adhuc figni&cas uXoreni álterius viri turpitudi-

5

g

eircumítantiz ; quàr üt objecturii pattiale. At -

nem pafla cflc , & proptia uxori impingis peccas

d

veró, quando deleatio fertur in objeCtum, non .

W

tum; quod non fecit; aumirüum -illa'rp conifenfiife,

fecundüm totám fuarii malitiam , fed fecundümi ;

Géooperatam eífe cüm peéccáto uxoris alterius

j

partem ; velfecundüni ipfum objeCtum nudum

Viti. 4. Dicendó áperté : pect2vi contra zatsie

tantüm: üt fi delecteris de €o

:Nu

/|

Pàázs IV.SACRAM.

gitata c'Opuh cumi. vamcum propria conjuges Íocdam notam inf'a-

Eéee

'

A.

Ti

T

N

B

$90

Ilgeþi.'SAcräme-nt; Pars IIL/TACa,b. 4l :

sniz apud con

feffar1um in urouxori mez ? Ser-.

violatam duplex com'mittiïtüf inju&i;ïa& injt^

ria, &inpropriam conjugem, & in conjugem

9

vetur do&rin

a cominunis , & Regula data de

1

usab integri-

complicis adulterantis : quz dus injurie "et(i

Ponitentia ,. de caufis excufantib

[/

tate materiali confeffionis. -His praemiffis , jm

ejusdem fpeciei, tamen diftin&tz! numero ne-

ceffario explicandz funt in confeffione , ficut

adaliam materiam pergamus, nimirüm adul-

[dfl

cerium reale, quo fcilicét quis fcienter

& peccatum perfane facre cumfacra ; non e-

peceat:

nim fufficit fimpliciter dicere : commifi adulte-

eum alieng & noníua: äc econtrà.

rium, vel facrilegium carnale , xf)ed'bmninö ex-

i

il

' -Aduli&rz'iw; Reale.

plicandus eil ffatus utriusque. — Juxtà commu-

niffimam DD. & laté Lugo fe&f. y. s. 38. Ratio:

D

[2

COASSENTIO V

quia tunc duo fünt commiffa peceata , unumin

l:

Dulterium reale . eft peccatum ,wärtzkle

perfona propría , alterum cooperando ad pec-

.

127,A

catum perfona alterius

H

duo jura violantur in

D

graviffimum. multiplicis malitia , &

maximorum . plerumque vix compenjabiligm

adulterio mutuo, duocorpora DEO facra pro-

fanantur in. horribili facrilegio mutuo. . Infuper

damnorum ceuf3 , wmerit) graviffimas fezum

adulterium cominittitur à conjugato ip omni

trabens pzuas. Eltcertum apud omnes.

A'S.I.':

r

piorsàs fpecie laxurige faltem externz: non tane

X

tüm naturali cum foluta, ligata ; confanguinea ,

/j

'Peccat'/lm murtale g)*avijïa's&.

facra , &c. fed etiam contrà naturam ; beítialita-

D

te , fodomia , mollitie , itém que oículis &t cacti-

D

Am imprimis ipfum adulterium. nominá-

W

tim folum tanquam damnofiffima fpecies

bus impudicis etiam cum folutis: ideóque talia

d. yzS»N

D

'Luxuriz expte

ffo nomine prohibetur fexto pra-

agens conjugatus velconjugata ténetur expli-

f

cate flatum matrimonii fui. . Communiffima

eepto Decalogi , naturali , ac pofitivo : ANow ue-

chaberis. Deinde gravitas peccati maximé ex-

DD,Sanchez Li£. 9. di[p, 18. ». 4.Lugo loco 6i-

f

£ato. Tambuzin.cztat. c.5.$. 1. Ratio eli: quiain

ff

aggeratur, Q gra

viffimé damnatur paffim i

[

his omuibus femper fitinjuria conjugi , juxta

Scripturis utriufque Teftamenti. Levit.2. Deut.

Pir xon, babet. poteftatem

22.8 27-Tob. 3 1. & lat Proverb. 6. Ecclefiaft.

Apoftolum citàt.

n

Etecontrá.

Hf

33- 1. ad Corinth. 6. ait Apoftolus : Nvolite erra-

corforf: fni , &«.

»

&. Ill.

vye , neque foruicarii , seque adultevi, meque

eJMasimorsua damstrum: cau[a,-

.

emolles vegnum . DEI po[iaebuut,. Alibipaffim,

Amna denique niaxima ex adulterio cumt3o

i

li

NU ls

[

ligata provenientia , & plerumqj incom-

j 0

Multiplidis Malitie. —

penfabilia funt;quodproles inde nata inalienam

Ij

Am adulterium femper involvit effentia-

curam , alimenta, hareditatem tranfeat, & irre-

T

£:9N,

liter duplicem maliuam , unam luxurie

pat cum maximo damno mariti , & prolium le«

quatenüs acceditur ad

gitimarum; qua damna , quiaordinarié irrepa-

-contrà continentiam ,

tif.

non fuam ; alteram contrà fidem Matrimonii

rabiliafunt, utpatebit, inimmenfüm augent

malitiam adulterii : quanta enim malitia & inju-

SSI-;

& Juftitiam ,

quatenus acceditur ad alienam j

D

nam quátenüs ligatus peccat contr

à fidem da-

ftitia eft , voluntarié, & caufare talia damna, &

M

tàmin Sacramentali contcactu matrimonii , quo

fimul fe precipitare in impoifibilitatem ea com-

ffo,]

enfandi, ^ Quapropter in confeffioze neceffa-

f]

. 'corpus fuum foli conjugi promifit , & tradidit ,

peccat conttà Juftitiam , fcu jus corporisfui ace

rio diftinclé explicanda , &t à confeffario exami«

h

nanda funt illa damna : utpoté 1. An proles indà

f h

:

uifitum conjugi : juxtaillud Apoltoli r. Co-

tint

h. g. 4Mulier. fai corporis poteflatena non

natafit, & adhuc vivat. 2. An ex communire

V

baber, fed viv Ge.

Quatenüs. veró peccatur

familiari, vel fumptibus innocentisconjugis ala«

.tur, 3. Aninterliberos, velharedes legitimos

cum perfona ligata, peccatur contrá Juítitiam &

tïï';

- jus'acquifitum tertii , filicet conjugis alterius

hareditaté , nacta,velna&turafit ex bonis pater-

nis vel matrimonialibus ad folos legitimos hz

li

perfong ligacae. Itaque

!

Gravitati$ peccati hujus hi funt gradus 1.

redespertinentibus, Haec enim adulterio com-

miffio novam & omninó diítin&lam fpeciem in-

Gravis, cimperfona foluta peccat cum ligata :

juftitie, & injuris in conjugem innocentem

2

quia prater fornicationem folüm cooperando

peccát contrà justertii, 2. Gravior , cüm petfo-

& heredes legitimos füperaddunt ; atque indu-

x

naligata peccat cum foluta, quia prater forni

cunt gravifïiman?, Qþligatiqncm'. De qua qu;

|

cationem peccat contra fidem à fe datam pro-

*

.

prie conjugi , &t quia violat jas acquifitum con-

" eAMerito graviffimas traben:

pasan

D

Rater poenam Juris naturalis , Ícilicet obl

"E

m

jugiin ejus corpus. 3. Gravz/fmus , cüm perfo-

na ligata peccat cum ligata , quia preter for-

"- gationem reftitutionis prodamnis ex adul-

$m

terio confecutis marito , & prolibus legitimis;

nicatonem , peccat & contra fidem à fe da«

"jf

tam conjusi, & contrijus proprie conjugis:

de qiibusftatin , Jure pofitivo vari& poenge ad-

Al

f contra jus tertii fcilicet. complicis ligatae

ulterio decretz , & jure meritiffimo. Prima pa»

"dllilq

f

gniugi.s ó ubi»pïæteä fornicatioricm .& fidgü

gae& IROIS irflig'cnda—ä ]udice adakerær d non

E

D

a

:px

m

i d

x

— $, Ip, De peecatis conjuguni;

$91

;taniïh adultefo. Sed hacnihil ad.vnos.* Secunda

'p.rimüm ppiï illum f'puiium nato. Quaritur,

i ana elt, quod dos, vel donata pn

(*)

te

r nuptias

quid, & pro quo teneantur reftituere Titius ad«

ä&

amittantur propter adulterium , de

j

oc dixi fa-

ulter , & Caia adultera tantorum malorum cau-

tis cum de contractibus, Tertia Pona eít, quoód

fz ? Generaliter tria hic diftingui debenz Prís

propter adulterium conjux adulterans privetur

n eft ipfa injuria per adulterium illataSeme

jure petendi debitum , ut communiter folemus

pronio ab adultezo, & adultera, feclufo omni

loqui. Et hzc, quidem ad nos, fed jam fatis ex-

alio damno famz vel fortunz : Secumdum eft in«

plicata fuprà. Qwarfa ?Pena eít, quód propter

famia & dedecus illatum Sempronio cornuto

adulterium poffit fietí divortium ad petitionem

ex adulterio divulgato. ^ Zertius eft dámnum

innocentis. Sedhzc tota fpectat ad forum ex-

ternum , nihil ad confeffarium ; fi. tamen noffe

temporale Sempronii inalenda prole fpuria, &

liberorum legitimorum , in hareditate ab illo

velis, nervosé , &t o

pt

N

Ípurio participata, & fimilia. Huc etiam teferti

imé tradit Layman Fiþ,' m

3

traci. 10. €. ul:iæa;;

debent famptus hofpitalis, fi talis proles fpuria

SUBSECTIO.

expofita effet, & in co educanda.

De fingulis

breviter feoríim.

D Roffitutiom ex adulterio d?;itä;

-^

SUMMARIA.

*

d. Pro injuría,

g Quidex adulttrío r

Ro ipía fola injuria adulterii (eclufo omni ,.

effituendum. -

433- F. Proinjuria?

& damno,in honore, fama, vcl fortuna, vel

$30- II. Pro infamia Vel dedecare

$37- III. Pro damao tezporali ?

bonis temporalibus nihil reflituendum eft. . Ita

$38« AV.. Pro feonptibius bofpitalis ?

contrà Aebel. & alios RR. apud ZMelivams.

339« Aulter abUzaiur ad reflitutionem pro damnis ma-

communiffima. DD. quos laté citant, & fe-

vito 68 liberzs ch Hzmis.

quuntur Z4oliea C" Lago. .Ratio communis

g40. lipate prodofamie, 6 alimento pralis fffe ji;ä/ärih

444« Sie mon fGnaferiteam warito fapponi.

eit: quia . obligatio - reíflitutionis tion oritur

precisé ex injuria , fed ex damno permanentes

$43- Mdulter in dubio, sitme proles fAa, nec z ? praäaäz'-;

Hiter adbuc oblisatur reffituere prorata dubiz,

injufte illato:;-atqui in. propofito fupponinius

J44- Sed eque probabiliter ad uihil. obligatur.

ex adulterio occulto permanente, nulla prole

$45- At quid ff duo Sel plures cum ea

conmitfer uast 2

dem 4:(ultcr:'um

fuftepta, vel aliund& educuta nullum prorfus

oriri damnum in honore , fama, vel bonis tem-

J42- Etiam adultera per. /e' oblizatur 4d rcfitutg'omm

]

$48. Omnium damnaram ex adulterio

per f canfiquens

poralibus conjugis vel aliorum liberorumj:

D]

- um marita ac fíléus legitimis ,

ipfum autem adulterium in fe non eft damnum,

$$2« Ownimoda commado , &f maralitey poffibilt,

fed mera injuria tranfiens ; quà transactá, nul-

53 Non tenetur - regulariter €rómen

fium manifeflare

lum remanet damnum : ergo nulla indé reftitu-

- marito , $el proli [huris.

$94« o 66 quando filius teneatur

.

tio debita: Quia tamen poffet quis contendere

i dpfum effe fpurium? — -

eredere märfif gærfn- ;

ex adulterio femper remanere aliquod damnum;

.

j

436« Adultera zon tenetur m'aniþfdrejïwü erimen., 6

Ícilicét maculam aliquam tori conjugalis ( et«

prolis illegitimationem. L. quando

z

Í! occultam) tamen aliquo modo azílimabi-

j

$37« II Quando prefümit id nolle alios

4

J36- II Quando nibil prodcrzt.

A

D/a campefz(kr.k

lem, ideó.

Ratio melior eft; quia damna il-

lara in uno genere bonorum non debent ex ob-

J52« IV. Nec cum periculo $itat.,

460« V. Velinfamie fs majoris.

ligatione per reftitutionem reparari in alio. ge-

"

62- VI. Aut ctm detrimento proprie fame,

nere bonorum : undé in communi fententia

»

367« Hás Perà ceffantibus tenetur.

homicida pro in

juria , & damno naturali ipfius

364 .äþ(ün:zr féndamenta contraria,

"

A

occifionis feu

i

mortis hominis, feclufo alio

Uatuor hic explicanda funt, z.

Pro quo

damno tempor

ali nihil debet reflituere per pe-

"

Q

cuniam, vel

(

reltituendum? . Ad quid obligetur adul-

quidvis aliud: cüm ergó injuria.,

tét? 3. Ad quid adultera? 4. An hac aliquan-

adulterii, &

quajecunque damnum illud natu-

(

O teneat

rale permanens,

i

3

*

ur fe p propter damna avetten-

vel tranfiens non fit in gene-

4

*

re pecuniz , vel boni temporalis, fed in alio

y

fuperiori genere bonorum , nimirüm circa cor-

&L

""

pus conjugis , confequens eft, quód adulter

j

| .,?gtd à ;(i?þn quo

refHitutndum ex adul-

terio ?

nom tencatur pecuniis compenfare injuriam,

vel damnumillud. — Adde, quód oppofita fen-

Eius nobilis & opulentus comrhifit adul-

;| p*

tentia fit contrà fenfum & praxin omnium fi-

terium cum Caia uxore Sempronii fimili-

delium , & confeffariorum, qui etiam do&liffimi

ter nobilis & divitis viri; eo adulterio natum

fil

^"

optimi talem obligationem nunquam agno-

ij

l

ium fputium bonus Sempronius tanquàm

verunt.

5

1

egitimum filium , & quidem primogenitum,

Dícer: Maritus vir honeftus. mallet carere 24

T

flatui fuo iummis fumptibus competentibus

centum aureis, quàm pati injuriam aduiterii

4

educavit, & cum aliis liberis pofteà natis ei hz-

przcisé, feclufo omni alio damno in honore ,

l pï'

reditatem reliquit , & infüper tanquàm primo-

ama, vel pecunia: erg? pro illa injurid pracise

fU

Benito fideicommiffum feu pracipuum cone

eft obligatio reftituendi equé, imb major, quàm

i

pro furto centum aureorum,

r nes

tulit , poghabito vero fuo primogenito filio;

-Re[pb;zdn

Eeeca

gardo

—

m

X

ass

d beol, Sacramiant, P&;*;ïllïg- Cäþ?llæ :

$92

7

Nam etiam occiden-

ando confequentiam.

*

"LL Pro damun temiporali. -

dus málle

t carere ml

lle aureis , quàm vità , &

f Eub reüimen:d:qu elt marito pro :&Xpeüiiï;«?

tameu noi

i fequitur tuum illatum : folum ergó

X fis,quas facit in aliena prole alenda : Itéme

*

fu fequiturmajorem effe injuriam ,

|

utroque cà

que pró iis , qua patet pucátitius tali proli fpu«

a

1

& gráviori poená dignam,

quàm fit furtum cen-

ri

t donat,& poft mortem relinquit hareditate,

zum , vel milleaureorum ; non poteft autem fe-

l

fideicommiffo , &c. lt&mque aliis filiis , vel -

quiobligatio reftituendi propter impotentiam

h"ær'edibus,ICgïtiihïs",juxtä dicenda $. 2.& 3.a6 -

p(

compeníandi ad zcqualitatem , cüm fint diverfa

etiarm pro iis , quàé cónfanguinei

mariti ejus in-

J

genera bonorum , ut dictum eft.

tüitu donant, vel relinquuiit tali p

roli putatitie ,

G

'3r.— Dicesrursis :Qui utitur re aliena v.g.equo;

: aliasprolilegitimo d

oudturL

AdditMoliaa *

f

invito Domino , tenetur non folüm reddere

flituendum effe pro

li

tratl. 4. difp. 101. etiàm re

equum , fed etiam pretium zquivalens pro ufu

iiss quz mater plus iufümit , vel minus lucra-

d

il

pr&terito illius equi , vel reialieng : ergó- fi-

tur bonis communibus ,. quàri álias itfumptus

militer , qui ufüs et uxore alietia, tenetur non.

ra, vellucraturafuiffet. Veràm hoc Bimis rigo»

Al

folum uxorem relinquere viro.füo, fed etiam.

rsé dictum merito cenfet cum aliis Lugo 257*

f

aliquid quafi pretium aquivalens dare pro ufa

deno nsm. 3. nunquid enim f1 uxor éx

culjabili

Ji

rüm negando confe-

& (ic minüs lucretur, vel plus in-

cotporis. Refpendetur itc

caufa :egrotet,

j

quentiam & paritatem.

Quiaufüs equi eft in

fumat , tenebitur: pofteà reftituere? nunq

uid e«.

p

eodem genere bonorum cum pecunia ,. fcilicet

contra culpabiliter. zegrotus mäïiïP53 Lege

n

boni temporalis, fortunz, atque adeó potcü &

D

Ü

ipfümmet , fi curiofus es

debet pecuniá compenfari ; at veró ufus uxoris,

IF, Pro fümpti

bus bafäïiza[i:.

ficut & ipfa uxor funt in alio altiori genere bo-

Uando proles ex adulterio fuüfcepta expo-$38

noroum; quare ficut qui occidit uxorem Sem-

Q

&. nitur alenda in hofpitali ad id fundato,

4

pronii, non tenetur ei pecuniam reftituere pro

ac

lulteri divites tunt ,

ipfa uxore przcise feclufo alio damno tempo-

faltem quando parentes

:

*

(ï,-

[

folüm. ad tegend

um n

men fuum prolem ità .

rali; ita neque ille, qui ufüm uxoris habuitin-

hoípitali pro fumptibus

f

vito marito: quia hic ufüs ad aliud bonorum ge-

exponunt , etiam ipf

alendz prolis reftituendum

"

effe ab ijsdem pa«.

(

nus fpe&tat, que zquivalente pecunia compen-

s DD. Plurimísque

R,

fari nequéunt. Undé etiamfi maritus fciat adul-

rentibus, docet communt

citatis Sanchez Lab. 1. Cosfil. c. $- difp. 64- -7

E

Milqb

terium , exigat fatisfactionem petuniz pro iplo

qum

adulterio , certum eft , adulterum poffe recufa-

Ázor. l. 3. tratl. 2.€..

j .loquentes univerfaliter

d

lem fivefpuriam ,five le-.—

7

o

1e , quia id ob fpeciem lenocinii ; pudicitiam

deexponentibus ,. pr

h &ï

vendere, prohibitum eftin jure.. L. Travfigere

gitimam:& infpecie

de prole adulterina ,. Mo*

1. Lugo cit

aitus SeQf. I.9. 4«

ilb

€od. de Tranfatl. Quod fi tamen adulter loco

lina citatss Aifp. 130

- Herincx difp. 6. q. 1. . 96-R

atio eft:quia fumt-

Atl

pona velitfarisfacere in pecunia, poterit mari-

dai & relicti

ET

«us in confcientia illam accipere & retinere ,

ptus illi & reditus

hofpit alis fun

" funt, ut fub

veniatür pauperibus;

'ergo injuflà ——

a

quia tunc non adeffet lenocinium, ut fappono :

lii

Leges autem folum in féro externo illam fatis-

agit , qui ci

»

1dives fit., & poffit , ac teneatut .

factionem vetant; ne detur anfa lenociniis , ut

filiis alimenta pret

lare , absque neceffitate in«

* a

bene obfervat Tamburin. Li£

gerit ; & cogit ill

um ali ex bonis pauperumg

lm

Pa

f.

» 6. P:ca(ag.- c.I ;

umptus ex

juttitia tenebitur — -

B

$. 4 mum. 2

confequenter eós 1

'dedic'are. ;

rcfundere,& cert fempe

rcommodé poterit, fi -

3

iLl

- H. Proinfamia , vel

infatnig , cett& per . .

non per fe ipfugi ob nietum

WIHM

516j

Ertum eft; quàd ficut pro infamia , vel de-

aliam perfonam fidelem,aut

ipfüm confeffatiü.

4i|

decote, qüód ex injufta detra&lione , vl

m fentiant,

& fatis ben? fua-

Quamvis oppofitu

Wn

contumelia oritut , compénfatio fieri debet pcr

deant aliqui,qu

os rel

fert & approbat Diana part,

4

reftitutionem, juxta dicta alibi ; ita étiam in-

2. tratl. 5. Mift

el. refolut. 4C. Quem videnom

famia & dedecus , quod matitus patitur ex in-

.

.

enim libet ret rara praxi

s imiiotaris

[

j

arià adultetii , fiadulterium ad aliorum noti-

ffnglü,ü

tiam perveniat, fifieripoffit, reparari debere

I

;

! ] ]

ex obligatione Juftitis. — Dico tamen , f fieri

,öb'lig;uio adtzl'!e(i. :

a

polfit 5pletumqué enim erit impoffibile eám in-

famiám , vel dedecus miiferi cornuti auferre.

Ertum eft adulterum , fi moraliter certusf35.

j

N

T.

Dedecus tamen aliquando conipenfari poterit

C

í

fit , prolem e

ffe fam ex fuo adulterio ge- .

nitam , obligari

ad reftitutionem pro damnis

Ane

A

ab adulteto horiorando vel elevahdo ad altio-

ff[ätuc

seni grádum , ut videatur nullam , vel modicar

confecutis marito

& liberis legitimis,rnodis po-

fteh declarandis.Commhni/fma apud mox citan«

t d

honoris jaCturam incurriffe. — Deinde fermo eft

tantüm de riiátito irijutiami paffo , fed fi maritus

dos.

Ratio gehera

timelt: quia omnis injuité

Tit)

reítitutioné £

Wæq

ipfe adulteriumi commifilfet, ron videtur ex

- damnificans proximum terietur ad

A

o€ obligatus ad reftituendum uxori , quia hec

fed adulter veré injufte damnificat , & vere injue

ïia(7

cx mariti adulterionullum dedecus , vel infanviá

(iacauía eft damnorum illorum , quando eartt

incurreté conimuhnite

injuftam actionem éxercuit , ex qua fuápté àd4

'E'"h?a &

r e;iüimatä; $ ait Lugo

atnnó

*F*'&-! P di/þ. 223

tbrá prolis generatio conjinéta cum d

M,zi

gaarï-

)

:

entis £OHIARA, ,

523

' fmáriti , & liberorum lc*ritimomm £onícqui po«

5

üegante Ah.uju:; f'cnte.nþtïæ þrofbabilitatem; ' Fuha

.,t:ïi-'ï;; & folet : ergo& i

pfe tenetur ad rcflitutio-

dagientum eft : quód tune adulter non fit caufa

Aem, feu compeafationem illorum damnorum

propria illius darani, fed fola uxor adultera; quàe

foro omni , etiam confcientiz niaxime? in-

fvla fupponit marito prolem alienam pro fud,

(

llige tamen 'p-eür fe loquendo , nifi fcilicet excus

quod adulter, ut füpponimus, nec inteidit; nec

Aetur in toto, vel in paite; five quia damnum ab

€onfulit, nec procurat : érgo folà mater eft , quz

Apfa adultera jam compenfatum fit, vcl com:

daninum infert ideóque ea fola ténetur repata«

; pepiändgm eredatur; five quód reftitutionem

te. Quemadmodum , fi eo cáfü adultera pro-

praílare nequéat ob impotentiam , vel phyfi-

curet abortirm , non ideó adulter effet caufa ab-

«am vel moraleta ob periculum vitz, gravis di-

ortüs, fi illum nec fuafit, nec procurávit , licée

Ápendii ; fama &c. juxta caufas generales excu-

illius occáfionem dederit füá copulà adulteriná :

Aantes à reflitutioné. — Et in fimili dicam infrà

ergó fimiliter non erit càufa illius füppofitionis

deipfaadultera. — Ín particulari ergo quoad ad-

prolis alienz , fi eam nee fuafit , nec procutavit,

d

H

:

iterum tria hic eerta funt, duo avu*t'cm. valdé

licét illius occafionem dederit, Item fi egotibi

dlubia && controverfa.

furatus fur tüám fqpþele&ilem , tü Véró ad eam

540 L Certum eít, inpriti

isadulterum debere r.&a

compenfandam fureris db alio tertio pecuniam ,

flitaere marito pro infamiá vel dedecore ex ad-

inon ideo ego debeo tertio reítituere peccuniam,

.ulterio diffamato fubfecuto , quando ea mala

fcd folum tibi pro tua fuppellectili: ita in pro-

potlunt vel in toto ; vel in parte reparari , juxta

pofito adulter eft quidem reus adulterii, non ta-

pauló füperiüs dicta. . 2;. Certum cit , ininte-

men illius fuppofitionis, & damnorum, qua

g«:uin debete folvere vel cofnpenfajrc marito ali«

uxor adulteta füpponendo prolem alienam in«

menta proli adulterinae, cum ipfe fit vefos pater,

fert marito , & filiis légitimis: confequenter ille

& ipfi iacumbat alere filium, Sed intellige à

à reftitutionis debito inimüniserit, Sententia

terüo anno atátis prolis , nam ufque ad tertium

non omninó improbabilis.

tatis annum , feu in primo ttiennio ipfa 'nfgt-er

Sed verà eft féntentia affirmativà communis ; 4

1ola debet aletefiliurh , ut habetur utroque fure

DD. quos laté citant & fequuntur Molia zrat?:

€. z. De conver[f. Infidel. «* L, 9.mec þlium, &c.

4- difp. 104-. Laymán lib. 3. Thcolog. moral.

( De Pat. Potefl. — 3. Siadulter fua(it adulte-

Eratl. 3. part. 3. c. 14. n 4. Lugo difp. 12.fett.

5& , ut prolem adulterinam matito füpponeret,

2. s r 1. Lefl. Zjb 3. Dejhflitia c. 10. dub. g.

tanquam ex ipfo genitam , & confequenter tan-

Herinex difp.6. 3.7. s. 93. — Ratio communis

quam fuam educandam, certüm eéft apud omnes

elt: quia licét mater fit, qua irediaté füpponit

eumobligari ad compenfanda damna indé fécu-

prolem illegitimam matito , adulter tamen eft

ia G marito in fumptibus & liberis legitimis,

caufa illius füppolitionis & dàmnorum confe-

vel haredibus in diminutione hareditatis, &

quentium , quatenüs ipfe facto fuo conjecit ma-

fimilibus; quia tunc fuit vera moralis & volun-

trem in neceífiratem ia faciendi, né prodat fu-

tàriacaufa illorum damnorum, atque hoc fimul

um delidtum: certe enim regulariter faltem non

&um adultera zqueé primó & equé immediaté ,

poterit aliter facere: quia tamen áliquando fal-

J

'& non folim fecundo loco in defectum adulte-

teni poffet non ità fupponere, fed extra fámiliam

j

t2 quia quando confilium datum eft in com-

alere prolem fpuriám , quo cafu //gu. apud

lj

inodum utriusque , & confültoris , & executo-

Lug. cit. fatetur poffé locum habere fententiari

t

Iis, uterque tenetor eque primo pro rata , &

Soti.

Ratio gereralis éft: quia adulter etiani

J

,.fingu'li'.in- folidum in defectu alterius. . Ut ex

€it vera, proxidia , & immediata caufa illorum

.&omuni notat Leffius /2/. 2 c. IO. ». $.. Et ex eo

at

damnorum (icut G mater adultera, hzec enini

W

Lugo dzjp. t 3. Se£1.2. 7 1.£» fine.. T'enebitur er-

non alitet concurrit ad illa damna; nifi quatenüs

U

.go tunc reftituere adulter aut in parte ratajetiam

hiium illegitinum talem permitrit efle in do-

. majori , etiam in toto , prout ipía adultera mul-

1n0, & familia mariti , ut maritus & alii éredant

41?1

)t

um,parum,aut nihil ad reftitutionem cooperari

cile filium legitimum, ficut reliquos, neq; enim

el contribuere potuerit: fimiliter & econtrà di-

ad hanc eautálitatem neceffe eít, quod mater po-

-cendum de adultera. Ex haéc tria certa fünt.

fiivé dicat , eum effe filium legitimum patris;

j41 . Il. Dubium & controverfum primum eft,

neque ita dicere folent, fed (olum permittit eumi

fic domi manere & decipit maritum ac álios

an ex adulterio pracis? , quando adulter pofteà

adulteze nihil fuafit, nec ullo modo procuravit,

putantes eum effe filium legitimur: atqui eo«

«t

[

quód proles adulterina rmarito füpponeretur ,

dem modo multó magis concutrit adulter , qui

teneatur tamen faltem ex parté pro rata fuá ad

cür fit verus pater prolis , ipfe déberet eam ale-

at

1mmi

tetituendum Jiberis legitimis, vel heredibüs

re,educate, & illius eurám habere; eo ipfo;

WO*

h

quód flium iuum relinquat ià alienà domo

pro damnis, utpoté pro haeréditáte diminuta vel

j

ablatà, pro majoratu, vel fideicommiffo , álió-

apud alium putatitium patrem, à quo videt eum

»]u&s

ve pracipuo, tali fpurio tanquam legitimo col-

T

pro flio legitimo haberi & educari &c. eft caus

|]

of

lis? Negavitante omnes Sotus lib. 4. de ju[H-

N

1inon miinus , quàr mater illius deceptionis &&

itjf

1a6.7. 4.2. Et poft eum Henriq. Barthol. a 5.

damnorurn confequentium mariti & liberorum

dl

legitimorum : ut fan& perpendenti luce meri-

Faufto , & Diana parte 2. tratl, 3. Mifiel. re-

;l

4

dianà clarüs apparebit, & latius profequitue

v

lh zj 'äl?fgþe&RR; tefle Leffio Joco eirate non»

"d

LUE

Lugþ

g

[

A

ass

Dd

$94

d beol, Sacratment, Pars IP, €ap. 11,

Diverfaeftplane — ulter in confcientia prefumere contrà fe, & cre-

| Lug

Ó biiatus 9. 14 €rgo &c.

ràtio in exe

mplis allatis de abortu,

& furto;

dere fe effe debitorem damni reftituendi, faltemi

ad fuppofitionem prolis concur-

fecundum quantitatem dubii. 3. Molina ci-

uia, Ut lei 3

s

zitadulter eti

iam irnediaté ponendo eam in utero

tat. ita fere arguit ; quia adulter non eft poffeffor

bona fidei in tali cafu, cui in dubio favendum fit,

adultera , & tenendo in aliena domo: ad abor-

tum autem nullo modo concurrit limmediate ,

nam malá fide appofuit caufam, undé damna illa

fed nudam occafionem praebet ipfius liberz ele-

fequi nata erant: nam fi quis injuflé fagittam

&ionis: & furans tibi cuam fuppellectilem nul-

projecit, & conflat pofleà eb loci fervum Pe-

tl

lo modo concurrit ad tuum furtum pecuniat

tri fagittá interfe&tum effe , etfi non certum fit ,

fed dabium, an illà eádem

facittá intetfectus fit,

tefpeGtu tertii , fed meram occafionem przbet ,

i

ex qua libere eligis furari ab altero tantundemi :

non erit eítimandus poffeflor bonz fidei , fed

obligandus pro quantitatedubii, & verifimili-

Et neuter in neceffitatem ità agendi regulariter

conijcitur

jod fi tamen in cafu fingalari

tudinis reftituere damnum: ergó fimiliter cüra

j

adulter fuo fa&to caufam injuftam fufficienter

f

alicui fürto auferas fua, fciens & volens coni-

icere in neceífitatem furandilfalteri tertio, certé

appofüetit ad ea damna, debebit reftituere pro

'

etiam injarius eris in illum tettium , ideóque in-

quantitate veri fimilitudinis & dubii. 4. Ergó

|

defectum prioris furis reftitutioni obnoxius:.

malé quidam videntur arguere: filius in illo du-

l

quo ipfo tamen onere te liberas reftituendo

bio lcgitimum fe reputare p'otcfh ergo & adul-

ter. Megatar enim confequentia, & patitas;

tuum primsm furtum, de quo alibi latiüs.

$43

Il - Dubium controverfum alterum & diffi-

quia filio innocenti , & in poffeflione filiationis

cilius eft. Dixeram initio adulterum, fi ssorali-

legitimz manenti omni jure debebitut pra-

l

ter certus fit, prolem effe fuam, obligari ad refti- ,

fumptio, ut habeatur Iégitimus, quoufque de-

monftreturillegitimus. — Ad véró adultero no-

tutionem. Idautem in propofito moraliter cer-

tum ceafetur, quod prudenter ita creditur, ut

centi, & injuftam caufam prabenti, undé ta-

I

contrarium nullo modo videatur probabile : ta-

le damnum íuápte naturá fequi folet , nulla de-

lia enim paffim humano modo certa dicuntur,

betur prafümptio pro fe, fed potiüs contrà fe,

h

&

ait Leff. citatus lib. 2. c.10. dub. 6. num. 39. ab

utdictum eff:ergó &c. — Audésne huic fenten-

omnibus communiter receptus? — Ut fi in pro-

tig negare probabilitatem ? Ego autem

s

«

LU

Tno

pofito tempus partás correfpondeat cum tem-

IV. Dicofimpliciter: adulter non o

bl.igaturïä( n

ad ullam damni compenfationem in dubio, nift

d

pore conceptionis & adulterii. commiffi ,. &

tunc matitis fuit abfens , vel infirmitate impo-

ei moraliter certum fit , eam effe fuam prolem.

Eu

Ita Ser. Nevarr. alisque congellis L:ff. lib. 2. «.

tens, vel aliàs filios nunquàm genuit , aut ali-

Ti

undeé meritó credendum fit adulterze afferenti fe

IO. dub. €. v. 39. Lug. citat. f2 1.3. Dicall. tem.

t

Ti

ex adultero concepiffe, non ex macito.. Quidfi

A. tratl. 2. de ju[fitia dífp. 7. dib. y 3. Yambur.

ergoó adulter non fit 1ta moraliter certus, prolem

lib.7. Decalog. c.3. $.4. 9. 3. Ratio valida-

Lugc

e(fe fuam , fed vere & probabiliter dubitet in»

optime traditur à Lefl. citato his verbis : Quia

ij

utramque partera , sítne proles exfe genita,nec-

in dubio melior eft conditio poffidentis. nemo

^ h)

ne? Adhuc adulterum obligari ad reltitutio-

enim tenetur aliquid folvere , & re fua fe fpolia-

D

nem dictorum damnorum faltem pro parte fe

re, nifi conftet fs debere.

Confentiunt feré in

Oi

cundàm qauantitatem dubii , fané non improba-

hoc DD. quamvis enim quidam dícant , illum.

j

biliter docent cum multis Molina eit. tratt. 4.-

fat

teneri,quando probabiliter credit effe fuàm pro-

difp.xo3. Laymancitat.c, 14.»54m.2. Fun-

lem , hoc tamen non eft ita generatim intelli-

llifd i

damenta funt.

1. Quie licét ipfe adulter du- -

gendum , fed quando ita ctedit, ut non habeat

[

bius fit, an prolesfit fua, tamen zequé etiam du

rationem dubitandi de contrario. - Fieri eniri

IY

bium eft, an fit mariti? atqui in dubio uter duo-

poteft, ut quis probabiliter credat effe fuam pro-

üümn

rum pater fit prolis, equitas non patitur, ut unus -

lem , & etiam probabilitatém habeat non etfe;

l

eorum omnes expenías fubeat in ea alenda &

quo cafü certum eít, non teneri. Hazc Leff. ams

educanda, alter vero omnino immunis fit, fed

fubfumo; atqui quàmdiu adulter non eft mo-

fig

»

1

oportet eos contribuere fecundüm proportio-

raliter certus, fed veré dubium eft, an proles fit

nem dubii , juxta communem fententiam: ergó

fua, tamdiu non conftat ipfum effz debitorem:

"tb

licét adulter non fit certus de prole;fua, tamen

& licét non fit bonz fidei in ordine ad adulreri-

Ti

debet effe certus de compenfatione damni pro

um, cít tamen bona fidei in otdine ad bona fua

ratàfua. — 2. Generaliter : quandocunque con-

legitimé poffeffa , nec illís fpoliari debet , donec

fii

(tat deli&tum eíle admiffum, ex quo damnum

probetur filium effc fuum : & infüper ia co du-

DO

fequi folet , prfumptio folet eífe contrà nocen-

bio adeft prefümptio jurís, filium effe legiti-

raculta(

tem, ut ipfi incambat probatio, nihil ex fuo de-

mum ; ut conftat ex L. filinra ff. de bis, qui [unt

itto fn

li&o damni eveniffes quod aliàs fu&pte naturá

ftti vel alienisjuris. L.quia [emper ff. de inj':

olet fequi, cüm in dubia caufa potiüs faven-

vocardo, — Et pluribus locis apud Lugo: cit4f.

a

dum fit innocenti, quàm nocenti: at hic con-

8.17. ldque generaliter in utroque foro lo-

ftat adulterum comrmififfe deli&tum, ex quo tale .

cum habere plurimis telatis docent Z«g. & Leff.

damnum , fcilicit

nvées

f

prolis alienz fuppofitio fequi

ls, Quia cum tatione matrimonii Glius i

olet: ergo in dubio, an tevetà ita fit, debetad-

fiiit»

j

l

Id

$35

$3. 1 V. De feccjatis- c;njzgdnf;

.,;h'iäur in poffemoxie legitimæv filiationis, non

$. II

debet propter hoc dubium poffeffione fua pri-

Olligatio adultere, .

n*

vati : rgo etiam adulter eam prolem legitimam

OASSER TT .

mariti , & nonfpuriam fuam , ficque íeà refti-

"Dultera per. fe obligatur d veflitutiosf 46 .

Autione immunem praefumere ,. & reputare po-

A

nem omnium damuorum ex adulterio

tefl..— Alioquín certé talis filius dubius melioris

per fe. fequentium gnarito & filizs. legitimis ,

conditionis effet,quàm alii filii ejusdem mariti ,

£0do commodo (j moraliter po[fibili , vegue

non dubii ; ille enim ratione przfumptionis ju-

lariter tawen ad ea damnma avertenda man

tis defua legitima filiatione poffet accipere &

tenetHr prodere. fugm. deliilum , nedue. ma-

retinere totam portionem hereditátis paternz ,

& infuperpoffet recipere partem , quam adul-

vito , meque proli illsgitima ex. adniterio

fejeepte. Efttota communiffima. Ratio genera-

ter ei deberet dare propter aliménta proratione

lisobligationis manifefta eft ; quia ipfa adultera

[.4

dubii, Fatendum ergo et , titulum illum, qui

eítper ie immediaté caufa,cur maricus & filiile-

fufficit ad hoc, ut filius accipiat portionem ín-

gitimicredant , illam effe vcram & legitimam

ie.gräfn filiilegitimi, fufficere eodem modo ad.

Jiberandum adulterum ab obligatione eum a-

prolera, atque idcircó ea damna

patiantur. Rfcli,-

lendi etiam ex parte.. His bene perceptis liquidó

qua eleico particulatim.

4 Per fe obl::gatuf ad veflitutionem.

ruunt fündamenta oppofitz fententiz , quia ex

Auna parte adulter. reverà non probatur debitor:

mirum nifiad(it jufta caufa excufans , namj47

Nl

GL ex altera parte omnis przfumptio contra ip-

ficutin omnibus aliis , ita etiam in hoc ca«

fum ratione adulterii commiffi eliditur per con-

fu fine dubio excufat. impotentia phyfica vel

xrariam prefumptionem juris , de legitima filia-

moralis, utfinon poffit reítituere fine periculo

tioneprolis; qualis prefumptio contraria certa

mortis , aut infamig , a kteriüsve gravioris mali,

non adeít in

M

;

quàm fit damnum inde fecutum ;; de quibusla.

olina exemplo de emiffa agitta ;

ideóque non ad rem.

tiusS. feg. Idq; fi aon omninó ad omittendam ;

id f duo vel plures m-oechi eodem feré

.. fA$. Atqui

faltem ad differendam reftitutionem ; quousque

Lempore commiferant adulterium cum Berta

talis impotentia, vel pericula dürant. Abío-

uxore Titiiin iis circumítantiis , utcertum (it

