" füper annum communem 36j. dierum , quibus

III. Quóodfi veró

quis bäna fide ita ,orcngemrpfj

ante impletam etátem : utpoteob aflertionem pa-

3

-computatis inchoabo abundé vel fuperflue annum

requifitum , potero ficcomputare, & hodie licite

rentum , vel alià ratione credens probabiliter fe ha-

1

ordinari; Aut 2. faltem eodem anno fum natus die

bereatatem, cüm reverá non habeat: Is j. utique

non peccat, ignorantiá , feu errore probabili exct-

D

primá menfis Aprilis, quo hoc anno;hodie omni-

no mature inchoarem annum. requifitum vigefi-

fante; nec confequenter didam fuípenfionis cen-

Ü

Q]

mum quintum , v. g. pro Sacerdotio , fi effet annus

füram incurrit , ad quam incurrendam culpa; imb

& prefumptio, & dolus requiritur. 2. Poftquam

communis: at quia eft annus biffextilis , hodie pri-

mb numeratur ultima dies Martii: poteróne nihil-

tamen refcivit defectum ztatis. , tenetur fub mortali

f

abítinere ab exercitio Ordinis ita fufcepti : non

ominüs computato die intercalari , qui primam A-

lj

jamut fufpenfus , fed ut adhuc. irregularis ex defe-

- . prilis conficeret; licité ordinari hodie?. &. Proba-

e

.

biliter licere in hoc fecundo. cafu ( 'ex Sententia

&tu 2tatis

nam prohibitio Ecclefiz imped&cm

l I-D

Pauormitani , Syloeffri & aliorum ) non item in

fufceptionem Ordinis ante impletam ztatem., exe

tenditur etiam ad. executionem Ordinis fic fufcep-

.-'-pri()ïicafu. Ratio probabilitatis unius , & difpari-

W

W: cümpropter indecentiam miniflerii prohibez-

Al n

satis.alterius elt : quiaþquando loquimur de qno tan-

m

N

N

M

h,

—

^

r

Y

315eol, Sacraim, Pars l, f(ïaþ. V. Sedl, lV, Je Subjedlo Ordinis,

65

gþffuæcpc

u

io Ordinis;. . 3. (Eïä..ctïam, fi cógnis

^ to defecht

iante impleétám &tatem,

vita & moribus ab Epiftópo pr'öþrio haberé debet

iij

L

advenientem jam

unàciim dimifforiis , iit infrà dicetur;

Quin eti-

p

» fnal fide, in tali Ordine miniflret

» etfi peccet gra«

Vitet juxta modo dicla, non tame

n incurtit novàmi

amfi quis àSede Apoftolica privilegium o

btinuerit,

uj

ularita

t

tV

utà quolibet Epifco

efn ex delicto abusus facri Otdinis ob

po. Catholico ordinati poffit ,

jatam cenfuratm.

etfi vune dimifforiis

pfoprii Epifcopi non indigeat,

fillnm : N

W

Y

Cüm ità bona fide füfcipiens

indiget

ullam cenfu

n

tamen ejufdem pro

prii Epifcopi litteris te-

du

am incurrerit , neque ullo alio juré

ftimóniil

ibus de vita & moribus, utex Concil. Tri-

talis irreeulari

tas eXprimarur : ut contra JVavare

dent. fe f

?2

P

nud

3: e 8, infrà allegando ; notánt. Zfesri-

qu

Guem. Morrbisum , Galios quofdam jam habet

quez G Barbofa apud Gobat vafsi Y4. z $7 1. Re-

communis Sententià cum La

3

yman/, f,tr. 9: C4p. 10

Y

'rixa'm. 3. vide fupra numo,

88,

gularibus tamen teitimonium probitatis dari. folet

od

4. Denique talis

àfuisSu

.

adveniente poítea

E

perioribus;idque fufficere conílat ex praxi

; &impletà zttate requifitá abfq;

cclefie : & infinuat declaratio C

"

ia :

lla altadifpenfati

one vel abfolutione, ineo Ordine

ordinl:?liumi apud

miniflrare poterit, cüm jam nul

Ca/l:mdräa.ad Citi c. Tridentinr,

dinin

&

]à ampliüs irregu-

laritate vel cenfurá li

ll Scientia; Ad licité fufcipiendos Ordines ;109

d

colligere debes.

:

gatus fit ; uf ex mpdö dictis

.

jür

e quidem. maturali neceffaria & fufficiens eífzt

CU

Q

$

5

-

IV. Quodfi , omnibu

sdiligengär expenfis, dus

omnis illa & fola , qu& néceifaria elt obeundis offi-

piüs't

cii$ annexis Ordini ;

quem quis vult fufcipere,

fx?;ï'u:ïi'üï, sn quis atate

m requifitam habeat, nec

Yion

nc? neccifa riodiftingu

Nam generátim fingul

i ténentur fcireea , qu& ad

ATl

endum eft;, Si dubium fit

fuum ítatum & offici

meré negauvur , fic

ut nulla appáreat probabilis

um pertinent;

At jure Ec-

;!

,clefiaftico aliquantó major téquititur f

€

ientid. Nam

&t

I3t0 pro una,velaltera parte, non potelt licit? or«

dinari : quia certa lex requitens hanc &tatem, eít in

oncil. Trident, feff; 2.3. cap, 4; de veform. ità flae

st

tuit, ut primáto

3

nfurá non initientur , qui fideirua

potleffione contra ztatem dubiam, Commmn»ts cum

dimenta édotl i non

TU

Saatbez; de smatrim

fuevint.aníque legere & feribeve

at

L 2« difo, A1, n; 38, at vero,

ncfciunt, Ete, t1

. pro mino

fi dubium fit pofits

'um ob ration

es utrinque pro-

ribus requifit , ut las

a

abile fit te habere

tinam linguam intelligant ,

& fciant, que ád offis

babiles, fi nimirum vereé prob

cium fuum fpeclant.

rbf

xtatem requifitam, v. g. ex teftimonio Íapiüs au-

Pro Subdiaconatu & Diacos

- natu ibidem c, 15, requirit;s: fgat litterts & ids

quá

)us

dito , vel lecto paréntum,

etfi ziqué probabile , imó

liib

probabiliuseffet te non h

abere, licité ad Ordines

ad Qrdinem exercénduim pettisent ; infirücti.

Pro

Sacérdotio requirituf tanta fcientia , ut poffint

ad.

"a

admiítti poteris: qui enim

ptobabili ratione motus

Cond

'-öpjär,:ifur,—'prudexlær-öperg

tur

miniftrare Sacraméntá ; &

popblum doceré. dene«

; adcóqrie firie calpa;

céffáriis ád falutem,

m «

Quare f1 parerites teltentur d

€ zate réquifità ; ad

Scientia autem & érüditio illa,

Ordines te admittere E

quz ii citatis Cano

nibüs poftulatür ; non debet effe

?æ li

pifcopus finé fcrupulo po-

Yiint

terit. " Quia licét tefli

neceffárió magná ;

.fed fufficit medioctis Nam

monium parentum pro fi-

quod Gf; in c, illteratos téàditád rninores Ordines

g'qw [2

liis ia aliis materiis ,

in prejudicium prefertim

[, WV

aliorum, non admittatu

- fufficere mediocrém intell gentiám linguze latinz ;

r,hictamen , ubi in nul-

idipfum poteft proportionalite

d

Jius prajudicium cedit

Á

» füfficiens

*

h

t dici de Presbyte-

dun?

Diana p. 2.

judicandum eft,

rando, fufficere fcilicet medio

crem fcientiam. mis.

tr. 2. re(ol. 27. G lat

Gobat eafm 13..

niftrandi Sacramenta , docendi

ïcä cf]!;

4 RU. A99. äliide?z/ "üm.fo4.m

due neceffaria faluz

eritó limitans , f1

ti$. Etnotat Layman hic /. 5. «

u

teftimonium parentum petitum f

it ex fcripto ipío

T Xudn fine pro

die nativitatis vel Bropé, &

Sacerdotio pracisé non requiri

tant

am fcientiam ,

jj

teftimostum Parochi ,

jl

feu ex libro baptifma

li haberi , vel

commode exfpe-

quanta ad munus Confeffarii requir

itür: quia ante«

quam illud obire Sacetdos permittit

ur

Á

&i non poffit , Epifcopi enim

communitér non

» ab Epifcos

eduxt

flant teftimonio p

árentum ,. nifi aut nullum tefti-

po ,novo premiffo examine ; fi videb

itur; appros

bandus erit , nt conflat ex . Yr.

Trdé

monium Parochi,

aut dton nifi

dubium haberi pof-

t

ejufdem [eff.. Ad-

- dit Gobatcafa 1. s. 423.

€x commüni DD. mi-

m

ii : quare fi teftiriónium pare

ntum & Parochi di-

norern fcientiam Iin

crepent; hoc illi omninó pf

efetendum erit,, nifi

gua latinz exigi à Regularibus

confeffiones noi

audituris , quàm à fecularibus

o

iocapite parenti major fi

deshabendaeffet. Et ,

jont?

r

te

ümonium Parochi

Sacerdotibus fimiliterillas non audituris »quiacon-

quamquis ex vit

primó editum fit ; poft.-

eftimon

ii paterti bonà fidé ordi-

- tinuatio inflrutlionis verbis & exemfplis,, efficit il«

jiet k'

natus

Ipoterit flari te

losperitiores ; quàm Secnlares. Denique omni-

yHn

ftimonio paterno, quod eft

b'gb!'l]f(!*:

n poffefhone ; & (ic or

dinatus licité exercere fuum

1io illiteratus , fcu legeridi, Ícribend:que imperitus ;

)rdinem, —

$

eft irreguláris exdefeClu asimi, Name. 1. 4. 3 9.

andem quando Religiofüs bon fide

ord ïïn*ätus eft a

nte impletani &tatem , adminiítran-

ait Papa Gelafius : lllitévatos nullus pre[zeat ad.

wl"h

dum poffe di

fr

[lericatas Ordinempronmuere t quia litieris carens

i

P

enfite Superiore

cantium infrà

m Ordinis mendi-

facv1s non poteft effe aptus. officiis. Ubi illi-.tergtlus'

Hlb f

in finé notabitur,

AL Probitas

dicitur, quí Grammaticx rudimenta non didicit ,

qu

» Scentia ; Examen , t Appiþ-'

ádeóutper fe loquendo graviter peccet Epifcopus

pa^

n

;

batta Epifcopi.

.admittäns.ä'd'Ordin-em;ïïlïæmwm ; feu adeó im-

Robita

*

xmpfüï

$9 ï'-..

p

b

f Vitt acmorumi requirítur notoría feu

peritum lingue fatinze, ut ob hujus defe&tum ne-

at

m D

robata teftimoniis fufficientibusParochi ,

ha

velalior

queat fine gravibus defeclibus exequi officia, ad

lo

um fide.dienorum,

Et,fi quis dimittatur $

qua períe obeunda deputatur per fufceptionem

Sut ordinetur ab alie

jqu

AM.;

no Epifcopo , teflimonium de

erdiniKs:.— ;

Vide de hac re , ex Quintanadwengas &

As L. D& SAca

]

alu$

EM

*

-

Y

66

dleol Sirim, Bari €ap. V. $3. Jf. de Sel Bo Ordinis

aliis lacé differentem Gobat c4fv ro. præfertim á

Epifopum. Ulteriüs p'ræcef dictam lice'nfiaüä dé:

]

bet ordinandus habere à proprio Epifcopo tefti-

aum.51']. . Et hinc ulterius

.

*

H

Ter

IIl £xamen coram Epifcopo ; étt

am quoad Re-

moniumÍuorum morum ac probitatis, quod dari

[

confüevit interdum in ipfis litteris dimifloriis , in«

gulares, requirit Concil. Trident. eadem fe[f. 23.

l

€. 12. Poflunt tamen Epifcopi examen illud Ot-

terdum feparatim ; & tunc vocantur litterze eesse

[

mendatitia, vel te/limoniales: quiain hisEpiprui

dinandorum committere aliisà fe deputatis. — Poí-

K

fünt etiam abíque ullo fcrapulo fuam conícientiam

proprius fuum fübditum commendat alieno ; déque

)

contormaáre cum conícientia Prelatorum atte-

ejus probis moribus teftificatur , propter quam cau-

ftantium de idoneitate fuorum in litteris dimiffo«

Íam éjusmodi litterze videntur etiam vocari reve«

R

rialibus: imó; utcum aliis monet Aodriqwez, no-

rende. Jamérgo videndum. 1. Quisnam ejusmo-

dilitteras dare poffit ; & debeat. 2. Quid contine-

fler etiam valdé expediret , quoad Regulares , Epi-

fcopos effe contentos examine & approbatione

re debeant. 3, Quamdiu durent. 4.. Qualiterobs

ligent ?

fuorum Superiorum: quibus utique magis fidere

l

Z

poffent, & deberent , quàm judicio aliquorum Exa-

I Litteras ejusmodi dimifforias confert. l. Ipfe104,

)

minatorum , qui ex fucceffu fortuito unici exami-

Epifcopus proprius quilibet , five ratione originis,

five domicilii , five beneficii. Attamen litteras com-

nis parüm fundátum judicium frequenter dedu.

cunt.

Caterüm ad ipfum Epifcopum ordinan-

mendatitias five teftimoniales de jure non poffe da-

tï

ri, nifi ab Epifcopo proptio domicilii , meritó cum

tem tantüm fpectat examinare ordinandos;. Unde

quando Epiltopus proptius fubditum füum , etfi

aliis cenfet Tamburinus 5ie lib. 7.7 c.8. $. 2. quia

moresin his litteris approbandi folüm illi folent ef-

jum à íéexaminatum & approbatum mittit ad ali

um Epifcopum ordinandum , adhuc alter Epifco-"

fe noti,non aliis. 2. Vicarius generalis , fi ab Epifco-

pus illura examinare poterit ipfo jure: quia poteft

po ad id- habeat Ípeciale mandatum vel coníen-

velle cognofcere , cuinam Ordinesconferat. Non

Ííum , autfi Epiftopusagat in remotis extra Pro-

tamenexaminare tenentur , ut vult. Zarbofa , fed

vinciam , faltem per duas dietas, non tamen tene-

tur vel Epifcopus , vel Vicarius largiri dimifforias,

flare poteít judicio & teftimonio proprii Epifcopi,

juxta communem DD. quia Concil, Trident. eir.

hifi petentibus ex caufamultüm rationabili , quan-

dicens : neminem effe ab alieno. ordinandum , nifi

doquidem nec ez fuffragari debent , nifi habenti-

pr&vio examine , non tollitquin Epifcopus alienus

bus caufam legitimam , ob quam à propriis Epif-

copis ordinari nonpoffint: Concil. Trident. feff. 7.

ordinans poffit effe contentus cxamigc, & apprp-

batione proprii Epifcopi.

c. X1. dereform. — Necipfi Epifcopi eas concedere

debent,nifiimpediti , quo minüs ipfimet confe-

;

302 .

D

lV. epprobatio Denique feu admiffio Epifco-

ordinantis requiritur. — Quare , fi furtive Or-

tant Otdines. "Trident. feff. 23. c. 3. de Reform«

pI

dines ful

cipit , lioceft proprié: qui fe ordinando-

3. Sede vacante,Capitulum: at non nifi poft annum:

ram nuniero admifcet, cüm tamen ad eum Ordi-

i die vacationis. ^ Sic enim decernit Concilium:

nem ab Epilcopo non fuerít admiffus, aut qui alium

Trident. feff. 7.€. 10. de Reform. INow liceat Cu-

pitulis fede vdcante , infra anuuus à die vocatioe

;ä

fupponit examini , & deinde loco illius ipfe ad Or-

dines fuccedit , incurrit irregularitatem , juxta com-

nis Ordinarii , licentiam aut litteras dimifforias,

munem DD. Sententiam cum Suarez de cenfütis,

[rve veverendas-, u5 vocaut , alicui qui beneficis

difp. 42. fcli. 3. ex €. T. 2.3. de eo, qui furtive.

Ecclefia [Hici ecepti vel recipiendi eccafione arlatus

Licét autem tunc Capitulunt

[

Alii tamen apud Tamburinum ljb. 10.6. 14. $. 1.

wos f'uerit,eoncedere.

nequeat dare quibuslibetdimifforias , poteft tamen

D

volunt , ipfumfolàm incurrere fufpenfionem , eof-

D

demtextüs jurisadfe trahentes. . Utrum

Á

dare commendatitias & teftimoniales. — 4. Praelati

que Pro-

Religiofis concedunt

(

babile , & nimis fatis.

Regulares etiam fuis fubditis

W ]

IL1. Liüttera dimiffiria , ec.

dimifforias, attamen jüxta

decretum Clemen-

tis VIIL. & declarationem Cardinalium , non

d.

d

Oncilium "Trident. Seff. 23. cap. 8. de re-

tf

165 C

Epifcopum alienum , fed Dicecefanum , nifi hic

form. (ic ftatuit : Uwmquifaue a propie Epi-

t

féapo ordinetur : quàd [i quis ab alio promoveri pe-

aut non fit Ordines collatürus, aut abfens , vel mnore

tuusfit , tunc enim ad quemcunque Epifcopum

&tür

tat ,uullarenus id ei etiam enjusuis. genevalue amt

Qui

Jpecialis vefàvipti vel privilegii pratextm, permitta-

communionem cum fan&la Sede Apoftolica hae

bentem dimittere poffünt , non requifito Vicarie

ids

tur uifiejusprobitas , ac mores ejusdem Ordinarii

No

teHimoniocommendesutur. — Si fecns fiat , Ordinans

vel Capitulo Diccefano. Verumtamen illud De-

cretum non videtur ufu receptum , cüm non ob«

P 1

à collatione Ovdisum per anuums, C* ordinatus a fi-

Wse

fceptorina Ordinuns executione , quamdiu proprio

lervetur. Abbates etiam exempti , habentes i—l.l:

risdictionem in Parochos & Parochianos privativé

[

Ordiaarjo videbitur expedire , fit (ufpenu. — 1ta

Concil Ubi prenota: quamvis Epifcopus pro-

ad Epifcopurn ; in cuju

sDiccefi fua loca fita fünt »

.

j

fforias , nifi fuis Religiofís

ïmper

prius fübdito fuo, ratione originis, domicilii, vel

non poffunt dare dimi

beneficii , bane licentiam ordinandi ab alieno Epi-

fubditis,non item fzcularibus fubditis , ut alius £

fitig

fcopo,etiam oretenüs dare poffit;quia Concil. Trid.

pifcopus eos ordinet : clara enim funt verba Tri-

I?bitm

dentini feff. 33 tap. 10. de Reform. vetantisiwe ipft

T

folüri requirit confenfum proprii Epifcopi ; tamen

Ma]

àd majorem fideni , ea licentia dati folet. per litte-

aAbbates & alii eempti littevas dimi[forias aliqui-

€ZLNT y

xï W

rás pacciites, qua ideo vocantur Disiifforie,G Di-

bss Clericu pgaiæri&us, at ab lii ordin

senits

Qf

mij[af'mz'e: , quia fabditum di'mittuntr ad alieivm

d

d

67

: ?ä?æl Sacram. m;s 1. Cap, V. Sc&i, lV. de Sääjgöïa Ordinis.

!

(

'&?m.ddn?. menobffantibun

[

W

N

"afuts Brivileïgi:'(: (ä't'

Epiftopo: imi &is , qui cum dimifforiis vel c

Ons

Vlde GObatICd]iz ;4, ". $74 :

I^

fictis, vel veris quidem , fed revocatis: quia talis

k ll Li;ttcræ*,'ejusmodi dimifforiz fecundümþw jus

reverá ordinatur fine confenfu.fui Ordinarii , ideó-

hl

commune debent conrinere Ícquentia. 1. Cau-

lu&

que incurrit poenas flatutas , feu renovatasà Con-

àm, ob quam Epiícopus dimittit : Trid. feff. .

cil. Trid. initió allegato , & Pio lL. extrav. ez»s

lfüpw

€ fl Difpenfationem füper interftitiis ,

fi ijs

.€x facrorum. — Incurrit autem talis fufpenfionem.

t

.mon fervatis dimiffus ordinandus fit

: etenim ne-

1.

1. $i fine dimifforiis ab'alieno Epifcopo Ordines

Is

quit füper ijs difpenfare Epifcopus alienus ad quem

majores fufcipiat ; nonitem fi Minores: quia Pon-

mitütur ordinandus, neque confenfum tacitum

Tta

m

tifex exprefsé loquitur de Ordinibus facris.

Epifcopi propriifacilé preefümunt. ^ Si tamen di-

Suarez cum multis contra alios apud Gobat w. 707.

us

miffus laborat ali

Ittüs

ff

quo impedimento difpenfabili per

2. Ex Tridentino fufpenditur folüm , qwamdin E-

Epiftopum, po;

«t in eo difpenfare ille ,

ad quem

pifcopo proprio videbitur expeslire , Seuquoad Epif-

Aimittitur, ello non

fit facta illi fpecialis permiffio :

copus proprius permittat ei ufum Ordinis. Unde

I

imó etiam fi dimiíloriz contineant hinc claufu-

. Decretum Pij II. abfoluté dicentis fafpenfus fit ,

t

45 0

lam : fftamen alias nullum tibi obfillat impedimen-

per Concilium videtur mitigatum , vel declaratum

11105 Canonicusn : ut ex ali

js notat Gobat »mz. £7 f.

j.Non incurrit , fiita fufcepit cum - prudenti fpe

of

*

.

$16. . 3. Teftimonium de fafficienti doclrina

ratihabitionis proprii Epifcopi. 4dems fapra. Sicut

( i

nec enim dimitti debent ,

nifi examinati juxta

necpeccat , nec poenam ullam incutrit ; qui ab a-

, qii

Trid. féf. 23. c. 3. de Reform.

& (eff.7. c. YT. Ite-

lieno Epifcopo tunc petit Ordines , dum íuus

Jettd

gfum illa San&tio non eft. ita ri

gide recepta in Ger-

*

proprius eft fufpenfus , vel excommunicatus. — ia

E

mania , quin fpiffime , i

mo conímuniter expe-

dem. 4- At , incurrítne ille Hifpanus apud JVavar-

onite

diantu

r ejusmodi litterz (ne ullo examine , eó.

"45 , qui commorans Rome, petit dimifforias à

| Dros

quód Germani communitet peregrinentur in (tu-

füo Epifcopo , quz & conceffx fuerunt , fed prius-

Lv

e

dis; v.g. inlocisvalde-dithris à Refidentia Epi-

quam perv

*

nirent Romam , fabricavit ille falías

lo

fcopali , imó extra Dicecefin fitis, utnon poffint fi-

dimifforias , quarum virtute infignitusfuit quatuor

i,qwlb

6

e magnis fumptibus & incommodis ícfe fiftere

Minoribus ? Refpondet N4varrss. apud. Gobat-"

db

examim:& in

N

hoc caíu fas fit committere examen

num. y6y. lum peccáffe mortaliter illà- fuá frau-

rEl

alteri Epiftopo: Barbofa' apud (Gobat ».. 5 77. te-

; de ; at non incurriffe fufpenfionem feu poenam fta-

J

ftans itaeffe decifüm. --4. Exdem litterg debent

»^

tutam in promotos fine licentia fui Epifcopi, eti

celrt

exprimere effe jam provifum dimiffo de titulo

fic füfcepiffet etiam Ordinem majorem: .quia licee

cote

menfe. Nam dimittens alioquin obligaretur ad

providendum de

fuerit ordinatus ex vi falfarum dimifforiarum , fuit

m

eneficio, & interim ad con-

tamen veré ordinatus cum dimifforiis veris , & ve«

Anut

dignam füflentationem , quando dimifforias darec

r'ä'litbmfiä fui Epifcopi , etfi nondum (ibi notà. -

IT

non habenti Patrimonium : propter apertum tex-

t

F. Titnlus [uffentationis,

tum cap. fs. Éoifcopus de prebendis inG. .Verüm

"

ficut confuetudo in' fexcentis. derogat 'juri' com-

^ -Ohciïium,Tridentinum feff a. c. 2. de. Re- 108

| form.przcipits nequis poffit ordinari in Sa-

qrity

nuniim aliis materiis, ita && in hac; attendenda.

w

'ergo confüetudo Dicecefium.

Tutetim falva ma-

cris, nifi habeat titulum fuitenrationis , aut benefi-

cii Eccleaftici pacificé poffeffi , aut patrimonii

u

net Sactio citati zap. fj Epz/copua ; ita mandans : $i

eertas commififh altevi ordinare per[onas

fufficientis.ad- honeflam füftentationem , aut pau-

pltulW

a

grovidere borca[n, an baberent tithlum

; debuif )

pertatis Keligiofe , ejus fcilicet , quam folenniter

fralk

valiter ordinato , d praditia,, donec

vovent Religiofi. Ratio hujus difpofitionis fuit; ut

.per A.t;"-be:iejïa'

qedutt

ciatus fuerit , ebligatus extllis,.

Clericus ordinatus in Sacris habetet , unde honefté

*':c

6 Ill. Helitterz dimifforiz feu licentiz: abfolute

ali poffet , zec cogatur. cum dedecore mendicare ,

Jeroet

Q12

;& fine limitatione aliqua. temporis femel con-

ant fordiduns aliquem queflum exercere, &c. ait

ibidem. Concilium: ac propterea quantitatem be-

al

€eff non ceffant lapfu temporis , fed femper du-

d m*

zant, & valent, ac fuum effe&tum habere poffunt.

neficii, vel:patrimonii fufficientis remittit arbitrio

Epifcopi , qui fecundüm varias Repiones füfficien-

o

etiam concedente mortuo ; vel ab officio amoto , -

a

quia dimiffio illa eft gratia facta,' non facienda :

tem fimmam determinet.

ideóque non exfpirat morte concedentis. Exce-

j?e'r;urro breyi;gr -Qn—

Viay

gulos titulos. :

pto tamen femper : nifi ea licentia revocetur , five

Qu

- Hitulus benefcit.

J

ab ipfo Concedente , fiveab ejus Succefore...Om-

fneficïu

m illud , 1. debet effe proprié dictum1o9

nes enimlicentie Predecefforum à quocunque fuc-

yi

lü'

A benceücium: quod definitur : w perpetuums

[lüu

ceflore zqualem poteftatem — habente revocari

percipiendi veditus ex: bonis: Ecclefiaflicit propter

poffunt, ut omnibus notum ; cüm non habeat

"

[

aliquod officium [pirituale , autboritate Ecclsfia ino

imperium parinparem. — Debeat autem illa revo- -

füitutum. — Non enim füfficit Vicaria temporalis ,

dir

catio fieri verbis claris &

expreffis

.

.

alioquin cen-

j

aus Capellania ad nutnm ,amovibilis: minüs mufi-

. Tebitur non effe

facta , utpote valde odiofa,& quia

€z peritia, quá quis in Ecclefia abundé fe fuftene

vbj TI

mutatio . vel correcti

D

Y

t

3

o nonþ—ePc præfunïenda » fed

tare poflet,. Vide Gobat »4. 63 $-

2. Debet effe

probanda.

pacifice poffefam.. Dicitur autem pacifice poffideri,

T d

l

3e7 ]V. Päc;at'm'ortali()::är & füfpenfioni

fubjacet;

-quando quis poffidetfinelite , nec patitur contros

" verfiam juris vel facti, intra vel extra judicium ,

[

;'q,lli'fme dimifforiis uIl?s e facit or

g

dinarik ab alieno

s

13

j. Dt-

,

E

u

68

TA Fool Sacram, Pars 1. Cap. V. Sect., YV. de. Sal»je&ïo Ordinis.

em Suflentationem :

rum [uorumvedditib

i provifuti fint tali vel taï-i,&

3- bebet prebere füfficient

ad id feaftring

unt , Ut notat Gobat s.

$16. Quan-

Ícilicet aut Í

olüm. fufficiens a

d honeftam. fuflen-

l

quam ego

alic

ubi vidi rejectos efe titulos Nobili-

tationem or

dinati, aut faltem fupplcndüm ex pa-

ibus obligatio ifta realis cum .

defignati-

trimonio, fic ut

ex utroque , etli fcorfim infuffi-

um ,inqu

one certorum bonorum non fatis

expreffa erat: && .

cienti , coalefzat

(umma fufficiens ad alimenta lio-

Concil, Trident. pra-

meritó; Aciafuper

I

nelte praítanda. 4. Ulterius

Fatendum eft ejusmo

di citulos menfz , reþugna-rm "

cipit , neordinatus refignet

illud-beneficium , nifi

hatus , &

re & communi fententia DD. & omnino ipft Con-

£a&à mentione , quód ritulo illius fit ordi

expreísé requirit ,

ne admittatur refignatio

, nifi aliunde conítet, quod

cilio Tridentino allegato , quod:

ut Patrimonium defa&lo in're o

btineatur ab ordie

poffit commodé vivere,

& fa-

nulla.

& aliter facta rcjügnatiQ 'flt

nando;jquia tamen nomn rept

ignat juri naturali,

H

ä

patrimonii quantitatem

Jitulus pair;iþzonii.

tentur DoCtores plerique;

& qualitatem definiendam

effe confüetudine loci ,

Ridentinum ibidem fic difponit : Quéid pa-

ut pluribus congeltis expti-

& arbitrio Epifcopi ;

erimonium uel penfionem obtinentes ordinari

munt Batbofa ad dictum caput Concilii

Tridenti-

son po[fint , nifi quos. Eptfcopus ju4

icaverit a[fu-

faarum

ni , & Diana par. j. tratt. 1C. refol. 4 Atque ejuse

»mendos pro nece[fitate vel. commoditate:

modi T ituli à viris do&tisapprobati , paffim admit-

conflet patrimonium vel pen-

Ecclefiarum , etiami

tuntur ab Eplfcopis Gerr

nanim , ideo hunc mo-

Gionem vere obtineri ,

( ad vitam fuflentandam

ebere tolerari , abíque

remtanquam inveteratumd

fnfficere. Ydémque ftatuit

, quod refignatio patrimo-

ab hacaut illa parte fcilicet

nii velpenfi

1

onis fieri non poffit fine lic

entia Epif-

metu peccati & poenz

ordinaate vel ordinato i

í

ncurrende , recte concludit

copi , don

ec beneficium Écclefiafticum fufficiens

dens: Eam obrem, quottes mibi

eant, unde vivere poffint.

Gobat ». 6 17. ad

a

fint adepti,velaliunde hab

offerantur f:ju«.:moz(t

patentes litiere, £a5 approbo ,

Unde« fi ordinatus de facto haberet tale bencficium

[

H

c?'qalpprobamm

iri re[pandec.

' velaliunde futentationem, poffet patrimonium a-

lienare , etiam fine licentiá Epifcopi. 'Tamburinus

Titulgs pz*wpertati:.

N

Um religiofa paupertas longe

pratftet thefau-1 14;

l. 7.6.6. . $. 4- . 19. debet aucem*'patrimonium

risomnium Regam, merito fuit in Car. ntl

illud confiítere in bonis immobilibus certis & de-

minem diflintiione 70. lancitum , ut Religiofis fua

terminatis', utpote prediis, fundis , cenfibus &c.

paupertas eff:tloco«

umnisTituli. — Hoc ergo titu-

ut cognofci poffit, an fit fuffi-iens ad congruam

fuftentationem. — Plura nonaddo ( curiofo vidend1

lo, per fe loquendo,

foli Religio(i Religionem ap-

profeffi ordinari poffunt; non

apud citatos ) quia in noílris part.bus homines

probatam legitimé

item Novitii, vel invalidé profeffi,

vel qui ad fzcu-

privati & plebei vix unquam - ordinantur ad Titu-

Hosenim a

lum patrimonii proprii ex mente Tridentini , cüm

lum licité & liberé redire poffunt.

titulum paupertatis ordinari gravi

ffim& probibet.

vix unquai habeant , & a&u obtineant fufficiens

* ac fecüs &a-

N

atrimonium: deberent enim ad minus habere cà-

Pius V.in Bulla: Romaaus Pontifex

eientes ipfo facto,

fufpenfioni fubijcit : &

fi inOt-

pitale immobile mille talerorum ,& annum reddi-

dine fic fufcepto minillraverint,

irreguläritatem"in-

tüm quinquaginta taleros , aut faltem florenos,

- Poffuattamen ordinari

Novitir

ut fi non ad congruam fuftentationem vitz , falte

curtere decernit.

4lli, qui interim.

haberent beneficium , vel patrinio-

ad fuftentandam 5 & tolerandam vitam [ufficeret.

t

dinari Laici. ltem

I:l

Etideo. -

nium fufficiens, ficux poflunt or

1

Titulum illum

fi Societatis Jesu ex privi-

j1ir n Germania & noftris partibus

Ípeciale eft , quod Religio

Y

legio Apoftolico Gregorii

XIII. confirmato à Pau-

patrimonii fupplent illi eiew/i menfz , ut vocant, feu

Bpifcoporum polft emiffa

patentes litterz , quibus Principes , Nobiles , Civi-

lo V.& à praxi omnium

tria fimplicia vota fubltantialia.

Religionis polt

tates , Monafteria , Hofpitalia &c. promittunt ob-

lemnem ,

ligatione reali ex fuis bonis fuftentare Ozdinatum,

biennalem novitiatum, ante profeffioné fo

ntad omnes , etiam facros Ordines.

fea provifuros ipfi decibo ; potu , veltitu , aliisque

prorpoveri potfi

*atui füo con*enientibus,cafu quo , ob fenium, vel

Pepnain oppofttum? .

.

dinari

um

fa

ciunt atv)sqxifïrï-&

iüfirmitatem non poffit ampliüs fungi officiis Cle-

Ia Niverfaliter , qui fe or

ricalibus, autalia ex caufa careat neceffariis ad. fu-

u

.titulo,olim jure veteri c. meninem Grc. Óum

ftentationem , priufquam Beneficio Ecclefiaftico

Bortum difli

»c. 70. Sufpenfionem ipfo fa&o incur-

legitimé inveftiatur. ,

Deb:t autem illa obligatio

rebant,& in

Ordine üc. fufcepto m.ini&ra;;uc?,' "iïrfe-

gularitatem.

:

promiffz fuftentationis effe non meré períonalis

veto

*

folius perfone , quantumvis opulentz , fed , ut in-

Poftea

Innocentius IIl c. czm Pcü»ifä»n

!

de prabendss in 6. illam fufpenftonem

nui , realis a(Bxa ,certis Bonis immobilibus, Pra-

"Apo[lolum ,

diis,fundis, Communitatibus &c. & quando plebei,

fuftulit iis verbis:. /Vos tamen benigniü:

agere Cn»

fine titulo

v. gr. Parentes fuis liberis conftituunt patrimoni-

pientes &c. Solàm Epifcopo aliquem

fic ordi-

usl

um, in ipfis litteris nominatim exprimere debent

Ícienter ordinanti , imponit onus alendi

»

ficio providea-

'lla

illum fundum vel fundos , in quibus illud fitum fit.

natum, donec ei de fufficienti bene

Attamen quando Principes , Monafteria , Commu-

tur. Novilfimé ver

6 Concil. Trident. cit. feff- 21-

(

D

nitates Laice , Comites , Nobiles conferunt ejus-

€. 2. eundem titulum

ftricté exigens,fic habet: ne

[

modititulos patrimonii feu menfz ,non exprimunt

tiquorum Canenum panas feper bis innovando. ]2

^m Jitteris aliud,quàm quod ex fors benis , feu boxe-

quaritur , utrüm Concilium 3nno

vet poenas anti-

o

; quqor,um

N

69

Tä&o"l, Sacram. Pars l, Cap. P S&äl, W, d;.Squeäo" Ordinis.

hi

äuorüm ilïbmn&i;Cariohuäi ; fcili'cei' fufþenfionem'

bus tantüm. . :Non: poteft autem dici Oi'dinati;)

:

, &irregularitatem incurrendam adhuc ab ordinato

Wl

folemnis velgeneralis, in qua initiantur unus tán-

ld

fine titulo ( & fic affirmant multi & graves DD.

tüm vel duo, aut folüm tres vel quatuor : Gloffa, 45«

i

Navarru , Sanchez,, Snarez, Bonacina, Palaiu ,

mocentius, AAbbas, in cap. de eos de tesp. ordinaud.

aliiy an veró folüm innovet poenam Canonis Inno-

Plura de hoc non addo, quia ubique attendenda eft

centii III. adeo, ut hodie ordinatus fine titulo , non

confuetudolegitimé introduda. — Jam quoad tem-

3

t

incurrat ampliüs fulpenfionem , fed folüm)Epifcc')-

Al

pora & iuter[litia breviter accipe fequentia: ,

pus ordinans onus alendi ita Ícienter à fe ordina-

l Tempora Ordinandorum , vel potiüs Of-,lïl?

ii

müi-

tum'atque ita affirrant zequé gráves & plures DD.

dinationum hzc à jure ftatuta funt.

1. Epifcopa-

Toletus, Henriquez,, Connink, aliísque relatis Dia-

V.

tus quolibet die Dominico conferri poteft c. q«o4d

fj

^na loc.cir. Barbofa de efficio: Epifcopi alleg. 20.

A Patribus: d.7f. Etin natalitiis &poftolorum jux-

Tamburinus cit. c.6.6.4. . . confentiente Gobat s.

ta Pontificale Romanum.

lii

2-. Ordines majores,

. 604. & refertur ad hoc declaratio Cardinalium ;

Presbyteratus, Diaconatus , & Subdiaconatus

p

leiti

. quód fcilicet Concilium in diéto capite folàm reno-

'de jüre folüm conferuntur fex Sabbathis, fcilicet

vet poenas cap, czm [ecsundum, — Etfiibitantümuna

quatuor temporum , Dominicz Paffionis, & Sab-

qjue

ponatut paena przdicta , Concilium tamen more

batho fancto cap. de eo, de témp. Ordinand. Nifi

dtite

n«

fatis confueto;ponit numerum pluralem pro fingu-

fümmus Pontifex aliter concefferit , qui folus in

- htiRatio hujus ornnino probabilis Sententiz vide-

temporibus ordinandorum difperfare , feu facul-

b

tur—effi:,, quia minimé verofimile eft Tridentinum

tatem extra tempora ordinandi concederé poteft.

Lt

voluiffe innovare poenam illam, qui jam érat abo--

3. Ordines minores conferuntur non tantum i-

ydudi

lita per Innocentium III. P. illus expreffam men-

píis illis 6. Sabbathis ,. fed etiam quolibet de Do-

127]

tionem non faciendo. Adde

n

,in peenis cffe- benigoio-

S

minico ,. vel fefto de pracepto , dummodó non

rem fenfüm fuftinendum.

N

tam multi ordinentur , ut videatur Ordinatio ge-

131j Dixiantemnotanter £pifcopa fíne tituloordinan-

neralis : etiam ex generali confüetudine feriá fextá

/

££. Non enim incutrit hoconus alendi Epifcopus; fi

ante przdicta fex Sabbatha , quafi hac fit inchoa-

dl -

ille confinxit falfas litteras, quarum fraudem ne-

tio quzdam Ordinationis generalis in. Sabbatho

Y

i, h

quiit deprehendere Ordinator Epifopus , cüm

z

peragenda.

Quin etíam feriis quartis quatuor

f

nemo alrius dolo & malignitate pregravandus

Temporum conferripoffe, faltem ubt confuetudo

fit , ut ex vulgaribus juribus conftat.

J -

Quo caíu

eít., docent Henrignez. & S4, apud Layman. lib.

nl 2?*

;

hic fraudulentus homo , licét no

n incurrat ullas

$.traB, g. cap.8. ».2:. Et quamvis in Pontificali

Ym

pornas , attamen deprehensa fraude , graviter pu-

ad Ordines etiam. minores defignetur tempus ma-

ao

niri poteftab Epifcopo ita DD. apud Gobat. czt.

né, ex confuetudine tamen ifti etiam conferuntür

An] 1d

am.604. — Sed neque obligatio Epifcopi alendi

poftprandium. — Prima tonfüra quovis die; quavis

jb

promotum fine titulo urget ; quando promotus.

horà , vel loco conferri poteft.

Ex communi

ib i

nihil quidem habetim propriis bonis, attamen ha-

Henriquez , Vafquez , Sanchez, alii cum Layman

90

betPatrem divitem : quippe qai juré naturali tenc-

cit. Tamburinus lib.7. c. 1C. ab inirío. ''andem gra-

i

turalerefilium , atquead alendum compellendus

eft. Ex communi Barbo/

f

^

ve peccatum eft citra difpenfationem vel privilegi-

Xorii

*

; cit.alles. 20. n. 4. Tan-

um , ordinare vel ordinati extra tempora , & fic

demhac obligatio per fe q

gatrim

uidem & femper tangit

ordinari fe preefumens ipfo faCto incurrit fufpenfio-

Epifcopum proprium , qui ex officio ordinat fcien-

; It

nem ex fepe dicta Bulla Piill. CZm ex facrorum :

" Pliï'l'

ter aliquem fine legitimo Titulo.- Quoad alium

& confequenter in Ordine fic fufcepto temeré mi-

veró Epifcopum, qui alienos exfola commiffione &&

du

dele

niftrans etiam irregularitatem.

Hzc quoad jus

L

gatione proprii Epifcopi ordinat, hzc eít difpo-

commune. — Quid per privileg

-

7

i

fiti

o juris cap. f Epifcopus de prabe

dicam feorfim mox

ia peffint Reg'ularcs?

yi ?Gü

ff

nd.inó. Epi-

$. féquentz.

fiopus, cni nulliz perfonts exprejj

a

