ta cum focminá ( veletiam mafculo) dormien-

principio ortüs noflri , ficque nobifcum referun-

tur ad

"T

te, pleneebriá, fenfibus deftitutà , autper po-

Y

j

»

principium ortüs noftri, ut omnes con-

.

iVEv&

fang

uinei

& affines, ideo ipfo naturali inftinctu

»

tionem medicam meénte motá &c. füppofito,.

i

quód ipfa anteà mentis compos , vigilans , &c.

& jure natura debetur eisà nobis fpecialis reve-

rentia, cui directé repugnat actus generationis ,

r

w

——

inid non confenferit ullo modo, vel nec pre-

d

viderit? Refpondet rr. Non effe quidem proprie

ut exemplis à natura petitis pulchré oftendit

oq;l

raptum, ad quem rcquiritur violentg-abdu&ia à

l

od

*

4

as

612

d beol, Sacraiment, Pars IV. Cap. JI; &

biæcufmähïc tota eft ex op,ix;ionum varietate

explicandam illam diverfam qualitatem conjun-

Cionum & graduum ; adcó utfiin quavis con«

de div

erfitate peccati. inceltüs ex diftinctione

ionum & graduum , utrum animirüm

jundtione , & quovis gradu , etiam primo con-

Cc'mjun&

inceltus

faétus in confanguinitate differa: fpe-

fanguinitatis re&tz & transverfe linez v. g. cum

[/ij

matre vel forore propria quis peccavit, fufficie

cie ab inceltu facto in affiaitate , aut alia conjun-

&ione, tem an inceftus fa&us in unogradu &

inconfeffione dicere : commift inceftum; pec-

í

linea talis conjunctionis differat ab incetu facto

cavicum perfona conjun&la toties. Et certe fi

Jl

panitens hanc probabilem fententiam fecutus

[

in alio gradu,& linea confanguinitatis vel affini-

tatis, & ideo in confeffione neceffarió explican-

nolit fe amplius explicare, tenebitur etiam con-

hi

dum fit, in qua conjunctione, & in quo gradu &

feffarius fe eidem conformando, abfolutionem ei

impertiri juxtà dictafuo loco. At veró non fuffi-

linea inceftus fadtus fi/— Communis & tutior

f

feiicentia eft affirmativa. Sed fit:

cit &ftendoin noftra cotuni probabiliori & tu-

Vi

Á

BPESOLUAUOs "

tiori . fententia ibidem afferta & probata , nimi-

li

rüm : etiam circumítantias aggravantes tantum,

609

$

Robabilis Qpiniö eft omnes i'nc,eüus fatos

notabiliter. augentes malitiam fubltantíalis a-

p

five inter confanguineos , live inter aifines,

&üs, ideóque va!de altérantes jud.cium facra-

1

& in quocunque gradu & lineá effe ejusderfpe-

mentale effe neceffarió explicandas in confeffio-

D

ciei , atque adcó illam diverfizatem, conjunctio-

ne. Pro hujus intelligehtid nunc breviter per-

nem, &gracum non effa neceffarió. explican-

curramus inceilus. fingularum 'conj

un&ionuæ

[

dum inconfffione , ut fufficiat dicere : c«»ifi

& graduum.

hs

inceflum. — lrà citandi, Quare r. ineeftum n«

j ï 9. IIJ

ter confanguineos & affincs non differre fpecie

i

l'ntq'lm in con[anguinitate,

ingenete moris , docet ipfe S. Thomxs. 4. 2.

Eccflario explicandus eft primus gr:fdus lecto

4.154. 4. 9. Cajetan. ibidem , & aliicum n

. nez recte:hujusmodi meritó omnium gra-

£n, 2. Similiter inceftus in uno gradu utrius:

vis linee non differre fpecie ab inceftu in alio:

viffimus inceftuseft patris cum filia, matris cum

filio,&c. tam horribilis deformitatis , utneqs ad

At

gradu & linea, cum A'ugzo & aliis docet Filluc.

tale matrimonium concrahendümjn prima ne-

Itii

ératl.20. c. y. . 97. dicens, effe opinionem D.

Thome , ((ajetani , Soti , GC vete "'Thomiftarum.

ceffitate propagationis generis humani divina

ttin

Sapientia vaquam difpenfaverit. / Et probabi-

Vel

3. ideóque non neceffario effe explicandum in

confeffione probabiliter docent varii; eósq; ci-

Jiffimé etiam explicandus eft fecundus gradus ,.

[7

Ratio

tat Diana patt. T« trath. 7.vefolut. 31.

avicum nepte, avia cum nepote ; & econtrà :-

n

etiam grandis deformitatis nunquim difpenfa-

t

W

omnium elt; quiainomnibus iltisuna & eadem

fpecies & deformitas eit contra eandem virtu-

tus , & uterque prohibitus diftinctiffime Levit.

Wt

20. De tertio & quarto gradu vix contingit ca«

tem Pietatis, & reverentia debite conjunclis ;

ET

füs, & tut poffe omitti confeniunt DD. In li-

neque enim illa diverfitas conjunctionis confan-

ibia

guinitatis & affinitatis ac graduum diverforum

neaautem transverfa in no(tra fententiafimiliter

Wtf

neceffarió explicandus eft primus eradus, fra-

quidquam aliudafferunt, nifi majorem & mino-

H fp

triscum forore jure naturali prohibitus , nune«

rem conjunCtionem : magis & minüs autem

alios

non variant fpeciem etiam in re morali , nifi a-

quam difpeafatus , nifi jure poliin prima necef-

Ml

liundé probetur effe contrà particularem virtu-

fitate propágationis generis humani. De lecun-

EUA

tem,vel contrà fpeciale rationis didtamen, quod

dogradu fententiz utrinque probabiles, & tutie,

JUicr

d

hic invenire diffcile e(t5. (irnilite£ juód copula

De tertio & quarto gradu non neceffarió expli-

cando feré confentiunt DD. cüm hi neque de-.

litdi

in tali conjun&tione & gradu aliquando illicita

Il

fit ex natura rei intrinfece , ut in primo gradu

facto affinitatem matrimonium ditimentem in-

d

m

confanguinitatis ; aliquando vero tantum ex

ducant per copulam illicitam, nec auferunt:

jus

Vxl [an

pracepto Ecclefiz , ut in caterisomnibus: ex

petendi debitum conjugi ita inceftuose adulte-

li ]

hoc autem nihil fpecie diverfum neceffarió in-

ranti.. Ratio dictorum eft ; qui licétdiverfitas

dl

fertur ; nam praceptum Superioris aliquid pre-

illa graduum ; & linee non adferat diverfitatem

Uta)"m

cipientis ponit materiam preceptam in eadem

fpecificam pecéati ince(tüs, ut didum eít, ta-

men nimiüm quantüm augent malitiam fub-

r

fpecie vittutis, ratione cujus feu ex cujus moti-

iT

voillam precipit: nunc autem Ecclefia prohi-

ftantialem fceleris inceftüs ,. fcilicet impietatis

& irreverentiz ergà fanguine jun&tos/ficut eaum

n dt |

bet congreffum in illis conjunctionibus & gra»

dibus propter eandem Pietatis virtutem & re-

longé major debeturreverentia matri,quam fo-

Ii

verentiam conjunclis debitam : ergó manet ejuf-

rori, &forori, quàm confobrinz , &c. íta in-

dem fpeciei transgreffio.. Cüm igitur ulteriüs

compatabiliter major & gravior eft inceftusfi-

probabilis fit fententia plufimorun & gravium

lii cum matre , vel filiz cum patre, quàm inter

!W/i;a

D'in materia de poenitentia relata,circumftan-

fratres & forores , & inter hos , quàm inter con-

!]z U

]P'

tfäs fpeciexn non mutantes, fed intra eándem

fobrinos,& patrueles, &c. Itaque fi peenitens in-

d

peciem ageravantes tantüm , non effe neceffa-

ceftum nudé confiteatur , folüm interroget con-

rió explicand

x Qüg[

d

as in confeffione , manet fané pro-

feílarius; an ia primo, vel feïcundo-gïädü : def?*f

lh

babile , etia

tero taceat

Pl!tam

m in inþe&u non effe neceffarió

Iamm

g. IH. 45

'XOrgm ,

AT

m

(

[

)

Z

z

L

$

J 613

i Seä.) 311. p mce Pa

& Il

ter ukoreïm adopvta

miä"

&t adoptatum. ) (ine du-

p

00 aneféus in af

ttate , C boneflate pu-

bio committit fpeciale peccatum inceftüs , ut

DN

blica,

N

tale neceffarió coufitendum , cüm inter eafdem

N inceftu , feu concubitu illicito inter pär-

perfonas , ob fxpé di&tam reverentiam conjun-

: :Gftl

fonas affines in communi noftrá fententi ne«

Cis debitam , Ecclefia conftituat impedimen-

tum dirimensmatrimoniurh. Utrüm autemin-

eeffarib: explicandus eftprimus gradus, & li. -

nez rectz , ut inter patrem & privignam ; ra-

ceftus ifte fit explicandus , ut diftinctum pecca-

trem & privignum ; aut econtrà inter filium &

tum ab áliis inceftibus fuprà di&tis; & an etiam

novercam; filiam & vitricum ; & probabiliffi-

eXplicari debeat illa modó dicta äi*Vei'(ïtäst gra-

méetiam transveríe, ut inter fratrem & uxos

duum feu perfonarum ? rursüs probabiliüs ac

tutibis,quód fic;& fatis probabile , qud non.

rem fratris , qui fpecialiter prohibentur jure di«

vino Levit. 20. e phra(i : sow revelandi turpi«

. Qui autem pecéat cum

N

perfona conjunétá 613 !

tudinem patris ,vel fratris fai.

Non item fe-

cognatione fpirituali contractá ex Sacramento

euadus gradus, etfi graviter prohibitus jureEc-

Baptifmi , & Confirmationis ( cujus duplex eít

cle(iz : minüs tertius, & quartus gradus. Quare

gradus, feu fpecies, Paternitas Sptritnalis inter

in oranibus fufficit. dicere : cvmm'fi inceflum ,

baptizantem ,& confirmantem. Item inter pa-

uel peecavi cu affiae extra primum gradum.

trinosex una parte, & baptizatum & confirma-

tum ex altera parte j & compateruitas fpiritua-

Czterüm ( jam alibi audilti) quando conjux

ince(tum , vel adulterium commifitcum con-

lis inter eofdem, baptizantem & confirmantem,

E

fanguinea períona conjugis in primo & fecun-

ac patrinos ex una , ac parentes baptizati, vel

do gradu , & copuià completà , ince(tuofus

confirmati ex altera parte; nam fraternitas fpiri-

duos poeaas ipfo juro incurrit. 1. Amittit jus pe-

tualis, inter baptizatum & confirmatum , & fi-

YU

tendi debitum , de quofüoloco. a. Etiam poft

ios baptizantis , vel patrinorum exolevit ) is

mortem conjugis non poreít matrimonium

omninó committit inceftum diftinctum : ab

omnibus predictis in confanguinitate , affinita-

contrahere cum ulla alia perfona , Íecundum Ca-

noaeés antiquos , quod etiam numeratur inter

te, vel l;gali cognatione , ideöqüe Ípecialiter ex-

ä

H

impedimenta criminis impedientia tantüm ma-

plicandum in confeffione; quia addit fpecialem

trimonii. Sed certé id ampliüs non eít in-ufu :

malitiam irreverentia Sacramenti, ratione cujus

"d

ut ex /Vavarro, G aliis notat Sanchez lib. 9. de -

reducitur ad genusquoddam facrilegii. Utrum

T

ematvim, di[p. 17. ». . quando quis peccat aut

autem etiam explicari debeat, an factum fit ex

n

euni confanguinéa in primo gradu fponfe de

Sacramento Baptífmi, vel Confirmationis : ltem

d-

t

fututo, &c. aut cum confanguinea fponfi pet .

an in paternitate , vel compaternitate? probabi-

verba de prafenti in matrimonio rato tantüm,

liffimum quód non; quia in omnibus. eadem

u

deformitas,non multüm grauior,vellevier. De-

J

ufquead quartum gradum inclu(ivé , etfi non fit

ibi affinitas , cüm nalla ibi copula intervenerit ,

nique di&ia ha&tenüs de diverfitate inceftuum in

i

d

ut fupponimus: certum tamen erit committe-

confef&one explicanda univerfaliter intelligena

re Ípeciale peccatuni. inceftás carnalis , ut poft

da funtde quocunque peccato externo luxurisx

J

alios bene probatLugo /28. 6. eztat. eftenimetia

intet.perfonas taliter conjunétas , nomn tàntüm

naturalis concubitüs, fed etiam. mollitiei, im-

i

z

taliscopula pro conjugio prohibita graviffime

ab Ecclefia propter eandem reverentiam con-

pudicorum ta&uum &c, v. g. Qui centrà natu.

(td

junctis debitam,con(lituendo in. ea impedimen-

ram coguoíeeret perfonam conjun&tam con-

gl

tüm dirimens publicz honeftatis : quare u tale

fanguiaitate , affinitate , cognatione Lepali, vel

:de

fpeciale peccatum iaceítás neceffario explican-

Spirituali, non ei füfficeret dicere, f& peccáffe

n

dum erit in confeffione , ut non füfficiat fateri -

contrà naturam , fed neceffario explicare debet

N )Ub

vel fornicationem tantüm , vel adulterium tan-

conjunélionem perfonz, ac fateri fe inceítum

hl

r

tum. Anvero etiam neceffarió explicari debeat

fodomiticum commififfe ; quia propter revé-

gradus,vel qualitas perfonz , cum qua peccavit ,

rentiam naturalem propinquis debitam , ultrà

t

nalitiam fodomiz & mollitiei

puta,utrum cum matre;vel forore , vel filiafpon- -

; habet malitiat

t) [J.

f& ,aut econtrà cum

patte , vel fratre, vel filio .

inceftüs,ut bené oftendit Filliuc: tra&; 2 c. f-

d

b

fpaafi ,

fic de czteris dic eodem modo? . ( utfu-

?. 106. Quamvis tale peccatüm non impediat

gmls

matrimonium , cüm nullam inducataffinitatem,

[gmm

prà de confanguinitate ) omninoó probabilius

ad quam requiritur feminatio intra vàs naturale :

o

& tgti.üs',qcuï?d ficsaec improbabile ; quöd non.

nec per illud incurrantur poeng in inceluofos

u

(& 1N..

laiz ; quia poenas fulminatur contra inceftum

f p

proprie dictum , id eft, cutm copula carnali: aa

'I'ncg/ïtvav"" in cog

natione lezali , c [pirituali.

T

veró rursüs necéffatió explicanda fit diverfitas

[C()n' 4

peccat carnal

itér cum perfoua conjun-

conjunctionum & graduum in ejuímodi inceftu

' D

s.

n

:

nu u

P

a Cognatione

legali C cujus quadruplex

innatufali?rutsüs probabile,quód gon , cüm oma

t qo

ze&

gradus. 1. Inter.

adoptantem perfonem &

nes fint ejusdem fpeciei,& folüm fecundüm maá«

&

adoptatam,

ejüsque defcendentes. 2. Interado-

gis,& minüs ineadem fpecie differant: (ine du-

ptatum & filios lepitimos adoptantis. 3. Inter

bioautem tutiüs,qu

»

od fic , juxià jam fepé tepe.

j

uxorem adoptati , & ipfum a

tita.

ll

doptgntcm. 4. In-

PAM; IV. SAGRAMEFT.

Hhhh

SE-

"

bl

]

:.Sïbeol. S;?cr'amcug, P:i?f.f TP Cap, Ti

614

violatur , adeoque eft peecatum facrilcgii aliee

SECTIO lV,

nuni potiüs, quàam proprium, guippä, coopei*a-.-

De. Sacrilegio carnals, ;

tio ad peccatum . alienum facrilegii, 2, Gradus

D

SUMMARIUM,

gravior ptiori , eft peccatum carnale per fena fa-

D

era cum uon [acra ; hicenim jam perlona pro-

il

dig. Sucrilegium carnale perfonale quid ?

[

P772 Ejust/es gradus ,

pria faera contra proprium folemne caftitatie

i. Habens plura ota c

aflitatis , coutraea peec-.go'zäu :

[2

votum violatur. 5 Omnium graviffimus gra-

ti

committit unum tantim [ acrilegium.

duseíl, facrilegii mutur carnalis perfose faera

éig. Nec probaþz'lz:aïmä in cqæf?fag'za cxpngcgri debet fe»

[

£um. folemne.

cuns (acra ; hicenim eít duplex numero facrile-

419. Sacrilegium|

ocale 45 & äuando cosumiéttatur y

f

gium j unum propzium in fua perfona contra

[

dzo. Quando commitiat

n Saäri(cgium earzale ((./'415

proprium íolemne votum ; alterum alienum.

uoad ves facras ?

d

d2 Suecrilegium follicitationis 2 ;oz;þ[/ïm;,

cooperando ad facrilegium alterius.perfonz fà-

[i!

ctz : adeóque hac circumftantia, etít non fit

da2. Hujus pena grapiffona,

ft peccatum luxüria ,

fpeciem mutans,eft tamen nuarero multiplicans

"Acrileginm carnale e

malitias mortales facrilegii, cum caftitas DEO

V

« 14S

quo perfona, vel res DEO facra per actum

D

confecrata in duabus petfonis violetur , omni-

venereum violatur, adeóque prater peccarum

um confenfu neceffarió. explicanda eftün con-

|

luxurig cujusvis naturalis, vel innaturalis con-

feffione, ficet & in mutuoadulterio. Caterüm

tinet fpecialem malitiam , feu. fpeciem peccati

extrà concubitum in peccato mollitiei, velim-

-

li

eraviffimam contrà virtutem Religionis, ac cul-

pudicis taclibus : ltem in inductionibus ad pec-

u

tüs DEO , rebüfque DEO facris debiti. Et di-

[j

viditur in istrin[ecum , feu perfonale , quoipía.

carüm carnale, quandà non perfona facra, fed

alia non facra violatur; ut fi Sacerdos v. g. per-

fu

Perfona DEO facra actn venereo violatur;

fonam laicam polluat , impudic? tangat , aut ad

exirin[ecum , (en locale , vel veale tantüm , quo

ppusturps cum alio patrandum inducat ; etíiin

er aCtum venereum folhm locusfacer, velres

rigore non fit proprie facrilegiam, ut vult nofler

aliqua facra violatur. De qnibus ordine,

Marebant , certum tamen elt , effe adhuc pecca-

1

50 ,I) at

ü

£um contrà votum faum, ideóque neceffarib ex«

ff

£0

Szzcrilegium camglc per/bnule,k

plicandum in confe

/

ione ; ut [f&.- : f*qq;nti de

suellitie probabimus.

[

Roprie & in rigore dicitur concubitus il-

lura vota , feu pluries,.

fij,

éi, P

licitus , feu quodvis p eccatum carnisPer-

IIl Quande quis p

emifit vocum Caftitatis; v. g. fecifti votum cafti.

[

fonz DEO voto folemni caftitatis adítricte , &

confecratz , utpoté per profeffionem Religio- -

tatis fimplex in fzculo etiam fepius , dein fo-

1 pmg

lemne in profeffione Religionis, etiám Ízepiüs ,

I

nis approbata, aut per fuíceptionem Ordinis fa»

cri àSubdiaconatu inclufivé.. Ozzzes. Ratio elt ;

velin eadem ( ut apud Jefuitas) vel diveríe Re-

T

f

. quia facrilegium p

roprié & in rigore eft viola-

ligionis: & rursüs folemne in fufceptione Or-

tem facra proprié dicitur ,

dinis facri &c. & pofteà tamen . conuà caffita-

uc

tioreifacre: res au

11

ug publica au

Goritate & ritu ad cultum DEI

1em, tot votis DEO adfirictam, delinquis, noa

committis pluratot diftin&la facrilegia , vel pece

Vr

inftituta & confecrata elt ; atquí per folum vo-

u

'sum folemne profeffionis , vel facri Ordinis per-

«ata, & confequenter nec in confeffione fic di»

z

flin&ta explicare teneberis , fedunum tantàm,

h

. fona publica anthoritate Ecclefie illud votum

folemniter loco DEI acceptantis confecratur ad

juxtà fatis communem DD. fententiam i& ma»

(

zería de peccatis, Ratio eft; guia votum folem-

(

cultum DEI 5 non item per votum fimplex pri«

vatim emiífum, ' Quaré peccatum carnis perfo-

ne&fimplex, iténque votum folemne Profet-

Íta

,

!

sz folo voto fimplici caftitatis adílridize , - non'

fionis, ac fufceptioni facri Ordinis annexum ,

non differunt fpecie, fed effentialiter funt ejus-

[ite

. quidem eft in rigore proprié dictum facrilegiü , .

«üm non fit perfonz facrz , eft camen fpeciale

dem rationis , ,virtutis , ac finis , ut ex commu-

i,

?

&on)

peccatum contrà virtutem Religionis , & fzcun-

nioti optimà probat Sanchez lib. 7. de métri»

. dumprece

pium Decalogi , fcilicét violatio voti

aoni di[p. *

:

7. sum. 277. Et latius zureüs lib

M

$. moral. feu de voto c. 6. nun. 14. Et confe«

N

o

& promiffio

nis facrzDeo factg, & ideó neceffa-

feffione explicandum, ,. fecsm-

.quenter .etiam violatio voti fimplicis & lolems

T

zio quoque in con

- dumaemness GU

elut quid imperfe&ius ad per-

nisuttiusvis non differunt fpécie , imó nec nu-

& Ue

amero in eodem actu, eidémque virtuti Reli-

fe&um, xeducendum ad fpeciem facrilogii.

&16 !L Sacilegium carnale committitur inome

gionis adverfantur : efto graviüs extenfivé pec-

catum fit Religiofi ac Sacerdotis , quàm

nibus fpeciebus luxuriz , & naturalibus, & con-

M

trànaturam , omníque impudicitia cordis, oris ,

vel Religiofi tantürn , vel Clerici tantüm ;

afpeQüs, taétüs &c. nt ha&tenüs etiam in aliis

ideóque eo cafu communi :Docterum «on-

notavimus : Et quatenus fit per concubitum ,

fenfu füffidiet confiteri unum tantüm pece

ls

feunawralem, feu innaturalem, ac cum com-

iatumfacrilegij. Sed difficultas G lis eft ,quod-

plice. ejus( ficut & adulterii ) triplexg&lgradus

anam votum im eo facrilegii peccato .explican-

Qu

1. Gradusfaccilegii , cateris minüs gravis, eft.-

um fit , fi Religiofus fimul & Sacerdos peccet ?

M

:Communis fané fententia DD.eft, debere ex-

dl&u

gpeccatum carnale perfoue uon facre cum [acra s

iicenim non pzopria ; fs aliena perfona fagra

ne, dicendo Y:2-

li

jlicari faltem vomm folem

guia-

r

614

Sd. T. De .S'di*-tz'legz'oï Eamal:'.

violavi - -uomml fel

e€

"ne &aþitat-i:« Ü .quipp& !

. etiam licitam. conyugum æätäum urgentis. .

cujus violatio tantàm proprie conflit

Uitpecca- neceffitatis; nec tantum mo|

tem unum

m (q

u ipfa

tum facrilegij, ut dictum N. L. aut fal

Ecclefia , vellocus facer pol

ecündum

in particulariex iftis. Layman eitar. ». 4.cum

omnes ; fed etiam occultam , fec

düm com- :

aliis contendit explicandum effe votum Religio-

munem, & probabiliorem fententiam DD. a«

*

nis ;-& non fufficere folàm fateri facrum Ordi-

1ió ef! ; quia ex ipfa inftitutione Ecclefiequàm -

nem,eo quódlongé gravior videatur violatio vo-

maximé repugnat fanctitati loci ad div

In

*

ti Religionis, quafi voluntarii & fpiritualis ma-

"cultum. confecrati focda copula at' pollutio Car«

trimonii cum Chriflo, quàm voti facro Ordini

nis ; ideóque indvit fpecialem malitiam facrile-

folüm ex pracepto Ecclefiz annexi , & implici-

gii confeffione neceflario explicandam , prout

tétantüm emiffi. — Contrà fufficere etiam pate

latiüs dictum p. 2. *Decal. c. 10:ad finem primi

acere facrum Ordinem folàm, cum aliis cone

! pracepti , ubi de facrilegio univerfim. Hoc fo-

tendit noller Z4archant , omnino probabiliter,

làmhhicaddo noneffe improbabilem fententiam

- *& fine dubio in confcientía tütó.

Pfq.& aliorum cum Bafilio Pontio. ///. 1C. de

tollendos fcropulos dico.

n

:

n

N

Attla'mf:n- aþgi'

mairim, é. 1O. uum. 1$. copulam vel pollutio-

619

» Probabiliffinium &tu

tum. eH: ; ,c-tfi-cOn-'--

nem occultam factam in Ecciefia ; velloco facros

fultif&mum , nontamen neceffariuni effe in con-

non effe fpeciale peccatum facrilegii, neccon-

feffione explicare votum folemne , fed in quo-

Íequenter in confeffione neceffarió explicandam

vis cafa fufficere faterife peccáffe contrà votum .

'Ccircumftantiam illam loci facri. -Ratio ipforum

d

taflitatis. lta cum aliis Sanchez Jib. 2. De sma-

eft ; quia in tantüm eft facrilegium , in qusntüm

trím.difp. 27. 1. 3. Diana part. 3. tratt. v. ve-

' polluitor Ecclefia : átnon pelluitur per occul.-

filut. 4:Ba ffeus i; floribus V: cirewnflant. $. 2.

tam copulam , vel pollutionem , &c. Quód fi

Tamburin. l£. 7.- Decslog. c.. 2. $. 1. num. 4

LI

copula occulté facta in Ecclefia poíteà poít ali-

aliiapud ipfos. Ratio eít : quia ex una parte jam

quot dies fiat notoria , polluitur quidem inforo

di&um eft , votum folemne quodvis non differ-

externo Ecclefia , & reconciliatione indiget : at

teeffentialiter & fpecieà voto fimplici; quia

copula pracedens tunc nonfuitíacrilega, nec

utrumque votum eandem. virtutem Religionis:

périllam tunc Ecclefia reipfa füit violata, ut no-

]

eodem modo zqué refpicit : & efto graviuspec-

tat T'ambur. Jif. 7.c. 2.$. 1. Sed ego cenfeoiin

catum fit violatio voti folemnis, quàm fimplis

praxi per fe non effe à communi fententia.rece-

56*1

eis , &inter folemnia forté voti. Profeffionis ,

dendum. . Caterüni per 4olos taCtus impudicos .

quàm facri Ordinis cantüm ; attamen ex alia

aliásve impudicitias cordis , oris, afpeclüs , ame

je

parte probabiliffimum eft, circumítanzias ag-

plexüs , tactüs , &c. imà & per ipfum propofi-

T

gravantes tantüm , nec multüm augentes mali-

rá

tum , condictum , .vel procurationem peccandi

i

tiam fubftantialem a&tüs ; non cffe neceffario ex-

carnaliter , faltem fi non intendatur peccatum in

J

ponendas inconfeffione: ergofive voto fimpli-

loco facro patrandum , non. committi. fpeciale

ts

ci caftitatis adftri&lus (is , (ive folemni , five Re-

peccatum fecrilegij , multis citt. docet commtu-

ligiofüs ,. fiveSacerdos;. vel etiam initatus tari-

n0)

niter receptus Sanchez lib. 9. de ssatr:tm. difp.

tüm , five Religioius & Sacerdos fimul; imb

19.*. 1 . Ratio eft ; quia ideó committitur fa-

pü'

Cüle

infuüper , fi etiam Epifcopus ,^fi Gcneräli's*O'rdiF

crilegium locale, quia fitaliquid ita repugnans

)j

fl

nis, ut habet Sanchez c«t. difp, 27. mum. 3.

loco facro , per quod violatur Ecclefia, finoto-

[5

(feclufo tamen: fpeciali fcandali peccato ). pec-

. rium fit ; illud autem eft fola pollutio , feu femi-

cósque contrà callitatem , femper fufficiet te

lm

nis effufio , nonitem alia impudica. Excipit ta-

f

fateri peccáffe contra votum caflitatis tali mo-

men merito Lxgo , GL alii paffim , nifi quisejus-

do, nectenaberis manifeftare , fi forte non no-

m

modi impudica exerceat in loco facro cum ma-

uD

fcereris , te aut Religiofum effe, aut Sacerdo-:

gna Ecclefiz irreverentia : ut fi meretricem ante

]

tem, aut Epiftopum ; aut omnia, Similiter-

a

Altare publicé impudicà tan

eret., fiinfacro

econtrà i foemina v. g. peecet cum religiofo

Templo lafcivas comoedias ex

h

iberet , &c. tunc

T N

á

Sacerdote,, Diacouo, fatisfaciet dicendo ; f&

enim non effet negandum proprié facrilegii fce-

peccáffe cum aliquo voto Caltitatis adfiricto ,

cgnk-

. lus committi : fieretenim gravis irreverentia di- -

j

quam fententiam probabiliffimam tutó in praxi

. vino cultui , ad

;

z

fequetur confeffartus ; necine

quem locus facer deputagüs &

j

jusmocü' circam

"

E

-

.:

' coxi;ccr,atusï eít.

o

ftanuis fcrupqlosä inquirat,

RE

:

[i Ktll*

V& yt

Q A lo o

z

carnzale reale qgwaa' j

ä&cri;(egï;zm. -

- f&cras.

"m

qum :

s carnale (scale, [es quoad

u

; £4cri2egig

u

Oc tï;mc fo]

üm committitur

, remiffve.

d qu-ä ndo fesä zþ :

j

- facra adhibetur , vel vfürpatur in ordine

Oc facrilegium folüm fit pet voluntatiam

ad peccatum. carnale. perpetrandum.., . utpote

j

effufionem feminisin locofacro. €ideít

j

1. Sires facra quavis, & maxime Sacrificium

. publica authoritate ad divinum cultum inftiti-

. Miffe promitatur,. & detur.in pretium a&üs

Jicite

to & ab Epifcopo confecrato , vel faltem bene.

arnalis $. fecüis fj pofteà liberaliter detur in (ig.

didho, ut lunt tantüm Ectlefize éüm fuis Cápel:

numbenevolentie. An etiam fi per obteftatio-

d [

lis; & Comiteria ) non tantüm illicitam, fcd

nem rei facre v. g. amoris DEI,

B. Virginis,&c.

n

4l

hhh a

ümi&g

*

S!ïh

QLeol, Sacrament, Pars V. €a», lil.

etatur ? T. Rgfpc;ndetür fote po*

degradationem , &c. etiam ad teftimonium fin-

fimile quid P

"

ulare unius perfona follicitate cum aliquibus .

tiüs blafphe

112

m quàmfacrilegium. — 3. Hor-

. tibiliüs, (ires

facra,Sacrificium, Euchariflia, ad-

pre

fümptionibus, mandat Pontifex confeffariis, -

ut moneant fuas poenitentes ita.

follicitatas obe --

hibeatur ad conciliandum amorem venereum ,

1

rafertim modo magico : leges horrenda apud

ligationis fuz denuntiandi follicitatores Ordi-

AMartis. Delrio. 3. — SiSacerdos geftans S. Eu-

nario , vel Vifitatori , qua quidem obligatio

perfonarum follieitatarum eft fub poenaexcornu-

ehariftiam carnaliterpeccaret , & fpeciatim eo

i

ratextu cum fimulata infirma. Addit non im-

nicationis, Sed in noftris partibus in tanto rigore

robabiliter nofter A44arebant, li Sacerdos pata-

Bulla noneft ufü recepta , ut notant DD. Ger-

3

mani ommes. Certe difficile effet in Germania

Ó

mentis facerdocalibus indutus sem foedam age-

zet ; quia illa paramenta facta non minüs ; quàm

honeftis matronis, vel puellis id onus imponere:

prudentiz ergo Confeffarijrelinqu

f

loca facra divino cultui confecrata perillas foe-

:

WUrRad us

ditates contaminantur, adeógq;illam circum(tan-

de malum impedire.-

tiam veram facrilegii malitiam inducentem effe

Deniquec

onfeffari

$S

Ü

us cxgrä,ämn.cm ordinem62g :

fionem ad confeffionem, vel. .

exponendam in confeffione, Et ita in (imilibus

zefpectum, vel occa

adhac facilé reducendis, Caterüm i cum actu

confeffionale ,. peecáns carnaliter cum filia con-

feffionis etiam ordinaria, && fiex parte füa,ut a«

venereogeílentur & collo facrz Reliquie , Agni

DEI, calculi , Indulgentiz , & fimiles res facrae ,

cerdos , facrilegium perfonale committat , noà-

E

non comiitti exeo fpeciale peccatum facrilegit -

tamen ex parte complicis committit fpeciale -

[

facrilegii peccatum , fed neque inceftus alicujus» .

meritó cumaliis docet Filliuc. zracf. 30-e. 7- 9.

129. quia ille res facra tunc plané per accidens-

fed fimplicem fornicationern : Quare ex hae

parte fatis erit confiteri, fe fornicatum eífe; ut

:

fc habentad peccatum carnale; nec indé gravis

apparet irreverentia ; quin imó conjugatis id fz-

ex communi $4scbez , La]:m'n.raliis habet Eil'f

liuc. eir. tratt. 30.cap. f. num. 105. Ratio efts-

peconfultum eft , & quandóque nc;eiïarium ob

quia adminiftratio Sacramenti Ponitentiz eti-

malcäcia afrcrtcnda.

"

& 1.

am ordinarie fa&ta certas perfonz , nec perfo-

mam illam facram efficit , neque ullam cognae

Suii!egium follicitationis im confe[fome

!

U« tanden fpe£tat graviffima , & dámna-

tionem fpecialem ullo jure iriducit : ergo non

5

eft, undé habeat

l

Sg!.

tiffimafacrilegiifpécies. Solieiraréoad

ur /fpcciglis ,mali;tia ex pa'rtg

gurpia in. confe[fiene, vel occafione confeffio-

ipfius.

[

nis;quando fcilicet confeffarius Sacramento Poe-

L

nitentiz abutitur d peceaturm carnale utpot? aut

in confeffionali füb ipfa a&tione confeffionis ,

De f&cuki: contrà naturam.

tut

aut occafione confeffionis, ejusque prztextu , v.

FE

z. apud (imulatam infirmam , &c. posnitentem

N

&

ad türpia follicitando , inducendo, impudic&

NI

-l:*.. Pe:mr;äqwntm.ännim

T

tangendo , &c. etiam folo animo , ut peccatum.

.62j. Quid t$ quale peccatwm be

F

[*

2

alitas ?

poftcà alibi perpetreturs graviffima enim irre-

626. QuidSodomia perfet?a

«

: j

Werentia infertur Sacramento , eo, ejüsveoccafi-

éaz. Bwid imperfea ?

i

&2$. Quid Ó quotuplex mo

llicies ?- :

one & pratextu abutendo ad peccatum carnale ,

five tunc,fivé poíteà perpetrandum, adeóque ut

629. JMollities (ewpollutio

"

qunlx)ïclfi l. cæM

À

, €ogitats. -

2

ochBA

veram facrilegium in confeffione aperiendum.

43o. II. Ex partep

erj&ik polnu h

€22 Contrihujusmodi facrilegos lollicitatores ex«

631 IlI, Ex parte

cooperantis fel complicis ( qu;; qm.— :

ia petcata ? q

ægnäd & qudi:cf« äf)licd»f'a inton-

tam:'gravimmæ Bulla Pii IV. & Gregorij XV.

filfrone) Item

deqi.

ui ia decernít : Qu ad inbone]ja (jve iater

434. IV. Ex parte infir.

Wnent i aäl;iö;it; ..c'æim:i. Lj 33.

n

fefe » [rue eums aliis , vel. quomodolibet. per-

Velinanimati.ó ;9.Cum famina mertua ( atna Gc.

Wi

petranda im atin ^ Sacrameutalis confe[fio-

& 40. Pollutie dircde

P

r

q!fn?uridf:þpcf eft pfccg:ursi mer«

D

wis , fiv? anpteà , vel pofleà. immediate, fivà

tale.

r

eccafione vel pretexim. confe[fionis. bsinsmo-

441. Nundnam licita.

Wt

64a. ddn liceat eaya ipb

'nlaæun';'vm'iä þgrni!tere- y

di , etiaus confe[foue mon fecutà 5. fve extrá

443. ut femen jam corruptum direttà expellere ?

LT

eccafienems in confeffionario , aut im loco quo-

Pollutio indercWà tantém foluntaria ex canfa L

Q

10'4;.

quamdo E$ quantum peccatum ?

eunque , mbi comfe/fiones Saeramentales au-

Aiione aliqua

h

diuntur , [ém ad. confe[Jionem audiendum e-

646. Mertalis eff ,

j

canja fjm prastþ &f mortalts inv.

b

lello , fnonlantes. ibidem confeffiones audiri,

genere luxuria.

i

d q7. Utfunt 9. g. impure eogitak

jofiti, imgimfifnt

i

*(Notabené : Adeóque etiam in domo fzculari

defidería , Fatins , amplexus , G.

$h

apud fimulatam infirmam , &c. ) follicitare, vel

64$. Si Perü canfzt ejns eff folum Venialis ,e

tiam pelintio .

procwrare tentayerit , aMt cum eis ilicstos,

féchita , fed nonm intenta,

W

Jeelufo Pviculf myï' »

i

ent inboneffos. [ermones , five tatims babut-

Tantüm £enialis eff.

Y

tint , inofficio ut infra, punianttr. Et, enume-

É4p.. Quale peccatum ,f

pusid:dm"

fscmtwra x :h-ig- ,

$ate , nimio cibo , potu t5e.

j

Vi

fati's gtavimm pozgis à judiceülfligmdis ufqjad

,'jo. älfxm

ng

aBiont d fe h:xfl; & licita 3:-

Qu4

QW

:»

Es

B

"

"

»

A

4

[2

j

S'c&,(l?. Dc peccaf.fs contra/;i

uram

$

L

dji. Suid de] pollutione ingolunt.

,trig in

Mi s quimmoinïmiäo,';:ontiä)em*'g'

( »—WUtquead n.6s8. :

deóque fine du«

. ,bioid neceffario explicandum

onfeffione: ut

& tommotione lüidi:;þj.gc?

?

[

(0'0- (2 "a libidinofz ?,

, *ex communi notat Filliuc. zra&£

8,2. 162.-

624

Eccatum carnale'contrà naturam dicitur — Infüper etiam exprimi in confeffio

ebet, aR

[ omnis-aClus libidinofüs pervertens otdi-

zmon füerit füb forma foeminz velviri, anfub

nem actás carnalisà natura inflitutum & aptum

orma talisconfanguinez , conjugatz , monia-.

ad generationem ; feu e(t omne peccatum car. . lis; &c.. Quia cunc prater bellialitarem diabo-

nale, ex quo non poteft fequi generatio. 'Ordo

icam additur affe&tus ad talem petfonam , dis...

autem náturalis| actas venerei apti ad generatio-

tunctam fpecie malitiam adferens, utpot? ince« .

nem neceífarió quatuor requirit, nimirüm , ut

às, adulterii, &c. ubi ibidem notatFilliuc.Cze-

fiat cum conjunctione duorum ejsfZem fpeciei ; — tra qua huc (acilé poffunt redu

diveri fexís 5 im vafe debite 5 C fervato . ràde mollitie.

^

z

debito modo. — Ex horum fingulorum, defectu

Sadomia perfeida, d

x

?

4- funt fpeciespeccati contrà naturum., r. Beftia-,

: 72

: ST con

cubitus damnatiffimüs ad "fexqm&:c i

litas,quá non fervatur debita fpecies. ?. Sodomia.

indebitum fcilicet maris cum mare, aut '

. perfecia, quà non fervatur debitus fexus. 3. So-

foeminze cum foemina , adeóque eo concubitu

domia imperfecta, quá fervatur quidem debitus

- fexus diverfus, fed non vasdebitum. 4. Molli-

nec debitus fexus , nec debitum vas fervatur : ia

*

.hoc horrendo fcelere committendo non (atis

tics , quà noa fervatur conjunctio duorum, fed.

e(t dicere fimpliciter: Commiifs fedomsiam , vel

infeipfo, velalio , absque copula provocatur

, fódomitzce pecenvi ; fed necetle eft exprimere

ollutio. Quamvis autem hz 4. fpecies fort

ctiam, an fueritagens , vel patiens: quia agens

phyficé non differant , quia omnes prodigunt

committit pullutionem , quam patiens quatalis

femen fine fpe generationís , certum tamen eft-

noncommittit. Bosac:sa , alii communiter cum

- differte moraliterin recta homin:m &ftimatio-

Lugo difp.16. l.7. SeH. g. . 2 97. contrà Diana,
