tüm , quatenus occafione ralis metüs ad f libe-

"mdlq

euffus , fcilicet àtali , qui lhabet nnllam poteíta-

*

randum ipfemettale remedium eligit, quod'jor&

tem incutiendi eum

juxta czr.c.

confaltation. Cc.

ipfa haud adimerädebþgrünte ut omnes 6bii:ïä-.

k* " D

Vr

eum locum de Spoufal.:

vant.

»

(

Secus eft , fi metus juflé incuteretur v.

g.àju-

At quid fi omnibus diligen

tet confïdemus*,zo :

i

ice precipiente ftu

d

cat iu gravi

pratori virginis ut eam du-

dubium fit;utrum metus injuflé incuffus ad exe

pocena excommunicationis, capitis,

torquendum matrimonium gravis cenfendus fit:

i

Nu

A.

it, abo-

[]

€. €.ex li::kcrix 2. deSpen(al. ; aut etiam ab' !19'

necï xae:gde?que an matrimonium irritum í

-

vere

M

]

hfm:dm

at

e

b

$

. Seäï. L de impedimentis Matrimonii, -

467

f

ve::ö-väliduh, quid ot æ&m&ndum ' Actiter di-

d

l. Si ex metu contrahens folàüm confentit in22

fputant DD. Cen(eo cum Layman cit, »sm. 4.

matrimonium ipfum fine animo confummandi,

E!(ä'd

prefumendum pro valore matrimonii, quamvis

aut exercendi actus carnales , probabiliffimé ne

0

enim magnoperé curand um fit, ut mátrimoni-

DDI

veniáliter quidem peccat; filtemi pofito; quod

um in perpetua conjun&t;one confilens libera

metus folo jure Ecclefiaftico dirimat matrimo«

J

voluntate contrahatur ; & ideo fponfalia, i quo-

nium. Íta curn aliis Sanchez l. 4. difp. 16. Pe-

)lcat

cunque etiam leviore metu injufté incuffo cele-

ltre

rez. difp. 22. fell. g. eósque fecutus Gobat »ms,

D

— brata fint , facile diffolvi poïïqn; ut feth. fequenis

246;. Ratio eft; quia ex una parte praccepta Ec-

Il

videbimus , poftquam támen. matrimoniuin fe«

m

clefize non obligant cum tánto tigore; & quod in

imel contractum eft potius üt v alidum quàm ut

favorem metui paffi inflitutum eft, fion debet

lia

invalidum judicandum: eft 5 -.càm. matrimonii

cederein ejus gravamen : Ex alterà autem parte

*f!ïüs:

&aufá fit favorabilis, idque partim propter reve-

j l[ö

talis.nori irritat Sacramentum ; quia adhue non

rentiam Sacramenti , partim quià. teipublice &

facit id , cui ek Chrifti inítitutione annexa eft ra-

; gprolis intereft, ut matrimonium non folvatur ,

'tio Sacrámenti ; hec enim ratio Sacramenti com-

nifi infirmitas vel nullitas appareat. ^ Accedit;

j

petit folüm contráctui legitimo & valido, qualis

quód poftquàrn contra&tus celebratus eít, pre:

ex Dectcto Ecclefiz non eft contra&tus ex metu.

fumptio flet pro ejus. valore ; nifi contrarium

Tam vides; aliud effe de Sacerdote cérté morta-

,

"

oílendatur , ut re&te probat Santhez Lib. 7. difp.

liter & facrilege peccante, fi ob metum mortis v«

( 3T:iemn. Y4..-— Et hactenus quoad valorem ma«

g.conferat ábfblutionem fcientér homini. indi-

trimonii meticulofi, àd cujus nullitatem omui-

ipofito; talis enim veré profert verba propria for-

um confeníu perinde eft five metus injuftus in«

ing Sacramentális à Chrifto inftitutz fuper in-

cutiatur ab iplo altero eontrahente ; ut fi fticte

debitari materiam.

At; nónne confentiens in

eníc mortem minoris puella ; niíi ftatim tibi nu-

matrimonium dat alteri poteftàzem fui corporis?

bat , fiveà quocunque alio v. $. contrahentis pa«

fed per matrimonium invalidum non poteft dari

ie, domino, judice &c. prout in hactenus di-

&tis advertete debuifti, .

poteftas corporis; hoc enim effet confentire in

topulaim fornicariam : ergó péécát mortaliter.

Jam 'quea.d»licit.üfn dlf-

' äciliü; videndum.

x. Diftinguendo: dát poteftátem licite , fed non

ldl

$. /I'v;-.

'validé ; quiá alter nequit ob nullitatem matrimo-

j

hii hac poteftate uti; eo modo, quo viator latro-

m

pecént ex mets. Contrabeste

j ..Qælmr "

satrizsbuinm ?

hi forté mortem minitanti dat pecuniá licit? , fed

m

inon válidé; quià defectu

juris non poteít eam la-

Jm;äglï',

2/;. —L'lurü,, qui alteri talem metum injuíftum in&u.

iroretinete..

iaj

tit àd extorquendum matrimonii confenfum,

II Qui ex metu gravi init inátrimonium 323

n [

pectare. mortaliter- contra juítitiam, lzdendo

Tiens tale matrimonium effe nullum cum intén«

lcilicet alterius Jibertatem in re gráviffima; nimis

tione illud confummandi feu exercendi actus

iil

clarum éft. .. Infuper etiam ex tali metüiinjuíté

permiffos veris conjugibus, pecéat mortaliter.

ml

incfío contráhentem inatrimonium. peccare»

Exprefsé Inqnifitioni. 44. de Sentent. Excom-

"

m

1

gráviter videzur fequi ex. comimuni fententià;

(u

Ib

ipun.Rato nimis clata eít; qui:i habet intentio-

pempe : omnein Ícienter contrahentem cuim»

nem exercendi actus forüicarios, cüm durante

nl

impedirnento dirimente péccare mortaliter fa.

| C/ïäa l

illo inetu non poffit confiftere verum matrimo«

&ilegio , annullando Sacramentum , de quo eap.

| PCI';CU'

nium ; fed maneant meré foluti, quare potiüs de-

Af s D

ftáuent. cüm de peccatis conjugum. — At in pro-

bet mori , quàm praílare talem confenfum.

xl

,* pofito fpecialiter mitiores fententias fecütus bre-

Quid ergo aget talis puella v.z; tali métu coa&la

; - &itet fic refolves,.

Jfoadit

adnübendumà patre, judice, &c. . Vel con-

r

At L Siextale metü contraheis Verbofcnus ío-

fentiat fponté , itá ut metus non fit ampliüspro-

bt fingat fe confentire re ipfa non confentiens ,

1zzt.:?f90fi'

xima caufà, fed tantàm.occafio confensüs: vel

"

peccat folo veniali mendacii peccato j non facti-

confentiat ii matrimonium , nofi veró in copu-

legio quafi annullans Sácramentum; quia nihil

làm , juxtá dicta s. 11. vel tàándem potiüs fu-

pobit , cui ex inflitutione Chrifti ánnexa fit ra-

beat mortem ; quàm préftet talem confenfum,

tió Sacramenti , ficut ponit & facrilege péccat ;

quippe fotiicariüm & intrinfecé malum.

qui (ine intentione ficlé baptizaret infantem; ut

]Ad'iw

^. V. A fottiori ergó qui vel qu& extali metu24

j

confideranti patet... Verüm adverte , tunc ind-

"

contraxit mátrimonium ; fciens effe invalidum,

um

trimonium effe irritum ipfo jurz tiature , non

peccat. mortáliter confummando vel exercendo

J

proptié ratione metüs , fed ratione fictionis, feu

áctus carnales; cürn fint veri actus fornicarii, ni-

omaifnodi defe&ü.confenfus in matrimonio

115 pofito metu , 'matrimonium ratificet novo

autem ex metu contracto ver? ad eft aliquis con«

€onfenfu vel expreffo vel tacito; fcilicet affectu

Wi

fenfus & vera voluntas accipiendi alterum in.»

imaritali adiittendo copulam feu commercium

i

l

maritum dictur tamen non adeffe , quia ádeft

cárnalé, — Ommes, Ft licet conjux talis habear

confenfus fol um imperfe&tus , & involuntarius

n Z'þv,

d

comrnerciutn tale carnale cum putatitio marito ,

Ü

(ecundüm q Uid cum admixtione diffensüs ac in-

pon tamen hinc mox fequitur, matrimonium

od

d

Yoluntarii ; vult enim contrahere metu compel.

tatificari & yalidari per tale commercium ut o«

lente at omninb nollet , frálitet

wml.h

metum & mae

4mnes obfervant. Ratio eft: quia inprimis fieri

goteít , ut etiam ex folo metu parcat petenti tale

; lum:tormidätqm äfadere poffet,

"

[V0) 09

N

- Sibeol, -Sacrdm&ui. Pars lV. (äa*p.l, L i

468

l

f

commercium : aut pareat ex errore , quod pulfät

.. Urgebis cum Hurtard;o:;*' dtte-ntägþ ïf&'fäcefe.

valere matrimonium : aut.denique confentiat in

quod jure naturz prohibitum efl ( v. g. homici-

copulam ex mera libidi-ne cogitans exprcfsä non,.

dium innocentis ) eft intrinfect malum ;fed ma- —

trimonium tale eft jure naturz prohibitum, ut

manere in tali conjugio, quibus cafibus fane co-

ula non ratificat feu efficit matrimonium ex ir-

fupponimus; ergó illud attentare eft intrinfecé

tito ratum; neque enim poteít ex irrito ratum

malum : ergó excufari nunquam þqtïeüq,-ne ex -

gravifimo quidem mortis metu. . & Diftin-

fieri , nifi per confenfüm liberum. Quod fi vero

copula habeatur ex (incero affectu maritali, tunc

guendo majorem attentare id facete, quod jure

1

ääf

Ti

hoc ipío confentitur , vel confenfum fuit in id

natutz prohibitum eft, efficaciter cum. ànimo

conjugium ;nec enim poteft adeffe affectus vere

volendo illud facere veré , eít intrinfecé malum,

tlil

conjugalis. fine talí confenfu ,. qui fcilicet tunc

concedo majorem : attentàáre illud folüm ineffi.

wlg

caciter & cum animo illud nolendi facere, imó .

It

prinäüm eliciatur vel elicitus fit anteà, faltem in

ipfamet preparatione ad copulam carnalem , ut

cum certitudine , quod non faciet eft intrinfe-

[

bene explicat Dicaftil, difp. 2. d. 1 4. Deni-

ce malum femper , nego majorem ; neque enim

at

condemnabis eum peccati , qui metu mortis fuae

(ity

que ex prefsé decifum eft c. 44 id 2»od. 21. De

Sponfal. &* Matrimon.. Si aliqua puella annpum

ada&tus fic inefficaciter attentare vel potiüs fin«

l

unufn cum dimidio vixitin talicoacto conjugio

geret occidere innocentem v, g

. jaciendo cons

H

dni

cohabitans quieté marito, eft tam firma prefum-

tra illum fagittarp , fciens certó, nullum illi fe

[

ptio, quod affe&u maritali cohabitaverit, ut eti-

damnum illaturum; quia ergó meticulosé cón-

ple

trahens cum tali impedimento fcit pro certo , fe

amfi poffit clat probare , fe ex rhetu contraxiffe,

diadh

non tamen admittantur ejus probationes; quia

nullum. celebraturum matrimonium, illa non

pis,

Ícilicét , f1 non placuiffet illud matrimonium»

erit vera attentatio matrimonii, adeóq; erit atio

Ao0

digna, qu& à metu gravi excufari poffit, à peccae

D

aufugiffet intra tantüm temporis puella nondum

A

trecennis.

De hoc fatis.

to: : Ceterüm fi fciens te nullum poffe contra-

t

here matrimonium , adhuc velles contra jus vee

i

Sed jam reftat difficilior quzftio omninó pra-

tuti d

&ica: Quid i quis vel quz ex tali metu injufl

ré & afficacitercontrahere, tunc non elt initum

of

l

áncuffo , eóque ipfo jam nulliter , contrahat ma-

fi pecces mortaliter, cujuscunque juris fi impee

tám

dimentum Divini vel Ecclefiaitici:hoc enimef- — |

trimonium , infuper irretitus alio impedimento

Atj

dirimente eóque aut juris Ecclefiaflici. v. g. af-

fet , nolle obedire Ecclefiz , animum fornicandi '

BU

- finitate occulta : aut juris Divini v. g. ligamine

háberé. "Tandem, quid fi pradictus impeditus -

Mi 4

. alterius matrimonii occulti ? Matrimonium fi

jure naturg putaret fe véré cortrahere poffe , &

At; q

contractum foret dupliciter nuilum , tuté vides.

propterea metu coactus contrahere? w. Huné

Mintn

multó minüs peccaturum ; quia bona fides, chmm

: «« Quoad peccatum, dictis conformiter fic refol-

Titonus

ves.

1. Si ficlé absque ullo interno coníenfu

inculpabilis fit eum inculpabiliter igaorantem.

DLT

conttaxit , peccavit folo veniali mendacii pecca-

excufat , quamdiu durat , etiamfi contrahereto

to. — 2. Sificcontraxit animo ütendi conjugio,

ánimo confummandi , & reverà confummet; ea

Gobäfu

n

peccavit mortaliter. 3.Si absque tali animo con-

tamen bona fide ablatá, ipfum fe gererenon pof-

QUEZ ) Rl

traxit confentiens folüm inefficaciter in ipfum

fe ut conjugem , nimis clarum eít, . Sed de hoc

Vl

[

matrimonium fiquidem impedimentum aliud

plura c. a. de pcecatis conjugum.

-

víf 4

It d

fit juris Ecclefialtici , ut dicta affinitas, ne venia-

:6

N Qug

liter quidem peccavit ob eandem femper ratio-

D. (

nem , quz füprà data eft ; nam duo impedimenta

R out PT

i

;I'

P

non operantur plus, quàm unum in ordine ad

Aptus generatim , ut peccatum fp

eciale lti-zs ,

peccatum ; etfi difficiliorem reddant difpenfatio-

R

xuriz contra fextum Praceptum definitur ?

m

Ws

nem.. 4. At veró, fi aliud impedimentum pra-

addntlio violenta feomine cujimda de loco ad lo

cum causá libidints exercenda, veletiam matrie

H

d

ter metum dirimens effet jurisDivini feu natura-

lis :ut dictum ligamen alterius matrimonii , tunc

monti contrabendi, Hoc crimen jure civili more

W':&Vl

[ Aj &

' te peccare mortaliter cum pluribus docent Perez

te punitur , fi rapta faeminahoneíta fuerit;. Con--

- di[p. 22.. Setl, y. Cafp. Hurtado difp. 12. diffi-

cil.autem Trident. Seff. 24. e. 6. De Keformats

l,

cult, 4. quia , ajunt , tunc contrahere eft intrin-

AMatrimor. fic habet : Decerait Sacra $ynodue

1 T0f

;'kl

Ngl

fecé malum, quippé contra jus naturz prohibent

inter raptorem G vaptam, quaedin ipfa in pote-

M&h

,'tale matrimonium. — Contrà tamen etiam tunc

flate vaptorís man[irit , nnlum poffe confileve

llUsu

L

ne venialiter quidem peccare cum aliis' docent

matrimosium. Quod [i rapta Avaptore feparata,

d:[,l

Sanchez l. 7. d:fr. j. Coninck difp. 30. swm. 19.

€' inloco tuto ac libero conflituta illum in virum -

H

al

li

Caftro Palao difp. 2. de Spov[al. dub. 1 1. & pro-

babere coufenferit, eamraptor inuxorem babeat.

ymq.

M

quyd

babiliorem indicat Tambur.hic zra&. 1. c. 17.

-Et nibilominps vaptor ipfe, d* omnues illi confiliu,

$. 3. num. y. Ratio eft ; quia ex una parte etiam

auxiliumaut favorem prabentes fint ipfojmre exe

hic matrinionium non fit, neque ponituf id, cui

communicati ac perpetuo infameos , omniimqnt .

D

Vil

htmm! i

annexa eft ratio Sacramenti , adóeque abeft Sa-

dignitatum incapaces : Et ,f (lerics fuevint, de

erilegium ; Ex altera autem parte confenfus ille

proprio eradu decidant. . Tencatur prater caya-

"n

inefficax in matri

"ii

monium ex ipfo illo gravi me-

ptor mulierem vaptam,[rve eam sexorem duxerity,

fj

tu fufficienter lib

etatur à peccato.

dotart, ;

d

frve non-dnx:rit,de«nnrwrþi:rio jedicis

a

"ll s

p

1

r d

4

Sedd, 'I.'.,Jc zfmpedimnti': matrz'mom'i;

'469 M

-

i

A

Hac CQiicil,'Trident: Nota obiter: prater

contrahendum mai(imdniuir';l; nam ft violen-

m

impedimentum dirimens & excommunicatio-

ter abducatur folüm ad libidinem exercendam

tml*

nemlatefententiz , reliquas poenas non incur-

iU

fine ordine ad matrimonium , etfi adhuc raptus

ti, nifi poft fententiam judicis , ut ultimis ver-

fit quoad culpam , non tamen effe raptum pro-

d

bis etiam Concilium innuit.

Videndum nunc,

eq

prié didum, & impedimentum matrimonii ,

. qualis raptus inducat hoc impedimentum diri-

contra Bonacin. & plures alios, rectius docent

li

-

mens , de quofolo nobis fermo.

Sanchez cír. difp.13. aliique permulti cum Tam-

j

47 Wegula: Ráptus proprié dictus & impedi-

bur. cír »u5. 11. & Gobat f/upra, — Ratioeft;

img

-mentum jure novo dirimens matrimonium , eff

quia Concilium eo Decreto nihil intendit nifi

,

'Violenta abdutlie puella e-x peteflate paventsum ,

i

libertati matrimonii providere ; ergó agit de fo-

" vel quafiparentum ( tutoris , curatoris , mariti ,

loraptu & violenta abduélione

:

, i

- fratris, &c-) ad alium loctm saatr imonii contra-

trahendum matrimonium.,

pueljæ -ada con-

;

r';uf'c.'

bendi causá. adeóque tres requirit conditiones :

De puellz vel foeminz violento raptu fefn-;o

t

,&-

1

quarum una deficiente , non erit imped;mentuni

perfermo eft.. Quidfi ergó fcemina virum ra-.

'ditimens.

Ü

piat matrimonii causa? habebitne locum De-

Yi

1

f

LRequiritur v

'ain)tia aliqua adhibitas quód

cretum Concil. Trideat;. & matrimonium di-

fi enim infciis parentibu$ vel.tutoribus puella

rimet? Affirmant quidem nonnuli : recté autem

L

'Volens vel conéentiens abducatur , ita ut neque

negant Dicaft. & Efcob. apud Goba: s. $43.

j*

uelle ipfi, neque parentibus vis inferatur , licét

.& nofter Herincx. Ratioeft; quia Concilium

j

is adhuc injuria fiat, non erat raptuss qüiara-

loquitur exprefsé de folis raptoribus, nihil de

ü

ptus, ficut & rapina, violentiam continet , ut ex

raptrieibus , nec folent leges flatui de cafibus

&ommuni notat Navar. .. . (osfil. 3. num. t.

ratiffimis; eftantemrariffimum, quódinulier

rdx'

- De raptov. Sanchez 1. 7. difp. 12. »um. 36. Lay--

per fe aut per alios rapiat virum per vim ad ma-

At

man part. 3. C. 13. 8isim- 2.

uinft poft tra&ta-

un l]

trimonium contrahendum, etfifepe rapiant ad

tum de matrimonio legitimé contrahendo, vel

libidinem. Vide Diana parr. 10. trat, 16. Re-

ii

fponfália jam contra&ta fponfa jam confentiens ,

fol- $4. pro üttaque parte referentem.

in

de domo patris vel tutoris, etfi inviti & recla-

IV.Quoad impedimentum hoc incurrendum,; I

qiti

mantis, abducatur, non efferaptum, nec matri-

, Velin quas peenas raptoris , perinde eft, fi quis

Ym

monium impedite , refpondit Lscius 3.c. Ciim

per feipfum five per alium de füo juffu vel con-

npe&!

eaufam deraptor. -

P

fenfu rapiat foeminam matrimonii causi; quin

pofff,&

N

At, quid fi fpon

fapcmitens. tunc ínvita per

y. Lt

alter executor excommiunicationem aliásque

violentiam abducatur ?. Adhuc effe raptum ma-

ponas & ipfe incurret tanquam auxiliator &t

i ü

Arimonium dirimentem affirmat Sanchez difs.

fautor fceleris; non item contrahet impedimen-

gorlatä

3. sum. 1. alii complures. ' Confentio cum

tum dirimens re[pectu illius fveminz, fed valide

n [

Gobat (4[- 19. nm. $54. Sifponfi habeat ju-

poterit inire matrimonium cum eadem ?. quia

n

ftam caufam refiliendi. "Negant veró Henri-

nullitas matrimonii folum infertur contra ra-

a

i

quez , Rodriq. Leffius. Batbofa. alii cum Tam-

pientem proíe , non contra rapientem pro alio,

gddthü(

bur./. 7. im Decalog. c. 6. 6. 3.45nm. 15 eo , quód

Quare fi quis, te omninó ignorante vel nullo.

non fit abductio (ïgi&äinjuriofa, eam fibi acci-

modo confentiente, proter

apiat faerninam, ne«

pere, quz fibilegitime promiffa eft. Etiam con-

1

€

L

que tu, neque illealter impedimentum , aliásy

lentio , fi

poenas incurret : nontu; quia non es raptor:

liendi.

fponía non h,a'þet j,uügmcauüm refi-

d

nonalter; quia non rapuit pro fuo matrimonio,

ic'nklü-"-g

76 ][ Requiritur violenta abdudlio pet viole:iä

de quo cafu fololoquitur Concilium Tridenti-

n

tiam illatá ipfi puelle , quód fi enim puella fpon-

num , hujisque Decretum , quod cum fit odio-

tucwäjl' |

té & liberé confentiat ad abeundum & nuben-

fum & pocriale, non eft extendendum ultrà ver-

m*

dum , & violentiafolüm inferatur ipfi parenti

ba; unde tamtu, quàm alter , qui rapuit , poterit

UI

veltutori , &c. et(i adhuc dicatur raptusin jure

validé contrahere matrimonium cum eadem:

hl

dl

l

£. de Raptor. 38. q. 1.& effe adhuc impedimen-

muliete rapta;etfi non feparatá.Ita cumaliis San-

tum affirment communiüs D'D. Navar. Hes-

| R(folü"

chez difp. 13. uam. &. 'Tam

»

bur. . 7. Decaleg,

ri4. Rodria. $4 , aliicum Laymáncit. sum. y.

€4p. 6. $. 2. num. 16.-

';4 S)W

n

Probabiliüs tamen negant Sascbez. cit. »m. 3.

. V.

n Mfl)-.m

Coninch, difp. 41. nim. 48. Perez difp. 38. Seit,

CLANDES

TINITAS.

7 M**ï

4» Efcob. alii cum Gobat swm. £46. nec impro-

h A Atrimonium clandeftinum , id eft, inter3 2

batLayman. Ratio optima eít; quia prater-

. folum & folam mutuo confenfu de pre-

R

w'n [JW

gl

quam,quoód odiofa reftringenda fint , Decretum

fenti contraQlum fine Parocho & teítibus , olim

tidentini non attendit , nifi libertatem matri-

WW"'"

jure antiquo quidem validum erat , fed illicitum

monii : at hac nullo modo lzditur, quando puel-

& feveriffime prohibitum multis facris Cano«

Wr:ü'

j

lalibertime confentit , efto declament parentes

yiti

nibusrelatis apud Sae»ebez ; Layman, Galios,

m*iüh !

etiam violentiam paffi ; neque enim libertas ma-

Modoó veró novo jure Concilii Trident, omni-

gl

timoniiinfilia, quam Concilium urget , ullo

nó annullatum eft, & clandeflinus ejusmodi

modo dependet à voluntate parentum..

confenfus pro impedimento dirimente declara.

;Mm"'

P

g;'idw'«:, | R

9 lil. Requiritur violenta abductio

puella ad

tus ; fic enim habet Concilium $e/f. 24. «. z. De-

]

PARs IV. SACRAMe

INnn

K Kefor-

N

n

Wt Ror-

479

$ bäol.l Sacram, Pa

acriter quidem : re'pugnäntem , tahdem tamen

WA

Matrim. Qui aliter ,— quà

mA pref&hf

u

Reformat.

l Alio Sacerdote. de ipfius Parochs

P

ro praxi confentientem. — Hec quoad neceffi-

"

se Parocho Ve

tatem,jam

quoad qualitafes & requifita ejusmo-

i

eu Ordinarii licentia

d duobni vel tribus tefli-

".

bere attentarunt, eos S.

di Parochi & teftium neceffarió pluribus agen«

l 17

bus matrimonium contra

k

bendum omnino

inbabiles

dum $e£h. 3. cu

S

m d; '*facrgmgnti;, 'ma;.rinïqqii

li

Synodus, ad. fic contra

folemnitate. -

7

:

D7

reddit & bujusmodi contra

Éus omnino irritos G.

[

efenti Decreto

Catcerüum quoa

d. Spoh-fa'lü Concxhum m- '

:

D.

nullos e[fe

decermit , prout. eos pr

hilinnovavit, adeóque

- etiam clandeftina inter

irritos facit , ammnllat.

Ratioeít; quia licét

[

folum & folam facta valida manent quamvis in .

itri

fpcétato ju

re naturali & divino per fe necinva-

lidum, neci

llicitum fit matrimonium ciande&i—

foro extetno ad. fidem adhibendam teftes adhi-

l ,qu

bere confültutifit, & valdé laudabiliter in ple-

1 m

num, tamen per accidens propter innumera in-

j In

:

rifque German

iz locis preeter utriifque fponft

di

€

ommoda , plurima fcandala & occafiones pec-

arentes & amicos adhibetur .etiam P

arochus .

candi, Ecclefia, cujus juri matrimonia ratione

) 0ni

ad majorem folemnitatem &f

dem, At,quidfi,,

jj

Sacramenti annexi fubdita funt , ad publicam

Íponfi in t

ali fponfalium contractu pratfente me

n

vtilitatem animarum .potuit ejusmodi clande-

rocho & te

ftibus ütantur verbis de praefenti(pro- -

i

(tina matrimonia infirmare , '& fideles inhabiles

!] ]

[/

:

'ut revera fiepe utuntur , & ipfe fcmel prafens |

reddere , qui fic clam conttahere] attentàánt j

j t

uemadmodum & . respublica civilis contra-

attohitus audivi ) accipro te u mram ; eritie jm

(Mq

matrimonium ratum , ut confummari liceat ;

j B

p

us quofdam vel fimpliciter, ut pupillorum , vel

cüm nihil defit requifitum ad matri

imonium €-

hj

certa folemnitate deftitutos ob juftam & publi-

ive Navar-38

cam caufam irtitos reddit & annullat, etiamfi

diamnovo jure Tritdent. ? s. negat

eap. 12.

num. ") 9. C Layman eit- co« vt j

alias jure naturali per fe fpe&lato irriti & illiciti

non effent, ut patuit alibi DeContract.& Ultima

quia przfümi non debet,

Iponfos voluifle ma-

trimonium contral

lere cum pcccatb,, nondum

Voluntate 7r. 6. "Decal. c. 2. & 3.

!

præmims denuntiationib

üs fub gravi obligatio-

dIonj

3

.. Decretum hoc Trident. clandeftinas nuptias

ur verbis dé-

annullans , & Parochi , teftiümque prafentiam

ne requifitis, adeóque licét utant

gt

refenti (quod tamen cáverepram

onendi fünt.

requirens, folim obligat in locis Catholicorum ;

tamen yel-

n

ubi illud Concilium promulgatum & receptum

àParocho vel peritis

) prafumuntur

L

eft,& non fe extendit ad ea locaCatholicorum &

]le fponfalia'wntrahere'more debito & commus

iDi

nialiorum: licét, ponamus , Íponíorum ex«

Hareticorum, in quibus nunquam promulga-

ftn d

tum & receptum eft , ut infinuat ipfum Conci-

preffam intentionem fuiffe , matrimoniuni i»

-

pfum contrahendi , contrahere tamen non poe

&

lium eodem c. I. decernens, ut Decretum in

L

"uerunt jure novo , fi hanc voluntatem & in-

unaquaque Parochià robur habere incipiat poít

z

tentionem Parocho & teftibus præ('e*ntibus non

:WM it

triginta diesàdie prima publicationis.

fignificarunt , quippé qui no

a matrimonii , fed

inafi

34 . Quare Catholici valide mátrimonia contra-

quod fi

mhl[& [.q

huntinterris hereticorum coram Pradicante ,

folum fponfaliorum causà interíunt ;

'.',l'gifln

ubi illud Concilium nnnquam promulgatum

tandem & ipfis ea fponforum intentio con ite-

HURRUT (

rit, dubium non eít, matrimonium fore valie

. .fuit :imó etiamfi in talibus locisillud Decretum

Orrfiodb;

romulgatum fuiffet , modó tamen,expulfis Ca-

dum, cümnihil advalorem defit, certé tamen

mottalitet illicitum , ideóque fpecialibus pacois

&in )

tholicis, non adfunt proprii Paftores ; cüm enim

cum

»D

áis locis Decretum fervari non poffit, non eft exi-

fübjedtum ; nam fi aliàs , fervatis fervandis,

impedimento occulto. dirimente . contraxiífent

Woru,,,

i

^ ftimandum, libertatem validé contrahendi ibi fi-

delibus ablatam effe, ut fepiusjam refpondit S.

bona fidá , & ipfifacilé

obtinent difpenfationem

"ttnit

& in certo cafu ab Epifcopo ;

& filii tal

R t

Congregatio Cardinalium Officii, apu RR.

áPapa,

matrimonio occulté. invalido fufce

pu ..l,egitimi

n

Tambur. Gobat Herincx. & alios.

« Infuper lie&t in. civitatibus Germanize cives

cenfebuntur ; at v

erb, fi tring denuntiationes

W*FH li

3

alieque foletmnitates omiffz funt, & i

p

qiy,

Catholici permixti cum hareticis reverà Epi«

s pravia,

poílea fpe difpenfationis

privantur , & fili pri-

Wtf

fcopo fübditi fint, ut Auguftz , Ratis bonz , &c.

onis catere debent. c. czgp iti»

Eu

Quf

tamen putandum non eft, Decretum fe ad ma-

vilegio legitimati

A

l

D

ter.

G c. Et tenore. Qnifilii fimt legitimi, ——

)

-

lEa

vrimonia facta ibi fine Parocho extendere , adeó-

a

J

ltl (

queé matrimonia hareticorum ibi fine Parocho

J AEUN S Sd5- I N

"Ia

Catholico, five coram miniflro hzretico cele-

Impedimentum.

Z

j

Plunpy

brata effe valida , quippé fcienre, nónque contra-

LIBERT

AS OBLIG

ATA «A,i:.,-* |

dicente , eóque ipfo tacite confentiente Summo

"Unjur

"terí, Continet quatuor impedimenta :

mf!ahen(

Pontifice, ne multa ibi incommoda oriantur ,

"-'Vot-nm,O

rdos Ligamen ,. ,Hme':/l'g:.. ;

j CT

quód filii eorum legitimé nati non effent, ideó-

que non capaces officiorum vel facrorum Or-

&

S UMMARIA:

; A

.iy, Votum folemne caftitatis:

$

B

! VItII

dinum, utre

&& docent DD. graviffimiGermani.

| Dirzmit matrimonium coni

*

MT

"anner. £0750 4. difp. 8. qütfi-- 3?4"17- 6. Lay-

40'.

tmbmdum

j

j

5y

4t.

- gure Eocleftaffico taptim.

D

j

B

man £ra&, 10. part. 2. €. 4. . 7. Dicaftil. difp.

42*

d eodem. jure.

NT

13. de 7Matrimonio dub. 1O. num. 84.. Bonà-

dÉm.c

:

dïl?lGit matrimon:

" mtwn MA

/ll;

-Jc)w

l'f;.

; 4 - Vaw)?'l

P

mþk&"cæfifari&' n dimn; p

D

"grati;a Habfenüs apuc.iXGobaïlt'cd[:' 1 8&-»0»3.( 4.60-'

[

iv

*

$

|

M

N

dl z ututis Maerimonis,

ani

;.,Qrdo äu&)liälä)mü: etiama dirimit maírimebium

y

de jure Ecclefiaflico conftat abimää J;isauteni

Qs

"eaptrabendüm (32022 f4met diffolest ratwum )

gy- fure Eccleftaflico tantum ; fen

naturale , vel divinum ex nullo capite oftendi

hi

44. Immediaté ex lege &$ ordinatione Ecclefin. -

poteft : nam ecce, votum folemne non ditimit

i

47- Non ex $oto erdini annexo.

f

jure natürali vel divino 1. quatenüs votum eft;

Ligameu [eu PiuculumMatri

qwouii cunt conjnge p

non votum fimplex eft ejusdem rationis, &t zeque

i

fipentey dirimit smatrimonium jure Balurali & di-.

ls

Pino cum quobss alie contrabendum.

obligát ápud Déum; ac votum folemne; ut docet

;;

N

-

1

CaleítinusIIL. e. 5. Tt;tü,l; Qt-'li;lerici vel voven-

$?.

Binde nenter comjmx ad. fecundas vuptias

tmgtþe pa*,-ï;

M

teft , nift babitd notitid moraliter certá de morte ai-

té5) G. & támen votumi fimplex non dirimit:

il

érgó &c.2. Non quátenus olemne votum eft;

erius. Quanta mol.tju r&qgiratw'(n]bra exierne.

"

: j

FEt que fnfhiciat in foro interme.

Kerolaris.

L

quia ipfa folemnitas voti eft folüm juris Ecde-

$

n

I

Impediszestum ptä&a iolfbtj?lti'ä qiiéd; & q

fiaftici & introducta ab Ecclefia, juxta cit. e. uni-

ls

dirimat ?

ub;.tq.l;;

cum. De voto i» 6. & Bullam GrïegötjinllH,

j

4.

Qritwr ex fpon/alióus Flþlüä;.

"

infrà allegandam.Adde : vix aliter explicari com-

3

$g. Inter fou[ssa G con[amgui:

a,

w [onfe, 4 fici[inis i

rhodé poteft folemnitas ifta , nifi per vim diri-

primo grádw, xon ultra.

We perpetuuin , beg

riendi mátrimonium huic voto ab Ecclefia ad-

y6. Ef

æ]u pir inortem þa'r.z/ki

jéam. 3. Norm dirimit etiam in quantum eft

/

p

7. Re

a

Jguetwr VATIA. .

*

:)

jd: Orstur etiam ex malrim

onio rato Lmium , nendum.

traditio factà Religioni , & hzc per folemnem

confnomito usque ad quartum gradum inclufie:

profeffionem acceptatám acqüirit dominium ali-

$9. Etiam ex tali matrimonio ingAlido ,

quod in Religiofum profeffum quia dominium

ex gi:fi&ï affw cónfe

j

Ko. Sc(f(p f f &Fdlüdm

zIV2

ufïii-

illud non repugnat , fed ftat cum vinculo marita-

li quantum eft de jure natür&e; ut pater in fervo

,

YVOTUM:

]

rnatrimoniüm contrahente , at ih ipfis £onju:

O'um lolemne caftitatis emiffum in pro:

gibus tuné poft matrimonium confuzmatum

u

39V

feffione Religionis approbatz dirimit ma-

mutuo confenfu Religionem profitentibus ma-

i

trimonium contrahendum juré Ecclefiaítico

net indiffolutum vinculum matrimonii , adeo ut

;um

tantüm , eodémque jure diffolvit matrimonium

tacla dipenfatione fuper voto, absque novo

n

ratum nondüm confümmatunr ^ Cértumi apud

4

contraétu matrimonio priofi uti poffint , ut om-

omnes .

v

nes fatémur: quàd fi ergó vincufum matrimo-

m

mu

4o L Dirimit matrimo

nium äB;ittäBändunïo'

niale ftat cum profeffione pofleriüis emifiá , quid

Certum de fide, definitum in variis Conciliis ,

fii etiam ftet profeffio prius emilTa, cum vinculo

T

0n

Sanchez, Layman, alii, & noviffimé in 7rid:

fnatrimonii pofterius contrahendi , quantüm eft

j

"

&i

Seff. 4.2. de facrant.Matr.Can.g. $i 45 dixerir,

de jure nátura : ergó fatendum ett , diremptio-

- clericos in acrás con[litutos vel Rrgulares [olenz

fiém effe folius juris Ecclefiaítici.

um !

lHl!J

viter ca[litdtem profe[fos pofe anatrimonimm cou-

, HII. Eodem jure Ecclefiaftico tantüm votum44

irabere cont?atisimque validurh effe, non oblanz

folemne diffolvit rhatrimonium ratum tagtüm,

g

;onmïi'l |

te legeÉcelefiaflica vel vote ; anatbema [it 1deni

étiam quoad vincülum , ita ut altero conjugum

habetur c/Unice; De $oto in &. docéntque DD.

)!H'Jïl' |

Kgitimé profeffo, alter vinculo folutus ad vota

Orthodoxi omnés, ac étiam Sancli Patres, & fpe-

áliatranfire poffit ; de hoc $6; 3. Cüm de ma-

i E

tiaüm D. Hierónim. |/ 2: centra Xovinianune

trimonii indiffolubilitate;

p

I

&7. D. Aügult £« P[alm. 38. &* Epiflola G. ad

IV.. Votum fimplex caítitatis etiam perþe»tuai4';"

,

milï(!lï

[:

Ibeodorzum AMonachum, ubi nuptias à monachis

ron dirimit , quia per illud tantum promittitur

.. & monialibus contratas inceftuofas & adulteras'

€o corpus ; & non aclu traditur, ficut in voto

u s

Y

&

n

í

appellant. Quin

ure civili Jovinianus Impera-

:

Íolemni. ^ Escipitur comrnuniter unicus ca-

lii

il

':

*s

Epifcopis &* Clericis, ltátuit

lgt

3 /ï"ä

füs: (iuxor in fzeculo manens, continentiám vo-

quis non dicamv.

apere; [ed atténtaré tantum jun-

vens marito dedit licentiam Sacrum Ordinem

T

üt,&i? | -

|gendi matrimonii cansa. Saérati[[imas 'Fzrgihef

füfcipiendi, eo defuncto, n validé quidem ad

an u fuerit,eapitalipna puniatmr.Ratio datur;

fécunda vota fcu nuptias tranfire poteft, uti ex C.

t

j

quia qui fe totum tradit uni , noh poteft fe tradere'

qnia (unt. difl. 28. docet Sancheg. 1. 7. De ma-

& obligare altcr'i",a"tquilhomo per votum folemne'

trim. di[p. 45. quem vide.

Item ex fpeciali

f,

- eaflitatis corpus tradit uni , fcilicét Deo tocum;

conftitutione Pontificia Grégor. XIII. in Bulla

,

Ecclefia Dei nomine folemniter acceptante : er-

ificipientez 4/cendente "Dowine. vóta fimplicia

.. £ non poteft illud. éorpus £radere alteri in ma-

Biennii in Societate JESU' matrimonia contra-

ttimónium , confequenter ditiaiit matrimonium:

h'äädä'diriMüht';'

de qu*ö;' videririt ipfi.

xontrahendur. .. Quà ratione quidam centen-

:

i D.

n ' AT

int, hoc izri

T

ih

edimentum dirimere jure nätyiräli)

DO RD.O..

.. Védivino. | Sed dicimus.

^ Rdclrþu'er g&dik?ääkrä&, &c. (rl'i'rixüif/ma—-— '

LE

A& lL. Dirimit jure Ecclefiallico tantüm , non»

. trimonium

À

eontrahendum ( non item dif-.

naturali; vel divino. — Communis DD. cum.

folvit mattimonium ratum) jure Ecclefiaítico

Scot. i» 4. d. 3 1. P 42. & laté probat Suarez 7o-

fän;ixm ,& immediaté ; & non, certé non fem-

280 3. de

AReligton, 1. 2. c. 6. & 1. Sauchez x

per ex voto annexo facro Ordini, in communi

d.

26. Pontius 1. 7. «. 22. Petez. difp. 26.'

Íententia. Explico.

«

jl E

f Dirimit matr igng&m

-

- Certüm de fide ex

) M

& crmcxdtfpö f"»'!]'f,' 'nmg.fa;. Ratio eíl;quia -

Y

Ls

þNnnz

Y

n

472

ibf:ol.! Sacrament, Pars Iy. G"P-i l,

[

Cohþilio Trident. fupra allegato feff. 24 c. 9.

giofos profeffos; claro & pl&xijfïïmo f'enfïl.' Aut

[

habetur variis facris Canonibus z. »»//us. AMif--

lecundum aliam interpretationem : Ecclefia ibi

am. c. prater, boc. diff. 32« &"c. 2. qui. vlerici

duo definit, nimirüm ,. Clericos in Sacris, &

uff

1l

vel voventes. c. un. de voto jn 6. docétque comu-

Religiofos' profeffos. non poffe nec licité, nec

'4(

niffima DD. cum D.'Thoma, Scor. i» 4. d. 57.

valide matrimonium contrahere; & utrosque

non validé ; quia obítat lex Ecclefiaftica : non

n

ac late probant Azor, Sanchez, Bellarm. alii

1f

r

Theologi & Controverfifte.

licité ; quia in utrisque obflat votm, ita ut in

"Non autetm diffolvere matrimon

Itf

ium 'ra;uriï j

utrisque impedimentum .quidem dirimens fit

