verum eít de irregularitatejque, ipío Jure ftatue

morts omnino certa.

D

ente ,non incutritur,nifiin cafibus Jure expref-

?

p

215 Contmàyerójfi fpes probabiliffima à Medicis

fis,c. 1 qui. de fent. Excomm, in 6. Exptimi-

conceptafit, in rarolicét, non tamen rariffime

turautem homicidium cgnfumma-tum tantüm,

cafü,ut matre cum vitzfuz periculo ab iif me- — nullibi attentatum folüm,neque in ipfa fepéme-

dicamentis abílinente,aut etid mortuá, foetus in -

morata Sixti V. rigidà Conflitutione. Addein*

;;

lucem prodire & baptizari poffit: é diverfo adhi-

füper non incurri hanc irregularitatem, nificon-

L

bitis medicamentis , etfi fort& matre fervatá

fletfatum jam fuiffe animatum , & proind&

[

€ quando enim certa falus Medicis? ) proles- fi-

veré homicidium

patratum,, ut feorfim dicam

"a

4

ne Baptitmo peritura fit , omninó ex charitate — fe&t. ult,

d

obiigabitur mater ab ejusmodi medicinis abíti-

Càm igitur Gregorius XT'

V

". Bullám Sixi Vjgi f

"g

ncre cum periculo vitz füz in gratiam prolis«

quoad reliqua omnia , prater expreffa in fua

j

Sanchez.. Laymas. Lugo ll. cc.alii apudDianam

Bulla Cin qua quoad irregularitatem nihil mo«

Ej

vefol. 37. & pari.2-tr.g.refol. 1 1. Ratioeftjquia

deravit ) in fuo robore permanere voluerit., pa«

i

lex & ordo charitatis poftulat, ut vita fpiritualis

lam eft:, Epifcopum non poffe regulariter di-

r

animati foetüs in extremá neceffitate: zternze

fpenfare in hac irregularitate ex abortu procu-

s

damnationis , quoad poenam damni , praferatut

rato etiam occulto ; preterquam quod Conci-

y

vit& corporali matris. At , quid fi & ipfa mater

lium Tridentinum feff..24- c. 6. de Weforms, in

7)

€o cafu fciret vel probabiliter timeret , fe effein

ampliffima facultate conceffa Epifcopis difpens

u

ftatu peccati mortalis, & damnationis periculo?

fandi in omni irregularitate proveniente ex de«

l

Et hoc non excufari ipfam à procurandá. falute

14

fpirituali prolis ,fed potiüs ad eum finem obli-

liéto oceulto: exprefsé excipiat eam ,. qua pro-

venit ex homicidio voluntario , utique etiam

d

giri ad procurandum fibi ftatum gratiz per con-

occulto :nam particula exclufiva fe

tritionem vel Sacramentum, metitó cenfet Lu-

parat , quz

LQ!G

Íunt ejusdem generis :

feclufo tamen alio fpe«

j

065 133. Etnimiüm meraphyfice quidam — ciali Privilegio.

Poffunt tagjen vi Privilegio-

lul

L z

ET AISIR

trüm

s

|

|

640

Z beol. Sa&räü)mi; .Pdil'?ïlk CAPIP:

'gum in ea frregularitate ex abortu difpenfare crihi«ihiä*cf'gräigifünio difp&nän*fämä aut eti«

Pralati majores Regularium..cum fuis fubditis

m vitz periculo? Debet is omnem operam dà«

tantüm , iddue aliis committere , ut pluribus

re,ut quàm citiffime difpenfatio à fummo Ponti-

allegatis tenet Dianaciti p. 7. £r. y. vefol. 22.*

ficej aut juxta modo dita ab Epifcopo impetre«

Portellus noftet P? ebortis. s. 30. Nam hoec

tur: interim veró poft peractam pornitentiam ,

Privilegium nullibi revocatum eft à Concilio

celebrare poterit ; quoties neceffitas poftulabit

Tridentino. Nec jam obítat Conftitutio Sixti

ad vitandam.infamiam , aliudve grave periculü,

V.Nam plüres Succeffores Poritifices Privile-

aut fcandalum , juxta communem do&trinam &

gia Minorum Concilio Fridentino non adver«

! praxin in. quàvisirregularitàte vel cenfurà.. Ra-

fantia confirmárunt ex certa fcientiá , ut videre

tionem communem dat Návarrus eMan. c. 27

eft in Bullario Rodriquez & Cherubinorum :

9-239-Onia le:x satüralis t dioma ,de defeu-

Confirmatio autem ex certa fcientia revalidat

- desdá proprifama ( multo magis propriá vi-

rivilegia etiam revocata ab Anteceffore , imó

tà, fcandalo cavend

T

À

*2

2

:

Q praftat tegi bumana de

Vabet vim novz conceffionis talisPPrivilegii :ut

prater alios laté videre efLapud Suarez de legi-

qufädkd:f a Sgcrþ' in f'rrþ*e'gisllnrimfyc.

z

busl

1

Extónminicatio.

-S-c 18:8 19 Sed avertat DEUS, ne opus

;

h

" fit uti tali Privilegio.

i

s

Mnis quocunque modo vel medio directéz 18

716

Poteftetiam Epi

fcopus cum ejushaoäi irre-

procuransabortüm foctós animati , omnis«

gulari ex abortu vel alio homicidio occulto , ut

que ad id fcienter juffu, confilio, auxilio, favore,

in füfceptis Ordinibus , etiam Sacerdotii , mini-

U

1omodolibet coopetaris, effe&tu fecuto,ipfo f4«

ftret , difpenfare per accidens in cafu verz ne-

à

o incurritexeormunicátionem latam àSixto V.

«efhitátis miniftrandi ; quarido non eltfacilis re«

V

& à Greg. XIV. folá refervatione pro foro con-

3

curfus ad Pontificem,uti docent SJlvefler, Hen*

fcientia fublatá,liquido in fuo vigote relictanx

viqucz, Avila, eósque landans Laymant.5 . t7. 3«

'Textus autem fulminator fic. habet $. 7. Oseses

B* 3:0:32. fine. Ratio fumitur ex Epikeia , & ra-'

& fimgulos, cujuseund, gradés , flatís , ordinis ,

-tionabiliter praefamptá voluntate: Pontificis ,

vel conditionis exiflentes,tam laicos , quàm ((ie-

ita exigente fuavi regimine Ecclefiz , neanimae

vicos , faculares , & enjuscimá, Ordinis Regne

periclitentur: quemadmodum ob eandem ra-

. lares , nec nóu mulieres [aculares , vel quem«

tionem; communi Doctorum confenfu Epifco«

tänqw'.Ord:'n,m profej]'hr, qui velqua , vel ut

*

pus difpenfat in voto continentiz perpetuse ad

principales , velut focia confiiaud ad tale faci-

contrahendum matrimonium , quando urget

nXi comimitteudum , opemy confilium, favorem 4

, periculum incontinentize, nec patet facilis ac«

,potionem "vel alia emaju[éungue generis medi-

seffus Romam , licétillud votumq &que ac hec

camenta feieuter dedevint , ac etiam fcribene

ä

irregularitas ) fic refervatum fummo Pontifici ,

do linteras prioatas: vel apochas , vel alias

& in omnibus Privilegiis vel confeffionibus di-

verbis apt fignis juverint , aut con[nluerint,

Ípenfandi in votis excipifoleat: quin eádem ra-

wltra predittas ponas ipfo fablo numc' , prout

uoné Sanchez L. 2. de Matrim. difp. 40.5um.7.

ex IMMC EXcommunicaimus y ( pro éxcommu

" bené probat , Epifcopum difpenfare poffe in im-

nicatis déclaramus. Hlactenus toxtus:quo licet

pedimento dirimente , ad contrahendum mátri-

Pontifex non fatisexprefsé comprehendat ipfas

monium in cafü ürgentis neceffitatis, qui non

mattes pregnantes potiones abortivas per fe fü-

patiatur recurfum ad Poritificem. Notat tanien

mentes , alióve medio fibimet abortü procuran-

pié cautus Layman /. c. Epifcopum tunc non

tes.quin imó hàs excluderé ex viverbi Dederixt

fimpliciter tollere irrégularitatem, fed tantüm

acuté videatut aliquibusapud Dianam refol. 7.

E

ejus effedtum fufpenfioni (imilem , ut nimirüm

Attàmen mihi indubitatum eft , fub illaexcom-

R

ihterim celebrare liceat , dum culpa & defectus

municatione comptehendere Pontificé voluiffe

inocculto manent, & donec à Papa difpenfa-

omnes omnino principáles abortum procurane

tio impetrari commodé poffit : fed cert alii Do-

tes,qua$ in illá Bullà exprefferat: atqui $. 2.ma-

€tores non itaanxiélóquuntur, Crédo firmiter,

nifefté expreffit: JNec non praguantes ipfas mu«

Epifcopum türic , ficut in illo voto & impedi-

lieves , qua fecienter prami[Ja fecerint : GU $. g»

l

mento dirimente occulto ,

ita & in hae itregu-

at whlieres ipfas, qu& eadem pocula [ponte ac

K

laritateoccultá impliciter difpenfare poffe pro

Jetenter fampferint : ergó etiam matres fibimet

[

foro conftientiz absque remanente obligatione

abórtü foetüs animati procurantes predictz ex«

recurrendi ad. Pontificem oblatà commodiori

communicationi fübjacere meritó docet coriu-

,9ccafione: átque in contingentiafadi, & ipfo

nis fententia. Filliwcips , Bonaciva , Dicaflillut ,

€afu noftro in celeberrimo Geri

eófque fequensDiana ibid. Excepto tamen cafu,

^ pra&ica;i vidi.

naxliæ.Vicariatu

(

quo fcemina metu gravi & cadente in conftanté

917 Quidergoagendum Sacerdoti v. g. —qu'ï pro«

virum compelleretur fumere potionem aborti-

^

€uràvit abortum fcetüs animati, aliudve occul.

vam : quando eriim coaCta fumit potionem , ex

tum homicidium commifit jideóque irregulari-

quaffit fecutufus abortus , non poteft proprié di«

tati, & innoftro cafu etiam excommunicationi

ci procnrare;hoe eft, ftudiosé quarere abortum,

fübjacet , fed nifi Milfam celebret , aliásve fun-

Idémque fentiendum puto de alio, fimili mee

&tionesSacerdotales obeat,veniet in füfpicionem-

tu gravi coacto ,'ad aliquo dictorum mode

:ä

€oopé-

t

/

aE

1

*s

M

Setd, 1l D/c; Aäortufietäsanimatz',

N

N

641

täaþerandum abö;fui caufando. Ix;f'uper' nó-

patatuth cenfendum effe etiam illum

qui gabct

tà per omnem m

P

fecntoefetlu, -

qdum,?llas voculás feieurer ; &t

)

facultatem ab Epifcopo abfolvendi.

ab omnibus

Cafibus & cenfuris Ep

719 Abhacexcommunicatione Incurrendà , qui«

ifcopo ab hominevel jure.

refervatis,in quà ampla facultate etiam haec con«

uslibet prxdictis modis procurantes vel co-

tineri videcur. Illa enim particula fpecialiter (o..

Operantes ad abortüm,excufat omhis tam juris,

Jàrindicat;non poffe quemquam abfolverevite

quàm fatti ignoranti

a, etam culpabilis lata ,

eraff , fupina , imó

& affeclata, modó cum ia-

.tute alicujus facaltatisnifi ea facultas ad hos eti-

àm cafus extendatur;facultas verb abfolvendi ab

genti temeritateconjuncta non fir, ^ Nam Pon«

tifex in di&tà Conititutione i

omnibus cafibus tefervatis Epifcopo, fi diftribu-

terato adjecit parti«

, tivé explicetur, procul dubio c

eulam féiester :

atqui Omnis etiami affeclata

afum abortüs fpe-

cialiter comprehendit. Sic i/le,

Sed non videtue

ignorantiaexeufat àpcená impofità fieme?r ali«

recedendumà claris verbis & intelle&ucommus

quid facienti,ut latéprobat Sanchez /; 3. 4oraf,

niDó&orumin re tam

Bravi: rectéque monet

€. 109 38. & l. y. de Matrioi df 32.. INon

Diana:Fidednt zgitur Co

wfeffarit,quid «gant ?

enim poteft dici. fcienter facere , qui facit ex

Prelati majores Reg

ularium jurisdictionem» »

ignorantiáqualibetetiamaffedtata. Dummodà

quafi Epifcopalem obti

nentes, Generales , &

tamen abit ingens temeritas , qualis adeffet ,

Provinciales , 'ab

ac excommunicatione fin&

quando quis vehementem habet füfpicionem

dubio abfolvera po

ffant fuos fübditos,

atque ad

deli&ti prohibiti j talis enitn temeraria igüoran«

abfolvendum deputar

uia importaret latiffimam culpam & dolo &qui

2 fuos Confeffarios refpe-

, €u füoram fübdito

rum forté ita delinquen«

pararetur. Tandem à quomodolibet attentanti«

uum: átcerté non t

bus abortum non incurricqxf excommunicatio ;*

efpe&tu fzculariuni laico«

tum, vel Clericorum:

: càm Pontifex exprefse

nifieffecu fechto. . Nam praterquà

conatus folus ad crimen non puniatur

'requira; hunc Confe

ffriumi deputatum- effe

» poena ora

per /eci Ordznarium j

quális éerté non eft Proz

dimari, ut cum multis laté pro

bat Julius Clarus

u

pratt. crim. q.95.

idqüe' in ces

vineialis v. g. Quidq

id aliqui opinentur in op»

futis generálitet

pofitum, -

Pofle ta

admittatur ab omnibus Ípeciali

ter inpoltro cà«

men adhuc Confeffariunt

privilegiatum abfolut

éabfolvere ab i(ta excom«

fu aperté fignificant verbà Coatitutionis Sixti

municatione vi peneralis Pri

vil

nz $. .ibi:

Zta utvei

pfa abortus iud? fe

[^

egii abfolvendg

Hths fit.

ab omni cafü & cenfüra Papa ex

tra Bullam Cee.

& rurfüus . 7. ibi : e/44 tale facinms cora

"nitieus

nz refervatist quemadmodum

dum opem , &c.

conftat autem regülariter verbà

& virtute Jubi«

lziconceffi cum faeultate abfol

intellig.

enda effe cum effc&u , quem fignificánt.

vendi à quibuse

Advertetamen rurfus , tünc incurri fextum &a-

eunque cafibus, quilibet Confe

flarius approbaz

tus poteft ) tutó fentiunt con

muniter Do&g.

fumrefervatum pro Religiofis à Clemente VIII.

:

Neque enim verofimile

eft mentemiPons

à procurante , feu auxilium vel confilium dante

'tificis ab iflo catu refervatione

etiam effectu non facuto.

.Sednunquid etiam

in Papalem aufe-

rentis fuiffe fb foecíali illa O

1

rdinarii deputatios

cafus refervatus ab Epifcopo ? Affirmant non

nerequifità compre

H

pauci fané tutiüs. Sed nifi alicübi ita exprimant,

Yendere etiam illos Confzf

farios ; quibus alir

iidé poteftas fit in cafus de £3-

credo probabiliffimé, quódnon, ^ Namrefer-

Go Papa referva:

P Ü

"De.

vatio abfoluta criminis comprehendit actum

" Decretà & Declarationeg

'incontrarium , & 5

oviffimé duodecima prono-

externüm cum effectu,

Ita cum alüs Diana

fitio inter prohibit

ibid. vefol. 1t.

À

asab Alexandro VII. manifes

t

&loquuntur de c

afibüs Epifcopo refervatis dl

40 .Ab hac excommunicatione Sixto.

V. fulmi.

bomine , Íeu z»os

Ordinavii lóroraus fbi ve[ers

natà, G extra mortis articulum , in quocunque

VAY AAE , Vel refey

eventu,Summo Pontifici refervatá , ex Conítitu-

Declaratio- Saerg

Vabumfafururur , ut habet

L

Congregationis in Decret;

tione Gregorianá modb abfolvit. & Fpifcopus ,

Clementis VIIIN.

"

& omnis ab eo ad confeffiones audiendas ap-

on autem de cafibus Epifcoa

, potefervatisx ]u

teéCommn

iuni ( fj quistamen cà«

j

probatus , atque ad foscafus fpecialiter dcputas

les adhuc hodic fint in y

igore Y certé non de ca«

'I

145 Confeffarius , fzecularis, Regularis pro fo«

fibus per fe Pontificiie

poteftau Ordinariorum.

H

roconfcientie, — Nam proabíolutione in foro

j

àPapa vel jurépermiffi

s, tifi aliter exptimere«

externo obtinendá, fi res publicata eó devenerit,

tur,

.tg in

quies :

ü

etiamnüm recurrendum effet ad Sumtnum Pon-

uónne Epiftopi fibi refetz,

*

vantho

micidiay&

Íepe in1

peéie abortum ? Er-

ul

tificem, cui in eo foto refervata manet: Omnia

g5 tune neabfolva

sà eafu v

!

liquent ex textu initioreci

tato, At quifnam Tiié

el peccato , nifi fa-

cenfendus erit. Confeffar;

us

cultatemab ipfis habeas ; ve

] tempore Jubilei,

l

:

4d bos cafus [peci-

Adhuc tamen abfolve ab e

l

aliter depututatus ab Epifco

p

xcommunicatione *

»? Certé claris vera

Cevfuraenim vo

2 lj?*qajïn, Jed pona vasste, ait

je

bis Gregorii infi

Ptehdo,is,qgi in fpecie habecab

INavarrus ZZan;

e»

Y

Epifcopo faculta

tem abfolvendi àb' excommu:

9. ^62.3 diverfis aute

non fit illatio

jut in utrod; Jüre norum. "Tandem

u

micationé contracd propter àbortum procura-

laudonofttu

tum , ut meritó intelligunt Do&tores communi-

t Laurentigm Portellum V, gora

r

t9. g.ità concludent

em,

d

téf, / Bonacinatamen apud Diànam i£id, refol,

Sed tames aedbus.

oppofitum jndico probabilins

€ fecurin: pro.

pter fpeciales d,

M

A fs non improbabiliter exi(Limat, e jgsmpdi de-

MJfHinatieneve vequifitam à Gre»

L

3

. &erio

Jokine, m

as

g beol, Sacrauent, Pars l. Cap. lV.. .

642

rio YJF. quate fuadeo tibi privilegiate Con-

habilitatem ib

ipofitam. - Etha&tenisd

3

!

effæ&ä T

feffarie , fitibi facilis fit recurfus ad Ordinari- .

Sixtinis pro noftro foro utique fatis.

um, nec apud ipfum timeas füfpiciones vel

Denique etíam Jure communiCanonico c20-7a3

conje&turas faciles detuo mifero poenitente , aut

fantibus abortum graviffima decernuntut por-

forté aliis innocentibus, in retam gravi viam

nz. Antiquiffimum Cencilium Illerdenfe cas.2,

eas fecurxifümam.

fic ftatuit. His, qui abortiusm faciunt , velua-

. Pena reliqua;

tos [u0s extinguuut , poff (epteus aunovum Cure,

vicula , Compunio tribaatar , Gc. Et Synodus

X Conflitutione Sixti V. quoad hoc nihil

6. Generalis conílant. caw. 9. Qui pbarmaca

N

72:

immutatá per Gregorium XIV. procuran-

tes abortum effectu fecuto , fi Clericifint, duas

abortumo facientia procurant , vel venesa fite

fcipiunt perimestia partm: , pamá occifovis

adhuc' incurrunt poenas. noftrum forum con-

acca[tutar HincStephan.P.e, cen[uluifi. 2.4. ..

eernentes, privationis, & inhabilitatis : textus

Siille , qmi eonceptum im nmtero per abortsen .

$.3. fic habet. Eos eutem , qui Clerici fmerint ,

deleverit, bomicidaefl, quantà magis,qui unius

omni privilegio Clericali, offciis , eignitati-

faltem . diei puernlum peremerit , bomicidem.

bus, * beneficiis Eeclefaflicis , qua fie vaca-

fe effe exenare uequibit 1 Caterüm ne credas .

tura wofira (r Sedis Apoflolice . difpefitioni

Farinacio, Peregrino , & aliis qnibusdam afle-

perpetuo vefervdmus , ipfo fatlo privamus

rentibus,eos - qui abortü foerüs animati procurá--

5

QW in faturo inbabiles ad . ea [ucipienda de-

runt;ipfo jure amittere

]

us facri afyli, & iinupita-

$3

oernimus ,&'c. Utramque hanc poenam patrato

tis Ecclefiz,fi ad eam confugerint ; nullum enim

fcelere, in foro conicientiz incurri ipfo fa&to

ante omnem aliam Judicis fententiam, propter

taleextat jus, Verum quidem eft,ex Conftituti-

one Gregorii XIV.7. incip. Cim alias wounulli

textum ipfo fatlo privamus , & inbabiles de-

eernima: , affirmantferé comunius fcribentes ,

1591. homicidium proditoriü perpetrantes eo-

rcfugio privari ; &fecundüm aliquorum intelle-

etiam Portellus nofter . "Abortus m. $. Adeo

wt Clericus procurans vel confülens abortum ;

Gum etiam ab Innocentio lV. e. 1. Probumani.

de bomicid io in 6. At cert& procuratio abortüs

effettu fecuto, ipfo fa&to privatus fit officio &

animatihomicidium proditorium proprié dic

beneficio Ecclefiaftico, illudque mox in confci-

nullo modo poteft. — 'Nunquid enim fctum in

entia , ceffante fcandalo , vel proprii criminis-

utero extinguens, ex infidiis & per induftriam

evulgandi periculo , relinquere vel refignare te-

circumiventum privavit facultate füi. defenden-.

neatur, nec aliud admittere poffit: aut certé

di mifellulum animulum;qui fui defendendi po«

difpofitionem vel rehabitionem , quàm pri-

sens fuit nunquam? fic certé de homicidio pre-

müm omni diligentiá procurare. Durum latinü!

&t omninó verum credo ; quando cafüs effet no-

ditorio accufabis etiam Herodem occidentem

pueros in Bethleém:

uin imó homicidium .

torius: tonc enim ceffaret titulus coloratus ob

proditorium ftri& inrigore, in materià odio-

privationis & inhabilitatis notoreitatem. At ve-

sá , & in ordine ad poenas Juris non dici illud,

£ fi cafus maneat occultusutnos femper fuppo-

quod fit per infidias vel veneno fimpliciter , nift

nimus) probabiliffimum judico, neutram poená.

quis fub pratextu & fimulatione amicitiz de-

incurri ante. judicis declaratoriam fententiam.

ceptum occidat , illuftri exemplo Joab iv libris

Non Privationis: quia hzc poena exigit actum

Regum plurimis allegatis, laté & optimé probat

"

hominis pofitivum ad fai executionem: nemo

Do&iffimus in Jure & Tribunalibus Ecclefia-

autem tenetur effereus & vindex : ergó requiri-

fticis verfatiffimus , Reverendiffimus Dominus:

tur featentia declaratoria etiam in foro coníci-

Alexander Sperellus "Decif. Feri Ecclefiaftie

entiz, antequam quis obligetur imponere fibi

f(.

poenamà Jure ftatutam, Nec inbabilitatis : hac

decif. 35. per totum.

enim licet fit peena puré privativa zion requirens

SEC TIO IlI.

2&um hominis, tamen immediaté apponituc

kAbart-wm idem woraliter cauüt(u;g |

cum przfatá pzená privationis non obligante in

;

ä

confcientià ante declarationem Judizis , ideoque

'SuUMMA RIU M.

224. Omnis etiam moraliter sufluens el coufaes A

äorvtu»i*

1

bujus qualitatem participans, negzue illa itaob-

contrabit peuas flatutas. Ht

ligabit. Secis effet, fi iqhabilitax:'s pona pone-

22j. 1, Mandans 726

: nifymandatum, ante

: ferà rf

r

retur per fe,aut eum poená puré privativà , cen-

cAferzt.

fj

fur&,irregularitate ,&c. Itacum aliis Filliucius

728. 1l. Confulens. 729. probabiliter etiam fdäd/ vebds.

catioue.

:

T

zratlatient 34.n1m.? 9. Mitius adhuc fentiunt

Leffius & Sanchez; apud Dianam ibid. refol. « g.

730. Sed equé prob

Abile cj? » fatla fuficiente ranmü?'-

2ze 202 incurrert.

Tandem illa privatione vel inhabilitate defacto

232 lL Confentiens , approbans , ratw Dabens fuo

1:1

contradà , quis difpenfabit vel rehabilitabit ?

, nomine fferz..

elintuitu N

Certé Epifcopus: quemadmodum & Pralatus

233- Secus , f mom fíat ejus momine ,

Regularis füos fnbditos in ordine ad Officia Or-

734- -Aut fí quis abortum in fuà gratzam j&

m fatium;pos

dinis Regularia,

flea folim approbat, ratum babet , Vel remunerat.

ä:

Nam licét Sixtus V. fibi &

735- IV. Permittens;zoz impediens;n22 incurrit penate ——

Sedi Apoftolice refervaverit irregularitatem &

237. Etiam obligatus impedire ex jn/iitid.

£xcommunisationem, non. tamgn refervavit in-

con-7 24

eniu

OMn-is etiam moraliter , jutlu, ;Qnülip',

/

643

»

568 l, De dlorra fietinaminati,

fenfu vel auxilio per älium' influens vel coope.

tuó mandató vel;?:;;boftumcaufa&i , ut béneno«

xans ad abortum foetüs animati, fine dubio pece

tat Portell. V. 2dbortus. addit v 4.

i;a;ionem?zs

«at mortali homicidii peccato, & effectu fecuto ,

Etirregularitatem , & excommun

incurrit poenas huic fceleri.decretas , & jure

evadit niandans , qui mandatum fuum alteri da« -

communi,& conílitutione Sixti V. irregularita-

tum.-de procurando abortu ante executionem

tem , excommunicationem , &c. utliquet ex

ferio. revocavit , expreffe vel racité , dummodó

claro textufüpra allato & explicato. — Hic fpe-

revocatio ad notitiam perfone mandataria péte '

cialianon pauca explicanda veniunt , preemiffo

venerit , etiàámfi nihilominus illa abortum exe»

tamen femel pro femper , quód ficut morales

quatur:quia mandato in gratiam ipfius mandane

cóoperatores ifti non incurrunt dictas poenas ,

tisfacto , feribrevocato, & revocatione mans

nifi abottus foetós animati reipsá in effdtu fe-

datario cognitá, non potelt is ampliüs moveri

cutus fit; cüm enim hac cenfüra non incurra-

à voluntate mandantis, quam jam fcit effe con«

tur ob aGionem principaliter prohibitam , nifi

vraríam , ideóque fiadhuc exequatur , non po--

effe&tus fequatur , t fuprà ».. 719. ofenfum

telt cenferi executio mandati, neque nomine.

elt , multó minüs incurti debec ob actionem ac-

mandantis factum homicidium , fed proprio

celloriam , que minus priacipaliter & fecunda-

alterius nomine , motu, malitid, autetiam cu«

tib prohibetur ; ità econtra effe&tu fecuto , u-

piditate: ut fi mandatarius fpe promiflze à mau-

tramque & irregularitatis & excommunicatio-

dante mercedis pro abortu. vel homicidio pa«

nis poenam fübeunt , quantumvis ipfos intereà

trando , fingat fe revocationem ante executios

pornituerit cooperationis , mandati , vel confilii

nem non recepille, ficqueadhuc exequatur , ut.

Ipi v. g. juffifti, vel fuafiti, Bertham caufare ab-

mercedem lucretur , certé injufté & invalidé z

ortàm foetüs animati ( idemque eft de quovis

de quo Lugo d2/p. 19. de juff. fet. 2. ». 24. 1dqs

homicidio) ícd re adhuc integrá te valdépoeni-

etiam verum cenfet Tambur./z2.9.de eenf. tvatt.

tuic maligni mandati vel fuafionis tua , forté e-

4« 6 1y $. S. num.. 9. etiamfi mandans ficlé fo-

tiam jam peractà facrá exomologefi ; quia tamen

lim, verbis tamen fufficientibus , revocárit $

non potuifli revocare , aut impedire ampliüs ,

quando enim tua fictio mandatario non eít co-

quin effectus ex vi mandati vel con(iliitui reipsá.

gnita ut fupponere debemus ) ipfa verba exter-

fecutus fit, ine dübio irregularitati , excommu-

na funt fufficientia ad. extinguendum in ipfo

nicationi, cateris poenisobnoxiuseris : híc e-.

mandatum. Contrà veró, fi revocatiotui mane

nim non attenditur ftatus tuus prafens, fed cau-

dati ante executionem non perveniatin notitiam

fa abortüs vel homicidii , quam dedifti : atqui

perfong mandatariz , isque exfequatur, tefore

nunctuum malignum mandatum vel confilium.

irregularem , & excommunicatum , non eít du-

eficaciter non retractatum apud alteram perfo-

bium ; quiatunc tuum mandatum adhuc remia»

nam , etfi modo per poenitentiam culpá deletà ,.

nens in mandatario reverà eft caüía effeclüs. At,

vera tamen caufa eft abortüs vel homicidii mo-.

quid (i tu quidem mandatum tuum ex parte tuá

do fecuti. -Comwkuir:' Dfp. aptd ctatos.

fufficienter & ferib. revocáfti , fed . 1. perfona

mandataria non percepit tuam revocatione-fn ob

vAMandans. :

diftractionem , mentis v. g. . 2. NNon putat te

revocantem loqui ferio & ex animo, ficduead-

än&ans fieri Tab'gï»-r!;;mïh fine 355;5 pto-

hüc exequitur. ex vi mandati , quodin te perfee

i

T Ni

!-

prié diciturabortum procurate ; ideod;

verare putat.

3- Percepit quidem tuam revo-

penis omnibus abortum procurantium fübje-

cationem, fed deindé illius revocationis oblita

j

lus manet, ut claré exprimitur in Bulla Sixti V.

adhuc exequitur vi mandati primitüs accepti?

üis verbis .

In his tribus czfibus mandantem adhuc reum

i de catero per fé, vel interpoe

fitas per]öna:-

1*

-

c. Mandans autem maxime di-

homicidii, .. & reítitutionis meritó cenfet Lugo

citur agete per interpofitas petfonas : iucurrit

cit. à 2Hm. ^y. quia in iisomnibus adhuc tan«

ergó irregulariratem , excommunicationem ,

dem effe&tus ex vi tui mandati confequitur;con-

Stc. quodes ex vi füi mandati fequitur abortus

fequenter ego cum Tamburino cit. »um. 2.4.

tl

ab ipfo intentus faltem quoad fubitantiam; e-

colligo,eriám incurrere irregularitatem, & inri-

tiamíi perfona mandataria medium vel modum

gore loquendo , omninó etiam. excommunicae

if

ab ipfo prarfcriptum non fervet : v. g. juffifti ab

tionem; falvo tamen meliori judicio.

ortum procurari violenta compreffione , tali lo«

Securus quods à prafatis poenismanet man«j

aT

uit

€o,, die, illa autem procuravit fumptápotione

dans abortum , vel quodvis homicidium, fi ipfi'

medicatd , alioloco, die, &c. fine dubio reus

certb conftet perfonam mandatariam mihil

d

manes. . At jufferam eo tempore, quo foetüs

prorfus effe motam ex füo mandato, neque ex

n

.mondum erat animatus , intendens tunc ftatim

eo faCtam eífe animofiorem , vel fecuriorem ad

procurariabortum , fcemina autem lent? apens

facinus perpetrandum ,. fed proríus eodem mio.

adhibuit medium fetu jam animato , eümque

do ac motu perpettáffet , aé fi tu nihil mandáffes,

j

extinxit; fiimne jam reuspoenarum? Omnino

"

Si de hoc non conflet , fed dubium fit, aut igno-

es: nifi mandatum tuum ferió explicátis ,'ne ab-

retur, an perfona mandataria hoc tuum mandas

j

^"ortus fieret : poft animationem foetüs , auttem«

tum exceperit ,' velacceptárit, necne, anverà

g

peftiyé cum efficacid revocáris ; nam alioquin

recusárit, fecuto nihilominus cffeclu , tea

dhué

ii

AtrQe

l

Ranaer

1

$44.

d beol. Sa'craüæ;?t. Pars V. Cap, WV.

irregularem fore ,

non tamen excommuünicatum

petrränäum, 'jpbiïeä, ferib licétjrevocat retraclat,

conítabit ex dicen

dis fe&. ultimá. ' Acs quid fi

refutat, fi tamen perfona fuafa fe amplius diflua-

períona qmandataria v. g. ipía foemina praegnans

deri, averti vel impediri non finat, quià tationi«

naturali pietaté à paricidio abhortens ab initio

bus ütilitatis & conimodi füi confulente ad-

quidemrefpuat tuüm mandatum; deindé vero ,

ductis mota , nihilominüs con(ilium exequae

sutató animó , tenefciente , denuo illud acce-

tür 4 adhuctanquam vera caüfà perfevetaus aba

pians tui intuitü exequatur? Hic gnavitet diftin«

ortüsvel homicidii fecuti , homicidii, reítitue

guendum eft; fienimtu , audità primá repulsá y

tionis, ittegulatitatis reus efít, ex communi,

maüdatum tuum füfficienter revocáfti , v. g« di«

yrobabiliori & tutiori DD. fententiáà, quam e-

cendo : plaeet £onféientia tha : nihil ergó at«

tiam feqnitur Lugo 4/fp.19. de Yaflits fetts 2..

tentes , &c. Jam ex hac revocatione liberaberis

3$. 39. & ptobabiliorem cenfet Layman. ^ 2.

à mandato, G confequenter irregularitate , exe

pro fs pea 6 d n. 2. lnfüper Gb excomimunie

communiéatione , &6 Si vero tunc manda--

cationem incurrerecum aliisfentit 'Leffius J. 2.

tum fufficienter nof tevocá(ti , utpoté , quia ni«

'd!gyhii'its 6;1* -'13.1 dflb. 2'. AHIp. lT. RJHO C!äfa. &

hil dixifti, nec ullo figno oftendilti; tibi repul-

fatis urgens videtut : Quia con(ilium non ine-

fam placere , & maxime (i etiam difplicereo-

fluit proptet voluntatem perfeverantem coníue

ftendi(ti, ficque adhuc ptafato modo fequatur

lentis ( ficut inflüit mandatum ) fed propter rà«

effe&tus,utique vi tui mandati in mandatatio re«

tiones & motiva commoditatis & utilitatis alte-

Tanentis, liberaberis nequaquam; ut eX 5warez--

rius; quam in opere nefatio confulens manifee

& aliis bené refolvit Ta

Z

mburinus , t:'fdtæ & 8« 5'

ftavit , utpoté in no(lrocafu ad evirandam infas

imiam, aliüdvedamnum pragnantis , hocvel

ï9. änwö lf?

:

- Confalen;.

illo medio aborturà cominode & fecuré procue

'Onfülcns et

iam abortum procurandur al

tandum , &c. atqui non obflante tuá revocatio»

728 |

;

teri, quocunque modo vel vetborum for-

fe,retràclatione, refutatione quácunque , mo*

mulá : fivé folüm voluntatem movendo , ro-

tiva illa & *iedia à te propofità feverà adhué

zando , hottando, inftigando , palpando: five

peffünt movere períonàm fuaümrad facinus

intellecturh in(truendo, rationes , motiva , me»

exequendum; neque enim amplius eft in tuà

dia proponendo vel docendo: ut fi puell à te

poteítate motivum illud, & velüt motum ma-

vel alio impregnate dicas imminere grávem

lignum alterius animo impreffum denuó amo-

infamiam & dedecus : hoc vel illo pharmaco

vére , nifi alter. aquiefcat : quemadmodum.

facilé procurari abortum ,. &c, illàobfequeate;

Cinquiunt) fi quis jam venenum propinavit ,

effectique fecuto, fine dubio incurris prdictas

fagittam emifit ; lapidem projecit occidendo

poenas omnes ; & fub excommunicatione fuá

homisi , quantumvis interim ante occifio-

g a ATT

Sixtus V. non femel exprimit confiliuas praben-

nem retra&tet & poeniteat ; imó forté etiam fa«

?e5: dummodo vi confilii vel füationis maligna'

éráentaliter à péccato abfolutus fit , fecutá

abortusreipsain effectu fecutus fit , faltem quo-

tamen rhorte ; homicidii pomnas non effugiet:

ad fübítantiam , ut modo dictum de mandante;

ergó fi non obflante tuia revocatione , ràtio-

'uod fiergó fuadeas abortum ( vel quodvis a-

nes & motiva à ie propofita. adhuc moveant

liud homicidium ) alicui perfonz ad ipfum jam

Pevétà àd executionem maligai tui Confilii,

antea refolute & determinata per fe ipfam vel

veté manes caufa morális effectüs & damni fe«

aliunde , ita ut tuá fuafione vel confilio nihil

éutij quia totum hoc yoluafti in.càusá, erenim

omninó in propofito confirmata fit , tu àreátu

à prineipio ita confulendo pravidere debebas ,

fore, ut polteà non poffes , etiam(i velles aufer«

homicidii, omaibusque peenis decretis inimus

his erit, quia jam tua fuafione nihil effec;fti ne:

fe & velur extorquere motiva illa & media velut

que ulla'mo

1

o pofitive in abortum vel homici-

atma quedam , quibus alterum àd perpeurane

diam influxifti, * Quód ( tamen perfona illa

dum malud inflruxitti , ut

| fapienter expendit.

antea propofitum nón ità omninó determinas

Lügo/ e.

L

tum concepilfet, quod tu maligno confiliotug

*

'eriffimum &t eq

idem a evadendum re44

ina

is confirmáíli , certé irregularitatem , c&te-

tum hómicidii, re(titutionis & paenarum, longà

rásd; poenas non effugies; quia jam caufa fuilli ,

:

plusrequiri in tevocatione confilii; quàm in re»

ut homicidium fieret ; forté aliàs non futuruai.

vocatione inandati , neque faüfficete (implicem

At , quidfi perfona aliàs jam omninó te(oluta

quamlibet revocationem. , rétraétationem vel

procurare abortum, fed tali certo modo velme-

diffuafionem , fed requiri omninó conatum &

hi

dio , tu folüzm confulas , ut faciatalio rnodo vel

modum de f& efficàacsm ad de(truendum malie

medio, illag;obfecuta fit cum effe&u, erísne ta-

gnum confilium & avertendum detuo homis

fnenreus paenarum $ Certénon: nifialius mo-

nem à flagitio confulto , nimitüm per fatio»

u3 vel mediumà te fuggeftüm effecerit, ut ce-

fes & motiva éontràia ; cui homo ratione

leriüs , audacius,vel fecuriüs fcelus committere:

& prudentià ütens merito àéquieftere debet.

tur: tune enim corcurrifti ad abortás fübftanti-

Quódfi tàmen o cáfü confulens réverà fecit ,

am vel

acceletationem : áliàs ad folum modum,

429 .

quántüm in fe fuit , nihilq; pratermifit eorum,

cur

d

u1 malignum confilium à fe datum

ad pto-

quz ad dénuo diffuadendum & averténdum ho-

umg Qmä.ä aliidve homicidium per-

mifem à flagitio neceflaria videbantur : & fi vi«

dcgt

p

E

[

2

N

Iï

! .".S'cä., Ill; De al»amt&etz'is animati,

645

deat alterum*perfeveräre in eddem voluntate ,

autem eft ( inquit Lugo ) quia confilium illud

!

tertium neci deflinatum, ut fibi caveat , moneat

non eít abfolutum, fed conditionatum explicité ,

(prout certé debet faltem ex. charitate , & pro-

velimplicité, fcilicet,fi unum ex his fa&uzus es,

babiliüs etiam ex juftitía) pofteà nihilominüs

fac hoc minus,& nonillud graviussquod quidem

fstuto abortu vel horaicidio , aut quocunque

vetiffimé & rationabiliter confulitur : quia ex

damno, probabiliffimum eft, confulentem libe-

duobus malis minus malum eft eligendum. itäax

