fpecicbus eft Hoftia , feu re$ oblata in Sacrificio

jt OCODM

mus offertur Deo. pro impetrandis novis graciis

Miffe: quamvis enim fub finzulis fpeciebus 5

mul efk Y

& beneficiisdivinis, Atverb , penes folos fru-

non fit totus vi verborum pet fe ; fed fub fpecie

vd g

€us & effectus fuos , Sacrificium Miffae dividitur

panis Corpus , & füb fpecie vini Sanguis : eltta-

ghatio 4f

in Propitiaterium , quatenus offertur DEO pro

men totus füb utrávis fpecie per concomitan-

,;iuni lihi

vehia peccatoruni mortaliüm : Expiatorium, qua-

tiam ,quod' omnino fufficit , ut totus. Chriftus

&qu

tenusoffertur DEO pro delendis peccatis venia-

dicatur offerri & immolari velut hoftia füb

f

utras

mcrucnüb

libus iti eo , qui jameft. in flatu gratiz: - Sarisfa-

que fpécie. -

jum 1

(iid

éorinm, quatenus remittit pcenas debitas pro pec-

zif

catis jam remiffis. — Imperatorim , quatenus im-

; ,Quzd ergo

fentiendum de. fpeiebus

Qu

;

Euchariflicis ?

ml

petrat àDEO beneficia fpiritualia & corporalia

] qu

i^

onducentia ad falutem. ' Hac divifio ex profet-

þ&fcics Eucharifticae non. funt ,ipfäivï',i&ïïhäiï

L

K

gö

fo latiüs tractanda eri

S

/"Sacrificii , fed funt medium ; füb quo fit Sa-

yrte

F:cäþf' 4. übi de fruägbus' Sa:*

m

:;ificiü «

erificium ; & füb quo offertur victima Sacrificii,

*

Corpus & Sanguis Chritti:

Non enim Chriftus

li

ii !

SECTIO ili,

(b

ut exiflens fub. fpeciebus illis Sacramentalibus

n

panis & vini eft & Sacramertorum , & Hoftia in

T

j

L. DéBflis Saifii Mife, -

j u

ÀS$ UM MARIU M.

4

hoc Sacrificio oblata, atque per illas fpecies fit

M

p

& Sactanientum fenfibile , & viclima. fenfibilis

f

$4. Mofio j

wresoblataprinc

:

4

& p

&brifii fab fotisbus i

ipalis eff Corpus ,

Quoód indicat Concilium Trid. &iz.feff. 22: v. 1;

-

u

l

dicens

j ur

v

li

-

N

.

*

4

L

^

N

Y

r

l, Cap. II Se(fï. I1I. De

äo/iia Sacräiciz': Mg[]le L

Ó

152 k?'beol. Sacrament. Pars ]

l

dicens:Chriflum in nltima Cena Corpus & Sangui-

dicatum ; ergo in Sacrificio Miffe illud efL ho.

flia principalis , quod ibi ver& & realiter deflrui.

gl

nem [nsum Deo Patri obtuliffe (sb fpeciebus panis

&gDü

(f vini wt diletda fponfe fma Ecclefia wifibile,ficut

tur: atquifola fübítantia panis & vini vefé reali-

ter deftrüitur, minimé vero Corpus & Sangnis

m

bominum natura exipit , elinqueret Sacrificinm.

Chritli , aut ipfe Chriftusdeftrüitur realiter , fed

j i

Et ratio eft: quia Sacrificium effentialiter debet

effe oblatio rei fenfibilis:atquiChriftus non ut exi-

folum mylítice & improprie , ut videbitur: ér--

5

go fübítantia panis & vini, & non Corpus &

;ïïwm

flens propriá fpecie, fed ut exitlens fub fpeciebus

Sacramentalibus, eft nobis fenfibilis:ergo &c.Un-

Sanguis Chrifti , vel ipfe Chriftus eít lioftia prin-

|

[

jio fi

de & omnis actio Sacrificii verfatur circaChriftum

cipalis & res oblata in Sacrificio Miffz, & Di-

nonut in proptia fpecie exillentem, fed ut exi-

ftingüendo antecedens : [n Sacrificio débet ho«

ftentem in fpeciebus Sacramentalibus.

Ergóne

ftia deftrui , vel faltem poni in ftatu corrüptio.

?

fpeciesille Euchariftiz poflunt dici faltem pars

nis fecuturz , quando eo Sacrificio principáliter

reen

ipfius Holtie , feu Victimz in hoc Sacrificio ob-

intenditur Deus coli per fubftantiam deltruene

dam: utinSacrificioovium , bouni, vitulorum

Cop

lat ? Omnino concedo non malé fic dici, lta

hii

enim fignificat Cas. boc eff : de Confecrat. d. 2.

&c. contedo antecedens : quando eo Sactificio

Deus principaliter colitur non per fübftantiam

'Sacrifl

Hoc e]t , quod dicinw : Sacvificium Ecclefie dno-

Supi

o con[lare , vipbili Elementorum [pecie & invi-

deflruendam , fed per. fübítantiam dé novo pros

fie

i

fihili (brifli Carne & Sanguine. Et ratio eft: quia

ducendam vel ponendam , ut Sacrificio thüris;

j

& ipíz illz fpecies immutanturà Sacerdote tan-

& aliorum odoramentorum vel thyriamatum:

quam Miniftrolegitimo, quatenus abftrrahuntur

nego antecedens & utrámque confequentiams

m

d

à fubjecto proprio , & transferuntur ad alienam

Nam ficut inSacrifidiothuris , quià Deus prinds

qd

fubítantiam, . Deinde Euchariftia dieitur Sacrifi-

paliter non colebatur per deftructionem , etfi ne«

ceffariam fübítantiee thuris, fed potiüs per pro«

cium , utique tanquamres oblata, feu victima:

t

ad Eucharittiam autem fpeclant fpecies , tanquam

du&tionem. & oblationem fumi illius odoriferi j

u

ars.

ideo non ipfa fubítantia thuris , fed fumus odo-

[

fiferus erat hoftia principalis , neque enim minüs, .

hb

' .,?u»iä de ipfa fubflantia panis d- vini

2

imó magis idonea eft ad teftandum. füprernum

deflrutia?

f

de

Dei:Dominium immutatió: productiya. Hoftie

ii

26 QUbftantía panis & vini in hoc Sacrificio

principalis , quàm deftrudtiva ; nec.requirebatut

*^ firuenda fine dubio fpectat ad hoc Sacrifi-

velattendebatur deftra&lio fumi illius : fed fatis

t

Wit

ciufif, tanquam materia, éx qua fit Hoftia hujus

erat , quod per deftrü&tionem & combuftionemi

Sacrificii , & per modumi termini à quo rece«

thuris poneretur aC offerrevur Dzo ifte fumus ;etft

lm

dentisad eventum novz Hoftiz , ut verificentur

[

diu nondeftrueretür , imó et(1 femper rhaneret ,

verba Confectáationis : Hvc eff Corpaa. meum :

adhuc effet verum Sacrificium. / Sic in propofito

Agf

(lh)

bic e[l Sanguis meus , qüod. de pane & vino veri-

Sacrificio Miffz : quia Deus principaliter intendit

N

ficari nequit: imó panis & vinum recté dicuntur

€oli non per fübftantiam panis & vini deftruendá ;

Hoftia minüs principalis hujus Sacrificii : prout &

hi

fed per pofitionem mirabilem , & oblationem

*

dicuntur in hoc Sacrificio offerti , facrificari ; im-

Corporis-& Sanguis Chrifli dileci Filii ; ideo

mutari , ab Ecclefia & SS, Patribus , quidni pro-

110

noi ipfa fubftantia panis & vini , fed corpus &

i

prié intelligendis? Ratio eft : quia & 1pía füb-

SanguisChrifti atque ipfe Chriftüs veré eft Hoflia

4

ftantia panis & viniimmutantur . redli deftructios

prineipalis hujus Sacrificti

*

nec requiritur- dé«

Mil

fie , factà à legitimo Minitlro in honorem Dei ,

Taito

ftructio realis hujus Hoftiz ,. fed fufficit , quod

fi

feu proteftationem fupremi ejus Dominii , quam-

ad realem deftructionem panis & vini ponatur &

iCe

vis non tam eorum de(ílru&lione intendatur Deus

ET

Do offeratur Corpus & Sanguis Chrilti, Ipséque

Wldb

honotari ; quàm . nove & fanclioris lioflias pro-

Chriflis , et(i realitet nunquam deftruendus , fá»

dudlione * etgo reclé dici poflunt res oblata feu

tis, imó abundé eít, eum realiterimmutari, & alie

li

Cates

At

hoftiahujus Sacrificii minüs principalis.

quo modo faltem deflrui. — Et de hoc eft fantisi

tüm,quamvis admittamus duas Hoflias principa-

hae tiiateríà omnium difficillima ; & Doctorum

ET

lem Corpus & SanguinemChrifti, & minüs prin-

EY

ingenia valde torquens ; at ceté, ut vides, nom

Wito

cipalem panerii & vinum deftruendum , fimplici-

adeó néceffaria ; . jücundee tamen & pia contefile

ter tàmen unumtàntüm Sactificium , & Wnicam

7

.,t-;

pua

platioriis fequeris quaftio,

hid)

dicendum elt;. prout loquüntur PP. & DD. com-

^ Ss If

tiuniter.

Ratio : quia Sacrificium formaliter

confiftit in aCtione : atqui. eádem actione confe«

PATA

tatío & deflyulfie

Ha[idiu

—,

?Qgga(i? fét i

crativà , quà deflruitur panis & vinum, fimul po-

- n boe Saérifitio ?

"

li

nitur Corpus & Sanguis Chrifti : & non duabus

Erté fit mutátió aliquá real

i áccidentali.

C

1

a&tionibus: ergo unum fimplicitet ; non duo $a«

Hoftiz , fcilicet Chrifti ; quatenus nitfirüm

t

Chriftus in calo exiftens raodo naturáli, vi cone

erificia , diceridum eft. . Jam fequituf- :

fecrátionis ; deflrucl fübítantid panis & vini , ac«

!lmlmm

hms l

Oljeidio principalis.

cipit verum realem novum modum exiftendi mi*

lg

77i N omni Sactifieio debet hoflia deftrui , vel

raculofum & fücráméntalem füb fpeciebus pa«

jr

n

rA

i

Emæ)nt

AA - faltem poniin üatü—äc&gü&ionis, ut $. 1. ia

$

:

nis & vini reli*&is $ Gertimæö, auteni no

11R

äum&P

"

*

-

!

ii

d M,]þ

u

:"l

ll

»/X'!käollSdc;ammZ*..:Paï;-lkl.j äap. HS(& i, ECHWW *STI?CT '5&":5 Miffe 123

fa ,

j

immatatio fubftantialis , feu deftru&tio realis Ho- :

natufa'li( cibö; qutui'qüc inidonetzs eft; nifi pribs

: ïfïlïitfdcä

— fiz Chrifti , Chriftas enim refürgens à mortuis

LT

deftrueretur, & Occidatur : atqui per confecrá-

& ad Dexteram Dei fedens , jam non motitur :

tionem ponitur füb fpeciebus. panis & vini per

T g

attamen fit immutatio & deftru&tio ejusdem Ho-

It mäm:g

miodum cibi & potüs ex ipfa inflitutione Chrifti :

fiz, vel s»y[Hica tantizm , quoàd reprafentátio-

"Acctpite , C manducate ; accipite ( bibite ( c.

Vrl

nem; vel moralis, quoadeíle morale: vel etiam

101 g

"

& (ic inSacrificio , & Sacramento Chriftus ácci-

ii

- 4liq

pit novum effe quafi mortuum ,. non realiter; fed

l

u modo realis qüoadþe'(ïe facä:ïmentale; Ex-

£

Mi

M

: plico fingulà.

r

ufualiter j ut di&um,gü-. EQ& 'cciä'm

Laci?is & ve-

Y

rus modus.

[

Til

1. Defiruciio

Hoffie myäicä;

| lg

f Ommuniffinüs modus dicendi eft , fieri de-

,

Ail. Dq/ïrt)ä?ia Hoffie jaïiqüö,'r'hbäö realis,

ho od

»

4 Ílructionem Hoftie, Chrifti fcilicet ;.non

attum us

|- Lius modus dicende fingulärïs eft; in Sacri-8 £

realem , fed myfticam.

Nàm feparato totaliter

ficio Miffz per confecrationem fieri deftru-

QUEL, Vi

Corpore & Sanguine ab invicem , naturaliter

10b t fj

&ionem. Hoflie. Chrifli, aliquo modo veraii»

iequitur deflructío feu mors hominis : atqui i

dj abl

Sacrificio Miffze totaliter fepáratur Corpus &

& realem ; non quoad effe fimpliciter ( abfit )

fed quoad effe facrarnentale , equivalentem ta-

ia

Sanguis Chrifti, non quidem fimpliciter & rea-

ien deftructioni fimpliciter.

Quià nimirum

Sidiode:

liter , fed fecundüm quid & myllicé ac repra-

Chriftis pofitus fub fpeciebus p

anis & vihi-,"vi

| ülnzs

fentativé , quatenus Corpis velut feparatum, &

Confecrationis acéipit novum effe facramentale ;

T

Sanguis velut effufus repr&fentatur per fpecies

quó non tantüm redditur inutilis ad omnes fun-

quibgi

divetías panis & vini. . INam . in confecratione vi

]

verbotum pérfe, fub fpecie panis, ponitur tans

Ctiónes náturales hominiriis , fed etiam ponitur in

proximo flatu & vià. deftrruCtionis , quià fcilicet

| prisgts

j

tüim Cotpus Chtifti , & füb fpeciebüs vini ; ponis

ilisa

/

W

f

tur tantüm Sanguis Chrifti; reliquà omnià & tos

deflru&is fpeciebus mox & ipfé Chriflus de-

ftruetur fecundàm illud novum effe facramenta-

lii

tus Chriftusutrobique per-concomitántiam tans

tüm ratione fcilicet realis unionis , quam de fadto:

le: & ita quidem ; ut fi per impoffibile , non effec

quteii

ià füà náturali & reali exiflentià in Codlis , fed

dm lp

habent Corpus & Sanguis, & omnia Chrifti inte?

Íe , quam fi: non haberent ( ut in triduo mortis )

folüm in effe factámentali füb fpeciebus omni-

df

ho deftru&tis ; deftrueretur & ipfe Chriftus: quoz

cfeglit

reverd poneretur. Corpus Chrifti feparatum , &

i : 4l

Sanguis effufus. Atque fic fit deftructio Hoftize ;

ad éffe fimpliciter ; ut ampliüs non exifteret. 'Vi.

des.jàti verám & realem deftruCtioném | Hoftiaé

oitbulto

non realis ; fed mylticà.

"TDotum veriffimum.

Atque per hoc ipfüm Sacrificium Miffae incruen-

Chrifti ; quoad effe facrámentale ; &quivalentem

(lcfumus)

defttactioni fimplicitér; ^INeé obftat, quód ha

vt

tum teptzfentat Sacrificium cruentum | Crucis aé

2

deftructio affienata non fiat duránte Sacrificio

5

( jj

sortem Cprifti , quià nimirüm per diverfas fpez

fed poftéa corruptis fpeciebus in ftomacho Sacer-

vliutinte

cies perfe , & vi verborüim , 'Corpus velut mor-

taum , & Sanguis: velut effufus incruenté feprae

dotis, longé , minimüm quadrante ; vel mediá

du

horápoftSacrum. ^Quia jám fuprà didum elt ;

t obl

lentatür. Nec dicas: la Sácrificio Crucis Corpus

àd Sacrificium non fequititur ; ut Ho(tia fubftan-

Fl j

& Sanguis Chrifti füerunt. feparata realiter;: &

tialiter.deflruatur in ipfo aQ facrificandi ; fed

aon tantüm: myfticé. vel reprefentative ; ut in

j t

n

Sacrificio Miffa : ergonon elt idem Sacrificium

fufficit; quódtunc ponátur in proximo flatu &

r db

Mifz & Crucis. .' Eít omnino idem Sacrificiüm

viádeftru&tionis , vel faltem omnino inutilis rcdj

ii*

i

tationé tei oblatz ; ac ejusdem. Hofti ; Chrifti

datür àd funcliones füas naturales ; üt de ove. &

[

filicet i àt non eft idem Sactificium — rationé

libamimeibi exemplificatum eft. ^Quernadmo-

qii p

inodi offerendi; ^In hoc ipfo enim moódo offe-

düm enim in labamine ; vino v. g. effufo , vinam ;

"j

tendi differünt ;quod in Sacrificio Crucis Chri-

non 'quàndo fobftantialiter cortumpebatür ; fed

(rgeni!

quando ipfo aCtu effundebatur ; ver& facrificari

Wüfïïi: j

flus. fuit oblatus modo cruento per realem..ima-

&átionem & fepatationem , üt Anim& à Corpo-

dicebátür, quia tunc ponebatarin proximo flàtu

X c[f j

&

'

vià corruptionis : fic& Chriftus in ipfa a&tuali

; od

te, ità & CorporisiSanguine : at vetó in Sacri-

hcio Miffeoffeitur idem Chriftus modo incru-

confécratione , quando accipit hunc ftatum pro-

vides

ximuim deftru&ionis , quoad effe facramentale ;

ento per myfticamillam ; & reprafentativam fe-

:

j

paration

veriffimé dicitur fáctificari , non veró ampliüs;

iem Cqïpot?s a ,ngngrui-h.e:

juahdo aCtu amittit illüd novum effe facramentále;

?ödüfz v

« Quártusalius & fimilis modus dicendi eft i

válde ptobabili & modoó fatis communi Sentens

[

"

*

s ] ] .;' Dep,.,,&;ai]a/lmmorahs

s

tia DD. quód etiam fümptio fit de effentia ; feü

Lius modus dicendi fatis cQäihïUnis eft , fie—j

pars effentialis Sacrificii. — Per fümptionem enim

! Mld

Wil

'& rideflrüCtionem Hoftiz non realem ,. fed

Hottia veré & fénfibiliter incipit immutari; &

, 1

quafi fioralemi ; & quoad effe ufüale : squatenus

adhuc proximiüs tendit ad deftru&tionem quoad

jii;"

nmimitü Chriftus ponitur füb fpeciebus inàni-

effeillud fácramentalé ; pauló poit fecuturam in

& g

fnatis modo mortuo; & in ftatà omnino inepto

ftomaclio Sacerdotis ( de quo inox etiam G. /e-

d

ad opérationes & furitionés naturales vite hu-

quenti) Etlic iterüm habetur deftructio Hoftize

( ii

iánz,eque alium üfüm ibi liabet ; nifiad ciban-

a quivalens deftrüctioni réali;

?

,- ïgg&gozanQüm; Nàim Chrittus homo Vivusv

$; Exhis modis dicendi elige

gum; qui

mägïägz

U3

[

N

;A-Pif

3

-

WE

l

7

A

1:5 4 beol, Sacram.

Pars M. Cap. II.VS:eä.: Iii. De Hoflia Sacrä*iaii Msze

fapit devotioni & contemplationi tam ineffabi-

edque fola fit in perfona Chrifti , in qua Sacerd&i

Y

loquitur, tanquam ipfe fit Chriftus; . Vide Am-

lis My(lerii. Sinullumcapis , mane in refpon-

fione 24 objetlionem principalem num.777. Etdic

brofium l. 4.. de Sacramentis. cap. 4. — Denique

ha

in ipía confecratione perfeclé reperitur immus

j

o

audaGeer , ad falvandam rationem genericam veri

Sactificii , non opus effe affignare aliquam realem

tatio Hoftiz in Dei culum, quatenus. Corpus &

i

deftru&tionem Holtiz principalis inSacrificioMif-

Sanguis Chrifti fücceduntin locum panis & vini

p

*

*

Íz: ob rationem datam ibidem.

Pro ratione Ípe-

tanquam Hoflie minüs principalis deftru&a:

dittit

t

atque in ipfa fit potiffimum. immutatio feu de«

lp

cifica hujus Sacrificii incruenti abunde iüiücjt de-

xplicata s. 79.

fiructio Hoftie principalis myftica , ac repra-

ULL

ürq&io myfítica , e

fentativa . Sactificit. cruenti , ac mortis Chrifti:

& M.

Cornr

ut S. precedente explicatum eft : ergo in ipfa

man

Quit , C* que

funt partes Sacrificid Miffa ; e

;

confecatione confiftit effentia Sacrificii , mini«

Sacr

qua e[fentiales ?

mum partialitet ,

«

imo totaliter , utxat;qncs prg-

Wt

Uplices fant partes Miffze: fübftantiales,

bant.

d

D

& accidentales feu ceremoniales. Partes

A

ha

fubftantiales Miffe funt , qua ad ipfam fübltan-

L Ohlat;h-qæäti)li: ;;ä"ä' ,

p

efta

tiam Sacrificii hujus ex inftitutione Chriíli con-

Blatio effentialis Sacrificio , etiam codä[:iitg

currunt: & funt tres : Confecratio & oblatto , &*

(

in ipfa confecratione, & non in aliqua ob«

x

Mmptio : itatamen , at Confecratio G* oblatio fint

latione alia verbali. ^ Communis DD. Ratio eftz

effentiales. Sumptio autem [olzm frt pars iutegrae

Wi

quia illa debet effe oblatio effentialis in hoc Sacris

(

lis: atque ipfaoblatioeffentialis , & fic tota effen-

ficio, quà ipíe Chriftus ufüs eft in ultima Cona

tia Sacrificii MiJa confiflat im Confecratione : ut

confecrans

&

!

offerens:: atqui à Chrifti nulla alia

[

mox explicabitur ampliüs. Part.s accidentales

oblatio facia eft. prater confecrationem : 44cct«

feu ceremoniales Miffz dicuntur, quz non ad

fubítantiam Sacrificii ex in(titutione Chrifti , fed

pit Sefus panem €& gratias agens bmedixit.frgii,--:

:I

dedírque Difcipsilss (uis , G ait : v ]dccipites C con.

folüm ad ordinatam , decentémque adminiílra-

tionem tanti Mylterii ex inflitutione feu ordina-

yedites boc efl Corpus meum , nihil aliud addi-

Et etiam commu-

dit: ergo &«.

Deinde. oblatio realis, ipfaeít

tione Ecclefiz concurrunt.

?

niter affignantur. ttes.

- Prima pars ab introitu

de effentia Sacrificii , non veró aliqua verbalis :

[

atquiin ipfa confecratione fola fit oblatio realis

ufque ad Offertorium exclufivé , qu&-olim dice-

K

batur Miffa Cathechumenorurh.

Secunda pats ,

Hoftiz , feu Corporis & Sanguinis Chrifti , qua*

[/

tenusilla a&tio exhibetur Deo in recognitionerit

ab Offertorio;totus Canon , ufque ad fumptionem

füpremi Domini , quemadmodüm olim mattze

li

inclufivé. Tértia pars, à poft communione ufque

D

tio ipfa animalis fa&ta à Sacerdote juxta prafcti«

adfinem. Singule autem ha partes conítant ex

ptam legis veteris ad cuitum DEI erat. oblatio

il

vatiis partim vocalibus oration bus , leCtioni-

[u)

li

realis füfficiens ad rationem Sacrificii absque ob«

bus &c. partim realibus ceremoniis , ac geítibus

latione aliqua vocali ; ergooblatio eífentialis Sa-

il

praícriptis in Miffali, & ibi videndis. — Quare

[

crificii confiftit im ipfa confecratione , ut mox

de his nihil fpeciale.hoc loco dicendum.

magis declarabitur: & non in aliqua oblatione

ij

lis autem dico fequentia.

IX)c.il-

vocali.

k

Duz enim fiunt oblationes vocales in

[

1. Con[ecratio eff effentialis.

Sacrificio: una materiz confecrande in Offerto-

!7,

Onfecratio fine controverfia eít. effentialis

rio; & hac fecundüm omnes non fpe&tat ad fub-

&

$4

Atantiam Sacrificii , neque ut pars effentialis, ne-

pars Cimó tota effentia, ut videbitur ) Sacri-

ficii. " Communiffima Theologorum, ac etiam

que ut pars integralis, fed eft meré caremonialie

& preparatoria ad excitandam devotionem , ree

*ülm;

SS.Patrum. . Nam Irenaus lzb. 4- contra bare|.

kj

64p. 32. dicit: Chriffum docuiffe wovi Teflaments

verentiam , affectímque fidelium.ad myfterium

lin.

movam oblationem , quando dixit « Hec eff Corpus

peragendum : altera oblatio e(t ipfius Hoftia cone

A

meum. D. Chryfoftomus bosmil. de proditione

fecratze immediaté poft. confecrationem , iis vete

n

J'ade, dicit : Perba Domini: , Hec efl Corpus me«

bis : Qude & memores Domine offerimus praclara

tXpl

um , u(que ad finem mundi praflare Saerificio fir-

eMajeflati tue. &c.. G hanc oblationem aliqui

?is|

seitatem.

Et antiquiffimus Author apud D.

vocant partem effentialem ; alii faltem integrae

lem.

Utrumque fine. Fundamento.: & ideo

Hoí

Cyprianum ferm. de Cena Domini,dicit: cüm

«hm

verbis Confecrationis panis benedicatur, Eucha-

communiter negatur ob rationem dictam , &

maximeé , quia etfi omittatür ifta oblatio , adhue

f ;

riftiam fieri medicamentum & holocauftum &c.

"us r

Ratioeft: quia Sacerdotium per. fe ordinatur ad

Sacrificium foret integrum & perfe,äfum.k Et

hinc , dum una vel utraque fpecies eít reconfee

K Mf

facrificandum : atqui Sacerdotium nova legis ,

Wig ]

quatenus refpicit Corpus Chrifti verum, ordina-

crarida , nofi recitatur ifta oblatio juxta prafcrie

ptum Rubricarum, fedfaClá confécratione omif:

Vjts fpl

tuf principaliter ad aCtum confecrandi ; ergo

m

confecratio eft effentialis Sacrificio , feu in con-

fis omnibus aliis , ftatim Ípecies confecratz füs

fecratione

«onfifkit

Sacrificium , effentialitet.

muntur: erg

ln

o non poteft efle pus ,clfgfi;ialii *

t

Deinde Sacrificium fieridebet in perfona Chri-

«

inrggr?lis S?criäcü-

fl

fti, qui eft offerens Bf.inci?alis ; atqui confectatio »

: ,511. Sm[üil

E

-

À

J

1

ho

W

j ! Leai' "Sa;'rdm..*þafs Il Cap. 1l. QSeäZ. UI D« Hiofíia Sacrzficiz' Mjffe. 159

il'l w

m

ls Y

n h

'il! $u

mptia.hbn e/l t[gntiklis » fed integra- — vm. Ctucis fuit &qué holocauflum , & tamen

-

u

oO distastim pars Sacrificii.

Corpus Chrifti non confumebatur , neque per

D j

: manducationem,neque alio modo. . Ad rationem

rl l?:ïl(

Ta €ottinunior & verior Sententia DD.-con-

/-lasl

trà Bellarráinum , Lugo, & alios non paucos.

ergo holocauíli fufficit, quód victima totaliter

xünüi wa

- Sumitur ex Concil. Toletano XII. ut refertur «.

üm Paüd ö. ;

offeratur, & cedatinhonorem Dei, (ive id fiat per

( relatum de Confecr. d. 2.. Ubi graviter reprehen-

Hoftiz confumpuonem , ut fiebat in veteri lege,

pb ii

RI m

-duntür:Sacerdotes , qui non communicabant

five per talem oblationem , quá res fic integré ce-

femper , quando facrificabatur dicendo: quafi ss

- dat Deo, ut nulla ejus pars cedat in ufum huma-

yüjü)xlïïl

"

w s (hi

- fit- toties: illó Sacrificio. participandum ,. quoties

num corporalem , nifi fpiritualem tantüm , ut fit

.in Sacrificio nova legis, idque n ipfa confecrae

d i

1

- Corporis & Scnguinis immolatio confliterii. 'Ubi

&tl

.. manifeílé diftinguitur, fumptio. feu participatio

tione , ut diclum.' . Sumptio etiam non fit ideó

principaliter, ut Hoftia confümenda Deo magis

Vg

-Sacrificii , ab ipío Sacrifiio & Immolatione.

- Ratio ergo cít: quia fumptio, feu manducatio,

offeratur, fed ut ad utilitatem Í

Piritualem fumene

ti participetut,

.eft- folüm participatio Sacrificii jam peracli in

-Altari , Populo & Sacerdoti communis : ergo

.Deniquea

ff

J

erunt , quód in Officio £rie fexte89

j

. SParafceves dicatur in oratione.

-non eft ipfum Sacrificium.. - Deinde Sacrificium

Sie fiat. Sacri-

t

- effentialiter , feu quoad effentialia fua , fit in per-

fieinm noflrum tn confpetlo tuo bodie . Atquiin -

illaferia non fit confecratio, fed tantüm fum-

oradi

fona. Chrifti ; fumptio autem non fit in períona

$D. M

Chrifti, fed in ipfius fumentis utilitatem

, etfi ob

ptio: ergo fumptio eft aliquid effentiale Sacri-

dl

honotem DEI. Denique certum de

ïïde eft,

ficio, .. . IN

egando confequentiam,. lllo enim

Chriftum in ultima Ccna facrificáffe ; at incet-

dieParafceves fimplicitet non eft Sacrificihm, cüm

j

Fs

Chrlidi

tum valde eft, an ibi ipfe Euchariftiam fumpferit:

non fiat confecratio; quz fine dubio eít de effen-

tia Sacrificii-inctuenti. .. Dicitur tamen illa aCtio

Tititti d

ergoGc. Eftigiturfumptio non effentialis , fed

integralis tantüm pars Sacrificii, non ad eflen- — Sacrificium in illa oratione,, quia fit commemorae

[

ia

Cgtiam-, fed àd integritatem tantüm fpe&tans Sacri- —^ tio caeremonialis Sacrificii cruenti-in cruce pera-

ficii , neceffitate pracepti divini, ut fine gravifli-

&i, & quidem in Hoftia refidua ex Sacrificio in-

ii did

o rtdis

mo facrilegio omitti non poffit, & deficiente

craento precedentis diei ; unde meritó orat Eccle-

Sacerdote . celebrante. poít confecrationem | ne-

- fia: st fiat facrificium nofivum faltem ceremonias

diqua v

: oblatiu

ceffarib debet ab alio Sacerdote fuppleri, etiam

liter reprzcfentativum Sacrificii cruenti in Hoftia

nonjejunio. Sive ut alii loquuntur , fumptio fpe-

incruento modo oblatá,

i rf

&at ad Sacrificium non inttinfece , fed extrinfece ,

Tofa ergo effentia Sacrificii im/i/it d

g

tanquam extrinfeca Sacrificii perfe&tio, & ulti«

m olim t

' tonfecratione utriusque fpeciei. -

müm complementum. ' Cüm Euchariftia fit in-

Ta communior DD. Et fequitur manifeftégo

j p

ftituta non folum ut Sacrificium, fed etiam ut

TP720

ex di&tis. . Nam fola confecratio fitin perfona

convivium , adeóque illius fumptione obtineatur

jdiit [

.u,,thiü;i, qui eft principalis offerens hujus Sa-

(entdis

finis, ad quem res facrificata ordinatur. — Ec hinc

..trifci — In fola confecratione utriusque fpeciei

tantam femper Ecclefia adhibuit diligent'ia*m , Ut

R, WE

—eperitur reprafentatio Saerificii cruenti , qua-

ipfe celebrans, aüt eó deficiente alius Sacerdos

,,ténus per diverfs fpecies, Corpus velut fepa-

g&m oïhlilïö

per fumptio

s

as wl

nem facrab 'm?r;ïeria; & Sacrificiur»ix

- fatum , & Sanguis velut effufus incruenté figni-

)

H

confüummaret/* — -

. ficatur. Denique tota effentia Sacrificii fine dubio

e i

87, Necobflant aut u

rgent fuääämenm*- oppöütäe

confiftit in immolatione , feu imniutationé , ac

m

* Sententize.- Pï'äec'iþULlnl vid;tur;ïquöd in Sacri-

-oblatione Hofliz : atqui in fola confecratione fit

»

"ficio-debeat.fieri immutatio Holtiz : átqui per.o

X

j

.Alla immolatio & immutatio Hoflize , atque ipfa

u

"fumptionem ipfam fit immutatio , & quidem

,'

oj

, teal

is & effentialis oblatio, ut $ p)i'æae'äe'üt: often«

fenfibilis Hoftig: ergo fumptio fpectat ad effen-

«.fum eft: ergo infola confecratione confiftit tota

ad nj

"iàm Sacrifiii. Negatur confequentia. ^ uia

' effentia Sacrificii Euchariftici: atque adeó eadem,

s Hliai

immutatio effentialis Sacrificii fufficientiffime ha-

actio confecrativa , diverfo refpectuy quatenus

[ ilS?

.betur in ipfa confécratione , ut &. precedenti laté

enim füb fpeciebus panis & vini ponit Chriftum

p p

explicatum eít: quód veró per iumptionem ma-

. pr&cise, dicitur Confeeratío : quatenus veró ponit

jonem £

eis immutetur fenfibiliter & proximiüs ponatur

Chriftum illo miro modo quafi mortuum vel oc«

l

rem i

?

..Hoftiain ftatu vel vià deftruQtionis quoad effe fa-

.dfüm incruenté ( modo explicato s. 79. )

10

. -€ramentale fiende in Sacerdotis (tomacho , uti-

. dicitur zmmolatio vel immutatio : quatenus Verà

l dlaït'&

que non ad effentiam Sacrificii , fed fummum ad

x

.eundem Chriftum ponit ad füpremum Dei cul-

obltos

"ejusintegtitatem & complementum fpeclat.

,tum in recognitionem fupremi ejus Dominii ,

d

88 Aliud fundamentum eft. .. Quia Sacrificium

sicque divino Patri offert , & prafentem fc exhi-

n

.: mova legis eft holocauflum : ergo ad effentiam

.bet cum füis meritis & fatistactionibus , dicitue

q

j p

ejus fpectat totalis confumptio per. manducatio-

Oblatio : síc

ue tota cefemonia Sactificii pete

a d

Rem. . Negatur iterum confequentia, Holocau-

- ficitur, & folüm extrinfece completur, & intes

j

con[wm]

ftum enim non debet confümi pet manducatio-

gratur per fumptionem Hofti oblate. Dixi au-

j

nem: nihil enim olim. comedebatur de holo-

tem: i» Con(ezcratione utriusque [peciei,

Cer-

fCQUka, fed totum concremebatur; & Sgcrifïeig

perfectam

um eni:þ aj ud omne,S, ad uäiïefztiam

: & oD

"LA

"

E

ag

[

f

a5 $ ?7:;01. Sacram. Pars II Cap. 1H. Set. 1. De qüentïa Embm/ilæ

dificii à Chrifte. inftituti , ex

-eruenti. À Sacrificio veró Cæn&,iolüm/ Mm

wf

& 'complcfam Sa

ejus inftitutione re

quiri"confecracionem utriusque

'in qualitate rei-oblata , fcilicet Chrifu mortalis:

Quia Cl

yriftus exprefse inftituit in illo

& immortalis , ut fuprà ». 72- notatum elt, -

Ls

Ápeciei.

.

s

D

Sacrificio offerri Cor

pus& Sanguinem íuum fuüb

1V. A Sacrificits veseris Legis.

Z

hT

is & vini : atque-in. confecratione

Actificium Miffz à Sacrificiis veteris Legis

á ]

! feti

fpeciebus pan

N

utriusque fpé

ciei, & nonunius tantüm, fit per-

"

ferttotogenere, in quàtuor prafertim. 1. [a

fecta rep

rzefentati

o Sacrificii cruenti , dum fub

"Offerente : álius eft enim modo offerens & Sacer-

»mU

fpecie panis

Corpus Chrifti velut mortuum , &

dos,alius olim. 2 In reoblata. NNam resobla-.— —

h

Sanguis velute

ffufus incruenté reprefentatur.

Tl

ta in hoc Sacrificio eít ipfe Chriftus, olim erant—

(omm

de quamvis validé confecretur unatantum fpecies,

animalia ,alizque res folüm prafigurativze Chri-

iand

& verum fieret Sacramentüm ; non tamen fieret

fti: 3. In modo offerendi, qui olim erat per rea.

o

verum & perfe&tum Sacrificium à Chrilto inftitu-

Jlem deflruétionem victimatum: in Sacrificio Mif -

E

tum , fed mutilum & imperfectum , atque omni

Íz autem fit deflrructio Chriti folhm mylftica

xve!

jumi

modo póffibili fupplemendum per confecratio-

-quoad effe facramentale tantüm. — 4. lm.valore.

m

nem alterius fpeciei. ^ De quo rurfus inferiüs.

Quia veteris legia Sacrificia conferebant tantüm

. Ex diclisin gratiam Tyronum ponitur

qui

"

-gratias legales , & nullum alium effectum exopts.—

gmxa

te operato, de .quibus poítea : priüs enim natu.

xl

aon fperanda quaílio corollaria.

$. 1V.

'ram & partee ,iPüus Saarap'lcnci qexplicabimuïifl; .

h

bud

p

o diffe

ffert Sacr3, cz'm;uï,; :

; c A P,;-u ET

ggþmado erg.

*

"

(

Mif

.Deipfo SS. Eucharifti

1

l.

A Con[ecratione

"h

4

æ *

r

ü

Acrificium . Miffz non. differt effentialiter à

ssl 'Saqramantqf*

confecratione , fed eft ipífa Confecratio , qua-

Ra&atio* -hk& pleraque fuprcmefpeculauuä |

tenus rationem immolationis & immautationis

T

eft & Scholaftica. -- Delibabo per compér- —

habet modo . explicato : differt tamen integrali-

fl

dium ea foliim, quz Tyroni pro notitia mo:aii,

&

4er, quatenus Sacrificium. plures pr&ter coníe-

ad examen & praxin neceflaria G u

«rationem partes integrales requirit, nimirum

N

2

D

Q;fäcicxxtig videbuntur. -

Ti

fümptionem , aliásque partes caremoniales an-

&ecedentes & — confequentes , requifitas vel ex

cOSOECGCIO

K

d

1

b

precepto divino , ut Íamptio : vel Ecclefiz

d

»

.,üt

hi

ieliquaz omnes.

j

Eucbari/i(k,ö',c'onïe.nä( ,'

Ls 12 €4.

(f

IL 44 $acram

ento Eucbzi;iþgfa.

,;*'DeAE.æmia

fit

/../

Acrificium Miffz , & Sacramentum Euchari-

[

* ftiz effentialiter differunt in hoc : quód etlen-

&

cet ,.' ï& Nquid ;u

tia Sacrificii confiftat in aCtione tranfeunte facri-

Quid fignifi

ehariítia,

Eu' H

1

Ti

o requi-

"ficatiya, fcilicet confecratione, & meceffari

SUMMARIVM .

M

tát utramque fpeciém, ut dictum efl. — Effentia

»2.

Euchanftia quid fecunditm noten.

Wt

veró Sacramenti Euchariftiz , velus ejus effectus,

k

93

Quid fecundism vom,

-

in fa&o effe permanet, & in, una fpecie lalvatur,

94.

| t fignusm. gratia fmb

fiftsutia. confifis im ol fp.m;.s

Tif

Differunt etiam penes fines diveríos. Nam fa-

cenfccr atis.

95,

V verb fignum efficax grat

ia fan&hiftcantis qgimiälþgr :

h

«rificium ordinatur ad Deo debitum cultum ex-

includit

I

hibendum, quippe actus Latriz fupremus : Sacra-

il jpefiu. ( Carpms ac Suylüufilr

i

Chrifli.

z

"

mentum vero Euchariftie , ( ficut aliud quod-

96,

Forma coufccvationis

L:

vis) ordinatur ad hominem juftificandum ; feu

' Satramenti.

nón vjf deefinrin iu:fi.jfef imuz ;

97. Et nullatenus Sumptio

:

fpiritualiter nutriendüm. " Unde licét realiter]lo-

rqäaja:;m $

quendo , Sacrificium , & Sacramentum ratione rei

98. Encbari[lin cff verum N: L. Sac

N

99. Etut complsclens utramque [psciem

m

contente , & oblate ; omnino idem fint , adeó-

tegritatis.

"

P)E

que zqué perfecta ; idem enim Chriftus iisdem

16o. Similiter tamen £ [eorfim duo numero.

;

[/71

102. Cenficitur "i con[ecrntionis per talemo con'

[

? ffonem i

(peciébus continetur Sacramento , & offertur Sa-

!lll f

crificio ; moraliter tamen & ratione finis, perfe-

o ius (ubftanrtia panis Q viniin C

4

ofpns [

üetn;

guinem Chrifhi.

&ius eft Sacrificium , quàm Sacramentum: quia

'dq;m;;u';ff j

gl

Sacrificium habet finem proximum nobiliorem,

103, Fadlá con[icratione manent fpecies fen ucf

raculos? [ime [nbiedlo,

i

D

"

D

1O4. Pofffóutque ab àgente naturali pati,

fcilicet cultum Dei , Sacramentum autem habet

ä"fh

&nem minüs nobilem, fcilicet hominem fancti-

1106. " $ub

[peciebus con]ecratis exiflit zotus

Chrífins cu'm'fii" )

£a Diyinitate, & Hutanitate,

ficáte per gratiam"fecundam.,

107, C quantitate , U qualitate , d ommi

fu: aliis M'ö- :

[ Á

dentibus abfolutis.

x

3

J

Mf

IlL..4 Sacrificio Crucis c?- Cene,

7

108. Quemedo totus ft fub utraque [

ecit ; i wghmn*'-'

ultime.

[AP

Acrificium Miffz differt à Sacrificio Cru

j

per concomitantiam 9 M(que ad n. ti1,

[

ln

S

1f guorr)ado 1otuis [it n

folum ratione modi offerendi cruenti, & in-

435.

j

lpnm'hi(s /;cgjmmæ quqe adW

t

lx

g. '.:4»':

H

um

ha

I C

Com;

Mi

t

&eol, Sacrau. Pars 11 Cap. llI. Secf. 1, De Effentia Eucbarifite ,Cc 1g7

[

ia Chmm

