inftituereSacramenta. Raríioeff. Quia ille iolüm

NovzLegis, qui eft fanctificare hominem per

poteft inftituere authoritativé fignum efficaciter &

Gratiam Dei in via, quam illa vel conferunt, vel au-

certó fignificativum Gratiz, qui poteft. conferre

gent ; & coníequenter mediante perfeverantiá,

ipfam Gratiam : at Gratiam conferre poteft folus

etiam per correfpondentem gloriam inPatria: nam

DEus:ergo &. Sacramenta igiturNoveLegis in-

quod.cjf cas(a caufa, eft etiam c

an[a can(ati ; fi-

ftituit Chriftus quá DEus principaliter & authori-

mülque notatur lata & excelfa differentia Sacra-

4

tativé: quá homo veró inflrumentaliter feu mini-

fterialiter & commiffive per poteftatem Excellen-

mentorum Novz Legis à Sacramentis Legis Vete-

ris: qua differentia fcite exprimitur à Theologis ,

tiz , determinando nimirum materiam Sacramen-

duobus verbis : nimirum quód Sacramenta. INovze

torum in particulari ; eorámque ufum imponendo.

Huic veritati nihil officit, quód Chriftus Do-11t

Legis faciant bomsinem fantium : Sacramenta veró

Veteris Legisfolüm faciebant hominem facrum.

minus non deterfüinaverit inultima fpecie phylica

materiam omnium Sacramentorum, fed Ecclefi

In hoc nempe differunt, quód Sacramenta INo-

vz Legis digné fufcipientibus ipfo facto, atque ex

vel determinandam reliquerir, ut in Sacramento

opere operato conferant fan&titatem feu Gratiam

Ordinis infrà videbimus; autà fe defignatam magis

' fanctificantem hominem. quá homo ver£ fanctus,

modificandam, certis conditionibus, ut in Sacra-

jüftus, & Dco gratus efficitur, ut dictum eít. Sacra-

mento Matrimonii omnes agnofcere debemus, i&

menta autem Veterts Legis € uti fuerunt confecra-

quo contra'tui Matrimonii à Chrifto ad Sacra-

tiones Sactfdotum ac Levitarum ; item purifica;vio-

menti dignitatem elevate Ecclefia multas conditio-

nes

7

-

l

N

7

mmmi.

r /Jeol Sdci*awff szf Cap, l. Sedi, 1, de Numero Sac

3

u

nesad vaïþrcm rääüiütäs äp,pqülit; fine quibus il-

It

! Septem autem tantüm , non plura fünt Sátras 16

12

;ud Sacramentum primitus valuiffet.

menta ; quianulli alteri rei. convenit definitio $3«

i

Il Pfüitutum : Nimirum inftitutione (labiu

cramenti fupra explicata;folis autem illisfeptem &

U.

perpetuó duraturá : adeó ut ex vi inftitutionis pri«

omnibus ad amuffim congrüit tota quanta , prout

i

mitus à Chrífto factz Sacramenta deinceps per-

explicanttum Theologi;tüm Controverfillz. Un:

i

petuó , quoties debité applicata fuerint ; fignifi-

eapparet, cur fotmatio Crucis ; aqua Luftralis ;

Vl«

cent, & caufent Gratiam fanctificantem,

Sunt

Exorcifini , benedictio Abbatis , vel Abbatiílze , &

l

enim Sacramentairiftituta pro fan&lificando Chrie

alia hujüsmodi ( qu& ideo à Theologis vocantur

T

fti corpore perpetuó ufque ad finem muhdi.

Sacramentalia quia partim zmulàntur quafi in«

AU

33 '"Quarevides ; non fuerunt Sacramenta 1. Los

:dolem Sacramentorum ; pàrtim. funt Sácramento-

j

tiopedum Diftipulorum, quá difpofiti eriam intus

rum circumftantiz adjunéta ) non fint réverá Sa«

fi

mundabantug pet gratian. 2. Infüfflatio Chrifti

cramentà ; narr neque conferunt vi füá immediaté

»

in Apoftolos » pet quam SpiritumSanctum illis de-

& ex opere opérátoSanctitatem, feu Gratiamfan- —

Jf

dit. 3. Verba Chrifli ad Magdalenam , & Parali-

Cificantetmi ; fed ad fummüum gratias actuales'&

d-

ticum : Rewüttugtür petcata tua , quz utique

auxilia ad piosinotus &raclus : ut intet alios fusà

i«

Gratiamconferebant. — 4. Lingua ignez inPen

explicat Dicaftillus . d& Sacramentis.d: 1. dub.2.

1

tecofte faper Apoftolos apparentes, & fignificantes

SECTIO Il.

í

h

dona gratiarum illis collata : &c;.— Nam licét hec

Qätæ j;mt--

differentie conmmumes. iuter

un

& fimilia ex volüntate & beneplacito divinofigni-

d;fla Sacramenia nova legis ?

7

ficabant etiam practice gratiam : non tamen ex in»

/

J

SuMMARIUM;

flitutione aliquaflabili vel duratura , fed ex aCtuali

37« Differentja cosimnues Sacrasmenrorum.

d

tantüm praefentaned & extraordinaria ufürpatione

divina.

Quo ipforarfus excluduntur- Sacramen-

18.. ia funt Vcerabilia; I9. 4lia iterabilia,

X

20. 4flia morraoidim ; 2 1 Zha-dvvorum,

ae

ta veterislegis,etiam illà; quae Hgnificabaht practi-

24. Cinádám omnibus nece([aria : alia non;

ts

cegratiam ex inflitutione divina, ut circumcifio ,

25, Ulquc ad n, 28, Quasdo , & quenam Sairamenta di-

non tamen ex ififlitutione flabili , & immutabili ;

cantur formata , cvelinformia à

N

IUf

$, Ufque ad n, 54. Qualiter ,

fMf

bolit&;

revioilcant ?

o quá Sacramehtà informia

qufppxe de(fz]t&o dudqu'm. à

* VD

&

A fünt potiffimum. 1. Alia dicuntur ire U

Y

Qust funt Sacramenta noia Legis ?.

H

Md

rabilia.alia initerabilia.2. AliaSacramen-

14

Untfeptem : Baptifmsns ; Corfirmatio, Ettbdh

tàvfvorumi , aliamortuórum. 3.

ücdánmi omnis

S

j

riflia, Penitentia, Extvema Unllio , Ordo ;

bus neceffaria ; quadami wos nece[Jarid omnibus.

) s

7Matrinnium. notilfima Orthodoxis.

Sic enini

Qd

4: Denique Sacramenta aliquando dicuntur , &

i

: definit Concilium "Tridentinumi feff; ?. Can. ;

funt formata,áliquándo infor mia;

Explico brevis

h

$1 quis dixerit , Xyacramenta nova Legis smonfuiffe

* :

ter per di&in&Os.— S$:

S

i

onenia à Chriffo 3 Efu "Domino noflroinftruta, aut

$. L

effe pauciora ,quam (eptem ,videlicet Baptifmum,

j S*ac'ümmtd itra

biliá 3

einiterabilia)

n

Confir mattonega , Ezgchariüiam,Pæn*itenriamgiix.—

L.

$

ACramenta iterabilia dicuntur utique; q'hæ Tj

tremam U vtl onemy,Ovdinem, Matvimonium : AA

Tiepius fufcipi poffunt , eb quód non impri-

etiam aliquod borum; féptem non efe veré & pra» .

imantCharacterem indelibilem.in anima, fed folüm

e!'v"

prie Sacramentuin : anatbema fit..—

conferant Gratiam fanclificantem ; per peccatum

Fii

15 Atcurfepteratantümi: Sacranienta : 'non plüra',-

mortale ( heunimis facilé ) amiffibilem ; ideóque

velpaucióra? Aa:is à priori eft fola in(titutio &

"

feiteratione Sajqra'menti-lfeeupefabilem. Ethzc

beneplacitum divinum , cur feptem omnino , non

unt quatuor; Ewcbarillia ; Penitentia, Extremá

pauciora. Kariecongruentie hujus fepteriarii nu-

E

Unclio, & Matrimonium.

meri fumitur ex comparatione progrefsüs vitze Cor-

;ne

II Sacrarnenta iuiterabilia dicüntur , que fe-19

lif

poralis cum progreffu vitz fpiritualis. Quia ni-

rel validé füfcepta ; iterató fufcipi nequéünt, eó

mirum congrüum erat , ut progrediamur. in gratia

[lv

quód etiam imprimant Chara&teremt indelebilem

ad vitam fpiritualem auima , ficut progredimur in

]i

inanima fuüfeipientis. . Et funttantüri tria : Bap-

n

natura ad vitam corporalem. Ipitur Bapti[mo lpi-

tífmus , Confrinatto , Ordo.

$

ritualiternafcimur : Covfrrmatione velut adoleíci-

l

Quidfi érgo quis iale Sacramentum iteret : fe-

mus,& toboramuür adpugnam fpiritualem: Ew-

lnl

cundó baptizetur. , confirrnetür ; ordinetur Sacer-

ehartfliá fpiritualiter nutrimur :: Peziteztia fani-

dos? Talisnullum effecturi fufcipit; cünr Sacra-

tatem anime per peccatum amiffamrecuperamus ;

Ml

mentuim illud iteratum fimpliciter fit nullüm : &

& à morbis animz liberamur : Extremá Untlioné

4

f1 fcienterfiat; tam. conferens , quàm iufqipiens

à peccatorum- r—cliQuifsf expiamur: Ordize quis$

peccat mortaliter facrilegio graviffimo: & infu-

idoneus Minifter ad Sacra peragenda , & predicta

(j

perin reiteratione Baptifmi uterque iricürrit irre-

in proximo exercenda inftituitur : eJMatrimonio

gularitatem ; üt habetur cap. 2 de J4po(latis , non

Ó

[1

Ecclefia fidelium multiplicatur corporalitef , ut per

item in reiteratione Confirmationis , & Ordinis:

predicta multiplicetur etiam fpiritualiter ad im-

de his enim nihil expreffum in Jüre reperitur: non

plendumRegnum Coclorum: . Sic fer? Magilter i

eftautem ftatuenda irregularitas, nifi in cafibusJu-

4.4d. 2. 4€ lii paffim , etiam aliter ,& alias con-

re expreffis , u£ contra Navarrum docent.'Theolo-

gi & Canoniftz communiter.

ï

grüentigs- :,'.fïïkgnant;'es.

*

A2

S- IIQ Sd'

4 | Z'bcal., Sacram.'Par:'I. Gap. 1. Secf, II de Differezt. Sacrameit,

[u

&b

1

anert

gratiam primam per accidens, juxta cortte

munem

Doótorum. Quia, cümi talis fion ponát

Sacramenta LM0rzuorum.

obicem grati ratione doloris boná fide putati fuf-

ao Unt illa, que per fe & ex vi inftitutionis fu&e

ficientis ad tollendum obicem peccati, fufficien-

conferunt primam Gratiam juftificantem, feu

ter applicat peccatum , ut remittatur per grat'/iam: ,

remiffioné peccati mortalis actualis, vel originalis :

& ideo fic dicta , morteorum , quod fintà Chrifto

ergo Sacramentum habens vim conferendi gra-

tiam , qua de fe femper eft peccati remiffiva , tali

per fe & primario inflituta in eum finem , ut ho-

conferet gratiam : non utique fecundam, ut fuppos

mini iþi'ritualiter mortus , peccato mortali, legi-

nitur: ergo primam : idque per accidens ratione

dimeé miniftrata reftituant vitam fpiritualem Gra-

difpofitionis fübjecti , non per fe ex vi inftitutionis

tiv. Etduofunt, Baptifinus & Poehitentia : hec

enim ex vi inflitutionis fuz conferunt primam gra-

fuz. Quo cafu ipfa hzc Sacramenta füfcepta fa-

cient ex attrito contritum.

tiam juftificantem : Baptifmus quidem remiffio-

LUE

É

nem peccati originalis, ac etiam a&tualium ante

omnsibus 2

Baptifmum commifforum : Poenitentia veró' re-

ng Satramenta

eceffaria, Aqul(

non omuibus ?

miffionem peccatorum actualium poft Baptifmum

iis.24

commifforum : quz ideo vocatur fecssda pofe nau-

X communi doctrina ín fuis propriis mater

fragium tabula. Quare ad hac duoSacramenta fu-

Z 1. Baptifmus eftomnibus hominibus necef-

farius ad. falutem : Poenitentia veró omnibus &

fcipienda mimimé requiritur ftatusGratiz przvius,

aut ejus difpofitio contritio perfecta: adeó ut neque

folis in peccatum mortale poft Baptifmum lapfis.

Et hzc duo inre , vel in voto etiam neceffitate me-

Judzus petens Baptifmum tencatur elicere contri-

tionem perfeQlam de fexcentis fraudibus , quibus

dii: in re ipfa autem neceffitate pracepti. 2.Eu--

circumvénit€hriftianos ; nequeChriftianus, Latro,

chatiftia folüm neceffitate pracepti eft neceffaria -

omnibus adultis.

3. Confirmatio , & Extrema .

Adulter, Hzreticus &c. premittere contritionem

perfectamSacramentaliConfeffioni, fed fufficiat at-

Unctionon eft füb pracepto faltem gravi neceffaria:

ex communi cum D. 'Thoma 3. p. 4. 7 1. 4. 8. ad 4-

tritio, ex cornuni doctrina in fuis propriis materiis.

M

. Nulli homini in particulari effe impofitam ob-

21 Peraccidens autem eadem Sacramenta mor-

tuorum fepiffimé conferunt gratiam fecundam,

ligationem feu neceffitatem füfcipiendi facros Or-

dines, Matrimonium ineundi , per fe loquendo;

quotiesnimirum füfcipiens jam antecedenter eftin

flatum Gratiz reflitutus per contritionem perfe-

nemofanus dubitat. Attamen per accidens quan-

cam, vel amorem DEI füper omnia , aut alio

doque poteít emergere ejusmodi obligatio ; nam

modo. — Ratio ef! : Quia Sacramenta legitime, &&

ratione Beneficii Ecclefiaftici , fingulariter Paro- .

fine obice fufcepta nunquam carent fuo effectu ,

chialis , füfcipiendus eft Ordo facer: & neceffario

ineundem Matrimonium cum puella, quam fpe .

qui eft Gratia: ergo & bac duo Sacramenta legi-

timé miniftrata jam conflituto in Graátia, ne fuo

Matrimonii promiffi deceptam. defloráfti , aut ff —

effe&tu careant , debent cgnferre Gratiam:; non»

vota caílitatis liber nequeas fervare caftitatem, &c.

1

M.

-

primam, ut patet : ergo per accidens fe'cundäm, feu

augmentum Gratie prioris.

1

vamenta dicun

tur fbr'mdt& vel ;

$. iII.

l

[ ','th.mflo $4c

informia , & qua?

d

Sacramenta viverum.

Acramentum fermatum dicitur, quöd & validezg —

E

Unt illa, que per fe & ex vi inftitutionis fuä

& licité ac fructuosé fufceptum , ftatim , dum

conferunt gratiam fecundam, adeóque przfup-

füfcipitur ( nimirum ir ultimo ivftanti completio-

ponunt gratiam primam , feu ftatum gratiz in fu-

nis fuz ) habet fuum effectum in fufcipiente , ni-

fcipiente.Unde fic dicla, viversm,quod jam viven-

mirum gratiam fanctificantem : qua' per antono-

tibus vitafpirituali gratiae min iftrata, eos novà gra-

mafiam vocatur forsma , decor , & pulchritudoani-

tid augeant. Et funt quinque reliqua: Cosfirmatio,

m , & quá proinde deficiente , manet anima in-

Euchariflia , Extrema Untlio , Ordo , Matritmo-

formis ac deformis in confpe&u DEI: & talia de-

nium. Hecenim per fe loquendo miniflrari de-

berent femper effe Sacramenta. ltaque.

Sacramentum z»wforme dicitur, quo

d-quidemil

bent folüm vivis membris Chrifti, feu jam exiften-

tibus in flatu gratize: adeó, ut peccet mortaliter, qui

validé fufcipitur , concurrentibus fcilicet omnibus

unum eorum fufeipit confcius fibi peccati morta-

eflentialiter requifitis ad valorem talis Sacramenti ,

debitá nimirum materiá , formá , & intentione, fe

lis: fed omnium Sententià , neceffitate przcepti

divini neceffarium eft , ut talis fe priüs reponat in

propter obicem peccati mortalis illicité. fufce-

Ítatum gratia , eliciendo contritionem perfe&tam ,

ptum, tunc non habet effe&tum Gratia fanctifican-

tis, sícque informe manet , animámque deformem

aut Sacramento Poenitentiz , vel alio modo fiat

:

€x àrtrito contritus.

relinquit : attamen , aliquando faltem , füblato illo

Nota rurfus : eadem hzec Sacramenta vivo-

obice peccati mortalis, quafi revivifcens, confert

23

rum per accidens quandoque caufare gratiam pri-

effe&tum fuum privilegio revivifcentiz ; quia fcili«

mam , & fieri quafi Sacramenta mortuorum: quan-

cet manet continuó in acceptione divina ita àp»

do aimirum quis fufcipit ejusmodi Sacramentum

plicatum, usque dum, füblato obice, effedtum fub-

vivorum in ftatu peccati. mortalis , v.'g.'Sacerdos

jecto jam capaci conferat : Et hinc dicitur revivi«

celebrans &c. attritus tantüm , tamen boná fide

feere : quiatoto tempore pracedenti erat qu

al

il

p TE

thuim , vel faltem mortificatum , pullum

fcilicet

pultans fe effe contritum * eo cafu Sacramentum

habeng

/

n d

l

D

- Sbeol, Secrann, Pars I€aþ 1. Sect, Il, de Different, Sacramnent;

$

Yi

habens fanCficationis & vit fpiritualis motum

Extrema Unctione, & Matrimonio. Nam & hae

lii

[a

-; in fufcipiente. Hac pro expl

jcatione Vl;'erminorumb

Sacramenta fecundüm quid fünt initerabilia, ni-

. Jamquoad rem -

mirum durante eádem infirmitate: & durante vi.

dls

7 Duplex occurrit qu?eüio. Prima: qüænam'Saa

táutriusque conjugis: & habent effectus aliquos

m

cramenta polfintfic effe informia? Nullus dubitat

;IJ-

fpeciales fibi proprios, nimirum Extrema Unclio ,

de omnibus , exceptafolá Poenitentià. — Eft quippe

gratiam delentem peccatorum reliquias , & in cx-

,mi

Articulus Fidéi , poffe Baptifmum integerrime fuf-

tremo conflicturoborantem : Matrimonium , grae

j

cipi à graviffimo peccatore permanente & indu-

tiam pacis conjugum conciliativam , & ad munia

Qf

rato infua nequitia. Et paffim audis loquentes Do-

Matrimonii auxiliantem , qui effeclus per alia Sa»

ofis

tores,hominem valide baptizari,confirmari, ordi-

il

cramenta non confetuntur : ergo rationi quóque

nari, extremeé ungi , Matrimonium contrabere in

confentaneum eít , etiam hac Sacramenta femel

ftatu peccati mor:alis ; at non licite , facrilegé, ne-

validé füfcepta fine fructu,

düm infruQuose & informiter.

poítea, amoto obice, ef-

De Sacramento

fe&um gratiz reftaurare.

H

Euchariftiz;pró dolor! res nimisclara. Ratio jam.

. IV. Jam vides nullam fimilem rationem rfiili-;zf

indicata eft. — Quia in omnibus his poffunt con-

tare pro Sacramentis Euchari(lie , & Poenitentiz ,

ttit)

currere omnia effentialiter requi(itaad valoremSa-

cüm hec femper ad libitur fint iterabilia , nec ef-

wl

cramenti , flante fimul obice peccati mortalis:

feCtus fpeciales ita neceffarios conferant.

Quare

ut

adeóque poffuntfufcipi valide, absque eo, quód

Euchariftie ( de Poenitentia alibi)hanc vim cum a-

tl

fufcipiantur licité & fructuosé. De Poenitentia fo-

liis meritó negat Lugo/. cir.NamEuchariftia,quia

C D

la grandis eft difteptatio inter Theologos: eó

fumitur per modum cibi & nütrimenti fpiritualis

» D

:quod difpofitio fufcipientis neceffario requifita ad

animz jam viventis vità fpirituali grati& , nata eft

ff

validé fufcipiendum Sacrrmentum : Peenitentiz ,

folüm nutrire pro eo inftanti,quo fumitur : ergo ; f

(l

himirum dolor fyncerus de peccatis, & confeffio

illoinftanti inveniat mortalis peccati impedimen-

firia

legitima , faciat illud etiam licité fufcipi. — Ve-

tum ac obicem iftius nutritionis fpiritualis;jamnon

di

rüm hac difputatio , càüm multa fcienda fupponat ,

erit nutrimentum,fed ipfo pun&to vertitur in detri-

1

neceflario differenda eft in fuum. proprium locum .

mentü fumentis:quia juxta Apoftolum | 1. Corínt.

$ QI-

de Poenitentia , in tertia noftra parte.

11- Qui mandncat ,G bibit indigué , judic:'um fibi

100

' 28 . Alteraquarílio eft, quenam . Sacramenta fic in-

mandnucaty bibityson dijudicans Corpus Domini.

müü

formiter fufcepta gaudeant privilegio revivifcen-

Tandem mihi verofimillimum videtur , præ-!!y

;nn

tiz , utpoftea ablato obice peccati mortalis , effe--

terbaptifmum , nullum aliud Sacramentum gau-

Pito

&um fuum conferant ? Omnibus , prater Baptif-

dere eo privilegio revivifcentiz , ut fcilicet rece«

fr)

muüm negant hanc prarogativam Pafquez, , Hur-

dente obice, reítauretur gratiafanclificans, — Non

TÀ

tadus , Herinx nofter, alii non pauci , mihi valde

enim funt afferendi effectus Sacramentorum abs-

probabiliter. Contrà omnibus tribuunt alii cum

yl

que fundamento in Scriptura , traditione Patrum ,

i

Caftro Palao hic 4;/». 18. p. 9. Aliquibustribuunt ,

aut Ecclefiz definitione : funt enim Sacramenta

aliisnegant equé multi. Authores videre potes a-

figna ad placitum voluntatis diving , quod nobis

t

pud Lugo de Sacramentis. di(p.Y6. feti. G. && Caflro

ex ScriPtura vel traditione conítare debet : ( ratio-

Palaumcit. : Accipe mentem meam compendio.

ne certó folà conftare non poteít) at prater. Ba-

1

Al

$9 l Baptifmum gaudere hoc privilegio confen-

puifmum , ex nullo tali ca

Vi

pite conftat de ïqllo alio

1760

tiuht fere Theologi cum D. Thoma 3.p. 4. 69. 4.

Sacramento : ergo &c,

10. Et exprefsé docet D. Auguttinus /zb. 1. de

pfe

i

SEC TIO Ill.

6l

Bapti[mo contra Donatiflas. — Ratio et: quiaSa-

De Grátia , conmnni cfeddn Sacra-

Kone

cramentum Baptifmi validé fufceptum femel , ob

mentorum.

í

r

impreffum Charadterem eft initerabile ; & ejus cf-

SuMMARIUM.,

fm

feGtus , regeneratio fpiritualis, fimpliciter eft ad fa-

85 Gratia generatim quid , » quotuplex ?

x

lutem neceflarius : & peccata.ante Baptifnum

m

37, Ufque ad n, 40. Quid , & quituplex

n

gfaüa s babitualis.

commiffa pernuilum aliud Sacramentum remitti

49: Quid ( quotuplex aCtualis

poffunt: ergo

us fuit , ut Baptifmus femel validé

42. Uíquead n.4:; Qualem

jde

r

Sactamenta N, Legis?

gratiam vonfirant .,'G'»guln

jb

receptus fine e

Clu;poftea,recedente obice;opere-

turfnum effectum , quem antea operari nequivit.

45* Sacramenta caufant gratiam ex opere opevato»

o

4.6« Idque tmoraliter , feu inQuxu morali.

30 1L ldipfum plerique docent de. Sacramento

49. Ufque ad n, 54, 4fn om»ia Sacramenth €o

vferaat gras

y

Confirmationis,& Ordinis : (imilis enim , etfi non

tiatn & qualem , oel ipaqualem?

d

IU

ita urgens , eft ratio,

Nam. & hec Sacramenta

Ffectus Sacramentoruim

Novz Legis 39'?&5(34

j

fimpliciter initerabilia funt, & habent effe&um fi-

yn

RI5 ef:generalisomnium : & particulatis àliquo-

biproprium , ( nimirum Confirmatio gratiam in

rum. Etfectus. generalis omnibus Sact imentis

lm]b

Onflm

fide Chrifti roborantem : O:do, gratiani confor-

communis eft Grarsa fantl ificans ; Omnia quippe

]

mativam Chrifto operanti , &c. ) qui effectus ab

Sacramenta Novz Legis , line obice füfcepta;ex

il

u

aliis Sacramentis conferri nequeunt: ergo & hac

opereoperato Gratiam infundunt, uti deimrunt

quóque Sacramenta femel validé fufcepta fine cf-

Concilia Trident. & Florent, fuperiüs allegata.

.....

feCtu, poftea , amoto obice, effectum fuum con-

Effedtus particularis, aliquorum Sacramentorüm

WF

ferre rationi confonum eft.

proprius, eft Chara&er, De utroque feorfim à»

f

is

31 Ill Eademratio , fed minüs urgens fuadet de

gemus »diüig&

59 hac, &feq.KSc&»

&L Osie .

I

"

6

5 Sïijg'o'l. Sacram, Pars l. Cap. 11. Secf, L. de Gratia Sacrament..

homo peccacoi,primö juilificatuir; atjue ex ini«

$. I.

micoamicus Dz1 conftituitur : inde dicta prima,

'quawþlexæ

Quid eff Gratia gemeratim: &

Ratia generatim definiri poteft : "Dosum

quia nullam aliam gratiam habitualem prefuppo-

nit , cüm ipfa immediate fit expulfiva: peccati

: 37G

Deigratuitum bomiui viatori, intuitu [ae

mortalis. Et talisper fe confertur per Sacramen--

lutis , vi meritorum Chrifli gmt:'s collatum. Dici-

ta mortuorum,Baptifmum,& Poenitentiam.' Gra-

tut 1. Donnm Dei gratuitum. Nam , ut inquit A-

tia fecumda dicitur gratize prioris augmentum, &

oftolus Rom. 11. i grasia ,jam non ex operibus

eft omnis gratia fanctificans habitualis jam prz-

( fine gratia fatis) aloquin gratid jam non eff gra-

tia. 2. [ntuitu Salutis. Per quod gratia differt à do-

füpponens in füftipienteprimam vel priorem grae

tiam, feu quz confertur homini jam in gratia

nis natüralibus naturz debitis aut indebitis, fed per

(e ad (alutem nonordinatis. 3. 74 serítorum Chri-

conflituto : unde dicla fecenda. . Et calis per fe

ffi. Chriftus enim mediatot; ficut totius falutisno-

confertur per Sacramenta vivorum , fcilicer Con-- :

firmationem , Euchariftia. , Ordinem , Extre- "

4

ftrz;itaomnis gratiz ad falutem conducentis , uni-

ca eftcaufa metitoria. 4. Gratis collatum : gratia

mam Unctionem , & Matrimenium , ut jam fupra

enim lia gratisdata, alia gratum facienseft.

di&tum . 2 2. Item talem acquirimus meritoriéper

omnem actum metitorium , factum fcilicet inflatu ——

36 lL. Gratia gratis data dicitur donum Dzr gra-

Y

tuitunidatum homini,ad aliorum potiffimum falu-

ratiz.-

$. Hl

imlis : eo»

tern ordinatum:-adeóque non tantüm bonis, fed

" Quid gratia fauttificans add

otuplex?

etiam malis commune: ut donum Prophetiz, do-

L ( fecundüm quid tantàüm non

firhplii. 40

num linguarum , gratia fanitatum,G alia,quz enu-

merat Apoftolus ve Corinth. 12. Gratia gratum fa-

citer dicenda grarza)Eft influxusDztfpe--

ciens'eít donum D £ 1 gratüitum datum homini

cialis & gtatuitus , excitans & effeclivé movens,

adjuvans hominem ad pios motus & actus bonos

principaliter ad falutem propriam, quippe aut ip-

fumhominem intrinfecé & formaliter juftum ac

exercendos , utpote converfionis, poenitentig ,

contritionis, timoris vel amoris DEI , vel proxi-

Dzo gratum efficiens, & dicitut Gratia fanttifr-

cani babitualis , aut extrinfece GC effective homi-

mi, & fimiles, quibus mediantibus homo impe-.

nem excitans , movens , & adjuvans ad juftitiam

trat,vel meretur gratiam fan&tificantem : nimi-

rum aut 'de'-cöngruo , folümper modum impetra-

comparandam , vel confervandam : & dicitur Gra-

e utraque feorfim."

tionis gratuitz , fradhuc fit- inflatu peccati morta-

tia /arg&tfbdm aiiuali. D

I

lis; àut de condigno per modum debiti , f1 antea

7

Z

jam fuit inflatü graua. — Jam vides, hác gratià

—— Quid eft gratiafen

:þ'?ans babitualis: -

Ü

í

a& uali hominem: extrinfec& & effective , gratià

€& quotuplex t

KÉc ( fimpliciter & antonomaftice gratia di-

vetb babituali intrinfecé & formaliter- juüificari,,

Y

Deogratum & amicum fieri.

37 H

viva dicenda) E[f qualitas fpiritnalis [i-

II. Triplex communiter d

iüinguituf hæca gräJI

pernatuvalis infu[a anima , qua bominem forma-

liter juftum.fanti um,ac Deogratum conflituit,ejif-

tiaactualis, Excitans , vidjmvans . & Compleus ,

vel Subfequens, ^ Gratiaexeitans vel praeveniens

que atkus rieritorios vita eterna de condigno efficit.

Unde babrtualis gratia diciturquia ut verus habi-

dicitur , füpernaturalis motio anime ad bonum

tus habitualiter ac permanenter ineft homini, eum

aliquod volendum, vel malumfugiendum. Amo-

do: Gratia edjuvans' vcl cooperans dicitur ea-

fanctificans;atque ad actus meritorios de condieno

Divina autem gíatia dicitur,quia ho.

'dem motio füpernaturalis anime , & auxilium di-

cooperans.

minem conftituit gratumDzo;verum Dsi amicum,

vinüm éfficaxunà cum voluntate influens ;* con-

currens, accooperans od bonum ofus actu per-

filium adoptivum Dzt, heredem Dzi , cohazredem

Chrifti,ac aternz beatitudinis: ratione cujusfcili-

ficiendum , vel malum devitandum , ad quod alio-

cet homini de jure debetur hzreditas gloriz ac bea-

-quin tentatio te impelleret. ^ Gratia complens, vcl

confummans, vel etiam fubfeguens dicitur eadem

titudiniseternz : & verbo , quia homin£quodam-

modó Deificat;ac confortem divinz naturz cfficit.

motio , & auxilium divinum unà cum voluntate

38 Adde : in Sententia magnorum'Do&omm 4

cooperando & corroborando tribuens operi bono

cocpto ultimam perfectionem ; nam qui dedit vel-

Scoti& aliorum , hec gratia fanctificans. eft idem

realiter habitus cum Charitate divina infufa : adeó

le Dsus , dabitetíam perficere. .. Et tales gratizea-

Ctuales ; ac 'ad jus ad illasopportuno tempore prz-

uc idem realiter habitus feu qualitas illa fupernatu-

ftandas , dantur étiam femper in. di

z

.

ralis excellentiffima , diverfo refpectu feu conno-

ani audies.

gna fufcg;)tion;

tato , quatenus quidem hominem fic gratum ac di-

jam j

Sacgaxlnentorum Ut

3 hf

ecumDEo , ejüsque actusgratos Dzo ac merito-

rios efficit, dicatur Gratia : quatenus veroiptum

atia coufertur per Sacramten-

| Qaalis ergogr

Dzuw homini gratum ac delictum reddit, eámque

ta Nova Legz ?

ad amandumDEuw ac propter DzuM bene operan-

L. g^ Ertum eftde fide pet quodlibetSacramentu

m42

dum incinat , & adjuvat,dicatur Cbaritas:qua de-

| Novz Legisomni homini digné fufcipienti

finitur :ozrtus Tfaealagivafüpernaturalü,quä Deus

conferti gratiam fan&tificantem habitualé , aut pri-

vopter (e diligitur,proximus autem propter Deum.

mam, aut fecundam,ut jam iterato audiviíli s.7.7

/39 llDuplexefthac Gratia fanclificans habitua-

34.atq; uri cum gratia fanctificante, falteni primia.

fimul infunduntur habitus fupernaturales virtutum

: Vlis prima , & fteundás. Prima gratia dicitur , quà

1

Fidei,

Tb'e'ql; .Sacraigz.. Pa?s' l. Cap. T. Sedl. Ill, de Gratia Sacrament;

7

lu

Fidei, Spei, Charitatis ,'donor'uhl Spiritüs fan&ij

lil

randas zquo animo moleftias morbi;agonis mortis,

&c. quippe infeparabiles à gratia tanquam ejus

7. Matrimonium denique conferre dicitur gra-

proprietates.

De quibus omnibus laté D. Tho-

U

tiam fpecialem conciliativam pacis & ainoris con«

màas 3. p. g. 62. per totam.

Ulterius, quolibet

ld-

jugalis ,& ad munia conjugii rectà & fructuosé

X

Sacramento digné fuftepto communicantur ho«

obeunda auxiliativam &c.

mini alia particularia dona propria fingulis Sacra-

T.

& V.

mentis , quz dicunturgratie Sacramentales: nam

J

, Qualiter Sagiamenta caufent grat

—

fuavis Spiritus Chrifli ordinavit fingula Sacramen-.

oquo infinxu ?

j

ta ad fingulos particulares fines, effectisque conce«

t

Ácramenta Nova Legis caufant grátiam4g

dendos , vel eo ipfo tempore, quo percipiuntur.,

i

d

fanctificantem przedictam ex epere eperato :

Sacramenta,, vel alio tempore opportuno, prout de

& non ex opero operantis tantüm. — Certum de

t

fingulis in particulari propriis locis declaratur.. In«

»N

ter hec, autem

Fide Catholica ex Concitio "Tridentino v. 5. alle-

l

quod fequitur. -

particularia dona pracipuum e(*c-,s

gato feff. 7. Can. 1. Explicato. . Sacramenta caufare

u

gratiam ex opere operato , eft conferre gratiam ex

ia

43

II. Prater gratiam fanctificantem habitualem

llhh

vi ipfius ationis Sacramentalis exhibite dufci-

per quodlibet Sacramentum digné fufceptum, con-

pienti , confiderate fcilicet fecundüm dignitatem

fertur homini jus ( & confequenter DEO quzdam

& efficaciam , quam habet ex inítitutione fuafacla

imponitur obligatio ) ad fpeciales gratias actuales

à Chrifto fine refpedtu vel dependentia ad merita

& auxilia divina efficacia , vel certé fufficientia fuo

I

vel dignitatem- illius , qui eam actionem exercet :

fDd

opportunotempore conferenda homini , adjuvan-

Econtra caufare gratiam ex opere operantis, eft

l[Pt R

tia ipfum ad actus & effe&us , ad quos tale Sacra-

Íolum ratione meriti & difpofitionis illius, qui

r5

mentumordinatur. — Hocenim potiffimüm figni-

Ort0s

talem aCtionem exercet, conferre gratiam : quo-

ficant Concilia, Patres & Dotores paffim, quan-

modo contritio perfecta, omnésque actus meri-

ia )

do dicunt, quodlibet Sacramentum conferre gra.

torii hominis jufti gratiam adferunt : atqui priori

tox.

tiam fpecialem fibi pro

l)

curramus fingula.

priam. Exempligratiä;perq

1nodo Sacramenta Novz Legis conferunt gràtiam,

p

vt manifeftum eft in Baptifmo infanti collato à

ff

44 r. Baptifmus dicitur confetre grauam fpecialem

Miniílro malo, vel nullius meriti: .Et atio eff.

J

per modum regenerationis fpiritualis , & quafi

Quia actio Sacramentalis habet vim & efficaciam

vivificantisanimam ad cultum divinum , quia unà

L

caufandi gratiam vi inftitutionis fuz à Chrifto fa-

anta

cum gratiajfanctificante habituali ( quá. remittitur

& : at inflitutio à Chrifto facta eft independenter

tAt

peccatum originale , & a&tuale , totáque poena pec-

à meritis & Miniftri, & fufcipientis , ex folis fuis

catis debita ) confert vires fpeciales ac jus ad auxi«

VWQ

infinitis meritis : ergo independenter ab i(tis Mi-

ii

N

lia divina , quibus rité baptizatus poffit debité co-

lere DEUM, ejus le

niftri, vel fufcipientis meritis , ideóque non ex ope-

ges oþiervare , participare alia

re operantis ; led vi ip(ius aCtionis à Chrifto iníti-

Sacramenta &c.

;rz-4l

tute , ac proinde ex opere eperato Sacramenta cau-

j

2. Confirmatio dicitur conferre g;ätigm,fpc—

cialem in fide Chriíli roborativam, quia unà cum

fant gtatiam: ut propterea ad augmentum vel de-

jcih

trimentum gratig Sacramentalis per fe nihil confe-

gratia fantificante tribuit vires, ac jus ad fimilia

r

rat fan&titas , vel : improbitas. Miniftri , ut omnes

N

auxilia divina fuo tempore conferenda, & roboran-

notant cum D. Thoma 4. 69. 4. 4.

Per accidens

tia hominem ad Fidem Chrifti confitendam, & de-

tamen poteft conducere illius probitas , fi videli-.

r r1

fendendami contra tentationes & impugnationes

]i

hoftiles, feu ad fuperandas

cct fuis precibus vel induftriis impetret fufcepturo

17

Sacramentum gratiam efficacem ad ferventiorem

tes Catholice Fidei.

tentationes advcrfgn—

difpofitionem , ratione cujus major confertur gra-

w

j. Ordo dicitur conferre gratiam fpecialems

di

Iu

tia, de quo mox infrà.

confirmativam Chrifto operanti, quia unà cum

lL. Certum ef apud omnes, S'acramþnta £di-46

j vl

gratia habituali tribuit jus ad auxilia divina fuo

u

fare gratiam fan&tificantem ad mints eseraliter

tempore conferenda ordinato ad digné & fructuo-

|tiig

sé exercendos actus fuiOrdinis circa Cor

feu infl^n morali, Ratioclara eft ex terminissnam

pus Chri-—

illud dicitur caufare moraliter , feu influxu rmorali

yoo

fli verum , & myflicum &c,

T

aliquem effe&tum, quod folüm movet , impellit ,

4. Euchariftia dicitut conferte gratiam fpecia-

J

lem nutritivam animz :

& determinat aliud agens, ut illum effectum per

€tific

quia unà cum gratia fan-

fe caufet certó & infallibiliter ( ficenim generatim

;?rz'

ante tribuit jus ad auxilia divina conferenda;

j

adjuvantia ad proficiendu

dicuntur noftre preces, con(illia, mandata, mi-

m in vita fpirituali ani-

ne &c. eífe caufi morales illorum effectuum,

mz, Charitate , fanclitate,

virtutibus &c.

-

quos alii iftis inducti per fe faciunt, & producunt )

f. Ponitentia dicit

ur conferre gratiam fpecia-

lem fanctivam anima

atqui Sacramenta feu figna illaSacramentalia debité

» quia digné fufcipienti con«

applicata, ex vi inftitutionis fuz fic movent , mo-

fert fimul fpeciale rob

ur, & jusadauxilia divina

nent, ac quafi itmipellunt , ac determinant DEum ;

u

contra recidivam peccati, aut prateritorum pec-.

€atorum complacentiam.

ut memor inftitutionis, promiffionis , paffionis ;

u

ae meritorum Chrifli , ipfe per fe caufet , & infun-

lr

6.ExtremaUnclio eádem feré ratione dicitüt con-

pr

dat gratiam fanctificantem , digné fufcipienti tale

7/

erre gratiam fpecialem expiantem reliquias peccas

Sacramentum ; námque DEUS ipfa inftitutione2

j

tor:um;quia robur & fubfidium adfert ad tole-

Sacramentorum ; libera füa voluntate decrevit , ut

u

Qquoties

d-*l ]

x

L

«

*

-

1

1

$

D

4 beol. Sacmm.Pars l. Cap. 1. SeGl. li. ä'e Gratia XSa&rammt-, !

liadebité appli-

lém conferunt effectüm gratiz. Cosmiusis DD.

