K 7 Euialia. veinittuntur inmiver[m Miii- i 4

Q0gl

! modis. Y. Ex opére operantis. 2, Exoptre

!olct (

31

. V. Loiige probábilius & veri

üs eff per folani

Attritionemi extrá Saácrameéntum mon remitti

óperato per Sacramenta,G aliquatenas per fas

W

chámentalia: Ita Communis DD. explicátios

um

, venialià ; idéóque folà venialiá cumi áttritione

iconfeffa femper remitti per Sacramentum ex

W

4 Ex éptre operantis per atfus merift

*

opere operáto. Ità Vafque2 iri 3. p. quaff. 87. 4

vios dre;

"

At

3. dub.1.exmque fecatus Layrnat lib. f. tralt.

l 'AEccáta venialia,feu veniales c

ulpe iióa iej $ |

AMten

6.». 14: C 1. quem vide; Saltefi probá-

mittuntur per quoscund; actus meritori-

!u

biliffimum & mili prope certum eft, quod do-

ln

ós, feu per quecunqué operá boná homins —

cetLugo Depazit. difp. 9.fel. 2; n. 29. Non

jufti 5 fed per a&lus meritorios venialibus áli-. '

Ó

perqueimlibet a&tum attritiónis horninis jutti

h

quo. modo óppofitos, feu per illos actus; irt

remitti poffe quodlibet veniale, vel omnia ve-

quibus involvitur forimalis vel virtualis àliqu£

u

!l

fiialiafed ;e?uiri actum valde fcrvcn(ä & pa-

penitentia feu difplicentià peccati, Et brevi

LC

ly

m

à

ss

—

M

; ?

€

: Jbeol, Skzbram: Pai.v ll (*?al;). l. Sedd, ll De Pæz?:'tmt?'

Weeia, 26g

RJ!! Ms

ver: nnllum etiam veniale peccatum in hac vi-

etiam per actum verz. attritionis .'.fupemätfnra-

Pt l

12à DEO homini remittitur (ine aliqua faltem

lis, fimiliter füb motivo excludente etiam venia-

t

virtuali peenitentia. lta ( contra D. Bonavex-

lia , utpote quód Deum offendendo poxnis fal-

las

paránm , Gabriel , aliosapud citandos) Comu-

tem purgatorii , aliásve temporales promeri-

WWIL*

nis DD.cum D. 'Thoma 3. p. 4. $7: 4 1. & ibi-

g

tus fis, item privationem majoris gratize , glorize

dem Suarez, Pafauez., Coninck & aliis Layman

Gc. Nam fi doleres de peccatis , quod ijsio-

tbilte

tit.€. 6. num. 6. Lugo de Penitentta- difp. 9.

fernum meritus , zeterná beatitudine excideris

Ch*mm[

num.21. Ratio eft: quiaciüm homo per quod-

Pl

ll

u

&c. Jam ruríus patenter dolor tuus fe non

libet peccatum veniale veré offendat DEUM, &

extenderet ad tua venialia ; quin cum hoc dolore

[; tdxx

aliquo modo recedat à voluntate DEI, non e(t

poffes fimul habere actualem affectum aliquos

(

conveniens , ut ei remittatur feu condonetur

rum venialium , nedüm habitualem nondàüm

'CWA

hac offenfa & receffusàDEO , nifi per reditum

retractatam voluntatem.

lcmmq)

ejufdem ad DEUM aliquo actu contrario: ne-

Sed vide de attriïiq-

ne dicla. 4. preced.

udlms;xh

que enim offendens poteft fieri non offendens ,

III. Certiffimó per aCtum formalem amoriä

38

^nl

wlu

faltem lege ordinarià, nifialiquo a&tu contra-

DElfüper omnia, quo DEUS prafertur omni-

$, QUi

tio offenfam retra&tet : atqui ifle ad Deum redi-

LV.

d

bus omninó rebus ei difplicitis tam levibus,

tus, & hacoffenfe retratatio non potcft effe

quàm gravibus. Cürn enim homo perfecto a-

1 x

vel intelligi fine aliqua formali vel faltemi vir-

motis actu fe DEO abfoluté & penitüs fubjicit,

EU

tuali poenitudine , averfione ac dif

þlic;ngria pec-

volens ipfi in omnibus actionibus placere & ob-

l&tüf

cati , ut ex fe patet : ergo &c.

temperare, eo ipfo implicité faltem & virtua-

ht q

$. Formalem autem poenitentiam & difpli-

liter deteftatur omnia peccata,. non folüm gra-

llegaw

tentiam venialium habes, quando exprefsé do-

vià, fed etiam levia , quateniis omnia Deo difpli-

r

les de tuis venialibus, v.g. dicendo: doleoge

cent ; adeóque talis actus. perfe&tz charitatis

yen D

conmififfe bac vel illa venialia ,vellem nunquam

Íemper adomniaetiam venialia peccata fe ex-

patraffe , O fiuon feciflem , &c.. Vircaalem au-

T

tendit , atqueomnia delet fecundüm culpz rea-

tem peenitentiam & difplicentiam habes , quan-

rum : Ex communi DD. Suarez, Coninc

/doexerces actum directé contrarium tuis venia-

1S:uw.th,n1

man-czr. c. 6. ». 13.

i

k, I/Ha-y-—

Jibus. . Utpote 1. Quando petisà DEO veniam

hum

IV.Per omne opus bonum meritorinm , fci-

39

illorum, v.g. dicendo. Démitze nobis . Mife-

enti

licet inftatu grati , ex charitate & propter

n d

vere ,. Q'v. 2. Quando proponis non ampliüs

DEUM fa&um : utpote omnes orationes , jeju-

committere alia venialia, modó non perduret

ii Quj

na, eleemofynas, mortificationes, alia omnia

neliridi

somplacentia de commiffis. 5. ' Quando exer.

€es a&tum virtutis contrarium tuis venialibus:

quecunque, in quibus virtualis peccati pecni-

nc, du

tentia vel difplicentia involvitur, aut qua ex

adeóque remittuntur tibi omnia venialia tua

beie

intentione facis, ut obtineas remiffionem pec-

iendacia , quando ex amore veritatis loqueris ,

catorum tuorum omnium , juxta füprà s. prece-

w T0Ul

p

quod verum eft.

Ita mox citandi. 4.

uans-

p(x(x&anäi

derti dita.. Quá ratione D. Auguftinus, alii-

do cujuscunque virtutis aliquem a&tum , vel

que PP. & DD. dicunt, quód peccatorum ve-

li ul

opus bonum exerces eà intentione, ut obtineas

«l

nialium remiffionem à DEO confequimur , per

remiffionem omnium tuorum peccatorum. Vi-

u

orationem Dominicam & alias preces ad Deum

de laté Lugo!. cit. Et fufiüs Dicaftillum de Pee-

fufas continentes in fe petitionem veniz pecca-

d räfälï

nitentia difp. 20. dubio 16. & 1

u

Ed Ergojam in-

torum :atque per quodvis opus bonum DEO ad

particulari, . -

eum finem factum & oblatum : nimirüm fadla

36

. Peccata venialia ex. opere operantis remit-

515( $8

propter Deum ex charitate, fine qua opera quz-

tuntur I. Certiffime per actum contritionis pet-

cunque nibil profünt homini ad falutem. Vide

fectz , quo doles de fammo bono fuperomnia

& mirare abundantiam mediorumdelendi veni-

amando & diisQoà te quomodocunque offén-

Yal

alia. Sed necdüm finis.

Ío, adeóque complectendo veniales offenfas :

prefertim etiamfi exprefs? extendas ad omnia

I1I, Ex opere operato per Sacramenta.

du

venialia. Nam ( NB. ) fidoleas de fummo bo-

,J Niverfaliter per omnia Sacramenta nove

4Q

«t2

"

no offenfo fimpliciter, & tam graviter, quàm

legis peccata venialiaremittuntur ex ope-

olet offendi per mortalia peccata , utpote ja-

re operato immediaté.

Ita univerfaliter D.

ais ^

Cura gratie divinz , ac zternz beatitudinis ,

Thomas cit. q. 87. 4 3. Et cum ipfo commu--

.qwml* '

jam hic dolor tuus non fe extenderet ad tua ve-

nior DD.Suarez difp. 12. fe&. 1 . 'Tannerus d;fp.

uD'

nialia , ac proinde per hunca&tum, etfi perfecte

6. q.4. nttm. $O. Lugo difp. 9. fe&. 2. aliiapud

T d

contritionis, & omnium mortalium remiffivi ,

iftos. De Baptifmo non poteft efle dubium. De

&on remitterentur venialia. Poteft nánque fie-

Sacramento Panitentis patet exdictis. De ex-

lt

j

ti, utcum vera contritione &t juftificatione ,

trema UnClione eft certum de fide, Jacob. g. E

',35

vel gratix augmentatione confiftant veniali ali«

fi in peceatis fuerit, vemittentur ei. Sed deEv.

M

u

a peccata, five. fecundüm a&ualem affe-

chariftia quidem negant fané multi, G multó

ji

à

j W]]läh

um , five fecundüm hábitualem nondum Ie-

plures de Confirmatione, Ordine , & Matrimo-

tractam voluntatem,

nio. Sedcontrà

«llb

II. Ratio univerfalit eft.

Vlm,ghs D

37

Il. Indatis communi & probabili Sententia ;

uia omnia Sa-

41

Pans HI. SacRAM, -

!

a

"r!

£ra-

I

"

:

Z

266 ïþeol.l Sacr

m;z. Pars ')II. Cap. l. Skäï. 1?. De Pouitentie thaieria,

l

fieri pàrtim ex opcre'? operáto , .m.ed'i:;tägt-.ä-

cramenta novae legis inftituta funt ad juftifican-

t

dum & fanclificandum hominem ; atque pet

men , quatenus per preces Ecclefig jun&tas prae

di&tis rebus , dum iis pié utimur , movetur Deus

j

hoc ipfum ,

eóque ipfo in remedium ac re-

i

ergo debité. flifceþta

Cetfinon infallibiliter ) ut in nobis excitet pios

miffionem peccatorum

illos motus, quibus annexa eft remiffio venias

n

xeipsà operantur in homine remiffionem pece

um

lium; partim ex opere operantis , quatenus ho«

ii

catorum refiduorum : non ütique mortali

Jii

( cüm jam fupponatur effein ftatu gratiz , &

mo ijs rébus pie utitur in remedium ac remiffio-

Is

pecca

ta mortalia per Sacramenta. mortuorum

nem peccatorum fuorum éum pijs motibus

Baptü

ífmum & Ponitentiam jam remiffa fup-

difplicentie peccatorum ; converfionis in De-

qlll

"

ponantur ) ergo peccatorum venialium. Iníu-

um, amoris , adorationis &c.

^

D

B

Videtur hzc effe meis D. Th

omz 3. p; 487

4f

p

er

42

III. Ut per Sacramenta. remittantut pecca-

4. 3. Verba ejus libens exftribo: 7riplici ratio-

ta venialia , ultra ftatum gratie fanctificantis ,

ne aliqua cau[ant vemiffi onem venialium peca«

torum. Uno modo , in qantum eis infunditu;'

ex parte fufcipientis non requiritur alia difpo-

fitio,quàm intentio fufcipiendi hocSacramen-

gratia : quiaper infufonem gratia tolluntur vt.

tum in remedium füorum peccatorum five ad

nialia peccata ,ut füpra ditlum efl, . Et bocme

do per EvcharifHam ef Extremain Untltonem

falutem fuam , five generaliter ad eum finem ;

nj

ad quem Sacramentum inftitutum eft , & reipsá

uviver(aliter per omnia Saerameuta ntuelegis,

Á

fufcipitur , absque affe&tu actuali ad ulla veni-

in quibus confertur gratio;peccata venialiaree

lia : eoipfo enim virtualiter jam eft averfus ab

mittuntur. Secundo, inquantum funt cum a«

K

ipfis, virtuali & implicità aliquà averfione ,

liquo mótu deteflationis peccatovum. Et boe

«r

snodo confe[[io gencralis,tunfit pecloris,oratio Dos

difplicentiá , peznitentiá; ut poft Suarez & alios

:||

p

bene docent Tannerus cit. z. $6. Gobat. .4l-

minica ,operantur ad remilJione peceatormm vt«

ge

nialim. INam ineraiione Domrnica petimusi

phab. Confitent. Cafn. 1. m. 342- Quod poft:

il

Sacramentum Poenitentiz , maximé verum vis

Dimittenobis debita noftra,

Tertío modo., in

li

detur de Sacramento Evchariftiz, quod eft fym-

quantum [uut cum aliquo motu reverentia iu

iil

DEU M& ad res divinas, Et boc tmodo benedis

bolum fummze charitatis, atque autidotum, quo

L

liberamur à culpis quotidianis , & . uti loqui-

&io Epifcopi ( quidni etiam Sacerdotis in Miffa,.

t

tur Concil. Trident. fef. 13.cap. 1. De Con-

& praíertim cum . Venerabili Sacramento? )

Mfer

firmatione , Ordine, & Matrimonio, quoad hoc

efper[io aqua beneditle , qualibet Saeramenialis

li

alios dubitare permittamus , quia non ut cer-

anélio,oratie in Ecclefía dedicatas & fj qua alia

lu

!

tam , fed folüm pro probabili habemus opinio-

fit bujusmoda , operantur ad. vemijfionem uta

Á

À

nialium peccatorum. Hactenus Doctor Angt-

Il

nem iftam generalem.

licus.

4j

IV. Sacrificium Miffze denique , etfi de fe ex

j

opere operato non fit immediaté propitiatorium

IF. Adverfo daplex motabilis.

li

& expiatorium, feu remiffivum peccatorum

N ha&lenus diclis fuppon'tur femper pcc—"&;ä—-'

[ j

mortalium & venialium , in communi Senten-

T

tum veniale nunquam remitti (ine remi(üþ-:

tia, ut vidimus fuo loco pavze 1.7. 241. 242-

j

attamen fi curáfti fieri Sacrum pro tuis pecca-

ne peceati mortalis, quo homo eft inquinatus;

juxta communiffimam Sententiam DD. cum D

p

tis , feu in remedium acremiífionem peccato-

p

rum tuorum , adeóque hoc ipfo virtualiter a-

Thoma eádem q.87.4.4.pluribus congeftisLaye

mannus éit. c. 6. usm. 1 6, Ratio S. Thoma elt:

lj

verfus ab ipfis , tibi remitti omnia venialia, a

quia nullum etiam veniale peccatum rerhitutu£

Lir] g

uz non habes affectum vigentem actualem ,

lt

reGhiffime affirmant Suarez , aliíque cum Tanne-

fine infufione gratia fanctificantis: atqui gratis

fan&lificans non potelt confiftere cum peccato

D

ro cit. difp. f-q. 9. . 90. prout ibidem annota-

ili

mortali. ergo &c. Deinde nimis incenveniens

tum habes. Ratio ex dictis patere debet.

li

eft,& ridiculum videtur,quodDeus reconcilietur

in re levi illi,à quo manet graviter offenfus, qui«

[

Il Et aliquatenisper Sacramentalia,

Ti

"Meramentalia , (ic dicta, quód vel foleant

que cum illo adhuc graves gerit inimicitias: fe

lii

«S

adhiberiad Sacramenta conficienda , ut ef-

peccator perfeverans in mortali graves cunt

Deo gerit inimicitia$; abje&iiflmus terrg vermi«

li

formatio Crucis , Benedictiones , orationes Ec«

lii

clefia : vel quod aliquo modo emulentur ge-

culus, quamdiu in peccato perdurans negligit

temedia neceffaria ad recuperandam gratiam

Crg

j

nium Sacramentorum : - ut aque luftralis afper-

fio, ufüsrerum benedictarum ab Ecclefia , con-

amicitiamdivinam. At veroé diverfopoteft di«

db

hiir

feffio generalis, tunfio pectoris, &c. Hac&

mitti moetale fine veniali dgniffo, quía pote

hàbeti dolor de mortali, cümtamenabfit dolor ;

L

hujusmodi etiam ex opere operato immediat? ;

ex vi inflitutionis & orationis Ecclefiz , dilectz

imb adfit complacentia de veniali , quod infue

us

M

fponíe Chrifli remittere venialia , affirmant

fionem gratiee fan&tificantis nonimpedit, ut jam

1nulti probabiliter : negant multi equé proba-

if

fupra S. praced.þinfi»nuavi,& magis patebit in Je«

N

j

biliter docentes fieri folüm ex opere operantis

quentibus.

Wi

per piosin DEUM motus hominis ea pié ufur-

H. Sermo ha

Genus femper fuit de remiffio-

41

Tni

pánus. /Sed probabiliffne & veriüs dicitur

Ut

gevenialium, quoad culpam zætüm.— M

*

&i

m

D

hi

(

€Ó————

bol, Sackameni Bare Hl p L.Iv De Pa

Pa

; ii'x'; énim Theológus audebit dicete vel fehtité ;

ináteria Sacrámenti abfolutionis collativi gra-

m

ómnem étiam poenàm veniálibus debitàm, &

tiz fanClificahtis ; & iämifüvi-þöböiti; fi ad-

m xDe'u ,

inhac;, velaltéra vita in pu

T

atorio lüendaim ;

eífet.

3

Tif

AU

temitti femper , quoties petà

us bonós ; Sacra-

Uttimen peccatà jam femel legitime J

menta vel Sácramentalia dirnitttintur culp& ves

Confeffa ; valide & fru&tuose. iterüm fubjici-

ïï.iygazf*.

m

hiales ? quia fcilicet nulla ratio id vel probas

antüF clavibüs; omnino tequiritür novà difpo-

ltll

fitio peeniténtis ; novus dolor & Confeffio ; & re

VN

TL a

hh

'biliter fuadet : oppófitümque probant innu-

dner& revelationes & apparitiones illorum ;

ipfa novà iáteria proxima Sacramenti: cüm

u

lu

Qui accérbiffimis purgatorii póenis debuerunt

novüi & iteratum Sacràmentum debeàt con-

&xpiare noxas irodicas, quantumvis quoad ule

flaré iovà & iteráti materià & forinà Sine

t

jpam per panitentiàm in vitaremiffas.

dubió énimi ion poteft formà abfolutionis re-

i TVI)IHH.

peti füper éadem peccatà fub eadem prioti más

vurilim)

teriapfoXimá; eádem contritione & confeffios

tlf

he ptopofit; cüm in nullo Sacramento formà

TT

uÀ raliont peicaha jas legitinrd coiis

Íxpius poífit cadere füpér eandem materiam

T 3

feffa fom æg;gria hujus Secráminti

T

faltem proximai:

Quaprópter talis poenis

tens nüllum habetet fructüm ex confelfione

u

à$ L QUn mátera fufficiens lt exprefsé Bes

Li

LO nédictssPapa Xl. Exrr.10. intér Corsiines

itératà novuip : non eX opere operzantis feu

TE

proptia difpolitione ; qu& non nova; fed ea-

dle Privilegiis ditens ? teiterationetri eoründem

n f

peccatorüm in confeffione eífe falutaremi: Et

dam fupponitüf cümi priori : neque eX operé

ALE

operato; íeu ratione Sácramenui; quod nul-

comptobatür ühiverfali Eeclefiz ; ominiümque

at

proborum praxi ; noi tantüm in confeffionibus

lum eífei:

Neque fuffitit. fola iterata confefz

um

generahbus; fed étiam fepe alias; ütpoté ob

fio abíue &ovo doloré : qüià non fola conz

m

alierius máteriz cert&. defectum ; àd confeien:

feffio nudd; fed confelhó dolorofa ; feu curü

Turinh

tiàm quietandam , aut ob áliud motivum ratios

dolore & corittitione fàétà; elt máteria proxis

EM

L

p t

nàbile, — Nàm fi abfque omni caulà vel tnos

inaad Sacrámenturmi validé eonferendümi;.

li i

tivo rationabili e& merà luübenria'ejusihodi

.. &. Scio docére Recehtiores; & nominatifü

irotst

Täm'büähgmi àpéfc:de &Xped: confe[[.I x: $. 2. p :

£epetitio fieret ;; ütique nügatorius & injuriu&

Sutut

€flet abufüs Sacramenti; ut omnes fatentur:

& r. füffeete novaim tonfefhionem doloroz

fu.

- 1. Ratio fundamentalis eft : güia de rátios

lam; àtmonpernovum dolorem elicitum; fed

uä"Mlli

L

néSacramenti pérfe rémiffivi peccatorum ; &

pérpriórem dolórem ii priori, confeffione ház

mf

£ollativi gráti& » ión eft, quad a&hu femper re-

bitüm ; & ádliue virtüaliter durantém in hac-

voclor At

iteráta coüfeffióné;

Qu

Quiod fat

*

fnittat peccatài ; fed quod pet fe conferàt

eót fpéculativé

gratiám fanclifieantem , qua ex natüra füa eft

Véruii eífe; — Sed difplicet fpeculatio ig re

táni diorali ; & tànü facilitate novum doloreni

lilis.

femiffiva peccati , f adeffer; üt gratià prémia j

&tfi per accidenis fubje&to jatn fanctificato itóii

eliciendi; Certé hinc fequeretüf ; pofíe imé

a

femittàt péccasini ; néé tunc habeát ratióieri

éddem difpofitione ; ac eodem dolore perma-

n 1

nente ; totics; quoties; iteratà confeffione &t

primé gratim; fed [etunde ; feu augmenti

agl

prioris gratiz jámi féceptd

»

Undé in primá

abfolutione de; eodém peccato. ácquirere

mmDD;f"*'

arté

dictum e(t; Sacramerta mortuoruiii ;

Suantaimvis grádarii & réimiffioneni páenarüm ;

w

5

aptifinum ; && Pomirentiam ; pét fe éollds

Quanturvis gravibüs peccaüs debitarüm;

^

Q & 'I;j&i,l

üvà gratig prims , per àcidens fgpe eori

quod éerté mugatorium videtur & abíurdum;

qua.

ferre gràtiam fecuiidam , j nimlfuim iüveHiat

IV. fàm vides ; quàm iieráta cohfefho , ciim

ti: "v,

lubje&tum jati fandlificatüm ' Atque ita étidrii

üovà difpofitione & dolere debiit fcta od

[e at

fit fraftranea ; fed omininó ütilis & frütthofa,.

lioc, üt aliquod peccatuf dicatur miatérid-

js nf

fuffciens Sacramenti remiffivi peccatofüm ;

tani quoad infufionem novg & überioris gca-

st

heceffarium nonefteft; ütactü pej illudSacrá-

üi fan&tificanis; & ex fe deletivs peccati ; i

«fb

dnentumi fernittatür ; fed füfficit;; quod Sacras

ádeflet; qüàmi qüoad remiffiotiém poena debi-

simicil

inentuni füper illad cadens conferat grátieni

i peccatis jam ante téimiffis ; fit tales paeriz ad-

fanclificantem de fs remiffivami illius; vel cis

huc füperfint ; de quo fárümi periculum i íd-

ji gt

st

juslibet peécati ; fj adeffe. — Quemadmodüm

&üe non tantüm €x opere operanris ; feu rniovee

difpofitioni$, doloris ; confufionis; erbbefcen-

du

ergó peceatüm mortale jani arite confeffioniem

ndamgr J

deletuni per vérani éontfithonemi , adhüe ff

tiz; aliorimque a&ttiam pecitentis ; qui actus

T L)

le gi

maieria non tZhtutg fuüfficiens ;' fed etiaim ne-

&e fe fünt früctuofi & viruofi; per quos juítus

éeffaria Sactameüti Penitentix ^ fecündini

iieretüf grdri augrhentuii ; & remiffionem

ifW I

lm'fäibm

ommés : quia et(i Sacramentum tüné nilil

porniz temporalis 1 fed étlaii ex opere operatg

remittàt ; confert tafnem gratiam! naturà fud

& virtute Sacramenti ; uti docent DD: com«-

)14]1) j d

W

,,myïd

J

remiffivam péceati, fi adeflet; — Tta etiàm pec-

inuritet cum D. Thoma in 4; diff: 17:4.3: 4. 3 ;

D]

éatüim - mortale jani legitime cónfeflum &

Ratio ef[: quid Sacramentum concurrentibus

IJDP,[G

femiffum ; etfi ülierius remitti meqüeat ; ats

ómnibus réquifitis ad effentiam ; ac validam &

íamen contriGione & confeffione applicatum

fru&tuofam íui fufceptionem , femper confert

t

I duA

,

fuum éffectum ex opere operato ; Ícd in pro-

3

"d

[ fubjääum clavibus Ecclf:fiæ , &Ít füfficieBs

1-.'/1 : 2

P

&r"

| 268 | 775eol, .Sac

ra

".

P.

/ ars lll €ap. L. Se&'.ylï/, De Pæm'qtezfzti.e Matfrz'a/

litatis & irreverentiz gráviffims ';'ideö u*c cüte

pofito concurrunt omnia requifita hujusmodi

àd novum Sacramentum , utpote vera-materiá

tó peccat mortaliter abífolvens abfoluté à folis

p

remotà , ícilicet peccata, etfi jam femiel remif-

peccatis dubiis.. Et licét hoe periculum nule-

j

Ía; veranova materia proxima, fcilicet difpo-

litatis declinet abfolvens à petcato fuo dubio

fitio nova,, contritio & confeffio peccatij vera

conditionaté : $i revera ita commififli 1 non -

í

nova forma abfolutionis facramentalis : ergo

tamen declinat peccatum irreveretitia erga $a«

Mi

confert Sacramentum fuum effectum ex opere

cramentum regulariter , cüfn etiat fub condis

48

operàto ,. frilicet gratiam SanGtificantem , G

tione proferre formas 5acramentorum ábsque

;mm

remiffionem poenz tempotalis , fi füperfit.

ürgente caufa cx parte fufzipientis vel Miniftri ,

pæmt

32

$. Denique, quia peccata tam venialia, quàt

reverentiz Sácramentorum repugnet, uc g&;.

i

mortalia jam femel legitimé confeffa funt tna-

neratim dixi 4 prima parte num. 95.. & mo

ul

f

f

teria Sacramenti , non neceffaria, fed fufficiens

infrà iterüm dicám.

femi

tantüm & libera, ideoin confeffione mortalí-

IIl Quàd fi ergo poenit

etd. eta g

Mi

"um licité poffunt omitti venialia, vel omnia,

dubia confiteatur & nullum certum, in praxi fic

fiec

velaliqua: &in confeffione venialium aliqua ;

procedet Confeffarius. Í. $i Confeflarius ex

Ya

etiam pleraque venialia: G in confeffione ge-

circumftantiis perfons advertat pro certo a«

d

nerali, aliqua , etiam plura peccata mortalia ,

liquod eorüm peccatorum, quz poenitensfüb —

Q

dubio confitetür , teverá effe comimiffum: lis« *

ii

li

de quorum fam facla legitima confeffione nul-

lum dubium retmmanet: ( ut contra Victoriam ,

d

Ledefma

citéeum abfolvitabfoluté ( quetmadmodüm e-

alios ) docet communis Sententia

tiam, quoties poenitens preeter peccata dubia -

u

DD. apud Lugo difp. 6. de Pavitentia , Dia-

etiam adfertaliquod, vel aliqua peccatacerta,

UE

licite -abfolvit eum ab ornnibus abfoluté, tam -

M

D p 3- tratl. 4. refolut. gC.

$. IV.

certís, quàm dubiis , fi forte cornmiffia fint) quiá

6

hoc peécatum Confeffario fatis cognitürn eft,

jone peccata. dubia funt mate-

Qgä rat

& abeft periculum nullitatis Sacramenti, ll -

ria bujus Sacramenti ?

$i nihil certi colligere poffit Sacerdos , & pec-

ccatum dubium, quod reipfa factum

cata füb dubio propofita miortalia fint , indue

f4 LPE

efít, cít materia fufficiens ad validam

cendus eft po:nitens , t aliquod peccatum eer«

abfolütionem. & Sacramentum . Poenitentio :

tum fateatur , faltem veniale , aut mortale ahted

N

Íecüs , quando reipfa fa&tum non eít : tunc

confeffum; quod ordinarie facilé fieri poterit,

Vp

1II. Quód fi nechoc fieri poffit, & periculum ——

f

enim Sacramentum nullum ell. — (ommnnis.

Ratio eft : quia illud e(t materia fufficiens ciz-

in mora fit,.. v.g. morte imminente &c. abfol«

ltl

vendus eft fub conditione : nimirüm: Si w«

ca quam hujus Sacramenti, à q«o quis poteít

validé abfolvi : at tale eft omne peccatum re-

j59oodi peccatorum corama Deo veveravéns 6s

ipsá commiffum : Et illud non cft materia fuf-

Ego te abfolvo &c. 1dem fiet , fi poenitens ex

i

fimplicitate vel zuditate nullum poffit. peccae

fiiens , à quo quis non poteft valid& abfolvi ;

"-

atà peccato dubio , quod in re commiffum

tüm Certum éxponere , quantufnvis inftructus

noneít, nonpoteít quis valid& abfclvi, cüm

& adjutusà Confeffario. — Secüs, fi ex malitia.

UT

implicet tolli per abfolutionem , quod nun-

nón vellet peccata certa; velutcerta confiteri ,

UT

quam fuit : à peccato astem quantumvis du«

fed nequiter füb dubio proponere vellet : pró»

bio, fi reverà commiflum elt, validé quis ab-

ut ipfe non femel audivi tales confitentes. - 4fe-

lj C&

folvitur , illádque veré tollitur per abfolutio-

eu[a me , fi. fortà ebrins fui , fí detraxi prost-

h Tä

»ho C/c. tunc enim tanquam non re&e difpolitus

UE

nem , nihilobítante , quód Pocnitens ,vel etiam

Confeffarius abfolvens dubitet de tali peccato ,

fine abfolutione repellendus effet , ídque ci ts

f

m

sitne revetà commifium , necme : quare tale

gnificandum.. IV. Denique fi poenitens folá

venialia dubia adferat, nullámque certum expo*

dubium non facit, quód peccatum , quod re-

"

verà peccatum & commiffum , adeóque mate-

nat , extra faltem perículum mortis, non erit

abfolvendus ,. nec füb conditione quidem:

ria fufficiens hujus Sacramenti eft ,. reipsà pec-

catum , & commiffum , & materia fufficiens

cüm nec venialia certà fint materia neceffaria

Sacramenti non fit.

Sicut neccontra quód re-

abfolutionis , multo minüs dubia. Ratiodi*

verà fit; quod non eft : ergo &c.

&orum eft : quia forma abfolusionis füb con«

ncf

ttndj

$;

H. Peccátum dubium folàm per fe non eft

ditione nunquám proferenda eft, mifi adhit

materia licita. abfolujionis. Sacramentalis ab-

periculum dammi fpiritualis in Poenitente vel

m

folutz, & regulariter nec conditionate. Omnes

Miniftro , quod alitet non poteft commodé «

uitup

vitati : fed quando peccata dubia fünt morta-

Wu,

Ratioeft : quia illud non eft materia licita Sa-

cramenti , à quo Sacerdos abíolvens exponit

lia , omninó fübet periculum falutis prafer-

"dmj

Tfe

Sacramentum certo periculo nullitatis ac irre-

tim morte inflante : quando vero illa tantümi

verentig graviffimz : fed abfolvens ibíoluté

funt venialia , certum eít, nullum imminere

l

i

à peccato dubio , de quo veré dubitatur , an

periculum damni fpiritoalis : ergo &c.

llll'mn

factum fit , & confequenter an adfit matería

IV. Ad validam ergo abfolutionem a

Bfoljtfa. H

a

fufficiens & requifita ad valorem Sacramenti ,

t& proferendam & conferendam , femper po-

lii

Ttir

/cxpclnni,t Sacramentum «ertiffimo periculo nul«

ncmda eíl materia cqrta : eügs aliequin 54-

[]

me

D

o

— d

—

Htl

[ 4 Z)e"ol. Sacram, Pars ill, Cap, L. Seck. 1. D(Goimj?üojze

63

N

L*Wï W

A d

li

r

tramentum ,expohefet'ur périculo nullitatis »

explic*aiida nobis efi Q« omnimodis rerinenz

mortali Sacramenti irreverentià : talis autem

n

- da, pre aliis vafifiis ?errri fplitiäb

v ud

gnatéria certa , utiqué non eft peccatuim dubi-

um: ficut neque etiam , quod quis non ob

' x

$ L

ul

1

tlj til

temperavit bonis infpirationibus , quód non

*

fecetit bonum opus, quod facilé facere potuiffes

Eff animi dolor, & dtte/?;'liiö þättdf;s-

tl

)9

fet, & fimiles impérícctiones, utjam fuprà &

| Olere — primo lotó ponit Goncilium

lg ibsï'g

jam innui: in quibus exponendis nen tenetur

tanquam quid notius; cüni tamen natu-

il

i

:

ponitentem impedire Confeffarius ; etfi ple«

t& ordine dereffario prior fit dolores tanquam

ugrl&v L(g»,

càufa fuo effechuü,

Idéó námque dolemus &

L

tumque impedire poffit ; ut ex cominuni do:

cet Lugo fupra citatus, — Hactenus de materiá

triftamur de peccato cormiflo, quià illud dete-

flamur, abominamur , adeffe nolumus , non fa«

i

temota Ponitentie in communi ; & de ma«

terià füffiienti in fpecie fatis — De materià

&um vellemüs &e.

Etenim ; dum peccator.

In,uyt

ad Dominum DEUM tonvertitur, ferió refis

Conld

Receffaria in particulari , qu&nam fcilicet pec«

tatà , & quomodo ín con/effione explicans

pifit, &ad veram peenítentiam ac contritio-

$

nem ptocedit , hi actus fequentes intervenire

da fint , neceffarió plüribus agéndum etit infrà ;

folent

;

RW

càm de confeffione

$

$

quó etiam fpectabit a«

o

L Primus a£us, Iminittit DEUS peécátori

6Q

éfnid?

lia quaflio huic affinis: an hec ipfa, peccatá

dubia fint materia neceffaria Sacramienti: feu

togitationem & agnitionem fuorum peccato-

us

&n peccata dubia üt dubia neceffarió in confeffi-

rum;;ut dicat àpud de; — al2 ime geffi.. plane

à p

one explicanda fint. 'Jam ergo ad partes Sa:

gravíter déliaui, Denm offendiinithnicus Det fa-

$ ais

As fum , inferuum. merui &c; Et mox oritur

eramenti Poenitenti expobendas procedamus;

mifilt:

*

fecsndus atius , cogitatio bona de placando

APU II

1 :ogni:mi

DEO, ut dicat peccator intra fe : Opminà de-

At

beo mit veconciliare ciin. Deo , debeo illai placare ,

De Contritione, .

ul i

ejus prátiam , ainicitiam reparave (e, Et quia

ja ii

SECTIQ L

pr&cipua, opriina, imó unicá tatio placandi De«

] peiti

. Dé Contritione generatitms ]i)mþt&

um ; eft peenitentia & deteflatiopeccati ; hinc

Htl

EGliones hujus Cápitis ob nimiá materiz &ó«

fecunduin iítuiu ^ àá&tum fequitur & veftigia

S

iif

piam neceffarió fübdividi debent in fuasdis

Tertius allus , deteflatio, quá peccator deteltas

tur & exécratür péccatumi dicendo v.g. Ua

&periräf

flin&tas Quxftiones & ha rurfus in fuos $$; mos

?

at U

te folito. Sit ergo

tam rale feelut nvà cotamififerh : vellem , [ifierá

po[fet jumngham offendiff Deum. d.

jrin; i

QU ESTIOLTL

6k

u

L Deteflatio érgo et a&us voluntatis ; Quo

voluntás cutii hortore avertit feà peccato ,. il-

ss v

Quid fii Contritio genemti;zïtjitmptd E

lud execrátur ; & dáminat, ac à fe amoliri ten-

Q&x& u

SUMMARIUM

tát táiquati maluni pr&fens £ràviffimum, ideó-

m'xs'mW

üs,(ww À

$8. Csniritio genetatitn eft &nimi dolor & detij?aiin peés

que quántüm eftinfé, illad abolere , detrus

£i

ete; & noneffe molitur. Hie quidem actus

a

665 leit

::'6- es quibus adhibus ädntip

i d .tfüfurgefc

téfpe&tu peccati actualis comtitiffi prateriti in-

g;evtïwïï?

Jeleat ? V(que ad n, 64.

efficax & conditionatus eft ? .non enim poteft

yfia

8 4. Contritio cffcatialitet includit utramqueáddium ;

&5, Tàm detefltiotem , 66. dtm dolotein.

voluntás-ablolute & efficáciter velle peccatum

TL

j

z

cominiffum , & fa&tuminfectum fieri ; cüm hoc

TO l

67. Phimario taenen ép principalis deteftationem.

$9. Cuta propofito (aitem virtnali,

fitimpoffibilé ; & id efficaciter velle & conari ;

i

3. Enumerantüur feliqui alus ad

effentiats toitiillebli

05 Jpsilantes ? UÍque ad 0. 74.

L

ftültürn; üt loquitur D. Tliomas : fed folümt

l lïfxliäi:-";

a&tu conditionato & inefficaci ; // poffibile effet

]uq at

Lub

34« Guid contritioperfecla , d

: imperfedia fau attrítio &

NW

unde fic dicia.

velle non peccáffe , peccatum . commiffum

T0

non effe éorhmiiffuri ; illüdque fimpliciter de«

jtut

m

Affertio,

ftruere & infe&um reddere , ádéb , ut nifiint«

4l

M Mü

Ontritio eff asimi dolor äwdïete/latiö dé

p"o(leilifäs fei obfifteret ; volüntas omni mo-

j i

y

peecato commi(fo , cum propofito now pecs

do & imedio efficeré vellet peéccatum non effe

j

sandi de cetéro, — Ka intermnis definit Concis

faQum. Lugo difp. 4; de Penitentia num; 16;

cfï, j

lium Tridentinuri feff; 14. c; 4. Et ideb fuperi-

hunc autém fic exprimendum ait i 52 ego &unc

;

j

üscap. 1. dixerat : Contritioefl Penitenutia, quà

báberem potentiam perficiendi , mt peccatum non

d*

offenfam Des um peccatiodio , & pio animi dolos

d

j

fiftt fum attuita difpofitus,ut effem eà u[urus

VL

re deteflamur. Ubi Concilium clariüs expreffit

boc tmomento: - . $ic ille fpéculativé bene.

Sed.

| f,llw( ïlb.«

differentíam contritionis ab aliis péccati dete«

practicé melitis ; magísque energice fic fufpi«

e[0. d

1 i

v

flationibus- vel peenitentiis infüfficientibus, ni«

- fabis;

O utinam tin feciffem Y vellem utignes

Y p

mirüm qüod contritione detefteniur peccatum ;

fi po[fibileeffet;| Deumnon offendiffe. Oznt Des

Ü &f'

&oa qüomodolibet , fed tanquam offenfam

PT ji fdng"nine 1560 , fi tnórte qhantumUuis Atv as

j

DEL , ut i»fra $. 3: in fine iterum notabo. Sed

ei fieri poffit , st nón [is offenfus, Ecce me ! paras

iumcor meum. . Si tormentir én[erormm delevis

N d

gäos deü-nlti-ox * t-angu am 'maximö authenticd

Ls

225

nf

[]

L

£

N

f

; Sed. 1 De'antritiaue gemrä?inä:' :

a7 - Tbeol, Sacram. Pars 11l Cap. 1l

1

ftátionem peccáti , propo

üenda &t inculcanaï

hi

poffit. Eece me ! nullum ef!,

qued "n üerüi,nulæ*

vb

capita & motiya, quibus

eorüm malitia ac tute

iumy quod amere t&i nonp

meligv peceato » guod

elcat : qu

alià pàrtim jam pro-

o

zaytopere odijti

&oe. G.

Vide Afceticos fcrie

pitudo magis elue

bus. Idem tamé actus deteftatio-

pofita funt a. ». 7:

ö' Iï&æls a'

*

3. fieüqxxtritiogg

ul

bentes de affecti

j«

nis efficax eft & abfolutus xefpect

u ejusdem

& Attritione in particulari.

6j

^IV. Poft hos ,. tertium &

quartui i&husi

al flt',

peceati h

abitualis , ut adhuc habitualiter prz»

us

fentis in otfenfa

DEI, & voluntate nondum re»

deteftationis & doloris ; in vere fic peenitente ,

deteítante , ac dolente peceata , ttesalii actus fe-

j M

tra&tata. Efficaciter enim abfolute eo adtu fe vo-

luntas à peccat

oavertit, & quantüm fieri po*

quifolent, Qrintss ,

peütio venig ,. dicendo

)n:,exq

emei DEUS ( . Sextur, proe

qemm

teft , reipsá illu

d deftruit & abolet , offenfam &

V.g. JMiferer

Nati

Dei reparat & delet, atque efficit , ut

potitum emen

dationis , feu non péccandi decas

p

1

injüriana

lium diferté appoluit

qto

modo coram DEO Optim

o & milericordiffimo -

tero, quem actum Conéi

in definitione coüitritionis,

Septimtis ; . Vos

d

zquivalenter idem fit, acfi nunquam peccatum

luntas fatisfaciendi pro pecéatis ;

fcüi vindicans

cit

efletcommiffum. —Huncadum, quzfo Tyro ,.

4 itros

di injutiam & offenfam DEO

þe'r' peccat

"

bene comprehendere, & menii imprimere fas

jam

principálitet

o

tagc.

