ralisac Theologici , atque non alterius; quàm

offenfa Dei fub quacunque ratione fuprà pofie

fpei Theolqgfcæ » ( non utique fidei, nec cha-

i

tà , irreverentià , inhonorátio , inobedientia

ritatis, ut fupponimus ) cüm debeat necelfario

Ws

tendere in Deum, effe converfio ad Deum, ani-

ingratitudo , &c.. erga Deum.- 5. Ad metum

p

ehbenne [peCtatetiam , quód excludát hominem

mo fibi reconciliàndi Deum, cium fpe. venie; ut

A0

À vità eterna ac beatitudine ( qua eft effentias.

exprefsé addidit Concilium Tridentinum loco

jl

lis damnationis poená damni ) aut faltem impé«

allegato: ergo &c. — Declaratur. fundamenta-

u

liter.

Onïnis*fuga mali continet implicitam

t

diat, & poenis purgatorii excruciandum deti*

neat...3. Ad wsetum penarum Íípe&tat. etiam

faltem profecutionem boni oppofiti : ficut &-

ád

fib

confideratio juftitiz , irz , juditiorum divino-

Contrà omnis profecutio boni involvit fugam

fum, terrorum , flagellorum , viridictarum ,

oppofiti mali

atqui ofnnis falutaris attritio

&2

quas Deus ob peccata folet immittere peccató«

neceffarió deteftatur peccarum ut eff malüm

d

ribüs: & fingulariter illarum,quas defa&to pec«

€ontra Deum , ejísque offenfivum , ídquein.

id

catof experitur & patitur, ut funt morbi ; infa-

ordine ad reconciliandum nobis Deum ; ejüis-

g

mia, inopi4;alidq; mala à Deo ob peccata imif-

queamititiam ; & erga nos bonitatem repàár

j

fa vel perrniffa;adeóque fupernaturaliter per fi-

dam cüm certà fpe veni& : -quippe quem nobis

At

demapprehenfà , ut in gratiam rudiorum ma«

offenfüm & malum erga nos hàbere fnerit ti-

ä

WO

gis & practicé declarabo $. 5.

à

piemus , & formidamus : érgo eó ïpsö faültem

9X

9 $. Sedais : intelligo:

fati

v lese omilà eife

implicité & ultimaté profequimur & amamus

ln

£.

immediata & proxima motiva attritionis : fed

iplum Deum ut bonum : nondum quidem ut

ib

nimis multa funt-

.

*

nónne ad unum aliquod

fummum bonum in fe aimore ämïc;tiæ»,üc" enim.

ordin

principale & ultimatum reduci poffunt, ficut

'doler nofler effet perfedla contritio ; fed ut — |

lores ;

eít unicum contritionis motivüm fcilicet chari-

fummüm Bónum noflrum amore .concupif-

j ATE

tatis &c. — Et nónne. jam audivifli initio in ip»

Centiz , quo nimirüm bona aterna & tempo- —

] ditar

talia fperamus , & oppofita mala timemus; &

fa thefi fignanter Qi&uni 2

BL

ficerit a&us attritionis , aliàs nunquam : fic

énim attritio non convertet ad Deum, & non

[

] F

: 5- —ïII.

Til

ális : ut bene confideranti liquebit : ergo

E

Ultimatà l printipaliter fpei 2&?d0gic&f

tandem motivum principale ultimatum atttitio-

EO

?x

1

a€ timoris oppofrtr.

nisomnis falutariseft motivum fpei Theologi-

lr

€& & timoris Dei , quocunque tamen. moti. '

lii

230

Yeut contritionis perfe&tae motïviinf formas

vo immediato in particulari adáttritionem mge :

;

3X e eft motivum charitatis, fcilicec DEUS ut

veatis , üt applicanti pátebit. — Attritus dete-

Yi

fummum bonum in fe , quem füper ormfiia

ftaris & doles peccatum ob fuam rsrpirsdintm:

hts

ámamus amore amicitiz propter ipfius intrin-

quatenus injutia , offenía ; inobedientia , i

Átj

fecam , infinitam , oninimodam bonitatem ; &

gratitudo erga Deum: quare hoc ? quia tim

&

lh

ideo deteflamur füper omnia peccatum velut

& fugis ob hsc habere Deum infenfum ,.

MM

malum ipfi Deo , ejüsque infinite bonitatis

velut malum tibi : & nónie eó ipsó concupif- —

""lj'pln

offenfivum

PS

*

"J'W[:r

atque ideo otunis confritio eft

cis & optas habere Deum pacatum & bonum

LT

a&us charitatis & virtualis faltem amor Dei;

tibi? qui eft 4mor concupifcentie & fpei Th

-?mnu d

l

ut fuo loco declaratum : ita motivum fortna-

logicz.

Idque clariffimum eft, quandod

]e, principale, & ultimatum falutaris attriti-

Mlm

les &t deteftáris peccatum ex timore amitte

Vltntye

oniseít motivum fpei Theologice , fcilicet

di &ternám beatitudinem , & metü damna

r

idem ipfe Deus , ut fumimum Bonum noftruni

7

:

VC

is , gebenna & penarum : nihil agis:.,. mfi do

As

íuper omnia amandus amore concupifcéntie

& umor tuüs fit actus fpei Theologic

ob bona futurz & prafentis vitz abeo fperata ,

ficut Deum tanquam nobis bonum conc

t

mdudlt i

F?þfetü

& timoris oppofiti , quo 'nimirum timemus

éimus, maxime &

priücipaliter in bäg;?tï;

né

eum offendendo ejuserga nos bonitatem , be-

& vita fututa ; & fecundarió etiam 1

-t de

fievolentiam, beneficentiag à nobis avertere:

vite prefencis falutaribus , fic ejus formidamus

"jf

& ideo ex tali fpe & timore deteftamur pecca-,

Vi

indignationem & peenas inferendas prat

Ro

tum quatenüs eft nalum nobis apud DEUM,

ád altetam, vitam fpectantes, dgmngüþ.,xi

ipsámque Deum quodammodó nobis reddit

Wi

purgatorii ; & fecundarió etiam fpeclant

malum , non infe , fed in effeCtu erga nos, pec-.

vitam prefeatem.

Et hác tatione re&iffimé

hl,

catanoftra malis peerie eternis ac temiporali-

À Ti

dicitur attritionem omnem debere procedeR

bus puniendo: & ideó omnis falutaris attritio,

ab amore DEÍ: nimirum non perfedto &C

amis

lmlm

eX quocunque dictorum immediato objecto,

ii l

N

citis , ut infrà videbimus : fed faltem m

Ífeu motivo concipiatur , ultimatéeft, & de-

perfecto & concupifcentiz , ut modo decla

E(]ole lþïl

l

bet efl'g actus fpei ï-heO?ogicæ 44 Finærisï Dei

tum. Quotiescunque ergo tuus dolor & ti«

ínof

—

,

T

Sbol, Scrani Pari TL Cip. & HLDeddhow —— 305

s

!

j

li

rnoma principaliter refolvitüt in acum fpei.

T

liationem. cum ipfo; amxatxamDei,:psums

[ 1

*

& amotis faltem imperfe&ti & concupifcentiae

que DEUM : ideóque fnüm commodum ,

erga Deum , adcóque in motivum fpei Thieo-

Ut

séque ipfum veriffimé & pofitivé conftituit ul-

logicz , fecurus efto , te .veram fupernátura-

timumfinein, — Quodenim pofitivé magis z«

Itj

/Jem attritionem habere , & teclé difpofitum

Atl

ftimatur , quàim Deus ; fini$ ultimus conftitui-

-

adSacramentum Ponitentie : alihs non. . Pro

tur: qua utiq

uf

üe gravitfima *e&jdeg*rdipatio E -

.tujus pleniore intelleQu nota , nos triplicitér

injuria DEI fümmi boni,

poffe dolete & deteftari

X

IlI.. Poieft quis dolete & de

:

LTT)

peceatum f:x.metu feu

'te/fïär;igþecca'tung*;

Ül

timorepoenarüm:

A

ex ümore peenarum , &c. tanquam fub motivo

L. Poteft quis dolere,

& dïïevt*e.fïai'—i' peécatutii

$

;K;'i

formali próximo , at non finali , ultimo ac pra-

ex timore peenarum remoté & excitative tans

Cifivo , fed a&uali impulfivo tàntàm : fic, ut

hh

tüm,feu tanquaám füb motivo remoto excitàn-

ofti :l

quisdefaQdó moveatur, & impellatur ad do-

teàd evertendám malitiam peécàti , illidque

lendum , de fa&öque doleat & deteftetur pec-

nyoln

fuüb hac velifta raüone feu motivo occurtente

lii

tatum propter pocnas &terna$ ac temporales,

N

cognito deteflàndum.

Atque ita ex timore

it eü.':'

4quas timet ; non tamen sItipmare G pracifioe :

um n

penarum quaruinvis etiarn temporalium excie

Íeu ptopter finem ultimatum & pracifum : non

tariad pocnitentiani bonum eft & falütare: Ut

Deas

enim pofitivé ullo affectu a&tuàli dicit.| AVollepa

aperté docet Tridentinum Self. 6. c.6.. Et du

J'aler;* vel deteffari peccatunayvellem adhuc pec -

Fatei

peczatoros fe effe intelligentes ,à ju[flitie divina

care , Go nifi infernus v. g. fet , mifi beatitu-

IPBQUEE'.E

timore quo siliter cogcutiustur , &c. — Ipfa

dintm [perartin &c. Sediolüm negative dicit :

bert z

Veró d—ct"e&'atid peccati bona etit, vel melior ;

de fatto moveor Q* impellory & non moverer &

89

aut optima juxta perfectionem alterius motivi

itapellerer inodo ad dolendum & deteflandum

u

formalis;tali timore excitante; ánimadyerfi ;

pectattem , vifi ptenas illas timerem : & quame

lm gt

fub quo fertür in peccátum: — Átque hic eft

n -

vis ex vi hujusactás pracise plüstimeat poenarm,

ordinarius modus , quo Deus pertrahit peccas

.quàm pectatum , &c. injuríam DEI, &c. plüs

Q s H?

tores àd meliórem frugem , & ex tali timoré

qit (

i

ametfeipfum , quämDEUM ; non taimen fic j

T

excitante ; ad confidérandam & pofiderandam

utpofitive etiam minus tifnedt peccatum, quàm

ml

malitiam peccati non raró ad ipfam contritios

poenam , minüs amet Deum ;'quàm Coclum: fic

T

nem perfcétàm;& poenitentiam perfedtiffimam:

utita affe&tus in aliquo cafu potiüs eligeret pece

. pertingitur.

us

S

;

catürm,quàrmi poenam, potiüs perderet DEUM ,

um, d

434 W. Poteft qui

: dolére & deteffari peccätuüi

quàm Celürn ; &c; ( Sicut ia priori cafu ) ab-

df : di

extimore poenarum tanquam füb motivo for-

fit: fedfolüm negátivé hic & nunc non timet

2

umatttio

mali proximo & finali ultimo pr&cifivo fic, ut

magis peceatum ,

quai pieüáf ; nof mágis

M

timor pomarum fit tota caufa motiva finalis

amat DEUM ,. quàm Calum : quia nimis

TO fií

. dolendi, ita ut fie dolens ita (it affe&lus , ipsc-

um hic & nuné aliud motivum. perfectius

ao

,que dolor includat virtualitet hànc. conditio-

dolendi & deteflandi peccatum non occutrit,

hts

i malem: Sison effeut porna atérna vel tesapora-

quim umor poeenz ,amor Cali,&c. . Qu ta-

nurpïf"""?' ;

Jes . nolltta dolere & deteffavi peccatum. . Aüt

inen non fant motivum ultimüm przcifivum ;

jl

fict fumita difpofitas , ut utnc fevio vellemnon:

quià non prafcindit , & excludit lia motiva

1 ) qm [?flä

dolere de sse15 petcatis, fed potins in eis complde

perfe&tiora dolendi,quiti potiüs ità difpofituseft :

€eré Q pergere , fimon elfet infernus, — Yem:

utfi occurterent rüenti alia perfe&tiora motiya

?,

"

Sollem agere p&uiteutiam , (Fc.. vifi fperavem a-

) D! qu

vel rationes deteftándi péccatum , quatenus eft

st

ternam beatitudinem , &c. Et tális doloe & àt«

offerfafuini boni, &c, omnino etiam fub illis

zi

tritio nulla eft ; & peccaminofá, ac novà infer-

motivis deteflaretür peccatum,& jam plüs hor-

Aodigna. — JVulls attritio et: / quia rion avertit.

*ä) qw

teret péccátutnquàm poenam quamcunqj ; plüs

um

voluntatem ábíoluté à peccáto , feu tantüti

amaret Deuim ; quàm czlumi a€. beatitadinem ;

d

- conditionaté , fi non effent poenzi , fi non éffet

ne

vel quodcunq; bonim creatum, & c. Quin étiam

pis

,mhæ

anferhüs, fi nón. Coelum Íperarem, &é. imó

fubinde dolet ; fe non ftoveti ab alio perfe&ti

includit a&tualem affe&tum ad péccatuni, quod

heolgauïl?

ori motivo, qnàm timofe pcenarnm: üt bé«

ptopter folam poenám deteflatur , alioquin actu

he exprimit Góbat lr

bab; Confit.cafu Amith.

)num [

nollet deteflari , fed complacere perfeverare. in

f Il*

u

67.68. Ertalistimor peenárüm bonüs , ho-

illozmullus ergo liic ( vides) actus fpei & amoris

heflüs ; fancttis eft , indéque conceptus dolor

qu

etiam iniperfecti erga Deum : quippe quem ,fi

& . deteflatio peccáti vera & falutatis attritió

j5 j

jj

poenzenon effent,vel beatitüdo on fperaretur ;

yiif

fafficiens cum Sacrámento ad remiffionem pecs

i

oon curatet. 2.Peccamiinofa & novo inferno di-

catorum fecundüm Concil. "Trident; cir;

Eft.

-£na eff bac aztvitío: quia talis a&tu & pofitive

yp

t

que verus a&tus fpei Theologice , quà ficut ho«

4l

plütis ac magis zflimat malum peeng. fibi for-

nefté & re&té amore conchpifcentia defidera-

u

ld

midátum ; inferüum v. g. autbonum beatitu«-

" P[O[C

inus beatitüdinem aliáque bona confequi àDeo,

ary

dinis fperatum ,. adeóque fuum .commoduni

eóque tnotivo impellimur ad béne agendüim :

fcao&

j

Íéque ipfum perverfiffimo fui arore ) quàmn in«

J

ita re&té & honefté timemus beatitudine priva.

(v

n

ii,alisque poenis atérnis vel tefnporalibus.à

m

jgriam þgo illatarm ; offenfamADEI,» réconcie

DEO pvaiti ; eóque timore falubriter ioves

N

T.

Q.3 j

inu£

k

N

"

X

d beol, Sacrauent, Pars ll Güþ; Tl Sedl. Hl De Attritione,

r

310

fed etiam effe malum ipfi D«o ; ejüsque infini,

i

mur & impellimur ad fugam , deteftationem,

tz bonitatis offenfivum , amicitie lafivum,

f

dolorem peccazorum , adeóque attritionem fa-

1j

Jutarem. T'andem hic timor & attritio inde con-

&c.etiamfub hoc motivo vel maximé doleret

& deieflaretur peccatum , adeóque jam im-

f

cepta facilé refolvitur in amorem & contritioné

plicito faltem amore Dei fuper omia , eva-

-N

erfelam : pro quo ulterius obfervandum ett

234 ]V. Triplex communiter à. Theologis di-

deret perfe&té. contritus. 2. Firtualiter & im-

j

]

pHHC

flinguitur timor , & inde natus dolor de pec-

plicize, Quia omnis veraattritio ex natura aclüs,

D

cato: Servilz , fnitialis , & FHilialis.

"'imor

'cum fpeveniz , vult & intendit remiffionem

yltt

& dolor fervili: dicitur, quo quis timet pecca-

; peccatorum fuorum : Íed fpes veniz & remif-

fio peccatorum per fe ordinatur ad reconcilia-

iiat

re , aut peccáfle dolet ultimate & pracisé pro-

lii

' fi infernus

tionem divinz amiciti j amicitia autem ng-

prr poenam , infernum v. g. ita ut ,

tj

non effet, nollettimere ,nec dolere, &c. — Sed

ceffarió requizit amorem mutuum inter amicos:

ergo attritus virtualiter & implicité vult Dei

irfey

prompté peccaret , ut in peccato» perfeveraret :

&ont

& hic timor & dolor nequam eít, juxta dicta

amicitiam, Deümque aimare amore amicitiz,

1ifüi

aum. LI.fic dictus,quod fit ferversms fcu manci-

érgoulteriüs, fi ei proponatur DEUS ut fum-

/

mum bonum,fuper oinia amandum , idque

be

piorum proprius , qui plerumque fua munia

is offenfüm & abalienatum , infallibili-

177

obeunt ex timore potiüs, quàm ullo in Domi-

'peccat

nosamote.

ter ( moraliter loquendo ) amabit Deum füper.

[f

Timor & dolor 4zitzalis dicitur ,

quo quis etiam poenisimpulfus & motus timet

omnia , atque eo faltem implicito amore dete.

N

d

eccando offendere DEUM , aut dolet pecca-

flabitur peccatum : jam iterum. eyadens pere-

to fe offendiffe DEUM , eíque reconciliari

feQié contritus.

Et hinc pro praxi mox di-

:

cupit, adeóque jam tendit in ipfum Deum ali-

cam$./eg. Quód quamvis Confeffarii peni-

g»u

f

quoamore faltem imperfecto concupiféentiz ,

tentes vulgares ac rudes , dum per Íe mon

& fpei Theologice ut bonum fibi, eóque jam

prabent fufficientia indicia veri doloris , ordi-

d

natib excitare debeant per motiva attritionis ,

fic difpofitus eft , ut etiamfi poen non effent :

p

adhuc timere offendere, vel doleret offenditfe

his enim faciliüs & efficaciüs moventur ,

Deum, dummodoó aliud motivum adhuc ti-

.concutiuntur , quàm motivo contritionis perfe-

«

mendi vcl dolendi occurreret : adeóque :zi-

Clz,femper ramen ultimaté etiam dirigendi funt

19 X

tialiter. ( unde dictus Initialis) & inchoativé

aliquo modo , & elevandi ad motivum contti-

j

jamtendit , & facillime affürgit in perfectum

tionis perfecte , 'icüicc.t charitatis & agdtif&

DEI.

ld

Dei amorem, verámque ac perfectam contritio-,

D

v

nem; juxta illad Ecclef. 2 . Timor Donmin: £ai-

LUR

Wouoy

/

P

um diletionis. Proverb. r. Timor Domini

177

dpmediat? vz)erb communiis ex eonfidera-

Principium [eutentie.

Atque in hoc initiali ti-

drciy

more fundatur , & inde nato dolore de peccaris

t1ione tuïpitudi

nis petcati AC yetu gebmna ]

( panarum.

t

reipsá confillit. vera ac falutaris attritio. — Ti-

quity

mor & Dolor filialis denique dicitur ,. quo quis

JEc tria motiva ( ac velut fpecies) attfi-ïäG

b

nullá habitá ratione poenarum, timet offende-

tionis exprimit Concilium "Tridenti-

- deri

re Deum fummum bonum 1íuper omnia dili-

num tanquam communiora ac magis nota : ad

fotin

endum, horret & execratur, quidquid DEO

que tamen omnia alia affignabilia commodé

laco;

adverfum velut malum eít , quod eft omne

reducuntur , ut $. 2. A. 1V. oftunfumeft. Jam

& folum peccatum.

Et in hoc filiali dolore

üüwzh

hazc in particulari explicanda , & ad praxxinr ap-

hm

confiftit vera & perfe&ta contritio , ut pluribus

' plicanda funt.

lttyed

fuó locó explicatum.

*

Applijcal cxemplg filij

1, au:?pz'tuda peccati. '*

ïïwlogi

ïefpe&u Parentis offenfi.

On utique turpitudo peccati naturalis, n3-237

fü!vmqa |

Corollarium €f Agimaduer[fo

N

turaliter cognita;ac velut philofophicaut-

notabilis.

(

pote prout adverfatur naturz rationali,recig ra-

tioni, lumini ac honeftati naturali , feu virtüti

u

Mnis« vera falutaris attritio difpofitivé ,

i

imo virtualiter & implicité femper ulu-

moralt , quz quatenus inter limites natur2 cotti-

N

i .

)

hmk&

mate refolvitur in contritionem . perfectam

prehenditur , ac fupernaturalem aturitionem ac

poxnirentiam improportionata 'eft : fcd turpitu-

m D

& amorem DElfuper omnia. 1. difpefitive:

tüm.

quia attritus licér immediaté &t proximé do-

dofupernaturalis ac Theologica , lumine fidei

& |

leat & deteíletur peccatum propter ejus tur-

. cognita, atque ad Deum relata : ( fcilicet & qua-

tenüs animani coramDeo dcrw:pat,ma;ulat:VïO*

Ts

pitudinem coram Deo , propter metum ge-

j^

l

d

henng & ponarum ,&c. — Quin tamen , ut di-

Jat, ornatu gratiz ac meritis privat ; Deo eXo-

fam ,à Deo averfam, fervam peccati conthuig,

€&tum eft, hoc adlu jam tendit in Deum , cui

Similiain

D Um

reconciliari cupit , aliquo amore concupifcen-

charaterem beftiz imprimit : Gc.

t

thgw,u

tiz , eÓ ipsó jam fic difpofitus , certé neceffarió

Scripturis SS. paffim pofita) eft fufficiens mo-

tivumad fupernaturalem attritionem ac ponie

M W.

fic debet effe difpofitus, ut f ei occarrat pec-

.lml l

catum non tantum effe malum , nobis coram

tentiam , juxta communi

—

ffimam 1DD£. Ragi? ;c:-

P

dictis manife(ta,

D:o, ob cjustorpitudinem & pocmas meritas

Ia

* g bool. Sacramm;:, Pars 111 .Eap.ila SeäII De '&"Mmä; EE

20

238 Ili! particulari veró principaliffima & extre-

&confeq. — Sic enim nion þd,fiiivä &ltimat pec-

!!Eflvuml

uate-

catum vel offenfam DEI minus malum , quàm

im'idulem '

.4na peccati tu/rp*i'tudo.,iixpcmatutahs eft, q

«üs eft contra charitatem Deo debitam, offen-

ponam: fed folüm negative hic & nunc non

M o

aftimat peccatum majus malum , quàm poenam

- fafummi Boni, & averfioà DEO ultimo fine

ml, "n :

;$ti: fed motivum hoc charitatis eft contritioni

defectu majoris & altioris motivi ad .deteftan-

Mirfà,

proprium,

Attritionis autem: motivo propria

dum nunc occurentis ; ut sxm. 2H. explica-

mb

tum: quod pofitivé noneft inordinatum , & vi-

[

principalis turpitudo eít , , quatenus eft contra

virtutem fpei & timoris Dei, & averfio à Deo

tiofum , fed ad funimum negativé non eftfatis

t dnd

ulimo fine cwjus ; & confequenter. omnis

ordinatum ac perfe&tum , facilé tamen ordinabi-

d

alia turpitudo defümpta ex alia.quacunq; oppo-

le ac perfe&tibile, occurrente perfectiori dete-

WE

fitione contra Deum , accontra virtutes morales

ftandi motivo. Atque hincjam corruit in

fpe-

r

ciem difficillima

^

4

lw]

rcfpicientEsDcum,ut quatenus continet injuriá,

irreverentiam,inobedientiam, ingratitudié , & c.

Inftantia. — Qui deteflatur

'pcccätum | Prö—i-ill :

m

contra reverentià &c. Deo debitam. Addunt plu-

pter infernum v. g. faleem non. plüs odit pecca-

DEU

rimi etiam turpitudinem , quam peccatum ha-

tum, quàm infernum : ergo ex hujus actus,

nj

bet ex oppofitione contra alias virtütes mora-

datà optione , potiüs eligeret peccatum , quàm

m t

infernurà ( eddémque ratione quamvis aliam

les infufas,eti ex fe Deum non refpicientes, ut

jt D

contra juftitiam, temperantiam , caftitatem , &c.

ponam. ) hoc fie dubio eít inordinatum &

o at

Nam & hac cít turpitudo animam coram Deo

inferno digniffimum : ergo &c. Refp. Ne-

? od

deturpa

exosámque reddens, eökju-e refpe&tu

gando cox[equentiam, lnhoc enim calu plané

ais

ad Deu

:;;S,(C

lata , per fidem fupernaturaliter co-.

metaphyfico attritus vi hujus attritionis non

eligeret infernum : tamen etiàm non eligeret ,

u

gnita. Quod tamen negant alii; Scotifte maxi-

m

mé , ejusmodi virtutes morales infufas non

& deberet non eligere peccatum , quare vel

j dii, t

admittentes : atfaltem negate non

poffunt j o;)-

ceflaret ab eligendo utrovis , vel neceffitate (me-

»

taphyficá & imaginariá tantüm ) utgente debes

mb ^

pofitum effe probabiliffimum.

SS

T. 0

ret recurrere ad altius rnotivum , fcilicet chari-

lL Metus gebenna c? -pæäamw f^-

Qu

pernaturaliss.

?

tatisDei , & propter illud eligere & pati potiüs

infernum ( à fortiori quamcunque aliam pce-

yugal

239 X Concilio "Tridentino citato; fine dubio

qinné

nam temporalem ) ,quàm peccatum , exem-

-& ) fufficiens motivum atttitionis fupernatura-

plo magnorum Sanétorum , .qui in effe&tu ita

jti 8

lis e(: timor inferni feu damnmationis ztetnz

elegerunt : quapropter in omni cafu dabili fu£-

ob peccatum incurrende : ad quem velut falu-

ficitj. ut ex vi metüs inferni, vel poenarum ho-

tarem Chriflus ipfe nos hortatur, Matth. ro.

mo deteílctur omne prorfus peccatum morta-

Timtte cuin, qui potefl ej? animam ( corpus pere

le, nec poffit cum efficaci ejusmodi timore af-

WM"), :

dere ingebennam. . démque eft de aliis poenis

fectus ullius peccati raortalis 'confiflere , cüm

ugclamnh'

füpernaturalibus , ut f1 deteftemur peccatum ,

repugnet ex metu poenz peccatum abíoluté

quátenus meretur poenam dainaüi , privationem

frugere , & fimul per peccatum ejusdem peenz

hs

beatitudinis, ac feparationem aternam à deíi-

meritorium perpet

Qu Ti

derabili facie DEL, amiffionem gratize G meri-

rätum x 'vcl'le incxurrerc peri-

culum illius.

m

torum, & refpectivepoenaspurgatorii. — Quia

IH. Metus pesarum t;'pzpämlium,' *

TT E

;

E

hzc omnia de 1efupernaturalia per fidem füper-

u j

maturaliter cogacfcuntur , atque ad DEum ot-

Ulli poenz tempofalc»s naturaliter tantünggz

N

i

D

u

fenfum necefiarió referuntur :- ideóque eorum

cognitz vel apprehenfz , fine ulla relatio-

timore deteftans peccatum, in Deum tendit fpe

ne ad DEUM, prout nimirüm naturaliter eve-

"Fheologicà , utfuprà explicatum. — Solóm hic

niunt,ac vel naturali connexione, vel humaná

7

.. folvenda c(t celebris.

ordinatione dd peccatum confequuntur , ut

i

funt morbi , infamia, damna, fupplicia: fed

"

B F Qu ob

hi

d;:rx

bene peenx «temporales feu. mala temporalia

(QUi deteflatur peccatum propter poenam ,

fupernaturáliter cognita & apprehenfa per fi-

tion

n

j

i Q

infernpmv. g. fimpliciter magis deteftatur,

dem , atque ad. DEUM relata, nimirüm tan-

fugit, & odit poenam , quàm peccatum & offeà-

quàm à DEO peccatis offenfo, juftóque fcele-

iteu

m

fam DEL, adeóque etiam minüs zílitnat ipfum

rum vindice immiffa vel permiffa , immittenda

t

di^

Deum. Qgid propter qmd ammn]nodqne t4-

vel permittenda , funt motivum fufficiens at-

at

il

lecc. fed hoc eit inordinatum : ergo &c. Refp.

tritionis fapernaturalis ad Sacramentum fuffi-

(

if

diftinguendo majorem. — Si pcena fit ratio de-

cientis:: dtque adeó dolor de peccato, quate-

m

j

telfandi. pracifa & ultimatal, fic ut etiam pofi-

nüsob .idoffenfus DEUS , immittit, vel immit-

p

tivé peccatum , offenfam , injuriam DEI , minus

tet poenas temporales ( morbos, bella , peftes ,

j

5.;'

malum , quàm pocnam zftimet, ideóque prz-

4

"

&c, ) eft vera attritio füpernaturalisfufficiens

tlipendum potiüs , quàm poenam , infernum

.

ad Sacramentum penitentiz.

Ia jam [atis

&c. concedo ma

]

orém , & totum , juxta dicta

communis Sententia DD. Suarez toties eítatss,

jj

-

num. 1. Si pzna fit ratio .deceüagdi peccatum

Coninck bic difp. 4.». 39. . Arriaga d 1 1. s.

,oncm

opuje

d

Plroxima & imyulüva tantüm; neg. ma j Um/in. 3

J

3: Lugo difp. 5. w.. 150. XTamb-uzivnus

i Ccth

N

-

*

*

-

&v—'f

312

— Sbel, Sacrament, Pars M. Ca,þ. I S?ä. II De A!t'z,ritiqne..

adDeum peccatorum f!indicem;fanquam fla ïc'i. A

pl

, Canf& -LE,c.

t. G licité ac optime Cafpar Hur-

ii

if

^

?

/

tadus z difp.

&. dificul:. y. & indubitatum

la divinz juftitie. |Semper tamen Confeffa.

Fa-

ii

cenfet Gobat Aipbab. Confit. ca[n 3. W. 47.

rius, fi commoditas adfit, conetur talempce-

nitentem difponete GC inducere ad altius & (ü-

uk,f

vet, imo potiüs urget Concil. Ttident. feff. 14.

gj

c. 4. inter motiva falutaris attritionis indiftin-

peraaturaliu$ motivum faltem attritioris, v, g.

dicendo : Ah! gravius longé peccatis noflris

| p f

&& ponens merum pnarum , utique in DEUM

relatarum , & adjungit exemplum Ninivitarum

offenditur bonus DEUS, quàm ut propter iftas

j i

poenas & mala temporalia tantüm dolere de«

. Ht

dicens: Hec enim timore. ( icilicet fübverfionis

Q6

urbisàJona predi&ta, poene temporalis) si«

beamus.

JEternam — damnationem mepetur

!ulph

liter concu[fi INinivita plenam terroribus pzuis

peccator , zterná beatitudine privari, eternüm

[

DA

tentiam egerunt , & mi[ericordiam à Domino

à Deofeperari fümmo & infinito bono !'&c,&c,

aitdte

d

impetrárumt, Ratio eft ; quia talis timor poe-

propter hac, quzfo, doleamus , has antem tem-

narum fine dubio ábílerret, avertitque à pec-

porales plagas potiüs tanquam peccatorum

&lo

[

cato, & convenit ad juftum peccatorum vin-

medicinas à mifericordi DEO cum gratiarum

li,

. dicem Deum reconciliandum , ideóque füppo-

a&ione acceptemus, ut iis ernendati temporalitet

'fitifide, quà ad DEUM referuntur, . eft actus

p

potiüs caftigemur , quàm fupplicijs deputembr

Ó

TeCUm

fpei Theologice , quo homo generaliter ( etfi

eternis, &c. &c.

^ wmo

primarío in beatitudine) in omnibus etiam tem-

IF. Applicaüa prattica ditorum anti-

poralibus , bonum fibi concupifcit && fperat à

q m

DEO. Secüs omnia fünt. de poenis tempora-

vorum dttritionis,

: fantd

Onfeffarius/ poeniteatem | gra

Ls

É

| þec'ca'mzu

ami

libus naturaliter coghitis & eyeniehtibus. Exem»

lis rem declaro.

confeffum,tandem more folito interrogans,

W

--

243 ]acet &grotus , do

let, ingcmifci£ , deteítatur

an.doleat eu toto corde , quód ejusmodi pec-

f

L

*

adulter

catis tar gravibus offenderit optimum & dile-

du

rzteritos exceffus & intemperantias

clum Dominum Deéum noftrum , fummum Bo«

EE

deprehenfus & infamatus , utique dolet & de-

num nolirum , maxmimum Benefa&lorem , Xc.

teflatur commiffum adulterium : fur; vellatro

^v beli,

Si nihilaudiat, nifi frigidum , femivolens , ft-

-

; lntm

comprehenfus, torturas , & füpplicium expe-

élans , non ficte deplorat, dolet & execratur

minolénsque zz2 , absqu« ullo figno interni dolo-

. Julice

Hi tales , fi

ris ac deteflationis peccati , ftatim prbpo*n:i;lcj.&*

atrata furta & latrocinia &c.

- wlkor

poeenas

fuas apprehendant mere naturaliter , qua-

ei bene inculcet aliquod motivum attritionis,ex

[1 Wj

dictis opportunum juxra conditionem períone

M

?hv

W. i

tenus fc

ilicet naturaliter ad exceffus temperan-

ac qualitatem deliétorum , ultimaté femper

Mettini

tiz , fequuntur morbi , chyragra, calculus ,

ad.

fuaviter ad aliquem, faltem imperfectum DEI

&c. $ ad commiffüm adulterium infamia :

j 'v"ul:heniy

fürta vel latrocinia debitum fupplicium &c. &

amorem , G agnitionem divinz bonitatis erga

- li

fe, hoc fequenti vel fimili modo : ego rem nudé

nullo modo ad DEUM refervat , n

:

ihil agunt,

^ quit

& fimpliciter propono in gratiam "Tyronum

vanus dolor, ficut vana motiva. — Attritio e-

fimpliciorunt. Doéti hic tranfeant,

2

o eti

nim vera debet effe cum aliquo refpectu ad DE-

y

lii

L TURPITUDO PECCATI , pro

d

UM, & converíioad DEUM &c«. At hic nul-

tttne j

lusad DEUM reípe&tus vel relatio , conver(io«

ne[lis verecundis s quaío ve , mibone &c, rem

Aonnc |

tam faedarn , talem. nequitiam ausásne fuifles

ad DEUM nülla, fed. neque.averfio à peccato

Wiet of

patrare coram hominibus , coram tuo Pareute,

fimpliciter , .fed fecundüm quid tantàm , qua-

WM g

tenus nunc nocet. Ceffet malum & pericu-

tuo Domino, tuo Marito, tuo Principe &

lxtl()l]cm

Nunquid non? Et nónae fdis feu firmiffimé

lum prafens , redibitur in antiquam fylvam-

Btter

At vero hi tales, fi poenas fuas apprehendant

credis Deum 'übique & omnibus intimé pree

fentem : emnia etiaín occultiffima & intima

UMT

fapetnatutaliter ,

atque ad Deum referant , tan-

LT

uamà DEO juítiffimo vindice peccatorum

claré intueri , G nihil magis horrere , aborina-

ri,acpunire, quàm peccatum. Quomodo ergo

m

l

fuorum immiffas, vel permiffas , poeng iftee e-

M

runt fufficiens motivum omnino ad veram fu-

tam fzdam rem auíus es patrare coram oculis

lmm&]llq

pernaturalem attritionem : fic enim vere do-

Dei, divinx füprema Majellatis , fupremi Do-

&R E(

minitui, Judicistui, fumini ac optimi Paren-

lent & deteflantur peccata fua ut offenfam

tistui, Benefactroris, Creatoris , Redemptoris

w

DEI, ac propter DEUM jul(lé per tales poenas

TC] f

tui , tui Amantiffimi , imó fumni Boni tui, Quo

peccata fua cafligantem fibi reconciliandum.

JDUSJN

Quod quidem Confeffarius facilé intelliget , fi

femper fuper omnia amare, ei fervire, & inomnt

actione placere omni fludió dcbuiffes ? Nónne

ponitens poenas fuas manifefté ad DEUM re-

M

pudendum ? nónne fuüummé dolendum offen-

ferat v.g. dicens: 4olro de peccatis meis , quia

'P'Idere

agnofco propter illa "Deum ojfenfum me [i vifi-

diffe cam turpiter fu

per omnia ':'xmabilem'lj) i-

UM?&c. &c,.-

Wl

tare , pusire &c. aut quando dolet proptet paz-

gro quibii-MS

N

nas, que nullam naturalem vél humanam ha-

IL.. METUS GEHENNZ ,

dt pe

bent connexionem cum peccatis commiffis:

libet , maxim& limoratioribus, Qualo temt.

)[lhl ne

h

v. g. Doleo de peccatis proptev ifla smala tempora,

bone, diledte &c. — Si pro certo fcivifles, de«

Nl

'Tunc enim

bere te pro tali peccato patrato. vivum com-

lu(mä'

Eella , péflem , flerilitatem G.

scom."

(mf[(

figaum eft , eum/poenas i»("tas* pfr fidem referre.

buri ; aut lento igne affati , an fuiffes auíu

-

r

'tovd

r

*

W J

7

7

L]

e

"

l

dislad; .sz/qrm;æ. Pari II €o. 11, $a IIl De durine, - 313

al

fnittere coram hominibus , prafertim - cotam

am:;bilemxmifer-iciird.ehï Deum ac Patrem. tam

Mi

— Magitlratu, Judice , Principe? Et nónne cer-

horrendé offendiffe, contempfiffe , irritáffc , &

CR

tiffimó credis Deum quodlibet peccatum mor-

i

tamen adhuc tam amanter patcere Paratum.

*

tale , prefertim tam grave , tam fedum , tama-

Ponite ergo, dum tempus habes: xe fabitó ves .

ï!fmis.x :

TM

- trox juftiffimé punire zterno igne infernali ? Et

niai iraillims, Cj in

quid fi juttiffim? jam feciffet? quid fi in hoc fta-

te. G'e. ( e.

temapore vinditle di[gerdkft

?

Til

* tu cum tantis fceleribus. mori permififfet , ubi

$. Inquies, Jam fat:ïs—füs& explicata eft con-248

TT

nunc effes? Jam aliquot diebus, menfibus , annis

tritio G attritio : fed quis omnia memoriá reti-

mi:i QMI /

tot, G tot arderes in inferno

» in ftagno bulliente

D

neat ? Ergopro coronide & compendio. .

. fulphure & pice, arfürus ita' per omnem ater-

T

"mitatem.: Ardent jam centenis & pluribus an-

Da äre*;zijz'ma: €F fadles farmz;la: con-

Wt

4

Iritionis (Q' atiritéonis,

!

1

- nis , qui longé minüs peccaverunt , quàm tu.

h t

| « Sed optimus & mifericotdifimus Pater & Deus

Ontritio cim propo[ito ?:-:plicaita.

Polido4B .

$

z

um g

iuus amantiffime pepercit dilecte fibi animee.

me intimé de peccatis meis propter Deum

(

.tuz, fpatium & opportuniratem optimam. ad

fummé bonum à me offeofüm , quem fuper

ia

. peenitendum , fuámque gratiam & amicitiam

omnia diligo ,. & propono firmiter cum divina -

recuperandam , tandémque eternam beatitudi- "

gratia non ampliüs peccareniortaliter,

ULUA '

."nem obtinendam indulfit. — Eia ergo age fetio,

Jrevics cuus propofito. implicite. 'Doletzya*

ex intimo corde dole offendiffe m bonum , a-

& ponitet me peccáffe , quia feci cohtra te .

qantiffimum , amabiliffimu

m Delumn: netentes

-DEUS meus fumm

;ram ';ï'" |

amplius Gcc. &c.

. mneo amo.

? bone ; quem toto corde

-

toitfy

Y

!

!

246 ]ll METUS PENARUM pro bones

"Aitritio eum propofito explicito. o

iet & pe-2fx

tpito

E

jmalo.

JHoribus , prefertina tesaparo morbi, infortunij ,.

nitet me de peccatis meis: quia per illa anima

adverfitatis private vel publica. Ecce ipfe mor-

mea coram DEO deturpatur ; & propter illa

;me&'

bÀn

(5 Cbus ifle, calamitashzc, hoc infortunium, hac

DEUS me beatitudine excludete , sternàm da-

|

EM

(ïïl,&-

bella, peflis ; fames ,. flerilitas, quzío, nónne

mnare , aliísque malis etiam temporalibus affli-

miyost

, funt. manifeftz poenz ab offenfo DEO , jutto

gerepotell. O magnum tempus vitam emen-

j

.. . Judice inflicle propter peccata noftra ?. Quid

dandi! Quod mi DEUS ferió propono. Bre-

.[oponätr-*'

vult optimus , mifericordiffimus Deus

*

.

Vült-

viüs esze propofito implicite. Dolet & difpli4

tl -

;ne nos perdere , à facie fua abjicere ? Nullo

cet me peccáffet , propter bona , quibus me Deus

m Pcric-:

modo. Pivoego,dicit Dominm: ,uolosgorteus.

privare , G mala, quibus me punire poteft.

at fenj

peccatoris ,. (cd t maagis cowvertatur (j vivat.

Contritia Attvitionimixta. O ine DEUS

3

dm DL

Z

E

Vult benigoiffimus DEus & Pater nosà pecea.

.Ob fzdiffima peccata mea coram divina tua Nla-

