ris & quafi per arrogantiam majoris mae

ffti

li, non jam hserefes retentis quibusdam

bonis, fed crimine plenayigne & gla-

t

fimp

dio digna in vilipendium, omnpis etiam

naturalis religionis & honeftatis,nec non

tin,

tobo

exitium humanz focietatis progignere

dolenter videmus, & noviffime vidimus

à Y

! ttibu

in iis, qui illuminatos fe appellant, de

quibus tamen utpote Legi criminali füb-

füsq

je&is hic mihi fermo nulius eft.

fer

Wt

Amica

Nullus dubito, quin homines ad pïer-

qit,

vi proxi-

mus fuo

cipienda fidei chriftianze romano-catho-

jo Q

periculo lice

dogmata, faltem quze. neceffitate

Áit

erpien- mediiad confequendam felicitatem ater-

us €it,

m

nam neceffaria funt, tanquam ad rem

Wt

individuis & focietati hominum ex om-

d

ni parte favorabilem & fummopere uti-

t dy

lem, ac pariter neceffariam, ubi fpes fru-

tsf

&us eft, & periculum nullum pejoris fe-

n

quelze,amiea vi omnino compelli poffint,

i on

Tilty

ac debeant, quia juftitia & charitas requi-

rit proximum certiffimo tantorum malo:

"r

U

rum, & amiffionis irreparabilis periculo,

ubi remedium fuperefle poteft, nonre

M

linquere,

ïl'l)an

Con-

oc»oocoo

27j

J

Confiderantibus hiftoriam eccle(ia: Religio

eft Nego-

YU

Tticam à Chrifto nato usque in .prefens

tium Dei

TTl

patebit

, inftitutionem novi teftamenti niteren-

ofiti

ad inftar veteris, (icque religionis chri: *

jbisit

ftiano-catholico -romano , uti & ejus-

T

dem propagationem prorfus fuiffe &

j

femper effe divinam, expreffam, cla-

at

ram, ejusque veritatem obfigaatam ac

roborstam effe innumerabilibus marty-

vf

il

yI$, miraculis, confeffionibus, authori-

Jntty!

tatibus, rationibus, ac perpetua ut-

ii

riusque hominis utilitate , totiusque

generis humani, quoad par eft, felici-

ate

Nature enim negotium effe ne-

i

quit, quod contra carnis appetitum

pro fpiritus triumpho tam divinitus in

n

ii

ftitutum, quam feliciter propagatum eft;

Tl

quodque miferias inextricabiles hujus

"EL

vite in lucrum felicitatis zeternz per

obedientiam & humilitatem fidei verte-

f EW

) gtl

re docuit chriftiano-catholicos, quorum

res füummo & femper loco ftabant, quo-

jl

g

9

tiescunque przeceptis & confiliis divinis

P

j

in fan&ta fimplicitate, obedientia & hue

j

It

Qd

militate mos gereretur.

Prima igitur

chriftianitatis 5 fecula martyriis, per-

Qu

g

fecutionibus, miraculis, converfioni«

us, & jam tum cruentis hzrefuüm fca-

,

tebant adverfitatibus, & nondum ex-

(

Sa2

tinctis

d

tin&is idololatriz peftibus ; fecula 5

x.f&w

fequentia tum provincialibus aut fyno-

n

dalibus. conteftationibus inter utrat

lm

que poteftarem, ecclefiafticam nempe &

frior

regiam, tum poenitentiis publicis, cone

lte

feffionibus, facrorum ordinum inftitu-

TUnc

tionibus, bellis, czedibus, judiciis te-

Áis i

merariis, & füuperftitionibus rédunda-

L

runt :

cum fequentibus 3 faculis,

u f

preter hoec mala ommnia, depofitiones

finte

reciproce- Paparum & Regum, Anti-

m

papse, cruciatoe, excommunicationes,

Tate

!

monaíteriorum laudandz jinftitutiones

tum pro, tum contra Ecclefiz felicita-

tti

It

tem militareht.

Ubi ngtandum venit

unicum fzeculum decimum, czeterum ru«

t

DA

de, & caruiffe novà Herefi & in tranquil-

lo Ecclefiam ftatu reliquiffe reliqua de-

L

L

mum 2 vel 3 fzecula.

Inftitutiones SS.

Ordinum, Miffionum, Univerfitatum ;

lite

g ]

1

Collegiorum rcftauratio ; fcientiarum

& linquarum, przefertim latinze ex Bar-

t

Ul

barie, qu& ipfam invenerat, reftitutio,

difcipline, prefertim monaflicze refor-

Qd

i

matio, monafteriorum, piarumque ca-

farum frequentes fundationes multum

HCCIPD

]i

edll

pro bono Ecclefi»?? & animarum pro-

(

fecerunt, licet fchismata horrenda &

mi«

[

innumeri errores vaüem Chriüi

er

Mn,

CC2OOcC2O

377

jct

|

feré dilacerárent, uti etiamnum dila-

if

[ntin

cerant, ita,.ut nefciam, an. fzevities en-

Ti

fium & martyriorum . torturarumque

prioribus feculis infeftioraut nocivior

i 0

infe

Ecclefis catholicm fuerit , 'quam illa

It

nunc eft calamorum & linquarum pror-

&ond

fus inhumana contra veritatem liber-

[

tatéó, malitià, & blasphemiá diu no&tu-

que frementium.

yItur.

Hoc- tamen. con-

ftanter eveniffe videtur, ut, quó magis

, i

AtIOD

ad magitri Chrifti Dei exemplum cha-

ritate, humilitate, fimplicitate, obedi-

tutiu

felict

entia & difcretione tra&arentur negotia

Ecclefime, eo magis omnium de czlo

n

benedicerentur eventus; écontra peri-

g

cula & infaufti exitus crefcerent, quo-

r

tiescunque humani confilii imbecillita-

ii

te jacantia aut violentia incautorum

n

fisti

miíceri mortalium videretur, que ne-

Qque pro veritate multum valuiffe vi-

quit

dentur, utpote quz propriis optime ni-

D».

titur fundamentis, firmitatem ex centro,

Jl

quod Deus eft, & gravitatem ex fide non

fida, charitate perfe&a & fpe invi&ia

i

accipiens : quarum primze famulatur

s

obedientia & fiducia, timor & . amor

)

Dei; fecundz difcretio, fubordinatio,

reïlw

Juftitia, pieras; tertize fortitudo, exem-

ji

ä

plum, oratio, Eleemofyna atque omnia

3

Opera,

ec2oocoo

278

; tign

opera bona, aGiva & pafliva.

Fides

operatur timorem Dei, ac charitas pie-

t o

dord

tatem,compaflionem,benignitatem; fpes

autem,in bono conftantiam operando,in

*tuf,ü

iptur

adverfo patienter usque adfinem & mor-

dvein

tem pro Dei gloria fu&inendo.

nj

Quod fides non tantum lumen feci

|tgio

etiam donum fit Dei, vel ex eo con-

l

ïricordiw

vincor, quod totus quafi Oriens, chri-

D

ftianz lucis ortüs fpe&etor admiffus &

progreffüs, teftis diviniflime paffionis

r

lum

Domini noftiij genitorque primorum

Theologorum potuerit inde excidere,

UI

jom

tam enormiter.

d)

!U I

Licet omnia maximis fint plena mi-

raculis, quze, quia fünt quotidiana, üt

N ]

l

m e

Apoftolus ait, nobis infenfatis morta-

libus vilaerunt, omnipotens àc miferi-

j ls pe

cordifimus Deus etiam alia quàm plu-

r

rima mira & miracula tam aperte quam

m

occulte, id eft, foli privatorum cot

fcientie nota, in rerum ordinatione

Q

lo

eventuum difpofitione multipliciter ex-

r

hibet, ut credentes & in ipfum conit-

Mi

dentes ad ejus amorem & timorem fem-

per magis excitentur, ac fpe futurorum

U

EURT

contra quacunque adverfa hujus mundi

erigatt-

ocoooc»2o

erigentur, àc confolentur; mali & weri-

tp

tati contradicentes autem vel poniten-

nj

do refipifcant vel inexcufabiles reddan-

tur, fi maneant contumaces.

n

ihj

Quidquid

Lt

Igltur fit, & evenit in mundo, femper

fivein penam malorum, five correptio-

nem Juüurum, femper Dex ter opnmx au-

m

jj

getgloriam tum ad Jufhtxam,tum &d mlfe-

eo Q*

ricordiam ejus pertinentem.

y, d

Deploranda no(tri zvi vidétur effeIevia

ml

æVl no-*

al

D(

incuria,quod perniciofiffimorum, Athei-

ftri in tu-

H!

ftarum, Materialiftarum , Naturalifta- enda vir-

i

tuté et

2!

rum, ac Deiftarum, & id generis Pfeu-

Keligio

dohominum blaswhemlæ cum maximo

ne,

relpubhcæ damno & periculo toleren-

tut impunes. .

Hefutationem non me-

j £

j

retur peftis ifthvec, fed gladium & ig«

nem eó juítius ac maturius, quo cer-

1 nl

( IIHF

tius per longiorem moram decumana

poft fe mala trahet

Deus! illuminare

iil

PJ

t

J

his, qui in ten"bms fedent

ynd

Cum extra fidem & religionem chri-

at

ftiano - catholicam, unicam veram nec

[Clieff

moralitas fundamentum folidum habere

Ti

poflit, fatis perfpicuum ac omninó con-

r

Jl

fequens eft, extraillam dari non poffe aut

J

Ój

inveniri creature rationalis aut regno-

j

rum

34

«j

480

eÓc00c»0

rüm veram quietem & felicitatem, fed

Ll

j

litne

omnia excentricé agi, ficque f'mnpcr

( df

in ftatu violento, parum duraturo exi-

ftere.

(rc

füf

T Irre-

&t

ligiofi-

Maximum hominis dedecus & op-

* tate,

.probrium eft irreiigiofitas, quia Deo &

C

creature ignominiofiffima, adcoque il-

lico ac proditur,

atque cum ícandalo

| ü'ant

publico,

aut perctinaciter defenditur,

j Xp

morte ple&enda foret, non quidem ob

i

periculum, quod tanta malitia & ftülti-

lt

fuer

tia, qu& 11 eorum folum capitiDpus na-

fcitur, quorum cerebrum extremas fu-

h,

perbie, profumptionis & abje&oe mali-

RUT

tie vertigines perpetuó patitur

totas

nj

invadat, aut pervertat natziones, fed ne

M]

Deus ob conniventiam tanti fceleris to-

T

taregna, & totas feveré puniat Kespu-

t

blicas

Initium fapientiz eft timor Do-

LT

mini, !rreligiofitas autem. complemen-

Diny

tum eít malitiofiffime ftultitie.

libe

Qf

Defcriptiones optimi liominis, infu£

]

ficientes ac perniciofe prodeunt, dum

paucis res verbis abfolvi poteft

Sola

fáilg

nempe virtus chriftiano - cathoiica ho-

d [

minem reddere poteft optimum, quia

rchg

per hauc folam ad officia erga Deum, er-

NL'IF

gïl

p

a8r

l

|

gà fe'ipfümi, atque erga proximum op-

l

timé inflruitur : qui hanc igitur optimé;

9t

id eft-veraeiter, conftanter ac pruden-

Qd

ter colit, optimus eft, ad invidiam ilio-

rum, qui optimi

,

videri magis?lquam elfe

Uf

contendunt.

*

Bol

Cüm unicam veram religionem chri-

r(äUC f

t

ftiano - catholico - romanam orthodo-

n

xé propofitam per fe nullus hominum

m

absque imperitiffima imprudentia difiü-

Lfb

teri, aut absque flagitiofa malitia re-

fpuere poffit, üt quz, feclufo omni ma-

jus

nl

lo, omne pceflibile bonum pro fuo prin-

cipio atque objeco per eminentiam

»n)

til

comple&titur, aperté videtur, quod fi-

des juxta docrinam catholicam fit lu-

foi

criti

men ac donum Dei miferentis: depre-

hr

eemur igitur infinitam Dei bonitatem,

nt, qui bibent hoc preclariffimum do-

r

)lemf:'

numaclumen, retineant; qui veró non

habent, per czleftem mifericordiam

confequantur.

: inl'fif V

Indiffe-

Indifferentifmus circa

religionem

rentif-

n

rationi & prudentiz naturali non pot-

mus eft

Ü

eft effe confentaneus, quia in materia contra-

j

teligionis eligendz,

utpote ad prima-'5e-

L

m pertinente, ra-

:

rinm lïominis negotiu

5

tio,

ä

:

282

ec2ooc2o

tio & prudentia arbitrio nec quid-

quam relinquunt ; Unus Deus, una

fides, una religio chriftiano-

catholica..

O- Ao Mo Do G.

[

"n

(

(s

N

X

N

(éP 5 L

2

C ÉN

PHY-

qlä'

, Ul

PHYSICA

NOBILIUM,

AUCTORE

P. R. P. Eufebio Amort,

Can, Reg, Polling.

n

MW

hyvficam hanc À Plur, Rev. Patre Eufebio

Amort, Canonico Regulari, Decano &

Profeffore Canoniz Pollingan:ze, nec nonTheo-

"

logo epifcopali celeber rimo, qui przeter Theo-

logiam ecleCticam moralem , & (cholarem ad

rnentem SS. Patrum, & Theolocorum infi-

In la

i

gnium de anno rz52 Rempublicam litera-

riam & fcientias potiores feró ómnes, clarif:

Pri

fimis operibus in lucem editis,

auxit & eXor-

NT

igf

navit, mihi, dum adhuc in vivis ageret

u

" dod

navit,

quamque Dominus Author Noblhum

nominavit, compendiofiffimam effecit, & in

!

X Lefiones contraxit, catholicis principiis ,

1 (

ut certe fpero, ad amuffim conformem, in ho-

lat

norem & Venerstionemr ejusdem fingularem,

proque bono publico typis mandari, refle-

Quf

-

Xionibus que rneis moralibus & afcetxcls ad

nect curavi.

o

BERNARDUS AB HORNSTEIN,

Canonicus Jublizeus, & S, Scho-

lafticus Auguftanus,

l

Privatas meas ideas & opiniones, valen-

tes five zras, nonnili ad duas quieftiones ; de

h]

fluxu & refluxu maris, nec non de ele&rici-

l

tate, per breves Notas appofui,

f0

Ü

PHY.-

E

r

velemie

x

E

j

MO &'

onTyo

PHYSICA NOBILIUM.

tT

hren?

n

I

n hac Phyfica breviter fine contentio-

nibus agitur

Mi

Primo.

s d

De Deo.

- Secundo.

DeSpiritu & Anima.

& en.

"Tertio,

De Mundo.

n

j

i

(obiftn

t ii

: Ip Mundo autem confideratur

Tnop

t. Colum.

2. Àer, & qua in aére

" i

funt.

3. lgnis.

4. Aqua, & quis in

gyluno

aqua funt.

s. Terra & Foffilia. 6. Plan-

j, i

t» & Arbores.

^. Animalia.

8. Ho»

eics

mo cum corpore humano.

$ul

. Le&to I.

$

. De Deo,

I. QL-IB

d efï:"a'nima in corpore hu-

inano,

hoc eft Deus in mun-

j vt

ycd

do; hoc difcrimine, quod anima noftra

in operando dependeat à corpore;

i

econtra Mundus dependeat in íuis

operationibus à Deo.

2. Sic-

v

]

4

^

z. Sïcut anima noftra cägnofcit fe,

4!

& fuas operationes, v. g. cognitionem,

fiem ;

volitionem, feu amorem, ita Deus co-

W.

gnofcit fe ipfum ; hoc folo difcrimine,

iib

quod noftra cognitio & amor intra mo-

econtra in Deo

Que Y

mentum. transeant ;

h&

perpetuóo fubfiftant.

Et hinc motio

Toltra

intra fe, cognitio & amor Dei, prout

T0n 1

in natura divina non tantum füb-

n

fiftunt, fed etiam eidem naturze fünt

Tine.

ratio fuübfiftendi intra fe, conftituunt

Dus,

tres Perfonas. fubfiftentes,

j

3. Sieut in anima noftra ex memo-

ria, quze eft quedam precontinentia re-

liri

:

ii

rum, nafcitur IntelleGtso feu Verbum

mentis, & ex Intelle&tione nafcitur amor

(Tent

AUS.

tranfiens ;

ita in Deo ex Continentia

rerum quafi ex memoria naífcitur Ver-

tiim

Dig,

bum mentis, fecunda Perfona, & ex

Verbo mentis oritur amor, feu Spiritus

i

Wav

Sanétus; eo tameu difcrimine, quod

Verbum mentis in nobis tranfest, in

j

Deo autem verbum & amor seternum

Wt

fubfiftant,

Et ficut ex fola memoria

wuli

nafcitur cognitio, & ex memcria ac co-

lm

gnitione fimul oritur amor, ita in Deo

|

ex foia Potentia patris generatur Ver-

b

bum, & ex Potentia patris & Verbo pro-

jls

ced;t amor feu Spiritus Sanétus.

lnhu

4

1C-

; OoCooo0c2Q

5

of

J

4. Sicut anima noftra per cognitio-

nem format intrà fe, quecunque vult,

o

fcimis

V. g. domos, hortos, urbes, caítra &c,

ita Deus cognofcendó creat, quscun-

p

que vult, v. g. c&los, terram, anima-

n D

lia &c.

eo tamen difcrimine,

quod

j mi

noftre, ut ita dicam, creaturze in nobis

, DI

non maneant fixé & ftabiliter ; econ«

m fb

tra in Deo illze éreaturae divine mentis

yre du

maneant fixé & ftabiliter, quamdiu vult

nftbut

Deus.

5. Sicut anima tota eft in fuis crea-

m

yentiart

turis intellectualibus, v. g. in domo,

urbe, horto, caftris &c. & viciffim ifte

Tett

creaturg noftre funt

in anima j

jta

turtot

Deus totus eft in fuis creaturis, & vi-

nrimen

cifim omnes ejus creature funt in

i t

Deo.

,U

Et hinc Deus eft ubique praefens in

iil

quavis creatura.

1

j

r

:

feh j

6. Sicut anima noftra de fe nec par-

gt

va nec magna, fed indefinita, ita, ut

nent"

poflit replere quodvis corpus etiam ma-

ximum ;

E

j*

]ta Deus nec eft parvus nec ma-

Wif N

gnus, fed indefinitus, ita, ut poffit re-

j0

I!

plere infinitos celos, unde & dicitur

infinitus & immenfus.

):

(

7. Sic-

M

/

6

CC 200C0509

. Sicut anima -fap,iehter & provide

regit füa membra,. v. g. manus, ocu-

los, linquam, pedes-&c. ita Deus in

]i

ifto vafto corpore mundi fapienter &

providé movet omnia pro.íuo libitu.

l Cu

Sicut tamen.anima noftra operatur uni-

formiter juxta principia prudentie &

u

fapientie femel ftabilita ;

ita Deus in

li (

ifto mundo operatur conítanter juxta

'afe, |

principia fapientice femel ftabilita à fe;

Ti

ita, ut raras in natura exceptiones,

; ung]

quas nos miracula vocamus, admittat.

Mi

R,

8. Sicut anima noftra nihiliagit nifi

propter finem feu beatitudinem fuam;

2

ita etiam Deus nihil creat, aut opera-

Ütlm

tur nifi propter finem, nempe gloriam

lia

fuam extrinfecam. Cum enim fit bea-

Ts dl

tus in fe, nuliam reperit extra fe bea-

bf

ttudinem extrinfecam, fed tantum glo-

DurmT

riam extriofecam, — Et hinc nihil ope-

foanl

ratur, nifi, ut. cognofcatur, ainetur,

fefon

colatur, & poflideatur à nobis.

du

9. Et hinc Philofophus vihil confi-

: lt

derat, nifi, ut ex creaturis Cognofcat,

j

"

amet, & poffideat Sapientiam, Provi-

ïlxllm

dentiam, & Perfe&iones infinitas Dei.

Ti

d

l

I)

hr

Le-

oc»00c»9

oU

LeGio 1.

)

8U

r

pe Spiritu, Anima & Mundo.

J

$

1. (;um Deüs fit Bonus, ad bonum au-

T

tem pertineat, ut fit communi-

tiei

cativum fui, decuit, ut perfectiones

Q i

fuas communicaret creaturis creandis

u

àfe, & cum femetipfum amet amore

u

infinito, decuit, ut etiam conderet crea-

dotfs

turas intelle&tuales, à quibus agnofce-

Yitt

retur, amaretur, coleretur, & poflide-

retur.

:git jl

iaf

2. Hinc condidit hoc univerfum.

o

Utrüm finitum aut infinitum fit, pro-

blema eft.

Neque enim nos habe-

]orit

i

mus claram ideam infiniti, utrum pof-

fe I

fibilefit, vel utrum deceat Deum, ut

jl g]ü'

exhauriat fuam omnipotentiam ? Qui

i

negant hoc univerfum effe infinitum,

cenfent, totum univerfum effe com-

pendium omnium poffibilium, quae funt

in mente Dei.

a

3. Cum autem Deus non habeat

agfcäfl

hn

alium finem, ni&, ut agnofcatur & ame-

tur; à noftro autem inteile&tu infinita

j DC!'.

Sapientia, Providentia, & Bonitas Dei

ex machina univerfi refplendens com-

l

pre

8

eCcooo0coÓ

pott

prehendi nequeat, decuit, ut conde-

qppri

ret mentes intelle&uales, que in uno

Qu

momento comprehenderent harmoniam

totius univerfi, ut fic fapientia Dei &

patio

bonitas provida aenofceretur & digné

ACOT

amaretur.

]ilge mentes- intellectuales

Dintel

vocantur à nobis Spiritus an

Bv

ael

ici. Qua-

m

les & quot fint, problema eft.

Dy

4. Cum autem illi Spiritus in mo-

ftthon

m

mento comprehendant omnia fimul ac

femel, ideo, quidquid eligant feu bo-

b

num feu malum, in eo inflexibiles funt.

fitate

m (

s. Cüm autem liberum arbitrium

lequ

ilorum fpirituum contingens fit, con-

tigit ab una eorum parte eligi malum,

Itj

m

ii

ac proin etiam femper tendere ad ma-

lum per fedu&ionem aliorum aut fpi-

10

rituum aut animarum.

mf

Tt

6. Ridiculum autem & fuperftitio-

; (

lm ;

fum eft, fi quis exiftimet, illos fpiritus

maturaliter fle&di, cruciari, aut moveri

mallgn

bt

àrebus corporalibus, cum nec anima

tf

noftra licét corpori immixta cognofcen-

g i

sf

db precife iisdem torqueatur.

Vi tel

Cüm etiam Deus juftus fit, decet,

N

TO

vt malignis fpiritipus relinquat liberta-

ftate

tem nocendi & feducendi, ne pote

p

oCoo0Cco

9

potiàs, quàm ?equitate & juftitia illos

COR

opprimere videatur.

j ur

TO

Cum Deus in mundo, tàánquam com-

Dl

pendio perfeéto omnium poflibilium, po-

& d

nat omnes fpecies entium, creavit etiam

IT

menteim rationalem corpori humano alli-

gatam, que anima dicitur.

d.

.9. Natura hujus animeg habet ex-

t

tenfionem indefinitam, & eít ex fua na-

tura immortalis, cüm habeat à Deo inftin-

fimi &

; fenii

&um naturalem ad infinitum, & perpe-

tuitatem.

Eadem habet liberum arbi-

jl

trium contingens & verfatile in malum

vt

& equum.

Intellizendo in fe continet

ft, u

omnia, & fir omnia, ut meritó dici pof-

j dl

fit quidam mundus intellectualis.

u Ff

| dU k

10. Cüm anima appetat beatitudi-

nem fümmam, illius finis alius effe ne-

quit, quàm fruitio Dei.

Ad quam ta-

p

men aíff.quendam pugnare debet cum

$ W'

malignis fpiritibus, contra quos precife

u

habet vires füfficientes, quantum. ne-

TL

nr'

ceffe eft; fic enim exigit juftitia Dei er-

,gnofcï

gaanimam & malignos fpiritus, ut cui-

vis relinquatur fua libertas, & occafio

efï

merendi vel demerendi amicitiam Dei.

J

j

n:

u

W2

Le-

10

OCcO0c20

LeGio Ill.

AUtem

frté

De Colis.

4

1. In collo noftro fpe&abili quatuor con-

I. Terra noftra

lts

fideranda fünt.

f pl

cum planetis ;

4. Comete ; 3. Stellze

fixe ;

^

4. Via la&tea. .

tern

2. Utrüm terra ftet in medio hujus

&

univerfi, an vero fol, fpe&tando pre«

Áti: t

cisé rationem naturalem & experien-

hr

tiam, problema eft. Neutra pars ha-

uq

&enus attulit demonftrationem infolu-

r

bilem. Nam Copernicani, qui folem

T mo

ponunt in medio, apté refpondent ad

j

Argumenta 'Thychonicorum pro fe ad-

d t

ducentium fcripturam, ubi dicitur, mo-

j

veri folem; & viciffim "Thychonici ap-

té refpondent Copernicanis pro fe ad-

[j e'x

ducentibus Parallaxin ftellarum : Dicunt

lh d

Tdio

enim, omnes ftellas gravitare in folem,

& exinde etiam fequi folent parallaxes,

i

Adducunt etiam pro fe obfervationem;

iter

quód nulla detur parallaxis in ftella ne«

D

bulofa urfze majoris, orionis & cygni. .

2. Omnes Planete funt corpora

[

feque

opaca inftar terre noftrze fine ulla lu-

ce, excepto fole.

Comete etiam funt

L

Stelloe

Qs

Corpora opaca ficut planetg.

auteim

OC 200C20

IY

autem funt totidem foles, circa quos

forte gyrantur plures Planeta.

Jot C

4. Colos effe tluidos & non cryftal-

linos patet ex defcenfu cometarum in-

| od

Mi

i

fra planctas

u

f. Celos nullum habere influxum

in terram noftram przeter lucem conítat

p hi

ex eo, quia Planetz funt corpora opaca

03

ficut terra noftra, qux utique nullum

u

habet influxum in Planetas excepta lu-

JUUS

ce, quam refle&tit; Ex fitu autem pla-

g

j

netarum , fyderum & fignorum Zodiaci

jl

res noftras humanas prefertim liberas

l

Mi

pranunciari poffe, fatuum & impium

pl

eft fentire.

tit, J

6. Maenitudo co:lorum agnofci pot-

Jfid

fi

ol

eft ex diftantia fyderum à terra noftra,

Do

lla diftantia autem menfuratur ex Se-

M.

YT

midiametris terre, quorum unus-conficit

r

8;c millaria germanica; rorus enim dia-

TO

meter terrae 'conficit 1700 mllharla ger-

[2

manica.

]

7. Itaque diftantia planetarum. eft

QOf

fequens:

Tib

Luna diftat à terra 60 femidiame-

n

tris terrae.

.

AP

1.3

Sol

Ocooocoo

12

D

Sol 3 3(1;00

j

Semidiametris

Dui

Mars $2000

Qri

Jupiter 1800c0

terra&.

fro

Saturnus. 345000

Stellge autem fixze ad minimum diftant

l

fis QO

40cooco Semid

i

reftrium,

iametro;'um' ter-

Qdl e

u

Celeritas fyderum tanta eft, ut in-

Il

tra horam àb Oriente in Occidentem

D

percurrant multos Semidiametros ter-

Mfor

125 adeoque plura millia milliarium ger-

manicorum. Luna r5, Sol 80oo, Mars

12006, Jüpiter 400c0, Saturnus $7000.

Adeoque, cim Semidiameter terrze ha-

beat 850 milliaria germanica, Luna in-

tra horam decurret viam . 12600 millia-

l Cc

rium. . Sol viam 6880000 milliarium ;

Stella veró feptimz magnitudinis , qu

lr

intra horam decurrit 35coooo Semidia-

metros terr,

intra horam decurret

tün

$o,10coooooc milliaria, id eft 3010

fttxin

milliones milliarium.

C(I)rpo

Y

9. Magnitudo planetarum talis eft:

qum

Diameter lune ad diametrum terra fe

C]üm

habet üt A feu i Solis üt 100; feu

l D

juxta alios üt 15* ad r; Martis üt 12

Mercurii üt ;5 Veneris üt 15 ad 15 Jo-

É

VI1$

0C200€20

13

Saturni üt. 20 ad r.

vis.üt 38 ad 15

De ftellis fixis nil-certi-conftat, conje-

&Lf

&ura tamen eft, eas.effe zequales no-

ftro foli.

i

Heee de magnitudine univerfi no-

]

bis cogniti; quanta enim fit magnitudo

coli empytei, temerarium eft judicare.

Tuvat tamen exclamare cum Baruch

Ti

Propheta: O lfrael! quàm magna eft

oentd

Domus Dei noftri, & ingens Locus pof-

^

0s l

feffionis ejus.

um

) Mi

LeGio. IV.

s

g

De Elementis corporum,

Luni

0 nj

1. (Corpus eft extenfio trinó. menfura-

bilis: fecundüm. longum, latum,

Jfari

& profundum.

lf, q]*æ

! 4. Sicut extenfio animarum & fpiri-

d

decüfïff

tuüm eft indefinita, it4, ut poffit fieri

maxima vel minima; ita etiam extenfio

r

corporum eft ind

efinita.

Hinc quod-

vis pulvifculum poteft fieri tam ma-

t

gnum ac eft totum univerfum ; & vi-

gt

ciffim totum univerfum poteft contrahi

j P

in parvitatem unius pulvifculi.

"u

ldlä]

T 4

3. Pro-

OC200C20

14

1. Proprietàátes

corporum funt:

Tine

1. Motus, 3. Impenetrabilitas, 3. Ela-

vefl

fticitas,

4. nfinitudo partium, in quas

pide

dividitur,

j. Durities aut fluiditas.

lls re

4. Regule motüs quoad cerpora

jj

funt fequentes:

r. Nihii movetur à fe

fite

ipfo.

2. Omnis motus eft re&ilincus

Tithn,

aut circularis.

3. Corpora ia Gyros

N

acta nituntur à Centro motüs recedere.

faQUUE

4. Corpora in Gyros a&a abeunt per

l

tangentem.

8. Circa corpora in Gyros

N

fitiq

a&a quadrata temporum fe habent, ut

Qp f

Cubi diftantiarum.

formant fibi.

6. .Omnia liquida

il

Md

j- Sicut extenfio animarum & fpiri-

m ;

tuum nom impedit penetrabilitatem,

Yi

ita etiam corpora non fünt ex füa na-

bity

tura impenetrabilia, fed tantüm ex vo-

luntate Dei , . fecundüm. conftantes. le-

M

l

ges, quas naturz pofuit.

Hinc etiam

Vg

durities, aut fluiditas non eft effentialis

lm

corporibus, fed poteft mutari voluntate

1

Dei fecundüm leges conftantes, quas

f

nature pofuit.

fitg

Qny

6. Deus voluit, ut omnia corpora

totius univerfi premant fe invicem , &

Ti

fjj

vicifüm reagant premendo reciprocé.

Hinc

e6c200C59

I5

fu.

Hinc indita eft omnibus partibus uni-

.H

verfi Elafticitas, vi cujus poffunt fe ex-

N

pandere verfüs corpora rariora feu mi-

Aj

nüs refiftentia.

7. Omnia corpora poffunt dividi in

o

i

partes minutifimas, refpecivé in infi-

Jinay

nitum. Et hinc partes illae minutiffi-

óynt

m2 , ex quibus corpora conftant, vo-

d.

cantur elementa corporum.

p

8. Corpora vegetabilium & foffilia

óytt

pleraque refolvuntur in quinque prin-

nt, u

cipia feu Klementa chymica. Nempe x.

ii

in Mercurium feu bumorem volatilem ;

J

2. In Sulphur feu humorem infiaamma-

T

1

j

bilem ;

3. in Salia, puta, Sal fixum &

Pt

volatile; '4. in Phlegma feu aquam in-

u

fipidam ;

y. in Caput-mortuum.

ex u

g. Elementa infen(übilia. funt. tria:

w

I. Materia fübtilis feu aura stherea,

&

que replet omnes poros corporum à

Eutiabs

iummo ccelorum . usque ad centrum ter-

um

I2j

2. Materia. globofa ;

3. Materia

, quas

ramofa.

Tam materia fubtilis quàm

globofa eft fluida, & tranfit poros cor-

porum.;; Materia autem ramofa, quz in

orpüff

xm,

innumeras figuras dividitur, eft dura &

folida.

n

Ij

io. Id-

TS,

OC2OOC OO

16

1o. Infinitudo part'um, in quas om-

m

nia corpora tanquam in fua elementa

iil

refolvuntur, probatur

f

Áipp

u

1, Ex refolutionibus corporum.

foti

Q

V.g. Pulvis excuffus veftibus. aut

contufa arida terrz gleba in quamdart

hr

ivif

veluti pulvereem nubem abit.

teji

Difperfus funius ex ardenti pice vel

L

ligno totas wdes & plateas replet, &

tütm

licét eminüs fpe&atus videtur aliquid

fica

éffe continuum, tamen evidenter con-

litan

ftat ex particulis actu feparatis minutif-

Wte

fimis: fie etiam grana frumenti & fpe-

Ws

cies aromatum in pulveres farinaceos

ühu

conterun.tur.

a

uc

2 Ex fuffitibus, & odoramentis,

um fubiiliffia nobis fuppeditant

lorü

corpufcula, dum Balitu fuo vitibili dif-

ha

funduntur; ficut unicam granum in-

a

cenfi thuris totum cubiculum fuis cor-

pto

pufculis ex fe vifibiliter egredientibus

thow

replere potefl, adeo, ut fi cum P. Lana

itn

ealculum inftituas, & cubiculum in lone

gitudinem & latitudinem 20, in altitudi-

*

nem

J

COT

Oco

QOco

U

A 0

nem rj pedes excurrere fupponas, &

a n

infuper mille tantüm particulas fumo-

fa$ contineri in fpatio unius v. g. ,pifi

fupponas, tunc prodibit numerus cor-

Vfl

pufculorum 7500c0000060000,hoc eft,

feptingentorum quinquaginta bimillio-

U.

num, que tamen omnes uno exiguo

Amit

thuris granulo erant conclufa.- ; $i ad

invifibiles verb. odorum exhalationes

j

rfefpicias, reperies res fragrantifliras,

qui per continuos.non folüm dies, fed

!let, (ä

etiam feptimanas, per decem vel vicinti

at

leucas diffundunt fua corpufcula, infi-

n

nitam feré continere copiam. Sic de

j

rore marino ífcribitur, quód naviganti-

d

bus in Americam jam incipiat fentiri

ial

adhuc aliquot dierum itinere ab Ameri-

ca remotis , .& corvi dicuntur advolare

ad cadavera etiam ultromarina.

f

Alia odorifera v. g. una chariophi-

j

lorum uncia in libero aére fufpenfa in-

J

tra fex dierum fpatium feptem folüm

n

grana de pondere fuo amifit; ex quo

jY

proin colligere licet pari calculandi me-

j

thodo, quód talia corpora contineant

[l

winnumeros milliones corpufculorum.

j

j

[j

$ob

OC»200C20

18

$. Ex tincturis:

)

[U

Q

Quia Boylius obfervavit, unum gra-

num cupri aut eris in aqua forti, aut

1]

quod melius, in fpirituSalis amoniaci dif-

foluti tantam aque copiam viridi colore

imbuere pofe, ut illa fic colorata confta«

Wt

ret ducentis quinquaginta fex millibus,

ocingentis & fex particulis, quarum fin-

pat

D

gule fua magnitudine equarent molem

jpfius grani cupri, & ad aquam in pari

t

Teri

mole adhuc tinggndam fufficerent.

ld

de

Idem obfervavit P. Lana, quód tan«

tüm gummilac, quantum exiguo juglan-

W :

tenf

dis cortici implendo füfficiat, tantam

n

aqua copiam intenfo fatis colore tingat,

& milie foliis papyraceis undique colo-

ABI

T.

randis fufficiat; in hoc cafu ex ejusdem

calculo pun&a colorata effent mille mil-

l'lnic

lion

liones in unico tantüm folio, adeoque

in mille foliis 100000000cooo, hoc eft,

Y

decies centena millia millionum ; quód

fiigitur tingens pigmenti maffa in cen-

ties mille particulas feorfim vix fenfibi-

les divifa, unam quamlibet partem ta-

liter infenfibilem fumat, tunc etiam ad-

b

h

huc tales particulz erunt decies millies

nica

Ti

millgnis vicibus majores quàm, u

pig-

»

y

GcC200c29

19

pigmenti particula

quae unicum pun«

&um coloratum papyri tinxit

np

(|, 4l

scit

4. Exquorumdam corporum folidio-

rum ftupenda extenfibilitate,

Colot

onfts

Quz tanta eft, ut ex Boylii calculo

iU

unum auri oranum divifibile fit in quin-

ni

genties mille quadratula diftin&é adhuc

moht

vifibilia, fi pollex in centum tantüm

pl

partes fupponatur divifus, eorum nu-

merus ad ducentas milliones affurget ;

!

fi divifio pollicis fupponatur fa&ta in

ducentas partes, certe adeo diflicile non

u

eft, ab vnico auri zranulo crefceret ex-

TU

tenfibilitas ad triginta oCto milliaria ger-

tintat

il

manica. Alii probarvt hanc extenfionem

afilis, ex auro vel argento ductis, que

» (

fi dividantur in cvhrdrof,, iterüm ex

j

unico granulo prodeunt aliquot mil-

jen

liones.

je0n

IOCCI

5, Ex minutis i animalium corpori-

r

wn (

bus obfervabilibus

iil

Acarus enim animalculum eft tante

?

exilitatis, ut vix oculo nudo fit percep-

"

tibilis ; at vero hic acarus inter cafeo-

rili

ul

rum v:;terafcenmum fcrobem microíco-

|

f

pio-

h

29

OOOOOO

piorum ope diftindé cernitur ; cujus

rl

non caput folüm & pedes , fed & cor-

El

pus filofum intueri liceat.

fip

Aliud genus Animalculorum acaris

u

multó minus refert Boylius in aceto

tti

fubinde confpiciendum, quin & Leoven-

Y0$

hzchius in unica guttula aquez putrefa-

daþï

&e obfervavit aliquot centena millia

lij

animalculorum defuper inftituto calcu-

lo: Quibus addi poteft, vermiculus à

J

P.Lana obfervatus, nudo quidem oculo

invifibilis, per microfcopium à fe ela-

t

uj

boratum füb figura ac magnitudine

o

grani tritici confpe&us ; hoc microfco-

pium lineam trecenties, fuperficiem ve-

ro nonagies mille vicibus auget, corpus

vero viginti feptem millies mille vici-

bus; adeoque hoc animalculum toti-

dem vicibus minus erat unico granulo

7

tritici interim habet plures pedes vix

numerabiles ob velocitatem motus, fin-

fupw

guli pedes craflitudinem fili ferici non

M

excedebant, prout videbantur per mi-

u

crofcopium, & confequenter hi pedes

tante erant fubtilitatis,, ut eorum vi-

Wt

ginti feptem milliones fuiffent requifite

li

ad unius ferici craffitudinem oculo in-

ermi exhibendam; quód fi quis infü-

N

fi

per advértat, quantula.fit propo

rciq

oVi

OCOOOCcO

2l

ttj

ovi ad ipfüm animalculum (nam & ipfa

.W

animalcula nafcuntur ex ovo) & in-

fuper exilitatem vaforum iu tali animal-

at

culo reperibilium , & ipfos fuccos nu-

Et)

QV

tritios & fpiritus animales, qui per ner-

vos hujus animalis circulantur, vix ulla

a

dabitur explicatio etiam per calculum

mll

hujus exilitatis

V

jl

Superfunt quidem adhuc innumera

qt

alia exempla, quibus probatur exilitas

ed

corpufculorum, in que omnia refol-

vuntur; fed iis, qui rationem habent,

d

o

non eft opus innumeris inductionibus.

mve

0U

LeGtio: Via

V

| uj

De Aére.

at

I. Aér eft mare aquarum refpe&ivé le-

$ TU

vium, quarum raritas centuplo

« l

)

l

fuperat denfitatem aquarum terreftrum,

j

& viciffim quarum pondus centuplo fu-

f [

perat pondus aéris.

"

2. Altitudo aéris füper terram fe

n

non extendit ultrà quinqusginta Millia-

Til

I)

ria germanica, prout patet ex defcenfu

l) )

j

Mercurii majore, fi defferatur in loca

füblimiora.

u

[

$. Venti

22

ocooocoo

3. Venti inaére regulares nil aliud

funt, quàm efítus marinus caufatus ex

li

preffione lunz, folis, & planetarum

u

fuper mare terre(lre, vel aérium intra

df

tropicos. Venti autem irregulares funt

inftar flu&uum in mari, qui oriuntur ex

t

evaporationibus extraordinariis.. "

lt

4» In aére confiderandi funt,

Vapores, Nubes, pluvie &c.

lof

Vapores funt bulle aquez interclufo

Taty

aére, prout obfervatur in evaporatione

Uf

aqugs.

j

hr

Nubes funt congregatio vaporum in

aére.

tifi

Nebula aft congregatio vaporum cir.

lye

ca terram.

Tl

Piuvia eft äifï'oläu-tio vaporum feu

m

bullularum aquearum fluidantium in a«

ilit

