Jit & Dei glori:e & hominis dignitati,

qui

(

& faluti & quieti, quia fola revelationi-

riti I

bus divinis innititur, plus'quam con-

À

vincentibus probationibus demonftrata,

3

fola veris & innumeris Marty

L]

i, fo-

A

la veris & innumeris miracul;s firmata,

ydiny

j

4

fola omnibus & femper fufficiens , quia

? t

fola communi hominum fenfu probata,

ii

yli

dum in toto orbe terrarum aut viget

j

aut viguit, cum huc illucque fuccre-

Ícentibus hominum & morum vitiis

non ceflit, fed ad penam incolarum ad

j e)ü(d»«

tempus receffit, negare ergo revelatam

j

catholicam fidem auditis ejusdem pro-

bationibus non intelle&üs vitium eft,

f Ü

ed perverfz voluntatis.

lh w

i

IN 4

/ Iu-

Oc»00cC290

196

Omnes

Fufiüs perpendenti omnium here

Qu

"herefes

olras

füum typus in imprudenti emancipatio:

fugiunt

ne ab obedientia, humilitate, & virtu-

FUA

obedi-

entiam, te ftare videtur, ut difliculter diftinqua-

quottm

Til

tur, ad quam quzlibet opinio herefin

magis pertineat, cum in mala voluntate

Tie N

Y0is,

omnes convenire videantur.

'

j

Quó promptior ac fimplicior, eó eft

Deo gatior obedientia , econtrà quo

Qu

perfpicacior ac prudenti.r do&trine &t-

t

que omnis virtutis adminiftratio & in

tütoy

intyr

alios communicatio, eo videtur cfle

Jaudabilior, utilior, ac Deo charior.

At y

KEftote prudentes ficut ferpentes, & fim-

COfIfu

l

AR

plices ficut columbz.

Aranez

Ts

Quantum laboris impendit; & quan-

D

MLA

RY Q

diligen-

tam texturam orditur aranea, ut mut-

tia imi-

&tbf

tanda cam capiat: quid nos oportet facere,

lihse

"

ut juxta creatoris beneplacitum victum

li wj

& veftitum non otiando & nugando,

f

fed laborando mereamur, & ex gratia

litis

divina obtineamus ? benedicentes Do-

ib

minum.

VN

Omnia

Usque modo non petiiftis quidquam

lm

petenda

*

D

innomie

H

n nomine meo, petite, & accipietis:

ne Chri:

dicit Chriftus Deus in Evangelio. Vi-

|

fti,

derit nempe omniícius fcrutator COI-

| Jn

dium,

OCo200C20

197

ium l

dium,

ii nuda funt omnia, petitiones

fl

noftras utcumque exteriüs pié fónantes,

attamen ex temporalis noftri commodi

Y W

UO

quodam defiderio magis, quam fpirituali

10. 85

folicitudine procedere: primüm que

a va*

ld.

n

rite regnum Dei,

& cetera adJjicientur

vobis, dicit E vangehum, in magnam

D

piorum hominum confolationem. -

(f

oxl*r«ï f

Uf

Quod evo noftro divitie quorum- p. os.-

01

Ij

cunque Corporum in Germania raró cialibus

ib d

congruemer Juqnantur plurea mibi vi-

(

dentur caufe fubeffe.

1mo. Quod res

Q cidm

non per députationes,

fed plerumque

comtiuniter tractentur.

2do.

Quod

TU

humanus refpcétus & præjudlurnvm tu-

multus multum i: »1p')dxzmt

0[/(1.

Quod

lc& if

certa. & precipua -officia , qmbus ohm

u

ecclcüüü.u pzæücwbantur viri,

nunc

f f

laicis confidantur: non quidem

quod

m

ifti minus induttrii aut. prudentes fint

nyp

quam illi, fed tum, quod tempus, quod

ex gm

Jaicus a

lendz

& regendoe familia

e fue

.

u

xmpendcre neceffario debet , E*CL lefia-

fticus officio fuo commodare poteft

tum, quia poft Ecelefiaftici mortem ne-

Q l'dqül

ino, polt illam laici vero ad minimum

1CCP

Al

vidua peufionanda fupereft. 4(6. Quod

plerumque raro officiales ratione officii,

(

&

il

N

OC 200C20

198

& cure ipfis incur?ff&ntis condigne fa-

qi&

laréntur, & $re. Quod ratiocinia nou

dnum

füit, 1

annu;tim rite & pleynarie liquidentur.

p

De ufu-

ris et

Ultra fortem in mutuo à nemine

ttm dir

Y

n

»

N

fT

contra- p eti pOi

omni jure certum eft.

uid

&au cen-

autem per fortem hoc loco & hifce cir-

üti

fitico.

cumftantiis intelligendum, mihi faltem

&il

tsf

valde videtur. implexum. Videtur enim

in contratciu. cenfitico fru&us , non

tümo

equidem ex pecunia, utpote ad fru&tifi-

Bo

(s

candum de fe inepta; fed pro fummà

ex inftituiione bomioum non folum,,

lr

fed difpofitione ipfius authoris naturg

tng,

ceteris quibuscunque mercibus. certo

s ay

tempore equiparabili poffeffori quafi-

Nand

tus, juxta leges.& normas locorum mo-

Áets.

eratus, &que ad fortem pertinere, licet

1b af

fcriptores caeteroquin doCiffimi eÓ ri-

Wiori

otra

goris in hac materia progrediantur, ut

cenfus vel omnes vel pro magna parte

NU

cum -ufuris confundant, etfi videant &

w

experiantur,.citra cenfus pro móderno

U

*

orbis ftatu focietatem humanam fubfie

| fts

ftere non pofíe,

Cum. enim eousque

| Pvi

increverit hominum numerus,ut vix à

| lm

|

centefimum quemque terrze aut glebse

At tg

portio pertingeret, atque milieni ope-

rimanuum fuarum victitare nequeant,

quó

OC200720

199

u.l PH

quó Ecclefie ac omnes fere pxæ caufe

Join t

adnumerande veniunt, neceffe omnino

deni

fuit, ut ftabile fubdunüoms medium

perpetuam alias.futuram hominum li-

& MY

tem dirimeret, quem precipue etiam in

elt Q

finem Deus ter optimus rfietalla auri. &

hifet

argenti tum ex raritate, tum ex indefe-

vbi f

Cbilitate pretium fuum confervantia

aut

leturt

ordinaffe videtur, ut qui gléba,

diurno deftitutus eft denario, tamen

(u5, W

m

jl

f

T

ex numerata fua portione in majus fo-

cietatis commodum vivere poffit aec de-

ro ftt

n li

If

bea

Sic enim poffeffio numerate pe-

I$ n

cunke, eamque indies pro neccflitati-

us

bus àüt commodo nunquam certe pre-

videndis aut fatis evitandis errozandi li-

Qrt que

bertas utique eft, & vel maxim

pre-

Orü rmü

nefe, D

tio zftimabilis: porro eam gratis in mu-

tuatarium, una cum pecunia transferre

mri gt

! mllh

contractus mutui certe non videtur exi-

Aliud au-

WIW

gere: falvo omni meliori

tem eft mutuum evangelicum in necef.

,Meam *

Neé autem

nóet

fitate & ad tempus breve

cenfüs annui

juftificatione. ufurarie

ii f[li

6093

pravitati quidquam relaxetur, cujus ju-

ftifma eft

& manet condeminatio, il-

u

1]&«

lam totiescunque commiti exiftimo.

P

[

]^

t

g

N 4

ino.

ococoocoo

205

156. Quotiescunque iutuum nonh

I

ad negotiandum, fed ad füblevandam

eit

Allümm

fummam egeftatem mutuatarii & ad bre-

ve tempus dandum eft.

qpim

t m

:ado.. Quotiescungque invito mutua;

tinota

tario plus oneris ex ceníu, quam emo-

bitfir

lumenti ex mutuo obvenire deprehen-

Vipne

ditur: in aliis enim cafibus, quibus mu-

tuatarius ex mutuo fibi fa&o negotia-

re intendit, rationabiliter invitus non

(Ur

fihqi

pozerit videri, cenfum annuum, tanquam

f

fperandi lucri aut commodi portionem,

tribuere mutuanti tanquam focio re-

At

Ailtas

fpe&ivo; & grave videretur, quod mu-

Tionet

tuans fuo incommodo alterius. procue

ü )

rare commodum teneretur ex juftitia;

tirje

nifi, ut dixi, vittee confervatio aut al

o

terius 2equiparabilis botii ad breve temz

T

pus id exigat.

Subjicio autem me &

i Ti)

omnes opiniones meas ex affe & in to-

LR

tum Ecclefis & vero ejusdem fenfui.

N

In omnibus laudetur Jefus.

!in.

Honefte

Suis rebus honefta domefticatione

dome-

Tty

profpicere ideo ex optimis principiis

Tlhg

fticatio-

nislaus €ft, quia fpiritui ac naturz in concreto

]u

fumptis conveniens ,

vite ac virtutis

lh

ïr

fulcrum eft.

j p

; V

Ex-

CcCoooC^o9

JEDUT

Expungendis debitis ordinarié & p«f

levin

extra paucos cafüs male provi

detur vendis

debitis,

ial

affüummendo novum debitum, econtra

optimé ftatüs activi cum paffivo difcre-

ito mb

ta comparatione, expenfarum propor-

tionata diminutione, reddituum vero

um e

induftriofa & nemini neciva augmen-

dgri

tatione.

bt

) Mp

ViLOs f

Cüm- diverfitatem . pretii quarum- De re

cumque rerum confequentia capita de-

tia.

monct&-

y

terminare videantur: nempe neceffitas,

Qrtio

raritas, indeítruGübilitas, ufus diverfi

focit

utilitas, decor, aut commoditas ; in re

quir

monetaria pax effe vix poterit, quam-

us p

diu principes hujus mundi. valorem

Y ju l '1

ejusdem moneta, pro longo vel omni

jo at !

tempore eundem ac fixum teneri de-

revelé

bere di&abünt.

Portio enim, metalli

en o

in moneta contenti merx eft,

cujus

1

pretium pro temporis & circumftantia-

um fCU "

rum varietate absque difpendio publici

idem femper manere nequir, fed per fe

(j

mutandum foret, prout neceflitas ac ra-

m

ritas poftulaverint. Sedulitas mercato-

COUC[: Y

rum hoe novit optime, qui valorem

hunc quóque medio menfe: juxta fcon-

| D

tro - fchedulas per totum orbem circum-

volantes, -tempori, circumftantiis &

N 5

Ccoimi-

ocoocc29

202

femri

commercio attemperant, nobisque ce.

teris hominibus incuriam noftram hac

tUf

in re minimé invident.

Quod quidem,

p

cum pro publico tarm citis vicibus fieri

P

nequeat, attamen e.g. quóque triennio

itr op

vel demum anno congrué ac utiliter fie-

t&s di

ri poífet, precipuis tantum auri atque

OC

argenti monetis noviter ad annum ap-

Ti a

pretiandis.

Laus Jo-

t

Nequit fatis laudari, quod Jofephuvs

Í

A

At

feohi tf.

et Litdo-

IT. lmperator & Ludovicus XV. Gal-

]ni

vidixv.liarum Rex cenfus annuos capitalium

Kegis

Tpu

Gailie

ad 4. pro centum reduxerunt. Per hoc

i,

ob rsdy. C0l feeneratorum aliquantulum mo-

T09)

&ionem deratür fupercilium, ne divitiarum pre-

Cenfuum, &

p j

dentia in abüfus ftatui nocivos tam

h

fácilé défle&ant, utque nummos fuos

li

u

m',) f

N

rectius terre ac labori, quàm otio & lu-

iUf

j

xui, proó maximo Regnorum Populo-

rumque emolumento commodent: per

hí

hoc non mediocriter paupertás fuble-

m

vatur egentium , ne in defperationem

ls

aüi, confilium in perniciofis querant.

Vyter

Melius eft bona inter membra com-

un«

munitatis divifa efle, quam in paucos

tïïü'.'m

aut unum conferri, cujus. malo ufü to-

E

ta ja&turam communitas patitur 5 fit igi-

| fs

tur caput corpori, fed.vires fingulis

j

inem.

Ocoo9oco2o

205

Visqu

membris, quas capiti fuppeditent, ut

of

corpus per totum bene difpofitum ap-

ol qii

pareat.

jcby

Q r

Pecunie quà tales eatenus folum Pecwis

non funt

inter opes mundi cenferi poffunt, qua-

nifi fub

utilte

tenus divifionis medium inter homines

qur d

divifionis

conítituunt, undej qua nutriuDt, ve- medium,

m d

ftiunt, aut medepntur, emuntur; fic igi-

ur expendenda pro voluntariis, ne de-

Lf

ficiant pro neceffariis.

w.ü

cpitit

Prudentis eft, adimpletis primum

obligationibus undecüngue impenden-

tLoed

ülum d

tibus, dein talibus füam objectis ope-

ram,navare, quz, ceteris paribus, ma-

a.

jorem honorem cum utilitate inprimis

'vor

mj o

publicà,.dein etiam privatà nullo qug-

ftu, fed induftria ac labore comparan-

of

dum fpondent.

r

In fudore vultus tui comedes panem

at

tuum. .Gen.

ts l

"

at

Remediam cont;'a dueíla forcg, fi

g

univerfim ftatueretur, injuriam quam-

cunque extra judicium dishonorare pro-

p

de

T

latorem, adeo, ut fiqui

uc

m graviter fe.-

) ui'uiï

laceffitum probaverit, unum gradum

prioritatis nihilominus & irremiflibili-

nl

dat

SiCt .

1

ter, i vero non probet, ofüicium per

z*

Id

f

504

CC200C298

Id certe affequitur animus

fepe,

ETU

( di,

vel femper applicatus, ut occurenti.

um rerum momento vel ponderi fuf-

ge,

ficiat raagis, illasque poffit abfolvere,

E

quibus alius, licet prudentior & doGtior,

| Qui

ob de(uetadinem .applicationis prior

füuccmberet.

Suefce.labori, provide-

| revtt

yinte

bis menti & Ori.

ütat

Adeo mutavit rem bellicam pulvis

pyrius, ut noflris temporibus victorig

Yp

[ ln

ad fagacitatem, vigilantiam & pruden-

tiam ducis magis pertineant, quam ad

at f

M wt

litum aut uniuscujusque valorem.

3 hur

Nunc valet ars bello, quondam

jn ox

valuere Jacerti.

tl

Dux modo fert palmas, ante

tulére viri.

ss

r

tht

di-

Individuorum temperamentis

] 'ri f

Tif

gnofcendis, id eft, elementorum mix-

tioni magnopere ftudeant Medici, quia

lu

inde plerumque nafcuntur morbi, unde

prioris patitur cquilibratio.

Sic fri-

lo

üO, n

gida calidis & ficca humidis, atque vi-

eifim, facilius cutabitis.

(;

| Ws

Stelle apparent nocte, quia majorlux

[2

10n cernitur. Faxint fuperi, ut Magni

Tj

di

1Ca8

i

at dignofcere magnos, quibus mag-

4

na

OC »00c2o

6

oj

imu j

na confidant.

Non pauci fepius exper-

L occu

ti funi, plus follicitüdinis ac curz fa-

poud

cefere , ut operi adhibeamus. manum,

t abf

quam adhibità ut perficiamus.

r t

.Quidquid boni ac perfe&i eft, non

LOLUS. J

per excellentiam ftatüs auc perfonc, fed

T

per intentionis ac operis rcctltudmcm

illuftratur.

(icam ]

bus tl

Si permulta, quibus Europa abun-

dat, ingenia non nifi utilibus incuinbe-

LE p

t qui

rent ftudiis ac leGionibus, fore arbi-

tor, ut omnes bon:s artes, pro imag-

e valt

no humene fortis incremento,

mul-

, Qu

tum excolerentur meliüs, ommbmquc

confuefcerent familiariüs, ac tnulta pre-

Itd5,

terea feliciter ignorarentur, quorum no-

tio aut nociva penjtus dici meretur, aut

omni fru&tu fterilis eft, & demum cul«

fndti

tori füo preter periculum przecipitii ni-

u

(edi

hil adjicit, atque relinquit.

yri!

Potentiam firmat utentis modera-

qu

tio, impietas autem fubvertit

gtqlle

Omnis eruditio uülis eft, etiam re-

rum minimarum, Regnantibus, Militize,

a

[

provinciarum Praepofitis, & quomodo-

cunque alios Gubernantibus, cum nul-

TUX

la

206

'oc2oocso

Ja non eft neceffaria, fuo tempore, &

d eu

eubrti

loco cum optimo fructu applicanda. -

Wrerp

Arbitrarii boni prudentior eft non

agl

ufuüs, quam ufus imprudens: Prudentis

eft pauca timere, infipientis autem ni-

Ytu

P

hil formidare : melior eft multó pru-

dentia fine fci

la

prudentia.

entia, quàm ,fcigntia fine

hn

Prater neceffaria fidei & morum

1

lr

lm

ftatusque, przeftat pauca fcire fundi-

dua

üs, quam multa füperficialiter , unde

non raro conclufiones nafcuntur pra-

VRT

iperr

poíterae.

fürg

Prudens loquitur , ut intelligatur,

A tr

ftultus, ut audiatur, bonus, ut doceat,

malus, ut confuüdat.

lr

ltije

Permagna Dei miferentis gratia &

üttite

bonitas mihi effe videtur, quod homi-

Wj v

nem adeo jufta confcientie lance dona-

!

verit, ut errare nefciat formaliter, ni(i

"m

volens, & confequenter prima hominis

LU

in hac vita felicitas (que eft per con-

UET

Icientiam recié fatti conjungi Deo) in

UT

ipfius ftet, & re(ideat poteltate, nulla

fz'culi aut tenebrarum harum vi ac yio-

! hn

|

miüihm

lentia extorquenda, cum tamen e con-

|

|

trario in omnibus aliis rebus & agen-

o

. dis

OC2OOOCOO

907

pO

dis ebusque pateamus erroribus, ut lu-

cubratiffima confilia fallat exitus, fem-

T Cant

perex parte pendens à contingentium

or &i

ambagibus.

TU

m

Ut

Vituperium

faciem füpponit

animum fummendz alie informationis.

ul g

icnta l

Econtra extra faciem, timorem difcen-

di, & animum retinendz malitiz

[f

Itarebus omnibus (qu& corpori pro-

deffe medicinaliter deberent) utendum

l

£ 1l

"l

:

b

li

eft, ut cum ijllis habeamus opus, medici-

E

itti

i

na effe non definant, quomodo fit, quan-

do per nimium & frequentem uíum res

fireh

optimz in confuetudinem & cibi na-

tej

ilf

turam tranfeunt.

i, QU

Ars.non-perdendi temporis in ea fo-

lum folertia ftat,

nihil obiter vel me-

[iri i

1l

diocriter peragendz, ut opere modo fub

od

fUl

manu verfantis perfe&tioni, antequam

C 00

e manu dimittamus, ultimam limam ad-

ii P

hibeamus : folertis enim eft, quidquid

of

Qf

faciat, quam optime peragere; defidis

Veroó aut otiando delitefcere, aut cae-

W

D)

ptis facile defiftere

u

Pro fundandis, ftruendisque muni-

i

(

minibus, nifi preprimis fitus & locus

;]efl

ingenüi cum . induílria felegantur , ubi

plus

o8

OcCoOnc20

plus naturà conferat fortitudinis (pu.

Qul

ta petris, fluminibus, lacubus, paludi-

Y pot

fit, a

busque) quam ars & diligentia, opere

confurgent nunquam non graves pof-

Vil

feffori & incolis, nec multum valiture

edton

unquam.

Quidquid ^enim hominis

nn&

ftruit manus, manus altera folvit, dif-

Pisfican

ficilius vero, q:

Yly ul

tum.

19d a natura fuit pofi-

lg

W

Peccando (in q'uocunqu*e genere

intelligas) nemo fe nature vitio excu-

( pl

ubet

fet, quod folum eft noftre voluntatis;

beftie manfuefcunt, ac cedunt mode-

Vtando

jaofu

rationibus, folus homo flecti non vult

nequelege, neque ratione, nec minis,

M

NOET

nec ponis.

l nf

Quilibetobligatur fcire ea, quae funt

A Y

rationis fanv naturalis, fed non ea, qug

i (

funt artis vel fcientie private, hinc

Ü

enim quilibet poteft corripere errores,

qu

Q

D

quazfunt contra rationem, in the(i autem

V Yerbi

non poterit eos, quz funt contra artem

1 d

vel fcientiam ; fiquidem ftultum , vel

Vant

frivolum refponfum eft, dicere, hanc

rem non intellipo, fiquidem quseftio

li

lii I

ft füper re rationi fimpliciter fubja

cente.

Ms

. Qm

: 0000(50

209

idini

Quilibet fere hominum habet, fcit,

[

]

vel poteft aliquid, quod nullus alius

U5 p

It

fcit, aut facile poteft.

nuitt

Utilium librorum, five moralium ac

]m vilt

eruditorum, five hiftoricorum, five de-

OU

mum & precipue ad Philofophiam &

foivi t

Phyficam quomodocunque fpe&tantium

1 fl

z

xe&us ufüs certe inter maxima vitze

k

humanz folatia numerari meretur. Ty-

que g À

, Fonum eít, optimos libros ex inte-

gro perlegere, reliquorum, ut flores ex

vitio d

-quolibet libro jam . ante lectis addere

volumi

motando íciant, reve inutili le&ione

ht m

j Don

. pretiofum terant tempus , quod przeter

*efecum vere moralitatis: contra infi-

fiec fit

mitos zvi noftri libros, paucis excep-

tis, militat, qui przeter ftylum elegan-

a,qüæï? tem vix aliquid habent homine dig-

r L

num. Cümque tempori terendo ma-

atf :

gis, quam inftru&tioni ferviant, etiam

[e a

hoc mali habent, ut nifi.le&ti de verbo

du

ad verbum non fapiant, ficque tempo-

nud

ris detrimentum etiam hac ex parte

Itifh f

augeant.

agf f

Etiam ideó frugalitas & honefta pro

n 9f

ftatüs ratione parfimonia omnibus vir-

j

tutibus fuffragatur , quia majorem in

operando efficaciam rerum .. fufficientia

O

con-

210

OCoocc20

conciliat, cüm praeterea e&dem rerum

M

fuflicientià bonze vel male indolis fa-

ii

cile animus prodatur. | Principibus fua-

|tà dip

dendum. forfitan foret,

ut, antequam

Qm d

cuiquam hominum momentofüm mini« |

tiprea

fterium vel negotium confiderent, ejus-

b of

dem certo prius in opulentim vel fal.

IIEUR

tem fufficientiae ftatu exploraffent ani-

M er]

mum,.

Vera fibi virtus femper con-

At

ftat,

prefertim ubi de tertii prejudi-

rumque

cio aglcur vel lefione proximi.

i mqw

Mihi quidem videretur operez pre«

lhnmpa

tium, & facile, fenfim italicam lin-

Wnpe

quam inlatinam pro magno fcientiarum

t pen

-& omnium artium liberalium incremens

hu &

* f

to-reducere, quod in fcholis juventu«

tis Italie fenfim & fine fenfu introdu-

Lnte

ceretur optlmä

nunc hoc, nunc illo

lg ]

verbo, ejusque regulis ex latinitate ad-

Wiey

'er

optatis, nec intereffet, fi uno vel duo-

bus f»culis res demum perficeretur,

A Ti

Ünr

& fic latins linquze, tanquam origind

rie & fcientificze, 1ua reftitueretur glo*

tf

i.

ria: de gallica , utpote rerum explicart

darum longe capaciori minus conque-

A em

rendum eft.

ïü &

! & Qj

Sapientia Dei, & avaritia hommum

bu*ddm

gubemat mundum.

Mun-

| lm

OCOOOO

211

den n

Muridum utraque poteftate fpiritua-

n hi

li & laica regi debére, ex ipfa eviden-

pl

tia duplicis noftre fübffanti patet.

, t

'Quid eftigitur, dum, quidquid feecula-

dun r

ris przecipit poteftas, ut decet, tranquil-

jrent i

lé & officiosé obfervatur, & rigorose

[ie d

exigitur, quidquid autem fpiritualis fa-

at

lubriter precipit, aut monet, cavillatur,

p !

"negligitur, imo controvertitur, & ple-

.

üp? rumque in deteriüs accipitur

.

quid

jni.

eft? inquam,. quam quod fubftantiam

, incomparabiliter meliorem, fpiritualem

opt

vlicat

nempe carnes, przepoftero naturo

. per peecatum originale corrupte appe-

(cint

ia

ütu & judicio, dominam ancille, li-

/

"eram fervce fubdere ctci geftimus,

js j

& contendimus: unde mirum non eft,

fi i*

noflro plerümque facinore res humZ-

, D

Tas fzepé fusque deque verti, ut ad fon-

j

tem veritatis & juíftiti:e, ad Deum Chri-

p d

ftum revertamur.

Miferere noítri !

at

" — Omnis Novitas deberet ex natura D*sovi

,

iU

!

tatibius

'fua effe de meliori bono,

mon folui «ilibus

yertt

"utentis, fed & totius communitatis ac w noci-

15

"univerfi, alias eft cofruptela. Eft er- "*

M

£0 excogitatio.facile in ufum deducen-

'da, cujus exfecutio ac eontinuatio qui-

j "Dusdam aut omnibus prodeft, nemini

l

, aUtem nociva aut gravis.

j

j

j

O2

Ut

[6«tp/9 0 diip 9]

212

Hamis

Ut hominem propius,nofeas , ne

(Ner /

nem o«

POTtet

ceffe foret, ipfum in utraque forte vi-

m

in utra-

diffe, quam fobrié bona, & qu&m pae

| rl

qwfor- tienter àc prudenter malá ufus fuerit,

! adic

tunano-

licet omnibus 2equivaleat, imo proeftet

Ms

vifíe,

regulis pro bonitate (tatuendi, fi illum

&utf

catholice fidei ac vitze

(&i &

! eífe compertum

habeas.

] Qmod

&ta

Longé fecuriüs ac magis meritorie

Iujis f

czca divinis praeceptis proeftatur obe-

dientia, quam inveftigatur ratio.

Qu

lt d

Divitie

fiaffiu-

Divitize fi affluant, nolite cor ap-

Tit o

ant, no-

ponere: igitur divitiz non reprobam

It [

lite cor CUT,

fed eorum malus vituperatur ufus.

tUbl

appone- Omne enim donum defürfum optimum

nte

re,

eft à Patre luminum; fed propter di-

li lgi

vitias juftitia non eft deferenda,

(up

primum dusrendum regnum Dei: ca-

tera enim adjicientur vobis.

]ta Deus

lt ey

GR

fequacibus fe promifit terram la&e &

melle fluentem. |Ergo vera & humilis

M &

DI

paupertas in fpiritu ftat humili, nom

folum in indigentia: voluntaria ergo

R

1 fnit

Íobrietas.& abftinentia amore Dei ope-

rate, funt illa paupertas Deo placens,

NT

& coelum demerens.

Divitis abf!inen-

LT

tia fiat frugalis refe&tio pauperis, dum

| nj

fuübtrahitur voluptati, quod futurum €

Mu

oneri,

OC200C20

213

u

oneri.

Jacite" retia veftra in dextram

je.l)

navigii partem, & invenietis;. id eft:

quJH

quæute primum regnum Dei, & czete-

uíüs i

Clerüs' calebs

rà adjlmentur vobxs

t09 Dr*

& dives ingens .eft fulerum ftatus, ad-

(i, U

eo, üt fi usüs ejus opum, in proprium

compe

Clen & ftatus majus incrementum &

commodum ,

meliüs concertaretur, lex

amortizationis per fe ceffaret,

& non

js Ia

inutilis folum, fed & obnoxia reipubli-

fratüt

ce evaderet

at0

Quia mediante numero-

fo & divite'clero- fuper- effluentia vita-

lxte (

tur popu!auome, & 'opes confervan-

tür in gremio patrie : melius eft enim

elaml Ü

relpuolæcæ, dari multos patres pane ab-

undantes fine.filiis, quam -nimios filios

i oþmf

prop

fine legitimo:patre aut fine pane;

xrpnä'i

Quo rariores in confeffibus Magna- In feii-

"

Dus com-

tum eorumque' conciliis

fenes con-

filium,

. dul

fpexeris, eb frequentiores experieris

am lHLlf

rerum & caufarum pr:ecipitationes, qua-

a&hw

ruüm reductio majorem, quam initialis

gl

ponderatio exegiffet, laborem poícat

piani t

In fenibus. confilium eft

!re Del Cr

De virtu«

w ho

Siea, quz adverfarii noftri lauda-

tibus ma-

biliter & virtuofe gerunt; nos Catholi- ralibus

ji

ci imitaremur diligenter, illi fubito con- sde

u

54

pl

TT

verterentur : id autem generis fünt, li-"

J

O 3

bero-

214

OC2O0C?O

tendo.

berorum educatio, artium cultüra, do-

mefticatio, fobrietas, difcretio, unio.

*

ï tj

| &m

O quantam nobis pietatem, quan-

tam impendere familiaritatem dionatus.

.cæle[h p

T

eít mifericors falvator nofter veré piüs!

Spem igitur pro pietate, pro familiari-

TeDtit

tate fiduciam. reddentes horreamus of.

fitnus

fendere patrem tam piüm, fratrem adeo

dds?

compatientem ,. amicum adeo. diligen-

ámo

tem nos.

Q mcon&ans homo !

quo-

Mbde

ties ipfi vitam tuam, teque ipfum vane

Ws

ja&tator offers, fed in occafione ejus

"m

& tui ipfiusmet inimicis imbellis affenti-

; tor

ti non homea

T atnor

Ea rerum 'omnium divina dlfpenfa-

m

lais

tio obtinere videtur, ut, quae vitam a«

fperant, mortis minuant horrorem, &

Atlet b

EUR

elidant.

Ergo folus beatus, quem con-

fcientia recté fatti, 1ndeque fpes in Deum

nE

Mtata

d

confifa & vite & mortis tedia, ceu

tranfitum ad fummum & sternum bo-

i

Til

L

Vr

num, leta facit fronte afpicere.

Nf

Quicunque in temp]o re&é compo-

fitus commoratur, prefertim expofito

tl

diviniffimo Sacramento Euchariftico,

ld

l

ille celum' veraciter quodammodo an-

t;xcxpxat, cum Deo proumus, &, fum-

men-

Oc500c29

215

ilb

mendo Chriftum puro corde

intimé

10

conjun&iflimus. eft

N

Si militia, quze pro recuperanda

celefti patria eft vita hominis füper ter-

i dlUI'c

ram, confolationibus atque 'delectatio-

«

ne fpirituali non caret, quid erit fem-

) lii

TeA0mU

piternus cum Chriíto trlumphus in

cæhs ?

aremnd

lo dl

AÁmorem mtur feculi quantumws AmorDei

VlnCll Oorme«

m t

naturalem vincamus per amorem & ti- ;

p

morem Dei, qui nobis non minus per

ifone &

rationem naturalis, ac longe fortior,

il df

eft; commutemus amorem mulierum

in . amorem chriftiane benevolentiz:

Quid ením quefo preter . aliquantu-

a df

lum fidei, fpei & charitatis, ac demum

p vt

preter brevem & ex habitu levem pug-

frortt:

nam & obedientiam habemus, qus Deo

Ua

pro tantis mifericordiis gratuito impen-

es1n l

fis gratanter offeramus & rependamus,

ædlb :

aut quibus Deo placentes fehcem me-

ermut

reamur eternitatem ?

ett

Nifi dolor offenfionis Dei poemten-

Q

tem magis moveat, quam timor pene,

f

)d

adhuc parum in perfe&ione chriftiana

qu

& charitate Dei profeciffe videtur.

b

Amor

Ex

0 4

516

ococooc3o

Amor & timor Dei adeo & longif-

«t

fime füperant omnia ,. ut tempus aut'

füt,

horam vincit &ternitas.

Ts

| 0nd]

Vindica-

"Tolerantia malorum, quz nobis oc-

Tet

:*, que. Cürrunt, propter Deum optima, eo-.

Difwt rym autem, qui contra Deum fiunt,

| a

t d

iniqua & pellima eft. —Vix gradus ad

irreligionem propior mihi effe videtur,

Yif

quam caeteras, fic dictas, religiones uni-

qitm

ce chriftiane zquipárare.

T

Quid luei

cum tenébris, quid Chrifto cum Belial?

URT

preter veram enim catholicam religio-

nem néc daturt, nec toleratur prudenter

As q

lt

alia, ubicunque absque hominum lg-

fione & injuria vera, mediis difcretis

Ws

& neminem quomodocunque ]zdenti-

Qi

bus, introduci poteft per viam przdi-

| ol

cationis, per virtutem veritatis & ver-

m

bum Dei, quód,omni gladio mavis pe-

d

netrat ad divifionem usque anime ac

medullarum : compelle intrare, dixit

Á

Dominus, non feviendo, fed fuaviter

j

ji

fortiterque invitando 5 qui non colli-

T

git mecum, .dicit veritas.Chriftus, dif.

iij

pergit.

Caveamus igitur tam inhuma-

l

JJ

!

nam tolerantie ufürpationem, ut, qu£

f&l

li de,

contra Deum aguntur, tolereraus. Deo

vobis

|

relinquite vindi&?m eorum, qug

acci-

|

OC2OOC2O

217

(

accidunt mala: vos vindicate, que Dei

fünt, & vindicabit vos Deus de ini-

nyi

micis veftris, quod femper vidiftis, &

nondum didiciftis.

10

Tempus meum nondum advenit,tem- Tempus

tll

m

U D

pus:autem veftrum Ífemper eft para-,.a

runm

tum, dicit Jefus in Evangelio nobis cla- femper e

dpU

: Vi

re infinuans, preftituta nobis tempora P?r2m.

quidem nulla re, quam Dei voluntate,

[UU

jl

immutari poffe, hacautem liberrime ab-

m

breviari, prolongarive, ut igitur nul-

li fidere momento: poflimus, eó felicio-

1 FELB

res, quia hoc quoque timore prorfus ju-

p eï

fto.contra tentationes indefinentius ars

nnum !

matl initium fapientice timor Domini.

: d

t

Qu1 mifertus eft Deus, ut daret fe a-

yn p

'wnoicendum & amandum :

. Imiferea-

1$ &ïi

tm noftri, ut nequeamus 1pfum amphus

nuj

offendere.

anite

f

- Adeó unice ac mtegmhter pro Dei Onse:

et unice

gloria & fervitio conditi fumus & vivi-

] 'Jax

pr Deo

"m

mus,:five Reges," five Plebzei; five mi-

vivimus,

1

hLes, five clericij five cives;"five colo-

wnLN

!

ni, five mercatores, five amüces, five

c&libes, five conjugati, five in focieta-

Il

J

te dmcnteb, five folitarii, ut, qmdqmd

U

nobismetipfis.propter nosmetipfos im-

)

pen-

248.

ooooOo

|

pendimus, in perdmonem & maximum

| 01

difpendium noftrum, quidquid vero pro

(l

DI

Dei gloria, tanquam fine noftro prima-

rio, juxta ejusdem tum. pracepta tum

lreyi

coníiia & monita, vel.boni facimus,

frnfüm

vel 1ali-omittimus, in lucrum nobis

Mp

cedat infinitum, ac felicitatem operetur

o

noftram ::.Deo igitur vivite in hac vita,

ii

ut per ipfus infinitam mifericordiam vi-

Agp.

vatis cum illo in eternum.

Nolite 2e-

H

mulari pro rebus terrenis, quze vobis-

Wt

cum fimul omnes tranfeunt, male u-

Is nj

tentes etiam & maximé poft mortemtor-

Næc

quent, bene utentibus vero in prz-

Ment

mium. & confolationem ceíffurze, fed

h, te

zemulamini charifmata meliora

Neque

Rex, neque Miles, neque Clericus, ne-

]

Thoon

que Civis, neque Colonus, neque Mer-

cator, neque Artifex plus, quam quili-

m Jj

1 h

bet membrum, conftituunt reipublice

per Deum propter Deum inftitutze, ho-

ïülbüs

minibus non nifi dire&ivé commiffze.

| U

] h

M

Vità eft

ts

brevis;

Homo. chriftiano - catholicus , qui

et levis

veraciter;:credit

& implet credenda,

t

pu gna

!N

pro ob-

eatenus..quodammodo coelum jam. ha-

Ti

tinendo

betin terra, duia Deum fummum ac

"ia

C«lo

unicum bonum, quatenus humana ca-

Mp

plt imbecillitas, propinquiffimum ha-

lr

bet.

j

Oco2ooco2o

19

frlftd

bet, manducat, atque poffidet:. adeo

veny

ditefcit

qui pro Deo cunGa dimittit ,

Levis ac

fopr

omnia patitur, omnia. facit

eu u

brevis.pugna, pro ?eterno & omnem

faciui

fenfum tranfcendente prxemio

Quis

Ut n

non pugnet alacriter, ut vincat adeo

Lopei

falubriter? Omnis paílio vincendo mi-

hat

nuitur.manente merito ,. fuccumbendo

yrim!

aütem augetur.crefcente przelio

Volle h

-

Homo etiamfi daimnationis füse ve-

ye Yal

ternz poffet effe certus aut beatitudi«

m

nis, nihilo minus omne malum vitare,

ottemtt

atque omne bonüm operari propter e-

n

minentem charitatem, quam Deo de-

It L

bet teneretur.

, NI

Ylle pro Chni'co relinquit multum,

l'lClIS,

imo. .omnia, qui fibi nihil refervat, quan-

u

tumvis parum fuerit, quod poffederir.

am (

Vid. homil. S. Hieron. Presbyt. pro.Ab-

e;pubx!.l

batibus 1. 3. in Math. .cap. 19... Affe-

d

&us igitur habendi fruendlque relin-

iil

quendus eft. Inimici fibi remittere no-

lentes cértant reapfe pro magifterio

CU, j

ignavie atque extremz ftultitize.

r

JZIH :

Vix eft, quod focietatem, juftitias,

ymil^

veritatem,

ac veram.pietatem turbet

ac 1mpedmt magis; quam innumerae:no-

quia

nun^

ftroe præfumpuoncs pro nobisy: vel

cont'a

l

220

OC2OcC2O

l

(Um

contra alios absque omni, vel fine con-

grua ratione concepte, ac proeiudicia,

itdin

absque plena aut competente caufz co-

ttnpor

gnitione in nobis nata, auresque noftras

| tj if

Trui

ád omnem veritatis pulfum prazcludentia:

hoc énim modo errores noftros cum ma-

CUU

xifüa foventes & tuentes pertinacia in-

prrmu

jüftitias committimus &numero &atro-

Ts

Airtje

citate deplorabiles, horribiles , quia no-

ftra culpa, absque fufficiente mforma-

fiton

tthnor

tione precipitatas.

r er

- Si quis vult pofï: me venire, dicit

lts

veritas.Chriftus in. S. Evangelio fecun—

liiet

dum Mathzum, abneget femetipfum,

Wi d

& tollat crucem & fequatur me,. fo-

brié, pié ac jufté vivendo, terrenis non

QUI«

üiiin

nifi in Deo & pro gloria Dei utendo,

Dei legibus & virtuti omnia poftponen-

D

LU

do, ficque majorem in omnibus Dei glo-

rYiàm, & propriam falutem geternam fe-

qm()[w

dulo operando.

Mu

. Conícientia recté f'l&l, & pafforum

T mag

pro veritate; tantam in domino pariunt

'iten

Qd ;

de]e&zmonem, qualem mundus neuti-

quam in tliefauris füis putatitiis habet.

b

| TUon

"Flenda fimulac ridenda methodus

Ti

noftrum invafit :eculum,. quà pro fta-

lche |

tuum

QCO00C2O0

22fÍ

Onet

tuum. felicitate preter hominum. mul-

Yi

titudinem nil ardentius dOHderamus,

TetT

temporum viciffitudines, cuiturze & hu-

Jle n

mi differentiam, nec non vicariam reg-

edud

norum omnium neceffitudinem parum,

$ QD E

aut non fatis reputántes, pofcerls bella

titad d

paramus aut famem.

Par enim orbis

ero t

morbus effe videtur, pàucos aut nimios

mortales numerare; ftudiofa igitür pro-

i

einfot

portione opus eft

fimile opprobrium

«€conomiam noftràm occupavit,cum po-

tius ex fübditorum ruinis, quam ex in-

1fe, i

duflria, labore, ordine, & preefertim ex

tio R

fobrietate, luxusque fuperflui profcrip-

tione ditefcere malumus.

meopi

* [f

Quidquid zequaliori rerum dlfpenf'a-

fréfio"

tioni in orbe fervit ,

hoc communita*ti

ml ufeF.u

hominum perbene prodei*t mamsque

szponl

perficit ítatum! communitatis , Juxta

Ddl

creatoris voluntatem.

m

Multitudo nimia Feftorum in foro, Nímius

in magnum reipublice catholicz| de-

feftorum

alfüfl-

numerus

trimentum cedere videtur, qua otio ,inDomi-

1] pifl'

