
lj

Íti veruin ; nec opus elt , ut figuificetur diftindté

'àn.103. Il. E converfo, idem à fortiori dicendum,

Q

-poteítas in utramque fpeciem : quia reverá non

fi quistangeretimmediat? hoftiam, fed non ipfam

H

H

"datur poteítas confecrandi hoftiam, fine poteftate

patenam : uti cumaliisbené probat Gobat ibidere

Jl

ib

l

t

confectandi vinum , fed unica & indivifibilis eft

»wm,Yog. Nunquid enim tangendo hoftiam pa-

ü (f

potefas facerdotalis in Corpus Chri(ti verum re-

teng impofitam, fatis Phyfxc'ä,- etfi mediaté, tango

i^

dpe&tu utriüsque fpeciei, & qui potelt in unam ;

patenam ? Certé poteltas, & minifterium Sacer-

3;

ktin

potelt etiam in alteram,' Ünde non divifim tradi-

dotismultó meliüs fignificaütur per tactü hofliz ,

m

tur poteftas in unam & alteram fpeciem , fed dum

quàm per tactum patenz : fi ergo fufficittactus fo-

j

datür poteítas confectandi unam fpeciem, indivi-

lius patenz , ut modó dictum , multó magis fuffi-

fibilitet datur poteltas confecrandi & alteram. Sed

ciettactus hoftiz patenzimpofita. Ill. Quinimó

dixi : fpecalativeloquendo. Nam

]

ad valorem Sacramenti füfficere , tangere folüm

: omnino tenelida eff

f

. 26 . 1V. Pratlicé loquendo

calicem cum hoftia fuperpofita, etfi patenam &

lia

oppíita Sententia communior DD. & talis or-

hoftiam minimé attingat, exprefsé docent Henri-

Imi

dinatio filtem tanquam dubia fub conditione

quez, Conintk , Vafques, Fillintius , Baney, Pe«

Rn

*

iteranda. — Uti contta Henriquez, Bárbofam ;

irns Horvthadus, Leander,Efcobar, eósqué citan-

p GD

Marchant citt. ac alios tenent Tannerus £os. 4.

tesDiana y. to. tr. 16 efolnt.88. Tamburinus eát,

CUR

difp. 7. q. 2. dub. g. n. 98. Lugo cít, dub. 30. alii

7.9.Dicaftillus apud Gobat cit. s. 98. five.. Nam

m h.

Do&tiffimi apud Dianam p. 3. tr2&. 4. Refol. Y0j.

calix cum patena fuperpofita cenfentur facere quid

( j

Gobat Tracl.8. caf4 4. n. 93. — Ratio eft: quia

unum, adeóque qui contingit, vel acceptat unurm,

dvl

Decretum Eugenii fepe citarum , & Ecclefia La-

nioraliter faltem cenfetur.etiam tangere , vel acce-

tina utrumque, & panem & vinum pro materia

ptare alterum. Deinde ficut fufficit Sacerdoti tan-

ii

texdoi

neceflaria affignat , & fummo rigore requirit,

gere immediate calicem vinum continenteni , fic

Qd

ideóque defectus unius merito reddit ordinatio-

moraliter & humano modo tangendo vinum in-

Rlan

nem dubiam : atqui in prfenti negotio procu-

clufum : ita fufficiet tangere immediateé calicem

9]

randa eít plena certitudo de valore Sacramenti

continentem fuperíe patenam cum heflia impo-

ob incommodá maxima &irreparabilia , quz ex

fita, . .per hoc enim moraliter & humano modo

"M il

f

invalida ordinatione Presbyteri funt oriunda,

zque dicetur. tangi patena cum hoflia impofita.

cüm fit valde probabile tales invalidé effe ordina-

«t

De valore loquimur.

De licito ex fe patet.

t0s, & univerlaliter itetum ordinandi fint , quos

IV. Infuper non. nemo apud Tamburinum cit.

Vil ,

Rato

grobabile eft fuiffe invalidé ordinatos , ut ex infli-

».7. cenletetiam ad valorem füfficere , fitangan-

tuto ptobat idem Gobat ea/» &. Quare Sacerdos

turcalix & patena velo cooperta ,' vel tradita in

L:

ita ordinatus peccaret contta juítitiam , : fi accepto

ara portatili vel difco; tangendo immediaté folum

a !'U'".f

jf o

ftipendio facrificaret pro aliquo : nam generatim

velum , arulam , difcum , non ipfüm 'calicem vel

loquendo, inique decipit homines, qui non habens

patenam ; quia fic iftaadhuc moraliter & humano

jl aqu?.m 4

moralem.certitudinem :de validitate. fui Ordi-

modo tangerentur. Sed faceflant ejusmodi in pra-

gt

nis Presbyteralis ; petit & accipit ftipendium ab

wiss d

xivi-nutilc-s iþecula;iones.

ignaris illius defeétós certitudinis. — Diana p. 10.

AQS Süu '

tratt. 16. refol. 88. Gobat. eit. cafu 4. num. 98.

$. IV.

g

Atque ex dictis refolvendum

RE ,»)h

um

Füj quid fentien-

Qud de Fchnda materia c fmm, 4

i [P.föfF j

"

: ,Qua&d contatd um lþti"as z/lws i»gt-erz'æ.

qualiter e[fentialis iþuic Ordim' H

;latio j (

Uppofito ex dictis fuprà part. 1. c. y-s3 4 etfi

A'ce'rdoï'io adequaté conferendo effentialis28

fine V

;i7 S

forte non neceffitate Sacramenti ad validam;at-

IS

eft eciam fecunda materia & torma, fcilicet

adanti?

tamen certiffimó neceffitate przcepti ad licitam

impofitio manuum folius Epifcopi , cum illis ver-

fomm?

ordinationem requiri contactum phyficum mate-

bis.:- Z4ceipite Spiritum S. €«. lta (contra aliquos

vala D*

riz waditz, ut mortaliffimé peccaret , qui fcienter

mox nominandos) communiffima DD.apud Tan-

non tangeret phyficé : quia exponeret Ordinationé

nerüm £. q. 2. ». 73. Layman £. g. tr. 9.c. g. s. 2.

B COlïun

fuam periculo nullitatis ; cum horrendo periculo

Gobat».1 17.Ratio eft : quia fignum fenfibile,quo

i

w

infinitorum facrilegiorum,invalidarum Confecra-

conferturSacerdoti propria poteftas,utique fpcctat

m

i,j

pi)

tionum, & Abfolutionum &c, Quaretalis Pres-

ad effentiamSacrament;Sacerdotii:fed per illam ul-

hi

byteratus faltem füb conditione teiterandus effet ,

timam materiam & formam,ftilicet impofitioné

mqucli

ii

(

omnium feré confenfü. — Quoad conta&tum ergo

manuum & verba praedicla confertur poteftas ab-

té-

UM

phyficum totius iftiusmateris, paucis fic accipe. I.

folvendià peccatis, quz eftuna ex pracipuis po

;.

nlb

Inprimis fufficit cangere ipfum calicem & patená,

ftatibus Sacerdoti propriis: nam & S5. Patres, &

W!f P'

) J

in quibus funt vinüm & hoftia;etfi imediaté ipfum

antiquiffima Concilia perfepe fcribunt,Sacerdotes

ul

creari per manuum impofitionem :Et ipfum Con-

]udells "d

vinum & hoftia non tangantur ; certé vinum calice

contentum & patenà tecturn nunquam tangitur :

cilium Tridentinum /non tantüm fZff. 2 3. caz. 4.

jrjore "

dicit anathemaiis, qui dicunt per facram Ordi-

yit

hoftia quidem tangenda elt ex preícripto Pontifi-

d*

calis,ullo tamen przcepto graviter obligante. Dia-

nationem non dari Spiritum Sanctum , ac proin-

a

Ra p.2. t7.3, vefol; 3. Tamburinus eét.eep, j«5. 394*

de fruílra- Epifcopos dicete : 2decipe Spiritum

jadil

— PanslIl. pE SACRAM.

fantium

: ii4xz

72:01. Sacram. Pars 1. Cap, l. De Sacerdotio, -

LU

fantium

€c.. verüm etiam feff. 14»c. 1. depanit.

;

ta & duplici poteftate in Corpus Chrifti ver?æ

dem verba Apoftolis , eo-

& myfticum.

Namin prima materia & forma,

[i

exprefsé docet per ea

Ícilicet traditione calicis cum patena, vino & ho-

[

rámque fuccefforibus pote

ftatem remittendi pec-

cata, fuiffe communicatam & apertiffime ibidem

ítià , imprimitur quidem charatler Sacerdotalis

yü

3

€d

sp. 3. de extrema Unct

ione dicit : proprios hujus

principalis , fignificativus fcilicet poteffatis pria-

i

Sacramenti Miniflros effe Epifcopos ,. aut Sacer-

cipalis Sacerdotalis in Corpus Chrifti verum : at

d

'dotes ab ipfis rité ordinatos per impofitionem ma-

nondum imprimitur character Sacerdotalis coms

d

loquitur de hac

pletus, quippe nondum fignificativus poteítatis in

a

nuum Presbyterii ; ubi omnino

fecunda impofitione manuum j & . verbis illis ,

Corpus Chrifti myfticum ; fed ad eam poteílatem

g

liv

1v

quibus datur poteftas abfolvendi à peccatis : nam

fignificandam requiritur diftin&tum fignumSacra:

exttema unclio , quz ell quafi confummativa

mentale, ac diftincta materia & forma, fcilicetul-

;

pDW

Ponitentie , miniftrüm habet Sacerdotem , quà

timaimpofitio manuum cum yerbisillis : 24ccipe

19

Spiritum [antium Cc.. & tunc imprimitur novus

[

parte przditus eft poteflate in corpus Chrifti my-

Íticum.

s

chara&ter partialis completivus Sacerdotii perfe fi.

f

gnificans poteftatemSacerdotalem inCorpusChri-.

lt

:

9. $. Contrarium quidem d

ocent $0£44 , Sjlw-

fler , Richardns, Falentia apud Layman & Go-

fti myfticum. . Quidquid alii dicant ipfum folum

A

D

bai citatos: volentestotam materiam & formam

chara&terem priüs impreffum , & vi primi figni

hujus Sacramenti conüftere in traditione calicis

cramentalis folüm fignificativum poteftatís im

Pæ«

& patene cum vino & hoflia , ac formá füprà

Corpus Chrifti verum , per pofterius fipnum $3«

ü&x

cramentale Qultimam impofitionem manuum) fo-

affignatá : quà proinde conferatur tota potcítas

Sacerdotalis in Corpus Chrifti verum , & myfti-

Jum extendi ad fignificandam aliam poteftatem in

cum

*

*

Corpus Chrifti myfticum, quomodo autem fiat,&

ultimam autem iftam impofitionem ma-

nuüm effe folam ceremoniam accidentalem ía-

quid fit ifta extenfio, ipfi viderint. Tu mecumfa-

ciliüis capies imprimi duos charaét

éram & completivam tantàm. . Fundamenta (fed

7 ]

erf:s partiales. Et

certé nihil vel parüm urgentia ) funt L. Conci-

hinc ulteriüs.

/

Ht

lium Florentinum in Decreto Eugenii affignans

materias & formas Sacramentorum , non memi-

3

lll. Si poft primam materiam & fbrzhamg f*cigïfi

uit, nifi prima materiz ; fcilicet traditionis vafo-

licet traditionem calicis & patenz cum vino.&

!

rum illorum. At, per hoc non exclufit hanc

hoftiá, Epifcopus moreretur , aut quovis cafuvel

fecundam materiam & formam correfponden-

errore non adhiberetur fecunda matería & for-

&

1

tem , nec opus erat exprimere jam ubique notif-

ma ; fcilicet ultima impofitio manuum Epifcopi

fimam , & inqua forté non errabant Armeni ,

cum verbis : Aceipite Spiritum [antizm cic.Or-

Ti

quos ibi Concilium inftruit , inquit Bellarminus

dinatus tunc effet tantüm incompleté Sacerdos,

r

cit. II. Gregorius IX. eap. Presbyter. de Sacra-

habens quidem poteítatem in Corpus Chrifti

D

mentis non iterandis , impofitionem manuum vo-

verum, ac potenscelebrare cantüm: at non poffet

hi

cat ritum ab Apoflolis introductum. Athocideo,

abfolvere ullum à peccatis ( ne quidem veniali

t

quia ex commiffione Chrifti , hic ritus eft ab ipfis

aut in extremo agone conflitutum. Gobat »sm.

d

IT

pro materia Sacramentali determinatus , juxta

18.) per quamcunque poteílatem collatam ab

di&a sm. 9. lII. In Pontificalibus quibusdam

homine, Fpifcopo, Papà : quia nondum haberet

p

antiquis , non prafcribitur ifta ultima manuum

poteftatem Ordinis ad hoc, feu chara&terem fi-

i

impofitio. At prafcribitur in Pontificali Romano

gnificativum poteftatis in. Corpus Chtifli my»

lcrq

approbata ab Ecclefia Romana , quz eft Mater

fticum. neceffarió prerequifite ad actualem ju-

p

omnium Eccefiarum , eique meritó ftandum eít.

risdictionem. . Quare talisSacerdos mortaliffimé

j

IV. Iplum Pontificale Romanum , ante hanc

peccaret, f1 tentaret audire Confeffiones & ab»

D

ultimam manuum impofitionem ordinatos. jam

folvere , non priüs acccptá iftà impofitione mae

At

VocatSacerdotes , quafi jam plené ordinatos per

nuum. Eíto enim probabilis eífet opinio sum.

u)

primam materiám , traditionem vaforum & for-

29.allata, totam poteflatem facerdotal«m, etiant

Sum

mam. Atintelligitur hoc de Ordinatione Sacer-

abíolvendi à peccatis conferri cum traditione ca-

A

dotis, quà Sacerdos proprié eft, quoad poteftatem

licis&c. attamen noflra Sententia, fi non omni-

ttone

principalem confecrandi , etfi ifta Ordinatio ad-

no certa , certé longiffimé probabilior eft , adeó-

fj

huc complenda fit per poteftatem alteram abfol-

que opinionem illam , & ipfam abfolutionem &

qtoT

-vendi à peccatis.

Sic enim Concilium Triden-

tali factam, maximé dubiam reddit : quare'null'o

crfefu;

tinum feff. 12.c4p. 1. docet Apoftolos in ultima

modo practicanda illa opinio , nifi forté in extree

0

€cena ordinatos effe Sacerdotes , datá fcilicet po-

ma neceffitate , &t cum confenfu expreffo peni

hfsgn

teflate fuper Corpus Chrifti verum. — At poft re-

tentis, utbene obfervat Gobat »s». 121. Qui

W

furrectionem primüm Jfoas. 20. data eft poteftas

de celebratione talis Sacerdotis practicé dicendum,

P'ge

abfolvendi , fuper Corpus Chrifti myfticum, per

dicam mox inferiüs dsbio prior;.

U

eadem verba,, e/dccip

ite C'c. quibus nunc datur.

'

IV. Suntergo hz du poteftat

es , fcilicat eti.l

NU

lt

Ethinc

fecrandi & abfolvendirealiter diftin&tz : ita ta-

Tton

3o. Il. Utraque ergo illa materia & forma eít ef-

men , & hoc ordine , quód prima non dependeat

J fUl

.fentialis refpe&tu. Presbyteratüs , feu. Sacerdotii

effentialiter à fecunda,

Undeut modo dictum ,

M"ll 4

D

.;olmpletä & adaquatié ;onfercgdi cum comple.

Saeerdos erdinatws primá tamtm? materii &

D

Mi

fermà

Í

h

Ü

.v bl Sacrame;ät;"Pab-;*.

Jl Cap. 1. De Sacerdoriz

a

T

.H

d

,förmä 3 .absque fccund'a-,». 'omnino validé confe-

"

* H Pratermiffa impofi&io manuum eodem dies'3

ts

€raret Corpus & Sanguinem Chrifti; & de facto

ncn fuppleta , debet fuppleri , non quocunque die

eonfecrant Neo Myfte in ipfa. Miffa Ordinatio-

. áiio', fed die & tempore praícripto facris Ordina-

NU

tl

nis cum Epifcopo Ordinante , antequam accipiant

.tionibus. . Itaexprefsé Pontif.x cit. cap. Presby-

:

Aftam ultimam impofitionem manuum , & pote-

j

.ter. ibidem : fed flatuto tempere ad bujusmodi Or-

Vs ts

flatem abfolvendi à peccatis. — At contrà fecunda

.&ines conferendos , caute fepplendum éc..— At

poteftas effentialiter-pendetà prima , & character

Yi

numquid neceffari adhuc:vel rurfus jejunoOrdi-

poteftatis in CorpusChrifti myfticum effentialiter

matore? w. Minimé.

Quia impoefitioni illi ma-

qulum

ia

Tupponit chara&terem poteflaris in Corpus Chri-

nuum non deh«t pramitti jejunium naturale: con»

fli verum , equé imó mágis , quàm characler

flat enim actionem illam fieri in ipfa Ordinatione

l ïdäf?.'ä&

lii

poeteftatis Epifcopalis prefupponit characterem

poft fumptionem , & fumpram jam ablutionem :

totum poteftatis facerdotalis.

Unde, fi impofi-

imimm

-quidni etiam fiat poft fumptum prandium ?

tio manuum cum forma : .Adecipe Spivitum fan-

IV.

uod fi irpedimentum ( morbus. v. g. )36

t

H wm , fieret omifsá primá materià & formá, fci-

Orpuit

duráffet folàm die Sabbathi Ordinationis? Gobat

licet traditione vaforum , nihilfieret , & nulla po-

Cit. cafnt 4, nitua. V 1.4. reCte cenfet , potuiffe Impo-

fumi

&cítas conferretur , fed utraque materia & for-

puaj

fitionem. manuum , vel Otdinat;onem fuppleri

marepeti deberent, fecundüm omnes.

Circa

mox Dominici immediaté fcquenti : cüm & aliàs

yolii

pradida

emergitunum. & alterum düþilim pra-

€x jufta caufa poffit Ordinatio Sabbathina protra»

73

&icum.

hiinfequentem diem. — At fi Ordinandus cecidif-

E

; Dub,,iüm prius. -

fstin morbum, deliquium &c. in ipfo templo:

putar.

at

" Qutd de

?

&

ieleära—tiaii-e Saterdotts Ordinati'

numquid durante morbo vel deliquio potuiffet fie-

riimpofitio manuum? w, Omnino validé, & ofe

Tuattn

"

absque ifla impofitione saaxuum ?

rationabilem caufam , etiam licite: cüm adíuícis

]

Á

i,

Uidfiergo Sacerdos per traditionem calicis

piendos Ordines fufficiot : intentioh

k

O

& patene cum vino & holtia jam rité ordi-

abitualis,qpa;

lis utique hicaderat fufficiens.

natus , tamen repentino morbo íuo , vel Epifcopi,

Dubium alterüm.,

f ^

autquocunqueeveni:u, nonfacá ultimá 1mpofi-.

tione

a

manuum., antequam eam reciperet , cele-

eQuid de Couficratiune Neo-AMyffarum Epi-

ovisa.

ïret

fuasPrimitias

x

- feopum preuenuieuiium ?

? an valide & licité? Refpondeo

à

ia

& dico

3). L Sine dubio confécraret valid, ut jam infi-

E

-.x-

X preícripto Pontificalis Romani , & con-3

ny

- Íuetudine jam ubique feré recepta ( quam

il -

nuatum z4. ? . GC mox iterum patebit de Neo-

*

imimeritó reprehendunt. Durandsus » S0tu5 , Gde

t t

Myliis inipfa Ordinatione cum Epifcopo confe-

briel , Palatius apud Suarez.) Neomyfiz poft

y (

crantibus. Quin imó per fe , fpectato jure. divino

Ofertorium unà cum Epifcopo recitant Cano-

[ W

nullum in hoc apparet peccatum : adeóque etiam

nem, fimülque proferunt verba : Confecrationis ,

nwnidi

licité. Ratio utriufqueelt: quia licec, ut dictum

monentibus omnibus DD. & in ipfa actu. Cere. -

du t

eft, poteftas abíolvendi fapponat poteílatem con-

moniatiis, utfic proferant , üt nullus przveniat

fecrandi , cüm priüs fit habere pote(tatem in Cor-

«ll

Epifcopum. Quódfi ergo ipfi, vel aliquis corum

«dumha'rüf à

pus Chrilli verum, quàm in myfticum: attamen

ante Epifcopum

abfolvat formam Contecrationis ^

poteítas confecraadi nullo modo , ne accidentali-

vt

quaritur, an veréconfecret ?. Ubi involvitur alia

| Chnü! f

ter quidem de

pcndetx»ä poteftate abfolvendi , ut

quaílio : qualiter fcilicet verba Confecrationis

palàm 8 —

afhaet.

tunc próferantur à Neomyftis , an formaliter? áa

j4 1l Per

'"accidcn.s tamen ex jufe pofitivo, talis

mot[ah"ïf

materialiter tantüm? Refpondeo & dico

jones o

peccatet graviter; obligabatur enim petete & ac-

I. Magni Do&ores affzruntilla verba proferri 339

cipere iftam impof(itionem manuurm, ante primam .

wOüïiUne:

Neomyltis folàm materialiter & recitativé ,. eo

fuam Mitfam, | Nam fupra eir. a. Presbyter de

op'lniO'F

Sacramentis non iterandis, exprefse decermt Pon-

mndo, quo proferunt Sacrum probantes , vel quo

profert Sacerdos legendo Epiftolam in Miffa de

atal:m&?

tifexeffe in Diacono & Sacerdote ,. qui impofi-

radit

Corpore Chrilli : tamet(i mens Ecclefiz prafctis

tionem manuum ncn"rccip;ret » €8uté fupplen-

bents illam recitationem fit., ut proferant in (i«

f nonüï :

elum , quéd. fuerat incaute pratermilfam. Ex

gnum poteilatis fibi collat& ad. veré confecran-

ior &i

uo DD. unanimiter & generaliter concludunt

dum.Íta Réchardss, Cajetauzas, cingelus, aliiapud

blohif

'effe fupplendos defe&tus in Ordinatione commif-

: 07 7 fos, nontantüm fübflantiales, fed etiam acciden--

Snercz, qui hanc fententiam probabilem cenfet,

yé-

& valde probabilem vocat Layman ; adeó ut vos

f

-tales gravis momenti ante talis Ordinis executio-

lens hanc fententiam fequendo ita foliim materia«

l

. mem: adeb ut lethiferé délinquat;. qui ante fup-

litet proferre ,. certe peccati reus agi non poffit,

70

j

| pletionem miniftrat in Ordine fic defectuos? fii-

$. Quin neque peccati gravis árguendus eris , fà

Yoditt

7 fcepto , fidefectus (itex pracipuis, ( uti certé eft

omnino omittas verba Confectationis proferre ,

"impofitio manuum , maxime hecultima ) & un«

quidquid (ine fundamento obligationem füb mors

, J

"Flio manuum Presbyterandi, Secüs, fi defectus

tali afferat, Quintauadvennat apud Gobat cjt.»,

j

- levis fuiffet. .. Ita cum aliis Sanchez .. 9. Confil.

152. Et confequenter in hac fententia Neomyz

o d

l Mürll.'ölp. !*- d'zþ.»l

i

US E. 226.

3 nggc nm. '130:'& Iür«

ftz., quantimvis Epifcopum praveniant , nibil

od

efficient,quia d:eft intentio omnis confscrandi, -

j

j

A

i

llï Ceæ

N

4

b

: dóq —— Tiol, Sacram. Pars l. Cap. II De Sucrificio m comniäni j e'g'c :

x

L.

q5. Qu per legitimum Minifirum

ET

IL' Communis fententia eft, Neomyftas profer-

46. Res fenfibilisrealiter immutatur

[:

te ea verba formaliter & pra&icä in períona Chri-

49. Inproteflationem [upremi Dei Dominii.

[

deóque fi habentes inten-

fti , gque ac Epiftopus :a

49. Effque aclus Religionis. Relizio quidt ejta eljeclum, d.

*

i

tionem confecrandi , ipfi

vel unus eorum finiat to-

C. lus duplex v elicitus, cp imperatus ?

Wt

Epifcopum ,ipfe

5* Quid cultus generatim ? sjus divifie,

tam formam Confecrationis ante

52. Quid Latria , feu cultus Latria

reverá folus confecret ,

non Epifcopus , vel alii

Ratio eft: Quia jam adeít

$4« Sacrificium ef [pecialiffumus a8us eultus Latria,

po

ft ipfum finientes.

p

$. Supremus , i ideo [oli Deo debitus

n

pote

ítas in Corpus Chrifti vecrum

.

ergo fi etiam

$6, Uíque ad n. é1. Sacrificii quotupl«x,

( unde oim [

andi in formali prolatione

adíit intentio. confecr

ACRIFICIUM , quoad ethymologiam , dici-42

(

verborum confecrationis, reipsà confecrabit.Quia

turà faero faciendo ; quafi faerum. faciens

p

veró eflet maximum abfurdum,fi Epifcopus reve-

velress facram , vel Deo facratam efficiens. Quia

ali

rà tunc non confecraret , ideo meritó follicité mo-

nimirum resSacrificio oblata , prout terminat

gl[l

nentur, ut nullus finiat ante Epifcopum ; forment-

ipfam a&tionem facrificativani, fpecialiter Dso f

fPCs

ueintentionem noa confecrandi, fi cafu prave-

cra , vel facrata fit, in conteftationem fupreme

EU

niatut Antiítes.

ejus Excellentiz acDominii füper univerfa,&C no-

lt

4o lL In praxi ergo tuti

ffimà fe. geret Neomy-

flrz omnimodz fubjectionis ac dependentiz ad

Wi

fta, fi formet expreffam intentionem proferendi

ipfum.Unde duobus modis accipitur Sacrificium:

[/

illa verba eofenfu , quem petitEcclefia, — Aut ex-

Formaliter & qua(i activé : & objechive ac velut

til

reffius , dicendo v. g. volo confecrare , fed non-

affive, | Sacrificium farmsaliter & atlivé eft ipfa

i

wif cum Epifcopo : autadhuc exprefliüs: volo , wr

oblatio & actio facrificativa alicujus rei facta Dto

$

snen prolatio valeat , fi finiéro cum. Epifcopo: «t

in recognitionem ejus fupremi in nosDominii. Sa-

»tn valeat , fi aute ipfum abfalvero. Yta poltalios

crificium objettiv? & qnafi pa[frv? fumptum eltip-

'Tannerus foepra cit.4.9. n. 6g. Addunt aliqui cum

fa res oblata & facrificata Dxo: & proprié dicitur -

Quintanadvennas apud. Gobat -"Alphab.? Sacrif.

boflía vel vi&hima , ut quidam volunt , ab boflibin

deviflzíicdicta. De Sacrificio in

zsm. 116. Onmnes novos Sacerdotes unà cum

priori 'fenfü

Epifcopo facere moraliter unam Confecrationem ,

nobis potiffimüm fermo eft.

:E

ideóque ver& confecrare cum Epifcopo, etiamfi

J

"h d

formulam abfolvant aliquantulum poft Epifco-

í

hi

Quid Sacrifitum im communi? |

pum. Quidehis plura volet, Videatf Lugo &

Qi

Dicaftillum eit.

1

1

"crifeium eff Oblatio exterua legitsme inffi-5

I

.. V.. Jam bene eft C inqu

iea bone 'PresBytcran-

£utà , quà per Miniflrum legitimum ves fenf

&

bilisrealiter immutatur , in prote[lationem. fu.

de) Ego in mea Ordinatione faciam intentionem

&. Breviüs. & fufficientet

optimo modo confecrandi & offerendi Sacrificium

premi Dei *Domixii.

iftud unà cum Epifcopo;conabórque cum ipfo ab-

diceres: effooblatio exterua rei (enfibilis per veas

45C

folvere formam Coníecrationis: at nunquid po-

lem [ui immutatianem fatla Desin vecoguitionem

teroSacrificium iftud offerre pro aliquo , ei fru--

ferpremi in os Domiuii, — Sed priorem definitios.

D]

RO

&um applicando, v. g. Amantiffimo meo Parenti

nem accuratiorem explico per partes.

-

m

non ita pridem defünóto? Certé curiosé queris ,

4 Oblatio externa legitiméin[lituta.

Á

Í:d quia tam pié quaris.

Refpondeo ; omnino

[3,

otes , & tam valide potes , quàm poteris poftea

Um enim Sactificium fit fignum publicóm &f

(N

»« proteftativum fupremi Dzr Dominii, & fpe-

DO.I

folus Miffam legens. lta Maratius apud Dia-

cialis Der cultus , nomine totius com;.n'itatis

p

namp. $. tratl. 14. Refol. 312. Ratioeft: quia

Dzo exhibendus, figna autem communia & cul- .

i

q

cüm (inguli confecrent cum Epifcopo , non eít ra-

tio, cur non omnes,zqué ac Epifcopus ipfe, poí-

tus publici per publicam & legitimam authori-

Wil

tatem inftitui debeant :. ideo Sacrificium neceffa-

bu Í

finttotum illud Sacrum donare alteri , ait Gobat

j

rtoximé cit. 4. V17. Certé omnes offertis latreu-

rio debeteffe Oblatio , & externa ( nihil entm in*

f

ternum poteít effe publicum ) & Jegitime infti-

üiy

ticé & Euchariftice, cur non item omnes fatisfa-

tut4 , à publica legitima authoritate. Et quidem

lol

étorié & impetratorié quoad fru&tum applicabi-

eam inílitutionem Sacrificiorum in veteti lege

la

jem? Jam ergo in limine falutamus Sacerdotii fa-

cratiffimum aCtum Saerificium.

3

Dzus fibi tefervavit , determinata Sacrificia, €o-

if

—

rámque ritus Hebrais ipfe prafcribens : fimiliter.

ftem

D

|G o P. i

in nova lege per fe ipfum inftituendo unicum. -

TU

7

Sacrificium , quo coli velit : feclusá tamen hàc di-

us Jdü

De Sacrificio in communi , &

vinà refervatione , poffet qualibet Respublica

4

inflituere Sacrificia, ejusmodi oblationem ac rerm.

1

Miffz in fpecic.

nf :

SECTIO L

fignificandam determinare , uti ad- eam fpedlat

RU

alia figna communia inftituete : & proutde fadto

&l Pl

De Sacrificio in communi,

olim inftituta funt Sacrificiaà Gentibus , maximé .

.

l

SUMMAR I A.

falíorum Deorumi, — UndeOfferre, hocloco non

J ly

"

42« Sntrificium dupliiter [umi pote[i formalier & a&ivé ;

fignificat Donare: quid enim nos Codri donabi-

X

ii

ac objective , e» quafi paffive,

mus ipfi fupremo omnium rerum Domino? 18

'4-4-,. Suer

ificium. in cosgoms eff Oblatio externa

Igitimà

TU

LU

- dn[iitnta ,

fignificat alicujusrei wfu , quantuga in no

bis eia

cencis

Wi

m

fs

P

s

d

D

a

ïlæ*oi Sacram, Pär: ll Cap. Hi, $. 1.De Sacræäio m lus ,G'c 24$9

sonciliare Deo publicam exiflimationem fuá Ma.

facrificandi fieri mutationem accidentalem tan;

jellate dignam , ejísque immenfam dignitatem

tüm, ut res oblata ponatur in ftatu corruptionis ,

nj

tonteítari; ut proinde hac Oblatio Sacrificii fit

vel faltem inutilis omnino reddatur ad ufus vel

inflar tributi , quod damus DEO in recognitio-

— funclionesfuasnaturales, — Nam v. g.Ovis verif-

nenm fupremi ejus in nos Doxïjinii.

fimé facrificabatur , quando lethaliter percuffa

Af

ponebatur in flatu corruptionis ; etíi non flatim

. .9u4 jer lc;gitimüm Mirgz'/irgm.*

tunc moriebatur, & in libaminibus vinum &

i

oleum veré facrificabatur , quando in terram ef-

[ Qf , Uamvis en'im.ad effentialem rationem Sacri-

lu

i

fundebatur, & fic in flatu corruptionis poneba-

ld

, ficii forté non requiratur Minifler àreliquis

tuz , vel faltem inutilis febat ad ufüm füum natu-

ftin:lä

fpecialiter deputatus : conveniens tamen eft, ut

ralem, licét diu non corrumperetur fübftantiali-

QU t

aliquis ad hoc fpecialiter deputetur tanquam le-

ter. Undeulteriüs non requiritur , utipfaimmus

lr

gitimus Minifter.

Cüm enim Sacrificium fit

Ípecialis, & extraordinarius Dei cultus nomine

tatio hofliz, vel rei oblate per fe (it fenfibilis

m

Cunlla. enim mutatio fabflantialis per fe fenfibi-

tl

totius Communitatis ei exhibendus , ejus admini-

lss f , ) fed (ufficit, quód actio immutauva fit

ftrationem non decer cuilibet committi. .. Unde

fenfibilis.

Alioquin neceffario fatendum erit;

gendcïj.

nontantüm modo in lege Evangelica, fed etiam

us

Íumptionem ac confumptionem Ípecierum effe

Cs

olim in lege Mofaica , Sacrificia offerunturà Mi-

de effentia Sacrificii Euchariftiz , cüm nulla alia

(l

niítris ad hoc fpecialiter deputatis : & qui fine tali

ibi fiat mutatio fenfibilis. Denique quamvisipfa

j

i

deputatione Sacrificia offerre tentárunt, divinitüs

res oblata & deftructa regulariter dicatur hoftia,

Y

funt puniti , ut patet de Saule 1. Reg. 1 3. & Oziá

quando nimirum rei deflructz nulla fuccedit

2. Paral. 36. — Atque etiam in lege nature fuiffe

m;!u

alia perfe&tior, & Deus intenditur honorari in

[

aliquos fpecialiter deputaros, colligitur ex Genef.

ipfa re , qua deftruitur , ut fitin immolatione pe-

Y

s;ï'ih

14. UbiMelchifedech dicitur protulitfe panem

cudum : at veró, quando rei deílrru&e. fuccedit

& vinum: & ratio additur : erar esim Sacerdos

i

Aova res dignior , ac per illam Deus magis intendi-

Dei Summi. — Quamvis ccrtó uon conflet, qui-

tur honorari , tünc hoflia Sacrificii confiftit in

nam praecise in illa lege fuerint contlituti Sacerdo-

illa re nova producta,

Sic in oblatione thuris

tcs; communis tamen opinio eft, fuifle Principés

potiüs facrificabatur füffitus ex thuris concre-

n

familiarum & filios primogenitos: prater quos

matione productus, quàm ipfum thus. Sic in

videntur aliqui inflin&u divin

i5

»'"mäv in; :

o facrifïgäfie » üt

Sacrificio Euchariflico facrificatur ipfe Chri(tus

mlf

Aþfl & Jacob &c.

per converfionem panis & vini in ipfum , & non

L

timh).

ipfe panis & vinum principaliter.

foffato

Il zes femfililis realiter immutatur:

jjtr

| 46 f^Um enim , ut didum eft, Sacrificium fit.

e]?niänäu' ' þap)emi DEI

nittiunti

cultus externus , quó proteftamur fummum

1V. | n prot

Donminit.

ä&e(m'xflü

Dei Dominium non folüm eoram Deo, fed etiam

coram hominibus , quibuscum :non. communi.

1

Deo enim per Sacrificium res fenübilis im- 9

mutatur, vel deftruitur, ut conteftemur fu-

camus nifi in rebus fenübilibus, ideo per Sacri-

lu

(

at

premam DEE poteflatem.fuper nos ,, domini-

ficium offerri debet res fewfibilis,

Et quia pro-

ümque plenum vite & mortis , quippe; qui tam

w FJM,ZK

teftamur per Sacrificium publice ,

Deum habere

facilé poffit nos , & omnia immutare vel deftrue-

ominif; "4?

Dominium in vitam & mortem ; fic , ut prolibitu

poffit omnia immutare: idco res illa fenfibilis .

1e, quàm facilé nos rem aliquam noftram immu-

m'mu:

tamus , vel detruimus. — Quando ergo Sacerdos

w

debet realiter immutar: : aliter enim convenien-

antiquz legis mactabat DEO bovem velovem, eó

ümm W'm;

tius.fuprema illa in vitam & mortem Poteflas

ipsó explicit vel implicité , atque iplo facto di-

Dei fignificari non poterat; fic enim in omnibus

f t

cebat; Domine, Jehova, Adonai, &c. — Sicut ego

li

retró inftitutis Sacrificiis femper resoblata ex pat-

pro libitu poffum jam maélare hanc beftiam ;

TA

te immutabatur ; pcäcata enim occidebantur, in

ita tU omnes creaturas unico nutu potes perderez

holocau(lis infüper concremabantur , &c. Neque .

Etut hanc tnam. in. me & omnes creaturas fu-

"

i

hzc conditio defuiffe cenfe

nda eft Sacrificio Mel-.

premam poteftatem & dominium rudi exemplo

T

chifedecii.

! Etfi enim Scriptura non referat circa

"Ua

manifeftem , ac profitear , en ! macto , jugulo,con-

pauem & vinum ab ipío oblata, feciffe aliquam -

ribus

immuütationem ;

cremo hanc pecudem, &c. — Atque eandem in-

u

potuit tamen aliquam partem

tentionem in actu exercitio & ipío facto habet

panis aduffiffe , vel conttiviffe

; Dartem vini in

$d

un'fm

etiamnum omnis Sacerdos Sacrificans ( efto ipfe

Wrram effudife ; cüm Scriptura referat, eum

de ea nihil cogitet.

Neque enim dubium eft,

llba Ræu "

ibi facrificáffe, ncc

intendat eo loco referre mo-

)latlüneüü

quin illa mutatio panis & vini in Corpus & San-

4um, quó facrificár

it. Et ulterius. . Circa

guinem Chrifti, ipfiísque Chrifti , myftica de«

j 0.

J

&

pradi& pro Sacrificio Miffz aliqua hic neceffa-

ftruclio , ex intentione Chriiti & Ecclefiz Spon-

tjó notanda funt , fuo loco applicanda.

fz füz peragatur eo fine, ut per hoc ipfum pro-

g

Imprimis ad Sacrificium non re

|

*

quiritur uni-

fiteamur , & proteftemur fupremum Dei domi«

ff

; , Yerlaliter immutatio fubítanti

à

n

alis rei- oblatze ; ut

(U^. " mimirum ini

nium füper res creatas omnes , eóque ipfo omni-

pío a&u facrificandi res immolata

modam , & infinitam DEI fuper nos excellen»

D yti

)

füb

-

,J(ï;anti:-xlitet corrumpatur : fed. fufficit in actu

Mam,

7 MÉ

T5

a

"w

1 46 Thool, Sa&ram.

Pars 11 Cap. 1l. Secl. 1. De Sacerdotio in commuhi5.(9??;

tiam , eminentiam ,

ut mox magis patebit $.

Religionis actus duplex eít, Elicitusc? imp,'e.yo

vatus, — AGus Religionis elicitus ,. eft voluntas

i

fta-

Et hinc Sacrificiu

m formaliter & effentia-

|/

liter con

fiftit in ratione figni prote

ftativi fupre-

.& devotio colendi Deum , fempérque eft actus

ffentia-

internus voluntatis.

AGus Religionis impera-

[

mz DEI poteftatis in omnes res : neque €

requirit, etfi

habere

tus , eft ipfe cultus, feu aCtiones illz , quibus vo-

Jiter aliam fignificationem

luntas vult , & intendit colere Deum. Alii funt

j

poffit , & de fa

.

&to habeat.

Nam ficut omniaSa-

[

€rificia veteris

lcgis prafignificabant: ita maxi-

aQus interni tantüm , ut orationes G affeclus

mentales erga Deum: alii extetni fimul & in-

li

mne Sacrificium nov& legis,

fignificat Sacrificium

Iu

cruentum Chrifti in Cruce oblatum.

Ex diclis

terni , ( externi fine internis nihil valent) ut adoe.

rationes , genuflexiones , & maxime ipfa Sacri-

131

patet.

Qub

daccenfio candelarum, incenfio thu-

m

qua fiunt in Ecclefia,

etiam ab ipfis.

fida, D. Thomas 2. 2. 4 82. & 84. univerfim

ris, & fimilia,

E

i

Sacerdoribus non tamen effe . Sacrificia.

enumerat undecim actus Religionis. . Devotjo,

enim fiant ad honorem DEI & Sanctorum , & ob

! Oratio , AAdoratio , Saevifiium., Oblatie, Pri-

y

mitia , Decima ,Votum; Juramentum, 4djuras

p

L

alias myfticas fignificationes , non tamen ex ine

hi

fitutione fua fiunt ad proteftationem Summi

dio, 0 Lau DEf.

Ad quos referri debent

DEI Dominii : nec fiunt à Miniftris ad id fpeciali-

omnes prorfus obfervationes & caremoni

facrz ad cultum DEI ordinate , ut. erectiones

ter in nova lege deputatis , faltem tanquam ta-

Altarium , Ecclefiarum , celebrationes feftorum,

Á

libus, etfi fiant à Sacerdotibus : Sacerdos enim ex

jejuniorum, ufus rerum ab Ecclefia benedictarum:

Ordinatione fua tantüm deputatur ad offerendum
