62* Il Ordinariam etiam jurisdictionem habent ,

generalem infe, & in omnibus fuis Succeffori-

& Ordinarii appellantur , qui predictorum vices

bus perpetuó duraturam , ut nunquam Ecclefia

gerunt ex vi muneris , officii vel beneficii fui.

vifibili Paftore , & fümmo Capite deftitueretur z

ii

Utpote r. Papalem, Vicarii Generales Papze,Le-

atque ab ipfo conveniente ordine Hierarchico

j

gatiàlatere, fupremus Peenitentiarius. 2. Epi-

poteftas fpiritualis jurisdictionis in reliquos Det

LT.

Icopalem, Vicarii Generales Epifcoporum, &

Sacerdotesac Miniflros defcenderet & derivare-

Poenitentiarius, ubi Pcenitentiaria eft in officium

tur. Quare poft Apcfítolos, omnes alii Mini-

ereQta, 3. Parochialem , vicarii Parochorunr,

ftri jurisdictionem à fummo Pontifice imme-

! ubi Vicariz funt officium, vel beneficium fe-

diaté vel mediaté accipiunt : hoc nimirüm ordi-

orsim inflitutz , nti funt Vicariz Capitulorum ,

ne, lpíefummus Pontifex legitimé electus ex

Monaíleriorum &c.

;

vi inftitutionis , & promiffionisà Chriflo Pctto

ioh?m

639 IIl Quafitalem orginariam jurisdict

factz imediatéà Chrifto jurisdictionem ordina-

habentPralati Ordinum exemptorum.

Utpo-

riasngeneraliffmam in omnes fidcles, torámque

té. r. Quaft Archi-Epifcopalem vel Patriatcha-

Chrifti Ecclefiam accipit : ab hoc imm: diat&

lem, Generales totius Ordinis. ?. Quafi Epi-

Qd

accipiunt Patriarcha , Archiepifcopi, Ep/fcopi,

Ícopalem , Provincialem refpe&tu totius Provin-

refpectu fuarum. Diecefium : ficut & Prz»latz

cie ; Abbates exempti refpectu fuorum Mona-

exempti Generales , refpectu fuarü Religionum z

flerium , Prepofiturarum , "Prioratuum , &c.

g.

mediaté veroàPontifice & immediaté ab Epi-

3- Quafi Parochialem, Guardiani;Priores, Re-

Ícopis jurisdictionem in fibi corniffos accipiunt

&ores, alii immediati Superiores Ordinum re-

D

reliqui Paftores inferiores, Parochi , Vicarii &c.

Ipectu fibi cgmmitforum &c.

ficut & a Pralatis GeneralibusOrdinum , accipi-

€

o

!

1V.. Ad jurisdictionem ordinariam etiam re-

untalii Przlati inferiores , Provinciales , locales

1ï;ärziï,

vocanda eft illa, quam ex perpetua Ecclefiz con-

&c. refpectu (ibi commifforum Regularium.

rl(gm,:?-

fuüetudine obtinet quilibetSacerdos , etiam fim-

Nam refpectufacularid, nullam otdinariam ju-

d

judet

plexin tribuscafibus : r. Super venialia tantüm.

risdictionem habent Pralati Regulares Mendi-

2. Super mortalia, à quibusPoenitens jamanteà

g

cantes, fedtantüm delegatam privilegio à fum-

legitimé abfolutus fuit. 3. Super omnia omni-

mo Pontifice, ficut & cateri Co

Ders

nó peccata 1n articulo mortis.

Quamvis enim

nfciïafii R&j

D

ha« jurisdictio non competat ex otficio , ipfi ta-

,guxares apProbaf;.

rquentö-

Q. IV-

men Sacerdotio perpetuó annexa cft : hoc camen

dilcrimine, quód primam & fecundam faculta-

Refpel?n .norganà

tem. Ecclefia auferat Sacerdoti excommunica-

&1&.

to non tolerato, fcilicet nominatim denumtiato,

Utisdiclio ordinaria competit fuprà f. 2. enu-6 923

z ilt

ac aotorio percuffori Clerici: fecundüm com-

. meratis perfe refpectu fuorum fübditorum

dbat

tantum,

Tribus autem potiffimüm modis ali-

munem fententiam, ut proinde ea facultas Sacer-

rdiwififï

: dotibus non jure divino , fed ex Ecclefiz concef-

quis fit fubditus & fubjicitur jurisdictioni ordi-

narig bujusEpifcopi, vel Parochi. 1. Raríowe

i iPw' j

fione competat:tertiam veró proarticulo mortis

jur df

nonaufert , quianon expedit proter Sacramenti

domicilii , velquafi domicilii. 2. privilegio fia-

im:/!üv'[ a

. hujusneceffitatem : attamen abfoluté loquendo

tss 3. Yuris difpofitione , vel interpretasione,

u

yit

i

- ! poffe aüferre , tanquam non jure divino , fed Ec-

A. Ratione domicilii;vel quaf domicilii,Paro-693

i W

p

[

Cleliaftico tantóm competentem , docent com-

chorum ordinarig jurisdiclioni fübjiciuntur ,

( g

munius DD. cum Valentia &i d.7. 4. 10. Suarez

qui inter limites Parochie domscilius habent

perpetuum, vel qwafi domicilium, utpoté famili-

4. 56. fett. y. Layman c. 10. s. 2. alii. Con-

trà tamen eam facultatem jure divinocompetere

am vel habitationem, ubi ratione beneficii, offi-

"m

poerl

cuivis Sacerdoti , ut proinde ab Ecclefia-auferri

cii , negotii , vel mercature magná anni parte ;

nequeat, docent alii, non pauci , etiam Marchant

commorantur & habitant: undequi habet duo

i

. nofter infrà citandus.

E6, quod Concilium

domiciliain diverfis Parochiis , aut in una domi-

j

cilium,in altera quafi doniicilium : utriusquePa-

[nyl

'Tridentinum feff- 14. «- 2. dehac facultate lo-

quens dicat : . Ecelefra femper csefloditum|( non

rochi jurisdictioni fubjicitur , ut ab utrolibet,

(anqlll

jj

fa

ab Ecclefiainflitutum , fed, ewffoditnmutpote

quando libuerit, abfolvi poffit , ut cum aliis docec

n*

"tanquam ab Apottolis traditum & inftitutum à

Navar. £» eaput placuit u, 77. At, quidíiquis

HE]EC (

habeat domicilium in confinibus duarum Pato-

"Chritto) ut in articulo mortis omnes Sacerdo-

jj

]

chiarum propé zqualibus, cujus Parochi juris«

tes abfolvere poffintàb omnibus, fed controver-

jfu

dictioni fübjacebit ? 1. lllius Parochie ad

( mzu

i.

fia eft fpeculativa. Practica hujus facultatis da-

-

J

' fuchienter infrà q. 6.

quam refp

icit primaria porta domüs : nifi alitvet.—- ;

!

j

y

jure vel confuetudine conftitutum fit.

mwh"

$. HI. 4 Üw?

i

I Privilegio flatás, ordinariz jurisdictioni

69 -

[lmlh

j

Chrifto Toan. 20. immediaté jurisdidlio-

fübjiciuntur , qui alicui ftatui vel familie uniuse

ï

,:

J

liI

: mA

If

,

ï'äg (

nem generalem fupet omnes fideles acce-

tur, cujusSuperior ex privilegio ordinariam ju«

TA

teme

j*

Beront Apoltoli communiter : fed fpecialiter $;

D

IRIU /

ädi&ionem habet, Ut Novitii Religiofi

pere.

[

ss

q'beol. .S'acrakz. Pars lll, Cap. VILSecl. 1 De Ju(?k:k'äiazlae,j..

]

pore Novit

jatüs , loci Superiorem Ordinarium

fed ex commiffione . alterius ordinariam juris-

habent.

Item famuli & domeftici Monaíte-

di&tionem habentis, habet & exercet jurisdiélio-

| me

nem inPoenitentem. — Tales fünt omnes Con-

(l

rierumlociSuperiorem Ordinarium fortiuntur,

Item qui in familiam Cardinalium & Epifcopo-

feffarii Ordinum Mendicantium refpeclu fecu-

n

larium : atquealii, qui ab Epifcopis ad audiendas

(

rum admittuntur , ipfis etiam ut Ordinariis fub-

jacent in hoctribunali facramentali. Omnia ex

confeffiones exponuntur absque collatione ali-

lu

communi. DD.

cujus beneficii vel officii Parochialis, utpote Ca-

III, Jturis difpofitione vel iaterpretatione , vþl

pellani fimplices. — Item Confeffarii Relixgiofi«,

6955

mavis;tacitá voluntate Ordinariorum per con-

qui à Superioribus deputantu

t pro fuis fubdms

" Juetudinem confirmatá , ordinarium Judicem in

Regglaribus. Et hinc patet.

N

hoc tribunali fortiuntur iter agentes & peregri-

gile

$. 1. 4 .Quo Y

nantes, qui poffunt confiteri Parocho loci , ad

Mnis & folus jurisdictionem habens ordi-£9g

quem pervenerint, quando five ex obligatione ,

O

natiam poteít eam delegare alteri, utpote .

five ex devotione Sacramenta fufcipere volunt.

*»LQ

Epifcopus, Parochus, Pralatus Repulatis &c.

AU

Idque etiam de Confeffione annua -declaravit

quisque refpectu füorum fubditorum. —ldque.

EugeniusIV. quando eo tempore, quo debent

hugti

fatisfacere preecepto annüz Confeffionis, vel

poffunt, etiamfi ipfi Sacerdotes non lint, adcó-

y//þlr/'

que perfe-abfolvere non poffint,tamen conferre,

Coinunionis Pafchalis ; ad proprium Parochum

igi;

accedere commodé non poflunt : ita tamen,ut in

& magis delegare poflunt aliis jurisdictionem

n

fsam , cüm ea callatio vel delegatio nonfit a&tus

'propriam Parochiam reveríi teftimonium annuz.

Ordinis, fed Jurisdictionis. At veró , qui jaris-

gl

Confeffionis & Corunionis, Párochis id poftu-

a

dictionem delegatam tantüm habet, non poteft

lantibus exhibere debeant.Itaex communi, plu-

n

tibus allegatis Layman trad. 6. c. 10.9.9. Dum-

eam ulteriüs delegare alteri , cum totam potella-

Corl

tem füam ipfe ex aliena voluntate hebeat:excep-

modo femper non fiat in fraudem : ut fi quis dire-

elil

& intentione difcederet ad alium Parochum , ut

to tamen , nifi hoc ipfum exprefsé d-legato con«

D

ceffum fit àdelegante , ut ob caufam fuo loco a-

evitaret proprium : excepto,nifi accederet ad ali-

lium fübftituere poffit: aut ex probabili Epikeia

puti

quem privilegiatum approbatum, v. g. Ordinis

1777

ita interpretanda effet voluntas delegantis. Ut-

sitrit

Mendicantium. De quo vide e. 3. 4. weltimá.

pote,fi Parochus impotens delegetalium profuis

€96 V. Eádem jaris interpretatione coriuni ( vel

prirf

Parochianis tempore Pafchali;qui fe inveniat in-

potiüs confuetudine , de qua infrà ) vagabundi,

füfficientem multitudini confitentium, fi occur-

iidigmp.

qui nufqnam domicilium,vel quafi domicilium:

maci

ratalius approbatus, qui illum juvare velit,&ia-

ideóque nullum Sacerdotem proprium Ordina-

cilis zecurfus ad Parochum non fit, poteric is de-

Mi n

rium habent , ordinarium fortiuntur, & confite-

Wj

legatus fubdelegare ex jufta interpretatione vo*

ri poffunt ubique locorum, quó pervenerint, ac

luntatis Parochi , qui ipfum delegans utique no«

E

proinde , quocunque loco exiftant tempore , quo

li

luit obligare ad impoflibile , fed fupponiturvel-

à W

Sacramentà fufcipere debent,vel volunt,àloci il-

le ut congtué fuis ovibus fatisfaciat. Vide Mar-

JiusParocho, aut alio delegato recipere poterunt.

piinte

chant, 7ribun. p. 1. tratl. 2. tít. 2.q. 2. fine. Re-

Ex communi Layman cíf.». 7. addens in fine:

liqua jura de fubdelegatione Confeffarium pra

quandoS

Pertinet autem ad curam Epifcopi in cujus Die-

ipritis

hoc foro parüm, vel nihil concernunt.

ce[Fvagabuadiplerumque morantur , ut c0s tem-

7

li (fe

pore Pafcbali ad.(acram. Confe[fonem & Com-

A

$. II. Quotuplex *.—

-

Ut dtrj

Tnunionem compellat à: Pafloribus locorum, wel

"X Uplex eft delegatio, feu dujliciter deleza

.699 :

]

W

idehr

aliis facnltatem babentibus accipiendam.

tur jurisdictio , diretlà d indiredlz. Jaris-

.Uïlülno".p

di&io delegata dire&té dicitur, quando alicut

COWESTIOIY.

"st

committitur poteitas,ut ipfe'per fe directe Pani-

Verm

tentem abfolvat. Et hac fieri poteft foli Sacet-

Jurisäi&z'o delegata quid?. 4 quo? qmo-

atioi aüp

tuplex ?. quibns anodis?

dotiCharaóterem & poteftatemOrdinis habent.

Jurisdiclio indirecté delegata dicitur, quando ali-

SUMMARIUM,

"t i

cui conceditur , ut Sacerdotemaliquem nominet

EU

627

. Guriiditlio delegata quid ?

veleligat,qui ipfum, vel alíos abfolvat. Factà po*

571

Quis pojrt. eays delegare ?

À dl

&pg. Delegari potefl direlié , $el indivettà.

Ítea eá ele&ione vel nominatione , eo ipfo juris-

LT

700

Quibus 65 qualiter ffat delegatio à jure $2 puvie

di&lio indirecté collata cenfetur Sacerdoti nomi-

r glgg

'leeio ? .

nato , electo, ac velut prafentato. Unde quamvis

!k'.;qilt fa

Zot

Quibus && qualiter d confaetudine ? &

ipfa delegatio jurisdiclionis neceffarió ad Sacet-

nmjss

792

. Quijons ac qualiter ab homine ?.

4

otem terminetur, minifterium tamen mediuni

Vteter

2Q. L Quid!

hujus delegationis, fcil, electio vel nominatio

Sacerdotis, etiam Laicis, imo & foeminis come

j

] ng

Urisdictio delegata dicitur : quamSacerdos in

ANMnt

l

en]

Ponitentem acquirit, non ex vi beneficii vel

mitti poteft. Hoc modo aliq

uando Laicis cori-

Ia

igant fibi Confef-

Y

officii alicujus proprii , fed folüm ex commiffio-

mittitur vel permittitur, utel

m

A

ne alterius ordinariam jurisdictionem habentis ,

farium quemcunque appr

[0)

batum, ut in Jubilziss

us

& confequenter in propofito : Confeffarius Jele-

in Bulla cruciata &c. Sic

& Abbatiffis fepe con

Quj

lg

gatu: €ft , quinon ex vi officii vel munerisfui ,

r Mon«g-

?W

b

eeffum eft,ut Confeffarios pre fe ; &iu

; üer-ius

u

L]

rïbeäl. g'acrament-. Pars ill. Gap. VI Se& 1. De Jurisdz'ä'liakä; E

i

Ls

fleciiseligant, vel affumant, qui ipfo faco,ex vi

intepretativam pertinere credibile eft j ele&io.

príncipalis concedentis cenfetur indirecté dele-

Of .

nem idonei Confeffarii , quando Poenitens non

B

gatam jurisdictionem obtinere : sícque indire-

poteft confiteri proptio Sacerdoti fine morali-

élam poteftatem jurisdictionis habent omnes

dudigd

ter certo periculo, damno, vel ruina fpirituali ,

Confeflarii ele&ti eorum ,. qui poteftate eligendi

fcu lapsás in poccatum mortale; ut fi mulie

t j

fibi Confeflarium gaudent,de quibus mox infra.

(

Ácirethunc Sacerdotem effe follicitatorem , pra-

videns probabiliffimé fe ab eo follicitandam &c.

$. H^. Quibss modis?

gl

!

, Elegatio poteflatis directa, indiredta , tri-

fialium privilegiatum facilé adire nequeat, po-

B.

3

4

bus modis fieri confuevit: r. À jure , vel

tefteligere quemcunque idoneum in fua Dios-

cefi approbatum , maximé fi licentiap&tita,' etfi

privilegio- 2. A confuetudine. 3. Ab homine.

nonimpetrata fit. - Ita pott Sylvefiruno , Medis

li

1. A fure vel Privilegio,

nan , Toletum , & alios, Marchantloco cit.

Elebris talis dire&ta'eft delegatio Frat.

S. Dixiutrobique( faltem licentiá petità, et-

uk

"

; 3,00;.1/. &»:

Minorum & Prxdicatorum, reliquo-

fi nonimpetratà ) In his enim duobus cafibus

rügnque Medicantium facta à fummis. Pontifici-

ignorantiz G improbitatis tantze , iniquiffim&

bus,tumin jure Clementina cap...Dudum de fi-

negaretur licentia à proprio Sacerdote;velParos

iif

pelieri: ,. cum in extravagantibus: bullis ac pri-

cho. Quin addit Marchant : et/azz so

petità ,

vilegiis, ad audiendas Confeffiones fideliü unde-

quando commode

t

peti non poteft fine aliquo

cung; ad fe accedentium,de qua jurisdictione per

detrimento, uti funt graves averfiones Sacerdo-

"

occafionem plura dixi mox fuprà q. 3. $. 4.

tis proprii,odia, detracliones, &c. .Si enim fine

; 7oi. li. Taliseít delegatio indirecta Confeffario-

gravi incommodo licentia peti non. poteft , eo.

"b

rum , qui audiunt Confeffiones eorum , quibus

Wl

dem jure cenfeberis abfolutus. « Czterüm, ex-

Confeffarii electio à jure permittitut. Celebrior

eil illa, quam facit Gregorius IX.l. j. Deeret.tir.

tra hos duos cafüsignorantize notorig , & gravis

periculi ex malitia proprii Sacerdotis, vera mihi

3 8. de Pauit.& "Remi J dicens: Ne pro dilatione

.eft fententia Soti , Suarez,Layman , aliorüm ; ni-

f0X

ganitentia peviculuzs imuineat apimarum,per-

mirüm, invalidé abfolvi quempiarh ab alieno ,

mittimus Epifcopis Ó* aliis Superioribus,nec non

d

fi proprius Sacerdos licentiam petitam , etiam

mizoribus Pralatisexemptis,ut etiata preter.Su-

w -

gerioris fui licentium.providula & difcvetmm fr-

injuflé deneget, quamvis is negando graviter

jfcine

peccare poflit. De quo dix

- éieligere po[fimt Confe[f2rium. Sic Pontifex.Ubi

nltimaS. 3. (ub finem.,

ialïiq/uvi(i 6ap. 3. 73:]?,

HBf; M*;'

nomine Superiorum,nec non minorumPrzlato-

afe Veh'i,fi

tum exemptorum;intelliguntur Gener ales, Pro-

H A confuetudine prahta."

reric

"vinciales, Guardiani , Priores, Re&tores, Prepo-

||

retione

Enfetur delegari jurisdictio dire&t? , vel fal-704

fiti,Prafides;qui veram jurisdictiorem Eccle-

tem indirecte , quando aliqui communiter

neutqu

fiafticam habent in Religionibus exemptis.

confueverunt eligere Confeffarios approbatos;

T

gonitwf ,

2 l. Ad juris etiam delegationem indiredtam

fcientibus Superioribus , nec prohibentibus :

4 V

ii

w7o

pertinet electio. Sacerdotis alicujus approbati ,

tunc enim cenfeturtacite] confentire, & jurisdi-

j .;,flh

quando Sacerdos proprius eft notorié ignarus &

&ionem ejusmodi Confeffaríis electis delegare.

-

iil

imperitus in iis, que funt fui munerís: tunc e-

Quare delegatio talis e(t à confenfü tacito Supe-

D

ft

nim ( faltem licentià petitá,etfi non obtentà ) li-

riorum:Q non 3b ipfa confuetudine ut cauía de-

jl

cebit alteri idoneo confiteri, hoc ipfo à jure indi-

legante, fed tantüm ut figno taciti confenüs

delegationisSuperiorum. — Et hinc:

á

ml

recté delegato. — Floc jus colligit Navarrus ex

Uzbano l. p. c. placait de Panit.diff. .

Ubi

l. Hác confuetudine & tacitá dele

gatione. eii-7oy

m

ue Sacerdo-

p

ficloquitur Pontifex. Placuit, ut nulli deinceps

gunt fibi confeffarios Parochi , aliíq

(

Sacerdotum, quemlibet coínmiffum alteri Sa-

tescurati communiter , & fibi invicem vel aliis

f

cerdoti ad peenitentiam fufcipere liceat,ine ejus

Sacerdotibus approbatis confitentur , ex confen-

"

confenfu,cui primó fe commifit , nifi pro igno-

fu tacito Ordinariorü id fcientium & aliud non

Ü

yini

tantia illiuscui Pocnitens priüs confeffus eft.. Et

ftatuentium. E&démque confuetudine & taci-

u g

"

lc exponitut ibidem caput Sacerdos , ex Gratia-

to Superiorum coníenfu etiam, in noftra Reli-

yii

jj

)

4l

no. .4liud efl favere velodio proprinmSacer-

gione Fratres confitentur aliis in Ordine appro-

ol

dotem contenmere, quod facris Canonibus probi-.

Q fu.

J

batis Sacerdotibus przter deputatos pro Con-

betur: alinid cacsm vitare,quod bác authoritate:

ventu , quod alioquin valere non poffet ob defe-

g

quisque facere mouetur s me. fi cécus caco duca-

&um jurisdictionis , quod valde notandum.

J

Ui

tum prebeat , ambo in foveam cadant.

Atque

II. E&dem Confüetudine in omnibusReligio-706

TE

j

ita preter Navarrum docent D. 75omas, AMedi-

nibusreceptá, fi plures ejusdem Ordinis Reli-

[2

"

xa, Vafquezs Hurtadnus , Diana , alii , ac nofter

giofi peregré mittantur, unus alteri,quiSacerdos

wmlm

0f

"Marchant fupra cit. tit. 2.q. 3. cenfeus Senten-

eft,& Confeffiones audire folet, confiteri poteft,

Ü

fj

tiam eífle veriffimam authoritate Canonum ni-

Itémque fi Religiofi , prfertim Sacerdotes iter

'lcls w'

i

xam, ac fundamentali ratione : quód Judex totus

faciunt; aut diutiüs extra Monaíterium moran.

"

tur in loco, ubinon habent copiam Confeffarii

]uþlll

ignarus pro non Judice habeatur.

| L!ahtum-

Y

n

- Xis multi contrarium fentiant.

proprii Ordinis , ex prafumpta licentia & con-

r

mffü

d

203 V. Adeandem delegationem indirectam &

lenlu Superioris fui, alteriSacerdotiRegulari vel

&

Paas lll. SACRAM. -

Ggg

P

sæ'-(

y

n

N*

-*

3

E

8 qbeolSacrament, Pars YT. Cap, W Secd. IDeJamdzö?zom

4

jii

Sæculafi confiteti plerumque poffunt , faltemea

riarius delegare potens poftea ratam habiturus (it

dii

peccata, qu& Ordine fuo refervata nen fünt ;

Confeffionem & Abfolutionem ab altero factá :

N

Rodriquez

as

i Q.-K:gul. t0n. 1. q. 62.4. X.Lgy-

Certiffima & communiffima DD.cum Navarro

màn . £0- *. 20. alii communiter.

€.9. ». 6. Suarez difp. 2 y. fett. x. Sanchez lib. 3.

lp

gt

707. lll Ad. eandem cenfuetudinem , ex tacito

Matr. d. 3 y.3.24. Layman e. 10. s.16. alii paf-

confenfu eorum , quorum intereít ; revocari po-

fim. - Ratio elara eft;: quia Sacramentum Poeni-

D

j

xeft jurisdictio,quà Parochi vel curati expofiti in

tentiz invalidé confertur ab eo, qui nullam ju.

lalüs

hoc loco excipiunt confe(fiones cujusvis pere-

risdictionem actualem. habet eo tempore, quo

grini vel vagabundi adventantis : de quibus dixi

Sacramentum confert & abfolvit: atqui eotem.

| (

lprot

que[l. praced. (ub finem: E3démque excufari po-

pore non poteít habere jurisdictionem a&tua-

teft mos, quo Ruftici aliique peregrinantes ad

lem;nifi de a&uali prafenti voluntate delegan-

fitiic

(obli

locafacra, etiam non valderemota ibidem con-

tis , aliquo fenfibili fignofibicognito: quia con-

fiteri folent Parochis,vel Sacerdotibus expofitis,

fenfus futurus primüm,non poteít conferre juris.

giam

Wotta

dummodó non fiat in fraudem propriorum Pa-

dictionem protempore prafenti, quo datur ab-

"i. C

rochorum, ídque maximé pro confeffione an-

folutio ; neque valor ac effectusSacramenti , po-

nua, . Etreélé refolvit Gobat J4Ipbab. Cenfef-

teft pendere ab eventu futuro: ergo requiritur

du

volut.

[ar: Cafu. 3. nn.83. . Si in pagoremoto , aut

confenfüs a&tualis pra-fens;expreffus vel tacitus,

etiam vicino, in quopiam die feíto fit propofita

& non fufficit ratihabitio de futuro. Ex quo fo-

faitit

hr d

indulgentia plcnäria, poffe ad eam lucrandam te

luta manet coincidens quaftio:an ad hanc dele,

illo conferre, & confiteri Parocho illius loci;ni-

ii

ationem ab bossine fafficiat prafumptio vel in- *

f expreífse conftet proprium tuum Parochum

terpretatio voluntatis ac facultatis Superioris vel

vius

Ratio

i

nolle ratam habere talem confeffionem.

delegantis : ex di&is enim

o

À

»

eít: Qnia inabfenris infpici debes sllud , quod ple-

diítinCtione.

p

rumiq ue fievi folet ; at certé vix tricefimus Pato-

1. Sufficit prafumptio de confenfüi feu völi;näxe .

chus erit tam durus,quin tunc faciat fuis copiam

tate delegantis prafenti , fi reverà adfit. Quan-

Qu

taliter confirendi alteri, faltem extra tempus ob-

dó nimirum prafumptio vel interpretatio fun-

ligationis.

Atque hzc motoria confuetudo ,

datur in fignis vel motivis multüm probabilibus

quamdiu fe expreísé non opponit tuusParochus,

& quafi certis, quód talis fit voluntas delegantis

éft fignum fufficiens fenfibile ejus confensüs &

v. g. Superioris vel Parochi in prafenti.Utfi au-

ratihabitionis de praefenti.

À

dias confeffiones , vel tü confitearis alteri,Supe-

Pl i

LE

708 . IV. Tandemad eandem confüétudinem per-

riore, Ordinario,velParocho prafenti velfciente

[1077

non tamen contradicente , fedtacente, càhm ta

miffam tacito confenfu fpeclare videtut,quod a-

2 93'1)

licubi, etiamapud nos in locis peregrinationum

men contradicere vel impedire, fi vellet; faci

z

W. ss

m

in magno concuríu hominum ex diver(is Paro-

]é poffet : jam tacité jurisdictionem conferre

chiis, rogatià nobis Parochi ac Sacerdotesíacu-

cenfecur,ut proinde validé abfolvas, vel abíolva-

lares -curati excipiunt Confeffiones quorum-

ri. Nam qui fictacet ; non folüm confentire

^

vis , abfolventes nimirüm à peccatis , à quibus

J

videtur juxta Regulam juris , fed etiam ipfofuo

alioquin abfolvere poffunt(non utique à cafibus

filentio , tanquam figno fenlibili externo con-

[ Um, l

ff

Papalibusrefevatis , à quibusnos Privilegio ab-

fenfum füum exprimere:at fi reverà diffentiat in

folvimus) Cértum enim eft, id non. poffe fieri

animo;táceattamen , & nonimpediat a& ipfo;

n j

ex noftra delegatione;cüm ipfimet meré delega-

quia vel timet offeafas feu tixas , vel putat illumi

; ü?dlllle pto

ti Minifleriales refpectu Sacularium , aliosiub-

aliunde habere poteffatem , aut juffit illum pro-

j

n dj

delegare minimé poffimus.

Fit ergo ex con-

hiberi per edituum v.g.fed is iaonþrqhibüït &d

Vr

fuetudine notoria , & faltem tacíto confeníu vel

omninó invalida erit abfolutio. " Quia pra»

$

N

Ordinariorum , vel Parochorum aliorum pro-

fumptie qualiscunque debet: cedere

veritati. e.

T g

priorum illorum fidelium, qui fine dubio con-

ANuper de B:'g'f:mi:. Suarez , Coniück, Lug03

: Wmm» t

tentiffimifunt, fuos Parochianos apud nos con-

alii cum Layman eir. ». 16. re&lé concludente i

fitcri eo modo, quo commodé poffunt , adeóque

quód prafumptio confensós prafentis , licét ra»

Vr

in defectu noftrüm , etiam aliis.

Quanquam

tionabilis fit,tamen nihil confertad valoremSa-

tutiffimum foret. petere expreffum confenfum

»

cramenti , fi reipsá confenfus ( figng quocun-

NT

Ordinarii , prout alicubi fieri vidi.

»

z

que declazatus ) & confequenter jugxsd?&iqii;

* lll]]p[

AlL Ab Homine,

Commiffio defuit.' A fortiori ergo :

^

z

li

o vel'inczm -

ln

TU

N

709 Ea I delegatio, quando habens jurisdictionem

i. Nullo modo fufficit prafumpt

wskgm

. ordinariam verbo vel fcripto;aut figno fuf-

terpretatio quantumvis rationabilis & certà de

mu).

:

ficienti committit jurisdictionem alicui pro fibi

futuro tantüm confenfü & ratihabitione dele-

"itre

ld

fubditis directé velindireclé v. g. Papa inJubi-

gantis, quód fcilicet , quaxido reíciverit, fututus,

N

H

"fj

lxo pro Parochianis: Przelatus Regularis pro fi-

fit contentus : ob rationem datam : jam enim Sa-

A Um

ctamentum feu abfolutio anteà collata defectu

i

bi fubditis Religiofis vel Monialibus, &c. . Ad

'hfnon

ejusmodiautem jurisdictionem ab homine dele-

jurisdictionis invalidafuit , neque confenfus feu

Ghl

"Qï

IN " &

gandam neceffario requiritur confenfus actualis

fubfequens ratihabitio efficere potelt , ut modó.

D

u

pra'fens figno aliquo manifeítatus, & nullo mo-

primüm convalefcat,ut merító concludatNavar-

b ini*

t 'qxnunt»

qm

i

do fufficit ratihabitio de füturo , feb quód Ordi-

rus apudLayman eir. Sa;rn»fa(ytüm ?"fd 4

—* u

V lmn " l

i

Ó

x

^

n

; ïbeol. Sacrdr)zent,- Pars HI. Eäp. Vl d I. : De Jkiz':diäïong, 419

Vr

tioifgi;lum eff, nullà 'ratib*abitio&e; etiam P&pæ $

titulum. fcilicet collationem benefï&ii Patochíia-

m d

validum fieri potefl, Ex Regulaveluti Generalis

MNlVam

lisà potente conferre illum , fcilicet Epifcopo ,

et:Nunquàm fufficit ratihabitio futura, vel prz-

fed quiainvalidé & nulliter accepit,non habetti-

tl i

"4

fumptio de confenfu faturo , quando agitur de

tulum verum, fed apparentem tantüm & puta-

A

valore actás prefentis: etfi fufficiat,quando agi-

titium, & ideó dictum coleratum. — Denique fi

Qd

turfolüm de honeftate actüs4cu de licito:xquo be-

talis neque collationem beneficii validam velin-

Qs

56 notato , faciléfolves objectiones & inftantiàs

validam habeat, à potente conferre illum, & ta-

ln

dealiisSacramentis,de ufurpatione rei alienze &tc

menp communiter Parochus credatur : puta, quia

'i.u,atqm

E

.. $. Dices: Nonne. fecüseft. in contra&ibus?

fe talem finxit,falfis litteris, vel teflibus, ant for-

u

, Siprote emam equum; táque pofleà, re.cognitá

t Cprout alicubi fa&tum eft tempore belli Sue«

lts

Yatifices, certé contractus emptionis co

iiv

ny

alefcit,

Es

dici) à non potente conferre , fcilicet poteflate

miwlql:j&g

|'E&obligaberis perindé,acfi ipfe emiffes,juxtaR e«

fzculari affumptus eft. &c.

Hic tandem erit

gulam Juris Canonici in 6. Raribabitionem re--

n!iconfe:m

error communis tantüm, fine omni titulo, etiam

l iaj

trotrabi, Ó mandato non eff dubium, equipara-

colorato.

m

A

*i. Cutnon idem (itín propofito ? s. Ideó non

Quando ergó. adeft ejusmodi communis et-

d "

E

eít idem. Quia valor contractüs pendet ex fola

tor cum titulo colorato , quo aliquis Sacerdos

uj

* voluntate

NT

acifcentium : « ideó meritó futura

communiter putatur effe Paftor ordinarius vel

n

/ fecuta rati

À

tbitio aliquid operatur. Atveró và-

j

1

u

delegatus, qui reverà non eft, eo ipfo habere ju-

(

lor & effectus Sacramenti principáliffimé pen-

tisdictionem fufficientem ad validé & lieité ab-

|

|

det ex inftitutione Chrifti requirente omnia ad

ts

folvendum , ac Sacramenta alia miniftranda., ,

Aj |

valorem requifita neceffarió exiftere tunc, quan-

Matrimoniis affiftendum , communis & certa

do Sacramentum conficitur & ' effetum füum

eít fantentia DD. & modó "Theologorum om-

| - producere debet, utdictum eft..

nium, quos numerosé recitat Diana p. 8. treit,

TM

s XOWURSTIO V,

I.réfol. 94 Ratio ducitur ex benigna iüter-

vidi

pretatione voluntatis pig Mattis Ecclefig , quae

nttrp.wi;», p

. Quid jurisdi&tio certa , probabilis,

in communi errore curm titulo colotato , ob uti*

:ümpmïeäz a

* dubia ! wbi etiam de errore

litatem publicam fidelium , ne fc. magni fepé

liisi

cammun;'.

oriantor fcrupali,curbationes ac difficultates cit«

SUMMARIUM.

vt

£l o certa.

cahujus Sacramenti adminiflrationem, aliáque

Arsaiti?

71 5 Quid juritdz.

miniílería, qua jurísdictionem requitunt , uti

714. Quid,G quando cenfeatur adeffe

jurifdiäin m; erro«

n i

Te commnuni:cumy Vel fime tztulo colerata.

*

affiftentia Matrimonii &c, voluit hupc defe-

Z1j- &

" , [äfi

z16. du

:ä;

urisditizo J)ro'ä:zäili: t

i

&um fupplere, & dare veram jurisdictionem il-

frvedltt i

quando b«c fufficiat ?

lis, qui capaces illius funtftante errore commu-

F3« n & quando fufficiat jurisditlio dubia? -

u i

ni ac titulo colorato , fequendo decifionem /.

S.L Jurisdiifio certa

Barbariu ff.de offiz. Pret.. Idémque dicendum

vae,veh*)»?f

73 25T,q

uz nititur certo titulo ac fusdamen-

ilina

eritin cafibus qseff. pracedente pofitis , quando

, to; qualis eft omnis jurisdictio ordinaria

aliquis abfolvit ex confuctudine alienosjin quam

deium i

zeverà nonconfentiunt ordinarii Paftores : item

eorum,qui beneficia vel officia curata legitime,8C

jl :xlvcrf?f')

|cpacificéobtinent: & omnis jürisdictio delegata

quando quis pergit abfolvere nefciens potefta-

a

eorifn, qui vel àjure,vel ab homine;vel contue-

tem fuam efle revocatam. — NNavarru, Sylve-

Ó gl 'l"lf

It

tudine probata delegationem expreffam , indu-

Jfler , alii cum Sanchez L. AMoeral.c. 9. s. 15.

g, p

i ülm

bitatam, directam vel indirectam habent, juxta

Caterüm quando adeft folus error communis ,

T N

hác Sectione hactenüs laté fatis dicta,

Inter

fed fine omni titulo etiam colorato , ut fi Sacer-

"n

li

j

p

anc primam jurísdictionem cerzam , & fecun-

dos nullam etiam invalidam habeatcollationem

"M

dam probabilem quodammodo media eít hic

beneficii tàmen communi errore putetur Paro-

t u

commodé explicanda.

«

chus vel curatus, an tunc etiam fupplente Eccle-

Gu

& L.

fi jurisditionem, validé abfolvat , alique mu-

d

Mr

i : jurisdi&ia ex erro

niaParochialia obeat; res controverfa eft apud:

fæfcnliï:!

)

[

v COmmnpi : cum, vel fi-

netitulo colorato.

DD. Negat Sanchez!.3. Z4atr. d. 10.usm. 6.

cum plurimis. Affirmat Bonacina cum multis a-

97

Xplico : Aliquis revera tantüm Sacerdos

TU

714 ä

fimplex, vel privatus jucisdictione habità,

liisapud Dianam /upra cit, p. 1 1.tr.2.refol. 69.

ya

.communiter tamen habetur Paftor vel Confef-

probabiliorem judicat , ac probabilem etiam

e

Tariuslegitimus ab omnibus in tali loco degen*

cenfzt Tamburinus, /. $. Peit. cap.4« $.« "t

n

tibus. — Ecce:commnnzs error de. jurisdictione-

17. Accedit Gobat cjr. cafa ».3 11. & cum ipfo

h

j

illins Sacerdotis.. Hic Sacerdos Jfimaplex, aut ali-

egonon juberem extra articulum mortis repete-

TM

undé jurisdictionis incapax ob impedimentum

te confeffiones tali Sacerdoti factas, ob proba-

i

(f

E

-Canonicum , v. g. excommunicationem &c.

bilitatem liujus fententia , ficut nec matrimo-

n

jj

1

aut per fimoniam, autaliter invalidé ab Epifco-

hià, tali Sacerdote affiftente, contracta diflolvi.

I

A*poobtiuet &

;

ld

um

poffidet beneficium aliquod Paro-

Denique fermofemper fuit & debuit effe de Sa-

16

qpn

chiale, ob quod creditur communiter verus Pa-

cerdote.

" Namíi Sacerdos , v.g. Diaconus.

,

t

u

M

Ug

"d

Tochus velcuratus, cüm non fit: Ecce, eft hic

fc fingeret Parochum, aut quocunque titulo pu-

" W

tarctur effe parochus, nihil ipfum Juvabit com-

ji/

'ommupis SETOF 6 titalo caloraz;c: habet cpim

Ggg 2

i

imunis

b

420

J beol, Sa&*ammt,, Pars TIT, Gap. Vl, Sect. I--DeJüïiSdiäione,

imunis etfot.

Nam. Ecclefia nequit fupplere»

di&ionemfatendum eft, quód Ecclefia, v-el' Ca.

-

defe&tus repugnantes legibus divinis , at poteft

put Ecclefis tribtat tali Sacerdoti aChualem fu.

repugnantes legibus humanis. Vide etiam Lay«

risdictionem , (icüt dictum eft de illo , qui ex er-

1

man c£t. nam non juvat ampliüs immorari,

rore communi putatur legitimus effe Cogfef-

*

l

$. II

farius.

Qp

Iii. -Hanc fententiam in praxi tutam judicorge

Jioat

gur isdicfio prob'ar';ilis'. :

cum limitatione: Qauando fubefl juflacanfame — .

^ t

i

4

1j

LY Icituvr;, qui þlrbb"abili'tlantüm— opinione

16n4i jurisditi jone probabili , czm commoglg unsi

ao

Doctorum nitítür: ut , quód mendicans

poffit mfurpari jurisditlio certa, Cu

jusmodijrs —

"Mmi

apþtobfatus ab unoEpifcopo. poffit übique con-

Íta caufa cenfetur. 1. Ut bono pomnitentis gon- -

p

feffiones audite : quod inarticulo mortis poffit

dulaturi ut fi moribundus rationabiliter nolit ,

PJI'R','

abfolvere fimplex Sacerdos ; pr&ente proprio

vel non poffit confiteri certam jurísdi&tionem,

N

abibl'v»

Parocho, vel Curato : quod folus ettor commu-

habenti, poterit audire & abfolvere fimplex $a- .

cerdos, velalius jurisdictionem probabilem ha-

) Titgis

nis, absque titulo conferat jurisdictionem.im-

ttnda

mediate [upra. aliáque innumera fparfim hacte-

bens,, ltem, fiquis indigeat coafilio , auxilio ,

j

nüs indicata, & deinceps indicanda, — Qualis

vel folatio fïngu'lari fecreto , nec expedit, ut cer- "

[

nc-:n

l

etiam cenfetur jurisdi&tio eorum, quorum bene--

tam jorisdidionem habens hoc íciat, 2. Ut

D

Mrera

ficia curáta- litigio& funt.

Quamvis enim à

damnum evitetur ; v. g. peenitens in Giyiquam*

'IQI

parte rei unus tantüm poffit effe Perochus, plu-

averfionem , veldamnofam fufpicionem Con-

W

res tamen jus aliquod' intitulum && beneficium

