3. Metus etiam gravis ad extorquendum fpon-

nttzio. 12. Ncgativam Saschez, 4.. difp. V $. »um.

6. Ratio pociflima eft;. quiain contratuoncro-

n«

faïia,incuffus', fed juíté , à lege vel Judice, &c.

- 4. Mitus injuflé etiam incuffus ad extorquen-

fo naturá fuà ex utraq; parte obligatorio , ut fer-

ln

eturzqualitas , vel utraq; pars obligata manere

dum fponfalia , fed levis folàm confideratis cir-

g:m-

cumítantiis perfonarum. ' Hac omnia genera-

debet vel neutra : cüm ergó certum fit nonob-

TW

D]

tim explicata habes /. e. $. 2. Eadem enim quo-

ligari partem , que metom pa/fa vel decepta eft,

ideo nec obligata manebit altera. Intelligefeme

ad haceftratiofponfaliorum & matrimonii ; &

ICS

infuper quamvis Bonacrse G aliorum probabi-

per per fe loquendo:Nam certum elt apud omnes,

Isf

Jl

li opinione , metus gravis jufte incuffus redderet

talem obligari adrefarciendü omnia damna for-'

Anvalidum matrimoniü ; quippe quod ex fe in-

t& ind fecuta parti metum pafla vel decept,

E

[

V

diflolubile omninb perfectam. requirit liberta-

& maxime, írfponfa violata, aut etiam imprz-

:

-

NT

t, qüz damna ; quando aliter refarciri

t

tem ,. tameniddicinon debebit defponfalibus,

gnalah

qua ex fe indiffolubilia non fünt , & ex caufis fü-

non poffunt , utique tenebitur ad nuptias per ac-

T

»pervenientibus refcindi poffunt. '

cidensqui metum incuffit, veldecepit. « Prout

li

d

172 ]. Sponfilia metulevi injuüo.e;itori»a s

de fito promiífore dicam infrà , Cwm dt P'tega-

fint valida , atramen infirma, & etiam propria

tili

,ti:' jþqlrz/:«:r;f'm.

authoritate metü pasfi irritabilia. Cürn aliis San-

$Y^

kqu

chez 4difg. 19. num. 6. Cüm enim altera pats in

:

Esteruo figno cevto expre[fa.

i

j

(

conícientia teneatur relaxare fidem hoc metu

Ertum eft in fponfalibus, ficuc & i

n m'atrxi;lv74 j

fümd

extortam , poterit ipfe vim paífus pari modi in

monio, verbis vel figno aliquo debere ex-

nf

onícientia refumere fidem àfe datam; idque e-

primi promiffionem feu confeufum G volane

I

N ü;;

h

Aatio e[) ; quia

tiamíi fponfalia juramento firmata fint : Sed cer-

tatem internam fefe obligandi.

Jl

fi

té nunc prius obtenta juramenti relaxatione :

nulla promiffio obligat; nifi acceptetur : & fpe»

li

j

prout difp. 21. »am.

4

. merito no:at Sanchez.

cialiter, promiffio oneroía fponfalium ac ma-

TW

In foro aütem externo non dari a&ionem ta-

trimoniition obligat, nifi dependenter à repro-

fütty

lem levem metum paiTQ ó äpud omnes in con-

miffione : atqui nemo acceptabit tuam promif-

Eu

" feffo eít,

ficnem, minis repromittet tibi , nifi cognofcat ;

fatls»

Hic non abs. re petes

X:Si in xdi.&i's cafibus

net cognofcet, nifi ei intimetur; neque ci in-

Jiey

&sponfalia valida, tamen ob metum veldeceptio-

timari potelt , nifi per verba vel figna externa:

lll , )

nem tam faeilé reícindi poffunt in conícientia ,

érgó, &c. At quid fi Berta dicat Bartholo:Quam-

At conf

.. & etiam arbitrio & authoritate propria perfonze

rimum tu in animotuo dixeris: promitto me

lt ff

an

metum paffz vel decepta :

uid ergó interet

ducturum Bertam : ego.illa tua interna verba

7) ol

quoad praxin fcire , an fponfalia fint valida , nec

habebo pro acceptatis, & ex nuunc me tibivi-

At

OH

ne? R. Mukum per omnem modum ; nam fi

ciffim obligo in éum eventum ? , . Si Bartholus

"t Tij

- fponfalia jure fint valida , quàmvis ftatim refcin-

dicat, Vel fignifïcet 3X ie fic CHS COntentum,' na-

Wtüb]ms

denda , imprimis parient impedimentum publi-

fcentur vera fponfalia, ut primum ferió infüo

ly,

!

i

x honeítatis , utuna pars non poffit contrahe-

animo dixerit: promitto me ducturum Bertam ;

' xe matrimonium cum alterius confanguineis in

jam enim fatis in anteceffu zaanifeftavit fuam

m

ülaf

iU

primo gradu, quod impedimentum non pare-

intentionem, Ira P. Gobat bie. tratl. 1 O. caf. a.

rent, fifintinvalida. Deinde fi valida fint , con-

lzmütan f

num. 4. Qualiter autem valeat votum feu pro-

ferunt jus ad ofcula , amplexus G taCtusnon im-

miffio interna ipfi. Deo fa&ta de ineundo matri-

1 chm 1

N

11'

pudicos , in communi faltem & probabili fen-

monio etiam cum certa períona ,. Deo volente.

h

tentia, donec refcindantur ; fecus ( ab initio

videbitur fuo loco ; interim videre potes apud

J

Mi

fueruntinvalida. Étinfuper

s

N

41

Ü

undem Gobat ibidem sum. 42, &;urs/vüs;nf;»

"d

Aj

373 V. Si pars contrahens injüftum met,ump'af.

1C. 2um. 461.

"

fà , aut in priori cafu ab altero contrahente , vel,

Jam veró quali

a debent effe verba vel ügm

"

jj

co confeio, ab alio tertio decepta,ju(ïcä*poten;

fufficientia ad fponfalia. Pono prius aliquas re-

Vi

Ti

|

feflire, nihilominühs vélit matrimonium con-

gulas communes ,. deindé fpecialia ad me;»'/.; :

! Jïlfbfï |

trahere; ad quid obligabitur metum incutiens

magis utilia ac communia felecta.

f N

vel decipiens ? x.. Siquidem fponfalia fuerunt

|.4, Regule communes.

yalida, liquidum erit

Equiruntur, & fufficiunt illa verb

45 äwïï .ü""

; ipfumobligari flare con-

"[q!. t

tradui,

matrimoniuminire, — Si veró fpon-

R

hic & nunc fufficienter iaducant mentem

n "

inter*

bl L. &m

A

i

505

1

! Se&.*ll;* De Sponfalibus.

d.

internam ; Seu , ut latibs exprimit Tamb'u;r. Quaré fi . verba mutþam promimonäm fignifi-

il

tratl. 3. 0. 2. num2. 1. Quecunque verba, figna, cantexfe vel circumitantiis ; pronuntiabit fpon-

friptura , nutus , &c. quibüs fponíus , &

0

falia valida : Sinon figaificant, proxi*fintiäbit in-

"

fponfa determinata perfong. fignificant promif-

valida: Si veró dubia fit fignificatio, feu verba

id

fionem reciprocam de futuris nuptiis , five figna

fint ita dubia, ut ex iis non poffit probabiliter

ejufmodi fint ex propria fignificatione , five ex

fïlif

conjici mens utentium , pronuntiabit potiüs pro

itd

confüetudine , five ex propria voluntate fpon-

libertate illius, quiufus eft; quàm pro valore

"

forum, five quocunque alio modo ; dummodó ,

fponfalium. Uti (contra Tanner. difp. 8. dub. r.

*

utdixi, fponfus & fponfa inter fe fienificent,

W.

nm. 10. Tambur. cit, $. 3. s. 6. aliósque

intellieántque promiffionem , füfficiunt ad con-

nonpaucos ) veriüs docent cum aliis Perez hic

H

dU

ftituenda iponfalia; cum enim fponfália fint

difp. 4. SetE. Y num. g, Diana part. IO../'trQ'ä'.I".

merus contra&tus civilis, fatisfunt ea vetba vel

W

vefol. 1 9. Gobatcit. »s5.73.

Ratio eft ; quia

figna quz internum confenfum, fe feque obli-

ftandum eft pro libertate poffidentis illam , nifi

g

(

gandi intentionem fufficienter exprimunt, Me-

jus aliquid in contrarium ftatuat, fed hic jus'ni-

l

rito igiturSanchez . 1. De ZMatrimon. Aifp. 18.

hil contrariura ftatuit quoad*fponfalia : ergó,

num. 2. ait, apud Indos illa verba :'Sepeliam

; &c. Statuiturquidem c.. Fesal, De Sententia d*

i

te,quandó moricris:parere vera fponfaliajquam-

.rejudicata. 'ac alibi: docéntque DD, comma-

Visenim nor ex fe , tamen ex uf illias Regionis

nitfimé cum Sanchez /. x. difp. 18.mum. . in du-

iisanimus

f

bio favendum efle valori matrimonii. * Ab hoc

Et hinc eft

pöadcnd;, niavtr'-ime,nium explicatur,

-

tamen non valet argumentatio ad fponfalia: ne-

65 IT DQvando fpon

fus V. ge fexïrpfimus;in cone

f'l.

que verüm eft univerfaliter :Cut volunt DD.

trahendo dixit verba certó- fienificantia pro-

oppofite fententie ) quz flatuuntur in cauía

j

miffionem matrimonii, fecundüm eundem fen-

matrimonii , ftatui hocipfo in fponfalibus; cum

K

füm debent intelligi verba fequentis feu refpon-

grandis fit difparitas , ut jam füpra innui, &

dentis , 'eti de fe generalia, dubia, dquivoca ,

iterum dicam infra de fponfalibus conditiona-

nifi claré contrarium . explicetur ; adeóque f

tis. Et optime probat Gobat cit. 2 s. 7 1.

fequensrefpondeat: volo , confentio, annuo,

4 — Verba certa,

placet, &c. jám vera naícentur fponfalia. — [ta

Vs

cum aliisSanchez cit. 2. 4. Idetn dicendum,

Erba certó fignificantia fponfalia funt :179

x

V

E

d

fi Rofl,tra&atum",de-fponfälibus addantífponfi :

promitto tibi matrimonium , ( ego tibi

platet, fitita, &c, Num ex circumf(tantiis fatis

promitto me du&lurum te:promitto, me obligo, do

;

predictus animus exprimitut,

Ex communi

tibi fidem meam , quàd te ducam [ub fide sea te

&i

Tambur, cit. »47. 3.

EE

dncam i babeas me ; infidus fim , fim nequam,nifi

; ,317

Z L n forocohfcientiæ-principalitg:r attendi-

te ducam;& his fimilia, Item accipiara teducam

r

tur intentio, Adeóque, ficut quandó conflat

1eideinceps , poflbac ,cras te ducam C'c..Namli-

prom

adfuiffe intentiouem fpondendi inter fponfos

céthaec & fimilia verba futuri temporis expref-

güokii'!' ,l'

fatis cognitam per talia verba yel figna, quam-

sé non fignificent promiffionem potiüs quàm

lj ei [

vis exfe non füfficienter explicativa

promiffio-

propofitum (& certé eaverba : contraham te-

: ]

nis , veracenfenturfponfalia, & obligationem

£um matrimonium : folüm fignificare propo-

(yir- |

in confcientia inducunt; ità econtrà , quajiacun-

fo &

U

fitum, cenfet "T'anner. cit. s. t O. ) attamen

que figna vel verl

?a fint 5 non 1nducent fpon-

fignificant promifiïone*m implicité ex ufu

T

falia

» obligationémque in contcientia, pet fé]o.

communiffimo !oqluend'i'. 'Uti authoritate plu-

W»Wl' " 5

quendo , nifiiis ufus Veré confe

aferit in fponta-

rium confirmat Sanchez difp. 18. sum. 12. Et

ht

lia aut matrimonium ,

ficut enim nuptias non

certiffime fimiliter , fialteri ftipulanti feu pro-

j 5

€oncubitus fed confenfus facit. L. I&

»ptias ff,

miffionem exigenti, v.g.puelle nolenti con-

m ini'ï |

De vegulis juris

; ita fponfalia rion locutio fed

confeufus facit.-

fentire , nifi promittas matrimonium , itarefpon-

Md

Unde qualiacunque figna ad-

deas. Item fi unus dicat ; accipio te 13 uxorem ,

t avi[ !«:

hibita (int,

fitamen iis ufüs vel

ufà ignoravetit,iis

& altera refpondeat : egote accipiam invirum ,

| 10.951*

,lgniüdari/falenl cohfglïflimv

vel promiffionem ,

^ &c. adhuc conftitui fponfalia ,re&é cenfet Tam-

nf

nulla erunt. fponfalia ,.

& fi probare poffet quis

bur. cit. $. 3. ?. 16. confentiente Gobat »ug;.

"

i

"

vel que , Íe ignoráffe iil

am fignificationem , ju.

49. Nam licetil

lud fponfi : accipiotte : fignificet

9

Ml

GeX non poterit com

judice Gobat cit. 74

pellere ad matrimonium ,

de przfenti, utper ea verba videatur matrimo-

f

2.7.

nium conftitui; tamen illa expreff:o fponfz re-

IV. In foro aute

as

; ;78

m externo priacipaliter at-

ípondentis per futurum : 4céipiam : oftendit

tenduntur verba,

Quare judex Écclefia(ticus ,

confenfum effe de futuro: ideóque conftituun-

jf

d [ r.

€ui intentio. fponde

ntium interna conftare non

tur fponfalia, & non matrimonium,

poteft , deber

muaä s

judicare fecundüm verba vel figna

]. Verbacertó nonfponfalia, fedimatrimo-180

n

intellecta

5

; fecundüm communem modum lo-

nium fignificantia fünt : 1. 4cczpio ze im me-

quendi.: Ut expreísé habetur e, Ex lirteris, 1,

am. . kimc verba pro genuina formá matrimo-

De fponfal.. Et fecundiüm ceommunem modum

'nii ponuntur , c. slrimo de fponfal, Subauditur

-[bll j

oquendi in tali loco , ubi fponfilia contracta

enim:inuxorem meam, in maritum, &c. 2. 772-

dfle

A

Jeo te 10 uxoret,

3. d'am , ex nnnp repnto re ín

i

um. L. Sm;g in jlipygat.' Á Deregnlis juris,

poste

Rrr3

'

:

$06

ï!:eal, Sacrantent, Pgnflll'; ,CaP; l

,

nium clandeflinum irrité ;oht;äxi?, in 1iu!!o'foï:;

$$

sórem z ex ntenc , velpofi baez ab boc tempore:

[

item ; fes

pper, angtibus dicbus vite babebo,tenc-

rocogipoffe, utinfoturum contrahat , nifi ad

;

[

bo te pro sscore, trát

Zabote ut uxorem, providebo

hoc íe exprefsé obligarit , utfi contra&tus non

j

ribi wr suxori s exnune ,. poflbac erismea uxor.

valeat tanquàm matrimonium , valere debeat eo

[

Nam licét ea verba futuri temporis: . sea eri;,

modo, quo potefL, fcilicet ut fponfalia, ficutno-

D

rovidebo tibi ut nxori cjc. ex Tefignificent &

tavit Sanchez i&dem. íum. 6. .

-

"

l

conítituant tantüm fponfalia , quatenüs tamen

[

LU.. Ferba dubia,

A

additur ejufmodi particula: ex smme , femper ,

Alia plurima congefta & examinata videre1 35

T

j

&c. jam important etiam confenfum de prz-

.. peteslatiffimeé apud Sanchez à difp.18,& —

fenti, adeóque verum matrimonium, Utnotat

ftri&tius Tambur. cit.c, 3. & Gobateaf/2,Sed ^ --

d

10

"'Tambur. ibideps num. 28.

quia pleraque parum faciunt ad praxin in noftris

Q

kte

I

e

i IIL. Qéüandó impuberes matrimonium con-

partibus , ideó

- ttahete. intendentes utuntur verbis certis .dé

tia,

1

feäigo ahqua mggig gcgmaqïza;i.

n

Tim

pracfenti , licét ob aetatis & maturitatis defectum

I AMfeá eris

, ts eritr, . che-ündäm*S)'lW--I 84

pf

verum matrimonium non fit, cenferi tamen ve-

firum & Radriguez. conttituunt matrimonium 5

atfecundüm Sanchcs. , Haurtadum , Tambur.To- -

aW

ra [ponfalia debent , qualía impuberes contrahe-

re poffunt. Ut habetur exptefsé e. Finali.de

lómfponfala, nifi addaturea »use, velpofthac

Ày

[

(

defponfat. impuber.c. wnico eodem titulo in6.

eris mea, &c. Sic enim conflituere matrimo- .

141

ubi ratio datur; quia mens contrahentium fit ;

nium, jam füprà infinuatum eft.: Similiter dubía

fiatlus non valet fecundum omnia ,valere tasien

eftforma: velo tebabere sxorem, Hacautem: ;

lm

oX

!* debet, quatentis poteffl..— Quamregulam iatet-

vole cautrabere tecum : volo, placet te ducere : o

DAU

pretans Covaruvias is epiteme p. 1. . 3, veram

cundum Sascbez. ibidem. wum. 24. & plures.

effe dicit, (iid , quod fieripoteft , includatur in

apud ipfum, confïiguit Iponfalia: fed re&tius Go-

Qu

éo ; quodfit ; atqui fponfalia fatis manitefte in--

bat germanus »», f6. cenfet lig verbis folis

n

[/71

cluduntur in matimonio, tanquàm im'pe'rfe-,

nihil effici in Germania, nifi accedat alia actio,

&um & inchoatum in perfecto. Layman.

cit.

v. g. ftipulatio manuum : exhibitio artha , pro-

N

yum. 17.Excipiendum tamen, nifi predicti ex-

pinatio poculi , &c.

Il.- Nos. alzam ducam

prefse excluferint fponfalia v. g. contrahirnus

; ,"'/,' t'.,.-ygl þpïd-t(r "yï/gi

matrimonium , qued fi hoc non valeat, nolumus

Sanchez cit. Conizck, ali-cum Layman. bie c.

obligare ut fponfalia. Et hinc confequenter val-

1. umr. 2. cenfent non. conftituere fponfalia ;

ET

dé p?rob abiliter.

J

fed fenfüm effe folüm exclufivum fic ; promitto:

ttrimo

182

IV. Qüan

do etiam þuäcres uterites Yverbis de

ld

me cum nulla contra&turum , excipio atem tey

przíenti, clam (ine Parocho & teftibus inten-

tecimque nonnego me contra&turum,, fed ne--

tmg

dunt matrimonium contrabere , etí1 poít Tri-

que etiam affirmo; neque ind? fequitur meaffire

ii

,

dentinum non valeat matrimonium, válere ta-

mare, acproinde eaformula folüm inducit ob-,

fu.

.men ut fponfalia de-futuro , docent graviffimi

ligationem conditionatam , hanc ducendi , fiali-

Woen

D D.Veracrux , Hnir:'quez,Cardkba, Rebellps,

quam ducere velim : Aut disjunélivam vel hanc-

NY

ducendi, vcl nullam, cujus utriuslibeteleclio etit |

eísque cirans Laymaa, n. 1']. alitque Ratio eft,

fümpr

quia ex una parteadeft eadem ratio , qua fupra ;

penes promittentem. — Contrà tamen multi fen-

hm; j

Exalia autem parte Concilium Tridentinum fo-

tiunt , & fenfum eorum verborum non folüm

: tdicg

.lüm annullavit matrimonium clandeftinum ,

exclufivum , fed etiam affertivum cenfent, . fi-

i

'non autem fponfalia clendeftina, cüm ad horum

cut inhac propofitione : nullus poteít confe- -

At qum

-valoré nulla folemnitasrequiratur , prout etiam

crare , nifiSacerdos. Sed prior fenius videturin .

f g

declaravit facra Congregatio apüd Tambur, cit.

praxi receptus , ut notat Tambur, »nas, 6O.

Ll

G* 4 num. 1. Decretum Tridentinum quod fj«

Ili. Promurto tiba amorem, Qb fidelitarem,

»816 */. 4

)

tnuit ,ut matrimonium fiat corasz Parocbo &i 12«

lhy

Dubiaformula eft , cum amor & fidelitas in aliis -

00 flibus , non babet locum in (ponfalibus. Contra-

etiam rebus fervari poffi, quàm in promiffione -

j muhm(

riam tamen- negativam. docent communiüs

matrimonii: fitamen accederet traditio arrha,

m

[]

DD. Navar.l. 4. confil.1. de clandefHina defposfa-

-ut copula fecuta effet , pott hanc formulam mes

m

tioze. Sanchez l. 1. c. 20. pluribüsque relatis

ritó judicaretur, perhoc faCtum declarari dubia,

"t

Diana part. 3. tratt. 4. refol. a.98. Tamburinus

illa verba , & explicazi in. fenfa promiffionis

j

lls

ibidem»sm. 6. 6 9. Gobateaf. a. 2um.78.Ra-

fponfalitis, Gobat; s. 6 g. Et univerfaliter :

3

Nitm

, tio przcipua eft ; quia Concil, Trident. feff. 2 4.c.

f poft mentionem factam de matrimonio , aus

Jbebl,—m

1. deveformat. matrimon. loquens de clandelli-

quomodocunq; dubiam promiffionem , feu vere

né contrabentibus, exprefsé ait: ad fic contra-

^

llone

ba dubia vel figna fequatur copula , cenfetur fa-

N

um

hendum eos facra Synodus ememinh inbabiles

la animo fponfálitio

? akd(;oqu.,e fpoxlfalia* f:.qfï-

^ Mi

veddit.Omüinodicit,id cl(ï:omni ex parte,ut pro-

traca.

:

?

À

ïü()rem

indé excludatur ratio fuprà data de impuberi-

. IV.. Propiu

0 tib' 4d matrimoüü?'m »dixit Pe»13 -

bus. Sed certé facilé refpondetur ? fübintelli-

trus Apollonie ; refpondit haec : Deus benedicat -

m

"Wt

gendam effe vocem : matrimonium , quz proxi«

tibi, Erüntne fic iponfalia cenfenda inita?. Cer- -

U]mhu

mé anteceffit..Fatetur tamen Layman cit. pro-

té nifi con(tet , vel appareat , Petrum fuiffe joca»

ef-

mäs, Ml

pier authoriwtagem' DD. fPonfum » qui magrimo-

tum, fed ferib locutom, &ma,xi,jm&( fi prate

fit

N

NT

(

P

V

D

A

| Se'afï;vlfl.ï De S;pol)ylzliba;./ :

$o7

)3

üt'tr'a,&atiovïefmhcntioaliquadubendi,i*efpxondgt Sponíalia. Seu, ut ait Gobat nuk-.69- quandó

ial

- , Gobat. cóf: 1. . 32. in foro externo pronun-

precefferant, vel . comitantur V"e'rbg,. acliones

TR

tiandum, quód fic ; etenim. illa phrafis : propi-

vel circumflantiz , ob quas meritó cenfeatur ,

i

notibi ad matrimonium, ad ei

T

^

k

)2tionem, a

illam miffütationem & acceptationem haberi

communicationem,ferió prolata fi

2

a;;

ficata Ger-

LT [

pro confenfu in matrimonium de futuro. ..

manisferium animum nubendi, emendi , Gc.

. IV. Tacirurnitas-aut non contradiclio prae

911I

Et fi altera. pars zefpondeat behedicens pocu-

fentis filii aut filize , tunc folüm eít fignum pofi-

ferel!;l-j

lum, cenfetur confzntire in rem petitam , aiió-

tiviconfenfus, quando parentes ( item 'T'utor

quin certo alia locutura.

Certé vix erit repe-

velalics poteftatem habens ) dicunt: hanc no-

«

tire puellam , qua , fi abhorretà tali mátrimo-

Ttram filiam damustibi, vel tuo filio in fpon-

AUR

nio, eo cafü non effet mox ditura , jam noa ef-

fam, Stcüs, fi alius fic dicatfub cujus poteftate

Jl

Íe tempus agere de matrimonio: aut certé re-

non eft conflituta puella; hi enim carent pote«-

fponfura cum tali refórmatione vultüs , oculo-

ftate & authoritate exprimendi aliorum confen-

g

rum , vocis , &c. ut omnes prafentes advertere

fum. Juxtà communem DD. cim Sauchez /. .

n

af

poffint ab ea non cogitari ferió de matrimonio

difp. 13. 9 24. & "Tambur. cit, »um. 3. con-.

1

à propinante oblato. Illud vero indubitatum , fi

t Postium. ac Dianam part. 3, traBl. 4. refol.

il

Apollonia propinatum poculum ac rcfufum

730. Tandem fi filius abíens, vel infans pofteà

acceptáffet, & mox'ebibiffet,nullo figno contra-

fiat prafens vel adultus, quandó à parentibus re-

4

tíam mentem oftendeiüs , fe Ícilicét non bibere

fciunt'prom;ïfïïonem pro ipfis faclam de matri-

in figpum matrimonii , fuiffe compellendam

monio , & ipfi vel ille taceanteo ipfofponfalia

]

nubere Petro, quia ejufinodi actio Germanis eft

iniri , ex communi notat Zambzr. ibidem cum

cdarum & certum fignum confensüs in. rem ,

Coinck, Iddue muültó magis ;fi ratificent per

ï

quam petit propinans.

Lege totum illum ca-

verba vel per cohabitionem , vifitationem ,. vel

fum primum apud, Gobat. tratl, 1. illandati

ofcula & amplexus , per appellationem fponfe,

:narf: appel!atþm'.,

G. Sic enim eít clara fponfaliorum approba-

n

Ü

tio. Prout deciditur in jure c. saico de defpon"

. JF. Sipna alia.

þct impuber. ia 6. decretal,

ub ïsgk; " On folüm verbis , fed aliis etiam adtioni-

M 59 V'

707

- bus conftituuntur fponíalia , féd verénon

þonfah': ,

fineverbis vel tractat

Ipter per[onas baliles,

3matrimonio.

ione prïedicenti aliqua de

N

^* Eneraliter: omnes illi & £eré foli füuntha-192

tl

m

I. Porrigendo acceptando. & compl&äendo

biles ad fponfalia contrahenda, qui poffunt

fednt

invicem manus, fedcerténon fine verbis, ut (i

validé & licité inire matrimonium ; & confe-

a

quenter omnes illi & feré foli funt. inhabiles ad

juvenis dicat : en habes meam manum in fig-

ducté

gnum, quód velim te habere fponfam , & puella

Íponfalia, qui nequeunt fine peccato celebrare

Veritas

vl

J

mox etiam porrigatmanuim, etíi nihil dicendo.

nuptias , qdantüm eft de jure naturz..

yudlis

hujus dicli, fimiliter & ratio, cur dixerim |:re

Secüs fi ille apprehendat manum puelle , &

jum

tum primum dicat, accipio: te in meam fpon-

foli , &, quantàm eft dejure natura ,

Pate')it ex

mixïiift'i'

fam; illa autem nectetrahatmanum , nec con-

dicendis in particulari./

tradicat ; tune enim non fore fignum fufficiens

( fi)!l*«P

J. Inbabiles mmr;;liter./

&t d

repromiffionis , nec confequénter fieri fponfa-

d ,

lia, cum pluribus docet Sanchez 4ifg. 22. s.

Rater infantes amentes, plené ebrios , om-*93

vl

6. Contrà tamen fieri fponíalia , contendunt

P

nésque deliberationis incapaces,ex diclis $.

"RU |

Pontius , aliísque citatis Perez difp. 4. fe&h, 6.-

2. etiam czcus, furdus, & mutus fimul eft inha-

Il. Porrigendo & in digitum immittendo

bilisad fponfalia & matrimonium. Juxtàcom-

Mrhiäf-þ"

annulum ( quod DD. fübarrhationem dicunt )

munem DD. cum Sanchez /. 1. dfp. 8. n2w. 30.

cliïasüfj

in fignumfidei & promiffionis , quam fibi dant

Ratioeft; quia faltem moraliter loquendo 'eft

Íponfi de futnris nuptiis , adeóque etiam non fi-

impoffibile, ut qui fimul caecus, furdus , & mu-

j

m

nealiqua tra&latione vel mentione przvia de fü-

tus eft, velà fe ipfo.vel ab alio difcatrequifita ad

turis nuptiis. Ut fi juvenis dicat & tradat annu-

di

matrimonium; quaré omnino repellenda effet ,

j

lumpuelle: do tibi hunc annulum ad matri-

qua tali vellet nubere. Eadem ratione talem in-

p[ümï

nirat

M

monium: illáque acceptet nihii contradicendo,

fenfatum hominem etiam incapacem effe pro-

u

habebitur ejus taciturnitas pro expreffa acce-

feffionis religiofe , ex communi recté docent

jtuonm

ptatione , & confequenter re

a

Diana part. y-27461.6. refol. 24. Pollizarius 44a-

efl, I

jf

communi Saxchéz, cit,

promifüon?. Ex

nuali Regula. tratt. 3. 0. 2. Neqstalem obftrin-

(

K

190 III. Mittendo & acceptando ali

a munera jux;

gi przcepto audiendi Sacrum contra multos,

]onmll j

tà morem fponforuni , precedente fcilicéttra-

cum multis bene probat Gobat -Alphabet. Sa-

Ciatione aliqua de matrimonio , feu ut loquitur:

erum avdientium. Secüs dicendum de eo , qui

í ii

Sanchez cit. »s. 6. quandó habito tractata de

folüm ano ex his defectibus laborat:itémque de'

T

10

matrimonio conttahendo , mifit fponfus ar-

illo , qui eft mutus & furdus fimul , modó non

d

)

rhas, ocalia, aut nomine fponfalium pecunias ,

fit ccus , nam talis poteft edoceri neceffariaad

j

Vl

M

obligationem, actámque conjugalem. Sanchez

hf

n

?Fccpgayitgue puella , cenfetur confenfiffe in

eit.

us

1

Zeoi. Sacräm(mt.' þPar'sþlïf; Capi !

£o8

cit. num. 3 2. Yanner. difp. 8. quafh. 1. nmm.32.

eo infirrmz atàtis judicio

5

lmprudens veffät-rfa;i-

5

,

tatio.

z

addens abfoluté & phyficé loquendo , nihil ob-

D!

flare , quin etiam cacus , fürdus , & mutusadeó

II. Non om

nmo firma, fed fgfpen./faï fu;ltt 96.

*

fl

erfpicacis fitingenii, ut rationem matrimo- ejusmodi fponfalia impuberum; quia quampri-

ni

nii fatis intelligat, ideóque uxorem ducere va-

müm impubes anios pubertatis aflecutus fuit ,

n

datur ei optio vel refiliendi, vel fponíalia ratifi-

]eat. Sgd mor.alia fe&tamur ,non phyüca.

candi exp:efsé veltacité Citato c. de illis éc.

D

ll. JEtas , imþnbe;cs.

"A nobis. codem titulo, At quid fi impuberes illi

m

m

"T'as fufficiens ad contrahenda fponfalia eft

fponfalia prius firmárunt juramento ? Adhuc

194!.E

poile refilire , contra Sanchez , alios multos,

pl

«tas rationis feu anni difcretionis ; & ju-

tella

re Ecclefiaftico quidem requiritur feptennium

cum aliis multis docet Poatigs apud Tamburi-

a

completum , adeó ; ut ante eam a&tatem com-

num approbantem , tra£f, 3. c.5. . 1. »sm. 17,

h Ti

Eo quàd juramentum fequatur naturam actüs ,

letam tam mas , quam fzmina inhabiles fint ad

il

Íponfalia contrahenda ; eáque contracta invali-

cui adjungitur , nifi à jure contrarium ordina-

)

da.c. Litteras c. e/dcce[fir. c. -dc. diffelvendum.

tum fuerit. Excipit tamen Layman. swm. 17. fi

impuberes pubertati jam propinqui fponíalia

p

De defpon[at Jmpuber , €$c. unico eodemtitulo:

Tiií

í

in 6. Ratioeít 5 quód ea ferme atate & non.

juramento confirmárint, tunc adepta pubertate ,

refiliri non poffe. Juxtaicit. e« ex. Lizeris, De

[

antcà rauonis ac liberi arbitrii ufum confequan-

tur , ut voluntariam in fe obligationem fufcipe-

'fþa.»;fzzl'».

E

(qe

IV. Pubes a

u

item jam , -qtilicum— impubere! 974

Dd

repoffint. — Quaré fi certis indiciis oltendatur ,

contraxit,neque ante , neque poft hujus puber-

i

dcfe&tum atatis fupplere malitiam , & praco-

fte

cis ingenii prudentiam , validafponfalia, etiam

tàtem refilire poteft, nifi alter quoque pubes fa-

&us diffolutioni confentiat. . Quia harcfacultas

T

ante ieptimum atatis annum completum cenferi

l:

dcbent ; ficut € contrà invalida cenferi debent

valendi fe folo diffolvere fponíalia , concetla eft

Irp

fponfalia etiam polt feptennium contracta ,

duntaxat impuberi pubertatem affecuto in fa-

vorem , & valet privilegium atatis tenerd , in

lin

f fufficientem . rationis ufum tunc defuiffe o-

ftendatur.

' Ita contra multos alios commu-

qna inita fponfalia merito non debent efíe tam

ünog

firma, utad eorum diffolutionem non fufficiat

litet

nior DD. cum Sanchez !. 1. 4i/p. i6- mutz. 14.

ejusdem diffenfus maturo pubertatis tempore

L

Layman. c. :,»1t. 16. Pontius/. 12. «. f. Ratio;

Ti

;eft; quia, càm de veritate conflat , przfumptio

habitus.. . Nihilergó de hoc privilegio partici-

pat;fi pubes jam fponfalia iniit cum impub

Eediens:

cedere debet,atque adeó Jura przícribunt, & re-

Frcäx.

quitunt ad fponfalia feptennium completum ,

Communis apud citatos omnes. .

ln

Tandem generalis exceptio

hic ponitur cit.

jnif

quia tunc przfumitur , & non antea ufus ratio-

c. A4xobis. Nififponfi ante legitimam afatem ,

hls

115 ficut prefcribunt annos pubertatís pro ma-

trimonio; quiatunc, Gnon anteà prafumitur

pubertatis fe carnaliter cognoverint , tüncenint

t

fpe&tato jure. antiquo ipfum matrimonium con-

W

potentia generandi: ergo &c. Sicut fi conftet.

ante annos pubertatis przfcriptos adeffe poten-

fummatum cenfetur; jureautem novo Concilit

R

'Trident. clandeftina. matrimonia annullantis ,

Tidtr;

tiam generandi,valet matrimonium ex fuprà di-

fponfalia completa.: fiquidem Canonico Jure

f

&is: fic fiante annum feptimum conftat adfuifle .

ufum rationis, valebunt fponfalia.

'Tandemo

pubes cenfetur , qui generare poteft , etfi anno-

MAT Vi

rum numerum legi-timum non explicavärit., v

- fponfalia,qua ob rationis defe&tum , feu utrius-

Wdebi

que ,feu alterius contraheatium irrita fuerunt ,

Puberes.codem titulo. cFc. ultimo *De eo , qui

* "nf

Íuperveniente rationis difcretione per ratifica-

cognovit confanguineam. Denique fi impuberes

E

- iton

tentent contrahere matrimonium per verba de

Mij

-tionem expreffam vel tacitam ( adeóque etiam,

copulam ) convalefcere ; juribus allegatis bené

prafenti , etfi non valeat , ut matrimonium, Ya«

Qd

explicant & probant Sagchez. gnm. y. Layman.

lere tamen ut 1þ.o,nfalia(, jam per occaü,ongfng :

l Q

aum. i.

dixi$. 3. ». 18 T.

:

) n

I Impedimen

1 93' II. Sponfalia poft ztatis difcretionem ab u-

tis äæ;;tzimanii ïdäþriö;ii.'

'4 eim duca

"Nvalida fine dubio funt fj

Donf:

troque vel alterutro impubere celebrata , valida

alis eorum , quiT 9

ffl'c, t

funt , fed nonomninó firma,fedíufpenfa. Va--

nunquàm poffunt validé vel licité contrahere

dtftillici

Nampa- -

lida quidem & ratafunt, quia nullo jure certa

matrimonium ob impedimentum.

pf

&tum turpe velrei turpis aut impoffibilis defacto

major ztas requiritur , ficut requiritur pro ipfo

ïf &

matrimonio atas pubertatis , cutn ad matrimo-

nullam obligationem inducit. — Textus c. fuper

iequ

fiium, quod eft ex fe indiffolubile, maturiori

eoe.-— Detran[allion, Et cim quid probibetur ,

ffrius. h

opusfit judicio, quàm ad fponfalia, que ex mul- -

probibetur omne id.per quod dd illud pervenitur:

Mntri

tis caufis refcindipoffunt. Unde & talia fponfa-

per fponfalia autem debet perveniri ad matffnïq-

ted

liaimpuberum inducunt impedimentum publi-

nium:ergo. -

quo

cx honeftatis. c. Litevas. c. "Accn[at. c. Contine-

Et hinc invalida: funt'fp

onfali;i fzrhplicï-ter &19?

j Wjuäm

4tttr. De de[ponat impuber. Er dutante eadem

abfoluté contraéta inter perfonas laborantes

atate impuberi à fponfalibus refilire non pof-

impedimento dirimente vel impediente matri-

4 Dca

funtc. 'De illis.eodem tital.De quo fusé Sanchez

monium: adeó , ut omne impedimentum ma-

re-

l1. difp, y Y Ratio hUjus ordinationis fuit,ne in

etimonii & diri-megs & impedic—ns tantüm ,

ea';.'

'V,"ï;Fïlli;fa

/

/

$09

3,5 l. De Sþohü/;z'/fz;s;

Ti

fpetu fþonfaïium.fit dirimens, . Communiffi-

trimonium etiam ini?:iiä; &'q&dmbddibet jufté

ama. (oninck. Tanner. alii. Katio jam dicta eft;

vel injufté invitis parentibus ; etfi , juflé invitis;

Funm;

nam .tales nequeunt fine peccato promittere

graviter peccare poffint, Certiffimum apud om«

pr

matrimonium , cum nequeant illo impedimen«

nes. Quin Concilium Trident. 5eff..24.c. 1.De

lit ;

to durante conjuges fieri. Dixi autem : fpesfalia

i

veformat. matrimon. ánathemate percelliteos.,

fimpliciter d abfolutà coutratla ; ita ut promiffio

qui affirmant; matrimonium à filiisfamiliasfine —

C

abfoluta. fimpliciter referatur ad quodcunque

3

confer;fu parentum contractum irritum effe , &&

L.

tempus , etiam práfens , quo durat impedimen-

parentes id ratum vel itritum faeere pofle ( Les |

lt

tum. Secüs, fi fponfalia effent conditionata , aut-

ges autem civiles ad filii matrimonium patris

,

exprefsé referantur ad tempus futurum , quo

confenfüm tanquàm meceffarium teqnir'efltch

NI

l

ceffabit impedimentum,

Ut mox videbis. in

vel folüm ad' honeflatein feu &quitatein refez

)

4]7'

exemplo.

(

360

'Titius

rende funt , vel certé Canonico jute correclae

& Berta gonfängbfneï in fecun&o gra-*-

funt)Ratio eft ; quiain electione ftatüs & maxi-

1

:

: dufimpliciter contrahunt fponfalia. . Certo nul-

mé matrimonii filii ipfo jure naturát omnino li

!

lafunt, cüm fint omninó inhabiles fecundüm

beri funt, ac nemini fubijciuntür :atque ; ut loa

ii

prafentem ftatum 5 nullus quippà poteft pro-

quitur D. Thomas 2.2. 494ff; 104: art; g. in liss.

h

mitter & obligare fead id , quod ex fe non po-

qua ad corporis füftentationem ac prolis gene-

/

teft ponere: fed hi ob impedimentum dírimens

rationem pértinent ; omnes homines pares funt ;

(quodex f& non poflunt tollere ) non poffunt

]

adeóque nec filios quidem in his ditobus ;pa-

1

matrimonium contrahere : ergó nec promittere

rentibus fubjacere. Hujus autem fpecialis ratio.

*

abfoluté & fimpliciter. At veró, fi promiffio vel

"

eftiquia cüim homo per.mairimonium fubijcias

fit conditionata ,. utpoté dicendo : fpondeo tibi

tur perpetug fervituti, equiffimum eft, uthac ia

matrimonium,fi Papa difpenfaverit: vel promif-

re fit plenus jurisfui. Item quia conjugium exi--

fio referaturad tempus futurum , quo ceffabit

git perpetuam Íocietatem mutuo amore cons

ainiä

impedimentum v. g. dicendo ; nunc fpondeo ti-

glutinatam;amor autem debet fponté nafci ; non

a

bi nuptias contrahendas poft obtentam difpen-

dui

imperari ; quod.enim quisnos elegit ; non dili-

fatiogem, Jam valida & licita fieri fponfalia no-

git Textuse. "Prefens 20. queff. 5. QuareUrba-

Vil

tat ctiam Sanchez . g. d. g. uum. 16. Tambur.

nus. II. c, Deneptés. 3 1. qnaff. 2.. decernit.. ANeé

(CIRFGEG

Sit, utip. g.*

x

pojfunt parentes filéos aogere certo conjugio focia-

Titiüs voto calít

itatisobilridtus ( 'quöd eft itis

yptie

*i ( elegantem afferens rationem 2quortm enins

npubel:

'pediens tantüm ) ità fimpliciter contrahit fpon-

