rati à ponishomicidii,reftitutione,irregularita-

élle: applicatio ad cafum noftrum claraeft. ——

te & maximé à purá poena excommunicationis

Confeniens approbans, ratum babeus. |

in nofiro aut alio cafu, quo ab homicida incur-

4 Onfentiens authoritativé , aut ad füo nomi-T 3.':;

renda effec,

dta Innocentius i» e. ad audien-

- Wene,fütve intuitu procurandumabortum, vel

tiam; S. ddntoniuus, Sylvefler, P-Navarr. apud

Laym.cir.qui valdé probabile cenfet, pluribisq;

quodvis homicidium patrandum, utique peccat

graviffimé contra juflitiam, & effe&tu fecuto ,

allegatis tenet Diana bicp. ]. tr. y. refol. 29. &

P. r 2-vefol. Yy. ac alibi fepigs : & proba-

homicidii, irregulatitatis & excommunicationis

in noflro cafü (vel alio, quo ab homicidá incur-

bile fatetur ipfe Leffiuscit.dné.5. 9. 18.. Ratio

xénda eít) reus erit : taliter enim confentiens ve-

füfficiens eft ; quia talis fecit, quantum potuit, ut

ré moraliter influit in effectum, quippe nón nifi

malum confilium fuum everteret & deftrueret ;

quid ergó ampliüs ab ipfo exigat vel iplaAftraaz

dependenter à fuo confenfu fecuturum ; imó a-

. quiparatur mandanti : Omnis enim volens ali-

Deindé: quando confulens operam dedit , vt

confilium fuum argumentis contrariis everte-

. quid fieri propter fe ipfum, & fatisfactionem vo-

luntatis fuz, manudazs cenfetur , quibuscunque

ret, facererque pro viribus, ut illud malum ini-

quum , néc fequendum effe , pateret omnibus,

verbis utatur , ut obfervat Bartholus i»leg.sow -

felamff. de Injor. — Quin etiam ex communt

jam non poteft executor; fi nihilominüs facinus

éxequatur , prudenter cenferi vi illius confilii

: DD.fententia, adirregularitatem. incurrendam

fufficit confenfus tacitus : ut fi cui affirmanti fe

moveri & agi, fed propriá improbitate & mali-

tià, feu propriis rationibus motus agere cenfen-

in gratiam tui inimicum tuum occifürum, aut

puellzà teimpregnate abortum procuraturum,

dus, atque in foro etiam externo preefumendus

erit. Alialong? eft ratio de veneno,fagittàjlapi-

fi ipfa puellaà te impragnata tibi dicat, fe, fi ve-

lis, abortum procurare velle, &c. credas , & ta-

de fuprà inexemplum allatis. Hac enim, cüm

fint caufz naturales , femel applicata neceffario

ceas, necabnuas, vel contradicas, aut cüm poffis,

maturaliter agunt, quantum poflunt: ut proindé

non impedias, Gc.. Nam etiam tacens confenti-

effcctum impedire nonfit ampliüs in noftra po-

ve videtur,rcg.jur.4.3.£5 6. Saltem quando agi-

tur de ejus favore vel commmodo. — At certum

teflate : at verb alieno confilio perfuafüs ad. oce

€idendum vel abortum procurandum , eft caufa

videtur talem tacitum confenfüm in abortum

minimé fufficere ad incurrendam cenfuram Six-

moralis & libera ,. quz ratienibus contrariis &

conceptáfemelíententià dimoveri pollit ac de-

tinam: tacens enim nullo prop

rio fenfü df(:i«po.

&

É

teft procurare abortum. ,

beat: quare i diffuadens faciat; quod poteft,

alter diffuafionem non recipiat , effectuspofteà

Immunis ergó à predi&ts pcenis omnibus ,733

atque etiam cafü refervato Epifcopali, eft nudé

fecutus ipfius malitie , non amplius fuaforis

confilio imputandus erit. Concludo verbis Lay-

confentiens vel complacens in abortum procu-

man.cir, s. 743 fine.Refolutio ergo fit : Qui alteri

randum, aliüdve homicidium perpetrandum ab

propofitis rationibus homicidiuminjuftum per-

alioabsque ullo fui intuitu , nec ullo modo füo

fuaíit, fi eas pofteà ferio, & quatenus poteft,effi-

nomine vel commodo, absque alià pofitivá co-

€aciter retra&tavit , fecuto nihilominüs homici-

operatione, favore, vel auxilio (feclusique obli-

ä

dio, excommunicationem non incurrit...Quin

gatione juftitie impediendi , i» commwni fen-

!

& probabiliter ab irregularitate & damni com-

tentia, dequámox ».7535.) Ratio clara eft:

penfandi obligatione immunis eft : quamvis op-

quia,ut fupponitur , talisconfenfus nullo modo

J

pofita fententia quoad irregularitatem & damni

influitin abortum velhomicidium;quippé quod

ä

compenfationem, zqué probabilis , aut fortaffis

odem modo. & motu fieret fine ullo confenfu

12j

meré peraccideus adveniente : neque ad talem

proþabiiier,;iiüat. Síc qumanf: :

confenfüm ullo jure fa&ta eít extenfio izrepulari-

; - Petes hic incidenter : Utrum l'ice;:;t abþrtüs

tatis. vel excommunicationis , nifi ad fümmum

;,7.3!

procurationem fuadere puelle gravide, quan-

Canonis : Sí quis fuadentes .. Quante. de. fent.

do prz pudore vel infamiz , aut poenarum hor-

excopms. relpectu Rectorum Ecclefiz , de quo

l

lj

sore parata &t omnino refoluta eít fe ipfam inter-

rursüs inferius.Multo magis ergo eadem ratione

0]

ficere: utique fimul perituro factu, nec alio mo-

à pradictis peenis immunis erit,qui abortum vel

i

doab hac voluntate revocari poteft ? Tangitur

. homicidium non fuo nomine, fuive intuitu factá

"

hicaliacommunis quafítio in materià de fcanda-

abalio, pofteà confenfü fübfequenti folüm aps

d

Jo:an volenti facere majus malum , liceat fuade-

probat, laudat, commendat, & velut ratum ha«

li

reminüs ? Ad quam ex communiori fententià ,

bet : propri?' enim non poteft tunc ratificare

quam fequuntur Sanchez 1. ?. de AMatrim. dijp.

nam Karum gsis babere non pdiefl , quod ipfius

l

Xion T4.& Lug. eadem difp.19.fett.2. $ .2,.43.

nontine von e[t gejjum. Reg. jur. 9

il

ro nunc breviter refpondeo, quod fic.

c)m- quis de fent,

ngz*bm. ibid, "-

6 d

Pans IV. SACRAMENT,

'Ratig

Mmmm

$ed

-

646

T laeol.» Sdf?'?f??f?fff f:l?ars',;qu' gag: .,'IP. ;

xum ,utdx&ume&, nimitüm fion deferdendo, -

4. Sed nedq

ue eam irreguiäfït;tem-, aüt excom- 'A

hr

"

em ullam C exceptá-folá excommu-

.qucm--dc'fendcæ,;tcnc.bagur.--ïam;f;c :Tyen lt

qnunication

nenda irregularitas ; nifi .in jure fit exprefi

ícatione C

anonis ob percuffionem vel oécifio-.

nem Clerici) incurrit,

qui abottum,vel quodvis

cit.c. 15, qui n Eccle(. -atqui .facri Canones.

ftatuentes irregulaii,tä;gm homicidio nunquam.

homicidium etiam fuo nomine , futve causa jam:

atratum ab alio, pofteà folàüm ratum habet, ap-,

-exprimunt.negativà.non impedientes, fcd coo-

perantes tantüm : quaré-cum leges ille pocnales- -

robat, commendat, imó & remunetat. Ita con-

in matéria odiofa ftricle interpretari debeant,los, -

tra Navarr. Sylvefirum ,-Molinam , alios apud.

Dianam mox citandum communior & verior

lürn.intelligi: debent de cooperante. regliter,So. — -

pofitivé per influxumaliquem realem velmoras

fententia DD. quos lat? recitat & fequitur Dia-

de-

ia part. 4. tratt. a. refol, 1 3. Laym. lib. 3. £ratt. :

lem pofitivum ad homicidium , & minimé.

x

E

u

bent extendi ad impropri

prorsüs, neg

h

;

ativ&, & .

3. 0. 4. . 6. Lugo difp. 19. de juff. fett. 3. num.

N

34. Ratio eft5 quia irregularitas , excommuni«-

imputative cooperantes.

Neq

c his adverfatur -

Alexander III. e. fjesst digntm. . 4l autem de

catio, & fimiles poen& non imponuntut , nifi ob

deli&um commiffum , vel cooperationem ad il-

bomicidio. dicens : . Qui porpit homimem lib eras

ve !à mortes G son. liberavit , emm occidit,.

lud : is autem, qui folüm ratum habet abortum.

velhomicidium jah antea corniffum ab alio,non.

Nam certé hac verba, in ordine ad irregularita-,

tem contrahendam,non potes accipere in fua ge«.

oteít dici illud commififfe , vel àd illud coope-

ratuseffe, Et univerfaliter: Poena decretain ali-

neralitate, prout reyerà fonant : fic enimneceíla- : .

quod delictum non compreliendit illius ratiha-

rió comprehendes etiam ex charitate tontüm obz

ligatum impedire ; contra omnes. Érgo pro uia, .-

bitionem : nifi in cafibus jure expreffis. Extendi-

tur auteni folüm excommunicatio Canonis ad

lubentia reíiringis ad folos obligatos ex juftitia,

impedire? Et cur non long? rationabiliüs [

ratihabentes percuffionem vel occifionem Cle-

rici cit. e. Cim quis. De fent. Excomm.in 6.nül- -

Cardinale de Lugo difp. 1 9. fetl. 3. 99.in finez;

ex ipfo contextu intelligis de prfumpta voluns.

libi autem facla eft talis extenfio quoad irregula-

ritatem vel alias excommunicationes vel poenas, :

tate & favore praftito,

& reítrinigisad non impe-,-

dientes, non mere negativé fe habendo,

fed pofi-;

neque etiam in,rigidifïlmäCönHitütiodc' Sixti-

tivéaliquo modo cooperando ? nam ex illis vere,.

nà quoad noftrum cafüm. Regula juris tO. in 6.

Ratibabitionem vetrotrabi , * mandató sion

bis imediate infert Pontifex : cevflat.ab bomici- , .^

diireatu immuutm non effe , qui eccifo

tibuscone . ,

eft dubitm c*ampämi'i : habet qbid&m"c't'ïani"l'd'-

rat :

nec. caret.

cum in deli&is quoad culpam, fed certé nón5

ira. alios opem. preflare. wenei

férupulo:[ocietatis occul

t&, qui

*

H

quoad pocenas ordinarias; fi ipfüm jaüsvelfüpe- -

1 manifäj?o,-fgfig

*

aori definit obuiare. Sic ibi.

ces

tior alitet non dxfponat Vi'd»:e*Lirgo Firl 33;.

Multó - tninüs excommunicationi $

b

Permittens , uom impedieus. -

fubjacebit'ejusmodi feu Clericus feu laicus., me«

73f l Rregulatitatem non incutrit, quisquis five

ré negativé non impediens abortum procurati .

ex juftitia , five ex chatitate tantum obliga-

etiam fostüsex fe geniti. . Parer gnim , five ex:

tus, purà. omiffione meré negativé fe habendo-

jüítitia, five*ex pietate -G officio paterbó: tan-

tüm terieátur ad tuendam vitam prolis ;'non.tae

non imipedit abortum procurari, aut quodvis

homicidinm perpetrari. 1ta ( contra commiu-

men hic concurtit ; nec cooperatur' ullo . modoy

nem & velut torrentem Do&orum & fcriben-

'pofitive , fed folüm meré negative, non defen^

tium, quos congeftos videre potes apud mox ci-

déndo,quem defendere tenebatur :Sixtus autem

füa conftitutione folàm . complectitur. procs-

tandos, & fequitur Laym. eít. c. 4. ».7. ) proba-

biliffimé & contra infinitos féripulos falutari- vawtes,& aliquo tandem modo pofitivé coopes

rantésad abortum ; nullo autem verbulo .foisza

ter docent , afghiez , Tarrianus , oannes Pra-

son impedientes indigitat. At, inquies:.nónne

pojtus,álitsqs citatis probabile cenfent Card. de

Lugo difr. 10. de u[t. [e. v1. w.219. 0 222.—

í

tális impregnandocmulierem, prafertim. inva-

*

2.tf.y

.

vefel.--

tam , "fctenter conjecit.eami in eas anguftias , ut

Diara p.4. tr. 2.vefol.*: 9 8. & p

28. l'ambürinus /. 9. zr. 4. €. I

. Ne

Et ratio

autfeitum abipfà extingui , aut-fame jadturam

diat, manet

probabiliffima eft: quía quaivis obligdtus ex

pati rieceffe effet ?-ergo , fi nonimpe

juftitia impedire, & non impediens homici-

vera cauía, & ideo reus homicidii.

Nihil con-

*

*

PU — W RPE PA EE CT M — RPE

dium , peccet contrajuftitiam, & fit caüfa ho- ^

tme. 'Jam enirh egrederislimitespure omif-

u^

Berio.

mitidii moraliter irputative , quatenus propter

fionis; in honimpedierdo. ; HHabeas ergb ( per

debitum juftitiz negle&um , imputatut ei, ac fi -

-me licet) pro irregulariex homicidio.indirecté

-caufato , de que moxjinfra: atnon habeas pro

influeret, etíi realiter & pofiive minimé influat:

& quia própter idem debitüm juítitie neglectü

excommunicato ex abortir procuzato : id enimà

'ex terminis fpé dicte

privat alterüm occidéndum jure fuo in re necef-

*

)

Confkimti??iï;.?ïfjþcæ

faria ad fui defenfionem , meritó etiam füccede-

nunquam.

»

r€ debeat in debito reftitutionis in defectum .

Atque idem fentien

dum de noh.- imþ-eäie;xt;

principalis pátratoris..' Attamemnon eft homi-

«homictdium quodcunque, cui decreta eft'ex-

cida proptié, néc'caufa homicidii realiter & -

'communicatio', nifi illa fpeciali jure exténde-

.

de-

POüfi,ve ;fámer negative , & imputativei

tan- -zgetq

radnon imge-*c.i*lï'e:ite;, 'pr-guc '*cxþtgtjidi vi

Á

-

P

*

—

E

tur

*

LE

«2 4

-

N

Y

4

Se& l. De ïä(äartu f&t?;; &äiäzäti.*

647

tür excofmmunicatio Camäi': ; ad €0$, qui non

744-Ex abortu merà cafu &

pena inorritur.

E

jimplmter ikFquntaria nulla

1

* impediunt violentas manus injicientes in Cleri-

cos, RéGtores Ecclefiarum e. Quaste. de feént.

746. Nifi Adlio alia a ipfarattone fit pro

&

x

xiþblg'xtuluj,in* Cïe('i;

cis & Monugebis-ufus Cbyrurgia.

)

"excomh. übi ait Pontifex : facientes ( eon-

7247. 4ut bic E5 munc nimis pericule[a.

$

d

70 9t*f

fentientes im pari pyna pleffendos Catboli-

748. Quid de abortufel bomici

e :nþaiï'ex. erore

&4 condemnat dutboritas.. — Eos delinquems

fadlo ?

N

749. Pro aborín f

el bomicidio dubià caufato þapuizft;r

tbus [avere interpretamur , qui , cam pe[.

fent , manifeflo. fcelevi deffnmut obviare: Sed

tres regule quoud penas.

A Bortus cafualis.generat

im dici'tuf; ïlu'i,fïtï*'n9 :

a.

cum Gloffa ibid. bené tefpondet Luügo füprà s.

4

vél fequitüt exactione aliqua vel omiffio-

- 99-fermonem effe de iis, qui ex officio teneban-

né pratet directam operaritis intentioné ; ideóqi.

tur impedire; quorum perinde confenfus exprefz

directé faltem & in fe involuftari&, Ethine dici«

füs vel tacitus ex omiffione refiftentiz prafum -

turalius cafualis mixtus , & indireQe in fua

ptusaliquo modo influat in delictum , juxta di-

j

caufa adhué voluntarius, cüm quis fcil. aliquid a-

C fapra n. 732:

.

git, undé przvidet, nec tamen fatis praecavet ab-

737 . Manetimmunis &

ab ,irreguïafitaiä,& ab ex-

ortum fecutürüm; fic enim pártim cafualis eft,

communicatione , alisque pcenis Sixtinis, five:

N

éx charitate, (ive ex juítitia obligatüs , qui non

quatenus fit prater directam intentionem ópe-

rantis : partim adhüe voluntarius eít in fua caufa.

impedit aborcum procurari , aliüdve homicidi-

indirecte:qui enim vult agere aliquid,undé pr«

uri patrari , etiam malitiosé, ex maligno affectu

Aidet, nec praecavet altérius mortem caufandam,

interno volens, intendens, optans omninà

eoipfo indirect& , infua caufa volitavultipfam

abottum fietis vel iftüm hominem occidi. Ra-

mortem, Alius eft ábortus mere cafualis & fim-

tio et: quiaiolus malignus affectas iaternus de

pliciter involuntarius ; qui fit preter omuem di-

fe nullo mod^ influit ineffetum, neque extrahit"

tectam & indireclam operántis intentionem ,

omiffionem impediendi ex füo puro effe negá-

cüm quis nimirum aliquid ágit, ex quo nec pra-

tivo: ergo rátio noftrá fuprà allata adhué manet

in fuovigore. Át quid ( alium five ex charita-

Vidit;nec prvideredébuit aborrum fécüturum :

aut fi quid periculi pravidit,illud fufficienti dilis

te, live ex juftitia obligatim & jam paratum a&

gentia adhibita precavere ftuduit. "Tandem du«

Volentemi -maximé impedire procurationem ab-

ertüs,dut alterius hominis occifionem , tu ims

bié& caüfatus abortus potelt effe dupliciter.Primà.

fic : ut dübitetur de ipfo corpore delicti,sítrie re-

pius homo maligna diffuáfione , maximé per

vin vel fraudem impedis, neimpediat, & fic

Vera ex alj cujus a&tione abortus fecutus, nec ne?

é

Secundb fsc

.

üt conítet de corpore delicti feu

fequatur effectus , erísne irregularis? Omninó

etistu:. & non éritalterperfuafus non impedi-

abortu fecuto, dubitétur folüm de caufalitate feu

efficacia cooperationis ad illum effedtum. Res

ens. .Ne mireris: Nam alter licet immediatius

,

poltea exemplis manifeíla fiet. Prore & Jurium

fe habeat'ad abortüm vel homicidium , tamen

& Opinionum varietate valdé perplexa & in«

meré negative fe habet ; purá omiffione , cui à

tricatà, quoadirregularitatem, aliásque paenas*

S$. Canonibus non eft impofita irtegularitas:

incurrendas, dabo pro coronide tres Regulas-

at Verb tu maligne diffuafor, etfi remotiüs te ha-

forté Confeffario non intiles. Loquimur in fpe-

beas adabortüm vel homicidium ; hábes tamen

cie de abortu foitüs animáti : Eadem aütem omi«

te pofitive maximé , per actum diffuadend: , eó-

que pofitivé influis in mortem fecutam , ex cuá

ter ; caufáliter , & dubie caufato. :

hiá funt de quolibet hómicidio illicito , morali«

diffuafione: cui actui pofitivo & coopcrationi

clar conjuncta eft irregularitas à Sacris Canoni-

Abortus cafaalis

mixius , iudireclà volun-

táriüs

:

bus. Ita Sgarex , Sayrut , Pegas 7Megala apud

Dxanamp. 4« E£Y; 25 Iïf(f)l'.-?a in fne C fed difen-

Y $T pecéatum mortal

e , vel veni

al þ':o 1à-739

tientem cum dvila & Laymanno lüprà citato)-

— tione majoris vel miroris, & periculiin

lr

& tenet etiam Tambürinus ei; tv. 4. c. 1 g. $. 9.

caufando , & culpz vel negligenti& in cavendo:

!

3.1O. At nunquid in no(lrocafu etiar cénfuraé

ác proindé nortale erit; & irregularitatem indu-

Sixting fubjacebis? Credo ontninó , quód fic :

éet ,. quando áctio de fe eft efficax & periculofa

:

Nam certé pofitivé praftas faltemi favorem ad

adabortüm vel h'omicidi'um càufandum ; & cul-

na

abortum : faverés. àütem prabentes clatà ex«

jà feu negligentià in cavendo lata feu gravis eft :

f

primit dicta Conítitutio,

fecus , ( a&tio de fe non ita periculofa , aut licàt

periculofa ; culpà tamen in cavendo levis fit i

" SECLIIO IV

;

five deindé aliquis det operam tei licitas, feu illie

Abortus idem ca[ualitér vel dubió caufatus

éir& :five in alià ; five in ipsá matetid homicidij.

[]

SUMMAKIUM

Ratio peccáti clara eft : Quandocunque énim

7,;:7--

Aborius Cafualis ,inii(:&g So(unf4riu: qüdha/ld;qudä

peccatum ?. -

i

áliquod opus directé facere illicitum eft; etiàmi

240. dppmnas mcurrat

pet fe illicitüm erit illad indire&té faceré, ejus

dani op;:ram rei lic.þtie ?

u

741. Vel vei illicita ?

:

:

pr&vifi caufam voluntárié ponendo; nifiurgen-

242. t etiam mandams, $

el /iïmlimsv ÉLalem rem $el 461:3-

tiffima éaufa ità opérantemi excufans moralita-

Y

nem licitam el Wicitam ?

;

N

2434« Ex abortu CMfual? mixto

dndipdfbd antinn Qolns

tem cooperationistollat; & permiffionem juftá

efficiat , ut /upra z. 211:9

l

tario non incurritur excommmunicatio , þüf qüik det

712.admiflum eft :

Mmfüm a

irféa

éperantvei licf'f.e fffe illieité,

d

6498

Tbeol; Sacramm, Pars W. Cap, -

irrcgularitate autem mericöxpün.iunt Sacri Ca.

fualis ,' nifi calpa feu h&giigehtiä inïc*även;dö

homicidio lata & mortalis fuerit : ut proindé

nones , non tantàm homicidium voluntarium in

fe, fedomnem etiam actionem ad homicidium

tutó nemo fe cenfeat irregularem ii foro con-.

culpabiliter concurrentem:atque adeó etiam ab-

fcientiz , nifi delictum commiffüm fit morzale

ortum aliüdve homicidium cafuale indire£té &

in ipfo genete homicidii. Ita Hear£guez , z1-

in fuá causà voluntarium , utliquidó conltat va-

vila , Suarez. , Canintk , aliísque citatis Tambu-

riis textibus tiz. de bomicid1o. partim infra adfe- , rinus liice. 1 g. $: 2. 4.». 12. eamque do&trinam-

rendis : & figuaté exprimit Canon XL de carero

probabilem & in praxi tutam cenfet ipfe Lay-

920U€Erif, qnbd Diatontt, qni bomicidio cau-

man /.c. Ratioeft : quia irregularitas ex delicto

fam dediffe videtur ,/ nón videtur ad Sacerdo-

homicidii cafualis per Sácros Canones non

tium promovendns.

inducitur ex eo , quod opüs in felicitum velil-

o . Quando quis datoperam rei licite guancum'-

' licitum aut periculofum fit : fed ex eo , uód ex

74

vis periculofz ad pravifum abortum vel homi-

tali opere culpabiliter inferatur mors hominis

cidium.caufandum , effectu fecuto, tuncfolum

aquitasautem non patitur, ex levi folàm culp&

irregularitatem contrahit, ficulpa in cavendo

induci poénam tam gravem. Difcrimen ergo il-

lata,gravis & mortalis fuit , alías non. Ratio eft :

lud, aàn homicidum fequatur ex actione licitá

quia hec irregularitas eft cx delicto j fed non elt.

vel illicità pertinet folim ad forum externum ad

verofimile graviffimam irregularitatis poenam

Hanc ipfam culpam difcernendam : nam in

efle impofiram delicto levi & veniali tantünm.

foro externo prafumi folet eum , qui operam

Cüm ergó in ipsá aCtione licità, qua eít caufa

dedit teiillicitz , ex quà homicidium fecutum.

abortüs vel homicidii , nulla fit culpa, requiritur,

eft, non nifi latá culpà caufam homicidii prz-

utex parte negligentiz cavendi culpafit gravis- buiífe: ex quà preefumptione c. ficur ex literae

& mortalis. Exempla habes, & hac ratione in-

vnt, de bomicid. Pontifex merito pronuntiavit

telliges. in Jure c. Presbyterum. de bomicidio.

irregularem Presbytetum illum,; qui mulierem.

ubi pronuntiatur irregularisPresbyter, qui causá

- gravidam per ludum incauté zoná traxit, abortu

difcipling percuffit puerum in capite , undé po -

indéfecuto : meritó enim prafumpfit gravem

fteà mortuus eft : quia nimirüm correGtio fuit

cülpam & temeritatern, & forté etiam directam

ifoderata cumlataculpa. Ete.costinebatur i^.

abortás procurandi intentionem , ut ex contex-

declaratur irregularis Diaconus,quód,dum falce

tü videtur innui : atque ita in fimilibus ca(ibus in

precinctus, colluderet cum laico, & hic vi:tor ,

' jurerepertis. — Etuniverfaliter : fides operam

juxta conditionem: ludi , .ejus tergo velut ine-:

rei illicite valdé periculofe ad abortum vel

quitaturus infiliens , ejus falce graviter vulnera-

homicidium caufandum v. g. mulierem gravi-

:5

tus objerit : imputabatur enim in culpam latam, -

dam atrociter verberando exiracundià, homi-'

qued. gnarus conditionis ludi, falce non priüs

nem (faltevelenfe cefim in capite feriendo, &c.

depofità colludens , non caverit periculum , :ut

femper in foro externo pronuntiandus eris ir-

recté notatFilliucius tr. 20. e. 3. 4. 3. Idem dic

regularis : idue ex delicto homicidii voluntarii

in noftro cafu fimiliter eveniente : utfi judex

E

potiüs, quàmcafualis, utinfra de abortu mer&

vel parens mulierem vel filiam pregnantem

j

.. cafuali rurfus notabo. Atqui inforo confcientiae

flécaftigans; modümque culpabiliter excedens

prafumptio cedit veritati : ergó cuicunqueret.

eiabortum caufet : fi maritus in copula cum

etiam illicitee & periculofz dederis operam , ex

uxore pregnante incautá violentià foetum ex-

quà prater intentionem tuam fecutus eft abor-

tinguat, vel abortirifaciat, &c. Iddueà fortiori

tus, velaliud homicidium, fi tibi conftet cilpam.

dicendum erit in copulà illicità cum pregnan-

ravem & mortalem non interceffiffe in caven-

te, . Quinimo univerfaliter : quando quis dat

ä

- do homicidio, fed levemr & venialem v. g. inad-

operam tei illicitz de fe periculofz vel efficaci

vertentiam , précipitantiam , &c. tuto incon-

adabortum vel homicidium przvifum caufan-

fcientià ne cenfeas te irregularem ( quidquid

dum , non femper requiri culpam latám & mor-

pratfumatur in foro externo jfed , feclufo fcan-

talem, fed fufficere fzzpélevem & venialé in ca-

dalo, poteris te gerere tanquam liberum ab ir-

vendo negligentiam ad. irzegularitatem contra-

regularitate; quemadmodum & econtrà , fi ex-

hendam íentiunt fatis communiter Doctores

teriüs judicetur quidem nullam fuiffe culpam

a

apud Laym. cit. tr. 3.c. 10. ?. 4.confentientem,

velfatislevem , tu autem confcius tibi fis gravi-

ex eo. quód longé faciliis incurraturirregulari- — ter deliquiffe ,

obligaberis ut verum irregularé

tas,quando quis dat operam rei iilicitz , quàm'

te gerere abítinendo à Sacris, ' &c. Vide Suarez

cüm quis opus licitum exercet , ut fignificant

, de cenf. difp. 45- fect. g. Denique indubio, an

paffim Canones c. J4d audiemtiam && fiqq.

culpa illa gravis vel levis fuerit in cavendo abor-

Cüm ergó in aclione licità requiratur culpa gra-

tu velhomicidio de faCto certó fecuto , omninó

vis,confequenter in aCtione illicità fufficiet etiam

prafumendum te irre

culpa levis. Sed flat fententia.

golarem col'ligels- infra n.

741

Etiam cüm

149- Regulà z.

quis dat operam rei illicite , five

inalià, (ive

in ipsà hoimicidii materiá, etiam

Idem porró dicendum de abortu vEl 507742

periculosá ,

nunquam in foro confcientiz in-

micidio . cafuali moraliter. caufato , — juffu ,

éutritur i;*regularita; €X deliclo homi

cidii ca-

«onfilio, inductione

Ut fi v. g. mulieri

pre-

"

]

!

/

x

Sedl, IV De däoft//t fä:fäs' animari,.

N

649

, pragnaoti mandes, vel fUadgäs.g&ionerü pe'fïcu.

vel'uxo,rehi prægnax.it'em"ï

y

ä-x- fïve yu&æ punitioäis :

[

lofam;geftationem gravisponderis,afcentum ar-

[u

3usá , five ex iracundiá graviter percutiens non

duum,faltationem immodicam, &tc. ex qua pra-

Íine gravi culpá, : & pravifo abortüs periculo

vides , & gravi culpá non pracaves abortü fecu-

pofteà fecuti ,. fi eam non intendit, INeque ma-

turum. Etuniverfaliter : quicunque alteri man-

ritus cum uxore , vel alius cum foemina pra-

dat fuadet,confülit;vel quomodolibet inducit ad

gnante copulam . nimià. vehementid exercens

actionemaliquam, feu licitam , feu quomodoli-

abortu'indé fecuto , fi eum miaimé intendit, fed

bet illicitàm , ac de fe periculofam , ex quaprz-

folüm explerelibidittem veluit. Quia licét talis

videtfüfpicatur , vel fübdubitat , nec tamen füf-

fuiffet in culpá mortali ; refpectu abortüs caufa-

ficienter pr&cavet , fecuturam mortem alterius

ti , atque ideó irregalaritatem ex deli&to abortüs

tertíi j ed fecutá irregularis erit,fi culpain caven-

cafualis minimé effugiats ' nóm 'tamen diceretur

do gravis erat : jaliàs non.- Et fic intelliges c. ult.

procurare abortum :. verbum enim ipfum proe

dehomicid. in 6. Qui mandat aliquem ver-

eurare Üignificat ftudiosé & ex 'induftrid qua-

berari ( licet exprefi. inbibeat , ue occida-

rere, ideóque directé & in fe velleabortum. At--

tHr ulbatenus , vel membro aliquo »mutile-

que-propter eandem rationem nota hic obiter .

rur) ivregularis. eficitur , £ mandatarins fr-

Epifcopum poffe difpenfare in irregularitateex

nes maudati excedens , mutilet , vel occidat :

eoabortu, ficut & quolibet homicidio cafuali

cóm mandand» in culpa fuerit , & boc eve-

occulto indirecté tantüm voluntário. Nam &

zire p?þ*e debuerit cogitare,- At quid fi mulieri

Sixtus V. folüm loquitur de abortu volzstarie

H

pragnanti fuadeas,vel offerasad abortum ptocu-

procavrate

»

& Concilium Tridentinum in &-

randum pharmacum nimis acre, undé continget .

cultate conceffa Epifcopis folüm excipit bomici-

matrem fimul cum foetü extingui : erísne bisir-

dímmn voluntarium : quale fimpliciter non po-

regularis ex duplici homicidio , uno voluntarió

teiÜllici catuale indire

fcetüs, altero cafüali mátris; fimiliter i alicui

&e & imperfect? volunta-

rium : ut'fi mandes alterum iniqué verberari ,

mandes velfuadeas occidere alterum , duellüm

mandatario excedente & occidente : i provoca-

inire , &c. contingat occidi ipfum. mandatari-

tus ad pugnam folüm animo percutiendi accef-

um velfuafum , cum id poffe coptingere certé

filti , pofleY veró praterintentionem , neocci-

pravidetis ;nec fufficieater pracaveris, etfi non.

dereris, occidifti, &c. Ita Naavarrus , Henri-

intenderis , erísne adhuc irregularis? Affirmadt

quez-, Snarez, , aliísque citatis Filliucius tr. 20.

communius & ,fine dobio *probab'ilius AC tü«

6//3. 4« L 1. Laymaa. c. 12.2/ffert. 4.in fines tecté

ts DD. Sgarez , NAyarr. (ntuck,, Sayrus ,.

addens, hanc refolutionem etíam fet vire pofíe

aliisque citatisDiana p, 4.17.2. refol. 11. 6 quod

Parochis,quibus homicidia refervari folent. 44:-

hujusmodi a&tiones de fe. fint periculofze ad ho-

tumen dm confleutis foro confienti bomini

micidium , illíd que illicité caufent.

Negant

ereduve polfant , fiajjerat, eon babniffe fe pro-

veró non improbabiliter Zzrriassue, Hhurta-

pofitum occidenai , fed folm w. g. rixandi ,

dus. Joan. Prapofitus., quos citat & approbat

pofiea verb. neceffisate. compulfum eccidiffe ,

Lug. défp. 9. fesl.2: S.2.5.4.Ratio eftiquiaaliud

st $yfemet oucideretmr , ejusmodi peccatum

eít mandare vel contulere, ut quis occidatur ,

quod , effe&tu fecuto,, femper fecumtrahit irrc-

265 debet)g*e[er'zmmm cenferi , præferting f

occtltum . fit s fim oerà mororizm ,. convenit

gularitatem ex claro jure.. Aliud eft , mandan-

plermmáue ,'mt. examini Epifcopi r&linquk-

do vel confülendo alterum folüm — periculo

tz7. Sic Layman. — Eadémque erit ratio in no-

mortis exponere, quod nullo claro jure fecum

trahit irregularitatem. Excipit tamen rectiffi-

iïþo cafü ;Bt jagu innqi. :

méLugo zidez; , nii quis eo animu & directà

"Abortus mer cajitali:, Fmpliaitär invo-

intentione- mandatum vel confilium dediffet al-

; :

duplerins.

teti, ut ea occa(ione ipfe occideretur : Quà enim

Equens nimirum ex a&tione alïcujllg feu lviei; :

ratione David occidit Uriam gladio filiorum

tà , feuillicità , fed'aut nullo modo pravi-:

Ammon? hoc tempore fine dubio futurus irre-

fus, aut,fi quid periculi pravifum, fufficienti di-

gularis.

lig:ntiä adhibità , ne fequeretur , precautus,

ä 4 43 : Ex abortu cafuali mixto indire&$ tantüm &

in causá voluntatio non incurritür excommuni-

nec peccatum eft , neg; inducit excommunicati-

onem Sixti V.fedneq; irregularitatem , nifi fort&

catio Sixti V. (ive quis det operam rei licita,five

in uno cafu. Ratio clara e(t : Quia ubi nullum eft

illicitz, &non (inegravi culpá in cavendo,dum-

j

modoó directé non intendat./ Ratio eft: quiaab-

voluntarium, nullum poteft eff? peccatum ; & u-

bi nullum peccatum, nulla debet effe poeena,prae-

j

ortus calualis quantumvis culpabiliter caufatus ,

fertim cenfüra; & quoad irregularitatem etiam

direclé tamen minimé intentus, non poteítta-

)

men dici voluntarie : procuratus , ícu fludiose

Cértum eft,quando quis datoperam reilicite,v.g.-

,

Medicus medendo, maritus cognofcendo foemi-

guafitus, qualem folüm füo fulmine ferit Sixtus

Pontifex : Eadémq; eft ratio de refervatione Cle-

nam gravidam , fi debitá adhibitá diligentiá in

meritis VIII. proReligiofis: imó & Epifcopali ;

&avendo, nihilominüsfequatur abortus , ex cla-

ro Jure in fimili. c. Dile& u5 & feqq. de Homi-

)

pro Diccefanis. : Non ergó eam cenfüram vel

)

cid. ' Atqueetiam omninó verum et, quando

refervationem incurrit parens vel maritus filiam

quis dat operamrei illicitz , faltem nonnimium

J

' peri-

Mmmm;

y

s

-

39 r

650

- Sbeol, Sacraiment, Dars ly. Cäj).xl]ï/.

ad abortum vel homicidium. cau-

MOnach«ds-Chyrurgïcuä " qui mulieris tumä.ä

periculofz

fandum.

Ita communior Doctorum , quos ci-

rem guturis curare volens ferro incidit, expref-

u

sépramonens, ne fe vento exponat, neforté

tant,

& fequuntur Filliucius £r. 20. €. 3. 4. 8.

'Tannerus p.

3. difp. 6. dub. 1 1. 116. Layman.

ventus fübintrans caufam mortis adferret; illa

€. 1O- f* 3 65 [c ;. Diana Pt 4. t?. . reïbl-,lo. I'(a-

neglecto falutari mandato , meffis causá, vento

tioeft: Quiahac irregularitas non incutritur ,

fe expofuit, eóque intrante fciflüram , multum

nifi intercedacculpa homicidii : At in noflro ca-

fanguinis'effundens diem füum obijt (En tibi ,

ífu nulla eft culpa. homicidii : licét enim quis

omni adhibitá cautelà homicidium meré ca:

eccet exercendo opus illicitum , abortustamen

fuale & omninó involuntarium. . Simile quid

vel homicidium indé fecutum elt ei fimpliciter

facile poffet contingere in noftro cafü quoad ab--

involuntarium , quippe de quo aut nullo modo

ortum ) Refpondit Rontifex : Fratersitati tu&

cogitavit , aut ficogitavit, debitam cavend

N

i di-

refpondemus , quàd licer ipfe. Monachus mul-

ligentiam adhibuitle füpponitur.

tum, deliquerit / alienum offcinm. n[urbans

74f Contrarium tamen univerfim docent gra-

do, quodfibi tminimée congruebat ; fi tamen

viffimi Doctores, INavarrws, Covarruvias ,

canfà pietatis , C? mon cupiditatis id egerit ,

Sanchez, , alentia, alii permulti apud 7asse-

(v peritus erat iu arte. Chyrsurgie , omneme

que [luduit, quam debnit diligentiam: adbi-

vum ( Dianam citates , ptobántque ex Jure.

c. Dile&lus. c. S'oannes. c. ult. eod. tit. ubi de-

bere , non effex eo , quod per culpam mulie-

ris contra confilium .ejus accidit , adeo repros

cernitur, eum, qui dando operam rei licita adhi-

bità debitä*diligentiä, homicidium cafualiter fe-

' bamdus, quód mon pofl fatisfattionem condige

mam, cum eo mifevicorditer agi po[fit , quod.

cit, noneffeirregularem : ergoó à contrario ar-

umentoinferunt; omnis, qui dando operam

Divina Offéia valeat. celebrare ,. alioquim

od

tei illicita homicidiü fecit,irregularis erit:

interdicenda eft e$. Sacerdotalis. Ordinis exe«

- eutio is vigere, Sic.Pontifex. Quamvis au«

argumentum , lict non apud Dialedticos , ta-

men 4pud Canoniftas valere,ait Navarrus c. 277.

- tem tale non fitverum formale homicidii, cenk

- fetur tamenhomicidiumex interpretationeJaris;

». 219. Verüm quidquid aliàs apud Canoniftas

valeat illud - argumentum 4 cemtrario fenfu ,

obreverentiam Sacrorum,ad irregularitatem in-

ducendam fufficiens,ut notatFilliucius cit.4. 10«

yl

cert? non debet valere in noftro eafu ; quia irre-

gularitasnon incutritur , nifi in cafibus Jure ex-

Nihilominüs talem adhuc ab irregularitate non

imptobabiliter liberant Cosinck ; Joannes Pra-

reffis; atqui contrarius ille fenfus in illà gene-

ralitate nullibi expreffus eft in Jure , quin oppo-

pefitsis,eósque citans Tambürinus hic c; 1$.S. 4«

fitum aperté colligitur ex e.. Quantum. d $O

num« Y1. & licétanté pluribuslocis contratiuss

