Aut poterit proponere efficaciter qui-

tll

ficienti & efficaci dolore ac difpofitione Poeni-

dem , atnon abfoluté , fed cum modificatione *

Vi »

tentis, quàm refpe&tu venialium , qua effectum

quantüm in me efl, propono , nunquam pecca-

Cl

Sacramenti nonimpediunt: dummiodo veré &

re venialiter , etfi fciam oppofitum eventurum;

gais d

certó füpernaturaliter doleas de venialibus ad-

quod enim fupra q. preced. $. 2. N. 411. de pro-

fattin

pofito vitandi mortalia adverfum efi; multo

miffis , jam de valore & effectu Sacramenti. fe-

Xünqu: -

curus es , etfiexprefsé nihil proponas. Quod fe-

magis locum: habere debet in propofito vitan-

i5 Iegz;-;v

condüm indulgentiam dico , non fecundüm

di venialia. Ais : ego doleo quidem de omnibus

"

confilium , minüs impetium.

meis venialibus , omnia fic divifim, vel quan-

]

Vr

336 L. Propofitum smiverfale , ficut & Dolor

tüm in me eft, evitare propono: at non omnia

i

confiteor ; fedneque copfiteri poflum Ííine gra-

amiver[alis epeQtu omnium mortalium requi-

|

iv d

ritur ad remiffhonem peccatorum mortalium ,

vi moleftia Confeffarii , in fpecie vel numero.

E

f

€&àm unum fine altero remitti non poffit, ut

Etfpeciatim : mentitus fum íxpe, vigefies :

fuo loco vifüm: ad remiffionem autem . venia-

dico folüm in Confeffione : ssentitws. fum ali-

n aj

f

lium , nec Dolor nec Propofitum ita univerfale

quoties: quot mihi jam remittuntür venialia ,

urdimre?;

— requiritur, fed fufficit dolere ac proponere vi-

mendacia v. g. ? Card. Lugo eit. s. 142. cen-

tare ea fola,quz confiteris,eáq; ipfa,falte aliqua ,

fet remitti folüm aliqua,quot ex tali Confeffio-

pandum,l

] rugtió

- vyel aliquod,etfi de aliis nec doleas,nec vitarepro-

ne poffunt intelligià Confeffario , faltem. duo.

Contrà rurfus Dicaftilluss. 32.2. cenfet , omnia

modount

(( ponas: ut fupra e.2. f. 1. q. 2. ad finem ex pro-

uj

feffo didtum eft. — Ut fi fuifti fzep& mentitus fi-

remitti , quemadmodüm etiam omnia mortalia

sf

ne caufa, fufficiet fi in. Confeffione proponas

directeremittuntur, quando moribundus, reus

non ampliüs mentiri fine caufa , etfi adhuc co-

4C. mortalium,generaliter afferit deomnibus fe

j

ii

gitesmentiri , quando caufa aliqua füppetet in

dolere:cüm fine dubio Confeffarius habeat ge-

fuum velproximi commodum ; mendacium

neralem intentionem abfolvendi ab omnibus

€nim fine caufa dictum turpius eft mendacio

venialibus mendaciis, eum , quidicit: fum fre-

j Qu

!

s

p at

4

offiiofo. Atíifuiffesnimis fzpe & frequen-

quenter mentitus.

ter mentitus, potes tibi proponer« firmiter, te

JV. Ad remiffi

onem peccatorum venialium3 38..

z

if

illam frequentiam emendaturum pro viribus ,

requiritur quidem Propofitum abfolutum ef-

r puo

DN

xl

.. & füfficie: Propofitum ficut & Doior , ipsáque

ficax vitandi peccata veníalia faltem haec con-

Confeffio de illa trequentia, quippe qua fpe-

feffa , aliqua , ut non fufficiat fola velleitas non

í.t. T

cilem deformitatem habet à fingulis menda-

peccandi venialiter deegtero, quippe qua af-

ciis, vel aliis venialibus fecundüm fe feorfim

fectum peccandi gon excludit: non tamen re-

dpectatis.

AAt, quot mihi tunc remittentut

quiritur Propofitum (impliciter efficax extenfi-

i

77 ii

mendacia? Lugo di/p. 14. fef. 9. cenfet, nonre-

vé , fic uteo Poenitens moveatur ad evitandas

mitti omnia,fed tantüm pofteriorailla , ob qua

lr

2-

occafiones 'peccardi venialiter , & remedia

. &xpitdenominari frequens lapfus: & rationa-

contra relapíus adhibendi , ficut requiritur ad

fuit

Cum

- biliter.. Dicaftillus autem.4. 6. dub. 16. ».302.

remiffionem peccatorum mortalium.

T

! ze&tiüs cenfet , remitti omnia , f1 confiteris: fa-

enim peccatum mortale longé gravius animz

nCLf

pins,vel frequeuter [um mentitus. . Utrumque

malum fit , quàm veniale , ideó homo longé ma-

f

. verum , fi nimirüm vel de omnibus , vel non de

jorem conatum adhibere debet, & tenetur ad

yri

. emnibus doleas G retractes.

vitanda mortalia, quàm venialia , confequenter

j &

verüs Ponitens firmius & efficácius Propofi-

)j

III. Propofitum vitandi omnia peccata. more

j

14

talia collective fumpta requiritur.ad remiffio-

tum concipere debet ad mortalium,quàm venia-

[f

nem peccatorum mortalium, ita , ut animus fit,

lium emendationem, . Ex quo fequitur , long&

d

non tantüm fïngü!a,& hoc & hoc &c.fed etiam

faciliüs abfolvi poffe relabentes fzpiüs in ea-

W

[

M

omnia colle&divé cum DEI gratia devitare.

dem venialia, quam inmortalia, eó quódfre-

)

!0

At veróad remiffionem etiam omnium pecca-

quens ille relapfus non t indicium defectás

j

*orum tuorum venialium minimé requiritur

Dolotis ac Propofiti ad eorum remiflonem ne«

j

propofitum impofterüm vitandi omnia pecca-

ceffarii , quia provenire potcit ex trequentia

z

jf

iliüs

tà venialia collectivé , ita ut animus fit nun-

occaüoflum, à quibus evizandis longé £ac

qui&

N

i

:

1

j

m

336 w ?beol,ï Sacratit. :B:rsq IIT. CüP-;/m-' 'D"'b"ffäme &'C':ï*,"ü'äfdll?-ï |

D

*

'

[ii

"SUMMARIUM. -

quis excufari potcft, - quàmr à reniotione occa-

gi

fionum relabendiin m

ortalia,ut bene notat Lay-

349. Canfeþï& Sacramentalis gmärdti&nsq»i; PO

Adde occafiones labendi

" N

ianeit. z. I9. fine.

341 Quid inchonta , inteligigmus ——

[

p'an&l

venialiter éffe frequentiores;feré femper & ubi-

347. Quidcompleta , legitima? -

au

343« Qualis effe debeat ?

Ts

que, ideóque moraliter vix evitabiles. Sed Iizc

347- .Eff duplex , formalis , $ $riualis.

D

rurfus fecundüm indulge

1

dicta funto: Nam

ntiam , nonï coqfiliuqx É

?

349. Qualiter debeat effe fenfibzlis? .

disa

e

351-. Per fe femper requiritur. Coufeffo

foymalis ?

g

^

2

39 $. Heus tu mi bone Religiofe! mi optime

5 y2- lntegras » Vera , fecreta y Pocalzs.

ima

Sacularis * Diligenter cavesfemperà mortali-

qdon

bus : diligentiffimus quóque es in enumerandis

"XOnteffio Sacramentalis g&netät'im fc';lckfcribliþaq.o j

die

Ws poteíl. Ef acc[atio peccatorum. fatla

undi

omuibus tuis; venialibus ad. fcrupulum ufque.

modo

Interim tamen femper redis oaszes i2 eodem ,

Saserdoti vero, vel probabiliter exiflimato ia

erdine ad abfolutionem. lta Suarez bic di

J

9. 3.

uttc

cum ijsdem defectibus, & fpecie & numero vix

tillo;

unquam diminuto : verbo , femper heres in eo-

fé&. 3. Coninck , Dicatlillus, Filliutius

5 äl.ü.

cum Gobat. — 4lphab. Cewfeff. cafit 1. num, 9.

d&«

demluto, vix uilo apparente fructu ex tot &

Dico autem geseratém : nam íub una velutge-

A

fexcentis Confeffionibus : imó & facris Com-

nerica ratione , neceffarió duplex affignanda eft

wlos

munionibus, & forté etiam ( res ftupenda!»

Confeffio Sacramentalis , una inchoata tantàim

äfþïtanda

quotidianis. ^ Quid caufz putas? Dicam tibiin

& illegitima , alteracompleta &legitima, Ra-.

aurem.

Utcunque doleas de prateritis: at ge-

[

tio hujus: neceffariz divifionis fumitur ex re-

neralia & confufa nimis, ideóque torpida &

languida funt tua Propofita : Propofita,quo ma-

ceptiffimo omnium hác atate Iheologorum

axiomate de Sigillo Sacramenti, — Nempe:

'Temv $

»isunivérfalia, eO minüs funt efficacia. Omnia

(

generaliter vitare proponis, quodipfe non cre-

Sigilum Sacramentale oritur ex omni & [ila

D

dis.

Confe[fioue Sacramentali. Atquirurfüs cerüf- -

E

O quàm timendum, ne fzpiffimé fint

(

tantüm fimplices, languidz , & claudicantes

fimum eft , obligationem Sieilli Sacramentalis

oriri non ex fola Confeffione Sacramentali legi-

iprre

velleitates , sícque ipfum Sacramentum & ab-

CM

folutio de valore periclitetur, & mirabimur de

tima completa , fufficiente ad abfolutionem Sa« .

cramentalem , quz nimirüm elt pars materialis

.;;' in)' /ll

non apparente fructu?

uare confilium meum

AR Omk

proxima& legitimaSacramenti Pcenitentie, fed v

&forer

placeat tibi. Mitte nimiam curam colligendi

etiam ex Confeffione inchoata tantüm,& quan-

orinia tua ,venial'i'a in fpecie & numero;ad Con-

^. Titmi

tumvis illegitima , miniméque fufficiente ad -

feífionem , & ea tantüm venialia, quz magis

Sacramentum Poenitentie & abfolutionem va-

B

gravant , quibüsque potiffimüm liberari cupis ,

; p

lidé conferendam , ut fuo loco videbimus : er-

novo ferióque Dolore ac emendationis Propo-.

'go fub unaaliqua generica ratione Confeffionis

21 x

fito concepto humiliter confitere : atque ex ittis

j Ginen

Sacramentalis fuprà allata , neceffarió admite

Apfis unum unicum tantüm magis gravans ; ma-

.

N

isqueimportunum felige , quod fpeciali & ro-

tenda velut duplex fpecies Confeffionis Sacra«

E

x

E

mentalis , una completa & legitima fufficiens

ufto Propofito obfirmato , toto conatu dein-

| dil:

-

ceps ernendare, G radicitüs extirpare conten-

adabfolutionem, altera inchoata , illegitimas -

Anfufficiens quidem ad abfolutionem, attamemt.

] Di«

das;, prafixo ad hoc motivo fpeciali fan&tz ali-

adhuc inducens obli

€ujusintentionis, v.g. in honorem mylterii ;

gationem ligilli S:iþram;n-; |

,talis..

1

Z

I E

de quo eo tempore meditaris , delecto & invo-

ä *agplico.

cato ad hoc fpeciali Patrono tuo ; inftituto ad

7777

j 4ti

33 gmf:fo Sactame.

tima.

z:s(imän;:ta ; i

ä/efgii-xi .

1«

id examine particulari, indictá ad fingulos

'm'.xuf |

'rdaþfus modicá aliquá Poenitenti: Et fic non

&t etiam ascu[atio peccatarum fatlaSa

0

tantüm de valore tüarum Con feffionum femper

E

doti vero velprobabiliter exiftimato inors —

u

[

fecurus eris , fed etiam intra paucos menfes de

"dine ad abfolutionem(nam omnium confenfuad HO

fj

fructu mirabitur & dilatabitur Cor tuum : &

omnem Confeffionem Sacramentalem necef-

fs

gratias ages DEO , & forté etiarn huic fcripto.

farib requiritür , ut aperiatur faltem unum ves

äicata:pu

Et hactenüs de Contritione , utique fatis

rum vel exiflimatum peccatum Sacerdoti vero

M

. nmlta,fed mihi certé nondum mul-

vel exiftimato cum intentione faltem implici-

N

llaluau

| tüm fatis.

ta vel confufaobtinendi abfolutionem validam

En ff

invalidámve ) attamen ipfi deeft aliquid effen-

p

?

lu

€APUT Ill

tialiter requifitum ad obtinendam re ipsá abfo-

lutionern validam ac fru&tuofam , & condona-

At (

De. Cprifefïïönc ' Sacramentali

-

»

tionem peccatorum. ^ Utpote, velDolor &

b

Propofitum: velintegritas formalis, vel legie

u

ejüsque requifitis,

timus Sacerdos, &c. ut fi confitearis peccata

M

Ilzn

QU/ESTIO Præambula.--

tua Sacerdoti animo , ut ab. ipfo juveris vel cu-

hu tap

H

teris co modo , quo ipfe judicaverit , jam conre

UM

!

Gonfe[fro '-Sacrämentali;.quz'd , quOtiue

feffio erit aliquo modo Sacramentalis & ordi*

»lumm

m

plex , quásqne Conditiones re-

&

nata ad abfolutionem falrem implicité

& '.COIIIO

Dd À

q

4

quirepsdy , C

"^. Gitie

mn

a

ll

ïbeo! Sacrann. Pars. III C.'ap Il DeEo; jey' 0ne Sacrammtak.

337

i p

dmonate : 5i (onfeffarins Jædwawrzt

eflb — adalteram, — Haci interim quoad primum tituli

li

-ob difpofitiones tuas nec abfolvaris , nec ab-

quefitum: Confeffio. quid fit ? Jam ad fecun-

folvi poffis. . Idémqueeft , (i- ferio ( fecüs , fi

. dum , quorsplex t

x

. plané ficté ) confitearisunum, vel aliqua pec-

$.Tl -

cata Sacerdoti , nequiter tacendo alia mortalia,

aut nolens emendare , &c.

Efha duplex , formalz: é -wrtaalz:.

Si quxdem te ac-

L.

cufes animo , utimpetres ab 1pfo pronuntnmo-

O»feffio formaliseft aGtualis exprcffa ex-34*?

s

C

pofitiopeccatorum , verbis vel hgms

- nem feriam forme abfolutionis , atque Íche-

dam confeffionis : atque pcccata ità' confeffa ,

zquivalentibus facta : que per fe femper necef-

"

ariaeft, ut mox dicetur.

NG [14

caduntfub obhgauone figilli Sacramentalis fe-

Fllm u

cundum omnes.

- Contrà veró confeffio nüllo

lL. Confefftovirtualis eft doIorofa & prom-g48

Fj

mOflo chramencahs etit, fi fcienter confitearis

pta voluntas confitendi fua peccata flgno ali--

GT.

4

aut non Sacerdoti , aut Sacerdoti quidem , fed

quo fenfibili manifeftata, fed omninó impedi,

F'h L*u

nullo modo iptendens abfolutionem , fed præ-

ta :

cüm quis fcilicet actu & veré. dolens de

Z

€ise confilii val folatii caus : aut denique oruni-

peccms, omnino libens vellet ea confiteri :

D Qu

eümque dolorem ac voluntatem figno aliquo

no ficte, de quwus latius fuo loco , cum de fi-.

X d

eillo Sacramennh.

Nunc deinceps nobis ex«

fenfibili manifeftat , fed fimpliciter non poteft,

lll(l'n*"

phcanda eít fola

impotentiá phyuca : cüm vix . impotentia fo-

li

2bl

lüm .moralis contingeré vel excogxtarl poffit,

Canf »[jo Sacramentalis cample:a ;

sl

quinaliquod, faltem leve peccatom quxs prix-

l:gmma.

care poffit.

ch

nu.

.S't acsu/äm [m dolorofa & legm»m d: ps;—-

. Ill. Dico autem : (fgue fenfibili mamfefz'a-a

49

342E

catis propríis fa&kaSacerdati v.ro in ogd:my

14.

[ Imx

Quia Confeffio etiam virtualis debet -

ad abfolutioutm virtute clavium obrinendam :

pars materialis , ac materia proxm]a Sacramenti

Qu -

J t

éffque drplex fermalis $. virtualis i per jäfem-

Poenitentie : & ideo nece/farió aliquo modo

pev vrequiritur canfayïm foresalis , caquo mtegm

CUR

fenfibilis: cüm Sacramentum quoad materiam

wera , feereta , wocalis :

quämgmaw IDBT A€CT.

& formam effentialiter fit fïgnum fenfibile. Un-

VM

dam' jujjïcmtetmn coufe[fio uirtnalis. -

Itain

de folus dolorinternus,& interna voluntas coni«

[ p

rc omnes.

Ratio generacim eft:quia per con-

Ponicad

fitendi, absque ullo figno fenfibili manifeftan-

ffciïïonem Sacramenmlcm Iugmmqm & com-

te nullo modo fufficeret ad Sacramentum: cüm

ntünd

. pletam intelligitur illa confetfio , qua eft pars

faffcinsi

]ude*( non poffit ferre fententiam , nifi causá co-

matenahs proxima Sacramenti Poenitentiz,

nità, nec cognofcere caufam , mfl fenübdxter

Jutiorem

" quá pofità patcPc validé ac fructuosá, c.dcoque

fibi m"amfe&at«m.

&bimui : &

» etiam ex juílitia debet conferri abfolutio Sa-

Csf

*

IV. "At quenam poffunt effc illa f fgna [m/' bi. ;j9

cramentalis , ac perfici completum Peeniten- -

lia (uffücientia ad 'confeffionem virtualem ?

fb st

N

tiz Sacramentum : fed talis elt omnis & fola hic-

Primum & certxüïmum, fi cum fignis doloris

(ions V

definita, & ita qualificata, ut partim patet ex

petut Confeffarium, eóque advemente, am-

fim fU

dictis: partlm patebit ex laté.dicendis toto ca-

pliüs confiterinequit. Alterutu etiam fuffciens

ni, lg

pitez eigo , G. breviter tamen ficexplico, &

eft,fi pcenitens edidit veraügna doloris , aut co«

jonettyd

apphco.

ram ipfo Confeffario,aut coram aliis , ita poftea.

hgdh&*f'"'

&L

coram Confeffario atteftationibus. ""'ertium in

nova jam fatis cormuni Sententia eft , folaan-

l,

E/ï Arwþmo fWi dolorofa && legztzma .

dul

1

remiffivé.

te aCta Chriftiana bona vita Confeffario ex le, vel

:Sed dehoc mfra c. f

aliunde cognita.

cum de

Olaroþ effentialiter debet effe confef-

abfolutione facramentali.

,w* ,3431 D

(io Sacramentalis legitima; nimirüm

$. HI'

mf"'*'"

- faftacum dolore vero fupernaturali faltem at-

niom f.

Por .f f:mper reqmnmr Cmf effo for -

tritionis.&c. modo capite precedeat late ex-

vt P

phcata præfemm Seat. E 2. 8C4.

spalzs e?6.

liv

;44 ll Et legitimá nimiràm cum conditionibus

'Eu cxplxclta explicatio: peccatorum com-j fI

nyt.

&quahtanbus ex inftitutione Chrifti requifi-

mifforum.

Onenes, Ratio clara eft ; quia

Tb iïï* |

tls, jam in Affertione mdlcams & demceps eX«

confeffio facramentalis debet effe accufanom

plicandis.

ordine ad obtinendam abfolationem facramene

unon:mï

dH r d

;45» HL FaGa Sacerdoti vévo , mmn*um pote.

talem pet: 'modum ]udxcn,feu fententiz judicias

iamW

flate/ Ordinis .4c jurisdictionis , caterisque

lis: atqm in 1udzc1o non poteü ferri fententias

nifi cognità causd, adeoque à parte accuíante

am,"

qualitatibus pradito , juxta omnia dicenda

Jo

m6

explicité propoüta.

Accufans autem in: proe

s

j

346 V. Jp erdive ad dbjä!umnem &c. dequa

pof]to elt ipfe peenitens : ergo per fe femper

i

. infrà cap. 4. absqueenim hac 1mphc1taialtem

requiritur ad Sacramentum Pocnitentiz con-

j WSP

Der

W

t [j

-abfolutiouis obtinende intentione , confeffio

feffio formalis & ex xplicita peccatorum.

y

-nullo modo erit Sacramentalis, nec pars Sacta-

accidens tàmen ahqmrado fufficit confeffio vir-

TU

]

Gnenti ; chmuna pats debeat rcfem ac ordinari

tualis fuprà explicata , cüm fcxhcet impoflibilis

ng]][lllg

Uu

eit

^ Pazs IlI, BE SACRAM.

DPW

a

(

. Pars lil, Cap. li.

?ä. L. De i'ntegrz'mte;Coigfäjäan;,.- 0R

333* -ïbe;lf Sac;

^

eft confeffio formalis explicita , Ídque potiffi-

muntur ommia peccata. fecundum -fpeïciem;&

D

numerum , quz G quatenus quis , confcientià

ái

müm in articulo mortis , de quo commodius

dictante, hic & nunc exprimere poteft & de-

if ]

& pluribus agendum zwfra cap. ;.cþm de abío-.

Mn

Jutione iäcramentali.

bet.; feu que conícientiae hic & nunc confi-

tenda practicé proponuntur: five deinde reipsá

i

$. IV.

n

omniaomninó enumerentur : ( & erit integri-

i.

tas ssaterialis fimul GU formalis , ac confeffio

Eäqueþiwmegm, vera, (écreta , vocalis.

h

352

D has quatuor conditiones & qualitates ,

smaterialiter ac formaliter integra )five aliqua

kNi

Ed

mox per diftin&tas Sectiones & Quaftio-

omittantur,, aut ignoranter, autob inculpabi-

gits.

nesexplicandas, aut claré reducuntür, aut ne-

lemoblivionem ; vel fcienter & dedità operá ,

antia.

Áiat:

ceffariz non funt , etfiutiliffima, reliqua con-

fed ex caufa juíta ; vel à parterei , vel bonà fide

probabiliter & inculpabiliter habita pro juffa.

&fion

ditiones feptendecim , vetuflis & vulgatis hifcé

verfibus comprehenfz.

(de quo mox iterüm ) & fic erit integritas for-

gute

ssali: tantüm , & confeffio adhuc tormalitee

l ve

Sit fimplex, bumilis c?ufe/]la »pitrds fid?li:l

integra:quia adeft voluntas omnia confitendi,.

lii

"dtqie frequensunda, G difereta, libens,

fi nihil obeft, & defa&to quis confitetur omnis,.

l,a

verecunda.

in quibus nihil obítat , quzque hic & nune

l d)

lntegm,fecretu,lachry&mbilü, aecelerata,

confitenda conícientia practice diCtat : ofnit-

fuduo

titur autem aliquid , in quo aliquid obflaty

Farti:,;?' aeeufauts ; Q fit Par: re parata.

lil

quódque confcientia híc & nunc confitendum

fl t

SECTIOTL

t

nondiclat, aut potiüs non effe confitend

D

4

i

Ym d

je Confe[Fouis facra-

dx&at. His notatis dicimus :

E

»

&

&L

fs

De !megrita

Wenialis,

,

E

*

t

f tf

.j.

4"

.4

z[Gntialisef

mcg(itas fbrma[ï:i b

I 9 3 T nimirum quis exprimat omnia mor-äf'i

44 tti

QUESTIO L

talia, quatenus hic & nunc confciens

egritas vequiritur ad Confe[fa-

'.2:4413: Int

tià dictante poteft & debet . adeó, ut & con-

»

/Il!gr/]

nenþc—mmmmlsm 4

feffio & abfolutio invalida íit & nulla , ip-

!

SUMMARIUM

fümque Sacrámentum: proprié-inon fuícipiat y

i^

qui fciens omittit manifeftare vel imicum'pcc.-

Ij

" Integritas confefftonis alia materialitalia färmlili;

r

i

Formalis eff effentialiter neceffarza ,

catum , quod confcientia dictat hic & mune

ia d

339*

Et ad abfolutionem fufficiens.

fub mortali effe. confitendum.

Ornues, — Ra-

L

b a

3j4-

Md cam requiritur aut oblzBzo Zncu.

z

IpAtA Aut Ju/fa'

tio clara e(t : quia ad fubilantiam Sacramenti

cauja , [altem putata.

E

- lll |

H

Tntegritas materialis feu exbreffto omniup mon eft

Penitentiz requiritur confeffio dolorofa , se

[

EEST

deóque faltem attritio vera. fupernaturalis ?

pb

quidem ej&;ztm!ite?* izcvc:[kri.?, tapien de pra-

£epto »

fed hzc confiftere non poteft cum a&ua]i,pc;-.-

aT

35f

Refpettu ejusdem confefftonis , ) confeflariz.

cato facrilegii mortalis, quod confitens com-

Cozfetenda funt omnia

MY

360.,

gnero ,

»

maerz'f n fpecie 65 u-

mittit, unum, vel plura peccata absque julla.

— fimen hu

3:)"3.

Poft dilzgems examen merporia otcurrentia «

caufa; five per malitiam , five pernegligentiam —

KN[II.O, [

J quo examzne non requirztur dliligeutza fupmas

craffam , ac mottaliter culpabilem. reticendot

456.;.

Jfed f'afficit medsocrzs.

ergo &c.

J pl

Quanda bec cesféatur «de[fe , $el adfuiffe ?

II. Hac integri

tas formalis , þfcu LOng';mogff Ü

"a

Qua adbibitafufficit, eflà quis pntet fors plurA ec-

ILTM

! éurfura per longits examcn.

N

fic formaliterintegra, qu3 aliquod vel aliqua.

| 13 m'fldaf li

30'7.-

Ex defetiu autemSelnegligentia examinis mortaz

peccata, feu per oblivionem inculpabilem, feu. « -

Ti

Hiter culpabilis ePadit «enfcffo imPaulida 6f

propter. juftam caufam impotentie phyfice.

m(]rum n

&ulla.

vel moralis (. cafibus particularibus neceffarió

*

forsim infrà g. 6. laté explicandis) omittun- .

xH

"ASSERTIO.

E

tur , fufficit ad legitimam abfolutionem, ipfis«

!tf

[iQ

'Onfeffiani facramentali e[fentialis eff Intez

que Sacramenti Poenitentiz validam , fructuo- . .

Ü

"

Wl

ritas fermalis tantim:non de effentia , [ed

fam ac licitam fufceptionem : — quà nimirum

de precepto átvino neceffaria efl integritasmwate.

quis directé abfolvitur à peccatis confeffis,

p

m Pm

Á dy,

vialis ; explicatie fiilicet omnium peccatorum

indirecté ab omiffis, cum onere tamen & obli-

Mm eunde

anortelitam in (pecie Q numerospoft diligensexa-

gatione , eadem omifla , cum facultas aderit,

n

ldcns

gsen memorie occurrentium. . EÍttota certiffima

fubijciendi clavibus,

Omner, Ratio clata.

lig

3 li a

apudomnes Catholicos, Explico breviter , &

uia infinitz bonitati ac fapientie divinz re»

Ts fo

pranoto:

4

pugnat ad effentiam Sacramenti: tam neceffa-

?

A

f'*)þl

$. Integritas confeffionis duplex eft , mate-

rii ad falutem requirere aliquid , quod fapiffie- *

h

rialis , quà omnia fimpliciter peccata fecun-

Itils

me moraliter , & fzpé etiam phyfice eft impof-

n

» Qs

dàm fpeciem & numerum exprimuntur ,

qua

fibile , uti etintegritas materialis , feu exprel-

Y

fecundüm prace

ptum divinum , per fe loquen-

u

do, exprimend.

fio omnium omninó peccatorum : ergb ad. Sa-

&i

DES

ctuosé

aflutant: Et fbrmq(i: » quà expri»

cramcntgm ho« tam yalidö , quàm ftu

fuíci»

M

lit

j

H

Y

[F

l

| d beol, S;a?fäm, Pars l1. Cap, III. Sedl 1. þe In;?gritd;:&oüüf]'ïmü. 3 339

int

| M[mnm

füif&ipienduxh debet füfficere integtitas pradi-

ne altero , fed omnia mortalia peccata fimul

ul

Q

i

éla formalis..

per confeffionem uni eidémque Sacerdoti ab-

356 — IIl. Ad hanc integritatem formalem cdli

W Wi

foluturo manifeítentur,, perfe loquendo , fi ni-

l)

At

feffionis, ut pranotatum , requíritur aut oPlivío

- hil obftet, ut dictum.

!crinhrcäi.

jnculpata mortalirer , de qua fxpiüs deinceps

IlI. Ex hoc ipfo confequens eft , ut fi quis3f9

]

fermo , aut js/fa. catfa vel a parte rei , vel boná

ob moralem impoffibilitatem unum vel plura

c;mäah:

,ï

l

: ffide probabiliter && inculpabiliter babita pro ju-

mortalia particulatim non explicárit : ea po-

l

Wl

fa. Nam (tefte Suarez crz, dsfp. 23. fe&. 3.) inte-

flea. ceffante impedimento explicare. debeat:

ritas formalis confiftit cum quacunque igno-

eó quód abfolutio de ijs dire&& & fecundüm

W

fantia probabili juris, ratione cujus homo exi-

fpeciem data non fit , ficut natura & inftitutio

ftimat fe poffe omittere tale peccatum in con-

hujus Sacramenti poftulat: ut ex communi be-

AUL

feifione. ^ Quando ergo falsó judicans fup-

ne notat Layman 4, . zra&t. 6,c.8. pum. 1. fi-

D

petere tibi caufam fufficientem ad tacendum

58e.

u

j forïi

hoc vel illud peccatum mortale , illud taceas,

m.i? Vi

$. Ill

fiquidem ignorantia fit invincibilis ac probabi-

lis, aut etiam vincibilis Jevis non mortaliter ma-

Qmaium peccatorum mortalium in /þeeiä,

ut

( nuumero.

la, confeffio tua nihilorninüs erit valida &

d

fru&uofa, cum obligatione tamen pradicta,

Uoad dictam integfitatem* confeffionis , 360

lii

illud peccatum poítea confitendi: fi veró igno-

"quenam omnia fintneceffarió. deferen.

nc qu

rantia tua fit vincibilis mortaliter mala , prarfer-

da ad facrum Tribunal proponit. S. Synodus.

[ od

Tridentinafeff. 14. c. y. his omninó verbis :

tim craffa, vel affe&ata , Sacramentum erit nul-

.

lum ob novum peccatum mortale

.

non enim

L (onflat Sacerdotes equitatesa m penis in-

facisullo modo integram confeffionem ; .qua-

jengendis [ervave non potut[fe , fiin genere du.

h

fé errore co

taxat : Q'non potirs in (pecie ac figillatim ff

rf

dà erit,

gnito , tota illa confeffio repeten-

!

les fa& peceata declaváffent. — Ex bis colligi.

müt t

$1

opertere afidelibus omniapeccata mortalia,q

Tutc E

runm poft diligeutega fui difculfionem , con[cicWa

O

: Z.-'Integrita:- materialis. nom eft de cyfmtid A

tiam babent , in confelfione recenferi: etiam fs

& nl

fed. de pracepto.

eccultiffima illa fat, & tantàüm contra du ul«

tima Decal

yon f

Xpreffio ícilicet omnium 'peccatoruxi'nv

in fpecie & numero perfe directé non

lb poft :

9g pracepta gamm:][z, o Ec pau-

] tnicuj

Jic& m

« fpeétat ad effentiam feu neceffitatern Sacrameri-

ll. Coligitur prateven , etiam eas ciru;m- 361

vt f j

tu, quafi Sacramentum Ponitentiz nunquam .

]ifw::';u in confeffiane explicandas effe , du« fpe-

; Gacdment

confitere poffit , nifi integra omnium pecca-

eien peccati wittant : quod fme illis neque pec-

ii ,f

. torum conteffio fiat , ut modó faprà didtum &

catà ip[a integre à Penitentibus exponantur ,

emti)

, probatum eít , fed per fe fpe&tat ad neceffitatem

n Qndicibus anoteftant , « fieri nequeat , ut

n QEMW

pracepti divini , atque per fe necetlaria et de

de gravitate criminam relde cenfeve poffint , eó

ts

pracepto divino mox aflignando g«f fe4. At-

panam , quam oporiet , proillis, Pomitentibus

tamen hujus-ipfius pracepti voluntaria trans-

n absqulf?

imponere , C'c. Et tandem poft pauca fubdit

(

grelfio, cüm fcilicet poffes ac deberes , non ta-

]. Reliqua autem peecata, que diligezter362

g

yeti d

men exprimis omnia tua mortalia , f:d unum ;

"

cegisanti nonoccurrunt , uniuevimeddem con-

vel plura . calpabiliter omittis

.

cüm eó ipfo

feffione inclafa e(fe intelligumtur : pro quibusfi-

fs

."tollas etiam integritatem formalem , indire&te

aeliter cum Propheta dicimur. Ab occultis meis

lB v

menda me / Damine.

jQ

j

N

"redundat in defectum .efi"entialem'Sacramentiä

Hactenus Concilium

b

| ut nimitüm validé non fuícipiatur ob novum

quantüm adnofltrum pro

pofitum : paucis qui-

jl

Ip2h4

jotete

,v)'

| peccatum

dem lineis , fed non paucis feorfim explicanda

jCtum.

mortale fagrilcgij yu feprà. N. 1.

jribot

s

ditinctis quflionibus feqq. 2. 3. 4. & tria

j

(fl

2318 IL/ Eadémque imegritaä confeffionis per

potiffimür.

I. Quz peccata in fpecie con-

i

fitenda. ?

fe neceffarió intelligitur refpeCtu. unius con-

2. Que circumitantiz - neceffarió

gurota

feffionis & unius Confeffarii , fic, ut confeffio

explicande in confeffione ? 5. Quis nume-

jiin,

omnium peccatorum in fpecie & individuo ,

fUS peccatorum , exprimendus ? -ante ominia

qul DA

per fe loquendo neceffarió facienda fit apud

autem illa maximi momenti claufula ad inte-

w .Ou

unum eundémque Confeffarium : quamquàm

gritatem confeffionis ferva

1

ndam neceffarió pre-

(t u

Mv

requifita ex

rl

pet accidens quandóque dimidiari poffit. con-

plicanda eft : quors poff diligen-

[

il

feffio, in cafibus nimirüm , in quibus füfficit

t ftti difcu[ian;m » C0

p

n]pi:n(iam babent , ícu

atl

p

integritas formalis tantüm.

Omnes cum D.

ut nos locuti fumus;

| j

dhl i

u

Thoma féppl. 4. 9. 4. 2. Ratio elt: quia

$. IV.

xut

1 W";

&àm humilis confeffio peccatorum fit proxima

J

Pofl diligens examem mtmoria occu

va.

materia , que abfolutioni facramentali fubjici.-

?'w

yer

tur, congruum eít , ut ficut non unum pecca-

Téntia.,

I) n

llb ]

N

Á

tum fine altero , fed omnia peccata fimul re-

Ertum eft , confeffioni actuali petfeloquen

H

« j

353

li

/

mittuntur per abfoluttonem , ita non unum fi-

j do premittendum eífe examen dili:

gens-

Uv

LoJ

v

Íerium

j

6

—Ó

*

L

; 340 fihq.dl. ,Sami; ï;ar; lil Cap. l11. Scch. l Delnteprit ate Caigfefzaniyj

44

ii

ferium , accutatum , feu , ut loquitur T?if

generatim c*onfcicntiam' pulfa-qtiüm. Nam

[

dént. eit. dtlégens fui difcuffio , fecundüm om-

(ait Layman cit, ), minore exam;ingmigdiga nt,

Yi

ges. Ratio dara efL : qui enim tenetur ad fi-

qui frequenter , quàm qui raró conftentur.

jl

nem, tenetur adhibere media neceffazia ad il-

Item qui mulus nefotijs aut commercijs cum

]

«

]um finem.

Cüm ergo obligemur pracepto

occafione peccandi junctis , impliciti funt,

l äuofz,

quam qui vitam quietam agunt. Deniqueru.

' divinoaperige omnia, per quz divinam Maje-

iae

[

flatenm mortaliter offendimus,nequeamus autem

des & imperiti adhibere non poffunt tàm ex-

qnilo

hoc praftare communiter loquendo , nifi pro-

actam fui difcuffionem, ficut docti & intelligen-

idius

* bé excutiamus latebras conícientiz nofirz ,' id

tes : quamobrem illi Confeffarii examine

TP

19 m

omninó 'praffare tenebimur per fe loquendo.

juvari debent. Sic Layman plures legendos

d

. Per accidens autem id neceffarium mon eft.

allegans. Concordat Gobat GÉ A4UI. 490. ad-

iorta

Ut quando quotidié annotas , qua quovis die

dens ; examen durans uio .hore quadrante

llUU(ï P

deliquifti : aut poft confeffionem eodem die

cenfebitur mediocre , adeóque jüdicio p

ia

relapfüs graviter, ftatim recutris ad confeffio-

deatis fafficiens. refpectu adolefcentis timorat

k

nem : aut quando moralitercertus es, te à pro-

ab o&tiduo non confeffi : eftó nequeat n

2

I'.

ia

xima. confeffione non. deliquiffe mortaliter.-

nari mediocre, adeóque nec füfficiens refpetta

onar:

Certé in timoratis & fepius confiteri folitis

varüs , gravibüsque ctiminibus, pralertím

Ái a

futficit diligentia modiciffima : ii enim , i pee-

cogitationum , implieiti.

Quamquàm fi h

lg

cáffent mortaliter , ob oculos cert& peccatum

iple vald& cólle£&&o animo impendit illum.

tlf

tum horz quadrai

femper haberent , inquit perapté Thomas Tam*

De iis

ntem , fieri poteft, ut p

dj

burinus J. 2. Decalogi c. 3. $.8.4. 9.

nuntietur ufus mediocri diligentià, &c.

ec

ul

ergo, quifciunt ;. vel faltem prudenter dubi-

fi fit mentis admodüm vags../ Sic ille :

t fe peccáffe mortaliter fiepiüs aut' rariüs :

desm n 498. addens praxin compendiofa

'ax—-gmim

[

endum cít, quanta diligentia requiratur ad

exáàminandi confcientiam à longioriftemp»örcþ;

1

dum

conícientise examen de. pg;catis.' *Dico.

v.g. medii vel quadrantis anni : ut nimirün

t10mi

confideret trina tempora , id eft , unuui di-

fuerifg

4

*

Non tequiritur. äilïgentiä 'fummä- & üri-;

em profeftum , quid inillo fecerit : eademes

rit ratio de- aliis.

2. Unum fimiliter diem.

« ) üfici

&iffima , qualem cautiffimus quisque in re ma-

Teroff

ximimomenti adhibere poffet , hoc enim ni-

feftum ;. "Tempora extraordinaria itinetum

ücoo

X

tiorum, nu

lo

rmis difficilé foret ,. & merito redderet Sacra-

o

1

puarum, conviviozumäjäm

At o

t

mentum hoc tam neceflarium valdé odiofum :

fionum , &c.

*

V on

cavendum autem eft , ne pocnitens obligetur ad

UL Mediocris ifta dil

igelïtiäïädhibita fufiïæ;gg

H st Ttn

diligentiam tam accuratam , ut ob hoc ci Sa-

cit, etiamfi quis exiftimet fore, utpluraoccur- -

Eu

cramentum reddatur grave vel odiofum , de-

rant fibi forté peccata moftalia, íi longioti .

? hia

tárque occafio. hareticis- calumniandi illud

tempore majorem extraordinariam diligentiamt .

carnifidinam animarum , ut innuit Trideng.

adhiberet in. exarhinando :: ut infirma fit.

Ti

loc.cit. Requiritut ergo, & fufficit diligen-

confequentia : forté plura occarrent, (i am

B

tia mediocris , qualem communiter homines

plius inquiflero : ergo teneor-plus inquirett

tudentes in te feria ad memotiam revocanda

"Tambur. ezt. Lugo de Pe. d. 16. fétf. 1$. 8

lr

ff

adhibere folent. — Scotus i» 4. d. 17.4. saicà

f9. Gobat z. 496. alii äpud* ipfos'. Quia 'a-ho

; (

z. 2.fic determinat debere effe, — Inquifitéonem

quin homo nunquàm foret quietus , & a

diligentem fecundzm poffibilitatem fragilitatis

retur ad diligentiam fummam , contra di

4 m g

bumana ». qualem inqui[fittouem: bomo. facevet

fuprà initio. . Unde, neque tenetur qugs,c'ani.»

feffionem fuam fcribere , etiamíi timeat , n6

E ETE]

circa negotium arduum , quod ipfi multim cordi

e(fet. 'Sic Scotus. Et docet communis DD.

fotté aliqua mortalia in confitendo excidant

" li nj

$

cum$Suarez difp. 22. fe&k. 1. Tanner. bic 4. 9.

memorize., ut ex commluni. dicam /e&

! L ülllthm

s.37. Layman cit. c,8.s. y.. Ratio jam data

ubi de confeffione feereta, — Quare ulterits s «

|

e(t..Addit Suarez ibidem: quamvis poenitens

fitüa confcientía tibi teftetur, effeateadhibis ..

M: x

|

fciat feà. Confeffario diligenter examinandum

tam diligentiam talem moralem mediocrem s

D

3 tf

€ffe, adhuc tamen aliquam . etfi minorem ,

judica validam & fru&tuofam tuam fuiffe cone.

0 t

