tor fenfus colligi poffit. — Ut (i Confeffarius di-

!

* d

bationes

i

» peregrinationes &c. — Sub eleemoly-

cat tibi die feflo , vel Dominico: audias hodie

vel tali Feflo tria Sacra, aut duo, intïelligendQS' ö(ï

na comprehenduntur ommia opera mifericor-

w

diz corporalia & fpiritualia , omnésque actus

etiam Miffam Dominicz vel Fefti. preceptam

!iy!

D

Charitatis erga proximum: -

comprehendere velle , & przter unum Sacrum

t i

$62 . lL. Quamvis autem omne opus jbommi)

debitum aliud unum tantüm audire debeas , no

Ü

etiam internum charitátis, orationis mentalis

&l

C

plura. Coninck 4. 10. dab.8. Layman w 9. Lu-

&c. homini pro flatu naturz lapfe poenale, la-

go, Yambautinuscir. Si dicat : audies quotidie

[n

5l

l Wr,

boriofum , adeóque fatisfaCtoria fint; tàmenio

Sacrum per menfem, non cenfetur te feftis &

U y

Opera externa , oratio vocalis przfertim cum

Dominicis diebus obligare ad aliud Sacrum prae

"n

1 WHE

genuflexione , gyanuum exten(ione , jejunium:

terdebitum. — Gobat ». 749. Similiter fi dicat :

D

eleemofyna , & ej usmodi, quibus cor

pus affligi-

Largire eleemofynam uni pauperi :

fatisfacies

Hüll

h

is de-

bj

tur , rmagis laboriofa & afflictiva funt ; ideóque

largicndo ex:rcr;iä egenti , quia licét al

Idl

buifles .

mm"lüm

7

/

N

u

:

:

* Z beo], Sacrament. Pars ll Eap.ill?, De Satisfacbiom pm»æemzæ' 389

[2

/btïïffes füccurere ex charitate , taren ex inodó

7: 8. 4« Ratio eft : quía hoc nihil repugnat. OE

r

" injungendi non videtur Confeffari

ficut poteltConfeffarius injungere poenitentiam

d

-ad non extremé egentem.

X

us te, objig;rg- ;

totius anni , in €erto opere debito velindebito :

li d

6; lL Infuperinterdum ob

N

P.

cnitentis fïägilifa-

fi etiam poteft injungere in plüribus ; atqueo«

L

tem confültum erit ( femper tamen, meo con-

mhibus bonis operibus , quz Poenitens tali tem«

h,yïlm,

filio , injunclá priüs aliquá faltem modicá poc-

pore facere poteít, & folet, vel etiam debet,

lUt

nitentià fupererogatoriá) opus alioquin prace-

v g. totum jejunium quadragefimale : Officium

puum feu aliundé debitum , ipfi peenitentiz lo«

divinum totius anni, eleemofinas folitas &tc.&tc;

M t

3

u

]u

€oimponere , ut f1 Confeffarius nactus fit ho-

&OH. Dixi : aztboritative elevare Gc. id eft:t6

l

il

minem, qui precepta Ecclefi& non obfervat,

per modum fententize

i

Quatre hac elévatio o-

in Fefs non folennibus Miffam non audiat, je-

perum in fatisfactionem. Sácramentalem fané

1

U

n

L

junia violet&c. — item Clericum Horas pafsim

regulariter non fit iis verbis confüete formula:

li

Romam mittentem &c. injungat ei, ut usque

Paffo Doemini mofri XESU CHRISTE &t.

vj

ad proximam confeffionem diebus feftis omni-

C quidqnid boni feceris , vel mali fuffinneriss

Y

N

bus Miffam audiat, ftata Ecclefiz jejunia ob-

Jít tibi in remedium peccatorum (jc, cum vers

Wa

lervei, Horas quotidié diligenter recitet &c.

b illà tantàüm deprecatoria ánt; quibus Sacerdos

a

Ex communi Layman cft; e 15. ". I0.

Lugo

folàm bene peccatür Poenitenti, nullam autem

AU

difp. 25. fe&. g. Quo cafü omittens paniten-

circa Peenitentem potefiatem exercet: ideígue

Vüi

7

tiam talem aliunde debitam. v. g Cleticus Ho«

fit prelata.nullam habent vim elevandi omnià

15 |

ras unius diei omittens, duo peccata fpecie di-

'opera ad effe&tum aliquem Sacramentaleim, ficut

pits

verfi comtnittit: unüm contra praceptum Ece

certé non elevant Paffionem Chrifti, merità

O'Ab'

U

clefiae ; alterum conttà preceptum Confeffarii ,

B. V.M. & omnium San&lorum : uti cum aliis

ii

ideóque in confeffione fequenti necetfarió ape-

merito docent Zapserus; L

melut)

rienda , dicendo v. g. Semel ornifi Horas Cano-

thant l. cc. -

f!yman » Lugo , AMar«

f

N

wl

hicás etiam à Confeffario m

Y

5

ihi pro peenitentia

II Dixi rursus: fic pr(;lata; 'Nam' per illa,f 69

eDonitt

injunctas,

quando pronuntiantut authoritative feu fenten-

u

$66 lII Similiter quando Pcnitens aliquas pee-

tialiter cum intentione. elevandi ín Sacramenta-

T :

nitentias omifit , quibus fat gravatus manet ; po-

lem fatisfactionem, & quid, quzfo, obftet ? plané

,ng

teft ci Confeffarius easdem poenitentias janr. an-

ad hujus vim elevari, quidquid Poenitens in (latu

gi polïï&'?'

tea debitas, denuó injungere ad füblevandam

gratiz boni fecerit, vel patienter fuftinuerit, ut

fragilitatem fuam : idque maxime in pufillani-

ptoindé fieri poffit, ut.quis toto vite tempore

mibus & fcrupulofis. Eádémque ratione in pár-

fatisfaciat ex opere operato pro fuis delictis: feà

tem poenitentiz affumi, & imponi poterunt aliz :

o

. obeat poenitentiam Sacramentalern : docent ma-

obligationes Poenitentis ex peccatis pratteritis

gni DD. cüm Navarro, z e. Salfas de panit. ds

T

coptratlz, ut reflitutio pro damno illato , fatis-

$- Diana p. 3. tr. 4. refol. 82. monens proinde j

fa&io pro injuria, remiffio offenfie , falutatio

eà verba non facilé omittenda à Confeffario, atqj

exat 1f

--

intmici , vitatio occáfionis certz peccandi , &c.

ob idipfum, quando à Confeflario proferun-

y d

dummodo fpes fit Peenitentem páriturum, &

n

tur illa verba, jure imponi poenitentias minores

wj,'

M

non, nihilomiuüs omittendo , peccatam dupli-

Ccontra Lugo & alios citatos Baffzo , Leandro ,

TL

à

j

caturum, — Denique utilius & fecurius pro pae«

Candido, aliísque citatis docet idem Diana p

gt

niitentia injunguntur illa, qua& ipfi ( alioquin fine

11. 7r4Bl. 2. refol. 5. nec mihi difplice, — Quia

, DwiWi *

obligatione füb peccato ) prarícribuntur in fuà

licét illa verba prout in contextu fonant , depre-

i aöïfn?ïn.ü-x' 2

Congregatione velConfraternitate, ut jam fuprà

catoria fint, non video tamen, cur non poffint

s

S.preced. attigi : uüt preces ftatai ; examen ves

à Confeffario fpeciali intentione enuntiàri ita.o

n

fpertinnm , Miffa quotidié audienda &c. usque

RI

authoritative cum intentione predicta elevan-

nj

àd proximam confeffionem , vel ad certum tems.

di , dummodó idipfüm Poenitenti fignificet ,

y &

ue

pus: & hinF fequitur

(

eóque exftimulet ad bpna opera facienda, & ma«

ek

j

rknid :

[/]

la patienter toleranda tanquam pro f;tisfæ&ione:

gt

AL dne

j

pera , qua alioquin

2

& poenitentía Sacramentali;

CO

ul

"

— fallurus eff.

ïöteff Confeffari

us interdum :modicá p'oe;l

IHl A Opus pro Defunclis , vel pro aliis?

mtdh

«W

"

p

w.-;

,57

nitentià impofitá , etiam reliqua Pocnitentis

Oteft etiam pro poenitentia injangioratio $28

di J

ü IZ(X

opeta; tam debita, quam libera determinata ali-

jejunium, eleemofyna, aliidve bonum o-

«t

"

quo tempote fácietida: hoc die, hác feptima-

pus pro defunctis applicandum à Poenitente :

Itf dC

^4; hoc menfe, hoe toto Adventu vel Quadra-

— Ídque non tantüm quoad impetrationem ; fed

i

i

gefimá. imó , hoc toto anno , aztboritativ? ele-

&tiam quoad fátisfadlionem: ut contra àlios,

(

vare &* imponere in fatisfaCtionem feu [poeni-

* €uim aliis rectiis docent Lugo Difr. Y fs [e8. g.

au.

"s

i

!

u

d

tentiam Sacramentalem : imó hoc , quando

Diana p. 3. tra&l, 24. refül. y4- Gobat A4lpbab,

1j

valde expedit magnis peccatoribus; quibus ob

Tb

tonfeff. n.751: Atque etiam Catechifmus Ro«

«][[er

fw

frigilitatem vel occupationes condigna pro

manus tit. de fatisfattionem Hb finem. — Ratio

; t

jj

pécatis poenitentia imponi non póteft. Ex

eft: quia ipfa illa charitativà & mifericors vos

j

luntas applicándi opus ejisqie oblatio pro de-

Jj

wx

semmunt Marchant Zribnm, p. 1; Jratf, 4« tit.

tünclis ;

Ccc 3

—

/

D

396' q)], Sacram, Pars W. Cap. lV. DerSatz'.ny:&ioqe /ï:c(rämekth/?i; |

[

fundis, et multüm fatisfa&toria Poenitenti, & in-

2.11. fion .rcpugnan'tem D& doEat'-u.'ng; rg.,

ere

tionem dantem. Hoc enim modo etiam ligat Sa-

]n)u

.,

füper ei remanet fructus fatisfaclionis ex op

[

Operato il

lius operis per Sacrametum elevati, &

cerdos, qui vuit, ut illa opera non profintex ope-

r

folüm fructus fatisfactorius && impetratorius ex

re operato, nifi depédenterà fua determinatione.

j

opere. operantis' applicatur , & cedit miferis

Vi. 4n Ceffatio à bouo eperé o ——

IO[& 1

Pællll

animabus in purgatorio : ut proinde ea obliga-

Andem «tiam aliquando pro'p,oenitentïä;;'zy

tio non impediat , fed meritó charitatis etiam

T

i

injungi poterit ceffatio à bono opere , ut-

btl

augeat fatisfactionem propriam Poenitentis.

poté Poenitenti minüs congruo , vel in anima,

onel

. Quin univerfaliter fimili charitate opera

L

$71

vel corpore nocivo : & in rato cafu abflinentiaà

10f V

fua bona offerre DEO, & applicare pro defun-

facra Communione ad iempus , ut contra alios

GPT

&is, quoad meritum; fatisfactionem & impe-

probat Suarez apud Gobat s. 7 y2. Et fecundüm

Wt

trationem non miaüs , fed multó plüs prodetfe»

Leandrum, aliósque apud Dianam p. 1 1. etiam

impo

operanti , quàm fi pro: feipfo jobtuliffet , & ap-

homini czlibi fafceptio Matrimonii , ut erua-

plicáffet , laté probat Jacobus Munfordus Tra&.,

p

tur à peccatis carpis, quibus eít perdité d'c'diiu&

de mifericordia fidelibus defunttis exlaibe?dä

Contrà tamen fentit Layman cir. s. 11. e0,

c. 2.8. 9. 1e. I1. -

quód Matrimonium maximé debeat cífe libe.

$72 Denique dubium e

ffe. non þotePc, quih pro

rum , & carnale, & fpirituale. ^ Matrimonium

"

poenitentia Sacramentali recté imponantur om-

autem Spirituale , feu iíngreflum & pfof&[ïïonem

nia offerenda & applicanda pro aliis, ut pro ne-

Religionis non poffe injungi pro Ponitentia,

gt

ceffitatibus Ecclefie, pro falute Pontificis, pro

«ommunis eft Sententi a DD. Quarecim in fa-

qum

afflictis , captivis , pro infirmis , pro agonizanti-

€ris Canonibus aliqui ob crimen jubentur in»

t

bus,pro peccatoribus &c. in quibus intentio

Monafterium detrudi ; intellig non dvebct';"«u:

p

Coufeffarii folet. effe ; ( certé mea femper eít)

profiteantur , fed ut opera'

n

. ut offerantur folüm quoad impetrationem , adeó

4tto peragant.

pánitentig in da"*

;

r

ut tota fatisfactio.cx opere operato & operantis

QUZESTIOIIL :

jl

dila

Poefitenti remaneat , & infqpcr mc;it*o charim.-

üis ea applicatio augeatur,

Qnuando iimponenda. &&* isiplenda P

Áis có

. ;m'tmtia ?4

qua? v qualitér com- —

Ailo d

IV . LAn Opus per alium imfleädum?

mnm?:da ?

Y

| Qunyi

Onvenit fine dubio regulariter opus bonum

" SUMMARIUM,

. ptd

| Q

imperari quod ab ipio Poenitente prae(tan-

476 Penitentia regulariter imponenda eff. poff

h

DI

dum fit , puta, ut ipfe Poenitens oret, jejunet,

audita , ante abfolutionem.

* ii

477 Et implenda temporePel serpaino prafíxo 5

peregrinetur , eleemofynam de proprio largia-

478 Sà terminss prafixus non [it , quamprimum c

S

trliro

tur. Quare, fi ejusmodi opus exequi non pof-

1

1 nfefh

dé fferz potzfl.

fit , liberatur oBIigatiöne , nec tenetur alium ro-

j74 Poteff impleriper opus alids praceptum ,

eNfen

gare , vel fübftituere , ex communi apud omnes

f$o Vel alids exercitiuna , etft quis de ea. imp

cogztet.

D

!emþ;u-' mn

mn'm;

citatos. Sed neque fi ipfe exequi poffit , alium

! p

$82 Penintiam ]

uflam à Confäfxzrz'p imipofitem.

fubítituere poteft, quidquid alii opinati funt,

$83 Commutare poteff folus Confel[artus.

tl

Nam inter propofitiones damnatas fub Alexan-

$84 Non falum i5 , qui dmpofvit , fed etiam 4lius.

^ Xflmcc[

dro VIIL 166 j.ponitur & hec: Paaitens propria

L

j8y JEqualem potejratem babens.

A

2 a fl

authoritate. alium: (ubflituere potefl , qui loo

jé6 Quiprimo

ampofuzt y poteff

eam mut(i:,c:ïtfa S.a-

Interdum ta-

cramentune.

M

iR(iu: pæniten"tüzm adimpleat.

87 Nom $r alius,

41 "ia

nien perfonis debilibus, vel morituris injungi

$8 Sed probabilius deäetlii proor cenfeffo reptt?.

Em

poteít , ut curent ab aliis , v.g. pro tali neceffi-

589 Probabile tamen eff , eamei non de

(cfct reI)-elä. :

E

tàte otari, peregrinationem inítitui Gc.

'Tunc

5. I.

z

J

b

&i

veró non opus illud, quod ab alio perficitur,

"Quapdo imponenda.

1

:

W».o, ]

fed ipfa illius operis procuratio à Penitente cum

L QyOenitentia convenientiffimé impon

p

* Ij

aliquo fumptu vel labore facta pocnitentiz Sa-

K Sregulariter imponenda eft pott audita

cramentalis rationem habet : ut docté obfervat

.

peccata , ante datam abfolutionem juxta confue-

ïuödnf )

Layman.

tudinem rité introdu&tam. — INayazrus , Suatez,

"af

Layman , Lugo, cit omues. Ratio cít ; 1, Utom-

V. An Opus f&b confilio [alàm implendum.

j] s('. a[qx

nes partes Sacrámenti materiales fübjiciantur $a-

A lon

cerdotis abfolutioni anquam formali parti.2.Ut

,'(-;74; 'Onvenit fine dubio , imó probabiliüs debet

W- ) [j

!

-

à Confeffario pcenitentia imponi per mo-

fic ordo judicii & juftitiz vindicative meliüs

fervetur , fi penitens fatisfactionem priüs fpon-

'ontis ]

dum przcepti, & non per modum confilii: fic

li

ktun

enim videtur fignificare textus Tridentini fuprà

deat. 3. INe forté accepto beneficio abfolutio-

Mil

initió allegatus : attamen tursus ctiam ob fragi-

nis refpuat onus Poenitentie: & hine. 4. Ponni-

"i

litatem Poenitentis ; interdum totam paniten-

tentia f1 modica fit , non folum ante abfolutio-

r

"m al

üam poffe imponi per modum confilii v. g. je-

mem perfici poteft, fed etiam , ut perficiatur ,

IN [

junabis tribus diebus Sabbathi, ter te flagella-

quandoque à Confeffario imperari : quamvis

fïïf,g

bis, fi tibi placuerit, docent probabiliter gra-

tunc non habeat vim fatisfaciendi ex opere ope-

ves DD. Navarrus €,22, ».24. apud Laymán

li,

tato, nifi poft datam abfolutionem , & Sacas

magie

|

fïbeol Sqframeät'. Pars fII. Cap, Jy. De Satisfaclione ,G;cmmmt;glz'.' 391

ub

qmüentum Poenitentize efiäntiäliter 'GOmpletu111 , gDiana eitatus permittit , poenitentiam fine'

lgl

proutbene omnia probat Lugocét. d. 25. ». 28.

mortali differri po(fe ufque ad aunum : cüm tan-

u

Caterüm, càm hujus ordinis nulla appareat ne-

to tempore .plerumque fubfit periculum obli-

Tif

ceffitas, vel obligatio, fatentur omnes , etiam

vionis : & fine dubiofalfum eft,. i prevideatur

)

poít abfolutionem datam adhuc poffe injungi

impotentia , aut. poenitentia ipsa dilatione mie.

RTM

pornitentiam , idquenon tantüm cafü, fianteà -

nuatut. "landem res tota pendet ab intentio-

W&p)m

injungere Confeffarius oblitus etfet, fed aliquan-

ne Confeffarii, — Sinactus rigidum , cave tibi,

ts

doetiam ftudio, ut fi gravis aliquajobligatio im-

& time. . Si benignum, etiam cave: fed ne fa-

D

ponenda ;; quam ante abífolutionem fignificare

cilétimenoxam mortalem , nifiin modo dato

LO

nonvideatur confültum, ne fort? Poxnitens fi«

duplici cafu , f prevideatur impotentia vel ob-

[

lii

&lé acceptans, vel promittens, abfolutionem fa-

livio , & fiPoenitentia dilatione minuatur.

T

erilegé récipiat ; de quo fortéalibi. Et hac de

III. Poteft Pcenitens exfolvere poenitentiam ,5 79

TT

imponendaponitentia fatis, — Jam de implenda

quando exercet aliud opus preceptum , modó

dlitü

pl

poenitentia & aliud opusfe invicem non exclu-

! TL

iA

55 Ha

dant.

Quare v.g. dum audit Miffam de pra-

d

cepto, poteft recitare Rofarium , PfalmosPoe-

Y

Wb

od

Suando implenda ?

nitentiales, velaliud Officium pro peenitentia

Oenitentia injuncta à Confeffario;prafi- —

d

1 gl P

injundum : quia hz invicem fe non exclu-

v

li

xo certotempore vel termino, eodcm

Md

j

prafixo tempore utique impleri debet, — Quan-

dunt:. cüm ejusmodi "Preces vel Officia etiam

);[C

liberé reéte recitentur fubMffa de pracepto au-

quam talis termini dilatio facilé excufari poffit à

i

Id

diendà.

A

5

t verb celebrans Miffam de prace-

mortali: quia plerumque preceptum Confefla-

fs

rii cadit magis in rem ipfam przitandam , quàm

pto , non poteft pro poenitentia fimul audire a-

itiz i

liam Miffam ab alio fimullectàm , vel celebra-

in tempus prafixum.

UndeDiana p. 9. 17aif.

*.refol. *2. re&6 à mortali excufat eum, qui

tam, quia hec invicem fe excludunt : cüm Mif-

fam audire opponatur Miffa celebrationi.

Il

juffus à Confeffario jejunare hac die venerisv. g.

80

IV. Ponitensetiam fatisfacit, ita ut nihilre-J

ditfert in diem venerisfequentem : Item , fi juí-

| pMaïï!- :

Íus communicare fingulis menfibus, menfe fi-

etereteneatur, firem injuclam exequatur in-

tegré, etfinon intendat, imo nec cogitet tunc

ia

nito differt ad &. vel 8. dies;prafertim ex caufa,

quamyvis levi,

implere poenitentiam, & fatisfacere füz obliga-

Et hinc , qui Peenitentiam tem-

tioni:ut ff Confcffarius injunxit tibi ttia Rofaria:

potc vel die przfixo nou perfol vi;non ideó dc-

& tu tria tecites ex devotione folitó,vel quia in-

obligabitur. Pzrzfinitur enim tempus ad im-

7] ;a'f )M

]

lendum, feu non differendam, & non ad fini-

Ícriptus es ConfraternitatiRofatii aut Sodalitati

J

alicui B. V. Ita- contra alios communiter DD.

endum obligationem : Et regulariter cenfetur

a m

/

Sanchez lib. 3. Zderal.c. 13.w. V. Lugo. difp.

Confeffarius ita determinare tempus , ut fitunc

Ponitens , five ex defidia , five ex: juíta caufa,

24. fe&. 4. 1. 17. Quin etiam fi exprefsé dicass

n

V

hoc Pfalterium recitare , quia fum Soda-

] imP!W'm/ :

non implérit, teneaturproximé fupplere.

Ex-

lis

j

cipe tamen , nifi quandoque ex circumftantiis

V.& tribus proximis diebus dicam triaRo-

faria, ut exfolvam me obligatione Pcenitenrize

le if

colligatur , illam peenitentiam fuiffe plané affi-

]

mihi impofitz 3 confeffario , adhucfatisfeciti, —

jj*

xam certo diei vel tempori,

Ut, f1 dicat: Pro

tua falutari peenitentia hoc anno jejunabis fin-

nec illa tria alia Rofaria recitare obligaberis: ut

docentiidem DD. contra alios , i» zsateria de

m l

gulis diebus Sabbathinis,& fingulis Feftis B. V.

Legibus, Pracepta enim particularia funt inter-

communicabis, &c.ita cum aliis Coninck , Bo--

pretanda juxta normam univerfalium. . Atfidi-

r

nacina ct. Gobat ». 765.

N

j 'Cæ";'

cam: hodie recitabo Pfalterium , quod teneor

;

II Penitentia injundla abs

quie præüäitu

; tempore, ut corpmuniter fierifolét, per fe lo-

ex voto: cras aliud. pro poenitentia à Confeffa-

WM.

rioimpofitumxeróne cras liber? Non eris : funt

quendo, impleri debet, quamprimüm commo-

li

enim hic diftincte obligationes , quibus uno

j

dé moraliter fieri poteít: fecundüm commu- -

m

nem DD. Coninck , Layman, Lugo, alii, eó,

a&u ( nifi forté fic annuente. Confeffario ex-

| cn POR

Ü

" :Cüx

quód fit pars integralis Sacramenti , ut. fine ju-

gr.efs&l,jlu)'(ta fuprà dicta) fatislacere non potes.

[

j ]ll)i

fta caufa diutiüs differre minimüm venialis cul.

5' HI-

y

uD

pa fit: atque adeó etiam mortalis. 1, Si nimiüm ;

A Quo commutanda?

d 5

& ad longum tempus differatur,

Lugo eit. ».

Oenitentiam juflam à Cofeffario fmpofr- y 8

lubucli"m,

89. Prafertim 2. Cüm fübeft periculum ob-

P

tam, in aliam commutavre pote[f folus Con-

yl

pm"v,

livionis.5.Si Pornitens prevideat , fe pofteanon

feffarius: non tamen folus idem , qui primus

jauit^

impleturum , aut dubitet, an poftea implere

imgofnit , fed ex vatsonabili cau[a etiam alius

)

nj

Wt

poffit. 4. Si peenitentia implenda ipsá dilatio-

quicuuque , [altem aqualempoteflatem babens,

Y

j i

N

ne minuatur: uti , 1 cui injun&tum effet. pet-

Fift cota communis, ut patebit.

B.

ii h

petuum aliquod Officium , Rofarium, Jejuni-

L Pevwitentiam juflam à Confeffario impo-$82

u

m

um, &c. tunc ad octidàum fine jufta caufa dif.

fitam.

Quzílío enim hec procedit tantum-

j

ferre,à mortali excufantpletique : Ego aliquid — modó de Poenitentia, qua à Confeffario jufté

yp

")

^

r

amplitsconcederem. At generaliter nimislar- — impofita elL, cerrà , vel cerz? dubie, Sienim

m

X,'

Sons

"

f

-

»

Ü

392 T beol Sacrament, Pars YIL, Cap. V. þDæ Sdtz'sfaäio?'l?'Sääf'düïmä'

Y

cbnf*cet, Sacerdotem ab initio erráffe , ac porni-

te, communior eft Sententia DoGorum ,& teæ A

[

tentiam injuílé impofitam fuiffe , nulliopus

net Lugo /ep? ci:at. tàinen apud eundem con- -

M

)

eritcommutatione , cüm ex dictis conftet, Poe-,

trarium probabiliter docent Pafguez;, Henri.

l

nitentem àd eam non obligari, fcd omninóli-

quez, Fernandez, , Navarri, — Ratio ptiotis

j

berum effe. - Quando autem veré dubium eft

Íententizenegative eft ; quiaaccefforium fequi-

[

de juftitia poenitentim injuncle cognofcere X

tur principale : idcóque qui non poteftfolvere

[

abipfopeccato refervato , videturetiam non

declarare , an Conf*effarius imponens peeniten-

| Ms

tiam errárit , ad quemcunque virum doctuimac

pofie folvere à pocna pro peccato refervato im-

irit

probum, adeóque etiam adipfum Pocnitentem ,

poliá. R&tio pofterioris fententize affirmativie

Rn

fijudicio polleat , pertinere poteft , ait recte

eít: quia refervatio per primam abfolutionem

(uoi

Layman s.177. Et fic rursüs commutagion'e opus

jam eft fublata : ideóque illa peccata non fünt

non etit.

p

ampliüsréfervata ; ideó videtur, quód alius in-

alii

$85

IL Commutare poteff folua Confe[farius.

ferior Confeffarius 1elpe&tu illius Pocnitentis

Con

Ipfemet autem Peenitens , péenitentiam juftam

jam hàbeat füfficientem jurisdiclionem in illa

hiX

à Confeffario impofitam non poteft commutas

peccata , ideóque & poenitentiam pro illis im-

p

u

feinaliam , etiam evidenter melioreni.

Eft

pofitam , & confequenter àud

[)!

?tä confefiïöng;

communis & vera Senteritia Layman , Lugo;

eam poíle commutarc.

[

alii paffim. (etfi oppofitum probabile cenfeat

"

125

J mitr

Diana p. 11. rradt. 7. refolut. 3. citans Navare

-

v

rum, Baffzum, aliosocto. — Quod tamen com-

-"Suomodo tommutandao -

]

N

muni Ecclefie & fidelium fenfui repugnare rie-

Onfeffarius,qui primus in junxkitþ&nïten'-gw

üg

rito cenfet Lugo /zpe cit. difp. 25.feii. 6. . Et,

tiam, poteít illam commutare absque o ,

Yi

D

qnefo,ne patiarts te imefcari sflis movitatibws.

quód Pocnitens confiteatur de novo illa peccata,

/iiinó &extra Sacramentum s àbsque ujla nova

fii

(ait.prudenter Gobat ».274.). Ratio autem eft ,

din

Quià opus à Confeffario impofitum virtute cla-

Confeffione , fi is adhucrecordetur peccato-

Hjr

vium ad hoc elevatur, ut fit opus Sacrameriale ,

rum; & flatüs Ponnitentís : & faltem , fi Ponni-

1

dentia

& fatisfaCtorium ex opere operato : quale non

tens recurrát intra breve tempus , ut moraliter

tatig

poteít effe illud aliud opusà Peenitente fübroga-

idem judicium cenferi poffit , v.g. eodem, vel

fequenti, áutfaltem intra triduum. — Ia Navar-

- Mi

tum, quantumvis melius.

Adde, quód Inte-

pid

rior nunquam poffit commutare in inelius opus

rus c.36..22. alitque multi : imó etiam fi lon-

gum tempus intercefferit: Salas, z1verfa; Dia-

: hat

àSuperiore praceptum :. fed Pocnitens judicio

1

Confeffarii tanquam Superioris fe fübjecit ,

45 alii cum Lugo cit. f£8.6, Katioeft : quiata-

jracbu

t d

ideóque tenetur ejus fententiá (tare, quia, quae

]e judicium.ejusdem. Confeffarii femper faciet

unum moraliter cum przcedentt. Confeffione.

um

Sacerdos ligaviz. iu terra , muánent Zgataä in

À

ealz.

L

àdhuc aliqualiter recognitá , adeóque cenfebitur

At ul

itinere ad idem Sacramentum. Secüs utique

f

5 Alia eft ratio de voto, quod vovens, (tan-

Pe

Yetis

quam füi ipfius Legislator, proprio arbitrio, in

[3

f

et, fi Confeffarius nullam confeffionis facta

; ii

evidenter melius commutare potéft.) .Efïefg()

àz peccatorum confeflorum memoriam rétine-

Confeffariiid opus & munus proprium. -

fetincommuniori & tutiori fententia , $0/i,

inieg]

cüm . Sacerdos ncon pofht

4 Cf

.,8

4 lL Ae»folus idem. Confeffarins , qui pri-

-Palentie Layman cit.,

fententiam ferre, nifi cog

nità causd, — Addit

1 ftm f

móimpo[uit, fedex ratiinabili caufa , etiam

med, — Quare fe-

alius quicunque, commmtave poteff panitentiam

Laymann eódem »4»1.16. pof?

x t

Ita communis

tundüm hanc probabiliorem fententiam, repes

- It

à priori Corfeffario impofitatn.

& certa fetentia DD. Suárez 4ifp. ;8. Layman.

tenda eft quóque confeffio ,. tamerfi ab eodem

: didag

Confeffario peccatorum memoriam retinéntej

1 äbüs. HO(,'

2.16. Lugo cit. alii paffim ( contra Vafquez

& aliosnonnullos. Ratio eft. Quia idem eft tri-

fed interpofito tempore longiori, v.g. trium V

E

bunal, idem judicium ejusdem poteftatis, etfi di-

quatuor dierum intervallo, poenitentiee commu-

i

verfiin individuo fintMiniftri;eorum tamen po«

tatio poftuletur. Cüm enim prioris Sacramen

M

teítas elt ejusdem rationis, non folüm ad remit-

talis confeffionis judicium , legitimà abfolutum

mäm ngn l

^

fucrit, & cum eo pofterior pecnitentiz impolie

x(ä['()mm'

tenda peccata, fcd etiam ad folvenda, feu rela^

xandavincula poenatüm , quibusad(tricti funt

'tio ob temporis intervallum ; nullum ordineni

ii

Poenitentes : ergo ficut poteft pcenitentiam femel

gerat; fequitur, non fore hanc peenizentiam 3-

injunclam commutare primus Confeffarius, e-

cramentalem, feu pertirientem àd Sacramentüm

DEM

Panitentie , nifide novo Sacramqnta[is.confe .

tiam, ob rationabilem caufam (utpote qdando fie

EEE

expedit, & primus Confeffarius commodeadiri

fionis & abfolutionis judicinm.in(tituatur. - Sie

.'EIHq'ue 1;

nequit) poterit commutare etiam fecundus, &

Layman fané ptobabiliffimé tutiora fuadens , at

| Wtnda

quivis alius: & addidi notánter,

P

tàmen noftra probabilia & tuta non negans , 9*

NUTT

335

IV. Saltem «qualem poteflatem babeus.Nam

j afebit-'

tj

IL. Alius àutem Confeffarius non pote

&exa)'af -.

h

' fipcenitentia effet impofita pro cafibus referva-

* i

Y

tis, à Confeflario ab iis abfolvendi poteftatem

ira Sacramentum & confeffionem. commütare

; Pomonu

j

habente , nonpoffepoftea commutari ab alio

poenitentiam ab.alio Confeffatio impofitam;juX"

(Whm í

i

tà comimuniffimam DD. Sententiam sitat? 0f5*

tle

*Confeffario poteítatem in refervata non haben-

uf

Q

N

IIL

[

-

——

]

?'Eeol.&zcwmmt Pars III Caj: IV De Satzsfa&zone/äcramemlz.

353 -

i &m

vtr C quidquid alii opinentur apud Dianam p. 4.

fententiam £e fecutum fuiffe teflatur. nb 277«

t

3rath. 4 refol. 241, 3Ratioclaraeft: quia Con-

Ratio eft : quia Confeffarius ut Judex & Medi-

7

feffarius nullam habet juhsdxämnem » féu pote-

cüs potef de tota caufa fimul judicare jaxta

Ab

flatem Sacramentalem in Ponitentem, nifi dum

pralentem ítatum Poenitentis, prout magis vi-

lelmlw

fedetut Judex in hoc Tribunali: at non cenfe-

debitu? expedite : atqui de tota ümuï cau(a fuff-

ldlfo lie

dur fedetein hoc tribunali , nifi dum atu audit

Cienter ]udlc«t quando étiam n

Tepetità con«

d

confeffiones , & adminifttat Sacramentum pce-

feffione, judicát hic& nuünc Poemr»nt. noaexe

m;entxæ àut ratione Sacramenn jàm admini-

pedire talem pæmcenmm » fed magis eXpedzre

flráti cum Pornitente agit: unde: eft & aJia diffe-

aliam : in hac énimi commutatione non agxtur de

xä!*

l

fentia intet primum & alium Confeffmum.

peccatis commiffis , ob qua poenitentia unpoü—

Qd D

n

quod primus, ficut ponitentiam pto libitu im»

taeft : neque de ]ufi tia vel injuftitia. pæmten-

QU

poíuit, ita etiam pro libitu commutáte poffit :

ti£, quà 1mgmua eft, üt » prac, jatm feclufi c

alius auten Coafeífarius pæmtemtam ab álio.

Íe hgxfur tantum de Pamtem«s nf.m*mtc di£-

j

Confeffario mpofxmm uon pro libitu ( cüm non

ficultate , &quauuoqnp aliquali 1ipot:

:).1

m-«

iaad

a

"l

habeat impetium par inpárem) fedtantüm ex

illam ponitentiàm xmp-nvwm, ob

quam juite

, jufta & rationabili caufs commutare poteft, ut

commutaripoteft, velrelaxari.

("3.

vtPeODAm

ido

iC *2'**4"

'omnes ágnofcunt; Atque hinc infüper

Pcnitens fecundo. Confciiann

14'

non

$08

- Ài Alium Confeffürium mon poffe com-

entiam ?

pofie vel difficulter polTe i implere 1

-mütare pænxtcntmm

nifi Pénitens þrxorcm

imó, oaando ipfe Confeflarius adverti

L' anqo

4l

cobfeffionem repetat, & nova Judicis fenten«

tenteni auqms pccmte'mas non impwï AA.., I*CC

Wm.

tiz fe fubjiciat. docet €éommuniot, & (ine du-

faciléimpleturum , eo etiam non petente , pos.

j

U d

bio: pxobxblhor & tutiot Sententia DD. NVavar«

terit eum alleviares ac d. fponere. de eo, prout

QUi

drus ciom $uarez

! Coniack , Layman , U. cc, Ratio

inagis e*(pedlre in Domino videbitür :

vel ob.

fatis firma et.

uJ'ü

Quia Judex prafertim fübor-

eam folüm caufam, ut facilitetur ufur tanti ,

dinatus , qualis eft Sacerdos perfonam Chrifti

támque neceffarii Sacramenti.

dnr t

Neque refert

Jl

J

i

repxælenrans) non poteü fette congruam fen»

etiam , quod prior poetitentia effet data , nom.

tentiami incoonità causà : fed impofitio poeni»

J

lolàm in vindictam & fatisfaclionem pro pec«

qu

tenti pemnet ad Sacrarhentalis fententize & ab-

catis , fed etiam in medicinam ác préfervatio-;

nem in futürum ,

hW

foluuoms mlegmatem

ergo imponi debet

dummodó fimilitet iedicis

&ognitá causá , & fecundürn qualitatem àc men-

petani

fumm delicti :

certé cüm alter Confeffarius de

nalis alia poenitentia imponatur juxta prafens

/Jwr/M'

temflatum. Pcnitentis;

Nà neo:pfm quoód.

prxorxbns peccatis ipfinon explicatis, judicium

oel: g

prior poenitentia facla eft ipfi difficilis vel in

& abfolutionem . non ferat confequenter nec

comroda valde ratione fuz infirmitatis vel fra«

(cmpcr ii

alia peeaitentia ab €o pro tálibus peccatis impo-

: Confto

gilitatis : jam ceffavit effe medicinalis fimplici«.

fita judiéialis& Sacramentalis efe poterit. Haec

ter, & noxiá vcl periculofa facta cenferi debet.

nuc m&h

ratio omnino convincit, & fententia f'mc dubio

SW' j

prout optime difcurrit Marchant Tribun. pert.

1

veriffima eft , quando Poenitens petens com.

1.trati. 4. tit, 7. quaft. 6. quemfiplacet vide,.

ïtümi""

mutationem poemtentiæ ahegarct ; non fuam

fi omm IW

imbecillitatem ; fed peenitentiz injunQtz à prio«

JOUMPPITE p

cnten'w

re Confeffario iniquitatem, exceffum &c. Sie

o uf

enim fine dubio alter Confeffarius non poterxt

De Abfoiutlone Sacramcntalr.

j

/,k

ommutate, nifi repétitis & auditis peccatis,

fd Q'.l(i xe'

4

QUJESTIO 1

propret, qua poenitentia injuncta eft, ob ratio«

u M"*

. nemdictam: alioquin €acus judicabit de colo«

a0e^,

m'w

N

ïlbus Hoc autem feclufto. -

Hi:i'äl

Que Forma Abfolusionis ron/ueia *

g

. $89 .1V. Probabileéft, alterum Confeffarium iri

«b

fudficiens , meceffaria ,. && pmme

f *5

confeffione nova Poenitentis poffe commutare

effentialis ?

»r,(

m

pæmtenuam ab alio Confeflario 1mpof1tam,

u

SUM;MARIUM.

r*

etiam nontepetità & audità confeffione illorum

lt-mö

o

j po. Declapatur forw 46/3!;4:?)2115 con/ï;efa

i

peccátorum , pro quibus fuit impofita. Ità /Va»

fl ;cnüiï

Varvus , Toletus, Hew:quez, ) Redriquez , Eme

$91. Queerba , Vel forma frt /ig[/mem 26 mcejkr:d

manielSa: & 14. citans Diana p. 4: fepra &

Jb mortali ?

lia ^.

o

y23. Bualiter facinda abfolutio À cenfuvis 2

qh*üp,'

po3 otre . vefolut. $3. Eámque fententiam in

P(B

quv

$94- Forma effentialis conf/iu n bis 9arbis abfolvo te»

(

pram à pluribus frequentatam , Confeffarium

427 Fermaliter fumptis:

pv

j

semque fequi pofle , prefertim fi Peenitens ad

422: Sufficit » o proferatur eliasa modo zmþt'rfüï?

y

400. Non feró prol»zm modo eptatife.

yii

At

reþctenda peccata difficilis videatur , vel tempus

6oz. QuisTit fenfis bujus forga generalss ?

'IW

jor

idnon patiatur, ex prefse dicit Layman eodem

6oj3. Quis proprius & £* znczp477s :

1

ncm*j ,

»um. 16.fine: metito addens idipfum àfortiori

€04. Quzs zdæqwztm ?

!

longé dici pofíe de primo Coafeffario-, etiam

"RE

"

po"t longum tempus non ampliüs memore pec«

j n

9

catorum íibi confefforum , poenitentiam mue

Forma cóp[atta 2

u

11[)1[1

-ktánte,

Confentit Gobat ; '& bis vel ter eam

Clemens VIII. probavit 4 j àtjde, ut

-

5c

j

D4d

Omne»

mlm

j

PARs III. SACRAMe

QUam

E

E

;94 ; f beol, Sacram. Pars III.'W ö'ag. J. De Aþþlmione pxcram;n'thüfä""- 5

D

[

l

j

áulus Videóque om-

tur cenfure, dic : Ego te :abþlvo, 4 cen/i!r'üi'*.

ht

bmnes ufürpent ; füadest P

nibus memoriter tenenda , ett hac

deinde : 4 pecsatis t&is , in nomine Gic. Ego do-

d

"

[

. Mifereatur tui Omnipotens Deus, C di-

&orum virorum exemplum íecutus , in ejuf-

modi feltinandi occafione , foleo uti hàe for-

gt

mij[is peccatis tui5 ,

.

perducat tead vitam ater-

^

ii

zam( Dei

nde elevatà

manu adverfus Poeniten-

inulá. 4uod minms. injunoxi , [(upplear amarifji-

j dü'*et,c

te

Indulgensiam, abfolutiouem , & remiffie-

maPaffio Domini noflri Y ESU Chrifli cujnsan-

2e

thoritate ego te ab[olvo a peccatis tuis,n momiut

j lm

"P

Jeccatortm tuorum , tribuat tibi omnipo-

13 d

tens , $ mifericors Duminus.

Dominus nofter

Patts, d Filii, d* Spiriths [autli, Amen.dein-

i&

2 ESUS Chriflus te abfolvat : & ego autborita-

de dato figno recedendi cum vade i» pace : uno

kl

Ponitente fenfim recedente, vix unquam omit-

se ipfius ab[olvere ab omni vincnlo excommuni-

