c-7. in fie, Layman eit.w.7» Ante fiucur. Gobat:

ceffatia : ut f1 dubites,an aliquod peccatum mor-

i

(obn

tale commiferis ; v.g. an heri vefperasomiferis :

ïl-äf js

T1S

k

384 Dixi

[emper : Per f loqueudo: Omaes enim

an cogitationi moroíe veneree. conk

&c. id ipfüm tenearis fub

1[0d

allegati DD.

fatentur plerumque, expedire (ine

: dubi'ö hecäfïäfïö con-

dubio, & fabinde neceffarium effe,explicare to-

fiteri;*

59 l

P

ybi

tumpeccatum externum , ipsumque effc&tum

a g.x;l.

té' homicidium commiffum ,

mp

fecutum : utpo

äxplämtür '

dabium, c PoP

AO |

abortum fecutum , pollutione

m fa&tam G.

neuniur.

fipr-

idi

cum, ut magis intelligatur petveríitas voluntatis,

10

V

ac efficacia a&ionis feu. attentationis , vel peti-

^7w Uicunque recórdatur & cerus eft, fe

uod peccatum mortale commifife, du—

W, d

culiad talem effectum, cum maximt, vt intelli-

j m

atio reítitusionis , an ir-

bitatautem, an illud , vel gravem ejus circu

gatur , an fubfit oblig

ftantiam , prafertim fpecien: mutantem.

aut.

V Q0i

regularitas , cenfura,

teíervatio cogtraéta fit :

h&c enim nop ex fola mala volugtatt, conatu,

numerum, rite confeffus fit $ ita utnec P.ro;bä-.'»

|

m

biliter judicare poffit , fe praepto & debito

Y

&L attentatione , féd ex tali peecato ineffetu

!

confeffionis fatisteciffe, certé venetur illud e,&-

n

confummato incurruntur. Siemim folüm con-

catum adhuc confiteri, fecundüm omnes.

uia

fitearis , te przbuiffe venenum Clerico necan-

dlp]

Aj

poffidet ^certa lex. confeffionis contra dubi- .

d

di gratià : ceaufam voluntariam dediffe a3bore

Secuto effectu non

tantem de impletione.

idémque dicendum —

4

tui vel pollutioni &c.

videtur ex communi Sententia , quandoquis -

fatior

tolletur à te itt

e

ularitag, necexcommunicatio .

vefervata, vel refervatio, fi confitearis Sacerdo-

s

fcitfe peccáffe generatim . feu actum äfe:-cï')mg;'

ele, (

207 d fan

ti non habentipoteítatem ia Refervata. Quod.

miffum , velomiflionem aliquam fuiffe pec

tum , dubitet autem , an fuerit mortale.

1 M lit c

ip

füum tamenmihil officit noftrs Sententiz ,

veniale.

quód nimirüm ta

les effeius , homicidum , a-

Quia per ipfum actum pcccam-itiä

4 Tiftieu

fum fpoliavit fe pofleffione fuzs innocentix

PTR

bortus , pollutio €c. vocentur peccata ; & tam

[

libertatis, & fübjecit felegiconfeffionis , íàl

4 f ibiqi

graviter irregularitate, excommunicatione , re»

tem in ordine ad judicandam caufam fuam

fervatione puniantur. — Nam vocantur peccata

Quamqu

j

: ' Hisitayx

j

figuráté, quia peccato fiunt, ttibueado nomen

sitaudi.

'äm id negent äfortidrï Authores 52

E

l

caufz effeclui : & puniuntur nom tan) proptef

^. Certum idem eft apud om

nes , eum,qu;;37"/ p s

fe, quàm propter perverfim voluntatem, à qua

L.

commifit actum, vel omifitaliquid cum dubio .

proveniunt : quamvis illa fola: petverfa volun-

concomitante praéico , a&tu fcilicet dubitaas ,

goty

tas Vel attentatio, applicatio mediorum , fine

l

sítne illud agere vel omittere peccatum morta--

effectu fecuto non ita puniatur , ut leges ipfz

le , nec ne? eum tànquam captum, peccatum .

DI g

exprimunt

quia non ipfa fola perverfa volun-

mortale fine dubio conüteri debere : quia

d

tas, attentatio in. fe, fed folhm cum effactu fe-

Wülrr

cuto maxim? Reipublice & Bono commumi no*

cum talidubiooperans , cüm eó ipsó fe expo-

nat proximo periculo peccandi mortalitér , eà

Vrj

cet: & aliàs oporterct nimis fzepe tam graves pce-

nas irrogare , fi fola voluntas vel attentio mala.

ipsó cert? peccavit mortaliter, ex communi &

: la,

certa doclrina in materia deconfcientia. E

*

fl

femper ple&enda effet.

démque eff ratio , f1 quis actu conHte'ns',l-pfaï-f

K 1 Du&k! MGW

.QUJS'FIO lll

Chicé dubitaret , an teneatur aliquod pecca-

x ay

Mi

tum füb mortali confiteri, vel gravem ejus

Cife

- | Bs

vuln. eliage Peccata dubia , ut dubia -

/ Winp

cumflantiam exprimere, manente dubio , tene-

eonfitonda fías ?

bitur exprimere 5- alioquin reticendo , rursüs

, !4. n ).'

D

SUMMARIU M.

peccabit mortaliter ; quippe voluntarie fe ex-

ts

ponens periculo facrilegii & nullitatis Sacrá-

MT

ägä Certus dc ptctaia:f diusbios de f?bfäæ»f » Cenfiteri

Zud obligatmr. fiewa

menti: implicità velut conditione : Ezimji tt-

Y

A

387

Qui um dubio pra&iso de movtali Aliquid egit, el

near, nolo.

ó

i fits

omifit, 2d coufiteri*bbligatur.

HL. Certüm etiam

eft s dubia meré ante-388.-

W"Vrllm,

388

.. Secis ofb fi dubinm apie eperatioucm prudenter de-

i

Jpofuit.

cedentia, vel fübfequentia a&tuzm, fed ante a

(

F

- Dubzum juris;

f&tti; mgatiäuï)j » Pofititum gjc

&hitn ,. vel ante confeffionem prudenter depo-

** Moy

L

d9?

. Peccata merd & Perd dubia uen cffe nece[f ar2à cou-

fita , non eífe confitenda ; quia tuzc nullum

T

tenda, docent gnultz.

ibi eft peccatum dubium. / Exempligr. dubi-

l»gem

äy.?

« Sententiatamen oppefita afsrmat&a ydubia ut' du-

z2 e[fe zecelfario confitendas prattzc? omzind

tas , an tali die indictum fit jejunium , ideóque

)

unllsa

Fera offenditur, M(quesd n. 396.

tenearisab(linere :3f1, antequàm comedas , te.

l N

Tl

ä&' . GelBnptur fundamenta EGAÍT AT2A.

unium:

li

Y N

refolvas , five Hpeculativé , non effe jej

quiss

.

A

d

")

x

j : X ?bebl.'Sncrameh?. Pars IIIL.G'ap. VIT, Se£ T. a peccata dulia &0—79926044 ? 347

*5

:

"

flVC faltem pra&ticé, licere fcilicet ob caufam — confcientis facramentali peccata dubia admit-

- monjejunare , etiamfi indictum effet jejunium :

tenda erunt faltem fub obligatione.

mj

|

Quamquàm etiam illud dubium polt come-

IV, Peccata dubia non funt materia abfo-391

-

ftionem vel violatum jejunium relurgeret , &

.lutionis: ergo non neceffarió confitenda, Lay-

DT

denuó dubitares ,^ an reverá fuerit füfficiens

ln

! man fzpe eir.e. f.6. 4.num. 37. . Hoc etiam

caufa excufans te à jejunio ,. & ideo an pecca»

probabile cenfet , extra articulpm — mortis.

Mütmp.

veris nec ne ? fed ruríus te refolvas ut priüs ,

Qnuando enim bomo de fia contritione incevtus »

Xutiry

dubiümque deponas ante confeffionem , nihil

e vita exceffarus eff | committeret fe periculo

T

tenebris confiteri; quia fic rationabiliter depo-

damnationis , nifi confeffionem facramentalenz

necämk

fito dubio , nullum agnofcis peccatum.

ít cic

ivfliinat etiam peccatorum. dubiorum , ideóque

$

IV. Quztítio ergo & difficultas totae

ad boc oblz('g,at*ur naturali lege. charitatis, — Si

, .. dubio fübfequente & petfeverante , quo quis

verà alias omnia peccata fua , quorum confcien-

fimpliciter dubitat, an peccaverit mortaliter ;

tiam babet , confitentur , tacitisillis , de quibus

L]

Á

five illud fit 1. dubinm juris : ut an heri fuerit

poft diligentem fuai difeulfinnem , dubius manet ,

indictum jejunium : an juftam cauíam illud

ancommiferit, vel an mortalia fuerint , uec ne?

msdl,'i;

folvendi habuerit; &c. five 2. dabinm fatti :

tune probabile apparet, uone[fe illa confitendi

a

ut, an heri excedens in potu plené cbrius fue-

obligationtm. | .:Non enim ex ali

qMA lege pofitiva

ngi -

Yit

»

an Vefperas omiferit; an tentationi habi-

CorifH vel Ecclefe,

quia elfet nimis fevera obe

n

t confenferit &c. modó tamen 3. fuerit dz-

à Ws

ligatio accn[andi de iis fé, qua comnoififfe fe iguo-

bium [impliciter, &,ut vocant, segativam,quan-

r4t ; utque ex lege natnrali charitatis propter

cepm&æ

do nimirim intellectu füfpenfo inter utramque

|periculum anima , quia confitendo boná fide peta

qeuid

partem . nulla occurit ratio probabilis jadicane

cata reliqua certa,indirette per accidens Yttbite

s (

di pro hac vel pro altera parte , feu quod reve-

IMniur eriam , queignorantur. Hoc Layman,

ia

rá dqliqucris,vel non deliqueris mortaliter: nam,

concludens tamen. —Zeram in bac re mhil de

i ia

4. quando,c&kxdubinm pofitiutim , ex eo,quöd'lïnc

, quis

rationes veré probabiles pro utraque parte, &

: f?m'a »fe4 alioram .jtfdiaiþ tommirte,

dmikt

eífe , & non éffe, commiffum peccatum morta-

— &. Ill

le; jam rursüs ab obligatione confitendi , te ab-

) li

Sententia affirmativa afferitur

t m

folvit communis DD. Sententia in materia de

con[cientza vel optmioue probabili : quia fcilicet

] pccwm

V

Era omninà practicé , atque ad praxin om- 392

QO

inter opiniones utrinque vere probabiles, licet

nimodis confulenda eít Sententia affir-

mativa ; peccata mortaliaetiam dubia

M i

tibifequi quamlibet, etiam tibi magis faventem.

t

"P a'ubig

His ita prenotatis -

i

effe confitenda. Katio fumitur:

3

v f

D

2

du V

Y

$L

I. Exipfa authoritate Doctorum tanti no-

minis , G multitudinis : Antiquorum omnium ,

s cllm:*,*

Receatiorum feré omnium , exceptis paucis fü-

— Sententia negativa proponitur,

prà recitatis. .]ta enim docent D. Thomas i&

d mé

Ti

.990'.. Eccata meit & ver dubia non eíffe necef--

4- d. Y. q. 2, 4. 2. ad 3. D. Bonaventura ;ji4. .

& fario confitenda , docuit /gidius Co-

p. 2« 4 1. 4. 2. Alenfis p, 4. q. 27. memb. 2. a.

at

ninck tom, de Sacramentis. difp. 7. dub. 8. can-

f» Navartus cap. 9. 4. 14.Scotus, Azorius,Suarez

Jf PM

vlaf. 1. dicens : 24d bor, ut peccatum tenear

i?

cum Sanchez e. 1. »or, c. 9. zum. 66. Card.de

. woufiteri, vequiritur , ut. faltem probabiliter

'Lugo 4de Panitentia Difp. 1G, ficl, 2.. G. 3. toto.

eöiPW

poffim judicare , me peccáffe , c. Etlaté defen-

Bardi difeept. 6. c* 1 1. p. 4. $. 1. Alii apud ipfos.

mm:'iïü »

.dit Joan, Caramuel à LochoWiz in fua Theo-

a

logia morali/. 3. di/?. 4. ». 14. 81. — Confentit

II. Ex univerfali omnium fidelium confen-3 95

fu&praxi in lege nova, cujus initium ighnora-

yodb

]

noller Marchant 7ribua, p. 1. trait. g. tit. 4.q.

iur.

Semper enim probis omnibus perífuafum

cgnfïwü! j

]

]

f: conclaf: 1. &* 2.. Et ptobabile judicant/Prze-

fuit, & abantiquis tanquàm certum fuppofi-

J ;

11

( 7 pofitus& Amicusapud Bardi cár. s. feq. Fun-

tum, peccata itta dubia, eo modo, quoin con-

a

damenta funt. 1. Concilium "Tridentinum feff,

f:ientia habentur, eíle necefíarió in confeffio-

lt dühiaïæ.

14- c. j. folim exigit à Poenitentibus omnia

d

ne facramentali manife(tanda : nuper ab uno

j

]

peccata mortalia , quorum poft diligentem fui

& altero. Authore res hxc in controverífiam

!

i

du

f

difcuffionem , confcientiám babent , recenferi :

od

vocata eft : qui contra communem Sententi-

n

.'€rgo peccata dubia, non effe recenfenda docet,

am pfudenti non poffunt fundare praéticé ju-

Id

Erfw"a. *

'

l. Ex recepto axiomate : 4z dabio fattum son

dicium, nifi ratione evidenti oppofitum demon-

praefumitur , fed demonflrari debet. L. ia Bello,

- ftretur, quod fané non fit.. INam

)P

um

« ff de captivis pofllinyinih veverfis, Et fpecia-

IIl Conlium Tridentinum ab adverfa-3 9f

d

D

"hüer: semo i2 dubio prafumitur deliquilfe, L.

1.'1]1

M

rüs allegatum , potiüs favet huic Sententiz,

l

M

weritó f Pro [2o. ergó. Sc.

T. In nullo

' Tta enim téxtus habet L. c« Opertet a Ponitenti-

foro externo. admittuntur delicta dubia : ne-

ld [UFA

cEf

but omnia peccata mortalia , quorum pof) dili-

g

que ullusaccufari debet ( multó miniis condem-

gentem fui difin[fionem , con[cientiam babent ,

mph

&àri potelt dedelicto," quod eum commifife

ff

dn confe[fione vecenferi , esiam]i occultifEma illa

ï Comwb' 5

poft fübdit : mem venialia , gu'ib:ff

)

'Qüendi-)noqut'e& : ergo muko migüs in f,ojrok /ïnt, Et

Xxa

34

)ülï

j

s

X

348 'Tlseol. Sacrazs, Dars ll. (äap. Ill. Sect, 1. 4n peccþta

Jæbia,caüäggnä;z? '

accidens, iterató confitendis. Aut'fi—prd ab-":

D

á gmtü DE!I o excludimtr , qwm*vi»' utili-

[

ter in confeffrone dicantur , taceri tamen citra

furdo habes , abíolve fub conditione » quem-

L

culpam, muliisque aliis vemedits expiari po[funt.

admodüm etiam abfolveres, fi nullum omnino

peccatum certum | recens vel vetus Ponitens

finà

Quibus verbis Concilium à neceffario confi-

ial

tendis folüm excludit venialia , que à gratia

dubius agnofceret.. Sed hunc cafum tu ne ti-

DEÀ non excludunt , & ea mortalia ,. qua poft

mueris in praxi, quia fpeculativus eff.

nf

diligentem fui difcuffionem memoriz non oc-

$.S1V.

Àt

curtünt ; ergo peccata mortalia dubia, qu& poft

ia

diligentem difcuffionem memoriz. occurrunt

Suid ff autem peccatum dt;äiäm f c,o'r';;-;»'

Íecundüm Concilium neceffario funt confitenda.

LE

— fefum pofiea commperietar certó effe —

qeí

Nam extlufio unius efl alterius inclufio , ajunt

facem 1

/

[

Juriftz.Confirmatur:Concilium à neceffarió con-

" Um, qui peccatu;m mortale aliquod utdu-

qum

fitendis excludens venialia, eó quód iis àgratia

lm e

Dei non excludamur, apert? fupponit, omnia ne-

. bium confeflus eft , (ignificansfe veré du-

qun :

ceffarió confitenda effe,quibusà gratiaDei exclu-

bitare, angommifkrii:rcipsä-, necne: fi poitea

fitend

certó comperiat , iliud peccatum effe re verà àfe

dimur: atqui peccatis mortalibus dubiis füppo-

pauatum , teneri illud denuó ut certum confi-

feque

fito , quód reverá facta effent , reverà excludere-

jus

muràgratia DEI, nihil enim facitad amicitiam

teri, àdeó commuais eít fenfus & Sententia.

DD. utDicaftillus £ ifp. 9. 4ub. 2.m. i41. di-

Tücat

.DEI ptafens dubitatio de peccato pratterito, an

fuerit , néc ne? nam ficut ex eo , quod dubicem,

fertéfcribat, contrarium effe inauditum in Ec-

&'c:

vel certo credam , me peccáffe, fi reverá iton pec-

clefia DEL. Sed hicoptimus Do&ornon legitx

V

omnes, certe non mox infrà nominandos, | Et

Tolle

cavi, illud dubium me non excludit ex gratia

ratio videtur urgeas. —Quia peccata tenemur.

fife

DEI : itaexeo, quód dubitem, velcredam;

KEti

me non deliquiffe, fi reverà deliqui mortali-

confiteri prout íunt in noilra conícientia; ere

cogm

ter . reverá fum exclufus ägfatia DEÍ, non

go cüm iilud peccatam priüs dubium , jam

in conftientia certo. factum agnofcamus , j tam-

LT

obítante illo dubio., vel judicio fubfequenti,

quód nullum poteft habere influxum in actio-

quàm certum confiteti obligabimur, Sed contrà

j Crtüm

nem prateritam : ertgo etiam peccata mort3-

Dico fimpliciter.: Non tenemur pecatum397 — | p

lia dubia nianent neceflarió confitenda.

priüs ut dubium confeflum, poftea compertum

] lm

)

& 1V. 'Neque reliqua fundamenta adverfze

certo facdtum, denuó ut certum confiteri. : Ita

]i 4

L2

Sententiz urgent.

Facilé enim refpondemus :

poít alios refoluté Arriaga de . Panir. diff. 31«

[ fto,

l

fe&i. 6.- Ex probabiliffimum cenfet Tamburinus

Ad L. Negatur confequentia ex modoó dictis. Et

; ? t D

N

dato , Concilium nihil definiiffe de peccatis

ope[c. Exped. Confe[- 1. 1. c. 1. S. 4. s. 24. Pel-

mortalibus dubiis ; dic, Concilio rantüm pro-

lizarius /fannuali Kegulavium iratf. 3.c. 5. 9.

46. Nofter Herincx d/r. 3. q. 4. nm. c T. Carae

pofitum fuiffe definire certa; incerta vero &

dubia Dotoribus difputanda relinquere.

Ad

muel 7eeoloz. Fandament. z. Vy 24. Cotonius ,

2. Rt. dicla illa verba vera effe, íed non face-

Leander , Vervritelli, Vidalis , Martinns $.

" Eu

Jefepb. apud Dianam p. 10. trat, 16. refol. 79.

re ad propofitum. - Non enim. volumus pec-

cata dubia confitenda effe ex eó , quód facta

.Et tandem probabilé cenfuerunt Roma Reve-

prafumantur: abfit; (ic enim non füb dubio , fed

rendiffimus RichardusS. Palatii Apoftolici Ma-

ut certa confiteri. deberent.

Sed íub condi.

giíter , alii viri doctiffimi confultià Lugo , prout

ipfe teflatur cr. dífp. 16. ». 92.

Ratio fuffici-

D

tione, vel ex fuppofitione , f fatta fint ; pro-

p

ut reverá forté fata fünt, ut etiam clavibus

ens eft: quia reverá jam confeffus eft totum fu-

[

f

4j

4 J

fubjecta fint, füb dubio fubjici debere. « Ad .

um peccatum , prout tunc erat in conícientia »

&Y

Vfl

quoad fpeciem , numerum , & circum(lantiasfe

Negatur paritas.à foro externo. . Cüm enim

[

277

"

ibi principaliter agatur de vindi&ta & poena

tenentes ex parte ipftus peccati , vt fupponimus:

j

m

& ab eo directé abfolutuseft , non obíftantedu-

delidorum , & delicta dubia non prefumantur ;

?

merito non admittuntur.

At veró in foro fa-

bio: nam dubitatio prior, & certitudo pofteà

ll/ Mhd!

cramentali principaliter agitur de abfolutione

fuperveniens non eft circunzflantia tenens fe ex

PA

delidorum, in favorem & commodum delin-

parte cognitionis tantüm : nec cognitio prior

159 d

quentis.

Eft enim Sacramentum Poenitentiz

dubia impedit, quó minüs peccatum prius lt

vindiüia falutaris , inquit Concil. 'Trident.cir.

integré in. confeffione manifeftatum , & dire-

n Rlïim

feff- 14« c- 8. ubi proindé peccata etiam dubia

&l& abfolutum : nec cognitio certa füpervenis

P uvr ]flllw

ens detegit aliquam. novam circumítantiam.

mortalia admittenda fünt , & tutior párs te-

neiída , ad falutem animarum procurandam &

diverfificantem peccatum : ergo non eft ulla

L c,mm

certificandam. ^ Ad 4. Negatur confequentia.

ratio, cur tale peccatum anteà confeffum ut du-

k

Quia licit peccata dubia fola non (int mate-

bium , poftea certó cognitum , ut certum denue

[

ria fufficiens Sacramenti Poenitentie in ordine

confiteri obïigemur: Confirmatur a franili. Com-

.

.

ad abfolutionem abfolutam -

cadunt tamen

muniffimo fenfa Doctorum: qni dubius de vos

um

fub Sacramento unà cum . aliis- peccatis , - aut

to emiffo , aut cenfurá vel irregularitate cons

110

h

mortalibus, aut venialibus certis , etiam jam

tracà , petit & obtinet abfolutionem. vel

di-

]u

!

trio;-'-t.

L W

fcmel confeffis, nec abfurd ad eum 5"le per

; fpenfationem ad cautelam z vel füb. condi

PT

"m

x

N

d

d

ij

liy

1

"h —'yxb,eol. Sacram, Dars iII; Cap. TIT. Se££, T. Qu Cj Wxæfzam—i*e if ende. 349

t

u

5e poftea cognità. certitudine füi voti, cenfü-

probabile & fatis tutum efh 5 248 longé proba-

z& vel irregularitatis anteà contractz . non de-

i

,

bilizg , tutizs , & in praxi omnimodis confultis-

. bet petere de novo abfolutionem vel difpenfae

TY L*QS

fitme exiplicanda funt cireumflantia mixta,[cili -

MUU

I

tionem : cur non idem dicatur in propofito

cet ad malitia [atbflantialem atlss concurrentes

'& cafu noflro fimilimo ?

üd

vatione egaterio majoris, G objetti wwltiplicati :

. quef. un. $, x. nmm. 465.

Vide inff& fet. ;.

D

fétiis de ciremmflantijs snevt agevavantibus,ex-

ceptá tamen mora nimia peccaté. continuati.

Atque his folidé everfa manet ratio oppofi«

Hizc partim certa ,. partim controverfa, ut de-

linj;

UeÍententig. — Tenemenr peccata confiteri prout

&i

f'tnt. in soffra confcientia: quoad ca nimirüm ,

bite explicetur, ex miaterià de Actibus humanis

neceffarió prenofcendum , quid & quotuplex fit

qua fe tenent ex parte peccati , ipfümque pec-

circumítantia actüs humani ,

Y

.€catum. diver(ificant ,. vel aggravant : nequae

peccati,

& in- pro.poü'to

-quàm autem quoad omaia , quz í2 tenent fo-

1onn

lüm ex parte hominis ; vel cognitionis ; alio-

I

$. .Quid & quotuplex eft Cärcum/?:lmt

D

quin in "unoquoqne peccato nimis multa con-

peecats ?

1 t

Fitenda effent.

Atqui prior dubitatio , & fub-

Q

»jïrcumffantiæ Peccati dicüntue. e

Íequens certitudo minimé fe tenent ex parte

jusdem3 99

us i

ipfjus peccati; nec illud ullo modo diver-

-^ peccati particulares && accidentales con-

TA

fi&cant. vel aggravant ; uti dictum eft: ergo

4

ditiones & affectiones, eó , quód vel actum pec-

»

»

cati; vel operantem, vel ejus objectum accidenta-

y

' P

litet efficiant, & quafi circumftent,- Exemplum

$. At *,nuräqïxïd ; fi Poenitens ab initio certus

If

vulgare in furto.

De fubftantia a&us forandi

fuitfet de peccato commiffo, non réclé exprel-

j

fiffet ut-dubium :.ífed debuiffet confiteri ut

folummodó füht homo accipiens , res aliena ,

- ejus ablatio rationabiliter invito Domino. Hic

COn

certum : ergoctiam modà debet, poílquam

(f'.ibi*l.*--. ,

Vero actum , operantern, vel obje&tam varis

€ognovit , certo effe commiffum. .B. Iegan-

ld

do confequentiam. Quia. ab initio peccatum

circumítantiz afficere poffunt, & furtum red«

, dere magis vel minüs malum , licét nunquam

[IUf,

certüum ut duþium confitens , mentitüs fuif-

bonum. Q»is? Dives, anpauper ; an Bravi ,

r d '

Íet perniciose & facrilegé , decipiens Confef-

a nf

fari

um in re gravi : ideóque nec abfolutus fu-

an extremá neceffitate preffus, quo cafa furtum

iefl

o

lo

illet. At in noflro cafu nihil mentitur, & à

omnino ceffaret, Q»id ?. An multum , parüm

peccato , prout tunc in confcientia fuit , fuffici-

pecuniam , rem facram , vel prophanam. Ui?

iil ül,', [5

Tambuti

enter expreffo ,

Aninloco facro vel prophano. Quibus auxilijs?

tur. -

directe abfolutuserä ülpPoni-

Anarmatá manu, inftrumentis prohibitis , an

ha h

medijs magicis? Cur? An etiam ad alium ma-

T

s at

lum finem , ad f&ortandum; fe inebriandum

.QUAESTIO IV.

&c,

Quomodo ?. An ex propofito , vel fübi.

Ti

M

tà fubreptione , an occulté;, vel dolo ,an palàm ,

Maniito

-,'-Quæüam circmnflautie . «ece äriö

. cam violentia, effraétione. Qstando * Àn tempo-

; W' )füf'"

re belli, famis, neceffitatis, an diviti » paüperi ,

[ o

exp!icagq'æ in Confeltone 3

&c. Hzx igitur Circ

i

umftantiaé comprchenduntug

lg

Qu

SuxMARIUM

^ u] gari.verf D

y

äpp. är'c?mþmti.e petcatz quid ,& quotuplex .?'

400

"Al funt agorabantes tantum

(

40r

"Al fpeczem mutantes..

-Qis , quid , bl quibas aueilijt , cir,

402

i *qmmadn qaando.

n«

Necelfarió explicande fant fpeciem mumkk;.

(s

404» (Intelige mortaliter certó zmutantes 9

i

Ircamflantig ejusmodi fünt duplices :alid 469

ul

j

409 Etiay in. athu iiterno efficaci , non zneffcaci feni

C€

Pa

— plici, complacentze, fel dele

dicuntur aggravantes tàntüm intra ean-

y 005

- eift per fez ntendantur.

&Atio?is moro[4,

demn:

fpeciem: aliz fpecier mutantes. Circz.

AM

ho

Nullas Zggrafantes tantim nec

tUL

w

Jfantia aggravastes rantzm lunt: quie folüm

debere y eff [atis probabale.

elfarzo xexplz'cgzri :

ia

[

vge probabilius

àugent, velminuunt malitiam actüs intra ean-

cogn,i

4;?. 4!11

circamflantias mixtas.

ef , nece[fario explicandas effe

dem ipeciem pecéati, quando nimirüm cir-

D

atf

'411. Ratz

one majoris sateris.

cumftantia addita a&bui in fuo conceptu non

I

Exenjpl;z urquei ad n,

:

uf

f

involvit aliam malitiz Ípeciem diftin&tam à

d D

[

4

41; Rat£on

eaäjedi 'mult'zþlimti./ Exempla Ufquead

nialitia fpecifica ipfius a&us ; fed eandet ma-

n. 421

d. Circy,

litiam folüm auget, Vel minuit: uti funt ge.

:ircüfm?

p

mflantie meró Pel lefiter xäggmädntfs 9

neratim.

i. Május vel minus voluntarium,

ceffario explicanda no

5

u

ad n. 426.

?fsz. Excmpla Ufque

& libertas actüs.

2. Major vel minor intenfio

mäcl'

il

)

.

h

"

&

ASSERTIO..

velvehementia actüs. 3. Major vel minor du«

.. ratio vel mora actüs paccamínofi. 4. Ma.

p

p

p

'13,8 Mnes. cireum[lantia fpm'*e—v'i mntantes

jor. vel minor quantitas máteriz vel obje&ti;

"ortaliter nea

effarib explicanda fuut

Ut fi antea furatus 100. -hodie füreris mille,

^

n

dn eonfefioue : mullas circtrmflautias aggra-

ejüsdem fpeciei peceatüm furti commitis : at

ol

I

: d

?lft:fs :gwinf; ntce [Jario explicari deb

frr, valde,

hodie long&gravius; antea levius: ideóque cft

[]

XXx3

circume

€

T

d

ädæ. |

j

3$0 T5«l, Sacrau. Pars 1IT, Cap, TIT, 5ccf. 1. ,taæ Circumjfantz'gcmfi;

contra diverfas virtutes. — 1. Solani'Coi;:ihgnlA

circumflantia ag

gravans tantüm , non fpeciem

[

bunde dabunturin fequen-

tiam 2. Juftitiam. 3. Pietatem.. 4. Religio-

Nüfc

mutans. Exempla a

nem: quà ratione etiam , qui voto fimplici a«

:f'äfä!l

tibus.

flrictus caftitatis peccat, prater fpeciem pecca-

| frid

4c1

Circumftantiz fp

eciem mutantes funt , qug;&

a&tui novam & diverfam fpeciem malitiz con-

ti luxurig, circumftantiam voti explicare tenes

&01p0

if

tur , fecundüm omnes. . 2. Qui furatus eft,

ua aliam virtutem afferünt : quando nimirüm

g

explicare debet, an rem fatram , velexlocofa-

p

circumftantia addita actui ex fe habet propriam

fpecialem malit

iam ac deformitatem diftin«

cro , faliem fub dominio vel cuftodia loci facri

!

n

m

conftitutam vel depofitam : nam & h& cir-

éam à malitia; propr

ia fpecifica ipfius actüs

ia

eccati

e

*

adeóque actum ex matéria unius

cumflantia fpecienr mutat, furtimque facrile

!

Mb

(

vitii aut peccati transfert in maretiam alterus vie

gum conílituit contra virtutem. Religionis:

istat

ltem an cum violentia illata perfore , fic enim

Tis C

ti & peccati. — Tritiffimum eft exemplum in

peccato éarnis. Si enim hoc fiatinter folutos,

conítituit fpeciem rapine fpeciali malitia con-

T

tumeiie , contra honorem debitum proximi.

yf. f

eit fimplex fornicatio, contra virtutem caftita-

tistantum. | Si fiat autem à velcum perfona li-

5. Quioccidit, explicare debet , qualem perfo-

gultam

nam, an patrem, fratrem Gc. & erit fpeciale

gat , eftadulterium contra virtutem juftitiz :fi

Vi

autem fiat à vel cum períona facra, eít facrile-

peccatum parricidij contra pietatis virtutem j

ETU

gium 5

contra virtutem Religionis : fi fiat inter

an Clericum , vel Monachum , &cr&t fyeciale

pXa

affines , eft inceftus contra

peccatum facrilegii cum excommuuicatione

confanguineos vel

jl

pietatis virtutem. Si cum virgine invita eit tu-

Canonis; & fi Epifcopum , Cardinalem , Le-

u

gatum etiam cum excommunicatione Bulle

prum: fi cum vi illata , eft raptus, utrumque

Conz.

d

contra juítitiam. — Si contra naturam cum Íe-

Item »bit aninlocolacro; G turfus

Yf

ipfo, eit mollities: ficum eodem fexu, eit So-

erit fpecialem peccatum facrilegij cum pollutio-

dit

domia: Si cum diverfa fpecie , eft beítialitas.

ne templi ; ltem quomodo ! àan ex infidijs

veneno, maleficio , tuac enim erit homicidi-

p dt

Omnes hz fünt circumítantie fpeciem mutaae

I

um qualificatum, fcilicet proditorium, malefici-

tes, qui diverfas omnino fpecie malitias con-

Mil

tra diverfas virtutes adferunt a&tus ; ut intuenti

um: item 2mibmus auxiliis , quot focijs adjunus »

u

totidem erunt diftin&a peccata fcandali,

hu

Patct;

b etiam fpeclant circumítantiz ,

D

quz a&ctum, deftru&lá bonitate , efficiunt malum,

*

&üc. 4 Univeraiiter , qui alterum, faltem.

antea non pararum vél volentem , inducit ad

z

Ti WI'P(

ut maxime , fi facias opus bonum ad finem ma-

lii

peccatum quo'd-libct mortale 1iecum *paträn-,

lum ; v. g. puelle pauperi. des largam elee.*

dum , przter peccati fpeciem, hanc ipfam fuam

ia

- Pmofinam , ut inducas ad confenfum turpitudinis

D

induéLonem explicare debet, quia hac femper

M

intentz , &c. His ita fuppofitis; dicimus in.Af-

[

M

fertione

eít fpeciale peccatum fcandali contra charita.

*

L À

tem...Et fpecialiter quando foemina virum iri-

,'tl:rüm*alite

A

!l

ducit ad fornicationem v.g. id explicare tenee

.gi 'I!

tür , quia hoc de fexu verecundo à Confeffatio

&j «

f

Qpanes Cz'rwmþmn*c [pet.iefi: nutantes ,

nonpraíumitur: fecüs , fi vir foeminam indu-

lt i

neceffario explitanda [wnt &c,

xit: quia ex communiter accidentibtis , ex£a-

tente fuam fornicationem przfumitur , quód

ii

402 f ^ Ertiffimum apud omnes : ex clarotextu & -

vir invitaverit. Communis DD. Atque ejusmo*

?[?Ffflï j

tatione Concilij Tridentini allegati 4. 1.

di circumftantias fi confitens fponté mon fa-

N f

m

$. 3. Et raio eft: quia omne peccatum morta-

teatur , à Contfeffario confequenter inquiti

"

le fpecifice , feu infua propria fpecie ipfo jure

Mïyuns

examinari debet, — Exempla non ira certa jam-

P

divino explicandum eft in confeffione , ut 4. 2.

jam pono». fep. Nam notanter

"ii

di&dum : atqui etiam in eodem actu malitize

IL Dixi: Speciem-mutaates morta

liter. Seþixsq.O(.v :

5 Raïlü«

fpecie diverfe veré conflituunt divería fpecie

utique eft, fi circumflantia veniali vel levi tan-

W.

peccatä: adulterium enim & inceftus v. g. di-

thm malitià fpeciem mutet: utfi furatus €&

verfa fpecie peccata funt & inter fe &à formi-

'etiam notabite quid cumlevi aliorum fcandalo,

Fy:

l

ülri

catione fimplici ( utnimis notum ) ratione di-

vel ad finem venialiter tantüm malum , Vg«

AT

verfarum malitiammm contra diftinClas virtu-

uberiorém potàtionem.

Iem intelligendg

LO

tes À circumftantijs. defumptarum : ergo ne-

femper funt circu

mítantize cettb snortaliter mu*

Mp

€effarib explicandz funt circumflantim ille,

nos

tantes fpeciem.; . Quód. fi enim fint opinio

ET

fi.g,

qua fpeciem. mutant , feu novam fpeciem ma-

robabiles DD. aliquàm circumftantiam n

on

il

litiz a&ui peccaminofo adferunt. Exempla

mortalem vel gravem; Íed venialem vel lever

Won

funto

tantüm malitiz fpeciem adferre a&tui peccamie

li

*iQn

E

o

L Exempla clara & certa funt. — s. Infupra

nofo

?

ant cerie malitiam circumftanti2

*

tf

non differre fpecie à maliui

a fpecifica actás?

E

ln

allato peccato carnis,

Qui enim peccavit cum

i*

noníua. explicare debet , an ipfe vel complex

etfi adhuc tutiüs explices, ta

men fequendo o*

tutó'poteris non

NI

lls

fit perfona foluta , ligata. confanguinea , facra ,

pinionem probabilem , etiam

d

JXC.

mnes enim

2 circumftantie mutant

explicare. Exempla & cafus; allegatis Doctoe

Y

tr.7»

fP?Ciem? Ícu. diverfas fpecie malitias adferunt -

ribus & rationibus, exhibet. D.i:ïna pr

par-.-

mim

—

p

NG

2300

Bol Siramenz, usl Cop UT 61 Quæeïirea;g/znnæ-cäkþtmglæ. 351

j ümul i

| M—gïu

| Jää*ïfm quibus Poenitens fatisfacit integrita-

prehendit Hgaytam:, confänguineam ; facram , ve-

Q lz'ïlh

nfeffionis , tacendo aliquas citcumftantias

Iré comamittit adum adulterii, inceflüs, facri-

apparenter fpeciem mutantes: utpote 1. Spon-

geciefpm i

legii , proinde neceffarió explicandum in con-

d)

. dus vel fponía fornicans cum alio , non'aperi-

feílione, Unde ulteriüs, qui efficaciter concu-

endo fponfalia. refol.

U i

D]

y. Confeffarius carnali-

pifceret aliquam conceptu. confufo, cujuscun-

M

ter peccans cum filia confeffionis , nec eam qua-

que conditionis, aut aliquam quamcunque ex

litatem exprimeus refel. 12. Virgo, mas, vel

tota congregatione, in qua fcit multas effe liga-

puella primo fornicans, vel carnaliter peccans,

;

-

tas, confanguineas, &c. veré comm

itteret pec-

non exprimens fpoliationem virginitatis. refel.

catum qualificatum neceffario aperiendum in.».

14

.Xrr. Quiin loco facro exercuit tactus vel a-

confeffione,

Quod fi veró quis conceptu pla-

a

- us turpes citra periculum pollutionis , omit-

né abftracto concupifcat feeminam in genere,

d

tens circumftantiam loci facri. vefel. 1$. imo

hihil plané cegitando de ejus qualitate, pro»

. & pollutionem , fed occulté' omnino. refol.

babiliüs coramitteret actum fimplicis fornica:

:iu:mï u

16. fed mihi non placet, ob comimunem op-

üonis tantio.

Quia licét non habeat circume

S'a

pofiam.- Qui in loco facro furatur rem pri-

ftantiam fominz. folute , habet tamen totama

Vate perfonz non depcátam in co, tanquam.:

& Íolam ialitiam fimplicis fornicadonis, &

-in cuftodia, v. g. maríipiom audientis in ter-

ple Sacum , tacens circumítantiam loci fa-

nullam aliam. — Debet tàmen explicare in con-

feffione , fe..concupiviffe faemiaam in commue

-erit vefsl. 27. — Qui in inceftu commiffo non

ni , non ob exprimendam aliquam Ípecialem

explicat gradum proprium confanguinitatis vel

malitiam, fed ne mentiatur exprimendo certam

afünitatis , dicess folum commi& , inceftum.

perfonz corcupitze qualitarem. — Sic rect?Tam-

fifil

111.?03&3

véfol..31. Qui non explicat circumflantiam

butinus?. 1. c. . $.4. v 14. Y p.. Quamvis ali-

i t

diei facri, quando peccavit carnaliter , etiam. v«

terfentiat Sanchez 1. . AMeral. c. g. s.

g die fovis fancto , die Communionis. refe/.-

vide.

j quem

[

n

n

.32. Nifi forté flatim poft Communionem

FIUO

IV. Denique quemadmodüm ipfa peccata du.

os

.' vel Miffam fieret, — Item qui non explicat , an»

bia , ita etiam circumfílantiz mortales dubiz ,

y j

. blafphemia füa fuetit contra DEUM vel San-

p hu

neceffario explicandz funt ia confeffione.. Ug

^. i80s: an malum imprecatum fit malum ani-

erunt, if

mz , corporis , vel fortunarum , &c. Lugo

fi quis peccavit cum foemina, & poflea dubitat

fimpliciter , an fuerit foluta , vel ligata, aut core

, inito

— Cdife 16. 1. 253. — Ratio horum & fimilium;

um pue

fanguinea , juxta dióla s. preced, $. 5.

pf

r qam di&ta eft, quócejusmodi circumftantize vel

M

$. At hic circa predida reilat celebris

ngravem , vel certé non fpecie diverfarn ma-

hac hm

quzílio : utrüm. peccatum continens plures

litiam adferánt a&tui, de quibus tamen aliquibus

n dria

iterüm aliter..

malitias ex circumftantis poffit in confeffione.a

TV

dividi, Exempli gratiá: voto caftitatis aítri-

49f L. Quin etiam in actu interno efficaci ne-

Jicate tt*

&us peccavit contra caflitatem : potéftne pec-

ceffarib explicandz fünt circumitantim fpe-

catum dividendo ita fe accufare :

| COMEM

