in pártibüs verecündis 'in"vicen'*g afpicientes cum

&onttoverfiam., cuih DD. contrarium tommu-

7

fünt condemnandi :

motà fénfualitatis , feclbfo confenfu turpi, noa

:

ji

miter wäfïe—*rgmeä loquaintut de delectatione vene-

P

&&cati inortalis': Secus eft

-

z

1

Kkkk g.

i

d

-

-

i

64

d beol. Sacrament,-ï/ï Pars H. Cap. iV.

( ebez,.. Oppofitum autemdö&nc Bon"aci'na.; &

d'c—þerfokxnis diverfi

fexüs , tunc'enim femper eft

Se ipfum autem

| Salas apud eundem , & meritó mortale effe,cen-

morale p.riculum libidinis.

aípicere , veltan

y

gere ex curiofitate , vellevitate,

- fet Tamburin. eit. lib. 7. c.8.$. 2. . y. Quan-

ione , complaceatiá

, vcl confentu

do quis ita faceret ob deleclationem fenfibilem ;

fecluía intenti

quia tanta contrectatio pudendorum animalis ,

turpi, ordinarié veniale e(L; quiaminor eft inde-

centia & minüs movent ad turpia propria,quàm -

tam ferio facta ob fenfibilem dele&tationem ,

aliena: ut etiam in fuperioribus notatum habes..

principium ex fe eft impurz libidinis. Denique

694 lll Choreas ducere, etfi afpeCtibus, tacti-

fi ejusmodi fierent ex affectu libidinofo ad ipfa

animalia , maximé grandiora , non tantüm mor-

bus , ofculis, amplexibus folitis , delectatio fen-.

fibilis captetur feclusà femper intentione , vel

tale effet, fed etiam fpectatet ad peccatum beftia-

confenfu turpi , nullum, vel veniale tantüm pec-

litatis tanquam actus quidam inchogtus. E de

catum eft. Cajetan. 7 ('berea. Filliuc. trat£. 35.

his tandem fatis. .

€. 10.7. 224- Ubi fic dicit; Reffici diebus feflis -

-439-t698e2--t99-tt

(52-599862--269

:

mo» [umut probibendi a choreis , modo fiaut

pof!- Miffam j tum quia alias otio vacarent ,

€APUT. M

Sié

quod pejus ejfet $ twm quia fimt pro more Regto-

TRACTAT

DIX,

xis, ( pablicé coramaliis, ideóque magna ex

US À PPEN

parte aufertur libidinis occafio s. 'Tum quia vi-

"ABORTUS PROCURATI.

deuur eonciliatrices amoris, ( benevolentit -

MALITiIA ET POENIS,

inter adolefientes & puellas in ordiue ad matri-

"

nirsium. Sic illefapienter.

Juäcta u$ Commune Z'S*Cm:'iimtioms

69j

IV. Cantare , dicere , legereturpia, pecca

gIXTI F. GREGO R11 XIF.

tum eft juxta intentionem facienus; fi enim fi-

!

«PO.AIVuTIIiICQU M.

unt cum intentione vel complacentia turpi,'

mortale ; 1 ex curiofitate vel levitate tantüm, fe-.

clufo päricujo confensüs turpis, venialem cul«.

PRENOTIO

NE 's..

A

L Abortus

3

;

paumi habent; at vero componentes cantiones,

vel libros eutpes ordinarié mortaliter peccant

ST eje&id fætüs immaturi , ejisque698

i

ob fcandalum faltem aliquorum : quemadmo-

vel inanimisadhuc, aut jam anima-

düm etiàm comodias turpes exhibentes , de.

j ^bà

tianimá rationali. Retinenda pro

quibus itidem jam mentio facta.

'v:'vv)

raxi omnino videtur comrgunis

l

'&o6. . V. Mittere litteras amatorias , munera , &c.

Ariftotel, 4.7. de auimal. c. 3. fce-

erfualio ex

p

fimiliter- peccatum eít juxta intentionem : fa-

tüm mafculum animari quadragefimo , fcmi-

u

' cientis: Si enim faciant ex intentione libidinos

neum vero ocluagefimo dieà conceptione. In

)

fa, vel'animo provocaadi alterutrum ad illici-

1

dubio, qualisnam foetusfuerit , prefumendum

tam venerem , liquido mortale erit: fi ex fola le-.

efle mafculum ; ideóque poft quadragefimum

vitate , joco, vexatione vel recreatione , veniale

diem eje&tum fuiffe animatum , ac homicidiua

Í

perfeloquendo: Siadcaptandum , - velfoven-

obfervare facram Porniten-.

patracum ; atque ita

&um honeltam amorem in ordine ad matrimo-

tiariam, teftatur No/des apud Dianam confen-«:

nium, culpá vacabit, prafertim inter jam fpon-

tientem p. T. tr. y. vefel. $. Contra veró pra-

fos.. Intellige femper: perfe loquendo , nimi-

fumendum fuiffe , focmineum, ac proindé ante

rim , feclufo periculo proprio , velalieno: aut

o&tuagefimum vel faltem fexage(imum à con-

D

nifi [zriptio, pictura; &c. de fe valdé turpis effet,

ceptione diem ejectum, non fuiffeanimatum,

Qi

& ad libidinem provocans.

nec confequenter homicidium patratum , ut ,

I

VI. Afpicere animalia coéuntia

ex curiöflta-

6?7

quo minüs poteft, gravetur delinquens , mitiüs.

te v el levitate, feclufo affe&tu libidinofo,non nifi

cenfentalii. Et fàltem verum effe debet inordi-

veniale eff;quia id non multüm excitate folet ad

ne ad poenas corporales , quando criminaliter

$

libidinem;infüpereadem animalia, minota pra-

agitur ; tunicenim , quoad ratiónabiliter poteft,

fertim,ut catellos,catos,&c.niolliter tractare,de-

prazfümitur foetus potiüs inanimatus , quàm

r

mulcere,etiam eorum pudenda contreGtare, &c.

anirnatus , ut pluribus allegatis tenet Barbef4

L:

(res fané caftitatis amatoribus meritó fugienda?

apud eundem Dianam ilid. refol. 41.

t

éx curiofitate , vellevitate , nullà conceptiin fe

imputà dele&latione , non ni(i veniale effc docet

ce L Abortum procurare

*

.

lpm

ST ftudiosé quzrere & applicare me

ftn

Sanchez lib. 9. difp. 46. w. 15. Aliósque citans

Diana part.2. tract. V2. vefol.3 7.Quia indé non

E

id , ut foetus five inanimis adhuc , five jam

DN

X

tült

excitatur tam vehemes delectatio. Addit qui-

animatus ejiciatur, vel occidatur. , Duobus mo-

dis poteft fieri ejusmodi abortüs procuratio.

(

dem Diana. £r quamvis confricans intenderet ,

ut brutums (imen expelleret ex. cüriofitate il-

Primo , diretl? & per fe: applicando medium

i(qu

[)

fxsxl

Ind videndi , mon e[fe mortale

3

quia zon ff

vel medicamentum per fe efficax & ordinatum

mortale impedire bruti generationem , aut

ad expellendum vel occidendum fcetum :

uti

effiere , wt abartiat , ficmt mec ipfum necare

fünt potiones quedam medicatz , compreffio

violegta pregnantis , percuff;ones , pondera

( brutorum enim Domini fumus ) iicet oppo-

& non

füum f probabilias.

Hac Diana ex Sa4n.

gravia eidem impofita ; alia fegccma

, M(

j faré.

»

/

! -: 'Caþ.' IV De' Zloi*iü;.v

63*

Jaró etiam malefica, — Secundó dudireti

Y

£ame — dam illam Sixti V Confüitutiónem in "Mifobiad

18m , GU per accidens : utpoté applicando

phar- | punctisgraviffimi momenti moderavit, Acci-

macum vel inedium per fe folüm ordinatum ad

. pe verba formalia omni accepratione digna.

&onterendam fanitatem pragnantis, etfi per ace.

Primó $. 2. in fine, Preatélam conflitutics

cidens & pr&ter intentionem fimul foetum ex«

nem (ic duximss moderandam , ut à peccato fr

pellat , efve mortem inferat. De'cetero notum.

extommuncaitione contra perfonas. ibi eäprtjä.

€lt, aborium, ficut & quodvis homicidium,

Jes latá, tam quoad eos, qui batenus delie

poffe caufari aut phyfice & immediaté , aut mo«

querunt ;; quam quoad illos , qui pofl noffram

raliter & mediate , juffione, confilio, confenfu $

cov[Hitutionem in. iisdem cafbus deliquerint ,

Atem aut voluntarie , aut folüm cafualiter : de-

quilibet Sacerdos tam feculavis , quam cnjns«

nique aut certó , aut dubié; de. quibus ordine:

Vis Ordinis Regnlaris , ad. Córtfla fidclium

premifsà tamen neceffariá füummulá -dictarum

confe[fiones audtendas , & ad bas cafus [pe«

Cpn[ïitütionum Pontificiarum.

efaliter per loci Ordimriumdepntatm plenam

All. Summa Conflitutionis 9ixtine,

€ liberam , in foro confcientia tanitam , abfols

Ixtus V. Cov[htutione fua 87. edità 4nxa

vendi babeat fatultatem ,. eandem prorsus ,

—70078

1588. ivcipiente: 4d

L

quam iaem Sixtui Pradece[for fibu ac fuis Suga

e,j'?cud:qæf de ré no»

llra decernit fequentia,

cefforibus refervavit.

Primi $.1. Eos , qui pet fe vel 'in'terpq—'fitas

"Secundo $. 3. Quà verb. ad. pomas procus

perfonas abort(s feu foctós immaturi , tam ani»

fantium abortum fotf$ inanimis , aur exe

mati , quàm inähirhäyi » formati vel informis

bibentium. mulieribus , vel futsentinm vinte

'eje&ion;m prö;tlravgrint ; percüffionibus, ves

na [Lerilitatii , aut quocunqne modo abixiliuns

tienis , medicamentis , potionibus , oneribus ,

w( confilium eis dantium , ip pradilà Gonffi-

laboribísque mulieri pragnanti impofitis, ac

tutione Contental , ton(litutionem prafatam in

-

aliis etiam incognitis vel maxime exquifitis ra-

ea parte , nbi de his agit , ad. terminos juris

tionibus, ita ut reipfa abortus indé fecutus fue-

£o»smuthis , ac facrorum Canonum , & Concilii

tit , acetiam preynantes mulieres, que fcientet.

Tridentini , difpafitionem , Aatboritate adpofto-

pramiffa fecerint: teneri poenis omnibus Jure.

Iicá , teuore prafintium , tam quoad praterita,

Divino & Humano, Canonico & Civili flatu-.

quam quead futura , perpetuo redncimus verin»

tis contrà veros homicidas.

dé ac fi eadem conflitutio im bujnsmodi parte

Secundo $. 2. 3. 4. Eosdem incurrete irfegltþ

nunquam gmanaji-t;

laritatem : undé nec promoveri poffint , nec , f

Non obf

autibus bAdem Prædecejörïsï "0s

promoti fuerit, minifltare ; fed eo ipío omni.

ftri Conflit

privilegio Clericali, Officio & Bene(ücio eífe

ttiüne , quam quoad reliqua omnia,

prezey éontenta in bác uoffra. conflitutione , in

privatos , qua. fic vacatura referventur difpofi-

ffto vobore omninà permanere volumus s C&LeT zi

tioni Papz : atque inhabiles in füturum , etiamfi

que cóntrariis quibuscunque,

delitum fuerit occultum : Et qui foro Eccle-.

Hac Pontifex

Gregorius., d

fiatico fuat fubditr , degradati tradantur foro

Ex quibus vides ex illa Conflitutione Sixtiná

feculari capitali fententi puniendi,

nihilferé remanere roboris quoad abortum foe«

Tertio $, s. Similibus peenis vult teneri eos,.

tüs inanimis ; multüm veró per omnem modum

Qui fterilitatis potiones ac venena propinaverint

quoad abortum fatüs animati , ut patebit.

mulieribus, aut quó minüs foctus concipiant,

impedimentum praftiterint, vel ad haec quo-

SECTIO I

eunque modo confüluerint, vel auxiliati fuerint;:

nec non & mulieres ipfas , qui cadem pocula.

Jlortus fotós inauimati,

B

fponté ac feienter fumpferint,

|^ SUMMARIUM,

D

Qnarto$. ?. Infuper omnes, quicv.lnzlu"e vel

h

f02. Procurare alortun etiaga fütis ipanimati :)? ;'na

quecunque, velut principales, vel ut focii,

trinfec maortAliter malum.

M

lociz, confcievé ad tàle facinus commiittens

793. Refertur opzuzo:

H

d

y elzquanclo licere , jEil 4d firfans

n

dum, opem, confilium, favorem , potionem,

Qam Vitam preenaptis.

7044 Sed fl atuitur féntentia $eya ,

J

vel alia cujuscunque generis medicamenta fci«

Ticere hynqülezbz-. C

7064. Sol?uptur fundameuta oppofíta.

enter dederint , ac etiant fcribendo litteras vel:

797« Penas tamen , fcail. zrregnlaritatega 2oz dncurrunt.

apochas , vel aliàs verbis aut fignis juverint, aut

procurzates 4bart'glm fæ;*äs nondum anzmati.

799: Qualiter liceat indisedia

confüluerint, ipfo facto excommuünicationem -

procurare abortum fatis

j

incurrant , à quà nequeant abfolvi ( nifi in arti-

(zfndum ABimatz ?

i

eulo mortis ) neque etiam in Jubilao , aut vigo»

j Md!lfida

d

te Concilii T'ridentini, nifi à Romano Pontifice :

X :

Ntrinfecé málum & mortali

9

atque etiam ab eo duntaxar urgentiffimis de cau-

l

ter illiqït*um e&

2

f

foetüs etiam inanimat

i abortum procnrare?

fis,in itregularitate eà de causá contractá, difpens

directé

l

:eftenim Velut homicidium privativum,

fari pofit. NNon ob(tanübus , &c. sere foliro,

ütpoté impeditio vit» humanz in materiá

MU

n

du

quà fecundum ordinarinm natura curfüm

pros

IV. Moderatio Gregoriana.

t

'REGORIUS XIV. conflit. 8. edità auxé

Ximé ineffe deberet , de quo acure Tertulli

anus

7o1

in Apologetico c.

j

9. AINobis bomicidio femper

u

J 31. incipiente : Stdes Adpoflolica : tigi-

: ;'w;di:'&o ) €liá

9) Venteptum Wiero , dum ad-

[

kus

xR

636

. d'beol, Sacrament, 'ParsHIV;H Cäþ. IV

abortüs procurandi ulterius extendant ad caven-

buc pmä:l:':

in bominem delibatur , diffoloere

20n licet.-

dam mortem vel infamiam de futuro, utpotà

Homicidii: feflinatio efl , pfahibere

nafci :

nec refert , natam. quis eripiat 4nie

quando pregnans timeretur ex partu moritura ,

vel jam experta fit , fe in partu ad extrema dedu-

94 5

as diflurbet nafcentem. .. Homo eff,

j futurus ef , nam frutius in femine efl.. Et

ci: itemquandó pragnanti ex ftupro, adulterio;

qll

ex

D. Hieron. Sixtus P. V. in allegatá Bullá.

inceftu, alióvé coitu damnato, fecuto partu, iro-

Nimis enim imprudenter contra DE£ volun-

mineret periculum graviffie infamias pornz,

tatem e opponunt , qui , ut. $. Hieronym. ait,

imó mortis ex juffitia, &c. In ejusmodi cafibus

dum natura vecipit (émen, veceptum confovet,

etiam lícere tempeftivé procurare abortum fa.

confotums ! corpavat , corporatum im membva

tüs'nondum animati probabile cenfent Zorres

diffinguit : dum inter venris anguflias DEI

blauca, Bordonus , Lezsna, Trullencbus , alii

memus [emper operatur , üdémque corporis

apud Dianam p. 6. tr. 8. difcell. refol. 57. Sed

eveator & anima efh , iypie defpicinnt bonita-

mefitó reprobat communis DoGtorum etiamo

tem fguli , id eff «DEI, qui bominem plafina-

priorem cafüm approbantium.Sanchez eir. s. 9.

vit, fecit , «& volnit.

Sic illi : idémque fen-

Diana ibidem in fine, addens : 7»o anudio, f ve-

tit D. Augufl. 1. de Nuptiis &* Concnpife. c. Vg«

rum efl , faiffe- damnatmm . in. (ongregatione

?

:

x

relatus c. aligsando 32. q. 2.

fdn&i Oäïcii-

Ejusdem intrinfecze & morta

lis malitiz eft,

Senteutia vera: licer

elnþ»q*um); :

D

quocunque modo vel medio malitiosé impedire

T Ta univerfaliter Communior Do&torum, no-704

conceptionem prolis poft copulani , aut prolis

minatim Leffius /. 2. de jufHir. . 9. dub. 1C.

jam conceptz animationem , aut aliter fterilita

9. 61. P. Navatr. l. 2. de "VReflit. c. 3. num. Y4C,

tem procurare : cui flagitio paena homicidii de-

Card. de Lugo difp. 10. deufl. fell. . à mum.

cerniturjurecommunic. — Sialiquis , de bomi-

130. & lat Bafil. Poncius /. zo. de 7MMatzimonio

cidio, | Si alignis cau[a explenda libidinis, vel

€ 13- alii apud ipfos. Ratio validiffima fumitür

odii meditatione , bomisi aut mulieri aliqm'x

à fimili de pollutione feu effufione feminis vo-

fecerit , vel ad potandum dederit , ut non pof-

luntarià nullo unquam cáfu licità, etiam in no-

fít. geuérare vel concipere , vel ma[ci foboles , ut

ftro cafu ad confervandam vitam hominis ex«

bomicida. teucatur.

Verüm hic ontrover-

tremé peticlitantis. — Et quenam hujus ratió?

fia e(t perdifficilis, utrura praedicta adeó fint in2

[

an vulgaris illa: Quod procurare pollutionem

trinfecé mala, ut nullo bono fine cohoneflari ;

fit eontra finem naturalein feminis à natuta per

[!

nullo cafü ve] causá excufati , a€ licere poffint.

fe intentum, fcilicet generationem prolis? Atqu£

| Opipio : licere aliquando.

)

procurare abortum — foetüs jam concépti, etfr

No faltem cafu , nempé ad fervandarn vi-

nondum animati , equé , imó multó magis, eft

Tl

tam ptzgnantis ex prafenti morbo extre-

contra finem generationis , à natura per fe , non

modo intentum , fed jam actu attentatum , &

mé periclitantis, nullo alio remedio fuppetente,

licere directé procurare abortum nondum ani-

proximé attingendum , uti pulchrà exprimunt.

verba Tertulliani, & Sixti V. P. modó n. 1. re-

mati foetüs, docent DD. fané graves & multi fa-

tis. NNavarrus , Henriquez , aliisque congeltis

citata ; etgb à fortiori non licebit unquam etiam

Sanchez /. 9. de 7Matrimonio difp. 20. Layman.

ad vitam pragnantis co'nf;rvandam procurare

*

abortum.

Theol. Moral. l. 3. tratl. 3. p 3. 0. 4. num. 4.

Diana pgart. f. tr. 14- 7Mifcell. refel. 90.

Ratio

Dices utique cum do&iffimo Sanchez eit. s.

yotiffima eft: I. Quód eo cafu factus (it quodam-

?. Rationem, ob quam feminis effufio nunquam

liceat, non effe dictam fruftrationem finis natu«

1

modo aggreffor invadens quafi matrem, dum ei

periculum mortis creat : quem proinde jure na-

ralis, damnümque generationis pracis , fed.

turali liceat abigere, quensadmodüm & alios

quia natüra omnimodam feminis adminiftratio-

humores noxios invadentes naturam.

II Li-

nem negavit extra coitum aptum generationi ,

citumi eft ad. confervationem totius fuppofiti

propter apertiffimum periculum incontinentiz

abfcindere aliquod membrum etiam fanum. &

ex nimià delectatione , que in illa effufione fen-

innoxium ex fe , ut fi manu vel pede alligatus

titur. . Nambhinc, fiextra copulam liceret fal-

aliter non poffis evadere mortem atrocem à graf-

tem aliquo cafü eam procurare , homines ea de-

D

fante incendio , aut imminente ferá vel tyranno,

le&atione contenti minüs de p:oleggencïändä'

&c. atqui foctus nondum animatus eft pars uteri

curarent, ficd; impediretur ufüs matrimonii tna-

moterni: ergó &c. . IIl Ex duobus malis minus

ximo generationis ac fpeciei humane detrimen«

eít el'izendum, majásque bonum preferendum

to. Quz ratio & inconvenientia non habet

minori: at nónne liquidó majus malum eft mors

locum in abortu þröcurando fine dubio nott^

matris, quàm ejectio foetüs nondum animati ,

multüm dele&tante. ^ Sed pace laudatiffimi Do«

lg Ea OE m E RE

majásque bonum confervatio vitee matris, quàm

Coris, occurro cum Erinentiffimo Caräiha'le—

foetüs inanimis? IV, át quid tandem cum tan-

de Lugocir. z. 131. & fubfumo:

7

^

to matris difcrimine & detrimento confervan-

Atqui reverá , re bene confid

erata

$ eädcm'rä-

dus fit fcctus ille, qui ceri , pereunte matre,

' tio,& quidem fortiüs urget in propofito ; Nam

nuuquam animabitur,

: fi aliquando liceret procurare abortum;, omnino.

illam

Nec delpnt Agthgres, qui banc licentiam, — && majus efet periculum, quöfl homines

dele-

M

! Seä; l Dg Jäartz)-fgg;?s ;i(iänimüg

637

— üeleltationem ïoägä majorem. ipfius copulz ^. Midesegh ioong vïr(ïwiHæC:nä-ente deftino)

quarerent eo ánimo & fiducià, quód pofleaex rationem fundamentalem inttinfece & omni

&aufà poffit procurari abortus, partüisqueimpees- cafu inexcufabilis malitiz , ficut in pluribus a«

diri ( & fáné frequentior multó poflet caufa — liis, ut mendacio, violatione ligilliSacramene

prateadi abortüs procurandi, quàm pollutio- talis &c. ita etiam in hoc utroque cafü noftro

nis sícque homines adhut ea delectatione cone — petendam effe; non à damno actuali , quod atfe«

tenti minüs cutarentdeprole generanda, & non — tunt femel f4&a ; fed damno habituali & confe«

tantüm impediretar ufüs legitimi mattimonil,. €utivo , quod adferrent fewel licira , fi nimirüm

fed magna daretur occafío fornicationibus & ' vel in aliquo uno cafü licete noffent homines ,

ftupris, à quibus abferrere folet timor prolis,. — qui fuapté naturá corruptá ad malum proni fa-

pattüsque futuri : quitimor magnáexparte cef- — cili extenfione vitiosà paílim fingerent fibi ca»

fafet , fifcirent homines, poíleà ex causá licere . fus fimilislicentie , gravifimo morum vei na-

Obortum procürate. Fatendum etgó eftnatu- tüz detrimento, ltà rectiffimé fentis cum San-

Tàths ficut (eminis, ità & fotüsomnimodam ad- — chez depollutione fupra ».70. Idem à fortiori

miuiftrationem nepáffe citra finem generatio- applico abortui ibsd.in Min. fub[uspt. atque

his:atqueadeó, ficot pollutionis,ita& abortüs — utrmvis eqné majus affero malum habitualiter

proeurationem :

(inuPlicitgr & in emn-'rcamin, & confecutivé , quàm (it mors unius hominis

terdixiffe.

i

qualiseunque ; quousque afferatur liquidum &

: 08 Curüm quod wimium prabat ,

nibil probat.

efficax difcrimen : quale certé non elt, quód

- . Ratienesoppofite fententie , autnihil probant ^ "modus procurandi pollutionem facilis fic& ;n-

proabortu, aut efficaeiüis urgent pro pollutio« — oxius; media autem abortüs procurandi diffi-

nc. Namecce: Adl.Siratoneaggreffionisli- tiliajafpera, periculofa ? Ne credas : aliter expes

€et procuráre abortum foetüs inanimis; €erté — rientia conítitit, 'quoad cenceptam vel foetuma

longe violentiüsaggreditur vitam humanamíe- — diftarbandum ptoximis àcoitü feptimanis : cera

men abundans morbis illis acariffimis , quàm ^ té vix unquam talia, ut vel levem metuentem in-

minaalailla fübífantia fasüs adhue imanimis:, famiam abüerreantà flagitio. Parceverecunde

ergbàfoftiori, curfimiliter eo cafumonliceat —Lector in re noà verecündà ingracam motarm.

procurare emiffionem feminis ? quinimó , cut | Nam urgensurfit mearcana caüfa,

non etiam abortum fctüs jam animá formáti :

Pens € Limitatio.

cüra non minüs innocens poffit fe defendere ab-

Rocurantés quoiodolibet abortüm fotüszoy .

agereflore animato , quàm inanimato? Loqui-

nondüm ànimati , quantumvis illicité &

[

"mur autem de fotu inaninii remanente in debi-

malitiosé, poít Conftitutionem Gregorii XIV.

|

tà coaítitutione. hàturali & eapaci animationis.

neque irregularitatem contrahunt , nequeex-

Quodfienim fortas jam effet cotruptus, fiemo

tommunicationem à Sixto V, fülminatam in«

J

fiegabit poffe directé expelli ob confervandam

currunt, ut ex prznotatis ». 70 T. liquet; illasee

vitam mulieris. ( ficut & femen corruptuniad

nim poenas quoad procurationem abortüs foes

jervandam . vitàm hominis ) jam eaim aon eft

tüs inanimis ; flerilitatis &c. Gregorius reduxit

féctus, fed maffa maligna.

, àd terminos Juris communis , $8 Canonum , &

^. Adll Ommnin

o licet ob *cönfe.n;axxdum tós

Concilii Tridentini :-in his autem nulla fulmis

i

tüm ampütare partem : pars eaim nacuraliter &

natür excommunicatio in ptocurantes abore

. »principalitercít propter totüm , neq; membrüm

tum : neque intoto jure ftàtuitür irregularitas

h

hominis ullum,uifrin ordine ad totum , habetfi-

ex deli&to homicidii ; nifi homo jam actu vivens

nem per ( intentum à natura in univerfo. Foetus

& animatus interficiatur : quin in noftro cafu

«

aütem proprie non eft parsmatris, neque pro- expreíse declaratur eap. ficut ex litterarum. de

d

jtsr oiatem 5. aliüm habet finem per fe inten-

botnicidie. Ubi pofito cafu deClerico , qui mus

(

tüm ànàrurà, imb inchoative in fieri jam €

lierem ptégnantem per ludum . zoná trahens

n

M

€ondiltin&tarn individuum humánum. Cerie lie

abottire fecetat,ideóque de irregularitate dubia

d

| Quido magis proprié párs hominis eft femen , &

refpondet Pontifex ;; Quid fi sondwm erot vi

j

- aliquá Gftem ratione proptér hominem , quippe

vificatus fetus , mivifirae poterit ; alioquin

l

& ipíum nutrimentam parium condguarum -

debrt ab Alravis miniflevio ab[lineve. — Gloffa

de

ex phyficotum fcitist ergó &c.

s

Y

s

Ad li Si tibi minüs malum vic

letur :äbo'f-

ibid. E in fupra Allegatum e; 33 aliguis eod. rit,

Y

Adverte tàmen ex procurátione abortüs foctüs

ff

tus fortüs inanimati , quàm mors matris,quà tàne

inanimis inturri refervationem apud Religiofos

1/

«— Qem ratione majus malum fiteffutio ferinis le-

x BallàClementisVIILubi recepta eft,Aliz paes

jd

thalirer j eniciofi, quàm morshominis ; priefers

né h't/lit iceleri jure decret&é non incurruntut

M

tim Princiyis, Pontificis (anctiffimi? Nottri bene,

ánte fententiam judicis, ideoque non füntoftri

quos tàcitus infinuans adorem.

fotl

n

uak

- Ad |V. Eidem formá interrogo : ad quid

Confequenter eàdem

ïatibne -,,p'r'äeä'ilaä's pæ»y—ög

tàndemi càm tantó hominis diferimite & detri» — as irregularitatis & excomimunicationis mini-

*

j

mento recnendum fit femen ? nunquid enim

3

àb incurruntjattamen ob tationém vinso6. in

homo mortuus generabit? aut demenin cada« — fine explicatam, graviifime & omni cafü, criam

t

j

vere rdbefcens utile erit gencrationi ?.

iortis éx pártu irominentis previfo vel jam ex

i

J

éerto periculo, inexcufabiliter peccantomnes ;

u

Paas 1V. gACRAMENTa

^ L1H

Vi

P2

b

beol; Sacransent. Pars lV, Cap. lV..

638

z5 (Quis i»:xm golfit difpenfare ?1)

vir & mulier poft copulam ; ptolis conceptioné

g49.. Me eliam excommunicationem. .

-

vel animationem quocunque modo vel medio

j4 jurie, Fal

249. « qua tamen excu[at. omnis igmo

impedientes ; v

g. lefe retrahentes , & naturam

facti , etiam culpa

;

extra fpatgentes ;

muliet poft copulam femen

affeilata.

Bl lotas tra[fs fg&;xa ; zm s*

p20. Üuisabeap

D/23 -d&jöiäerje ? 'l

eiiciens , & faltem ex erroneá intentione impe-

!

diendi generationem , inverfo fitu , vel ftando

ga& Penareliqua.

)

Malitia, -

E

co&untes, fcemina poft copulam flatim urinam.

Ine dubió intrinfecé malum & mortale

i

urgens &c. Etenim univerfaliter prolis concep-

d

tionem, quz nata eft fequi ex copula, impedire ;

S

2

dire&té procurare abortum foetüs animati:elt

enim ferum homicidium, & fi à parentibus fiat ,

eít contra naturam & finem naturalem genera-

tionis: denique potionibus vel mediis quibusli-

parricidium, & quidem omnium graviffimum

bet in fe vel inaliis fterilitatem procurantes : fic

cum animz rationalis certiffimá damnatione

aeterná, quoad peenam damni. Certiffimum quo»

enim femen perpetuó fruftrabitur. fuo: naturali

fine generationis : idqueparüm & folism fecun-

que apud omnes, id nullo unquam cafu vel cau-

dum magis & minüs diftat ab effufione feminis

sápoffe licere: five conflet jam animatum effe

extravas. Vide Doctores laudatos à Diana /ie p.

fztum , five dubitetur , an defaCto animatus fit :

0 trogs Fefol. g 3« &* p.y.tr.14. Mifiell. vefol.o0.

five deinde abortus'in,cendacqr"proptqf Íe; ut fi

1

nenf, fivefolüm intendatur ut medium propter

Demum fermo femper fuit & effe debuit de

procuratione abortüs foetüs inanimis , & fimili

alium finem v. g.ad confervandam vitam ma-

tris,vitandam infamiam , &c. dummodó media

per f direclé intentá , faclá fcilicet per media

adhibita per fe tendant ad caufandum abortum,

.per fe ordinata & efficacia ad deftruendum vel

ejiciendum foetum. - INam ob caufam propor-

neque aliter conducant ad vitam matris confer^

vandam, nifi qüatenus caufant abortum. . Ratio

tionatam, faltem ad fervandam vitam matrisia

prafenti difcrimine , foetós nondum animati ab-

clara eít : quià non fünt facienda mala , ut event«

ortum indireclé tantüm & per accidens caufate,

antbona: atqui direclé occidere hominem ia«

adhibendo nimirum medium per fe directum ad

nocentem , intrinfece malum , & nullo unquam.

fanitatem matris, utpoté faCtionem venz , phat-

cafu licitum eft: e(tautem foctus animatus verus.

homo & innocens maximé:ergó Gc. Deabortu

macum purgativum feu potionem iedicatam

ad humores noxios expellendos, etfi fimul per

dire&té procurato loquimur. Quoad indirectam,

: aécidens & preter intentionem. fequatur abor-

veróejusmodi abortüsppocurationem ita diftin-

"

tus feu ejectio foetüs inanimíis , omninó licitum

guendum eft. —

eit communi confenfu Do&torum AVavarrzs c;

Quód fi. cer

tb vel probabili Medicorum ju-71 t

dicio, mater fimul um foetü ante partum mori- -

RU. us p P

/ag- ". A6. P. Navarr. Leffius, Sauthez , Laye

$pan, Luge ll. cc. Ratio eft: quia mater.pregnaas

tura fit, fumpto autem pharmaco fpes fit, falem

AA Y

matrem fervari poffe,fas eritadhibere media ,pe"t

&o cafü utitur jure fao procurandi fibi fanitatem ,

& propter 'illam neceffitatem ,. abortus folum

fe directa & efficacia ad fanitatem matris, ut ve-

cenfetur permiffus & non intentus vel caufatus

n2 fc&tionem, pharmacum purgativum &c. ete

fi peraccidens contingat indé to:tum enecari &

moraliter : quemadmodum eádem ratione lici-

tefumitur medium directum ad fanitatem, licét

abortiri , aliàsenim periret mater cum fcetu, pet

medicinam vero forte liberabitur uterque.Ceme

'«onfequenter & preter. intentionem pravidea..

- itur adferre expulfionem feminis , quz necins

munis DD. Sanchez 1. 9. de Natrímon. d. 20

tenditury nec ad fanitatem conducit.

Eadem

Layman. f. 3. trafh 3,p.3.64..4.Lugodifp. 10»

de juft. fc&. . Diana p 7.traB, g. refol. ; y. Ratio

«enim quoad hoc e(t rátio utriusque. Sed jam vi

'deshunc abortum nec indireCté quidem caufarí

eft: quia innocentem per accidens & prater ine

!

poffe, ob periculum füturztantüm.mortis vel

tentionem, incafu urgentis neceffiatis occide*

ánfamie. Et quodpam remedium nunc adhibe.

teà ratione alienum non eft ;. ficenim in bello

ti poterit per fe directum & efficax ad. evitan-

jufto licité exploduntur tormenta contracivitae

tem, munitionem, navim hoflilem, etfi per acci-

dam in futurum infamiam vel mortem ex partu;

à Juititia ,à matito vel parente inferendam, quà

dens aliqui ibi innocentes occidendi fint: fic in-

1Temedio fimul per áccidens. tantüm & preter

aíus ab injufloagreffore vita fuz , licité fugit

eques per femitam angu(tam ( adhibirá morae

Antentionem cauferur abortus? INon capio.

liter poffibili cautelá ) et(i infans vel alius homo

u T p LE

SECTIO ll

forté ibi jacens, conculcandusfit : & propiüs ad

ds anuimati direcià can

propofitum . mulier pragnans invaíaà feravel

| vtbarius fet

SUMMARTA:

Á

Jlatrone fine dubio licité poteft, imó pracepto

naturali debet fagá velforté etiam pugna vitam

Quo. Direlà prociare atortu hor faths auimali

s

trinfecé paalum , $ smortale bomcidium.

fuam certo interitui expolitàm liberare,quamvis

p

£. , fl certó Gol probabilitcy mater cum fetu pericli-

«um probabili vel evidendi foetüs periculo : at-

Febttr ) Liceat ei [umere ;ïncfläczgm«»(am j ufque—*l,d De

.quiin propofito noftro occifio vel abortitiofce-

714.

Mu Omnis quet2; pod; däoriw;nfæfä! kdüimlf;'dif'eöiä

As rhaxime eft per accidens & prater intentio-

D

-t

BEOCHTATS, 0517 sote KCiezter co.

aem;.cüm enim fotus pendeat à vita & falute

Á

oberans,

efttufiu-

to a SpowrPIE D

'e fatfo rregularitatem,

vum

matris, ;i-cqü:..ra:i,füm&'contjng'akt fotum vt

Vkf CO EU NYSICUPEUT UT L lst EUM

p

Y

D

E

: Se&. li, De Aäbftiu, fietds ak?m:ää.;; E.

: L 639

.. progigni poft tisrlsmomenm, hinemedicamen- re quirünt, ut mater tunecerta fit & de filute

Xum direclé adhibitum ad procurandam fanita-

propria,& defalute fcetüs baptizandi, Sic enim

tem matris, ex natuta rei fecundarió etiam ten-

vanum & metaphyficum evaderet praeceptum

nocet.

ditad falutem foetós, & per accidens folüm illi -

illud , quo tenemur animas noflras ponere pro

falutefpirituali proximi : quotufquifque énim

712 At,quidíi medicamentum

—adhibcndlu'm g

certus eritde proprid & proximi falute zterná?

qué efficaciter tendat ad fanitatem matris, & in-

Excipetamenrariffimum cafum , quo mater eà

teritum fectüs alioquin defperati: poterítne ad-

articuló copiá Confeffarii deftituta, &t contti-

huc licité adhiberi,applicari à Medico; affumi à

tionis eliciende ignara reverà verfaretur in cer«

gatre ! Quidquid negent Cordsba , Vzga , AMa-

to peticulo damnatienis sternz : tunc enim eans

uutl , Lsd. Lepez,.eó quod hoc videatur effe di«

non obligari ad ab(tinendum ab illis medicinia

recté procurare abortum, & occidere foetum :

propter falutem fpiritualem fotás , recté cum aà

Vera eíi fententia affirmativa. Sanchez eit. s. 18.

liis docent La h»sn GC Diasa l. cc,. Quia non

T'iana ref.l 36.alti apu « ipfos.Ratio eít; alii quià

tenetur vitam fpiritualem propriam prodigere

mater utitur jüre fuo, potius enim jus habet ma-

propter vitam fpiritualem alterius : & in parí

ter ad confervandam vitam fuam , quàm habeat

neceffitate ben&ordinata charitas incipit à feipe

foetosycüm hic à matre dependeat , non econtrà :

sà. Relicto deinceps abortu indirecte tantüme

S

»

eigó fi medicina equaliter tendat. ad falutem

procurato , de abortusdirecté & spalitios& cayg

:

matris & necem foetüs, eo etiam maxime, quoód

fati pornis horribilibus videamus;

pereunte matre propé miraculum fit , f1 fcetus

*

incolumisevadat. Infuper meritó concedit San-

J"r? üluitd;-

chez ihid. ». 1 9. id etiam licitum effe ; quándà

Mnis quocunque modo vel medió feetáss 14

medicamentum effet dubium , mortémne,an au-

O

animati abortum procuransdirecte , om-

xilium eflet allaturum ; nam ex una parte dubii

nisque ad id fcienter, juffu , confilio , auxilie

periculum damni perexiguum eft, nimirüm ali.

quomodolibet cooperans , effectu fecuto , ipfa

quantole accelerationis mortis : fupponimus

faQto incurrit irregularitatem ex delicto homici«

enim alioquin falutem & : matris & foetüs.effe

dii voluntarii à folo Pontifice per fe difpenfabi-

defperatam : ex altera autem parte. dubii Ípes

lem , tüm ipfo Jure Communi , tum Conftitus

lucri eft maxima , nimitum falus matris, &

tione. Sixtiná quoad hoc nihil immutatá per

forté etiam foetüs , quz videbatur defperata. -

Gregorium XIV. ut apud omnes in confeffo eft.

Sicenimfi mors certa immineatab. incendio v.

Dicotamen: Effetis fecuto. — INam quibuscune

l

g. graffante , vel fera, licit te ex alto pracipitas -

que mediis adhibitis attentatus fit abortus fcetüs

animati , fi reipsánon fequatur,fed. partus vivug

«um dubio periculo mortis. . Addit denique

Sanchez ibi4. Medicum eocafu teneri. medica-

exiit in lucem,non incurritur irregularitas: nàne

mentum illud dubium adhibere ; tenetur enim

poena in Jure decreta ipío facto incurrenda non

N

minüs malum egroti eligere : minus autem ma-

incurritur , nifi propter delictum confummas

lum eft dubia mors fpem aliquam vitz habens

tum,X non attentatum tantüm: iddue maximé

som folo aliqualis anticipationis periculo,quàm

