Cajus Papa , Epiftolà ad Felicem Epifcopum.

ceremonia impofitionis manüs femper ufurpata-

/

SEgCcTIO liL

fuitin Otdinatione Diaconorum , & Sacerdotum,

ficut videre eft./— 4&F. 6. 3. ad Tzm. 4. 2. ad Tim. i.

Sítue Ordo. Sacramentum , quando. d&*

Accedit perpetua traditio Ecclefis ; Authotitates

quomodo à Chriffo infitutum.

SS. PP. laté citatas videre potes apud Bellarminum.

? quinam in [pecie ?

€. 3. ac etiám Layman eit, cap. &. 4. 2. Nam ex--

$UMMARIÍIUM:

fcribere etít tibi utile ; milii ta

&

d nimis opero-

i&, Ordo «f Sácfamentum,

fum effet.

ium à Chriflo in &

ltima Cena , explicii? qui;

« AT

1e. lnfütu

dem quoad Saverdotiurm ;

- Inflitutum à Chriffo in ultima Cena.

1'7; Etíi

mplicità faltem quoad alios Ordines,

18.. Eorfegpque gnaterias &v formas,

Cetiams

L. Y 7 Xplicite quidem quoad Sacerdotium. Ita da-16 -

20.. Prebabiliffmà. omnes. Ordines [umt. Sacramenta , ficut

ré docet Concil;Ttident. feff. 22. cap. 1. di-

3g. Ordinatio Epi[eopi efl ver? e propri? Saeramentum.

cens: Domuinus Corpus (f Sanguinens fumm fb

a7, Efiam ut difiindia ab ordinatione Presbyteri,

ï

18. Qualiter [eptem Ordines dicaniur. unum , & plura

[peciebns panis &* vini, Deo Patri obtulit , ac ub

Sacramenta d

eorum fymbolis , Apoffolis , quos timc Novi Teffa-

|

ASSER TIO.

menti Sacerdotes couflituebat , ut (umerent , tradi-

dit, G eisdem, eorimque in. Sacerdotio Succefjuri-

; 14?

Kdoefh Sacramentum à Chriflo Damino iv[Hi-

bus, nt efferrent , precepit per bet verba: HOC -

tuttm in ultimaGQana : explicite quidem quo-

FACITE IN MEAM COMMEMORATIO- :

ad Saeerdotium Ó* implicite quoad. alios Ordines ,

NEM , sti fémper Catholica. Ecclefia intellexit , a

[icut &* corum materias & formas : atque probabi-

docHit, Klaec Concilium. Tutic ergovChrifïus ex-

liffime omnes , tam minores , quam majores Ordi-

plici? inftituit Sacerdotium. Et quia Chriftus Do-

mcs Saeramenta funt $ qnanquam d valde incer-

tum de minoribus , nec valde certum de Subdiaco-

minüs Sactamentum , & Sacrificium Corporis & .

Sanguinis fui volebat effe perpetuum , utique Apo-

natu : at qnafi certum G prop? fidém de Diaconata.

flolis, eotámque Succefforibus fimul contulit po-

[f

Certiffimum de Fide de Presbyteratu, & con[equen-

ter etiam Epifcopatsi complete Jumpto. Efttota par-

teftatem ordinandi alios Sacerdotes & Miniilros

l

Ecclefiz , ut per fe clàm eft.

l

tim de Fide , partim cotmmunis DD. Senteritis; ut

Il Et implicité faltem quoa

d alios Ordines Ti

patebit explicatione folità per 6$.

l

Nam Chriftus in ultima Cana unà cum Sacerdo-

lil

& L

tio, tanquam principali Apoftolis fimul contulit

ln

Ordo efl Sacramentum.

reliquos Ordines , tanquam quid fecundatium ot-.

N

fe nimirum. Ordinem , feu: facrám Or-

dinatum;ad á&um principalem Sacerdotii fcilieet. -

lal

dinationem ; quà poteílas illa fpirituas

confecrationem & oblationem Corporis G qangm-

^i

' ,f-Es

s

d

" d

*ïh&ol;-Säcum.Pm l. €ap, V. Seä?.—k Il, 42 onues Ord, fmi Saca; — ag

M

[

Ü

folet, poluit &n

L

1

iis Chrift,/ Rátio eft: quià fine dubio Chriftus

práter sdanium impofiióhéni ,

"n

inftituit Saeramettam & Sacrificiümi Corporis &

Aliá matéria exbiberi , pér quatà & Altavis minia

ii

Sanguinis fui fieri cum debita féverentia ; & fole-

Jierium $ & alia esinexa officia Diaconi fignificaveus

^

mnitate: & ideo qüibus dedit poteftatem confe-

tari Sic Layman: Eadem ett ratio iu áliis Ordinibüs;

'Tdii

crandi & offerendiCorpus & Sanguinerii fütím,tan-

» Ill

[f

quam principalem ; eisdeni etiarr contulit poteftas

Bulabilifimà à

mats Ordinés [ugt. $a«

li

tem ad idem Sacramentuni & Sacrificium debite

£f AsAeénid;

s

u

conficiendumi & offerenduri; debité miniftráridi ac

€

Robabile utique;

d valdé inteitini de Mi-30

'Di.

inferviendi , quod eft officiuti aliorum Ordinum :

'p

7

soribus. Ptoba

:

lits eXtrinfeca magria eft;

(tnj

atque adcó tunc imiplicité faltem . etiani reliquos

eX authoritate gráviffimotüm: Doé&otüri it4 do.

r

Ordines inftituit; ob eandem rationem ; eisdem;

€entium : D; Thomas; D. Bornáventurd; Séotus ;

eorímque Succefforibus. conferens poteftateni or-

T

Richardus ; Paludanus, alii cum Valeiitia feépra cit.

dinandi (imiiliter alios ininifttos fecundarios; relictá

punit. 4; Laymati c. 4:» f; quidni adhareamüs &

v

ïl.a ukv

ipfis forté poteflate gradüs illorum minifttorum

ios; Probabilitas intrinfeca noii fperienda fumi-

, QUi

congrué diftribuendi: nám ipfüm Chriftümi per

tur eX Conciliis; . Nari Conciliümi Florentinumi

X

1e illos gradus Ordinutm ita diftribuiffe ; nobis ex

in inflrutHone Armenorim: cüni omnium Ordi-

W

nullo capité conftat. — Echinc ültetiüs

iium ; étiam /Minorürii materiam & formám affi

ofito

18 ll Sicur eorum materias & forinai. Namfi-

gnáffet ; deinde abfolüté prosüntiat; Orditem ef

cut Chritus Dominus tunc per poteffatem Excel.

goüo!o

Íe Sácramentum , nullám faciens intér Ordines di-

lenüz , Apoftolis conferens Ordines.folo verbo

ftinctionem : efgo fentit oirines effe Sácrámentum;

hw

fuo, non adhibuit certam aliquami miateriam &

^títl

Siniilitet Coficilium. Tridentinum gf 33: 6 3;

pa

t

formam , qualis nunc adhibetur ; (ic nec ipfe infti-

omnes illos etiari Minores ordines ernumetaris

tuit, & determinavit in particulari máterias & for-

nj

pofteà eap. 3. abfoluté & indiftindlé affitmat ; Or-

:nas facrorum Ordinum , quales nunc adhibentur;

j d

dinémi effe Sacramenturn : fimilitétqué ca». 3. aba

yinti

cxplicité , fed cantàm implicite , dans fcilicet Apo-

foluté & indiflin&é definit i /qui5 dixerit Ordinen

ftolis, eorimque Succeffotibus ; adeóque Ecclefize

[et s

fet. [atfam Ordinationem son effé verà c* proprià

fuz poteftatem , aliquo demum fenfibili figno con-

Satraméntum. (6. anathema |fit;

Cüi ergo

u

ferendi aliis poteílatem confecrandi -& offerendi

C ipll

Coricilium füb eodem termino loquatur de Or«

Corpus & Sanguinem fuum , atque ad illud debité

dinibus Majoribus, & Minoribus, fenfum commu«

PMJ

inferviendi. Signa autemiilla fenfibilia in particu-

Qtufm

nem Ecclefix inferre poffumüs, etiam voluitfe fi-

i.l

lari. diftinclé fignificantia fingulorum poteftatemi

gnificare minores Ordines effe Sacrariienta.

Acs

Ordinum determinanda Apoítolis ac Ecclefiz re-

r

cedit j quöd etiani illi coiiférantu£ €uim traditione

liquit. Ita Bellatminus de ordine ci 9. fic loquens:

certz materii Grformie; cum inàgri cautela nori

pinuf

Credibile eft , Dominum inflituiffe omnes tflas ma-

&

iterentur ; nec femirz conferantür ab Ecclefia , fi-

terias Ordinumy,non quidem in particulari, (éd g&j.

cut alii Ordines imájores. — Verüni cümi li&c non

- j

seratinz, monenda Apoflolos , ut Ordines conferant

admodüm urgeant , tes mariet incertá; & oppofita

per ceremoniam inflrumentalen; quibus jgmfmkea'

fententid negans ; ác folüm Sácrainentalia ab Ec«

tur eorum pote[Las C? c. Ità Coninck cum Layman e;

clefid inftituta agnofcens , fatis probabilis; quam

f

$-- 6.infine; Comitolus eumGobat cefm 3.9. £ X.

abfoluté tenet. Navarrus. Masi; c, 12:9: v8:aliíss

Et omnino videndus Diana p. 10. tra£t. t y.refol. 6f

que citátus laté probat Vafqüez 3: p« difp. 2 37:

"

plurium authoritate ruüniens lianc doctrinam con-

c; 2: & probabiliffimatü vocat Sancliez !; 10. 4e

"1

tranonnullos. — Et nos iterum ex profeffo in parte

AMasr. dt]þ.' 319 17:

z

a. bnjnus Tbool; Sacrament. m de Sacerdatios

II 2Magis probabile, dt noutaldé cérisum de Sub.àt

fije

19 . 1V. Neque inde inferendum eft, quod Apoftoli

diatosatu, Sàcramentum effe Subdiaconatum do«

il

vel Ecclefia poffit inftituere Sacramentum , aut noi

cent DD. cottimüniter ; & longé plüres pratef nos

j

(

.omnia Sacramenta effe immediate inftituta3 Chri-

ininatos;

,W

fto Domino. Non enini Sacratientum inftituit

Ratio éadeni ; qu& füprà à fortiori at ex

Íe patet; Et fpecialius movet; quód Concilium

ATH

Ecdefia, fed in Sacramento jamà Chrifto inftitu-

ts

Tridentinum éit; can; 3; defitiens Ordineim feüfas

to, & aliquo figno vel fymbolo fenübili conferen-

ctani Ordinationem effe Sacramentütni ; falteim vi-

Iu

. do(quod in ptimitiva Ecclefia maximé fuerat im-

deatur comprehendete Ordines Majores & fcros :

b&uxD*"

pofitio manuum ad diftincté (ignificandum ejus

Subdiacoiiatus autei nümieratur iütet Ordines fa«

( g

j*

eitectum & poteftatem collatám ; poteítate fibià

ctos , & voto cóntinentix ; ác Horaraimi obligátios

T

Chriíto reliclá, certa (igna fenfibilià materiz & fora

fié adflricluseft: ergo &c. —Verbi quia & hoc

nm hr

m determinavit: üt in Sacerdotio paténam cum

fiori valde utget ; manet resnóü valde certa ; & non

Mi

hoftia, & calicem cuti ivino : in Diaconatu tradi«

improbabilis oppofita Sententid negans ; nimirim

tionem libri Evangelioruni &c. qu& fine dubio à

tam Subdiaéonatuin , quàm Ordines Minores etfé

d

Chriíto in Ípecie 'non erant inftituta, & forté in pri-

Sacramenta; fed effe folüm: Sacramentalia quedam

SaccrïF'

mitiva Ecdefia non ufürpata , ut làtiüs patebit; cüni

ab Ecclefia inftituta pto fnajori decore faerofancts

conti

de Sacerdotio. - Quare ( ait recté Layman cet.cap. y«

Miniíterii Altaris; — Magifter , Durandus ; Cajeras

um

25 n fine loquéns deDiaconatu ) eibil refert, quod

hus , alii apud Vafquez eitatum difp. 2 38. 'TuTys

n primitiva Eccl. Ordinandis Diacónis non fuerit

fo,mane mecum in coimmnuht Senäcntiäjää übiqllö

s

augli&ris.-

exbibitus liberEvangeliarum, aær/!-?'rgïile,gtz huna

Fj

has

Lj

N — 7/91:0!. Sacram, Pars 1. Cap. V. Sedd, H 4u — Ord, Jinit Sacramm.

j

2

D)

P

1

$. IV.

[

IIl; Quafi certum d. prope fidem de. Diaconatu.

D

Sacrum Diaconatüs Ordinem effe vere G proprie

Quid jam iterum: de Epiftopatu? -

!

Sacramentam à Chrifto inftitutum , ( contra folos

Larum eft Epifcopatum complet? fumptum 24

i

L.

ut fimul itcludit utramqueOrdinationem

Durandüm & Cajetanum ) docent unanimiter.

z pro

omes Theologi antiqui & recentiores , ut id-me-

Presbyteri & Epifcopi, effe Sacramentum. — Sed

ï

]

rito pro certo habere velit Caftro - Palaus apud Go-

adverte, per Epifcopatum fic completé fumptum

bat»sm.84. . Et Vafquez dif. 238. Ícribat , non

potius intelligi duos- gradus Ordinis Presbyteralis

& Epifcopalis fimul.conjunctos, quàm utriusq

uc

videripoffe negari absque errore in fide; eó quod

ïï'

Condlium Tridentinum feff. 23. C«s. 6. definiat

Ordinationis , quz funt. diftinctz & difparate, &

!

eífe in Ecclefia Hierarchiam conftantem ex Epi-

fimul conjungi non folent , etfi una alteram necef-

l

Ícopis , Presbyteris, & AMinifiris : ubi certé faltem

farió preefüpponat, ut x4. 9. dicdum., Quz-

(

^

Diaconi defignantur nomine Afmiffrormm : ergo

flio ergo eft de hac fpeciali diftin&ta Ordinatione

faltem hi funt pars conftitutiva hujus Hierarchie ,

Epifcopi. T. An fit Sacramentum? 2. An fit Sacra-

f

mentum diftinctum ab Ordinatione Presbyteri?

feu ftatüs & Ordinis Ecclefiaftici.

Idémque Con-

ql

cilium ibidem can. 3. definiens. facram Ov dinatio-

Dico ergo ad primum quafitum.

o

x

[

nem cíle Sacramentum , ad minimum Diaconatum

l. Ordizatio Epifcopi ef

vpare

& propriä-Sacia-zfj

debeat comprelïcndefe.v 2. Septem primi Dia-

seeutum. ita contra S. Bonaventuram , Richar-

d

dum, Sotum, Covarruviám, alios quosdam omnino

coni 44&. 6. ab Apoftolis ordinati funt per manás

impofitionem , per quam fecundüm Scripturam

- communis DD. quos congerit, & fequitur Layman

& SS. PP. confertur gratia fanctificans , feu Spiri-

cit. c. 4. z. 3..alii Recentiores paffim. — Ratio ell:

tus S. faprà cit.. 2. Timoth, Y admoneo te , mt refu-

1. Quia ipfum Concilium "Tridentinum fef. 23

c. 3. & DoGores omnes probant facram Ordina-

Jeites gratiam D E1, qua efl in te , per impofitioneno

mausnm mearum. D. AmbrofiusT. de. dignitate

tionem effe Sacramentum. eX teítimonio Apoftoli,

49 4

20 T

Sacerdotalie. y. Hosr

npontt manus, DEUSlare

1. Timoth. 4. & 2. Timotb. 3. defcripto füprà sanr.

4

J

A r

Av kl

.

ue de fa&o ia Ordinatione

gimr gmtiaw.

299. quibus locis folüm eft fermo de Epifcopatu:

Diaconi Epifcopus ei imponit manus dicens: ac-

nam Timotheus à Paulo ordinatus erat Epifcopus;

cipe Spiritum S. id eft; gratiam SpiritusS. . Ubi au-

concurrentibus etiam aliis Epifcopis $ quein con-

|

tem eít fignum fenfibile, materia & forma cum

curfum Apoflolus vocat Zepofitionem manunm»

rv

Presbyt'eri:, uti notavit D. Chryfoftomusin eun-

píomiffione & effeQu gratie , ibi eft. Sacram-

i

tum: ergo &c.

3-

uia Diaconus ordinatur ad

dem locum bem. 12.dicens: INon de Presbyteris

miniíteria valde facra, ad que rité obeunda fpecia-

hos in loco, fed. de Epifiopis loguitur , meque enim

ligratiàindiget. — Nam quamvis illi primi feptem

profetlo Presbyteri ip[um erdisabaut. 2. Quia E-

Diaconi exprefsé folàm legantur in.Scriptura con-

pifcopus ordinatur per figna fenlibilia , materiam

ftituti ad miniftrandum menfis, non tamen;id fo-

& formam, fcilicet impofitionem manuum trium,

lum vel precipuum erat illorum officium. . Nam

Epifcoporum , & verba illa energeticaab omnibus

]

Diaconi antiquitüs etiam diflribuebant Euchari-

fimul prolata. — dccipe Spiritura fantlmm: quà ce-

ftiam, uti teftatur Juftinus Martyr. 4polog. 2. & pa-

remoniá aperte fignificatur conferri gratiam Ían-

[

tet de S. Laurentio : legebant Evangelium: ut de

&lificantem, juxta nuper di&ta de Diacono s. 22.

S. Stephano primo Diacono teflatur S. Augufti-

Ordinem homo deítinatur ad

3. Quia per hunc

4

nus: Diaconus erat , Evangelia legebat : imó. &

'minifteria valde ardua , videlicet confirman:

di fide-

x

[

verbum DEI predicabant , ut de eodem S. Stepha-

les, & ordinandi Clericos; ergo credere oportet

i

no, & Philippo teftantur AQa Apoftolorum: &

gratiam ei annexamveffe ad talia nnmia rité & di-

plura ejusmodi facra Officia Diaconis attributa à

gné obeunda.

[

Conciliis & SS. Patribus apud Laym. e. 4. 9. 4. &

II. Quoad

fecundum quafitum, ita fcribit Lä&-z& ;

alios Doctores paffim.

Ad ejusmodi autem aCtus

man eodem c. & n. 3. $.NNotapdum vero. LreerOre

utique requiritur fpecialis gratia, ut digué peràgane

dinatio illa Epifiopi , qui ante nece|favió Preshyter

tur: ergo Gc.

e[fe debet , facramentalis [it , non tasnen e[f Satvée

23 V. Certiffimum de fide de Prek!zytamm./ Pres-

mentum diflinüum à Presbyteratu, fed Ordinatios

byteratum feu Sacerdotium efle verum Sacramen-

xem Presbyteri in effe Sacramenti babitudiue 0

tum , de fide tam certum eíl, quàm certum eft ab-

rali magis perfitt , & confummat , eà quod wenue

folut& Ordinem effe Sacramentum, quandoqui-

diflintlnm Charailerem animo imprimat , fed Cha-

dem conftat. nulli Ordini magis ac certiüs conve-

ratlerem (acerdotalem intrinfece amgent p periee

I

nire hanc dignitatern : de quo enim alioOrdine po-

ciat , ut Ordinatus jam non tantm SS. Eucharte

tiüs id credendum íit, quàm de excellentiffimo

fHian couficere , fed etiam ad conficiendum alios ov*

ü

Ordine Presbyteratüs ob a&us fuos preítantiffimos

dinare pojfit.. Sic Layman, fic Authores ab ipfo ci-

& plané divinos confecrandi & oíferendi Sacra-

L!

tati... INefcio, 7jre, an fatis bene capias. Certé ne-

&

mentum, & Sacrificium Corporis ac Sanguinis

que mihi per omnia bene animo fedet hzc doCiri-

r

LT

Chrifti , abfolvendi à peccatis;, aliéque Sacramenta

na ; loquamur pauló clariüs.

miniítrandi? ad quos actus digne exercendos uti-

Ill. Probabiliffimum .eft. Ordinatio

nem 'Epi-ï-'l |

l

que fpecialis & magna requiritur gfatia. . Undein

Ícopi fpecialem, ut diflinctam ab Otdinatiene2

li

Concilio Tridentino fef; 23. Cas. 4. definitur:

Presbyteri effe Sacramertum. — Ita ( contra plures

per Ordinationem Ptesb

fte Go-

i

yteri dariSi)jL'itum $. im-

graves Doctorcs ) plerique Recentiores , te

primique Characterem.

9

D

r

,?Ibebl. Sacram, Pars. 1, 6'4[7 V, Se£L II de Mieteria & Foriua Orä,

47

at . num 86 verofimillimum judricant:, propte

dotium velut complementum & principale attri-

aece[fitatem divina gratie ,'quà fpeciali eget Epi-

Ti

butionis & omnes omnino Ordines ad SS. Eucha-

p

feopus ad ia muniavite peragenda, — Etenim hoc

riitiam velut finem principalem: adeóque & per at-

d

ipfum direQé probant rationes allatze fupra n. 2 5.

tributionem , & per unitatem finis, moralitet ver&

m

prefertim fecunda & tertia, ut confideranti pate«

&onítituant unum Sacramentum.

; bit,, Qudmadmodüm ergo fupra num. ». dictum,

Epifcopatus adzquaté fumptüs duos dicit Ordines

zi

SECTIO IIl

u

(s

M

11

pardales , ita quóque :duo dicit Sacramenta partias

De. Materia , €9*. Forma Sacramenuti

,

lia, eo modo, quo in Ordinatione Presbyteri colla-

i

W

Ws

tio poteftatis in Corpus Chrifli verum , per tradi-

-Ora'z;nis generattm , ejusdémque cAti-

x

»uire.

P

V

tieaem calitis &c. & collatio poteítatis in Corpus

3

Chriti myfticum , per ultimam impofitionem

SUMMARIUM.

IY

t

manuum, poffunt dici duo Sacramenta partialia

às. Mareria Ordinis alis remota , alia proximas

e]

five deinde ïmþri'mant'dubs Characteres partiales,

3e. Forma junt verba ab Epilcopo prolata,

31, Traditio :a

quod. verius, five Chara&ter in priori traditione

Epifcopo,

£eYià . t^ pfolu:-;'o forma fievi debont ab eodom

"

7

eit

- coliatus, poftea folàm extendatur, ut aliis placet,

s. Nen tamen nece]|nrio [inpulis evdinandis feor[frgn,

N

. de quo alibi fuo loco.

Eádem tatione difcurren-

34« GuAlis requiratur contadluc mareyiaa

of

dum de Presbyteratu, &-Epifco,pätu'. Simplex er-

35. Probaliliff s? ad valovem Q

effentiam 'nu?lus vequiritur

l

contácius ;

£o Sacerdos habet poteftatem in Corpus Chrifti

86, Depracepto tamen nece[Jarius eft tontadlns bhyficus prae

04

verum , & confequenter in. Corpus. myfticum

fertim in Presbyterazm.

Lf

quoad aliqua Sacraméntà : cui Epifcopalis Ordo

37* G)ui dcbet fieri fimultempore ,

0r

L

folum fuperaddit poteltlatem completam quoad

Jatione forina.

falreiy shorAlitey um pros

reliqua Sacramenza;fcilicet Confirmationem & Or-

38- n contadius illa debeat e[fe iminidiatuyt :

*ïp()ï j

39. Minifler Ordinis xalidé co

dinem. .Jam reflat expedienda vulgaris dubitatio.

confecratus.

nfereadi e(f bmfn'.e' Epifcopus

)'rit r;f

Di

28

IV. Ergéne feptem Ordines , fiagali Sacramen-

40. l/que[olust mom itemo non cob]ee?;!fus $.

n

tà , ermt [eptesg Sacrameuta , an unum tantüm ?

41. Saltem refpeétu Sacerdoril valid? copferendi ;

&. Omnino funt feptem Sacramenta realiter. &

n

42. NamOrdines Minores , £ primam Tonfuram tmf&n

ARh

Ípecie infimá diflincla: cüm omnia conveniant in

, etiam pol[umt presbyteri Cardinales , 6p quidam zAbbas

te$5

11 elll

tatione generica Sacramenti Ordinis , simirum .effe

4 3.7 Probüäiliü: tamen ['uï: .Ia/m'tkm.

Sacramentum , vel caremoniam [acram , quà Or-

iyerts

44 Etiam Dinconatum (». Subdiaconatum vx commiffen

2777

dinato [pirituolis: poteflas confertur. crrca SacrA-

Papa conferre poteft fymplex: Sacerdos,

mentum , & Satrifiium Eacbariflie ; & differant

46, Minifler autem Ordinislicité comferends,.

i

p,i;r particulares differentias, ut ex eorum defini-

474 Eft folus Epifcopus proprius ibfjus ordinandi,

Verat

tionibus mox affignandis conftabit , (üntque fepa-

49- Qui petejr effe proprius ejusrazione *vel eriginis , «uul r

micilii ,'vel beneficii,

yftium

rabiles ab invicem.

Sunt tàmen fimul ; & com.-

yuibus

&0. Quinam dicatur proptius ragio.

muniter abfoluté dici debent unum Sacramentum

num, 43.

D

neé originis ? qfque ad

i

i

j -

inter feptem Sacramenta, tum ob pradiclam uni-

$2* Quinam [it. pro

P

tius razione domicili Ufq

uead 5,56,6-

tatem fpecificam fubalternam , tum ob unitatem

56. Quis fs Epi[copns proptius ratione beneficii ?

"m

moralem finis , quia omnes Ordines ordinantur

w

EUR

I

f

ad.unum finem principalem fcilicet Euchariftiam ,

yi

Quaefl materia i farma Sacramenti Ordinis

Ícu confecrationem & oblationem Corporis &

u

Sanguinis Chrifli, velut actum totius Sacramenti

generatim loquendo

Otdinis principalem & nobiliffimum. Quare , fi

! Ateria cujuscunque Odinis elt illares , er29

exdictisinferatur. — Sifeptem Ordines fint feptem

W Brenjus rraditionem confertur Ordo. . Exptef-

17

Sacamenta ; ergo univeríim fünt plura Sacra-

sé Concil. Florent. zv decreto waionis.

Duplex er-

[L1d

menta, quàm feptem , nempé tredecim : imó nu-

goeít materra cujusque Ordinis: proxima &* re«

mota. iVlateria remora eít inftrumentum illud , feu

H n

merato etiam Epifcopatu , Aqu?atuorf.iecim. * Aut

fimpliciter neza confequentiam , ob rationem di-

tes aliqua palpabilis, que àb Epifcopo ordinante

ljn

l

am :'quia ícilicer oranes feptem Ordines cen-

traditur ordinando. Materia proxtm elt ipfa tradi-

jut

fentur unum Sacramentum ob unitatem pradi-

tio materiz remotz , uti docent paífim Theologi ,

n

'Ü

&am finis: aut doctiüs ( ut aliqüid philofophatus

& Canoniftz.. Utramque materiam complectendo

u

effe videti poffis ) diftingue confequens. — Sunt plu-

dic: Materia Sacramenti cujusque Ordinis eft tra-

( p

raSacramenta, quàm feotem , quoad fpeciem infi-

ditio inftrumenti, feu rei alicujus ab Epifcopo fa-

"

f t

mam; concede confequentiam , & nega abfurdi-

&aordinato ad fignandam poteftatem ac Officium

: MW!

tatem. Sunt plura &c. quoad fpeciem fübalter-

particulare Ordinisfufcepti: utin Presbyteratu eft

740]0 M

mam:negaconíequenjam. —Ouia omnes Ordines

traditio caliciscum vino, & patens cum. hoftia :

'D[[f ne-

eonftituunt. unam fpeciem fübalternam Sacramen-

in Diaconatu eft traditio libri Evangeliorum &e

dof;x:

ti in genere ; & in ordinaria Sacrementorum divi-

prout fpecificabitur in fingulis 5e27. y.

fione & numero cenfetur Ordo unicum -mem-

IL-Forma Sacramenu cujufque Otdinis funt

;

brum & fpecies fubalterna , eti varias continieat

vetba abEpifcopo , vel ordinante prolata impera-

ii

tivo modo , cum expreffione poteítatis per talem

füb fe fpecies infimas, (ic tamen irter fe ordina-

ordinationem conferenda : quibas nimitum ver-

t*

tà5; utomnes rcligui.Ordine»s teferantur ad Sacer-

bis

I

UM

4

»

ii

d

E

?beol. Sgcmm, Pars 1. Cap.vïf.. Sect. ïlü', de 'Matæïia z's** Fai*m&-; Ord.

teràtu , utfe &t hos citiüs expediret; primö?r'csbj—

bis utitur Epifcopus trad

ens , materiam ..rema:.ain á

ad quod affumitur

terato porrigendo calice

m &jpaternam , pronum-

ad fignificand um Miniflerium ,

dicendo:4ccipiendi potefla-

1

ordinandus. Concil. Florent. f[upra .4

llegatum. Ut

tiavit in plurali formam

tem offerendi &t

eandémque.re

petiit non ftatim,

1

in Presbyteratu: aecipe poteflatem

offerendi Satrie

tam pro vivis ,

uando perv.enit

ad fecundum , ded folüm quando -

cium Deo , Mi[isque celebrandi,

ayum , & fic deinceps interjectis —

mine Domint. .. Eft defide , ex

ad fextum,vel o

uam defuntlisinno

fcilicet morulis , ne nimia fietet ditt

antia forma

ra

ditione; tefte Bonaciue, Pro-

/

perpetua Ecclefie t

H

;

3 contactu materie : neque petentibus aliquibus re-

[ä

feruntur autem ver

baOrdinationis imperativo mo-

[

o eftcollativa poteftatis , quá erdi-

petitioneni , potuit ^inquamperfuaderi, ut iterum — |

do; quia ordinati

uti in bonum Ecclefiz 5 ordina-

íüb conditione Formam repeteret , '&€ Materiam

natus obligatur

flerens ; id fine ullo prore

K

tus enim fit Minifter

Chrifti ix füe Ecclefia.. Hinc

porrigeret , conftante: a

exiflimet bomo ,ut

fus fundamento exigi. $

ic refert' Cardinalis de Lüue

Apof]tolus;

1. Corinth. 4. $i »on

oralitim lib. v. dub. 34. num.2.

( difpenfatores myfteriorum Dei.

o Refpox[or um v

MiniftrosChrifHi

Tndubitanter ex principiis. intrin

fecis aegans fpiffc

i

II Traditio materie , & prolati

o forma utig:

neceffarió -zepetenda

m illam Ordinatioriem : 'attae

debet fieri ab ipfo eodem Epifcopo, alioquin Sa-

"fub conditione

men potuiff

e ad

majorem quietem

cramentum erit nullum , fi. aut Epifcopus ttaderet

yeiterari.con

fentit Gobattza£L. 8.5.164. QCn- 409.

4

nateriam,&Calin: pronuntiaret formam ; cum pro-

latio forma fit Miniftri Ordinis, qui.elt ipfe.Epi-

f&q AN.Hl.

"

Plura citca h& infra Sg

D

fcopus,, vel ordinans, ídque in omni Ordine 5. aut

Qualis .r'gqäirimr contati us materia 1

Epifcopus qui

dem pronuntiaret formam , fed alius

y

Ordinarnionei ..

s

traderet materiam ,

faltem in Ordinibus Majori-

enfus hominum eft., ta

&uniulióe

bus, juxta c. Subdiacon:s d. 23. .INam in Or-

OQmmunis Yi

*

C

queim matert

a traditz :ab Epifcopo fpectare .

dinibus Minoribus; Epifcopo proferente-formam ;

ine

ab alio, nempe Archidiacono olim tradebatur. ma-

ad Ordinatuonem tanquam -conditionem

teria ordinando,juxta capat zicolyrbus diff. cádem

iqua non.

Ratio datur , quia per illum ipfum con-

*

4

t2Cum materi

x actio facramentalis, Epifcopi diri-

( prou

t notavit D. Thomas z. 3.4. 38. 4. 2.ad 2.

di&tis «.1.5. . 18. patet, eam

gitarad hanc perfonam , ut.inilla fuum citectum

Caterüm ex generatim

traditionem materig & pro

lationem formz debere

Producat:—äde(;guc qui-nullo modo, nec phyfice,

&eri ab Epifcopo frmnl terpore , non -phyfice , fed

nec moraliter tangeret materiam , non cenferi ordi-

moraliter tanzüm , fic ut traditio materiz , & pro-

natum. Sedquaílio controverfa elt inter Doclo-

nuntiatio formz ,'eti non omnino fimul facte ,

res , qualis requiratur contactus,,

an phyficus, an

fufficiat moralis? Contactum phyficum requiri ad

fed aliquantulüm uná alteram prcedente , velfub-

valorem & effentiam Sacramenti , adeóque effe

fequente, intelligantur tamen Íe invicem afficere.;

& unum .totale fignum Sacramentale: conftituere

peceffarium .neceffitate Sacramenti. affirmant gra-

[:2223

49

ento Co

j

l-

ad ngiücandam poteftr.-æm eo Sact

vifimi Do&tores. D. Thomas im 4. d. 24. « Y- 4- I« *

anud im opr[c.

latam. | Verüm quia traditio -materiz neceffario

Paludanu, Sylva/fer,(ängclm,('ajet

epud . Layman. citand. — Bonacina ,

"

(afivo - Pal.,

DRRT . h

complenda eítper acceptationem Ícu contadtum

bis forma: accipe , &c.

elit.

Probant;tum ex ver

ordinandi , ideo qugad hoc fpcciavïiüs agendum

MU

quz fignificent imp

erium erga Ordinandum , cui

is fatisfacere debet capiendo externum fymb

olum ,

IBÍ—— -

s;

IV. Noneftn

eceffe , ut tráditio iaterig cum

rolatione formz fiat ordinandis fingulis feorfim ,

quod ei traditur : tum ex perpetua praxi Ecclefig, -

— —SÀ

fed válida & licita eft ordinatio , quà Epifcopus

g

Quz cum traditione materiz,ejus etiam acceptatio-

Zum tam follicite requirit : quz pra«

peu-

luribus ordinandis , fub una pronuntiatione for-

nem & contac

xis xper'tr.äditioncm ex C

hrifti inftitutione profedaa

main plurali numero, porrigit unam .materiam;

colicem, librum €c. aut fimul omnibus , quod op-

effe videatur. Contrà con

tactum . phyficum necef-. —

fe neceffitate Sacramenu , negant multó

j

timum, & in ipfo Pontificali expreflum.: aut fuc-

farium el

plures : dlbertus magn

us Vitloria evdrmilla ac ipfe

ceffivé fingulis, dummodo fervetur fimultas.mo-

que Recentiores cum

ralis : imó etiamfi aliqui in. continua fucceffione

Cajetanus i». um , plurés

-

tangerent aliquantifp

er poft abíolutam jam for-

antefignano Vafquez hic 4ifr. 246. «. 2. Layman.

L g. tratl. 9. c. g. f- - Heuriquez , Zambranut ;

mam: quia per illam continuam fucceflionem tan-

entium adhuc fervatur fimultas moralis materiee

Filiutim , Reginelám, D

ica[lilla , aliisque relatis; -

:

$

trall. 3.. Refl. 18 y. Gobat. tratf.

[

&T

ormz ,ut per modum unius figni moraliter in-

Diana parte 3«

Secundüm hosomnes abundefuffis

[

telligant

urt fundare unam ügniiïcatäoncm Sacra-

g.n. $7. alii.

mentalem. — Dico autem 4ligsantifper.

Nam fi

Eitj-

fecundüm plures etiam requiritur conta-

D

fucceffiotangentium ; poft abfolutam formam du-

&us moralis materiz , ut nimirum ordinandus ex-

f&

ten

ii

fio

ne manuum , indinatione capitis, vel alio -

dl

faret per notabile tempus. V. g. dimidium vel in-

aut amplius, omnino Íorma

quivalenti figno fignificet , fe materiam oblatam ab

Phl

tegrum quadrantem ,

Quia nimirum tontadtus in-

"aliquoties foret repetenda , 1

1e nimiüm diítet pro-

Epiícopo acceptare.

d

ftrumentorui ad hoc foliim defervit , ut determi-

Jatioformz à coma&u.materiæ: Declaro hoc ca-

Qu

fu facto , non fido.

net poteítatem , qu confertur perfcnae huic. Ad :

V1

33 . Epifcopus quidam Hifpanie confiderans mul-

hoc autem non eft neceffarius contactus moralis;

V

iaeflra-.

ac praedeins oftenfio figni a;ccptatienis. A]

T

'*'tiktkudincmr qrdi&andowm, prefertim pro Presby-

(:io»/

—

-

a

ho Sacrai Percl 6 TE dcMar d FOl

Sby.

49

nml

- - o de Baptifmo, Confitmatione, extrema Unclio-

ditione repetenda du »uti poít Lugo & alios.do-

Hf

ne Namfanofenfunemo poteít dici ablui, vel

cetrecté Gobat », 212.junclos. 185..— In Sacer-

l

n

dnungi;nili phyficé contactus.. Ego dico fequentia;

dote enim grave eftpericulum nullitatis Sacramen-

ij

L. Probabiliffimum eft, nullum plané conta-

torum Euchariflie , & Poenitentiz , graviümque

[

Vl

&um requiri ad valorem & effentiam, Sacramenti ,

damnorum fpiritualium fidelium ac ponnitentium ,

Jg

4n collatione feu receptione cujuscunque Ordinis,

Quare Sacerdos ita ordinatus interim abílinere de-

T

. laplerique ex citatis; nominatim Fafquex. ,. Laya

betab exercitio Ordinis , tam celebratione, quàm

ean , Gobat. — Ratiourgense(t. — Quia fecundüm

20

abíolutione : nec poffet licit? excipere Confeffio-

LLf

comrnugiffimam Sententiam cum D. 7hboma ; D,

nes, aut accipere flipendium pro Miffa.

uta

Bonaventnra & aliis , infans unius diei in cunis po-

im ]

nemo extra cafum neceffitàtis vellet abfolutionem

ii

teft validé ordinari Diaconus , Sacerdos, Epifco-

accipere , aut oblationem Sacrificii habere abeo ,

TW

pus : quisautem, amabote! in his reperiatur con-

qui füb .ejusmodi controverfa dubitatione ordina-.

1

ii

| ta&tus refpondens verbis illis accipe &*c. quo fcili«

tus fuit,nec eidem porrigere flipendium : aut redi«

qi

cet fignificetur acceptatio moralis poteffatis tradi.

tus beneficiorum. . Dixi t faltem Presbyteri, Nam

fitit

t&? Certé tactum phyficum non quates, nifi nu-

Diaconus , Subdiaconus , aliíque inferiores dubi&

gatorié; moralem etiam ftulté.. Atqui certum eft,

ordinati etiam in noftro cafu ,

quando nó tetigerunt

Aj

intrinfeca effentialia Sacramentorum, quoad mate-

phyíicé fymbola ,

probabiliter non tenentur ad

riam & formam , .eadem requiti tam in parvulis ,

quidquam repetendum.

Sic Lugo Refponforum

quaminadulis. Nihil autem urgent fundamenta

M

oppofitz Sententize.

groraliuus l.X. 0. 3. 7. 2. Granadus apud Dianam.

Verba enim illa : accipe po-

teflatem (c.

P. j tr. 13 vefil. 47. "Vamburinus cít, cap. 1. $. 7.

ynialh

'

de neceflitate Sacramenti non figni-

Gobatzwm. t91. Ratio eft : quia homo ille vel

ficant imperium aliquod dire&tum ad Otdinan-

vt

, Qum , ut capiat, vel manu tangat materíam exhibi-

jam etiam infignitus eft Sacerdotio , & hoc ipfo

| At

jam habet eminenter ínclufüum Diacenatum &c,

Xam; fed folumfignificant poteftatem fpiritualem

WY

conferendam Ordinando per exhibitionem illius

D. Thomas 3. p.4. 33. 4. f. fi veró non fit Pres«

byter,actiones ejus, quas obit, nemini fünt no«

Qp

fymboli, Ft cur, obfecro, requirarur conta&tus?.

du

xiz; efto fuiffet in ejus ordinatione commiffus ere

Ceriénon aliam ob caufam , quam ut traditio po«

tor fübftantialis. - /Vos tenetur , inquam , quid-

tellatis acceptetur , & acceptari

fignificetur : atqui

f fs

hoc dici non potetk

quamrvepeiere, Poterunt autema fine dubio boná

* càm Sacramentum hoc non

confcientià aliam petere ordinationem , ut in (i«

o

coníiftat in contractu, ficut Matrimonium , utpro-

Q52

mili & minoridubio dicam mox iterum s. /eq.

inde traditionem & acceptationem poftulet : quod

Hinc meritó commendat. Gobat s. 1 92. fedulita«

Atl é

ipfum non requirit ad valorem tactum aliquem

tem cujusdam Magiílri eztemoniarum , qui vi-

qucrfc

Phyficum: quantó magis collatio fpiritualis pote-

dens quendam, inter reliquos ordinandos, non te»

n ge

ftatis fieri poterit fine reali contadtu. per folam ex-

tigiffe librum , fed tantüm dexteram extendiffe ,

LAb

hibitionem fymboli factam homini prefenti, fup-

)

& receffiffe cum reliquis, juffit eum. mox redire ,

pofito ejus interno confenfu feu intentione ac VO-

ac realitet. contingere librum : additque absque

D

luntate faltem habituaii füfcipiendi Sacramentum

*

h&"

peccato . potuiffe omittere illam. repetitionem

e

ii

illud. . Expraxi denique Ecclefiz plüs colligi non

quà tamen pofitá, oportuiffe, vel certà conveni-

umv

poteft, quàm quód talis ceremonia

tangendi in-

ens fuiffe etiam repetere. formam.

]am pofito

J

, Tiramenta ab Ecclefia pracipiatar :

& meritó qui-

etiam contactum phyficum eífe de neceffitate Sa-

Eülleül

dem,

