tur talis conjunclio formz cum materia, ut quam-

ATA

peccaminofe urbanitatis, meritó arguit P. Gobat

d

vis una alteram modicé pracedat , vel fequatur,

bic num.37.quem vide. Et hactenus quoad va-

3

^f

tamen Mini(ler proferens formam : Ego te bapti-

lorem. Jam vero ,

20, fignote , G'c. adhuc cenfeatur- moraliter ab-

IVI

ib

uere,fisnare, inungere. — Contrà veró , fitanta

(äqadiliciwrn'. Præge

rP

cnitentie & Mätfï-S 3-

l

fiat disjunctio , ut prudentis judicio , unum . com-

litt

monii Satramenta , 'de quibus jam pàátuit : cer«

plexum morale non fiat , Ípectatà naturà Sacra-

teillicitum eft alia Sacramenta miniflrare totaliter

till

nmenti , invalidum erit Sacramentum. — Ut & ho-

poltponendo matetiz formam , aut' contrà formae

PIO-

die , vel nunc abluas , fignes, inungss, & cras

i,

mátetiam. Adeó ut mortaliter peccet , qui in

primüm , aut poft horam , imó poít dimádiam ,

yuad

Baptifmo deliberaté non aliquam faltem. partem.

vel quadrantem horz formam proferas, Ego te

formz recitaret.poft inchoatam , & nondum fini-

D

Baptico Ó:. utique tunc non cenfeberis ampliüs

f0j

tam ablutionem totalem , idémque cenfeo de Con.

moraliter abluere , inungere , &c. adeóque forma

firmatione , Ordine, Extrema Uunclione. Rarza

od

falfa erit , & Sacramentum nullum. ^ At veró in

efl : Quia omnium confenfu mortaliter peccat ,

Ximay

]

Sacramento Poenitentiz, quod per modum judicii

qui absqueneceffitate miniftrat Sacramentum du-

1

exetcetur , cujus máteria funt peccata & actus Poe-

bium, & fingulariter Baptifmum, cujus invalidi-

a,wä

nitentis ,forma veró abfolutio, palam eft , formani

tas eft maximorum malorum caufa: atqui Baptif-

1

;

non poffe , nec valid , nec licité adhiberi fimul, vel

mus ita collatus reverà eft Sacramentum dubium ,

ante materiamexhibitam, fed neceffarió debere fub--

quandoquidem valere Baptifmum , (i tota forma

fequi , atque poftconfeffionem , dolorem, propofi-

pronuntietur ante cceptam , - vel poft finitam ablu-

As

tü,etiam longiufculé poffe differri, v. g. per horam ,

tionem,negent gravilfimi Doctores. - Scotus & 4. 4.

idque ob caufam;etiam licité, ut fuo loco videbitur :

6.4. j.Cajetanus togz. 1.opnfr. tratt. 16. ex ptofeffo

Quia nimirum hoc Sacramentum, utdictum eft, ex--

;/l) tHl

.

Navarrus Aan. c.. 22. 9. 32. Ó 17. applicant hoc

um

ercetut per- modum judicii

p

in judiciis autem

ipfum Sacramentis Confirmationis , & Extremz

nl

poít examen -caufz differri

folet *.fententia) 3506

UnGionis Et plerique Summilte cum Henti-

tamen cenfetur adhuc unum moraliter judicium.

| pïm

quez/b. 1. c. 9. ». 10. ergo&c. . Unde re&té con-

7)

In Matrimonio denique , quod effentialiter. con-

ttaalios infert P. Gobat. 7ra&. 2. ». 81. & Tra&f.

] 9?0'

fiflit in contractu unius fponíi confenfum , alte«

1.5. 28. Óómnino repetendum effe Baptifmum ta«

rius fponfi confenfus & acceptatio tamdiu fequi.

Yi

liter collatum , addens : /dem omnino fentío de Or-

1f

potelt, quamdiu alterius confenfus moraliter per-

dine Presbyteratís, G Epifcopatés , quippe ex quoe

um

everat, ficut in aliis contraCtibus , quod,maximé

vum irrita collatione oriri poffunt inuttmera malas

patet ; quando Matrimonium contrahitur per Pro-

f*

Extremam Unilionem repeterem zpfe,f effem Pa-

T

&uratorem,nuntium, vel littetasin locis diftantibus.

vochus , & baberem moribundum wullo alio muni«

$2 Efhec communis Sententia: Recentiorum , 4c

:um Sacramento,quam Üntlionis adminifivata cum

udiïr

meorum initio nominatorum omnium. | Ratio eft ;

dlla pofl pofitione totinsformtla. — Sicille.

)j

l

m») 4

uia cüm Sacramenta fint compofita quzdain

-Quoad praxin tandem con(ultiffimum eft ; ut84

(2i*

quafi artificialia , non phyfica , fed. moralia tan-

Minilter Sacramenti curet majorem , quam po-

tüm , oportetde eorum con(iftentia ac proptieta-

teft, facere fimultatem materie & forms: v. gr.

dl i

tibus judicate , non fecundüm principia phyfica

in Baptifmo , Confirmatione , extrema Undtione ,

pracise, fed vel maximéfecundüm principia mo-

Ordinatione , dum abluit , inungit ; inftrumentum

rilia ; adeóquefxpiffimé recurrendum eft ad judi-

Ordinistradit, fimul proferat formain: ego teba-

Ài

cium prudentium confiderantium varias cireum-

ptizo &c. In Sacramento Poenitentie ,. ftaiim ab-

flantias: ergo. re&é dicitur , illam feparationemt

loluti Confeffone dolorosà , poenitenuáque in«

T

vel diftantiam formz Sacramentalis à materia ,

junctà & acceptatà, dicat verba abfolurionis. — Et

if

officere valori Sacramenti , qu& prudentis judicio

Ó quàm fan&te & falubritét faciunt. Poenitentes ,

j

Ponie

ccn*feturxïmpedire? ne eæciäntïunum c;uoddam

qui abfolutiong ácceptà ,

&;mm in Spitiu

[2

-

P3

t;ntiæ

».

—

| Deol, Sacram, Pars 1, Gap. 1. Sid, l).d? Mattrie €5* fbräæ L ea

N

EL

velater , vinum album vel rubrum &c. quia non

tentiz ac obedientiz periblvüht ihjun&am poeni-

nique poft expreffum

obílante mutatione ill accidentali, illa adhuc no-

tentiam! In Matrimonio de

p

confenfum unius, ftatim expri

mat & alter fponfo-

men & rationem G ufumaque , panis & vini re-

tinent.

rum. Cümenim materia & forma debeant con-

ntale, femper con-

i, Mtftatia

þzäþ'antin!is', 'ä-' accidentalis

ftituere unum fignum Sacrame

züï.'mä»

fultum eft eas meliori , quo pote

(t, modo effe con-

Utatio feebflantéalis fortnz cenfetur, quandog:

fultum eít eas meliori , quo pote

ft, modo cfïcj com-

non retinetur idem fubftantialis fenfus ver-

M

jqnc?cas.

borum , quem Chriftus voluit exprimi per verba

SECTIO III.;

forma: accidentalis autem mutatio dicitur , quan-

D« Materie &* forme mutatione , in.

do verba , etí1 variata retinent tamen v»cunde.m fen-

fuüm à Chrifto intentum.. Hinc

| Kerruptione , f repgtitianä e.

Ob mutationem fübftantialem formz invalidum

SUMMAR TA

etrit SacSacramentum , fi baptizando . dices: Egefe

dealbo , vel refrigero : aut confecrando : -Hoc ff

8 5.' Mautatio fub]ia»t&alfä um)la:- Sacramentum , nep acci-

. deatAlis.

Caput viesim , velopus weun,pto corpus saeumyec.

Imó folàm unà literà mutatá variati poteft fubftan-

86, Que cen[entur tnutabio juä[?anfialix » vel. atcidentalis

snateria V

]

tialis fenfus, ut fi baptizando dicas : /» samine JMae

87. Qua . cenfeatur enntatio fub[lantialis , uel accidentalis

forma ?

tris, €& Filii, Q^ Spiritus fantli : aut , innominePae

$9. Mutativeanfa

rris , & Milir.

Siconfecrando dicas : ZHic ( ad-

voluitaria.

lis i?lwoln(zmn'a excefat B percato , non

verbialiter ) eff Sangus me , lignificans nimirum

Q9, «Ldpibens materiam dabiam peccat sugrtaliter , fi. po[fet

^

habere certam ?

hocloco adeffe Sanguinem Chrifti: & alia hujuse

modi fexcenta, qu fuis locis particuïarius difcuti-

9I Qu interruprio forma ofjieint Sacramento» qu& nont

Ufque ad n. 96.

enda erunt , hicgeneratim infinuáffe fufficiat.

96, Uíque adn. 100. 4fn & quaudo liceat repetere formam

' Contra veró validum erit Sacramentum , ft acci-88

- Juper candem taateriom,

dentalis tancüm fit mutatio , fenfu fübftantiali inva-

X

.

riato.

Utpote 1. Si füb(lituas fynonyma ejuídem

— Affertio.

plané fignificationis : ut ,egote abIu».pto baptizos

Aquiatio fubflantialis. tantüm materia ve

OM

forma officit Sacr amento, illud que anuulat z

aut mutes idioma latinum in gcrmanicüm , Itali«

cum,grecum, quod in íolo Baptifmo ob necef-

suutatio vero accidentalis now. officit. Saeramento ,

fitatem etiam licitum erit,aliàs nunquam , ut meri-

etfi plerumque illicita fit , etiam mortaliter. Com-

muniffima DD. Ratio eft : quia Sacramenta con-

to cenféatGobat 7ra&. 2. s. 74: non leviter pecca-

turum Sacerdotem , qui in Ecclefia latina uteretur

ftant rh'ater»iä,& formá feurebus, & verbis à Chri-

flo inftitutis ac praceptis: ergo quando hzec mu-

formá Gracorum : aut qui diceret : Ego te baptizo

in nomine Genitoris , Geniti ,C" fpiratt , cüm ctiam

tantur fubflantialiter , nullum.fieri Sacramentum

graves fint Doctores , qui negant per hanc formam

afferendum eít; accidentalis autem mutatio. non

confici Sacramentum. | 2. $i omittas voculas ali-

tollit fubitantiam à Chriíto inflitutam. ]azp eX«

quasnon effentiales:ut in Baptifmo:Ego, &* amen :

plico terminos

j

in Confecrationely esim.. Idémque elt, fi ob bal-

dz'äïmmlis' :

L Matatio [alflautialis., cb» a

enateria.

butiem vel imperitiam verba corrumpas , fyllabam

vellittéram fyncopes , glutias , detrunces. v. g. die

Utatio fabflantialis materiz fit ,^ quando in

cendo : Huae eff corpus meum: boc ef] corpus meus.

ss-M-

Sacramento adhibetur aliqua res , que no-

velmen. bic eft calis mem c..— Quin Zacharias

mine & ratione,vel faltera ufü hominum differt ab

Papa cap. retalersst de. Confecrat. d. 4. validum

illare,quam Chriftus inftituit , vel prefcripfit, &

pronuntiavit Baptifmum collatum cum hac forma?

Ecclefia ufürpat. . Mutatio verb accidentalss tan-

Ego te baptéxo in notiue Patria d Filia,ey Spiritás

12 dicitur , quando res etfi variata & alterata , re-

fevcla : quia nimirum hac verba apud audientes ,

tinet tamen nomen & rationem illius ,

intelligentes id ex fola imperitia ita dici, retinent

quam (Chri-

:

ftus ufürpari mandavit, — Hinc

adhuüceundem fenfum cum forma legitima. 3. Si

Sacra;

Ob mutationem fübftantialem materiz

tantüm tranfponans verba retento fenfu: ut fe ege

mentumnullum effet, f1v.g. baptizas invino, vel

baptizo in uomiue Spiritus fantii, Hilii , G "Patrisy

confecras in aqua: quia hec nomine , naturá , &

quia nullo modo mutatur fenfus forma communis

ufu differunt ab aqua;in qua. Chriftus baptizari , &

fubftantialiter, Zambur. c. 1. $. 1. Secüseft, fiea

/

àvino, in quo Sanguinem fuum confecrari infti-

tranfpofitio mutet. fübítantialu.a Ienfüm , ut fi di-

cuit. : Item f1 baptizesin aqua rofacea , confectes in

càs: Ego Patris baptizo t6 , 15 nomine Hilii Q'c.

mnaffa cruda , &c. quiahzc, etfi forté non fobítan-

Item»enn eft bocsorpui ; non conficies Sacramen-

tià & ratione, tamen nomine & ufü hominum dif-

tum ; quia hz enuntiationes reddunt. hunc fenfum 2

feruntàmatetia à Chriílo inflituta , nempe aquá e-

Ego [pectans ad Patre Daptizo te innomineFilii &c.

lementari, ac pane ufuali.

Sic de' cateris , prout

Hoc (ovpus pevtinet ad me : qui fenfus longe diver-

infingulis explicandum erit.

Contrà vero vali-

fus eft à fenfu formz legitima. 4. Si addas aliquid

dum erit Sacramentum , fi aqua Baptifmi fit calida

non váriansfenfum. ^ Ut fi baptizans dicas: js s?-

velimpura »fipanis Eucharifficus fit fermentátus ,

mine Datris ingeniti, Filii nnigcuiti, Spirit&is fantli

£ AT da

-

"

'*J

4 ?ïlyäql: Sacram. Pars 1. Cap, H-v' Sdl, 1. de MM" ü e fäwä:&, G.

T

u)

Paracliti , 'fecüs fi ea additio variatet feifum fub«

4. Eo autem cafu co'nferendus eft Bapcifmus ton

d

ftantialem. Et fingulariter irritatut Sacramentum ;

abfolute, fed fub canditione ; voce ; v«l mente folá

Lf

quando per éam additionem aut falfificatur fübftan-

conceptá, utpote- Ego te baptizo in qavrzm pof-

tialisforma ; utfi Arranus baptuet in nomine Pa-

fums vel f eff bec mareria: apta, ego te baptizà

j

tris majoris, Filii minoris&c. . Aut -addituf'äliqUi(i

in noimine Patris &c. — T'àndeim ceffante neceffizate

animo inducendi novum ritum »nimirum tanquam

vel periculo; fub conditioné Baptifmus eft itecáns

ii

fubftantiale, quod tamén reverà minimé eft tale;

dus: $2 nozes valide baprízatus, ego te 57;":».

Wt

Ut ex D. Thomaá notat Gobat 7ra£h T/4. 24: : Ut

Locutus fam potilfimüm de imaterià dubia. Eas

d

h

fi Calvinianus baptizet: Ego ie baptizo in nómis

dem ràtio poterit efle de forma dubia, in cafü tamen

Uif

ne Patris , &Filii, & Spiritus fan&ti ; fecundzm du«

rariori: quando zinutum inftat nécefficas baptizanz

Slle

thoritatem, quaim miti tribiit Calvipm. Autquis

di, & rüfticus v. v baptizaredeberet; qui dubitaret;

Vis alius addat ad formàm aliquid , intendens nón

quália verba fint adhibenda: nàm poterit adhibere

Yl

tonferré Sacráment

dubia. Dianá cits refol: 41 10 fine;. QonfentienteGo-

:

uma nifi dependenter äb.' illo

gi

l]

addito.

bat. Tra&. 3. »; 25. Cüm quoàd hbc eadetm fit ràs

T|

tio de forma, qua de materia;

hUC

NI Matátio càfualis ó voluntària,

Z ;

]

$. H

fae

Uantüm ad valorem Saeramenti nihil intef«

,39

Ális

eft, fivé mutatio fübftantialis materiz aüt

szl de Uterrüpti

bne "vérboruin faräzæ-, aäi*

F

fotmz Sacraméntális fit cafüalis. & involuntaria ;

*

etiam /j*f?azþamm ?

(

quippe facta errote, ignorantià ; inadvertentiá in-

L. tanta fiat inte"r'rupti'o verborum formz ; utgr

"

Jf

culpabilï ; five fit voluntària ; quippe ex propofitó,.

verba fequentia cum precedentibus mo:

fcienter , delibetate, malitiosé fàcta, femper eium

ijis

Taliter non cohzreant; fic; ut apud audientes non

CUl

Sacrmentum eft nullunr ex defectu figni à Chrifto

fáciant unam orátionem ; ac unum integrüm fef-

infitui. — Multim áutem intereft. quoad licitum,

Íum à Chriflo intentum , mutatio erit fübftanciaz

Q peccatum.

Miutatio enim cafualis five fübftan-

a

lis mortaliter illicita; Sàctaméntum nullum , ideó-

A*

tialis; five accidentalis, femper excufatà peccato:

que tota fora neceffatió repetenda;. Nam., ut

àt véro mutatio voluntaria non tantüm fübflantia-

j

ait S. Thomas p. 3. . 61.4.8. — Quando eff taue

lis gravitfimum eft Sacrilegii peccatum ; fed etiain

ff2

ta interrüptto , quüd intercipiatür intentio prónun-

tal«

accidentalis n re notabili ; & fine ürgenti, caufa £à-

Hantis ytollitur fev[us Sacramenti ,& conjequenter

e

&à; peccaturh. mortale indutit; ut paret in exem-

veritás ejur.. Etratio eft; Quia non fingule voces

Xp'lisx allatis.

Wt

a

Icorfim , fed etam debità eorümi compofitio per

g

5 H;,' :

modüm uriüs oratióais, eft de fübftàntia foriaz ;

felif

- di&teïid e Formà ctrtas ei .dïzzäizii,

quippé qu& débet effe unà oratio compofita ex illis.

J

Contrà Verb; fi interruptio ita modica fit: ut

a

9ol.

Uoad hat eft récepta apud omnes Régula.

vetba fequentia tamen adhuc faciaüt unum fenfum

ini

moralis ex Scoto in 4. dift 3. q. 2: Quanda

orationis cum pracedentibus apüd aüdientes vali-

Paüïbilita;g adefL, vita certa eligenda efl: f nou adeff

1

dum manebit Sacramentum v. g. Si baptizans;

T

pajfibilitas , via tutiffima proxima tenenda eft » cefe

diCtis illis verbis: Ego te baptiz" per notabile tem-

! bä'

fante impo|fibilitate,cauté [upplendüm d. quod im«

pus v: g. dimidii quadrantis , ceflarct, interloquene

poffibilitas probibebat. Sic Do&or Subtilis. Et hinc,

du

do; confabulàndo, at aliud impertinens agendo;

2. Peccat mortálitet , qui ; cüm poffit hàábere mate-

& poíteapergeret : u somine Patris «; Baptif-

1]

h

riam certam , adhibet materiam dubiam : quia

imus non fierct ob rationem dictàm. — Contrà veró ;

exponit Sacrámentunmi periculo nullitaus ; ídque

ais

fi dicto : Égo te baprizo: folüm diceret. V. g. 444

maximé in Báptifnio, ut fi poffis habere aquam

frigida eff bac áquá :vel: verte folium : aut tefpis

d

j

elementátern, adhibeas àquam rofaceam , vel aliami

Ciens corrigeret gatrientes, dicens; Zevere 05 , facete

dubiam, etiám füb conditione ; quia absque urgeris

mali paeri G'c; aut aliquoties tuffiret , fternutaret .

,

"u càufa exponit fálutemi infantis extremo difcrimi-

ofcitaret &c. valids maneret Baptifintis, hiec opus

051

ni Sicur & nullo cafu. licec üti in Sacraméntis

n

erit repetitione , fed re&té fic pergere poterit àd fe-

conficiendis ; materià vel formá certó ineptis ; f&«

quentia vérba : quià nimitum verba fic modicé in-

,

$

cündüm omnes;

j. In Sacrámento neceffario ad-

ierrupta retinént'àdhüc unüm moralem orationis

t u

falutem , ut in Báptifmo ; eóque fer& folo , quando

fenfüm apud audientes , communi judicio. -

Wï'i

nequit haberi máteria certà, fcilicet áqua. elénieis

Cafüm proponit Tambürinus cit; l. £: 64p: 1:93

)

taris , GC infans , vel baprizandus periclitetur ; nori

$. 1. ». 9. dé Sacerdote; qui dicto: &c e(f. Cor-

Í

folüm licité adhibet quis ; fed etiàm füb mortali

pf^ ; anitequam profertet ; zzéu , repente tuffi con-

j

2

tenetur àdhibere materiami dubiam, v. g; Cerevis

cuffus fere per femiquadrantem occupatus eft ; &

if

fiam, vel àquam rofaceam ; aliámve ártifieialem;

poftea protulit ; z2e27: & refpondit ; illuzn bonum

u

quam aliqui , faltem duo veltres Doctores àdmite

Sacerdotem omnino debuiffe repetere etiam. prio«

m

tunt pro fufficienti máteria. - Coómmnuniffiria D.Di

raverba; & totam formami: quià tanta intercápe-

iU

Tdéinque dicendum de matetia omnino dubia , fi-

do tempotis inter prima verba ; & ly zeam, plané

i

€ut poteft fieri ii tenebris; ut quis feftinando ob

deltruxerat fenfum fübftàntialem forma : nam vo-

,

periculum nefiat, utrüm cápiat.aquam vel ace:

culà »eum non potuit tunc cenferi moraliter jün«

T

uit illa

Wl

tum. It mvulc'o—s fitans Dianap. jitratl; $« ref 3.

i?tav priotibus verbis; Zor eff corpus, fcd 1eliq

án illo

u

X

i

,

J 6 — ho Sacram, Part l Caj. l1. Seä' l, de Masri &* Forme , éo*c.

recte & rité baPtizäff&, corfecráffe , abfolvifle, utiqj

in illo fenfa , ac fi pláne fuiffet omiffa illa vocula.s

debet in debita materia repetere formam facra-

meim , ideo cetté confecratio non fuit valida. Se-

mentalem abíoluté : quemadmodüm écontra , qui

cüs, fi interea femel tantüm tuffiiffec, aut femel

certus eft , vel rationabiliter credit , aüt credere de-

fpuiffet in terram; ac ftatim fubjeciffet memm, obra-

bet , fe re&té confectáffe , baptizáfle , abíolviíle , iu-

'sionem oppofitam. At fi interim unum vel alterum

verbum locutus foiffet, v. g. illo accidente terri-

per materia capaci debité prolatá formá , non po-

tus dixiffet : O bone De ! vel fiwge binc , tacete , &

teft citra grave mortale denuó repetere formam ,

gravem enim inferret irreverentiam. Sacramento;

mox fübjunxiffet zzeum ? Refpondet idem Tambu-

zinus zbidem.: nec tunc quidem fuiffe. quidquam

formam facramentalem proferendo nulliter.

repetendum : veré enim tam paucula verba in illis

. l. Qui folüm rationabiliter , & non fine pro- -

babili fundamento dubitat, an in Confecratione 92

circum(tantiis prolata non- dividunt moraliter ab

invicém voces effentiales formze : nam circum-

Baptifmo , Abfolutione &c. debité protuletit for-

ftantia fupervenientis tuffis efficit , ut qui ea verba

mam , an aïiquid fubítantiale omiferit ; mutaverits

nimirum interruperit , ompigo debet repetere fot«

audiret , facilé judicaret non proferri tanquam per-

tinentia ad formam Sacramenti , fed nihilominüs

mam , fed fub conditione , non abfolute. -Karzo te-

ex Hoc eft corpi , & meum confici unam unicam,

petitionis eft: Quia in dubio ex duobus malis mi«

nus eft eligendum : fed longé minus maium eít iàe

& veram orationem, ait Gobat Tratl. i. n. 47. pru-

denter addens : fecüs Íentirem, fifacer myfta liber

cere repetitionem , cim non eflet facienda , quàm

omittere , cüm non effet omittenda.

Nam in pri-

omni exteriori moleftid pronuntiaret uno tractu,

eádem vocis feu foai conformatione , hanc totam

mo cafu folüm fit irreverentia Sacramento : in fe- -

fententiam.

Hoc eft eorpus, O bone D Ess. meum :

cundo autem cafu prater irreverenciam Sacranien-

& vel maxime fi dixiffet : Hoc eff corpus, fugewlbinc,

ti , Poteft gravedamnum fpirituale procreari duíci-

Hieumeoc

(

pienti Sacramentum , prfertim Baptifmi & Poe-

]. At: quid de interruptione fyllabarum ejus-

nitentiz , invalidé.

Ratio autem conditionis ap- .

dem verbi formz? ut quis confecrans dicto: Hoc

ponende eít, ut fic Sacramentum reddatur cers

tum , (i forté non valuit ; dque maxime in Baptil- —

efi cor , interim tuffiat , vel aliquid loquatur, & po-

ftea dicat : pus meum. valebitne Sacramentum ?

mo, ob periculum rebaptizandi, & irregularitatis.

Certum eft, non valere , fiinterruptio fit notabilis,

HI. Quifolüm leviter dubitat , füfpicatur , Ícru-

etiam uno verbo interpofito, v. g. dicendo. Hoc eff

pulizat , absque omni rationali fundamento , a^

cor ( tacete ) pus smettm.. Ex quis ferat baptizantem ,

formam debite protulerit ; non debet repererefor-

.fi poftquam protuliffet in forma: Ego te bap. ex-

mam, nec fub conditione quidem, íed excufío

Ícrupulofo dubio, credere debet fe reclé fecitle.

Ípuet ter , quatérve in terram , ac poltea fuübjungat

tizo in nomine Patras ('c.. Sane diceres talem nu-

Atque adeó non folüm grande crimen eít fic te-

ari, non autem fungi officio veri Baptiftz , ait

meré repetere formam facramentalem abfoluté &

Gobat z. 58. Probabile autem eft valere , fi in-

fine conditione fecundüm ommnes , ut jam innuió

terruptio effet valde modica , puta breviffimà tuffi

fed etiam temeré cum conditone

Ata pofl Satutrà

veloícitatione. — 'Tamburinus cz/. z. 1 3. Ratio eft:

Ssarez, Va[quez., & plerosque ditferentes de itera-

Quia etiam modicum verbum interrumpens fylla-

tione Baptifini , Gobat. 7ra&. 2. »m. 278. mox tt*

bas diftrahit fenfum verbi ex iis compofiti ; quod

379. Recliffimé extendens ad eos, qui ex levi du-

non facit breviffima tuffis , ofcitatio , vel r"efpiratio:

biolo atque inani fcrupulo, repetunt verba confe-

crationis , aut abfolutionis , efto fubintelligant con-

quanquam etiam tunc confultum fit repetere to-

tum verbum.

ditionem : // won retie pronuntiavi: ff forrà ntm

uia

9j Ex di&is jam vidifti, quandónam ob interru-

abfolui : Eadem enim. omnium cft ratio.

-

ptionem verborum formz aut fyllabarum repetitio

nimirum iteratio Baptifmi ( & confequenter etiam.

neceffaria fit, aut non.. Placent duz regulz morales

cujusque forma facramentalis ) fub conditione2 .

tradite à P. Gobat. cit. s. 41. & 42. Primaz 2snc

permittitur à facris Canonibus folüm in dubio rae

folzm femper facienda eff vepetitio forma , fezs

tionabili: at quando non dubitatur rationabilitet»

verborum prius prolatorum cum feparatione unius

tunc addita conditio habetur pro non addita; quia

vwerbi ab altero , unius fyllaba ab alteva , quando il-

deficiente ratione probabili dubitandi , vix poteít

la divifo vel disjuntlio efl tam notabilis , ut prtt-

Íerió dici , certé prudenter non poteft dici: $i sos

denter dubitari queat, an per illam impediatur,nec

es baptiz.atus , fi non confeeravi &c.

Ego te bapt:'-

s , fenfis communis , quem ex ChrifH inflitutione

z0 , Volo confecrare G'c. Sed potiüs videtur dici , frve

deberet veddere tota formula. — Secunda Regula:

fis baptiz.atus , fue. mon fís baptizatus v [ive sonfé-

Licit venialiter peccetur , fi naum verbum , unave

crárim , abfolverim, ic. fiue nons tamen ego te ba«

Jllaba vepetatur , feu bis pronuntietur fine rationa-

ptiízo , confecro , ab[olvo ; adeóque fab disjun&lione .

bilicaufa , attamen in dubio efl inclinandum potizs

etiam volità nullitate Sacramenti, grandi utique -

dn vepetitionem , quàm in omi[fionem. Ratio gene-

facrilegio mentali. Denique iteratio Sacramenti

talis dabitur mox $. fequenti.

facla ex inani dubio , levique fcrupulo , eft quedam . /

. IV.

irrifio Sacramenti, & vel ideo peccatum grave eX .

. «Quid de repetitione forma [uper eandem

genere fuo. Falentia

:

materiam ?

Gobat. cit.». 398.

» Cenitck Bonacina, a(ii dpu

Qub figp -

lV. Dixi isverato : temere vepetert.

enini

96 LQUi cartus eflvel rationabiliter dubitat fe non

od

At

EC Sk&a»i, Pars. ] Cap, 11 Sedl, Ill. de liteutione,

r

"7

?nini qhïä ,üt

holefto tali ftrupulo fefe expediat,&

u

4. Abfolutam & can'ditionemn). Explico termi.

Q

- conícientiam quieter, ubinde (cert& non ordina.

nos hoc $. deinde applicabo Sacra

1ié vel confüetudinatié , ob rationem. datam Cfüb

mentis $$. fe»

7

quentibus.

conditione formam füper eandem materiam re-

o

psteret:v. g. Si pon confecraqi »fi non abfolvi), €c,

4 ind intentio aQualis: expreffa ,

li,

. Àmplicita ?

nunc confecro , abfolvo ('c. non fore condemnan-

3

dum peccati mortalis , poft alios refolvit 'Tambu-.

]

Ntentioaclualis

dicitur, que a&n elicitur, dum1og

fit opus intentu

m feu quà quis a&lu vult facere

tinus cit. c. 3. $. 3.5.3. — Quia tunc non gravem

aliquid actu. volur

pte

infert irreverentiam Sactà

mento , aut ipfi DEO,

itdtis nliciro tehdente in illud,

quod facit. — Ut dum baptizans; confecrans , ab-

ivgc,ïl

dum agit motus tam bono fine non offendendi

WUO

ipfum DEum : attamen non effugiet venialem cul-

lolvens, elicis actum. deliberatum voluntatis fa.

N

ciendi id, quod facis, mente quafi dicendo: nuncvo-

pam irreverentiz , ac imprudentim, Ego libenter

reli

aflentior; quia agnofco inter multitudinem lan-

lo confecrare, baptizare , abfolvere.

i

Eáque inten-

IT

tio actualis aliquando eft e

guentium fub hac porticu etiam me jacere agro-

quando z;plicita tantüm,

xpreffa feu explicata, ali-

i5

tum. Plura generatim. non addo:

quia magis Ípe-

d

cialia neceflario addenda erunt fu

1

.

Intentio expreffa, feu explicata eft, quà vis,

$ locis, de Eu-

tendis rem ali

i

S..

quam actu cognitam & cogit

atam,

chari-&iæ, & Ponitentiz Sacgamcn'ti

five ipfam in

fe direclé volendo ( & dicetur

inten-

i pte

il

SVECTIO.IIIL

tio expre[fa formalz ) five folüm ut cognitam cone

nexam cum alia directé volita: & dicetur ivtentio

Vi

requifita ad. Sacrame

d-

De ?ntentione

(ZM

exprejfa non formialis,, Exemplo respatefcet, Ac.

conficienda.

cepturus facrum Ordfnem Subdiaconatüs, fcis, &

409

3

$UMMARIUM.

a&tu cogitas , illi Ordini annexum effe votum caílie

B

191. Quuid intentio actualis, 102,

flatis, vis & intendis füfcipere , non tantàm volen«

Qf«

licita ?

Expreffa, e 163. lm-

do ipfum facrum Ordinem in fe , fed etiam volen«

wif-

xo.k. Intentio virtualis 2uid;

Ó* qua Ad cam . requirantur

do & appetendo votum & obligationem Caflita-

riutá

Ufque ad n. 109.

109. Quid intentio habitualis? e&j

tis5 habes intentionem expreffam formalem & fu-

4 fæ'j

fit,. Quid ditcóta , e indirecta, — Iteps

Ícipiendi Subdiaconatum, & fervandi Caflitatem,

L:£, Quid abfoluta && conditionata ?

At veró vis quidem vel maxime ipfum fubdiacos-

rehh

11j« d Sacramenta validà comficienda

eima quidem , natum , cui a&tu co

gnofcis , & cogitas annexam ob»

qcul

intentie actualis.

l

514, Non tamen nece[faria g

igationem fervandi Caítitatem ,itatamen , utygs

xl

116« Sed fufficit "oirtualis ,

luntas tua directé non feratur i

M

nem Caílitas,

n ipfarh obligatios .

Y17, Edque omnino neceffaria eft , ita ul

L

eam tamen etiam pofitivé nom.

d

118. Non [ufficiat babitualis ( excepto Matrimonio,

excludas, ( etfi

forté non defit aliqua averfio,vel die

jni

120. Malrà minis interpretativa [em indiredhn tantbm

Íplicentia inefficax. &c,

123, Intentio «jalidà co

) habes intentionem exe

j

€ff2 formalis

Vficiendi Savcramontum delet infuper

L)

preffam formalem fufc

ipiendi Subdiaconatum,

Qu

id eft faciendi Sacramentum,

mk. Salt

en implicità Qf 4quivAlenter alis , V.

£, faciendi

.ac etiam expreffam , fed non formalem fubeundi

TL

id quod facit Ecclefia, ^

obligationem fervandi Caflitatem

127 Guá babitá fit Sacramentum no.

»quia eà ohligas

vl i

:

n obflanté errore fpetun

tione cognità & acti cognitatá ac

minimé exclusá ,

co

lativo , vel intentione cont

€unque.

taria barticulari qualie

tamen, vis fufcipere illum Ordinem ità vinculas

[

It

n18, Eéjn

e del,

et effe abþlutn [ine conditione f"feenfiva,

tum, Et fimiliter difzurrendum | in. fimilibug

l" M

Ug

[

omnibus,

N

iil

119, Effó validà & [Ape licit? conferri po(ftt sæcrämmtuv;

| [b conditione de

Intentio Zmplicita dicitur

» quà aliquid vis & in-163

qu

prafenti , uel praterito,

tendis , nihil exprefs& cogit

830, Nunquam tamen fn

b tomditione de futuro,

ans de illo, fed tamen

i

:

Yjl, Sinepeccato mertali

( excepto Matrimonio Y

exprefsé co

gitans ac. volens aliquid aliud,, in quo

o

Wt Qualiter intentio:

eft ill

debeat «ffe determinnta. Ad. certa

ud involutum , feu cum quo eft vel naturali»

li

tnateriam , oelperfonam

ter, vel per difpofitionem legisconnexüm, — Sicin

134,. Error éirea perfonam in "Matrimonio

Aliis Sa.

) qu&l

cramentis , ob[lat -valeri,

felim » non in

f

modó dicto exemplo; Voluntarie füfcipiens Subs

Potch

1j6. Ufque ad n

« 139. refolvitur

:

dubium, an valid? ordine-

diaconatum , cui ex infliruto Ecclefiz eff annexum

$iv

hr irregularis , vvel ill

[j

votum , ac obligatio fervandi Caftitatem, et(i tunc

"n

£

stimus V. g, Contra intene

M

! tionem Epi/copi erdisa

iis AcCedags,

a&tu nil cogitans de illo,

vel etiam ignorans illud

I

n

vocum acobligationem ,

implicité tamen vis &

j

Quid . óé quu:upl:.;c

-

intendis vovere ac fervare

Angelicam virtutem , eo-

tþ i;;fentia in pr

iþfo

» quód exprefsé velis initiati facroillo Ording

j

- pofita materia,

"d

Mmtio gene

ratins

efl atius volumtatis «olentis

more Ecdefie Latinz, illam. obligationem facro

D

Á

E

Ordini alligantis, — Sic exprefs? intendens confz-

400

aliquid facere,

vel fieri à fe , vel ab alis.

Et ia

amcnü

propofi

Ita materia S,

crare omnes hoftias in pixide appofita contentas,

atlus voluntatis vole

acramentorum ; Zwtemtio ejf

implicité etiam intendis hoftiam majorem confea

pl

ntis Sacramentii aliquod core

i

fiere vel rectpere,

Hujus variz funr divifiones &

erare , qua ibi repofita eft pro Monflrantia , v.

ga

adjecliva.

.eifi nihil co

bi

if

I- Solennis eft divifi

oin a& zalem , vir-

ofitam.

gites, vel ignores hofliam majorem i

taalem,c ha bitualem.

. Direllam, (f indiveDag,

Sic in fimilibus fexcentis,

M

feu imerpretati'üam.

X

Pauló aliterà quibusdam.explicatur duplex hecrc4

$.E

prefam , d* implieitam,

"

PAfæS l. pE SACRAM,

intencio , nt nimirum intentio expreffa vel explici-

-

ka H5

x

»

Z

"g

18 .

9.beol, Sacrami, Pars l äapi l, Sed, li, de lutentione, .

ia fic illa kthl':a—*,quis intendit fa

cere rem «ognitani

Scholaftici. . Juvàt potiffimas opiniones audirés

Ut fi facet-

1: Aliqui putánt effe connexionem quandam in- 162

fub pfoprio conceptu rei facienda.

doséelebtans mente dieat: lo cele

brare $ con-

ter primam intentionem actualem, & adliones füb«

Ícquentes, feu concatenàtionem quandam aclio-

(ecrare Corpas Q Jangninem Chrifi. Aut bapti-

2ans t volo ablnere corpas ad mundandanm ànimam

mümi intermediarum inter primam intentionem,

4

á peccato originali &c. — Intentio autem implicita

& ultimuim;opus intentum. |.S/c Coninck de Saera-

mentis q. 64. a. 8. dib. 2. Exempli gratià : Sacer--

fit illà, quá quis intendit rem facete fub conceptu

:

eon

dos celebraturus modo elicit actum voluntatis, quo

fufo & generali: utfi baptizans ; confecrans ,

abfolvens; inungens extremé &c. intendit faceré

vult éelebráre Miffam, & offerre Sacrificium, quod

id , quod facit Ecclefia , quod Chriftus inftituit &c.

- Chriftus inftituit: hac intentione acluali motus fe

Sic Monachus à Przelato miffus ad' Ordines , vo-

praparat , pergit ad Sacriftiam, induit facrasveftes ,

procedit ad altáre, omnia peragit ufque ad Confe-

Juntarie & fimpliciter volens obedire Pralato , jam

-7 erationem : totámque Sacrum confummat, absque

implicité intendit fufcipere Ordines , hoc enini»

3pífum vult Pra

latus pracipiens & mittens illum:

ulla nova elicita intentione, imó diftra&us mente,

nec advertens quidem , adhuc dicitur habere inten-

erfi erga Ordinem fufcipiendum nullum alium ex-

preffum voluntatis actum eliceret, — Non fpernen-

tionem virtualem, quia intentio actualis priüs habi-

[

ta vera caufa fuit totius concatenationis omnium

da eít hæf ejïplicatioQ

iflorum actuum, & mediante hàc concatenatione

II. ,.Qui»d'intentia 'uz'?tualis?

acduum intermediorum ad intentum p,rihcipalc

fcilicet Confecrationis: ordinatorum , etiam. cauía.»

Y EC Cproprie , & ut diftinguitur ab habitua*

n

30f ;

; li, cum qua fübinde confunditur apud Do*

eft ipfius operis principalis intenti. Exemplum Ty«

to facilécapis : f1 capias etiam ,'in. quo reips con-

&ores, etiam D. Fhomam) eft illa, vi cujus antea

habitz realiter, & non revocátz, virtute feu energiá

fiftit hzc ipfa cofiexio vel concatenatio mediorum,

modo aliquid fit , quod aliàs nonfieret. — Exempli

felicior mé es.. 2, Alii cenfent applicationem po«

tentiarum externarum hominis, quz.ex vi prateri-

ratià. Accingis te ad Baptizandum , confecran-

dum, orandum Breviarium , elicis. intentionem

tz intentionis imperantis tale opus , maneant appli«

. catz ad operandum modo tempore priüs intento.

a&tualem : ( expreffam, vel implicitam ) rité obeun-

diea munera, & vi hujus intentionis pergens, pro-

Fa[quez. de Sacramentis de 138.c.6.2.78. Aliidis

fersilla verba : Ego te baptiz,o iu nomine Gc.. Hoc

cunt effe entitatem quandam à prima intentione.»

neceffarió relidiam in imaginatione; aut étiam in-

e[ff corpus menem.. Domine labiamea(yc. Te Deum

laudamns &c. nunc quidem a&ta ampliüs non in-

telle&u & voluntate, qua entitas modo vix perce«

tendis proferre illa verba , & proferre ad conficien-

