tigi

€üs confitendi ? x. Negativé cum Vaíquez

dererion poffe, ideóque , ut fe à vexatione re-

4: 91.«. 1. dné. . & Lugo eit. s. y63. Ratio

Asl

dimant , putant fe benefacere , fi quemcunque

*

eít : quia in illa confufa .narratione fuerunt

l

numerum exceffivum exprimant

.

t prater

fufficienter intellecta à Confeffario , cüm po-

alios,bene monet nofter Marchant 77ibu». p. 3.

tuerit is de iis formare morale jud

:

iratl. 4.tit. 6. quefl. 3. dub. 2..— Jam declaro

ideó ab omnibus directe abfolvit. :

icium; atqu'..

t

in particulari exem

Á

IV

thoribus.

plis aliquot ex -pr)obatis Au«

4

i habet «onfuetudinem p&ekaii'di A | u

v. g. blafphemandi, pejerandi, toties quoties , -

P

a IL Communis meretrix fatisfacit dicendo:

ficut nullum numerum neque probabilem ta«

tot annos in ftatu meretricio petrmanfi , quo-

lium peccatorum inire poffit, fatisfacit confi-

"

tiesoccafío fuit , & quibusvis , etiam. conjuga-

tendo tempus confuetudinis ,

uxta ha&tenüs -

f;MJ

tis facris &c. copiam corporis feci.[Nam fpecies

dicla: at veró fi numerum a

j

iquem faltema-

peccatorum falten principales, quantüm poteft,

[

probabilem talium peccatorum inire & dicere. .

(imà & numerum eorum aliquem,fi poffit ) de-

poffit , eríme neceffarium etiam exprimere -

bere exprimere,notant DD. communiter. Tan-

7297

ipfam confüetudinem. ? Re/jomd. cum. diftin-

[

ferus bié d. 6.7.9. dub. 3. Diana p. 3- tratf. 4.

&ione : fi ex illà confuetudine commitis fepif-

ü

6

vefol.89. Lugo d. 16. feif. t. mum. g7 g. Atta-

fimé illa peccata deliberate: cum perfecta ad-

r/j

men poft Cajetanum ita generalius loquitur

vertentia ultra ipfa peccata confeffa ;"non tene* .

4f M.l

[

Dimy,

Navarrus e, 6.5.1 f. Sepé.fatis. e(t, absque ali-

ris fponte exprimere , te laborare illà peffim&* "

f Dany

quo numero flatum fuum mauifeftare fuffici--

confuetudine , ( quia confüetudo, feu habitus ,

h

enter; velntfiquz publica merettix parata &

in fe peccatum.non eít. ) fed folüm, fi te in--

- f a

expofita ad fornicandum tam cum Clericis ,

tertoget Confeffarius.

Lugo cit. &nm. QO2, .

DT

Religiofis , & virginitate preditis, quàm Lai-

At veró, fi ex vi & velutimpetu illius confüuetus.

l

[ Qw

i

cis, & conjugatis , & folutis . poft converfio-

dinisex mera praecipitantia plan& indeliberaté .

(

nem coníüteretur —cxprimcre'tque, fe toto eo

committis talia ; blafphemias, perjuria. &c. jam-

M

1

temporis fpatio in o flatu fuiffe. Sic Navarrus,

non tenebris explicare ipfas blasphemias , per-

fjj 4i

4

fninimé alioquin laxus , fequitírque Valentia

juria &c. quippe , quae materialiter tantüm ,.

1

109m. 4« d. 6. q. YT. p. T.

. Sedtalem confeffio-

non formaliter peccata. funt , quia involuntari&

sem nierito cenfent infüfficientem , faltem) re-

infe :fed bene fponteteneris confiteri ipfam il- -

gulariter Tannerus & Lugo citati; cürn fieri

lam. malam confuetudinem voluntarié contta-

s i

poffit , ut una talis lupa centies peccárit cum

€am & retentam, tanquam caufam culpabilem ..

Clericis & conjugatis , altera tantüm decies,

illorumpeccatorum materialium. v.

&

dicendos '

lmeg;

fs

& quidni illa fpeciem , & majorem aliquem

Habeo inveter atans eon[uetudinem 0lafpheman-

lyí

"

faltem probabilem numerum , aut certe fre-

di , pejerandi inaduertenter , totíes , queiies fe

Ug

il

quentiam exprimere teneatur ?

D

ojfert minima eccafo, — Diso ? voluutavié 0eto.

MHuljk

lII

ui domi habet concubinam , fuffici-

trallam & reteusess. Nampoftquam veré pae

Ls

enter confitetur dicendo duntaxat, quanto

nituifli, propofvilli, & ferió conatus es extir-

1 gl

i

Z

Q t

tempore illam habeat, — Valentia /.. e. vel po-

pare illam pravam confüetedinem , fi nihilo-

tiüs ficexpreffiis, — "'antotempore habeo con-

minüs ex vi& velut. naturali impetu iítius cone

tiece

^ fj

cübinam, G eà velutuxore ufusfum. Lugo

fuetudinis involuntarié remanentis , rurfüm in«-

eit.n. $7 . Tcem , qui folet paffim concupifcere

advertenter blasphemes , péjeres&c. - Jam ni-

obvias mulieres quafque , fatisfacit aperiendo

hil confiteri tenebetis, non ipfam confuctüdi-

luam confüetudinem & fpecies principales ,

mem , quippe non ampliüs culpabilem : non.

an ftequenter conjugatas , an aliquando co-

ipfasblafphemias , perjuria &c. quippes qu& .

À

gnatasacras &c. Lugo ibid. w. 4. ficut eo-

nullo modo funt voluntaria , nec in fe, ut fups ,

dem tefle , fatisfaciunt eodem modo illoti

ponitur , nec in fua caufa, fcilicet confuetudine,

ülïu;

oris homines , qui confueverunt toto die collo-

DEU

quippe jam retractati , & ipsà non amplius

lllp

üsv dïl

m

W

xqgi de rebus turpffl'uuis eitra ulum dele-

voluutarià vel culpabilis — $ic Lugo ibid. d

j W

p

^

D

"d

D

"

h

L

t

ïil*mlæ

^ 206. ex communi do&lrina in .n-mtcria d

,

m

:

,

Y

t

spee

eít, ut fupponitur , voluntas confitendi omnia

h

catis. . Ubi de caufis peccatorum,

peccata , modó , occurrerent , ideo confdffio,

.qumq.

4. Erin diclo fníuà nobis explicato utique

etfi non integra materialiter ; attamen ratione

etiam intelligenda venit Propofitio f8. ab In-

integritatis formalis ,. valida eft & licita &

Ug

i .

nocentio.XL damnata. — ZVem temexwmr Confe[-

fru&tuofa , manente tamen femper obJigatione

illud. peccatum oblitum . vel ignoratum, cum

vid

fario iuterrogauti fatevi peccati alicujim con[ise-

(s t inem.

Jbi fimul nota & aliam 60. inter

aliquando occurret , denuó fubjiciendi clavibus,

Ita omnes.

!

»

N

damnatas ab eodem Innoc. Xl. — Pemitenti ba-

m

benti . cou[uetudinem peccandi contra — legens

lI.

Ad oblivionem inculp

abilem ex&üfap-4 71

hd

ADEL, vatere , aut. Ecclefia, etft emendationis

tem fpeclat etiam . ignorantia probabilis juris,

fpes nulla appareat , nec eft neganda, nec differen-

quá quis aliquid ignorat eífe , vel pucat , non eíle

i

»

*

h

[

da abfeluito , dumuodo ore proferat , fe dolere ,

neceffarioó confitendum

& muló magis

ropouere emendatiouem, — De quibus pro-

opinio probabilis: vel quód non adimiferis

U o

r

tionibus vide Caífianum à S. Elia V. Poeni-

y

hoc , vel illud peccatum , vel quàd jam fis

confeffus; vel quod tale peccatum non tenea-

Lv

endlL&V, -

N]

ris hic & nunc confiteri, e(to reipsá res aliter

Íc haberet,

Ex communi Sanchez lib. 1.e»o-

(s

QUESTIO VI.

ral. c, 0. w £ 7. Suarez difz. 22. fe&]. 9. alii. Et

lt

ïQuando -fi:jïïcät ;þlnt:garitas fbrmalz':/

patet ex haéclen

us fparsim dictis ; p;æfertim q.

26

L

2

m

: m»':im

confe[fronis , fsc t aliqua pec-

(

Qutt

IIl. Excufat etiam ig

norantia , vel bägivio;æ

$atà licité veticeantur 3,

&ulpabilis venialiter tantüm, cüm quis filicct

QOU

M

m

[2

SUMM A&RIUM.

in morali diligertia examinis modice defecit:

a lns

qu

cüm culpa venialis nec valorém , nec fméctum

"&;'a' 4b iäegrim: materzali confajFouis excnfat. T,Yn-

culpata oblivio ,

Sacramenti aliàs recté fufcepti impediat : ideó-

u à

Minimé

ia

"

442 Qua & quali igwrant ia excufet ? Uíque adn.

que poenitentem à mortali excufet,

x

é1.

autem excufat ignorantia vel oblivio mortali«

| tj

: .',c( 4 lI Impotentia phyfi ca. — Utzn jufirmo , furdo, mu-

ter culpabilis , fcilicet craifa vel affectata in de-

cum u

to ? j perécitlo moort5 G.. UÍque ad m 464.

2

fectu examiuis: fed tam valorem, quàm fru-

1its

€AÍ/Z5 CeTE?,

q6ó

1

Cafus ambzgui.

&um Sacramenti impedit, cüm defit confeffio

r

447. Ml Impotentía morslis, — Z.

dolorofa. . Quomodó enim confeffio erit do-

10Il ttllil

462 Dampum proprium ipfrus Penitentis. ac

lorofa, fi actu , ratione illius ignorantiz pecca-

ipfim

monum, ipfas Coufcf[arit, corgo

V

habiu

j "45.0* D«

tuale E

ralesy. ?&l fpiri-

tur mortaliter? Videzmefl. 1. $. 4. Quare talis

t

confeffio tota re

hi

479 "u alterius terti , V. £- complici:. ^

petenda ent , juxta, dicenda»

;

421 Solatamen fzine lefio eomplicis 41;:;:1* folum canfäf

qua]l. fequeu:i.

tids

/

farium aon excufat.

Y

lV. Excuíat etiam. ignorantia vel obliv

gb

47.: Qu

ndo feil. adeft. meceffitas confitendi , &

Alix;-

Y

io4f9 4

defa&to inculpabilis, etfi ex aliqua gravi culpa

ii

Confel[arius baberi uequix.

oriatur, quod valde notandum.

Etft. enim»

t &WJ

þæ;' j düe

Animadper[tonis circa impotepntiam moralem ,

$

«lidsque caufas excufant

quis anteà peccaverit , quando oblivioni vel

af

CQS d

Vifque ad n.

?76 .

ignorantiz cauífam dedit : utpote , quia con-

, u[,flüïwtï'

feffionem tfiimis diu diítulit; etiam non fine»

j

Jf

Y

i

ASSERTIO-

transgreffione mortáli precepti confeffionis

3

annuz , aut quia veritatem fufficienter non in-

4 at

, : Res fünt Caufie Generales excufüntes ab

i

7

quifivit: fi tamen dum confitetur, dolens de»

H

j

T

integritate materiali confeffionis, fic, ut

, ub

. emiffis aliquo vel aliquibus peccatis mortali-,

preterita culpa, volens, fi recordari poffet,

omnia confiteri , peccati alicujus oblivifcatur,

il

d

|' bus fufficiat integritas formalis tantüm :

In-

jam oblivio non ampliüs erit voluntaria, adeó«

jl

enlpata oblivie : Janpotentia phyfica , C* impotes-

que excufabitur ab integritare materiali con«

gtl

tia moralis ob svave damutime Powitentis , aut

--

feffionis : nam etfi fit culpablis in caufa &

m

proxisoi alioquin fecuturum, — Sic inre omnes.

radice fua , tamen modó hic & nunc culpabi-

Ad has enim omnes aliz partieulares cauíae &&

mlsö [!

"

lis non eft.. - Marchant Zribsr. p. 1. tratl. 4»

Á

[

€afus neceffarió reducuntur, ut patebit expli-

tit. 6. q. G.

(

j

caciþ'ne Iolitä.

M

-Corellarium. Plurimi in püeritïa vel juven-44o

g

p

fj

E

tute confitentes, quamvis aliqua peccata in il-

".

lis confeffionibus omittant , ob ignorantiam

Inculpata 'Ob'li;r:i(.'

:

inculpabilem ) vel naturalem oblivionem , à

b

ïnm ' m

;n

Ac excufantur omnes , qui hic & nunc,

culpa immunes fünt: unde venientes ad an-

Ój

)

i

n;'f;

;

m H

(

il

faéto cóngruo examine , non recor-

nos maturioris prudentie Gt memoriz , dum

i W

j

dantur, aut ignorant aliquod peccatum, ita

in cognitionem vel recordationem eorum pece

]fuglüam l

Ut ipfis, dum confitentur , inculpabiliter non

catorum veniunt , non tenentur praeceden«

j

"

Occurat. Ubique enim à transgreffione legis

tes confeffiones repetere, fed fufficit eis. fola.;

j/

gg [

peccata inculpabiliter oblita vel iguorata ante;

gxgufat- ignorantia inculpabilis. Etx quia ad«

2 3

"

"

$O£

-

Z

anussl

N

p

f

: 364- beol Sacran. P IH. Cap. Ill;- Si. L De iniqritat Go"f?fcmzs |

fifläsd*

&onfiteri.

Confeffiones. ratione integritatis

aliud non p&rmïtt;t', poffunt fimul omüks;*äi&ö

;läffi li

formalis valide fuerunt.

Sed de hoc fpeciali-

À fingulis aliquo peccato , quod minüis infamat.

datp

üs feH. 3. emm de confe[fione iteranda, — Quin:

Aut etiam , f aliter fieri nequeat ; dicendo in,

Pt

etiam abfolvendus eft, quem fallit memoria, ita

generefe effc peccatores , ac-dolore de peccatis;

E

,. B

ut dicat : fe fcire in genere , quód peccaverit

abfolvi dicendo: !

4

mortaliter, non autem occurrat illud pecca-

nis doctrina Gpraxi. -

0 s ab;ozygag.»cgmu;

5

r

j

tum in Iþccie.

Secüs ( extra articulum mor-

— IV. Si ipfe.Confeffarius. in:

peticolo confli-465

NT

tis ) f1 externé rudis vel fimplex dicat , fe pec-

tutus timeatur ante moriturus; quàm ponitens

eatorem , dolere de peccátis, nullum tamen»

integré omnia confeffus abfolvatur. dtem,fi —

um

ib, &

peccatum in fpecie ,. 'ne veniale quidem dicere

Conteffarius. nirniütn feftinans nolit ofnnia au-

— g, t

poffit : tàlem pra&ticé , extta articulum. mor-

dire , (feujufla, feu injufta causà ) fe non.omuia

tis, non expedit abfolvere , fed datà benedicti-

auditurum ^prédicat, aut de facto ante *fïn,c-:'g

! gtoten

*

L

one, permittatur communicare, | Ex com-

confeffionis abífolvat

'tunc Poenitens om

gatem |

tens reliqua peccata, de oninibus tamen do-

Bw

muni Layman e.8. Vide fup

n 7næji. u :g;

lens , validam confeffionem facit, cüm id-fol -

^ Mup

l

. (11;;9—;)171

probavi/'!t

culpà mon accidat , fed fcftinatione Confeffa. -

1 i |

EN

tii nolentis , vel non potentis omania audite; &

- Griter

iltntemm

£

auditio units partis peccatorum tribuit Poeni-

j -imþatmt—z"a phyfea.

: exiito

tenüi aliàs re&te difpofito jus ad abfolutionem,

461

Uandocunque quis «d materialiter integre

non íecüs , ac f1 impotentia próveniret ex pat-

E

; - confitendum Phyf""ä efl impotens , utique

«hto

te ipfius panitentis.

Ex communi Tannerus

fiefficeve debet integritas formalis : cüm nullum

dtfp. 6. q.71..2.68.. Quod fi autem nulla urgeret .

; p

ferlis

praceptum obliget ad impoffioile.. Exempla.

*

neceffitas confitendi ; fed -fine ullo periculo vel

; & cafus funt:

i

en o

aol

. T. Si Peenitens infirmus in

incommodo aut damno Poenitens poffet alt

^

; ,462

cipiat confïte/fiä, &

confiteri integr; etfi fine. dubio contultius fif.

3

uno, alteróve peccato dicto , deficiat loquelà ,

füper tali mutilata confeffione abfolutionema.

vel fenfibus deftitutus , aut grave fuübfit pericu-

lum, ne brevi deficiat , citó abfolvendus erit , fi

non petere, fedad alium divertere , ad rurfus in-

tegré confitendum : ad id tamen te non obliga- . .

fupervivat & ad mentem redeat, reliqua. con-

li

ri , re&t docet Tann

M

feffurus.

Similiter, fi infirmus volens & pe-

et £it. pqoür ipfum ?öbgt La-

DI

tens confiteri, interim dum — vocatur . Contef-

f& 19 1. 459.

^

w f

jl

farius, vel ei viaticum defertur , deprehendat ,

n

Yupua

g. Cd/a'!sl-—* üäzäig;æi ;;zä dmp

"

1

maultas confeffiones feciffe invalidas, & gravi-

a at

- ii

phyy/rickmn', pær:;'w pm:iäx moifa'lemk

X

4

Mi N

tas morbi ac periculum defectionis vel mortis

periiuenses.

»

non pátiatur tam longam moram , & dilationem

1 rl

E Uando Penitens- habet. cafu re&rvä-

abíolütionis , dicat, qu& commode þotcü, ita

4,6& : 3 'J'WQIP;OX:

interim abfolvatur , poftea , fi poterit , in con--

e:

?

tüms, SCurgente neceffitate aliquá con

es

p d

1

íeffione perreCturus: quin etiam abfolvendus.

*üte:n

» defit copia

"Confeflarii: poteritis abfol-

j pl uj

eít, (r adveniente Sacerdote; jam loquelà, vel

vere , omiffo refervato ; pofíe alteri Sacerdoti

| üttilg

fenfibus deflitutus , nihil omninó confiteatur ,

confiteri fola peccata non tefervata: ficut &

o Juo

fi anteà Confeffarium petiit, vel figna doloris

2. Superiorem occapatum poffe fübditum ab«

db lm

exhibuit: tunc enim adeít. GC fufficit confeffio

folvere à folo, refervato ; reliqua. peccata fua»

"

COII

virtualis.. De quo principali calü latiüis e. f.

alteri confeffuram ; dicemus c. 6. cdm de refere

ü

,

vaátis. 3. Quiando elttanta niultitudo confi*

ezm de abfolur.

A liv

.. A. Qui furdus , vel n

jurus; aut impedite ;

teri volentium ;pro'aliquo celebri feflo ( maxis

«

N PW* n li

balbutientis linguz , ignoti idiomatis &c. om-

mé quando multi de donpginquo venerunt ad

*

n l

obtinendàm celebrem induígentiam. conféffios

nia exprimere non potelL ; exprimat quantüm

BU

"fgl-

moraliter poteíft. . E3der ergo ratione ignarus

nem & communionem requirentem , & miule

ti alioquin vacut recedere deberent )/fic ut Sa-

Jmnq

x

idiomatis, quando urget przceptum , vel necel- —

fitas confitendi, && Confeffarius lingue peritus

cerdos nequeat omnibus & finelis fatisfaces

WXD V

haberi non poffit, exprimat, prout moraliter

re , audiendo omnes integr? , poffe eum. fin-

gulis-dicere utapariant folüm graviora. mor-

R fUl

poteít. étfi non integré intelligatur. .. Ex com-

ïlacom

muni Layman e. 8. z. t1.

An veró tales tenean-

talia, reliqua differant in aliud tempus s; mihi.

3 c

tür vél fcripto, f fciant, vel per Interpretem

probabiliffim atfirmabant alii non pauci , &&

con(iteri , dicetuz fe£. fegaent

practicé probabile ceafebat Gobat eit. n.479-

P

,i » cänf de canfgj]in..

[

M

(!mt

ue feereta Q vocali,

Veràm huicpraxi modó directe repugnare Nie

UR

46

i, periculo--

detur propofitio f 9. ab Innocentio Xl, damnae

t

^. ]IL. Qui anguítiis temporis , lo

Ti

rum coarctatur, ut in periculo mortis, in nau-

Z

ta. — Licer Sacvamentaliter abfiluere dimidiatà

Hs À

f

fragio , in bello, immitente conflitu: item. in

santzt confe[[os, vatione magni contut s "Puuto

publico nofocomio , ubi eft multitudo mori-

sentiups , qualis v. g. pote[fl contingere in dietnáe

U ls

ü"Nsm

bundorum tempore peílis, ut omnes audiri vel

gna alicujps Feflivitatis , at iudnlgentia. Qua

3

N d i

confiteti non-poífint ; fi immigens periculum

quidem propofitio , ut exponuut. DD, eas expli«

| h

jj

'649- ;

W

SS

N

"

b

*

P

f

M

7

[5 ïbzoï.ïr Sacæi?awmem.'Paä'rsl'H- Cap.lll, i, T,. De inteoritats Co

r

.w

fef??oni: 36 5'

i

xeax;täs' :

r

damnata non eft , quatenus docet , poffe

tas, quae ipfa eft moralis im pofübilitas , && peri-

sl

abfolvi dimidiaté.confetfos , f«d folum quatenus

culum datuni poenitentis , nec non periculum,

ial

alfignat pro caufa dimidiate confeffos abfolven-

ne reddatur confeffio- odiofa; prudentis. Con-

f

di concurfüm magnum Poenitcatiuit. - Nec füf-

feflatii arbitrio abrumpi poteít & debet.cou-

fragatur ratio mapne folemnitatis , aut indul. — feffio: cüm | przceptum ' confeffionis inteetz

gentiz , finulla alia neceffitas urgeat, vel cau-

non obliget cum tanto incómmodo, & préttet

il

fà excufet,

Addit Granadus apud Dianam»

aliqua peccata omitti , quàm notabilia hzc de-

lnT

N]

p $. tratl. 134. vefol. $3. Si nequeas omittere

trimenta fubiri,

£.

i

Omnia ex communiï'g;:ïgfld

n

a

l

Sacrum. vel cominunionem absque gravi fcan-

iO

Il Dame

dalo, & tamen fis oneratus tam multis pecca-

zem ipftt.f. Caxfafari vel ca;'pa;;'le ,459

ong

tis, ut non valeas omnia enumerare apud Sa-

ut quando Sacerdoti ex ,mora - confeffionis in-

ii

eerdotem , haud te peccaturum , i poft auditam

tegré audiendz damnum grave immineat : pu-

st

partem peccatorum , Confeffarius te abfolvat,

ta,fitempore peílis fit probabiliter inficien-

d

cum onere redeundi ad ipfum vel alium pro re-

: dus: item in periculo naufragii , incendii, ho-

.t-,m:

liqua parte farcinz exonetanda.

Et omninó:

ilis imminemis , infidelis vel haretici , à quo

H [

probabiliter, quá-ratione & ego excufavi Sa-

Conteffarius vel occidetur , vel peffime tracla-

j

cerdotemr, qui in nocte Natalis Domini pce-

bitur deprehendendus , fi. tota confeffio audia-

t

mitentem nimis diu confeffurum parte bonà

" $&ur. Tunc enim audito ung & altero peccato

«onfeffionis audità abfolvit, ne imminenteo

diün

abruptà confeffione. poenitentem de omnibus

jam medià no&le , bené famelicus & fiubundus.

dolentem poterit al- omnibus abfolvere. — j:Ne-

mitts )

i t

collatione vefpertinà excluderetur , reliquam

- que, enim tunc lex Chrifti , nec charitatis obli-

jl

Ü

partem auditurus poftea ad confeffionale rc-.

gat ad procurandam inregritatem | confeffio-

verfus. . "Sed ha«

nis materialem.

Aut fpirituale, Ut fi ex con-

OP.! "

äa.m fpc&tant ad impqtentiam

VL s

feffione certi peccati timeatur Confeffario-pe-

) Pffï

n;orglenu

S

ais

xiculum ruinz , ut fuprà jam infinuatum : item,

J5 li.

l

quando Confeffrius ipfe , non. habens ali-

Jl '.igae&

,

i

[-3

3utitos

um Confeffarium , peccatum fuum non potett

* Imgoze;xtia mam?i!.

s

huic Sacerdoti confiteri , absque lafione figills

Cïgnäiocunquä ex canfe/]iow eerti peccatà

- Sacramentalis: ut f invalidé culpabiliter. ab-

Té |

^Q

-vel circum[hautia timetur esevità gravo.

folviffet aliquem à cafu refervato , vel fimonia-

damnum. fpiritale vel corporale , vel proprium .

cum , & non poflet confiteri , nifi illi ; qui facil&

ápfius penitentiz, velCoufeffarii, uelalterius ter-

conjictet , quisnam ille fit.

Conmmunis R.eceat.

J ydl/fdf.' :

tii , poteft. illud taceri ob impotentiam moralem.

cum Coninck difp. *1. ». 95.

lii

Omnes. Ratio eft: quia hic & nunc cenfetue

It "Damunus alicujas tevtii, vel corp0-47c$—

anoraliter fieri non poffe, quod fine eravi dàmno

rale vel fpirituale , quod ex confeffione alicujus,

N

2 t

Tui vel proximi fieri non poteft« neque prace-

certi. peceati tur poffet imwinere alicui tertize

ptum divinum . pofitivum . confitendi. integ*?,

dgo

perfong , G nimirum Confetfarius revelaret, aut

potell obligare cum tanto incommodo, fed

eà fcientià contra illam perfonam uteretur in

us

" Sr::rJa?

cedere debet praceptis legis naturalis de con-

ejus fpirituale vel corporale damnum , ut ex fu-

Y

fetvanda propria vel aliena vita , fama , ac avet-

prà dictis cafibus facilé intelligere potes. 8.

ia,l: ii

tendis damnis & periculis, gravibus fpiritua-

Et.generaliter.

uoties Poeritens, urgenteo

u

libus & corpo

E

Exempla & cafus

aliquà neceffitate confitendi , non habet alium

Aiunt -

,r»alïibus.

il

Al s

Confeffarium , quàm hunc , cui non potelt ex-

jül l

(5 68 «X Damuum proprium ipfius poenitentis. Ut-

i

J

plicare peccatum. fuum, nifi complex revele-

(

üilff

, pote. 1. Quando Poenitens probabiliter timeret

tur , & ei innotefcat: poffe tacere peccatum il-

peccatum. fuum à Confeffario fore revelan-

Vü«gl i

lud , vel ejus circumftantiam , quantüm opus

dum, unde gravis fui infamia, inimicitiz , rixz.

efL, ne complex reveletur, fatis communjs &

j wnw

m:w

^. 'mó quandoque effufio fanguinis fequeretur ,

multüm probabilis , ac tuta: eft Sententia DD.

* & Sifemina, ( vel mafcülus) ex peccato catnis

À

"

cum NNavarro Zidax. c. 7. . 3. Valentia, alíisque,

(1

- tonfeffo timeret fibi vel Confeffario fore peri-

Exempli gratià; — Peccavit quis cum propriaa

ils

- eulum ruinz , ut fi rationabiliter timeret , fe po-

orore, quam Confeffarius ifte optime novit,

" a

1. ftà à Confeffario non. bonz famz follicitan-

2047

poteít, imó deber tacere aut gradum confan-

j

dam ,. &c.

3. Quando Poenitens. propter fra-

guinitatis folüm.dicendo : '.cogimiii inceftum z

9.

"C eilitatem fibi notam, timet, ne diu'immo-

aut, fi nullam- aliam haberet confanguineam ,

Pidtll

^ fando ia talium peccatorum examine denuó

totam circumílantiam,, dicendo: commifi for-

[

Mi

9.

? YU

- labatur : tunc enim poterit non nift obiter fe

nicationem, cum propofito confitendi integré

u

l

" examinare, quamvis ex defeQtu examinis non«

. peccatum alià vice alicui alteri.

Quin etiam

j

nulla orittenda ;forent.

Quod ipfum obfer-

fi ifte Confeffarius ex circumftantiis loci ; tem-

, Wm jl

fr

Vare deber Confeffarius in interrogationibus

poris, perfonarum , certó intelligeret hoc. pec-

h

" He ejusmodi rebus turpibus. 4. Quando P.

catum fornicationis non potuille commiitti Àà

i "

- itens eft nimis fcrupulofus in peccatis enume-

71

peenitente', nifi cum forore fua, totum pegca-

"

E

..* . Bihdis : tunc enim , cüm. adfit fumma difficul-

tum interim tacendum .eílet ,. alià - occafione

i

^j

lj

&25

€Ofls

À

1

*ansi

3 66 : d'Leol, Sacraument,Pars TIT. C*'f-m- S&.T. D tint tgr ita g gmfäæ om*:"

x

i

€onfitendum alteri.

Ratio eft: quia quane

jus ad fuam famam , nec infamare emnïn'cci:vefï&

[T

do duo pracepta divina concurrunt, unum na«

eíl. Inpropofito aütem, €ó ipsó, quó com-

n

plex peccávit cum altero. fciens eum neceffarió

] nl

turale, alterum pofitivum , qua fimul fervari

non poífunt, przferendum & fervandum eft na-

debere confiteri , amifit jus ad fuam famam in

, deUI

ordine ád confeffionem , non tantüm fuam ipfi-

^ ia

vurale quod ftricliis obligat : atqui praeceptum

non infamandi proximum , eft naturale: pre-

us , fed etiam alterius , cum quo peccavit, cafü ,

p T

T

ceptum veró integré confitendi , pofitivum :

quo ex jufta caufa confiteretur Confe

f(ario, qui

fradye

ergo illud praferendum & fervandum efl. — Et

ipfum agnofceret.

Jundu

ego cum Gobat s. 47 $. hancfententiam ob ra-

$. Dixi autem.

& femper füppofui. Quando

tionem dictam. judico probabilem per fe lo-

argente. aliquá ueceffitate confitendi , won poteft

| ml

veillut

quendo , quando 'nimirum inde nullum fequi-

eommodeé Penitens babere alium Conft

r

m

EHEIC!

tur incommodum peenitenti, (de quo infrà )

Nam ggneralitet addo.

quàm quód confeffio mutiletur: fdque maxi-

*

7

pET

$. IV.

m

mé, quando perífona complex fuit à poeniten-

te feducta, & in peccatum inducta. — Atque om-

Jdäer/z'aäei circ

4 impotentiam. moralem ,

dipea

Tiii.

nino certa & vera videtur hecSententia, quan-

ali4sque dittas caufas excu[antes, .

L Icucin omnibus przdictis cafibus moralisqz2' .

10 4f

do complicis fama graviffimé Izdenda effet apud

mülum

Confeffarium , utpoté complicis Superiorem ,

impotentiz , ita màximé in hoc ultimo -

cafu , quando apud Confeffarium revelandus & -

f

Dominum, fingularem Benefactorem , vel Pa«

fionem

tronum: aut inde ei fequerentur alia gravia in-

infamandus effet complex , ad hoc , ut licité ali-

Wi

commoda füprà indicata : & ne alioquin Con-

quod peccatum vel omitti , vel cam infamae -

feffio ad falutem hominum inftituta cedat in.s

tione complicis dici poffit in confeffione , duo

u

U»um : utadfi ali-

db,

rave Damnum vel afflidionem alterius , fi

neceffario requiruntur.

fort& aliquo. indicio: cagnofcat tam graviter

qua neceffitas vel obligatio , vel faltem juftaa.

püt.

74

lzfam efle famam vel exiftimationem apud

caufa confitendi : v. g. in infirmitate , pro Com« -

dpue

Pralatum, Dominum, Patronum &c. . Ut ex

munione pafchali: jufta autem cauía femper

- ltl

conimuni recté notat La

adeít, cum quis eft in ftatu peccati mortalis, .

ttsfüog

yman /. y..sraä'?.'df e. 8.

í

at

». I2. V. IDito 2«

preíertim gravioris, & jam diutius moratus, -

— 471 lV. Quando Penitens utgente aliquá necef-

"Alterum eff, quód non fit alius Confeffarius

!f Qu

Nayiqqt

fitate confitendi , non. poteít commodé habere

zqué idoneus , nec brevi tempore adfore fpt«-

alium confeffarium , cui. ignotus fit complex :

retur, cui quis omnia fua mortalia fine. ejus-

AL $g

ipsíq; complici ( uti plerumque fit ) nullum aliud

modi incommodo confiteri poffit : alioquin» . -

' Filïqüäfl

fine dubio tenetur confiteri alteri Confeflarios .

Utf

damnum vel incommodum immineat, quàm

quod fama ejus apud Confeffarium ( virum ta-

aut alium Confeffarium modico tempore ex«-

EFI ts

men prudentem & difcretum ) quantüm ad no-

pe&tare: v. g. aliquot dierum (longiori enim -

m )d&lll

titiam hujus criminisledatur : & poteft licite,

tempore non teneris expeclare , quia magnum -

Wt d

imó & debet confiteri peccatum integrum , non

effet incommodum , eum , qui animam peccae

fl

to mortali infectam habet, diutiüs expeclare

obftante infamatione illà complicis , quippea

tl ii

meritó pofthabendà majori bono integritatis

debere remedium divine reconciliationis ,

D

Q

quod per folam contritionem.tali homini ob-

fervandz, & fpiritualis auxilit à Confeffario ca-

dJWUm f

piendi, (quod proinde maximé verum eíL fi alio-

tinere difficile effet ) ita communitlnta DD.

Lf

"

Ti

li

quin ipft poenitenti , aliquod incomodum emer-

& meicitati omnes. — Quare, ficut graviter.»

4j [ [

eret, ut f1 Peenitens nimis diü pofteà differre de-

peccaret univerfaliter , qui fine jufta caufa con-

ka D

:

eret confeffionem illius criminis faciendam cum

fitens huic. confeffario, cüm. commodeé alium . :

LT

majori incommodo , vel minori fructu, quàm

poffet habere vel expeclare, in cafibus füpr

Ti

lt

1n0do fieri poflet , &c. »Ita communior DD. D.

dictis $. 3. aliquod. peccatumi mortale oritte-

t m

t(n

"bomas , D. Bonaventura, ZAlenfis, Gerfon, Sua-

ret, quia tunc ceffaret impotentia moralis ile

u

véz, V'a[quex, Goninch , Filliucins, aliisque rela-

lud peccatum confitendi : ita fané culpams : . — g

jl

tis Laymá cit. ». X2, Lugo difp. 16. fe8. 8. num.

gravem pleríque Doctores agnofcunt , moa

'üm[(h

394. Tamburin, opa[c. Expedit. Confeff. l.2. c.9.

tantüm contra charitatem , fed etiam contra

"fyy m

&2. Etexprefsé docet D. Bernardus. Opsfc. de

juftitiam , cum onere reftitutionis famz in eos

J

]

m

formula 9ita, fic fcribens. Desullo frnifive loqua-

qui fine jufta caufa confiterétur Confeffario

H—I:&()

vis,nifi in confe[fioue : & boc, ubi nompotesaliter

peccatum cum revelatione & infamationea

Af à

snanifeflare peccatum ttum. — Ira Sanctus. Ratio

complicis , fi alium fimiliter' Confeffzrium 12«

IN

d jtll

etgoeít : quia Poenitens utituf jure fuo : & com-

cilé habere vel expectare poffit, in propofitio

N

h Áigm

lex hoc aliquale famz fue difpendium fibi ipfi

ültimo cafu & fimilibus: Ut, fi famula confi*

l

P«di

imputare debet, quandoquidem tale crimen

teatur , fe peccáffe cum fuo Domino, vel Clerie

i

k

BU

tommifit cum altero , quod coram legitimo

co ; Confeffatio bene noto:fi uxor confiteas

D

conícientize fudice aliter explicati non poffit.

tur , fe admififfe peccatum contrá naturam evm

L

1

Qd

Unde ruit fundamentum oppofite fententize

marito füo , quem Confeffarius frobé siovit.

hl Y

NP&& licét fit .de jure nature non infamare

sAYus , GA^ .

M

Smu

:[üw

groximum , quando videlicet proximus habet

&c. Quamquam D. mm, Caje

n drids

u

D

—

L

74

t

*

l

»»

" ha Sacraners; Pari TU Cup TILSed L. De tl confifonis 467

w

gentiam fit dictum.

II

5iïeigapzd Diceflillum negent;in hoc interve-

In präxi:* enim merità

nire culpam gravem , fi prater infamationem

confulerida fententia o

m

..ap'u&folumConfeffarium,nullum aliud incom-

tutior.

ppofita co*nïmun(iqr &

z

modumtimeatur. Sedflandum communi fen-

1

tentid.

IV. Ad extremum quoad inteoritatem *con!-47yl

feffionis dubitari poteft , utrüm necefse fit in

ig,r:ü, |403 ; U. Hinc optimé inf'ert & monet Läyman

miqui

"confeffione explicare peccata , qduorum notiti-

£it. t&p. 8. "i. 13. Quando Confeffarius ani-

am jam habet Confeffarius velextra Sacramen-

madvertit , pocnitentem paratum effe ad nomi-

tum , velper confeffiones anteà invalidé fadlas ?

1]

x

zandum complicem circa ea. peccata, quz fine

». Omninó Pomitens tenetur aliquo modo

jmyl

etiam confiteri illa

complicis agnitione ;intelligi poffunt, prohibe-

&ccata; ut fecunduüm com-

Y

re illum debet , ficut admonet D. Bonaventura $

munem DD. ben

i

7

refolvit nofter Marchant,

praterquàm fi id omninó neceffarium videatur

bis.

Ratioeít: quia confeffio Sacramentalis

ad juvandum poenitentem , vel ipfum compli-

non eft nuda manifeftatio peccatorum ad pre-

cem. | Quanquàm, fi complex correctione ini«

bendam notitiam alteri, fed debet effe accuía-

Mi |

digeat;praflare videatur ,'ut non ipfe Confeifa-

nl

tio ac manifeftatio dolorofa de peccatis ; ut

rius, fedaliáidoneaperfona corripiat.

Si ve-

funt offenfa DEI , -in ordine ad. abfoiutionem

]u

il

1

d

16 alius idoneus haberi non poffit , qui grave

& remiffionem obtinendam , ad quod notítia

malum impediat vel tóllat; tunc hortetur Con.

prior Confeffarii omnino eft impertinens , vel

d

»

eflarius poenitentem , ut potiüs extra confef-

laltem infufficiens, — Quandoenim Confefià-

T

fionem alienum peccatum in ordine ad torre-

rius novittua peccata extra Sacramentum, non

d

ionem fraternamipü.apefiat,' ut tanto liberiüs

aliternovit; quàm alius quicunque -Laicus vel

du

peccati notitià uti poffit, atque dicerecorripien-

foemina , quz illa vidiffet , vel audiviffer, Et f

[

j

9 , ie cam extra notitiam. confeffionis. acce-

novit ex confeffionibus invalidé factis, non no-

T

pifle , ne illudodiofum homini reddatür. . Prz.

P ci

vit ut confeffa doloroseé in' ordine ad. abfolutio-

nb

pué verb cavere oportet Confeffarium , ne

o

p

nem, quzob defe&um validé dari non pote-

yiü lt

- facil

€

fidem habeat foeminis accufantibus mari«

tos fuos.

ratL — Dixiautem:Tesetur aliano modo illa con«

( t

Sic Laysan. . .De

quá re laté etiam

s ntit

/ Gobat Alpbabetb..

fiteri. . Nonenim tenetur Pecnitens talia pec-

. Cenfef. Cafa y. À num.

cata jam nota Confeffario fpecificé ad longum

zonida

/ 254» quemle

non vacat.

ge,fi Vacat: nam mihi ex!hribe;e

:

nartare, fed. poteft füb compendio paucis ver-

dorch

bis dolorosé f& accufando , Confeffario eorum

f i

474...]II. Seu oblivione incolpabili , feu impoten-

notitiamingerere. ^ Exempligratià : Confef-

ilb

tià,ac quicunque juflá causá peccatum aliquod

farius interfuit tuis ebrietatibus, litigiis, impu-

viefant

'in confeffione mutilata reticeatur ; femper.ma-

dicitiis, quando in confeffione pervenis ad ifta

N

?()IC j

net obligatio , illud peccatum omiffum vel oh-

peccata, potes paucis dicere : accufo me eti-

litum , deindé , cüm facultas aderit. confitendi :

nglon Ü

i

am de illis ebrietatibus ; impudicitiis , Iitigiis,

yia (

Qu

cüm ex claro textu Co

z

ncilii Tridentini faprà

quz coram vidifti, juxta modos & circumftanti-

; quaft. 2. allato

ipunp?

jure divinoomnia peccata mor-

as tib: notas: addendo tamen explicité illa, qu&e

talia figillatim in confeffione.

davibus fübijei-

li CXF*'

enda fint..

fubterfüugerunt , vel fabterfugiffe putas noti-

