Cuinam, quzfo, daret pfeudopöliti;

w

cus opes Cleri, cui illas adeó invidet,

mg.

quin caufa invidiz apud ipfum, ad rui-

10

nam usque rerum omnium crefceret?

T

Ergone omnes ferviant homines homi«

Wi

mibus, nulii Deo? Qus ignominia ra-

gii

tionis, que pernicies publicz felicita-

"n

tis, que precox ruina rerum contra

T

naturam hoc modo deftruendarum !

Tigt

f0f

Onerofiffimo titulo Clerus poffidet,

quidquid habet, nifi, preter reliqua ti-

bi parum fortaffe videatur per caliba-

li

tum , confortio carere, quod Deus

«

ipfe in adjutorium ordinavit.

Nonne.

Ti

homo relinguet Patrem, & Matrem, &

pii

adherebit uxori fue? EX comparatione

Tün

dile«

écooócSé

At

JE

dileftionis homo omnia cstera, vt ni-

iter Yi

hildefpiciet. Di&u vero non eft, quan-

YUs Qu

tum ex hoc privatorum maximo income

cuftodi

modo univerfitati utilitatis cedat.

atis Y

brís

Quid aiiud funt omnia Monafteria,

omnesque coetus Clericorum , pra'fer-

z UiA

IUSqU,

tim ftante eorundem cclibatu, quam

honorabiliora pro membris reipublicze

L0

(Lodet

Hofpitalia, & quidem pro tot, ac tan-

tis, quorum extra hunc ftatum muiti-

jnca

plicationes certifime, faltem in fecun-

dioribus Regionibus adeo forent infup-

yoli

portabiles, ut bella & peftes, aut certé

nvidt

ingentes emigrationes aliis populis ex-

ad ni

itiofas evenire foret indifpenfahiliter

(cerdt

neceffe. Rem igitur tanti pro toto ge-

s hon

nere humano momenti, nolite juxta

jnit d

privatas ideas, aut paffiones, nolite fe-

feiti

cundum przejudicia judicare, fed maxi-

) Cott

ma longanimmitate exanimate; & inve-

r

nietis maximam pro republica in nume-

M

rofo, & divite Clero utilitatem. -

x

liqui

Maxima certe difcretione, & foler-

ca

tia Clero catholico femper. utendum

d

eít, ne internus populi zelus pro ve-

N

ritate catholica, per externorum multi-

ft"

plicitatem operum, ac.devotiuncula-

l]

rum nimium diftentus, defidie aut ama-

Wfl

!

p

$

ritu»

42

ecooocce

ritudini pax'etuf, fed bonis ac optimis

feni

verz pietatis & conftantie exemplis Dei

«

gratia reddatur in bono invincibilis, ne-

fig

mini gravis, aut veraciter onerofus.

il

Super-

JKvum noftrum,

dum ingenium

niki|

inumeros

RTT

fitas ho-

fuum contra pietatem, & Ecclefiam fa-

mimm tjoat inutiliter, & non absque remor-

TET

viti

socwa. (j in triviis & neceffariis cecutire à

Deo permittitur, ut demum ignoran«

n

u

tiam füam fentiendo agnofcat, .& refi-

pifcat, detque Deo, quod eít Dei, &

Ilf

Contra om-

Qi«

Caíari, quod eft Cefaris.

nem etenim in omnibus, praefertim fze

lg

cunditate hominum precellentibus re-

W

gionibus fang politicze regulam offen-

li

dit, Clerum pro fufficientia rerum cali-

bem diminuere, populum veró confum-

Ttent

P.

mentem jufto plus au&um velle. Com-

Vs

putate prudenter differentiam per unum

viu

folum vel duo fzcula, & invenietis. Su-

Vi

perfluitas enim hominum famem, beila

fs

& peftes neceffarib gignit,. ju(tus nu-

&

ierus fufficientiam, exiftimationem, &

t

pacem: qui hoc negat, vult, fed non

oy

cogitat, neque difcernit contrarium,

fx

Suppreffo ac fpoliato Clero, qui ad-

jie

modum magno communitati fubfidio

femper fuit, quid quafo lucri obveniet

*

focu-

0þll

ecocoocco

43

optiti

fecalo? nifi quod .cum egentium lüie

plis i

corum numero eorundem crefcat necef-

Ils 16

fitas, confufio, & miferia. Miferere Deus!

fus.

qui-hominem mon propter ipfum, ut

multi putare videntur, fed propter te,

peniun

& tuum honorem creafti.

Malunt ege-

fiam i

Terot

recum pluribus, quam faturari fine in-

vidia cum omnibus. Antiquum & acer-.

"utire i

bum bellum à Cain inchoatum, usque

Tnorn

ad cenfummationem Seculi perduratu-

& rd

Jel, 0

rum, quod iis pre cateris ceffit malé,

fà 0f

qui contra Dominum Deum tentzrunt

üm i?

pugnare. Fratres, diligite invicem, qu&-

ibus r

rite czleftia, & cetera adijcientur vo-

od

bis.

ul

'Locuples Clerus Religionis operi-

conit

mentum, fübfidium ftatus in neflitau-

e, (f

bus publicis apertiffimum, folatium ci-

er U

vium, & incolarum, paupertatis fuble-

etis.!

vamen ingens merito dici poteft, re-

n, X

gnis & populis benedictionem czleftem

(ius !

concilians.

Roma vetus, dum civium

)nef

ditiffl:norum multitudine floruit, viguit

fed 1

optime, nec paupertate ftatüs, fed de-

rium

fpoticz poteftatis interventu, &ufu de-

preffa emarcuit.

, U^

fübii

'Stulta & inverfa feculi ambitio, dum

p

Opibus Cleri ditefcere inaniter geftit,

li

qui

eCooccoo

44

quid facit aliud, quam fibi viam & fon-

tf

E

tem pratiz coleftis dolenter obftruere,

que, nifi inomnespropter orationes at«

Todi

pletur

que deprecationes fluat continub, bre-

Mi

vi omnes fterilitate anime & rerum

mundanarum perituri forent.

Aperis

tignis

fsf

tu manum tuam, & imples omne ani-

1nal benedi&tione.

Ah utinam fapcrent

yrt

& intelligerent, ac noviffima provide-

T

Ym

rent! vel fperet feculüm prudenter, di-

vifionem rerum inter plures faciliorem,

D

EOE

quam.inter pauciores fieri? Miferere

Domine, & illumina, ut vidcant abyf-

Áity

n

fum, cui propinquant!

(b

Clerus catholicus vel reponit füas

li,

Si

Dirm)

opes in thefaurum, vel elarpitur.

primum : inveniet prudens ftatus, de

d

quo necefflitati, vel abfíolute utilitati

U

publicz de facili ac prompto confilio,

ttgg

& confenfu Ecclefie absque civium,

lii

lin 1

& ipfius Cleri poffidentis quére!à pro«

fpictat.

Si fecundum: fecus nihil fa-

T

cit, quam homines laici quicunque; unt.

N

de per fe videretur querela fuper hac

d

re ceffare debere.

Hoe tamen fateor,

flls 1

n

opes Cleri prudenti adminiítratione pro

Dei honore, incremento fidei, & Ec-

Went

clefie, pro Cleri ipfius & Publici utili-

Bto

taté

L|

OCcOOC2O

47

(&fy tate, atque etiam fecur:us, quam modo

ftrüen

fit, adhiberi poffe, quia bomines iftius-

Vonerd:

modi ceteroquin fan&i & do&i, qui

, n

plenam quafi rerum humanarum & pu-

( T

blicarum, commerciorum, & alimenta-

Atl

tionis communis ignorantiam in c!au-

ynt at

ftra fecum ferunt, pauciffimis exceptis,

per totam vitam fuam, ad rerum poli-

fapittt

rovide

ticarum no:itiam pertingendi occafio-

nem non habent.

Quid autem ex his

yter, i

[ioren,

viris expeé&tes confilii pro opibus bene,

ac in proprium non folum, fed etiam

fiferert

v ibyl

ftatus commodum , & quidem fecurif-

fimé locandum ? Sicut igitur celibatus

Cleri catholice Europsz preprimis co-

lumna inter primas dici meretur: fic

nit lu

t !

etiam opes ejusdem Cleri, pié ac pru-

denter elocatz inter precipuaftatus ful-

atus, !

: utilitfl

cra nuncupari meritó fibi vendicant: eíft

!

t

j

attamen, quod forfitan Clerus, S. Pon-

u

] civt

tificis, Ecclefiz ipfiüsmet confenfu, con-

fiio maturius digefto, Regibus, atque

r r

nihi'

Principibus pro reali. eorumdem prote-

&ione & manutenentia ex fuis reditibus,

1quo i

yet ?

& quidem annuatim. per modum cen.

fus irreluibilis, (dífcreté habito refpe-

n fättc'f

&u temporis & circumftantiarum) ma-

t

—

Eio

[

ï:

nente fubítintia perfolvere poffet, &

pro fuo & ftatus meliori & perpétuo

;

bouo

CCCOOCcÓ

46

bono totali fuz everfioni facile pre-

Qu

ferret.

C 1

vt

Clerus opulentus prodeft ftatui,

[ül Uif

quia propter ftatus fui, ut & Colibatus

m

rationem aptior czteris eft cuftos pu-

blici thefaurl, quidquid in contrarium

p

r 0m

garriunt, qui'fibi, aut fuis, non com.

Tiofn

munitati & Publico ex fpolio Umco-

Y d

rum profpicere geftiunt.

Tun (

Priftinam apud catholicos ftatus di-

gnitatem ob defe&um, aut imperfectio-

ls

Cæ l

nem fanze ac bone Politice, que ts

men non interdi&a ipfis, fed uti om.

105

nia c:etera bona, fuafa ac precepta eft

(

jam:magis defecitfe arbitror,. nifi ea-

um

dem Cleri numero, nummo, & preci-

r

pué celibatu, indéque nata meliori re-

i.

rum. füfficientia füffulta fuiffet, ac fo-

rec,

Eftote prudentes ficut ferpentes

lo

in procurando omni bono Deo placen-

te, & (implices ut columbe in vxtando

tf

At

omui malo.

n

Iimmunitis &

Exemptio, magnam

M

Clero moleftiam & infenfionem, majo.

fu.

rem indifcretio, maximam , parit chari-

T f

tatis, humilitatis ,. & v1rtumm ( ficubi

Tietu

duur) oblivio.

W

Quod

Ocooocco

47

$ Devefti-

ile p

Quod veftitus, prafertim feculari

bus Cie-

Clet, nigri coloris pr& omnibus ce-

rinigris,

: ff

teris'equé modeftis (licet nec divinus

Inftitutor nofter Chriflus, nec Apoftoli

Jxlibu

eodem ufi funt) nefcio, quo fato ad-

iftos p

optatus fuerit, cum tamen minimz in-

nirari)

0 Qr

ter omnes durationis, & infuper labo-

riofiff-me confervationis fit, quotarne

Cleric

nis damnüm €:-nius millionis ad mini-

mum exhibebit.

batust

vrfel

Acatholicos ut plurimum negle&tus

Colibatüs numeroícs, numerus miíe-

que t

u (

ros, miferia eífecit induftrios,

copt

Quousque demum invidia in. Cle-

nifi t

rum, hodierna. cogitandi perverfitate

& pre

excrefceret, nifi colibatüs aufteritas

eliorit

illam. quodamodo reitringeret ?

t d

'Tam parum induftrie rerum etiam

fett

jufte ac laudabiliter acquirendarum vel

d

confervandarüm ftudent catholici, fi

) vitt

acatholicis compares, ut ob rerum in-

Opiam jam fepius inferiori fteriffent lo-

y

co, nifinunquam fatis laudandus Clerico-

n

!

rum colibatus fuiffet remedio, efficiens,

j

ne fübftantie füpercrefcat utentium nu-

"

merus,

Cleram colite ob cultum divi-

num, &grati amate ob Colibatum.

Inter

QU

48

OOOOQD

Inter maxima Relipgionis catholice

S

fulera, clericorum Coelibatus eft omni

puri

ftudio, folertia, ac rigore confervandus.

fünd

De!an-

mita

ditus

Colibatus caftitatis magifterium, &

er

eatira- ftatus fulcrum fit oportet, non generis

tis et

tids]

€aliba-

humqni exterminium, cui caíta

equiva:

Ti

tus,

lent conjugia.

Qis,

t

Non intreducte eclibatu quid non

pejoris fieret, & fceleris, & fcandali, &

frir

quid non prztermiffum fuiffet, prater-

al

mittereturque virtutum excellentiffima:

:

p

rum?

t

De Spi-

fn

ritu dís-

Sudiosé nobis catholicis, prefertim

Ql

vreto,

Clericis cavendum effe reor, ut probi

hi

-

per rerum, & opinionum, & diftinctio-

CO

num ad fuübftantiam catholice fidei non

T

immediate pertinentium multiplicitatem

Wt

non laffentur, aut ab operibus fubftan«

ilir

tialioribus plus eqüo diftrahantur, fed

per charitatis virtutem. in bono, quod

BI

li

c&perunt, conferventur, mali veró come

paffionis & difcretionis vinculo redu-

femp

D

cantur, ne, dum gentes per zelum no.

Ti

ftrum indifcretum & privatizantem in

oj

cclum trudere conamur , ex ovili per

indifcretiones oves noftras

lp

proprias de-

txjv.lderg videamur.

| Sai;-

OC200C2o

49

T

San&a Mater Ecclefia in dogmatum pe di:

verfis v

E m

puritate, & conftantia juxta promiffum

ciffitudi-

tvand

nibgs in

fundatoris Chrifti Dei, femper incom-

mutabilis perfeverans, ne revelationum difcipli-.

fiufh,

| o

excellentia extolleretur, in difciplina-"*"^^-

ticis ipfi quafi in proprium, ex quo hu-

æquiw

mana pati atque experiri pofTet, reli-

&is, fuas pro varietate temporum ac

uitw

etatum viciffitudines pro. renova.ione

3dal

fpiritus, & humilitatis fuze incremento

pras

ad tempus quidem. perpeffa, fed paulo

T

poft femper iterum.abfo!uta ett. Sic pro

&tatis fuz curfu, primum ex nimio for.

fan zelo, bonorum communionem ftri«

vt

&iorem, dein peenitentias publicas, poft-

u p

hac Conciliorum frequentiam, exin ex-

iftindi

commupnicationum multitudinem, de-

üdgi /

mum cruciatas adoptare vifa eft; fed

Jiett

1CIUS

mutatis rerum circumfítantiis demum

t

»

ifhzc veteratis adfcripfit.

Rogemus

jtity'

autem Deum, ut quidquid talium eve-

0, Q

niat, in bonum noftrum vertatur, quod

'enuu

femper ab acceptatione poftra humili

jlo ff

unicé pendet : fit nempe ad correptio-

elin!

nem, caftieationem, . & refipifcentiam

antel

noítram, atque ad exer

rum.

Acitium bono-

ovl

yr

j

j

Adeo

fo

CC 2Oo0CDO

DeChá-

Adeo abftrá&a noftro evo'in- ple-

ond

itare;

Tugy

risque dominationibus ad lubitum prin-

cipia ftabiliuntur; quafi Sociétas hu-

I)

mana brevi foret penitus diffolvenda,

tf

& Charitas penitus pretereunda.: 'Timeo

fit,i

t

autém, ne brevi à Cot!o corripiamur,

pra

atque ad ré&e rationis tramitem remite

tamur, fi fronte reditum lIongius detre-

Toxern

€tamus.

( d

Miferere noftrij, Domine! mi-

ferere noftri!

n

o

Pax mu!ta diligentibus legem tuam,

'& non eft illis fcandatum. — Quafi dice

tráti

frul

Tet :

nihil nos

eparabit à Charitate

ieo

Chrifti Dei, nec gladius, nec perfe-

Cutio, neque creatu;a alia, quamdiu

jul

fite j

legem ipfius veraciter diligimüs obfer-

*ando, fcandalum non facile dabimus,

&tf

temí

aut fumemus, fan&itfime Dei volunta-

^

^i nos in omnibus, & per omnia con-

Tite

Á

formantes.

hf

Perpetui difcipline : ecclefiafticg,

& prafertim monafticee reformatores,

UI

pb

T

aut innovatores, niíi longiflimo ort-

'nis probitatis exemplo fe.commendent

ln

$b

'& per omnia probati fint, bypocrifis

'& defe&us charitatis valde fufpecti funt.

inf

Videntur enim velle alios perficere, ut

Thgp

ipfi boni videantur, & difcreti , aut

Tij

4l

impune períequi, quos palam aggre i

fj

non

OCCOOCOO

fI

)i]p «monaudent, aut demum devorare oves

p Domini, ne lupus dilaceret.

Bonus

ittas D

homo ubique inter homines, prefertim

o]vent

religiofos bonos inveniet, quos, imite-

. Tine

tur, inveniet & malos, quos, nifi difcre-

tifimé ((fi ipfius etiam fparte fit) re-

jpiami

m rer

prehenderit, & fraterna charitate cor-

us det

.rexerit, indifcreto zelo pejores efficiet,

line! t

& dum angelos ex bominibus efficere

ja&anter conatur, diabolos experietur

n tudt

formaffe.

Sinit eutrague crefcere, ne

(l dic

eradicantes zizania fimul etiam bonos

fru&us eradicetis.

Omnis malus aut

du

ideo vivit, ut corrigatur, aut ideó, ut

ec pv

qUäHv

juftus per ipfum exerceatur.

Suppor-

tate invicem non errores, fed crrantes:

us 0)!

r

j)

il

-errores enim caftigandi, homines au-

"

| VO

l

tem füpportand, compatiendi, & cha-

ritate potius quam rigore coercendi

[ v

funt. Fratres! diligite invicem non ver-

bo, fed opere, & i hoc folum fiat, di-

jefi

xit S. Joannes fenefcens, fofücit, quia

r

(fimo

preceptum Domini eft.' Quicunque fe

ipfüm ad methodum legis & confiliorum

nima

S. Evangelii reformat, jam bene id, quod

hyr

in fe eft, ad reformationem aliorum ex

gl

magna'parte contulit, quia exempla

Áicert

Tel ,

magis trahunt homines, quam verba

fuadent, deinde quod pluribus vel om-

24

D 2

nibus

[o d $o o

52

nibus precipitur, maxima difcretiome

jcul

condiendum eft, quz affiftente fpeciali

24

Jei gratia hominem fuperat. ^ Infinita

V

Íunt quafi, que precipiens timeat, nihil,

lh

quod obediens, qui facile errare non

f

poteft. . Contendamus igitur fubeffe,

feipe

& obedire, non precipere, autdomi-

fqu

nari. : Jam fatis preceptum eft.

Reli-

(

quum, ut bono animo obtemperemus.

j

[

Compaffionis magnaminitas etiam

pj

in lacrymas effufa femper magnum, fri-

B

gida autem alienz miferie innocenter,

T

vel pro juftitia paffe inflexibilitas tar-

IN

dum prodit genium.

Sic magnos om-

poud

nes, Pompejum, Caefarem, Alexandrum

magnum, Chriftum ipfum vidimus alio-

u)

fl

rum fortes compatiendo flere, proprias

Cs

fpernere.

Qu

DeJure

recipro-

Acatholici omnes cogi deberent ad

dem

co Reli-

veram fidem non armis, vel oppreffio-

Qu

giorwn nibus, fed ratiop'bus, mediis politico-

[

jn'mne-

charitativis, exemplis, beneficiis, àámore,

rio tcl-

b

leaa- OTe, re: quisquis trahitur, per vincu

4)q

rum,

Ium cordis trshirur, oprandum vero, €

Yüm

quavis occafione competente inftan

oj

tiüs petendum effet, ut illud jus pror-

bent

fus recprocum circa poffeffiones & pro-

()tn

prietates transeuntium ab una ad alte-

ram

tf

ecooocoo

53

ferett

ram religionum in [mperio tolleratarum

efptti

ab acatholicis non minus quam ca:ho-

B

licis fideliter & fan&é adminiftráretur.

eqt, nf

Magnum charitatis apicem artigiffe

Tare M

mihi non videtur, qui non omnes a ios

: fübd

fe ipfo crediderit honeftiores, fanctio-

qutdor

resque.

t

Charitas prejudiciorum nefcia, res

erenmi

jufto, ac benigno confiderat oculo

Utinam melius faperent, ac futüra p, ei.

s gl

profpicerent Magnates, numerum ce:-ricathe-

um, !

té, ac divitias Cleri catholici utpote cc

lici ha-

gcenüt

bilitate

libis, prefertim fecularis füb certis,

aC ad prx.

xas !

ua

faluberrimis legibus, l-gitima utriusque ci»

o

Cia .

Q005 (

i

poteftatis authoritate, porro in bonum

exandrjl

publiea.

jmus?.

& commodum tam Cleri ipfius, quam

reipublicz facile ac breviter introdu-

L

cendis, non fólum augerent potius, at-

que ut pupillàn ocüli tuerentur, fed ei-

p

dem etiam, ad evnuchorum inftar, pre-

oppTE'i

cipuorumadminiftrationem negotiorum

;j

communium publicorum eó certius acli-

jls i

bentius committerent, ac injungerent,

4) quam Clerici coufuünientium nume-

T Du

n V€IEL

rum non augentes j) curam, quam aiii

"

uxoribus, atque liberis, impendere de-

E

bent, fibi, ac ftatuicommodare, indéque

«)longe parcioribus falariis, penfionibus,

pe lf

ac fipendiis, attamen lauté, quia foli,

l

-

Vl-

5

eC2OcCOO

$4

vivere polfent.

Veftes fint omnibus

exety

Yal

Clericis zquales, commoditati, labori,

101

ac fanitati in omnibus cóngrue, mo-

dni

deftiffimi tamen coloris, fed' propter

munditdiam, & majores expenfaás nuns

diti

fiimy

quam nigrz:

Diverfi - ordines,. & con-

TIOSTK

gregationes diftinquantur folum per li-

DI

teras grandiusculas pe&tori affutas, cal-

fiti

ceati -& braccau, ac fucciné&ti, atque

Vi

paliis operti fint; omnes ftudeant, & in-

cumbant fcientiis, artibus, àc culturis

(

AUR

etàm terre, fed tantum-generi humaf

o proficuis, rünquam nocivis.

Quo

Copia hominum ex regionum fub-

& p

Depro-

Cofe

portio- ftantia,

& commerciorum. certitudine

ne habi-

Q k

tantium

proportionari deberet, quia non vivit,

Yey

teram, DeC Cooperitur homo, quam ex terra

[mqu«

cultu, nec ditatur, quam ex illa, & ja-

huj

bore.

Ad hominum felicitatem perti-

nent:;

1) Cultus Dei,

2) cultus ter-

D

ra2, 3) induítria privatorum, 4) difcre-

tus numerus hominum, & (ocietas, fine

tuu, (

E

quibus nulla Politica, hulla prodeft per-

fpicacia, nulla viget hominum felicitas:

('t'ffu

nulla erit pax, nullus crdo, nulla ratio.

d

Difcre-

i

Adeo frequentia, atque adeo enii-

tio.

minentia divine fux* manfuetudinis Sal-

CUf

fünt

edit

v-ato; nofter Jefus Chrittus nobis d

ex-

ecoooccoo

$5

exempla, nt oftenderet evidenter, Cha-

omn

labw

ritatis prefcripte . femper pre .ceteris

nobis opus. e(fe,. quod. & verbis toti-

ig, m

dem declaravit medullatiffimis.

Ad ju«

p

du.andum enim alios eo fumus, & ef-

TE

&ci

ficimur ;procliviores, quo pertinacius .

nosmet ipfós amamus.

Diligite alter-

j gerl

brevis O*

utrum, ficut vosmet ipfos:

jtas,

ratio, fed infinitze quafi fignificationis,

atl

nt. &i

& alufixmæ contemplationis,

cultut.

Quomodo difcretionis omnes res

humane indisceant

j hurmi

etiam inde'patet,

$

quod, cum homo per moralia principia

ym fi

E

eo perveniat, ut mortem. ipfam defpi-

cere Vvirtutis

ftudio . difcat, tamen

xti [udm

n Yf

eo perfe&ionis progredi non poteft ,

ne vilifimis rebus opus babeat ad ex-

ex t

tinquendam ipfius fuperbiam, difcendam

j U

humxhtatem, dxfcreüoms matrem.

em

Quod squilibrium eft ponderi, hoc

ultui !

prudentia eft operationi

difcretio vire

4) (

tuti, temperantia fánitati. ZEquilibrium

16

oueu

l

autem Igditur üt defectu, fic' eciam 'ex-

W

4

ceffu

Perfectionem. quilibet uti ambi-

LE

eli

j

I

re débet, fic etiam poteft acquirere, li-

cet in- vel extenfionis gïadus pro cujus-

Jf

!

cunque modo ac donis'plurimum diffe-

jl

ini»

rant,

dummodo omnia ad charitatem

jnis

D 4

Dei,

Ü

ecooccoo

$6

Dei, & proximi fuppofitis rcquiüiis ten-

dant. Utienim interfipuras e. g. cir-

qu

culus, fic etiam linea, vel quadrum per-

li

fe&a effe poffunt.

Videte ergo, quam

j

j

temere fzepius per judicia noftra de pro:

Titoti

QU

ximo proftituamur, cum fzepe fub fen-

füm nullatenus cadant, quas pe&us vir-

of

tutes tegit. Deus en

"

im folus eft ferutae

tiny

'tof cordium.

lunt

(

Se quisqua'mv avf'prerïtate, qua vult,

alios veró, qua poteft, lenitate judicet,

il

Qis,

& pertractet.

de $

Quieque

Se ipfum quisque indubitanter pot.

vifür

poteft

fe pec-

eft maximum omrium peccatorem cre

Tante

eato-

dere, licet enim de aliis forfan gravio-

50

rem cre- Fa 3udiat, aut videat, quam ipfe perpe-

dere ma-

li.

Xiuüm.

traffe fe putet, nefcit tamen in aliis fe-

ftiq

du&ionum ac tentationum vim, & an

ted

paribus cum ipfo illuftrationibus gau-

tàjl

deant,: &ftimare, hinc faluberrimum fi-

I

mulac prudentiffimum eft ;uxta Evan-

T

gelium : nolite judicare, ne judicemini.

n

|

In omnibus difcretionem, folüm in

petenda, dicenda, & tuenda veritate

li

fü

rigorem ampleGtere.

LU

immz

/

li

Sape-

eccóocoó

77

iftst

" Sepenumero rémedia adhibentur, Vitum

'debel-

egü

que cafibus medentur má£is quàm vi-

landum

]rumpe

tio. ' Juventuti principiis veritatis, ho-

eft coms

D0, qui

neftatis , przprimis autem amoris, acPatien

a deyt

timoris Dei femper, fed difcreté incul- ^^

- füb l

catis, multi dein fermones, & millenz

eftus V

occafionum , üt vocant, devitationes

ft fent

minus erunt neceffarig, vel ma

gis. Vo«

1untariæ.

us vl

. Cecus non illudendus, multo minus DPifere-

infultandus , fed cum charitate ducen-

t1O COnle

judio

verfios

dus, & lugendus. eft.

Id ipfum eftzis,

de omnibus acatholicis, quibus. nec,

qnter

vifüm reddes, nec auditum nifi adípi-

Jrett O

rante Dei gratia, quam commerceri de-

bes operando béne, praedicando difcre-

Ó grzvis

pe st

té, orando diligenter,. & affidué, te,

ín 1l*

tuáque . Dei voluntati penitus fübmit-

jm, t

tendo, cujus, cum non poflis inícru-

hus f

tabilia judicia capere, mifericordiam

rimoity

tamen invocare potes, & auxilium fpe-

t n

rare. Tu tuz ne defis parti, Deo ce-

tera committe,

dicd

folit

Utinam rigores noftri in alterum, Rigor

obftina-

laxitates vero cujuspiam ín femet ip-

tiones

fum,

non fint inter caufas jaCturarum parit.

immanium, quas nos catholici in dam-

egnorum,

& in no-

4

I?L.l,m, tantorum r

D ;

ftrum

58.

oC»oocoo

/ftrum.opprobrium perpeffi fumus,.que-

eiius

"ve.nos cautos, ne ampliora perdamus,

dO.

difcretos veró, & alacres, ut avulfa

recuperemus, effücere ommni jure de

D

t

berent.

r

WI&g

wl

Marfue-

Quod Dei filius, cum humanz CaT*,

Vetins

rimu

:ndoPl** nis farcinam pro nobis, protare miferi-

'

diter d:gnaretur, nulla diftri&tionis

m

praftae. COT

DT

poteftatísque vindicative exémpla de-

derit, graviffimis licet impetitus, ac

Yi

provocatus injuriis ,- ignominiofiffime

Dd

licét morti addictus; & innarrabili mar-

M

tyrio traditus,; Cuni tamen nec veteris

t

teftamenti paginis graviffime ultionis

C

in peccatores pedctentim immiffie nom

Ü 0

defint exempla," & poft Chriftum uni-

f

ca Petri increpatio reos confecerit mor-

bite

te, ideo fa&um 'fuiffe videri poteft,

tin)

quia Salvator legem gratiw inftituendo

rbf

homines non terrendo, puniendóque,

fnti

ut equidem potuiffet, cogere, fed aman«

ii

'do benefaciendóque ad fe trahere benig-

f&(h

né volebat, ut fidei, ac virtutum ,

Tmartyriorum merita, externa vi, aut

nj

metu pro ipfis non interveniente, ob«

NI

fequentibus crefcerent in falutem, ipst-

Tàn

que Deo in odorem fuavitatis,

quo

lr

haufto mifericordiam rebellibus eo fa-

tem (

cilius

eCooo0cco

59

us, qu

cilius impertiretur creaturis, redaman.

v daniy

-

dóque laudaretur in . 2ternum.

E. aVU

jute

Dolendum eft, quod nos homines

etiamfi quidquam in fe boni ordiamur,

aut agamus

elationis , ac pervicacia

ine C

noftre ftimulis actij; raró debitam fer-

vemus difcretionem, aut immaturis de-

e mifa

ri&tio?i

properemus conciliis, unde fit, ut;fape

in fe optimze res ex accidentibus facilé

qpla d

u$

[

vitandis in malum .abeant,

cuim pluri«

offifimt

ma dentur, que juxta adagium fint bo-

X at

na ex integra caufa, mala vero ex quo-

libet defe&u.

cvetal

ulti

Chriftus Dominus homines :convers

yffie

tit'optimis virtutum; patientiz, & man«

turm Ut

verit Ti

fuetudinis exemplis, verbis: leniffimis ;

benefa&is, miraculis; nos autem non

ao

raro convertere illos prefümimus,: fus

ftitud

perbis & afperis increpationibus, indi«

endtj

fcretis comminatjonipus, aut omnino

d

incoctis argumentis.

Diícite à me, di-

re bt

cit Chriftus, non miracula patrare, fed

TOUIE

quoniam mitis fum, & humilis corde.

r

Vl, *

ts

Simus rigidi exaccores cuïparum 1104 Studea-

Inus non

ell p

ftrarum, quo magis invitemur, & per-

i lgorl-

tingamus ad poenitentiam, benigni au- ibus;

l$ ^

j 0"

tem excufatores, & deprecatores alie-

(

narum,

60

ecoocc2o

narum,-quo magis Magiftrum noftrum

qu a

Chriftum imitemur

hn

Sed le-

Longé major, miferente Deo, ac-

dio

ibus

Chrifti

ceffus ad Ovile Chrifti, tenuiffimo meo

[

' judicio, fperandus foret, fi obfervan-

T i

dislegibus divinis inter catholicos ip

lgue

fos magis, quam ferendis humanis,

proin: charitati ,

ac difcretioni plus,

)

lii

ll

quam feveritati ftuderetur, pafce oves

meas, dixit Chriftus Petro,

J d

Q

fe ni-

mia,

Plurimorum hominum animi fuap.

te tüatura ita ad manfüetudinem com-

Y

qu& da-

fpet

mitate.

tu, bo-parati , ac ita in Clementiam proni

funt, ut-maximopere cavere debeant,

lod

perd

ne nonpuniendo reos, feviant eo ipfo

i innocentes.

Non .deficiet magnis,

futg

Ül

unde:compenfent merita, nifi fua pro-

Jiciant. in immeritos, cum paris fit in-

fitq

Wt

duftrie, ac virtutis, fructus fuos bene

colligere, ac colle&tos bene elargiri

r

l]

Cum negligunt homines.facere, quod

l

Deus exigit peramanter, ac nulla fere

moleftia,

& ad communem omnium

ii

tranquillitatem, in neceffitatem fe conji-

f

ciuntea facere, acpati, qu:» homines ho-

j

minibus imponunt ad tolerantiam cun-

j

étorum bellis,

rumnísque quibuscun-

que

ccooco

6t

not

que onuftifimam.

Ne Deum & pro-

ximum amemus, nosmet ipfos ftolidi

odio prorfus inexcufabili perfequimur.

)e0, 1

mo m

; ïgnaviæ fignum eft, etatem pro me-

Vofervt

rito in virtutum comparationem al-

Jlicos

legare.

umal

ni p

Inter prejudicia generaliora prater Dedud- -

Oe

(ce o

alia innumera eáque abfurdiffima, abs-

que dubio atque prorfus irrationale eft

duellum.

yi füd

Y COt

Majus eft quodlibet pun&ulum re. Deaxe--

fpe&u univerfi, quam vita hominis re- "***

m pru

delean.

fpectu aternitatis.

Videte igitur, quid

; ip.(

perdatur pro tantillo, quidque lucri-

; Ral

fia tantillo. Si pro momento paffionis

f p

homo vitam fibi centum annorum pof-

ris fl

fet certe promittere in omni prafperi-

tate, ac fanitate tranfigendorum, quid

Qs

upii

horreret? quid autem horreat, vel non

faciat pro totius eternitatis felicitate?

erc t

lat

Pulchra fübfcriptio ad. crucifixum

hriftum ex ferm. S. Fulgentii Epifcopi

omii

fe i

de nativ. Domini.

Venit ergo, non ut

pugnet vivus, fed ut triumphet occi-

nindt

us.

um

iiblleF

Íta

)

62

ecoooc2o

Ita ftudendüm, .&. ftàndum. vene.

h

randis antiquitatibus, ut quz eveniunt,

fovid

indeaccipiant normam boni, & firma

ytin

mentum

Quiiquid enim five anti.

GU

quis, five novis temporibus 'boni no.

& DIQ)

men obtinet

ad &

dmc"*xo.wm, non

u

ad deftructionem accipiendum eft

p

fhun

Dearte

Facile conjicitur modernum belli

Belli

tj

moder-

genus, quod eminus conficitur in an-

na eran- tiquum .demum . refundi : quo ;cominus

l

[

tiqua

equiori lance pugnabatur, atque.cer-

dlide

tiore eventu, quem virtus folet parere,

& juftitia caufe confidentiam parantis

Vg

N

Nunc valet ars bello, (quondamn

fügerc

Cvaluere lacerti 5

Dux modo fert palmas, (ante

À (

d.

(tulére viri

ln

Decifio

Mihi videtur,. quod plerique bhomi-

h

requirit

nes in. quibusvis. propofitionibus fats

pr& mií-

T

farum

2&qué decernerent,

fi ad aufcultandas

I m)

matu-

ram ru-

& diligentius rummandas ( antequatm

Pt

minatio-

judicarent) praemiffas, aut.partium ra«

nem

NU

tiones, fe prejudiciis, fugoettionibus,

Dd

prefümtionibus, aut demum ftudiis à

IQ

caufa & wquitate alienis impediri, aUt

BI

omnino abduci non finerent.

&

g

Cen-

CCOoo0Cc2ó0

63

üm va

»Cenfus Jicitus tion- videtur. exigere De con-

ventu

tractu

fupra-fortem, id eft dati mutui, (ed com-

cenfitico,

& fir

peníare folummodo lucrum ceífans, aut

five &

damnum emergens, cujus rationabilis

botii

& probabilis metus in moderna homi-

..IA,E

num & commerciorum multitudine fem-

] l

per videtur adeffe, alias quilibet, quod

fuum eft, retineret, nec quisquam ju-

num b

varet mdwum metu defectus accidenta-

ur n

COT

liter & facile fupervenientis, quod eccn-

tra fit fpe lucri ex cenfibus cap

iort

w

1dl:

(que.

aliud eft de mutuo evangelico in vravi

st pare

vel extrema neceflitate ad brevetempus.

ï W'M]

Nec bonitas füpericris. fübditum

(qpoyü.

nec error fub-

fingere impeccabilem

'erü,

diti fuperiorem redders implacabilem

I11ày (

debet,

Difcretio fpirituum eft magi-

"

ftra virtutum.

In tribus Deus omnia conftituit, . ut Omne

qua i

ybu!

nos mortales ad credendum Ss. Trinita- '^9m

erfe-

u(cul'2h

tis myfterium, cui intelligendo, aut ca- [eie

- anu

piendo longiflime fumus impares, mife-

ricorditer erudiret

Preter alia exem-

pa ri

)ei(.lom

plafünt fides, fpes, & charitas in theo-

logicis, intelle&us, volunt

&. me-

n iil

moria in rationalibus

pondus, nume-

pe(Jlfl:

r

rus & menfura in mathematicis, major,

minor, & coníequentia in logicis, pon-

dus,

oC2o00CcO

62.

dus, repofitio;. & potentia in mechant.

g

cis, & fic porro.

Omne trinum pei-

pide

fectum.

ps p

fany

Permulta absque culpa fiunt, que

tamen nunquam omittuntur fine meri-

DT

to, & multa abs reatu pretermittun«

n f

tur, qua tamen nunquam fine laude &

fit

premio virtutis adimplentur.

Ts i

Q

In materiis favorabilibus nemini,

T

ac nulle rei de fe meliori przjudicabi-

l

libus, omnis fententia rigida, puto, me-

lius frigida appellanda foret.

I

U

Qui ma-

enus di

Omnis, qui difpenfationis, & fta-

losn

€i me-

tus fui rstionem pro augenda Dei glo-

& Cæ)n

raur. ryja adimplet optimé, magnus dici me-

Al

retur

U

Qsj

Maxima certe & infipida fatuitas

Dtity

fuperbia eft hominum, dum quidquid

Ti cn

prefumimus, exitialis ftultitia, quidquid

ftefa

autem boni gerrmus, aut cogitamus, ex

A

Deo eft.

Bfta

li hs

Non exígua rerum parum profperé

fuccedentium caufa eft, quod res fum.

IS üte

mi momenti nonnifi perfunctoné, aut

femper dilatorié, exigui vero ponderis

læ ame

cum magno pretiofiffimi temporis dif-

pen.

000000

65

mede

pendio, aut joci, geniique gratia, aut

tis

eivs

aut commodi ftudio

um )

private utilita

plus juíto difcuffim, ac protractim per-

tra&tari foleant

t t

fine m

Perquam multi famz cupidi noftro

termttt

&vo ftudent rebus inutilibus, quibus

e Inrdt

fciunt ad magnum faltem tempus tege-

re, quanta ignorent in neceffariis: ut

igitur verum fit; 'in fuperfluis abunda-

- t

mus; in neceffariis deficimus.

bjudici

Quo terrenarum rerum eupido, &

JIDO 1

fepe fpes longiffima, periculis, füdori-

bus, & morte ipfa infuperhabitis mor-

js, &

tales non evocant! Quid igitur pro Deo

hg

& celo non faciat homo potius.

js i?

Qui vultis regnare, difcite primum Qsi vul

Obedire, qui vultis. jüdicare, difcite

tis pra«

effe, dií-

j f

primum irreprehenfibiles effe, qui pru-

cite pri«

i quldv

ritis corrigere, difcite primum omnibus mum fl

AlCo

t qmül*f'

benefacere, & in omnibus bené ágere,

;itamüïu

qui contenditis punire, difcite primum

ignofcere, qui gaudetis preeffe homi-

nibus, humiliemini primum fub omni-

.

n p

potente manu Dei

.

qui non dubica-

gd n

tis occidere, diícite primum beneé &

yori

lewanter mori in Domino.

jp p

3mP0"ï

i

E

Proh!

OCoO0cCCO

66

Qmnia

l

oportet

'th! quoties tentamus infapi mor-

tales res noftras absque Deo agere, licet

at

agere

Ti

cun Deo punquam

fine triftiffimo exitu, ferius

. p:o

aut citius nos ftultitie ac maliti& no«

tüle

Deo,

A

n

[

ftrz convincente, cum vix unquam abs-

Wt

que bellis, fame, aut pefte ad frugem

revocamur, quafi pigeat nos aliis evi«

Liy

pun.

dentiffimis argumentis edoceri, & ma-

limus propriis noftris ruinis. potius,

l

quam antecefforum noftrorum difcere

guere

]nitium fapientie timor

prudentiam.

ia

Domini. Non eft confilium contra Do-

um

Deo ad-

miuum, nec absque Domino.

ite

harere bonum nobis. :

anitas, & om-

J

nia vanitas preter amare Deum , & illi

foli fervire.

i

u

De di-

Diverfitas fexus etiam inter homi«

fie

verfitate

fexus.

nes non folüm pro reciproco vite teme

SR

