252 i

jturis erp

tisabflerrere : & quos beneficiis & profperitate

jeftate: patrata ,. jufliffimé me omni momento

)rem u

apud fe tenere noa poteéft , faltem . adverfitati-

damnare poffes, dudimque potuiffes , aliis

uc

Tpos

T

bus & flagellis ad (e trahere & quafi vi ad cos-

peenis graviffimis punire! non fecifti, nec fa-

lum compellere : ad fummum rult nos hic pa-

cis adhuc, nempe quia chara & pretiofa eft ti-

n

terné punire , ut eternüm poffit parcere &c.

bi anima mea, & tuinfinité bonuses: &e 05

"d

Nónne ergo ex toto corde dolendum tam gra-

heu! reddidi tibi malaprobonis. Anfic dein-

- viter offendiie tam bonum ac amabilem DE-

ceps? Ah! nonampliàsin in aternum, Amo

g hh

UM? nónne adverfitates iftze in aliquam fatis-

te, mi DEUS , cupióque amare in zternum,

- faCtionem pro peccatis erarantet

Amen! Vide Tambürin. & Gob

w

acceptanda, ;

i

p 9^

. patienter füftinende ? &c. &c.

tof«j.

at t?tics ;im-,

j in;imf ?an

257.. V. METUS PENARUM rem pro

j

- , fteleratis valde iufipidis & infenfstis. Quzío

QUESTIO IL.

du

hod

te, pro hifte tam horrendis fceleribus , icis,

quid poenz ípe&aret apud. hui

"y

H

il

janum Margï-

Q?nlz's* dolor vequiritur ad Sacratuete

r

ftrum & Judicium ? Gladius., furca, rOgUS , fO-

guentum Penitentia?

L

j

p

ta&c. Et putásne Deum non potfe punire pec-

cata tua ( fi omnino zeterna non apprehendas

P

—

qi

n

-SU*'MMARlUM

ff

Vel curas ) etiam poenis & fuppliciis tempora-

j

25p. dÀ S;Mrammmm jggii:mriæ "n tAntum fruæ

dofl

libus? Non putas poffe-manifettá facere. mun-

ctuosé ,

do fcelera tua & publicare, confundere , carni-

Ift

p

258« Sd etiam ad . vilide fafipiendum, requzritur at«

jl

&ci tradere, aliis mille modis animá & corpo-

tritio formalis , (upernaturalts, efficax ; £j ue

th*!

1e perdere, perire finere &c.&c. ? Non fecit,

niverfalis re/Detfu saortalium.

Z

,N D

tempus & occafionem. indulfit : uno ferio ex

263. Hnde Satramentum . Penitentis wnn

quam poloff

j

corde de peccatis contra ipfüm commiffis do-

« edfealidun , & infirme.

»

lore , tibi peccata dimittere , & ambobus expan-

ASSERTIO.

t

u u

1is brachijs in gratiam fuam recipere paratus .

j

À D Sacrámentum Ponitentia [

€lt, quod tui fimilibus plurimis non facit. A-

qniritur do» '*1

[vlfiö'

lor & deteffatiopeccati figrmalix, f'tperna-.

gnofte infiuitam ejus in te bonitatem & mife-

tnralis , effcax & univerfalis réfpe U u pmortali-

vWUW !

,

ricordiam. Sit tibi intimus cordis dolor tam

sm Lidque uon tantim ad frniltosés fed etiemm .

Fc

r

4

Pans Iil, 'S.fXCRAM.

)!

ia

4

A

f

Sacrament, Pars VT Cap. 1. Secd. 1II. Qg:;?liy ïequïrdfu; Dolor.

$1 4 | 9)5«;1*.

Sacramentem Pouis

lus ,Lal'ii apud Tannerum Lie difp. $. qaf; y. 7':'3;

[2

-dd validà [wfeipiendum

& quoad venialia probabile cenfent Prapofitus

TRhnii&: Hi prainde

boc Sac

vamentum defetiu do-.

v

& "lannerus 2De Conf:f. LDye r $. 1. 2.

loris nuwquam po]fi

t effe ualidum & iuforme :

Sufficere attritionem & dolorem*lnäcu,r[a'lem"

p

4

m

ftilicet fine effectu gratiz s &j

u(:'cificatione' pec-

tantüm , ftilicet ob pocnas naturales peccatos. .

" €atoris.

aadi

rum conceptum , docent precipni Thomifte; .

$ L.

Cajetanus, Victoria , Canus , Ledefma , & anti-

|2pn

d

.Re uiritar dolor formalis , fupernazuraliss

qui plerique;ipfe Navarrus 4das.c. 9..V 3.Hene

sgrà

efficas, & univer[alis refpetiu muortalium.

tiquez,aliicum F illiucio bic trall. g. n. 1 54(Sed

; Thoi

remiffive.

fine dubio plerique intelligunt pornas naturales '

syinté

fupernaturaliter cognitas ut à Deo immittendas |

3 JEc qualitates fiugule probate t cxplicä—'

in fcnfu à nobis q. praced. conteffo. ) 3. Suf. —

ALugo

v

te füprà de coniriti

one generatim fum-

if C

r totass.Hic tamen attritio-

ficere dolorem inefficacem, fcilicet. difplicene '

prafect. 2. quafl. 2 pe

tiam quamcunque peccati, cum nolleitate pe

J

ni & Sacramenio P

ii

cenitenti& fpcciälviüs iunt

«andi, feu velleitate non pcccändi de catero;,

docuerunt iidem Cajetanus , Victoria, Ledefma,

ilüs, |

.apglicandæ.

a&

z

ii 5. iI- f

alii apud Suarez Pse 4ifp. zQ. feH. 4. o

ia

non :M!Maï&d fm&'wsä fsfcipien-

quos fpecialibs agemus fe&. f24.' 4. Sufficere.

quue »

dolorem patticula

D

rem tantüm de aliquibus pec- )

'Iih p«

duim Sacrauentume Panuitentta.

[v

eatis, eti, inculpabiliter tamen , non exten- -

rtifümum eft , àd Sacramentum Poeni-

detetfead omaia alia mortalia , docuerunt, & — .

& d

du

| 2,5').'1' CE

tenti& fructuosé fufzipiendum , fcili-

etiamgum docent rnulto plures mox infràalle» ^

dor

cét cüm effe&u graue facramentalis ; re«

gandi, nec omninà

' abfurdé & i.mprobalz'i*ljitgf-,;'

P

miffione peccatorum ac juftificatione , requi-

ut patebit.

&y

fic i

ri atttitionem Íüc qualificatam , fermelem,

lll Hi ergo Doctores confequenter do-277

cent : quàd ficut alia Sacramezta poflunt effe,

lito.ol

[nperaaturaleta , efficacem , Q wniverf«lem

niou

re(pettu simertalium ,

adeó ut mortaliter peccet ,

& defacto , fheu ! nimis fzpe funt informia a&

infroctuofa , fcilieer fine forma , gratia, G fru-

AIt] CU

qui in Sacramento fcienter non adhibert do-

iret

lórem fic qualificatum per omnia, fed. vel vir-

/&u Sacramentali ob defe&tum difpofitionis re- ..

váalem tantàm , vel naturaleni , vel inefficacem ,

atlv

quüï;æ, v. g. flatus gratie , & camen valida:*

velparticularem tantüm ; no& ad omnia mor-

ità etiam Sacramentum posnitentig poffit effe

N

af

4

iib n

otaiafe extendentern. — Ratio 25i4. . 2. fpat-

validum ,' & tamen informe & infructuofum -

fim didla, breviter in àao collata, eft. — Quia

'eX defe&u doloris , quando fcilicet inculpabi- .

*fí& C

fj adhiberet r. dolorem folüm virtualem: vel

H

liter non effet formalis , fed tantüm virtualis,-

d

uaturalis , aut inefficax tantüm ( qu& tamem -

4

implicitum v. g. in amore Dei; in volüuntate &

defiderio fufcipiendi Sacramentum &e. ut mi-

ttia capita jam poft Tridentinum communitet

nimüm peccabit conjra 'Tridentinum tam cla-

rejiciuntur ab oranibus ) aut quando inculpa- -

g.;m

té exigens auritionem À fe definitam, & dolo-

biliter non eít univerfalis fc. extendens ad om- ,

4. Si gaturalem tantüm , ad-

1D

rém formalem,

nia mortalia. Exempli gratià : Titius verà,

formali, füpernaturali , & efficaci attritione de .

p

féret mcdium inutile & improportionatum ad

7777

juftificationem , juxta dicta ibidem S. 2. 3. $1

-uno vel altero mortali à fe commitfo dolet fub

dolórem inefficacem feu molleitatem tantüm

Ü

ibl

miotivo füperna:urali quidem , fed noa uni- .

non peccandi , fimpliciter non fe averteret à

veríali & communi ommibus peccatis morta- -

Tj

ROm

peceato , mec excluderet. voluntatem. peccan-

libus, fed fpeciali & próprio ifti tantàm pec-.

£t

di, ut latius pátebic feq. fec; de ptopofito re-

cato mortali , v. g. de homicidio commiflo,

Wt

quifito. - 4. Si dolorem particularem tantüm

1

quàd violaverit ipfum fupremum jus DEI in.

hUT

. de uno aut altero riortali ; non de omnibus ,

vitam & mortem hominum: de peccato luxa«.

Id

rutfus non excluderet voluntatem nom peccan-

rix , quod ita fzde & brutaliter deturpárit fe.

Afgk

coram oculis divinz majeflatis : de'peccato ;

IT

di quoad cxtera peccata , de quibus non dolet :

í

sícque femper obicem opponet gratiz fandifi-

muto , quod infandum illud refa$ mereatur — «

N

LT

cánti : ergo, &c. . Jam veró cüm nimis notum

igne & fülphure & Coclo ple&i exemplo Sodo-.

fitin aliis, plàsrequiti ad fructuosc & licité fu-

mitarum. At non dolet fimul de aliis , vel -

r

fcipiendum Sacramentum, quàm ut folüm va«

aliquo alio. mortali peccato commitfo , V.

'PD

lide füicipiatur.

blasphemia , perjuria , furto , odio proximi, &e.

V

.

Af6

Il Quaftio pri

ncipalis eft, an atfritfo fic

idque femper inculpabiliter , five quia eorum *

Pt

"d

qualificara per oninia , requiratur etiam ad vali-

aliorum peccatorum non meminit ,- five quia

dé fufcipiendum Sacramentum Poenitentiz ? 1.

nón crediteffe mortalia, five quia illa tacens-

)m

Negativam tenent varii Do&tores, & ad valorem

ex jufla caufa invincibiliter credit fe non te-

Sacràmeati: hujus docent fufficere |atiritio-

nérihic & nunc dolere, nifi de peccatis, qU& -

UT

nem vel dolorem folüm virtualem implicitum ,

)!

a&u confitetur , & abfolvitur. In hoc & fimili *

N

íciliet. voluntatem & defiderium fufcipiendi

cáfü Sacramentum fine dubio erit informe , &

1!

Ml

ale '

3

boc Sacramentum, Sy'lvc&er-? .Rofc.llal , Ange-

iüfructuofum , chm wnum peccatum mprt

E

*

non

—

D

,

!

Il

m ,srbsaz..säcrmm;-Pm:.lm Cip. 1l ;;,,.-7..11;, gm:;;c:faqaimäwïar., g1€

P.

m

[

i

woh poflit remitti fine alió , & nullu pecca-

eft.) atque etiàm sidverfalis refpe&tu mortali

Eul

tum temittatur fine poenitentia faltem virtualiz

um, utagnofcunt Adverfarii. — Deinde miram

"MA

vet. fe ad. illud extendente : quod híc nou fit.

niaximum effet ( quis credat? ) Chriftum infti-

Ditrd

Attamen Sacramentum fore validum , ipfámque:

tuiffe & affumplille partem hujus Sacramenti

t

Confeffionem Sacramentalem effe . validam,

validé conferendi, qua fcienter nunquam pof-

Vi.ommæ,' '

sümadüt verus dolor füpernatutalis && efficax

ïl'.&ïäfll-

fet adhiberi fine factilegio , imó & nullitate Sa-

*

düm: propofito emendandi:., & confeffio for-

cramenti -

*

at certum eít apud omnes , nuz«

As

maliter integra ( vide quàm probabiliter ) do-

quam fcienter poffe adhiberi dolorem non fcr-

Hl

eant graviffimi DD. D. Thomas £« 4. d. 17.4.

malem , non fupernaturalem ,. non efficaceim ,

5 TA

3* Thomifte communiter & plüres Recentio-

atque etiam non univerfalem refpedtu omni-

Qmitel

168 inter quos mei., Suarez //e d. 20. f. j Card.

)

1

um mortaliurm , fine facrilegio , imó & nulli«

DL

de Lugo dif?. 14.:508. 6. & 7. Gobat. 4lpbab,

tate Sacramenti: ut agnolcunt & profitentur

-

(s

* "Confit. Cafun 7. 0. 177. lii moderni paffim,

AC 5

1o r*

it

DD. oppofite Sentent

ergo &c.

»Ile'uäe;f

- V. Hinc confequenter iidem DD. conce-

certé inaliis Sacramentis ad valorem non plis

du

dunt neceffarinm non effe ,. ut poenitens ita con-

requiritut in-memore vel ignorante j^ergo f

I

lus , fine alio defectu , nifi doloris ita dimidi-

dolor virtualis, &c. & fpeciatim íl!e particularis

4 t

at & reftridti ad quedam, & non extenfi ad

fuüfficit ad. valorem Sacramenti in ignorante

4

teliqua omnia mortalia: aguito poftea errore ,-

vel immemore , deberet etiam fufficere in mc«

IT

l-ih

l

üla peccata confeífa cum íic feftriclo dolore

more vel fciente qualitatem fui doloris ; aut

2ond

iterüm confiteatur ( cüm jam validé cenfeffa ,

contrà fi non in hoc ,

neque in i&o contra ipfos

CUU

& cdavibus Ecclefie in Sacramento - valido

Adverfarios.

fubjecta fint ) fed tantàm reliqua , àd qua fe

il- Probater efficaciter:ex: Concillo Triden-

rb

U

obl

dolorille non extendebat. —Quin iniuper vall-

tino feff. 14..c. 3. & 4. ubi plenilfimé natu-

Ü

d& probabiliter juxta hos- DD. Sacramentuin

ram hujus Sacramenti explicans , omnino nul-

fic validum ,. licét tunc informe füfceptum , ab«.

lum agnofcit dolorem pro- hoc. Sacramento ;

quemc:??

uf Ó ;

l*a;o' obice vel per contritionem perfedtam. de

nifi illum , qui difponit ad zemiffionem pecca-

omnibus peccatis elicitam; " vel per Sacraimen-

ii -

torum ac juftificationem,, eóque ipfo fafficien-

1 0

tum.cum attfitione univerfali , revivifcet &

temy ac neceffarium ad hoc Sacramentum etiam

)ün' n

conferet fuum effectum. - Ec Sententia femper

validéfufcipiendum. Nam c,..3, cüm docuifie

2071

iihi vifa probabiliffima, éflque favorabilis &

actus Poenitentis , contritioném & «onfzffio-

polüt d

Confeffariis && Pocnitentibus , eximeiis ipfosà

nem effe partes , & quafi materiam hujus Saeta-

Variis fcrapulis ex infufficientia doloris ín prae-

menti, utique valide füfcipiendi , mox difect

idluolat

teritis Confeffionibus. .. Nihilomian

aupabi « —

3

explicat eatenüs effe partes Gt máteriam hujus

Jeripfis fertpfi.

üs ego um |

irtu&lis, i

Bu qud

j

Sacramenti ,. gwatenus vequiritur ad . plenayi

:

i5

Q perfetlam vemiffionem peccatormse, vexit

À mm

umun:lïä

valid? fafcipiendum

s;:cramm-

deícriptum habes fuprà cap. T. »um . 30. fi.

j

Emm 4d

N

Et clariüs eap. 4. Conttitionem generatim d«f

) yl

1

pum Ponitentia..

niens effe dolorem ac deteftationem peccaii,

TA

" '.;Eguiiitur;.attritioufeu dolor- farm*ali:; /u.

&c. ac dividens in perfe&tam & imperfedam ,

*

rui f

E persaturalis , efficax , & univerfalis vefpe-

qua attritio, dicitur utramque dicit

difponere,

I

[Ui!füf!f." A

Up mortalium , adeó , ut five quis fcienter &

T

ad juftificationem , illam .quidem etiam finc,

X

ulpabiliter - adferat dolorem non. fic per: om«

hanc veró: cum Sacramento,

textum partim

g

ia qualificatum ;; & fpeciatim non univerfa.

$; morte

l

habes queff. precedenti, $. 2. G plenius habe-

lem ad omnia mortalia fe extendentern , fed par-

bis 2uefl, féq. $.5 érgofecundüm Tridentinu

tm pe

tIGUIaæm Uaäf-üm:, juxta- dicta Jv 1pfu[n Sac d

folüm attritio vel dolor difponens ac fufficiens

)mm'dïq,

mentum , ficut-infruQluofum , ita etiam in váli-

ad juflificationern eft pars & quàfi materia ho.

Qu

x

x

m fit & nullum: ut proinde Sacramentum

jus Sactamenti , & nullus alius : atqui talis cff

a?

Ponitentiz nun

quam poffit effe validum , quin

turpdïïd'

folus dolor formalis , fapernaturalis ,effieax,c»

fimul fit fru&uofüm. . Ita communior DD,

univerfalis vefpetlu mortalium omnium com-

k ul

tum Scoüftarum cum Herincx bie difp 2. 3.

meföä[

E?z'x

smiforum : ergo talis , & non alius requiritu:

f;

3.5. 1. tum Recentiorumcum Vaf

etiam ad yalor

ninck , Fagundez , aliis plurimis.

quez ; HC.on-'

H

li,

:

em & effentiam hujus Sacramen-

:

1p10 y

glb

" . "f9 1. Probatur Ratione. Dolor eft pai's"hü-

^ HL Dicunt l, Non debere jvid'eri mirum,

a^ £

J

101

1

jus Sacramenti per fe in(litáti ad remiffionem

quód Concilium non meminerit alicujus alte-

ym

peccatorum : ergo minimé conveniens eft ad

rius -doloris , quàm füfficientis ad juflificatio-

(

j

J

vejus valorüm fufficere & affümere aliquem do-

nem, eó quód ad inftitutum ejus non pertinerct

f

lorem, nifi jllum , qui fimul ad remitfionem

de alio dolore tra&tare , quàm de illo , qui ex ob-

jl u?

peccatorum difponens , fufficiens fit'ad Sacra-

ligatione eft adhibendus, ut Sacramentum füf:i.

j "

mentum etiam fructuosé conferendum & fufci-

piatuf cupn fru&tu : cüm talis dolor fine dubio

ss ( /

piendum: qualis eft folus dolor formalis, fie

fufficiat ad effentiam & valorem Sacramenri,

g

pernaturalis, efirax , (dequibus tribus pott

2. Quam.vis ergo dolor , qui cum hoc Sacra-

d

niento fu/Xiciens eft ad

u

Cþncilinm/Tridentinum vix -.anjbigendi locus

R152

gratiam difpofitio , poffs

&

*

N-

316 | f beol, Sacram. Pars Hl Cap. li, Sedl. lil. Qualis vequiratur Dolor, ^.

bene fupponitur ; fed ex vi motivi ultimati & .

g

&t debeat effe pars materialis hujus Sacramenti,,

iil

li

men apparet tamen, cur nequeat aliquis .do«

principalis fpei , timoris , quod motivum necefz

fario fe extendit ad. omne peccatum' mortale ,.

RR

lor qui non füfficit ad gratiam ; fufficere, ut

tll

fit pats ,Sa

cramenti validi , utpote fatis confti-

tanquam quid repugnans fpei remiffionis , ac

feffionem in effe accufationis dolo-

reconciliatiohis cum DEO , ac proinde itaho-

m

tuens con

rofz & facramentalis : ut fpecialiter fit in ca-

minem difponit , ut fi recotdafetur alterius pec-

"

cati mortalis à fe commiffi , neceffarió. etiam

ífu , quo dolor verus fupernaturalis GC efficax

inculpaté fenon extenderet ad omnia morta-

de eo doleret , idque deteftaretur tanquám repu-

lia, juxta di£ta $. preced. 3. Imó de facto po-

gnans fuz fpei vel timori : ac per hóc confe-

ul

teft effe dolor neceffarius ad. Juftificationem,

quenter talis dolor , quatenus fic ukimaté u«

qui tamen non poffit effe pars Sacramenti Poe-

niverfalis eft, erit quóque füfficiens ad fru&uo—

nitentiz , utfi quisdoleat de peccato commif-

sé fufcipiendum Sacramentum.

:

t

[7

Ío ante Baptifmum fine fru&ctu ,. boná fide,

L. Aos ex defettu Comfeffionts, Àu

cum obice füfceptum : cur non 'econtrà ali«

Confeffio, cum debito dolore hactenüs de

L

quis dolor non fufficiens ad ju[tif,ka;ioncm

pto, eftintegra formaliter fcilicet cum volu

tare confitendi omnia , qua hic & nunc debe

DA (

poffit effe pars Sacramenti ?

j &

£62 ]V, Contri. ad r. g. Conciliüm non tan-

aut non eft-2..fi (ic : Confeffio erit valida & ft

j

B

tüm fru&um, fed effentiam & valorem Sactra«

€uoía; fifecüs, neutrum erit. -- Cafum tai

N

menti Peenitentie plen& explicare, & tamen

in contrarium admittunt Henriquez , Nugnus,

j Büs

alii cum Gobát JMigbab. Coufit. Cafu 7.9. 380.

t Qu

non agnofcere alium dolorem , quàm füflici-

entem ad juftificationem pro parte Sacramenti :

Si quis cogitans quidem omnia confiteri , at«

quare néc nos agnofcere debemus. Ad 2. Refp.

tamen per mortalem negligentiam fe non fuf-

Satis apparere cur non poffit : tum ab authori«

ficienter examinans omittat unum & alterum

tate negativa "Concilii.: tum ob:; tationes: ZV,

ptccatüm mortale, & confitens hanc fuam ne«

J. pofitas , cüm Adverfarij nullas rationes effi-

gligentiam mon advertat : tunc confcffonem

v A 1

fore validam : fed informem. .. Sed cafus redit

caces in contrarium adferant. Ad 3, negatur

mm;

confequentia &t paritas. Agitur enim hic de

ad priorem. Aut énim. confitens. dolet de om-

1]

QT

l.x

dolore circa materiam remotani tantüm Sacra-

nibus peccatis füis generali dolore , etiam fe ad

jitunr,

menti Poenitentix , quale non eft peccatum an-

ilam negligentiam commiffam | extendenteg

a [77

*te baptifma commiffum. . Eft quidem verum;

aut non. . $1 fic, iterum valida ,. & fru&uofa

, Jrami

feu formata erit Confeffio: ( cüm onere tamen

1

talem in confeffione debere elicere dolorem

ea, Ífi occurat ,. confitendi illam mortalem

univerfalem etiam de illo. peccato ante Baptif-

pot

L.

g ülïentiem

maum commiffo ad impetrandam jultificatio-

nsgi

i

|

igentiam & peccata om

trum erit.

—iiïr»a.,.) ganI'l/ » net-

0OW

nem: cüm tamen idem fit indivifibilis a&tus ,

. adhuc verum fnanet, quod nullus dolor fitpars

Hl — JVeque ex def:

&u ab

1 ^On

jolsü.tio?zi:/; ut om-zä)':

i

Sacramenti , quin idem fit fufficiens ad effe&tum

fies fatentur ; Aut enim profertur cum de-

bita poteftate & intentione fuper fübjectum ca-

Wttum

difpofitio : eflo non fit pars Sacramenti eate-

I

nüs , quatenis ad culpam ante Baptifmum com-

pax; aut non: fific , valida & formata feu

Vg

cum effectuerit ;fi non , neutrumerit. At

hn,

[il

miffam fe extendit.. E

Á

t hinc tandem flqceik?t,

|

? quod

f1 quis .jam'perfecté attritus. & confeflus

Vlfämggn

abfolutionem de novo peccet mortaliter ( quod

j

p5$. 1V,

fané utinam effet impoffibile ) nónne abfolutio

[ j

i

Sacramentum Penitentie nunquam pn]z't

«cadens fuper. priorem dolorem & confeffionem

P p

effe validum & informe ,

legitirnam valida erit , at ratione movi obici$

i n

Onex defetin. doloris. Quianon pöt&:&

peccati mortalis , informis & infru&uofa? ;

Ui

263l N

efíe dolor iufficiens ad valorem hujus

go'&c. x. non ezit valida fimpliciter ; fe(i

uT

Sacramenti: qui non fimulfit füffiiens ad effe-

tantum fuiffet validà , (i novum peccatum noi

" d

&um & ftuctum Sacramenti , nempe folus do-

interveniflet. — De facto fimpliciter eít invali-

Wt

lor formalis , [apernaturalis, efficax , univers

da, quia de hoc novo peccato non habetur dolot,

t

lis rejpetln omuium mortalium : ut S. praced.

nec fit confeffio , adeóque deeft & debita con-

"Is

claré probatum.. Ét fpecialiter : Dolor ille par-

tritio, & confeffionis

Y

integritas ;;d valgt;;ngä?ïf

itmmm

ticularis de üno vel altero peccato füb motivo

quifita. -

tpe

id omnia *gli;isg&mmäm |

Qü

particulari proprio tali peccato, ut $. 2. s

. IV.. At numqu

H!

Tl fe

414. fpecificatum . aut eft verus füpernaturalis

poffunt effe valida & informia ex defeélu dif-

h

t 52

actus fpei Theologicz , vel tiroris oppofiti ;

pofitionis , ut proh ! 'nimis notum . & cut

) 54(

vera converfio ad Deum , cum feria intentione

non etiam Sacramentum Peeniténtie : s. Ideo

fereconciliandi DEO , ac fpe veniz ; aut non

non; quia in aliis Sacramentis , nulla. difpo

[ m*ï"äm

efttalis : f non efttalis , itetum liquidó Sa-

fitio fabftantialiter eft pars effentialis ipfius Sa«

Ril

.crameneum eritnullum. Si efttalis, eó ipsóim«

cramenti , ideo in ejus defectu Sactamentà m«

t'smm

plicite erit dolor univerfalis & extendens fe ad

nent valida : atin Sactamento peenitentie, dif-

h d

omne peccatum mortale; non quidem ex vi-

pofitio cérta fubjecta , fcilicet dolor debitus&E

"

W Y

illius motivi particularis tali peccato proprii , u

confeffio, funt pars effentialis » : aut certe quaft

Vil

S

v

E

JU,

4 AWol, Sacram, Pars VL Cap, 11582 H Qzalis;.Da!arfgäiciät. 31 »

liil

t

anaterialis ( aut in Scotiftarum fententia ; faltem

tum priüs à peccato , à quotamen ipfe debéret

€onditio pravia neceffario a&u requifita ; ) i«

eum liberare per fententiam abfolutionis :síeque

mmm&,

:mïiïmi r

deo in ejus difpofitionis defe&u non poteít

ulteriüs, 3. Nulla- remaneret Sacerdotibus Po-

confiflere validum

teftas clavium ad remittenda peccata quoad cul-

UT

2

Sacrgmentüm' ponnitene

x

pam, quippe qux percontritionem perfectam

uraktrfus;«.

TTR

antecedenter femper remifía , nunquam re-

mitterentur per poteftatem clavium.. . Nec ob-

L

- QU ESTIO lL

pj

ftat , quód abfolutio cadat fuper peccata jam an-

téremiffía: debet tamen faltem vim habere ea

üC Mu.

lor. [affichat ad .Säcfamh

N-

tbl

Qtali: do

LA

remittendi, fi adhuc adeffent : quanam enim

tum Penttentied -

4

alioquin effet remittendi vis? 4. Denique (ut

alibi iterató infinuatum ) fic Chriftus non in(ti-

lifa ARN !:,rï." * A

' S UMMAR i'q M.

!

tuiffet novum & facilius peccati. remedium ,

m&cnüsüä '

d. ,;ld Satrapentum panitentz« wam vequiritur contrjo

fed folüm priori medio contritionis ( quá folà

CTA

» 4£o perfetta.

!]

&i

?&9- [q^

bjetta folgumtur )

juftificabantur Veteres ? addidiffet novum fa-

né grave onus confitendi peccata , reinanente

1 db

71. Sed fufficit attritio Vera.

ïj g. Btiamco g»z[itd T

eüdem neceffitate. contritionis , pejorémque

Ciie

225. Non tamen

1£

feciffet conditionem Chriftianorum, quàm Ve-

476. Btiam intincibilier.

cflimata tantàm ;

u s

terum , quod plané alienum eft à fuavitate & u-

Qd

377- Qualit

ter Sacramentum pææz'te

tilitate legis Evangelice. Accedit tandem prin-

Go

contritum.

ntie f;cidt ex u:triff

«ipalis probatio ex Tridentino, fufficere attritio-

m at

1

4

A'SS 'E:R; TIO ;

nem. $. fea.

&

m d

Obijicies 1. P

oft inftitutum Sag:ratüentümZEQ.

labns ..2

DSaarämmmn) Peuitentie 'Aualidrä g fu.

Ponitentis , adhuc facra Scriptura: requirit

nl

(

"A

Gnose fufcipiendum non requiritur con-

poenitentiam internam ad remiffionem 'pecca-

sl

tritio perfetka, fed affcit attritio verayetiam co-

torum : ífed ubicunque Scriptura loquitur de

TT

gnita G non effimata cantritéo ; uon autem fufa

ponitentia ad. remiffionem peccatorum requie

, ii

ficit attritio eflimata tantim etiam invincibils-

fita, intelligitur de contridone perf:éta : er-

T

ter, licet bec 4 wovo. peccato excufet. — Eit totà

tó:-Gc. .*. Contritio perfecta elt juris natu«

&f«

communiffima , ' contra

ralis.: fed lex Evangelica non mutavit , fed

paucos, in 4alickl,uibus

qa . — diffentientes , ut patebir.

potiüs perficit jus & legem naturglem : ergo

mb

&c. 3. Ad fru&tuosé faltem fufcipiendum Sacra-

: à : 4, äc "I-jl

1013; D

Á

mentum requiritur, ut digne füfcipiatur: fed

...Non requiritur Contritio perfedda.

of

Ommuniffima , & omnium $. fea. citans

exiftens in mortali non digné fufcipit : ergo

;i; P m.

5

prarequiritur femper contritio perfecta priüs

y u

" ;:issC

dorum. 'Ratio abundans efl.

üia Sacra-

deletiva peccati, 4. Principaliter : Concilium

u

mentum Poenitentiz ( ficut & Baptifmi 5 perfe

"Tridentinum feff. 6. €. 6 àgens de difpofitione

nftitutum. eft ad. conferendam gratiam pri«

od

tequifita ad fufceptionem Baptifini, fatis clarà

vri Af

mam , quà homo reduciturà morte péccati ; ad

videtut requirere peenitentiam procedentem ex

vitam gratiz.:: ídque facit ex opere operato per

od

amore DEI, qualis eft tantum contritio perfe-

al

ipfam abíolutionem Sacramentalem , hoc enim

&a: fic enim loquitür : Er dwm peccatores

.

per fe fignificat forma abfolutionis: Ego fe ab»

g dl

fe effe intelligentes , Ajnflitia divinetimore,quo

folvo: à. peccatis tHis: unde & dicitar Sacra-

utiliter concitiunturad confiderandam Deimi-

at

mentüm mortuotum : ergo contra nàturar

TU

féritordiam ft comvevtentes,in [pem eriguutur . fr-

& finem inítitutionis huj us Sacramenti eít re«

d

destes Demn propter Ghriflum fibi propitium fo-

'"Quirere contritiouem perfectam , quà pet fe

ve , illmque tauqnam omnis ju]Hitia fontem di-

yliat

priüs deleantur peccata. — Alioquin plura fe-

g;cafu!ig

ligere incipiunt:ac propter eamoventmr ad ver^

'querentur maximá inconvenientia. . Utpote r.

fs eccata per odium aliquod && deteflationem ,

y diif

1

pcramentum Poenitentis non haberet aliam

at

boe eff , per eam panitentiam , quam ante Bap-

vimad conferendam gratiam primam , quàm

tifmnm agi oportet. Sic Concilium. Atqui Sacra-

T

Sacramenta vivotum : deberet enim confiters

j

inentüm Panitenti2 , etiàm mortuorum , non

femper neceffarió effe in ftatu gratiz , ante»

iminorem poenitentiam admittit , quàm Baptif-

J

quàm. recipiat abfolutionem , ficut quando

mus : ergo téquirit poenitentiam ex amore pro«

T.

fufcipit Sacramenturn vivorum. v. g. Evcharie

cedentem , adeóque contritionem perfectam.

1 dCf

n

iam , Sacrum Ordinem , &c. Sícque 2; debee

Fateor argumentum minimé contemnendum ,

um

ret pcenitens femper credére fe habere finem,

y

j

necetfarib tamen cum eodemConcilio mox alle«

t

antequam adhiberet jmedium i ideft : fe habe-

gando concordandum;

N

*

j

X

nlJ"ï

D)

re remiffionem peccatorum , antequàm tecipis

R

ä

)

fp. ad 1. diftinguen

do minorem. Intelli-440

Jl

í

atSacramentum Poenitentie , quod ipfum ta»

gitur de conttitione perfe&ta extra Sacramen«

'.æmcnl

men eft medium per fe inflitutum ad remiffig-

*

tum, concedo, cum Sacrámento , nego miio«

nl[gu!m

Rem peccartrum

*

ipséque Judex. Sacramen-

rem & confequentiam ; ob mox dicerdag. a.

of

u

?;äs-dgþerte;(üüünzre reum femper effe libeäaf

Ad 2. diftinguo majorem. — Contritio eft juris

j

KR: ;

o

i

-

?al,

319 47 þzol; Sacrauent, Fars TIT. Cap. 'II; Sedi. HI. Qm[;, Dd,,-, J

»

tantüm cum Sacramento ,-,utiquc",proxiniä

ls

T

naturalis , quanää non eít aliud medium de-

h

ittuendi peccatüm : concedo majorem. Quane

Deinde ftatuit difcrimen inter- Auritionern &

"'2[7

Contritionem perfectam , quod hac potfit di-

do eft aliud medium ordinatum : nego majorem

fin

pl

j

& confequentiam ob dicta fapra Sedl. prac. 4. 2«

ponere ad gratiam f

e Sacramento realiter fuf-

[

& 3.$. 1. Ad 3. negatur minor , quoad Sacra-

cepto , utique proximé per fe: atuitio autem

à

f

menta mortuorum Baptifmi & Peenitentie

difponat folàm cum' Sacramento , utique e»

p

qua pér fe inftituta funt ad vivificandum homi-

tiam proximé perfe-,. & fine Contritione per-

fecta. Atque hinc infert Condilium , quàd

ATE

nem fpiritualiter mortuum , adeóque per Íe ad

gf

mittere debet fpiritualiter mortuum , feucum

haretici falsó calumnientur Catholicos Scriptos

res, quafi tradiderint Sacramentum Peniten-

LC

peccato accedentem ad recipiendam vitam fpi-

ritualem gratiz , dummodo ad hoc aliunde fa-

tite absque bono motu fufcipientium gratiam

"

10

hUPl

tis difpolitum. — Ad 4. 3. facil. — Concilium

conferre , quod nunquam Ecclefia DEI docuit,

aut fenfit.

Sic Conalium ibidem. Nimirüm.

. as9A

requirere poenitentiam ptocedentem ex dile-

qton

&ione , non poffe intelligere dilectionem perfe-

quia gratia non confertur fine motu faltem

ctam feuamorem DEI fuper omnia determina--

attritionis , quem füprà docuerat effe bonum.

p

& obdicta & dicenda: fed indeterminaté , aut

falutarem.

Quare dubitandum minimé elt ,

um

validamr effe confeffionem factam cum hoc ac-

duo

utdilectionem illam perfectum charitatis actá ,

aut dilectionem faltem imperfectam , feu amo-

tu doloris ac deteftationis. O'! maledicta pec-

il

il

rem concupifeentie , adum fpei , qualem in

cata, quibus animam meam gratiá divinà pri«

omni falutari pcenitentia , etiam attritione in-

vavi , & penniszternis addixi , ait Leffüss 4n-

4 qanq

d«

cludi laté oftendi fuprà 4. r. $. 3. Et dato,

Gario F. Confeffio Cafu 1.

Hanc fententiam

meritó Recentiores communiter , Leffius, Dica-

u

Concilium intelligere perfectam dilectionem

DRI: dic ly praterea : non afficere. determi-

ftillusalii cum Lugo 4ifp. . ». 137. vocantcet-

Tbf

nat&ultimum quod praceffit , fcilicet diligere

tam , & oppofitam improbabilem, ( quamvis

déni

incipiust , Íed referri ad omnia pracedentia

eam pro vera habuerint plures infignes DD.

T à

- (reder

disjanctim : ut fenfus. Concilij fit , oportere

"maximé ante Tridentinum fcribentes, eámque

etiam in articulo mortis poffe

2m, ;

agi poenitentiam , vel ex amore, vel exfpe ,

practicari , dx-

velex timore falutari , quem pramiferat : 1.

,[:ramcnl.«

ximus fuprà Sedt. prae.qi1

v

N

Divinajuflitia rmorem, quo ntilirer concutiun-

*

gïes mult

tur. — 2. n fpem eviguntur. 3. Diligere inti.

4

$lL.

t

inut :ac PFRO PT E R E Amoventur Cc.]n-

Z ho qi

tellige , non proter omnia fimul ( quód pu-

d

./» r ,'V:ï.:' 'ïïf'i Q0)

Sufficit 4ttritio vera etiam cognita ,

tonec Adverfarios afferere ) fed propterquod-

l

tfonea, |

Onrequiritur, ut veré attritus eeflimet fe'ïz'zi;[

MWQL

libeteorum , vel ti'mgrgm j

)Vell iiþjcm', vel qmþ-

N

rem,.

effe contritum, aut credat fuum dolorem ;

effe contritionem perfectam.

Ita ( contra Se»

tum , Victoriam , Gabriel, alios quosdam) com-

$u

NT fg

muniffima cum D. Thoma 4. 80. 4. 4.Ratio eft:

Suffcit Attritio wera,

quia Concilium fuprà dogmaticé loquens, ab»

Aff

Íoluté & fimpliciter dicit : attritionem. cum

2719 Ta communifima DD. cum D. 'Thoma ,

ldr

Scoto , & polt Trident. fer&éomnium. . Sic

Sacramento difponere ad gratiam : ergo fuff-

LU

Qu

cit attritio etiam cognita ut talis , quando ície

enim petfpicue fatis docet Concilium. Triden-

h l

uf

tinumífeff. 14. c. 4. dicens : ZJam veró contri-

licet vel poenitens fcit fe effe attrítum tantima

3 m

tionem imperfellam : qua attritio dicitur , quo.

nec requiritur, ut falso zeftimetur vel credatur

j ïï&þtionen

niam velex turpitudinis peecati confiderattone,

- effe contritio : nam & vera cognitio actüs de fe

hg

vel ex gehbenna Q? punarum entiu commtniier

füfficiens ad. Sacramenti valorem & cfiectum

J

non poteft impedire valorem & effe&umiää

concipitur , [i voluntatem peccandi exclnáat

tl

enm (pe venia declarat uou fülim mon facere

cramenti. & falía exiftimatio aliquem actt

effe, quod reipsá non eft, 'non poteftipfum 3«

;äimlm i

bominem bypocritam & magis peceatoremy ve-

W m

rüm etiam donum Dei effe , & fpiritis [antli

cere medium juftificationis , aut pattem Sacrae

N

ámpulfum , non adhnc quidem inhabitantis [ed

menti, fiàparté reiexlenon(it. — Et per fe ab*

l()ncm l

tantlm moventis , quo panstens adjutus viam

furdum videtur difpofition: m ad gratiam

Va

fibi ad juflitiam parat.. Et quamvis fine Saera-

lorem & effe&um Sacramenti referre a

manam zílimationem erroneam, ac fal

* Tdm

sgento Poraiteutia, per fe ad juü'ilïmcianfmp:r-&

1 Tttio

ducere peecatorem nequeat ; 14men ad. Dei gra-

dicium, . Deinde adhuc fequeretut

fap ie Sacramento Paniten

confitens ante abíolutionem femp

S

er de

^

" ULer.

:

t *f'mpetmndam

»-.X

Vs

DISPONT.,

í

(falsó faltem »exift

imare & credere fe e

Vs

em

st

At

$72 Sic Concilium expreü&;quu

,&ns de di'fp'a-fïi

tu gratiz , sícque fe habere

* tione ad gratiam proximá , non remotá tan-

ante medium adhibitum &c.

rou

cfupra N.

Mi

tüm.

^ Nam attritio etiam, extrà Sacramen-

k

vera contritione non neceffaria oftenfum e

1*[A

tum eft difpofitio ad gratiam remota ; & tamen

Hinc peccator confitens fciens fe

AW E

m

ggga: eam difponere extra '.S-«gcranxü:'gtun;.,*j Íed

Peo

effe aititums; joitc prieht WW

z

WUX

AX

1

l

I

SIbeol. Sacrato, Pars11Y. G;zp. 1l,

-&57. III szlz: Do/or/.gfcmt -3t9

Yi

//ge; & Confeffarius tenetuream dare : quiahec — tata antümi, fed vera r;iþ,sä,.fübü.&ens requiri-

nj

tür. Concilium enim eodem modo loquitur

C

Sententia mosäö practice certa eft , ut proinde

Sacramentum non exponantur morali periculo

de attritione requifita adlvalorcin Sacramenti ,

:ealjxnä&

