& de ea requifita ad Sacramenti effectum , nec

nuliitatis ; aut carendi fuo effectu. . Quanquam

g

'

Dotores recié moneant tam peccatorem,

agnofcit ullum dolorem fufficientem ad valo-

!, []nqr *

quàm Confeflarium, debere conari ad excitan-

rem hujus Sacramenti , nifi illum ; vq/ui Íufficiat

lts

ad ejus effe&tum , qui fcilicet fit fufficiens difpo-

dam contritionem perfectam, prafertim in ex-

Qmj al

temis, ut quàm fieri poteft , fecuriffimé & fru-

fitio ad gratiam fanctificantem , ut

oítenfum eít.

"

4- Fïuedegti

u

&uolifime provideatur & Sacramento & falu-

ith

t Ceterüm attritio vera, fed eílimata con-

Dixi , elimata etiam éipviscibiliter.. Nam?*76

Mnpia

witio, etfi non requiratur neceffarib , finedu-

attritio zílimata vincibiliter, que fuilicet ex

Düs -

bio tamen fuflicit ad valorem & effectum hu-

ignorantia vel errore vincibili & culpabili puta-

i N

jus Sacramenti ,. non. obítante illà falsà. exifti-

tur effe attritio , cüm nonfit ; fine dubionecad

m

matione effe contritionem veram : quia qui re-

validam nec fructuofam , fed neque licitam fu-

1]

Íceptionem iSacramenti fufficit , cüm culpabi-

ipsà habet difpofitionem requifitam ad gra-

Rn

tiam , adeóque ad hoc Sacramentum valide &

liter non ponat materiam proximam debitam

i m

fructuos? fufcipiendum , re ipsà valide & fru-

Sacramenti, adeóque novo peccato mortali &

us

étuosé illud fufcipit: fed attritio vera defe eít

fructum. & valorem. Sacramenti evertit.

At-

t d

fufficiens difpofitio ad gratiam Gc. nec quic-

tritio veró invincibiliter , ex errore velignoran-

tLenn

tia invincibili & inculpabili putata attritio ; cuma

quam poteít impedire judicium illud ezroneum

m

efle contritionem , quó minüs vera attritio ma-

non fit , etfi ipfa & valorem & fructum tol-

Ln]i

ncat difpofitio fufficiens ad gratiam. & Sacra-

lat Sacramenti , fuifiit tamen ad licitam fu-

eroo Gc, I.

Íceptionem Sacramenti , excusátque à novo

;7. Ya

mentum hocrité fufcipiendum :

[e]

n (ge

démque dicendum eflet , de eo qui haberet ve-

peccato , cüm actus ex ignorantia invincibili

ipeD -

Yam attritionem requifitam , erroneé tamen

procedens fimpliciter fit involuntarius: & con-

€rederet noa eíle attritionem nec contritio-

fequenter. ex eo , 'quöd invincibiliter ignoret

jts, d

n i

nem , ignorans fcilicet talem actum ad hoc Sa-

hanc prioremn confeffionem fuam fuiffe invali-

dam , deinceps durante hác ignoraatid ,' ceffat

éramentum fequiri, quales fise dubio funtrn-

des multi , fi aliundé defectus non fit : validé

obligatio eadem peccata fic confeffa denuó

& frucluosé fufcipit Sacramentum : fecüs eft,

confitendi.cüm boná fide invincibiliter creda-

de eo, qui fcirettalem actum requiri , & crede-

tur przceptum ea confitendi jam effe impletum:

WM ä :':

fétfe non habere, talis utique ex Conftientia

& per fequentem confeffionem cum debito do-

erronea, nülliter & facrilege Sacramentum fu-

D

lore valide factam delentur illa peccata pet ac-

i æ(limcc fJ

cidens : alioquin cert& nullus effet fecurus in

fcx psret.-

f doloit

M

-& IV.

conícientia : at vero , 1 quando ceffaret illaigno-

rantia, & innotefceret defeCtus vera attri-

L cania

lum

)z | fuj'z'czt Aiivitio aflimata tamtum ,

tionis & doloris in jriori confeffione , jam

etias invincibiliter.

: 4.Rainc;5

obligatio eadem peccata dénuó confitendi &

im ad validam fcilicet , quàm ad fructuo- .

legitimé cayibus fubjiciendi reviviíceret. in

! W]W'þ l

i

jf

ii

n

T

am füfceptionem Sacramenti Porniten-

communi Sentencia , fed de hoc fort? mitiüs

'

i

tiee requiritur attritio vera re ipsá exiftens, &

D

capite fequeuti i quacftione , quando confeffio

non [uffiit a:titio zílimata feu putata tan-

invalda re

j TET

qi?

petelnda'þ h . Ex d;&is hactenus fe-

um u

tum euam invincibiliter. Quoad fructuofam

quitu;-

«

fufceptionem eftemnium: quoád validam, eft

Wlm !

*

TA

M

sommunis DD., s. preced. $. 4. nominatorum.

Coroilar'ium

3

- Qualiter. Sacramestmm

n

Eadem enim eft ratio hic & ibi. Ratioeft: quia "

Panitentia faciat ex Aitríto con-

Concilium "Trideatinum citatum, ficut.& Flo-

C aritum ?

e[fe&üüï*

ji

"

rentinüm in Decreto unionis &c. « Quando ad

j

boc Sacramentum requirit contritionem vel at-

Erum efï folüm zquivalenter & in 55.277

pottü

tritioném,tanquam partem materialem & difpo-

L V

&u, quatenüs nimirüm attritio cum

ii

Y*

Dd

fitionem neceffariam , fine dubio loquuntur de

Sacramento habet & exerit eandem vim delen-

vera attritione , G non aftimata vel putata tan-

di peccata , ac contritio perfe&ta perfe fola , síc-

g

j

j

tüm , nam attrítio putata tantüm fimpliciter non

que homo attritus , accedente Sacramento , dici-

yidi

K

eít attritio, ficut homo piftus non eft homo

tur eX attrito fieri contritus in effectu aequiva-

j

14

fimpliciter. Nec talis attritio putata, (v.g. in--

lenti remiífionis peccatorum , ac gratiee fancti-

gl

efficax , naturalis tantüm &c , eft donum DEI

ficantis : imb etiam quoad ethymologiam no-

*

d

minis

*

quatenüs fic per attritionem perfecta

4

ij

velSpiritüs Sancti impulfus , nec concipitur ex

J

veris motivis fuprà explicatis , nec habet alias

conterumtur , ac dclentur peccata, ficut per con-

;

€onditiones & perfeCliones , quas Concilium

tritionem : infuper etiam quoad habitum;quia

WNN-

"Trident. attribuit attritioni : ergo ad hoc Sa-

recipit habitum charitatis; qui idem eft habitus

a

tramentum tam valide, quàm fructuosé fufci-

contritionis ac deteflationis peccatorum pro-

T

ut do-

ptgr l?)eum fummum bonum offgnfum :

þi;cïi;dþmlinon fafficit gttrixio aftimata vel pu-

-

*

EE

L

A

i

sst

z

Í

! 320 ïbeol Sacrament, Pars 1. Cap. TI. Secd, UT, Qualis Dolo /it,)ffZCïäf-"

d obíervat nofler reverendiffimus Herincx

tenda , repentendus. fit

Ufque ad a. 302.

j Qof?ï- 6![/;43 .iägrg'- '

5

l dl

qu

dv

d5 g. 3. 9. 4&.-.

] u

Iï.

Non ergo dictum illu

ASSERTIO.

DN

! H

218

d"vulgarä debet

intelligi entitative quoad a&um ipfum , quafi

| |rail

Oler contritionis feu attritionis uec

&

J

d'i;iöz!Slï !

b

actus attritionis fiat per Sacramentum actus

debet'jungi (onfejflont Sacramentali, non

-

U

contritionis proprié dictz , quod eft impoffi-

phyjeci

»fed moraliter , e conjuntlioue, fimtiltate

. bile, cüm hi fint actus plane diverfi fpecie : qui

*

] ifi

ac ordine , qualis uecegavia efl , v fufficis ad n

itfio

licét fimul jungi poffint & fibi füccedere iri eo-

ntun atiumjudicialegconfvltody utiliffm?pra-

dem fübjedto , & fic attritus. fieri. contritus;

U

mittiter copfelJIoui , at non ntce[farío , fed etiam

unus tamen noa mutatur inalterum , nec attri-

hr vi

relle poflpouitur , dusmzadà ad eam referatur 1

tio fit conttitio,, fitcut quändo- calidum fit fri-

eimque informet ; Nece[fario tamen babendgs

um

tito &

idum , calor non fit, nec poteft fieri fri'gus;

ante rermintum forma (em ab[olutionis effeg-

Hinc Scotus iz 4. d. I4. 4 2. 9 1 j. dicens , eun-

i

dem actum attritionis invariatüm fieri contri-

tialis. quauguate etiam po[f illam ad aliqua obli-

ln 1

t4 vel repttita [e extendere po[fit , ideéque um

tionem , non accipit attritiónem G contritio-

tCommm

xeceffario repedeudaus fit.

nem prout modo accipimus ; fed actum doloris;

nis; ut patebit.

'Fota ferfï: commu.

abat C

1

r

A

"

- quatenüs przcedit infüfionem gratie , vocat

nE

r

lu

, attritionem, quátenüs veró forinatur habitu gra-

tlidi

ti2 & chaticatis , vocat c;cptri/tionem ,ut e;( con-

Latyis

1

Neceffario debet 4!&4&0 imodo

; ;:mgz

liidn

29

textu patet.

: &oxfelfioni , Gre. —

,

II Neque etiam dictum illud intelligi .po-

ls

Ertum apud omnes. leiaþ/aitä

T

Duns

teft quafi peccator attritus , accedente Sacra-

I.(i-

mento , vi ablolütionis infallibiliter €liciat

& tialescujusque Sacramenti , debent ali-.

aligua[a

quo modo faltem moraliter inter fe uniri &

contritionem : hoc enim abíque ullo funda

Minthas

Cocxillere : compofitum enim fcu naturale ,

mento dicitur , & militat contra .experien-

tidus ]

tiam apertam ; & repugnat intento Concilii

feu arüificiale vel morale.non fubfitlit, nifi ex

bgecca

"Fridentini adícribentis vim. difponendi ad gra-

partibus aliquo modo vel phyficé, velmorali-

Bo r

tiam attritioni cám & in Sacramento , feclusá

ter unitis vel coexiílentibus : atqui contritio

"

jtDidor

contritióne perfeclà

*

nec uliatenüs locum ha-

& confeffio fünt. partes effentiales , vel certé

Jf ol

á

bere poffet in moribgndo attrito, fenfibus de-

quafi materiales . Sacrarnenti Pænitemiæ,p&r.

; !üädicfrnu

ftituto.

abfolutionem perficiendi : ergo debent aliquo

28o

IV. At quid fi attritioni füb certó motivo

modo phyficé vel moraliter inter fe, & cum

abíolutione conjungi. Et quamvis in aliquo

excitate fupezrveniat & jungatur amor DEI fu-

: (ml

'per omnia: recténe dicetur ea attritio juncta

fenfü verum fit, contritionem feu dolorem de-

amoti fieri contritio ? affirmat Suarez d. y. fedf.

bere phyfieé conjungi cum confeffione , eáque

naturá priorem effe; quatenüs Confeffio Sacra-

Mu

.3. fed rectiüs negatut , codem enim motivo ina-

nente,manet idem actus; & nonfitalius. — Hoc

mentalis , & materia proxima Sacramenti Pceni-

b

tentiz eít , ut $.

Ábl

(rof

tamen concedendum eft , tunc attritionem jun-

dicimus:

$i cxp;icabo. Abfoluté tamen

4

DT

Cam amori, magis fieri idon

-

eam ad juftifica-

JUOET ac

tionem.

..l. Dolor non debet neceffarió phyfice 'co.n-,u283 :

jungi cum ipfa confeffione , feu narratione pec

AtOrüm.

— QUJESTIO: IV.

catorum. — Ogeses, Ratio clara eft, quia nul-

Sogq

?

la lex praecipit illam phyficam & realern con-.

Tum

liciendus. " Dolor in Sacra

junctionem doloris cum . nazratione peccato-

»,üfum '

thrïq é

dtato. Pyniteutia

"E

!

rum: & effet onus moraliter illis impoffibile,.

W' Abf |

qui habent permulta peccata narranda ex me«-

nh

il

Atj

'SU-MM'AR*KAU M.

moria: & interim laborant debilitate aliquá

. ."Eïorita Dr

a,?z.

Deior m'rccïä'ïsriä debet &

-

cerebri, funt obnoxii perturbat/oni , timoris.

n

j imþ

4 A;')Z'i 3

!äua æzadol jxägl'i | C'onfäf.f

Gc. Tales enim omittent magnam ,. & facile

253

Nanp quidem phyficd y

.ï,mmmï

354

Sed saoraliter.

;

dimidiam partem füorum ftelerum , fi debeants

-:Laïïm |

effe folliciti ; utfimul realiter ; actualiter , & for-

596

Confultà 6$ utzliffn! p aydititur Cogþj'oaz.

MO

57

Non tamcp ita immed/até,

maliter doleant femper , cüm fingula enun-

n d

ut adbuc ailu du.r:tïtema

tiant. . Vide dicta

| pore confefftonis

f

»ut f]am

288

Debet tamen nece[[aràà 4[iq

40 »"mode G;V:unlit:r 4d

ver[alitate doloris.

ect, preced. q ?. S'V 3:deuni- .

confeffionero effe velatus.

T

289

-

llI. Sufficit ergo conjunclio moralis :

atq

^ ii d(

( Licét z4 Begent alis. )

4

18

290

Et nomvebocatus.

ut he du partes cenfeantur moraliter unit

W)P[æm

Z0r

h7 , ff beri dolai, 6$ bodie octurr.

L

:

fimülque exifiere , fufficitea conjunctio, fimul-

at unäum pch-'

,'P

Vf

4 (

292

fuan , eliciendus fft mo&us dolor ?

tas, acordo, qui requiritar & fufficit ad unum

J Mi

NU

Dolor non zetef[arià fremintzt

—ur C02

ff

2

m peftboni pateft ;

' 0n2, fed. ïcf:"-/

actum judicialem , ut optimé explicat Dicaftil^

3

205

Modó 24 e5» veferatur ,

lus de- dacramentis difp. 1. dub. 6. , Ratiocfl:

A27

Neceffarib tames baben,

&

e4mque inforge*.

] kï.lgü

i

d

s'eff ante terminum tltfg/c.'a-'

Quia abfolutio fit effentaliter per modum judi-

n

Zat, iänt'sf.eu förmæ

elfeziialis.

à

;

effione,

U

&ij , quod 'rge.clui:, ipb(üïerc fine. conf

mm l

1;73 du

gg/f'datïgm abfo

Iniieneps , T/itþ:r eblita

;f r:j!r-kl

D

; df:li-.

x

p

A

ol Sacram, Pars ld. Cap. (H- ï&g/- 1l Quaudo slicieudus dolor; — 321

q** 5&7

deli&orutn-,& dolore manifefto Judici: & utro-. — confüuetudine fine attentione vel: te/fïexione :ad

ue moraliter adhuc exillente,f1 autem tam con-

fenfum verborum, eo modo, quo miniftrantes

í

elfio, quàm doloris manifeftatio adhuc mora-

ad Miffam folent,deblaterant; vel deproerant ,

W»C'E'Wff'.

liter exiftant , poterit fieri fententia judicialis,

. Àquibus comniuniffime aliud fignum Doloris -

B

alüsnon: ergo talis conjunctio requiritur , &

petere debebit Confeffarius.:

Contrà autem .

Ml

nj

fufficit. | Quanto autem tempore ,. & quomo-

' effe omnino fufficiens fignum Doloris in Reli«:

f

'*J*/' il

do poffit Dolor vel przcedere ,. vel fübfequi

giofis, aliisque perfonis gravibus & honellis ,.'

Mp

Confeffionea dicetur $. 3. & '4.

:

s

qui eá vocis moderatione. ac pe&oris tunfiorie.-

LVT

28

$. 1V. Sed neque requiritur , licét utile fit, u

utuntur , ut áppareat, id fieri-ex ferio internors

LL

| Dolor virtualiter. réferatur ad. Cenfeffionem ,

Doloris. ac Poenitudinis affectu, Leüngulari:t X

iil

tánquam caufam motivam, ut fcilicet ex pro-

advertit Gobat cif.». 143. & w. feqq. addens fe

tht

pofito & affe&u : Confeffionis faciende mio-

Íemel refolviffe.non effe habendum fcrüpuluna..

adzlägu.* '

veatur,& impellaturad hunc Dolorem elicien-

defufficientia Doloris cuidam Religiofo , qui,

l ,'iï!.*äl

düm. Ut contra Bonacinam & plures alios,

dubitans, an in Confeffione elicuerit Dolorem z.

Lt

ex communi docet Lugo de Pesit. d. 14. w. 3 9.

certó tamen cum reflexione dixit, mea cnlpd

Gobar. C/26. w. 1f . Ratio eft: Quia neque

€'c. peclísque tutudit : qui enim ex animo di»

Concilium Tridentinum toties ci. feff: 14. .4.

cit; in tali occafione prafertim , A4ea culpa ,

néc ulla alia Lex id eXigit. - Non ergo necefsé

sea cplpa , auea maxima eulpa , d'e. non fo-.

lürn fatetur, fed etiam . habet difplicentiam il«

101)0 ,»v

eft , ut peuitens dicat: Qwia volo jans cewfireri,.

$deà debeo doleve , c? doleo depeccatis meis.Sed

lius; eámque non

d

l2

motiyo,

$

"

ex natural-i ; Íed fupernatura

fufficit,fi dicas:doleo fummoper? , quód eptimmma

giapæi:csf:?

"Deum wenoi tàm grossiter offenderius, ergà pre

Il.. Neceffetam

ennon eft , ut Do]or Contri—z;S 7Z

at .

aliquá fatisfailioze G* tantü cevtiori veconcilia-

tionis vel attritionis eliciatur immediaté ante

if u

tione paulb pofj confitebor ,c.. 1mo hicfecundus

Confeffionem , ut. aCtu duret tempore Confe[- ;

j Ra atl

niodus procedeadi , quo quis ftimulatus dolore

fionis, fed omnim confenfu fufficit, ut anteàt

iilt,

elicitus, aliquo . modo ad. Confeffionem rela- :

de peccatis accingit fe ad Confeffiogem , per-

, tni

fcctior & nobilioreft ; quam primus, quo elici-

.us, nunquam.revocatus virtualiter vel mo«.

a i

turDolor ílimulante propofito-corfitendi , ut

raliterpermaneatin Confeffione & abíblutione,/

ls vt

fapienter obfervat Lu

[

etiam aliquanto tempore poíteà factá. , tantó

[

go eit. um 40. Et hinc

Gnitetta

porró di;imus :

nimirüm,quantó moraliter cenferi potcít unum,

debat d

actum imperari abalio, aut facere quid unum.

»

$. 1

"d at

moraliter cum ipfo.

Ratio- hujus communis

j dl !

Delor copfultà c vtiliffnsd premittitar

eftin omnibusSacramentis. — Exempli gratiá $

blorem

Confef[ioni.

Petrus mané dolens per peccatis proponit proxi--

qe, d

b IMnes imanimiter.

Si enim totà ER

méconfiteri ,. & actu illo non revocato, poít

&to$: aB6

tres vel quatuor. horas primüm confitctur , fine-

erit Sacramentalis, ipfa Confeffio actu

novo dolorisactu: certum eílíufficere.

Iteny

atl

xohtéte

olorofa , ipséque Dolor per Confeffionem feu

Petrus. vefperi examinans Confcientiam eli-

manifeflationem peccatorüm fit. fenfibilis Sa-

cit A& doloris , proponens fequenti man? con-

cerdoti ac perceptibilis, nam hac manifeftatio

bayit

peccatorum in Confeffionali habetur interChri-

fiteri, & fi Atu non revocato, fed neque re-.

novato,mane confitetur,iterum fatis eft,

Item.

narmic?t?;*

. ftianos equ? pro figno manifeftativo Doloris ,

d. qui

Petrus dolens hodie, mox confiteri proponit ,:

^ pealetn

atque eft tunfio pectoris ac prolatio horum

fed non potens habere locum,fed aliter impedis.

Verborum: Doloex auimo, quod. Deumeffeu-

i p

tus , altero die primüm confitetur, mon revo- :

derim, - Abfque autem przvio ejusmodi Dolo-

cato Dolore, fatiseft. . Semper enim moraliter;

ampous

te; Confeffio fzpé eritnuda materialis , & qua-

cenfetur durare Dolor , & vi illius fieri confef-.

aida £

fihifloricanarratio. Denique deinceps multa

fio, eó ipsó dolorofa & Sacramentalis.

Idque

Wi2 ^^ occurrere, impedire , turbare, diftrahere pof-

in cafu. particulari.ad plures dies extendunt

ofl ; tifpfg,.

funt , ut Doloromnino omittatur. Et ret? ad-

tnm Ü

Marchant nofter;aliique citandi »sm. feg. — Ut

»dit Laymaán l.5.t7.6.c. 4. 1-4. dicens.Quamob-

fi quis,ferio Dolore premiffo Confeffionem ge-

)

[&

rtem pro majori fecuritate confuetum & con-

:ualiteh&ïf'

neralem inchoet , & per plutes dies continuare

fültum | efL- przmittere Confeffionem genera-

debeat: autin Jubilzo intérim peregrinationes

linguiä 'w

lem, ut fiante Dolor ex generali motivo cor-

obeat;aliáéque opera prefcripta praftet : & po-

Aj

r

;

Ceptusnon erat , faltemnuncconcipiatur. — Sic.

fteà die Sabbathi primüm confiteatur : fufficit

ille. Acincidenter non vané quares , an. illa re-

Dolor anteà exercitus,quia per illos dies ob con-

moralis"ï'*,t""' | , Citatio previa Confiteor ,snea cnlpa , tunfio pec-.-

tinauationem .Confelfionis generalis , aut cone

ngfämff m&'

eris , poífit effe Confeffario fufficiens fignum

nexionem illorum operum cenfetur rhoralitez

j ïo.ïf«

manifeítativum Doloris interni fufficientis ad

continuari G virtualiter pertinere ufque ad

IJchif i

abfolutionen: , fic ut polt narrata peccata, nullo

Sacramenti Sufceptionem - vel Confefüonem,

l;caïDiflfï ]

. alioDolorisfieno edito vel petito abfolvere pof-

Dixi autem notanter fufficere dolorem etiam

'P

at

fu? &« Cer& regulariter non effe fufficiens

aliquanto, tempore ante Confeffionem elicie

p

ignem in iis, maxime pueris , qui ex mera

r';Wd"

j

ufn: 1.4liquo modo ad (onfelJWnem velatumz

Pans Ill. SACRAM.

2 n

" conff**,:v

i

;en;i;;: dalo;;þ *

322 Tbe'ol.-.'Sacram'. Pars 111, Cap. 11, Sect. D. Quando elic

non debeo. Siinhoc Sacramento uni;m"qui.d

q.msquám revocat w Ex pl?co diftinctis nu4-

n

moraliter faciurnt. Confeffio nunc. v. g. exhi-

3:9!6104

metis.

"288 UL Neceffarium omnino videtur , ut Dolor

bita cum fatisfactione ; qua forté ad plures.

fj

r

ante Confeffionemeelicitus aliquo. modo virtua-

.

dies , & aliquando menfes exhibetur : imó f

literad Confeffionem referatur

*

aut T. Zd»te-

effet certus Confeffor , quod penitens , quem

;::cat

g

eedenter , utquando clicitur Dolor de peccatis

abhinc quatuor diebus v. g.audivit , bene eífet

ínordinead Confeffionem recogitatis, feu ex

difpofitus, illum nuünc licite abfolveret , & fic

üm

vi& intentione Confeffionis faciendz : ut in

ille Confeffio cum prafenti abfolutione unum

ho

quid moraliter facere poffet, GC nierito, quia fi-

il :

exemplis s. praced. allatis. .. Ut fi hodie

tocraftina Confeffione Confcientiam exami-

milis propinquitas fatis fupérque eít ad judi-

a

cia profana conflituenda , ad quorum mor.

nans dicas :: Qwiaeras vole confiteri ,ideo hodie

(pro

exaniino Con[ciantiam, ac volo-debite dolere de

mam hoc judicium Ecclefie eft inflitutumz.

cufa

fihec, inquam , ita fe habent, cur nonetiam.

hs |

peccatis meis,quia eras fort? tempus nou fuppte

tet, d c. . 0. Concomitanter tempore Doloris

poterit Dolor abhinc quatuor, aut quinque:

iil

diebus animo conceptus, nec revocatus unum.

i

eliciti, ut quando non quidem ex propofito

previo Conteffionis , fed aliá occafione , do*

quid moraliter cum prafenti Confeffione cone

Wt

llituere.. Hactenüs Tamburinus.

3. Reve-:

teiti

leas de peccatis tuis , eóque dolore motus fimul:

cogitàsde Confeffione cras , vel proximá occa-

rendiffimus Abbas Rafilerus in doóliffimo fuo.

ul

&l

fione faciendá , aut etiam proponas j sícque

Tratt.de Pauit. .€. 4. $. 11. admittit, fl quis.

Doloreronrevocato , proximà occafione: vel

doncione aliquá permotus intenfiffimum Dolo«.

ts

cras confitearis , juxta dicta $. preced. i» fine.

rem eliciat;nihil adhucde Confeffione cogitans;

De

deinde verb ex defiderio confequenda venig

3. Saltem cosféquenter cempore. Confeffionis.

yu

Ut fiin examine Confcientiz ordinario , intra

confiteatur ; talem. fore optime difpofitum ad

t

ieditandum , vel aliá occafione ,. excitatus do-

Confeffionem; nec indigere novo Dolore. 4.

hr

les perfe&à de peccatis tuis , tunc prorfus ni«

Eandem fíententiam probabilem cenfet Gobat

p«

hil cogitans de Confeffione ,. vel. Sacramento

Cafu 6.».159. addenstameninfine, Nollem

IIIM'A

füfcipiendo , probabiliffim tamen adhuc po-

tamenego fequi hanc doctrinam refpe&tu mei,

fen

quia fpectantia ex inftitutione Chrilti ad valo-

fteàscras v. g. mané volens confiteri , poteris ii-

golla

Ium Dolorem priüis habitum ad hancConfeffio-

rem Sacramenti , funt potiüs fcrupulosé , . quàm

aliquantüm laxé obfervanda : fie ille, fic

p'hiis&

nem referre v. g.fic: quia beri vel bodie ma-

fic& tu.

7

E

L

j

ne debità dolmi de peecatis meis, ideó volo modo

:j

IV.. Univerfaliter & cert

iffimà dolor elicitarago -

covfiteri , & a&tu confiteor absque novo Dolore

m

elicito,id adhuc fufficere ob moralem conjun-

diutiüs ante Confeffionem;utin ipfa Confeffio-

i

ne virtualiter perfeveret, eámque dolorofam ,ac

&tionem Doloris ac Confeffionis,probabiliffimà

docent Card. de Lugo & Tamburinus mox ci-

facramentalem conítituat, intereà temporisde»,

M

tandi. — At vero fi Dolor precedens nullo mo-

beteffe now revocatus, ant per actum contra-

u

do referatür ad Confeffionem fequentem , cra-

rium , nimirüm per novam complacentiam vel

n

ftinam v. g. fic, ut nechodie dolens quidquam

confenfum i peccatum , de quo quis doluit,

Conf:g

aut per quodcunque peccatum mortale. Unde

hitd

cogitesde Confeffione cras facienda ; nec eras

confeffurusullo modo recorderis Doloris prifti-

qui anteà doluit depeccatis mortalibus : & ites -

n

ni, non poterís cras confiteri nec validé , nec

rüm peccat mortaliter , perillum priorem do-

E

licite, nifinovum Dolorem competentem cli-

lerem fine dubio non erit nunc difpofitusad

, "8 10

cias : nam pars debet referri ad compartem:

Sacramentum. — At,quidfi quis fub uno gene-

d f

Ex Confeffio Sacramentalis ac valida debet ef-

rali motivo doleat fimul de mortalibus & ve«

hs

nialibus fuis confitendis, & retento dolore mor-

fentialiter effe dolorofa: non poteft autem effe

lg

dolorofa , nifi per dolorem aliquo modo ad fe

talium, revocetfolüm Dolorem venialium , aut .

Woru

rélatum , faltern uno ex dictis medis.

Ita

de novo venialiter peccet, ante confeffionem ve |

N

communis , & in praxi omnimodis tenenda,

abfolutionem , manebitne fufficienter difpoli-

Pt

tus , utSacramentum validé füfcipiat? Res D

& mihi praclicé certa Sententia DD.. Coninck ,

At fitin

Layman infràcitandi, prater paucos mox no-

fpeculativé valde difputabilis : cüm Dolorfub .

D

minandos.

1

uno univerlali motivo conceptus de omnibus.

topy

28

$. Contra tamen non requiri, ut Dolor

peccatis , fi revocetur de venialibus, videatur

lOntm

etiam de mortalibus revocari. Refpondetur -

précedens ita ad. Confeffionem referatur for-

maaliter vel virtualiter , docent, 1. Cardinalis

tamen,quódíic. Nam Dolor fubuno univer-

Ratio-

' 'Pfofflm

de Lugo eír. difp. 14. de penit.n. 40.

9

fali motivo conceptus de ormnibus peccatis » .

U

nem dans

.

quia licét Confeffarius teneatur

fertur quidem in omnia peccata , fed certe ing-

um

füa verba abfolutionis referre ad Sacramentum

qualiter pro eorum gravitate vel levitate : non

M

conficiendum , poenitentem tamen non teneri

ergo ideo ftatim, quo quis 1revocat Dolorem

r

teferre. dolorem ad Sacramentum , quia non

quoad venialia ,

& de novovenialiter peccat» —

Ws

obit vices Chrili ; ut Confeffarius. 2. Expref-

debet ceníeri revocare etiam quoa

d mortalia.

fiüs Tamburinus opufc. Conf. l. t. c. 2. ita fcri-

Lugo , Tamburia. ',NGOb-"' ejrt. contra aljoSii'ol; :

4

paucos.

"

hegs. Illud ad folatium tünora;orum tacere

*

E

: : SQu;l

um

4

-

Pa i

-

"

: ïf:gaL "Sacram. Par; lil, Cap. II.-S&&L lll .Qafamlvo;e!icim/dzi;zlo!ar. 32 3-' |

"o

nullus adhuc actualis: Dolor vel Pudor liabeae

Vb

391 ; 5.'/ Quid fi ergo heri y. g. mihi cam propo-

fito confitendi Conícienam examinant , fe-

tur: quis hoc neget ? atqui talis narratio pec«

ld

catorüim , etfi nondum fit Confeffio formaliter

lur: gj

rióque de peccatis mneis dolenti non occurrit,

.&t hodie ante Confeffionem occurrit aliquod

dolorofa & materia proxima abfolütionis, eit

6 s

n

^ * peccatum mortale : an non etit neceffarius

tamen jam.Confeffio ac Aecufatio Sacramenta-

i

novus Dolor? (confultiffimum enim effe , an-

lis , ita ut peccata fic narráta veré cadant fub fi-

« d

UTR

teà novi, ) Refp. Si heriin tuo. examine do-

jillüm . Confeffionis Sacramentalis , et(i dein-

"llorofo, non deprehendifti nifi venialia , & pro-

ceps ob defectum Doloris, propofiti &c. abfo-

tf

&

NT

1

inde non doluifti de illis nifi communi modo ,

lutio non fequatut : fecundüm ommes "Theo-

- .quo dolere folemus de venialibus, erit fané

logos : ergo absque przvio Dolore potefthaberi

fv

Confeffio & Accuí

d du

"K probabilitet dicit-Gobat . 161. ) hodie ne-

/

atio. -Sg;ramentalis'. . m

ceffarius novus dolor . Nam Dolor de veniali-

ulteriüs.

?

^

UE

-bus folis communitert non extendit fead mort«

Il .Pofitá taii. Accufatione /S"acr'anientaliiw

T

talia

*

*

"at vero fi in iflo examine occurre«

füfficienter manifeflabitur , & fenfibilis iet Do«

TOv

ol

- bbat tibi unum vel plura mortalia prater iftud

lot poítea elicitus. . INam poft narrationem ta«.

unum oblitum , sícque doluifti , de illisoccur-

lem peccatorum , quamdiu Poenitent fle&tit hu-

s. 1

-xentibus füb motivo communi omnibus mor-

militer expectans fententiam fui Judicis, tàm«

"

—^tlibus deteftandis , v. g. quod iis gratià DEI

diu perfeverat in facta priüs Confeffione , edm-

dmiti;

-éxcideris, iufernum merueris : aut etiam eX-

que ipfo facto continuat, atque implicité dicit:

Vil

-tensé doluifti de omnibus peccatis tuis , quibus

uf

uami Pater omnino eft : feci omnia. quadixispe -

Deum quomodocung; offenditti juxta dicta fect.

to fupplex: eorum abfülutionem , pornitentiame

Lfcquen&ï

)

oprec. q. 2. $.5 jam hodie ante Confeffionem

qs* ( idque maáxime fi ita etiam exprefse lo-

ii

'mon etit tibi neceffarius novus Dolor , quia Do-

quatur ) . eáque fic continuata & quati confir-

yio D

lor pridianus jam extenderat fe ad illud- aliud

mata Confeffio durat tamdiu ,. donec feratut

a d

: peccatum heri oblitum.

Eádémque ratione.

lenntia : ergo íi poll narrationem . peccáto-

i, M.

rum ante latam fententiam eliciatur verus Doe

mox S. 4. dicemus, non requiri novum Dolo-

v as

- rem de peccato ante abfolotionem oblito , .&

lor, is per hanc fie fenfibiliter continuatam

Chailiu

Confefionem , veré fiet fenfibilis & fufficiene

poít abfolutionem recurrente, . Ita contrà Gra-

us

m, Gobatz, 164«

tiffimé maaieitabitur Confeffario Judici , & in-

TA

b Phus& Reginaldu:

iuper viciffim Dolor tunc elicitus. Confeffio-

. Iil.

nem factam & (ic moraliter continuatam red-

dolort

; balar nón necejäriä præmit;itar-þmfä/i

dit fenübilem actu, & formaliter dolorofam,

h Canf65

ádeóque conílituet plenam miatetiam proxi-

ploroltts

* ofioni ,. fe4 ctiam Po/ïpahi patc;ü fÜ.

iam abíolutionis & Sacramenti poenitentixe,

at

$92 Tacommunis DD. Suarez, Vä/fqu'ez( , Bona-

Quid hic ampiiüs requirere jure vel ratione po-

!

X

um d

& cina;Filliucius, aliísque citatis Lugo 4fp. :4.

tes? Iafuper

vt

A fe&. 4. Dicattillus 4. 6. 44b. 9. "Tambutinus de

1L Etiamft naxfrätio'þ*ecc;itofumx präe"c"e..zþf

i Q 3

h

Confeff.l. 1. €. 2.$.4. Gobat s. 149. ContraCo.

dens, omnino non fuiflet vera Confeffio & ac-

rl

?

. ninck difp. 4. fect. 6. G Layman L. g. tratt.6. c.

cufatio Sacramentalis ( prout reverá fzpé fieri

sls

" 4 ?. 4. docentes dolorem deberenecetfarió pra-

poteít) tamen Dolor poítea elicitus,, manifefta-

. €edere Confeffionem ex duplicicapite. 1. Quia

tus & ad precedentem peccatorum narratio-

inpi

" d

^ aliàs non etit Confeffio & Accufatio Sacramen«

rnem relatus, adhuceam conftituet , & efficiet

*talis, fed nuda natratio. 2. Qaia aliàs Dolor

veram Conteffionem & Accufationem Sacra-

$

fibuti

i

od

bxï

fubfequens non erit fenfibilis , feu perceptibi-

mentalem , dolorofam ,& materiam proximam

Q

Jis Sacramenti , cüm per folam Confeffionem,

Sacramenti Poenitentie , & abfolutionis Sacrá«

ao

il

-peccatoruim fenübilis fiat. ,Sed neutrum ur-

mentalis. | 1ta DD. omnes initió allegati,. Ju-

-get. — Nam contrà , licét. nullus plané Dolor

vet unum & alterum audire in terminis lo«

ld

1cy3nm L

-precedat Confeffionem , nihilominus ea habe-

quentem Suarez difp. 20.». 5 1. fic loquitur : Li

- bit rationem vera accufationis Sacramentalis ,

aPlI

"d

cét peccatorum) narratio , quatenüs tefnpore

cumDU

& manifeflabitur fufficienter. Dolor fequens :

anteceffit Contritionem , non habuerit confue«

àmó Dolor fequens manifeftatus efficit Confef-

(US

j

m

tam rationem accufationis , tamen 'quatenüs

fionem & Accufationem Sacramentalem , etfi

poflea informatur per fequentem Conttitio-

a[lbmï f j

-

]

MP

li

anteà non fuiffet : uti breviter oftendo, eóque

nem, GutÍílc informata fubjicitur clavibus ab

« ipfofententiam noflram probo.

ipfomet Ponitente poítulante vel . expetente

[ius^

m

abfolutionem , füfficienter confümatur in. ta«

jil

s.

393 l. Absque Dolore pravio poteft effe Con-

Ju

feffio feu Accufatio: Sacramentalis : nam pof-

tione áccufationis Sacramentalis, Sici(te. Di-

*

fümus, & certé folemus in confeffionali enat-

ca(tillus, eit dub. 9. v. 13 f. fic fcribit : fi priüs

gf k

WW' /

!

[]

^fare peccata noftra in ordine ad abíolutionem

hiftoricé , aut eciam vané & ridiculé explicuit

g

. |9btinendam, ideóque cum virtuali faltem in-

quis Sacerdoti feriem G fpecies peccatorum

mjllm PEP

tentione Doloris eliciendi , cüm fciamus fine

fuorum, fitamen poftea aliquà ratione fuffici«

]uo

"L

enter explicet , velle illa fübjicere abfolutioni ,

"

/

Z

d. þæo?firnvïlidam—»fgre »abfolu-tilonem : ctiflfnü

N

ifla ultima explicatio ;

qnà id fignifcat, cum

ST2

e»

i

(

b

/

/324 Hbal, Scran. Barc Ill G. II i. deþ glicimaugaalar; :

Dolore conjuncta fufficit, ut illa prior Confeffio

,

7)'!1

A.

I)

poffit fervire ad abfolutionem. | Hac Dieaflil-

in; minimé dubitans , quin Pater Cosisck, &t —

Neceffario. babendus aniþevjvte'»rminäriiïlab 9«

Wh

[

ofnnes ejus affecle fint in hoc confenfuri ; certe

(gtiani: ac farma e[Jentialit. .

apettiffimé confentit Layman cir. ad füam men.

| du

teín recitans verba Suarez pauló anté defcri-

Olor Contritionis vel Atttitionisin Sa&r;ai L

: tUt

pta. Etratio eft : quia Dolor verus fübfequens

mento Pomitentiz : 1. Convenientif- .

W

l

"

moraliter retrotrahitur ad confeffionem feu.

fimé & tutiffime , imó. Íecundüm communem

b

narrationem materialem anteà fatam : eámque

DD:fenfum cum Card, de Lugo cir, num. 48.

ha

velut repetit & reproducit, & moraliter pra«

neceíffarió eliciendus eft ante abfolutionem Sa-

RCR

fentem Íacit , eámque elevat, ut jam veré Sa»

cramentalem inchoatam , cüm in omni judicio

T

cramentalis , accufativa&t dolorofa fiat , & pec«.

cognitio caufe debeat pracedere fententiam,

iC

cata anteà narrata abfoiutioni Sacramentali fube

adeóque etiam in hoc Sacramentali judicio Ju-

H

d

jiciat: sícque Poenitentem ad. Abfolu

dex cognofere debeat de difpofitione pomni.

«ent

*

tionis [

feQtum diffonat. Ethinc:

tentisper dolorofam Confeffionem , antequam

:

fententiam ferat 2, Probabile tamen eíl,

taten

296 1V. Dixi' initió t Dummod) ad eam refera»

tur , eámque informet, — Neéeffariüm femper

fufficere , ieliciatur adhuc fub ipía prolatione

p

l

eít, utPoenitens Dolorem fuum poft Confeffio-

fententiz ufque ad ultimum inftans prolationis

g

nem elicitum , non tantüm interiüs ad peccata

verborum : 4bfolvo te, vel Ege te .Qb[plaa-ä

Totty

n

jam confeffa referat , reflectat , & applicet , fed

C fecundüm multos etiam 4 peceatis tuis , de

D

etiam exterius figno áliquo fen(ibiliter manife-

quo fuo loco ) eó , quód in illo ultimo in«

10b

ftet: & confultiffimum foret , ipfam Confeffio-

ftanti prolationis verborum primum, confe-

N

nem verbo rep«tere v. g. dicendo: Doleo de peo-

ratür effectus Sacramentalis ,. adeóque. etiam

La

catisjam expofitis , G omnibus eliisyprout paffim

neceffarió conferendus , fi tunc faltemadfit ma«

TU

facere folemus.

Omnes citati, & claré nobis

teria proxima & difpolitio Peenitentis. — Ita

fispe

confentiens. Layman e£r. z. 4. ita concludens,

poftalios Tamburinus, Rafilerus, Gobat. ll citt.

feguar

