ties tenebitur eis celebrare Miflam ? Refpon-

illo folo, qui tenetur illisdiebus; etiam proali-

ttüt nj

fio communis efl negativa cum Layman/. 5.

quo, ad'certam intentionem facrificare : nam

! ia

tralBl. $. c. g. 4. 6. Suarez eitará fect. 1.- ef-

talis nequitab aliis accipere flipendium feu e-

Vtetudi

fet enim hoc nimis grave onus.

Certum ta-

leemofyná novam : fed quidquid dicant hi DD.

'edulälegm

men videtur, teneri eos pro populo fuo offerre

eadem Congregatio etiam. contrarium dedit

Tartoniny

faltem aliquoties. Nam concilium Tridenti-

refponfum Epiícopo Tragurienti apud Gobat

, &i

&it. 10. j & 1. quod tamen teftatur non effe ubi-

Xtui; d

num [e]]' 23.t. 1.71/: reformatione ; intet cae-

tera, qu pracepto divino mandata effe omni-

que receptum : ideóque , quamvis in nega-

Cnini)

/bus'curam animarum gerentibus afferit , fe-

tivam propendeam , adhuc tamen nolo damna-

ontrang'e

cundoloconominat oblationem Sacrificii pro

te ita practicantes.

Gul

ovibus : in quod caput s. 4. Barbofa cum a-

$. Venerabilis Bedaapud Gabrielem Bel s

à mondi

lüs cb'p?canter tradit, teneri Parochum Miffze

Canone AMiffe le&. 87. Sacerdos nonlegitimé

at

Sacrificium applicare fuis ovibus arbitrio bo-

impeditus celebrare omittens, quantüm in fe

, Nl

eft , privat fanctiffimam Trinitatem laude &

niviri , attentà nimirum copiá vel inopiá red-

rotini

dituum , magná vel modicà neccffitate Pa-

lorià , Angelos lartiti: peccatores veniá : ju-

rochianorum.

Confultiffimum fine dubio

m

li

itos fubfidio & gratiá : in purgatorio exiftentes

M

i

"4

eft fieri in feftis. majoribus faltem femel in

requie: Ecclefiam fpirituali Chrifti beneficio :

JterItlos

menfe.

& feipfum medicinà & remedio. Hàc

IIL. Beneficiati, Sacellani , & alii Miffarum

"

46j

gemmá bbf'igno SeCtionem

D

d

onera habentes , utique tenentur celebrare to-

1 am-»

quiu

ties,quoties in fundatione vel conventione ex-

benfttt i

« primitur. Qui tamen tenetur celebrare quo-

s dini

"tidié ad inténtionem , v. g. pro fundatore pof-

—sEc*fvïo vIL-

odb

. feeum quater vel fexies in anno celebrare pro

feipfo, autin die animarum pro particulari de-

fs

— Jeunium. natemle. e. j

(l'b"& MIS /(f'

* fun&to: & fimiliter , qui tenetur quotidié ce-

lebrare, poffe quávis feptimaaá unà Mifsáab-

[[in, o

SUMMARI UM.

due lt

ftinere , devotionis , reverentiz , feu honeftatis

quati

«3usà ídque ex rationabiliter przfumpta in-

465. (."elebrans debet effe jeiunnus jejsnio naturali.

tentione fundatoris , concedit communis DD.-

466. Jejunium naturale quid , feu in quo cou(ftaz ?

rucpi

»

quos,refer,& fequitur Dianap. $. tra&t. 6. ve-

467. Hocjejnmuium non "viclat. L. 2ui deglutit aliquid,

)aöbümäj

( fél. 1 g. Tamburinus 1. 2. Sacrif. c. 3. quos vi-

quod nec cibus , nec potus fit.

i ppü

i

1]

468, 1I. aut quid per modum faliva.

)

de. Quod.tamen intelligendum, quando o-

469, III, Vel reliquias minutas pridiana cane. demtibus

(uselt þ

nus celebrandi immediaté incumbit ipfi perfo-

-$mplicitas.

Jl y ^';:f$v

n& Beneficiati vel Capellani. Secüs effet , f1.o-

470. IV. 2tut etium [anguinem vel bumorem ex capite

0 vclff'*'

defluentem (c

nusincumbat ipfi communitati , Ecclef1z., Col-

àne a

471. Hocijejunium naturale incipit à quedin nodle feu

, Àif

"legio, Monaflerio , curandi quotidie celebrari

C primo iclà ad duodecimam. Unde

472., Aludito pritmo iclu probabilius teneris flatias depo-

f dun?

— Miffam pro fundatore v. g. Sic enim nullo die

x

aere cibum.

omitti poterit.

iict

464 V. Patochus, beneficiatus , vel aliusobli-

4734 Et potum jen craterom ori admotum..

3

u

gatus quidem hác die celebrare ex reddituvel

4?40 In

dbio , a aliquid poft' duodetiman fumpferis

iil

poteris prajumere« quod non

falario annuo, at non obligatus offerrefructum

476. AAb boc iejtinio naturali excp(ar X, Neceffitás in»

n f

Sacrificii ad certam intentionem , ( v. g.Pa-

tegri facrificii Ca[us vari.

xl cal,

tochus die Dominico) poteríne pro illa ap-

477. Neceffitas. reverentig ipfius Sacramenii, ( Ui

n al.ierü

quid agendum cum reliqusis pofl abluiionem

plicatione accipere ftipendium manuale à pe-

vel Miffam in patena "vel corporali inuen-

gtl

tentibus Miflam offerri profe? ( hoc enim fu-

zis?

Juit"

prà de applicatione fru&tós Sacrificii, intactum

478, III, Neceffitas fumendi vistici. (5

i

um

manfit ) Ita affrmantSuarez, Vafquez , aliis ci-

479. IV, Neceffitas vitandi (candalum - publicum.

' Ui

tatis Lugo 4Zfz. 2. s. 20, & Marchinus apud

u

h JPSFJ'

480» Quid faciendum illis pluribus Parocbis ad Dedio

i

i

Dianam p. . trati. 6, refol. 3. ld enim meri-

r

tó computandum effe inter ejus accidentia ad

cAntionem convenientibus ,nulloamplius ilf'l'j'

Contrà

50 pro ]ummok Sacro ? (

s

ejus commodiorem fuftentationem.

481, Guid

facienanm non amplius yejuto INeomyfi4 f

*M'S

jf

n

um

"

tamen fentiunt non malé Diana ipfe /. c. &

Primitias celcbratura *

4

"

Mi

gji'antus-, allegantescontrariam declarationé

li 2

Sacer-

—

N

(5 0248 Slbcol, Sacram. Pars H Cap. Vl Se& VIl Dejejeniondatu

rali ad cälgäïf;*'- n |

tio non poterat prævalercïprræsepm,ö;.,tmdia

yi

Acerdos celebrans,

ficut & quilibet comu-

, d

5

nicans debet effe jejumms jejumio naturali,

id

tioni Apoftolicz. His bene perceptis facile re-

, 46;

folves cafus, quibus violatur vel nonviolatur

efl fjue omni tibo &&

potu [umpto a media notte

g

nima quan:itate ex pr&-

jejunium naturale requifitum ad facram Com-

4

pracedente etiam in "i

ïoa

cepto Ecclefia fb

zerta

li obligante.Conftat ex

munionem G. Sacrificium.

D

viter.

L

: qïu*Spieci-üc-oA-ïb,re-:

[

varijs Co

neiliis p

affim apud DD. allegatis Et

ratio tanti rig

otis eft: quia hoc jejunium non eft

5. II.

li

hi

inflitutum ob temperantiz virtutem, ficut jeju-

Non Xergo* violant jäiuhin?hizä;uml&,

ial

nium Ecclefiafticum , fed ob reverentiam tanti

Sacramenti meritiffimo exigentis j ut cibus ifte

dntc À Cosmmauione excludun«

D.

(

[47 P

1

n

& potus fpititualis & diviniffimus , anteomné

m corporalem in Sto-

R

prorfus cibum & potu

&

machum trajiciatur.

Hinc Concil. Tolet 7.

T. Uuideglutiunt aliquid, qu&dne,gcibugggz

nec potusfit: nam talia naturali zfli-

£AR. Y- dicit.

ANallus pofl cibum vel potuna

matione non cenfentur edi vel bibi. Ut fi de- :

3

quemlibet mininium [umptum . Mifas faciat.

glutias ungues abrafos, capillos, lignum, au.

Explico breviter terminos pracepti , & adfere

rum, arguntum , plumbum , vitrum , officula

caufag egcufantcs.

fructuum aliquorum &c. Namnominecibi&

$.I

otüs definatur illud folum & omne , quod à

li

ftomacho/alterari, & in fubítantiam hominis

10

convertipoteft. Ita Cardinalis de Lügod.;f,-', .

U

| ,Jejzz*;um jjauio nata-

7ált.

Evchar. feii. X. Dicaflilins ,Gfoannes San&bc&;

D

ïsc«

alii cum Diana p. $. tr. 13. refol. 1. contra

Ti

ANngnun ' Palaum. | Multó minüs, fecun-

Ejunium naturale T. . Ef carentia cibi & po-

düàm omnes , qui refpirando attrahit vapores -

yil

46'6' 3

t/s fafteptt inStomachum : velinvia Ad Sto-

macbum , ut loquitur Sco

tus in 4. d. 8.4.3

ex cibi vel potu prefente. Qui fumum taba-

1

ci per osattrahit, quia non defcendit infto- .

hicr

2. Jejunus ergo jejunio naturali eft , quia àme-

dia nocte nilil fumpfit per modum cibi acpo-

machum , veliolüm defcendit per refpiratio-

fant

hvt

tüs. Vides differentiam à jejunio Ecclefiafti-

nem ; necullo modo cibus eft. Imó nec qut- ]

ore tenet , & dentibusterit folium tabaci, quia

Vfet

co , quod eft una tefeCtio cum, abftinentiaà

carnibus. 3. Sumere aliquid per modum cibi &

nullus illius fuccus. defcendit in ftomachum,

Duty

fed agit per vim attractivam & confenfum lin-

thuir

potüs eftaliquid ore ab extrinfeco [uriptum ,

gue cum palato : uti ex profeffo refolvitCard..

ET

pe? fé , atbione vitali , in [lomaobum demittere

Ex communi Tannerus

edendo vel bibendo,

Lugo l. 1. Refg. Moral. dulb. 9. Item qui tem«

d k

pore peflis aliquod aromaticii ore circumfert ,

difg. $. q. 8. s. 78. Ubi jam vid:s patenter

i,

excludi falivam, & quidquid per modum fa-

nihil deglütiendo ex intentione , nifi forte mi-

D

nimum quid per modum fucci iufeparabiliter

i

livae fumitur vel in ftomachum demittitur.

T

4, Illud dicitut per modum falivz fumi vel

falivae fit admixtum. 'Ex,commüniTan"eï"ä [

Y

S

*l

trajici, qwod czws fit minimum quid , Oa

eit. u.*19.

L

II. Quando

:os eluifti

,jufcbïting,*vinum,ääitfäï |

faliva infeparabile , C elto in illam nonfit con-

den;

verfüm ) inadvertenter Q prater direllam iu-

aliquid aliud preguftafti , & totum rejecifli ,

lora

tentionem trajicitur. Suatez , Vafquez ,. alij

praterquàm purum aquz , juris , vini, vel al

Md

teriusliquoris, quod falivee admixtum degultii-.

apudDianami p. f. trat&l. g. refol. ya.- Et in-

:i: JM(

dicant Rubrice Miffalis de defectibus Mitiz

[ti cafü : emames enm. Thoma cit Secus ,fivelin,

W

magna quantitate, vel in parva quidé non calu

ibi. $$ abInendoos deglutiatar ffilla prater in-

ïmmifh:

lentiontm , won impedit commuunionem. Se-

fed ex propofito: fi videlicet iftud parum po-

ii

cüs, quidquid etiam minimum fumptum ab

tuiffesà faliva diftinguere & feparare. Caftro-

i.

Palaus cum Gobat J4lpbab.Commm. ca[n 17. ts

extrinfeco ,. atque à faliva diftingubile per mo-

Pfoxïw

dum cibi aut potüs deglutias deditá operá , de-

quid fi gargarizem , &t aquam detineamin ore

16 wg

diutiüs? Certé vix poffibile effe cenfetJordanus

finis effe jejunus & , excluderis à S. Commu-

Pütiy

ibidem pattem aliquam aque à faucibus non.

nione, juxta commuaiffimam DD. cum S.

Cob

Thoma . p. 4. 80. 4. 8. Scot. feprá cit. id-

attrahi :ideóque ut periculofum faltem diffua-

dendum eft.

!j

!Iem P(

que etiamfi fumas per modum medicinz , v. g.

Aitem

unicam guitam, velunicum granum , ut vo-

III. Quireliquias prid

ianz c&n'æ,

falf&:mä?

Ü

cant Medici: ídque etiam quácunque optimá

minutas implicitas dentibus cafa deglutit. Om- .

intentione fümatur illud minimum. Lepidum

nescum $. 'Thoma : imà etiam advertens; ,

ll

cafüm refert Cajetanuszz $«m. v. Evcbariflia.

deditáoperà. Euarez 4dífp. 68. alij, non dif-

Em

fentiente Tannero /. cir. Nam utrovis modo

de Sacerdotefimplici, quiante Sacrum fume-

N

batnucem mufcatá ex devotione pro reveren-

cenfentur deglutiri per modum falive , G non

s

veniunt ab extrinfeco , & cenfetur pertinete

tia Sacramenti , ut bonum odorerm: conciliaret.

MT

Hofpititanto : meritó ipfum damnans peccati

ad comeftionem przcedentis diei. Secüs di-

M!m

al

rihtgm"

mortalisper feloquendo; quia ejuspia inten- — cendum videtur , f 'rcliqgiæ ille cæni v

fiQ^

x

,

Ü

i

*

M

;ïzzepz Sþ'd-,fämm.qurr.—II. g. V $i m Dejeanio nam'alz E ls. 24 ,

Et&w&m |

?xbfäbiïäs,& faltem dedità operä dcglütiantür E

þþut'ag'at) ore 'e&c,e'pï,c 1quamfi mox deglutiffet,

l

licet du pofteriores rationes àdhuc videantut

jejunium naturale abfque dubio jugilafet. At

:WW

irobaré non frangi jejunium. - P. Gobat s.

. Alle ftatim füi memor, & perturbatus, hiaefi£

Jdümm(bml 1

268. Sechs autem liquido dicendum eft de il-

quidageret? Certé expuere non debuit ob re-

verentiam Sacramenti , cum os, lingua , pala-

lo, qui vefperi decumbens ante mediam no«

&em fümeret fru&tum faccari : glycerizam, vel

tum, adhuc tremendo nimis Sanguine rübefces

tent , feu humore fpecierum confecratarum vi-

fimile quid aromaticum paulatim inore liquan-

Confilio is

dum & deglutiendurmn : talis enim non effet

ni nimis fenfibiliter maderent.

m

cenfendus jejunus , fi deinceps poft. mediam

in arenacapto guttas illas vini tamdiu inore te«

li

noctem aliquam ejus partem ( nifi forté mini-

tinuit, donec ore copiosá falivá repleto nihil *

mam falivz infeparabiliter mixtam ) degluti-

prorfus ampliüs de qualitate vini fentire, vel -

ret , ficut de fümence reliquias cibi ptidiani di-

percipere potuerit, & ita tandem falivam de-

l, qulg;

Confetftim mane ,confilii causa, ac-

lii

&um : quia ille ita fümpfit vefperi faccarum, ut.

jglu:'i 15

manducatio illa nom effet vefperi , vel certé

ceffit confeffarium Theologiz non imperitums

Tb U

ante medid noctem abfolvenda, fed quafi que-

ftatim , fi non prohiberetur : etiam alterumSa-

los ) ilg[ :

dam continua & fucceffiva manducatio etiam

crum fa&turus , & poflea etiam fummam Mif*

Yirm j

in fequentem diem forté duratura, ideóque fe-

fam ex officio folemniter decantaturus: alle-

AT mons

LOm

quenti die aliuam partem deglutiens veré ad-

»ans pro fe exuna parte , quod licét guttas il-

huc tanducaret: utcontra Tabienam & alios

las per modum potüs ore exceperit, rever

antin:

nonnüllos merito docent Vafquez , Suarez,

tàmen pet modum faliva ,. ei infeparabiliter

lis dU

Coninck , aliiapud z.. Cüm enim cafus i(te .

admixtas fumpferit:ore autem tàntüm excipere

Juintdo

E

frequens fit, cederetin magnam ftäuderïi,jcju:-'-

aliquid fine dubio non fit comedere vel bibe«

jbl

nii naturalis.

7

N

P

re:ex alteraautem parte , fe revera fine aliquo

jb

€

[)

IV. Neque

frangit 3; qui d eglü'tii: fanguïnem

incommodo , pertürbatione Communitatis ,

a.

ac diminutione fuz exiftimationis, & autho«

vél hümorein ex capite defluentem, aut humo-

(äiäemæ b

tem defluentern. ex puftula in ore rupta: cüm

ritatis non poffe fummum Sacrum ómittere ,

T

[

hic nihil accipiaturab extrinfeco ; & iíta cen-

& alteri committere;/ Confeffarius ( mihini-

di gt

Id

1

fcantair fumi per modum faliva, uti in (acto re«

mis notus ) ftatim ex flapede refpondere coa-

Jl ïmöïl-

""

í

^* folvit P. Gobat ». a68. Idem judico de pul-

&usin tetam inopinata breviter deliberata, no-

fl

A

»Nete tàbaci naribus atracto, fübinde in os per

lens hominem in adeoó fanctiffimo & caudio-

if Pmrz&i;

^ guttur deftendente. Quid igitur, fi inftomae

fiffimoFefto magis perplexum reddere, eum i

& nf

chum meum involet mufcea? ne quidem fran-

fua tam bona &'pfobgbili fide rel-inqüendum

(

- getfi mufca fa&us elephás: quia non defcen-

ratusei affenfum priebuit , & in reliquis Sacris

Jug? ^^. dit peractionemtuam vitalem. At mihi ofcie

pergere petmifit ; licét ipfe valde anceps hze-

gt

tanti , néc advertenti nequam aliquis injecit in

reret , & in óppofitum totus propenderet :

sj

osuvam? Ergo fi deg]atis,hàud manesjejunus.

quemadmodüm meceffario & égo hareo , &

n&e?ä'&üä

.. HineLugociz. alii a& Dianà p. 1. tra&&. 16.

propendeo, eó quód authores onines ( quos

^

vefol. 49. tejiciunt Boffium negantem jejuni-

vidi) fcribentes de fumptione per modum fa-

nuxix'ïaw*

- - umnaturaléfrangi , fi quis prolapfus in flu«

liva, diferte & exprefséloquanturtantüm de -

l&umaw*ïg

. nen; violenterglutiat, G trajiciátaquam in

fümente aliquid fallvze infeparabiliter admixt

agund

! ftomachum , ( idémque eífet de pota Suedico )

éafu prater intentionem : atqui bomus il -

j, viniïrä-;

áut deglutiatcafü vel violenter globulum facca-

Je Sacerdos àon cafü & prater intentionem ,

fed fciens, volens & deliberatà induftrià fum«

nixtum

i, altádve cibi Vel potàs fibi dormienti vel

] SCC(!S ,

mon advertenti in os apertum,aut guttur ab alio

pít. Ego defedu authoritatis ( cüm hune

iil

immiffum &c. càm in his adhüc interveniat a«

càfum apud néminem meorum Authorum re-

.. Cio vitalis trajiciédi aliquid ab extrinfeco fum:

perire potuerim ) mihil authenticé refolvere

frud pï»"f

4

N

] aïälC:C*

ptum. Secüs viderr poffet, fifeclusá omni-

poffum, nec audeo ,. dq&iorum me judicio

fubmittens:

.l

: prorfus a&tione propriá vitali , aliquid tibi me-

de

ii

- &6 violenter, aqua per fiftulam v.g. peros &

$. II

eccniüdü"

m

uttur n ftomachum trajicerétur , ut advertit

A media no&e : quomodo Intelli

obat ibid.». 284. Tandem quoad fumptios

gendum ?

POR

:

n

du

fémper modum faliva ad

| Er mediam n

otem , quà inch

oatuF ï;ej'ü-'-l'l-"?ï

H tentem.

jungo hic cafum re;

N

nium, intelligunt Théologi primum ictum

D

mám noctissnam

T007

;l

Cifus Singularis d» Natalitinr,

horologii defignantis duodeci

i

3 N celeberrimo Monafterio, Sacerdos qui-

ab ultimo vel medio i&tu ufqu

e ad horam pri-

fédà primo ictue

j

- -& dam mihi not& Pietatis & Do&trinz; in Sa*

iam , non eft integrà hota,

j

[

&tatiffima no&te Natalitia Domini Miffam ce«

Lugo , Diána , 'gï:bak,

!

alii ap

udipíos. Debet

io illà liora duodecima zeftimaás

j

uf

, lebráns, per inadvertentiam , ad Miffam pri-

autem fine dub

ii ex horologiis utcuniqué bé

ne direCtis; nonaB -

i ül]Vf , :,

d

inam ablutionem .oti admovit ; & modicam

duftria errantibus:

j

Quidera, áttanien fatis fupérque fenfibilé quan-

enotmiter ac prafertim ex in

Si enim feéquaris nimis feftinans ; t

eipfum fraus

g.

[]

38 j

d

tlzitate'm— (quinque velíex circiter gattularumä

113

[]

/

"

4

N

|

70 bl Sram Pal Go P d H Dekpnioneterdi al

das: fi nimis tardum , in

comedendo v. g. à

junum, aut poft mediam nö&&m

(

H

y

ediffe velbibiffe. .

reipslaliquid

Y

media nocte jejunus non eris. Quando ergo

in Civitate fünt plura horo.

logia fzpe inter fe

iV. Quamdiu

autem à mie

£

äia hbae/dufafc?f?f ,

nom convenientia, fequere , quod malueris,

debet jejunium iftud naturale? an aliquamdiu,

ü

etiam ultra Sacrum vel Communionem? Licet.

)

modo non illud, quodfcis communiter nimis

.

tardé gradi. Duo autem horologia inter fe

decentiffimum fit aliquanto tempore poft abfti-

D)

diffonantia , communiter tamen recté ambu-

nere abalio cibo ac potu , nullum tamen de

li

lantia,funt quafi duo Du&loros ferrei, feuinftar

hoc exftat preceptum. — Quare nihil indecens

dul

duarum opinionum probabilium. Communis:

admittitur à Religiofis , qui poft ultimum Sa-.

crum Íítatim eunt ad communem. menfam.

jmi

DD. cumSanchez/. 2. ZZ4tr. difp

Y

- 44T. Aligu-fa

«

hic dubia explicanda funt.

Communis cum Layman [. g. trat?. 4.c. 6. fine,.

D

472

L Duedecimá fonante , auditóque primo

aliipaffim. At quid deillo, quinihilfomni in-

Pïä

i&u , teneor ne ex ore ejicere, quo

dingefferam.

terponit inter cibum prophanum & Sacrum. v.

nondüm audito primo ictu ?- Ita quidem cen-

g.in nocte Natalis Domini? Ipfo D. Thomà .

TE

fent Conindh , SKoannes Sancbez., alii. : Sed cer-,

feep. cit. tefte , poterit fine fcrupulo accedere.

n

t? videtür Ecclefia neminem velle complere ad . .

[

ad divinum Epulum ,cüm hullg

lex ju'.brrca»t dor-.

Z

hanc inurbanitatem in tali , . eóque raro caíu :

mitionem interponi.

v

càm prafertim, licec illum bolum vel vini hau-

asf 1

ftum trajicias, nonideo dici pofüis fümpfiie a-

[

liquidab extrinfeco poft mediam noétem.Cer-

fanttes d jejuimio u-

Ill

i Ca(dis EXCH

£ur li,

(

t& Suarez & alii fuprà dedità oper deglutien-

tem reliquias pracedentis czenz ideo excufant,

)

quéd videaturillarum trajeCtio non effe mora-

RiMA certiffima eft weceffrtas ;,,),gri 3"'-416

i

liter diftincta à caena pridiana : cur non idem

.erificii , cüm major fitobligatio precepti - .

&

dicatur. & hic?

divini deintegritate Sacrificit,'quàm pracepti -

p

Ecclefiaítici de communicando jejuné. — Hinc

47j ll Ergóneetiam permittes me, audito eo.

-

p

primo i&tu, exhaurire totum craterem , quem.

I. Si Sacerdos in Altari inchoato jam Sacro.

hi

jam priüis ori admovi,, partémque haufi? Non ,

poft confecrationer unius vel utriusque fp-

lire

ciei, recordatur fe non eífe jejunum, debet

chmittam.

Quia fic proprié diceris potum ,

ln

fumpfiffe ab extrinféco poft mediam noctem.

omnino pergere ad .,con'upländüm Sacrificium ,

(l

fecundüm omnes.

$. At, quid fi recorde-

Lugo eir.aliicommuniter. . Quamvis Breffe-

A

rus & Leander apud Dianam g. 0. £ra&. 13.

tur ante confecrationem? Equidem D. Tho-

pl

ve[al. 4$. probabile cenfeant horam duodeci-

mas q. 83.4. 6. 4d. 2. confulit , & tutius effe

TA

cenfet abAltari recedere, Miffámque omittere,

H

mam durare moraliter ufque ad ultirnum fo-

f

nuin , adeóquo interim bibentem, vel etiam

fi fine gravi fcandalo fierí poffit. Idque o- .

yH

f

ARU

1

comedentem aliquid ; non violare jejunium

mninó faciendum eft, fi Miffa privatim cele-

um

bretur , uno tantüm Miniftro, vel altero bene -

feu naturale feu Ecclefiafticum fcqqu—entis dieiz

[

tamdiu enim. videtür durare, quamdiu audi-

noto przíent, in Sacello v. g. fi vero publice

lg

Ü

d

[

tur. ^Et fané probabiliffimé telte Gobat x.

celebret , cofnuniter poterit pergere in fuo 5a-

POT

cto : Suarez, , Conintk , Laymau , Gabat ,alij [

— O

277-nolente tamén recedere à communi fen-

[

ía DD. Neque ego volo in propria praxi vel

paffim : tum quia communiter non þoteüüi«j

lum

confilio de faciendo

p

p

at poít factum fcru-

ne magno pudore , & aliqua notoría infamia ,*

It

aut certé finiftra fufpicione recedere, tum quia.

pulum peccati , nec mili , nec penitenti ixïji-

ts

cerem.

indecens valde eft abrumpere Sacrum, prafer- -

At

tim fi jam Oblatio facla , vel Canon inceptus . —

4 IIL Quodfi autem dubitem, d poft duode-

Ms

/47

cimam aliquid comederim vel biberim, v. g.

efl. Idipfum concedunt DD. communiterde —

ll'ul-

in heflera cena vel recreatione in multam

Laico jam ad Aram fle&tente, communicaturoy.

m

-& primüm recordante fe non effe jejunum; -

nóctem protracta? aut de.noctu evigilans hau-.

(RP

ftum feci , jam ex rationibis im utramque

& Íine ignominia vel fcandalo , . non valente.

recedere. IL.. Quando Sacerdos facrificans

a]np

partem Occurtentibus , dubito, an poPc duo-

T

decimam ? aut mané aliquid in os fumpfi ,

poft confecrationem unius tantüm , velutrius- .

Qd

jam dubito ; .an aliquid in ftomachum trajece- -

que fpeciei repentino morbo correptus vel de-

fhtt:

ficiens , non poteft Sacrificium complere , de»

rim Gc. Poteróne fine fcrupulo Sacris opera-

if

ri , vellaicus communicare ? Refpondeo ex,

bet compleret ab alio Sacerdote , etiam ànon .

Ti

cominuniori fententia multorum contra mul-

jejuno , in defectu alterius jejuni, Commus

(

tos: potes fine fcrupulo , quia pofleffio (tat

nifima cum Layman l.g. traét. 4.0. 6. ». 42«

li

protualibertate : Certum enim efl tuum jus ce-

alij paffim. IIIl.. Quando Sacerdos loco vini-

'tty

lebrandi vel communicandi ; incertum impedi- *

aquam calici infudit , ídquenon adverrit , nib -

fs

W

mentum factum : factum autem in dubio non

poft (amptionem totius aqu& , eóque iplo non.

nholï

prafumitur , fed probari debet. Nectu tenerís

ampliüs jejunus jejunio naturali , debet tamen ]

probare , fed is, quiteà Sacro vel Communio-

de novo confecrare , acfümere confecracurd , UE

tïgn

T

ne repeliere vali, probare tenetur, te noneffe je- :

rf)üt-

integretur Sacrificium ftïcundüm omnes, p

jam

b

"

1

",

-B

LP

".

D

lil

-

| ",ï;cä; Sacram, Pars I Cap.VÀ, &ä./ vlgl,/Dejejm zfaatargä;þcekär, 251

mel xa

jam:

ibi infinuatum foit. IV. At ego ad-

"Trnria eff wece[fitas fumendi -yia;i?i/in ar-479

ticulo mortis non. tantüm naturalis in morbo,

H]Uäf dïll'&':*';

verto in ipfo actuali fumptione parte. tantüm

aquaore accepti , quid faciam ? NNon decet

fed étiam violentz per juftinam ; tunc enim

älliqmmdguz

m

NU

ls

uique ut in Calicem vel aliud vae evo-

licere-non jejuno hoc Sacramentum. fumete

per modum viatici nimis notum efL, & ratio

?

(

[

n

mas feu effundas ; quod fumpfifti , fed potes

di

]i

sUb duglutire. —Swerez , Twnuer. alii citati.

clara. Quiamagis tunc obligat preceprum di-

' vinumde fümenda Evchariftia, quàm Ecclefia-

tul

Sed neque reliquum totum exhaurías, fedef-

funde in vas mundum , modicá aquá cum

fticum deCommunicando jejune, & home ma«

l

W

particula Hoftiz (( fuperfit) in calice retentá ,

ximé tunc hoc fubfidio indiget : intellige nimi-

""

eíque füperfunde vinum pro altera confecratio-

rum ; quando infirmus fine peficulonon po-

r u

telt exfpectare alterum diem , & damnatus ad

ünlls -^

ne, & confecra de novo, prout Rubrica clare

prafcribunt. Layman esr. s. 3-

mortem communionem non poteít anticipa-

m :

472 SkcuNDA clít nece[fitas veverentie ipfins

re:; At quoties licebit infirmo diutiüs ad mor-

hbt

tem.zegrotanti communicare non jejuno? Se-

. Sacramenti. Quodenim Cut infimili de cha-

h:

;

ritate loquitur Bernardus ) pro rcverentia Sa«

mel tantüm permirtit Vafquez, 4i/p. 21 1. €. 4.

lg

hi

Ms

cramentiinflitutum eft,nen debet ri

litarecon-

eó quód Ecclefia ideimcó concedat infirmo

1on jejugo communicare , ne decedat fine via-

trà reverentiam Sacramenü. Hinc generali-

ter, quando imminet pericufum ab incendio,

tico: at femel communicans, non deccdet fi-

vel incurfu hoftium: infdelium vel heretica-

ne viatico: ergo &«. Aliicommuniter permit-

Ej;mim

tunt fxpiüs ; quando infirmus ita defiderans

ruüm , à quibus injuriose tra&ctabitur hoc Sa-

crámentum , nonfolum à Sacerdote non jeju-

non poteft.commodé tamdiu uíque ad tempus

no , fedhoc abfente esiam à Laico proptiis ma-

cofiunionis expe&lare jejunus ; 1dque toties ,

it i

quotits aliàs bene valens licité fumere poffet ;

-nibus abfumipoffunt Hoftiz confecrece : imo

)ïigaza 1

& debent. Layman eit. trait. 4.6.6.5.2.2. Hinc

velfaltem folitus eft fumere vel facrificare , &

(

ll

nl

r

fpecialiterinMiffa, quandoSacerdos pottfum-

modo propter devotionem & defiderium dif-

ficulter ab(tinet..Quó cafu , etiam altero fta-

- pram jam ablutionem, invenit aliquas particu-

x j

- las feu rcliq»uias'äx Hoftia Cforté etiam calice )

tim die infirmum non jejunum potle Evchari-

| uniwq:g*; :

five parvae fint, five grandiufcule, debet eas.

(liam fumere, con:edit etiam Layman est. c. 6.

s. 10. dummodo periculum mortis inftare vi-

jnm, *

fumere, quia & fpeclant ad idem Sacrificium ,

] 54cn'nug

& aliter fatis reverenter affervari non poffunt.

deatur, Dicaftllus veró & Gobat €efis 1 9. ».

id f

Idque 1. etiam( integrà horà intezum, etiam.

3 11- abfoluté admittunt. altero die, ac faltera

1 L.

oft Sacrum finitum occupatus fueris comi-

Sacerdotem quotidi& durante morbo pericu-

V tütiustà

nunicandis aliis : tota enim illa actiocenfetur

lofo. Ratio eft: quiaEcclefia eximit ejus-

eomitter

petinere ad tuum. Sacrum. . 2. Etiamfi poft

modi zerotos àlege jcjunij naturalis ; GL adx-

f

quata caufa hujus exemptionis non efl tantüm,

.. Sacrum primoin Sacriítia advertas, nondum

m d-

tamen depofitis veftibus facris: imó etiamfi

ne agermoriatur fine viatico,fed ctiam neceffi-

V? ^ ^ weftesjamdepofueris, & nonmodicum tempus

tas animz , que in illo ax;icbto maxima

eft. .

'

"

gl

—— effluxerit, fi nequeant affervari fine majori ir-

yetinto

geverentia : fi nimirum nullus alius fit facrifi-

-. -- At(i nonadfit Hoftia confecrata pro via-

h Gl i

caturus, qui fecum accipiat illas particulas ante

tico,licebítne Sacerdoti non jejuno celebrare ?

Communis fenrentia eft negativa ,. apud Lay-

T

füam ablutionem fumendas. Diana p. f. tra&.

yyor

— q4sefil. 45. Àt 3. quid fi reliquiae illae fint ex

man éir.». 21.c0 quód Ecclefiz confuetudo id

daU. - * .alioSacro? Idordinarie advertesantetuam ab-

non permittat ob maximam reverentiam hu-

jus Sacramenti. |.Át ver& concedunt. abfolut&

Totionem: ergetunc fume, (i poftea primüm

Major, alitque plures apudDianam p. 3. :r4&.

Cagu

tcperias, eflentreponenda in Sacrario , donec

'tu vel alius intra Sacrificium fumas. Ssarez. ,

4 refal..5 3.Et probabile cenfent Suarez;Filliu-

commü?ïïäf

Jm mllnïgï

- Tanner. alii , cüm ille non fint pars tui Sacrifi-

cius, Lugo, Dicaflillus , Tamburinus deCom-

.cüprefentis. At Bonacima, Cajtro - Palans ,

munione, e. 2. $. 8. acGobatezr.a sum.53 4« a0

Qon ^

alii permittunt etiam , ut fumas : idque veriffi-

fufsé barbofa de effisio & poteflaté Parochi c.20.

ls fiti?

-mum efh;per accidens,quando in Sacrario com-

. 4. Et tandem füb conditione , fi &gernon

odé poninon poffunt : tunc enim urget reve-

poffit aliudSacramentum, fcilicet poenitentiae

flls VCIV

ere

admittit etian

tb

(

rentia Sacramenti. At 4. Quid fi remaneat

vel extrema unctionis fuícip

vl ws

t

l

(

hd

Cutfepiffimé fit) integra Holtia ex meo Sa-

Layiman c£t.», 3 Y-fine.Quos vide,i vacat. Mihi

&rificio, & non adeft Sacrarium ,. vel non ha-

non vacat in raro adeó cafu im:

morari.

6

j

(s

beo , quó cofiodé reponam? ergo füme: nÀm

QuaxTA caufa excufans e

ft neceffitas vi-479

J

dema-

i

T.

' &illa fpectatad tuumSacrificium,neque unam

tandi fsandalum ?uhlicnwæliüdvc gran

tantüm , fed quotqt ita fupererunt.

Vide

Ium. Utfi obligatus ex Officio

celebrare» v. g.

i

"

cafu, vel cul-

vt

Gobat Gafw 17.5. 10.. At denique dubito,, an

Parochus.die Dominico velFefto,

j

nonpo(ïit Sacrüm o«

1 1]81

J

reliquie, quas video; fint confecratz , nec ne ?

pànon jejunus amplius ,

i

ergo poítutriufque fpeciei, & ante ablutionis

mittere fine gravifcanda

lo & obmutrmuratione

[2

io graviincoma

n

"

tue fumptionem, illas fume. 'Box»iaci.na » alü

r

pruli, aut etiam

fine propr

"

Yi

j

todo : utroque aliter non €vt

«ommuniter,

"

1

:gbili.' Co

RiS

T

/

n

.

h

i

s

-

—

i

AHf

W Paf: IT. Cap. PI; Se&i. P1l, De confurï;[]z'ar)nelmemz'tma,i,j j

262 kïhebl.ks*aä*f

nisDD.Suarez dif.86.

fett. $. "Tannerus 45fp. .

complures perfonz nóbilesad Eccxleiïamïïï ((

n 22. fine, Ratio fzpe

cinxerunt, aut de facto adfunt. f. Si error illé :

qo 84 üi 4.I-L3ymancif-

dictaeít: quia majori pracep

to & lepi chari-

fuitoccultus. His circumftantijs fimul concur«

lT

tatis naturali de vitan

do fcandalo, cedere ne«

rentibus(attendendo infignem mortificationem — —

ceffarib-debet minus preceprum pofitivum

illiusNeomy(te optimi, ejus Cognatorum tris d

Eccefiz de celebrando & communicando je-

ftitiam ,aliorum obmurmurationes , fufpicioa — .

1

l

nes,temeraria judicia , adeóque vera fcandala ,

wtös

(

juno. Qu

od rariusquidem: attamen aliquan«

doin Laicispr&

fertim Religiofis,qui ftatis die-

expenfas fru(trà fa&tas,contemptum iftiusNeo-

&

myltz tanquam hominis incautiffimi in ré ome

itot

bus communicare debent, locum habere po-

teft: at fepiüs in Sacerdotibus. Declaro u«

nium graviffima &c. &c.) potuiffe licité cele-

non

brari Sacrum ab illo Neomyfta , probatur tum

no & altero cafu certo facto , non ficto, fzpius

Pïä

fa&ibili. -

r

à fimili ex cafuprecedenti , tum exrationabis

Ti$

liffima Epikia, quód fi Legislator ipfe Pon«

&

ASo Incelebri pago , ád

H

feftum Dedicationisà

Patocho invitati

convenerant decem SäcerQo-

tifex adeffet,- hoc modo diceret : fcilicet fs

h

tes vicini magno concurfu populi : ad omnes

fub illa lege tniverfali noluiffe hunc cafum.

etiam is, qui àParocho pro fummo Sacro fa^

comprehendere, Vide. l

j

6if,

atiüs ipfu.x'ït Gebat

ciendo invitatus etat , invitationis oblitus domii

7

éelebrárunt , aut etiam jentárunt. Nullus ergo

1

intanta folennitate, populo jam diuSacrum

Í

exfoectante erat jejunus , & adSacrum faciendá

'SE CT IO VIIL.

difpofitus :

quid fatum ? aut quid facien«

dum erat? Populus & függeftu

ádmcnitus de

€onfe[fro premitienda Sa

ul

1

4

1

£

X

[

eafü excufante ab auditione Sacri ; fineSacro

,'v,Caimriwnimi.l

W

dimiffus eft , ita judicantibus illis, fatiüs effe ,

uàm t fieretSacrum ab aliquo,quem pluribus

hu

g

S UMM À R IU /k.'ï

€on

ftaretnon effe jejunum; Verum Gobat Ca-

braturus , vel. Comsupicaturus ce»fcinis flb .' s

fs 19.9:330-

bene probat potuiffe optime fieri

483. Cele

peccati morialis tenetur. j

Sacrum ab aliquo , qui je

junium non violáffet ,

tonfiteri.

É

st dfmjiw Pa

!

hifi per ablutionem in Sacrofuo. INam in tali

484.

QuAndo cen[entur deefe copia eonfe[favii?

cafunon potuit reverà plané caveti grave fcans

486. Non [upp-tente copia covfa[favii ,

D

quando ( quibit .

eafibus po[fit

j

M

3

tïec

dalum,id eft,gravis &inju(ta indigtiatio;gravis-

- adn,490.

facerdos contritws celebrare uzfg;

oblocütio adversüs Sacerdotes , ridiculi facrass

vompreb

endai þnt*eþ*ai»

g

,4952 Que:

inum confiteatur».

m

illud ? (&ampd—

tili

ini,& dicteria ledentia eorum famam & hono-

iem. Certé gtaves Doctores ( üt videbitur )

49t. f&aamadn iatgüigmdumjl[ud?

Quampimümeufs ——

itts.

docent , fas effeSacerdoti non corifeffo celebras

" quexdnm 494 .

(iid

qualiter po

^

llutio impadiat Culeämii.u '-

ié , neipfevelalii careant Sacro die fcíto, cur

494« Gluando c»

pem ,

Q

fon etiam non jejuto? przíertim cüm con

w Conmwunionemt íque ad nj j

f

A

feffio fit jure divino praemittenda Sacro juxta

498. Quid i:[;ïnden

dgin spslieribus q"u&y*'-ogtibui àCos-

C

Veriotem fententiam ; jejunium certé folo jure

feffario ,

an tepaantay reddera delitnm dia.—

x

z

Comiunionis , vuel

1

Ecclefiaftico. Tándem Tannerus cír. poft Ang-

no& piif(inüv? : :

N

lez & álios re&é judicat,fi in dieNatalis Domi-

Mo

fii noh effet in oppido;nifi unicus Sacerdos non

, ïgx;cilïumïfiäentinunï jäjjli 1;5,&7.6413:7 4" ,

:

amplíüs jejunus , neque alius haberi poffet, ne«

bet: Qnare comsnicare volenii TÉVOEAIS

H

T.

