312, Ubi Cómtnsnio juraénda i

empore pdj&i;dü ;

pliari debere in Miffis defuactorum faltem ex

414. Quaando ( quibus cafibus Keguiates dave. po[finf éóims

fipendio debitis;

Sed ponamus etiam (. quod

$0Hpnionem in articnló snortis ?

L

U

ego non credo ) quàd animz defun&orum di:

Affärfid;

um fl,;',

tedlé folà fatisfi&tione juvari poffint , & rnon

leifler Sacramesii Evihariflia üuþkn—?äj

g, 144

impsttationereniiftionis ullius poenz , eó, quod

M

of ?(mï

Deus non velit eis ampliüs aliquid gratis feu li

di fen con[ecrandi ( adecque & Sacrifi-

cii offerendi) efl omnis folsis Sacerdos;

Mini-

i, RU

berdliter condonaré vel reniitteré , fed tàntum:

Ü

k apt

inodó fatisfactione oblitá : attame fructu im-

Jler uerb otdinarins , & e officio Sacramenti e-

y

"

jnidem Aifpenfandi ; eff folus Sacevdos babens

5

fá

petratorio Miffe adhuc multüm jüvati potfunt

;,ähh*

j2

indire&ö, ficut. aliis fufff'agiis : poffumus enini

jurisdithinem ordisaiam vel delegatam: aut

faltem rationabiliter prefunmptam , licentiam »vel

g 9

illis impetraregtatiam , ut Deus excitet mültos ,

p M

qui pro ipfis precentur, Miffis & alia opera fa-

privilegium — Ormnes. Explico particülatim

5

nlïnfd

tisfactoria offerant: ut Deus ipfis applicet Mifz

6 L

& lmpcm

fas& fuffragia oblata pro aliis non indigentibus,

incapácibus , indignis , &c.

Minifler Saciamiciti cosficiendi fas con

ordindr

Ecce hac gratiá

fpi d*

totà perit , fi folo frü&tu fatisfactorio defünctis

fecrandi ; £. Ef

fclido, mihi vel aliis applicém totám vim im-

"T (it

: l QQOls: Sacerdos: /| Certuni de ädæ,defïnïäö*

ntenlgaw

petrandi : atqui dantes ftipendium pro Miffis

tum in variis Conciliis: ut INiceuo L e

defun&torur (iné dubio iüteüdunt eos totà Mif:

atl

Í4.Latéránenfi Magno.c.. Firmiter ; & noviffi-

il

sà juvare omni modo

,Optim*o ; quo poffqnt : ers

mé contfa Luthétanos ; aliósque hujus temporis

o c.

Hareticos ; 'Fridentino fef. 22. eap, 1. && Can.

u ?

"

j

ca 1V. Quiare no plácet, & ini praxi omnimo-

2. Ratioeft: quia Chriflus in ültima Cana folos

/

dis diffuadenda eft opinio oppo(ita Rubei , éim-

Apoítolos ; eormque im officio Succeffores

d

J

il

que fecud Dians cir. p. 9. tra&l.. 2. refol. 8.

Sacerdotes ac Saeramenti & Sacrificii bujus Miz

- "Nempe Sacerdotem teneri defunclis applicare

hiflros infituit , éísque , ut illud offerrent, prz-

quaun"'

n

folàm fructum -fatisfa&orium , reliquos fru-

tepit dicens : Hoc facite i» méam. commemora-

&us pþffe'pro libitu. difpenfare fibi , aliis :: ideó-

iiontrh : G patet. ex ipfa forma Ordinationis :

yui

qué Miffas pro defunctis plüs prodeffé Sacer-

mgdhg'"

"Acéipe póte[latem offerendi Sacrificium , Miffasa,

doti, quàm Miffas provivis; Nani placet eti-

celebrandi ,&c. — Hinc nullà poteftate humaná

312: !

ám placitüm éujusdam Viri docti dicentis, fe

áüt difpenfatione potéft hoc Sacramentum con«

f

"

quz

j

libeutius celebrare pro defunctis , quàm pro vi-

fici,vel Sacrificium offerri à non Sacerdote ; nec

li

hU

"

vis Miffam ftipendio conductàm ; eó, quàd in

db Angeo quidem : nifi ex difpenfationé di-

vina;

o

1

fi

2'16 ,äbcbl Sacr/am. Pars l, Cap. l,. Sect. 1 .D? Evb, &* Sacrificii M"!)qïü «

ídque jure divino, ut patet in illo Hac fecite

o

vina. Nonergo valid& confecrat & offert , fed

yip

graviffimo facrilegio peccat, qui non eít ordina-

&c. Et . Corintb. 4. Sie nos exiflimet bomo

Cutique Apoftolos , Epifcopos , Sacerdotes ) st

m

(

tus Sacerdos,prout pró dolor: etiam noílro tem-

;»jii)

AMiniffros Chrifli , & difpen[atores. mj]ieriarum

pore quidam fceleratiffimé attentárunt. Horri-

Dei. |Sed'dixi: 4Minifler ordinarius ex. officio

Jaiq

bile exemplum vide apud Caariuin. 'l. 9.'-Illu-

eft folus Sacerdos. — Nam extraordinarié pro u-

du

firium miraculorum c. 01-.

gt

30j

IL. Omvis Sacerdos,

Adeóque etiam exi-

Íu neceffitatis, imprimis etiam Diaconi ex com-

miffione Parochi vel Epilcopi Evcharilliam mi-

( e

ftens in peccato mortali, etiam hareticus , fchi-

ferdol

fmaticus , irregularis, excommunicatus , fufpen-

niftrare poffunt , ut in préma parte dictum eft fuo

loco.. Idjue non tantüm in eXtrema neceffita-

oi hn

fus , interdictus, depofitus , degradatus &c. va-.

üm

lidé facrificat , dummodó ponat neceffaria hu-

te. ( ut fi Parocho abfente vel impedito infirmus

n

jus Sacramenti, nempe materiam & formam

fine viatico deceffurus effet ) fed in. quacunque

*

debitam cum intentione confecraidi.

Omnes ,

neceffiate gravi vel congruá

»

. ut f1 in-magne

Quem

cum$S. 'Thoma. 4.82.«. 7. &* 8. Ratio eft: quia

Feíto -Parochus vel.Sacerdotes . confeffionibus

n Y

|ies

poteftas confecrandi & offerendi Evchariftiam

excipiendis , vel concionibus occupati commu.

Ed

pertinet ad Characterem Ordinis Sacerdotalis :

nicantibus commodé fatis'acere mon poffint;

ut ex communi notat etiam Diana p. 9. Tratt, 6,

f

ergo eó. Charactere infignitus cum intentione

yn

debita applicans ;neceffaria. ad. confecrandum

Refol. 39.. Quin etiam in'extremà neceffitae

r

Corpus & Sanguinem Chrifli , veré Sacramen-

moribundi , abfente Parocho vel Sacetdote alio

nóu folüm Diaconus ( cui ex ordinatione fua id

ib

tum conficit, eoque ipío Sacrificium offert va-

r

lidé, etf1 plura requirantur ad offerendum licite.

officii aliquatenus competit ) fed etiam Subdia-

conus, vel Minoribus initiatus ; Quin infüper ;

disii

Adeóque ne validé quidem confecraret & offer-

àdinf

ret, qui laborat ignorantiá vel impotentiá circa

& his deficientibus, feclufo. fcandalo , etiam lais

j q'liivis !

neceffaria: ut, qui nefciret, vel mutus non pof-

cus & alios & feipfum pro viatico communi«

care poflet , ut habet jam communis. & tuta fen-

ticoiji

fet proferre formam : qui non. haberet intentio-

huca

nem confecrandi.

tentia DD. in hac materia. — Swarez , Laymam.

,30

6. lII. Etiam licité conficit hoc

: Sacränx&nfum

Lugo , Diaua, Gohat , alii paffim. ^. Quemad-

Qurdote

& Sactificium offert omnis Sacerdos in gratia

modüm etiam omnes coníentiunt , etiam lai

Á po

cum , & non jejunum( in defecta aliorum ) pol-

hts B

conftitutus : nullà cenfüri, irregularitate feu

"

impedimento. Canonico irretitus

.

.jejunus je-

íe iumere Hoítias coníecratas . ad avertendam

[ |

r

af

junio naturalià media nocte : adhibens omnia

irreverentiam , ut fi incendio peritu,ræ—-, Y

?

ei 3

hoftibus fidei conculcanda effent. -

dj

præicrip.ta' etiam accidentalia feu caeremonialia

pultand

i

qu& omnia ad quatuor capita revocari pofTunt:

. .. Habens jurisdiclionem. drdiwiiaümk vel dc-309

[

s

nimirum faera fappellex , vitts , loctesy * tem-

legatam. | Ratio generatim eib: quia Pafferam

ub

p*s. — De quibus ex profeffo cap. fe

P

j 'Reliq)ü:.;þ fg—

proprium eít pa(cere, quod przci pue

fit per ad-

fadtyte

l

tis patent ex alibi ditis.

miniftrationem Sacramentorum.

Debet er-

307 ]V. Plures Sacerdotes poffunt. v

d o uidein

QR t

go Sacerdos miniítrans his perfonis Evcharifti-

Antate

materiam confecrare ,; & reipsà confecrant , fi

fimul tempore , & velut eodem momento vel

iliam , aut. eorum efle Parochus & Paítor ordi-

777

narius, autà Parocho , aut Parochorum Paflore

inflanti , verba Confecrationis abfolvunt , juxta

'wl IV, l

communem DD. prafertim Scotiftarum:

Ra-

ordinario , Epifcopo , ad id effe delegatus, fcü

1 (

j

facultatem habens.

Conítat ex Clem:ntin. €.

tio eft : quia vel omnes , vel nullus , confecra-

lts Or

Dudum. De Sepulturis. Et in. Conciliis AMi-

kfhtem

bunt : atqui non nullus, cüm omnia ad effenti-

Mevitago && Cartbaginenfi l. prohibentur Cleri-

am Sacrameni concurrant , & nihil fiat con-

li.

ci & Laici Evcharifliam fumere ab alienis : at«

£

trà eflentiam vel veritatem Sacramenti : ;nec tan-

tüm aliquis folus , càzm non fit major ratio de

qui mutua eít obligatio rcfpe&tu miniftranti-

Wm(

i

um. Ratio fpecialiter fundatur in jure commu-

uno, quam de altero, & de omnibus: ergo omnes

ET

conficiunt.

Id veró nunquam licitum eft , nifi

ni , quod. prohibet, ne quisquam mittat falcem.

"o

inalienam meffem , aut alterius jura invadat:ne

ex confuetudine dudum receptá in Ordinatione

Jl

Neomyítarum.

fcilicet juftitia & pax violetur : divina mylfie-

Dequo, quatenus ad praxin

ria inconvenienter traCtentur : & fidelibus pro

d Pfaün

fpectat , fatis dixi cep. f.[mb finem. -

1

Ü

Les,

Dg c;;tcro

neceffitate v

apage ;ftas Ípeculatio

tut.

D

cl cïptu cujpsque minüs p'r.o«vid'ea'k-"

$ IL«

uare peccat mortaliiär » qui fixi'e' omni )U

D

à

aMinifler. Ordinarius ex offiio. difpen[andi

risdictione vel facultate proprii Parochi , alicui

Sacramentum EvecbarifHa , eff.

-Evchariftiam miniflrat : quia violat jurisdictio-

ltnpg

C

Olus Sacerdos. Nam Concilium Triden-

nem alteriusin re gravi.. Infuper Religiofi iple

308 I-LS

tinum feff. 13. c. 8. dicit : Ex e4poffolica

faCco incurrunt excommunicationem Pap re-

N

dl

L

Vl

tráditione emanart , ut. Laici à Sacerdotibus

fervatam , ex Clementia Religiof de privilt-

Commmnntionem aceipiant,

Solus nàmque $a.

[] W«læ

s. exceffibus privilegiatorum. Si fine licentia

N

cerdos potefítatem habet in Corpus Chrifti. ve-

Parochi & quidem fpeciali , praefumant Cle-

Pl

remanm.

J d

Stum tum confciendum , tum difþcnfgndum': ^

'ric;s vcl Laicis dare Evcharifliam , aut ext

Vg (

,

1

d

" Mmän

'ïbeqlï.' Saqr;:h; Par; M. Ca[: T. Sedi. 1. De Evcb, & Sacri

i2 Miniljro, 231

j

Un&Bionem g aüt Matrimonià ïqlenïgïzä:e » nift

M :;,]q,-,;,,,

D

qui,v..minq'p*am tomæunïcaret .'dc' huan*'ibüs füi

habeant privile

gium , aut, urgente neceffitare ,

proprii Párochi ; vel alterius de ejus licentia

D

. Parochus

&

:

n Mjis

bt u Qm. injulté 'noliþ in «a/rticulp

quiatantüm preciperetur , ut aliquis die Pafchze

mortis.

Li

comfunicaret non:apud Regulares, fed apud

utiqy

SSR ,a, 'Den

H

Gu tüiseidh Sicerdole - Eneodt d

tzaordämep'w,

proprium Parochum : cemum eft autem 5&-

l

l

, €ultate miniftrantes Evchariftiam , etiam intur-

«ulares nón teneri communicare in ipfo die

dunt irtepularitatem. ex àbufü facri Ordinis :

h

Fefto Pacharis ,. càm fatis fit. communicare

n

.quia exercent atum proprium facri Ordinis

quolibet. die intra tempus Pafchale prarfcriptum :

AE

D

" Sacerdotalis , quem non ha5ent. - . Unde. econ-

tonfequens eft omnino abíurdum , & contra

c.Xtremz W

írà hànc irrégularitatem non incurrit Sacerdos

mentem Eccdefie & Ponuficum , cüm. non

Itb

vitra omnem jurisdicionem . vel " facultatem

lia

m

obaliam caufam hec licentia negetur Seculati-

,miniflrans , quia non exercet actum Ordin'is "

IX

Quem non habet.

/

nem faltem annuam. P

bus4 quam ut parochi perillam communicatio-

J 01

As

afchalem. poifint ïü:äs.gve';

j10 l .4wrfalm varionabiliter prefumytam

Cognofcere,

[

V

n

d

- Hieeutiaus,

-Sine dübio énim licité minitrat

H

linc Pater Regulares adhuc poffe dare Com-3

T

ET.

Evcharifticam Sacerdos , qui rationabiliter pra-

funionem fidelibus tempore Paíthali j. at-

4

ais Id

»

ol

fümit Patochum factum fuum ^omnino appro-

que in ipfo die Pafchaus

.

I Quando à

X

lui?

nf

baturum , aut de faclo ,. fi noffet , omnino

d

Pontifice vel. Epifcopo habent privilegium vel

velle, vel petiturum effe, ut faciat, prout variis

facultatem dandietiam tempore Pafchali, pro-

OrGiiy

.Cafibus contingere poteft, — Et univerfaliter in

Ted la

ut in his partibus hoc. tempore fer& ubique, ba-

articulo mortis, i infirmus viàtico munien-

bent ab Epifcopis.

II Quando «comiunie

Qu

dusfit ,. & proprius Paflor. abfit 4 vel praefens

!

cans pracepto commumionis Pafcbalis jam ía-

candah, n

adinfitmum non poffit deferre. Evchariítiam ,

tisfecit , aut adbuc fatisfacere vult, ac poteft,

Vatiq o

quivis alius Sacerdos ( faltem non pricifus feu

uod im

atque etiam fatisfacturus putatur.

mns d

excommunicatus " non toleratus , quamvis &

dubió pro ipíis prafümi potelt & deber, cüm

(77

hunc non excludant multi: ) & deácieate Sa-

*

nullàs fit facilé repellendus , Qur cum alijs ac-

f 4

ass

terdote, etiam Diaconus Evchariftiam i con-

cedens communionem — petit.

Sic enim Pae

junt , &l

Merre poteft : quia hic omnino prafümitur vo-

rochis nihil decedit : cám ipfi ipfo: die «Pifchae

du dj

luntas Parochi , certé Epifcopi vel Papat, aüt

us tommünicaré non teneantut.

Communis

E

€erté jure communi cenfetür tune facultas

DD. cum Layman 1. 4. tr, 4« €. 7. quem lege.

concefía, — Et quamvis Parochus prafens eo

Contra Navan, Henriquez, alios. I11. Si Pae

paim ,* '

cafu injeflé & ex malitia negaret facultatem

f

tochus ipíe non poffit , aut injufl& nolir mini-

d

providendi moribundum , adhuc alius Sacerdos ,

fttare alicui

»

.àut fübditus non poffit tempore

um t

vel; hoc deficiente, Diaconus licit& Sacrámen-

tum miniítrabit.

Pafchali communicare in füa Parothia. Cen.

u A

Quia prefentia Patochi fuà

TAHuts Apud eundem Laymau , alios paffrm.

pl ges

poteftate abetentis pro nulla habenda eít: &

IV. Quando. aliqui affueti communicare apud

Dhst 82

foret tunc- recürrendum ad impetrativam vo-

Regulares , ton poffunt indwci , ut communie

-

j Bu

luntatem Epifopi , vel fummi Pontifütis, Ex

€ent in füa Parochia : (dque ex tacito vel prz»

&ulor

cemimni dottriws apud Authores paffumn.

lumpto confenfü Parochi : quem Layman ezr,

t

i

jorum

IV. Fsl Privilezium. . Nam- pét privilegi-

". 4. putat facilius poffe pricfami in militibus.

/ dclegamiä

u fummorum Pontificum ,. Sacerdotes Rega-

Clen:.

prefidiaris , Aulicis , Studiofis & aliis , qui

. dates Ordinum mendicantiurà amplam habent

frequentet..communicantes extra fufpicionem

^oncii

l L

poteftatem del

egatam . cómmiünicandi in. fuis

hontur.

:

i

effe folent. .. Denique etiam dare poffunt, fi in

Templis, Eccleitjs , vel. Oratoriis , per fe vel

Pafchate adünt adven , peregrini , vagi &c.

) alienïsi

per alios

T

osvisSacerdotes illic celebrantes quos-

€unque C

2

rifti fideles five Sziculares, five Cle-

fecündum probabilem imultorum fententiam,

Santhez de AMMairim. lib.. 3. difg. 37. Lugode

jure a

E

Titos vel Regulares: praterquata in Pafcbai2 ,

u

£wcharifl. difp, 18 fe£l 2.. De hoc iterum par«

mitui i

V mearris artizulo Privilegiutà nimis notum eft,

te fequenti , um de ('onfeffione amrna.

r ia

& paífim. proftat.

.'Solüm gemina exceptio,

ad p

jjvimi P

1

à

— A. Praterquam n wnortis articulo,

d

i

raxm maxæme ïpg&aþs bicvxf;c"r 'evxPl-it*änd-a

Er articulum inortis ïntellig'ïrur ïemþus*s';h*

]s

"

: quo vel mots ptoxim& iuílat , moral'ter

2 i. Pz&tärqääm in qu*—cïm/tg.,

Y

[

li-

terta & inevitabilis eft : vel quo eft mortis pe-

f

m Er Pafcba hic mot intellizitur materia

riculum , vel probabile dubium de vite conícr-

At

- teripfetantitm dies Pafcha, feu Dominica

mhl !

vatione eo tafu , quo frejuenter folet mors ac«

1

j

Relütrectionis D. N. J.C. vt voluit Navarrus:

didere , ut im ingreffu conflictós , navigationig

ehülol] ]

"fed intelligitut formaliter totum : illud tempus

marinz valde periculofze , primo puerperio &c,

l

; N

"Pafchale , quo fideles fatisfacere debent precep-

Ertunc , fr ad(it proptius Parochus, qui pof

(k rl

to -annue Communionis à proprio Parocko

fit & velit dare Communionem , Regulares da«

»lü

n J[I

"Percipiende , ut habet communiffna DD.

telicité non poffunt.

Unde adbuc &o. articue

(

-Ratio eft : quia aliàs fequeretur , quod aliquis

lo Regulares Commutionem dare licite pof-

umïm

u

funt : L Non tantüm in exuema neceffiate

U

D. poffet. fatisfacere; ifü pr&cepte Eccefiaffico. ,

moce

*

Ws

,

4

o

f

dia CObl Sevan. Pars L 6p V. It De Oferente Sari

[

g 3

moribundi, fi is periclitaret

ur de falute zterna

que Chriftus » qui eft 'Authöiw'VSacrmengi;iæ

nb

con

fenfus Papz , etiam

Offerens priucipalis Sacrificil : multó minüs fi»

*

( ubi femper prafumiter

.

gt

invito Parocho ) fed

eti

am in neceffitate gravi,

deles reliqui , cüm ipfi non conficiant Sacra«

j

rtis periculum , & Paro-

mentum , nec ad offerendum Sacrificium. ordi-

[

ia

fi adfit probabile mo.

nati fint : omnes tamen veré offerunt , ut

hus non polft, vel

injuíté nolit dare. — Come-

qli ;

il. Si e&grotus necdum

mox declarabitur. —Cave ergo in hac materia,

m

zeunisapud Lwgocit.

ne confundas has duas quaftiones.

uis Mi« «

[ Y

pervenit a

d eum flatum , ut ex precepto tenea-

al

(s

tur ad communionem , Viatici :

etfi tunc. ma-

nifter. & :

Quis offerens ? ]ag cxphcon cremq;*

,&mndï«

neat obligatus poftea denuó percipere Viaticum

L

fmgulos.

2 5ne

de manu parochi

P

TII. Si , agrotus jam fatis-

& L

&Mir

fecit pracepto de Viatico , cum intentione ile

ficium

lud implendi , fi vita protendatur , poterit ite«

"'V.Off"c-rcn.s.Pxixncip'gli'sg i

)

rató & Ízpiüs fuftipere communionem à Re-

L T. EU Sacfif]cans ,..pr,incipali-s.in o;nni Szc!iü*-ïw 2 | Siri

gulad , & hic illi dare : quia adminiítratio

XJ cioeít Chriftus Dominus , Summus $a —

O?EI(

Evchariftie per raodum Viatici tantüm «eft pro-

r

cerdos.. in eternum , fecundàm Ordinem Ml« —

dibita Regularibus ,. quando preceptum illius

shifedecb, Cettum. de fide. Háe enim ra-

dl

communionis obligat. IV. NNunquam tamen ,

Tin

tione cap. firmiter de Summa Triuitate ; dici-

.

fine licentia Epifcopi vel Párochi , licet Reli-

tür-

.

Chriflum in hoc myfterio effe famal

gid

iofis Evchariftiam publicé deferre per plateas

Et in Concilio

guq

ad eum.finem , cüm id juti Parochorum con-

Sacerdotem (j* Sacrificinm.

Florentino , i& deereto Engenii , dicitur : Se

?emper

fuetudine obtentn deroget 4 proinde ^ eo cafu

cerdotem iu. perfona. Chri[li conficere boc myfte

TooL d

in agrori Oratorio , alióve honeíto domáüs lo-

riump. — Et clariüs in Tridentino féff.. 23. 6 2

co , delicentía Ordinarii, privatim facto Sacro

dicitur

*

.

Qua ewim , eadémque eft Hofiía ,

Evchariftia danda effet.

idem nunc. Offerens. Sacerdotum miniflerio , qui-

feipfmmm tuno in erug

m

SECTIO IL

«

e obalis ; [oà ofireudi i

: 'ilO-

ione diversa.

j

i

t

£

A

Il Ratio hu

jus eft : Non. folm , qui

aj

5

,

)

Qüatüþlex di Offeren

t ofere

Sacrifictá Mifja ?

Chriftus hoc Sacrificium inftituit ,. elque füa

ET

méritaapplicuit, ut effet efficax , atqueutfuo -

m j

SUuUMMARIU M

nomine offeretur , pracepit , fed maxime , I«

t fctif

3t s' Offeven

s Sacrifició vüarius,

- ode

ns principalis eft ipfe Chriflus. qua

quatenus- Chriftus ex vi inftitutionis à fe fattz,

j Sf Offere

U(que ad m :2e,

lm/ru :ofurn'iï/

velut uno perpetuó. adu perpetuo vult Sacri-

ud

esinis & folus Sacerdos.

1

f t

$820

Offerens minifierialis eft

ficum à fe inflitutum fuo nomine. per Sact-

42 1. Quo Jenfn

é refpedin Mi[[a Sacerdotis mali aqu2. , "t

dotes offerri : atque ita ipie femper principalie

[

ttmie D

minhs "valsat , quàm . Mij

7 Sanrdu/i:k"bn,ni? ;

Ufque àd-n, 324.

ter offert per Sacerdotes velut Miniítros fuos,

etiamq'gï

Offerens generalis efi Ecclefia . &

uti fignificant Concilia modó allata. Queme

- 09 Kitg

$214

nd

admodum-.enim Rex per Legatum fuum prae

p st

s.

Offerenzes fpeciales . ( [een

Teotes.

darii (ant Hilcglcoämr-*

Citvoli

'tans . obedientiam. Summo Pontifiei , ejísque

826, Qualiter & quo »

;dinc hi bjïgmg:- Ufqne ad/n.397.

s ofculatur , cenfetur principalis agens»

H

1 'Pfe SJC«

pede

Ffekem Sacrifidi dicitur, , - non tantünr

& ip

[e aCtu praílare obedientiam Pape : quia

( -Hic 0)

quod per a

lium à fe.delegatum & ex fua vo-

tàm fto

' O

Minifter, Qui Sacramentum Evcharifliz

Ia

perfonaliter conficit , & confecrat , eóque ipfo

luntate pet

Íeverante operanrem facit ,. perie

facere cenfetnr : ita

Chriftas Dominus f

; ts

effentiali oblatione offert , juxta diéta e. 2. fe&. 3.

ualis offerens , quate-

f i

S. 3. «sm. 3. fed omnis , qui idem SS. Sa-

per eít-

principalis & a&

*

crificium D E O peculiari ratione offert & re-

nus ex 1

nftturione fua perpetuo actu vult $a-

LEST

ceérdotes fuo nomine o

fferre Sacrificium divin

prefentat , eóque DEUM Íüpremo cultu co.

Bd

lere intendit. — "Triplex communiter affignatur :

Majeftati

: ficque. per illos perpctuo fe fübmit-

UR t

tit.pro no

i Hlffe hi

fed nobis olacet. quadruplex olferens Sacrificii.

bis in ordine ad DEUM. Ut .

Y

[ l

1. Printipalis , Chriftus ; a — Mimifferialis ,

qius.-

] Tef

*

r

4. Spt-

CeHI. A

s od n C

1

ij s

Sacerdos : 3. geweralis , Ecclefia

cialis & fecundarius , omnes ad Sacrificium

tantümut DEUS, tanquam caufa principalis ei

fVitc

ipediali modo concurrentes. — Hos fpeciales

ficiat , fed etiam per fuam humuilitatem ut m

; "H"- H. Sl

»

d fecundarios offerentes alii communiter com-

ftrumentum Divinitati conjunctumt concurra

1 ?f'ïll?;g k

prehendunt füb Offerente. Generali ,' Ecclefià:

ad transfübftantiationem panis

& vini , in

fii

:

i d

Z LOM

fed placuit feorfüim computare quartá claffe :

pus & Sanguinem fuum , in qua con

d ,ll.ülisq

quemadmodüm etiam cap. praced. fe&. 2. $. 3-

Íentia & formalis ratio hujus Sacrificii $.^

l,h"

eorum fructum fpecialem à fru&tu generali Ec-

dem Chriftus fcmper. ad fingula Sacrifici& at*

clefie feorfim

fentat & rata ha-

M

computavimus.

$. Et nota

tendit, illa D E O Patri repra

l N

anfuper, quód folus Sacerdos , Offerens mini-

bet : éftque. valde probabile , Eum fingula 3ae

L Wn

crificia , .dum actu fiunt , actu. elicito cum 9-

D

fterialis etiam dicatur 'Gmplic/:itcr AMini[ler Sa-

D) W

W

A

. eram

vt

Mtn l

(

egti& Sacrific;ii Evchariftie : nan Biie

eerdote cogcurröada; ,DEQ ,Pmi offerre ,

ge-

"

Pknsl

m

i

!beol;:ï'äc'ram; Pars ll Cap, QP. Scdl, 1l De 0177""**? SGC;I;Cü- o d

Wt

notant s"uwagez, difp. 71.. þ&r Coninck . 8; bühei'ïüï(idenil-Sacrifïc'lu

xf

A

t

m , eádémqué Hoflia ,

tj

art. Y. 4lii. Eit enim hoc ejus in Pattem

de f

]

f

femper ejusdem valoris & effcaciE ex

Qnhig

b

reVerentie , & in homines amori valde con-

bperé operáto,, à quocunque offeratur : aiqüe

Ws

fentaneum. 4:; Quia Chriftüs in cruce om-

quoad hos eife&tus primarios Sacrificium nihil

U g

nià & fingula Sacrificia futura D E O Patri

omnino dependet à difpofitione Miniflri: ^U.

V al

obtulit ; eisque ex meritis fuis perpetuam effi:

ti docent omies Theologi ac SS. Pátes ; &

n

l

caciam — coritulit.

Eáque ratione multiplici

claré exprimunt varii facri Canones ; & clegan-

uj

Á

i

Chriítus Dominus veré eít Sacerdos i» etersum

ter e. interà I. q: 1. J»tra Catrbolicam . Ec-

ftcundàm ordinem Melchifedech. — Quia ufque

elefíam , & in my[lerio Corporis & Sanguinis Do-

in finem .mundi per Sacerdotes fuos. Vicarios

mini, wibil à bono maji ; wibil à malo minus

& Miniftros

?

:

n fecündü:ü iftum ritum o&jgr't Sacriz

perficitur. Sacerdote; — Quia, nón in merito Con-

li :

ficium.

*

fecrantis ,. fed . in verbo perficitur Creatoris , &

lisienty

19 lV. Há d

enique rationé patet.;. qualitet

virtute Spiritus (AntH. — 51 enim in merito-e[-

Sácrifiium mon polluatur j mec effe&tum eX

tüs , Sutmi

fet. Sacerdotss j mequaquam ad Chriflum per-

im Ol

operé. operato amittat ex malitia Sacerdotum ;

Wneret; — Náim fucht ipfe efl 5 qui baptizat ; ira

€ó Ídlicet, quia non in proptia perfona Prin-

ET

ipfe ef ».qni per. Spiritum , [auttum bauc [uam

cipaliter Sactificiumi offerünt ; fed folüm mini-

efficit .Carneim. . Hc ibi. Similia habct D.

4 Trigi.

flerium. praílant offerendo in perfona Chrifti ;

Chryfoftomus JTomil. 2; in.

ylei d

Epi/l. 2i 7iinail:5f'.

x

qui eft principalis Offerens fimül & Hoftia;

Q bomil. 8 y. n oanness.

Á

^

;

B ais

quíque DEO nunquam difplicere poteft; fed

nu

vii , lt

.M $i Sacrificium fpedletur quate

is '5933

femp

er infinité gratus & -äc«*c'eþtu's* eft. Dé hoé

fettur in perfona Ecclefiz quoad, vim & e/fc-

of

moxampliis$:feq. —

.

.

Cum maximé impetrationis

.adeóque quo.

rio ff

àd orationes praícriptas in Miffali ; quatenus

IT

5 Ii;

przcisé nomine Ecclefis funduntur à Sacer-

"T.

—— Offerens tuiniferialis,

dote : fic rurfus Miffa , illækjdc orationes La-

. Jii ojm ;

ö-Mixi]Zcr; fïrripliciter dicendus ht

bent zqualem vim & valorem ; five à bono,

five à màálo ; ( non tamen, przcifo ) Miniflro

o fOHIEI

;a.ä*zoïï-A A

jus Sacramenti confecrandi & Sacrifi-

eii olferendi ; . eft omnuis & folás Sacerdos :

feu Sacerdote fündantur , Operatur erim hic

TM

intentio Eccléfis Sponfe Chrifti dele&ffima.

juxta. /e&. praced. $. 1; Eft autém . Sácerdos vez

x

á-

rus facrificans ; Gb quamvis tanquám, Vicariug

Sicut $i ex vero amore D ET imittàs eleemoly-

fd mb

nam dlicui egenti pét (ervum. malum , recipi-

yionis 144

& Minifter Chrifii , in ejus períona offcrens ;

non efl tameü merum ihnflrumentum ; feu

esà DEO tanram metcedem , quàntáni fi mi-

pcïua n

merus exéculor ; ficut eft famulus ;' juífu

fifles per fancüffimum quemqüue. — Attaimen fi

d 5'

ez ipfe orationes communes Ecdefie fpe-

r

nomine Domini fui dàns eleemofynam , fed

Centut , quatenus nomine Ecclefim fiunt à

etiam ex ptopria mente & intentione concurrens

Ms lt

Sacerdote cum debita difpofirione & devotio-

lu W

&,;pffei*'ens in —þerfon'ä Chrifti ;; unde debet

*

przcedere éjus propria inténtio

.

& non fuf:

ne, Ccüm deyotio boni D E O grátior fit, quàm

um ïwm?

ficit voluntas & intentio Chrifli fola , nifietiam

mali) jam eX opere operantis magis prodc-

nü& ! G'O :

ipfe Sacerdos intendat offetre & facrificare.

ruht Miniftri boni , quàm mali, Iddue etiam

['mcipilis 7.'æ

de aliis oratiohibus , qua in officio Ecclefiafti-

j;m'PlF;(i'ï

$. Hic opportuné fe ingetit quzltio folemnis ,

etiam. propofita & refoluta à. D. Thoma 3. p.

co nómine Ecclefie fiunt , intelligendum ífe,

m&fxlä;

monet D. Thomas . c. — Di&la etiam intelli-

| f;'IC!.!r[(

$. 82: 4. 6. Utrüm Miffa. Sacerdotis mali

minis valeat.,. quàm Sacerdotis boni ; & con-

genda fünt,dé Sacerdote. :ffàlo. .. hofy. tamen

Domigus

precifo ,. feü- excommunisato .noh .tolerato ;

qreni o

;txgä;übon.i plüs; quäm mali ? Communis "refpon.-

quia pér hunc non vult Ecclefia foas oratio-

j qdu v

fio eft Miffam Sácerdotis inali ( id eít ; p;Ccä;-

ncsad DEUM offerri ; contequenter ez nol-

ti$mortalibus cooperti ) non minüs valere ; quàm

'nfl(,mm Ü

boni, quántüm elt ex operé operato ; fed oinni-

lam habent efücaciami , quatenus .in nomine

«t T

Ecdéfie funt;, juxià commenem DD.

um

h

*io valere minüs ,. quantümi eft e epere eperan-

EUM "

H

f

Terminos éxplicatos hbes fupra 2 »um.

D. Thoma é&dem 4.82:.4..7. 4d 8. Secus

&

dicétidumi. .dé. excommunicato. toleráto ; cüm

aM

Atque ut qu

j

E

^ d

Uas.

e(tionem re&e intelligas , iffà

enim ab hoc permittat Ecclefia , ut fideles Sa-

T

':gfxig.äv;tjerä;di&ing

erificia Miife , & alia officia divina poflulent ,

f, p

ääi?'a

;.Si Sacriücium fpe&etur , quatemus of-

uml[lW

confequenter etiam permittit , ut frucluose fi-

dertut

in pérfona "Chrifti , quoad effe&tum prin-

u 7

xipalem. ; fcilicét. . cónfectonem.Corporis. &

ant. Ex communi Avila cum Layman cif. 7red.

jl

5". €; ti8. 125

q

jii

. Senguinis Chrilli ; & fructum. fgum pracipu-

IV. Si Sácrificium -dpeetur , quatenus à323

g

um ex epere operdto , fatisfa&torium & impe-

Sacérdote ,. t privatà perfoná óffertur , feu

ratorium ; certum eft , Miffam Sácerdotis mà-

quatenus Sacerdos ut privata perfona offert &

1]

g

l; peffimi. , tantüm valete ,. quáhzhm: Sacerdo-

fià

g

Orat füo nomine.orationes fündens , ut inu-

J

tis boni; optimi , fandiffimi ; ;& non minüs;

troqué siemento, in inteütióne Ípeciali appli-

rumä

J

- . 40 utroqueé enim zdque éonficitur idem Sacra-

at

candi Miffam huic vel ili ; . nimis certum eft

mentum Corporis & Sangtinis. Chrifli ,

apud.D:EU.M fplüs

ces illas

u ?

d

; PaNS . SACRAM,.

atqué

Eé

AVAlerg' Miffas.& pre

Maini«

u

2

KOJ?äïemä Sdcrifïch-i;'*'

214 . bol.Sacrament. Bors l, €ap. V. Seéf. II; De

&i exiflunt, Etenim Sacqrdo's. fa*cfiücahg' Mi-

mp«;dj

Miniftri boni, in gratia conftituti , quàm Sa-

nifler Chrifti , fimul eít Sponfe fux dilecte ,

cerdotis mali , peccato mottali : contaminati.

bf

:

amici utique plus:

totius Ecclefiz Lagatus ad DEUM. Ideo enim

g

Ratio clata eft: quia preces

ipía Sacerdotes ereat , & alit, ut velut füiLe-

dc

habent energigz & efficaciz

ad impetrandum ,

quam hoflis & inimici.

Deinde . orationes

gati agantcum DEO de rebus graviffimis , utili.

D

quet ex Apoftolo Hebr.' f. Quemadmodim

il

bonam confcientiam |habentis folent effe, at-

gidu

tentiores , ferventiores , && cum majori in De-

ergo Respublixa dicitur petere à fuo Rege id,

u

od per Legatum fuüum petit , ita etiam re-

qniq

um fiducia, quàm alterius, quem mala con-

4

l dicitur Ecclefia per Sacerdotes tanquam per

dlity

fdentia divexat , & diftrahit : quare qàà quis

melior , melius difpofitus , fan&tior eft , quó

Miniflros & Legatos fuos efferre omnia omni-

[

&o Sacrificia, "Vide nuper diéla ssm. 322. Et

unc

ferventiüs & devotiüs in Miffa pro fe, & aliis

orat , eb plus gratiz & glorie apad DEUM

de hujus genetalis Offereptis generali fru&u z,

&q

fibi meretur, eóque plus fibi aliis impetfat ,

mihi occurrit,

246. C* feg. Nec alíud peculiare hic ditendnna

*

er

& pro peccaus fatisfacit. — Ut meritó. Alexan-.

der Papa c. ipf. i. q. t. pronüntiet : Qmantà

&l

& .

S

digniores. fueriut Sacerdotes , tamtà faeilis:, pro

D

quibus clamant , exandiuntur. Contrà veró ,

bjäfmt;s /þ:(iales. & fetnndarii ,

—

í; malus , malé difpofitus ; & indignus Sacerdos

, Couctirreates.

[

i

I;

li &

offert & orat , infructuofa erit ejus oratio & ob-

LomFaRater Chriflum. ,o&'cf&nten; P;jnc.ipa-iïf,i

N

latio, etiam quoad vim impetrandi, ut habe-

[

/Jem , & Sacerdotem . Miniftrum otdi-

uj

tur cap. i gravibus 3.3. 7. ldque maximée, qua-

narium , atque, etiam Ecclefiam offerentem ge-

"ii

tenus pro alüs orat.

Quamvis enim alioquia

neralem , etiam alios effe : /peciales coofferentes

f r

etiam peccatores debité orantes DEUS exaudi-

Q quafi fecundarios &v acce[fories offerentets

J!'Jmllhlw

at, hon quidem de condigno ex juftitia , cüm

non dubium ; fed. clarum eft. ex ritu-Miffe &

reverà indigni fint omni DEIfavore, fed de

grelent

iplo facro Canone.

Plerímque enim Sacer.

Dooff

congruó ex pura mifericordia , ut.docet com-

tlleror

münis DD. cum D. Thoma 2.2.4. 83. 4. 16.

dos in plurali pronuntiat illud OFFERLMU$,

attamen tunc cert& verificatur de illis illud Cz-

nimirum non fwo tantum , fed etiam Ecclefia,.

li? $

& Fidelium nomine. Et fpeciatim jbi : £t

H

ci Evangelici : Seimems , quid peccatores. DE-

US son Andit : quando funt peccatores forma-

omnium circum[lautintn , pro quibus tibi Offt-

hm f

rimnus , velani iibi OFFERUNT pre ft » f(n':j

( q

liter, id eft, qui orando peccant; unru'nï pro-

inde oratio exetrabilis efl : Proverb. 28. At-

que omnilwi. Rurfus poft confecrationem : Ue«

L

qui hoc fpeciale eft in peccatore facrificante ,

de r memores Demine nos ferei tui , fed &

'Rïmm-o

plebs tsa. antla ,

OFFERIMUS preslara Má

btl

Íew Sacerdote , qui in flatu peccati mortalis

fcienter facrificat , quód tota ejusactio , obla-

jefiati tua , crc.

" Étin oblatione Calicis Dis-

Auttyr.

€onus cum Sacer

lote dicit: O FF ER L MUS

t

tio & oratio , quatenus ab ipfo procedit, ma-

la, Deóque ingrata fit , ideóque non miferie

tibi coliem. falutaris &c. Ex mox Sacerdos

litoty

"cordiam , fed vindiCiam mereatur : &&* oratio

converfus ad. Populu

m dicit; Orate Prames,

fitim i

st omenm ac FESTRUAM . SACRIFICIUM

loma;

ejus fiat in ptccatum. — Ergo in [nmma , abío-

luté dicendum , Miffam boni Sacerdotis plüs

acceptavilefiat , Gc. — Ratio elt : xgu'i-a Sa'g':r'iï

U

ficum Miffe eft actws Religionis , & culuis

valere , quàm mali; uti poft D. Bosaventsrarm

ur DEO per Sacet-

&fr,

Sotum , Paludanmm , aliósque citatos , recté

DEI publicus , qui exhibet

fed à tota Ecclefia

ïlend(s,

refolvit dicaftillus bie difp. 3. ». 201. Rátio

dotem, non ab ipfo folo ,

ey Boug

generaliter , d fpecialiter à Fidelibus ad ident

ex didis patet : quía prater frudum Sacri£-

* um

cii exopere operato , ex períona Chriíti & Ec-

Sacrficium peculiari aliquo modo concurrele

n

jl

leia , Sacerdos malus nihil prorfus ampli-

tibus ,. cooperantibus , affiitentibus, — Lta pot

f d

L

üs prefiit , nec fibi nec aliis.

*

. plurimüm

1. Chriftum , z ' /Sacerdot'c,m "EE EGCIC'

T

autem Sacerdos botiws , ut modó dictum. Mi-

fiám.

Y

W Qg

IL Inter hos Offerentes. fpeciales &

iäkcït;h,-:!

í

k m

nimé crgo reprehendendi funt fideles , qui li-

h&nri*üs audiunt , vel conducunt Sacrum boni

darios primum ( in ordine offerentium , quat-

"t Tes,

Sacerdotis, quàm mali vel diffamati, &c. dum-

tüm ) locum obtinent , qui aliquo modo pee.

H ul

modo caveatur à temerariis judiciis, contemptu ,

culiari funt caufa Sacrificii , vel ad illud coo-

Mm&m

