quod ejus indicium , eti valdetenue. Sedtu, no-

fuüafioneillius. De his non eft dubium.

j O

liin praxi amplecti has laxitates , tutiora & perfe-

tin

Giora zmulare.

Et utcertus fis de fufficienu in-

rando in perfona illius , ita ut tanquam Legatus &

uií

tentione , eam ab initio elíce, & inter recitandum ,

interptes voluntatis ac petitionis alienae proferat

terr

pio in DEUM motu,Præfertim' ad Gloria Patri f2-

verba precatoria. Et hpc tertio modo & fexffü di-

lm

jüsinnova.

e

cimus.

lia

.61 . lII. Sufficit ej

usmodi expreffa vel implicita ;

L. Qui ex inftituto & ordinatione Ecclefig in3

*

a&ualis vel virtualis aut habitualis intentio finis ,

Choro peragunt Officium divinm peragunt illud -

Y

feu colendi DEUM, & orandi tantüm, & non eft

nomine Ecclefiz pro Ecclefia , feu toto fideli. po-

A

ulo.

Itaomnes cum D.;Thoma 2. 2. . 82. 4.12«.

Aeceffaria intentio pracepti , feu. fatisfaciendi pra-

f

Communis DD.

Tatio eft: quia Officium divinum faltem in Choro

cepto. & obediendi Ecclefia.

J

apud mox citandos. 'Ratio eft : quia intentio feu

recitatum. eft oratio publica.& communis , qu£

iif

er Minillros Ecclefizin perfona totius populi fi-

voluntas fatisfaciendi przcepto eft a&us internus

m

non habens neeeffariam connexionem cum opere

delis DEO offertur, ait S. Thomas /oc.. cit. unde

Trür

pracepto » Ícilicet recitatione Horarum : nequeex

quivis Chriftianus non excommunicatus fiat parti«

ECCI«

natura operis , ut de fe conftat , neque ex vi praece--

cepsomnium talium precum Ecclefie publicé fu-

&ttu

pu: quia Ecclefia tantàm praipit. recitationem..

farum : atqui Ecclefia & fidelis populus offerens

dl

Horarum ; nullo autem modo przcipit , ut recites

preces DEO per fuos Miniflros , futique habet pri-

u fpe,

cum intentione obediendi vél fatisfaciendi prece-

mam , & potiffimam rationem fui ipfius , cum chae

Iito

pto , aut ideo velis recitare, quia praceptum eft ,

ritasincipiatàfeipfa: ergotenentur tales Mini ri

lm f

quod fzpe impcrfe&idnis eft, & animi fervilis :

Ecclefiz offerre DEO divinum Officium pro ipla

n

facereautem opus bonum fimpliciter, quia bonum

Ecclefia & populo fideli, & non poffunt pro libitu

"&t

eft, perfe&ionis eft. . De hoc vide laté 7radt. 1.

offerre pro feipfis , aut.pro alio aliquo particulari

10

Decal.c. 3. 4. . 4f.. Adde obiter hic

hominetantüm : fi énim es Legatus Ecclefie &&

62 V. Si hodie recites v. g. Matutinum vel ex me-

populi fidelis tanquam principalis , debes hujuss

d

non autem tuam tantum , vel alterius caufam ag

ere,

x

a devotione vel ex C,hari;ac; cum infurmg , velhe-

ud

mï[cs

1

J

D

PW/

4f

f?aä..dþpend, De Hom Cavn*;:Cdp'. ll $edl. 1 De luteutioe aà Horas VCaJIz. 101

?üïigatiü

apud 4Dcum, cum þraäjudicie. tüi Prinapalis. . Si

] fungehdo fideliter ofEcï'o- legati, 4, Addit Go-

O fn

enim totum Officium applicas tibi ipfi, aut alicui

'mtuüji-

.batz. 7*26. etiam frulum fatisfactorium totius Of-

alteri, nullus fructus redündabit in cateros Chri-

TM

ftianos, totámque Ecclefiam:

3

?

ficit: etfi contrà féntiat Azorius 7 9.£.32.2. 2: Bi-

cümi tamén opor-

he Ratioeft: quiaconceffum eft, quidquid pro-

It

teat illud emolunientum fpirituale dividere in om-

M

hibitum non reperitur, fecandüm jura: talis au-

me. At, quantüm peccabit rális infidelis & pri-

tem donatio vel appl

Wu

vatus applicator?

icatio, nullibi reperirur pro»

hibita ; & cüm talia

non fpeCtent ad fübítantiam

ii

64

. Il Certum eft noa. poffe à peccato. excufiri

1 nb

tU2 jcgationis , erunt integré tuà, tuzque difpofi-

| €um, qui totum Officium divinum quoad omnem

I

fructum etiam impetratorium , orationem com-

tionis : nam' Refpublica permittit fuo Legato Ji-

'xku;r:w

berum dominium. honorarii ,

quo à principe , ad

T

um4 j

munium Ecclefie proprié diclarum applicaret fibiy

n

quem deftinatus eít , donatus d

omumr.diit. Qua-

.gn

i

aut alteri particulati perfonz , vel caufie , ob ratio-

re licite & laudabiliter dices: Dowzine Deus , banc

"t

j

j

mnem jam indicatam. — Et cérté éx communi Sen-

recitaiionemOffcii affero, quhad poffusn pro boc par -

tdly

ventia alibi dicetur , peccare mortaliter. Sacerdo-

tHculari bosine * qro bac anims : quà oblatione

Infupc:

tem , qui ii Sacrificio Miffe fructum generálem

tantó plüs tua recitatio proderit illi particuJart ho-

em p

-,.Ecdfeüæ & fidelium omnium applicaret fibi ipfi,

mini, vel animz, quanto devotiüs & accuratius di-

1,1

aut alteri privato: ergo idem videtur effe de Cano«

vinum peafum períolveris, Di

f

w]

5

1

Certe

im ha&lenus de

fiä&þ

( mico nomine totius Eccl.fig plàlleute.

recitauibus in Choro przefercim.

graviffime multandus etfet L.e

gatus , quià Republi;—

p

IV.. Jani quoad extra Chetum & puivati

r

$

à reci;äöl,

p

ca ablegat

us ad Priacipem pro caufa communi ,

tantes idipium univer

fim affirmat cum aliis. Sua-

TA

ageretíolüm fuam privatam, auc alterius:ergo idem

te21.4. de Horzs , c. 36.. ]^

. Sed juvat breviter

videtur in propofito. Sed nihilominüs e

gO* cum

h

dii«ïingucrc.

1. Certum videtur Clericos beneficia-

Ut

Gobat eit. défp. 1. mum. 7

7f. tàlem non auíim

tos privatim recitantes de

Y

]

damnate peccati mortal:s, e:fià gràvi veniali excu-

?

bere dicto modo dicere in

|

D

B

' dare nolim.

perlona Eccleti , & P

)u

v

Nam cerie videtar valde dnrmm .

libertate offere

o Ecclefia ; nec gaudere

ndi pro libitu; cüm illi sroprie fint

nequtu[*:

a pietate. Chrifliana alienum , mitteve aliqueus in'

Miniítri public

infernum , aut dicere , quad pectet movialiter feue

i Ecclefie , & proinde pet fe obli-

TM

gati ad CI

zorum. Clemensr, de Celibr,

y

. €erta (9 evidenti vatioge , ai; Arragonius apud Go--

bat cír. àt niulla hic apparet evidens & cera ratio

Idem dicendum videtur de Clericis R

egurlaribus

t

Choro adíizi&tis faltem - in

conflituendi peccatum mortale : éftque magna di-

Mijoribus conflitutis ,

ex eadem Clement,

3. Dubium magis eft de Re-

iparitas in propofito & exemplis ailatis. « Nara

gularibus Choriftis

nondum promotis ad facros

Z

Ü

" Sacerdotes funt jure divino coaftitàti , ut ófferant

Ordines , ficüt & vj

Dona & Sacríficia pro peccatis populi,/.Heb. g. at-

&ffim de Monialibus, càüm

non conítet e

x Jute illos effe Miniftros , & las Mi-

qui Clerici conftitati tunt folo juré humano ad no-

niltras

Ecclefie , at

J/

ql/(M

mine populi Chriftiani laudandum DEUM : Ec.

que adeó etiam an teneantur

xtra Ch

orum privatim Officium divinum recita-

clefiam autem hic velie obligare tam graviter, cx

wf v

té, üt vidimus & 1. $. 2. Affirmant. Navarrus de

nullo capite conftat. . Deinde Eccletia non pollet

Horzs Casn.c. 1 9e HAMTZ.

)

$9. loquens etiam de Mi-

tàntà. poteflate a&us meré internos füorum Mi-

noriítis & Novitiis:

Et Suarez /Joc. cir.

e,gatüx*

| niftrorum , quantà pollet Refpublica in actus ex-

Egorem

l pïm»

dubiam telinquo , tutiora confülo.

4. Probabiliüs.

ei

ternos füorum : nec conftat quód Ecclefia velit

eft illos,qui nullo modo ad

&

j

tam rigidé obligare ad aCtus internos,

ftricti fantChoro, ntCle-

quam Refpu--

tici Societatis, & fi qui ali

- blica ad externos.

Denique fciunt Prelati Eccle-

L, difm privatim perfol-

K

'vunt debitum obli

gatronis Ecclefis , non facere id

! fiie , quód etiamá non prohibeant füb morralitalem

nomine Eccle

fig a

jpunt

| privatam applicationern vel donationem Breviarii ,

deóque gaudere libertate ap-

plicandi Officium di

vinum ad libitum fibi vel aliis,

flddl

fore nihilominus innumeros ,

Gobat eit. xzu,

i

tfacturic

qui non fint etiam

789. Etinfinuat D. Thomas 2.2.

9

qh 8134 4,.12. dO

cen

niÜ

$: Orationem , quzse fit in.pet-

ég lll Dixiautem: Qui totum divinum öfisiaää

Íona Ecclefiz , de

;

fons

nimirum quoad omnes füos partes fübitantiales ,

quo offertur :

bere innotefcere toti populo, pro

omne

atqui iftorum oratio nec innotecit,

s p

émque fru&tam fatisfa&orium & impetrato- '

; (*

rium, prafertim i

pfrum orationum communium

nec innoteícere debet populo toti , pro quo offer-

Ecclefiz , (ic fibi,

tür , cüm nunquam debeant dicere

publicé in Cho-

JUS

l"

vel alteri applicatet. — Czterüm

j

totergo Gc. Et u

lterior ratio eft : quia non debe-

Pll

eertum videtur , pofle te licité & laadabiliter tibi ;

mus te&ringere lib

uli

dl

vel alteri applicare vel donare fructus accidentales

értatem hominis , nifi gravisrá-

tio ad id adigat; fi

quidem libertas eft res inzeflima-

K

M

€x fpeciali ttià devotione , vel difficultate habita ia

divinoOfficio , utpote m

bilis , & rebus omnibus favorabilior : /. 166. II7.

Jf o

oleftias €orporis & animi

ff. de Reg. Xuv. at pet oppofitam Sententiam re-

s MP

(

accidentales,

quas petfentifcis in divinoOfficio, to-

lerantiam v.

ftringitur; imó; aufertur libertas applicandi liberé

mpr

g. frigoris, flationem diffcile m

genue-

flexicnes, P

rivationem

fecreationis , libertatis &c.

totum fructum orationis Canonicz cuivis Capaci :

;1'0I

ergo &c. Denique conllat , fieri hanc applicatio-

at

2. Omnem extraordinarium. fervorem ac devo-

j

nemà plurimis vitis piis & doCtis fine metu ulliug

É

tionem, quam ultra debitum adhibes, 3: lllum

peccati, vel imperfectionis, ait Gobat loc. cit.

ructum fpititualem , qui in te redundat

bs!

» quatenus

Dixi tamen: per fe loguendo talesnonorate no-

A

] juititiz ;

"

j

e:fercvcs' actum fotmalis oþedicntiæ , V&

mine Ecclefia &c

» Per accidgns enim omnino vi«

Nla

Mde'ntuxcl

a

z

rl

!

! 1 Oi dradi, prenii De Har?'s Can. Cap. AT, Se&. i. De A«ttes"zxz'oxnein h;ori;iïm; j

4

efl : vel datä; epera & fludio q:a;ejïtzk ;'U:Z erajià fdts

denturita pdfrc facere, fi. videlicet fuà fponte, &

þx

piná negligentià admiffis ucl permiffis. Elt tota aut.

ultró fe.fiftant DEO tanquam legatos & oratores

L

[

totius. populi Chriftiani, prout etia

m Laicos pof-

omnium, aut communior & tutior DD. ut pa--

.

Cuüm

tebit.

d

v.LH

— v fé facere monet Navarrusit. £. 20. *. 4O.

qu

RE

quiritur fub mortali 4:26;1;1'»0' exterua,

J

énim conítet uütroque Jur

e, poffe aliquem in multis

:

rnortaliter , qui. volensó8

P

cáfibus utiliter ger

éfe ne

gotium alterius ; fine ejus

'Ta nimirum, ut peccet

i

0 , fed pradfumptà tantüm volun-:

i

fatisfacere füz& -obligationi perfolvendo. Offi-

éxpreffo mandat

"

(

tate ; cut non p

offit prudenter exiftimari , hunc

cium divinum inter recitandum notabili tempo-

1

j

m confen

DI

efle tacitu

fümh Ecclefig , ut. quisquis bo-

re occupat fe actionibus externis impedientibus at

(

hafce publicas laudes &t preces

tentionem internam ad Divina. 4r& swenimiter

fius Chriltianus

i

fundát non folüm pro toto

fideli populo, ut de fe

omues. Ratio eft: quiaad minimum hanc exter«

nam attentionem fub mortali exigit celeberrimus-

hie

patet, fed etiam in perfona && tanquam legatus &

V€

- Otátor totius Ecclefiz & Chriftianitatis.

»

& graviffimus illé Canon. c. dolentes. de celebr..

[

Dices: fi Clerici omnino omnes tanquam per

AMiffar. quo , poftquam reprehenfi effent benef-

d

ciari Chori : Sile tium in Choro fugientes, auditum

fclegati perfolverent hoc Officium fuz fervitutià,

e

nomine & iü

Perfona Ecclefid , forent eorum

aà [crmones indebitos effundentes ; fertur haec fen«

&

tentia, Diffritt? pracipimus in virtute obendientia,

]

Preces multó efficaciores, quia etiam P;odcffcnt,

Y

& haberent früctum ex opere operato.

x. Non

ut divinum Officium no&lurnum pariter & diurnhi, .

cfleequum , ut propter hunc incertum effectum

quantim cis Dens dederit , flndiose celebrent, pa-

riter ac deveté. Quanquam autem Canonifte & -

. fpolienus eos fuá naturali libertate. . INam reverá

Cut in refolutione infinuavi) incertüm eft, utrüm

praceptum fit directum exprefsé ad folos beneficae.

toscelebrantes in Choro divinum Officium, atta« — -

recitatio Breviarii ac Officii divini, intra vclextra

Chorum habezt aliquem effectum ex opere opera-

men conítantiffima praxis, maximüsque confenfus

t0. Habere, probabiliter cenfet Azorius /. 9. c. 32.

Do&orum indoCtorámque declarat , omnes adftri« .

3. favente Navarro, de orat. €. 19. s. $ 9. 60.

&os Horis Canonicis adítringi hác ipsà lege ; ac de« .

' eb quód Ecdlefia fit fponfa Chrifti , ipfi chariffima

Jinqui mortaliter ab exercente actiones incompati-

'biles cum oratione & attentione interiori: at quo« .

& gratiffima , & confequenter precés , qua ab ipfa

s

modo incompatibiles? an ex narura fua? an ex in-

fünduntur per faos miniftros , fint efficaciores ,

quäm'fï"quis privátus. vel per fe fuo nomine offer-.

habilitate fubje&ti? feu hominis tam debilis intelle-

à

ret D EÓO, nihílque obíit improbitas Miniftri,

'to

&tüs, ut exercens talem actionem non p'o[ïi; ätEEnf'

?

Y

- etiàmfi fit malus , ut patet in Sacramentis.

dere ad orationem ? dieo diftincle,

II.. Peccat. fine dubio mortaliter inter recitan-

1o

Coronide addo diüichbg* Gloffz in c. camtawres

.dum exercens actiones ex natnra fua incompatibi«

f

difl. 92.

. Non vox, fed votum:

dHon roïdülfs Mufcd *

les cum attentione interna, quales omnium calcü-.

lo.computantur aléa legere , feribere y pingere » cons

ed cor.

A

INom elamans, fed. ama

fabulari in Choro , alter à parte canente: has enim

--

DEIi.

ii:(; ;antu: in aure

per fe directe prohibet Ecclefia, st patet cit «c. dos.

.

lestes. übi exprefse folüm vetatur effufio auditis

SECTIO

ad fermones indebitoss qua a&tio fine dubio ex na«

tura fuà eft incompátibilis cum interna attentione.

Qualü' aitentio

requiritur in recitandis

Horis.

Eadémque eft ratio aliarum fimilium. — Etquidem

.

4

l ï;ï

S$UMMARIUM.

ad incurrendum peccatum mortale requiri & fül«

ficere , ut actio fit naturá fuà incompatibilis cum.

z

h

58 Íp tecihandis Horis vequiritur [ub Maffäli Abtentio ex-

3

li

Terna.

eà interna áttentione., docent graves Doclores.

o Mortalier

facm eXarcens intef'reci:auduin- fl*

Sotus. 3. de Xulitia a. y. q. $. "rfagonins , Lugoe

l

69 d 7

' Biones.cum attentione interna incompoffibiles,

adeo ut exercens.tales ationes ; eo ipfo peccet

(

1. Secis s fs exereeat aBiones folism leviter diftrabentese -

Tj

mortaliter , etfi fort& ob capacitatem intelle&tüs.

4

ga, Proponitur Sententia nullam /ub -morzali vequirens nt-

attentionem illam non impediret : contrà non pec-

WP][

"tentionem internam s cum [nis fundamentis , ufa

d0 4

que ad n. 74.

j

cet mortaliter exercens actiones non naturà fuds

ainen facile foloun

iu?*.

fed folàm ex debilitate intelle&tus illam internam.

tta

V Qu

ritur alijma

- 36. Et fic long? probabilius [ub. mortali vequi

attentionem impedientes. . Sed contrà dico

fICen

N

attentio inteynA,

Ufque ad n, 80.

IIl Peécat mortaliter inter'recitandum 6xet*

2

5l

$e.

'Spll'e"m( fuperficialis cuma. intentione . rplmd:' d& mlndi

Deum.

cens actiones quafcunque incompatibiles.etiam ex.

ffflpt(

&pp

$4, Saltem wirinaliter comiüuntà.

fola inhabilitate intelle&ctüs attentionema.internam

$5. Ufque ad n; 38. Refolvunrnr "variá.

4

notabiliter impedientes, — Ita Navarrus deOrat. &

Mu ]

88. n diflracià fetitahs Horass tenentur re[lituere , &&

Hloris e. 13.7. A9. & $O. Suareg J 4 de Horis Ca:

j

[

89. n aliquid, & quantuta repetere V U(quead n, 9£.

f

s68. c. & 6. Sanchez 1. 7. Confl, maral. c. 2 dub. 32* ,.

RESOLUTIO IV. SPECIALIS.

hànc ftatuens . refolutionem generalem : ol £.

t |

Edgniritur fnb'martali— attentio ekteraa Q*

votonis ille atius corporalis ad smplementuin pratt-

V gmm

F*!

lt B

omuino etiam igtevua : faltem fupelïficiali:,

ptí impedit , quá vepugnat ,& eff incompatibilis at«

eum intentiose orandi d colendi DEU A5 eaque

tentioni , babilitate ejus , qui recitat, in[pettà. Ei

pü Brev

Vrgi

iU

- faltem virtnaliter continuata , exclufis nimirum

prohibet

ratio eft: quia Ecclefxa falcerg indirecté

— efnnés

dy?rof&ianibw dircllé-vel indiretté voluntariót, íd

á

EUY

&

4

* ïuä Jpþmæ? D Horisi

h

. Eaþ.ü. $, i. De theätimä n Horis o 105 :

T

efnnes illosaQtus : nàm . quando aliquid prohibe-

fo eít, excufari à peccato illum,

ui interoranduim

tur, emnia prohibentur ; per qu& proximé perve«

vel pfallendum facit aliquid fpe

4

ans ad recitatios

! PJ

hitur ad illud. 4 Oratio. ff. de. fponfalibus. atqui

nem Breviarii, utinfrà, cüm de integritate Officii ,

probibentur- füb. mortali diflrractiones interiores

I

Ípecificabitur, AdduntSotus, Navarrus, Valentia,

Voluntariz ; ut videbitur $./24. ergo etiam omnes

Laytvelz, eósque citans Diana p. s. rr.t 1. refol. 30.

li

&cliones externz illam internam diftraCtionem de

0f

Etiam excufari illum, qui exercet acliones exterio«

fado caufantes ; &* áttentionem. impedientes.

res quasvis,at non advertens per eas impediri attena

MO

Quare . meritó pronuntiat Suarez cit. z. 231.. fi ho«

tionem internam : idipfum in fimili dicemus infrà

i'ousgï-

mo expertus fit, fe folere (imilibus actionibus (pin«

N

$.4. deipfis dillractionibus internis. . Jam jam ad

gendi, fe veftiendi, lavandi) omnino impedirijaé

principalem & celebertimam controverfiam de at-

n

diftrahi five ob incapacitatem fuam , five ex con«

u

tentione ipsá interná procedendum;

E

fuetudine, tunc poteít effe peccatum grave. Edi:

(

Sententia clemens fideliter proponitur. :

y

l

verío Navarrus cít. s. 2.3. exprefsé à peccato. mor«

D fatisfaciendum . pracepto Ecclefig in reci-2$

t

í

j

tali excufatillum, qui legendo aliud, vel fcriben-

À

tandis Horis, nullam requiri fub mortali at-

ii

do, attenderet ad fecitationem tantüm , quantüm

eck

effet neceffarium ad evitandum peccatum mortale ,

tentionem internam intellectüs , ut proinde morta«

liter non delinquat ( de veniali crafsá irreverentiae

ii

licét frequenter venialiter peccaret talis : fic Na«

d

varrus.. Necdubitandum cum eodém ANavarro f

'€ulpá nemo dubitare poteft) qui Officium divi-

num recitat cum perpetuis voluntariis diftraclio-

rj

Sanchez, cit. peccari venalitet, quin potius de

i

nibus quibuscunque, quantàm eít ex hoc capite,

mortali timendum iis, qui inter recitandum fe in-

n

duunt, lavant, calceant feftinanter , eb quód bac

docent DD.& graviffimi,& oppidó multi, & quod

N

mireris, "D. e/dutoninus,Paludanus, Medina,

Syl—

In,à

feítinatio communiter repugnet reverentize ac at-

gt

tentione recitandi preces debitas: & multi, finon

wefter, Tabiena, Rofella, 4ngelus, alii, ac permul-

ti Recentiores, quos omnes noviffime late afferunt.

xl

plerique, fiunt toti diftracti, eas actiones feftinan-

. & fequuntur. Coninck i»

3-P?-4-83.4.6. Comi-

gæ;ud:-

ter obeando.Denique cumGobat.e/Zlpbab.and. fac,

tolus Refponf. 7Moral.l..

ca(u 8. num.238. non poffum affentiri eidem Na-

4. 63. Lugo de Euchari«

(am

ffía d. 22. [e£.2.. Diana p. T. de Horis Refol.2.

T

varro, aCtionibus leviter tantüm diftrahentibus in-

ter orandum annumeranti ctiam aptationem cala-

Ihomas Tambutinus /. 4. Dec. c. 2. $. T. 2.'19.

u

Jo. Carmuel. Zbeolog. Regularis num.

137 $. Go-

bund

mi. . Nam nimisdifficile videtur aptatione calami

adj ungere attentionem

bat difp.2.

9.29f. Et probabilem cenfent e/4z0«

j

S

Y

internam in comæuni. &

rius, Leffins , Layman , "d[canins , Tamburinus,

verioriSententia requifitam.

Baffeus, Cafbenfis , alii, & tandemnosipfi. Dus

t ii

. 40 IV. Non ergo peccant. faltem gravitef,qui if«

plex potiffimüm eft hu

jus fentent;æ flundamen;um

Qmpliiü-

ter recitandum exercent aliones internas, velni-

non contemnendum,

)dl

hil, vel leviter tantüm impedientes attentionemi

, l. Fundamentum. pracipuum eft ; quàd Ec-7*

(; t

internam ac diflrahentes : utpote leniter ambu-

clefia non poffit precipere atus meré internos ,

N a

-

lans, modefté equitans, colligens. hane aut illam

qui ad fubítantiam phyficam vel moralem actuum

jb

herbam, ptofpiciens in prata, hortos; vineas, aquas,

externorum neceffarii non funit : atqui. efto Eccle-

) auäihï

modeft atque absque feftinatione fe induens, exu-

fiaprecipiendo Horas , pracipiat veram oratio-

yos

ens, calceans, caput peclens, manus & faciem la-

nem , attamen attentio interna intelleCtüs non eft

u

vans &c. etiam absque omni neceflitate, omnino

de fubífantia phyfica vel morali verz orationis ,

non peccat, tefle NNavarro cif. s. fO. Sanchez cir.

hgt

quin effentia tota orationis vocalis poffit confiftere

jiri i

1. 7- cap. 2« dub.32.alii,. Addunt aliqui ctiam la-

cum perpetuis voluntariis diftra&tionibus, & eva-

jhils!

borem fantularum, quo quis domum vertit , men-

gationibus mentis.

ZMajor eff omnium.

Eoipfo

fam vel lectum flernit : itacum Bonacina, aliis Bat-

Dodt

enim , qubd ad fübflantiam moralem etiam non

lus,b'

bofa i2 cap. Dolentes de Celebr.

7iff. Denique pla-

Ípe&tent, non poteít przcipere indiredté ad. praece-

cet Regulatradita à Sanchez ci

t.uum. 6,. inhunc

Yo f

ptionem actuum externorum , fed deberet praci-

modum.-

345 atliones exerceolicità , dum reci-

jnis

topreces non debitas,easdem licit? exerceo recitan-

peredirecté ,. quód omnium confenfü non poteft.

7 ol

4Minor probatur : petitio pànis quotidiani continee

*k

do debitas : atqui (iegotalem Horam Canonicam

lgï r

tur in oratione Dominica ; ft inchoem illam ora-

3 i

aut alias preces ex fola devotionc tunc funderem ex--

tonem cum.exprefía intentione totum pronurns

ercendo prazfatas actiones

ii

; Don peccarem ullo mo-

tiandi & petendi, quidquid in ea contínetur , ac no«

i

do, ut vel indepatet,

quód & Sacerdotes ex pra--.

d "

(cripto debeant orare

minatim panem quotidianum , fané quando effes

Wm

veftibus facris fe induentes ,

ramilla verba : pazem noflrum quotidianum dà 10«

& PP. Prxdicatorese

X flatutis tenentur orare Offs-

gl

t

cium B. V. dum fe f

£is bodie ; reprfentabo DEO petitionem ac defia

g

entes veftiunt: quod etiam

derium panis quotidiani , licét tuné nihil cogitem

j

libri fp

irituales. monent. faciendum à quolibet

J

de his verbis, eontmvefenfu , nihilominüs cenfe

]

Chriftiano : notiffima fimul & laudatiffima eft

bor illa verba proferre humano modo;. Certé Suàs

y

praxis laborandi fimul & orandi veterum Mona-

contendit naturám

/

tezl. 4. DeOrat. c. 26.m. 4.

;

chorum /Egypti : ergo etiam non pecco veniali

L

orationis vocalis manerein eo, qui inter oranduni

j

PW N

ter exercendo tales aCtiones füb recitatione prace-

debità operá cogitat de rebüs piis ; etfi nullo modo

"

pti Breviarii : certé non

poteritoftendi textus Juris

id prohibens,

per verbafignificatis : G cur non etiam in eo , quii

j

cogitat de prophanis?nam hic &qué humano mo«

j

Illud v./e'röhagud omncs.-in confef-

,dà

9

ss

4

X

)

i

*

Eap. 1. De Atentione ii Horis gä . H

104 — $dl Zpþenä; de Horzs Can.

ifie potiffímüm aiferwä!ürïz

Fh

do profert verbá; aci

lle: & dim vocaliter dicéns

jam verà rationes

[

vel refurte-

Suarez d* aliis. Recitatio Horarum fineatteü- . —

pavem nofirum G. cogito de inferno;

ji

Élions mortuotuin , non magis tunc exprimo &o-

tione interna ad verba faltetm.

1. INoneftoratio :

d

càm oratio fit elevatie velafcenfio mentsinDeum,, .

fam DEO petitionem vel defiderium panis,

quàmfi

[j

2. Eft merahypoctifis. 3. Eft peccatum.. 4. Nihil

Val

tünc fpecularer /Eneam confligentem cum Tüur-

impetrat. y. QuifleGtit genua , G nullo modo at-

no. Confirmatur 1. Nemo negabit me veré pe-

tenditad DEum, nullo modo'adorat DEUM : er-

tere à Principe aliquid, quando cum intentione pe-

M

tendi àc manifeftandi meum defiderium ac indi-

o etiam, qui recitat verba Breviarii , & non atten-

tecito coram eo verba , qua fcio effe pe-

ditad DEUM, nullomodo orat. 6. Quiex voto;

i

gentiarn ,

l

titoria, et

fi mente ad alia diftractiffimus.

"

2* Án

ponnitentiá injunctá, vel ftipendio manuali obligae

[

cationem forté latam in

tur fub mortali;fundere certas preces, tenetur utie

non incurret excommunr

K

que fub mortali excludere alienas cogitationes , &

blafphemantes vel invocantes Dzzmonem , quicum

D

animo blafphemandi vel invocandi Dzmonen, re-

evagationes voluntarias : ergo- fimiliter obligatus

A

[

citat verba vel carmen fciens ea continere plafphe-

perfolvere penfum Canonicum.

.

*

r c€

érté non convincunt , r

N

fte rationes. Ad]4 -

hi

miás vel invocationem talem, etíi tunc diftractus ;

1. Negatur affumptum ex dictis ss T. ad proba-

f

nihil aCtu cogitet de iis verbis, vel eorum fignifica-

l

to ? ficut & excommunicationem latam in lo-

tionem ex D. Damafceno : s. Eum loqui vel de fo«.

laoratione mentali, vel de quovis pio motu in DE«

quentes cum excommunicato incurrit, qui.etiam

diftradié loquitür cum ipfo, Efficaciter Formula

um, indicans omnem pium mentis in Deum mo«

tum effe orationem. Layman. l. 6. tratt. 1. CY« s T.

Extreme Unctionis effentialiter eft vera. oratio

Deinde füfficit, utinitio orationis vocalis afcenda-

fecundüm omnes : atqui ad valorem illius formze

& Sactamenti , nullus ha&tenus requifivitattentio-

tur mente in Deum, & deinceps ex vi hujus afcens

fionis, bonzque intentionis proferantur verba pré«

nem Miniftri , fed tantàm intentionem juxta litte-

ras Eugenii IV. in Concil. Florent. Quemadmo-

catotia. Ad 2. negatur affumptum: nam hypo«

ctifis eft, cüm quis fe fimulat aliquid effe vel agere

dàm etiam validé abfolvit ,. validé Matrimonium

contrahit , diftractiffimus.

Et fine. dubio validé

interiüs , quod tamen non eft, velagit. Quiau-

tem orat fine attentione interna non neceffarió fi-

Profeffionem emittit , is, qui coram circumftanti-

mulat, vel indicat fe interiüs attendere adDeum vel

bus eam cum animo profitendi recitat, quantumvis

diftradtus. — Et tamen verba , quibus utuntur. hi

verba, quodnonífacit. — Ad 3. iterum negatur af-

fumptum. Eftenim actus fecundüm fübftanuiam

omnes, diriguntur ad DEum, velad homines. — 4.

Ex communi confenfu SS. P P. & DD. ac ipfius An-

bonus, & tantüm fecundüti circumftantiam m*

]us & vitiofüs. Ad 4. Diítinguo affumptum : Tas

tagoniftz principalis , ac fequacium , omnes mali-

tiam voluntariz difttactionis inter orandum , cone

lisoratio nihil impetrat , quatenus eft fic diftracta

ftitaunt ineo , quód fit valde indecens loqui cum

& vitiofa concedo : at quatenus ex bona intentio-

KI

ne, reverentiá in Deum, obedientiá, juftitiá, profes

DEO, & interim mentem alió avertere : ergo re ip»

sifüpponuntomnes , etiam voluntarie diltractum

runtur ea verba modefl?, integre, ordinate, & cum

tefrxnatione fenfüum circa objecta externa diftra-

loquicum DEO, &orare. Et quis dicat , vel di-

xit hactenus, eum qui u: primüm orando siferere

&iva &c.fine dubio poteltimpetrare nonunam,fed

: etfi pertalem orationem di-

g

v.gr. admifit voluntarias diftraCtiones , defiiffe

multiplicem gratiam

i

orate?

ftractam homo fort

énihilmereatur. Ad . nega-

&

?

Il. Fundamentum alterum eft. (&ödnon fit

tur confequentia ;

& rétorquetur argumentum.

Qui fle&tit genua coram idolo proponens

fle&tere

j

adfruenda obligatio mortalis; nifi adigat certalex ,

U(]l

velratio convincens : fed in propofito non adeft

in ejus honorem per integram horam, cert? dice-

ü

certa lex, nec ratio convincens , ut patebit refpon-

turadorareidolum , etfideincepsnihil cogitetde

fione ad argnmenta: ergo&c. Quoad legem urge-

idoló : cur non idem fit de fimili intentione fle-

Ctente genua coram DEO , ergo fimiliter, qui &«

tur maximé fepe dictum c. Dolentes. quo per ver-

bum 4evoeté videtur fignificari attentio interna.

it verba precatoria proferre cum intentione ex

E

Sed fatetur ipfemet Suarcz cir.». 12. non poffe fir-

pliéita vel implicita orandi , vel petendi aliquidà

DEO,veré dicitur orare, eti poftea ad DEum y'el

imum argumentum defümi ex hoc capite: vix enim

K

promulgatum fuit , cüm nobiliffimi Canonifte ,

verba non attendat. — Ad 6; negatur antecedense

D

Quia illa ttia obligant, co modo, quo leges : €tg9,

Abbas, alii interpretati funt de devotione externa

lt

tantüm ; & fané conformiter textui : nam Cleri-

ut probes ex his enaíci obligationem lethiferam

iftam , debet pribs probari leges humanas poffe-

hir

ci contra quos lata eft ifta fanctio , memorantur ef-

D

fudiffe auditum ad indebitos fermofes , & in pro-

pr&cipere;& de facto pracipere iftam attentionerri

internam , & prohibere evagationes internas 5

Tj

Ximo eítfermo deillis folis ; eorzzsque fimilibus.

Alii cam Hoflienfi dixerunt eó adverbió devoré

deinde conceffo antecederite , negari potelt confe-

RPI

[

contineri folüm confilium, non preeceptum, quan-

quentia —Quando enim lex divina imperat orá«

doquidem Poszifex addit: quantumeis DEUS de-

tionem, imperat füb mortali attentam , ut infràdi-

!d

M

M

derit : quàm claufulam,fi velis habeti pro przcep-

cetur. . Huic legi divinz poteft fe accommodare

E

to , dcbebis afferere omnem poffibilem devotio-

Vovens , pcmitentiam injungens , vel flipeidio

hj

neir,attentionémque effe de pracepto rigidiffimo ,

conducens orátiones.

Et putat Gobàt s. 836.

d de fa&to reipsá fieri ; & teflans : eert? quando iü

Vr

hoc nemo fang mentis dixerit »: P neque tu.

l]

fat

"

——

"r

K

t

*

*

-

A

i

!

!

ïra& Appþnd. de 'Horilean..K Cap. II Se£l. 11, De attentiotte ia Horis Ca'"( 1 öf

j,"jäcr'b Tiibunali dujungo preces, intelligo. devotas

neceffarius eft ad honeftatem a&ós externí pfæ«

D

— "Wevitione interna: ficut & Bonacina d. 1. de Ho-

cepti , ut. fit actus virtutis & idoneus ad finems

duj

— li Canon. q. 3.p. 2. $. &.. Quàd veró etiam Ec-

fupernaturalem pracepti : atqui attentio Intetna

"w

clefía fic fe conformet legi diving prcipiendo Ho«

omninb etiam, requiritur àd hormeltam moralem

ld N.

. rás Canonicas , hoc ipfurn in controveríia elt.

Verz orationis & veri cultüs divini, fi non meta«

Q1j

?f

IV. Conclufio, Omnibus confidetatis , non po-

m

phyfich & fpeculativé ( ut fané fatis efficacitet

teft negari probabilem effe iftam Sententiam nega-

oftendunt rationes oppofite Sententiz ) faltera

T

tivàm , prout & probabilem cenfent Authores

practicé, & ut plurimüm : quia , qui non curantate

du

füprà nominati ,& valdé probabilem etiatu noíler

tentionem internam , cominunitef ita incutíes lus

M

Herinx Tra.4. de Relig. difp. 2. d. 4« n. 40. Ra-

dicre , luridé, fcurtiliter deblaterantfacra verba, ut

]

tio eft: Quia illa Sententia de moribus agens eft ve-

omnino cenfeantut moralitef evertere ; àc deflrue:

tl

té pfobabilis,quamä pluribus jám feculis in ho-

te etiam intentionem internam orandi ac colendi

diérnum diem tradiderunt permulti viri clariffimi

; diy

Deum , omnium confenfu moraliter 're'q.'u'ifitäm ad

etuditione , fapientià , pietate ; non levi ratione ac

veram| orationém : quomodo enim fyncere vult

onss, |

fundamento : & quidem petípe&tis argumentis

DEUM colere ; qui ne quidem cogitate vult de

d r

partis adverfz, nullo novo decreto Ecclefiz adver-

Deo, vel cultu Dei , imó qui fuis volüntariis, inütis

ldbl

fánte: atqui iceftin propofito : hanc enim nega-

libus , forté etiam noxiis evagationibusactu vult

pl

tiVam Sententiam tradiderunt tot DD. fuprà ao-

Deum offendere ; & de facto offendit falteni venia-

Dun

minati : ídque non levi rátione & fundamento: ut

liter ; & perfzpé etiam mortaliter: adeó , utintales

AT

vifüm N.L.c*IL. & certe perípectis argumentis

plané conveniat , quod ex D. Gregorio tefert & ap.

d

oppofitz Sententia,ut patet N. IIT. atque nullo no-

probát D. Thomas 2. 2.4.83. 4. 13« /llíus oratio-

vo pracepto Eccle(ie adverfante: adeóque ut. ne-

Md

nem Deus non Audit , cHi , Qid orat , non atténdit,

vtf

que in noviffimis propofitionibus prohibitis fub

Deindé qui alia; dum orat , tradtat ánimo,;" exponit

amp

Alexandro VII. Anno 1665. & 1666. & Innocen-

fe manife(to periculo committendi multos etrores

f

tio XL Anno 1679. hecSententia tacta (it.

ua-

turpes omittendo , tránsponendo , tranfiliendo ver-

li

ld

re hecSententia omninó poterit & debebit fervire

ba & verfus , & tandem defe&tu omnis devotionis ,

J

n

Confefatio , ut eam fecuto poenitenti abfolutio-

& fücci interni etiam omnimoda facillimze omifs

lus

nem nequaquàm neget: faltem quoufque experia-

fionis. Crede Confeffarifs expertis. Ergb po-

tur ejus praxin ipfi fieri noxiam. Scrupulofo ea

fito, qubd Ecclefi: tales actus internos pracipere

gt

[ üJmeM*

etiam ultró includanda erit , prout alibi monui.

poffit, rationabiliffimum ell, quód praecipiat atiens

Nihilominüs tamen quod fcripfi , fcripfi , & dico

tionem intefnam in perfolutione peníi Canonici;

um

]

Yutt h

' conftariter,

Quire meritó Navátrus cír.e. 14. de orat, aliisque

À

$. Hl

jcüi

pertiultis citatis Barbofa s. fapa dillum c.dclentes,

7 h[lüliü'

t

Ét ómino etiarn infeytd;

àc Gobat cir.d. 2.5.85 g. exillimant in eo capite per

jpe

56 I';M

Muinó probabilior; long? tutior , in praxi

adverbium omninó devor? fignificari devotionenia

O

omnimodis confülenda & urgenda, & mi-

