prius ledat, nec favor indebitus cor-

ipliid

jt u

rumpat, nec refpe&us qualiscunque in-

tercipiat, fed fola dilectio Dei regat,

virtut

hrilti

amor proximi incitet, & difcretio hu-

milis abfolvat.

i od

Qon

Linque funt inftar opum, que ho-

yre Vit

mini, fi iisdem pié, folerter ac pruden-

nafean

ter in propriam & aliorum falutem &

,1h

commodum utatur, faciliorem ad plu-

i u

rimas virtutes exercendas viam Íter-

nunt, fecus autem poflidentem magnae

g

negligentice reum faciunt atque inertie.

n Jun:

er t

Qui vult perfe&us effe,

vendat Qui vult

erfectas

omnia, que poflidet,

det pauperibus i, ven,

e hu

& fequatur me.

Date mutuum nihil dat om-

nia,

dCCIdKW

inde fperantes.

Divina effe confilia

| qHUL

dignofcuntur, quorum explicatio ex il-

]i [

lo pendere videtur: divitie fi affluant,

nolite cor apponere.

Scilicet vendite

affe&um omnium poffeffionum veftra-

t

. Ogcafll

rum pro affe&u & zelo Dei & legis :

dando mutuum nolite magis gravare,

l

Ls

quam

ecooocoo

170

Vffenm

quam füblevare mutuatarium vcftrum,

antiim

ut aliquid in ipfius,. non totum in ve

lr & i

ftrum bonum feciffe probetis.

dpe f

den vj

Vita eft preludium mortis, mors au-

tem janua eternitatis,

cternitas Vero

Send

vite bene vel male acte fupplicium aut

1. quà

premium.

a'v»g.mun

Cam-

M

t

Cambíum fpirituale cum ingenti fe-

bium fpi-

rituaje,

nore utentium centuplum capitalis parit

meig Tit

recipiendum. in futuro juxta ipfum É-

hri

vangelium, ubi Chriftus veritas ait, fi-

quis pro me dimiferit quidquam in hoc

AL 0pet

Aettibu

feculo, centuplum recipiet in futuro.

Ratione igitur capitalis & centupli in

'-gfum t

48 Vg

futuro fponforem ipfum Deum . habe-

"üoyri

mus, preter ufuras etiam certiffime re-

T m

cipiendas. Qui fe humiliat, exaltabi-

h fü'e&

tur, huümilis ab' omnibus diligitur, fu-

ä

perbus defpicitur.

Venite ad me otm-

Tl

m

nes, qui onerati eftis, & ego reficiam

Witos

Vos.

Sobrii eftote, & melius vos ha

|

Ts

ia

j

bebitis, quam gravati cibo ac potu. Ca-

Dy

fti vivite, & longius, jucundiusque vi-

Uem (

;

vetis. Faciles erga amicos, manfuetos er-

AIVeD

ga inimicos vos preftate, ex quo ab om:

nibus

eftimabimini.

Solum Deum,

& aliud nonnifi propter Deum illiusque

du

offerr

e€ CoOoCDoO

171

offenfam timete, ex quo fortiffimi con-

nwlz ftantiffimique in omnibus etiam natura-

liter & inevitabiliter ingruentibus mialis

?tum l

Ij

atque in ipfá morte dc tranfitu ad me-

liorem' vitam eritis

j5, t

xrnitas Y

Scandala non faciliüs. aut frequen-

ypliciti

tius, quàm ab iis videntu

accipi, qui

alienarum exaggeratione culparum pro-

3f

prias sut tegere, aut exct

lia

re quodam-

inreit

modo nituntur.

pitiis

s iplt

ü'*sr intentionem bonam, & difcre-

ts

tam operationem ex actibüs alias indif-

yum

ferentibus meritorii fiunt.

Deus enim

: i fitt

ufum rerum non prohibet, (ed juxta

centi

fuam voluntatem fuis przeceptis pro

um J

temporis, perfonarum, ftatus, & neceffi-

ertilt^

tatis ratione adftringit, ne belluis fimi-

, at

les effe&i & predite nobis rationis me-

jnpu:

ritorumque expertes & amicitie Dei

q m

"

reddamur indigni.

Quid igitur per

n r

creatas res ad smulationem. provoce-

J 9

mus, juxta. pfalmum,

benigniffimum

^ pOU

eum, in quo omnia invenimus, per

Xdiust

quem omnia habemus , ad quem omnia

fMf

j

il

perveniunt.

01

L

q

O quam incomparabiliter cautiü

«. Demili-

"

[is

x »

tia homi-

]Ilk

un-

nis füper

(f ll

atqge gratius militatur Deo, quam m

dO ! terram,

lo

OC200C2O

do; apud Deum enim preter tranqull-

&TUITI

litatem atque jucunditatem animi, pre-

abomi

ter innumeros fpiritus ac corporis be-

epi

nedictiones , ftipendium amoris fpes

manet zternz felicitais, & compen-

Pf

dium fuavilfime | exa&tionis

ieox

charitas,

tyronum duétrix fidiffima, veteranorum

decor,

emeritorum ploria & pramium,

Mte

dimieantium falus, quibus femper adeft

Nocbe

Deus, tefílis,

judex & remunerator,

Mi

Cum

Is

vincentium pr&mium «sternüum.,

econtra mundus promittit, quam ipfe

M tm

non habet, pacem, & quod habet, non

D [

non nifi

felle ac toxico conditum por-

Md

j

igit, tyrones füos prodit, ac prodigit,

f qcee

veteranos Fpernlt, emeritos ac morlien-

Aente

tes fediffimé derelinquit.,

torquendo

1 t

dum vivunt

defperationi ac aternis

hmp(f[ (

pouis committendo, dum moríuntur.

URT

Dum prolixius vivimus fuper ter-

Pro |

tam, agamus Deo gratias, quod tempus

ms, t

ponitentize nobis tam neceffariz, tam

me

utiis prorogare mifericordiffime vo-

N

q

luerit, & in patientia ehriftiana, dum

RUT

vivimus, deprecemur, atque bonis ope-

Wal

ribus reluamus errata, quorum quisque

Tonit:

abundat.

Si citius morimur, pariter

glorificemus Deum, quod ab omnibus

Q

erunm-

oCooccoo :

175

r (

erumnis &, quse maxima illarum eft,

inimi, p

ab omni peccandi amplius occafione nos

orpoti

eripiat.

moi |

Pafiiones fic dicte funt morbi phan-

1

f COnft

J

(

tafie ex vitio noftro perverfze.

etertt

Deus no-

Reges ac principes quidem fübdito-

præmiut

fri nihil

myrà

rum cbedientià abfoluté opus habent

» opus ha-

fiunerd

ut feliciter regnent, attamen Deus terber.

am, Ü

optimus noftri nihil opus habens ad

quii

majorem folummodo fuam gloriam nos

homines creavit, cujus juititie tantum

habete r

ditm p

accedit glorig;, impios puviendo, quam

ejus accedit mifericordim, bonos & ob-

j pl

x u

Íequentes premiando, ergo noftra to-

torqui

tum intereft, ut credendo & bonum

femper operando iuter iftos non illos

« au

oniütt

veniamus nomirüandi.

Pro! qulantis tum fHpendiis quoti-

f *

wd u

dianis, tum aternis proemiis remuneran-

di uni Deo militamus beati, dummodo

ï:ïf iæ, L

velimus, dummodo ipfius amore quze-

fint !

t :

cunque nobis pro ftatus nofti ratione

incumbunt, juxta ipfius pr&cepta ac

m

monita pié, diligenter, ac perfeveranter

n

exfequamur : Militandum eft ac patien-

Il

j

dum in bac vita cum certiffima fpe vi-

j 0

Gtorie

g

174

CC 7oo0Cco

&oriz ac glorie, fi Dei nos faniffime

TUS .

voluntati ex animo conformamus.

faciem

i

Quid Judzis improperamus catho.

Tüür n

lici? pro quibus Chriftus in cruce ora-

vit, quia nefeiunt, quid faciunt, cum

Y

nos fcientes peccemus quotidié in Deum

&t

adeo benignum, adeo amabilem.

De-

Sit

mum quid nopn timeamus, cum tam ve

yoor

lox pzna Judeeos fecuta eft.

tf

Faculta-

ldl

tes ho-*

ta benigniffimus Deus potentias ac

fj

sinis,

facultates homini donatas mifericordi-

al j

ter contemperavit, ut pro gloria crea-

It

toris obedientia non excluderet meri

Y quo

tum, culpa veró per veram peeniten-

troc;

tiam confeffionemque pro redemptoris

g

fieret triumpho delebilis, . fieque crea-

um

tura, fanctificante Spirit: fancto, ad Dei

14 l

fui laudes denuo confecraretur sternas.

i

?rævc-

Quotiescunque populus Dei, obli

diq

niamus

Dew, Vione legum divinarum, fe fui juris effe

Ti

ut culpis j éoe

H

deletis

pit credere, totiescunque à benig-

nobis

niffimo Deo (hniüi quos corre&tionis

NT

parca, indignos proprie ipforum ruing per-

j

l

mifit) per miferias, paterné quidem, a

feveré ad pomitentiam & obedientiam

fuit redn&us. Preveniamus igitur (qui

T

diu quafi noftri juris viximus, judicavi-

mus,

CCcoccoo

175

ys fantd

mus, reximus & gubernavimus omnia )

FInamus

faciem mifericordiffimi Dei noftri po-

nitentia atque emendatione, ne erudia-

mus G

n t

mur in ruinam noftram caftigationibus.

dchunt,

Non eft confilium contra Dominum,

cidieinl

fed neque extra Dominum.

Jllom.

Sicut omnis bonitas maturalis ex

'cum ln

proportione eft, fic omnis bonitas in-

trinfeca vel fpiritualis ex honeftate eft;

honeftas autem eft voluntas recte fa«

potenxia

ciendi juxta legem Chriíti Dei.

m.ïferic:

g!aria f

Id plane indignum eft hominibus, Difcor-

dia nul«

jdet

T

v

ut quos ordo naturez rerum omnium re-

la fepa-

p p

eiproca neceffitate per omnes orbis par-

ret, quos

incias in commer- D*s vo-

gedeti

tes, regiones & prov

]luit focios,

ciorum familiaritate ac unitate ligave-

ieque t

n&[), [

rit, hos mentium averfio usque ad in-

xür d

ternecionem ipforum faciat difcrepare.

quta alí«

Sicut homo juxta aliquid eft omnis

J Deis r

ereatura,

quid om-

fijr

nisbomo

l

Habet enim eommune intelligere«t Chii-

ii

I.V,

)

ianus,

com

L

cum anpelis

Sentire cuüm , animalibus

niit !

Vivere cum lapidibus.

qUiäBm"

jw

j

Sic etiam omnis homo juxta aliquid

'.

—

: elt Chriftianus,

| ig.fw

z

—

j

J] J[

Cum

x

176

ocooco

mitibg

Cum nullus fit, qui non aliquem fil-

tem actum ponat,

m de.

lódi

Qui bonus & ideo faltem compara-

tive chriftianus fit.

Vilitt

Inter Turcas erunt, quibus chri-

ftiani

Il

ts D

Nomen in quibusdam melius conve-

niret, quam multis baptizatis.

jb

M

Quis enim magis miles eft, qui nudus

pugnat, vel qui

tite )

Ti j

Galeatus & armatus fuum Dominum

fugà prodit.

D) d

Tota

ne

SE NI

Natura

Audite, qux vobis loq

r, eft enim

j

loqutse Operz pretium , quia ad veftram cujus-

iv

etpredi- ci1

cat veri-

nque felicitatem in hoc muado, &

li gl

tatem

poft hanc vitam pertinet, ut igitur fe-

Altfe

catholi- lices in hoc mundo vivatis, quid füper-

cam.

bt

eft, quam ut cum catholicis, preter re«

hd

liqua, 2eterna premia & sternas panas

DEU

n

credatis, quo enim pacto quarundam re-

lt

rum, quas appetitis, vel alios poflidere

ELS, Un,

videtis, carentiam equo & tranquillo

V d

animo atque hilari portahitis, nifi ho-

DN

rum omnium poít banc brevem vitam

ts

compenfationem & hanc centupluciter

H'll, 3

fperare fciatis.

täIï[c

Deo

a

facile

Ut mundo placeamus , tam parum à

mundo, DObis pendet, quin plerumque pro ma-

QUbB-

ximis

Hum

oc»oo0cCoo

177

xiniis peffime habeamur laboribus, econ- quam ,

n du

tra de Deo bené mereri tam facile no.- 26 cum

no(tro

bis eft, ut etiam feria ingens premium

damno

em enny

volruncas confequatur.

placere

poffu-

quii t

muäg

Talium participationum benigniffi-

mus Deus dignatus eft hominem, ut illi

aelius t

]S.

pia ambitio, preter fpem & metum futu-

rorum, maximopere horrorem etiam mi-

f at

nime Dei offenfze infpirare, atque ani-

mitus inculcare deberet: Paulo minus

m Doni

ab angelis minorafti eum.

yr, d

Quidquid extra bafin verze moräli- Veritas

firam 0j

Domini

tatis cadit, que equidem extra religio-

manet in

mul"zdü;

nem ehriftiano - catholicam veraci

Ler , etermum.

j gt

aut integré non inveniri, &

absque fide,

quidit

fpe, & charitate haberi no

n poteft," il-

lud dià confi

. prat

ftere, aut prodeffe neuti-

ao

quam valet.

Hiftorias percurrite, ^ &

in continua h

u

rund

jus rei exempla incide-

tis. Unde noftris temporibus, inter alia

; r

non defzrcata principia, malé ex vici-

$ fliU:E

norum difordine ac perturbatione fa-

ven

us & tranquillitas quzeritur.

Germa.

n

nia, antequàm feliüs ordinare

tur, to-

tam-erebró Europam. infeftavit , nec

Afiam , & Africam: intactas reliquit $

u

Hqui absque ordine erumpentes om-

É P"ï,i

)

nes

Ocoooc2oo

178

(

nes circum regiones defolaverunt; Mau'

ri quafi per fomnium Hifpanias occupa-

^ij

xunt

'amerlanus tumultuario . milite

MTOJ

Bajazetum fubegit.

Virtuütem ergo ve-

d

ram colite, que femper vincit, five fu-

g"hO l

perando, five ad tempus fructüosé per-

dhon

ferendo, femperque meritum ac gloriam

prli

parit fepe majorem ex vinculis, quam

nl*u][)

ex viCtoriis.

) AOl

RU

iMiracu*

Cavillari miracula, aut nulla: credere

la funt

lii

«reaen-

par malitiofi delirii genus eft, & contra-

&lq

da et ve-

dié(torium cum fide in Deam

Omnia

Tilcim

eerae- mmijraculo plena funt,

d.

quod nos, aut

pnam,

non perfpicimus, aut malitiosé ignorare

fimalamus.

K pef

Adeó nugaces & imbecil-

D

les fumus mortales, ut, quae videmus,

| d Wí

nefciamus, qui non videmus, quafi |

fcientes non credamus, qu:e credimus,

| hi

autetn

V

Ícrutari preefumamus ,

quae

Ícrutari poffemus ac deberemus, negli-

li

gamus. .

Vitz & veritatis, quas amare

quisque dicit, inimici, mortis veró at*

p

N

que zerumparum, quas fugere f«lsó ja-

&amus, alumni fidifüuimi. Quantum per

W

m í

nosmetipfos humiliamur !

D

Quid ingratius bomine, qui benefi^

Ciis creatoris in ejusdem bencfa&oris

]

abutitur contümeliam ?

N

Chri-

OC:o00Cco0

T79

addu&a mul- De Chri-

du

Chriftas Dominus pot

fti deita-

Jts 06

tipliciter in fe credende Dei

ta

V

tis Patrum

teunige-

at m

acProphetarum teftimonia, fignis etiam nii. fili

Dei,

nE

inauditis coiluftrata, in hodierno Evan-

t Bv

gelio demonftrationis viam , tanquam

human:x complementum capacitatis ag-

Qosy

ac gt

greditur. Paralyticum fanat, ut fciatis,

M

!

ls (

inquit, quod fitius hominis habeat po-

tefatem pecceata dimmittendi ;. quid

namque facilius eft dicere: füurge & am-

lIa t

bula; vel:remittunturtibi peccatatua?

&t

Sed quid pervicaciam Judsoru:m inge-

milcimus, prot

v

ET

eundo . noftram

pro-

,f

priam, dum non attentis his omnibus,

s g

(cin

ac per fpecialem Dei gratiam proxi-

miüs.confideratis non emendamur à vi-

il

f

j

tiüs noftris, quibus conficimus, quem à

Us, Lxl

Judsorum crudelitate vindicare videri

qr

volumus,

p 4

ys, K

Infania hominum incomparabiliter

ys t

pre ceteris maxima eft, quod orbis di-

st

vidundi ( quem tamen omnes debent

] fA':U

relinquere) ftudio, animas, quas fàl-

ntut/

tem folas opporteret fervare,

putas

non credendo projiciant.

j bt

vt

Inhumanum prorfus & omnium ab-

je&tilimum maliti»e genus eft exüiten-

M 2

"tiam

108

OCo00C20

tiam Dei protervé negare, quam ra-

qinos

tio- conclufionibus

neceffaris infert,

frl

qüam muta loquuntur amalia, & ele- |wi

fritot

menta praedicant.

hs y

3natu

De pri-

Qui primatum Petro, conftituto Chri« |q!]

fti in terris vicario ac ejus fucceflor:bus

| m a

Péui.

negare, & illum contravertere non eru

fo

beícit, in Chriftum , in prudentiam , n

authoritatem omni exceptionemajoren,

N

intantorum millionum hominum & tan-

Tius,

torum fzculorum communem fenfum,

tltnis

& confenfüm adeo perfracté peccat, ut

Til

abjecte mentis, & peffim?e fidei fe reum

ii

faciat. Quid linquas noftras in Sanétos

Tij

Ti

Cvirtutum fpecula) quid in Hierarchiam

Ecclefi, quid in purgatorium perfecio-

Iolent,

his comitem, quid in innocertiam valcui.-

mus ?

| d

finin

Je in-

Male profpicitur liberis, quando in-

forma-

foribus,

fantes juvenibus, aut juvenes adolef-

D

centibus moderandi traduntur: non rae

|

f

ro enim illi nugas, ifli vitia alunt, pro

l

mufcis bufones nocivo in domos in-

li

trant. Quid enim imperet, qui fub-

j

effe nunquam v:raciter didicit? quo-

modo gübernet, qui neque utilis feve-

nis ter-

ritatis, nec neceffarie difcretio

Qin

minos

|

ISI

Qu

minos & fines novit

Ut equum vel

F. 1

canem ad fuas functiones inítruas, eos

"E

non nifi experto concredis vir

An

minorem cüramac follicitudinem liberi

fpes parentum & reipublice, merean-

titot

tar ? Dico, quoad mores potïfïxmum'

CCeLt

nam aliud eft mftru&or vel repétitor

te non

üurhoru*n.

encat

Ea

Non raro aliepum pree noftro que-

uni

rimus, óhvia & opportuna negiigentes,

T nmw

allenis ftultà inhiantes ambitione aut in-

pCCCm

vidia, eo minus proficientes; quo maà-

lg ier

gis à charitatis ordinatm viis defle&ti-

jn $u

mus

Labor & aífiduitas homines; non

rapina & appetentia ditare poffunt, aut

ieratd

p

folent, & pacis tranquillitate beare.

iaf a

In malevolam animam non mtrab1t

fpiritus fan&us.

luandm

s f

Dubito poffe etiamnum majorem

quàm in feculis, qua przecefferunt, aut

g

dunt j

faalitiam in difcruciandis Martyribus, aut

abfurditatem & blasphemiam in femn-

f

tentiis hzereticis & atheifticis excogitari,

qll! M

u

Pauci

j

Paucorum numerus ftudet perfe-

ftudent

perfe-

j

&ioni, fed paffim horrore eterns ponoe

&ioni,

M. 3

ducti

n

182

OC»00C»0

du&i, eo tendunt homines, ut faltem,

(;

D

huic vitandae faciant [fatis.

O parcam ;

redditionem amoris! quo falvator no-

DO

fter ignominiofiffimam mortem pro nobis

TU

T

pati dignatus eft, ut plenitudinem.amo-

ris fui

rga nos demonítra

ot

E

cum ta-

| finon

tb

men etiam ctfufioneunius gutte fanclif.

fimi fanguinis fui pro nobis omnibus fa-

du

tisfacere potuiffet. Virtuti igitur prop-

n

ter amorem Dei ftude.

gt

r

Omne

p t

Qmne.peccatum, .five ex geneve

P*€ concupifcioilium vel irafcibilium iliud

T

tum €

fuperbia defcendat, przeter fpecialem fuam ma-

dcem- litiam . femper etiam fuperbie notam

it.

0

praefefert, per quam. peccator inobe-

diendo fe ermmancipare non timet, fxc

ttà

j T

que per defe&um fidei, fuperiorem ma-

epu |

. li vindicem, & boni remuneratorem

lo Tuf

- füperbus non vult agnoícere.

| tj

[

Narraverunt mihi iniqui fabulatio-

MACI

nes, fed non ut lex tua!. Pfalm.

uod

ommbus à vero abehannbus & fcriptis

& di&is, quibus orbis hodie in magnam

fuam perniciem, ob hominum itreligio-

flt

nem,- miferé fcatet,

enixé quadrat &

conventit

h f

Dolmne in timore tuo fal-

vum 1ine fac!

O in-

P

ec2o00c290

1835

üt fs

O inconftans homo ! cum quidem

nimium quantum fit, quod, per pecca»

Ó putz

VAtOT 1

tum originale perdidifti, longé autem

majus, quod per mifericordi

fiimam re-

|pronn

T a

demptionem Chrifti Dei tui recupera-

ftij nonneimpium acinfanum foret, i

, m

t f

moribus & incomprehenfibili inobe-:

dientia ac füperbia tua denuo idipfum.

yniburd

itürpti

vilipendere dc amittere omni modo

quareres: videte, fi eft dolor, ficut

dolor meus, dicit Jefüs.mifertus tui, &

pro te ignominiofiffmé ac. dolorofiffi-

x u

um M

mäq ig 'crix;e' mortyus;f

fuam f

? Dd

Onnes þfere pauperum & Eecclefia-

t inoþi'

rum defenfores, ditatores, & fautores

n ?

magnum nomen, magnas divitias ad-

yren Jl

Quid nos igitur terreat il-

epti funt.

eratot

lorum fequi ve(tigia € Quod fi idipfum

nobis non accidat, przemium nos in

cxlis certo, manet.

juftum judicium

)

ähu

Jj

judicate.

"H

f

"

n

Illi homines, qui plerumque & abs-

m

(it

]

l

que mifericordia carpunt omnia, illis tni-

ub

hi fpecülis (imiles videntur, quze omnia

ulg L

(

per ftru&uram fuam obje&ta réproefen-

M4

tanþ

0/

184

óc2oocoo

!

]

tant deformía, ficque ludibrio magis

hii

|

quam uíui -fgrviunt,

t5 I

-

1

p |

3 n

. Fruftra fingit .ac' contendit malitia

j fite f

;

g

ignorare Deum, ut quem temeré negli

git per fidern.& obedientiam bene ope- ""

rando reddere propitium, fübterfugiat

Nq

iniquitatis.fuze fcrutatorem ac judicem,

&dq

licet propriis, iisque continuis remorfi- .

l

,

À

j

bus convincatur ,. quod etiam nolensac-

frevi

cufator conftituatur proprii operis per

vt

malam conícientiam, & exa&tor punien-

Tutlm

tis Dei, cum detreGarit remiffionem &

buf

auxilum implorare miferencis.

Inor

! Vpfi

. Parum meretur obediendo, qui proe-

| Vk

ceptum perfequitür arroganter fcrutan-

do. Pfalm 154." . Adeo obvia ac tanta

| atj

habet homo in'Deo dele&andi argu-

| a

menta, ut, qui im illis fe exercet, utro-

b

n

bique beatus, qui negligit,' nullibi con-

tentus, nullibi felix effe queat.

Ia

Q a

Cui ludibrio forent nobis arbores,

s

li

plantz, lapides, fi' de majori altitudi-

ne, fronde, flore, odore, colore , du-

AT

ritie, o'Évitate inter (e decertarent, at-

M

que einularentur : attamen, quid aliu

U

faci-

eC2oO0C2O

185

fio t

fecitnus nos homines invicem inviden-

tes, cum dona Dei in aliis petfequimur;

in nobismetipfis aut negligimus, aut

ftultze füperbie fervire facimus, quafi

dit i

quidquam habeamus , quod non ab op-

r a.

timo creatore acceperimus.

heny

bteriü

Neque qui plantat, neque qui rigat,

: judie

eft aliquid, fed qui incrementum dat

s Temt

Deus.

Quàm verecundé füperbiz no-

Dolensa

f vilitatem deprehendimus , fübitó

Opcti :

ac Deus.fuam nobis fubtrahit, vel in

y pj

minimo füfpendit benedi&ionem. Tunc

flïonemt

enim ad ficcitatem aut pluviam abundan-

)

tem omnisnoftrafapientia, omnis,forti-

tudo fubito lahquet, ac perit.

qui

Vita Hagitiofa, miferrima, quia plenà

: ferytt

remorfibus absque confolatione, inter-

t

Q pàacis & tranquillitatis: expers eft:

d

otiofa, inertibus truncis & làpidibus fi-

set t

millima adeéoque indigna homine: 'vir-

lib

tuofa vita angelicee fimilis eft , quia

/

Deo ambitiofo & acceptabili ferviens

famülatu,-confolatione, pace & l-

lfb()ïejv

tiia in Deo plena eft; prozambula

altiut

?eternae.

yy*

veut] v

Ità ordinarié comparate fünt res

X*Ow

noftrae- ac - per

Y vài

$^ voluntates,

2ut

jj

cons

l

M s

186

Oocoocco2o

confuetudines, .ut paucis mutatis &

J (OTUI

corre&tis czeteroquin. efficeremur . boni,

f millü

TR T

laudabiles Deq & horminibus ;:hari &

utiies.

rl

jLts p

De fan-

Quid aliud quzrunt .miferi'"janfeni-

fenisnio,

fticzo fa&tionisfectatores àc fautores, &

Ti5 hg

j gt

quicunque gratiam Dei tüm füfficientem

cim eflicacem fuó gefliunt accmomoda-

j W il

litt,

re genio, quid qucerunt, inquam, aliud?

1 jle

quam fuis excufationem, ut putant, pece

catis, & obftinationibus.

Non atteri«

lpïas, j

tur veritas cavillationibus & fophisma-

lgl

tibus noftris, fed ad confundendos nos

hum

armatur, ac provocatur. O ftolidi mor-

fimin

tales! infcripfit legem fuam Deus cordi-

tf

bus noftris, cui delendz, quidquid'mo'-

j 'ün o

limur, impares fumus.

jl

|

Dü' Q

Tgnorantia in quibusdam foep? inno-

'irtin

cens.aut excufabilis effe poteft, malitia

|

]s i

vero nunquam,.fed.femper.tanquam

À

?

oppofitum veritatis, rationis, & hu-

manze felicitatis, propter intrinfecam

Hüïþer |

vili

4 t

Lüvutv

m fuam, . peftis inftar vitanda

tj

^

3

atque. profcribenda eft.

t

n

De nmi-

mia co-

Enormis copia Medicamentorüm

| nf

pia me-

tum fimplicium tum compofitorum in

f

dica-

|

mento-

ufitatis hucusque difpeníatoriis fpecili-

| l)

rum, in

cato-

oc2ooc2o

187

at

catorum, ut puto non longé.a duobus Phar-

Tmaco«

mur lt

milibu: difcedentium, quorum, pro

s duil

polis,

ingenti numero. idern operantium, for-

fitan fexta pars fat fuperque fufficeret, ac

r j

melius proficeret, miferam certe inpri-

mis Pharmacopolarum , tum etiam -

iutore

fficiete

grotantium conditionem reddit, cum

nec' ili absque totali fua ruina fatis

m

faeere, nec ifti diverfas DD. Medico-

m di

rüm ideas, faluti ac mar(ü

a

pio pgricu-

on «tl

I-ofas, effugere valeant.

- Melius mihi videtur juventuti adul-:'Adnm

foplig

ndorti

t?, quxe naturalia funt, non celare, fedjwente-

ti natu-

olidi D

etiam ingentia, quze ex inordinatoappe-

ralia non

eQs C

titu.nafcuntur cuicunque, mala cater- omnino

jl

vatim ob oculos ponere: fperarem hoc m* celae-

modo plus ratione ac amore & timore "^

Dei, quam humans metu penz.con-

"

p

tra vitium carnis in juvenibus (afpiran-

. ni

te Dei gratia) proficere.

tj

DP

- Ádeo fumusinconftantés, ut, nifiDeus

b

Lrifi

lo

nosperpetuis paterne caftiget & coecceat

p n

malis, in omnis generis malitias &irratio-

Dabilitates provolvamur infipidi, nec

?ternitatis memores, ad inftar lraelis,

IW'] /

J

perfra&iffimse £rontis populi.

Quoties

toe

l

te volui congregare fub alas meas & no-

u

ju

luifti? Ut adeo longe zítimein felicio-

rein

ecCocooco6

188

Aff

rem, qui diverfimodis miferiis intra bo-

ni tramitis fepta continetur, quam qui

TU

omnibus abundans bonis ad interitum

vli

fuum per devia properat, à via veritas

TU

tis aberrans.

jun f

od

Nec magnus nec parvus, humana-

dnee

rum miferiarum expers nafcitur,.quas

Wa

nec diviti:o, nec potefítas, nec rerum

tj

I

tollit aut minuit incredulitas, (ed ni-

mium quantum auget: quam igicur fe-

il

ll

lices fumus catholico-chriftiani, quifi»

de, fpe atque charitate non diluimus

D

T

folummodo perferenda, fedin rofas con-

vertimus fpinas mundanas, quomodo-

f

i

I

cunque aculeatas, quoe not credentes

o

aut non fequentes Eccle(iam ad mor-

PeP j

]i

tem convellunt ?eternam,, cum nec

Ti

lj

fponte patiantur, nec bene, qua tamen

Fw

hg

li

ex ipfa humana conditione ferenda. Ét

lni

extra fidem chriftiano- catholicam ago-

Ti

nie fuünt perpetuze hic cruciantes, illic

N

1

damnantes, cim in ifta triumphi fünt

Ti

hic confolantes, & illic beatificantes iü

TY

?$eternum,

dfþlor

Quó quis plüs legit, ftudetque prae

D

fertim Mathefi atque naturalibus, e

Ql

plus certé appretiat digüitatem homi-

j n

LT

nis in hoc confilentem , quod rerum

otn-

lï

CC2O00C2O

189

Bu omnium auüthorem earumque ordinis

& ;correfpondentie ftatutorem Deum

qun

inten

poflit agnofcere, amare, mirari atque

laudare, ab» eodeim redamatus non fo-

j v

lum, fed jam antea dilectus.

]nfelices

ergo etiam pro hac vita, dui hac cogni-

T

tioneex culpis quomodocunque fuis aut

t d

carent quodamnmiodo ignorantius, aut

[ WTU

non fruuntur congrué.

bt

)

igitri

Cüm parüm aut non fatis fenfibus

noftris negare folemus, quam injufti

ni, qm'

dilit

erga nos ipfos, quam improvidi fumus,

dum intelle&us tamquam füperioris po-

rofasu

DN

tentie & meliora (üadentis monita fere

Non-

credatt

femper, aut perf?epe repellimus.

ne perditiffimium fítultum dixeris, qui

j m

eum p

infüuperhabitis parentum & amicorum

probatiffimorum confiliis in rebus & gra-

( t

at

viffimis & irreparabilibus pleruque ini-

micorum füorum confilia, etiam multi-

jun

94 D

plici fua propria experientia nocivifli-

t

]

n

ma perfra&te exfequeretur? nonneta'em

hoftium fuorum dixeris ludibrium, vix

Vattál

deplorandum, aut non fatis?

Deus ter optimus, qui terraqueum

qe

orbem, tanquam habitationem homi-

iuss

num, infinities majorem condere potuif-

j n

fet, forfiran ideo circumfcriptiorem vo-

i^

ol

b

luit,

190

luit, quo /magis fuperbia rnoftra nun-

| qu)

quam fatis reprimenda etiam ex com-

qiid

pendio commorationis noftre . magis

| arui

retunderetur & ad Dei noítri agnitio

r

nem, adorationem, amorem & timo-

| li

rem homo reduceretur faciliüs, nec

dnis

QO Yer

non adquzerendum immenfum regnum

Vil p

cæieit(e inf:itaretur impenfius.

nin

Pradi-

Poftquam omnibus, przefertim aävi

lg

cande mnoftri acathol

hasjb

é tuen-

icis, ficut & male vi-

de vei. Ventibus catholicis luculenter ac ab-

W

t^tis

undanter veritates chriftiano - catholi-

nun-

lu

uam

ce tam Ícriptis, quàm fermonibus &

jl T

dandus quidem maxima, ut par eft charitate

Vr

ef finis, Ccm nos nihil eorum, fed illis ceelum

&tf

quaeramus) propofite fuerint, ac in

jisf

dies proponantur, valde in talibus illud

|

| bUS, diï

Prophetz? usque ad placitum Deo tem-

pus veriücatur, ut videntes -videant,

L*

ïälïo !

& non cognofcant, audientes audiant,

um

& non intelligant, ne forte convertan-

DEST

tur & fanem eos: donec per fpecialem

A

Dei mifericordiam & giatiam ad ovile

B

Ws

Chrifli reducantur, tum demum facilé

Q

& ultro perfpe&uri, ex quo c«ecitatis

& ja&turarum. barathro ad lucem & vi-

L

tam redierint.

Interim, . quia noftrum

|

T

non eft noíle tempora vel momenta,

üej

que

ocoooco2o

IOt

V

quze Deus in füa pofuit poteftate, &

n u

quia charitas id femper à nobis exigit,

lre m

orandi pro illis omnibus atque eis prz-

ti i

dicandi maxima cum charitate & difcre-

n &t

tione, neutiquàm , ac nunquam dandus

-LUS, D

eft finis,

e forté opportuno ad eorum

converfionem tempore defides verbi di-

m r

h

vini precones, pa&ores, & in vinca

Domini operarii inveniamur, qui femper

fertin

debucramus effefervidi. Coelum & terra

transibunt, verbum autem Domini 1na»

; at

ter «

net m &ternum.

l

Nemmem

Ü cit

Neminem mundus odit ac perfequi-

odit mun-

monibi

tur magis, acrius, atque confílantiüs , dus magis

j Cm l4

quam veros Chrifti difcipulos, veros

quam vee«

jlis a

re: chri«

catholicos , quia nemo przeter illos ex

ftiano-

nt,

profeffo contemptis illecebris, honori- Catholi-

Jbus)

COS,

bus, divitiis ac vità ipfà pro gloria Chri-

Dou

fti preceptoris & obedientiá ipfi debità

jl lol

adeo refiftit mundo, non in odium ho-

minum , qui mundum conftituunt, fed

Dmf

in eorum correctionem & falvationem;

f ef,x j

ut in ccelis omnes fimul & in veternum

gadoï

felices commoremur.

jl

Oremus : Deus, qui omnem animam Omnis

qu

anima

qii

fuperiori poteitau fubeffe voluifti,

COTI" (cbieda

cede propitiüs, ut, qui tibi placere per i fupe-

nit

ori po-

^

obedientiam ftudemus, una cum fupe zi

teftati,

j

192

COCOOCSO

ioribus noftris ab omni cor"pöfïsï"&äni-

precip

mze malo per mifericordiam tuam libe-

bonm

remur, & fic tranfeamus per bona tem-

10n nf

poralia, ut non amittamus eterna. Por

tulli e

Dominum noftrum Jefum Chriitum Fi-

t fb

lium tuum, qui tecum & Sp

DO

ixfitu lan&o

fegnat in dternum.

Tencta

ln lo

.. Quàm irrite viribus noftris, indus

DJ

P

ftriisque fidimus? Levis flatus, negatio

üqe

pluvie nil a nobis dependentes caífant

Ípes noftras.

n

1t

Vigilate itaque atque,

; d

orate, ne incidatis in tentationem. Er-

j

go przter laborem & ftudiu

BUA

m oratiq

&& fi

maximé eft neceffaria.

i (

Prece-

Quam periculofe plerumque devdtio

m in

dant

merita

exacceptis multoties precedentibus be-

lmv

fequan- Deficiis commenfüretur, . triftia. indies

ts

tür,

exempla commonftrant: precedant me-

n

rita, ne dando premia, quibus volumus,

Wa

reddere non valeamus, quibus de jufti-

Wli& (

tia deberemus.

"b

€hriftus

Quàm veridicé divinus tmagifter no-

N t

gratis

ühlmmw

odio ha-

fter Chriflus contrà omnes tam non

bemr, -Credentes, quàm malé viventes con-

m

Qs

queftus eft: quia odio habuerunt me

gratis; gratis. enimveró Chriftus cum

L

r

Ecclefia fua catholica odio habetur, dum.

L(ls, )

- Præ-

CGC2O0CcCO

193

pitisti

pracepta ac monita ilius, uniee in

| toam

bonum nofítrum tam neceífario iata,

? bonit

non nifi perniciofiffimo prztenfe, fed

Pterta

Airitunl

nullibi exfiftentis, atque nusquam fun-

date libertatis tituló,

ab hominibus

itita t

odio habentur, vilipendüntur, dum ta-

men etiam extra fidem catholicam om-

fhng, i

nium hominum cordibus per digitum

Dei infcripta & per ufüm rationis cui-

15 If

Invitat enim

t at

Ccunque -promulgata.

pia Mater Ecclefia omnes adi creden-

Que d

iondn l

dum, & bene vivendum fe&ationem

bonorum operum,

quibus poteft mo-

um ott

dis, füadendo, neminem tamen pra-

cisé cogit, [ed dolet vehementer ,

ue dert

etiam inter füos inveniri, quos ad tra-

aptis

mitem virtutis retrahere folerter ftudet,

Ceteros autem ómnes

ftia i

per baptismum,

eedant

fidem & obedienti

am caetui fuo electo-

s VOLU

rum adícribere ardentiflimé cupit, nec

iij

utillis dominetur, aut jugum -durum

imponat ( quod Chriftus leve dixit, &

cit rationabiliter confiderantibus ) fed

vl

folummodo üt illis juxta charitatis le-

t Y

gem & officium viam ad colum, extra

nte !

quam alia non datur, pandat.

Ethoc

t d

tantum odii & furoris adverfariorum

ituc d

mereatur? Proh Deus bone! quàm gra-

a

tis, quam inutiliter, quàm irrationabi-

r

liter

J

194

ocooocoOQ

liter.

Nonne Deus ter optimus tan«

j flen

quam author nature hominem condi-

j (Ufty

tum absque lege, precepto, atque ordi-

| tf

ne relinquere debuiffet ,. aut potuiffet ?

ä tudq

Refipifcamus igitur, fratres chariffimi !

fervientes longé fecurius, longe faci-

o

liüs ac fuaviüs benigniffimo conditori

odud

ac redemptori noftro per obedientiam

Vonec

& fidem Ecclefize catholicz preftandam,

Ts

quàm perverfiffimis noftris ideis, paflio-

pie

nibusac phantafmatibus duriflima fervi-

te

tute obtemperando: contra legem enim

M Gth

Dei nec gràvamen, neque exceptio, ne-

ID

queappellatio,nec prefcriptio quidquam

1 n

valent. Credite, obedite, & eritis tran-

ht di

Tnt

quillifïïrïzi atque felices hæc & ibi. AmenT

Omnia fchismataaut ex arrogantià

AW

capiendi credenda, aut tedio adimplen-

M&om

funt, ortum traxiffe

di, que preceptà

| Pï»':t()n

videntur..

Nempe, u

bi charitas defi-

CMjn

nit, ibi &emulationes & innumera bella

& mala incipiunt.

ht

De Irre-

qn gd

Cüm omnia mala murido ab ejusdem

m

*ipls

ligiofi-

tate.

origine propter irreligiofitatem,indeque

"ag

naícentem morum improbitatem con-

*hngm

tigerint, valdé luctandum nobis eit, U

i

Deum

Kayu

priorum demüm fuppliciis edoGi,

udea-

ecCoo0coo

195

mst

ftudeamus fideli przeceptorum. fuorum

m o

obfervantià propitium fervzre, aut pec-

Kqiet

catis noftris laceflitum placare poeniten-

potuifïr:'

tia atque feria emendatione.

hat

n

mgä )

Deum exfiftere invincibiliter 1

v

d al

Lá

jne

De veri-

A

Condit

21l

V t

S du-

tate 1o-

concludit ipfa ratio humana, D

lius Re-

edienit

tem neceffarib colitur, cultus vero, qui

vflut

ligionis

catholi-

proxime applicatur perfe&ionibus Dei,

ïis.- pa

co- chri

per fe eft optimus, ergo unicus verus;

"00

ftiana,

mf

eft autem unica

[

vera religio chriftia-

gem a

no-catholica, quia fola in totum confü-

ini

