nemà refervatis ab- inferiori , fed etiam cafüs,

-ïïISiCütqu.»

mrum , aut temporale perfonarum cedetet.

quando alioquin oportet diü carere confeffio-

Vi t

Gertéin facris Canonibus partim jam allegatis;

ne & communione : & generaliter omni cafüt:-

lpetmis.) |

fapiüs declarat Pontifex , eos, qui ob inopiam,

ANe pro dilattone paniteutia periculum iimineat

n

animarum, ut habetur cap. slt. de Purit. d* Re-

LU

vel graveri difficultateim non poffunt adire Ro-

lts

inam , potfe abfolvi( per accidens): ab Epiíco-

iniff. Marchant , Diana, alii infrà

Tf r

irandi x

pisipariergó ratione , qui non poffunt adire E-

communi.

t

pifcopam;aut Superiorem refervantem ,. ejüsve

IlI. In ejusmodi

| cafu neceffitatis , quan

7f

f.mmt

S

delegatum , debent poffe abfolviab inferiori pet

ut füprà , non potef

t adiri Superior , vel "äfïf

"

iütty R

áccidens , & indirecté faltem cum oneéreprzdi-

delegatus , inferior Confeffarius abiolvit pocrti-

T Btatia

&o. Addit re&lé Layman eir. ». 10. poft Hez-

tentem folüm indire&& à peccato refervató ,

—

Adeifet

riq;;gz,-,Snnrex,Coninek alias , idem in tali cafu

(quare paenitetis, fi abfolvi velit tunc, femper

RUNCS

dicendum effe , tametfi cenfüra excormmunica-

aliud peccatum nonrefervatum , faltem vdtfi"a!g.

T

li 8

h

&ionis v. g. propter occultam percuffionem Cle-

dire&é à Confcffario abfolubile in confeffione

'OBtoba

tici , refervationi ánnexa fit.

Si enim excom-

adferre debet , alioquin invalida erit abfolutio

d

p

fiunicarus ob vitandam infamiam v. g- facram

in hac fententia ) & ideb cum onere denuó;

i

lie.

Euchatittiam füfcipere poffit, ceffante nimirüm

T

quamprimüm commode poterit , compdrer-

V ie

&unc obligatione juris pofitivi Ecclefiaftici pro-

di coram Süperiore , ejásve , delegato ad irerümi

"n

DT

hiþentis excormmunicato 'ufum Sactamento-

confitendum , & abfolutionem directamn ipipe-

M

win-

m )

m

N

E.

il

».

74

»

X

Wi

'.*—flü'*?*s**'"-c**'."'*f"f- Bars lL Cap. V. $u1 D*,ää/öla

tian,g;af-ra]äfmzix. 43X

*

- dam, (I:tla, communiffimus fenfus DD. & fingu-

4 D

"m

lariter Tannerus zom. 4. d. 6. q. 7. d4b. 4.. Lay-

UM

mancít.z.11.alipaflim. — Ratio & differentia

: Spec?al?s ex parte Pææiienti-sj.' ;

nter hunc cafüm, & cafum pracedentem $. 2.

' Uando mifer .Poenitekns habes &afumf tefer-7 5 2

tl

€lt; quia in priori cafu articuli mortis , vel impe-

vatum , & in neceffitate communicandi

dimenti perpetui ceffat refervatio , & Sacerdoti

.:ntem'äzb "

celebrandi,, Sacramenti miniflrandi , non potes

d Eu

plena datur jurisdictio , & ideo Poenitens directé

accedere Superiorem , vel alium poteítatem ha«

*ä?"orclþ- X

abífolvitur à refervatis cafibus & cenfuris absque

bentem , habes tres fententias, omnes in proxi

)

ullo onere poflea confitendi , aut compárendi

tutas, Prima: non teneris confiteri Sacerdoti

x

f

coram. Superiore pro nova abíolutione impe-

, inferiori cum di&o onere ; faltem, fi. prater

!Pm i

i

tanda, ut4. 8. explicatum eft. — At, cafu ne-

refervatum , nullum aliud habeas; mortale, fed

Iuj

g:e'.ffitatis«urgentis & impcdiment'ï temporalis

. potes te gerere, ficut , qui non habet copiama

ding

tantüm , reverá non: aufertur refervatio , neque

Confeffarii ; cüm nullus , per fe quueädo, COn-

-- Confeflario datur plena jurisdiclio , fed folum

a

tra voluntatem ,fuam-cogatur bis-confiteri , nee

Kx.;'»lï;-

(propter neceffütatem datur licentia. abfolvendi

coníequenter confiteri tali Sacerdoti ; cum

p

cum diclo onere ad eum modum , quo propter

onere poítea id ipfüm confitendi alteri.

Con-

— fimilem neceffitatem datur licentia dimidiaudi

u

fitere ergo foli DEO cum vera. contritione,

confeffionem, & fuper confefione dimidiata ab-

faltem zítimatá quoad potes , & ceffante. fcan-

ln

s

- folvendi cum onere deinceps catera peccata o-

dalo , celebra , communica , &c.

Ita cum aliis

: miffa fübjiciendi clavibus: ergo ficut in hoc, ita

Suarez difp. 50. fed.3. — Layman, c, 11. s. 3.

)niiï:i

[

"& inilto noílro cafu Pcenitens à refer vatis folüm

lii moderni paffim, . Quod (i veró prater pec-

abíolvitur indirecté cum onete comparendi po-

qui.| i

catum refervatum aliquod aliud mortale ha«

- ftea, coram Superiore, vel poteítatem habente

beas, fané longé probabiliàs & tutiüs eft, te«

I &

Yi j

ad denuó confitcndum , ipsánque abfqlutio-

neri confiteri communicaturum , ob preceptum

- mem directam impetrandam.

x

v

IV. Attamen Marchant nofte

Chritli de confeffione neceffarió premittendá

g lt

$6

f5 päniuä N

$. Communioni. Secunda ergo fententia pro-

quem viderim, Tribunalis p. 1. tr. 4. 4. g. docet

w t

babiliffima & tutiffima eft, debere tunc te eidem,

€o caíu neceffitatis Confeffarium inferiorem

ii

Sacerdoti inferioti omnia tua mortalia, tám re-

etiam directé abfolvere à refervatis : attamen

fervata , quam non tefervata confiteri, tum, ut

TL

femper cum dicto onere denub comparendi :

risdt

Conteffarius Poenitentis flatum recte cognofcats

Ídque poteflate interpretativà ab Ecclefia con--

tum , quia videtur urgere duplex praeceptuma

p

ieatur d-

ceísà: quia Ecclefia non vuit per refervationem

Chrifli, & de confeffionc premittenda Com-

füos fubditos precipitari in aliquod periculum

f An ^

munioni, G. de integra confeffione . omnium.

animarum , quale adhuc íubeife poflet , fi eo

.

4-

mortalium .eidem Sacerdoti facienda, cim, eo

fs deb

calu neceffitaus fübditi indirecté tantüm abíol-

caíü. non.appareat fufficiens ratio ad dimidian-

not, ïw

verentur à refervatis , ut confideranti patebit :

Ibus h

dam confe(honem 5 nec inconveniens fit , per

i

quare in ejusmodi. cafibus cenfetur. velle ctiam

acáidens aliquem . idem peccatum teneri bis.

amd

inferioribus Confeffariis conferre ; vel relinque-

n Eu» ml*'

confiteri. Ka communis DD. cum D. Tho-

re Jurisdictionem fcu facultatem abfolvendi, etfi

ma 4« d. 17. 4. 3. 4. 2« Suarez 4. 31. fét.2.

h

us

onerofam cum dicto onete denuó comparendi

Layman cit. c. 11. Idque maximé verum eít in

5 d

& confitendi Superiori , vel poteítatem habenti.

ungulari fententia Marchantii noftri, & alio«

d

ll

pl

Et, fi quzras , ad quid nova confeffio, & abío-

rum:fi nimirum à refervatis: directe , etfi ones

UM

lutio, càm fit jam directé abfolutus? Refpon-

u

rose abfolvendus fit., Tertia fententia. etiamo

t

det : Sicut quilibet Confeffarius Poenitentem jam

20

probabilis ei & tuta, poffe tunc poenitentem

d

30teà contritione juítificatum abfolvit veriffime

confiteri fola non refervata, tacitis refervatist

n

ny

à peccatis , quatenus - adhuc in foro Sacramen-.

nb

quippé pro quibus dirécté abfolvendi non eít co-

jlicc

taliretenta fupt: ita & Superior Subditum jam

pia Confeffarii , ideóque non urgeat preceptum .

gj

antea fic onerose confeffum & abfolutum à re-

integritatis confeffionis , neque; absque. &erto-

ä,rparm

fetvatis, veriffimé ab iisdem abfolvit, quatenus

(

fundamegt,o imponenda fit obligatio idem pec-

n

et refervationem ipfi adhuc ligata & retenta

catum mortale bis confitendi.

Ita Sotus, Cor-

lunt: tum etiam , quantüm eft ex parte gratiz,

2

u

duba, Gabriel , aliisque relatis. Diana p. T.

'fï[atlga q "

E

lia utroque cafu per abfolutionem adhuc con«

Tratk. 4. Refelut. 1O4. nec improbant, Laye

TU

:

uptl

K!O

(ertur gtatia fan&tificans remiffiva peccati , fi ad-

man eodegn s. 1 1. GC Cardinalis de Lugo d. 4. de

Vi

)

hucadeffet. — Hanc fingularem Marchantii fen-

iil

KEuckbariflia ». 86. Loquimur autem, & loque-

écitü

teniam refert, & approbat Diana p. 9. tr.7..

mur femper in fententià & fenfü communi DD,

véfolut, 11. GC rursüs p. 1. eract. g. vefol.49..

€o cafu Ponitentem à Confeffario inferiori fo«

elkl t

u^

[2

& pro probabili habetDicaftillus /3c .1 1. dub..

lüm indirecté abfolvi à refervatis peccatis, cum

Hal"

í

n

"T

[

16. nec improbat Gobat Cafu8..».384. . Nec

onere ea confitendi denuo Superiori , vel pote«

mihi difplicet. Sed cenfeo fapiendum cum pau-

hd] «t

ftatem habenti pto dirc&g abíolutione, —Jam

£is , fed loquendum cum multis, prafertim in

Ípecialiora,

o

€Xamine pro Cura.

e[l( j

[0&,

Quare his generatim fup-

]. (El bona

fide confitetur Confeffa;fio in-7458

004

ii

feriori neíciens fuum cafum effe refervatumo

H

pofits ; jam gluref fpecialiüs explicanda reftant,

«

E

(de

j

í

l, Seä?.-'ll. De lää/äliftianc-ä .zefäwa;ä;,

j

'x 4 : 1 beoï ;;;ram. Par; MI. W 2

à q. praced.. $. 3. numi. 4« )

alio ejus poteílatem hchnte ; füb peccato mor-

K de quo mitiora fepr

tali. Omnes. Ratio clara eft:quia non aliter, ni-

s

aut Confeffarium non

habere facultatem ïpfum

P*tä

abfolvendi , aut fi ipfe

Confeffarius credat ca-

fi cum hoc onere abfolutus elt , nec abíolvi po-

fervatum , cüm reverà fit &c.

tuit ab inferiori.

DT

Óíum non eífc re

Quamvis enim fit indirecle

hn

( dummodo aliud peccatum , faltem veniale non

abfolutusà peccato refervato , & juftificatus , ex

u

refervatum adferat ) validé abíolvitur cum dicto

vi tamen refervationis manet obligatio denuó

:/

onere, compertá veritate, denuó refervata con-'

comparendi , ut fi culpabiliter negligat, autul-

fitendi : adeóque quicunque fciens peccatum fu-

tra occafionem opportunam notabiliter differat,

um effe refervatum , indireclé ab eo abfolvi pe-

graviter peccet ; neque ab illa obligatione libe-

tit, neceffarió depet adferre aliud peccatum non

rati poteít, nifi ab ipfo Superiore vel alio ejus

refervatum ; etfi prater peccatum refervatum

Delegato poteftatem. abfolvendi habente, E

immunis fit ab alio peccato mortali ,.neceffarió

quidem quando talis Paenitens comparet corarm

ipfo Superiore refervante non elt, neceffarium

Ü

ultra peccatum mortale refervatum , confiteri

debet aliquod 'peccatum veniale, vel mortale

illud peccatum refervatum priüs infetiori con-

feffum , iterató. confiteri Sacramenialiter , fed

Tén0)

jam. anteà legitimé confeffum , alioquin nulla

betel

erit materia idonea direclz abfolutioni, nec con-

fufficit in genere dicere peccatüm refervatum

p

fcquenter indire&z : uti pafsim obfervant DD.

à fe commiffüm , & jam alteri confeffum effe:

e

Ais: ergo tali cafu potero confiteri Sacerdoti

poterit enim Superior tunc refervacim:egïi*&-db—

[

Aff

fimplici non approbato, íeuilli, qui nequit te

ligationem fpecificandi illud peecatum intr

a vel

abíolvere ab ullo peccato mortali ? & Non

extra confeffionem , f1. velit, relaxare,- TM

B

p

permittere Ecclefis confuetudinem. — At , fum

comparens coram alio delegato tantüm pro caft^-

bus refervatis, omnino illud peccatum in fpm&

siti

Religiofus: non indigeo Confeffario approba-

I

to ab Epifcopo ? Sed indiges Confeffario depu-

denuó confiteri. debebit Sacramentaliter : quia

, delegatus non haber aliam jurisdictionem in pa

i

táto àtuo Superiore. Quid extra Monafterium

if

de

o

gens , tunc poffis , indicavi fuprà Sect. quaff.

nitentem , nifi in foro & judicio Sacramentali. «

4. fub finem.

1V. Quià cafu refarvato abfolutus femel eft760

ol

At, urget me neceffitas cele-

ia

brandi , communicandi &c. non poteít accedi

à Superiore, vel ejus delegato, aut alio potefta-

tem-habente , ut in Jobilzo &c. potcít utique

dtioid

Superior, vel facultatem habens, deeft copia

V, C

Confeffarii approbati feu potentis abífolvere à

ab eodem peccato , fi denuo confiteri lubeat, ab

folvi à quocunque Confeffario , quia & referva-

ii dimi

]

mortalibus, & infuper rudis, & incertus füm

fitamm

vàlde de contritione elicienda: adeft autem Sa-

tio jam ablata efL, & illud peccatum non eft am-

Mi

cerdos fimplex? Non folüm potes, fed prece-

pliüs materia neceffaria Confeffionis. . Quin

pto divino illo, per accidens obligari ei confi-

mó, qui fcienter. confitetur Confeffario habe

gunexafir.,

DRRT

téri veniale aliquod , ut fic inditecte abífolvaris à.

poteflatem feu ordinaríam feu delegatam abfole

fittotuy

reliquis, refervatis, & non refervatis mortalibus,

vendi à refervatis, & inculpabiliter eft oblitus

r

uti notavi £. 3. 4.2. $. 2. . 2. — Denique univer-

peccati refervati , poterit illud poftea conät,erli"

h X

faliter docet Sanchez l. 1. Moral. c. 9. 9. 3 . &

€uicunque alteri Confeffario, & ab eo abfolvi :

, üptey

valde probabile cenfet Layman e, 10. s. 16. Eos,

quia prior utique intendit abfolvere- quantium

potuit, adeóque etiam indire&té abfolvit à pe

10 Qngf

qui boná fide Sacerdoti (implici , feu Jurisdictio-

rtiri

ném falsó pretendenti , confitentur, fi veniale

to refervato, inculpabiliter oblito, & refervae

.tionem fuftulit : quod. proinde peccatum obli-

itione

aliquod. peccatum , vel mortale. antea legitimé

v Bleetri

confeffum abfolutioni fübjiciant ; validé abfolvi

tum , licét denuó confiteri teneatur ut peccatumy

non tamen iut adhuc refervatum.

Sic Lugo

n

indireQ etiam ab omnibus aliis peccatis , cum

onere tamen , ut fi poftea defectum Confeffarii

difp. 2o. fe&. *). Caflro - Palaus , alii cum Tam-

'dm Ufgct Í

burino de Cafibus refervatis c. 9. S. 4. wume. «

. 'aritzs, üt

refciant, mortalia peccata, & praefertim refer-

z

vata , iterm per Confeffionem abfolutioni di-

. Marchant eit. 4. 4C. dub. 10. limitat,. . Dum-

- Bo

s ) &W

ré&z legitimi. Confeffarii fuübjicere eogantur.

modó Confeffarius habens poteftatem in re&ïï

Declaro hoc cafü forté non femel facto.

Cajus

vata , cónfcius fuerit , Pesnitentem velle ablol«

:

F N

é

j

Religiofus in itinere incidit in cafumfteferva-

.vi, etiàm à refervatis ; fi qua occurrunt..

fte d

tum , & confitetur Religiofo alterius Ordinis,

quándo talis voluntas non meritó przfumi p

ofiié

gre?

MTA

dicens fe poffe ab eo abfolvi, cüm tamen ne eon-

Idque infuper verum eft; etiamfi prior abiolu-

fitendi quidem alteri, à Superiore poteftatem ha-

tio ( facla tamen ab ipfo Superiore, vel potelld-

V f

a

:

" poffe t

buerit.

Religiofus alter credit & abfolvit.

tem ordinatiam habente NB. ) fuiffec invali

Certé nulliter : fi Cajus nihil confeffus eft, nifi

ob indifpofitionem vel alium; defectum Pen

n fiti

"If Con

peccatum refervatum , imó etiam nulliter,, (1 faf-

tentis: quia adhuc Superior intendit. abfolvere ,

fus elt etiam aliud peccatum mortale non refer-

. quantüm potuit, ideóque faltem fuffulit refervas

Jeri

vátum , etít validé, fi etiam aliquod peccatum

tionem. . lta cum aliis Lugo citatà difr. 20*

mof ür

veniale fatlus eft, & aliàs boná fide proceffit Re-

fell. ]. n. 106. Diana p. 4. trall. a. vefolit. 324

t

[

ligiofusite, — Vide Gobat ». 3 $9.

Idque certum videtur quoad cenfuras. — Si enimt

um

7$9 lL Poenitensà refervatis abfolutus ab infe-

legitimg Confeffario confeffus es percuffionem

riote Sacerdote , obligatus manet poftea oppor-

Clerici , v. g. at , facrilege tacuiili aliqua, aliá

D imïdu[;1

&

*

Ham1

tuno tempore comparere coram S?peþiäf e,vel

t

peccata mortalia , liberaris adhuc ab excomgï:

ea

üneu

U

»

L

$

ltmm

n

A

at

1

]

:

A

7

-

i

| W.aeal Sdcram;-Pärs*ï*l-ll;*-ïCaP. VI, Sedd.1I, De Mlfolutiones ä"efrbatir | 43 3

QOT

Mlnï'

t

niicatione , quia etiam in factilegá confeffione,&

l&u;injüüö , quid faciendum ,f;di;qgms, féquenti

WR

peccatis non dimiffis poteft tolli cenfura : & quid

'ubi fpecialia quoad Superiorem. .

*

f

lii

K

— $. At nunquid tali licentià petit

4

^b82 aE&p£ä76 3

ni; etiam refervatio casüs à Superiore , vel pote-

tf

flatem ordinariam habente' ut proinde deinceps

Confeffarius uti poterit pro feipfo? Certénon

i dj

tale peccatum à quovis ordinario inferiori Con-

poterit, fi petiit in histerminis : Peto licentiam

t uttd

*feffarlo abfolvi poffit. ^ Vide Gobat cefw 8. à.

abfolvendi aliguezs à tefervato 5 -nunquid enim.

.

l

w.392. Plura Peenitentem- concernentia ha

-

tfeg,

E^

Superior velle poteft, ut abfolvat femetipfum?

gl

:

at probabiliter poterit, fi petatin histerminis vel

;

*

1

^

cbäm fequentibusS. j.& 6.N. Ws

Wüg

(:ï- ï.l-S. Xr.

fimilibus, — Eft aliquis indigens veftrá poteíla-

lin ]

te vel licentiápro abfolutione à refervato: pla-

- Specialia ex parte Confeffarij, ——

Mi

"

1

cétne dare ? ísque indifferenter annuat , non vi-

76«'113; "Onfeffarius, quando Peenitens confitetur

detur excludere Confeffarium. "Tamburinus fu-

&

j

- peccatum refervatum , à quo ipfe abfolve-

prà , alij apud iplum. Quód fi verb Superior ex-

Wi

rénon poffit; per fe loquendo'quidem non de-

prefsé intenderet non pro ipfo, fed pro alio dare,

p

Beteum abfolvere;fed remittere ad Superiorem,

certé rutsüis non poterit ; unde res. minimé eft-

-s

|4

Vel: poteftatem habenté juxta dictaS. 5 N.ILAt-

tuta»..

M

l

- II.- Datá:fic lic

Qd

d

Y

tamen per accidens feré cofnuniter potefteum

entià ä—Süperïore:, fix;'e Con- 64

]

abfolvere cufm fzpe dicto onere ; quandocunque

feffario , five ipfi Paenitenti, petenti , abfolvendi

j*

Poenitens bonà fide ad confeffionem acceffit , utz

à refervatis pre bac vice , uti dari folet , poterítne

]me putans fe poffe à tali Confeflario abfolvi;&

Poenitens , vi hujus licentis abfolvi à refervatis

fnaximé quando nefciyit peccatum fuum effe re-

etiam poft illam licentiam datam commiffis?

fervatum : & dummodo aliud peccatum directé

Curiofa queítio.«. Diftinguendum eft. . Velli»

VRO

Qu

abfolubilefateatur,jam toties incülcatum. Comz

centia petita & data eft diresté de peccate aliquo

munis DD. Layrüan e. 12. 4499. Y 1. fine, G laté

refervato abfolvendo , ut fi petenti: peto licen-

T 1

fusdt:

Gobat Clyp. Clement. J'adic: j. 2. dec. 2. Ratio

tiam abfolvendi aliquem ,. velabfolviab alio ab

éft: quia emper urgetaliqualisneceffitas , quan-

aliquo peccato refervato , & Superior annuat:

adipt

d*öquid-em/Poenit'ens ægrädifcedäc à Confeffio-

& turic licentia data palàm non. fe extendet: ad

" W,xï d

;

nali , Confeffione jam captá ; absque abfolutio-

peccata commiffa poft licentiam datam , nec

fteii

fie , cüm ex parte fua bene difpofitus fit..— Exci-

poft petitam , - feu poftquàm rogá(ti Confeffari-

qula&fü

pittamen recle Laymian ibidem, | Nifi excom-

um, t pro te talem licentiam peteret. . Ratio

m a

municatio q;u'c';qugi-refcrvata peccato refervato

claraeít: quia conceffio inrelligitur. faéta juxta

Ys.

annexa fit,. Nam haec jure Ecclefiaftico prohibet:

fürio 1

petitionem:petitio autem fuit de tali aliquo pec»

hominem , 'tum à füfceptione aliorum Sacra-

&ato neceffarió à Superiote intelle&to jam tune

;gmm D

mentorum , tuni eti

:

*

à

m Poenit'en

u

næ , ,' 3n€egüäïr;j

commiffo: vel licentia petita & data eft directa

w &'05,9

tollatur.

adipfam perfonam Poenitentis, fine mentione

gl ll

"6

4 ll Quando Con

fefi'musPoemcentemadver-

alicujus talis peccati in particulari:v g. Peto ve-

; aþ [1] JE.! 'ï*:

tit prz verecüdia velhorrore abhorrere valde ab

ftram. facultatem feu poteftatem aliquem abfol-

dl

ifto onere fan& permolefto denuo fe fiftendi Su-

veudi , vel ut poffimab aliquoabfolvi : fimplici-:

gt

,. periori pro confeffionc peccati refervati, Gtab-

ter velgeneratim addito à refervatis: acSuperi-

il.lwy & j

* * folütione directa impetrandà ,. etfiin rigore non*

4)

órannuat: tunc nifi de contratia Superioris vo-

: PCCQF

obligetur id ei beneficij . praeftare plerumque ta-

luntate conftet, probabile eft , poffe Poznitentem.

men füadet, & quandoque ob nimiam verecun-

:amn»'ff?m'o

abfolvi à refervatis etiam poft licentiam datam

p5

diam urget périculumanirzze Poenitentis , urget

commiífis : quia hac formula conceffionis non

i

i

charitas, ut ipfemet Confeffarius ,. tacitoomni-

te artat vel limitat ad fola peccata anteà com-

j

&. j ]

n5 nomine & perfoná Pcenitentis ,' Superiorem

miffa: etfi Superior dicat pro hac vice 5-fenfus -

enim eft:: unà hác vice abfolvas, velabfolvarisà

li?

adeat ; & petat licentiam abfolvendi aliquemà

dl

refervatis , &cautiffime dicat : .Eft aliquis indi«

tuis refervatis : atfic jam uná vice abfolyeris. Ita

xem *

gens poteüate-:verä.quoad..a.bfolutionegm. , pla-

Cardinalis de Lugo 4. fe&. g. T'amburinusl, g,

g

céne dare? perfonam nunquam nominare po«

de Saevamentis. tratl. de Caf. veferu. e. 9.$.3,

t m

teft, ( nifi de ejufdem licentia , 'in zaro cafü , quo-

Dicaftillus , Onintanadvennas apud Gobat Ca-

j

grave malum przfertim commune aliter averti

f& 20.5. 7 10. Verüm hac praxis mihi femper

al Pm"

"]

4

jore t s

non poffet S. fé4. 5 cüm confeffio Sacramenta-

fcrupulofa vifa eft. ^ Cautiüs aget Confeffarius ,

lisjam fit inchoara faltem , etiam quando ante a—

ne fcrupulis fübjaceat , fi petat liceritiam abfol-

folc?

d m

&ualem confeffionem Poenitens te.rogat pro ta-

vendi aliquem à refervatis , qu& tempore con-

ii

liad Superiorem tecurfü: cafum veró i fciat , G

feflionis invenerit,ut providé tfonetTambur.cit,

j gl

u

mflln'*h"

Superior urgeat, exponere poterit & debebit:

». ]. Idipfum ergo dicendum , quando Superior

i

"I

dummodo exprimere poffit,quin Superior deve-

Regularis pro magno Feflo, aut tempore vifita-

(

)

",,[;sf.

niatin notitiam perfonz , juxta communem

tionis ad certos dies, v.g. intra octiduum , vel

Doctorum ,. & bene Marchant nofter fzpé cita-

quindenam dat licentiam omnibus eligendi fibi

: nl[]u')

j

u'yh

f

tüs dub. 4. & 9. Ettunc, fiSuperior dat licen-

Confeffarium cum facultate abfolvendi à refer-

T2

j

tiam , Confeffarius abfolvet abfoluté & direcle,

vatis pro uná vice , nifi exprefsé limitaret adre-

w.UlIh

)

l

9

fine ulteriori- onere. - Si veró. neget;fcu juíle,

fetvata jam .commiffa

» prOut certé laudabiliter

i

r

.. **Pans IIl. SAGRAM-

lia

quan-

d

3

Z

434

q'beol. Sacram. Pars VIL. Cap. VL Scct.1I. De Abfolutione a '*r:'þwgü,-;

quanddque

faciunt , ut fcilicetexcludatur omnis

opus inapletum femper durat þötcïtas Juriä&

[)

& malitiofa confidentia ( de qua

€tionis Sacramentalis , cüm ha« ab Ecclefia libe-

DÀ

íraudulenta

mox ) ut providé

obíervat noíter Marchant

raliter data fit, & referatur ad Jubileum perfecte.

j

mox citandus.

confequendum: uhde qui vult Jubileum confe-

D.

| t

76

IV. At quid

fi Poenitens peccet in confiden-

qui , poteít per utramque hebdomadam ( & hoe

|

tiam licentize impetrandz , aut ultró offerenda ,

anno 1676. Paífavij per duós menfes) ita fua.

opera diftribuere, utin fitie fecundz hebdomadae

f

:

vel jam oblatz à Superiore pro magno Fefto ,

«empore vifitationis : aut factz à Pontifice Privi-

Cfecundi menfis ) ultimum opus perficiat , & fic-

IMUi

toties quoties intra illud tempus abfolvi. Iterüm

dinti

legio pro certis temporibus, aut temporeJubilae?

^^ &. Peccare in confidentiam licentiz velgra-

va illis , qui tantá grazià abutuntur , & quod da-

N

| (eti

tiz talis quis dicetur, quando licentiavel gratia

tur illis in falutem,malitià fuà accipiunt in perdi-

| Xup

conceffa , vel certo tempori eoncedenda eít mo-

tionem, in confidentiam nova gratiz multipli-. . .

diq

tivum principale, & incentivum läpsü;*, fic;ut

cantes peccata refervata, — Si tamen de damnata

hilor

Nn

non tam fragilitas vel tentatio gravis urgeat ,

illa confidentia veré paeniteant ante finem Jubi-

quippe cui aliàs refiflere foleret ; quàm ipfa li-

li, & tam illa , quàm de refervatis itacommiffis

[Ud!l

«entia & facultas data vel danda ioveat , & ur-

veré confiteantur , etiam, illo tempore abfom

àp.

geatad peccandum : -quia nimirüm fcitf: modó

poterunt.

à

Jon

^C Àt vero, cüm

,quis femel inv.u;)ä;hcli(idm

a

d,

4

z

&

poffe abfolvi à refervatis, ideb fe excitat, velten-

[

taiioni modicz libens condefcendit , ac vires

v.g. omnia opera requifita impléyit , Jubileum

n

malitiosé addit,utique novo gravi peccato , olen-

eonfecutus efít, jam non poterit in altera hebdo-

Ul

te malitiam peccati contra Spiritum S. Poterít-

madaà peccatis refervatis poft illa operaimpleta

[GN

ne Confeffarius adhuc talem abfolvere vi licen-

commiffis denuó abfolvi, cüm inBullis Jubilao-

du

Wt

tiz velgratie conceffe ? m. Siin licentia vel

rum contineatur , quód quilibet Chrifti fidelis

gratia conceffa nihil contrarium expreffum eít ,

femel tantàm Jubileum luctari poffit : authori-

d

tas autem abfolvendi tantim datur in ordinead

atque Peenitens de hac ipfa malitiofa confiden-

U

tia veré doleat , séque accufet in Confeffione ,

lucrandas Indulgentias Jubilzi: ergo eo ipfoquo

"o

potelt adhuc, & debet abfolvi. Quia confiden-

femel lucratus eft in prima hebdomata, non po--

df

tia illa non tollit poteftatem;qua datur àSuperio-

terit ampliüs lucratiinfecunda, nec confequen-

- Dtait

re, fiveà Pontifice inPrivilegio, vel Jubilzo.

ter à relervato commiffo in fecunda hebdomada

p

Ita cum aliis Tamburin ci2.c.9. $. 2. EcrMarchant

abfolvi. . 1ta Communis DD. Quóàd fi tamen

Queadt

nofter Tribus.p. 1. trald, a. tit. 4. q.A1. dub. 11.

quis pro majori fecuritate, & certiuis impetran-

E

Secüs fine dubio effet, fi contrarium in licentia

doJubileo etiam fecundá hebdomadá requifita

N

fuam,fa

velprivilegio expreffum effet, prout quandoque

iteraró adimpleat, etiam iterató à fervatis pof-

[

exprimitur in Privilegiis Pontificum conceden-

feabfolvi , probabiliter opinatur idem Marchant.

t

tibus Fratribus Minoribus pro certis tempori-

ibidem. Sed vide laté ex profeffo de his G

,

h

llic&ntian

bus, utà peccatis omnibus etiam refervatis , à

Tra&t. de Jubilzo, ho« incidenter fatis.

£

MOR

N

quocunque apptobato àSuperioribusOrdinis ab-

$. 1V.

Dd

folvi poffint, dummodó ( aiunt Pontifices ) ex

h1

Specialia qaoal Sufgria'm. :

eoufidentia Aliqua peccata nou committaut , quo

TOniten

cafu eis nullatenüs talis indulgentia feu gratia

L£ Pecialiter Pralatus Regularis ;cnetü,f.tbmä"

mis gfam

füffragetur. Vide compendium Privilegiorum ,

mittere abfolutionem refervatorum Con-

( p

v. "Abolutio extraordinaria quoad fratres, n. 4.

feffario deputato in. Conventu ita poftulanti ,

€& 7. Et jamfuprà infinuavi , hane confidentiam

quando cafus occurrit , in quo eam cemmitd

! frilcgio,w

At-

u

etiam à Superioribus quandoque excludi.

Confeffarius judicaverit, Ita exprefse ftatuit Cle-

W'M n;.,

que hinc tandem confirmatur noílra refponfio

mens VIII. in fuprà allegato Decreto , annocit,

data, Si enim Pontifices vel Superiores , quan-

.WHM P". (

15 93. Et confirmavit Urbanus V. IlI. cum ho£

?m"";"l';

do id negare volunt , exprefsé negant,fignum eft

addito notantiffimo.

Sanéctitas fua declaravit

quod fi exprefsénonnegent, tacité faltem con-

ü

Al

ut fi hujusmodi Regularium Confeffariis cafus.

IH)

.difae

cedant. . Caveattamen homo ille, qui commu-

alicujus refervati facultatem petentibus, S

uperi«.

&'Wie

14

ni charitáte abutitur , ne defuper afpiciat; & con-

or darenoluerit, poffiat nihilominüs Conteffae.

j

queul[, M;

terat illum Deus : conc]udit falubriter terreng

rii illà vice PornitentesRegulares,etiam facultate

à Superiore non obtentá abfolvere. . Sunt Verba.

Mgrcham in fine.

A

Congregationis Cardinalium juffu ejusdem Ut-

t

$. Specialiter io jubilæa;

bani VIII. edita, & poftdictum Decretum Clé-.

265

mehtis VIIL addita, ut videre eft in Bullario tem.

j V

Ui tétpore Jubilei fepius in peccata re-

hi

fervata relabitur,quamdiu necdum per exe«

4. edit. Rom. fol. 372. & referunt Lugo d. 20«

fe&. 4.Pelliz. tom. 2. traG. 8. e. 2. m f &. exten-

f

cutionem omnium operuim requifitorum Jubi-

leum confecutus eft, poteft fiepius , "& toties,

dens cum Dicaftillo 4. 1 1. dub. 20. v. 239. id lie.

l Jlmqu

quoties abfolvi.

Ex communi Marchant eit.

cere toties diverfo cafu , quoties Superior ita ne--

N

dsb. 11. Ratio eft : quia Jubilzi poteftas eft am-

gat Loquendotamen femper de Confeffariie

k

m]u

plitfima , nec ad unam tantüm, vel alteram Con-

pro Conventu deputatis. Non ergo aliis qui-

t

"

IT

ht

£efhionem reftingitur: atquc ufgue adultumum

busvis Confeflariis et(i dostis & Pr?ü ea fac

p

d

m

y:

d

d

4 od gml CT 'Paræ.—i/zz.se;ap;w, S&älvll;Dedl:fdi:tiom-ügþwatif. 43$

J

tas conteditur , ut contra —'ngintanadvena'mg fe.-

dicat, vel emendando reo, quia Confeffarius pe-

Mul

j

élé monet Tinbur. cit. c. 9.». 41. Et hinc; quia

titus, vel facultatem. petens non videtur fuffi-

i

in noftro Ordine Confeffariis pro Conventibus

ciens ad confulendum bonO'fpiritua!i Poniten-

ID tj

deputatis , Provincialis generaliter committit ,

tis; veladavertendum fcandalum, velgrave:no-

L

& delegat facultatem abfolvendi à Refervatis ,

'cumentum Cormmunitàti , aut tertio alicui im-

yitt i

absque alio adSuperioremi recurfu: etfi Superio-

Tminens , cujusremedium efficacius ipfe Superior

lu

zum permiffu co:tuniter non refervata confite-

adhibiturum fe prudenter exiftimet &c. quae

dt Mi

amur aliis Confeffariis approbatis , ii tamen non

prudentisSuperioris arbitrio relinquuntur : qui-

Wttg

bus & fimilibus cafibus Poenitens recufans com-

funt deputaü pro Conventu juxta formam De-

d

ereti Clementis V llIzac proinde, fi iis petentibus

pareres merità cenfebitur indifpofitus àd abfo-

imti:gd ;

Superior, feu juíto,feu injufté negaret facultatem

lutionem. Ia dubio autem femper prafumen-

mg

aliquem abfolvendi à reférvatis!, non;poffunt ai-

dum eritSuperiorem habere juítam caufam.de-

hii

)

hilominüs abfolvere , quod' valde notandum.

negaudi , sícque abfolutio- adhuc dari non pote»

j

11

Nam univerfaliter ,quantumvis injufté Superi-

rit ab inferiori.

)

Ym

or neget facultatem talem Confeffario) non ita

TII. Si Przclatus, vel Superi

;3r Regularig cafu.m770 ;

xl

refervatum per feipfum cognofcendum rationa-

deputato; ut fuprà ) non ideó poterit abfolvere

Pocnitentem ratione negationis prxcise, ac dire-

biliter azbitrans, vultPoenitentem fibi confiteti,

Va

&l fine onere; ut contra Hentiquez & Dianam,

tenetur audire totam ejus Conteflioné quoad ma-

i

ex communi docent Layman fape cít. tr. 6. c. 33.

teriam neceffariam, fcil. omnia ejus peccata mor«

n

& Lugo eir. d. 20. £H. 4. fed folüm per accidens

talia & refervata, & non refervata; & non poteft

(

£atione neceífitatis communicandi , Gc. & in-

folo cafu refetvato , vel peccatis refetvatis audi-

UHH »

z

|

dire&té , ac cum ónere, opportuno tempore

tis , Sacramentaliter abfolvere, & reliqua alteri

(

comparendi juxta dicta

inferiori corhittere , nifi urgente gravi neceffita-

$. 3« ut bene qutftti Mïx;-

f al

€hant eit. dub. g. fine.

tc , quali alioquin Poenitens excnfaretur ab inte-

IU

gtitate materiali confeffionis ,. aut quilibet Con-

1

691l Si Pralatus Regulatis exiftimet expediens

pota

Qul

^ fore, ut fübdito pétenti-det fatultatem confiten-

feffarius ab audiendis omnibus aliis peccatis Poe-

nitentis, Ita comunis, & mihi certa fententia. INa-

mái u

m

. di cafüm refervatum alteri Sacerdoti ; quem vel

TOA

Peenitens elegit, vel ipfe Przllatus deltinavit ,

Vat. 6,26. n. G. Suavez. Layma, March, & alii paf-

d

hr

eam faltem ex charitate concedere obligatur ; at-

fim.(contra graves DD. D. zinton.Paladaz. Ca-

yi

que adeó univerfaliter : nullüsPralatus feu Supe-

jet-.-Henriq, Sa, abfolutà docentes Pralatít, à fulis

tj i

rior Regularis poteít licité negare facultatem

refervatis etiam citra neceffitaté abíolvere pof-

at

fuam , feu licentiam , ut fübdito, aut alteri confi-

fe & hanc etfe Ecclefiz confüetudinem. , Verüm

j

fratit

teatur ; aut Confeffario , ut audiat & -abfolvat ,

DD. cit; meritó negant talem confuetudinen

nMaca

ni(i ex jufta& multüm rationabili caufa,ob quam

apud bonos & doctos Pralatos vigere ) ratio ur-

licentiam dare hic & nunc non expedire judicet.

gens eft: quia integritas materialis Confeffionis

t 'his G

j

Communiffima DD. Suarez 4. 30. fei?. 4. Co-

omnium peccatorum morralium eft juris divini

ninck 4. 8. dub. 14. Marchant f(&pra. — Layman.

ad integritatem Sacramenti pertinens : Superior

£.12.5.7. Ratio urgens eft ; ne Sacramentum

autem- habens poteftatem refervandi, & refer-

nihi

Ponitentiz in falutém animarum inítitutum ni-

vata abfolvendi , non ideo habet poteftatem. di-

mis grave accidat , atque occafio accipiatur reti-

fpenfandi, vel aliter difponendi in jure divinoz

T d

cendi peccata , cum Sacramenti irreverentia ,&

ergo &c,

:IVIW K

uód fi ergo Superior negotiis impe-

facrilegio, proprízque falutis jacturà. — Sicut re-

ditus fübditi totam Confeffioné audire non pof-

i

uüfmmn

&& monet D. Thomas apud Layman cir. dicens :

fit, aut certé non velit, nihil audiat facramentali-

Qui (unt multim follicitz, ut confcientias [ubdi-

ter, aut audito fub figillo fecreti folo cafu refer-

u

torum per (onfeffonem feiant , multis laqueum

vato , refervationem vel cenfuram tollat, atque

W,nw

damnationis injiciuut, G per confequens [ibi ipfis.

non abfolutum ad Confeffarium inferiorem re-

d

SicSan&tus, K Atqui poteltas ifta refervandi pec-

mittat, pro integra confeffione peccatorum, tam

'fuldöw,

tata , data eít in edificátionem, non in deítru-

refervati , quàm aliorum peccatorum mortalium

u

