Vafquez de beneficiis e. 4. $; 1. & 1. mortale con-

efl. Item fi No&urnim unum aut Pfalmos per ii«

ftituat ; quandoilla inverfiofit fepe. — At certe, fe»

advertentiam tranfiliifti ; fi commemorationetis

elufo contemptu , hunc figorem mullà lex ; vel con«

nonam lectionem ; vel quid fimile omififti, & fo«

füetüdo , vel ratió indicatt càm talis ordinis inver-

fio nec gràvem contineat deformitatetn , nec de

lüm poft Laudes obferves errorem : fatis eft , fi poft

Primam v. g. quam jam incipis, fuppleas de

fubílaütia Offidi divini quidquam . imminuat;

fe&?m.

ä

Communis apud eosdem.

Dico igituf

IV. Qui absque ulla

1rati,01,1'e incipit Officium134. :

ET

I.. I.'ï Ven

aialitet érgo tántutr delinquit ; qui-Horas

D

"fequentis diei, nondum finito Officio praceden-

[

integtas transponit , v. g. Horas minores recitans

do ante Matutinum, absque omni caufa ; fecusdzm

tis: v. g. nondum diétis Vefperis & Completorio,

1

orat Matutinüm in craftinum ; venialiter delinquit

comamtniffimam DD. ob rationem datam. — Quiri

&tiam fi unius Horz partes , v; g; Pfalmos coniuns

fecundàm Suarez 4. 4. de Orat; c; 24. Palaum , Be-

p1

nartium , alios communitet ; fed. certé absque ra«

dat inter fe , mutando folüm ordinem prioritatis &

*

l

tione convincente: poffe tamen facillimé reperiri

Lf

pofterioritatis, vix delinquet plüs, quàm venialiter.

caufam excufantem ; five füfficientem recté monct

Caítro-Palaus apud Gobat ».65$5: — At veró , fi fic

[

Gobat sum. 666. v.g. fi modb habeas focium : fi

confundát partes diverfarum Horarum, mifcens

Id

do Píalmos vel partes unius Horz cum alterius :

ptiüs recitatis Vefperis & Completorio, timeas tibi

]

lucem diei defuturam pro Matutino. . At; quid

poterit facilé contingere, ut faciat aliud Officium,

de recitantibus Matutinum poft' Miffam primüm

W

quale non fit in Breviario; sícque mortaliter delin:

absque rationabili caufa?. Certé Azorius p. 1.].10«

quefet, — Sed eredo rarum fore tam üu'ltu;g; E

|

sartins apud enudem ibidem,

&: 8. teftatur orines ad unum T heologos & Canos

*k

niftas priores Dominico Soto , talem. damnáffe

i52 lL Ob ratiouabiléni caufam quáméunque ims

k

teéras Horas transponere , omni culpà vacabit ; ob

peecati mortalis: at cum eodem Soto , & poft ips

a

fum plerique abfolvunt à mortali, & per mul

regulam datam faprà $. 2. 2. /F. Exempli gratiá:

im

Ciericás Vel Religiofüs; étiam culpabiliter prius

etiam à veniali , per fe loquendo , cum Suarez cir. .

6. nili ita feró facrifices , ut fi velis poft Sacrumre:

Ti

non dicto, vel neglecto Matutiho , poftea vocátus

!

ad Primain ; aut quácunque causá tardiüs veniens

citare Matutinum , inchoabis clapfo jam temperé

f() De

h^

àd Chornm, Horá unà jam finità, licité & laudabi-

ordinário, fcilicet antemeridiano, — Sed de hoc ex

Nnnl

profefío agetur, G nos dicemus in

liter pergit cum Choro; Horam nondum dictam

etificio Miffz;

: inaterià de/Sä:

1l

l

pofteatepetiturus. Item non habens ad manum

Wftg

$. IV,

PA

il

Breviarium in itinere v. g. fed Diurnale tantüin ; [

I s

li

i omhi culpie fcrupelo recitabit interim Horas

Continub.

'

izgüiä; *

*

[l[[.

Lyqos c

'täa&æ

fh&f;e

li

ininores, poftea domi vel in hofpitio recitaturus

anonice fingule feci

Y

M

Matusinum ejusdem diei; — Quiia illa Breviatii ca«

contigue , wt fcilicet tà cépta dicatur

E

ientià eft caufa fufficiens éjusmodi transpofitionis,

usque ad finem continentet absqué notabill ime

Wi

ii

Idémqge elt , i nondum dicte Matutino, v«l Horis

1

il

:exrgptione, vel in'tcrgoütipncä yu p

T

^

D

L

»

"d

it

3iadl, JPP&?J; de Ha'rixl-Canæ.f (ïaþ.l); Se&ik De foria e'g""n;bda dïcemlä Horas. Y20

H

$$. Canonesc. nallu de (onfecratione d. $.. Ecin

$1. 12, Ut fi/negotium quodcunque utile interves

QU

Coacilio Dafileenfi (e/f:22. c. Qnaliter Hore : ut

niàt . v.gr. confeffionem alicujus audiendi , in-

tll

firmo fuccurrendi , amicunz falutandi vel allo-

proinde ormnium confenfu peccet , qui absque omni

h 644'

caufa rationabili anam Horam notabiliter inter-

quendi , refpondendi &c. fi quid interim facias

IEIHPO«

rumpit ( nam parüm pro nihilo reputatur ) nam»

ad tollendam diflractionem ,: aut aliquid. te in-

fic unitas & forma orationis ab Ecclefia inftituta

] V.-g;

teriüs faciat inquietum feu follicitum , & ideo

m

diffolvitur: eftdue fpecies irreverentize erga Deum;

aliquid breviter notesin charta , vél mandes famu-

Sonam

ceptcum cum Deo colloquium( & quidem Mini-

lo; utex Suarez etiamfüperiüs notatum. — Item f

wsþ

ftrumex Officio ab Ecclefia ad id fpecialiter depu-

in Confeffionali exfpectes otiose Poenitentes, quid-

tatuni ) non receffarià & impertinente actione , lo-

ni interea licité inchoes Matutinum , efto , minimé

t

A

€utione, ceffatione, interrumpere notabiliter , quod

- dubius, te aliquoties interpellatumiri, ait Gobat

o

^

homoà fervo vix toleraret , tantóque gravior culpa

9. 617. fine..—. Ais : quando ego fic interrumpo ;

n

erit, qu5 diuturnior e(t interruptio , & actio inter-

feu juítà feu nuila causá , ftatuo firmiter poftea re-

d

pofità vanior vel tu.r'p,ior.' Atque adeo, fi valde no-

fumere denovo: quid fi poftea non repetam de-

n

tabilis & diuturna fit interruptio absque ulla ratio-

nuo? Certé Avarrus , edzorius, Reginaldu ,

nabili cau(a , mortale cenfent. eum obligatione re-

damnabunt te noxz lethalis inmateria füfficiente z

iil

at

petendi priorem partem abruptam;graves DD.Na-

at cert? immeritó. ' Venialistantüm culpe dam-

L Mif

varrus de orat. c. 16.9.7 7- Medina4. 16. de orat.

nant te recte Saschez, , Leffita ; Layman , ac alii

m

4 3- Àzorins i. c.9.4. f.Vafquez fapra. Marchant.

communiter.

Nam mutatio meri propofiti in

hu

citi tr. 3. fell. g. q. 4.in Corallario.. Sed certé nul-

re per fe non obligante graviter;nunquam eftper fe

,l

Ja lex naturalis vel Ecclefiaftica prohibet tam feve-

mortaliter mala , ut liquet innumeris inftantiis &

j at

reiltam interruptionem ; nifi forté adeó f2pé, con-

exemplis in omni genere virtutum & vitiorum :

yetlu,

fuetudinarié & enormiter fieret , ut gravem defor-

cur ergo fit in propofito? interim mi bone vir , fi-

mitatem , negle&tum & contemptum in re divina

q

"ve tale propofitum praemiferis , (ive nón ; five abs-

involveret ; quod certé rarum erit. Dico ergo

j, M

]

que jufta caufa , five ex jufta caufa , & alioquinfine

) ,er

356 1l Perfeveniale tantüm eít Horam. Canonicam

dubio excufante à peccato , facla (it notabilis inter-

Xiumal

ceptam,abfque omni racionabili caufainterrumpe-

ruptio , orhnino decens eít , ut de novo inchoetur;

re etiam notabiliter paer.multas Horas. .. Ita. com-

wsperä:

autille No&urnus,in quofa&la eít , aut faltern Pfal-

altong.

munis DD. Suarez loco cit.Sanchez L 4. (onfsl, Mo-

mus vel Lectioquem vel quam interrupifti, ut pro-

j &k

ral.e. 2. dub. 19. Leff. l, 2. Xufl.c. 37. . g7. Lay-

vidé monent Navarrus cit. e. 16, s. 7. Layman c. f

. mantitl. 4. ?r. T. c. €, "Tannetus ali/sqme citatis.

$1. 7. Gobatz. 670. fine,

t

Diana p. 2.tr. 12. vefol. 4. Tamburinus /.-2. De-

. 1V..Ap

lcfg&uub

ud omnes autem in confeffo eft, feniþey 1 38

£al. €.. $. $. 3. n. (1. fic flatuens ; Quacunque in-

licitum effe feparare Matutinum à Laudibus,nequé

Y

terraptio,foe extra Chovum , frve intra. ( preféin-

Of

ad id requiri ullam peculiarem caufam honeftam ,

g

dendo a (;audalo ) diumtodà continuatio fiat intva

ut contra Azorium habet communte. D.D. Sanchez

Jtotioy

enndem diem,peccatum utbrtale nequaquam attin-

eit. dub. 2O. Tanner. Layman , alii paffim.. Etenim

git.. Itáque quinnum nblurnum, veletiam unum

inqi

hac feparatio olim erat. frequentiffima & quafi or-

j

dunttizat Pfalmum hoc man? vecitat, vel vecitavit i

dinaria, & diltin&ctum initium Laudum indicat,ne.

'&esqug

pridie Fe[peri , fipoflea , antequam expiret tempus

que ulla nova lex vel confuetudo contraria interea

prefcviptum recitaudi, nem

i

id vetuit : dummodó tamen ad finem M

lm:'- l

pemedia mox [&qnen:,

atutiniad-

qii

Yecutat ,2u0d. recitandum. fitperefl , monerit cnlpe

datur Coliecla diei,& ad initium Laudum premite

mortalisreus.. Sic il

df l

leliberaliter. / Ratiooft:quia

tatur Parer nofler ii Av 4Maria,prout fit & fpe-

i

. jam intra. latitudinen

1 temporis przieripti totum

s

"Officiumperfolvitur ;

ciali Rubricà prafcribiturin no&e fjnctiffima Na«

h

"

& ex alia parte in hoc non

]

apparet irteverentia gravis.

tivitatis Chrifti: ut cum aliis monent Diana p. . y.

fii W'

Quia cüm quilibet

trAU, Y 4 veol, 48. & Gavantus Rubricis Brevia-

. Pflmus v. g. conti

neat perfe&am orationem &

15

i

laud*em DEI

vii, fet]. 4.c.3. at certé id folüm ex pia confuctudi-

neque habeat neceffariam connexios

ne: namde nullalege oblieante conftat. Quare

Lgo$

Rem cum confequentibus.,' fed tantüm accidentae

lemex ordin

utrumque negat Azorius: primum veró etiamSaz

5

auone Ecclefiz, hinc qui Horam eti-

£bez., Bonacina , alii multi,

l

am diuturn

Denique etiam fepa-

9 tempore interrumpit , tamen reverá

rationem unius No&turni ab altero , etiam. absque

&y^

implet rem preceptam q

do

"u

H

ad fubftantiam , tam in

caufa , nullam continere culpám cenfet Lezana te. fs

| sua[(w

materia, quàm forma fabí

I

antiali , ut fupponitur ;

j

€4p. X2. ». 16. faltem non plüs , quàm venialem ,

'etít in accidentali modo co

Pa r n

ntinuatioris non ferva-

communis eft fenfus DD. ANavarrus, dzorins ,

j amffmpm |

to pe

cczt contrá or

dinationem Ecclefiz , tamen in

Reginaldw., alii Pammï Nec eXigitUl' gravis HP EM

d " W

, | teion adeb magna

noa plüs, quàm venialiter.

W

jp

j 337 l. Accedente,

tio ad tollendam omnem culpam ejusmodi fepara

autem alij

ationabili causá

tionis per dimidiamcirciter horam : '& poltea di-

nece(fitatis, vel util

itatis;charitatis,etiam affabilita-

Curus alium Nocturnum non prz mittis neceflarió

tis erga proximum,

etiàm levis culpa facilé vitabi-

turin inter-ruptione

Pater & Ave: ut contra Reginaldum bene. docet

O

noa nimtaalicujus Horz,DEO

Azoriusezt.c.8;9.4. Etuniverfim ejusmodi fe-

fM

- M. humanis !mori!

^u$ jta per fuam bonitatem

parationem partis Matutini äreliqgis , noti excede.

p

induleente , Iquod cer

ié non indulgeret fuperbus

re culpam venialem, etiamfi fiat per3 c. feré horas,

quilibet humanus

P

gt

y

rinceps , aick Tamburinus eifs

dummodó intra unum diem zaturalem tecitetur

Pans L pE Sac

RAM.»

Q

tqwm

-

L

a

u

V

x

,

MONE . 2 2?9 mä.«:,dpp;'nrï.xlä;Horz's Can. Cap. l ! Sec'll V. De färma (9*' källoäar dicendi äüias;

totum: Iäreviarium, cenfet Quintanadvennas cir.

Exámin. 6. s. 60. determinat, tnortale eiï'e/i"ci;;e';

4

re horá 2. poft meridiem : veniale , medià tertià ci-

tr. 8. [ingulari &. apud Gobat ». 672. non repu-

L.

gnantem. Dicestandem. . Ego quidem ejusmodi

tra juftam capiääï ; nullum horá tertiá : confe:'z;i::n;

[2

!

voluntatiam interruptionem . Horarum pro ipoffe

te Bonartio quoad tertiam , & à fortiori confonti«

M

cavco & horreo : at fomni moleftia me fübinde co-

unt fequentes.

Quintanadvennas Simgularinm

[

git interrumpere, — Dehac ita fcribit Sanchez fepe

zrall. 8. fingulari 2. teítatur certurm efle , noit péc-

care inortaliter, qui incipit flatim horá fecundá

cit.l. 7.c. dub.33. . Qui vexatur à fomnolentia ,

j

st pronuntiet Horas fuat , vel andiatSaecrum eá at-

poít meridiem ídque à mortali etiam. excufanto

Ti

tentione, quod [altez videt,quod non omittit dicere

Sanchez cit.dub. 37. l'amburinus l, 2. Deeal. c. j.

I*

G.f.».34. Et Mart. Ledefmam , Fabrum, Ml-

vel audire aliquod uerbum , licet propter gravitate

X

vel szoleHam [omni non attendat ad (ignificationem,

fefium citans Diana p. 4. traét. 4.refol. $.. Idque

b

etiam à veniali excufat plures Recentiores allegans

vel ad aliam meditationem, wou peccat (altem more

zaliter ; quia fit babet. attentionem. nehc fariam.

Leander difp. 4. . 93. & probabile cenfet Tam-

Secis fí dormiat per notabilem partem Hora , aut fi

burinus /ec. cit. confentiente à fortiori, noftto Jo-

recumbat inletlo ad recitandum eo tempore , &* in

fepho Angles, qui permittit in hyeme ihcipetetri-

:ä

circum[lantits , ut probabiliter attentà fragilitate

bus horisante occafum Solis, ^ Occidit autem Sol

(na, t& dormiendi confuetudine , credere poffit fe

in noftris partibus in hyberno folftitio, quartà ho-

dormiturum., && omi[furum id , ad quod tenetur.

rá poft meridiem.. Tandem quidam apud Tambu-

W

RabWó, quia expo[uit.fe probabiliffimo omittendi

rinum cít. ». 3. meritó repugnantem ; putat poffe

inchoari flatim poft meridiem. . Citca has varias

2

.

ff'i""!'? 'Sic ex Na,vag:o Sanch;z.

opiniones -

»

i^

V.

HI. Placet ju

-di&um B. kGo'bat.* amm.&v68 o; itag4

Y

Tempef

4

?c;äei—.

flatuentis. — Tempore hyberno, id eft, ab equi-

?."y M^ :

Empc&iv& recitanda funt Horz, ficut omnes

noctio autumnali üsque ad vernum licitum eft in-

ï

2

'abfolvantur intra przfinitum tempus, & fin-

cipere Matutinum ab hora tertia, etfi nulla adfit

ulz dicanturfuo ftatuto tempore.

uare duplex

;fationabilis caufa.

Nam Sol tunc jam eft pro-

$

ic tempus con(iderandum eft totius Officii incho-

pinquior occafui, quàm meridiei in zítate : San-

chez, aliíque citati. Etiam Tannerus tos. 3. d.

andi & finiendi, & fingularum Horatum récitan-

darum , ac deinde brevitet de circumltantiis loci &

( 0. 165. Tempore vero aítivo, id eft, ab

Z

[

fitàs, feu habitüs corporis.

&quinoctio. verno usque ad Autumnale , qualibet

rationabilis caufa fufficit ad licité inchoandum eà-

)

I Temp'w totius Officii divint.

dem horá tertià. Cüm enim.tanta Authoritas

. Matutino ütique ad Completorium abfol-

probet vel nullum, vel folüm veniale peccatum

í

tä 9ï i

admitti tunc recitando, quzlibet caufa non im-

veudi ex primava inftitutione & antiquif-

fima confuetudine incipità mcdia noGte praceden-

prudens, adeóque major commoditas tollet omne

L

10

ti, ugquead mediam noctem fequentem diei ? atta-

peccatum. coram DEO, prafertim cüm videatuf.

patrocinari confuetudo. — Sic Gobat ibi : & pauló

q

men ex réceptiffima jam confuetudine , cuilibet fas

li

.eít Matutinum cum Laudibus dicere pridie Ve-

fuprà s. 67 3. fine, probsbilem cenfens Sententiam

f

Sanchez, & aliorum, non'effe mortale ilhciperc

* fpeti : juxta communiffimam DD. D. Thomas mox

i

citandus, Azorius /wpra Suarez l. 4. €. 27. i. 14.

^horá fecundà propter tantam authoritatem , con»

Leffius l. 3. deSufl. c.37.9.7 9. Layman cit. cap.5.

cludit : nec dübitarem fequi pridie Fefti, quo effent

!

mihi excipiendze Confeffiones , ab hora tertia us-

9. 1. alii paffim omnes: ídque factitant fine fcrupu-

(

lo paffim piiffime Sacerdotes , etiam Szculares, ne-

que ad Ccenam , ait ipfe: multó magis fi usque in

h

- dum Religiofi Privilegiati. . Rationem hüjus con-

no&tem feram ; idémque efto judicium de äliaf;j

»K

füetudinis congruam reddit D. Thomas. — Quod-

militer caufa. properandi cum oratione.

lendi fd-lï42

l

lib. $.c.28. Quia folemnttas diei [equentis a Vi«

IV. 'Tempus tandem prafinitum imp

1

tum Offidum divinum diei, eft media nox fe-

fperis incipit , ideo emeritó u[us obtinuit,ut po[i ps-

j

blicum O[ficium ,-Fe(peras «? Completorium & me«

quens, quo tempore tranfeunte ceffat obligatio

-

illius diei Officii recitandi ; & feu culpabiliter , feu

TK

vidie ordinario im Ecclefüs jam per[olutum ante

u

- beram quartam , deinceps preces noclnrnas incboae

inculpabiliter omiffi repetendi , fecundüm omnes:

"

-

Tüe

ve liceat. . Sic S. DoGbor.

cüm Officium. cujusque diei; fit fuo diei alliga-

[

tum. Gobat hic «. 691. & feg. refert ; ac opti«

l

z4o 1l At quinam horá precedentis diei, fas e

Matutinum inchoare & dicere? Certum videtur

.me laté refutat inàuditam haGtenus, opinionem

l 91

Qp

apud omnes , tam zfílate, quàm hyeme fas effe in-

Leandri , non improbabile, fed probabiliffimum

cipere ab hora quarta , prout indicavit D. Thomas

effe; quód prac

m recitandi Horas impleat,

J

u

d

Rubm

e5 quàd Vefperz & Completorium (à quibus in-

qui incipit hod

fin Officium recitare paulo

ante mediam noCtem diei fequentis, puta medio

n

cipit folemnitas fequentis diei j jam perfoluta fint.

Imó hyeme , quando circa horam quartam fol jam

duodecimz , fi ipfum fine interruptione profequae

M"]m

N

occumbere' incipit , etiam licité aliquando antici-

tur poft mediam no&em, co potiffimum funda-

- pari Matutinum fequentis diei , ex commuri notat

mento, quód ommes Horz fequentes efficiant

g

Layman /ec. e:t.

At quanto tempore etiam liceat

unum 'totum integrale cum Matutino, jam teme

u

fi ergo

b

anticipäre ? varie fenFixlnt varii.- Efcobar. 'E*aä. "E

porcquïab:ilïi incagtoz& forté jkam'abiblxqtq 7

N

, ptt*

"

»

L.

*

—

-

71 !

n

3 ?raä Zgþmzl, De Ho(is 6?2:?2. Cap. I.Se& W. de fär

i

a Z'?' utodo dicendi Horas. 3233 |

!

!l(:lpg. -

peïrg'atuf- in Horis feqüentibus » poterunt omnes

: peccatum certó evitetur , dummodó totum Offi-

t d.

«lici inchoatz-non. poft duodecimam , fed medio

m

duodecimz ünà cum .Matütino continuo tunc

cium quocunque diei tempore recitatum , abfolu-

tum fitante medium noclis fequentis: feclufo ta-

W .

inchoato. Etcur non eaiam , qui ferià quintá

lirin

men fcandalo & contemptu , ubique mortali. Me-

feró pauló ante. mediam noclem incepit caenam

ritó autem ( Judice P. Marchant. ) prefümeretur

( ïlä;. ;

carnjum , poter:t poft mediam noctem contíinua-

€ontemptus faltem interpretativus; f1 quis ordinae

fj

ré, eb, quód relique comefliones carnis cum»

MT

rià & confuetudinariá infolentid quafi femper ita

pr&cedentibus tempore licito inchoatis , maltó

mutaret tempora Horatum füfque dáque pro libi-

til. t ]j

magis faciant unam moraliter ceenam, quàm Ho-

tu absque ulla caufa: talis enim omnino cenferetur

n

r& relique cum Matutino tempore habili incho«

vilipendere ordinationem fan&tiffimam Ecclefiz, &

: ll

ato? Certéfi ifla Sententia probabilis fit , proba-

inftitutionem divini. Offici , ideóque tandem à

j ä';tgzm

bilis etiam cenferi debet illa alia Sententia tradita

mortali non excufandus.

Communi tamen etiam

dl

à Caramueli 7heolog. Regul. d. 1 14. 4.2. at dam-

confenfu DD. venialecratfum eft, absque ulla ra-

nolt)

Bata füb Alexandro VII. Uico Officío potefl 4

tionabili caufa tempora ftatuta transgredi notabilis

(s

: fatisfacere duplici preseptopro die prafenti 9 cra-

ter ,eóque gravius, quó longiüsà prafinito tempo«

TM

te receditur , uti notant Navarrus , Layman cit,

arts

20 ME Tempora. /z'ngula)*um" Horarum, .

alii, ut fiex mera defidia Matutinum , Primam,

ITani

: 14

Empora flatuta fingulis Horis perfolvendis — Horásque minores differas uique poft meridiem, .

;I. T

at o«

ex primevainftitutione funt illa;queipfs — autpejusin feram noctem :

aut conrtà absque ra-

MT

nominibus Horarum praferuntur : fcilicet reci-

. tionabili caufa Vefperas vel Completotium reci«-

tentur , Matutinum circa mediam noctem : Lau-

tes ante.meridiem : néc tamen tunc tenebris po-

h 63&«1-

des füb auroram : Prima ad ortum Solis : Ter- , flea reptere poft prandium. Bonacina de £fo«

TL

tiatempore medio inter ortum Solis X Meridiem,

ris Canonicis q. 3. num. 6. Lugo d. 16. de Eu-

undur

quod in zquino:tio eft circa noftram horam no- — ebarifl. 244. 8Q. Gobat »tm. 683.

Neque enim

ht

nam: Sextainipfomeridie : Nona tempore me-, Ecclefiaoblig

dio intcr meridiem & Solis occafum.

at ad eandem Horam k?is in die. .De

ndp

Vefperg

his mox iterum aliquid.

ad Solis océafum : Completorium füb crepuícu- .

hu

IV. Quando occurrit juíla & rationab

ilis caie46-

nnd-

lum nocturnum; prout etiam indicant finguia

rum faqusecunque , ob

quam Horz ftatis temporibus

id ei

Horarum Hymai , & iater alios declarat Laymaa

.tecitari commodé nequeant ,. licitum omnino erit"

Cit. L. 4- tré£t. i. 0. 3. Verüm hacoriginaria diltri-

,qui -

. pro libitu transferre , femper tamen confultiüs an-

andum

butio , ob humanarm fragilitatem & occupationeim .

ticipando , quàm differendi ni

miüm , juxta notum

hydho

multiplicem , quoad omnia dudüm fervari defüit. — illud Hugonis de S. Victore,

adute boram orare

etiam inrecitatione publica. —Laudauffimétamen ^ providentie

:

fervabisin recitatione privata. .

obedientie,

eft , poft baram negligentie s in bora

j gonit

Sic toto die ftudiis , aliísve occupá-

144- ll Publicé in Choro fervandi funt tempora — tíonib

p]/(( f

us neceffariis occupandus, licité omnes Ho«

l ïi&tm

Iu

confueta Ecclefiatum , etiam íüb mortali.

Et

:fasminores fummo mane perfolvit, ob majorem

" quamvis confenfuomaium DD. optmam & uti-

p

tunc quietem & collectionem ; aut f occupatio

lifimum (it etiam in privata recitatione , quancüm

nimiàm duratara vel fatigatura pravidéatur, etiam

o

:

jciti

fieri poteft ad unguem obfervare cem

pora ftatuta — Vefperas adjungere licebit , non tamen Co

mple-

ab Ecclefia ; quia privata recitatio fempet" ordi-

torium , ut habetüt c. 1. de celebr. « AC;

ia *:»

ffarum , nifi

fem quendam ad publicum Ofüciwn tetínet ,

major neceffitas ( certé vix contin

g

ut nimirum non folüm idem Officium , quod . in

gens ) urgeat.,

pritt

Quia univerfaliter Bonartius apud

Gobat ». 68 1.

Choro , fed etíam eodem teipote, quo in Choro,

;f

teftatur, quód quzlibet caufa honeíta vel utilis ,

ütieít ma

privatim recitetur: idtamen neceffarium non eit,

*

jor devotio ,. major commoditas (tuden-

Tl

€d ad-omne peccatum. vitandum fa'ficit Matu-

di, excuf

et à veniali dicentem man£ uno tractu À

tinum ( de quo fuprà ) cum Horis miaoribus e!fe

Prima ad Nonam inclu(iv2,

P

ro majori tamefn

gylel

fecitatum ante

edia 1

p

prandium, feu meridiem, exceptà — fecuritate PP.. Societatis fruuntu

r Privilegio Apo-

Sextá & Nonà

, que juxta primevam in(titutio-

ftolico expreffo his verbis :

Ratione itineris aut

fc f

nem licitécirca ,

j

vel pauló poft meridi«m recitan-

alterius occapationis ,quando creditur , quód cum

abil

tuf j Vefperas & Completorium longiüs poft

majori devotione dicetur divinum Officium , poteff

dom &^

J

meridiem faltem circa occafüm Solis , aut crepuf-

illnd anoffris recitari mane totum

) dlCl

«ulum no&utnum refpedtivs,

forium.

ufqüe adComple-.

t

Excepto tempo-

es

re quadragefimali 3 Sabbatho primz Dominicz ,

At ,quid fi prevideam me in aliquo convivios49 .

X

quo etiam privatim fas eft dicere. Veíperas ante

tam largé bibiturum , ut non fim idoneus manfu-

bi

hii

prandium,nontamen neceffe ex obligatione..Nam

J

tus ad Vefperas & Completorium perfolvendum :

yas I

Rubrica ;&c. jb[tnt.'dc-anJEcr. d. ff quod COf«

pofiümme , an etiam debeo perfolvere antequàm

u

PZ

tinent praceptum , tangit id folüm Chorum. -

U

adeam illud periculofum epulum ? Cafum hunc

ya n

nartius , Efcobar , Gobat. a. 65,

propouit , & refolvit Layman ezt. de Canonico

" prO

14f lIl Tempora flatuta (ingulis Horis in privata

confitente f& frequenter ad convivia invitari, &

qum

lu

fecitatione non fervare etiam notabiliter & abs-

cüm fzpiüs expertus fit, fe poftea ineptum reddi ,

i di

que ulla caufa, non eft. mortale fecundàüm com-

ad dicendas Vefperas &^ Completorium , folere

ante merid

vt

u

mvu-n»ifï'xmam Senteniam DD, adeö , ut morule antcipare

44 , hoc

'Ium l

J5

iem. Rcfþ Layn

quidem

EE

N

4

J

;

Se&,f!./ .De form;l d& uodo d'z'cmzi'iHo-ï'gä

124 77'(:55 .r!ppmd : IggHbris Cant, C';;p, li,

clefiz morem, & San&torum, nominatim SS. P. no-

quidem nunqu

am- füadendum effe , nec permit-

ftri Francifci exemplum, laté oftendit JacobusAlva-

|

uendo ,. cum omnaino deceat

j

tendum per fe leq

tez dePaz. de orar.l. 1. P.2. 6.6. !angiuspa(l medium.

Clericos in Conviviis, etia

m honeftis & neceffari-

1

(altem Officio unius

4. Sed horum omnium nulla obligatio. 'Tu fers

is, ita moderaté fe gerere, Ut

va itum & habitem corporis privatim, qui tug de-

Aj

pofito tamen i las

['

q

uadrantis fatisfacere poffint ;

votioni, aut publica coram aliis ardificationi magis

lem conviv

ia honefta vitare non

poffe, & fepiüs

W

& propofitum , tamen.

defervit , fatisfacis enim obli"gationif, five genufle-

expertu

m contra intentunm.

.

LIP

Vefperas omt

fiffe , etít non mu-

&endo, five ftando , five fedendo, five ambulando

[

ineprum factum ,

dum effe, càm folüm

honefté perfolvas facrum penfum , ut omnes ccn-

tato tali propofito ,

abfolven

1

edque confuetudo permitti

fentiunt , quanquàm 'Tamburinus fuprà obfervet ,

fit pecca

cum veniale j

j

cüm ex duobus malis m

inus fit eligen-

offe delinqui venialiter per fitum ; quando eft im-

Á

pOterit ;

[

modeíta corporis compofitio.

Situm jacentis

düm , quando utr

umque vitari non poteft.

D!

dicendi Horas,

ob indecentiam & periculum. indormitionis , jam:

II Lacus

eft in Ecclefia

fuprà reprobavit Leffius, nec fci

:

o quis probfre po[*f.

j

fiium publicum dicendum

fit , nifi in Anfirmis.

| '!480F

ex ÍtriCto pracepto , concer

nente Ecclefias

—

í

Patet ex

Cathedrales, Collegiata

s, & Regulares.

6 APU

'9" li,

V

récepta & univerfalt con

fuctudine' , & Clement. 1.

D« Caz[is exeufantibus ab Voris.

de celebr. Mi[farum

*

". Quosnam autem concer-

[

SUMMARIUM.

nat obligatio recitand

i in Choro, &'. Ecclefia; ïätis

etentia , V. g«

jione Horarum

13T. ü'fq,ue ad n. 155. Quande cen[entur itmp

cacitate , *vel

dixi fe&l. 2. $. 2. "Pro privata recitat

vex oblivione, carentia Breviaris

cus honeftus , jux

ta illud Pfalmi

snetu , excu[ans à vecitatione Horarum,

aptus eftquisvis lo

102. 4mnomniloco

dominationis ejus , benedic ani-

"n

Quando excufer infirmitast U(qne » a, 161 d

ä

non fit expofitus diftra-

léi.

Queando Charitas [ii , oel proximi? A&..

ma mta Domino; modo

162«

' Guuando eccupaiio gracuis.

&ionibus , feu in quo non impedi

atur attentio fal-

p

ionem cum ncitqiio:,

am interna

165.

n liceat fponte ejfmere occupat

tem externa, fecundüm omnes, ac et

ne Hovarum intompo[fibilem,

di&ta e attentio-

166

fecundüm communiorem , juxta

Míque ad n, 170. Qus/nam po[fit &

lids é i d

Qu

uin imó (contra Setum INawar-

jpenjare ab Officio €aa,

ne requifita.

170»

AIn impeditus flatis boris seneatur. Officium Can, ane

vum, Bonacinam , CA

fIvo - Pal. alios) à peccato eti-,

am veniali excufant Sanchez eit. l. 7.«.

1. dub. 44.

ticipare, vvel poffen fupplere? Ufque ad n. 174*

, alii

174« 4n ob impedim

enium non potens dicere totusm , zentfta

"

rull

enckus, Caramuel

£sr ad partem

quam poteft 2 Ufque ad a, 179.

1

Augles apud ipfam : T

A4n ob cacitatem , 'Ue

l aliam cau(am non potens retie

apud Dianam.

?. TO. tr4

B. x 1. refol. 5 3. illum, qui

)

dis naturam exonerando harens

Ls

zare folus, potens autem cum

facio teueatur ad-

in locis immun

bibere focium ? MÍque ad n, 185.

huic fan&z actioni vacat.

De quo Tamburinus

'tlliul

:84.-

n non potens dicere. Horas teneatur Aliquid

l. 2. Decal. c. $. S.

6. n.2. fic loquitur: 5i locus

orara, orantero audire, xocl alium [ubflituere.

J

ejmmaäifardidm ;

[rne delettu eligatur ad Horas

RESOLUTIO SEPTIMA.

D

recitandas ,aliásve preces, cm po

tefl mundior eli-

Aufz excufihtes à recitatione Horarum Ca-zre

Ti

babile eff.

[

or, aliquam irrtuerentiam committi pro

N

C

nonicarum , ut licité omitti poffint , & quan-.

Q

Lt

fí (emel cafu,vel ex aliqua eccafione in loco im«-

doque debeant.,

convenienter reducuntur ad 4 Cas

]

H

mundo reperiaris, orato libenter : quia etiami in lo-

charitas, [eu occupatio.

Q

pita : mpotentia, infirmitas,

«o [ordido.orare eff melizs, quam otiofum e[fe. Aol-

few privilegium. "Nu-

Ü

gravis , difpenfatio legitima.

fefies refert quendam , qui n locis snundis órabat

merant aliqui etiam setzm ,

fed certé compfch'm-

li

Officium, in iisdem pofl mortem luiffe penas : meri-

Ttàinreomnes. Agi-

LU

ditur fub impotentia morali.

t ; is enimnon ex amore non ce[[andi à Dei laudi-

mus autem de caufis excufantibus ad privatam

w

bus in quocunque loco , fed fortafe temerà , & fine

omiffionem Horarum. . :Nam quoad recitationem

3

deletlu , cim alibi facilä potuiffet . iu locis fordidts

caufze excufantes mero-

uü

publicam in Choro, tres.

fcvium pen[um pev(olvebat. — Sic Tamburinus con-

rantur à Bonifacio VIII. Nimirut Zzfirmitas tore

l:

fentiente Gobat, & me.-

[

*

poralis ,

»ece[fitas , utilitas Ecclefie. — De quate

IV Situs , feu babitus rici

t&nti; Hofas,

Q

rarg p?äxis vi

deri poffunt late D

D citandi.v

N Choro & publica reéitatione divini Officii

d

Hi

fervandus eft fitus & habitus corporis ftando,

E

4

1491. l

Impatmtia. :

p

fedendo , prafcriptus in Rubricis :

ficawmel moralis reci;i ft»

Wi

gEnufle&erido i

Mgotentia quacunque phy

is tamen ipfe

non ex o

bligatione füb peccato, fed

i

tandi

Officium divinum. excufans 'gcn'eratimz.

Cont

devotionis & folennitatis,

tantüm gratiá majoris

comprehendit etiam alias caufas excufantes; fcili-

Viter

Navarrus de Orat. c. 4. Zerola v. Horev. 4. Suarez

E

28.29. 2.

Ex-

cet infirmitatem , & occupationem gravem ; eate-

R 'UJA

l. 3. deorat. n./58: Hetinx i. q. 3.

nus enim hz excufant à recitatione , quatenus 1o-

d((

D

trà Chorum privatá recitatione , optimum & lau-

minem phyficé vel moraliter. impotentem rec*

dabiliffimum eit, fe accommodare confuetudini

"f?(int

dunt ad recitandum , fpeciali camen titulo impo-

113;]0

D

Chori , pro diver(is Officii divini partibus tando ,

tentiz excufant fequentia.

Eqmn

enuflectendo, vel etiam devoté fedendo, prout

L. Inculpata oblivio unius ve

l phiriuhi Hora-

TU

An kt

hortatur D. Bonaventura fpeculi p . . 19.3-

Univerfaliter autem in Horis divinis praeftat orare

rum (totius enim Officii moraliter non poteft da-

j I

fpe&tat inculpata

ti inculpata oblivio) Quó etiamv

(

üand.of quàm genuflectendo ob antiquiffimum Ec-

þ ignc ,

/

7

xcä/än(iäus ab Hulrif. 124

P-mu

. : ym!g;, g;;ænd. De Ho;*is C'an C?aþ;f H;I.-LD?- Canis e

7

N

ig'noran'tia obligationis, legendi litteras, ac 'recic,an-

ut funt in "propefizto. - Sed latà & optiné refutat

diBreviarium , quá pueros ad beneficia affumptos

dinm,

P.Gobat. ».692. ' Ad fundamentum Aefg. neceí-

non raró laborare contingit, imó & alios. . Pec-

farià diftinclione. Licet mutare & pro libitu fequi

ts

"m

cant quidem graviter , qui neícientes legere fuíci-

opiniones utrinque probabiles, f1 ex ea mutatione

piunt facrum Ordinem ; vel Bencficium, vel profi-

!imagis

non fequatur eluíio certi pra«cepti , concedo: £i fe-

tentur Religionem Choro adítrictam , nifi fpes fit ,

quatur, ut in propofito , negatur, utpote falfiffi-

X

tU

quam primüm fore , ut legere fciant: quia tunc de-

mum. . Vide Tratt. 1. "Decal. c. 1. ». 3 f. & obvios

j

ciperctur Ecclefia, vel Religio inre gravi , ut fuprà

ACf

quosque de confcientia & opinione probabili.

ftét. 2. $. 2. dictum fuit: at. poílea jam conftituci

,

Ill. Cacitas utiq; excufat à legendo: at certé non 5 3

j Eh.-

in Sacris, vel profeffi, non peccabunt Officium non

à dicendo divino Officio, quantüm quis memori-

reditando, quamdiu inculpaté ignorant legere &

Lj

ter dicere novit, dummodó magnam vel majorem

recitare, cüm ad impoffibile rmo teneatur: quód

partem Officii, memoriter teneat , juxta generatim

Q

fi tamen talis beneficium obtineat ; quod datur pro-

dicenda $. slr. dub. 2.

Ita communis DD. Na-

las

pter Officium, aut Officium: quamprimüm addi-

vatrus c. x 1. de orat. w.15. Philarchus , dMdzorins ,.

—

Ícere , aut beneficium dimittere obligabitur, fecute

Snarez., Sanchez,, Laymany, Tamburin. Gobat ,

dàm omues.. Unde P. Tancredus apud Tamburinü

alii paffi. . Etfi de hac obligatione dubitent So-

€it.c. f. $. 1. 7. 18. quendam , qui totum feré diem

» 26

fif,

tus & aliiapud Sanchez l. 7. Confil. moral, 64p

infumebat in recitando Officio, illud murilando ,

dnb. 46. G abíoluté eximat cecum, etfi memori-

deturbando propter fummam infcitiam & 'afini-

ter teneat Breviarium , Toletus /. 2.cap. 14. — Sed

m ,

nàm ruditatem; ac incapacitatem, liberavitab one-

tuipilt

immetitó: quandoquidem lex hzc non pendet ab

re recitandi Officium. tanquam impotentem , atta-

oculis , fed à potentia morali recitandi. Et quis ex-

m«n ad dimittendum beneficium meritó condem-

cufet carentem. quidem libro, at tenentem omnia "

Si.a

navit , quod nimirum cum taiibus femper facien-

memoriter; quin Sanchez cit. dgé. 47. anolut:c'

dum eít , excepto cafu, quo ha« ttia concurránt.

docet paucos, qui diu recitárunt Breviarium , ob

ais

1: quód ipfe fic ignarus non fuerit in-culpa in fua

cacitatem excufari in totum ab Officio divino, eó

ordinatione. 2. quód non habeat aliunde quo vi-

n

quód tales plerique teneant memoriter Pfalmos , & -

vat. 3. quód ftatum illum non affumpferit , nifi

Hymnos omnium Horarum minorum , multósque.

p C

Ípe illius. benéficii.

Sic ex cominuni Tambqri-

i

