bonis deteftabiles reddere nugis no«

bi

Ál

ftris, quze nos &ternum damnare pof

BU

funt, qui nos felices nec in hoc mun-

Ti

do efficiant, fed omnibus, & nobismet

x

ipfis nos graves reddunt

JX

i,

Qui non

Qui cum Deo, omnis boni authore,

p

caneo? & lar

citore mifericordifime, manfue

Ti

x

«uomo-i

do cum

tifimo , benigniffimo vivere non po-

$)

homini- teft, quomodo absque Deo cum homi-

Yil

bus vive-

nibus dolo, fallacia, & pr«ejudicio ple-

lu

je pote-

zit

nis bene.poterit vivere? Non eft falus,

Briy

non eft confiium, non eft profedus

RI

extra Deum.

lion

fin

pe Pre«

Cim omnis Creatura rationalis pert

roga

t u

"vis

;1

[

^ fe ambiat cognitionem Dei tanquam

lus Reii-infiniti, confequenter e

tiam gterni bo-

litm

gixmic

Qdb

€hrittia-

ni, deplorandum nunquam fatis eft, tot

no-ca-

milliones hominum vitiorum , ac paflio:

QU

N

D]

tholico. num duétu ídololatrias rationi é dia

10ma022. p etro obverfantes, & contradictiones

&rur

aperte contra veritatem pugnantes hot*

üye

tl

rendo ipforum exiüo fequi, mnec un-

quam

CC O0CoDO

1j

ifcelct

quam experiri, quod veritatis, & vir-

omy

tutis per ipfum Deum hominem funda-

, Tif

tz, revelate, & ingcnter commendatze

Defin

Religionis chriftiano - catholice amoe-

tutis omnia defiderabilia mundi infinite

mundi

prorfus fuperet tum propter divinam,

E

7s 10

ut nemo rationabiliter negare, aut du-

bitare valeat, authoritatem, & eter-

re p

* fl

num premium, cum propter perfectif-

bistd

fimam animi tranquillitatem, pacem, ac

jucunditatem, quarh nec divitig terro-

n&, nee voluptates qualescunque dare

thoré,

poffant, precipué vero propter inex-

W

plicabilem dulcedinem, quam anima ex

jon

€o percipit, quod per gratiam divinam

hat

valeat infinitum bonum, id eft, Deum

jcio

eftft

propius agnofcere, & redamare, qui nos

prior amando pro redeuptione noftra

groiciif

&terna homo fieri, & in cruce mori

non dubitavit, qui tentationes nobis

at r

fieri non nifi pro meritorum occafione,

mnqlläf

& ut vincentes eternum premiaret ,

terti

permifit. Renunciemus igitur hilariffimé

j5 elï.,f

quibuscunque vitiis, ac voluptatibus,

j

quod nobis przcipit ille, qui nos ex

ac]*

!

"

L:ï

nihilo creavit, qui propter amorem no-

Ítrum formam hominis fufcepit, & in

adifh'qïi

i

cruce exfpiravit, qui nos paterné amat,

;'

»t'

| & hancànobis obedientiam, atque grati-

r

tu«

[v «m & o a

16

dv

tudinem non folum pro debito, ac no-

W

bisinnato ipfius timore, & amore ju-

T

füiffimé exfpe&at, fed etiam pollicitis

t

eternis preemiis dulcificat, cum econ.

tra per vitia, ac voluptates inirnici no-

ln

ftri tanquam per emiffarios pro oblatis

LU

nugis, que brevi intervallo prater mi-

T

N

ferias decumanas nihi poft fe trahunt,

df

nos mternis cruciatibus tradere crude-

lifimé pertentant, adeóque nobilifi-

QUi

lil

Mi

ma Deum beniguiffimum redamandi, &

i

per obedieatiam de ipfo bené merendi,

Yi

j

& nos gratos recdendi ambitio preter

)

innumera alia ctiam momentofifíima ar-

fuun

gumentainos vel fola invineibiliter im-

fem

p-llere,

& determinare deberet, ut

(s

mandata Dei non obítantibus quibuse

cunque tenrationibus tum adbibitis af*

18

fiduis precibus, cum fide, fpe, chari-

fate,

virtute ac humilitate ducibus

UP

(five feues fimus, five juvenes) fan-

t

&iffimé cuftodire nunquam intermitte-

emus.

Initium fapientie eft timor

hn

Domini.

D)

fite

Non eft Conüiium contra Dominum

EUg

ll

utpote extra centrum, non eft quies, aut

Solatium, homo autem veré chriftiano*

D

fel

(

eatholicus licet tribulatus, fi voluntat!

divi*

eCcooccoo

17

EU

divinz fe relinquit & conformat, quie-

yore j

.,tsinconfcientia, fpe przemii, fiducia

vollicit

xe&té fa&ti hilaris, in hac licet tranfitu-

] C0

ra vita cclum, veraciter praguftat, ejus-

tl

dem Dei infinitas perfe&iones, quan-

^

1

: ODhat

tum homo capit, nunc contei

iplando,

pter I)

quibus pofthac sternum jucundabitur,

V15

trahui

intuendo, laudando, fruendo.

*

dete igitur, quam non folum gratis, fed

gont

obilil

quam maximo noflro damno ac detri-

mento Deum fugiamus, quinon nifi bo-

ndi, 1

erendi

na, non nifí optima, & quidem pro

| mw

valde tenui tantille obedientis, patien-

tie, & poenitentie pretio per gratiam

fmad

licer t

fuam ultro nobis offert: quam (tulte au-

tem ac malitiosé mundo placere ftu-

He',L

deamus, qui preter mala, preter mor-

; qui

tes, amaritudines, ac ruinas nihil habet.

bibitit

, Ü

In profperis plerumque magis, quam So:

: d*

in adverfis noftri i

profpe-

& infatuamur.

pforum oblivifcimur,

13 perie

)

culofa.

xtertit

Minus forfitan pró fe, aliisqué pro-sever-

eft

ficiunt,

qui virtutis incrementum in'mi-

nus quaiti

perpetuo timore, ac indifcreta feveri-

manfuee

tate querunt, quam qui idipfum per do

Dori

augmentum amoris Dei, & charitatis Profeir.

11165 lz'

proximi afpirante divina gratia longé.

:hf[lmäï

fgïicius ;

atque digni

us præiïan!;.

v

"

L

Plus

Ü

6C2o00C2O

18

lus mifera conditio creature, quàm

hominis, certé non daretur, quando

Tif

tt

ille cognitione & amore Creátoris fui,

atque infinitarum ejusdem perfeGio-

lib

num privatus, aut anima rationalis fui

i

du

finis eterni ipnara vivere püïï'et, aut

deberet.

d9l

De ufu

Heu mihi! quantum temporis, in-

etabuíu

genii, ac laboris ab omni feré homi-

tempo-

ris,

num genere in rebus, occupationibus,

fcrj'

It

& lucubrationibus aut inutilibus, aut

Q

omnino nocivis non raró prodigitur,

T

ac deperditur, utilibus ac neceflariis,

Xa*.

quz ad cultum Dei , anime falutem, ad

l)

fpiritus & vite perfe&ionem, aut pu-

T

blicam, privatámque ceconomiam, ad

i

Éthicam, Politicam, ac Philofophiam,

i«

aliásque difcipl nas fpectant, in quibus ta-

men benigniffimusDeus hominum exerci-

tationi equé immenfum & utilem, quam

Tis

amcniffinum campum p:ovidit, fupiné

hi

negle&is: fumus in boc infantibus fi-

D

miles, qui nocivis vetitis delecantur,

h

&i

—5

ac pro futuro forent

l

Ípretis, qu: bo

utilia.

Guftate Dominum, & videte,

tj

quam fuavis fit.

Laboriofo tempus

E

nunquam non deeft, oti.fo pr& tadio

t

iemper fupereft. Supplicium eft poena

Tis

pcccati.

b

Bone

OC ooo0Co9

I9

quam

BoneDeus! quanta ipforümmet tor-

jando

tura ringunt homines, ut tibi difpli-

is füt,

ceanBt, inutilibus atque inanibus fcru-

fe(lio-

tationibus fuis,

ac quanta

iegligunt

jis ii

ipnavia, ne in tuis lztantes operibus t&

*

U

£, al

laudando, a

que te fuper omnia aman-

do tibi placeant?

$, il

fhomi-

Qui nominis fui confortes, heredes »e A-

moris

fcribunt, pretermiffis, quibus aut be-

1DUS,

3

proprii

neficiorum , aut affinitatis titulis obftri-

exceftu,

u

ituf,

&ierant, clarum fubminiftrant docu-

meutum, quousque proprius amor in.

at NY

valuerit apud mortales, adeó, ut nomi-

n d

j p

nis vanam durationem magis, quam

meritum jufto pretio comparandum

n*

etiam in mortis conflictu audeant ap-

j

petere.

jiot

[2

Adeo vilia plerumque proprii amo-

ris fumus mancipia, utfib duriffimisnon

n qu

n

fj

L

raro conditionibus malimus noftras, li-

ul

b

cet perverfas, quam incomparabiliter

vatli

meliores aliorum fententias, licet proba-

ford

tifimas, utilifimàsque fequi, ac fic po-

Vlje[f'-

tius facere, quod lubet, fed nocet &

re

t

angit, quam age

P

v

quod licet, fuade-

1 [2

tur & prodeft, unde fit, ut, dum cate-

ris prudentiores videri cupimus, omni-

?

bus ftultefcamus, cumque nemini volus

B25

inus

w

eCOO0C DO

20

inus obtemperare,

plurimis cogimur

Gie:

fubeffe.

fert

fr

Plerumque hoc habemus homines

N

proprü amoris prejudicium , ut, cum

*

VOA

errorem in aíio aut deprel

)dimus,

aut male a

ctionis

tise

aut f

CamUur,

*

EY

fit, cuiquam adjudi-

[

caufa, ut fepiffim

tüng

camus ,

aut

mus, ne judicium

Yiv

noftrum eventu,

xfpe&atione defti-

t11n

cud

tur,

dem

tustur, vel jam prolatum profti

Ttet

potius mali ilius complementum , hince

n

ver

que

affionum n

Oil

rarum nutrimentum 3

nem, veljam fa.

W

quam erroris correé&ti

&i fu

F

Ty

preffionem appetamus.

m

]

"n

uU

j

Non funt condigne paffiones hujus

r

pe

temporis ad fuaà

4

jra

[

[:

j

p

loriam, quz res

De

'»h:r-

H v

velabitür in n«

AU5 $

fed neque ad con*

a

folationes, quas Deus etiam in hae vi-

ti

ta ipfius fan&te voluntati fe plené cons

fi

formnantibus immittit.

dtt

pe ani«

Sola re&i confcientia fa&i quietäm

I

ii tran-

virtuis premium letitia, vite

d

quillita- PUHF $

M

te.

comes, mortis folatium, vitam tran*

fi

quillam reddit.

T

Ai;'e&us

O Creator! modo loquor tibi, uti

q

potfa Adam in primo innocentis fuz ftatu

cram

i

Commi- D'eum

fa&torem fuum agnofcens, de fa:

W

nionem,.

cie

OCOOOCOO

21

oimyt

cie ad faciem tibi locutus eft; ut Mo-

fes contra faciem Dei in rubo ignis fe

minej

manifeftantis non audens afpicere; ut

Samuel in templo Dominum audiens

, cüm

Imus,

Vocantem, & ex ore magni Sacerdo-

Lioni

tis edo&dus, quod Dominus Deus vo-

caret illum, divina mandata auícul-

jl

Veitm

tans.

Salvator! ut tibi pre

Gnay

iWvil

ü. «

viventi

nti

iiv

irjio confi-

dell

loquebatur

Ce

dens: Domine! non füm dignus, ut in-

atul,

jinc

tres fub te&tum meum, fed tantum die

verbo, & fanabitur anima m

Cü s

ona*

ut Dif-

ïum,

a

cipulus dubitans, & reatum fuum pal-

pando aguofcens: Domine Deus, & Ma-

ift

$

jiü

er meus! ut Petrus, & Magdalena

fj

penitentes :

Peccavi in Dominum

a

Deum. . Judex! te deprecor, ut publi-

m

canus à longé ftans, & finum. percu-

EH [

tiens; ut latro exfpirans: Domine! mi-

m

ferere mei! ut unus, pro quo nafci,

inter homines morari, atque pati dig-

jett

Datus es. Pater! in te fides jübet cre-

dere, intelle&um igitur omnem fubij-

vit

tra

cio in obfequium fidei ; an, qua tu crea-

Íi, creata tibi comparem ? & quz di-

mitto pro te, non te mihi redditurum

W

d

!

centuplum eredam? nam quod jus ha-

fi/w

bebam; utme creares? quale meritum

i

ate

n

Ut pro me tanta p

,

Guv

reris? quod pa-

(

Dj

é&tum,

22

OC2OCCOO

&um, ut in fide falvante me nafci con-

cederes, atque hucusque benigne fer-

vares ? Frater! (pem in te confidendi

ä

memoria illa excitat, quze mihi resen-

iet, que Deus

1

H

ro me feciíti tanta cha-

ritate, tanta patientia, tanto exemplo,

fiis

Nunquid, ficut tu nobis fecifti, fic vis,

titor

ut nos proximis noftris faciamus, Quid

lum

igitur non faciam pro aliis, fi talia Deus

pro me fecit, ut me doceret, quomodo

vel

eum diligerem? quid non perferam ab

Tentj

aliis, i Deus pro me mortem a pecca-

dere.

toribus dolorofiffimam, atque ignomini.

W

ofifinam pertulit? — Nefcio amplius,

Tunp

quid fit averfio & ab aliis perfecutionem

la

pati: omnia enim, quz pro te facio,

Q

quot caufis petuntur, ac debentur?

Tiey

quot modis dulcificantur in hac, & in al-

E

tera vita premiantur? Amice! te cha-

d

ritas jubet diligere, voluntatem ome

i

nem, qua pretiofius, & mihi charius

ha

nihil habeo in obedientiam mandato-

hU

rum tuorum, & tanti amoris tui ali-

Yij

quam redhibitionem tibi dono.

Quid

Jem

enim efít, quod tui ergo non facile di-

mittam , fi tu ipfe es omnia, & extra

DUg

te nihil ef£, quidquid fit boni.

&

Dnt

Se

ec2ooCcco

23

j C0l*

Se nafcens dedit focium,

e fet.

Convefcens in edulium ;

idendi

Se moriens in pretium ,

TeQct-

Se regnans dat in premium.

3 C

Cum res creatas tam deperdité ama-

mplo,

Tnus, quid non ardentius earum Con-

T

[

ditorem

y -

jus pulchritudinem fol, &

Quid

luna mirantur, amemus ?

| Deus

Quidambigimus miferi mortales re- De veve.

)

N

latione

velatisà Deo cum tantaglotia & compa-

mE»

rentia, & quidemin noftrum bonum cre-

ecca«

dere, illisque firmiffime inhzrere, qui in

Ya

creatis, quz füb fenfus cadunt, pleraque

us

mapgisadmiramur, quàm capimus. AÁn

tionett

timeamus, Deum offendere credendo,

» fic

que ad obfequium fidei per ecclefiam

yentut

ipfe nobis credenda propofuit? '"Unde

&ind

autem in credendis intelle&us deficit,

te d

inde fidei meritum incipit.

m (

Infignis mihi videtur effe tyrannis, pe:en-

chati

fe aut alios temporis pretiofiffimi melio- poris ja-

mndatf-

ri ufu absque necefüitate, aut majore **

tüi d

utilitate privare; ingens veró, & do-

2

lenda inertia, tempus fuum inutilibus

dl*

nugis fponte jugulare, ac perdere.

& d

Omnislufus pro pretio, nifi rarus Delv-

u

admodum ac fobrius fit, eft fignum ab- fl

ALU

t Lh eX«

undàntie malé locatze ac diftributz, er-

B 4

gaftu-

Ü

ecoo0c2o

24

aftulum boni temporis, otii, & ava-

&j

J

)

ritiv comes, applicationis, & domefti-

cationis impedimentum , linimentem

b

W

ignorantie, focietatis, juftitiz, pleta-

tis, charitatis remora, feminarum fo«

(Qtt

latium, cathedra matronarum, dicterio-

yun

rum, & maledicentiz latebra, exerci-

T

Q

tationis, & fanitatis profcriptio, tor*

tura negotiorum , amicitie lepra, nu-

i

J

Y

gacitatum inutilium magifterium.

Inter magnas creature rationalis

srumnas meo tenui judicio reponene

lts

dum eft pro terendo tempore ex igno-

EU

rantia rerum potiorum usque ad lufus,

n

& nugas deprimi, ac reduci, nifi alia

Qu

ludendi rationabilis caufa fübfit, e.g. fe

d

alienandi s negotiis, aut bofpitalitatis

il

& focietatis gratia.

li

Quod multi hominum multum la

borent, miror, fed quando laborent,

W

nullus capio, cum totum tempus, quod

i

videtur, in menfa vel diverfionibus ut

D

plurimum terant.

Vi

Quomodo, ac quando permuiti,

Wt

qui tamen fufficientibus Miniftris in-

AU

ftructi

non

funt ,

fua

aliorumque

füi

ipfis commifforum pertra&ent negotia,

cape*

e€Coo0c2o

af

&1

eaperem egerrimé, nifi pleraque negli.

jomel

gi, aut tranfitorie viderem peragi. Si

meni

enim hore confiderentur, que quieti,

devotioni,

loquacitati ,

& novellis,

p

rum f

correfpondentiis privatis, jentaculo

j G

prandio, cocne, venationi, mufice,

exn

recreationibus ,

converfationi , lufui

dantur

9, Uf

dificillimum eft captu, cum

2, N

ultra 24 horas nulla habeat d:es, unde

|

inveniantur negotiis impendenda.

Hormall

Saltem in hoc nos vincit Orientas

ngXXQ?

lium Ethica &Politica,qui infuperhabitis

ex p

aleis, & chartis, ceu inftrumentis plane

ad hi

pro['cn endis lufus non admittunt, nifi

)d

qui exercendo corpori aut intellectui,

1t,62

abs cujuscunque damno aut lucro, tum

j Al

utiliter , tum peramoné deferviunt;

Ludimur, cum ludimus.

TU

Etfi bonum fit ac laudabile, ut ma- Vsfee

]abot

aus,

gnorum beneficio & munificentia om

Pu ?

nium artium, precipue etiam mufices

ynibi

cultura aupeatur,

& emulatio crefcat

Virtutis, par tamen nemini videbitur,

eitti

ut cure. vertatur Principis, quod. fo-

lum oble&ationi ad diftrahendas curas

niltt

[101"15'

fuit inftitutum

t 18

Ü)

P

Otium

H

QC2OoCoO

26

?

Otium Juventutis in onus tranfit

fene&tutis, fed virtus & labor in deeus

«tf

& premium.

i,

n

Ottum virtutis tinea, temporis in-

Ttet

juria, corporis & anime ftrages, unde

n ]

re&ó dici poteft,

omnium vicio?um

mund

Tüater.

ving,

'Fantus apud permultos, præfeftim

inter.nobiles eft temporis licet perexi-

)

4 [f

gui, licet pretiofiffimi abufus vel ma-

lus ufus, ut plerumque moris habeant,

q

d

!

nugarum hebetudine fatiati, atque in-

i,

anitatem demum

naufeantes

novum

m

vite optare exordium , certé melius,

l)

atque ex operum, laborumque condig-

dL'm [

norum fru&u longe fuavius ilia fun-

Tur,

&uri.

Ea

Idque pertzífum ac fatis ridi-

culum, fed potius deplorandum eft,

Q

Ter)

quod paffim nullorum fuper tzedio ac

torpore querelas audias, quam pracife

l

illorum, quos mundanis impletos feli-

h;

citat;ibus crederes.

:Iin bono labore ftat

Uty

Ti

digna,, ac amoenitate plena requies.

)

Tig

Deplorandum eft inutilibus plerum-

fd.

que tempus proteri, ut neceffariis, &

Dei

utilibus rebus nuspiam videatur fuf-

f

l]c,

ficere.

ln

Bona,

eC2oOcCCO

27

trayi

i

J

Bona, que proximus nof(ter poffi- Reverex

mur in

| deuu

det five animi, five corporis, five for-

proxi-

tuna, five nativitatis, d Deo cemmu- mis ope-

ni Patre, ac Domino nofítro habet, Re-!22ei.

Jris 1

vereamur igitur & amemus in ipfo ope-

, u

tiorum

ra Dei, ne reprobi per invidiam cum

mundo difpliceamus oculis Majeftatis di-

ving. Fratres diligite invicem!

fertit

'erer

Pulchra ac rationabiliter dele&abï—

] my

lia mundi Deus ideo creavit,

ut ex

eant,

creatis bonitatem , infinitam excellen.

p

tiam, amabilitatem, & omnipotentiam

yovun

Creatoris quafi in fpeculo difceremus,

melus

ficque ad eundem amandum, & timen-

dum etiam. naturali ratione neceflitare-

;Qndig'

mur.

l fi

Vult igitur Deus,

ut pulchra,

.

|

; nb

"

ac rationabiliter dele&tabilia nobis pla-

m&

ceant, non ad abuíuüm fed probatio-

nem obedientie & ad ufum falutis no«

di0 4

ftrz, ab illicitis abftinendo, aut lici-

præCiff

of

tis nonnifi ordinaté ac temperanter

utendo, Deum plus cun&is, üt ipfa

yeli

Jies

nos naturalis cogit ratio, amando.

A«

mate ergo, & wítimate cuncta creata,

yeri

fed nonnifi juxta Creatoris & Domini

jss'

Dei noftri voluntatem ; buc pertinet:

u]' Ut'

quicunque amat animam fuam, id eft,

in hoc mundo, perdet eam, qui au-

o

tem

ia

eC2o0cC2OG

58

tem odio habuerit, inveniet eam, id

(

tnt

eft, in atero mundo: felix ergo, fi

uf

cuftodieris eam bené obediendo, ne

perdas malé amando.

w

ton

ÜOmnes

Virtutes omnes, artes bonz, fcien-

ertes et

n

Ts |

fcientis ;

ia, atque omnis exercitatio ,. quan-

Ii,

períe doquidem ilis bene utimur, adinftar

funt

Ttitm

b

»

oculi fünt, quo Dei excellentia, & bo-

n

nitas perfpiciatur melius atque avidius,

4

&t

ameturque fincerius.

h

Quàm bonus Deus Domínus eft, qui

Áf

gratis nobis impertitur, quibus ab ipfo.

li &

sternam felicitatem . ( modó velimus)

T y

Laudate Domi-

nobis. comparernus.

firmer

mum gentes omnes, laudate eum Otn

UT (

Pfalm. r16.

nes populi.

il |

Cum nobis ex creatis tnulta adeo

l ]

videantur pulchra, aut utilia, ut vegere

S*C I

rime inde avellamur, quam incomp&

Ws

rabiliter major debet effe pulchritudo;

(

fuavitas, & perfedio Authoris, qui

ü

!

Celi

momento ifta omnia procreavit, com-

temperavitque folummodo . fragilitati

düm

lat]

nature, promerendi vel demerendi ele-

G6ione, in poenam przevaricationis anti»

Quq

qua, &in occafionem nove liberta-

lg

tis & glorie per Chriftum recuperate ;

ln

ie

& commerendz relicta.

Tig 1

Omhia

C0

25

m h

Omma juxta ordinationem Dei bo- Optima

"p |

na funt,

folo autem malo ufu

noftro Dei da«

na non

mala huuc unde bonum eft nobis qug- si& mala

do, 1

dam »rzcipi, quedam interdi&ta effe, wf no-

iroO made

ut per obedientiam in iis, qu& novi-

lafiunt

» ftit

mus, diframus amare, quz non novi-

1 QUn

n

mus

ac per dimiflionem rert

AAE

,natue

dinfi

&b

ralium mereamur fupernaturalia dona,

& eorum fru&tu proó gloria Dei frui in

avid

eternum

Ita utendum eft rebus temporalibus

TAT

tanquam muneribus divinz providen-

sipí

j

ti&e & mifericordie, ut intentio Autho-

rl

rem nature glorificet, ufus naturam

e Dot

firmet & confervet, te

inperantia gue-

um

ftum continuet,

&

.:fx lclt

oblectatio

me

ultra

4lv

ntem non

uh;L'at

quàm ut

Deo hu

ia

1

j d

iliter agat laudes & goratias.

Sic igtur bonis Domini fruimini,

ut

üt æs

jnatnt

mens à ci llpä Jejunf

ch wi

Cum nomen, quod ex Baptifino ut Nemica

Chriftiani fufczp;mu

)I'IS,

longiflimé fit ex- ** Z*P'

vtt,

cellentius illo, quo ut ho: uines in mun- pxæ(un?

dum nafumur

multó magis nos glo-nomini-

fr Uh

bus exj

.fe[]

riari; & Deo gratias agere opor te ib

. quod. Chrifti fideles , & catholici fu-

famxba,

jonist

mus, quam quod ex qualicunque emi-

? hb

, nente vel divite Profapia defcendimus,

-xupel

quia per primum hzredes cmli, per íc-

CU

(U

€Co00C2G

389

dum autem mundi tantum ceives

dhni

fcnbmur

iil

J

Pehono

Si rerum creatarum amoenitas, cor-

fpititua-

m

liex pul

porum prefertim humanorum venu-

lt

€hritudi-

ftas & pulchritudo, per fe & in abftra-

»e que- Cto. confiderentur

facile. nobis fubre-

dellen

*d9 pere poffet cogitatio à veritate & ratio-

Q d

ne prorfus aliena & impia, ifta omnia

peria

ftton

& catera ejusmodi effe illices ad pec-

candum contra legem digito Dei

cordis

Y

Ia

bus noflris infcriptam & tot aliis mo:

dis nobis pubmat

al

am .

fed cum pauló

Af

AT

interiore & defecata acie res confpi«

ciantur hamans , fi earundem brevitas,

(

& inconflantia, & miferie praceden-

la

tes,

comitantes ,

&.confequentes, fi

d

mors & morbi, afflidio fpiritus, tortura

A0

conícientie ,

fi de füturorum & ster-

Qd

nitatis irrefragabili

ac omnia confü-

Conj

mente cnra

de turpitudine ac infamis,

Toff

Deum ac Dominum optimum, bono-

g

rum omnium lsrgitorem offendendi

Qtot

confiderentur

tunc facile ac ultro me«

Wt

cum quisque conveniet, tuncin SPI'ICO&

l)

)

confeffo erit, omnia temporalia bona,

lne

preter fpiritualia, quz hifce etiamnum

Qüml

& inco rvpammhtcr funt majora, efle in-

finite Dei bonitatis pai Puuh ia teftimo-

j

lm

nia, fumme ac eterne noftre gratitu-

dinis

OC2O0C2O

3f

n i

dinis, ut & precipui erga Deum amcris

2ar:

ilicia, fidei & obedientiz

94 $i

üumenta,

ad fpei, charitatis & virtutis exerci-

ias, Q

] Vel

tium, in fe femper optim

2

A.

quia à Deo

1 abl

fünt, adeóque nobis nonnifi per re-

s fiht

bellem noftram voluntatem , quia iliis

aut abutimur, aut non licité urimur,

& rac(;

1 Of

periculofa, ad meritorum autem no-

^

]

ftrorum per obedientiam fidei occaf

JO«-

ad p

i cont

nem, ficque operandam zternam no-

ijs D

ftram felicitatem 1 Deo ter optimo dan-

tur.

In patientia veítra poflidebitis

pau

animas vefiras.

.

conij

yreviu

Quidquid amabile aut dele&abile sicv ex

tl

omribus

invenitur, propterea ita comparacum

donisj

YL0$,

eft, ut nos homines t

anquam mente divinis,

ori

rationali, & infüper libertste volunta-

&i

.;

tis donati ex creatis Deum factorem ac

| Qu

confervatorem, judicem, ac Dominum

infit

noftrum cognofcere, atque ( ut pe: fe

»

ot

eft naturale) Creatcrem longe (uper

enté

creata fua amare, timere, & in ipfo

tr05

Veraciter dele&tari, obediendo, patien-

pri?

do, & conceffis temperanter fruendo

j i

bene mereri, & seternam nobis vitam

jam

comparare difceremus.

i

Sicut enim divinz fuit mifericordiz,

J

ominem per terrene etiam creationis

A'rä',]

imniras

j

mePp75

$5

CCO

d

qmiracula & oble&amenta in divine bo-

d

Qxi

nitatis fuz& contemplationem, & timo-

rem fimul ac amorem adducere , fic

n

etiam fuit clementie, certas eidem in

lt«

omni genere leges & temperantias pr&-

imy

fcribere, ut, qui-per bencficia tempora-

fity

lia de Dei exiftentia & clementia infini-

ta convincimur, etiam szterne intuie

ii n

tionis felicitatem merendi occafionem

dety

nancifceremur, quam fuo nobis fan-

Mul

guine, ac morte triduana recuperavit

lh

Salvator nofter Jefus Chriftus.

fT

h

UC

H

amfi gratitudo & dlgnitas creature

*

rau

[

X

3

ï

nal

1

T

$ poftulet, ut homo infinitas

Dei Creatoris, & San&ificatoris fui per-

£ene

puhy

fectiones argumentis precipue füperna-

1l

m

H

mé ac jucundiffime fem-

Bu

turalibus grati

log

per contempletur,

pretermittere ta»

men nuuquam debet, ut ejusdem Dei

bonitatem ac fapientiam etiam in ad-

thtj

mnirabili omnium rerum naàturalium dif-

Wq

pofitione & confervatione Ixtiffimé ve:

Oty

neretur: ideo enim ad majorem fuam

fiy

gloriam mundi hujus colonos nos po-

leq

fuit mifericordifimus Deus, ut per vi-

&ij

fibilia in. fui,

& invifibilium amorem

[

rapti eo majori contentione legi fu&

Ia

humiliter obediremus , quo iifericor-

Tif

dius

OCooO0CDQ

$&

ine li

dius nos per brevem ac in fe levem

X tim)

obedientiam eterne deflinavit felicita-

E

ti;, que in mente Deum fedulo & aman-

idemi

ter contemplantium ac ferio queren-

ias DIt

tium jam in. hac vita dulciffime pregu-

(pott

ftatur, & avidiflimé- fperatur.

; iniil-

o inti

Diverfitas ingeniorum vitro mapis De. &

vel minus pellucido atque diaphano vi«

ferfïtatc

ifiontt

ngenio-

yis (

detur mihi comparabilis,

ficut enim,

um,

iftud afpe&uum & colorum, ita etiam

oena

ila infinitifüme — Dei omnipotentiz

eft teftis,

& noftre fübmiffionis ma-

aQ

jor occa(io, ut, cum omnes prorfus

res create, eorumque differentie tum

infinii

2

generice , tum fpecifice nobis Deum

d

palam & ubique loquuntur & predicant,

fü

g

efficiamur in bono alacriores

|fme fe

lo minus excufabiles.

, &in maf

telt "

jn)

Difciplinz bonarum artium, ac fci: Are

j m*

entiarum , ficut induftrie laudabiles bone

** funt co»

jum 4

nunquam fünt intermittende, fed cu

T jenda.,

[i

ff Ó

omni folertià, & ab omnibus colendz,

1m ü—

funt etiam dona mifricordiffimi & opu-

no

lentiffimi largitoris Dei hominibus iri

p

adjutorium fpiritus & corporis provi-

m

dentiflimé concefíà, nunquam fatis &efti:

jer U

manda, pro divitibus remedium opta-

tiffgum ac certifimum n

ü.

1iferiffff

C

&

ociyifümæ

mul

-.

iM

CCOOCCCO

34

to f

mul ac triftiffimz defidie & otii, pro

qui g

paupe

ribus augmentum panis & folatii;

diUn a

pro omnibus ornamentum,

firreamen-

d

tum gratie, fufficientie, virtutis, ac

fdei, cum fedulo earundem exercitioy

tientn

m

& ftudio femper magis agnofcitur, fem-

Ampll

per magis inquiritur , femper magis ti-

Vg

metur, amatur, atque adoratur be-

EUR

nignifimus Deus. . Vide precepta libr;

hm

fapientiz.

fit

Bonis

r

Bona temvporalia': à Deo ter optimo

tempos

nobis homipibus five per intellectum

DN

ralibus

Yor

quomo- fjive pe

r fenfüs quomodocunque mife-

do uten-

ricorditer revelata, licet fpiritualibus

lim

dum cum

ld

£ru&u

longe fint inferiora, adeo tamen illis

Vett

Spiritw. jpfis coordinata, & fubordinata digno-

Ícuntur, ut ad finem ultimum homi,

Yty

Q (

nis affequendum, qui eft eterna Dei

fruitio, indéque pendens fumma ac

4

fiüm

erfecta felicitas, quam plurimum tum

re&cé utendo,

tum rationabiliter re-

Qs

conducant,

r

nunciando,

vitandóque

cum ad infinitifflam Dei bonitatem

Qs

ex creatis agnofcendam, ad amandum

Deum omnis boni unicum largitorem,

lntj

& timendum, ac deprecandum eun-

dem tanquam omniícium , omnipoten-

tem, ac juíftiffimum judicem non folum

tere:

n95

CC»Oo0CO

35

nos fuaviter invitant, inducunt, ac

h, M

folii

quafi neceflitant, verum etiam virtu-

fríamme

tum ad augendam Dei gloriam per fi-

s 4

dem, & obedientiam, per fpem & pa-

'ercitt

tientiam, per charitatem & humilitatem

i, fet

pro faiute noftra eterna exercendarum

amplifimum nobis campum femper &

us t

tur De

ubique apertum & adornatum prebent,

Xta. lbt

adeo, ut eorum non minüs ufus juxta

legem Chrifti inftitutus per temperan-

tiam & gratiarum a&tionem non careat

yptitr

meritis, quam non ufus per rationabile

Vet

obfequium abundet triumphis, quibus

ye ml

homo chriftiano- catholicus per auxi-

ubl

lium gratie & merita Chrifti poft vitam

j

l

yien i

laudabiliter a&am ad eternam promo-

3 df

veatur felicitatem.

Quid enim me-

n i

rcatur homo rationalis absque pugna?

Jl DF

aut quid fperet absque vi&oria.? qui

m *

ad sternam felicitatem-per obedier-

um o

tiam & fidem non omninó otiosé aut

gratis adipifcendam, ficque ad laudan-

Jitef

du

dum & amandum fine fine Deurn cr

i

3

jnit

tüs 'eü:.

a

i

Etiam hec humang rhentïs excþ!«.

J a

lentia & quidem ingens eft, fuum effe,

&, quid boni facere poflit, cognot-

nipo

,nfh

cere, id eft non folüm' üt eongruürh

fi

63

natu-

eCooccco

36

nature quà tali, fed etiam ut bonum

duv

in fe, quod non admifsi Deitate tane

us

quam omhis boni authore non datur,

(5

quod contra Atheiftas dixerim.

li

Quotquot in hoc mundo res pul-

At

chre, bone, amabiles, deleéctabiles;

Itf

atque mirabiles fub intelle&um vel fen-

Pbl

r

fus cadentes inveniuntur, nonnifi radii

licet remotiflfimi funt infinitiffime bo-

Vuntl

nitatis Dei, quam ut obediendo & pa-

N

tiendo inveftigemus ,

inftitute fünt,

Vitn

adeóque omnia concupifcibilia, ad ten-

qeg

tandam noftram obedientiami atque pa-

te f

tientiam tendunt, ut leve, ac, ut ita

$

dicam, momentaneum certamen glo-

fti

riam nobis &ternam, ac perfe&am in

od

Deo felicitatem conciliet, ac operetur.

QU

Anima chriftiana ceque folerter m2-

I) (Qx

jorem Dei gloriam, quam propriam &

lum

aliorum eternam falutem quarere debet.

Wn,

Q |

Cleri

Clerum catholicum, fit quomodocurn-

catholi-

fim

ci&Ca- que dives, confervationi publice quam

tidi

libau p]urimum prodeífe, nonnifi per invi-

&bur

utilitas.

& Excel-

diam negari poteft, nam quó absque

di

lemia, Coelibatu. portiones in idem patrimo-

obf

nium fuccrefcerent ad inopiam cun&o-

Thtra

rum? Deieótus enim idem tam rei divi«

of

dun-

oOooCSQ'

37

bont

dunda infufficientia, quam dividentium

Q L

numero generatur.

. Qati

^Opes Cleri, fiquidem prudenter ,

& pie adminiftrentur, non autem de-

'e5 p

tinentium ignorantia negligantur, aut

Eabil

intempeftivé deperdantur, fulcrum funt

rel l

Publici, non detrimentum, ut invidi,

ii d

iisdémque pejus abufuri pingere ni-

tuntur.

j

&p

Statum ecclefiafticum ad ftatum ci-

fün

vilem inftar oculi ad hominem multó.

d tel

que arctius, magisque neceffario pertinee«

que p

re fors non incongrue dici poflet.

]u

Si Clerus tam fzecularis, quam it

:en glt

fpecie regularis opes fuas in meliores,

um

& publicos ufus pro ipforummet optima

pere:ü

fecuritate, & commerciorum incremen»

to fcirent ac difcerent convertere, du-

teri

yrit

bium nullum eft, converfiones natio-

num, & regionum inde fecuturas effe,

c

cum pre&ter regnum cclorum,

quod

i

femper eft principale, etiam panis quo«

?V

tidiani copia melius apud catholicos

r

abundaret: Acedià igitur noftra acci-

D

(q;

dit, ut tanta converfionibus proftent

I

f

obftacula, cum nos pigri femper ex

i

i

miraculis velimus, que Deus ex labore

jj

noftro, & charitate noftra expe&tat.

a*

C 3

Optis

eCcooCcO

58

I

Optime nofcunt acatholici, quod

fublevata apud catholicos Cleri sfti-

w]

matione fenfim omnis ruat ordo, quod

$

noftro evo valde timendum eít, cum

m,

odium in clericos catholicorum squet,

le

& vix non fuperet illud. adverfariorum.

feqo

Indigna .res!. [tane cultus, ita vilipene

n

ditur, ad quem pertinet Deus?

TK

Wt

Si nihil prodeffent relipgiofi homi-

A

nes, quam ut ipforum voluntaria au-

tiji

fteritate czteri diícerent labores & mi-

lt

ferias tolerare patientius ,, ut quidem

fit, jam ex hoc ipforum ftatus non fa-

J

tis laudandus, & totf mundo fpiritua-

t

fty

liter non folum, fed etiam politicé &

i

maximé foret proficuus: omittam, quod

ipforum colibatu innumeros alant ex

ts

q

bonis alias ipfis , ipforumque prolibus

obventuris.

le

i

Abfurdius,

ftultiusque nihil eft,

Q0

T

quam opes Clero invidére, ut aperté

f

atque in proprium fuum damnum fa

ciunt multi feculares non confideran-

Ti

Ti

tes, quam mala politica numerum di-

videntium augeri cupiant, quafi inde

ditefcant; cum contrarium in omnibus

[cg

vi-

genciþgs patenter cernimus, quibus

luit

ecooocoo

39

luit Clerus, qui tamen deberet effe fra-'

,qu

rj al

ter primcgenitus.

), Q

Gi nullum aliud, fatis effet Zizanio-

UM

rum, quod fimplices & incauti catho-

E

lici ex acatholicis locis & gymnafiis

iiorum

reportarunt domum, quodque in ja-

&antiam pfeudo - fapientüm quafi com-

'vilipen-

mune evafit, in ftatum clericalem odi-

um: quali poft horum exitium ftolidus

hori

careret homo, cui invideret, & quafi

rja dl

iniferie hominum decrefcant numero

& mi

,ï.

miferorum. :

quin

non !

ZEdificiorum inutilium, & aliarum

ejusdem nature expenfarum loco, con-

pirit

iict

ferant opes fuas Clerici ad publicam

»*litatem ,. commercia, fabricas, ar-

1, U

]ant «

tes, fcientias erigendo, fovendo, au-

gendo, perfeCionando ; percipient, me

prelïm

hercle! prater meritum ingens inDeum

& proximum, preter incrementum,

quod inde Religioni catholice largiffi-

hil £

mé obveniet, percipient, inquam, inde

*

um 4

cenfüs fuos longé fecurius atque cue

iulatius, ac fi aliis quibuscunque de-

ll derij

£num modis,elocarent.

n

dl jp.'f

Nifi moralia principia , indäqüe na.

fcens re&e facti confcientia, confolatio,

gmni'a?

i

C 4

&

j

éccoocco

40

& unica nobilis ambitio Deo placendi

Rss

populos contineret, 'cui fideliter vel

Wa

diu obedirent? Atqui illam plenius nul.

ln

Ja veraciter fundat, tutiusque cuftodit

D)

autintegrius, quam nunquam fatis ve-

Qw

nerandatoti generi humano falubris Re-

o

ligio romano - catholica; hanc autem

quis confervat enixius,

i

fanctiusque ,

Tox

quam Clerus ad hoc à Deo inftitutus:

& hunc tanto odio habeatis cuítodem

Wi

f

veftre.incolumitatis , in hoc incauü

Principes?

Jl

d

