mere folo jure Ecclefiaftico; unde vidimus fe-

rhentüm petendi debitum contrahit , qui fcil

UT

j fuiffe difpenfatum , ut frater duceret uxorem.

. vel ipfe voluntarium inceftum commifit , vel

! Dtg

fui fratris defun&ti,& figillatimà Leone X. cum

ab altera committeretur fpónté confenfit; tun

:

pro

debitum -

Henrico VHI. Rege Anglie , cum Catharina

enim neque hic, neque hac confentiens

$

dyey

Hifpana priüs fratri ejus Ártüro nupta , fed rha-

petere poterit.

Non item incurrit innocens ,

j

k

; tf

x

trimónio non confummato defuncto.

?

utpoté r. qui nec commifit , nec confenfit , ut

£Tpo

$$2 1V. Impedimentum hoc affinitatis femel

jam infinuatum. 2. Si uxor à fui mariti confan-

J

tel

ottum perpetuurm eft. — Communifima DD.

guinco vioppreffafit; cum nemo fuo jure d

À

b

szt :

adeóque etiamfi Titii uxor Berta moriatur, per-

eat fine füa culpa privari ; communis DD. cum

'fpmMm

feverettamen Titio affinitas cum omnibus ejus-

Sanchez l. z. difp. 30. Layman e. $. num.

dem Bertz. con

lt

fanguineis ufque ad quartum

, five vir five fzemina

m

gradum.

3- At quid f ex mgtg gravi

j

4

j

7

coganur

* If

Qu

à

M

j

h

"|

"

&di, '1.3 de ,i;f;'egedimemis m&räwaw&f

483

cogatizr t'al'e'm'-ïnce'fhlm coriitdeca -Aöhuc eX«

T2 m

A

Xiflens ab alio in

niiunve

Lfiliam adfcifcitur; ita

&ufari € contta Smchez & communiotem ) pro-

T

D

amen , ut naturalispatris poteflatenonegrediae

fr

babiliter cenfent "owtis Benacima , aliicam

tur nequepa

H

IN G

i adoptivo ex teftamento neceífae

Tambur. c. 1 3. $. 3. num. $. Et fatio eft j quiá

j

rió *;NUCP(;';

;Gere debeat,' fcd tantüm jus füfceden«

eft

»

quamvis tunc adhue peccent mortaliter ; Eccle-

di ab int

eira

í

fiatamen pia mater non videtur illum vel illam

to hibcat, — Adoptio illa perfecta

€ft impedimentum d

irimens matrimonium: fe-

"

^ * Caligare tantà pzná. 4. Etiam,hanc excufa«

C,Lmdum

$j

triplicem modum mox affignandum,;

tionem concedunt , quandó adeft ignoraütia

originarié

A

quidem jure civili apud Sanchez , &

( dummodo non affeClata ad liberiüs peccan-

alios. -Ad

g

mifit autem & approbavit Excleia.

pum) five facli, five juris (ive ipfius pocenz ,

partim in Decreto c, ita diligere 30. q. 3. par^

raves DD, & pluribus allegatis plane docet ipfe

B

um in Decretal, Titul. fpeciali , De

Cognationé

[

ch. j. 7. difp. 32. sum. 43. INota hoc bené

legali ;

1. Inlinea legali recta inter a

A

&

doptantent

lj

tonfeffarie, & de tribus punctis iftis legeDianam

efcendentes adoptari fcilicir eju

s filios &&

l

gt as erall. y.reflut. 38.

&

i

3

nepotes, qui in ejus poteflate exiítunt. - 2. In

—^ T Ratione affnitatis tant

J

üm cum c'cnjïigq.

linea legali transverfa inter adoptatum & defcen-

contractz oritur hzc poena vel privatio juris pe-

dentes adoptantis , fcilicét legitimos natos &

- . tendi debitum. ^ Undefi conjux cum proprio

nepotes, qui in ejus adoptantis poteflate exi«

—

^duo confanguineo vel confanguinea inceítum

Unt ; non autem contrahit hoc impedimens

€ommitat, etfi peccato graviori, non tamen

.. " ideó jure petendí debitum privatur cum nul-

tum adoptatus cum adoptantis filiis illegitimis ,

cüm non cenfeantur effe in ejus poteflate : ne«

Jam exinde affinitatem cum altero conjuge con-

traxefit, ut ex communi fiotánt Sanc

que cum aliis filiis vel filiabus adoptivis, neque

;

hez 1. T.

cum ipfis filiislegitimis, fed jam fecundüm for-.

difp. 37. Layman eodem c. y. num. g. —

mam legum emancipatis , ideóque hoc impedi-

n

"HL Nihil refert ad hanc peenam incurren-

mentum temporale'eft. Ex communi DD.

dam , an occulté commiffus ; an publicé vel pub«

í

Sautbez , Layman , Tamhur , alii paffim. 34

i

licatus fit inceflus ; cüm urroque cafü affinitas

Per modum affinitatis inter adoptatum & ux o-.

&ontrahatur cum conjuge, que, ut mododi-

r

rem adoptantis. L. 44deptéves. ff. De Rite ANupe

&um , fóla caufà eft cur inceftuofüs impediatur

[u

Har. At vero inter adoptantem. & adoptati

w

/ .^. &petitione debiti, ut contra 3y/vefrum , ]dnge-

parentes fratres , forores nulla legalis-cognatio

. du , & alios dgc;:c','c'ommunis'DD; Sanchez. ,

(tr

Hd

intervenit,juxta communiffimam DD. D, Tho«

2 am

an , alii paffim..

mas £v 444 . 42.queff. 5.art. 3* Sylve(ler , Ia

"

. Poftqüàm Concil. Tr

,

1dcnt. cit. imp€-*

m

ver, liisque congeílis Sanchez 7: 4:/7. 63.sutu

imentum affinitatis ex:copula fornicátiá re-

Lfani

xxit intta fecundum 'graddfn tantüm, eadem

16. Layman eiz, « 4. Etiam adoptionem ima

vedp

pérfectam & fimplicem im

pedimentum matri-ïx.

reftrictio obtineri debec quoad privationem pe--

. endi debitum proptet inceftum cum conjuvis

monio praftre affirmant quidam Antiqui., -&

Q

Canoniilz , Abbas , Hofliens, aliiinc. Usict

.. confanguineis commiffum. 'Uti, contra no-

De cognation, Legali: & Theologi; Sot. Richars

gl

Íftrum Anglez & paucos alios, docet commtü-

£it. in4. d

?. 4* Scd re&té negat jam communis

Jmin

3

niffima DD. cwysa Sa»chez, , Layman , & aliis cit:

DD. apu

d Santhez GC Layman. cit, Ratio eft $.

j

Ratio eft;quia pocna illa privationis juris petendi

.. debiti incurritur própter crimen inteftüs; qui

quia impedimentum cognationis legalis intro-

nge

ductum eftob fimilitudinem, quam fllii adope'

. &utem hodie fornicatur cum affine ultrà fecuns

tivi

Q?M

gtàdum, nonéommittit inceftum , fed vel

gerunt cum filiis naturalibus legitimis s ta

nyt

lemautem fi

militudinem filiationis proprié nom

licem fornicationem , fifolutus fit vel vidu--

geruht ado

Wcï-

: vel adulterium , fifit conjugatus. Unde &

ptivi ex adoptione fimplici & imper-

U

C

T

"T

fecta tantà

in5c

N

min familiam & poteftatempas . »

)u

nc circumftantiam affinitátis extra fecundum

[0]

od

£

tris adoptionis n

4

a

n adícifcantur: neque de ho&

a?

« gradum. in confeffione explicaté mon tenetur$

exflat ullum jus: ergo&.

/"ut ex communi notat Sanche

i

a n

$

$. XIll.-

ïmm.iig..cr,gö &

j

COGNATIO SPIRÍTÜALIS.

cim

$

LX

a

"CÓGNATIO UrBATT: m

'ST propinquitas pérfonárum orta ex adm

1506

C

nin

D

$f

$t propinquitas pérfonártim éx ádoptione

niftrationis vel. füfteptione Sacramer

proveniens. Adoptio autem eft perfon

Baptifmi , vel Confirmatioriis, inducens impéd',-

Nf ) lr

[

)

anez ( qs fcilicet noneft ex defcéndenti-

mentum dirimens matrimonium. De quó to-

2

-us; etfialiasfit confahguinea) in filium vel fi«

to titulo : D? cogudt. Spiritpali,& inDetret.. 30,,

; lnn[)(fu

liim ; nepotem vel fiepter, legitima afumptic.

Jmfllm

. Dujléx et : Una perfe&taadoptio (fpeciali no-

fj

E

u 50111

pecies: Paternitas, Compatevrnitas/ä

-*'mgr..-

"mine vocataarregatio ) eft ; qua Printipis pra-

nitas Spiritualis.

j lqu

- kepto perfona etranea fui juti$ exiftensin alte-

; DD'

[2

Patetnitas eft propinquitas inter häPGïZänfäm

^Xius velut patriam poteftatern familiámque

Vel confirmartem & patrinos e*. una parte, &

,,nül"'s

"transfertur , ut inftar ejus legitimi filii pef omnia

ipfum baptizatum vel confif£j

r

atum ex altera

jl

*fle incipiat. Altera imperfe&a adoptio eft,

parte; qui proindé refpectu

21 41

orum

dicuntutane

ij

?

Í

; fgäfiperfona -extrzuiaca in parentis fui poteftate €- -t-iquaphraü*Hliaüäf,äïäïïiliäülia,

484

T beol Sacrammi; Par.& IV. Cap. l

Compaternitas eft propinquitas inter bapti-

quis in cafu. neceffitatis aliquém. bäþiizanä nót

bl

2antem vel coüfirmantem & patrinos ex üna

contrahit cognaátioneni fpiritualern ; tüm. quia

[

parte , & parentes baptizati vel cotifirmati ex al-

talis Ecclefiaitiéis fanctionibus non obligatur ;

FW

i

tera parte : & olim etiam extendebatur ad uxo«

tum quia ipfé per Saeramentü Baptifmi in Chri-

IMAIJ

res baptizantis , confirmantis & patrinorum. €

fto fpirituali nondum eft genitus , ideo neque

J

AMartinus De eognatión. Spitítuali

€ognationem fþi'r'itualemz. inter Chrifti fideles.

r

Fraternitas dicitur propinquitás inter filios

€ontraheré poilé cenfetur. v. g.Si quis infidelis j

jl

carnales baptizáhtis , confirmantis ac patrino-

qui puellam baptizavit , pofteaad fidem conver-

V

sf

rum ex und pártes & ipfum baptizatum vel con-

tatur, & baptizetür, non contrahetcognationem ^

[iHte

firmatüm ex alterá parte.

Hezc omnia erant

fpiritualem ; nec impedimentum dirimens mas —

at

impedimienta dirimentia inter dictas perfonas

trimonium , fed cum ipfa puella vel mátte ejus

PV

omnés, jure antiquo fuprà allegato. Verüm

&ontrahere potérit; Communis DD. cüm

ima

jurénovo Concil. "Trident. Seff. 24. cap. 2. De

'Thoma & Scoto., d. |ác

z

i

P

WX ex

Reformat. Matrimon. abrogatum eft ftatetnita-

IV. Quid fi conjund

lo i.

tis impedimentum ,. ficut & pradicta extenfio

fopenenti

Baptiz

inatrimonio ? jàm jám patebit;

B

aduxorem baptizantis ,. confirmantis ac patrie

4

Hií baptiz.ans contrabiti.

horum.

'Textum partim commodiüs infrà ci-

0.

trig

Minis báptizáns , non tantüm Baptifrno fc

d

^ M

tabo propter patrinos. Nunc bteviter.

lemni;fed etiam Baptifmo privato ; átqu

[

L Qualis diriwit , quo Xurc?

7

gv/miz

inneceffitate ; contrahit cognátionem & impe- —

ii

8?11—

Ure novo folà paternitas & comfpaternitas

dimentum dirimens rnatrimonium contrahen-

l

feu cogriatio fpiritualis inter Baptizantem,

!

dumcumi baptizato ; ejusqüe patentibus. Sié

confirmantem & patrinos ex unaparte, & ip-

enim nifnis clare fignificant SS. "T'extus.

C

1

fum baptizatum vel confirmatum , ejísque pa-

. $. Idémqüue à paritate quidam fentiunt de

1 vir-,þ»

zentes ex altera párte, eft impedimentum diri-

fatrinofufcipiente in Baptilmo privato ; etfi mi-

mens rhatrimoniuni contrahendumi , non aüterri

nimé neceffario ullo jure; — Sed reCtius plüri-

p

diffolvens femel validé contractum.

Sic Con-

hh

mis citatis negant Sanchez cit. Diana parr. 3.

cilium cit. Certa apud omnes.

Ratio fumi-

tratl. 4; refol, 18. & inclinantSuarez, Hurta--

ii

Mica

tur ex aliqua indecentia; quia nimirüm & mi-

dus, alii cum "T'ambut. 4 2. De baptifmo. c.4.

niftrantibus Sacramenta Baptifmi & Confirma-

« 3« m 4. Ratio eft, quia jurà femper folum.

L

M ]

tionis tanquàm fpiritualibus patribus fpiritvalis

loquuntur de fufcipiente in Baptifmo folemni ,

m

generationis , & patrinis ad ea Sacramenta af-

feu fufcipiente ex inflituto Ecclefie ; quiautem

fiftenübus fecundüm traditionem Ecclefiafti-

ga!;iffi!

fufcipit in Baptifmo privato, non fufcipit ex in«

cam magna reverentia debetur , & à filiis eaSa-

ftituto Ecclefiz ; cum de Baptifmo privato quo«

B-

cramenta accipientibus, & ab eoruni parenti-

*lishg

ád patrinos nihil ordinaverit Ecclefia , fed fufci-

bus carnalibus ; ideó in Ecclefia antiquitüs in-

pit ex voluntate propria: ergó de hoc jure non

Mi

ftitutum & femper obfervatumi fuit, ut ea cog-

loquuntur. ( quód hic inci

- f

dent&r diligenter no-

[

natio fpiritualis zeque ac carnalis effet impedi-

ta.) Et hinc fit

mentum dirimens matrimonium , quoad ufum

l. Si fponfus prolem fpon

f

Jtopa

T

fus bäptizfcf:

39

Ü

corporis mutua quadam fubjectio tali reveren-

etiam ob neceffitatem , folvuntur fponfalia, &

ti& repugnans inducitur.

Ut patet variis facris

& hanc

dirimitur matrimonium contrahendum. Ut

"Fextibusin Decret. & Decretal. allegatis, — Ec

poft Navat. e, 16. 25m.34. G. 22. num. 4Q.

4 p

quia par reverentia non debetur illis filiis fpiri-

A

AUDUS

ac alios refolvit Layman €it, «. f.suzz. 8.im fine.

tualibus, meritó Concil. Trident. hoc impedi«

II. Sí conjaxprolem conjugis faz baptizet 5

"d

mentur reftringens illos excludit,

velin Sacramento Baptifmi aut Confirmationis

Rünr

1

. $8 | II. In hac cognatione fpirituali vides , nori

ut patrinus fufcipiat in neceffitate, nullum im-

df

ü

numerantur gradus aliqui, ficutin cognatione

pedimentuti contrahit *, ut conffat exptefsé e.

1

am,v

d

naturali & affinitate , fed folüm conjunclio eft

A4d lumina 30. quefl. 1. ubi vatio datur : quia

Til

impedimentum inter perfonas przdictas idque

inculpabile jadicandum ; quod neceffitas intulit

Nunt a

BAR

in pérpetuum adeó , ut etiamfi moriatur perfo-

ütpote quia alius baptizáns faltem eque aptus s

nà, ratione cujus conjunétio contrala eft , utpo-

aut alius patrinus nullus adeft, ^Communi

b

anün 1

t& baptizatus confirmatus , eóque ipfo moria-

DD. cum Sanchez /. 9. d.

f/i'* 6 2 Laymm c

tur pátérnitas, non tamen extinguitur conjun-

aum. 7.

Jiontr

€lio fpiritualis compaternitatis inter baptizantem

II Quód

fi. veró. extra cafuni äec;fï'ifät;fägf 4

u()l'ding(

& patrinos ac parentes baptizati. Ex communi

parens prolem conjugis fuz baptizet, velexSa-

-tj

Sanchez, L 7. difr. f4. Quare hoc fenfu fal-

cramento Baptifmi aut Confirmatioris füfci-

' *Den

fum eft commure germanorüm axioma: $yas

piat inprimis graviter peccat j & meritó more

: fl""*.lmpe«

taliter, cenfet Navar. e. 16. num. 24 Sarichez

R0

äæffi gefforbe'n/ bie Qäebatterfcl)an't,()at eiti

éit. dsfp* 26, num. 1. Layman ,. alii commuhie

M

92 lll. Conflat apud omnes , hoc impedimen-

terj quiaidtami feveré prohibetur cap, i. & Z

l m) [

tum folim cífe inductum jure Ecclefiaítico , non

eadem. 30. quefl, 1. Deinde propter fpiritualeni

i* mllum,

autem naturali

aut divino, ut claré infinuantS.

€ognationem contractam cum conjuge incüf^

fTextus,

Quare infidelis fcu nori baptizatus ali«

tit impedimentum pctendi debitum conjugale,

j *f5

joxid

ii ,

j u1

i

*

agf

$d. L de dmpedimentis matrimouii,

as

Wi

m

]uxtafms ïoiïimüü&m -xfefntähtïaäï. DD. cum — wtfi puer vel puella Omgino ignbr;';, duid tali

Santhez,, Layman cit. alii: quanquam hi ipfi

actione agatur, fi quis préecise teneret, ne infans

Wt

!

probabilem cenfeant oppofitam fententiam Dw«

cadat , vel'ut alteri rem gratam faciat;&c. — At

j

tandi , (oninck , aliorum, quos fequuntür wr-

quid fi per errorern leves filium Titii putans effe

|

tadus alii cum Tambur. /. 2. de Baptifmo. 0. 2.

filium Sempronii amici tüi ? 'T'e adhüc cogna-

ij R*

lsj

$3. num. 10. nullum fcilicit ex hinc impedi-

tionem contrahere docent' Coninch , |Povtiui s

mentum oriri; cüm id. nullo certo jure probati

alii-Atrectius non contrahere ( nifi forte habeas

[ l

NIl

pþfüt : neque in odiofis valeat extenfio ab affi-

intentionem tenendi hunc; quiscunque offera-

ls

nitate matrimonio fupervenienté ad cognatio-

tur ) docent Sanchez l. 7. difp. y 8. num. 7: Bona-

em fpiritualem , vel aliud impedimentum.-

cin. alii cum T4mbür. eodem c. 4. $.4. ninm. 4-

E

1.

&* VL Illud autem certum & exprefst refpon-

Ratio elt: quia pef cognationem illam indücitur

fum abAlexandro eir. c. f/vir.3 O. quaff. 1. fi con-

obligatió; eáque fatis gravis ad fufceptum t at

n

jux ex ignorantia juris vel facti prolem conjugis

non potuit coütrahere obligationé ad hunc,quem

baptizet, aut teneat, nullo impedimento petendi

tenuit , fed igaoravit , & alium putavit; cüm ni-

debitum affici. . Utietiam docent A/avar. Ree

hil fit volitum , nifi cognitum:

r

driq. alii cum Sanchez. cit. difp. 22. wm. 43.

lL Qüandó contía praeícriptum Trid

enþ'tvi

94

]

Nec valet hic regula: Exceptío i sno firmat re-

Pïures duobus affignantur ; àut duo viri vel duz

gulam in aliqno: quia nulla hic eft regula alià

foeminz, & omnes admittuntur à Parocho , illi

pro hoc impedimento in jure:

"

foli evadunt patrini , & cognati fpiritüales; qui

IH. Qualis Pairinns contrabitt

intra numerum permiffum à "Tridentino primi

Oncil. Trident. $£: 24. c. 2.. De veformat.

tangunt, ac füfcipiunt infantem , utpoté primus

!

AMatrimon. fic (katuit ; Bu rantzm , five

vir, velprima muliet, aut primus vir & mulier

vir ; [ive mulier , juxta [acrorum. Cauonum in-

tantüm , reliqui nihil. agunt.

Ex communi

b

Jlitutayvel ad fummian unms Ó una bapticatmm

Suarez bic quafl. 6*1. art. 8. Sanchez cit. difp. $7:

j

de baptimo [neipiant, inter quos G baptiz.atum

nut. 14. Dicallil.cit. difp. z. »um. 286. . Quod

Pl(l.

dp[ata & ip[ins patvem, G matrem : nec nos inter

fi admiffi omnes tangant fimul 5 tunc juxtà 8a-

fs

baptiz.antemt? baptiz.atumy bapitzatig; parrem

rez. cit. nullus contrahit cognationem fpiritua-

z

É matrem taktim [piritualis coutrabatar cog-

h

1

lem ; quia refiftit Tridentinüm. | At juxtà Sau-

Watio — Parochut,antequam ad Baptifmum con--

Chez. Dica[lil. cit. & alios ; omnes contrahunt

Jdus

TE

ferendum accedat , diligeuter ab iis, ad quos [pe-.

cognationem fpiritualem ; quia Concilium fo*

6?4.;' $ fcifcitemi, quäm vel quos elegeriw ; 4t ba-

lüm videtur prohibere talem concurfum , non

It C

ptizatum de facro fonte fufcipiant , &c.. Quàd fs

irritare a&tum; — Utrunique probabile; — Certé

o qui-

dfufc

lii ultra defignatos baptiz.atum tetigerint , co-

àutem non contrahunt eo caíu; nifi quos-defi-

u

dnationem. (piritualem nulla patto contrabant;

gnatos à patentibus admifit Parochus , ficut nec

MM

Conflitutionibus in contrarium facientibus non

illi, quos ültrà defignatos à parentibus ipfe Pa-

n

-ebflantibus, — HaicConcilium ; ex quibus al

rochus défignaffet : certó autem illi , quos in de-

'iquä

pro praxi explicanda funt.

fectu paréntum Parochus defignat. — Omniae

-

!

-

commuüni. làté Sanchez cit; sxem. 1 .

L. Ut quis vel quæ,patrinuä vel patrina fiat/,

i

& hanc cognationem & impedimentum con-

III. Requiritur omininó ad hanc cognatio-

9$

tahat, prater defignátionem faciendam à pa-

nem tactus phyficus infantis feu. baptizandi

If

tibus vel Curatoribus baptizati , & per acci-

Jl

Citémque confirmandi ) & non fufficit fo]a affi-

ns indefe&tu horum , ab ipfoParocho; requi-

ftentia: quin imo requititur, üt quis vel actu te-

1 XU

f

itür imprimis, ut habeat intentionem volendi

neat infantem , dum fuper ipfum aqua effundi-

m

fieri vel fufcipiendi aliquem inftar patrini expli-

tur, vel certé immediaté accipiat € manu ipíius

NT

j

am , vel faltem implicitam , utpote , faciendi,

baptizantis, uti contta Sora , Lopex, Sa, GC

alios folà affiftentià conténtos ; apud Saschbez,

r n

uod Ecclefia ordinavit: quod alii eo modo fa-

UE

-ciunt : aut certé exercendi ceremonidm facram

cit. docet: communis DD; cum eodem $San-

fs

Db Ecclefia inftitutam ; hac inteatione habitá

chez , 4. 7: di[p. / 6: & cercam teflatur 'erez difp:

eontrahit Cognationem [piritualem , etiamfi

A

29. Sel; 4« INàm facri Canories, ipfummet Tris

"mmW

m non intendat ; etiamfi ignoret , imb eciamfi

dent; femper ütuntur his vetbis: r«ngesdi, le-

jm".

eam contrahere pofitivé nolit; quia cognatio illd

Vanudi de fsero fonté ; tenendi , (ufeigiendi &c;

exordinatione Ecclefiz refultat ex ipfo actu illo

qua certé ta&lum phyficum ; non affiftentiani

d

UE

exercito inftar ceremoni& facrz , & nullo mo-

lolami imiportant: Et quidem ta&tum imniedia-

lo dependetà voluntate exetcentis ; ficut, & ii

| "

tum ; utptoindé non fiat patcinus vel patriia il!e

(tis

aliis impedimentis affinitatis, criminis. Secus fi

Xel illa ; cui tradit infantení is ; qui prior imme-

i

mon habuiffet animum exercendi munus patrinij

diat? à baptizante accepit, Uti doceht Saxchezis

$a

tunc enini reverà non cífet patrinus , etí1 fic firiz

Pontiuss Peyez. , Bonacin. cósque fecutus Dica-

o

£endo graviter peccaret ; cum Eccl«fia réquitat

fril. fuprà , án fpecie exprimens commatrem non

Ti

A

- patrinum , utique verum;füb gravi obligatione;

contrahere-cognatipnem fpiritualem ,. quando

iri

'ut bene notat Tambur. ezt. e. 44 $4 3- 9. 3.

fufcipit infantem de manibus compatris, qui

& I

! "Hac ergó intentione. feclufa, nuila conttahitur

prior acceperatà baptizante ; quia non cenfetut

TP (l

"Xopnatio , nec confequentef impedimentum;

JJ

(

/

fufzipere ex Baptifmo ; atque ita in contingentid

à

5

*

Ppp

Plfxs lV. SACRAMENT:

31

g'beol, 'Sacrzi:)zeht. Pars W ngvi l.

496

Eccléfiam cum cateris vadit , ibi cdmpar;t Frf-;

p

facra Congregatio S..

i

fa&i exprefse declaravit

ad. Trident. Seff. 24.

dericus Legionarius Titii, cui hic urbanitatis -

Officii apud Gallemart.

J

. 2. & defcribit Gobat trat£. a. féw A4lphab. ba-

causá cedit , permittitque , ut puellam teneat, GE

€ fonte levet.

Poft fedecim annos Titius Ca-

i

tizant. caf. 17. n. $39. excipiens tamen nifi

ii

confuetudine antiqua in aliqua Dioecefi ( prout

jam vult ducere , & quarit , an impedimento la-

boret. Fuitnegativa refolutio; non enim per

Fl

teítatur. de. Conflantienfi ) oppofitum introdu-

«lin

étum. effet.

1

J

inyitationem , aut acceptationem contrahituf

lts

IV. Poteít quis pa

trini munus obire etiam pet

cognatio fpiritualis , fed per levationem ex fon-

|.

te.. Ín hocergo cafü non Titius fed Fridericus

vicarium ,fubftitutum feu Procuratorem , vel le-

Í

t

contraxit cognationem fpiritualem. — Hic eafuu

gatum, juxta receptam & notiffimam praxin; &

feit ita refolutus in woflro ( Pragenf) Confiflorios,

m

tàm ipfe principalis patrinus per alium baptiza-

quti

tum vel confirmatum tenens cognationem fpi-]y :

me Eminenti[fimi C. ardiualis ab Harrach vices

erente, ficrefert Joannes Caramuel is fua Theo-

qntur

ritualem & impedimentum matrimonii cum

V0

logia, num. f $3- Cei omninó acquiefco; Titius

baptizato vel cenfirmato , ejüsque parente con-

trahit.

Uti contra Navar. Sancbez, , ac plures

enim non fuit patrinus , quia nec levavit ipfe in-

ieïi'ggl

D«

fantern : nec Fridericus ejus fuperior egit procus

vll

alios apud ipfos, docet jam communis D

ratorem : Quia vero Fridericus eum veré tenuit

p

quos citant , & fequuntur Layman part. 4. €.8.

Parocho confentiente & approbante, liberalite£

Áitp

- sutin. $. Pontius l. 9. de AMatrimaon.0. 3. 09m. YO.

fine dubio prafümpto confenfu parentis cum

- lo

Perez difp. 1 9. (etl. 7. Tambur. *De baptifemo l.

D

/2.6 4 G. 4. num. 8. Gobat. tral. 2« adipbab.

agatur de favore parentis ; nihil obeft , quo mi-

nus dicatur evafiffe verus patrinus." Hc exem-

i

baptizavt. ca[. Y7. num. y46. fertitque feepilis

d

WW

declaratum ,-ä facta Congregatione Cardinalium.

pli causá pro luce afferenda ad fimiles cafus fol-;

vendos. .

Y

Ratio eft; quia generalis ifta confuétudo in

$. XIV.

4

t

Ecclefia notiffima habet. vim declarandi legem,

CRIMEN.

Áirei

! & regulam illam juris s 6. Qui fecit per aliumt,

que. 9j

Mpedimentum criminis eft fceleratà -

fine,

e[l ferindz , ac fi faciat per fe ipfum s. At vero

I

dam conjunctio , qua conjux adhuc vivente

! fchi

fübftitutus, Procurator &c. tenens ; hanc co-

fua comparte cum alio vel alia de matrimonio -

&d

gnationem & impedimentum minim contra-

t f

bit; quia is non fuo, fed alterius nomine tenens

ineundo cum crimine aliquo confpirát , proptef

quam fceleftam conífpirationem cum tali cri«-

tj

verus patrinus non fit, fed folüm veri patrini of-

ficio fungitur,

Uti contrà Setum , Toletzm,

mine oritur impedimentum dirimens rnatrimo«

fihftA

nium inter illas perfonas fic eriminosé. confpi«

hm

;Redriq. & alios dotet jam communiffima-

DD. meique citati omnes : ídque exprefse decla-

rantes ; & hinc dictum impedimententum crimie .

&(

(

nis. Idque rationabiliffimé , ut nimirüm vitene

n

-ratum eítà S.Congregaci'one Cardinalium, apud

i

Pontium & Barbofam De offic.. Parocb. e. 18.

'tur talia crimina,czdes, adultería inter conjuges,

EU

dum hoc modo delinquentibus aufertur fpes ir-

^BHm. 15.

m

ter fefe contrahendi, Triplex autem vel potiüs,

fitte

97

Quid f1 er

O rogätuä,/ut fufcipiam & fonte

baptifmali infantem Titii , dicam , me fufceptu-

quatruplex reperitur in jure 'ejusmodi crimen ,

tüopm.

& inde impedimentum dirimens matrimonii? ^

ln

rum ; fed pcenitens dicti rogo meum. vicinum

rimum: Íolum homicidium t- féeusdum : ho«

- velit effe patrinus , me libenter darurum fum-

Atri,

"micidium cum adulterio : tertis : folum adul-

|ptus , qui folent fieri ratione talis a&tàs: ísque

i, Tiog,

acceptat, & prarftat libenter, eróne ego patri«

terium cum. promiffione matrimonii in fütue

5 oter

rum poft mortem conjugis : aut ( dlaritatis graa

nus? g. Non eris ; quia alter non tuo, aut Pro-

J &imi

curatoris nomine , fed jam fuo proprio nomine

tià reclé aliqui quartum. crimen computant)

cum actuali contractiu matrimonii de prafenti,

' ?!T, &i

infantem füfcipit, etfituo rogatu. Accipeunum

W.E[nm

utiqueinvalido. . Concilium Trident. aliud cri»

& alterum cafum.

*

Ils

98

Ordinarius patri

nus , qui folet omnes meos

men addi

dit , quod matrimoniü dirimit,, fcilicet

w

raptum 5

fed jam hoc commodiüs fub claffe cos-

[

liberos fuftipere, non eft domi : ideóque poítu-

kam

latur à me vicatius pro ipfo ordinario fuicepto-

enfts in[ufficientis computavimus ; cüm mens

ha(*;

Concilii eo decreto fuerit, non tam punire r£

re fed nefciente alium eiíe fui vice feu nomine

l "Ntu:, ü

Uter hic erit patrinus &

ptorem , quam pro

fpicere libertati matrimonít -

poftulatum patrinum.

Ts

cognationem fpiritualem contrahet ? . NNeuter.

a« confenfus voluntarii refpectu puellarqm-

-

Ti

non vicarius ille fübítitutus; quia defuit illi in-

Primum Crimen.

ïö[tem vd

tentio tenendi fuo nomine , & alioquin fubftitu-

a1Jilmma

eidium , kilice: uxqficidiüli |

W

tus cognationem non contrahit; ut dictum eft.

: Sa)üm Homi

vycl mariticidium.

]

Es

Non ordinarius meus, quia fupponitur nulla

m

*' 'ü? Wl

andó quis occidit uxorem füam , vel.

x

fuiffe ab ipfo facta fübftitutio ; nec tacita hic prae-

N

Qlldum

QU!

« ritum alterius ( aut contrà maritum fuum

E

Qto

fumptio locum habet; quia agitur de onere &

vel uxorem alteri

üs ) ex pravia confp

iratione

obligatione, quam nullus prfumitur fibi velle

»

hinane

Ug

/àmponere,

"

cuni illa vel illo: feu quando ambo mac

tür mortem , vel confpirant',in mortem

uxoris

"m "

Rurfus , Titius advo

catus à parentibus ,'f ut

umff;

lo

vel mariti ,. cum intentione,

ut illà perempti»

effet patrinus Cajz , dignitatem acceptat, & ad

iner

[ 10.

—

D

4

rj

Y

l

N

S&d l de impedimeutis. Máatrimonii,

487

Tl

dnter Íe matrimonium contraham;; effectu fecu-

ex intentione legis, quæfpe'r,hancïpe:rham.&,im'-

A

.'to eft impedimentum dirimens matrinionium

W

pedimentum intendit impedire , ne qui vel

inter illos homicidas confpirantes tantüm. Om-

qua cupiditate alieni matrimonii occidat pro»

(s

fiesclaro jüre,e. fiquis vivente. 31. queff. 1. e.

'priam, vel alienam conjugem. Quare imprimis,

Jl

laudalilema de comver[. infidel. & alibi. Ratio

qui alio fine vel motivo , quàmn ut matrimo-

þcr

« jam indicata eft. Conditiones requiitas ad im-

níum centrahant, v, g. ex odio , vindicta, vel

Itüf

N

Ofl«

pedimentum incurrendurt jam

-

$

'fat—is' qxprcffas

ne deprehenfi in adulterio à marito occidantur ,

2 breviter explico.

Q

- aut de adulterio accufari poffint , & c.conjugem

^L Quando

qut

'S,occidif vel interficit ?jfä&ü

:«ommuni confpiratione occiderunt , hoc impes

u[m

dimentum non contraherent, uti cum Navar.

, ï&cnta, - Non .

fufficit fola quecunque attentatio

i

[

-yel machinatio mortis: non vulneratio gravis ,

l. 4. onfil. . c- de o qui duxit. docet conimunis

p

mutilatio: intoxicatio, fi morsre ipfa non fe-

DD. ac citati omnes, Item fi Titius v. g. fuafü

T.

quatur , ut claré gnificatur juribus citatis; nàm

vel cooperatioie Caja occidat uxorem fuatm y

[j

. verba legum, pradfertim poenaliüm , debent in-

ut ducere poffit, non ipfam Cajam, fedaliam

T

teliigi cuni effectu. « relatzm. de. elerico non

quameunque, veldeterminatam hanc Sempro-

refidente,. Perindé autem eft, . five quis occidat

niam fceleris ignaram , nihil impedietur Titius ,

1]

phylicéper fe ipfum, ferro, veneno , veneficio,

quin poftea poffit ducere utranmiiber, five Cajam

u

five per alium moraliter occidat juílione , con-

fiveSemproniam , modó cum neutra earum an-

. filio, fuafu , confenfu pravio ia occifionem fuo

te mortem conjugis maechatus fit ( tunc énim

a

nomine vel infui gratiam faciendam , prout ma-

nafceretur fecundum crimen ) - uti ex Cosznck &

a

nifete colligitur ex utzoque loco juris allegati ,

alis refolvit Laymanc. 10. zsm. 2. quia non

u&l

-- monautem fufficere ratihabitioné, dicam mox.

occidit ex intentione contrahendi cum compli-

.dI. Uxorem [unam vel altevins ; perinde enim

cefeu confpirante. Neceffe tamen eft , eam in-

eft, five occidas tu fpfe phyficé vel moraliter ,

tentionem contrahendi cum ipía complice ,

fivealter velaltera, tuo confenfü vel confpira-

fuitfe alteri parti manifeflatam alioquin non po-

il

tione, occidat tuam uxorem , jam enim ambo

terit effe confpiratio ex intentione ineundi ma-

u

machinatis mortem uxoris mutuà coufpiratio-

trimonium, Sufficit támen fola intentio feu vo-

Wt

. nie. Idémque perinde eít; (ive vir occidat. uxo-

luntas contrahendi , neque requiritur promíiffio ,

u)P'

"(

nf

. tem, five uxor, utaqué frequens, perfe vel

feu ut fides datafit de matrimonio ineundo in-

1 uli'üjl'

. €omplicem occidat maritum. Nam fic c. ff quis

teripfos , proutexprefsé deciditur. c. faaper boe

fpitti

vivente.Gc. laudabilem , in primo cafü expreí-

D

eodenititulo. De eo qui duxit.

:ä COP 3

-- Sfermo eft de occifione mariti. Et contrà paue.

Tandem inhoc primocrimine , quando am-

i r

.€os docet communiffima DD.. «um Sanchez /.

bo machinati funt mortem conjugis , non re-

m vitty *: :

7. difp.- 78. Layman cit. c. 10. »t27.4. opti-

quiritur adulterium ; cum juxtà jura allegata fa-

m

meque defendit Dicaftillus.

tis fit dicta mutua confpiratio cum occifione

D qoy, E Ex previa cosfpiratiose , Ícilicet cum

fecuta ; fi autem accédat & adulterium , erit cri-

sdpà b

fcitu, confenfu , confilio , auxilio, vel qualibet

men mixtum ex primo & fecundo , eóque ipfo

l em ,

. «ooperatione altetius. — Quare (1 unus tantum,

difficilioris difpenfationis, & ideb in fupplica-

g

veluna , fineconfpiratione , confenfu vel fcitu

tione neceffarió: explicandum. Declaro hoc cri-

/gn.'.hb' j

alterius, occiditconjugem , finihil aliud adda-

men uno & altero exemplo authentico.

hi 1(!0[4

. tut, non,nafcetur impedimentum , fed fuperfti-

Jovius uxorem fuam adulteram & adulterum o $

[

tes poterunt validé matrimonium contrahere ,

qu

odit , & per infidias occidere parat , adulter &

k

Xta communem DD. apud citatos , & colligi-

adultera id refcieites absque intentione contra-

muml

- tur, ex eodem c. Jaudabilem de converf. infide-

hendi matrimonium, illius mortem machinati

ub

liui. Et nota: ex previa confpiratione ; minime

funt , & fecretó occiderunt , pofleà matrimo-

j]

;;l

enim fafficit fola ratihabitio occifionis tuo no-

nium contraxerunt in facie Ecclefiz. Quariturz

jl UJ

3ine velintui gratiam jamn factz ab altero vel

an teneat ? &. reClé Navar. cit. Cosfil; I. te«

at

velaltera etiam complice ; quia fola ratihabitio.

nuiffe ; idcircó , quód ex narratione fati i clarum

"

q

, me hocimpedimentum contrahi , nullo jute ex-

fitinterfetHionem illam nequaquam proveni[fe exc

J

primitur; nequé enim ratihabitio eft machina-

intentione contr abendi inter ( pof] mortem octi-

n

,

ffl

j

tio mortis, quam jura requirunt, necprzbet oc-

ff- Sic Do&or Navartus,- -

Jf

.Cafionem cedis , quam jura deteftantur ; fed

Hortenfia jun&ta matrimonio cum Petro, per-

mortem vel cedem jam factam fupponit. Com-

petravit adulterium cum Achille, qui gerebat

ll

.muniffima DD. & citati omnes

inimicitas camPetro , & Hortenfia quoq; P etrü

MM !

« io2 . IV. Exintentione contrabendi mntri'manimä

"l

oderat; quód ab illo duriter haberetur ; ineunt

eum illo velilla. Adhoc impedimentum con-

confilium;, ut eum interficiant, quod & actum

trahendum neceffarió requititur, ut confpitatio

Iam,ïd

eft, primá quidem intentioneulcifcendi, quia

jf

.

illain mortem conjugis , ac mortis machinatio

oderant , fecundariá contrahendi fimul; velfal-

fiatex , .vel cum intentione contrahendi matri-

p pl]al«

tem de hac dubitant. Quzritur, an ortum fit

p?

[

t

monium cum illa ipfa velillo complice,. Com.

impedimentum dirimens & quid faciendum , (i

y

E

muniffima cum Sanchez 4ifp. 78. »am. 11 Lay-

contraxerunt ? Hic fceleratus cafus his verbis

dutior. v.

1

um

mnc 10« s4WI. 4 qu:',m,Pcr:z, cit.lEtpatc't.

propofitus fuitLeonarde Leffio dn

|

z

Ppp 2

: Md;rig

.

[5

qeem

b2

[

asss

498

- Sdcfm"mt, Pars IV 'EaP.I.

vi. Non tamen ngdef[g eft ,ut 'l,iæïc'i'ht(ehtip occi:

:

Mdi;iinanium cAf. 16. atque ita fapienter refol-

jj

vit. 1. Fuiffe ortum impedimentum , fi faltem

Íoris matrimonii contrahendi fit manifeftata

à

fecundaria intentio fuit poftea contrahere ; quia

adulterz cum qua intendit contrahere, ut con-

i

tra Pontium & alios re&bé docet Avería hic

jura fimpliciter requirunt intentionem illam

[

contrahendi , nec ufquam exprimunt , intentio-

quafh. 18. Se&l. 4. cum Tambur. tradl. 1. $. 2. .

nem illam contrahendi debere effe primariam.

1j

3. Quia in hoc fecundo crimine non requiritur

D

2. Sidubitent , an habuerint eam intentionem

