quando dicla figna dedit coram alio, qui po

i

abfens & cora

m adhuc abfente Sacerdote dei

is

! Ugun;

peccatorum , ex animi dolore profeCla : feu ipfa

pias,

voluntas dolorofa cenfitendi ,. figno externo

teflatur , éímque advocat. Quamvis enim,

adhnz f

fufficienter manifeftata: qualis certó adeft, quan-

propter idem decretum , tunc tutius effet , quo

£m 4j

do Poenitens ab ipfomet Sacerdote petit abfolu-

Sacerdos teftem illum ad. egrotum fecum redu-

$,€0 fa.

fündirg.

tionem , aut coram eo faltem edit, figna contri-

ceret , in fua pracfentia denuo teffaturu

tionis, ac doloris in ordine | ad abíolutioneni

men reli&to, poteft Saccrdos egrotum abfolve- .

33 rema n

li

4dir'e€ta.--

re. — Tta enim exprefsé füpponunt Concilia fu-

^

Tonref

6

3

"

5

Quare ( nota femel pro i'cmpcr) non

ràcitata. Er Rituale Pauli V. diu poft Clemen-

]

tem VIII. editum abfoluté loquitur: $i confi^

j

hqad

fatis eftaliquem ante mortis periculum, vel eti-

h mcj(ö d

am in ipfo mortis periculo fignum aliquod pie-

tendi dejiderimm five

per fe. [iue per alies

ingens,

Ral r

tatis vel etiam peenitentiz edidiffe , nifi talis ma-

ofieuderit , abfolueudus efl : nihil reftr

d

nifeftatio doloris directa fuerit ad Sacramentum

per alios 2gtoto prafentes tantüm : nec nos|er«

x

o

Penitentiz , feu. abíolutionem facramentalem

go reftingamus,

Nam mohgibundi c)ftrem ;

neceffitas ac charitas urget nos, ut quantu

A ye]

U

à Sacerdote petendam, hoc enim folo refpectu

N

T

manifeítatio doloris induit rationem eonfeffto-

poffumus, ei confulamus. Quód autem f

di&um Decretum etiam huic cafui & fente

FüSien

(St

nis virtualis , & accufacionis fui coram Sacer-

dote , ac materise proximz Sacramenti, fine qua

nihil obítet , laté & folidé oftendunt Coninc

de .

LY

Sacramentalisabfolutio validé [miniftrari nullo

Sacramentis difp.2. 4. 1o. Lugo difp.1

n

ls ï

&

I

en;:gm-

) E

mode potell./ Advertunt tamen DD. cum Lay-

4.G j contra Thomiítas , eíque: adh:

man c. 8. s. 4.. Quód , nifi contrarium con-

Dianam apiüd,eundem Lugo ciratum. Rátio-

PKC non "

cenitens ille coram alie

dup

at

ftet, (igna poenitentiz ac doloris ab infirmo in

aut&m eft: quia quando P

l

prafenti periculo mortis edita prefumantur di-

oftendit voluntatem confitendi , vel fign

a dO',-

n

ib (l

recta effe ad Sacramentalem abíolutionem : qua-

loris ad abfolutionem direcla edidit , jaim incepit

W* d;(

'

"d

re etfi moribundus non poffit abfolvi ex eo;

virtualiter confiteri; atque tamdiu moraliter. .

m

quod anteà fanus.,

de morte nihil cogitans fzpif-

continuat confeffionem, quousque abfolvatur:

lg

Sltm

9l

fime de more pe&

us pulíaverit, fublatis in Coe-

imó quamdiu vi

vit : ergo revera; fi ty poltea

j

-

pre-

ó

'v(qa

u

*1 i

d

[

l

QuE e Qbebl Sache;zt. Pars'-m. G;'aþ. J. De Abolutioue þ;;;awentali., 4056

'H:'S:,lol b

ferrelformam fuper materia dubia v.g. cerevifia,

msmïïä[ü[[&

pr:;zi'cns pr&fentem abfolvas , dicéris abfolviffe

Md

confitentem tibi prefenti, licét ille alius inter-

lixivio, &c. ita fané etiam in poenitentiz Sacra-

Md

nuntius non adlit : ficut in (imili conceffimus

mento zqué ad falutem neceffario. Ex com-

Íuprà de eo , qui confeffionem fcriptam mifit

muni Lugo /. c. Tamburinus cit. l. cap. 10" $.

tb

l

Confeffario abfenti , fed poíteà praefenti ratificat.

1- & fingulariter nofter P. Marchant. "Tribuna-

o

III.. Abfolvendus eft ejusmodi Poeuitens a5-

klx::uäimää N (4

D

lisparte 1. tratl. 4. tit. 4.4.3.dub. 7.

l

f

Q

filu:é , quando nimirüm figna doloris certa vel

IV. Confeffarius non tantüm validé & li-442

(pc.

! d

a)i(xïäG[u-

V

robabiliafunt vel fuerunt: fin veró dubia , fub

cité poteft in dictis cafibus, fed etiam tenetur

T

conditione. Ita cum Pa/quez , Filliucio alijs ,

abfolvere infirmum ( refpectivà , abfolute, vel

d

xalw;üs.

i

bene probat Lugo modo ciratus fetf. 3. & y.

fub conditione ) ex Charitate quivis ; Parochus

d

de utroque noflro cafu sum. praced. pofito. Ra-

vel proprius Sacerdos etiam ex Juítitia. Ita;cunz

tio patet ex di&lis queff. praced. Quia quando ju-

pluribus Vafquez 3. p. 4.. 1. «. 1. Lugo fapra ci-

t

dicium Confeffarii de difpofitione Poenitentis ,.

tatus. Ratioelt: quia generali przecepto chari-

& requifitis ad abfolutionem certum vel proba--

A.

tatis quilibet,Superior autem ex juílitia obliga-

Y

bileett, abfoluté conferenda eft abfolutio : atin

tur fuccurrere proximo , velfübdito in extremae

Md

caífu propofito Confeffarius operatur ex judicio

neceffitatis periculo conflituto , modo fibi poffi-

les

N

& ailenfu moraliter certo , vel Iältcm probabili ,

bili & licito : atqui in diclis cafibus proximus ,

pi;m

ideóque abfolutio : ergo, &c.

plerumque folüm attritus verfatur in extremo

u

I

€. Signa autem in propofito cafu füfficien-

periculo falutis , & poteft ei in hac probabilif-

tia ad ab(olutionem zgroti, funt in triplici diffe-

fima ac tuta Sententia licité fuccurri : ergo ex

CML,

rentia t certa , probabilia , dubia, 1. Signa cer-

charitate quilibet Sacerdos , Parochus autem eti-

u

tafunt, quz ex natura fua ordinantur ad confef-

am ex juffitia tenetur eum abfolvere , utimpi-

i

j

fionem & Sacramentum , ut fi infirmus dicat

um ac erudele foreteum abífolutione defraudare.

i L?'

coram Confeffario vel alijs; fe velle confiteri,

$. Tandem notant hic Patres & Do&tores ,643]

"

h od

1

dolere de*rpecc'agis , petere veniam peccatorum :

cafum iftum & Sententiam ha&lenüs propofitam,

&c. Et tunc non elt dubium effe füfficiens fi-

| d

extra mortis periculum non haberelocum, ut

lor, M

gnum ad abfolutionem abfoluté dandam 2. Si-

nimirüm fufficiat talis confeffio vittualis feuge-

rai b

gna probabilia funt , quz quidem fignificant do-

neralis peccatorum.

Non quidem ex eo, quod

j mnqmü .

lorem ac. poenitentiam , íed exhibentur , fine

abfolutio Sacramentalis defe irrita effet , fi eam.

tilc ht

mentione vel clara relatione ad confeffionem vel

aliquis extra hunc cafum peteret, figna pocni-

"d!

Sacramentum : Ut fi infirmus. pectus tundat,

tenti2 ac doloris exhibens , attamen nullum

ano d :

AMiferere mei Deus 5 *Deus propitiuseflo mibi

peccatum in fpecie explicare valens 5 fed quia ex

jun; d

geecatori, €c. Ettuncin infirmo extremá ne-

obligatione przecepti propter honorem. tanti Sa-

, Argiea

ceífitate conflictante femper prefumi debent eti-

cramenti , ut ejus integritas fervetur , nifi fpecia-

1(1'122?)(.0"?

am referri ad abfolutionem & Sacramentum ,

lealiquod peccatum explicetur;extra dictum ex-

W mepdi ;

tanquam medium neceffarium ad liberationem à

tremz neceffitatis cafum , neque petenda ; ncque

eccatis, GC reconciliationem cum Deo: ideóq;

acet&qtc V ;

conferenda eft abfolutio , tempusque expectan-

wv

.adhunc funt fufficiens fi gnum ad abfolutionem ,

dum, quo convenientiüs ad inftitutionem hu-

"l

g,.r

(US di

etiam abfoluté dandam, ( etfi longé tutiüs füb

jus Sacramenti confeffio inftitui poffit. Sed jam

m c"Jü*

/conditione : fi fis difpofitus ) quia in tali. cafu

inftat quaeftio difficilior.

(

)W)

extrema neceffitatis füfficere debet tacita petitio

"

[

G. .Quid fi infirmus talis nullum dat vel

gï

fis

abfolutionis & Sacramenti, qualis hic à Chri-

j

— füianoprafümendael. 3. Signa dubia tandem

dedit fpecíale fguum doloris ac volunta-

N

us

tis confitendi *

lj

— fünt , qux de fe funt indifferentia , & de quibus

J

)H. 7

meritó dübitari poteft , an oriantur ex poeni-

-

qlll

*

Nfirmus feu moribundus loquelá, fenfibus

44

71

"T

tentia & dolore de peccatis , anveró ex naturali

velratione deílitutus, qui nullo, nec cer-

j

[*W*"l

Á

dolore , anguftià , vehementià morbi, mocrore

to, nec probabili , nec dubio fignoullo modo

velmetumortis, &c. . Ut fi infirmus rogatus,

oftendit dolorem ac voluntatem confitendi, feu

jn.f

j

Lula

num velit confiteri , folóm lachrymetur , fufpi-

Sacramentum íufcipiendi , nec validé nec licité

u

.fet , oculos attollet, aut manum Sacerdotis vel

m j

unquam abfíolvi poteft, neque fub conditione.

j

Alterius interrogantis firingat , &c. (CAdhuc e-

Itacommuniffima, & in histerminis mihi om-

[1

vimdubium eít, an fiat ex vi morbi nervos con-

j

U

At

*

nino certiffima Sententia DD. Ratio eft: quia

"

arahentis, prafertim in phrzneticis , an ex alio

nullo caíu validé vel licité conferri poteft Sacra-

du

"1

F o «apite. ) Et tuncíine dubio abfolutio dari abfo-

/mentum (ine aliqua fua parte effentiali : atquí£

gO

Mi

Ü

. .Auté non poteít, ob periculum nullitatis Sacra-

confeffio. externa formalis vel virtualis faltem ;

11!

(i )

,menti: attamen probabiliffimé adhuc dari po-

eft pars effentialis ( certé conditio fimpliciter

j

91]('

- teft füb conditione , faltem mente retentá : fj re-

neceffaria ) Sacramenti poenitentie : in propo-

ns Hle" l

[

. 6 fis difpofitus : Quia fic abfolvere nihil noce-

fito autem cafü nulla omnino eft confeffio exter-

d

f

d

h.

xepoteft; multüm autem nocere poffet non ab-

na ne virtualis quidem, cim nullo omnino figno

'ldlf :)J'

P

oftendatur animi dolor & confitendi voluntas ,

i

(

folvere in tanto periculo aternz dammationis.

Sicut enim in Baptifmo, quando certa materia

uti exprefsé fupponimus: ergo talis validé &tli-

j P

J

uf:

cité nullo modo abfolvi poteft ; non abfolute,

^

F aqua natüralis » haberi nequit , lvicitum—eü pro-

Eee

2

^

C certiffi-

*

as

D

1

406 Thbeol. Sacrament. Pars jl]. Cap. V. De Abfolutione þcmämæä |

,

C 4Certimmu

m apud omnes ) neque fub condi- — tialem & quafi materiam Satriamentï ,qugztää

i Wïll

tione : quiaut Sacramentum fub cori

ditioneli- 'tiz definit Concilium Trideminuquj]lvfg;

g

cité conferatur ,requiritur , utfaltem fitfpes va« — Cax. 9. Novum Sacramentum vtique requirit

uj

loris C fic enim in cafü neceffiratis liceret füb — novàm proximam materiam fenfibilem: atquí.

us

conditione baptizare in cerevifia , minimeinvie —fola anteacta bona vita, nec eft nova materia ,ut

| chfhgn

! ii

no: quia in illa, minime in hoceft fpesvaloris — clatum eft; nec novum fignam mareriz alicujus

Sacraménti abfolutïonis:ergo,&c-.EXemþlig'raa /prefentis , ne generaliter vel confuse quidem :

^ füint

üá Reperio via hominem vulneratum vel

ergo non poteíteffe fignum fuïä-cibn:s adnovum

o

jlris

iüfirmum animam agentem: nefcio, an fitCa. —Sacramentum abfolutionis etiam fub condit;gna,

'urit f

tholicus vel hareticus: bene, an male vixerit :

dandam. Pluüres ratíones & authoritates vides

qundo

nec ullum prorfus probabile aut dubiumfignum — re potesapud Authores citatos; & fingulariet

i nun

deprehendo , quo faltem. fperare poffem forté. laté & optimé Rdffm. DominumAbbatem Raise

(itoqe

netit

profuturam abíolutionem : non poffüm abfol- : lerum ra&. de Penizestiac. $2$. 34 -

vere citráfacrilegium obrationem datam.

/&, Dixi tamen notanter : r sb

&

a

il áddatg. 547

b

;- l. Quód fi veró. Confeffario velexfe, vel. vel prefupponatur alind. . Nam. lingulrit

6

Aliundéconftet tàálem moribündum Catholicum

addit P. Gobat eit. Cafa 1 9. nuim. 601

(otime

effe , pi ac Chriftiane vixiffe, nullo alio habito — moribundum abfolvi potfe , etfi mod

det -

[

E

üec ulls exprefse teftetur 'illum. d

gna.

fignode ejus difpofitione, doloré ac voluntate

puasent

confitendi , pia eft Sententià adhue füb conditio-

dolorisad confeffionem direclà ; dïiþmmd prü-

i

ioefti^

ne poffe, & excharitate debere abfolviàSacers. denter prafumi pofht reipsà dediffe.

g

dote. Fundamentume(l —Quiaipfaanteada — quia generatim, faltem in neceffitate (prafete

fT

bona vita Cátholici hominis Confeffario fenfi-

tm extrema ) fas eft adminiflrare Sacramene

tU

biliter cognita videtur effe fignum fenfibile füffi-

tum, quando deficientibus aliis probationibus

hu

ciens prafentis difpofitionis: quod nimirüm de. . prudenter przfumitur adeffe omnia vel valorem

d la

uifita : potc[þäüt'em

eccatis doleat, aé Sacramento potiri, maximé — Sacramenti effentialiter re

1i feq

velit. & defideret dummodoó poffet. — Si enim, — przfümi prudenter de qu

olibet bono Chriftiano

l

? bondes

aliasin vita fua officiam Chriftianihominispre- — qui prvidet periculum inflanüs mortis, quod

ge po

ftitiffe conftet, utique prefumenduin eft, etiam. — dederit fignum contritionis in ordine ad abíolus

-u f

praítare velle infine vitz Grextremaneceffitate, — tionem. — Zlpd sámque. prndenter profumitut.

;hrnbund

Si in vità fua fatisfacere voluit precepto Eécles — fatiem, quod plerumque fieri fület ; juxta Lee

^ fta Wi

fiz annuá Confeffione & Communioneé, quidni -giílas i» Jegem 4n obfcuris. ff. de Reg. 9hris.

lMrtrier

Atque hác ratione non forimaliter fecundüin fe ,

prafümendum fit eum jam multó magis velle

WOf

fatisfacere ptzcepto Chrifti, in hacextrema vi-

fed prafumptivé vita benà acta. Catholici etic f:

*

; Pl

MM

t& periodo ac neceffitate? Pia hec Sententiamo- , gnum fufficiens doloris ad Sacramentum dire-

detno tämpore valdé invalefcit, prafertim , ut

&i, &aliquofigno manifeftati , ita utvita bene

|

audivi, inBelgió. Eam abfoluté docent Homo- — acta folum fit motivum prafümendi eum dolo-

bonus, Adoleffius, Lotterins, Bartholomats dé

iem effe à moribundo fignoaliquo fenfibili ma«

! l

Santlo Fau[to , aliique apud Dianam p. 5. trat.

nifeftatum : ipfeautem dolor fic fenfibiliter ma«

nt;

3 efol. 8. |Et mordicus nófter Herincx bie. füifeflatus fit materia proxima abfolutionis : &

! 4j

Bonagratia Habfenfis Capucinus i» $umula Ca« fortéAuthores plerique iftius piae Sententia hoe

um alique. Etex parte Márchant, ifra ipfum tantümvolunt, ltaque paulo clarius]os

(l ( (

A. H allegandus. — Atque variis argumentis — quendo , & in re propé coincidendo, dico: .

Ils x

coüfiemánt : imó referunt practicáffe Clemen-

IV. Adhuctalis moribundus Catholicus fub5

7

tem VIlI. qui cuidam ruenti de fabrica S. Petri ;

conditione abfolvi licité poteft, atque cx chari- -

WSA(HH]CM

2

u

Ài

i

abfolutionem dederit dicens: Sres capax , Ego

tale debet, non quidem ex eo pracise funda-

Mpl

te ab[alvo à peceatis this ,. &'c. ( Quod tamen — mento, quódíola anteacta bonavitafit fignum

mumam

alij ctederemolunt) fi & tu practicare velis , per

fufficiens prefentis difpofitionis, ac confeffio-

ii

nem virtualem fenfibilem conftituat in ordine

i 'FGWQ

uf

iielicet, Etiamego talem femper abfolverem ,

Ut

fiod tamen ex hoc nudo fundamento, fed alio

ad abfolutionem : fed quód talis prudenter &

d

[77 ] "

lL

mox infra proponendo. INam

reGiffime przfumatur aut exhibuifle, aut potius

646 lll HecpiaSententia in rigoré Theologico ,

de facto exhiberteforté, aliqua figna dolorisin

Y

[ "mü

finihil addatur, vel füpponatur aliud, mihinun-, ordinead Sacrámentum , quamvis ego illa non

t

intelligarn : adeóque faltem figua dubia in ipfo

r derïa t

Ti

quam plácere potuit, aut vera Videri ; & etiame

ii

nüm non potefl. — Eam erim nullus antiquus

adverto , juxta'di&a Supra num. 640. Tta

i

R

ij

Do£tor Scholafticus docuit , ac Recentiores com-

ex profeffo nofter Marchant. fupra cit. Tribun.

m

munitér rejiciunt , ac modó Patres Societatis. P. r Trath 4. tit. 4 quaff. j. d![b-a 7: Cujusfor-

?3"5 E

"

omnes etiam ptohibiti deinceps docere iflam ^ malia, etíi plufcula ,. in tegraviffimi momenti

[:

fl.müon

Sententini, tefle P. Gobat Cafz 19. ».62. Spas — non piguit exfcribere. Etfi ; námque in tali pee»

Ü

UHU

bilttr

vez., a[auez.-, Coninch , alisque relatis Lugo

catore ita oppreffo. nullum fi

[2

gnum appareat;;s

b

M

VN

d

difp. 17. [e&. 3. Eadem enim hic urget ratió

quod materiam confeffionis faciat. mihi fen-»

l&l

h'e

L

N

allata A. £. Nam teverà eo cafu deeíl omnis

fibiliter przfenteni in ordine ad abfolutionems

[

)

confeffio nova externa , quam effe partem effen- — nec mihi proinde , certó conftet peceatorem

.

16

i

(*M

j ]i

Siilau

Aet

í

"

J«

l

V bol. Sacrq:ä'. Pars lll Cap.V. «-Q.Qg Jäj)lz:tia:gg jäcramnta/z 407

N

s

Il

ägläl;immg&e'ntemvdc peccatis aut falute cogi- ,,

M,

T. Qz-tge—funt, requifita generalik ad [änþjjk-q [o

QU t

tate, imó necappareat eum ratione uti , poteít;,

finm , ut validé ( licie abfolvat? 'Tria funt.

u Rq

tamen fieri; ut non folàm intus de peccatis ;,

Y em

d

Poteflas , Scientia, & Bonitas. Primo deficien-

doleat , confiterique defideret, fed etiam aliqua ,

te femper invalida & per fe illicita eít abfolutio, -

t

dj

edat figua per fc fenfibilia, etfi mihi incognita : ,,

A

nifi fcilicet ignorantia invincibilisà peccato ex-

ut funt fufpiria;geniitus, apertiones oculorum, ,,

W(

d!

cufaret, Secundo & tertio deficiente , fempet

t

fixi intuirus, aut alii in corpore motus: qui etfi;,

illicita , & aliquando etiam invalida-eft abfolu-

doloris naturalis aut natura patientisfint ordi- ;,

tià, ptou

t

Dd

: in particulari laté patebit. ex dicendis

narié figna , nihilominüs ab ipfo peccatore ;

deinceps.

i

Ms

quandóque ordinantur , ut internz' peeuiten- ,,

II Quotuplex Poteffas

r!quiritt?r 1n Sacer-G )' 1

ï fmä

AU

tiz nutus.

Unde abfolvendo eum fub con- ;

dote ad validam , & lizitam abfolutionem? Du-

ditione , & muneri & charitati in hac extrema ,,

j

plex: Ordinis &* Xuvisditlionis. PoteflasOr-

neceffitate fatisfacio ; & conditio omnem ir- ;,

dinis eff : quam Sacerdos accipit in ordinatione

il ills

reverentiá & defeclum, qui fübeffe poflet, tol- ,,

fua per fecundam materiam & formam, fcilicec

n iin

lit: & in hac anxietate tanta animam DEO ,

ATT

impofitionem manuum Epifcopi , & verba illa;

"

commendo intentione communi . Miniftris ;,

ecetpe Spiritum [antlum , quornmvemiferis pec«

RY

Ecclefizs, que nullum ex hác vita fine artha fuze ,

catà C'c. dicitírque poteftas in Corpus Chri-

pacis exire velle debet , ut ait AugufLinus, &c. ,

fti myllicum, nimirüm ad abfolvendum fideles

-Ha&enus Marchant, qui hoc ipfum propriá ex-

à peccatis fuis: & re(idet in ipfo charactere Sa-

!

perientià confirmat ac commendat : ac rursüs 2-

cerdorali , de quo vide dicla parte 2. cap. . Po-

f

fra Teatl. G. tit.7. que]l. 7. concluf.2, Eddem

teflas urisdittionis eft authoritas jus dicendi ,

*

ratione permittit abfolvi fub conditione mori-

Íeu fententiam ferendi in alium tanquam fubdi-

j

bundum talem, etfi nefcirem, an Catholicus fit

rum inforo interno, feu ut loquuntur , Sacra-

j

.vel hareticus. - Quem lege; & fip

]

*

acet, in pra-

mentali. Eft enim abfolutio à peccatis a&us

lg

xi fequere: at in examine ita hoc ultimum re-

judicialis , qui neceffarió requirit fübditos, &

a n

Ípondeas,cave. — Quia üubique certó explodéris,

exetceri non

x

M

:

r

5

poteft, nifi infübditos: de qua mox

g g

Lege potiüs utiliffimà Patrem Gobat. 4lpbar.

la:iüs infrà.

jb

Confe[far. cafu 'X9. per totuzz. de hoc toto cafu

. $. Nota hic: alia eft. quaflio : quotuplexg jà

r

moribundi optime differentem præjkrtim à 44

poteftas conferatur Sacerdoti in fua ordinatione?

;j

612. variis cafibus particularibus elucitantem ,

Eflue etiam duplex : $» Corpzs Chrifli-verum ,

lg. n

Me plgri exícribere piguit, quia opufculum hoc

inter manus

.

€' Corpus Chrifhi vryflicum : De hoc vide parte 2.

undi

jn

v

à nimió ampliüs excrevit, qufar.x;-'

IV

sox10do differunt be due poteflates Or-

yicuentl

ab initio 'lecbam & di(fpof'uerain—.

dinis & Xurisditlionis? — Differentia clara eft,

OU

9]

Nam poteftas Ordinisin Corpus Chriti myfti-

CAP JE I

NWF

cum , eft quidem vera Pöp&üas abfolvendi X pec-

Lám b

| X; De

Cenfeffario ac Miniflro Sacrá-

catis, fed radicalis tantüm & in actu primo:

iafb

quam Sacerdos ordinatus nondum poteít exer-

jiblit

menti Poenitentiz,

STIUNCUL.E PRZE-

cere, nifi ab extrinfeco accedat jurisdi&tio, feu

ïolw'f*ü?-' !

authoritas in alios tanquam fübditos, ob ratio-

M

2 M BU L.

m' J

nem modo datam wum. praced. datrque ea po-

J

L][llmhb'

U: eff. Coxfe farin

Z6 EG Sacerdos pfqä-

teftas Ordinis in ipía ordinatione omni Sacer-

« Q

X

"

j :

ditus poteftate ligandi atque folvendi in

doti, neque unquam tolli poteft, fed in chara-

n

ii

—...- fero Sacramentali. Dicitur autem ea poteflas

&lere indelebili reidens imobilitér adharret ani-

1

ii

-ligandi & folvendi Poreffas clavium , per apuiffi-

m , etiam feparatz à corpore , ut alibi dictum.

' mam metaphoram ; quia ficut c]avis referat do-

j

Poteftas jurisdi&tionis in fubditos , confertur per

ii ï'ä

j

mum autciltam, ira illa poteftas tradita Sacerdo-

externam conceffionem Ecclefiz per ejus Praé-

«

UC a

tibus Confeffariis referat & aperit Codlum. Et

latos, Papam , Epifcopos &c. nec datur orfi-

yit

g

quia duplex eft ift

bus Sacerdotibus, & data potelt auferri ; ac tol-

j

vendi, Matth.y

? poteítas,fcilicet /igandi & fol-

n

euaperiendi & claudendi Coe-

li,& defaCto fizpe aufertur, vel mutatur : & nifi

-

- lum ideó vocatur:

oteltas claviusm, non poteftas

adfit , invalida eft abfolutio , ut patebit.

lntï MWQ

(ri d

&layirinfingulari, Rursüs, quia i(la potefas in

€. Caterüm poteítas jurisdiclionis in Sacer-6 j5

: Ecdlefia exercetur extra & intra confeffionem ,

dote fupponit approbationem ; & in ufu fuo re-

l cg()dh

(feä

ideb aliud dicitur forum externum fpectans ad

quirit bon'tatem, fcientiam , debitümque offi-

iuub

- Pralatos Ecclefiz; aliud internum & Sacramen-

y. l,

cium Confeffarii feu miniftri. De quibus nimis

tale fpgäans ad omnem Confeffarium. | Et jam

varia dicenda, ad confufionem yitandam, per.

Wfll-

5 CUP

.&ape definitionem Confeffarii : fimilque difce,

Sectiones diftinzuemus. L. De approbatione

quid (it fübjicere clavibus aliquid , hoc vel illud

Confeffarii , & jurisdiclione generatim. — 2.De

j n

dl HhP

. Gi&um vel fa&tum ; eft enim fubjicere poteftati

cafibusrefervatis. 3. De bonitate & fcientia mi-

ligandi & folvendi apud Judicem facramenta-

niflfi. 4. Deofficio & obligatione Confeffa-

1 ng

J

l

lem, fcilicet Confeffarium , feu quod idem eft;

ri. Demüm cap.7. ieorsim. dicam de figillo

mlhl

€ít confiteri illud Sacramentaliter.

Quid' fit

Con«

quof äf

facramentali, quippe non folàm miniflrum

feifa-

)d

( (

&onfiteri Sgcrai;;le;m,a-llitc; » jm dudum audiifti,

M

»

*

T

L

ass

3 !

463 q bool. Sacranm, Pavs III.V Cap. PiljSeä. l nye.äonng;"«ü ajph oä;xtz'm;f

TUr. Qgïsqilis ergo ; five Laicus .üvglclericügg'gg-« '. (

feffarium , fed etiam alios concernente. | Sit m

gomine Domini

non Sacetdos Sacramentum Poenitentiz mini- "

p

ftrat (ficut & celebrans ) non fojüm.nihil-fäa

SECTIO

Y*

cit , & graviffime peccat facrilegio, verüm etiam -

n

De Confe[farii 4pprobatione , C2* Juris-

graviffimas'poenas incurrit. — Impriris fit fu«

3l

ipe&tus de herefi, & ut talis puniendus eft ab In«

diciione gentratim,

Krgulm

QU £ STID Ll

quifitoribus , eisdémce à fidelibus denuntian-

dus. Addit Urbanus VIII. ralem, fivigefimum

Md

Quis efl Minifler Sacramenti Penitentia

djnnt

validé adminifivandit

annum ztatis implevit , debere tradi Curia fz-

cularí, ut debitis pocnis ple&atur:. Tandem ipfo

Ff [Af

SUMMARIUM.

lhari

fa&o contrahit irregularitatem ex abufu fácri.

éy. ; Quis Minifler Penitenti quoa falorem 2

N

Ordinis, faltem fi non Sacerdos fit Clericusz:

Kr.är)s

659. Debet babere jurisditiionem ,

nam de Laico controvertunt DD. utrinque pro»

firit t

é6o. JApprobatzonem 2b Epzfcopo.

461. A E5 quande fine hujus approbatione quis cemfeatup

babiliter, fed negativé mihi probabiliüs.

Cond

felr

approbatus ?

$

&

IV. Qued fitamen non Sacerdos nequaquamó j

g. n , quos &

'quz:bm aäjöläerc p;oät Hom appros

fe fingat Sacerdotern , nec velit ufutpare offici-

quamm

batus £

um Sacerdotis , fed.ut. merus Laicus pntans;.

ff 111

654 Y 3t folus. Sacerdos jurisdiionem ordinari-

(prout reverá quidam puctrunt ) poffe Laicum.

ul

«m vel delegatam in Panitentem babens ,

vel non Sacerdotem abfolvere moribundum à.

Hnrin

atque ad id approbatus ab Epifcopo expre[se vcl

vdlw

tacite,ut valide abfolvat faculaves à mortalibus

peccatis , talis non incurreret itregularitatem, üt

extra ariiculum mortis.

Eft tota certiffima.

ex Hurrado notat Tamburinus Afe ^. f« &t $a«

,

RY

Explico generatim : nam f[pecialis explicatio

erám. c. 4. n. f. ídque non folüm proptet bo-

nam fidem fic operantis, fed quiaad hanc irregue

lm

tradenda cít per totum caput.

laritatem incutrendam, ( ficut & ad alias poenas)

dill

Lt

requiritur , quód non ordinat

us exerceat illum

,

Áit u

Solus Sacerdos.

Simi

liter nec ine.

T (

actum tanquam ordinatus.

Étus eít & idoneus Minifter Sactamenti

curreret , qui absque omni inten

tione Sacramen-

Confef

ént N

Ponitentize.. Certum de fide. Ex Scri-

liter abfolvendi;

ti adminiftrandi, feu facramenta

ltpoo

tura & Concilits , ac noviffimé definitü in Con-

fingens fe Sacerdotem, folàüm

Con

feffionem al«

lile, u

cilio Tridentino eff. 1 4. Caz. 10. Ratio eft : quia

levitate, vel ma-

terius audiret , ex curiofitate,

Bubuion

ficut foli Sacerdoti legitimé ordinato in fua ordi-

litia etiam , quamvis & tunc posnas arbitgariaa»

m

natione .confertur poteftas ordinis in .Corpus

meritó non effugeret.

£

,

lDjsanm

Chrifti verum & myfticum, per quam remit-

d

-

V.

tuntur peccata fidelium: juxta illud Joan. 21.

jurisditliouem ordinariam

W-z;ei dele ätiüï"

DEU

»Accipite Spiritum fantium, quorum vemi[evitis

babens in Penitentem : reraiffive.

loini

€c. ficetiam illi foli ex inftitutione . Chrifti ea

On omnis Sacerdos à pecoatis abfo

Ivergek

$ M N

poteffas competit, ut alteri non Sacerdott com-

Juris-

Dj

N

poteft, fed neceffario requiritur etiam

petere non poffit. — Et hinc

di&tio actualis in. fubditos abfolvendos. Al

bío-

Titm i

L

&. lL. Nullo cafu vel difpenfatione humaná hoc

1

irit füb-

tl[ones

Sacramentum validé adminiftratur à non Sacer-

lutio enim eft a&tus ju

dicialis , qui requ

ditos & Jurisdictionem in illos.

Certum de fide.

ob

dote. lllud Jacobi $. Cosfitemini alterutrum

L

jz Decreto Unto»

D inj

Definitum in Concil. Florent.

peccata ve[lra : f intelligatur de Confeffione fa-

nis ; & Trident. feff 14. 6.7.

ubi decernit: 7

u[li-

Ailtn [

cramentali , accipiendum eft accomodé hoc fen-

íu

Confitemini alteruttum , id eft: unus alteri

ges monsenti edrn ab[ülutionem effe d

ebeve , quam

ff

nariam vtb

Fldifc gffu

poteítatem habenti.

uód veró ex Auguftino

Sacerdos in eum profert,in quem ordi

delegatam non habet 3«

risditlionem.

Ldem—ha*r

At vigdin

( neícitur ubi forté falsó impofitum ) refertur c.

dePonitentia & Remi]f.

3. de Penitentia d. 6. Tanta vis Confe[fionis e[f ,

betut c.mtrizsque fexfs

di&uühlbe

Ét fumitür ex facto Chrifti

S'oax.20. Ubi Difci-

Atl

ut fi deeft. Sacerdos , confiteatur proximo:; Unde

contulit , dicens:

Tümane

aliqui DD. olim cenfüerunt : fi defit Sacerdos ,

pulis fuis priüs jurisdictionem

ficut mifit me Pater , & ego mit

16 0s : & deinde

flappr

praertim in mottis articulo , cuivis alteri, etiam

folvendi & retinendi peccata. — de

^6 qoy,

Laico confitendum effe , ( idipfum habebatur in

poteftatem.

cipite Spiritum fautium Gre. — Qua

re duplex e

ità foi

prima regula S.P.N. Francifci ) id niinimé intel-

Ofdl nari Hb

ltlicig

lizendum eft in ordine ab abfolutionern facra-

Minifter Sacramenti Poenitentize.

ordinariam fcilicet habens jurisdi

Gionem; Papa

PA

mentalem , fed folüm ad excitandam contritio-

, jurisdictios

nem, majorémque fui confufionem feu humilia-

Epifcopus , Parochus : & Delegatss

: iV. I[

hnem habens delegatam ex commiffi

one alteriu$

Wfram-d

tionem. . Quaretalis Confeffio nullo in prace-

ontiü;ci $5 x;ut«

pto eft, fed ad furnum in confilio, fi fpectatis cir-

erdinariam habentis, vel privilegio P

lity;

Regulares Mendicantes. — Verüm d

e hac ]uyüt-

um

eumítantiis falubriter fieri poffit : puta Laico

viro prudenti , probo, taciturno , aperire vulnera

: dictione ordinaria & delegata, neceiiao

W

animz, vel ad fui confufionem , vel ad confilium

ri feorsim agendum in-

ecun;uem

feriüs:

vel folatium petendum: alioquin nec licita qui-

h d

l

üdem, cüm

W

h

famate,

per fe loquendo fas nori fit feipfum in-

t

j

, Reginaldus . 1. e.1. s. g, Layman. c. 9i

Ü allone

5. T. alii.

MT

& HIU.;.

ly|

p

y*

E

'

H

N

.. ïþeal; Sacram, P&s 111 Cap, I/I Secdf. 1. De G'onj?fzrii appr&lbätiohe, 409 |

hi

;

O n

58 M

ralia funt ; & ufus communis firmat hanc fen-

«5 ab

E

tentiam : & candemevincit Dectetum $. Inqui-

It rj l

4d u 4pfrobat

H

pi[tepo expre/slä',k

Wt

veltacite, — .

fitionis füb Alexandro VIJ. inter propofitiones

damnatas & hane prohibens. Qwi beveficium.

Trfrl

wl

£of/ ^ Oncil. Trident. fe/j.23. c.1 f. de hoc ita fla-

euratum babent,po[Tunt frbi cligeveConfe[Jarium

« tuit : Decerzit facra S)modw,nu/luns, etians

[implicen Sacey dótem nouapprobatum ab Ordi-

U

Regnlarem po[e Confe|fiones Sacularinm, etiam

AV f0.

n

ll

Hactenus quoad i

Sacerdotum audire,nec ad id idoneum reputari,

Jam refpectu Poenitentium.

Rfos C?nfeffal'ios.

nifiaut Parochiale Beneficium ; aut ab Epi[copts

Ts

$ IV.

per examen, fi illzs videbitur neceffarium effe,aut

d

alias idoncus judicetur, G* approbationem , qua

Us validà abfolvat. Saculares à mortalibus

Ti

s.

extra articulum mortzs.,

gratis detur, obtineats Privilegiis & con[uetue

i

dine etiam immemoriali , non obflantibus.. Sic

7 valid? abfoluat.YNon tantüm illicite, 66f

-u

.. Concilium. Videndum hic breviter,quos Con-

fed invalidé etiam abfolvit, qui non eft

feflarios concernat hoc Decretum: deindé $.£e-

reipsáapprobatus. Communiffima DD. Suarez

quenti, refpe&tu Quorum. '

difp.28. fe&i. 4. teftatur hoceffe certum & indu-

lr

661 L. Nuumóc. Nemine cx&epto. Quare

bitatum in Ecclefia propter Decretum Trident.

1

nullam veritatis fpeciem habet , quod docent

nimis claré dicens : »»llum poffe , necad hoc iso-

Henriquex ; Lamas , alii nonnulli , Doctorem

nenm reputarictc. Dico autem re ipsá approba-

tuu.

vel Licentiatum in Theologia, aut Jure Canoni-

Nam ex communi Diana p. 11. £r.4. ve-

LUE

co , ipfo jure approbatum cenferi : cüm Con-

fol.16. meritó negat effe probabile,valereabfo-

p n

cilium tam claris verbis g eneralibus dicat : /Vwl-

lutionem ab eo datam , qui falsó putatur appro-

ia

lum poffe &'c. — Übilex non diftinguit , necnos

batus,cüm non fit;aut cujus approbatio revocata

diftinguere debemus fecundüm jura;& fieri pof-

fuit,Sanchez/. 3. Matrim. d.2 1. autfi (Seculari,

aa'aïias;?;

x

A

(l

u

fit, ut licet tali fcientia non defit, defittamen re-

faltem ; de Regularibus infrà ) petenti approba- :

(

rum experientia & prudentia ad excipiendas

tio injufté negetur: Lugo czt. d. & T. ».50.

N

jl

Confeffiones,cujus ret examen & judicium Epi-

II Seculares.

uoad Confeffiones autem666&

ii

Ícopo committitur: quanquá zquitatis ratio po-

Regularium Concil. Trident. nihil immutavit :

yidit

Jl

ftulet, uttales, qui publicam in Academia ap-

unde ficut jure communi poterant ante Concil.

t

probauonem habent, ob quam de eorum fcien-

ita & nunc poffunt Regulares confiteri cuivis

2

11 12

tia magna praefumptio fit , examini novo non

Sacerdoti, etiam non approbato ab Epifcopo ,

quem Pralatus fecundüm morem Ordinis eis

fubjiciantur, uti cum aliis monet Layman. eit. :

8tiix.12.

L

conítituerit , juxta communiffimam DD. cu

«s

3- 1b Etiam*Regkla;em. Dehisfpecialiadicam

Navarro c.4. s.77. Suarez cirat. fett.4. w.4. Ro«

gt

ü((we'

.0 feorsim ivfra q.feq.

bl

driquez tom.1. Q Q. RR.q.26.4.4. Layman ».1.

66

*

Jl Nf "Parochtale beneficium Imbth Qui

Intellige autem, quantüm exvi Concilii. Nam

$ abW

y duf

Parochiam feu beneficium quodvis;cui cura ani-

Ípeciali jure Gregorius XV. & Urbanus VIII.

marum annexa eft,obtinuerunt,eo ipfo ad Con-

ftatuerünt , utomnium Monialium Confeffaris

:ndüs A[

feffiones audiendas approbati cenfentur, ut aliá

Lf

i

jl

ab Ordinariis approbentur. Et extat Declaratio

approbatione opus non habeant, ac proindé non

Cardinalium apud Afcanium Tambur. de Xure

g

tantüm in fua Parochia, uticontendit Barbofa in

J

j

"Abbatum tom. 2- difp.6. quafito 16. confeffio-

"Trident. fef.23. c. 1 5. fed etiam in tota Dicecef

nes Monialium nullaseffe , quas poft publica-

u

de confenfu aliorum Parochorum Confeffionem

um

;*'I'l

tionem & ícientiam Bulle Gregorianz fece-

,

audire poffunt, imó & extra illam, fi eis delege-

runt Confeffariis non approbatis ab Ordinario

u

tur Jurisdictio, aut eligantur in Confeffarium ab

fcu Epifcopo.

d

/

^

juh |

u

aliquo habente facultatem eligendi fibi Confef-

Ill/ eAmortalibut, NÀ

m ad abfolutionem à66: 7

t^

farium, quamdiu Parochiam retinet. Quampri-

n

venialibus (ficut & à mortalibus jam femel legi--

p

müm autem Parochus effe defiit, definit quóque

timé confeffis) non requiri approbationem

m[llli[ ]

ejus approbatio, adeb ut neque tempore Jubilai

( quidquid aliqui Scotifte fubtilizent ) docet

