furatus fum tantüm, toties fornicatus &c. mi-

delecta-

lt

inhafi voluntarié. turpi cogitationi ,

'm"u ü

UfTts

W

ainié opus eft explicare numerum phylicorum

tioni morefz , defiderio &c. circa :ale.gbjc&

Ws

pe

D

-

»

LT

ul Sarantént, Pa l, Gl $941 Qul aR ao

Omüwm

æäffäiänfeml, per',ann'um- infegmm in'odio & ideo enumeranda in confeffione : fic Azorius,

At )

Q

4

inimicitia erg

]

a proximum perftiti : fepiffimé . Vafquez, Bonacina, alii cum Dianag. T. tr. 7. re«

littg

lM zm,;

£&üm memoria inimici recufreret , aCtus odii, - fel. 29. Sive dicas , effe unum aumeró peccatum,

. vindictz, invidie &c. repetii ; & fic in cateris.

fed equivalens decem: & ideo numerum ob-

ii

TU

b MP

u

Imo hoc univerfaliter verum eft, quoties quis

jectorum , tanquam augentem malitiam füb-

TP

—

n

]

i

continuá voluntate,longo temipore, in quibus- — flantialem aclüs neceffarib explicandum |in

Mi n

funque peccatis etíam externis perfeverat, ut

facro Tribunali: Sic Suarez, Filliucius, alii cum

AHAM'D)

. eorum numeerum inire ne

Layman /. 1. tr. 3. s. 2.

Etiam perinde «ít;

dicam wfra $. 4.

:

queïat' , ut generaliter

five objeCta multiplicentur materialiter cantóm,

HUf

4j

III-K' *DiXi 4

utem : Zeccata m'erär' intevua.,

ut fi uno omninó a& plures homines odio

Yrt i,

'/ Quando enim vóluntas'actu efficaci tendit in

habeas, occidas , infames , aliáve injuriá af-

opus externum reipsá procurandum ac perpe-

'ficias: fi uno propofito: velis omittere Officium

ii

wandum, durante eodem a&tu externo circa

per menfem, j:junium per Quadragefimam &c.

ts 0

idem obje&tum , manebit idem numeró pec-

miy i

five objecta multiplicentur formaliter , nimi-

£atum , etiar per longum tempus , tametfi a-

tüm fub diftinctis a&tibus externis intenta ab

erifis

us interni malz voluntatis interea centies &

uno a&u interno: ut fi voluntas uno quidémo»

hg

millies repetantur, nunquam tamen etiam for-

hniin

a&u interno intendat & proponat, attamen

maliter vel interpretative revocentur. Exempli

per plures actus externos tendere in plura obje-

Ht

grati, "Titius füccumbit tentationii carnis , don-

16 113

&&a: v. g. occidere plures, fed diítinctis vicibus

e

lentit , efficaciter proponit , pergit, &c. Interim

& occáfionibus: cognofcere plures, modó hanc,

ipi d

dam fervet opus , hanc fuam malam volunta-

modóaliam &c, — Quod fi tamen peccata exter-

n

tem millies repétit, nunquam tàmen revocat

na confummentur , fine controveríia illa. erunt

cat

yt ij

formaliter, vel interpretativé , fed ita conflitu-

diftinéta áumeró pec

wu..a P

&us manet, ut quotescunque fe reflectat fu-

te actüs interni,

nihil Qþ&:m;g Unitá«

i ii

$ Qll'äblflï'

per füum actum , femper confentiat, approbet ,

x f

! .,-Zaaad Peccata exterza,

complaceat : femper cenfetur idem numeró

bjää() füii

geccatum , quia omnes motus & actus fequen-

EGULA. Jdew sumerà peccattim ef! mo-432;

Y

TT MR

tes uniuntur moraliter cum primo actu in or-

R

raliter , quaudo durauie a(lz interno eo«

fetis lk

4

dine ad eandem primó intentam confümmatio« dem,l vel ph]þ'cä, vel meraliter ( feilicet. phyfice

mem externam.

Similiter voluntaria reten-

quidese muliiplicato , ac moraliter non intevv u-

TU

«; i

tio tei alienz per annum vel annos plurimos, P/e per revocationem vel eeffationem volunta.

tametfi voluntas retinendi , vel non reítituendi

riam , juxta modo dicta ) qwantumvis multipli-

n

lipics pe

infinities interrupta repetatur; femper tamen — €eutstr albus externi. [pellantes ad caudens cou-

mggeüu g

idem numeró peccatum mortale manet, nifi —f/tmmeatiouews peccati , & fub eodem iutento ac

vifims

quando voluntas non reítituendi reyocata de — fíe primcipali wuití. — Exemplis cape

« l?

novo affumeretur. Lugo 4. 16. peit. . 564.

L. .Qui eodem actu interno & commotio-433.

s ho

Simi.li modo difcurrendum in quovis alio pecca- nis impetu alterum fzpiüs verberat , unum tan-

ii*

fo externo. Contrà veró, quotiesprioraus — tüm peccatum committit , quamvis eó gravius ,

yudi

internus male volutatis eft revocatus ferma- — quó izpius: & fi ita Clericum percuffit, temel

i

litér vel iuterprétaiive, nimirüm peraétum con- tantüm elt excommunicatus , ut ex jure ben&

ib

Y

:x

g m

ld

itarium nolleitatis, aut per ceffationem volunta« — probat Navarrus 444« «.6.5.17. ldémque eít

T

tiam, totes ceníztur actus moraliter intereu-/, de eo; qui eodem libidinis eítu fceminam £z-

yn !

pus, & tot dlfhna'a nuimeró peccata , etam : Piüs imPUdlCä tangit: item , qUI. eodem motu

ge *

fimp]lüw |

p* fs loquendo numeranda in corifeffione: , & impeta fepiàs DEUM blafphemat; fepiüs

icd quia & hoc plerumque eft moraliter im- '' pejerat; fepiüs homini maledicit, eandem ca-

W"'l

poffibile , ideà ordinarie fufficiet exprimere — lumniam fzpiüs exprobrat; in eadem materie

g

moram temporis , v.g. isregro meene perffiti in

Ízpiüs detrahit &c. ut proinde in confeffione

propofito & veluutate fermicandi ,eceidendi , fa-

Sacramentali fufficiat dicere: /essel eltevuwmp

dl Clüfj[

YAudi , uon veflitueudi, quod fepiis revosavi, — percn[Jo inspndice tetigi, blaspbemavi, pejeravi,

mul'l

PL*';

dniequam . con[ummaren de,

Vafquez , Lay-

df

detraxi , &e, femel.Quia nimirüm ifTa repetitió

man fuprà. Unde patet, poffe aliquem inte- — fitex imperio& impetuuuius actüs interni, ac.

TTUD F

qu

Bro meníe vel anno committere unum taatüm

T

unico quaíi a&u externo , ideóque meritó nox

peccatum moraliter non interruptum :;écontra .nifl Prouno peccato reputanda. .Ex comimu-

j

jl

veró unà horà comrmittere centum peccata mo- — ni Navatrus, Laymani. c. Diana p. 1. tr.7. re«

g

taliter interrupta.

F

k[(fsrm

11

fol. $1. Secüs dicendum eft, quando quis, et(à

(

V. Denique contto

ver(ia fpeculativa hic

viprioris impetüs, tamen per intervalla itera«

qwäP

elt, an maneat idem numeró peccatum : quando . — tb acceffit ad. percutiendum , tangendum , blas.

j

íu!

idem actus tendit in pluta obje&a; (ive ano — phemandum , ut eodem licit continub impetu,

]mwn

i?

multiplicatio obje&torum in eodem actu multi-

tamen vel plures homines injurià , affecit, aug

P

Mi

plicet numeró malitias? quoad praxin omninó

.eidem homini diverfe fpeciei injutias intulit,

"l (

il

n

perinde eft, five dicas, uno actu occidiffe de-

v. g. fimul verberando , & convitia diverfa in-

NI

lo

ss þommcs, e(fc decem peccata formaliter, &t

ferendo, vocando furetu , adulterum , magura

u

m

Yy 3

*s

/

b

3598 ?bel. I.S'acrämmt. Pars lll, €ap. MT Secl, 1, ,'Qu:»zlz'yl ninerus ex[zïzmendug ^

4!!:

A. Idem *deniqu& mumeró -

&c.tunc enim multiplicantur peccata in ordine

um 1]

ad confeffionem, juxta. dicta.

.Et notanter

mortale cenfetur, quod committitu

lfcà a-

u)

in Regula dixi : 4&azdo multiplicantur atins

€liones ex natura vel inftitutione fua xin'tjegrlagas

j

ex pluribus a&tibus conjunctis, Exemp

,

lum no-

^

fitt

externi [pttlantes ad eandem con[ummationem

tiffhimum.

1. Si Clericus omittat totüm Offi-

j

hII

peccati. . Alioquin vide dicenda infrä num. IV.

cium Canenicum unus diei : quia fingula ho-

*

. d

Il. Idem quóque confequenter numeró

rz , 'etfi fecundüm fe fint quid notabile, & ad

ETE

434.

eccatum manet , quando plures ac plurimi

peccatum' mortale -omiffionis. füfficiant , in

AUm,

actus tam interni, quàm exterhi concurrentes ,

communi fententia , tamen ex inllitutione fa.

ln

tamen naturá fuà ad eundem aétum principa-

integrant unum unius diei Officium, ut fufficiat

lem ordinantur , G fub eodem intento ac fine

confiteri : femel omifit totum Offiium, ut apud

omnes in confeílo eft. .4. Sacerdos celel

principali wniuutur. — Omnes, Exempla obvia.

b

7 hi

1. Qui furatur integrám bibliothecam vel fup-

in flatu peccati mortalis, etfi celebratio Mi

j

W

- Mitt?

pelleclilem. per totam no&tem v. g. fepiffimé

plures contineat actiones Sacramentales , utpo-

té confecrationem , fümptionem , & commus

E

multiplicatis a&tibus internis, & iteratis abla-

tionibus, etiam fingulis ad peccatuni mortale

nicationem aliorum , non tamen tria , fed unum

v

fuffidientibus, unum tantüm inumeró furtum

tantüm péccatum niortale committit : quia

00 a

committit, quia omnes ifti actus uniuntut fub

omnes ifti a&tus integrant unum numeró mini-

V'l

qetfini

uno intento principali auferendi tantam quan-

fterium celebrationis Miffa : ut:proinde fuffi-

-- dun.

ciat confiteti : celebravi in fLatu peceati mortae

titatem: quare in confeffone fufficit dicere:

X

commifi furtum in tanta quantitate feu. valo-

lis: [emel. 3. Idem omnino dicendum de Sacer-

i

Q

1C.

2. Titius efficaciter volens occidere Ca-

dote, qui uná vice, & intentione. notabiliter

f

jum. inprimis plurimos exercet actus intetnos

non interruptà fe exponit excipiendis confeffio-

[uu

odii,ire, viudictz , inquifitiones occaftonum,

nibus , aut diftribuendo Sacramento Euchariftz,

YVértt

eleciones mediorum &c. eósque fzpiffime re-

exiflens in peccato mortali (quidquid intole-

- ürett

etit : plurimos quóque exercet actus externos,

rabiliter alii dicant ) quotcunque abfolvat,

- r Bican

pluribus diebus infidias ftruit, praítolatur, ar-

quotcunque facras. Hoftias.diftribuat , unum.

. . Mtyo

tantüm peccatum mortale committit : quia ni«

ma expedit, focios convocat, equum afcendit ,

, diümi

deprehenfum inimicum verbis & armis inva-

mirum omnes illz abfolutiones, aut diftribu-

scif&a

dit, iterató fetit, tandem occidit, etiam mor-

tiones , ut modo aétu continuo fucceffivo filil!äfi

-j üaotr

10 ictus infligit, &c. . 3. Similiter volens pec«

ad unum moraliter pertinent miniflerium ab-

care carnaliter , usque ad confummationem ,

Ífolvendi vel communicandi. KHoc enim mi

á ä!mrnalm

fterium ex natura iua non determinat fibi ce

(pro pudor !) quot diftinCtiffimos actus inter-

D )-.; Vr

mos exercet G agitat? quot etiam actus exter-

tasperfonas vel Hoftias . quin potiüs pottul

,fx&ü.q

nos , verba impudica, follicitationes, ofcula, ta-

per modum facri 'Tribunalis cormunis ; aut1

NU

crz Coenze communis : ut omnibus ad tribu

&us&c. foedum cogitare. Quia tamen utro-

UT

bique i(li aclus omnes diflinétiffimi interni &

accedentibus jus dicarnr ; omnibus ad m

Y4

là tbf

externi , naturá lu ad actum principalem homi-

fam facram accumbentibus .

;

, facrüm fezc

hilaj

cidii, vel fornicationis ordinantur ,; & fub illo

apponatur : ac proinde in c

onfeffione fuflicitt

Wpet

velut principali intento ac fine uniuntur ,. ideo

dicere: Miniflravi Sacrazmeutum pauitentia a

s

:

^

Mnigo d

ententia

1, eti

cum ipfo a&u principali intento. homicidio,

Euctarifliam ( pofuà 1

iam hncegfq

-

77

vel fornicatione , unum numeró peccatumo

mortale) 22 flats peccati mertalis (emel. 4«

u D fc.

conftituuht , ut proinde fufficiat confiteri a«

liud effet , fi Sacerdos in mortali exiftens

U p f

&um ptincipaletn : cowseifi bemicidiuma Volun-

piüs diflin&tis & mortaliter interruptis vi cibusfe

Pt

tariuza fewnel ; fexuel fornicatus fumm cc. nullà

prafentet ad. abfolvendum , vel cotmuuicane

fa&á mentione adluum precedentium , vel

dum. Tunc enim, ficut in peccato mortali

ll

concomitantium.

Nam 4. Hanc do&trtinam

cenfetur moraliter multiplicare minifteria fa-

liil

b

Doétores communiter , Navartus v. 6. s. 17. A-

cra , ità fane "multiplicabit peccata: quà ra-

!tf

tione etiam is , qui in die natali Domini omnes

zorius fosp. T. L.4: €.4. q.6. Layman L. 1. tr.2.0.9.

à Uf

ith

num. 8. extendunt ad actus malos ipfum actum

tres.Miffas celebraret in peccato. mortali , teF.

principalem concomitantes , vel imrmiediaté

peccaret mortalier, tria enim diftinctiffimao

funt minifteria, ad invicem pet modum unius

l«

fubfequentes tanquam accefforia vel comple-

)

menta : uti eft gaudium vel complacentia de2

minimeordinata. Vide Dianam p. 1. r4&f. 7«

.

actu confuraato : colloquia, ofcula , &c. fequen-

refol. 41. & 43. Lugo di-'[p. 16. Panit. fetl 413*

M

y,

M

tes actum venereum absque intentione vel or-

: 2,s tote,

lt,f;jh

dine ad novam copulam : adhuc nimirum»

lV. Et hactenus directé fp/öti

fïïinünd CXPU""-&.Q B

conftituere unum numeró peecatum cum actu

catum eft, quomodo a&tus phyficé multiplica-

LT

principali , ideóque feorfim non debere narra-

ti conilituant unum numeró moraliter pecca-

")

i

W

ri in confeffione ; cüm difficulter, & vix decen-

tum: eóque ipfo fimul indireélé faltem indica-

^i

ter explicarr à Poenitente , minüs à Confeffario

tum, quando & quomodo peccata moraliter

j fol

inquiri poffint, ut notat La

.

yman lec. cit. vide»

multiplicentur numeró : Dictum enim eft, cone

N

MT

L

"h

rgrfu; infra IN. IF.

ftitui moraliter jmum knumcrö peccatu

e

E

iütcm

&

Quar-

d

D.

Ào bel, Saram. Pars TL Gap. LT 2 Qualis snurasexprinetius. 359

[

]

M

iünd.oa&;u ipterni. phyfce multiplieati . non

caminofz fünt completze & totales , nec carum

gatmen (unt interrupti moraliter , feu formaliter

una ex fe ordinaturad aliam , fola una intentio

T

. interpretatiue.2. Quando atlus exvernivarii

eas exercendi tali tempore , certé minime fuf-

'[þ:&aüt: ad eandem . con[ummationers: peccati.

ficiat, utfiatuna moraliteráctio,feu unum pec-

A

l

3- Et ex natwra f[ua ad eundem. a(lum principa-

catum. - Quis enimunius tantüm peccati dam«

dem iutentuns ordinantur. 4. Et [ub eodens acln

[]

4

net eum;qui ex vi unius propofiti, fe inebriat,

1

$

5

quoties occafio feoffert :totá Quadragefimá ne

il

itento C fine principali uniuntur. ]am* per op-

| gpofitum fic collige.

femel quidem jejunat:. &c. Sané Layman cit.

Ícx peccatorum mortalium meritó damnat eum,

Plura numeré Percata. in ïcmfzjfme enu-

qui fex diftinCtis diebus femper furatur 10C.aut

sueranda comfHttnuntur :

200.aureos , animo non defiftendi , donec per-

Eu

!

[3R/mj.. Quando a&tus interni phyficé mul-

l

veniatzd fummam millenorum : nemine, credo

tiplicati funt iuterrnpti meraliter vel for-

od

diffentiente ,fi illa fex furta fiontà Diverfis Do--

]

-

maliter ,vel interpretative, Forsmaliter inter-.

minis.

rumpituractus internus per revecatienem for-

n

Jertió. Quando a&us accedunt ad a um 439 :

malcm fen atium ceutrarium , aut nolitionis

principalem pescati intemtum natuvá [uAwon or-

It

efficacis ; velfaltem fimplicis difplicentiz feu

1 n

dinati , ac alinnde diflintlam propriam smali-

aver(ionis abactu malo przhabito à voluntate

tiam continentes,

Utfi occidas , adhibito ve-

Iti

elicitum , res nota fatis.

T

Anterpretative veto

neno, vel maleficio;fi velisoccidere, íed priüs

"

"

(f

interrumpitur ,& revocatur a&us per ceffatio-

ndi

enormiter cruciare vel torquere:ft ad finem for-

nem voluntariam : quando nimirüm voluntas

nicationis obtinendz ufus es philtris , vel aliis

10]

ï(

D.

fe refle&tens fuper priorém aCtum , vel propofi-

tien

mediis magicis: fi antea folüm habuifti delecta-

tum malum voluntarie ceffat , aut negative fe a-

tiones venereas morofas , aut inefficaces vel-

TO

vertendo, aut ad alium actum incompoffibilem

leitates ac concupifcentiasad foeminam:fi exer-

iil i

divertendo.

Utfi propofuiffes hodie exire ad

uiíti ofcula , tactus , amplexus impudicos fine

j d

fornicandum vel occidendum v.g.S& memor hu-

omniintentione copulz , & poítea primó , no-

juspropofiti, domi manere, aliud agere, aut

'Tunc

m

m ) L '

vo actu efficaci copula fecuta fuit; &c.

cubitum ire velles, jam interpretativé cenferis

actus illi previi, interni ; exterri , manent pec-

reyocáfíe atum priorem, etfi formaliter & po-

ial

cata feoríim fpecie vel numeró diftincla , idcó-

fitivé non revocaveris. .. Quare fipoftza rurfus

xinilt

[5

que fcor(im confitenda, nifi ignorantia vel inad-

deliberaté reaffumas priorem actum. vel propo-

vertentia excufet.

d TI]us

fitum malum , jam numeró multiplicas pecca-

W)U fs

[l

Quartà. Quando a&us pravii , etfi de fe or-449

N

tum moraliter , & in confeffione explicare de-

dinati ad actum principalem intentum , v. g.

ts püïm'

bes,fipoffis, « Vide füperiüs fuuloco dicta de

;

fornicationis, homicidii &c. tamen $w ido prix-

ii U

peccatis internis,

cipali ailu,fen fine intemto nonuniwntur:utpoté,

,duh 438 Stcundo. Quotiescunque etiam quaxitumvis

fiquacunque decaufa non fequatur actus prin--

EL

ub uno actüs interni ( iracundiz , avaritiae , li-

bidinis , vel fimilis cormmotionis ) imperio &

cipalis intentus , fornicationis , homicidii ;

Kum EX?

tunc enim manebunt illi actus pravii peccata

diuel

impetu , committuntur plura peccata externa

omnino difparata; qu« [eilieet de fe minim? er -

feorfim diffoluta , ideóque 'feorfim confitenda, .

!

'

qinl

fecundàm omnes: utin exemp

dinautur dd wnane con[anensationem: extevnam

$

j

lis allatis fgpr'g

[

num. Il.

ä?wti » fed per íe integrze confummationes

$. At, quid fi quis totà nocte verfans cum

i je

Jl

Íunt, ut fiuno impcetu irz plures occidas , u-

amafia femel tantüm peccatum confummet , &

Al

[

num poft alterum : Si eádem iniquá ditefcen-

yté

di cupidine actus, à pluribus füreris quid nota-

reliquum totum tempus aliis turpitudinibus

j u

confumpfit? Quamvis videatur efle moraliter

)g;.ä

p

bile: fieádem libidinis , quantàm poteris , ex-

unum numerópeccatum, propter eundem non

mmi Vi

fatiandze intentione ac aítu , fpiüs pollutio-

interruptum actum 'malum voluntatis : puto

cu

:j

M

nem procures , fepiüs forniceris cum eádem vel

j

tamen , id explicandum effe in confeffione tan-

Donii'

pluribus , &c. &c. certum eít, te committere

quàm quid augens malitiam fubítantialem a«

g

totidem peccata mortalia numeró diftincta, i-

f

Commus

&üs : cum impoffibile videatur , totius noétis

dlüm j"

deóque in confeffione exponenda.

nis DD. Lugo difp. 16.». ; $8. Caítro-Palaus.

turpitudines fub uno a&tu fornicationis uniriz

"'ut proinde non fufficiat dicere : formicatus um

J

"

Dicaftillus, aliísque relatis minime laxus Dia-

myn['

map. 3. tr. 4.r€[ol.67.ubi rotunde & rectiffime

femiel..— Quamvisoppolitum opinetur cum a

pl "

fcribit, falli Zavardam & quosdam alios ( vi-

lü; Diana p 3 tratt. 4. refol. 67.

eu9

$. T.

(j

"m

de, quàm nulla abfurditas fine patrono ) opi-

gl

M

nantes eum ,! qui totá nocte concubuit cum a-

Explicandus efl numerus certus , qpan-

Iu

$

1um fieri poteft.

J

j

j

J m

maita, animo explendi libidinem , quoad pof-

(

f^

fet , licét forté fexies vel octies habeat copu.

, g Ertum apud omnes , peccare mort

aiiter 44X

J

J

(

am , tamen füfficienter confiteri, i dicat. 7or4

quifcienter , aut ex negligentia craífa

(à

wotle fuicum una,C feci, quantim potut , Crc.

feu mortaliter mala in confeffione exprimi: nu-

gt

(f Cü

fits

«l

Ratio,a-l':tcm' eít. — Quia quando actiones pec-

meraum mlnorem inpeccatis, quam reipsa

ut,

Qf*ll

N

st

N

1

. 466 Tbl Sácram. Pars L a. T 8 Quali stl — uf

N

confeffüs ;; cum» illis particulis: C&aifgïlï,,?li;;j;l

,

3t;fi fciat

vel mediocrt adhibità diligentia , fa-

n

iI0)

blafphemáffe ündecies ; dicit

ais , &'t. nominat valde magnum. rih:me;r,,uæ

ä

éiléfcire poffit ; fe

peccatorunrmortalium . praefertim non

e

"

blafphemálfe deci

es vel oGties,&tc. Quia men-

s

fingulariud; meritó prafumet. Confeffrius,

quma

adtür in :e g

ravijudicium Sacramientale concer-

rente, juxta dicenda fet£. ftq. de confeffiene vera.

eum'mediocri - diligentiäf non potuiffe depre-

'. | yia q

hendere numerum certiorem , & fic tranfire

jdmi

Idem econtra per fe dicendum de eo;qui fciens,

9él fimili erafsà negligentia 'exprimere nüme-

permittat. * At veró quando Ponitens à mo«

A ei

5

gneerto

rum maj

orem , quàm reipsá fit: verbm huné

dico tempore confeffus , v. g; à duabus vel: qua-

taor feptimanis ; exprimitparvum numerui

»

« ninoren

facile excufabit fcrupulofitas , bona fides ; ma-

joris fecuritatis ftudium, ut in fimili mox ite-

& quidem valde palpabilium criminum , de

.;

" (onflïeïlis

bet effe fufpectüs de defe£tu examinis, & ad

-pime

rumnotabo. Etveró permültos reperire eft;

a

fündlos officio:; &

dumerum certum vel ceéttiotem edicend

9

p fl

qui exiftiment ; fe praclaré '

$

fatisfacere fux obligationi

$ 4

1

in confeffione

digenduserit. ^ Quis enim férat. Clericum

LA m

Jecom!

centem i hoé octiduo omifi bis vel tet

i. Natio

identidem rgpgtunt'fuum citciter,

plés ,minzs;

!

de'certo vel prz-

grum Breviàrtüm. "Hácfeptimana in Qu

, plb ri

€c. parüm omnino folliciti

- fuffciente

cifo numero reperiendo vel €

X

gefima ter vel quater comedi cárnes, Hácqui

E r

di;ehdo; Nongi:lïc".»

E

at

cireiler impii , non fic.

*

k

D

"

dena,hoc menfe quatér circitet omifi Saerom; .

"

1l Certó etiam mort

aliter d'enlinqu'it,-qu;i- c*eäa

hác Rebdo

2 ais

madà quate'r,;pf $ äïihüsmäp?; i

tus de pracifo numero peccati commiffi; ex«

? vt

&c-. (s EE

PT

primit illum,;cum fuo circirer ; vel »làs mindss

Ut fi ccrtus fe fornicatum fexies : dicat: forhicas

j

EE

DEU

tus fam fexies etreirer.plseminss. Ratio clara

-Numerus probabilis, cum eirater

]

,

dicum

eft. — Quia talisunum faltem peccatum mortás

a€ pliis , mingis.

L

,

le certüm confitetur ; ut dubium; & implicite

| aupa

("yUando adhlbxtz'i morali dilïgcntiä 1&06-&

faltem bis menticur. | Qüi enim dicitfe pescafz

*X. minándo conícientiam reverá .mon po-

4 moale

fe [exies circiter :dicitfe disjunctive peccátle vel

U wp m

teft dé pl'öh;ndï'cm*tüs & pt.æc-.ii;üg Anüme'rqs?;g;

fexies , vel forté quinquies tantüim ( & fic fex-

1 tendi

éatorum ; jam- exprimatür .nutierus probabis

4 II Di

tum pecéatum certum exprimit ut dübium ) vel

forté etiam fepties ; quod tatmen fcit effe fàl:

lis , quí nifáirum faéto moraliter & inediocti-

1 QUm mo

ter diligenti examine videtur. magis verofimis

füm : ficut ft certo fciens ; peccaffé fexiess di-

M

lis,feu mügisadnumerum certum apptopi-giqiïiaää

ls

ceret , fe peccáffe fexies vel fpecies ; probt reves

ie; hoc ipfum exprimendo 5 v.gi qwamtum

4 ?um,-tenen

ránonnulli faciünt, pro rüajort; ut ajunt; fe-

.

J Omnym

fcta ; quantzim : recordári poffum , & tandem

curitat, cu&d quafi certi fmmt aliquod ; pecca-

LEU

unttanmienzi bis vel

eum foleinni circiter;plusgminu:. . jam, videne

NT

cum patráffé tantümbis; dié

duin; quío operetur,vel quoásque fe extendatie

tRO (2;'9 cáfi taren rati

ifime cenfendi fün£

L

imm,

ftad eirciter j :»pl&r f h&ïini?b;. "zDïgþErgïj.:j

:ïc

,

Ti qqy

p&cäfi: tormaliter eoratu D*c*d'?,ffub ejusmbdi

»

"

]

orém nuümerum ; quià

i. Ouásdo éprimitàr hbrterus ita proba-

Gs d

"o yde

formula, dicedtes mnà

N UT

bilis;àdditó P

;

bw

&

ü

de, ex meralcrupulofitate , & nimie fez

wisis , Velcefeiter , compt

tits d

cu

[*

3

s

henditur fitzulexceffus tnodicus fuper'nu

Dt &tf

tatis ftudio ita faci

:

nti^ut bvenc Pþtat Göz

r

batxsm. 428. -

?

ium verüffi & certum ; nolritém exceffus notas

funbugr

Diis Naitqui confitetuf feblasphemáfie

.

|

443 lI Perperàgi quó

que ängät,& p&c&änf,.gfq&

t

T mep j

éiter, vel plàs , minzs Texiés ; B6c ipfo di

ü Ma/'om

absque judicio & examine debito adhibito ; ;ad

quosque peccarorum nümeros ; particulas il-

Confiteri;etiam b

lispheiée gl

'.J 174

D

bid «

fiforte totie

ecit;at certe nof

o ipfo

dia

|

las,cérciter , plzisoinss áddere folent, aut füb

|]

M "i[d' (

illis. formulis obiter Velut divinando; quems

fétdam blasphermáffe

forté duodecies vel amc

BXSPIAM

d à Con

eunque etiam majorem numerum exprimunt;

jliüs , neque

fcdário iátelligi pótelb

Vg

Quoüsque ,a'ü'ïäi'-ii

Ieextend

d 'eivciter; vel

falso putantes , f& hác ratione fapplere veruni

-. dkfmphce:,

numerum. Nam fuppletio incerti numeri des

plasminas; prodentis arbitrio efimari deb

d

niirum eXtendi àd numérumi" modiciim

bet effe moralis & rationabilis; nimirum ; euni

u,.

J t

&ltimandum abfolute , fe

dtefpéctive 'ad

Ts

nig

exatmine,morali duzgem—;a,- ac prudenti zftima-

tione & judicio expendendo,quis nuinerus ver&

fum; cui adjuhgitur ; majórem

& diiió

d

dó major fue-

probabilis,ac numero vero ; fimilior à párte tet

*

jroportióne geommetricá: itaütq

^

ETA ï"f'ïü()s PG

reperiatür. Qu

uare GConfeflatius tion debet paf-

frit numerus

2

tanto etiam maj

exceis v

; "i

; excettus

Q«

^

fim admitteré iftas phrafes ;' ifiquando prue

illis co—mþ.i*eï) di poterit :

y

Wt

denter judicat,aut credit,non potüitfe pceniten«

eftum

i :refpea

»

dicus refpec u qhinque vel fex,

fia

,

i nEeuf,fæ l

tem morali ac mediocri diligentià depreliende-

étum deceim,duo:telpectu 2

Hefpeti

$

"uf

Vk

1 G. daingae vel

re numerumicertiorem; At quando & quomo-

&el ; o quatüor,tefpettu

.:

Mus n

db hoc Confeffarius prudenter judicare potez

Sic poft alios Tatmburinus /. 2: de Covfe

J

hi

dilj:

lm

rit? Placet regula traditaà folo, quem fciám, P.

$: 4. Didnap: 3- tratt. 4. vefol: 94. Lugo

g "

Gobat czr. s. 42

:

16.5.96. approbans Regulami Manochir do-

catá.

^E fed'-certä mihi dudum pradti-

WIR D

centis, verba illa pls ; »más pofle verificaridg

kl

b

ü.

aki-

444 IV. QuandoPenitensà longo tempore o

quinque refpectu 'c'ujtfslibe:f &entenatit; i

iné

GM |

sj

as

?

T

E

!

*

d

lnmlm

o gibeel S;zc*fgætjaizt; iï?arxs l?l'tïäþ, ]i Seöl 1 Qualis 'zfz?;ä?:&rzzs"c:xb?z'meädz& 361

mmï T

NUMMï

mï»' , Qa'ddatur numero milleneiïi'ö.,;'- Plus ali- .

cies-oclies vel vigcü&s, debebis faltem fex , vel

€clo peccato denuo confiteri :^ quia moraliter

TU d

^ quantó concedemus mox infrà,

II

Qui' con/effus eft nume

rum probabi-.

tantus exceffüs in tam parvo num«ero non coni-

W«

UT

lem cufn addito circiter vel plàs minds , ctiam-

prehenditur 4 nec rcverá poteft dici , anteata-

fll

!* fipoftca certo deprehendat, fe cértó contraxif-

lem numerum fuiffe fufficienter. explicatum : :

l

a

de illum ipfum numérum, aut pauló exceffitie

& confequenter judicium Confeffatii notabili-

in

u

vel defeciffe, non tenetur poftea illum nume-

fer alterat. Advertit tamen Suarez, quód fi-

rum certum. , etiam pauló majorem. ( nedüm

priorem éconfeffionem praceffit. diligentia me«

Wg.

- minorem ( deprehenfum, de novo ut certum

diocris in examimanda conícientia , morali-

-eonfiteri. lta gravifimi DD. &otss , Fega ,

ter.non contingere, ut pofteà veniat certó in

ckärm&s:g E

—— dLede[ma , Vafquez. ,-aliisque. citatis. Suarez 4.

mentem tantus exceffus , ut oporteat inpofte-

L

h

22. fB. g. 38.Lcgo 4ifp Y 6,m.78. teltans,hunc

tiore confeffione illum memorare.

Certe. fat

t n

€fle communem fenfum. Diana, alii infrà citan-,

laxe hicloquuntur Doctores : nimirüm non

UR

— "Wi Ratio eft.: quiaillenumerus certus, euiam

teneri amplius aliquid confiteri eum ; qui bo—

e

üanäm(g 1

'þa*ulö major (nimis claré rhinor ) jam. fuit.

nà fide dixit, fe:blafphemátfe de

i&

quinquies ,

mcsP - fufficienter expreflus in confeffione, in particu-

aut centiespls, minus , & poftea deprehendit ;

tomi

— 7Ja circiter vel plis , uinis ; Nam ut paulo

fa&tüm vigefies, veléentiesdecies. — Lugo cit.

f£irY

oib-

ld

antédixi: qui dixit, fefornicatum decies

ntsi. 97. GC ita proportionaliter deinceps. . At

N

eiter, pliis, minis,eó ipsó fatetur,fe illud patraf-

certé nimis laxe Tannérus Aje. 4. 7. dab. 3. GC

illum exiniit , qui confeffus eft , fe pejeráffe cir-

fe peccatum aut reipsá decies, aut etiam unde-

*5 eies vel duodecies ; fi reipsá toties fecit: idque

d

citer vicies, & poltea liquido deprehendit, fa-

. Confeffarius fatis intelligit, formátque libi ju-

Cum tricies : contra commnnem aliorum.

*ilm' m

dicium morale id re ipsà aut toties peccáfle,

Vivaldus is easdelabro fuo , etiam liberat à

j

aut pauló ampliüs , sícque juxta hoc judicium

redeundo ad confeffionem eum, qui-confeffus.

fgcnpämt-

morale te ab omnibus ablolvit. directifimà:

eft, fe circiter centies blafphemáffe , poftea ve-

Yett d)

ro probé meminit, contigifle ducenties : fed

ergo manes Íolutus onere famplius . confi-

1j

- tendi.

rejicitur ab aliis communiffimé. . At, quidü

w

«

$ UL Dices : Qui con

feffus e& ,aliquad pee-

boná fide abfolut? , fine circiter dixi ; me blase

r

catum mortale ut dubium , fi poftea certó co-

phémáffe de

K1es-

sien

octies , & poflea liquido. co-

ra'gïsv:rw '

ghofcat , illud peccatum efíe reyerád fe patra-

griofzo , effe factum vigefies, eróne liber à con-

u

tüm , tenetur illud denuó ut certum confieri,

fitendo poítea iflobinario, perinde ac fi dixit-

fem cireiter. dezies oCties ?. "lannerus citatus

m

juxta omninó communem Sententiam Doclo-

,*&HN'

rum : atqui, qui confitetur , fc fornicatum de-

liberaliter concedit , & oppofitum fcrupulofüm

j l'amv'xöü'

ciesplgs , sminiis , veriffim? ipfüm peccatum de -

cenfet ; fed cenfeo

go flandum in- communi

cimum , & magis undecimum , ' vel duodeci-

ienfa DD, & fidelium,.

5

juué i. N

mum , confiteturut dubium ut intuenti patet ;

$. "Tandem cüm quis majorem numerum4 $9

"

TU j F'[ü P

ergo poftea comperto , fe cextó decies vel unde-

in confeffione exprimendo exceffit, etiam no-

cies , aut duodecies peccáffe , tenebiturid denuo

tabiliter, & poftes comnperiat certó-, non effe

jn d.

üt certum confieri, — Huic argumento fue-

tantum, y. g. confeffus es , te pejeratfe decies, &

"

yig

Et

um

cumbunt do&tiffimi Lwgo &* Dicaffillus.

poítea co

mpsri

a$, revetà tantüm fa&tum etfe

certé meo judicio , ftanteilláà communi do3zi-

lexies , non teneris denuó. hunc minorem nu-

j ;hffï&fhf Y

n& AMajeris , neceflarió fuccumbendum ef;

merum conhteri : quia in niajori numero ex«

gbd

"

D

quidquid conerur refpondere Diana p. £0, tr,

preffo jam continebatur , & abíolvebatur ifte mi-

l

nor.

INf forte icienter mentius effes : &

j

hh

1-6.-.-7?[01. 99. . Quod fimirüm major requira-

tur exa&io in explicanda fübífanua. peccati,

«onfeffionem f£cciffes invalidam , juxta dic

Qul oU

a

v Ue

Vi-

X

ends

di ^

quàm in numero peceatorum exponen

jch

"

feä ;

p

de, fiplacet, GL an placeat? u autem noli fut»

v

cumbere : fed rotund? negandp majorem Íeque-

5" IV;

ii

quere Sententiam oppofitam, propofitam fuptà

155, con[uetudo , mora

wdl(mm

: -P?niteiäti; fla

1

qua[l. IV. $.4. Sitamen utroque cafu, vel in

peccand .

qvtï'iw

tommuni illa Sententia , tut'ori viá incedere , e-

d

I 'Uahdo denique nullus nymerus., neque45 x

- que tuo

-

u

u

ra-UdO!

spbsäigefïtcs dedusere yelis ,. inhoe "

d

z

"« probabilis , yel vero fimilis: baberi-

qui

à4o IV. Coterüm

apud omnes, etiam noflre

poteft ;tunc opus grit, & fufüciet Poenitentem.

$

aperite fuum ftatum , copfuetudinem peccandi ,

"— Sententiz Authores . in confeffo elt, quod fi poít

if

* tonfeffionem ! talem däpr&mnäatur notabilis

moram temporis , quo in ftatu peccandi , mor-

d

. exceffus numeri fuper. numeram | peccatorum

taliter perfeveravit ; & frequentia lapfuum in

W!(

die , fcptimana , menfe , quoties nimirüm fingu-

wlpf

probabilem cum eireiter , vel plus, minus ex-

LP

preffum, oportere poftea eum exceffum in con»

lisdiebus, feptir

nanis, menfibus,. taliter pece

care confuevit , (1 fcire poffit : ex his enim

n

" feffione nova nianifeftari,

Ut fi primó- coa-

prudens C

onfeílatius ftatum & malitiam pec«

Qümh" )

-,'*feffufui&i ; te fornicatum. circiter decies,;

scrllï

€& poftea deprehendas , .certo

satoris -melius & firmins

coghofcet, quàm ex

Ü

.

c,»iïc fa&tum de«

r

nae

am!f

j

; käni.ääc&öxp

—

€

xxNc.---"l

36 " d beo], Sacram. Pars MI, Cap. M. Scä. l. Qualis n?sz:ä'm exþi;mei;däf.

mumero probabili aut vero fimili, quem à Pee-

Cum circa materiam vel focios. . Id&niqu&

nf

nitente imprudente , G. parüm ferió peccata

Lugo, aliíque plures abfolverent furem , qui

perpendente fepe magis extorquemus , quàm

precisé diceret : fu. à quinquennio ita perdi-

bene perpenfum accipimius.

.Meliüs ergo fa-

té deditusfurtisut quandocunque fe offert oc-

i

f u

ciet. Confeffarius, f1 tales poenitentes inducat ,

cafio , ficut fiepiffimé offertur , furripiam, qua

; pieti

ut fimpliciter aperiant ftatum fuum , modum

poflum : & quidem res facras notabilis pretii

? fridtt

vivendi , confuetudines, occafiones , & incenti-

clepfi quinqui

es , vel nifi fallor

(

f

in fimilibus. '

; fexieg : & itä?

. Qunen

vapeccati, quàm *eos torquendo circa nüme-

imnat

rum peccatorum , quià talis eft. impoffibilis.

$. At , quidfiifli?qui

hc general'itär & 66:1-4;4

t

Siquid enim ad importunitatem Confeffarii di-.

fusé confeffi funt , poítea magis diftin&t re. .

BIN

cant , folàm divinando, & absque ullo judicio

cordentur de: numero &. fpeciebus peccato-

((mwd

dicunt: v. g. feci plits centies, plis millies ebc.

rum commifforum , & ita confusé priüs cóne

Quis ctedat illos calem. numerum tam patvo

T

feflorum : an non erit obligatio ( de confilio&

4

"

tempore percurrere potuifti : folüm ergo fic

confultóquisdubitet ? ) eadem poltea diftin-

dicunt, quia vident , íe numerum comprehen-

p

K

