r aleg

que divifió illa Sacrificit penes fines , Gonti-

5 don [j

cie à Recentioribus etiam communiter Vocenru£

net füb fe divifionem sóftram quoad folos ef

portiones,

fé feti i

fecus : "folicet propitiatorium ; prout delet

o 15 i

d. Früélus feu Portio fäeäeräüs;

mortalià : éxpiatorium; $rout delet . venialia

Jitét i

quoad éulpam : fatisfactóriumi , ut delet pà-

On fitis conftàt, qualis fit ifteSactifici j346

dity al

N

fru&us ghïenäräiisxötmä Ecclefie. Vàá-

nam pro morralibus & venialibus témiffis de-

itam

.

L

p d

: im

rii exiftimant ; eile fructuim ex opere operato tar

fiit & i

nöficiaa

petratorium ; 'äii?iüäüï ;mpägaï bea

fatisfactoriuim , quàm imperatoriin toti Ec-

(

WTl

& iii.

»

Clefi& ; & ommnibus omnino fidelibas cápacis

TOR

bus ; Vi"viis,'&'dcfuh&i's*äþþlic'ätum ? àdeó , ut

li u

| -Qa:;piex d fr

wlus Sacrifiià 6X parié

þ.

pet fngulà Saécrificia omnibus "Chriftianis ion

forticipiantium 2

€xcomimünicatis , nec péccato mortali' obnos

paltais M

duniy PA

Riplex coinmunitéer afïïgüat'uï f-'r-ü&u*'s' Sas

Xüis certó , & infallibiliter ex opete opefáto remita

at

crificii. — Geseralis ; totius Ecclefi&e i Spez

tatur aliquid de pamà temporali peccatís de-

düüo: ^^ 6ais, illius, progüo

ertut i Specialiffimtss

bita; in purgatorio luenda : ficut & ipfis défunz

ipfius Sacerdotis offerentis * :&otus paulialiter?

.Gis fingulis ibi exifleatibus. — dtà Recéntiorés

x o t;k

Fru&uni gemefalem itidemi voéat totius Ecclez

& vt hi

þïöriq"ue 3 vf'?ifgueä; »i all] cum. FTannero !Jic

- dl

fre: Specialem , offeréntis ; & medinm ; illius

difp. y. q. 8. Ratio'eft : quià fine dubio Chri-

pto quo offertur; -Sed'àdhue diftinctis Récen-

lus il

ftus fie potuit inftituere hoc Sactificidin ; & de

tofes cüifi Suatez .

é

:

quadruplicetà | diftinguunt

facto fic inflituiffe confonum & rátioni e(t; &

, t

Sácrificii früdum. . Generalem , Ecclefit Spes

inajeftati tánti. Sactificii

gj n

2

ac Hvoüiaïer i:'jfiniti Vàs

cialem , áffitentitim Sactó ; & cooperantiüm ad ,

loris:

il &Wif Y

