quód in cathedris profligamus,

Vlam nicas

transfe«

jys

fternimus: pro pane clamamus, fo-

, rendut, ;

j

lertiam laudamus,. inertiam — autem

quodammodo fovemus. Dominica eít

m e»hnll

dies Domini ab ipíomet fanctificata ,

qua

U

OC200C26

222

l

'qua finiul caetera fefta füio maádo' utxh—

oj

ter celebrari poffent. '

turit

MalaPo-

Illud etiam inter. malas Pohtxcas, &

dment

litica

matri-

toti quafi mundo inter perniciofiffimas

f

monia

eííe; videtur, maguos Pun..ïp s non

tufere

princi- .ponfis fibi aptis, Ied potius convenien-

4pnic

pum ni-

wm

mium

.tiis cogi nubere,. res intolerabilis indi-

cone. .Viduo, prejudiciofa propagini, damno-

Tif,

ss fa Publico. Pauper. longe deliberat, ut

ligantur.

charam vitze fociam inveniat; Princeps

ligatur rationibus ftatüs: th quemodo

Y

108

Rudeat omnium commodo, cum.ipfe

pl f

arum folatii inveniaz? Hinc perlope

i me

Íunt illze diftra&iones regnis, fübditis,

àdig|

Principibus iplis perniciofiflimz.

ims,

Egeftas fübditorum ruina Domman-

AU (

tium non raro eífe folet.

Provifus

ET

;enim paret, quia timet amittere, fame-

& qu)

licus appetit, quia fperat acquirere.

Tudei

ferviant

Congruentius, & Publico magis fo-

ltc

ret utile, fi Judzei non ex negotxolum

ll

illa

ro ju-

fta mer- lucro, ut otiofi prædones, fed ex labo-

i

«ede,

re viverent ut mercenarii.

Ti f

Uitat«

In ftatibus magnis incomparabilitet

EE

majus & utilius negotium eft ftudere:

Ms

confervationi, quam extenfioni.

l

j

Quid

Ocooo0co2O

223

hu

Quid foret in mundo utilitatis, com-

modi & incrementi, fi, quantum nà-

turaliter fieri poteft, ftratis femel fun-

EUS

damentis priorum pofteritas füper zedi-

lls

ficaret in omnibus: cum quevis z-

(

tas feré collapfis, deftru&tis, aut corrup-

COnas

tis priorum magiíteriis, ilinc cogatur

abili

reaffumere, unde fuit ceptum a fz-

Q db

culis.

Jiberdi

; us

Nemo melius quidquam agit, ut mi-

; quem':

hi videtut, quam fi id; quod cujuscun-

eu

que ftatus ratio aut pofcit immediate,

j p

aut mediaté exigit, cüm plenitudine

, ii

cordis & pietatisexíequatur. Quid enim

i.

facias, per füperiores tuos tibi diétat

Dony

Deus; quo facias amore, quá difcretio-

ne, alacritate, refionatione, confequen-

Dui

w

ter quó meritó, tuum eft curare.

Qu

Incolarum & fübditorum omhiüm

p n

facultates accuratiüs fcire omnino ex-

1eg0li01

A li

pedit,. ut ftatus vires fuas eo poflit cer-

tius füpputare, & fubfidia exigente ne-

l

ceflitate divifim moderari eo. juftius,

I

l

j

"

quo uberius colle&im obventura dig-

l

"

nofcet.

4

u

Vix

224.

OC200c30

Vix eft major totius Pfeudopolitice

vt

error, longiores que pejoresque poft fe

ptte

fequelas trahens, quam hominum ultra

Ml

proportionem regionis accumulatio

10

In magnum totius Europz? & com-

Áisco

munis pacis bonum fore, mihi faltem, vi-

18l

detur, fi formidande ommbus Mofco-

qe i

vio vires per navigationis & commer-

g

cii incrementum ex tranfitu libero pon-

T aC

tüs & maris grzeci obtinendum diften-

M

terentur magis, & à continenti quo-

dammodo abftraherentur 5 proprio qui-

]it

dem Mofcovis emolumento, féd & om-

EUR

nium quieti confuleretur: quo plus e-

iotig

nim aquze capiunt fpatii, eo plus amit-

Wi d

tunt impetüs.

n (

Depere-

duf

grina-

Moderatz peregrinationes, quamv:s

U

tioni-

cum omnibus hujuscemodi piis 0peübu5

&ide

bus,

absque difpendio temporis aut pecunig

gtbl

adhucin meliores ufus converti poffent,

inftitute , ideo funt laudabiles, quia

ldas dïä

externam fidei profeffionem non folum

v

per fe jam declarant, fed omnem etiam

in cafum facilitant, firmant, & ad con-

| It

ftantiam in fide obtinendam gratiam

le)lll

divinam conciliant :

optandum tamen

W

effet, ut omnes decennahter, vel omni-

Whta

| Vi

no elapíis 20 annis tantummodo reno-

I

varen.

OOOOOO

aay

gt

varentür,.non autem quolibet anno re-

1.:

Qp

peterentur.

Ym

TRU

Multis jam antiquorum Philofopho-

rum optime perfpe&tum fuit, quod ege-

p t

itas communis murmurationem atque

ifitn

rebellionem, opulentia fegnitiem rerum-

bus Mi

que incuriam pariant, fola autem fru-

(c conm

galitas, fcilicet ubi rerum parfimonia

libero

nec inopiàm parit, nec labor affiduus

lum d

otium admittit, pacem firmet.

dnenti t

; Puto folidius, quam fieri afi'oläc, ju- Reme*

proprt

Jum

ul

ventutem chriftianam :contra infultus

Contra

amoris fzeculi cum atate crefcentis at- amorem

qui p

) pluszï

mari debere, inprimis infinitam felici- Profa-

nune.

tatem divini amoris omni folertiffimo &

fuaviffimo modo inculcando, quo pro-

le5, qllaï?

fanus amor, üt gutta in mari, abforbetur;

jisope

deinde miferias, profani amoris infe-

atj

parabiles comites, diligenter oftenden-

vtf*

do, ne proprio, üt plerumque fit, il-

abües 7.4

los damno erudiri accidat. . Tela enim

l

]

j non^

i

provifa minüs feriunt.

1nelm Ü

Indignum pro?süs ac d&plorandum.

Contra

Ui

D

g menta

w p

eft, quod Chriftiani, etiam; Catholici

theogo-

poft 17 fecula per Chriftum ftabilitee nifiea.

ylui mf

veritatis nondum definant, fcriptis, di-

,

6s & cantionibus fuis viliffima fimul .

)[I]Odo l

ac

[/

256

OCOO0COO

f

ac fceleratiffima czeciflime gehti'litatis

figmenta theogoniftica pro flofculis fe-

perüo

u q

dulo ac zelofe interíerere, quafi fontes

deeffent ad omnem quamcunque ex.

u p

j

prefionem locupletiffimi, qui ex verit-

fimis catholicorum fcriptorum hiftoriis

i

g d

ad erudirionem fimul ac zdificationem,

morumque utilitatem poffent, ac debe-'

hm

lt

rent fubftitui..

Cum igitur congruat,

[Libm

ut omnis fcientia & fchola, Rhetorice

Aülnjc

&.Poefie non minus, quam przeferum

il'.'es fler(

Aftronomie hanc mendaciorum, hu-

du

mana mente non folum indigniffimo-

rum, fed rationi ipfi fupra omne aliud

im,

i Qu

repugnantium peftem erubefceret, Oop-

,

u

tandum enixius eft, ut curà & folertià

Ál

Principum & Antiftitum chriftianorum

M m

purgata ab ejusmodi fecibus lexica, di-

€tionaria ,

epithetorum fynonima .

Cün

phrafeologie confcriberentur, ac in om:

I

]

ni fcientia & fchola introducerentur, im-

W

,

qun

li

piffimaz vero:de pluralitate & genealo-

A

gia Deorum fabule penitus demum e

iel h j

memoria hominum, eliminarentur, ac

:ä d.

profcriberentur, ut Tübinge & Stutgar-

fued

de à D.D. Schikardiis pro aftronomia

i IU

jam a. 1687 laudabiliter ceptum el ;

ttm

Wt

Fa-

OC2ooc2o

2327

gentm.

Faxint Superi! ut Milites reli&to fu- n« re

olcul

perfluo eóque moleftiffimo corporis cul- "!!itari

palit

tu, qui fepenumero contra magis,

quam pro re militari facit, utiliori lon-

u

ge occupatione pietatis imprimis, dein-

l un

l

!

dein Regulis & praxibus earum artium,

m hii

Qcatot

qug vel in caítris, vel in itineribus,

pugnis, obfidionibus obvenire folent,

al

folerter, & benigno inftruantur modo.

o

Ut iidem, qui optimi chriftiani, ftre-

Rhet

nuiffimi etiam, & infüper fagaciffimi Mi-

pret

lites fierent.

Quibus omnis. occafio

jtüt'

ad exercitium virtutis, virtus ad ho-

dl

P

norem, mors demum ad certum eter-

Yil

ne falutis ftipendium cum gratia Dei

gt !

foret,

& k

Praterea leves clypei in fini-

;

Ítro brachio, & pilei ferreis laminis pro-

jftamt

Joit/

,,te&i multorum arcérent fítrages.

yonit

Confentaneum omnino rationi ac

m

m l 1

eligioni chriftianz videretur,'fi tor-

tili

!

(

;if tura in

quifitorum criminalium abroga.

-Iéntur penitüs, vel mitigarentur cer-

qeni

nf

i

te, in eorumque locum contra val.-

dé gravatos, aut convi&os opere, &

t o

pone difzretz fubrogarentur, totam vi-

fruf

tam perduraturz. Deinde utii, qui ad

]^ mortem damnati fe impcenitentes often-

derent, aut omnino, ut accidit, blas-

f

Pa

J

phee

2358

oc5occ20

Y

phemos, etiam in hac vita pfo publico

[

It

—

'

illo fcandalo ac irrationabili impietate

h

mint

ad exemplum & territionem: aliorum

| hss

punirentur infigniter, ne impunitas tam

TO

inhumani fceleris imitatores progignat.

! Rntos

]i f

Multi-

Multiplicatti gentem, fed non l&ti-

|Oenin

plicafti

gentem,

tiam: unde ememus panes- Philippe,

j m

fed non

ut manducent hi.

Supernumerofitas

leti-

-]tisue

tiam,

hominum proh quantus error! non ni-

LU

fi pefte, fame, cedibus & bello cor-

d

rigendus, ut femper ac naturaliter evee

Ji: )

nit. Supernumerofitas enim hominum

tf

per incuriam mapiftratuum npata mife-

J hst

rias generat,.

auget, ac demum if exi-

'ueftus

tium complet omnium : OV

jum villi-

1G tre

cus numerum habità temporis & pa-

fcuorum ratione determinat.

Et hoc

Y

A

0s

neíciat facere in populo, cui Deus g

Z LP

bernium confidit? Sint igitur nec pau

o

ciores nec plures incole, quàm tem-

L

$

j

l

Lümuw

pore etiam mediocri ac

minus fertili

ii

commodeé poffit alereregio. Melius enirt

A eo

effe videtur, fi inter pauciores omRt$

Wt

Deum folerter pro fuis beneficiis la*

üü;, W

dant, quam fi inter plures innumerh

"nf

culpa fupernumerofitatis tabeícentes»

TU [

aliorum ruinz'ác necibus, nec Dei f*

"

H'Qd;m

dent laudibus.

l

A

| Vefe-

OC200C2O

[

429

n

Veteres romanos in hoc peffiméDe fic

i&ato-.

li i

imitantes, plerasque fe&as partim to-;

erantia,

yerí d

leramus, toleratisque vix non locum

npunit

cedimus, partim diffimulamus, rnalo re-

s

putantes prorfüs judicio, hac nos po-

litica ftatui & prefertim populationi

ed m

fübvenire: Roma vetus devictarum na-

u

tionum Deos adoptavit quidem, ut

ritmet

quisque inveniret, quod domi reli-

r n

quiffe credebat.

S. Leo in Fefto SS.A-

& bel.

poftolorum Petri & Pauli ad hanc rem

uralt!

dicit: Magnam Roma fibi videbatur

nl -

affümpfiffe Religionem, quia nullum re-

) u

fpuebat errorem ; verum quanto damno,

qun 1

funeftus Rom:w monftravit exitus, quee

o

cum crefcentibus vitiis interiit.

poris

.'.

g

"

Nos Germani juvenes noítros no-De cwa

biles

vuile

ac ditiores exteris nationibus 2d"lte-

yr xl

preparamus, & magnis fumptibus trans-

qi'

mittimus feducendos.

Sicque dignum

n

incurie noftre fru&um reportamus,

ii

dum eosdem.filios ac nepotes noftros

o U

ia recipimus perverfos atque deftru-

wi) ^ &os, ut fibimetipfis non folum, fed e-

tiam familie fuz, domefticis atque vi-

í mHUE'

Dd

cinis oneri, fcandalo, atque dedecori

evadant, proeter linquam & vitia ilia-

a

li

rum nationum parum aut nihil fcientes,

|

L

14

non

430

"OCOCOC2O

iet

non raro etiam matrimonio inutiles;

guun

quid enim fperemus juventutem igno-

quen

rantia du&am virtuti magis, quam vi.

Jit

tiis intendere? Igitur colamus juvenes

t

'domi, & viros mittamus foras ad ex-

(nt.

plorandas virtutes exterorum, quibus

/

1 j

| pollent.

p

'Thea-

iaj

Miror vehementer, quod ;l)lerique

trorum ;

Moraliftarum in theatra, & non po-

lo

fhorige-

UI

yatorum

tiüs in methodum illis utendi invehan-

tinjy

laus,

tur, cum, hoc corre&o, illa fint optima,

TAtmer

& ad corrigendos mores inftituta. Ver-

ba movent, exempla trahunt.

t

Qul

Aliorum opiniones in adiaphoris dum

dium |

adprobare aut ampleétari non poffis, fal-

ttoe

tem mente nullatenus damna, perfua

idy

fus, quod fi tecum illi paribus res di-

t

metirentur rationibus, idem tecum fet-

nf

Ug

rent judicium, vel tu illorum accede-

res.

i

M

De cura

Pretiofius vix orbis h.abet, aut ut

juventu-

Ya

ti5,

uam habuit, Senecs fpe&atus oculo

Ul

aut Theophili, quam s&vi uniuscujus-

b

que fpem vegetam, morigeram juvea

lite

tutem, fuftentaculum fenefcentis, gubér-

fOlVe[

natricem incipientis mundi: & huic co-

"

lende, huic fublevande, huic erudien-

de

/

OcCo2ooc2o

431

dze tam parum ftudii, tambrevem &exi-

) i

guamn impendamus curam ? Nepligentia,

t g

que nunquam non generi humano ma-

qui

ximis ftetit calamitatibus! luvenes tur-

ys j

matim concredamus adolelcenubzs,

as d

(fint utcumque do&i & capaces, qui

m (

alios in multis erudiant) cweterà vero

imperitis, quos ardor juventutis adhuc

y p

impetit magis, quam ratio gubernat aut

regitexperientia? His? quos, ut difcant

& n

d ia

normut doceant, adhibeamus. Ilis, a quo-

rum inftitutione paulo poftreligionis fir-

int OP"

mamentum, falus parentum & patria

ts

dependeat, expertiffimorum hicopus eft

in

confumatiffimorumque opera, qui ftu-

phons

dium prius fatagant & quidem difficile

arripere, ut nofcant tyrones, quam ut il-

ol

3 r

los doceant ; quis enim plantat arborem,

nifi ejus indolem, naturam & exigen-

bus ff

teCllm1

tiam noverit, dquuxüerlt? Vel quis hu-

mo committat edificium, quin funda-

n i

mentum ad foliditatem usque perfcru-

tatus fuerit: talium eft opus, qui vi-

r aU.

Vacitatem juvenum bono vertere, per

tus 0»

utiles applicationes difcretione, lotga-

nimitate, gravitate & difcreta caftiga-

tione malitiam vincere,

n 1"

ftupiditatem

j g'*

folvere, pigritiam excitarey fpiritum

Y nlli'

bene difponere, animam arte bene co-

( erüü

4

gitan.

232

OC200C20

gitandi & chriftiané excolere & forma--

re, corpus moribus, civilitate & comi-

ET

tate condire, iras mulcere, msfítos eri-

vant

gere, patientiam & humilitatem incul-

qul

care & afüefcere diu no&uque intenfe

A

ftudeant.

l

De con-

filio fe-

In fenibus confilium ! Principibus

Q

nu

vel ideo etiam fenes miniflri prafera-

k

D

biliter cateris paribus fuadendi funt,

D

quia fenex magis, quam juvenis, indo-

n

lem fuam in plurimis oceafionibus jant

p

prodiderit neceffe eft, atque ideo mc-

lius dignofcitur.

V

ET

Numero-

INumerofitas hominumkly)ona ex ine

ftas ho- teora Caufa ,

&df

m

k

mala autem ex quolibet

iU« defe&u effe vi

detur.

(

Facien-

Quze fieri debent ac poffunt, abs-

'tjt

da abs-

T

que di-

que dilatione tam cito, ac potes, fac,

1

latione

& abfolve, quo magis tibi pretiofum

LUl

lm

abo. femper tempus ad alia five inftantia,

vantur,

ün.

five fuperventura füfficere poffit.

füþte

Politica in genere eft ars, propofi-

D p

tum bonum congruis atque permiffis me-

tj

diis ad fuum finem convenienter dedu-

Qp

J

cendi: in quo fenfu etiám virtus elt;

i.

ad malum finem autem, aut malis me-

Ti

diis exercita vitium.

h

Vix

ecoooc»o

3331

Y f

2Mix quidquam inter nos mortales

J

aut obftinacius difceptatur, aut fer-

al

ventiüs propugnatur, quam illud, juxta

m inaj;

apoftolum, frigidum verbum : meum ac

Je ia

tuum.

Artes quæcunqu&, quarum ufus, &

Ti

exercitium hominibus plus nocumenti,

pate

quam utilitatis adfert, eo minus mih

ndi t

videntur tolerandze, quo magis per €as-

j i

dem utiliora adt neglipuntur, aut im-

ybus 1

pediuntur.

J t

Verze pzenitentize fignum ac teffera

emendatio, atque in bono perfeveran-

n d

tia eft.

[ quOhbl

Obedientia prefertim in divinis prz- Obedien-

nec um. tiaprom-

ceptis nunquam Deo charior,

ta eft op-

i, ?

quam exercenti levior atque expedi-

tima,

QUs ï:g

tior eft praefertim in iis, quz precep-

relit

tum fextum decalogi attinent,

àm

ia

cüm absque omni mota, absque omni

i.

fuüpterfugio, aut ratiocinandi prüritu

ex puro precipientis amore immediate

n

ml

undequaque digniffimo latanter ,' fic-

que maximo cum merito praeftatur, cu-

j

*

jus, inter cetera longé majora ad de.

mum eterna premia, inftantaneum fem-

g

per eft re&té fa&i confolatio, c(onfciel.x-

[

l

PX

iug

234

oco2oocoo

tie libertas & menltis hilaritas ad ipfam

il de

corporis fanitatem plurimum condu-

| qui

cens.

| rj

Vera & genuina, indeque longe prä:-

| Vi

ftantillima, ac fimul ad confequendum

| QUi

finem. aptiffima ac fecuriffima Politica

Áii

eft ars, felicitatem & publicam & pri-

hi

' vatam licitiffimis, eumque optimis. mo-

(on

ralibus confonantibus ficque virtuofis

m

ac coram Deo meritoriis modis procu-

ghar

randi. Unde faci!e videtur, falfam Po-

liticam five Pfeudopoliticam effe , quz,

Ya

quibuscunque mediis & modis utitur,

ls f

femper exitium füuum & ftatus, citius aut.

n

tardius, ex corruptis & venenatis fuis vi-

|qun.

Non enim eft

* lísem

fceribus progignat.

confillum. contra Dominum, qui de-

dtber

ponit Potentes de fede, qui in fe &

h

fua malitia confidunt, & exaltat humi-

NI

les, qui in fimplicitate. cordis fui, &

||

At

bumilitate Deum, ejusque legem fequ-

Xl

untur, & exquirunt.

h

Dpe fir-

mo pro-

Permulti adeo mobilis fünt genii,

BU

pofito

"t vix ezpta propofita millenis abrum-

TT

nonain-

ä

pantur cogitationibus: his utile eft, ut,

plius

quam primum fe motos fentiunt, quie-

di,

peccan-

n

fcant, facrum tribunal adeundi' eó fir-

f

miüs ini'tantes.propoiito, quo facili

f?s

1

D

[o«me o «

235

J

1

Áj

id decreverunt,

oratione obtenturi,

- Q

quod animi moblhtate difficultari vide-

tur : bona eft oratio cum eleemofyna.

D.

Vitatio occafionis peccandi inter prz-

cipua eft ,

qua talibus ample&tenda

Qu

-

[

Balt

funt.

. Judicium

nj

Absque fincera veritatum ac prin-

hominis

J 1

Cipiorum chriftianorum fequela , nec e (can-

vital

celum obtinetur, nec mundus bené dale.

pnu

gubernatur

a'famP

[e

Ve mundo a fcandalis !

cum ju-

1s Ut

deis fuit fcandalum Deum hominem

pró hominibus crucifigi. Raro vel nun-

CIQus t

j U

quam fcandalizatur bonus, malus, quo-

nim *

tiescunque vult, infirmus, cum non

deberet

qi?

j

In infimis virtus perficitur, hoc fe-

at D

pe videtur, cum generofiffimi in arduis

fs

fuccumbunt in minimis: linquam aut

'il

411

oculum cohibemus difficilius, quam mul-

ta incommoda & multos labores fufci-

peremus , multum etiam opinionibus re-

,arhl

gimur ftulti pro fuo quisque modulo.

2 Cüvu

Ad füperandas tentationes przfer- pe s.

tim carnis efficaciorem credo ambitio- tationi-

Y qllf

bus fupe-

ICOE

füum amorem Dei prelativum omnium

randis.

J

rerum, quam aut timorem ptenarum,

aut

236

oco2oo0cC?o

j

aut fpem premiorum, & cenfeo, füb

hac regula juventutem melius, fecurius,

[i^

f hs

digniüs, longeque certius a talibus vi-

3 jepr

tiís abih ahi confirmarique peffe » quam

Y«

cceteris quibuscunque.

Studen-

t

Cujuscunque . ftatüs aut porentlæ

& H

dum eft

pe:fe-

exiftas, in vittuofis ac veraciter lau-

Ti

&ion. dabilibus ómnes vincere, in füpertluis

Áim,

neminem imitari ftude, unde demum

i

ac ceteris paribus fpes tibi nafcetur,

l tr

tüis tuorumque neceffitatibus congru-

enter profpiciendi, quod cüm perfece-

ris, magnam chriftiane Politice pat-

ttnf

tlb

tem, pro Dei ipfius placito, pro ingentt

tui exiftimatione & amore;,

Ms

proque

ttdin

commodo tuo expleveris, ezterosque

zdificaveris maxime

lum

Nemo

Vi

fe putet

Omnes nos quafi oves erravimus,

de lt

alio me-

unusquisque in viam fuüam declinavit

-

^in

rem.

Ex Ifaia Proph. O quantum eft fatiüs!

cum Publicano peoenitente ac depre-

cante falvari, quam cum Pharifeo fe

lpre

Vet

ipfum juttificante & ceteros accufante

damnari. Tantum eft, quod quisque de-

— Ó( M

B

tlol

bet communi Dom"lo

ut confervo-

]U

rum omnium precibus opus habeat, €o

deterior, quo quis alio quocunque me-

Q

liorem fe efIe crederet

USp

Ín

CcC2O0C2O

237

Inutrius-

foo, t

Ín omni ftatu, loco, tempore, -

que for-

.&e, ac ipfis utriusque fortunze extef-

tuna ex-

feoim

ceítu fola

Ybur

fibus, qui perfepé in mortis periculo

pejores evadunt, fola eft religio roma-

Religio

P

catholi-

no-catholica, que hominem fe ipfo fu- canomi-

nem vée-

periorem reddit, generi, poteftatibus,

raciter

pof,enü'

ac individuis privatorum perpetuam

fublevat,

jter U

fecuritatem, juítitiam , tranquillitatem,

fuperlïlä

fidem,diligentiam, manfuetud:nem, pie-

: (umt

tatem, & quidquid boni eft, appropriat,

P

nfee

& tribuit.

cuit

Cum Homo ut hominem feipfüm

quiit

confiderat, miferiis undequaque ingru-

jce p

entibus fe ita depreffum videt, ut íui

01

j

ipfus tzdio afficiatur fapiffime, ljce: in-

prod

ordinaté ac peffimé. At veró fe catho-

Tetort

licam recogitans mortalis, tantam men-

tis dignitatem facile confcendit, utin-

ov

de nec profperitatum , nec adverfita-

tum dejiciatur procellis.

stf

ER fhfll

Quod temporibus noftris conver- pecon.

( d

fiones regnorum & pr

ovinciarum ad verfioni-

S re-

gt

veram fidem catholicam rariores eve- ;;

orum

li

niant, faxint fuperi, ne nosmetipfi ca- ec pro-

i^

«inciaes

tholici graviter in culpa verfemur, tum

um

g

precipiendi, aut precepta extenuandi

abCZïs *,

cupiditate, tum negligentia obediendi,

i

a funt.

jis Præfertim, quze à Deo precept

Chri-

j

!

258

ocoooc»a

|

Chriftus dicit: diftite à me, non mun-

011

dum fabricare, fed quia mitis fum, &

J mili V

humilis corde

Primum obedite prz-

r

ceptis, quàm precipere contendatis.

Vaf

Depru-

hient

dentia

Quare mihi durum accidat crede:

creden-

re, quidquid ad amplificationem divi-

ial

li At

dorum.

ni honoris & predicatorum Dei facit?

An énim ob hoc verear mihi Deum ira-

lo il

(eddej

fci, quod myfteriis fuis fümmam miferi-

cordiam, fummam pietatem, juftitiam &

fidem adítruam? Minimé! Vel timeam

Qus

offendere Deum, quod intelle&um . me-

"lttue

um ipfius amore Ecclefia fubjiciam ?.INil

! turden

minus! Fides enim bumilitatis eft prae-

tte fn

mium, incredulitas vero fupplicium fü-

fmyi

perbisz.

Wofr

Dpe vir-

Si catholici optimo, quod habent,

AUl 1

turibus

fidei fundamento morales acatholico-

morali-

|

V& D

busaca-

rum, quibus pro magna exceliunt par-

dint

tholico-

rum,

te, virtutes jungerent, Deo adjuvan-

N q

te univerfum quafi orbem brevi fore ca-

lühæc )

i

tholicum jure credo, cum, preter fpem

i qu](

certam szeternz felicitatis, etiam mife-

V w

ri iortalium, quantum humana paá-

i

titur conditio, temporales redderen-

turaut pauciores, aut minores.

T

QU

uare

Quod Gallia, Italia alieque Provin-

Gallia et

N

Ttali

ci* ípeótris, ftregariis, aliisve demo-

lütgg

Tminus

num

OC2O0CcO

239

10 f

num infeftationibus minus fint vexate , fpe&ris

s [imi

inieite-

mihi videtur ideo a Deo ordinari, quia

türe

dite p

ifte Provincie ob fidei, propofitionum

Qs

& affenfus unitatem, non adeo opus

t at

habent, ut publicis -hifce caftigationi-

ym d

bus ad veritatem agnoícendam adigan-

tur. Atque indubie fidei premium eft,

Jei fad

Jeim t

ficut illud: falva nos, perimus; modi-

m at

cw fidei! quare dubitaüï?

Jliiumi

Quare hzrefes, & fchismata que-

Quare

| tf

harefis

dumt

cunque ad inítar incendiorum in ftupa

tam citó,

exardentium in immenfum illicó füccre- fide: av-

um

'fcere foleant, veritas autem catholic

dv tem ca*

tholica

diyr

quamvis ad sterpam falutem omnino

tam len«

iciun

neceffaria, non nifi egerrimé' introdu- as ordi-

narie rà-

- hat

catur, rationes mihi in aprico videntur

dices agat,

effe: preterquam enim, quod monítra

stholl?

illa intelle&ualia fuadeant, vel fubindu-

uit p

eant, que hominum blandiuntur genio,

ii

iforet

ifthec veró precipiat ea, qux virtutis

adeoque contra ftimulum [íunt carnis,

g d

m n

que militat adverfus fpiritum , preter

hoc, inquam, & innummera ambitio-

u r

num, concupifcentiarumque argumen-

ta nunquam non concurrentia, fuper-

'

Fddere«

eft, quod iftiusmodi novatores ipfo-

p

rumque affecle, infuperhabitis divinis

ii

humanisque legibus, media adhibeant

nf

qua-

240

oCoonc2o

qualiacunque demum : econtra catho« - bfoni

liciad tuendos fe, nec ea, quam habe- jj

rent, utantur poteftate, omnipoxente

N

Deo pro deficientium, catholicorum-

Lt

que penis fic permittente. Fratres di-

(Teillliþ

ligite invicem, ac pro invicem orate!

|

ia

Oremus igitur pro catholicis, fchisma-

|

i, (

ticis, heretieis, paganis, proque judzis,

pumm

l

AS D

ut convertantur: qui autem non credit,

D

jam judieatus eft , & qui peccat, odit

animam fuam.

!l

Qu

At of

Quomodo cum fidei integritate om-

l

lh

h

nia deficiant, omnia perturbentur, evi-*

*eli

dentiora exempla noftris temporibus

d)

magis cernimus, quam retro fzeculis ex

tf &«

commentariis legimus. Fides eft homi-

ä

$ Qr

num coetui, quod fol eít humo, illo

j

8

deficiente omnia labefcunt, deficiunt,

i

|

intereunt omnia.

Qu

pe evi-

Verecundiffimam coh—tradi&ionetxi,

"u

A

m

ma emi-

dentifii- neutiquam effugiunt romano - catholic?

nentia

religionis. adverfarii , 'przefertim , . qui

Al

ld :

religio-. Chrifti prefeferre nomen geítiunt dum

nis chri-

ftiano-

catholicos füper cultu, quem ejusdem

U

W

yomanos«

Chrifti memoriz, matri, difcipulis, tan-

catho- quam advocatis adhibent, carpere non

i inv(

c&

definunt; vellent nempe Chriftum efle i.

i? Q*

7

OC2OOCCO

24t

1

ipforüm, at ipfi Chrifti effe, 1pfiusque

n li

obedire Ecclefi:& nolunt.

ipo

J

Non omnis, qui dixerit : Pater! aptus Fides fine

eft regno czelorum : quomodo enim pa- oPeribus

Fa

Iinortua

m

trem appellet, qui non credit, vel inobe- ,&

dientia fua dishonorat

natrem Eccle-

(us

fiam, Chri(ti fponfam? Fides fine operi-

)j

bus mortua, imo nulla eít, quze non

n a«

oftenditur nifi ex operibus

(

Quotiescunque in rebus fidei (ubi pespiri-

fola atque fimplex praeftat obedientia) * P"Va"

jl

fe fpiritus privatus (nequiffimum illud ^

jtur,t

fuperbi genus

$j dubitando , combi-

amIJOIJL

nando, interpretando inferit, praecipi-

feci

tium eo propiüs imminet, duo difüci-

a

lius corriguntur, qui fuis regi opinioni-

üffioy

bus, quam obedire ac fübeffe Dei amo-

kl

re & timore preferunt.

Quantumcunque

induftrium — fuit

tantorum concivium in America dete-

j od

li

xiffe multitudinem, magis tamen fem-

e

tin,'

per fuitindecorum, per totidem fcu-

la vel eosdem penitás ignoraffe, vel no-

n /

TA

tos aliquando reftituiffe oblivioni. Aft

levioris fpartze fuitfe fufpicor, terras il-

yli

dj

p

lasi mvemre, ql.l'ï"ïl nunc erit, easdem.

(nifi chriftiane virtute morahtams id

jl

J

Q

fiat)

OCDOOOO

242

fiat) diü feliciter & tranquille guber«

Itini

j

nare.

li (

Adom-

nes ad-

Nolite tentare dominum, id eft, no-

vt

| vefa. lite credere, quod vel decurfu tempo-

D

rosin pum, vel

ruinarum atque bellorum du-

! u

fide, *

*

'

ritie, vel 4lio quocunque medio fides ca-

| tril

|

tholica interimenda fit, càm Deo adja-

|N

]

vante ac fic volente hujus fidei nun-

|

J

[

.

M,

quam major fit, etfi in parvo numero,

j

puritas, nunquam major zelus, nunquam

n

majus incrementum, quim cüm maxi-

j tl

mé opprimitur, ac impetitur.

AC

T

Cum philofophicis rationibus de-

?)

monítratur, animam effe fpiritum, &

Ü

hunc fpiritum effe aliquid feparatum a

)

Il

^l

|

materia, non habent amplius, quo fcio-

&

li durationem anime pof! mortem ho-

minis impugnent, atque per fe patet,

IN

virtutem ob ventura pramia ample-

&endam effe.

l

m

Vg

Quo pertinet illud fan&i Gregorii:

!

llj

Divina operatio, fi ratione comprehen-

dl f

ditur, non eft admirabilis, nec fides ba-

Amm ^

bet meritum, cui humana ratio przebet

ii

W

(

experimentum.

Convertimini ad Dominum Deum ve-

N

fEFem

ftrum. Ah ! utinam hoc nobis Catholicis

LUH

ininus

GC^ooC2O

243

T.

minus$ conveniret, quam omnibus vo-

bis, qui extra fidem eftis; aít quid nos

veftris moribus, vel vos noftris retarda-

deü,n

d

mur, quin ocyüs quisque redeat, -vos

converfione, nos confeífione, ac vitze

D

ji

chriftiang & catholicz inftitutione?

J

Nonnosp erxcq ui intendunt A catho- Frstraab

.., extra FaX

dei t

lici, fed in nobis illam, quam in feme

TR

qua.nï ur,

ipfis patiuntur, contradi&ionem, & con-

Qu

fcientize acerbitatem : ac fi mutetur, aut

r f

lrmuatur veritas, quando tolluntur fe-

quaces.

AL

Yvtrw

Frufira pacem ab e

a que

runt, hoc enim belium intus eft

hus !

1E00)'

Ubicunque

facerdotes cultui divi-

Va

no deftinati aut neglig

guntur,

au

H?'

poft

I

quO M

res terrenas n&QLDL,UF, aut (,1-)1*11110 Op-

£l

[3U.

prit nuntur, ibi msjor in propinquo ti-

f

r

menda eít ruina.

| p

Quicunque per veram fidem, Reli-

gionem & re&am operationem omnia

j

principaliter proprer Deum, & pro Deo

1prehe

agit, raeotenui jucicio jam mvgmmbo-

j

num aiï'equuur, perfediüs autem , qui

J

unicé.

j

Revelatio catholicoe veritatis ita mi- Pax in

Wm [

ferente Deo difpofita fuit, ut bonz vo

terra ho«

minibus

l[bDnu'

luntatis hominibus (quibus pax per

bone vo.

gii

Q 2

ange- luntaais.

244

[o «3p o 9 iib 6 )

angelum annunciata eft) nec meritum

1

f

fidei toleretur, nec deeffet convictio, &

[U

talis quidem, que Deum quzerentibus

I)

atque amantibus in lucem evaderet lu-

cis fplendore incomperabiliter fulgen-

I)

fim.

tiorem, & certitudinem demonftrationi-

bus qmathematicis quibuscunque emi-

(

nentiorem

&

Mors beata Catholicorum prepa-

g

D

rat czelo, quos pr,uo pia-vita proepara-

vit merito.

1

1ifo

if

Spes

Juxta plures pios ac prudentes vi-

conver-

| tndo

fionum.

ros, magna fpes reverfionis Acathobco-

rum,przeter aliaslongo graviores & con-

ii

[

3d

vmcc*mfïlmas 1'atxonw, etiam 1n perpe-

tuo inter ipfos, id eft fe&tasipfarum füb-

DI

| of

alternas, diflidio Deo fic difponente fita

effe videtur.

Mi

t

Quó demum evadent, bone Deus*

lh

modernornm novatorum deliria ? mü üt,

AU

dum omnis poteltatis fuperioris. legibus

At

liberari contra rationis & conditionis

fids

humane bonum contendunt, fibi reli-

&i 1in decumanam confufionem, ex hac

à

in ultimam mifer:am, ex ifta demumin

Tirs

Ti

fervitutem cujusque ufurpatoris & ho-

ftis, pro meritá rebellionis fuse pena,

(l

s

neceffario conjiciantur.

)

Cog-

OC2OCCOO

24

Cognofcit bos & afinus poffefforem

frettd

füum: folus howmo fimulat, & fruftra

us

contendit ignorare Deum fuum, creato-

deth

rem, benefactorem & dominum aman-

rj

tem, vocantem nos ad eternam

fuam.

glo—riam

Y

Cömmunis vix non Acatholicorum Religio

Wi

parentum

etiam humaniffimorum in materia reli-

an fit ams

p

gionis inter alia folet effe recurfus, quod ple&a-

nemo non parentum fuorum veftigiis ^

p

tuto infiftat ae ingenué, minus eorum

a

gt

poffit religioni diffidere. Sed parum at-

j nfh

tendunt, quàm feftivé ac potenter hoc

st

ipfum argumentum fe&oe fuze fundasto-

Tes aut compilatores perftringat, qui

n

omnes veram & unicam religionem ca-

Wb

tholicam gratis deferuere, id eft, pre-

[;enleï

ter irrafcibilis, aut concupifcibilis ap-

petitüs (6i bene perfpexeris) nihil mo-

pl

tivi habuerunt, aut habere potuerunt.

nl

j

llluminare, Domine! his, quiin tenebris

.l

fedent, & dirige pedes noftros in viam

iU

1

p

pacis.

j

p

g

Atheifmus, Polytheifmus, & id ge-

neris peftes non exintelle&tu, fed ex fola

m

malevola voluntate naícentes vel ideo

u

cxteris hoerefibus longe funt exitiofio-

T

re$,. quod omnia tollant principia boni-

tatis

(g

3

:OC200Cc29

246

tatis atqué reétitudinis, propter folum

(

metum externum refervantes, fi quas

fione

operari necefífe eft, honeftatis & eas

iplm

fucatas oftentationes. Deficiente enim

LU

cauía deficit omnis effeGus.

tttu

Faciam

Dixit Jefüs: Faciam vos pifcatores

ts 3

! lpe

vosfiei hominum. Sedilli queruntur : tota no-

piícato-

xes ho«

éte laboravimus, & nihil czepimus. Re-

| Ut

Mi

minu, fpondet Magifter: laxate rete in nomi-

'nemeo.

Videte, quod invocationomi-

ii

fhiit

nis Jefü pravaluerit omni arte ac labore

pifcandi. Sic etiam controverfize man-

| Qu

fuetze & charitativoe quidem bon ac

o Ch

neceffarize funt, fed tamen his preftat

!Hita

oratio, adminiftratio juftitie & ejusmo-

I Uhter

di, quze funt inftar invocationis nomitis

jj

altiffimi.

» l on

Ad Aca-

Regnare vultis, at non fübeffe: ipfe

| d

^ tholicos, De

us pro vobis matri ac nutritio obe-

: ol

dire non horruit; & vos Chrifti & Dei

b

vicario fubeífe non fuftinetis.

Rever-

1635, [

timini igitur, nec vobis dedecori efti-

f

mate, errorem agnoícere: veftre enim,

Vi [

non noftre falutis pretio conftat.

AÀn vero trepidas ad Chriftum ac

LE

cedere? Frater tuus eft, & caro tua, ten-

lHEmm

tatus per omnia absque peccato, ut mi-

Qi

fericors fieret. Ex Serm. S.Bern. Abbatis.

UM

Quid

OC2O00C2O

24

Jut

[b

- Quid enim adeo pro veftra conver-

,l

fione decertant Catholici, quid vitam

i

ipfam contemnunt tanti Martyres, ut

a

[

vos veritatis convincant, nifi quia prze-

ceptum charitatis id jubet, cum felici-

OFO

p

tatis oetern:e vos vellemus participes;

p

& hoc vobis tantum in nosodium parit?

imis !

Sentite, quzfo difcretiüs, & coznofcetis

m

(r

maturiüs; quís enim vulnus curabit,

"015

quin illud tangendo faltem leviter of-

fendat.

T

a r

Quid hzrect catholico - chriftianus

» Fidestua

; bott

pro Chrifto Deo fuo mori, qui eum re- e falvum

his pf

fufcitandi , quotiescunque voluerit, po- f«cit-

& e]u('T

teftatem habet, aut in czelum fecux affu-

mendi.

j

Confide igitur fili! fides enim

tua bené operando te falvum faciet.

df

Acatholici, quo minus diftant à vera Acathe-

lici fimt

tritor

catholica fide, & quo imbecillioribus,

Coinmi«

jfii

ne omnino accedant, arcentur prajudi-

feratio-

H

p

Cciis, eo magis veniunt deplorandi, &nedigui.

gt

