feffarij certiincidat, aut ne complex manifetlez

aliquod obtinere poffunt : & quamdiu aliquis

türexc. ,2 In:n;c'dü'mte' aliqua cohgrua,ïv.g." -

W

per fententiam titulo fpoliatus non eft, tamen ob

Quando implendum,eft praceptum confeffio-

Yolh

nis ,fi fingularisindulgentia lucranda ; velquia -

f

titulum coloratüm Fjuiïi-'s:di(ï?::i'c;:vng?r[n prþbäþïlem

»

habere ceníatur.

:

diu quis po:eritk coufiteri ; item /quzmdo mags

p

fgöchic: An Sácerdos opinio-

nus eít confitentium concutfus, nec adíunt , vel

716 1l Quaftioe

$

indi)

nev

eré probabilt , p(i,t.,ansK fe poffe adminitlrare

non funt fufficientes Sacerdotes certam jutisdi-

j

Sacramentum Poenitentig ,, & abfolvere poeni-

&ionem habentes &c, In his & fimilibus ca-

dl

Ji db

tentem five abfoluté,five refpeCtine pro tali certo

fibus poterit füpplere alius jarisdictionem pro-

tG

cafu refervato , pcffit valide & licite adminiftra-

babilem habens : v.g. mendicans R egularis ali-

ts

bi , fed nonin hac Diocefi approbatus. Hu- —

re & abfolvere , quafi ab illa opinione probabili

N

Tottom j

acquirat certarn jurisdictionem , Ecclefià confee

jusmodi autem juftis, feu ra

feclufis , dico.

?

tionabilibps'caufw

lfïllfm j qm

zente , ficut.de errore communi cum.titulocolo-

tato diclum eít. . Negant (impliciter multi DD.

IV. Cum fola jurisdictione pr

óbabili; reliib

'ïbläm n

ET

Va[quezaCouinch, Rodriquez., alij &lalrem pro-

eertá facilé habehda,abfque ulla rationabili cauía,

ex meralibertate , abfolvens ( ficut & fcienterfe

t

babiliter Suarez.. Salas , Bardi, Oviedoapud

ïe!lIQSm]

Dianam , p. 9. ira&. 7. refol; 5. qui addit hanc

abfolvi faciens) peccat mortaliter faltem contrà

IG tune

fententiám in praxi non eífe deferendam. Lugo

charitatem. Sicrecté Marchant cit, tra&. 2. tit.

Tlb d

3- quefl. 4. Francifzus Bardi, JoannesSanchez, -

difp. 19. Ponit. à. num. 2 9. fübdubitat. Affir-

ts

P

mant autem abfoluté multó plures. - Sanchez,

eófque fequens Gobat zsss, r15. — Ratio fu-

j ütem, à

Poncius ll. ec. Leffius Ii&. a. jnfflitia c. 2.9. dub. 8.

mitur ex comrnuni do&lrina de Sacramentis , in

- NI p m

Filliucius , Bonatina, alij apud eundem Dianam

quibus quoad effentialia , nunquarn licet uti pro-

Jl

confentientem p. 8. traHi.. 1. refol. 93. & pro-

babilibus tantüm , relictis certis, ob periculum

nullitatis: atqui jurisdiclio eft quid effentiale re-

Tb

babiliorem cenfet Tamburinus ezr. cap. 4. s. 8.

Ratio hujus probabilis fententiz eft. Quia apud

quifitug: ad Sacramentum Poenitentiz validé

!iäoncm, n

;f-lülld(] )POH

omnes conflat univerfalem Ecclefíz confüetu-

miniftrandum : ergó non licet uti.j/urisdi(?cione /

dinem conferre jurisdictionem , feu effe fignum

probabili tantàm , abíque ulla jufIa caufa , quane

: ülmïem,g,ir

|

jurisdictionis collata :. ex cap. CZw» contingat ,

do facilé haberi poteft jurisdictio certa, quiafi-

: j

P' lVäs dtbir

de foro competeuti : íed ex univerfali Ecclefize

miljtgr fe exponeret perieulo nihil faciendi, cüm

confuetudine omnes feré Sacerdotes ( exceptis

tot , támque graves DD. contràfentiant , necfit

, ijp (()mmu

t

paucis , iifque vel nimis timidis, velindoctis ni-

ullo modo probabile vel verofimile tunc Eccle-

l

Ut

fiam velle fnpplere defectum, & confert jutis-

US&lug W

mis ) abfolvunt cum jutisdictione probabili : uti

IU

exprefsé teftantur ipfi etiam adverlarij,Suarez. d.

dictionem, fi reverá non adfit: Ecclefia enim»

26. fell. G. n. 7.dicens: El autem univer[alisEcs

füpplendo jutisdictionem non poteit cenfeti

! ancn'amm;

clefie u[fus,ut Sacerdotes fecurà utamtur bujufmas

velle favere libertati, cüriofitati , vel precfümp-

l

ld*.anra

l

gruz necelfitatt .

!

H

di jurisditlione probabili bujus Sacramenti ade

tioni temerarie , fed folum con

[o]

U

miniflratione, Et Lugo d. 19. »s5,.3,. Eff

vel utilitati fidelium , quando nimirum quis tal

(

praxis d* ufus. communis omnium (onfe[fario-

jurisdictione probabili utitur ex caufa rationabis .

vs03,4ul cum jurisdicttone probabili abfolvunt z

li, neceffitatis vel utilitatis fidclium , &

€rgÓ, ne infinit animz darnnentur , vel cogan-

alias certa jurisdictio non eít ad

; Qd

]ül

N

tur tepetere confeffiones boná fide factas Sacet«

,manutm. -

sP"iqx

dotibus, qui ea fe non habebant : fed ex probabi-

A opinione Do&Gorum, putabant fe habere jurig«

For) (s:.»fe) æ

l 7

i

1

AsE

; ,S IV: ;

^

7

d

D bv Sacrati, Pai*s IIl. ä*aþ.'f*l; Aedf. L—PeJariydiäïz'oimä TR 14211

ng j C;

t

M

$. 1. od

223iIn articulo mertiscam babet omnisSacerdos a quos-

1

X

x

Cumaue cafns , yel ];æm'täntes »etzam fmiplex.

LU

furisdictio dulia .

?

- Seeus ,. fetusc adfit Copfeffariusordinarta fel dele-

b Q

dcitur,cum quis proprié dubitat, an habeat

gAtZ poteflate r

üïlä

jurisdictionem in hunc poenitentem , vel

éizamprobabzle.

Hitus, Oþpajtum:tfmgn eff

PAj d & quando abfolutus in avticulo mortis dxafuves

m iEan !

ejus peccata; vel ulla, vel aliqua;utpote refervata.

Dico autem : propri? dgbi:at , dubio fcilicet , ut

fer£ato 5 £el cenfüra 4 non babente potefl atem,

Mbf

poffen conbalefcens debeat fe. fiflere Superiori ?

j i

Vocant, segatívo ; cum fcilicec tibimulla occur-

Urisdictio »ziver[alis fimpliciter , telpeQtu

DA

rat probabilis ratio pro tinà vel altera'/partes.

Nam.n dübio improprié dicto, feu ut vocant ,

j omnium, & períonarum, &locorum, &p:c-

catorum ac cafuum eft folius fümmi Pontificis :

poftivo, càm adéitaliqua ratio probabilis pro tua

parte;, fcilicer habere te jurisdictionem , ac poffe

qui folus eft univerfalis Ecclefize Paftor, Excep-

to tamen articulo mortis, de quo mox infrà, ju«

abíolvere , etíi quoque óccurrat tatio zque , vel

magis ptobabilis-imoppofitum :jam non erit di«

tisdictio swmiverfalis fecundüm quid, ac refpectu.

certarum Communitatum , convenit Epifcopis

cenda jurisdictio dubia', fed probabilis, de qua

jamíüpri. Ex cómmiuni autem dóclrina de

refpectu füarum. Diccefium: & quafi Epifcopa-

lem jurisdictionem habentibus, refpe&hi fuorum

confcientia dubiey &

breviter refolve.

: jan?di&-is 'fi'z'p-efi'o?ibüs J

fubditorum: utpoté Generáli refpectu totius Or-

ts

;

dinis ; Provinciali refpe&tu totius Provincia : id-

719 1. Qui fcit (e baboiffe aliquando jutisdiclio

E

que etiam refpectu omnium peccátorum & ca-

nem in hunc -peenirentem ; dubitat , autem an

fuum; falva. refervatione fümmi Pontificis de-

adhuc habeat, practicé fe refolvendo, abfolvit fes

€

éute.

quo aliquid /e, feq. jurisdictio reftricla proprià

uia mutationon prafumitur , fed pro«

banda eft.| Sic, fiboná fide cxpifli beneficium

dicitur , quz confertur alicui, cum exceptigpe»

r

aliquarum perfonarum, & communiüs cum ex-

poffidere curatum, & pofte) incipis dubitäiþ, aü

ceptione aliquorüm peccarorum ,ac. cafüum»

WA

jure poffideas , fecuré perge abfolvere tuos ? quia

in dubio melior eftconditip poffidentis. -

um feilicet quis per refervationem ptohibetue

j

422

abaliquibus peccatis & cafibus certis abfolvere ,

d

1. Si fimpliciter dubitas , an hab£asj unquám«

que habuetis jutisdictionem in hunc pocniten-

:

à quibus feclusá refervatiorie ; per jutisdictionem

aui

CUR

fimpliciter datam ,. aliàs abfolvere poffet, Eto

^ tem , GCulla ejus peccata; fine dulsio illicité ab« .

j

dolves abfoluté : quia finé caufá expoitis Saera-.

peccata fic excepta & abfolvi prohibita, vulgo

robi

(s

dicuntur;Casus K gszxvATYu. De quibus

mentum periculo nullitatis ,' décipisque. poenia'

ubilus

fcorfim pluribus.agemus /£&. feq. fed priushic

tentem , qui nollettibi confiteri , fi fólfet tuam.s

dubiam poteftatem. — At verb in extremà necef:

commode explicanda venit illa modó indicata

ubil, el-

firate, fi defit alius , certá jurisdictione praditus,

h: ljurf'sdiäio'.u

zai*verfdz': praqrticulo.

ombllict

licit abfolves : quia in neceffitate e(t melitis conz

mortit

& Icent

ferre Sacramentum dubium , quàm nulluni: &

'.ö'nc'ïkiium'Tri

d;enihiuin Seff. 14; 6'7 itades

- ftemdt

ficüt tunc deficiente materiá certá , oportet ad-

3 '1 R

jt u

hibere dubiam ; ita & miniftrum dubium,

clarat. Pí? adimodZm, ue bác occafione Cfci«

Iket re[ervatorum Ca[uum) aliquis pereat s in

m

q3i lII Si fcias te haberejurisdictionem in peeni:

Ecclefia Dei cuftodium femper fuit,, ut nulla [it

i DP

tentem , & ejus peccata communia , dubites au-

reférvatio cafatisa in articulo mortis,ataue adco

as

. tem, an inomnia , utpoté an poffis abíolvere ab

'opsnés Sacey da:'ef,q'us':li bet. penitentes,a quibus-

jl

i

t

.. hocvel illo peccato refervato pro cetto cognito :

vis peccatis ( cen[urisa

b

æ"l M

t

j

rursüs peccabis abfolvendo abfoluté ob eandem

fol-—ære poffunt. Sic S.

Synodus. Ubiduo declaranda: quinam ozzzes

(lia

n

j

rationem , nifi teexcufet aliqua néceffitas. Ubi

óucerdotes ,& qualitérablolvere debeantinartis

Vil

m

quando , poftquam czpiíli boná fide audire con-

culo vel periculo riortis $ haec enim duo femper

$

| fitentem, oritur tibi dubium circaunum vel alte-

1

;oa'e-c].uipa?antur-;fgit jamalibi declaratum,

z

3

yli

cu

Tum peccatum ; aut quando poenitens, nifiabs

Nes *

D

z

N ifolvasA, deberet fine omni confeffione & abfolus

jo t

4 ör))ües' Sace;ä;ätäs-,

'qübsliäft"*"ffæ/hz'tmte

g*

hg

tione communicare: ant nimis diü manereiri

flatu peccati mortalis &c. — In his enim ; fimi-

L AMsisomninà Sacerdos chara&tereSacer-

223

ïfmrxaühü

-& P dotali ifignitus quofcunqué pocnitentes

mitt^

libisque eventibus abfolve fübconditione pra-«

abfolvere poteit in. articulo vel peticulo mortis ,

& confä(ï

monendo poenitentem , ut polteà accedat aliunr

& faltem iiv defe&juni aliorum Curatorum ; e-

f

U^

Confeffarium habentem certam jürisdictionem.

,

| &

£

EL

tiam Sacerdos fimplex vel aliàs jurisdictione»

poteï

d

Vide plura f

J

eq.&*revide'di;þgg abp(:gg;im

t

20 fib conditione danda,

privatus: & indefe&tum aliorum tantüm, etíam

dl

-

Sacerdos excommunicatus non toleratus ,. fu«

i

vt

QUAZSTIO VL

r

fpenfüs ,. degradatus. . Communiffima DD. a«

,mlmm

dictio univerfalis

pud Layman, Lugo, alios pafsim. Contra Me«

a

j

M de ]upis

reítricta ?

à

hd

dinàm, Sotum , Navarrum eap. 26. man. tumo,

Jiff s

46. qui faltem' hareticum denuntiatum omni.

(

"t

- Speciatim pro articulo mortis,

abfolvendi poteftate, etiam in articulo mortis

SUMMARIUM,

privatum effearbitrantur, — Sed non re&té; quia

niber[als quid , & quibns u;ïeæm A

Concilium generaliffimis verbis exprimit opswes

b fs Jwididio

$atero

"SPP 2

/

b

N

M

412

| Sibol, Sacram, Pars Hl Cap, VI; Sedl. 1. Dejärisäï&?b;ze;

Sacerdotes , quofcunque peenitentes eo argiculo

aut ,altefi delegato, cutato fed potiiis Huic Sacer-

; 1 'p'im

erpetuá Ecclefiz confuetudine abfolvere pofii.

do fimplici: aur quandó Sacerdos fimplex ma-

s

Addit tamen Layman cap. 12. »s. 13. homi-

Ánim

nifefté effet magis idoneus , acutilis futurus mo-

nemin morcis articulo conftitutum , nullius cul-

ribundo , quàm Parochus Rufticus, &c. tunc e-

alor

ial

pa argui poffe , fi heretico Sacerdoti , ob hre-

nim adhuc lozum . habet aliquo modo caufális

i

fis deteftationem , tametfi nullum fübverfionis

Concilii : NVe bác oceafrone bopao pereat, Deni.

i

ä

l

idnt

i

periculum ab eo timeatur, facramentaliter con-

que retifmsobfervat Leffius apudGobat cir, s.

fiteri recufet: modó [peret fe de peecatis fuis

150. . Nullo modo eft dubitandum , quin con-

LL

contritum effe. — Addidi ego iv defz&wm alio-

ftitutus in periculo mortis, poffit etiam pro ca-

ngoab[

yum tantaüm.

Nam fi adíft alius liber ab his vi-

fibus refervatis , eligere funm Parochum prater-

gbl

tiis,invalidé abfolvet excommunicatus non tole-

a

miffo privilegiato, quia Parochus proprié & ex

ratus , fufpentus, degradatus,ut femper docuit,

'oflicio obligatur tunc maximé ei omnia Sacra-

yeho

communis DD. & noviffimé declaravit Congre-

D

menta faluti oportuna miniflrare. — Undé,, etfi

al

gatio Cardinalium- decreto authentico, apud

tunc Privilegiatus haberi poffit , non tamen eft

fuih te

Fagnanum £» cap. INon eff wobis , de fponfal. &

dubitandum, quin Concilii mens fit, ut Parochus.

vt for

AMatr, quamvis ante oppofitum docuerit multis

tunc omnem poteftatem habeat,

*

piDi

allatis Tannerus hic Z. 6. 4. 9. s. 64. Dicaftillus,

"

1.

Arauxo apud Gobat cir. Cafe 3. num. 129. Di-

pgcm:is e cefn

"ag

xi infuper faltem in defe&um aliortm. Nam

A quibusvis

af

um a

92

4 1. Vera mihi omnino videtur fententia»

vere po[fint.

lts

communis DD. quód in articulo vel periculo

ic DoCtores communiffimé ponunt ixotä-;: 26

vilers

mortis Sacerdos fimplex, nec validé, neclicité

H

bile difcrimen inter cafüm refervatum, &

n

abíolvat, fi Confetfarius ordinariá vel delegatà

cenfuram feuexcommunicationem , Gtc. Quod

bl

abfolutus à cafü refervato tantüm in articulo

ff d

poteítate predítus , maxime Parochus adfit , /aot

facilé advocari poffit, — Ita Navarrus ezr. pluri-

mortis, fi poíteà convalefcat, non teneatur am-

t5f

liüs fe fiftere Superiori, quiajam diredté & ple-

misque congeftis Suarez d. 26. fett. 4. Sanchez

- r&ndimq

l. 2. moral.c. 33. . 7. Layman cát. s. 1 4, Cardi-

n abfolutus eft, quippe ceflante tanc omni re-

- plexor

fervatione, & plenà ac abfolutà jurisdictionecol-

nalis de Lugo 4. 18. Pemnit. 4.».24. Atque itare-

Biepri

fpondiffe Gregorium XIII. refert Molina bic d.

latá Confeffario , ut dictumeft. — At verb eoar-

LTH

ticulo abfolutus ab excommoanicatione abeo,

36. Ratio eft; quia Sacerdoti (implici poteftas

&rfiobi

abfolvendi à quibusvis peccatis & cafibus con-

qui aliàs abfolvere non potuiffet, v.. Parocho

communi, fipofteà convalefcat, tenetur com-

r .- tarrii

ceditur jure extraordinario, ob rationem necef-

f

fitatis,se bac occafrane aliquis pereat,ait Trident.

parere coram Superiore, v. g. Epifcopo, aut ipfo

)

Pontificerefpe&tive : idque ex fpeciali difpofitios

cit. fi enim abfolutiotunc negaretur : prafente

b

autem Parocho, vel Sacerdote curato, Privilegia-

neSS, Canonum, e. eos , qui De fent. Excomm.

to, &c. jam nullum eft periculum, ze ali3nis pe-

i»G. Ratio fpécialis videtur effe : quia cenfura

reat: ergo ceffante neceffitate,, ceffat haec extra-

fertur principaliter ad frangendam contumaci-

r | i?/äïdf;

ordinaria poteítas per Regulam traditàm ab Ab-

am peccantis, & non tantum ad impediendum

D

h]

bate: CZm aliquid. concedítur propter nece[fita-

vel emendandum peccatum , ficut fit refervatio

P

cafuum. Debet ;utem abfolutusà cenfura denu&

tes , durat contej[io , quatenzs mvget nece[fitas.

W. hf

Et obfecro, cur Ecelefia permitteret , ut moritu-

comparere coram Superiore , non ut iterum ab-

w n ,Qlfl'm

folvatur à cenfüra , cümabilla in eo artieulo noa

ris, qui maxime fpirituali inftruGtione & auxilio

I Mfeig,

ampliüs refervata, eeque jam dire&é fuerit abfo-

- Btey;,

iridigent , iion proprii Paftores , aut ejus delega-

V [

ti ,aliive Curati idonei, fed quicunque etiamo

lutus, fed ut obedientiam pratflet, ejus mandatis

pareat, peenitentiam vel remedium ab ipfo acci-

Ui- E'tm ;j

flmpiices , non approbati , ideóque pleriimque in

praxi faltem imperiti, Sacramentum Poenitentize

pia. ldquefubpcena reincidentiz , hoceft; fi

t

pofteà non compareat coram Superiore , prater-

ss b*f":

n

tam neceffatium miniírent, —Vide plura apud

citatos.

novum peccatum inobedientie in re gravi , reine

"

] j hi,

cidat in eandem excommunicationem , à qua»

]7

725 lil. Oppoïï/tam affirmativam, fateot, proba-

4

biliter omninó tenent multi gravésque Docto-

fuetat in articulo mortis abfolutus, proutíla-

] f

tes,quos citant, & fequuntur Barbofa inczr. cap,

tuunt vatii. Canoncs. cit. e. Ees qui ltem. «.

7- Trident. n. 12 Tannerus fapra uum. 63.Tam-

Quamvise. Ea no[oitur ; De fent. Excomtm. It

» W D

; 'lfmf, ij

burinus *"De Sacram. l. $. c. 12. G. 1. infiggiter

quidem , ut dixi : CommunisDD.Layman«et..

Herincx 2.6.4.2. Eó , quód Concilium gene-

12. 5. 1f. & late Lugo 4. 20. 4.7. 21f. Notà

O Neefe

tamen obiter, ab illa excommunicatiose rein

E ;MPCCCata

raliter indiftinClé dicat m articulo mortis , nl-

lam effe vefervationeus , omnem Sacerdotem ,

cidentiz jurecommun: permittente, poffe abfol-

2 t Offsn

e

quenter etiam Privi-

-.ud

It h

quemlibet penitentem abfolvere po[e,circ.Cuüam-

vere Epifcopum , & conf

visin praxi, omnes fententiam noftram confu-

legiatum Mendicantem. — Verüm Marchant..

Qu

noller cit. Trib. p. 1. Trat. 4. tir. 4. 1. probabi-

*s

lant Et huic ipfi probabili fententiz in praxi

in ceniu-

locus eft, quandó Poenitenszationabiliter nolit ,

lifimé docet: Hoc folum verum effe

mmm

tisad forum externum contentiofum dedudiisi

&

i

m h

vel non poffit fine difficultate, horrore, velin-

w

tunc enim folim abfolutus. in articulo mortis »

Smm ,

€ommodo aliquo , f:önfitcri Sacerdoti proprio ,

Poei

M

p

N

-

—

Vf'

ol Sayanint; Pars Ml Cap. H SERT, Deofbas rirouih. — 423

7

iif

poflea revaleftens tenebituräfe»präfäntai'e 'Süpe-

atrecia q;;ædäin&ä* gmvi/']inu;rïmin;,änn &quil.

I

tiori, Pontifici v. g. vel Epifcopo , &c. ad pre-

busvis,fedà [ummis dnutaxatSacerdoisbus ab-

Sx»mgm

ifändamobedientiam,&pro fatisfaCtione con-

fól'verentur&c. CASUS. RESERVATUS er-

SX&& NM [Y

grua foro externo ob commiffam contumaciam.

)WU (lümi *

£o eftpeccatum, cujus abfolutio non permitti-

H

Alí&s in foro confcientiztantüm id omninó ne-

tur cuivis Sacerdoti feu Confeffario ordinario :

, D

Zat, tanquam inconfequenter dictum ad textum

fed ea refervatur , & manetpenes Superioremil-

Mïfim.

"Tridentini: JeEsclefja DEI fimper cuffoditum

j

lius ordinarii Confeffarii ac Pcenitentis , aut al-

ïüx.'g'iiltm.

fuit, ut nllaeffet vefervatio in artieulo mortis :

terum àSuperiore ad id fpecialiter delegatum.

l l'&'.ä?m

*ergo abfolutusà cenfura in articulo mortis , ma-

N

t

«Ql-æ ex dicendis magis intelliges.

T

net abíoluté liber absque onere denuó compa-

"

/

'01

rendi coram Superiore in foro confcientiz , 'ne-

$. H. 4 Quo? Quibus?

E

j ärs;ey

d

';

que hocforum refpiciunt Canones allegati , aut

P

Oteflas refervandi peccata & cafus , xäüdet?iï

Mi

LTA

DI

eerté illi Canoni, £es,447. deropatum eítper cla-

& inSummo Ponifice refpectu totius Ecck-

m

EN

tur cextum T'ridentini, ut optim? etiam obfer-

fiz , etiam Epifcoporum.

In Epitcopis refpe-

vat Jordanus apud Gobat ». 1 76. & Januariusa-

&u fuz Dioecefis ac Parochorum & Przlatorum

1

fibi fübdirorum,

3

3

pud Dianam g. 9. trat£. 6. refol. 36. & p. iO.

&. Parochus nihil poteft

rcfervare; cüm e.

£rait. 14. ïcþï. 6. ;-'/. & p. 12. tratt, de eonclavi,

(

Il

vefol. 34. meritó vocantem probabilem fenten-

nim ipie fic immadiatus Paílor fuorum Pato:

chianorum, utique non refervabit fibi ipi. Ex-

tiam Marchantii.abíoluté Gobat &i* s. 136. —

dicens: Nequaquam eife audiendos illos,etiam

ceptotamen caíu, quando. ipfe delegataliquem

m

xelebres Do&tores , &c.— Sed quidquid fit. Bo-

ab Epilcopo approbatum locofui, poilet ali-

Ifeit |

num eíL. — Nos non concernit.

dare m-ti-

quod peccatum refervare ad fe remittendum :

ml

'tó Layraan cit. s. x5. monet confultiüs eífe in

íed hocrarum.. Denique in Praiatis. Majori-

TOE

bus Regu!aribuä ref

qot

mortis artículo confiteri Privilegiato. ( uti fuü-

fubitorum.

þc&u.fuorumv chularium

mus Mendicantes)qui poteítatem habeat abfol-

minal

Ratio horum eft:quia nunc folus Papa juris;

vendi tanquam delegatus Papa , certé (ineonere

Tf

po&ea comparendi:Servatis tamen fervandis,ut-

dictioaem aniveríalem neceffariam ad peccato-

r

pote priüs fatisfiat patti lacfie,vel de facisfacienda

rum rem.(fionem , ac abfolutionem jure divino

Acitit

jüramentum przítetur, (1 excommunicauo fuit

in faa ele&ione & ordinatione a ccipit,reliqui ve-

catom

incurfa ob injuriam aiteri illaram,v.g. pereuffio-

ró Pailores omnes , Epifcopi , Prelati Exempti

M s

. acáipiunt jure Ecclefiaftico à Papa , qui pro-

nem Clrrici , &c.de . q«o fett. fea.

tenetut

inde ijs conferre poteft,& defacto confert juris-

000 aüti

ISEEILQ.I

dictionem limitatam,tum refpe&lu perfonarum,,

aj lg

quoídam ab eorum jurisdictione eximendo,tum

—— De €ofibus refervatis , 9.

i, Ett

— QUESTIO L

reipectu peccatorum, quorundam abfolutionem

v quie

fibi refervando.

&efervatio quz'd-! 4 .quo? quorum pätäan-

am Q

$. Defato autem fummus Pontifex nullüm728

vum i Speciatius re[pectn Rcligioprum;

peccatum fibi refervat,nifi propte r annexam ex-

i 'mefdg;'ïï

?

qui

Iifi

j

SuMMAKIUM.

communicationem fibi itidem refervatam: ut ex

yad. Referfatio quid ?

communi docent Navarrus«, 36. ». 261. Lay-

du

2271 Quinam po[fint fibi veferBare cafus ?

o

a [

z

manc. 12. » 2. .. Unde quando ipfe Pontifex ,

j

j QW

230 Referbari folent

[j (1cäcn£/01üm mort&lla atreciora.

velejus Poenitentiarius aliquem abfolvit ab Ex-

nar

731. Externa.

(

«

hu

732« Opere confa minata.

D

communicatione Bulle Cenz, v. g. ob haerefin:

Y

rt,

V

( M

233- Et certa tantim , non dubia.

jami peccatum illud ceffat effe refervatum , utà

)l

".

235« 4n abfolpi

c:þum /imm

quovis ordinarioConfeffario abfolvi poffit:fimi-

e[fe referfatum ?

polft Paniténs ignoruf ?t

at

G-LMX

236- Cafas in Religionibus referfatz.

liter fi quiscommifit peccatum in. Bu!le Ceenze

contentum v.g.legit librum hareticorum &c. ob

j J

737 4»

Pralati Regulares non poffnt a

lo pecczztf? pro-

jfes

r

m

!

bibere fub excommunicatione fibi ve[erBata 2

ignorantiam vel metum gravem excufatus fuirà

uid

cenfura Pontificia( juxta dicta fuo loco ) pecca-

tion

$. 1.

y

72 j E]ervdt:'a

eff ntgatio jnvisditlionis in ali-

tum ab inferiori abíolvi poterit , quippe eo ipfo

DIl

non referyatum , uti cum aliis notat Layman

ju i

um

x quod peceatum abfolvendum,cim tamen fa-.

eultas t abfoluendi cetera. . Cercum autem eft

citat. Interimtamen noníolüm cenfüra feu ex-

li hu

de fide,effe in Ecclefia poteftatem refervandiali-

communicatio, fed etiam ipfum peccatum , hz-

)uf

reíis v. g. immediaté fümmo Pontifici refervata

4 ^

l

qua peccata i Superioribus , à quibus inferiores

[äh'x

Sacerdotes non poffint abfolvere, ut fic fideles

eft : adeó , utinferior Sacerdos eá poteftate ca- :

[

Dd

]

rens Poenitentem ita excommunicatum boná

ac fubditi meliüs dirigaritur,& à peccatis abíter-

Bflm Vlm'þ

!b

reantur, quorum tam difficilem ablolutionem

fideaccedentem abfolvat;nihil efficiat , & neque

(co

à peccato direcléabíolvat, fed tam à peccato ,

m.mf'b

vident, Sumitur ex dlaris verbis Chrifti. Quo-

i

li

TWm vetinueritis pegcatayreteuta fumt. — Et pet-

quàm à cenfüra novà abíolutione direclá indi-

2

ebit.

4

-

Ípicue docet Concilium Trident. Seff. 14.c. 7.

d

1 Cffc

- Et fimili ratione, cüm Parochorum jurisdi

Yi

n

"Magnopere ad Chrifliani popeli difciplinam pere

für

&tio abEpifcopis vel aliis Pralatis jurisdictionem

(

)P

fix;re»,jknäijïnji; Pa:rüw so[Heis vifuua efl, us

quafi

as

]

424

dheol, Sacraim. Pars II €ap.VI. d. Il De e&þäm re/e*rvaiz'.a.

| de

ntibus immediaté pto-

fiotabilem : inte:idis &te.ntag. pröximuni, etiam

quafi Eþifmpalem habe

veniat, poffunt hi illispo

tefítatem in foro Poeni-

Clericum percutere graviter , fed re ipsá leviter

;

ipm

tantüm tangis &c, peccas quidem mortaliter ,

tentize lirhitatam dare; & de facto dant, quofdam

!

cafüs,feu caufas graviores fuo judicio refervant :

fed non peccato refervato : quia id,, quod eft

"T

ctenim fiin foro externo. non tantim Ecclefia-

mortale,totum eít internum : illud autem , quod

! (uíel

ftico, fed etiam civili;ufitatiffimum eft , ut caufze

eftexternum, ex fe,& objeClivé venialetantüm —

; d (n

graviores Superiorum: Judicum exarmini refer-

eft ;adeóquenon refervetam. — lta Suarez rem. .

D.

ventur; curnon idem fiat in foro Poenitentiz ; ut

4. de Religiene, tratl.8.1.2.c. 28. , x 2. Sanchez

TC

notavit Trident. ezr.fe[f. Y4« c. 3.

l. 2. taoral. c.8. 1.6. Lugo d. 20.. Panit. s. 15

fíe fcritbeus. — Quando refervatur peccatum cir-

W

7?9 .. Communi Ecclefie confuetudine fefer-

;'.rcful

vatur Epifcopis homicidium etiam occultum ,

cacaílitatem , quoties in actum externum pro-

TT

dit, requirituretiam , quódaÉlio externa etiam

[/

ut notat Layman x. 4. alios vatios cafus enume-

(s

rantvarii, tanquam comimuni jure vel confue

fecundüm fe habeat gravitatem. — Nam fi quis

quelü

tudine reféervatos Epifcopis ut refert idems ibz-

intentione mortali & gravi contra caflitatem ,

1io, I

des.

Sedconftans modó DD. opinio eft , nul-

dicat aliquod verbum turpe ex feleve, autexer-

fd od

los defacto effe cafus,jure communi per fe dire-

ceat aliquam actionem externam ex fe levem;li-

céthzc actio denominetur mortalis ab intentio-

g

éle refervatos Epifcopis , ( utinfràiterüm mone-

fiíciste

bo ) ideóque cafus defacto Epifcopales varios

negravitér mala;à qua procedit,non '(z:it refervae.

ta:quia ficut fola voluntas interna non referya-

At

pro diverfis Dieecefibus effefolüm . refervatos 4b

fiisi

j

bomine. Quare in qualibet Dieecefi fpe&an-

turjita nec quando procedit in atum externum

Sochei

dum , quid lex vel confuetudo obtineat ; ut om-

non habentem ex fe gravem malitiam velinde.

BC

nes obfervant & monent.

centiam. Sic Lugo. Similia Caftro-Palausapud. -

Wt

cana mox inferiüs,

De rf:gularibus di-

Tamburinum/. g. de Sacrame

iib

Ethinc ulterius

:

qti.g c 4- nmf*,; f

.

$. Til.

te[lt

II, Peccatum mortale extermim opere

cänf;i!:-."a

- Quorum . Peccatorum ?

satum tantum eft refervatum , non fufficit fola

um a

fülhi a

Efétvari poffunt, faltem defacte refervan-

ejus attentatio etiamfi de fe gravis vel lethalis,

730

toluti

tur fola peccata mortalia externa - non om-

Ex communi DD. Layman ezt. sum. 3. Bona-

nia;fed graviora,atrociora,Gt certátantüm. — Íta

cina , Caftro-Palàus , alii cum Gobat Caf& 8. tt

imtt, 1

Qu t

Communiffima DD. Ratio bona & fufficiens

252. Utfirefervatum fit homicidium , non fuf-

eft : quia poteftas refervandi peccata non eft ab-

ficit folüm inflixiffe vulnus etiam léthale , aui

i, and

i dex

foluta,& fimpliciter à folo libitu & libera volun-

prabuiffe venenum lethiferum, nifi re ipsá fit fe-

tate refervantis pendens , fed refpicit caufam ali-

cuta mors , quia juxta jura : crinien non intelli-

!'Ofa&um (

quam neceffitatis ac utilitatis. difciplinze populi

gitur , nifi &t confummatum: áttentatio homi-

Aioly

cidii non eft homicidium : fimiliter f1 refervatut

fümm

Chriftiani , utfuprà dixit Concilium Tridenti-

num : quippe,qua poteftas data fit, iv adifícatio-

adulterium, velinceítus , non inaurris cafun;l

teirvai

[

némuon in defiruciionem.

Atqui neceffitas &

refervatum , fi folum exerceas actiones turpes.e-

utilitas difcipling populiChriftiani folüm exigis

tiam turpiffimas turpitudines. cum uxore aliena

5 NU

Qfícidte

zefervari peccata mortalia externa , & graviora,

vel confanguinea, nifi exerceas copulam: carna-

lem cumfeminatione &c..

Ratio horum, &

V'ftonis

feu atrocia perniciofa Communitati fidelium :

non item exigit refervari mortalia, gtiam exter-

plurium fimilium eft: quia refervatio fl res.o-

A ady,

u^

na omnia,multó minüs interna tantüm,quz,cüm

diofa : quippe reftringens;Epifcopis,Parochis ,

tum eí

fub fenfumnon'cadant , non poffunt Ípectate ad

aliisque poteftatem, quz ipfis aliàs de jure com-

r

difciplinam populi Chriftiani. — Fruflrà autem

muni competeret: ergo reftringenda elt ad folos

iif

refervarentur venialia , quippe , qua neceffario

a&us perfectos , & non extendenda ad actus in«

"i

confitenda non funt,fed variis aliis modis deleri

perfectos , & attentaiionestantüm. — Excipeta-

Utj

men : nifi ipfa quóque criminis atrocis alicüjus

NI M

poffunt. Acper hoc ipfum crudé mimis refer-

varentur omnia mortalia: fic enim Confeffario

attentio refervaretur.

— INemo enim dubitat

UT

tunc refervationem validam efle. Ulteriüs

communi,v. g. Parocho,nulla relinqueretur po-

! d n

teftas & materia neceffaria Confeffionis. Qua-

III. Peccatum mortale externum certsam teu-4,

lUt d

re fententia Theologorum , poffe refervari om-

1üm eflrefervatum , non itern dubium tantüm ,

Btgi

N

nia mortalia, etiam interna peccata,nudé fpecu-

five dubium fit juris , utpoté an fit lex refervans.

[

À. u

lativa eft,& de poffibili , & nullomodo pra&ica,

hunccafum ; five fit dubium facli , ut cum fci-

kïüusm

vel defacto,ut bene obfervat Marchant £ra&. 2.

tur peccatum hoc ( homicidium, abortum pro-

al [

zit. 4. quafl. 6. Tnfuper aliquahic fpecialiüs ex-

curatum,adulterium &c. ) effe lege refervatum :

plicanda, vel adnotanda funt.

It qui

dubitatur autem , an illud ipfum peccatum com-

Qu

731 L Peccatum mortale exzersum tantüm , eft

miferis velfimpliciter , vel fecundum circum-

h]

refervatum ; nen füfficitfola malitia interna , fed

1 à

flantias feu conditiones , quibus f refervatum :

ïhtmg

Iep

u

requiritur , ut etiam a&tio externa. fecundüm fe

anre verá homo occifusfit , an plené deliberaté:

Mlmx

,atavisfit. Exempli gr. Sitrefervatum furtum ,

an ex pharmaco prabito abortus fecutus: an fee-

M

"omnis percuffio proximi.

'Tu furaris unum

mina cognitaligata fuerit,ve] foluta &c. Gutro-

i

Qhm*lltlbl

groffum, fed intentione furtipiendi quantitatem

bíque five dubium fit pofitivuga && improprie

h

QU

1etUfl;

i

-

h

BH

ww

f

*

d

ü

2l i fr-ïberoli.' Sácram, P;n. 1)1, AGsz. 7À seä; 11 Di C

sf

:äm ræmm E

i *t

; dï&um, cum (cilic, funt rationes -pr'oBabiles iÀh dcfi noffent refervationem : ut Beu obfcrvex »

Itiïäkviuu

utramque partem , quod omnes concedunt: five

Gobat cir. s. 3 60. meritó cenfens Confe(farium

D t

dubium fit negativum proprie dictum ;dummo.

Regularem non fore fidelem fuo Przlato , f na-

uid)qm

dà prudens fit, & virorum prudéntum commue

D

&us Peenitentem implicitum päccatökrefcj*ryäro 5

Ht

hiter: non utique cujuslibet privati vel indo&ti

fed refervationis ignarum , non dicat exprelse :

Confeffarii, ( ut providé obfervat Gobat s.5 j 8.)

Rbtatn

Te quidem abfolvo hác vice ( fcilicet' ex proba»

V g

lta contra Armillam & alios fatis communis

bili opinione DD, & benigná interpretationeo

DD. Henriquez, Suarez , aliisque citatis Sanchez

Al

mentis Superioris , ne boná fide procedens idem

] Fl":.uf-

l, 1. moral. s. 10. Bonacina de Pawit. 4.7]. pro«

peccatum mortale bis. debeas confiteri ) Scito

MU

pof: $- S. 4. Lugo d. ao. fect. 2. Dian. p. 4.tratt.

*

impofterum te à me non poffe abfolvi fine ex-

3. refo

5]. 4. Tamburinus opsc. (onfeff. l. 2. c. 1.

DCTA!IEEEP.!

preffa voluntate Superioris. — Quod ipfum con-

bt

$. 4. ". 27. Et lib. 2. de Sacramentis , tratl. de

fulere foleo Parochis &V icariis,

de refervatis ca-

nfibuts veferuatit, c.4. mum. 7: Katio efteadem,

MT

fibus Epifccïgalibus , folicitis.

Wtd

Qua fuprà. Quia restam odiofa, uti eft referva-

$. 1V,'

at

tio, nequaquam extendenda eft ad cafus dubios,

fed ad folos certos, claros, perfpectos. — Quin

Speciatim vefpecfu Regulariaw.

nnz;ï&æ

etiam(i preefumptio fori externi fit contra te : ut

emens Papa VIII. in Decreto edito Ann0756

]

fifciaste protuliffe verba harreticalia, dubites au-

CL

159 3. 26. Maij: volens reflringere pote-

tem , an vere & animo haeretico , non tamen cen-

ftatem. Pralatorum Regularium in refervando

feberis incurriffe cafüm refervatum , ut contra

peccata fuorum fubditorum, flatuit undecim»

j i

Sanchez & alios bene probat Lugo cit. d. 20. s.

tatüm cafus , 1 velint , refervare poffe : nor veró

m:kaa.

j

18. Tambur. cit. c. 4. 9. 8. Gobat. s. 3 5 7.

4b

hus

alios , vel plures, nifi cum confeafü Capituli Ge-

5*34

€. At poft Confeffionem ejusmodi peccati

neralis pro toto Ordine, vel Provincialis pro

t

Provincia.

dubii refervati,apud Confeflarium carentem po«

Cafus autem refervabilis , & defa-

teflate in refervata , deprehendo meum pecca-

& (ic refervati in noflra , alitsque Religionibus;

nzma;r.,mfï ;

tum certó reverà fuifle refervatum: quid jam

funt fequentes. Primus : 4poflafia à Religione ,

, Ron s

mihi agendum ? g. Sola poenitentia. — Etenim

etlam babitu retento, 2. Notlnrnac? furtiva à

ais wl

abfolutio non fuit data fub conditione :zifi poffea

4Monefferio égreffio, 3. Venefiia , incantationes,

M )

conflet , vere effe vefervatum t fed abfolute : at-

Gol

& fortilegia. 4. Proprietas contra votnm pau-

que tanquam fub eo dubio revera non referva-

pertatis , qua fi peccatum mortale. f. Furtum

(dium jfb

Vide: dicta in

tuüm , jam direclé remiffum fuit.

sotAbile mertale de rebns Moneflerii. 6. Lap-

] ]Hhäk j

fimili de peccato, ut dubio confeffo , poftea cer-

ffis carnis voluntarits opere con[uminatus. — 7.

fre ips

tb factum competto non neceffarió rursüs confi-

J'uramentum falfnm in jndicio legitimo. 8. Pro-

1007 ff

tendo eadem : imó.major eft ratio in propofito

eiratio , anxilitm, vel confiliumad abertum fe-

