bitetur v. g. de vita infantis baptizandi , aut de di«

'

a

2. Etiamfi ipfe confetens ex errore füo privato

fpofitione fufficienti recipientis -Sacramentum :

"exprefsé intendat non conficere Sacramentum , vel

o

Baptizo, vel abfolvo te, fi adbuc vivis tabfolvo te, fé

)

; «onferre gratiam: quia. intentio univerfalis ;

quà

Ítus

es difpofitus , fi ver? doles , f ferio emendare , alies

(f

vult facere , quod Ecclefia vera facit , vel Chri

num ve[Hituere Gc. proposis: aut abfolvote , ff tans

diun

inftituit, pravalet ejus

- ptovenienti.

"intentiovni privata ex errore

dem alienum veflituifli , concubinam domo ejeciffi

f SIC

Cv. "Tuncenim vel reipsá fuübfiftit conditio, & ea

j. Etiamfi intendat fa'cere,fnbn quod facit Ec-

bopte

x

ipfo trafifit in abfolutam , & Sacramentüm valebits

ficett

clefia Catholica Romana , fed quod fua Eeclefia.;

facto quafi implicito fyllogifmo : abfelvo t2 , fiuere

E

Luthetana, Calviniana &c. faeit ;falsó credens non

doles : fed vere doles ; ergo vere te ab(olvo : autnon

Romanam Catholicam , fed.fuam effe veram Ec«

fubfittit ifta conditio , & tunc intentio nihil operae

at

clefiam; adhuc enim volens facere » quod vera Ec«

bitur, ideóque nullum fiet Sacramentum fadto , ve»

N

elefia facit, implicite vult facere verum Sacramern-

.MFB /

, tum, quod vult facere vera

lut fyllogifmo oppofito : abfolvo te, fi vere doles

uW'

Ecclefia , etiamfi ipfe

P

P

fed vere non doles : ergo non abfoluo, . Jam autem

€irca exiftentiam verae Ecclefi

& erret,

| m't(

advertis absque jufta & gravi caufa non licere; cia

4. Etiamfi ip

fe cum tali errore circa Sacramen-

st

tum actu retento förng

tra grave peccatum abfolvere , vel aliud Sacramens

I":hm

am fübftantialem proferat :

tum conferre ita füb conditione: quia non licet $a«

- at fi Sacerdos Apoftata

Calvinifta confecret dicen-

vgwln

do: Hor e, Corpis me

cramentum conferre, vel formam facramentalera

ISACJ'

um , mente tamen cogitans

proferre cum dubio vel incerto eventu & effzctu ,

— & intendens:

205 Tealiter

» fed figuratives fà ta-

jit

«bsque gravi caufa necefTitatis, vel utilitatis magnass

i

men flante eo errore fpecu

lativo privato , adhuc

Caierüm jufta caufa talis apponendi conditioneri j

;JM

intendit facere , quod vera

ve(bl

Ecclefia facit, vel quod

"Miniftrum omnino excufat & culpam, fi qua ina

Chriftus "inflituit , adhuc

valide conficiet Sacra

j

tervenit, lolius recipientis malitie relinqait.

14

"K

D

"k

24

beol Sacrüom. Pars 1. Cap. Il Sect, Il. de fntäntione reqai/ïtxä :

"

130 1l Nullium Sacramentum validé aut licité con-

quia quando implefur corditio, adhus adeft m-

teria & forma , fcilicet traditio QU acceptatio

* "ferri poteít füb conditione de futuro : ut, abfolvo

corporum, licét non actualiter, fed habitualiter tari«

6s fieras veflitues ; fi ad talem diem concubinatn

£jicies ; excepto Matrimonio. Orsses, Ratio eft;

tüm; quam habitualem exifteatiam fufficere ad hóc

Sacramentum, jam dictum 'eft f/mpra num. 118.

'quia intentio Miniflri debet operari , & Sacramen-

IU

-xüm conficere , quando fit aCtio Sacramentalis, non

Adde; quód plures gráviffimi Doétores etiag

enim eft in poteftate Miniflri fufpendere cffectum

tuné , impletà conditione , réquirant novum con- -

"

Sacramenti in futurum : atqui intentio conditiona-

fenfum actualem.

r

^

ta de futuro eo ipfo, quód fit fufpenfiva in futurum

JF. Ea

que determina

t4 4d cäriam in.ateryi.-j

nihiloperatur in prafenti , quando fit a&io Sacra-

am , vel pevfonam.

mentalis , cüm conditio, fub qua intendit operati

Oriffat ex ipfis formis facramenta

libug: Ego132

Minifter , nondum fit pofita : fed neque operabitur

I.C

te baptizo : figno te : ab[olvo te G. item:Hog

infüturo, quando pofita erit conditio, quia tunc

efl corpus meum s Hic e[l f(anguis mens : ubi prono-

non erit ampliüs actio Sacramentális, neque ipfa in-

mina demonftrattva Te , Hoc , Hic , utique demon-

tentio, nifi ad fumimum habitualis nihil operans :

ftrant, & defignant certam & determinatam mate-

riam & perfonam hic.& nunc phyfice vel faltem

ergo nullum unquam fiet Saczamentum. Cüm

enim dicis: abfcluo te , fi cras veflitues : non valet

moraliter prefentem : unde fi quis Sacerdos ex plu«

abfolutio, nec fit Sacramentum, quando profers ea

tibus particulis in Ara vel pixide propofitis , inten-

verba : quia tunc conditio intenta nondum elt po-

deret indefinite unam folam confecrare , non de-

fita ; neque valebit abfolutio, aut incipiet effe valida

terminatam vel defignatam aliquo modo: aut ex

oftea eo tempore; quo fit reftitutio , quia tunc nec

plurib? in naufragio, vel nofocomio peíte laboran-

ipfa , nec actio facramentalis exiftit , ficut dictum

tium intenderet folüm confusé unum aliquem ab-

*ft:ergo valebit nunquam. — Quare inficeta illa

folvere, nullum determinando vel de(ignando, nul-

obítetrix, qua infantem de vita extreme periclitan-

lam hoftiam confecraret , nullum abfolveret: quia

tem, interim dum Parochus vocatus exfpectatur ,

nulla effet majorratio de una ho

B;ia ,'unq pfoeniten-

te, quàm de alia, vel alio..

baptizavit fub conditione : Ut valeat , fi Párochus

702 adveniet, non astem valeat, fr ip(e brevi g:derit:

II At veró ( excepto Mat'riniohi*o , de quó in- f;j

. fine dubio nihil éffecit , fiquidem ejus intentio fuit

-

fra) in relïquis Sacramentis minime neceffarium ,

fufpendere effectum ; ufg; dum conftet , Parochum

neque confülrum , imó neque licitum eft , nifi ob

non ad futurum : fecüsfi conditio fuiffet meré ad-

juftam & graviffimam caufam , determinare & rc-

jectitia , utpote poít Baptifmum jam collatum, a-

ftringere Minifltrum füam intentionem ad unam

(deóque validum , primo adjecta , uti refert , & plu-

certam perfonam vel materiam in individuo vel nu-

zibus refolvit Gobat cit. Traf. 1. fé&t. 3. num. 92.

Y

mero, excludendo aliam . perfonam vel materiam

quem vide.

forté prafentem loco illius , quam adeffe credit , ob

' 331 Peccat ergo mora

liter , qui Sacramentum ( ex-

periculum erroris & nullitatis Sacramenti : fed in-

[

cepto Matrimonio) miniflrat : fub conditione de

tentio femper debet dirigi in hanc perfonam pra-

füturo: quia Sacramentum reddit nullum, ut dictü

fentem , vel materiat oppofitam , quecunque fit ,

eft. Nequeleviüs peccaret, qui Sacramentum con-

dummodo Sacramenti capax fit. Sic etim qua-

fert füb conditione quidem de prafenti , vel praete-

cunque perfona fit baptizanda vel abfolvenda; quot-

tito , fed omnino occultà & humano modo inco-

cunque hoftiz confecrandz , quzlibet erit baptiza-

j

gnofcibili, folique Deo notà : abfolvo te à peceatie

ta,abíoluta,confecrata. Quódfi tamen Minifter

£uis, fi Deus fcit, te crasveflituturum: fies pradeffi-

ita reftringeret fuam.intentionem ad certam perío-

natus sfi Deus pravidet, te inflatu gratia moritu-

nam vel materiam : v. g. volens baptizare infantem

vum (c. Quia fic ad minimumSacramentum red-

putarum mafculum tantüm , nolens fzmellam:

deret dubium: imb etiam redderet irritum & nul-

volens abfolvere confitentem , quem putat effe Jo-

lum : ut poft $zarez; , Dicaflillum, Coninck , alios

ánnem , nolens abfolvere alium : càm tamen nom

communiüs , tenet idem Gobat ci?. a»m.' 38..39.

adí(it mafculus, fed £emella: non Joannes, fed alius

eó quód non fit credibile, quod Chriftus dederit

Jacobus, is equidem graviffim& peccaret , teíte»

poteftatem. conficienti Sacramentum fuüb condi-

Gobat eit. Tra&l. 1. fect. g. num. 116. attamen

tione foli Deo notà , ex quo omnia Sacramenta

reftriclio: valeret , ,& non valeret . Sacramen-

confunderentur ,'! & redderentur incertiffima imó

tum;, fed nullum foret , cüm actus non extendantur

relinqueretur homini libertas, Sacramentum femel

ultra intentionem agentium. /. cuz Pater ff. de le-

fa&um validé , poftea efficienti invglidum : ut con-

4t. — 2. Similiter 1 confecrans fic reftrictà inten-

fideranti patebit.

deret confecrare unam. tantüm hoftiam majorem»

Sacramentum Matrimonii ,

Excipitur fempet

cüm(tamen effent duz fibi coharentes : aut tres

quod, quia effentialiter confiftit in contra&tu, inftar

tantürn pütatas particulas minores, cüm tamen fm£

aliorum contractuum , poffe celebrari cum vel füb

uatuor : [nulla foret confzcrata, quia rurfus nulla

«onditione de futuro v. g. — 5j Parentes. confen-

í

[o)

ret major ratio de una, quàm dealtera. Dixi

tient (c. füo loco videbimus , & tamen fimul au-

diemus, tunc primüm confici , & exiílere Sacra-

iterum: excepto 7Matrimonio. Hic confequentet

refolvenda eít alia notabilis quítio in-

mentum, quando impletur conditio, v. g. con-

ä

eidens , qua fit,

; /iþnfus ditur à parentibus. Neque id mirum:

$. 1V.

——

-

n

: Ybeol, Sacräm-'ïpf*r " C

2$

ap. II. Seöï 1ll, de dlutentioneriquifità,

Lj

$. IV.

rité "difpofiüs t 'qua nifi ho'c cOnccdämüs » oriens

Afl

:Jn , €- quatenus

errür circd þär[ä*)z'am, [

turlongé majora damna, quàm ,fi.negemuesj: ut fi

"

miniflratur Sacramentum ,ob[it va-

Epifcopus otdinaturus v. g. reílringeret füam in-

i

lori Saeramenti

tentionem ad folos exiftentes in ftatu gratiz , in-

134 N Matriraonio évror circa per [onarh "vitidt cun

quit Gobat eir. .fed. .

'emergit aliud

: BAT. 217. -'l-Sgd ecce hic

(

tratdum per fe,(& cónfeguenter Sacramentum ane

nallat? at inceteris Sacramentiserror períona come

Dubium incidens /Mguläm »quo ad Mini-

]^

muniter nibil offcitualori Sacramenti. Ratiodi-

firum Sacramenti Ordinis.

blen

iparitatis eft. ^ Quia Mairimonium effentialiter

t Epifcopi anteordination

E

em pro

'continet /ndzvidtam vite factetatem , vel confuetu-

*'S

fub poina Excommunicationis ; ^

xhibcrelxw';*'g

EU

Y

ne accedat

iT

dinem c. i/ud. de. Prefumpt. que individua vite

aliquis ir

regularis , excommunicatus , furtive fe in-

u

«onfuetudo, quoadamorem, pacem,. atque etiam

gerens , aligena fine dimifforiis , &c.

Ex prz-

. prolis generationem & educationem , aliásque gra-

fcripto Pontificalis , immediaté ante initium Ordie

TOl

"Ves circumftantias Matrimionii ; plurimüm pendet

mationis,Magifter Ceremoniarum , aut Notatius ,

Yi

lt

Acerto aliquo individuo , ac proinde plurimüm in-

"velálius , de mandato Reverendiffimi Ozdinatoris

"tereft marito,quam in individuo uxorem ducat, ac

1]

recitat.illa graviffima verba. Reverenaiffimus Pan

i

hujus , cuinumero marito nubat: ideoque Matri-

Ter & Dominus IN. mandat. fub. exconimnnizatio-

n

monium contrahentes femper reftringunt explici-

n5 pananequis irregularisaut aliusa jere probibi-

té, velimplicité ad hoc; & non aliud individuum

A pullomodoandeat ad fefeipiendosOrdines acces

Ti

r

, gerfonz , ultra quam eorum intentionem, actus co-

dere &c. Quidfi ergo aliquisirregularis, v. g. il-

12

rum nonextenduntur , ut pauló fuprà didium. — At

Tegitimus &c. füum defectum fubdolé diffimulans

N

. 'veró plerumque nihil, aut certé parüm intereft Mi-

contra graviffimam iftam prohibitionem accedat ,

) nl

niftri , huic , an illi , vel alii individuo miniftret Sa-

' validéne ordinaretur? Ratio dubitandi eít, quia vi-

qül

cramentum ; ideóque communiter nonita rcflrin-

hii

:

detur deficere intentio Ordinatoris ; quos enim

git fuam intentionem àd certum perfone indivi-

tam graviter prohibet accedere , videtur, quód non

:

duum; quin etiamfi noffet adeffe perfonam aliam ,

intendat ordinare: finon intendat ordíhare, utique

01f l'l

quamputet , tamen nihilominüs Sacramentum col-

[ n

'ordinatio erit invalida. Refponderur fine dubio ad-

laturuseffet : ideóque cómmuniffim? habentinten-

huc validéordinari. Ratioeíl: quia mandata poe-

[ü

fs

tionem implicité faltem exporrectam ad áliudíndi-

nalia non funt amplianda, feu potius reftringenda:

nl

viduum, habentenim ( certe hábere debent ) ge-

atqui.in poena excommunicauonis tion includ.tur

&eralem voluntatem adminiflrandi Sacramenta fe-

poenanullitatis aCtüs prohibiti: ergo prohibitio il-

|

n

^xuhdàm morem & volunratem Ecclefiz ; eft au-

lagravifima folüm graviter illicitam reddit illam

tf

tem mos & juftiffima voluntas Ecclefiz, ut Mi-

W

ordinationem .ex parte füfcipientis ,& nullo modo

niíter velit, intendátque actu impertiti Sacramen-

nullam : nec Epifcopus intendit ullo modo talem

«

tuni illi ipfi,cui hic & nunc prafenti applicat ma-

privare effectu Sacramenti Ordinis filendo in fuis

] prz-

- teriam & formam;utfolam formam : quanta enim

kl

terminis. - -Ádde , quód poft illa verba ex prafcri-

confufio emergeret, finoón effet femper ( extra ca-

pto Pontificalis foleat abfolvere à cenfuris ad effe-

quæ-

fum, quo conitaret de oppofito )hac & talis Mi-

&um Ordinisfufcipiendi, — Adde infuperinciden-

XUOK-

- niftri voluntas ?

ter , ab illaexcommunicátione incurrenda excufare

?um

1j; Validé ergobaptizavit quidam mihi notilfimus

omnem ignorantiam juris& facti: utfi quis igno-

j

Sacerdos , qui nonnihil furdafter juffus baptizáre

ret fe laborare tali impedimento canonico : aut

perlo

fmafculum infantem , & nominare Joannem ; bapti-

quamvis fciat fe aliquo-tali defectu laborare , nefcit

J

ferli

"

zavitpro femella, & nominavit Annam: nec Ba-

tamen ob illám defe&tum v. g. natalium , lenita-

am

ptifmus repetendus fuit , errore cum rifü aftantium

tis; &c. effe inductam irregularitatem , de quo diz

k

cognito. — Validéabfolvit Confeffarius mei fimilis,

xiini- P. Decal. ca

p..2. s. 38. Ec rurfus aliqua

"

n qot

qui ex voce grandiori pütant confitentem effe vi-

dSnferizitc.v.

j4li

tum vel mafculum ,' pofteà in egreffü confeffiona-

. Ij. Quidfi Reverendiffimus bräi'nät'ojr. per Ma-137

teffc)

lisvidet effet foeminam vel puellam. — Nec obítat ;

giftrum Caremoniarum, velalium;aut per fe ipfum

amel

quód peccata feeminz & vici fint diftin&ta numero ,

etiàm contelletur , fe nolle ; non intendere , nec vel-

;merr

nam numerüs mortalium itá explicandus eft , ut

le tàlem ordinare. v. g. Nemo irregularis ,nemo

duf

non dicatur unbm peccátum pro alio, quod in. no-

fübreptitius ; nemo alienigena fine dimifforiis acce-

i^

ftrocafünequaquami fit. Quin predicta intentio

dat: wom enim imtendizmus tales ordinare: ptout

i

generalis , quam debet habere Minifter Sacramen-

alicubi fa&um effe conftat ?.

ti, extenditur etiam ad cafüm;quo füfcepturus Sà-

Refponderur. Y. Siquidem conflaret de deria &

j J

j

erámentum laborát áliquo defe&to ,^ quem .f Mirii-

conftanti tali contraria intentione Epifcopi , eim-

"T

fter perfpectum haberet , effet certó & quideim ju-

que omnino perfiflere in tali negativa voluntate ;

s!ïuh

fie , aut etiam neceffarió negaturus Sacramentum :

certiffimum eritordinationem eífe invalidam , cüm

pi

ut proinde validé abfolverit alius quidám Confeffa-

intentio Miniflri femper requiratur ad valorem Sa-

tius mihni notus: qui peenitentem immorigerum À

cramenti. Certé Lugo mox citandu fcribit fe nom

W

d

Íe ablegans , juffis nunquam redite ; proteftans, fe

approbare tale edictum. — Navarrus autem Cowfil:

amplius hon abfoluturum , tamen poflea reverfum

l.. detemp. Ordinand. cenfet talem Ordinatoreni

jnsognitum abfolvit: fuppofito ,

quód tqnc fuerit

graviter peccare, fi reverá intenderet talibus non

z

confere

U

Páns l.'. DE SA'CK'.AM:i

;

*

b

*

26

, de Iütmtione,rgquifm-.

dFluol Sierar Pars 1 &ap. Il dUl

habitu pofitiv? voleus y fen babuiffe :'krminm:;

€onferre Sacramentum : tum. quia ageret contra

/ Affque ad n, 142

Ufque ad n. 145.

tonfuetudinem omnium optimorum

— Epifcopo.

'142 « Refolountur viAria.

gravium peccato-

145, ldeóque in fufcipiente J

vfficit inteniio hbabitualis , babità *

tum: tum quia daret caufam

ftil, &b non revotata,

N

/

tum, gravifque infamiz j

tun

quia ipfius non eít

lariter Matrimonio-)

-Gobat tamen. Tradt. ;$.

*46, (Excepto reg*

in Alió «olito tale

unite fecreta peccatd.

.

149, Eéque etiamm implicita,

babira. [eit.

s. 70;. exci

pit cafum fingula-

Sacramentur invelvente,

Uíqueadn, rg4« —

"Alph. ord. Cafn 18.

etitó retineret voluntatem

valis volumtAy 'vétemdi ( smoriendi mord .

fem , quo Epifcopus m

154. lmb etiam gene

habiles: ut fi v. g. intelle-

Chrifiiano

Catbolito [uffcit in articulo mottis Ad-

aonordinandi aliquos in

fu[cipiendam Eucbarifiiam v

d» Extremam. Una

xiffet, intet otdinandos à

deffe aliquos Huffitas vel

&itosetni

»

4

lunt habere Sacerdotes

ACr AT ETA.

&

Schifmaticos : ifti enim vo

156. Non tamen ad veliquaS.

ut eerti fint. de valore con-

157. Qualis vequiratur atteulie od soinifi

»asda , [uffiþïaiþ

à Catholicis Xord*inams j

lidé & licite dicere:

da Saerament^.

fecrationis: poflet ergo turic va

l

gcoedat : 405

ASSERTIO.

Nulins Hnjfifia , nullus Schifmaticus

jutendimus sllo modo talem ordinare.

His grgo Íe-

w w Taduliu ,varioute eobepos , UA

lid? fufuipiatv3ó

do non conftat certó de táli contratia

clufis, & quan

À Satramewtum quo&vis ,

uecef]arió requiritur

»

(tantiinzentione Ordinatoris.

fe:t s babeat

negativa&t con

ohibitionem

it a& n vel babitu fst pofitiw? wolesis ,

$38 x 2. lalem conua ejusmodi pr

vel babuerit veram voluntatens pofiriuam , intew

& poteílationemr accedentem adhuc

validé ordi-

f;

tionem vel confeufum fn

J

sipiendi tale Saeramtn-

nari, |ta poít a

lios Lugo 4e Sacrmmezi in Gte-

volumiat fesm intent

jo babituss

Dicaflilm , alii cum

pom. Sufficit omnino

nere. difp. 9. fäf*a 7: & 8.

4

lis , femel feslices bu

bita b non revecata , ( exaepto

'Tamburino de Secramzait

£L p cap.6. n

.

153. Go-

veonlariter Matvimonio

yedqne etéam ioplicit4 bt«

bat cit. n,um. 70 $. Katio datur. vati

a5 Quiadubia

Lita [cilicet in alio velite tale Saeramentum invele

unt in meliorem partem.

ANavar-

interpretanda fi

"

vente ( non autem indirellá in cAmiA, (icut hee CM

ri l.6it;2. $i

Epifcopus dicat : nolo, vel non in-

ditionata de futro ) Imbetiam generalis volgntas

communicatos vel irregulares ,

tendo ordinare ex

vivendi ( moriendi more ChrijHiano (aibolico

quare is quem ordi*

Sacrementa Extrema Un.

intelligitur , fi íciat effe tales :

réeltordinatus. Ema-

fefncat 4d [uftipieuda

nat, non fcizns effe calem, ve

ienis, d- Eucbari[He in eXtTEPILS,

e tnc fal'än!'

nuel Sa. v.Ordo. nmn. 32

Ordinator precipiens

P

robabiliter etiaws Cenfirmationis , nan item ad vt«

fiert talcmprohib

itioném

& ptoteltationem , com-

t tota cormuiunis ,ut pate

ebit explicando

folüm ad terrotem ad abfterren-

liqua. E

muniter id facit

fingula *pareiculätim,

dum fcilicet à fcelere ca

nonice impeditos , habens

ïd.

dinandi omnes validé or-

interin intentionem or

467?1 vel /icbig jfi

Qi itregulares , ómnésque

f(gcejf:rib requiritur ,al

dinabiles, quales funt etia

Omnsines. citati

psfitivé volews.

impediti jure pofitivo tant

üni.

ct

P

4

ientetn Sacrämeü«nö

latá voce fiebat ifjca

mirum non íuffiit fufc

pl

4. Efto etiam tunc , quando c

roteflatio , Epiftopus caruerit intention

e conte-

tum non effe, vel fuiffe pofitivé nolentetm,ine

vitüm, repugna

ntem fufcipere tale Sacramentum :

tendi realiter Ordines irrcgularibus , attamien in

ione a&tuali reipsà, inducit illant in-,

fed requiritur

,ut

fit , vel foerit pofitivé volens, fivé

,ipfa ordinat

ut habeat , vel

habuerit veram voluntatem pofiti-

tentionem , & cenfeti debet re

vocare priorem in-.

vai & intentionem exprefse , implicité nonrevo-

tentionem ,(i quam habuit contrariam , & illum

Ordinis przfentem omnino velle

cátami , füfcipiendi tale Sacrámentum, Ica cuni

jam capacem

D. Thoma communiffima Theologorüm Costrs

ordinare.

Rati

o fic divinandi fümitur argumento

apud Canoniftas & Legiftas validiffi

mo , 4b abfur-

Caletanum & alios pancor, Ratioà priori eft vo-

ffima abfurda,

oris Sacramentun , qui e«

de vitando :lequerentur autem grávi

luntas Chrifti inftitut

tiamfi pott

1iffet aliter ii

Ylituere , de facto tamen , ut.

fj Ordinator , à cujus intentione effentialiter pen-

fenfa Ecclefie , & Doctotum cotmu-

det valor Sacramenti ; conftanter careret voluntate .

conftat ex

niconfenfu , 1tà inftituit Sacrar

üentà , ut non con»

:

impertincndi S

acrazmentum omnibus,qui inhabiles

fiadultus & ra-

qua abfurda bene deducit Lugo

ferant effe&tum gratiz ; nifi volenti;

fe prefentarent :

oprig intentionis capax

fits

»

gít. loc. & tu , etiam fim

plex 7jra facilé apprehen-

tionis compos ac pr

adeóque ficut univer

Í

aliter adultus non juftificatut

dere p

otes. Tandem fapienter advertit Tambnri-

o confeníu

juxta notiffimum illud D.Aue

2H5 cit.

quando agitur de Sacerdoti.

o , & eft ratio-

fine propri

debere

i fecit te fine teyuon juflificabit te fiue te:

mabile dubium de intentione Epifcopi ;

gut*cini :Qu

epeti Ordinationem , ob graviífi

1. e. (ine tuo

confenfu & cooperatione, Ér eap. 7Ma-

fub conditione r

dicitur : a& sale antem ( pecea-

mum pericul

um

& damna fecutura , f forte. prior

jores de Baptifino

ffetinvalida, & confequenter invali-

tum ) quod confen[u contrabitur

, [i«e. comfenfit tni«

Ordinatiofui

.

da poftea confecrati

ones , abfolutiones &c.

niti relaxatur: ergo neque per Sacrarmenta jufti-

ficatur, imó nec Dzo fpecialiter initiatur , & con-

SECTIO IV.

fecratur h

omo , fine fuo confenfu & voluntate ,

n C qnalis intentio vequiratur. in f'fa-

dummodo ejus fit capax. — Undeetiam in Bapt

if-

pieniead valiae fnfcipiendum Sacramentum *

mo maxime neceffario Sacramento ad baptizan"

SUMMAREIUM.

cidit in amentiam , vel perditu-

dum eum , qui in

139

V£ adultus vationis compos valid? [ufcipiat Sacrameue

fum fenfuum , C

quod

p , nece[[orió debez. e(fe usl adin , wel. faltem

oncilia ffmpe,r cxigünt ;

antes

N

"-

d

ïbegl..Säoraw;'Pars 1, Cap. Ll, V&(fï. li, de Inteutioue veosifaa.

27

d

antea voluntatem Baptifmi habuerit: ut videre po-

ne, quräinüitu—it 'Chri&us » & Ecclefiafacit:: fecüs

A

tes apud Lugo, & alios Scholaflicos paffim. ^ Qua-

effet , fi habéret voluuntit

Vi

etvr

N

1 folummodo permit-

reminimé audiendus Cajetanus ita fcribens. — Per

tendi , ut circa fe fiant a&tiones . externa /Sacra-

ft loquendo , non exigitur intemio fem volantas ex

mentales , animo autem omnino. nolit recipere

il

perte baptiz-andi, fed fufficit ineo wom. imveniri obi-

Sacramentum , feu eo modo , quo cateri Chri-

cem voluntatzs contraria.

L

fiani. Quare omnes Theologi rejiciunt gloffam-

i41. Dixiautem : adaltus ratiopircompos :

nän*ï 1f«

incap. JMajores de Bapiifmo. Baptifmum eft va-

M

li

primis eftde fide , quód infantibus validé confe- ,

lidum, licét, qui baptizatur , corde ditíentiat, dum

ratur Baptifmus : ficut & valide conferri iisdem

tamen ore dicat fe coriilentire.

Excpituf etiam

Confirmationem docet antiquiffima & hodierna

hic Matrimonium , quod ex metu gravi & injufto

"n

*

pràxis Epifcoporum :. iisdémque infantibus vali-

contractum , eft i

alidum 1pío jure.

2. Etiam

adultus maniacus

dé conferri Sacramentum Ordinis, etiam Presby-

| phreneticus , qui manibus

teratum , Epifcopatümque , quinam fentiant ,

5

*

pedibisquerepugnat volenti extremé. fe inungere

';i)tqg

debitur infrà fuo loco. ' Deinde rationis impotes ,

quiàremanet nihilominus in eo habitualiter volun-

ii

fi fint perpetuó amantes , computabuntur initar

tas implicita fufcipiendi hoc Sacramentum , quam '

hui

nfantium predictorum.

$i veró. poít adeptum

1

habuit ante morbum : de a ivfra explicatios:

$s

Hj

ufum rátionis inciderunt in anientiam , adhuc funt

3. Qui quidem joci , lusüs, vel irrifionis causá

u

capaces Sacramentorum , fi nibil aliud obílet,

inciperer admittere actionés Sacramentales ,. fed

quàm amens repugnantia , qua cüm non fit vo-

777

poftea, mutato animo, intentionem feriam affu-

lontariaaclibera, inre morali nihil poteft impe^

Ill

meret, fine dubio validé fuíciperet : quemádmo-

17

dire : at maximé obítabit defe&tus voluntatis ac in-

düm fuüfcepit Génefius ille minus, qui in theàtró

7A

tentionis prehabite : fienimilti amentes, ficut &

coram Diocletiano [Imperatore ,

ut mylleriis

dormientes, & plené ebrii , nunquam habuerunt.

1te

Chriftianorum illuderet, finxit fe agrotum, G ficté

t14i

&olnntatem'(hfci*piendi Sacramentum ante amen-

petiit Baptifmum : cüm autem Sacerdos juffu Im-

tiam , fomnum, ebrietatem , laterem lavabis,fi —

il

peratoris accerfitus adeffet , G intertogarét , quid

tali volueris adminiftrare qualecunque Sacramen-

Ü

peteret, ille mox divinitüs converfus ferió' baptifa

tum. Sed dehoc rurfus aliquid fpecialiüs cap. j.

j

cüm de fübjecto Ordinis.

mum petiit ; & ficnon fité, fed ferió baptizatus ,

T2

Atque hinc glteriüs I6«

etiam Martyr egregius evafit.

4. Si quis Sacta-

collige & refolve.

idó

mentum füfciperet volens füfcipere illud , quod -

342

L. Uxiver(aliter: 1

E

n.validuin eft omne S,;icra:-v

Chriftiani accipiunt, etiamfi ipfe non crederet effe

meftum adultocollatum & füfceptum. . 1. quod is.

Sacramentum , aut nollet fufcipere Sacramentum

füfcipere nunquam ullo modo voluit, intendit, vel.

vel gratiam aliquani Sacramentalem , ádhüc ta-

jj

petiüt. 2.autlicet voluerit, velpetierit aliquando ,

men validéfufcipere , cüm eo cafu etiam Mini«

tamen eam . voluntatem retra&tavit exprefs? ,. vel

fter LVa-Iidä minif

;

lret, colligere debes ex dictis faprà

ven-x'ür

implicité. 3 .Qui néc volens necnolens pofitive a&u,

XEAm.i127.

yife

vel habitu , meré neutraliter, indifferenter, vel ne-

Notanda hic eít differentia inter Euchariftiam , 144

jnt

gativéfe habet, 4. Qui habuit voluntatem non fu-

& reliqua Sacramenta.

Quod quis absque ulla

fivé

Ácipiendi taleSacramentum,& ceam pofteà nunquam

Yiti«

retraclavit. .. Si adultus fit omnino invitus & in-

debita intentione , imó cum indebita, vel perverfa

intentione v.g. àd folàm famem ant fitim fedan-

Ql

voluntatius, (impliciter, animo & voluntate omni-

dam füfcipit Euchariftiam , àdhüc ver? fufcipit Sa-

qui

no repugnante per mefam vim coactus, ut fi per vim

cramentum, faltem materiálitet , et(i non formali-

omnino teluctans quis baptizetür, confirmetur, or- .

u

ter ut Sacramegtum , cum effectu facramentali;

ho

inetur. 6. Si adultus ficté tantüm pet fimulatio-

Quia nimirüm e(t Sacrámentum permianens &

j

nem, jocum; ludum , àctum inimicum füfciperet:

exiftens ante omriem ufurn : àtque ideo ad fui effen-

m

utpote finens fe baptizari, confirmari, ordinari abs-

uam G confiflentiam mnon reduirit fübjectum ,

que omni feria voluntate etiam i

nf

endi Sacramentum.

mplicita fufcipi-

ejüsve difpofitionem aliquam ', fed tota éjus effen-

) C0f«

. Vide tàmen , & huc apjli-

Ca dida faprà num.

tia reperiri poteft in homine etiam ignoranté , no«

um

I24. de

intentione Migiflri

formali uece(favia, 7. Deniqu

lenté, vel iridebit? aut perversé volente , ficut & re-

P

fic

efi quis fufcipiat Sa« ,

eriri poffet in comedente bruto.

uia tamern

cramentum meré materialiter : u& fi quis omnino

jci

Chriftus vetuit ; ne ullo cafu fümatur Euchatiftià

"

ignatus rei, quidnam hic agatur , mere materiali-

ter Daptizari , confirmari ; otdinári fe fineret : fi

*

tanquam res ptophana, fed ut res facratiffima , ideo

f

iortaliffime | (bís. Gobar. &. 448. ) delinquetet ;

fumeret hoftiam neíciens e

A

fle confecratàm , àut

I

qui vellet fumere pro fola fame, (itive fedánda ; &

i

fciens quidem eife Euchari

Íüiam ; attamen come-

deret , vel biberet Ípecies

fine dubio siihil fru&tüs acciperet : ( non autem

m

Sacramentales folüm ad -

videtür Sacerdos fru&tu privandus , qui fümpturus

famem vel fitim fedandam.

ifte

Séd de h'o'cï'mox ite-

Calicem. debità revetentiá etiam intenderet fitim

rum : jameé converfo

; coaj

levare, de quo ampliüsfüo loco. ) At vero qui absz

143 lL Valíd? faftipit Sacramentutm. 1

- Qui ex foló

que omhi intentione debita fufcipit alia Sacri-

ider

fnetuetiam gravi & injuflé incuffo

fufeipit : quia ï

menta, nullo niodo, ne materialiter quidem , fu-

:?ptl('

fnetus non tollit volüntarià

m flmplicitef ; fed tan-:

j

tüm fecundüm duid : dum

fcipitSácrámentum : quiaalia Sacramentà , cüm

modo metu ada&us velit

confiftant effentialiter in actione transeunte atque

Lgü'

fufi Icpere Sacram

entum fþïmgli;;r' : fï u eà äntg;äq.

üss

?

igfo ufu ?fzn?.f;efïfäriö ;fuPpoang ?ubje'&um,; ej

X

que

i

E^

ii

B 9/3:02. Sacrdr;i. Pars 1. Cap. 11. Sfäï, II de Intemz'azi; requifrta. |

que difpofitionem feu praparationem aliquam per

eämquc Miniüer,omninxo i*gnorct. , fitamen ifte

velit conferre Sacramentum , in quantum poteft ,

€ognitionem praviam , ac confenfum voluntatis

aliquem adulti , equé ac pendent à fcientia ac in-

Sacramentum. validum erit : quia adfünt omnia

effentialia ad Sacramentum requifita ; tametfi ex-

tentione Mini(lri : quare absque omni voluntate a«

fcientia fufcipientis , ab ignorante ; nolente , aut

tra cafum extremz neceffitatis fine dubio morta-

litet illicita foret talis fortuita collatio Sacramenti.

perversé volente , nullum fufcipitur Sacramentum

Excipitur rurfus Sacramentum Matrimonii , quod

re ipsá: qualiterautem adhuc peccetur , videbitur

fuoloco , cüm de Miniftro & fufcipiente. cap. 3.

confiftit effentialiter in confenfu contrahentium

E

éxterius manifeftato.

Item excipitur Sacramen-

€ 4.

D

I

tum Poenitentie , cujus materia proxima funt

Ü babi;'ua

l

lis j babita fcilic

actus peenitentis. Dolor & Confeffio, utique feníi-

Slfjïfif intenti

-

35

biliter manifeftati , ut moveant Sacerdotem ad ab«

& nonrevocata,

| 347 ! Ommuni

ffima Dodtorum , & puto'cfl"e cer-

folvendum : alioquin Confeffarius non procederet

x

ut Judex ad inftantiam partis.

/

' tumapud.omnes,cqum [nie limitationibus tane

IIL, Dixinotanter : zstent:o

babitualis Iaabithg

men. Ratio fufficientie pro fufcipiente , & di-

ípáritas à miniftrante clara eft. Quia Minilter

&c. que nimirum femel habita actualiter , nun»

quam revocata, adhuc habitu perfeverat, ut ex-

conficiens Sacramentum debet fe habere activé,

&ineorequiritur intentio , qua fit cauía actionis

plicatum,nnm. IIO. Etenim neque ad Sacramen-

tum fufcipiendum reor fufficere intentionem illam

. Sacramentalis ,. & confequenter ejus intentio de-

habitualem folius difpofitionis mentalis defcriptam

bet a& vel infe , velin virtüte àfe relicta exifte-

*

e

re , quando conficitur Sacramentum : at veró fuü-

eodem uum. V1o. fab finem

cüm quis fcilicet

nunquam quidem intentionem actualem fufcipien-

^fcipiens Sacramentum habet fs paffivé tantüm ,

di tale Sacramentum habuit , tamen mente ita

ideóquein eo non requiritur intentio , quaefit cau-

|. fa actionis Sacramentalis , fed folüm qua fit di-

difpofitus & comparatus eft, ut omnino vellet, vel

voluiffet fufcipete illad Sacramentum , fiin men-

fpofitio ad. fufcipiendum Sacramentum , & reci-

piendum effcctum Sacramentalem : qualis omnino

tem veniffet. Multi funt ; ignorantes fe quando-

que poffe adipifci,pingue beneficium Ecclefiatli-.

fufficiens difpofitio eft , fi homo adultus fit volens

"actu vel habitu , ideóque etiam fufficiens eít volun-

cum , imó jam vellent fufcipere tales Ordines , f

noffent fibi quandoque delatum iri tam pingue be-

taspratetita, & non revocata , fufcipiendi tale Sa-

neficium, nifi obítaret defectus Ordinis : an ideo

«tamentum: quz proprié dicitur intentio habitualis.

E.g. voluit, vel petiit quisfemel baptizari, confir-

ob hanc difpofitionem mentis , quz inre nihil eft,

nec fuit unquam , putes validé ordinari poffe ?

mari, abfolvi , inungi &c. (de Ordine fuoloco)

^C* & hác voluntate nunquam 'revocatà , incidit in

Non puto ego , falvo meliori judicio. — Proponit

« phrenefin, lethargum, 'apoplexiam , ufus rationis

2

quidem Gobat Tra&. 1.5. 244.. fed fuam mentem

&

ac fenfuum deftitutus ,. ratione intentionis habi-

exprefse non apetit.

z

?

.

tualis adhuc perfeverantis , validé & licité bapti-

lV. Infuper nota diligenter

»r.tiam intcntio-mf

nem habitualem proprie dictam , filicet actuali-

i

zatur , confirmatur, abíolvitur, inungitur , &

ter habitam & nos revocatam non füfficere , nec fe

ceffante periculo irreverentiz pofitivz , etiam fa-

extendere ad omnem cafum vel ftatum hominis,

cto Viatico participatut.

An etiam validé & lici-

fedtantüm illum, quo Chriftiano more ac rationa-

téordinetur, videbitur fuo loco cap. . Infuper alia

*

d

fpecialia addenda funt.

biliter poteft , & debet conferri , ac fufcipi tale

Sacramentum. , Nam licét quis ante menfem, vel

x46 L Dixiinitio: Excepta 7Matrimonio regulariter

namin Matrimonio, prout ordinarié contrahitur

dies aliquot habuerit reverá intentionem fufcipien-

inter prafentes, in facie Ecclefiz, feu coram Pa-

di v.g. Sacramentum Confirmationis , vel talis

facri Ordinis, non indefequitur , etiam valide &

fOocho & teftibus , eorum confenfu exprefse re-

quifito , quando fit Sacramentum , faltem ex una

licité ordinari in fomno ; vel amentia temporali :

hzc enim intentio non extendebat fe , nec poterat

