obueclatione , ac maximé ipsà diffamatione,

perantur. Ut funt imprimis , qui Sacrificiun

Khw

It

offerri procurant ,

'Sacerdoti Sacris operanti Vi«

ij

etiam ibiin prafenti , &c. &c,

[7/

&um vel flipendium prebent. Tales enim pe£

2

54æm

71 8. m

Sacerdotem , velut per Legatum fuum fpecia-

ünq

liter dile&tum facrifigant & offerunt.

Quó

Up,

: Voj?m:-s Gmera(i:; Eccl?/i.:;.

Nj [

fpeélant etiam ii, qui fuppeditavére neceffaria

LY

xf[utf

Oft Chritum , Offerentem- prineipalem ,

Miffz , calicem ,. éafulam , alia paramenta.

Í-

P

& Sacerdotem. offerentem minifferialem ,

qQe

N : 3;2

de füprá ». 250.

Deinde. funt

" Sacro mim"t-*

e Mi-

dmht

tm.n

tertium locum tenet Offerens generalis , uni-

flrantes , non tantüm folenniter , quipp

ali«

F.erï ECF;Qüä 2 in*gua'fsmpeg tet eximie $anz

gifti ad. hos. minifterium 313 Egelefia fgefi

tet

a

Z

d

t

ii

Tbeæl Sacrain, Pars T. ,C?dþ,ïïl*/. Sedl, 1l D: Säeryïczz ;ozäla'ziaüef*: 218

tét "?b'fdinaii ; fed etiam privätimï inférvientes. ;

hg

l

$-BU-T- FO - ii

N

*

quippe ab Ecclefia ad Miffam celebrandam femi« -

i ndrli

per tequifiti, de quibus cap: feg. fwo-loco, . His

m

;-De Sacïzjïcji Oblationt, —

gmm'msam

i hac claffe addit Gobat cafuIV; ». 107. etiam.

A

N

ul

JEdituam & Sacriftanum.

SuMMA KIU M.

38 9. Sdträfäum

ojfetri debet foli Deo

N

3 i Mgeidl

7 lL Poft illes fpecialiter cooperantes , fe-

530: Iddfie ex fine colendi Deuen.

ex dtfplin' ratiqüïg-

L y n

cufdum ( in ordine quintum ) locum obtinent j

331- Qui finis Jemper , faltem impliti? haberi debats

H u

.quotquot Sacrificio corporaliter interfunt ; &

332« Si ip[uper sutendatur Alius finis smalns vel 'indiþrem' j

3

RTM

affitant religiosé cum teverentia ; & affectu fe

X

biccatum erit pro vatione maeria.

cum Sacerdote c':onjiungc'ntc's, ,ad colendum De-

83 4. Prater ipteptionem generalem. solengi Deum

- i Callc!ï

L

rAnÍG

L

um eo facrofancto & tremendo Sacrificio;

Cers

geutül

$ qui vult debité audire Sacrum 5 non vult fo«

331. Reaniritur intentio $

wrticulevis vefpiciciis bane detors

n hi

fhiinatam materiam con[ecvindam , c»

làm materialiter audire & videre , quid ibi aga«

336. Mpplicationem frudclis ad celias pev/onas.

tür& fiat; fed vulteà actione & affittentià cole-:

337- Tam inteniio generalis colendi Deti ,

338. Quàrm partitularis

te Deum , atque lioc ipfo implicité vult unà cum.

vVirtialis ,

Jeie confecrandi , debes j?ltnn' afäf

Sacerdote offerré hoc Sacrificiuni; ad füpremum.

iduri,

319 Qua utiqus vtiaso vfi ]ujcigmhþ'mu bro applicands

Deicultum , omnémque finem & fructum . $a-.

!H A s

crificii intendit ; quantumvis fimplex fit ; & de.

340. No» tamem nec

:

£

Jexmel babita , & non revocata.

faria s fed fufficit babitunlis , /e."r.'

entem 1

his 'explicite nihil cogitet; ^ Unde meritó $a.

cerdos ad.populum dicit , »eswm ag VESTRU M -

343. €uamdin ante Mifam feri p

$..

Minilt:

Wix fht'edtio cop[ecyraue :

m ofez

Sacrifibiwm(re. Etin Canone , qmi tibi offe-

345. Intentío applicaódi

$

Tust("c. ^ Et laudandus effes mi Sacerdos, qui

347. Virraque uecefario fievi debet antà éon[ecvationem,

tiau od

349. Intentio tamen ,

4

P

fa&ti reflexione fuper ejusmodi verba ; ex vera

plicandi adhuc "valide fit. po[t confén

r :,w

huinilitate cogitares eíle complures € Laicis.

er&tioneim. Ho[lie , ante con[ecrationem Calicis,

$^ rizzï-?

prelentes, qui majori pietate;ac puritate animi

330, linà probabiliter ctiam primtm anta Sumprionem.

Yiue u

351. Obligatio Abblicandi ex

Deo offerunt hoc $8. Sacrificium, quàm tu Mi

8f nb veniali tantuim ,

idelitnc,þläM'. rggularim';,

d Ogl

niflerordinarius & infignitus Charactere Sacers

um

353* Obligatio erb ex iuflitia fub imovtali ex genere fu;.

dotali! Sed haic inaurem.

Y

3

354« Unde-mortaliter peccat

» qni ?fä? Sntta fine juftn mn'u-»

t

purd: $28* IV. Poft- przdictos tetti

üm ( ia orai;dö offe-

— 7janimis diu differt , f

,

jj t

355 9

;

emittat ,uel io

fentium fextum & ultimum ).Xiocum' obtinent .

A

: "

npþli:f-h tenetur re]lf:um 12:'1»;-«--;--l

!

'/Nh"[":k' )

qui non quidemcorporaliter , attamen mente .

: S I*

kraina

& fpiritualiter interfunt Sacro , qui nimitum ,.

mi ts ] - 7

süm corporaliter Sacrificio interelle: nequeant ,

7277

oj

rri dihet Sacrificium ;

mente fc iftunt; & votis füis vora Sacerdotis pro-

d

« Gl D

fequuntur. ^ Etiam Hi aliquo modo Offerestes:

o5 quemfiaem?

"N .

funt; & de fru&tu Sacrificii x opere;operato as..-

Oli Deo offerri debét Sacrificióm Miffe:2 -

m* .

liquo modo participánt , prater frudum . &. me-

Ídque duplici ratione : I. Ex rationeeffen--

)rd M

ritum infigne ex opere operantis : uti poft D.

tiàli Sacrifzcié in cemmuni : quod eft fupremus

AC

Thomam 7.8 t.4. 6. &* 7. pulchré docet Suarez

Y

JIF-.77- féá

&

cultus , foli Deo debitus in recognitionem fu-

dig

d

f . &* 3. magno folatio captiyis,'

premi ejus dominii & infinitz. éminentig , no-

.'wüis,* Ü

&grotis , occu

Ólrzdue omnimoda. fubjeclionis & . dependen-

2 AR

diendis. -

pàtis; omnibus , de þoc /mc,ri;ö eruf-

t

DiOt

tig , Ut cap. 2. explicatum elt. 1l. Ex ratione

jiv

Y

" 8. Bone Deus. in

quxs ego de hoc ne cogi-

fpeciali. Sacrificii Mitfe , nimirum. ratione rei

tavi quidem unquam;

n

In hoc te nonlaudo , fedk

oblat& , qua eft infinitz dignitatis: nempe Chri-

laudabilem praxin in autem fuggero. Cüm au-

ftus Deus perfonaliter , ideóque non mifi Deà

dis ad Sacrum aliquód pulfari «& 'intereffe noa

m [ f ,

ollerendus. — Offeruntur quidem etiam Sacri-

0!;'

potes, aut aliàs quovis tempore , die eorde vel

ficia San£lis : at non tanquam cultus Sancloruni

ete. .O Glorioffime Dess , quot bác Horá Sacri-

fícia Tibi Filissiuus dileg

in conteflationem fubmiffionis erga ipfos ; vel

jl u

H5 per totum orbem ef- .

éorum excellentiam, abfit, apage ! fed tanquami

gntlllm'l

fert Te znfinite obletlantin

€ glorificantia : neque

cultus proprius Dei , attamen in memoriam &&

enias tlla bora,die C* uo&l

qO

f

e ce(faz offerre boc juge

honoremSan&torum , ac velut eorum vice oblas

jl

SacrificiumTtbi tüfinite £

f4tum. | Gandeot ex-

tus.

Cedit enim in. maximum honorein &

d2

"

i

slto de bac smagna glori& tna, — Q quam optarem

gaudium San&orum , quód in-eorum memo-

*dejfe corpore ! certà mente sse. fíflo in. omnibus

riam & veferationem , ac eorum nomine. colas.

«t W "

locis , opuibus & fimgulis Sacrificiis ilis, & cups

Ti

tur Deus tali cultu excellentiffimo ; ac ration&

n

Ghriffo & pev Chriflam quam fubmififfim? Te ado-

rei oblatz plané infinito , quo infuper Déo gra-

"a

f5 9c. C'v. — Deindefacintentionem, & ora,fi-

lh

tias agimus pro tantis beneficiis grati& , & glo-

Vacat; ficut facere foles, quando aliàs Sacrum qu-

riz in ipfis collatis , aut pro beneficiis eotum in-

j s

]r

.dis. Lege P. Georgium

terceffione & intuitu nobis concelfis, aut eorum

,,;mt j

ïaufchäum "ifï cjusmo«

[

dimätcxþmirabüem& '

interceffione apud Deum nova beneficia im-.

petrare fatagimus.

lià perfpicu& docet Con-

id] qu!

&

3

M

ajl. Trident. fef. 22. €. 3. dicens ; Es quanevis

SGW

en

D

-s

7]9201. lSa'cram'.

Pars 1), Cap. V. Seyä.'lll.k De ;S'/dcrifïcz'iialv—lätibzlzei

216

favorem &c. effet fän&-fpe,ccat'um»ïniorta!e grà-

Mrn

in bonorem & memori

am Sastlernm interdnm.

lsie

Milfas Ecclefi celebra

recon[uevit : mom tamen

viffimum: hoc enim effet in regravi neglig-?re

fl

preceptum De

i & penitüs invertere inftitutio-

illis Sacrifici.

um offerri

decet (ed. Deo foli,qui illos

Sed credo hoc raró contingere

g

coronavit.

us

de neo Sacerdos dicere

folet : Offee

offe.. Caterüm eoipfo, quo quis hoc Sactifi-

vo tibi Sacrifici.

um Perre, vel Panule: fid de eo-

^

cio unicé intenderet impetrare aliquod bencf

vum villoriis Deograti

4s agens, Cormm patrocke

ciuti corporale , v. g fanitátem , etfi exprefsé ni-

T

nia implarat: ut ipff

pro nobis intercédere dignen-

hil intendat vel cogitet de cultu DEL, jam ta-

zur in Calis ,quorum memoriam

facimas in tere

men implicité & im aótu exercito intendit co.

ris. Hacibi Concilium.

lere DEUM ; ac ipfo facto Deur colit , ejus

339 1[. Sactificium Mi

ffz principaliter & umicé

n

m

um. Patetex

dominium, fuámque fübmiffionem àc depen.

PR

offerendum eftad finem colendi De

Eft enim. Sa-

naigra & inflikotion* ipfius.

deniiam recognofcit , ac Proütett;r , ut moäo fuf

i

$m

cri&cium hoc effentefliter. adtus Religionis , &

tà dictum.

jent

|V. Habito & retento h

oc fine ptïtïcïpaïi;'

- cultus latrize excellentiffim

us foli Deo debitus;

t

ftitutum. ad . cultümt

eolendi Deum , offerre Sacrificium fecundario

NT

à Chrifto principaliter in

etiam ad aJium finern , peccatum etit pro fatios

Deo. exhibéndum in reco

gnitionem . fupremi

p

zfentàtio Sa-

nefnateriz , feu. ipfiusfinis fnale intentí Nam

[7

ejus Dominii, tanquam viva repr

$. Offerre ad. finem mortaliter malum , YV.

crifücii cruenti ac mortis ipfius : ergo princi

d

iter'& univerfaliter fetnper offerendum eít

ad vicleriam in injuft4 lite , ad injuftam vindi-

pl

&am , àd occafionem fornicandi. vel furandi

at

ad

finam colendi Deum : nom quidem femper

dhono

impetrándam,

ad ufüm magicum vel fuperfti-

&n.

ad folum finem Latreuticum, fiftendo folüm ir

tiofüm ; &c. &c.

fine dubio mortale eft gravif-

'intentione colendi Deum in recognitionem fu-

indi

minii , in actu fignato: abfit ; fed

fimum , &duplieis malitiz mortalis : uná eft ra-

L

premi ejus Do

tioiie finis male intenti

P]

altera graviffima irre-

',EZJ [

fimul etiam a

d fnem Evchatiftieum , Impe-

[

.tfatorium , & Satisfactorium , quemcunque e-

verentig & abusüs facrilegi Sactificii facratiffie

mi, €ontra virtutem. Religionis , dum affumi-

juitui

nimex his finem exprefsé intendas , eo ipfo eti-

äglm

am implicité ; imó in ipfo actu exercito etiani

tur fan&tiffimum Sacrifiium ut medium ad

mortalem offenfüm Dei, 2, Offerre Sacrifi-

ii

intendis & éxerces: cultam divinum foli Deo de-

cium fecundarib ad finem venialitet tantümt

lniju,

bitum. | Án non enim, (1 Sacrificio tuo Deo gra-

w

malum, v. g. ob vánam gloriam captandam , ex

tias agis pro beneficiis 4cceptis , fupplicas pro

j

novis accipien

dis, deprecaris femiffionem pec-

mera aváritia , ob lucrüm pecunia , ex gulofitate ;

j

ut eo die lautiüs potáre vel comeffare poffis &c

i

catorum ; ii a

Gu exercito & ipfo facto Deo di-

robabilius tàntüm eft veniale. Ratio hujus «

D)

T

vinum cultum exhibes ,. ejus fuprenium in te

näh:ncr,

& difparitátis à prioti cafu elt , quia volens cé-

dominium , poteftatem , eminentiam , tuámque

ralitér. malufi , gravitet

Ào of

"humilimam fubmiffionem, dependentiam , in-

läbrxa;e ob finem mo

dit ha

m contef(láris ?

à

pervertit, & quafi totali

ter deflruit finem prind

digentia

Quis enim peccata re«

quippe quemi a&u vult

Q Vi

gittit ni

ifi folus Deus ? Quis beneficia & bona

palem colendi Deum ;

tosty

falutaria ad ultimum finem aterng beatitu-

& intendit fuo .-Sac'riüci

o tam gtavitet offendere

iam offendit a&u : At vt

flm j n

dinis conferre poteít efficienter ni

& inhonoráre , atque et

01l

UsS5

fi folus DE-

t8 celebrare Miffant :

b finem venialiter tan-

finemt

—

d Scri

331

TIL Laudandus effes ,

& laudabilis. valde

tüm malum , non ità graviter pétvettit

Üv

mi Sacerdos, fi predictos fines omnes femper

rincipalemi colendi

Deum, quippe quem aciu

intendit colere fupremo cultu , &

non gfavitc;

DT

explicità & exprefsé intenderes , & bene appli-

fed leviter tantàüm vult offendere,

3. Denique

! i

eares tanquam fidelis difpenfator , ( vid. wwwr.

offerre Sacrificium ob finem indiffere

ntem tane

: i

296.) Verümtamen nemo te ad id obligat.

oblatum s

Wi

tàm, v. g. ob amplum ftipendium

Nieque opus eft , ut ipfe ille finis colendi Deum

lautum convivium preparatum , vel fim

ilen

D t

femper explicité intendatur : fed implicité fem-

A

oer habetur finis ifte, quoties Sacerdos intendit

caufam impulfivam ,.fic ut aliás hác vice fom

celebrares , eóque ipfo magis movearis alle«u

Hlltülgmda

celebrare Miffam , ut à Chrifto infticutá eft ,. aut

m affectu colendt

ij L

juxtà intentionem ac ritum fan&te Ecdlefiz,

commiodi tuifenfibilis , qui

:

DEUM ( pró rem fte

quenti

ffi

imam! ) eft qui-

M

Uriliffim ergo Sacerdos Miffe przmittit for-

fedlevis & venialis tàn-

li

mulam illam : ege volo éclebrare , cjc. de quá

dern deordinatio aliqua,

p

D

nlm,mn

tüm. , Nonetim talis appreti

ativé , fed intenit-

$.[óé4. Quid fi ergo quis offerat. Sacrifici-

fn ienil«

vm ad alium finem , prater cultum Dei , & alios

ve folüm , mágis afficitur ad- commodu

W&t, fcd

bile, quàm ad Deum ; ejisque cu

Itum, 4. C2-

Ó im,q

modó enumefatos ? Diftingendum eft. . Hoc

€o rem indii*

fine principali colendi Deum pofitivé exclufo ,

terüm Sactificio oblato petere à D

b

ferentem tanquam beneficium. &

donum Dei,

m !

offerre Sacrificium ptincipaliter &t pracisé ad

fi te-

alium finem , nor tantüm malum fed etiam in-

ex feomni culpá vacat., & fanctum evadit,.

Wt

diffcrentem ; ita ut quis nullo modo etiam im-

fersulteriüs ad finem fanctum: ut fi petas Jant*

Ti

N

Á

W

plicité faltem velit eo Sacrificio colere Deura ;

tatem corporis^, vel prolem &c. ad fervitium.

ied pracise & ultimaté alium fiaem , v. g. Va-

lloriam Dei.

U

pam gloriam, lucrum , feu bonum flipendium ;

5f His co

nfequenter quari poffé 5 f^! $

PA

p

m

* Sbelbichan, Rs l, Gop.. S,ILDe Sarfosolbs — 27

Ummmk T

but Satrificium offerri debeat , ac licitb. & frus

ens applicationeni fruQás hujus. Sactificii ad

iT ,ïiämk

Bd

uosé offerri poffit? fed de hoc plen& dixi c.

Certás perfonas : quà nimirum Sacerdos intendit

fe&. 4. füb aliis terminis , fcilicet quibus profit

&

offerre hoc Sacrificium pro Petro, Paulo. pro

0 i

[ d

applicari poflit fructus Sacrificii *

benefaCtoribus , pro vivis , vel defunctis, pro

his, illis; omnibus.

Et hzec intentio non eít

l«':ltd bm

&i

& ib

l:*'&i'-"»'.(tüi-

feceffaria ad effentiam Sacrificii ; fed folüm ad

*,Qæatkplex ; €» qu

4lis requiritur intentia

hoc , ut Sacrificii fruCtus precipuus. (^ minifle-

hu D b

CO ii

ad offerendum Sacrificiumt

rialem. vocamus , alii fpecialem ) alicui alteri in

particulari profit & ob

Eora

I. Quotuplex.

tv'eniat. De quo c. 4. $.

Oem us

44per totum.

Rater modo diiam intentionim genevalem ,

Uf,llm*!

Y

& velut abfiratam offerendi boc Sacrificis.

II. Qualis*

snad coledum. Deum duples vequiritur in«

l. G'Ntentio, tam generalisofferendi ad eul- Dv

€ f d

sentío partioularis ,. nimirum con[ecrandi ma-

tum Dei , quàm particularis utraque,con«

ctum i

teríam prefentein

!

» € applicandi. frutius bujus

fectandi & applicandi fructum Sacrificii , uti-

Tà étit p

Sawlfitüd T

r

que optima & utiliffima eft a&tualis explicita vel

]e ia !

2

PRIMAÁ ergoiütentent

io genetalis & velutabs

implicita ; ( ut nimirum faltem velis facere ,

t i,

firacta à materia & effeCtu Sacrificii , quá Sacer«'

quod Ecclefia facit , vel quod Chriftus infli-

i

dos intendit , & vel explicité, vel faltem implici-

tuit ,) habita tempote confecrationis: ea tamen

ii t

i& fempet intendere debet offerre Sactificium ad

neceffaria' non eít , fed omnium confenfu fuffi-

um r

honorem & cultum Dei , ut $. preced.. di-

citintentio virtualis, nimirüm virtute intentio-

&um. Formula explicita utiliffima prafcripta &

m

nis aCtualis jam antea prehabitz , & nunquam

pitis: t

indulgentiis dotatà à Gregorio P. XIII. hec eft:

teVocatz , adhuc in operatione niorali perfeve-

Ego volo celebrare «ZMifJam ,€ conficeve Corpus

T

rans, movens & influens in prafentem actum

x

€ Sangninem. Domini woflró J ESU . Chrifli ,

confecrationis , oblationis &c. utnimirum ve-

juxtavitum Santie Romane Ecclefre: - ad laudem .

ré moráliter ideo nunc fiat confecratio vel obla-

J D [

u m

€ gloriam Omnipotentis Dei , totitsque (wria

tio , quia quis id antea intendit & voluit ) vide laté

writmnpbantis : ad utilitatem meam s totissque

Of

dicta m prined parte c. 2.[e£.3.$.1.2. & 3.) Quod

eniditt d

Ecclefra rnilitantispro omnibus , qui fe mihi com-

ádeó verum eft , utex Cajetano , Suarez & aliis ,

wendaverunt in genere & in [pecie , &f pro felici

» at

teclé moneat Tamburinus epsfe. de Sacrif. L. 2,

]lkig Santia Kar:?tafza Ecdefa. | Gandium cum

£. I.&. 2. ». 8. non effe confultum , ut tempore

.Zxcx. ï

pace , &c.

wj

tonfecrationis eliciat quis intentionem . adtua-

T intestio patticularis refpiti-

lem in a&tu fignato. V.g. dicendo : Ego vole con-

, Jui

ens hanc materiam determinatam in hoc Sacri-

yi rb

fecrave. Cc. "velo facere , quod facit Ecclefia

ficio confecrandam : quá nimirum Sacerdos in-

€'c. fed longé meliüs effe , ut tunc cogitet de

.'[llm j gl W

tendit hanc cértam miateriam , hanc hoftiam,

f

fenfu -verborum. & ipfo mylterio à fe. conficis

hoc vinum confecrare.

Et hec intentio omni-

endo; sicque inperfona Chrifti ,.& velut ex ore

Pm t&üï-

no e(t neceffaria neceffitàte Sacramenti & Sacti-

t o

Chrifti devoté facra. verba pronuntiet : hoc e-

fiai , fine quà nihil fieret , fecundüm omnes.

nim ipfo jam habet in a&u exercito intentio-

j

Non ergo fufficit intentio illa generalis offeren-

nem a&ualem optimam & fufficientiffimam

T d

4 di Sacrificium. ad cultum Dei , & confecrandi

Í er.i

confecrandi , licét . alia intentio . actualis non

Corpus & Sanguinem Chrifti velut in abflracto,

przceffiffe. Quod, qui&fo , notent morofi fcru-

u

ut

nifiilla intentio aCtu vel virtute determinetur ad

pulantes ,

&f

hanc materiam in jhoc Sacrifidio confecran-

culcavi.

prout jam fuprä,l & alibi etiam. in»

[ti

w

dam: quia hzc actio Sactificii per fe & ex na-

pf

Il Intentio confecrandi — neceffario deb&t;;ä

türa fua determinatur ad confecrationem. hu-

effe faltem virtualis , fecundüm . omnes.

Ra-

nd m

jus materie in individuo hic & nuné ad hoe

tio eft, quia intentio confecrandi debet eífe a-

«

Sactificium praparatz , atque ita deterrhinatim

€iva & confectiva Sacramenti , adeóque actu

H

T

j n

intelligenda. eít illa formula fuprà pofita. — Ego

vel faltem virtute exiftere , quando conficitur Sa-

gt

volo celebrare Miffam , &* confitere Corpus &

eramentum, - TINon 'ergo fufficit ad hoc inten-

T

Sanguinem. Domini wo(ri QESU Chrifli ce.

)

v

tio habitualis tantüm ( nimirum pracisé folüm

Ving

Ut nimirum Sacerdos non tantüm Miffam &

femel habita , & nunquam revocata. ) Hac e-

&

"n[hi

"]

Confecrationem velut abílra&hé in genere in-

nim nullo modo moraliter , nec virtute. influit

jl

f"

tendat , fed hane confecrationem in individuo

7)

in confedionem Sacramenti , cóm aqué.per.

m

uturám , circà hanc matetiam. propofitam , vel

Íeveret in ebrio , dormiente , amente &c. qui

.

$

tempore confecrationis . proponendam

alio-

tamen nihil moraliter operari poteft. — Vide la-

yd,

quin non magis confecrabit hoftiam oblatam ,

tibs in T. p. e, 2. SeE], 3. $. 2« a m 113.— Vee

UM

quàm non oblatam. -

De hac determinatione

rüm tamen non eft hic fcrupulizandum nimis.

th i

matetie confecrandae

Rariffime enim , imó C nifi Sacrificans effet ho-

mV

1l

166.

/

; vide laté cap. 3. à u

2

minum vel flolidiffimus vel Sceleratiffimus )

' (m'lu

ül

unquam. cgmingit $i quöd confecratio hoftize

336 TERTIA eft. intentio particularis rerp;ci.

principalis fic invalida defectu intentionis : cüm

v

emni-

EC

[47]

1

E

»

D

L

d

z

S'beol, Sacrara, Pars l, Cap, V.

218..

Se&. 1. De Sacrz'äcz'z'x oälgtibgg"; 1

gl

Qmïnïm*h confenfu fufficiat intentio virtualis ,

-non»cR effectiva , fed meré app]icätivg &ä&ü&

r

etiam implicira : atqui virtualem. & implicitam

à Sacrificio caufandi & conferendi. certis ETO

*

fonis

.

atqui ad hanc meram applicationem»

fgii:

faltem intentionem habet omnis ille , qui pra»

gt

ditus libero ufu rationis , induitfe veftibus facris,

fru&tüs ómnino fufficit intentio habitualis, feu

voluntas femel habita & non revocatà.- Sicuti

i

procedit ad altare cum.| propofito ieu . volunta-

jder

te dicendi Miffam ( ampliüis audies $. /ég. ) Di-

enim poffumtibi hodie aliquid donare füb con-

ülid

xitamen : oflfíe priucipalis , Ícilicet pro ipfo

ditione , fiaras veaerit in meant poteflatem ( ut

dm,

Sacrificio confecrandz : fecüs fme. dubio eft de

fifim Canonicus mcas Diftributiones, féu Pra-

[3

L

ii 0

particulis pro communicantibus confecrandis

fentias , ut vocant , ccas vel totá feptimand , men«

nám in propofito generali confecrandi ac Mif-

Íe , ànno toto acquirendas)) quà conditione po«

aM

fam celebrandi, dum induis facras veltes , & ad

fità , res donatacrastibi validé acquiritut , etfi e.

fa,polfx

Altate procedis ; nullo módo , ne implicité qui-

go nihil ampliüs de hoc vel de te cogitem ,

dem involvitur- intentio confecrandi illas, vel

dummodó voluntatem :hefletnam non revocás

n

ullas particulas : unde fi, te infcio, pofite funt

rim : ita poffum tibi hodie: applicare . & donare

füper Altare, nonevadent confecrate, — Vide la-

frü&um mei Sacrificii cras .celebrandi , eó«.

m ]ï

té c. 3. fetl. 2. $. 4. amum. 166.

que pofito & celebrato, fru&tus tibi validé'aps .

feri |

339 1l Intentio applicandi fructum — Sacrifi-

plicatus acquiretur, etfiego tunc nihil amplius . -

ciifine dubio fufficientiffima eft virtualis , pre-

de eo , vel de te

yd.

cogitem , ut mox declar»äbq'ärlng

(mu)

dido modo virtualiter tantüm tempore confe-

pliüs.

crationis & oblationis perfeverans : Atque fe-

Ad tati

ones oppofitas »&s. 3; 9. fä.cil*ek&ä*if

ho ,

LOW

cundüm Vafquez , & alios etiam!neceffaria eft.

Ípondetur diffi»gmesdo majoreur: applicare fru-

Ratio datur: quia applicare alicui fructum Sa-

étum Sacrificii alicui , eft offerre Sacrificium:

st

[

crificii eft pro eo offerre Sacrificium: . non dici-

pro illo : offerre effe&live : nego M. Hoc enim -

tur autem quis offerre Sacrificium per volunta-

eít. confecrare : eff offerre applicativ? tantzmi

v

Mif

elici

tem vel intentionem habitualem tantüm , qu&

concedo M. & .nego confequentiam. — ltem:

nullo modo a&tu vel vittute eft. caufa offerendi

It pre

a&tualis applicatio feu collatio fru&tüs debet ín« .

Sacrificium , feu à qua Sacrificium non depen-

telligi procedereà volux:eage Celebrantis effeti-.

QH

d a

det: ergo intentio applicandi fructum Sacrificii

é , quafi ipfeefficiat fructum : -riego M. debet:

debet eífe faltem virtualis perfeverans tempore

intelligi procedere applicatzvé tantüm , quatenué.. -

DF

Sacrificii.

Confirmatur.

lpfa actualis appli-

ipfe fructum à Sacrificio conferendum : applis, -

iil

catio feu. collatio fru&tüs debet intelligi pro-

cat & donat huic potius, quàm alteri: concedo

"h

dereà voluntate Celebrantis & Offerentis: non

M.

nego confequentiam. . Applicatio enim-

:

kulim

H

Heacaw :

'l'lse &t

poteít autem intelligi procedere à voluntate Of-

habet rationem donationis verbalis

ferentis, nifi voluntas feu intentio illa applican-

tem femel faCta, retinet vim fuam , donec revo«

lol aj

Ájcttdi

di fru&um , faltem virtualiter exiflat tunc ; quans

/cetur. Quare fi dicam tibi : doso tibi meum.

do reipsà fructus confertut , nimirum in ipfa

eraflinum Sacrum : velquod idem eft:. eras fae

^ M

LOT

a&uali confecratione , quà ipsá perficitur effen-

eiam pro te Sacrum : absque ulla alia cavfalitate —

tialis Oblatio Sacrificii , ut cap. 2. fuo loco di-

vel influxu volunzatis mez , dummodó non re«.

Tj

&um. Sententia probabilis & tut;or ; fed *4nih1fl'-

vocate , crastuum erit meum Sacrum quoad .

LOIPIP

ominüs dico :

4

Alli K

fructum. Idem fentit Lugo lec. eiz. . 'Si anté

; 340

IV. Veriüs eft ad applicandum fructum Sa--

dixeram me tibi donare hodiernum Sacrum v

filifc

l hüdæ 1

ctificii fuffieere intentionem habitualem, nimi-

g. die Natalis tui.

Addit Gobat e£r. ssm 16«

rüm femiel habitam & non revocatam tantümi;

Quidni etiam fi idem dixiffem ante decennium ?

M corf

Ita communis DD. $sarez , Bouacina , Diazua ,

Dummodó enim nunquam revocaverim ; fem« -

LP

l

D

alii cüm Lugo 4;fp. 8. fett. 6. "nu.93. Gobat. Ca-

per.cenf&tur perfeverare donatio. - Et licet non:

N

f* $. 7:165:

Et videtur effe juxta communem

fim Princeps; Rex , Papa : tamen poffum mihi

m

Dd

fenfuth & praxin omnium , qui putant fe fatis

applicare Regulam juris : Prixcipis bene[icium

"

valide applicáffe fructum Sacrificii , fi praceden-

decet effe manfurum. —— "andem quia intentié -

lr

k

tidie applicent, eámque voluntatem non revo-

hac confecrandi & applicandi feu virtualis, feu

onn d

cent , etiamfi poftea tempore Sacrificii nihil de

habitualis requirit , quod aliquando precefie-

V g

i

hoc tecordentur vel cogitent.

rit a&tualis , h

»

!Xtmd,mt

Ratio ( & fimul difparitas ab intentione

icon—

mentl.

inc cü- þcyqn'fcquen—s ; magnif þna,o--—

x

Jl

Yj

O"BI

fecrandi) elt : quia intentio confecrandi debet

$. UI

3j

l,

eífe effe&tiva Sacramenti , ideóque neceffario fal-

intentio acfaalis h

tem virtualis, ut dictum efl. At veró intentio

.anmfa :iebe; 'feeri

!l

"N

- fecrandi d applicandi , fes

í,

pfa dpplic'ati—o, :

ET

applicandi fru&um Sacrificii , minimà debet

2

a('f[fh

eíle effetiva fractüs illius , fed ipfum Sacrifici-

^ Eruilhs Sacrificii ?

/

'Ni

p

uin tit? oblatum confert fru&um ex opere o«

À. Ntentio aCtualis tam confecfandi, quäuïï of-

71

Ts ;

perato: atque etiam-Sacerdote nulli applicante ,

.K ferendi fru&tum Sacrificii in praxi fecurif-

ïïl:Unmr D

adhuc cenferret fru&im proportionatum in the«

fimé fit in Miffa ante a&tualem confecrationem

üg&a

!

fauro Ecdefis reponendum, &c. vide ssm.

immediaté , ( juxta tamen dicta s4m. 337. ) non

u

li

tamän neceffarie ità. fi

d

.üe

husiu[

363 ) adeóque intentio- agpliþaxïgli f,:g&um

.

í: fcg utiliifxmä duimn

ims

EE

[.4

A

3

a

m

d

^

hi

. beol. Säcrmgzgt-. Pars 1l, ap. V. Sc&l, il De Sacrificij oblationt,

".'Ij,." AR

»9licg»;.

lii

immediarb anté Sacrum per formulam füprà

ülis

tam in tabula ,. & iu vqlun:aterh conformes s

defiptàm , vel aliam placitam.: & facilé

etfi poftea altero die nullum intentionis actum.

fimplici actu reflexo repetitur in actuali confe-

Lon

renoyes , neque de hoc «ogites, 3. Si Sacra

cratione. Eætcr-img' intentionem. confecrandi

facienda per integram feptimanam , menfem ,

W V

commodi(fimé etiam. fieri. in primá oblatione

annum totum, intendas offerre. ad. certam in-

U

T

fau offertorio , ficut & intentionem applican-

i p

A

tentonem velà te ele&am , vel aliunde pra-

di Miffam in Zessexto vivorum : nulli eft

fcriptam. 4. Aut folüm certis anni dicbus :

Ua ii

dubium, Duo autem dubia non levis mo-

II

ut fi intendas fingulis diebus Lunz celebrare

:äAk

!

:&?

menti occurrunt, L. Quando & quamdiu

pro omnibus Fidelibus defun&is , aut fingulis

a 0j

at

ante Miffam? 2, Quando & quamdiu in ipfa Mif-

diebus Dominicis offerre. Sacrum hebdomada-

fa, poffit ieriifta utraque intentio ?

rium pre defuntiis Fratribus ; Propinqnitt? Be-

dety

um m

sefatloribus , ut apud nos mos eft, &c. . Etü

intentionem illam nunquam actu repeiss ,. t2»

lia i

l. Quaudo &* q:tai;tlik arte Mi[jum ?

E

men etiam nunquam revoces

?

validé. feuctus

eelebrad,

Ntentiö actualis. tam »cdnfecrandi', quäiü

Is tibi v

fingalorum. Sacrorum applicatus manebit pe

aL ]

offerendi frü&lum , non debet neceffarió

tetam hebdomadam , meníem , annum : ( quid-

nenhir 2j

fieri fub miffa , vel immediaté anté , íed

x dedin

ni etiam per totam vitam ? ) pofitó femper ,

potel etiam fieri aliquandó longiüs antea.

uód fufficiat intentio habitualis,

Ratio cítz

Omne;,

Ratio patet : . quia omnium con-

quia hoc Sacrificium 'inftitutum eft , ut offe-

d

Jenfu , ad utramque füfücit intentio virtualig

ratur & applicatur humano modo : quare fi-

JH appiiæj

r

vi aCtualis prehabitee in . operatione morali per-

cut bomines folent difponere de rebus futuris ,

f

n

Íeverans : atqui poteft ita perfeverare morali-

que erunt in füa poteíflate , fic &t Sacerdos

m M t

ter &C virtualiter in confecratione &t oblatione

poteft difponere de fuis Sacrificiis futuris , cu-

lus t

Miffe, etfi intentio actualis non füb ipfa Miffa

jus arbitrio & difpenfationi DE US commifig .

w d

eliciatur , fed aliquando etiam longiori tempo-

fru&tum Sactificii applicandum,

Vide omnis

Íniun

ze pracefferit, ut omnes fateri debent: érgo &c.

mo & huc refer dicla ». 340. 541. & Gobat

vt

Quanto axtem.| tempore. poffit pracedere inten-

s. 167. re&létamen monentem : fed 24 renoostío-

| ntgohïz:

iio acualis , ut virtute illius , & intentione

nem bujps Oblationis , oro , nt omittas,

Quiá

ntum ,

virtuali adhuc valida fiat coníecratio & a

pplica«

tÁIS

tio Miffz

ip/a remowatio auget feruorem fepplicantse ;

tendui :

» peudet à judicio prudentis , Itaque,

que nece[fariam efe tradunt Vafauez., & elit,-

alteri: d

AI.. Quoad. intentione

,

Mülta fcienda. ;

m confecrandi ,. quz

hp :

ecundüm omnes. neceffarib. debet effe virtua-

tam fancla,

tutiora ,fqunenda funt in praxà

lis, cautiüs loquendum eít : Nec poteft alia

AV..

ls; Ht

d

Quia etiam eodem

feté. modo Io: 4€

j d

Regula affignari , nifi quod ; Regniritur .

quuntur DD. nonnulli de ipía

intentione con-

i li t

fiafisit tali tempove. prasiffife inteutionens aEiua-

fecrandi , que tamen fine dubio debet eífe vir-

d aei]

ltm uuna

H4" veUOCAIAm) , t interea,cofxþd'e-

vatis circumlautiis *

tualis, . Ut f1 Sacerdos nuper ordinatus femel

jig al

prudentis jmdicio , son

pro.femper formiat hanc intentionem : £a

gen[catur ex[y,

iraffé , fed. adbuc moraliter inflne-

odb 1

quoties. iq vita viA , facris iudutus veflibus ad.

Sai f

ve iu allnalem con[eerationem 1 ut. (cilicet vi

"ditare accedam , dr Sacrum fdiiqm » femper. Va«

illius s&ualis intentionis prababite » Veré hic

if 1

lo. confecrare materiam appofitam , € licith códte

z

XX munc fiat. confecratio.-

-Exempli: gratiá ;

feerabilem : talem , etiamft totá. vità. hanc. ins

mn

Íi hodie manà me

preparans , habui intentio-

T

TX

tentionem. non renovet , fed. etiam nunquam

mem confecrandi ,

ieu celébrandi, & interea

yte dub

Wocatus . ad Confeffionale ,

revocet, tamen totá vità femper validé & li

ocart

:vel . alio negotio

cité confecraturum , poft Henriquez & alios

Jccupatus., forté etiam fo

mno ,

. poítea. poft

Ril

ali

g

Oni

reolvit; Tambutinus fepe citatus opufc. de Sa-

fit

P

Uuot horas fecordatus 'vel adm

| officii

erificie ]. 2. « 3. $. 2.9. 9. Falide quidem :

n f

3nei, vi

prioris intentionis pergo , induo , ce-

m

i

lebro &

quia volüntatié: & . deliberaté affumendo . facras

- eti nullam novam. actualem. inten.

veítles -G accedendo ad altare , adeft intentio

l quia m,v N

&ionem eliciam ,

adhuc validé me confecratu-

i Vil'lm]iï'ä

virtualis implicita vi precedentis nunquam re«

xum apud omnes in confeffo eít ,

-& plerique

vocate etiamnum in operatione morali perfes

n

E

rgcedentem , imó

xtendunt etiam in diem P

verans , quod fuffiit ad valorem Sacranientr,

T

m

j

Licii? etiam.

ültó. amplias gl.fi.,-, ut ;nfrä

num,. 1F. fw 346.

Quia Sacerdos non obligatus

/

eít, nifi habere intentionem virtualem & mode

345

u-

humano , juxta fuprà dicta, Plüs addit ipíe Hen»

?jfm

IIL (&oa;! iritcntllmiäem applicandi fr

riquez apud eundem Tamburinum i&iZ, Ni-

um Sacrificii ( quz in noftra communi fen-

*

L.

i j

mirum etiam ipfam voluntariam GC pruden-

tentia -non debet*ï»xecdïariöx effe virtualis , fed

tem fufceptionem Sacri. Ordinis Sacerdotalis

abitualis omnino fuffici ) longé largiüs lo-

Ld

E

j

t

C ut fi tunc. dicas

vole jaw fievi Sacerdos ,

quuntur DD. Omnium enim confenfü ; vali-

da

ut perfi!;iaw 0i , gua buie */hcro Ordinui at«

"a

eft applicario z. Si Sacrum cras celebran.

njgaiuæ

d

sexa funt, fen qua [nnt Ovdinis Sacerdotalis )

um Aodie intendas offerre pro anima Petri':

absque alia explicita intentione confecrandi un-

h1]

1]

] *cw'

2. Si .fcfPef,i/ videas. inreationem tbi defigna-

quam eliciá, eífe jam intentionem . virtualem

implicitam fufficientem ad validam confecratio-

nene per totaamn vitam,

sl

EE

$

:

220

7 bed/SacramZ Pars 1l. Cap V. Secf, III. De. Sacrificii oälqtiohg,x- i

inquies.

Quomodó

cérdos füpplens confecrat fanguixiäm : hujus

h

$. Bone DEUS !

»

ffimae poffunt ina-

etit applicare fructum Sacrificii , quia hic fo-

faïlqui

ejusmodi intentione

$ remoti

nere virtualiter, &

dici femper intentio-virtua-

lus effentialiter & completé offert Sacrificium,

i

difcernam ab intentione

ejísque fructum confert : nec tenetur fe in-

l

iif

lis? aut quà ratione

liabituali ? Refpondeo

: ideo poffe dici femper

tentioni prioris Sacerdotis conformáre , quan-

li

liabituali , quia

tüni eft ex ratione facrificil , 'nifi aliunde effet

(cp(ailll

virtualem ; & difti

ngui à n*'mir&

"

