culo mortis corporalis, aut aliud. gravius pec^

Hieronymus ibidem ) solebam agere panites-

gl

€atum novüm , infamia, fcandalum , &c.

tap. — Authoritates Patrum defcribi non pof-

1 Qu

- Àt negatur confequentia, . Quia illa tradtio

funt. Lege laté S. Auguílinum . ferm. 67. de

l:g

ad novuüm peccatum aliud , non eft tam vio-

vempore bom, 42. ex yO. €$ libvo de peccar. falfa

neà

lentà, neque periculum novi peccati tam pro-

penitestia c. 17. S. Cyprian. l. 4« Epij/. 2 . alios

i

ximum & urgens regulariter, ut non poffità

paffim. — Ratio petitur tum ex parte DEI: tum

bis w

peccatore evitari, & fub novo peccato mortali

ex parte hominis.

Vott d

teneatur illud evitare ftatim , ác quovis tempo-

II. Ratio exparte DEI eft: quia tämdiude--lgä

m )

re per fe loquendo ; nifi bene. per accidens ,

liberaré & voluntarié perfifere in. inimicitia

ibu lt

pro illo tempore tandem , quo reverá adeffet pe-

Dei; tamque diu differre compenfationem in-

l al

riculum proximum gravius labendi, nifi per

jurie DEO per peccatum illate ,. ac recupera-

J

ponitentiam gratia recuperetur. Sérmo fem-

jiins,

tionem juftitiz divinz , mortaliter cenfetur im-

na n d

per fuit de precepto. Nam quoad confili-

portare novam injuriam ac interpretativum cone

hu DEO) í

um , omnes uno ore confulunt & agnofcunt

temptum DEI Opr. Maiximi; ergo videtur tunc

expedientiffimum effe poft. peccatum. commif-

n gt

ipfum praceptum pocnitentiz , adeóque in de-

fum flatim ad peenitentiam confugere & faltem

fedtu Sacramenti , contritionis perfeclz. per fe

t t

etmait

conteri: tum quia homo in gratia conílitutus

obligare ad reparationem amicitie divinz tan-

facilias abftinet à peccatis novis , quàm extra

u a

dem procurandam etiam extra omne periculumi

o pot

grtiam , fine qua nemo diuà novo lapfu pra-

mortis, Q fecüs , novum impoenitentiz pecca-

fervatur : tum maxime , quia homo fic contri-

qm indie

tum committi: fdque maxime ipfo Deo, ( pro-

jim quir

tus cum propofito. confitendi opportuno teme

ut femper folet ) toties monente & moveate

v d

pore, etfi non ita ftatim confiteatur , jam in gra-

per auxilia gratie, tum intrinfeca , ut bonas :

tia exiftens novis füis operibus mereri, &pro

| co'mrig*-

infpirationes , remoríus confcientie &c. tum

peccatis fuis fatisfacere poteft, Hisergo /V. 24J.

extinfeca , exhorationes , exempla, cccafio.

gccpwmü

& IV di&is procertis habitis: contra tamen Sen-.

m o

nes oblatas &c. ficut ipfemet exaggerat Pro-

tentiam A. 4j

vérb. 1. Quia vecavi, & renuiHs: Extendi

iaf

propofitam, ad f,ecur?ora tenden-

'tcï digimus:

mantms meam , ( non fuit , qui ajpiceretz de-

d

i

g J

$. 1V.

fpexxiflis omne confilium menm , C inevepationes

172644 m'g

gt

— Pratficl longé

probabilins etiam

'

lexiflis : ego quoque in in;erim veflro

anteA (

videbo. Et hinc

i

Pfümqüi?"

"IN

.HII. Ratio ex parte hominis e

nobis !'-3

ft :.."quia* is tiämI

f

Ræcgptunä contritionis etiam anic'atticu4

diu in flatu peccati. mortalis perfiftendo gravif-

p

':sz*'

gandol!

lum mortis per fe quandoque obligat , fic;

fimam fpiritualium bonorum vix numerabili-

utnon nimis diu, terté non uíque ad mortem

um jacturam , periculum graviüs labendi, &

L ged

deliberaté differatur : Adeó ut voluntarié , ex

tandem in malo indurationem incurrit, ut fu-

Propofito differe. posnitentiam | valde longo

oun

,

prà Apoftolds monuit ,..& explicat D. Grego-

tempore, aut ufque ad finem vitz , aut tamdiu

rius Hom. 11. in Ezechielem dicens: 9Peecato-

loint^

diffcrendi propofitum condpere , novum fit.

d

vtin din expetlat Dens, st redeat ,non vedeunti

peccatum mortale impoenitentiz contta hoc.

atque contemnepti ponit ( cffendiculum ) ubi

j fcr&, [j

pr&ceptum — contritionis,

Ya communior ,

gravius ruat : e& ficut fupra dixerat : peccatum ,

yini *

probabilior, & tutior Sententia DoGtorum,quos

gnod pey. prenttentiam , [altezm dir won deletsr ,

] nM dlr

laté reciant & féquuntur Suarez difp, 1j, fett.

zandem f(uo pondere certiffje) ad, aliud trabet,— 5

(

ütislï

$. Aannerus ciz.

4.6. n. 65. Layn),,an cit. C4p. 2^

Et Concilium Milevitanum C«s. 3. docet :- ho- ..

g[ 10

grlz ;

"-. :6c Lugo di/P- ?n P&o Yc.d "W. 274; (30*l

minem fine gratia juítificante diu fervari non

1 mmOrL

atcafu 1. sum. 119.. ldipfum poftea fenfiffe

pofíe fine lapfü peccati mortalis : adeóque fi«.—

) ncgäfll

videtur D. Thomas 3. p. q. $. . . ad. 2. alle

peccator per pocnitentiam fe in DEI. graiam .

lp

gans illud Ecclafiaflii 3O. Z4;ferere amimia

reftituere longo tempore differat, ac ncgligat,.

4 «

tWeplacens Deo.. -

"

-

manifeftum adit. periculum alterius peccati cx,

m

x

tb

.L Hanc

'Sententiam omnino äonVïxfcäte

altero. incurrendi , ut pró dol

it?ä

*

9;"' experiei

Rnk

gnewf j

1 3

gï

gs Ill. SacRAaM, -

?P

l

Y

J

E

f

298 " T beol, Sacä*dmmh Pars lil Cap. Il Sect, 11

DCoiinpfe Á

Wimis notum eft! "Tandem quanto periculo ex-

contra reverentiam Sacramenti , juxta com.

| ',*a.rä;'i

g

ponantfe ili, qui poenit

entiam dc peccatis in

muuiffimam , receptiffimámque fententiam in

D

guítinus

materia de Sacramentis in genere : fed in cafís

m

finem vitz. differunt , oftendit S. Àu

D)

cit. ferm. 67. de tempore dicens; Datisr qui-

noftro non habet aliud medium conílituendi fe

dl

in ft;tum gratie , nifi contritionem: ergo pre-

jotd -

dem inextremis pesitentia (id elt, poenitentie

Sacramentum ) 494 negari nox poteft : fed an-

ceptum contritionis ipfum tunc obligat per ac

gunimi

ya did

&ores tamen e[fe non po[[fumts,quod., qui fie petie-

cidens, quod mox infrà poft cafus enumeratos

rit , mercatur abfolvi. . Lege ipfumlocis fuprà

explicabo.

10 virt

SECUN DU s.

talusei , cüm ei:iif'cnrs«irnlï*", ;

f à

allegatis , & ftupebis. Jam quoadvprax-ig' merito

uares:?

mortali debet fufcipere Sacramentum . vivo-

.Chagitati

186 IV. At quamdiu fine novo peccato exiftens

rum , ut Confirmationis, Evcharifliz , facri Or«

queot

dinis , Extremz Unctionis , imó & Matrimonii,

g n&c

in mortali polt admiffum crimen poteft diff:r-

re poenitentiam , acin defectu Sacrámenti con-

ut fufcipiéns ( non ut minifier, cüm ad hoc

dnifi

non [it confecratus. ) Omnes.

Ratio clara

citionem ?. Refpondent. varié varii ^.Lanner

g

eít: quia ideó hac dicuntur Sacramenta vivoe

[oupol

füprà, nonultra unam hebdomadem vel men-

.

fem. Layman non ultra anaum

.

Coninck &

rum , quia per fe inftitota funt ad conferendam

jus .

gratiam fecundam , ideóque i'ui'cfpiensliiia jam

hn

L«ffius , apud Gobatnon ultra tres aut quatuor

annos. Suarez & Lugo citati rectüs- cenfent

debet effe in gratia DEI ceu vitá fpiritualianimg;

:]

s d

id commitendum effe judicio prudentis Con-

altoquin peccaturus facrilegio , ponendo obi-

; Ri

feffarii , fpc&tatis circumílantiis perfong , ten-

cem effectüi facramentali , iecundüm omne

i,

tationum , occafionum : & maximé an ad-

At (imiliter in cafu pofito non habet aliud mee

Vs

dium conftituendi fe in flatu gratiz , nifi contrie

:

us d

verterint aliquando ad hanc tandem de pec-

catis fuis poenitendi, Deóque fe fc reconcilian-

tionem perfectam;auta

;

morem Deifup]ef'qi.n;*niav-:

. feveten

Poít hanc. enim

nimad-

ergo Gc.

$

di obligationem,

-cæte.ris.

verfam obligationem ( falvo meliori judico ; )

TERTIUS cafus communiter a

llatus e ;'18'9

ego cum Tannero condemnàrem peccati noVi -

quando quis pofitas in peccati occafione grae

vibus tentationibus urgetur , quas credit fe

NI

impoenitentig , qui ultra hebdomadam volua-

tari& & negligenter differret contritionem. At

moraliter evadere non poffe , nifi per contri-

Ti

tamen recié advettit Gobat modo citatus ra-

tionem ad DEUM convetfus, ejus gratiam &

metam

tos effe , qui advettant obligationem hujus

efficaciora ad.vicendum auxilia obtineat. .O*

At mem

mnis enim obligatur adhibere média ad evis

li

precepti , nifi quando vel cogitant confice-

fi, vel timent periculum mortis , vel occur-

tandum peccatum : fed ut fupponitur in cae

mm;Akf

rit cafus per-accidens contritionem exigens .

fu, non occurrit aliud medium , nifi contritio

um) 4

ex mox enumerandis $./ez4.

Tandem opti-

i

perfecta , aut certé amor DEI füpeg omnia : e

o &c.

"

É

;

mé advertiu Layman cit. n. 6. his verbis:

lrl

U ARTUS cafus a

ffertur : xquando ob-;ä'

Cartvim pofiquam. Ecclefia anmuam. confeffioo

lillim 48

nem pracepit , ad quam atius panitentia [al-

peccatum alicujus, v. g. Principis, Communitas

hu

incidiffet in periculum, ut à Deo graviterpuniae

»

1em imperfetlus ( attritio ) vequiritur , li f-

Al

deles tunc tale praceptum impleant , ebipsoqua-

tur, ficut accidit in peccato Achan. uf 7. &

filze f

N

que diviuo penitentia pracepto [atisfacere tlos:

Davidis2. Reg. 14. tali cafu peccatorem , qui.

[

I

caufa vel occafio mali imminentis fuit , obliga-

"ilus g

credendnm efh : quod enim præ[lat atlus contri-

tiopisextra Sacramentum , boc idemertam pra-

bit preceptum peenitentig ad placandum Deum

TET

& avertendum commune periculum. Excom- ,

flat attritio cum. Sacramesto : Xec-Layman

"

T

f

veriffimé. — Nam füprà jàm conceffimus. pta-

muni Layman eif. « Y« s. 4- Generaliüs lo«

bm

ceptum contritionis perfecte non obligare

quunturNavartius cap. 1. /May.num. 27].Adrias —

bis)

eos, qui per attritionem cum Sacramento fü-

nus , Sotus , Valentia,alii: boc praceptum pet

N

Atj [

fcepto juftificati funt , Vfaltem extra articulum

accidens obligare peccatorem , quando com-

fthm

nüortis.

mune aliquod malum imminet Reipublice , ut

t

i

Y

l

$. V.

peftis ; bellum : ut ex charitate erga bonum.

MT

commune; cujus eft membram , amovere cau«

u

Xfrer ac-cidmi autem certo abligg

1. in certi:

fám vindicte divinz , nimirüm peccata per poe--

ülmd

tl

cafibus.

nitentiam vel contritionem perfe&tam fatagat.

Af

/

Xiry.

ldque verum eít ex fuppofitione , quod nullo.

Caíus certi funt :

b

alio modo poffit averti hac vindicta &ira DEL -

nf

]AMUS. Praceptum contrïtiönïä per',

Verüm communiter aliter averti poteíL , tam pet

j

187

ibet'debet. prafue

H

i

accidens obligat Miniftrum confecratum ,

preces juftlorum , quos quil

quando exiftens in ftatu peccati mortalis debet

mere in Communitate , cü

m DEUS folat ^

M

t

adminiftrare | conficiendo Sacramentum , nec

etiam per paucos juftos toti Communitati patt.

habet copiam Confeflarii. Communiffima. Ra-

cere; tnm per orationes ipforum peccatorum »-

m

D

tio eft: quia Minifter confecratus ex officio mi-

cüm DEUS ex fua mifericordia etiani pecca«

niftráns ac conficiens Sacramentum, debeteffe -

torum preces exaudiat , acceptétque tanquafm .

teni- -

medium de congruo ad avertenda mala

in (tatu gratia , alioquinx de novo peccaturus

u &e(

p

p

*d

*

t

x

"

l

Á

DN

d : gþgdl Sdmäi Pars Iü Cap. H,*.;Sþeöï II Der Cd;wz'tiääe pe;jgä?a.'qr 299

Atl

- poralia, alidque bona impetranda, TM

h

.

d

tertium ,fuprä' pofitum. Qgäd veró S. Au-

ii

te1

z

llo coeci no

ndum un&li : I?E&S pgte;;:'oref

gultinis . de vera & falfa penitencia cap. 13.

liosii.

iäi"" exaudit,

aliique PP, dicant poenitentiam hominis in hac

Ri

U

- In di&lis potiffimüm cafibus praceptum pæ.

vita debere effe perpetuam , fine dubio non

i

- mitenti& ac contritionis obligat per «ccidens:

poteft intelligi de poenitentia perpetua pofitiva ,

«..4 quianimirüm obligatio poenitendi ac contritio.

il t

quoad actum continuum phyfi'cä; » fed optimé :

, mein eliciendi non provenit ex fpeciali. prace-

*

intelliguntur de poenitentía perpetua negativa ,

nv

pto virtutis poenitentiz per fe , fed per acci-

& quoad habitum, fic, ut nunquam retracte-

,

. dens, & ratione alterius virtutis , Religionis:

tiir peenitentia prateria, nu

t s ;

N

!

ardie

Charitatis , tunc amot:onem peccati & ftatim

catum prateritum &c.

N

n"quamr glaccgt peFe

. grati exigentis per poenitentiam vel contritio-

Ms

Secundu:. Præceptum contritionis nce

B9j

tt; dnd)

mem neceífario procurandam , ideóque tunc

Íe , nec per accidens obligat fiagul:s dieb

us&.

$- M

ob omiffionem contritionis non incurritur Ípes

feftis , uti (non adeó difformiter Scoto) docu-

X

€iale peccatum ïmþaäm'tentiæ ; fed aliud pec-

it nofter Angelus v. Ferie w. 4O. 4 t. fic pro»

bans.

m

(

u

«

tatum contta aliam virtutefn , Religionis, Cha--

Quia de. precepto tenemur DEO va«

. Fitatis &c. — Exempli gr. Sacerdos in mortali

care in aliqua hora diei fefti , fecundàm ome

- fine contritione . celébrans , baptizans , abíol.

nes:; fed. hoc facere non poteft , qui eft in

fprit

'vens - &c,

alio communicans

&c..

non

mortali, nilt de.eo conteraátur,. vel atteratur.

; puicis

condint

€ommíttit fpeciale peccatum coatía hoc pra-

Et quód hoc.fit de ptzcepto in eo , qui fe ef-

habezo:

€eptum , ficut i omitteret tempore obligatio-

fe in peccato mertali récognófeit , habeo pto in«

nis perfe, v.g.in periculo mortis, fed pecca-

dubitato. R ejieirur ab otninibus Antiquis, & R e-

a2

tum facrilegii contra virtutem Religionis, &

centioribus , repugnante indubitatá praxi ome

Dulnis

feverentiam Sacra

1

nium modernorum Confetfariorum ac. Poeni-

mento debitäm ;: & ita in

tentium.

.

n

ul

*

€xteris cafibus.

Ratio eadem , qua fuprà

á

'qüïa

Dl

obligatio füb mortali afferenda non eft, nifi

10

Cafu; duo rejedh . -

ratio vel lex cogat; neutra fie cogit: ergo &c.

qi

sl

Rimus:, Præäeþtum contritionis nec per fe, :

p

Tertium pre .,eptumDecalog:M:menta,up dieus

iil ptid

. nec per accidens obligat , quoties pecca»

Sabbathi (anitlifices , prout in nova lege deter-

juy g

tum etiam jam remiffum per poenitentiam , oc«

jbtned.

minatum. eft ab Ecclefia , non requirit aliam

currit memoriz practicé fcilicet in ratione de«

fanctificationem vel vacationem . ad DEUM,;

&lia al

^ «téftabilis vel delectabilis , uti poft D. Bonaven»

quàm aud;endo Sactum , & feriando ab ope«

nitr a

turam , Alenfem , Gabriel , Richardum , Palu«

jf contttt

anum , aliósque veteres docuit Sylveller v.

ribus fervilibus : utrumque przítari poteft in

mortali 4 fine contritione , fic ut pracepto fa-

fomniay-. g

Contritio. q. a. his. verbis : Tewetur peccator

tisfiat quoad fübílantiam. ^ Et licét forté finis

dolórem de peccatoconceptum im tota vita cous

:

zcepti fit, ut fic homo placeat DEO , vel ad

. quidit

. finHare aübn , non [impliciter , fód (ic , quüd

b

EUM revertatur, tamen finis pracepti non

Go

nunquam ailu plateat petcatum , G (emper atiu

y

&ifpliceat , quando pratlic? messoria occurrit ,

cadit füb preceptum , fed tantüm media prz-

;mvitet

/ah

Cepto prgícripta ; -üt notum in materia de lee

n )

)

/

h

C fetlicet fabratione deteflabilis , vel dele&abilis.

. Sic.ille.

Rejicitur communiffimà à Recen-

gi'þus.

-

vt

j fUlf ] ï?l

tiotibus omnibus , & antiquis communiüs

nb

cüm S. -,'T.homa* queft. 88. art. 8. & 9. Suarez

QU ESTIO IV.

m E

difp. X g. fe. 4. Layman, Lugo ciz. Ratio eft:

(giiit

H

quia tam grave onus non debet imponi homi«

ngi [ltn

" gj?äm conttitiaüis p*

ni

fie certo fündamento rationis vel legis: at

;ll!l-lf'A Iii

| mge?mmïü

- . mulla ratio dictat, nullalex divina nos obligat

ad agendam ponitentiam bis , ter, decies, -

qu i

"

tentiés, de peceato jam remiffo , cüm per pri-

S'U*MM,QRI Um

N

pubh /

!

a

gl

mum a&um poenitentiz vel contritionis jain

194- Ef*eäus e&t'r.i&mi: perlfää?z«.

DEO & conícientiz fatisfadum füpponatur.

ammvu:

a9y. Pumuseff infufto gratia [antlificantis ,

j

h

. . Deinde licét peccatum prateritum occurrat

1p6. Qua

9 Contritio nop CAMÍat ex 'maltira rei , fid w

,memorig pra&ice fub rátione deteítabilis vel

libera DEI rdinatione ^

um

197-

Nec effellébé , fed difnofit;oi folam.

-

. . Selecbilis ; cert& poteít quis fufpendere om«

Q9

1.

"em actum fic, ut nec dele&letur actü de carna-

aa*g.

S$ccundus ejus effedbus D

ymortalium.

vepr[ffto pecmto'rim opynii

ag&u

202.

: liv. g. a&u commiffo, neque etiam illud de.

QUuA veipfa Veré deleptup ,

&

mfcü 1 D

tefletur pofitivé. Quamvis, ut re&& monet

205,

Nec uhquam . amplias rebififcumt ob fübfequi

q

g p

- peecata quacunque.

mtïig

l

.. Vayman cit. e; 2. ». 8. valde confultum fit circa

204.

(5

]

QuAlzter. peccata, 9e

S

-mnltä" F

, peccatum memoriz vel apprehen(ioni aCtuali

temg-

nialia femittnntw 30]? m

Anfxum , exercere actum difplicentie , imó

320f.

"T ettius. Pena: eterna condonatio

3

gccäwf

. interdum per accidens neceffarium , fi peri-,

a06. Qua plgrunge &on remittiur totà ? /241 rj

'rBé

eulum morofz deletationis propinquum vide-

shnulatur g tempor aleyá.

uj

Ti

407. Quanta Autem temporalis Iuenda in bac $el ;j a

| 4

i

gtut, - Sif ille ; fed. tunc redibitur agl'cafu;;i»

ttraPita remausat ; uvii;ja;qr;m ej.

d

L

us

ag

D

2*

03o

; 'vslbgal,'- Sacram. Pars lil. ö'aþ; ll Sr'& l(. De (;an;nitio'æzc pe;y'ääïa T

i

ARtEiGijEwtia mcritarwk :oqut dicame

x0g.. Quartus.

&on wc]ïz;me'nta(—v'e/?ra: & conb;r:änini ynd Die

JJ

£ur opera raett

ua ; q44 moztificata ?

minum Deum verfirum , qüia'&mggndl Q mi[te

jl

gro. Per contritionem G5 j

uf

d ficationem rebsgz/cutzt omnïi;:l

ll

opera mortzficAtA »

vicorsefl : patiens &v multa mi[ericordia , &?

g inp

praflabilis [uper m2litia, - Quis fcit , ficonvere

[12]

i

anr. A iptegrum pramium e[fentiale ,

"

J

212. 4Kc quoad jus ad totam peift.

mamglm

t;'f:m 47!: ur.--

tatur & igno[cat , & relinquat poff fe beneditlioe

án

decunque hbabztam.

nes, ( c.

Ecce! exigitur hic contritioutique

gls

213. Qus probabilzter etz,

um fhatim r:dä'itgr " ablato

i

lerfeQla: & tamen remiffio peczatorum libe.

. obzce.

214. Corollaria UÍque ad n, g19.

re DEI miferentis voluntati tribuiur. | Ratio

Aflertio.

eft: quia licét coniritio perfecta ; & amor DEI

Y*

faperomnia ,. fit perfectiffma ad ]

,

2Eam con-

ipi

Ontritionis perfe&z ( formalis ac virtualis

du

verfio, per quam definimus effe voluntarie a«

C

feu amoris DEI fuper omnia , imó & at-

verià DEO , ipfimque fuüper omnia amamus,

guanqt

129

tritionis cum Sacramento; qua omnia fernper

uia tamen propter infinitam ingqualitatem

; lat

fübintelliguntur .fub nomine Contritionis ($bc.)

gittont

*DEILoffenü & hominis offendentis . talis atus

quatuor funt effe&tus nobili(fimi. infufio gra-

non adzquat infinitatem injuris illaze DEO;

mqieí

E

14 fantlificantis : remiffo peccatorum : Con-

maretadhucinjuria , donec eam Dcus liberali-

donatiopena : Revivifieutià meritorum, fenbo-

ETO

ter remittat. ( Sicut Ruflicus v. g. per amorem

- wdn

noYum mvrtifimtamml pev peccatum anortaleinon

item mortuorum.: Eífet res latze tractationis &

erga Regem fuum non compenfat , vel tollitin-

NTUIT

juriam Regi àfeillatam, nifi Rex eum amorem

"Theologicz , & Controverfiftice , fed tota fpe-

acceptando , injuriam remittere velit? Sed née

! j

culativa ad materiam de gràtia & juftificatione

que tenetur DEUS abíoluté tunc illam injuriam

; lh

roprié fpectans. Ut tamen pii Tyronis piz

remittere

*

.

4 Msg

Atramen infihit&. ejus bonitati

i

uriofitati , & peenitentium confolationi ali-

valde conveniens eft, ut ob eam difpolitionem,

Qu

'quantulüm gratificer, qua fufficientia videbun-

quam nos perfectiffimam : exhibere poffumus,

M

ndio delibabo.

E

Jtur&, fümmo compe

ad quam nos ipfemet totus exhortatur , & exe

AT

citat in Scripturis Sacris, eam acceptando in-

; tilis

p

juriam temittere : àtque defacto fic acceptare

TOU UE

antt ifícantis. Regxiüïvä

& remittere , conftat nobis ex Scriptura , &

B

| lnfu/zfoj gratie

plerumque.

Concilio Tridentino eádem g. II.

i(.

] üttorm,

|

Am fuprà 4. t.in definitione contritionis

'5. aj ng;,'m'.'

UE IY

jaits

as?l

allegatis:

$. 2. fatis dictum : contritionem perfe-

IL Contritio cau

fat infüfioneix;, gratiz fan-;yq

D

|

jtt, n

j

- &am, ficut amorem DElIfuper omnia, efle ne-

fificantis , non utique effe&ve fed dlþnjïtiwä—':'

IT j

ceffariam. & fufficientem difpofitionem in pec-

tanquam ultima difpofitio ad gratiam ; quà

lia

catore ad juflificationem : id eft remiffionem

difpofitione in fübjecto pofità, fecundüm ordi-

3b d

peccatorum per infufionem gratim habitualis

nariam DEI legem , ftatim gratia infunditur:

tj

juftificanis ac fanhificantis , quà homo ex

o

/

ut docet Concilium Tridentinum feff. 6. cap.6.

peccatore fit mortaliter jui*tuä ; fanQus , gra-

4f T. ubi poftquam «. 6, hanc diípofitionem

f

fum D

tus DEO , amicus DEI, filius adoptivus DEI,

- lt

explicavit cap. 7. fubjungit : Hame difpofitiee

heres eterng beatitudinis , &c.

Jam quoad

semju[Hificatio ipfa canfequitur ,. quanon c[ [014

| d:]()b,i

modum caufandi, quo contritio hunc nobilif-

remiffiopeccatorum , [ed G fantlificatio s. Íci-

1 Di;

fimum effe&tum cauíat , fic pauculis accipe.

licet per infüfionem gratie fancl.ficantis , per

| al

196 l. Contritio quantumvis perfecta, dut amor

quam fecundüm legem ordinatiam fit remiffio

(Oftin

DEI füper omnia, non caufàt juftificationem ,

peccatorum : prout. Concilium ibidem docet.

/. Wüm t

feu infufionem gratie fanclificantis ac. remif-

Eádem ergo rarione contritio eft difpofitio tan-

* ,:ü&amicj

fionem peccatorum per fe neceffarió ex natu-

tüm ad gratiam fanclificantem , & adremiffios

| Es omm't

ra rei , Íed ex libera ordinatione in acceptatione

nem peccatorum , non caufa efficiens , vel for-

þiïmialil][

DEI, propter eam difpofitionem per infu-

malis. Nam Concdlium ibidem jultificatio-

'-iä[ibng i

fionem gratie peccata condocantis. — /t4 Cem-

Sumitur ex

nis caufam efficientem dicit effe folum DE»

Pitt

souniffma. DD. contra. paucos.

UM : & caufam formalem diciteffe unicam

»

fïülnü

Sacra Scriptura, qua quidem ex parte hominis

juftitiam habitualem, feu, quod idem eft, gra-

LT

requirit poenitentiam : attamen ex parte DEI

tiam fan&lificantem , quá homo formaliter ju-

E Eünmti()ng

remiffionem peccati fieri fignificat. — Pfal. 31.

o

Dixi: Confitebor adver[um me injufitiam me-

ftus, & DE(Ongafu-.s' conftituitur , ut mltw A

eium.

ing|

um Domino: & turemififli impietatem peccati

IIL Contritio non d

met,

Itern 2. Reg. 12. David contritus dixit :

ifponit ad. radam ï!?lss |

'Wcad.

ipfa jam formata ipsà gratia &t charitate , quip-

Peccavi Dotino ! Et refpondetur : Domisus

iqu

pé tanquam difpofitio pravia naturá prior ipsà

a

quáque tranf ulit peccatmm tuum.. Idémqueti-

gratiá : licét concomitanter flatim eodem in-

l

gnificaturZach. 1.& alibi illà phrafizconvertimiz

UM

flanti temporis, gratiá & charitate infasa for-

"t

14

Pl ad me : ( ego convertar ad vos Et exaggera-

té joel.2. AVunc ergo dicit Dominut.Converrimi-

mata evadat : ut ex communi dictum

,

2

Wam

A

I&Q

3ti Ad me in toto corde veflro , injejunio, & in

7. r $.2- num. 2208

küm

' flttg

i

n

fett» & m -,plan&t? * e?' feindite cor;ff w:þm?

*

Dmmïïm

E

»

N

d

;

]

aol Seram, Pars IT Cop. TL d I De Contrtims pgr,æäa. gl

t

hüu] l

d IV Contritio tàmen perfecla, ficut & amor

LT mifzi

$

omnia Deo difpliceät : talis perfecte contritio»

"

D.

)El faper omnia » non juftificat fine voto , fal«

nis aCtus vel amoris ad omnia etiam venialia

i, d

em implicito Sacramenti Baptifmi aut Poeni-

fe extenderet, & omnia deleret fecundàm reae

'f'"x r

f

tentiz : ibidem num.. IF.Infufionem gratiz ne-

tum culpe , ut fupra (£&. Y. q.4 etiam indicae

ceffarió. confequitur , vel

tum eft. VideSuarcz difp.1 1. fetls 3.

mm

Pociüs j -comcgmitatur

fli-262

n

il

fecundus effectus.

Il. Per contritionem , &c. ipsámque ju

ij

; '5. * IIL

fiationem peccata veré reips& remittuntur ,

delentur , extinguuntur , ui reipsain homine

h ïxz*aDE[

Remiffo peccatorum.

VR

juftificato non remaneant.

Gertum de fide

Er contritionem pérfectlam ,. &c, Cfübe

i

Catholica apud omnés Catholicos.' Ex ti-

intellige femper amorem DEI fuper om*

dent Seff. p. ia decreto de peccato Orig. & feff.

Id RLLR

niatanquam contritionem perfectam virtu alemr

TE

6. cap. 7. G cav. 11. (contra Haréticos noftri

ia

&t attritionem cum Sacramento füfcepto ) re-

QUs

ii

temporis: qui fingunt peccata per. Chriltum

mittuntur omnia peccata mottalia , qüantae

non deleri, íedtantüm tegi, ac non imputari

zil

ul

«unque fint, graviffima, frequentiffima, innue

propter juftitiam Chrifti nobis imputatam. ) $u«

DUV

mera.

Certum de fide. 1. Ex Sacra Scriptu-

mitur ex Scriptura innumetis locis , qua -di-

(TFQ

tä: Ezch. 18. Convertimini, r agite peniten-

cunt peccata dimitti , deleri, ablui, tolli, ho«

ht

d

tiam ab'amnibm'infqaimtiäu; Veflris, " non &«

minem ab.iis mundari, purgari, füper nivem

CX UTR

rit Vibis in vuinarmn iniquitas. là, 1. v. 18 -

dealbari , &c.

Quz omnia vere & proprie

UY

i f'aevint peccata ve(lra ut coccinusm , quafiuix

fignificant , non pec&a.ta tànibm tegi , fic utla-

iil

x

dealbabuutnur , &c. Ex excmplis Scripture con-

teant & remaneant , fed veré deleri , eo modo

^. eUS

ftat , gravifhmos peccatores. per Poenitentiam

quo deleri poffunt : poffe autem peccata veré

d

f

obunuffe veniam, /Adam $ap. 1o. David. 2,

deleri non eft dubitandum ex prarte poteftatis

Reg. 12. Achab. 3. Reg. 2.1. Manaíles 2.. Para-

lpl

divinz: & mirum maximum efífet , 1 Adam

ormt

lip. 33. Occifores Chrilli, A48. 2. 2. Ex Con«

per peccatum potuit veré delere juftitiam , per

aiCElL' m

eilis ita definientibus , Lateran. €. 1. Trídesr,

Chriftum autem non poffe veré deleri pecca-

fef- 6- & 14. . Authoritate & confenfu SS. PP,

tum.

of a

Urgent Haretici priucipaliter locum

Sagui

apud Bellarminum /. 2. de pesireutia c. 15. re-

Pfalmi 3 1. Ubi David beatos predicat , quergm

jj

«itàtorum, — Ratio ingens eftram infinita DEI

1efla funt peécáta ; Et beatum vitum , ewi zon

F

bonitas & mifericordia , pre//abilis fuper mali-

jmputavit Dominns peccattm. . Sed Refp. Pfal-

; grii h

Li

tiam , Joél 2. quàm infinita Cl

uifli merità, qui

fatlus eff

"

mum fic incipere : Beuti , quoruma remi/J [unt

j Z//MIM

prapitiatio pro peecatis totius mundi

smiquitates, Deinde ( more Sctipturg ufitatif-

m ;

1.Joan:2. lrremiffibile peccatum aliquod ali-:

fimo ) novis.loquendi modis idem repeti &

ydüm otü

.quando dicunt Scripturz , vel ut difficultatemi

obtinendi

inculcari, ut idem omnino fic peccata tegi , ac

o

.veniam exponant ; vel loquuntur

remitti vel condonari : ac idecó non ampliüs

de pena tem

porali pro peccatis

. 6

infhgenïda,r

imputari, quia non ampliüs funt. NNonenim

quam- DEUS ob populi malitia

m íe negat re«

poffunt peccata oculis DET omnia cernentis

iiputié

miffurum , etiamíi Hier

n W'

emias, Moyfes , Samu-

tegi , fiadhuc veréeffent. — Tegit ergo DEUS

€l, Job, &c.pro eis deprecarentur.

qumif l

peccata fic , ur curet, ficut emplaftrum curat

201 Dixi qutem: ornia peccata mortalia. Nàm

vultus, quod tegit, ut explicat D. Augultinus

Wüüm

ib 15

qualibet vera contritio neceffarió fe extendit,

ad eum locum Pfalmi.

ldemque. docent alij

& continet virtualem. faltem . deteftationem

SS. PP. paffim. & eleganter D. Chryfoftomus

Jv*m i

omnium mortálium

(cüm omnia privent gra-

nt

tià & amicitià DE

hom. 80. ad popul. Antioch, — Sí »mzue ivfi-

J

I, quam homo contritus

nita quis babeus vnlneva, paywitentiam egerit, fic

rebus omnibus anteponit ) Non item omni-

b )

jl

caDens 421(&, Ht ueque cicatricem , neque veflis

M

um venialium , fed cum. vera contritione ac ju-

gium , neque peccatorzm o[lendat indicium,

f

T

flificatione hominis venialia aliqua con(iftere

IlI. Per contritionem &c. ac juftificatio-205

2 )LMi

poffunt , tum fecundum a&ualem affedum,

f i

em ita penitüs delentur , & abolentur peccata

1:um íecundüm habitualem voluntatem non-

ut defacto., fecondüm ordinariam DEI legem

Ti udd

-düm-rc-tra&azäm: quo cafu ea venialia per

Cquidquid fit de potentia abfoluta ) nunquam

ildtmü'

conttitio

onem utique non,remitterentur. Quód

j Joff^

f

ampliüs reviyifcant propter fub iäquentia pecca-

] tamen contritio feu formalis, feu virtualis ,

tà quacunque.

Ita ( contra: Gratianum 4. 4

jf ,ulï

feu amor DEI füpet omnia expli

cité vel impli»

de pesit. aliósque nonnullos ) Communiffima

n

cité fe ad omnia venialia quóqu

e extenderet ,

!

gf:

"Theologorum cüm D. Bogaventura ,.. Scoto D.

af "

,

omnia quóque per iplam ' remitti non. eft du«

Thoma i» 4. d. 22. Ratio eft : quia DEus abfo-

u

bium..

Ut fi homo perfe& . contritus. dete-

lute &t fümpliciter remittit peccata ; femper

qU

letoromnia, quz quocunque modo DEO di..

enim Scriptura fignificat abfoluté fieri remiflio-

ltlmæ' i

Aplicent , aut amoris actu fe abfoluté & peni-

nem , & abfolute promittit poenitentibus re.

jut^

]

mSDEO fübjiciat, volens ei in omnibus placee

miffionem peccatorum : abíoluté enim dicit

r

It Gobtemperare, omnia ad ejus amoremre-

Deus Ezechielis 18.. Omnimm iniquitatum ejus

Xetre, Gtc, eo ipfo implicité faltem deteltatue

non recordabor amyliz:: Chrittus ipfe inítitu.

omnia pec*cata? & grayia &'levia * gqa;;nþg

ens Sacamentum Poenitenüs abfolut$ fine

l

€oms

?p3

a

&

»

-

t

P

x

M

:

i 302. ',9./550!. äcram, Ea5 III, Cap; H.

Ve& -ll.. De 'Cbntïitiæzef pe;y'eäa 3.

B g

L

"tonditione dixit Apoítlis

*

Quorum vemiferis

Quia tamen etiam hob-ïnconye'nie*n'sï*ideturi,j

du

düs peccata , remitiimiur eis : defactóqué vere

culpam etiam venialem remitti fine propria

ba abfolutioais nullam conditionem continent:

aliqua retractatione ; ideo non improbabilitet -

.gon(tm

yrini

fed ( peccata femel remifla redirent , non fuif-

Recentiores prefertim & Societate. communi-

Íent abíolue & (impliéiter remiffa, fed fecun«

ter cum Suarez eir. d. i. fell, 4. Vaíqnez,

dicos

| üinod

düm quid limitat? , & füb conditione , donec bo«

Azorius , Coninck , Valentia&c, docent id fiee -

LOU

mo velabatar : quod nullibi fcriptum eít : 'ergo

ri vi novz retractationis ab anima jufti ftarim

| &c.. Quód veró DEus in Scriptura dicatur ali

iponte perfeGté .elicite. — lNam animzg juílo-

| d

uando recordari peccatorum prateritorum ,

rum in primo inítanti poít mortem ex noya

jrgat

notitia divinz bonitatis,& cul parum fuarum fer-

lisde)

intelligendum eft de pama temporali, quam

DEUS poft peccata euiam remiffa pro fuo arbi-

ventiffimos actus amoris , & difplicentiz pece

smillu

d

trio infligit , citiüsaut feriüs , aliquando tam fe-

catorum Íüorum exercént , ratiore quorum

actuum DEUS venialia eorum dimittit ,. non

! amilu

ró, ut humano modo , interim eorum oblitus,

velut denovo recordari videatur, (dque maxi-

per iodum meriti, üt di&um , fed per mo«.

Dividi

Mpf

iné obnova peccata commiffa , quibus feclu--

dum dilpofitionis vel conditionis fine qua non ,

fis forté DEUS illam poenam prioribus peccatis

feu per niodum, mere oblatioais feu remotio- -

!

UT

debitam ,. ob fidelem in bono perfeverantiam ,

ris obicis rétardaatis condonationem DEl,

Non diiplicet. . Diiplicet autem maximé crue

t

omnino remififfet. Denique in parabola Matth.

18. de fervo nequam nolente confervo remite

delis quozuadam opinio apud Suarez cit, pec--

.] ining

tere 1C9. denarios, cüm tamen illí Dominus

càtum veniale nunquám dimitti inaltera vita,hàc -

J j

remiferit 1099o. talenta, nullo verbo fignificat

ratione.

Aut enim vivens dolet de illo, &(ic

] at

ei remittituz

5

H

I

'Chriftus reatum prímum delictorum femel re-

. autnon dolet, &t peccat mor-

taliter ,: ut qui fibi viam ad Coelum im

editam '.

mifforum redire , fed totus parabole fcopus:

TO

reddit. Crudslis fententie nullum v

el appá-

i

TO

eft: quód ficut Rex ille dirs puuivit fetvum

d de

füum in confervum immifericordem , fic &

rensfuadamentum ! Qais enim ob leve impes

dimentum dicat mortaie contrahi ? Quidfi.

Mary

. Pater cceleftis magno rigore judicaturus € vin-:

dicaturus hominem crudelem «ontrà fratrem

quis invincibiliter peccati venialis dolorem vl —

lono f

deteítationém

fuum:: cüm DEUS offenfas incomparabiliter

?

non eliciat? non tccox,dcïtprï?

!

äfs lonj

majores homini remiferit. De reliquo non

.

47

0ne

7

:

D

À

eft opus parabolam in omnibus adaptari;

; FK.S- III.

l

j

um

.E

à

,!

j

O

utin aliis quóque parabolis advertunt PP. & In-

?

terpretes; . Eodémque fenfü explicari poffunt

! il Q

J Pene Cöndagatie.

SS. PP. in. Concionibus contra peccata , ma-

a

ximé inclementiz & odii fraterni tam acriter in-

I Wt eontritionem ac juüificätibniemþ de-zeg

- t hqit

vehentes , nunquid enim attenderunt

AE — faGo,quando remitüizur culpa mortae

ti Vil

| adk has

lis, infallibiliter fimul etiam remittitat poena &-

.

formalitates Scholaüicas?

/

1 fomi

terna, Certum apud omnes Catholicos & docet

^s li

IV. 'Qgæfï/:io fubtilis & intricata hic incidit,

Tridentinum feff. 6. c. 14. docens fatisfactionem

l,

4

requiri;addit ; NVox quidem pro pena aterndy]na

j ï'f[ a][el

qualiter peccata venialia remittantur poft mor-

