
neob dictas turpitudines, adeóque ut diitincta

D

f'ttra , alios apud ipfüm. Non tamen neceffario

peccata efle aperienda in confeffione , nec fuffice-.

exprimendum videtur , an pollutio facta fueric

Fe dicere. ganeràtim : peecavi contrà satu-.

intra illud vas

!

prepofterum, anextrà exfperfum,

'vam 5 quiá inter propofitiones damnatas füb A--

ut

benénotat Tambur, $.3.»..3. Ratioeft; -

- lexandro VII. eft & hac :« AMollities on a:ffe

Qe

"* quiaratio & formalis malitia conftituens fodo- .

fpecie a befhialitate. Quintam aliqui addunt fp

miam , fumitur ex motivo concumbendi-ad

€iem concubitzps innaturalems , quá non ler-

indebitum fexum, & non ex immiffi ionefeminis:

vatur debitus modus copula : . fed id vel veniale.

invas przpoíterum, alioquin foemina cum foe-

tantümeft ,vel (í mortale , neceflario reducitur .

mina non committeret propriam Sodomiam ,

alia peccata contrà naturamaut mollitiem;aut

- $o

doraiám faltem inchoatam : 'de quo fatis dixi

cüm nullum immittant femen' in vaspraepofté-

Tum, fédfolàm concumbunt , & commifcen-«

vap. 24 de debito wjod» copule inter conjnges,

"Yres priores fpecies nefandas ftrictim percur-

tur cum pollutione ex affe&u folim fe polluen-

di , &explendz libidinis gratià

gam ;in quatta, heu in omni (latu nimisfrequea-

itatos,

,1tuncW?9"f—'£ d

*

ti!nécelario plufculisinhzrendum erit.

fetm?lüdgs; &c. Videc

L]

. 7 Sedomia ioperfecfa, -

Beffialitas,

*

7 ST peccatum contra naturam

» quo fervatoó a

T ST »mncubi'tus hominiscum bruto ,

ü;;e

fexu quidem viri & fcemine , non fervatur

d ; 'Pümvä » fiveactive. - Horrendumftelus

tamen vas debitum : cüm fcilicet vir cum foemi-

um

de quo Levit. 20. Qni cum juwento » wel pe«

nacommifcetur extrà vas naturale in vafe inna-

eore Coiret , murie. smoriatur , pecus.quoque

turali preepoftero. Differt fpecie à Sodomia per-

h

eccidatuv $ mnlier que fuccubuerit: cuiliter :

fe&lat hac enim procedit ex affectu ad indebi-

4 6(1

jumiento , fimul-intevficiatur enpm ee,. Poena.

n

tum fexum , adeóque nec fexum , nec vasnatu

etiam civilis vivi comburij fatis oftendit atroci-

tale fervat:

imperfecta autem eít quidem ad dez,

catem fceleris ; in hoc tamen fcelereconfitendo — bitum fexu

m , attamen ad indebitum & innatu-.

T

. non eft neceffarium explicare fpeciem onimalis — rale vas

: ideóq; fpeciatim in confeffione expli-

omplicis , an fueritequus, afinus , vacea, &c;

candum. Etfifiatinter conjugatos , eftirfuper

,,,f,ii

femper enim eft eadem in fpecie mortalis defor-

pectatum 1fp

j

' gnitas.

Univerfaliàstamenà D. T5oma & aliis

eciale formalis adulterii , ut fuo!i

7

loco dictum.

z

definitur beftialitas pecsatums contrà natram , — Quid autem dicendum, fit vir fe polluat inter

ji

quá bomo cencumbit Emms r& Anuimata di-

alias partes fceming ? &c. commodiüs dicam

j

verfa [preiei ; ut nimirüm etiam comprehendan-

inferiüs de mollitie.

Hoc folüm obiter nota ,

j

tur infandi coitus fagarum & magorü cum dz-

quandó vir & fomina , ita commifcentes fe

monibus incubis vel (uccubis

»pr&terpeccatóm — polluunt extra vas : fiquidem fiatex affectu ad

:(M

«oritrà natutam , etiam fp

eciale peccatum contrà perfonam ipfam ( uti ordinarié fit ) fpeclat ad

Religioriem,feil. focietat

is & commercii nefandi tcopulam fornicariam , adulterinam , inceftuo-

&c. prout fuerit perfonas fiautem fiat ex

;

cum Qafmohe,- DEI nofirámque onjnium n'e: fam

affecta

[]

: Hhþhh 1

j

b

dbuol, Sucrámnt, Pars W. &p. Il

618

affeluad prepo

fletas pärtes , eritSodomia ím-

' &ih fe intcn'iam, vel pr;)curagam : & voluzta-

[

de qua

agimuüs: fi denique fiat fine

viam indiretlé in füa caufa tantüm pofita , vel

perfectra ,

:

" non ablatáj & omminó imvoluntariam , qua

[

concubitu,' V€

] conj

unctione aliqua , fed meré

m libidinem,

eft mollities , adeóque

. fcilicét preter omnem voluntatem fequitur ex

ad explenda

fihgula pet

fe loquendo explicanda erunt in

aliis caufis inttinfecis ; vel extrinfecis ; prafertim

"jnfomnis De quibus omnibus diftin&is $$-

l

confeffione : at certétion examinanda à confef-

fario, ut generatim infrà in fine monebo. - Cze-

- TTandem principaliter pollütio dividitur in fim-

m

&on

eérüm id etiam hic obiter notandum, quód poe-

- plicent ,& qualificatam. Simplex dicitur , qua

nz, excommunicationes , &alie latz contra

nullam habetaliam adjunétam malitiam ex parte

p

s laicus fe ip-

Sodomitas ; itémque refervatio hujus peccati ,

perfonz , objecti &c. ut fi folutu

lt

utpot? odiofz-& (lri&t interpretandg , folüm

fum polluat fiftens in fola propri

4 delectatione

-

Á

comprehendant Sodomiam perfe&am mafculi

morofa , vel libidinofa. — Qsali catá dicitur

vd

pollutio , qua habet adjunctam aliam malitiam,

cum mafculo , non hanc imperfectam viri cum

qu

fcemina, uti communiter obfervant DD. Bozae

'vel ex parte objecti cogitati , vel ex parte perfo-

d

nz pollutz , vel cooperantis ad illam , vcl'/in-

eina, alii apu dvl;?mbmin.;imt. €.7. 53& 6.

V,

ftrümenti adhibiti.

h

. Mollities.

-Pvc.rcq-r:amqs I-þxeyitcr In-

gtvxlafj

]f

628 X2 5T ppllutio . voluntaria. fine. -Foüun-&iolheï

P

!)

1.

4 corporum ; feu ut definit $.Thom. £f

gt

peccatson. contrà, naturam , quo volmntaria

| Molliti

es quäliücatæix

oX

pollatio iu (é , vel im alio quaritur , & pro-

^

b

euratuvr extrá

concabirum . folius. volnpta-

JAEx parte objetfi cogitati '

&

tis gratià , [en cansá captanda , G explende

Ui fe ipfüm polluens imaginatur fibi ali-629

deleslationis 'venerea

,

.

quod additurt , quia

am perfonam carnaliter dilectam , aut ef-

Jl

fi pollutio procuretur non voluptatis gratià,

ficaciter defiderando eam hic & nunc prefen-

tem habere , aut morose folüm delectondofc i

'(

fed ob aliam caufam, vel finem, v. g. fanitatis ,

li

mollities,proprié non erit, erit tamen adhuc

imaginatione alterius perfone quafi przíentis ,

& complicis , omnium confenfu tenetur in

&

peccaturh contrà naturam , utpatebit, . Mol-

litiem ut fic effe peccatum mortale certiffimum

confeffione - explicare circmftantiam illiua

p

a ,liga-

E

If

eíL, tum ex fide, & lege Divina pofitiva 1.

petfonz cogitata: & concupitz, anfolut

ad/ Corinth. 6. . solite. errere ,. neque ol«

ta, confanguinea, facra, mafculus &c. - 'falis

Tiite

enim confentit ver&infornicationem , adulteri-

&

les Regnum '"DE1 polfidebunt. Ad Galat g. 2Ma-

nifefla [unt optra carvis , que fumt fornica-

um , inceftum,facrilegium,velSodomiam, adeó*

dine|

Yont

tio , immunditia Gc. qui talía agunt , ARege

que conttahit eandem malitiam , quam co-

pum D E [non cor[equentur. Item ad Ephef. c. .

gitat, Quod fi fe pollnens cogitet de feemina

5

Sun

'Tum ex lege naturali ordinante effufionem vo-

abftracté , in genere, in confufo , aut quidem de

td

luntariam feminis tolummodoó & pracisé fieri in

ligata v.g. fed folum appreherfa , ut focmina

i

vaíe naturali debito,. & apto ad generationem,

formofa , abflrahendo à qualitate perfona , ha-

Yotd

s potiffima adfer-

o

Ratio hujus cettifimz veritati

bet folàm fpeciem fimplicis fornicationis: ea-

tür: quiaíi ejismodi pollutio effet licita, & fal-

i

d

demratione , qnà alibi dictum elt de circum-

al

ftantiis actuum internorum . confitendis.

At

tem non eraviter prohibita,. impediretur ufüus

fjo !

conjugii tam neceflarius in mundo , quandoqui-

quid fi quis fe polluat obleCtando in. aípectur

Ite,

dem homines ca fola voluptate contenti forent;

imaginis, vel ftatue formofz faeminz? ( Re-

W

necconjugiis plerumque tam moleílis vacare

fert l'amburin. ett. £. 7. $. 2« n&tm. 10. aliquem

lii

vellent. Accedit : fi fornicatio efl jure natura ve-

fe folitum polluere cogitatione fixa in pulchram

u

tita , & intrinfece mala, multó magis eritpollue.

ltatuam publicam nympham aliquam reprae-

W

tio , quá prorsüs prodigitur femen , & impedi-

fentantem ) 'eritne fatis dicere in confeffione ;

tli

tur generatio contrà unicum à natura intentum

toties me pollui cogitando dé foemina ?. Vifum

lii

&nem, jure natura illicita, & intrinfecé mala

eft Theologis quód fic; quiatotus affe&tus vide-

lufe

erit, & ita quidem ,- ut eam direté quarere &

tur effe ad perfonarn foeminz reprefentata: eà-

Kj

procurare nulla ratione vel caufa licere poffit ,

demque ratione dicendum , fi quis polluendo

Is D)

ut videbimus $. 2. -

delectetur in afpectu imaginis, velíitatuá ma-

PUR

Mollities feu pol

luio varié dividi pöteft:

fculi , vel pecudis : aut ( quod horrendum audi-

nam ex patte actüs dividitur in perfe&am , quà

tu) Sanctz alicujus cum affe&lu libidinofo in

f

integra & ordinaria fit effufio feminis apti ad ge-

ipfüm obiectum reprefentatum ; tunc enim ves

HU

aerationem, :'»mp?rfeäqm-, qua diflillatio

ré contrahit , & in conteffione fimpliciter expli-

Mflr

dicitur, dequaaliquid infine Et zecboaram ,

care debet malitiam Sodomiz , beftialitatis ; aut

[US

qua eit ipfa alteratio partis verenda per motum

horrendi facrilegii in pollutione cogitatam: di-

Wa

humoris fpermatici, & fpirituum generationi

cendo: v.g. pollui me cogitando de mafculo ;

M&,

fetvienzinmyin qua confi(tit ipfa deleélatio venc-

pecude , fan&taaliqua.

Intellige,

; nifi aliundé

lii

iéà, de qua fe&l, feauenr. Dein ex parte volun-

conftet affe&tum polluenis foifle , & fteriffe ad

tarii pollutio dividitur ia voluntariato direüle ,

ipfas imagines ,. "Td ftatuas tales propter earu

i

t

[

: Sieb,. V. De peccaiis co;etra ,uamräm- &

61$

fotmofitatem., & nulloiodo adres reprafen-

dotis , &c. omnino inkcï'oïriäemögg idtenetur ex-

, tatas , tunc enim illud ipfüm explicandum erit

plicare ex multiplici capite : tam ratione propri)

| pro minuenda potiüs malitia,

1

.

peccati per fe ( nedum. per accidens ex. affcctu

l

adjunclo ) quàm ratione peccati alieni , feu co-

Il Ex parte per[ona polluta,

|'Imis certum eft Clericum, Religiofum, vel

operantis & focietatis cum peccato aliorum. t;

s

commtunis DD. contrà aliquas al

ii

"

veto caflitatis adílrictum, irémque uxora-

ul

h

tias infrà notandas.. Dico igitur.

A

tum feipfum polluentem, debeic explicare in

M H

4

confeffione circumftantiam ftatüs. Íui : veré.e-

enetur explicare atjone propréi pec

eié3a

pet fés nam omninó conftituunt differenrias &

gim committit facrilegium contrà votum ;; ad-

malitias fpecie diverfas pollui ta&ibus alterius

vlterium maritus contrà jus conjugis. ltemque

fi quis fuis manibus Sacerdotem , Religiofum ,

perfonz ; item pollui ta&tibus alieni vir) , & ta-

&ibus fceminz etiam per fe ratione proprii pec-

vel uxoratum polluat, utique debet id explicare,

quia cooperatur ad facrilegium , veladulterium

cati pollutionis , feclusá etiam actuali concupi-

fcentià corporis alient indebiti , & pracise ra-

alterius. Infuperetiam , fiSacerdos, Religio-

tione peccati alieni : ( ut contrà Cajezas. nullam:

fus , vel quis voto caftitatis obítrictus polluat a-

lium nullo yoto adítrictum, adhuc ille debet ex-

hic differentiam formalem fpeciem mutantem

agnofcentem 3 ex corimuui faris bené probat

plicare votum fuum , juxtà communi(fimam

Dicaffillns apud Dianam part. 7.trati. x2. r&-

DD. (ententiam apud Lug. t Tambur. citt. Ra-

fol.1$. Ratioeft ; quiatadus adeó libidinofi

tio elt: tum , quig eadem caftitatis virtus, qui&

habiti cumalia perfona furtquafi inchoata co-

obligat me directé ad. caltitatem in mea perfo-

pula , & previi actus ex fe ordinati ad copulam,

nafervandam , obligat me etiam indirecle , ne

etiamfi ex intentione operantis ad illum actum

ex indufiria procurem , proximum à virtute ca-

non ordinarentur : ergo pollutio lfa&agta&ibuä

füitatisdejicere. Tum fpecialiter, quia vovens

integre caítitatis virtutem in tota füa latitudine

alterius perfonz, foeminz v. g. jam habetdeor-

dinationem.ac malitiam diverfam, fcilicét: co-

€qualiter cert& communi voventium more &

Yenfa cenfetur voveri caftitas) fine dubio vult

pulze quaf inchoatze cum aliena ,. quam non ha-

bet pollutio per£e ipfum fa&ta propriis tactibus,

& debetpromittére, ut nonÍolüm in fuo cor-

velimaginatione : fimiliter pollutio facta tadti-

pore non admittat aliquid ; fed neque eodem

&orpore füo pofitivé cooperetur alteri ad com-

bus alieni viri, feu mafculi , habet diversá dcor-

dinationem acmalitiam fexüs indebiti ad copu-

mittendum aliquid incaftum : ergó veréadhuc

lam , quamdeerdinationem non habet pollutio

peccatcontrà votug fuum , ideóque in confef-

fione fateritenebitur, — Aliaeftratiode eo, qui

facla tactibus alienis foemina ; nam deordinatio

indebiti fexüs, ficut diverfificat fpecie Sodo-

vovit aliquem particularem aStum v.g. audire

Sacrum , veljejuniumtali die: is enim fi alium

miam perfectam viri cum viro à Sodomia im-

€o die inducat ad omittendum Sacrum , vel jeju-

perfedla viri cüm fcemina j ita fane d*iverüücqb&

fpecie malitiá in tatibus libidinofis alienis viri

niumviolandum , utique non peccabit contrà

votum fgum , fed tantum peccató fcandali , quia

& foming , quibus quispolluitur: ergó per fe,

& ratione propriiæeccati,i:xpli.care.dehet,fl quis

votum fuitde unico a&lu proprio , & non de re

ad alium etiam pertinente. -

*

fe polluat.cactibus alterius perfonz , viri ; faemi-

.

b

i

450 JDixitamen:'ut weque eodem corpore fuo pofi-

nz ; &infüper qualis viri vel faemina: ut tali

minimé fafficiat dicere fimpliciter : feries me

L

! tivecopperetur alteri ad violandam caflitatem;

r

(

mam quoad alias inductiones in fuo valore re-

pollui , velpollutus [um.

,

o

4T. Nedum per accidens.ex affc&tu adjuncto, 63

linquo fententiam Sanchez /i&. $.9zeral. s. 10.

quando , nimirüm quis fe polluit tactibus alte-

apud Tambur. cit.&. 7. $. 1. 0. 13.Eum, qui ha-

rius.perfonz , viri , foeminz , cum vel.ex actuali

ibet votum caflitatis, & efl.caufainducens alios

d.

affe&tu libidinofo ad alias perfonas , five (itaffe-

T

&ad turpiter peccandum , non debere explicare

füum votum, eó quód votum illud non videa-

usfimplicis delectationis morofz.in concubi-

Q]

u cum tali perfona cogitata , five fit affe&tus

tur fc extendere , nifiad obligandum voventem,

d

efficax defiderii ad concubitum talis petfonz ,

[^2

ne ipíe in fu. perfona & fuo corpore turpitudi-

As venereas admittat , non veró ,ne aliosad eaf-

apud omnes.certiffimum eft, debere inconfef-

)b

fjone explicare , ;non .tantüm ipíam perfonam

m

;dem inducat ; propriam enim fuámque caftita-

tem promifit, nonalienam. Sic Sencbez.. Tran-

tangentem ,faeminam Ííeu virum ob.rationem

yli

modo fuprà datam , fed etiam circumftantias :

deat , inquam, hacíententia quoad alias indu-

Á

91

num foeminafoluta, ligata, confafiguinea ,facra,

étiones, de quo doctiores me difputent ; at in

d

soflro cafu proprio fuo corpore , manibus , &c.

&c. num,mafculus , ligatus , .religiofus , &c.

J Il'

Ratiomanifeffa eít ; fi enim polluens fe fola ima-.

alios polluens adhuc fàtis moraliter turpitudi-

)lux

me

2

m

ginatone aliene perfong .carnaliter Jdile&ä:

;dr

gt didum , &imox iterumdicendum eft, — —

m admittit fub'illo voto comprebcndend,em,?

,debet illam ejísque circumftantiam explicare ,

j

,quantó .magis .polluens ;f&þ:iþiö.tä&fu' alteriug

111/ Ex ,;;m eooperantis , vel comþlici.g.

T

sperfonee ita carnaliter. di]e&lze , .vel concupitz id

Ti

r

Ui fe polluit,. vel pollui permittittactibus

explicaretenebitur :;ütrobique enim eft quidem

j

:*,»-» V'S

Q

gltcriqsipcr,fonged, ,fpen;in,æ; viti , Sacgr-

kl

pollutio in re, atin affcdtu eft alialfpe;igs luxu-

r

n

V/

620

q beo?. Sacrament. Pflrs V. Cap. IH.

£

r menta]is,TciliCäthm/icatïO,adulteriüm,in- bruto civra fcopyl.zlam feu concubitum , .adhuc

ceflus , facrilegium , fodomia , &c. nam pollu-

obligaturin confeffione talis pollutionis f& 'ex-'j ,

plicare , non quidem jam peccati alieni ratione ,

tio fubordinata delectátioni morofz ,'vel defide-

rio adulteríi , vel inceftüs , recipit fpeciem adul. vel cooperationis ad peccatum alterius , ut ma-

l

terii , vel inceftüs, & fic de czeteris.

nifeftum eft, fed adhuc ratione proprii peccati

[

JIL Quam ratione peccoti alieni, qui nimi-

pollutionis per fe,quia nimirüm pollutiones per

D

$;f

r

bm fe polluit,vel permittit pollui ta&ibus alie-

tactuspueri, foeminz , beftiz , &c. reverà dit-

j

nz perlonz, id ipfum rursüsexplicare tenebitur

feruntípecie , quatenüs tactus illi libidinofi ex

j

ratione peccati alieni,quia praeter proprium pec-

natura fua ordinantur ad diverías fpecie & mali-

li

catum etiam cooperatur cum. peccato alterius

tiá copulas , cum diverfiffima deordinatione ad

ü

perfonz impudicos & polluettes tactus admit-

indebitum corpus , fzxum , fpeciem , ut fuprà

If

.

tentis. vel reddentis

.

duplex ideó peccatum

oftenfum, N. 7. Ita contrà Cájetas. Idem Dica-

Pl

Ífemper ad minimum numero diftin&dum ;infü- — f£i//. apud Dias. eit. omnino pro praxi appro-

[U

per fi tibi conftat ( quandó veró id non confla-

bantem , & monegtem , non efle in praxi ab hac

P

bit?) alteram perfonam fceminam vel: maícu-

fententia recedendum tanqaam p'tobabiliori* &

P1

lum , viciffim in te motam libidinofo affectu de-

tutiori. Certiffima autem erit fententia, fi etiam

lc&tationis morofz , vel de(iderii ad tuum con-

!

accedat .affe&tus libidigofus ad ;akïmx compli-

cem.

A

cubitum, jam cooperatus es ad novam fpeciem

Ti

peccati illius, v. g. concupitz fornicátionis , ad-

f

ulterii , facrilegii , fodomiz:, &c. confequentet

D þa'rie iü/?ï;lü.äïi 4db

?

ibiti, Xanima!f ,

dnanimati.

cfE novaratio explicandi illam perfonam ; ejüsq;

ll

circum(tantiam. undé univerfaliter quandi te

h

Ui fe pollüit inftrumento alieno anima-636

Q

polluis, velpollui (inis tactibus perfonze voto

to, feu partibus corporis alterius perfo-

nz,utpote prater manus , ordinarium tactüs

caítitatis adítrictzeSacerdotis, Clcr?ci; Religiofi,

j

eam voti circumílantiam femper in confeífione

inftrumentum, v. g. inter brachia, axillas, coxe

Ti

endices , ubera, &c. feeminz vel viri, &c. te-

explicare teneberis, quia fempercooperaris cum

[

peccato alterius ,cujus tactu pollueris , eóq; ipfo

netur quidem explicare perfonam illam & fe- :

Aiti

contra votum. fuum delinquentis ob rationem

xum jüxta dicta . preced. Et cumid regulariter

m

piuló anté affignatam.

Ita communiffima &

fiat exaffe&tu libidinofo ad ipfam perfonam e-

$u

certa DD. fententia , contra Hieros. Lagsmas

jüsque concubitum , etiam ejus perfonz circum- ^

l0i

docentem: eum qui pollutus fuit alterius tactu,

ftantiam ; non enim eftmera pollutio,fed copula

n

folàüm teneri explicare qualitatem fuz perfonz,

" inchoata talis fpeciei , falrem in affectu. At veró

b

non veró qualitatem feu votum complicis, qui

opus non eft explicare ipfas illas particulares

i

illum tangit. quz fententia juffu Inquifitionis

partes corporis , quia materialiter folummodo-

Wa

Hifpanice meritó expunéta efl. . Et res manife-

differunt , & illa major deletatio quzfita in una -

d

ftiffima eft; quandó Sacerdos v. g. cujus tactu

partenon transcendit fpeciem malitiz , que eft.

P

pollueris,ipfe in fe admittit dele&tationem vene-

in alia;nifi adeffet affectusaliquis particularis ad

fion

ream,aut certo periculo illam admittendi fe ex-

partes prepofteras , & fodomiam , quod utique.

explicandum foret. :

n

ponit: & bone. DEUS! quandó non erit fic?

Cþmüqlinis DD. apüud

lw

tuncenim is claré in fe ipfo peccat contra votum

citt.

3

- 1. Idem

lu'(y

fuum ., adeóque ad id peccatum tu cooperans

»dik.*;endum putat Filliuc. erat. 30237

dutet

teneberis id explicare : verüm etiam in cafu rarif-

c. 8.5. 15 g. apud Tamburin. cit. c. 7. $. T.9. 2-

ol

fimo, & forté metaphyfico , quando Sacerdos

- fifiat inore, effe nimirüm folüm mollitiem , i-

t

)

illete tangens in fe nullam admitteret delecta-

deóque partem illam non effe neceffarió expli-

tionem veneream , vel ejus periculum ob ftupi-

candam. Sedegocum aliis citandis horreocre-

n

N

dtm(

ditatem naturz ( uti diftinguit (aramuel apud

. "dere ; nam licét id non fit fine dubio fodomia,

Tamburin. cít. $. 1. s. 18. ) adhuc enim is

reverà taraen non potelt videri effe mera, molli-

peccat contra votum fuum caflitatis , cüm enim

ties ; quia id videtur elfe adea enormiter contrà

hjj

ipfe abfoluté caftitatem voverit , & caftitatis vit-

reCtam rationem, & naturam rationalem , adeó-

tus non folüm pracipiat; utquis in propria per-

^"que excedens ommes alias deordinationes. in

Íona non admittat incaflos motus , fed etiam,

materia luxuriz ; ut meritó con(lituiat novam

VfN

ne eosfuo corpore in aliis procuret, claré is Sa-

fpeciem innominatam luxurie : & certé jam

cerdos frangit votum füum , & confequester ita

baptizárunt aliqui apud Dian. part. 6. tra&t. cit.

(b

pollutus laicus non quidem inttinfec& propter

refol.*]. vocantes : Jrrmmmationem. Videdicta

Ug

fuam mollitiem , fed extrinfecé propter facrile-

[

Tit

faprae.2.8..3. à . 304. cum de modo debia

gium alteriuste polluentis , & ipí& erit facrile-

tocopule. Denique qui incipit copulam ipfara

[fx(jro

gus, & talem in confeffione te

;n:ïnife&arc Qe-

fornicariam v. g. vel alterius fpeciei, & pofteà

BR

bebis.

abrumpens femen difpergit quid fentiendum ,

IGM

'ü

655 " Infuper fingulariter , qui fe polluit tactibus

jam habes $. 1. defornicationez. z&4«. $'*$

m"ln

cum puero doli incapace ,. aut cum foemina, vel

III. Cüm quis, vel qua fe polluit inftrumen-£7$

L 31«]

mfculo dormiente, vel plenéebrio , aut cum

atiq—

M.

3j

to imanimate f;u.ocunque ,. non fa;it müt

nem

Ml :

Aj

^

"

d

7

3

Sdl. V. De peccatis COHt)

4

621

i

"

x

j xäznmr/dm;

BM nem;fpe,efei pet fe loquendo , nec in confeffio--

ne i

d

Es

Benerationi deïï.ïnatt;&i-,ffäþiigþätrïpfï*näturæ itis

d éxplicare tenetur, niíi aliundé ex objecto

- €ogitato alià malitia accedat

uinfece feminis, à DEO & natura pracisé inftia

, jüxta dicta füpe-

tuti ad propagationem fpeciei humane per gés

'. tiorà: G univerfaliter,

five quis f& poliuat fola

interna imaginatione,

vel afpectu rei turpis,five

neratiónem :- atqüi. ficut non poffunt unquam

mutari naturg rerum ,.ita nulla ratione , nullà-

eXterno tactu & admi

niculoptoprio, vel alieno

inaminato inflrument

0; nulla efficitür diverfi

circum(lantiá, fine; vel neceffitate ea cohoneftae

ri, vel licita fieri potefl.. Accedit ratio urgentiog.

tas Ípecifica; quia hac omnia materialiter , &

à pofteriori , & graviffimo damno fübfecutivos

( peraccidens fe habent ad voluntariam pollutio-

)

quia i homini inditus effetinitin&us, vel dicta.

nemextraconcubitum, — Hoc tamer obiter no.

men in ullo cafü extra naturalem concub:tum fes.

- tandum, càm quis fe pollüit folo actu intérno

men profüridendi; feu, fi in ulio unquàm cafa li«

inaginationis turpis, vel etiam afpe&tu rei tur-

ceret procurare pollutionem, cüm in ea re maxis

pis, absque ullo externo fenfibili conatu adhibi-

to, non incurrete cafum refervatum in Religio-

mà voluptas fentiatur, facile homines proni ef-

fent eà facultate,

, Ribus, contrà Suarez , & communiorem valdà

vel licentiá abuti , eámque ex«

. , probabiliter docent b.ni AA, a

tendere ad. plures cafus, & (ic homines magna

Pud Dian» párt,

parte contenti eà volüptate non éurarént de mae

4»'tradd, 4« Mifiellan. Refol,

61. approbantem;

reft ei'v'amür" enim pollutiones

trimonio & generátione (ad quam tamen proe

:

voluütárié procu-

movendam tanta à natuta indita eft delectatio)

rata j quod extetriatn actio

.

n

et

. fativam importare videtur.

em pollutionis cau-

um maximo fpeciei humanaé detrimento:quare

6

in hoc,3t pluribus alii

»

s non attendendü eft dam.-

IV. Copulatentata cum femina mkoy'rtüa, vel

Itatua fceminz,uti quidam ftultus libidinofus fe-

num actoale, quod infert pollütio femel facta ab

graviffimam caufam v.g. pro confetvanda vita:

cit, apud Zambnr. cít, merà mollities eft, quip.

4

p* non fornicatio; quia foemina mortua non eft

Principis, Pontificis, &c. fed damnum habituale

confecutivurm, quod fequeretut , fi femel effet li«

N

foemina , fed 'cadaver : multó minüs flatua fce-

Cit4: nec valet paritas ab ab

mina eít: neque befítialitas

(ut quidam volunt )

feiffione membri ;

cüm neque beftía fit fcemi

difpar enim maxima eft ratio

; nam

A

nà mortua, vel fatua,

* at optimé ptobat Dian, par?. 9. tra&. 4. Nihil.

Il. Licitum omninó eft pto confervanda vi

-6

t & toto füppofito homini membrum al

ominüs id explicandá erit in confeffione faltem

iquo 5

geueratim dicendo: pollui me cum in(trumen:

manum, vel pedem abfcindere; cüm enim

menis

toinanimato cum affe

rà principalitet fint propter to

!

&u ad fiéminam. ion au-

tüm füppofis

tem recte dicere

t: pollui me cum faemina ; tunc

tum , & fcoríim nullum jus, vel

utilitatem has

beant, fed folüm ád ufüm & c

onfetvationeimi

ä

enim (ignificaret, fe polluiffe cum verà fcemini,

füppofiti pertineant , non eít à

|

adeóque. menti.rejmr inre gravi ad judicium Sa-

nàturaà alienum.

"'cramentale

at ratione, unum eorum abj

iceré totius füpa

H

$. £. n. 10.

pertinente , ut ben& notat-fI'amb.qr:'

pofiti fetrvandi. causá: at veró

fenien natutá fuá

ordinatum e

ft principaliter nequaquàm ad ufum

: Petes denique ,-qüid:,ï'i -pherï; vel puellze, qui

.vél conferv

ationem hujus füppofiti in indivia

t

&ondum poffunt feminare, fe ipfos turpiter

duo,

contreclent, aut ab alíis contreclati permittant

fed ad generationem , propagationem , &

Y

!

confervationem] totius fpeciei ; undé nat

ura

in vereudis , quale peccatum erit ? Refpondetur;

utique effe peccatum mortale ad mollitiem re-

minimé patitur illud individui fervandi cau

sá

opt

abjicére, sícqué ne

gligere fpeciem ratione imne

ducendum ; eft enim ex fe pravus. affeétus ad

^

- pollutionem : attamen videtur fpecie differre à

dividui. Deinde «

X illa abfcifhione membri alia

l

quando licita , non fequuntur ulla inconveniene.

l-

vera pollutione , per quam feminatur , in fpecie

. propriereducendumi ad impu

tia; eüm enim à membri abíciffione tatiquàm re

il

duma

dicitiam ta&üï,um

permole(l3 appétitus naturalis vehetnenter ab«

J

d in confeffione explican

$, V.

horreat , non facilé hominés eo medio abuten«

Jl«

tur, & ultrà cafüm extrema neceffitàtis extene

P?Zdtie' -z)b?æ;zt-ari

4

Ó

» an [emper peccatum.

Y

Biortale , nunquamne licita?:

ent . Et hanc tationem etiam date folent illi,

(

qui docent ad|fervandam vitam matris licerea

.. Refolutio.

. J

ptocutare abortum . foetüs nondum animáti,

yam

Mx;is pol

lutio , feu etfufio ferinis ditecté

non item procurare feminis effufionem; quia

n

voluntatia , & efficaciter per fe intenta,&

in priori individuum minus, nimirüm fotus

.pm

(l

qüibusvis modis, vel mediis provocata , vel ptos

nondüm animatus poflponitur individuo ma«

Curata, non tantür folius voluptatis libidinofz

joti animate matris , nec hinc fe

(

convéniefis

qaitur illud in«

dgblrl

gratiá, fecundüm orines : Sed etiam cujusvis

; at in polleriori fpecies poftponeres

morbi, vel mortis periculi evadendi-causá , fem«

tur individ

jn

per eft peccatüm mortale. Commaniffima DD.,

uo, & ex illo femel lieito fequetetur

d

graviffimum illud inconveniens , & detrimeg-

€ontrà paucos aliquos, Etlaté Sanchez li£, 9. de

tum fpeciei. humána,.

u

matrim. difp. rr. conclnf. y. Leffius lib. 4. c.10,

conttátiam dabimus ,

Sed de hoc fententiam

de Xuflit. dub. y4. Laym. lib 3. SeH. a. uum,

infra c« 4. (e8. 1.

& páritatem urgeþimug

j ll

1 f alii paffim, meíque omries. . Ratio eft: quia

"

- Tll. Dixi autem-t. Po//ntio dire

G volugta. & i :

talis voluntaria feminis effufio extrà vas debitum

fí4 , nàm de indirg&ä

j

liii

tantüfn volüntaria miox -

* ,LPnfe.s IV. SackAM.

45. Íeq.

f'

a

q beol. Sadramcht; 'Parg ! P.ï,Cap. 1

622

f.fe

femen provocandum à natura inflituta) pe

aciter intenta : ia fcilicet , ut quis

6. feq. 2. effic

&ivecooperetur, & influatin pro-

tendunt ad verum femen provocandum , quot

arlqüo 110

doa

extra matrimonium nunquàm licet: & per ac-

vocationem

& effufionem feminis, quocunque

]medicamento.

Licitum au-

cidens folüm juvaret educere Íemen corrup-

mOdO, m

edio, V€

n homine ra«

llutionem involuntarie ortam ex qua-

tum : ergó hoc non licet faltem i

|

tem efl;po

tionis compote : quod addo , ut excludam caíum

|

cunque cauía, etiam culpabili,

olüm permitte-

rariffimurm , quo iemen cor

ruptum actu caufa-

|

ré,

nullo impediendi conatu adhibito , ;feclufó-

U

enantia homineni ,

üe omni conlen

fu ; quia Cut fopponitur) ipfa

ret fymptomata à mente ali

velmulierem. De quo vid

etur loqui Sanchez

^

:

ollutio incepit involuntarié, continuatio au-

tem effufionis efl folüm effectus naturalis caufie

lib.9.de matrim. difp.V7.n.19. Op

ngï:um con-

cedens. Vide Tambur. cit.». 8-

præcedcntis,

quem impedire ampliüs vix potes,

utrüm wixii cafü

€ teneri$; vel enim ille conatus

Aliud hic occurrit dubium ,

confequenter ne

bere me

dicinam ad 1fe-

néceffiratis liceat. adhi

reprimeudi nihil operabitur , vel retento, contra.

men verum corrumpen

dum , ut pofteà poffit

naturz impetum ,lernine , fupra modum grava-

&.6. refol.37.

eiici? Do vetba Dianz perz.6. tr4

bitur eorpus, & periculo morborum fubjicietur.

Sanchez lib, 9. matrim. difp. 17. v.

15 Hb. 16.

]ta communis DD. Ge»fon , 92 , aliitque conge-

fas effe

Edit. vet. dicit: neminem negaturum ,

ftis Sanch. //&. 9. d:fp. 177. 9. 16. Dian. part. 5.

Tambur. . 7. $. 2. ». 19. Infu-

accipere fyru

pum tefolventem femen in fan-

tratl. g. vefol. 21.

mvehumorem aliis viis expurgane

per affectu fimplici &

inefficaci tantüm licere ob

gu'jni:m , aliü

vel.

dum, ne ege

romni medio ad falutem cor.pori

1

bonum finem v.g. fanitatis acquirendz,

ndam deftituátur:

Ex hanc opinionem

téntationis tandem fedandze optare, ut pollutio

procura

non effe

improbabilem tenet Prapofitus. — Sed

in fomhis, vel aliàs inculpate eveniat ; ex Sancb.

Layman, aliis alibi explicatum habes. 3. Effica-

ego putoid non licere : quia etiam id repugnat

inftitutioni feminis. Hc Diaua.

citer per (e intenta: nimirüm mediis adhibitis

:

.( IVJ

adip

fam pollutionem provocandam per fe ten-

P(

dentibus

& efficacibus ; adeóque apud omnes

relà voluntaría qu

aliter Üicio

Pz;g'ämia indi

'inconfeffo eftin morbo prafertim gravi,pericu-

. ta , vel illicita à

Ollutio indire&tà & in fua cau

fa tantüm644

lofo, acuto &c. & maxirné circa illas partes lice-

re adhibere medicamenta per fe directé tenden-

p

voluntaria dicitur, cüm quis directà qui-

[/

dem minime vult , & intendit pollutionem, ta«

tia & efficacià non ad ipfam pollutionem , vel

D

feminis expulfionem procurandam , fed folüm.

men aliquam actionem exerceat, undé previdet

ad illos morbos, noxios humores;, aliásve ma-

orituram , vel advertit jam oriri pollutionem ,

es, & morbi caufam expellendum,

terias peccant

sícque-volendo caufam pollutionis , indire&te, .

mQ

etfi per accid

ens , & prater intentionem etiam

& confequenter cenfetur etiam velle , velfalteme

ícminis cjectio concomitanter , vel

W

pollutio, Íeu

permittere ipfam pollutionem. Caufa autem pol«

confequenter

indireclé caufanda fit: eadem ra-

lutionis, feu aétiones illze caufantes pollutionems

W

r

tione; quäinft

a etiam de abortu indirecté procu«

aliz fünt & dicuntut, qu*æ.p(er fe & notabilitef

quia nimirüm tunc pollutio in fe

influunt in ipfam : uti eft vehemens, & diuturna

/

i

raudo dicetur ;

minim& voluntaria , ut fupp

onitur, non active

cogitatio de fceminz concubitu in juvene cali-

W

ii

rocuratut , ihd oþ ju

Qam caufam folüm per«

do &c. & fimiles &c. aliz pex accidens, & levi

.

mittitur.

ter tantüm influentes , ex qui

bus fcilicet, nec

Ti

643

TV.« Utr

um femen jam &ot*ruptum ac gravi-

femper, nec frequenter

fequitur pollutio , uti ef&.

b

n

ter noxium liceat direclé expellere , etíi conco-

ffiot

cibus, potus etiam füperfluus : hic enim per»

N

mitanter fcquatur etiam veri feminis emi

fe quidem influit in nutritionem , & con

fequen.,

fb'xg

Refponde

tur /cum neceffaria diftinctiose. — Li-

ter etiam augmentum feminis, at fatis per accie

Nl

éere fic expellere medicamentis ,

non veró lice-

dens & non frequenter in pollutionem. Rursüs

T

te tactibus , vel confricatione verendorum. . Ita

a&iones illi& caufantes pollationem vel funtde

h

(Lalios Tambur. cit. c.7. $,2 9 8.

Ratio ,

Tij

fé licitáe & utiles , ut (ludere de tali materia , aue

utriusque eft; quia medicamenta illa intüs fu-

dire confeffiones talinm peccatorum , zquitare

LU

fcepta per fe

folüm tendunt ad expulfionem fc-

&c. vel funt de fe'illicite , at non in genere ]ü-

* bl

djam inluem & venenum

minis corrupti , quo

xurie, ut fe inebriare,, nimiüm potare , vorare $

[ D

degeneravit: aliqua

lis autem veri feminis effu-

vel denique fünt de fe

illicite in ipfo genere lu-

( 0

