3minem ex tis, quibus hoc dic

endi, pfallendique

'onus impofitum eft, nifi

animo mutandi ritum , quod-fub excommunica-

í di

H

ibác folà formá poffefatis--

tione quávis authoritáte fieri prohibet Pij Bul'.:

el (&;»

facere, ad quid ergo fit

anulà? Si tamen verfareris

þ 'bivi.gat'io utendi alià for-

adeóque eo:modo & modicum quid addere 'Offi-

) À a

per imajorem anni ppar-

T

xem in Urbe, vel

€io divino mortale fore ob Ufürpatam fibi jurisdi-

Monaflerio aliquo

»in quo vige-

tionem & inobedientiam: erga Ecdefiam , recte

g

retufuslegitimus alterius Breviarii,

proprio carens,

cenfent DD. communiter. Swarez. ciz. Caflro Pa-

us

obligareris uti illo alio propterconi

munem doctri-

ml

j

Taus , Tamburinus, aliis fed hoc raró pradfümitat

lu

laresloci,

mam de obligatione generali fervandi legesparticu-

L

:

*ontingere in privata recitatione. .Alio modo ex

1 wö

in quo habitaturus es per majorem anni

komäg

pat

privata libera devotione aliquid addere Breviario

tm. Quia tamen hzc obligaiio negatur à

(v.g. poft fingulos Pfalmos , Nournos, Horas»

fninos

t

multis refpectu viatorum., aliorimque

peregtino-

4

Certas orationes myflerüs refpondentes ,' pravfer-

ii pv

xum breviüs majori parte ann

i commorantium ali-

idiu 6X*

&ubi, ideo etiam probabilite

r cenfebis te inumu-

um Paffionis Chrifti , omni culpá vacare /meritó

cenfet cornunis DD. cum eodem Suarez cie. e. 2 3«

£ortec

nem à peecato mortali , fi exi

flens uno alteróve die

fo ho

t laudem etiam mereberis , fi exemplo S. Fra-

gquii

inCäntl;fufla V.g. abftineas pen

ario,utpote ca-

1

m

tens tào Breviario, ait Gobat ci;.

98. 6O4.

cifi Xaveri'fingulis Horis pramitts Hy

u

j?

]

N

Bu

d

Veni Creator &c.

Cixterüm idiomate làtino i5

pf

qu

Es

"

4

: Centrà vero Religiofum,

vel Clericumad-

Ecclefia latina tolvendum effe Officium divinom

"firi

m Breviario proprio fui-

yii ao

Ordinis vel Eccle-

exfe conilat. Satisfaceret tamen etiam ïliiuguv QT.

u M

/j

fig patticularis

peccaturum, fi in privata

xecitauone Horarüm u

cá vel Habraicá legens; quia adhuc impleret prae-

01 qw

tatur Breviario Romano,

!

iquia tuac ;"conafo'rm'em

Íe reddit Eccle(e Roma-

ceptum quoad fübltantiam: & ille due lingu&

lU'lO i

Graca & Hizbraica cum latina admittuntur in Sa«

ij

nz , qu& eft Mater

omnium Ecclefiarum , ídque

cris ab Ecclefia latina'Romana. — 1ta cum aliis Bo-

hqulf

fite

mon difplicete Pont

; d

ifici meritó prefumendum,

i

nacina de 4orss d. 3. 9- 3« P. T. nuprs. Y $. Efcobar

n

docentSa v. HoreTe

ÍGius 1. 3.

l7

qllï

- Sanchez 4. 7. ('2wfil..

de ufl.c. 3. . 74.

tratl. $. Exum. 6. num. Jo. REt fusé Tambuorinus

en

moral. c.

2- dub. 3 3. Portellus

T. 3. IDecoc. y. $. 2. num. 1. meritó tamen limie

V. Hors. Diana p. 2.-tr.

4riis

p

una ve] altera vice conc

12.refel. 10. & faltem pro

tans, fi caufa'aliqua rationabilis fübát; v. g. addif-

f

edit "Tumburinus c. $.$. 2.

j

$».33. — Etin Bulla exp

cendg & exercenda talis lingus ; alioquim te»

n

sf

refsé loquiturde Choro: &

peccaturum ob ritum Ecclefie non fervatum, ve-

infuper de iis dicit Piu

É

s Pontife

X: Qnibu: dnvete-

J

jl

Farumilnd ju pfallen

di

&& cenfet Herinx eit- e. 2 3. 2. wnm. Y6.

Linguáa

iO.

feum Officiwm von adimi-

autem vulgari licere , negant Efcobar & "'amiburin.

ff

: quibus verbis illos

f

Ordines & Ecclefias ab

cit. atob fimilém rationabilem €aufam conced

:

hacnovalege eximit,

quafi privilegio : at privile-

Herinxsbid. Sed de hoc fatis,

æ,

fed cf»

ere

10j

E utmur, zquando

"Tandem ad(iricü Breviario Romano mom we-

Volumus. .äü contrarium

2

mentur

-

z

[

ais

x

f

T, II,. Secl. ZP Ue forima e mäJa dzcmdz Höïäf.

2 l 16 fradl. dppend.de Horis (;'*'axn-. Ea

nentur diebus in Breviario notatis recitate Offi- — ex rir, stf bác felà formsulá fatisfacere poffe.. Qui-

L|

»

cium B. V. Officium Defunctorum , Pfalmos Gra-

bus verbis pracipit Pontifex Officium recitari jux-

ta inodum , rauonem & formulam à fe 'prafcri-

X

. duales & Pocnitentiales: Hos enim expreíse liberat

pam.: atquí etiam diftributio illa Officii per cer-

fi

Pius V. profitens tamen fe idcircó. mandáife ni-

[

hilominüs ea imprimi in fuo Breviario , ut Clerici

tos dies , & certa tempora eft modus , ratio; & for-

mula profcripta ab ipfo: nam Rubrica tam gene«

lo

fpe indulgentiz à fe oblatee illa recitantibus alle- :

&i recitent. — Excipit tamen exprefse Ecclefias , in

rales, quàm fpeciales & individuz exprimunt, qui-

"

hi

quibus viguit fancta confuetudo, & ufus recitan-

bus diebus obfervanda fit haec diftributio, feu quale

di in Choro Officium B. V. MARLE, ita ut in

quoque die Officium recitandum fit; ergo & hanc:

i

T

|. . predictis Ecclefüis fervetür adhucipfa laudabilis &

Ípecialem formam & diltributionem. pracipit füb

I!j

fancta confüetudo celebrandi more folito pradi-

mortali , fic ut aliter pracepto fatisfieri non poffit :

&um Offiium, | Quare in ejusmodi Ecclefiis, at-

ergo etiam femel non obfervando eam diltribu-.

Eu

que etiam FF. Minorum faltem illa conítitutione

tionem peccatur mortaliter, ficuc peccatur etiam-

femel non fatisfaciendo:muneri Breviarii. — Atta-

j

Pij V. antiquioribus manetobligatio recitandi prz--

dictum Officium B. V. in Choro: non tamen pri-

men quia poteít commode diftingui minor. .. Eam.

10

j

vatim extra Chorum , . ut obfervat nofter Herinx

dillributiouem . effe quidem formac à Pontfice

cit. . 13. fine. G. praxis nota ell..— Carterüm alia

preícriptam , non tamen fubftastialem Cqua con-

li

& fpecialis ratio eft de' Officio Defundtorum in

fiftit tantàm in ipfo Breviario novo recitando Y fed.

K

-accidentalem .tantam , ideóque non obligare füb.

dieanimarum , & Lytaniis Majoribus in S. Mar-

ci, & Rogationum diebus , ( de quibus jam fuprà-

mortali: nam & in Bulla przfixa Miffali cortecto.

6

!

Y

dictum ) adeóque non cenfentut comprchendi hàc

mandat Pontifex in virtute obedientie , ut Miffz.

dicantur fecundüm formam ; ritum , normam, mo-

generali abrogatione obligationis, Officii defun-

-

étorum.

dum Miffalis àÍe editi & correCti ; & tamen nemo

$. 1l

i

dicet , peccare mortaliter eum, qui eelebrat deFe-

tia; vel Requiem. quando effet celebrandum de Fe-

Ri qu:'mad f**

mv fpecialem

præfäipm:;

ab Ecclefia.

flo fimplici, femicuplici, imo & dujlici , (éeum

dim commmntm. kinc talem commáatationem

Ervanda eft forma Breviarii Romani etiam ffe-

'S

Officii diei, non eile peccatum mortale-univer-

[

- Ix

«ialis, quoad difttibutionemin dies GL tempora

t

dicendo , utpote de tempore , de Sanclis , de Domi-

fim & fine exceptione aliqua docent graviffimi &

D

fatis multi DD.. quorum feptendecim numerat

L

nica , ferià ; ieflo. Mam etiam hanc formam fpecia-

- ]em praícribit Ecclefia, & fingulariter Pius V. in

Gobat eit. n. 86 1. ac multos Diana p. 2: tracf. 12,

[

ü

/. fepedictaBulla. — Inde enim dicuntur Hora caso-

refol. 3« Sed placet mediá viá incedere , & dico . —

II Peccat mortaliter, qui ita Officium diei inr1

Q

nica Officium ; penfum Canonicn , id eft Regs-

:|

Inre, à gracocanone , id eftregula, quod nimirum

aliud commutat ( etiam equale , nedum rninus )

[/!

fecundüm Canones & Regulas Ecclefiz. forma-

adlibitum paffim & quaíi perpetuo, ex mera li«

lon1

tum fit Officium. divinum, qu& forma & regula

bertate, commoditate , defidia , adeóque non fime

«

Àl

X

/ etiam proprié confiftit in diftributione feu affig-

audacia, & implicito aliquo contempta. — Ita om-

nino communis DD. Navartus. de ovet. ecy. 19«

?h

natione Officii divini ad dies & tempora. Ut proin-

- de apud omnesin confeflo fit, peccare aliquo mo-

2. 217. Sanchezl. *. Cosfil. eJMoral. c. 2. dub. .f

Yi

j

: do eüm, qui fcienter absque ulla rationabili caufa

Layman: l. 4. tratf. 1.«. y. Tamburinus!?. 2. Der-

mutat Officium diei, v.g. loco Dominice velFe-

€. $. $. 6.2. a 0. Plurésqi congerens Gobat z. 864

Dor

tiz , dicendo Officium de SanCto, vel &contra.. At

& probabiliorem ceníens ». 884. 885 Ratio ell:/

Qu

quia id omnino videtur habete feníos Ecclefizt,

T

-Verb, quantüm peccet ita commutans pro libitu

OffiHum, controverfia graviffuma eft inter DD.-

Pontificum & DD. ità intelligenuum & exequen-

Vi

tium Bullam Pij V. Nam Urbanus VIII vetuit,ne

üw

Quinque Sententias noviffimé refert, & laté difcu-

tit lolertiffimus P. Gobat Trige Horarie difp. 3. —

Felta Beatorüm nondum Canonizatorum cele-

Wi

pertotam. — Quam legesutilifimé. — Dabo brevi-

brentur cum o&tava. . Congregatio Cardinalium

z

[

SS. Rituum Anno 1605. refpondit non effe relin«

[

ter , quz ad praxin fufficiant, & dico

qi17 L. Valde probabile eft peccare mortaliter eum,

quendum Officium debitum pro officio devotio»

1i0r;

qui etiam femel ex defidia ita commutat Officium.

nis: item vetuit , ne Regulares celebrent fefta Die-

ld.n,

Ita ante omnes Toletus /. 2. e. r 1. Angelus. v. Ho-

cefana cum Oclava.

Item FF. Minores, aliique

ftsd

ra. Bonacina de Horis Canonicis q. 3. p- 1. Caffro-.

Religiofi ex fpeciali eratia & conccífione Pontifi-.

QUs

cum gaudent ptivilegio recitandiOfficium deV.5a-

$ ly

Palaus , Nicolaus Garcias , Bufenbaum , Gavan-

t*: , alii apud Gobat cir. », 8y9.. Et mordicüs no-

cramento feriis quintis, & áe Immaculata Con-.

ltre Ot

fter Marchant. fwprà cit. tit. 3. el. 2. queflion. 3. . ceptione in Sabbathis, idque cum reftrictione cxe

D !Cm

l

Ratio potiffima fumitur ex verbis Bulle fzpe dictze

ttatempus Adventüs & Quadragefime, &c. Que

W

ltl

Pij V. quibus S. ille Pater praecipit, utique fub

& (imilia fané patenter oftendunt , effe graviter il-

"n

licitam illam faltem arbitrariam commutationem.

mortali in re tam gravi , i omnibus locrs obfervari

mm]is

noyi Breviarii & pfallendi, precandique formtte

Officii uniusin aliud. — Nec dubitandum Superio-

) n

lam.. Ytem, omnes Breviario adílriCtos emoiso te-

res Ecclefiafticos , maxime Regulares graviter anie

fui [

- meriad dicendum C písllendum poflbac ex Roma-

madverfuros fore in fubditum , quem ftirehé

Ml'/d /u

m aiBreyiarii pn]fripto Q ratione, — ltem nepinesm

[ [gmm

.lüngïd

m

P

N

d

*T ra&fl; 4bpc;nd.* De Horis -t?an,:(ïap. :H. Secl. I De jöfmd(ï' m&ïa dicfäz?i Ftïmr*asf n7

N

TU j

longo tempore paffim fic recitáffe Officiam quod- — mutationem (ine caufa facere non frequenter pros

libeticum. ' Certé pauciffimi Confellarii erunt, qui

hibet. Ecclefiaftica. confuetudo folüm 1ub veniali ,

i

p

abíolverent Clericum , hunc fuum morem confi-

gt

ab hac quóq

ue culpa facilé exculabit quavis caufa

tentem , & emendationem non proponentem , feà

Oa&fo,'.

rationabilis talem mutationem in aliud Officium ,

'emendare nolentein : nec dubito plerosque Au-

" Waltem non nimis brevius: Hujusmodi autem ra-

I n

thoresoppofitae laxe Sententiz hanc noftram non

tionabiles caufz breviter revocari pofünt ad hos

Dd

negaturos. . Ex quibus omnibus recte infeit Go-

títulos: Jmpotentia nliqua,.-vc'l. notabilis dz]jic:ä!-

du .

bats. 886. Ergo reipsà viget nunc faltem con-

t45, Confórmitas , Societar, Singnlaris dévotic, Ín«

lus

fuetudo in Ecclefia vetans füb mortali iftam arbi-

l

trariam & libertinam commutationem Officii dici.

enlpabilis error. . Percurramus fingula.

Cau[e excu[antes talem mutattonem,

l gt

n

nd

'

i

l

9 Ill. Qui femel ac iterum , aut aliquoties per

AMpotemia aliqua vel notabilis diffcultas: 1m-12X

annum , absque ulla rationabili caufa , ex iola com-

1

AUL QT

primis, fi quis Officium proprium talis diei

moditate vel defidia commutat. Officium unius

non habet ad manuim , per fe licitum ett dicere de

i.

. diei inaliud, etiam brevius, dummodoó non nimis

0f. .

communi , in fupplementum propriorum infti-

'notabiliter brevius, fine omni contemptu vel ani-

Tonti

tuto; fi id non quadret: aliud quodcunque. .Simi-

mo faciendi paffim pro libitu, non mortaliter , fed

liter f1 quis ob defatigationem ex longo itinere ;'ob

u a

venialiter tantàüm delinquit.

Ita (contra Autho-

awo)i

nimis moleftam fomnolentiam , ob debilitatem

res rigida Sententiz vix tredecim , A. /. notatos)

visüs & difficultatem legendi longos Píalmos fe-

foligarei

omnes omnino reliqui, & facilé fo. apud Gobat

ali um

riales adlucernam, aut in ipfo longo & neceffario

cit.u. 860. Layman cit. c. £. . 4. Diana p. 2. tr.12.

», il

'itinere &c. àut ob inítantes occupatiofes- repen-

refol. 3. Tamburin. cér. cap. £. $. 2.2. 20.. Et ratio

tinas , concionandi , confeffiones audiendi , fluden-

200

.eft : quia preceptum Ecclefiz fic adhuc fervatur

AN0 00

di &c. . Offiium longius diei occurrens dicete

quoaá fübflantiam recitationis Horarum : quód

non poffit , Jicité dicit aliud brevius ex communi

bt

veró non fervetur quoad modum preícriptum

Sanctorum , v. g. vel tale; quod fer? totm me-

n

, Officiish parüiculari hujus diei , eít (ané peccatum

moriter tenet, loco illius, quod fine magna diffi-

li, b

contrd' ordinationem Ecclefie , attamen quód tam

cultate vel incommodo non poteft recitare. . Ex

ia

raro fiat in anno, non potelt prudenter judicari gra-

«ommuni DD. apud citatos omnes.

Infuper Ro-

;Je n

ve peEc:tü,fcd ex levitate materice exculante, meri-

driquez Q. R. to. T. 4. 42.

"*:eanius , Tambsri-

vriffim

tó judicari poteft veniale.Dixi tamen dsmmodo non

9H5 , P. Yjon. Pfavv apud Gobat num. 9. 4. fcri-

j Quné

nimis potabiliter brevius, Nam DD. communiter

bunt, licere Religiofis Officia prolixiora , antici-

n

contta Caramuel Ticol, Regnl. dif. X09. n.1388.

pare diebus , quibus funt otiofi, & breviora tefer-

d

excipiunt Officium Pafchale , etiam Pentécoítes

vare in illos dies , quibus credant fe occupatos fore

3f du

.quoad Matutinum : & peccati. mortalis damnant

Concionibus , aut Confeffionibus audiendis , dum--

eum , qui loco. Officii Dominicz , aut alterius

modó id non faciant in fraudem, fed ad melius

Tono

longioris recitaret Officium Paíchale aut Pente-

Studendum, Concionandum &c.

'ex Priviiegio-

TOV

'€oftes. — Certé inter propofitiones damnatas füb

FF. Minoribus conceffo à Leone X. vivz vocis.

B

Alexandro VII. & ifta numeratur : /s die Palma-

Oraculo. Verüm quia ejusmodi vivz vocis Oracu-

t

(

J

rum vecitans Qffictum Paftbale fatisfacit pracepto.

-Ja revocata fant per Concilium Trident. credo non

Vide lat&Gobat »2z. 892..— Idem merito cenfent

m

fore , qui nunc eo uti audeat

» ficut nec de ejus ufu

hüs!' !u

l

Suatez , Torres; Baffzus,alii. * Si quis loco Officii

à Majoribus noftris

Dominice recitaret. Officium Feriz tertiz , vel

quidquam audivi.

(

ii

atf

"

Il. Gonformita:. . Imprimis- Regularés. etiamt22

(

quariz , aut de communi Martyrum. | Quia nimis.

exem

N

pti, licité orant Officia propria feftorum Dia-

-mL

noubili parte Officium divinum defraudatet; aut

, . quando mutatia effet nimis ridicula, & in defrau-

cefis , in qua babitant ; Officio Romano currente

P

de tempore omiffo, de Sanctis veró translato ;&

dationem divini cultüs in celebritatibus colendis,

5

Vi

]

faltem . de.feltis principalibus Dizcefis totius fe-

j

T í

ut fl pro Officio Natalis Domini recitares Officium

mäþ

j

feriale: in die Palmarum , Officium temporis Pa-

riatis etiam tenentur propter conformitatem, — Ex

r4

Bulla Gregorii XIll. 50.. Decembris 44uzo 1 "3.

u

fchalis,.&c. Secüs ergo eít, (1 mutatio non fit in

relatà apud Afcan. Tamburin. de Jure Abbatum

g d

TT

Q

notabiliter minus , ut fi loco femiduplicis recites

tom. 2. d. 19. q. 7. ». G. fichabente. ^ E qse die

idem-Officium. Duplex: loco feriz fubinde reci-

fl

Dd

celebrarur fefhivitas Patroni -Diecefit, omnes Reli-

i

tes de Sancto. : Quia tunc defra

5

gtones teneantur eodem die in Ecclefiis fnis, intra

gt

quantitate.

Infuper

udatio eft in p,arva-

f

o

(

limites Jejusdem Diece[is eandem feflivitatem celes.

J

120 IV. Omni culpi .æ'acdbitaliq

.u'oïiesxita'commu-

f

brare , ( inboc cum AMatrice Ecclefia. fe confor..

lcu]m

tare Oficium divinum in aliud ob aliquam ratio-

mare, Similia habet alia Bulla Pij V. directa ad

nabilem caufam. ^ Namifta rationabilis caufa exs

,

()

Hifpanos.

Similiter & fíxcularis Sacerdos ha.

Lt

eufat illam deordinationem. exiguam contra prae-

bens Beneficium vel Capellaniam fitam in Eccle..

]

. téptum Eccefim. 1ra omnes, Et placet tegula

fia Regularium , feu virorum , feu Monialium, te..

gw'lx [

generalis tradita à Vafquez, & Fagundez apud

netur otare de Sanctis & folennitatibus illius Or.

g

j

. Gobat vus. 91 .

sf

Quando Eclefia probibet ali-

dinis; fed juxta formulam fuz Dicecefis,

uine

duf

D. gnid folàm [ub peccato veniali , qualibet bonefla.

[ii

tanadvennas apud Gobat 4. 602, — Item peregri«

p

j

caufa f[ufficit ad evadendum omnem culpam agen-

nus vel viator, quilibet commorans vel exifteng

qutm

"

- decouira illam

"

þpraþi.bitiam.m.— Quia ergo talem

inloco, ubi celebratur fpeciale feftum, licité ce.

z

P3

LI

lebrabig

«

f

1

f

"

PA

um

118 fyad Apend, d Horis Can, €ap. 1.Sc8. IV D. jämä z'rsf«mgaaaäæ;-æ;äæa&.

h

läþraBit & ipfe Officio divino, fi vifum fuerit ,

. plendo ea, que propria fuat Of omiffi, pró«

r

pter Authores illius primz rigida Sententie , Íens

1l

cim titulus conformitatis & pietatis pacrocinetur,

Layman /. 4. tratl. 1. cap. g. num. 5

"'Tamburin.

tiunt etiam Layman & AMarcbant Gtati , e0 quod

fion implevéris praceptum Ecclefiz tale Officium

Git.C. fi 5.., 8'. U"m-.;, 36. (&q. Sed & &COntfa. Qui-

go[

cunque Cleticus Regularis vel Saculatis exiftens

in particulari pro hoc die pracipientis , & legi pet

j

fe adverfaris.. At univerfaliter quacunque eX caufa

[

etiam pluribus annis extra fuum Monallerium vel

Dizcefin, fed folüm tanquam peregrinus & adve-

vel culpa commutáíti Officium diei in aliud non

Ü

nimis notabiliter minus , nullam effc obligationem

h

hnà , poteít recitare Officium de Sanctis, de quibus

diceret, fi exifteret reipsà in füo Monáíterio vel

repetendi , docent Sy/veffer , Caj

e£AnH3 , À z orIuty

PE

[

Dizcefi; ad quod. vel quam fpeólat ipfe , adeóque

$narez., Leffin , alii cum Diana cit. Rauoeít:

etiam de Dedicatione vel teliquiis fuz Ecclefiz ,

quia Ecclefia quoad quantitatem Officii non plüs

privatim Sgarez eit. cap. 23. — Quintamadvennai

exigit, quàm ut feptem Hore Canonice dicane

apud Gobar confentientem sum. 63 j*

,

tur: qui autem. commutavit Officium uniüs dici

a2) L Socieras im erando. Qui de

bet Oaäiium

in aliud non nimis notabiliter inequale , c't.ü'. fot«

recitare cum períona gravi , v. g. Epifcopo , Pra-

mam pra'fcriptam non fervárit, non tamen quan-

lato Supetiore , vel Domino füo, liciteíe accome

titatem notabiliter transgreffus eft: ergo non tenee

modat illi aliud Officium. recitanu ( etiam forté

tur repetere duplicando quantitatem. Secüs , &

ex defidia vel culpabiliter) Idémque eft in fimili, f

commutáffet in aliud valde notabiliter inaequale ,

i

debeas ex charitate uno vel altero die in recitando

ut Offidum Dominice in Officium de Sandto:

I)

jüvare infirmum.. Iévarrus de orat. c. Y9. 1. 2477

tünc enim faltem novem Pfalmi primi Nocturnt

repetendi effent'; ne tam notabilis pars Officii diei

Sanchez /. 7. Covfil. Meral. c.: 2* dub. 25. num.8.

IDiana p. 3. tratt. 12 refol. 10. Gobat s»um». 911.

Calioquin fufficiens ad omiffionem mortalet»)

omiíla manet. Itémque à fortiori; fi loco Officii

Quin idem effe, fi tecites Officium cum €o; qui

habet privilegium fpeciale Officium . recitandi «

Dominicz , aut alterius novem Lectionum dixiffes

äi

Officium Pafchz : tunc enim faltem Matétinum ,

v. g. de SS. Sacramento téque fatisfacere abíolu-

i& docent Henriquez , aliíque apud Dianam sbidess

aut duo primi NoGturni repeti deberent? quod

Officium etiam meritó excipit Gobat. ». 911. fine.

vefol. 3$. . Idque meritó probabilius «enfet Go«

bat ibidez, quàndo Privilegiatus ob infirmitatem ,

ibidémq; ». 9 16 pulchré docet Confeffarium, qua-

debilitatem visüs; velaliam caufam difficultét uti-

liter permittendo Officium minus recitare ex tot

f

tür fuo privilegio ; nifi juvetur àfocio. Addit idem

"DD. Sententia, poffit jüvare Clericum fzpiffimefos

ex Quintanadvenna wmm. 636. quód Szcularis

Jentem ornittere totum:Officium , pratertim lore

cum R'egularibüs convivens ut domeíticus. & fa-

giora Dominicz , Ferie quinte, Sabbathi: quem

iniliaris in domo, & füb regimine eorum , ut fünt

vide. "Tandem circa pradicta de forma Breviarit

H

illi, qui in feminariis noftris educantut ftudiorum

& Officii divini remanent dubià à

i

D

;iqgä mon levis

causá, licité recitent Officium de illis San&tis &

1nomenti rchlv:nda.-. j

Y

Ü

Beatificatis , de quibus nos , nifi ubi eft expreffa li-

q

Cafus aliquäjt pradtici þärtiiulam.

mitatio ad perfonas Societatis. Quem vide.

[

d

1. 117 Go Paffavii n

O

dg24 1V. Singularis devorto erga aliquem Sanctum

jn recitavi Officium de aïï»;a'f;l

velfeftum, v. g; Naralis tui, etiam . excufare ad

quo Sanéto. . S. Dominico v. g. vel B. V.

L

inutandum | Officium | occurrens poít Philiar-

ad Nives, quia impeditum fait per Patronum &

j

chum, Onuphrium, & alios, docet Layman»

Dedicationem Ecclefiz : poftea vehi'oAuguihm?,

fCLU

git. c. $. sum. 5. tepugnante Tannero & Cara-

ubi illud feftum die proprio jam celebratum fuit:

äïm

maüele, eó quód non fit melior devotio, quàm

adquidtenebor?m., Poffe tc die non impedito

Yi

obedire Ecclefiz. Et veró extat apud Gavattum

tecitare de illo fefto : at non teneri , cüm tibi data

X

in Rubricis Breviar ii fect. 1-cap. g. rit. 2.Declara-

fit facultas affümendi mores loci, ubi morari

l

tio Cardinalium in contrarium fuprà infinuata.

Cüm ergo Auguftz nihil ampliüs de illo Sanctos

;

s d

&

Contra quam tamef declarationem non ages meó

vel fefto agatur, neque tu ex obligatione

FC

citge

bis. Tambur. /. 2. Decal. cap. $. &S. 2. Cortr

judicio ( ait Gobat ». 9t1. med. ) fi fentias te

l

fingulari, magnáque devotione impelli; fecüs fi

Ego exiftens in loco, ubi fervatur novüm Calendae

T&

folümcommuni. Deniquequi etiam pét errorem

rium , jam celebravi Officio Canonico aliquod fe-

Tit

inculpabilem , vel inadvertentiam ita commutavit

flám : poítea venio inlocam Calendarii antiqui ;

Bul

ubi primüm decimo die poftea agitur illud fe-

Officium, 'pöfï-,än'imadv*erfo errore, non tenebi-

d.

tuf repetere proprium Officiüm , etiam(i commo-

ftum, quid agam ego? m. — Privatá recitatione^

Wt

dépoffit : quia & illa ipfa inculpabilis inadverten-

facies prolibiruutfüprà. — At publict & in Ches

RY

tia velerror, una eft ex caufis rationabilibus excu-

ro ; accomrhodabis te loco.

4

J

?h

fontibus.

IL Evso ex értore vel oblivione f&on ce

Ie'brä;nf |

Neque Ecclefia prafumitur velle ad

li

l

SR

duo Officia obligare illum , quifine culpa eft. Sic

vialiquod feftum Offiio Canonico , Ícu non re-

citavi Officium de aliquo Sancto, vel feíto düe

D

coimmunis DD. Idémque fentiunt cominuniter ,

ïllme

quando per inadvertentiam etiam inculpabilem ita

plii , vel femiduplici' die proprio ; poffüme

commutáffes : at quando deliberaté deditá operá

ne fecitare alio die non impedito, àn potiüs e

Fal

[

Al

ex defidia ita comfnutáffes , & errore cognito,

anno omnino omittere debeo ? g. — Probabiliüs

eft, te debere omittere.. Gobats.638. Lugo Aé

li.

&emgus fupereflet ; te tcnerli repetere , faltem fup-

A

fpnr

'

-

" d

"d

m

radk Apend, De r a C 14 d frua 8P nad ikudiFusai, V9

iæ) m

þonf quml. l; g. dub. 8. citans Villalobos ; lam-

tefüb mortali pergere iri et

éé incepto Officio, fj

I i

buriniezr. $. 2; »

;

:29. Ratio eft: quia onus Of

holis priorà repeter.: quia alioqui conflabis Offis

) E) gilbj

ficii bujus eft alli

gátom huic diei ; evolante ergo

cium quiandoque ; quale nor reperitur iti toto Bréz

Ug

illo die; évolat onus: & fequeretur etiam ; illum

viario; 'Sed apage cum obligatione mortali ad

tl h

poffe füpplere ; qui propter infirmitatem non po-

Continuandum errorem;

Eani tamen continuá-

tuit diceré tale Officium:

t al

Denique Rubricz

tionem licere ; fibi nom difplicere fignibcant.i

ld

tam dili

Benter notantes cafus; quibüs facienda eft

Quintanadvennas cit. & Gobat »; 642.

luána

gt

Officii tránslatio ; non, exprimunt illum; Pro-

doquidem rara mutatio Officii; unius in aliud ob

babile taimeri elt; etiatti poffe tealio die non ini-

Vg

tationabilem caufam ( qualis in propofito effeé

Til

pedito fupplere; — Pellizarims , 1rullench ,. Gorz

imetus peccati gravis ex opinione Caraimuel) effe

lTf l

tonías ,. Tamburima ibidem; Rátio eft: quia.s

poteítlicita; — At fimpliciter poffe ; & fub veniali

TEX

quilibet Sànctus in Breviario defcriptus habet jus;

debere ptofequi cras feliquas Horas de Offici

Uiti

ut femel in arino colatur precibüs Canonicis , adeo-

que vt , licét ille cultus fit affixus diei ; tamens

proprio occurtente , rectiüs docent Lugo eit. s 215

j Cül *W

Pellizarius ,, Quintanadvennas , Leander. cum.à

poffit transferri; f fuit- impeditus: 'Cüm erga

I qu:-

Tambutino cit; s« 31; Gobat ibidem; — Ratio eltz

hcn i

illud Officium per ertorem fuerit impeditum die

Quia & error deprehenfüs corrigendus eít: àc etiani

pro

Stcis

prio, cur non poffit transferri & compenfari

pofdet jus Officii hujus diei; & non alterius àte

alio die , ficut aliàs fit: Sed. acri

*

ter repugnat Ls

ritquli

&? cit. queri vide:

erronee inchoati:

Qui ergo non poteft facere to^

k d

tum , eo modo ; quo: deberet ; debet faltem facere

ij5 lL Contri. Pet éro

tll hodis zectóvi Of

L N

eo modo; quo poteft: Monet. tamer providé

cium de Sàndto; vel fefto

; quod. deberet tecitari

Gobat eodem »; 641:

Siadvertas errorem hodie

Okads

,'æ'ltcro'rdie : €o die proprio ;

(070)

quid àgam ? x Tam:

poft primasVefperas, fübjicias illisfaltem Antiphos

burinus cit; »4m: Yo. &

Quintanadvetnas 7rac:

o Of

nas , Vérfus, & Collectam Fefti , de quo erat fecuns

iaf

7- fisgnlari YO. privatim récita eo die Officium;

düm Rubricas recitandum i ideni facias poft Laudes

quod recitaretur, fi eo die illud feftum non effet;

A*5

Vg

éroneé dicas; quin etiam fi primüim poft fecun-

puta de feria; fimplici tra'nslawto',* priVilegiato &c;

dàs Vefperas venias ia notitiam efroris ; etiam hoc

r al

quia Sancto illi ; vel feflo jam eft fatisfactum; &

^ 911-?*

ipfum preltabis; dicésque Completorium conyes

üimis inufitatum e[t, de eodem Sanclo dici O£

tiumj

. ficium bis;

hiens huic diei; Judice Cardinali de Lugo . c;

ife &X

Coütrà; eodeni dié proprio debe:

V: Ego habeus Officium tecitáre more Roma-129

re te iterum orare illtus Sancti Officiumi ; acriter

gilim?

no ; de feria v. g; fed cras füturus fum Salisburgi,

qulppgnat Lugo czt: dáb:8; n:1 3: pott /Lalobos;

letim)i

k

übi celebratur feítum $. Virgilii ; vel Rüperti pro-

. Rat

longe probabiliis cenfet Gobat m 640:

prium : potlümne hodie vefperi adhuc exiftens ex-

ii

io eft: quia eiror tuüs privatus ; & inadverten--

"o

& tia, etft incul

trà territoriuri recitare primas Vefperas; Comple-

pabilis; nori facit tibi jus invertendi

torium; & Matutinum de illo feflo? Refpondct

i

, Rubricas. Accipe cafum particulariüs ; & àp-

Tambürinus cit: s, 2 g. fatis probabile judicante »

plicáadfimiles: — Hodie ;; Augufti, quo deberet

Gobat »: 644: Potes: cum enim ctas futurus fig

TL

Celebrari feftum B. V. M. ad. NNives ; per erroremi

Sälisbu'r'gi,' potetis ; etfr' non tenearis ; te illi Ecclez

N

s

dixi. Ofiium de Transfiguratione celebrandumi

int

L

J

fiz reddere conformem in Officio divino. Cüm

ia

l

pofttidie; quid faciam cras? Secundum Tambus

ergo Officiüm hoc vefpertinim fit pars. Officig

28

vinum relinquens Offi

cium "Transfigurationis jam

craftini ; non eft inconveniens ; poffe te illud anti«

r

ferfolutum, & cras or

abis deB: V.ad Nives; . A&

A^

&ipare hodie ; tanquám pertinens ad Officium cra«

decundüri Lugo debes cras iterum orare de Trans-

Itinum. . Àt; quid fi hodie jani dixifemi Matuti-

ain i

figuratione , & féquenti d

ie feptimq, vél alio non

hum de feriá, quando éras venio Salisburgum : re-

um

Ampedito, de B. Y. M. àd

Nives. . Quod & mihi

Giüsque profequarHoras de fería; án aflumamHos

nub i

Thagis placet

Ob rationem datani & mülta incon-

fas de Sancto ? Refp; Potes utrümque; judice codem

l f0

Venienta ;

Jo $u*

g.

.qlïæþe*ï.c oppofito deducit Cardiuäli's"dä

N

Tamburino: nam profequendo Horas de feria.j

Conformas té Offidio. legitimé inceptoj affumens

onc no

iiä; ; !V 'Ego hodie pär' Erfore'ä feci'ta'v-i.'Vefr'þe"räs* ;

do Horas de Sancto ; reddis & conformem locos

Eu

W

iumo more foluto & licito etiám Matutinu

m non

C

rectum ; diverfum

.

a

3

in quo degis: Quidnam autem fit melius; ego

d

fcilicet ab €o;. quod cras occur-

ignoro:elige; quo magis inclinat devotio; putas

) Zlhü

tit, v. g. de feria

? cüm effet recitandum de fefto fc-

S

j

lh

iiduplici; vel

tem tamen prius effe melius.

jtli

»

»

daplici ; agnito errore cras vel ho-.

VI. Plures tandem poffunt éffe cafus , in quibus ij8

j

l

ul

die adhuc,

quid faciam ?

Refp: laudabile & optibile

neceffatium eft junferc partes diverforum Cfficio-

rcïlï

a

tflet tepetere de novo, cr.

as fcilicet Matutinum; ho-

rüm. ; Si hodie vefperi. dixiti Matutinum &

i€ vero , fitempus fuperfit ; e

;g&in d

tiam V efperas : atta-

Laudes de feria fecundüm Rubricas communes ,

ien'ad

id minime obligaber

is; Nam diferté te

liberat

at vero cras mane accipias Beneficium , quod ha-

n Cflebl

2f

Sánchez. f

4pe citi l 3. Confil; e; 37. nnm;

bet Officium duplex de fefto fpeciali; v. g. Patro-

u got

77. Tamburisus

Alii mox éitandi. Quia nimi-

ho , tenéberis teliquas Horas ormnes dicere de illo

[

fo?

Tüm excufát te bo

nà fides; & eb. inaximé ; quod

duplici. Lugo eif.2: 20: 2 :fdcm fe non femel

penfurn quoad fu

Po lP

bílaatiam & equival

entem qüan-

debüifle facere teftatur Lugo ibidem , quando fci-

; ]

üitateni jam perfolveris.

licet vefperi in uo Collegio ; 8 quo difcetfurüs eta

hi

Quid ergo? Certé Ca-

jro

fäüïhicl Tüeol; Régul: difp:

mit a

4

viqxovy.-.»'f':.- 1403.. obligat

dixerat Matutinum fcrxia"le, ; at Ícquenti dié vc

h Ludü

u

.äua*&

j

E3

ü

126 L r&ä.lþþääi De Horis Cant. Capïl Sedi, TT De :forara é* modo dicendi Hovar,

g

. B&liud Collegium ibi permanfurus , ubi celebrabae

frioribus rogar.is,ab aliquo, ut cum &O tecites Höä

(s

ras minores vel Vefperas , fiquidem fit alicujus au«

tur feftum Dedicationis, reliquas Horas nondum

Éecitatas dixit de Dedicatione:

$. Item fi hodie

thoritatis. Leffius4. 2. deS'u[l.c. 27. 1.8. Amicum

Bonartius apud Gobat confentientem. nsm. 644.

perfolvitti Matatinum juxta rituin Romanum ,

Ln

eras mane fias Carthufianus v. g. aut Ecclefie grae»

ldémque fi exfpe&tes majorem commoditatem po«

p

£z , cras recitabis reliqua ex formula Carthufiana

ítea recitandi Horas priores. — Matutinum v.-g;

[()

cum focio, ficut & tutó pergis in Vefperis jam ca«

vel Graca, — 4. 5i habeas diverfa Beneficia in di-

[

verfis locis vicinis, & contingat te celebrare Ve«

ptis; fi. tunc recorderis te nondum dixiffe Nonam

At

v. e. Et itainimilibus. Gobatcit. ssm. 664.

1

fperasin loco unius, & altero die divina peragere

ii

in loco alterius; ubi €elebratur feftum diverfum ; -

l. Ob (milem rationabilem caufam etiamo13

;1

qu

utique debebis pfallere Vefperas pridianas publicé

partes Horarum transponere culpá vacabit, e.g.

lo

feriüs veniens ad Chorum vides, tuos Fratres cho«

[

juxtà morem loci ; itéímque Completorium, fi pu«

blicé dicendum fit,.. Reliquas autem Horas pote«

rales jam effe feu parüm feu multüm progreffos in

P(

ris , at non teneberis orare juxta ritum alterius bes

aliqua Hora, licire & laudabiliter pergis ftatim c

utri

t

neficii, ubi cras mané ferviturus es. Gobat ». 642;

Choro, poftea partem omiffam repetiturus :D86

&

longé laudabiliis , quàm fi volens priüs fupplere ,

&pud qgeni vide plgr*a;

-

P(

« Tl

interim Chorum obfequio tuz vocis defraudes.

Y

Ordinaló dicénda Hora.

Navarrus, Toletus, $a, alii cum Layman /. 4.tr. t«

c.$.7».7. ltem fi in itinere, vel aliàs Breviarium

i Rdináté dicende funt Horz quoad ferient

ad manum non eft, habes autem Diurnale contia

earum conftitutam , ut fcilicet non tranfpo-

nens Pflterium , & Matutinas difpofitas , licité re«

hantur Hors , pofteriorem preponendo priori, vel

citas Nocturnum , vel Nocturnorum Pfalmos cuni

ejusdem Horz partem pofteriorem praponendo

Antiphonis , ac etiam cateris Horis fequentibus

anteriori. Idque publice in Choro füb mortali

tefte noftro Marchant. f/wpra:at extra Chorum &

lectiones le&urus pofltea domi ; in diverforio. — Ex

communi Laymam, Tambur. Bonarttus , Gobat

privatim folüm fub veniali ; feclufo contemptu vel

L

Jl cit... 1démque eft , fi commemoratio , propria

Ícandalo , (écmadzm communem DD. quidquid

lectiones de feflo, vel quid fimile ad manum nos

