illud : Specialt[fimiss, ip(ius Sacerdotis offerentis.:.

-Jl. Certüm videtür, eum fru&um tàm fatiss ,

g ; V.

4?

& Minifierialem , illius ; vel illorum, pto quo vel

factorium quàm impetratoriurn obvenire ijs , pfo

n

quibus offert ; eisque applicát. Sácerdos éele«

brans.

quibus Ecclefia in Miffa fpecialiter órat , ütpote

nf "If?i'

Ratio hujusniodi divifióum eft; Quia

Pont. Epifc linperát: Regib. &c.. Itémi, cit-

ficut qüodlibet Sacrificiüm ; ita & Saáchificiumi

cumftantibus omnibus cum Sacerdote fimul o£-

Mi d

o dett

Miffz , debet ptodeffe & ipfi offerénti & ijs5 pró

ferentibus , átque ad Sácrificium : cooperanti-

düibus offertur : Átqüi f; Sácerdos üt Minifler

bus , ( ubi vides frutlum illum à nobis diium

l qüOä f

a i

Chrifii & in perfonà Chiifli : et immediatus off-

Jpecialeim , & iox feorim confiderandüm ; àb

fetens , àdeóque frn&lum aliquem páiricipat ;

áliis apt& comprehendi füb fruétu generáli E«

t 9

qui dicitut. fpecialiffimui. 3. Sacerdos ion cít

defi&; 3. De cateio plüres cenfent fivdum

cet If

x

Minifter jrivatüs fuo tantüin nominé in þ'erfo-f

illum genéralem iinpetratorium effe qiidem re«

n5 I^.

ub

nà Chrifti offerens ;^ fed. eft minifter publicus

fpeQu omnium fidelium. vivoretm ,^ przfertim

Ecclefis : fethper enim celebrát & offert ii no-

quoad bona illa communia fpiritualia & temi-

u l

anan

miné, & velüt in perfona totius Ecelefie, & fic

poralià, qui pro fidelibus in Miffa peruntàr?

frü&hum confert & participat toti Feclefi& ; qui

at vetó fructum generálem fatisfá&torium ob-

1

dicitur fru&tus. geveralis;

5Tatldfl p

leriàs. 3: Quia.

venire folürn ijs modó nominatis ; pró qui-

)

ünà curi Sácérdote , non folüm

totà Eccle(ia ge:

büs Ecclefía i& Miffa fpécialiter oràt; àut

i

n

neraliter, fed particulariter & perfonaliter etiarü.

eriam Sacérdos; Nam quód omnibus & fins

Alij fecundárió coofferünt ,, nimitum áffifténtes.

g"u*ïis fidélibus äx'ünguïis Sacrificijs obveniat

n

j*

àcro V'el Cooperantes ad illüd , juxta dicendá cap.

u

aliquis fnidus eriam fatsfadiorius Miff& ex

fégienti (e&l. 2. etiam hi debent partieipare fuum

opere operato , vidétür minüs effé credibile:

[)US,(;

rüctum , quem jos votámus fpecsalem. 4. Dc-

éx tot enim iuilibus Sacrificiorufi quotidie

; m&läd

mue Saéerdos üt. Minifler. Chrifli ofleit pro

oblátorum , quàm immenfz pcenz remiffionem ,

t

(

aliis vivis vel defunctis in fpecies. & illis vel ma-

quilibet juflus , vivus , & defunétus obtine-

,,mtuf

i

uctuiü.

miaïxä -;.'cohfex;'t aliquemi. ftu&tüti, fpecialem Sa-

rcb? B.

quid fi Sacetdos totum hunc ft

gmif"mj

Bb.3

[

[

gehæ*

s

) L

*

Z

;

s

[

4

QïSaciföïcii;.,i

1 94 | T heol, Sacram. Pars. M. Cap. IV. Secl, ll; De Fracliba

x

generalem( etfi

illicit& , attamen validé ) ap-

jorem habet vim , eóque mäjor erit ffu&us", quö

njai lj

? Tandem quamvis

fanctior eft Ecclefia , five quó plures in eo jufti ,

"m

jlicarec uni foli , vel fibi ipfi

Xobis certo non conítet, qua

lis & quofum fit

Deóque gratiores exiftunt. Communis & cers

ET

certüm tamen elt effe maximi mo-.

ta apüd Layman cif. c. 1. s. 1t..— Quemadmo-

g

iite fru&tus ,

' Tmenti.

Nam

düm etiam Legatüs alicujus Communitatis apud

1

j nE

&urh generalem — totius. Ec-

Reg

248 .

II Hunc fru

;

em tantó faciliüs & majora impc;ïa.g-,z qqgmä

wMif

cle

fiz non poteü Sacerdo

saliter applicare, im-

ca Regi gra'tior'eü.

&

, 8l

füfpendere ,

mutare ,

aut pro libitu difponete ,

- JI. Fruétus , [en Portio

W OPEI

uni vel aliquibus tantum 'app

licare , aliquem-

Ompctit fpecialiter concurrentibus ad Sa-2j0

quemad

velaliq

uosab eo excludere, faltem Licité fecun-

€

crificium infràe.frq.». 324. enumerandis, — *

q065;

dàüm com

munem DD. & fecundüm. multos ,

n a

Ratio eít: quia fructus ille ge-

ac iis ; pro quibus in Milla, in. ZMemento Ípecia-.

neque validé.

liter orat Sacerdos celebrans.

Cüm enim ij

lp e

neralis provenit

non ex intentione privata Mi--

yut,

à

concurrentes , ad Sacrificium cooperantes E

niftri , fed ex 1

ntentione communi totius Ec-

fiflentes &c. quid unum cum Sacerdote con: .

,

clefiz

.

4

Sacerdos enim [emper tenetur Sacri-

[2

&

(tituunt, ac velut fimul coofferant , etiam iplos .

ficium offerre , prout Chriftus inftituit ,

aliquem frudlum ex opere operato. , tam fatis« -

E

Ecdefia intendit ; nimirum tanquam Mini-

[

At-

factorium , quàm impetratorium particiþgr,e;.d,es»

l

(ter publicus Chii

ífti, & Ecclefim totius.

bere, omnino rationi , reverentiz , devotioni,at.

n

& Ecdefia femper in-

E

ui Chriftus inftituit ,

dignitati tanti Sacrificii confentaneum eft.

Dou

tendit Sactificinm offerre pro tota Ecclefia, feu

mirum effet, f participarent de ftu&ta geverali.

N

fic , ut fru&tu generali o-

e

omnibus fidelibus ,

-ommes fideles, etiam de hoc Sacrificionihil co«.

mnibus. profit membris. vivis

& dcfun&is,ipm-

3j

ant omnes orationes in Miffa , pra-

itantes , & non aliquem fru&um fpecialem fpe-.

ut figaific

cialiter ad hoc Sacrificium, concurrentes. — lta

d

Ífertim in

Canone recitatz , claré docent Con-

&

" communis D D. qua:'ïqüam-,plüiqüc huncfractum

cilium- Tridentinum

feff- 2a. cap. 6. decla-

& portionem (pecialem fub fructu & portione

vatas were communes cenferi

k

rans : ZMiffas pri

generali comprehendant , ut jam fwpra mum.

debere , 4

414 à ph

blico Ecelefie eZMiniftro , non

247. innui, Infuper hi

D

g , (éd pro omnibw fidelibn

$, qui ad

H

:

caliqua fpecialiaadden- —

p jä;mt:ï

dafunt.

n

(urifi Corp

us pertinent ,celebrantur. Hac Con-

] Fru

&us hic fpecialis , ( qücmadmodümk&ä.fi

ij

cilium : quare

Sacerdos veré & debité celebra-

du

-generalis s. 249. ) eft infinitus extenfivé , ut

te intendens ; fru

&um illum generalem Eccle-

nom minuatur , fed equé participetur à fingulis.

L

RU

em licité , fufpendere, limi-

d

fiz non poteft , falt

Miffz affitentibus , vel cooperantibus, five pati-

tare , aliter applica

re in toto, vel in parte. Et

[

S 24

d hoc generali Ecclefie fru-

ci, five plutes , & quantumvis multi Miffz ai-

roinde Sacerdo

fiftant, quin potiüs inte

nfiv& tantó. augeatut ,

n

€&u , aliquem po

fitivé excludens (. prout inimi-

digniores ad Miffam

ts

fiffe impius quidam Sacerdos

quantó plures , meliores ;

cum füum exclu

concurrunt , de quo /e&. feq. plura.

Infuper

1

refertur apud .

Tamburinum eps[c. de Sacrif.

meliüs. & efficaciüs quis

Yot

quantó immediatiüs ,

L. 3. €. 2. S. 13. peccare

X

t g;avifïim& & duyli-

.concurrit ad Sacrificium , tantó plüs partici«

Q

Citer T. contra -o

bedientiam & 1

nftruclionem

Plus enim

fur

endo Miniíter eít Sacer-

at de hac portione fpecíali fru&tós.

Ecclefia , cujus in offer

fru&üs Sacrificii redündat in illum ,

qui cali-

P

r

dos , ut, dictum eft.

2. Contra Charitatem ,

D

qui.

Totea

fti-

/ cem v. g. donavit, quàm qui velum calicis

dum utique aliquo odio vel inimicitià gravi |

- Sacro miniílrat foleminiter vel privatim , quam

Siore

mulatus proximum tentat excludere ab eo , &

communibus Ecclefie. |Caterüm

[3

*

. qui folüm audit: qui prafens intereft & devo-

ms,q

fuffragiis

tusaffiflit, quàm qui abfens vota fua cum ofte«

ii

dos principaliter ut Minifter Chrifli, ,

Q

")

m

quia Sacer

renteconjungit, &c. — Intellige femper , ceterís

ejüsque authoritate

habet poteftatem applican-

^ pan'

bus quoad difpofitionem Gc. — Infuper a*

Ttty

di fructum Sacrificii ,

fi totum fructum Sacrifi-

r

&ij

lem Ecclefie debitum , vel-

liquid fingulare de audiente . Miffam addarp nm

)

cii fui , eciam gereta

j

x

lm

k

let alicui uni app

licare , vel aliter. difponere ,

JF: 2$4.

valide tamen fac&turum ,

ILjHi omneés concurrentes. feu

p

Ui fer

quantumvis illicité , .

Al

poft alios docet etiam nofter Herincx hi difp.

fecundarii participant fuum fructum fgreia-

l

$. quafl. 7. num. 78. & ipfe Gobat biccafu .

lem ex opere operato , etfi Sacerdos nihil de i^

Aum. 150.

lis cogitet , nec eis conferre intendat. exprefs:

ffertin nomine totius Ecclefig &&

I

249 V, Fru&us generali

« Ecclefie fatisfactorius

quià femper o

*

N

- affiftentium feu co

operantium : & folim ad fru«

& impetratorius eít infinitus extenfive , & fyn-

&um ivifferialem , variabilem pro libitu , appli«

categorematicé , quatenus quantumvis aucto-

ts g&(

numero fidelium , refpectu fingulorum tamen

candum, non item «d ge

neral:m;fpccidlem , Ve

UX

xpreffa Sa«-

nonminuitur, fed potius dugetur : uti mox di-

fpecialiffimum , requiritur intentio €

Addit Sua« .

fml?. IT

eetur Sell. féquenti.

Ex quamvis intrinfece fi-

. eerdotis , ut inferiüsiterüm notabo. .

hs w

nitus & limitatusfit, cürn Sacrificium , quatenus

réz apud Gobat cir. s 1 10. eos participare hunc

um

nomine, Ecclefie offertur , finitam habeat vim

fru&um ,. etiamfi Sacerdos e

os pofitivé exclue.

Ttyi

tüf ;

larisfaciendijuxta ibidem dicenda , tameri eó m;—

fos velir. - Verüm hic idem dicendum vid

j

u [Pl

^

quo

E

d

wj

t fs «

"Tboo Sicrin: Pa 1l, €ap, W, Sed, 11, De Fratlilus Sacrilcii, — 199

] Pl"fïmmim'i:',

'ä'ödïfuprïil. .'7,""':'1' 249. de fru&u feu portione

ipfi , qu'äni aliis, etiam curantibus pro fe cele-

A

"

j

generals Ecclefie. — Si enim ab illo generali ,

brari? 2,. Sine dubio etiam major & moajor

VAU

certé 'etiam ab hoc fpeziali fruQu , valide ex-

juxta difpofitionem & capacitatem fuam. — 3. ld-

UM "

cludere poterit , etfi niultó minüss licite.

que femper , etiamfi ipfe de hoc fructu non

.'aimym!,gg 253 ll Hi offerentes fecundarii , v. g. audien-

Cogitet , aut exprefsé fibi -acquirere intendat :

tes Miflam, poflunt hunc fructum fuum ffecia-

àtque etiam , quando accepto P(ipendïo pro a«

i Md

lem , tam fatisfadtorium: quàm impetratorium

lus celebrat ::juxta communem. DD. & cer-

€X operé operato applicare & donare aliis,

tum dicit Gavantus p. 2. ££t. 8. s. 3.

4. I)xt E

RUT di

14 Q

quemadmodüm alias füas fatisfaCtiones , ora-

nunquid hunc. fruduum íatisfactorium fpecialif-

tioné$, àc bona opera fua. lta cum aliis Co-

WTM

fimum Sacerdos- poterit aliis applicare vel do»

& Cito

ninck apud Gobat cir. Cafs 4. s. 116. — Et in-

nare ? Poffe. zqué ac fatisfadtorium. & impe-

figni eventu , ex /Enea Sylvino confirmat Fer-

| (Oeus

tratorium aliorum bonorum füorum , cüm in

nandez, Exam. Theol. de Sacrifito. c. f. $ orw

hoc nulla appareat repugnantia , non improba-

d

4. Et fignificat ipía Ecclefia in. Canóne di.-

tUt t

biliter affirmant Fiincim , Aolfefius , Naldus ,

cens : qui tib: offerunt pro fe, SO1SQUE

alii apud. Afcan. Tamburin.

De jure odb ba-

perap., n

omnibus. — Hinc vides , (atis erudité loqui fimpli-

tum. tom. 2. difp. y. quafl. 9. Et quidem Fil-

V r

€es homines , quando dicunt , fe velle audire Mtif-

Ri

liucius traH. 1 $.. 6.m. t y1. Taxattes tales por-

ntax d.

fam proalio: quia intelligunt, fe velleei dosare

tiones fpecialiffimas , mquivalere uni portioni

de fniw

portionern füam fpecialem. | At non equé perité

minifleriali ; Ut proinde Sacerdos tribus Miffis

dicunt, fe velle communicare pro alio, quanctüm

aliunde debitis , lectis , poffit fimul | fatisfacete

umf -

eítex opereoperato: quiaSacrificium bene , non

pro aliquo quarto Sacro alteri alicui. debito ap-

m fyión

autem Communio poteft ex opere óperato pro-

plicando.ei illorum trium Sacrórum tres. fuas

CORCUTd

deffe aliis , juxta dicta ssm, 2z1.

Solim»

portiones fpecialiffimas. ( De quo ampliüs e,

:xiquchuncriu&

ergo volunt alteri. communicare fru&um fuz

6. cum de ftipendio. ). Contrà veró non pofz

[j d g

Communionis ex opete operantis , ficut alterius

Íe applicare aliis ,. ficut. neé poteft effedum Sa.

x ja p

boni o

cramentorum perceptorum , aut fatisfactionem

nz,&c.

peris , :oratic/mis , jejunii , | difcipli-

u fl

Sacramentalem , mihi probabiliàs docent Suarez

24

IV. Denique addit Lugo de Ewchajófl.

d1]p.7 9-fet1. 9.Lugo difp.21. fe&.2.'ThomasTam-

mb

difp. Y9. em. 23y.te plüs obtinere per mo-

bürinus epnfenlo de Sacrificio l. 3.c. 1: . 3. . 7 1.

j extt'

dum.impetrationis , etfi non fatisfaclionis , fi

negans priorem Sententiam effe probabilem. — Et

ptit AC devoté adfis.Sacro , illud cur Sacerdote pro té

fine dubio falfa eít , fi intelligatur de applica-

LNMS, li

offerendo , quàm fi cures pro te abfente Sa.

*

tione facta ad . fatisfaciendum 'obligationi juíti-

miiMP -

erumfieri. — Hinc Tamburinus fupra éir. L.

2.

tie, de quo z»fra f*o loco indicaro. ^ Res er-

u ag

€4p.'2. $. £4. cuidam pauperi vidum follicitze

gotota eft ineerta. -

,2 M

de Sacrificio juvandá aniniá defun&i fui mari-

retine tibi ipfi.

. Si fapis Säcärdos » femper

in hi

t, refpondit, poffefieri; ut mültis Sacris de-

votéauditis; & DEO oblatis pro anima defun-

IF. Fruc£us , /&4 Portio miniftcrialis.

TU

&i , ea citiàis liberetur à poenis putgatorii , quàm

Lii fpecialem.: Scotus, mediss) vocat üta

r*

j Qïxxs(p*»"

fi una tantürn. vel altera Miffa pro ipfo celebre-

num. 24$. notavi, ) Eft. ille fruclus ,

N] P""G :

tur: quandoquidem fieri potefl, ut tot Sacris de-

quem. Sacerdos facrificans , ut Minifter Chrifli

n

vote auditis, per modum impetrationis , DEUS

appiücat, vique hujus applicationis ipfum Sa-

"

anoveatur ad liberalem condonationem ponz to-

crificium oblatum ex opere operato conferc iis ,

ridti

ind

tius, qua tota non remitteretur uno tantüm vel

pro quibus Sacrificium offertur , feu quibus à

altero 5acro per effe&tum fatisfactionis , qui uti-

Sacerdote applicatur. — Ratio initio » 24 f. in-

x n

fant

que limitatus eft, nec ad quantamcunque poernam

dicata fuit.' Eftjue hic fructus. ^ .« ex. opere

remittendam fe extendit. ^ Omnino probabilis

operato tam fausfacloriüs pro pomis debitis y

AC

P

& falutaris doclrina , pro folatio pauperum , &

quàm impetratorius bonorum .ac- boneficio-

lini/

ftimulo aliorum , ut. Sacris pro fe vel defun&is

rum fpiritualium , ac temporalium »-pro qui-

.

Íuis fieri curatis, etiam

P

bus i'mpctmndis' Sacrificium - offertur

*

2*

"TA

ipfi devote :amüägt , vel

uantus fit uterque , mox audies $r féq.

P

alios intereffe faciant,

t

3. Ef fimpliciter in poteflate celebrantis , ut

rdos A

.Al Fruifus Späciaflifnrhüs: Portio.

- fpecialiffima.

pro libitu poffit eum-vel alii applicare, vel fibi,

cndlï 4;((

ipfi, fi volaerit , & pro aliis non celebràverits

Jii

äï/zf

:

t ille fru&us Sacrificii , qu-i—bmniulh pris.

il)

j

'E

4. Atque ut hic fructus. aliis profit , omninó

j

mO. confertur ipfi

'Sacerdoti . facrificanti ,

neceffaria efft ptopria applicatio Sacerdotis ce»

fatisfaclorius. & — imperatorius ex opere-opera-

D g

lebrantis , adeà ; ut ab hoc fructu conferendo

n

to. Nam.fralis impropri& tantüt & accef-

non- potfit' impediri neque à Superiore , neque

rmdl

di

forié cum Sacerdote Sacrificantibus & offerenti-

;

ab Ecclefia : quia illum non ut Minifter Su«

dlssj

bus refpondet füus fructus & portio fpecialis ,

pcrior.irs , vel Ecclefie , fed ut Minifter Chrifti

L

(l

PJI'

quidni & ipfi Sacerdoti in propria. perfona &

applicat, .Solus enim Sacerdos celebrans fiu«

proprié facrificanti fuus fructus meritó dicen-.

flinet perfonam Chrifti, in cujus perfona , ficut

wol

itfe p

n

ipfum Sacrificium pro nobis effertur : ita eninà

L ]

dus fpecialifimus ? Kt. quidni 1, ;tian;; major.

€jus

D

*

4,

d

j

! W.f

;gq, j ngoz, Snoran Boj H Cip. M $d. I11, De Valore Fmææs*'sgwfæ

ggoum

Et folus Sacer-

ejuslfru&us nobis applicatur.

ritis Chrifti, — Et poft Sacramgnta , omniutu,

g Mp

'dos Minifter publicus ad hoc Myltcrium dif-

hobilifimum medium participationis merito-

m'l)m[ ;

rum Chrifti , & Sactrificii cruenti. Crucis, eft

[

penfandum conílíitutus , qui in ipfa Ordinatione

DL

)À

-accepit potellatem offeregdi Sacrificinm pro vi-

ipfum Sacrificium incruentum Altafis ; quo,

ial

v c defunthis, & confequenter, etiam appli-

eddem Hoftid incruent& oblatà , Sacrificium

pb

candi ejus fructum.

De hujus fructás tninifte-

cruentum Crucis reprafentatur , ejüsque ftu«

]

ciicion

rialis applicatione, dicam confequenter inferiüis

&us nobis applicatur , & sberrime participatu ,

t

4 $.2. Priüs nuncvidendum : quantus fit ille fru-

2

Cutloquitur

ridentinum fuprà allegatum cap.

fr&, Ieu

-

&us—, & applicabilis.

4."um. 62. ) Eft ergo fructus Sacrificii incruen

[ qw*

ti Miffe mnon totus fructus Sacrificii cruenti

SECTIO IIIL.

Crucis , adeóque nec tautus ; fed eít ejusdem

il

antis

fructus. velut adhuc generalis omnibüs , omni

valor , &* frutlus Sa-

tempore infinité fufficientis , in acu primo

taazfztm y/

N

J

erificiie

preíuppofiti , particularis. detetminata, in.a

SuMMARIUM.

4

1

$357. frudus ( valor $

& 1ecundo efficax applicatio ad certos parti.

2

nm,fm »en efi iu((cn& Sacri-

cipantes, & tali tempore 'exiflentes , pro qui«

? RD

fic. Crucis,

bus eo tempore Sacrificium offertur. , ejüsque

iuil

158. Nec infinirus Jfimpis

eirer (y» po[itiv? , fen intm[vä -6-

exten[ivé,

fru&us applicatur. Quare meritó Concilium

[

&50. Sed zam Satisfadlorius 5 quam imper ntorius certua

"Tridentinum feff. 22. e. 2. dicit: efficaciam hu

iuzen[ 08 fiuitns.

&

giti

jus Sacrificii minim& derogare Sacrificio Crue

Ws

&63, Porefi tamen ünpetratorius incertus diei. in

f

hiku: Rte

cis, cüm iftrud inftitutum fit , ut pet illud fa«

ativà

n i

$63. Gualiter fruäu; generalis e [becinlis, ac hiuiänik

lutaris Sacrificii Crucis fructus, nobis applicee

lm

- dis fet » cocl dict poffit infinitus extemjiva t

tür.

Ut proinde liceat. imitari Apoflolum?

166, Praxis pro Metncato,

s

Quid ergo 3 per Miffam Crucem tollimus * alb

lris

.. L.

l

f | Sed. (Vmcem flatmimns : quippe tanquam

printur

—E/lne' 1antns , quantus. fruifus

1.'Sdcri/ici:'..

fundamentumi efficaciz , & fru&uum Sacrifi-

lerens.

Crucis ?

cii Miffe , ut dictum eft

?

;« :xïagislpgtebip $

[

On eff tantus , [ed. eft ejusdem Skcrificii

dfccndisg

P.r,opte'n

2O3N

Crucis valoris a& frutias in atiu primo , C

. Il

1

AbtO.

quoad fufficientia infisiti , in acln fecundo eff-

Eflué bii);uv

modo inff

"

Ilill?o

Wt

eax C lumitata participatto, Explico. Valor

f ^Eriffimum eft, valorem feu frudtum

1

AT

Sacrificii cruenti in Cruce oblati per. mortem

fiii non effe infinitum fimpliciter & po«

LT

Chrilli, veré eft infinitus , infinité- fatisfacto-

fitivé; feu, ut loquimur in fcholis , categore-

T s

rius, omnísque.pleniffima fatisfa&lio ,. infinità

maticé , feu intenfivé extenfivé , quaft. per Sa-

Medtt

impetratorius omnis boni , grati , glorie &c.

crificium Miffz de facto fiat infinita fatisfactia —

u

ídque refpectu omnium omni tempore exiften-

pro infinitis pcenis : aut infinita imperatio jne

1

d

tium , imó etiam poffibilium, etiam mille vel

finitorum bonorum : nam talem infinitum Íru- -

& |

.

*

ex infinità nimirum

infinitorum mundorum

&um neque ipfum Sacrificium cruentum Crus -

ul

dignitate Hoftiz , & Offerentis principalis ob

cis habet , vel habebit unquam : quin tale inf«

tüm |

Unionem hypoftaticam cum Verbo , Chrifti

nitum a&u dati fecundàm communiorem fen«.

C:Wb

ífcilicec DEI Hominis : Attamen hoc quoad

tentiam Philofophorum repugnat. Sed quze

bffcie

fufficientiam , & a&um primum per modum

ftio eft , an valor & fructus Sacrificii Miffz, -

ttada

folutionis jam exhibite , ac' velut in infinito

fit infinitus fecundüm quid .& negativé , feus-

L]

.

non f

W) (&l

thefauro congeílte : & per certa media omni-

utvocant, fyncategorematicé , id eft

bus participabilis & applicabilis. | At veró quo-

nitus , non determiuatut àd certam. quantitatem .

(

vel numetum , fed fic , üt quolibet Sácrificio -

h)

ad efficaciam G& actum fecundum fatisfactio-

E

nis & imperationis , ut nimirum valor ille &

poffit conferri major. && major frué&tus in infie.

i

thefaurus infinitus meritorum Chrifti & Sacri-

nitum ( quanquám actu nunquam fiet infini«

Ht w

ficii. cruenti , actu nobis profit & patticipetur

tus, pofitive ) ídque & intenfrvé tefpectu ejuse

E &1

dem , & extesfive , refpectu. diverforum parti«

i

fatisfactorie & impetratorié , pendet ab applica-

&t d

tionc per certa media facienda : cujusmodi

cipantium ? Cüm ergo quaritur , an valot —

D 1(]50

& frü&us Sacrificii . fátisfatorius & .impetrato-

mediaíunt , ex opere operantis quidem aCtus

Nütfis

Fidei, Spei , Charitatis , Conttitionis , & o-

rius fit infnitus intenfivé ? fenfus quaflionié

Wneff

mniaopera meritoria, qux omnia vim merene

eft , an quolibet Sacrificio poffit deleri qu&e

Al Q

di , latisfaciendi, && impetrandi ex rneritis Chri-

Cufque poenà major & major in infinitum *

Vatem

füi trahunt;, Deinde funt media à Chriíto ad

áut impettari quodcunque bonum majus &

n ïatlu

eam participationem :

applicationem | merito-

majus in infinitum ? Similiter quándo quz*

t Q

rum Chrifti , ex opere operato , fpecialiter à

ritur àn fru&hus fit in(initus extenfive ? fenfüé

Chrifto inttituta : ut imprimis funt Sacramen-

quzftionis eft , ani fructus Sactificii, etíi de fa.

h 4

t3; quibus ipfa gratia fan&ticans imimediaté ex

finitus & taxátus , &qualiter tamen fe extetidaé -

É f

opere operato confertur ex inflitütione & me-

ad ommes participantes plüres & plures in in^

W

' tum » itauromnes, pro qüibus effertur h'ö?-'—

2

i

1

I!

h

A

L

M?ä

| à ïä?nl; chmmem.-

Pazi ll Cap.

dj 197

W. SkT. De Talore Fonéls j

Vg 73

Sücrificium , quotcuaque fint 4 plures. & plu« V'Sacriüi:io totum . purgatorium exhauriri , ne«

A "

.ie&, femper tamen omnes zqualem fructum

dum una aníma , quanrumvis . gravibus pcenis

*

d Cm j

, , patticipent :- & (ic fructus dicerur infinitus ex«

obnoxia; liberari

*

ad quid ergo tot repetita

I Nm)

u

renlivé, — An veró fru&tus Sactificii extenden-

'Sacra pro defunélis , etiam ünicá ánimá ? Et

bm,s&

do fe ad plures ,. velut divifus magis & magis

fi fructus impetratorius eífet infinitus ,. ita ut

A

minuatur, adeó , utquó pro pluribus offertur

unico - Sacrificio—» poffet. impetrari^ quodcunque

r i

Sacrificium , eó-minorem fructum linguli par-

bonum majus & majus in infinitum certó & -

U d

ticipent. — Ex fic fructus. dicetur. finitus exten-

infilibiliter , quid opus effet pro eadem re ii«

5 ln

- fivé, feu fatisfactorius, feuimpetratorius, — Eft.

petranda, v. g. fanitate , ferenitate £ris ,. peíte-

s ts

que quæ(ïiojde*fru&u generali , fpeciali ,. &

àvertenda, multi

6 iddg

-miniíteriali : non,autem de f

X

Ecclefio ?

plicari tot Szfcra juxta praxin

€

þecialiïffimo Celes

ls n

brantis , qui ünus tantüm eft;

$

l. Attámen valor

& fru&us Sacrifï*cii zm-zät

;illä

i

!

W

Db

uT

5

petratorius incertus & fallibilis , dependens fcil.

detttrg;

"

4n iuffnitq: inten[fuà ?

à libera acceptatione , & ordinatione-DEI juxta

o dl t

difpofitionem. offerentium , & eornm pro qui-

[ Alor & fructus Sacrificii tam farisfä*a

ifte,

bus offertüt , poteft veré dici infinitus negati«

of j

&orius, quàm: impetratorius certus &

v , Íeu iyncategorematicé , tam extenfivé,

merilo (z

infallibilis ( f talis detur, vide fügrà w. 241.

quàm intenfivé. Cememusis DD. füarez dáfg.

dt: ii

intenfivé finitus eft, & nullo modo , etiam ne«

79. f i. Alii cum Layman - eár& ss - T1.

gative infinitus.

Communiffima DD. D; 75«

re Sutd

Nam. imprímis quatenus offeitur. nomine Ec-

mat , Bellarminus , Tolleius, Navarru , Sua-

AT

defie4 effe majorém & majorem fructum ,-

dus m

*ven , alisque - congeílis. Tannerus ^H4m. 98.

quà fan&tior cft Ecclefia , feu quà plures in ea

Laymah ei. c. 1. .. 9. Ratio et : quia quám-

niar d

Jufti , Deóque giatiores exiftunt, jam ndper di-

Mrtm n

vis ipfa Hoftia oblata, Chriftus, (t infiniti va-

Xi, s. 249. Deinde, quatenus Sacrificium

loris & meriti. Quoad fufficientiam & actum

1 qugus

offertur. à privatis perfonis ; tum ab . ipfo Sacer«

C ndae

primum , uc fuprà dictum :. & principalis of-

dote, tum ab aliis concurtentibus, non eftdus

lerens , idem Chrillus ob Unionem hypoftati-

& n

bium, eó majorem & majorem impetrari fru-

cam, fit infinité digaus , & DEO gratus, ac

proptereà. hoc Sacrificio DEUS quodammodó

ctum , quó major eft devotio , quó plures &

[

meliores ,

Deóque gtatiores | concurrentes

$

infinito cultu. & honore afficiatut , ipfümque

nf

quin etiam ex concurfu & confpiratione inul-

&

Sacrïfxgium ex natura fua. fecundàm primam &

torum concurrentium , crefcere íolet fingulos

ho ht

-

temotam potentiam , -habeac infinitam dignita-

rum devotio , ac fervor orandi & co

nfeqnens

ii

tem & valorem (atisfaciendi & impetrandi, ta-

ter Sacrificil ftuctus,

yli , d

men fecundüm a&um fecundum & proximam

qui eis fecumdüm (ingulo.

tum diípofitionem -

confexur $ praterquam

i uf p

potentiam , quam habet ex-Chrifli inftitutione

qnód preces multorum fimul in id unitótum $

j t

& voluncate , non -habet eficaciam producen-

& tanto Sacrifitio coajunctorum faciliusà DEO

T u

di effectum .inüpitum » fed fiuitum & limita-

Audiántur , juxta proniiffionem Chrifti Z4Z21:5,

pf

tum intenüve faltem : adeóque Sacrificium ,

(8.— Si duo ex vobis conjen[erint fuper terram ,

£tje t

ut hác a&tione à Sacerdote oblatum , finiti tn-

tüm valoris eft.-

de owmni vé , qnausuuque petierint ,^ fiet illis,

! qumüb

Et univerfaliter quamvis

Quare meritó gaudent fideles plurimos inter«-

m À

hrifli dignitas & | merita. infinita fint quoad.

€fle Sacro pro fe celebrato , fcientes fibi ex hoc

TE

iufficientiam & actum. primum ,' tamen quoad

A

efficaciam & a&tam fecundum ac applicatio-

frucum non minui , fed.potiüis augeri — Ne-

que in ejusmodi augmento ftu&tüs poteft. affi--

gm'ä j

nem ; fenper. effeclus finitus promanat per Sa-

gnari certus GC determinatus flatus vel menfu-

d

d

cifidum , & Sacrament

a Vc!nt iniïrumïntgä

ra impetrationis : ergo meritó & vereé dicitur

j quiti

Chrifto inftituta.

:

:

$

5 j

ET

o I

!

*

- Inftituit nimirum , & v

hic fructus infinitüsnegativé , & Íyncategorema-

bet o

öfuit Chriftus

ticé, id eft, »o» iufinitus vel determinatus adcers

ru&ui "n

DEUS , ut Sacrificiüm cfferatur

& profit ad fi-

.am quantitatem , vel meníuüram impetratio«

m i

nitum tántüm & certum effect

um fatisfactio-

nis.

nis, & impetrationis , à fe determinandum, ac

gt

d

— 1V. Ratio di&orum à priori eít ?. quia im-

ao

juxta difpoitionem . offerentium difpenfandum ,

pettatio beneficiorum innititur foli divinz. bo-

ut ideo tantüm S.

?

*

n i

acificium frequentiüs & fer-

nitati, benignitati , & mifericordis , attentá

&ug

ventiüs offeratut. — Et confirmat hanc doctri-

nam efficaciter praxis Ecclefize

X

x

5

difpofitione petentium ,^D EU S enim , ficuti

ii

( leuon!

qua eft infaili-

intuitu SS. Sacrificii , rei oblatg , & principae

ii V,

bilis interpres inflitutionis Chrií

u:

& ipíà ad

t gIEIl

eundem effe&tum ^ obtinendum ,

ut maximé

lis offerentis Chrifti , ac orationum illi Sactifi-

] mfiull

cio unitarum , ac per Chriftum oblatarum , &

pre eadem anima defun&ta multas Miffas of-

" WJ"S'

juxta petentium difpofitionem , paratus eft plu«

Ui

hu

ferte confuevit ;.eÓ ipsó indicans valorem feu

ra& plura, majora & majora bona, àc bene«

:l

frü&um unius Sacrificii effe finitum & limita.

;[iï't

ficia, uni & pluribus confefre , ab(que ullo pra

u — Quod fi enim fru&tus fatisfactorius ef

Ulcll

fet infinitus , ut quamvis ponam majorem &

fixo flatu, termino , vel menfurá : ergo valor

fg jl

& fructus Sacrificii impetratorius , non quidem

lurct lJ

Wajorem in infinitum dclere p

,

offit ; ,'poleE unkco

eer tuä

& infalibilis ; att

uxta divinz bo«

g&tmlr l

Pans Il. SAcnAM,

é

f'lxnen— j

pitge

!

us

fí

198 | ïbeol Sacrám. Pars

,ll. €ap TV. .S'eöï l?l, D: Valore E*uäm&zqum |

nmris, (

eitatis ;. atque humanz dignitatis difpofitiohcm

rum þro majoti numcrö,'particïpäx1tiu&i' mi-

nuefetur fruétus. ltémque fequeretur , quàd,

guue

impetrabilis & obtinibilis eft infinitus negative

feu nonfinitus , non determinatus , nanv effritius

quó plutes Miffz affiftentes , velad illam coo,

j m

ád certum. terminum , fed femper potens effe

?

perantes , eó minüs fingulos patticipare de fru.

gpi t

major & major &c.

Confirmat hoc ,& ex

étu Sacrificii , eóque minüs prodefle Sacrifici-

Diade vt

umfingulis: quz per fe abfurda videntur..

gb E

hoc confirmatur pia praxis Ecclefe , G pio-

rum Sacerdotum omnium : quà Sacerdos , et-

$. Saltem non negabis tantb minüs ex hac

szliccpm!

fi ad unam intentionem -determinatam prafi-

portione fpeciali derivari in eos , pro quibusin

g 923'&(

xàm-Sacrum | offerre debeat ptd viVo. Vel de:

fuo AMemento orat ,. quanto plures ii fünt? Ne«

j o

functo ,. adeóque i

li .totum: effectum mini(te-

vo conflanter cum Coninck ,. lanneto , Go-

(is eàde

rialem fatisfactoriu , utpote finitum , deter-

ä

bat »45. 1&9. Si tamen Sacerdos tam intenté &

qur m

minatum , ,applicare ; "attamen nihilominüs

particulariter oret pro fingulis , quàm pro ünot

euan

foliot

utiliter & efficacitet , non tantüm 1 ütroque

nam íructum Sacrificii ex. devotione. Sacerdo-

memento vivorum ( defuntloruns pto variis

tis & augeri G extendi, omnes agnofcimus. .

qude

alüs meminit, & orat$ fed etiam collectas &

IL .Fru&dus Sacrificii minitlerialis fax*;sfa,-;q* !

il n

orationes pro aliis vivis vel defunctis affumit : auae

Górius , quem ftilicet- Sacerdos applica

era

«

nimirum orationes & collecta ; non folüm ha-

tis perfonis, vel perfonz , non eff infinit

æ,e.x;'" 4

.tanij

dl

bent amplum effectum ex epere operantis, fed

tenfive , fed quó plutibus applicatur, eo mapis

etiam funt. verze applicationes fructüs. Sacrificii

minuitur in fingulis : ita/nimirüm j ut

E

iud

impetratorii ex opere operato.

Certé Laymai

nuüm Sacrifidium /totum applices uni, dl

. fl l.

cit. u. 1 1. fic fcribit : Commamis & vera fide-

duobus , hi duo dimidiatas tantüm portione

'pemx'u

tejv

lium per[unafio efl , etfi Sacerdos pro certa perfa-

párticipent , & fic deinceps proportionaliter.

za Mijfa Sacrificiums offerre debeat ,. nibil ta-

lta Communis DD. D. Bonaventura ,. Scotuty -

ygt

sgen illi decedere , fí in ZMemento , i. propria

Riherdus , Durandus , Suarez, , alisque con«

Sscrif

perfona, f ex privata devotione , idem Sacri-

eftis 'Tannerus fwpra Layman éit. c. p. um

quiito

ficium pro fe ipfo, ? aliis pluvibus per[ouis , dsfline

13. Dicaftillus Zifp. 3. wum. tof. Gobat cit.

um ll

Gis atlionibus [éu petitiomibas offerat 5 eim e»

& alii paffim. ^ ( cortra Cajetanum , Ange

tum,|

sim b oblationes diver[a ( vepetita fimt , qua-

lum ; Sylveítrum , 'alios non paucos , apud

bt

vum nulla altevam: impedit. , ideo fmgulis tan-

(itatos. ) Ratio éft: quia licét. Chriftus Do«.

v

minus absque dubio ità potuiffet inftituere hoc

Wi H

zuudem feutius impetrare poffunt , quam [i una

fola , pro usa werfóna feret. ^ Sic Laymannus:

Sacrificium , ut fingulis, pro quibts offerturin .

d

N

hd

(zd vide rgrfu's,i;zfm num. 26f.

perlona Chrifli , certus & equalis obveniret ftu«

&us, non minuendus paucitate párticipantium,.

ii

1

- iV.

adeóque ádeó extenfive. infinitus :; attamen d&'

f

x

faGtonon ita inítituiffe, & ratio probat , & prà«

fiolims

u iæ,ïnämsw extenfrue ,

xis — Rarie quidem: quia , ficut ex eo ,. quàc

gutial

Cs

| &65l : 'Küctus Sacrificii &gmemlg':/Echeüä ,

Chriftus aliquem' ftu&um Sacrificii. voluit elfe

zO & Specialis concurrentiuni e(t infinitus

eneralem. & communem ommibus , ut ma-

Deniq

exteüfive , adeoó ut omfües omnino fideles ca-

tf

do dictam : itàex eo , quód aliuni fru£tum vo-

paces vivi & defundi ,, omnes omaino Mil

luit effe peculiarem ; & proprium alicur, vel

ityet

affillentes vel. cooperantes ,' quánticunque fint

aliquibus tantüm , pro quo , 'vel quibus Sacri

$

;

fhé j

eum.o

ffertur, & applicatur fpecialiter, fructu

ttfi

plures & plures in infinitum , equaliter tamen

ex eo fructu participent ex opere operato. — Ita

ille non debet. zqualiter participati à pluribuss

uLg.

Communifima DD. & . conimunis fidelium

] (

ficue ab uno vel paucioribus : , eft ergo ille pe-

perfualio eft, fi plures Miffam 'audiendo Sacri-

culiaris & minifterialis Sacrificii fructus deter«

llj

fidum DEO. offerant , non minorem exinde

minatus && uniformis ex opere operato , ( quane

ts

fru&um referre fiagulos., quàm i foli eíffent,

tusfic, DEUSnovit, & Angeli ejus ) ideóqug.

NY

propterea, quód privatz "ejufïnndi oblationes

minor venit ad plures, quàm pervenirét ad pat«

En)

)

E

Tectus re-

ciores', vel unüm tantüm, feu minus particie

Dotes;

diftinctz fint, ideóque eis di(tincti e!

fpöndeant.

. Quare Victoria. apud Fernandez

patür à pluribus, quàm à paucioribus, vel unotane

lum

hm f

bie c. $. S. 2. q. 6. diferté docet , crefcente nu-

tüm , adeóque finitus non infinitus exten(ive, Pra*

miero affiltentium , crefceret valorem & fructum

