parte , neceffarió adeft confenfus actualis , tunc

enim fit Sacramentum Matrimonii , quando po-

Íe rationabiliter extendere ad tempus fomni vel

ftetior parscontrahens , fuo confeufu manifeftato,

amentiz : ut iterum dicam cap. f. cüm de fub-

je&to Ordinis. Atque hoc ipfüm obfervandum

prioris confenfum & traditionem acceptat , uti-

que actu & non habitualiter tantüm. ^ Attamen

eritin fequentibus cafibus intentionis

: iplplicitg .äc

4

-in cettis cafibus etiam in hoc Sacramento füfficere

gcneralif.

i

intentionem habitualem, jam dixi fuprà s.118.

&. II

IL Eodem Matrimonii ac Peenitentie Sacra-

Eáque etian )'mplici

ra , babita fcilicet i alio

volitotale Sactrapentum involvtnte,

, mento excepto , in reliquis fufficit intentio habi-

tualis femel habita, etiam folà mente concepta , &

mirum ad validé & licité fufcipiendum $a-149

NI

cramentum cum intentione habituali non .

voce velfigno exteriüsnon manifeflata , advalidé

fufcipiendum Sacramenta Baptifini, Confirmatio-

rcquiritur , quód praceflerit intentio actualis ex-

* pis, Euchariftiz, Ordinis, & Unclionis: ut fi quis

prefía & formalis fufcipiendi tale Sacramentum in

teverá habeat , vel habuitintentionem & volunta-

Íe cognitum & cogitatum 5 fed fufficit, quód pra-

temfufcipiendi Baptifmum, Confirmationem &c.

cefferit intentio aclualis implicita , vel (ut alii vo«

eifi ipfe hanc fuam voluntatem non manifeüet?

cant ? iterpretativa volendo íc. aliud quidpiam ,

i

/

Y

——

: ykggz. Säcrgm. Pg;f:ïl. Cap. 1], Sedl, IH. de lnteutione reguil'ta,

29

Ia

in quo voluntas fufcipieiadi tale Sacramentum ali-

Dixi initiol, ( No

d

ditione de

nautem indirelia., uec fub coy

153

Ilid

quod , etiamfi tunc a&tu non cogitatum ,tamen in-

future. ) Nam voluntatem- interpretati-

volvitur, vel inderecté infertur. — Ratio à majori

2d

vam indirectam tantüm in caufa volita

( defcriptam

ad miríus , pátet ex didtis de intentione implicita

u

i

fufficiente ad Sacramenta à

$

9uti. 3 1.) füfficere ad Sacramentum fi

Ícipiendum

UM

5

dminiüra,nda fupn:z an.

cum aliis recté negant V. alentia, Conin

ch , alii com-

I25.fic

l9]

: x jo

muniter.. Ut quando pravides, quo

d fitead fom-

L. Catechumenus Chriftianam fidc'm'vel Reli-

lUn]

num componas,vel vino oppleas

» aliquis te bapti-.

Rl

gionem jam animo amplexus , aut quivis infide-

zaturus fit:

nam cum tali intentione indirecta in

lis; curans fe inflrüiin fide Chriftiana, animo eam

MR

caufa tantüm. flare poteft intentio omnino con.

amplectendi, cum fuetit bene inftructus , poftea

traria. Denique intentio füb. conditione de futu-

L

M

hác voluntate non. revocatá , validé & licité fufci-

t

ro, ficut non füfficit ad Sacramentum conficiene

pit Baptifmum in Mortis articulo ; ratione & fenfi-

dtt

bus deflitutus , et(i de Ba

dum, ( fupranum. 120.) ita neque fufficit ad füfci«

ptifmo in fpecie nunquam

piendum.cüm nulla híc fit ratio faciendi.

/difcrimen

à

cogitaveritznam eo ipfo , quo voluit ample&ti fidem

inter conferentem & fufcipientem , ficut .

l r/

[H

Chriftianam, implicité etiam voluit fervare Chrifti

e(t quo?d

lllle

intentionem virtualem & habitualem. :

precepta,& admittere media filutis in Chriftiana

$.

*

^

Religione conüituta inter quz primum, & omni-

Ib etiam fgen?ralis

voluutas vivendi ,

ö- m

T.

um maxime neceffariurn eft Bapuüfmus, & confe-

ilum

riendi more Chrifliano ,Catholico fefficit.

quenter eà voluntate etiam implicité voluit Ba-

j

At

ptifmum faltem proe

Ufficit ad fucipienda Sacvamenta. extre

malíd

ua.

Xtrenla illa 1ïccemtate iähltis

S

4r-

dl

Untiionis " Encbarifliein gravi morbo &

[2

tículo mortis. Nam Catholicus habens intentionem

j!

IyI ]i Iudæüs,qui habet veram attritionem fuper-

UR

illam generalem in Ecclefia Catholica vivendr &

naturalem de. peccatis , quatenus iis meremur poe-

d

'namaternam , aut excludimur à gaudiis zternis

moriendi more Catholico , eo ipfo etiam vult im«

(l

plicité fufcipere ejus Sacramenta , debitote

mpore ,

€cli , licité baptizatur in extrrmo agone conftitu-

.

.

jl

tus,ratione ac fenfibus deílitutus »quia in tali attri-

more & rizu Ecclefize confüeto

:eft autem mos &

j

i

one etiáimplicité involvitur voluntas fervandi om-

titusEcclefie confuetus, quód dentur aliqua Sacra-

" l

nia pracepta/adeó

menta infirmis , ed ipsá ergo voluntate implicité &

que etiam Baptifmi fufcipiendi)

ebe

: adfalutem ztérn

ám confe

quendam neceffaria. lta

interpretative cenfetur etiam velle ea Sacramenta

Coninck , Dicaftillus

fuo tempore recipere. — Et quia Ecclefia eam vo-

ideo

j Lugoncin tepugnantem re-

] C&,

- fatans apudGobat. cír

:5.236. At: Judzus ille an-

luntatem meritó prafumit in omnibus Chriftianis H

ffe !

teproteílatus fuit,

fe potiüs mori velle, quàm ficri

,qui catholicé vixerunt , & 'flglïajPænitentiæ fuo

Chriítianum. .

tempore exhibuerunt , ideó infirmis etiam ratione

pomt

Nihil obftat : i enim veram elicuit

attritionem fupernatüralem , illa prior peffima vo-

& fenfibus deftitutis valide & licité confert Sacra-

Qteft

mentum extrema

:

luntas jam ceffavit , & ener

vata eft, aut certé pro-

Unclionis , atque etiam Eucha-

ceffi

À

riftize , fi abfit

oAl

tex errore invincibili , ideóque ejus ratio non

tivz irteveren

periculum vomitüs , vel fimilis poft«

Wil*

* efthabenda. Non tamen cum G

tizz, eciamfi illi ea Sacramenta expref-

obat cit, putarem,

«

valere talem Baptifmum,

fl extra omnem neceffita-

sénó petierint , imó fort? de illis nihil cogitaverint,

Atque eo extremo periculo credoomnino cum Go-

[m'xs !

tem conítitutus baptizaretur in fomno :"Attritio e-

nim ac voluntas fervandi om

bat ». 23 9. 6 243. etiam licité confe

tti ac fufcipi

Oi

nia precepta divina

Sacramentum | Confirmationis.

lNam. voluntas

non obligat pro femper,

ideóque non fe extendit ad

Pi i

cafum talem.

Vide cafum Cara

illa generalis moriendi more Catholico, & melio-

i Vcl

muelis apud Gobat

6it. 7. 232. fed faciliora.

ri modo , quo poffumus, videtur omnino fe exten-

ir

deread hanc armaturani fidei induendam. — Certt

(

; . Ill. Monachus

Cut jam füprà þinmifi, «HH. 104.)

àfuoPrzlato mi

ffus ad

&ï&f?ï

Ordines , volens firpliciter

non credo, unum fore Catholicum., qui de volun-

' obedirefüo Pralato,

deipfo Ordine in fe nihilco-

tate hac interrogatus non promptiffime annueret.

gotalï

at

gitans vel intendens

: tamen validé fufcipiet Ordi-

Hac tamen generalis intentio mini

me effidit,Iff

quód alicui Chriftiano validé

conferatur extrema

TR

nem prazceptum à Przlato : quia volendo obedire

f

prcipienti Przlato fufcipere Ordinem

, implicité

Unio, vel. Confirmatio , aut fru&uose fumatur

;

hdum

neceflarió vult fufcipere illum Ordine:

n ,etfi de eo

Euchariftia infomno , ebrietate vel amentia tempo-

non cogitet,

Addit Gobat zs.

rali, aut facramentaliter & früctuosé fufcipiat Eu-

i

25 f. Eum , qui

nondum Sacerdos liber

$ fufcipit beneficium Paro-

chariftiam is , qui cafu comederet facram Hoftiam,

chiale v. g. fci

]

ens fc intra anrium obligari fufcipere

nefciens effe confecratam ,. fed putans effe panem

Ordinem Pre

sbyteratüs

communem. —Ratio eft: quia Chriftianus vi illi-

J

]

»etfi exprefse non dicat, fe

velle intra illud tempus

illo facro Ordine initiari ,

us voluntatis generalis folüm vult fufcipere Sacra-

tamen validé ordinandu

D

menta Chriftiano more & ritu , qua fcilicet debito

m , fiultimo die illius anni,

j Sa'W

Circa fe etiam ignoran

tem'exercerentur Caererno-

tempore & ritu Chriftianis dari folent : ideóque

m

niz Presbytc,rales*(poü

tó, quod fervaffet illam vo-

ea generalis G interpretativa voluntas minimé fe

|

D

luntatem fervandi legi

tume fuum beneficium Paro-

extenditad cafus, quibus Chrifliano more Sacra-

j

q

chiale) &qué ac fi ipfo

die füfcepti beneficii difert&

nienta dari non folent, nec debent, ut in fomno,

r

?A

ebrietate , temporali fürore, vel amentia : confe-

]

dixiffet : Po]o ante fine

bujus anui promoveri ad

duvw

i Pr::bynmmm. Sic ille,

quenter neque cenferi poteft habere voluntatem

y

facramentaliter fufcipiendi Euchariftiam , quando

j

j

E

eam

P

*

ais

n

,9/5eol'*3acr4m. Part l, Cap. VI. Sedf. HI, de uteutione reqä)"itd. :

39

Quzftiuncula incidens.-

eam, ignorans effe Euchariftiam, comederet mio-

re comimuni tanquam cibum prophanum. .Vide

-Oualis attentio réquiratur. ad minifiranda,

o hi Át[p. 9. n. 127-

* fafcipienda Sacramenta j

- Ratio itetum eft:

£r:6 ,

IL.| [NNow item ad reliqua.

&^ Alvis effentialibus , materià, forma, & inten- 177

o

d

uia generalis illa voluntas vivendi & moriendi

LS

tione ad validam tam collationem , quàm fu-

te Chriftiano & Catholico, minimé fe exten-

fceptionem Sacramenti , non requiritur attentio,

, nec fe extendere poteft , ad fufcipienda omnia

adeó ut etiam voluntariz diftractiones per fe nihil

X

e

hta, fed illa tantüm , qu& Chriftianis om-

,,,,,

officiant valori Sacramenti miniftrati & füfcepti.

V UI

am

uniter darifolent, & poffunt, vel etiam

&

&

Nam: quod goneft S$. Patrum decreto [ancitum ,

Q

cóque illa generalis & interpretativa vo-

adinventionibus prefumendum

entio. 1. Longé probabiliüs non fuffi-

fiperfHitzofis non vff

£.&. de Transl. Ep. Atqui nu

llus SS, PP. fcribit ex-

en

i€

rendum , & iufcipiendum Sacramen-

plicité, vel implicité attentionem feu conferentis ,

'

tum

Oi

rmationis extra periculum mortis , vel

ntum , fpectare ad valorem

feu recipientis Sacrame

ntiam pïcrpcwam;, fcu quz videtur effe perpe- 1

Sacramenti : ergo nec nos id prafumere dcbemus.

tua, velvalde diu dum;a' , ait Gobat »zm. 239.

Quin etiam X mortali reCté excufabis tam. mini»

Quia non omnes Catholici folent fufcipere. iftud

Ítrantem , quàm recipientem Sacramentum cum

Sacramentum :^neque hocipfo , quód quis pit &

voiuntariis diftractionibus , feclufo contemptu for-

Carholic& vivit, haber ullam implicitam volunta-

mali, vel virtuali , ob eandem rationem : excepto

]

tem fecipiendi ignoranter hoc Sacramentum.ex-

tamen cafu , quo ex, parte conferentis adeffet peri-

trá mortis periculum , cüm potiüs omnes pii cu- -

culum errandi quoad. effentialia Sacramenti , prae

piant illud fufcipere cum vcro ufu rationis , & de-

iertim iup;*onuntlationc formz ; quale periculum

bità reverentid, (i fieri queat. 2. Nullo modo fuf-

errandi, adeóque graviter delinquendi facilé poffet

ficit ad conferendum & fufcipiendum Sacramen-

cífe in Sacramentis. Confirmationis & exrrema

tum Ordinis , quod omnes Chriftianifufcipere ,

Undlionis in diilracte proferendis formis , utpote

nec folent , nec debent, nec poffunt , & infuper -

fátis prolixis provide adve rtit Gobat tratt, 1. ».97.

mutationem ítatüs & gravia onera inducit ; ideó-

'Tandem à veniali irrevetenti$ peccato, tamcon-

que requiritur intentio iþe'cialis & formalis fal-

ferentem, quàm fufcipientem Saácramentum, cum

tem habitualis vel implicita , habitafcilicet in alio

voluntariis mentis evagationibus certé non excu-f

volito Sacramentum : iftud . involvente : de qua

fat commuünis fenfus Doctorum ac piorum : nant

a. C f2. 3. Minime omnium fufficit ad Sacramen-

(an&a fan&te traCtanda fünt.. Placet judicium Geore

"tum Matrimonij , quippe quod , prazterquam &

gii de Rhodes apud confentientem Georgium Go-

ipfum nonommnes füicipere foleant , nec debeant ,

bat c£t. trall. 1. 2. 2$ 9.

Requirentes ad. recipi-

& graviffima onera inducat ,. effentialiter confifüt

!

endum qualecunque Sacramentum bonum aliquem

in contractu & confenfu contrahentium , mutuo

motum voluntatis. fiae - omni culpa drreverentig $

^^ tradendi G acceptandi corpora ad ufum genetatio-

illo pio motu vix confiltere poteff

nis. 4. Sufficeret omnino pleniffime illa gehera

lis

Y

quia veró cum

voluntaria & d

eliberata diftra&tio , ideo haec iþb

' voluntas ad fufcipiendum Sacramentum Poeniten-

veniali culpa excludenda eft.

m

tiginextremis : nift poenitens prater voluntatem

"

aliquam fufcipiendi hoc Sacramentum , etiam de-

CA PT H

beret exhibere materiam proximam , fcilicet Con-

De Mini&ro Sacramentorum.

tritionem , & Confeffionem, formalem velfaltem

virtaalem, fcilicet.voluntatem confitendi, f1 poffet ,

SECTIO I

:

aliquo figno externo mauifeflatam , ut Sacerdos

Quis fit. Minifler Sacramenti validà coz

'

6-

tanquam Judex ad inftantiam partis procedere va-

rendi in commusi $

"

SuMMARIUM,.

leat: de quofuoloco. . Et quamvis in proba-

bili Recentiorum Sententia fola vita Chriftiane

1$8.. Minifler Savramentorum fefficiens

/de lege mif'ææfiu D.

a&a' Confeffario fit fignum fufficiens doloris &

folus bomo viator.

^

l

D

159. Nontamen ommni

5 ?sze

4

fpatlu omaiums

voluntatis confitendi in moribundo nullum aliud

160. - Ut validé soinif?

fienum fenfibile exhibente , ut faltem fub condi-

ret , inillo requiritur. jolïfni poteftas

inténtip.

4

, tioneabfolvi poffit ; at veró folam vitam Chriftia-

16n Non fides,bonilas,

"vel probitas,

néaCtam, aut. voluntatem illam generalem viven-

ASSERTIO.

di & moriendi more Catholico non poffe fupplere

:Olns bomo viator (At non omnis vefpetdn omni-

dolorem, confitendi voluntatem, fireverá, nec actu.,

Unde

&

um ) eft fujficiens Minifler Sacramcnaterum o*

nec habitu adeffent, omaino certum puto.

ex partt

lege ordinaria : aique ut valid? miniftret

non capio Sententiam Íceribentium , eo cafu mori-

bundum abfolvi poffe abfolw2 ; cüm reverá poffit

ipfus vequiritur foldus poteflas & intentío debitaz

gon itez fiaes n&que bouitas , feu probitas. Eft tota

contingere , quód hic moribundus nec actu ha-

buerit, nec ante morbum habuerit dolorem &

certiffima.Explico breyviter, & plerfïque ;cnmiiüxr?.

.

*

veluntatem confitendi.

Sa!)zs bopo viater efl /ig&'ciens Minifer Sacrdo

saentortin delege ordinavin. -

facra Scrisr $

"* Mnescam

D.Thoma 4.64.4.7.nam

?

f

(

IHCi:

affirmat hanc pvteiïatemxcoz

en

, ptqra paffim

x

— d

*ï.äeö& Säpram. Pars l Cap, l, S«b. 1. de Miniffro Sacram,

31

endi Sa&ramenta folis hominibus à Chtifto colla-

quiritüf , üt velitfacere & cohfïcere Sacramentum

^

lt

tam effe : folis eiim hominibus dixit Matth., ulti-

quia non Volens nihil facit moraliter,

Caterüm

mo: Baptizantes.eos c. Luc 22. — Hoc facite

. qualispotelftas, feu ordinis feu jurisdictionis requi-

in meam commemorationem. — Joàn. 20. Quoram

;eg-ïi!

ratur ad validé miniflranda fingula Sacramenta, nee

l

remtferitis pecata &c, Hinc Hebr. g. dicit Apo-

ceffarió determinardum erit agendo de quolibet in

ftolus: Ossnts Pontifex &x bominibu Affumptus prü

li

.particulári : üt füpervacaneum fit híc omnía in u-

il

bominibus confiixuitur, Idipfum declarant Con-

num cumuluim congerere.Hoc certum , quod defe-

»

ii

€ilia, & Patres paífim, Rhtïo'co;xgguc'ntiæ eft: quia

&us jurisdictionis non irritet ullum Sactamenturh ,

nm,

Chriftus ut homo viator inílituit Sacramenta pro

hifi peenitetitia & Matrimonii,

Intentio autem

1

folis hominibus viatoribus : quare congruum eft

qua & qualis requitatur ád validé conficiendum

h

folos homines viatores inftituiffe Miniftros fuos

Sacramentum , jam fuse fatis explicatum habes fa-

t

in Sacramentorum adrainiftratione & confeGtione,

pràám. v13.. Ec infüper unüm hic obiter addo.

Dixiautem : *De lege ordinaria : feu ex vi ptzefen-

lo

Plutes Thomifte eum D. Thoma eir q64.à 8.

QUX

usin(litutionis. Nam ábfoluté pofíie DEUM ad.

ad 1. Paludanus, Sylveftér;alii, fenferunt defectum

miniftrate, & conficere Sac

;

Tij

los , non eft dubitandum.,

rarhenta etiám per Ange-

intentionis, prafertim iri Baptifio fuppleri à fum-

Hine ízpe fadtum ,

imo Sacerdote Chrifto, quoad etfectum Grati fan-

ICP!H

Mf

non folàm ut Angeli miniftrárint homínibus $4«

t

Cificantis , quando ex párte fübjedti ton ponitur

ctamentum Euchariflie , & nominatim Stanislao

obex, " Verüm poft Concilia Florentiaum & 'Tri« ..

(

t

Koska : fed etiam t Sarcamenta aliquá confece-

dentinum ád valorem Sacramentorum tam diferté

rint : Sic Nicephorus Calixtus /ib. 1 *. biff. c. 20.

tequirentia intentionem Miniftri , hane doctrinam

p -

m

refert $. Amphilochium fuiffe ab Angelis confe-

meritiffimó negant communillimé DD; & Neote--

cratam Epifcopum , eámque confecrationem pro

rici plerique omnes;nec credo D.Thomam vel alios

of

0a

rata habitamà cateris Epifcopis : & merító: quia

ità fénfuros fuiffe, fi poftilla Co

(ut ait D. 'Thomas cit.) Angeli funt nuntii veri:

*oli

.nci!ia fc'r—ipfiffcnt.

p

taus , fialiquod minifterium Sacramentale ab An-

Nonitem fdäf,

T

9élis petficeretur, effet ràturn habendum, quia de-

autque bopitas velpralztas,

( te

(æ

Jdes Miniftri non requiritur ad validé confici-16 Y

beret conftare (id eft certó credi ) h

oc Hen: volun-

E

, QU

endaSácramenta : quia etíam Hareticus, &

X

tate d;v?llä.

€

quoàd Baptifmum etiam Infidelis, Judzus , Turca,

fbl

m

etfi ipfe non credat Baptilmut v. g. effe Sacramen-

jeofe

tur poteft tamen inténdete;ac velle facere id, quod

160«

4b h6p amnis i:/peäü ÜDVALUHA, -

facit Ecclefia, vel Chriftianti faciunt , & (ie. adhibiti

debiti máterid & formá ; facere verum Sácramen-

eap

ON fcilícet omhís homo viator poteft effez

(uea

"NI

tum, ut plufculis dixi ss 127. Bonite) quóque

Miniller cujusvis Sacramenti , fed ille , qui

feu Próbitas Miniftri ad valorem Sacramenti rion

jl :

juxta inflitutionem Chtifli pro ratione Sacramen-

d

tequiritur : quiaSacramenta habentfüum valorem

torum varia; ad id munus in Ecclefia rité ordinatus

& efficaciam ex virtute DEI, & meritorum Chri-

fj

€it, & poteflatem accepit;. Sic definit Concil. Tri-

ftiminimé autem ex virtute & meritis Miniftri;ne-

p p

ent. íefi. 7. Can. 10: 5i quis dixerst. Chriflianos

emnts in verbo (f omuibus Secramentit adminis

que is agit ii virtute propria, fedin virtute divina

Chrifli DEI hominis. - Eftque de fide definitum in

firandis babere poteflatem : anatbemafit, Hlinc A-

"

variis Conciliis apud Bellarminum de Sacramentás,

poftolus 2. Corinth.3. dicit : Qs nosidencor Mi-

J 1.6 16. G noviffimé Tridentino, fef.7. Can. t 2

siflros novi teflamenti fecit. Quod autem deom..

nibus Chriftianisdicitur 1.Pet.2. Pos autem Geo

5i quis dixerit Minifl

rum in peccato mortali exia

u)

fievtem , tisodo otinia e]äntialia » qH& 4d. Sacra-

nus ele&iug ,

[4

£

gale Sacerdotism : & Apoc. 20.

meniii conficiend um aut conferend um pertinent s

Erunt. Sacevdotes DEI . (Chrifli ce, Intelligitur

Jérvaverit , nom conficeré aut. conferve Sacramen-

de Sacerdotiofpirituali , quo offertür DEO Sacrifi-

'"uril',f

t j anatbemait, — Ratio peti non debet alia, nifi

cium fpirituale, hoc eft

» quodeunque opus bonum

&gratum DEO. . Und

quia Chriftus fic voluit inftituere Sactamenta, u

c S. Petrus ibidem addit: of-

malitia Miniftri nec impediat valorem Sácramenti,

þj?dS)ö :

ftrentes Hoflias acceptabiles DEO per JefumChri-

nec ejus effe&tum , propter plurima & graviffima

"M. AdSacramenja autem pleraque miniflran-

inconvenientia & incotnmoda alioquin fecuturae

da requiritur Sacerdouium proprie diétum : exce-

De quo vide laté tractantes Scholaflicos.

pto femper Baptifmo, cujus ob neceffitatem com-

j Ml&l'

munem omnis homo eft Minifter füfficiens : &

AGcTLO iL

j

Matrimonio , c

ujus Miniftri funt ipfi contrahen-

uid requiratur , ut. Minifler etiam lici-

jj

,

tes, uti

que Laici, ne

i

fecrati

one initandi,.

que ad id munus fpeciali con«

d q:iniüret

Sacramenta, feu u confíci-

j

1

€ndo p peccet V.

o

N

SuMMARIUM.

-

ii

QES TE T

165. U: Mæniler li

dáté oipiffret. Sacratiénta , de

bet ,baäafo.

"

Y. jurisdidionem non impeditam,

)ltäue 9t valid.

miniflres s. ex parte ipftusre-

gl

^T

163. HL. Miniflrare validà ( virà,

«

- quiritur (alima poteflas tf intentio,

164, LI, Dign?, dv digois. Unde

(l

105. Ufquead n, t6;. Qwale peceatum, snvalid

$, o indigoà.

j

M

minijimreï 6 jufcipere Sncmmen*m/i

IäOPOtf]?aæ requiritur, ut poffit facere : /nteutio ree

ÁS«

$"

-

x

g

32

$ beol. chfaüw. Pars 1. '(*ï'ap.l'lxl'l. Setf, T. de Alzm/lro Sä&rämeü*i; |

mnittat , vel immutet , etiam folüm ex n&gli"gäxiti'a'ä

ASSERTIO Il

X

incuria craffa: nédum fi etiam ex contemptu for-

materia etiam levi culpam

; A-ucis accipe.

Reqgitürs t babeus jurisdi-

mali, qui fempér in omnt

JÀ& Gdonem non impe

D

ditam miniflret. valide &

tnortalem inducit.

Ver

üm hzc neceffario fpecift-

iis locis.

vité: dignetb dignis.

Pauca verba mi Tyro , fcd

«anda funt in fuis propr

, I

non pauce explica

tionis.

Explico hic potiffimüm

miffivà, |

datürus per diftinctos $$.

Diguó & dignis ,re

|

tf:rminos , teliqua

D

417 70502 Sacramenta. miniftrar

e debet Mixii'fïör',ïäg

— E

:

ditap..

' nimirum exiftens inftatu Gratie, & falterm

Ut babens jurisdiétionem mon impe

ftrans

'non confcius fibi peccati mortalis : nam mihi

1624 7 Imirum ut Minifter ex officio licité conficiat

Sacramentum debet fe conformare Chrifto ,

'cüjus

Sacramenta , G miniftret ; prter poteftatem

'eft Minifter : & fancta fancle tractanda funt. Pec-

Ordinis ad valorem plerorumque Sacramentorum

*care ergo eum,

qui fcienter in ftatu peccati qnortalis

tequifitam, requ

iritur in eoetiam jurisdictio aliqua

Sacramentum adminiftrat ,

pieritb omnes confen-

1n fufcipientes or

dinaria vel delegata : ita 'enim or-

tiunt. Án vero femper peccet morta

liter , qui in

eáque »on impt*

dinata Eccleíiz Hierarchia exig t:

flatu pec

cati . mortalis

Sacramentum aliquod ad-

dita excommunicatione , vel alià c

enfurá , aut irree

at pes

Solüm excipitut

1niniftrat,

dicam fcorfim fedt. 3. & 4- an lice

gularitate privante u

fu Ordinis.

tere Sacramentum àSacerdote malo,feu ex

iftente

Miniftri funt ipfi contrahen-

Matrimonium, cujus

in peccato m

ortali. 2. Dignis etiam tantüm , feu

vicet fpiritualem ju»

tes,qui nullam habent in fein

xe&te difpofitis

Sacramenta miniflrare debet , ut lici-

risdidionem. Requiritur tamen jurisdictio ia Sa-

(cienter miniftrans Sacramentum

xéminiftret. Nam

cerdote affiftente , ídque poft Concilium "Triden-

orit , abfque gravi caue

indigno vel indifpofito not

tintim receptum , etiam ad valorem Sacramenti hu«

fa excufante , omnium con

fenfu peccat mortalitet ;

acrilegium alterius:

jus: quemadmoduom etiam ad Sacramentum Poe-

qui cooperatur ad peccatum & Í

nitentim , & abfolutionem validé conferendam ,

c Sacramentum iie

Àn , & quando liceat miniftrar

cüm.fit a&tus judicialis , jurisdiclio requirirur in

^digno, dicám 4 z. 182. Inteti

Ponitentem , ut latiüs patebit agendo de.

fingulis.

þu gbngx*a:tim s?dhuä

'äx«plqicandä fpnt aliq

üa..

!

In Miniftro Bapti

fmi ordinario non cftquidem ju-

risdiclio proprie in

i perfonam baptizandam , quip-

.

uris-

dwvalidà , & indiguéo mini

or

flv are äv ]ij?zpere :

pequa tunc adhuc foris eff : equiritür tamen ]

Sacramenta , quid

[o f

quan

vm peccaturm.

di&tio in Parentes baptizandi £aut in .'ipfum:loc um

249. Etfitój

f Otàt fapienter Gobat 7ra&f. Y. s.

vel Parochiam, ubi 'ng-tifmug conferri debet.

l. ufitatithimam, idcóq; fervandam;tamen irir-

i

$. Il

gorum , quidi- -

propriam effe locutionem "'Fheolo

cunt , hocaut illud Sacramentum con

ferri,vel fafci-

À

'Lïï,'t' Mnäl/?rt't «þali*!ä ä* rite.

iïo)rcqüifit/*o ;

;

pi z:n'üal'ia'ä

E

: fine debita in:entione , aut a

163[, '

4 T licité miniftret; ütique debet étiam mini-

effentiali.

Veré enim reipsá tunz nullum fufcipitut .

u

lE. (trare valide , adhibendo omnia effentialia

Sacramentum : ergo nullum

invalide. Dicuntur au-

requifita ad Sacramenti

valorem , debitam nimirum

tem conferri aut fufcipi invalidé ;

o quod actiones

[

materiam,formam, & intentionem

, jaxta hactenus

nt con

ftituere effentiam.

eficiente , nec validé

ilke nihil valeànt, nec ;poïïï

dicta: horum enim aliquo d

flitui, àc fufficientisa

neclicité conficiet ; fe

d,íifciens faciat , mortaliter

veri Sacraménti à Chriftoin

&nem veri Sàcramerti à Chrift

o intentum , fcilicet

&« gravifümä peccab

it:; , Ut f fcienter ntatur mate-

ó fátis propria eífet-

^

füm neceffitatis utátur matcriä

gmtiam 1

anGificantem. At ver

rià fa

]s3:

Si extraca

iquod Sacràmentu

m tunc

ii erit du-

locutio ; quà diceretur al

(

& formá dubiá; quia tunc Sacramentu

conferri vel fufcipi invalidé ;

quod confertur & fu-

bium, & fub condition

e repetendum , juxta s.

[

Sed

fcipit

ur isdigzéquando quidem exift

it , fcilicét toa

9o. Ite

m fi intentionem. debitam omittat &c.

Ij. 2. Rité autem mi-

ta effe

ntià Sacramenti, ipsühxque'Sacx'ämentuhug át-

de hoc aliquid infrà z.

tamen carens

fuo effzctu , quando fcilicet perillud

niltrare debet , nimirum adhi

bendo etiám acciden-

nulla conferti

ur grati

a fanctificans ob indignitatem .

talia requifit

i ad decentem adminiüraticncm ac

alí;

ftrandi ;

five ex nátura

füfcipientis ;

fcilicet exiftentis in peccato mort

decorem Sacramenti mini

ft , & nimis fepe contirigit It

;ï]ï

rei, fivé ex ptácepto Ecclefue

: pam fancta fandié

proutcontingere pote

Sacramentis vivorum ; imoó Ba

ptifmi; ut fuis lq'ci-'sf

tractandai & przceptum Ecclefiz, in. rateria tam

itum:

a

[

patebit. . Jam veró ad propof

n

javi f€

vereritiam Sä.cr'amenü coricernente ; obli-

f";:&';iiegiiiää '

[

Quate. graviter peccat mihi-

L Claraeftratio malitie mortalis &

gatin confcientia.

ando confertur ; & fufcipitur Sacra-

I

ftrans Sacramentum.

t. Si máteriam vel formám

gtavifïimi , qu

Y

de quo

ientum verum

& perfectum indigne , nimirum

e

riam accidentaliter , & fine cáàufa mutet:

ntisj cümi quis fcilicet

Si forrnam Rotabiliter corrupte ;

Gne effeCtu gratize fanctifica

upra an».96$.2:

vitio fuo facit;

üt Verüm. Sacramentum fr

uftretür

inàrticulate,interrupté proferat

; aut finerationabi-

etat , -etiam fub

früctu illo pr:rüantiffmþ ,ad qu

em caufandumelt

li caüfa fuper eandem materiam rep

'T'lis

ab Authore fuo b'f:,nigni[ïïmä deftinatum:

conditione: vide füprà z. 2. 4: »r. 91, Ó* 98.3. 5i

m

;mimis ofcitanter & voluntarié diftra&tus mini(trét

enim gzaviffimé delinquit contra reverentia

m

honorern debitum uim ipfi Sacramento , tür

f Íns

[

cum P

;ericulo erzoris fubftantialis-ac nullitatis Sá-

4. Si, ceremonias

flitutori Sacramentorüm Chrifto Domino. Pers

crámenti : muper »um. 157-

ag ab Ecclefia notabiliter , & fine caufa o-

fpicua enim && tremenda eft authoritàs Apofte"

praícript

;.-Cer.

m

Ed

Sbel. Sadr4m; Bars 1 Cap. IH. SeäZ II. de Miniliro Sacram,

33

)

—ï. Cor. 1. pronuntiantis eum, qui manducat &

170, Jld i'dlmini/i'r;mdum Jpetialiter confecvatus,

bibit Corpus & Sanguinem Chrifli indigné , man-

172 ldque in fex pracibua ca

175. Ac toties , quoties ;

fibus, uffggc ad n, 17f

ï.

ducare & bibere fibi judicium , atque adeó mor«

em aternamt, Unde liquidó infertur , idem fibi

176, 'Secin

55 neteffitAte vjel q/ümf excn[ante,

judicium confcifzete, qui veré quidem , fed fuá cul«

ASSERTIO III

pindigne , & fine effectu gratize baptizan;ur , €ons

JMnino peccat mortaliter . Miniffer Sa&æ—

N

"firmantur ; ordinantur , &c.

O

165 :

menti , ad tale Sacramentug, misiflrandsuns

'T)IM

167 lll. Atveronon ita clara eft ratio malitize mors

fpecialiter confeeratuss folenniter ex officío confici-

2

talis, feu cur delinquam mortaliter , f conferam ,

n

ens Sacramentum in [latu peccati. smortalis, totíes ,

velfufcipiam Sacramentum invalidé, feu potiüs

5

quoties : feclusá neceffitate, uel alid causá excn[ane

invalidum & nullum: fi nimirum meà culpá effi-

te, Cornuniffima. Ratio comunisomnium eft, quia

?t&-

ciam , & impediam , ne fíat Sacramentum aliquod,

ii

eft irreverentia ex fe gravis Sacramentum à Chris

defectü intentionis, vel alterius effentialiter re-

fto inftitutum , ad fan&ificandum hominern &

f

"

quifiti, ^ Certé non pecco, faltem graviter, (i vo-

confcientiam emundandam, effici À Miniflro ad hoé

lenti ex deyotione confiteri , vel confeffiones ex-

confecrato ,' immundo & fordido , ut metito cen«

al

cipere,fuadeam , utomittat — Si non mereor, nifi

featur Sacramentum contaminare

5 ut loquitur

*

urgatorium , impediendo , ne quidquám exiftat

D. Thomas.

(et

Et icét ejusmodi mortalis irreves

deSacramento , cur reus fim inferni impediendo,

rentiz & malitiz grávitas ; neque ex natura rei, feu

Jl

ne exiftente uná parte Sacramenti , pónatur altera?

ipsá lege & ratione naturali fatis evidenter convin-

(

aut pofitis duabus ponatur tertià? Et certum eft,

I

catut: neque etiam expreffum aliquod Ecclefiae

rationem. maliti: mortalis non poffe defumi pro«

pi*æceptum oflendatur : fàtis tamen confiat ex

|

prié ex ulla injuria vel irréverentia , qua fiat Sacra«

perpetua traditione & fenfu Ecclefiz , unde merie

li

mento j Quia non extis nulla [un: qualitates uel ac«

to credendum , adeffe przeceptum Chrifti Domini

TiUS.

cidentia : & confequenter nullum jus , nulla injuria

noflri , ita pro tanta Sacramentorum à fe inílitus

j

vel irreverentia: atqui in noftro cafu non exiftit ul-

torum fanCtitate merito pracipientis. — Jam vero

lum Sacramentum: ergo tunceft non ens, — Unde

termini rigorem iftum non modi

,a-dhuz' !

ergo Dicendum

L

«

ce ümitgntgs &

mitigantes explicandi funt,

168 V. Ratio málitie mortalis & factilege , qu&

$.L

omnium coníenfü etiam in hoc cafü contrahitur ,'

AMiniffer Ad tale Savramentum mipiftran-

ï/þm

defümenda eft ex gravitate irreverentiz , qua tunc

dem [pecialiter confecratus,

Bb

mccrtur ipfi Au&tori Sacramentorum Deo & Chri^

n int

fto: committitur enim gravis adeóque mor:alis ir-

D

E hoc enim urget fpecialiter ratio gravis, &ryo

mortalis malitiz & irreverentiz fuprà allata,

ii

reverentia inillum , quando Miniter exercens acti-

Nam Miniftro , Sacerdoti v. g.in ipfaordinatione

Mu

onem Sacramentalem i iis circumflantiis , in qui«

feu confecratione fua confertur gratia divina fpecia.

pus ex inflitutione divina deberet fanclificare ho«

;ui/im

minem, ita illam exercet; ut in iis circu

lis , in otdinead minifterium füum re&t? exercendi,

;ipimt

mítantiis :

ideo meritó gravis irreverentia Sacramenti cenfe-

grate

nequeat hominem fanclificare.

Etenim hoc pa-

&o illuditur

tur, Sacramentum confiii à Miniílro gratiá dis

liondi

interpretativé Chriíto inftitutori Sa.

€ramenti , quod . neceffarib fit, quando Miriilter

vinà deftituto, & peccati mottalis fzd4 labe for«

n

ul

Sacramentum conficit nullum defe&tu intentioris ,

didato; ac DEI hofte; Quare. Minifter peccati

aut materie , aut. formz debitz.

mortalis fibi confcius contecturus Sacramentum ,

; f

uod ipfum

inter fuftipientes efficere poffunt Poc

nitentes , fi

gratíam in confecratione acceptam refüfcitare de«

üd

bet, ut loquitür Apoft. z. 7zzz. z. 4dmoneo te, ut

; n

debitum dolorem ac propofitum omitt.

ant ; fi pec«

catum mortale culpabiliter reticeant,'&c, Item

refu(cites gvatiam Dei, quaefl inte per ivipofitiona

&t

nmanuum mearum. . Non quidem tenetur necef-

contrahentes Matrimonium , fi una pars ficlé con-

i

farió confiteri mini(lraturus Sacramentum, fed fuf

zuïn,*ïf

trahat: & quotquot ficlé tantüm conferunt, vel reci-

ficit; & neceffarium eft, ut eliciat contritionern s

L

piunt aliquod Sacramentum : item qui jam rité

grinüï

quz fufficit ad delendum peccatum mortale: ex-

j

baptizatum rebaptizaut: vel abfolvunt ferio illum,

quem nórunt effe indifpofitum, ^ Omnes morta-

cepto fi Sacerdos celebraturus fit: hic enim ex

xoïï?h'

Ípeciali precepto Concilii Tridentini oblipatue

liter graviffimé delinquunt; exercent enim adlio-

jng

nem Sacramentalem in iis

promittere confeffionem , ídque non. tam pros

js P

circumftantiis , quibus

deberent fan&tificare homin

em , & ita tamen exer-

pter miniflerium a&tivum: confecrationis , quàmt

cent, Ut fanClificare ne

paffivum fumptionis , de quo níox iterum. Quoad

(l

J

queat , adeóque Chrifto

fi

inítitutori im

aliaSacramentum nullum extat praceptum premit-

i N

plicité & interpretativé. illudunt,

tendi confeffionem , etfi maxime confültum. fit

V. ide Gobgt lo

£. Cit. ex quo Ego.;.

mm[lllm

premittere , habitá occafione , & copiá Confefs

J

o

SECTIO IIl

fàrii , propter majorem fecuritatem:

uüæ['

chbäme» Jfe

Defectu ergo hujus conditionis; comruni DD.;5

i

dbmm

mper mortaliter. Minifier in

confenfu, à peccato mortali excufantur ; inprimis

I

flatu. peccati mortalis Sacramentum

Laici, vel non Sacerdotes ; urgente neéeffitate bap-

ij

miniflraus ?

g

tizantes in ílatu peccati mortalis; . Càm enim

tufl

369o. Miviffer in flatu beccati

mortalis. exiftens , ayertaliter

Laicus ad hoc minifterium noit fit fpecialiter cone

peccab confiéiendo

l

Saeramentum

m

Pass L'p&-^Sác

,

Íecratus

»necex oHï;io mihiflret, fed meré per ac«

p

» a

RAMs

E

&idensj

i

J

ue

*

1

34

ïzeol. Sacrati, Paï*sï.xedp, ItI, Secd

IIi, de Dijfärmi. Sacümeïzt;

mottalis mörtälicer' dé-

