Contrition:s deteltantis peccatum fuper omnia,

cüm non fit adlus profecutionis, fed fugg : eft -

huding

" tamen veriffimus actus charitatis, & virtualisae *

quatenüs eítoffenfivum fümmi Boni fupero-

pl

mnia amandi, effentialiter inclufus. ( ut fuprà

implicitüsamor DEI fofficiéns ad juftificatio-

itü d

infinuavi, & mox clariis explicabo $. /equentz)

nem, utdictum etl. — Nam ficut ipfe formali-

Vclitie-

neque neceíse eft famper adeffe , precedete , vel

ter amor DEI füper omnia virtualiter femper | :

! gwäins

fübfequi formalem amorem DEI fuperomnia,

Ancludit contritionem: eo ipfo enim , quo'amas

L

eti is , ut plurimüm adeffe foleat, . Ita com-

. Deum fupet omnia propter ejus. funimam bo-

4mritit

munior DD, Suarez bie difp. 1. Vafquez, Valeu-

nitatem, virtualirer & implicite faltem detefta-

ian

D

tia, Coninck , Tannerusaliísque cizatzs, Cardi-

ris omne offenfivum ejusdem fümmz bonitae

DT

nalis de Lugo bic difp. g. n. 97. Ratio eft: quia

ts, quod e(t folum peccatum : & fi tibi fic-

ES

ditii

ex una parte loca Scripture, SS. PP. & Concilij

amanti peccatum à té commiffum occurreret y

ifr Bb !

Tridentini füprà allegata commodiffime intel. — hotrende execrareris ; ideóque & ipfe folus

ligunturde amore DEI velformali , vel virtuali ;

amoi DEI fuper omnia fufficit ad juítificatio-

&X altera autem parte eadem Scriptura equé fz-

nem juxta mox dicenda: ità contritio perfecta

N

peremiffionem peccatorum tribuit peenitentie

femper virtualiter includit amorem DEI füper -

us

àc Conuitione, ut. 2. Reg. 12 Davidi poft

omnia , eoipfoenim , quo déteflaris peccatum

Q

e d

adulterium & homicidium fibi improperatum

füper omnia propter fummam: DEI bonitatem

folüm ingemifcenti: Peccavi Dosmiso : flatim

offenfam , eandem fummam DEI. bonitatem

yore D

j Cl

dicitut : Domizur quóque -tranfinlit peccatum

fuper omnia diligis faltem virtualiter & im-

conttiit

tunm ; ütpoté.jam juítificato communi fenfa

plicité , & ut plurtmum , datá morà etiam expli«

SS. Patrum ac laterpretum. | Denique nimis,

! cité jideóque & i

(hbcatioy

'ficationem,

pfà fola deþgt I'u'chgtc' ad jufti«

s

operofum & difficile videtur peccatori juftifi-.

cando femper neceffarib debere habere duos.

l. Contritio perfe&ta eft etiam a&tus poni-125

p Mj ;

a&us difunctos perfectiffimos , fcilicet con-.

tentiz virtutis , laltem imperatus , atque diverfo

n eyt.

Tefpectu procedit & à charitate in Deum, & à

vouemuto

tritionis tendentis in peccatum , ut 'eff offenfa

fummi Boni ; & amoris D E Í fuper omnia

eenitentis virtute, — A charitate qnidem , qua-

ul

tendentis i DEUM .fummum, Bonum. De-

tenus dolemus de peccato, in quantum eítma«

;l

nique folus amor DEI fuper omnia fufficit ad

lum contrarium DEO fümmo Bono: à peni-

l, jj

jullificationem peccatoris ; ut infrà videbimus:

tentià virtute aütem , quatenüs idem peccatum

, «HW n«

etgo femper füperflueret ipfe aCtus contritionis,

vindicare & abolere cupimis, ad fatisfaciendum

tft

autfaltem ad juftificationem , extra tempus poc«

DEO füpremo Domiíno offenfo , ac injuriá af-

j

fecto, juxta !at& dicta 4. 1. Diffentiunt autem

E f;nictqntiæ obligationis neceffarius non effet, Con-

ii

trarium tamen fatis probabiliterdocent , & for-

DD. àqua virtute contritio fimpliciter elicia-

Quf

»-

malem amorem D ET ad Contritionem perfe-

tut, autimperetur. Suarez, alitque volunt eli«

T d

. &amae ju(tificativam requiruntur alii Cob clate.

i, à Charitate, & imperatià Poenitentia. Con-

| ,æfedmirü

allegata loca intelligenda ) apud Lugo cita-,

ttà, plures, praefertim antiqui cüm D. Bonavens

f

- tum , quem videte potes. . Jam ergo fatis pate-.

tUt f» 4. d. 14. p. 1.4.2.4. 2. (* 3. volunt elis

;

"

Ü

j

te poteil,ac debet dcfinitio contritionis, qualitet

cià Peenitentia, & imperarià Charitate. Sed

p

debeat eíle fummnus avimi dolor , & deteflatio.

practicé utrumqáe verum ell, prout contritio di-

rääu[P::

( peeati ex. notiuo charitatis.

" verfo a&tu, vel divet(is vicibus incipità motivo

tis gratid, -

Addigi,chrim..

modóunius, modo alterius. virtutis fefe-invie

T

l

f

"

& 39 2

i E

cem imperantis, Nani Charitas fuo motivo'

incipiens & deteftans péccatum ut malum cotiw,

La

r

ft offenfa pej

j

fj

Quatenus e

/i(pg( 6 u:4

traium DEO fümmo Bono, imperat ejus vine

^

dileäic

' dictam & abolitionem , & fic contritio ptimo*

L

j

j

!

Q

Ontritio etgo petfeda eft. vetus. actus

tefpectu eftactus elicitus Charitatissfecundoaus'

;

UX

J

| * Iza,ï.j

C

. Charitatis diving , fecundüm omnes.

té refpectu, eft a&us elicitus peenitentiz virtütis,

um E& 7q

li

Ratio eft: quia omnis virtus ( temperantia v. g..

' & imperatus Charitatis : 1deó en m visábolere.

awm «

n

«aítitas) inclinat tar ad profequendum bonum

eccatum, quia DEO fuper omnia dilecto eft

MM

t j

N

foum , quàmad fugiendum malum oppofiturn :

contrarium. Contrà, alio a&tu vel aliá vice ; Páea

ul U

fic etiam. virtus charit

M

x

VUIU

ld

i

atis , eï,,üäqueþ þn-iqtiyu':?x nitentid virt

üs füo motivo. inéipietis ac volena

, Pais DL p SácRAM. —

ü

Vitis

tll

i

li

-

37

n

282 127?01..'&äram.-Pdrx TIT. €ap. II.;Seöf. 1. [?e .gom,.;üb,?; peje g i.

contritio naturá tantüm , && non tempore pra«'

[j

vindicare peccatum ,

ac abolere , & fatisface-

D

ffenfo , imperat velut ex»

cedat gratiam fanclificantem , ac remiffionem — '

ze DEO injuriato aco

peccarorum , juxta communiffimam DD. utri-

t

cellentiffmum medium a

bolendi peccatum aé

j

fatisfaciendi DEO ,

deteftationem peccati.

fu-

usque Schole cum fuis P

i

rincigibüäþb(; Anges

?.W

lico & Subtiii.

At

per omnia ;

"

«

quatenüs eft malum contrarium

V. Contritio tamen (

ficut & a&ä; aniäfisiïïs

yn

DEO fummo

Bono fuper omnia dilecto (imà

jl

& ipfum formalem amore

m DEI fuper omnia )

DEI füper omnia ) de facto poft inftitutum Sa-

cramentum Poeniténtie , non juftificat feu de- .

&t fic Contritio primo actu , eft actus elicitus

1

Ponitemia ; Secundo veró g&u vel refpectu, eít

let, & remittit peccata fine Sacramento in vo-*

to.

Sic Concilium Tridentinum $. a. allega-

a&tus elicitus charitatis, & imper'atus.pæ'niten-

tievirtutis. Intetim femper vides Contritio-

tum docet , Contritionem aliquando charitate "

perfectam effe, hom:: émque Deo reconciliare

nem, quatenus praecisé deteftatur peccatum ma»

gl

lum contrarium fümmo Bono, feu DEO fupet .

priusquam hoc Sácramentum. a&u fufcipiatur,

quomvis ipfa reconciliatio ipfi contritioni fine

Dom

'omnia dilecto, effe a&tá elicitum folius charitatis,

Sacramenti voto non fit adícribenda. Ratio-

f

:24 liL Sicut ergo ipfe actus formalis amoris

e(t : quia actus contritionis perfe&tz , vel amio-

D

Dci fuperomnia ( de quo q. feg.) ità & contri-

a

tio perfecta. propter

inclufam . virtualem fal.

ris DEI fuper omnia , eft quidem de fe deletivus

y

fecundüm DEI

peecati , & olim fe folo delere poterat : at*

t

temamorem DEI fuper omnia,

ordinationem in omni lege , eft medium fufri--

poft inflitutum hoc Sacramentum , vi praxe-

hn

pti & ordinationis divinz , mon delet peccata .

WK

ciens, accongrua & ultima difpofitio ad jufti-

ficationem peccatoris , fcilicet obtinendam re-

nifi in ordine ad claves; feu cum onere & obli-

fs

gátione eadem pnccata fubjiciendi clavibus pet

lin

miffionem peccatorum,

Deigratiam, & jus glo-

ri& cobleftis per Chrifti merira. — Certurn de fi-

Confeffionem Sacramentalem. — AÁttamen ex« -

Tutt

fi.

de, ex Concilie Aran[icano. 11. Can. 1« GCTtie

tra tempus , quo urget neceffitas, &t obligat pre«

«eptum Confeffionis , non requiritur éxplicie-

utiy

dent. fupra cit. feff. 14. c. 4€ feff. 6.c.6. Sue.

qum;

mitur ex S. Scriptura paffim , ut Zach. c. 1. Cose

tum formale & a&tuale votum , five defidetis

vertimini ad me , & egoeomvertarad vos , dicit

um ac propofitum fufcipiendi hoc Sacramen- -

tDei

tum s fed füfficit votum feu propofitum virtua-

1 didm

Dominus , aliísque locis partim füprà allegatis,

le& implicitum , inclufum in ipfo actu contri- -

| W

. 1. ». L. Ratioergo eft:quia Contritioeít actus.

tritionis,vel amoris DEI fuper omnia: quo nimi«

ejufdem virtutis charitatis, ho

minémque corr

tiQ

rüim actu quilibetfem

per ita difpofitus eft,ut fuo.

&

vertit perfecté ad Deum füb ratione perfectiffi-

ma , fecundüm quam peccator avertitur àDEO.

tempore fit peccata fua confeflurus , & Sacrae.

I;MMQ

mentum abíolutionis fufcepturus, Eoipfoe-.

fitm

f

peccati mortalis fupremá ac extremá malitià

avertit fe à Deo fummo Bonoac ultimo finefuo :

nim, quo quis füper omnia deteftatur peccatum

fY j

ropterDeum fumme amatum, etiam implicité-

j Q

[

j

ita contritione perfeclá homo fe rurfus perfecté

convertitad DEUM fummum Bonum , ac ulti-

vult facerc omnia , quz requirit Deus ad delen-

tn

dum peccatum, ipfümque fibiteconciliandumg.

tenm [

mum finem , dolens nimirum offendiffe eandem

Íummam Dei bonitatem , fynceré ex corde di-

inter qu& requifita , in nova legeunumett Cond

dO Ene

feffio & Sacramentum Pceaitentiz.

cens : Ah , mi DEUS ! execror extremam mali-

LI IVG ;

-

D. p(

tiam acnequitiam meam , GC ideó unicé vel pre»

Vnem

C

L

!

cipué execror, quódte Deum fummum Bonum,

Corollaria. exelufa Dolorum i,

eithiimmmn

*

fummé amabilem , fuper omnia diligendum a€

u

dilectum offenderim. &e. .

i

Rs Conttitione ergo perfecta & ex

t Sa!* a

f

ificativà, excluditut &

d*th

6. Et hic contritio fimplicit

et eft a&uis'gra«-ï

cramentum ju

ma*bm

12j ..

-ad Contritionem imperfe&tam feu attritionem

tia

ac charitate formatus, non quidem effectz-

N

vé , quafi aCtus contritionis deberet effective e-

rejicitur omnis alius dolor & detellatio pece

"h

cati procedens non-ex motivo chariratis, few

lici & produci ab habitu gratiz & charitaris ,

Y

eüm ipfa Contritio fit difpofitio requifita ad

gropter offenfum DEUM fummum Bonumfüe

&l

per omnia dile&tum, fed ex alio motivoinfe

infufionem gratiz fanclificantis && charitatis

-

Vg

habitualis ( quando. juftus quidem conteritut ,

riori , quantumvis füpernaturali , & adDEUM-

rdato. lta jam communiffima DD. quos con-

, Hmþ]itile

contritio elicitur. effective ab habitu charita-

a

tis.;.in peccatore autem eliciturà concurrente

gerunt, & fequntur Suarez dip. 4. feit. 2. Ya .

- j

1

quez iv 3 p.4.8 f-4. 2. Tanner.q. 6. dub 4. Luge

DELauxilio , & gratia aCtuali excitante , coope-

rante &c. fecundüm communern DD. quà ra-

difg. f. . YO. Ratio generatim eft ; quia ex quo«

MC

eunque alio motivo detefteris peccatum , noa

n

IU

t

tione fuprà. diximus omnem contritionem de-

At Q

bere effe f'upematuralem' ex parte principij )

deteítaberis füper omnia , falrem in quantuca f

ä

eít fumm deteflabile , ut difrurrenti palám-

lohiïfm

fed concomitanter , quatenus in eodem inftantà

1l Q

«um auxilio. DEI fupematurali .elicitut aclus

erít. Aam Íi doles & deteftaris peccatum pro*

N

ehennz vel poenatum à DEO i

li

U

contritionis perfe&tz , velut ultima difpofitiofi.

pier metutn g

N

mul infunditur habitus gratiz fanctiicanus ac

fügendarum ve

1 de facto inflitarum, autetiam -

ni$, jam a*

Y

ghariratis remifüvge ge;ca;i -mvor;aligl : æd.ö. us

ob privationem e&ternz beatitudi

Ql à

wm fupst

lm & ümgücim aean Qdl petcat

mnor

p

*

—

Á

4

h00 « Qbl Seravi Pars T Cap. V 4 1 De Cowithme perfióla, — 283

me,

»

il

'Dm'ti'iä , 'fed'lmagi's" odifti þænam fensüs vel infinite DEI böniiacis-nätura-lis defcr/iptæ $g

damni, quiàm peccatum. Item deteftaris pec-

cüm certum fit ad veram contritionem fuffi-

Q

catumob ejus turpitudinem : nifi concipias tur-

cere, dolere de peccato, quatenüs eft offenfa

DD»kga

pitudinem & malitiam iftam extremam ,:quà

DEI füper omnia diledli, fqb*quacunque ratio-

lMtr.

Ífummo Bono DEO adverfatur , odio & abomi-

ne boni & perfectionis proprie apprebenfi:

wu. mjg

n

nationi eft , non deteflaris peccatum füper om-

quales certé etiam funt, . effe fapremum Demi-

nia , in quantum fumme detellabile eft.. INun-

num , Lepgislatorem , Benefattorem cre, Deinde

rl

M

Ut

u

quidagnofcis? fed de his fe&. feg.

fateris & agnofcis , tali modo me detellari pec-

, l. At, inquis. ' Ego doleo & detetor pec-

catum fuüper omnia mala alia ,. non absque im-

nh'"«

tbitg

catum propter ipfum Deum maximé, ícu qua«

plicito faltem motivo, & a&tuali & virtuali im-

tenüs eftoffenfà Dei : fed vel 1. ex motivo &eli-

perio charitatis.

od

Sicut enim , fuüppofità fide,

ienis , quatenüs continet inhonorationem

lola charitas eftimat & amplectitur DEUM ut

T

DEI, conira cultum debitum DEO füpremo

OR

fummum bonum fuper omnia alia bona , ita

Domino vitz acmortis: vel2. ex motivo O£e-

etiam fola malum oppofitum DEO:, peccatum

x p

ET

dienris , quatenüs continet inobedientiam erga

zílimat, abhorret, & detellatur ut fümmum

DEUM fupremum Legislatorem no(trum : vel

malum fuper omnia mala.

Alize:veró virtu-

us

3.ex motivo Gratirudiuis, quatenüs continet

tes , Religio , Obedientia, Gratitudo &c.a(ti-

m

horrendam ingratitudinem contra Deum fupre-

m

mant quidem & deteítantur peccatum inho-

mum Benefactorem noftrum : vel 4. denique

"norationis , ingratitudinis &c. erga Deum , ut

[

ex motivo p'oprio virtutis poenitentiz ; ac ju-

T

malum maximum &graviffimum ; ut non ex«

ftitiz erga Deum , quatenus continet offen.

prefsé & relativé ut fammum - malum füper o-

( dnat

jumt -

fam ac injutiam contra Deum fupremum Do-

mnia alia mala: ergo fi detefler peccatum fu-

minum actionum no(trarum( juxta dicla cap. . -

3

p:r omnia alia. mala , fub quacunque ratione

Id

Jétt. 3. $. 3 ) atque fic spprehendo peccatum -

in particulari hic & nuac Deum offenfum ap-

7

d

u

utíammam malum , & majus-omni alio malo ;

[

prehendam , habeo contritionem. fatis perfe-

2

cum aliquali faltem virtuali & implicito amo-

Gam pro captu meo : adeó , ut meritó'Tambu-

p t

teDei: Non enim deteflarer, & cuperem abetfe

rinus Opn[c. exped. Confeff. l. X. 6..3. $.6. s. 13«

fiumd

Iiilüdmalum DEO , niíi aliquo modo de ejus..

afferat , hunc eífe aCtum vera contritionis in a-

Tud

10 complacerem , eóque ipfo Deum ama-.

&u fignato. . De peceato , quiaefloffemfa D E 1

j qno

rem. Quidni ergo adfit vera coattitio , erfi non

€& injuría , faper omne id , quod me povitere po«

y du

adfit formle & expreilom motivum charitatis?

Te(l, peenttét , Qf propono meamplisit sortaliter

&5

D

Anmonita docueruat olim graviffimi DD.apud

»07 peccaturum.

Certé denique omnes Chrie

m

Suarez fupra citstum , qui. feipfüm hanc Sen-

fliani , faltem. do&tiffimi , credunt fe perfecté

geavut

tentiam , utprobab;lem aliquando fuiffe fecu.

dolete & conteri , quando dolent de peccato

tuf teltatur? Refp. Fateor, movesme.. Non

füper omnia alia mala : adeóque non propter

us 'AMCI(!

aufim tibi negare probabilitatem tuam. In-

fuum malum , quatenüs per. illud incurrant

mc'üa"d"ä

terim cuni Card. de Lugo cenfeo , ,nul./lohm'o-

poenas inferni , privationem beatitudinis, &c,

mxmti :

do efle recedendum à commüniffima Sententia -

fed proptereà ,. quód perillud DEUM fuumof-

7

DD. poft Concilium Tridentinum ad juftifica-

fendant, moleftiá & injuria afficiant, füb quá-

tionem tam claré requirens contritionem cba-

cunq; ratione feu motivo perfectionis Deum of-

T

vétate : perfélam. — Atqui. contritio illa tua ,

fenfum apprehendant. Refp. Jam veró me con-

'€x quocünque dictorum vel fimili motivo,

vincis. Sed tantüm evinc:

T

moneft charitate perfe&ta, cüm non procedat

ribus terminis affero.

is,quod mox clar,io-

exdudïtï;

ex motivo proprio charitatis.

Doles quidem ,

IV. Refpondeo ergo , & dico conftanter. 139

j -A['tfiW

Z

ut inquis , &detellatis peccatum , fuperomnia

Non füfficiunt ifti dolores ad veram perfe&tám-

:cdhtiüä

alia^mala; qua non fünt peccata : at non de-

que Contritionem , quatenüs pracisé funt actus

teftaris illud, in quantum fümme eft detefta-

at

eliciti earum virtutum , fiftentes in eatum pro-

m BOHW

bie. Long?enim deteftabilius eft peccatum ,

prüs motivis, Religionis, Obedientiz, Gra-

iA

) fl

À

in quantum eft contra Deum fummum bonum

titudinis, Peenitentie, &c. quod ratio noítra

gull

fimpliciter ( ut $. 1. explicatum ) ac füpremam

& authoritas Concilij Tridentini omnino con-

o

7

charitatis virtutem ,. quài in quantum eft con-

vincere. videtur,

Omninoó autem . fufficiunt

J

y

trà Deam particulaliter ut fupremum Domi-

,Jf

illi dolores,. quatenüs aliquo modo procedunt

( UM^

num, Legislatorem , Benefactorem &c. ac fo-

ex motivo & imperio charitatis: quod bené

làm contrariatur infetioribus virtutibus , Reli-

qm]dq

evincit inflantia data. — Atque adeà dico uni-

u

$ionis ,. Obedientiz , Gratitudinis ac juftitia.

verfaliter : adeftvera Contritio perfecta, quo-

Ratio horum ex $. 2. refümenda eít.

nllq

ties ex actuali & virtuali , implicito faltem im«

i

129

-HIL Contrà adhuc inflas. — Dicit quidem

perio & motivo charitatis doles , & deteítaris

-u![liu

j

Conclium , Contritionem juítificativam extra

peccatum . ut offenfam DEI : fb quocunque

"

p

Sacramentuni debere effe cbaritate perfetlam ,

particulari motivo vel malitiá. ipfüm, pecca-

"L

jl

fed certé non dicit debere effe charitate perfe-

tum & offenfam DEI: & füb quacunque parti-

&ilimam, fub fupremo motivo charitatis, &

culari perfe&tione , ratione vel refpe&tu. ipfum

l

; /

p

fxfmmo"conf.eptu DEI fummi boni offenfi , feu

Deum offenfum hic & nunc apprehendas, &

;W

Nna

Wbi

Y

Néason

[

284 " Qbeol, Sacrament. Pars I IL. Cap. 11 Sél, 11.De Contritiona þäife»äi.' ;

L

ex ejufmodi virtuali &

derim : an Íufficienter fic exprimatur 'contri«

tibi proponas: atque

tio perfeta?. Refp. fpeculative & in abítracto,

j

implicito faltem impe

rio & motivo charitatis

s.

tum, quoties detefta-

Ípectando fenfum. grammaticalem verborum,

doles , & deteftaris pecca

fatendum eft , hác formulà non exprimi dolo-

ia

ris ut fimpliciter fummum malum fuper omnia

IU

rem ex motivo charitatis erga DEUM fum-

alia mala: fic enim neceffario deteflaris pec-

d

catum ut malum DEI oppofitum fummo bono ,

mam bonum , aut ullum clarum affectum a-

D

quod utique eft proprium Charitatis , ut modó

moris diviniin corde proferentis , fed tantüm

2 n

dolorem ob offenfam vel injuriam DEI fupre-

dictum. — Habesergo: perfe&tam contritionem

atitic

mi Domini noftri ex motivo Religionis ac Poe-

quando ex a&tuali vcl virtuali affectu amoris Dei

nitentie ad fummum ; ideóque fecundum

i^ 1C

fuper omnia detelaris tuas per peccata DEO

üvide

communiffimam Sententiam , nec perfectam

fummo bono irrogatas inhonorationes , ino«

1 S,(

bedientias., ingratitudines , injurias, &c. fu-

contritionem, — At veró practicé & in concreto

i veta

fpectando illa verba fecundüm affectum feriü.

prh A. fpecificaas. Nam licét ejusmo-

,

di deteflationes clicitivé fint atus Religionis ;

& fervidé illa proferentis , omnino formula

aerito.

obédientim , gratitüdinis , poenitentis , .

ifta regulatiter , & u plurimüm continet veram.

[ 3

contritionem ex motivo charitatis & motu

imperativé tamen fünt actus amoris DEI fuper

tio

omnia. Quin hác ratione etiam motiva &

veri amoris divini, adeo , ut inter IOC. imà

forté intér mille vix: unus reperiatur, qui fi-

u

actus contritionis imperfe&æ feuattritionis uti-

d

ne vero motu amoris DEI ,. veráque 'contti

z

lifim? elevabis in contritionem - perfectam.

Qs h

Utfi ex ejusmodi a&uali vel virtuali amore DEI

tione, pié, ferió & ardenter proferat ha vere

ts

baex corde. |.Summ? doleo , quod te/ Domi-

doles, te tuis' peccatis meruiffe infernum ,

N

ubi zternüm DEI amore & fruitione carens ,

num "Deum meuns toties tam graviter effendte

rim & maxime fi addat epitheton dzle& , vule

Ya

DEI odio & execratione plüs quàm | ipfis in-

Til

'Si enim" amo«

go 9Rteinen líeben £ Otf unb C Delege

P

ferni ig

nibus, afurus effes.

Tüàteí

ris affectu

doleas, te adeó offendiffe fummam

biget/J adeó ut doctiffimus Leffius amitar. 7

[2

tontt

bonitatem feu benignitatem divinam , ut itri-

nfiffio. cafa 1. veram contritionem gitimet

k U

libus

f

unc aCtum. — JMalediita peccata mea, quibus.

tatus Judex juflus etiam poenis tempora

Vide

?J- Dl

te caftigare p

offit aüt de facto caftiget.

Dominum D EU 44 meum offendi . Ratio u-

|

tem eít: quia fic ferio loquentes boni. Chrilti-

!

üng

dicenda fe&.

fé4. cüm de motivis attritionis

1

dicam. -

Interim

lege Authores Afceticos de

ani ( quifque fuam mentem exploret , & fate«

Nune

affedtu & praxi Con

tritionis: fcribentes : &

bitur ) non Íolent in peccatis apprehendere.

| i

vel confiderare offenfam DEI, ut formalem.

inter hos P. Joannem

Weyer S.]. "Theolo-

Ti

um)

fimul & Alcetam infipnem , qui in-

injuriam feu lefionem juris divini fuprémi Do-

i

mini , fed confiderant in peccatis offenfam DEI,

&

C

fiio Theophilo , p

rimà die medit. de Confe[Jione

g d

tanquam molefliam, exacerbationem , ac ve«-

& dolore , optime & practicé proponit tres mo-

|. Vs

dos eliciendi Contritionem.

i. Ex motivo

lut amaritudinem , gravémque difplicentiam ,

quam peccando quodammodo attulerant anie

At

erfeQlionum divinarum , aut omnium fimul,

Vittie

aut unius in particulari,' quarum quzlibet eft

mo divino, optimo DE O & Domino noítra.

| n

fümm& amabilis , ejisque amore & intuitu,

merito femper amando , omaíque obfequio:

qurar)

ad placitum , & guftum profequendo, ac velat.

P

eccatum fuper omnia deteflabile, &c. 2. Ex

Vgl

motivo

beneficiorum divinorum ex infinito

oble&tando : an non hic operatur motus fyne:

ceri Amoris divini ac motivum Charitatis? Ea

ls f

amoretibi praftitorum : quorum intuitu me-

Wt

ritu DEUS füper omnia amandus , non offen-

tenim apprehendimus,DEUM tanquam Patrem

' S'L'mc

dendus ; & de offenfo fuper omnia dolendum.

chariffimum , & offenfam D E I, tanquam ol*

fenfam Patris chariffimi carnalis , fub contea

o

. Ex motivo vite & paffionis Chrifti, feu

Wi

omnium, quz Chriftus pro nobis egit & paffus

ptu perturbationis , moleftiz , amaritudiniiaN

M

mllm

M mpl

tl

eft ex purifïïmo& ardentiffimo àmore tui, i-

&c. quà exácerbavimus charum Parentem

M

füper omnia aman-

carnalem, vellemuüsque nihil tale factag à no-

"lie.

deóque meritó reciproce

E Y

dus, nonoffendendus &c. &c. Mihi multis an-

bis , factümque amaré dolemus , utique non.

fine affectu & impulfu amoris filialis in Paren-

N

nis circa fefta natalitia ( quo tempore initio an»

si 1686. hecftribo) mirificé placuit , & fa-

tem.

Qusre enim ex tali filialiter dolente

; Q]

filio , €ur doleat, fe illam moleftiam attuliffe

puit, & etiamnum placet, & fapit füfpirium il-

Srof

lud.

uomodo amabo 'Te amoris Rex , pro

Farentis animo? Statim refponderet : cur non

ünt

gaec nafcens in [labulo , Wt prome vooriaris in

doleam ,. càm meus Pater fit: amo . ipfum,

mlpïblh

dire

patibulo? Guíta & vide, quoniam fuave eft,

ac proinde ei femper bonum, placitum , gau-

& efficax ad effe&tus amoris ac amotofz con-

dium.opto potiuis ,. quàm mole(tiam , difcipli-

tritionis concitandos.

centiam , disguftum amaritudinis &&&. — Hoc»

inquam , fenfu & affe&tu folemus etferre illa

er

13X $. Ex dictis expendendum , quid fentien.

dum de communiffima dolendi formula ,

verba , eüm pie; ferio , & ardenter proferimos,

uà communiter, przíertim Germani verna-

ideÓque veré éonttiti & ex motivo charitatis a

culé dicere folemus : Ex toro corde , vel fum-

amoris DEI dolentes cenfendi, ^ Quare, li o

gsx H'Dl"

tempore , quo urgeret praceptum Contit

ï(?g'

medoleo, quód. Dominnns l?eu? menm offen-

niz

,

M

L

B

9.7;551. Sacmm./ Pm )Il.- Cap. 1. AS;&,H; De Contritz'om prkda, 28$

OR

N

juxta infrà dicenda. fe&. v. g.in periculo mor« — 137, Poffit tumen DEus aljolutà fine omni pocnitentia

iib

tis, aut fubitó coaétus mini(trare Sacramentum

vel aclu alio.

Wlua,

inflatu non beno , ea verba ferio, piéque ef-

138. Paecatori attu nv peccanti feu ad péccatum affetlo ,

*

rj

fu^ peccata gratis remuttere,

fatus es; noli teaccufare Confeffario de omif-

I39. In lege vveteri omnino fieceffavia erat ad iuffiftpgiq-

SU'M i

f

fione contritionis.

Et tu- Gonfeffarie, fi mo--

L

nem , perfzcla , formalis uel virtualis,

tibundum audies, pié ac fervid? ejusmodi verbis

140, Inlege autem novo fufficit etiam atiritio eum $4«

li

cramento Baptifmi , vel Pazmitentia

Wab

ad Deum füfpirantem , maximé jam valde debi-

u,ï. Non tamen atiririo cupa Alijs Sacra

lf

lm, noliangi, velillum magis auguíliare de

^

nientfs ?er - fe lo--'

. quendo.

contritione perfecta. Unde cum Gobat híc eafz

143.. Contritio perfeHa etiam extra omne Sacvamentum

r i*-'ï"fï-a

4« 9. 109. adhuc unum. ( Nam utilia, proli-

infificativa non nece[[ario debez effe formalis ;

s

xa videri non debent. )

144. Sed [ufficit virtualis, amor DEI Juper omuia ,

&t

pezeator fit immemor, feve meimor. fuorum pec-

132. $. Càm rot fint conditiones támque delica-

: 145 3v

tatorum,

jf

UE vera contritiones perfectz hactenus expli-

j

147« :Memor tamen in extremis conflitutus obligatur ins

cate, maximeilla: femmus dolor faper omuia :

fuper elicere contrittcnem formalem,

Jonti

meritó híc quares , an fit facilé hunc eliceré ,

149. ZLmor DEI generatim duplex , conenupifcentis (n a«

miettie,

ts d

necne ? Delicata eft hec quaítio & ï'mplica-

:

er g

IjO: Qwuid amor contupi[centia

te refponfionis.

$i enim refpondeatur diffi-

151. Quid amor. amicitie quoad affeüum complacentia

itir,g

culter eum elici , abílerrebuntur à conatu

Tiq t

eum eliciendi multi , eheà ! qui gravibus pec-

134- u

4d quoad affecinm dejiderij 9 dittus amor obedien-

Yerit

eatis obnoxij fubità vocantur ad. Sacramenta

tíalis, Ulqueadn.129.

J

qualiter , c» quand

ul t )

miniftranda. « Si afferatur , id effe facile , forte

.r?'g. idp ,

" itg/liþ'retl Mart;ri:)m!

Ufque ad n. 164.

nf

multi füment occafionem exiftimandi, fe eífe.

ASSERTIO.

Vere contritos, cüm tamen non fint. " Navare

il

Omini in peccato mortali conflituto, in 135

rus de mbileo & Indulpentijs notabili 1*. affit-

ib

H

omni fLatu de lege ordinaria , ad juflificas

fisain/

mat effe difficile. ^ Diana contrà & alij putant ,

contritionem eti

s

am perfe&am facilé elici pol-

tionem G falutem confequendaen,med ium necef-

n al

/ariisq:; feu neceffitate wed)j neceffaría eftr Pa«

m

fe. . Utrumque videtur verum refpedtu diver--

witentía , feucourritio aliqua: iu veteri qnidem

2

fo. Difficillimum fine dubio eít elicere per-

lege determinate fola contritio perfetla ; in nova

feclam contritioné refpe&tu valde habituatorum

oni Chr;i'

astém legi poff ivflituta Sacramenta Baptismi

, &b

in uno vel pluribus peccatis mortalibus , &

maximé libidinis & vindidiz : & fingulariter

& Peonitenie, d isjuntlim aut contritio perfetla,

»prehen!ïf«

Aut Sacramentum cum attritione fu(ceptsm ne«

formilit

antequàm , prout deberent, evitárünt occafiones

j

proximas peccandi : O

que nece[faria efl formalis , fed fifficit comritia

yéniDe

quando «ales elicient,

Íynceram | deteílatio

nem peccatorum .füper

perfcäa virtualis inclufa in atiu ameris D E 1

fim DÀ

fWper otnnia , acettam AMartyrij y quantum e[t

m, X

omne aliud malum, ex fyncero motivo chari-

tatis acamoris DEI fuper omnia , quem tam ef-

de neceffitate medij. Efttota communiffima ,

L X'xientiifï:

frenate offendere affueti funt.

. Digito DEI &

ut patebit explicatione,

vletat

virtute altiffimi hic opus eft.

"

Facilé autem

$.1

mmipi

metitó cenferi debet , elici contri

tionem ab ijs ,

m

Inomni lege ntcelJaria Penitentia v

l

WW

quirarb & ex humana fragilitate

potius, quäm

el 1£0H^

)

n

ex malitia vel confuetudine pscca

tritio aliqua.

um

nt. Hienim

faciliàs fynceré ad

-

mentem & ad Deum rever-

L f Enemde Fide. Condl. Tridentfe!3f.

Ch&llhïï;

tuntur.

14. c. I. Fwit quidem Ponitentia uni«

d

133 $. Jam dicturus de. neceffitate contritionis ,

a

qlll

verfis beminibus , qui fé moriali peccato inqui-

uppono te notfe: neceffarum neceffitate me-

ná[fent , quovis tempore nece[[aria ad gratiam d

B

T

ij ad falutem id efle , fine quo falus zterna con-

juflsificationem affequendam Ex ibidem c. 4. Fwit

zmarli"-*

equi fimpliciter. non potet, non obftante

quovis tempore ad impetrandatm ventam peccas.

uf put

quácunque impotentiá , ignorantiá , inàdver-

torum bic motus contritionis neceffarius. Con-

k

(

tentià :v.

8» fic neceffarius eít Baptifmus parvu-

lis.

ftat ex SS. Script. paffim. Eccl.20. v. 22. $ pesi-

j Uf

"

-Neceffarium. neceffitate praecepti eít il.

tentiam nonegerimms , incidemus in mauus Dei

[j

lud, quodad obtinendara falutem etiam necef-

Q* non in manns beminnm. Luc. 13. ff peniten.

jait

fario preftandum eít , fcd cüm praítari poteít ,

ti4m non habueritis , omnes fimiliter peribitis z

hr

um

excufante impotentid, ienorantid , oblivione

quàloquendi formulá fignificatur neceffitas me-

yi n

inculpabili &c. fic neceffarium eft die Domi-

dij;ut & Joan. 3. Nifi quis renasus fueritex aa

Ricoaudire Sacrum, &c.

vamo l

qua (&c. SS. Patruim de hot pleni funt libri. Ra«

Jf ;

at

QUZSTIO IL

tio eft: quia illud, cujus effedus eft fimplici-

li

m,dla

!

ter neceffarius ad falutem,eft ipfum neceffarium

CtH

?

ntritio [it nece[Jaria nece[-

neceffitate medij: fed effectus poenitenti feu

j

j Cffe f

Qualiter €o

fítate znedij ?

contritionis , fcilicet remiffio peccatorum feu

f

f0

^)SUMMARIUM,

juftificatio elt fimpliciter neceffarius ad falutem,

Ü

AHHVI!

omnibus in rnortali conílitutis 5 er

Xag. Homini in mortali conffituto in omni lege nece[uvin

go & ipfa

Qudffi

eft aliqua pernitentia , vel dolor,

ponitentia eft ita neceffaria ad llutem,

"T d

Nn3j

H

P

D

—

38 c'k g;??al. Sacram, Pars TIT. Cap. 1 Se&, D. De Contritione per]?þïa,

d

nationem absque ullo a&u. Pamitentis , ficut in

P 3—

6 1l Quidponitentia feu contritio aliquafit

vt

meceffarium medium ad. remiffionem peccato-

humanis moraliter loquendo cenfetur peni-

du

rum feu falutem. — Katie à priori eft 1ola & ju-

tüs abolita injuria vel offenfa, fi offenfus inju-

D

flifima ordinatio divina. — Rationes congrue

riam remittit, etiamfi offendens nihil penitüs

m

dummodo is in aCtuali voluntate lzden-

j

entig varie affignari poffunt.

Hz maxime

agat,

[

d

dinon perfiftat. — Quare DEUS tali peccatori

[

duz. Quia per omne peccatum mortale aver-

titur homoà DEO, & convertitur ad creaturam.

habituali infündendo gratiam deleret illam ha-

i ex

ergo «onvenientiffimum eft, &t non tollatur ;

bitualem averfionem , & faceret haþitüalitetf

ip f

nili p erconverfionem ad DEUM, & averíio-

ad fe converfum fine proprio aQu : etfi fic

d ,

nondum effet a&tu converfus ad DEUM : (icut

nem À créatura : atqui ubicunque funt hi a&tus,

dito

ibieft poxnitentia vel contritio aliqua : ergo &c.

modo parvuli juftificantur , fiántque habituali-

d iac

terconverfi ad Deum absque ulla a&tuali pro«

Item peromné peccatum mortale homo offen-

toria

dit. DEU M , ut paffim loquitur Scriptura :

pria converfione ad D EU M.

s :

tiue.

fed Deum offendi (quomodociünque nos appre-

fþpexj.

aT

hendamus juxta füprà dicla:) reipsà & in effe-

AA

ia

&u nihil aliud cft; quàm Deum velle vindicari

ri determinatà /äla fætfiüt

Bl /ilpl

þz lege vete

1

Vs

pecaatum , neque enim alià ratione poteft o£-

D perfttia .

fenfio convenire DEO proprié loquendo: er-

m

l

N ftatu legis veteris ante legem fg'rätiæ'ggg

go de lege ordinaria non tollitur peccatum ,

nemo adultus à peccatis liberari ac jufti--

hum

nifi per punitionem peccati , quod eít proprium,

N

ficari poterat absque vera contritione perfeda

poeniftent»iæ-,' & hinc notanter initio addidi : m

formali vel virtuali, — Ra:e fuit : quia Sacta-

äu'ö [

omni lege «e lege ordinaria. iNam

lt

mienta veteris legis inania figma erant, que

7 IIl Deus de potentia abfoluta poteft remit-

:grius:

E

tere peccata, & jullificare hominem, absque

gratiam DEI per fe , &t ex opere operato non

conferebant, fed folüm prarfigurabant & figni-

cenitentia vel contritione formali vel virtuali .

autullo alio peccatoris actu. Communis cum,

ficabant per. Chriftum : conferendam : sícque

excitabant fidem in Chriftum Mediatorem :

i

Scoto im 4.d. 14-4. 1. Suarez &ie d,9. Ratio

fi formata fuit per charítatem , feucontri»

eít: quia DEES de potentia abfoluta peccatori

qua,

tionem per

fe&tam , vim habebat juftificandi ex

[

aQtu non peccanti , absque:ulla ejus poeaiten-

Inin

tia vel actu prav

io poteft infuuderexgrätiam;

opere operantis tantüm ; juxta commun

iff

D

al

mam DD. & fidem Catholicam.

fan&tificantem : ( poteft enim DEUS effectum

n

roducere absque difpolitionibus , maximé ex

Il. In novaautem lege non eft ampliisne«149 -

Rif

ceffaria ad juftificationem fola perfeCta con-

2

fola fua libera ordinatione. requifitis » poeni-

ftitin K
