n 6- quid Chriftus ugere ; "velpati pu,ï' ? du Emloan-

riam, formam , caufim efficientem , & fina-

? ülqueadn t 19.,

à nommm

-

lem &c. ut intuenti patet , & patebit per totum

gk:nrnd:u Chriflus maaeat im Sacramento. fub fþma-

rl -

&usufque ad n, 124.

decurfum, ut fruftrà fïz hic aliam explxc itionem

1€us Wt

!z4s Quid [entiendum de fpecierum. confecratarum qmutas

texere. G. Cetetüm in. quonam piæczse confi-

tugr præqu

[

d mmäns mirattlo(is ? u(que ad.ia 128.

Pz.nefïent!ahumsSacmüïentx, qmdqan in tecto -

C

loo:mh

importet , ampla eft controverfia

oc

hol

aftico-

1. Quid fignificar ?

m l-

92

Uchan&m VOX graxa ,

latiné idem eít ac

rum. Fgo cum neceffaria di[hmf*mne breviter

L

.

Chnh,gü

4 hona gratia , vel gmtmmm Atl io

éftque

& claré dico fequentia.

" Communi Écdefiz totius ufu affumpta ad figni-

L Effentia Sacramenti Euchanüxæ quatenzs 94

præhgw,

lts

ficandum hoc Sacramentum à Chriflo in ultima

eftfignum gratiz fubüiftentis , fcilicet Corporis

& Sangmms Chrifli realiter ibi præfent:s confi«

: us

Cona inftitutum , in quoiub fpeciebus panis &

dolüms

vini Chriftus veraciter continetur , &à fidelibus

ftitinfolis fpeciebus confecratis, & non includit

m 4l

. fümitur ad nutritionem Ípiritualem animx.

Ett

effentialiter ipfum Chriftum, fed folüm conno-

tatin obliquo,tanquam rem fignificatam.

RaHo

totfere

*nim veriffimé hoc. Sacramentum bowa gratia ;

tefetiun

quxa eft maximum Dei beneficium , & non folàüm

eft : quia Sacramentum eflentialiter eft. fignum

prüs eni

grmam fanclificantem optimam confert, ífed

fenfibile fignificans gratiam aliquam , quz utique

etiam realiter ipfum Chriftum continet, qui eft

non eit de e

entia xpflus Sacramenti :

atqui rpfe

aplcabia

plenus grati , '& fons omnis gratiz.

Rectiffimé

Ípecies confecrave tantüm fünt fignum fenfibile

fignificans: gratiam fübüfteatem : Chrittus au-

li

etiam dicitur grariarum . attio.

Tum quia ipfe

Chriftus illud infituens gratias egit: grece Ew-

tem contentus füb fpeciebus? nec fenfibilis eft,

harilid

chariflizavit: tum quia nos idem in graciarum

nec fignificat feipfum, fed eft ipfa res hgmücata

actionem offerre & fumere debemus: ob quam

perífpecies : ergo Euchariftia ita fumpta eflen-

Q;

caufam etiam vocatur Hoflia,

tialiter confiftit in folis fpeciebus &c. . Unde v.

Sacramenti hujus alia nomina funt.

1. Cex&

£go Berengarmmm de confecr. d. 2. declaraturz

r

Domisi , quiain ultima Czena à Domino fuit in-

panem & vinum poft confecrationem. non foJ

ibdoput

Item Convzvium.

lum effe Sacramentum , fed etiam verum Cor-.

JORCE

- ftitutgm. -

Quia per modum

ibi & j Iwtus animam replet & fatiat. 9. Commu

pus& Sanguinemeffe: ubipatenter nomen S4-

*

&udi)

zio , quia conjingit & unit fideles taaquam

(YAnéntum ,tribuitur folis fpeczebus.

II. Effentia Sacramenti Euchariftiz , quatenus 3

$

membra cum Chrifto capite & inter fe , ideóque

u

illud communicant fideles cum Chrifto &

eft fignum efficax. gratiz fan&ificantis includit

1

*

iater Te.- Nam quacunque funt »adem uni tertio,

'effentialiter fimul & fpecies , & Corpus, & San-

fünt eadem inter fe, unde veriffimé dicitur Sa-

guinem Chreifti. Ratio eft:quia nec fole fpecies :

d

eramentum amoris. 3. Sqwaxis, id et Congre-

xec folàm Corpus & Sanguis Chrifti feorfim ?

gàtio.

Tum propter eandem' conjun&tionem

fed Corpus & Sanguis Chrifti , utcontentum. füb

fidelium cum Chrifto & inter fe » quam fignifi-

fpeciebus, vel , quod perinde eft, fpecies panis &

^€at & 'efficit :

d

tum quia ejus gratià lolent fideles

vini, utcontinentes'Corpus & Sangumem Chri-

inunum convenire. 4.- Antonomafticé vocatüf

fü, funt fignum fenfibile efficax gratiz fanctifi-

AVyflerium Gb Sacramentum abíolute.

(an in-

«antis per modum convivii fenfibilis & cæ:efhs,

ter omnia Sacramenta rem maxime arcanam &

fenfibilis quidern ratione fpecierum , czleftis au«

facram fignificat.

Eàdemque: ratione commu-

tem ratione Corpus & Sanguinis Chrifti con- "

miter vocatur Peserabile. Sacramentum. :

uta

tentt.

T

Qlod ipfum fignificat modus ille ufitatus

fingulaiter prz cateris venerabile & fanctum elt,

loquendi'i heologorum cum 'Viagxüro in4. d. g.

ATH lf'*'

Demque dicitur iaticzm , quatenus datur moti-

apptobatus etíam ab Innocentio Hl c. CZm

TU d

turis , quia vires tranfitutis ad alteram vitam præ-

JMartha de celebr. Miffarem . videlicet , quod

bet ,ac velut viam fternit.

triain hoc Sacramento diftinguenda funt.

U.

iif

1

num , quwod e[ff tantm chmmmmm C nimt«

.

Quid eff ?

rum fpecxes €onfecratze ) Alterum , quod ef? ves

j

Uchan& a eff. Sacramentum. ub fpeciebus

Satramenti , Q non Sacramcntum. ( ficut gratia.-

ii D.

"-

—

qans & vini confecvatis veraciter [jgnifi-

fanähücans) "Tertium ,. qso4 eff Sacrameutum

tans & realiter continens Chriflum ut. fpiritua-

[imule Res, mmxrumCoxpus & SanguisCI hriíti,

m f""ig

lem refetlionem anima. — Btevis, clara, & fuff-

hoc enim eft res Sacramenti refpectu 4pecxamm,

elens defiültlü '"TOII*(IOI' pro Tyrone ; at accus

& fimuleftSacramentum , refpectu gratre fancti-

i C"W

rata eítilla definitio Scoti z» 4. d. $.. . 1. Fuchá-

ficantis , feu fpmtuahsrefeähoms animze, & unio-

Tl

Yilia eff Sacramentum. Corporis * Saughinis

nis cum DEO , non qundem Corpus & Sanguis

Chr:/l: vevatiter contenti fub jþeceebm pants &

Chrifti fecundum fe , cüm fic non fit fenf bale,

jj ii

vini pofl confecrationem fatam à Sacerdote fab

fed ut contentum füb fpec:ebu» , fic enim eft fen-

vertis verbis cum debita intentione prolatis , ex

fibile per accidens , ficut in Poenitentia Contritio,

n

duflitutiose divina , veraciter figuificans Corpm

& in Matrimonio confenfus fit fenfibilis per a&us

externos.

"T d

& Sanyninem Chrifli [ub eta vealitev contineri ad

fpiritualem vefetiionem anims. Quà definitione

T. Form1 verbalis, feu verba ccnfcuatroms, a

dn pl

uf

i

Scotus diftin&liffims omnia pror fus concludit ad

noníuntde effentia intrinfeca hujus Sacramenti,

íed tatio caufalis extrinfeca neceffario prarequi «

Iïl'

hoc Sacramentum concurrentia 3 Utpote mates

fita:

'Pans Il. pz: SACRAM,

X

"

m

d

f

168 "d beol, Sacram, Pers U. Cap. 111; SedL.1, Dg.*älymmä».m;-zj/z'iæ

E

fita. Itä commnunior D. Ratio eft: quiä effentià

fcilicetCorpus & Sangninem Chrifti

ii

10

Wll l

Sacramenti Euchariftiz tota eft permanens poít

inherentem feu fanclificantem ex i

j

confecrationem , fed forma vel verba confecra-

Chrifti efficaciter fignifi.ans : ergo

E

tionis non permanent , fed factà confecratione

& eó ipsó excelle

-

ntiffimum "x?ci)v-æ /l.egiä Sacr

il

tranfeunt, manente nihilominus Sacramento Eu-

menturn,

um

charilliz : ergo verba illa non poffunt effe de ef-

Dices : Sacramentum novs legis"dcläret

Janut

fentia intrínfeca Sacramenti Euchariflize, fed funt

efficax & aliquid efficeje : fed Euchariftia nihi

A

ratio caufalis & quafi caufa extrinfeca confectiva

efficit: non enim Chriltum , quifolá divi

It

[inca

hujusSacramenti. Quod ipfum fignificat: Con-

tute füb ípeciebus ponitur & confervatur

ne

Tont

cilium Florentínum dicens : per verba illa confi-

que gratiam, ut patet, quando affervatur in Sacra

f

ci hoc Sacramentum : caufa autem . effectiva feu

rio: ergo pro tunc faltem non elt Sacramentum.

confectiva rei , non eft intrinfeca , fed. extrinfe-

p

*

Euchariftia enim v

totur

Megatur minor

;

&

ca rei.

Nec obítat, quàd verba confecrationis

Corpus Chrifti, quoad effe illud. pra-fentiale

fpt

dicantur forma hujás Sacramenti , nam intelligi-

& Sacramentale, non quidem phyficé , ut p

tur forma extrinfeca & tranfiens, eádem enim

ii T

batum efl,fed moraliter, quatenus à Deo, n

pl

ratione panis & vinum dicuntur materia hujus Sa-

nifi dependenter à fpeciebus confecratis ib

le

tnuí

cramenti , nimirum extrinfeca , & tranfiens ad

nitur & confervatur. .. Deinde Euchariília

J

confectionem Sacramenti.

Quo ipsó hoc Sacra-

cramentum permanens , femper eft commu

mentum differt ab aliis Sacramentis , qua confi-

tiva gratiz in a&tu primo, quod fufficit ad Sac

ïxm

D

ftunt in materia & fqr—ma intrinfeca tranfeunte , ut

mentum , etfi aGtu fecundo non confert, nifi quan

infri-videbitur,.

dodignéfumitur: quo etiam differt ab aliis $a

Qä

97

IV. Sumptio nullo modo eít de effentia h

"i

cramentis , quz, quia in ipfa aCione tranfeunte &

f

jus Sacramenti Euchariftiz.

Certum de fide.

ufu confiftunt , nechabeant effe, nifi quando a&u

Quia Sacramentum Euchariftie permanens &

applicantur, ideo femper, quando funt, debent

ä

perfectum — eft. antecedenter. ad Sumptionem,

actu caufare

fatiam.

l

etiam dum in Sacrario affervatur : fempérque eít

j

ll Euchariflia , quatenus cample&ü

collativum gratie, et(i actu non conferat , nifi

utramque fpeciem panis & vini fimpliciter ell.

dum fumitur. Acetiam dum fuümitur ipfumSa-

unum ipecie Sacramentum unitate integritatis.

cramentum confert gratiam & fpiritualiter nu-

etfi faorfim fint diftin&ta Sacramenta effentialiter.

trit animam : Sumptio vero eít. folum conditio

Communis DD. Ratio: quia fpecies panis & ——

fine qua non applicans Sacramentum, ut poffit

vini fignificant Corpus & Sanguinem Chrilli

conferre gratiam;ac fpiritualiter animam nutrire ;

per modum cibi & potós , adeóque fibi invie.

quemadmodüm ignis femper eft calefa&tivus ,

cem fubordinantur ad fimul fignificandam unam -

etfia&tu non calefaciat ; nifi applicetur alicui fub«

perfectam & integram refectionem fpiritualem.

je&o. Ex di£tis patet, tam verbaConfecrationis,

animz , per modum unius convivii, quod, ut per--

hi

quàm Sumptionem non eífe de effentia. intrinfe:

fectum fit, cibum pariter & potum requirit : -

caSacramenti Euchariftie , fed neque effe Sacra-

ergo dicendum fimpliciter unum fpecie Sacra«

l

mentum aliquod diftin&tum ab Euchariftia , &

mentum unitate integritatis nihilominüs utravis.

Ti

ad illud reducibile , alioquin darentur plura Sa«

L]

Ípecies feorfim efl veré Sacramentum effentia- —

cramenta quàm féptem

»

fed tamen utrumque

liter, cüm quevis Chriftum contineat & .grï:'-f

Ti

effe aliquid facramentale, & pertinens ad Sacra-

*

tiam conferat , & quidem fpecie partiali font di-.

mentum Euchariítiz

*

verba quidem Confecras

tj

verfa Sacramenta;nam per fe,vi verborum fpecie

[

tonis tanquam aliquid antecedens & prarequi-

panis,folàm Corpus , fpecies vini veró , Sang

li

fitum ad ejus Effentiam : quia eft produ&tiva

nem tantüm fignificant & continent , etfi pef

li

Euchariflie ; Sumptio veró tanquam aliquid

concomitantiam qualibet tctum Chriftum con«

confequens, & conditio neceffarió requifita , ut

tineat.

Unde fideles Laici fumentes unam.

fuum effe&tum in anima producat. Sacramentum

tantüm fpeciem , etfi non fumánt integrum Sa-

h

Euchariftiz,

cramentum Euchariftiz integraliterin ration

L.

$. II.

tegri convivii ac refectionis «fpiritual«is com

h

erusm Sacr AmeAi um e

te , fumunt tamehn integrum Sacramentum ef

h

dftae Eucäa;;i/?ü v

fentialiter , & quoad rem contentam , cim una.

an unuin , vel plura?

[

fpecies panis. fcilicet habeat totam effentiam vel

m

98

L qro Uchariftia eff verzm C excellentiffimum

Sacramenti,totümqueChriftum realiter conzineats

hi

zove legisSaoramentnm aChriflo in ulti-

acgratiam caufet, imó fecundüm multos DI

ma Cona inflitutum.

Certiffimum de fideex

hon niinoreim ; quà

^

l

X

m fi utráque .fp—gtie 'coinm'mï;

i

Scriptura apud Mátthaeum , Márcum , Lucam, &

carent.

:

Apoftolum r. Coriztb. 11.. Conciliis & Patribus

II

[

. Sacràmentum Euchariflie fimplic c,rr'O"ä

omnibus: &adeó certum eft. ,. & femper fuit in

ton eft u2um numero, fed plura: ídque loquens

dit

LT

toto Chriftianifmo, utin hoc omnes , etiam. ha-

do non tantum de fpeciebus diverfi generis , pa*

retici cum Catholicis confentiant. Ratio clara eft :

falm

nis& vini, dehis enim Ecclefia & Patres paffim

[

quia Euchariftia ac fpecies Euchariftice veré eft

loquuntur ut diverfis , ut patet in Sequentia : Swb —

lïl]

fzgnm fexlübile, grátiam Dei tam fubfiftentem ;

s

diverfis (peeicbs yfignistantum. & non vebus 1

Tent

N

j;,À

y

A

RR

M esdin

fl i

X

d

lmc

P

ïbealSacram Pars IIC'ap. lii Seä. IDe Efj&i:«t?a XEzz'cbm;z'/;ïz'æ,z',"*ä. 159

: S

( g

Yé$ eximià

.

L]

Et quxr')'tidïiic "Salcerdcjs' orat:

Dicitur autem ifta fin

o

eulariffima converfio trans-.

3 Qd

3

em pura ( fantüla refecerunt Sacramenta :

fubftantiationis, quia. eft tranfitio fubítantiz in

| Toye k"ls 5&

ded etiam de fpetiebus ejusdem generis , utpote

fübftantiam : üt redté. definit Scotus i 4. d. 11.

plures Hoítiz coníecrate plura funt numero

4. 1. fed de hoc latiüs Scholaílici: ex quibus àddo

Sacramenta, five deindefeor(m , five fimul po«

TE hi dgæg d

aliquid breviter de fpeciebus.

&d Euj

!

nantur , fiveab eodem, five à d:verfis fumantur.

lI. Factà confecratione, de(ttuctáque totá fub-103

*

)qui i diïhï.; (

Adeóque tot funt Sacramenta Eachariftiz di-

Ttantiá panis & vini; manent realiter fpecies Eu-

* Og

Átincta numere , quot funt fpecies diítinctz & di-

chariíticz , id eft, omnià accidentià abfoluta panis

E

Ícontinum. ^Quia nimirum qualibet Hoftia vel

& vini propriam entitatem habentia exiítentià

fpecies. totalis eít in ratione fipni Sacramentalis ;

miraculosé absque ommi fubjecto fubftanuiali :

iel Saüïga i

| eRim od

sotímque Chriflum continet, & gratiz caufativa

uti funt quantitas , forma , ngra, coïof ; odores;

dlud p

«ít independenter ab omni alia (Hoiüa » vel

"

fapor, alizque qualitatesactive. — Unde aceidens

hi,

Ípecie.

/

tia Euchariitica fic feparata à fübftantià panis &

umip, A4O01i IV. Quandop

luresfHofn'cliæ ; vel Ho&iä fracte

vini poffunt habere , & de facto habent omnem

nfecats j

plures particulz fümuntur fimul : recté dicuütur

ilam operationem realem & intentionalem ;

lt Fichuril

unum tantüm numero Sacramentum.

Quia

quam in fubftantia panis & vini habere poterant;

t dlommi

licét ille plures Hoftiz, vel partes Hoftiz feorfim

ut experientiá conílat ad fenfum , guílum , ta«

if d

Íumpte diftin&ta Sacramenta fint , diím tamen fi-

&um, &c. . Dixi autem absque omni fubjecto

mui tumuntur , coalefcunt in unum fignum Sa-

fubttantiali;

icontem at

Sola enim quantitas manet exi«

df d

cramentale , & non tantàm eundem Chriftum :

"Ítens extra omne fubjectum: omnia autem alià

Cionetaln

fed etiam eandem numero gratiam fanCtificantem

accidentia & qualitates intunt & inharent ipíi

per modum ejusdem , & unius ferculi feu refe-

quantitati tanquam in fubjecto proximo & im«

t, nilguld

vadoln ln

Cionis fignificant , ficut diveríze partes hederz

mediato.

Patet enim ad fenfum albedinem

feorfim eífent apta figna diftin&ta ad. fignifican-

v. g. in Hofítia confecrata effe extenfam, & om«

dum vinum venale, & in unum fafcem collectze

nes qualitates fe. invicem comitari, ità ut uná

a d

€oalefcunt-in unum tantüm fignufn. Idem quó-

p -

motá moveatur & altera : quod non poffet bene

que moraliter dici poteftde pluribus Hoftiis inu-

explicari , nifi per unionem illorum accidentium

Qitile tj

Ào Ciborio conten

a elers

tis. Sed hoc to;um'g'cmimt ad

in aliquo tertio, quod. non poteít eífe aliud nifi

:xuodumloquendi.

*

quantitas. Nec dictisobflat, quod poft confecra-

[eisp -

»

punem ( .

tionem Euchariflia in. Scriptura adhuc dicatue

L

EUA

panis & vinum: 1. Corinth. 10.

Pi

lu i

P4nis , quem

frangimus. lbidem c. 11. Et fiz de pare illo edaty,

nf d

,;zzmw ;M;fciiui Loc Sactramentum Y

77 //5//"/205( ^

€ deceslitebitat, — Et Chriftus ipfz Matth. 26;

"

poft con'terationem Calicis ait : No» bibam

ipiage

&

OC mira»bilximmurh Sacramentum con-

ym r

E

amodà de boc genimtne vitis. . Refp. enim Cors

ficitur vi confecrationis per veram & rea-

pus & Sanguinem Chrifli pofl coníecrationem

i 9

lem converíionem totius fubftantiz panis & vi-

retnere nomen pasis Q? vini, more Scripturaé

Qgmms ung«'i

ni in Corpus & fanguinem Chrifti, adeó, ut

vfitato, quo terminus ed 4wem retinet. nomerk

um t([ü'l

peractà confecratione füb fpeciebus nihil omni-

termini 4 49 ; ut fignificrtur illum inalium eflé

Mu

no remaneat fubítantie panis & vini, fed loco

cohverfum ; fic Adam vocatur ferza ; & ciniiz

pl

ejus tantüm Corpus & Sanguis Chrifi. Eít

Evaes, C&c. — Deinde Euchariftia retinet nomen

vtb

de fide Catholica definitum in variis Conciliis,

pants & vini , propter fpeciem externam panis &

ii

Lateranenfe füb Innocentio lII Flo:entino fub

vini , ptopter accidentia externa remanentia; eo«

inat £l

Eugenio IV. & noviffime Tridentiso feff. r3.

rimque virtutes: illa enim. eodem modo ope-

Cha?

Can. 2. ubi dicitur : 5$ mis dixerát in Sacro(antio

zantur poft confecrationem , ficut antea, ut di-

meu? -

&um eft.

;

Enchariflie Sacramento repaneve (ublantiam

dptegrum

panis C vini unà cuw.

(orpore & Sangmine Dos

jn ratiof

wine noffri XESU Chr

H —Quantitas Eüchariftica poft confecra-104.

ifli , negaveritque mirabi-

tionem poteít naturaliter ab agente naturali pati

yalis a

9 illam & finpularem conver jouem. totius fub-

& moveri, non tàntüm motu locali, ut minüs

nmu

Blantia pauis in Gorpus j & totins f** flantie vini

"

notum , fed etiam mutàtione alterativà ad novas

lm;w

P

" Sanguinem , manentibus duhtaxat. [peciebus

qualitates expulfis prioribus , ut calefieri, con

effenW

panis C vini, quam quidem converfiomem Ca-

gelari, denigari &c. & aliá quácunque mutatios

jrern

tbolica. Ecclefia aptiflume Transfab[l amtintioxem

j

ne,qu£ non requirit novam quantitatem ; &

mu]fd:

appellat , anatbema [it. — Ratio fumitur ex vet-

quzcunque. potuiffet fieri manente fubftantiá

d

bis inflitutionis accedente intellectu & interpre-

panis & vini: non autem poreft illa quantitas

tatione,. Ecclefiz.

Nam ad veritatem & pro-

rietatem verborum Chrifti

.

.

ab agente naturali corrumpi; nam omne acci-

T

(sl

Hos eff. Corpis

dens abfolutum — náturaliter. corrumpi . poteft ,

gb

eneum $ Hic efl Sanguts mewi: neceffe. eft , ut

vel per aCtionem contrarii , vel per: deftructio-,

j P

encfls j

faltem in fine prolationis pafiis & vinum definat

nem fübjedti: fed. quantitas Euchariftica neutzo

&fle , & loco ejus fuccefferit. Cor

pus & Sanguis

Pate

ä À

modo corrumpi poteft , cüm nec habeat fubje-

ugnm !

"Chrilli: fed hoc non poteít $

eri nifi per veram

&um; fecundüm fidem: nec contrarium , fecuna

Ít effzctiv&

"

. Buealem éonyerfiosem upinz fabllantis in aliam;

dum Philofqghiam; ergo non pgie

2

corrump&

N

b

N

1

-

f

'l 60 . q1beol, Sacram. Pars. H. Gap.rIïII, 5edl, 1. De Effentia Emba"/g'æ:ö'c bigs

runipi ab agente naturali , nifi tantüm difpofi-

feu particulis confecvatis ,. qua poft ',(-Camwaäiga

"

nem refervantur vel fnpevfunt , mm remanere

uW

tivés effective autem corrumpitur à folo DEO.

J

Urpote, fi aliquod agens applicatum , qualitati-

verum Corptr Domini: anatbema fi, — Sumitor

hac tota veritas ex . verbis inftitutionis Chrifli:

n

Jus contrariis inductis ita alteret quantitatem , ut

naturaliter petat ejus deftructionem , ac ipfa fub-

Hoc eff Corpus meum Gu: Hic e[] Sanguis meus ,

J

A

ftantia panis vel vini. deberet deftrui,, fi adetfet,

juxta fenfum Ecclefie , &t omnium SS. Patrum.

Deus immediaté illam corrumpit & producit no-

Nam illa verba litteraliter && ptoprié accepta

E

n

vam fübitaaciam, cui illa accidentia fint connatu-

1

:

omnino fignificant id , quod Chriftus tunc in

ralia.

Et hinc

manibus habebát, &'quod modó Sacerdotes in

didi

i

10j V. Exfpeciebus Eucharifticis poteft aliquid

manibus habent, quando confecrant, eífe Cor-

enerari.

Confítat enim ad fenfüm ex-Ho(tia

pus & Sanguinem Chrifti: & quidem tale Cor-

t

w

combulta generari ignem & cineres 5 ex contufa

pus, & talem Sanguinem , quala Corpus & Sàn-

guinem tunc Chriflus habuit in ultima Coena,

pulveres; ex putrefacta vermes; ex vini fpecie-

bus acetum: & poteít homo nutriri ex. fpeciebus

& modo labet in Calis , atqui tunc Chriftus

Pw

habuit, & modó in Czlis habet Corpus vivum

I

magná quantitate' fumptis, & ia fubftantiam

I

aliti converlis, ficut & ex fpeciebus vini inebriari,

& divinum , uritum fcilicet-animee & divinititi,.

Quia nimirum

& Sanguinem vivum & divinum unitum fcilicet

idque modo jamjam indicato.

.

*

ü

Deus ita vult- Euchari(tiam exiftere in Ecclefia ,

corpori GC animze & divinitati

ergo in Saca-

mento Euchariftig veré & realiter, ílatim fadá

D

ut tamen circa ejus fpecies velit agentia natura-

«

lia agere finere , quidquid exiítente fubftantià pa-

confecratione continetur Corpus & Sanguis Chri-

fti cum anima & divinitate , totus fcilicet Chri-

[

nis & vini agerent , ac proinde id , quod ob defe-

&um fubftantiz panis , & vini agere non poffunt,

ftus cum divinitate , humani

?

tate ; anim? & Cof-

1

vult ipfe fupplere ; ídque ad occultandum tam

*

pore , carne & fanguine;

fnirabilitfimum //yflerium fidei

H

quando ergo

Infuper non folum mod

um Corpüsl-&lSaïn'guixsxolï

ágens naturale applicatum ita alterat accidentia

Chrifti quoad fubílantiam , fed etiam quoad

Euchariftica , ut naturaliter deberet corrumpi

quantitatem , qualitates, & omnia accidentia ab«

fübftantia panis vel vini & generari alia nova

foluta & intrinfeca, que modó in Coclis habet,

fubítantia , v. g. ignis , vel vermis , &c.tunc Deus

ipsique infunt independenter ad locum, ut.do«

fupplendo defectum agentis . naturalis, quod non

cent Theologiomnes : quamvis quantitas Cor-

oteit aliquid deftruere vel producere indepen-

poris & Sanguinis Chriíti non habeat extenfio-

Uä

H

denter à fnbjecto ( aliàs enim annihilaret & crea-

nem a&tualem impenetrabilem partium, in-otdi-

neadfe & ad lecum : cüm omnes partes Cor-

k

tet ) ipfem-timmediaté & quantitatem deftruit ,

Je

& novam materiam producit, & iübminiftrat. a-

poris & Sanguinis fint fimul in uno loco intet

fc, & cumquantitate Euchariflica: habent tamen

Wt

genti naturali applicato, igni v. g. tit füam for-

mam inducat , & fic ignem novüm , vel aliam füb-

extenfioném entitativam partiüm inter fe etiam

li

radicalem: impenetrabilem

*

: hec enim. & non

ftantiam producat juxta exigentiam difpofitionü

inductarum.

Sed dehis latius Scholaftici.

aCualis exteníio impenetrabilis eft de effentia

VC

$. IV.

quantitatis, ut in Philofophia docetur. — $- Ex

ditis inquire curiofule , num in Sacramento Eu-

,de continttur in Sacramento Eucha

chariftie fintalique Reliquiz de B. V. MARIA:

| & quomodo ?

r('/lia ?

eft enim ibi particula materiz, puriffimi Sangui-

1

I. I2 , e quomodo totus Chriffus ?

nis B. V. MARLE, ex quain ejus utero à Spiti-

Ti

$06 J N hoc Sacramento fub fpeciebus panis & vi-

tu fancto formatum , ac generatum ( neutiquam

E

ni confecratis veré & realiter exiítit Corpus

ex nihilo creatum ) eft fanctiffimum C

/

orpusCþrif

& Sanguis Chrifti : imó totus Chriítus cum di-

fti.

ii

vinitate & humanitate , corpere & anima ,

.' !

e

l. Quomodo totus [ uäraqæe' fpecie!

/

carne & fanguine , in hoc Sacramento, & fub

Wi

wtraque fpecie divifim fumptà : idque flatim

N Sácramento Euchariftiz , fub fpeciebus p

a-1of

B

factà confecratione permanenter ante omnem

nis eft. tantüm Corpus Chrifti , & fub Ípe-

8Ul

ufum.

Eft totum de fide Catholica,, definitum

ciebus vini eft tantüm Sanguis Chrifti , per fe

& vi verborum Confecrationis

.

*

UI

à variis Conciliis , & noviffime Tridentino feff.

reliqua omniá

Q

fupradicta ac totus Chriftus

funt fub utrávis fpe«

13. Can. 1. 5i quis negaverit in (antliffme Eu-

De fide ex Concilio

Á

&bari[hSacramento contineri vere realiter? [ub-

cie per concomitantiam.

s

"Tridentino feff. 13. « 3. ubi docet exiftere im

flantialitev Covpus & Sa»gninem nna cum animá

*

E

Cor;

€ divinitate Domini soflvi Y ESU . Chrifli, «c

»hoc Sacramento

Corpus quidem füb fpecie

Qs

proinde totum Chriflum : fed dixerit tantummos

»panis , & fanguinem füb ípecie vini ex vi vet-

nf

dÀ effe ineo , ut iv figno vel figura , aut virtute,

»borum, ipfum autem' Corpus fub fpecie vini,

anatbema fit.

Vij

Rurfus Can.4. 5i quis dixerit ,

»& Sanguinem füb ípecie panis , animámque

us conneXionis

tE,q

peratlà con[tcvatione in admirabili Euchaviflie

»fub utraque , vi naturalis illi

»concomitantig , qua partes

Chrifti Domini ,

ftpæ

Satramento non effe Corpus d Sanguinem Demi-

d

&i noftvi 'XESU Chrifls, (ed tantim in u[u , dum

»qui.jam ex mortuis refurrexit

non àmplius

an

fumitur , nonautem ante ,v«l pïo/l; G'in Hofhiis

smoriturus , ínter fe copulantur, Divinitatém

pott

"

!

t

!

M.'fsb'f.

: ïkeal. Swm þars U æaplll 5$ T. De *Eyäiziiäïigcbariäiæ', (*v 161 |

1 Po C'Mu.

u

y Dutg

5Lpbrrö þ"pfop't'eï' admirabilem illam ejus cutüo

11. ,Quomoi'ä totus þ:ä ;zmiöus fpecie'r'um ?

h

»Corpore & Anima hypoftaticam Unionem.

fR' .F

j

Otus Chriftus continetur & 'eft füb fpe-11i

,»Quapropter Veriffimum eft tantundem fub al-

I.T

ciebus Euchatiflicis in hoc admirando

Ltj

Sacramento

.

.

t !6 Saxgwr

»terutra fpecie; atque fub utràque contineti : tos

imprimis non proprié locáliter ,

,tus enim & integer Chriftus füb panis fpecie,

tanquam in loco coütinente; ambiente, & cir-

inim jj«

pIOPIi: à

»8 fub quavis ejus fpeciei parte totus , item fub

cumfícribente , ( quemadmodüm nos fuimus in

»vini fpecie & ub ejus partibus exiftit.

loco, nimirum füperficie aéris nos ambiente )

d Cnrio,

]

1odo

x

vl

n

A

309 Haétenus Concil. Explico breviter. z. lllud

cüm nulla pars aut. fuperfities fpecierum fit extrá

dicitur per fe ex vi verborum eíle füb fpecie Sa-

Yectad

Chriftum , & ipfum àmbiat, vel circumlcribat ;

cramentali , quod pre&cisé per formamfignifica-

fed qu&libet fibi intime prafentem Chriftum

Lquik

tur ex inftitutione divina , cuju$ proinde prafen-

idt r

habet: fed eft füb fpeciebüs Sacramentàlitet tan-

tia ad verborüm veritatem neceffaria eft ; fed for-

tüm, id éft, tanquam in figno fenfibili ex inftitus

-jn lia

maconfecrationis paüis : Joc eff coryas menum ,

tioné divina fignificante ipfüm veré. & tealiter

qui aj

pracise folüm fignificat: & ad veritatem verbos

prafentem.

bet C j

Caterüm in duonam entitat;vé

imed d

rum nihil aliud requirit , nifi prefentiam Corpo-

confiffat bac prefentia Sacramentalis , difcepta-

ris Chrifti: & fimiliter forma confecrationis vini:

um us

tio grandis eft inter Scholafticos, Theologo tae

Hic eff Sauguis mewi , prafentiam Sanguims

men morali fcitu parüm neceffaria.

Si Scotiftà

Eu

Chrifli, ergo vi verborum & per fe , füb fpecie-

[ier, lu

es , fácilé dices , effe relationem extrinfecüs advez

bus panis eft tantüm Corpus Chrifti , & fub fpe-

nientem intimz & mutue prafentiz fpecierum

s gl

2. Per

ots R

ciebus vini eft. tàntüm Sanguis Chritli.

ad Chriftum contentum , & Chrifti ad. fpecies

concopitantiam vero dicitur aliquid poni & effe

continentes, per modum ubicationis active &

£ ; aiti:

fub fpecie Sacramentali , quod ibi ponitur tan«

paffiva ; ac proinde ad pradicamentum Ui re-

quàm aliquid realiter unitum , & naturaliter eon-

ducibilem , quamquàm , ut

j

D

u,äjam dictum ; þgopri&

E

ol

,,,,,

nexum cum eo , quod ibi per fe vi verborum

dicta ubicatio non fit.

d a

ia

ponitur ; fed talià funt omnia fuprà enurneratà

IL Chriftus non eft füb fpeciebus modot ià,

pia A

fpectantia ad perfonám Chrifti, & totus Chriftus;

quantitátivo & divifibili, cum commenfüratione

l.ü COE)JS -:;:

ergo per concomitantiam 1. eft füb fpecie panis

partiumzorporis adpartes loci , duafi una pars

locum,

Sanguis ; & ub fpecie vini , Corpus Chrifti.

Corporis Chrifti fit füb üna parte fpecierum ,

quatis i

2. Sub utraque fpecie Anima Chrilti;ob naturalem

alia fub alia. v. gr. partes füperiores , caput , col.

pat exit

'

unionem. 3. Unio Anime & Corporis , àc 'gotius

.

lum &c. fub parte füperiori fpecierum Hoftiz ;

Vr Id

Humanitatis Chrifti cum verbo divino.4;./ Con-

partes inferiores, tibiz , pedes &c. fub aliis in«

j pire

fequentet ipfum Verbum divinum feu fübítantia

ferioribus partibus Hoflie ; & fic de cateris;

i J

Verbi ac ipía Divinitas, àc tándem totus Chriftus

(quemadmodàüm nos & omnià corpora nécef-

J

unà cum omnibus accidentibus fuis abfolutis, ut

farió naturaliter füumus in loco) non fic , ab

gtc i t

fuprà ». 107. annotatum.

fiti quanta enim tühc deberet pinfi hoftià, quis

NU

6ri eít voluntàs

Ratio autem horum à pri

fumere poífet ? fed eft Chriftus füb fpeciebus

W d

WiOChriti. Quia nimirum Chriftus Dominus de-

entitative tantüm , & . modo indivifibili & quas

gt ]^

crevit , non ampliüs permittere , ut fum Corpus

fi fpirituali : quemadmodüm | anima. rationalis

wcan

exiítat (ine Anima & Sanguine ; nececontrà, Ani-

V. gr. totà eft in toto corpore hümano, & totà

j

ma vel Sanguisfine Corpore: ( multó minüs ho-

eadem in qualibet parte €ofporis vivente ; &

rum áliquid fine divinitate ) alioquin Chriftus

rf ?3"?

nullo modo alià pars anim& in capite , alia in

at à 9?

moreretut' quotidie contra Apoftolum Kom. 6.

pectore, , alia in pedibus &c. cüm fit fpiritu$

| ( niüïw

affeveraatem : Chriffus refurgeus ex mortuis , jam

indivifibilisþ ( eodémque inodo Angelüs ePc in

(

son ioritur G'c. Et ideo confequenter fit, ut

oco , & Deus ubique in toto univerfo : ) ità

ubi flatuitur unum , ftatuatür & alterum : scque

Chriftus totüs eft in tota Hollia confecrata, &

ex decreto Chriftiunum comitatür alterum , ad

t

totus in qualibet parte cjus fenfibili etiam mi-

"1

eumferé modum( ut rudi exemplo lepidé Go-

nutiffimà & divifibili in infinitum : ut vere &

j

g

bat ficut , fi ád menfam tuam invites 'Titium ;

pié dicatur, Chriftum effe in quàlibet Hoftia in-

i &

autReligiofum, quem fcis non venturum , nifi

finities , etfi non qualibet minutiffima particulà

"h

cum Cajoamico, vel cum focio Religiofo, con-

confectari poffit, Ob rationem dandam

4

fe&;feq:

rdi

quW

comitánter etiam invita$ Cajum , vel focium.

nüm. 1763

:

$.. Quidfi ergo Petrus confecráffet in ttiduo mor-

III. Chrift

us eft fub fïnguïis pärtïbuS fpe*cïe-.tïä

t

tis Chrifli , non fuiffet füb fpeciebus panis nifi

tum poft confecrationern. divifis.

Sic eniiio

T

Corpus Chrifti: & fub"fpeciebus* vini folus San-

definit Tridentinum cit.íeff. 13. Can. 3. — S£quik

j

guis Chrifti? . Omnino fic. fub fpeciebus pánis

uegaverit invenerabili Sacramento Eucbaviflia

, qi

nonfuiffet Anima & Sanguis ; nec fub fpeciebus

ftb. unaquaque fpecte , d fub fimgults cujusque

Cue YP

j

Hf

vini Anima & Corpus : attamen tàm cum Corpo«

fpecie partibus feparatione fat!à , totum Chreflum

ammam.

te,quàm cum Sanguine, ( ficut & cum Anima

contineri , anatbema fit.

Ratio : quia poft

divifionem Hoftie confecratz , fine dubio non

NU

feparata adfuiffet divinitas , juxta receptiffimum

j D.

dictum D. Damafceni. l. 3. de Fide. c. 27.. Oaod.

manet una pars Corporis Chrifti füb una parte

j

n ?

4

Verbum [émel afjumplit , nunquam dinnfit;

divifa Hoftiz , & alia fub alia ; quàm hortend&

V

j

enun

X 3

Pdi

LA

Sagsos

4

fl

162 | fb?ol. Sa&ram. Bars 1I. Cap, 1II. Sect, 1. DeEjEntid Ezucbarillia , &*«. :

Qd

quidquid Chriflus. primo in Codlo int&lligï£ , Vie-

enim tunc difcerperetur Corpus Chrifti , contra

yis

incorruptibilitatem Corporis gloriofi ; fed neque

det, fentit; etiam intelligit, videt, fentit in Eu

n aH

chariftia: Item fi Chriftusin Czlo primb muta- -

definit Corpus Chrifti effe fub fpeciebus divifis,

griti

ergomanet füb fingulis. — Et patet evidenter ex

retur ad calorem v. g. velaliam qualitatem abfo. "

1f ib

lutam, eundem calorem vel qualitatem etiam

ipfo fadto Chrifti, qui uná confecratione tan-

"haberet in Euchariftia concomitanter. / Ratiocít:

jntim

tüm vini confecravit , in uno calice quantüm fut-

RU

ficiebat omnibus Apoltolis inde divifim bibenti-

quia nullum abfolutum variatur vel definit effe -

i.

bus, & fine dubio fingulis totum Chriílum fu-

in fübftantia propter folam variationem loci: ete

lr

mentibus ergo &c.

$o quidquid abfolutum Chrifto ineft vel adve--

ldT

i14 ]V. Totus Chri

ftus eft ub fingulis þartibu;

mit, utexiftitin Czlo, neceffarió etiam ineft vel

diene

Ípecierum etiam . adhuc conjunclis , id eít: ante

advenit ei concomitanter , ut exiftit in Euchae-

lii

1iítia-

divifionem Hoftiz confecrate totus Chriftus eft

Sedufis folàm

/

:

n !

fub tota Hoftia confecrata, & totus fub quavis

Jocalibus:

moribus & rcfpe(?ubu.

)

IV. Chriftum in Eucha

ejus parte fenfibili , ideóque negativé faltem

ri&iä moveti localiter tj

0

anfnities.

Communis cum D. Thoma & Scoto

àn quemcunque locum moventur fpecies coníe.

bäl'

bic. Et quamvis non definiat id Concilium»

«ratz, certà fide conítat : nam Trident. feff. 13,

lu

Tridentinum in cit. Cam. 3. loquens folüm

Can. 8. definit: quód masente Ho[Ha, [emper cum

jel

f4&À feparatione : tamen mom obícure indicat

