[ T2 in formalibus pracipitur in fuprà allegato4 3

r u

cap. Dolentes.. Diffritle pracipientes in virtute

j du

computando omnes Eleemofynas , quas dedit ,. ex

S. Obedieztia, nt divinum Officium notluruum pa-

;*&usyrï*

quoneglexit Bzeviarium , eito tunc. non cogitárit

defatisaCtione hac. Ex communi Suatez zj/. ». 12.

viter ac diuruum, quauntàm illis Deus dederit , fhu.

ml

diose celebrent «& devotà, Ubi Gloffa, Stsdiose s

At, NB. non illas , quas fecerat ante omiffionem:

us

nam trigefima tertia propofitio ex damnatis füb A-

quoad officium oris. "Dewoté , quoad officium cor-

m

i

2

dis. . Devotio autem cordis fignificat devotionem

lexandro VII. Anno 1666. ita fonat Refiturio fra-

u

internam cum pia intentione. & attentione mentis,

mmfüm'

ww propter omiffionem Horarum f'ppleri potef

per qua[cunque Eleelomofjnas quas antea beneficia-

Perparticulam autem f/diose , partim affirmativé

j (üæ»ïa'

pracipitur cura quzdam & feria follicitudo in re-

d

]

rius de feutlibus fai bencficii fecerit.. Hi moditu.

us

citatione Horarum adhibenda , qualis in ferio ali-

yiii

i^

ti funtin conícientia.: adeóque à Confeffario tuto

quo negotio requiritur : partim veroó negativé

admictendi vel confnlendi,

d

(

4

prohibetur omnis incutía , negligentia , perfuncto--

- TAE At, cavefis in praxi vel confiliis, ne loquä-—

reitas in earum recitatione , qua daret caufam ali-

quri

tis Sententias nimis laxas

p

;Stà clarotextu Bullz ex-

cui gravi deordinationi vel defe&tui notabili. . Utri^

orbitantes.

Utpote : Satisfieri geminatá poftea

þgciä]ïilü

tecitatione O

fficii toties

quefatisfit, fi dicantur Hore integré , rité, ordi«

»quotics omiffumfuit, Sic

naté;continué , tempeflivé , decenter &c. prout pare

(j €W

AMajor, Paludanns,

Ledefma , àpud Bonacinam cir.

[c[ üm'

ticulatim probabitur de fingulis,

j

dub. 1. .

2« JMolfefins apad Dianam p. 2. traBf. 12.

g

gt

11, Devotio quid , e$» quotuplex ?

j

(j

?"9/01,- 24. Quintanadvenzac apud Gobat »am. $y91;

Evotio commmnniter dicitur. píus motts pen-à3

i

erum licét hac fententia

k

b authoritatem proba-

D

j

j

5

bilis videri pothit,

tisin Deum [eu elevatio mentis in Deum. Et

l

nimis tàmen manifefle 'adverfatür

proprié di&ta devotio, ef? prompta & parata volmne.

E

verbis Bullz , &

receptofenfui DD. ut notantHen-

p

tAs exequendi ea, qua ad divinii cultum pertinent.

riquez cir, & ipfe Dianaibid. 3, Satisfieri, (i hodie

Eft enim. immediatus actus virtütis Religionis ,

t

l

bis recites,ut poftea omittens Jiber fis À Reftitutios

üo voluntas prompté vult, & intendit éxequi ea ,

n& 3. Aut fialius tuo rogatu

, etianr grätis fecitet

j R

$4

toties,quoties tu omifilli :

qua ad divinum cultum pertinent , & generatim ,

idem Quintanadvenrias

& in particulari hoc vel illo actu Deüm colere.

;v &d-*

g

ifidæ probans à fimili de

Sacellano omittenteSacza

Et hac eft devotio interna, fola fimpliciter dicen«

da

S

906

Jradl, Append. dc Horis Can. Cap, 1 Q;u;i[iter recitande Hore Can. (

[]

quatenus eo Deus colitur, & commtuniffimà no-

[

dadevotio: & jamvides ad hanc internam devo-

tionem neceffarió , & eifentialiter requiri intentio-

menclaturà in propofito dividitur in [upevficialens ,

[

&. attentionem mientis.

Devotio

T

nemaliquam ,

litteralem & [psritnalem , ad verba , ad i'gnfpm ,*?'d

itià & religiosá

Deum , mylteria, rem oratàm.

-

34

.

externa dicitur, qua externá mode

L. adrtentio faperficialis dici

otis ac corporis compof(itione , geltà , fitu exhibe-

tür ad verba rg&äf?

proferenda , ne fcilicet quis dicat unum verbum

tur.

Nlon multàm differt ab attentioné externa,

& ftudiofitate requifitd in Horis infrà explieandá.

pro alio , ne confundat, collidat, fyncopet verba ,

ut diftin&té & reverenter dicat. Cajétanus. v. Ho»

1. Iateutio quid ej quotuplex L

n

vas. 9, dttentiolitteralis dicitur , quá attenditut

r

Nítentio generatim eft àa&us voluntatis efficax

n Alià imprimis di-

ad ipfum vetborum fenfum proprium, ut fcilicet

hil

: 44ä

volentis aliquid fac-re.

citur materíalis , alia fermalis. Intentio »atería-

pettipiat mente , & applicet mentem vel affedtum

Ea

ad id, quod verbis iignificatur. ZAttentio fpiritua-

lis dicitut , quà quis intenderet facere opus aliquod

U.

li dicitur ; qudattenditur ad ipfum finem Deum,

fecundum fe materialiter non habità ratione finis ,

ad quem illud opusordinatum eft , ut in propofito ;

qui colitur , & adoratur , ad myfteria fignificata, ad

aff.£us & rempetitam,fcil. gratiam , auxilia divi«

fi vellesrecitare feu legere hoc Matutinum pracis

fn & bona,humilitatem, fidem, fpem , charitatem ,

sé materialiter , quatenus conftat talibus Pfalmis ,

cxleítem Patriam, liberationem à tentationibus öqa

d

Lectionibus &c. quafi folüm fciendi caüsà, quid

-

UDixi "Deominus Domino

ibi contineatur ; eodem modo,; quo legeret vel re-

Exg orasin Vefperis :

1. Advertis folüm ad

dqneo ,fede a dextris sAERS 1

citaret puer in fcholis , vel 'qud legere foles Biblia;

velálios librosfacros , prophanos abíque ulla inten-

x

verba debite proferenda ; qualiter. etiam advettit

ia

Monialis.velalius igmmslinguælatinæ: habes t-

tione cultós divini.

2. Advertis etiam fene

tentionem fuperficialem.

[ Intentio formalis dicitut , quà quis intendit

facere opus debito inodoin ordine ad luum finem ;

fum verborum litterlco proprium, nimirum ita

loquigternum Patrem ad Eilium divinum inglo-

ad quem ordinatur, ut in propofito, legere Horas,

aus cultus Dei eft, eáque le&tione feu recita-

rioía af:enfione :

abes attentionem litteralem.

quate

tione Veré colere,orare ,laudare Deum. — Et hat

4. Autendis etiam ad Deum & Chriflum , grátu«

dicitür intentio formalis ffzi5: alia poteft effe inten-

larisafpirasad Patriam Gc. habes attentioncm,-fgi?

:

ritualem optimaim.

;

tio formalis precepti , quá quis etiam intenderet eà

]lil. Attentio1

fta

omnisalia eftactualis, quá adu4

L

xecitatione fatisfacere pracepto & obligationi füz,

' ?

)

attendis ficád verba, fenfum &c. exclusá omni alid

aé obedire Ecclefie pr

rialis obedientia.

æcipieqti-, qui eil? actus for-

cogitatione extrancá : alia eft virtualis, quà à prin-

L

uidem àttendifti volens femper attenderé,

Ill Iutentio illa omn

is, & fpecialiter intedrió

cipio q

[

po

(kea tamen nihilominüs involuntari

& diftraherist

formalis finis poteft effe aut actualis, aut virtualis,

fj

aut habitualistantàüm: AQtualis eft , quà hic & nunc

adeóque durát tamdiu , quam

diu quis involuntarié

l

exiitente intendis hoc facere : virtüalis , quat femel

diftrahitur ;faltem qu

'amgïiu debità operá non di«

[

ftrahitur :

fecundüm omnes; & fecundum come

habita, & nunquam revocata,adhuc virtute durat,

diu etiai

«j

& movet ad operandum , orandum, &c. — Habi-

munem DD. cum Suarez c. 4« s. 7. quam

debitá operá ,

diftrahis

&

tuilis, quz folüm femelhabita , nunquam revocata

non quidem ex propofito ,

ina interree

q

e(t,etfi in prafenti operatione non ampliüs influat ,

tur tamen ex negligentia cráffa '& fup

C

citandum mentemevagari permittit. — Quamvisit

vel moveat , quippe etiam in dormiente vel ebrio

Etg

eodem modo perfeverans. Aliver intentio habi-

negent Cajet. $a, Sanchez infrà adferendi.

4$ |

]V. Attentio tandem etiam , dividiturzin intet-

lus

tüalisetiam accipitur proilla, quam quis nunquam

j

'., habuit, attamen eam nunchaberet, vel eliceret , fi

nam & ipfius meotis, de q

ua hactenus ; & extere ,

lufio , abfentia actionum

lin

i

cogitaret de illa habenda ; adeóque eft folüm difpo-

nam , que eft vitatio , exc

fitio habitualis mentis, quz nihil ponit in re.

externarum , potentiarum iniped

ientium attentige

&l

b(tae

T

: . [V.. Intentio illa actualis poteft effe velexzlicita ,

nem interiorem, fcu fuapte natürá mentem a

"

;

hentium ab attentione interma. ad orationem , di»

Htj

vel implicita.

Explicita intentio eft , quà aliquid

vinü

Rdlgu

infe Eognitum—diü;nuf*td conceptu. volumus & in-

mque Oæcigm. "H,is ifa explicatis tenQ?nin

Attts

' tendimus , u;ü'in propofito dicas ; volo dieere Ho-

fit.

nj

rasad Deum colendum , otandum, laudandum,

s£cTIO L.

2

fl

gràtias agendum &c. .. Implicita intentio dicitur ,

m'aüo

quà aliquid non in Ííe cognitum, fed.in conceptu

requifita in recitandi

':;,'"

Qtalf'i imentia

Horii !

&dä&(

aliquo generali vel.confufo contentum volumus,

& intendimus: ut inpropofito dicendo 5 volo reci-

x

/

Ws

$uMM.ARIUM.

Vgf

taré Horas,ficut debeo , ficut Ecclefia ordinat: volo

&o, Ad recitandas Horas reg/u/iritqr in:egtip Aliqua

flarmfü

! a

faiisfacere officio & obligationt mez &c.

£oiendi Deutn.

&t.

uda exjerna verborum p.ronun.tia-iïil,;—

nf

IF. Atteptio quid. b quotuplex ?

dta ut non [ufficiát n

Ttentio interna eft animi advertentia & ap-

5?.

Obhijeiuntur ,€» 51.

folosntur fundamenta tonxfarin.

m

$55

Nec fufficit inteutio orandi generaliffime,

N

h

UE(

46?.- A

plicatio ad objectum hic & nunc propofis

andi (p ecialicet.

Z

[

tuná confiderándum feu advertendum

,

*

nimirum

$6. Nec requiritur imtentio ov

'en'eraliïtcï;

i

37. Sed requirituer . Cv fufficit iqtentio orandi g

cít actus intelle&tüs , quo advertit , & confiderat in

CT O

mwemd

cxpliüta d». acinalis Jembtt

D

DN

69, Mí»

recitatione Horarum ad ipfim recitationem officii

*

E

-

5?.-Nc:c]äria pom &jb intentio

l

P s

Ó

| üdä.þdpgeüä. de Fliris Can, Cap, 11 &L l deutaitionealHas Can, — 9

"T

"d

€0, Miniis AGualis femper duvans, fed

üsiliml ;

6:. $

",

PrQæIatï'*t'otiegibuä&fïatutis ita urgeant publicárü

lii

62. Corellarium.

ficit virtualis ipfius finisy mon pmgþii r)mj'liü. ,

privatámque orationem Horarum ; nifi fupponez

65. Pro quibus, e» qualiter debeant offerri. Hora. Cát, tám

rent, & vellent petfolvieo modo, qui ex indifferen-

r

! $m quàri extra Chorum ? usque ad n, 67,

& facitbonam : & quá aliá bonitate , nifi Religio-

r

" . RESOLUTIO [II, SPECIALIS;

tiis, Orationis, Cultüs divini ? In Ípecie autem inz

tentionem folüm ftiendi & addifcendi fufficere

j

Dfiritti Officio diviso tenentur illnd perfülves

X H'l

A

re cm intentione fórmali DEum colendi d*

négant DD. cósamiüniter i Süarez [oc:cii. e"rraz

At

gonius GC IAzorins apud Gobat. s&m 2$3. Lefz

erandi generaliter. Nontamen nece[Jario explicita

wl

€ attnali femper, fed faltem implicitàyvirtuali, vel

fius /. 2. de J*ufl: c:31. nhm.67; loquens de ànimo

|

&

$h

folümlegendi & addifcendi : Sanchez /; 1. moral;

g

babituali ante babita : & in Choro faltem nomine

hr

Ecclefre , &* pro Ecclefia : ancum frutln ex opere

loquens de attentiffimé quidem legente ; fed ex fo-

la voluntate legendi & addifcéndi : Reginaldus

ml

operato incertütz.lta cominunis DD. ut patcbi;.

nifn

$L

'

L 18.5. 145.. loquens de legente tantüm . aniiig

xila

: | Obligantur recitaré

eum intentioóne färm Ali.

capiendze recreationis in Breviario ; vel intelliz

Aritat

gendi gratiá, velalium inftruendi feu docendi illud

Aaliqua D EUeJM colendi d* orandi.

Officium. Ratio ab omhibus datur, quód recitatia

nibu!

yel.

TA communiffima DD.feré omniüm Theolo-

Du

illáab Ecclefia przceptafitoratio : talis autem non

gorum & Canoniflrarum, & omnino ceitum ,

orat.. Etante hos omnes Navarrus De Orationé

fofm

acànemine negati teflatur Suarez /. 4. de Horisc.

Y

€ Horis Canonicis c.13. n 15. itápraCticé refols

26.5.12.ut fruftra fit cathalegum DD. texere , (at

Vens. Owi accipiens Breviarium in matus ; C& exs

: hi

. erténegavit. noviffimé Jo; à Dicaftillo vir doctus ,

n

fpetlans focios fine propofito recitandi & fatisfaciens

apud Gobat. 7rig; Horar. difp. s. .744-qui aliquid

di fo muneri,legit in éo easdem Horasquairecitan

Ditugt

probabilitatis tribuitzattamen meritó cenfet conftan

re debebat , vel earum pavtegi, comopellitur pofleá

nj

ter adhzrendum eíle communiffimz Sententize, at-

denub recitare , etiamfi facii non advenerizt ; Sic

fielbd

pote conformi menti totius Ecclefi; certé Ecclefize

ille. Sed vide, que dicam $.. fubfmnem. Et notà

m

Germanice:nam loquentes de Horis vulgatiffimé

hic incidenter. . Minim? agere contra mentem Ecz

dicimus: iffe orat Breviarium. Nondum oravi Pze

:ioncmlg-'.

cleíiz illum, qui in recitando Brcviatio ; tctento a-

[peras &c.. Ratio fundamentilis efl : quia genera-

himioorandi & colendi DEUM, folüim peraccie

u i

liffimé antiquiffima & conítantiffima confuüetudo

densaliqua pulcherrima & utiliffima addifcere fa-

n &

ita interpretata eft omnes facros Canones Patrum

tagit: aut ideo adhibet majorem attentionem , ut

ii W*

t Conciliorum antiquiffimorum ( quos recitant

aliquamagis imprimat memoriz pro inflanti conz

x

Suarez l. 4. de Horisc. 2. Bellarminus L X.De bo-

tiotié ; autad hunc finem facit reflexi

ii

pis opertbus inparticulavi c.

3: € 14. & »os ali-

lecta ,

onem fuper

quos info

ut eorum in concione , vel aliàs tecordes

urfwli(f!

v4 ) & Bullas Pontificum ; quód nimirum

"tur. Laudem infüpet non vituperium merebitur ;

d) &

Ecclefia pracipiendo certis períonis fecitationem

i ita attendat, vel refle&tat , ut indecapiatfructum

j

Officii , pracipiat veram orationem , verum DEI

& in fpiritu proficiat, prout infrà forté iterüm nos

z

:dm u

cultum,

verum actum Religionis ; quo DEUS veré

tabitur. Promajoriintellectu rei magni momenti

du

colitur.: ejus autem coníuetudinis teíles funt ,

juvat proponere motiva & fundamenta contrarizs

j u

!

quotquot ha&tenus de hac re tra&árunt.

Certé

opinionis Joan. Dicaftilli,

us

Concilia, nominatim Bafileenfe Seff. à.x. $. quis.

EtS. quoscunque : item Pontifices, & nominatim

IlI. Dicis procontraria opinione.z.Ecclefia noü g à

d.

poteft pracipere actus meré internos; faltem noii

r

Pius V.in Bulla prafixa Breviariorecitàtionem Ho-

neceffarios ad. exiftentiam phyficam a&tuum ex-

rarum vocant orationem & preces: ipsámque

;

ternotum: ergo neque intentionern illam internam

j il

Breyiarium olim dictum fuit Orariug, ab orando,

orandifeucolendiDEUM; . 2. Non eft afferenda

tefte Gavanto Rabric. Brev. fe. 2. c. 1. & Ger-

"T

gravis & mortalis obligatio fine clarà lege vel cons

iil abt(*

mani etiamnüm dicimüs, & dicimur orare Brevia.

Yium:at

.

qui vera oratio, verus DEÍ cultus,& actus

luetudine vim legis obtinente : fed nulla clara lex

m

1S

fine dubio re

precipit intentionem. illam internam orandis

Religion

quirit aliquam intentionem

-tera;ïw

internàam

cámque inteatio illa fit interga;quís de illa ejüsqué

omnie

orandí & colendi DEUM ; absqueenim

confüetudine teflis erit ? Certé Canones omnes

jusmodi intentione internà omnis externa a«

pracipientes recitationem Horarum in fuis tetmii-

&

io & vetborum pronuntiatio non eft fim

pliciter

nis,ut : Clerieipen[fum [ud fervitutis exfiluant;cs

4j

j

oratio, non cultus DEI,

non actus Religionis verus ,

feda&tus vanus & velu

tmortuus, quemadmodum

I. decelebr. Miff. st divinuth officium devot? pere

corpus fine anima no

folvant. c.dolentes, eod; ut faerificium landis, friü-

us labiorum fuorum D EO offeraut. Clemient. C. v;

€adavér:ergo &c.

neft hOan fimpliciter , fed

divinas landes won fe[linauter per[oluasnt: Confi-

pl

fr i. Adfaisfaciendum erg

o pr&écepto Horarüm

lium Bafileenfe feff.2 1. $. quouscunque: Hyriuis d*

non füfficitexterna , nuda

» Quantumvis accurata

ya»i""p

iécitatio Horarum

Canttcis D E Inopien reverenter, diflintlo; devoté-

» A€ pronuntiatio verborum

que landent, Concil. Trident. feff: 24: édp. 12. de

j

absque omni intern

a intentione ofandi , vel colen-

di DEUM ; talis en

Reform. & fi qui alii, poffunt etiam intellígi defola

im nuda pronüntiatio eft. 3ctus

vocali laudatione , perfolutione , decentíque pto-

gclll"d'

meréindifferens , p

refertim fi fist ab ignaro idio-

umatis: non eft auz

nuntiatione verborum atque fententiarum fignifi-

em credibilé ; quàd Ecclefid &

Certé ficut nos laudanius

T

n

jli

je

Pass L g

eantiumlaudem DEI.

DE?— L-

f

Stacxm.

z

f

Á

E

$8 ïraöl Append, de Horis Can. Gap.fl.fSeä.l. De ltentione ad Horas n

DEUM pulfu . org

anorum nihilutique cogitan-«

poffe fieri per confüetudinem , ')fcii-ic*et/& authern-

tice & obligatorié explicarileges, autnovas leges

tium de oratione, ve

llaudeDEI , ita etiám poteft

"

conftitui. conftantiffimum eft utroque Jure Civil.

il

Ecclefia per fuos miniftros o;ar'e & laudare DEum,

J

etíi hi careant intentione Jaudandi vel orandi ; mo-

ff de legibus. Canon; tit. deconfuetndine, Deinde

M

1v

non plácet homines facros, viva, rationalia & fpi:

dó proferant,quà par eft decentiá extetiori fente

D

l

tias ügnificantesX DEI magnalia,

itémque vota, &

ritualia DEI organa in cultu divino &quiparari

[

bruté & infenfate boantibus, mugicntibus, grun-

emitus Ecclefie ad DEUM.

3. Evolvetotum

Áttt

Matütinum & Vefperas alicujus fefti , & videbis

nientibus organis. - Ad 3. negatur confequentia.

Nain oratio non accipitur hic ftriclé pro fola pe-

ü

(

vix octavam vel decimam partem effe orationem.

J

titione decentium à DEO, fed generaliter prout

Quin etiam ipfe orationes. Píalmorum non pof-

[oti

füit ampliüs eodem fenfu fieriànobis ; non enim

comprehenditetiam Laudem DEI , gratiarum A-

m

&iones, aliáque indu&tiva ad orationem : que om«

ampliüs in plerisque petimus ea , qu& antea pete-

iun

bantur: efgo ad recitandum Breviarium non opus

nia conftituunt magnam , maximam partem Bre.

i

eftintentione otandi. 4. Quin pleraque conten-

viarii : ergo rectt requiritur intentio orandi , etfi

e

nonomnia contenté in Breviario fint oratio. 'Ad

ta in Breviarionon poffunt à nobis recitari forma-

[

liter.& fignifitati'vö , fed folàm materialiter & re-

4. antecedens ipfi concedemus $. feq. fed nega-

0

tur confequentia.

Etfi enimin multis bteviarit

f

citativé : nam , (ut taceam innumera. hiftorica,

W5

comminatoria Xc,) cüm recitas : Bezedicam Do-

'partibus fafficiat recitatio materialis tantüm, qua«

tenus excludit recitationem formalem: fignifica-

V

snintuno in omni tempore. Suravi & flatui y. cnfto-

tivam ex propria mente : non tamen fufficit reci«

; dire omna judicta oris tui. Quam dulcia faucibus

- sneis eloquiatuat Qc. certé non intendis fignifica-

tatio materialis nuda , quatenus excludit omnem

intentionem formalem orandi ac colendi DEUM

reex propria mente ea, qua iis verbis fignifican-

tut : alioquin mentireris , fi non haberes animum

eátotárecitatione. Ad ultimum dico: debes intel-

laudandi DEUM in omnitempore, in lztis & tri-

ligeretemplum Romanum. Quia dicisin perfona

Ecclefis totius, & tanquam pars fumpta pro toto :

ftibus : finon juráffes , tenunquam peccaturum &c.

ä

"t non mentiris, fiea folüm recites materialiter,

tota autem Ecclefia veriffimé demonftrat hoc tem-

Aliud eftinforma confecta«

recitativé, quemadmodum recitares in concione ,

plum Romanorum.

velpiacomoediá, &c. . ergo non requiritur inten-

tionis: Zoc eff Corpus meum : tunc enim Sacerdos

i

tio formalisorandiin Horis. Tandem amabo pro

ut Minifter Chrifti loquitur in propria perfona:

[

adeóque debet defignare fibi r

quo templo debeo fupplicare DEO , quandoin

"

em ad fghfum præ-

f

-Dedicatione Bafilice Salvatoris , aut Petri & Pauli

fentem. Sed de his fatis.

X

Ó

dico: DEUS, qui uobis per fngulos aunos bujus

l

$. 1. Et orandi generaliier.:

fénfli templi tui &c. n pro Romano? atqui de«

N

recitandis Horis requiritur, &lufficitintentiogó |

monftrativum bajus & bor. noa. defignat mihi ex-

W

I

iftentiPaffavii templum exiftens Roma: diftans plüs

I

otandi DEUM generaliter , non fufficitinten-

I

tio orandi generaliffim? ,

nec requiritur intentio

.

300: milliaribus: ergo .

ffima. Explico:

]

fpecialiter & propric. Communi

; ïä -1V. &.adr. nxegankdo aäumptum;ïongäenim

Oratio generaliffime dicitur omnis fan&la operatio

verius, & mihi veriffimum eft , Ecclefiam poffe in-

fnéla ad honorem DEL juxtavulgatum illud : feme

perovat, qui femper. benefacit. Oratio generaliter

directé przcipere a&tus internos,qui neceffarii funt

adexiftentiam non tantüm phyficam , fed etiam

dicitur etiam Laus DEI, & gratiarum Aclio. Otá*

E

moralem aCtuum externorum, , utnimirum actus

tio propri? dicitur Petitío decentium à DEODLW

$

X

1j

externus fit honeftus & idoneus ad finem prace-

mus ergo.

. ]. In Horisnon

fufficit intentio orandi g;nerkliL

[

pti fupernaturalem : cüm enim Ecclefia per fuas

fime : ut nimirum quis dicat : volo recitare Brevia-

j

leges debeat hominem dirigeread finem fuperna-

[T

turalem eterng beatitudinis , omnino cenferi de-

rium, folümut exerceam bonum opus , DEO gi-

tum &c. Ratio eft: quia-alioquin fatisfaceret

Ii!) Y

bet, Chrittum ipfi dediffe poteftatem fanciendi le-

ges cum conditionibus & circumfítantiis etiam

penfo Ecclefiaítico, qui diceret ; nolo per hanc xe-

J

s honeftus

citationem DEUM laudate, nec gratias agere; ne

A'Mgw

internis honeftis ,. quibus actus externu

evadat , & idoneus ad illum finem.

Certé füb

quicquam ab ipfo in genere vel- fpecie poftulare,

lite

füàgi

Alexandro VII. damnata eft propofitio 1 4. afferens:

fed volo przcisé ideo legere Breviarium , quia €

lectiofacra, DEO grata. « Confequens eft contra

li (

Qui facit confeffionem voluntari? nullam, fatisfacit

pracepto Ecclefie. "Valis autem etiam fine dubio eft

Íenfum Canonum , Conciliorum , omniüimque

lul

AT

in recitatione Horarum intentio orandi, & colen-

DD. fupponentium recitationem Breviatii eflc ali«

di DEUM. Ad2. negatur minor.. Tranfeat enim ,

quam orationem ; laudem DEl&c. Fatetur t2

hd

-

Canones utcunque it2 poffe intelligi : at non fic

men meritoó Gobat cir. difp. T. s. 759. non elie

Ícupulum movendum ilii , qui fe accingens ad

lünium

intelligit communiífima & antiquiffima confue-

tudo allegata (cujus teftes funt, quotquot hactenus

perfolvendum penfüm Horarum , format folüm

r

D

de hac materia fcripferunt). qua/ confuetudo vel

intentionem expreffam his verbis : velo jam colert

k

itainterpretata eft facros Canonesillos, utfuprà di-

D Eum, bonorare D Eum,vacare D EO. Quienim

k li

D

&um , velcerte per fe induxit obligationem ora-

ita exprefsé loquitur , habet: nihilominüs absqué

tionis inHoris Canonicis,

iNam hoc utrumque

dubio generalem intentionem implendi pr&cep*

tht

um

N

r

j

: : Tradl, Append; delHoris Cax. Cap.li, Sedl, , De Iïïfeüfigne?fl Hor A Cau. 99

g

Làgt E&clgüää, adeöqüe vetba

hi

d.

pröfärendi €o fenfu ,

Gus diftincliab ofati&n/äïäxtid'in generaliter fümpgä;

& fine; qiio ptaicripfit Ecclefi

feu laude DEI ,'.pc'tit'iqn-e ; gratiarum a&tione: fos

::Civi[,

T -U.- Nec requiritur. intentio otandi ffezraliter

Dánj

rétque gravifimum onus , etiam doctis prorsus

G propric, t nimirum quis explicité vel implicité

-autem intolerabile indo&tis Cléricis , & Mfonalis

it j

licat : volo totum Breviarium orate per modum

hnai

bus, fi adigerentut ad tales omnes actus exercen-

fpþpllï'c*is petentis à DEO ea, qua Ecclefia vult pe-

dos.

Quare licét tu nullum habeas propofitum,

5 gt

ti. Ratioc[íl ; quia Breviarium principaliter ron

DEUM femperlaudand; in profperis & adverfis;

Qun

tántüm contine

:

t orationes fpecialiter & proprie

Mp

necunquam juráris femper obfervare legem DEI.

didtas, fedetiam & multó majori parte laudem

nontamen mentiris dicendo : Bezedicam Domi-

At od

DEIL,. ac grádarum acliones, hísque affinia

*

ünn

EE

num inomzitempore. . Xuravic flaini. None-

certénimis gratis Navarrus de Orar. £. Horis Ca-

nim intendit; vel exigit Ecclefia , üt eo fenfu pro-

: quus

i

nov. pralud. g.5 9. docet ; laudes DEI & gratia-

feras, queni grammaticaliter verba fignificant , fed

£um actiones efle partes orationis propriz dictz;ni-

Ra

;

ut iis vetbisabalio prolatis DDEUM laudes, — At«

mirumpraámb u-la,præ'pfaram;ntg,& media,quibus

ue hinc patet refponfio ad difficultatem S. pracea

t |

petitiones & orationes proprié dictas ibi canten-

4

enti z. 3. propofitam : qualitér proferenda fint

.l L.

ms,ferventim'csiefïïcaciores,peöque gratiores red-

verba Breviarii j án

i bey

damus, omnino graus, inquam : necex natura reí;

formalitet , vel 'matgriäliter

s

tantüm? ltaquet

:

:

"

um

fec cx ordinatione Ecclefiz. Ecclefia enim conten-

IV. For

*

maliter erjo Q fignificative proferen-g 8

lii

tiffima eft, quod dxþrimagnus illas DEI I'aud.,es,,gra-

de funt ille partes Breviariic Pfalmi , Hymni , An-

T

arumr actiones , ((icut & humiliationes ; bonà

( ontd

tiphonz , Refponforia &c: ) qua in- actu fignato

propofita, defideria &c.. ablolutà -& fine reiatione

vel exercito fignificant , àc continentorationem ,

U

ádorationem vel DEUM fiacilius promovendum.

laudem DEI , gratiaruim actiones , petitiones. Hoc

Mi

Namilli a&tisfecündüm fe abfoluti, & fine illa re«

enim exigunt & SS. Canones indicati ,^& confen-.

t

latione, hgjne'iï'ühmi À Deöque;gratimmilfunt D&

fasDD. fufficienter- autem fignificative proferun-

HPIOW

Ec—clevfxxa' ugique»-xlon precipit , ut illosexerceamus

tur, fi proferas verba fignificativa orationis, laudis

i d

ranquam mercenarii , vel quafi modo adulatorio ;

DEI, gratiarum actionis, petitionis, cum inten-

a us

ih ordine:folàrh ad petita obtinenda, | Unde per-

tione füprà diclá äi(prgfsä' vel implicità DEUM.

TM

folutio divini Officii à SS; Canonibus & Conciliis 5

abíolaté dici folet Saereficium landis. Clement. de

laudandi , gratias agendi , petendi ea , que verbis

piti

fignificantur; nimirum conteftandi noftrám zfti-

[u

CyeIbe*. Ti divyias läüd::.Concd.Baiiieenle feff. 2I:

mationem ; de DEI excellentiis , & beneficiis ,

Fiymni, C Cantica : 'Trident. feff. 54. & 12. deres

noftráque indigentià & fubjeclione, Laus enim efz

torm.

Unde & initio Offigii dicimus : *Dopiine

fentialiteréft manifeflatio noflrz zftimationis de

^

labia mea apevies, & 0s meum anumntíabit landem

alterius éxcellentiá facta per verba.

Gratiarum a-

i

tuam. . Etpofl, vesite exuléisus &c.

'üngx,;lösque

&io eft fpecialis laus & zítimatio beneficii ab altex

Ri

Pfslmos claudimiüsy. Glorza Paiv;

i

x

P

7

foàccepti; — Petitio ex agnitione alterius excellen-

T M

20 HL Requiritur ergo &üiüfüü

ts

jis dicat

tig ; noftrzque indigentie procedit , ut fuo locar

gt

. Breviariuim- anno- & intent

ni

Bt oratidi ' geserali-

di&um;.. At veró materialiter & recitative folümx

od

£, feilicecéolendi divinu

s

i Numenj quolibet di:

orattas a&eni

proferre füficiet illas partes Breviarii fané nom

hd:f

dolütarid^: null

&oram modo; laudando j

, pétendo

exiguas , quz continent hiftorias(ut. fünt Lectios'

) Hf"w

um enim fündameüt m hábemus

exigendi plüs, nec ut exi

A

x

nies , Capitulagi & Pfülmi multi ; nominatim ille

j

?

M

d

8

àmus mmüs ; perinittünt

71.feriá quintà, & plluxf'e's in Sabbatho , quos mul«

Canones indicati'& DD. cómmuniter, *

E

E

- Censé:

ti Cuperent breviorés &c. item comininationes *

. kis autem reipía laudare D

*

U Magratias afere; ac

petere feu orare , quando volti

increpationes ; adhortationes , bona propofita &c;

i

ntaríe & fcienter

Nec énim jubentur. talià proferre. fignificativé ed

arc J

profers verba figaificantia diviiia

mlaudem ; grà:

intentione , üt noftràm de ijs mentem ac animunk

W -

tiàarumaGhiones , petitiones. dummodo pracetfe-

oltendamus; Íeu ex propria noftra mente afferas

l

tit, vcl comitetur intentio atüális vel virtüális, ex«

fs

rus;fed ut ad honorem DEI proferamus tanquam

poo plicita vel implicita proferendi. illa verba.ad DEI

à DEO ,Spiritufando , Sanctis, vel aliisdicta vel

u W

$ ggC(f

laudem, gratiarumi actionem, peütionem : Nec du«

facta., Etnónne & perfpicuum eft effe folüm mate-

;bites ,. quód. pracefferit tàlis intentio füfliciens ;

12 pl]lh

" quando m

tialiter proferendas;has fimilésque fententias. 4£

j

g

pifti ófate , ut fatisfacias quàm optimé

pofhme Satbaua, — n Beelzebub *Principe "Demoz

£uo Officio , nen ignorans in

7

f [

ao

tuo libro contineri.

niorum ejicit Damonia. (rucifige , Crucifie &t«

q

laudes DEL gratiaruma

&iones; petitiones Varias;

F qiio alio fgnfu pïb.fäfeä,illüllin fefto. S. Pauli £

^

- eflo non fcias in qua pa

.

tte Officiiea legantur ? ne-

der wrgu cæfu! [am Q'c. & fimilid fexcenta?

que dim legis, aétu advertas:

quod fecundüm in-'

. H

f

dulpentiam dico:

Q

j m

üaré à fouib;i (contra Co«

tonium 'hic nimis. ti

8jdé fan&tümiy re&te infert

7(0» necelfarib explicit4, cb atf uali femper.

u

' Gobàt s. 963.

Nos

7wMnium confenfu non néceffaria eft intentioj 8

non obligari exercere

qmi ,

- feu elicere illos actus fidei

a&ualis explicita,DE UM ita orandi,laudandi

terti

» fpei , charitatis, poeni-

gratias agendi,peteridi,fed fufficit intentio implicita

HM('

ylt

2 ; hamilitatis bonorum propofitorum ;

qui

Q

O €Xxprim

& generalis eá recitatione colendiDeuim,fatistacien-

jm^

untut verbisPfalmorum, Hyninorum,

Ca-

di fuo officio, obligationi , intentioni & ordinationi

J pu-"

x

lerum ; Refponforierum &e, funt enim hi a«

A

Ecclefig &tc.Quarc omniumTlieologorü moralium

*

N 3

£aleüs

j

Cap. H. Seci. 1. de .ïntentïone ad H","*: Gm um

1 ;bo. radi, Zpþmd. de Horis Can.

ld]

calculo approbata eít regula tradita

à fapiente fene

fpite;minimé intendens tunc fatisfacere leigagioi .

g

13. ?. 6. his ver-

ni,fed exprefsé proponens poftea denuó recitare

dlls

Navatro de Orat. & Hor

iafa:-z. .

Breviarium cuus propoe

in Choro , fi fcias te priüs fufficienter dixiffe, fatis-

j

' bis:qmi petit vel accipit

fecifti;nec teneris repetere: jam enim fatisfa&um .

! fito expreffovecitandi ,

"ut

debet , vel animo delibe-

g

(f 44 Ecclefiam it , wel fi-

eft przcepto, nec eL in poteftate tua obligationem

K

rato capit Breviarium ,

- euile quiá faci

t ,ita «t iuterrogatis

, quare id. fa».

praceptijam impleti prorogare. — lta generaliter.

TIUS

de omni lege vel pracepto loquentes Swarez., San-

ciat, vere refp

ondevet, fe id facere ad recitandaume,

")

um fna obligationi , babet [sff-

ehbez,, Bonacina , Caflro- Palaus, Dicaflillus ,alisque

&n.

vel farisfactend

citatis Layman. J. 1. traQ. 4.. €. 4« num. 7. Gobat

eiens propofitum

attendendi , atque adeb orandi ,

fllls.

uidem Ecclefia prac

traii. g. nllph. etud. fac. mum. 201.. Item fiob

D

ff4

N

('Rit recitationens pev 120d u5

diftra&iones , vel alium defectum non mortaliter

oration

15

5 Hzc Navarrus teftans

fe magnam habüif-

AX

do vidit hanc ipfam doctri-

malum in recitandis Horis , Matutino v. g. expref-

fc confolationem , quan

a

st dicas: Vele bec Officio (atisfatl um pracepto,fed

vt

nam fuiffe traditam à Pariüenübqs,]ognneMajorc,

volo tetam vepetere : nihilominüs fatisfecifti , nec

alitsque,

Et hinc

60 ][ Mu

l minüs requiritur intentio actualis

repetere obligaris. Gobat. s. 621. Infuper in

li

femper durans in recitatione Horarum ; quafi

probabiliSentcnüa non requiri attentionem inter--

E

nam ad fatisfaciendum praecepto Horarum , fito--

quis actu femper habere & continuare deberet

[

hunc vel fimilem actum : volo recitare ad colen-

tum Offizium divinum perpetuó voluntarie & pef-

fime diftractus recitáfti , etiamfi perpensá indigni-

8

dum DEUM,volo orare DEUM , fatisfacere meo

K

tate tu& culpabilis & meritó caftigabilis evagatio-

ofücio &c. fed omnium rurfus , confenfu fufficit

intentio virtualis & virtualiter durans in recitatio-

nisexprefsé dixiíles: sole, st valeat bacrecitatio,

fed volo acapite ad finem vuv [us repetere, atque ad

ne Horarum , ut dum virtute intentionis anteà ha-

1d, , me (ab maovtaliabligc.( feclufo tamen voto &

(g

bitz , & nunquam revocata (. directe vel indirect?

per actus incompoffibiles , de quo clariüs infrà)

promiffione verà Deo facl3) nihilominüsnon te-

j

neberis repetere, quia füppofità prebabilitate illius-

P

ergit in orando , ita difpofitus , ut quantumvis

inà

dverttenter & involuntarié diftratus , tamen re-

Sententiz, eadem ratio adhuc militat 5 neque ullus

poteft fe obligare graviterad quidquam,nifi per vo-

fle&tens fe ad fuum actum, vel ab alio interrogatus ,

[

tam , vel aliam promiffionem aut pactum. — Gobat

hi

quid agat,

ftatim redeunte priori intentione adver-

tit, & vultfuà oratione colere De

um,orare,fatisface-

ibidem d. 2.5. 84.3. peccat tamen talis per accidens

)

rgtibne conícientid erronez. '

ve &c. & abítinere ab actu contrario voluntario. :

r

b

uin tefte Gobat s. 7 37. fufficit etiam intentio ha-

$. 1V.

'&

Qu

*

bitualis tantu

m .fcil. femel habita & non revocata,

Etip Choro falteu normine Ecclefia T

)

pro Ecclefia.

finon interceffit longum tempus : imó & habitua-

[

lis, quam nunquam quidem , quis habuit , haberet

: Otä ex Suare

Z l, 4.£. 26. ». 16. po

ffe aïiquäüa

Ti

tamen certo, fide eacogitaret, quando habeturali-

tripliciter diciorare proalio. 1. Sponte fuá

&

offerendo preces pro illo... 2 Orando juffu vel

tl

