ratum quandóque diffolvi poffe, confummatum

Atumm

nem,qus certé excludit concubitus vagos,SC exi«

of

git aliquá indiffol

1

[

ibilitaté matrimonii, ut faltem

veró nunquam intetfideles baptizatos, atqjadeà

,

etiam inter lhiareticos;

b

j

ht

prolibitu & propria authoritate contrahentiü,8t

absque urgente caufa diffolvi non poffit, Omni-

Quare dixi per parenthefin, matrimonia h-

Lt

veticori aut indi[folubilia effe,aut nulla, & me-

[

moda auté ditlolubilitas matrimonii, praefertim

confunimati fidelium pro omni cafu completé &

v0s concubinatus, Ut laté probatGobat. fratf.10.

Tin

' formaliter effe à jure divino pofitivo N. I allega-

caf. 9. Et Ratioeft ; quia omne matrimonium

D

báptizatorum eft per fe loquendo Sacramentum

M

to;idque magni Sactamenti feu magni. Myllerii

- causáyptopter futuram Verbi Divini Incarnatio-

& indiffolubile : ut claré dicit Pontifex cit. e. -

10

uanto. de divortiis, Aut ergo heretici habent

m

nem,quátunc ab Adamo prophetico fpiritu re-

velatá effe;fignificat Apoftolus 42 Epb. g. & do-

géneralem intentionem contrahendi matrimo- -

qei

nium more fidelium & Chriftianorü,ficut Deus -

T

ent D. AugulLinus /.9. de Gevefíad litter.c-Y 9.

alii fan&i Patres. .Notà hic; quódhac indiffolu-

& Chriftus inftituit ac ordínavit, & tunc erunt

[t)

bilitas dicátur boná Sacramenti : & matrimoniü

Sacramenta & indiffolubilia;non ob(tante erro-

fidelium efferatum , feu indiffolubile ratione Sa-

re privato , quo non credunt ; & non intendunt -

(

cramenti triplici fenfu intelligi poffe : 1. Ratione

Sacrameütum & contractum diffolubilem con-

ant

ficere : confequenter tunc nion erunt folüm con-

hii

Sacramenti myltici , fcilicét quatenus Matrimo-

niü eft facrum Mylteriüi reprafentativd conjun-

tra&us politici , juia ratio Sacramenti tollit il-

d1g01

lam civilitatem,& confert facrationem,ut fic di-

Quf

&ionis Verbi Divinicum natura humana & Ec-

cam: Autexprefs. intendunt folüm contrahere

lim.

Clea: 2. Ratione Sacrimenti proprié dicli , ut eft

fignum Gratiz fanGtificantis ipfius matrimonii j -

civiliter & diffolubiliter pofitivé excludendonó

ii

:

tantim rationem Sacramenti ( quo cafu adhue

nam indiffolubilitatem matrimonii inter fideles

t

oriri c'ïx ipfo Sacramento à Chrifto matrimonio

mianeret contraclus indiffolubilis inter Baptiza-

; ji (

tos in noffta fententia fupra ) fed etiam indiffos

arinexo,elt communis fenfus,St docerit /Amocest,

m'u(ix'—,

lubilitatem ; & tunc contráctus matrimonit ii«

x

MM

Lopez lii apud Saschez. cit. & pleriq; RR.inter

ter baptizatos fimpliciter rullus erit, cüm indf-

quos Zfvería & Marechant. nofter.3 KationeSa-

Ti

folubilitas fit'conditio effentialis matrimonii fi«

- dlid

. camenti Baptifimijnam majorem illá , & omni- *

modá indiffolubilitatem matrimonii fideliü oriri

delium faltem confummati : & confequenter

n T

-erit concubinatustantüm. —Fateor tamen, pro«

TUj j

ex Sacramento Baptifmi , exprefsé fignificat c.

babilem effe Sententiam multorum RR. etiam .

.. Quanto, De divortto. Etfi matrimonium verum

- mteí

tioftri Marchant, Tribunal. tomo 3. fen fpeenl,

iuter infideles exiflat , wontamenefl vatum , ut

^tiy af

- etianpoflquam coufuinatis efl, nullocafu diffeloi

HAB, 1. tit. 2. Matrimonia héretcorum effe.

coíitra&us civiles diffolubiles;atque per conver-

i

pj

Jit inter fideles aute veri & vatis exiffit, quia

f i

SAcrdmentuu

fidei id eft Baptifmi , quod femel

fionem ad fidém eo modo folvendos ; quo mox

dicemus de matrimoniis infidelium.. Quem vi«

I

admiffum e[ficit coujugii Sacrament , ut spfum.

LT u

dere potes;fed jun

|

i sanjugiän;,illadurantq,perduret.' Hzc ibi,-

ge ei Gobat £5 Mppendigf

N R

391 IV.Quamvis ergo matrimonium etiam legi«

Xj. 16. 17:

j

Mi

4 L

;

.

timum feu ratü tantum fidelium ex ipfo mutuo

150 j

confenfu & pacto ( maxime accedente ratione

Matrimonium infedeliuta etiam cón[u

bzm?:'g

Af v

Sacramenti ) five ex natura fua, (ive ex primzva

£umydiffolubile eff per suinins conver & bap- .

:pud

Adli

inftitatione Dei contineat individuá vitz focie-

tizati aliud niatrimonium contratlum.

i

*

^

395'

a

Atn

tatem & indiffolabilitatem aliquam fuper alios

U

andó duorum conjügumi infidelium non

il

t dUXw

Q

eebaptizatorum , converfus alter ad. fidem.

L]

contra&tus;majorem tamen firmicatem , & inter

Q

baptizatos;omnimodam indiffolubilitaté ex ea-

baptizatur, non dirimitur hoc ipfo matrimo-

Átrit

dem Dei'ordinatione obtinet per. actualem ejus

nium prius validumi; nam péf Saeramentum

f Qta

ufum ad confüiationem copule cárnalis , quà

Baptifmi non foluuutur conjugia , fed crimina

tandem fiunt una cato vir & mulier.Ut fignificat

dimittuntur : inquit Innocentius III. e GAM(-

Chriftus Afattb.1 9. Itaque jam nou funt duá fed.

smus. Dedivortiis.

MHW.

sna caro:Quod ergó Dens conjunxit , bomo 05

II Acamen fi conjuge urio a

d fidem con- 393

PVW

feparet. Cujus ratio myftica jam toties in(inuata

4erfo , alter fponté recedat, aut cohabitare. nolit

traditur c. Debitzm.de bigamis.Quia per matri-

fine fidei contumelia, blasphemiá Divini No-

monium legitimü vel ratum tan

e ad pec-

1N

tam fignificatur

minis;periculo fubverfionis , induction

(

conjun&io Chiitti v

el Verbi cum Ecclefia vel

Ío. Kaliud

$

'catum , conceffum eft. fideli - conver

.mnatríe

-æ

&

i

D

/

i

- Seck, Ilvl;' De Matrimoni in'*(lzïo/zzäg'ïz'täte. :

A

! coefammatum pev. folezznem prof:/]äanerä alte-

Vïüiti"iimoniuln*ï conträhcre $ qüo 'contra&o prï;is'

l

matrimoniura penitüs difolvatur. Prout diferté

rins conjugum uon dirimi anathema fir. Ideui-

A

definitidem Innocentius IIT. c. Qaasto. eodem.

que decérnitur variis Sacris' Canonibus. ei De-

f

.Ex daro Textu Apoftoli. 1. Ad Cotinth. 7.

ercta Legalia 37.qnafl. . Extrav.antique; De

Ill«

E - Quid fi infidelis difcedit , difcedat ; món enim

vero.c.2. c. Ex publico c. Exparte C'c. De cons

IQ*

verf. conjug. . Quo autem jure folemnis Pro-

! fervituti(id eft jugo matrimonii prioris ) fabje-

J

us ejf frater & foror in hujustmüdi:

.

fefsio folvat matrimonium ,. controverfum eft.

i

nfideles ad fi-

Communis fententia eft , folvere jure divino , &

[

94 1ll. Quóodfiambo conjuges 1

;

.— dem convertantur ; & baptizentur ; eorüm mas

privilegio à Chrifto tradito per Ecclefiam. — Ita

i

trimonium , quod ànteà ratum & iridiffolübile-

Scotus 4. d. 3 1. quafl; unicá s. 4. Herincx difp.

ii

ï

4 sum. $. & plurimis citatis Sanchez /i e. Pon-

,

omninó non erat; peripfum Baptifrnum efficia

turratum ; & ominino indiffolubilé poft con-

tiusfuprà, Tdmbur. c. f. tra&l« 6.5numi 4 Eo

f

r

uód nullum exftet jus ; quód primó hoe fta- -

fuümmationem zqué,ac fidelium. Séd nünquid

y

eetiam efficitur Sattámentum ? Affitniant cüm S,

tuat: fed Pontifices. locis allegatis potius füppo-

]u

nuiit ; & declarant , tale matrimoniüm per pro-

Thoma & plutibus congeftis Sanchéz /. 24 dtfp«-

Jl

9. Coninck. 4ifp. 24. dub; 2. Laynüán. trat!. 10

feffionem folemnem folvi;urique jure aliquo al-

üori; Contrà tamen folveré folo jure Ecclefia-

1

part.2.cap.5 .num.S.Rationem dant ; quia eo ips

ftico ; féu fola Ecclefiz authoritate , quani per

fo, quód converfi poft Baptifmum confentiunt

orró cohabitáte , eumque cónfenfüm qüocun-

antiquiffimam Traditionem accepirnus , qu&

probabiliter docerit alii Hesriq: 44edina ; Lef^

que figno declarant, Contra&tum pracédentem

matrimonii confirmant;& ratificant , ipfiq; mo«

fiisConinck, eósque citans Layman. e; 6; s;

j

3. Eaádemi rátione ; quá mattimoniuri contra-

dó incipiunt effe de novo facrüm fymbolum

n

conjunctionis Chrifti & Ecclefiz , adeod; etiam

hendum ditimere diximus Se&. y. $; 6;

i

conyruum eft,üttunc potiantu£ gratià fanctifi-

II Profeffio folemnis penitüs diffolvit matri- 199

(

itoniüm rátum quoad vinculuim , ità ut ea emif-

cante. — Negatautem mordicus nofter Hetincx

"

bic difp. 2. quefl. 2. nttm. 19. e0 quód Chriftus .

sá (quam proindé exiþe&are debet. ) conjux in

jl

fzculo remanens libere poffit ad alia vota tran-

"

n

dignitatem Sacramenti annexuerit ipfi contra-

AK

&ui feu a&tuali contra&tioni & indadlioni vin-

fire. Et infuper,fi profeffus talis anteà conjux à

fummo Pontifice difpenfetur à fuis votis folem-

T

culimatrimonialis, non veró innovationi feu

d |

nibus; & egrediatur ex Religione , poterit

períeverintie ejusdem Sacramenti matrimo-

dhü | -

ii j qiamobrem étiani matrimoniun fideliuam ;

quánicunque eligere pro füo novo mattitonio :

(iit»

idque Verüm eft ; eiiinfi üterqué conijux Reli-

1

qui Contrahéntes exclufiffent fationemi Sacrá-

ifos

| 2

menti 5 üon tranfitetin Sacramentum þoüefä ,fi

gionem affuinpfiffet , & deiride fimiliter difpeii.

j i

fati poterunt cum aliis quibuscünque mattimo-

conjages illi posnitentid du&ti innovarent com

jl

fenfuni cum intefitione Sacfamenti : ait idenj

hiocopulati: Rátio clara eft; quia jám rüptum

nil

ibidem: Tu erede; quod plácet.

fuit priüsvinculum : iddue etiàm ex communi

t

fententia exinftituiione ChriftiDomini. At-

i 39

g lV. Siinfideles ante. Baptifmum contraxe-

E

runt ibátrimonium cüm impedimento diri-

que hinc ulterius fit , u talis Relipiofus antea

n

conjüx peccet contra caftitatem : peccat quidem

mente folo jüre Ecclefiaftico ; ut confabguinitas

/,ml,

J

tis, affiriitatis, &c. poft eorum converfionemi

facrilegé contrá votum , non tamer coimmittit

adulterium ; cüm jam matrimonium ; vinculo

ndt

ac Baptifmuin ; verum & ratumi cenferi debet;

ytte

quiain infidelitaté contrahéntes Canonicis con- :

foluto; nullum fit. . Pari todg contrà caftita:

;(

yfor

flitutionibus mnom adílingebantur. ^ Exptefsé

tem facrilegé peccabit; fi c,opule/tur cum ea ipfa,

mv

cit. c. gaudémus: — Secus ; fi impedimentunt

£um qua anteà contraxerat matrimonium ra-

d

fuiffent jüris naturalis yel, divini; v. g.confangui-

tum; quia, diffolüto vinculo; illà fua ampliüs

Pmdm

noneft. |Secüs dicerius, quánd? quis poft ma-

nitatis in prinio gradu ; ligamen , &c. Quid fi

ergo infidelis , "l'urca v; g. anteà plures uxores

trimonium confünjmatum per divortium pro-

feffionem emittit ; quia tüinc non folvitur mas

um

habuit, vel adhucomnes r etineat ;- vel prioribus

l

repudiatis aliarn tenet ? Refponfio clara eft : poft

£rimoniuimn quoad vinculum;

p

M

III. Profeffio

folemnis fo

J

Baptifmuni retinendam effe ; quairi prima vice

ivit friatzisioniumi j 9g

valide duxit. . Hac quoad infidelium matrimo-

ratum nondum confuümmatum; quocunque tein-

J

T

hia cüm in noltris partibus praxis rariffima fity

pore ; etiam poftiultos annos; & hinc in fa-

j f

óbiter infanuátfe fat.fit, lat videre potes apud

vorem Religionis ; fimuldue né altet conjux

j

w Léyman, & alios,

pimiá exfpetatione gravetur, c; Ex péblice. fe-

W;MW

fupfä citatos $ancae

l

éundüni coinmüniffimam DD,; intérpretatio-

j i

&. Uf

nem; cófjugi de ingreffu Religionis ante con-

Mfl* '

Matrimoniam vatüm fdelium [aloitur por

fumrmiationem deliberanti duorum menfium

t

Profeffionem Reliptonis approbata; ac p:'-'

fpatibin conceditur ; intrà quod vel Religionis

g

s

propofitum exequatur ; interim liber ab ohliga-

( fgenfationem Pontificis.

] 110]1

riorié reddendi debitum: quo fpatio elapfo, fi

n

N

' -fä96;l.

»

O,.lvi';-þ:ef profefïïbnem',' certüm eft de Hde

adhüc debitum quacunque caufa, quantumivis

S

- définitim in Concil. Trident. Seff. 24

dl

FC' |

injuftéconjugi neget , adhuc , altero invito ; Re-

il

|m

Cán. G. Si qni s dixeritmatritmonium famm nor

5223

(

J

E

ligioz

f

—

Y

J

?

as

554.

2

| 9'be*ol;Sa.':rammt. Pars U. Cap. l.

ligioner

n ingredi poterit ante confummationem.

rem habet pote&aæmwï&ifub 'hac implicita

eonditione uterque contraxit matrimonium |:

Utcum

Gloffa,& aliis docent Sanchez |difp. 24.

num. 27. Layman.c. 6. num. 7. Infupe*g » i intrà

ut quoufque non füerit confummatum, poffit

;

illud cempus à jure conceffum maritus .conju-

alter. ad Religionem proficifi. — 3. Licebitne

em deliberantem de Religionis ingreffu per

etiam mihi contrahere matrimonium per verba

vim opprimat(mortali peccato , (écundüm San-

de prafenti cum certo animo non confumman-

' mm

t

chez difp. 22.. num. X g. ) etli jam matrimonium

di , fed ad. Religionem fine confenfu conjugis

indiffolubile factum fit quoad vinculum, quippé

tranfeundi ? E& — Certé regulariter licere né-

fl

per veram copulam confummatum , nihilomi-

quaquam ,idque fub morrali..

Ex communi

W

nüs probabiliüs eft, poffe uxorem coactam ad-

Sanchez /. 1. de ma:rimon. difp. 43. num. r

hucReligionem ingredi;& inter Viduas velcon-

& 12. Coninck, Hurtado , AAverfa , alii cum

jugatas profiteri; quía nemo fine fua culpa ,

"Tambur. cit. $. 2.»4m. 1 y. Ratio eft ; 3. Quia

*

regulariter fit injuria uxori

3

.& quid coge-

ï

nedüm Per injuriam alterius,jure fuo privari de-

bet. Rod»tqu. Ledefma , alii.cum Sanchez. difp.

tur exfpectare,donectu profitearis; & quiatu

43.9. 6. Layman. S. 2. Postius: Hurtad. A4-

causá fruflrà fuerunt expeníz facig à tua fpon-

D

verfa , cum Tambur. cit.$. 3. s. .. At , quid

Áfa. .. Qaia fi tu forté non. profitearis , co-

D

tunc erit de altero conjuge , qui ad copulam

getur uxor cum fuo dedecore te habere con-

D

[

coegit? x. Iplum nec poffe matrimonium no-

jugäm excucullatum. 3. Quia das anfam'non

vum inire;nec Religionem p;ofiteri. Ratio eít;

paucis fufpicandi , ipfam à te propter aliquid

j

quia cüm remaneat vinculum , non liberatur

vitium fuifle derelidtam. 4. Quiafi forté ideà.

W

viscontrahere cum animo tranfeundi ad Reli-

conjux ab obligatione matrimonii , quam libe-

rationem ideó concedimus coadtz , quia non

gionem , quia votum. emiferas caftitati

Y K-te exe

debuit ob injutíam alterius fu

"

o jure pri?ari:

ponis ;:yi'dcndi pcriculdxcqnfummanöi matti-

quod non militat in cogente.

?

"

monium , adeóque votufn violandi, - Dixi au-

$

9 V. Privilegium dictum primi

hoüelliomae

tem regalariter ; Nam in aliquo raro cafu mae

trimonii,negandi debitum probabiliüs concedi-

gnz neceffitatis peccatum non effet j quia necef-.

tur folàm conjugi cogitanti , deliberanti , atit

fitas tanta vincere poffet incommoda illa , que

[

jam volenti Religionem ingredi , adeó , ut con-

modó dicla funt, ^ Exemplum ponit Sanchez.

d

. jux nolens ingredi Religionem etiam primo bi-

ibidem : Siillamatrimonii contraclio tibi effct

liO

meftri debitum conjugi petenti negare non pof-

medium neceffarium , ut poffes ad Religionem

[j

transgredi v.g.fieffes in carcere inclufus,nec ali-

fit; cüm facri Canones non reítringant , nec

LU

.* poffint reftringere jus conjugi per matrimoni*

ud medium evadendi occurreret,nifi cum iillo a*

if

nimo matrimohium contrahere. -

um acquifitum ad petendum debitum,nifi in ca-

Ut

fü , quo alter conjux Religionem ingredi cogi-

tam rare praxes. Jam.

EN

Scd face([ïgntj

-

[j

tat, veldeliberat , aut defa&o vult: ergó nec

h

— Quid de Difpen[atione Pontificis?

nos ampliüs reftringere debemus. IVavar. 24n-

Atrimonium ratum quoad vinculum409.

ft

gelus , Conintk , alii cüm. Layman cit. sse7. 3.

Á

^M

folvi poffe authoritate. Ecclefiz: feu

Contrarium tamen , nimirüm conjugem etiam

(ü

-per difpenfationem Pontificiam , negantrotün--

i

aGu nihil cogitantem de Religione ingredien-

dé & fané probabiliffime graviffimi DD. q

uoS$ .

hl

dá,tamen primo bimeftri poffe negare debitm,

lon gö catalogo recitat Sanchez infrà citandus, &

Ím

datis probabiliter docent plures alii cumSanchez

Wt

- K2.difp. 24.qU«fl. y.Pontius l. 6. c. 1. Tambur.

acritet Postins, Mercatius , alii RR.apud Dia- .

nam citandum, Herincx quoque nofter hic ä:]þ: :

ling

cit. $.4. . 4. Ratio datur; quiaqui noluità

^ Fundamenta minim

a

4. quafl. 1. num. 8.

— príncipio vel priori menfe animum Religioni

contemnenda laté proponunt DD. citt.. Potif-

D

adijcere, poterit forfan; Deo vocante, poítea per

l4

fimafuünt; 1. Chriftus Aartb. 19. apertiffim&.

UR .

menfem polteriorem : ergó habet jus cuftodien-

T

dici;:guad' Deus conjunxit , bomo uon feparet. 2.

di aptitudinem ad Religionem, adeóque con-

Matrimonium ratum lege divina indiffolubile

-ul

fummationem matrimonii differeridi.

eít: fed Pontifex non poteft difpenfare in lege

n

Inquires adhuc aliqua curiofule : 1. Quid

T

Jfi talis matrimonio rato tantüm ligatus eligat

divina.c. fuut quidam & fequentibus 25 quefh.

1. 3. Ecclefia vel Pontifex non poteft mutare.

t

^R eligionem ideb tantüm,quia ej. difplicet uxor ,

Sacramenta : matrimoniüm aütem ratüm ex in-

!laq;

velpotiüs nova nupta , ut eà fe expediat ? x

ftitutione Chrifti eft Sacramentum : ergo , &c..

Inty

"Tambur. ibidem s. 18. videtur hic licità jure

4- Matrimonium' ratum non nifi accidentaliter

p

füo uti poffe. 2. Quid fi notabile damnum ind&

W.

immineat nüpt& utpoté qua difficillime alte-

differt 3 confümmato : ergo fi Eccleie authori-

tatefolvi poteft matrimonium ratum , poterit

ma]. [

rumvirum invenire poterit ? &. in fimili San-

chez cit. »um. 27. & ex eo Tambur. cit. adhuc

etiam folvi confnummatum,quod eft falfifymum,

h!em

& hareticum :ut patebit $. fegwewt, — Addunt ,

videtur vir uti poffe jure fuo , quz enim chari-

Ws

aliquos Pontifices hanc fententiam fecutos 'earfi

W Q

tas illum obligat cum. notabili fuo damno ad

ationem ne

faeminz commoda procuranda ; nequé irro-

difpenf:

:gaffe , ut ÍInnocentius ]H A*

Wi

um

"h

gator injuria feming , quia ctiam ipfa pa-

j

e;f C

ex

driagus VNI.L& Pius V Sed hocnihilurg

-

*

k

"

!l

u

7

W

5$5

i

J ;s;äz.*w; De Matrinonii ;n;z;yzluä;?;wg.

[

[

ex alia caufa pu'tuerïnt moveti ad negandam di-

tit vinculüm mairimonii -fatï;,/ quo w)inculo fo-

lt

fpenfationem , quàm ex defedtu poteítatis agni-

-

luto ceffat obligare lex diviaa , qua jubet vincu-

lt

to.& longé plures P

x

6ntific;s gam difpgnfatio.

lum matrimonii perpetuo confiflete :-przeter-

nem concefferunt.

H

quàm fi füá ipfius , aut Eccldfiz.authoritate dif-

ls

" 4o1 lL Contra tamen matrimonium tatum ob

lolvatur. Ad 3. Similiter dift, mai. & confequen-

]

.caufam urgentiffimam per difpenfationem Pon-

tiam ; Ecclefia enim . non . mutat. Sacrámen-

tificis diffolvi poffe, jam videtur omnino nega.

"

tum matrimonii directé per fe, . fed tantüun in-

i

ri non poffe. — Docent Canoniíle communiter

directé & peraccidens, quatenus diffoluto con-

D

l7) s

in cit.c. Ex publico. — Ec Theologi communius,

tra&u in quo fundatur ratio Sacramenti , vir &

5

- ANavar. Sylveffer , Medina , Hearig. Bollarmin.

muiter ceíiante effe facrum fymbolum. Ad 4. ne-

"

( Snaren , aliisque congeftis Sanchez 1. 2. difp.

gatur conícquentia; nam confümmatio matri-

34.num. 3. Layman.c. $, 4nme. 4« Tanner. , Pe-

"

monii elt quzdam perfeétio ejus integralis , quae

u

rez , Dicafuil. Tambur. c.6. »iz.4. Diana part.

fecundüm Chrilli iaflitutionem facri. myflerii

d

8. tratl. . refol. 62, GU rutsüs: trad. 3. vefol.

causà majorem & ultimam ei indiffolubilitatem

/47- ubi nominat . feptem fummos Pontifices ,

uibuit, Ut $. r. didtum: Quare non fequitur , ft

- qui cum triginta ita difpenfàverint. Etnoviffi-

matrimonium ratum folvi poff: ,. eciam poffe

m& Jwnocentius X. polt tam longas acrésque in-

confumma:um. Pluravidere poteft, qui vult,

. ter Theologos difceptationes de hac poteftate ,

apud Kanscbez,, Perez, Bellarmoin, Dianam. [.«.

fuit eà ufus erga vulgarem opificem, quidem

]V. Dixiautem: ob cas[am nvgeuiiffimam 403

'

, nullius eratia fuffultüm : ut fideliffimé ad lon-

namex coiiuni DD. fententia mihi cum Tam-

.. gum refert Gobat eaf. I8. awm. 676. C nuümr.

Irai. $. 0. 5. S. 1. eum. 9. omninó certum

]

6 j1. meritó cenfens , jam absque contumelia

eft , tar ad validam, quàm adlicitam difpenía-

Sedis Apoftolice non poffe defendi fententiam

j

tionem in matrimonió rato , zequé, ac in votis

,

oppofitam. — Ratio ergo potiilimüm fümitur à

requiri juftam & gravem caufam , qualis, teíte

uj

polteriori : factum eft : ergó fieri poteft. Et quis

Sanchez 1. 2. difp. 6. feré omnium confeafü eít.

audebit affirmare , per tot Pontifices, & toties

1. 5i gravia damna vel perpetuz difcordia , ti-

W

i

'

fa&tum effe nulliter ? A priori veró ; quia certum.

Xeque inter conjuges , conjunctósque pruden-

e(t, Chritum (ic potfe difpenfàre in matrimo--

[/ It

tértimendaeíint; 2. Simatrimonio rato füper-

.Bio rato: ergo eandem poteílatem potuit Ec-

venit impotentia perpetua; itemlepra , alidsve

.(m

- Clefiz , & Vicario fuo Pontifici communicare ;

d

morbus incurabilis, undé mutua cohabitatio

| quortiam ergo videmus Ecclefiam per tot Pon-

lo* |:

nimis difficilis foret. 3. Magna inzqualitas inter

tificum feriem ea poteítate effe ufam, tenendüm

virum.& fzminam ; faltem undé matrimonium

?I]änl !

omuinó eft, eam ipfi à Chri(to defacto fuiffe &

difficile reddatur. 4- Si vir neceffarius vel maxi-

effe . communicatam aqué , ac poteftatem di-

mé conveniens bono publico eligatur in Epifco-

fpenfänti in votis , juramentis , imó &ipfa pro-

pum, quz latius videre potes apud citatos. Non

ufum*fw

« feffione foclemui , fecundüm communem, etiam

ergoó audiendus Henriq. /. 2. de smatrimonio c.

Adveríariorum , fententiam.

j

uj

Atque hinc fic

8.5. 1 1. cum quibusdam aliis áfferens: ad hoc,

. «onfirmo hanc fententiam cum Layman. cit, ex

(out

ut Pontifex valide difpenfet , nullam requiri caue

. Yulgatoillo : ffpoffum vincere viscentem te , po[-

fam , quia Chrlítuscirca hoc omnemauthorita-

qu0$

Is &

of etiam viucerete: ergofi Ecclefiz authori-

tem conceffit Pontifici ,. ne relinqueretur locás

Dir

, tate& difpenfatione potelt folvi & velut evinci

perplexitati. T'u cogita , (i Pontifex fias , an prae

iif

^ , vinculum profeffionis religiofz , per quam ip-

Gicare debeas ? vel velis.

. fam folvitur, & veré devincitur vinculum ma-

ii

por

trimonii , à fortiori fequitur , eadem Eccle-

$. lV.

$.

- fiz authori

sifit

x

D OVL

tate h;at;imon;gm rgFum prfe dif-

Con[ummatum matrimanium fdelinm. fonaz

j

[Oïuhxl:

O2 IIl Non convincimf ratibheä ,oppdfïtæ

'plig"tär indiffolubile eff quoad vinculum.

ov

fDb

. . Sententiz. — Ad z. g. illa verba Chrifti: quod

Ertum apud omnes Catholicos. - Ratio404l

!

Deus conjunxii , z. intellexiffe de matrimonio

J

eft; quiaex una:parte matrimonium o-

qu j

confummato ; immediaté. enim " preemiferat :

mnefidelium, maximé confummatum tum na-

itaque jam non [ant Ano, fed uxacaro: Gtinde

nt ld

turàfuá, tum ex ordinatione divina, tum ratios

«

intulit: quod ergo Dews conjsexit , homonon fe-

ne Sacramenti tripliciter eft indiffolubile , ut $

T

baret.

ul

Sicut ea verba i—hterprætatur Alexander

X.oflenfüm. Exalteraautem parte, exnullo

VIIL cit. c. Ex pnblico finali. |Ad. 2. Concedo

i

Ccapite apparet , Chriftuur Dominum dediffe

od

maj. & diftinguo min. Papa non poteft difpen-

Ecclefiz poteftatem diffolvendi matrimonium

farein lege divina;dire&té & propríaauthoritate,

imum

confummatum ; imó ex antiquiffima petpetua

soncedo.min. |Non poteft difpenüre indiredià

traditione conftat , ejus vinculum effe in omni

idun[»

35 sz

vel authoritate & poteftateà Chriítofibi com-

cafu indiffolubile , nift per mortem alterius «on-

municatà, negó min. & confequentiam. Non

Y

jugis; ut Ecclefia femper predicavit, & per.

(

ergo Papa difpenfat in lege divina matrimonii j

fpicué docet Apoftolus ;

h

"44 Gorintb, , (9' a

Ü

fcd poteftate 6bi à Chrifto colladi( ibi: qHAcUv-

Kom.7i

:

jl Specialiter. matrimonium

-confumm 140f

que [olueri; fuper :frrnm » 90 ) folvit feu remit-

"

»

tum

x

Nügaaasi

d beol, Sacraniéntt, Pars lV.. Cap. L.

$56

j

fit rkpetere, hoc folo notato:longé veriüs effe, ad

tum non poffe d

iffolvi quoad. vincalum propter

Iterius conjugis feu adulterium ,

confümmationem matrimonii in ordine ad fuos

f

fotnicationem a

definitum eft ab Ecclefia in Concilio

'Tridenti-

effeQusnon requiri feminationem feemina Jama

]

confumma-

no Seff. 24. Can, 7. Nam generaliter dicit Apos

reftat videre, gualitcr matrimqnium

&

d

flolusad. Cerintb. z. iis , qui matrimonio junéti

tum fit,

i

I, Selubile qha;td torum.

;

5

funt: Precipio , non ego , [ed Dominus , uxorem

[u)

vortium feu folutio matrimon

ii quoad4O7 -

A viro non difiedere , quod f difce|Jerit ,manere

I DI

torum, tantàm , duobus titulis jufte &

[

innuptam , 4ut vire fuo reconciliari ; G vir

fancté fieri poteft. r, Jufléfit ob crimen & prin-

FIOH*

nxerem uon dimittat , c. Et infrà : alligata

if

cipalitér adulterii ; quippe quod per fe ac diree

lita

efl legi , , quanto tempore vir ejus vivit : quod

fi dormierit vir ejus , liberataeft , cui vult , um

fidéi conjugali repngnat , de quo e. féquent, feg.

UE

4.2. Sanclé fit ob majorem vit perfectionem :

B

bat , &c. ln que verba merito D. Augult. l. 2.

1.

de adulterio conjugumait : Hec verba "Apo(lo-

idque quátrupliciter, per. Profeffionem Reli»

Dun

ionis ; per fufeeptüm Ordinem facruni j per

li totiesvepetita roties inculeata vera fimnit , Vie

votum continentiz ; per electionem continene

va funt , fana [iant , plana funt 3 nullius viri po«

flerioris uxor effeintipit ,. mifi prioris e[fe defie-

tie Dequibus bic pauc,uli:sl,þ cumhoc ;cmgo,

D

mSï

re fint rata praxes,

*

vit; e[fe autema defimit: uxor prioris ff moriatur

ili

vir ejus , non f fornicetur.. Liéite itaque dimit-

]I. Solvitur, matri

monium , þonfur—n,m'atükrlhäl-:ögl

&lid

titur conjux ob can[am fornicationis , (ed manet .

quoad torum tantüm , quando uterque conju- ^

gum Religionem ingredit

ür, ac profitetur , vel -

a!lcgan

vinculum prioris , prepter quod fit reus adulte-

ib

rii qui dimi[Jam duxeritetiam ob camam forni-

uno ingrediente de licentiá aleerius , alter uxor

w

eationir. Sic Auguílinus. Idipfum docent alii

v. g. in Íxculo remanens -votum continentie

W

SanCli Patres,maximeD, Chryfoffomus, Bafilius ,

erpetuz edat,

atque ea ztate fit ,ut extra proba-.

:

ffe videatur. Ha-

5

.'quo«

Hieronymus, ZAmbrofius, & varia Concilia apiud

ile periculum incontinentiz e

Bellarminum/. 1. de maivimon.c. 16.

betur inConcil. Agathenfi c. 16. & in jute e. I.

pu

"

irdi

II Contra objicitur illud Chrifti AMattb,

-6 enm fit. c.

£onjugatus. - uxoratus de conUtre

4

-& fuümitur ex verbis Chrifü

i

19. Qimnquadimferü uxorem fuam y vifiob

fat. conjugat..

vtren

ornicationem , C alteram duxit , machatur :

Matth. 1 9. Om»

is qui reliqnerit. domum , vel

m

ergóà contrario fenfu , qui dimiferit uxorem

froiressant foro

rés,HE patrtum, aut æ&frf?f. ani

BI

fuam ob fornicationem , &aliam duxerit, non

quoxorem ,.

:

$

in fæcgiþ nexic*x('u?ci

?

E

EU

moschatur : ergo ob fornicationem uxoris ( ea»

III. Quód firemanens

duenon fine peccato , cim dandó licentiam fe

at

démque ratione vir ) poteftfolvi matrimonium

uoad vinculum. — Acque ita fenferunt quidam

ad id tacité obligari;) ingredi R&Iigiongm ,cum.

p

fitts

Catholici, Cajetanas , Catbarinus , G anteip-

fitjuvenis, aut vovere continentiam , cüm fit

i D

fenex , profeffio quidem alterius validaerit, re-

fos Eramus , lobjicientes tamen fe judicio Ec-

clefiz : & defa&to fic docent & pra&ticant Gra-

manenstamen in fculo ad Religionem, vel vó-

Vil

tum cogi non poterit ; imb fi in periculo incon-

iil

ci Schifmatici & Haretici noflri temporis Lu-

d

therani, & Calvinifli. — x». negando utramque

tinentiz verfetur , debebit Epifcopus conjugem

T

confequentiam 5 Chriftus enim eo loco folum

profetfum uxori periclitanti reffituere. ad red-

concedit viro fornicationem uxoris divorti-

dendum debitum tantümij nam petere non poe

g

K!ïl, San

um ac dimiffionem quoad torum. — Ut prater

terit, & mortua uxore vel vorum continentia

1

tandem emittenda , ftatim ad füam Religionem

t

alios laté oftendit Cornelius à Lapide ad eum lo«

cum ZMatth. G. verf. 10. Nam& Chriftusim-

reverti debebit, Omnia ex jure & comniunt ,

n

il

smediaté antea ex natura Gt prima inftitutione

Sanchez l. y.tra&t. 10-part. 3.c, $. Pontius l $0

12. alii pa[fm.

»

matrimonii probaverat , matrimonium plane

güu.z

effeindifolubile , & univerfalitet dixit: 494

IV. Quóod

fi tandem conjux fine con'fcnäh? :

Wounz

alterius conjugis profeffus e

(, profeffio irrita. ..

g

Deus conjunxit , homo uon fepararet : quomodo

eft. Utexprefié habeture. q«idam. eodem ii

ergo ftatim dicat, poífe diffolvi quoad vinculum

$d

ob fornicationem , tam frequenti cafn? Sc apud

tHlotgyc. | ddccedens. eodem. GL communis DD.

LA

cum Sanchez 4ifp. 3 . Layman. s. 4.. Unde

Mp

alios Evangeli(tas , Marcum, & Lucam, rurías,

pmiffa hac exceptione , Chriftus (impliciter di-

talis nulliter profdïus ab uxote revocari poterit,

t

rudenter

cit Marc. 10. Qwieunque dimi[ferit wxorem fe-

imó& propria aurhoritate ( amoto p

À

.

.

& dcbäs

d

^

um aliam duxerit, adulterium committit [(u-

fcandalo ).ad conjugem reverti poterit,

"ltque

ger ea sxor fi dimiferit virum [umm &* alterá

bit: id etiam requirit juflitia debiti conjugalisz

Mu

meque mortua conjuge ad Religionem nulliter

Vaf

nupfevit , mmchatur. . Eadem fer& verba habet

Luc.16. Cur autem apud Mattheumilla exce-

profeffam reve

rü obligabitur 5 uti refpondit

"de tlf

ptio ponatur ; rationem videre potes apud Cor-

Pontifex c. quidam. eode;n.Addens tameh, talem

N k

Anelium à Lapide.citatum.

)

invita conjuge nulliter profeffum , illà mortui,

R

)

JV. Hic velut proprio loco explicandum

alias nuptias contrahere non poffe , & coníe-

x

1

"

g

«effec, in quonam confiftat matrimonii confum-

quenter, necea vivente

debitum petere. Ratig

"H

matio , fed hoc fatis explicatum habes fe&. 1.

eít ; quia prz

fümptio eft, quódvovens voluerit

^

.

qgi(marit;x/s

"

»

h

fc obligare eo modo, guo;potui; :at

£s

lk.mo f

.füm.de.imp:dimemo -Iajïni:;ni::;' gt y;(e;uadvuæ

n

-

/

:

!

$57,

EE

$8 D M:r;gzm;z jadifülliltate,

iita ixore ; fe obligare potuitad hzc duo: &

"tamen eftobligatio teddendi deblitin wxori,

hon petere.debitum, & poftimortem continen--

idémque jus uxoris iniqüääyigþfqm,,

ä

tiam ferv-are?quæ arbo includuntur in profeífio-

JI4. Potum. fimplex

aflitatis. .

ne 5 ideoprafumptio jutis eít , quód faltem hac

cté & fanclé matrimo

niüm quoadtoruri4 tà

duo promittere voluerít maritus ,. fi ejus profef"

folvunt; fi ambo conjuges mutio confenfü

fio valerét ; qua tamé prefumptio in conícientize

caftitatem voveant : cujus rei comendáta exem-

j

foro veritati cedere debet ; fi reverà non fuit ani-

pla plurima teperire eft apud fanctos Patres &

'

mus vovelidi caftitatem, nifi d

ependeitter à Reli-

Hiftoricos fácros . Quamvis proptet inconti-

'

re einittendi pro-

gione: & certé communi mo

nentix periculum confultum non fit conjugi-

j

feffionem , femper intendit profitens vovere ca-

1

bus continentiani vovere ; nifi prmifsá maturà

ftitat

,

em Religioni annexaim tantüm. . Ut bené

deliberatione & longá probatione , quod facilé

notant Layman z« 4- in fine. Pontius I 9. c. 11:

continereambo poffint , atque poít editum vo-

!!c

num. 4. cti ftrictius loquatur Saschez, cir. cüni

-

tüm toro feu le&to eos feparari omnino oportetz

1

^

j

Diana part. 6. tra&f. 7: num. $3-

-

quia non bené concubat ignis cum flipula. Pu-

H

1. Per f&

A

jfé

epti

jontt .(;?rd?nii-fSa&'r;;"

tant aliqui olim per votum fimplex caftitatis .

matrimonium quoad to-

"Imiliter folvitur m

etiam folutum fuiffe matrimonium ratum quo-

) rum; quando maritus delicentia & confen-

ad vinculum ; exemplo S. Theclz, S. Alexii , &.

!

- fülibero uxoris facros Ordines futcipit , valide.

aliorum; fed dicendum, illosfüam compartem

& licitiffimé;, . Ut habetur iisdem juribusfuprà

deferüiffe ex fpeciali inftin&tu Spiritus Sanéti.

allegatis : iisdem tamen etiam fervatis conditio-

Ut dicit Ini

hibus,nimirüm ut uxor & ipfa priüs Religionem

tuloi

X

E

oxcentii';ls* DL e. Ex fpäi*n; eodem tí-

d

rofieatur ; aut fi fitfenex & de incontinentia

z

dá

i

! QUEAK Is Hübibowla

non füffecta , emitcat votum fimplex cáftitátis :

4

*] conjuges ; utmeliüs Deo ferviant ; vel ne

. quod licàt fimplex votüm fit ; tamen hoc habet

jÀ-

$

prolesfüpra facultates eorum multiplicetur y-

ll

petuliare, ut; fi ipfa poft mortem conjugis jam

miutuo confenfu in petpetuum vel ad. certum

If

rdinati aliüd matrimonium contrahat, invalidé

tempus torofe feparent , nullo edito voto;licite -

E

i

tontrahat; eo quód Ordini Sacro ea debeatur re»

eít ejusmodi feparatio ; durimodó ex fimili cau-

d

Yerentia,ad quem licentiam dedit( etfi fecüs fit;

fa julta, non ex odio vel iràfiat:/ Ut notat Lay-

M

idedit licentiam ad ptofefbonem Religionis )

fiian &t c. 1. «m. 1. Quardiu incontinentize

uU.

- " Kacommuniffima eum Sanchez 4 7: difp. 10.

periculum alteri hon iniminet ; . ficut colligitur

tl

Atot párt; 1. 1. 3.5 14.affirmat, effe omniumetfi

1.

