86. 7. Probaliliter famen licet ei negare aclus

,

tam itnocentis liberandatn , omninó ceffare pofz

debstos , fuffragtuma , beneficium Gjc.

mdlo ]ufc

orem

fet, ut hujusmodi fcriptam confeifionem etiam

869. -Necetiam licet ed motztiA

E ad guöermtia»:ifï*i

Mocdtf

revelare liceret, quatenüs pracise neceffariurn eft

| féus Penitentzs :

i li

ad majus malum impediendum , cui , fpectato

$$o« Bene autem ad gub

ertationem fab dpfit. ——

;

871: Refol&untur cafus . p.

de.

: t o

jure natütze & naturali charitatis ordine; minus

4rtictflar:3 falde . heflöi

x

L

tsf

damhum hominis illam fchedamfcribentis poft-

Usque ad 5.875.

Egula generalis;

Notitià ex fola cönfä!ïïb;'äfä

diidf

haberi poffit , üt notant Layman & Lugo citati.

ne acceptá nunquam ullo cafü licet uti,quan-

qndi

$59 HII. Ceterüm confentiunt etiàm hujus (enten-

dó fübeftpericulum revelationis directa vel indi-

Y g. C()mï

tiz Authores,; repertorem etiam hujus fcriptae

reCta , aut fic: ut confeffio meritó fiat difficilis ac

ln

confeffionis obligari ar&liffimo fecreto naturali ;

odiofa Peenitenti; Contrà veró licitum erit uti

debtted

ut non folüm is peccatum mortale in genere fa-

illà notitià in illis actibus, quibus confeffio non

lacnot

crilegii & graviffima injuriz committat , fi gra-

redditut difficilis vel odiofa Poenitenti , utpote,

t

via& diffamantia peccata confultó legat,autlecto

I!

b

h

il

,

qui non funt vel non poffunt efle

xratiqnabil'-ïteg

N

TO

aliis evulget,ut dictum elt; fed nec judex autPra-

ingrati confitentibus. -

"

Ed

latusex folatali notitia adcriminis inquifitionem

*

LO

UfleS j Pf (

Ex quagenerali regula parti

culariüs rcfolve-*s';

EPilï COHE f

aut punitionem procedere poffet :aut,fi proceífus

1.nunquam licere uti eà notitiá, fic at alii adver-

r

jam coyptus fit, cüm refindi , & pro infecto ha-

»

tant ; Scd rieque fic, st ipfe fülus Pasitens ad-

"i

beri oporteat ; quia licét ejusmodi fcriptura non

vertát. 3. In ejus

nbernationemi vel gravamen;

fit confeffio Sacramentalis, eft tamen via ad eam;

:

nsïml"l

4- Sed bene ad gubernationem vel ju[lam indeti-

4l

BU

cedítque in irreverentiam Sacramenti, fi occafio-

nitatem [(ni ip[ius altem probabiliffim?..

ne illius, quod in falutem animz à Chrifto infli-

ïPerwn-' : »

Ui

u

fo breviter fingula declarando.

(ti

li

j

tutum eft, aliquis famz,vitee, vel aliud detrimene

?i

tum. patiatur.

Á

$.L Non ficyut aliá advértapt. —

IN

D ]Wm

860 1V. Éxcipiendus per omnem modum eft cas

A ] Unquam ullo cafu ad quodcunque ma'lum86z :

fus,quotalis fcriptura verà effet confeffio aCtua-

averteridum , etiam rmortern évadendum,

MUET

Ati&,

lis , utpote ,fi aliquis mutus vel aliàs impeditus

Confeffario, etiamSuperiori,licet uti nótitid pec--

RLT

confiteatur Confeffario prafenti per fcripturam,

cati habitá ex fola confeffione Poeniténtis fic, ut —

i&

1 alllld e

& tunc, durante actione Sacramentali, aliquis le«

álii, quibus dliàs peccatum Pcenitentis ignotum

gatillam fcripturam, utique teneretur figillo ;

erát,advertentes gravé quidpiam adversüs ipfum

B rUl']] £0j

quia tunc illa fcripturalectaà confeffario eft locu-

exinde füfpicentür, — Certifimum aptid omnes;

*d al

tio vel confeffio Poenitentis , cum non aliter con-:

Ratio clara eft : quia hoc effetipfo facto confeffio- "

m

RU

ag

fiteatur mutus ille, nifi per fcripturam. - Iderü

ner offendere, & maximé reddere odiofam Po-

ceniet Layman »«z;. 19.c.14. Si Sacramentalis

nitenti , ut, fi Confeffarius maxirnéSuperior polt. ..

L

j

j elm

confeffioSacerdoti in Ícripto data ab co amiffa ef-

confeffionem , confeffo prater morem folitum ——

[

€

x!n-tep

l

QU

7(01]

N

lh

"dlo:

.leieb?, Sd&ahz, Parr IllCap Vil. an!zfter'ïicez:tä?z' natïtiïexcöäf 497

tl

: gäräni alijs torvum vultum oftendat,folita bene-

ut iïllurm ad ernendationem BortEtut,tandcm ejus

d

disd

volentize figna fubtrahat,ejus confortium vel col-

conteffionem excipiat, & ad facram Communio-

Joquium vitet, eum ab officio amoveat , &c. vel

nulj

nem admittat,nónne concubina apertiffimé col-

fimile quid agat, ex quo alij veniant in c

O2nitio-

ligit, illum peccata fornicationis confeffum etfe ;

t

Á

nem vel fufpicionem. aliquam peccati ipfius fal-

& tamen figillum confeffionis fregiffe quis dicat

tem ingenere, quód nimirüm ille poenitens vel

Item ,fi Confeffarius hominem ob publica latro-

Tübditus aliquid grave fecerit,ratione cujus idem

cinia fupplicio affectum commendet , quód bene

dN

Confeffarius velSuperior prater morem ita illum

W d

de peccatis fuis contritus & confeffüs,optimé di-

averfetur, vel ab officio amoveat; effet eaim vera

Ípofitus mortuus fuerit, fané nullo modo violat

kf

indirecta revelatio figilli confeffionis: ídque etiá

figillum;quia non dicit, nec exhibet fignum,quo

LE

verum eft, quando alij jam habent notitiam talis

u

cognofci poffit , hunc hominem commififfe la-

peccati poenitentis , & polt confelfionem vide-

trocinia , fedfolüm fignificat , eum rite confef-

u

rent cum à Confeffario vél Superiore ita averfari

fum fua peccata , adeoque etíam latrocinia anteà

vel ab officio aliquo amoveri

alijs nota ,.&c;

Sic in propofito Sacerdos abíli-

— lnfüper adeó verum eft,utConfeffarius etiam,

nensaàSacro , vel domi fe continens nullo verbo

m

duorum confeffionem excipiens ( cafus non ra-

vel fa&o prodit peccatum peenitentis , fed folüm

rusin fponfis) & ex unius confeffione intellizens

per accidens ratione fcilicét cognitionis aliund&

alterum non integré confiteri , fed peccatum ali-

jam habitz aliis fignificat focium peccatum jam

quod culpabiliterreticere, non poffit tamen ul-

€ffe confeffum , quod nihil contra figillum.. Un-

i

lum indicium fuz notitiz prebere ex alterius

de & hi ipfi DD. meritó fatentur , eo cafü non li-

confeffione habitz , fed abfolvat & totum Deo

m

cere Confeffario: abílinere à Sacto ,. vel domi fe

committat , nefcilicet unus poenitens aliquid de

s

Y

continere, quandoó alij preeter focios jam fcientes,

conteffione alterius adverrat , prout etiam fuprà

inde iatelligerent peccatum poeritentis, aut alio-

rïmuä

fuo loco indicavi. Quare fine dubio graviter de-

rum complicum , maximé , fi detali peccato jam

ij !

iquin& figilium indircélé enormiter violavitSa-

füfpecti periculum fübire deberent

eerdos quidam indoctus , qui duorum confeffio-

J

At, quid fi eocafu ex fuga Sacerdotis x*.g.ïpfiggï.(.

p

"

nem audiens,& ex pofterioris eonfeffione pecca-

confitenti periculum immineat , ut à focijs ícele-

ium comiffum cum priori complice intelligeus ,

ris occidatur: poterítne fic nihilominusfugere,

zd

priorem adhuc ibi prafentem ad confeffionale

vel domife continere

:Ncga:*.x poffeSuar.dzfg.23.

;m».

revocavit , & de novo examinavit.

l

|

88;

fe'i , 7. & Gobat loco cir. ex fundamento oppofi-

. Sed hic difficaltas graviffima (attamen fpecu-

tzfententig.. Concedit autem re£liüs Coninck,

lativa potiüs,quàm practica ) eít: an faltem lice-

d

confentiente Layman s. 2 1. quia adhuc fugien-

at Confeffario uti ejusmodi notitiá confeffionis

ad fui defenfionem v. g. evadendam mortem,

do vel domi fe continendo figilhimv confeffionis

od |

non violas,, quare jus naturale ipfi permittit , ut

quandà id adverterent alij, qui aliàs jam fciebant

u

vitam fuam alienz vite anteponat:ftcut,fiDomi-

hii

v. g. complicis peccati : ut , f1 Confeflarius ex fo-

nus hzreticus intellexit;aliquem ex fuis famulis

la confeílione unius complicis fciat, vinum, quo

1 0

vel fübditis confeffum effe huic Sacerdoti , mor-

Eumllm

dcbet"c;lebmr& , effe veneno infe&tum : aut , fe

tem ferió minitetur Confeffario,nifi dicat , quis«

hac no&teoccidendum, fi domo egrediatur, &c,

mftw "

nam illefit , Confeffarius non prohibetur illum

poterítne ex hac notitia Sacro abflinere , ea nocte

du

fe domi continere ? &c. Si ex hoc advertant com-

nominare , tametfi intelligat, exindé mortem

(

[

confeffofamulo vel fubdito inferendá fore,quan-

plices, peccatum hoc ex conteffione unius ex

quàm laudabiliüsSacerdos ageret,fi mortem ipfe

ipfxsl Confeffario innotuitfe ? Negant fané licete

1 f:föh'ül

DD. feré communiter, quoscitanti & fequuntur

pro innocen:e fortiter oppeteret. Nequeexno-

jj du

itra refponfione inferas , quód confeffio homini-

Lugo difp. 3 4. fait. 3. n, 110.& Gobat cafs.25,

st

».897.€0 , qu&d adhuc videatur indireCla revc-

busredderetur odiofa,fi occafione ejus aliqui tan-

tum periculum fubire poffint; non enim fic red-

yaM

datio figilli nulio: unquàm cafu licita. - Sententia

"

ditur odiofa confeffio fecundüm fe fimpliciter,

r

xuidem maxime favens figillojat profecto nimis

Wo

d

rigida & fevera,nefcio,an ipfis fuis authoribus in.

fed folüm ut fpe&tata cum talibus circumftantijs,

qua tamen rari(fimé & vix unquàm concurrent ,

calü contingenti practicanda? Contrarinm; idque

ut proind talis cafus potiüs fpeculativus , quàm

"

litere docent alij equé graves ac multi , Scot. a

practicus cenferi debeat, ut notavitSanchez/, 3.

^a. diff. 21.q. 1 & 3.Gabriel, Sylvefler,Coninch,

qu

de Matrimvu. d. 16. q. 1.4d. 4.

a

i

Bonacin. aliisque citatis Layman/, g. tra£t. 6. c.

16.

X4.58. 2 1. & Tambur.cit. l. y.«.6.5. r.Ratio eft;

$. lL.

j

quia aliud eft verbo vel facto patefacere ipfum

4n féc , wt [olus peunitens advertat?

enus fïi)n

"

petcatum confeffum , quod fané nunquàm licet:

Egula generalis manet: nunquam licet utig6s

j

aliud eft , aliquid agere vel omittere , ex quo alij

cognitione vel notitiá ex confeffione habitá

(

J

a

aliunde fcientes peccatum , fumant occafiohem

circa peenitentem , etiam , ut ille folus advertat ,

fufpicandi, peccatum illud jam confeffum effe ,

"

exercendo circa ipfüm aliquos actus ipfi ingratos,

n

quod per fe licicum , imó aliquandó debitum eff :

ex quibus poenitenti meritó odiofa redderetur

jolr

ut, fi videas me abfolventem perfonam,cum qua

confeffio. Ratio jam fzpe inculcata eft. Ex hae

&c ^octe peccálti,nónne colligis, illam hoc pee-

regula unum & alterum certa funt,tertium valde

u

jif

W j

tatum confeffam effe : 1 Confeffarius aliquoties

dubium & graviffime controverífum. . Unum

certum eít , licere Confeffario uti notitià ex con-

ïa:cevdax ad homingm domi concubinam alentem,

Ás(lione

;

"

"

Sasaet

qLeol, Sacram. Pars II!.' €ap. VII. lez'?e,ï

liceat ii " o u?fæ ca,ggm |

458

."5'""

irca pæniten:em', autuniverfa-

multi ex hisDD. etiam -äi;ändbquc tfïtdäbl(&fn* .

D

d

feffione acceptá c

adeó ut Confeffacius ex tali notitia etid teneatuie

liter de ejus expre

ffa & liberalicentia, juxta fuprà

n

ulari exhibendo ipfi aliquos a«

amovere indignum ab officio, eí negare füffragi-

giai

dicta;aut in partic

us naturá fuá non ingratos,fed gratos potius, ex

um vel , communionem , &ä.-Plu;mcs tamen ca-

"l

'rum talem obïigacioneni nos agaolcunt : quianis

quibus

proinde ei confeffio non odiofa, fed grata

ais

otius & füuavisreddatur. Uti contra pa

cosin

mirumnullus cogi debet. ut utatur remedio tam . "

ii

fine iefutandos Vafquez, alios,habent DD. com-

dificili & periculofo fa&ionis figili.

E

- Contra veró generaliter &

ndift

incti docent m

muniter. Sic 'Confeffarius propter fiduciam v.

.ümmäæ

idlicere nunquàm ,ita , utin nulla prosus ré con-

;ä;onfcl

g-quam peenitens adipfumgerit omnia füi animi

feffarius uti poffit talia notitid , fed debeatfe fim-

arcana & peccata committendo , poterit eidem

atione

jliciter habere;ac fi prorsàs nihil audiffet, adeo,

oftendere figria fpecialisamoris & benevolenuiz,

: ;Rägli!a

benigné excipere, beneficia conferre &c, quam-:

ut fi ex confeffione noffes famulü effe furem;non

durim

i

poffes ideà ciftam claudere,vel clavem abftrahe- i

PC

vis isadvertat, heecfieri propter audita in confeí-

»

aDitet

fione. Item , fi Confeffarius ex confeffione intel«

re. - Sic multiapodeundem Sanchez. Alijau-

As

lexiffet, poenitentem ex fuo facto , vel di&to fuitle-

-tem reftringant, folum locum habere in ij5,in

1 anü;

quibus etfet confufi & pudor panitenti, Sie.-

offenfum,ad indignationem vel odium provoca-

1 i

m

tuin , vel in tentationem incidiffe, nonne poterit

ipfeSauchez , cit. s. 4- aliósque citans Gobat,

as

Confeffarius ex. ea fola notitia à fimili dicto vel

Alij deniq

je chariüs ita diflinguunt, ut mrcguþ .

m

& fequitur -

fa&to deincepsabítinere ?

gcnf.*ra;i expreffum , 8

. Ls 0

b

nidlone

Alterum eertum, non

licere þConfcifario uti.

, $66

*

, ïthxi'wïsj

noti

tiá confeffionis circa poenitentem exercendo.

j N"'i licet ad gibc;rngo:&em 1pþts

ia

:

ponuiteatis.

illi a&tus ingratos , maxime fpectantes ad juftitiá

qedot

punitivá vel vindicativam:ut, peenitenti ob pec-

"Imp

l

b

iciter non licet confeifario

vtinodtezés

D

cata confeffa vultum aufteriorem oftendere, cum

3

3. fola confaffione habità ad gubernationem

ii

declinare , eum reprehendere . vel punire;tollere

vel direztioner ipfius poeniteatis, prafertim ade.

tque

aliquod jus ipfi acquifitum,

utamovereab officio

vertentis, nauirüm circaipfum poenitantem die

1lende

jure acquifito, à quo fcilicet pro libitu, & nifi ob

recté exercendo aliquos a&us ipfi ingratpsö; Innz

Aitóg

delidtum amoveri ngquit : flruere illi infidias; ut

- Jeftos, aut ricgando ullosadtus favorabiles etiam

alüj, ]

in delicto deprehendatur,negare eialiquid debi-

indebitos ve] zratuitos, uti funt:ex fola confeffios -

-

p

nis notitia peenitenti fe exhibere feverioré , mi

tum , pecuniz v. g. & alia ejufmodi. Sic omnes

if

fer& unanimiter. - Ratio patets. quia fatisfuper-

nüs graté cum co loqui, eum amovere adaliülos |

Witntm

cam , ubi fine peccato degat : famulum ex fola .

que odiofa redderetur confeffio praterita , fi fci-

Mulb

tur ex illaita contra poenitentem pofle procedi.

confeffione farem cognitum doiro expellere vel. ^

diinf

Etbene advertitLayman cit. neqjad hoc requiri,

& feryitio dimittere ; indigno ex fola confeffion

7

gf

' cognito negare fuffragium ad ele&tionem , 'offi-

ut poenitens advertat a&tu , velíciat , hujusmodi

At

a&tus fieri ex confeffione füa, dummodo revera

cium velbeneficium quodcunque;aut eiofficium -

pribis

fiat ex confeffione, stfi id nunc ignoret peenitens;

pronutu amovibile aufferte, negare Sacramenta,

lDL rl

fi enim poenitens antecedenter fciret, pofleCon-

Euchariftiam non miniftrare , &c.item;non affi-

Atunqu

feffarium uti illà notitià occulté contra ipfum,

ftere mátrimonio , cumex fola confeffione fcit,

invalide cohtrahendum:;non colloqui vel convet-

K?Fi potan

non minüs,ume magis abfterrerctur à confeffio-

)Iï?fnon,[, [

ne peccati,quam fi fciret, poffe illum aliquid ta-

fari cum excommunicato vitando, -fed ex dola "

À

"um

le facere poenitente advertente ; magis enim ]z-

a

: confeffione cognito,& alia fimilia, que exercen- —

Ug

dunt illa, quorum caufam ignoramus, quàm i]la,

tur circa peenitentis perfonam fingularem. Ita -

RUE

quorum caufamfcimus , quibus

Authores fecunde fententizs,acipfeSanchez f ám

Pgoindi*- facxhus

- tenté legatur,& reipfaLayman e, 4. s. 22. GL ex- *

-

lts

: poffumus adhibere remedia,

Tertium dubium & controverfum valde eft ;

| prefsé Coninck, Caftropalaus, s!iisque congellis.

R

: $57

A9

|ov-6

Q part. g tralt.

u

Wt

utrum liceat Confeffario uti notitià confeffionis

- Dian,part, 3. traG. a rf

11.vefol. 3. Tambur.l, $.0 6. $. 2.9. T. Ratio-

í

T

circapeenitentem folum advertenteniexercendo

M

ob juítam caufam aliquos actus, etfi ingratos ipfi

folidiffima eft: quia ex obligatione figilli Sacrae

mentalis non folm illicita eft omnis revelatio di- t

Em

& moleflos , quibus tamen nullum ejus juslzda-

! Dlm,

tur ; nt, negando ipfi aliquos a&tus nullo jure dee

- recla velindire&ta fecreti coram aliis, utomnes -

4

bitos,nifi forte ex juftitia diftributiva vel miferi-

agnofcunt , fed generaliter etiam illicitum D UM

u

lOüfln ?

omne id, quod confeffionem redderet gravem && t LME

i

lii

cordia , ut negare fuffragium yel beneficium aut

uu öm

eleemofynam ei, quem ex confeffione indignum

odiofam/idelibus , ex coihuni ptincipio abome

ts

- nibusfere admiffo: uade neque cum jpfo péenie -

N

j

quis novit , & alia mox latibs dicenda. Licere af-

firmant fan&DD. graviffimi cofnuniter. D. 'Tho-

tente potcft confeffarius etiamPradatus de peccae

lm

3nas , Scotus , Sotus , Suarez, & alij, quos ad 3 f.

to in confeffione audizo loqui fine ejus licentid,.

Müid

lgl]

ut etiamAdyerfarij fatentur: atqui evidens GC cel- -

Titlioc

Xefert Sanchez l. 3. de 7Matrim. difp. 16. q.X.

Ratio hujus fententiz eft; quia ex una parte

xiffimum eft; etiam maxime reddi confeffionemt.

W

non $ft frangere figillum colloqui vel agere cum

gravem & odiofam ex hac parte ;fi fciretur, con«

8 i

eo ipfo, quitibi fecretum communicavit : & ex

feffarium ex illa fola notitia poffe poenitentem a« .

Á

th

lY

[

&xm

altera parte, cüm poenitens nullum habeat jusad

movere ab'officio , privarei

uffragio, repxeï'le:e—'ä'- í

NU

j

illas actiones , nulla ei fit injutia , ejusmodi actus

Sacramento, &catera jam enpmerata ac fimilia

hi

(

*

*

ffarius

;dgencgando; ergó idnon eít illicitum;imo Rdfïm,ï? plura;& certé mgkö-mggïs I

p

Qxäm fz confe

/

qpofiet

Í

T

ï.&;x

d : yïgeoï. Sactament, Pars Ill.k Cap;,Vll. Qui licmt uti natg'i:ä ex Gp/nf 499

n

er circa Poeniteatem exercendo ejusmodi

fionem auditam non privaturnali juo jure priàs

actusipfi moleftos & ingratos , ad gubernationé

habito, aut libertàte ab offiic-Zeponervifuffra-

It

ipfiusPoenitentisidq; etià & maxime Supetiori-

gium negandi,&c. attamen impeditur t prohi-

1

bus,his enim id expreísé &graviffim? prohibuit

betur, nead talequid faciendum move

tur, vel .

»ianE

Clemens VIIL. in Decr. an 15 94. die 26. Maij.

adjuveturex notitia haufta ex Sacrame

Z

to poenis

t

Verba ejus funt: Tam Superiores pro tempore

tentiz, cüm perinde fe gerere debeat in externis -

actionibus fuis erga Poenitent&, ac fi inillo inter-

xillentes, quàm Confeffarii,qui poftea adSupe-

tioritatis gradum fuerint promoti , caveant dili

no foro nihil auditfet:quemadmodüm, qui fcivit-

üiü(ïg&

NU

gentiflime,ne eà notitiá , quam de aliorü pecca-

aliquid extra confeffionem,& poftea in «onfeffi-

mïïfu .

tisin conteffione habuerunt , ad exteriorem gu-

one audit,non amittit jus priüs notum manife-

1 4l

bernationem utantuf---atque ita per quoscun-

ftandi,arctatur tamen à confefsionis Sigillo , quó *

!

ij

que Regularium Superiores quicunque illi fint ,

minüsalio modo propalare pofsit , quàm cognitü.

-obiervari mandámus , &c. hec Pontifex. Pott

habuerit ante confefsionem. Unde parüm pro-

hoc Decretum metitó profitetur Lugo : Difr.23.

deffe poteít indignis hoc medium confitendi Su-

de Pauitent.Setl. .. 93. fe non videre, quo-

periori,cüm plerumq; poísit Przelatus eos amo-

5

. modo oppofita fententia füttineri poffit. .

vere propter caufas aliunde cogniras , vel etiam

JAd

870 Contirmatur.

Omnium confenfu figillum

profuo arbitrio,dummodó non inoveatur , à no-

H

confefsionis obligat in tota fua latitudine etíam

tia in fola confefsione acceptá.

in ordine ad confitentem, ne ei peccatum ex fola

At,nunquid poteritPrelatus ex notitia confef-872

confefsione cognitum objiciatur , exprobretur ,

fionis motus faltem magis advertereSt obíervare

vel quóvis modo ei invito in memoriam revoce-

Panitentem fübditum,ut notatis aliis extra con-

tur : atqui talis exprobratio fané moleftifsima re

. fefsioné fefe offerentibus indiciis fütficienter in-

ipsá fiecet,fi Sacerdos confitentifuo propter ejus

ftructusaliquam ex dictis a&ionjbus prtilet, ab

A

auditam contefsioné Sacramentum vel fuffragi-

officio vel loco amoveat; &c. ? g. Non licere di-

um neget, vel eumab officio removeat, &c. ple-

recté obfervando ipfum Poenitentem,ob eandem

rumque enim certá vel probabili füfpicione de-

femper rationem,ne confefsio fiat odiofa : licere

nf

prehendet id fieti propter peccata, qua confeffus -

" tamen obfervare alia (igna, quà fine relatione ad

TV

fuit, ideóque ei Sacramentum grave & damno-

bt

confefsionem fufficiunt ad inquirendum. — Vide

um fuit. Et dató, confitentem id nullo indicio

n

Tambur. z addiriou.ad lib. yopuje. ch'onfeJZ

affequi poffe,nóne adhuc ipfà perfuatio hac: fi

€. 6. $. 2. s. 9.

ii

nimirüm fciant fideles,fe ob peccatorum fuorum

(

ht

| SAV.Licet autem in gubernatione. (ui

Ip/Iuf,

confelsionem impedjri poffe à con(equendis vel

d Litüeftconfeffario uti notitià ex confefsio*g7g

:

jerdlp. -

tetinendis bonis füis,abflerrebit à confefsione lis

ne acceptá adgubernationé feu juftam in-

Jlere v

prefertim faciendá,quos velleviter. fufpicantur,

vf

m

m

demnitatem fui ipfius , exercendo nimirüm ali-.

aliquando fibi prodeffe vel obeffe potfe. Deinde

quos a&us , non dire&ié circa Poenitentem , licéc

m

fequeretur,quód refetvatio criminü graviorüSu-

contra ipfum aliqualiter recurrant,fed petiüs cir-

perioribus magiia parte inutilis foret,fiSuperior

ca fe iplum,velresfuas,vel extrinfeca aliqua im-

crat

iM

libi refervans ed notitià gubernare poffet Subdi-

pedimenta peccati Poenitentis. Exempli gratià;

um

tos;nunquam enim ij cum tanto fuo periculo ob-

font

" poteft confeffarius non celebrare;íe domi retine-

ligari poterunt ad conftendum grave crimen

tealiá viá pergere vel fugere;ad cavendas infidias

dcone -

Superiori,ltextali confefsione fciant,fe à promo-

veneni vel mortis inférendz ex . confefsione co»

der

tione;quam avidé defiderant,impediri;aut ab of-

gt

. gnitas;item poteft diligentiüs cuftodire res fuas ,

ficiolibenter habito amoveri poffe. Deniq; forü

clavem abítrahere;aut peeuniam vel clavem non

( nïï'ï s

Jacramentalis poenitentiz ex propria inftitutione

J

'cofhittere fervo, quem ex confefsione furem vel

od

Vs

a fecretum & omninó difparatum eít à foro

'infidelem novit ; item poteft Superior claudere-

u'L-Rw

.externo jurisdictionis ac gubernationis; ideóque

fores,autferam mutare januz, per quam ex con-

.Con

9

-Óon oportet notitiam facramentalem extra. illud

feffione novit fübditum furtivé exire ad peccan-

TAH

Áorum fecretae poenitentiz ad publicam guberna-

dum;& ut exemplificat Coninck 4i/p. 9. d. 4.

.tionem profane extendi.Ex quibüs fatis patet ad

Q

poteft ad eundem finem aliquid «dificare vel

g

J

M.

|

fundamentum oppofitz fententize;fed ürgebis,S

ftruemlignorum it(truere eo loco,ubi anteà exi-

;Cblm

" 87.; : Dices: Confeffatius , maxime Prazlatus per

tus vel introitus patebat &c. ídq; eriarn fine con^

.coniefsionem auditam non amittit jus füum ,

! u[ümï

s

" fenfu Poenitentis , przefertim cüm is requifitus

]^

quód habuit priüs: fed ante confefsionem audi-

confentire nolit,cim tamen debeat:& alia hujus-

rotii"

m habuit jus eligendi vel nó eligeudi,retinen-

modi, qua confueverunt communiter eífe pofi-

490

14

.di vel amovendi talem fubditü pro fuo arbitrio ;

p

- tiones alicujus impedimenti , quo pofito Peeni-

D

ergo idipfum poterit poft confeisionem auditam;

tens absque ullo fuo intrinfeco incommodo à

AT

alioquin indigni ac improbi ex induliria uteren-

peccato impeditur.Sic Authores $. preced.ett. r.

n

tur hoc medio confitendiSuperiori. w. N-gando

& reipfa Lugo (e&t. 5 »um. 102. Ratiofümitur

6058 :

confequentiam ob claram zequivocationem:con-

ex oppofito fundamento priori,quia reyerà ejus-

jffu

efsio enim nullum tollit jus prius $ licét enim

modi actus nulli reddunt confefsionem vodio(am,

(

n

Pralatus v. g. habeat jus amovendi fubitum ab

falté rationabiliter : nec ullus rationabiliter pr-

.[Pmdu

officio proarbitrio, nunquam camen habuit jus

fumi pbtc& à confefsione retardari ex eo , quód

Ic,g!W

'amovendi illum propter crimé in fola confeffio-

fciat confeffarium ex notitia confeffionis poffe

((l

g

cavere infidias vit& fuae;diligentias cuftodire res

:?.; cognitim; quareConfeffarius prgptcr confcf-

OBWD

s

Ígas,

*

d

g

460 g beol, Sacräz.ä(etlit.» Par; lil ægp. Hl Qualz'tär liceatï'zttinätiiü' exC'onf '

faas;claudere januam,vel feneflrram ad impedi-

feffione þfæ';ïerita', quà me'ädfþgcgar-üiii follicita-

enda peccaca, & fimilia; quippe ad que ipíePo-

vit. Poflümnead ipfum non accedere, fi vel ipfe

nitens per peenitentiam yeré à peccato re.fnrgere»

advertat id fieriex notitia confeifionis, velalii

inteidenscooperari defe tenetur. — Unde ejus-

contra ipfum aliquid fafpicabuntur? g. Omnino

zmodi actus non ingrati,fed potiüs gratiffimi rité

potes, imo debes non accedere?Ratio elt : quia ,

Pocnitenti cenfendi fupt:& quiatales aCtus mini-

f Ponitens in confeffione follicitatad peccatum,

méexercentur circa perfona'mipfius Panitentis,

utique illa non eft confeffio Sacramentlis ,ideó-

nulla illi inderationibilis erubefcentia oriri po-

que obligationem Sigilli non inducit, Quód fi

teft: & i quando talealiquid advertens pudore

tamenPoenitens priüs veré Sacramentaliter con-

I

fuffundatur , potiüs fibi imputare debet , quàm

feilus tibifuiffet fuam malam voluntatem, credo

confeffario ütenti jure fuo, & aliquam occafio-

quód adhuc debeas accedere fidendoDivinz gra-

nemtalis pudorisdanti. Neque hicobftat De-

tiz,altem,(i aliàs alii advertentesmalé dePoeni-

cretum Clémentis VIII. fuprà allegatum ; quia

tente fufpicarentur , ut ex lactenus diclis facile

hocíolüm prohibet ufum notitiz ex confeffione

colligi poteft. Vide plures & metaphylicos tales.

inordine ad gubernationem externam perfona-

cafus apud DD. citatos. -

?

é

4

rum, fübditorum v.g.per actus nimirüm verfan-

Iil. Vocor adenitcnt&m,cïuibis,tg'rä&l-

qui-g

tes circa ipfas perfonas confeffas , uti. maxime

76

ter aut fepiüs ju(fus ve] monitus noluit rellitue, -

^

funtactiones punitivz,aliaidue gubernativa, fuü-

re;tollere occafioné proximam peccati,&c. pof-

M

prà 1. 2. & 3. $. allata.

fümne nonaccedere, fi ipfe advertat , hanc effe

Denique certiffimum videtur;confeffarium ex

caufam : vel alii de ipfo malé aliquid conijciant,

viSigilli confeffionis non teneriin omnibus pror-

s. Cum diftin&ione : (1 enim is anicà confeflus.

süs fe habere , ac fi talem notitiá prorsüs non ha-

eftfimulaté tantim , v.g. utbonum gllimatione

beret ; quidni enim confeffarius ex confelione

W?atroc

apud alios fervaret,&c. potes non accederejquia.

audita poffit magis cautas effe,& prudens fieri ad

non fuit confeffio,fed fimulatio,ideóque Sigille

m

cavenda fimilia pericula,in quibus intellipit,Poe-

non fübjacet: Si autem fuit vera confeffio, aai-

pb

nitentem ruinam Spiritualem pa(fum:v.g. ad vi-

mofe juvandi,erfi defectu propofiti abfolvi nom

Marim

tandum cibum,ludum; focietatem , familiaritaté

potueritnon potesnon aecedere , fi ideo alii ma-

ü

i

hominum, in quibus Pcenitentem aliquod dam-

lum de ipío fufeipientur;fuit enim illaSacramene

tLq

ua ml

um fpiritaale , vel corporale paffur intelligit ,

talis faltem inchoata confeffio,ideóque Sigillum

I

&c.? Quin hoc experientiá quotidianá contlat;

fecum trahens:at vero,fi non alii , fed ipfe*fbliiä

J

difcunt enim confelfarii ex confeffionibus mores

id advertat fieri ex notitia confeffionis,non vi

civium, utfciant, quomodo cum illis debeant

in teobligationem accedendi, quia ex una patte

converfari, & quz ab eis pericula caveri debeant;

non eft revelare ficillü, fi folus Poenitens advet-

ergo non eit univerfaliter illicitum & 'contra fi-

tat,ut fpiüs dictum:ex altera autem parte,fimi-

Df M;

llum uti notitiá confeffionis ad operandum.

lesnegationes non retraherent à confeffione fi-

N

Quandoantem fit licitum , & quando illicitum,

M

deles, imó fic magis ad eam faciendd excitabun-

diilincté fatis exprimit noftra re

tur. Infuper meritó ftc negas , ut Peenitensà fua

gullin.], ]

ex qua ulterius corollarie.

gula gcüeral?s,

contumacia refipifcat : ficut meritó propter ean-

itipyl

dem rationem eundem aliquando non abfolvis.

Yi sg],

fus aljquot. particulares

» refeluti ex

5'. p

diélis batleuzs.

IV. Ex fola confeffione Titiiicio, Ecclefiamg7g .

L

^Go confeífzrius hactenüs ordinarie con-

hanceffe pollutam: poffümneadhuc in ea cele-

;

8,74

4 feffus fum

i V

par

brare advertente id Panitente vel aliis? y. ite--

ro, fed modó ex ejusdem

Hicion

confeffione intelligens ; ipfum non effe Sacerdo-

rüm cum d'iiïih&ioneäquöd fiex omiffioneSacti —

MU t

tem,feu invalidé ordinatum:pofsiimne ipfum de-

aliqua notitia peccatiapud alios,au: aliquod da--

stl qe

mnum Poenitenti timeatur, pOt"es & debes cele» —

inceps vitare,ei ampliüs non confitendo,ipfdäd-

hjf

vertenteime ad hoc moveri ex confeffione fua ?

brarejquia fortius eft vinculum figilliquàm pra- . -

mlllm" i

c&pzi Ecclefiz denon celebrando in Ecclefia pol-

x. Cum Sanchez /ib. 3. 4ifp. 16. ». f. omnino

1

U fitj

potes & debes; quia ex una parte hácomiffione

luta: Atfi nullius notitie apud alios , vel detri- -

hn

menti Pccnitentis periculum fit , non poffe cele-

nihil exerces circa perfonam Peenitentis:ex alte-

h li,

brare refolvit Logo eir. v. 124. quia urget pra- -

1a autem parte ,non debes confiteritinvalide vel

" fitigu

2

fimulaté tantüm. At quid fi ex hac tua omiffione

ceptum de non celebrando in loco violato;& noi ^

fl!tlmd

il

;

alii füfpicareritur malum de ifto. Sacerdote? 3.

urget praceptum figilli, cüm nullum periculam

TDri

Lugo4ifp.23. fe8. y.umw. to g. debes adhuc ad

evulgationis ve] darni effe fupponamus. Atve-

D

eum accedere, faltem exteriüs confeffionem fi-

rà eo cafü ad poffe celebrare , mihi probabiliüs

h gu:mm

rcfolvit Bonacin.apud Tambur. eir.c.7. $. 4« ble ——

i

mulando,ne eum prodas , intereà altesi confeffa-

X

1ioferio confiteri.

Fagundez autem cumTam-

boná ratione;quia Ecclefia non prafumitur velle

*lftm

i

but. cir. reipbndct : Poffe quidem,fed non tene-

obligareSacerdotem ad non celebrandum;quan-

* j

8l

titeficad ipfumaccedere; eo,quàód. ejusmodi o-

do is ex folá confeffione novit,locum effe pollu-

"h« hm dH

miffio exfe non fit offenfiva delicti , prefertim

tum,fiquidem femperEcclefia velle favere figille

--

credendaeft. Et hectande«m de Sacra-

lt m

defectós talis; chm variz poffent effe caufzz mu-

u

ük

tandi coufeffarium.

mento Ponitentiz fatis.

quod placet.

In cafu tam r:aro crgde-

4 Uïl

Ti

Mamm

1

II. Vocer ad Poenitentem,à qxuo timeo, ne ne

F

xir HHl Pags Theok

f

j

lümn !!æ

in peccatum iaducat : ídque novi folüm ex cor-

/ " Sacramentalis, —

A lv

"um

j

o7 40

um

m.æ

(* 461 )

N

Z

u

i^

li

Däïä

/;

. /

Ed

M

CM

4

y i

SSN

AE

M

tin

f

À

f

A

C

u

tl

)

"-"WW:?»

NY

Y

Ontno

XI r;w

A

NS

N Wi

AE

s

3*

üii,

— A

AE

W

ln

E Z

TC UD

EAM

uU Z

:r:

"A

(fue

y

h3

il

(

iif

W.

REX -:m:. .-

T

HEOLOGI

i

" MORALI

t

i

s

(

"

R

D

lts

lr

lr

P

» SACRAMENTALIS .

Dd R IZIPLS

ii

d' W( |

. MATRIMONIO ET ANNEXIS.

)W(t l

]

uet

322

Uartahec & ultima Theologiz $a«

intev frdeles autem P C ratum exiflitsquía

tj

4»?

*

cramentalis Pars, quia in multis lu-

À

Sacramentg fidei, quad femel eft admiJum,nun-

Q

N

bfica & caftis mentibus verecunda,

qnam amititur.

Matrimonium coz(ummas

d

j

N

i

ut. fecuriüs percurratur, fub invo-

149 dicitur, quatenüs accedente reali corporis

catione SanCtiffimz "Trinitatis, ac

ufu, feu carnis copula ultimó perficitur & com-

m

;i;atrlocini

C:ftiffimorum Spenforum & Con:

pletur; Sicut enim emptio & venditio confenfu

jügum MARLE & JOSEPHI , tribustantüm

exterius fignificato , hinc mercem , illinc preti-

partibus diftincta abfolvetur.Caput Prisianz, de

um tradenti effentialiter conftituitur, tamen rea-

»

ldgn

Matrimonio fecundüm fe.

Secundum, de Pec-

li traditione confutmmatur ; ita matrimonium ef-

j

«atis Sponforum & Conjugumi | Terriam, de

fentialiter conftituitur mutuo. confenfu Sponío-

j

N

reliqua materia (exti Przcepti. Qgartz deArbor-

rum ad tradendum invicem corpora exterius fi-

li

$n

iu. Ergó in Nomine Sancliffimz Trinitatis ,

gnifïcato , nuptias enim non concubitus , fed

1p!e$a

P

confenfus facits five üt habetur c. omsis res,27.

1i0n

äc-.;;]ESU-,XMARIfE ; JOSEPHI , incipiat.

t

q.2. FMatrimonium non facit coitus jï'cl qolun.

tin2pz

"u PT. L

t44 , ex S.Chtyfoftomo, id eft,Au&tore operi? i5

nsadi

perfetti bom.52. in Matth. ipfa tamen actuali

ytelit

De Matrimonio 5 *Sþmþääw'

traditione corporis, & copillatione carnis com-

afor

Atrimonium didtum , quafi satris manis

pletur & velut confummatur; ut uterque jus ple-

d

sin Ícu matris munns , ut inquit D: Au«

num poffideat, ídque non tantüm ín ratione con-.

jtti)

gultin. l. 19. contra Fauftam , Aatrimontum ex

tractás legitimi,fed etiam in ratione Sacramenti,

( (t[f:n'

z.

boc'appellatum e[! ; od non ob alind debeat fa-

ut idcirco majorem & quafi ultimam ex Divina

ablüri.

mina uubere , quam ut máterfiat. — Definitur i

inftitutione ftabilitatem acquirat. Differunt eryo

d

