gligere, & mortaliter deliaquere , quia tam mo-

ïi

bitat, an integré dixerit, no3 aliquid omiferit , ni-

]

dicum pro nihilo reputatur.

[

9$. IV. Perinde eft ad culpam ; five notabilis pars

hil tenetur repetere, ut jam fuprà infinuatum ex

Navartoc. 13. de Orat. Sanchez cit. modo. Laym.

/

fuprà defignata omitatur in eadem Hora conti-

eit.c. g. . T. Ratio elt: quia pofito princi-

W

nue & confequenter , five difcrete per intetvalla.

Jui enimi per plures diverfas Horas , Pfalmum ,vel

pali fa&o in dubio prafumitur accefforium ex

communiter coatingentibus. , At veró ipfum fa-

paitem .aliquam . culpabiliter. omittit hinc inde,

&um principale in. dubio non prafumitur. Ex

qua partes hinc inde omiife timul fumpte adz-

quant materiam notabilef , v. g. unius Horz mi-

communi doclrina , in mqgcria de Confcientiao

robabili.

A

noris, vel amplius, utique pescabit mortaliter :

Ill Qui minifterio ad ipfum Chotum

fpe&ah-gä

quia licét fecundüm fe feorfim. fumptz non fint

, i

partes notabiles , fimul .tamen xaggregatæ notabi-

te occupatur , ut libros , luminaria , prunas , thus

lr

parando , thurificando , tollendo foiles organo-

Á

lem. divini Ofïic(ii partem conílituunt ,. omiffio

rum, pulfando campanas , Lectiones . Refpon-

N

,ex refpectu ad totum Officium expendi debet.

Excipiendi tamen illi , qui 1

n aliquo minifterio ad

foria, Antiphonas canendas pravidendo, ne aliàs

D

b

erret cum. confufione Chori &c. non tenetur 1e-

Chorum fpectante occupati funt , de quibus & aliis

[

mox $. fequenti. . Denique omittens diebus Ro-

petere ea, qua alii ipfo etiam non audiente canunt.

L

ationum , & S. Marci Lytanias majores , & die

Nam Chorus, cui iníervit , canit pro ipfo, ejdsque

fi

vicem füpplet. ^Zoletus Redríquez, , & commu-

U

animarum Officium defünctorum, peccat morta-

nis cum Layman cit. c. $s. 7. Efcobar. cit. s.*

[

liter juxta communem & veriorem Sentenuam.

Suarez cit. Sanchez l. 7. Confil. 7Moral. dna£. 27-

Dianap. 2. tr. 12. refol. 12. Navarrus quóque 4e

Wi

Orat. c. 22. licét moneat omiffa plufcula fupplen-

'Tannetus tosm. 1. d. F. q. X.2t0.147. — lambur.

Áic;

cit. ntm. 14. Contra Graffc , Molve[fimn , Homo

da effe, non tamen audet obligare fub peccato.

bonum ,

Macignum apud Dianam cit. Tratt. 12.

Sanchez quóque cit. dub. 1 s. etfi folus hoc reftrir-

lfer

gat ad cafum , quo ifla non potuerunt pravenire;

réfül. 43. . Quorum opinioni: ipfe concedit pro-

J

babilitatem , & non audet negare Tamburinus cir.

addit tamen etiam ibidem ». 3. exíi Pfalmus intee

i

& Gobat z. 625.

Et refpectu Lytaniarum vera

ger recitetur , dum quis tuffit , excreat, aut aliqui

ub

?

neceffarium alteri dicit , haud tamen quidquam e

eft, quando non inflituitur proceffio, — Suarez eit.

V

unm

Nam dicitur in Rubrica.

Qui non interfuerint

f« neceflarió repetendum ; quia etiam pro tali ne-

At certé 1ee

Tf

Proce[[ioni , dicant Lytanias privatim. Addit Ga-

ceffitate occupato , Chorus fupplet.

vantus i& Rubric. Breviarii fetl. 6. €. 16.

s.

petere tenetur omiffa , qui confeffiones interim au-

UR ]

dit,

UT

H |

*

P

£,

6' 'Z';/i UT

j

:E..';?

;

(

a60r75*

.

N

j

»

| 77':1(53e Atppend, de Har;.f Cgm.» Ca p.l 1 Ssél. l]. Qm ziwfäg;*'*ifd.g

t

Y

ia

.*dit;iï& enimi non eft fervire Officio pübli&o. At | mortaliter di!iquififc c"czäiï;';ndtxg. eil

*

Quiá notab 4—

]

mei faltem excufandus tunc, dum unus duntaxat

.eni Officii partemiormifit , prouteuam adverut

altérve Pfilmus decantatur , & attendit i

d

píe quan-

Leflas ; 2.0.37. d 61 10.8. $ 6. aC p: oinde Hioras

- tum potefl; ait Gobat ezr. ». 706; fine.

li malé blateratas repetere renebiturz-

559 1V: Qua folo organo vcl alio initrumento muz

. 1l. Eadémque ratio eil de €o; qui cum focio rez

lfs

.. fico fine voce humana perfonant ; feu potius quan-

citans ; Officium ,. nonduih abíoluto iocii veríu

do loco Antiphonarum, Antiphonz, verfus, Hym-

re : fr ehim

z

inum prapoperat notabiliter áncipe

li

norum, Canticorum &c. folàmi pulfatur organum

per notabilem Officii partem ; non hine notabili

3

e

*

B-

vel aliud intrumentum muficum ; debent à fingu--

-Officii diminutione ita faciat, graviter peccabit

$

— lis fubmiffa voce recitando füppleri : quiá fola ot«

t

fic enim recitationem focii totam non. percipien-

gani pulíatio non eft oratio , nec attendendo ad or-

do non facit füam : alioquin liceret focio, vel Cho-

a

1

N

r M

' ganum , attendis orationi:

Ita communis DD;

ró cantante unum verfum , fimul recitare aiterum ;

lat

Navarrus , Suarez, , Layman; Bonacina , Caffros

& Íic preceptum Ecclefix, notabiliter. eludere:

m

Palaus, Efcobar, Tambsürinus loc; citat apud Go

Communis DD. 24zorins ; Tolezes ,. Fillutius ,

bïigsti&z

- bat ». 704. aperté tàmen repugnante Sancliez ezr;

&ósque citans Bonacina Difp. 1. de. Horis Canogie

erum t

| d g. c. 2: dub 16. nec improbabiliter : fiquidem

&is 4 3 prop. 2. S. 3. 4«5.4.. Atinquis. Ego qui-

4. Ifi

!

"Ecclefia' illum fonum organorum àccipit loco vo-

dem mea rité pronuntio : at focius meus ita pra-

dyusi

- eum ad cultum & laudem DEI.

Unde poft ip:

cipitat ; deblaterat &c. & tamen debeo cum ipfo

m it

fum Navarrum , Sotum, alios idem Sanchez z/;-

recitare; quippe Domino Pralato meo ? Cafum

ii d

us ls?

"dem tradit , Oiganædum non obligäri ad repeten-

proponit Navarrus Manual c. 25. z. 99. — Et re-

da, quz ipfe pulfavit; : Videctiam Bufenbaum /.4.

Ipondet, debuiffe quidem Dominum juvare , cüm

£.2.4. 3. Quin infuper aliqui apud. Pellizarium

detrectare non potuerit ; at cum propofito denuó

tl

AManial. Regul.to. 1. tra&l. p e. $:2 42, & Tam-

recitandi bené: Quodtamen intelligendum de no-

vl

- bur, eit. noón improbantem probabile ^ cenfent;

tabiliter ita errante in una Hora : non itemfi in (in-

s

-. quosvis Clericos vel Religiofos ; quando. Mulici.

gulis Horis pauci tantüm v. g. fex, octo, decem ta-

i

. integram Horam ; Vefperas v. g. folemniter can-

les errores contingerent; juxta tnox dicenda IV. /97A

Atl

tant, fatisfacere; fi folüm Religiosé affiftant , & at-

Ípecialia, quoad recitantem cum focio, mox habe-

iaj

tendant : imó etiam , fi folà externá devotione &

bis $. fequenti.

, imót

attentione; iton notabiliter fabulando , legendo a-

III.. Certe tamen raró Ftal:i:-mod-qþf'cccäbïä mor-192

.L no

lia &c. étfi interné non attendant : fed hoc potle-

taliter. Quiararó voluntarié & culpabiliter. ita fa-

jlb mj

Tiüsprobare non poffum ; & cum Gobat ». 705.

cies per notabilem partem fufficientem ad mor-

x lolun

probo 'praxim contrariat ominium bonorum:

I-

tale:. Et Leffius cir, non damnat de mortali , nifi

OTIJCUI:'*

" ]ud certum, fi folüm Antiphora; vetíus, Cánti-

quando exceffus eft enormis , ut inexeinplo allato.

Vinudunt

€um, Magnificat muficaliter cantetur ; fatisfacere

Deinde folummodó ultimas.fyllabas , abfcindere

u lt

prefentes folüm attendendo , eó quód Mufica»

Verborum ; ita ut fenfus notabiliter non corrum-

j yit

tunc invicem prafentium füppleat, & velut folem-

patur , non excedere culpam, venialem , omnes fe-

nizet: Sedtu, fifà

o

pis , zmolwe charifgiatao

16 fatentur.. Addunt infuper Bonacina d.1.de þHarirA

d

*-

o ie

—mcliora:

——

"

Canon. q. 5.p. 2« $. Y- GL ex co. Diana p. 4. tr. 12

(umit 1

r Tb

Ümnia

féfol. 2 6. non peccaré moxtaliter eum , qui codem

', Conm)"

diflincte pranuntimafm :

did; in ingulis Horis deglbtiendo , truncando &c.

Din tegritatem divini Officii etiam fpc&ät;

paucos verfus mutilat ; eilo illi fimul fumpti effi-

w

100 A

. quód recitari debeat diflin&te exprimendo

cerent' botabilem quantitatem , non tamen enor-

u

fingula verba & fyllabas intelligibiliter moraliter ;

mem, nifi hzc quantitzs fitin una Hor. — Appro-

'luliö mg?ü

fine fyncope & mutilationé verborum; uti gravi-

bátque Gobat s.618. ita fübfcribens. Profeció mae

ter precipiunt. SS. Canones. Clegiest, f&pe cit. c;

Hlatzo efl vitium tam genevale , gartim a naitra j

Dolentes. Concil; Bafileenfe $. qualiter Hora: ubi

id;nöü; La

partivi ab babitu bic (j nuxc in orr gib li * partim

n()n [EW*A

graviter monentur Clerici; ut Horas perífolvant ;

qwhdaque äpotü 'i/inl-, etiam »ecelfario (: s:a;'(;;:ic'r':aþ»

mdicmfw.

»0n in gutture velipter dentes

Jen deglmimda anut

to t infmitis (érnpnlis páóndevei uv vis f ajfevev tur

^

fmtopándo atliones & verba ,

á

]

" 1?[0 t?

;'

ftd reverenter ver.

ex hts conflari materiam fe ficientem. 4d

aibuls

ES

bis diflintlis, fiye fili,

Bive fociati , cum aliis, Offi-

erimencum tamen Rodriquez n $umma c. 13

3

.

fb;&(

)bits [

eium diurnum , nothurnumque perpwm.-; uare

2. rellà moneat, oportere in vebus moralibus ia laz

n

u

Qui per magnam Officii partém ità tfanscurrunt-

qui, ut non detnr i.

vareffus j« 7'uupu?i.r.' Sic Gobàr fa

j

- Íyncopando, mutilando

u

a

; truncando , glutiendo

pie'ntexj.

F.

0iv

fyllabas, verba, verfüs medios voluntarie & culpa:

; J

IV. Dixi c;fam fuprä : vafuhtdii; & n 'Liäüfv'ff':*"-*ï" 103

biliter ; poffe peccare mortliter ;; monent DD;

$1 enim incuipabilitcr &invotuntárie 1

ass d-

/cm

jl yi

tommuniter. Suarez c; 13. z. 110. Laymanm. cir.

ve ex naturálibalbutie/five ex habitu & ivxtiö.ïiï'ï?ï*i*ï

6.5.5.8. Matchant. cir. alii paffim. Ex. g. Sacerdos

Pwmus [

atquifi*tö, quod emendari nequeat ; ;'"1[11!3;'5;1 i*iïä

Jl

..ita Pfalmos transcurrit , ut folüm proferat ihitia

cülpam timendam ,. re&e pronuntiaüt f--(f];?fff 59'

lat M

i

verfüum & finein, intermedia deglutiendo, fi ita per

Layman l. cc;. Quod fi tamen vitium ii

iud tantum

:

T

N

n

- totum feré Officium, aut notabilem valde partem

fit; ut tollat integritatem fubftantialemOffcri,

il

faciat fic; üt magna & quándóque vix media pars

pronuntiat Gobat z. 622

fb finesi, adetle«

Dugas-

e

A

e

Ciu

ï

fzervfimm'vel* bonorum bené exprefíafit ; omnino

r

tionem morralem émendaudi jüin. def

i5

hi-

1

*

Vends

-

-

j

N

st

M

112 €Ima'f. Append.de Horis Gan.äap. 1l, Se&l,11], Qu intepritas farvanda in Horis,-

j

cio: quin neque il

lum , qui pet. fe folum. recitàt |

T

ve naturalem, fiveacquifitum culpabiliter, utpoté ,

omnes Pfalmos Officii

9. Lectionum , & poilea

quia quis liberé confuevit ita depropetare ; & de-

P

blaterare celetrime Officium ,

ut affüeverit (z-

ab alio ad hoc evocato au

dit g. Létiones: fedcon-.

Ms

bilibs cenfec Pelliza-

piffimé tranfilire, deglutire integta

sfyllabas & ver-

tra, talem fatisfacere proba

d

tub morcali ob-

ríius apud eundem, Cer

tiüs non fatisfieret , f; dua

il

ba : quia quivis adítrictus Breviatio,

recitaffent omnes Pfalmos ;

& poflea à rertio, au-

ligatur ad procurandumi ej

us integtitatem fuübítan-

:

Á

(

dirent LeQtiones : quía hoc cffet recitara per tfes

tialem fuprà definitam.

Et quia hec emendatio

E

Seclefim, Diana ibi-

Ni

non videtur aliter poífe fieri , nifi deinceps per

Choros contra ordinationerm.

itatem ac fingulari-

LT

lenram pronuntiationem fingulorum , hac omni-

dem. Ego in tantis rebus novi

1'.69Xs o

$

Mil

nb adhibenda eft etiam cum difficultate , étiam

tatem non probo, ait metitoó Gobat 2

^

H

.

d

fi

ta etiam

Sententia pro

babili ; à

d

l

! re- 136 ,

longé majori ab habituato propriá culpà, quàm à

TIl. Suppo

i

naturáliter defeCtuofo. . ao eff : quia generalitet

&itationem H

órarum non requiri attentionem in-

D!

loquendo tenemür ftrictiori juretollere cáufas ma-

ternam , certum tamen videtur eum , quiin Cho- .

to , velcum focio recitat ;

& ad partem alteram -

loràmà nobis liberé pofitas , quàm pofitas à nata-

dit-, non fatisfacere

E

r3, 3cafu, velaliundé j ut patet exernplo unius ti-

Chori vel focii minime atten

fed mortaliter delinquere cum obligatione repeti

tionis igniti tuà culpá illapfi in horreum tui yicini ,

i

& altetius illué pet àéra ex aliena domo ardente

tionis, Excommuni Tamburin eed. cap. f- S.4..

/

omodotenetut ——

proje&ti. At, quid fi hac ratione oporteret te ime

». 9. Ratio eft: quia quilibetaliqu

recitare totum Officium divinum :

atque adeó eá-

pendere integram horam recitando Matutino cum

tenus.conceffüm e(t Officium in Choro ; velcum.

Laudibus , cüm alii communiter facilé abfolvant

Íocio recitare , quatenus tu tuam partem vr'cc.i

horz dimidio ?. Si tanta lenitudo fit neceffaria ad

do concurras ,

ponendam integritatem fubftantialem Officii , eam

tans , adalteram partem aliquo mo

eámquetuam facia

s : atqui qui ad partcmïaltcrius

idi

neceffarib adhibebis, prafertim culpabiliter defe-

nullo modo*adi

&uofüs, nec enim videtur haec moleftia effe ità

Chori vel focii rinime attendit ,

nec eam fuam facit, nóne«

notabilis ; ut eximat à lege perfolvendi Horàs in-

eam partem concurrit,

tiam interiüe

:

nim exteriüs vel ore,ut patet; non e

tegré , ait Gobat /^idem nam.623. Secüs dicen-

dum; fi vitium hoé nontollit integritàtem fubftan-

velcorde, üt fapponitur : ergó perinde eft morae

liter, ác fi alteram partem omitteret ; adeoque mor-

tialem , fub mortali requifitam , tunc enim folóm

Neéc valet dicere , te alteram pat-

erit obligátio füb venialiemendandi, Vide 'omninö

taliter peccaret.

:2

tem facere tibi communem per fola

m affiftenti-

Gongt airs

i

$, 1V.

am, quam in Choro vel cum Socioretines, ideó-

M

*

quemadmodüm in illa oppofita

: 4[»

que fatisfacere

[

dub pronuntiantem (acium , "uel Chorum

Sententia probabilit

er fideles fatisfaciunt folà reli«

^

terum at:md.mdlaf

eiosá affiftentià ad Sacrum externà

, etfi interius

EU

i

nonattendant. Eft enim adhuc difparitas : quiad:

|

104 L Fficium diviaum, etiam privatitil li&itä &

n

Jaudabiliter recitatur cum focio alternis

fideles non jubentur dicere vel a&tivé concurrete.

U

ad Sacram, fed affiflere vela

udire tantim 5 v aue

verüibus, Le&tionibus tamen vel alternatim , vel

divinum totum , idcó-.

Q

ominibus ab uno recitandis. Cotnmuni(lima. Na-

tem jube

tisdicere Officium

concuttere ad . alteram partent

l

varrus Io. de orat. ». 16. Sylvefter , aliisque czt. c.

que aliquo modo

Layman. eit.c. f.. addens, eum modum orandi ef-

Chori vel focii , fo

13 affiftentia nullo modo con-

curtis.

Poffet tàmen dici , te faus concuttere ;

K

fc & commodiorem , & meliorem per fe loquen-

do: quia conformis primariz inltitutioni divini

alteram partem tuam face

te faltem audiendo; quþ

[

liquo modo attendit : 1

Ái

Officiiin Choro ab alternis cantandi. Quin etiam-

omnis, qui audit, etiam a

'deóque contrariam opinion

em non carere omni.

(iexvoto vel poenitentía injuncta tencaris recitare

Vide Carmud

Rofarium , Pfalmos peenitentiales, Cfficium de-

robabilitatefatetur Tambur. cit.

fllnqu

"Theologiam fundamentalem n.

197.diftinguentem.

functorum, non delinques, fed fatisfacis affümen-

Prius*fuæcit,aï-

hg [

do focium & orándo àlternatimn. Ex communi DD.

inter audiente;n G aufcultaztcm.

terum non requiritur,

4

lii

ddeorius , Bonacina , Bonarius , eósque citàns

o-t97

"Tambur. l. 3. Dec.c. 15.$.6. . . Gobat. s 694.

]V. Quodi

icontra tu atten

das, quantüm m

d

d alterum Chorum vel focium, etfi

contra Cáftro-Pal. quia fufficit conformitas otandi

taliter potes ,. a

ff

cum Ecdefia.

alter minimé atten

dat , nec habeat intentionem 0-

Il e

fecundüm

10f l. Poterunt quátuor vel fex tecum oráre, non

randi, nec ipfe te audiat, adhuc fatisfacis

lsfimp

conltituendo nifi duos Choros , -& alternis verfi-

omses.. Quia hocmodotu praftas id , q

uod po-

ler

bus Pfalmorum, Fiymhorum , non alternis irite-

tes * atque per debitam recitationem tuz pàártis, &

atteritionem debitam ad recitationem qualemcun-

Qu

gris Pfalmis No&urnis , minüs adhuc tertiatim tri-

tecitationem tamen tIbl

büs ( minüs pluribus) fingulos verficulos recitan-

quealterius partis , ejus

k

!apu

debité communem facis. . Quin etiam ,

fiob fo-

tibus. Quia obligaris recitare Officium more Ec-

(

clefiaftizo, id eft, totum ab omnibus , vel in Choro

cii vel alterius Chori defe&tum, vel ob ftrepitums

"ls

vel ob tuam di(tractionern non. mortaliter 1

»alams

alternatim. Diana p.9. trat!. 7. refol. 38.. "ambur.

, te ada

þ"dtus

eit.l. 2. Decal. c. $. 6.4. 9. 23.. Addens non fa-

&liqua ah altera patte prolata non percepiti

i

pefére 5

P

tisfacere etiam illum , qui mediam partem Matu-

huc fatisfacere, nec opus effe quidquam re

l j

tini v. g. recitat ipfe , alteram mediam audit àfo-

etamí diftributiones in Choro recäp;'ïiä LP(;,JA'*

i

Jb:

!

x

EN

*

.

[

j fra& Jpþmä de Horis Cän. Cap 1l. $l lHl que int

egt;z*td: /?de?aih Hosis, 1i3

Q i

lios docent Bonartius apud Gobat »sm. 692. &

fuo muneri , quantdm fibi in Choro injunctum eft

Vr

Tamburinus cir. S. »s»m. 12. quia alioquin nimis

praílari ab Ecclefia, non deficit; . At quid dicen«

!d

multi orirentur fcrupuli ,ad quos temovendos ha«

dum de dormitante involuntarie jut fi Beneficiatus

x Pl

bemus privilegium. — Quin imó Tamburinus fic

ETA

in Chororité affiftens; violenter à fomno impetas

(cribit :« Síne befitatione pronuntio te fatisfacere ,Ji

tur; & ipfe tamen, quantumvis cornátus refiftere

f

attendas,quantum. moraliter vales licót propter fos

evincere non valeat , fed eo oppreffus ad alium.

QREU

6ii vel alteriusChori defetlum uilul ex iis percipias:

Chorum attendere,; & íuà fzpe recitare notn va«

lii

ANatio £l : quía bot modotu preflas id , quodpotes ,

leat? x Talis (an& tenebitur ad privatam recita-

cingl

fec per te fLat,quin audias,atque per debitam recín

tionem H'oramm » quia fic cïo;*mitails Dfücium

g

: d

tationem tua partis G attentionem ad alterá pare

humano modo non perfolvit : adhuc tamen lucra:

b d

d'emsejus orattonem vel recitationem [atis tibí coma

ti diflributiones , probabile eft : ad has enim lus

od

muvem facit. — Sic Tambutinus; &ibidem ». 13.

crandas fuffieit affiftentia ; quam finefua. *cgilpgz po*

quiti "

infert etiam fardaflrum (atisfácere ; etfi nihil per-

teft quis afferre.

Certé omnes. concedunt. diftri-

m d

&ipiat , dummodó quantüm poteft, attendat : at

butiones acquiri à legitime impedito, v. g. infirmo,

lsl

non fatisfacere omnino fürdum, talis quippe mo«

qui Choro omnino non intereft: ergo multó ma-

Ontrqy

Taliter non cenfetur intereffe recitationi feu locutio«

gis ab affiflente Choro ; fed pertinaci. fomrio, qui

4 b 5

Ai aliorum , neque eam fibi communem facere , Sié

ioraliter evinci non poteft, ut meritó infirmitat&

dotenel

ambarinus , tefetente,

, & nonreprobante Gobat

comparari poffit ; impeditus officium füum perfes

x at

€it, Ego hicnihil definite àu(im, .

&e præifcäxe nen poteft , quantumvis conetur:

, W

d'vócem

.

at A

Specialia quoa

j C quis folus vecitai

TO

LQ*?(MJ -vögäm' vel ca);tür;z 052?(4!30»2 H]szz'sf'd*

Officitim divinam.

citndo, [pécialia áubad (*nonicos.

tim d

Icét éx antiquis Cánonibus fatis conítetCa«

Mprimis quamdo folus recitas, noi obliga- E 19*

"h]

Tit. ï

]l i

-4 nohicos ron centántés in Choro privari

ristám alté loqui , ut citcumftantes pollint

ht,

. diftri

butionibus; feu prefentiir , ut Vocant , confües

teaudire.. Quiaid mullà le& pracipit, üt contrà

dam n

. tüdo tainen iüotorià f

dtisjus, modó pié intér-

ioan. Medinam, Valentiam hàbet communis DDz

j t

— fi — Cujusmodi fant

omnesffeté CánoniciCathe-:

cum Suáre.ci7.c.7. Attamen probabiliüs debe

kogt

éralesin Germánia ; quibus ex coniuetudine no-

ita alté proférre verba,üt poffis ipfe ea audire;fi nori

lretam]

toria vel privilegi

:

'conceditur folütm intereffe , &

impediat ttia fürditas , vel tumultus & fttepitus a«

afillen

affilleré Choro fo

lenniter ; alis Clericis vicariis

liorum. | Ita cum roultis Suarez ibidem z. 6. attae

ss i

men fufficere , ut quocunqüe iminimo forio feü yoz

.. C imà feré fcularibus cantátoribus.). totum. Ofz

cé, absque fyllabarüni confufione verbà dillindté

h OPPDQ.

. — ficium petfolventibus ,. iis folürn religiosé atténe

déntibus , üt obférvat Laymah fepé eir, c. .. Alii

pronunties; &i

i

2

ireverà on poffit exhibéti lex rea

» i

quirens d

f i

autemi Canonici beneficiàti in Chofo àd cáhtan:

ariorem pronürtiationefn ; fatis

probas

j u

- durn ad(tridti , ut í

biliter dócent Azorius p. 3. /; 16.c; 1.

in plerisqüe Ecelefiis collegiatis j*

4: 4 Làys

g

icét fatisfac'ánt praece

ptó recitandi Horas, & lu-

már. €. y. ». 6. Täüllfr hic d. Y. n urr

IjO. lteni

crentüir fru2us füi Beneficii ;

Caramiüel , "Baffeus;Baldellus àpud D

); U

Officium.

Qui dántür propter

láridffi p. 104

m

Y

quomodoeunque dictuii ; hon áutem

trát. Y1. refol. 53.. Ego tamen cum Gobat ;

fütisfaciunt

ut

n

iofes

nj

Choti amitt

fervitio Ecelefi ; & diftrib

690. fine, nollem absque néceffitit& hané opihióz

mo j

u

uht , fifüáni partetn ol

üm fübmifsé

nem féqui;utpoté qua iinüs facit ad levotiontni:

^

récitent, üt ab altéró Choro au

Deniq;fiye folus orés,five cürn focio , aut in Chos

onite

diti non poffint: &

Jlend())

[]

Quidem ante Judicis fententia

ni ;

quia eàs nüriquám

ro,debes fion folà inenté , féd etiafm voce effersa ils

faciunt fuas. Tambur. eir; 5,

la , qu£ in Breviario jubéntut fecrero dici : ut conz

stl

if. Ratioeft: quia.

crte o

liotum Oificium e(t,

toníolüm recitàre quonmiodo-

tta Navart. rátümi;oppofitum non éffe improbabiz

&ünque Officiuii ;

!

dt

C

edpüblicé & folenniter, tàn-

le , ex commuhi docet Sànchez cjf. 1.7. c. 3. dub 83

quam publiéum Eccleíis: cultüm .

; àdeóqüe altà

teflansomnnés itafentire. — Ratio eft : qüia i Cons

üinguï?ïf

Voce: idcóque talis nont

cilio Bafileenfi fe/f. 2 r. $: a. àbfolüte decernitura

" of

àcit id; propter quod di-

* ftributiones illz daütür,

Miniis fatisfaciet Officio

ut Hor& dicantur soni» $urtre el intra desiess

. Ecdefiz & dittributiones

I

gantufi

ucrábitür; qui Officium

eigo multb minüs folà menté. — Qucd tamen ín-

privatim domi recitans &

in Choro oriniiio nihil

télligendum eft ; feclufo privilegio ; quale dacum

R

ouum,

.. Gicit, etfi àd omaià áccürat

ventio"

iffime attendat : quia ia-

eft Minoribus fub Leone X; dé quo hie opportus

tié Oecurtit

u

lis finipliciter

no& dicit Officiumi ia Choro : ficu£

;ClS,

& àlter füb

tX

d

ld,qu

mifsé ofáns rion dicitut recitare in Chos

Dubiüm f

ti

ü

làré:

to feu chor

aliter ; étgo & hic

nihilacquitit, ne para

u pl!

tem quidem ; üt €ontra $s

Quantüm waleab Privilegium à Letiit X. dés

ualB

li

iuto Fratribus w Minoribis ,ut poffint Hóray .

TU

x

*

apud Tambur. cif;

afez; inonet Cu]lr'a-P;,

um

16j

Il.

in entaliter pévfolüeve.

hi

Cariofiicus talis debito miodo

füam pàrteri

Érba petitiohis & conceffiónis àpüd Ro-

ixk

l 5

fédtaüs vel

À

Cáritáüs; fed a

425

d aliam partem nonat:

iv. V

u

qu

ll

VO

lüntarié di(tra&

driquez i» Bullario Rdgulüïïüü iïfït?'ïx'bï.

"r Fy'

tenderis; fed

Z

us , confabuláns ;

$ Vocis oYachla Leonis X. hiecfunt: Place

San*

Jl

dorrüitans ; péccat fané contra virtüte

j

[

c[?"l í

J Religio-

Bitari veflre , ib ue. Fratres tmuthb[e ivi pe.

L

p

H

p

sis;ut pattem omiffam repetere teneat

ur privatim.

Officio diviso ,aut alitt [nt fa]Hdini, guod. du

:

»

1f

JCW

f

Probabiliter càmer od amittit diftrib

ütiones ; quid

fï

L Pans L p& 5363;&&;

erdimarisjabeniit dic fcciätfö: : [xb flentió , táin i

-

.

*

*

:

At

-

Cup. ll SiAL TL Qu as fem»äg:azn Hod

f

1*!—4 dra&l, Appeud, De Horis Can.

Htà d fhvius Breuiarió 'o g, Románo , [etifatint di-

[

HoriiCanonicis , quam etiam in Miffaynón tenéad- — u

-cendo Offiéium peculiarts. Ecclefía , vuel Ordims y-

E

&ur prdfevre vocaliter. fed (atisacinnt dicendo raen-

v. $. Benediclini, Dominicani dboc. n n ad id tés,

faliter,aut legendo intra [e per librum $ quia aliqui

eatuf y /i*'fian'babut Romanhtità t c» e£ontta. -

ig.i. n Clgiicuä

d» Reliüio[ns adftriclus Brev

[:

devotins fic dicunt , d* absque impedimnento & f4fí-

:iaifioï þfbp"rliïä';

dio aliorum i Et eodém modo po[fit facere, qui dicit

fui Ordiais peffit uti Remaiso ?

N

!

atio verbalis fut prácipué, ut

irg. d P qnaliéer lieat àli

quid addere Offició éani.

hi

Officium folus,cim proi

;

i16,U[que àd n, 121 Qs

liier peccet y qui fie cau[a mumi ;

D

ab aliis intelligatur. — Hac fuit poftalatio cum a-

7

.off

cium ia alind 4quale ; f;jq!,ln»gin; m 6"re'wflus'þ.-

lus fimul própo

fitis ; annuit Leo Papá : ita per fuas

Alteridi diei , veltemporis.

ü

eftanté Eminentiffimo Do-

121,601 4

las caufas liceat Officium fi£ (

utape jvl aliis fé aca.

litteras authenticas att

coinmodare is dicendis. Hori; ? U(queasdn. 1254 ——

Amino Laurentio Presbytero Cardiriali 5S. IV:. Cós

i25, Ufque ad n, 13i, Enssoerantur , Ó refolountur cafi

;

tonatorum die 1 f Aprilis Anno 15 16. Difficultas

vVaii dv notabiles -

hic eft & cónttoveríiá gravis circá illá verba : Et eos

ijt, Ufquead a. 14j. n , d d&

ndo liceát Heras iijäigsþolä

';".

here ; dicendo . g. Horas minores ante Ma utinii,

E m

dem modo pó[[fià faceveyqui dicit Officium per fe füe

!

lus annimitum debeant hac verba referri folüni

[ ;:5. zin, 4

V& » ( quando fit licità 5 velpeccaminoja quderrus

piioin Horis * ü(que ad 013 9;

ad prcedentiá,nimirum illa, que in otdinario ju-

149. Quó temp

bentur dici fecretó , üt Pater , e4ve; Credo , Gcalià

oré debedts at péffié dicá foi

can. U (que ad n. i48;

quadamian véro fint extendendá ad totum divinuni

t498 Quo loco . cfr

*

ä

Officium, àn fcilicet folus extrà Chórum poffit &o-

149. Quo fitui dicenda /int'Har;i.-

. tum Offiium divinum dicere mentaliter absque

ülla prongntiátione,feu expreffione ; vel formatio-

RESOLUTIO VI. SPECIALIS .

:

jié Verborum ? Et hoc polterius docent graves DD.

Efo

quo fecunäa gängr'alis fic exþ',— r;e mtsHa

nominatim poft Navarrum De orat. c. 19. s 88.

r recitanda, ritó quo ad fáymam genera

idemRodriquez. Q. R. te; T. q. 42« 4. 4: Cafaru-

leg; e fpecialem ab Ecclefia preferiptam i, ordmas

bius, Cordubá, Miránda: eófque citans Bruno

te,contínni [ingula , tempeHive , atque in eimcums.

Caffaing. De Privilegiis Regularium p..2s, fri 85

féantiis loci, fs & c. culum divinum dece,v;'tib:.lv.ris;

6.4. propof. y. Joan. Crucius , Sanctorius, Perficus ;

"Tamburinus apud Dianam cit; refol; 1. Et fuadet

]am explico particulat

Ü

gatio áddita in petitione : cz» prolátio vérbalis ft

Qw

pracips? , uit 4b alizsintelligatur: — Qu ràtio nor

thä j qtiädd f

ormánm gäheiäfdæf ,

tántüm de illis paucis, Parer, dvesCredo, fed dé to-

N

|praferiptam.

to Officio 3 folo récitando currit.

Et videa fic

Ervanda eft forma generali

$ BfäVïäir'ïf'.'ädïti'ä

1

i

pra&ticari ab aliquibus etiam piis & doctis ; ideó-

$

Pio V. & confirinati à Clemente VII. ( &35

| que damriaré non aufim ; nolini tamen aimulari

ïi

Urbáno VIII. novis Hymnis adornato) ab oni

Nam oppofitur, nimifuni conccffionemi iftanms

bus in Ecclefia latiià Breviario adíttictis ; exceptis

k

téferri folüm àd illa pauca in petitione fuprà ex-

qu-

&

Ecclefiiis ; feu Capitulis & Monalteriis ; quz à

reffa, cominiuniter dócentali ; & poftGarciam ;

centisannisfuerunt üfà alio; Sic enim exprefse

Q

& Pellizarium fusé Dianá cir. p 10. tra&d. 1. re-

i

ftátuit illà Bulla Pii V. confitmata à Clemente &

fil. 3. Iémque Cardinalisde Lugo Refponforam

Urbario octávis Breviario præfixa.'" At vero fe- .

moralium|. 3. dub. . fic refolvens :unde nec extra

ceffári de pracepto férvanda non eft forma Bres

Chofüäïi,ri privatá fecitatione deférvire poteft ni-

viarii Utbani VIII. quoad riovos Hymmos: nam.

fiadillapauca;. NNam extenfio facta illius concef-

ut ex ipfius Bulla patet;Breviatia antiquia Pii V.t

1j

fionis ad eos,qui extra Chorum privatimi récitant ;

ài

Clemcntis.VIII; p&fihitt'uxifür' ; quamdiu extant

non ampliavit materiani, fed perfonas ; & loca.

& folümlicet ; ác docet uti Breviario correcto àl

*

Mi

Cüm énim poftulatio effet ad illa fola , que in ordi-

Ü

Urbano:

C antiquá dé, novo ix'npri»m'li,,'g-:.;g,v,if'i'mgk

3

nario jubentur dici fcereio , fub Jilentios & poftea

füb excommunicatione prohibertur.

IJuare ime-.

Ti

fubdatur c*xt;nüo'ad tecitantes extra Chorumi illis

ritó Tambtrinus /; 2. Decal; .. y.7. 2. ícrupülumt,

/ ] u

verbis : &* eodemá modo poffit facéve, qui Aicit Offi-

ion injécitilli ; qui habens Breviarium novüum;

cidi þer',[?: foluis: debec orminino intelligi de eadem

tamen recitabat ex antiquo ; & quandoque Matd;æ

D

inatetid, ciréa quam petitd fuerat difpenfatio pro

T

tecitanubus in choro cum alus , ne fe invicem

num ex antiquo,reliquas Horás ex novo ; quod cet»

i& & ego fácio,quando iritetfüm Matutino in Clios

Qu

inipe'dire'nt : nor Video erpo ; quo fundamento

io :idémque Giné metu juffit efle illum , qui ex jüf*

!læ,

goffit conceffio illa àd totum Officium extendi, nec

íü confeflarii compulfus. bis de die diceré Bre-

Tlon

in eo fenfu videtur unquam fuiffeufü recepta. Ha-

viarium,fecit eandeti commixtionem i quiá üters

.....

Üicin

&enus Cardinalis Lugo , cui ego ácquieíco. — "Tu

que üfüs fuit legitimis Breviariis. Et Gobat». 6OT2

li

€ogita , quid agas:

te& refolvit, licitum fuiffe uti Breviatüis poft; &

Mi

SECTIO IV. .

&ontra prohibitionem Urbani VIIL itmpreffis i

dYe|

Gallia cum ántiquis Hyninis ? nam impreffio tàrs

*j

E

"ná, od alia *obkrfv'aigia' zn eti

tüm prohibita fuit ,non tàmer per. hoc prohibitus

l

éenferi debet irprefforum ufus. - Correstio, enidi

tandis Horis Cagonicisi

m"hn

S-UMMARIUM

jurium eft teftringenda , non aniplianda. ,

II

ülu.

. lL. Non ergo fatisfacit pracepto ; fed grav

ti2, Q;uzii utésdum Breviarió , an.adbut Antiqu uti lis

6683 ?

Xüy

-

& mortaliter peccat; qui adílrict

us Breviarios rééiz

T i

* (aret

—

p N

2

D

"À

Í

lj :

j d.

ïmfl APand de va »ïïmz Caþ l$. De forua ZQ*' ma?ïä Jäeäa?gïi Homy i1g

A Otdg,

taret Officium more peculíaris Ecclefiz , vel Ordi-

QUTTS

doceat cum ai-iisSuärcz, de Orat. l. 4. 6.23. 9. 6

Nünf.

$is, v.gr. Benedictini , Ciftercienfis , Dominica-

Et probabiliüs cenfent Herinx , bac d. 2. . a. ». t1-

ii ii

ni, Herbipolenfis, & — Omnes. Anetiam, f1 una

Minüs autem probabiliter docent IVavarzps , Ro-

Yel áltera vice tanthim? Omnino fic. T amburi-

u

vd-ri-g'. JBonartius &c. talem '.pcïfc dicere Matuti-

nuscir.».33. Ratio eft: quia PiusV. in Bulla pra-

num ex Romano, reliquas Horas ex proprio Bre-

tf

fixa Breviario expreísé edicit eum.,, qui fuz Eccle-

TTE

viario: hec enim mixtio & confufió efficeret

fie formam non cuftodit , precepto, non fatisfa-

plané aliam formulam , & fraudem faperet.: Quan-

TT

€&urum; atprecepto non fatisfacere, etiam , per

, do tamen tales Religiofi & beneficiau Clerici ver-

titdt t

vnum diem, materia gravis eft: ergo &c. etli pro

nf g

una

fantur extra Monaíterium vel Dizcefin, v. g. in

*

velaltera vice excufaret Diana p. 2. £z. 1 2. ve-

ftudüs, fecure fe accomodabunt loco. "Suarez cir.

lais

fel. 3.. Infuper Rodriquez nofter Q.

Qu R.

€.23.

Tandem certum eft, Beneficiatos debere

It Mi

30. 1. 7. 42 4. 8. & Miranda Man. Prafa

t. . 97.

4. 33.'docent, FF. Minores ex

legere ex Breviario füuze Ecclefiz, inqua habent be«

iifa m

Regula obligatos

neficium , quamdiu habitant intra Disicefin. .Sua-

ad Officium Romanum, extra C

onventu exiftentes

tez ibidem: ficut G Monachus in perpetuum Prae»

&pud alios Religiofos peculiari Breviario utentes ,

fectus Ecclefiz fzculari : Mirand. Aawsal; 4 71*

potle ex eorü Breviario Horas perfolvere ex concef-

*.13. Clerici autem tion beneficiati, nee adícri-

Tione Innocentii IV. eámq; conceffioné non efíe re-

p alicui Ecclefis, tenentur utique at Breviario

Vocatá per Bullam PiiV. Eámqi Sententiam in praxi

vel Romano, Leff. cir. c. 2/7. ». 7 g. velfüs Dizce-

MC

ecurá exiftimat Dian. p. j- zr. 2.Tefol. 1 35.Etfaltem

fis. Suarez eir. Bonartius, alii : vel poffünt üti quo-

€o cafu admittit Baffzus «. Here ( anonice 11.». 2«

|&unq

u

4

pr;l"[xz:þl'id ]

e approbatio, |Navarrus Man. c. 2$. s. 107.

'€ 3. quando Frater mitror careret Breviario Ro-

f

Omnia probabiliter. fed pritmum tutiffimum.

if tlf

anano.

Quin univerfim : f 'quis adftri&tus Bre-

g. (diti

|. ' 1V. Servandaeft forma BreviariiRomani etiamrye

Viario certo, Romano v-'g. caret illo., teneti pen-

ántegraliter, adeo , ut nihil liteat addere vel deme-

TU

Tuin períolvere 'ex quocunque alio approbato., do«

re. Nam Pius V. in Bulla illa diftri&ié prohibec

| d«eanbu:.ï

&ent Lezana, Pellizavims, Crncius, 'eósq; citans.L:e-

utrumque. — Dedemptione vel diminatione per fe

anderie difb. 3. 4. 21. pro «erto habens. — Eó

clarum eft , & patet ex diclis preced. fe&i. — Addi-

quod, fi non poteftfervari lex., ficut 'debet, debeat

tionem illam tantüm graviter prohibet Pentifex ,

Áervari,, ficut poteft. — Sed bene i

mpugn;t'*Go'*bät».

. 15 EJW

«.603. "Quia Pius V. in Bullaee

xprefse dicit: ne-

quà aliquid adderetur Officio tanquam pars Offi-

cirdivini,'eoanimo, ut in perperuum duret,, atque

