pit. 4. Si deceptor aliud pofteà matrimonium

cüm de Miniflro Sacramenti bujus. Infüper

'lll. ](

vero confenfu contraxit , cui omnino flaretene-

autem talis peccat fpeciali peccato contra virttl

. kj

tur , faQiá tamen debità compenfatione priori

4em ,'ex cujus motivo induQum eít impedumen-

p

ia

-deceptæ-fponfæ. Ex communi Layman ]. c.

tum , utpoté contrà virtutem Religionis , f con-

Msj

434 . 1V. At , quid fihoc cafu judex Ecclefiaíticus

trahit obftrictus voto fimplici Caftitatis , au£

iUj

dece

ptorem à cenfüris cogat ad prius matrimo-

o

gum impedimento facri temporis feu feriarum :

Qu

"nium ficté contradtum C

um priorem fictionem

imente

contra virtutem juítitie , fi cüm fm;ped

A

Em

jp OR

D

[

|-

( Sk, IL De pb cjugm.

j

$a

?

" ïþonf'qlium, contrà virtutem óbedientia , fi cum

Layman loc cit; infüper ftai*'eämcöhti'ä'henteä

.....

impedimento interditi. —"Tàndem contrahen-

cum impedimento dirimente, animo conium-

h

" dotantüm,non item pofteà confuinando, peccare

mardiillud ; fpécialiter peccant contra illas vir-

tutés; quarüm fnotivo inductum eft tale impe

contrahenté cum impediméntis impedientibus

d

^ tantüm ( excepto: fi voto firiplici caltitatis ob-

dimentum dirirnens: ütoranes obfervant : v. g.

flricus fit) jam indicatum eft fuprà 4 cür de im-

contrà Virtutem Religiónis; fi contrahas cum

impedimento votifolemnis ; velíacri Ordinis:

L

2 pediments impedientibus : exqué profeffo ma-

W

gisexplicandum erit infrà fed; (egwent. Ubide

contra juítitiam,fi cum impedifnento ligaminis;

/ ^ , péccaus conjugum in ufü.

contrà virtutem pietatis ; feu reVerentiam fan-

J

& voluntarié tuifü

guini debitàm ; f1 cum impedimento tohíangui-

; 337 1l Contrahens icientéf

impedimento dirimenté quócund; feu juris na-

nitatis , affinit2tis; &c. Si cum impctentià per-

turalisfea divini , feu Ecclefiaftici tàántütm ; certó

petua; certé vis peccare contrà naturám i'nätig

;

quidemi péccàt. mortaliter ob rationern genera-

impudicitüs: & ficdecatéris; übi nullà fp

h

lem initio datam certo tamen etiam non pec-

lis virtus violatur; manebit veneralis malitià

iüe

obediéntig: Vide feth; fe4&enr. S. 1. repulatl

li

&at facrilegio, quatenüs füfcipiens eft ; cum nul-

lum tanc Sacramentum fufcipiatut 5 iiec fíar : in-.

tradendam de ipfa talium contrahettium t

pula, - Ubi réctiffime monet noftet Herincx €

1

H

ü

Tuper neque peccáre facrilegio ; quatenus Mini-

fter éft invalidé miniftrans, docent graviffimi

difp. G. que[l. 3. s. 2,6. hie non cormitti ünicutri

H

DD. àc ipfe Sanchez 1.7. difp: $: Hurtád. difp.

tantüm hnméro peccatumi volendi feniel corz

iummáré inàtrimonium nulliter tontrád'um ;

2. diff. 5. Perez difp. à1; etb. 12. Dicaltil. difp:

9. dub ?. Diana part. 3. tráclati 4; v«fol. 297

peccando éontra caftitatem , aut aliam virtutem

M

alii ápud iftos: & probabile cenfent Tambur:

anncxáin ; féd potilis effe peccatum mulüplex ;

brald. 1. 17 hiémi. 9. Gobàt cit; kam. 60: Ra-

faltemi virtüálitet ; quatenüs volunt fic in ftatu

?

"

tio eft; quiaà fic Conttahens direclélolüri irri-

.....

quáfi continüo peécáti peifeverae ? fieüt qui

'cfz vis

proponeret Viveré in coheübinatu :-& reveráni-

od

iat; & árnullat coritractuim nátutaléni ac

lm inatrinonii ; quo deficienté . confequenter

hii erunt ift confümmationes matrimonii nul-

m

litét conttá&ti ; ni(i concübinátus & forhicatio-

(5

&tiam deficit tàtio Sacramenti i quia ergà fic

&ontrahentes nihil efficiunt, &üi ex inftitutione

nes continus fimplices & qualificata. — Juxtá

i

Chrifti ánnexa fit ratio Sacramenti ; quippe qua

regulain modo promiflam fe&. fequea:: t/radä!;-'

X u

dami:

L p

foli &óntráctui legitimo annexá füit ; nulla hic

appáret indigra trá&tatio Satramenü; ádeóqué

IV.

; Dixi áutem f'ciiïpärj .,.';Hc"sï;igr æ volurs4i 9

277

till-

fec ullum facrilegium ; períe loquendo. Et

£arié conttahentes cum impedimento dirimen-

ha fententiam & ràtonem & nos ádmi(imus

te: fecus enim elt; f1 exignoranus iuvincibili &

ud

»et áccidens, quándó mátrimonium Bravi & inz

in"cu;ïþaþili 3 acbona fide fic conirabant, licet

;ogiu-

enim etiam fic cobtra&üm matiimonium ma-

n d

-

juíto metu extortum ; etiam cum alio impedi-

inento dirimen*e ; dumimodo abfit inténtio con-

neatirritum QC nullum; hontamen manct pec-

Ym

4

?

*

^ fummandi: ébin de impediménto/2& — Át per

tatum .

tum. ignorahtid talis omne volunta-

[2

^

fe lojhendo ; feclufotali métu ; non placet

tium ; àdeóque omne etiam péc:atum tollat;

9t

x

5.hq'(?

plácuit unquàri.

:

1

Qualiter aütem etiam métus gravis & in ufté inz

r

|

[!

Verius ómnino eft. capthen n o

cuffus; voluntarium faltem ininuens excufet 4

ET

In.-

;

dl |

impedimento dirimente peccare facrilegio con-

peccatoj. dictum eft fatis fuo loco de irpedi-

ht

itá reverentiám Sacramenti. lta Cajetanus , aliis-

mento 7i;. Miniimé aütein à di&is peccatis ex-

«l

d!

quecit. Coninck. /íc dzfp: 30: dub: 2. Layman.

cufat ignorantia culpabilis & vincibilis , prefer-

ttrali. iO. parr: 4. 6. Yi nnim, j. Pluresque conge-

tirh craffa & affectata impedimenti $ aut fi quis

? Dm ;

tens Áverfà queff. 9; fe&t; $. Ratio eít ; quia fi-

cum dubio latentis impedimérii contrahat ; quo

vl T

deles; quaándó contrahunt matrimonium cuui

cafu exponendo fe voluntárié periculo annul-

impedimento dirimente ; fciunt f& irritum red-

landiSacramentüm j eo ipfo peccat mortaliter :

j

deré noi folüm éonuácum f£natrimonii civi-

üt apüd omnes in confeífo efl. Attamenfi éjus-

"/rendifl

lem ; fed etiam 1pfum Sacrámientum illi conz

inodi dubitans; axlaboret aliquo impedimen-

;l älmm

traQui à Chrifto Domino dnüexüri ; efto indi-

to matrimonii ; po& dilige;tem inquifitionem

yit

te&e tàntbrh itritetür Sácramientüm atqui fe-

Veritatis ;; hanc deprehendere non poffit Cetfi

i

clusá juftà caüsá ürgente ; ütpote inetugravis &

&ontra. éommuaiffimuni fenfum DD:) adhuc

m:Pdu.

injofti inali excufante ; etiám indirecte itritaré

licité contfahere ; docént loannes Sanchez fe-

Q

hujü

Sacraméntüm , imeriib grávis irreVetentia Sa-

leBar. difp: Ay.sium. 44. & cx profeffo Card-

&ràménti ; adeóque facrilegium cenfetur ( An tu

inuel apud Dianam part. 8. 7ra£. 3- refol. 9v

al

Tambut. l; 1; Decal. « 3. $ 3- F. Difpenfoiz

à mortali facrilegio excnfabis illum ; qui vinum

"

Colfecrándum nimià áquà admixti ineptam

Confentitque Gobat. bic

&a[. 1. . 62. Eo Qu

il hr

fefii-

&orifecrationis materiam redderet , etfi validé in-

ipfi faveat privilegiutn pofle

ffionis& ygfö

y

n

dire&le tunc irritaret Sacramentum ? ) Certé ta-

bet ficut is, quifimiliter dubitar de leg

$

f

oidigari

$

Y

le$ contrahentes ad velandum fceleftum füuum

álibüs : quem sihilominus licité po(fe

5

j

tum aliis eftendit iàem Gobat zilphba. Ordi-

j

contra&lum ritibus ac homine Sacramenti abu-

onfa

füütur , non Qng gravi injutia ac irreverentia ; ;iþ'

&ánd. cáf. .I,I.mftm.r 43f« Ài j inquis ; fp

h.

Vlis

N

,j

ia

.

$64

$ 'beol. Sacrammt Par: IP Cap 7

3v

fmmmxfcete debet confefï'arms, at vero h neä

talis fpon

f1 grawter decipitur; necenim vcxlct

nubere tali

dubxtantxo fi id noffet. &. Ergó debet

culta & in foro confcientia tantüm : ad conteffios

nale allata :

[:

eam de fuo dubio priüs informare ; &i tunc ad-

hoc opus; -hitlabor; hic füdor

huec confentientm non decxplt.

confeffariis! in horum ggauam ex multa lectio:

,uf

440 Corollarium, "Tandem in di&tis cafïbUS om«

ne & longa praxi pono ptiüs aliquot inftructio- -

f

D

nium impedimentorum , ficüt ipfi contrahen-

nes, deinde 6$. fequentlbus dabo praxm revalz*-*

tes, itaalii ad contrahendum fcienter inducen-

dandi e]usmodl matrimonia.

p

tes, cooperantes , àut , curii poffent & deberent ;

I. Anteomnia confeffarius fciat ; & attändatz

ex quo capite matrimonium fit invalidum ; quaz

!Cü

non impedientes , (utpoté Parochi , Confeffarii,

parentes ,. confangumel quilibet conícii impe-

lefit impedimentum::. cujus.juris : an difpenfa--

rf

l

dimentorum , pratfertim poft denuntiationes ad

bile, nec ne j matrimonium enim potcfteffc

eum finé impedimendi matrimonia nulla przci-

invalidum ex duplicicapite : ; Exdefedtu fo-

p

lr

pue faCtz: juxta. dicta fupra fuo loco , ) Peccant

lius confenfus alterius vel utriusque contrahen-

üs: utpore , ficonfenfus fuitfictus; fiex metu

p

nioraliter eaderi ratiorie & fpecie malitiz,ejus-

yut

dem enim malitiz eft peccate , ad peccandum in-

gravi & injuflo extottus ; f1 exerroré circa fub-

Y

ducere, cooperari, aut, cüm pofüs& debeas ,

ftantiam, vel quahtatem condmoms fervilis:huc

CI'STO fpe&ant xmpedxmenta errons COHdlthHlS,

"

non impedire. Ex ommum fentenua in materia

hi

de fcándalo.

vis, & quandoque raptüs: -& hac proptiénon

441

funt difpenfabilia , fed per novam liberum con-

Ti

Petes : quám pocnam incürtant contrahentes

cum impedimento dirimente ?

R. Generalem

Tenfum füpplebilia per ipfos. &Gontrahentés ; ut

Átr

2. Potc& effe invalidum.

pro omnibüs nullam effe ftatutam in jure;. fed in

$. Jequents g patebit;

ii

matrimonium, non ex defe&tu confensus, qui.

i

Ípecie ita (latuit Pontifex Cleazentind wnica. De

i

van/angum:t. & affivitat. his verbis; Eos; qui

abunde adeft, fed ex defc&whablhtatls perfona--

p

feienter in gmdwm aon]ängmmmtu & affinita-

lis e al:olmpedzmento dirimenite à jure indu-

$i5 con[litutione canonicd iaterditlis , Aut cum

&o.ob aliam juftár caufam : utpoté oD inde-

lj

Yetu

anozialibus coutrabere matrimouinmi uon ve-

centiam copülz , ob. punztlonem criminis, ob..

tuendam libertatem matrimonii ; &c.-

Ethac

r

ventur : 4e6n0on relxg:o/ös. G mnoniales , & cleri-

£05 i5 /;l(.'ïl.f CUUFINUDJ' saAtringoniMs) CORITde

aut fant juris natüralis vel divini; aut juris pofi-

Antm

Carc

bentes , excommmnicationis fenteutia ip[o fn&'d

tivi vel Ecclefiaffici tantüm.^ Juris naturalisvel-

decérüimns f;lb;acere. Sic Pontifex. Ubi nota

divini ; adeoque md:fpenfabllla

u*npedimenm i

Nl

quatuor :

Í. Excomumcatxonem illam non effe

fant? 1. Impotentia perpetua ; item atas indi- .

H

fcreta: de hisnulla difficultasin praxi; 2; Cone-

tj

zefervatam , ideóq; à quólibet confetfario abfol-

D

vipoffe, a. Quia Pontifex exprefse dicit : ,qui

fanguinitas in primo gradu recto & transvetfo z-

Aüy

& hic cafusrarus; non tamem ommno nüllus;'

1

]c:enter » EW. ideo ab hac ex communicatione

- hw

mcurrenda cxcufat omnis 1gnoranua P etiam

ünus jam bis infinuatus eft :

3. Liganien feu:

hr

& hic cafus fatis -

culpabilis, craffa, & facti jurishujus. 3. Quia

vita alterius prioris conjugis :

v

frequens , prafertim iftis temporibus bellicis.

Ki

hzc conftitutio de aliis impedimentis non me-

minit, prater mnfangumltatem affiiitatem &

4. Votum folemne proféffionis ac facro. Otdini

g,

votum Íolemne , ideó ex nota illa Regula , quod

adjün&tum , faltem impediens ; & &cundum

Ayo .

multos etiam dirintens jure divinó naturalis &

m«

odio[a reflringenda [int , ad alia 1mped1menta

extendi nequaquarn debet. Ut ex communi ob«

hic cafüs quidem frequens in apoftatis 1everhs, j

ihs,

féd nullius difficultatis ,. in confeffionali ; ne.

1

chor

fervat/Avería bic quaff. 7. feH. g. 4. Additrecté

Pontis bic. 7- difp. 45. neque hac excomunica-

audiendi quidem , nifi feparari; Additur cul--

D

tione affici eos, qui vinculo 'cognationis fpiritua-

tüs difparitass fed nulliuspraxis , certe: nulhusv

Mi

difücultatis; - Juris pofitivi & Ecclefiaftici tan« -

lis vellegalis obftricti matrimonium inter fe con-

A

trahunt ; quia conihtuuo folüm meminit coi-

tüm, ideóque difpenfabilia ( jure ordinarioà -

T

Pontifict, & peraccidens , certis conditionibus: .

lia

iängum'tau's & afïimtatls.

Idf

g

1

4

infrainfinuandis, etiam ab Eplfcopo 2 funrre«

L

. TL

lfquaomma. ütpote ; Omnisconfanguinitas:

j":ftd(

Prater gullitatem talis matrimonii nece[fa-

"ultra pnmum gradum & Íecandum multosi

fitey

i poflea. aut d:jalvmdz - Ant ræval:-

p

etiam.imn primoó gradu transverío. 2. omnis"

ls

)

andi.

oinninó affinitas ex quacunque 'copula. 3.'Ome .

Is

442

Oc nimis certum ex dictis ; qui enimi cori-

nis omhinó o:ognatlo fpiritualis & legahs 4«

Modte

traxeruntcum u'npedlmento dirimente,te

Omne crimen , & publica honeftas , &j ]UI'G

huj

ipfaconjuges nonfunt , fed rerifoluti: idcó-

1jovo taptus , & clandeftinitas.

tf

que, ficopulam'exerceant ,. reri & veri forni-

II. Confeffarius deprehenfó xmpedxmcnw444

.

fmnoxadvertat, an .

carii & concábindrii; Nullum ergo hit datur

quocunque & cujusvis jüris ;

4

LU

medium, nifi fepatatio;aut revalidatio, niftin ra-

conjux peenitens fit in bona fide , feu 1gnorant1a *

1o ca(u per modum fratris & fórotis s cohabitent :

s

invincibili & inculpabili fui. 1mped1ment1 2

& flquxdem impedinientum' a& nullitas matri-

enim bona fide contraxit, & adhuc perfeverat i

1nonii notoria fint,

Mi

Epifcopis, eorimque Con-

bona fide & ignorantia invincibili fui impedis

filiariis: Eccleüaüxc

UT

is cura relinquenda eít; nec

menu ac nulluaus mammonu à efto alioquin

Wïtn

mat'

Jj

i

w d

T

j

Sc&' Il, De peccatz eonjngun.

M

$6g

:

As f?läfidöfe&um v.g; copülam cum confangui-

h

rius de veritate informare; Quia alïoquin e

ffet in

€a conjugis antea habitam , dummodo igno-

malo ftatu. & incapax abfolutionis: Sicutuni-

u

tet, Ob id mattimonium fuum nullum effe , re-

yerfilitet tenetur veritatem aperire ,. q|

uando

:

j

;üla:iter in fua bona fide relinquendus eít; re-

ponitens ipfemet de impedimento velvalore

ulariter enim advertit confeffarius fuam in-

matrimonii fui dubius vcl'anxius ipfum confulit

H

E

ormationem obfuturam potiüs , quàm profa-

aut intórrogat; runc enim diffimulatio veritatis

tutam, talem fcilicét , etiam informatum, tamen

eflet approbatio falftatis , & longe plus mali.

&pnjugem putatitiam non dere]icturum, cura illa

tünc timeri debet ex diffimulatione , quàm ex -

peccaturum , aut f1 derelinquat , oriturá gra»

É

aperta manifeflatione veritatis, przfertim quan-

qiffima (candala, aliaincommoda & difficulta-

do impedimentum eft aliis quibusdam notum.

h

ges,maximé eirca proles jam fufceptas ; eo cafü

Quate Confeffarius vel Parochus rotundé dicat,

poteft & debet conteflarius ptudenter diffimu-

laborare eos impedimento ; matrimonium effe .

l

lare: juxta illud D. Augufüini re]atum c, 7. De

nullum , atque inde abftinendum effe ab omni

pennitentia , d.7, Si fpirems tibi wem prode[fe, um

matrimoniali ufu , non tantüm ipsá copulá, fed .

monereu , nouterrerems, G.

Et communem

omni etiam actu impudico folutis illicito . cum

|. DD.éüm Sanchez i. a, difp, 38, ^. 8, Addente:

reyerà folutifint. Quàd fi ergó conjux poeni--

fiopusfit , etiam poffe talem obligationem de-

tens non fit jam in bona fide, fed, ut dictum,

bitidocere, — Ratio eft ; quia ex duobus raalis

confcius vel certior fa&tus de nullitate fui matri-

minus eft eligendum : minus autem malüm e(t

monii , jam infpiciendum erit, cujus juris fit im-

fornicari materialiter tantüm in. bona fide con-

pedimentum dirimens : Si impedimentum an-

. jugii, quàm acceptá. informatione imprudenti

nullans matrimonium fit jutis naturalis vel di-

formaliter peccare , continuá perplexitate , aut

vinf; ideóque indifpenfabile humanitus , v.g. '

- aliagraviora mala oriri ; érgo filendo permitte

Ligaminis , vivente adhucaltero conjuge, Hic

potitis peccare majetialiter , quàm formaliter ,

eft miferia cnmaceto. | Inducendi , imó cogen-

aliave graviffima mala incurrcre : Iddue maxime

difunt, utomni poffibili modo vel pratextufe--

verum eft - quando impedimentum elt juris na-

parentur, aut fugà occultd, que viro facilior ,

t

suralis feu divini, ideóque indifpenfabile, Sic

i

fzminz difficillima , aütin greffione Religionis;

^ animleeitur, D. Carolum Borromieum , habito

fervatis fervandis , aut divortii fub alio titulo,, f

ii

Concilio Eecl.ejïa!ï:,ico«;'-reliquiiïfe»in -bpyna.f;id;&

adíit, procuratione, Quod(inihil horum fnc-

j

. Nobilem illum , qui matrimonium contraxerat

cederet, & moraliter omnínó impoffibilis videa-

mdl

,gum proprià & forore & filia ex propria matre

tur feparatio ob graviffima inde oritura damna.

Jbh

damnatiffimo inceftu füfcepra, - pofiquàm ne-

pericula , fcandala , ipfique feri* promittant , &

tío'

^0 fandum mefas mater ipfi fanctiffimo Archicpi-

fubindé ( valdé taien circumfpecle , & confü-

)

fcopo conteffa fuit, Attamen etiam fxpé locum

lente confeffario ? etiam jurent, vel voveant

14

habere debet, quando impedimentum cít juris

continentiam perfectam ab omni copula & im-

l

(l

pofitivi & difpenfabile , difpcnfatiöqge impe.-

pudicitia, qua folutis illicita, ut didtum, tan-

Jius

srari poffitjnam reftat magua difficultas plerum-

dem cohabitare permittantur tanquàm frater &

Yi

que, & delicatum periculum in renovando

foror;& quoad fieri pote(t;non tantüm leclo, (ed

ndllïf

' moyo & abfoluto confenfu ,' quando unus tan-

&tiam]oco denoctu feparati. Ut omnes monent.

j

$um conjugum nullitatis: matrimonji confcius

-—

Sed qua'fo te, in eadem domo , in eadem camera ,

fa&tus , caufam nullitatis fine infamiz periculo

& Íubindé ,ob inopiam, in eodem le&o , an un-

grlis y

incommodo prodere non poteft:' ut videbis

,Hc

quam extra prafentiffimum perículum prafer-

al«

— ánfri, G miraberis : idque maxmime, ficonjuges

tim fiadhuc non fe

Íenes ex

perte voluptati valdé

Jius

,fon admodun? bene concerdent ; quid fi alter

affe&ti fint? Nihil hicrem

edii preter gratiam di-

j

&onjux ex petitione novi confensüs nullitatem

vinami implorandam & impetrandam piis me-

al

matrimonii o:faciens de novo confentire nollet?

diis & devotionibus, fingulariter ad fancliffimos

Utalicubi fa&tum fcio, Quin etiam , f pcenitens

T0

Virgineos Conjuges, MARIAM & JOSEPH,

üttt

&onícius nullitatis matrimonii facilé apprehen-

aliósque fan&tos , qui in vero conjugio virginita-

;uil]'l'

lat , fe debitum exigere non poffe; invincibiliter

tem Ífponté fervárunt ; Ut Dixi Henrici cum

. Afamen putet.fe alteri bona fide exigenti reddere

m

Cunegunde , Elzearii cum Delphina, &c. Que

on

dlebere ; eadecn ratione tace , diffimula confeffa-

prudens confeffarius fuggeret : horrent pili,

o

fie , prefertim fi feminee fint , quibusdebitum

dur recordor vexatio

nis, quam in fimili femel

megare difficile & periculofum eft , donecimpe-

habui per fexennium;

alIS- 4'

"

jtata difpeníztione

ETO

Ü

» de revalidando matrimonii

4

:

uód fi denique impedimentum juris446

&ontractu ipfos inffruas,

pofitivi & Ecclefiaflici : adeóque. difpenfabile

449 . II Quando vero peenitens non eft ín bo--

fit five deinde conjuges defa&to jam fint in bo-

j

«

"n a'n |

n& fide, ícd vel conícius fui impedimenti &

pa yel m;ïälfidpu, perindécft; jam folum inqui-

nullitatis matrimonii , aut de eo rationabiliter

g

rere G advertere debet confeffarius , an à prin-

g

li

dübitans, aut illius lvignorlanti,a;y,ingibili & cul-

«ipio bona velmala fide matrimonium contra-

pabili laborans, quippé de o füfpicans velan-

"

xerint cum impedimento dirimente , an fcilicàt,

dius, tamen ex defidiavel malítia negligitin-

quando contraxerunt , ver inculpaté igmora-

y r

quirere veritatem, -omninó tenebitur confeffa-

»

4

verint, veljam

fciverint , adeffe impedimentum

;

Bbbb

diri-

il

Paas IV, ,SACRAM.

l

Ls

E

A

:

$66

;fïbäo!,...Si':'zcmmmz*. Bars l[ Cfap,j L:

dirimens , &t matrimonium. fore ihvalidum;

riusque'novus & verus confgnf;ls cxi'cmus. fenliæ

Qg:mdo uterd

ue conjux mala fide matrimoniü

bilisut matrimonii contractus & Sacramentugi

[

contraxit, mof i

gnarus fcilicet impedimenti &

fenübile convalefcat. Atque id*ipfqm effe necefz

nullitatis matrimonii : lterüm elt miferia priori

farium, quando defe&tus confensós fuit ex parté

li

lhïl

propé par ;vix enim eft fpes impetrande difpen-

unius tantüm contrahentium,docent multiDD..

fationis , Pontifex enim difpenfare nonfolet, nifi

Leffinss Pontius , Hurtad. "feer[a , apud pro-

ul

ti

admodàm difficulter; Epifcopus autem difpenfa-

bile cehfentem Tambur, tra&. 4.6.7.$. 1.92. 2

re tunc non potefl,in communi fententia, & ubi-

Atque ita refpondiffe Clemesrem VIIL. Ponti-

l

que ( quantum mihi aliquotiés experto conftat )

ficem , tefert Comitolus/. 1. "Refponf, Moral. taï,,

Tif

n

receptá praxi : ergó res recidit in miferiam pra-

120. Ratió potiffima eft ; quia quan o Unus.

cedentem , eodem feré modo dijudicandam , ut

contrahens ficté vel coaclé velerronice confen-

m

Va

fuprà. Tandemergoó , quando uterque vel fal-

tit , eo ipfo etiam alterius; quantuthvis verus &.

tem unus.conjugum bona fide contraxit ignarus

ferius, confenius nullus eft & invalidus ; nam;

t

fcilicét impedimenti & nullitatis matrimonii;etfi

tradit fuum éorpus ; & acceptát alterius.corpus

['2r

fort&non ignárus caufe , v. g. copule cum cons

cum imbibita conditione : ( & alter eonfentiat;

Ya

fanguinea conjugis anteà habit (ut jam N. L

tradít& accéptet : heque poteft valere traditio

LT

infinuavi.) jam confeffarius cum poenitente

5

23u-

i

unius , nifi adfit acceptatio álterius : neque acces

deat de remedio , & fciat Epifcopum difpenfare

— ptatio unius valerepoteft , nifi adíit alterius tra--

Li

XDpOos

LU

poffe, pofitis certis conditionibus iníra e

ditio ; ut f;ixg*c manifeftum eft: atqui in propofis

nendis: ergó fifeparáti nolint, vel non poífint

i

toalter vere non confentit , nihiltradit, nihil

ls

ob incommoda fuprà indicata , prout reverà or-

acceptat : ergó etiam alterius confenfüs smllus

qi

dinarié non poflunt ; inprimis eis interdicatom-

eft,nulla traditio, nülla acceptatio t ergo utrum-

W

nemi omninó*matrimonii ufum tám petendo,

que de novo verum confeníüm elicere & exte«

W

quàm reddendo interea, donec impetretur di-

D

riüs manifeflare oportet , & infüper ad eum fi«

Ípenfatio, quam ab Ordinario plerumque ipfe

neti alter , quipriüs ficte & coacté confenfit , al«

[/]

«onfeffarius , fupreffis veris nominibus perfona-

terum de füo fiéto vel coacto . confeníu certios

ibi

rumsaliisque peregrinis fubítitutis, procurate &

rem reddere debebit , ut fcilicet is de nova

-

du

impetrare debebit, ac denique impetratá difpen-

confentiat. Ratio minimé fpernenda : fententià

-. talü

fatione curare, ut renovato confenfu matrimo-

omnino probabilis ,

?

. bim

fed non placet pra&tici. Ia

que dico;

;

p Tl

nium reval-ide;ur: jgxta, dic;ggia infrà -ärdinc*

I Qu:nd

ó defeclus coníerishis &i , Cöa-ä-i; 443

Id

CEIV --

"érronei , eft ex parteunius tantüm contrahentis,

&il

fufficit hunc folüm fupplere & renovare fuam

PRAXIS

E

confenfum verum liberum , dumftnodó alter;

x p&a

Revalidandi matrimonium itte

qui vere confenferat ; interea füum confenfum ,

mmg;

validum.

non fevocarit. lta communis DD, D. 7homas

E

Matrimoniuur invalidum . ex dcfcä'cü

D. Bonavesttira.'Ricbard. Paludanns , Sotus ,

tl

Ahgle:«. Gabrisl, Navar. aliísque citt: Sastbez

[

confensüs tantüm. Per cos[enfus [nps -

r

l c. Layman rr; 10. part. 21 c. G. nnts. 1. ltemi

I

pletionem.

Bonatina, Filins , Diana , omnesque citansDofa

Uando matrinónium fuit inv:i)idufn ex

^ij

447

fius De tbatrimes. . 3. wnm. a8

N

: Herincxi

E

defectu folius confeisüs , utpote ficti ,

Bifp. 3. quefl. 7.m. AT.

-

Pri

vel revocati,vel metu injuflo extorti, aut ex erro-

Ratio efl; quia altera pars pi*ænïtït iegüimum-

re circa fubflantiám vel qualitatem conditionis j

ET.

confeüfum circa materiam habilem , atquein eo

f:

"

1

AV

I

nulla requititur difpenfatio, fed ipli contráhen:

. moraliter & habitualiter perfeverat; imo vi illius

tesnovo vero ae libeto confenfü elicito matri-

K

perfiftit in poffeffione altérius compartis tane

mjümr

monium revalidáre poffunt , & poft fictionem

quam réifuz , fuz uxoris,fuimariti: efgbaes

etiam debent, cüim finé confénfu effentia matrie

!t

€edente novo alterius partis confenfü verum

monii nori fubfiftat; circa quem confenfum fups

fnátrimonium efficitur, Nec utget ració fenten«

-

Á.

; d

plendum, ficaccipe, SidefeCtus confensós fuit

tiz contrarie ; falfum enim eft , confenfutü

^

ex utráqué parte contrahentium , curn fcilicét

vi.c,g

j

€onttahentiur ferti in alterutrum ; atquein va»

Jm

M

d

amiboficlé , ieticulosé vel erronice contraxés

lorem matrimonii , pro tempore praefenti tane

rünt, certum eft apud oinnés, debere ex utra«

*b |

tàm, & nonprotempore futuro, fi pro praíene

Ti

que parte füppleri novo véroac libero confen-

fi non fübfifteret ; quaíi contrahens dicat fem-

fu non tantüin interho ; fed etiam extérno per

per: comfeutío , trado me , acceptote , fedpree

verba vel figna de prafenti exprefío , & invicem

cise fi & tu nnmc confentias , tetradas , meacce-

[m [

manifeftato, ut matrimonii contrádtus & Sa«

MIIVUm

|ptes d non ultra: ubienim hoc fcriptum? fsd

"n

cramentuim convalefcat. Omines. Sanchez, /. 2,

confenfus fimpliciter fertur i tempus prafens

10

h

difp. 3 2.nnm. 1 y.Pontius £. 4. c. 24. Ratio clará

um perfeverantia ufque in finem , feu donec

eit; cüm eniti cenfenfüs ütriusque plan& nul.

fün!,yk

Tevocetur : in propofito autem non revocatut

lusfuerit, & néex párte quidem fuerit matri-

confenfus , cüm vi illius. contráhens accipiat.

Wt

thoniwm inchoatn , neceffarib requizitur ut-

*

h

D

pofleffionem corporis alterius , & in eo períz-

Ü

"n

ye;c.t'j;

um

l, ll; De peccam con;agum.

$67

veretz utmodo dixi, Quaré confeníus alterius

Gi, coa&li, erronei fuerit ex parre unius, five u-

partis à principio ferió & libere contrahentis ad

triusque ad hoc, ut novo libero ac voluntario

fe intrinfece fuit omninó validus, veratraditio

confenfu fepofïts Ícilicec fidtione , metu, . vel

errore matrimonium convalefat , nezeffarium

& vera acceptatio plo quocunque tempore , quo

alterius compartis etiam vérus confenfüs , vera

eft, ut. de novo confentiens feu ratificans fciat

traditio & accepcauo accederet : & folüm ex-

prius mattimonium fuiffe nullum, aut de eo du-

trinfec quoad effectum fuit invalidus vel potiüs

bitet ; aut certé confenfum de prafenti adhi-

fufpenfus , quamdiu altera pars verom & libe-

beat , quovelit concrahere flmphClts.r , etiamfi

rum confenfum non prabuit, quo ptomde li-

prior contractus matrimonii ( itemque profe -

W

bero confenfu pratítito , ümphclter iu verum

fionis, vel quivis alius) fuiffet nullus. Ut lat:à-

matrimoniüm convalefcit :

quemadmodum

patebic infra in fimili, «

Denicue an inüovatio

venditio domüs v. g mvauda ob defectum 1n-

conleufüs debeat fieri cotam Parocho & telli-

terni confensüs ex una parte , hoc folo acceden-

bus generatim dicetuf $. etiimo. quo fippofito

te , convaleícit, fecundum omnes: Étfimiliter.

conienmunt D.D, matrimonium antea ficle , co-

prote(ïio dcfe&u interni confensüs in profiten«

aclé , velerroneé contraQtum . füfficienter revali-

te irrita, folo a!terxub confenífu innovato ratifi-

dari per ipfam copulam affzctu maritali certe &

caur, etfinon accedat novus confenfus Pradlati

volnntaue exercitatn, Sed' con hovpriu*n Cll an

vel Capxtuh, ob eandem nimirüm rationem. Ex

Tnat 1momum ex metü i5

tOo

irtite. contra-

communi $ascbcz» Herincx ,cit, 8U lat& Catdi-

&um revalidetur , feu ratificetur per copulam

nahsLugo Refpanf-moral.l.5.dub.2. 16. quid-

m]uüe extortam affectu tamen maritali non me-

"

quid €ontrà commuaem écontendat Pontins,

retricio prieftitam,vel admiffam: Negant proba-

Minüs urget allata refponfio Clementis VHI.

bilius Santhbez. cit. Comimch Pontius, alii plureg

cüm de eo refponfo nec conüet authentice ,

apx.d Averfam q. 4. de ssatrim, Hl.rincx a. G. w.

i

nec datum fuit , nifi ranquam à DoCore pri-

1. Katio eft ; quia qui cogituragere prædx&am

]

vato iequente , quod tutius eft ; nam fimiliter

copulam , eandém ciminutionem libertatis pae

N

ibidem requirit, ut de novo adhibeatur Paro-

t'tur, quam qui cogitur ad cotitradtum matrimo-

j

chas cum tellibus, cujus tamen oppofitum in

nii per verba de yræienm : ergo pari modo ipfi fit

W

calu def:ctüs occuludeclaram Pms V. ut vxdc-

injuria , & confequenter matr "imoniuni hoc , ut-

h

bimus loco citato.

pote adhuc per metum extoitum; invalidum

449 lll Infaper quandó una tantüm pars cle vel

erit. Adde , quia alióquin non. fuiffet fatis provi-

l& g

coa&e vel ctroue? confenfit, probabiliter iufti-

fum hberatl matrimonii.

Affirmant veró non

I[Ia,

.€it. dlam Íolüm. confenfum internum revoca-

pauc:ores cum ipío /4versá citato . & probabile

gifi

Ita

.fe, nee opus eft ctiamexteriüs manifeflare.

cenient ipleSanchbez. G CO'ZIJ;/QRutIOHBm dant;

Y

€um pluribus Sanchez cí*. difp. 22. numr.' 9. Lay-

quia durum videtür , eum , cui metus incutitur

W

qnanpart. 4.€. 14. in fiue. Boffits eét, sum. 4 .

ad habendam ;opulam » obiigare , ut non pofht

t

KQuemadmodum eodem Sanchez s. 14 &

CO'liellllfC fponte In mat«xmonmm H Ud üt fic

j

-Bofro »zm. 42. docent: folus internus contea-

effugiat peccatum , eundemque poni à pia Ma-

d

fus inpovitus füfficit in perfona capaci , qux an-.

tre Ecclefia in tam duro bivio, utipfe vel peccet

feti

tcà ficle vel erronee :* aut coácté þrofemonem

mortaliter, velpatiatur grave damnum .per me-

n

i

cmlüt : lxehgxo-u. fetió a.ceptante) Ratío ejl ;

tum intentatum. :

Ho« voluitfe Ecclefiam . non

of

quza hic folus novus confenfus internus cum il-

eftprefamendum. — Dicendusi ergo Ecclefiam

—

- loanti qu') fi&o vel coa&o fufficienter manife- ,

iolüm voluiffe providere matrimonii libertati ,

um

flato, tuffitieuter fenfibilis eít, & aliis innotefcit:

quando.pium per verba de p reefenti cóntr ahxtur-

g

. €tgb durante adhuc;& non revocato confenfu

& merito, qma tunc periculum coa&ionis fre-

ü M

ierio & exierno altcrius partis, füfficienter con-

quenter occurrit ; nihilautem curare, quindo

(

ftitüit matrimonii contractum & Sacramentum.-

ratificatur per copulam,quia cafus hu;us coa&h

g

Contrà tamen; novum illum confenfum debe-

onis rariffimus eft,

te neceiT:no ex

j

primi externo novo figno fenfi-

5V

bili,

mihi prob:zbmus cum alíis docet Pontius

Jatis

Macrlmomum invalidum ex inhablhtap

jani

- Les. 25- allecans rarfus 1e1pon1um Clementis

te perfonarum , ob aliud impedimentum : :

n

: VIII. Ratio booa eí ít ; Quod hgnum debeat effe

expreffivum confe: i us internl 5 non antem ex»

per. difgenfationem.

um

primatur confenfus internus novus per fignum

Uando matrimonium contra&um invali-451

tamdtuantecedex.s ergo. Afïvcrt...tamen He-

dum fuit, non ob defe&um confensüs, fed

qud

tincx cit. quej?, G. m 1ue :

ad hoc fignum ex-

ob inhabilitatem, perfonarum ex alio impedi-

f&j/rt!

T

. preffivum — füfficere xluodcüa(ju- fignüm vel

mento )ure indidio , ex parte ccvtxahent ium.

d

lm([

acum, quo guis ilterum tauquam conjugem

minimé fupplebm, fuppofito femper impedi-

tra&tat, & fiaber, & fpecialiter , xpmm&opulam

mentum illud effe juris pofitivi Ecciefiaffici , a-

ydeti

j done

conjngalem habitan: afic&tu maritali, feuani-

deoqué difpenfabile poteitate humaná ; tun: uti«

yat

tno invrcem habendi in conjugem. Idémque di-

que ad revalidandum matrímontum ante om-

cendum proportionaliter de profeffione.

nia requiritur legitima difpenfatio , quà impedi

a

45'0

*V, Univerfliter , five defectus confenfus fi-

mentum illud tollatur ; & facultas de novo con«

TU

Bb bb a

Cïl-

D

i

-

1

g beol Sacm'mlen.t-.;ï Pars VIP. Cp. L

$68

|

xit , laborans fcilicet ignoranti jutis, vel fadli fia

trahendi per reno

vationem confensüs conceda-

veinculpabili, five etiam culpabili , ut ex Trie

tu£: de hac difpenl

atione modó paucis. De re-«

p

novatione coniensüs $.feq.

f

fe[. 24 de reform. Matrim. bene Probat Perez

M

loc. cit; Quin. Henriq. Dicaflill. & alii quidam

4f2

1. Solus fummus Pontifex di£

þeäfat jureor«

[

apud Dianam cit. putant , etiamfi utrinque mala

dinario i omni impedimento jure Ecclefiafti-

u[d

coinduélo, feu dirimente , feu impediente , tam

fides intercefferit, poffe tamen in valde magna

& urgente neceffitate Epifcópum difpenfare ,

&

*

[

ante , quàm poft contractum matrimoni. Eit

hinc hanc gratiam imperriti mifellis. — Tentare

pCl'l*

omnium , & ratio patetex terminis. Epifcopus

d

áutem 'jure ordinario difpenfare non potelt in

|juvat, mihi faltem non füccefit. . Certó autem.

excipiendi funtii, qui contraxerunt fcienter in

du

ullo-impedimento dirimente neque ad contra-

I«

4 gradibus proh

ibitis, aut ignoranter quidem, fed

hendum, neque poft contra&tum per fe loquene

hoc enim fe-

ER

do ( quód poffit per accidens, dicam mox ) Cüm

non przmiffis denuntiationibus ,

pEI

infecior non difpeníec in lege Superioris. Quoad

parari & fpe difpenfationis carere debere decer-

nit ex'preü(ä&-Trid. Seff. 24. & y. ltem quandó

f0j

impedientia tantüm fimiliter certum eft Epi-

u«

fcopum non poffe difpenfare in voto perfecto

