lis ordinarius-copulz eft jacendo ,. viro incubo

innaturalibus modis. concumbendi effundatur

& foeminá füccubá copulari, .. Hic enim modus

femen, aut denique ( faltem ex conlcientia er-

ronea. ) Si ex intentione ita ingrediantur v.g.

- eft aptiffimus ad feminis virilis effufionem, intrà

vas immiffionem , & retentionem: à quo mo-*

ftando ,. &c. ut ea ratione proles non naícatur,

. do,quó magis deviat fitus , eomagis adverfabi-

ficut enim mortale eft actu, & re ipsà pofitive

tur naturae.

impedire. generationem per concübitum inna-

Prima & 1nodica deviatio eít ja-

' cendoàlatere vel flando copulari : hic jam non

turalem; ita & mortale eft velle fic eamimpe-

dire,-etfi erroncó & falso credentes ita impe-

aeque tuta eft feminisin vale receptio & reten»

/.."tio:cértó tamentuta fatis. 2. Etiam deviatio

diri. Contrà vero fi feclufo pradicto periculo

eft prapofteréà tergo copulari more pecudum :

ob juftam caufam fiat variàtio fitüs (. v. g. Quia

xori pregnanti timetur periculum , f1 incum-

; hic jam etiam elt periculum effufionis , attamen

fané non certum , nec ordinarié , cüm co fitu fz-

batur ventri, vel quia vir debilis membrura ea

minafemen integrum & recipere& tetinere , fi

ratione meliüs ftabilit , &c. ) omni culpá váca-

bit prepofteré coire fervato debito vafe , utno-

[

velit,regulariter poffit; 3. Et' deterrima devi- -

tant DD. citati.

. atio eft, converíim viro fuccubo & feminá in-

Nullo tamen cafu licebit co-

cüba copulari : ubi practer periculum gravius ef-

pulam inchoare extrà vas naturale. . Ut $. fe-

*

quenti patebit.

. fufionis feminis , etiam conditio perfonz natu-

. xalis vatiatur, eft enim naturale viro agere , &

REGUZLZSA IV.

. femine pati: eo autem modo potiüs vir pati«

Odus licitus copule requirit eas cirtum-49 $ —

j

tur, & feminaapit. Iflis ergó modis innatura-

ftantiastemporis, loci &c. quibus co-

libus, prafertim fecundo & tertio , copulari

pula terminos legis & hoheflatis naturalis non

?.

peccatum mortale cenfent DD. graviffimi bono

excedat, ut nimirüm fiat loco & terpore fe-

numero citati à Sanchez Lib. 9. difp. 16.

éreto, G non prohibito. Locum fécretum effe

493 Verüm communis jam & long? probabiliot.

oportere ipfa naturalis verecundia dictat: & ne

t fententia DD. cum ipfo Sanchez, ibidem ,

inloco facro fiat , lex Ecclefi& prohibet füb

Layman , Perez , aliü citati. Nimirüm : Quo-

inortali , extrà tamen cafun utgentis neceffita-

cunque dictorum modorum copulari fervato va-

tis, ut fi conjuges diu debetent effe inclufi in Io-

fe naturali , & feclufo certo periculo effufionis

€o fatro , vel tempore belli in defertis Ecclefiis

leminis,etiam folius voluptatis gratiá, absqs alia

habitare cogerentur,ut docetur in materia de fa-

;

juffa caufa non effe peccatum . mortale ( fed cer-

crilegiis, & nos aliquid c. fequgnti.

Tempus

j

técraffum veniale) ut valde increpandi fint ita

etiàm fecrerüm , & nocturnum eadem naturalis

fine neceffitate copulantes. Rario eff ; quia eft

verecundia fuadet , fed non obligat, ut raró in

fané abufus,& inverfio ordinis nature , adeóque

circumftantia témporis peccetur, — Aliqua ta-

eulpivacarenonpotens. — Attamen certé inter.

men ex dictis notinda funt. 1. Conjuges poft

DN

conjuges non poteft rationabiliter damnari pec-

matrimonium ratum primo bimeflri liberos ef-

cati mortalis, tum quia verfatur tantüm . circà

Íe ab obligatione reddendi debitum , jam füprà

jj

accidentalia copulee , cüm fubítantialia omnia

andiviftifatis.2. Concil. Trid. Seff. 24. c. 1. De

iC

erventur, utpote vas debitàm , immiffio &

reformat. matrimonii , hortatur conjuges , ut

Xe

retentio feminis , utfupponitur; tum quia ex

nullo didiorum modorum etiam tertio eft cer-

ante benedictionem facerdotalemà proprio Pa-

f«

rocho , vel altero de ejusdem vel Ordinarii li-

n

tum periculum effufionis feminis extrà vas :

centià collaà, in eadem domo non habitent ;

yutl

quia lemen non recipitur per vas in matricem

fec matrimonium confumment.

Cüm autenm

( h

per infufionem , vel defcenfum , fed. pet attra-

illa vocula bertatur, confilium potiüs, quàm

2

&ionem virtute. naturali attractivà feminis ,

ut demonílrant Medici.

preceptum fignificet , ideó probabilis eft fen-

T

Quare quando viri:

tentia Navarri v, 2. ». 38.ac aliorum cum Lay-

confitentur, ie ita prepofleré congreffos cum

jm

man /Jib. $- tra£?. YO. parte 2. 0. 4.9. 12. nullam

y

uxoribus , non eft opus communiter quarere,

culpam effe per fe loquendo , feclufo contem-

1

j2

utrum effuderint femen extrà vas, fed potiüs eis

ptu vel fcandalo , fi conjuges ante benedictios

t

dicendum , ut abftineant à tali concubitt, eb

nemmatrimonium confurnent, licet alii com-

j

quód- multi fapientes eum concubitum darn-

muniter culpat venialem agnofcant , favent-

gqllf

Bent peccati mortalis; tametfi alii plures fapien-

que Sauchez //b. 3. 4ifp. 12. laté de hoc agens.

(

tes fentiant clementiüs ; quod addi etiam quan-

Convenientiffimü & decentiffimum elt pro

j

doque potelt, ut parcant. con(cientie & pudori

antiquiffima & fanctiffima confuetudine eo die,

j

üxoru,m, quz forté credent, id continere cri-

quo recipienda velrecepta eft factofan&la Eu.

f

men mortale; & tamen fortaffis prz verecundia ,

chariftia, abftinere à debito conjugali. petendo,

|

non confitebuntür , prout experientià compe-

TtaomnesSS.PP. & DD. Hieron. in Apologia

f

terunt confeffarii. Caterüm apud omnes con.

ad Damafum JMlorum, inquit; confcientiam con-

venuto

W

Z

al

$8o

q beol. Sacraris?nt.- 'Par:- iV. äap, XH,'

qQenio , qgi e

odem die po[fl coitum eommuni- :mole&a; maximé tamen pra&ic; efthae qu&e

tant (?6.

Q

uam quidem confüetudinem Le« — ftio , quà fxpiflime pulfantur confefiarii à con2

is vimobtinuiffe,ut faltem fub venialiobliget, —jugatis,

prafertim foeminis & novis nuptis , ubi

j

venialitérque peccentconjuges , eodem die poft -cautus fit confeffarius.quoad feerninas maximé ,

[

copulam ad Euchariftiam accedentes ; decent

nihilex fe in particulari refolvat, fzd veleas ad

[

muli graves DD. apud Sanchez lib. 9.difp. Y5« . smatres , fihabent, vel cognatas , aliásque con-

z. 2. Et mordicus aofter Marchant 7ri£smal.

fcienziofas , fidásque matronas ableget, vel ca-

h

)!

zom. 3. fen [pecal. p 3. trat1. g. 0i Y2.quafl..— um Rrupulis de dictis & propofitis , quàm poe

li

4.S-4. Verum communis eft fententia DD.quos .

xeft, honeftiffimé refpondeat. Cüm viris locu-

laté cítat, & fequitur Sanchez ibidems num. $.

turo audacius, pono ruirsüs claras ;ïaïopoütiOnesg

eámque fecuti RR. omnes : quod fi debitum

& velut regulas.

:

etatur, & reddatur recto fiie , & fine omni alia -

REGUL

AL GE

NERALIS, '

l

culpa , nulla erit culpa eo die ad Euchariftiam

"

x -"Oniuges quoad a&us impudicos , tactus496

"

gIX

accedere, quia actus ille de fc eft bonus & hone-

W r &otunctantüm teriminos hone(tatis na«

3

-

M

ftus: imo meritorius , & carnalis voluptas ad-

turalis notabiliter excedunt ; & mortaliter certó

m

mixta propter bonum finem licite copulz pu-

peccant, quandb agunt, attentant , vel admit-

«

tificatur; quod fi veró copula conjugalis peta-

tünt voluntati? aliquid contra naturam , aut fo-

tur, & reddaturex merarimia concupifcentia ;

(l

domitice, aut cum pravilo periculo pollutio-

[

& voluptatis capiendz causá;fane plerumq; erit

nis voluntariz , feu cum periculo confensás in

Á

culpavenialis, eo die Euchariftiam fumere ob

illo; .alioquin aut omninó non , autnon nifi ves

magnam indecentiam & difconvenientiam ad

g

nialirer delinquent. — HàncRegulam etfi inter-

[

Sacramentum putitatis. — Excepto tamien , jhifi

minisnonrepéri, longa tamen & improba le-

iufla caufa excufet, & indicentiam colioneftet;

&ione plus quàm trigintà authotum , omnium

li

utpoté quia eft magnum £eftum , in quo valde

huc collimantium collegi, G tanquam facilem

J

deceat communicare 5 vel nifi quis communi-

'&EXpedimm 'liben-s communico. R« regul&

cet, alii pravé judicabunt, vel fcandalizabantur ;

Disr

eft; quia ex una parte exceduntur fine dubio

far

vel quia quis [peciali przparatione & devotione -

mortaliter limites honeftatis naturalis ; quaudo

lr

indecentiam illam füppleat. |Legelaté Sanchez

fic proximé ad peccatum contrà naturam acce«

citatum difp. í3. tota, Eádem rauone dicen-.

(jüi(

ditut.

Ex altera autem patte: cuicunque licet

E

dum de copula habita pott. Euchariftiam eo

diefümpta: Et qu& de culpa dicta , intelligen-

principale, debet etiàm icere accefforium: cüm

jute

ergo conjugibus licitum fit principale copula ,

da fünt ex parte petentis maximé , nam reddens

Tioro

-

non debent eis effe illicita ( faltem mortaliter )

ht

ipsá obligatione fuà à tali culpa excufatur.

acceíforia , feu qusecunque ad copularn indudti-

ttiy

va, difpofitina & preparatoria, qaamdiüà Jimites.

94

honeítatis naturalisdictis modisnon excedunt;

£t intrà erminos bonefatis naturalis.

N

Eré certa eft regulacommuniter affignata :

Hac 2. pats regulie declarabitur per regulas fe-

lu

r

conjugibus in ufümatrimonii una eum

quente

. Jam quoad 1. partem fic breviter de-

Aj

claro.: Sed eaftis omnia calt

:

a, & juxta Apolto-

-

ipfa copula licere etiam accefforia, feu omnia ad

Titrt

eum ufüm copulámque carnalem difpofitiva ,

]um: omuiemmnda mundis.

[ p

corde , ore , opere ; ut funt affeétiones carnales , .

l, Copula fodomitica inter conjüges ,

in vafe49? -7

ld

A

innaturali quocunque confummata , vel an:mo

im'aginatiqnc*s—,de,le&ationes morofz , afpectus;

tr

fermones venerei , amplexus, ofcula , tactus

ibi confummandi inchoata, eft peccatüm mor-

mf]'](

tále contrà natufatur tam ex párte petentis, quàm

&tc. intrà terminos honellatis naturalis : adeo

M

uttunc certó peccent mortaliter , f1 limites ho-

reddentis, Osures.. Efto cuim vit habeat potee

lum

neftatis naturalis notabiliter excedant;aliàs non.

flatem in corpus uxoris , non tamen habet ad

Aj

quemtunque ufum , fed àd ufum Gxorum nátue

Sicomnes fatentur , & in termínis re&té propo-

3. lu

nit nofter Marchant. tem. 2, tratl. 7. titulo 2.

ralem intra vaslegitimum tantüm in ordine ad

:'Imd,

i appendice, Ratio eft ; quia totailla indulgen-

geheratit)ncm. Iniu

per ex D. Augullino /jb. de

lp ]

bono conjug. c. 11 ; & conmuni DD: recté docet

tia. conjugibus data eft,& tantüm dari potuit ab

ll([ev

auctore nàturz intrà terminos honeftatis natu«

Sapgbez. citatus ; id effe graviüs peccatum in-

üm&

ralis, & concubitüs humani rationalis, 1eu quá-

ter.conjuges , quàm inter foutos * quia intef

CHII[I(

tenüs illa fecundüm naturam , & rectam ratio«

folutos etfolüm peceatum fornicationis contrà

tfnh

nem ad naturalem humanum & ordinarium

naturàm ; inter conjugatos adtem -eft fimul

pili

concubitum ordinantur. LHos limites quó quis

etiam formale adulterinm, tam ex parte viri pe-

*

L3

nequf

magis egreditur , eo magis ad peccatutn contrà

tehtis, quàm e& parte uxoris confententis

V

naturam accedet , utpote mollitiei , fodomiae

quia fic reverà peccant cortrà bonum fidei,

Ài

&c. Eóque graviüs peccabit mortaliter.

Verà

quo ex vi contra&tüs matrimonii obligaütur

dWm

& certa funt hzc omnia.

At at undé fciam

invicem. ad concubitum — naturalem. aptum

]

npartculati , velalteri exponam excedi, vel

generationi tantüum : érgó extra vas maturale

non excedi notábiliter terminos honeftatis nà-

Coeuntes eqné violant fidem datam mnatrimo«

tünmg

ifent i

Ug

teralis, id':o'Fl'-"ïPeccarimor'talit,c*r, nec n;?Pcr. nii , acficum aliis ambo concubui

*

-

"quate -

Wt

)

R

".

d

d

]

| Seäï. III.:D& þec&atäi cmjugäktf

c& "

äugte eleganter D. Ambrof. lib De "Patriar-

lud D. Ambrofius fupra allegatus, No». védeo

«

chis. relatus c, wemo fibi 32. q»efl. 4. dicit : nec

zatmen ( àit nofter Herincx difp. 7. dema:rim. 4.

lhoc folüm eft adulterium peccare cum . aliena

4205 1. ) efficacem iflius femtentievationéyvartos

conjuge, fed omne, quod non habet potefla-

etiam deprebendi ponitentes , qui non apprebens

tem conjugii &c. ac proin. ea circumílantia

debant [pecialem malitium ex parte conjugii in

tanquam [peciem mutans fcilicét copule So«

pollatione , eredeutes fidem vonjugii per boc non

domitice cum propria conjuge neceífarió eít

frangi. Sic ille : cui poft fatum acquiefco , fed in

in. cofeffione explicanda. Le

ge Sancvhez l 9

utürum communem DD. fententiam inculco,:

di[p. 18. fatis Teutonicum.

IV, Peccant infüper mortalitet conjuges »,Wa'lx'

. Navarrus quidem.- Confil. 9. .de pænümh

quando dele&antur moros? , exercent tactus,

C remtfion. Íatis ap&rtä excufat à mortali matri--

ofcula, amplexus , afpectus , colloquia venerea

monium, qui volenslegitimé copulari uxori, fed

cum pra&vifo peticulo pollutionis ; feu femina-

pi

(quo fé excitet , & majoris voluptatis captanda

tionis 'extra vas , etfi direclé eam non intendant ,

gratià ,. inchoat cum eacopulam fodomiticam

nec fübüt periculum confensás directi in illam ,

in vafe przpollero cum intentione non ibi , fed

fi talia fiant folius voluptatis grátiá , & nullaalia

in vafe náturali confummandi. At contrà effe

(ubfit jufta caufa exercendi tales tactus vel actus,

ecertó peccatum mortale Sodomis inchoatz

prout apud omries in confeffoeít: quod enim

cum viris doctiffimis àfe confultis meritó do-

directé velle mortaliter illicitum eít ; étiam indis

«etSanchez cír. difp. 17 .num. y. aliisque citatis

re&té caufare illicitum manet, nifi eaufa juita il

fequitur Diana part. 2. tra&à. Y7. refol. 3]..

lam actionem 'éxcufet.

Non ergo íemper in

— 458

. 1. Accurdixitti : /nvafe inmaturali quotume

conjuge petente , multo minüs in reddente mor«

que.? Urges me & te erubefcere ; non tafnen fru«

tales funt illi tactus & a&tus, facti cum pravifo

ftrà quaris confeffarie : dicam inaurem. — Rtfi

periculopollutionis infé , vel in altero conjuge,

forte. non Sodomia proprie , certe fpecies in-

quando nec ea eít intenta in fe , nec adell peri-

nominata, G& infanda luxuria eft ( de qua ge-

culum confensüs directi in illam , fed folüm

neratim forte c. fequenti) & mortalifimum

quando fiunt ábsque légitima caufa excufante ,

nefas , fi conjages etiam ore coeant ufque ad

qua intér conjuges poflunt; effe variz : & inte£

- feminationem. — Quis patáffet. feri pofle, &

illas lepitimam caufam excufantem à mortali

quidem fepé? Eadem fpecies infanda inchoa-.

cenfent Sanchez 1. 9. difp, 4.9. ». 37. Perez difp.

ta , & mortale peccatum erit meritó , membrum

4j. manifeftationem & confervationem mutui

- pudendum ori.uxoris. immittere & delectari

amoris , prefertim ex partereddentis: & con-

, morose &c. Attamen firpliciter ofculari , lam-

Íentit Gobat caf 17. de matrimon. nutm. 667.

fjere » Obiter folàm ore excipere has pártes inter

j

Quando alioquin unus cohjux alteri effet fufpe-

*ounjugesà mortali excufant Filiuc, tzacl. 20. c.

usdeexiguo amore , undefacilé nafcerentur

- 9-9. 193. Jacob. Marchant. ad .6. Przceptum.

finiftri affectus: & ibidem refolvit cafum valde

Confentit Dianá part. 4. trath, 4. refolut 22 1.

& frequenter pra&ticum s. 669.

lta (cribens : Ve V2 conjugatis ,fi vera effet opinio

. Titia uxor juvenis , jovialis & cálidigenii,

Paludani, Sylvefiri, Rodriquez. , docentium effe

fnaritum habet jam jam feptua genarium , ali-

mortale , ff coujages inter fe tangant , C? ofculen..

quot tamen ex ipfa liberorum patrem, attamen'

tur pudenda propter folam impteritatem ! Ec ipfe

il

jam fenio confe&um , omninó impotentem ;

Sanchezcit: Difp. 1. num; f. Sicfcribit. Quod

amant tamen invicern. Maritus aráns , quia ali«

j

L fivir n faperficie tantim vnfis prapoffeti uxo-

ternon poteft, rem tactibus agit , agit patitur ,

Tis fricaret fia verenda , vel inos ejus intromit -

d

H

& inde polluitur femel, bis, ter: anxia rogat

teret ,ceffante omai pollutíonis periculo , non cre-

opem; hinc Deum & peccatum timet : illine

u

C odéreme

»

[[e wmortale, Polluntliz fententiz fervire

maritum amat; carnis ftimulos pátitur peracres,

T

.€onfeffario poft factum ,. fed ante faCtum nullo

Quaritur, annihil, vel quid remedii füperfit?

fitg

tnodo confülendz , quin imó

Refpondet Gobart his omninó verbis : Refpon-

T

hendi fünt talia faCtitantes.

gr.av*ite'r fepte«

deo ex jam dictis, cüm illi tactus videantur pra« *

j i

. 499 lll Certiffimum quoque eft peccare mor-

Gicari ordinatie fine pollutione, tametíi haec

hd

|

v

taliter conjuges , quàn

do vel feorfim , velinyi-

quandoque fequatur prater directam utriufque

j

cem fe pollunt , feu tangunt cum pollutione feu

intentionem , cüm deinde appareatfieri non ex

j

effuione feminis extra vas directe volita & in-

mera'liïbidxine ; fédadteftandum , fovendümque

gnili

tentà-— Üvzse s. cum id repugnet caftitari conju-

amorem coónjugalem , qui cateroquin facilé fri»

n

gali , acfini principali feminis, & matrimonii :

gefcit in tam impati conjugio ; ideoex fententia

heque mollities naturz contraria

j IFc'

per conjugium

Sanchez & Fillucii non videri delinquere mor-

i5

tohoneftari poffit : & infuper ex communi fen-

taliter illis ta&tibus; Confirmoauthoritate Dia-

jdy

fu DD.pollutio voluntaria conjügatorum ( ea-

nz , qui abfoluté & (ine limitatione refpondit

TM

uf

dem ratione,quá füpra Sodomia)habet malitiam

num.

li

confültus,non peccare conjuges, quiin fi

ul

pecialem , quafi adulterii formalis contra fidem

amoris conjigalis fe amplectuntur , quámvis

i

[

ufjlf

conjugii , que fcilicet prohibet omnem ufum

pravideatur feeutura pollutio , quia affectus

jo'

earnis extta limites conjugii,& obligat , ut uter-

conjugalis eft fufficiens caufa talem actum ex-

M

que fervet alteri corpus fuum : & confirmat il«

cufans. Sicreftatur ipfcf

part. & tratl. 6. vefolut,

ïdlrf

Ti ?Ms'W. SACRAM,.

Dd dd

27

v?

i

ibeal. Sacrament, Pars Ij Caþ. l.

$82

23. Hatteius

Gilbat; Confirmat hic cafasvalde — dito : quando certó .abeü*-»p&ricuïum,poïh.x"tdï-ög

)

um Ovidii :

nis, utpote, quia habetuxorem adlatus, vel

frequens jodici

$I4guA "O

les apte nubere , mnbe pari.

propé in fecreto , & ( quod fempc'r füpponene

4

REGULASECUNDA.

dum ) fine imaginatione alienarum perfona«

rum.

!

Ntrà terminos dictos honeflatis naturalis

Ratioeft ; quia reverà talis a&tus eft in«

- differens adaCtum conjugalem , & fornicarium :

Ó

j'OILI

affectus carnalis , fermones Veüetei, ofcu-

.

k

la, amplexus , & tactus quicunque inter con

]ue

*rgo fi exerceatur ab habente, jus & proximam

[

ges, dum fiunt vel ad preparandum & excitan-

potentiam ad copulam conjugalem , merito di«

[)

dum invicem àad copulam , velad conteftan-

cetut naturá fuá refetri ad co

^v

.

pulam illam ,,ideöï:

t

«

dum , aut fovendum amorem conjagalem, omni

quefaltemà mortali excufari.

«

IV. Ceró tamen peccatum mortale eft :

culpa vacant. Ovses. Ratio eft: quia cui cone

bi

ceffus eft finis , etiam conceffa funt media ordi-

. Qquàándo conjux abfente conjuge fic libidinose

tangit fe ipfüm.

1tà contra' Sancbez, citaturi

e

nata ad illum finem 5 finis autem conjugum elt

[

amor & copula; utriufque mediafunt illa pr&«

. tommuniffima DD. Zfrmilla, Fafquez.aliiapud

du

dicta : ergo. Ex communi Sanchez l. 9. difp. 44.

Layman citát, z. 12.22 fine , plurimifque citatis.

Ü

Dianapart.3.tratta.refol. 2.1 f& parte 9.tratt,

Quódfivero ejusmodi fiant , G referantur ad

Ü

majorem voluptatem in ipf copula captandam ,

- S.refol. 351. & 24. Ratioeft : quia éonjux nón

habet jusin proprium corpusad ufüm Venere--

[:!

ad fummum funt culpa venialis ; quia referun-

p

tur ad a&tuni. folum venialiter malum 5 nam &

üm , nifi tántüm per áccidens, uthic Gb mine

poffit copulari cum conjuge : ergo extra cafum

Q

ipfa copula folius voluptátis captandz gratià

exercita tantüm venialis eft , ut pauló füpra di-

& finefn copulandi cüm conjuge, tactus libidi«-

nofus fui iplius conjugiperfe eitillicitus , quipe

1

&um, Communis cum Sanchez cítato s. 9.

pe proxime ordinatus ad pollutionem , ideóque.

5 OA [ Infuper etiam(i ejufmodi actus & ca&tus

fiant ad folam voluptatem in ipfismet captan-

..ex genere füo peccatam mortale ; & certe inci-

4

piens talera tactum cum intentione dele&latio-

dam abfque otdine; vel animo perveniendi ad

&

t

ipfam copulam , non excedit culpam venialem,

nis Venerez captándee exponit fe nimio péricus

lopollutionis; càni abfente conjtige;defit facul«

Tei

uti contra D. 4Intonin. "Paliidan. Sylvefl. Mar-

f

arit-Rodriquez,alios non paucos, ex communi

tas copulz conjugalis. Equidem cum Gohat ci«

/tato &. 6$0. valdé timeo , ne pau::ifïiïni fint, quï

d

D. plutimis citatis docet Sanchez lib. 9. di/p.

4. ". 12. ficícribens : procul daubio dicen-

- non fateantur fe fer& femper pollüi ; quándo eti-

Wt

am fine intentione pollutionis procuranda cce«

.O

um eft [olzzm e[fe culpam venialem tatius intev.

eonjuges ob þlam volup:dtäüi captaudam absqie

perunt fetangere ob voluptátem Veneream ab-

fenté uxoré.

Di&ta de tactibus conjugtm intel«

animo perveniendi ad copulam. Sic ille.Sequun-

tur Layman l. 1. ?f 3. 0.6. $. 15. Perezs, Di-

ligenda fimiliter deafpe&ibus, & verbis tutpis

ÉN

eafhll. alii RR. cum Diana paulo füpra citatos

bus; nifi quod afpectus & verba non fint ità l;n-',

j

éitativa ad pollutionem fieut tactus;

.

i

.

u

Gobatcaf. 17. ». 65 6. Ratioeít; quia voluptas

ml

illa Venerea non quaritur extra matrimoriium ,

E

REGULA TERTÍIA, .

(

fed in a&u fuápte naturá ordinatoad matrimo«

E Tiam quando conjugibas legitimis ab e&«£64

fomr

nium : atque ád id ei nihil deeít, nifi ciccumftan-

trinfeco effet impedita, interdicta vel illici-

u,

tia debiti finis , fcilicet copulz perficiende ;

tàcopula, adhuctamen citra peccatum morta-

&l

quo defe&u non redditur culpaplus, quàm ve-

le licent ipfis affe&tus carnalés , fermones ; ofcu-

OP Ula l

nialis; nam juxta regulam moralem alibi tradi-

la , amplexus; &c. folius voluptatís catisà , &t ci-

tam: exce[fus fes inordinatus ufus vel alias licis

od is

tra periculuri pollutióus; exceptis dtcbus ca-

* Mi

te , non eff nifi venialis eulpa : conjügibus au-

fibus, nimirüm fi dubitetur de valore rnatri«

EW

tem illi tactus & actus aliàs licent ad finem co-

fnonii, & fi votum continentize effet emitfum,

Y (*Mm

pule: etgo exceffus & inordinatus ufus abfque

: tà (écontrá miultos) ex communi Sanchez ci-

j

debito fine, non erit nifi culpa venialis; intelli^

tak; difp. 44.4. : 19. quem iäquuhtuf Lajman,

1

At

ge femper juxta predicta , ni(i fiererit cum ptae-

àli RR paffim. Ratio eft : Quia tunc iriter con-

.

h

d 0

vifo certo periculo pollutionis, faltem quando.

juges legitimos füdpté naturd efL licitus ufus

lg

ipsi copulá illud periculum inipediri non pof:

- matrimonii , & folümper accidens impeditue

l

*grà

fetv.g. inloco publico. De quo late Sanchez

&b extrinfeco , V. g. ab impedimento impoten-

difp. 49« ànum. 2 9. Et hac de tactu conjugum

tiz fupetveniente mattimonio legitimo, quod

E]las['

ad invicem. Jám feorfim.

tamen non impedit é4tera; aliàs conjubibus

f

$o3. lll. Quando conjux non antmo copulatdi ,

licitàfine mortali. Item fifit periculum abortüs

k»?& ü

«d folius voluptatis capiendi gratià fe ipfum

prolis, vel falutis conjugis tempore puerpetii

"d

taugit libidinos?. ( nimitüm cum commotione

vel ultimit pregnátionis , &c. copula folüim

Venetea fpirituum generationi fervientiurn) eíle

prohibetur ab extrinfeco ex virtute charitatis, &

Wl

N

T

É

olüm culpám venialem abíoluté docent San«

pietatis, quibustatmien non adverfántur catera

€hez citat. »um, G. & Perez feB. 2. mum. 6. Et

:

Nmnfu

€onien

tiunt Zz

É

conjügibus fine mortalilicita, Item ficonjux

Rn

&

[quez. , Cafhro-Palans , Dicaflill.

contraxit impedimentum affinitatis cum coti-

pE

cum Gobat citat, »un, 658, cum ad-

ab ex«

üjm Gl)

inge , cfo'p'ula folum prohibetur in poenam

4

&ri nfef

?.4

N

7

—À

Sedi, MI, Dc þe,cc;itz': conjupn m :

$83

tiïnfeeo-præcepto - Ecclefiz : quod przceptum ,

excufat quoque commöfïonem. illam connatu-

€üm fit poenale , & ftricté interpretandüm , non

taliter ex illa confequentem. — Communis DD.

debet extendi ultra copulam ad. deleéiationes ;

Ve[auez. , alti, Loquimur autem femper de dele-

tacus , &c. conjugibusaliàsfine mortali licita.

Clatione eX copula conju

jali cogitata , nimi-

N

Dico femper [ime mortali. In hisenim omnibus

ruf inter ipfos conjuges.

am apud omnes in

eccant venialiter ob defe&tum debiti finis ; fci-

confeffo eft: peccare mortaliter conjugem ,

)

E

icet ipfius copule , quz eis impedita,vel inter-

düm , etfi in actu conjugali cum: proprio conju-

dicta eft; aii id fiat ad amotem conjugalem

£e, imaginatür fibi aliam perfonam, virum vel

foeminam carnaliter dile&tam ; hoc eft, five eff-

conteftandum , velfovendum. Secüs veró di.

cendum , & fnortaliter peccare conjuges talia

caciter. defiderando eam hic & muric habere

exercentes ín cafibus exceptis, 1. Quando du-

fuppofitam pro copulaloco conjugis 5 five mo-

itatur pra&licé de valore matrimonii, cüfi

rosé folüm delectando f& in imaginatione alte-

enim folum ipfum matrimonium illa ommiz

rius pérfong,quafi hic pro propria conjuge prz

cohoneftet, & à tnortali excufet , quamdiu du-

fentis: priüs enim eft vetum mentale adulteri-

bium eft mattionium ; dubia etiam erit ho-

um;alterum eft delectatio morofa de obje&to

neftas,vel excufatio illorum tactuum & aduum;

mortaliter malo & illicito hsc & nunc.... Come

& confequentet dutante €o dubio illos exer-

muniffimz cum Sanchez liz. . difo, Y n*wm. G.

centes éxponurit fe periculo peccati mortalis im-

Layman;alii, Dicunt autet carsaliter dileClam:

pudicitia , eóque ipfo mortaliter peccant. z.

nat Íi imaginatio & delectatio coéuntis cum

Quando ab uno vel utroque conjuge votuni

propria conjuge veríatetur folüm citca aliam

continentiz perfe&tz emiffum e(t; quia vovens

erfonam;virum vel f&minarn,non fic carnaliter

&bfolut? caftitátem ; terietur ab(linere ab omni-

dileCtam in rétutpi, fed folàm,ut naturalitet de-

bus,qu& advetfantur caftitati , falvo folüm jure

lectantem ob naturalem. pulehritudinem feu

alteriüs ; qui fon novit: ergo . ficut talis cogitur

formam amabilern, cádem omninó ratione, qua

abítinere à petendo debito , & folüm poteft; &

etiam oblectare fortnofa flatua, vel imago affa-

tenetur reddete petenti , ia etiai co

"itur abfti-

bré picta poffet, idque ad honeftum finem,ut fic

3

nete ab orüni catnali ac venerea delectatione ta-

faciliüs fe provocet ad ferninationem,vel ut uxor

-étu & aCtu, nifi quatenus terietüt uxori petenti

formofiorem prolem concipiat. Quas ob caufas

teddere debitum. Quód fi qutem folüm voviffet

fi conjuges in lecli tecto. formofas imagines fz-

Ron petere debitum, catera ipfi licita manebunt,

tmin£ vel pueti pingere folent, per f& loqnendo

ficut modó ii fuperioribus diclurm eft,

nullani culpam lethalem teclé agnovit Sazebez.

^ REGULA QUARTA.

citatus : etfi fateatur rem . plenam periculi , &

minimé confülendam vel permittendam , po-

l

dem ratiorie juxta predicta. citrà morta«

tiüs.permittendz imagines, fedcerté profana ,

"EÀ

lemfalten: culpami; licita eft conjugibus

dele&atio iorofa venerea , feu voluntaria ad-

hon facre ob graviffimum itreverentiz. petícue

lum , quamvis nec ipfas permittere velit Diana

miffio, apptobatio, ac velutfruitio deleclationis

part. Y 1,tratl. g. refol.3 p. eó quód femper füb-

venerez cxfurgentis in pattibus vetecundis ex

fit periculum , netempore coitás intuendo illas

i4 L * s eommotione fpirituam

[o]

generadoni fervienti-

d«

imaginentur fibi alias perfonas, & fefe objeCtent

— um , eX copula conjtigali tanfüm cogitata ,

copulá cum iisimaginatá. Verüm durum eft ni-

d*

etiam alteto conjuge abfente j vel aliàs ipsá co-

je

ticontrà torrentem. confuetudinis jam ubique

|207puli impedità vel prohibitá ; feclufis fempet

À

tecepta: & toleratz,

l«

*

tribus pradiétis , periculo pollutionis , dubio de

"

matrimonii valore ; & voto caftitatis. Comimu-

SUBSECTIO,

fl

. tisDD. Navar,sj4eval.e; 16. 5 22. Sancbez, ,

^ Deelligatione debiti conjugalir,

i

Coniucks Layman . Perez,.alii paífim. Ratio eft:

SUMMARIUM.

quia talis eft delectatio , quale eft objeétum : fed

L* F

$6; ,Cfe"njux' obligatur fab mortali véddere deöim.

ntti

^. hujusdeleclationis obje&um nirntirum ipfa co-

$0o7. l. Conjugi petenti Verio.

con

pula conjugalis conjugibus de fe femper eft lici-

598 II. Et petenti jalte ( ub quae,

lo foffit jäjtia' ntgAfi.)

$12« III. 4c petenti ratiopabiliter. £ode

u

5

|

. ta, eftohic & nunc per accidens fit impedita:

Qu

ergo & dele&tatio de illa habita ; fiquidem ad

513« Non teuetur reddere pstenti jm. cbrietate y furare , uo

*

mentia.

Qidl

eam copulam órdinetur ; fimpliciter licita erit;

f14- Vel quot£es timet periculuim emortis,aut gra$is morbi.

qu

aliàs tanquam actus inàtilis & deftitutus debito

$4 Vel periculg nortisabortusymonffrofitatis 8$c. proliss

416. ia licent vegave , ne proles wauleiplicentur 2

ii

: fine , fcilicet copula perficiendz ; cujus illa de-

(

lectatio velut inchoatio eft , culpam venialem

447« Petenti licité, Ubi quando petatur sicité.

:

r

ASSERT 10O.

diis

excedere non poterit, cüm delectatio illa, extra

eopulam licét,nor tamen extrà matrimonium,

Oujux. fali mortali obligatur reddere de-3

olort

u

i

quaratur, Idem dicendum tametfi à delectatio-

bitute covjngi petenti ferio , jeffà , rationa.

,. meconfürgat, ut plerumque folet , commotio

liliter , ac licité (altems ex parte copula , adeo ms

jten

Qu

membrti verendi. Sanchez difp. 44- Perez , alii

iffis eircumffantiis soneurreztibus ; injufle ne-

tum Gobat s. 6£4. Quia matrimonium excu-

gns peceet smortalitertoties,quoties, Certiffima

ó (05

P.l

QntX

apud omnes. Razjo obliga

tionis ,cffc juris natur;

a

e

fans à f,nortali dcle&ationqu fenfitiv& partis,

Dddd 4

"

1

J

*

d'beol. Sdcra'iitehf.ql Pars 17/ öaf.ï,ll. v

$584

culo incontinentig cXpohii ,. :th;'oäue cafü nez

legitimo , rato ac Sacramentali

[

lis : quia.ex ipfo

tractu , quo fit utrimque mutua

gans pertinaciter , peccat mortaliter.. Commu-

matrimonii con

j

traditio & acceptat

io corporum ad eum ufum, -

niffima cum Sanchez Lib. 9. difp. 2.. 19.3.Si

conjux advertat conjegem femel tantüm vel

eífentíalitet oritur o

bligatio reddendi corpus ad

p

obiter petentem non audere prz verecundia fz-

eum ufüm juíté & rationabilitér petenti. Undé

[

non tantüm monet , fed przcipit Apoftolus r.

jiüs & exprefsé petere, peccabitmortaliter non

reddendo , quia jam conflat eam ferió petere.

t'ïl

ad Corinth. 7. Uxeri vir acbitum reddat , [mai-

Ex communi Sanchez i/zdem. Diana parte $.

p

Im

liter & uxor viro: teddensque rationem: Zdulier

)

fi corporis poteflatem non babet » (ed vir ; fnili-

tratl. y4. vefol. 36. 4.. Certiffimé autem peccat

mortalitér uxor , quando ex indignatioóne,vindi-

D

ger auten G vir fini corporis poteflatem non ba-

Id

&lá, invidia; contemptu mariti , negat lpfi ufum

bet fed mulier. Et oftendens Apoftolus eam ob-

LU

ligationem reddendi debitum effe ex Juftitia ,

corporis , aut non acquiefcit , nifi poft rixas , vel. -

magna cum difficultate. Tannet /e difp. 8. 4

u

ejus negationem fraudem appellans fubdit : o«

[

6.nutn. 2 f . celtans ita omnesfentite. Longé au-

lite frandare inuicem ,nifiex con[en[u ad tem-

D

pusyut vacetir oratiovi:& iterim regertimini in

tem frequentilis peccant mariti , fi ncgent uxo-

ribus illud maritale commercium petentibus;

ádipfum, ne ientet vos Satbanas propter inconti-

N

nentiam veflram. . Unde ex communi re&té in-

cüm enim pleræi]ilc pre. verecundia non au-

ff

ferunt Gobat cef. 16. ». 69. Et Marchant fupra

deant exprefsé & inftanter petere , cenfendi fünt

mariti offendere DEUM mortaliter, quando

dcbl

citat.tratl. Y2.q. 4.$. 1.peccare femper mortali-

$n

uxoribus fe fe infinuantibus nolunt obfequi , nift

ter conjugem , negantem debitum ra tionabiliter

forté experti fint ea

nii

petenti , etfi in pentente nullum effet periculum

r

s iprætervmorem efíe invere-:

li

incontinentiz ; fed gravius long? » fi negent ;

cle—ndaS $ G6

la

quando advertunt in petente grave incontinen-

$1

DL

tiz periculum , quo cafü non tantüm contrà Ju-

Petenti juffo,

i

Uando nimirüm petens jure petendi gau-,

ftitiam ; fed fpecialiter etiam contrà charitatem

delinquunt. Et resté monet Layman LiP. .

det,eóque legitimé privatus non eft. Gene-?

gj

füft

trall. 10. part. 3. c. x. quód confeffarii , quando

raliter'ergó conjux mom tenetur reddere , nec

advertunt defectum circà hoc , debeant poeni-

peccat negando debitum , quando alter conjux

ünj

tentes admonere. - Infuper inferunt DD. citati.

jüre petendi debitum privatus eft , quod fit per

tpit.

inceltum , vel adulterium. - Communiffima

Nrs.

nominatim Sanchez lil. 9. difp.3. Coninck difp.

