quam. fi putaret fe non examinandum effe ) de-

fefionem , & fi aliqua exciderunt vel omifla —

.äm:mmk

bere adhibere diligentiam in fe examinando ,

funt,, cenfebuntur.effe omiffa inculpabiliter.,

r

j m'eni, '

alioquin exponeret fe tnagno periculo vel pet-

Unde neq; teneris ulteriüs cogitare de anteacta

peràm refpondendi maximé, quoad circum-

vita , fed fecutüs maneas te fatisfecifle. Ecfi quid

P.

i

occurrat,, quod non videatur- expreffum in corte.

-ftantias & numerum ; aut aliqua omittendi pe-

anitüs, cüm Confeffarius etiam diligenter exami-

feffione , citm adhibueris fufficientem diligentiá

Q*W

nando vix poffit divinare omnia tua.

moralem, prefümere & perfuadere tibi poterisy

II Mediocritas ifta. fufficiens- examinis

de-

etiam cum coeteris effeconfeffüm : uti cü aliis do«.

3

umenda & nrenfuranda eft , fpe&latis circum-

cet Diana p. 3. tratl, 4. vefol. 107. Secus efiet 4

ftantijs perfoaz , morsz , temporisà proxima

oninibus cqnüdeta'ti's *

:

al

maneas fimplicitet du«

confeffione ; negotiorum , qua tractavit ; oc«

bius , an

-"peccatum à

certo factam , reverà

P 3*'« d

[

cafionum , inquibus veríatus eft , & peccatorum

LU

ht

confeffus fis , nec ne : tunf enim, cüm

de'g-o-

p .

-

j

ss

-

| ?;zw " ;aþr 4,;,. : Parf 11[ (—:",;(b,lll. Svö? l -QM uec

effario confïienrl

-, 341

X n 1

.. dubio poffeffio flet pro confeffione , sB R

dcäcdþ; hoc f

el Zl)'ud' martale jam .effe . $ul

lk ä',w '

neberisillud confiteri: ficut & quando certó de-

207 effe confelTum yGel da sofo commz[um ?.

n

v prehendis peccatum aliquod anteà conimitlum

32 ..44!- C0 Legida erioeleas pl eff

6 pium ,

s

, fel -0flig4f PM-

Mi

non füiffeà te confeifum, res certa apud omnes.

ls

Per fe l'oquendo ,

»

]

l

AT

ln

).

s

362 IV. Contrà: non tantàm illicita & infra-

37 3:

INe ouidem E:cle];;zficum

tonfeffronis am.

2 2

ïä;qm

Guofa , led etiam invalida eft confeffio non in-

944

Ez fi tunc confultffmuma fft ffdelibus.

« Eccefta

ttec

tegra ex defectu examinis mortaliter culpabili :

-37J"-

Dup ?

poffrt prgcz'pqe "ca;,zf&fanem fenia-

ii

omiffo fcilicet uno vel pluribus peccatis mor-

:

S

!

i

376

Explicanda /Emt 0m5niA mortAl

z

£n fecie morali,

hn mm

talibus ex defetu & neglipentia in examinan-

JK&n fecundim mal

D

P J

U

"

J

W

- do mortaliter culpabili, prafertimi crafsá vel

Idque i foetic iifima.

fias /j)egü' diperfas ?,

WM. 4'7*!&

affe&atà , cüni quis fcilicet pluribus peccatis

328

Uantuma frerz geteft ,

372-

Onaliter bc Agenaum cum vadibus ?

g q*-gänva

morralibus obnoxius , nullà prorfus vel quafi

3803

-mullà adhibità diligentiá reminifzendi , aüt et«

Explicanda fat BtcALa tam züterda ,

t j

361.

Quam exteraa ,

as

'jam ex propofito nolens inquirere , confitetut ,

453

Non amen eorum effelius ordi

uendo

AAarid ES per/ä las

Is

ög fic—.pgcc'ata omittit : .cüm. Concilium re-

ificrm

'.. quirat diligens examen , diligentem fui difcuffis

dédo Plernuue Laynen expedit . t Jf pà heceffar

ZH c;ä,

&05 EXPlzcare.

D.

onem : quare talis Confeffio quoad morta-

lia tota repetenda erat , unà cum morta-

aj

ASSER'EILO

^g

i

RT.

"T

-1i illa negligentia facrilegii causá, juxta com-

P»h

Lt

muniffimam Theologorum Sententiam fe&, fe4.

x profeffo tradendam in quallione , quando

-Mnia & fola peccata mortalia poft Bæptifi ';lgg

x d

"uin commilla ,tAm interua , quam exier-

« d

confeffio invalida & reiteranda fit.

Secüs

3a ipfarura atlionum liberarum , nonitem ha-.

i at

omnia , finegligentia fait levis & venialis tàn-

Tum effetius naturales ( pt fé loquendo y in fpes

tüm. . At ais : unde hoc ipfum difcernam :

o t

efe smorali & infima ,. quamum fieri potef , fé-

j: VM

dum poft confeffionem occurzunt mihi pecca-

ceffario eXp

rimenda [unt in confelfrone, ip[o jare

( uti

taomiífa, annegligentia méea in examinando

divint, Certum apud omnes Catholicos. -

-füerit gravis & mortalis, adeóque examen in-

:

dufficiens

D

*

Si ïi

miti

li

.. & fic tota confeffio repetenda? an

Veró fuerit negligentia levis & venialis tantümi ,

Otiaia peccata mortalia in /;;ï)ecif e»x.

lingi i*

! & examen adhuc fuffidens , ut proinde non

Pío jure divino omnibus poft Ba

TY

i

ptifmum 69

^stota confeffio iteranda, fed illa duntaxat péc-

läpfis neceffaria eft confeffio omn

ilm pec.

-€atà omiffa occurrentia denub coüfitenda ?

m

Catorum mortalium in fpecie facienda Sacer-

. Certé rem difficilem pollulas. — Placet judici-

dott, quatenüs adhibit

à morali diligentià , fieri

; gt

um & velut regula tradita à Nugno & aliis

N

potelt. Certum de fide Cacholiea , defini-

TL

apud Dianam p. 2. trad. 3. mifcel. refol. 31;

tum in varijs Concilijs ;! & noviffime Tridenti-

gmdiligm

Sipoft confeffionem peracam plura peccata

no feff, 14 6« 4. C Car.*. Fundatur in verbis

t mü[mï

mortalia memorig occurrant , quàm in cone

rut, d

Chriftifoan.20. Accipite Spiritum fantlnmiqno-

fe-[ï'lonc, fuerint explicata, non fuit diligentia

ys u

fufüciens ; negligentià mortaliter malà , tota

um vemi(eritis peccata, vemituntiur eis: Guo-

(umvetinucvitis vetenta [unt. Quoloco, jux-

TM

confeffio. repetenda. — Si autem occurrant áli-

u6

tà unanimem Fecefig antiquz; ac SS. Patrum

Plcä- (ä

«

jl

quaícd multó pauciora, duám confeffa, cre-

Sententiam , duo concluduntut.

Urum , quod

[

- dendum eít , diligentiam fuiffe 'ufficientem ad

qu

Apoftoli

; eorümqne Succeffores ,

Epifcopi &

j, QU

.Valorem Sacramenti, unde homo obligatus

smet W

Presbyteri à Chrifto poteflatem àcc

eperint, ut

non et ad confeffionem iterandam. — Sátis eít,

velut Judices ac Miniftri Chrifti

peccata re«

a ii

.. fide omiffis fe accufet , & de negligentia,

m .conferant

mittant ,. & gratiam fanclificante

Ed

adcautelam. « Sic illi. Quid fi auteti peccata

nomine & authoritate Chrifti.

Alterum , ad

d

z

confeffa & omiffa fint eque multa vel plüs

hanc remiffionem . peccatorum à

Chrifti Mini-

r

- minüs ; NNimis cüriofus es.

Dico tamen va-

Ítro ac Vicario Sacerdote obtinendam neceífe

j

jf

lorem eonfeffionis fore dubium , ideó necef-

effe, ut poeniens peccata omnia mortalià, etiam.

i

W

faió repetendam totam : falvo mieliori judi.

uf

Occulta coràm Sacerdote in fpecie particula«

ia

€io: nà

tim explicet.

df

m. aliam refolutionem apud .mneos novn*.

Textus SS. PP. pro. utráque

fUl

i^l

parte , poft Bellarminum & aliosad longum op-

a n

Fl

timé recitat Laymánedrz. Lggdsn, l. g. rraB. 6.

'

u U

d Qu ESTIO L

£ap. j. Facilius tamen in ipío vel aliis leges ;

,]cü

tavif-

t

quàmegodefcribam. Sufficiant verba

5

vd]llm u

ccata ttece[Jario CÓrt«

Ífima ridentini Concilij citc, f.. U

utue

27

'XP

a

fitenda

Ecclefia femper imelléxiz inflirmtam etiam effe

p

d

à Domine integram peccaiorum. Coufeffionem *

dæ'c [l'J

SXUMMAP.PIUM.

C omnibus pofl Baptifigura lapfis juve divino ne-

ceffariam :

0

369. Jure ditino conftenda jïnät omuid mortalia i5

uia Dominus nofler X ESUS Chri-

flus &terris afcen[urus ad Celos, Sacerdotes fui

1

fpecze.

H j

320« n

jn-

& qwdg in genfcffone. geutrali quis divere

ipfrus Vimria';þr:/liqui: ;an?wm Préfides Q

vmwfc j

^

Y

as

!

342 'fï»läeol, Sacrament

. Pars LT. Cap. IHT. Sää, L Que stece[Jari qo;gfï?kz?dä ?

p

dises, ad quosomnia mortalia crimina deferan-

cohfefïïoncm pc&.catorum veniàlium, — Cont-

muniffina jam, 'Theologorum cum D. 'Thoma

]

uY , inque Chrifti fideles ceciderint ; quo pro

[

& Scoto i» 4. d. 1. q. C contra D. Besavents-

pate/iat: clavium rem:j]iogzi; Aut retentionis pec-

D

catorum [ententiam pronuntient , (onflat enim,

ram , Abulenfem , Richardum , alios arbitratos

de fa&o praceptum confeffionis annueg obli-

hia

dacerdates judicium boc , incognità causa exer-

ul

eere non potniffe , neque aquitatem quidew illos

gare ad confeffionem venialium eos, qui xn*ii;lli

mortali fant obnoxii.

;aünt

jn penis injungendis fervare potui[fe , fi in geuere

Sed antiqua pietas an-

j

duntaxat, G non potiis in (pecie & figillatim [uA

tiquata eft. ) Docet perfpicue Concilium Tri»

[7777

ipfi peccata declaráffent. .. HaCtenüs S. Syno-

dentinum feff. 14.c. f. abfoluté dicens. — Fenia-

i

W.

l

dus, fimuloptimé dans rationem hujus veritatis,

lia,quibtis a. Dei gratia uon excludimnr , Q im

Etexprimens de fidelibus pof? Baptismum lapfis,

qua frequenttas labimur , quamquam vetle &

lipof

Mi

feu de peccatis poft Baptismum commiffis :

utiliter , citráque omnem pra[umptionem incüm.

um

adde etiam de peccatís mortalibus nunquamri-

feífione dicantur , quod piorum hominum u[us

dexonfivat , tacevi tamen citra cnlpam ,mulis-

lw

:é confelfis , juxta dicta c. 1. s. 26. de materja te-

1

1

diize

mota Sacramenti Poenitentiz.

que aliis remediis expiar

y

RU

latim.

; pofent.. jam particuj

310

$. At hic incidenter dubitari poteft :

t

an hoc iplum etiam in confeífione explican-

I Nullum extare tale praceptum divinu

m

adi

dum fit , peccatum aliquod mortale effe nun-

obligans per fe ad confeffionem venialium,

apud omnes in confeffo eft: ubi enim illad?

m

quam confeffum , feu de novo commiflum :

«l

utpoté in confeffione generali ? Reíp. Non

Dico tamen per fe.

Per accidens cnim videris

d ii

du

eífe neceífarium , perfe loquendo.

Quia pec-

obligari ad coníeffionem venialis , fiexiftens

ls

«atum eít idem. five confeffum fit ,. five non

in mortali crimine debeas adminillrare Sacra-

Tiem

confeffum : & tempus commiffi peccati , anti-

mentum aliquod conficiendo , & rationabili-

ter dubitans , an fis veré contritus, non habeas

qubi

quum vel recens non fe habet ex parte peccati

Dott

fed meré ex parte Poenitentis. Unde qui genera-

copiam Confeffarii approbati, fed tantüm Se«

I'Fl j

liter confitetur , poteft fine alia explicatione an-

cerdotis fimplicis; teneberis ( ait Gobat. Al-

phab. Confit. n. 250. ) confiteri ipfi aliquod

j

tiquis jam confeífis admiicere nova recens com-

lum

miffa, etiamítudio, ad tegendumtempus, ne

veniale , utex attrito fiascontritus. Sic itte. Sed

T

Confeffario innotefcat : quia utitur jure fuo.

egodico: viderisoHligari: bþ dicenda in flmlll

|fref

de cafibus refervatis.

t

Ita poft Smarez, Coninch , Sancbez.,alios ,'Tam-

burin. apet. Exped.. Confe[frouis 1. 2. c. 1. Di-

lI .. Neque præxccptum Ecdefiafticum

w3 . J

xi autem: per fe logmende.

Nam aliquando ex

nux confeflonis obligat ad confeffionem ve-

iä;gznit:nz

nialium, etfi nullius mortalisfis conícius: INam .

E

particulari ratione erit neceffe id explicare: ut-

iuld]] 1

pote , quando Peenitens eft in proxima occa--

Concil. Lateran. c. striu;que , manifeftefolüm

L

fione peccandi : tunc enim is debet explicare

loquitur de mortalibus : praecipit enim , üt eme '

lm

tempus przfens , ut fcilicet Confeffarius eum

niaíüa peccata femel in anno confiteantur : at

fany,

obligare polfit ad eam evitandam , aut finolit,

nimis gravem obligationem impoluifiet con-

à beneficio abfolutionis excludere.

Item,

lis annis,.

! fhürtgi

fitendi omnia & fingulavenialía fingu

quando peccatum) effet refervatum tempore

quód nullà lege humanà precipi poreft ob-

Wmfav«

flidmye

prefenti, quando commiffum eft , anteà veró

moralem impoffibiitatem. — Et rarée eit: quia

(]Uldcm

u

non erat refervatum : utique debebit expli-

intentio Concilij Lateranenfis & Yridentini

W. a

care Poenitens tempus comimiffi peccati , ut

non fuit, movam ;n fubítantia conleffionis. .

!lmuf !

videatur , an. Confeflarius habeat jurisdictio-

peccatorum obligationem fidelibus impone-

nem: fecus 1 conftet jam ipfum habere juris-

re; fed eam tantüm , qua ex divino jure &

Yi

'lldem

dictionem feu facultatem abfolvendi À referva-

inilitutione Chrifti defcend't , ad certum tempus.

tis, Denique; quamvis Poenitens non teneatur

(

Rif

determinare; atqui nullum. Chiifti, Íeu divi-

&

explicare tempus peccati commiffi, non poteft

num praceptum extat confitendi venialia, Ui

Tuton

lg

tamen pofitive dicere , effe peccatum antiquum ,

concors eft DD. Sententia: quia, Lätrffi(ï,cfï;ïl*

cüm tamen fit recens: quia tunc non explica-

numait : AMuleis aliis vemeed

:

ii f(gleri F"(Rw

.

ret fuum delictum recens, quod commifit, fed

ergo (C'c. Et hinc

?

4 w

j

Tametfi confultiffimum fit fidel

aliud antiquum , quod non fecit: & fic non

ibjüä a374 N

confiteretur omnia peccata fua mortalia , quod

fi tempore Pafchali nullius peccati mortalis

eít facrilegium & mendacium inregravi, qua-

confcij fint,' venialia confiteri, (ut füerito ha»

i pr

re.non

p

nt audiendi oppofitum. fcntïent'exs,

bet comimuniffim pràxis) tum , utSacramen-

ídque mehidaciunt in relevi cenfentes : ut bene

ti gratiam percipiant: tum etiam, ut fi com-

l

r -'ik

"Tamburinus /ec. cir.

milfi peccati mortalis obliti , vel infcij fint( quod

V q

$. 1L

fa5é frequens ) neque fatis contriti exiftant ; pek

x.m

Sacramentalem abíolutionem Juftificenrur: ta

N

Sola Peccata snortalía.

Mï Mnda

men ad hoc ipfüm fimpliciter non obligantut.

,m]d

Ullum enim eft preceptum, nec Ecclefia-

Inverim Ecclefie confuetudine receptum eít;

RT

i

L

f""a(

»N

ficum quidem , obligans omnes fideles ad

c!ua-

E

K'ut fideles omqäs ante Cemumunionem P.

e

M

-

lh(lm ü

p

u

p

"D

4

DO 1/:20! | Sacmment. Pdrs»ill. Cap. ll S'ec'l I Q»gæ mcgäzrz'a*mkþöudd? 343

D M

[

lem Sæce;:.doti:propr'ïo ,.vel alteri delegato fe * vaccam valentem r2.

fl. :Non opus eft, iflas

du :

fiflant : étfi mortaliter nunquam peccáffe fe

phyficás fpecies explicare : fatis & abundé eft

ibl

affeverent , fuper ea re Sacerdotis examini fe

VUl .

diceré : commifi tot fürta mortalia , fingula

fubijciant : At, fi re verá non peccárint mor-

tanti valoris.

Omnia enim fünt ejusdem fpe-

TT

taliter ,ad confeffionem venialium. cogi non

ciei moralis , injuflze lzefionis proximi in,bonis

M g

poflint, .juxta communem DD. apud Layman

fortunz , contra juflitize virtutem , etfimateria-

n ]

bic é. $.2 12. - Et obfervavit etiam Scotus Jo-

liter & phyficé diverfiffima. . Similiter inebriá-

m

€o citato,

&

fti te vigefies : decies in cerevifia,fexies in vino,

ï!ufmä'u

37;, 1V. Quxftiofj

P

'eculativaxefc, utrum Eccle-

ter in mulío,femel in vino aduffo &c. infulsà fa-

mnwtüj

ia poffit pracipere , aut de facto jam aliquibus.

tis hzc fpecificares.

Admodüm fufficit, toties

rj "-

Religiofis praceperit confeffionem facramen-

voluntarié me plenéinebriavi&c. — At contra ,

? hi

talqm folorum venialium ? Negativam tenent.

fexies furatus vinuni pretiofum , co te inebriá-

las

Sylueffer,Sotus, Henriquez, Rodriquez nofter,

fli ? actus phyficé propé idem eft: at rnoraliter

1. la

alii : eó, quód Ecclefia non poffit mutare infti-

jam duas fpecie malitias, furti contra juftitiam,

tutionem Chrifti; qui in hocSacramento pro

& ebrietatis contra temperantiz virtutem con-

ii

materia neceffaria venialia non inílituit. Sed ve-

tinet, & in confeffione explicare debes.

Et

Yi n

itaininnumeris aliis.

ra eft fententia affirmativa apud Layman cir.

Fundamentum commu- .

n

meósque omnes.

Et de facto Ecciefia prz-

nis & certa doclring petere debes ex materiade

tni d

cepit Monachis Benediclinis (Tementia. INe in

peccatis; eorünm«

z

que diifcgentia Íeu diftinctio-

jis, 3

agro dominico:de flatu Manachorum : ut ingu-

ne fpecifica.

lis menfibus tam in Monatteriis , quànt extra ,

ninilïr-:ör

ll. In fpecie morali inþ'mtz.. Non enim fuf-377

u

x

faltem femel accedant omnes & finguli. ^ Et in

ficit confeffio mortalium , aut in genere tan-

tum , dicendo

*

H

KUS,IW'

quibusdam aliisReligionibus ftatutum viget fb

Toties peccavi mortaliter:

Quf

mortaliobligans, ut omnes fingulis menfibus

At

aut folümin genere proximo feu fpecie fubalter-

vel quindennis confiteantur &c.

Qua fz-

na contra generalem aliquam virtutem:v.g.pec-

C

péintelligi non poffunt de confeffione morta-

r

cavi touies contra Religionem , contra jufti-

lium tantüm; in qua Religiofos omnes toties

(US.

tiam , contra temperantiam ; caílitatem &c.

dict

y

lA

l

i

i5

relab non eft credibile, fed abíoluté de con-

fed in fua propriafpecie infima quodlibet pec-

fe(lione Sccramentali, feu mortalium feu veni-

catum explicandum eft. v. g. femel blafphe-

Aum. Etratio eft: quiafi ad. ejusuodi ope-

:Xc.(zziïïmiï ,

málti , votum violáfli , falfum juráfti , die fefto

rapenitentiz quisque proprio voto & confen-

Sacrum neglexifti.

Non fatisfacies dicendo :

visfint'

fu fe obligare poteít, ut omnes fatemor : cut

Peccavi quater contra virtutem religionis, fed

«s 2

non etian ab Ecclefía, vel Ordinis Pezlatis , aut

fingula explicare debes. Singulaením fubuna

i

Capitulo Generali de ea re conílitutio fieri ?-

generali virtute Religionis penes diverfos mo-

gin, 1.

Tandem recté obfetvavit Vaíquez s 3.p.q..90. :

dos inhonorandi DEUM, diverías fpecies infi-

nf

4.2.9. $. dub. 2.. Verba Chrifti Jo-20.. Qao-

mas conftiruunt : - Srmoillimó.

Titio furatus

i?()'il'.lfe '34

rAt5uU rewifevitis peccdta,vemittuntur cis , tam-

€s equum : eum injuflé infamáíti de crimine

n

rïd T

ij

occulto ;

quam favoré, feu gratiam continentia, ad omnia

& infuper obvium graviter percuffi-

eiiam venalia peccata extendenda eile , quando-

fti,

n r

vel vulneráfli:non fatisfacis dicendo : Pec-

n

quidem & hac idonea matería abfolutionis

cavi ter contra juftitiam : hzc enim tantüm eft

u

Íin'? Verba autem fequentia : . £z quorum reti-

Ípecies fubalterna : fed Ípecificare debesin in-

1

wtieritii retenta (ant , vanquàm quid onerofum

BI

$

fimafpecie: proximo furatus füm tantum : .e£

g

ii r

importantia;ad fola mortalia referri poffe:quan-

g

detraxi in re gravi : graviter pecuffi, vel vul-

T

doquidem hac folá poteflate clavium retine-

neravi. Etfienim ommia fint contra eandem

ti, feu refervari poffint , ut fine ea vel ordine

d

generalem virtutem juftitize

» àttamen penes di-

st

:

verfos modos ledendi prox

imum in bonis di«

libus. .

Lillam rcmitti nec;ueant. Secüs eft qc v;nia-

f

M

veifi ordinis, fortunz, famz » Cotporis, tres di-

$. IL.

n D

d

verfas fpecies infimas conflituunt. Idem exem-

plificare potes in materia tem

perantiz , caílita-

.W omnm mortalia in [pecie morali ci infima ,.

tis &c.

Et fpecialiter : non fatis confiteris di-

j

l"

gaantim fieri pote[f.

n

(

cendo. Expofui me proximo periculo peccan-

Ü

u'r'

- 376 I ' N fpeci

emorali.. Namenim peccata ex-

di mortaliter : vel peccandi contra juftitiam, ca-

jl

plicanda funt fecundüm Ífpecies phyfi.

(;tüf

ftitatem &c.. Debes enim explicare fpecies pec-

i

".

DÀ

easactuum & objectorum , fed fecundüm Ípe-

cati mortalis , cujus committendi periculo te

ff

cies morales , id eft, fecundüm malitias forma-

expofuifti, cüm hac expofitio it ejusdem cum

les, ac deformitates, feu oppofitíones contra

j

illo peccato fpeciei.

Ita ex claris fatis verbis

certas virtutes vel leges : feu, quod idem eft,

Concilii Tridentini fuprà initio allegatis allati :

explicanda funt peccata non ssaterialiter , fe-

jn [pecie ac fipillatim.

Communiffima DD. ac

7l

uf

cundüm phyficas diverfas entitates actuum ,

j

ij

Recentiorum omnium. ^ Etfi contrà fentiant

fed formalizer fecundüm diverfas fpecic mali-

Cajetanus, Canus,& Navarrus , ratinon effe ex-

,ggc[ü (

tias. Exempli gratia: Furatus es Titio 100.

plicandas fpecies ignotas mediocriter doGiis, eo,

j

aureos in geeun.ia: ; equum valentem jo. fl.

quód tales non varient judicium Confeffarii ,

ne-

D]

^

as

-

x.j-

v j

344 — Vbeol, Sacrament,Pars ;II. Cap. 1IT, .S'eöïI Qfænæ&zrio*cpäf?&ä& 5 l«:,.j

m.

neque exigant fpecialem medicina

Quam

: rem , aut peccáffe cogitatione , verbo ,& ...Qpeï

re : dicas ipfi: ergó fi nihil aliud velis fateri ; non.

i

fententiam Vafquez cit. q. 91. a. 1. dub. 1. me-

jil

rit nominat falfiffimam G repugnantem ver-

poffumteabíolvere , vade viastuas. . ltaex

d

bis Concilii Tridentini ; nifi tamen rEüringa--

communi fenfu & praxi DD. Layman eif. c. 8.

2.7../" Ratioefl ; quia Poenitens volens Sacra-

D

tur ad illos ,-qui illas fpecies quoad malitiam.

uni

non diftinguunt , ex

mentaliter confiteri. ; omnium confenfu , ft

opiniopg: vel ignorantia. Br

;

viüli

l

hinc addidi

poffit , femper debet aliquod peccatum veniale

Á

278 lll Quentem fievi poteft.

Na"fn qui certus &ü,

faltem 'in fpecie confiteri , ut Sacramentum

congruentius & certius adminiflretur : atqui ,

d

fe peccátle mortaliter, fed velnon intelligit, vel

non poteft reminifci , in qua fpecie infima; fed

quód hoc Peenitens quantuimvisrudis , prafer-

nd

T (

:

folüm in genere vel fpecie aliqua fubalterna : v.

tim à Confeffario inftructus, poffit ; femper

7

prafumendum eft : cüm nemo fit tam rudis,

d

g.Ício me preter hac enumerata , adhuc pa-

tráffe aliquod mortale , cógitationi alicui malz

qui apprehendere & judicare nequeatfeinora-

ETO

at

confenfifle , aliquid noxium dixitfe : fed. pror-

tione negligentem fuiffe, verbum otiofumy

vel noxium locutum, &c. ergo , fi id itolit ,

b

fus jam ignoro,quid fueritin qua materia , con-

funu

tra quam legem , contra quam virtutem, Gc.

càm poffit, tanquam indifpofitus adSacramen-

n

Aut:commifi certó aliquod peccatum contra

tum, repellendus eft.

- Etfi veró ponamus.

( ait Layman cir. 3 Confeffarium ex circum-

tio af

juüitiam,fcd

recordari non poffum , quid fuerit,

fuce

an detra&tio, contumelia , fraus , &c. & fatisfa-

ftantiis judicare hominem tarh rudem effe j ut

qim

cit, & debethoc ipfum explicare in confelfio-

nihil fpeciatim confiteri poffit ,. tamen extra

mortis periculum abfolvere eum non debet ,

J

ii

üie , cüm hezcfit fufficiets ; imó neceffaria

hat

máteria. confeffionis Sacramentalis '& abfolu-

atque aperté illi dicere Sacramentalem ablolu-

tionis: juxtacommünem DD. cum D. 'Tho-

.tionem non conferri, fed fug conftientiae relin-

yu

tico

ma fuüpra.

Navarrus«; :C.4. 7. Layman. e. 8.

qui, cum materiam Sacramenti ,. qüantum(ris

examinatus ,edicerenolit, Primó : quiahac

. Binm

s. 7.Süarez difp. 23* fetà. 1. Addens eum , qUi

^

É

lntgie

non habet aliquod peccatum rmortile in fpecie,

eft praxis bonorum Confeffariorum.

p

Quia

fitit

quàm quodin genete fciat , fe peccáffe morta-

pericolum eft, ne talis homo propter rüdita-

tem fuam etiam vero de peccatis dolore cateat,

Matío d

liter , non obligart addere illi peccato mortali

generico ullum fpeciale peccatum etiam venia-

fed folüm dicat,fe peccáfle , quia audivit , om-

/

stl

uía fi fuü-

i il

lé: cümillud , uc modó dictum ; jam fit mate-

nes homines peccatores effe. 7.

ria fufficiens : ibidémque ». 10; restiffime fub-

pernaturalem dolorem habeat , juítificari po-

p

z

dens.

Licst homoabíolaté aon teneatur fpe-

terit ab occultis peccatis fu

is per fufceptionem

itin

cies péccatorüm venialium confiteri , tamem

Sacramenti Evcharift. — 4. . Quia, ft femel:

Eal

fateamur abíolutionem extra extremam — ne-

i, |

fuppofitó , quód velit confitezi , tenetar ad

exhibendam matetiam certam,fi poteft : & ideb

'ceffitatem conferri poffe fidelibus nallum pecca-

Fl Mt

i.

debet dliquod peccatum . veuiale in particulari

tum in fpecie explicantibus , cà facultate: a«

j

ij

fuo atbitrio coafiteri.

Sic ille; ;Ec quamvis

- butentur Sacerdotes , contra Sacramentalis con-

M

non fit reprehendendus, qui confietur. venia-

feffionis legitiram inftitutionem & ufüm. Sic

j Nüte

I

lia in fpécie fubalterna : -v.g, peccavi venialiter

Layman,cui cum aliis fubícrib

3

contra cultum divinum : ejusmodi confeffio

xt Golifxt s. 36

usalis

Et ego.

f

fit fuiBciens ad valorem Sacramenti , && proba-

5 VIV'.* i

t

biliteretiamlicita : id tamen in. praxi non fe-

Waf

. Tam interna, qum exteraa a&lismtum mt-

quendum, fed femper aliquod peccatum venia-

"

ü"] jmp i

le in fpecieinfirma addendum effe juxta doctri-

*

ralium liberaruma per fe loqueuda.. j

^ Em)

8 Nterua, Peccata. alia funt intetna tantüm390 —

nam Suarez , redte monet Gobat. f'pe cit. cafat

lelæ. g

"

- que fcilicet fiunt & confumantur i pos4. 4

N

f

D8341.

n

IV. Ergóne ru

des ilïi; homines , qui confi-

tentiis hominis internis , quz vulgo dicuntuf

ïd adm

j

379

tentur fe peccáffe , aut efl

epeccatores, fed exa-

peccata cordis , utpote voluntate : Tntelle&u ,

[ gf

ianthafid,appetitu fenfitivo : Ut odium Dei &

inatià Confeffario ne unum quidem veniale

4l

"h

proximi, harefis, fuperbia, avaritia,

imaginatio

Q *

fecundüm fpeciem explicare poffunt, reclé ab-

Et hscin

folventur ? x. Pofro talem. hominem veré

turpis , delectatio morofa veterea.

x'llefn, ïul

effaribconfitendacet» —

éfíe attritam de peccatis fuis in. genere 5 fed

z

fua queque fpecie effe nec

y

", m'iü

obrudit

a

E

'tum apud omnes;ex clariffa

mis verbis Tridenti-

EU WOW

tem vel fimplicitatém nullum in fpe-

$ tantim cone

€ie recordari vel explicare poffe : valide quidem

ni: Eriamfi occmliiffima illa fint ,

i &ï "

tra dpo nltimapreceptà Decalogi commiffas

ee

abfolvetur( &que ac inarticulo mortis , etiam

[ lums Pt

Alia funt peccata externa fimul &interna( nam

licité&*) Et fpeculativé loquendo , forté etiam

&mfn

licité , uti probabile afferit Dicaftillus béc d. 9.

peccatu

m extrenum tantüm fine interno volun-

p

z.16c. Sed in praxi certé non eít locus huic

tario implicare, aliunde noffe debes ) qu& 3et*

Miknt

Ípecülationi extra articulum mottis.

Quare,

licetfuppofito interno voluntario , feu volune

At EXPI Gf

fi etiam tempore Pafchali obtingat tibi- Rufti-

tate pecdaminosä i

confumantur per rexer;i-

"m

,

cus,à quo nihil poffis extorquere vel emunge-

tium potentiarum acmembrorum externor

5 ) 1dt

Qll

xms

"re, quàm AqUöd'dic.at,,' Ífe miferum peccato-

& vülgo'dicum'qtpnmm eris ör'lapari:. ; Ut

DN

I)Lis

4

y

D

*-—/

hi

Al Scrament Bsl Gap l T. Quemesfaivfiaslo 34

m»k 01?-

bïas

lil

hemia, .pcrjärium . ,men&acïum j vmal*:di-

vetis , alioquin poffes peccare infomno , imà

. &um : hoi,nic-i:dium,xfurtum,."fomicasio.,, &c^

r

in czlo, velinferno, fipoft explofionem indor-

- Btdehis quetio eft, an dzbeam confiteri ipfas.

mias, aut cum, vel fine poenitentia morereris s

iij

, a&tiones externas , an füfficiat explicsre folam

iils

l

n

"

(

& poflea primüm fequatur mors bominis. Cla-

iuternam voluntatem efficacem , v.g. velsivel:

riüüs exemplificare poteris in veneno prebito

Lt

teutaei efficaciter occidere ; an debeam dicere -

homíniexinde poítea moriuo , & fundibus in-

f^et

€

3

numeris effe&tibus five direéléinfe , five indire-

cidi, fi reveràà me homo occifus eft ? Etde

- his dicimus.

&eétantümin füa. caufa volitis : nt viderepotes

81

s

. Neceffarià explicanda funt peeewta ex-

im materia de adt;bus humanis ,. de voluntario

tervd. iofüeono eperetionem macelinm libera-

directo & indirecto. ^ Nunc fubtiliüs queritur,

pl

/rsas , que fcilicet pendent ab actuali libeto in-

an per fe neceffarium Óit in confeffioge explica-

011

u

fluxu male voluntatis , eóque influxu ceffante

reejusmodi efic£lus , v.g. dicendo : Sdlopo,

us '

íeu revocante velrenitenté voluntate , (latim

velveneno , Gc.occidi hominem , & noníuf-

T

ceffant , ideóque propti? peccata fünt, bt ver-

fiiat expriammere internam voluatatem -& at-

»

bum contumeliofum , le&tio turpis, vel noxía ,

sl

temtatiomem . efficacem ?^ Affirmant permulti

. «Ufurtum, foráicetio, explofio (clopeti & catera

DD. cum Sanchaz 4. 9. AMatrim. difp. 45. INos

m

Annumera , qua pendent effentialiter à conri-.

dicimus.

um

nuo actuali imfluxu volumtatis ; ut Aquampri- -

rüd

IV. Perfe legaeuda nm efi weeeffarimw ex 393X |

müm ceffat. velle , vel nolit, Stquafi dicat oci ,

plisave ilos ef 21 a extovrns adiouum da waluau-

i, us

-oculo, manui : ceffa, noli loqui, legerc, tange» -

Á

tere ensle, feci [uffuit cxprimere maluntaten &

um

te, percutere , &c.. flatim in continenti ceífa-

eperdtiontuo cpfan 4

4048

Ita eraviffim£

iv

214 bitactio , locutio,le&io , ta&us; &c. — Et hac

DD,.quos recitagt

fequuntueLugo &ia difp-

Wav

0n

peccata sxternaipfa , omnium DD. confenfu ,

16. fati. 9. per tesauo Diana p. y: 1rai. 7. refol.

jj d

rj*-)W]

deceffario exprimenda funt in confeffione , ut

€. Gobat edfe 14.w.251. Laymaniple l£. 1-

!

If

minimé íufficiat folam con&teri internam. vo-

tra. 2. 6.3. 3. . Ratoexdiéus pate.. Quig

i. X

luntatem, volei laqui,iegare NY piA LAngere,per-

divino Gt omni jure fola. paccata funt exponen-

qu 4

€utert:[cd laguisua f[ous, lagi, tetagt, pereni]o, a.

da i& coafeffioae ; aiqui folüm ipía mala vo-

)'Pï

i5d

l

"

Ratio clarae(l. — Quia oraia peccata mortalia

luatas, &t a tiones il libere & immediata ho-

fa Qu

( jure divino neceffarió explicanda funt in confef-

miu ; & ullo modo effe&us ifli fecuti funt

- fione ; illz autem aClioaes externz funt propri-

2

liüs funt liberi, ut

:5 Q

peccata, quia gullo modo

iffim$ peccata, fpecie diverfa ab imternis tam-

oftlenfum eff : ereo ROn lp

4

illi effeétus,fed fo-

atf 1

lüm voluntas &

p

xüm: & explicatifolà internávoluntate , mini-

io (su attentatio illa libera z

"-- me explicatur tota fübftantiapeccati , ejüsque

äjg, [1:)

efficax explicanda eft in confeffione per íe lo-

gt Y

maliia. Utfíidicas : «elwifmrari, detrahsve.

quendo :: v.g. dicezdo : volens occidere fclo-

— €s. non ex

i

plicas malitiam complctam contra

po ttajeci hominem , $ladio confodi, caufam,

M&WW

; juftitiam.

medium, vel confilium efficay dedi ad abortum z

j n;u'.z.ïjl

g

WL As iteae e;zfdm affetius, dre. — Jam (ant

bibiex voluptate animo me inebrlandi &c. Et

d

peccara externa plurima , in quibus per ejus-

p

multé magis ia effeélibus indireét? & in fua cau-

dem aélioném externam liberam fequitur. ali-

fa tantüm voluntariis fufficiet explicare folüra

st

uisalius efectus , dire&te vel indirecte inten-

caufam culpabiliter pafitam'vel non ablatam,

tus, qui in fuo fieri & effs nos ampliüs depen-

tacito effe&u, ut in dicto exemplo,

Delecta-

det ab actuali influxu mal voluntatis ; fic ut

tiomis gratid bibi , previfo periculo ebzietatis.

eum ampliüs impediri nequeat', quantumvis

", 4[71'553'5,'

Vigilans talem malam caufam dedi przvifo pe-

Yelit. Exemplo communi in homicidio, Sclo-

riculo pollutionis fecuturg in fomno : regu-

(

po emif& elande trajicis hominem, unde is

7

lam & te&o ejeci perfpecto manifeílo vel pra-

?

T f-*;

breyi moritur. — Hic a&io, qui explodis,

babili periculo hominem occidendi , & histi-

I

j

?

*

u

vel admovesiguem pulveri fiftule impofito

*

milia fexcenta. — Sic ,. ut per. fead confeffio-

g&dl

7,'/

moralis ac libera eft dependeas ab actuali influ-

atf ;

nem pleaam peccatorum opus non íit expri-

xu tux male voluatatis, adeóque propriiffimé

mere, reipsà, fecutüm effe homicldium, abor-

Ü

a^

n

peccatum : at veró glaadis transvolatio ad ho-

tum, ebrietatem, pollutionem, &c.

Quia, ut

t

I

minem, vulneratio , trajeclio ad cor vel cere-

di&um eft, quando illas actiones liberaa exer-

I*CM

"

M

j

btum, indéque fecutaalteratio humorum, füffo-

cuiftitantàm ,. nullo modo veró tunc ,. quando

WU

f

catio caloris-naturalis, fsparatio anim:e à cor-

iftieffectus fecutifunt, peccátti, & coram DEO.

j

pore, & verbo, mors, fünt tantüm effsdtus tu

neque majus , neque minüs peccatum eft , five

rhd' (hg

a&lionis peccaminofz & male peffimz volun-

effcétus talisfequatuz, fivenon : & poteft fieri,

T M

us, & infe nullo modo funt peccata , quia nul-

uteotempore , quo effs&tus, v. g. mots ho-

j*

lo modo liberz , nec ampliusà tua voluntate

'minis venenati fequitur, per poenitentiam jam.

p

dependent; fed pofità tuà primá aCtione , fci-

|

?l

p

jufti&catus G'in DEI gratia (imó in Coclo bea-

, dft'

licet explofione liberà peccaminosá , neceffario

tus ) conflitutusfis, quó ftatu eftinipoffibile,

xtmo, gf

fequuntur, & moritur homo, feu velis, feunos-

teactupeccare. , Atque hincinfüper , fiante.

ftuf

lis , ideóque nequaquàm tunc amplius proprié.

effe&tum fecutum v.g. mortem talis hominis ,

") gxüfï

peccas ;"eüm ifta fumt , licétpeccando caufa-

x

jam Sacerdou confellus fis , te caufam pracbuifie

Ea

LUE

a

x

| ï?.?ns Ill SachA M.

3.

&l. Á [;;c?af;aydubi'zr confitmda

346 3 bg.ol, Sacrament, Pars TIT. QP,III. Se

22

jf

Peceatum ionfäjhm ut Jubigm, 49f

moorti hominis , V. E* venenum propináffe, po* — 3/7-

vrcpete-'ndum*q(funcrngm.ï "TR

2 n de

lii

fleá comperto effe&tu ,

nontenebris rurfus con-

dium reverà eveniffe :

U

Ualiter peccata dubia fint mätefiaff,u'flï-.

t

(

fiteri. Sacerdoti, homici

Í

[j

uia tunc nihil ampliüs peccáfti ,

&fine caufa

Q

ciens Sacramenti Poenitentiz quoad,v

Ut con--

dam &llicitam abfolutionem , jam dixi c.

1

imponeretur tibi onus graviffimum.

[

Á

cra Suarez eit, re&té docent Azorius fes. T. J. F.

3. $4. Hicquaritur, an etiam fint materia ne-

[

