
Sacrificium incruentum , non veró ad incenden-

& maxime Sacramentorum à Clïrj&o inftituto-

p

dumthus, & fimilia: — Caterüm , ut meliüs ex

? TU

fundamento intelligatur natura Sacrificii , ponam

[

II.i Et Culti:i.

.

aliam particularem quaftionem.

Ultus (idem ac adoratio laté fump

tä)'-'fm

$. Il

k conteflatio exterua, (em nota fubmi[[ionis er-

Cujus virtutis alfus , qualiscunque cultus ef

4 alterum ob ejus afimatam. Excellentiam :

Sncrijï;ium t qmomodo fols Deo proprium V

quó differt ab honore ; Íeu veneratione. Ho.

not enim , feu veneratio pracise, dicit contella-

Acrificium efl Ans virtutis Religionis , &

[

.tionem noítre bonz exiítimationis de alterius

Cultus Latria (npremus : & ideo [oli DEO

Excellentia, feclusà notà fubmiffionis. Unde

u

q

proprium. | Explico particulatim

-- honorari etiam aqualis vel inferiór poteft, coli

i

vero veladorari minime.

Cultus veró feu ado-

]. Eff aidus virtutis Religionis.

ratio dicit conteflationem etiam noftrz fübmiffios

Ti

ayï

Elsgio defiuitur : virtwé moralit , quA "D EO

nis, feu fübjectiones erga alterum ob ejus zeíti-

. þR

:

tanquam primo rerum omnitum Principio ,

D

&& Domino excellentiffimo debitus cultus exbibe-

matam Excellentiam.

Hujus ttes fünt fpecies,

h

Lateria, Dulia, d Cultws Politicus. - (alius Po-

tur. ^ Objectum ejusproximum & Qnod, eit cul-

lg

— liticus dicitor , qui tribuitur alteri ob ejus excel-

tüs tanquam Deo debitus: adeb. ut materiale fit

lentiam creatam , & meré naturalem humanam ,

B

ivfe cultus, feu a&tiones ille, quibus Deum co-

l

utpote virtutem , do&trinam , Superioritatem G.

lere intendit , & fatagit Religio. Formale vétó ,

Cnltus Dulia dicitur , qui tribuitur Creaturis fau-

li

feu ratio formalis , quam religio in cultu DEO

t

Gisob earum excellentiam creatam & fuperna-

exhibendo immediaté refpicit , eft ratio debiti

tá

propter fummam ejus Excellentiam. Objectum

turalem pratie & gloriz , utpote Angelis & Ho«

m

^minibus fanctis defunétis, de quorum gratia &

veró remotum & Cui elt ipfe DEUS ut primum

j

rerum omnium Principium , ac fupremus: Do-

loria conftat: Et dividitur i» Duliam fmspliceun

Mij

uá coluntur communiter Sancti ob eorum ordi-

minus Quo differt Religio à Charitate, qua

m

a&u fuo elicito immediaté tendit in ipfun

nariam Excellentiam füpernaturalem gratiz &

Al

gloriz : & Hyperduliam , quá colitur creatura ob

DEum ut fummum bonum: & actioes omnes

Qp

refert ad Deum tanquam aliquid bonum & pla-

extraordinariam excellentiam fupernaturalem: &

de fa&to fic colitur B. V. MARIA Mater DET, a

citum Deo ; Religio veró actu fuo elicito imme-

$

diaté tendit non in ipfum Deum, fed in cultum

fingularis fanctitatis, gratie & gloriz , quà fupet

omnes Angelos & Sanctos excellit: item Huma-

DOM

DEO exhibendum , vult enitn immediate non

üg&

Deum, fed cultum aliquem exhibere Deo: a&tio-

nitas Chrifti feorfim fumpta , ob excellentiam fu-

premam unitatis hyp

oftatice adVerbum divinum

-s

Mir i

nésque colendi refert ad Deum tanquam aliquid

D. cum D. Thoma & Scota

L

Deo debitum ob fummam ejus Excellentiam &

juxta communem D

i

in 3. d. 2 g. Chltus Latrie denique dicitur, qui

N

Dominium.

Unde Religio non eftvirtus Theo-

üSD

logica , càm actu fuo elicito immediate in Deum

ipfi foli Deo exhibetur ob ejus cxcellentia:mä-:

a

non tendat : fed eft virtus moralis nobiliffima,

creatam & infinitam.

þ*m yo]

quia a&iones morales hominis , poft virtutes

Vg

IIL Latrie. —

2

M

"Theologicas, fuper omnes alias virtutes mora-

hä

lés maximé & perfe&iffime àd D

x

e/ftria , quà Cultus fo'i DEO debitus

exh*f*-

Wä&

eqm ordinat , &

lä

Ktcfc,rt.. Unde ulteriüs

d.

betur , poteft accig? vel habi,tualitgy pro

tute

vu:a'

Ntn

R,

'

at

L

D E

*

L]

—— beil, Sacraim. þa'rs I!; Cap. il.' .S'ec't' lDe Säi

T c;þ/i:n comiwumi, "6 47

T g

&ite inclinante ad Deo debitum cultutà exhiben:

Wil

ipliþþt ejusdem naturae C'onforfes*', ejusdémque

dum: & fic idem eft cum vir

tute Religionis,

ll

gratiz & gloria capates: attamen hác ádhuc ca-

hoc folo difcrimine , quod Relig

10 gen;raliter re-

rentes meritó fübmittendi,

Winiym. :

fpicit omnem.cultum Deo exhibendum , tam 1n-

3: Ut fünt aclus

lw

iernum , quàm externum : Latría vero fpecialiter

Politici, dicuat adhuc longé infcriorem fübmif-

Mib

fionem & in-linationem- voluntatis erga homt-

E

refpicit folàm. cultum externum fimul cum actu

intemo Deo exhibendum.

Communiüs tamen

Qs ápprehenfos fub ratione cérte excellentig püs

lia

tz naturális

& humanz in dignitaté, virtute ;

Latría accipitur actualiter

fcientiá &c,

Jv

ratione Dei , & definitur «

proactuali culæ & ado-

relpectu quorum proinde non nihil ;

iW

fed Dene aliq

uid fümus, quippe ejusdem naturae

33

- Latria efl atlus externia Religionis ,

quoper

|tintg

confortes , & *excell'entiætapa"c*es, .& licet de

gonveuientem cerporss geflum , altáve atitone f4*

j N

erá externá protefflamur nofiram [nbjeElionem er«

facto in uno hoc genere excellentiz inferiores ,

TW

ideóque merito fubmittendi, tamen aliquo alio

£a Deuta , ut fimimum nofir us Dominum, ob e 'jus

ge

H

!v, ln

ere excellentiz vel bonorum fiepe füperiores.

t

dncreatam Qj infinitam exeelleutiam, adeéqne tri-

Quz om

:

niabene penetrandaíunt. 4. At veró Sa-

buimns ei (ummin 69 divintm bonorem.

a

L

crificium totum, tam quoad actum externum im-

Differentia hujus cultüs & adorationis foli Deo

T

proprie principaliter & univerfaliter defümitur

.?molationis feu immutationis rei fenfibilis , quànt

Vs f

quoad actum intérnum intentionis conteftandi fu-

ab actu interno religiofo voluntatis, quó homo

d

premum Dei füper nos Dominium , foli Deo pro-

vult tali actu externo colere ipfum Deum, feu pro«

'Füoinflka

teftari fuam fübjectionem erga Deum , ut fupre:

prium eft, ipsíque foli offerri debet, & nulli crea-

ture ut termino principali offerri pote(l. | Unde.

mum Dominum, ob ejus fupremam & infinitam

Excellentiam : quicunque deinde íit ille atus ex--

& Deus pracepit Exodi 22. Qnui immolat Dits ,

occidatar, práterquam Domin

teraus, Nam generaliter omnis actus externus

ofoli. ExthincSa-

ctificium eft actus Latriz.

s

bonus moraliter , vel etiam in differens poteft effe

cultus vel adoratio Dei.

Speciales a&tus funt

hn

TV. Supreumus , eh ideo féli DbEo pio';rius.'

TO

Proftratio , Inclinatio, Genuflexio &c. fuprà enu-

Acrificium. eft Áctus R.

merata. Specialiffimi autem funt a&us Sacrificii,

eligionis , ac cultüsp g

n à

P Latriz Ii;premus ac fim

pliciter fummus cul-

1t nb

quzque adillud referuntur , T'empla , Altaria, Sa-

tus poffibilis

cerdotium , ac facri Ordines omnes,

» qualis fine dübio foli Déo debetur

dealt -

propter fe , ejísque füpremam. & omnino inde-

4 Eft ergo Sacrificium fpecialiffimus actus &

i, U

pendentem eminentiam ac dominium fuper om-

od

'cultus Latrig; atque hoc ipfo differt ab omnibus

nia. . Nam Sacrifició, quo Deo res fenfibilis im«

aliiscultibus & actibus Latriz , quód omnes alii

od

mutata offertur in recognitionetri ejus füprems

aGus Latrie externg & matériales , ut inclina-

»fibni

minii , non folüm conteflamur nudé Deum

ii

tiones , genuflexiones , proftrationes , oblatio-

effe fupremum Dominum vitx & mortis no-

nes &c. communes fint Deo , San&is , & homini-

; f

firz , ut explicatum eft ( quód ipfi jam foli Deo

u

bus excellentibus, feu cultui Latrie, Dulie, &

proprium eít ) fed conteílamur fummam om-

es u

Politico, & differant folüm pencs intentiones &

nimodam noftram fübmiffionem , fubjectionem ,

inclnationes voluntatis. Nam z. ut funt actus

nl

& dependentiam erga Deum, ejüsque fuper nos

Latriz , dicunt fummam inclinationem volunta-

ii

tis erga Deum apprehenfum füb ratione fumma

fupremam eminentiam àc dominium, ut digs

rCrcawris';

niffitmum agnofcamus , non ipfos deftruere & im»

& infinitz Excellentie , fupremíque Dominii vi-

n if

tz & mortis: & rei

molare in cutum' & obíequium DEI : neque

psá dicit inclinationem erga

enim aliter iftam omnimo

dam dependentiam &

ii

Deum quafi

in sibilsm; quippe refpe&tu cujus

(f grfi

abyffale nihilum noftrum

refpectu Dei perfecte

infinitz excel

lentiz. & poteítatis revera fumus

Ífemus.

s n

zibil, & iübtracto ejus influxuü continuó con-

reprafentare & profiteri po

Verüm quia

eorum

hoc non exp«dit,

nec ipfe Deus vult , nec permit«

fervatio, mox in priftinum nihilum recideremus 3

nullius prorfus diy

tit, ideo loco noftri quafi fubftituimus , & de:

ing Excellentiz vel perfeclionis

y at

capaces,

ftruimus, ac immolamus aliam rem fenfibilem:

in veteri quidem lege oves & boves &c. in no«

$. Hunc affedum Latr

is 'energicä expremt

faier

iS. D. Francifcus

Va autem lege gratim ipfum Corpus & San-

; ita Deum adorare folitus: O

-guinem Chrifti, adeóque concomitanter ipfura

a, Q^

j

Demine quis tn t quis ego? Tu onmnia

» €go nibil ;

« lrcanu

Chriftum Deum & Hominem ; iiodo infrà ex-

Tu abyffus entis d. boni! 'Ego ab

j/

vffua

uibili er

plicando. Cüm ergo nulli alteri, nifi foli Deo des

x

n

mali ! Tibi ergo me abyffali buzzi

litate $* vene-

beatur tanta fubje&tio, ut fupremo Principio &

M

ratione profferno.

Apud Cornelium à Lapide

Q d

Domino noílro, in 'Cujus gratiam congruat nos

[ciUf

dn c. 7. a(iuum ad 9. 2 g. [inb finem. . 2. Ut funt

ipfos deftrui , fequitur Sacrificium foli Deo dez

T

acus Dulie , dicunt long? inferiorem inclinatio-

beri. Unde olim quoque populorum confenfu;

Ml[cntläm

nem voluntatis erga Sanctos apprehenfos fub ra-

Sacrificia nemini, nifi Numini vero vel ficlg

tione excellentiz füpernaturalis gratiz & glo-

offerebantur. . Hinc eft illà pulcherrimà fenteni:

tie ,longé tamen plüs quàm humanz , attamen

tiaD. Auguftini J ro. de Civit. Dei c. 4.. A4ulra

nitz GC creatz , & divina infinité inferioris , at-

de ctltu divino nfrpata funt , qua honovibus dez

) dabmüfr

que ab illa omnimode dependentis : refpectu

eruntur bumanis, feve burilitate nimiá , five

luallteffm

utbus ea dés

Hgorum proinde pon nilhil, ïïed aliquid fumus;

adnlati'gnä pafliferá , ita ':m*g'n snt g

. ferminn

í

:

d

03 48 (!./.»eal. Sacram, Pars li. Cap. ll, Secl. 1, ;De Sac.:rïücio z'n/commu:gai,lö"c;j 5

vil

! fevuntiv , botmines baberentur , qui dicuntur C0«

Sacrïüciüm legis gratie feu. Evangelica , qnod

[

unicum , crüentum quidem femel obtulit Chri-

il

lendi ($ venerandi , fi autem eis muliàm additur,

Q aderandi. Quis verà [acrificandum cenfuit,

itus femel in Cruce moriens :Incruentum vero &

[

nifi e , quem "DEU ant [civit, ant putavit ,

perpetuum inilituitin ultima Coena. — Et de h'dc'

].

aut finxitt

:

lolo jam nobis fermo,

«

d

c quoad primum quafitum: 'ex*;]uibusGo/« -

ho

x

*

E hz

$. III.

patet etiam ad quafitum alterum. — Habet ergo

-s

fot

dh

Quotuplex efl Sacrificium , c undeha- -

origisem Sacrificium ex lege naturz &ordinatio-

bens originem ?

ne divinà: Ex lege nature quidem: quia homoe

ii

Acrificium varià ratione & te

fpectu .variä dxe

agnofcens fuas in corpore & animá defectiones ,

ln

$68

viditur.

naturaliter intelligit fe alterius fuperioris auxilia

n

I Ratione materig Sacrificium olim divide-

indigere in vita & a&libus fuis , ne deficiat , atque

batur in. Hoffiam feu Villimam , immolationem

ideo illi (aperiori teverentiam & honorem exhi-

€ libamen. Vi£lima feu Hoflia dicébatut Sacrifi-

bendum, aut pto tali auxilio impetrando, aut pro

impetrato regratiandum merito judicat naturali

*

cium, quo DEO offerebatur animal, ut oves,

boves, vituli, hirci , capre, GC aves , &c. 4pmo-

luce, & rectá ratione ; ergo ulteriüs illi fuperioti

n

latso dicebatut Sacrificium , quo Deo offerebatur

in recognitionem illius eminentiz , ac fua depens

M

n

res inanimata folida, ut fruges terte , panes;

dentiz, ac debitz fubjectionis teftificationem, ob«

lationes & facrificia offerenda eádem naturalira-

D

thura, &c. Libamen dicebatur Sacrificium , quo

N

Deo offerebatur res ipanimata liquida , vinum

tione recte judicat.

Unde recte fancti Patres do-

cent, Sacrificium effe de lege naturae : quia natura-

)

oleum, fanguis , aqua per effufionem in terram.

b

De modo iíto facrificandi late 3criptura veteris

leet homini fe interiüs fubjicere Deo, & hane

"Teftamenti.

fubje&tionem internam fuam figno aliquo externo

[

X

$7

IL Ratione forma & finis

þSacriHcium divi-

prodere & teítificari. — Ergo Sacrificium habet

debatur in ZZelocassflnm , bofliam pre peccate , G

originem ex dictamine recie raiionis, & ipsà le-

bo[liam pacificam. Holocan(ium eràt Sacrificium,

$e naturali. . Deinde etiàm ex 'expreffaapofitiva

ordinatione divina , ut conflat paffim in facrisLit»

4/

quo tota res oblata deftruebatur feu concrema-

L

batur, & in fumum refoluta furfum ad DEum

teris veteris Teftamenti. Quin in ipfà lege natu-

[7]

afcendebat, ut nihil inde cederet in ufus homi

rz San&i Patres divino inftinctu Deo obtulerunt

num: adeóque erat Sacrificium perfectiffimum,

Sactificia, ut conftat de Abel, No&, Melchife

.

isdh

LL

quo perfectiifime fignificabatur , omnia Dei efle;

Abraham, Ifaac " Jacc/:b » Job ; aliis.

hi

& ad ipfum omnia referenda. . Hoffia pro peecato,

df

erat Sacrificium oblatum pro peccatis externis tart-

.SEGTIO IL.

Mifn

tüm & légalibus, & partim cremabatur , partim

. Miffe Sacrþ?ciö.

cedebat in ufus Sacerdotum tantüm , €ó in àátrio

-mæüæ

; ';'"';',7101

-

fitür

templi vefcentium. — Hoffia pacifica erat Sacrifici-

&iny

um, quod Deo offerebatur in gratiarum actionem

- Quid eft Miffa? -

d

pro beneficiis acceptis , aut pro bcneöciisvimpg-

5

c

U M' M A R LU M

od

trandis , & hujus una tantüm pars comburebatur

!ty

ad honorem Dei ; alia pars cedebat fimiliter in

61, Miffa quid nominis? ( .

ufum ipforum offerentium.

62, Quid rei t ejus definitio.

?fllli

; 63. Miffam in neva leg e «[[e verum Sacrificium y bro

li

;8* lll Eadem ratione finis: Sacrificium, (non

*vari? Uíque ad n. 68.

&aïkff :

tantüm veteris Legis , fed etiam maximé nov2

;; 63, Soluuntur objedliones. quuc adm. 72, -

lti,

uT

Legis modoinfrà explicando) dividitur in Sacri-

72, Sacrificiuto Mif quotuplex t

ficium Latresticum , Euchariflicum , Impetrato-

ülhlu

— L Quid Nominisà

1

Yi

vium & Satisfatlorium. — Sacrificium Latrenti-

um e(t, quod offertur totum ad Deum colen-

ffa communi Ethymologià, in. Condesét

/ WWS

;RAI

liis ; Patribus , & Jure Canonico, dicitur

figuöd

dum ( & hoc fiebat olim holocaufto) Esebari-

fficum dicitur, quod offertur Deo in gratiarum

.à Miffione. Étolim idem erat ac dimiffio Ca-

thecumenorum , fcilicet poft Evangelium ante

actionem pro beneficiis acceptis: /mpetratorium

Af,

quod fit pro beneficiis accipiendis ( hac duo utra-

Offertorium, quo incipiebat Miffa facra. — Tunc

enim Diaconus publicá voce clamabat : Zre, A:f

que dicebantur olim boflia pacifia. ) Satisfatto-

rium dicitur , quod offertur Deo pro peccatis &

efl : quibis auditis ab Ecclefia per Oftiarios ex-

q

cludebantur Cathecumeni , Energumem , pub-

peccatorum poenis ac flagellis avertendis. Et hoc

NU

concidit cum hoília pro peccato: hzec porró orn-

lice Peenitentes, quibus fas non erat Confecree

|:

nia olim fa&ta diverfis Sacrificiis: modó in nova

tioni Corporis & Sanguinis Dom*ini^5inter; &

W,d

' Nunc autem Miffa dicitur tota actio facra, quà

f

Lege fiunt unico Sacrificio incruento noftro,, ut

cum multis czremoniis , ledtionibus, orationie

Inox infrà explicabitur.

i

IV. Ratione otiginis Sacri

ficium le'gz's natura ,

bus , conficitur, offertur , & fumitur Sacramerr

li

«

N

quale oblatum fuit ab Adamo usque ad Moyfen:

tum & Sacrificium Corporis & Sanguinis Chti*

,

jj

- Sacrificium legis feripte , feu AMofaice , qualia à

fli. . Itidem Ethymologiá defumptà à miffione.

nittt«

Cüm

/' Deo praícripta funt. per Moyfen plurima. Et

Quia per cogfecrationem Chriftus ad nos 1

tüf,

-

d

]

(

'

ïlseol .S'ktc'mmm.t.j'Pars II. Eap..II'./ &f TI. De Sacrifi

i'o?tlz) .

149

! qi

l ;.;Wä*Patre a &per oblationem & fümptionem à

ii (

Bafilii, Chryfoftomi , ac ipfiusJacobi Apoftoli ,

r

wobis offertur ,- & quafi remittitur .ad Patrem:

-& Marci Evangelifte : ac unanimi confenfu om-

lw

, unde modó poft tantam illam actionem publicá

nium Orthodoxotum , coatra nuper natos noflri

Vlthy

.voce à Diacono cantantur verbailla : /re,

Aiffa

temperi hzreticos Calviniflas, ac Lutheranos. Et

&f . quibusfignificatur & Hoftiam fa

cram jam

breviter ac claré probatur,

lsl

.effeplené oblatam,, miffam

, feu tranímiffam ad

L Exfigura: Pfalmo 109.dicitur de Chriflo 64

a "

Patrem : & ideo omnibus.

eíle jam liberam mif-

Oaravit Dominus, CV non penitebit eum 5 tu es

CUM

fionem , feu dimiffionem ,

. ac licentiam abeun:

Sacerdos iu eternum [ecundim Ordinem «JMel-

Qd ho

, ,Qi. .. Alii volunt nomen hocMiffa » derivari.ab

ebifedech ; id eft fecundüm fimilitudinem feu ri-

UTR

Hebraeo Miffach, quod /fpontanearn oblationem

w

/ fignificat.: fed. nos cum «

tum Melchifedech ; qui ut Sacerdos DEI panem

ts

quþunï s latini 1n)a-

vinum obtulit Genef. t 4..— 4t veró " Melcbife,

neamus.

fíitni

decb Rex Salegs, preferens pauem & vinum , evat

1053

II.. . Quid rei !þ

eximSacer dos'Dei Altilfivzi, benedixst ei, Mbraba

n

Iffa eft verum & unicum nove Legis Sacri-

fetlicer, — Quo fa&to prafiguravit Sacrificium à

It l

Chrifto oblatum in ultima Cena füb fpeciebus

,;, &A

P

ficium, quo à Sacérdote rité Ordinato ,

lii

panis & vini,ut docrt Concilium Tridentinum fü-

Corpms G Sanguis Domini No[lvi Y ESU Chráfli

lzi

.]A

fub [peciebss pauis & viniex eju inflitntione cer-

prà allatum , & Patres unanimiter apud Bellarmi-

t0nerm;

num J 7.4e Afiffa cap. 6. Et apertiffime Cypria-

torítu,pro falute vivorum. C defuntlorum DEO

m

bfevtur, immolatur, c* fumitur.. Itainre onines.

nus Epifl. 63. «d Caciliuw poít alia dicens: Nzm

Qs

qnis magis Sacerdos DE1fwmmi, quam Dominus

Singule particule explicabuntur per diftindtos

Nquus

paragraphos hoc , & du

obus fequentibus Capiti-

nofler XESU S Chriflns,qui Sacrifiium D EO Pa-

D€01 d

&ri obtulit, & obiulit boc idem , quod AMelchife-

bus. — Pro fundamento autem pono imprimis

decbobtulerat , id eff panem && vinum

s

, fattttm fcis

d

j

doctrinam fundamentalem Concil. "Trident. /2/f.

lieet Corpus & Sauguinew.

22. c.1. de hoc Sacrificio : r igirur Des && Do-

15

Il. Exprophetia Malachiz. 1. Ubi DEus ve-65.

bninns nofler, etf femel C feip[umn in ra Crucis,

morte intercedente DEO Patrioblaturuserat, ut

Jut reprobans Sacerdotes Mofaicos ; eorümque

11442

pr'riïlfc-*ïi?

facrificia, ait: JVen. eff mibi veluntas in volas &i

dternám illic Redemptionem opetaretur j quia tg-

€1t Dominas. Exercituum/

H

.

fihgio

aneu per mortess Sacerdotinm ejus extinguendum

Q* munus non fujcis

piaa de wuun vefira, — Abortenim Solis usque

y obtolt

80n erat, i» Cana novilfima » quá notle tradeba-

&d. occ.

dofede

st dileida fpon(a [na Eczlefin vifibile, ficut bo«

afnm magnum efh nomeu meum in gentie

bus, G inonni loco facrificatue 4 b offertur na-

Néinitti natura exicit,relinqueret Sacrificium.quo

eruentum illud. in Cruce. peragendum veprefen-

miniseco oblatio munda: nimirum Euchariítiza ;

ut explicat, Tridentinum ibidem , & Patres una-

|

paretur , ejésque memoria n[aue iu finem faculi

permaneret , aque illius falutaris virtus in ve«

nimiiter , inter quos Damafc./. 4. de fide £Ap. 14.

z

ait: J/lud ef purum Q incrutntum Sacrificium

-G

mij[ionem eorum , qua à nobis quetidie fiunt , pec-

quod Dowinus à folis ortu nsque ad occ

catórum applicaretur , Sacerdotem [zemndzm or-

tum ivi per Prophetam pradixit. (?c.

ajknf obla s

?

dintin Melchifedecb fe im atevuzm conflitutum de-

JIL Ex Evangelio: Chriftus fummus $

.

ac&-äf/

elaraus , (orpus G Sanguiuem fuune fub fpeciebus

Y

ganis d vini DEO Patri obtulityac fabearsuuden

dos panem. & vinum in. Corpus & Sanguinem

convertens feipfum in ultima Coma obtulit ,

rérsim Symbolis ZApo(folis , quos tuuc novi Teffa-

gnenti Sacerdotes conflituit , ut fumerent, tradi-

precepitque idem fieri ab Apoltolis : :eorimque

u

in Sacerdotio Succefforibus , dicens : Hoc facite

jam -

dit, G eisdem, eorímque Succe[fortbus p Saceve

dotio, ut offerreu, pratepit per bec verba : Hae

in weam commemorationem

» ut patetex Evange-

lio Matthzi, M

arci, Luce, & 1. Cor.r r.. Defi-

^

fauite in-meam commemorationem. » Htf

femper

Cutboliéa Esclefra intellexit, C docuiz et.

c. Hzc

nitque Tridentin. eir, cax. 1. & docent Pátresu-

Concilium aécutaté: explicans S. Sactificit hujus

nanimiter : inter quos Irenzus /. 4. cap. J2. dicit;

Quod Chriflus tunc novi Te[lamenti novam do«

^ , Ü

inttitutionem; ideóque bene ponderanda , & con-

?iguöd'äix?c*e"pg in memoria habenda funt.

cnit eblationem, quam Ecclefia ab e/dpoflalis at«

ii

eipiens in univer o mundo offert DEO. Atqui ifti

t dimi

LUg P

a&ioni ve] oblationi nihilprorfus deeft ad ratio«

,mgfiliümä '

Lege , feu in

nem veriffimi Sacrificii: eft enim vera oblatio rei

f !

E/b)e in : qu

j

Sacrificiumt

as f'.'"??

fenfibilis per realem immutatioeern , nimirumy

bit li

converfionem

d

$

) SST omnin,o.Cc'Vrtrifmga Fidei Orfhodoxai ves

panis & viniin Corpus & Sangui-

(f*

L4 [itas ,

nem Chrifli,.

facla DEO in recognitionem füpres

OU

us t

quam eleganter & perfpicué docet

Concilium

Tridentinum

"

modó recitatum : &

mi ejus fuper nos Dominii principaliter: ut latiüs

| j

[^ ' Ccnkk

nYox ibiden Can.

conítabit pet

3

$. Se'fcquentesg ergo in Miffa eít ve-

" ye

I.definit, 5j 24j; dixerit, in.

rum Sacrificium.

N

[

Mif

non offerri verum &

4[0 fä*u'

proprium Sacrificiugn,

- IV.. Ratione eongruentie, Nam 1. Sacrifici-6&

aini quid offerri non fit 4liu.

4 , quàm Chriflum »«

i

) 9

bis ad mandscandnm da

ri,

um inter aCtus externos Religionis eft perfectif-

T

anatbema fit : ea-.

fimus foli DEO proprius , & maximum habet

démque veritas liquidiffime co

nftat ex antiquiffi.

sjngumö'

Ipis Conciliis , Patribusomni

cum natura rationali convenientiam , adeo , ut

44

[i4

bus], ac,Lytuf?iis ;

"m

g

- Paxs II;-.I.D,a Sgcnhg-

nulla unquar gens eg c?mexit , qux glic;ijuxsrïfïq.

[

t

T

N

j

L177À Sd'crmn. Pars 1. €ap. M. Seä. It De Sacrä]'?cig MWI;:? 7

flgo ;

(ionem habuit :

fequentia. Omnino enim przter Sacrificium Cri.

qu

4minis, feu veri, feu fidtitii per/fua

[3

ergo non debuit; Chriftus. eo pri

vere populum

cisopus erat alio Sacrificio quotidie offerendo,

lis omnibus

tum ut fru&tus Sacrificii Crucis nobis applicetur,,

p

fuum Chtriftianum , utpote popu

ühut

erfe&tiorem , & tam in colendo DEO,

quàm vi,

ut dictum efl : tum etiam principaliter ob hong-

2. De-

rem & cultum DEL , à quo ficut quotidie , imb

Mj

li

vendo nature rationali conformiorem.

inde DEUS olim in veteri lege vo

luit coli facrifi-

fingulis momentis vita noftra dependet, fic con.

venientiffimé populvsChriftianus id quotidie pro-

ciis Mofaicis &c. Atqui omnes caufe , ob quas

(

teflatur aliquo Sacrificio : & quo alio convenien-

"Tudminon caruetunt Sacrificio , etiam militant

in Chiftianis : nimitum DEUM colere cultu ei

tiüs, quàm 1llo facrati

B

Qïmo Euchariffico ' N,Imic

;

vice versa.

1

'propri

o & externo nobis etiam corpore predi-

P

it-r Sacti.69

M [

tis convenienti

*

DEUM placare ; pro beneficiis

II .Si Chriftus inftituit & a&tu obtul

?

ficium Eucharifticum in ultima Coena , illud ne«

cüx;

ratiasagere ,

novaimpetrare , mortem Chrifti

get

3. Chriftus Sa-

ceffario fuiffet infiniti valoris & fufficientiffimum

viti

Tipé reprafentare : ergo &c.

cramenta veteris legis imperfe&ta mutavit in a-

ad deletionem omnium peccatorum totius gene-

T

ris harriani ; ergotunc fruítra fuiffet ipfurn Sacri-

lianovaveriora & pratfítantiora : confonum 'ergo

ficium Crucis cruentum : qubd hortendum audi«

oU

eft Chriftum Sacrificia veteris legis imperfecta

d

a-mortis Chrifti., com-

tü. Megatür confequéntia.

Quia etfi illudSa.

tantüm & prafigurativ

r

inutáffe in novum verius & perfectius Sac

tifi«

ctificium ültima Cónz , flcut'&äüælibet Chris

*

D2

ftiactio , vel paffio, v. gr. folus Circumci

fi

^

cium Eucharifticum :: Eft enim Euchbariftia maxi-

ionis

IN

gné idonea, ut offeratur DEO per Sacrificium : &

dolor , fit infiniti valoris : & fufficientiffinium

ad redemptionem generis humani : tamen ex

;ä.

erfectiffime repraefentat mortemi Chrifti, utex

Sicut enim Chriftus

&o inter DEUM & Chriftum inito , genus hue

dicendis magis patebit.

&

án Cruce fuum Sanguinemà Corpore feparari,

manum non erat redimeadüm ; nifi per Sacrifiia

um cruentumi Crucis, quodproinde non era: fru-

per hoc mori voluit, ut hác ratione DEO Patti ,

fupremo rerum Domino fupremum cultum ex-

íflraneum. Mirare hic nimiam Dhl erga no's'gþqyl

xitatemi.

hiberet , ac per hujus cultás exhibitionem, im-

ï:;

ispropitiationem , omniíque dona

III, Euchariftia eft Sacramentum .ergonoMO

petraret nob

eftSacrifiium. — Refp. Difting. confequens. er-

ccaleftia 5 it

aetiam eodem volente in^ Miffa fe-

aratur my(ticé & reprafentativé Corpus & San-

'O ron eft Sacrificium , formaliter , concedo

totum. Sacrificium énim formaliter & proprié

uis Chrifti primarió ad éum finem , ut fupre-

imus culus DEO exhibeatur tanquam fummo re-

€onfiftit in a&tione facrificativa , " ideóque non

ä

rüm conditarum Domino ,- ut per lioc. merita

ipfa Enchariftia , féd'ipfius Confe&tio & oblatio

f

élt Sacrificium formaliter. Ergo non eft Sacrifici»

Chrifti, & cum his donaac aüxilia falutis nobis

lii

t docuit Tridentinum faprae —— '

um objectivé, feu res oblata per Sacrificium : nego

H:appkliccntur', u

confequentiam. Eadem enim res potefteffe Sa-

y

Objecfiones foluta,

:

Q

A

Hiriftus femel obtulit Sacri

ficium 'Cr;ucïs

érificium, quatenus offertur DEO ; & fimul Sacra-

iéntuim, quaterus eft

ii

[13 IC

cruenter pro hobis paffus & mortuus :

.fignum—äffï;;iu; gratia : &

í

fic eft de Euchariftia.

L

p

- *. fedillud Sacrificium fuit infiaiti valoris, & ideo

[!

non oportuit Chriftum fepiüs pati juxta Apo-

]V. Euchariftia , ejósque tonfecratio eftyi

lt

commemoratio Sacrificii Cruenti cracis ex iplaà

flolum Hebr. 7. G. 9. c. etgo neque opus eft alio

n

inflitutione Chrifttexprefsd. — Ho« faente in mit-

. Sacrificio ,' quod pro nobis quotidie offerretur.

*

*

z

lr.

Refp. diftinguendo minorem. Illud Sacrificium

am commemorationenz

ergo non. eft Sacrifici-

j

um. Coneedo antecedens , & nego confequer

crucis eft infiniti valoris , quoad fufficientiam,

L

' quia nimirum inftarlytri vel pretii eft füfficien-

tiam. Poteít enim eadem res fimul eífe verum

M

Sacrificium , & commemoratio vel figura altt-

üiffimum , ut propterea DEUS omnibus, etiam

D

infinitis, quibus illud debité applicatur , fit para-

rius Sacrificii. v. gr. olim Immolatio agni Pa«

Íchalisverum veriffimum Sacrificium fuit , &t*

tus tribuere remiffionem peccatorum , & vitam

Ye

"gternam : eoncedo syinorem : Gtideo non opor«

men fimul expreffa prafiguratio , & quafi pra«

ten

memoratio Sacrificii cruenti & incruenti Chti-

tuit Chriltum fepiüs pati. ^ Eft infiniti valoris

lib

fti.

Similiter ipfum Sacrificium incruentum

. quoad a&ualem efficaciam & applicationem

thr

fructüs illius : »ego sminorem : alioquit enim om-

Miffz , . f(imul actuale verum Sacrificium ell.,. &

trs

commefnoratio Sacrificii cruenti ín Cruce'oblas

fies neceffarió eflentfalvandi. Itaque ad actualem

Ktta

efficaciam , & applicationem fru&üs illius Sa-

ti, & quidem perfectiffima : id quod hác fimi-

litudine etiam rüdis apprehendet, — Fac Regem,

n

ctificii Crucis , opus eft aliis mediis, utpote bo-

ii

his operibus, Sacramentis maximé ad applicatio-

qui preclaram ex holle vicloriam 'teportavit

ejus viclorie memoriam quotidie inftaurare vel»

riem illius fruCtüs directe iftitutis : G inter alia

media convenientiffimum eft Sacrificium Miffze

le : ídque ttiplici ratione facere poterit : T. 9

"]

* incruentum , quó ipfum cruentum. Crucis Sacri-

narratitantüm rei feriem jufferit : 2. Si per acto

i

ficium reprafentatur , ejísque fru&tis nobis ap-

res fimulacrum: belli gefli teferri. cutet : 3.

plicatur. Uude ficut ipfa Sacramenta. non fünt

ipfemet inter aclores adeffe velit, faámque iplant

. fuperflua , nec arguunt infüfficientiam Sacrificii

perfonam agere repreentando : quod olim im

U

D

À

" Cricis ; it nec Sacri

"bello egit, — : kt hoc fcrtio; miodo Chri

ftus ipié

QUE

üfxunl. Negatur erzo con-

tealiet

m

N

"

—

A

!

Á

^

5 dbool, Sacmmmt. Par;IISg&III. DeHa/lza Sacrifici Mf 15

X

!'ääïitIEr prafensin Eä'chäriüia;ïïii*nbl. feipfum of-

7';, Ipfa öer'ä foecies äu:):är'z'j?ü funt iedium fub quo,

t

|- fert , incruenté ponendo Corpus & Sanguinerh

76 Sutffantia autein panis ( "ii [um? hoflin mimin priss

in.

!

- fuum fub diverfis fpeciebus, quafi hominis occi-

cipalis, feu materia cx qua.

m

li

27.Selvirur objediio,

*

fi, u moxjexplicabitur : fimálque reprzfentat

x

Qu .

75, Imiutatio (» de[frutio Hoftin ip ;,, Sacrifició,

epmälfr N

ce quondam cruenté oblatum;

À

. 29. 4tlin eff myftica,

: fcxpfum »in Cru

* 80 lia moralis,

3 UM

p 5 IlÉ.

$1. lia aliquomodo regï'iï".

0ab

83, Partes Miffe alia fubflanriale , Alia accidemtalex:

N Q;a/a'faflex

eft. Sacrificium Move 2eg"ïs P

Marl

ea Milfa ?

z

"

f

84' Confecrazio eft effentialis,

Nicém tantüm

'eft Sacrificiu

m

1 novz Lcl-r

85. 21n (b qua Oblatio effentialis.

[

36. Sumptio non ef effentialis pars , fed integralis. Miffs.

T

gis , ratione unius tantàm rei oblate,quze

87. Solvuntur fundamenta contraria. . Uíquead n. go,

Conii

eft ipfe Chriílus , at ratione modi offerendi , du--

go. Teta effentin Sacrificii confiflit in Confacratione HiriHs

affci

plex eft :- cruentum & incruentum : Et hoc unum

que Jpecies.

ultime Conz; alterum Miffa.

Sacrificium

9r. Quemodo diff:

erat Sncr;'/ïcium H Confäcmtïuäe,**Sn:fM

üm tj

mento à Saetifició Crucis &» nltims Cana , t À SAsri«

iifc't"ipfnm":;

Cruentum dicitur,quo Chriftusin Crüce fe ipfum

( finis VLL.

obtulit Deo;cumreali effufione Sanguinis, ma-

htl

I

Qu

€latione , & morte violentà. Sacrificium Jsersen-

Qxim;mi Hoffia /2-

^

—.re.»c—'oälatä in Zacx

Nyala(

14mdicitur: quo. Chrillus offertur Dzo absque

d

teali effufione Sanguinís & morte violentà , fed

Sacrificio $.

if *

mmodo incruento Gmyftico feu. reprzfentativo ;

Oflia & ves oblata principalis , feu id, quod 7 &j

moxexplicando. Sactificium ultimz Coenz , &

proprie & principaliter offertur. in. Sacrifi-

ri r

Miffz , conveniunt etiam in modo offerendi in-

Ll i

ejo Miffe , eff. (ürpus Sangui: (btifli , atque

74

eruento , & differunt folüm in qualitate rei obla-

ipfe Chriflus ,ut conflitutus fb fpeciebus panis d

!

néuts!

t2: quiain ultima Coena ( ficut & in Cruce )

visi , velatlionis confecrative, — Certum defide.

"Chrittus offerebatur adhuc mortalis & paffibilis :

Sumitur ex verbis Chrifti ; quandoinftituit hoe

lDBW

-atmodó in Miílao

ffertur Chriltus immor'tahä, &

.--

Sacramentum dicentis. — .Hoc efe Corpus meum ,

impaffibilis.

Hic efl calix Sangninis mei , &c. Et definitur à

Iitüm 61

73 l[ Unicum e

ft etiam Sa;rificïum Miffe ià

; cünht

Tridentino fef. 2 . ca». 2. ubi definit , Chriftum

nova Lege , & ratione rei oblate , & modi offe-

inftituiffe , ut Sacerdotes offerrent Corpus &

|iter ,

Aiter & )

rendi,& qualitatis reioblate: idem. enim. Chri-

Sanguinemíüum. Erratioclracít: quia idem

ftusimpaffibilis & immortalis ; & modó incruen-

omnino offertur in Sacrificio Miffz , quod antea

, p

offerebatur in Cruce :

*

feodo

to offerturubique in omnibus Miffe Sacrificiis :

uti docet etiam Trident;

fed tamén penes diverfos fines dividitur in La-

cit. feff. ca

,

odl

treuticum , Eucharifticum,SatisfaCtorium, & In.

7 32qubd nimirum fit. z , eadémque

Suitut

Hoflia , idémque uumc offerens , qui feipfam tunc

petratorium. — Sacrificium Larreuticum dicitut ,

3n Cruce obtulit , folà ratione offerendi diversA.

(,Fo[(//læ )

ln

" quatenus eft fummüs cultus Dei ; & offertur Deo

Atqui ipfe Chrittus fuit in Cruce oblatus modo

-ád colendum Deum, & conteflationem ejus fu-

eruento: ergoIsipfe eft Hoftia, feu res oblatain

lax d

premiDominii, Canquam finem principalem Sa-

Sacrificio Miffz incruento.

Unde ficut non tan-

€tificii. . Emchariflicum dicitur , quatenus offer-

tüm Corpus & Sanguis Chrifti; fed & ipfe Chri-

cov.ïeqilï?

tur Deo in gratiarum actionem pro gratiis & be-

ftus fuic Hoftia feu victima. in Cruce oblata : ità

E

i at

neficiis collatis G acceptis. — Satssfactoriuni dicic

quóque nunc noh tantüm Cor

pus & Sanguis

J m

tur , quatenus offertur Deo in fatisfáctionem pro

Chrifti, fed & ipfe Chriftus , à

t conftitutus fub

j dY

peccatis noflris. — Jpsperatorium dicitur : quate-

