| Q/"

fine nova approbatione poffit abfolvere ,'nifi

communis DD. & bene probat Lugo 4. 18. 4e

p

ii

forté fuiffet priis approbatus independenter à

Peonit.[ctl.3. Ratioeft : quia odiofa reftrin-

uaräd

[

i

beneficio Parochiali , " uti ex communi docent

endafunt , nom extendenda : & Concilium totá

Barb. cir. & Gobat Alpbab. (onfeff, n.Ag.-

illà Seffione loquitur de Confeffione mortalium,

Ri

lh

64- iV. Infüper Parochi ante Concil. "Trident,

jl

'c

ut patet riaximéc. 4.ergà & hic & nulla omninà

L Mü(

poterant delegare & facere poteftatem audiendi

elt ratio extendendi Decretum etiam ad Confef-

w

fuosParochianos Saterdoti cuilibet, etiam non

ll[m

j

fiónem venialium : & denique poteítas hac ia

0l

Vi

probato : at nunc poft Trident. non ampliüs

ipfa otdinatione confertur Sacerdoti, fiveab ipfg

j

d

unt.

Ita contra multos Thomiftas , (quos

Chrifto , ut vult Vasquez : five ab Ecdgs

ng;tfï'

fecuti fuerunt Przlati Auftriz.) Communis DD.

ï,ü;,'ut alii v

olunt,de quo aliquid

Lugo difp. 2x. s. 6. Diana p. 3. tratl. 4. refal.

u loco.

146. Etenim & verba Tridentini exigentia ap-

probationem Epifcoporum nimis clara & gegee

-

. Pans lU. D& SAChAMe

t

f

6 [

qUA

X

a.

;

w

I

N

b

4

A

! gxg beol, Sacrament, Pars III.&p. Wl seä.i. 9&50;»1)9:"/;7;7;;-4,1,,.05,;,;0&

.y

Q UJS TIO Il.

Epifcopus ad Parochiam vel locum vcärtulmk,

] "

cenfetur regulariter fuam jurisdictioriem con-

DL

'i

uid €»* quotuplex efi Appraädtiaf

ferre. Ubi etiam vides, quód collatio Jurisdi&tio-

j

nis neceffario pracfupponar approbationern, Ne-

pïivilc

fgecialiter de. Approbatione

]

i&:gnlarimm.

mo enim re&lé conferre potelt jurisdiclionem ,

a d

')SUMM ÁRIUM.

nif1 ei, quem prius, naturá faltem,

d

neum & fufficieittem. .

judicavit ia o-

643

: Apprabetl:fa quid ?

-a

éó9

. Eft atius diferfus 4

II Infüper etiam funt a&tus feparabiles.670

idaxc

callntïan: jnri:di:?iaæi;L

A

qim

670

. Et 4b ea feparabilis.

Nam approbatio & jurisdiclionis collatio diver-

671

. "approbatio efl duplex :

Expfef« ) Ef /tacitn.

fotempore, & à diverfis fieri poteft, & fepiffime

- disf

672

. Epiftopi non po[f[wit Regulará legitimée prefentato &

ádoueo apprabationem weg.

fit. Poteft námque Epifcopus ali

quemquoad :

[on

d citra pcemtu?

idoneitatem approbare , & jurisdictionem ad

i ]

injujlitiæ.

u

prel:

7 4, Nic eam femel j

(fté :oz::le]?m refoéawres Sel appro-

multum tempus differre, aut ob juftam caufam

aum ad exayen derud Paare.

omninó denegare. Et Regulares Mendicantes

lice :

675. Nift fnbfit jufla no$A canfas.

476. Minüsre$ocare $l fafpendere

peloot juritd;'äflo-

pro Confeffionibus Szcularium approbatioaem

Wnc

quoad :doneitatem debent accipere ab Epifco-

tifc

pem Meudicantinm fenael l:gitizæ? approbate-

u fiue ju[fta m092 can] a 5

pis: collatio autem jurisdictionis fit ipfis non

p

677 . Sife aritare Ad certas perfomas fei mu'rpor"o.

ab Epifcopis , fed immediate à fummo Pontifice

fpecal

jurisdittio à Pontzfice Regulori approbato ad$es

(

,(78' Nec

niens limifatur ad folam approbamiis Diacefin.

per Privilegium & conceffiones diplogatibus

D

L.

per modum legis exprefías, quibus fammus Pon-

i

429. Nos poteff tamen talis Regnlaris àm aliaDiacefi fiao

tifex confert jurisdictionem Medicantibusà

ejusders Epiftopà apprabatioue Q licemia at

"

y

d're confelftomes.

Superioribuslegitimis electis,admiffis& pralen--

awi

$30. Sed deber prius eà legitimd prajeutari d fuo fnperiora

tatis adConfeffiones audiendas, fuppofiràtamen

Yie

alid abfolfat comtra 9el fime legitimo comfenfa

4, 31 P

approbatione Epifcoporum , tanquam conditio-

Pon

fuà Superiorii 4b Epifcopo approbatus ?

ne neceffarió prerequifitá ad hoc , ut Mend.can-

Mi

E

Regularzs qom potef? $alidà abfolPere. alios Religio-

* fóos ) Pel Relzgiofas fnd Vol miterins Ordznis fne dg-

tes poffint uti jurisdictione fibi à Pon,tifkä in

tis/rc

centia Superdorzs cujuspis Ordinis refpetispz.

privilegiis conceffa.

Detra

6$4. Ntc etinm poteff uti

2

J

-Hrisdiät:anc Peniifscté [rue li

IV. Duplex eftapprobatios Expreffa & taci-671

Cotal

centza fui Superioris.

t4. Approbatio expreffa modo definita efl, qua

proba

4$g. n ) & cui Religiofus extra Monafferium cowwaz

rans pofft cemfterz.

verbo velícripto datur.

Approbatio tacita clL,

W.

qu& ipfo facto aliquo, vel fa&i connivcntiá con-

xl

.0 Quid d .quoatuplex?

ceditur. — Sic ipfo faclo tacite approbaturis , cut

Cubiy

beneficium Parochiale confertur, . de quo füprà.

Pprobatio efl publica C* authenticum jaa

MU

dicitm de idaneitate & fufficientiaSacere

Talis quóque tacita approbatio cenferi debet,

AMogks «

«s À

quando Epifcopus vel habens po:cflatem ap-

Vgj

dotís ad audiendasConfe[fioues fatlnm ab babene

zepoteftatem. Epifcopalene vel quafi Epifcopalena,

probandi alicui dicit : Audi iftius confegfionem,

hd.

vel audi quosvis tibi confiteri volentes : item

H, GJRII

4

Quod ultimum addo, ut etiam comprchen-

antur Przlati exemptiR egularium;qui potefta-

quando Epifcopus fcit hoc, aut illud genus Sa-

Ym |

cerdotum in fua Dicecefi fine fua expreffa licen-

&'mmm

tem quafi Epifcopalem habentes examinare &

tia excipereconfeffiones, & tamen diffimulat ,

approbare poflunt Confeflarios pro Regularibus

fs

cüm poffet fe opponere, juxta dicenda in fimili

Lgf": Iny

fibi fübditis tantàm. ) Ratio eft: quia ficut foli

de jurisdictione tacitécollatà. — Sic quando Epi-

Epifcopi , vel quafi Epifcopi conferre poffunt Ju-

N

Ícopi acceptánt prefentationes nollrorum Pa-

.iä

Tf

risdictionem , fic meritó pro Jurisdictioneap-

trum , non petità corum prafentiá , nec examine

probare foli poffe debent. « Quare etiam Con-

i

indicto, etftapprobatio in fcriptis , uti folet, diu

g,

cilium Tridentinum füprà approbationem pro

pofteà fequatur , ceníentur interim tacità appro-

Sacularibus reftrinxit ad folos Epifcopos. Et

"EF'IWWF

bati, ut finc fcrupulo contaffiones audire vale-

D

jam advertere potuifli differentiam approbatio-

ani.

Quinimó Sacerdotes noflri de novoad-

nisà JurisdiCtione : Nam

?

"n

2

ventantes ad Conventum , etiam ubi pro appta«

1l

9 ll Approbatio non eít ipfa collati

6 Juris-

batione ie examini fiftere debent, í1tamen inta-

It

di&ionis, (multbminüs ipfa Jurísdictio ) fed (unt

Wi

tim opusfit, ipsique alibiapprobati fint, confet-

adus diverüffimi. — Nam approbatio eft actus

fiones interim , audire poterunt five ex tacito

intellectüs ac judicij, quo Epifcopus vel Superior

confenfu Ordinariorum, five deni

^m ad t

folüm judicat hunc Sacerdotem eífe idoneum

que ex priViFef

030

gio peregrinantium, dc quo infrà.

& Íufficientem. ad audiendas confeffiones.

d

W apprl

Gollatio autem Jurisdictonis eft aCtus voluntatis

S-- T

Hegmn

& decreti, quo Superior confert, dat, & vult

"Qn"d fpecialiter de

Approbatiane Rezulari-

Ntam

hunc Sacerdotem habere poteflatem audiendi

um Mendicagtium.

E Memo

confeffiones , & abfolvendi fidelestanquam fibi

I. WY Pifcopinon poffuntalicui, & maximé Res,,

Pl

fubditos in hoe foro.'' Qui a&tus patenter funt

gularilegitimé preefentato, & perexa- ,

"Ug

diveríi ex natura fua, etfi Ízpé foleant concurre-

men idoneo reperto approbationem fine juita

Illi; nP

N

caufa denegate citra peccatum injullitiz. Com-

W[a L 1

1. : Ques enim judicio authentico approbat

munia

tr:mm )

U

r

»

4

j

t

j

N

| dbool, Sac'rdm; Pars.ül.ä'ap,n V. Se&,] De -äj'onþlfazii approääfione. 411

t

,mühis DD. cum Coninck d:fp 8. dub. 7. Lay-

de Regularibus approbatis ad audiendas confef-

Af r

N

tl

man £. 11. ». j.

Ratio generalis refpectu om-

fiones ita difponit: Polumus tamen eos , qui fe-

nium eft : quia approbatio hac non eft gratia vel

mel ab Epifcopo in civitate & Diecefi pravio exa-

II Ng.

£

privilegium, quod ex libera concedentis volun-

mine approbati fuerunt ,ab eodem Epi[copo itt«

li,

tate dependeat , fed eft authoritativa declaratio

YHUI 400 CXAminari,

44b Epiftopo autem Suc«

VTL

& teftificatio , perfonam hanc habilem, fcu.dig.-

ceffore , pro gaajori con[cientia fna quiete exami-

nam & idoneam effe , cui jurisdiclio & poteftas

nari de novo poterunt. Sic Pontifex San&tus, fup-

ad audiendas confeffiones conferatur : atqui tale

ponens nimirüm rationabilem inquietudinem

teftimonium Sacerdotibus ad id munus ordina-

confcientiz ex juítis caufisortam , & qua meri-

lst

tis, 1 Scientià & Prudentiá fufficienter inftructi

tó movere poffint virum gravem, qualis eft Epi-

iqm;g

comperti fint , de jure debetur: tdque fingulari-

Ícopus, Ergo nonadlibitum, multó minüs ex

À

di"iffü

ter Regularibus Ordinum Mendicantium à

malevolentia, ait l'amburinus.

b

ln

Prelatis füis przfentatis, quibus ex SedisApoito-

€. Caterüm ubi fübeft juíta nova caufa dubi-675

N

licz privilegio competit quorumcunque fideli-

p

tandi , de idoneitate alicujus Perfonz particula-

um confeffiones audire : ideóque ex Summi Pon-

ris ( raró vel nunquam erit de tota Communita-

tificis voluntate & tacito mandato, fi legitimé

te aliqua ) non modó Epifcopum Succefforem ,

prafentati idonei re

fed etiam illum, qui primó approbavit, approba-

. fpecialiter debetur.

perian;ur » €i$ approbatio

tum ad examen poffe revocare, nimis clarum eft,

D

13 $. Quin infuper, pet.itä & injufté denegatà

Utpote, fi manifefta appareat inidoneitas ex plu-

Ht

í

approbatione , eo ipfo cenféri admiffum & ap-

ribus ejus actibus , & experientia perfonarum fi-

TRUE

probatü jurisdictionem obtinere, & confeffiones

de dignarum : aut fi primi examinatores nimis

l

audire poffe, certum erat jure veteri Concilii

perfunctorii fuiffent in examine, & fimilibus;

i

Viefienfis Clementina, Dudum de fepulturis.Ubi

(au

autdenique approbandus in primo examine non

AO

Pontifex .concedit Fratribus Praedicatoribus ac

fatis fubfiftens , ob neceffitatem aliquam ad in-

J

lu

Minoribus idoneis & inju(lé ab Epifcopis rejec-

terim admiffas, indi&to certo termino , ad ple-

,

j Pt

tis licentiam audiendi confeffiones. — Atque huic

nius examen reverti debet.

Detreto. & Conceffioni minimé derogátle s

III. Minüs ergo Epifcopi poffunt. revocareó7

:Prlpm?ïi j

Concilium Tridentinum 'q. preced. allegatum

vel fufpendere ipfam jurisdictionem Regulari-

fniadis

approbationem Epifcopi requirens, docuerunt

um Mendicantium femel legitimà approbato-

tio t

vatii.

Navartus, Miranda, Rofella, alii , ac laté.

"

rum ad confeffiones audiendas, absque fimili ju-

J

noftri Rodriquez Q Q. R. te. 1. 4. 29. a. 1.

fta nova caufa; ob quamadExamen juite revocari

baturis,:

Chaffaing. i& Privilegizs Regularium trall. y.

poffent, cüm ii , fuppofitàapprobatione & ido-

:quolizpi

€. 2. propof. 1. Variis juribus & argumentis con-

neitate , jurisdictionem non ab Epifcopis, fed

f de

firmantes : atque probabilem cenfuerunt etiam

privilegio immediaté à Summo Pontifice habe-

eatem?

nonnulli é Societate JESU , Layman. fep? cit.

ant.

Extat de hoc authentica Declaratio Car-

yotelloto

iratl. 6. c. 1. Caftro Palaos bic tratt. 2.3. difp.

dinalium apud Barbofam JDe poreJl. Epifcop. al

lus if

1. Contrà tamen Privilegium illud efe claré re-

legat. 25. 2. 30. & Afcanium, Tamburinum ,

ll gt

vocatum per Trident. docent alii communiffime

de Xure AAbbat. to. 2. difp. 6« qusfl.. 124 lic ha-

& maximé de eadem Societate. Swarez , Faf-

bens.

Allufiriffimi Cardinales [latuunt. Archi-

p

m

qutz, Coninch , Regínaldus,Filliacius ; Card.de

Epifcopos , Epifcopos , ac locorum Ordinartos, ad

Lugo, Perez. , Amicus , Arriaga , Tamburinua

"

quosConfe[Jarios approbands jus [peckat, Confe[fa-

apud Nicolaum du Boys in fingulari tractatu

rios Regulares alias ab ipfis libere approbatos,ab

;lb-'lme'o r

de propofitionibus damnatis fub Alexandro VII.

g

audiendis confeffienibus (ufpendeve poflbac wiinie

ad propofit. 12. fic habentem. — Sarisfacit pra-

me licere , nifiex nova can[A, eAque ad conftffio-

Tsl

j ulifb]ür

i

eepto annua confez/fjonis , qui confiterur Regula-

ne$ ipfas pertinente , aut ob uon fervatum inter-

riEpifcopo pra[entato, féd ab eo inju[le reprobato.

ditlum ab ipfis Ordinariis pofitum Statuunt in-

p

ój gudifim'

ui propofitione damnatá Pontifex oppofitz

fper eosdem Archi- Epifcopos, Epifeopos, ac loco-

fententiz

probabilitatis fundum pertudit.

rum Ordinarios , coufeffiones audiendi facultata

j

€74.

Il. Epifcopi 'approbationem Regularium

omnibus fimnl wnius Conventát Regularibus

vipt

(imó & aliorum ) femel juíté conceffam non

u

Confe ffariis , cádem [acvà Congregatione incon-

poffunt revocare : neque femel legitime appro-

Juliá ,unllo patto adimere poffe,. Roma 20. No»

l[i üm: tæh*fþ

batum ad examen revocare fine juíta caufa.Com-

f t

vembris Y615. Ubinotas particulas, minime li-

munis DD. apud modó citatos.

Rauo eíl;

eere : nnllo patto poffe : importare nullitatem , feu

quia approbatio de fufficientia & idoneitate fe-

invaliditatem revocationum contra hoc decre-

,quwf"f**

mellegitime facla, ut fupponimus,tranfit in rem

tum ab Ordinariis attentarum , ut bene probat

judicatam adeóque fic femel approbatus jam eft

Lugo de Penir. difp. 2.1.mum. 64. poft alios.

j

;gu(lll"

in poffeffione fui juris , quo fine nova jufta eau-.

$. Sed neque poffe Epifcopos eorum Regu-677

!

fa privari jufle non poteít, Unde c. accepimms

larium approbationem aut jurisdictionem arcta-

de etat. (j qualit. Ordinand. dicitur : Semel ido-

re ad certas perfonas vel tempora, exprefsé dee

Y

gx'lmïw'l

H

[j

[

j

seHs vepitatus debet protali baberi femper, alià

claravit facra Congregatio Cardinalium die 2.

tAH[A non intervenuiente. Neque aliud vult De-

Junii 15 87. His verbis: Regulares, qui ad Con-

;

"LA

felfiones andiendas idonei geueraliter ab Ordi-

ii

Ó

eretum Pii V, :ixz Bulla RgmaniPontifidis, 'Ubi

F

32

N

sariis

D

3

N

|

"412 ä'];gal, .S'abmm.ent. Pars lll, Cap. Vl, Se&l. 1, De .CQWJQ?U;HZWPW&F&W&»

Omnino vera, & tenenda e

j e,dlm

pATÉI,

eortimque Examinatoribus repevtici pro-

»

üSenteniiarquo-jgyä

a

fita negativa, nempe Regularem, etfi alibi ab alio

bati fuerint generà

liter quáqueQ indiflintló abs-

g

ue limitatione temporis , certorzmve locorum ,

Epifcopo approbatum , non tamen poffe audire

confeffiones, & abfolvere fidelesin alia Dicece-

j

]

wut generis perfonar um admittastur in Diece[i

fi, (ine ejusdem Epifcopi approbatione , vel li-

pj

propria , . Sed videmus hoc moderno tem-

ceutia ( expreffa nimirum vel tacita, ) Ita com-

uT

ore ab aliquibus Ordinariis hoc non obfervari.

[/g9«

munior Doctorum cum Layman cit. c, 11. « 8.

4,8 1V. Jurisdictio à fummo Epifcopo adveniens

Sumitur manifelté ex

[

tincà

Regulari approbato ab uno Epiícopo in hac

Lugo difp. 2 1. ". 25-

Concilio Tridentino dacernente ? nullumSacer-

- [hneo

Diccefi fimpliciter non limitatur perfonis fub-

"Ditete

ditis ejusdem Diccefis , à cujus Epilcopo ap-

dotem, etiam Regularefm poffe audire confeffio-

nes, nifi ab Epifcapis approbationem obtineat :

s jure

probatus eít , fed amplior eft, potiffimüm quoad

z

due. 1. Nicolaus V. Sixtus IV. Paulus IlI. a-

audis ; IVallem Sacerdotem , nifi approbatum ab

pb

(tclats

pud-Rogriq. zo», 1. q.61. 4. 6. concefferunt,

Epifcopé s? nimirüm claro.& planiílimo fenfa?à

quód Regulares in unaDioecefi degentes,non ob-

quolibet Epilcopo in fua Diccefi. — Cur enim

j Sa

resEpi

Ítante, quód ab Epifcopo illius Dicece(is folum-

plurali numero( Ep:]&opi:) ütatur Cdnciligm ^

ni(i quia plutiumEpifcoporuim approbatione in»

mo &

modó approbati fint , omnes tamen quantum-

euenda

vis extraneos , & aliorum Dioecefium, undecun-

diget Sacerdos , f in pluribus Epikopatibus feu

Dicecefibus ad confeffiones audiendas exponen-

frise

que ad fuas Ecclefias , vel ad fe venientes abíol-

vere poffint.. 2. Gregorius XIII. Patribus Socie-

dgs fhit? Ut pmindc non valeat expofitio contra-

glX

dfong

tatis ( & confequenter per communicationem

ria, nimirümi ly aP. Epifcop:s , furni non copulati-

vé refpectu ejusdem Confefarii, fed copulaté re-

Vi

Privilegiotum , etiam reliquis Mendicantibus )

E

conceffit , ut ij ab uno faltem Epifcopo approba-

Ípe&u omaium, fcilicet : wt quilibet Sacerdos ab

p

i , iter agentes, poffint fidelium confeffiones au-

aliquo Epifespo obtincet approbationem, — Floic.

o

dire in locis, in quibus commodus ad Epifco—

enim interpretationi repugnat , nofirümque fen-

fum convincit ratio , quz movit Concilium ad

&7)1

pum non patet acceffus , feu in quibus non exi-

tonfert

hanc conítitutionem. « Quia ad cujusque Epi-

ftic Epifcopus: ergó approbatio , quam ab Epi-

luoSuþf

fcopo accipiunt Regulares, & fuperveniens ex

fcapi officium fpeaat providere in fua Diocefi,

ut idonei Confeffarii exponantur : quà in renon

telne j

privilegio jurisdictio fimpliciter & pracisé ad

eandem unam Dicecefin non coarclatur.

femper fidem habere poteft aliorum Epifcopo-

iiiaingm

rum judicio , fed fzpé merito timere, ne vel alit

Nodoris,

$. Sed hic jam füpervenit maximi momen-

t d

ti & valde controverfum,

Y

SS

Epifcopi minus idoneos approbent: vel tametí

in alia Dioecefi approbati idonei faerunt ad con-

LE

G. III. Dubium Regulare?

feffienes audiendas, non tamen fint in fua, ubi

lml

Lrzm aliquis Privilegiatus ab amo

aliz confuetudines, peccatorum refervationes,

dness hi

Epiftopo juxta formam Tridentimi , acdi-

aliud hominum ingenium , alia inftituta com-

ii

ii

v piat Jurisdiclionem pro tota Eccle[a , ad

merica fünt: ait prudentez Layman cit. n. 8. ad-

ubique agdiendas canftäa-

dens : Quapropter fi Epifcopus nolit in fna Di«

df

nes,y G. ?.

cefi Sacerdotes ad confe[fione s exponty nifi eo5, qui

— MÓngiy

Fürmativam docuerunt DD, non parva

À fe, vel Vicario fuo prizs approbentur, credibile

UM

Authoritatis, afferentes Regularem ab uno

efl, fraliter exponantur,quamvis alibi approbatr,

t

Sic Laymannus:

Epifcopo juxta formam Tridentini approbatum,

eorum abþlutione; irritas effc.

Ti

hoc ipío accipere jurisdictionem pro tota uni-

excipiens tamen illud pr

ivilegium,

uo Regula-

hum

ftolicz, femel

yerfali Ecclefia , ut fine alia prefentatione, exa-

res aliqui eà conceffione Sedis Apo

Fl

mine & approbatione nova aliorum Epiícopo-

approbati ab Epifcopo , in aliis Di

eecefibus ite-

*s

rum , ubíque terrarum poffint confeffiones au-

rüm approbari non debent ; item , fi Epifcopus

hag

dire. Sic Henriquez /zP. 6. c. G. 6.7. atferens

contentus fit, ut aliunde accedentes Sacerdotes

Wllltlïe mm

idem docere omnes Theologos ex familia Do-

jh faa Dicecefi ad audiendas confeffiones expo-

BM

nantur , (i approbationis ab aliquo

Epifcopofibi

minicana & Augufliniana. — Suarez b/c dif». 28.

LR

fe&8. 7. Joan. Sanchez. feletz, 4ifp. 44. aliiquea

collatz tefítimonium exhibeant. . Ex dictis jam

p

plurimi congélti apud 1pfos, Ratio fundamen-

patet ad fundamentum oppofita fententia ;

l "P',koþü :

talisdatur. ^ Quia regularis juxta formam Tri-

ampliüs Patgb,i; $ fequenti,

-R

deatini approbatus accipitjurisdictionem àfum-

$. 1V.

P

"M &l

150 Pontifice univerfalis Ecclefiz Paflore imme-

Atj ab ,Epifrapd

Qualiter Regulares approb

*l

diat?, & non ab aliquo Epifcopo, ut dictum fuit :

ii

fed hac jurisdictio ut eft à fümmo Pontifice, eft

Acquirunt & exercere po[[ us Xarisdittio-

! mem à Pontifice privilegiocollatam?

Nior.

illimitata quoad perfonas, atque ad omnes fideles

j Ff*ïtaliter; 1

Ametfi Confeffarii R-egülarþigm Privilegia:—i

extenditur: neque enim illa jurisdictio à faummo

iant à Pontifice immie-

d 'ï Qta "

Pontifice promanans in privilegiis ullum quoad

. & approbati accip

ut] q,

Quf

diaté jurisdictionem in o

mnes fideles illimita-

petfonas limitationem adjunctam habet: ergo

actu fecundo

dtp

"n

illi ubique, & quorumcunque confeffiones audi-

tam in actu primo, eam tamen in

n

«ompleté nec acquiru

nt,nec exercere

licité &

"re poterunt. Sententia plaufibilis, fed feclu

onibus icu

b

lïxïls l

' £oncilio Tridentii

1.

Et ideo;

1 Íub mpd-i-fïc ati

p^

con-

validé Poüjunt, nifi

2

ttm

*

à

/

*

x

ia

"

D

i

M

- ASEN äbeql., Saci;dtäic-nt. Pars Íll, æaP u

Sc& ; ii Coä j äïä ü[agrafatiane. 41 5

gl

condicibnibus in jure vel privilxegi'o, expreffis, cu-

,nem, & Szculaium confeffiones audiendo ,

hg

jusmodi potiffimum fünt tres, & quarta ex his

quando ei Superior legitimé per pofitivam pro-

Pa

confequens. Propono & explico breviter.

Dis.

hibitionem praciperet graviter, ne id faciat,

680 Prima modificatio eft : ut Regulares Epifco-

tunc enim folummodo veré faceret contra obe-

lls

po cujuslibet DDicecefis antequàm in ea confef-

dientiam Superiori debitam , alisad fummum

T

fiones audiant debité przfentati , & fi voluerit,

peccabit venialiter, . Nam ex certa confüetu-

J

l u:

ejus examini fe fübjiciant , & approbationem

dine faltem , non peccant Religiofi contra obe-

obtineant : ut conítet Epifcopo cuilibet, an per

dientiam vel dependentiam à fuis Superioribus.

idoneos Miniítros hoc' Sacramentum in fua

Nifi hi legitim

TAU

a

contrarium.

& [uam voluntatem ;xggämant in

"

Dicccefi adminiftretur, — Hac conditio fumitur

f

i Ic[v

ex jure communi eit. Clement. Dudum ; & ex-

jurisdi &lo 36

Tertia modificatio eft, quód

;- :

preffiüs ex Tridentino pauló füprà allegato , &

fummo Pontifice conceffa Regularihus ab Epi-

declarato.

m

Ícopo approbatis , exerceri nom poffit validé in

(91. Secunda modificatio eft; ut dicti Regula-

ipfos Regulares tam. Religiofos , quàm Monia-

tes Epifcopis praefententur authoritate & legiti-

les, nifi de confenfu & licentia Superiorum cu-

mo confeníu füorum Superiorum, uti conitat

jusvis Ordinis refpeclive, — Sicenim declaravig

ex eadem Clemenst. Dudum,

uate, (i Confef-

Clemens VIIT. Bulla. . Remani Pontificis data

d

farius Regularis absque mandato vel confenfule-

I599.23. JVovembris, Ubideclatat,in omni«

gitimo Superioris approbatus ab Epifcopo con-

bus indultis nunquam fui

mentem Sedis A.

feffiones audiat, fecundüm omnes illicité abíol-

poltolicz ulli Relieiofo vel

oniali dare licen-

vit, abfolvendóque péccat : & certó eciam invali»

tiam confitendi alicui contra difpotitionem fuo-

V

d& abfolvit; fi contra voluntatem Superioris fa.

rum Superiorü: 5ed ( inquit) soffre intentionis

prafentans approbetur ab Epifcopo ad jurisdi-

exiftere, quüd uidenm Fratres t Moniales, quan-

&ionem à Pontifice privilegio conceffam : fic.

t&m ad Sacrameatum Parnitentia, fen confeffio-

(

enim nihil accipit: quia Pontifex non cenfetur

uis adyainiflrationem difpofitiani faorum"Prala-

conferre illam jurísdictionem , nià przfentato à

as

torum fnbjetli fat, Apoflolicá Autboritate tenore

"Ts

fuo Superiore Regulari, tanquam fub conditio-

prafentiuns perpetuó declaramas,

3uare tam

Qu

ne fine qua non.

Confertur enim jurisdiclio

invalidé ,. quàm illicité. Regulares Privilegiati ;

illa ingratiam Religionis, & Regulari quatenus

pratextu privil

eg

[o.

5

n ij*

iorum & indultorum generali-

re o

Regularis , & obcdientiæ ac 'regiminix,SUP;riQf

um abfolyendi quossunque fideles , abfolvunt

tum fubditus eít.

; .Vflx t

perfonas Religiofas, viros yel foemínas , con-

'68

354 A5 (&idfl Sacerdos Regularis cítra con-

pra voluntatem , vel citra omnem expreffam, vel

ul

j foa, 0^

feniüm vel contra voluntatem Superioris fe pre-

tacitam , feu przfuümptam füorum Superiorum

fentans Epiftopo , ab eo approbetur, ur jutis-

licentiam.

tvationei

Contrà ergo validé & licite abfol-

n d

dictionem actualem ab ipfo Epifcopo accipiat in

vent 1. Quando Superiores expreís? eam lícen-

'ejus Dioccefanos fubditos, eo modo: quo Sacer-

g a^

riam confitendi ac abfolvendi concedunt, ^ 3.

dotibus fecularibus conferre folet Epifcopus?

Quando eft confücgu lo toleraza in Monafteriis ,

m IMF«

it

iil

lh

"

i. Omnino Epifcopus poteft ei validé fuam Ju-

prafertim Monialium, ut advenientibus Relí.

risdictionem conferreétiam infcio ac invito fuo

T p

giofis Fratribus confiteantur,/ 3. Quando in ca-

i/

Superiore Regulari , ipséque Religiolus recipi-

u, faltem interpretativé prefumi poteft legitime

l

J

Í

ïli

1

ens jurisdictionem valide abfolvit ejusdem Epi,

de confeafü & voluntate Superioris: ídque ma-

fcopi (übditos cantüm , etfi & recipiendo & ab

M

ximé , quando Religiofi mittuntur foras, aut de

äka

folvendo peccet. — Ita poft alios Layman. c, 10,

juflu vel licentia Superiorum aliquauto tempore

9. 19. plutésque citans Tamburinus /, j. Pzzir,

s

A

i

degunt in locis, ubi non funt Confeffarii fui Or-

£. f. $. 2.w. 29- Ratio eft: quia Epifcopus potetl

dinis , qui à Przlatis fuis Jurisdictionem habe-

u j

conferre fuam jurisdictionem in oves fux Dioe-

ant, de quo rursüs aliquid inferiüs, ' 4. Deni-

jio]

celis, cuiliber idoneo , qui fe aliquo modo ei füb.

femgp,ts 8r

que, fi expreffum aliquod manet privilegium vel

jicit : certé potelE conferre alteri non fubdito,

indultum tale, nt in Jubileis, Cert? in Jubilais

oEPW

v. g. Sacerdoti alterius Dioecefis , infcio vel invi»

j

noítro tempore haclenüs promulgatis patenter

to Epifcopo alterius illius Dieccefis, cur. non

& communiter , quoad hoc , jurisdi&tioni huic

fgnlcüug'

etiam Religiofo, infcio velinvito fuo Superiore?

Regularium derogatum fuit : adeóque potuerunt

Etfi Religiofus ifte. peccet contra obedientiam

fibi eligere quemcunque Confeffarium Regula-

& voluntatem Superiorum ita fe fübjiciendo E-

rem, Secularem, Approbätum ab Epifcopo loci:

Á

)

pifcopo in tali miniflerio, — At, quàm graviter

u nallus fcilicetà libertate confitendi fua pecca-

peccabit? Layman cit. fignificat, peccare femper

tà, tempore univerfalis indulgentiz , excludcre-

7»(1!/' i

T

ii

7À

mortaliter , five invito pofitive , (ive folum jin-

tur. Si ergó deinceps edantur Jubilea fimilis

(

Ício citra pofitivam ejus prohibitionem hoc fa-

tenoris , par poteíLas coneeffa erit.

Adde taci-

p

X

1

iat, quia femper in re gravi utitur (uá voluntate

tum confenfüm Superiorum, qui dum abileum

Y "c

independenter à voluntate Superioris. Nimium

s?

jin*

if

[ris [abditis proponunt , fatis oflendunt , eam li-

probarethzcratio, ut tuté vides. Rectiüs ergo

bertatem fe approbare , ait Tamburinus cit, eap,

1 200 *

-

4 L"

Tamburinus cir. »4m. 33. cenfet, tunc tantum

f« $- 4 num, 4.

(

W

Quarta. o

AO

?ch?re mortaliter ita accipiendo jurisdictio-

dificatio ex præd'i&iä £oníe-684.

Fff 3

qu'ens

h.

4 5

um

ee

t

A

414

g b«ol, Sacratt, Pars Il Cap, Vl. Sedi, 1. De Cbnfäj]?zrii apprabd?ioä?e, |

P nl

feffarii Regulares fubditi eà

venialia aliqua; ut ab his dire&& & indiredt &

quens eft : quod Con

mortalibus abfolvaris: ut jam alibi infinuatum,

dN

amplá jurisdictione ,

etiam refpe&tu Szcular;ium

r 10

& feB. féq. infinuatur ampliüs.

non poffint uti , nifi de licentia && deputatione

| Md

füorum Superiorum , exprefsà veltacità. Nam

QU/ESTIO III

::f.'lm[ (

hanc amplam facultatem Pontifex concedit &

t

delegat ipfi Ordini , ut Pralati Ordinum com-

Quid? & quotuplex eft Jurisdictio

j ila

mittere eam poffint fuis Regulatibus Sacerdoti-

generatim ? fpeciatim.

bus, quos ad hoc munus idoneos judicaverint: fi-

ipda

jurisditw prdinaria quid! quarumt à quo?

huite

ne quorum proinde expreífa vel tacita licentia ,

refpesin quorumt —

ia

nec licité , nec validé eá facultate uteretur Sacer-

SuUMMARIUM.

jiuVi

dos Regularis fübditus , etiam ab Epifcopo jam

6$6. Jurisdiclio ordinariaquid ?.

i

fonm

approbatus. . Ex corhuni DD. Rodriquez Q Q* ,

687. Quibus competat ?

Monaf

R.R. tom. 1. q. 60. 4 3. alitsque citatis Layman.

&91. 44 quo habeatur $

493. . Quinam ci [ubjiciantur ratioue d

j L

£€. 10. 4. I9. & laté Gobat »4m. 629. | Atque

domicilii ?

O?icilli, fel qu&

daben

hincfit , quód Pralati Regulares fuis Sacerdoti-

694. "dut prifzlegzó ff atás.

f& 1. (

bus fubditis jam approbatis & expofitis eam ju-

695. Vel juris difpofitione.

risdictionem ex caufa , etiam non notoria, denuó

hm, G

Urisdictio Confeffarii. eft adthon'tas, potc-k

auferte poffint , &

à confeffionibus audiendis fu-

ftas , feu facultas jus dicendi, feu fententiam

dtpdm

sl

ie: M

Ípendere. ^ Quanqfim fi Przlatus alicui Con-

ferendi in alium tanquam fibi fübditur in foro.

lerum

feffario interdicat, ne confeffiones audiat, non

confcientie , quod ipfum fignificatur verbis

E

ideó ftatim exiftimandus eft ei jurisdictionem

Chritti , & pro definitione fervire pellunt Ef

Tors

auferre velle, ut validé Sacramentum admini-

pote[las lsgands & jolvendi im foro con(cientta (a»

Dd

ftrare nequeat, fed plerumque folàm exercitium

cramentali. vide dicla initio capitis. Triplex eit

prohibere, ut licité non poffit , nifi ipfe conttari-

íp il

divifio Jurisdictionis coruniter affignata X re-.

Vocán.

um exprimat, vel ex circamftantia fed caufa pro-

cepta à DD. 1. Ordinar:za €7 delegata. 2, Certa

lüenidi

hibitionis id przfumi debeat : utpote fi ob infci-

probabilis , & dubia. ad:quas revocatur error

tiam vel aliam indignitatem, eum ab officio

petin

eoriunis. 3. U niver(alis,& veflritia ad univerfa-

1Oiprr

Confeffarii füfpendit, vel depofuit. Vide Lugo.

lem commode revocamus illam generalem ju-

Miranda 74az. Prelat. tom. 1. quefl. 4 $. c. 13-

dhpnta

risdictionem pro articulo mortis. , De ordinaria

Nptcut

Rodriquez ciz. q. 60. 4. 2. Layman. s. 19. &

j

fpeciatim dicam hác quaftione.

De reliquis

alios apud iftos.

L

Acjrigd

feor(im per diftinctas quaftiones fequentes.

atb

1 x di&tis

de approbatione emergit dubi-

26;

ÜE

N

d][&'lmmc 1

um fingulare.

Quando .R*eligioü de lic2ntia

Superiorum peregrinantur vel commorantur in

gurisdictio Ordinaria Quid ?

m Edbl

büonty

locis , ubi non funt Sacerdotes ptoprii Ordinis,

Urisditio ordinaria dicitur, qua alicui com-686-

folet eis fieri Iicentia ( faltem tacita inipfa licen-

etit ratione muneris , officii, vel beneficii ad

A tgri

T

tía exteriüs commorandi imbibita ) ut tunc con-

quodaffumtur. Unde & dicta erdinaria : quia .

fiteantur Sacerdoti alteri , feu R egulari aiterius

ts

talibus fic affumptisordiwarie emper ipfo offi-

Ordinis, feu Szculari. Hoc cafu , poffüntne

cio vel beneficio collato:, cenfetur conferr.

lüne comy

nauferr

Regulates in Confeffarium fibi eligere Sacerdo-

Quapropter etiam hác jurisdi&ione femel legi-

tem fimplicem , nondum ab aliquo Epifcopo ap-

"snece

At

timé collatá , fine legitima caufa vel propria re-

probatum ? NNegat Vafquez cum paucis.

fignatione , nemo privatur :

quod fzpe aliter fit

?:Jï??l*aufem

cuni multis affirmat Suarez , eámque fecutus

"ll &

in jurisdictione delegata. — Neque de

Y

"'Tamburin. cit. c. . $.2.». 17. Ratio eft: quia

hoF hïf

n

ex una parte Concilium Tridentinum in hoc

plura dicere opsra: pretium eít.

4-;6.(,;7. .

$. LL AQuorum !

z

s

decreto requirens approbationem Epifcopi, non

t f "

comprehendit Confeffarios Regularium , feu

L ^TRes funt Judices ordinarii ,

habentes ni-'687 !

füis

[

Religioforum, fed claré fecslarium, etiamóater-

à. mirümjurisdictionem ordinatiam in àoc

M

detura tantiim : eX alia autem patte à Superiori-

tribunali: Papa;Epifcopi, Parochi. — Papaex vi

hbifïer il

bus ifti Religiofi peregrinantes non reftringuntue

"Eledlionis fuz: in Pontificatum eompetit juris«

j m!in!

dictio inEcclefiam univerfalem , tanquàm fupre-

ad Confeffarios approbatos ab Epifcopo, ( alio-

Tsj

Q

quin enim fine dubio non poffent) ergo neque

mo, ordinario , & univerfali Paftori , ac Vicario

Generali Chrifti. — Epiftopis ex vi Electionis &

xqf lt D

à nobisreftringi debent. — Ais: ergo multó ma-

i Ulm

gis ego Religiofus extra Conventum degens fo-

Confirmationis füz competit jurisdidlio ordina-

ria in fuas Dicecefes & Diocefanos: eÓ ipsó

PHI[Q)

t

cio meo Sacerdoti fimplici confiteri potero?

n

h'c a

Omninó pötes, f1tua licentia diutiüs extra Con-

enim, quó legítimé ele&i & confirmati fant, etfi

Md fP

RUR

ventum manendi eam tacitam licentiam extrà

confecrationem Epiftopalem nondum accepe-

hi

confitendi imbibere videatur : quamvis id in no-

rint. SiSacerdotes fint, per fe Sacramentum hoc

Vi

ro Ordine in praxi non auditum teftetur. L.

fuis Dicecefanis omnibus adminiftrate , aliósque

adiddelegarepoffünt. — Parocbis , limiliter ex

Pottellus v. Confeffarius w. 14. Alioquin certó

non poteris ei confiteri mortalia ad abfolutio-

vi legitimz Inftitutionis füz competit jurisdictio

1 ! Aqmüe

pim »

h

nem directam; bene autem poteris tali confiteri

ordmaria inïfuos Parochianos, Eó ipsó €

T

N

qu

1

"

r

!!'m'

'oize.

| ITbeol; Sacrai-n*.i Pars II'L Gap. 7) Secd, 1 De Jurisdict

41$

tb

quöxParochialle Benefi;iuih eis confertur : juiris-*r

Petrus teliquorum etiam Apd&olof;im Caput &

li,

Hictionem in foro facramentali accipiunt.

Paítor.conítitutus , infüper accep it jurisdictioné

