Gg61
author: Hornstein, Bernhard vonandAmort, Eusebius

um

"-

€3

Ó

WUMMU

x

-u

Y

d

^m

-

-

L:

uN

s

g

k

Rvee

"

25

-

*

x

-

T 1

x

d

w

hs

*

M

á

«s

E

sl

*

M

z

*

*

*

&*

&*

LM»

x

$*

&

E

?

has

E

at

M

g

n

A

V.

3E

E

&

E d

&

l

wh

63

E3

tl

js

$

» h

*

pO

»

w :

-

$

*

"

*

E

&

:

swotbe

£

.

A

w

L.

s

z

p

71

?

a* u

:

**

**

*

9.

as

[l

4

W

E

[næplc

d

d-

^

E

A

w*

).

»

9

nw

*

M

*

:

*e

^4

Mm

*

à

a*

x5

-

RA

...y

E

gt

*

"

ii s

€

r*

d

[

&

2 À

zé

s.

^.

.

3

P

«9

-

:

*

—

at arsut

e

mw

r*

D

r

£

m

..fr r

"

NE

I

r s

$ *

D

*

"

$

E

$

33

E

Y

P

a

Ed

&

:

*

*

[

»(.» *

L

3

4 u N

AU

ag

m,«

"

w

fs

»

*

B-

&

Ya *

M

L.

f

E^

L.

L

sU -

E

£

SP

&

d*

A.

x

M.«M.

r

du

A

F^

ed

$

MA

p x

*

*

$

D

à

-X

o

e»

m

k

al

E

w didhe

:

$

w*

N

J$ r

r

$.

*

ge

9

»

* db

r*

A

Ó

w

dv

2

D

C i

F

a

4

u

£

A.

——

AA

RA

r

-

Mi

[ X C

3

"E

w

——

—

N

!

L m

—

atl

REFLEXIONES

MORALES ET ASCETICE

AD AUGENDUM AMOREM

-ERGA DEUM

ET

RELIGIONEM CHRISTIANO-

ROMANO CATHOLICAM

A

L. B. VIBE;&NA,RD

"n HORNSTEIN,

CATHEDRALIS- ECCLESLE AUGUSTANJ/E S, SCHOLA.-

STICO, ET PRINCIPALIS ELVACENS!S DECANO,

LIBERE RESIGNATO

SPARSIM CONSCRIPTJE;

QUIBUS ACCESSIT IN FINE

PHYSICA NOBILIUM

R.D. EUSEBII AMORT, ,''

CAN. REG. POLLING.

à

À

MPESISU TY

REDPLUPCTENIDSEUNRQU

RE n $ ;'

d

AUGUSTAE VINDELICORUM,

37

apuad NICOLAUM DOLL, Bibliopol -

MDCCLXXXVIII,

- .Non enim judicavi me fcire aliquid inter:vos,

(

.nifi Jefüm Chriftum, & hunc crucifixum. Epzjf

-

SS. Pauli ad . Corinth. z.. Cap, 2. vers. 2.

f j

REFLEXIONES . HAS MORAkLES, UT-

h

CUNQUE BONO ANIMO À ME SPARSIM CON-

SCRIPTAS ET COLLECTAS,

IN OMNIBUS ET

PER OMNIA ÍÉCCLESUE ROMANO - CATHOLIC/UE

ORTHODOXO SENSUI AC JUDICIO PARI

PLENITUDINE AC HUMILITATE

SUBJICIO.

Pra-

X a

(

Præfen'tes Reflexiones Jlom!esb &? l-

ficas, quas ducibus catholica Pietate, fo-

lerci plurimorumlibrorum Lectione, & Ex-

perientia Reverendiffimus, ac lluftriffi-

mus.-Dominus. Auctor

confcripfit ;.. eo

quod nihil à catholicis fidei, & Morum

T

$

principiis alienum contineant, publico ty-

po committeudas eíle cenfeo.

Auguftee

Vindelicorum die 9. Januarii An. 1788.

Imprimatur.

Datum.ex Rever. Vicariatu,

Augufe Vindel. Die 9na

Januarii 1788.

JOS. ANT. STEINER,

E

SS."Theol. Doétor, E-

minentif,

ac Serenif,

b

HOMAS JOS. deHAT-

DEN, J..U, D. Emi-

Edett.

Arcbiepifcopi

nentiffimi ac. Serenif-

'Trevir. Epifcopi Au-

fimi DD. Archiepifco-

guftani Confil. Ecclef,

pi & Electoris Trevi-

Major. Poeuitent.Con-

fiftorii Affeffor, Vifita-

renfis, Epifcopi Au-

ïä

guftani Coníiliarius in-

tor generalis, ad infig,

timus, Provicarius ge-

Colleg. S. Mauritii Ca-

neralis, Vice- officialis,

nonicus, & librorum

& .Canonicus Ecclef.

Ceníor.

Colleg. ad S, Gertru-

dis.

ELEN-

EE G EE TE T. ,

F

um . — lnE

[j

ELENCHUS MAÁRGINALIS

0-

complectens materias

REFLEXIONUM MORALIUM .

!

in hoc opufculo. contentas

£0

Deus füper omnia amandus & timendus eft. Pa

m

Finis hominis

-

-

3.

"Va

i.

Superbia & amor proprius

lg

De ejus vilitate & damno

-

ibid.

De unica veritate & 'excellentia Religionis

Chriftiano - romano - catholicae

1 ! *

De Oratione

-

-

13

-

Penuria panis 1771 & 1772

ibid.

Qui non cum Deo, quomodo cum hominibus

-

-

vivere poterit ?

14.

h

De Przrogativis folius Religionis chriftiano - ca-

tholico - romanze

-

-

3

14

-

-

n

f

Sors profpera periculofa

17.

j

Severitas minus quam manfuetudo proficit

ibid

Ál

-

J

De ufu. & abufu temporis

IS8

De Amoris proprii Exceffu

-

19

ÜIl

2

-

t

De animi tranquillitate

20.

lflg-

Affe&us poft facram Communionem

20 & feq.

U

-

-

-

um

De revelatione

23

De "T'emporis ja&ura

ibid

De lufuum exceffu

'2')

Muftcze laus

-

-

25.

Revereamur in proximis opera Dei

27.

Omnes artes & (cientize per fe funt bonee

28.

M

X 3

Pe

——

&

Optima Dei doranonnifi u(u noftro mala fiunt Pa».29

INomina ex Paptifmo preftant nominibus ex fa-

]

tniia

-

-

--

ibid

J/

De bono fpirituali ex pulchritudine quzerendo

20.

D

Sicut ex omnibus donis divinis

ej

)

De diver(itate ingeniorum

33*

Attes bonez fünt colendae

-

33*

J

Bonis temporalibus quomodo utendum cum fru-

-

-

^

4.

&u Spi itus

Cler catholici & Ceelibstus u

tas & Excel-

lentia

-

365

Supernumerofitas hominum nociva

De veflibus Cleri nigris

-

47*

;E

De laudibus.caítitatis & calibatus

484

-

-

ibid

I

De Spiritu difcreto

De diver(is viciffitudinibus in difciplinaticis

49:

De charitste

-

-

50.

De jure reciproco Religionum in Imperio tol-

leratatum

-

-

-

$2.

De Cieri catholici habilitate ad przcipua officia

-

-

-

publica

53.

54

De proportione habntantmm terram

Diftretio

-

-

ll;ïd

AUMU E E Gemag dijmq

Quisque poteft fe peccatorem credere maximum 56

-

Vitium debellandum eft compatiendo

57*

Difcretio converfionis

E

ibid

Rigor obílinationes parit

ipid

Maáfuetudo piurimum praeftat

58.

Stüdeamus non rigoribus

53

Sed

MascAs

——

Sed Legibus' Chrifti

-

Pac. 6o.

M,

-

ibid

De nimia, fi quze datur, bonitate

D« Duello

--

-

61.

id

-

-

ibid

.

De sternitate

De arte belli moderna & antiqua

-

62.

3l

5

Decifio requirit przemifíarum maturam rumina-

-

-

tionem

25

j

De contra&tu cenfitico

e

-

63.

-

-

ibid

U

Omne T'iium perfectu

Qui magnus dici mereatur

-

64.

Qui vultis przeeffe, di(cite primum fübeffe

65

;

1

Omnia oportet agere cum Deo & pro Deo

66.

De diverfitate fexüs

-

-

ibid

Jb

[

De adulatione

-

67.

-

68

bid

Inter arma filent leges

9

De hominibus ante & poft diluvium

ibid.

De male przezenfa auri confeCtione, feu de aura-

Y

to mendacio

-

-

ibid

u

De turre babylonica

-

69

De Zelo indifcreto

69.

$

De auri argentique abufu

79

-

r

ibid,

u

D» morbis phantafize

jbid

Quistiam nomen Philofophi mereatur

71.

Militia eft vita hominis fuper terram

-

72«

r

liearum confufio ad relipifcentiam. hominum

ii

fübin à Deo permittitür

-

-

23«

-

23*

llld

Encomiurn linquze gallice

ld

Muitiplicatio pioram operum non femper eft eo--

rundem-perfettio

-

&

-

74

D

X 4

Ce-

&l

"ts at

.

Cedendum & prudenter utendum eft tempore Pag. 75.

De facetiis

-

-

76.

Vita hominis candelzeardenti non eft abfimilis

lLLd-

AGus indifferentes caute funt prohibendi .

ibid

]

Bella injufta noun moveantur,

-

77*

De hominis in' borno inconftantia

-

ibid

-

De malo przedeftinationis fenfu

78.

ibid

Scrutando hominum miferias compati difcimus

De noviffimis amoris profani przeconibus

79«

Vere nemo lzditur nifi à fe 1pfo

-

$80e

-

-

-

ï:ä

Intentio judicat

ibid

Erratur gravius per exceffum, quam negligentiam ibid

De vera hominis dignitate

-

8t,

Veftium utilior quam iguis calor

-

$2;

Orbis fcatet libris, fed eg.;mt hi prudenubus le-

Goribus

ibid

CC T OP EP TNDNLC E EUS

Prudentia voluntatem determinet

lbld

-

De damnis libidinis

83.

Romanorum exitium

84

Vita quomodo confervanda

85.

De Probabilifmo

-

ibid

Homo ad zterna natus eft

87.

-

Corre&tio prudens & utilis

88

-

ibid.

Prudentia in necotiis pertra&andis

Chriftianus catholicus per fidem facilé omniafuperat 89.

Manfuetudo eit neceffaria

-

ibid

Plerumque aliorum, non noftras curasgerimus

9o.

-

Veritas ubique prudenter tuenda eft

md

-

Praícientia Dei non eft predeftinatio

9t.

Prin-

m x

y

Principalis omnia cumi maxima cautela & ulf'(-rn-

-

-

(

tione pracipiat

V

Pag. 9r.

l

De excellentia abfoluta Religionis chriftiano-

romano - cathoitcae

-

92'

De converfione Acatholicorum

94.

7.

-

l,

De uniformitate

95

Raro utitur Ecclefia feveritate

-

-

jbid

18.

De Excellentia ex Pietate catholicze R elieionis ibid

dl

De vera animi tranquillitate

-

-

G—sg,

j

De impedimentis ejusdem

-

-

994

0

De Converfione Acatholicorum atque Infide-

l,

]lium

-

-

Ioo.

,

i102.

Á

De ptzecepti fexti neceffitate

De cultu externo Catholicorum

102.

n

-

Iinis hominis

-

ibid,

j

De Placeto reciproco ecclefiaftico & regali feu

-

-

105.

j

principait

De fine & fyftemate hominis ac ver

253

^i

pfus in

J

demum. in

h.xc, in altera vita vero perfecta

--

M

Deo felicitate

-

iO7.

$8

Éx oblivione finis noftri in confufionem delabi-

mur

-

-

-

1IO,

j

Spes non confundit

-

II12,

W

De ornatu corporis

-

61

j

Virtus folummode ferviendo Deo acqum.ur

I1í5.

-

-

ibid

1

De hypocrifi

De fimulatione

--

E

116.

)1

117,

9

De Confeffione & poenitentia

-

ibid

ï

De refpetctu humano

Contra Hypocrifes,

H8.

0

De

(

dieiflncs

De fpiritibus privatis, Srepaeifier

Pag. 119

De bellis, ut ajunt, Religionis

122.

Utilitas mortis

-

-

12

E

De arrogantia fpiritus privati

123.

li

Quilibet credendus eft bonus

ibid

)

-

De remediis incendicrum

--

124.

-

Deimpedimentis converfionum

i235.

De Imperstoris nofiri Jofephi Il. provifionibus

127.

?g

Scientiee & artes füunt à Deo

-

128

Emprovidentia juventutis

-

129.

Nimius ripor videtur quafi pef'care in legem

gratize

-

130.

INofce te ipfum

-

-

130.

Ciceronis adagium de opera potius Deo quam

hominibus locanda

-

E

130

Quisnam maxime circumventioni obnoxius

ibid

Crebrze vittorize addunt animum ad vincendum 132.

De intemperie fcholarum ; quas nominant nor-

i

males

-

-

ibid

De Machinis aereoftaticis

134.

Deus Judex & Dominus eft

135

Oratores in Confeifibus funt boni

135.

Ex apparentia nomn facile judicandus homo

ibid

-

-

Judicate judicium juftum

ibid

-

-

-

De penuria panis

136.

Bonis artibus & inventionibus publico utilibus

-

-

füperftruendum eft

ibid.

-

Praparatio ante judicium necefíaria

137-

DeRifu

-

-

-

123

De

d

L0

De fallacia Phvfosnomize

Pag. 23

22,

-

-

1b'd

De verecundia contradictionis

)3.

De4 primis &eculis Ecclefioe & fequentibus

140.

30

Índifcretio nociv

-

--

I41.

i

Dominus fit, ficur, qui minifirat

ibid

)4.

De Zelo indifcreto & fucato

142.

M

»

De jejunio quadragefiimali

-

144.

,74

Obedientià redeundum eft eo, quo per inobedi-

entiam exceiaimus

-

-

-

145.

»g,

De tranquilla exfpeCitione mortis

-

ivid

9.

Tolle crucem tuam , & fequere me, dicit Chri-

ftus

-

-

-

146.

J

Q

De vocationibus

-

-

|

147.

Contra rigorem erga proximos

148.

T.

De tollerantia vera, virtuali & fpuria

149.

-

d

Honor eft in honorante

130;

j

Ad quid Ecclefize catholicze credere, & adhzere-

re in proprium noflrum damnum renuimus : 151,

il

Quantum aberremus temeré judicando

153

N

J

Omne datum à Deo optimum

ibid

-

-

)'

Contra intollerantiam

154.

$

Si-melius Chriftum imitari frtudemus, majores,

l,

quam alias, conveiflones lzeti videbimus

ibid.

-

-

j

De chirurgorum meliori ufu

ibid

-

:61

De illis, qui facile compationtur

155

De Nativitate & Paffione Chrifti, Dei Filii

156

De ferupulis

-

-

1370

De Appetitu carnis contra fpiritum & viciffim

lbid

£

Semper laudsndus Deus &

implorandus

ibid.

De

—f

De Probabiliore

Pag

i

I 38-

-

ï

Militia honorabilis

-

ibid,

]

"Tentationes omnes ferio labore vincuntur uti-

liter

-

-

-

(

150;

Filii tenebrarum funt fagaciores filiis lucis

160,

l)

"Theatrorum & Hiftoriz laus

-

i

62

UI

D

-

Contritio & attritio,

162.

-

-

k

De mifica harmonia

ibid,

Defe&us morslitatis exitium eft regnorum

164.

-

De juris naturz principiis

164,

Maria optimam: partem elegit

166.

]

Pauca loquentiam laus

-

168.

Qui vult perfe&us effe, vendat omnia

169.

-

*

Cambium fpirituale

I79.

De militià hominis füper terram

171.

h

bet

-

Deus noftri nihil op:

173.

t.t . £7»

Facultates hominis

-

174.

Praeveniamus Deum, ut culpis deletis nobis

parcat

-

-

ibid,

Difcordia nulla feparet, quos Deuä voluit fo-

cios

-

-

-

175.

Juxta aliquid omnis homo elt Chriftianus,

ibid.

TTota natura loquitur, & przedicat veritatem ca-

tholicam

-

-

.

176.

Deo facile, mundo nunquam nifi cum noítro dam-

-

-

no placere poffumus

ibid,

Veritas Domini manet in zeternum

IU ODNEEEMT — 7U — ——

I77.

Miracula funt credenda & veneranda

-

178.

De Chrifü deitste, unigeniti Filii Dei

179.

De

m du

De Primatn Petri

Pag. 180.

I5b

1Je informatoribus

ibid

1bid,

Pauci ftudent. perfe&tioni

I8t.

n

Qmne peccatum ex füperbia defcendit

182.

-

-

150j

De- Janfenifino

186,

102,

De nimia copia medicamentorum in Pharma—

copolis

-

-

i

(f

Adulte juventuti naturalia non otmnino funt ce-

jj

landa

-

-

I87.

LU

'

Predicandz & tuendze veritatis runguum dàn-

(f

-

-

dus eft finis

199.

1

Neminem odit mundus magis, quom veré chri-

j

fliano - Catholicos

-

191

ts

Omnis anima fubjecta fit fuperiori poteflati

ibid

p

Proecedant merita, premia fequantur

19-.

-

-

7l

De irreligiofitate

194

De verita

n

folius Relieionis catholico - chriftia-

na

-

-

1

-

195,

T

Omnes heerefes fuoiunt obedientiam

106

-

bid

Aranec diligentia imitanda

lb (ie

Omnia petenda in nomine Chrifti

96.

De officialibus

-

hi

IO7.

fid

De ufuris & Contrattu ccnfïuco

198.

Honefiz domefticationis iaus

2Ooo.

n

De folvendis debiti

-

201.

eré monetaria

-

l.

-

ibid

lb'd'

Laus Jofephi II & Ludovici XV, Regb Gallie ob

reduCtionem cenfuum

202.

Pecunie non funt tifi fabdivifionis medium

203.

!

De novitatibus utilibus aut nocivis

2irIr.

$io-

J

Hominem oportet in utraque fortuna'noviffe Pag, 215.

Divitize fi 2fflnant, nolite cor apponere

ibid,

In fenibus confilium

-

-

213.

E

De virtutibus moralibus adverfariorum

ibid,

[

Amor Dei vincit omnia

-

2Is.

N

Vindicate, quzé D«i funt

-

-

216.

J

"Tempus autem veftrum femper eft paratum

217.

Omnes & unice pro Deo vivimus

-

ibid.

)

Vita eft brevis, & levis

coelo

-

pu gna pro obtinendo

-

2189.

Nimius Feftorum numerus in Dominicas trans-

-

E

ferrendus

-

2

2I,

Malá politicà matrimonia Principum nimis con-

venientiis ligantur

-

025

Judzei ferviant pro jufla mercede

ib!ds

:

De Peregrinationibus

-

p

225

4*

Itemedium contra amorem profanum

225.

f

Contra figmenta theogoniftica

ibid

-

De re militari

227.

De 'Torturis

-

-

227.

Multiplicafti gentem, fed non lzetitiam

228.

E

De fic dicta tollerantia

-

-

229,

De cura adultorum

-

ibid

:

'T'heatrum morizeratorum laus

N

230.

De cura Juventutis

-^

ibid,

De Confilio fenum

EI

Fl«

33.

Numerofitas hominum

-

ibid

Facienda absque dil:tione abfolvantur

-

ibid

Obedientia prompta eft optima

233:

De

—b e

20

De firmo propofito non amplius peccandi . Pag.224.

-

ibid

Judicium hotninis de Scandalo

235.

-

"ibid.

2n,

De tentationibus fuperandis

bid,

Studendum eft perfectioni

E

236.

I

Nemo fe putet alio meliorem

-

ibid.

26

]n utriusque fortunz exceffu foIa religio catho-

af

lica hominem veraciter fublevat

-

237.

D

il

De converfionibus regnorum & provinciarum. ibid,

-

De yprudentia Credendorum

238.

D

De virtutibus moralibus Ác

orth

ac

olicorum

038.

Quare Gallia & ltalia minus fpeàris inveften-

D

p

I,

tur

-

-

-

ibid,

Quare hzrefis tam cito, fides autem catholica

$9.

-

tam lentas ordinarie radices agat

239.

Dd

De evidentiffima eminentia religionis chriftiano-

^^

romano - catholicze

-

-

240.

M;,

Fides fine operibus mortua eft

24I.

-

Ihu.

De Spiritu privato

ibid,

Ad omnes adverfarios in fide

D2

DA

242.

n

Fruftra ab extra pax quzritur

-

243«

^

p

Pax in terra hominibus bonz voluntatis

ibid.

-

23

Spes converfionum

244

ii

Religio parentum an fit ample&tenda

245.

Faciam vos fieri pifcatores hominum

246.

p

-

j

il

Ad Acatholicos

-

ibid,

-

J

Fides tua te falvum fecit

247.

Moderni Acatholici funt commiferatione digni ibid.

ji

D

De miraculis, beneficiis, daemonibus & infefta-

tionibus eorum

-

-

249.

)

D

Fru-

u

gt

Dd

i

li

Fruftra-peecato quar

ritu

ir excufatio

P

ag. 253.

Dignitas hominis null

bi Veraciter obtinetur xif

1

in I'Ul'""!l!** catholica

-

4.

Primum queerite regnum Dei

55*

-

De immortalitate animce

57*

Nihil homine diguim . extra voram fidem

ibid

rLhald

Quid demum pr

ecerunt Aca

LOI

ci

259.

Omnium Í

e

É

orum implacabile erga religio-

nem cati

jlicam odium

-

-

5o.

f

(

De

1

*

on

overfiis Cath

icorum

e

61.

v

lat

ut Ludovici X V

v

ío

s in adorando

[

SS

'/)

Lauc

Jat

li

Sacra

mer

it

to

-

-

263.

te Chrifti

264.

Quid nos feüa"awt à charit

Qratione

-

265.

Y

t labore opus ef

In lauder

Ordinum utriusque fexus

266.

H

267.

Chriítus rnundum domuit non ferro fed lizno

fj

-

ibid

Orientis defectus à fide

Ecclefia ma

Nunuauam viget

S, quam tempore ,

Ti

-

008

perfecutionum

(

-

-

/-69.

Philippe, unde ememus panes?

l

Compaffio pro.magna parte fic dictorum Pro-

-

teflantium

-

271.

De novis noflrisxvi & decumanis errotibus

275

i

Amica vi proximus periculo eripiendus

274.

1

Religio eft Negotium De1 miferentis

275.

De *nel'umxt

ate

ate

-

280.

Indillerentismus eft contra rationem

281.

Ll

W

m u L d

lr

l)

J

vis-

T

EXCRMTS

EE

»

5

;

il

z

i

5

^

NI

l

*

255

s

;j

IBoparo s tocir oreea G a RE n

D

W

B

j

4f

uisquis Deum veraciter agnofcit, ita ne: (e-

Q

26

eundem timeat, ametque, neceífe Psr óm-

nià &-

eft, ut nulla timorem prefidentia, amo-

mandus

/3,

rem nulla valeat adverfitas diminuere.er d-

mendus

204.

Qui creata amat, absque extremaen.

3

ftultitia eque ac malitia Deum non dili- -

)

gere non poteft, ficut, qui diem - amat,

6/ ]

íolem eftimet, nece[fe eft.

ii

Cum res creatas tam deperdite amaz

ie

mus, quid non ardentius earum con-

(/

z

ditorem, cujus pulchritudinem fol &

)

luna mirantur, diligamus?

M

zX

--

Amorem nihilo efficacius quam per Ami.

R

alium amoórem vinci, ac penitus extin- dotum

amoris

RTM

x

qui, etiam in humanis experimur: ma-

profani

RE

x

-

jer enim obje&i excel!

entia minorem et fcu-

D

facile abforbet, adeo, ut amor contra'*

amorem plus foleat valere, quam fpes,

N

metus, aut ratio qualiscunque huma-

na.

um igitur in Deo folo omni-

inoda ac infinita refideat, ac eternum

Q:;»z'sx

pete

OCooocCc2o

2

permaneat excellentia, 'utpote amabi-

]

j

lium omnium Inventore,

Creatore,

atque Confervatore,

confequens eft,

J

Íoium amorem Dei ad reftinquendum

li

ac extiquendum amorem profanum lon-

li

ge cfficaciffimum effe, ac permanere re-

medium. Continentia & integritatis ftu-

dium femper homines perfecit , incon-

tj

tinentia autem & polygamia perdidit;

[

ficut e. g. totum Orientem etiamnum

i

vin&um & venalem tenet.

l

Diliges Deum tuum fuper omríia,

[

ergo etiam füpra te ipfum, utpote ni-

hii habens, quod conferas Deo, quam

fidem, qua credendo in Deum,. & obe-

]

diendo

inteliectum

tuum captives;

Ípem, qua in Deum confidendo memo- 1

|

riam alliges tam benefactis preteritis &

prefentibus, quam futuris premiis &

promiffionibus; charitatem, quam Deo

(

reddas ex juítitia, qui prior te dilexit

|

creando te ex nihilo, & fine merito,

confervando te toties fanctis fuis legi-

bus contravenientem , fanctificando , &

media omnia prebendo, ut cohzres

Chrifti & zterng glorie particeps fie-

l

£! poffis, hac igitur charita e ductus,

u-

f

c&tera omnia efle contemptibilia in h

jus

C200C2Ó

3

m

jus compäratione, facile, &. inextri-

LOTO,

cabiliter concludes,

vitam,

fanita-

elt,

tem, pulchritudinem , delicias, divi-

dum

lon.

tias, glorias, czteraque omnia, qus

funt, & prxtereunt velut umbra,

Je fe

[rt«

Cum finis hominis alius effe ne-. rinisho-

COf*

queat, quam cognitio & amor Dei, in- minis.

t

deque fluens zterna beatitudo, fequi-

i

tur, omnia, quecunque eo adjuvant,

ut funt tolerantie omnes, five ab ex-

ternis, five ab interhis pro Deo paffze,

ytit,

ac ipfa mors pie füfcepta, opera a&i-

( Q

va quecunque abftinentie, diícipling,

quat

. obe

quam rmaxime effe proficua, econtra

quidquid ab hoc unico creationis

ivel)

fine abftrahit, . mortalibus damnofif

n m

fimum.

Decuit enim divinam maje-

j

ftatem , ut preter fupernos fpiritus, in

niis V

quibus creationis excellentia plenum

n )u

cognofcendi, & amandi Deum accendit

(il

ighem , etiam mortales hoc fine con-

]eTiWI

deret ,

qui quidem mentem . fenfibus

3

implicatam habeant, verum pro cog-

d

nofcendo & amando Deo adeo ejus-

j

dem infinitas in fe 'pro adjumento fui

p

intelle&us undequaque mifericordias

fentirent, ac palparent, ut per pro-

j

priam voluntatem quati de fuo quid-

JUI

A.2

quam

k

eCCOCCCO

4

quäm ad excellentiffimum hunc finem

obediendo conferrent, ut cogn'tionis

!

[

imperfectio, atque duplicis fübftantie

i

contradidlio meritum

augerent

obe-

Q

dientia.

Ita igitur creationis, repara-

tconis,

& confervationis noftre mife-

b

qu

ricordias, ac myfteria contemperavit

benigniffimus Deus, ut majeítas omni-

f

ti

potentie non quidem tolleret voluntatis

]

libertatem, gratitudo tamen hominem

li

vehementiffime ad obedientie meritum

"

invitaret, ficque amor Dei eo fieret ex-

cellentior, quo a rudioribus procede-

«

ret abundantior; Redite igitur pr&va-

picatores ad cor Jefü, ubi veftrum in-

l

li

venietis confolatione, fide, fpe, &

charitate in Chrifto plenum, nam qui

«

animam fuam amatin hoc mundo, per-

KK

E

det eam , qui vero eam perdiderit in

hoc mundo propter Jefum Chriftum,

]i

jnveniet eam.

Peffima hominum per-

j

fuafio, vivere ipfos propter fe, cum

]i

non vivant nifi propter Deum , & pro

*

Deo.

Y

Nulla ratio , nullum argumentuim

contra quascunque tentationes, prge

cipue carnis efficacius munit hominem,

H

!

uam Dei proh/bentis amor, ac timot

cecà obedientid exercitus.

L

Ql(læ-

eC^2occCca

f

1Den

- Quecunque hominis cogitatio, five

TO

operatio, quibuscunque inftructa ratio«

intie

ciniorum apparatibus, juftitie & pie-

0be«

tatis compilata apparentiis, quibuscun-

jitü-

que füffulta mediis, ac potentiis, qui-

Qile-

buscunque culta affenfibus, quodcun-

rvit

que demum apperenter promitteps vel

r

ftatus, vel privatorum emo!umentum,

VMatis

nifi in folo ac vero Dei timore, & amo-

inet

re proximi radices agat, non folum me-

itulil

lioris confilii deftru&iva,

& inutilis

, C

evadit, fed nunquam non hero fuo no-

e

cet gravius eo, quo confidentius, aut

r

obfünatius illa protenditur, ac urges

l]

tur, crebro rerum apparenter minuta«

ïnj

)

6

rum collapfura impulfibus.

Non eft

;

1

confilium contra Dominum, qui bono

qi

, per-

noítro ubique mifericorditer occurrit

i

adjuvando, mala noftra autem, corri«

ifut

piendo paterne, non aliter admittit,

quam ut ex illis eveniant bona, prout

i per-

, cu

nempe divinis füis gratiis gratis & ab-

undanter datis vel uf vel abufi fue-

&pn

rimus.

entul

Dantur fat vani & ftulti mdfta!es,

: j

qui temporalem felicicatem in divitiis,

yindy

f

in voluptatibus, in honore vano, in

amore profano fat infipide conftituant

3.

Qu

Quæ*

6

cCOo0cCcO

fedüctores, cum omnia ifta nec felicem,

hgpg

nec quietum reddant animum, quin

qi

Non

potius angant, perturbentque.

I

igitur datur vera felicitas etiam in hoc

fi

mundo, quam in amore Dei, & re&i

Til

confcientia.

m

Qit

Omnino mihi perfuafüm eft, quod,

1liy

Ton

ficut nemo fua forte contentus vivit,

quicunque Deo non vivit, fic etiam ne-

t'mp

&

minem alterutrius forte contentum fo-

re

Non eft igitur, cur unus alteri,

foliu5

W

cur pauper diviti, cur fano sgrotus,

cur Principi, aut Regi fubditus invi-

q

[f

deat, nullius eque, ac fuam facile far-

einam portaturus. Propriis enim men-

fja

Ora-

furis fuum quisque onus tolerat.

I

te, & vigilate, ne ineidatis in tenta-

tionem. Militia eft vita hominis fuper

QU

terram fuavis pro Deo dimicantis, in-

Tl

lll

tolerabilis proj mundo, ficque ineaf.

Q]

fum laborentis.

W

Extra Deum veluti extra fhum cen-

|:

ü

trum homo requiem nunquam, & nul-

R

libi inveniet, in illo autem femper, &

al

ubique.

f

lo

Pfeudophilofophi, & fuicidm funt,

qui alis contra naturam & rationem

[

be-

CCoO0CCO

"

(Cen,

bene, commode, & beate vivendi me-

quin

diis infiftere fruftra conantur,

Non

Impofüibile eff hominem a centro

| ho

fuo, quod eft Deus, aberrantem , ve«

redi

raciter quietum, adeoque pro fua con-

ditione felicem exiftere; cum autem

jod,

alia, quam per virtutes, & obedientiam

Vity

non detur tendentia ad Deum, neceffa-

| ne«

rium eft fequi virtutes, in obedientia fi-

fo-

dei, & timoris, amorisque Domiri

eti,

folidari, ut homo etiam naturaliter quie-

WS.

tus, & felix audiri poffit, absque hoc

W

enim mortem omni momento incertam

t füt

tranquille, & hilariter ex(pe&tare, ac

p

fperare eternam beatitudinem . nemo

(rt

poteft.

tenia

Nec capio, Bomïnefn, nec credo,

f

qui non unice Deo tanquam centro to-

$&

tius naturz adhzret, eundemque füper

d

omnia. timet, ac fuper . omnia amat,

momento temporis vere quietum, ac

felicem poffe exfiftere , quidquid fibi

n av

x )

contra immortalitatem anima, ac catee

ratum ingenite, tum revelate Mor-

d

alitatis, & virtutis capita repugnante

ratione confingere, ac perfuadére co-

» ümf,

netur, - Humiliemus ergo nos miferan-

odl

da fimul ac. per fuperbiam noftram ri-

dens

r

4

3

oc:)ooop

denda blasmata coram oculis munift

Y

centiffimi Dei noftri.

Appetitus no-

firos propter ipfüum , & legem ipfius

rationi fubijciamus, ut premio, quod

obfequentibus conftitutum eft, in &ter-

ftf

pnum frui liceat.

Initium fapientie eft

qu

timor Domini.

Tij

Qi

Cum in Senfibus, ac membris no-

N

ftris, cum in voluntaté, ac poteftate

D

noítra habeamus nos homines, quibus,

ji

licet à Creatore gratis acceptis per obe-

f

W

dientiam, renunciationem, ac tempe-

rantiam Deum naturaliter füper fua

t

creata unice amandum, ac timendum

magnificare, ficque per gratiam ipfius

)

celum commereri poffumus: infana fo-

ret negligentia immenfum, ac eternum

bonum mercibus preter opinionem no-

f

ftram nullo pretio conftantibus, atque

l

cum hac vita deponendis non velle

P

commutare, ultcriori hoc lucro, ac cer.

)

tifino, quod obediendo in omnibus

Y

Deo, pace animi vera, ac incompa-

l

rabiliter majore etiam in hac vita, quam

mundanarum ufu divitiarum, ac deli-

K

ciarum omnium, perfruamur.

Amet

&

homo, neceffe eft, fed fi res ex jufto &

l

equo eílimaverit, preter Deum nihil

f

ine

ecooccoo

5

qunif

inveniet, quod amet nifi propter Deum;

$ no

& in Deo,

ipfius

quod

Licet vita ifta, quam degimus fuper

|gter-

terram, in comparatione illius cocleftis,

je el

quae revelabitur in nobis, non fit nifi

militia erumnis plena, eatenus tamen

quieta, atque jucunda accidet, quzte-

s 1

nus voluntatem .magni Patrisfamiliae

eftal?

adimplere geftientes, pura il'am tranfi-

TA

gimus ecnícientia, & certa fre lati ex-

obe-

Ípe&amus alteram duplici premic, hic

m

animi divine fe conformantis volunta«

; du

ti folatio, iliic eterna ccronà glorim.

endm

gLorla In eXCeLsIs Deo, & In terrá

i

paxX hoMINIbVs bonz VqLVntatks.

:

'ermut

Impömbilä eft, quod bomo extra

o n

fidem veram catholicam, tranquiilam

d

homineque vere dignam vitsm egere

| vt

poffit, cum per banc folam fpes noLis

ac at

certa atque efficax preftetur ex bonis

li

noftris operibus de Deo Creatore no«

coni]

ftro, Confervatore, Redemptore, fu-

,U

dice, & San&ificatore noftro bene me-

rendi,

Y dfil'

atque adipifcendm felicitatis

hn

&ternz , extra quam nullum datur, aut

»

fufficere nunquam poteft remedium,

quo huju; Seculi erumne, ac mors

) mnil

non

y

Á s

ccooocco

1IO6

pon folum tolerabiles ,

fed & amo

b

J

J

na reddantur vere credentibus.

(

]

Non eft certior ruina, quam cum

fibimet ipfi confidit homo.

Non ca-

;

j

pio, quomodo homo, nifi pro Deo,

éjusque gloria & amore, mortalts vi-

IT

tw queat fuftinere ac perdurare mife-

t

rias; (folus enim Deus eft, qui tantam

hh

queat premiando & miferendo cala-

fit

qmita'em compenfare vincentibus pro-

D

pter nomen fuum) & viciffim quomo-

h

do poffit non confolatifmus vivere,

V

qui Deo compofitus pro patientia com-

ln

parative breviffima &ternam exípedat

fat

felicitatem.

dj

O quam fegnis eft noftra plerum-

que exfecutio, cum pro Deo, & ani-

Vi

ma noftra quidquam fufcipiendum vel

t

omittendum efít, Econtra que animi

Q

fortitudo, cum fpe lucri fzecularis vel

t

honoris forinfeci quidquam molimur,

h

Qu:e autem comparatio feculi cum

N

cternitate, anim& cum corpore,

fi

Super-

Ín aliis, precipueiis, quos minus ama«-

bia et

amor

mus, omnia fuüfpe&a habemus, . atta-

anl»

proprius men ab aliis non aliter, quam caciter

M

volümus judicari; cum pr&ter nos &

(j

no-

eCoO0CcO

YR

fD

noftras afiones nihil

nobis laudabi-

lius aut excufatione dignius videtur,

Caveamus

a

nobismet

ipfis

ergo

Cutfl

plus, quam à quibuscunque inimicis

N

noi'trïs.

Je0,

; v

Superbia hominis & amor proprits, ne ejue

Tilb

fi confideres, vix non fynonima viden- Yilitste

er daure

tur effe; non enim eft vitium, cui non

nQ.

1alfl

cali«

ferviant, non eft virtus, quam non

fuüccidere moliantur alienz virtutis afper-

X0»

mo«

natores, atque detrattores vigilantif-

fimi, faverrimi autem adulatores, &

Q

apologifte proprii, rerum ergo eftima-

CQ

Humili-

tores & judices iniquiffimi.

x

tatem ergo amate,

fi hominum catü

digni audiri velitis.

erutt«

Utinam homincs faperent, ac no-pewniea

;

fa. veritata

n "

viffima previderent.

Quid demum

;et Excele

cerent ? Dicam paucis.

Longius, ju-;ectia

anini

cundius, & melius, quàm nunc, vive- Religio«

nis chri«

I

rent, ut falventur. Juguvm enim meum

fiano-

limuf»

füave eft, &"onus meum leve, dicitromano-

qui

Salvator.

Nunc enim domeftico, pe(- catholi-

r

fimóque Tyranno noftro, id eft, amo-

ri proprio fervientes

a^

nunquam non

angimur, nunquam mon agonizamus,

g

æciter

nunquam non ingemifcimus, five invi-

die, five luxuriw, (ive ambitionis, five

u

»

p

ire,

e€c2occ2o

12

ire, & vindi&e, five demum' avari-

"

tic, fimilibásque facibus plerumque

ul

adufti, vix unquam lzti absque fimu-

latione, contenti nunquam, fempet

M

enxii, confcientie Stimulis nunquam

liberi, etiam invitos, & retractantes

&l

tibi

ubilibet comitantibus, ad defperan-

dum femper, neutiquam ad bene mo-

yt

Veré autem catholi-

Dri

riendum parati.

cé, & pie fi viveremus, bonis nature

qi

TV

quó fobrius, eó dulcius, & pro gloria,

& inftituto authoris utentes nonne

&t

f

longius & jucundius, eóque viveremus

3nelius, cum foris pafceremur, intus

w

autem confolaremur, miferias noflras

Tif

& tentationes füperando vertentes in

, dati

merita, eóque ipfo in folatia fpiritum

& cor vegetantia ,

adeóque mortem

qu

propellentia.

Crucem enim fuam nul-

lus proijcere a fe, fed ferre patienter,

]ui

; Vl

attamen nonnifi faltem in hoc cum Ca-

tholicis fentiendo poteft, quicunque

enim , & quodcunque jufté, vel bené

d

operatur, quoad juftum vel bonum eft,

W

cum. catholicis principiis coincidat, ne-

O

ceífe eft; fides fine operibus mortua

dul

& nulla eft, ficut lucerna absque lumi-

türn

ne non lucet.

Qui nihil aut nunquam

l

operatur, quomodo poteft dici vive-

[

re?

13

AVU

re? Juftus ex fide vivit : f'zmpe:: jux«

1mqu

tafidem catholicam operando.

fimu

empet

&ma ,. & time Dominum Deum fem«

nquat

per, & füper omnia, & nunquam non

deant

exultabis, & gaudebis, five profpera

tibi abveniant, five adverfa, quia fem-

pertn

]e o

per funt dona oeptimi, & miferentis

itholi

Dei. Quibaptizatus eft, orthodoxe cre-

atura

dit, chriftiane & catholicé in Ecclefia

loriny

vivit, ac fic moritur, hic falvabitur in

onne

eternum. Totum ergo pendet ex pro-

WE

fecutione optimi fyftematis, quod nobis

3ntut

prebet, & inculcat fides chriftiano - ró-

nofi

mano-catholica, extra quam falus non

datur.

ts t

ytitut

Non quàmlonge, fed quam ardenter, pe ora.

301t61

m nuï-

qua humilitate, -qua refignatione pro- tione.

prie voluntauis in divinam quisque orae

df

verit, intereft: qui pie laborat, orat.

m Ü

yungi

Vix anno 1"771. panis & vi&tus Deo Penuia

T

ad eruditionem hominum fruitione bo- panis

L

Iff 9üy

ni elatoram, corde perverforum, & ad 77

t

t I

omnia malitie, & nequitie genera fe-:772.

morti

duló, parum autem ad propriam ipfo-

: lllm"

rum falutem, unicum hominis finem

nquam

incumbentium fic permittente, vix, in-

num

vt

guam, parcior, & mortalitas homi

j

fre«

14

oCoooc2o

qu

frequentior evaferat: ecce! (.;ontifce'fce-

Wtj

bant gigantes illi colorum , & omnis

tr

boni aggreffores, ofores Cleri, ran&-

Mlo

rum iníftar tempore hyemis,

Definas

[

u

mus igitur nos cclo odiofos, mundo

& diabolo ridiculos, omnibus autem

jtor

W n

