folvi , quamvis cum obligatione , ut f pote* —

NI

omnia mortalia fecundüm fpecigm & numerum

-

m

præ;d' !

Vl

1

t

d)l Satan, Parsm £aj, lil . H De canfej/?ane -rgþeie&qfdagf .373

j | x

lïmgïuä l

"

umjdivinum de confeffionis integritate

repetenda ef. . Nimis certum apu& omnes; &

s ]

4

T

cognofcat ( putà in Concione , Catechifino, vel

extoties dilis evidens. — Jam confequenter vi-

z-

Confeffione edoctus ) tenetur peccata omnia

dendum , qualiter ejusmodi confeffiones culpa-

TM

décundüm ípeciem nuümerum , quatenus po-

biliter invalidz (atqtie inculpabiliter initio in-

i U

n ;

teft, explícare. — Interdum 'tamen,, . fi appareat

valide, poft agnitum defectum fübítantialem ,

magna hominis ruditas , Confeffarius contentus

Wu-

ut z. praced., fise innui ) repewendze fint fua-

€ffe poteft enarratione peccatorum à proxima»

viori modo, quo nec Poenitens injufté

gravetut,

ib

confeffione commifforum , a& pracedentium

Wt

nec Conqufavri us infipienter fe vexet.

rudi aliquá coguitione , prafertim fi aliorum

Qtn (

n

ff

.L;:.

;')ocnitentium copia adfit: quandoquidem rudis

Iil. Repetitio apud eundem Canfkfdäliam,

I)M

1

i

le homo propter obligationis ignorantiam non

nterü

A

Uando Confeffiones invalide fa&m .certogo5 '

ffor

eraffam , capax eft abfolutionis , ut pono ; ad per

Sacerdoti, repetendz funt apud eundem

fectiorem autem difpofitionem hic & nunc, fa-

Confeffarium , eámque adhuc memorem pec-

litiaeg

cilé adduci non poteft, ut ponimus. -Sic Lay-

catorum fibi confeflorum , neceffe non eft, om-

Teis

W

man communiter ab aliis receptus & lauddtus ,

nià peccata repetere figillatim ; fed fufficit füb

i d

compendio & generatim de omnibus íe accu-

de quo rurfus aliquid infrà in fine; ,

z

gtis (ud

II.

;

fate, & defectus corfigere , uipote omiífamas

"

W.

contritionem 'excitare coram Conf

N

Y " Cónfeffio inyalid

a,

effario , pec-

3

[

Y

: ut

rq?etcndä Y

catum omiflüm exprimere , addendo peccata,

n

&.

qua forte interim alteri , confeffus es, atque nu-

iT

ob : 11(7)&5/,120';&41

ida :'mq'lïilpabilitqr.'

merüm fäcrilegarum Confeffionum , ac Com-

,

| $oo

*' Uando Confeffio fuit invalida., inculpabili--

munionum ab eo tempore peractarum , ( fi ni-

ter ex parte poenitentis : utpote, fi boná

qupas

mirüm confeffiones tuz fuerunt culpabiliter

tf plim;ü.

fide putet , fe omnia requifita ad debitam fufce-

ptionem Sacramenti adhibuiffe , defuit tamen

invalida & facrilega, aliàs non) v. g. Accufo

b a n

me de omnibus peccatis, qua tibi fum confef-

lgt

inculpabiliter verus dolor , feu vera attritio fu-

fus àpeima Confeffione facrilega ante triennium

il mïil.tiïïe;x; :

pernaturalis , cüm fuerit eftimata & naturalis

fa&3, Cin qua dolorem vel propofitum nullum

jl

tantüm : & generaliter, quando defectus fub-

habui, hoc peccatum ex impia verecundia 'o-

ii

flantialis fuit cant&m in iplo Confeffario , ( mo- .

mifi ) ufque ad hanc: à quo tempore fexies cir-

) fert

:

dis initio expofitis absque ulla fua culpa: tunc

citer per annüm confeffus fum , ac toties indigné

nj

*

wüque ceffabit obligatio repetendi confeifio-

ac facrilegé communicavi,&c. Sicenim con-

qato Ut «

nem talem invalidam , quamdiu ifta bona fides,

J

&iguorantia, feu error inculpabilis durat, Nam :

feffio adhuc erit totmaiiter integra , & Confef-

Jidunst:

firius, ut füpponimus, fuffiCientem notitiam

tameríi illà. confeffione, invalidá. peccata. non

j U

"

habet ac memoriam peccatorum , qua abfolu-

gump:

lj

fuerint remiffa, quamdiu tamen bona fides du-

tioni Sacramentali modo fübjiciuntur.

zat , habentur pro inculpabiliter oblitis vel igno-

t

| Quinetiam id verum eft, etiam(i Eofl,fefï'ä-foq

ratis , quz vel fequentibus confeffionibus legiti-

oj

aiztji"-"

imis indirecté ablolvuntut, vel

y

rius eorum peccatorum ügil!atim in fpecie &

t

Ü

pet c'o'nq'itio'-.

numero non recordetur , dummodo confusé

nem perfectam remittubtur. --

t

;

uj

aflf ]

*

recordetur Pca;üs poenitentis, ut convenientem

.11'.015.? AW

or^ G. Ubi vides , tató obeffe de

féQtum ex parte

Jsd

At DT

-felius Confeffarii in confeffione invalida , (1

pomitentiam , medicinam ac remedia prafcri-

B CIW

bere poffit, uti contra Hesriuez , ac alios , &&

y

, ' . pemnitens boná fide ad: eum acceffit : fecis, fi

ortd

ex parte Suarez: cit, docet fatis communis DD.

- fciens & malà fide, ( ut jam $. 1.N. r: indica-:

Sententia.- $. "dutoninus , Navarrus, Toletu,

. tum eft.) Quód (i veró poenitens: pofteà veniat

jic d

Em. Sa, Pafequez. , aliisque citatis Layman c. 9.

l

in notitiam defectás illius fubftantialis ( (ive ex:

'Tametfi Confeffarius

[j

í

uum. 6. addens in fine.

li

parte fua, (ivc!*exïpaxjte Confeffarii ) Sacramen-

neque flatum peccatoris generatim recordetur,

) n

L;

tvm annullantis

j

am ceffante boná fide , utique

ec

Ícd id tantüm , quod fibi confeflus fuerit, eümq;

I

tenebitur totam Confeffionem repetere ; quoad

jam recté difpofitum abfolvit , peccaturum il-

[m[ll:

matceriam neceffariam peccatorum mortalium :

OWIGE '

lum quidem, cüm non re&te fuo munere in pce-

1)

qu

quia ea peccata mortalia necdum legitimé fue-

fefin

nitentia imponenda G. fungi poffit , nihilo-

zunt fubjecta clavibus : ideóque manet, & velut

"

minüs abfolutionem validam & poenitenti fru-

odon

y

d

'lävivil'."cit obliygat'hig) a confitendi,

€&uofam fore, Sic Laymganz. Infuper Diana a-

0:1

g

lios allegans Parr. y. traci. x 4. Refolut. g x. pro-

Mo du gmfäjä'a' imvalida culpabiliter. :

babile cenfet , quód fic etiam licité poffit abfol.

iof

jj

jUotieftunque Confeffio fuit invalida cul-

vere, fed hoc mihi vix placere poteíl. Ratio fe-

if py

Y pabiliter ex parte ipfius Pacenitentis, five».

piüs indicata eft , quia fpecifica & particularis

j

P

l

d

defeclu.fuo proprio ( puta, quia malitiosé

peccatorum manifeftatio & cognitio per fe, ac

f9.

fimpliciter non eft de effentia ac neceffitate Sa-

aruit vero dolore fupernaturali ac propofito :

a

Uia ex damnata verecundia aliquod peccatum,

cramenti, fed de neceffitate pracepti divini , cui

äüi Cfæ

Til

mortale reücuit; in materia neceffaria mentitus

ponnitens jam antea fatisfecit enumerando pec.-

uit: aut etiam ex defe&tu Confeffarii , quem .

cata füa , ideóque jam folum defectum, v

d

.g'

(dJ

g;gns malà fide acceffit ) femper tota confeffio

conuitionis , peccati omiffi &c, fupplere tene-

W

»

Aaàa 3

f

Ur,

b

/

m

37 Zi '-97)6&1. Sacram. Pars lli.teaþ. Ill. Seä?'.ln. De Confeffoue räpefmz 4.

"

P

E

um

tur, »

uod confirmatur praxi communi DD. — vum. Mi Domine , adbuc juvenis usl

fei

í

]

j

1

nl

son [civi , non putavi effe peccatum , won int.

E

àc proborum Confeffariorum. — Si enim Sacer-

t *|

(!ïguoti

1

P

dos, auditá confeffione, animadvertat poeniten-

lexi, G c.modó primsim in Concione andivi,

at

tem non fatis difpofitum & attrium efle , intet-

aliundé edollus aguovi , &* ideb confüeor. Et

Ww

düm differt abfolutionem in alterum diem: fi

; jam res falva eft : modo quiefcat Confeffarius.

-] uj

gutem contingat eum .intereà fpecies peccato-

Nulla hic confeffio invalida & repetenda eritz

- m

rum oblivifci , non ideó exigere folet ; ut con-

nifi tantàm ab illo tempore, poftquàm refcivit -

*

Affonis

feffio repetatur , fed tantüm ut de peccatis verus

vel putavit etiam erronee fuiffe peccatum, & -

Mneort

dolor cum emendationis propofito conceptus fit.

nihilominüs illud confiteri fcienter &"cu—ipgþig,

Aloreui

:

Utoptimé obfervat idem pu]man ibidem.

liter omififfet ; ut mox iterum dicam.

lo, co

Quéd fi veró Poenitens fatetur , fe jam tuncfo

tfhuof

JV. Repetitio apud alium Canfä Jarium.

fciviffe , vel putáffe effe peccatum, aut poft fa--

thconc

$04

Uando Confeffiones invalidz fade repe-

.. €&um, jam dudum agnoviffe éex Concione, Ca-.

1

Nicibusi

j

tende funtapud alium Confeffarium , qui

techifnio , &c. effe p?ccatum , & tamen ex ve--

J iquet

j

priores Confeffiones invalidas non audivit , tónc

recundia vel timore aliquo reticuiffe: jam ine

AT

1.Q

haud dubié omnia peccata mortalia , non tantüm

terrogandus erit ; an ergó hactenüs ex illo tem«

forté facrilegie omiffa , fed omnia etiam anteà in

pore femper& fingulis confeffionibus , bené |

-dnegua

P

;]

aisf

illis confeffionibus invalidis confeffa , in fpecie

memor peccati illius , fcienter & ftudió omife-

- wiiad

& numero denuo confitenda erunt: dummodó,

rit? annon aliquando boná fide , animó , &vos -

- gaun

omnibus confideratis, certó & evidenter conílet,

luntate omnia füa peccata confitendi, dum- -

x

E

prateritas omnes fuiffe invalidas: aut rationabi-

modó occurrerent, adeóque & illud petcatum,

r|

ol

le de hoc dubium fit.

Ut fi penitens aperté fa-

fi- occurreret , certó confeffurus , confeffus fu

i

4

-- ab

teatur, fe in tali confeffione omni dolore ac

rit: & à quantotempore. Sifemper bonáfide,

^. m í

gropofito carüiffe , Confeffario in materia gravi

eóque animo confeflus foliím ex oblivione ine . .

.. füünpli

& neceffaria mentitum fuiffe; utpote peccatum

culpabiliter omififfet , vel tacuiffet , res itetum -

: 4 t um

mortale fcienter & cum confcientia novi pecca-

falva erit, ut füprà & ex di&bispatet, — Siverb —

-

j

E

- Mptec

ti mortalis negáfle, vel fubticuiffe: falsó &

ea aliquanto tempore fic boná fide confeffus fity

NOLT

mendaciter promififfe emendationem : occafio-

Cv.g. peccatum pro mortali habitum ante tri

& n

nis proxima evitationem ,. reflitutionem &c.

ginta annos commiffum , primis quidem fe

^ dl

Has ipfas tales confeffiones fuiffe invalidas, ideó-

aunis ex damnata verecundia factilegé omifit 8!X

*inpiügs

que poflea totas quoad mortalia repetendas ,

reticuit , at reliquo tempore deinceps hujuscul«-

non poteft effe dubium. At veró dubium fzpif-

paimmemor , femper boná fide & voluntati

um

'y drar f

fimé poteft eífe de aliis confeffionibus in fübfe-

omnía fua peccata, adeóque & illud, fi!occur

riffet, confitendi, fempérque de omnibus fuig.

Vnereie

quentibus, an ideo etiam illz omnes fuerint in-

- Pitinty

validg & repetendz ? pro quo difcernendo pono

peccatis re&té doluit, ) & tunc ab illo tempdifä-

"

,ïgl biti

aliquas practicas induftrias $. egwenti Claritatis

. prime confeffionis fic boná fide fa&z , nonx-rer»iä,»,,

: Mtitort

tamen gratiá fiftendo in uno, eóque frequentif-

obligandus , ad repetendas confeffiones reliquag. -

. ptetund

fimocafu, quo in prioribus confeffionibus omi-.

à 24.annis hucusque faclas, fed folüm ad illas -

^AU r

ferunt, vel fubticuerunt aliquod peccatum mor«

pracedentes per primos fex annos malà fide, in- .

u omnes .

xb

tale, Eadem erit ratio in reliquis.

validé & facrilege factas?; nam relic

P

2

"o jj

. lll.

*

frequentes confeffiones fic boná fide fa&tz , va«

j M

| Praxi; Confeflfarii

& Induftric ad evae

lida: & fructuofz fuerunt, ficut fi femper alis — —

quod peccatum inculpabiliter omififfe

üokä. :

Vaf

dendam fipe repetitionem: &

- valde nota Confeffarie , &

1 æ?md(mem

/

infüper notà notan.

*

1. Quoad. ip[am peccatum omiffum [eu

tiffime.

/

i

»

:j

li

; ;

reticitum,

?

t

Uando Peenitens fimpliciter confitetur,

JI. ,Quoadïipj)ni. peccati i)äi

jf

M

: $or

fe hactenus non reclé confeffum effe , ali-

reticentiap, -

(

l

»'.-..

li

t

"

1

l

quod peccatum omififfe vel tacuiffe , habere an-

Uando fatetur rotundé tuus pomnitens , fesfof

j

mlcl:n (

,

r

mmmmm

tiquum peccatum , ante tot annos , in juventu-

aliquod peccatum pro mortali habit

"M

*

te, in pueritia patratum, quod hactenüs nun-

cognitum , vel putatum, in prioribus confef. -

hm

&Y

quàm confeffus fit , ne tam feipfum , quàm poe-

fionibus femper fcienter omififfe vel reticuiffes.

*n:qu

nitentem fruflrà torqueat, non flatim judicet

nondum fítatim judicet confeffiones illas omt«

NUl

U

omnes confeffiones invalidas, & ideo repeten-

nes inyalidas ac repetenda

,

s cffc fe:)i nová cantel

n

das effe, fed congruam cautelam & induflriam

àc induílrià utens.

n

il cc

adhibens, audita illo peccato , ante omnia in-

1v

!

l. Scifcitetur , an fciverit vel putaverit,

*ra rj

terroget ex ipfo , an tunc, quando illud commi-

mortaliter peccare, feu. gravelpeccatum com

Nl

fit, jam fciverit , vel putaverit ( etiam confcien-

. mitti, fübticendo peccatum aliquod in confe

"lttunm

tià etroneà vel practice dubid) effe peccatum?

fione, & ideó confeffiones fieri invalidas ac fa

I,P"

an verb pofteà primüm,

& quando agnoverit

crilegas : fimiliter & Communiones o ftatu ac

m'*mwf

peccatum effe ? Et fzpiffime ,

prafertim apud

ceptas, novo duplici graviffimo peccato m

T.

M

homines

'omhi«

:

fimplices , audiet refponfum negatif

M

li facrilegii? lit ü quidem ita faie'a.tqï .

"

V

-

h

^

g

3

: ?bcol. Sacrau., Pa;*-s lil. Cap.I lil Secf, 1. De C'aïafeejiaägräbeieüdq.. 37$

L

ii

s

Ó x;rgc;ndaaeric fdpetitiov Cönfe[ïïqnum ,ntodo communiterante & pb& Communionem vakde

um, Mp

exponendo $. fequesti, — Quodfi vero neget ,

fuiffe anxium ac pertürbatum , ob tale pecca-

u

. (&quoties negárunt mihi ! & fine dubio ne-

tum priüs non confeffum , tunc omnino pro-

L^

(5 gabunt quandoque ctiam tibi)aut dicant : aver-

cedendum erit ad repetitionem priorum con-

il Cmfm

A

t4t Deus ! fi [civiffemtam grave peccatum effe-

feffionum , perinde ac cum alio manifefté reo.

Y

ia

Af

d

illud filentinum , cert? uon reticuiffem, &c. Tu

IV. Tandem, quid fi, Confeffarie, adver-7 !

fidem adhibeto , nec compellas repetere con-

1

ag

tas,poenitentem laborare ignorantià invincibili

*

a

(

feflionis criminum jam dete&lorum , fed tan-

hujus juris & obligationis ? Reverà plurimos

Y

t

- tüm eorum , que omifit : nam fuppofito vero

reperire eft , & ipfe reperi , qui licer probe

It

- doloreuniverfali omnium peccatorum priüsha- -

fciant , peccari graviter reticendo in confeffione

i,

C['M

bito, confeffiones fuerunt valide , imó etiam "

aliquod peccatum mortale ; illídque neceffarió

at

— " fru&tuolz,etfi forte venialiter vitiofz.Atque ita

adhuc confitendum effe:tamen ignorant, etiam

tató conquiefcere poteris cum hominibus fim-

invincibiliter, efe quóque rependa omnia alia

Canim

Ra

plicibus & rudioribus, — Acfi prudentiores ma-

peccata mortalia , qua jam in confeffionibus

-- gisque capacesíint,ad majorem fecuritatem

(

illis invalidis acfacrilegis anteà integré manife-

909 1I.. Quare, an non faltem dubitaverit , pece

ftàrunt. ( cum amaro rifü hzc fcribens , remi-

st

n

fions

E

*

j &ne graviter tale peccatum teticendo? Negan-

nifcor,quoties mihi faflidiose altercandum fue-

"t rüríus fidem habe,utfuprà. Atf fateatur, fe

rit cum ruílicis , vetulis, aliis ; me urgente , ne-

Y b

Y

)

- vere ita dubitáffe , aut timuiffe, neforte grave

ceffariam omninó repetitionem : illis continuo

at

peccatum fit , ita. peccatum aliquod reucere:

f

obgannientibus : zé Dominet vibil aliud fciezs

rursüm interroga : an non putaverit delinqui

ter vel fIndio omiji,nibil reticuisomnia alia pec-

ii ts

mortaliter cum tali dubio vel timore petendo

cata mthbi coguita diligenter confejfus fumim,

5 Q35 -

abfolutionem , & poflea infuper Communio-

p

Wm, valde diligenter mi Domine , €c. ) Nun-

nem? fi iterim neget, tuiterum crede ; reverá

quidtalis ignorans, diffimulatáveritate, iníua

ex o

enim plurimiignorant effe grave peccatum ope-

ignorantia invincibili relinqui: & modo aliàsri-

if i

rari cum confcientia ita dubia 5 nec repetitio-

te confeffus fua peccata ab ultima confeffio-

p du

nem pete ob rationem modó fupra datam: po-

ne, unacum illis, quz facrïlcg& reticuerat, &

dl

teris tamenadhibere cautelam mox ponendam

vero dolore de omnibus peccatis fuis , tanquàm

bim t

*

num.[equentt,

in veró fateatur , fe ita putáf-

recté difpofitus abfolvi poterit , perinde acfi

ís. quiai

,

fe , vel íciviffe,de neceffaria repetitione dubita-

aliorum inculpabiliter oblitus effet? efz, validé

ilere o

re ampliüsnon poteris , ut fuprà ZV. 7.

quidem te abloluturum , dubitari non debet.

E

o

,

ys huj

Ill. At; quid ft advertas, aut pocnitens ipfe

Licité autem certé non abfolves , nifi in raro ca-

& volantat

fateatur , fciviffe vel putá(fe peccatum in con-

Íu, quando adeft vera caufa excuíàns ab inte-

feffione reticere effe malum in genere , feu pec-

omuibust

gritate materiali confeffionis , utpote impoten-

catum in confufo , niliil cogitando , dubitando,

tia aliqua. moralis , confideratis circuftantiis

yillo r

vel fufpicando de malo gravi , fcu peccato gra-.

perfone , temporis &c. & fingulariter quando

Ya n

vi & mortali prout reverá fepiffimé füa. peccata

maniteftatio illius obligationis poenitenti aliàs

fiontt

apprehendunt homines fimplices , plebeij, ru-

Ícrupulofo, anxio , incapaci Gc. majus ma-

TA

flici, pueri &c. Mi Confefiarie , fequere tuto

lum vel incommodum effet allatura ( v. £. ex-

m

probabiliffimam fenteutiam plurimorum Do-

trema anxietatis,, per plexitatis , defperationis

Corum s materia de cov(cientia , i in meo

udp.

&cquàm fit malum malitiz, ac bonum inte-

f

Tratl. 1. Decal.e. 1.5. 17. & judica tunc fo- -

gra confeffionis , prout ex communi DD. dixi

1

-

làm peccáffe venialiter : ideóque neque petas

draii. t. Decal.c. 1.á num. 28. G forté ingra-

vjl

j

Tepetitionem , quia adhuc habet locum ratío

tiam Tyronum reícribam infrà ,

f

cäæ de officio

A. I. data: cüm peccatum veniale non impe-

Con feþrii,

x no:aW

diat nec valorem,nec fructum Sacramenti, Ad

$, 1V,

majorem tamen fecuritatem in hoc & prace-.

Praxis Confeffarii ,.43 Jirzgendam e faci-

.igäsnmyf"

denticafu, ita interrogare poteris. — Quando

poft talem cafum tacito peccato accedebas

lirandam repetitionem Confe[fionum.

j Pænit

tüæä-g'

ommunionem , nónne confcientia te argue-

Uando tandem Confeffarius , perpenfisg r

d

"& omnibus, deprehendit, confeffiones prz-

»mli

bat, horrebat, vel dictabattibigteà DEO puni-

r

tum iri , quód velis fumere Corpus Chriíti in-

teritas fuiffe invalidas , utpote quando poeni-

3

vl

g

quinatus tali peccato non confeffo ? Prompté

tens fatetur , fepeccatum aliquod mortale, pro

telpondenti nihi] tale veniffe fibi in mentem ,

mortali agnitum, femper fcienter , ex verecun-

o ;

(

2

aioquin certé communicare noluiffe, dicas;

dia, v. g. cum confcientia novi gravis peccati ,

inomnibus vel aliquotconfeffionibus reticuiffe:

rgo fpera clemeutiffimum D Eum nou reputatue

erm»['

—

um tibi in gravem culpam : attamen pro majos

( Idémqueeftde quocung; alio defe&tu fubílan-

If

qu

tiali mortaliter culpabili ex parte peenitentis

ifecuritate, dio mili , i placet , quoties. m

u

y

N

TVit4, per agnum, , men[em (9c, ita veticuifHi

T

feprà S. 2.».1V. ) in prioribus conteffionibus

X

eum remor(a cop[cientia? De aliis peccatis 1.

commiffo , & in pofterioribus ha&enüs culpa-

-piliter non dete&to , nec füppleto vel emenda.

ei Ü

i^

tendis tacere potes , ob eandem rationem,

nium

a(caïo

: piïdü-chb talis poenitens ingenue fafeatut »fe

;o)jaxp omxfi,no grgenda erit repetitioom

,iil;&e

a

Rauias-

1

Lj

Í

37?6- d bool, Sacranent. Pars VT. Cap. m'. S&&L TTT, De Co&þlæonz x'?ftezfa,,; i.

4

i'liml Confcmönum & Cöm;äuniqnpm ; proe

illarum confeffionum invalidarum ,

häcx fer&

methodo & indultria.

E

A

pofitis motivisipfiusftatui maximé accommo«

li

J

$13

1. Confefliones intertoget ,

À quot ánnísà

dis;juxta dicta /mo loco c. 2. Deinde füaviterex-

rima confellione tale peccatum reticuerit ?

citatà fiduciá in divinà mifericordiá , & tuoad-

!j ch(:

miniculo , fuaviter jube & permitte eum dice-

quoties ab illo tempore intereà hactenus confef-

1 hg

fusfuerit & communicárit? duplici femper fa-

re,qua & quoquo modo in mentem veniunt,fic

hinfy

crilegio bene inculcando : fimülque oftendat , '

enim ftatum poenitentis prateritum re&tiüs di«.

Vpicat

omnes illas confeffiones fuiffe invalidas &t nul-

íces. — Tandem obticefcentem adjuva fumma-

jiohic

las : nullum peccatum fuiffe remiffum: omnia

rio examine per praccepta Decalogi, inquiren-

ie il

peccata mortalia de novo effe confitenda; etiam-

do, vel veriüs divinando fpecies peccatorum ;

- is: -

quas flatui ipfius congruere putas , perpenfis.

Íi jam anteà integré, attamen in confeffionibus.

illis invalidis, cum facrilego illo fl.len'"ti(,) ali-

diligenter circumftantiis conditionis , negotio-

mec;

cujus peccatimanifeftata : quod multi ignorant

rum,occafionum &c. numerum fimiliter di-'

vinando elice, proponendo primó numerumi

velnonapprehendunt,& jam füprà innui, — At

y

quà tandem ratione talis poehitens àtam multis,

bene magnum , deinde valde parvum , &t

H

tens fe fa- "

3:

lum

aliquando $C. & amplius annis,non rité confe-

dem medium.

Ut, fifateatur poeni

fus, prafertim pluribus fpeciebus, innumerís-

pibs perannum Sacrum omififfe. — Quare; an

non prop? urigefies? Refpondebit s sow tofies.'

i

Tutg

que numeris graviffimorum fcelerum onuftus ;

1

& infüper ; ut plerumque accidit , absque ullo

Ergb octies vel decies./epids m DominezErgà

p

ju. of

previo examine prateritorun) annorum con-

decies fexies,vel ad fummum vigefies? plerum-

g

feffionaleirrumpens, peccata fua in fpecie &&

que audies,it4 eirciter gmi Domine, & fic quoad

gu o

numero explicabit? Certé non rifi paucas fpe-

opus effe putabis , femper magis follicitusde

J

f/

cies, & vix nifi temeré omninó , nullum nume-

vero poenitentisdoloreac prepofito ^ quo

]1

rum dicet , fi tamen aliquid dicat. - Et ideó

fito, omnia falva funt ) quàm de mtegntä&ï

D

ïf 14 1I. Perfeloquendo , omnino neceffariuti

confeffionis exactà procurandá.

1

E

X

iter Certum.

fi

Iu

effet, tales absque abfolutione remittere ad fe

. ]V. Quamvis autem mora

uné

77

plura vel dictum, vel omiffüm iri, quàm opo

examinandós , & prparandos pro confeffione

1

fobren

generali totannorum , pofteà meliüs inflituen-

teat,attamen pra oculis femper habenda eft Re-

LODI

dáreverfuros. Per accidens autem , vix uri-

gulatraditaà Leffio Auctuario V. Confeffarius — :

Cafu 7. Haec efl regula , qua Confe(fariut uti

i;'clfm fitt

quàm funt dimittendi, quia, próh dolor ! ni-

OY

mis frequens experientia docuit tales non Ío-.

debet circa. pevitentem Cc. wt fpetlata con d

T

'/l,

gt»dlä, 1.

lere reverti &c.

uare nifi ex certus indiciis

t105€ pænitemi

J

atiat id, quad j(:dicat"eifä

T

f Qd

omninó credas , talem filium prodigum rever-

sagis falmtare. — Atque exprimiturplerumqüe -

LU

d

furum ad te, vel alium Confeffarium pro inte-

femper , quando poenitentes funt ia bona fide-

h

qiis

;

graconfeffione facienda , aut. certé prafumas ; '

at voluntate , eis magis falutare effe , ut ficex«-

aminentur velut 2 ffapede , donentürque ab..

(Qïmüus d

eum probé agnofcere , quód reverà teneatur in-

lt

tereà à Sacramento fufcipiendo abítinere ; &c.

folutionis beneficio , quam fi dimittantur ad 1e

E

- "Tunde mi Confeffa- -

Iititg

aut tandem mnifi in raro cafu -

E

fi nimirüm»

penitüs examinandos.

rie , tunde ferrum ,dum candet. — $. Tandem-

Oääfzf[;äg,

anguítiz temporis, aut concurfus hominum

Ef

aliàs impediendorum non patiatur tantam. mo-

etiam monendi funt , ut fi qui peccata mot-. .

1 Ut

yam; ex altera autem parte ádfit neceffitas ali-

talia,qua in hac confeffione fugerunt eotutiii

memoriam, pofleà recurrant memoriz , e di--

Tl

qua communicandi, ut tempore Pafchali , in

magno fefto ; quo Communio folita intermitti

ligenter adhue copfiteantur , eftó ea jam an«

At

,m Utl

non poffit fine fcandalo , aut. plenariz indul-

tea fuerint confeffi ia decurfu illarum priorum —

confeffionum facrilegarum.

E: infuper petfe-

ffäïäxizmSacl

gentiz lucránde , &c. auditis peccatis à proxi-

Joquendo etiam neceffarium effet eos monere, —

Fs

1na confcmoxïccommims, cum aliqua notitia

"ii

ftatóás praeteriti; ac de omnibus peccatis vere do- :

utreflexionem aliquam inftituant adhue,faltem !

polt Communionem,fi brevi obeunda fit 5 aut -

, lïfmm. a

lentem , tanquam jam formaliter. integré con-

feffum , fatisdifpofitum interim abfolvendum -

etiam ante illam, fi non tam cito fumendar.

"' Obll.w

cenfeas, alio oportuno tempore pleniüs cone

nam ifta difcuffio confcientie , que fit tam cità-

.W'J'us r

in confeffionali , eft long? imperfedlior; quàm-

T. s

feffurum & denub abfolvendum , prout cit.

communis etiam Doctorum praxis.

Übi ta-/

exigant phrafes Tridentini & 1h

eologoruim

LR

men longé major cautela , & reditüs certitudo

Verüm hac monitio fruftranea erit apud rudes

' Conflid

que per acc

idens valde.

j 5.*4'€Uli€r te

requiritur , ( ne femel elapfus , revertatur nun-

& plebeios ; noxia quó

N

quàm 5 Nifi inquam de reditu moraliter certus

anxiis,meticulofi

S,Vetrec

undis: ergo adhiben-

FUl

Pitia]

fis; ne dimittas elabi presdam 5 conare lucrari

da folis animis ferenioribus & prudentiotibt

j

tür ita pofte

'Wltu

iC

DEO animam aliàs forté petituram,atque ordi-

qui facilius parcbunt, fi docean

nario bonorum Confeffariorum more,

j

confiteri. Feci nuper confeffionem gener

Af

$15

Ill. Anteomnia, omni conatu & induftria

lem:inqua oblitus fum

dicere,. me decies ci

]

)

Haec tam particular

allabora, ut peenitentem excites ad ferium &

citer fuiffe ebrium &c.

n

Nl ;

efficacem dolorem ac deteftationem omniutno.

dicere libuit, quia in frequentiffimà praxi

Wi

r

l

fuorum peccatorum, pramifert Fot facrilega«

ffcuriüs difcis legendo, quäm'crr-?ild'og*

TIQ

d

7

D

7

tl

l

/ ääealfsgz;rgm. P(z&lll;/ffï?(iþ:. Iil. Seä?glk Dg ueceff. o aäzagcanüj/" 377

"E

i, WEA

TAU SECTIOJIY.

remedium à Chrifto mfhtutum, atqiixcw prace-

TU

&

ptumíit, Quapropter c. czes infirmitas. De

UT

ute CO* obligatione Cou. —

Qäæwæ

:

Pesit. & Remiff. Medicis precipitur: ut ; cüm,

iBtni

* feffonis.

eos àád infirmos vocari contigerit ; ipfos ante

s d.

Eceætate

x

)»)

omnia moneant at

oracepti divini, quemlibet oba

que indvu.cant,' FlthiCöS ad-

t

N

ligari confitéri omnia füa peccata mortaz

Vocent anitarum.

sl

liain fpecie & numero; jam aíffertum. & laté

III. Obligat per fe in articulo motis £49. . P

At

xplicatum liabes fpra fe&. 1.956ff. 2. & fég3;

t2. Communis DD. cum citatis, Quia aliud

5ando ob«

u

Duo hic füperfunt explicanda. t.

certum tempus hüjus obligationis per fe , nullo

sf

liget illad ipfum praceptum divinum confef

qua

certofundamento affignari poteft ; ídque-ve-

j

"

, flonis:-2. Quando &

l

aliter Oi'kblig'etk Pfæceä'-

rum eft, etiamíi quis certus fit differendo cen-

, D

tum Ecclefiafticum conteffionis annuz ?

feffionem ufque ad articulum mortis( vel mo-

AUL

mn

dóufqueadtempus Paíchale» te effe obliturum

ii

K eQUUUESTIO I

multa crimina mortalia; non camen ideó obli-

pmj

ggris jure;diVino confiteri citiüs,ut contra. JVa-

ligat. preceptui

! szz/mm

DCX

- Confeffionis:

Varrim , Nagsm , aliosapud ipfos, reclé docent

lfe. M

'ISUMMARIUM;

eotut, Henriquez,aliis citatisDiana p. 3. zrad.

leb!

ebu

4- refol. 153. Lugo cir. difp: V. feWh. 4.. Et

ni Do .

*;zg lfræ

teptum conf«

*

-delem in siortalz:

effonis divinum äþ(igat äænerk f

?s

Layman /. $. trat. 6. €. £. num; f. fic exprefsé

g1p-. Per.fe zm articulo mortis:

t

fcribens ? Qnare probabile efl, [i Ecclefía uul-

vigef':-;—

$20- ldquetanium 25 boc per fa.

N

min.(.ïï

]umtempis determind/fet pro coufe[foue facien-

us

$1. Per Accidens autem e

Ham alds in duplici ferd cófn,

da, lapfum inpeccatnm moriale , fi probabiliter

Bligat per fé in articulo mortis tantàm:

spr;!im f

50';70

£rederet,fo tóntvitum t[fe

v;ex pracepri bujus ne-

per accidens auteg fapisis $ duplici paz

ämdcimeg:

ceffitate non fuiffe obligandum ad [acram cone

X

j

"

tiffimimcafüi güando Ewchariflia [umenda :

f'ffisuemi 2

x

?ra dithum periculum , ut etiam do-

£t quando uon nifi e0 medto céltuns peccakstma.

d t

ce^t Suarez , Coninck ll; ce:Sic Layman. -

E

J.

"

»

morzale evitandum €&... Comiiin

4

2

iiï"u'n'af |Ex-

JIV.Per ace:

a

ens autem in duplici fer? tancf

ji

j as

.. plico breviter;

[ ha'c&nd;zjt:

z2m ca[a oblieat preceptum divinum contef-

"$. L OBLIGA T hoc praceptum oninéni

fionis.

y i

.« £delém peccato inortali obnoxium'; adeóque

Unuseft: quando-Sacra Evchariflia

l7 :[u'm'!

füfcipien

da ,.ce quo ex profeffo dictum eft ali-

euam pueros doli capaces; ut bene probat Lu-

ul

go difp. 1 $. Panir. [e&l- 7. dé quibus mox infrà

bi. Secundus eít ; fi credas te certüm pecca-

fadiatt)

tam mortale ;in quo1 fepiüslapfus fuifti ; eviz

plura. Quod fi etgó totá. vitá-nullum peccatuiri

p

tare aliter non poffz; qeàmper confeffioriemi

niortale admittas, liber eris ab'obligatione prz-

te muniendo contra illud;uti fünt maxime affue-

»

ep(ie€

TuuL

eepti hüjus.. . Nec proindé graviter. delinquere

H&am i

ti peccató libidinis, & fingulariter. mollitiei 3

L

»

cenfendus effet; - qui ab aliquot menfibus nul:

j

l

lius peccati mortalis admiffi fibi confcius, etiari

ut alibi indicatum eft: 'item fi ad adhibenda re-

L

míédia peccati , aut amovendas peccatorum oc-

lm['mm

inarticulo mortis riollet confiteri, nec C Judice

yt mICOL

cafiones, prudentis vifi confilio opus.eft ; quod

Gobat Alpbab. Coufit: Cafu 1. ». 253. ) ei ne-

extra confeffioem petere nolis;' aut non pof-

t

(*

gati poffet feuViaticum feuextremaUnctio. Ac-

tàmen certe in pràxi omnino à Confeffario effet

fis;ait Layman €it. s. 6, Sic omnes. Et ratio

u

rP

eft fepiüs inculcata; | Quia; qui tenetur adf:

ife

urgendus talis ; ut aliquod faltem peccatum ve-

ném, tenetur eti

n

imad media applicanda necefz

nidle confiteatur ; tum ad.indire&tam remiffio-

fürià illi fini ;

át jure divinó tenemur evitare

di

af

nem forté latentis alicujus peccáti mortalis, tum

ofne peccatum : ergó &c, . Vide dicla in fimi-

iiïarümPg;.;

ob gratiamSacrámentalem , tum ad fatisfacien-

licapite 2:deobligatione SPapitentia a€ contri-

d^m confuetudini üniver(ali fidelium , tum ad

£ionis.

Eritt

Quamquàm Lügo cir. & Dicaftillus

fet o D

evitenda fcandala;

;

E

[ adhlllytv

íitiam, &c -

-d,om*gäicö.rtim timQtem »tti-

x

exprefsé negent dari cafüm; quo non poffit quis

hoc vel illud peccaem evitare ; fine remedig.

o i

: $19 Il. Obligatger fe inwar*tini-la;w'a?ti:; aéquo-

confeffionis. '- S.

U

libetejus moráli pericálo : in quali verfantur 1J

dicio expertorum; -

ed quoad. hoc ftandum erit jus

yclil

Kgroti , cum adfunt figna mortis " naturalia;

tf

rteä

Tempore peltis graffantis jin idgreffu praelit

QUAES TIO Il

T0

u

r conflitüs ; aut- peticulofz navipgationis:

i

,3: Mulier tenera primüm paritura , vel jamex-

du

[4

jerta habere partus' diffciles: feü peticulofos;

dum bb&þ]zþää Ecclefiaflicum

;

ld! ]

4. Morti adjudicatus &c. Ita omnes, Rátio eft:

o $UM MARTUM.

:

l

$23- Püc

p

tv

.0*('

mdgnllüfl

quia nifitunc faltem homo peccato. mortali obz

i r«

- féd

nw[ ]i

ho

us confiteatür , nunquam implebitur hoc

leles s etdama baretici,.

enfelfionis Ecclefialito aaz:wfw'wfä

j

$5

Poff eumos difirettonis.

"

téeceptum ; aut certé homo expenet fe pericu-

$26

( Praxis ciréa puevos , 9«l puellas. )

T

«

Ü

3

certo vel probabili nunquam implendi hoc

$27

Ornia füasmort alia confiterz.

PM[

I»W

preceptum, feu nunquam confiteridi'; cüm tà-

$249-

Fidelitet ; confafffonis fcil. $alid4:

müþ

Eien confeffioSaéramentalis

$39*

Proprio Sacerdolz. . Quis ptoptiuscez, ädtdli'q?- :

p

noíttorum lapfuum

1

j

2873 g,ms Àll. SACRAM.

&

jj szrf*cþi 305 faü'æt prehbibere fujs e

ii4m temporé

jj

-

- Mfb

—

D

s

crau, Pars 1. Cap. 11 Sect.

IP. De uece[J &* oblig, CoufJ. 3 !

3?3" d beol, Sa

Id can/i'tmm*urMm;iimntibm,

* lT Omnämïriu;quä fex;?h Nimirum adul-$ 24

at

PAfchalz,quin £a

Y

|4g7. Im

Q

"

ob guflam cat

uf um Ecentiam dare debent.

/

tusrationis compos , dc phyficé , G moraliter

E

?. dempus amnius con

effonis preceptz eff. toius amnus;

La

poreis. Excuíat enim fine dubio ommis im-

j3y- Uede &empore pafchali foliam a(l:lzgaf per 4cciz:lc*n.f

ratioue Conumunionis

potentia phyfica & moralis vera onfitendi. Ur«

.Mlt)

] s

j36. Qualiter $ quibus cafíbus peccettir contya pracep-

poté quibuus deeft copia Confeffarii, qui non

tum confc[Fonis annue ?

"

poffunt confiteri fine gravi incommodo vita,

1 nl

"EK Oc latum in Conct

lio Lateranenfi füb lu-

KOf

$22

famaz , vel fortunarum., ut degentes vel fervi

nocentio II. relatum in jure c. Osnt5 ut-

entes inter hareticos &c. quibus adde , quod

)

ll

la

yiusque de Ponit. & "Remif. & confirmatumà

de mutis ad tempus, tempore Pafchali excufa-

1j qUi

Concilio Trideztino feff; 14- «. f. ficfonat.Oms-

tis àiconfeffione per fcripturam, vel nutus fa-

m Y

im,

nis utriusque fexis fidelis , po[ffqnam ad aunoi

cienda ex Layman dixi eeff. 3C. &. 1 11. Quae

airt

diféretionis pefuenerit , omnia [na peccata fal-

