mo polítea, f; fupervivat , fetvatis fervandis,

ff

Clementis VIII. quod folum lequitur de eo , qui

abfolvendi dire&te: Ttem collige ; quid fentias

meré ablens, & nullo modo prafens confeflus

, de illo, qui moribundum conteffum , interloe

i zc

I)

eít , przcis? ratione confeffionis in abfentia fa-

cutionibus aliis diftra&tus , oblitus eft abfolvere ,

€z , itaut abfolutio cddere deberet fuper ipfam

& abiensjam in platea recordatus , chm jam ab

confeffionein abfentem , quá talem.

&dibus diflaret 20. circiter paílus fe obvertit

Jn

;

$. Ill

verfusillam domum , pronuntiàvit formulam

li

. g,,dd /Z:Ite?n 0Y

aliter pra[eetem eic.

abíolutionis faper in&rmum directam,

Certé&

un£..— Go CMIne dubio enim neceflaria non eft prafentia

non valuit abfolutio , quippe directa ad eum, qui

onjun

-J omnimoda phyfica , ut nimirüm Poenitens

non fuit ullo modo moraliter prafens:; ficut non

gt

abfolvendus proxime adgeniculetur , velaffiftat

valeret, fi fübitó vocatus ad moribundum jam.

piabile

abfolventi ; fcd fufficit aliqua moralis praefentia :

in extremis conftitutum, jam proximus ipfius

men U

Atquanamilla?Placet regula tradita à Thoma.

&dibus , vel intra domüs januam pronunties

Q ub

"Tamburinol r. de Saeramentite, o. u. Yy.Pra

i

formam, metuens, ne priüis moriatur , quàm ad

tmnïïväæï' :

:

fentia moralis requifita ac füfficiens Poenitentis

ipfum pertingas — Leander cum Tamburino

ü POHE ;*1

ad abfolutionem facramentalem , eft illa, intra

&c. 'Tandem collige , quidagendum Confeffa-

qo 1

quam folent communi voce,etiam altiori homi«

]

rio in frequentiffimo cafi

ol

yni

nescum hominibus loqui , quali nimirüm folet

orfim explico,

u fcguenti, quem íe«

jí

uti judex forenfispronuntians fententiam inCu-

hw

n

L

ria contra aliquem reum,

'Yalis enim meritó

/&, Cafus mon varus Exflimu&

fi

gih

eenfetur praf:ntia propria in hoc Sacramento

* Ontingit nonrare, ut Confeffarius , audit46 1

Ui v

".

j

inflituto per modum judicii. Molfeffus , Lean-

confeffione , nimiüm diftractus aut occu-

j

IN

atus circà inftructionem vel admonitionem

]

9er , alii apud eundem Tamburinum, etfi non-

h?

jiub

omninó acquiefcentem , determinant intrà vi«

— Penitentis, oblivifcatur abfolutionis , recorde-

"

5

n ]UQM])

1

ginti paffus : & mihi placet,, fi adhuc videatur ,

tur autem primüm,cüm jam recedit, vel recef-

p

ficPosmitens. | Quid tunc aget ?

vd

vel aliquandofenfu percipatur. Bonacina,Lean-

habul

a

u

der,alii abfolute cenfent, fatis effe, fi Sacerdos

. X, Si quidem ita. longé receffit, ut plane fifä;gï —

p

; extra confpeCtum. & fenfum Confeffarii , ut o-

&

d.

II'

adhuc videat Poenitentem , autaliquo fenfu per-

nemo'pf j

eipiat. Hoctamen generaliter nimis laxé di«

mnino phyfice &t moraliter abfens cenfeatur,

df

y

l

od

lum meritó improbat idem Tamburinus i5i-

non poterit ampliüs & confeffionali abfolvi : pro«

jeth

dem. Nunquid enim, fi tuus Poenitens poft

pter decretum & rationetn datam N.TI. quid ul-

Q

W

hod

confeffionem in maximo templo , abeat ad ex-

terius agendum , dicam inferiüs ». 4

VAU

tremam partem longiffimé diftantem , fic ta-

Il Si veró Pocnitens adhue fit ver& morali-6 4j

(

j d

men, utadhuc videre poffis, validéillum ab-

ter prafens juxta dicta IN. HI. utpoté intra non

M

(

multos paffus intra confpectum vel fenfum ali-

i

fl

folves? Etfi enim hzc przfentia ia templo fuf-

u

Éciat ad audiendam Miffam;in qua folüm requi-

quem Confeffarii, & incommodum fit , illum

jl

révocare vel adire; omninó poterit & validé &

7] aum

H

titur aífiftentia moralis: ac certé prafentia mo-

Ü

jl

salis nonerit pro abfolutione,qug majorem pro«

licit& abfolvi: juxta communem DD. nonenim

fic abfolvitur , ut abfens, fed at praefens morae

,U

Mp

pinquitatem requirit, talemfcilicet , ut dictum ,

| L(,'ml j

qua requiritur in Judice reum prafentem abfol-

þ-.

li& Svïäorsöcmfzgaæ hab:t hs ada

de

*

ais

/

äonæä ]Ez&ämfi&ü&ï -

/

400 * g beol Sacrament, Pars T. Cap. V.. De Abfolat

"m

Lugo, Gobat Jl cc. Quare recte f;ecïitf?a'cï:ïaüäg "i

i

folutionem ,

quara ctedit , fe jam ac"c'epiffe »et-.

^

-4

]i

fide ea accipienda amplià

s non cogiiitet , & cen-

"

quidamoblitus abfolitionem dare Poenitenti, ob.

4

onem virtualem vel.

ejus extraordinaria quafita , poftea intra Sactüm,

j Mp

fetur tamdiu fervare intenti

| &

interpretativa

m äccipie

p

ndi abfolutionem , ufque

eundem communicatutus ; ppofjiuh& , técotdas

[2!

jat : quod fi enim fciretPoeni-

:

tus, dum portigit hoftiam dix

»

x

,

*

riüs : £ge re Ab-

"hb *'35101'.1

dum eàm fe

.

J, 065 &m(:.)

tens, fe non effe abfolutum , uti

i

que rédiret & ab-

folvo à peceatis tai

k-Cofþui' Dotis

. m

i. ldipfum per fe loquendo , poffet fieri poft

1 ijn

folutlótem peteret : neque voluntas prior réó«

4 ntt

catà e(l , fed tantüm ceffavitob falfam exiftima«

quatuor vel fex dies , fi cunc rürsüs incideres um

&

talem Poenitentem , nifi forté rationabilitet ti- -

dpa a

tionem fe jam efle abfolutum : neque verunieft

]

illüm , qui putat fe effe abfolutum , amittere de-

meres, ne isinterim incidiffet in aliquod pecta« -

^if

tum mortale.. Tunc enim deberes monere non

IOT

fiderium abfolutionis : quis enim £fedat amitti

ab illo , qui putaret; effentiam abfolutionis cone

Íolam de oblita prius abfolutione, fed etiam de «

enfar

n0vo dolore elicendo, & confeffione faciend

fim,

filere inillis verbis: Mifereatur &e. Indulgene

tiam&é, . Ego teabfolvo ab omni vinculo ex«

pétfe loquendo, fi nullum ex a monitior

pied

ue

Tehti

communieationis? &c.Ita eontra Sgarez , Fa[-

commodum timeas.. Verüm, quia pler

talis monitio accidit pergravis hüjufimodi hom

H

dime

gqiitzy Filliscium 3lioscum Cosinch , alijs Lugo

nibüs, non (ine offenfa, periculo fcandali,

ut

(tme

h;fäx;æl&:lrf&n ä, H?H s'z. tGOb.a.c d 289.

Ponitens eo cafu poffet

faltem male fentiendi & loquendi de tali Co

Áipo

H

Ill. Quod fi tamen

o

coinmode revotari ad confeífionale , omnium

feffatio ; ideb plerimque omifsà caliadm

Cené-

ditm

he, rés totà DEO commendanda er

o

cotifenfu confultiffimum erit revocare ac debe-

terevocati, recté docent Reginaldus in praxi I.8s

eam monitionem omittendam efïe'-,.;qüän

DN

meturícandalum, autgrave detrimentu

wrinn

nutm. 32. aliique eitati. Gobatbidem z. 288.

Vafquez,.

fic habet : Ego fine fcrupulo ablolverem illum ;

prium vel alterius , cum Suarez , .V

T(i

communi teftatur Lugo cir. s. $7.aut gravisof-

tte

qui eft adhuc inter cancellos confeffionalis , nec

arbitrarer effe neceffario jubendum iterüm fle-

fenfio Poenitentis. . Coninck , Bonacinas citati

"'"f:,

x

Rä[fo (

&erc , tametfi tutiora fécutus, aliquoties juffe-

sss dic d gbioluto

rim. At jamdiftantem decem vel viginti paffis

$D

eni qudfärfh& ta

wefet

néÀpeccatis. INám quàn

do oblitus es ábfolveré

Tf jn

bus, revocarem ad me , fi (ine notabili incomie

modo fieri poffit, uti poteft, quando vix qu

i$2

ab excommunicatione , alidve cenfurà , illum,

ho abf

quem poteras &C debebas abfolvere, abfolvas eti-

quam przi

ter Peenitentem exiftit i templo, &&

"g

snihi non effet pétfpe&tum, eife innocentem a*

am proculdiffantem , vel omnino abfente

lts

uia abfolutio à- cenfura non exigit prafentiam

nimam. Etfiillurn videre nequirem , attamen

£, ftty

mplonon pros

abfolvendi: ae proinde ; fi nequibas cunc abfol

"

prudenter credens effe adhuc ia te

vere, poílea petità & acceptà poteftate à. Sup

culàme, fequeter in his cireumtftanttis doctti

ill Mä

nam Bonacinz viri fan& prudentis, étenim nee

riore , abfolvesabfentem. .Ex communi Suarez

"ttity

d

ce

[s* nulló modó eft oculis ufurpate illum , cut

gO db 22,/38". ;zhæ,s 51.'2113. -

ll [&ü(

d.32: fe& $La

008 IV

Y

"qan

eccata dimittis, Hlec Gobat , fané practict &t

prudenter. Docet autem Bonacina b;c

dö 6. 7.76

Atane ab[oluta, indejendenter À tondit

m

tio fub j

-

Y

P

vopofitiose 6. abfoluté pofle abfolvi , qui nons

fefpenfrva. in futurinm. —

! 1 ff, quü

düm receffità confpe&tu Confeffarii, fes quans

4

D

Al ngum ;]

Egulaliter abfolutro d

anda ejt zabþligtä Ó

.x

,,m

) Eiluftas & 1

do son e[rita remaotus , u mon dubitet Confe [[a»

nditione de fatiro :

vins de ejus prafentia : utpote certo fciens effe

; valida eff data [ab co

A quig

füb conditione autem de p«

fexti 'vel praterito.

"

A

*

adhuc intta paucos paffus , v. g. eluctantem intet

andoque éxptd.

[]

'*1

* li

confertam & comprimentem turbam volene

valet , d excaufa licet , 46 qu

à ;lgmd do]ox

imo ( nece[faria eff. ,'Commpn

Jl

tium confiteri. Quare multominüs fcrupulus

*

m p

habendus Confeffario , quando more folito ab«

tebit.

Iöl i Rggu

laviter danda eft ab[olaté. - Omnes

519 lä?"?fï; "

folvit , fed interim Poenitens Quti fxpé folentru.

feffarij de di-

ftici ac pueri) ftauim, audità & acceptá porni-

Ratioelt: aut enim judicium Con

(pofitione Poenitentis certum eft, 4ut probabile, . —

: nc?ifemqm

tentià ] erupitex confeffionali : non enim tàne

Ri

tillotempore potuit

'aut dubium: fi certüm , aut probabile, fine du«

7

e$cedcre præfcnt;am mo»

bio abfoluté danda eft abfolutio

: (i dubiumjus

ralem.

:

$

j ;'A"P(fnitg

O tandem tuüus Péurens painis

dicandüim erit in favorem rei ,

. & adhucabfo-

6I5 .AVA Qgän'd

- Quia indubio

melioreft -

1

no exceffit przfentiam moralem , auttu oblitus

luté danda abfolutio.

Etin dobiis tutior eft

V .[[f"fcm

abfolütionis recordatis, primo poft aliquot ho-

conditio poffidentis.

nit

ut

ens autem

; fa&là confeffios

1 ?. lt "

ra$, sitque tibi tuus Poenitens tunc iterüm pra-

pats eligända: Pcer

u(]][em

1

ne acquirit & poffidet jus

adabfolu

tionem (qUO —

fens, tutiffime, ages , fi candide faffus tuam ob-

uámdiümon cone .

livionem , dicas te jam velle illi impertiri 4bfo-

in dubio fpoliandus non eft) q

lutiopgem, fivelit4 abfoluté tamen non eftne-

ftac effe indifpofitum.

Et tut

üseft ipfum ab«

M

- ergo in ejufdemfa-

lmmæ

J

cefse eum fic monere ; fed fimpliciter potes ad-

folvi, quamnonabfolvi

"n

lolvere , quippé virtualiter adhuc retinentem

vorem fe refolvere & jüdicare d

ebet JudexSacráe

M

o

ficutalius Judex

MT

voluntatem percipiendi abfolutionenifibi debi-

mentalis, reumque abfolvere ,

uf

nmüm[,

tamx ; ut paulo ante oftenfurh eft. ^ Coninck;

in jud.if:ie externo. Quod fi

Cogfeffari

non

^

du

1

,

i

]

i;c&dm

dbol, Sacranaen, P&fïll. €4. V. De Abfülutione foniciun 40 p

iil d

gääir'efolilcns dubius ma'nea'tþdue dffpofrtionä

quia conditio appofita periculum nullitatis ex«

li

. Penitentis, & licita abfolutione, eo ftatu utique

cludit:ergo &c. Ubi valde notandum, abífolu-

t

non poterit licité abfolvere abfoluté , fed ex de-

o

tionem licité dari poffe, & debere fuüb condi--

* J fe&tu füi , non Poenitentis.

as

mb

tione , non ratione dubii precise , cüm illud

: Dui

- €20. lL. Jevalidaeff abfolurio data fub conditione

plerumque poffit- & debeat refolyi in favorem

defutsro v. g Abfo/!vp te , f reffitues , f télem

Hefïp'fi

Ponitentis, utfüprà A. 7. didtum ;. fed ratione :

i

eccafionem peccaudi dimittes t. ff concubinam in-

petplexitatis de peccato ex utraquepárte. Ex;

dra tot dies Jimiferis i*c. Omnes. . Ratio eft:

N

una fcilicet parte timet Sacerdos periculum nul--

n

quia ad hoc , ucabfolutiovaleat, debentomnia

litatis Sacramenti : ex alera veró parte timet pe-

Wt

tequifita adeffe in inftanti ultimo faltem prola«

riculum filutis animz Poenitentis : utrumque e-

'i

tionis verborum (Sacramenta enim per modum

vitat abfolutionem dando fuüb conditione. G-

fcda-*':.q

caufarum naturalium flatim caufant totum effes

d

terüm quamvis confultum fit , ut in ejusmodi

&um, quem poflunt, neque uiló modó eft in

ii es die

vt

cafibus verbis exprimatur conditio,

,

poteftate Sacerdotis fufpendcre effe&tus Sacra-

fpofitus: fies capax : fi adbue vivisy fimones.

menti in füturum ; ) àt conditio de futuro non»

abfolniuss fipoffum . &'c. autuniverfaliter, - in

i:

dàm exiftit in prolatione verboru:n , quando $a-

quantüm poffum , & tu indiges : attamen in

€ramentum deberet caufare füüm effectum : ut

rigore fufficere, fi mente retineatur & conci-

fupponitur : ergo tunc Sacramentum nullum

piatur, docent DD. communiter cum Diana P

eft; & manebit nullum in zternum , vide de hoc

10. zratt. 1. refol. $ g.additGobat£&. 273.Cüm

eneratim dictain prima parte «. . 4 7. 128.

quilibet Confeffarius incipiat exeipere con'effio-

i

ä

621 lll Sabconditione awrem de prefexti velpra-

nes cum intentione faltem virtuali & implicita

terito valet :v. g. abfolvote : f[ver? doles: fr vis

PU

faciendi id , quod facit Ecclefia, feu quod Chri-

t

D

"/äü""e »offenjam dimittere , otca(tonem vita«

ftus inftituit:- Ecclefia autem vult, & Chriftus

re Cc.aut : fljam reflituilli , inimicoreconcilia-

ftatuit,utintalibus cafibus fiat abfolutio fub con-

äciïnsl-üfig;.

Es es, ficontttbinam tendem ejeciffi c, Omnes,

ditione : ideó in talibus cafibus füb conditione

. Ratio eft: quia abfolutio data fub conditione de

implicita aut virtuali abfolvit quilibet non fcele^

m d

prefenti vel praterito, conditione fübfiftente ,

tatiffimus Confeffarius,. etfi nec mente exprefsà

seshiä?

tranfit in abfolutam , eámque infert hoc modo

cogit & de conditione, quia omnis probus ha«

- V. g. Cabfolvo te, fi veré doles: fed vere doles :

bet intentionem fatisfaciendi intentioni Chrifti

j

ergo veré te abfolvo atqui abfolutio dataab-

& Ecclefiz. Sicille. Qua doctrina , ficut poít

ablata

foluté Peenitenti difpofito fine dubio valet, at«

af

fa&tum , Sacerdoti fcrupulum eximere poteft ;

que ordinarié neceffaria eft : ergo c.

itain faCto & praxi confulendam non cenfeo,

[U])Cäb!blr

22 IV, Erex can[a Iiet,

e qnandoqm eXpes

TNUI

u WA inm) C neceffavia eff, ^ Per accidens ergo;

QUASTIO II

Q ul

, & ex rationabili caufa tantüm licité datur abío-

Quando Abiolutio danda? quando

;X-.'äïl.l' l

lutio füb conditione de prafenti , vel praterito :

—räpctehda ? (fpectaliter refpetfu ex-.—

pro quo REGULA communis eft : Abfolu-

t

. tio fub cooditione impendi licità poteft & de«

Comntunicati , C moribundi)

itWIMR i

bct, quotiescunque , fi omninó non daretur ,

23

Abfolutio quando danda ? Uíquead n. 627.

J damnum ifüineret animz ; & (i abfolute datetur ,

6 27.

Quando vepetenda ? U(ique ad n. 4 32.

i

532

Mortaliter. peccat abfolfens excomumunicAtum À.

:g!'dutiiji.*

Anullitas & irreverentia Sacramenti timeretur:ut-

peccalis. monpremifid nbfolutione 4 ceafura.

j

qlllü

. pote quárdo Confeffarius ex patte fua pruden-

633

. Taler tavten talis abfolutio urrinque borá frde f atta,

yl PN

Im-' i

ter'dubitat : 1. an Pcenitens fit re&te difpofitus

i

. Et talis Penztens etiam abfolutus manet ab ipfa

j

excommunicatioue y fe Confeffarzus fuerit po-

qll

j

. quoad dolorem, propofitum &c. juxta didta

zens ab ea abfolpere.

n

g

. iuoloco. 2. An habeat matetiam fufficientem

5

626

Validà &$ Hesté abfolpztur mmoribuudus loquel4 65

(

!

in puetis rudibus, utpote an talis fit praditus

fénfibus deffitutus , fí det frgna doloris & con-

(

uflicienti ufü rationis, anvere peccaverit , nec

fefftonis ;

d

lh

d!

,. me?item quando Poenitens adfert fola dubia pec-

637

44 abfalutionem petendam diretta.

Ccata materia mortali , nec ullum certum ex-

4j

Eiiam quando ca dedit Sacerdote adhuc abfente ,

u ^

coram aliis , étiam uno poftea teffAgte.

lblk ,llüf j

. 'licare potefl: quz omnia patent ex anteà dictis.

£40. Et quidem Abfoluté , fi ffema. dolorzs fant 9el fue-

j o

.. S-AnPenitensadhucvivat, vel jam exfpiraverit?

vupt corta , el probabila : fab conditione Vee

u

o

4- Quando ipfe Confeffarius dubitát, anhunc

ró ,f dubia.

64

I

Quando fma cenféantur , ceta ,. probabilía , $e/

femitentem abfolverit nec ne , de quo mox 4.

dubia ?

bo? «

D

08 Wf item an habeat jurisdictionem inltuncPo-

)H

j P

642

. Confeffarius t0m tautüm potefe , [ed etjam. Ferstur

x

ilä'w

xitentem , velin ejus peccata: de quo ep; feq.

talem abfoltere.

h uo

ubi dejurisdiCtione dubia. Ratio eít: quia cüm

644

& qualiter

alfalii pofit moribundus

j gn',n Nl

. eda quando ,

(

. Sacramentum fit inftitutum ad bonum & falu«

u nullum dat , $el dedit fignum dolor"isg

ndulm

t confe[ffomis ? Aufquc ad n.. 649-

:ü P]&Im

*emanimz, debet applicari omni poffibili mo-

j

l

. 80, quopoteft fine irreverentia Sacramenti: at

IU

QSuando Al;faiutz'a danda?

od

m

i ejusmodi cafibus füb conditione applica-

(

m omninb poteft proficere ad bonum ac falu«

Egulariter danda eft abfolutio flatim con-655

ul

j"

tem animz , & fic non exponitur irreverentig

IR

feffione , & iis, qu& ad ipfamordinantur ,

D

"

[j

. PARS Ill. SacRAM.

Bec

ex-

-

A

ass

?]geol. Sacrament, Pars VI. Cap. V. De Aüäfutz*oäfaüame&ä :

402

Omnes. Eftenim abfolutio totius

pribs confeffo boná fide. Alís "e,nzm;m:cqæ

1

expeditis.

feffio effet repe

t

^

5?14.

6]

judicii s

acra

mentalis complementum ultimum $

enda cum repetitá abfolutione,.

fe&tis feu expeditis omni

bus, quaad

Jam contrà , & oppofità ratione..

j

.

ii

4

unde per

II. Non eft repetenda abfolut

i

hoc judicium fpecta

nt , ftatim danda eft Senten-

o; quandoPo- ag

mä&]

tia abfolutionis : ade& ut

nitens poft primam abfolutionem adfert aliquid

J

4l

((

6$24.

Il Ante confeffionem . abfolutam , & ad

àprincipio non neceffarib confitendum : autin

Bu

Íc loquendo non liceat abfol-

necellario aliquo confeffo majorem numerum -

g

eam requifita, per

vete, ut per fe clarum eft ; nifi quandoque iu

modice excedentem íuper numerum boná fide

um n

tiüsexpreffum, | Exemplum primi. Si adfert

n

cafu neceffitatis vel periculi apparentis: ut fi&e-

'v,

lüm peccata venialia: aut ,pccc,atj"'mqrt.a is-

ia

grotus valde debilis timeatür moriturus , parte

-confeffi circumfítantiam. meré & non not

peccatorum auditá , & dolore debito concepto,

teraggravantem. . Cüm enim haccnon fint ma-

4 ti

ton

debet Confeffarius abfolutionem dare , etiam .

uno vel alteto tantüm peccato audito: reliqua

teria neceffuiia , non debet faper illisinordin

i COf

repeti abfolutio : quod notent Confefüarii

l*

1

poftea auditurus , cügi porerit, ac cum onere

xbliqua , cüm potuerit füpervivens, /confitcndi 4

üm condefcentes fcrupulofis , qui ad quavis

! godtn

peccatilla poft ebfolutionem datam allata.

ut de confeffionis integritate fuo loco dicum.

ia

62;. IIl Poítconfeffionem auditam & reliquare-

circumftantias leviter aggravanyvt,cs' abfc)lügo,'i

nem temeré repetunt, non fine irreverenti

:PTOX!'/?it

quifita, peccat Sacerdos graviter fine jufta cau-

J

fa differens abíolutionem , quia jus Poenitentis

cramenti, Exemplum féesn4i. Siquis

confef-

as

[973

(

non fine aliquo ejus incommodo violat , vel de-

fus feblafphemáfle, v.g.fexies plüs misi

j

Secüs ,f1 ex'jufta cau-

ftea reflexus dicat fa&tam effe fepties: q

fraudat in re tam gravi.

fa fieret, ut quandoque fit in confeffionibus ge-

patvus exceffus jam moraliter comprehen

&i

tur in priori numero confeflo: ideóque ja

neralibus per plures dies continuandis : vel ut in-

terim praítet Poenitens id, quodantea fepius

gitimé & conteffus, & abfolopus: juxtad

nonp.

admonitus vel juffus , facere vel omittere hacte-

£ap, 3. de nminero peccatargm explicanda, »

* gDI

. M. Eftrepetenda abfolutio, faltemfubcon-023.

nüs femper neglexit , ut ideo de praefenti fuffi-

at

T

cienti difpofitione merito dubitatur, v. g. ut oc-

ditione mente concepta, quoties Confeff:

d ib

rationabiliter dubitat , an protulerit forma

m

du

ab —

-al

cafionem proximam peccandi tollat , ut refti-

tuat , fatisfaciat, feu reconciliet fe cum inimico :

iolntionis : idquefüb mortali: fi Poenitens fuis-

- il

confeffus mortalia, vel fltem unicum pecga- —

ut interim conatum emendandi adhibeat &c.

ib

juxta di&ta c. 2- fétT. 4. de propofito vequifito.

tum mortale : quia in tali dubio Poenitentem

rj

A

','y*—(

M

Qm'

626 V. Qualis autem requiratur fimultas abfo-

rito graviter invitum , finoffet , injuflé pericu

if

0l

lutionis cum confeffione ; & quanta diftantia

lo falutis exponeret : fecüs fi fuiffet folüm coit-

! J

npre

li

effe poffitinter utramque, ut valide & licite fiat

feffus venialia , & noffes ipfum innocentem eíie

N

animam: tunc enim Poenitens non ita grgviþ&;»i

Sacramentum , fatis ditum eft parz. 1. e, 1. 4 s.

8 1. Quomodo materia Q*

( icut in priori cafu ) cenfetur velle urgere jus-

ferma Sa;(ammtorum

Íuum , quod habetad abfolutionem. Caterüm ,

/fgoids

—— dirs s

d:(,bmn:r ej]'e fimal.

cüm conftat te protuliffe formam confuetam, ex

5. 11-

äll[equgm

eofolum , quód voluntarie vel involuntarié dj

« bablolun

Quaudo Abfoluttio vepetenda?

ftra&tus potuleris , non habes rationabilem cau-

/IIlo f ji

petenda eft abfolutio in eadem confef-

fam dubitandi, an reverà integre protuleris,qüigg

n

627. RE

fione, tunc tantüm , quando Peenitens

pé cüm. integra. effentialis "forma confiftat in

Quis

Emrilf 4

poft primam abfolutionem de. novo adfert ali-

duobus verbulis: «b[olve te : nec confequentet

Jrletàh

l

quid , quodà principio neceffarió confiteadum

ex hoc habebis caufam , 'mu;cö minüs obl?g

fuiffesUtpote 1. Novum peccatum fpecie diver-

tionem repetendi. -

$

í

^itin j

fum.

2. Circumflantiam fpeciem mutantem.

« At fi voluntarie

dïdl)l m |

diüfa&u,s proferam f;r4$;&

3. Aut etiam notabiliter aggravantem feu ne-

mam abfolutionis, peccóne mortaliter ? Ceau

Xin

wi

:wmnm

ceffario confitendam , juxta dicta fuo loco.

fic: fi taliter diftractus foleas errare in prmiugfä

4. Aut numerum notabiliter excedentem ejus-

tione formzg ; at fi bene exercitatus longoulu, -

j Iï.'lf()l)]mm[

Q

fle,;mm

dem peccati confeff. —Ratio eft: quia in his

citra periculum erroris fübilantialis ita evageris

cafibus materia neceffaria abfolutionis necdum

non audent te noxz mortalis damnare Tambur-

lütgry !

amt

erat fubjecta clavibus , adeóque remanet onus

1, 1. de Sacramentis. cap. 2. $. 1. m. . & Goäa;

Vi

eadem denub fübjiciendi Peenitenti , & confe-

2 177. Nequeego te condemno.

A

quenter Confeffario ab iifdem denuó abfolyendi.

IV. Et mortale ex genere fuo in eadem con«

E

eformant

UOT

Exemplaprimi. Sicdicarfe oblitum unius for-

feffione , fuper eadem peccata repeter

, l

nicationis. Secundi, Si confeffus fe. bis forni-

abfolutionis, etiam fub conditione ,.

nifi adfi

i obl

FU

catum , poílea recordatus dicat femel effe fa-

rationabile dubium de valore prioris abíos .

ens h

Jutionis, fecundüm communem

Dodorum, ob .

t

Cum eum Ligata. 3. Si confeffus fe furarum

*

',ï.

decem florenos, poflea, refle&ens dicat fuiffe

zationem datam generatim derepetitione

formg —

"u

XO. ducatos.

4. Si confeffus fe fornicatum

Sacramentorum parte 1. ». 98. Quanquam plu-

Y [loms &

uhu

quinquies circiter , poftea recordatus dicat fa-

rimiex talibus repetitoribus excafentur ab one

JQmm

onap-.

ml()nam Y

élum effe decies &c. &c. Intellige femper de fic

ni , aut certé grayi peccato » €X £0 » quodn

enso

)In

63

2

|

H

- 8 beol, Skfmmeni.-Päri'ïIL GapP De Abfolutione ]k&rmemfa?i.' " 403

*

Watny «

s

?

l

uidánt Vanitatem füi ferupuli,dubiive inanis,

viuts Téletus ,Sgareus Layman

üe tés

tt. aliisq

n

au

*as compingantur anguílias , ut appre-

'-h'EUS Lllgö difþ- 16. F&. f* Dlan

ïiH&OMQ

. hendant peccatum five tepetant five rion repe-

Yefol. ?8. Tamburinus opifr. Expedit.

Confeff.

"tant, & quiatunc non habent otium examinandis

. 1. 2.c. 0. $. 3. Ratio eft: quia duriffimum vide-

T

1 qti !

. àn liceat, vel non liceat; rect fané eligunt minus

tur Poenitentem excommunicationis fue incul-

18

Mu

pre majori ; minus enim malum eft ite-

páté oblitum vel igaarum obligare & ità cone

xare Sacramentum; quando nón eflet iterandum,

flringere; ut non poffit unquam juftificari in Sá-

Mdf

iW

m non repetere, quándo effet reverà repe-

€ramento, nifi per contritionem perfectam: ne«

ts

dum. Quare Tambür. À z. Sacram. c. T.

que id intendere prafumi þbteü,piä*Mät*effïEca :

clefia : quipp? cujus poteftas eft »oz ia deffrue .

Q N

— $. 3. abfolete dammat folüm peccati. venialis

ts

, qui laborans dubio levi méróque fcrupulo;

Gionem , fed ia adificationem GL reimediüm ani--

fU

àn fotmam füb(tantialem rité protuletit ; repetit

marum : illeautem rigor contra hominem non

(

-* füb conditione, ut àmoveat à fe fcrupulum il«

potentem fibi de remedio providere, effet in me«

dl

(

lum. P—N'Gu.. enimi gïävem , fed folüm levem 1m-

ram deflru&tionem : cüim enim infius fit fuze

!B

identis injuriam irrogat Sacramento, düm re-

excomimüunicationis ; nunquam qusreret fibi

abfolütionis remedium : & fi& femper incapax

(«* petitex metu o

ifcddäxädi DEUM, & nocendi

2

mianeret recipiendo Sàctàmentüm Poeniténtia

j

.þif'oxiz*fxö.

A

du u

Ill. Confeffatius abfolvere potens à cenfuris, 634

cum Poenitentém excommüunicationis füx ob-

r , quoad. Abfolutiontm.

litum vel ignarum abfolvit, przmifsà confuetà

Specmhte

1

Jf

.lz-xcommüm'mt*i.

formulà: J4bfolvo te ab omui vintidlo excome

)

WOnLefTar us peccat niortàliter excommuie

iunicatiouis &t in quantio poffum, P tu iodis

i

G3 ?1'-' '"

i icatione i&nodatum abfolvens à peccatis

$ts, & pollea à peccaus: non tantüm à pecca-

h

)

non pramifsà abfolutione à cenfura; — Commu-

tis, fed etiam ab ipfa excommunicatione libe-

tisi

nis DD. cumSuarez difp, 10. de Cenfuris. Ra-

rat: quare poíLea recordatus füae cenfurz Poeni-

j

tio clara eft; quià in re gravi violat praceptum

tens non indiget novà abíolutione.

Coninch ;

Yi

Ecclefie : cüm irretitis hác cenfur& pecceto .

alii cum Lugo czt fetl. Y5. 7.623.late. — Tam-

a

stortaliter fufcipiendo quodcunque Sactamen-

burin. fupra cit.. Ratio eft: quia Confeffarius

iAPæniuaä

,()

tum , adeóque etiàm Ponnitentize ; non prámifsá

femper habet, ( certé habere debet) intentio-

niutpon.-

E

priüs ablolutione à cenfüra.

Quód fi tamen

ném abfolvendi , quantüm licité poteft, fervan-

nitetta

excommunicátus animam agens periclitetür de

1

díque omíües pártes officii i, quas non fervae

jilz

2: dic folunimodo illa verba alfelzo te: cui

tet , fi intenderet abfolveré à peccatis , & nonà

folim

xpreffà intentione tollendi tam cenfuram,quàm

cenfuris , juxta dicta A. 4 Loquàt àutem

m

4

bir

peccaa. — Tunc enim priüs naturà tolletür cen--

femper de Confeffatio poteftatem habente abíol-

j

ura , quàm peccata , tefte eodem Suarez sbídem:

vendi à cenfuris. Nam fi Confeífarius eà pote-

]curg

"

el potiüis dic: A4bfolvo te à cenfiris & peccatis.

ftate careat abfalvendi rálem excommunicatios

j Ü

tuis: Tunc enun, étfi contingeret eum mori;

Ti

nem oblitam ; illam non àuferri , aiimis certum

[o

antequàni proferas, 4 pectatis , etit tameri cere

eft: quare quando eam in mentem revocabit Pce-

g

. tó abíolutus ab his , ut ex éodem Suárez & Tam-.

nitens ; legitimo Superiore ; vel alio poteftatem

p

w]-,

J UI

jno c. 1. $ 3. s. T. aute fineip annotaVi.

habente indigebit

r

Quamquam autem étiam abfolutio ab om-.

V. Quin infaper : fi. Confeffarius probusó fi

j

j

a

ni cenfura, eriàm fwpenfione & interdi&lo te-

fe&té volens implere fuum officium , ac potens

con

lariter ábfolutioni à peccatis praemittenda fit ,

ablolvere à cenfuris, abfolvat Peenitentem illis

mmdS (

tamen peccabis, faltem graviter, poftpo-

lolis vetbis: J4bfolvo t& A peccatis tuis nullà

endo, cum ha duz ceníurz non privent ufu

premifsà formulà abfolütionis à cenfüris ; ut

fieri folet in brevibus confeffionibus; & in at-

r

allivo Sacfamentorum , (icut & , quando per

j

(((

þli;vioni:m non premifitti abfolutionem ab ipfa

ticulo mortis, adhüc Poenitens excommuünicas

jnp?

communicatione , fi eà poteftate praditus fis;

N

tiónis füz ignarus ; vel etiam confcius , fed coüe

(

u

enéris eam fub

)

icere , non tàfnen répetere ab-

fiteri non potens in ttiortis àrticülo; àb eà abíos

(s

o

ionem à

$

lutus manet, Swerez , Tamburisa: , füptà citas

N

PFCC,QHLSV propter fationem mox

T

(f'ndarh;

t. Ratio éft: quia in illo folo: abfolvo ze &

»en eft abfolutioà päccatïs*üofx

h f'

lL Valida tan

peécatis tuis , involvitut ábfolutio à quocunque

ifsà abolutione ab excommunicatione ;

vinculo nàto ex peccátis; ädeöqü'e etiàm à cens

n*

(

uoties Poenitens fu: excommunicationis ignás

furis ; t queff. x. $. 4; di&tuim : cüm ergo próe

jl ml

us; vel oblitas bóná fide procedit. (Secüs fine

a

bus Confeffatius füpponátür femper velle recte

m

ubio eft, (1 excommunicátionem fibi cogni-

& licite flmgi fuó officio ; fapponitur etiam vels

(l

m celáret , & fic malà fide abfoluionem à pees

le ab illo; cénfürz vinculo abfolvere: tutiflimé

Püüm

4s extorqueret : tunc. enimi ob defe&tum di-

)v

l

àutem agit;íi iis verbis exprefsé intendát ab«

fpofitionis & ipfa confeffio inválida & repeten-

folvere G à cenfuris ; & à peccátis : aut etiam exs

,qnon-

-

j

yll

da effet) cum onere tamen poftea petendi ab-

prefs& dicat : zAbfolvo ie à cenfuris d

* dolutionem à cenfüra, cüm ei imnotefcet. — Ttà

peccatis 1415 & c.üt jam IN A. -

iXl

d

[

' ï-&Onffa- mükgäQanoniüas & Cafiftas ; Navara

Eée À

$. YV.

b

1

Z

ass

d

404 - 4Tbeol, Sacram. P:frs 1ll, Cap. V, De þAbfolutz'oþm /aäcrahzentqlg.

/

/$. 1V.

lam oculis dixerit: miferere mei DF. f5

ifita

J zi

men talia figna edat jam morti vicinus

; prafum

[

Späcialz'ter ;

quid de Abfolutione enoribundi

plerumque poteft , quód iis voluntatem confi-

ygli:

atione & þnþbn: deffituti?

jam *

tendi & Sacramentalem abfolutionem peten

$

Alidé & licité abfolvitur moribundus lo-

manifeftare voluerit : ideÓque fàl

(

J

idubio .

656l. V

quelá , fenfibus vel rauione deítitutus, f1

abíolvi poterit , ut dicam inírà

d

Y

er

fignis oftendat dolorem &. voluntatem confi-

/&. Fruftrà aliquando. dubitat

utrüm638

l"li (

tendi , ac Sacramencum abfolutionis recipien-

Sacerdos , quifano corpore, n

is pe- -

gmbaþil

di: quo nimiràm pracipue ; & feré unico cafu

riculo fufpicatus, Miffam inchoárat , & fub Clo-

imditio

fafficit confeffio virtualis , etfi defit formalis. Eft

ria decantato decidit moriturus, abfolvi potuerit

K

vsd

i pr

à peccati

s

N

i

dcó folum, quód generalem cumi Mi

&

utfot

jam communis , recepta , & tuta Sententia. . Ac-

que ita exprefsé tam de Baptifmi, quàm de Poeni-

niftris Confeffionem coram DEO & Ectefia

J opite

tentiz Sacramenco docent Concilia , Araufica-

cerit. — Confiteor &j c. Certünrenim non potu

: 1 dcium.

"um Caz. 11. Carthaginenfe. 3. Cag. 34. Car-

abfolvi, cüm eanulló modó fuerit conteffio Sa

; requ

thag. 4. Car.76. Verba relata invenies apud Au-

cramentalis , feu non diredla ad accipiedam a

; Dieett.

folutionem Sacerdotis in foro Pocuitenti

- thores pafsim , nominatim Layman eap. 8. z. 4.

-- düpt

optimé explicantem ; authorésque laté recitan-

re&té refolvit Layman ébidem ; Jam ulteri

- Ral

. tem. Idémque docet Rituale Romanum editum

— l. Abfolvendus eft. ejusmod gmtu&

il

- à Paulo V. lit. de Peenit. $. »lr. ubi fic habet.

folüm, quando figaa doloris, :

olunta

3

dote

«-

j ag

Quod fi inter confitend um , Ucl etiam antequam

confitendi oftendit coram ipío $a

Qlb

fente , fed etiam eo adhuc abfznte

incipiat confiteri, vox G* loquela egrum deficiat,

| quias

nntibus G figuis conetur ( Gacerdos ) quoad ejus

Cetiam unico ) pofteà teftantibus Sac

ergdotu als

!]

RU

( feeri poterit , pecoata cosfitentis cagannere: qui—

tem jam pralenti apud infirmum. la : m-

fiont

bus uteunque vel in gentve , vel in [pecie cognitis

munis DD. cum $uarez. , Tannero, Laj

É)

[(61)

l

"

qeletiam , fi confitendi defrderium [rve per [e , fi-

Lugó citatis, . Neque hic ob(tat fuprà all

ega

»

dolere

ve per alios oftenderit , abfolvendus eff.. Haec

tum Decretum. Clementis VIIL. damnans

& B

ibi cautiffimé prafcripto modo agendi cum ta-

feffionem factam Sacerdoti abfenti, Namim

gum

libus :grotis.

Ratio autem fepiüs tacta, eft.

hoc noflro cafü confeflio aliquatenus fit 5

g prol

Quiaformalis confeffio, íeu fpecifica & particu-

doti prafenti , per alios nimirüm tanquam

lm ac

laris expreffio peccatorum abfoluté non eft de

interpretes G telles. — Ac ipfemet ille Pont

Tentiore

meceffitate feu valore Sacramenti , fed per fe &

anno r613. I6. Aprilis coram Cardinale.

Vi

- dire&e folüm eft de neceffitate pracepti divini :

larmino & Archiepifcopo Armachano de&laï

Mirng

: quod non obligat, nifi quatenüs fervati poteft:

vit abfolutionem hoc cafu fore validam : adeóg;

decreto füo non effe comprehenfam. Atque a

mem, |

ergo cum fervari non poteft , ( ut certé non po-

rt[üme [

telt cafu propofito ) fufficiet confeffio virtua-

de ulterius abfolvendum effe ejusmodi egrotum,

€

TE

lis, feu qualiscunque etiam generalis confeffio

