a marito & filiis legitimis, ex altera autem par-

graviffinia caufa excufet : non reflituere alie-

"yhog

te damnuminfamisz, quod adulterz imminet ex

num autem a&u pofitivo eft contrà przceptum.

manife(tatione fui criminis, nihil vel non mul-

í

Erc

afhrmativum tantüm , quod non-obligat pro

tüm preponderat damnofiliorum legitimorum,

emper, fed certis conditionibus , quando ni-

omninó tenetut adultera aperite veritatem non

türen

Á MQ& 1

miürüm reftituere quis commode poteft abfque

obítante detrimento illo fama fua. Ita Tolet, $0-

&raviori fuo detrimento ,

| prafertim in bono

)lh,& Y

altioris ordinis

ts , Lede[ma , Covarruv, alentia., aliisque ci-

LU

» Ut eft eftin propofito : Ideóque

tat. Lugo citat, Se&. 3:». 4f.. Ratiofolida eft.,

Ti

deng? facilins

cxtuer um refitugre , quam

quia

injuflé damnificans tenetur refarcire

gage

' iiü,d,o;

x

*

-

4

Sedl. lV, De ,

6ot

i

CCHL24 con]ztgum.

damoum dlatum, quoms fine ma)on fuó dam-

3nfamig , quia filius apud f

f

etam fet-

-noptoprio & detrimento potelt : atqui. in cafü

varet ( ad quid deferviret reï*ïx u confc!ïano

nollro adultera-taxime in ;uhe damnificat ma-

tevelare 'cumlicentia eam maànifeft

i filio (ub

matre lo-

ntum,& »roles legmmas

'quxdem manet in

ieodem hg!l!o, &rursüs eadexe cu

$

continua actuali fraude, quó continuó- maritum

quend: &t. ? )His enim c:rcümfïa,ntus con«

& cieteros decipit , fupponendo illispro filio le-

Currentibus non eft, cur ob modicam illam ine

gitimo prolem Ípuriam cum tànto illorum da-

famlam 1pud Hhum folumà ex

matcr &

mno : ergo ftri&iffime obhvatur reiarcue illà

ideóeam obligationem omnes :

mithint, ut fa-

damna omni modo & mcdm pomblh, morali-

tenturAdverfaru »etiam /a(guez. apud Lug; cie

ter faltem , quando poteft fine notabiliter gra*

t4t.2,6. Quod idem dicendum eflet deobhga-

vioti damno ergo ulteriüs tenetür etiam mani-

tione manifeftandi fe marito 1jsdem cu*tulgl'-

feftare ad eumfinem füum crimen , quando eà

flantis concurrentibus : Sed certé refpectu hu-

tnanifeftatio profutuia eft; & damnum infamise

jus raró concurfent , &ionge difficiliüs ; long&

fus non multum füpetat. damnum mar1t1 & fi-

L2

majuspericulum, ut exfeconftat. Caveat hic

N

llorum legmmorum.

confeflarius VelParochus. 3. ldem dicendum ;

;64. MMec obftat . Qubd damnum 1pfius fit in

fiadultera ütïoemma vilis , & abje&lz conditios

bono altioris oidinis fcilicet fame & honoris,

nis, ut ipfius fama prudentam jüdicio parvze fit

Nihil €énim obítat bonum altioris oxdmxs in pru«

eftimationis refpeQtu hereditatis opulentze , quá

-denti eftimatione æqmþaran velfuperan à bo«

»

filius legitimus privandus eflet. 3. Qualis &&

110. mfeuorxs 01d1ms ? 'Sicut : emm parum anl

quantacunque fit mala adultetà; fi. tamen fama

pruienu &ftimatione & adzquatur , & iupera-

illius; velfilii illegitimi jam antcàlafa fuit; ut fi

ir àmulto argento; ita G bonum famz ; vel ho-

jam magna fufpxcxo toncepta erat , filium ex

*oris non ita magnum poteft adéquari , vel fue

adulteno effe gentium , tunc matv*em Ob infas

perarz à magno bonz fortunz , vel dthxarum f

mniam non excufari ab 'obli? auone mánifeftàndi

ergó hoc rodo adæquetur ; vel [uperctur fama

füum érimen ; fi id utile

t neceffarium fit ad

adulteræ nocentis à bonis fortung , qu&e liberi

compenfaqda illa damna :

confentiunt feté "s

legmml innocentes amittunt causá adu!tcru ;

mnes, nominatim mei , Afolina Ley n5 s Lay-

rolisfpurie , non eft excuiandg, mater ab illa

n1AP , L:;ga citatnc

mgndo enim in eà re jàmi

bblxgatloncre[htuendr & compenl.mdudamna

l

comrüunitet füfpe&là erat , & parvi &ftimae

illata, etiam , fi itaopus & utile fit j fefe manifes

batur ih eo genete , non dicitur proprie & fime

Rando præf&mm folifilio fpurio credituro.

5

pliciteramittere famam , quippe quam mtcgr&

n

Necobflat hic 2. fepé dictum capit. Offei-

faltem nonhabebat. Meritó autem monet 4

nm.

Adulkeram non teneri manifellare fuum

ls

goibidem ». $7. tüàé non fuffcere quamlibet

&rimen , fed abfolvi pofTe etii nolit manifeftare

fufpicionem , vel tumorem citcà famam tális

pb metum mariti. Idenim intelliei debet de ti-

qm

perfonæ ; fed debere fufpicionem taler effe ; ut

lUf

more juíto & re&ta ratione excufante àb illa ob-

vulgo jam eircà honeflátem mal? audiat; iam

tid

Jigatione, quando nimirüm timet malum longc

alioquin magna ja&tura eífet ex füfpicione quae

n

rzponderans damno aliotum.

tunque levi, vel tumofe incerto in certitudineti

K

;

s6$ | Necobítat 2. IlludProverb; 23 Mælw:e

proprià confefüonc ttanfire; Et de his hä&enua

m»m gomen j quat dioitie multe, Namins

bel

j

ter vatiàs explicationes illius textüs, placet plana

& facilis exphcatxoCardmahsde Lugo n y. Illa

*105562-063-055 003--000802«

clos

'velba mteihgl de bono nomine vero , feu v

]

GäPUT liL

n gx

bona fama fuadata fcilicet in virtote & jufta v1-

set

am

t ; hecenim veriffimé præ[*cat otmnibus divitist

DE RELIQUIS PECCATIS

non àutem de. bono nomine falfo ; & fi&to ; füri«

X

4

u

4

datoin hóminumi Agnorantia GC dcceptlone Ed

Contra 6' Præceptum.

Dan PUH

p

pud quos ideó al iquis bonum nornen hábet, c

uià

!

1tO;

& Uas præcnpuas fpecies; : adsltertiin, . e

Vitià ejüs lgnoramuïu

Et'fic eftin propol

AÀd hanc enim falfam eX1me1rncnenï bonam

V

concubitum. innaturalem cahjugum,

jamexplicatas babes przeced. e5e&, 3.

adeodxhgentcr pxosurandam * dxlxgendam,

mon et verofimile acram Scrzptumm tam ferió

e

4: De reliquisc,eruntSeCtiones. p, De for-

jonti

micatione funplicé, & De[lupro? vaptu. 3. De

pàf

iios adhortari ; cum plerumquf obtineátür per

hypocryfm, nec mültürn condücat ad falutem

Suacrilegio carnali. 4.. De inceflu. $. De peta

d

£atis &üntra naturain . & fpecmzm mullxtm. 65

j

[e

ánimz ,nifi quatenus evitaret fcandala aliotum;

$66. Ex di&is tria tüihi certá fünt;

i. Obligat

De. :mpud:;ma interna Q' externa.

2

j

gru

matrem rem filio fpurio manife(tate ; quándo

SECTIO £L

non eft alia via reftitueud

umpedrendx dammná

.mnün

ü

m

illa, & verofimiliterfperatur fijium creditutüm;

De jbrmcatzam y/ mplzci,

,Selex Dei timore ; Vel ex füafu & PI'CClbUS ina«

u

SUMMARIUM, ,

Eü)

ttis bonis illis creffürum; aut Rehgionem ingte-

Fornicatio eff peccatum mvrfdlh

jdi

j

gxendu j aut aho modo; nee eft txmer ulteriotis

;6 .

[efäf

D

375

Ex patüra fita mfrmj?t: j

W

X

Efff $

Ddl

as

602

g Leol, Sacmmcn;.xparslll. E?;p, li.

ai7r. Et z'rza'g/;venpz[»iliw.

nifïïmä DD. contra Derandum, Martin, à Ma-

per ignorantiam inGincz'h'Eäm.

572

wcufabiliter tamen

&ifris, & novifimé (aramuel apud Tambur.

z

423. 9pe6

Zalia ex parte zpftus acius explicandi zn ca;z-fäy -

076

Lib.97.c.1.6. 2. . Ratio communiter affignata

54. Ut fi mon ferbatur debitus modus ) Néel ftus. '

eft; quia naturalis infin&tus , etiam brutis ani-

Í

7f. $i copulafalim inchoata , non tamen abfoluta.

mantibus ,.multó magis hominibus ratione u-

y74. Licité poteft , &$ debet abrnmpl , etam eum cfujfa-

tentibus inditus ditat, cpus generationis non

PI

me[eminis extra.

gl

efle exercendum extrà focdus matrimoniale ;

527., Cum infideli eff fpeciale

: prcmtzmvzx contra Rel/gzo-

)

3em.

cum congrua prolis conceptio, nutritio , edu-

$78. Fo

]2

catio neceffarió exigat certi parentis curam, co-

peccatum ?

"wicatio ex parte Gz'rz'x 4n fit grfzüiu; &5 fpeciale

f

[

habitationémque , qui naturz inftinCtus eft na-

$8o. Quid comtulinatus ?

turalislex,cüm verfetur circà materiam gravif-

f

fét. n firgo prima ice peccans con;mz'tt;:(

/þ&cida :

malitias , Pelimdecentzas 2

/

fimam, utique obligabit füb mortali ;|ut habet

$82. 4n G qualiter deinde peccet. amiffom Wrgz'm"tdtehx

communis DD. i» 4. diff. 33. Atqui huic natu-

féturo marità celans?

rali inftinctui penitus adverfatur fornicatio fim-

1

583- Virgo, G quabis femina

Pro ufa corporis licit rg;

plex , quá proles exponitur manifeflo periculo

i

czprt mercedem.

malz conceptionis & educationis ob incertitu-

584« Dnid fíVirgo

27 promz't;

felamunera accipiat ?

gm bunc q/ilm , ;;rctiurfl,

dinem , vel malitiam parentis nolentis agnofce-

4

re prolem fuam ; indé enim ad evitandam infa-

Ornicatio eít concubitus naturalis ïliicitus.

miam tot horrenda remedia impediendi concepe

l

16—85'

quorum fcilict neuter eft aliquo vinculo

tionem vel ptocurandi abortum ; indé iafantes

exponuntur cum periculo mortis vel pravz edu-

fpeciali ligatus five homini, five DEO :Ideóque

tzcisé ell contrà virtutem continentiz, feu -

cationis, GC fzepé aternz damnmationis; eáque

; s5 ER

mala fequuntur ex natutà aclós fornicationis in-

Caftitatis , & nulli alii virtuti adverfatur; eft er-

go intertales perfonas , qua poffent ftatim ma-

tet folutos; eftoper accidens aliquando abfint ,

trimonium contrahere ,ideóq; proles indé nata

& provideatur debita educatio , tamen ipfo actu

fornicationis prolem tali periculoexpofuerunt ,

t

nonípuria , fed naturalis dicitur , & fecutis nu-

puiseoipío legitimatur. Dicam 1. Breviter de

ergoó fornicatio ex natura fua intrinfecé mala ,

&

hujujus malitia,dein commod? addam , & con-

"

ipsánaturz lege prohibita, & peccatum mor-

,

ti0

eram fpecialiain ordine ad' confeffionem , fed.

taleeít. —

Ya

?

[0)

Al

rnicationi , & al

?

N

- W. Et indifpen[abiliter , adeb nimirüm fote$s. .

L

munia.

lis fpeciebu? luxuria feré com-

nicatio intrinfecé malaeft, ut nec per Divinam

um

*X

difpenfationem licité fieri poffet,

Communis

&

DD.cum D. Bonavent. iz 4. diff. 33. tit. 2. p«

Y

Malitia foruicationiss

2. Ratio eft ; quia fornicatio fignificat acceí-

E

Ornicatio efl peccatum mortale ex natuta

fum viriad foeminam nonfuam , feu cujus po-

süF

teftatem corporis non' habet , quo ftante repu-

püc

fua intrinfece & indilpeníabiliter ? attamen

[

excufabiliter per ignorantiam inLVi/hcz'bilem.

gnat clare,licité accedere, ideóque necfubomni-

n

Commnnis DD. ut patebit, — .

potentia DEI cadere poteít. — Qnód fi autem

M

k Efl peccatem nortale, Certumde fide ex -

DEUS corporum Domiaus , alicujus mulieris

W.

lementina ad noflrum. De Hareticis. Ex facis

poteftatem faciat viro , tunc eo ipfo aceedet ad

conítat ex Scripturis Deuteron. 22. .5i son eff

aliquo modofuam , feu cujus poteftatem acce-

D

[]

ánventa in puclla Virginitas , eijcient camextra -

pit; undé Deus non difpenfavit cum Ofea , ut

jrol

fores patris fs , & lapidibus obrnent , quoniam

fornicaretur , fed przcepit, ut acciperet mulie«

itey

fecit nefas in l [rael,ut fornicaretur in domo pa--

rem fornicariam, & hoc ipfo mandato fecit il-

N

trisfui.. Etalibi. Apertiffimé autem & fzpiffi-

lam effe ejus uxorem , Propheta ntique confen-

mé inculcatur in nova Lege. "Rom. 1. Fornica-

3

tiente , velfort DEO ejus confenfum fapplen-

Yà

tio recenfetur inter graviffima peccata Gentili-

te, etfi alii, & RR. communniter c

1

ontrariqþy

[

um,propter qu& in reprobum fenfum dati fünt,

fentiant in materia de legibus.

à

E

Repletos omni iniquitate, malitia, foruicatione , .

IV. Aittamen excu[abilster pev iguorant

iamy 72

1oj

('c. Ad Ephef. $.. Omnis fornicator , aut im-

invincibilem. — Sicutenim in aliis nonnullis na-

smundus non babet bareditatera in Regno Chrifli,

tinj

turz legibus & peccatis oppofitis , ita etiam»

fij

& Dei. Ad Galat. f. Mazifefla fant. opera. car-

circà hoc praceptum non fotnicandi poffe da-

(l

Ü

nis ,qua [unt fornicatio,immunditia, impudici-

ti ignorantiam invincibilem excufantem , fal-

tia ,luxuria , G.

Quoniam quitalia agsnt ,

' tem apud Barbaros, & incultos ,. docent DD.

lo

mmg

Regnum DEIyouconfequentur ; Similia haben-

communiter cum a4zor. p. 2.lib. 3. c, 9,. Ratio

q:xand

tur Colloff. 3. Hebraor. Y1. 'c.. Ét Apocal. 21.

eft ; quia id non admodüm manifefté deducitur

dicitur : foruicatoribus pars evit in flagno arden-

'

ex primis principiis luminis & Legis Naturalis.

& vo|

lty

tiigne Q [ulpbure . quod efl mors fecunda.

Certé ratio à nobis allata [N. £. id claré non

$10 l Exsatara [(naintrinfecé. Fornicatio ni-

convincit: adeó uttefte Tambur. eirar, $. 1. in

m

mirüm exnatura fua,& intrinfecé mala eft,adcó-

hac certiffimaveritate fateri cogamut , dari qui-

que ipsá lege naturali prohibita , & non tantum

t

&t

dem rationem naturalem id probantém claré &

f

Mge pofitiva Divina,ve] h.gmm.a* Ia commiu-

erto , cam tamen à priori nosdàm claré con-

CCh

Imü t

i

N

603

Sedf, 1. De farm'mtfþä: füæplz'ci

teéptam éffe, prout etiam in aliis pluribus re-

minavit :/ita ( contrà meum Sanchez &rar; 4ifp-

fpondere. cogimur. . Veruntamen ejusmodi

19. s. 7. docentern effe etiàm probabile licere ,

ignotantià invincibilis vix locum habere poteft

imó teneri fornicantem i'acff'pröfequändam &

apud Chriftianos, nifi forté inlocis, ubi permil-

complendam copulam, quando foemina jam fe-

fa funt lupanaria publica & meretrices publice ;

minávit , vel inevitabiliter feminabit. ) Avería,

poffet enim tünc fimplex homo nefcieus diftin-

aliísque relatis Diana part. g. tra&i . 8. &* part.e-

guere inter licitum fine culpa, & permiffum (i-

tradl. 6. re(olur. 31.. Ratio eft ; quia fornicans

ne póena tantüm, credere, quód accedere ad

omuni tempore.ante completam fornicationem

tales non fit peccatam , üti éxperti fünt«onfef-

tenetur defiflere, & eam non coníummare,

farii talium locorum, & teftantur Zil/is

. & Ja-

cüm omni tempore teneatur defiftere à peccatot

cob Marchant, 2 6. Pracepte.

defiftendo autem à copula , defiftità peccato ,

/

$. Ii.

quod ,femper licitum & debitum éft ;. ergó ft

tunc fequatur pollutio extrà , fequetur ex opere

] ;Spe*cialia'-eä parte ipfins atbis confefranis.

M

licito, & prarter intentionem, confenfümque

Ui commifit fornicationerh, vel illicia

ipfius : adeóque eo cafu cenfetur pollutio non.5

f'iä",ï,g

"M* tàm copulam quarvis , non fátis expli-

voluntarié caufata, fed permiífa tantüm ob ju-

at dicento : fe peccáfle contrà caltitatem ; fed

ftiffimam caufam deiflendi & peccato ccepto

addete debet, fe copulam habuiffe, ut bené notat

fornicationis, velíimili. Nec refert, quod

' Lugo 4ifp.16. de'Panitent. Set.,. — Quia aliàs

altera párs feu foemina jam feminaverit , vel cer-

non explicatur malitia propria fornicátionis , fed

to feminabit, hoc enim non tollit obligationem

altetius fpéciei, quz fine dubio divería eft à ma:

defiftendi à peccat

,malum-.

o,& gon confumandi actuni

J«

/

litia quacunq; contra cáftitatem j Infuper quan-

- "do frigidus vel Eunuchus cur áliqua peccat, de-

. Cüm fornicans dutant

te Eoþüla imaginatur.»

. bet fáteri fe effe tàlem , uti bené probat Sanchez

fibi aliam perlonam , dic eodem modo, & di«

Lib. 9. De Matrim.difp. 19.9.8. Ratió; quià

fLingue , fient e« praced. de conjugato.

tunc non folüm adeft malitia fornicátionis , fed

etiam malitia contrà naturam , icilicet fruftra«

'tio firiis natüralis feminis , quod inutilitér pro«

Bpecialia ex parte complicis.

vocatür à frigido , vel Eunucho,

!

delis peccans carnaliter cum perfona in« $47

$74 L Quandoquis in copula non

febiat debi

i3 Fx

fideli peccat fpeciali peccato contrà Re-

tum rtiodum & (iturn náturáleni , fed vel ftari-

l'gionern, & reverentiam Sacramenti Baptifimi,

do, jacendo à latete ; à tetgo brutorüm iodo,

Utcum aliis docent Sanchez 1.7. dáfp. $; ».10. Et

l

vel viro fücétibo copulatür, ifiodó fervetür vas

l

Lugo 4ifp. 16. de panit. (e£t, 6.. Ratio eft; quia

natürale, noh eft cireumilantià neceffarió ex--

Ecclefia ; dum damnat. conjugium Fidelis cum

plicanda in confeffione , minüs intertoganda à

Infideli , prohibet etiam quamcunque commixs

confeffario , quia id eft áccidentalé copulaé, &

tionem , cürn fit idem motivum reverentiz noa

[*

in conjugibus ad fumrium venialé eft , ut füo

ftre Religioais ; & Sacramenti Baptifmi , & via

loco diximus. Vide Sanchez dif». 9. Se& t6.

detur talis conjunctio damnofa tam ipfi Fdei ,

tl

2. 3. Cererüm fi ita faciant five foluti , (ivé con-

quàm prolieducande. — Quamquam id tiegent

y

jugati éx intentione , etfi erronea , ut tàli fhodo;

Axorins, eumque fecutus Tamburin. citar, c; £.

d

etfi reclé fufcepto femine, tamen conceptió

$.T.55 Gaterümquid fit dicendum de for-

g

ptolis impediatur, eà intentio utique miortalis

nicatione cum virgine, cum filia confeffionis ,

(fa

in confeffione explicanda erit,

um fponfa alterius,partim patebit infr

x

Y

p7j , lL. Qui folüm incipit éopulam,; fed non.s

€is; partim patuit füprà

a.fuis lo«

u

|

abfolvit, nec feminat, debet id ipfum 'explicärö;

L. Fornicationis peccaturi ex. parté viri þle'n j 73

|tt

'quia licec tunc fit fornicatió inchoatá, & in af-

rumq; aggravatur fpeciali malitia fcandali; cüm

(

fectu, non eft tamen fornicatio te ipsá; fed eít

Ícilicet is feminam etiam corruptam ,. & aliàs

actus impudicus , & extremus impudicitie. Ut

paratam , tamen hic & nunc ad peccatum indu-

T

yit

hotát Sanchez 4;fp. Y 9. ». 1« Multó ragis; qui

€it. Certé & gravius, f1 aliàs nolentem; & in-

gt

tandem copulam iic

it, & excitatàijam natu.-

vitam follicitát precibus; promitlis , blanditiis;

1

i

tà refilit , feménque

fpergit ; explicare debet ;

donis , &c. perfuadet , eáqué in confeffione ex-

m

quia jam adett duplex malitia; nimirürn fotnica-

plicánda eft málitia, juxta communem doéclris

tio inchoata & in áffectu , & mollities confüm«

[

nam in máteria de fcandalo cum Sanchez li£. 1

p

mata,utperíe patet. Veràm id intelligendum;

moralc. 6; 5 14.. . Etfi rursüs probabiliter né«

u

qnando peccans ità facit in péccato petfeverans;

gent Pa[g. Sfonw. Sanchez, & Lug. catat; difp,

j

gtf

ac voluptati confentiens : INam aliàs

16; feél;3.n.141; Eó quód eadem fit malitià co-

3

ll

| f76

.IV. Quicunque inchoavit fornicariam o«

operatiohis ad peccatum , etfi gravior fit ; quàm

10

pulam ; vel quamvis illicitam cum aliqua, & li-

ficum volente peccet — Quód fi tamen quis fo].

m

cit poteít absque novo peccato; & debet fe re-

licitavit, fed dein ad opus procéffüm non eft, vcl

trahere, quámvis propter naturz irritatze imi-

certé multo temporeé pofteà ; utiq; debebit con-

qu

j

petum femen fit emittendum extrà vas naturale :

fiteri ; quippe peccatum follicitátionis eít di-

E

at

(

ïmö etiam poítquàm perforia complex jam íe-

&in&urp ab ipfo opere, ut omiies fatentur

[i]

R

Qaa

N

lil,

604.

"f beol, Sacrauient, P:;rs W.uïäaþ.

i

flatim fecuto opere, in idem peccatum coale-

TE

ítit. Eadémque ratione qui fe periculo ejusmo-

- Specialia ex parte wiigihis; ('

expofuit v.g. ingrediendo domum

di peccati

Lacet refolutio generalis. Virgo, feu mas; ;8r :

fufpectam ,

& comperti periculi , & eà vice non

I.P

E

feu femina prima vice fornicando virgi-

eccavit , fed longé pofteà, tenebitur confiteri;

nitatem perdens, non peccat.peccato Ípeciali

k

non item, fl eadem vice flatim peccavit : quando

diverfo à fimplici fornicatione; quare fufficiet

[

enim hac duo exponere fe periculo, & actu pec-

care fimul concurrunt, coalefcunt in unum nu-

pofteà confiteri fe fornicatum. effe ; nec tenebi-

q

li

mero peccatum : fecüs f1 notabilis mora , vel

tur explicare circumítantiam virginitatis perdi-

t& , nec confequenter ea tircumftantia. à con-

u

contrariaintentio revocans intercefferit , ut ha-

bet communis doCtrina in materia de peccatis.

feffariis examinanda eft. . lta univerfaliter cum

"

d

Denique de his, qui feminam vi , vel metu co-

aliis Tamburin. /i&. 7. Decalog. c. 1. $. 1. 9. f»

Ratio fufüciens eft ; quía non apparet, unde hoc

gunt ad peccatum , aut.fraude , vel dolo dece-

eflet peccatum Ípeciale, non enim continet Ípé-

(i

ptam inducunt videbimus, Se&. feg.

cialem malitiam in genere luxuriz ex hoc Capi.

W

III.. Qui committit v. g. tria peccata forni-

77

te, ut manifeftrum elt: nec continet aliam fpe-

f

cationis , vel alterius fpeciei , cum tribus foemi-

ciem peccati contra juítitiam , vel aliam virtu-

!

nis ejusdem rationis, non tenetur in confeffio-

[/

ne dicere, fuiffe tresfaeminas , fed fatis eft dice-

tem per fe loquendo : quod ex parte viri clarum,

. & omnes fatentur,

Ex- parte virginis autem

fit

re: ter fornicatus füum , &c. uti cum Bosacina

& aliis docet 'Tamburin. cítat. c. 1. $. 1. s22- 3.

primó fornicantis verum quidem eft , eam com-

I

mittere fpeciales indecentias; ntpote. — T. Amit-

Ratio eft ; quia eadem eft malitia; five cum tri-

"

tit integritatem carnis, violando fignaculum vir-

W

bus, five ter cum eadem foemina forniceris;

ginitaus , quod ceníetur inaflimabilis pretii. 2.

P

quantum eft ex hoc capite peccati fornicatio-

- Hoc ipfo minüs aptam fe reddit ad honeítum

[

nis; nam ratione fcandali , fi tres fzminas, (al-

fibique & fuüo ftatui competens matrimonium ,

[

tem alioquin nolentes & invitas folicitando in»

atque etiam ad ftatum religiofum. 3. Peccat

l

peccatum induxifti, in communi & noflràfen-

contra pietatem parentum confentiendo in ftu-

tentià omnino numerum perfonarum , utpote

:8;

prum cum eorum & familiz dedecore , & ali-

multiplicantem malitias, explicare teneberis, fi-

[

cut & econtra teneberis fateri , te cum eàdem

. qualiinjuria, cum clauftrumvvirginitatis fuze fpe-

(0![)

ciali curz parentum commiflum vendere cen-

E

fzminá toties peccáfle , fi cum illa perfona fis in

uþn,

, featur ( propter hac communis fententia DD.

occafione proxima, aut ad eum finem confeffa-

fj

rius te interroget, ut occafio proxima tollatur,

apud Filliuc. :ra&. 3c. v. 3. 4. 7. docet virgi-

Mf;hn

nem , non autem virum primó peccantem

quz ex iilafrequentia cum eadem períona time-

Accipe

committere peccataum Ípeciale in confeffione

ri potet: & maximé hoc verum eft de concu-

ftim,

binaria , de quo breviter annoto.

explicandum , fane , ut vides, probabilirer )at-

Is

qui primur & fecundum nibil fpecialis peccati

$80 V. Concubinatus eft concubitus frequen-

que

tatus viri cum foemina foluta , quam velut uxo-

inducit, cum virgo habeat jus, & libertatem in

ia

rem domi retinet; vel alibi ad eum ufum con-

corpus & mermbra fua, ut eo vel nunquam uti

poffit ad carnalem generationem , vel uti pro-

mm

fuetudinarium aflervat, ita ut ad earn confuetu-

K J

dinarié, ut libet, accedat, velaccedatur; & fi

utipfiplacet. "Tertinm verum eít, fed omni-

tium

quidem vir fit folutus, ipfe quoque erit concu-

- n pet accidens , & non nifi in publica violatio-

potis

. me virginitatislocum habet ; ergo per fe loquen-

binatus fimplex ; fi ligatus erit concubinatus ad«

Vil

N

ulterinus; f1 Clericus, erit concubinatus facri-

do etiam virgo primoó fornicando non commit-

ihfmm

legus.

Malitia aggravans peccatum concubi-

tit fpeciale peccatum in confeffione explican-

D.

-dum, & confequenter multó minüs folüm con-

5

natüs eft perfeverantia voluntatis in peccato,

Ws

fentiendo actu interno in peccatum. — Confe-

a

quód nimirüm concubinarius non tantüm pec-

€et peccato fornicationis toties, quoties, fed

quenter ulterius idem dicendum de quovis alio

lt

,

primo peccato luxurim five contra caflitatem

etiam in continuo faltem virtuali aut habituali

lfj

virginis, viri, vel feminz;, ut fi morosé deledle-

propofito peccandi perfeveret, — Unde concu-

dl'f()r ; ,3

binarius abfolvi non poteft, nifi& domo ejiciat

tur ,fe polluat, peccet contra naturam . &c. fo-

lum fimplex

-

Hj

concubinam , aut f alibi habitet, firmiter pro-

:p.eo:fatu;m erit mollitiei, fodo-

ts

Tniz , &cc..

ponat, ad eam ampliüs non accedere , additá ex-

ii

perienti'ä per aliquantum temporis , juxta þru-

Il. Cüm virgo femei violata minüs äptam f;e* j82

dentis confeffarii arbitrium.

In hos concubi-

atrin

reddat ad matrimonium fibi aliàs 'competens z

vd.

narios Concilium Trident. feff. 2 g. c. 14. decere

peccátne puella fignaculo virginitatis occulté

& Ve]

. nitfententiam excommunicationis poft trinam

violato, fi medicamenis , glutine pifcis, aliísve

Óà

"

4

admonitionem ab Epifcopo ferendam; & fi Cle-

rgediis utatur , ut defectum i(tum celet,atq; ita

lis do

ricus (it, fu(penfioni fubjacet, attamen poft fen-

ut virgo matrimonio collocetur.

Refgondettr.

,O

tentiam Juüdicis Ecclefiaftici. . Vide'Tolet.

1. Si prababiliter credatur , quód maritus futu-

(

V

Lib. 1. v. 46. Et Clavem regiam

* rus nunquam hoc vitium cognofcat, tunc nec

UA

lib. 8. c. 7.

ipfa, nec parenres ad id cooperantcs peccabunt.

E E'"rldl :

Uti cum Navarre & aliis desetSanchez de 4*

H ml

;r;m,

ïu«

N : &3 d V De förnicatiaüg '/z'mplz'bli,ï** :

^

60$

t?im. df/þ. 27. 0. 8. Bonacina, alifqu& citati cum

detur. 1.Si ejnsmodi mbä;&rg,velfpre'tia'acrccpi:

Tamnbarino cz*. l. 7. 9. f.$ 2 7. ;. Rario efl ;

ex pacto futurz copule , quam procus paciíci-

quia tic nullum infertur. marito damnum ; fed

tur , & illa feu fité , feu veré promilit, nec reci-

j

neque puella illa mentitur , non enim ita agit

pere , necretinere poteft, fed omninoreftituc-

animo (imulandi falfum, & virum 'decipiendi ;

te tenetur refciffo pacto, ut modó dictum fuit.

fed folàm animo diffimulandi verum , quodob

2. Quód (i veró feclufo pa&to ex fola liherali

àuíam fiepe licet , & occultandi fuum vitium ,

donatione prociaccepit , & ei certé mortaliter.

quod maaifeftare non tenetur , . nec potelt fine.

conftat de prava & libidinofa proci intentione ,

fai diffamatione. 2. Quód fiveró credatfore ,

adhuc peccat mortaliter virgo , vel puella ejus-

ut vitium füum in mariti notitiam veniat, qui id

modi munera accipiendo, regulariter loquendo ;

egerrimé ferret , fané peccabit graviter contrà

quiafic fovet impurum ejus amorem , -defide-

tharitatem; fic enim prebet occaionem innu-

rium, & fpem copulz aliauando obtinenda : &

meris malis , preíertim magnz averfionis, &

quamvis dicat puella fe quidem accipere , fed

difcordiz inter ipfam & maritum toto feré vitae

nolle confentire inaliquid turpe, adhuctamen

tempore. Attamen neque tunc 3. peccabit

alter. dans femper pucabit admiflo munere à

tontra juflitiam ; quia non folent conjugandi

puella, eam faciliüs expugnari poffe , sícque im-

vitia fua occulta manifellare :: & (icut maritus

pugnare perget , adeóque adhuc peccabit fcan-

fua occulta non maniteflat , ia necfua manife-

dalipeccato. Quód fi tamenin raro cafu id non

flare tenezur uxor , efletque nimis grave & into-

effet ; (icut etiam ,. fi puella non conftaret deli-

lerabile obligare puellam, vel ad fe infamandum,

bidinofa affe&tione donantis, tunc utiquelicité

velad omninó ab(tinendum à nuptiis , 'vel ad

N APYVN

reciperet. 3. Attamen eo cafu munera fic libe-

i inferioris, & infinz fortis;

nubendum homin

raliter donataà proco, & quamvis illicité acce-

alia elt ratio de venditione, in qua vendens tene-

$taà puella, non tenebitur hac retituere , fed

tur manifeítare vitiüm mercis , quia iu eo con-

retinere poterit , ut polt alios bené cenfet Tam-

tractu ita confuetudo obt

inet , non ita in contra-

burin.citat.»5. $ 3. Ratio elt ; quia recipiendo

&u matrimonii.

?

non peccabat contrà juftitiam , jamenim libera-

y83 lll Virgo,. & quavis fzemina etiara corru-

liter ea dedit amafius, fciens, puellam ea non.

pta , etiam meretrix qualiter licité poffit pro ufü

Acceptáffe cum paclo copule, utfupponimus ,

corporisfüiexigere, recipere, retinere merce-

quantumvis eam fperabat; quaré fiíua fpe fru-

dem, ex profeffo dictum elt in feptimo Przce-

ftratar amafius , fibi [uzdue imprudenti credu-

pto- p. f Decal. e. y

»4 . 13 4- Ubi de acceptis ob

litatiámputet; [icut quando quis gratis fervit ,

tgrpem caufam.

É

munera dat, vellargitur Principi &c, intentio-

Accipe hic compendió.

I Ante patratum ftu-

ne ac fpe acquirendi , velobtinendi beneficium ,

d

prum vel peccatuin debet virzo refcindere con-

ac officium pingue , & pofteà fpe fruftratur,

l

tra&um , quippe de actu 'illicito , & coafe-

Principem vel Épifcopum nullo jure ad refti-

li

quenter prctium jam acceptum reítituere , cum

tutionem coget , fed fuam in'gmem Ípem merito

ipí promitfis flare nequeat, 2. At veró poíl pa-

4

deplorabit.

i

watüm jam ftuptuim poteltlicité & juil exigere,

.Ex di&is ordinis gratid confultó prarmiffis

ac reüinere in confeientia ; non euim ell pre-

jam patet, quid fit dicendum de ftupro velut

[lle

tium pro peccato formaliter ; (ed pro ufü cor-

paffivo ex parte virginis fponté confentientis ,

g*

potisífui materialiter , quatenüs alteri bonus ,

effe nimirum per fe folüm peccatum fimplicis

dlle

utilis , ac deleCtabilis , .ac confequenter pretio

fornicationis ex dictis: N. I. Nunc de ipfo ftu-

ll«

&eltimabilisefl. 3. Virgo pro prinio ufu füi cor-

pro velut activo ex parte itupratoris, ejufque

lfl

poris, imó & quzlibet foemina honefta poteit

malitia , & obli

Jte

gatione reüituciqnis pquc'ulli»sL.

petere & accipere pretium ,. quantum ipfi pla-

qgcnäum etit. -

t

ectj quia in his rebus, quz pretio flatuto ca-

ao

rent , necfunt neceffitadi communi necelfaria ,

SECTIO II

(el

tanti res poteft vendi, quantieam afftimat ven-

J

ditor:'at virgo , vel puella honefta poteft fanà

De /i'uprq Óf Rapta.

.lf'

plutimi fuam virginitatem , vel honeítatem:

S UMMARIUM-

plv

amittendam z(timare : unde tales metu, vel dolo-

J$f. Stuprum quid ?

fedu&ze , etiam ex hoc folo capite jufté exigunt

J86. Ejusmalitia duplex cumomere veflitutionis.

matrimonium ipfum à ftupratore juxta mox di-

$87* Siffattwm Vergiie 2nfzta.

ij

388« Dmà Probabiliter et

dl

«enda. Atveró metetrix non poteít jufté pete-

tzente.-

fam fE ffat. cum bérgine confime

te , vel accipere, ni(i quantum plusminus folet

$89 Probabi

)crllkä

?fus tamen ?üm/tälx' eff foliam fimplex forzs«.

ipfa à cetetis conquirere, Uti cum Lug. &

catzo.

jist

y2o. 42 nullam rbjätutiomm obligans per fé loquendg.

aliis docet Tambur. eir.c. g. $. 3. .

2j. Ql.em

j i

vide.

y2r Etzam in dubio , 4n Virgo confénferit , tie€ nt.-

3

af

322* dut fEnullum aliud. damnum paffa fity-

ba

4 1Y., At qui

df vitgo 6&& promïita:" copu-

323* Vel non amplius fuit Virgo.

futie

" s g

àm, Íeu ufum corporis , aut faltem fpem po-

44 Stuprator Girginis infit& (ine promi[ffrone matrimo-

tundi faciat amafio, & fic pretium, vel mune-

72 , tenetur illam ducere geldotare,

p

J48.. DefloratorVirginis cum promiffione matrimonil

.Ta accipiat ?. praxi valdé communi ,, & vocant

ferá ,

fi

j

vUigO: precot dacere in fane fatuo. Refpon-

399- Seu ffGA , tenetur eam ducere.

Paks YV. SACRAMENT,

6722

n kx

0. N;[i

asl

606

' 9 beol, .Sacramääzt.

Pars l. Cap. ].

600

CNif accedat Alia jufta caufa Exmfzm. )

nii,þ mag-næ'dotis,vel remunerationis,promöiïae

6 01

NG u obf

gte oto cafhitatis.

nis ad aliud pingue matrimonium.Caterum his

622

e-T

[2)

C-;E!t'["(! excufzntes ?

a,

212

caufis invitam puellam reddentibus feclufis. — ,

407

7

JII. Etiam íluprum laté fumptum feu deflo-$8$

402

L

pena raptoris.

642y

alia quoad faminam vaptam , Vel ?i oppref-

rationem virginis confentientis, ac libere volen-

j

fem-.

Y

t

tis effe peccatum fpeciale in confeffione expli-

toprié di£tum eff concubitus viri

candum à ftupratore cum aliqua obligatione re-

!u

L Aenm virgiueiavita fennon cou[eatiente ; Ttri-.

ftitutionis : docet feré communior DD. pra-

i

&iffimé hic quandoque accipitur pro concubitu

fertim antiquorum D. 7bomas , S. 7dntonin.Ca-

&

viri cum virgine per vim coacta & comprefla

jetan. INavarr.Syluefler, Armilla, Azar.Filliuc.

j

tantüm.

Latiüs, & fatis ufitaté accipitur pro

fuprà citatus,& fane probabiliter . rem zftiman-

D

concubitu viri cum virgine quacunque , quo

do moraliter: nam communis feré omnium elt

(0

ejus virginitas violatur, five ea confentíat, f1ve

perfuafto,eum, qui virginem etfi confentienteni,

non. Latiffime autem etiam in Sacra Scriptura

tamen inducitadítuprum , ultràfornicationem

ä.

& Jure quandoque accipitur pro quavis fpecie

communem fimplicem , committere fpecialem.

)

luxuriz , feu quovis concubitu five naturali;five

deformitatem , & aliquam inferre injuriam , &

innaturali ,' ac contrà naturam fa&to cum virgi-

ipfi pueilz , quam inducendo , et(i non invitam,

ne, femina , velmafculo. |De hoc ultimo hic

Í

privat magno bono integritatis corporis , &

non eft nobisfermo, fedde ftupro primo &t fe-

multo magis parentibus, vel tutoribus, fub quo-

2

cundo modo accepto.

rüm cura vel cuftodia virgo conítituta erat, fi

L

contrà eorum voluntatem & diligentiam virgi-

N

" s

W

Stapri malitia.

nem de'f]o:axcins faltem hac erit circumftàntia

1

1

Tuprum propré dictum fcilicet defloratio

aggravans , quz à confeffario meritb expendi

1

;gül;

virginis invitz , feu noa liberé confen-

debeat. Quaré ficut in foro externo deflorator

t

tientis, ac contrà füam liberam voluntatem,

virginis, etiamft volentis, cogitur à Judice eara

prater peccatum mortale fornicationis, eft pec-

dotare , lege fic ftatuente ob bonum commune ,

[!!

