n

Gionem, ajuntPontifices.' Quare Superior abs-

facienda, & ab omnibus directé abfolvendum,

Aent

pf

M

que ulla jufta caufa refervationem urgens , eám-

Poté(tqueSuperior auditis ita folis refervatis, aut

m[nlli

que licentiam hégans , omninó ageret in deftru-

ipfe Pcenitenti poenitentiam fecretam imponere,

Ci)emm

j

fl

&tionem fübditorum , gravitérque peccaret, mi-

auttaxare poenitentiam injungendam à Confel-

itto.

nimum contrà charitatem; ut f ádvertat; nimiam

fario delegato vel eligendoà Pocnitente , prout

jfo d

fubditi verecundiam ac timorem , minorem in

hujus fpirituali faluti e'xþedir'e in Domino vide-

n

€onfitendo libertatem, periculum fübticendi ali-

bitur; quàm nimirüm poenitentiam taxatama-

j

ii

Jl

quod peccatum : imó etiam contra jufticiam, ut-

tenebitur Confeffarius . injumgere & — Poeni-

runlL

m

tens acce

y"

pote f alioquin grave damnum fübdito emerge-

ptare.fub mortali, f1à räferyatis abiolyi

V.: 2', rt,

n

£et, utpote infamia, revelatio Confeffionis, alie-

velit.

g

m2 culpz injufIa manifeftatio, inimicizia graves

€. Infuper poteft Praelatus Ordinum Regu-755

T a

&c. Caterüm juíla & rationabilis caufa negandi

larium interdum antecedenter committere Con-

fj

.[C

j

tam-facultatem , fubditimque ad fe fiftendum

feffatiis inferioribus poteftatem directé abfol-

T

vendià peecatis graviorib o pracfertim refervatis,

j

€ogendi eft , quando Superior ita ixccciï?rium ju-

[300915

T l

lll 2*

/

ss

BÉ

.;acmm. Pa751II.

Cap.VI, Seci IIT, De houitate &* þ'fentiazäokjäfaiii. :

436 fbl

abíolvet: ut fcilicet non fit excommunicatus

cum onere inpor

;endo Poenitenti , ut poftea fe

ori, eíque peccata i

lla fub fieillo

non toleratus, utpote nominatim denuntiatus ,

fiftat Superi

Confeffionis

vel fecreti aperiat ad falubrem ani-

vel notorius percuffor Clerici: item non fufpens

fus, depofitus, degradatus. — Excommunicatus

ma ejus curationem , ut ex Suarez & . Coninck

autem toleratus validé abfolvet ex conceffione

monet Layman 6if. €. 12« ?. 12 4d fin.

Pcenitcnti grave accidat, pec«

Concilii Conftantienfis. «. ad. evítanda; imo

Á

272 ]V. Tandemfi

catum refervatum extra Sacramentum Confef-

eiiam licite, f1 à fidelibus requiratur : fecüs, fi

fionis Przlato manifeflare, ipfe veró ob juftum

feipfum ingerat: nam conceffio illa fala eft in

impedimentum integram 'ejus Confeffionem

favorem fidelium tantàm, non

: autem m faqu:

LU

"

rem excomtáunicati.

"

[

audire non poffit, atque infuper expedite non ju-

.ä

dicet alteri Confeffario caufam committere , his

]. Bonitas moralis ad licité ,Sacramcniuxji774

omnibus concurrentibus , poterit Praelatus , feu

miniflrrandum requifita eft , ut Confeffarius ab-

n

Supetior, auditis folis refervatis, facramentaliter

folvens fit in (tatu gratiz, juxta communiffimum

lenfum DD. Ratio fumitur ex ipfa ordinatione ,

abfolvere, ut abfolutio directé cadat fuper audi-

ta, indire&te veró füper alia,quz ob moralemn im-

quá datur SpiritusSS. id eft , gratia Spiritüs S. in

n

ordine ; ad hoc minifterium debité exercendum,

poffibilitatem audiri non potuerunt. —Jta com-.

munis DD. Navarrus , Suarez , Coninck , Lay-

dicente Epifcopo verba Chrifti. Jioar. 20. acci-

man, Lugo /. ec. quanquam omnes fateantur

pite Spiritum (»ntium &c. quam proinde grati-

cafüm huncelfe rariffimum. | At controverfum

am ad illud minifterium fervare, velamiffam fü«

Ícitare tenetur juxta illud 2. 44 Zissotb,

admo-

eft inter DD. utrüm tunc Penitens unà cum à-

liis fuis mortalibus, à quibus dire&té abfolutus

neo, te , at re[n[cites gratiam ,quá e]l*.ipi'tgï,

m

)pi;r'f

NY

non fuit à Superiore, teneatur alteri Confeffario

impo[itionem v auuum mearum.

j

etiam ipfum peccatum refervatum directé à Su-

III. Qui fcienter & a&

u exiftens in.

li

i*eöcat,ö*z?;i

dife

periore abfolutum iterato confiteri, Affirmant

mortali hoc Sacram ntum miniftrat, confeffice

nes audit & abfolvit , mortaliter peccat fecun-

dici

Cajetanus, Henriquez, Sa, alii non pauci. Quia

uni eidémque Sacerdoti omnia peccata mortalia

dümomnes. Ratio jam dicta eft. Committitur

fodf

autem peccatum in ipía prima abfolutione, &

n

explicareoportet, Sed rectius negant alii com-

munis. Suarez 4. 31. fe&t. 1. ». 10. Layman ».

non antea, etíi eádem vice plures abíolvat, quí

ID

eodem continuo minilterio , non plura diltincta,

ulitup

lo.aliipaffum. Ratio eft: quia id univerfaliter

verum eft, ut fi ob moralem impoffibilitaten

ut volunt fané multi, fed unum tantüm numero

. pruor

peccatum committit, ut füfficiat poftea confiteriz

of

priori Confeffario non omnia peccata explicata:

"g

fuérunt, fed aliqua tantüm abfolutione legitimá

miniflravi Sacramentum femel, juxtc probabi-

lbt

lem fententiam R ecent. . Jam alibi indicatum. :

lbrar

fecutá , poftea fola peccata anteà. non explicata

& indire&té tantàm abfoluta, cum onere, ut

IV. Confeifarius fibi conícius peccati mlofezzá

X

talis, antequàm confeffiones audiat, faltem an-

etiam directé clavibus fubjiciantür;alteri Confef-

ittg

fario explicare & confiteri teneatur: cur id ergo

tequam abíolvat, tenetur vel confiteri, veleelicere

Wt m

conttitionem , fecundüm communem 1enfum

non habeat locum refpe&u Confeffarii Superio-

T (

i

!

ris, in noflto cafu ? Sunt quidem omnia peccata

DD. Ratio iterüm ex dictis fequitur. Quod fita-

lun]

!j

men ex iniprovifo vocatus ad agrotum ; fe tam

mortalia eidem Sacerdoti explicanda ordinarie

üde

& per fe, nonitem in cafü extraordinario & per

citó colligere non poffit ad contritionem elici-

Motantiy

endam , aut certé falsó credat fe elicuiffe, tune

accidens, ficut patet in eo, qui unum , feu plura

* Tenil;

eccata confiteri inculpabiliter oblitus eít , vel

non peccare abfolvendo , concedunt iidem DD.

- Mpl

ob periculum revelationis , aliámve juftam cau-

paffim, etiam Lugo & Tambur I, c. Verüm uni-

W Obhg

fam explicare non potuit, prout vifum eft fuis

'verfaliter loquendo probabile & tutum eft,Con-

feffarium tunc nec teneri confiteri , nec elicere

:ælldl, flti

locis , &c.

A Q(fario

contritionem , cüm de neutro ullum eXtet prz-

SECTIO III.

L: Mm

ceptum , nifi proSacramento Euchariflia: idque

Delonitate &9* faientia ConfelJarii

potiüs in ordine ad ipíius paffiva fufcep

tioner,

uàm adminiftrationem , uti explicat Concil.

"Trid. feff. 17. «.7. Deinde Confeffio fzpiffimé

Orf,

Qua bonitas requiritur im. ConftfJario?

pramitti nequit : contritio autern perfecta fepe

'"SUMMARIUM.

etiam moraliter impoffibilis , & plerumque in-

abl;

Officin

þ 73- Bonz

t4s legalis 2m. Confeffario eff carentia jmpedi-

certa eít. Sufficit ergo Confeffario habete actua-

qnenti Camonici

lem averfionem ab omni peccato, & voluntate

l orfp

Moralié $ero ; ffatus gratie.

tmdl.lm ft

274-

peccandi, per pium motum & converfionem ad

773

Scienter in mortali abfolgent, mortaliter peceatyta-

Deum, cü propofito opportuné confitendi. Hos

tl

men. (Gmel taptüm . effà eddé Sice plures abfolpat.

IN

774. ndetenetur pramittere confe[ftonem , Vel contrztio-

enim füfficit, ut dicaturfe vere praparare ad gra-

E

Q

nem ; aut faltem aber[fonem ab omni peccato.

tiam, & facere, quantüm in fe eft , juxta prafen-

Norri

fic enim reverá non actu, eth

N

i

Uplex requiritut bonitas, legalis & sso-

tem obligationem ;

773v D

adhuchabitu, exiflit in flatu peccati morta

lis. Sic

M

ralis. Bonitas legalis requifita eft, ut ca-

reat impedimento Canonico auferente velim-

bene & folidé nofter Marchant 7755. p. 2, Tratt.

M &tl

E

2. tit. f.q.2.. Flactamen fecondiun indu

lg.e.;, :

W

l

pedienté jurisdiQtionem, alioquin etiam invalidé

W

Es

i

7

y

fjn

[

| äþ;&& S'acram. Pars Ill CapVI Seiä?t IIIT Debonitate 69" JGlentia CQä?järii. 437

D

tiam dicuntüf ad folatium Sacerdotum infiro.

peccata communiter contrahi folent : ut funt re-

TM

tio,

ám , & occafionibus expofitorum , non autem

ftitutiones bonotum , fama , vel fortune , fatis-

ia

confüluntur , prafertim Religiofis.

-factiones proinjuria &c. — 4. Debex firecafus

[

GUARSTIO t

refervatos & cenfuras, faltem, à quibus ipfe ab-

iij

folvere non poteft?nam eorum cafüum vel cen-

D»

Scientia requiritur ad Con-

fbl

!

furarum, à quibus abfolvere poteft, fufhcit ha«

T

feffarium?

ere cognitionem confufam , & intentionem

UMMARKIUM,.

li.

femperab íis abfolvendi, fi opus fuerit , ut /e&

»27. Üné debeat Co

"f

tfaréas re nt alb Paltd?,

preced. jam monui : itemfi Clericorum Confef-

278« Que ut abfolpat izcztà ?

Ytee

f81. Nonrequiritur , ut fe refl

etbat fhper fingula nudita ,

fiones audiat , noffe debet , quibus cafibus incur-

TY

dum attu abfolpit.

ratur fufpenfio & irregularitas. ' y. Principalitet

g

£82. Nonrequiritur aotitia 69 intelligentia ousnium exa

debet fcire requifita in Poenitente ad bonam di-

li

A , nec femper judicium detérminatum de

fpofitionem validámque abfolutionem : utpoie

; quantitate $el qualitaté bectati p indéfiduo:

qualis requiratur dolo

ii

ne

uando & qualiter. Confeffarius ad offcium requi-

r, confcmo i propoütqm

ii

&c. &hac ut fJudex.-

fs :.'gzomnrpegcet ? Piquc ad n. 7 48.

f

"4

II. Ut Medicus debet Ícire omnia petcato-279

rum & tentationum remedia, & modus , quibus

Ut walidà abfolvat?

Pornitens à peccatis refurgere poffit alia confu-

yu

Con(effarius validé abfolvat, tequiritut

n

lendo, alia prohibendo &c. pro quibus legendi

77701;&

fafficit cognitio diftin&ta formz , & fal-

funt Authores obvii, & (ingulariter Joan. Bu-

Mi |

tem confufa peccatorum fub ratione confuía.s

fzus in Panatio & Pancarpio.

. peccati vel offenfe Dei , utnimirüm hic & nunc

Ill Utfpiritualis Doctor, debetícire refolu-?80

li

ltem confusé apprehendat , Poenitentem offen-

tiones cafüum & obligationum , qu&e eX peccatis

"

diffe DEum, e(fe peccatorum &c. et(i nullum ju«

oriuntur : quó fpe&tant impedimenta & cafus

t l

dicium formare de qualitate peccatorum, & di«

at

Matrimonii , (tatüs Clericalis àc R eli 16f1.

fpofitione Posnitentis poffit , ideóque abfolven-

IV. Ut Judex, Medicus,

Doétor, ut licit? ab»78 t

ia

do, fine dubio mortaliter peccet : ita communis

folvat, debet intelli

n

gere omnia pecéata confiten-

, DD. Ratio e(: quia hoc judicium principaliter

tis, quantüm rationabiliter poteft,& faltem fe re-

plu!adi?ü'ä

inflitutum eftad mifericordiam & liberationem

TT

fleclere füper omnia mortalia, quando proferun-

peccatoris cum dolore & emendationis ptopo«

tur à Paenitente, non tàmen ópus eft, ut reflectat

lod

fitio confitentis peccata fua : ergo füppofità verá

difpofitione Pocnitentis , ad hanc mifericordiam

fe fuper fingula , feu fingula in mémotia hàbeat,

ji; p

quando actu abfolvit, fed fufficit, quód tunc fta-

jdicatl

& liberationem impetrandam , non requiritur , .

yxatt t

niíi vera poteítas & jurisdictio Miniftri, cum de-

tum Panitentis in genere apprehendat, unde qui

abíolvit eum , cujus peccatum aliquod vel aliqua

3

m

bita intentione & forma confusé faltem pecca-

s d

tum agnofcentis.

Nam diítinctam peccato-

mortalia per notabilé negligentiam vel ignoran-

tiam non intellexit , graviter peccat, abfolutio ta«

n

rum cognitionem non requiri, patet' in mori-

imén valida erit,(icut & Confeffio tali incurio bo«

g. Qulb

bundis , aut aliàs impeditis peccata füa explicare

nà fide facla, ut ex corüuni docetLayman L. 2. tr.

t i fü

unde Confeffio tali ignaro Sacerdoti , etiam igs

6. c. 9.* f. quin nec validafolüm eft abfolutio ,

viud

poranti peccata tua effe mortalia, imó putanti efz

fed culpà quoque vacabit, fi ex inculpabili inad-

] d'ltllif*'rm;*(

fe venialia tantüm &c. boná fide facla, valida eft,

vertentia, diftractione &«c. item propter fomnü

W M

nec poítea repetenda, ut alibi dictum: etfi rema»

l

gravantem , canturn , impeditam linguám confi«

l

m

neant obligationes ex peccatis ort v. g. refti-

tentis aliquod peccatum elabatur, Ut omnes

(

tuendi , fatisfaciendi : etfi propter ignorantiam à'

(

Confeffario de iis admon

Y

obíérvatt , quia ex una parte effentia & effectus

fsl

W&

itqs non fueris , ut om-

Sacrarnenti confiiere potefl, absque integra &

n

nes obfervant.

ylot di

j

fpecifica peccatorum explicatione , fi fine culpa

) hulfhi

-& d

Ponitentis omittatur, & confequenter etiam fine

4

fu tl ;IC(

integrà eorufi cognitione in Confeffário: ex al-

r t abfoluat ?

Y J

tera autem parte in minifterio non ad éxtrema &

Onfeffarius , ut licité audiat confeffiones &

motaliter quafi impoffibilia Miniftros füos obli-

1f€ff19 j

"C

abfolvat, tenetur habete fcientiam omniuti

a

ectlx

gt Ecclefia , fed tántüin ad diligentiam ordina-

mmql,;?

ad officium fuum , quà Judex , quá Medicus , &

riam G humanam, quod fi tamen quocunque ca«

' ple

Do&lor fpiritualis eít, debite & fru&tuose exera

jl

yi

fu Peenitens poft Corfeffionem intelligat, unum

ü

u

cendum requifitorum : adeó

vel pluta peccata niortália non fuiffe intellecta à

Q

te debet fequentia :

qge nece'ffäriïf fci«

j

lii

Confeflario, debet ea repetere in fequenti Con-

"1

. .. Qui Judex debet fcire 1. quznam üntþec;

feffione , five eidem , five álteri Confeffario fa.

«

m

€atà mortalia & venialia, faltem ex genere fuo in

m

h

ciendá, ut re&e monet Layman ibidem. vide dis

?12

* qualibet materia przceptorum divinorüm vel

€la & huc refer ea, qua& c, 3. de integritate

MV

p

d

- Éccleisfticorum.

2. Debet fcire peccatorum

r[a

Ql

Confe'iïinnis' invenies,

pf*

fpecies & circumfítantias fpeciem mutantes , vel

Al

aliàs neceffarib explicandas in Confeffione. — 3

f

Qu

j

Deubet.,fcire obligationes & onera , que per ipfe

lii i

. & Ht

N

j

am. Pars IH". ä'apïï'l.ï'SeöllU.*De bmitdfe/ö*]?ieiztz'a Eq

»fiff

M

: 43*8 d beol. Sacr.

$. Hf .

$ 1v 29 n

i

- ualiter Con

f

fcffarius praditta i

,ta

Aliter. C05

gnm

i

fiffarius mszr'pmidi-'

. de peccat ?

1

tl

4 &Ia.fcire?

-

Ui enumerata fuperïüs' Aïïtaj'!igndra;, üt a

lt

On tenetur Confefi"ariuä præäi&a omniä

N& illis fibi propofitis communiter & ratio-

184.: |

rl

782N

(cite exacte, refolute, vel memoriter, fcili-

nabiliter nequeat dijudicare, aut faltem pruden-

cet ita, ut de iis omnibus refoluté differere, vel

ter dubitare , ad confultationem vel ftudium

ld

illa recitare poffit , quod viris etiam doctis forct

neceffariá , peccat mortaliter minifterio. conef-

a

impoffibile , fed fufficit omnia illa fcire medio-

fionis fe exponens, quia tune Vcrà idoneus Judex

[2u

criter , & in habitu, ita ; ut quando à Poenitente

cenferi non poteft; ideóq; perversé ranto miniftc-

vemi

proponuntur dequalitate & gravitate actás, ejüs-

tio fe ingetit , 'nifi quandóque aliunde excufetur.

[otf

que obligationibus poffit prudenter dijudicare ,

IL Excufat autem 1. Parvitas materíz, ut-5gg

at

aut faltem prudenter dubitare in ordine ad ulte-

pote circa veniale tantüm , qua , quia non funr

did

rius ftudium, inquifitionem &ut confültationem,

materia neceffaria , non tenetur Confeffarius de-

liberos aut docliores confulendo : hoc enim tan-

dib

terminate dijüdicare , fed fufficitin genere diju-

dib

tàm fequiritur ad formandum judicium in hoc

dicare Pcenitentem peccáffe", feu pecostum ali-

pu

foro, utex communi etiam docet Layman . 12.

quod agnofcere. — 2. Excufat inadvertentia ali-

5.1. Dico autem, prsdenter dabitare , dubio

lo

qua humana, vel labilitas memorig,quia ,ut.

f0

fcilicet fundamentali orto ex notitia acquifita ,

non autem folo- dubioignorantie , quo ignarus

citur: quandöqug bonus dormicat Honierus, ex

9]

quo Confeffario alias timorato & diligenti,

Ícta-

W

quisque de re quávis dubitare poteít.. Dein certü

pulandum non eft. | 5 Excufat gravis neceflita

E

eít majorem , minorémve fcientiam requiri pro

utpote in articulo vel periculo mortis ; tempote

qic

diverfitate locorum ; & Peenitentium , minor e--

eftis: quando.adeft obligatio. communicandi

p

nim fcientia requiritur. & fufficit in fimplici Pa-

velcelebrandi, & alius Confeffarius füfficienter

rocho vel audiente folos Ruíticos, quàm in Con-

Ftit

doCtus non adeft, aut quando aliquis longo tem-

füm]

feffatio , qui in Civitate, Emporio, Aulis Princi-

pore cum aliquo detrimento deberet exfpectare,

E

tim i

pum;Poenitentiariis exponitur ad audiendas con-

tunc enim , ficut Paenitenti licebit confiteri Sa-

I5

feffiones: item in eo, qui Moniales tantüm,quàm.

cerdoti ignoranti , ita & eidem licebit talem au-

XQont

ineo , qui Clericos , vel Religiofos apdit.- - Vide

X

dire ; quia heceffitas non habet legem , & chari-

D

Layman ibidem , & ab eo citatos.

4« Exculare

tatis eft latum mandatum nimis.

Joatur

283 Caterüm quamvis, ut dictum , Confeffarius.

etiam poteíl: fi Posgitens doctus rationabiliter

a&tu audiens confeffiones , teneatur advertere ad

qui li

volens confiteri, nec alium fufficienter fcien-

qualitatem peccatorum in genere fuo , quatenüs

tem commodé habere poteft , fuppleat ignoran-

lihtion

Hs n

proponuntur à Pocnitente, non tamen tenetur

tiam Confeffarii utpote ei aperiendo qualitatetis

femper ferre determinatü judicium de quantita-

hn

gravitatem , &.circum(tantiam füi peccati, itàut

Vitme

te vel qualitate peccati in individuo, videlicet, an

non fit opus aliquo examine vel judicio: non au-

E

A

hoc peccatum hic & nunc fit peccatum morta-

Á

tem füfficeret, quód ipfe Poenitens folüm intel-

Uij

1e vel veniale , quia tale determinatum judicium

ligat füum peccatum , fed etiam debet ipfi Con-

de qualitate, & quantitate malitiz peccatorum in

xj jgnoi

feflario ignaro notum facere , ut Prpvidä Qbk,f'-'

AOfte|

individuo , etiam fzp& maxime vulgarium , ut

vat Marchant /. «.

s

/

Attq

blaspherniz , omiffionis Sacri, violationis jejunii

- lii. Confeffarius ign

árus ex ighörä.xigïg abfol-786 i

[

&c. fepiffime impolfibile eft etiam apud emeri-

Mi

vens, quem abfolvere non potetat ob refervatia-

du

tiffimum Theologum. Cafus enim peccatorum

nem peccati, vel indifpofitionem Poenitentis ;

in individuo infinitis fcré modis alierantur quo-

dupliciter peccat mortaliter : nimirum & aQua-

ad majüs & minüs , ex circumítantiis aggravan-

li Sacrilegio indebité abfolvendo , & ignorantia

bj

tibus, minuentibus, excufantibus, utpote ex per-

a

eorum , quz ad officium füum fpedtant , ratiope

fc&tione vel imperfectione actás , indeliberatio-

cujus verfatur in continuo [iatu peccati motta-

&

!

j

ne, paffione; &c. ex quantitate materize, neceffi-

lis omiffionis, quardiu neceffariam fcientiamfi-

Ti

tate, diüï'cül)tate,ïconcürfg diverfarum rerum,ra-

IM

E

gi

E

t: imo nificon-

s

bi comparare culpabiliterneg

lld

ü

"h

gione quarum ea, quz de fe peccata mortalia

gruam diligentiam fynceré proponat ; ipsémet

ha

funt , venialia, aut nulla fiunt, aut econtrà, ut pa-

confitens ab alio Confeffario ablolvi non pote-

,. P

tuit in matetia de peccatis, ex quibus nonnun-

rit, utpote indifpofitus defe&tu neceffarii propo-

quam judicium ita füfpenfum tenetur, ut nulla-

LU H

fiti emendandi negligentiam illam mortalem:

tenus prudenter in alteram partem infle&i pof-

lcre'qm

fit. Sufficit ergo, f1 gravitatem & qualitatem

quod amore DEI & falutis fuz notent Confeffa-

w"taf l

jl

rii incutii, qui ignorantie fuz. conícii , tamen,

malitiz fecandum fe dijudicet , aut faltem in ge-

"n

omne prorsüs caluum confcienti ftudium om-

nere Pocnitentem peccáfle agnofcat , etfi ad

ninó negligunt.

1 pgw

Srádum peccati mortalis certó illam

IV. Reftat quaítio, quid

Supcri(;r þ'er 0,5?:787

ls

dþ]

determinare n poffit.

dientiam pracipiat Confeflario tali ignaro , au-

ulhtl

M

tl à

dite confeffiones? Dicendum cum diftinctione,

ftal

m ignia-

Rh um

1. Superior ipfe; qüicunque*(;opfaääx'iu

A lom

| CRYSGNMS

s ,x'qal

"

cum.

»

y

z

'

(

E

!l

bol Sacrara, Pars TIl Eap. :Vl. SeöïIP. D: oblieatione ö*qüïcia Goräe[arii; 436

rum eorum , qua ad hoc minifterium pcrtin&ng A

moraliter. eonflare debet de bona difpofitione

LX

Ácienter in[lituens,admittit,aut per obedientiam

Pornitentis neceffarià requifità ad hoc Sacra-

adigit ad audiendas confeffiones , peccat mor-

mentum validé & fructuose fufcipiendum , qua

taliter certiffimo omnium confenfu : Et hinc 2.

dilpofitio in hoc fita eft, quoód Penitens omnia

V at

Sacerdosfuz ignorantiz omnino fine ulla tergi-

füa peccata practicé habita in memoria cum ve-

T

Mlv

verfatione confcius, (extra cafus neceffarios fu-

ro dolore & propofito confiteatur in ordine ad

"

prà expofitos ) non poteít obedire Prlato pero-

abfolutionem obtinendam , alioquin fi de his

l t

bedientiam pracipienti, ut Confeffiones audiat,

moraliternon conflet , Confeffariusabfolvendo

atque adeó adhuc audiendo: peccat mortaliter .

peccaret mortaliter Sacramen

3

W]qxf:x

tum exponens pe-

Mi

certum apud omnes. — Ratio utriusque eft, quia

riculo nullitatis: ergo &c.

(

H a

Bsf

nemo poteíl precipere , necobedire in materia

I. Si Porfiitens ipfe hanc fuam difpbütiohem'

€erta peccati : atqui extra cafus neceffarios pec-

non fatisexprimat, debet eum dc hoc examina-

cat ignarus Sacerdos audiendo confeffiones, ut

I€. . 2. Si examinando rcperiat ipfum indifpofi-

n

dictum eft: ergo &c. 3. Si Confeffarius folum

tüm ex parte intellectüs neceffaria aliqua ignoe

dubius fit & anxius de fua fufficientia, tenetur

rando , debet eum infltruere & docere. 3. Si re..

dubietatem faltem practicé deponere, eíto re-

periat eum indifpofitum ex parte voluntatis , ex

maneat fpeculativé dubius & anxius, & Prz-.

delectu doloris, .propofiti &c. debet eum mone-

lato precipienti , ut confeffiones audiat , obedi-

re , movere, inducere

a

Y

te obligatur.

Communiffima cum D. 75o-

d officinm preftandum

Nunc de fingulls per Quaftiones.

ma , Navarro , aliis& Layman cap. 13.»2m. 1.

UZSTIO I.

Ratio certa perenda. eft ex materiade Legibus

vel confcientia ,. quia in dubio poffidet lex obe-

.Q-ualiteji' er

de quibus tenetar Eonfäf-

VU

!

Wfutus

dientiz : & ícientia ac confcientia Superioris

(( farius Pepitentem examinare , d*

praferenda eft noflee dubietati, timori, vel opi-

Tj

interrogare ?

mationi. 4. Confeffarius in examine Ordinario-

73) Confeffarius e.

x zgnorantia , gel zegligentia gragó

NU

DR^.

rum legitimé approbatus, & aliàs faciens , quan-

fton examinans Pel interro,

qq

5

«ns Paniteutem per fa

tüm in fe efL, poteíi liber? dubitationes, fufpicio-

ou exprimentem aliquid . neceffarió requifitum ,

l

d

nes & fcrupulos ignorantiz fuz & inidoneitatis

Jpeecat mortaliter,

j

dirug

7492- Unde zuterrog

deponere, & coníeffiones audire , ut recté refol-

are debet ip[a peccata, circunfe antias,

;»ïmyö

vit ZMarchant. Ratio eft: quia Ecclefia fic ap-

munerum & aljas di/pofitioues.

j' j

791. Quaudo Panitens p

Wtetur ia omittere kulpaäf?itez:,

h D :

probatum , idoneum jedicat in Concil. Trident.

Felex ignorantia aut rudztate eystndabili. |

*ariona'ö;,ï

292 Examine tamen morali & bumane.

quod füfficit ad licitam hujusSacramenti admi-

nter d

niftrationé,quamdiutibi de defectu vel inidonei-

793- t prudenti &6 cauto , non indifcre

to, EWI.JO,

grafirtim in materia luxurie.

gt

tate certó vel probabiliter non conflat. " Dices:

;quaütatf

EGULA GENERALIS eít : Confeffa-72

Approbatus quidem fum, fed in exercitio expe-

R

geccäix )

tior me multa ignorare , & hallucinatum etfe. s.

rius tenetur examinarePoenitentem,quando

d

probabiliter credit vel fufpicatur eum omittera

Studió & exercitió fufficientiá augeri & perfici,

$ o j

Unde (i rationabiliter de aliqua materia dubitas,

aliquid;quod ex parte ejus eft'neceffarium ad va-

d ip*ï';'

vel ignorantiam tuam advertis, debes fingulari

lidam & licitam adminiftrationem , fimülque

lectione vel confulatione fupplere , & , ut dixi ,

fructuofam fufceptionem hujus Sacramenti t

?[(]Vidä m

DA

m

facere quantüm inteeft. — Hzc quoad fcientiam

examine tamen morali & humano,item pruden-

J]o"

:

]

F-yii ;

ti valde & difcreto, adeóque (i ex ignorantia vel

n

'

ii

"

j

Ó

!

Confeffatii ia a&u fignato quidem abundé fatis :

j

t?.

quoad actum exercitum tu videris, .

negligentia gravide ejusmodi requifito non exa-

minet Poenitentem ,. peccabit mortaliter fecum-

l

U SECTIO IV.

jnts

dim omnes. Ratio eít: quia ficut univerfaliter

— De obligatione e officio Gonfe arij ,

h &iuämüd

omnis Judex, itamaximeé Confeffarius,quantüma

m d

Xiplex eftoblipatio, feuofficium Confef-

rationabiliter poteít tenetur procurare , ac pro-

j

L ,881

aïri

,

farij. z. Procurare re&titudinem hujus

videre;ut judiciuin fuum validum fit ex parte fua

p

"

Tribunalis, fcu judicii Sacramentalis, feu, quod

& Ponitentis : quippe cujus invaliditas cederet

N

m

idem eft : Poenitentem difponere ad Sacramen-

inoffenfam DEI, Sacramenti irreverentiam &

tum validé: & fructuos? fufcipiendum. 2.Dif-

r,o[läl ) W

animz damnationem : ergo quando probabilitee

jon i

pofitum abfolvere, & nonalium: alioquin enim ,

credit vel fufpicatur aliquid ejesmodi deeffe ex

aut injufius fiet Pocnitenti , aut facrilegus. 3. Ta-

sl

nf

parte Ponnitentis , tenetur examinando füpplere,

€ere ea omnia, qua mediante confeffione cog-

alioquinfi gtavi ignorantia velnegligentia omit-

"m mollä'

povit, feu fervare fecretum figilli. De hoc tertio,

gtl

(

tat;peccabit mortaliter , transgreffione nimirüm

"

quia non folü Confeffariü, fed alios fübinde con-

obligationis fuzinre graviffima. — Seeüs , fine-.

conjl,fb

; dudlum (

€ernere poteft: agamfeorsim cap. ez. sltimso.

gligentia levis omnino inculpabilis effet , ut f

. Quoad primum debet Confeffarius re&títu-

ex memoris labitat, humaná diftraCtione , fa.

d

dinem judicii procurare , feuPanitentem difpo-

tigatione fpiritüs ex nimia attentione in Confef-

J Cflüfp

netead Sacramentum valide & fructuose fufci-

fionibus audiendis, &c aliqua examinare omit-

i ib

dl'hnv 4

piendum tribus modis, examinando, inftruendo,

teret, v. g. numerum,vel circumft antiam peccati

»

O excua

;mull*'

glicujue: wume 5'??*& ve] emainàà peccat

gonegdq. Rauo derg at: quia Ceníclarig

fKCEHX,Q

[

400 ibeol. Sucram.

Par; III. Cap. V. sea.f-l.vgpe.abligation& ä0fc$a€oü£:jäfi£-i

[

Ttis confiteti , nec confequenter Confeffariüs te«

m

faretur, vel non nifi ve

nialiter peccaret:quia ne:

J;

& morali

netur interrogando eum füupplere. - Quód fi ta-.

Jf

mo té

netur cum tanra difficultate ,

men advertat. Confeffarius Pomitentem etiam

impoffibilitate

lienos defectus füpplere. - Jani

ümi

poft adhibitam diligentiam füfficientem , pecca-.

i

aul

bene ponderatis

finzulis R»cgulgev pa'rticflli.su*i.xï

xarticulari refolvendum eft. *

tuni aliquod aut circumftantiam omittere j jux-

I

/

ta communem & veram DD. fententiam modà

790

"1. Confeffarius tenetur intetrogare Poeniten-

qui

non exprimentem , imprimis deipfis:

affertam , debebit adhuc interogare & ei in mez

j

tem per fe

moriam revocare ad fervandá integritatem nia»

D

peccátis :

eotímque 'circumftantiis neceffario

" eádem fcilicet ratione 5

terialem confeffionis , & judicii hujus, cüm ita

ROE

confitendis,ac numero ,

facile fervari poffit. "Vide Cardinalem deLugo

quá tenetur Peenitens eade

in explicare juxta di-

f0gaf

de aliis difpofitioni-

d. 22. per tatum et(i oppofitum teneat Emanuel

&afüoloco. Dein etiam

d

jerlo

rib requifitis ad validam & fructuo-

Saapud ïpfum , excepto cafu , quan

: b-p;ccatgïg

*

fat

bus neceífa

omiffüm cederetin damnum proximi. —— —

^

7

qud

fam fufcepti

onem Sacramenti : utpote an ver&

P

c

rá contritione, vel faltem at-

'JII. Confeffarius tenetur interrog

are :

*

N

(

[ ænfz793

tonfi

doleat de peccatis ve

tem exasine morali & bumauo y nimir

m noi-

tritione , an habeat

firmum propofitum emen-

lol

; devitandi: anfit

induftrià exquifità , & examine exadliffimo; fed .

Jonj

dandi , & occafiones peccandi

paratus fatisfacere proximo in

cafibus ita poftu-

mediocri , humano , & fuavi juxta ca acitaterm

t

'fä:ti's'fäcerc'

Pocnitentis,eádem nimirüm ratione, quátenetur

ttxt

antibus ; ütpote reftituere alienum ,

ffenfam remittere , inimico recon-

Ponitens füammet conicientiam examiriare;

u

pro injuria ; o

Orses. Ratio: quia Confeffarius nonplüs ob«

ciliati &c.. O

mnes, quiaabsque his omnibus

(s

nvalid& & facrilege admini-

ligatur, quàm Peenitens ad examinandum , imó

L

hoc Sacramentum i

Ponitens obligatur per fe primoloco, &deinde-

ftraretur: ergo quan

z

do eorum defeCtum advertit

W

ffarius, ixjte'frögar*d*deBe.t.

iri defectum ejus fecundo loco Confeffarius: fed

vel fufpicatur, Conf

Poenitens tenetur folüm fe examinare induftriàz

gl'i'

. l. Confeffarius folum tene

tur interrogare de

Ilj

79t!

morali & mediocri jaxta capacitatem fuam: ergo-

teti

peccatis, eorümque titcumftantiis ,' &c. quan-

eádém ratione tenetur Confeffarius examinare;

dbillaexplicare þqenitäxi-sxadt .culpfaö'iïil'itg;; aut

&atr

Nec fequitur : fi. plüs fe Poenitens examináffet;

ob ignorantiam

vel ruditatem emendabilé omit-

létrog,

ipfe vel füfpica-

vel plüs interrogaretur à Confeffario , plüs invez

[O0

tit; idque probabiliter advertit

niret: ergo ad hoc tenetur: quia quoad hocnon

tur,.. Omnes. Communiffhimáq

ue. Katio eft;

Áipud

nia fecondum.

débetattendi folüm ad exactam . integritaté con-

quia Poenitens tenetur peccata ort

ld

Ípeciem & num

erum confiteti ».

quatenüs fieri.

feffionis, fed etiam , ne Sacramentum ex hoccas

ülfa

pite reddatur nimis grave , onerofum , vel odio-

otefít;ad hoc, utpo

ffit rit& abfolvi : ergocüm

Itf

Confeffarius id eum nonpre

flareadvertit , eum

fuüm Poenitenti , quoód omnino fieret; fi examen:

Qs

Ponitentis, & interrogatio Confeffarii deberet

examinando: adjuvare. tenetut , ac pro examine:

um

ebitur inferiüs fuo loco:

fieri induílrià exquifità , & ultrà. capacitatem.

poteít remittere , utvid

Pénitentis. Pluraergo & craffiora interrogan-

iqud

Nec refert ; tametfi Con

feffariusadvertat;peeni-

t

dus eft fimplex Rufticus, vel plebeius, quàm Ci-

tentem propter invincibilem ignorantiá vel ru-

TU5 m

ditatem peccata fua integré-non confiteri , nibil-

vis, Mercator, Aulicus. Nonomnes exami-

teli

nandi de omnibus peccatis difcurrendo

perome

omnibus: etiam per fe loquendo eum interroga-

eff OPUS

tionibus adjuvare tenetur, quia ad rationé judicii

sia peccata: fed tantàm de gravioribus; &is;

ul Q

fpe&tat; per feloquendo, ut cauía integré cogno-

que attentá qualitate , conditione , ftatu , veloce

RUT

capatione , aliísque circumftantiis frequentiüs à

fcatur, antequam feitentia feratur , juxta com-

i)npe

munem DD. Sylveffer , Navarrus, Suarez. , alii

tali homine committi folent. . De quo certior

Tttn J

regula dari non poteft ,. nifi hzc: Tantum debee

cum Layman /oce cit.e, 15. Dicoautem : per fe

Vil

laquendo.; per accidens enim fubinde aliter fieri

rc eífe éxamen Pornitentis , ut prudenter quiis.ä

thr , hic & nunc nihil omitti , aut certé probabi-

Cmmwm

poffeobni

miam ruditatem Poenitentis ; aut im-

W?M] :

K

À

ex alibi dictisliquet , &

liter non conftet aliquid omitti ex parte Poe

*

potentiam Confeffarii ,

?

*

«

1

i

^

W[lkem

nemo Theologorum negat.

Nihil ergo inter-

tentis neceffarium ad valorem Sacramenti..

*

r

;

At

l

fefferius;fi confideratà qualitate

- ]V. Confeffarius tenetur interroga

*

;

-

rógare debetCon

udenti valde & caui

Onfï[m l

confitentis prudenter credat, eum integré cone

tentem examine pr

liset : 1. Non fit examen mempeffiuum ,

?

ff

) M

4

feffum , ac integr& difpofitum , puta quia be-

P

"

e

u U

né 1n

ftru&tus poteft & folet adhibere diligenti-

nator p

riüs fe ipfum e)*&plicareþ',ähä*nïüinjdä igï

[j

z

ne imp

ortunitate terreatur : "

xpedit enim ple-

9"*0[,(

am debitam 1

n fe examinando &. d-ivfponendg,

cómmunis -DD. Suarez d. 32. fect. 3. 7. 3. ratio-

nimque, utP

cenitens memor

iter confitensnon

ftj,

do numerum vel cir-

1,p l

d

nem nervofam dans: quwia in hujnsmodi cafn »

ihterpelletur interrogan

X.

cumiftantias pe

ccatorum ,

fed expetet finem

y

e

lt

qualibet interrogatio judicari potefl curiofa, ont-

[

NI

xty

roiaque Powitenti , & binc vitauda [unt. lac

confeffionis: ni

fi timeat'faþliquïtïl'"nt(äffäftï?*PP?

N

l

üþa' int&irogapdum oblivifc

i, tunc tamen adhuc,

Wa

ille fapienter. - Nec obítat , fi peccata aliqua , vel

]tüm fre-

M

eorum circumftantiam inculpabiliter omitteret,

poterit memoriam juvar

e. Praxis mu

à

At

34

peccatis m

ortalibus in c

ohfe'lïiöïg

five ex oblivione inculpabili , five ob caufam ex-

quentata eft, ut

v .

IX

nentur , & f*

&

"

llm]

cufantem ab integritate materialí confeffionis ,

ne expl

icati

folitiscer

ti digiti defig

&

ccurtat

Stgr

quia tunc Ponitens non poteít rgtionabxiliteï:

intra pedcäiöraxfï confeifionem aliquid e

ïn]

*

de guq

JJ

&

z

7

u

i

