qua venialia, Quare ficut potelt dicere confef- — nihilque obfit poenitenti, liberé confeffarius ea

s |

fariuschunc fibi confeffum effe , ita poteft dicere:

evulgate poterit;at fiobfit poénitenti ; efve mole-

u

confeffij effe veaíalia , gencratim, indefinitéznon ^ flum fit fciri , utíepé contingit , nequaquàm e-

p ii L

itemmulta vel gravia venialia;uti dictum eil,hoc | ' dicere licebit; hoc enim cafu, non item priori, ex

iedth

enim non arguitur ex mera confe(fione.

illorum relatione fitei odiofa confeffio, Vide Lu«

lcillWM' E (8 I

IIL. Excipe per omnem modum: modànon . go4ifpst.23: feil.2. upeun. j- Tambur, s. 3. $.

éf.i

- Qicasin iis circumftantiis,ut detur anfa füfpicandi

6. 'Addo ego rursüs ; Semper periculofum effe

graviora de eodem velaliis ut,(i dealiquo(in- — dicere, fe tales circumftantias noffe ex confcffio-

n//;/, N,&(

gulariter dicas: hodie non eftconfeffus,nifive-.— ne, ut jam faprà innui ; f enim dicas: huncex

$ G(

nialia; jam enim das anfam füfpicandi aliàs con-

fua confeffione novi Canonicum , conjugatum ,

onaler

feflum vel confiteri folitum mortalia. Item,fide ^ &c, INonne audienti aftuto anfam prabes fufpi-

TT

pluribus tibi hodie confeffis ( v. g Fratribusvel — candi, eum aliquod contraftatuna fuum delictum

f

o

Clericis alicujus Monafterij) de uno í

ingulariter

$

confeffum efíe, in fextum

£

;

r

VE

a.

u

dicas: hic nihil, vifi venialia confeffüs el;iterüm — Horasomifife "&c.

i

u

"

5

3

$

-

P;ææäptgm inæpegiüþg

i

j

enim ifta fingularitas dat anfam fufpicandi;

II Peccata. etíam complicis, feu i

pü com-ä; 4 :

j; il

Blios etgo confeflos effe graviora , ideÓ- plicespeccati poenitentes feu jufte, feu injufte de-

endo

que indirecte izillum frangeres. Ut notantDD.. — re&ti in confeífione fub figillo cadunt, juxtacom«

relundit

«ommuniter. Fadem eftratio , fi ex pluribus zi-

munem DD. apud citatos Sgarez;, Laywaan , GC

j at

bi confeffis unum fingulariterlaudesdeprobita- — Dian. perz. 3. £rat?, 4. vefol, 121. Ratio femper

.2

tejinnocentia;ca(titate,&c. jam enim das audien-

eadem; quiaaliàs confeffio fieret odiofa, Atquid

n

tibus anfam fufpicandi; reliquo

$WL

$r

I

23 non eífe:

" fi peenitens expreffam concedit licentiam com-

od

ptobos;nocentes , incaftos, &c,utcum aliisben& — plicemrevelandi; fi ipfum revelet confeffarius,

p

gotarLaymanc. 14. Quando tamen deuno fo- — frangétne figillum? Non frangere, docet Suatez.

rgniqu"f

lüm feorfim ageretur, noneffecontrafigillum, — eit. difp. 3a. f2££, 4, cum alijs;quia figillumobli-

at

Jaudare illum depuritate confcientiz , quód in . gat duntaxat in favoré poenitentis : f1 ergó poeni-

faisconfeffionibus vixinveniatur materiaabfolu- - tens det licentiam , & cedat juri fuo , non eft cur

v

tionis: de charitate , caftitate, aliifque virtutibus;

complicis fa&tum figillo gaudeat. E(tà peccetur

tünc enim nulla fit comparatio vcl exclufio alio-

conflffü'

aliunde, fi ex revelatione complex infamiam vel

i

g

. rüm, nec dator anfa pejus fufpicandi de.alijs..

damnum injufté patiatur. Contra veró frangere

j

m

. Biz IV.Denique uniyerfiliter poena pomnitentis & — figillum docetVafquez ibidem apud Tambur-cit.

T

Wt

€ztera impertinentia, que peccata nonfünt, && — ratione oppofitas quia facrum figillum urgettam

p

. petaccidens interponuntur confeffioni; v.g.pro- - in favorem complicis , quàm poenitentis , ut fic

qiti

: 4

ofitum R.eligionis, vel matrimoniiineundi,&e. — cadatfigillum fuper totam caufam, que a

]

gitatur

j

que

.. 1* fepe quidem (f fcilicet poenitens ea occultate ,

in confefsione. Utraque fententia probabilis, fed

velit fubobligatione fecretinaturalis , nontamen. — haec pofletior eó videtur probabilior, quo magis

sl

T.

figilli Sacramentalis cadunt , càm ad confeffio-

favet figillo. Caterüm confeffarius , habità ex-

Ti

jl

&em Sacramentalem omninófint impertinentia. — prefsá licentià à poenitente , & juftá notitiá com-

"] lbüg

erit eundsm monere, reprehendere ,

. ;Ex;ipe tamen, nif;poenitcns talia dixerit in ordi- ?li;ig, poti

2

&

a

l1

4

*

as

AJ

duisani P?m ! äL-CaP. VU- TDefïgz'üo SaCïammælzä;

452

T

ad emendationem urgere, proüt alibi infinuatum

fimile, Ratio ciaraEü; qtiia'pe'r-qho'c'pmb.atzfr,'

.j 88

e(t. Anveró confeffarius etiam licité poffit in-

occafio, grave quid confeffum effe, coutra proxi-

-deui

mum fufpicandi. Eádem ratione frangeret fi-.

terrogare peeuitentem de complice ad ejus cor-

! nj

t

rectionem faciendam ? negant quidem Zoxcina,

gillum, qui penitentia gravem panicenti impo- -

ncretpublice peragendam coram aliis gdvertene

: n

Lorca, Nugnus, alij T'homifte : & veré non effe

i h

confültum , ne nimio zelo ductus , eam licentiam

tibus,effe pcenitentiam à Confeffario injunctam ;

m

à junioribus facilé expofcat ob periculum extor-

imprudenter ergo aguntConfeffarij,quifamulis, . .

tz confeffionis , bene monet Tambur. c. 3 s.

& opificibus imponuntj:junia , quazalioslatere

iandy

$. Concedunt autem abfoluté Suar. Fagundez , a-

non poffunt,& ex confeffione fieti plerumque in- ,

E

noteícunt. Secus dicendo de penitenua levi pro.

(l f

lij cum Lugohic d;fp 16. usim. 426. ubi docet ,

poffe aliquando ob grave fcandalum vel damnü

venialibusimponi folita, adhibiïä.vtlamenäcauteläl

dique

íN.

avertendum poenitentern etiam cogi ad manife-

fuprà pofità $. 2. N. 47 -

1. Eciam fub figillo cadit negat

io abfolutxomsö 38 |

[5

ftandum complicem extra confeffionem , :dc quo

' aliquid jam füpràc. 3. tactum.

; facramentalis,adeo, utConfelarius figillum fran-

ligo:

jon te

$5; III. Obje&am etiam peccatorum , ut f poeni-

gat,non tantüm,fi exprelfe dicatzhuacnon abfol-

tens fateatür , fe infamatoria locutum effe de a-

viob ejus indifpofinonem, 4 quod omnibus con-

fl

dulterio Titij vel Berte , de homicidio vel furto

ftaty fed etíam , fi abfoluté dicat hic mihiconfef-

Wijg

tl

'Caijaut fe de ejusmedi peccato proximi nomi-

ts efb)fed eum non abfolvi, ut contra Cajeranum

nati gravifum vel morosé delectatum , àut fimile

docet comunis DD. cum Suar. eif. c. D. re»

iil

peccatum in uxore, filio,fubdito non correxiffe

fàl. 4. quia ex cormmuiiter contingentibus com-

o

muniter prefamitur, abfolutio negata propter.

t

&c. Siquidem illa objecta peccaminofa proximi

occulta fint , omninófub figillo cadunt , ut ea c-

culpábilem indifpofitionem penitentisad quam.

ü:*ï) l

inpo

vulgare vela'teri referre confeffario citra facrile-

fufpicandam non licet concurrere Coufeflarium:

ium minime liceat ; nam alioquin adhuc odiofa

quin etiam,fiConfeffarius dicat de actu confiten-

fio,q.

fieret confeffio , ut patet, & ex communi notat

te : nondam eum abfolvi, frangece figillum ex

fonfte

Granádo docet Tambur. ezt. & 3. 9 871 y.Qua

iCnfe

"Tamburin. czr. »48. 8. Quód fi veró ejusmodi

objecta peccatorum feu peccata tertiz períonze

communiter talis longa eonfeffio( nifi geaeralis

lulb

vb

notoria'effent publice , v. g. ft poenitens fateatur,

,effe conftet ) deaotat vel multa peccata , vel gra- .

íe valdé gavifum de duello vel homicidio com-

B

vem defectum pcenitentis, Verum credo ad fum-

Mp;m

Iniffo à Petro in publico foro Tambur. z0;4. s.

mum, fi delibertate & de induftria dicatur.

n

ü

III. Etiam ad. figillumSacramentale aliquate-8

"

14. meo judicio bené refolvit, non cadere füb fi-

W!im "

gillo, fed confeílarium de tali factotertijex poc-

nüs fpectat fcheda feu te(timonium confctliunis.

UR w

nitente cognito poffe palàm loqui aliisjquia con-

factz,adeó, ut quando Scholares, Aulici, Clerici

fitens fupponit illud homicidium omnibus no-

C & tempore Pafchali fideles apud Mendicantes

ïm, &t[:

tum , quod folüm per accidens latebat confeffa-

confeffi ) tenenturSuperioribusteftimonium füg

confeffionis affecre, Confeffarius teneatur ijs da»

i

rium,ideóque non videtur iliud velle committere

fieillo ; fecus filocutus eft de homicidio, adulte-

re ,qui confeffionem Sacramentalem faltem in-

;

rio, vel alio peccato tertij occulto.

choarunt , etiamfi propter indifpotitionem ipfos

IV. Denique idem 'Tambur. cit.c, 1. $.10. e

non abfolverit.Ita fanà fere communis DD. 44e-

?ïfmtca

li

$36

Bonacin & aliisrefolvit, etiam peccatum dubie

dina,Henriq. &oninch, Fagundez», alijcum Lay-

UM

M]&m

notum ex confeffione cadere fub figillo , ut, (

man eít. w.8.c. 12.Dian, eit. refol. 2.2. Tambaur.

confeffarius dubitans animo pendeat , an pecca-

cit. c.3. $. 9. Rationon fpernenda eft ; quia ex u-

CURU

tum hoc fui paitentis fitfibi ex confe(fioneno-

na parteConfeflarius graviter peccat,& fligillum

himoldfne '

li

tum,an veró aliundé, adhuc figillo obítringi con-

violat; fi dire&té vel iudirecte fignicet, fe poenie

1

feifarium ; Ratio eft,inquit;quia ne confeffio fie-

tentem füum ob indifpofitionem non abfolviffes.

be:m

j

retodiofa, przfümendü eft pro fieillo : quare hic

at hoc ipfamCoafeffarius direct? fignificatquane.

n

Jocum non habetlibertas loquendi, quà potitur

do alijs omnibus confitentibus fchedulam cone,

X

Confeffarius,queque cüm certa fit, deberet vin-

feffionis dat,& huic foli negat:ergó graviter pec-

dig,

J

cat, & figillum violat. — Certe tali homini pu-;

&m"bm

cere obligationem figilli dubiam: Locum, in-

quam, fon habet: fiquidem contra talem liberta-

blicé accedenti , perindé ac alijs, danda eltSacto-

b lii

tem przvalet ex inftitutione. Chrifti periculum

fan&ta Euchariftia ad utandam infamism ejus&

s

cettum avocandi fideles à Sacr.

«i

E

cur non potiüs etiam fchedula confeffionis? Ex.

Amento pæni,teg-

p1

go aquieíco.

altera autem parte dando fchedulam confeffionis.

fï&t1

tiz. Hac illel, cuie

"d

- S.1V.

Confeffariusnon méntitur,quia non teflari debet

Pepitentia injuntta , ab[alutio, vel $ched.

fe hominem abfolviffe ; fed confeffam fibi effe 5

hu

l de1

4

confe[['onis negata.

atqui hic jam inclioarivé faltem facramenta] ter

Id

confeffus eft. Sed nequeConfeffarius cooperatus.

Tiam fuüb figillo cadit peenitentia injun-

iblpf(

3371 ä,ï

^

€ta à confeffario, eámque is aliis revelans

peccato peenitentis , quód tali teftimonio obtenz;

!

"i

figillà fraugit, fi illa gravis titjid eft, quz confue-

to, non abfolutus & indifpofitus facrilege Eucha-

vitinjungi pro peccato mortali: qualis nunc ett

riítiam accedat & fumat; quia ab hoc ipfo eum.

M

D

t

(ait Dian. part, $. tra&l. 1 1. vefol. 3 1. ) Corona

ferio dehortari debet, fi non pareat. culpa ipfius

N

h

i&

B. V. Mariz,non veró unicum miferere,vel quid

cí; & Conflfcffarius Íuo fünctus eít gfïicg'o.

p

nj*

rum

N

"

"

-

-

hu Serasi Pa AL GL DeSiilo S'crammtalï * 53

defedhüg nátutáles Posiiteltiss at E PES rudem ;

ïpfübzza

ERN iuodo : ul BIN ORE qetdein ; con:

- feffi effeüit peccata , petànt autern tále teftimoni-

flupidum &c. aliàs fint igrioti ; & ex fola corifef-

- metiam in confeffionali ; genibus flexis, factá

ione nofcantur à Confetfario; turic omnino cá-

&ruce, dicto Confiteor, àc maximé; i fimulato a-

dunt füb figillo; & eos évulgare Confeffarió non

Sgd

*

D

diimo accedant: quia v.

g

: quis concubinam dimit-

licet; ut nimirüm àb onini odio immunis fit conz

tere, hzrefin , quá infectus eft; abjurare nolit;

feffio; Secüis fit; fiiidem defectus

patfir xïxoti int;

1&(45»1&.&.

Íed folüm poenz vel 'infarniz vitanda causá fa-

ob rationeri pátilo ánté datati;.

. kram fynaxim accedere velittálibusConfeffarius.

lIl. Cárdinál: de Lü

0 dif» 1

13: fedi. 3 ,. 60'.84& :

. ütiquefchedam negare debebit, ne eorum perni-

de fcrupulis,aliisque defectibus náturalibus alitet

- &iofz (imulationi cooperetur; ut notant Laynian;

ita diftinguit: eos nimirürh cadere fuxb,ügvillo*, fi

L

aliique AA; hujus communis fenteritiz.

eos Penitens confiteatür ad declarandá peccata

64ó V. Verümmihi verior videtur oppofita fenz

vel confcientiám füam : Secüs fi non cogiofcan-

tentia negativaBonacin;& plurium aliorum cum

tut ex relationePoenitentis,fed videantür vel per-

Lugo difp. 23; f£&. 3. nimirüm: Confeffarium

cipiantur ex modo confitendi, &c. . Sit enim lo-

fon teneri dare tale teftimonium; non effe contra

quitur: defectus lii manifeflantur à Pocnitente ad

AR

.

figillum tali teftimonium negare, Ratio ett priz

declarandam fuam confcientiám & peccata; & hi

ínó ; quia Confeffarius liic nihil dicit vel facit j.

continenter füb fipillo :alii fiunt ibi ab ipfo Poeni-

bnde poffit innotefcere indifpofitio Pcenitentis j.

tenté ; quos Confeffárius non dudit ex relatione

fed folàm negativé fe habens non approbattefti-

Ponitentis, fed ipfe eos videt & percipit, & hi,fi-

inonio pofitivo confeflionemt; ad quod non tenes

ERE at

cut non dicuntur fecreto , fic non funtfub figil-

tur ( fecüs effet de neganteEuchariftiam ) Secun-

lo. Nam fi Pocnitehs fit rudis , (i hebecis ingenii:

dó , quia aliàs via aperietur fraudibus ; & multi

[imiliter fi fe oftendat nature moleítz,irrefoluta,

x |

improbi Parochus in Pafchate deciperent, Ter-

durioris ád éredendum &c; non erunt füb figillo;

tio , quia poteft effe confuetudo , ut fcribatur ;

quia in confeffione fiunt: nori qudiuntük Sic Lego.

tonfitentem abfolutüm effe ;quod noftro cafu ;

Confentit Dían.alios citans parz. y: tradt. 11. re-

fi Confeffarius fcribat, falfum erit. Quartó, quia

fol..go. & dicens effe communem fententiam:

fcandalofum erit & iniquum püblica meretrici

4

IV; Verüm hianc fententiam üt omaino im-

844

erfevéranti ( uti & oéculto peccátori fuam ma-

probabilém cüi aliis reprobát Támbur.cji; ».18:

AU

j

litiam pallianti, de quo füprà ) teftimonium conz

INec difplicet ratioj quia ex principio toties repe-

f,

,Keffionis dare; — Denique nec Confeffario impu-

tito ab omnibus admiffo, ne odiofa fiat confcifio,

l iliqi

tandum erit, quód Poenitentem íuá €ulpà indi-

fub figillo claudi debent omnia, qui aliquari in-

.. fpofitum po

;7121?.?013

juriam vel moleíttam inferunt Pornitenti , feu

MU

fmat , &Cä ;

fitivé non- äefmdzt— " f'edai;xfäma';&

i

quidquid egréfert, ut evülgetur; five deinde

udiatiol

pl V

ipfe dicat; five faciat in confeifione ; atqui hujus-

3ïxï;umiïiä j 1

inodi fünt etiam fcrüpuli & alii defectus natura-

Scrupuli , Defei?us maturáles:

quripo

m

les, de quibusagimus. Certe nonnunquam Poe-

j faltcmäï-

übjügillö etiam äädtint ( ut Confeffarió

nitens mallet fciri fe femel vel iterüm peccáffe

l

:'S

fninime liceat prodere ) defectus naturales

onent

mortaliter ; quàmieffe fcrupulofum , morofum,

;DD, )v:ï-

Ponitentis ex fola confeffióne cogniti , ut : effe

*

irrefoluté natur& ;hebetis ingenii; Et quid (

urium , ficlumi nobilem , infe&ti generis ex Juz

aL

ds

agatur de promovendo tuo Pznitente ín Prela-

Tambüï-

dais , hareticis, fi nimirüm à Poenitente in con-

tum , j& tu ex fola confeífioné five audiffes dici,

e(fione aperiantur, taáhquam aliàs occulti & igno-

Jl X

five vidiffes feri, pacefáceres eum elfe fctupulo-

;W'n

, in ordine ad peccatum vel flatum fuum decla-

um irrefolutz naturz? &c. Nón

nné meritó zgré-

"

3

N

*

fandum, juxta corimunem DD. apud Tambur,

fetret, & confeífio odiofa fierec ?

uidquid fit de

jj

,. i Ratio femper eadém; quia aliàsSacramentuni.

. genitentig maxime fieret odiofum & fzpé dam-

hac fententia maneo in réfolutione dáta AN. 44;

4

ficth

Ui

xiofum , cüm quis non raró mallét fcire fe effe.az

QUESTIO li.

la "

ii

dulterum,quàm effe fpurium, vel infe&li generis:

diinam abligarieur Sigilà Covfifnis *

N

Certé beneficium vél dignitatem petenti plüs

SUMMAKIUM.

ho

i40' : S;gzüa

M

h

[j

fiócebit íciri ; non effe legitimum , quàm effe

é

' Apz-c:'wm::itleip:r./ä primó obliganiwr I Get-

adulteruni,vel aliud péceatum commififfe. Secüs

, feffarius .

j

,. Qicendum, fi Ponitens ejusmodi defectus natura-

$48 Etzam fitlds. .

(

&5o. I,,[.',In'ter;prq:-'P?iii:itä;

i

;

x

&

— les ita afferat, ut ex adjunctis ælügafu*r , €os eífe

81 Hl. Adffant

!I;'f

[

€ommuniter notos ; quando enim notorii fünt

Audientes y ..

(fe. cafu , fibe

x

ex indujlrin aliquid

i^

n

éjüsmodi defectus, prafümimus , à Potnitente

$52 IV. Hli, quibus Co

T

jf

(j

.^

;'r:';t: 41?

qu

mitentis aliquid rebelabit.

d finie rgc:a:g.' Pá-

li

fion (übjici clavibus: niír ut cognitos, adeóque

n

$53- V.Superior pro licebtia requéfitus..

arüm ab ipfo curari ; quód fciantur. ülteriüs,, ff

«00p

h

fe exprefsé non prohibeat.

&54- VI. Confultz de peccatis Velflatu Panitentig., ^

hY

htl

$5

6. Probabilius etiam y quos Penitens

dtfe arite &f imi ab

,f]'m"

d

- ll. Scrupulos à materia figilli fimpliciter ex-

dine ad confeffonem confulit-

£U

837 VII- Legens , fige cafu

.,-

fife ffn.

éludit nofter Marchant :at füb figillo claudi fim-

z. ptam alterius.

:

æa,-:;æ,—æfjfäæ;af;rzz

ln!() n

pliciter affirmant Coninck , ali£que multi. Mihi

jj

j

A

$58: In boc tamen folum

(//

h

acet cum Tambur. $. 8. s. 19. diftinguere ut

Agnofcunt. alii 5

./i:crei; mmmks /Jälääkrümää

ut

" Iprà; fi eaim f;xupuli' Ícu ferupulofitas vel alii

x d o

W tarin ebiigantis -

3

: 354

494

: 9/1"801.' Sacrament, Pars Illxiä'aþf??vll.ï DeSigilo .,-S'acæammtägfi;ï

[it

EGULA GENERALIS. Preter Confe[fa-

t5 at talisconfeffio nullo modo 'cïGV-Säclramem;

r obligatum, fal-

lis, ne quidem ex intentione Ponnitentis, nifi val-

s

"R

vici per fe primi principalite

u

tem fecundarió

(* miuis principa

liter /igïllo obli-

dé erronea errore juris craffiffimo, Attamen tunc

oriri obligationem fecreti naturalis ftrictiffimi ,

vantur 0027265 ,

ad quos talis confejfionts. notitia

4jmmediaté vel mediate,ju[Ià velinjufle pervent-

& faltem ex piaintentione confitentis aliquo mo-

;u:,fl

rzit. Communiffima cum D. Thoma , & Scoto

1

mtltt

do facram , non eít, qui ambigat. f

f

as

in 4. difl. 2 1. & pluribus congeftis Suar. difp.3 3.

& db E

x

[uid

ftBl. 4. Layman. c. 14. sém. 17. Dian. Lugo,

Ipterpres , Scribentes , Audie'nn:;

"Tambur. locis citatis && citandis. Ratio ( tradi-

ll

gillo etiam adflringitur interpres confiten-g ec

ml

taà Navar. e.8. s. 4.) eft , quia res in ordine &

T

tis , faltem tunc , quando in raro cafü pero ^

intentione ad abfolutionem Sacramentalem ma-

lntea

accidens neceffario adhibetur ad cujufpiam con-

E

nifeftata ex Chrifti inftitutione & pracepto, tra»

feffiones, juxta dicta fuo loco. — 1ta communis

ditione ac perpetuo ufu Ecclefie , omniümque»

DD. & meorum omnium, Ratio eft ; quia nifi /

fidelium perfuafione confirmato , hoc onus feu

ä

I

obligationem annexam habet, ut ad quemcung;

laltem tunc interpres neceffarius figillo aftringe-

Qu

retur, certé odiofa fieret confeffio. ^ Contra ta-

ejus notitia pervenerit, fine gravi facrilegio ac ir-

hi

reverentià Sacramenti revelari non poffit. . Jam

men fimpliciter interpretem proprié figillo obli-

tll

gari,negant non pauci, & nominatim Cejetas,

percurramus breviter obligatos in particulari. -

lais

Q? Setus, apudLayman cír. ».177. Verüm eam fen-

. MIMI

&L

tentiam ipfe meritó rejiciendam cenftt, fi veline

"— Confeffarins , etiam

fäas. ^

" flice

interpretem tullo modo obligari figillo Sacra-

Totta

Er fe primo figilli obligatione adítringi ,

mentali ex Chrifti precepto in omni cafü obli-

u

846l. P

qui. confeffione Sacramentalem accepit

gante, fed folüm fecreto natarali, etfi flri&tiffimo,

PO

five validam, five invalidam, five abfolverit, five

quod ramen ob graviffima caufam , v. g. ad Rem-

Qu

non. Ratio ex

7

poblicam liberandam, revelarelicitum fit. Reci-

lal

abundé,

.omnibus hactenüs df&is. patet

1

piendam veró effe hanc fententiam, fi folum ve-

(loar;

$47. 1l, Dico autem Cerfeffar

ïä:. At quxd d& .Poe-

lint interpretem ( ficüt & alios mox recenfendos)

hitito

obligare minüs principaliter, & nontamgraviter,

nitente? Etiam bunc figillo obligari ad tacenda

du

audita à Confeffario , dicunt aliqui, & fignificat

ficut Sacerdotem ; ideóque nec poenas juris, Sa-

Navar. Lococit. Sed vera eft fententia communis

cerdoti violatori figilli decretas, fed aliam mitios

irlnea

ii

DD. «um Suar. Coninck , Layman. ezz. ac Dian,

rem arbitrariam incurreret, uti notant Navas

:

Sa, Henriq. Suar. apud eundem. :

D

DT

part.g- tratt. 1 v. refol.8. Pocnitentem folüm ob-

ligari fecreto naturali pro ratione materiz , fi ni-

TI. Eadem videtur ratio de co, qui alterius ru«

tl

mirümConfeffarii interfit taceri àfe diCta,ne ejus

dis confeffionem fcripfit , ut fupponunt comrnu-.

dtriss

niter DD.íed vide mox dicenda

fama lzdatur: aut fi ipfius Peenitentis interfit, le-

lp

alterius confeffionem fcriptam. -

$. 5. d? legeqt'?

"

tj

e naturali non infamandi fe ipfum.

$48 [IL Dixiitem: ez£am (itiw ; nam etiam Lai-

III: Eodem figillo conitringuntur ad(tantes,85.

Qnis

qui five cafu & prater intentionea, vel volunta- '

gillo, 1

cus vel non Sacerdos , qui Confeffarius eft habi-

tus, aut fe Confeffarium fimulans confeffiones

tem, five furtivé de induftria vel ex malitia, non.

Ortut ü

nf

excepit, cuique Poenitens boná fide confeffus eft,

fine injuria & irteverentia Sacramenti , alterius.

utans effe Sacerdotetn; cüm non fit: vel effe ab-

confeffionem audiunt , fecundàm communem

[

Á

m

inol

lio

folvendi poteftate preditum , cum eá careat, ni-

DD. Ssar, Va[qu. Leyman, Lugo, Dias, — ltem,

hilominüs figillo Sacramentali ad(tringitur,juxta

omnes , quibus alterius confeffio facrilegé reves

fT

1

Mmato

«communem DD. apud citates , & optimé Lugo

lata eft, de quo mox fpecialiüs. Itemfi quis'c'en-ï.

difp. 25. fétl, 2. Tambur.Opwfzul. de confeff. l. s.

fitetur multis ex . neceffitate prafentibus, ut in

mml ]Ha

€. 4. ". I. Ratio; quia etiam talis confeffio ex in-

naufragio,, conflicti , nofocomio &c. tam Con«

mmentu;

tentione confitentis (etfi errorefacli erronea)Sa-

feffarius , quàm omnes pracfentes audientes ità.

hæcP'*üu

crameéntaliseft, & ad abfolutionem Sacramenta-

arctantur obligatione figilli , ut de auditis neque.

cum aliis, neque fecum ipfis invicem poftea co

. lem ordinata, feu cum intentione Sacramenti fg.

fi-

jj

la, etfi reipía non fit.

loqui poffint, cüm omnes, & quilibet feorfim

*

$4

IV. At,quid fi quis

Ia -

gilloadítringatur. Ratiofemper eadem exregu«

t

fiteatur Laico vel nonSacerdoti, non quidem fo-

la; quia alioquin Sacramentum fieret odiofum. ;

làm devotionis vel humilitationis gratiá(quo ca-

. V. Certé figillo adftringuntur ct'iäng ii,-gui; a.

i

tlhs WX [

(u fine dubio non oriretur obligatio figilli Saera-

bus Confcffarius finePocnitentis licentia, adeó--

mienialis, fed tantum fécreti naturalis ( fed per er-

que inju(té & facrilege aliquid revelavit: quin ex.

iliri

Mnni

rorem putans,laicum in tali cafu urgentis neceffi-

communi fententia apud citatos etiam ii , quibua

4l

tatis poffe validé audire& abfolvere facramenta-

Confeffarius revelàvit de licentiaPoenitentis : cu»

man) H

.

tonf

liter ? Tunc adhucexfürgereobligationem figilli,

J

us.tamen contrarium probabiliter defendunt

affirmant graves DD. ANavar. Silveff. Armilla.

Henriq. Va[a. Conintk , apud Layman . 18. háe

4*

Wt

àlt

i

apüd Layman e. r9. iw fize, & Tambur, cit.. Sed

ratione : quia tunc Confeflarius ex Pornitentis li-

L

j

v&tior eft fententia negativa coiÍnunis omnium

centia,atqué plerumque in ejusdem commodum

I

dliorum ; quia Chriftris obligationem: figilli im-

alterius peccatum revelat, id agere cenfetur tane .

uN

vt

(

ÉN

pofuitfolüm confeffioni facramentali à fc inftitue

qgäm inftrumentum Pernitentis, . Quare, fic

;4

)

r

É

Qj

"?gbgäl*-7isaeïmf Fars lll Cap. W- 152!*1'-; obligent ar&gzllo a i 455

fttt

fiPanitens peccatum fuum paulo ant? Sacerdoti

Medina.Vafq. cit. apud Tambur. eodem c.4. $.5

! Vd

fi J

explicatum ipfemet alteri revelaret, non poffet

ntm. 4. e0 , quod Poenitens concedens licentiam

)N

eum ad figillum Sacramentale obligare, càüm re-

confeffario colloquendi cum alio tertio. de fuo

fim

d

verà hac non fitSacramentalis revelatio ; ità ne-

peccato vel ftatu prefumitur , illud extra limites

*

i

;

Q

t

:

que , fi Sacerdós ex voluntate & jufu Peenitentis

Sacramenti extrahere.. Verüm haec preefum;

ts

Y

io

ruríüs incerta eft , & zqué facilé negatur :'quin

revelet: nifi forté revelatio fieret'ob caufam fpe-

&antem ad adminiítrationem Sacramenti poeni-

potiüs id nolle przfumendus eft Po;nitens , quia

j

nemo detrimentum faum velle putandus eíl. :

tentiz , v. g. fi Confeffarias virum doctum con-

!Lm

fülat pro juvando tali Pocnitente, uti limitat Lay-

: At quid fi ipfe Poznitens ante confeffionem,atS j 6

M*W

man ibidem. Sed ceníeo

tamen in ordine ad confeffionem facieiidam, five

u

Randum-.ip Fommunï

'

X

— fententia priori.

ipli confeffario,five alteri docto, etià laico, aliqua

!

Euigi

5' Iü.

;

de peccátis fuis communicet , tenebitürne tunc

onfeffari? vel alius ea fub figillo contegere? Ne-

d

st)/rei-ior pro

licentia requi[itus,

ii

Igillo Sacramentali etiam adítri

ngitur Przla-

gànt Suar. Henriquez. alii plures apud Tambur.

!

E s

j

'€it. $. 4. eà quód illa notitia fic data confeffa-

*

R

:

tus, à quo Panitens five per fe, five per con-

rio vel alteri nec fit confeffio inchoata;nec proce-

j

feffarium extra auctnalem corifeffionem petit li«

'dat ex confeffione jam peracla , ut in priori cafu,

DA

centiam abfolvendi à refervatis. Uti pluribus al-

D

legatis sectius docet Card. de Lugo 4ifp. 23. fett.

fed ex facienda confefhione, quz, quia facta non

fuit, hon poteft imponere obligationem Sigilli,

l:

2.24m. 34.0 35. Ratio eít; quia ipfa illa peti-

tio licentiz jam cenfetur inchoata confeffio,&illa

Sed probabilius affirmant alii multi apud Dian.

pat; $« tra&h. 11. refol, 44 & fequitur libentiüs

notitia Superiorisquàm à confeflario accipitjipfe

confe(larius accepit ex inchoata confeffione Poc-

TTambur ibid. wu2. 7. eb quód ea fententia ma-

gisSacramento favear, « Supponitur autem fem-

)

nitentis , ideóque eidem obligationi figilli uter-

I* |

quefubjacet. Et licét, quando ipfe Pocnitens ta-

pers quöd-pænitens ad illam notitiam conimuni-

E

candam moveatur ex vi confeffionis faciendz,

lem licentiam petit, ea petitionon videatur in-

choata confeffio refpectu Superioris , cüm non

idque fciatis,qui eam gccipit-.Ratioeï't; quia,cüim

i

A

fiepe opus fit Poenitenti ante confeffhionem cura

fiat in ordine ad abfolutionem ab ipfo Superiore

gmg'.m |

dandam ; cíL tamen inchoata confeffio abfoluté in

confeffario vel aliis coriunicare de peccatis fuis,

ij

jb

ordine ad abfolutionem recipiendam; five deinde

ut confeffione recl? expedire poffit, nifi illi figillo

à confeffario, five ab ipfó Superiore dandam. De:

adílringerentur , adhuc confeffio tali reddere-

j N

inde fatentur DD. communiter, illam obligatio-

tur odiofa & moleíta.Huic fententie & ego con-

nem effe (lrictiffimam nullo unquam cafü viola-

fentio. — Atque hinc re&tà infert Medina; talem

terinst.

confeffarium vel alium, cui ad finem confeffionis

w

*

bilem in Superiore : fed hac ita (lri&la obligatio

«omiti

non potcít folüm effe ex fecreto naturali,& virtü-

peragenda ab aliquo communicatum elt pecca-

tum enorme , aliàs Prelato denuntiandum ; íub

üe'Xcgeml

te jultitia: ergo debet effe ex figillo& virtateRe-

3

ligionis ob reverentiam Sacramenti , nec differt à

poena excommunicationis, nec debere, nec poffe

as

D

figillo, nifi per refpe&tum quatenüs fcilicet non

denuntiares quia contra figillum , quod fortius

idralte

oritur ex confeffone jam facta, fed in ordine ad

z

i

od

€onfeffionem Sacramentalem faciendam. Con-

V.

j, t

trarium tamen docent, & in Superiore tunc fo-

"n

ynnuoad

Legens ,Cm'fe]zbiz;

/Eripi.«r'n '4lter:;u:.

limobligationem fecreti naturalis agnofcunt alii

71 llm. |

l. Tiamillum denique, qui five cafu fortui-8 j**

g

apud Tambur. ciz. c. 4. $. 2. eb quód Poenitens

4 to ( adeóque fine peccato) five ex propo-

prefumatur evocare velle ab obligatione Sacra-

fqufls a

fitó & datà operá ( 2deóq nonfine gravi pecca-

' fmentali illa negotia,qua volens & prudens extra

to , fecundüm ofunes ) defcripram alicujus con-

d 0

.. Sacramentüm cum Superioze tractat.

« fl "

1 valdé incerta eít,

Verüm

feffionem five jam peractam five peragendam 1e-

4 -.h?ol:?rää[umpt;iomi*h

git figillo adítringi, probabiliisaffirmaat Rodri-

;u'dienw'**

$. V..

wl W'f |

quez nofter,Fagundez, Malderus, alii plures apud

*

Dian. cit. refol. 277. &t etiam part: 1.tracf. 4. ve-

T

ju?

. *Ca;:/?:lt.irde Pecc

tentis.

4ii5 vel Statu Peni-

fol. 112. Ratio eft, quia illa fcriptura eft inter-

«

? Tiam Dóctorem, "Theologum vel alum

nuntia peccatorum , éítque five inchoata confcf-

koUf 3!4 ;

-

;

:

* A aquem /Confeffarius de peccatis vel ftatu Poe-

fio, five confeffionem jamn factam gerens. INam

;[ Odiüüm:" Y

nitentis x ejusdem licentia confülit, codem cum

& propter eandem rationemiis , qui fcripto exci-

tiar,flü-q'J j

confeffazio figillo manere obítri&tum , veriüs &

pit confeffionerh amici non potentis fcripere;. &

g

communiüis docent DD. cum Suar. fuprà cir. &

ita fe ad confeffionem parantis figillo cenetur, ut

jit

U

E.

Layman, u22. 18. £s fine.. Ratios quia notitia,

. 2. 9f. 2. nOtatlllT!.l

i

(l

g

(

II. Negantrursüs & folim fe

ereti naturalis BE-S $8

jettis

quàm confeflarius de licentia Pcenitentis com-

municat alteri, eft eadem , quam habet ipfe con-

ligationem agnoftunt Navar. e. 18. s. 19.

df

"u

feffarius : fed Confeffarius habet cum obligatio-

Layman. cit. 2552 :34. Suar, Bonacin : alifsque

m

nc : ergo etiam alter confültus cum eadem obli-

congeftis Lugo difp.2.3. feU. 3. «em. 47. idque

um[('.flu

i

etiam valdeprobabiliter. Ratio eit ; quia ex fo-

om

.. gatione fizilli in fe recipit.

r

/,' Àpf.. Cobtrarium rurfüs docent, & ih tali confulto

la confeffione inducitur obligatio figilliatqui illa

jf

Ícriptura non et confeffio , ne incl

61,

D'l

naturalis agnofcunt

1oata quid

fcd

Urh

]

| *olüm obligationem fecfc:i

[

J.-.ll4.

d

qbeol. Gacratiiént,

456

"Pars:I,:II».. Cap. Vil, Qui oïligääigf ,Sigz??'o

fed folüm eft matería pr&parata ad confeffiofiemi;

fet, & abalio invénta & le£tas nam tális rhahifez

g

gt

nec eít gerens confeffionem peractam, fed folüm

A

flatio facta Sacerdoti per fcriptutam in ordinead

eerens materiam ,

ux erat preparata ad confef.

abfolutionem accipiendü yera Sacramentalis eff

p

i

fioné ; ergo ejusmodi fcriptura non indücit obliz

confeffio ideóque fub figillo cádit, ut ea nullà

Dd

cafü à quocunque fine confitentis licentia révela-

pv

gationem figilli, fed rantàm fecreti naturális,ficut

enim,fi quis audiret peccata alicujus;qui clará yo«

ti poffit; Idem cenfet Lugo cír; mirp. 49; Qüan-

n

€é enumerans peccata lua fe ad confeffionem ;

do aliquis per litteras peteret à Supetiore licenti4

ii

prapáret, vel qui poft confeffionern altà voce

Confitendi altéti peécatum refervatümi ; quiatüne

(l

Deo gratias ageret pro tàlibus peccatis confeffis,

yerfe

períctipturam illam veré loquitur Supetiori in

€erté audiens non obligaretur ad figillum: quia

otdine ad confétfionem & abfolutionem; confe(:.

adire

nion àudiret confeffioneem Sacramentalem; fed fo-

Tefum

fione velut jam inchoatà; ideóq; ficut ipfe Supez

làm przparationem ad confeffionem vel gratia-

rior, ita & alius legens talémScripturam , quem-

ptCCäL

fettt Ci

ium actioneri pro ea peracta: ita etiam incafu no-

admodüm & audiens fubditurh petentem

j

ejus-

ftro fcriptura illa non eft confeffio , fed pra»para-

modi licentiam , figillo adítringitur.

z

wlajo

tio ad confeffhionem , adeóque legens illam non

QUJESTIO IV. & Ultimá

1

Mp

obftringitur figillo Sacramentali , fed tantüm fe-

Ro

creti naturalis obligatione pro ratione materiz ;

vraliter licet , 09* s100. liceb uti notitid

n

ütique füb mortali, fi gravia vel diffamantia con«

il

ex Pla confejrone facramentali babit.

fulto legát vel evulget:fecüs fi levia tantüm effent;

SuMMARIUM ^.

*

qola)

ac fchedulá repertà moraliter certus fit , iton nifi

lm

$62. Noritid con

effionis non g!icct'ut';"; :lt"cfsd aiu M;q..

levia &quotidiana peccata in ea fcripta effe;ideó-

| £ant..

NI

que excuriofitate legat,autlecta altericommuni-

$63-4n confe[[arius fciens ex caüfäfþm ]iþt ifgf;di'z: paras

OW

*)polfit Aliquam atlionem emitteredomi manerts,

€et, tuhc eriim non debet cenferi plüs , quàm ve«

i

hialiter peccáffe ; quia non violavit figilium con«

$64. dut aufugere , efo infidiatores d adiertant , $l.

X

1uo]

ffors ideó occsfurz fint Penitentem.

feffionis, in quo non datur parvitas materiz, fed

Béy. ANec etiam licet utà notitid co

Áiqui

tánthm fecretum matürale: cüjus obligatio ob

tens ipfe folus adéertat.

7

afiffonis ftiu E"!i

- dttdos

parvitatem matetiz ininuitur. Quin etiam in ca-

864. Exertendo aiíus illi ingratos j Pita,

ve s punirey dq»-

1501 U

fugraviffime neceffitatis adRempublicam vel vi«

zere &$c.

&N

.H corr

