la; fcimpérque illicita; atqui non poteft negari ;

n

; altetuter boná fide contraxeriít , adhibitá fcilicet

quin tunc admittatur proprié & Theolcgicé di-

u

Y

' debitá diligentià , & fervatis fervandis, pofteà

&a fornicatioycüm reverà foluu fint, & non con-

tamen de impedimento , & nullitate matrifnonii

juges: quamvis enim pars ignara impedimenti,

ul

x

certiores fiugit . vel practicé dubitant ; peccant

& in bona fide perfiftens debitum licité exigat;

t*

" iortaliter toties ; quoties copulam petendo vel

i

3

litatis ; non

excufante ighorantiá ipvincibili nu

M

- teddendo, vel àlia impudica folütis mortaliter

tamen exigit validé , fi& ut alter impedimenti

Ü

illicita exercendo ; réfpective , folo fcilicet illo

conícius räddc;e 'pbïï';'t,ïlel debeat: putat quidefn

m

tonjuge , qui in bona fide & ignorantià invin-

pars ignàra fe habere jus petendi;fed illam reve-

ncä-

cibili impediment fuit; & manfit , à

PGACCQEQ

1à non hàbere jus certó conftar parti impedi-

ïofi)

excufato.

Declaro particulatiimn.

ienticonfcie , quare confentiens ii copulam

sl

m

o l Quando uterque conjux novit cefib mae

non confentit in debitum conjugii ; fed in cri-

ii

ttimonium effe nullum, nimis clarum eft, u-

men fornicationis, Iddue proin verum eft; five

T

rumque peccare imortaliter & reddendo & pe-

jutis natüralis ; vel divini ; five Ecclefiaftici tan-

]nr

tendo debitum ; quia jam evidens elt effe me-

tóm fit impedimentum annullans matrimoniü j

gt

ram fornicationem , qua e(t inttinfécé mala ;

cüm utroque zque reddatur nullum, Erfalfiffis

EECRS'»

aullo cafu licita , ut Reque certa tnortis, formi-

mum eft Ecclefiam per judicem Ecdefiafticum

j

dine éxcufari queat.

]uxtà éommuniffimam

conipellentem talet ad matrimonii confutae

3

DD. ut fuo loco videbitnüs.

jore

Àt veró quandó

tionein ; difpehfagc in impedimeuüto occultos

vnus conjugum. optitoa fide , finceriffime , &

quod pars confcia probare non poteít : nam pros

j

g[lZ;

penitüs pro certó fibi perfuadet , mattiinonium

ceditur fecundüm allegata & probata , fuppoe

yuf

effe validum , alteriautem foli conftat, effenul-

nendo;non faciendo matrimonium. Undéfi po«

xr[Um

lum.Multi quidem graves viri olim cenfuerunt

[teà impedimeritum detegeretur, & probaretur ;

af

hunc pofle rdddere debitum citrà peccatum

Eccdlefia eos feparáret ; &liberos declararet: ut

V

zi

C ceé

optie .

s PaRs IV. SAGRAMENT:

as

$74

d beol, Sa;mmänt.- ,Pars IF' Cap. 11.—

vat Herinw& loco citato : c&nfüra

in 6m'ni-buä7:c'ontra&ibüs » fi oborto dübio ,-'n,e.l

optimé obfer

l

autem tunclat

a non obligat in conftientia &t co-

queat quis dcprehendere rem non effe fnam, li«

dfolüm in externis debet fe talis ha-

berriméutitur re boná fide poffidere cocptá. Car

ram Deo, fe

uando u«

bere pro excommunicato ad ev

itandum fcanda-

non fit idem in matrimonio ? 2.

:

terque malá fide contraxit mattimoniutn fcien-

i

lum , & ob bonum commune. Quid décatero '

xh(

tes vel credentes fübeffe impedimentum diri-

taliagendum fit, jam noffe debes ex dictis SeZ.

I

$a rd(!d"ifi. 50 40

mens , etft fuperveniat pofteà dubium de t(aïore

hac vcfa eft;etfi tälis- co&apü]fuäs !

matrimoniinimis clarum eff,neutrum poffe pe-

he

87

^. MI.Sententia

[

ad reddendum debitum non fit phyfice, fed tan-

teré,nec reddere. Sanch. citatus lig. 2. dtfp. 43..

Q

tüm fnoraliter certus, matrimonium efie nullum,

aliiomnes: Idémq;. dicendum; quando contra-

id eft, quando ita de eo moraliter certus eft ; ut

xeruntà principio cum dubio de valore matri«

hj

j*

rudenter non poffit dubitare , oppofitum effe

monii( faltem abfque praemiffa diligenti inqui-

fitione veritatis ) Vide dicta Se&. 2. $. 2. IN. IV.

T

probabile, ut fi tres teftes omni exceptione ma-

jores jurati dixiffent;uxorem cffe intrà quartum -

Ratio cfl;quia poffeffio mialá fide coepta nullum

n

W

gradum junétam marito, & nullus alius auderet

tribuit jus indubio: atqui mala fide contradtus

contrarium affererejcüm etiam talis nequeat. du-

initur , vel poffeffio inchoatur in eo , qui ab ini-

j

bitare, quinmatrimonium fit nullum, confe-

tio dubitat , an contrahendi vel pofleffionem

:

quenter dubitare nequit,quin redditio fit illicita.

capiendi jushabeat: ergó,G&c. Quare tales, &

SPerez,, Dicafhill. G. ahicum Gobat etato »tm.

contrahendo Sacramentum. periculo nullitatis

u

l

[5

646. At veró quándo folüm opinatur probabili-

exponentes ; & pofteà petendo , & reddendo

ter matrimonium effe nullum ex aliquo impedi-

debitàm , vel copulam ; toties , quoties peccant

li

W

mento,non obftante ea opinione , tenetur redde-

mortaliter ; quia femper fe exponunt periculo

Y

1e conjugi,qui bona fide contraxit, & debitum

fornicationis. 3: Quandó unus tantümj dubitat

de valore matrimonii , fivé , quia ab initio mala

[

exigit,donec ita certus fiat, ut parüm aut nihil .

H

dubii remaneat. Communis apud citatos. Nam

fide contraxit , five quia in dubio füperveniente

1f

fupra citato c. /nquifitioni exprelsé dicit Ponti--

diligentiam inquirendi veritatem non adhibet,

fex : Si babet confcientiam de credulitate ,

ipfe folus debitum petere non poteft ob ratio-

(f

L

probabili & difereta , quamvis mon eviden-

né modo di&tam , fed tenetur reddere alterinoa

dubitanti,& bona fide petenti ; quia hic boná fi-

[/IU

ti d manifefla , veddere debet. — At nunquid

tunc etiam poterit peterc non obflante opinione

de utitur jure fuo , quo per alterius dubium pri-

g

robabili de impedimento v. g. vità priotis con-

vari non poteíl, nec debet : Idq; faltem poft con-

J HL

jugis? Refpondetur , fi fimul etiam probabiliter

fummatum moatrimenium; nam primobimeftri,

Tdtt

fi non fit confummatum matrimonium, nonad-

opinetur , vel credat non fubeffe ; v. g. priorem -

lg

efttalis obligatio reddendé, juxta diclafuo Iov;'o

n

k

conjugem jam obijfie ob rationes utrinque pro-

babiles, poterít etiá petere. Ita cum áliis Sanch.

REGULA I

t

lib. 9. difp. 14. & aliicum Gobat ». 642. Quia

Q

nonapparet ratio,cur ex opinione fpcculativa de

,&äua;:d dmpedimenta impedientia tgnlgïill: !

[

& fpecialirer , votum.

valote matrimonii ac nullitate impedimenti ne-

du

Onjuges, qui contraxerunt cum rmpedi-47f

queat inferre probabilem refolutionem pta&ti-

C

Àpt

cam de licita tam petitione,quàm redditione. At

mento impediente ve] prohibente tantüm ,

dl

non prohibentur, fed licité exercent copulam,

veró quandó ita habet probabilem opinionem

Ti

de nullitate matrimonii;ut nulla probabilitas,fed

duobus tantàm gafibus exceptis, 1. Si interdi-

Va

&Qum ftcontrahere ob examen faciendum de

tantüm fit dubiü, fufpicio vel formido de valo-

pl

impedimento dirimente dubio, peccant petene

*

re,non poterit petere quoufque veritatem inqui-

]s

rat.Sanchez difp. 4 5. Dica[lill. Gobat , & alii,

do,& reddendo,donec cauía decidatur , & ipfis

$u

conítet , nullum effe impedimentum ; alioquin

373 IV. Quando occurritdubium de valore ma-

Vg

enim pra&icé dubii exponerent fe periculo for-

trimonii, ex alibi generatim diclis. ita breviter

Bequf

refolvendum eít. 1. Quando uterque , vel alter

nicationis, 2. Quando cenjux emifit votum

hnj

fimplex coftitatis, feu continentic , quo voto di-

conjugum bona fide contràxit matrimonium ,

m

& polteà incipit dubitare de impedimento la-

tecle excluditur actus conjugalis: ubi adcüza;ä

"llmn

tente vel valore , inprimis tenetur adhibere di-

ita diftinguendum & refolvendum eft. .

müWu

L Sivotum continentis perpetue editum476

ligentiam moralem & exa&tam cognofcendi ve-

j

ritatem , interim abítinens neceflarió omni ma-

e(tante matrimonium contra&tum , tenetur vo*

m 0'

vensfervaretantüm , quantüm poteft fine pre-

trimonii ufü:füfficienti autem adhibità diligen-

ftiüs

tiá , fi veritas deprehendi non poffit, & dubium

judicio conjugis : nimirüm ut durante matri-

Voncel

perfeveret, jam non tantüm reddere , fecundüm

monio debitum non petat , eti petentí femper

lipe

reddere teneatur : nam conjux nonobligatur ad

omnes , fed etiam petere debitum licité pof-

db

fit , fecundüm communém DD. cum citato

petendum debitum , fedtantümad reddendum.,

r k Unp.

Sanchez., Pevez, t c. Ratio eft : quia ftat poffeffio

Exprefsé e. 5i dicat. 33. 4. 5. Undé fi contingat

Uteï.s

provalore matrimonii bona fide contracti, jux-

alterum conjugem inceftum cum illius corfan-

eM:p

ta receptum illad ; Dsbinm fuperveniens bo-

guinea , vel adulterium committere , debet in-

tl

v« fidei P"J"I"i ,,,obc[c, son deber ; quare

nocens fuum votum ( nifi difpenfatum üt')'ïer.

D lyf

l

ag

»

u

$, Il De pecitie conjagain:

$75

fe&ä;fmafe ; etiam non-reddendo , quia tunc

cros Ordines fufcipere , janvalibidictum , pe.c.ï

fine injuria conjugis poteft, . Uti ex communi

care quidem mortaliter contrahendo matrimo-

5

ere s

docent Leffius. Lié. 2.c. 41. 9. f3. Layman bie

nium ; at poft contractur poffe licité red

part. 3. c. 1.9. I0. Diana fapra , alii apud ipfos.

& petere ; fed intellige tunc, & addenunc ,

fal-

"

Soluto veró matrimonio , etiam(i antea in peten-

tem poft primam confummationem,. Etenim.

do debito ab Epifcopo vel privilegiato difpene

probabiliffimum eft,eum, qui vovit Religionem

fatum fuerit , rursus contirentia integra fervan-

ingredi, peccare mortaliter primà confummd«

daerit, neque ad alias nuptias tranfire licebit

tione, non tantüm petendo , de quo vix dubie

fine expreffa Summi Pontificis difpenfatione ,

tari poteft , fed .etiam reddendo, maxmé intrà

cui votum illud femper reférvatum eft. Prout la-

primum bimeflre. . Ratje e/f : quia quamdii in».

tiüs docetur in materia de votis.

trà primum bimeftre matrimonium mánet.dun-

47

Il Si votum. editum fuit poít nuptias , ac

taxatratum , certó habet jus ingrediendi Reli-

matrimoniüm ratum ante confümmationem ,

gionem ,. neque ab altera parte compelli poteft

fiquidem vovens fcivit, fe aliter votum fuum

ad copulam: per confunjmationem autem ted«

-exequi non poffe ,. quàm ingrediendo Religio-

dit primüm fui voti executionem impoffibilem £ -

; nem, cenfetur fe adid obligaffe , & tenetur Re-

Atqui culpabiliter reddere fibi impoffibilem

ligionem ingredi : qui enim promittit finem ,

executionem voti , vel cujusvis obligationis fub

implicité etiam prornittit medium unicum ne--

mottali, mortaleeít; ergó, &c. lta cüm D.

ceffarium ad eum finem , fi id intelligat : unicum

Thoma Íio tempore communis DD. Et etiam-

autem medium exequendi votum continentiae

nüm docent multi RR. Cetes Diécaffill. apud

fimpliciter habet conjux , ut ance confummatio-

Gobat Tratt, 9. cafu 1. ntit». $ 9. Herincx difp.

nem ingrediatur Religionemt : ergo tunc vo--

6. q. 2. . 17. Poft confümmationem autem fa-

D

vendoà

folotam continentiam ad id fe obligáffe

étá jam impoffibili impletione füi voti , licité &

cenfetur. . Secüseít, fivovens hocnon intelle-

validé deinceps poterit petere -& reddere debi«

Xit , fed putavit fe in matrrmonio poffe conti-

tum, donec conjuge motiente, aut adulterante ,

" gentiam fervare,, vel patavitalterum conjugem

aut Religionem ingrediendi confentiente , &c.

. confenfurum , cuncenim folüm tenetur ab(tines

ipfé votum.füum debité exequatur , ficut oblis

teà petendo ,reddere autem cogitur, ut in priori

gatur, Verüm quamvis hec doctrina tempore

;cafu. . Ex

E

communi 'Conjir':f/(l,f Layman , Kalii'

D. Thomz communis fuerit, attamen pofte-

. paffim,

tiores Theologi tanto numero apud Dianam

"

Ill Si

7

votum à conjlige editum fuit poft

parte 1. trall. g. vefolnt, 4.confentientem talá

matrimonium jam confümmatum ,. rursüs di-

abfoluté concedunt ]

icentiam liberé confume

.

l

flinguendum eft, fadum fit fine , vel cum

mandi reddendo debitàm , ut fentiam cum Go«

U

confenfu , vel approbativo ,' vel permiffivo tan-

bat tra&. 10. cafse 16. nim. 629. tali à confef-

tum, alterius conjugis? Si votutm etniffum abs.

fario absque fcrupulo peccati gravis poffe per»

que omni confenfu , fed nefciente vel contradi--

mitti redditionem debiti etiam primá vice pes

)

cente altero conjuge , cenfetur fe obligáffe in

tentí, maximé poft primum bimeflre, imó &

quantum potuit fine ejus prajudicio, ut fcilicet

intrà, & fimpliciter, uti cum multis contrà

ni

à petendo abftineat, G, fi ab obligatione tedden-

multos expreíse docet Tannerus Difp. 8. quaft.

*

1ly

- diliberetur peradulterium , inceftum , & maxi-

6. 9. $ 6.

If

mé mortem conjugis, in continentid perpetua

AREGULA Il.

d

^amaneat. — Si veró votum editur fit cüth pleno

pofitivo & approbativo confenfü conjugis juri

-Qusad. impedimentum matrimunia füptrs

:

u

fuorenuntiare volentis. ( & maxirae f emiftum

vetniens.

!

i

ab ambobus mutuo confenfu per modum mu-

Mpedimentum dirimens matrimoniurm con-480

l.

qdlh

tuzconventionis.) tunc omninó obligatur , ut

trahendum poft contractum matrimonio fu«

|t.

neque petere, neque teddere unquaai liceat füb

perveniens ptivat jute petendi debitum , ut fci-

mortali ;; fecundüm omnes.Secüs (i votüm einif-

j

licét nec validé , nec licité petere poffit , pee

Ti

. fum fit cum confenfu. permiífivo tantüm alte-

tendóque peccet mottaliter , etfi innocenti

"d

rius conjugis, fcilicét permittentis folum alte-

conjugi teneatur teddere, Ozzwes, Hujusmodi

rum vovere , fed falvo jureíao , tunc enim huic

auter impedimenta marrimonio füpervenren-

juti füo non renuntianti vovens reddete debi-

jum

tiatantüm poffunt effefequentia. | 1. Affinitas

r

tumobligstus manebit. Quin etiamfi abfoluté

contracta cum proptio conjuge , ex inceftu cum

r

priüs coníenferit , pofteà tamen poeniteat de

confanguinea ejusdem conjugis in primo-

"

(

€onceffione , & maximé fi in gravi incontinen-

fecundo gradu tantüm, claro jure, privat jure

t

tig periculo verfetur, votumalterius quoad red...

& facultate petendi debitum , fic ut nec validé ,

if d

dendum obligare ceffabit , quatenüs majoris bo-

nec obligátorie , nec licità fub mortali potfit

duf

-pi impeditivum eít. Ut contrà alios cum aliis

petere debitum ; attamen parti innocenti rede

dere tenetur.

* docet Sanchez Lib. 9. difj. 7. Sed tutiüslongé

De quo jam fatis dictum e, t,

Jf

-effe fuper cáre difpenfationem petere, recté mo-

féfl. 1.cum de impedimento affinitatis.Dicoauté

fi

^

et L^

net Layman ec££at. c. 1. 5. 14. ad finem.

inceftus; nam adulterium folütm non ince(luos

fumnon privat jure

quae

P

429 IV Qui vovit ingredi Rcligiongm, aut fa«

Cccc a

petendi deþie,uml, nifi

tenu$

1&&

d ol Sacratment, Pars lp Cap L

$76

télli$ conjox innocens fciens a&ulterit;m corni«

üs obledari multum , ipfi tantüm?giätinca;f vc!-

[

mhiffam , eidebitum juflé negare poteft; quare

le. ZAlterum eft 5 certum effe, quód ignoran-

adulter vel adultera femper licité petet debitum

tia & facti & juris feu legis privantis jure peten-

t?

faliem rogando , folum. valide & obligatorié

di debitum excufet ignorantem legem privan-

non poterit exigere, quando adulterium con-

tem hocjure, ut eo non privetur. Ex commu-

jugi innocenti apertum eft , ut mox indicabo.

ni Layman trat£, IC. parte 4. €. 8. . 8, Ter-

Dico etiam ésceffmofus cum. confanguinea con-

tium efl : cum privatis jure petendi debitum , fi-

j'gis , non enim jure petendi debitum privatur

ve propter inceftum, five propter fimplex vo-

is, qui peccavit cum . affine tantüm propriz

tum caltitatis difpenfare poffe confeffarios Men-

Jf(

conjugis , cum ifte fit improprie inceftus , & ni-

dicantium à fuis Provincialibus deputatos, per

di

fnis improprié contrahatur affinitas cum pro-

privilegia non tantum vive vocis oraculis ( qua

br

priá uxore , quippe quam , fi non eifet uxor , ad-

ér Tridentinum revocata novimus ) fed etiam

U

huc ducerepoffet. Ut contra noftrum QeZri-

per veras Bullas feu. Brevia conceffa, ut bene

l

j4€2, docet communis DD. cum Saschbez ctt.

probat preter alios. Quintanaduennas fimgnla-

ü

48

- 3. Cognatio fpiritualis contracta cum con-

rium tratl. 9. fiaculari 1. à n. 6. atqueibidem

juge ex Baptifmo vel fufceptione propriz com-

fingalari 11. obfervat , eosdem Mendicantes ,

D

[

fnunis prolis, etiam privat jure & facultate pe-

quandoquidem pollent hac facultate , etiam

tendi debitum fecundum longe probabiliorem

extra Sacramentum poenitentiz poffe eos di-

[

[

fententiam apud S«ascbez mox citandum. At

Ípenfare, etiam cum abfentibus.

Ac proin

Cait Gobateit. ». 604.) i Parochus fcribat tali

[:

eerté zqué probabiliter , vel probabiliüs negant

alii jam fatis communiter. "Durazd. (ajet. $ua-

Religiofo : peto reverentiam veflram, ut di-

fpenfet cum ININ. in petione debiti: erit res

1

f€2», aliisque congeftis ipfe Sanchez l. 9.difp. 26.

Coninch , Hurtad . Dicaflill. ac totis viribus Perez

falva, cüm confeffarius refcripferit? difpemfo..

difp. 16. fe[i.þ.l'—letincx difp.*1.4. 2. ». 10,Ratio

Dummodo fubfit jufta caufa , que vix poteít

—de«

]

fufficientiffima eft $ quód hoc nullo claro jure

effe. Quod valdé nota.

,

Xi

[

iV

[

oftendi poffit; absque claro autem jure non eft

REGULA IV.

afferenda tam gravis poena. — Quare ego cum

[7

- Quoad fpeciem peccati.

Gobat citato cafm. y. ». 615. ctiam feclufo pri-

lit

Opula habita inter perfonas, quarum m?;483ï

uií

vilegio , tutó fequeret in praxi hanc Íenten-

?

C

tiam.

ttimonium ob impedimentum non fübíi-

udi

48

^

4*

is & ftifceptio facri

ftit, vel aliàs jure petendi debitum privatze

lII. Profeffio Religion

nbh'ga

Ordinis poft matrimonium contractum, vel etiá

funt, tünc accipit fpecialem malitiam necef-

n

farió in confeffione explicandam , quando impe-

confummatum qualiter valeant , & non valeant

d

'& fi non valeant , qualiterimpediant pétitionem

dimentum jure Divino vel Ecclefiaftico indu-

T

&umi fuit pracipué propter ipfam copulam tan«

debiti fatis dictum eft c. 1. $. alr. Similiter quoad

n

impedimenta impedientia tantüm, matrimonio

-quam fpecialem indecentiam & deformitatem

lp

tantüm füpervenire poteft votum fimplex con-

habentem inter tales perfonas contra aliquam

ity

virtatem fpecialem , aut Religionis , ut vidcre eft

tinentiz , Religionis ingrediendz , vel facri Or-

Im,

'dinis fufcipiendi , de

Y

in impedimento voti folemnis , five ordinis ,

üput

&um.

quibus etiam fatis ei)crd.i-

cultás difparitatis;aut pietatisacreverentieerga

plüpq

43

lV. Circa predicla omnía pro praxi nota

fanguine junctos , ut in impedimento confan-

Qnten

guinitatis , affinitatis , cognationis fpiritualisac

adhuc tria confeffarie. Primum. Quovis impe-

plm

dimento obftrictus ac jure vel facultate petendi

legalis ; aut contra virtutem jsfPitie , utinimpee

a

debitum privatus conjux v.g. inceftuofus, aut

dimento ligaminis , &c.In his enim prater pec-

Ui

voto continentiz adítridus, fi intelligat ex eo,

catum ^ mortale fornicationis contra virtutetm

À

quod nunquam petat debitum , matrimonium

continentig , copula illa accipit fpecialem fpe-

conjugi, prefertim uxori , fieri onerofum , ut.

ciem malitiz contra illam aliam virtutem , utpo-

ïfiilriq

i

pote vel quia pr verecundia ita petere non au-

te facrilegii;inceftüs, adulterii, &c. utique necef-

lndlü:

det , vel quia in periculo incontinentize verfatur ;

fario explicaridam in confeffione. Secüs veró fe

,Wh"

vel his feclufis ; quia malé de ipfo fufpicatura fit,

res habet , quando impedimentum matrimonit

- induCtumfuit, non propter fpecialem indecen-

palt [

poterit in gratiam conjugis fe ad debitum mo-

i h

deíte infinuate. Ita communis.Sotss , Ledefma ,

tiam copula carnalis inter tales perfonas , fedob

Tiltrs

aliisque citatisSanchez l. 9. difp. 7. Layman , &

aliamcaufam, utpote ob criminis punitionem ,

aliicitati, Ratio eft: quia nequeimpedimenta

ob matrimonii libertatem tuendam,&c. ut vide-

'49. lq

IT

indu&cta ab Ecclefia , neque ipfa vota obligant

re licet impedimento criminis, raptüs, me-

Va

cum tanto rigore vel impedimento majoris bo-

tüs , &tc. Quo cafu fi quis cum muliere tanquam

ni; id veró tutiffimé fiet per modü interrogatio-

conjuge conjungatur , folüm fimplicem forni-

nis , annon placeat , &c. quód firefpondeat con-

cationem committit, perinde acalii foluti : nifi

L] m(b

1

jux modo imperativo, res falva eft ; tunc enim

facerent forté idin contemptum Ecclefiz , aut

hac petensjipfe potius reddens erit : at f1 ipía non

formali non obediendi intentione , tunc enim

jj (

refpondeat , f-d viciffim interroget , cur egonon

&. contrahendo , & utendo matrimonio com-

"t

faciá more folito? facilé refpondetur,fe nó ampli-

ie for-

&

mitterent fpeci»alcjpe-ccätum inobedient.

d

malis ,

b

W

m

n

4

$77

k TIL De peiéatis conjugunn:

mäl'ïs; femper & in omni materia mortale. lta

fi femper examinare debefehi:ï',xä;ilüs mediis

communiffima. Sanchez /lib. 7. difp. . sum. 7-

V. g. orationibus , jejuniis , &c. concupifcentiae

Coninck citat. dub. 2. in fige Layman citatas

füz mederi poffint. ' Ut bene notat. Läy:pgnhic

€. 1. s. 6. Ec pra alijsop timé Perez. , omnia im-

part. 5.tratl. 4.m.2. in fine.

*

m percurrens dífp. 27. Setd. 2.

Tertia. Conjugio uti folius lib

idinis vel vo-488

Pcdimcgta figillati

Y

$.L

luptatis exercende gratià, eft peccatum vesiale.

Debito fine.

Ita exprefsé S. Auguftin. £. de bono conjug. &« -

dicens: eovjugalis concubitus generandi causd

x' U'o fine , quáve intentione contrahendum

| *fäf

non babet culpam , conctipifcentia verà ffnigmdl

fit matrimonium , ut non peccetur , jam

tantim cum conjuge , venialem. Eftquecomu-

dictum efte. 1. fe&. 3. Jam videndum e(t, quo

niff. DD. cum D. Thoma, D. Bonavent. Scoto

fine,' vel intentione matrimonio utendum , feu

in 4.d. 31. aliísque congeflis Sanchez l. 9.

copula conjugalis exercenda fit , ut honefle , vel

difp.11.quidquid aliqui cumDiana ab omni pec-

faltem licité abfque peccato fiat, — Pono iterum

cato, modó improbabiliter, excufare conentut z

N

quatuor velut regulas. :

eít enim inter propofitiones noviffimé ab Inno-

486. Prima. Licitum. &

fandtum eft cbnjugïo uti,

centio XI. damnatas etiam haec , ordine 9. Opus

ad finem generationis prolis, ad evitandam in-

conjugii ob [olam voluptatem exercitum omni pte

continentiam in comparte, aut ad fatisfa&tio-

nitiscaret culpá , ac defetiu ventali. Ratio elt;

nem (ui debiti. O»nes. Ratio clara eft , quia ge-

.quia eft inveríio ordinis à natura inditi; volu-

neratio prolis eft finis principalis matrimonii ,

ptas enim venerea indita eft à natura ad acuen-

& actus matrimonialis, ideóque femper licite &

dam ipfam operationem naturalem & prom-

fandlé intenditur ;; quam rectam matrimonii in-

ptidrem reddendam : ergo contra ordinem na-

tentionem ab Angeloedo&tus exprimit 'Tobias

junior Tob, 8. dicens: Et sunc Domine tu fcis ,

turg pugnat , qui operationem ad delectationem

refert , cüm dele&atio amplectenda fit propter

uia non luxuria causá acci;do fororem meam

operationem : idémque eftin cibo, potu, fom-

eonjugem, fed fol poflerttatis dilelione , in qua

no. Contingítque fepe in eo peccari mortaliter,

benedicatur nomen tuum in [acula faculorum.

quando in ea voluptate ultimum finem coníti-

Vitareautem ssycontinentiam eít finis matrimo-

tuunt, feupropter illam legem Deitransgredi

i

nii fecundarius, & refpeCtu compartis debitus eft

paratifunt, quofenfu Archangelus Raphael di-

ex charitate : fatisfacere autem debito poftulato

xit Tobiz juniori. Tob. 6. Hiqui conjugium

obligatur conjux ex juftitia && bono fidei matri-

ita fufcipiunt , ut Deuma[ua mente excludant,

monialis. .«

C [na libidiniita vacent , ficut equus & mulnus ,

j«

- Sreunda. Licitum e(t conjugi etiam conju-

quibns non eff intelletins , babet poteflatem "Dat-

gió uti ad evitandam incontinentiarn in fe ipfo

P

sonium [uper eos.

j

tantüm , idque etiam absque intentione forma-

sarta. Seclufa intentione generandi

Pro.48, »

li prolis generandz , utpote, quia ob fenectu-

lem , velevitandi incontinentiam , cujus peri-

tem , vcl fterilitatem non eft fpes generandi pro-

culum non adeft , conjugio uti folius corporalis

ä

lem, velquia jam impraegnata uxor ultra con-

fanitatis causá, effe culpam venialem in petente,

tipere nequit, &c. ldqueetiam i conjuges ob

paupertatem , vel fimilem caufam non malam

docent DD. fàtismulti cumS. 'Thomacit. diff.

31. 4.2, 2.4. 2. 4d 4. eb quód fit piorum homi-

optent non concipi, nongenerari, multiplicari

V

num perfuafio copulam conjugalem non vaca-

prolem. Itacontra D. T7bomam & D. Bona-

re culpá , ni(i referatur adbonum fidei & prölis.

"

vent, aliósque veteres non paucos £n 4. difp. 3 1.

Verüm id long& probabilius negant, & omni

u

comunis DD. cum Navarro difp. 16. stm. 32.

culpá liberant jam alii. — Communiffima cum

d

Sanchez,, Layman , alii paffim. Ratioeft; quia

Sancbez, &* Layman citatis, cüm enim matrimo«

W

matrimonium poft lapfum hominis à Deo or-

dinatum eftin. remedium concupifcentiz , ut

nium precipueé inftitutum fit ad propagatio-

FO.

nem fpeciei , videtur etiam fecundarió inflitu-

"

indicat Apoftolus x. ad Corintb. . Propter for-

j

tum ad confervationem individui generantis ,

wmicationem unusquisque mxorem babeat Gc. Et

cüm fpecies nifi falvis individuis propagari non

i

polt : revertimini in idipfnmne tentet vos (atba-

poffit. Dehis plura curiofa apud citatos.

ii

»: propter incontinentiam veflram. Nec ad-

$. IlI.

j

mittenda eít limitatio aliquorum apud Sanchez

Debito modo , &t circumflantiis.

fl

l. 9. difp. 9. tunc folüm licitum effe matrimoe

ile

nio uti proptet evitandam incontinentiam ,

( EGULA B

n

quando alia remedia carnis coércenda non fuf-

*

ficere videntur: Cüm enim ipfüm matrimoni-

Odus effentialis copule utpote princi

An

M

te

49

illg

um inftitutüm fitin remedium incontinentiz ,

paliterad generationem prolis ordinà

ejüfque actus defe honeftus fit : curalia remedia

eft, utfiat cum immiífione & retentione femi.

sl

)

preferri deberent ? eífet reverà hoc materia

nis intra vas naturale. Katio patet ; quia alioquin,

nifi recipiatur , & rerineatur ibi femen , impoffi-

if

infinitorum fcrupulorum & anxietatum conju-

00

gibus, prefertim, quiíine fpe prolis, utpote

bilis erit generatio: ideóque peccatum contra

conjuge fterili , vel jam pregnante , copulantut ,

naturam. Peccant ergó mor/taliter& graviffim&

lr

Cc 663

Cone

ïfbr

ass

r Zeoä *PS):lcrm—;'- -ij A. Cap,. M.

578

toties ; quoties fe polluentes (De

Sanchez Lib.j. difp. 9. Layman citatus. Qui

€onjuges

libe $. feq.)feu voluntarié abruptá co-

idetiam ab omni. culpa excufant, quando juffa

L

hoc fpecia

ulá femes extfa €

ffandentes ; uxores ad hoc

caufa fubeft Y« g ob paupertatem , nemultipli«

centut prolesex una parte , ex altera.ver»,z/;gpmg

€oo

erantes ; confentientes , vel femen jam re«

-

que da caufà fiat , five

ad fedandam aliqualiter. concupifcentiam , &

1

ceptum ejicientes , quacun

incontinentiam vitandam. Rarie ef/ ; quia vafis

aupertatis ; ne multiplicetur proles , fiveinfit-

[

micatis vitand , five etiam periculo mortis, in.

illa foeminei penetratio absque feminatione, &

partu v. g. evitande. Certum apud omnes.

pollutionis periculo reputatur inflar tàctuum

l

Sanchez LiP. 9. difp. 17. ». 19.alii paffim : ad-

partium pudendarum , qui inter conjugespers. - -

dente Dicaftillo apud Gobat »m. $90. etiam

miffi funt,' Siautem fcemina jam (eminávit , aut -

[

minimam deliberatam effufionem feminis ex-

ad id excitatafit, Icthaliter delinquit maritus; da-

trà vas effe mortale crimen, Ratéo clara eft; quia

tá operà defiftens ante fuam feminationem ,

ut meritoadvertit Sanchez. ibid. ». 4; Atquiin -

omais voluntaria. effufio feminis extra vas ef!

[

intrinfecemala, & peccatum contrà naturam,

totum fané probabiliter contradicunt Sylvefter , -

quippe dire&& excludens finem principalem

Henriquez , aliíque citati. 4. Dianaparte g.res

conjugii , & copulz carnalis,, fcilicét generatio-

folut. 37. fic fcribit : quidam incboat copulans -

nem prolis ,. ac proinnullofine , nullà causá ne«

eum uxore , & poffea ob morbi perieulum de ejus.

ceffitatis cohoneítari poteft. — Undé etiam in

confenfu fe vetrabebat , verim ex bos aliqud;xdo/.

[

fornicatione inter folutos eft circumítantia mu-

fequebatur pollntio , qua[ittm à me fuit ,an talis

alius effet licitust Re[ppndi affirmativeSie iftes-

(i

tans fpeciem neceffario in confeffione explican-

da ; eftenim tunc inchoata fornicatio, & com«.

quem vide. De hoc iterum $. fequenti.

pleaa mollities, nifi ipfos ignorantia excufet ;

""REGUPA I

rout reverà pleru'mque ignorant, atque id ex-

K Odus copulz conveniens ; & fanum e(t og.

primunt quaft pro minuendo fuo peccato; qua«

[

re cautus fit confeffarius in interrogando. — In-

confilium; ut conjuges curent, ut fimul

l

utriusque feren effundatur, eó quàd id multüm. -

telligendum eft. femper ff veluztari? fiat ,& ex

K

conducere ad prolificandum doceant Medici ;

1lü

propofito ad impediendam generatiouem , vel

quate tardiori ad feminandum permittendum ,.

ob alíam quamvis caufam. Secüselt 1.Si pre-

9

terintentionem accidat , utpote ex feftinatione ,

imó confulendum efít , ut anté concubitum ta«.

CHJ

ex metu, ob fenium ob indifpofitionem alterius

&libus excitetur ac venerem , ut ficpoffit inipfo

i

concubitu fimul feminare : ejus tamen ret nulla.

partis. . Addeetiam, ex malitia folius alterius

[!ll]q

attis, etfi enim uxor fciatmaritum folere copu-

eít neceffitas vel obligatio : Quare dumvir fe«-

m

men eifundit ; non tenetur foeminz feminatioe

ii

lam abrumpere , & femen effundere , nonta-

men peccat nec petendo , nec reddendo , dum-

. nem exípeGaare : neq; culpa faltem lethalis reus

j

etit vit prius tactibus incitans venerem , fciens

modó ipfa non confentiat ; nec cooperetur, quia

g

non fequitur ex actione uxoris , fed pracise ex

Íe ob id citius foeminá feminate,

Ita cum aliis

n

Sanchez citat. difp. 37..8.4. 10. . 1 1. Ad-

gnalítia viri. 2. Sifiatob inpotentiam aliquam

fin

dens s. 12. ubi vir femine intrà vas recepto,

corporalem quamdiü probabilis fpes fupereft

al

copulam debit? perficiendi: tamdiü enim lice-

membrum virileextraxit, licet foeminz , qua

tj

nondum effudit , tactibus fe excitare , donec&c

.biteis conari ad copulam ; quaámvis prater in«

tT

tentionem fzpius contingat maritum femen ex-

ipfa feminet , quia hac provocatio eft actüs -

d

conjugalis perfectio & confümmatio. Confir-

trà vas effundere , donec omninó defperetur de

ATT

copula perficienda , juxtà. dicta c. 1. ». 127. de

matur, quiaaliàs maximo & evidentiffimo pe-

li

dmpcdimentó imporentie. ..De hoc laté Sanchez

riculo admittendi peccata mortalia effet expofi-

N

h

itat. difp, 1]. . 2.3. addens : quamvis , ubi non

ta foemina. Hac vità & moribus veré virgineus, -

fed do&triná Phyficus Sanchez, cui fubfcribunt

W.

conítat impotentiam effe perpetuam , fibi vir

an

exprefsé Bonacina de ssatrim. q.4. part. G. s.

perfaadeatfore, utillavice, quà congreditur ,

ftti

intrà vas non poffit feminare, poffet tamea depo-

j :

14. Perez difp. 94 Sett. 8. Bafilius Pontius/. 10.

A

(itá confzientià accedere ad uxorem. Et ». 26.

c. 1 I. Dicaftil. difp. 9. dub.r. n. 5 1.Dianaparte

Utdm

addit :- ab omnibus admitti judicium Cajetani ,.

2. trat. 17.refal.5 1. (teftans ita fentire Leffium) -

Gobat caf. 1f. s. $91 merito reprehendens

[ l

,qui cenfuit quemdam marium, quitotobien-

X

nio nequiverat feminare intra vas, at elapfo fe-

Stephanum de S. Paulo fcribentem oppofitam

fententiam effe omnium comniuniter, Certé

ufmm

xcnnio potuit, & non deliquiffe illis fex annis co-

TCR

^nando habere perfeCtam , ficut prius habuerat ,

h&c doctrina mihi non raró fuit neceffaria in

iod

copulam , eo quod femper probabiliter fperaret

*confeffionali. Similiter autem econtra, neque

f« babiturum illam. 3. Infüper ceffante omni

etiam uxorem peccare, fiviro ufum vafis con-

lm[ P1

M

peticulo pollutionis in utroque conjuge, con-

cedat, ipfavero animum adaliaconvertat, ne -

conciteturad feminationem , & fic impediatur

lie F

juges mutuo confenfu inchoatam copulam ab-

rfumpentes, nc prolesceneretur, five ob ino-

genetatio prolis ob fuprà dictam aliquam juftam

piam , fivéob aliam caufam , non peccare mor-

caufam , docentibidem Sanchez . f. Perez Sett.

T

b

talitet, , docent DD. fàtis communiter , Cáje-

8. Diceflil, Efcobar., aliicum Diana parr. f« -

"

&T

)

'mltc

s4nH5, Paludang; , "arinil. $a , gliis:l; congeltis -

tmö?f 14. rcfolut. 58. Gobat s. $ 92.

d

R

—

r ,s? &. 1 ) 'I? Pe"d'ïif-fmi"gm:

$79

|

RÁEGULAIIL

flans eft, mortaliter delin*qxigrgxconiu'ges » fi ita

vatient fitum cum pravifo periculo effufionis

Odus copulz licitz: neceffario requ.i'rït"ï

E.

fitum corporum aptum ad femen intrà

feminis ; aut f ob peculiarem corporis difpofi-

vas infu

tionem , aut morbum fieri foleat, nt uno-ex illis

ndendum & retinendum, — Situs natura-

