conditione iipoffibili ferio pofita, nulla funt:

fat ?

pgredjende $. qualiter þ&

i

MT

contráclá veró fub.conditione turpi , rioti obli-

Ag$. VIL. Ordo faer ; ejüsque fotwn : qualiter ?

"t

gant quidemi ,fed tefcitidenda fünt ánte effectuni

257. VIII. .Votum. fimplex

eaftitatis . fen coæi-a'ggþ

L

pärpcmæ.

"t

vel eventum cotiditionis

,

cüm imjplicet ;

àpd. Hoc tametiprobabiliós infitó parté , uee licites.

aliquem obligàti ad aliquid illicitum : fed folüm

eputtitur y uec folgzt fpovfalia.

E-IO'* Mfltc

àgp. Eflá no fampliciter inpal/dum fit 1ale Sotumi..

ædPartcsi

poft completam éorditioneri , etficum fcelére

M

oritur obligatio ad imiplendum protuiffui,fcili-

aé1. LX. Matrimonium aliud conratium coutra byiera

1

cit matrimonium contraherdüm. Ità DD. citt

Jfpon/alzá:

?en ïiand

àéj. Quod tame p

robaäiiiter il ion am::»ä extin

ü) At

Ratio jam dictaeít ; Cumi enim jus pofitivum

uit.

D

quoad fponfalia nihil fpeciale coriftituat ; ut di-

à6 j. Sponfalia Autér priora legitime tontrata , mon d

dl

i

Ug

um eft; manehunt illa , ficut alia pácta vel.

folbuntur per alia [poufalia Jequentta um alia

promiffa fub conditione impoffibili velturpi, in

abz. Licct bec pofleriora [ent publice celebrata.

MT

uo valore, vel nullitate naturali , modo indicato.

a68. Habeautd, copulam annexam , A&

U

ng

m&

229 IV- I,dellbio, an g(mdi;ïo. lmPombthfäiö

p77 Sfe?j'fm&fwm-

;79; Fore

Ii(:]

lmm dl

JC[QQ("

H

-

"angi

$1

f

(-5'?3?; ;ll;*«-Dje* Sponfallus, —

270. *X.xflagäzk'mtz'þ äan]k G:)lfþ'or'sz. "

i

lV. Atvero , quandb eaufa r&ftïigpdi dubia336

zoz. Etiam , fi fpon[a $3 oppre[[Aa [ct » Bel

& controverfa eft;cim fcilicét dubitatur de exi-

[

if«

273: Oftula/ , amplexus , €$ actus impn.

:'lz'c'a:—.a

Jänittat 46

li

alio: nomtamen econtra.

— flentia, vel fufficientia caufz ad refiliendum ,

li

274. XL. Impedzmentum fuperteniens ,

quando gw-' - omninó ad Epifcopum fpe&tare debet dijudica-

— Biter fpowfos liberet à fponfalibus ?

Te & fententiam ferre ob probabile periculum

lifd

279. XII. I Alie mukationes notabiles particulares f atle ,

A

- injuftitiz , dum fpoliatur alter in dubio jure fibi

Pel patefatla , quandofofg

.

$

4nt ï

.acquifito.

Communis cüm Sascbez. l. c. lmo

W

280. V. g. In bonis äw'mæ.-

281. In bonis corporis.

*

in püro dubio poft inquifitionem perfeverante,

ml

282. Imbonisfortuma.:

E

Y

me quidem in foro externo per i&ntcntiani]-udicis

285 Etffjjam aute [pon[alia jem

legtz;tö'ïnf 8 ](701/? pei-

ju

mum patefiant, -

J

X

poteft fieri diffolutio ; fieret enim injuria parti

5 fel /þo.nj"kq laborans, alà

poffidenti jusaliàs certum ex tponfalibus certis,

'

286. n 05 quando fpon(n.

150

. Ut pr&ter alios notat Her

A

defetla occulto temeatur ium manifzflare

incx cit. s. $jdu-

. fine.

N

1

|-

226 Y As varié enumerant Varii , octo :iliquï,

li

À aliidecem, vel duodecim, etiam fepten-

Tam ergó caufe juftz ex parte fpmyförum fuf.231.

ficientes ad. diffolvenda fponíalia' explicandae

*

d

decim,fed omnesreducuntur ad tria capita , que

fünt. r.Swperiorislegitima di[pen[atio-2. Mutum

j

fünt :& certé paucis explicare non poffum,

tontrabentium con|eufus.Y. Ea notabilis mutatio

"--

4Ccidens ex pa'rtc alterius utrius /þanjar"i;m;quas

PRIMA CAUSA..

mutationes memoriz causá ad illa tria capita re-

- -Con[en[us mutuus , cy anmexa,

colligam.Pramito verbulum de difpenfatione.

N

Ponfalia puberum ctiam jurata valide faltem23 2

i

:

ditfolvuntur mutuo libeto confepfü contra-

| *22!.;7&:

Uando fponfalia valida funt jurata feu fir-

hentium. Oszzes , Ratio eft; quia omnis contra-

"

xlS j

mata jüramento neque Ponti£ex poteft

&us naturàá fuá folubilis( qualis eft etiam fponfa-

A

N

diífpenfare fine. causá graviffima bonum com- litius; rhinim& vero matrimonialis propter Sa-

mune concernente. Conzmitent/ima, Sanchez l..3.

cramentum annexum ) ficut ex mutuo confenfu

j

moral. e.2:1.Lugo.l. . Refponfi smoral.dub, 44-2.

paciicentium naftitur, ita & per cundem mu-

SM.

3. Nam jus acquifitum alteri firmatümgqg jura-

tuum confenfum diffolvitur, juxta notiffimam

mento nequit etiam àfümmo Pontifice auferri ,

regulam utriusque Juris : Casonici 1. f.decre-

i

ni

f

n

lob graviffimam , bonóque puþiico neceüä-

$

"tal. Omnis ves,per quajcunque canas nafcitur ,

/

" Y

riam caufam,

per eafdém difoluitur. Btcivilis: 36. ff. dere-

| 2-2'8

- T. Si fponfalia valida,non fuerunt firmata ju-

gnlis juris: nibil tap naturale eff, quam £0 gento

5

ramento, ob caufam vere juftam & gravem utiq;

7e qu;'dq:min aiffolvi , quo colligatume(l. Hzc

?

poterit difpenfarePontifex;- at non poteft Epi-

caufa pro frequenti praxi confeffariorum latiüs

iil

Ícopus ; nam generatim Epifcopus nequit di-

"explicandafimülque ad hanc tres aliz

caufz fc—

fpenfare in cafu;quo jus eft acquifitam alter; ter-

ducendz.

Dixi itaque,

tio; talisenim poteítas eft penes folum fupremü

L. Sponalia paberum, . Nam

vvfpon»fiäïia im:233

Principem. ' Et nominatim quoad praíentem

[om

puberum nen quidemanté, fed poft pubertatem

materiam videtur hzec difpenfatio Epifcopo in-

à pubere facto etiam invita altera parte , potíe

terdicta, c.. ex Jtrterís 2. de fpon;

[41. mafrin-nqn.

diifolvi, jam per occafionem dixi fépra ».1 96.

- lege Saacbez cit. -

í

IL. Etiam juragento firmata, Communilffi-234.

"Ti

c

."2*29 " HE. Hac difpenfatio folim lo

um ha'be-t',

ma. Zdbbas,& Canoniftz commüniter;» c; 2.

D

quandó fponfalia validé contracta adhuc valent ,

4e fpon[al. Ratio e(t : quia juramentum tanquim

D

&altera pars nondüm remittit.fuum jus, quod

"quid accefforiuni fequitur naturam aélós, cui

Jmn luA

habet inalteram ; fübeít tamen aliqua caufa ,

apponitur ;. fponfalibus autem ficut & cateris

ii

qua fuadeat diffolutionem ; neque enim quis-

contra&tibus & pactis femper hec conditio ad-

quam absq; rationabili caufa poteft alteri aufer-

jundla velimbibita eft jutobligent, nifi remifía

qufif"f'f

re jus fnum;quando autem adeft certa caufa fuf-

fuerint: ergó hanc conditioner etiam fequitur

ficiens ad ditlolvenda fponfalia ( quales infrà e-

juramentum contractui firmandi oppofitum.

z

[

numerabuntur ) certé nulla requiritur difpenfa-

Idque non folüum verum eft, quando juramen-

tio, fed neque authoritas vel fententia judicis ;

tum contractui vel prorniffioni adjunctum 'eft

j

fed partes propría authoritate re(lire poffunt per

| principaliter in favorem alterius partis , fcilicét

Dd

le loquendo , feclufo fcilicét fcandalo : quod ta-

ad praitandum alteri patti majorem fecurita-

men fcandalum ceffat ,. fi fponfalia fuerunt oc-

WWW

tem ;tunc enim clarum eft alteram partem , fi-

&ulta, aut eaufa refiliendi notoria: aut contra ,

cut poteft cedere juri fibi acquifito ex promif-

WN'/XW

Íponfalia quidem funt publica , caufa tamen óc-

- fionealterius nuda ; ita etiam poffe cedere juri

culta, ut coram judice probari non poffit; tunc

acquifito expromiffione jurata : cadente enim

7 Ji/.

g;/:'/rï'

enim fruflrà itploraretur -authoritas jüdicis:

promiffione cadit & juramentum ; cüm non en-

, &rgó pars gravata utatur jure fuo & authoritate

tisnulle fint qualitates. — Sed etiam verim eft ,

"

- privata. Communis DD. cum Sanchez /. 1. de

' quandó tale juramentum pium,;aut etiam votum

matrim.difp. 69.9 71. Herincx difp. 1. mum.

l

principaliter fierit in 'honzor.em Pci': Ut ,

fi quis

P

-

potens

;j lebatþcaj. 9. nifm. 377- quos vide , fi placet.

v

Nenasai

- q'beol, Sacrauent; 'þaff IVCap l

$16

[

otens haberet opulentar puellam,eá reliclá, ;;x

Layman cit. Tanner. qäæ[iifs; dul. g. Eft enim

ietate juret vel voveat ducere hanc honeflam

remiífio juris hujus & cujusvis fpecies quedam

[

puellam pauperem nupturientem & non valen-

donationis , quz effentialiter debet effe liberális

tem reperire virum.

Adhuc illam puellam

& libera.

Quamvis autem nullo jüre naturali

n

As

offe obligationem remittere, & fponfalia (ic

vel pofitivo communi habeatur prohibitum, ne

«ontracta mutuo confenfu diffolvi contrà quidem

fponfi mutuo confenfü per fe absque authoritate

[

D.lbemansmultósq;alios apud Sasebez.& Dia-

.vel confeníu Epifcópi diffolvant fponfalia ; no-

XUCT'

na4n mox citandos probabiliffimé, & practicé

tat tamen Layman cit. €, 2. ». 1. ? fizé , GUaliiy

um

sgutó docent alii communiter , Suatez /. 2. de js-

effe confuetudiaem multarum Dicecefum, ut ea

J

ramento 6 3 9.Sanchezl. 3. moral. c. 20. 9. 6.

j

diffolutio non pérmittatur nifi causá priüs ad

Perez,Dicaftil. aliisq; citatis Diana pert. 9. tra-

Epifcopumdelatá, — Tandemper fe loquendo,

(

qur

Bar. 7.vefol, nltínsa, Ratio eft; quia adhue tale

non delinquit fponfus vel fponfa , fialteri absqs

jurámentum primum vel votum femper intelli-

juíta caufa petendi relaxationem promiffionis

Pïæ

At

gitur fa&tá cum conditione imbibita; promitto ,

noR concédat, nifi poft ftipulationem de dando

juro; voveo ducere, fi altera pars velit, vel nifial«

reciproco aliquo pecuniario munere feu com-^

gn

obl

tera pátstemitta, — Notantiffime autem dixi :

penfatione. | Utnotat Gobatzum, 26j. Et cla-

Il Falide faltem diffolumstnr : certé nono-

rutm eft, de compenfandis expenfis vel damnis

J

j

W

mninó licite diffolvi fponfalia,videtur fignificar&

forté fecutis, Át vero, fi alteri fponforum (uppe-

facer Textus fic e. 2. de fpenfal. Ubi Innocentius

tit jufla caufa & legitima ratio recedenti à fpon-

ity

TII. inquit;iderur ,q50d in[lar eernus, qni fee1e-

falibus , &on poteft alter quidquam exigere prà

[inie

satem fidei interpofittone coutrabnut , & po[lca

confenfu inillum receffum; ficut enim pàr non

ia

eandem fibi vemittamt , boe po[fit iv pasieutia te-

eít , ut quis rem fuam emat, itanec jufte poteft

qo

lerari. Et rutsüs : Hi , qui de tneundo uatrimo-

effe pactio pecuniaria de ufu ptoprii jutis , ait

Y

mio pure & fine conditione fideta dedermut , com-

Pi

mouendi (put ,G omnibns modis iuducendi , /ut

'Fiobg: eit. Nunc fpecialiaaliqua add;ï]d-a funt.

f

duj

p e[Htow fideus obférveut. Sic Pontifex. . Audi-

L Receffus hnius.

fta

Íti: tolerari poffe , ne deteriüs contingeret: &

*

e

Uandb unus fponforum , quamvis injufté251

leci

emuibus modis inducendi[uut: ergo ex fe illi-

Q

& cum peccato recedit vel refilit à fponfa- -

L

ditior

citum eít , ita diffolvere Íponfalia. Refponfio

libus , jam alter quoque , fi velit , & ipfe exfe &

yror.

«ommunis ell ; Papam folum fignificare; id paf-

fineofficio Judicis poterit jufté refilire.

Ratio

Npra

fim fieri non debere ad'vi;andam Ípeciem mali ,

eft ; quiajuxta legem. ez propouendo C. de pa-

"ii

quód homines putent , fic fidem datam vel jura-

&is frangentis fidem fides fervanda non e(t.. Et

mentum violari. Melius & textui conformius

4

fic etiam . diffolutio fponfalium erit ex mutuo

Hs

refpondet Layman cit. . 2. ». 1. propé finem:

confenfu. Ex communi Tambur, eratt. 3. e. f«

loty

Pontificemita dixiffe in cafu,qui valdé frequen-

G.1. »'m. 2, Poteft autem receffus ilteunius &

Tlor

ter accidere folet, ut unus fponforum v.g. fz-

Íponfalibus d;uplici modo fieri:- 1. explicit&.y

u

mina cupiat fibi fidem lervari , fed alter omnibus

cüm fcilicet quis expreffis verbis negat velle ad

Ji )

modisreüuat, cupiátque fponfilium remiffio-

matrimonium procedere. 2. Implicité & inter«

fit

nem fieri, eó quod abhorreat à muliere ; tune

prerativé,quando fcilicet ita fe gerit fponfus , ut'

Q

fané commonendus, & . omnibus modis indu«

ipfo fato fponfalia & matrimonium recufare

Jcbfarg

cendus eft , utpracítitam fidem fervet; fin autem

cenfeatur: & certé tunc alter reli&us juíte ab«

k;w: uf

bonus exitus non fperetur , toleranda eft diffolu-.

nuere, & fic fponfalia refolvere poterit. Ethog.

Pt

tio, ne deterius contingat: qua fcilicét diffolutio

implicito modo recedit quis in plerisque caufis.

Fing

ex parte mulieris non fit mera voluntate , nec f1«

fequentibus, ut patebit : fed fpecialiter ob ni«

Al

nc admixtiene involuntarii, adeóq; nec finegra-

miam dilationem, vel ob profe&tionem in regio«.

Müs-;l

vi peccato viri; quod tamen permittitur non ap-

nemaliam : quz feorfim düe caufz diffolvendi

tll

'probando,fed tolerando, ut majora incommo-

Íponfalia numerari

v'fochnt ,& hklncommod.ä exf,

üteg

da eviténtur.NNihilominüs ego affentioPatri Go-

plicanda,

j "ffTJml

bat caf. 6. s. 471. Delinquere venialiter, qui

II, Dila)z'ä pimia.

d

absq; omni rationabili caufa remittunt fibi mu-

Ui differt inire mátrimonium ultrà tempusà38

'-Dfïhl fp

tuo jus illud factum fponfaliorum , eámq; videri

communem fenfum hominum culpam aliquam

* vel terminum in fponfalibus prefixum ,

uum)

N

cenfetuc à fponfalibus re(ilire , fic üt altera quo-

hu

|

timentium , f1 absque rationabili caufa refiliant.

Quare , quando nulla adeft rationabilis caufa.

que pars jufe zefilire,& ad alià vota fe transfer-

i

)

diffolvendi fponfalia, prafertim jurata, && maxi-

repolfit. CommunisDD. ex v. fjesut de . fporfat.

mé juramento exécraturo firmata, eam diílo-

€ matrimon. Ubiramen pro pleniorí intelleCtu

fon

lutionem fponfis omnino diffuadeant confeffa-

ita diftinguendum efL,/ Si terminus prafixus

äl

tii Etconfirmat cafu triftis eventusz. 2 £ $«

fuitad finiendamobli

o

cationem , fic, utnifi in-

|

s

23

6 1V. Mutuo libero confenfusdebet fcilicét dif-

tta tale tempusv. g- ufque ad Pafcha nuptiz fc-

folutio fieri utriusq; partis libero cónfenfu abíq;

quantur, refilire liceat:tunc clarum eft; poft illud

T

raude vel metu aliquo injufté incuffo, alioquin

tempus elapfum promittentem liberari. $i ve-

i küfq

ad H?Ii-

(quïftte

fion valeret, wt notant DID. qommuniter , cs/igm

z tempus vel terginus (tatutus fie non

'encqlam,»k,

i m"ï"m

hu

7

M

J

N

ii Sec'l ll; De Syen[i:liä»ts;l !

gir

MDul

ggdgn'/ï, .fcd ad R;tu,cndam fen exequendam, & fponfal. & matzimon. UBij Alex

ander lT. ita re-

ilin

.qon differendap obligationem , ita ut dilator

j

tll

Ícribit Archiepifcopo Panorniütano, — De il/i

deinceps cenfeatur in miora culpabili , & tunc

qutem , qui praflito juramento promittumt , f 4«

iif

R

-« poft elapfum illud tempus ,. Pafcha v. g. contra-

liquas mulieres du&iuros * pofleá,eis incoguitis,

us claudicet , & pars, quaparataerat, feuper — dimittunt terram, (e ad partes alias transfereu-

ILitg

lQ

quam non fletit , quin nuptiz flato tempore fe-

tes : hoc tábi volumnus innotefeeve , quod liberum

querentur, pofteà ob culpabilem alterius mo-

lll

evit sunlieribus ipfis ( ff mon eflamplizs in f4€?d,

ram jufté refilire poterit. Ethoc fignificatur cit.

proceffum ) ad alia fe vota transferre , &r6.. Sic

N

£. ficiit : übi jubetur quidam puniri , quód relictis

id

Textus l,o"'quc;nws de fponfalibus juratis , à for-

.prioribus fponfalibus ad aliud matrimonium

UM

tiori fine dubio etiam intelligendus de fponfali-

. €onvolarit, addita exceptione : nifi forté termi-

bus nudis , non juratis : & femper fupponendo ,

äblq,

mumprafixit , G per eum non fletit, quin ad

f1 una pars fine licentiaalterius , íeu infcià feu

Al

hi

1]

, prafixum tempus matrimonium confümmaret,

invitá alterá parte , alió migraverit. Jam defcen-

Altera autem pars, qua parata non erat , feu per

d

dendo ad cafus particulares , ita breviter refol-

"quam fletit, ne nuptiz ftato tempore fierent ,

yendum.

l

l:

obligata manetadhuc, fi alterí contrahere libeat;

1

M

I. Si Sponfus in aliam terram ,

x

f

?

domicilium 141

ut poft Gonizck & alios recté refolvit Layman

mutaturus, fe transferat fine licentia fponfz,

€it. c. 2. 1375. 17, Ratio difcriminis eft quiafi

hoc ipfo hzcà fponfalibus libera evadit: &hic

tempus adjiciatur causá obligationis finiendz ,

l

tantàm videtur cafus decifüs in textu allegato;

unatantüm cít obligatio, edque non abfoluta ,

nam démittere terramiGU ad alias par tes fe tranf-

[&dad&rj&a certo tempori v.g. usque ad Pafcha,

;'Xx

ferre , mutationem domicilii fignificare cenfe-

quo tempore transacto ceffare debet;, — Si vero

tur. Ratio autem &ft partim; quia ita difcedens,

i

serminus vel tempus adjiciatur, velprafigatur

[

ut domicilium relinquat. cenfetur rknumiarc

ad flatuendam vel exequendam lobligacionemsi

fponfalibus: partim, quàd fponía de futuro vi-

duplex eft obligatio: Prima nuptias celebrandi :

rum alió commigrantem vel vagabundnm (e-

Secunda tali tempore celebrandi. ^ Unde licit

qui non coga

tur, cüm adeum eventum fc non

:mfu*»'

hzec fecunda obligatio violetur, & ob eam vio-

obligare cenfeatur,

lationem altera parsjufte refiliat , manet tamen

.,; W. Si Sponfus ob cauf;

a

N

m neceffüriam alibo 42

riot obligatio abfoluta & principalis, fcilicét

proficifci , & diutiüs abeffe cogatur deinceps re-,

l

, puptias celebrandi, fi

-quidem al,tgfa pars Aadhuc

verfurus fponfa exfpe&tare debet donec juftum.

( .

velit,

ejus impedimentum ce

3

ffe:ut habetu

T0

339 Quod fi denique nullus terminus nuptiis ce-

f L, (ep? ff

de [,50?!/4!,

Qus contlitutio

» cüm maximam

p

lebrandis prefixus fuit, incurnbit utique obliga-

&quitatem habeat, non videtur

correcta JureCa-

ca'e'ü

tio contrahendi illo tempore , quo altera pars

nonico allegato : ut poft Syiveftrum & alios do-

eunipl -

rationabiliter exieit : utex communi docet San-

cet Layman », 13. nifi forté aliter conventum.

yolid

chez difp, 23, Nam juxta legem 14. ff. de rega-

fuiffet, dut periculum incontinentiz , velaliane-

[ Ve']käd m

lis juris ; in omnibus obligationibus, in quibus

ceffitas ad contrahendum matrimonium aliud

&t |

dicsnon ponitur , ptefenti die debetur,

utgeat; tunc enim gravis mutatio accidit, ad -

ylis, t

Quandó ergó una parte volehte nuptias ce-

^quam fponfafcvoluiiïc'pbliggre, non cenfetur,

| t

lebrare , alia culpabiliter nolit, cenfebitur refi-

.. "« TII. Si Sponfus ob caufam voluntariam

; ju-243

$ jl)M*

lite ; ut & altera refilire poffit :(1 veró tunc impe-

ftam tamen , difcefférit A g. adbellu

m ju.

T.

dita rationabiliter non poffit , tenebitur certé al.

ftum, adftudia, ad negotiatio

nem , &c.) tunc

Qul

Jera pars exfpectare aliquanto tempore prudens

fecundüm jus civile fponfa e

:

X

fp,e&axre -debet

r o

tisarbitrio determinando, confideratis citcum-

'

biennio, fiintra Provinciam ;. triennio ,

fiextra

nf

flantiis : hinc quidem neceffitatis illius, qui dif-

Provinciam miffusfit, vel moretur. L. 2.

i

( 4e

fert; illincautem damni , molefliz , peticuli in-

jifolvo

Jponfal. & L. 2.C, devepudii;,

Sic enim hasle-

contineatis alterus exfpeClantis. Ut bené mo-

net Tambur. cit, $. 1. c. 1. 0. 7. & reClé monet

ges conciliant Gloffa & DD. Sylveffer , Henri-

£ns Canifius , aliicum. Layman cit. s. 14.ad

Gobat sum; $8.ut Patochi & Confeffarii mo-

dentes, neque has leges effe correctas citato Ju-

[

neant fponfos , ut non diu differant matrimo-

Ie Canonico, cüm hunc cafum diferté. non ex-

i u

fium, quandó timetur interim periculum pec-

primat : attamen Judicem Ecclefiafticum illud

candi. In praxi nimisnotum eft, proutetiam

tempus moderare poffe breviorem terminum

d

declaravit Congregatio Cardinalium in Triden,

€onítituendo & fienificando fponfo , intra quem

fl

tino Se/f. 24.c, 1. de reformat, matritmonii,

teneatur redire ; alioquin fponfam liberam fore..

l

i

1

|(JH. Abféntia [ponf.

x

IV, Attamen Henréqu, Roderiq. aliisque ci-

244

jl

" 24

ef I fponfü

s poft fponfalia, infcià , velinvità

tatisSanchez l, x. de matrimon. difp. y 4 & Vam-

$

yf

g

J fponsá Cidem à fortiori effetin oppofito , fi

bur, $. 1. c, 1.7. 9. docent abfoluté ftandum ef-

n

;fggnfa infcio vel invito fponfo ) in terras longin-

fe Jure canonicoin utroque foro , quod abfoluté

l

quas fe transferat , ut brevi nonredituruscenfea-

i

€oncedit fponfs ad alia vota fe conferre, quan-

tür, cenfetur renuntiare fponfalibus, & fponía

w

dó fponfüs alio fe confert faltem ex voluntaria ,

,íi 9^

acquirere libertatem cum alio contrahendi,

- jufta quidem, fed non neceffaria caufa, Extpe-

j

Vommuniffima, ex claro textu, c. d illis, de

élandum tamen tunc erit ali:

yi

Tct

quanto tempore

g

Paks IV. SACRAMENT.

prge

b

t

4 '€ beol, Sa;rar;zänt;v Pars lV. CdP [

$18

!

prud

entis arbitrio , confideratis circum(tantiis ,

n.i*um., & deindé mg:;d) Religïenem : "l:t v&ls,

aAvev(a:. & confilium effe indicat. Scotits . hoc.

[

utpa

ulo fupcriüs exprgfn - ;qule in praxi Qbfe,r;- ;

[

vari vidi.

.

enim videtur illufori&m , & plerumque ingta-.

on purificata s r'ämifïïv&,

tum vel etiam dïahigïo.fum alteri , prafertim.

n

JF. Condition

ul

D eundem mutuum confenfum meritó

Íponíe, qua certé nünquam contraheret cum.

: »

reduci debet cafus ,. quo conditio fponfa-

vito hunc animumfþgþenytc.., Adde & fponfo.

uN

[

libus utriusque confenfu adjecta , - fine utriusvis-

periculofum , quia.&eoneret fe periculo com-.

caufa nonfuit impleta. Prout e

mixtionis. " INec obffat textus c. Cortimillum.

—xPI;;atum h-a- !

L

dg—: fponfal. Tutius. e)&;kirdigibne juramenti fer-.

bcä [upm 4. 210

vata príns contrabere y, Q* poflea., fi elegerit ,.ad

g TE

n

Religionem migrare. ,Sic ibi. Nam folüm id-

ALTERA CAUSA GENERALIS,

dicitur 7&tins : idque in-cafu, quo inflattempus.

fiten

tl

MUTATIO: NOT'AB[L'IS.»/

matrimonii contrahendi , & 'is'nondum plen&.

refo'utus adhuc deliberat de ingreflulteligionis j

fidí

us , vel utrin

Ex part; alteri

sque. QML

tunc enim praflat fatisfacére, jusamento , bimes,

Wm

* forum.

ftriadhucad dcliberandlïrxïï?czäängng;.: ut patet,

. Mutationes Sacre,

ex illis verbis : " poffea s /if.gle erit , G'c. Etcer-

hi

té debet indicare fponsz füum propofitum , &

n

od Religionis, profeffto & zngre[fus. -

gnmv

fi ipfa defideret, prius contrahere ( .Proutvinter-;

Er profefübnem folemnem Religionis

dum per accidens poffet conducere ad confue.

Md

-z4'yxf P

approbate folvuntur fponfalia fimpli-

lendum famz fponsz, anteà nimis familiaris vel. .

tn

f

tér ex utraque parte , fcilicet & fponfi profeffi ,

etiam violatz , vel ad legitimandam prolem) -

cüm profeffio feu votum folemne fit impedi-

tunc contrahat , aliàs non.

*

:

)

9t

ientum dirimens fnatrimonium contrahen-

30t

III. Eoipfo ; quo unus fpon

forum ingiedif-"?

(

dum : & alterius in feculo remanentis, ut eo ipfo.

tur Religionemi velNovitiatum;folvuntur fpon- —

fo p

liber , vel libera, aliüdque matrimonium fpon-

faliaex parteremanentis , 'ut is à.promiffione i-

ligte

dereacinirepoffi. O»sses. — Ratio clara eít ;

ber, fivelit, aliud matrimonium fpondere &

AOFU

quia cüm ipfum matrimonium ratum , feu fpon-

inire poffit.

Ita contta varios negantes commu-

Toyit

fália de prafenti ita folvanturper Profeffionem 5

nis DD. Sylvefler, Sottís, Navar. Henriqu. Ro-/ -

wa(

üun

expreffe c. Ex publico. De converf. Conjngata-

driqn. alii um Sanchez di/p. 4.2. Coninck. difp.

ysum: multo magis ita folventur fponfalia de-

23. dub. 3. Layman. cap. 2. zum. 3. Tambut.

l

ET

futuro. Idemque dicunt de votis biennii Socie-

.2. num. f. Ratio elL; quia fponsus vel fponfa . .

ln

tatis, quz ipfa verum Religiofum efficiunt. Ex-

ingrediendo Religionem ipfo fa&to fignificat, fa.

1l

cipiendum femper: nifi talis profeffio fieret in

mutáffe voluntatem & fponfalibus renuntiare ,.

LEU

fraudem & damnum alterius , v. g. fponfe fpe

ideóque relinquitfponfam liberam. | Si ergo &

ümquc

matrimonii jam violatz vel etiàm impragnata ,

ipía quoque recedat , & contenta fit. . jami erunt.

f

quod damnum , aliter , quàm matrimonio inito ,

Íponfalia diffoluta mutua confenfu. Quín , €-

I

reparari non poffit ; quia tunc Profeff:o effet nul-

tiamfi fponfus ( idem lemper eít in oppofito. -

bx

]roni

latam in ratione voti refpecta Dei , quia effet de.

cafu deponfa) fictoani

ingrediatar Religios

Vf

re illicita ex circum(lantiis : -quàm in ratione.

nem fine animó perri

ndi, fedfolum felibes '

f'&fm

contra&tus refpectu. Religionis quz talem pro-

randiá contradtu, adh

x

i

u£remanens in fzculo po-:

Ti

feffionem admittere non vult , nec velle poteft,

terit lici

recedere; quia femper fit notabilis mu-.

ga(irrf[c A

quippe contra. juftitiam & jus ftri£tum fponfa

tatio & ;eventus, ad quem alter fponforum fe.

1

Áüts p

damnificatz , cüm eo cafu fupponatur , neceiía-

obligaífenor éenfetur ;'namimprimis remanens.-

W (j

rium effe matrimonium ad reparandam infa-

debeteg" ?,xp

e&are finem Novitiatós , donec Íci-

tmncm, t

miam fponse violatz ad legitimanda

s

licéta

Iprofiteatur , vel egrediatur :deind& —

lii

forté jam conceptam vel natam.

m Prqlcm

T

deberé&& nuübere ci qui fuitmogachus : &ípes — «

;2 W

246;. M. S/ponsus.velïfponsapoü':fponsaliäinita pet,

cialiter deberet nubere ei , qui ipfam decepit, [ E

fjj

fe loquendo , & fecluso damno alterius iemper.

[9

Y

n'cm

*

i;zgrcdigndo. -. Ia. poft alios

l.

fl dgam

potelt licite ingredi Religionem , cüm id etiam

Tam

f

»

fponfis de preíenti in matrimonio rato liberum

V

.imhuh L

fä.tamen'fingr.eïï'u Religioniä

24

n

fit ; iddue etiam f1 fponfalia fuiffent juramento

vuntxïtïiþänfaï

iaex parte ingredientis , nimirüm.

ll

i

,

firmata. Communiffima cum Sanchez difp. 46.

fponfüs vel fponfa ingrediens Novitiatum, ipfo.

i

itlh

Ratio jam fzpé inculcata eft; quia juramentum

ingreffs non liberatur , fed f1 alter fponfus.-v/d;. ;

fequitur naturam actüs , cui adjicitur: atqui in

m Í

|

fponfà expedlate velit, & defacto expecter, &

Mp

contractu fponfaliorum etiam de prafenti, ex

Ujggr&fjffgis, non fecuta Profeffione , egrediatury . ,

difpofitione juris femper intelligitur tacita con-

^norreít dubium , eum obligari , & cogendui a

J ld

H s

B

;

1

É

UT

ditio : 1 Religiouem iugrediar : ideóque etiam

eife;,. ht fponfaliorum anteà datam fidem fervet

intelligi debet in fponsalibus juratis , ac ipfo

áltef volenti, & hucusque expe&tanti. — Juxtà

*j

M tffg&u

juramento appofito. . Non ergó talis juratus

DD, d. Ratioeft preteralias: quia ingreflus

r

ponfus vel fponfa ad. fervandum juramentum

in Novitiatum tantüm on folvit fponíalia e&

U .Dïïumm :

, :'W

hi

Religionis ténetur prius ;ontrahere matrimo-

qung

,

naturafua , dim Novitius poffit c)g';-f.di,' &

-*

afali

-

ï'

ÉÀ

agf

E

: 1 Se&ll De *Sponþliäusf

$19

l

falia implere : & ce&ö ob ääninüih Íponsz repa-

4II.. Ordo Sdce;', ejä]q(uä.wmm

randum etiam egredi teneatur: Non etiam ex

L

Ufceptio Ordinis Sacri , cüm fit impedi-2 j g

«

jure pofitivo aliquo; nam quod à jure profeffio-

.& J mentum dirimens matrimonii contraben-

mi conceffum eft ob eminentiorem perpetu-

ï

di , quidni etiam diffolvat fponfalia a&tu contra-

um flatum affamptum; minimé debet extendi

a ? Juxta communem DD. cum Sanchezi. 1.

ad Novitiatum in matería onerofa , & juri alte-

difp. 41* aliisque citatis Perez 4ifp. 6. Se&t. . di-

'rius praeiudicante.

*

cens , effe certum. Et non dubiuma , "'ambur.

.

;;

414 Votum Religioni

f ?ingr?dieddt.

€. f.$, 3. Etfi contrarium fentiant Paludanus,

E

rtum apud omnes, per fe loquendo

aliósque ( fed malé Sanchez ) citans T'anner.

il

"C

fponfum vel fponsam poft fponfalia con-

bic di[p. 8. tratl. A. queff. v. Et certé , quod luprà

il

tracta licité emittere votum ingrediendi ac pro-

de profeffione folemni ; hic à fortiori excipien-

:

fitendi Religionem ; càmenim fponfus licite &

dum eft: mifi fufceptio Sacri Ordinis fieret in

ii

reclé quamcunque Religionem ingrediac pro-

fraudem & damnum fponfi jam violatz , vel

d)

"fiteri poffit,licité quoque eandem vovere acDeo

euam impregnate , &c. Tunc enim licétadhuc

h

promittere poterit. Dico autem : per fe logsen-

valeret fàcer Ordo ; at cette non valeret , nec

2

o femper enim excipiendum : féclufo damwo

obligaret votum folemne caftitatis annexum 5

:

Alterins (ponforum : ut, fifponfa v. g. gravem

quippe verfans contrà jusfponfie. Quare per fe

ánfamiam paffura fit & fi fpe matrimonii jam co-

loquendotali,depofita toga Clericali , matrimo-

£nita vel impreegnatafit , &c. tuncenim votum

nium ineundum erit , nifi mali eventus time-

AReligionis ; ficut & caftitatis, in graveminju-

tentut ex tali copulatione, aut Magiftratus Ec-

riam & damnum fponfe cedens, utpoté de re

clefiaticus aliter difponat, — Seclulo autem taht

l

qala ex circumflantiis , Deo gratum.

obliga-

damüo , certé in judicio non audietür fpohía

toriumeífe non potefl. — Prout in fimili de ipfo

contra fponfüum , qui e&invità facros Ordihes

xoto folemnt Profeffionis füprà notatum.

v. g. Subdiaconatum füftepit , nifi ad intereffe

T

.&fo l. Certum quoque videtur , voto Religionis

"

compenfandum. — Ut obfervat etiam Gobat caf-

ingrediendz & profitende 'emiffo ab uno fpon-

S.nmm. 019. f9 fise.. Magis controvería fünt,

r

forum folvi fponsalia ex partealterius, qui non

/

qua fequuntur.

QU

vovit,. ut fi velit , poffit recedereà fponsalibus ;

II. Sponfum pofít fponfalia etiam licité fü-254

min.?ä

quia ( ut modó in fimili dictum ) alter perpra-

fcipere facros Ordines, infciá vel invitá fponfa

li

dictum votum jam renuntiat fponfalibus ; adeóqg

docent communius & probabili:s DD. £«y-

[urit)

!

fi pars contentafit , jàm pro diffolutione fpon-

nman (uprà. Pontius, Adver[a, aliicum T ambur.

| lþüïfl*.

falium adeít mutuus.:

Cit. $.3. »um. 1. Probabilecenfente : & probabi-

. beri.

confenfus,- & fic ambo Hf'

k

lius Gobat s4m. 31e6. Eo quód fponfalibus ea

Viatt s

2j1 Hl

.Eo 'votä fimpliciter /fol'v-'i« fponsalia ab.

conditioannexa videatur ; Afj [Parum perfetlio-

«pi

Utraque parte etiam ipfius voventis , feu velit;

rem elegero s atqui etiam flatus facri Ordinis cft

ym d

feu nolit altera pars , poít alios pro certo habent

eque perfedus , ac Profeffioni equi pollens.

ht

Layman, sum. 4. Gobat »am. 314./ Eó, quód

Contrà veró illicité & quidem mortaliter mihà

promiffio matrimonii tacité involvat conditio--

opï)aüiü 4

zque probabiliter docent Sascbez cit, (oninch ,

N

nem fca exceptionem : 'ifielegero ffatum per--

Rebellus, Hurtadus , alii cum Perez ; quia Or.

afb

felliorem.. Confirmat Layman. Sicut fe habet

dini facro , etfi ftatum perfectum contineat , non

g po

matrimonium ratum ad fponsalia ,ita proportio-

conceditur à jure dirimere matrimonium , aut

ylig mv

naliter fe habet profeffio religiosa ad votum Re-

fponfalia, ficut concediturflatui 'Religiofd.

ligionis profitenda : ergó ficut. matrimonium

Jmumfc

HI. Votum füftipiendi acros Ordines etiam2 g f

a

ratum folvitur fimpliciter per profeffionem fo-

diffolvere fponfalia, confequenter negant Sa»-

lu*

lemnem, 'ex fureallegato, ficetiam fponsalia

chez, , aliique citati , negantes facrum Ordinem

lolvi debent per votum Religionis profitend.

a '.65-3[1'2

licité füfcipi à fponfo , infcià vel invitá fponsá ;

yi

2j2 1V. Contrà tamen eo voto non ita fimplici-

adeoque tale votum valere. Rursüs tamen pro-

terfolvi fponsalia ex parte voventis omnino ve-

i dewl)iïf

babile cenfent alii docentes , & licité füfcipi (a-

rius docent Caffro - Palags , eümque fecutus

cros ordines à fponfo , idque votum valere. Ex-

"Tambur. 7. 2. s7, 7. Adeb , utfponsus, qui

pteísà Sotus, Henriqu. Bonacina, Dic

4

feil. apud

fic vovet Religionem, fi innulla forté recipiatur,

Gobat. cit. Ratio debet effe eadem , fed infirma ,

mis'm?f-*ä* AUR

Ó 1nimg'; "

feu quoquo modo à Religione liber egrediatur ,

quze füprà. Sed de ho

;

c rursü; infimili de voto

debebit ftare fponsalibus initis , fi alter , qui re-

Cattitatis.

^

j

"

|

maníit in fieculo , adhuc (ic velit; Eadem pror-

lV. Ordines rhinores tandem hon diffolveres r

í fpof(u;ï.

süs ratione , qua füprà de ingrediente Religio-

fponfàlia , cüm illi ftatum nuptiis incompoffibi-

j vt

[ Cdll'ön

nem di&um elt ; nam exceptio illa jure conceffa

lem non conftituant, nimis clará eft ; attamen , f

R

promiffioni matrimonii intelligitur folum in

fponfus infciá vel invitá fponsà minores Ordi-

cmdüm !

Hng[W'

ordine ad ipfum ftatum perfecliorem Religio-

nes füfcipit, folvi

fponfalia ex parte fponfx : con-

nis in effedln : non ergó extendenda eítad folum

trà Sanchez. cit.tectius docent T'annet. Cit. zi

á

yi

J

€jus votum vel actualem ingi**effum-.

AliCjug

33. & Gobat wsi». 321. Reverà enim videtut

Jl D

yil

j/

notanda ponam infrà $. 4. i» fine,

fponfus remittere fponfz jus (uum in illam,

pU

,1;01'

quandó fe curat tonderi in Clericüm , ficuc. fs

redl,

vOs

Atta

iä'z

h

Es

$20

4 beol, xSacmqrjn'en?. Parx Iy, Cap. 1.

Ordines ; etfi votum il-

Ratioprimi eft 5 quia fponfo per fponfalia v*er'umx

voveret fufcipere facros

lud non liberet fponfum.

Adde, quód commu-

jus acquifitum eft; cui quidem nünc renuntiavit:

L

ergó non debet cenferi grata DEO promiffio ,

niter noll

ent puellz contrahere cum illo, quem

ftirentin. Clericum attondendum.

quatenüs .cum alterius injuria vel etiam damno-

(!

n

conjuncta eft : ut fiquis voveat DEO equum,

