tum cit. cap, snico, quia agit contra praceptumEc-

dicio.

Quarta ; Specialiter ex deli&to homici-

[2 W

elefiz in regravi: & infüpereatenus Íufpenfus ma-

dü voluntarii injufti mortaliter peccaminofi, &

«

net , üt nequeat obire officia Ordinis ita fufcepti ,

mutilationis fimiliter mortaliter injuftz: ut proin-

i^

ncque afcendere ad alium fuperierem , donec ab

de- hanc irregularitatem. tunc folüm incurras ,

j

73

Epifcopo Otdine omiffo iuppleto , difpenfetur.

quando cum peccato mortali injuftiti& contra

i

m

Communis cum Navarro , Suarez , Caftro- Palao

Ial

90«

quintumPraceptum Decalogi , utpoté vel directé

M

4pitd Gobat nim. 7 Y1.etfi id alii negent: fed ma-

intendens, velíaltem indireclé ; exercendo ali-

, K,fam

nifelé fignificat , & fupponit "Trident. feff. 25.

quam aclionem de fe valde periculofam , cum pra-

«ap. 14.de Reform. infine : Cu promotis per fal»

vifo gravi periculo fecuturz mortis , vel mutilatio-

d

) Udaa

£m , fi non enintfIraverint , Epifcopus ex legitima

nis alterius , aliquem occidis, vel. mutilas: atque

canfa poffit difpenf2re. — Ad quid. autem difpenfa-

Adeo fi des operam rei etiam licitze , v, g. equum

go

tio,fi nullum adeffet vinculum difpenfandum ali-

*

furto ablatum abigendo &c. unde fequatur mors

gkcm'**'

«ujus cenfurz ? Et confequenter fi in tali Ordine

aut mutilatio ; fi tamen illa a&io non fit bic &

d

i

h

]

füicepto per faltum eiam temeré minillravit , jam

nunc ita periculofa ad occidendum , vel murian-

[ P

$t

W

Hz

ass

"

6o

d bool, Sacram, Pars l, Cap. V. Se&k, IV. deSzläje&a Ordizis, ;

dum aliquem , ut pe&ces mortaliter contra jus na-

cienter inftru&ti , judicio Epiftopi: deinde à for-

tiori omres amentes, ftulti, phreetici , & tan-

turg praecisé ratione periculi previfi eccidendi ,

vel mutilandi , non eris irtegularis.

Multó mi-

dem Pagani , Judei , Haretici publici; nam fi fui.

nüs eris , fi desoperam rei licitz de fe non ita peri-

fti occulté Hzreticus , ac deinde legitimé abío.

culofz. Ut 6 infirmarius , etiam Religiofus , etiam

lutus, non es irtepularis. " Tannerus , alii cum

" Confeffarius , moveat , vel moveri faciat infirmum

Laxman /. I.tr.1.p. f.6.7. 9. 28.c. flatutues. — De

inleGo , ut vel cibum capiat, vel quietiüs jaceat,

Biaretycts in 6. ftatuitur poffe ordinari jam Catho-

/&c. utilatiüs deduxi in quinto pracepto. P. f.

Hicum filium Haeretici Parentes ante. mortem cone

YT MPUR VE RC d n P s TPAOT Ra T a TMRT

Decal. cap. 3. à ». 378.. Ex communi DD. 7a-

verfi. Quih fimpliciter filium Haretici ad fidem

——

—

. lentia , Coninck , Tanner , alii cum Diana p

»

LJ '4' tr.

otthodoxam converfum non effe habendum pro

2. refol. Xo. Gobat. ». 668.

irregulari , iniislocis, inquibus Hzrefis non pa-

rit infamiam,feti Haretici tolerati fünt , ut in Gete

. Denique univerfaliter adde duo : Czum Nul-

."^]um crimen inducit irregularitatem in foro con-

mania,docent Sanch./. 2 Decal. c 27.2. 28. Henri-

fcientiz , nifi illud patrans fciat illi annexam effe

qiez , Sayrsms » Emanuel $a, Tauniri), alii cum

aivev

1:')!'.'.»

irregularitatem. — dta peff Navarrum , "Reginal-

Layman loco cit. fübijciente ;

m debere effe

dum , Sancbez , Coninch , Peregrinum , AMerollam ,

ctrtum cum talibus poffe difpenfari per privilegium

NUPAU A gt tRTR D REE C ER at

Bonacinam , aliosfusé Diana modoó cir. zr. 2.. refol.

difpenfandi füper omni irregularitate, prater eas,

qu& ex homicidio voluntario , mutilatione , biga-

8;. dlterum. Quando dubitas , an vere admiferis

aliquod ex ijs criminibus , quibus annexa eft irre-

mia , & natalium defeCtu contractz funt. :

ularitàs, non es habendus irrepularis , fed ftante

Tertias Ex defeilu corporis , mtmbri alicujut 9

illo dubio, póft moralem inquifitionem veritatis

velvaletidinis. Et quidem quando defeCtus mem-

pétíeverante , potes te gerere, ac fi fcires, te non

bti eft per mutilationem ex propria culpa , ut fi il-

licité abfcidifti tibi aliquod membrum, etfi occul-

atráffeillud, ut ex Swarez , Sancbez; , Layman

FranafcoBardi fatis dixi parte 1. Decal. c.1.4. ».96.

tiffimum ( v. g. te caftrando ex ftultozelo Caftita-

Etturfus p.4.c4?. 3. à ». 129. Excepto tamen. du-

tis ) inducit irregularitatem , etfi defe&us illius.

biofadi de homicidio, in cafa , quo conftat homi-

membri nihil officiat iminillerio. facro Ordinum,

cidiufh effe patratum , ut tu fcias te commififfe

At verb quando defe&us membti provenit fine

acum riortáliter injuftum ,' ex quo rotuit fequi

culpa propria, à natuta , cafu , violentia, non effi-

smoórs aut mutilatio ; dubitasáutéfh , an fucrit fecu-

cit irrégularem , nifi refpectu Ordinis , cujusufum

ta extuo facto;nec ne ? ut. fi inter plures injufle. ií-

iimpedit , aut niü"zinducaþ gravem deformitatem.

vadentes&Cpercutientes inimicum , etiam tu pér-

Hinc 1. refpeciuomnium Ordinum irregularis es ,

"

cuffifti;ejaculatus es,dubitas autem , an tu , vl alius

fi fis cecus , fürdus , claudus, turpiter claudicans , -

lethaliter tetigerit &c. debes te pro irregulari gé-

unipes,rinancus mánibus. Et refpectu folius Sa«

'&ere, donec ícias ex tuo facto mortem vel matila-

cerdotii irregularis es »fi careas pollice, velindice , ,

l

tionem non effe fecutam ; quia ita exprefsé decidi-

qui dicuntur digiti Canonici ( Ííi tamen pollex

tur in jure c. fignificafli. c. ad audientiatr, De Lo-

mutilatus vel truncatus , fit ita firmus, ut unà cum

f

$

szicidie. utidixiibidem. /. eitt.'

iüdice Hofliam fecure tenere , elevare, & frange-

[

[j

Irregularitas ex defedfu.

ré poffit, poffe quém promoveri ad Sacerdotium,

obfervat Laym. cit. cap. ]. ntm. 4. ) ltem f1 careas

ii

$o

&tur ,quz ex folo defe&u aliquo inducente

lj

I

indécentiam in Sacris ,. etiam fine proprio

oculo finiítro, itidem Canonico di&to, ut S. Cano«

nem tommodeé & fine deformitate legere non

Lu

delicto vel culpa incurritur, eáque multplex. Pri-

sgma : ex defetiu Sacramenti , üt jam per illud non

poffis : non item fi oculus ille fit integer , feu

X

)!

li

poffit tam pérfeé fignificari unio feu conjunclio

non effoffus cum gravi deformitate , etfl czecus ;

& dexter oculus fit füfficiens ad legendum Cano-

Chrifti cum Ecclefia , ficut foletfignificare. Quale

impedimentum eft P/gamia : eáque triplex. 1. rea-

nem , qua in re poteft effe ufui difpofitio libri, ait.

lis& proprià dicta, quando nimirum quis fuccef-

Layman. cit. cap. 7. ». 2. poft Adolinam & alios.

|

fivé ducit duas legitimas uxores, & cognofcit car-

2. Univerfaliter irregulares funt ex defectu corpo- -

naliter utramque : quianimirum fic dividit carnem

ristali, ut fine gravi deformitate, horrore, vel

fuam in duas vel plures, &'ideo non repra-fentat

fcandalo quis non poffit exercere fuum Otdinem..

';

peife&é unionem Chrifti cum Eccdefia , nec eft

Ut fi careas nafo vel auribus ( nifl deformitas ca--

t

idoneus Minifter Chrifti. 2. Jwterpretativa biga-

pillaturá tegi queat) fi monftrosé gibbofus, fácie .

mia ; cüm quis habet copulam catnalem cum 1e-

valde uftulatà : fi habeas membra fuperflua cum

D

il

4

gitima uxore , poftquam fuit ab altero , intra vel

gravi deformitate: fi fis Hermaphroditus , etiam

extra Matrimonium carnaliter cognita. 3. Sipsili-

Sexu virili predominante , notorius laltem: fwprá

!j

isdinaria: cüm quis jam facris Ordinibus initia-

5. 61. 3. Eàdémque utrávisratione irregularita-.

li

tem inducit defe&tus valetudinis : vel impediens.

/

tus , contrahit invalidé Matrimonium cum aliqua ,

cognoícitque eam carnaliter. .Ex communi. firi-

executionem Ordinis , vel habens adjunctam de-.

QU

bentium de irregnlaritate , &* citatiomner.

formitatem. Nam irregulares funt leprofi , phr«

HUH]

8I Seeunda: Exdefetm anima. : Trrrgulares funt

netici , epileptici , feu morbo caduco laborantes;

&l

inprimis illiterati , & infcii requifitorum ad exer-

qui tamen fi jam ordinati funt , & infra annum eo

! $

Iulltc

citium Ordinum, de quibus $. feg. adeóque etiam

morbo non laborárunt , przefumitur liberati

IMeophyti , id eft, recenter converfi , neque fuffi.

& adriüituntur àd Ozdinis exerciium , etíam ul«

li

teriores

/

—

Z

?äeol. Sacmm. B.

*

uns. l C'aþ. V. & W. d Subietlo Ordinis,

61

teriofes Ordincs—fuïci

&

piendos. Notät'a'urem Dias

Ü

hà p. 4. tr.2. r

"uxores cön*fentiant ,& vdtum contine

nti2 emit«

i

'-

i]öl& 7.).

Prelatum poffe difpen«

fare cum Sacerdote fibi (u

bdito

tant :'itémque omnes curiales

» curiz fcilicet faecu-

ll

» etfi ob manus tre-

lari obligati juramento

mulas ex chyragra , aut aliud

ejusmodi impedi-

vel ftipendio , quamdiu

u

tale officium habent :

Jt

"füentüm non potf:

t obfervare omites ceremonias ,

& fimiliter milites Sacra.

N

&ummodo poffit

mento militari obligati.

lo

cémplere minifterium fi

ne peri«

ïillö',

maximé effufionis Sanguinis ,

& non oriatur

Septima, Ex defettu fama 5 Seu cx infamila no-

86

Ws

inde grave fcandalum

toria, quz partim contrahi

turex natalibus feu pro-

d

» ideóque id plerümque ficri

. 'debebit in ócéulto.

bro& crimine alieno : pa

rtim ex converfatione &

3

crimine proprio. fwprà «.

78.

Irregularem enim

83 |Quarta. Ex defe&ur natalium.

rregulares

1 h

nàmque fünt omnes illegitimi , nonta

facit omnis infamia, feu r

4TZ , Uti ex cr.mine ad

j

t

ntüm fpurii ,

judicium delato, feu

mati fcilicet ex coitu damnato

» lllorum nimirumi,

jaUi , ficrimen publicé no.

]u

torium fit, ut P

oft alios bene ex

plicat Layman. czr,

Tl

ql]l tClHPOfeEOitUS non "PO'CUCI

unt contrahere Ma-

IraC. Y. p. .. €ap. 4. 9. O.

trimonium , ütpote ex adulte

rio , inceftu, facrile»

addens :' Si fisà civili

e di

agiftratu notatus aliquá i

nfamiá ,

Bio. fed etiam natürales nati

ex coitu non damna-

& hic pofl-

rgium

to , quorum fcilicet Parent

modüm refliruat priftinz fams ( v

uleó foteber

l

es utérque folutus ,

rebltcb nadyt ) irregularitas definet

tempore coitüs Matrimoniu

m conttáhere potuif-

: ejusdem. es

hg.

nim eft abfolvere,

cujus eft ligare. /, zezzo J de Ree

fent : nimirüm ex fimplici

fornicatione. — Hi ta-

gnlis Xuris,

fen naturales legitimantur

per fubfequens Matri-

'ï*no'nium. à

Otlava.

Ex defe&u perfella lenitatgs,

M

Omncs,aut'cm iltz irre

gularitates tol-

Quz87

fifte

luntur.

I. Per levitim

atonem Pontificiam few

'irregularitas

contrahitur , ob juftam defor

1datio-

tf

h

nem (mortem ícilicet vel

Papali authoritate

aCam : Principes enim fzecu-

cationem

mutilationem feu trut-

X

lares, eorimque com

alicujus. membr

i 5 publicà aüthoritate

ites Palatint , ordinarié fa.

faciam 5

i. -

tem non poffunt le

gitimare pro foro Eccl&fxæ , ad

injudicio vel b

ello jufto offenfivo. . Sic

Vi

Otdines & Benefi

d , fed tantie

dicta : quiajudex v. g. fe

m pto foro fzcu-

rens fententiam fanguinis

linum

lari , in Ordine ad hareditates

& officia fzecularia.

in aliquem , non perfié

lé imitatur

lenitatem &

, manfuetudinem Chrifti Domini,

t

2. Per difpenfationem ita quid

em , ut folus Papa

qui Agnus man-

fuetiffimus nullius alterius ,

] ,cf!i'

difpenfet ad Ordines majores,

dignitatem, & be-

prium faiguinem fudit, &

fed Ipfe pro aliis pro-

um

-

neficium curatum : Epifcopus v

eró ad Ordines mi-

noluit pronuntiare di«

dC

gnam mortem mulierem inu

|

Bores , & beneficium fimplex. C

ommunis , ex

& pro crucifixoribus fui

dulterio deprehenfam,

'iS 6

vap.1. Ó* 2. De Eil, Presbyt.

/.3- Per Profeffionem

$ oravit Patrem : ideóque

i

indecens fit, üt ii ,

QI$,

Religionis approbatz

» led in ordine ad Ordines

qui ad humani fanguinis effu-

T

tantüm , non item i

fionem,

per mortem vel mutilationem 3

n Ordine ad . Pralaturas vel :

jutté, fp

Ontetamen coo

quamvis

M'/(h j

'Dignit'a.tes Ordinis ,

nifi cüm iis fuerit difpenfa-

J

perantur , perfonam Chri-

tum. Denique' :

Íü reprafentent ,. &f

lat

quoties dubium eft, an aliquis

Sacerdotio initientur,

acris Ordinibus , makimé

qua

fit legitimus nec ne

Quinam autemn in parti-

* feputandus eft pro legitimo ;

culari hanc ir'regularit-ate

iif

quia i» dubio nos pt.

æfungimr virium : id maxime,

m incurtant , dixi 7ra&,

Kiutts

fi maritus eum hz

f« Decal.c.2. àn.40.

Hic tamen obiter nota

Cenus tráclivit ut füum, fütm--

5 l'n,O*

[o E

QUe fihum-appell

avit: fdque etiamfi Mater teftetur, -

mniirregularitate poteftate

ordinarià dify

enfare fo-

aftirmet, jurett

]àm Sümimum P

ontificem ; ac poteftate

4

(

e effe conceptum extra Matrimonis

elegatá ex

ft f0l

um ; nullá lege teneris ei credete : etià

mfi conílet

Concilio Triden

üno Epifcopus difpenfat

inomni &

Íola irregülaritat

"n

Matrem tuam commifi

ffe adulterium , tuque adul-

€ex delictoocculto,

teri formam & lineame

cidio voluntario, /24e "a. cit,

excepto homil-k

0i

nta referas: etiamfi natus fis

Quid fier

n

eptimo menfe poft nu

ptias, aut duodecimo vel de-

go quis aliquo di&

ittegularis, & nondum difpenfa

orum modo fa&usgg

:kbilh l'iï

timo tertio menfe po

ft mortem mariti : etiamfi na-

tus , fufcipiat , ac

tus fis ex Matrimoni

etiam exerceat facros Ordines 2

Refp. .. Is validé

ii

O rcipsà irrito, quando utraque

TOU

Vel alterutra: pars i

gnara impedimenti dirimentis

fufcipit Ordines quoscunque.

.Si énim habeat

Contraxit, -

Ratio

nes & authori

omnia ex inílitutione Chrifti effe

re

apud G

tates videre potes

ntialiter requifita

rdint

Obat hic ca

K

ftt 1. fetl. 2. * Theol, Snridico

àd valorem. Sacramenti hujus ,

non. poteft ejus

8noral, ääp. 78.

valor ab Ecclefia impediri, 2,

Minimé autem

Tandem expofitum, cujus nec Pa«

v

ter, nec Mater fcj

n

licité, fed peccat mortalitet etiam

minores Ordines

, Ll

110, adeoque nu]

poteft habendum effe pro legi«

d of

là indigere difpenfatione , contra

fufcipiendo : quia transgreditur

preceptum Eccles

alios docent Süar.

ez de

fiz graviffimum, concernens re

verentiain divinos

Y

a

Cen[urts difp.y 8. fe&.4. Says

TU

Y45, Conízck, Laym,

)

um & principaliter auguftiffin

üi Eucharifliz Sa-

; i

hiccafu 11. ». 4

3760

fitp. Coffro- Pal, apud Gobat

cramenti , & Sacrificij. - ;

*

iNon tamen incurrit

gll

HV 84

" Quinta. Ex d,

e

aliam irregularitatem novam

» àut cenfuram ali-

j^

(j

v etatgs. Ir'r,e;gulares enim di-

m

CUntür non taixti;m/

omnes Infantes, fed etiam adulti

quam : quia ex tullo jure conflat , vel appatet ali«

non habentes anno

am irregulatitatem flatui , vel cenfüram fulininari

,

S &tatis canonice r

equifitos : fed

- de his

plufculisage

ndum feorfi

m G.fea.

contra' irregularem fufcipientem Ordines , €Xces

g -a P^ Sexta,

pto tantüm defectu ztatis , de

quo $.feg. 4. Des

UR

Ex defectn libergzt

is, Irregulares enini

Tunt omres fervj

nique irregularis: fiveante,

five poft fufceptum

jpon

4

proprié didti , feu mancipia , nifi

Otdinem

; €ontraclá irtegularitate ,

priüs'l;berta te do

peccat mor-

j

nentqr : iterf omnes uxorati , nifi

taliter, fi fcienter & malà fide,

feclusáneceffitate

yif

H 3

vitandà

as

62

qbeol, Sacram, Pars 1. Cap. V. Sedl. D. de Szäjcöïa Ordinis. .

excommunicatum non poffe licité fufciþerä Or-

4

vitandifcandalum , vel infamiam propriam, exer-

rdinis, feu a&tus illos,

dines, nec in fufceptis miniflrare. Excommuni-

ceat a&lurh proprium fui O

catio alia zaizor dicta privat folüm ufu paffivo Sa-

f

qui exerceri nequeunt fin

e Otrdinis poteftate ,

[

Benedictio nu-

crimentorum , & incurritür feré folum ob con-

uti eit etiam

Baptifmus folennis ,

N

Validé tamen a&tus fui Ordinis exer»

fortium cum excommunicato non tolerato , quae«

priarum &c.

lis tantàm eft nominatim denunriatus , ac noto-

cet : quia Ecclefia non vult,

nec potci)c per irrcguula-

rius pereuffor Clerici, — Swfpenfio eft cenfura Ec-

[

ritatem tollere poteüatem Ordinisà legitime or-

g

dinatis.

Quate,

quando in facris textibus Juris le-

cefiaftica , quà Clericus privatur ufu poteftatisfi-

laris efle nullam vel itri- ,

bicompetentis, aut ratione Ordinis fui Clericalis ,

gis, Or

dinationem irregu

(ti

tam , intelligas

quoad executionem licitam tan-

autratione Beneficii. — Quare duplex eftfufpenfio.

Una 4b Officio Ordinis, &ficfufpenfus non poteft

D

tüm : non autem ,

quoad executionem vel etiam

L

licità. exercere actum fui Ordinis fufcepti , nec

fufceptionem Ordinisinvalidam. Omnia ex com-

q

confequenter ulteriorem Ordinem fufcipere. Alia

'm'un? DD. apud citatos.

elt fufpenfio à Beneficio tantum , aut etiam à fola

d

!

K

$. IV.

Jurisdictione, ut fi Sacerdos , reli&tà facultate ce-

lebrandi, fufpenditur ab audiendis confefhionibus,

[

Non cen[urá ligatus.

alióve officio.

Et talis adhuc licité exercet actum

Enfuta genefatim eft Pana fpiriwalü e me-

89-g£;

dicinalis : per quam bomini baptizato delin-

fui Ordinis, aliósve Ordines nondum habitos fuf-

cipit: utfi Diaconus Canonicatu vel Parochiá ha-

quenti Q* contumaci peteflate. Ecclejiaflicà anfer-

am bonortim fpirituulium extera

bitá privetur , interim licite ordinatur Sacerdos, fi

tuy u[us quorund

nihilaliud obítet.

sorum Ecclefie. Ad frangendam nimirum contu-

Ioterditum eft cenfura. Ecclefafliza. probibenign —

inaciam.

Nonenim homo per cenfuram privatur

internis, utpote Gratià,

n[um divinorum o[ficiorum publicorum , ac Sacrdo

bonis fpiritualibus neré

anentorum (exceptis Baptifmo , Confirmatione C*

Charitate &c, multó minü

$ Charactere & potefta-

Poniteutia) & Ecclefiaflice Sepulture , quatalis

te Ordinis, fed tanrüm bonis externis fpiritualibus *

k

um féilicet aliquem fpiritualem effectum vel

efl. Triplex eft hoc interdictum , perfonale, locale

Q omixtum. nterdiclum perfouale eít , quo ipfa

commo

dum habent, uti eft ufus Sacramentorum ,

l

& alia mox fpecifxcanda. ^ Cen

füra ergo: proprie

aliqua. perfona dictis prohibitionibus afficitut a

ideóque perfonaliter interdictus feret fecum prohi-

(

tunc folüm dicitur, quando talis poena, excommu-

u

bitiones illas , in quemcunque locum devenerit,

nicatio, fufpenfio , &c. infligitur delinquent in

Interdictum lozale éfi, quo locus aliquis , vel Eccle-

medicinam ad cohibendumà delicto committen-

fia diclis prohibitionibus adftringitur , quo fcilicet

t

do, velà jam commiffo refipifcendum , ac contu-

r0-

[

fideles prohibentur in tali loco actiones illas p

j

maciam frangendam : ut quando fic dicitur : sifi

hibitas exercere, non immediate ratione fui, fed

hoc feceris , vel fiboc fecerts : excemmunicatus ,

$

mediate ratione illius loci 5 quare fi quis egredia-

fufpenfus fis.. At veró, quando infligitur in meram

vindictam fcelcris commiffi , independenter à Pe-

turabilloloco in alium ,. poterit liberé fe gerere.

Interdictum »sixtsm eft , quo tam perfona , quàm

*ï

nitentia delinquentis , ut fi feratur excommunica-

locus prohibentur tales aGtiones facras exercere,

)

tio, vel füfpenfio in perpetuum , vel ad certum

t empus , ad arbitrium Judicis , jam non cenfura

Jam iterum vides foluüm interdicto: perfonali vel

mixto fübjectum non poffe licit& ordinari , ficut

i

Proprié , fed pura poena dicendaerit , ut excom-

M

muni obfervat Tamburinus /. to. de eemfurts

ec Epifcopus , durante interdiélo , licité poteít

' otdinare.

lün

iraU.2.6. T. Qu patet. differentia ab irregula-

Quid fi ergo aliquis cenfurá ligatus, excommu-92

Tij

$tates Nam irregularitas.etiam ex delidto , pro-

E

rié non eít poena , non etiam fertur principaliter

nicatus , fufpenfus, interdictus , fcienter fufcipiat

Ordines? Is 1. validé ordinatur , validéque exercet

l

in vindictam vel emendationem delicti, fed folüm

a&us fuis Ordinis , ob eandem rationem in fimili

eft inhabilitatio ad Ordines fufcipiendos & mini«

«4'

datam z&m. 88.

Attàmen excommunicans nor

Y

ftrandosob reverentiam Sacrorum, & indecentiam,

fi tali delicto infc&tus facris Altaribus miniílraret.

toletatus, & fufpenfus ab officio , non validé ab-

1[&:!0

Itregularitas autem ex defeclu, etiam absque omni

folvit, càm fit privatus;jurisdi&ionc omni. 2. Pec-

n

cat mortaliter, tam fufcipiendo, q

uàm exercendo

Ut

delito vel culpa contrahitur, ob eandem rationem,

e gra'vi(ï-

utex dictis patet.

liberé a&tus proprios fui Ordinis : quiainr

Csddh

fima transgreditur preceptum. Ecclefiz.

Suarez ,

9o "Triplex eít cen

futa : Excommunicatio , fupen-

Etiam fu-

N

& Diana p. 1. tratl. 11. refolut. 1Og.. 3.

(f[lfutæ

foc interdillum. — Excommunieatio, ( major ni-

liis innuá

mirum & fimpliciter dicta, etiam anathema voca-

fcipiendo fieri irregularem ex Gobat & a

ftes

jeprás.T7. At, nonfieri cum Suarez & Leandro

N

ta,) eff cenfura Ecclefiafliea , qu& bomo privatur

omni communione Ecclefia in. bonis fpiritnalibus

probabiliüs cenfet "Thom. Tamburinus cit. l. 10.

*

y

.num. 8. ídque etiamfi quis ex-

r

externis, utpote ufü activo & paffivo Sacramento-

, Ira£t. 4.0. 14. . 1

.

W

rüm omnrum (adeóque etiam Ordinum) partici-

kcommunicatus in i

pfa a&tuali Ordinatione folenni-

ter. exercuiffet actum fui Ordinis , utpote Diaco-

] j

patione fuffragiorum Ecclefiz , acindulgentiarum ,

*

mhden]

omnis beneficii ac offiii Ecclefiaftici , ipsaque

nusfolenniter cantando Evangelium , vel Subdis-

W pro

communicatione politicà fidelium , fi excommu-

ronus Epiftolam ; Sacerdos cum Epiícopo cot-

nicatus fic noa toleratus & vitandus.

Jam vides

laritas hazc ex abufu Ordinis

fecrando : quiairregu

incut-

j pg

/

S

"

AW(

r

(u.

E beol, Sacräm;'—þkïrröl. Gap, V. &ä IV, de Szäjääa Ordinis.

63

Mi.

»fïliöurrïtur,quahäo: miniftrat, feu exercet adtum Or-

dinis antca fufcepti : totum autem illud officium

'rit,'in'curri'tn-ö tuncílatim & fimul irtegulatitatem

u

g. Nequaquam: quia priusfüpponitur, & intelli-

W

Ordinationis ; quod Epifcopus obit ordinando ,

gitur celebráffe, quám in excommunicationem in«

Ui

Computatur pro eodem' atu füfteptionis, ita poft

SHATez, , Sayrum , Layman, Gibalinum, alios Tam-

cidiffe : ergonon tunc contraxit, fed poffea iterat,

IUl«

celébrans contrahet. irregularitatem.

Gibalinus

J

burin. ciA, »45. 9. Gobat zzm. 713. & 765.lta-

3

que certó culpabilitet , fcienter , ac liberé exercens

cum Tamburino ibidem »um. 15. 4. Sacerdos

tbf

excommunicatus toleratus ad.

a&um proprium Otdinis Majotis folenniter , in-

petitionem populi

i,

non h

abentis alium Sacerdotem , ut die feíto fatis.

Rn

currit aovam itrepularitatem ex. delicto abusüs dà-

cri Ordinisob violatam cenfuram. - fta toto titulo

faciat pracepto, fuppofità poenitentá & contritio-

W&

ne elicità , potet licité celebrare fine nota irregu-

lN

De. Clerico excommunicato »miniffrante.

Dico

laritatiseex Concilio Conflantienfi, c. «d evitanda.

37

autem : eu]pabiliter ,feienter , & liberh. Si enim

Navarru , Filliutiu .

qui exerceret a

&um Otrdinis facri ,. v. gr. Sacer-

» Bonacina , 'Caj?rb-Palæ:m

D

li

:xdos

apid -&uggdem WHH 19.

at

excommunicatus celebraret &c. inculpabili-

ter ignorans fe effe excommunicatum , vel bona &.

CH

i

d

de putans fe jam fuiffe abfolutum :

aut gravi metu

Wi5 vequi/etis Cano2 |

eompulíus, vel nece

i

thad de re!z'q

Vicu.

"

0if

ffitate adactus ad evitandum a«

liorum fcandalum .

» Vel propriam infamiam , -

; j

l as Canonica,

!

hi

liüdve grave incom

du

modum , nec peccaret, tec ul-

p Ro prima tonfüra atas füfficiens eft fepten-94.

lam contraheret irr

egularitatem. Nam Lex Eccle-

nium completum : ante quod licité conferri

fiïæ.' hanc irregul

aritatem. inducens non obligat

non potefl.

NNamBonifacius VIIL c. ANzllus de

wlll'bmï

cum tanto rigore.

At

burin. ezz. c.

Communis apud citatos, 'Tam-

temp. ordinand. füb pzna fufpenfionis per annum

14- $. 2« sum. 4. Dico etiam : aiduwm

m G

proprium Ov

Apfo facto incutrenda prohibet, ne quis infanti ( ni-

TE

dinis majoris (olenitercrc. Nam ex-

f forté Religionem ingrediatur , quod hodie in ufa

ercens actus Ordinum. minorum , qui etiam à fze-

non eít ) feu illiterato Clericalem praefamat cone«

l läm'f

cularibus exerceri poffunt , hon fit irregularis, nifi

ferte tonfüram. — Et Concilium Tridentinum infrà

qua

eilet excommunicatusex. eo , q

T

uód per fimoniam

-citandum , prohibet , ne quis primá tonfürá inities

fufcepitfet eoídem Ordines ; tu

füc enim eos exer«

cens eft irre

tur, ni(i fciat rudimenta fidei, item legere;, & fcri»

j plcïl'

ti V.

gularis ex fpeciali con(titutione Six-

bere , quod utique neceffarió requirit aunos difcre-

Ventt

uin etiam exercens actus Ordinum majoe

dEG -

tionis,& faltem feptennium completum. Vide Go«

Tüm , Subdiaconatüs, vel Diaconatüs ; at non

Vat nutm. yO9* feg. Pro Ordinibus Minoribus et-

of

tanquam

ter, & eo

proprios, feu modo proprió & folenni-

'4am fu.fïicig feptennium completum ,

fuppofitá

jasp

modo,

quoLaicus exercere poffet, v. g,

fci ent.iä »

BM*[

Clericus excom

quam Conciliam Tridentinum requitit ,

municatus cantaret Epütolam in

, utnimitum eos fufcepturiatinam linguam intelli-

:g!l//i'l-

Sacto, fedíine

hxa.:iipulo, E

vangelium (ine ílola ,

etficum cateris fuis veftibu

gant , & fciant , quie ad officia eorum Ordinum re

gcmt.

$, nom fore irregulas

quiruntur,

,,quïm

rem , poftalios notat Tamb

urinus czf, », $.

Quia tamen raró ea fcit puer poff

»

feptennium , ideo communiter non fünt flatim ora

X

Unum & alterum reftat dubiolum.

r 3 ql.li

pluries eum cenfura actus Ordinis exerce

dinandi. — Et abfoluté pro. Acolytho ordinando

ii

t incur«

requiri annum duodecimum completum , cum

(M.h i]'c,

rétne plures irregularitates? g. Cum di

ftin&tione.

Siquidem eandem numero cenfüram vi

aliis docet Filliutius tr. 9. z. 4. ». 3. Pro-majoribus

aip

oles , unam.

Ordinibns major quóq; requiritur zetas, ut ex fe paa.

'tantüm, irregularitatem contrahes 541

t fi excom«

tet. Poft Canones annquos partim ftricliores , pare

um

municatus celebres. Miflas etiam cen

ties , femel:

tantüm es irregularis, licét pluries & t

tim faxiotes ( apud Layman. c. 7. Gobat ss5 11.

fufä?ïi R

Oties , quo-

aliós videndos ) antiquatos Concil. 'Trident. feff.

:(eri:'

"ties, pecces mortaliter. . Sahchez 4e

Müatrinsonio

Á

23. cap. 12. de Reform. ita latuit.. NTWlln impofles

TU

T. 4. difp. 24. numi. 7. alii cum "Tamburino. $3

rimad Subdiaconatum ante anpum "vicefimum fes

(cini

»4m.lIp. Siautem violes cenfuras diverfz& ratio-

vundum Y ad Disconattim ante vigefimum tertiums

nis, pluries, ac totidem irtegularitates contrahes,

^ad Presbyjteratum ante vVigrfimum quintum etatis

4l b

l,2

'ut fi excommunicatus,füfpentus , & interdictus f&«

fut abnum. promoveatur.

meltantüm celebres ,. tres contrahes irregularita-

qua explicanda fünt. .

Circa quos an«nþs ali«

YU

p

tesdiftincé explicandas, (i ab iis difpenfationem.

l. Non neceffe eft dictos. anmos' effe COm"P.k—Pf ;

, 88

petasitaciraté, 2. At, quid fi. violentur plures

tos , fufficit effe inchoatos , juxtà concordem DDD.

fja*

eenfurz. ejufdem rationis

V. $. Titius Sacerdos

fententiam cum Navarro Z4fax. c. 2f.». I 16. $an-

j

pluries excommunicatus , quia plutes percuffit Cle-

Chez Confil. Moral. L. *s eap. 1. ». 33. & conftat ex

ticos, &t tamenMiffam celebravit : incutrítne (imi«

&wn ,

praxi Ecclefiz , quz decretum Tridentini (ic fem-

Il

l'l

iter plures irregularitates. — Ita affirmát Gibalzu,

"perintellexit. — Sufficit autem annum . effe inchoa-

ü qmsff

Coritrarium tamen,& femel tantüm fieri irregula-

tum étiam per unicum diem: communis cüm San-

jr

Iu

rem probabile putant Caffro- "Palatis & 4vila apud

chez cit. y. 4. maltoscitante. — 1mó fi per medium

yt p

li

eundem Tamburinum iPidem num. Y3.. 3. Sacer-

diem. Santhez u. 7. Coninck ; Bonacina , f* Dianga

Mu

dos prohibitus füb excommunicatione late fen-

i 2stratt. v6. Refolut.29. — m fi per horam fal-

d

fd.

tentiz , ne celebret,celebrát tamen : unde & gravif-

tem,per dimidiam,per quadrantem , & quid ni eti-

Ü

Go-

lj

fimé peccat, & excogf;mnicationcm latam ipcuga

am per minutum vgl momcn'tuxg, poft alios

D

*

bat

asll

*

*

&

64

^ bol. Sacram. Pars!. Cdþ., V. Sedl. P. -de ;g'ullä'eöïo Ciäz"izi;.ï

D

bat ngqä-. £19. Ratio eft : *'quïax tunc nihilominüs

tümanno , folemus ihtclfigerc iolim 36 . dies an-

1

ni communis : at veró quando loquimur de multis

propriiffime dicetur non ordinatus Sacerdos v. g.

j

annis fimul fumptis, prafertim continuis,, intelli-

ante annüm vigefimum quintum , quod Concilium

requirit.

At nunquid etiam neceffarium eft,fita ef-

gimus annos finerefpedtu ad. 365. dies, .fed prout

Y

ut quis fcili-

occurrunt anni in illa. fimultate feu complexu &

feinchoatos annos illos praícriptos ,

,

maà T;.iden-

Ípatio continuo : & ideo in'uno anno diem illur

cet phyfice attigerit annum praefcripta

tino? quid fi defit unicus dies? an non ju

xta regulas

^ntetcalarem computare poteris pro atate com-

plenda ,. non item ex pluribus annis, prout latius

V

juris.par

&m pro nibilo repstabitur t quod parzm

bil diflat?Fatetut Gobat sum. €28.1c ne-

rofequitur hoc argumentum ex profeflo- optimé

diflat , ni.

tractans P: Gobat eafa 13. [e&l. 3. per totam, quam

(

minem legi

;

à

ffe , qui id de integro die concedat. - At

ipfe videas, Tyro , quia nemo me conduxit , ut ex-

quid fi adfit

dies inceptus, fed nondum adht hora

! nativitatis : ut f1 hodie ordinandus fiscirca horam

Ícriptorem vel amanuenfem tibi agam. — Jam ad

nonam mané,& tu annum requifitum incipias poft

communiorem praxin.

]l Quédf ergo quis

Ícienter & malkäxfid'c: ! alrgte;(

Y

meridiem vel vefperi? Adhuc fufficere,& licité , a-

;'—

"t

atí

ctatem requifitam ordinetur majoribus Ordinibus,

deóque fine metu fufpenfionis eo die te ordin

mané poffe , eó quód vefpera trahatur ad. mane, &

v. g. Sacerdos ante inchoatum. annum vigefimum

faciant fimul unum diem,fentit Dianap; 2. tra&f. 2.

quintum.. Is x. etfi validé ordinetur , peccat t-

)

refol. Y9.refolute: at magis timidé, oppofitum me-

men mortàliter graviffime , ob rationem faepiüs in-

ritó probabiliüs agnofcens p.9.tr.9. refcl. g . citans

culcatam. 2. lpfo.facto incurrit: füfpenfionem

ab executione fuorum. Ordinum, latam à Pioll.

sLede[inam, Marchinum,Leandrum : idémque fen-

aiunt ZAfé. Tambnriam , Trullenh ali apud Gobat

Extrav.cnm Sacroruma , G aliis Pontificibus ; &

confirmatam à Sixto V. nec ante impïctam dtatem

a. $23. qui Sententiam probabilem ea ex cauía

v

ab illa fufpenfioneabfolvi poteft , nif; priüs impe-

xracticari poffe cenfet. Contra tamen nen fufficere,

" fedomnino 'requiti, ut ordinandus phyficé attin-

Á

tratà difpenfatione Pontificis fuper irregularitate

cx defe&tu atatis. 3. Si ante impletam. ztatem

.gatannum preíc

riptum à Tridengino , docent , aut

etiam malá fide miniítret in Ordine fic malé fufce-

fupponunt DD. communiter. .. Certé Sanchez cir.

»um. 6. Sententiam illam nullo modo eífe practi-

pto Cfeclusà nimirum neceffitate , & periculo vi-

«andam judicat : neccredo fore inpraxi admitten-

taudi fcandalum vel infamiam propríam, ) infüpes

.damà Reverendiffimis Ordinariis,neque mihi mul-

incurrit irregularitatem ex delicto abusüs facri Ore

z

tum probabilis 'videtür , attento rigore verborum

dinis, ob cenfuram violatam: à qua tamen irregue

laritate occulta difpenfat Epifcopus 'ex- Concilio

Jridentini.

Talis enim Sacerdos v. g. verifhim&

"Iridentino : intellige tamen poít impletam ata-

& proptiiffimbordinaretur ante annum atatis vi-

gefimum quintum , quod tantoperé probibet Con-

tem ; vel impetratá jam difpenfatione Papae füper

defe&tu. ztátis.

4. Quódí tamen in. Ordine fic

cilium , exclufis quoad hoc penitüs privilegiis Re-

malá fide fufcepto non miniftravit , ideóque ir-

gularium. « Sed neque, quando in jute pro forma

1

& de prafenti requiritur aliqua qualitas.(utin pro-

regularitatem illam novam non contraxit , tüne

poíl impletam ztatem., & ex fe ceffante irre-

l

pofito prafixa atas ( locum habet axioma illud :

gularitate illa ex defectu atatis, ab illa cenfura fü-

param pre nibilo veputatur vel:quod parsm diflat ,

[j

ail dift

Ípenfionis abfolvit non tantum Epifcopus, fed etiam

Jlat ,nec non plures variz fqnt limitatiolncs

Confeflarius quicungue potens abfolvere à cenfu-

t

illius dictiapud DD.

At; nunquid in state or

dinando'rum» C(;&x-

ris non refervatis, ut bene probat Lugo ve(ponf. ma-

[

h

putanda poterit haberiratio dierum intercalarium

ral. i. 2.dsb. 10. quamvisenim Sixtus V. ftatuerit.

fufpenfionem illam perpetuam : perpetuo fefpeudi-

ü

' feu biffextilium,quarto quóque anno incidentium.

'Exempli causà ; mihi quidem hodie ordinando de-

m : tamen Clemens VIII. ejus Bullam reduxit ad

j

3

z

(unt ttes vel quatuor dies ad inchoandum annum

terminos juris Bullz Pij II. & Concilii Tridenti-

&

|

tequifitum : at intra viginti &t quatuor annos fluxe-

ni ,in.quibus non habetur füipenfio refetvata,

ofitivé perpetua.

runt ad minus quinque dies intercalares & fuperflui

