gatam.

His ita- explicatis 5

z

À

quaritüf ; quot ,

,& quinam exX

dictis áctibus ;

]i

62,

Il Hunc

prdidtum tertium a&tum. dete

[

flationis ,immediate , infallibiliter ac neceffarió

fint de effentia €

ontritionis ? Mita hic opis

nionüm diverfitas.

Aliqui i fola deteftatioé

[

fequitur Q U

ARTUS ACTU $, dolor

[2

Quemadmodüm enim ex

n6 ; aliiin folo

dolore eífentiàm conttitid-

fcu triftitia mentis.

eft apud Aüil

qiüp

apprehenfione & fruitione boni prafentis a»

nis eonftituünt , ur paffim videré

*

fottO

thores, Dico brevitét; & ünapüä?ter.'

mati , neceffarib. fequitur gaudium feu letitia -

4

df

animum fuaviter afficiens : fic ex apprehenfios

& dl

lls

&c, abominatione , ac dete(latione mali pra

dutonis

fentis noliti, utin propefito, peccati omnium

Ef delor. & dere[latio £ffentialit

ercx Y ]

qiia de

malorum mali peffimi , natutaliter fequitur d«

Ontritió ninirüm gfrähtialitef , necinfó 64 —

E lingia

nimi dolor & uiítitia animum affligens, crue

.4 lo dolore veltriftitia, nec in fola deftitio-

UA

cians , torquens , à quo doloris ac wiftitie actu

fed in utroque fimül«. la

hiij

& affectu multüm pznofo , denomindtur peni«

he peccati eonfiftit ;

Henriques , Gonintk ,

alifsque citatis Lugo effi

I)

zentia, ac pet

illum defzribitur à SS. Patribus ut

fignificat Tridentiifum

WE

1.Pa-

difp. 4.feBl, y,. Et aperté

eap. 1.S.1. vifum :ac etiam Poéta 1. Pont.

indefinitione tradità,

Efl animi dolor & de*

Mim j

nitet ! O fiquidem miferorum ereditnr ulli ! Pa-

Ratio fumituf ex nátura ip

fmg

mitet| & fatlo terqueor ipfe meo! Dooiorigitut -

teflatio G c.

j äïcm,'Pl;

€ontritionis:

Gontritio enim dicit actuim, qui

L

kxisaliqu

feu triftitia illa nihil aliud eft , quàmluéla, &

t,e'n'iiS 35*

t

& afflig

at ac Velut costerat cor pocnt

inquietudo mentis conantis repellere malum

hüncà pecéáto ávettit :

Í1e

d hünc a&umn né-

lt w

1

prafens apprehenfüm , ut in propefito pecca«

Jim, Y

éeffarib oportét 'effe com

pofitum ex düobus

tum , & efficere, ut nunquam fuiffet in rerum

illis actibus: deler etifm affligi

t deteflatio à pecs

tildq:

matura, sícque acríüs hominem exagitans

ffentialiter inclus

t

€cato ávertit i erg

6 Contfitio €

atque ad fugam malíi extimulans , folétque in«

Oftendo btéviter in pä;ï't*iþe'ua'

lr

dicari hác phraft, Hes me miferum! quid fecid

dit utrüfngue; -

UT

ati.

M

€&c. — Cümque hac uiltitig vehementiüs inva«

efl de. effemtia þäo;itïj&;äf 1

ln

lefcit , non fiftit in fola parte rationali ae volun«

l Deteflasio pecéati .

fionit, G nou félus delor;

;

- Quià éónitritie a

fl

tate ,. fed partem quóque fenfitivam fenfibiliter

& , ut ïoqul-

Ui

bet forimal

itér opponi peccato ;

ccasdi exclnes

eccupat , & quandóque redundat in ipfum cor»

tur Yridentínumi, veluetat

tf pe

E

t

ii

pus, illádque immütat : hinc fufpiria, lamen-

formaliter eppo«

I'I nw

dere ! atqtii de

téflatio peccatt

ta,(ingultus,lachrima, deliquia,&«. Quanquàm

nittit peccato ; & peccá

ndi voluntatem directé

(ii

ldt: 1

hzc fenfibilis, triftitia in. corpüs redundans ,

ex fe , nifi quatenusa

non tantüm non fit neceffarid , tamen neque'ejus.

exclüdit : nonfie dolor

f fm

tali detettatione procedit , ut ma

nifeftatn elt :

defectus neceffarinm vel probabile fignumi eft

deeffe vel defuiffe verum dolorem , Stcoram

Unde idem Concl. Trident. in a

Iterà definis

Gm p

eap. Y« deteftatione

m in ree

Deo füfficientem ad peccati abolutionem.Qudre

tione e4d. feff: 14-

À offens

&OP

X:; i

t diéen$ :

Eff panitentia , q"

cenitentes non debent eífe fcrupulosé folliciti

DE

M

ini Ldia.

de habenda triftitia vel dolore ob peccata pér-

fam D

1éum peccati odia , & pio an

.LA

lore deteflamur:

petrata. Modo enim illud veré & ex animo fuo

mi& éontritiónis »

éé

j ,

deteflentur, per feneceffario fequetur haec tti^

|L Delór etiem eft d

Ntem Í

Q* nox. fela deteflatio

.

P

C

Nlam: fecunduüm come

l

fitia vel dolor animi , etíi forté reffexé nom

na 3.?3'9-

llmm

advertatur.- Etenim dolor ita neceffarió fequi«

tüuniffimam Sententi

am cum D. Fhon

P

$7. a. t. fuppl. Pocnitentid a€taal

is j gde.dque'

tur deteflatíonem im homine viatote , fícut

atis 5 titique

I.amm :

"fequitür gaudium ex vehementi amore. boni

Gontritio non habet locum in Be

"iv

ob defeclum alicujus effentialis req

uifiti ad p**

poffeffi : ut ex Laymanno jam füprà dixi. Ideó-

fcilicet, non

knfa DE

que hominesà Confeffariis ac Concionatoribus

nitentiam feu conttitionem , quia

funt cápaces doloris. vel wiftitia ; quip

pe a»

&fficaciter excitandi funt ad horrorem & dete-

Gof-

u

4

N

/

^t

^

- beol, Sdcvä*alm."-þaw TU Caþ 'J S'cö?., LDe öazi'rit?anä gecbathi, ä?i

' &mäünü !

ho

: forpi gaudio beatifico: Atqui Beati fine dus

— & Ex diéhis jari liquet, quotnam áctus (int. Ó

ia

bio habent deteftationem perfecliffimam pec-

de effentià Contritionis ex feptem enumeratis

! E(Mäz

catorum prateritorumt ergo. non folà deteílas

Nimirüms fertzus , quartuss & fextus, De-

tio , fed etiam dolor feutriititia debet effede ei

teftatio; dolor, & propofitum faltem virtuale

fentia contritionis fcu poenitentiz àctuális: quidz

Qs

emendandi & non peccandi dé cetero. — Reli-

n

quid fit; an in Beatis permáneat. penítentia has

qui quatuor actus non funt de effentia intrin:

bitualis, quod communius atleritui:

!

j

-

feca contritionis , fed vel praivij ; vel fubfequenz

T

87

Ill. Contritio primario confifht in deteflatia-

tes, néc oibnes fnmper necéffarib — Percurro

breviter:

f Sm,;,»

nt,ex qua neceffario fóguitmr dolor. ltaomninà

cemmunis DD; & ità fine dubio intelligändi

p

lL. / Prisiis allai, fcilicet récordatia &« 75 .

Navarrus, Suaren , Reginaldus , alii , qui cons

g'nitio peccatorum commilforum finé dubio

d

. ,ttitionem formaliter & e(fentialiter abiblutäxih

jeptim

iteceffarió praicedere debet actaalem conttitio:

deteílatione confitlere docent , licàt eam ne«

ceffarió fequatur dolor: Refpexerunt enimad

rem & deteflationem peccatorum; proponens

do fcilicet Voluntati objectum derettándum &*

j pecca:i;

id, quod in conttitioné precipuum eft:. Ra«

m grudi

tio jam data eft. V. 7. quià deteltatio forma-

dólenduth : cüm Vvoluntas ton poffit fierri in

RT

incognitum, . Qualis áutem debeat effe illa rez

litér opponitur péccato, & eft neceffaria caufa

Ma hi

cordatio peccatorum 1n ordine ad confeffios

dolotis, à qua étiam dolor ( alioquin'de fe indifz

f d

ferens) honéftus & utilis fuám Ípecificationem

Acms videbitur fio locó cap: 3. cüm de exa-

nf vt

miné praio requifito ad confeflonemi; Se-

trahit. Ideb enim dolothoneftus & utilis ett ,

i g

quia procedit ex tali deteflationé peccati fub tali

ceidus atius , pia illà cogitatio de reconcilian-

N

do fecum DEO,etiám regulatiter; at non necef-

J

motivo honefto & füpernaturali , utpoté quiá

eftoffenfa Dei , &c. alioquin futurus inutilis &

darioó & femper prcedit, ut experientiá pateré

potelt; — Quintusaius, petitio venig explici-

- inhoneftus, fi éex alio non honéíto niotivo dete

.ffcniiä[im

ia; fimiliter communitér, àc nom neceffarió

| flstionis procederet ; ut fi fur füa fürta deploret ;

iémper contritionem ctoinitatui.

Jàm enim

quia deprehenfus debet fieri longa Littera; feu

Jl i

implicité petis veniam , dum ferio dete(laris &

- Lirigüa campana campeftiis.

doles peccando DEUM offendiffe: quanquàm

d infoäwu

68 . 1V. At, nónne ipfa nomitia; Paitentia c*

Valde expediat etiam exprefse, formaliter & hu«

-gquc.'ïm--

ontritio pracipue penam , dolorem , Compunz

étilt

&ionem , àc velut coritritioner cordis impor-

niiliter peteré veniam olfeníe , ac remiffioneri

&ulpz commiffz ; atqué animitüs dicéré i sasfes

at Til

D

tant? Ettam fácrà Scriptura; quàm SS. Patres

j

vére niei IDeus, (ecundsm magnara mifevricofdis

!

"

Paffim pcenitentiam vel conttítionem per do-

um tuatn , C'c.

j j

. lorem ; plan&tum, poenásque definiunt ; ut pate£

ii 9

Il Seprimiué aBs tandemi, voluntas àc 72

. Vócis áliquot allegatis £p. t. s. 1

Efgo poe-

jl

niténtia &t contritio pracipue confiflit ii doz

priopofitum fatisfaciendi DEO offenfo , ac pec«

catum in fe vindicandi ; utique fpc&a; ad Sa- .

a

lóre, triflitia, peenai; &i A. go confequeus

« b

ram. Nonenirh ficdefiniunt , qua(i aüt in fo«-

cramentum Poenitentie : átnon ad primam par-

tem ; contritionein ; fed ad tertiám partem , fa-:

uüdmm

lodolore , aut in eo pracipu? confiftat ratio f*

tisfatlianem ; pertinet;

Quin extra Sacramens .

yalie ifv'

fentialis poenitentiz? ác contritionis , féd quià

y nf

dolor eft notiot , quipp? fiepe ia cofpus influ-

tum, àd veram contritionem ; étiam perfectam ,

eis , ut füpfà notatum : cüm tàmen neceffarig

hequé ex natura tei , neque ex pracepto aliquo

| g.m!W'

füpponat deteflationem tanquam fui caufam ;

heceffariá eft illa voluntas fatisfaciendi Deo par-

ticülariter in hac vita; uti &contra Sotitri ; alie

u

j

féd minüs manife(lan: vel apparentem. — Alio-

D

quin fzpe etiam deteflatio & averfio à péccatis

ósque-) éx comniuni docent Südrez bie difp: f

k

$. 8. Coninck difp. 2: &. 60; Gobat,, lphab;

u Mm L

eprintitur, ut Ezecliclis33; v. x2. impietas

émpit non nocebit ci, in quacunque die conver[us

Confit: Gafii V1 1;m:43: Neque énini facra Scri-

fmlllw T

(ideft averfüs

ptura vidétut nos ad farisfaciéndum DEO in hac

gatst

per dete[]ca'tif)ne'm )fuerit JE i5

Vità obligare aliter; quàm nos humiliando co--

lg

q!

pfe:m fa.

&. lif.

£am DEO , & abominando dolendóque noftram

at

imptobitateni; Et fj quid ampliüs exigere

jj

-öum propofitó nos : peccan di dé ététiso. t&s

ific

Videatur ; abundé fatisfit ; tum per omni contri-

j

p

miffive, Et quid de reliquis adtibus ?

iioni ánnexum votum confitendi ; acceptandi-

h

hi

D vetam poenitentiam & conttitionerm

que poenitentiam à Jadice Sacramentali injun- .

j/

65 I A

3

fine dubio requiritur ptopofiturh emens

endamj tuim fnaximeé per féxrum atbum: fci-

j^

dándi , íeu mom peccandi de catero; Utrüm

licet propofitum emendandi vitam ; adeóque .

;fifi'*is'

&uteri fequiratur ad effentiám contritionis pros

fervandi otinia prcepta DEI & Ecclefie : & .

li

;und

pofiturs formale exflicitum , an vero fufficiat

confequenter etiam humiliter perferendi flagel-

"

la DEl; quibus illi in nos forté adver

homh '

propofitum virtualé implicituri neceffario con-

Fer,e p a'f :

tentüim & imbibitum in ipfo a&tu feriz detefta-

&uerit Gcc:

Jo

; i

(l

IV. Rt hifce explicáta manet definitio con- 73

ii

tionis & dolóris de péccatis, quateniüs fant of«

fenfa Dei, caufa eterttoi damnatiónis &c. de hoé

éritionis gereratim. fumptae potiffimümi quoad

TU

j

Diffe-

[

pluribus neceffarió agendum erit inferiüs fuo'

genus, fcil:ice.t- 4-',:e/i'atimem d f(glgrem.

loco feti. 4. bujus sapitis,

dex

quPB

n

n

272 : d beol, Sacram. Pars lll, Cap. l1. Sedl. 1. De Contritione genemtz'ni.

78, Non fufficiat iantkmtvir!ualis »V g. amor Dei y.

j

rentia abaliis deteftationibus & doloribus ex- -

79. Miniss iinplicitus in fola vuoluntate de cazero non pete

-

primitur per unicam voculam , peccati , intelli-

tándí ;

endo fcilicet. peccatum fortaliter & "T heolo-

$0. 4ut implicitus in

ilefdeïio doloris,

$t Vel in dejidério abfolutionis.

M

:

(l

icb, quatenüs contra Deum fe» effenfa & iu-

juria DEILef. . Quam differentiam Concilium

82. Nec etiam Jufficit gualiscunquc formnlis

"

citus.

d-cxgrfi-»

"Lridentinum clarius expreffit in fecunda defi-

$3. I1. Delit effe f,dpcmaürälis ,

l

"

nitione tradita feff. 14. cap. 1. Ef? pesitentia ,

d

8$ 1amexparis þr:'rz:x;/')'ii effeclivut,

quà offenam Dei cum peccati odio, ( pio animi

$6. Guàm ex perte motivi.

[j

87 Uode non [ufficit dolor meré zaturalis,

dolore dete[lamur : eámque differentiam G ob-

[

jetum formale contritionis, quatenus fcilicet

$88. 1. Debes effe Uoiver(alis nfpeäg 0mnium -þeccnn.ä

Tum mortálium,

d

peccatum offonfa & injuria "D ELcft , generaim

[

89, Nentámen requiritur extcn[ib eju5 ixþliu,'m, ad [in-.

laté explicatam habes cap, 1 .e£t, 1.$. 5 .per tor.In

gsla per diflinclos actus

jken

fpecie autem differentia Contritionis , perfc-

f

90. 4ut ad [ingula ut diflinclà. recitata , efto apfi;num

L LE

&e, imperfe&te, defumendaeíLà motivo fpe-

f

ciali , füb quo contritio quevis utilis peccatum

9 1. Sed fufficir exten[to ejtsdem a&us doloris implicita ad

[ingula mortalia i» corfufo appreben[a,

l

dol

deteflatur , de quibus in fequentibus.

4, De doleré venialium, Uíque ad n. 98,

Vi

S. Ay.

98. IV, Debt:bej]ä efficax, Ufque 34 n IC2,

q

D

Aflertio,

ff contritio bác quaffione

N

[

j ,zuotqplex €

li

explicata

ZMnis contritio fufficiens ad vemiffiontm "&

74

. peccatorusa,debes neceffario effe dolor fa"r-;

qi

v Uplex. Una perfecta & (impliciter dicta

P contritio, quz concipitur ex motivo Ghá"

malis in S2ceamento : (ppernaturalis femper :

M

DN

ritatis , dolétque de peccato quatenus eft offen-

univerjalisre[petiu maortalium: & effcax ,cum

fa DEL fummi boni, füper omnia dilecti: éit-

implicito (altem prapofito emendandi , confiten-

l

de

que juftificativa peccatoris extra Sacramentum ,

di , fatisfaciendi , G

etfi non fine voto Sacramenti.

Alera eftcon-

muniffima.

Joe 'u:fufz. Ett Fota com.-ï

p

vritio imperfecta, & proprio nomine dicta 44r-

A

ud

fritio, qua concipitur, & peccatum detefta-

&;a

türex alio motiyo inferiori, v. g. ex metu ge-

Delet effe . dolor* formalis im Sacramenta

y

hennz & penarum &c. Et non eítjuflifica-

Ontritio, prima pars materialis Sacramen-

"

L

ti Penitentiz , neceffarió debet effe dolor

Atgy

tiva peccatoris, nifi cum Sacramento mortuo-

rum, Baptifmo & Poenitentiá.

Unde fic di-

formalis , quo nimirum voluntas veré & expli-

n

cité doleat ac deteftetur peccatum ut Offeníam

&z : Contritio , quód peccatorem perfecte &

D

DEI. Communiffima , & certiffima poft Con-

LT

proximé difponat ad gratiam fanctficantem ,

ipsümque peccatum omninó deleat, ac veluti

cilium Tridentinum feff. 14. c. 3. tam claré re-

Ua

quirens & exigens conirztionem ad Sacramentü.

€eonterat..

Attritio veró dicitur , eó quód pec-

jte

Ponitentiz. Verbaautem Conciliorum, ficut

R

catorem aon penitüs difponat ad ipfam gratiam

fanctificantem , fed folüm ita difponat , ut cum

& quarumvis legum proprie &fimpliciter,adeó- .

N

que in propofito, de vera formali contritione ,

Yi

Sacramento capax fit gratie ^ fanCtificantis ;

ipfümque peccatum períe immediaté nofi de-

& dolore ac deteftatione peccati , intelligenda

càul

funt. INon ergo fufficit ullus dolor tantum vir-

leat vel conterat , fed folüm quafi atterar , & ita

tonfi

tualis & implicitus , contentus in alioactu, qui

applicet, ut per Sacramentum remiffibile fiat ,

BU K

que latiüs patebunt ex dice

non eft contritio,dolor & deteítatio peccau for-

j "It

pdis de üpgulis in

maliter. Exempli causá:

J*

pärticulari.

E

75

Antequam autem particularia utriusque

L. Ipfemet actus amoris D E]I füper omnia

78

A

Cqui fimul eft virtualiter & eminenter contri-

h

hujus fpeciei explicemus , melioris ordinis gra-

M

tio , ut fuo loco patebit, ) etfi fe folo fufficiat ad

tià, prius explicandz funt qualitates doloris ac

| ll

deteítationis in communi , qualis nimirüm de-

remiffionem peccatorum , mon tamen fÍufficit

v

D

beat effe dolor in omni contritione generatim ,

ad Sacramentum Poenitentiw , cujus pars ef-

m

feu perfecta, feu imperfecta fufficiente ad ju-

fentialis eft. dolor formalis de péccatis com-

LT

ftificationem ac remiffionem peccatorum ,

miffis, & non amor DEI fuüper omnia , fecun-

Facili-

dàm communiffimam "Theologorum Senten-

tam cum, quàm extra Sacramentum.

tiani.

L

tatis causà , nominabimus folüm dolerem : fem-

Attamen in praxi non eí fcrupulans

NT

per fubintelligentes etiam deteftationem, quip-

dum : moraliter enim . vix fieri poteft , quin

D

pé effentialiter prare

confeffurus , adeóque de peccatis fuis actu co-

Y

quifitam, juxta dicta fupf—

!

xiüs , prafertim $. z.

gitans, fi eliciat atum amorisDei füperomnia,

lh

non etiam formaliter doleafde pcdc;itis fuis, etfi

|

"ii

dv

QUJESTIO I.

forté fervore amoris abforptus, dolorem füum

P

N

nonadvertat. ..

D

i

Qualis debeat effe dolor im ommi Contri-

D

:

tíone g:neratim?

lL Multó minüs fuffiit dolor implicitus

75

n

i

W WH

À

SUMMARLÍUM.

in fola voluntate impofterüm non peccandi :

ïümülm

734 Gentritio ad Sacramentu

m fufficiens nace[Jarib debet

cüm propofitum non. peccandi de catero flare

€ffe 1, Delor

poffit

mgm

formalis !:a nt

Wi

um

EEE

i

l

! Xïbäol.ifackmm. Fars 1l &Z*ap. D &dl. l, De Connitime.gem;atikz. 273

Dij;

p

*5

7 3goffit cfxm"*compla,kentiä de peccato prateri-

EU

to0: quam tamen :complacéntiam neceffario

excludere debet dolor requifitus ad Sacramen-

äu;grnatnralf: ]Emp?f.'

Mupi—

tum & remiffionem peccarorum , fecundüm

omnes,

: .Ontritio fufïiciens &.neceffariä aö*' remif- 85

;

$o

IIl Non fuffiit dolor implicitus in defi-

fionem peccatofum, five cum, five fine Sa-

derio doloris , fi nimirum optes dolere; aut do-

cramento Ponitentig, debet effe dolor fuper-

leas te non dolere , fi reverà abfit dolor de pec-

naturalis ex parte principii & motivi, fcilicet 4

m

catis: nam dolor de peccatis commiffis eft pars

*Deo & vropter Deum ultimaté.. Ia (fané con-

effentialis Sacramenti , non defiderium doloris ,

tra przcipuos "T'homiftas ((ajetamum ,. Sotum ,

ii

vel dolor d& carentía doloris. Monent tamen

Fitloriam,Canum,Ledefmam,alios docentes,at-

iterüm Doctores pro praxi : quód timorate con-

tritionem folis naturz viribus elicitam , & ob-

diy -

fiientie, cüm optant dolere, vel dolent fe non

-horrorem nocumenti temporalis füfficere ad

t ij

dolere ,. plerümque habeant verum. formalem

juftificationem in Sacramento Baptifmi & Po-

:lvc;r»ja,

dolorem , ctfi ipfimet non percipiant: unde eo-

nitentiz. ) Jam poft Concilium Tridentinum

]

rum dolor non eft de catentia vel abfentia dolo-

communis & certa Sententia DD. teíle 'T'anne-

$

fO. cit. g. 6. n4m. 86

tis quoad füb(tantiam , fed folàm quoad quali-

z.

. Layman.bäcw €4p. X. ". 9.

?

tatem doloris, quàd videlicet non habeant do«

Probatur breviter:

retif

lorem intenfum & fenfibilem &c. quz tamen

l. Debet effet dolor fupersaruralist. Ratio

4

qualitates non funt neceffarize, quare talibus ab-

generatim eft : quia omne medium debet effe

[ at

il

folutio negafida non eíl. - L(füu;, Hurtadus ,

proportionatum ad fuum finem : & difpofitio

aliicum Gobat «. z 11. -

b

3

fiam

débet eífe cjüfdem ordinis cum forma indu-

di, ib

$1

IV. Neque fufficit dolor implicitus in defi-

cenda; atqüi poenitentia & contritio in homi-

z

Dupate

derio abfolutionis; feuin voluntate defiderante

ne peccatore eft medium & difpofitio necetfa-

percipere fructum Sacramenti Poenitentis (pro«

riaad optinendam gratiam fanctificantem: -quae

ut docuerunt olim Sylvefter; Rofella , Angelus

eft finis & forma maximé Tüpernaturalis : efgo

& c.apud Tannerum difg. f.4. 6. nutig. 73. mo-

& ipfa contritio feu poenitentia füfficiens ad

dutin

do poít Tridentinum fine dubio non docturi )

remiffionem. peccatorum & juftificationem ,

Oa

ldque etiam fiífola venialia confiteatis , juxta

five cum, (ive fine Sacramento deb

t f

communifimam DD. Nam fecundüm Tri-

4

et effe fup:r-l

naturalis, G quidem

t

dentinum dolor formalis eft pars effentialis Sa-

- lL. Ex parte principtj effettiui.

: Debet nimi-

85

Of

cramenti Poenitentig abfoluté, quacunque pec-

rüm elici contritio cum fupernaturali & fpecia-

voll C

€ata confitearis', five mortalia, five venialia.

liDei auxilio;feu gratiá a&tuali excitante,moven-

TOR

Ubi enim lex non diflinguit , nec nos defítin-

te, adjuvante, & concurrente ad talem elicien-

[

t

guere debemus : atqui Saramentum Poeniten-

dum utilem dolorem ac deteftationem pecca-

um, Lï

tiz femper debet conliftere fuis partibus, etiamfi

ü.. Quamobrem Concilium Tridentinum feff.

ii

venialia fola confitearis: ergoGtc. Quare gra-

14. €. 4. diferté dicit, áttritionem, quz juncta

viter peccat , qui etiam fola venialia, vcl ob

conti

Sacramentó Poenitentiz impetrat Dei gratiam ,

o

cáulam mortalia jam legitime priüs confeíla ,

effe donu&s Dei & impul[um Spiritus Santli mo«

.

*

* tuni

confitetur. fine. omni formali dolore

: quia

ventit ,Gc. Exfeff. G. can. 2. de juftificatione

non ponit materiam Sacrament ,' adeóque $a.

lïit)l&*ïl?"x

ita fulminat : 5Í quis díxerit fise praveniente

tramentum nullum reddit aut ad ininimum &z

Spiritás. Santit infpiratione Ó adjutoric bousi«

,opcccafim:

certiffimé periculo nullitatis Sac

*

ra;ngntqm &íe

zen cfede're,[cemre,diligen, &ut penitere po[fe,

Sacrilegii exponit.

fipt g

82

ficut oportet, ut juflificationis gratia conferatnr ,

entte

$. Denique non :

füfficit etiam d&lor forma-

anatbema fit.. Sic 'Tridentinum , & ante illud

if

lis & explicitus : ut. r. vel non de ipfo pecca-

olim idipfum definitum eft in variis Conciliis &

to commiffo , fed tantümde pocna , vel alio cf-

nominatim Arauficano l, Can. €. $i qmis dixe-

yn D

feCtu malo confecuto , infamia , morbo, &c.

rit per naturavigeren bonum aliquod , quod ad

js p

2. Vel non de peccato ut commiffo à fe tari-

ccati .

[eluté pertizet vita, cogttare, aut eligere;feu [in-

quàm reo vel peccatore, fed folüm de peccato

gulari & f(alutari predicationi con[entire poffe ,

jnd d

. us

abíoluté in abíftra&to confiderato.

3. Vel de

confirmat ab(ame. illuminatione & infpiratione

peccato ut à fe commiífo, at nonut eftoifenfa

Spiriths Santli , beretico faltmr fpiritu. Hzc

TU

í qmll

DBI, quatenüs ícilicet commiffum contrale-

ibi, apud Layman x. fige.

yid

j

u

gem & voluntatem Dei ; ipfum Deum offendit

Ill. Ex parte motivi. Debetnimirum do-

8é

acinimicum reddit; fedfub alia ratione confide-

lór ille contritionis vel attritionis elici propter

jl

i

rato v. g. quàtenüs eft contra honeftatem na-

motivum aliquod fupernaturale , füpernatu-

turalem , malórum naturalium caufativum &c.

raliter fcilicet per lumen fidei cognitum ex re-

,

se quibus infrà.

4- Vel etiam de peccato , ut

velatione divina. Ratio patet ex diclis ». pra,

eft offenfa Dei, at non propter ipfum Deum,

lmpllfl

i

cedenti.. Nomhocipfo, quod.Concilia requi-

eámque fibi recoaciliandum , fed propter alium

ri definiant principium fupernaturale ad elici-

«

i

finem , temporalem prefertim. Atque hac ipfa

endum a&um contritionis feu ponitentiz , e-

g j

omnia involvens fequitur altera particula ;

tiam fignificant ipfum a&tum contritionis vel

Pg!,n

qualitas contritionis utilis.

auritionis debere eiïc-fup

ernaturalem ex parte

Pans llI. SACRAMe

Mm

N

giga

X&--.P

D

d beol. Sacran. Pars 11 Cap. Ii. Seci. 1. Contrïgionc gmerwi?g,

Í

274

mofivi feu objecti formalis. Cur

enim requi-

talis homo effet juüps; &non Acfferty juítus : -E.rga

W

fi fufficeret

dolor & deteftatio poenitentiz feu contritionis

* bl

reretur principium füpernaturale ,

adus naturalis ex naturali motivo elicitus2

debet effet fic univerfalis, & fe extendere ad o-

li

mnia peccata mortalia , faltém nondim remif-

i

Hujusmodi erg

o motivum fupernaturale con-

debet neceffarió effe aut ;

fa : fdque vel explicit? vel faltem implicitz. U.

1

tritionis ac pocniterxtiæ

D

ipfe DEUS fub aliqua fui ratione ,

aut aliquid

crumque poteft fieri dupliciter. — Prime medo

i

ielatum ád. DEUM : ut fi doleas de pecca-

explicité extenderetur dolor ad omnia mortalia,

i.

to commiffo ; quatenüs avertità DEO , feu

quando quis de fingulis mortalibus à f commif-

iil !

fis diftlinclé recognitis eliceret fingulos dolo-

DL

qua

cenüs eft offenfa DEI , ut fummi boni fuper

omnia aman

di, contra amorem & amicitiam

res diítinctos.

Secundo modo , quando quis u-

nge[h

nico a&tu doloris elicito doleret de omnibus &

illi debitam : (bec folgzm eff motiusm contvitionis

1b

»

fingulis fuis peccatis mortalibus diftincte reco-

j 3

perfetta , alia attritienis tantim ) velut füpre-

1

mi Domini fuper omnia colendi , contra cultum «

gitatis.

Similiter dupliciter poteft fe dolot

yy; p

implicit extendere ad omnia mortalia , utinfrà "

d Ta

ipfi debitum z vel ut füpremi Legislatoris ,

contra obedientiam ei debitam :- vel utfupremi

num. IV. patebit. Jam claré & diftincté proce-

1]

i

dendo. Dico

í

Benefactoris , Creatoris , Confervatoris , Sal-

j

vatoris, contra gratitudinem ei debitam : vel

II. Nen requiritur exte

nfio explicita ün'gu; 85

dul

ut fupremi & juftiffimi Judicis fuper omnia de-

lorum dplorum ad íingula mortalia , ut nimi-

u

rüm quis de omnibus & fingulis peccatis mor-

B

teftantis & punientis peccata : vel denique doles ,

talibus totidém diftin&tos dolores eliciat. lta

quia peccatum animam coram DEO deturpat ,

BIN

'excludit à beatitudine, inducit poenas aeternas

Ccontra 44drianum, Sylvefhrum, Angelum, alios

Y Q

& témporales à Deo infligendas vel faltem per-

nonnullos) comimunis & certa SententiaDD.

üni

mittendas in vindictam peccatorum , &c. pro-

Suarez, , Conintk, Laymany Lugo, Alii paffim. -

feüs

Ratio clara eft : quia quando adeft vera contri-

[

ut fedl. 5. dg motivis attritionis magis fpecifica-

[

tio, vel attritio cum Sacramento , ftatim eo-

bitur.

Pfææ |

fufficit , fed vanus & inutilis

dem.momento fequitur juítificatio feu gratia

37

IV. Nonergo

1

af

eftad Sacramentum poenitentiz ac remiffio-

fan&tificans : fed poteftadeffe vera contritio vel

- Gtito

atttitio cum Sacramento , etiamfi quis explici-

nem peccatorum obtinendam , omnis dolor &

m d

deteftatio peccati naturalis tantüm , faGtus fci-

t? necogitet quidem , nedàm diftin&lis dolori-

Wigi

licet & conceptus naturalibus viribus propter

bus doleat de fingulis mortalibus à fe com- '

L0

motivum meré naturale ac naturali lumine co-

miffis: Patet 1. Ex Scriptura & Hiftoriis de -

imjt

£nitum.

Ut fi doleas de peccato propter na-

quàmplurimis fubito juftificatis , Davide, Mags :

fl

dalená , bono Latrone , Saulo, antequam de fin« -

'

turalem ejus ac-velut philofophicam turpitudi-

r

nem ac deformitatem , utpote quatenüis elt con-

gulis péccatis cogi

tare, nedüm deftinétlis dolo-

B

iibus dolere potuiffent. 2. Defacto re&iffim&

trarectam rationem vel honeítatem naturalem ;

A

abfolvuntur à Confeffariis graviffimi peccato-

Atf

vel quatenüs naturaliter eft inductivum pcena-

rum ac malotum naturali imodo ad tale pecca-

res , qui obruti fubito mortis periculo nullum

E

proríus tempus habent de fingulis peccatis co-

tum confequentium ; ut propter morbum , in-

Qd f

famiam,fupplicium. v.g. doles de hefterna ebrie-

gitandi , nedüm de fingulis feorfim dolendi. 3.

lepre

Certé neque in ordinaria Confeffione opus eft, :

tate, quia hodie caput acriter dolet , vel quiaà

ia

Domino vel Superiore actiter puniendus es &c.

ut poft fingula peccata itidem dicas: doleo , mi-

",

de quibus loco cir. infra.

Interim tamen jam

ferere mei Deus : ícd fufficit abundé,fi dicas poft

a

noffe debes , quàm meritó inter propofitiones

omnia enarrata : De bis emnsibus peccatis, aliute

W*J 1y

ab Iwwocewrio XL. damnatas etiam pofita fit

qut forte obliris doleo mi Deus, ex animo,Cr d-

ielra

te[lor meam malitiam , quid toties tam graviter

hec j7- cProbabile vl f(nfficere attritionem na-

i n

gnralem , modo boneflam.

qJe Deum (ummo amore dignnm offenderim, Qé.

4- Denique hoc effet. abíque ullo fundamento:

"w

$ U.

R

miferis peccatoribus imponere onus nimisgráe

ve, & (xpe impoffibile,tum ob brevitatem tem-

ts W&u

UniverJalis re[peclu 1uortalium.

*

D] [m

Olor contritionis omnis debet effe u-

potis

e

tum ob multitudinem peccatorum ac -

malitiarum : imó fxpe etiam periculofüm, Ut

t h

..38 L D

niverfalis refpectu omnium peccato-

dum poenitens inhzret uni peccato deteftando.

" lmdl

rum mortalium , ita ícilicet ut fe vel explicité

N

4f

vel implicit& extendat ad omnia peccata mor-

dolor fe ad alia non extendat , fed alia prætcreat;

aliis forté de novo titilletur.' Quare & Confef-

Th T

tilia ab homine- commiffa, & faltem nondum

D Sngï

remiffa. Certum apud omnes. Ratio clara eft:

farius, quando advertit poenitentem alicui cti-

mini valde addictum efle , v. g. tollitiei , vin-

L lmPhi

quià nullum peccatum poteft remitti absque

ponitentia, dolore & deteílatione cum propo-

di&z &c. non debet inculcare fpecialem dolo-

t

bl uunu

fitoerzendandi: atqui unum peccatum morta-

ris actum circa illud peccatum , cüm pericue

Vgl

le non poteít remitti fine alio : peccatum e-

lum fubfit, neillud feorfim non ex animo dete-

N

m*l&sfg

nim mortale non remittitur,nifi per infufionem

fletur, fed de novo magis implicetur ,fed potiüs

ratie fanctificantis , que fimpliciter non po-

generalem ferium dolorem de omnibus pecca-

j

EU

ti surgeat.

,Fc&-üarc cum ullo peccato mortaliþ; alioquin

Hl

X

-

^.

/

$9

'&.4,../

|

Il

S beol, Sacrai, lPai::wI[I.'Cäf.x II. Seä, 1. De €0ntrz'tz'gm gezzæratim. | 275

m

. ]l . Neque rbqui'riturv extenfio ejusdem a« . lum omninà excipiat ; quod nón deteflare velii ;

Httng

SAO/

TM

&üs deloris ad omnia & fingula peccata mor- 'fi memoriz occurreret : dicendo v.g. DEUS

Md

talia diftin&te recogitata ; feu ut dolens, infli- / meus! doleo de ominibus meis peccatis quomo-

L

[!

LU

tuto. examine fingula fua mortalia fibiin me« — docunqi cominiffis ; quibus tuam bonitatem of-

fendi; perdidi ; infernum merui &c. ^ Hie

l fim [7]

moriam revocet oniniumque actu recordatus ;

hd

deomnibus doleat, quantuni eít ex vi contris.

eniri generalis dolor finé dubio implicité fe-

Qu

tionis, & per feloquendo, ta (contra Nu-

extendit ad ommniá peccata mortàlia tam. oc-

lii

V

gnum , & plures allegantem Tannerum 4ifp. y.

urrentia ; quàmi nón occurrentia memorig ,

Jaric

q.6. num..28. ). Communis DD. plurimísqué

etiam occulta ; oblita ; ignorat

;

a5 contra quod-

congeftis Suarez difp. 4- fe&. 6. Lugo eit. Dia-

cunque praeceptüm;

;

l n

ls

na p. 3- tratl. 4.vefolut. x18. Gobat sss 97;

. Secnndomiodofic u

t &kþtefl;ä& fpccïäcä qui-

92

- ^ Atqueidipfum etiam abundé probat ratio data

'dem de urio tantàüm peccato mortali commiffo

u d

anmm. praced. Exempla GC textus Scripturae &

doleas; attàmen füb motivo füpernaturali, gene-

ridi d

: pud Tannerum folüm docent, quid alii fece-

fali; comrmufhi -ohinibus peccatis rmiortalibus

ii&ü&äyzs

lint peccatores poenitentes ; minimé autémi

ite commiffis:

Ut quando reus plutiutm di-

probant, effe neceffarió imitandos , & idipfum

verforum peccatoriumi mortalium contra plu«

ii

lmwx

. abomnibus faciendum. — Dixi tamen: Qaaz-

ta praceptá ;

dereftaris folum | adulterium

alit,n

15m e[l ex vi-contritionis ; * per (« loquende.

tunc confcientiàm ' vellicans 5 idcircó quód

j

/

Nemo enim dubtat propter obligationem con-

per illud fis-meritus infernàm ; beatitudine -

$ G

— feffionis faciendz , omnia peccata mortalia in

ternà excideris; Deüm fummum bonum tam

Angn'umu

n

memoriam debere revocari ; ut omnia fecun-

turpiter , & nequitér offenderis &c. cüm ille

düm fpeciem & numerum eplicari poffint.. At

reatus inferni , privatio beatitudinis ; offenía

l Müg&:";

feclusä."fobligatione confeffionis ; aut quando

DEI fummi boni reperiatütin omni peccato

du

deeít copia Confeffatii , certé nullum .apparet,

mortali, utpoté etiam blafphemia ; furto, ho«

r

preceptum, ita figillatim ; recogitandi peccata

inicidio; hocipío, quód fub illo motivo fin-

j g

in fpecie & numero , ad hec ut dolorem 'ac

ceré doleas. de. adulterio cominiffo; neceffarió

ummfi

contritionem de iis ad juítificationem fuüffici-

etiam doles dé aliis tiottalibus omnibus àte

us

tommiífis, adéó üt f1 etiam illie occurrent me-

entem elicere quis poffit:./| Sapienter tamen &

inds du

- falubrites monet Layman 4ie trad. 6. cap, 4- v

moriz , infállibiliter & neceffarió deteftareris

T2

3. fise. .. Utiliffimum effe. & femper fuiffe ; ut

etiam illa : adeó ut fit impoffibile, quod qüis fe-

Eilori

. homo ; qui dé peccatis juftificari vult; omnia

rio & (incere/déteftetur. aliQuod peccátum ob

jide Mi

& fingula mortálià fécogitet; & ea figillatim

inaliciárti liBrinfitam , quin (imul etiám detefte--

m delt

tut qüodvis áliud peccatum eádem malitia infe--

- déteftetur: 1. Uttantó cétuot fit dé vera fua conz

(s dala:

ttitioné, 2: Ut pro poená témporáli e9. ple-

&umi ficut eft impoffibile ; quód ob aütliotita-

;g&xïxme

&

niüs fatisfaciat, quó magis dolendo peccatá

tem folami Evangelii veré credam 'Chriftim

r yedt

commiffà in fe puniti.

3. Ut animum ad

eílefilium DEl; DEUM X hominem , & non

lo nl

vite emeüdationem tantó magis confirmet :

fimul etiam implicité .credam ; Chriftum effe

ecuit

quia firmius folet effelprdþoütgm párticulare

crucifixum, quandoquidem Evangelium zqué

d)

^

