non potcít applicare folum. fru&um imperrato-

aj p

Monalteriorum , fepe octo nummorum nigto-

tium , refervato fru&tu fatisíadtorio ; vel contrà

t t

rüm ) non poteít fimili fupputatione ufque ad

petenti pro peccatis vel pro defun&tis, non po-

; m]», m.f:

confvetum. flipendium uná Mifsá pro pluribus

tes applicare folum fructum fatisfadtorium re-

nno 1j

fatisfacere.

Ita exprefse Decretum Urbani VIII.

fervato impetratorio , eófque fru&us álteri ap«

damuid)

vel potiüs ejufdem authoritate confirmatum à

plicare etiam gratuitó , multó' minüs pro no«

fiimp

Congregatione Cardinalium de Anno 16;2.

vo ftipendio accepto: (patebitàfortiori cx mox

m E

dbi — Ubi pro pluribus Miffris , etiam- eja[dem

dicendis defru&tu fpecialiffimo ) nifi fort quis

»'llllllllllþ' :

gitalitatis celsbrandis plura [Hpendia , quamtum-

exprefse confentiat, velle folum unum fructum

yyïa////l/lff

€Hhque. Paconerua exicua , frvo ab uno , frveà

ex his, v. g. fatisfactorium , fic enim poteris

um

plgriäm' pevfonis collata fuerint, aut couferen-

etiam acdpere aliquid flipendii proportionati

j pofuo W

ptuy du futurum ,. acerdotibus , Ecclefijs, ee

pro altero frudu imperatorio ab alio aliquo fi-

, f us

$: Congregatio [ub obteflatione divini judicij

j

P*

militer confentiente : volenti enim & confens

E& u

mandat , ac pracipit , mt abfoluttot. AMiffe cele-

tienti nulla fit. injuria.

Sed numquid etiam

ii

'erhtur; quot ad rationem attribute elec

/

mo/)'«f

pro tuo fructu fpecialiffimo , fcilicet ipfi Sacer-

j d

8hé , praferipte fuerint, itaut aliequin ij ,a

d quos

doti correfpondente , poteris aíiud , aut majus

t injlll'il

pertiment , [aa obligationinon fatisfaciant , quini-

ftipendium accipere ? dta fan& docuerunt DD.

rl*

suograviter petcen , & ad . vejlirutionem tenedn-

tur , Gu

oppidó multi apnd D. Nicolaum du Boys. ad

TTED

Et ratio eft: quia talis non flat pro-

propofitionem prohibitam ocavam z. 2:6. d*

müffiss Promittit enim , ut fupponimus , &

£fe44-

Sed jam certiffimum eít non licere. Ita

JMC, j

primo, & fecundo , & reliquis Miffam fimpli-

enim . habet propofitio oclava inter damnae

titer, velut foli: & non folvitfoli, Ceré vix

s u

tas ab Alexandro VIL ^ Duplicetum flipendium

"T

vllum, imónullum reperieris, qui non diceretfe

poteft. Sacerdos pro eadem. Miffa licite accipevé

iniqué deceptum , (i refciret ita fecum fuiffe a.

fun( dllü

i.

applicaudo petenti partem etiam . [pecialiffimom

ag

€um. . At ibquies :

Ego fum pauper Clercius:

frutis ipfimet Sacerdori correfgonderviem , id«

& paupertas excitatar

erit f

tes : lt illeite fraudulen-

que pofi. Decretum Urbanz V1l5 Quo imni-

Pas , Qualis «fl bac, ait Gobat s.

$68. Neque

ficatur. Decretum iftud etiam hunc caíur: ex-

j uti

Decretum: Urbani modo allatum ,

fità

] u[vp

neque Ale-

dudere, & meéntem Utrbani fuiffe fuo Decreto

xandri VII. prohibitio füpri ,

excepit paupe-

i

f

xes Sacerdotes,

omnem prztextum duplicis flipendii exclude-

Át, quidíi Sacerdos pauper-

te , adeóque etiam hunc.

Atque ita jam ante

ts

tate coactus, n

on fine involuntario admixto

nM t

Alexandrum VII. docuerünt Doctores comrmu-

uf

iuiquä compellitur tale minutam & injuftum

niter : $warez , Va,/güeb, Turrianut , Dicaflil.

u

[ u

flipendium accipere ,, & ideo. Miffam fimpli-

Ins , alii cum Layman /. 7. traB. f« €. 2. . 18.

u

j

eiter non promifit pro illo avaro dante folo? "Ta-

Lugo de Evchariflia difl. 21.fe&. 2.». 23.'Tam-

-uü

j

lem non teneti

É

pro illo dante folo applicare in-

burinus /. 3. Sacrif.c. T. $. 3. »- 68. Ratio eft:

ild

4

tegeram Miffani

jam innui $. praced. ». 3 57. Ra-

quia, ut z 25 g, vifum, . íncertiffimum eft, an

B05

"

tio eft: quia n

yl

on eft defraudandus Sacerdos ju-

*

fructus ille fpecialiffimus Sacerdotis fit aliis ap-

n

ftà mercede foá

*

atqui pro parva mercede exi-

nmmï !

plicabilis : fideles autem , càüm offernnt ftipen-

gittotum Sacrnm.

; tem injuítam petit , && Sa-

diüm , nonfunt fatisfacie

x

At

ngW l

ndí frufïiu iucefto,

fUfe

F

Ff3

P

p

-

d

x

3325 QW eol, Sac;mi. Pirtll €ap. V, $«ct. 1P. De 'Stiþenäfä Mgüll Ls 'x :

[j

rurfüs : alterfic petit, vel confentit fponté dare

plüs petere , quàm pro zon fe&ogtemfn d

[

tibi au&tarium pro frudlu etiam fpecialiffimo.

prophano , pauci ; fefto multi petunt : ficug -

Rurfus volenti non fiet injuria: fi tamen putas

fciens effe fe folum , jure petit plüs pro mer--

«

;d Jl

eum ideo Ípondere auctarium falarii, qudcre-

cibus;, quàm fi plures alii ade(fet , ita etiam -

ia

dat poffe certb fibi applicari illam portionem

hic fentiendum : & alicubi ita fuiffe ftatutum -

f

teflatur Tamburinus eit. s. $3. pofl Bonae

fpecialiffimam , teneberis eum informare , non

&t

certó , Íed probabiliter tantüm poffe ita fieri ;

cinam difj. 4. de Sacramentis q. ult. yvopof. 8.u,.

pzadu

mt ab omni deceptione te imiunem. praíles.

13.etiam de duplo tipendio. —Sed utique malé

jert

Denique eandem opinionem. poffe in praxin

fonaret in Germania

"

nofira hae fefliva nundmæ

Mif

zedigi refpe&tu eotum , quibus liberaliter pro-

tio. apage !

D(U

mifiíti unum vel plura Sacra , & faltem pro uno

V s- m.'*

Mif

Sacro liberaliter promiffo applicando tres por-

(20-*

Sacerdos , accepto. fHipendio pro. Miffa

Cïg?

tiones Ípecialiffimas fatisfacere , ex doéirina

tefine alieri. Miffam comwittere , vetextd ——

0b

Molfefii, Filiucit , aliorum apud Dianam p. 2«

im

tf 14. refol. 14.

fbi parte flipendij i

E

concedit etiam 'Gob:t eit. Cafw.

f( x Uaftio delicata. procedit , quando

fti

W

16. ". £ 13. fine.

264. QuARTA.

Multo minüs E.i'-go aliud vel ma-

dium datum eft majus juftó velfolitó: ita —

Eu

jus ftipendium accipi poterità Sacerdote, five

ut parte retentá, alteri Sacerdoti celebranti r&»

maneat adhuc juftum ftipendium faltem infi

r]

ab uno , five ab alio Laico ratione fructüs exo-

f0

pereoperantis, uti contra Coninck & alios do-

mum folitum. . Namrretinere partem, & alte«

«et Communis DD. Gobat 4e Saerificio c. j.

ri Sacerdoti minus juftó ftipendium obtrudere ,

cupt

fine dubio injuftum , & turpiffimus quaftus.

fs c

z.1f1. & conílat ex allatis modà à fortiori ,

10.Í

Pontificum Decretis de fructu fpecialiffimo.

effet ; nifi tamen altet Sacerdos plené , fpon-

facr

Ratio eít: quia ex omnium fenfü , quotquot fti-

té , & liber& confentiret minus juíto flipendis —

um accipere.

((Uflg

pendium vel eleemofynam pro Miffa offerunt ,

Sicüt enim ppffet in gratiang ——

lii

effe&tum omnem ex opere operato , & faltem

tui omnino gratis Miffas celebrandas in.fe re«.

Daclo

ordinarium ex opere operantis depofcunt ; un-

cipere, toto flipendio accepto tibi relicto, it&. -

etiam poffet partem tantüm accipere ; reli-

usv

de & folicitt folent effe de eligendo Sacetdote

1777

meliore.

Exigunt ergo Miffam ab hoc Sacer-

&à tibi parte, quam confequenter tu licité re»

dote celebrandam fecundüm ejus difpofitionem

tineres. Sed dico pleme , fpente C* liberz, — Nan -

V tfl

fi Sacerdos egenus mecefütate eompulfus ali-

w k

quifimalus fit, nullum ex opere opetantis fru-

i

£tum conferens , füo infortunio imputent;

unde non poffit habere Miflas s nifi fic à te dis

(nam . Sacerdos in malo ftatu celebrans fatisfa-

minuto ftipendio acceptas , non fine involune

tario àdmixto , non liberaberistu À peccato injus —

cit obligationi pro ftipendio dato) íi bonus &

fructum talem conferens, is jam ipfis in primo

ílitim , & turpis quzítós, ac onere reftitutios

7

/

pa&o debitus cenfetur.

Unde neque ratione

nis , ficut nec. in fimili qflxariiu a £scundüm9 :

omnes.

s

t

h

majoris devotionis, vel plurium orationum di-

le.

É

j

3

f

Y

l

étarum in Mifla majus. flipendium exigere po-

Quaftio rurfus eft de ftipen

dio manvali tan

i

*4

UN

teris ; nifi ita exprefs& pacifcatur Miflam "po-

tüm pro Miffis non íftatis. Nam in flipendiig

lido,

fandatis beneficiorum , Capellaniarum , &c,

flulans : alioquin enim folvere cogetur ille,

dipinp,

quod à te non emit , nec petiit ; utique injufté.

pro Miffis ftatis , certum eft poffe Beneficiatum

il al

At, inquis , accepi quidem ftipendium ordina-

vel Capellanum habentem pingue ftipendium,

rium pro Miffa funebri celebranda, ubi vellem a

v. g. 1CC. florenos pro-Mifla hebdomadaria u&

li, N

"t

celebro autem in. Altari privilegiato , applicóque

na vel altera, fic ut cuilibet MifIz refpondeat fee

I

indulgentiam plenariam illi anime , pro quaac-

ré totus florenus, velampliüs, poffe Miffas cew

cepi eleemofynam ordinariam : an non poffum

lebrandas alteti conferre, longé minori, juflg.

lü'ml

h f

N

aliquid ultra exigere ob talem applicationem,

tamen & competenti ftipendio , v. g. vel 6. bae

As

ad quam non tenebar ? w. Certe non potes ,

cis. $ic enim exprefsé declaravit. S. Congre

N

utcontra Bordonum recte refolvis "Tamburinus

atio Cardinalium , Decretum Urbani VIII,

f"PPOmm

Ti

fepe cit. 1. 3. Saerif. €, 1. $, 3. 5.48.. 'Tum

mox allezandum , in hoc cafu non haberelo«

EM

quia immeritó exigis mercedem pro praítito

cum : $«d fatis e[fe , wt "Re&tor beneficii , quipote]

opere , de quo praítando tecum conventum

AMiffam per aliuzs eelebraye , tribuas Sacerdos

30 fu.

non eft : tum quia hanc nundinationem fine

QEH

ti celebvanti eleemofynam: cougrnama. [ecundium.

dubio tibi prohiberet Pontifex , fi refciret: tum

morem (ioitatis vel "Provincia , uifi infundatio-

h

maxime , quia hoc fapit valde palliatam fimo-

ne beneficij cautum fuerit aliud, — Hzc S.Con«

li rg' pm

niam : cüm indulgentie ille nullo modo fint

gregatio. — Ratio eft : quia ftipendium manuale

h:f

'lij]

pretio zílimabiles ( res fpiritualiffima ) nifi

totum dant fideles pro ipfa Mifla: at ftipendium

E

forte alia opera pretio eítimabilis accederet, v.

fundatum beneficiorum , Capellaniorum &e.

Jin

fà

. longum iter, &c. Denique vide, anplaceat,

Ci;

Va

non dant fundatores pracisé pro ipfis Miffis, fe

quod habet P. Gobat (f 16. v. f09.. Ubi

etiam pro honefta vel commodiore ejus fuften-

li

I

eit penuria Sacerdotum , poteít (fpectatà rei

tatione , ut fic commodiüs & allacrins DEO fer-

hi,

ium,

l

naturá ) quis pro Saero Dici fcfti aut Don.xinicæg.

N

v&antj Be,nefi;i:i:i, : Quáre fi e:iæm' ftipend

mag

g

n

À

^.

A

4

Sbol Sktan, o T 6498 9 De-Wf"d

hMWf Bu

mánvale -copibrïms v.

»

. àureus vel Tiïalc;ruä

ium nobiscum tenet.. Itàque fit ;kföiutio.

:

Q DN

detur Sacerdoti ex affectu fpeciali & liberalitate

KESecunda. — Verius eít , id ipfo jure natüre369

il

erga ipfam perfonam , puta quia bonus amicus,

feclusà etiam prohibitione Ecclefiz , injuítum

AE

welquia egenus eft, telictà facultate etiam fa-

effe ac illicitum , atque adeó reftitutioni obno-

11

tisfaciendi per alium , ( quod femper fupponi-

;

xium. Ita commutss DD. apud Besacinam ,

: R'MW& g

fmis, & neceffarió. fupponendum eft) fimiliter

Layman , Lugo , Tamburinum , lcpe . citatos,

j W h

poterit, exceffu retento , & jufto confveto fti-

Et ratio clara eft : quia qui accipit flipendium

AT

pendio dato , Miffam committere alii..— Quàd

lolitó majus , pro uno Satro v. g. celebrando ,

fi veró tale (tipendium liberalius detur pto ipfa

! feüäuu:äa;

nihil accipis titulo donationis , aut ullo alio,

Miffa przcisé & fimpliciter , ita ut liberalitas

nifi titulo folius ftipendii pro Miffa celebranda ,

exercita fuerit pracise in favorem ac honorem

feu titulo celebrátionis debitz .( nifi claré ex«

Miffz, vel ob fpecialem affectum, cultimque

n -l!äün.', :

preffumfuiffet , ut (i vellet, curaret per alium

erga DEUM, B.V. vel aliquem Sanctum , vel

celebrari jufto ftipendio , & reliquum fibi pro

Ht

ob vehemens defiderium certum. beneficium

ji

€ura retinetet , quod certé rárum ) ergo Dans

imperandi à D EO &tc. nullà habità ratione

alteti minus, quantumvis juftum vel folidum

, lmä

perfona. Sacerdotis ; tune. cafus erit coincidens

"

t

ftipendium , & reliquam partem tetinet fine

10 vl

cum quzftione propofita.

titulo & caufa : ergo ipfius non eft , fed Ce-

xidh ^^.

- Cafus ergo quaftionis efto. . Petrus Sacér«

lebrantis eft , eíque velut injuriam paffo refti-

ium lr

dos pro 30. Miffis celcbrandis accipit. 1 . flo-

tuenda eft. — Et quamvis fi accepit à principio

patn i

renos , liberale fatis ftipendium. Is veró oc-

ftipendium animo per feipfum «elebrandi , il-

jrum o

cupatus , vel impeditus , ve] alia de caufa Mif-

lius ftipendii pinguiotis Dominium fibi acqui«

fas celebrandas committit alteri , datis folüm

if g

fivit, eo ipfo tamen quo poítea mutato animo ,

r

10. florenis retentis fibi quinque , aut aliquod

decrevit pet. alium celebráre , jam titulus &

Sacris commiffis, dat tantüm 5. bacios, vel rf.

«aufa Dominii, & confequenter ipfum Domini«

s j

oftagi. —

erucigeros , reliquo fibi retento. An jufte &

um corruit , atque ut loquuntut jura , totum

brada n

--

licité ? |ta fané affirmant plurimi & graves

negotium ex parte ipfius , redit ad non caufam :

Dodores, Soiu ,. INavarrus , Lopez, Rodri-

atque fic de (lricto naturz, communi , & gen-

t d

Wem, Henriquez , Vrragoniu , Vafquem , $a,

üum jure refítituendum efl. — Sic enim lege 2f.

at

Gavastus , GC morefuo fequax Diana p. 1. tPa&t.

ff rerum | amotarum | dicitur,

Jure gentium

ul

X4. refol. xo. $. feq. quos laté tecitat Nicola-

' ,llh"" L ;

concidi poffe puto res ab his , qui nonm ell ju-

(0))) ulflüf'

us du Boys ssm. 428. Pono rurlus breves &

fta caufa poflident : Et À. t «c uitimá ff. de

atas.

if ld t

cendith. fime can(a. — Conítat id condici poffe

(ne jara

&. IV.

alicui , quod vel non ex juíla caufa ad eum

petvenit , vel reddit ad non caufam : ac alibi

ao ij

/ RESOL

UTIONE

ii Y pyiu

Tapiüs apud Nicolaum du Boys cir. sswx 232.

'SpeSlato jure naturz , ac p& fe

Eít ratio , meo judicio , omnino conveniens &

i &gmnää

-& loquendo probabiliter id nec injoftum eft,

nec illiitum : dummodà Sacra alteri eque

deftruens fundamentum — oppofite fententiz,

T

Et quoad Sacerdotes non Parochos ,. ita fub-

bono Sacérdoti communicat iuftu flipendio re-

fcripfit Layman eit. i flHipendinm alteri Sacere

»nid

i Raiiozff: quia Sacerdos primus itipene

at *

doti detttr , cenfetur. ejfe Dantis voluntas , ut spe

. dii pinguioris accepti Dominium acquiftvit, &

fémet. facificet , uel fi alzeri €ommendare velit ,

( . . dando alteri Sacerdoti minus , nulli facit inju-

tortm 6d fHpendium largiatur

r

[]

7ul WL!

.tiai. Non alteri Sacerdoti , quia adhuc da:

quare boc d-

fn injuriam infert ,.j

partem fibi vetiueat.

IN4»

u,cbdümïd*;iïï

^tur ei juftum flipendium , üit fapponitur , & reti-

varrus ,. Henriques ,- Major.

Ratio efl :

T d

nems partem excedentem , retinet quod fuum

partim quia wmajor eleemofyna data Sacrifie

"1

€(t: not ipfi danti flipendium , quia hic ad«

canti Cenfetmr majev — cooperatio ad . Sacvifis

: mimfi' fl

uc recipit Miffas ejusdem valoris , nimiruni

cium , ex quo iájor fratius. Danti proveniat

"m fa&ias per Sacerdotem. &qué bonum, ut rurfus

parttm quia etiam Sacrificans , beneficij ftmagpi-

avit,S-C*'*i*

- upponitur : fecüs (i curaret per Sacerdotem

tudine ssots ,. majorem. devotionem adbibet ,

| Urb

u

malum , tunc enim Dans ftipendium privaretur

ideóque pls bem

j

"

o

*

efe

atlori dmpttar d. — Hac

goi

fructu ex opete opetaatis

ergo per fe , fpeé-

Laymannus fápienter.

7

jf

ii

:

€tato jure naturz , nec injuítum riec illiciturn

Tertia. / Certiffimüm

efl jam id illicitüm,270 -

el. Et quoad Parochos' confentis. Layman

r;Ml

-

injuftum , ae reftitution

i obnoxium effe , ex

"

6it. tr.. y.6. T. 9. 14. fic fcribens :^5j fit Cura-

declarátione Ecclefie , Sic enim habet propo-

jj

j

$9s fe Parochus , cui largiov eleemofgna confer-

Ut

fitio Juona inter damnatas fub Alexandro VII.

tur pro miffa , poteff obligationi per aliwm fa-

Anno 166f. Pofl Decretum Urbani , -poteff

n

mmW

tisfacere , dato ipfi (Hipendio fisfficiente , reliquo

Sacerdos , eui Miffe legenda traduntur , per

p

s JH retento, — Sorus l. 9.4. 3, &. 1. Navarri

d

y

alitim fatisfacere , collato il aminori flipendio ,

]u

€4p. 2g. num. 93. — INam bac cenfetur nens effe

aliá parte flipendii fibi vetentá. — Decretum au-

ljflil

| o dídelium, quid. Parocbus pleribus obligationi«

tem Utbani VIII. fuprà allegatum , confequen-

j

d

i

bis fs , vel per & ipfum . vel pev cooperatorem

ter füb eadem obteílatione divini judicii ita

1

j

fitisfaeere poffis. &c. Sic Layman, — Át mox

fübdit : .4c fuwiliter omne. damnabile lycrum

oad Sacerdotes non Parochos contra-

ab

,mx;ä qu

4

D

dl

"

. V. «l P. De Stipendz'g M,y;e T

22»8',;& d beol. .g'acram. Pars. ll Cap

íymas Dantium. Certé autem fadiliis excu.

J

ab Ecclefia remävere volens probibet Sacerdeti

ï»n

qui Miffam [u[cepit celebrandam eum certa e.

fantur , quàm Sacerdotes fzeculares : cüm .

ficut amicorum ; ita magis Fratrum bona debe.

un:! (

leemo[yna , me eandem miffam: alteri , parte

ant eífe facilé communia. H

qiu

ejufdem eleemofyne. fibi retentá y celebrandam

,

&c falvo me'lioü onï/-

comimittat,

Hc ibi.

Minimé ergo audi-

ni judicio.

E

t

'andem íermo fe

T

endus eít Bordonus 4eé celebratione Miffarum

?

mpef-fuït de 'Säterdoie *

vefol. 15. docens

talem non péccare morta-

ipfo accipiente talé pingulus ftipendium pro .

k

L

liter , nec teneri ad teítitutionem , fed folümi

Miffis alioquinà fe celebrandis: Nam: Laicos

fl

venialiter delinquere contra fimplicem Eccle:

etiam DD, oppofitz fententie àb hac licentia

gik

fiz prohibitionem , quo termino utitur Ponti-

repellunt.. Ut fi adituus v. g. accepit 10. flo-

A

fex.

Nam & ratio s. praced. allata oppo-

renos , pro 20. Sacris procurandis in tali Ec- -

fitum couvincit : & Pontifex vocat damza-.

clefia : aut fi teflator. relinquit haredi roo.

o

&io

bile lncrum , utique non venialé tantàm : Et

florenos Pro . 2co., Sactis curandis.

His duo-

ita exprefsé habet declaratio Catdinalium ab

bus; C& fimilibus ) utique fas non eritfervare

[

atQ

eodem Pontificé àpprobata apud Barbofam de

dimidiam vel tertiam pártem harum pecunia-

poteflate Epifcoporum Allegat. 2. Ulterids cen[uit

ruffi; fi reperiant , qui fint cofitenti dimidià-

EU

Sacerdotes , quibus aliquando . offertur eleemo-

farte vel duabus tertiis ; fcilicet tj; vel 20.

i

il

fjta major , debere abfoluté :'ntggmmveleer'nafja'

crücigeris in fingula Sacrà: (üt ex communi

[//

nam tribueré. Celebranti , & uullam illins par-

notat etiam Laymán cit. /. g. trabl. y.e. v.num.

l

temy poffe retinere; — Aliám. quorundám excufa«

14. fab . finem.;

Id enim nimis manifeflé ad-

'tionem

"Deéretüm illud Urbani V II I. non

verfatur voluntati Dantium , & quoad heredem

-&opn;

1,dt

eífe. in Germania receptum , ptorfus declaravit

obftat illa clariffima decifio juris. e. slrima Y3-.

Decretum cir; Alexandri VII. quod. utique pro«

q. 1. Ultimaà defuncti voluntas omnibus mo-

lu

foli

mulgatum , & receptum eft.

Quáare merito

dis fervari debet. —Vide plura ,. curiofa , pul-*'

dein

concludit p. Gobat Cafa 17. »sm. y70. Noü

chra, fpeciatim ; tninutátim apud Gobat Al-

concgfi

effe; jám ptobabilé, abfolvendum effe à Con«

phab. Facrif. (afu 16. 17. & féqq, & 'Tambu-

feffario Sacerdotern ita praCticantem.-

rinum opufc. de Sacrificio lib.

hts

r

Meri.

371

uárta. " Infüper regulariter Joquendo e-

allegatos;

jusmodi lucrativos practicantes ab injuflitie &

DurA

reflitutionis reatu reipsá & in confcientia non

il

Vr CAPUT VL

excufat pretextus libetális temiffionis & dona-

L 9

n

tionis aliorüm Sacerdotum minus flipendium

lt o

D i

Íponté acceptantium.

Heüs tü avare lucrator :

: Dc i-cquiï'-'itïs ad -Säcfiiïdiuiii

da , vel offer alteri Sacerdoti integrum ftipen-

t E

: -'.cclöþrandum«,*

U ln

dium àté acceptum : Et fiquidem is proprio

motu e gratitudine vel difcretione fponté li.

ater effentialia requifït:i ad valid&- con-;äi

gua"mia

PR

ficiendum Sacramentum , & offerendum

vd: tj

beralitef partení remittat , minori' contentus:

:

u

jam té in confeientia tutumi exiflimià; —Quid

Sacrificium Corporis & Sanguints Chrifti, qua j

funt Sacerdos rité ordinátus ; debita materias "

/,

tf o

horres & caput fcalpis ? Regulariter ergo ideo ;

forma, & intentio ; de quibtis laté cap. 2. &

[r

párte tibi relictà. minus acceptant ftipendium ,

quiafciunt te nolle. dare totum , & partem re-

3. km prater difpofitiones Sacerdotis requi«

!l j

fitas ad licité. confecrandüm & . communicane

lnem

tinere vellé, non fine, involuhtario admixto ;

utique & ipfi libentiüs habituri totum : atqui

dum , nimirum ut fit in flatu gratie : non

Va

impeditus cenfurá vel irregularitate , ( de quibus

A n

tu.nofi- vis dáre totum ;- & vis retinere pátteni

fine omni juftro titulo & caufa , ideóque veré

c4p. 1. ) & jejunus jejunio naturali à medía

fünd

non tuum , G injuflé retinens , ut ». 269. di-

nocte : omnia alia ad licité & debité elebrane

Vib

&um

.

r

ideóque . non válente vel. fubfiftente

dum fequifità ad quatuor capita révocamus

A

tuà voluntate injuflà ; neque fubfiftit vel excu-

Ítrictim percürtenda, nimirü

-0

5

m Sacra Suipe!l.ex

Demdt

fat pratenfa alterius remiffio vel condonatio.

Bicus' ;Locus T;mpus.s

5

Capis hoc? eodem modo difcürrere de preten-

t

A qni

Bo

fa liberali remiffione reftitutionis : & ut capi-

CECTIOS

as.magis ; applica commuriiffimam omnium

.x'

ts ad!l

doCrinam in re

W La

,qümillima de Uf;ura; & *Ufua

rario.

(CMurr m fia Saþpel/eg;l;.f*?]

im&- ,

-..& . Dices Bone DEUS !

X& tanien hac

JSUMMARIUM.

à

*

L fec

1

e(t notiffima praxis apud noftrates etiam ! Ipfi

,-x

Mul

videtint : Ego non video excufari poffe propriá

374- 9nale vequivatuy. Atltave celebrandut.

Vr

371, Quendo (» quibus ca(ibus Altaria €

æechg;ütflï/

authoritate ità practicantes : fed folà authoritate

Con[etrationem: amittant s

ls

Min ftti aut Capituli Provinc. cujus eít difpone-

377. Quot requirantur mappe $ U(que adn, 281.

i2

"

d

"

um

re de eleemolynis Conventuum transfarendis

38t. Quoliter ( quale requiratur. lumen ufque *

8

lli(nm

vel communicandis ex rationabili caufa, ob

j85. gyal.'::; C

aA Crucifixus , d Mij]fulc' ? 46

W

quas meritö pr&fumi poffit gonfenfus eleemo«

I

389, .Qual'lm (* qualis Minifler? UÍque a;d n, ?9?0

]

Á

P

—À

Ia.

6

N ?ïbcal.;'*Saemm.ï Pars -I), Caj. V. Seä, ]. üel-rquzyizivs adcel

brandum,

229

i

:

Ltaie fixum vel pottatile - lapideum ex

xum ciuäm— portatile amittere confecrationem ,

d

imtegro quoad-füperiorem partem»

quoties frángitur vel amovetur figillum fepulchri,

LT

tante quantitatis., ut poffit capere hoftiam &

lt

ut proinde ex communi. fenfu DD. G- praxi non

calicem faltem. quoad majorem pedis partem ,

liceat in eo amplius celebrare : audi tamen. Go-.

N

confecratum ab Epifcopo ,. vel alio. poteftatem

bat cit. ». 276. Non tamen.damnárem peccati ,

1 E

habénte , requiritur fub gravi peccato , ut ha-

qui pergeret facere ibidem Sacrum (ine nova con-.

"m H

betur paffim in. jure. . Prefertim c.. MMiffarum

fecratione.

Quia nullo jure univerfali fatis pro-

5 lul

filemnia. c. placuit. c. Aliaria G. — De Confee

batur neceífiras imponendi reliquias Altaribus,

:

d

€rat, d. 1.

Adeó , ut mortaliter peccaret ,

Eámque neceffitatem. negant

res DD. ab eo

tsl

qui fcienter. celebraret aut fine. Altari , aut in

relati, & apud Layman.ezr.

6. num. 8. G 9.

Is d

Altari non confecrato , aut prophanato feu exe-

& faltem de Altaribus mobilibus negant etiam -

d

Ü ht

ctato : quia contraveniret' graviffimis fan-

Durandus & Vaíquez bic difp. 233. «. 2. Tam-

nds fb

'&ionibus Conciliorum , Pontificum , Patrum ,

burinus Jib. 3. de Sacrificio c. g. $. 10. addens:

o

communique confenfui. ac ufüi. Catholicorum :

fipartes duz , tres , quatuor &c. fracti portatilis

la W

atque adeó'nullo unquam cafu , ( excepto mor-

fingule fint capaces calicis & patenz , poffe fin-

Cf

tis , non tamen in centemptum Fidei ac Reli-

gulas legitimé vfürpari , eó quod ille non amit-

It lt

gionis intentatz periculo , de quo generatim

tant confecrationem per fractionem.

Sententia

üt

inferiüs )' liceat fin

1

e alta-þi" cqiebrgrg. ïvlta D.Df

;

fervire poteft pro .caíu neceffitatis , citra quam

48 v

. emnes paffim.

non videtur recedendam à, communi fenfu &

T

Il. . Altare. debet

raxi bonorum.

eífe cohf*ecrätum ab Epi-

Jam quoad Altaris fuppelle-

quoiiz

fcopo jüre communi , ut patet paffim cir. d.

a

v

ilem feü' paramenta , ea quatuor potifhmüm

$, t

1. de con(ecratione.

Addidi: vel alio. poteflas

unt ,

P

ppe, Crux, Lumcix,ï Miifale': ; c*u'a

.0f .

tem babente, Nam ex privilegio à:Sede Apo-

Minifítro..

ftolica conceffo primitüs Abbati Caffinenfi, &

| y (U[E&-f'

$. 1. | Mapp?.. |

ul (

deinceps per comimunicationem ,

vel novas

conceffiones Pontificum extenfo , plerique Ab-

.I. :

. Ltare cooperiatur tribus Mappis fea to-913 -

gt ls

A

3 ;

A d

bates infulati habent poteílatem ! confecrandi

baleis mundis; ab Epifcopo velalioha- '

L

Altaria; ut videre eft apud Afcan.

'T'amburi-

bente poteflatem benedictis , fuperiori faltem ob-

longá,qua ufque ad terram pertingat, duabus

num de Xure. IAbbatum tour. X. difp. 13- queff.

4. pot Layman. w. 44. Can. de . Pralatorum

aliis brevioribus , vel uná duplicatà. Sic Rubricae

[

*

Miffilis z£t. 20. Jam recepto more prima Mappa

letiioue q..32. pofsétque hac facultas à Pon-

tifice concedi fimplici Sacerdoti , non tamen

tmediate altare contingens. ( chryfmale dicta;bre-

vior: fecunda oblonga ufquead terram. Tertia ad-

f

3b Epifcopo delegari cuiquam non infignito cha-

fa&ete Epifcopali. c, a49.- De — Confeerat. - Ee-

huc brevior primá, dicta fubftratorium.

É

- TE Attamen hác atate fufficere. duas

Mappas ,;7*8;-

vlef. Altarinm vide Gobat ;4lpbab. Sasrif. cafu

at d

9.245-269. .. An Altare .nondum confecratum

vel unam duplicatam , fcilicet ad reprzfentanda

vel execratam ; confecrecur per ipfüm ufum,(fic«

linteamina , quibus Corpus Chrifti fuit involu-

o?ietenï

C.htiüi, Q

ut & calix,veítes facre ) fi quis fcilicet. in eo fal«

tum , efíto non tegat totura Altare: & graves DD.

tem bonà fide celebrárit , dicam generatim iafrx

docent , & ufus fuffragatur.

Sic enim poft:

fia r

à

TP

leco competenti. -

E

Hmriqz.eï, $narez , alios. Layman /, g. tr. f-

373 — JII. Execrantur Altaria

fi

ixa äquidcn; per pol«

€Ap. 6. n. 1 X. Bonacina de Sacramentis difp. 4.4.-

r

conm

lationem Ecclefie , de qua infrà fuo loco : item

sltimá propof. 9. Gobat Cafe 10. nuer. 289.*

excommuni féntentia, f1 menfía amoveatur à fti-

Quamfententiam , etfi Gavantüs & alii quidam:

itie -

dicant non effe tutam in confcientia ; tutam tamest

(

pitefeu inferiori (Iru&tura : quod tamen intelli-

gendum eft ; quando' Altaria coríecrata funt una-

facit ufus & authoritas, - Excipe, nifi alicubi fpe«

sl i

cialis ex vel ftatutum aliud' decernat; ut factum

w

€um illo ftipite ; eóque lapideo & . (tabiliter con-

jun&o per cementum v. g. de quo poft aliosTà-:

in noflr

m

1674.

is ultimis (tatutis Prpv-i:n.ciglgbus'(f—.: Anno

?

t& Gobat Tbe[am. Jdulg. p. 2« mum. y37-

atl !

':V'æiäi:Dïcinde generaliter tam. mobile ,. quàm. fixum

.. III.. Quin etiam ia ieceffitate fufficere u-379.

nam Mappam fimplicem , eámque non bene-

Altare amittit confecrationem , quando ita fran-

gitur , ut nec maaneat ulla pars integra fuffi-

di&am, quz peracto Sacrificio, mox ad fuos

J

t . €iens adrecipiendum Calicem & Hoftiam. ( Sua-

prophanos uíus , v.g. menfam fternendam 'ad-

E

tez & Layman l. g. tratl. g. cap. 6.ntm. 4.ad-

hiberi poffit, communis fere eft Sententía Do«

dunt & patenam ) lecundüm . majorem fui par-

&orum. . Sylveffer , z4zorius , Suarez y aliicum

U.

tem: fecüs fi fuprà fragmentum poffit adhuc (ta-

Layman.eir. Tannet, bjc difp. y. 4. YO. wnitm. 48.

tecalix & hoítia , efto quód ad. cavendum pe-

"amburinus fuprz.. Ratio fufficiens eft quod

")

ticulum evertendi calicem , illi fragmento adda.

nullum adfetri poffit praceptum tam rigorosé ob«

tur alia materia.

Layman ibidem wwum. g.

ligans ad Mappasbenedictas.

x

a

;

"

nnf*"

pcndiuïn nos WEa-de

Quidni enim per hanc conjunctionem illa mate:

V. Pallio quóque C anti

!j p

ria non facra fiat facra? Etíi id neget Tamburis

mus ) ornandum eít altare juxta rubricás ee-

Wl'

hus.

X

der tit. 20. Ufus autem approbàt , ob pauperta-.

n

^ 376 . IV. Certum etiam. videtue. Altare tm -

itatem pofle telerari palliuan ex affe-

"1

tem Vfl —n&ceiï'

&

K i;-

ii

Pass Il SacnAM

x

"g

n

,

| ,23'0 g beo]. Sacr;z

:—-*'þd'r; li. Cap. V. Sál, 1 De r:äuiüt'i: ad cclebrdhxi)ig)i;

ribus,maximée þi&is,aut exalia cornmuni materia.

quàm fine dm'nä Crüe. Imó T,:,il'hhlurfi'nüä cit; iæ,i;"

jl

$. II Lumen:

«; 6. eft contentus cum Cruée vel Crücifio depiz

([G?Io

€&lgin pariete; aut tabulaadlatus; — Infi

u

er

gh

D celebrandüni omnium feré confen-

. ]k Celebrans finé Cruce & Cruci

d

]

xo , perjif

331 1* A

fu requiritur lumen , adeó ut fine omni

fe loquendo , feclufo contemptu vel fcandalo ,

jdx

lumine celebrantem oines peccati mortalis

[

damnenttefle Suarez /ie difp. $1. feti. 6. Addit

üon peccat plüs quaim venialiter. — 1ta Doclores

omnés nomifüati:

Imó fecundüm Vafqüez citá-

ata

Tamburinus /. 1. »Saerif. ei g. $.4. Si utrüm-

tum, ReVenialiter quidem ? quod cum Gobat

que lumen ext

inguatur ante confecrationeino

m

&uw. 296. crédo effe . verum ; quando cafu

hl

fine fpe habendifibrevi aliud ,

abrumpendum

in; !

effe Sacrum 5 idq

t

etiainfi adüt neceffitas con-

Crux abeft, nec facile haberi poffit ; tünc enim

fatiüs erit facere Sacrüm , etiam ex fola devotio-

m d

ficiendi viatici pio moribundo.

Hunc rigo-

àe , quàin illud omittere ob defe&um Crucis

kloV

rem ego cum Gobat libenter negarem , (i 74s»-

bsr. alium Authorem Cla

Ut.recté Fagund

t

meac

4

Ie lo Ij.fgp( 12.

ez de pratept- Ecéle(ia jp;,rcggpn'

101

berem.

fficüri opponere h.a-

p

lI Quandó pro

fiai venérabile äa::raäcüiüiïiüi :

am,t

382 1l Candela dupl

þex' ex cérta requirituf ex

in Altari , adhüc Crucifixuin debere adeffe inMif-

It2 :

praícripto Rubricarum. & communiffimo ; eó-

Ía , noh finefuffragió aliquorum Doctorum mul:

"m

quedecentiffimo &fü : án etiam füb obligatio-

tisrationibus coritendit Gávantus in Rubricis rit,

| du

ne gravi? Difputant utrinque DoGores. Sed

prout & in inultis Ecclefiis folet obfervari: . Ne

alut

in neceffitate fufficere unam ex cérta ; aut lu-

gat, autem debere adeffe Ordanüs ; aliíque cum

d

cernam ex oleo ( ut vidi fieri etiam apud bonos

"Tamburino cit;l; 1:e; 6; confehtiente Gobat s

N

Religiofos j Eonfenti—unt Do&ot';s ha&enüs*

'$1. & addente? INon tamen nslla gado türbari

Wt

€itati,

debet Saeerdos &elebrani , [iabeffe &ideat , malié

qi

48; , lll Quin etíiam in rieceffitate ; fi' cera habe-

iihins imenéré Sacriflam 4 vel ZEdit

di

rinequeat, fufficere lumen feu candelas ex fevo

(I:urrz/ ; at ap-

óna£ , Sicille. -

j

quit

meritó poft Azorium & alios cenfe&. Laymani cit:

IV; Miffale faltem. C

anoBdlii. ;'6xitinenä— ie58t

ormir

€. 6. num. 17. loquens de cafu non valde gravis

meceffitatis , Tannerzus , Tambnurinhs ; cit. con-

jüirifub mortali; per fe loquéndo.; comimus

Mini

nis feré eft DD: perfüafió : quia alioquin Sa-

frond

trafentientibus Swarez &* Pafgiez, j cüm támeri

cerdos; quantuümvis felicis ineínorie exponee

fdn d

ipfe. Fafguez re&t* neget ullojure prácipi cande-

fet fe periculo graviter errandi , adeb ; ut

Mi

lam feu lucernam ceream : so» video, cwyv tami

vigide excludat candelam febeceam ; st shalit é-

anherus cft, d: YO. s; 15 neget ctiam die fefto

Itltbres

i

amitti Sacrum ex devotione , quam cum illa cele-

poffe fine Miffali celebraré ,^ etiam thimä &

brare , ait Gobatz. 292.

confidentiffimé ténenti totam Miffam ; v. g;

.

Votivam de fanctiffima Trinitate , vel B. Virgi-

üdi

84 V. Gravis venialis culpee dämha"f. Suarez difp:

ne.

62. fetl. 4. illum ; qui àbsque lumine mini(trat

Sed non jlácet tántus rigor Patri. Gobat

täïis dew

&il nlm. 304« üec milii; eüm nülla ratio tane

tiy ïlbu

Sacram Evchariftiam : intelligéni fine dubio, fi

extra Sacrificium Miffz miniftret. Alioquin cur

d

t neceffitatis Miffalis in. propofito cafu affignari

Ti )

poffit: quare talem licite celebráre póffe ; concee

DW

noníufficiat lumen pro Miffa accefüm ? neque

sccenfionem peculiaris candel2 pro tempore con-

dit étiam Layman loc; eit. i cafü neceffitatis; Sie

9t w

militer Pafguez. ; Luéo , Diasa ; Tamburinus

offiio

fecrationis fub gravi culpa reqüiti fentit: Dicaftil-

lus apud Gobat cit. »um; 2.94: fed certé nos nulc

éitati perinittunt celebrationeni ex memoriaSa«

fargl

éerdotibus débilis visüs ; fufficientis quidem

mm

lam culpam agnofcinius paffini omittens ; liceé

idcó etiam non multüríi laudabiles.-

