magis fpecificam , individualem , ac velut. mate-

Hs

uj

aliud eft, quàm ipfe Charactrer Sacerdotalis, quo

rialem illorum fignorum & verborum determi-

yoris

m

Sacerdos à Deo deputatur , ut poffit alios judicare

nationem.

Ita Bellarm. Zem. 2. lib. unico de

]

i

h'

in foro confcientiz , pofito , quód ei fubditi fiant

p

Sacramento Ordinis , c. 9. Lugo 4e Sacramentie

per jurisdictionem actualem. Poteftas ergo Juris-

in genere difp. 2.. fe&. g. . 86. alii Recentioreg

- diGtionis actuális in aCufecundo, & abfoluta, eft

u

communiter. . Et aperté docet Innocentius IV,

jj

authorítas (ententiam ferendi , feu poteftas jus di-

communiter receptus in e. *Presbyter de Sacras

eendi in alium, tanquam fibi fobditum in foro in-

j

mentis non iterandis. ubi exprefsé dicit: manus

o[]];]l

ternofaltem. ^ Ethac Sacerdoti ab extrinfeco, &

impofitionem, quà Sacerdotes & Diaconi ordi.-

Superiore aliquo advenire debet,nimirumà Chri-

P;]ICHZ

nantur , efle ritum ab Apoftolis introductum. Et

fto immediaté Summo Pontifici

«

; APontifice Epi-

,W

;MU

(

rurfus inquit , Unde eredimus , quód nfi effent .

p

fcopo Parochis &

ferma nofira: imventa. C Ícilicet ritus ordinandi )

fCOpxs & Privilegiatis ; ab Epi

2

joll

: fufficeret

[[1

b

j /a?al. Sacrament,: Pars 1l Cap. 1. Sacerdotio. —

4

136

ut nemo negare poffit, ut fatehtur-"'Beua*rmïnne

fefficeret oy di

natori dicere x fis Sacerdos , vel alía

D

"

füprà, Vafquez , alii. Quin fcriptores concordi-

aqz;i;)allmtid

verba: (ed a fequentibus rempori-

p

rvautuy , Ecclefra ordinavit.

ter negant, ante Stephanum Papani vfüm illorura

bws formas y qua fe

infirumentorum in Ecclefto fuiffe.

cnimis friz

p

Hic Innocentius.

Ratio aütem omnino convin-

g

Latina & Grzca ordi- — gi

da videatur refponfio aliquorum , Concilia illa

censefts — Quia Ecclefia

j

gpant Sacerdotes omnino di

versà materià , & for-.

& Patres non fcripfifle Ritualia omnium czremo-

&Iüh

niarum Ordinationis; cur enim omnes unam tan«.'

in, & tamen utraque valic

l, ut' patebit: quod

hi

«

eterminata in indivi-

tüm impofitionem . attingerent , nullus traditio-

fieri non poffet , fi certa & d

l

Il

duo materia & forma hujus Sacramenti à Chrifto

nem inftrumentorum , fi hzec jam, tum materia.

&

effentialis Ordinationis fuiffet?; incredibile! Ca-

ánftituta fuiffet: && non determinationi Ecclefie

(

«

terüm quemadmodüm modó apud Grzcos, ita

fclicta.

i

HI. In tota Ecclefia G

reca ab'antiquousquein — olim in Ecclefia primitiva unà cum impofitione

Pio)

dl

u

hodiernum diem , tam Sacerdotii , quàm reliqui

manuum, tanquam materiá , fimul] fine dubie

d

if-

» fuerunt prolataaliqua verba tanquam forma cor«

Ordines, ídque nontantam ab Epifcopis fch

&t

iaticicis in Grzcia, verüm etiam à Catholicis, &

(refpondens (ügnificativa poteflatis collate im

a

qui Roma degunt fciente & confentiente fümmo

Corpus Chrifli verum : forté illa: zdrcípe Spiri-

tum Saniium (« ut fic Sactamentum effet inte«.

Wd

Pontifice, & me prefente , ( aít oculátus teftis

T

Cardinalis de Lugo 4ifp. de Sacramentis in geuere

grum , conftans materià & forroá: idque nonobe

f

felt. g.n. 85.) conferuntur non per traditionem

fcuré colligi videtür ex verbis, Apoftoli citati

à

I.Timm. 4.— INali wegligere. gravtom , qua data

infirumentorum , fed. per folam manüs dexterz

y

eff tibi per Proptetiak cuus tuepofitone manuum

Epifcopi impofitionem füper caput Ordinandi

Ubi per Zropbetiaz videturfigni-

Y

cum hacforma: Divisa gratía , que femper in-

'Presb)'terii.

L:

ficari forma Sacramentalis, quà invifibilis poteitas

rma fanat , & qua defunt adimplet , promovet

1h

venerabilem IN. Diaconumin Pre:bytcrum. Ore-

dati fignificatur,que mylteriofis.& quafi Prophe-

f

mus igitur pro eo , ut veuiat uper eum gratia [an-

ticis verbisimpolitionem manuum ad fignificane

dam illam invifibilem poteftatem'Presbyterii de«

^

qu

&iSpirits. — Quem ritum ordinandi nemo jure

damnáre poteít, aut de ejus valore dubitare , mi-

terminat , eámque diftinguitab aliis impofitioni-

bus manuum , de quibus frequens mentio in Scris

Á

hüs de facto.

Unde cuidam recentiori Doclori,

de eo dubitanti merito alius illudens dixit : vade

ptura. Vide Marchant. rrséasali. róm. 3. fen [

p

À

i

[

'ek vide ! ; Quin Ecclefia Catholica non folum

culi parte 2. tr. 6. tit. 6.q. 3. per totam.

bsqüviz :

Yi

Grzcos Schifmaticos fic ordinatos in fuis Ordini-

IV.. Dernique proceffu temporis , a

Tià

dubio , ductu & inflin&lu. Spiritüs S. ab Ec-

bus füfcipit revertentes. Quin hodiéque Pontifex

Tij

Gracos graco ritu ordinatos inftituit Epifcopos

cdefia inflituta & ordinata eft Porrectio cali-

aut Archi - Epifcopos, & ad Gracos Catholicos

cis cum vino ,. & patente cum hoflia ad

expreffiorem fignificationem , feu. tanquam fite :

mittit, ut ibi Pontifical.a munia obeant.

u

3r lHl Omnino fatendum cft, etiam inEcclefia num expreffius fignificativum poteftatis Sacere

rimitiva ab initio longo temipore Sacerdotes, — dotalis , ac tanquam complementum prioris

figni , nimirum nudz impofitionis manuum , qua

di

E

aliósque Miniftros ordinatos fuille folà impofitic-

f

ne manuum absque traditione calicis && patene

illam poteítatem implicité tantàm . figuificabat:

Sig

cum vino & hoftia, vel fimilium inftrumento-

quia nimirum ompe iníirumentum in virtute.

manuum eft , inquit D.Bonaventura l. eiz. Infupet

hu

rum , ut recté docet D. Bonaventura is 4. d. 24.

a. 1.4. 4. Ratio eft: quia non tantüm Sacra Scri-

Ecclefia ordinavit, ut pronuntiatio formz, qu&

a

44

ptur

aia Ordinatione Sacerdotis folam impofitio-

antea fiebat cum impofitione manuum , modà

lj

TW

Kl

nem manuum exprimit,

& perillam tanquam — fieret cum porrectione calicis & patentz , tati-

vifibile fignumGratiam & Presbyteratum confer-

quam ultimo figni materialis complemento. . Ut

f

[

AR

ziaffimat 4. Tim. 4. INoli negligeri gratiam ,que — nimirum intelligatur , hanc porrectionem omni«

no fpectare ad materiam totalem hujus Sacrae

p

in te efl , qua data e[f tibi per propbetiam cum im-

ofitioze manuum Presbyterit. & 2./Tim. 1. ad-

menti, tanquam pars materialis completiva unà

n

BIN

moneo te , ut vefufcites gratiam DEI, qua eflinte

cum priori materia fcilicet impofitione manuum

Et! 8&. 6.

unam totalem materiam conítituens ,. idque to-

Tat

per impofitiosem manuum mearum,

tta

Primi feptem Diaconi folà impofitione manuum

tum folüm ád fignificandam poteftatem in Corpus

poef

ordinati leguntur : certé non aderat liber Evange-

Chrifti verum feu confecraudi.

Nam ad figniti-:

candam aliam poteftatem in Corpus Chrifti my«

Qu$s

liorum eo adhuctempore, cüm Mattheus primus

illud fcripferit anno oCavo poít Chrifti Afcen- — fticum, feu dbfolvendi adhibet aliam materiam &

Ditte

anue

Àlin

fionem, tefte Baronio anno Chrifti 41. Verüm — formam , nimirum ultimam impofitionem m

etiam ^ Concilia antiqua omnia & SS. Patres

um cum verbis : Zd4ccipe Spiritum fantlum: citi

iliïiv;]

omnes , ante Stephanum Papam in Ordinatione — tamen apud Gracos ( & fort? etiam in primitiva

.inEo

Presbyteri, folius impofitionis manuum memi- — Ecclefia olim ) utraque poteftas unicá materiá & -

ltmun

formá , fcilicet impofitione manuum, & verbis:

nerunt ( Textus fiabet Lugo Ze Saeramentis in

genere difp, 2. fE. $.m.93. & 9. ) nullà habità — Drvina gratiacreat bunc Presbyterum (c. uttde

n

mentione illorum vaforum ? concorditérque af- — que poteítas faltem implicité fufficienter fignificas

Wt hm

firmant , Sacerdotium conferri per manus impo-

$

*ïc[ame

ta conferretur, ut bene gotat Lugo cit. s. yq.'

a

Gtionem. Quod itaclarum eft in tota antiquitate,

p

j

í

'*«-:.47/

i

4

* ';fï'laeol. :Sac?ämcnt, Fars 1I, öaþ. l.. De Sacerdotio, |

1,37X

m

.':Tr'ï.a ergo;Eabenius .controvería & "difficiliain

nino neceffaria.

Unde in hacSententia : fi quis

Qord.

moderaa ordiuatione Presbyt:ri Ecclefia Catho-

W

ordinaretur omifsá prim3 impofitione manuum ,

! ice Latinz.

1. Primam . ünpofitionem rianu-

ord:natio eff-tnulla fimpliciter : contrà veró vali«

Difii

um Epifcopi fineforma verborum. 2. "fraditio-

da effet. Ordinatio y. (i cum prima impofitione

nliti

nem. Calicis, & Patenz cum vino & hoftia ; ac

LEU

manuum fimul proferretur. forma facramentalis

forma correfpondente , qua dicirur prima matetia

IOR t

omifsá traditione calicis & patenz cum vino &

&íorma: j. Ultimam impofitionem manuum

hoftia (fub qua traditione defacto profertur £or-

od

- Epifcopi cum forma foa ; qua dicitur matcria G

ma)qui

5

a adeffct teta effentialis materia & forma

1 n

forma fecunda. De fingulis videndum, an, & qua-

hlG

ecüs fi etiam 'orma omitteretur , ut.per fe pa«

tenus ,. vel quomodolint eí(ientiales Sacramento

3j

tet) Fieret tamen graviffimum peccatum morta-

O:dinis Sacerdotalis.

le; cüm omittere materiam integralem tam noe

mytig

* - $. Imprimiscertum defide videtur,etiamhum

tabilem inferret Sacramento graviffigiam injuris

fint im

aliquam impofitionem manuum effe materiam

foma

am , utpote inre ccavi Sacramentqm concernene

effentialem Sacramenti Présbyteratus : nam pre-

te... $.. Hac fententia mihi

w

f

mper probabilis vi-

colt ;

ter Scripturam, Concilia , & Patres antiquos,, id

ía, cüm nihil videatur obilare efficaciter, — Cet»

cipt y

apertiifimé . docet./ Concilium . Tridentinum ,

té non multüm urget. Concilium J Fjorenti-

j kali'?

quod nullius materie meminit, nifi impofitionis

üt non

num , folam illam traditionem calicis & patenae

«; manuum, & fingnlariter affitmat per illam ordi-

cum vino & hoflia afignaps pro materia Sacrae

At

ari Presbyterum. Nam f4/.23. €.3.. poftquam

mentihujus ,. nullà faciá mentione impofitionis

l,qk'il

docuit Ordinem verum eíle Sacramentum , &

»

.

manuum

quia facilé poteft dici , Concilium

) 4

;

per illum. conferri gratiam , fubjungit fupra cit.

[

non intendiffe precisé definire materiam efi

5

MÁAdSR

ld

JH

"

!

H

*

" damo-

Llfiï;'ä

verba Apoftoli : /uquit.enim ZApo[lolus

tialem hujus Sacramenti , fed folüm ritum Eccle-

Joctt

6016 , ut re[uþit:sgratidm;, qua inïree[i, per

fic Latinz proprium i facra Ordinatione docere

1

LL

at

v

impofitivnem manuum meovum.

. Et clatiffimé

Arnienos: , .ad quod perinde eft, five illa materia

M

N

H

Ü

N

!

i

feff- 14.c. 3. De miniftto Extremz UnGionis lo-

effentialis, five integralistantüm fit...Certé Cone

t

quens ait: ZMiniffrum bujws Sacrameuti e[fe fo-

cilium Tridentinum ,. ut fuprà vifum pro ordi.

ljm Sacer dotem, pey impofitionem shanuum Pres.

| im?üï'-'i*-'

natione metninit íolius impofitionis tmanüum ,

entiit

eyterii vité ordinatum. Quid clariüs,quacfo ! dici

non veró traditionis ülius : & quid inde infers?

Z

potuit ad fignificandum , impofitionem manuum

Nec plüs conficiesex Concilio Florentino. Ma-

",

e(fe materiam effentialem Sacerdotii feu ordina-

gis videbitur obftare , quod Innocentius IlI. &

$,

'absä. :

.tionisPresbyteri. At de quanam id impofitione

manuum inteili

OGregorius IX. Zir. de Sacramentis non iterandis.

& 54

dicunt, won debere iterari ordinatiónem fme im-

gendum? an de Prinja.:" an de ulti-

ao

mg'? Sit :

N

r

pefitione. manuum 2ollatam s fed [uppleri , quod

S*,:' It

TE

omilfum eft : fed commodé poffet explicari de ul-

gnfe

« eQuid de prima impofitione manuum ?

^

tima impofitione manuum , quá Sacerdoti jam

s t

ST fententia D.Bonaventura i» 4. d. 24.

ordinato. confertur Poteflas in Corpus Chrifti

: :4 l. P

ï

^

jn u

4 41.4.4. quam late afferit noftler Mar-

mylticum ; & nos de prima impofitione agimus,

KXWMG

chant. fapra citatus : folam primam impofitio-

Solum & maximé obítat communis fententia DD,

nem manuum elfe materiam effenrialem hujus

of

& fenfus fidelium , ac pene ipíius Ecclefiz , ut $.

m

2 ï.- "

4

Sacramenti. Sácerdoüi ,. ut collativi poteftatis in

feq. videbitur, Et ideo hanc fententiam noio do»

j as

Corpus Chrifli verum , feu confecrandi Corpus

cere ampliüs,

&sanguinem Chritli ; PorreQtonem vero calicis-

jlortat-

& patene cum vino & hollia effe tantüm partem

D. Commu'ni-s ergo Sententia Doctorum eft ,i

uum,ül

"a

materialemi integralem,expreffioris fignificationis

illam primam iripolitionem manuum de facto

memæf;

gratiá additam , & nece(fitate pracepti. Ecclefia-

mento

in Ecclefia latina non effe materiam facramenta-

ftici requifitam. — Ec videtur manifcfte fequi ex

o

lem Otdinationis , fed folüm ézremonism | fa-

pradictis, — INamex üna parte, non tantüm Scri-

cram previam, maximi tamen momenti , nune

huj

ptura, antiqua Concilia, & Patres , fed etiam Tri-

g

quam omittendam, & omiffam forté meritó füp-

mp g

uf

nOHCm

dentinum citatum , impofitionem manuum pro

plendam. Cüám enim in Ecclefia Latina , pro

gmateria effentiali Sacramenti agnofcunt: ex al-'

d5 x

nuda impofitione manuum, inftitutum fit fignum.

tera parte, Sacramentum Ordinis facerdotalis non

diftinctius fignificativum poteflatis facerdotalisin

m

potelt absque fua effentiali: materia fübfiftere : at-

Vb

ff

Corpus Chrifti verutn , fcilicet traditio calicis &&

qui Sacramentum Ordinis facerdoralis absque illa

g n

(

pateng cum vino & hoflia: & infuper impofitio

-

:porreäionc calicis cum vino , & patena cum lio-

u

manuum adhuc poflea adhibeatur,ad confereüdam

mlfï"L

"

flia in fola impofitione manuum fubfiftit in pri-

poteftatem inCorpusChrifti myfticum;de qua im«

gt

mitiya Ecclefia ufque ad tempora

Stephani Papz :

"

pofitione fufficienter intelligitur Concilium Tri«

p

& in Ecclefia Graca fübfi

itit de facto ufque in ho-

dentinum : non videtur ratio, cur primà illa im-

j P"m

diernum diem,ut dictum eft: erco fola Impofitio

pofitio manuum adhuc debeat effe materia facras

ya

g

manuum , non veró illa PorreCtio eft effentialis

p

mentalis: cüm absque illa adfit materia fufficien-

I

materia ordinationis facerdotalis : confequenter

tiffime fignificativa utriusque poteflatis, Et favet

um

f

erit tantüm materia integralis ,^ non neceffirate

omnino huic communi Sententiz Grcgorius IX,

6« Presbyrery de Sacrameniis non iterandis, "Texe

plb

Sacramenti ,. íed neceffitate tantüm precepü om,-.r

33

tus

/^

x

NG

138

qbeol, Sacratm. Par: l1. Cap. L De Saccrrdotia.ï

0i

onuleum ordinan-

&ione vaforum, & finiri intelliguntur in prola'tïm-x

tus ita Babci:- Presä]te?dr Diae

i

( EM manás z'mpofi:ion:w' £attn

gorporali (ritu ab

neformm * JAcespe poteflatem offevendi Sacrificis

um (c. quz forma cadit fuper totam materíant

yin

e/dpoft

olis introdntlo) recipiunt. Quod fiomifJum

um

non ef) aliquatenus iteraudum , fe4 flatum.

pracedentem integratam ex prima impofitione

« fnherit,

manuum & traditione vaforum , ceremoniis in»

t

It

10 tempore ad. buj

uimodi Ordines. conferendos ,

j

termediis moraliter continuatis , & exprimit po*

r

eaute fapplendum, quod. per errorem extitit pre-

Y

zermi[fJum. Su[penfio autens manumm debet fieri ,

teftatem per totam illam actionem complexam.

intentam.

Unde diftantia illa non eft tam inte£

Af

emm oratio fuper caput effanditur. Ordinandi.

[

Hac Gregorius Papa: ubi imptimis manifefte fi-

materiam & formam, quàm iater partes materiz,

mm

gnifi

cat impoütionem manuum, non effe ad valo-

percaremonias intermedias tamen fatis moralitef-

Ordinis ita effentialiter requifitam, ut fine il^

continuatas & coéxiftentes: nam certe phyficé co-

Viti

,rem

[

la Ordo non fuübfifteret :

alioquin non füfficeret

éxiftrere non eft neceffe, ut maximé patet in Sacra«

mento Poenitentiz.. Ubi Dolor & Confetfio fepé

quutt

tempore alterius Ordinationis poft tres menfes

Ti |

multàm diftant, & tamen forma tandem prolata

primó folüm fupplere illam impofitionem omif-

Oi

- fam, fed neceffario Ordinatio ipfa repetenda effet,

fuper utrumque cadens unüm Sacramentum ton-

g

uod exprefsé negat Pontifex. — Deinde ultimis

ftituit. .. Magisid Pa in Matrimonio.

— verbisclaré fignificat , fe loqui de prima impofi-

qu

tione manuum ante porrectionem calicis , &c.

]V. Ratio cfgo hujus S"entcntiä; ekh | inaly

tl

"Tunc enim fit fufpenfio manuum,& ratio effundi-

cüm illa ptíma impofitio manuum in Ecclefia |

u

turfuper caput Ordinandi. INon commodeé in-

Graca fit, & in Primitiva olim fucrit materia a« -

cramentalis hujus Ordinis, & adhuc in Ecclefia

telligi poteft de ultima impofitione manuum ,

; quando datur Poteítas ad abíolvendum à peccatis

Latina tanto ftudio adhibeatur , cur nonadhuc

x

cum illa forma ; . dccipe Spiritum fantlum, quo-

maneat materia facramentalis implicité fignifica-

E

vum remi[eris, &'c. nifi perorationem hanc ipfam

tiva, unà cum materia nova magis explicità, prz-

formam intelligcrg velis.. Sed valdé incongrué &

fertim cüm fic appareat niajor conformitas Eccles

fiz Lating. cum Graca, & Primitiva : st $.fege

torté. Hac enim forma, non oratio, fed confecra-

tioeít. . Inhac ergo communi Sententia tutó fi-

notabo. -Caterümhoc ipfo, quód Ecclefia La-

]

ftendum erit. Verümiinter has duas Sententias ex-

tina determinaverit aliam materiam partialem

magis explicitam 5 & per fe füfficienter fignifica-

tl

tremt oppofitas, mihi omnino placet

tivam poteflatis facerdotalis in Corpus Chriftt

L

[j

E

& Il S&ntentia quadam m&dia; nimirum. Pri-

verum ,. jam dicendumelt , illam impofitionent-

mam illam impofitionem manuum etiamnum

manuum non 2ffe hic materiams effentialem effene

y.

ff

eífe veram materiam facramentalem Ordinationis

tialiter requifitam ad valorem Ordinis hujus, ut

fine illa Ordo non fubfifteret , fed integralen&

lt

facerdotalis, non quidem eflentialiter requifitam

ad valorem Sacramenti, ob rationes allatas in fe-

tantüm, ut dictum & explicatum eft. Unde etian

cunda Sententia communi ; fed integralem , &

merito Pontifex Gregorius IX. fuprà dixit : fmpe

unà cum traditione calicis ac patene cum vino &

plendam e[fe apud. Latimos impoftionena ysauuum

hoftia conftituentem. unam materiam totalem

pratermiffat : non quidem , quafi aliquid effen

mj

Sacramentifacerdotii. Íta nimirum ut ex manüs

tiale defuiffet (alioquin tota Ordinatio répetenda

Mi

impofitione & traditione panis & vini fiat una in-

erat, quod negat Pontifex) fed tanquam aliquids

H

tegramateria magis explicita, & ex utraque fimul

quod fi pofitum fuiffet, integráffet materiam da-

it

unà cum forma prolata unum totale fignumtfa-

cramentalem, poftea veró fuppletur tanquam cge

£

cramentale completé fignificans poteflatem fa-

remonia principaliffima, ficws fmpplemss forennie

ts

tates poflca in eo , quifuis domi baptizatts aóf»

cerdotalem in Corpus Chrifti verum. — INec ob-

[o4

LT

que illis.AitLu

o

0. De Saeramentis in gentre difp.

hn

ítat , quod prima impofitio manuum fiat absque

prolatione verborum , Ícu formá aliquá : & mora

2. fetl. $. a. nums. 9C

- Dices : fi primaimpofitio

tAt

manuum eft materia facramentalis de fe fufficiens

hY

aliqua intercedat ufque ad traditionem panis & vi-

ni, cum qua demüm profertur forma : nonenim

advalorem Ordinis: ergo per illam absquetradie.

s

Y

ita diftat illaimpofitio manuum à prolatione for-

tienecalicis & patenz: cum vino & hoftia valic

m quin ad(t fimultas feu propinquitas mora-

ordinabiturSacerdos etiam apud Latinos , faltem

fon

lisfüfficiens ad unitatem figni facramentalis (ut

fi cum illa manuum . impofitione fimul profere-

D

fuo loco vifum. )

tur forma, ut fit apud Gracos. — Materia enim ,

fs

Nam poftquam imponuntur

manus Sacerdotibus, eadem actio moralis conti-

quz alicubí & aliquando e(t fufficiens , ubique &

i

li

nuatur pet inun&ionem manuum , orationes,

femper eí

l fnffciens: confequens eít contra

L

Atl

cxremonias , quafi praeparando illos , ut magis

Decretum

Eugenii in Concilio Florentino fz«

ht

congrué recipiant gratiam fandti Spiritüs & po-

pe indicatum : ergo. x Diftinquendo fequelam.

0i

tefítatem. tantam : & mox traditur alia pars ma-

Abfoluté loquendo , concedo.

Suppofitá de«

li

)t

terig magis explicita,fciïicet traditio vaforumcum

terminatione Ecclefiz , nego fequelam. — Quia

n

.maté«

pane & vino unà cum prolatione forma. — Quare

Chri(tus determinationem — fpecificam

.

tit

omhia per modum unius aCtionis. & complexi

ris facramentalis reliquit. Ecclefize

.

Eccleíia

n

moralis idem intendentis. complentur in porre-

autem Latina determinavit Sacramentum Qreài

:-

i

p5

Bs

u-

"a

PA

: ?Ibcc!. Sacrautttt, Pars V,

Cap, l De Sacerdotio.

139

QY

Ordinis facerdotalis. conferre non pér nudanp

concelebrent Epiïccipo : ergo cenfet Ecclefia eos

Eam'j:i.

impofitionem manuum , fed pet illam traditio-

tunc jam habete poteltatem confecrandi.

Dirig

nem vaforüm , tanquam fnateriam miagis explici-

IL. ANon» quidess abjoluté : nimirum . ifla trà-20

m

tam , utfepe didtum. . Quemadmodüm etiam in

ditio Calicis & Pateni cum vino & hoftia non

DN

Ordinatione Diaconi impoíitio, mànnum Epifco-

eft materia abfoluté effentialis , àc ex primava füa

rimitpo-

pi fufficiebat olim , & fufficit de fato apud Gra-

inflitutione effentialiter requifita ad valorem Sa-

tna:

cos. At non fufficit in Ecclefia Latiná, tum quia

€ramenti hujus.

Hoc enim omnino tonvine

Pa

determinavit illam Ordinationem conferre pet

cit ratio fuprà allatà pro prima fententia s. 14.

3

materiam magis explicitam , fcilicet librum Evan-

Quia nimitum Sacramentum non póteit fubíi-

lsmqï;igï

geiorum , & formam diftindé fignificativam :

ftere absque fuà materia'& forma effentiali : atqui

M

ls

e/fccipe Poteflatem legendi Evangelinm c. — Mla-

Sacramentuin Ordinis facerdotàlis absque illa por-

t

M

enim forma , que profertur cum impofitione ma--

teCtione calicis cum vino, & patente cum ho«

li

nuum vudesipe Spiritum (antl uim ad robur Crc. ni-

ftia de fa&to veré fübfiftit in Ecclefia Graca, &&

kng

mis generalis eft, & non fignificat determinaté

fubfitit olim in Ecclefia Primitiva, ut »». 10.

U

Ordinem ilum. $. Hzc lauiüs difputare libuit

€ 11. oftenfum eft &c. alioquin fatendum effet,

).

ingratiam Studioforum & capacium in re certé

quód in Ecclefia Grzca hacteus nunquam, &

maximi momenti & difficllima , ut, qui poteft

tota Ecclefia Primitiva , ante tempora Stephani

X

capere,capiat. Si non capis. T yro(implicior ,

Papz, nullus fuiffet. Sacerdos ordinatus, quod

d

traníi libere.

Nam tibi ad neceffariam notitiam

maximum inconveniens ; & horribilem caufa-

r

abundé fufficient fequentia.

ret in Ecclefia confufionem & errorem: ergo il«

T

la porre&io cum fua fcrma , non efl materia &

& V.

forma effentialis abfoluté,

um?uz'äfi*

Ti

Quid de. prima materia , traditione calicis

IH. Sed fapyoftà. detevminatiose Ecclofte.a t

It M

Nam ut »5m. 9. dictum , Chriflus inflituens Sa.

F patene cum vino & boflia, &* [nà formá?

ii

cramentum. Ordinis ,, non inflituit determinaté

4In G qualiter e[fentialis buic Sacramentot .

ii

& in fpecie materiain & formam aliquam expli-

od

Equnde,ö': Eft omnino materia & forifm effeu-

cité ; fed. implicite tantüm , quatenus Apollolos

QSR

7 Päf."f-

tialis in Ecclefia Latina ; non quidem abfolu-

Sacerdotes ordinans, dedit eis poteflatem ordi-

erip

12 , fed fuppofità determinatione Ecclefia : C optimé

nandi àlics Sacerdotes & miniftros aliquo figno

u

eonciliatur cum materia G forma Eccl

f/iie Graca ,

fenfibili fignifitante poteflatem conferendam, :

( Primative, Explico.

ipecificam àutem ac matérialem quafi ejusmodi

poftit

d

19

.l Efimateria &* forma e/]ent'i,alii erc. 'quä

D

fignorum determinationem ip(is Apoflolis ac Ec-

fi

mirum ad valorem hujus Sacramenti elfentia-

li hlljuslf

deüié reliquit: ergo illud fignum, quod Ecce-

j

litet requifita , confertur Poteftas im ^ Corpus

fia deterininaverit , fuppofità hác determinatione;

Chriíti verum , feu confecrandi & offerendi Sa-

ii

érit materia & forma e(fentialis hujus Sàcramenti:

ii

«ramentum & Sacrificium Corporis & Sanguinis

atqui ficut Ecclefia. Grzca convenierter & fuffiz

Tosd

Chrifti. Ia communiffima lheologorum con-

cienter determinavit- impofitionem manós Epi-

tra primam Sententiam D. Bonaventuraz , & noftri

fcopi cum füa forma , eáque forté etiam contenta

iil Ü

o

t'

Marchant füprà allatam, & probabilem judicatam.

fuitlongo tempore Ecclefia tota Primitivà; ita fa:

Eftqué communis fenfus modernus Ecclefie :

yndP

né Ecclefià Latimá convenientiffime determinaz

: milc:iäü j

.atque omnino ita intellig;n(ïum Dectetum, Eu-

vit iftam porrectionem calicis cum vino & pa

genii in Conclio Florentino ad Atmenos, di-

rug

ten& tum hoília & fua forma, 1dque conformi:

ln

j

«ens : Presbyteratus traditur per calicis cum vi-

ter àd mcdum , quo ipfe Chriftus in ultima Ccenà

| [i'.äl" ii.

wo, & patena ctm bo[fia porietisanems Et poft:

Apofítolos, Sacerdotes ord/navit, ut 'ditum clt:

Torma Sacerdotii eff : Adccipe poteflatem v Et

ergo porreCtio iíla eft eflentialis materia, non abz

! ii ,!m" 4«

m

satio eft: quia per hac figna fenfibilia perfedtiffi-

foluté , fed. fuppofità determinatione FEcclefia

mé fignificatur conferri ordinando poteftas. con-

tque pet hóc perfpicue diffolvitar owmis ratio in

fecrandi & facrificandi , ut clarius fignificari

oppofium. Nam fi objiciatur.

ld , quo d fe:

j a'üa!utff[

non poffit: ergo per illa, tanquam materiam &

mel eft màáterià & forma effentialis Sacramcniti

1 hoit:f;

formam confértur Sacramentum hujus Otdinis.

alicujus, femper eft talis.

Item : Écclefia non

jj

Deinde hic modus eít (imillimus illi, quo Chri-

potefE mutare matetiàs; formas ; & ritus efferz

f

FJ

flus ipfe in ultima Cena Apoftolos , porfigendo

tiales Sacramentorum &c.

Semper diflingue :

Mi

[d]m/

illis Corpus & Sanguinem fuum, ac dicens: Hoc

ritus Sacramenti efz

g

.

fi fit màteria , & forma, vel |

facute dn meam. comumtmorationem.

*

Sacer-

fentialis abfolut? , &t determinaté ab ipfo Chri-

"m

dotes ordinavit. ut ex Concilio Tridentino fuo

u

o inflitutà , ut eft in Baptifmo , Euchariftia, &c.

j

loco didum. Denique poft przdicta figna ad-

concedo: fi fit materia, & forma ; vel ritus Sà-

n

u

hibita in Pontificali , ordinati; f piüs appellantur

cramenti effentialis non abfoluté & determina.

g

jam Sacerdotes ,.Gt. monentur, ut unà cumo

t& à Chriflo inftitutà, fed determinátioni i

pfius

luthm'

Epifcopo verba Confecrationis eodem moimento

Ecclefiz relicta, & de fa&o ab. Ecclefia det

ermi-

j

proferant, & ante Communionem non dicant

,nata: nego.

Infuper per hoc ipfum ritus Eccle--

l

j

['w

Confiteor , ne detur eis abíolutio . eoó quod

fiz Latingi

N

1cüwm

-

Y

E

lV 'O,æü—-.

£T

N

4

i

140

d'bcol, Sacrament. Pars Il Cap. L De **Sa&er:?äzio.'; |

fl

22 71y. Opiimääoxciliamr enm máteria & fbrmhi

poH alios Tamburinus l7 du S;Xn y thïox

fii

Ecolefia Grace &* Primitive. Namutraque Ecdlc-

eíL: quia id, quod per fe requiritur , eít traditio.

i

fia formaliter omnino fervat materiam & for-

illarum fubftantiarum , panis & vini, qus velut

A

materia effentialis Sacramenti Eucharifti abund&

mam à Chrifto inftitutam ; utraque. enim con-

«

fert ordinationem. per (ignum fenfibile, & verba

fignificant poteflatem. facerdotalem confecràndi

Ü

optime, fignificant traditionem Poteftatis Sacer-

Corpus & Sanguinem: Chrifti :. & folüm ob de-

centiam ex pracepto Ecclefie tàduntur i cáli-

Wlï

dotalis, quare utraque validé conficit, licet utra-

.

que materialiter utatur fignis diverfis.

Sicut e-

ce & patena.:; unde nec neceffe ,ef't'.'cdnfeirq;üüiï

[

nim Grazcus confecrans in fermentato , & La-

éffe calicém & patenam , prout fuprà etiam de

A

tinusin azymo, uterque procul dubio fervat ma-.

Subdiaconatu di&um , ubi -tath,: ma)örvxdetur

l

ii

teriam À 'Chrifto inititutam , fcilicet panem :

cfïe-ratiq.-

i

s

Chriftus enim non determinavit hunc, vel illum:

-

fed panem tantüm, quicunque effet : íic etiam in-

IL Valida fine dubio eífet ordixäa,üli 5

in þ*a;-')--!-

g

ftituit pro rnatet;aSacramenti Ordinis fignum fen-,

lice eífet folum vinum fine aquá. modica "admix-

di

lic

fibile , & verba , que fignificent Poteflatem ,

tà ( GC ex pralcripto. Ponþfficalis,äd'njifäeijdä')f

W

i

que traditur: non autem determiuavit hzc, ,vel

quemadmodum etiam valeret ipfa confecratio ca-

-

W

illa: quecunque ergo convenientia figna & ver-

liciseo cafu: cum ea modica aqua non ex nece-

Jj

ba adhibeat Ecclefia, fervat formaliter materiam,

fitate. Sacramenti, fed ex pracepto tantüm Ec-

"

i

h

& formamà Chrifto inftitutam, etíi materialiter

cefie admifteatur. Et obfervat Lugo Kefpowf.

utatur fignis diverfis.

Meliüs adhuc. concilia-

AMoral. l. 1. dub. 30. *. 6. guttas , quz ex Vino.

türritus utriusque Ecclefiz, fi dicatur etiam pri-

effuforemanerent , fufficere, in rigore ad validam

ü

mam impofitionem maauum Epifcopi effe mate-

Ordinationem. At,qüód frin calice effet vinum ,

riam faltem integralem hujus Sacramenti. '(äöd

aquá valde multá dilutum ? Diflinguen um elt s

[

enim Eccdefia Graca fimpliciori modo ; unicà

fi enim aqua, etíi notabili ; non tamem-. tantà

impofitione manüs conferat Sacerdotium quoad

quantitate admixtafit, quin maneat fubftantia &

utramque poteflatem confecrandi & abfolvendi ;

denominatio vini abfoluté , adeó , ut abfoluté ve-

&

F

d

minime adverfatur , fed potius perficit , quod EÉc-

rumfit d

3

ic

ï

cere: im bec calice. ff vénum ?. valid £«

clefia Latina utramque illam diftin&am pote-

rit Ordinatio, ficut' & effet ipfa Confecratio talis

p

(

ftatem convenientiüs conferat per diftinctas duas

vini. At véro, i tantd quantitate admixta fit aqua ;

ut abfoluté amiittat denominationem vini, lnva-

Qj

impofitiones manuum : & infüper ad excellentiffi-

lida velfaltem dubia eritordinatio. — Ratio patete

p

mam poteftatem confecrandi magis exþlicitiä"pf*ig4

"m

d

nificandam adhibeat traditionem - illam vaforum

quia in priori cafu veré diceretur tradt vinum ; in

I

cum pane & vino. ' Putabz: per hanc ipfam fe-

poftériori veró cafü , falsó , vel faltem dubié di-

cundam impofitionem manuum fufficienter con-

ceretur tradi vinum. $. Contgit alicubi, ab im-

li

Ita fané

i

ciliari Ecclefiam Latinam cum Graca.

perito miniflro totum vinum,, & totam aquam «

quzerant in urcéolis, infundi calici praparato &

ff

putant Bellarminus De ordine c. 9. Vafq.u'e.z ,«

BU

alii quidam ; fed minüs congrué : nam agitur hic

porrecto aliq&ot Sacer

X

dotibus ordinandis ; quo

refo

lutum eft , illos Sacerdfo'-:

E

de materia Sacerdotii priucipaliter quoad potefta-

comperto , meritó

n

tem confecrandi & facrificandi , qua poteílas non

tesfaltem ub conditione reordinari de

bere , fal:

À

confertur per fecundam impofitionem manuum,

tem ob dubiam priorem ordinationem , graviffi

di

fed tantàm poteftas abfolvendi , ut ex forma pa-

mümque periculum damnorum : uti- r'gfeif-t Tam

D

iet, VideLu

burinuscé£z. s. iI.

go de Sacramentis in genere , difp. 2

i:- drdiiiïa,ti;);, « fi trä-z f

h ET

HI. Invalida fine dubio effe

l

j V.

daturcalix vacuus , & patena vacua fine vino & -

: cüm hzc etiam tradantur füb-

]

j

hoftia , feu pane

f

diaconando, eorümque traditio ad fummum

E

vï/ine tota ch imateria , traditio calicis

u

enificetminifterium circa illa facra vafa i Sactiz

tint

d patena , cum vino c* boflia , e[fcatialis ,

fcio Miffz , & nullo modoapot&üagem confecrane

dta ut [i aliquid defit , Ordo son

Jio

du AC, qliidü ( quod jàm fæpiüswcontigit pet

fabfifiar?

füin

" ' :

errorem ) folum vinum deeffet in calice ? $pecu-

if

Efpondeo : Nen efl tota ifla materia effentialie

lativéloquendo , omnino probabile eft , ordiná-

m

effentialiter rec';u:]im ad valorem Sacramenuti ,

tionem illam effe validam. « Henriquez, Filliu-

, 'Tannerus inírà citere

r

fea fufjicit effe ramtam , wt. ('afficienter fignificet po-

tius, Bonacina , Diana ,

u

di. Baífeus v. ordo ; 11. sty. 3. Gclate

nofter

teflatem in (ovpus Chriffi verum , feu confécrane

Tradt.

h ,

dic off

eresdi Cor,

p

Marchant. 7ribun.tom. 3. feu fpeculi p. 2.

nf G Sangninem Chrifli. uIta

ab. de

"m

DoGorescitandi; ' Explicoper cafus.

6. tit. G. in appendice. ac rurfüs im Refol. mot:

23 .l Validaeffet ordinatio, fitradatur calix eum

"Sacramento Ordinis ca(m 1. concludens., talem

li

ïmum E

vino , & hoftia fimul immixta ; vel calici fuper-

'ordinationem 'ne quidem fub conditione effe t&

.pofità fine patena , imó 'etiam f1. tradatur hoftia

petendam: fed ex alio principio (spra w. 34« proo

w"ttnn

BU

immediaté in manus Presbyterandi ; aut vinum

'pofito. * Ratio eft: quia traditio alicujus calicis?

ügni-

Ms

,'volz maníós infundatur (ine patena & calice. — Ita

pateng cum fola hoftia , adhuc fufficienter

" ficat

hmuf

l

m

" d

—

-

i 7 becl. Sacl'ram; Parf 17. Cap. 1. De'Sacer:l(;tio.

141

h x a&;:ät;'a';deöque confert poteftatem in (;.Qr'pu'*sChri-

& plurimis citatis ex profeffo Gobat eit. eefà 4.
