pctetit " quamdiu /'antem non conítituit proprium

1

:

cit. n.10. aut quando alicubradvena identidem fup

. domicilium , gaudet domicilio paterno. Commu-

D

mis apud cératos.

Impuberes autem filii femper

plicas pro confequenda civitate illius loci , tuic e«

nim jam acquiris domicilium cum jure petendi il«

]

cenfentur idem habere dom'cilium , quod pater ,

D

cüm ijfibi proprium domicilium conílituere non

licOrdines: Jordanus cum Gobat ». 292. Quare

uin e-

poffnt. Lege placet.

C. ad municipalem.

primo hore quadrante, quo incipis habitare in ali»

ftate matris , f

quo loco, cum animo claudendi illic. vitam , ace

tiam filiifamilias exiftentes fub pote

(

unàcum ipsá alio commigrent , fortiuntur mater-

quiris illic domicilium habitationis cum jure ad

Ordines .ab ejus. loci. Epifcopo fufcipiendos , nee

num domicilium.

Comitolus cum aliis apud Go-

Catterüm hoc :domicilio habita-

perdes., donec reipsà inde abeas, decernásque ,

bat. »4m. 299.

li

tionis conftituto, fiveà teipfo , f pubes fis, five à

nunquam ampliüs ibi conftanter habitare: Sanchez

p

parente p'of'c mtivitatem tuam alioó commigrante ,

l. 3. de matrimonio. difp. 23. cum aliis. Utf Vie

enná venifti Auguftam , emiltíquevel conftituifti

til

non ptopterea amittitur domicilium originis , cüm

Ái

id fitimmutabile /. 1. & altimaff. ad . municip. ne-

domüm ad inhabitandum , declaráftique , te. vellé-

hic domicilium habere, feu perpetuó manere, etlt

h]

que translatio poflea facta poteft auferre jus nati-

vitatis feu originis jam femel acquifitum in illo

non tranfluleris huc. majorem partem tu& fab-

li

hi

. ^ ptiori loco originis :ut proinde ab utriusvis domi-

flantie , poterittamen cras filius tuus petere Or-

dines ab Epifcopo Auguítano..

Barbofa or-

Ti

cilii Epifcopo dicecnfano adhuc licité & libere or-

a

. dinari poffis , ut jam fuprà innui.

danu , alii cum Gobat.num. 295.Adde qua dicam

däïzg

Acproinde crebro fit, ut quis du«

$« 1l Adv-cqnüituefxdum ergo . domicilium ha-

infrà . ?.18.

Qu

m

m"—a/

7 beol, S'acfräm.:Parst. Cap. V.. Sezfl IV. de Suljetlo Ordinis,

5$

hmm

Pl&x domi&ilium-'h abeat, ut notant Dodlores nomi-

runttamen domicilium pro fe & filiis, ac proinde

nati: quando nimirum conflanter,jam in hoc,jam in

liberé à Diccefano poterunt ordinari, Rebuffus ,

illoloco moraris, ut cogites partim in hoc, partim

Barbofa, Jordanus apud eundem s:301. 3. Baro-

inillotranfigere totam vitam , utfi foleas perpetuo

nes & Nobiles cenfentur cives. omnium locorum y

']

&ltte in una Dicecefi habitare;hyeme in alia, idque

in

in quibus poffident feuda , pofsintque illic eorar

eramfi non omninó mathematice equalibus tem-

filii ordinàri ab Ordinario.

Efto, 'pater non ha.

hu

poribus , fed propé equalibus, jam diceris habere

bitet inJoco illius feudi. Diana fzpe c*. p. 8. trati,

l j

duo domicilia vera & fixa, ut tanquam uttiqueEpi-

tl

2.refol. 16. poltalios. 4. kilius Regis aut Dücis

fcoporatione domicilii fubditus ab utrolibet ordi-

poteft ordinari in quavis Divecefi fita inter fines re-

lr

narí poffis, uti cum aliis notat Diana p.8. tr.2. refol.

gni vel ducatüs paterni.

Gobat 442.300. Sedde

14. & late de hac equalitate differens Lugo &efg.

his utique plüs fatis.

It

mor. 1.X -dub.32. Tuus tamen filius ab illotantüm

SECTRSO P

"

Epifcopoordinari deberet , in cujus Dicecefi natus

t

De Subjefo Ordinis.

eft : quod fi fortuitó alibi extra utramque Dicecefin

/

SuMMARIUM.

B

natus eflet,jam ab utrovis Epifcopo ordínari poffet,

;8. Subietium Or4i

g d

quia tunc utervis cenfebitur ejus proprius Epifzop;

Zatus, Unde

nis validäjuffipimdi eft folw mas bapti«

n

originis. Dianacumaliis /bi4. Tandem ad hunc

$9. lncapax e[t etmuis Feerina. N;c

iM

effectumOrdinationis non fufficit in hacDicecefi ha-

60, Diaconiffa oliza erant initiate Sacro Ordine ,

fed i& dices

bantur ob alia munera,

ETA

bere folüm q5fi domicilinm.in quo quis fcilicet non

61. Quid Je Hormapbroditis ?

f

ii

perpetuo, fed folóm . majori parte anni intendit ha-

62. Ordinandus adultus debet babere intentionem, :

Ynic

bitare : etfi enim hoc fufficiat pro aliis Sacramentis

63. Infantes & pueri ante ufum rationis valide erdipamtmr,

neceffariis: reci

66, Ui e amentes, furiofi, cbrijs dormientes qc.

»fiüt

piendis , non tamen pro receptione

- dicité, Nam

.na'n 1ames

)

Ordinum, qui requirunt majorem dele&tum & co-

^

67. U: quis licité fufcipiat Sacramentum Ordinis, debat effe -

x

i

gnitionem perfonarum. Corsmunis apnd.citatos.

68. L. In flatu gratia U(que ad n. 72,

hi

Ro E Confrmum,, ( ordinatà, pon per

"1

Ir. Epi[topus praprz;g: rátione &meþ?z':",äc.

Ulque ad.n.7 c.

*

]altu;fn fufci[gion:;

75. IUL, Non irregnlaris. Vb

TU

726. Uíquead n

! forà

Andem quilibet licité pogef'c ordinari ab Eþ.i—

$

( Quid pouphs irregularis ex de-

;6T

4

fcopo , in cujus Dicecefi ordinandus habet

Dofecius

ifcop

80« IV, Non cenfurá lignttus,

sdio

beneficium Ecclefiafticum : nam per béneficium

86. Qnuid excommunicatio. -

Clericus fit fubditus ei Epifcopo, & civis loci, in

d

91. Guid ( quotuplex iatzr

diclum t Vfque ad a. 94.

1

quo eít beneficium. . Communis DD. Idque ex-

94. Uíque ad n.

K

. Jeipiendos.

99* Pe 4tats requifita aderdines licite fus

H

toll

tenfivé verum eft.; etiamfi beneficium fit admo-

düm tenue , nec prabens füfficientem fuftentatio-

99. Deprobitate, [cientia, Q examineordinandi, Míquead

"

R. 102,

nem: quia etiam beneficium tenue,eft verum bene«

103. Uíquead n.109. De literi; dimij]bät?:.

[itis

j

ficium,atque con(tituit te fubditum Epifcopo in cu-

1OB. Titulus (uflentationis Jeu men[a ;

n

jus Dioecefi illud obtines: quanquam tunc Ordinem

109. us eft titulus beneficii,

r

Iv

h

110. 4llíus Patrimonii.

ätlllm j

ufcepturus majorem debeat fupplere de patrimo-

173,- Mlinus Paupertati.

s

nio,quantim neceffe etad honeítam fuftentationem

14. Que fint poena in ordinatos ffnotitulo. :

ut notat Tamburinus cét.$.2.24.26. 2.Etiamfi be-

316. Deloto (í» tempore ordinanderum. — Ytetn

im öï'h

t9. De interflitiis inter Ordines [ufcibiendos,

T

ncficium illud fit implex, nec requirens illum Or-

dinem, quem defiderat beneficiatus ; neque requi--

1 2r Q;mlia Privilegiaciren pra

ditla babeant Regulayes .

m f

I

zat refidentiam , quia hanc Bonifacius VIII. nonre-

[ayt

quirit.. 3. Etiamfi beneficium illud non habeas ad

- /i:bjeä?:;

m Sacramenti '—Orkdz'm'sï |

i

;Qqaalnam eff.

utulum ,.fedíolóm ad commendam perpetuam,

valide f4[eipiendi? .

v

velfi fit folüm praeftimonium , aut beneficium fo-

Y7 57 folus mas baptizatus, d fiadultms, baben: $8

2109

!]

lum manuale , &c. 4. Etiamít Clericus. ille

inteuttonem. lta omnes.

Q

babeatplura beneficia in diver(is Diccefibus , à

. Ef (ülus mas baptizatus,

09

quolibet earum Epiftopo ordinari poterit , quia

m

L l4 NErtum eft Sacramenti Ordinis iplo jure d.ivï- $9

civis eorum ratione beneficij legitime fubditus eít.

no incapacem effe imprimis omném ho-

r

pl

De his & hujusmodi pluribus minutiis videre po-

nem non baptizatum, ut habetur c. vesiens de Pres-

tesauthoresallegatos apud Tamburin. cir. & Go-

bj!e'm 709 baptïz)v!to : cüm., ut füprà dictum, BQP-

i

j j

bat. »..3 10. Nonenim juvat hifce immorari. "

tifmus fit janua Sacramentorum : Baptifmo enim

s

j7 Simili quàdam ratione cum beneficiatis domi-

nafcimur ad. vitam ípititualem , reliquis omnibus

ji"

cilium acquirurit in aliqua Dicecefi , cum jure ad

Sacramentis vita fpiritualis eratiz in nobis vel au-

j

fufcipiendos Ordines ab illius Dicecefis Epifcopo.

getur tantüm, velamiffareparatur : quare fiSacer-

p

1. lpsá lege per Principis privilegium vel ftatu-

dos v.g. depfehendetur non fuiffe validé bapti

1U ,'ef»

^

zatus , ob defectum fubftantialem in ejus Baprif-

u

tum : peradeptionem Dignitatis vel Pralaturz in

e!

"

eoloco, per Monachatum ,. Clerícatum , Lectu-

mo commiflum , poflea fuppleto Baptifmo , om-

1 (

]

ram feu ptofeffuram publicam , per Matrimonium

nes Ordines , quippe antea nulliter collati , -ne-

740

ceffarib reiterandi effent, De quo late C«bat. Tratt,

&c. Xordanus apud Gobat. unum. 290. 2. Offi-

14

ciales fuftipientes officia perpetua alicujus loci,

2. [m Alp/o.bapfi?(amizm cafn Xà .LLege fi lübet

W

11315

n

qnanquam non efficiantur. cives illius loci , acqui-

1I. Deinde ipfo jure Divino Sacramenti Qrdv;ï

liSy

/

N

,

dbeol, Sacram, Pars d €ap. V, Sedi, lV, de Seljetlo Qrdiüi:. !

$6

:

rem caftis tuis auribus , ne cogitare incipias nurfe

nis incapax eft omnis fcemina. -Ex cap.nova de

!'w

Panit. & vemif. & communiffima omnium Ca-

quam forté antea cogitata, neque etíamnum cogi«

J

tanda ; fed remitterem te ad probatos Authores ,

tholicorum. ' Conflat inprimis ex perpetuo fenfü

& praxi Ecclefie , cui id femper fuit perfuafum :

notninatim: afgwez cit. difp. 24« Sanchez, li.v

!

de. matrimon. difp. Y06. - Lugo "Re[pon[. meral.

ideóque nunquam permifit foeminám ordinari ,

c«üm& ipíe Chriftus nullam feemina

m , nec pro»

l, . dub.3 1. Tamburin, De Sacramentisl, . c.6.

Ratio autem

$.x.«um.$. nifinon femel nec rariffime ipfe

D

priàm q

uidam matrem ordipaverit.

et,

Qu

uia Ordines feu gradus Ecclefiaftici pro

praíens vidiffem talia interrogari ex. Tyronibus

in examine Ordinandorum , ejusmodi libris rarà

'.

iisà Chrifto inf

lituti funt, qui eminentiam digni-

ac officii prz aliis fidelibus in

inftructis : accipe ergo brevi comperdio ex au-

f

tatis, poteftatis ,

Ecclefia, praefertim in

Ordinead Sanctiffimum Mif-

thoribuscitatis. 1. Siquidem intali homine pra-

valeat conflanter.Sexus fzmineus , fimpliciter in«

Tz Sacrifici. m, convenientet obtinere poffunt : ta-

les autem non fünt mulieres ,. quippe qu& ob fe-

capax eft facrz Ordinationis , quia fimpliciter non.

vir, fed fcemina eft. . Idémque dicendugn foret de

xós infirmitatem vitis fubdite effe debent ; Genef.

&

ub alludens Apoftolus 1. Corinth. 14« 442

€o,qui nullum haberet Sexum, qualem natum ef-.

fe refert Livius Dec.4. l. 1. Talis enim reverá non

lieresin Eecle[ra tagcant , non enim permittituv eis

effet vir. Tambsnrin. cit. $. 1.4.6. . 2. Siquidem

;:i

Loqui, fed [nbditas e[fes ficut &* lex dieit « G mox

infrà : fiqidem autem volunt di[eeré , domi viros

in eo prevaleat Sexus virilis , capax eft Ordinis ,

ficut & Matrimonii, ideóque validé ordinaretur ,

o5 interrogent : burpe ef] enim mulieri loqui in Ec»

clefia.

Hac Apoftolus.

Atqui fimiliter , imó

quia fimpliciter vir eft; attamen nonlicité, nifi

per difpenfationem Pontificis , quia Hermaphro-

1thultó magis tutpe ellet mulierem in Ecclefia DEO

Sacrificium offerre , aut facrificanti migi(ïrare Ío«

ditus irregularis eft ex communi Sententia cum

lenniter.

j

Suarez de (enfuris difp. g. [e&.2. Bonacina da

6o

lL. Diaconiffs ( quarum frequens mentio in

Cenf..difp."]. q.2. s. 15.. Etfiid negent Toletus ,

Fomar. Hurtadus, alii. — Et eíto inrigore nonfit

Conciliis , & hiítoriis Ecclefiafticis ) (ine dubio

tonfuerunt confecrate facro Ordine Diaconatüs ,

irregülaris , certé tamen adhuc non effet ordinan-

fed fuerunt foeminz olim deputatz ad aliquod mi-

dus, quiaper fs monftruofum effet ordinari homi«

nifterium in Ecclefia obeundum maximé circa

nem aliquo modo tandem fzrninam. ,3. Eum,in

£eminas, quod honeftiusac decentiüs abiis, quam

quo uterque Sexus gqué prevalet, utrum fit capax:

à viris Diaconis, vel Presbyteris , obiri poterát:

Sacrámenti Ordinis : aliqui affrmant, alii commu-

Diaconus enim grect , latiné fignificat miniftrum ,

niüs negant : ofnnes aütem confentiunt non. effe

Diaconiffa minillram.

Sic enim Clemens /. 8;

liciteotdinabilem, utpote irtegularem & maxim&

(.28. pud Leyman. e. 6. t. 3. fcribit : Déaconifa

monftruofum. " Vide DD. citatos apud "Tambur,

mon bevedicit , uec [acit aliquid eorumy qua Diace«

Cit. 9. 4.

4« Si Hermaphcoditus Sexum prava-

ui vel Presbyteri faciunt,uifi qud jamnas cuftodit ,

lentem mutavit, fiquidem ex muliere erupit invi«

& Presbyteris miniflraty um mulieres baptizant ,

tum ( quod aliquando eveniffe conftat) utique e-

R^ M MR LT -

vadetcapax Ordinis , quia debet attendi prefens

ádque propter decorem (f boneflatem. Sic ille. Erat

érzo officium illarum mulierum, imprimis affiíte-

ftatus, inquo fimpliciter eftvir. Quinimói itain

virum evadat, ut in nullo remaneat fcemina , neque

rcad oftium Ecclefia, ubi mulieres ingrediebantut ,

ut dignas admitterent, & indignas arcerent ; quem-

irtegularis erit , fed licité ordinaretur (fecus fi re-

maánet etiam fcemina , /juxta. modó dicta s. 1. &* 3.*

admodüm eo fine Oftiarii manere debebant ad oíti-

um,ubi viri ingrediebantur:ut indicat ipfe Clemens

Contrà vero fi ex viro defcifcat in mulierem (quod

[

J:2. 6 f']. Vafquez difp.24 y.fapienter addens.Qwod

quidem fieri poffe ego nunquam credidi, nec fa-.

[

tamen [atis non efl, ut dicamus eas fuiffe ordiuatas

étum effe hactenus usquam auditum x fedecce An«

1

Ofliarias , nam illis non erat demandata cuflodia

no I680. pro certo refertur is. cafus* contigiffe

sempli, ficut Ofliaviis , fed adjmvabant inbos ofline

Viennz) utique evadetincapax facri Ordinis, quia

f

il

viospro ipfis (Lando adportas illaswmulierum,quia id

iecundüm prafentem flatum ; fcemina effe fuppo«

seagis boneffum videtur. Alterum officium erat in-

nitur, non vir.

At , quid fi talis anteaadhuc virs

Bap

K

fervirein Baptifmo muliérum, eas inftruendo, pra-

jam fuiffet ordinatus Sacerdos , & poltea defcifcab

in fceminam ? füppofito cafu, refpondet Card. de

It

arando, abftergendo frontes, dum in Baptifino o-

leo fan&to inungebantur, ne áfpiceréntut à vitis &c.

Lugo (upra cit. talem fuiffe verum Sacerdotem.

f

Wi

De quibus laté & fundamentaliter Vafquez difput.

Characterem per eam mutationem minimé amit-

246.ex quo Layman. eit. & Gobat ». 88. addens:

tere , attamen impofterum ampliüs nequaquam

T

L

Diaconiffas etiam ideo dictas effe , quod effent legi-

validé confecraturum , vel abfoluturum à peccatis 2

tim& uxores Diaconorum , fed feparate à thoro

ficut anima Sacerdotis feparata à corpore Chara-

V

eonjugali , ficut etiam Presbyterz vel Epifcopiffze

&erem fervat , cüm fit indelebilis , non tamen pof-

suncupantur ez,quas mariti promoti 4d eam digni-

fet confecrare velabfolvere : quia exercitium Ore

tatem deferuerant continentize fervanda causá.

dinis concedisur fuppofito, id eftbornini , non ve*

th

€41. 1V. Àt, quid de Hermaphroditis ( homines

p

E

rófolüm anima. Ratio ergo petenda eft ex dictis

Íumnt utriusque Sexüs , viri ac foeminzorgánis fimul

€ap.t . 58:,70. Quiacnim Charaéler non eftipfa

T

hi

vel etiam fucceffivé inftructi ) Mi bone Tyro, E-

poteftas immediaté a&iva, fed fignum poteltatis

go cum P. Gobat C(i/;! $. ». 32. omnino Païcef

türn

[ At

exercendat in fuppoite humano , & vicili tan

igfw |

[

,

m

1

frzgaz.x Sac;qbt.;P&rS l Gapl'&ö? WV. Je Subjeto Ordinis;

$7

3

fipf(;,jurc divijno :ficut ergo anima Sacerdotis fe-

go necordinari, N /cgatur enimmajor fimpliciter:

parataà corpore , nihil ampliüs efficit, ita & in

;'üt

4

Thl

Quid illud eccipe poreflatep, tolüm: fignificat, quód

propofito. cafu , anima Sacerdoiis deflituta c

*

Á

Orpo-

Lliq.

te virili , &

ordinans conferat poteftatem , non per modum

Wi,

liüs efficiet.

jam fæmi.nam gonüi;ueüs ,»n.ihi,l, ame

contráciüs vel donationis acceptandze, fed permo-

m

dum efficacis-imperii & operationis: quafi dicatz

DA ff adultus , intbi.tü—üeþm' Z?ääm,

confero tibi,babeas poteflatem talem coo.

n ipfc

ueme

QtiDg

Odem divino jure incapaces funt, & invalide

admodum etiam infanti baptizans dicit :

- 4ctipe. fal

fepientie c?c.

R

' Sufcipiunt Sacramentum Ordinis ; omnesa-

& infanti Regi creato dici poffet : 6«

. . dulti inviti , vel non. voluntarii : utpote vel animo

ctpe poteflatem vegendi €&e, — Et certé potuiffec à

V.

i.

tepupnante , velfi£té & fimulaté tantüm, vel ne-

Chrifto inflitui talis forma Paptifmi : accipe Cbara-

fátivé omnino fe habendo , nihil volentes , aut

erem Chrifliani bominis : & tamen adhuc po-

iK

It t

Reícientes etiam quid agatur , aut in fomno , ebrie-

tuiffet conferri infanti. —^ Vid

?

táte ;amentia füfciperent aliquem Otdinem. -Quz

conta&u materiz.

e dicta uum. 3y. de

fore ,

Mul

omnia ficut & qualis requiratur , & fufficiat inten-

ti tamen cum D.' Thoma & Bonävcntüräöf

tme

excipi

t

tioin füfeipiente- Ordines,

jam generatim expli-

unt Epifcopatum , cenfentes infantem non

tata & fatis applicata habes e. 2. 4 s

N

quid

: 139. Unum

poffe validé ordinari Epifcopum ; eo quód Epifco-

& alterum dubium reftat explicandu

in.

patus contineat matrimonium

fpirituale Epifcopi

Klini,

cum Ecclefia fua ,

UR

3 L. Ergóne etiamin[antes &j* pueri ante

cenfetur

» quam Epifcopus confecratus

u]?ivm. ', ,

fibi defponfare: feu quia Epifcopus .con-

t* n

rattonts valide ordinantur ?

fecratur in Paftorem Ecclefiz , àd quod munus eft

tht

431 Ta , valide bräinantür», atminimé licitä*,vm;de fe

incapax , qui ratione caret.

Verüm hác ratione

n

cdarum eft. — Ita ( contra Durandum, & alios

probaretur etiam infantem non poffe ordinari Sa-

7710

quofdam)omnino comunis DD. Sententia. D. Tbo-

oltus;

w45 , D. Bonayentura , Scotus in 4.d. 25. "Richar-

serdotem quoad poteftatem abfolvendi : Ét ideo

H

infantem etiam E

pifopum confecrari poffe con-

'.i/u.r : Paludu";mi » Major, S]lgl'/?er, Fivaldu, alii«

cedunt alii com

muniüs.-

i. j

* DominicusSotus, Vaf-

Qrdn

que Recentiores enm Pa[quez. difp. 226.c. Layman

quez, Caflro-Palaus, Filli

utius , Dicaflillus, alii a-

(

€it.6. G. mim. j. atquecertum omnino afferit-Cae

pud Tamburinum esr. 1.

7-6.6. $. 1. ».12. Gobag

Fuma

fíro. Palaus apud Gobat num.-goy. Et lümitur exc,

€afn Y3. num. $o6.

snico & Clerico per [eltum promoto. Ubi de Cleri-

Licét non poffit ei. conferri

teapi

Jurisdiétio.

Diana p. 8. ira&. x. Refol. 32. cüni a«

J«

9. qui ante annos difcretionis iaferiores Ordines.

liis fus&

Tandem utrum tális infans majoribus

on. e[fc

lufceperat , poítea falsó & temere credens fe etiam-

ordinatus, perductu

WU

fufcepitfe Diaconatum, abfque Diaconatu Sacerdos .

s. ad annos pubertatis teneatur

"Tervare Caítitatem ,

['amb' ]

ordinatus tuerat,refcribit, & Pcatuitflnnocentius IlI.

nibus Clericoruxm.

dicam mp 6. cüm de obligatios

ut poít injunctam impletímque Poenitentiam ,.

PIZVI«

d

t

Diaconatus folüm fuppleatut: ubi clare füpponit

. J"J,U/(n 'f'im ATEBEES , fhrifaþ. ;;6;&2;

6

*

Pontifex , poífe quem infra annos difcretionis or-

"miextes?

gt

Erp'ctuö ame

dinari: & ]ex divinanon reddit infantem inca

pas

ntes , qué ac i;gf'äntes'validESG

qui?

ordinarent

ür ob eandem rationem datam ^

T

€em Sacramenti. Ratio ergo eft. Quiainfans,

fine

intentione propria, per intentionem Chrifli &

num.63. at multo

minüslicité. Quem enimi ad

aa,ü*f*'

finem perpetuó incapaces eXercitii

S. Ordinis , in-

Ecclefiz eft capax Sacramentorum , qua non in-

ii

volvuntconditionem fuo ftatui re

fignerentur facri Ordinis poteflate ?

De infantibus

r,l.m

pugnamqm , ut

fpes eft exercitii futuri.

conítat iri Ba ptifamo ,

Confirmatione , Euchariftia :

II. Amentes vel futio-

n (j

fi temporales , qui nimirum aliquando ratione ufi i

a

atqui etiam Sacramentum Otdinis infua collatio-

ne non involvit coaditionem repugnantem ílatui .

poftea in amentiam inciderunt, aut per intervalla

« ng'

infantili , cüm effencialiter non involvat a&um

amentes funt(uti & dormientes & ebrii) ne va-

ov

proprium fuícipientis , ut füprà »s». 108. dictum

lidé quidem ordinarentur, pofito

; quéd nunquam

lls qb]

üit: ergo eít capax Sacramen

ti Ordinis,-equ$ ac

ordinari voluerint , vel petierint:

tunz enim cen-

35

fentur non velle ordinari, & effe habitualiter invitie

hüc V

. Baptifmi , Confirmationis ,&c

T.

r

44 Nonobílat, quód infansn

Omt CXEI'CC-

nolentibus autem & habitualiter invitis nec validé

defc'ü?

onáum p

nec licité confertur Sacramentnm. — Infantes au-

re actum Ordin

is collati : quia naturale eft, quod

Cidi

prior fitpotefta

$

ter G perpetuó amentes non cenfentur habituali-

potentia,& actus primus,quàm ex-

ter inviti, cüm nunquam voluntatis ufum habue-

gcrdm"

- stcitium poteílatis , & actus

fecundus , & ( inquit

p

rint , ideóque fupplente intentione Chrifti & Ec-

. Scotus i» 4.d. 25. .)

poteft optime in aliquo po-

clefiz validé ordinantur , ficut

: qu'm

teílas fubfliï-c;c) absqu

e potentia proxima ad exer-

& baptizantur , con-

'.f &A

t

firmantur: &c.

II Et pofito , illos ante amen-

| Pe;ami

sitium illius . potefta:

is propter aliquod impedi-.

mentum.

tiam , furorem , fomnum , ebrietatem voluiffe ,&

Unde etiam cecus , mutus ,. furdus ,

petijffe Ordines fufcipere , regularitertamen adhuc

par

mancus, truncus pedibus validé ordinaretur , etíi

um

invalidé ordinarentur * quia non potuerunt velle

j

jure naturali inhabilis effet ad exercitium actuale

11]0

Ordinum, ídque perpetub. Minüs urget illud ,

fufcipere Ordines, nifi more Chriftiano , quo Ec-

clefia' Catholica confetre folet : Ecclefia autem

il

quód in ordinato re

quiratur acceptatio poteílatis

?

n*

j

iad

itz: dicit enim E

non confert Ordines amentibus , dormientibus, &

pifcopus ordinans , accipe po-

maximé ebriis. 1V. Si tamen fupponas eorum

ngeäff

ttflatem (5c. Sedinfans non Pote& acceptare ; er-

intentionem . etiam: ad hunc flatum fe extendiffe ,

, 'W:

/

. PAss I RE SACRAM.

H

A

pmnino

-

f Eeol. Sdcräüi; Pars 1 6';2[:. T/ Seö? i. dc Suljeclo Ordinis.

communicabit , omaino tenetur priüs confiterr, f

L.

omnino fatendum: erit eos validé ordinandos , etfi

habeat copiam confeífarii ; íd

qué ex fpeciali pra-

PJ

illicitiffime, , Certé Layman est.c. 6. num. 4. in fine..

q

ii

abfoluté fcribit amentem capacem effe facre Ordi-

cepto Concilii Tridentini. Quemadmodüm e&-

demrationetam ordinans , qaàm ordinandus Or-

qi

nationis, dummodo fi priüsrationisufam habuc-

[

tit , in Sacramenti fufceptionem a&tualiter confer'e

dinibus facris debent effe jejuni. jejunio neturali.

]s

ferit , eámque confenfum actuali voluntate non rc-

c. quod à Patribus défl. 75. ficintelledo à "Theolo-

u

Jam. quo-

gis & Canoniftis. Quia faltem Communio ,fi non

tractárit. — Hactenus quoad valorem.

ad licitum eíto.

/

Ordinatio hoc requirit. — Caterüm neque.ordina-

g'ä

y

l

AUE

turus, neque ordinandus tenctur jejunare pridie

ordinationis , cüm nullus textus juris id requirat ,

g

LL

-Que requiruntur , ut quis licità fufcip

5

neque DD. de eo inentionem facia

J

nt- ; ,te&e .G?bat

1

cramentum Qrdiniæ ?

f'.gt $4

Cafu 9.num. 3y7..

fs

l/

ia fané requiruntur: omnia ad quatuor ca-

IV. At qualis e

ít o! ligatio communicandi Z'irmf-

"

V

ita reduco:: Ut fet in flatu gratia : 2. Ut

facraordinatione ?. g. Certé gravisvix ulla. INam.

T

á: confirmatus & ordinate fufcipiens. — 3. Non fit

neque Subdiaconi & Diaconi fuüb mortali obligare

N

irregulari: , nec cenfurá lsgatui. 4. Ut babeat, ftu

tur fumere facram Hoftiam : uti ( aliis tacentibus )

j

Adfint , C* obferventur veliqua requifita Canouica :

fimgulariter docent Quintanadvennas fesgnlurz 17«

pstpote atas,probitas, fcientia.examen df approbatzo

num.2. Tamburius , & Gobat mox citandi, cüm

Epifcopi , "Dimifforie , Titulus fuflentationts : item

nüllus textus jutis feu lex fcripta , nulla confuetudo-

locus, tempus., interflitia. Eft tota certa apud om-

habens vimlegis graviter obligantis id imperent s

nes: & effet fanà vattiffimz tractationis: fed co-

neque Rubrice Pontifica!is fic difponenies indi-

nabor compendio comprehendere hoc & fequen-

cent preeceptum grave, fed folüm concilium & di- :

ti $. quantam 'Tyroni ad capeffendos facros Ordi-

reclionem ad majorem decentiam & reyerentiamy

ncs fufficit, & neceffarium eít : qui grandior factus

facre Ordinationis : quz fine. dubio negligenda

u

noníunt. Atverb Neomyltas feu Sacerdotes inie

ampliorem notitiam apud Authores allegandos ac-

quizere poterit.

tiatos fub mortali obligari ad Communionem vo-

I. $it in

Junt idem Quintanadvennas. i/i4. », 3. Tamburi--

flatu avatie.-

68 1. Y) Atio eft.

uia Ordo eft Sacramentum vi-

nusl. 7. de Ordise.r. 2. $. 6. co fundamento; quod

vorum,per Íe & ex inflitutione fua confe-.

omnes Neomyfle confecrent , & facrificent cum

Epifcopo : ergo fub mortaii tenentur participare

rens gratiam fecundam, ideóque fupponit ordirian-

dum jam effe in ftatu gratiz : adeó ut certum fit

de fuo Sacrificio, fumendo facram Hoftiam; cüm

peccare denevo mortaliter eum , qui conícius Cri«

fumptio (it de effentia,vel certé de fubftantiali intee

minis lethalis nec confeffione vel contritione priüs

gritate Sacrifici. — Attamen hoc meritó non audet

deleti, fufcipit aliquém. Ordinem , quem conítat

dicere P. Gobat »s». 359. Etenim. videtur yalde

eífe Sacramentum.

Conitat ex communi doctri-

durum , & à Chriftidna pietate alienum , aliquem

1

na de ponentibus obicem Gratiz lacramentali., Át-

mittere ininfernum , aut dicere, quód aliquid fit

eccatum mortale , fine evidenti & certa tatione 2

tamen talis validé ordinaretur , & Characterem fu-

Éciperet ; & infüper jusad non folüm gratias a&tua-

fed ratio ifta alleg;ta nullo modo eft evidens & cere

Íes conferendas íuo tempore , fcd etiam ad gratiam

ta,cüm nufquam extetlex , qua obliget faltern gra«

viter Neomyftas ad. confecrandum , feu proferene

fanctificantem ,. ablato obice infundendam: cüm

ín probabili multorum Sententia tunc fit. Sacra-

da verba confecrationis cum Epifcopo formalite£

fnentum infotme gaudens

&ngïfiütiVä , cum intentione coníecrandi , quia

tiz , juxa dicta c. 3. s. 5 0.

privilegio 'refiyifccn-:

offint ea proferre folüm materialiter in fignuma

g

69 Yl Quiaergo prima tonfura non eft Sacramen-

oteflatis accept& , ut Parre 2.fuoloco videbitur.

Deinde facrificans non tenetur. Hoftiam fumere,

tum , ideo non peccaretgraviter, qui permitteret

|

fc attonderi in Clericum in eo flatu non premiffo

nifi àfe confecratam : atqui. non obligantur iNeoe

confecrandi. particue

ullo dolore de fuis peccatis.

Quin ctiam , quia

myftz habere intentionem

?

valde probabile eft , neque quatuor. Ordines mino-

las , quz ipfis prebentur , cüm

fine dubio licité pof-.

tes effe Sacramenta , ut faepra fe&. 2. vifum 5 ideo

fint iis praberi Holtie aliz: antea confecratz : &.

"

cum Gobat s. 26. non damnarer peccati mor-

peccato reftringere fuams

poffuntetiam absque omni

talis, qui permitteret fe initiari uno illorumOrdi-

intentionem ad Holtiam principalem , & nonalias

IK

num confcius lethalis deliti , modó confiteretur

patticulas appofitas Epifcopo ad confecrandum.

HI. Conférmatus , & ordinatà. (u[cipi

h

ante Communionem , cüm valde Prqbabilc fit tunc

ines,

imó &74

Ü

abe(fe facrilegium.

L g YOnfirmatus debet effe , qui Ord

epturus Sacrarnentum 'Ordinïs T

vult, Sic enim

4)

L

2o Ill Ergóne fufc

$ primam tonfuram accipere

&tconfcius fibilethalis noxa , neceffarió. deberet

Concilium Tridentinum feff. 23. « 4 de Reforme.

Mf

H

i Sacramene

priüs confiteri? w. Ratione fufceptionis folius Or-

ftatuit: Primá ton[urá non initietur , qu

xäP

dinis Sacramenti non neceffario. debet prius con-

tum Confirmationis non aeceperit. Katio- videtut.

ïum

[

fiteri , fed fufficeret elicere contritionem,, faltem

effe , quod non fit conveniens , eum, qui nondum

ib

bonà fide xítimatam , tunc enim per accidens Sa-

eft confirmatus in fide Chiri(ti , fieri fpecialem Mi-

1.f

D

tramentum Ordinis ei conferret gratiam primam ,

niftrum Chrifti cum poteftate miniltrandi circa Sa«

Q

d

juxta dicta cap. 1. nwm. 23. Àt, Quia fimul etiam

cramentum Corporis '& Sánguinis Chrifti, ideóe

A"!

que

x

E5

»

HTbesl. Sacram. 'P.ar'; ]. xeap.v V.

: S&. IP, d Suäfeö?o Ord;zis,

59

11l

l n

que CharaCter Confirmationis , neceffitate przece-

etiam factus irregularis , à folo Papa]jcui'.e ordinario

gt prarequiraur , ut quis licité accipiat Characte-

Ug

difpenfaretur,ficut etiam fi miniftráffet in alio Or-

!j 0[.

, tem Ordinis: (ine dubio autem non neceffitateSa-

«ramenti: quin valide ordinaretur non confitma-

dine nonfüfcepto : de his mox ampliüs,

20

ll

tus, nec ullam cenfuram incurreret , fecundüm om-

IH Non irregularis,

ol

Rregularítas enim eít /pbabilitas Cauonica 4d7 €

T

ne$. Etquidem praceptum illud ad przmitten-

]

dam Confirmationem facre Ordinationi obligare

Ordtnes fnfcipiendos, & im fufceptis minillran g.

X 4

Eft nimiram impedimentum à Jure Canonico in-

, graviter, adcó ut mortaliter delinqueret non con-

p

firmatus fícienter fufcipiens Ordines , affirmant

ductum , quo quis inhabilisfit directé & primiarió

i,

quidem graves Doctores 7oletzs , Benacina., Nug-

ad Ordines Ecclefiafticos füfeipiendos , fecunda-

r

rió etiam ad jam fufceptorum Ordinum exerciti-

nus , Tannerus , Caffro-Palau , alii apud citandos ;

fed probabiliüs id negant alii communiüs. S$uartz,

um , ac ufum ob reverentiam divinorum. Quare

:and'x' i

Falentia , (onisch alit- cum Diana p. 2. tral. 16.

palàm eft, nullum irregularem ,. durante irregula-

M

ritate ; licité ordinari poffe , ficnt nec in fufcepto

ii

refol. 4, Gobat ». 20. eo.quód. verba illa Concilii

d

Tridentini non fignificent obligationem gravem ,

jam Ordine feu licite , feu illicité , miniftrare poteft.

nibu

Hujus variz fünt fpecies,varie à variis enumeratz z

necullum aliud extet de hoc przceptum obligans

hii f

^

raviter; ut proinde ratio data »zm. praced. etiam

Ícd. generatim communiter duplex affignatur fpe-

i, d

h

icvim habeat. Venialiter tamen delinquere talem

cics irregularitatis ex deliflo,& ex defethu , ad quas

fietib

contra ordinationem Ecclefie. confentiunt DD.

omnes fpecies reliqua reducuntur.

Enumero ,

chrcnt')

communiüs : quanquam idipfum vt probabile ne-

& explico eas breviffimé,

s ii

et Tambutin, de Sacramentis [s3.8

2148 3. 055

Irregularitas ex delitfo, |

n&td

addens: Epifcopum quidem ipfim fcie

nter ordinan-.

eftdi]

t, quz ex delicto proprio incurritur ,.ea'que77

tem non confirmatos à ditlo veniali non exeufo,quia

ES

potiffhmüm quadruplex. — Priga , ex abufie

magts ad. ipfums pertinet , diretliones Conciliorum

igcnd'l

Sacramenti : ob iteratum Baptismum fcienter. &

Jtsie

diligenter euflodire. ficille.

W o

13 . M. Ordinaté etiam & non per faltum Otdinan-

fetio fadum , quando fcilcet fcitur primus Baptif-

mus non fuiffe nullus , tam rebaptizans, quàm re-

m«

dus debetfufcipere Ordines , habito videlicét jam

cum prima tonfura, Qrdine inferiori, dum vult fu-

baptizatus irregularesfiunt : ficut & permittens fe

;gil

baptizari ab Hzretico. — .Secunda » Ex abufun Sa—.

t Curt

fcipere Ordinem füperiorem , ut fic füperior Ordo.

€ri Ordinis, eóque multiplici. x. cüm quis fufci-

iipte

non fufcipiatur ante inferiorem , cap. zeíco de Cle-

pit Ordinem facrum , non autem quatuor Mino-

;an

rico per [altum promoto

L]

»

& nullus ante primam

res ) quando elt irretitus aliquá cenfurá. 2. Sufci-

jhint

tonfuram. Trident; fe:23.cap.2. — Quia Otdines

piens eundem ab Excommunicato, Hzretico , &c.

padi

funr velut gradus fubordinati, quibus Clerici aícen-

n

3. Sufzipiens duos Ordines facros uno die:. nom

yrad

dunt ad dignitatem Sacerdotii.

item, fi uno die fufcipiat quatuor Minores , & Sub-

Ague

74 li. Validé tamen aliquisordinaretur per faltum

diaconatum. 4. Faciens fe promoveri per fal-..

V. g. Presbyter , etiamíi antea. non fuiflet Diaco-

iuid ít

tum, id eft, tranfiliendo unum Ordinem , fuprà .

qjont^

nus , imo nullum aliüm inferiorem Ordinem fü-

nHti.7 $. y. Cümquis uxoratus uxore vivente, ex«

&t

fcepiffet , cit. czp. wzico. — Eftque communis Sen-

ira cafus in jure conceflos fufcipit Ordines. — 6.

«t

tentia DD. apud Layman. ezt. c.6, s. y. Et con-

Cüm quis Clericus folenniter & fcienter exercet

Pioftm'

ftatex praxi Ecclefiz.

Nam fialiquis per faltum

a&um proprium Ordinis facri , quem non fufcepit ,

m

ordinatus e[t, non iteratur Ordo fic fufceptus , fed

^. Ex malo'ufu Ordinis cum violatione cenfurz,

s

"

qïü

Ordo omiffus fuppletur , juxta cap. follicitudo diff,

càm quis exercet actum Ordinis, à quo eft fufpen-

j 5gnwn

f2. Etratioeft; quia fuperior non includit effen-

fus , aut fi eft excommunicatus,

Ita omnes fcri-

(s

qk

Vf

tialiter ipferiorem , Ordinem , excepto folo Epiíco-

bentes de irtegularitate,

[ ïumüh

patu, qui. effentialiter includit vel fupponit Pres-

Tertia : Ex delicto quocunque enotmi , habente79 -

"

byteratum., ut alibi jam indicavi.

ycN

z

annexam publicam infamiam ex jure , fi fcilicet -

d [[l'U

IV. At verb minimé licite; fed graviter peccat ,

fit notorium, & depofitione dignum : ut adulteri-

d p

fcienter & voluntariéfinens fe ita ordinari per fal-

um ,raptus , inceftus, fodomia , perjurium in ju-

u

