quoti?:; ejusrriodi ügha Sacramenta

[o)

gne fufcipienti

apud citatos. Katio cft, quia quodlibet Sacramen-

cata fuerint, ipfe in

fundat gratiam di

tum habet definitum effe&tum ex certa lege & pro-

certó & infallibiliter: ergo

Sacramenta caufanto

li ad minus.

miffione divina: ergo quantum eft ex parte Sacra«

gratiam moraliter , feu influxu mora

menti, & ipfius Dei ; hic effeGtus femper erit equa-

"

- Jam ver

) uttum Sacramenta tantüm fic moralt-

etiam ph)g/icä fg'ulphy-

lis: & confequenter, fi etiam ex patte füfcipientium

ter caufent gratiam , an vero

(itio , Sacramenta ejusdem fpeciei

extaliter , cum DEO

zqualis fit difpo

- fíco influxm » faltem, inftrum

Yferent gratiam : quemadmo-

ut agente princip

ali concur

rant ad producend:inï

femper &qualem co

dmodum noíltra anima phyficà

dum in naturalibus a

b eadem caufa , circa paffum.

grauiam ( quema

ucendum in nobis actum

& qualiter difj pofitum, femper producitur idem, feu

cooperatur DEO ad prod

fia eft fchola-

aqualis effectus, . Hine colliges, omnes parvue

. füpernaturalem fidei v. g. ) controver

Affirmant

ftica , pure fpeculativa percelebris.

los in Baptifmo femper accipere equalem gratiam,

cüm eorum omnium zqualis , 'vel potiüs nulla»

Thomiile, alifque. m

ulti, . Negant conitanter ,

falita-.

fit difpofitio,

cüm careant ufü rationis. — At veró

folómque moralem illum influxum & cau

& adulti debité difpofiti, inz-

iofcunt Scotillze , aliique non' pauci: quie

inþapt*ifmo parvuli

tem ag

ibens accedo: iiquid&:m figna illa fenfibilia

qual

em fore gratiam videbis ex mox dicendis.

«

T

busegol

IIL. Eadem Sacramenta €j

usdem fpeciei ing-fI

Sacramental

ia, quippe mere corporalia & materia-

quaiem conferunt effeui

n grátie hominibus in-

lia,nullam habent proporionem

activitatis phyfice

azqualiter. difpofits j

majorem. videlicet homini

ad caufandam gratiam fanGtificantem meré Ípiritua-

üs difpo^

lem, & maxime fupernaturalé : & cum effentialiter

melius difpofito , quam m nàs, vel remiffi

fito. .Commun:is. Sumitur ex Coacil. Trid.g6ff. 6s

fiut entia fucceffiva ; phyficé amplius non exiitunt

c. 7- übi loquens de juftificatione adulti per Bapu-

in inftanti ulc mo completionis fuz ,'quo primüm

mum , docet nos juftificari juitiuiam in nobis reci-

phyt

icé caufatu - gratia. 'Tu, Tyro, crede, quod lu-

bet:ni

hil enim refert , vel confert ad praxin.

pientes unusquisque luam , fecunddinr menfuram,

48 Ex dicls colliges : ad cauf;

indum effectum,

quàm SpiritusSan ztus pat acur fingulis, prout vult;

GC

(f proprism unimcujusq, difpofittonem ($ coopera-

Sacramentorum , gratiam fan&.ficantem

1. Caufa. efficiens

tionem. — Ratio cit: quià ficut caufe omnes natu-

uatuot concurrere caufas.

rales perfectius agunt in fübjecto meliüs difpofitos

hy(ica & ptinci

palis elt DEus. . 2. Caufa merito-

P

tía t Chriltus , quà !

omo DEus, ejísque paffio &

ita valde conveniens fuitetiam Chriltum tánquam

caufam fupernaturalem per Sacramentá à fe inltitu-

inerità. .. Cauía initr

umentilis faltem moralis

tà perfectius agere in fubjecto meliüs difpofito :

e(t ipfum Sacramentu

m , fea fignum illud fenfibile

4. Caufa minillerialis ,. et

nam & ad fnavem Dei providentiam, & fapientem

debité applicatum.

]

ab-

joftámque diitributionem Ípe&tat; ut meliüs difpo-

Miniiter Sacramcnti , Baptizans, Confirmans ;

g. VL -

fito major coufetatur gratia : & hoc valde expedi-

folvens &c.

ens fuit, fic enim homines alliciuacur, & moventur

Conferántne omnia Sacramenta aqua

len,

ad fe tantó accuratiuspraeparandos & difponendos

vel inéqualem gratiam? 49 quomado?

ad majori devotione & reverentià füícipienda Sa-

49ï. Acra

menta comparata ad invicem , ut funt di-

cramenta, faltem fpe ma oris fructüs.. -Addit pié

verfz fpeciei :

Baptifmus , Confitmatio, Eu-

Gobat a. 3 87. Videri quoddam ef-

chariftia &c. non conferunt omaia aequalém gra-

& eleganter

g. accedens ad

1e iniconveniens , ( Judzus unus v.

2

tiam , fed (icut unam altero dignius ac perfectius

Baptáfmum cum infimo gradu impc*u'cäïiïïïmæ at-

e[t, ita unum altero etiam majorem ac perfectio-

uxta communiffimam Do-

tritionis , accip

iat tot gradus gratis fanclificantis;

rem gratiam confert, j

tS. LAugu*lhn'us

baptizatus à S. Ambro-

&orumcum D. Thoma 4. 69. 2.

8. Layman. /. 1.

quot'accep:

fio , prem

iffis, & 'concomitantibus ardentibus

.

tratl. 3. c. 6. in finc. Tannero difpatt 3.q

05 dub.S..

t

actibus contriti

onis & Charitatis, quos 1þiganï/€:jusf

Sunitar ex Concilio Triden. Seff. 7. Caa. 3.

confeffionum libelli.

x

quis dixerit bac g. Sacramenta e[fe iuter fe paría ,

IV. Sacramenta ita conf.

€

'rünt majorem grätfamï

at nullà vatione alind fit altero dignius ; anatbema

meliüs difpofito ex ipío opere eperaro , & per mo«

:. HincSacramentum Euchariftiz, quia omnibus

-

dum effectusSacramentalis, & non tantüm ex opere

aliis perfe&tius eft,cum f

itSacramentum permanens,

omninoetiam ra^

operantis ,Ícu proprio fufcipientis mefito: hoc e-

in fe realiter Chriftum continens,

€

quäm.alia,

& perfe-

nim ipfum probat ratio data »a. praced. cüm de

tionabiliter créditur, majorem,

l

opere operantis nullum poffit effe dubium..

€tiorem gratiam conferre, czeteris paribus. Adde,

Dices; Nónne effeQusSacramenti ex opere ope- f2

quód etiam finis al

iquorum Sacramentorum per-

h

ratomagis dependetà Miniftro conferente,quam à.

D

feQior majorem & pert

e&tiorem gratiam poftulet :

e

? fed inzequalitas difpofitionis ac meri-

Ordo prafetturConfirma-

fufcipieritc

$

quà ratione ab aliquibus

torumMi

niftroram nihil per fe facit ad inzequalita-

tioni: confirmatio Baptifmo &c. Verüm

in hac

tem effectüs facramentalis: ergo ne

queinzqualita$

rc nihil certi definiri poffe fatetur.Swarez. — Ma-

difpofitionis fu

fcipientium.. Refp. diff.

A. Effc&qs

neat ergo pia & probabilis opinio.

endet À Miniftro conferen-

Sacramenti magis dep

o L. Sacramenta ejusdem fpeciei folo numero di-

te &c. ad hoc , àt fiac, & fit Sacramentum fimn

pli-

ftin&ta, ut plures Baptifmi, Confirmationes, Abfo-

citer: concedo /4. ad hoc, ut effeclus Sacramento-

lutiones &c. quantum eft ex parte fua, in fubjectis

rum in tali fubjecto , & tali modo

&qualiter difpoiitis,de lege ordinaria,femper equa-

?ufcigiatw; st-

£o 4M. & confcquentiam.

7

b

q beol. Sac'rmïy Pars I; Cap. , Sect, V, de Gbäracf?e;;;

9

l.

$3 fx diäcïs ha&&nuä Eolligereg, & adïreftere de«

— — T Triatantüm illa Sacrámenta CharaQerenua ; 6

1

bes, quid fit, & quomodo differant füfcipere Sa«

imptimunt, adeóque tres tantüm funt Charactercas

Q

erámentá valide , licite , frutuosé : Valide fuícia

Rationem congtuentiz Scotus & alii communite£

d.

pereSacramenta,e[t applicare reipsá omnia effentia«

defümunt ex-comparatione & proportione quás

Wt

liter requifità ad valorem Sacramenti , nimirum de«

dam, quam habet flatus Evangelice legis, & Res

Ui

bitam materiam;formá, & intentionem,adeo, ut ex

gni Spiritualis Chrifti , ad politiam humanam , i

dl

parte Sacramenti nihil defit,quó minüs effe&tum fu«

qua fervantur tres gradus ftatuum. - Primus infis

ln

üm conferát, etfi aliunde aliquid obeffe poffit ex

mmus eft communis omnium fübditorutm Principi $

If

parte fufcipientis ; ideóque etiam fzepe contingat

Íecundus militum : tertius Miniftrzorum & difpen^

Iu

Sacramenta conferri validé , etí1 non licità, nec fru-

fatorum bonorum conimunium : fic proportï()l)a-a

"

Quosé. Licire füfcipere Sacramenta,elt ita füfcipe-

liter in ftatu Ecclefiz ; ac Regni Spiritualis Chrifti,

n

re Sacramenta, ut quis recipiendo non peéceet, . Frs-

tres funt gradüs per tria illa Sacramenta conftituti :

ll

£inose recipere Sacramenta eíL ita recipere , ut quis

nimirüm :. Ovism Chrifli : militum Chrifli : &

fimul tecipiat effectum & fructum Sacramento-

mini[lrorum ac Difpenfatorum Chnifti.

:

?

ycrb

ia

tum , adeóque valide & licitéfirnul, Quare poteft

Primus gradus & flatus Baptismo conftitutusj 7

$

aliquis licite & fine peccato recipere Sacramentum

eft Ovism fcu fübditorum àc domefticorum Chri-.

yd

ob ignoraptiam vel errorem inculpabilem (ut fi

fti.

Nam pet hoc Sacramentum tranfit homo é

lt

confitens doleat , putans boná fide fe effe atcritum ,

poteftate Diaboli ad fervitutem Chrifti , infcribi-

jl

cüm tamen fion fit ; & tamen nec validé recipiat ,

tur in ejus familiam , ac velut ovis aggregatur ejus

nec fruCtuose , ut fuis locis videbitur.

ïï&cf

ovili , deputatur ad cultum Dei , accipit poteltatem

Hjb

J

SECTIO IV.

participandi alia Sacramenta, aliáque bona commue

:;plü-

nia Ecclefiz , tanquam jam ejus membrum factus,

f

De Cþaraäere fpeciali ali

ac per hoe conformatur , feu affimilatur Chrifto

quorum Sacra-r

Irm

mentorum effciíu,

Capiti ac füpremo Paftori fuo , & diftinguiter ab

wl

SUuMM^A RIA

aliis Chrifto non conjun&tis feu infidelibus : con-

3 4.- Charadier quid , e» quotuplex ? . usque ad a, 16, Jtem

;v;tr.i-

veniens ergo erat, ut baptizatus aliquo fpeciali fi-

61. Usque ad n. 65. Qyua fmz munern, officia » Cv proprietates

Cbaracteris ?

gno feu fignaculo confignetur : quod dicitur Cha«

$TU*

lii

65 Quid , é» qu& quili&ct Charaher fógnificet, usq; ad n. 70

racter Baptismi , & con

70. Charatler non eft ipfa poteftas , fed fi

[]

evium Chriflt,

grug: exprimitur effe fignnma

quäm

715 Non 1ner? ad. placitum , fed naturale , ae

gnum me"f",'f

1lïi.d

|

Secundus gradus & ftatus Confirmatione con-/8

72. «iliquo mode prn&fcuorh.

ofitt

I

ftitutus eft A4ilitum Chrifli. Per hocenim Sacra-

entit

mentum homo adícribitur ad melitiam Chrifti , u£

-Quid eff ,Cbaraä!;e

r

; & quetuplex

ii

J

gerat vexillam ejus in fronte, & accipit poteflatem,

Haraller eff fignum fpirituale indelebile em)'r

ut ex officio ad fidem Chrifti profitendam & defen-

p

fzfï-c

711

maimpre[[nm in (nfceptione Sacramenti in?-

dendam pugnet contra doemones & hoftes Chrifti :

terabilis , fignificaus poteflatem quandam Spiritua-

3c per hoc fpecialiter conformatur Chrifto fupre«

T

n

lem eo Sacramento acquifitam, | Seu , elt qualitas

mo Duci & Antefignano militiz noóftre : & dittin«

quedam fpiritualis impreffa animz mirificum ei

i pi&

guitur ab aliis adhuc velut inermibus : Convenie

m Qï'

adferens ornamentum , eáque proríus indelebilis ,

bat ergo etiam hunc aliquo ípeciali Chritti figna»

«s 33

ac proinde permanfara etiam in 4nimabus fepara-

culoinfigniri : quod dicitur Character Confirmas

tis , Ídque in etérnum decorem Beatorum, Íempi«

tionis , & fignum militum Chri[H.

nu

ternámque probrum improborum ; ait Gobat, z.

cinà

Tertius gradus ac flatus Sacramento Ordinis? 9

289, Definitio latiüs explicatur per fequentes $$.

conílitutus eft Adiniffrorum Chrifli. Per hoc enim

jbf

j WS"S'

II. Triplex eft Characler ,feu ttia Sácramenta.»

quby

Sacramentum homo adícribitur in numerum velut

imprimunt Characterem.

Bapti[mus , Confirma-

Ducum militie hujus , prepofitorum familia , àé

"

Ho , & Ordo : (ic omnes Catholici Ex cap. Majo-

difpenfatorum bonorum Chrifti : accipit potefta-

tes, de Baptismo, Concil. Florent. in litt. unionis.

tem difpenfandi bona Dominifui : & fpecialiffimé

ii

?

[mo

& Trident.feí.7. Can.9. 5i quis dixerit in tribus

confecratur ad cultum DEI excellentiffimum pef£

Sacramentis , Baptismo fcilicet , Confirmatione , df

FoP""

Sacramentum Euchariftiz , ac per hoc fpecialiffimé

Ordine son imprimi Charatlerem in anima , boc

conformatur Chrifto füpremo Principi Pattorum »

ho'

ejt s figmum quoddam [piritnale cf indelebile ,unde

NUA

ac Epifcopo animárum noflrarum : & diftinguitue

44 iterari non po[funt , anatbema fit..— Ratio hujus

ab aliis Ecclefize membris , feu familie , feu inilitiae

mox dabitur nus;ero feauenti, lmprimunt autem

Ü OP"

|

l

Chrifti. Oportebat ergo & hunc alio aliquó fpes

illa Sacramenta Characterem femper infallibiliter ,

cialiori figno infigniri : quod dicitur CharácterOre

j

quoties fufcipiuntur validé, adeóque & voluntarié ,

m

dinis , & ignum AMisiffrorums Chriffi.

etíi facrilegé ob malam confcientiam, vel fceleratam

IV. Nulla ergo alia Sacramenta Charaderemóo

jl

antentionem : ut proinde illa tria Saeramenta nun-

imprimunt.

Quia enim per illa trià tantüri Sa-

j

quam fufcipiantur penitus infru&tuose , & fineo

cramenta homo fic fpecialiter & peculiari miniftee

)

i

€ifeclu omnisgratiz. Charactet enim eít quoddam

rio confecratur ad cultum DEI, fpecialémque pos

je

donum czlefte prorfus eratis collatum , ac proinde

teftatem accipit , ideóque certo modo (tàtuni iiue

1f

)

magna gratia, non tamen fanclificans , fed potiüs

tat : Per alia autem Sacramenta horonec fpecialt

ngnw'

graus data : quippe cum

minifterio confecratur ad cultum DEI , iiec nóvam.

[;

ül

peccatorum mortalium.

qua tqtics [tant myriaflcs

i

B

poteíta-

Pass L pE SACRAM,

X

N

i

j

16

q'beol. Sacram, Paes 1. Cap. L Seäl W. de Cbaradlere.

"d

oxtküaïtem accipit -,' ideóque neque ftatum mutat,

dam.templum ; reddere facram.. : ï;-.:Homini:m I

jus & poteftatem DEI fpecia'iffime transferre. 4

fed omnia funt communia omnibus ; qui fünt de £a«

uód fit indelébilis;. & femel impreffusnunquam ..

milia feu ovili Chrift : aut enim pet illa folüm nus

amiffibilis :- ne

"

1

ue enim àmittitur per peccatum

ttitur fpiritualiter,ut in Buchariftia ; aut a,lccipit me-

mortàle: non enim fpectat àd gratiam fanclifican-

dicamentum contra morbos peccatorum ; ut in Poe-

tem , fed gratis dátam p/otiüs , ut jam fuprà innui

nitentia , & extrema Unclione : aut denique accipit

remedium contra concupifcentiam ; ut in matri-

1

neque per mortem , quiaanima immortali imme «

m illàtria , non autem reliqua

diaté impreffüs in zternü inharebit , etiam indame.

monio ; ideo tantü

haràá&terem imprimere opus-

faatis:

Unde tefüfcitatus à morte Sacetdos v. gr.

quatuor Sacramenta C

fuit. Ex hactenus di&is jà

m poffes colligere eo«

in corpore mortali :. nec rebaptizandus; nec confir«

At veró re«

$nandus , nec ordinandus denuo effet.

rum Characterem differentiam , munera & pro-

Sed clarioris explicationis gratià in come

fufcitati Conjuges denub matrimonio opulandi.

prietates.

effent : quia Sàcramentum Matrimonii non aliquid -

modum Tyronum , ponó

diüin&o,? 55

II

indelebile imprunit animz , fed folum vinculum. .

caufat indiflolubile inter Conjuges, quoosque ams —

Characteris mutra , fen officià ä*q»prüä

:

bo vivunt , ac per mortem omnino difolvitür, u& -

rietatés,

olus 1. Corivtb. 7.

Riä funt : pl facere ad cültum divinimt

étiam roex Apolt

R b

:

T

configuvare Chriffo : & diffingaere ab alits.

4r4ä"e.9? $

-

Quid ! eb qua finifcat cb

Expiicopbrevitet.

Nplimis & immeédiaté : Character fignificatég

61

L 2dprtum veadé

vé ad cultum Divinum, Om-

titualis & fuper-

1

poteftatem il

im fpiritualein & fpecialcm tali

ais enim CharaCter eft poteftas Ípi

naturalis hominem aptum reddens , imoó fpecia-

Sácramento acquifitam, — INam Charater Báptis-

mi figunificat hune hominem effe ovem feu dome-

li minifterio confecraas ad cülum Divinum , ut

fticüm Chritti , fpe&tare ad ejus óvile , vel famili«

di&um eft;.| Character Baptifmi eft poteftas , po-

tiffimum paffiva reddens hominem aptum ad par-

am : habere poteltàtém ad participanda alia Sactá-

iménta ; & bóna Chrifti & Ecelefie : habere jus ad.

ticipenda 2

lia Ecclefiz Sacramenta & bona : '& fine

auxilia-& vires fpirituales in cultu divino & lege

illo nulla auoru

m Sacramentorum fafceptio eft

DEIfervànda. — Cháradter Confirmacionis figni-

rata, . Character-

Ordinis eft poteftas potifhimüti

ficat hunc hominem effé militem Chrifli ; habere

a&iva ad Corpus & San

gqiricril Chrifti, aliáque Sa-

cramehta miniftranda. ^ Chara&ter Confirmatiónis

»otéflátem ampliorem & Ipécialem in cultu DEl;

& fide Chrifti: habere jus ad abxilia & vires fpiri-

eít poteltas partim páffiva , quia & ipfe magis aptü

tuales d fidein Chrifti confitendam,& propügnan-

reddit ad alia Sacramenta fufcipienda ; partim veró

dam. - Charadtér Ordinis , Sacerdotis v. gr: igüi-

& principaliter aliva, ad confitendam & defeüden-

ficat hüne hominem effé Miniftrum Chrifli; hàbe-

dam Fidem Chrifti; & pugnandum contra hoftes

ré poteftatem in Corpus Chriftt vetum , & myfti-

Fidei ac falutis.

éuim àd talià Sacramentà miniftrandá, aliáque facére

62

lL. Conformare bominem Ch?ifl. Ethoc mu-

dotalia ràunia obéunda.

Sic de cateris.

z.

nus oritur ex priori, « Quia enim omnis poteftas

]L Chára&er reprafentat ipfum Chrftum; tan«eé

illa fpiritualis in cultu divino & participatione 5a-

cramentorum derivatür à Chriffo , & eft quedam

quam eum, cüjus homo defignatus doriefticus; mi-

participatio poteflatis Chrifli ; qui ut furimus Sa-

les , miimifter. Utpote Chara£ter Báptismi,fignumi

P.

Oviuro Chrifli j téprsifentat Chriftum üt Summum

cerdos;Pontifex, & Epifcopus ánimarürm,& Auctor

Sacramentorum , habet otnnem poteftatem in éul-

Caput , Paftorem:& Patremfamilias fuee Eccléfiz.-

Charaéter Confirmationis ; fipnum AMüiüitum Cbri. .

tu.divino & Sacramentis : ideo Character nos cón-

format Chrifto, & fimiliores facit, quàm (int alii ,

fii , repratentat Chriltum ut fuinmmum Ducem & —

litiz Chriftiánz ; in cujus virtüte

qui tali Charactere catent : prout fpecificatüm ha-

Antefignanum mi

bes 5.1pmcedemi 1. 60,

Character nimirum Ba-

pugnamus , & vincimus. Character Ordinis , i«

gnum AMigiffrerum Chrifli ; veprefentat Chriftum

püfmi conformat hominem Chiifto ut fupremo

Paffcorif(

*

p

Chara&er Confirmationis ; ut fupremo

ut lummum Sacérdotem , Pontíficem & Authorgm"—

Sácramentorüm Gc.

a

Duci & Antefignano melitiz fpiritualis :: Chara-

— TiI. Chara&t

te|

r aliquo modo r'e'þfæfenta*t.iþf;m:g :

&er Otdinis ; ut fupremo Epifc'opö animarum no-

firarum. -

ratjami fan&tificantem, quz veládeft cüm ipfo, vel

faltem femper adeffe deberet ; cüm fit fignum re-

6;

H Difinpueve ab alii:

-Hoc itidem oritut

-mcmo;ativum Sacrámenti collativi gratie : & cons

ex priori. Quiád énim per Characterem Chrifto

Ípeciali ratione conformamur: inde eo ipfo diftin-

féquentet etiam aliquo modo reprafentat gratias

áctuales & aüxilia divina, qu& debentur homini ra-

guimur ab aliis non ità conformatis; nec tali Chárá«

tioné Sacramenti füfcepti ad. tales actiones bene»

€lere infignitis: ut Baptizáti áb infidelibus: Cohfïr-*

mati à debilibus, & velut adhué inermibus ii mili-

exercendas , ad quas Sacramentum ordinatur : ut à

L

tia Chrifti. : Ordináti à Laicis.

i

9. 44. explicátum habes.

Ciiara&er etiàni 4-68

64 IV. Proptietates & velut effecüs Charateris:

IV. Denique videtür ; quoód

1. Sunt ipfa ejus inunera modó affignata : reddere

liquo modo fignificet & reprafentet alia Sacra-

inenta, ad qu& fufcipienda, vel adminiftranda or^

aptum ad cultum DEI : conformáre Chrifto di-

-dinatu£

v; g; Charater Baptismi omnia alia Sa«

ftinguereab aliis. 4. Anim;amDEO , velut (luoq.-

éramere

i

11

n

'ïbgql. Sacraum Pars 1, &p 1561.1, rie äädraäïvrei |

A

cfamentä ; quofum homo per Baptifmum fit c;ipax:

ceffarió ïï'ebere,tï;efï'e quálitas fupernatüralis, fed

q

& fimiliter Chatacter Confirmationis : Character

fufficeret quavis entitas naturalis ad fignificandos

Diaconi; velalterius inferiotis Ordinis Ordinem

illos effectus füpernaturales : quemadmodum de fa.

lls

Sacerdotii, ad quem difponit : Character Sacerdo-

&o in Sacramentis entitates fenfibiles maxité natu«

l

tii , etiam Sacramenta Eucharifliz , Poenitentiz , &

rales fignificant effectus fupernatulales gratiz &c,

M

Extrema Unctionis, quz Sacerdos poteft conferre.

Eft ergo Charadler entitas fpirityglis fupernaturalis,

[l*

Sed hac remotiüs videntef petita.

abfoluta de genere qualitatisadIpeciem habitós tc-

€9 Ex di&is intelliges modum loquendi Theolo-

ducenda: attamen refpectiva fecundüm dici : dicens

n

gorum, dum dicunt, in Sacramentis iítis initera-

fcilicet refpectumtranfcendentalem figni ad fu

*

afig-

bilibus, fignum externum fenfibile effe tantüm Sa-

hificata

M

üt in commglniori fententia decernunt,

2

cramentum : Gratiam fanclificantem elfe tantüm

Scholaftici;

rem Sacraménti; Chara&terem veró effejfimul &

III, Charader nón eft nudum

gnum fpeculati»y

Jf

remSacramenti , & Sacramentum.

Nam Chara-

vum fcu indicativum poteflatis fpiritualis ( ficut eft

&ereque, ac gratiaeft effe&tus Sacramenti. fenfibi-.

E

corona velfceptrum in Rege.:: qu folüm fienifi-

lis: & fic eft res Sacramenti : & (umul eft fignum

a

cant, non veró caufant iliarn poteftatem ) fed eft

rei facrz , quód fcilicet talis. homo fpecialiter fit

aliquo modo practicum & conferens illam porefta-

confecratus DEO : imó aliquo modo eft fignum ip-

tem , faltem per modum fcripture authentice , &.

fius gratiz fanCtificantis , quz adeft, vel adeffe de-

quafi'inftrumenti poteflatis tradite. Eft enim

iaj

beret, ut mox. A. 7/7. dictum : & ideo eft Sacra-

Character quafi Bulla aurea , & fieillum divinum

mentum faltem laté fumptum.

anim& impreffum , quo Dcus profitetur, & teftifi-

5. IVQ

4

catur talem poteflatem & jus , quod homo per tale

p

X

Sacramentum acquifivit. « Quare homorité ordina-

Jrme

vaii ev fegniftcet pate/üte

Titil

: "Dasbrido Gha

praditiam t

$

"'n;

tus Sacerdotio v. g. antecedenter ad Characterem ,

etfi jamfit Sacerdos quafi extrinfece , -quatenus ter-

i.

Haracler in füa entitte non eft ipfà poteftas

ial

minatordinationem activam ; nondum tamen eft

feu potentia activa refpectu actuum taliSacra-

intrinfecé figillatus, nec habet expeditam bullam

t

)

mento fufcepto refpondentium : alioquin. anima

poteflatis fuze: ipfa autem impreffio figilli dacipfi

ict-

feparata Sacerdotis , faltem in aliquo corpore aéreo

bt

. velalioaffumpto , poflet adhuc confecrare vel ab-

novum jusad agenda & exigenda omnia, quz ei

ex Sacramento iufcepto debentur: prout docle ex-

)

Tolvere) fed eft fignumtalis poteftatis , cum gratia

plicat Lueo. /. c. Et hinc denique.

»'þ,?ri

- & auxiliis divinis, exercendz in corpore humano

IV. Chara&ler non dicit poteftatem feu pöten-

2

n

& mortali tantüm. Sacramenta enim illa Characte-

tiam a&tivam phyficé refpedu. a€tuum ex Sacra-

igui-

rem imprimentia conflituunt illos eradus ftatuum

mento debitorum, ut poft Sgarez., Pafzuez., Bellar-

.. & poreflatum in corpore Ecdefiz vifibili hujus

ijbc-

spinum G alios , re&é docet Lugó eir, z. 32. fed

il

temporistantüm. — Nihil ergo ampliüs poteítani-

potentiam moralem tantüm.

j

ma(epatata Sacerdotis: fed mox iterum. poffet Sa-

Non enim poteftàs

Characteris phyfice attingit 'effe&tum , fed tantüm

. €erdosrefüfcitatus in corpore mortali, ut jam fa-

ita operari dicitur , quia ubi adeft talis Character,

«(j

pra a. ». 61. ininnatum. Ac nunquid etiam poffet

Deus ex pácto adeft ; & concurrit füis auxiliis ad ef-

n

- Sacerdos refufcitatus in corpore glotiofo? Quoad

fectum aliquem füpernaturalem ptoducendum , ad

gxum'

confecrationem credo fic:: motus exemplo Chri-

quem Sacramentum fufceptum ordinatur ,

quod

Ym

fti , qui poft refurrectionem in Emmaute confecráf-

non facit , ubi non adeft talis Characler,

.Ef ergo

dds

fe creditura Patribus & DoGloribus non paucis :

Character fignum pra&ticum & efficax

moraliter 4

4//3

quoad abfolutionem veró , megativam pro(itetur ,

tumin ordine ad Deum, tum in ordine ad bonos

"

& fuadet Cardiralis de Lugo /. 1. Wefp. ssoralium:

qtute

, quem cüriofus confülat; mihi & Tyronibus meis

Angelos : quatenus fcilicet habet energiam permo-

A

vendi tum ipfum Deum &d conferenda auxilia &

Ssü'

1

,non licet effe tam curiofos.

gratias ad fructuose exercendas actiones: illas , ad

Jl

.l Quamvis Character ex mero DEI benepla-

quas homo per taleSacramehtum deflinatur,ut mo«

jteti

€ito imprimatur animz tale Sacramentum inite-

dó did'um; tum A

clum Cuftodem , ut afpiciens

Xabilefufcipientis , & eá ratione vocati poffit fig-

Chara&terem in fuüo

s

liente , fpecialem ejus curam

num ad placitum : at de facto animz impreffus non

í

fg?

habeat, & folicitiüg |

obeat munus ipfüm regendi ,

p

eit merum fienum ad placitum , fed naturale , ex

illuminandi , protegendi. Sicenim inquit D. Ba«

ynfe

matura entitatis fue fignificans illàm poteftatem

fpiritualem , & alia enumera

filius. orat, 13.loquens de Baptifmo. Vjf Cba-

[ug

ta zzox S. 3. Ita cum

railerem in te agno[cat. Anoelus , quómodo pro te

qi

aliisLugo de Sacra

mentis di[p.6. et. 3. Ratioeff:

pugnabit , aut ab inimicis vindicalit tet

ii

Quia Patres & 'T

heologi übique explicant natü-

Ex dictis hoc capite , "utique fatis adverti&ï"»

ram Charadleris per rationem figni velfigilli, &

7)

convenientiam , & differentiam Characterum in-

"

«onflanter. docent , neceffarió

efle qualitatem 1u-

terfe,Gt gratiam. — Conveniunt fcilicet tres Chas

pernaturalem : atqui non recté

explicaretur natura

taCleres intet fe, quód quilibet fit fignum fpirítuale

i

- Characteris per rationem figni

; f1 non naturaliter

lupernaturale , impreffum animzx fignificans ali-

j

X natura entitatis füze , ( quippe ex fe aliud' diver-

quam poteftatem in cultu divino , conformitatern

T

fum munus exi

gens ) Íed meré ad placitum. ex

cum Chrifto, diftinClionem ab aliis. Differünt aue

T d

libera DEI infl

tutione ügniücaret.

Neque nes

tem interfe, quód quilibet fignificet aliquam fpes

(

cialem

UM

às.

l

32 .. Ébol, Sacram, Pars l. Cap. IISeä? ! de'Mäteria, Forga , *

dälem poteftatern fpirituaïem jam toties inculca-

& fit Saceramentum.

Ubi elementuin non intellis

tam : nimitum : oviga , militum , C Miniflrorum

gitür proprié & phyficé pro corpore fimplici tai-

(orili. / Cum gratia fanclificante convenit Cha-

tum , fed latiüs pro fenfibili permanente. . Alioquin

ra&er, quód utrumque fit donum fupernaturale

di&um illud in rigore phyfico folàm verum eft de

Baptifrno, cujus materia eft aqua; non item in reli-

Deigratuitum , vi meritorum Chrifti , & intuitu fa-

lutis collatum homini viatori.

Differunt autem ,

quis, quorum materiz funt corpora mixta fuprao

nominatà: impropriiffimé diceretur de materia poe«

quód gratia fit lognum Dei gratum faciens & fan-

&ificans hominem formaliter, ideóque ftare fimpli-

nitentiz, Quoad verbum proprié verum eft in fex

citer nequeat cum peccato mottali : Character ve-

prioribus Sacramentis : inMatrimonie veró nutus ,

ro fpectatad donum gratis datum potius , ideóque

quibus furdi vel muti cont

d

rahunt, improp;iä dïft;jl-;

formaliter non fanctificat hominem 5 fed ítat cum

tut verba.

IV. Duplex eft materia in qublibät Sacramen-79

peccato mortali etiam in damnatis.

to, remota , GC proxima.

7Materia remota eltilla.

CH DIUT 40

tes fenfibilis, qu per actionem Miniftri applica-

tur füfcipienti. - 7MMateria proxima eít fgr'e' ipfaa

De materia, forma & intentio-

actio Minillri applicans materiam remotam: qua&

ne Sacramentorum.

fcilicet unà cum forma fibi correfpondente , fimul.

proferendá à Miniftro, proximé conflituit Sacra-

äEcantafüm eft , ad effentiam cujuslibet Sacra-

7!

.M menti neceffario concurrete tria, smateríam,

mentum. Ut in Baptiímo, materia remota eft.

Aqua; proxima , ablutio. In Confirmatione ma-

fürmam , &* imentionem. — Recepta. enim eft ab

omnibus Catholicis do&trinaConcilii Florentini fub

teria remota eft Chrifma; proxima, inunctio im

fronte.

in Euchariftia, materia remota eft pa«

Eugenio IV. in Decreto unionis, his verbis tradita.

nis & vinum; proxima, fpecies panis & vini re--

- Hac autem. Septesa. Sacramenta. tribus perficiun-

turi rebus tanguam materid, Ó* verbis tanquans

li& continentes Corpus & Sanguinem Chrifti,

In Pcenitentia , materia remota fünt.peccata j pro-

o formá, & perfoná Minifivi conferentis cum intene

xima , funt actus poenitentis , contritio , confeffio ,.

tione faciendi , quod. Ecclefra facit. . Quorum f

aliquid defit , mon pevficitur SSacramentum. Hac

fatisfactio , quibus peccata proximé applicantur ad

abfolutionem Sacramentalem. In extrema Un&tio- -

Concilium , exprimens folüm intentionem Mini-

ftri, non füfcipientis : quia nimirum intentio Mini-

ne , materia remota eft oleum infirmorum ; proxi-

ma , eftipfa inunctio.

In Ordine, materia remota

^s ftri, in omni Sacramento fimpliciter eft neceffaria,

funt inftrumenta tradenda ordinando ; proxima ,

sion item intentio fufcipientis; ut patet in parvulis

D

ipía traditio.

In Matrimonio denique materia te--

Baptizatis , Confirmatis.

mota funt cerpora contrahentium , proxima, eít -

SECTIO L

ipfa traditio & acce

fibilia expreffa.

ptatio corporum per figna fmï-

De Maiteria €9?. Forma, in Genere, -

EL

SUMM A RI A.

— s Hs

l

v 26, Materia Pforma in quovvis Saevamento [unt res verba,

«Quonodo deleyt fe babere materia c

fähw

/2?9. Materia alia eff remota , alia proxima.

án Sacramentis..

z

3

. 8o. Qualiter [e babere debeant materia n format &

Ebent applicari ab eodem Miniflro jïmþul,' ejlgä

81. Qualiter debeant e[fe fimul?

82: Sue cenfentur e[fe aseleas morAlis & [ufficiens,

P fentialiter invariata ,& certa: [ine interru-

ter peccet non procurdns debitam materia, ( forma

5 Quali

[imultatem ?

ptione notabili, aut vepetitione non nece[[aría forma,

Hac hic generatim nóffe fat fit... In fpecie plura

I

occurrent fuis locis explicanda. . Inprimis: ab ec«

: ,,,fäwid , C quatuslex e

/r

.m;:ter:'a, Ó färnia i5

dem AMiniflro debere applicari materiam & pro-

quolibet Saeramento.

nuntiari formam in Sacramentis, exceptà. Poeni-

Atetia in quolibet Sacramento eft res ali-

tentià, per fe clarum eft: quia aliàs non vetifica«

-763.'*(M*

qua fen(ibilgs applicata fufcipienti per a-

bitur forma. . Nam fi tu infantem abluas, & ego

&ionem externam Miniftri : intelligendo per rem ,

pronuntiem formam : falfa utique erit mea forma :

aut fübítantiam aliquam fenfibilem , uti funt aqua,

ego te baptizo. Sic in cateris. - Excipiiur Sacra-

Chrifma , panis ,oleum , calix , corpora contrahen-

mentum Penitentiz : quod fit per modum judicii,

tium ; aut faltem aliquid determinabile per formam

in quo proinde materiam applicat poenitens , tan-

verborum, ut in Sacramento Poenitentia furt actus

quam reus; formam veró Sacerdos , tanquam , Ju-

Poenitentis refpectu abfolutionis.

dex,profert. De Ordinibus minoribus etiam ali-

74 L. Forma in quolibet Sacramento funt verba

quid fpeciale notabitur infràfuoloco. Jam reli

certa unà cum applicatione materiz proferenda à

qu& s

explico partim hic , partim Sect. feq.

Miniftto , aut certé aliud fignum externum sequi-

1

*f TI

valens , faciens id, quod faceret vox , uti fünt nu-

tusannuentis in Matrimofio , qüibus tam bene , ac

eQuomodo materia cj- forma Sacramen

Jj defeat

voce vel vérbisinterior animus declaratur: ficut &

4

effe fimzul.

inalis contra tbus,fic in Matrirnonio, quod ex

I. Uantüm ad valorem Sacramienti utique nongr.

fua primava origine confiftit in contra&tu.

- requiritur, ut materia & forma fint fimul

78

€o-

II Notifümum eft didum D. Auguftini

tempore adaiquate & nïathemat'icö, quah in

Tm'c?z.-so. in Joan. 244ccediz verbum ad elemeutum,

deraá

-

L

N

d

hg

T /'aeol/. Sacram. Pz;f: l, Caþ. H-þ Seä;'i. de; Materidf, Forma , &&*c,

13

il

dem inflanti temporis debeat inchoari, & finiri ap-

compofitum morale : atqui. prudentes omnes ju-

plicatio materiz , & prolatio forme ; hoc enim ef-

li

dicant parvam diftantiam cfficere uni, non ni(i

d

Aetimpoffibile,faltem moraliter. Et omnino pro-

magnam alteti.

Nemo enim fanus dixerit valere

di-

babiliüs neque fequiritur neceffario , ut. fint fimul

Baptifmum, cujus materiam exhibuifti ante pran-

jt]

tempore inadzquate , fic nimirum ut. verba formze

dium , formam veró poll.

Omnes autem agno»

faltem inchoentur , antequam applicatio. mate«

Ícunt; poffe.fieri , ut fubfiftat Matrimonium ,. li-

J

Áix

tis ( ablutio , iaunilio , c*c. ) finiatur : aut econ-

cet poft dimidium anni elapfum fequatur acce

13, antequam pronuntiatio formz finiatur , ap-

pa-

l,

tio traditionis praítite ante 6. menfes.

m

plicatio materiz ( ablatio ; inuntlio , &fc. inchoc-

- Thomas Tamburinus de $aeramentzs lib. 1. Cáp.

tur : fed requiritur, & fufficit , quod fint fimul mo-.

1. $.1. refolvitlicità &* rire egiffe Gonfeffarium ,

raliter , feu fimultate morali: ita. fcilicet ; ut fe-

j

qui peenitentem jam fua peccata plené confeffum ,

ii

cundüm moralem zftimationem hominum , fpe-

& poenitentiam injun&tam acceptarát , non flatim ,

li

&atá naturá cüjufque Sacramenti , verba formz

fed primüm poft integram horam abfolvit , quia

materiam afficiant, & cum eaunum morale fignum

"m

ipfe Confeffarius in eodem loco debuit habere pro«

confütuere cenfeantur. — Hinc in Baptifmo , Con-

lixum fermonem cum quodam Principe magna

qu

inul

firmatione, Ordinatione , & Undtione , requiri-

Authoritatis.

Verüm hunc fuüperfluz, adeóque

