re. Sicut diffolvuntur bulle Sapo-

ly

nacea.

JAtos eft diffolutio vaporum tempore

Culi

noc&urno diminutà levitate per abfcef

fionem folis,

ln

din

Grando confifit in conglaciatione

qui

vaporum feu builularum aquearum ope

venti frigidi & nitri, exhalati uberiüs

ältit

Wt

teinpore aítivo.

D

AINix

oc»o00770

23

D

Nix confifit in vaporibus feu bul-

st

lis aqueis vento frigido congelatis, &

Wtf

per

rem interclufüm in fex partes

diffra&is.

n

1sf'

Pruina confiftit in bullis aqueis cir«

Q

ca terram congelatis feu in rore conge-

lato, & inftar nivis diffra&to.

y. Elafticitas aéris confiftit in pref-

fiorie füubtilis materize contra materiam

'ïClLfJ

ramofam verfüs partem, in qua minor

WU

eft refiítentia,

ll elafticitas patet in

Íclopeto pnevmatico.

Dl

6. Inter meteora aéris Ttis elegan-

tifümum confiftit in guttis pluviis ex

nc

adverfo folis deciduis, ita tamen, uc

radii folares ex guttis iis reíra&ti

n

femel reflexi deferantur

in oculum in

Ti

altitudine quadragmta & ampliüs gía»

n

duum.

z. Lumen Loreale confiftit in. parti-

jl

culis glacialibus oblongis inftar filamen-

J

torum ad altitudinem mille circiter pe-

dum parifienfium in aére. fluidantium,

il

qua de caufa confpici foleta cervatim ad

u

altitudinem: decem cireiter graduum.

«t

Formantur in aé&re fimul fermé in tota

Europa à vento boreali frigido poft dies

cali«

N

OcC2300€250

24

calidos & humidos,

ex evaporationi-

bus nitrofis.

Reflectunt autem Lucem,

inftar lridis univerfalis, per omnes pro-

vincias ex luce ftellarum.

j

$. Fulmen oritur ex particulis nitro-

fisevaporatis ex terra & fluidautibus in

]st

a&re, Accendunturautem per coacerva-

tU

tionem plurium & commixtionem acidi

Vil

&/alcalici, Pro diverfitate autem par-

Wi

ticularum nitrofarum tranfeunt per po-

4f

ros corporum, & ubi non poffunt tran-

Tif

fire, ea diffringunt in cineres.

Ti

9. Halones & Parbelia confiftunt in

vaporibus aéris paulo craffioribus, in

Tem

quibus rádii lunares divertimode refrin-

n

Si radii folares re-

guntur in oculum.

Vot

frattiin unum focum coéant, formant

d

imaginem alterius folis.

qu

10. Gravitas aéris, feu potius Ela-

inf

fticitas menfuratur Barometro ; calor

& frigus acris menfuratur Thermome-

Md

tro; humiditas & ficcitas aéris menfu-

i

ratur Hygrometro ;

Vires ventorum

menfürantur Anemometro ; & quantitas

pluvig annuzew menfüratur Hyetome-

To

tro,

tris

T

U

Le-

OC»00C59

25

i

LeCtio VI

W

p

De Aqua, Igne, & Terra

TU

1. gnis confiftit in vortice rapidiffimo

aure stherez feu materie fubti-

Dui

Jlis cum partibus ramofis ; Si autem mo-

nl

tus aut vortex fubtilis materivee non fit

l4

"valde rapidus, oritur ignis lucens, fed

Ly

non urens, quales fünt ignes fatui in

mït,

ére, confiftunt enim in materia gluti-

Lt2

nofa, cujus partes agitantur à fubtili

Tnateria ?etheris.

i

2. Tgnis vu

lo2

:«.Ct

ris non ePc fupra a&-

u^

rem fed potius in terre vifceribus, v. g

n

in /Etna, Vefuvio, & aliis montibus igni-

j«

vomis, h;nc etiam foffores metallorum

(

in fodinis fentiunt. majorem calorem

quó propius & profundiüs deícendunt

in fodinas

"

- (

3. lgnis non eft levis, ut vulgó

i

creditur, fed eft gravis; pront patet

[

ex omnibus corporibus calcinati

Y

i

4. Terra eft mixtum ex materia ra-

4l

(

mofa & variis falibus

Conftat ex pe-

tris & rupibus, quz inftar offium in hu-

mano corpore per continua juga mon-

tium omnes partes terrg fuücnmnt

H5

. Pree-

—

26

occoocso

y. Preefens forma térre non eft.

congenita orbi quoad externam füperfi-

€05

df

ciem, fed eft primüm formata per dilu-

s

vium, prout monumenta antediluviarna

LU

fübterranea id demonítrant.

V

6. Montium aljtitudo in perpendi-

culo non excedit altitudinem dimidii

Caufa, cur mon-

0

milliaris germanici.

Tis|

tes varii lint ignivomi , eft copiofa ma-

-

hi

teria bituminis & fulphuris; hinc etiam,

Q

cum per meatus fübterraneos ex ejus-

vi

lii

modi accenfione aér interclufus rarefit,

t

oriuntur terre motus, proferüm in

locis mari finitimis.

lin

[5

7. Aqua confiftit partim in materia

Áix

globofa, & partim in ramofa, interflu-

At

ente materia fubtili.

h

In mari autem permixtus eft Sal

yr

copiofus ex petris falinofis, quae con-

EO

d

fütuunt inferiorem. tertiam contigna-

tionem terre nofirz.

"

$

fl

M

8. Fluxus marinus, & reüuxusþ,

Qu

qui obfervatur quotidie bis in mari com-

municante cum Oceano, v. g. circa

W

fi

Galliam & Angliam, oritur ex compref-

fione aéris per lunam, & viciflim ob

ttin

premonem acris in mare, intra T

ropie

dlte

c0$5'

ETE

OC200C2O

27

m

€os; hinc eàdem Borä, qua in Europa

n

d

datur fluxus maris,

etiam reperitur

ij

apud antipodes, nempe ob preffionem

aéris compreffi à noflro aére in par-

w

t?s Opp oütaïs C

9. Ori-

fit

(*) Tenui meo judicio fluxus & refinxus ma-

ris per folam preffionem Lunze in mare, in-

ln

trà tropicos, difficulter in totum explicatur :

ti

quo enim fe aquze à luna preflze recipetefit,

vel qua de caufa fe fuperficiei marium re-

tlj

Ílituerent, nili quzedam terraqueo ihtrinfe-

ca caufa faltem concomitans monflretur?

ini

Quid autem tropici impediant, quin preífio

lunzeintotumGlobum terraqueum femper &

zequaliter incumbat, & premat? Cum tamen

Mu

fluxus& refluxus codem tempore in noftro,ac

ii

antipedum hamisphario contingere dicatur.

Vortex autem ille celeberrimus norwze-

gianus, Mae'ftromium, feu umbilicus maris

j

N

propter fuam figuram dictus, 6o milliaria

ermanica fupra Drenthemium feu INidro-

1

fiam ad infulas Mofcue & Waroe adeoque

li

67gr. &r$5 min. Loatitudinis borealis fitus,

fluxüs & refluxüs, quotidieper 6 horas aquas

vehementiffimé attrahentis, (&& cum obviis

j

quibuscunque etiam permagnis navigiis &

Ti

Balznis inglutientis, & per alias 6 horas

ci!g

quafi concilía eructantis apertiffimum prze-

fentat exemplum.

"u

Ut adeo quzedam caufa orbi terraqueo in-

trinfeca videatur requiri, quze per 6 horas

j

alternando immenfas aquas expellat, & per 6

(

An au-

alias easgiem recipiat, atque attrahat,

D

P

tem

OC200cC 70

28

9. Origo fontium ex.mari fit per

preffionem aquarum ,-ope ventorum &

meatuum in juga montium, ubi Deus

)

pofuit vaftiffima ftagna, ut exinde divi-

datur aqua in terras fuhje&kas.

Plura

To-

vide in Philofophia fol

124.

f

mo. 3tio.

*

h

Ti

Le-

tem hunc motum mifericordiffimus Deus

tet

terraqueo ftatim ad inftor fitoles & diafto-

f

les concreaverit, aut per equilibrasionem

Vg

frigoris & caloris fübterranei aut quodam

If

alio modo benigniffime indiderit, fcit ille; qui

fecit.

qU

In hoc tamen minus aberrare fpero, quod

NT

fi caufa fluxus & reflexus maris unicé à

[

preffione aéris per lunam dependeret ; tum

Y,

etiam maria cum oceano non communi-

cantia hunc zítum marinum pro parte

proportione fua indies bina vice faltem fen-

fibiliter experiri deberent.

Quó etiam adminiculatur, quod aliqui fon-

N

tes & fcaturigines in diverfis mundi parti-

àU

bus illum zeftum fentiant, quia communi-

li

care cum profundo Pelagi videntur. Ali-

0s

quam &militudinem illi cylindri vitrei, quos

4nalleos aquae, snartelli d'aqua nominant,

Y

reprefentast, cum eorum globus vitreus ma-

I

jor & fubtihor calidze manui inclufus Bullu-

W

las aquze itendidem ad füperiorem partem

cylindri tantisper elevati propellit, in fignum

càloris, zequilibrium cum frigore in illo ab

aére ufuali quafi vacuo pofcentisf

OC 200C29

29

LeGio Vl

Y

!

De Foffilibus,

)y

Ü

y.TInter Foflilia numerantur:

1. Metals

il

jà3

2. Lapides, v. gr.

Marmo-

ra, Gemmze, Magnes; 3. 8

alia, v. gr.

Atumen, Vitriolum, Nitrum, Sal com-

mune;

4. Succina ele&rica.

l

4. Metalla omnia eonftant ex ma-

teria ramoía, & ex falibus diverfze fi-

il

ii

gure, & magnitudinis, intermixtis di-

n

verfimodé poris, per quos liberrimé

u

tranfit aura etherea, Hinc ea Metalla,

M

que conftant partibus fubtilioribus, &

)

poris minoribus, eo ipfo compa&iora

W

íunt, & czeteris graviora, prout funt,

n

v.g. Aurum, Plumbum, Mercurius,

*

Adamas.

3. Aurum non poteft arte confici.

fl

Ratio eft: 1. quia nec natura conficit

(

d

aurum; Minerz enim auri femel exhau-

r

fte nonreparantur, & in minerishifpani-

cis jam per duo annorum millia effoditur

0

Mercurius in forma cinaberis, & tamen

j

2

per tanta annorum fpatia ne quidem

j

Ti

unica particula converfa eft in aurum.

2. Au-

ib

30

OCc200c2o

2. Àurum non poteít converti- in

p

metallum vilius; ergo nec metallum vi-

fi

lius poteft converti in aurum.

3. Minim: particule metallorum dif-

Q

di

ferunt magnitudine & figura immutabi-

liter; erco non pote(t metallum vilius

f

converti ià aurum.

t

4. Omnia aura

fi&titia reperiuntur differre ab auro, vel

[

i

per vitra 'cau.f'cica, vel per molem & pon-

dus fimul fumpta.

4. Magues elft fpecies ferri imper-

l

fe&i, per cujus poros irregulares ma-

teria fübuilis hinc inde reflexa agitatur

L

in vorticem.

ü

5. Attra&tio magnetis caufatur ex

vicinia duorum vorticum füubtilis ma-

terig, qui, dum fe invicem conjungunt,

fimul etiam íecum trahunt corpora,

per que tranfeunt.

/6. Corpora eleGrica funt etiam

quoddam genus magnetis: Nam dum

p iA l- um. Bade EUR j fepm d

materia fubtilis per poros irregulares

corporis ele&rici variis modis reflexa

f o*

agit vorticem, concurfus duorum vor-

—

ticum attractionem ipforum corporum

25

..

inftar magnetis caufat, imo etiam, fi vor-

FT

tex fuerit rapidus, lumen producit,

peos

prout

Ócooocoo

2t

| ig

prout ex agitatione Barometri & excuf-

!

fione Chalybis patet.

7. Ex his caufis pendet etiam expli-

ndif

catio Ele&tricitatis nuper inventz. Nam

n

dum vitrum fíricatum pulvere incale-

]i

fcit, motu circulari agitatum agit vor-

AUE

ticem circa corpora fibi obje&ta, & per

j W

eorum poros undique apit vortices cir-

p

ca catenam ferream (*).

X-—

u

(*) Phenomenon Eleáricitatis enafcitur per fri-

du

Qionem fatis vehementem inter vitrum

j

aptum & corium, dum ieniculi ele&trici ceu

partes materize fubtilis per eandem excitati,

& in motum circularem circa filum ferreum,

u

ceu füam axim valde rapidum acti, dum li-

gaminibus holofericis, cum omni apparatu

j n

experimenti ab omni contaCtu alieni corpo-

n

ris folidi diligentiffimé infulata exiftunt,

g

tamdiu & Qquidem in obfcuro vifibili luce,

füftentant, quamdiu eadem friétio durat, aut

circulus commotorum igniculorum per con-

d

ta&uram cujusdam folidi nón interrumpitur,

quo momento fit explofio, quà aér ufualis

| (t

totum expanfionis fpatium impetuosé read-

ig

implet, ad inftar explofionis fclopeti cajus-

df

dam, autpermodum vicini fulminis, & ocu-

lis:& autibus fe celerrimé infinuat, hinc

| u

tanta.fulminis cum experimento elettrico

gt

fimilitudo five expan(fionis, five explofionis,

j

five demüm directionis faltem ordinariz,

quo folidis inharet, effe&tus refpicias.

T

U5

'To-

PIM

QC200C2O0

32

Exhiberi poteft hec productio, &

conjun&io vorticum, fi aqu:»e ftagnanti

funiculus varié inflexus immergatur ,

& ejus extremitati per fiphonem im-

pellatur aqua; Éa enim agit vorticem

circa funiculum.

Le-

i

'lonitruum autem diverfimode ad au-

[!

ditum protra&orum, aut tardius fequentium

modos & durationem ex regulis diftantia-

rum & replicatione fonus per intervalla,

Jl

[

anfractus & modificationes nubium facile

explicabis.

Porro Ele&ricitas neque elici-

tüur é corpore, nec (tranfit proprié per id,

fed totam atmosphzeram complectitur, licet

explofionis eífe&us illud afficiat graviter,

& in viventibus omne id in operetur, quod

nimium magna &in opinata concuffio, cum

valde extenuata aut calidiore athmosphara

itendidem per explofionem fuppreffía opera-

tur; quod pro corporis a&uali habitudine fi-

ve proficuum five nocivum evenire potelt,

Quod demum attinet declinatoría ceu melius

Exploforia fulminum, bie 9Bettecableiter, ea

nunquam,.ut putatur, eadem attrahunt pet

fe, nifi id fiat occafione nimize propinquita-

tis, fed ideo locantur füper turribus vel prae-

altis zedificiis, ut occurrant eo facilius nubi-

bus fuimine przgnantibus, easque tangendo

folvant & explodant, & mediante filo ferreo

Fulmen in locum

uemdam Omnibusinno-

cuum tanquam con

d

uctore dirigapt: ratio au-

tem, quod fulmen non facile àfilo ferreo fe-

1n€.

OC»500C2O0

33

L

Rn

LeGio VIIL

W

De Plantis & Animalibus.

It

i

I. Tn Plantis & aninmialibus . confideran-

dum eft :

1. Structura ordinata

partium.

2. Eorum propagatio, &

l

augmentatio.

j. Principium vite feu

anima.

T

2

4. Stru&ura corporum confiftit ia

lat

£i)

i. In. Trunco vel

li

quatuor partibus.

at

(

offibus.

2. I]n Nervis feu fibrillis.

k

t EL

3. In

Y D

-

m,W

- mel arrepto fe diSjungat, eft, quod acr ufua-

Q

lis tenuiorem & agitatam materiam communi

l quo'

m

preffione cxomni varte verfus folidiorem par-

tem tanquam facilius complexibilem impel-

n

lat. Sunt itaque declinatoria femper & ubi-

L

^

yi

2

que, maximze pro bono publico, & privato

utilitais, nec unquam, nifi ob errorem aut

"i

j pote

grave accidens, nocitura.

umf'

ii

JEqualem utilitatem autem ruricole prz-

ia

l

fertim, meffores, & paftores &c. fperare pof-

»wqü

funt, exprzealtis lignis feu infixis humo ,

i

pd

2ut cuidam arbori affixis, in fummitate quo-

ii

dam ferro armatis, & filo ferreo usque in

n

terram tanquam. fülminis conduttore in-

ficuCtis, quo fe homines cum pecoribus fuis

tempore.tempeftatis ex oppofita parte nec

Sternutationes

[müi

nimium propé recipiant.

A

hominum & animalium etiam videntur effe

[1

quzedam fpecies Ejlafticitatis,

oc»o00cC»20

AT

3. In fanguine vel humoribus circulah-

tibus. 4. In vafis digeftivis humorum,

in Ventriculo, Corde, Pulmonibus, vel

jn utriculis.

Hec omnia integuntur

vel cute vel cortice.

In Plantis humor exfugitur per 1;a;

dices, & per fibrillas afcendit, feu po-

!

tius à gravitate acris elevatur usque ad

verticem, & ex vertice primüm defcen-

ditipter corticem & truncum ad con-

D

ferendum Nutyimaüum Plante vel

[

arbori.

l

i

4. Ramus arboris precifus, fi info-

V

diatur terr2e, iterum germinat in arbo-

rem, etiamfi inverfo modo infodiatur

terrae.

5. Omnia . vegetativa oriuntur ex

ovulis feu femine, fed principium tam

Ordinate ftru&ure partium neceffario

eft aliquis ordo à Deo inditus, qui vo-

catur Anima vegetativa.

Neque enim tot milliones partium,

v. gr. in tritico, floribus &c. coirent

ISZTZ

tam ordinate, nifi quzedam vis divinz

fapientiv rebus indita fic cogeret.

6. In

F.

;

6. In animantibus veró illud prin-

n

eipium coordinativum partium & fimul

Uf

fenfitivum , & cognofcitivum, imo &

jj

difcurfivum circa obje&a fenfibilia.

[It

7. Quia tamen animz» brutorum non

cognofcunt bona feparata à fen(übus,

TT

& à prefentibus, nec preterita & futu«

)

ra prefentiunt, ideo funt mortales.

Eu

fpt

$. In folo autem homine reperitur

[

anima intellectiva boni infiniti, & prg-

[

teritorum & futurorum. . Cum ergo in-

telle&u & defiderio feratur ad infinitum

& eternum, ex fua natura petit efTe

Jv

inmortalis.

g

j

LeCuo IX.

yd

De Corpore humano,

j u

I.]n corpore humano reperiuntur

3I[3f0

quinque partes: 1. Offa; 2. Ner-

ll Ó

vi, & Mufculi, quibus quafi funibus

movetur machina corporis ;

35 COb

Ftium

& cerebrum, in quibus excoquuntur

j

Spiritus vitales 5 4. Sanguis, qui toti

corpori miniftrat alimentum, fuecum,

;vin?ä

& Spiritus ;

5. Stomachus, viícera,

&

*

CC2OnCSo

36

& alia'vafa ordinata ad confervatio-

l

nem corporis humani.

[i

2. Totum íyftema Offium vocatur

Sceïpton; dividitur in tres partes, nem-

Y

Caput

pecaput, truncum , & arcus.

[i

dividitur in Cranium, quod habet tres

Q

füturas , & quatuor offa, nempe Os

W

frontis Synciput.ex füperiore patte Capitis,

& Occdput ex parte poftica,capitis, &

In trunco réperiuntur 5pi-

q

Os femporum.

na doifi, & Vertebra, & Clavicula & Scapu(?z

lQ

n

& Co[la,

H

In. brachiis & pedibus veperiuntur itria

k

offa nempe O: buneri , & femur, & Cabi-

ü

mw

tus, & tibia, ac denique manus extre-

ma, & Calcaneus pedis.

ü

li

3. Nervi funt filamenta tenuia, per

quae ex Cerebro deferüntur fpiritus in

omnes partes corporis.

Ex qualibet

p

l

vertebra fpinz dorfi oriuntur duo nervi,

qui annexi mufculis per eandem. infla-

Q

[

tionem movent omnes partes corporis.

[

4. Cerebrism involvitur dupïici mem-

l

brana, quarum una vocatur duwra AM4-

ter,l & altera pia Mater.

[

Offi-

' eCcooocoo

37

N

Officium Cerebri eft, ut per fyfto-

lem & diaítolem difpergat ope vibratic«

nis fpiritus vitales.

Gd

D

Cor dividitur in duos ventriculos,

[

Ti

in quos recipit fanguinem, eumque per

7

'ï

l

compreflionem feu fyftolem per tocum

Corpus ope arteriarum ac venarum pra-

pea

trudit.

pl

lj i

.5. 9ub Coftis reperitur Stemachus,

rj

qui per liquorem gaftricum omnes ci-

."m;!rï

bos in pulmentum refolvit, feu in Chy-

]um.

Ipfe Cbylus defertur .ex ftomacho

in vifcera, & ex vifceribus defertur

per venas lacteas, & ductum thora-

;1rïn;3

d

cicum in cor, ex quo cum fanguine per

exte

totum corpus partim difpenfatur in

cibum, partim fecemitur in varios alios

liquores.

H

p

6. Sangui$ 'círculat per totum cor-

pu$, quod variis experimentis demon-

ftratum eft ; Nam fanguis expellitür é

corde per fyfítolem in arterias, ex ar-

J

teriis propellitur in venas, & ex venis

denuo infunditur in ipfurh cor per dex-

qu

teram cordis auriculam.

[ 1»

J

Hujus autem rei fequentes afferun-

tur probationes.

Nam id probatur

i.quia

Oc»00C50

38

P

1. quia fic faciïis eftratio, cur omnes

t

arteriz ligate turgeant verfüs cor, &

Ti

flavefcant verfüs venas, cüm in vehnis

:

Y

contrarium contingat. :

qu

Probatur 2. Cur,(i inphlebotomia bra«

n

chium ftringas ligatura ftrida, & fic

aliquamdiu ferves, verfus manum nune

f«

quam pulfet arteria, & manus incipiat

fenfimaliquantum frigefcere; cur etiam

Ó

vena fe&a in hoc' caí(ü modicum fàn-

l)

guinem fuppeditet :

Quodfi vero li-

j

Qr

gaturam flrictam tollas, arteria in car-

po pulfet, ftatim coloretur iterum ma-

hi

nus, & moto ad arteriam digito prge-

d

ter labentem fanguinem in magna co«

i

pia quafi flu&us fenptiat.

Probatur 3. Cur fa&a fetctione ve-

n*e non eodem tenore fanguis fluat, fed

k

hazreat fübinde, aut faltuatim exfiliat,

li

nam eodem tenore ab arteríis non fup-

Y

peditatur, nec eadem copia ex carni-

bus exfugitur, & hinc etiam ope tul-

fis mufculi concitantur, ut fanguis co-

piofius urgeatur in venas; idem fit ope

baculi.

f

Probatur 4. Cur.: venenum 'diglto

l

inftillatam — brevi

interficiat

homi-

l

nem, quia fpiritibus in vena infe&is

cruor congelatur, & impedita circula-

tio-

Oc200c2o0

39

J

tione alicubi reftagnat ; vel quia ve-

"

nenum à venis capillaribus abforptum

V

ad cor derivatur; hinc obfervatum eft,

quod per immiffum fpiritum vitrioli in

r

u

fanguinem, fanguis fubito congeletur.

Probatur 5. Cur ex ictibus, concuf-

L

fionibus, & fugillationibus oriantur tu-

ls

j

mores & ulcera, quia laceratis aut con-

[

tufis vafis capillaribus plus fanguinis ef-

nl

funditur in carnem, quam ut debito tem-

d

)

pore remeare poflit ad venas, & hinc

06

oritur putredo aut fanies &c. In fugil-

n

lationibus veró fanguis extravafatus tan-

n

rla

dem tamen difcutitur, quia fenfim à ve-

m

nis reforbetur, & ad cor circulatur.

Prolatur 6. Si venam portam feces

pv

in animali etiam demortuo & intro

per Syphonem poft exhauftum fangui-

nem mittàás alium coloratum liquorem

yl j

vel Mercurium, ille primó tranfit in

at

Cavum & dextrum cordis antrum, mox

circulatur per pulmones, hinc in fini-

ftrum cordis ventriculum, ex hoe in

l

Aortam & omnes corporis partes de-

fertur.

Ergo datur via ad Circulatio-

nem, adeoque nullo

g

'impediente ipfa

circulatio.

n

Probatur 7, Ligata vena cava cu-

j

jusvis anima!is vivi juxta cor, ut nihil

W

iluc

40

OC200C20

illuc in cor,migret;. & confeftim refein-

g

dantur arteri& jugulares , iliefis tamen

t

utrinque venis, videbis-omnes arterias

q

exinanitas, fed non pariter venas, ma-

a

nifefto argumento nullibi fanaumem é

n

venis in arterias nifl cordis ventncuio

[is

derivari.

)

Probatur g. ÍIn Ca !w, Ansglia alus-

que regionibus in uíu. fuit Chirurgia in-

g

fuforia , qua-ex uno homine in alium,

d

ex.uno animali in aliud. fangnis trans-

fi

funditur, imo etiam per venas & non

f

Oefophagum mcdh.mæ hauriuntürs Atf

i

qui fieri non poffet, nm fangum c.xrcuia:-

fl

retur,

Ergo.

p

n

N

i

Le&xo X

j

f

Anima hommls.

[

T.

nima bominis cüm intelligat: præ-

)

terita & futura abfentia,' & à fet

fibus imperceptibilia!;: eft: ipmtuahs &

n

immortalis , ac quidam imago Dei;;.À

J

quo proin folo creatur éx nihilos; pofi-

q

ta difpofitione corporis humani, :quo

ij

juxta multos modernos medicos fit. ftas

t

tim in ipfa conceptione hominis.:

2. Anima babet quinque genera fen-

l

fationum: nempe tactum, odoratum,

( 4

gu-

6c5ooc59

41

df

j

güftum ,"auditum, & vifüii. ^ Eff au-

2l

nl

tem fenfatio quzedam affe&io animm,

Ü

]

quaíta'volente Deo per qlhgat;onem

y U

arbitrariam oritur occafione eértaru

Yi

thotionum in quinque fenfibus corpo-

FIQU)

ris, unde non corpus fed íola' amma

fentit

,di

3.;Per ta&um feptitur calor & fri-

j

1b

gus., humidum & ficcum ,

durüm &

1l

Jl

afperum. . Calor inánima oritur ex mótu

lii

rapido partium Materize globofze & ramo

n

fs. Frigüs oritur ex motu pertürbato par-

W

I

tium materisranotéfed magis vehemen-

10

ti. Humidum eft, quodconitaæxmmorx

parte materize globofze & minori patte

ramofz.

Corpora dura vocantur, ubi

materia ramofa:maximam partem.con-

ftituit pro diverfa impléxione ramen-

torum.

'Afperum veró dicitur, cujüs

u

partes ramo[e fünt valde anaulares.

4. Odoratum excitaüt effluma 4ful-

)!

Ji

phurea feu (alia volátilià Corporum; fa-

ii ]

porem excitant faliafixa efculentorum,

[

quze fi valde angu]ar.a funt, püngunt,

p

fiautem globofz, magls hnguam fuaw-

ter afficiunt.

-

5. Auditus excitatur per dlve fäm

n 4(

undulationem aéris percufli à corpore

n

w

fonoro, quando enim &ér impeditur,

fi

z

fit

E

Oc2ooc2o

42

fit diverfa motio fpirituum, & exinde

varia fenfatio mufica, vel cognitio, pro-

ut ea alligaverit huie motioni Deus.

Motus autem aéris fervant Proportio-

nem inuficam, & quando radii fonori

aéris in.unum centrum

conveniupt,

per reflexionem fit Echo.

6. Vifus excitatur ex motu fübtilis

J/

materie ex Sole vel Luce.

Colores

l

funt.in ipfis radiis folaribus diverfimo-

dé refricatis ex füperficie corporum.

l

Sunt autem radii colorati proportiona-

les, & per humorem cryftallinum col-

le&i in focum excitant fpiritum & fen-

le

fum,

7. Memoria dependet à mollitie tem«

le

perata Cerebri, in quo imprimuntur va-

l

rie forme corporeze.

l

$. Intelle&us intelligit verum ,^ nec

poteít judicare verum, quod eft falfum.

L

9. Voluntas amat folum bonum in-

L

finitum fine mixtione. mali, quod in

omnibus aGionibus quzrit.

Fallitur

autem, fi admiratur, & amat bonum fi-

nitum ,

ex qua admixtione oriuntur

omnes pafliones, & eandem tenent in

E-

catevnis.l :

&;'F:æ

Index

N

J

Index: Le&ionum,

)rm

Q

quas

Oif

Phyfica Nobilium

m

continet

W

Le&io Ima de Deo

-

-

Pag

QUf

1

j

Leio IIda de Spiritu, Anima & Mundo

7

Itl

Le&io IIItia de Cæhs

-

-

-

1o

(U)

uj

Le&io IVta de Elementis corporum

-

15.

d

i

Le&io Vta de Aéere

-

-

-

2I

t

Ledio Vlta de Aqua, Igne & Terra

25

u

j]

Le&io ViIma de Foffilibus

-

29

Le&io Vlliva de Plantis & Animalibus

33

n

jl

Le&io IXna de Corpore humano

-

35

ymil

Lectio Xma de Anima hominis

-

ia

40

]U

m

FRl U PULPSUP M um FP

U

tl

"

NV

Emen-

"

Emendanda

JPag, Linec,

Io. Aiterutrius

lege

Altertus

14

J«

Efficiant

Ehïbxl

2I.

Pontificis

E cc'"næ

—

Pontl

s & Ecclefize

2*

2

Quam

Quod

94.

2

ï.

Diffidentize

Diffidentize

105

9...Sic aque

oicque

Placata

Plac

L*]

t

[

I*

1c8.

L Reéu fa&Ge

AV €

te

ia

ei

113

4. Statutum

otatuta

127

23. Fideliter &

prüdenter

Fidehter

IOI,

15

€ NÀ

Cla

'V'LT' bus

/1pus

258

9. reperire.

adaatur

Ut adeo cciïantxbus &

defiruCtis' coelo au-

fpice

pzæ'udxcus &

falfis 1ó

zeis fimplici-

tas veritatis ubique

facile vincet

-

L

IN

Á

þmä&ä, ACICA

N

-5

IN EADEM

; OFFICINA LIBRARIA

."

Qd

REPERIUNTUR.

Antoine ( PanliGabr.S.].) 'Theologia moralis uni-

verfa, comple&ens omnia morum Procepta, &

principia decifionis ormnium Confcientize ca(üdm.

IE-Torm. 4. 1779.

H.3 30hn

Beer (Joann. Chrifïc.) Concionator extemporaneus

R

in Dominicas

& Fella totius anni ad triennium

editus. III. Tom, 8, 1759.

fL'f, IS kr

Breviculus modernarum Controverfiarum, feu Com-

p

"

pendium F'ebrorii abbreviati, 8. .Sub mralo;

jJ

)

Cephalii (Flamminii ) Vindicize Ccelibatus Ecclefiz:um

j

Occidentis contrà nupéros quosdam Scribtores,

8: 1787-

45 kr.

D

De przcipuis Eeclefie Ritibus , opufculum fingulare

ex probatis authoribus collectura. 8. 1796. . 24. kr.

Do&trina catholica in S yftema redacta, nova, concin-

na, faciiique methodo juxta naturalem rerum.&

biftorize facree ordii

1

H

em diftributa, hodiernoque ufui

adcommodata, 8, 1788

d.l5 Er.

E

A ss

AP

licatio Catechismi catholici aere excufi, . pro fa-

ciliori inftruCtione, methodo etiam normali. M üto-

ruim Surdorum atque Infintium aliorumve parum

capacium hominum; cum appendice practicze con-

feifionis a

—quodam Sacerdote Qalïoz*ibr&s oblata. 8;

[

1787.

36

KT.

Rein-

i

fj

.OGQCbO '

2

Haberkorn de IHaber

s

lä

..

"

L

1 (Jof.) Serädueg acri de

a d

&

3.

Cürfüs An-

Mvfteris patientis

lvatoris collecti,

nui duo, 8. 1784.

fi:

18 kr.

-- - Sermones facri in Dominiess totius anni col-

. leCti. l. Partes. 8. 1784.

fl.2. 15 kr.

fb

- - - Sermones facri iu Feffa, 8. 1795.

Reinfeld ( Tos. Ien.) Sermones c«techetici in Domi-

nicas totius Anni, 1I. Partes. $. 1788.

$l. 1.:30 kr,

Vade mecum ad zgrotos; feu induftrioe infirmis ad

mortem plie. obeundem accomodsate ac omnibus

curatis in adjumentum memoriz & innovationem

Spiritus commendatz. 8. 1787.

12 k:

Veronii ( Franc. ) Profefíio fidei catholicze ex S. Scri-

ptura & antiquitate flluflrata 2tque contra. hzerefes

adverfas vindicata. 8. 17$7.

12 kr.

Voragine (Jacobi de, Archiepifcopi Jan. Ord. Przd. )

ermones aurei in omncs totius anni. Dominices,

quadragetimam, & przecipua fanCtorum fefta, acin

Laudes Deiparze Virginis, L.T om.fol.1760.

NY

Wagner ( !en. ) Conciones prá£ticz de przecipuis: fi-

dei chriftianze cápitibus in fingulastotius Anni Do-

minices, cum adnexis de pàtiente in monte Oliveti

Servatore per Biennium in Quadragefima habitis

exhortationibus II. Partes. 8. 1784.

f 1. 45 kr,

Weiffenbach ((Ios. Ant.) Loci Patrum illuftres ad ple-

a^

raque capita divinorum librorum, quibu

2 d

lia acce-

dunt negotia Religionis & hanc noflram ctatem

fpeCtantes. 8. 1784.

48 kr.

i

?

ftr

ï

:ï

of

. D

l!

"

n

| UAR

l

AW

j

Vg

j

$o

f

l'r

)

j

Áj

Ad

D4

hn

Qs

fl

Y

*

dpcc

d

—— — "HeEA —

AE

- r ii

Cs

x

P^i

M lss,

-

r

x

W

qexme

R

$l

*

i»r

B..c

m

E

3-

Y

E

NG

*

EOV E

Wect

LX

E

2

*

Wos9o

?»

r

Ü ao .

-*

a

-^

U

z

h.»

*,

w

AT

L d

y..;

s r

-Wï-

?

AW

p

s

*.-.r

&*

^

a

*s

,M

E u

S

M'

* a*

^

g^

*s

x

v

*s

*

P

LOA

$k

^

.

£*

"Al

é

*-

MC

s

P

$^

$

*e

yw

**

"^

;

E

ld

*

e

^

ia

..*

rr)

&

mn

«* *9,

1

e.0

$

ps

A

s

2$ 9.

*

»

m

R

L

$x

*

L YJ

M

*

&

H

I

LA

a

L

*

"

"

i

-b

m

£:5

...H-.

H

s

M

M

$

&

2

* w

DA

W

.....

*

" A

TY.

^

s

*e,

Ms

LE

E

N

E

W $ss

^

m

u..

* .**

:

; is

v?

s

R

RE

AE

-

P

a,

4

E

W- *5

&

d

lo

à

C*

*

s

-

*á

$I

w

25

*

**

L. X

»4

M

um

EM

s

P

»

*

"

u

a

M-

LA

e

n.

Y d

*

e *

Á

L

n

e

?.

"

-

rE 1

w

*

x

d&

?

$

:.-

?*

*

^»

W

2gu

E i

-Q.W

P

d-

i $4

H

a n

on

d'?u

-^

E

E

*v

3*

E

t

d. .

E

*s

P.

s

2^, s

v*

9*

&^

$. 4*

"

*s

JMU

i

L

LP

$-

M;e

*

»

-

*

£

-s

W

L..

x

x

;

I ]

o

e

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

REFLEXIONES

E

E

ä

i

MORALES ET ASCETIC/E

AD AUGENDUM AMOREM

ERGA DEUM

ä

ET

E

RELIGIONEM CHRISTIAN O-

KO

e

ROMANO- CATHOLICAM

—2

A

n

L. B. BERNARDO ab HORNSTEIN,

e

CATHEDRALIS ECCLESLE AEJ*H"F;* NAE $, SCHOLA-

b

STICO, ET PRINCIP ÁLIS ELVACENSIS DECANO,

LIBERE RESIGNATO

SPARSIM CONSCRIPTJE

QUIBUS ACCESSIT. IN FINE

PHYSICA NOBILIUM

R.D. EUSEBII AMORT, ,! é

D!

CAN. REG. PJLLIING

à

TE OEPA

OPEESDNDTUFRQUT

AUGUSTJE VINDELICORUM

apuid NICOLAUM DOLL, Bibliopo!

MDCCLXXXVIII

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

-

P.