crifis fuo divexant modo, & fenfu: dum

plerumque neceffaria negliguntur, fü-

u

quitta

perflua autem ad nocivum zque ac in-

& loei

commodum diftenduntur exeeffum, üt

ia V

fepiflime plus negotii faceffat, nihil,

N )

quod valeat, peragere, quam ordinaté

rem totam atque optimé perficere.

p

fumpt

Sepius cortra hypocrifin declama-

fhiey

vit divinifmus redemptor nofter-Chri«

Ante:

ftus, quia fcivit fapientiffimus malum

adyen

hoc.non zizaniis folum inhzrere, verum

& di

etiam bonum facile frumentum compre-

qum i

hendere, dum fimulatur, quod non in-

diimu

tenditur, bonum, aut exigitur ab aliis

fitiy

quod non deberetur.

Qusecumque non fiunt, dicuntur,

k

aut fcribuntur, atque conducunt ad

Ditty

pl

majorem Dei gloriam, fa&u, dictu, le-

&uque prorfus indigna, inutilia ac no-

(eut

Cjva reputentur, & fünt.

E

W

Plerumque fit, ut alienis diü no-

. &uque ftudeamus corrigendis erroribus,

T

llor

noftros vero interim aut non agnofta-,

lice

mus, aut emendare enormiter negliga-

mus, fpeculo fimiles,quodalioruüm macu-

per

tion

10rat.

las omnibus oitel?dit, proprias igi

An/t'i-

e€C^2O0CCO

119

mullam $

Ant(iquum malum hypocrifis eft,

que Cainum patrem, matrem. fuper-

jo & hfy

fenfürt

biam, porró prater cetera vitia qug&-

cunque in fpecie invidiam, livorem,

untur, d

avaritiam atque ambitionem . familiares

gque a

ac focias habet.

Hzc eft, que nos

ceefn,

extra vocationem no/Aram aliorum mo-

i, nl

m ordi

rum pfeudoreformatores, & actionum

pfeudojudices intolerabili fpiritus prge-

rficere

fumptione, & orbi moleftos facit, fe-

n dedir

ftucas in aliorum oculis fzcilé perfpi-

ylter Ut

cientes, trabes autem in noflris nihil

us mi

advertentes, & ab aliis ignorari aut cer-

ere w

té difümulari protervé pretendentes,

cum iaüterea alios propter eadem, que

m cony

od nolt

facimus, non ut lucremur, íed ut con-

u abd

fundamus, judicamus.

De Spf-

dici

Affe&ate genus eft ignorantie, qua

ritibus

permuiti noftra vetatis, ceteroquin com- ,.

lucunt !

ptifmi, ut fpiritus fortes Gitepgeiftet vi- Srevgeis

(idi ]

deantur, omnem rationis verg fenfum f«*

]i 0

dereinquunt, atque projiciunt, affe-

&antes, quafi legum exiftentiam aut

TL

necefitatem ignorarent, re vero ipía

nf

illorum non exiftentiam, reluctantibus

12 gmf

licet animis, pro vite, ut tamen falso

. ngg.ï,

perfuadenzfibi, commoditate, nonex ra-

j n

tione, fed ex perverfa voluntate fruftra

H 4

per-

120

OC2OOCDO

[

percupïentes; unde negant, difiin.

fünd

quunt, mutilant, que, & quomodocun«

hobis

que velint, non advertentes, quod, dum

dentes

pacem ab externis fruftra quarunt, mi-

ferias eatenus augeant, dum pacem in-

Pe

ternam , quam fola in Deum catholica

lhon

fides & religio dare poffünt, qusque

& «

fola miferias humanas ipfamque mor-

Q D

tem non fru&uofss folummodo fed &

M

fuaves reddere valent, eo perdantinfeli-

ciüs, quod miferias, quas ipforum ad-

p

Tiles

inventionibus nec effugere, nec qui.

dem momoento arcere

i

poffunt, mulgi-

pliciüs patiantur infani.

pafi

lr

Minutias perfepe in aliis veheme.n«;

ter reprehendimus, trabes in oculis no«

nun

frisi

ftris nec videmus, nec moniti multim

fiten

fentimus. Centoculi pro aliis, pro no-

fis o

bismetipfis cecutimus hypocrite: no«

lite judicare, ut non judicemini.

l&Y

Ts

Permulti temporis noftri fcioli, &

lum

pfeudophilofophi, düm evidentia qu&g-

lr

cumque do&is dubitationibus, aut ca-

&if

villationibus laceffendo fapientes ac eru-

qut

diti videri geftiunt, ignorantiam füam

pris

atque malitiam nimium quantum pro-

lx

iupt, cum nullum difcendi ardorem, fed

tim

folum calumniandi, atque omnia con-

fun-

600060

121

v, d

fundendi pruritum oftendunt,

Parcat

1omodot:

nobis mifericors Deus, & illuminet fe-

. quii

gientes in tenebris.

Verunt

p picat

Perfzepe amicitiam fingunt malevo-

m eatoi

li homines, ac vel inviti laudant, ut da-

, Q

ta occafione nocere cum certiorí effe-

&u poffnt.

mqu n

nodo f

Si verum fate.ri velimus, pro ma-

vdattitl

ipforum:

gna parte nos hoc fenfu idololatris fi-

miles fumus, cum perfepé relicto &

j tic (

Ut W

poft corpus noftrum abje&o |Deo,

paffionibus noftris litamus, que eft ido-

lorum fervitus, ut ajit apoftolus.

Pef-

j veutt

fimum tamen eft, cum iniquitatibus no-

n oculi?

ftris impunitatem qusrentes, atque pae

yiti m

hitentiam afpernantes prepoftero pror-

jis, p

fus confilio fidem ac veritatem pro par-

xeritaa

te vel in totum negare non erubefci-

Ti

mus, quafi noftrz fit poteftatis, divinaà

j ftioh.

humanaque jura pro lubitu noftro mu-

tare, aut omnino delere.

Hic verus

entt (

s, d

cafus eft acatholicorum , qui quedam,

aut omnino negant, & in ipforum pro-

1tesäfä

um i

priam ruinam fub- & invertunt, ne

unquam vivant fani, fem

xun f

tinuó mortui.

pgr vgri, con-

Jortty

yi

h

Hy

N-

OC2300C20

Debel-

Nihil eft magis ignominiofüm .no«

Toe T

lis, ut a-

$unt.

e-

bis hominibus, & ianze plus contrarium

hocama

ligionis, ationi ,

quàm, quod rixarum & bello-

n

di0y UE (

rum cauías perízpe ex religionis dif-

fiatqu

ferentia quaeramus, & complicemus,

frnti

cum fi in omnibus aliis diffentimus, in

lisadi

hoc tamen internum hominem, ejus-

mrely

que finein & falvtem 2eternam conclu-

dente negotio eo certiüs deberemus

Y

convenire, quó 1agis compertum,

àDts

unicuique eft, nos eundem omnes &

im )

unicum Deum,

creatorem ,' legisla»

Quyd «

ID

torem, ac judicem babere, qui, cum

in1

uu

ívo

is verax & immutabilis fit, plures

( nin

fibi contradicentes rcligiones, aut cul-

Conft

tus fui adprobare non poteít, quique

juli a

tam magnificis, & proprii oraculi, &

Dy

miraculorum uti atque martyriorum

teftimoniis eandem veram & unicam,

hii :

fetten

quà coli & adorari vult, religionem effe

iiam noílram chriftiano - catholicam,

Crita

manifefto declaravit, imo fiiii defcenfu

pivat

tidy

in terram, affumptione carnis huma

na, ac mortis in liberationem noftram

Tient

perpefione obfienare dignatus eft, ut

fümy

c

etiam mathe«

nis

caterae omnes Veritgtc

[v71

imaticis demonflrationibus fundate &

comprobatze, in comparatione hujus

lg

u-

evidentiz poerquam caliginofz & obfck

lm

1

OC 200C20

I25

tofüm )

ree maneant.

Conttat

Conveniamus igitur in

hoc maximo atque unico hominis nego-

Ti & b

tio, ut convenientes in celo, quam exi-

gions t

liaatque inania ceetera omnia, quamque

Yplicen

fuerint tranfitoria lvetis atque communi-

ntimus

bus adípiciamus exultationibus. lllumi-

, $

nare Domine! his, qui intenebris fedent.

m oort

Wtilitas

depart

lors in pzenam cujlps originarioe

à Deo creatore introducta, vel ideó et-

mortis,

ympertt

; o

iam hominibus cíft maxime proficua,

, Is

quod ex neceílitate amittendi omnes

! qui, [

res,caducas doceat mortales per fidem

fit, p

& virtutem coleftia quzerere, & quafi

conftring

5 aui t

O(A

Mors peccatoris peffima,

jufti autem refrigerium eft.

? qi

racil,

De ar- !

Potius ac longé fecui

5

iüs eft appro-

ïrtyrjal[

batis ab Ecclefia catholico- chrifti

rogantia

ana fpiritus

; uni

fententiis, ac confuetudinibus pia fin- privati,

iongn?

ceritate ac fimplicitate inhzerere, quam

itholll

privato reformandi ftudio de ammit-

j deit

tendo veritatis thefauro per fuperve-

T

nientem facilé arrogantiam aut prz-

; 0U

fumptionem periclitari.

Initium om-

(S d

nis erroris fuperbia fuit.

n 1l

(

Quilibet credendus eft bonus, non

creden-

Quilibet

y u

donec accufetur, reputetur, aut pra2e-dus e&

$o

fummatur, fed donec probetur malus: bonw.

quod

Oocooocooó

124

Yi

quod ficut principiis chriftianis omnino

Tieonir

confentaneum, fic etiam adeo in focie.

tate humana eft neceffarium, ut fi fe«

vero

ipfonu

cus fieret, abominabilis rerum & prg-

Yt0 Ti

fertim juítitize falfiffimis ideis & imagi-

nationibus reli&ize. fequeretur confufio.

igdiäcx(

ls.

Nolite judicare, dicit veritas Chriftus,

ne judicemini,

Mifericordiam volo,

'

n

[

non facrificium.

Ql

pe re-

Tantot

mediis

Pericula & damna incendiorum vi-

incen-

&

gilantia & induítria magnopere przeca-

diorum,

veri & arceri poffüunt, quo zedificandi

titi «

toris

bonüs ordo, przefertim circa partes-fo-

cis domefticis nec non cineribus, ac fu«

&fb

Ws

o deftinatis, aut vincis maximopete

Incendiis au-

(

proervando conducit.

1l f

tem domandis proeter alia, pilze. infer-

QUi

viunt ex charta compilatee intus ad

W m

certam partem gypfo, ad aliam aqua,

fti

ad centrum autem portione pulveris

pyrii referte, inde autem ad extra &

li

fs.

uiterius fat longo vomite inftru&ze, qua

EU

in ignem inje&e illum valide reftin-

&

quunt & extinquunt, vicini autem fo-

tisj

rinfecus, fi qua conpu tibilia proflent,

Vet

fubito aquis limo aut luto tin&is omnino

Ühr

madefaciant, nec non te&a & reliqua.

üni

telis hac aqua madefactis protegant: -

Vix

"

eeoootso

De ïmpe;- l

mis omt

Vix non dubitari poffet, an acatho-

dimentis

licorum omnium ad veram fidem COR- cosver-

p nj

verfio vel reditus impediatur magis fionum,

), ut li

m

ipforum obítinacia & exceecatione, an

vero magis catholicorum imprudentia,

j &img

yr conti

indileretione, & verze defe&tu charita-

tis.

ys Chrd

diom v

'Tam innatze ac hzreditarize, quam De m

perato-

culte ab infantia adeóque proprie, ac

ris Jo-

tantoties cum applaufibus etiam heroi- cpsi 1r,

diorum'

cé comprobate religioni, virtuti, pie- provitie-

yete pri

nibus,

tati, ac fapientive auguftiffimi impera-

) ædlüü

toris noftri Jolephi fecuadi tribuendum

| p

effe cenfeo. quod mutationibus illisy

bus t

quas circa externa quoedam religionis

axinm

catholicze adoptare vifus eft, nunquam

cenliikf

alio fubfcripferit animó ac propofitó,

j b

quàm quod certo eventurum fperaret,

- jntt

ut mitigatà, ac conditionis humans in-

[jam if

ftabilitati magis contemperatà difcipli-

] pUïVi'

nà ecclefiafticà greges fidelium przece-

Q at

ptis divinis magis, charitati igitur Dei

Vi

ac proximi plus, quam fuis propriis,

de t

etfi feclufo abufu etiam in fe piis inven-

Qu

tis infifterent ac infervirent; adverfarii

m

vero pro reditu, & acceflu fuo in ovile

o

Chrifti, & ad Petram ecclefie, utpoté

T.

unicam veram, & unicé falvantem fi-

deim

$,

126

O6c500C20

dem chriftiano romano - cwhfnhcam

l

viam invenirent mw:q tritan

Dolen-

tb po

dum eft autem vchcmcmcr quod nec

impl

modi przematuro zelo przecipitati ratio,

Di

nec fele&us obje

&orum

ininus

gene«

orz

ralium fuffragau tant» [pei videan-

tur.

liye.

as 1

Wrm

Liber fapxenfm: capite primo: Diligi-

tc juftitiàm, qui

um"aü" terram.

Sen-

t

ite de Do*mxm in bonitate, & in fim-

Q

Bb

hi

p licitate cordis «

CTA

ite illum * auoniam

Q

E

j

nvenitur ab.his,

Gondtr

qui non tencant illum:

apparet autem h

i$ fidem habent

volun

in iillum

bín]

zeculum

VIVIIRUS,

H

quó permulti

ida nrur homines ( ut quxdcm femper

TL d

Totig

fuiffe fufpicor ) qui in plerisque aliis di-

vina beneficia five fpiritualia, five tem-

lu

poralia, per invidiam & malitiam, pro*

Ya

tervé ac contumaciter, fed inconfide-

titui

ate perfequentes, quidquid aliis ex fa-

Veto

qma five per injuriam, five per fimula-

(l

tionem.quomodocunque decerpitur, fibi

d bonam famam ( proh ftultitia!) ac-

l

crefcere opinantur

forfitan nunquam

jatis feriO refle&tentes

quod inanitet

l:

amicitiam Dei quzeramus, quando in-

l [

imici effe hominum . non abhorremus.

Jutti-

ocC3200C20

127

Catlioft

Tuftiti;e & -paci gratulandum eft

m

nbi poteftas rationem non fuppiet, fed

.GdO'

implet.

Ap Lull

Diverfiffima humorum, fpirituum,

ninu &

& organorum in hominibus proportio,

gl - Vl

atque idearum inde nafcentium impa-

CL

ora

ritas facilé nos convincit,

qu

, quod

uni rationabile, alteri fïuïtum faltem ad

jmo:D

VH

temipus videatur, unde homineri quen

& n

cunque non facilé maloe voluntatis ar-

1 quon

guas, cum fzepiflime fit intellc&üs male

n ldw

conftructi vel parum culti vitium, quod

voluntati adeóque malitize nimiuim li«

jem It

béraliter tribuitur.

Hominum inquietudines, atque ani«

JPC

d

mi dolores plerumque ex defe&u fyfte-

metis defcendunt, quo fe.divinze vo-

[Us. M

, ht

luntati conformare, ac chriftiané vi-

vere fibi proponant, unde fit, ut con-

mum, f

tinuis dubiis, atque anxietatibus fine

JnCOH

vero fructu miferrimé contabeícant,

il Ü

fibi atque aliis graves.

et [

p

In dogmaticis fideliter & prudenter cre-

ILIR ')

dendum.

gunp

In moralibus prudenter agendum.

i

In philofophicis autem artifice dubitan«

"

duin eít

[()jm »

Om.

Ü

Oc00C20

128

Scien-

honir

£1& etare

Omnes, & fingulas fcientiaruni, &

tes iunt

bonarum artium diíciplinas mifericor«

TOR

[U

aDco,

dxiïimus Deus, ut reor, hominibus et.

iam ideo per ratiocinium & laborem

&dim

dimin

fuav ffimé propofuit :

)

Primo, Ut prater alia innumera, et«

Plex

n

iam infinita ac invictiffima in illis argu

menta invenientes, Dei bonitatem ac

n a

j

omnipotentiam quafi armato congruis

tubis oculo aliquanto clariüus intuentes

Ui

faperent aliquando, ac noviffima pra«

t

viderent

M

d

"n

(on

Secundo. Ut harum du&u & adminis

li eye

p

culo humana negotia pro gloria Dél,

n

& ipforummet profpemate dexteriüs

« ]

atque feliciüs adminiftrarentur.

hi

Tértioe, Demum ut harum przefidiis,

Borm

Wtm

contra mortalis hujus vitze tzedia atqué

Amaritudines, per peccatum originale

Y T.V

in mundum invectas uterentur provie

I

difimé, certiffimo ac fuaviffimo effeQu.

BN

Delici?e meze effe cum filiis hominum:

Vl

o

dicit fapientia. Fugite ergo otium, mor«

Ti

tis focium, 1gnorant1æ, & tvediorum pa«

Wif

trem, rerum humanarum hoftem.

V ?

Quarto. ]llas autem induftrias, ine

flal N

(

ventones, & Machinas, pro moderna

homi«.

m

-

oC?o00COO

129

a hominum multitudine & ufu non'fine

s if«

maxima circumfpe&tione cenfeo publi-

ominibu

candas, qua ut manus cperantium, ita

& lh

& alimenta pauperum plus jufto & utili

diminucre videntur.

Improvi

n umet

Plerumque in juventutie noftre igno-

dentia

in ilisit

rantüa & prefumptione, bona noftra

*

juventu.

onitaltt

tum nature cum fortune, Deo fic per

A. tis,

o COUf

mitténte, adeo malé diffipamu:, aut lo«

ys In0

camus improvidi, ut totus pofthac vi-

h

vilimg

t& cur(us'ad reparanda damna, & con-

fervanda aut acquirenda neceffüria eigre

& non absque maxima mentis & corpo-

j us

ris exer

^f9"q

Vaátd

tione fufficere queat, felices

lortu

adbuc, fi miferiarum noftrarum jufta co-

e deit

recio nos per feriam peenitentiam ad

YUf

benignifüimi Dei noftri amorem & ti-

morem traduxerit. ^Beatus ille fervus,

! prfeüï

quem, cum venerit Dominus

tedid

ejus, invf,f-

nerit vioilantem.

m urf

pur

Illorum hominum . diligenter devita

confortium, quorum joci plerumque in

aliorum definunt irrifiones :

depofitio-

nes & confufiones , .ferium autem non

diort

niíi fententias, imperata ac furias, aut,

fiem

Ubi poteftas deeít, convitia & prote-

fiationes continet:aut enim animus apud

lfm'as. |

tales, aut cerebrum «grotare. videtur;;

m

l

j

:i;

Qui-

eCooccco

130

;

Nimius

Quicunque circa precepta ecclefig

lo

Rigor

chril

videtur

homimibus, fiverigoris pruritu, five

quafi

anxietatis argumento, plus oneris im-

E

PECCRTE

ponere fatagunt, quàm vera poftulat

u

jnlegem

!

(ic

gratia,

mens & intentio benigniflime " matris

ecclefie, mea.tenui opinione, quam ta-

5 n

J

men ecclefie judicio omnino & per om:

10

Is

nia fübjicio, in legem gratie &. glorio-

At

BRU

fam pro natura reparata mifericordifli-

mi Dei providentiam impingere viden

Ti

tur, catholicos magis gravando, cte-

;pmviäe

'ros potiüs abfterrendo. Nolite judica-

ln

re",", ne judicenuni!

üptran

Nofce

Vaidä cïolendufn eft, quod quam

Quid ('

AODIYC

te ip-

plurimi, etiam primi ordinis mortales,

f

n

omnes magis, quam fe fe ipfos ac ca&te-

ros homines nofeere (tudeant, cum tà-

vt

Y on

mmen ars fe atque . alios bene regendi

Qf

absque hac notione plerumque mal

li

exercetur, & pcft timorem ac amoret

n

"Dei; tatiquam principium omnis fapien

2

früy

t

o

fv9

inàximopere in affervandis. fedulà

r

ci mi-

optitia- moralitatis regulis & feli

t

qiftrorum; famulorum & amicorum fe

dettu. perficitür, :qui. absque' implorata

]

jnfüper Dei ope raró aut nunquam cor-

| nitur

'ceditur, aut obtinetur: funt autem Op-

Qsl

'

:n0n

mEþe

Eima—beni virixn.dlc;?a acreftimonia

fuca

m

OoCo00cC29

ET

t eccïgï

fucata. relivonis .catholico. - tomano-

iritu 1

-chriftiange profeffio.cum difcreta pieta-

Qnds

il"

te, in profperis atque adverfis folida

li

a pi

equanimitas, in perquirendo docilitas,

T D

o, QUA.

in judicando tarditas, prudentia, 2qui«

41

tas: in omnibus mentis bumilitas & fa-

&t

"eilitas, bené geftorum mágls, quam ex-

(

fUL

Térni cultus. & divitiarum ambitio, $g-

fericud

ra aliorum condemnatio,

acilis inju-

riv condonatio, probitas in moribu

w D

j

S,

ido, C

rovidentia in agendo.

wl[[c JU»

Malo Diis, quam hominibus locare Cicero-

nis ada-

operam ;; optime dixit Cicero ethnicus.

gium de

,Quid dicat homo chriftiano catholicu

59 Opere

quod q*

; m

«Nonne::Soli Deo ferviam, Et pruden- Potius

€oquanr

tifimé!..qui folus veri boni eftimator n

omini-

yac t

ac juftiffimus remunerator eft, cujus b le-

t, at

nee omnifcientia fallitur, nec munifi- "4*

ye If

,Centia morte hominis, aut ulla poten-

x J

jc ii

.tia interrumpitur, qui, quidquid propter

eum gerimus, aut patimur, aut etiam

i

gratisimpendimus hominibus, centupli-

ii P

.Citer ac infinities reddit in

Jf

: æchna' bea-

titudingf Amen!

d

ini

. Nemo

gitiüä fævpïülsqäe drcumvä— Quisnar,

maximé

j

nitur, ;quàm q

]ui nemini.pro merito

i

* circums

quisbusdam vero,

;:[iïöfu'

C&CO, privati fpiritus venzion;

Ampetu, . plus juftó.

confidit, quod pra "h»exi

]omïv;i

2

fer-

135

ec2ooc2O

n

fertiim hominibus amore proprio fi»

miüm captis, ac preier fe vix queme

pou

QU

quam bonum judicantibus, cieteroquin

licét fan&icolis, in juftam, ut puto, per-

Ia pe

fit i

verfi judicii penam evenire folet.

f

Crebrz

Vincendo tentationes per obedier-

victorig

addunt

tiam fidei & amorem Chrifti.Dei non

W

animum quidem emoriuntur in

nobis, absque fpe-

r

aivin- ciali gratia Dei, appetitus naturales, ad-

Sendum,

l

i

hl

l

f

eó ut íemper pugnandi, vincend'que no:

füit,

bis ampliffima mapeat occafio & necef-

li

fitas, ne torpeamus otió, aut prafuma-

Y

mus füperbià. Regnum calorum vim

RR

Attamen crebris victorils,

patitur.

bl

etiam parvis ex nobis reportatis ita per

J

gratiam Dei afuefcimus pugne, ut a-

i

cerrimi hoftis impulfus pofthac nobis

A i

debiles videantur.

Orate, & vigilate,

ftm

quia adverfarius vefter diabolus circuit,

4 dum

quzrens quem devoret, cui refiftite for-

'tes in fide.

tf

Dein-

Per totam Germaniam diebus no.

| m

tempe-

szie fcho-

ftris meliori juventutis inftru&i

oni per

|liig 1

m int

lamm, prudentiorem fcholarum norma

Vl

$omli-

quas.

ftitur neceffario & laudabiliter. SedeX

l.

*l

mant

indigefto prafcribendi, docendi & Ícij-

morma- billandi pruritu res ultra fphaeram pro-

MT

les.

tenditur, & dolenter. ^Rogemus igitur

ltïam,

Deum,

p

CCcocCcOo

133

proprt

Deum, ut opus adeo excellens, pro ca-

vit q

pacitate & difcrimine difcentium ad

[oHat

communem & durabilem publici utilita-

lt pu 0,[

tem per congruam difcretionem, & re-

fola

rum difcendarum contra&ionem redi«

ver obat

gi permittat, & vehementer.

ii as

Nifi enim. eadem (pro partà) pul.

; (

cherrima methodo, fic diécta normali,

atral

fuperhabità tamen omni inutili ambi-

cend qu

guitate, & nociviflimo pro paupere ru-

(io &6

fticorum & opificum plebe, neutiquam

jt prælm

otiofa, pretiofi témporis difpendio, mmtra

sylorut'

breve tempus effeceritis, ut omne id

g v

quod fcire & addifcere plebs chriftiana

rtatis !

prudenter defideraret, five quz ad fidem,

Ti

& do&rinam chriftianam, utpote ad vi-

tht

tam anime pre primis, five qua ad le-

&ug'»

gendum ex fcripto & typo, aut ad fcri-

bo]u gan

bendum honefte & legibiliter, etiam

jrellil

quié, pro coromnide, ad primas 4 (pecies

aritmethices pertinent, intra unius anni

] qidi

fpatium, ut quidem absque intelle&tus,

(

minus memorie preffura fieri poteft

i

10]']]]39)

addifcant, ex quo dein domefticis & ru-

ralibus induftriis fe exercent, & vobis

j

& pofteris veftris fatis male profpicie-

cent.

tis, cum usque ad rcüplfcentlam ve-

yhæm'm ,

fcram, aut illorum ab hoc indigefto do-

cen-

,gemU* 1

l3

154

eco»occoo

j

cendi & difcendi pruritu infe&orum

vilej

nonnifi Pfitacos & pi&o:es, nec fibi nec

aliis utiles, fed ad commune detrimen-

i fin

tjide

tum fa&os, paucos vero vel nullos nu-

merabitis, ruris & opificiorum vere ex-

Tiite,

D.

]

Jent

pertos, aut laboribus & temporis injuriis

affuetos atque induratos homines: om-

Áifone

nis quidem fcientia & ars per fe bona, &

N

laudabilis, nec non pro majore Dei glo-

AR

ria propaganda, fed non omnibus con-

dtm

ädenda eft.

i

Ü I

Ü v

Pergant ervo normales Schole in

ToCon

dictis neceffaris omnes, fed breviter

t

erudire, in cveteris vero, licet pulchris

tht

étiam & laudabilibus, nonnifi de con-

n

fenfu & juffu expreffo Parentum , aut

Y

aliorum benefactorum diferetiffime per

lje

claffes non ultra duos vel tres annos,

fi difcipuli valde-fint juvenes, . edo-

D

[

N

Qere.

T

De Ma-

&t

Licet commoda, atque utilitates,

chinis

quie ex machinis aeroftatico- mongol-

li

Q

srofta-

ticis,

fianis fperentur, hucusque sgre conci-

ptor

piantür, fübminiftrabunt tamen illz,

lon

ut fpero, novum pro inconcüffa terre

ftabilitate' atque. immobilitate

t

: argll-'

méntum, ac documentum.

t

Quam

eC200cC2o

135

infedu

-Quam abfurdum..ac ftuitum eft Deo

Deus ju«

dex et

nec fti

velle judicium, pcnas & premia negare

Domuintis

» detri

in fuas creaturas; 'cam »nos hommnes.a,

! nullott

cquales noftros judicare, punire & prze-

miare, & quidem juxta legem, neceffe

I Vert

habeamus, nifi periré omnes prae con-

orisin

füfione malimus.

Tines: (

fe bott

Neutiquam concipio, quomodo re

$ Oratores

yre D

in confef-

ac materic in confeflibus quibuscungue

fibus funt

iipus d

determinandz, bene, diftinéte, breviter boni.

ac utiliter valeant judicari atque deci-

di, nifi.oratoris cujusdam. (ut Angli

SChUïi

vocant) pravia informatione, ratio-

) brer

nümque pro & contra militantium re-

vt t

citatione res pro judicsntium commodo

f dt

preparentur.

Incertis enim manenti-

ntum

bus aut confufis promiffis conclufio

Xf

femper aut plerumque temera fequitur.

6 1

Ex fru&tibus eorum cognofcetis eos; ExapPa-

rentià

"m d

dixit Dominus Deus. Ergo ex fola re-

non faci-

rum apparentia non facilé judicandus E jui-

fed fru&us feduló funt in- candus

vtl

"

eft homo,

eft homo.

fpiciendi,'antequam malus . quisquam

. mOF;

pronuncietur : & credendus eft quilibet

m

a

b?nus, donec probetur malus.

j ft

" Quam iniqui fum

us & viles reru'ni Tudicate

judicium

lid D

ceptatores, dum ple-

juftum.

& pærfonarum ac

14

raque

l

136

[om o d)

raque non ex voluntate & inftituto Dei

Q

creatoris, fed ex woftro placito, non

f p

ad Spiritum, fed ad fenfum accipimus,

l,

eftimamus , judicamus.

rnro,

De pe-

Ad correptionem & eruditionem

fcinin

nuria

panis.

noftram tempora fubin parca mifericor-

n

difimus Deus permittere videtur, ut

um

pauperes reincipiant panem quotidia-

j

num zftimare, populus virtutem, ma-

lnl

giftratus Juftï iam colere, potentes ac

n

divites de bonis bene £.

acere, magni au-

Aff

tem virtu em fequi, Deum agnofccre

dioba

& amare (qux fola hominis dignitas

*"fOs w

eft) quafi noviter addifcant

t ap

Bonis

Neglgentia eft captum excedens,

"ii

artibus

et l"l

pro viventibus deploranda, pro pofte:

l

nibus

ventio- TiS emmdandï, non fuiffe transferip-

Tnus

tum, & trapsícribi fideliffime atque ex-

pnïxhco

Tiig

utilibus

aGtiflime pofteritati ad utendum, & fu-

UI

fuper- ,

firuen

peredificandum, quidquid in re qua

TWile

dum eft,

cunque laudabiliter fuit obfervatum,

EU

melius, aptiüs ac utilius hucusque fuit

expertum, in quo licet viciniora nobis

]

4

tempora ob charte &.preli vfum !

Yen

fatis tamen fa-

emendarint plurimüm,

tUm

cere ob ordinis & modi detccmm mini-

li?

*ué videntur.

ïCu[

lm

Qul

p

eCoo0cC2o

137

Ytituto)

Qui in omiffiones aliorum invehun-

lacit, 1

tur,.perífzepe, ut bonum eveniat; inten-

acapit

dunt, qui vero in commiífiones, non

riro, ut comrmittentibus noceant, lra-

vruditit

fcimini,. & nolite peccare.

a ID

JEque neceffarium ac utile e&r, 2n- Prapa-

idetll,

tequam in momentofis quidquam fta-

ratio an-

te jndi-

n quiá

tuatur, fatis longam fatisque numero-

cium ne-

tütet, C

fam & expertam fuper omnibus tan- ceflaria,

gOtEl]ïCS í

gentibüs contentionem precedere, &

, It

antequam vel quidquam definitivé ju-

ag

dicetur, paries prius fuper dubio inter

js digi

ipfos verfante, judices . vero fuper ju-

t

rs aptitudine fobrie, ac difcrete con-

fentire.

i exceiïg

por

Permulta in fe quidem fcecunda, fed

tranit

minus caftigata ingenia non funt abfi-

eatq

milia adamanti male polto, & adeo

dum, u

acribus Jateribus inftru&to, ut absque

if

vulneris aut lzfionis periculo tangi ne-

TOU

queat.

"Usqqe

Ni fuum muücus aut artifex no-

yior

verit eligere & adoptare inftrumen-

j ulb

t

tum;quid, quzfo, mufices,quid fiet ope-

ris? Sic Magni nofcere homines debe-

&f

Q

Pa

rent, cum ad ipfo

2 !"

ertineat eorum gu-

bernium, ut nihil. diiigentius ftudeant,

I

quod

&

138

OCOO0C2O

quod fi fiat, pro multis füfficiet fuperflua-

te lu

ruin lucubrationum afperitatibus.

Torum

D]

»5e rifu.

Hilaris & ob lIeviufculas caufas ex-

TO n

citatus rifus, isque cordialis animum pro-

dit benevolum, curis abfolütum, com-

Atretc

plaeentem, manfuetum ; e contrario

jreci

rifus non nifi ob in fortunia, convitis in

fitteni

ignominiam confuüfionemque aliorum

ttolcs

prefentium vel abfentium obtinendus,

ftíy

hnj

eft proditor animi malevoli, extrava-

gantis, invidi, fuperbi, extra fe nihil

(it

T05 Qu

curantis, & abjecti,

De fal-

T

lJacia

Perquam abfürde multi ex Phyfio-

l&$ a

Etcfi enim

Phy&o. Bnomia. judicant. boimiines.

lOt er

guomieiffa inclinationes hominum aliquoties.

nlantesl

prodat, hz tamen vel virtute, vel ufu

titogl

& ratione vivendi aliisque modis. ita.

Ts [

perfepe corriguntur, ut tales pfeudo-

h,mqw

judices. feftivé fallantur ; nolite igitur

Domlr

judicare, ne judicemini, fed omnes ta-

leie

les credite; quales in ipforum idea effe

velletis.

dlæ, l

Si aliter deprehenderitis, di-

cite :: eos malé egiffae, quippe optimi

etiam & tantoties errant.

defe

pe ve-

tür

Quis unquam crederet, homines &

recundia

»d

M

(ilio

conua. DOpulos intelléCtu & ratione: pr?

1t08,

ln

diàio- fcientiis praftantiffimos, fidei unicé ve-

nis.

ra&

OC»o0Ccoo

139

fuptr

relumine donatos,

fanctorum confet-

|bus

forum & martyrum exemplis firmatos,

miraculis & beneficiis faginatos ," opti-

cafü

Trmufm

mis indigenarum fcriptis ac moribus il*

luftratos ,

turm, C

qui alias ad falutem gentes

CODtHd

reclarifime inftruxerant; Deo fic per-

COR

mittente, in tantos fidei nor folum ca-

tholicz, fed & ipfr rationi oppofitos-er-

o u

btinen

fores potuiffe' incidere, ac cum tantà

hominibus indigna contumacia ae pervi-

; exd

d

€acia; ut catholicos ipfos nemini foci:

vos aut graves, fed omnibus pro Deo

in licitis & utilibus ex animo obfequen-

a D

tes ad internecionem usque perfequi

E

non erubefcant, verécontra Deum pug-

aliqui

nantes, licet maximo catholicorum fpi-

Bi Hl

rituali bono, cum virtutem per paffio-

moiw

nes ficut aurum per ignem probari, cz-

lumque mereri oporteat

Illuminare,

a p

jite if

Domine ! his, qui in tenebris fedent, &

onne

Feduc füper ipfos folem tuzs mifericor-

| [dei

die, ut videant, in q-em transfixerunt.

i

TU

]^

".

Omnis mala de aliis fermocinatio ex

x

defetctu verze

hriftianz charitatis ori-

tur, quem enim veraciter & chriftiané

l om]pa(«

dilieimus, hunc coram aliis, quantum

in nobis eít, excufare ftudemus.

p

j

n

Ple«

eCoo0c2o

140

De 4.

Plerique, non folum ex apertis Ec-

füenur

primis

fzculis

clefie hoftibus, verum etiam ex ipfis

& ili

Eccleiz, catholicis, dum zelo aut indifcreto aut

€

fig, Y

malevolo omnem morum accuratio«

T Ya

bus.

quenti-

( m

nem in primis potiffimüm quatuor poft

Chriftum natum feculis quzrunt, illis-

derni

que modernos conformare fimulant, vel

geftiunt, cavillationi magis ac fpiritüs

i

privati fingularitati, quàm verbi & ve-

qutia

yitatis minifterio intendere & famulari

Yatar

Cum enim Dei verbum in

videntur.

Mif

eternum maneat, ac beasti fint, qui au.

pus

diunt & cuftodiunt illud quocunque

UI

demum feculo vel tempore, mores ca-

yrofe

tholicorum, nifi fidei ac legibus Chrifti

iif

& Ecclefie contraveniant, pro ratione

temporum & locorum omnino diverfi,

li

attamen innoccntes ac boni cífe pof.

d(), q

funt.

Semper Ecclefia bonos numerá:

quà

lv

vit & malos.

liil

NNec fides catholica quid-

quam perfe&ionis ulterioris ex numee

Nit

j

ro fequacium, fed tantum fplendoris

accipit.

Prima Ecclefie fecula Gno*

Qu

fticorum, Valentiniorum , Árianorum

Que

aliorumque hxreticorum peftibus, fi

uf

T

quamdam rerum proportionem fpedes,

plus fequentibus contaminata, mores

autem illius evi bonorum, pro tempo-

ris & circumítanuarum ratione aqu

iraf;

"

fuee

Lo ei».o 0 i 9

141

ipett

fueruntoptimi, ac eorundem hodie fünt

mecj

& illibati

Gravis igitur malevolen-

Ifereto

tiz, vel faltem ind/fcretionis fuípicio-

aCCUrt.

ne vacuum non eít, primitivze- Eccle-

atUDt ]

í:- mores extollere, ut cavxilentur Inó-

rünt, d

derm.

Tulant

« frit

Judex offenfam.Dei & legum fevere

rb

puniat

ac vindicet, ficerdos ad poeni-

t fati

tentiam fuaviter invitet, pr(»pmquus fa-

verbut

niora faüadeat, ac facilitet, alienus autem

I qu

paci reftituende firmandeque ftudear,

omnes invicem cc;mp.m-mtur,

ma(n.,

quOCUHL

ITOIC

profe&uri charitatis obfequiis, quàm

indifcretifüimi zeli oftentatione.

busC

f0 rtil

no d

Indifcretio , prafertim in corrigen- Indifcre-

ti0 nQe

do, quàé femper aut màlitim, aut arro-

civa,

rffïö»

$ nur

gantige, aut indifciplinate fimplicitatis

fiiiaeft, nunquam non rempublicam tur-

ol

ex i?

bavit chnftxanam, noverca legitimz

prolis, mater fpuris.

Perfepé indi-

(p'en

Ícreta. eorreCtio: evadit pejor errore,

cula ó

Fratres

ii

quem comg,ere intendimus.

fufferte invicem , & orate pro alte-

fribi

ruirum, ne 1ncxdat s in tentationes.

n

li

Si in fervum aut fubditum plus jufto poninus

fit, ficut

« t

irafceris, cogita, qua tu menie talem,

('Ul mis

UA

p

fC(.na niftrat,

6C2007259

142

vdet

fcena. togaque mutams, dominum fu»

ftineres?

k

cum d

y»

M

li

£t 2elo

Proh indignam: prorfus & ignomi.

indifere-

jili a

to & nio

fam. hominum ambitionem! qua fre.

UA

£& ii

2f5

bi vivere

fucato, tj iæpeMagm Omnia creat

UtQ (

credunt, de cunctorum hominum vita

A

& bonis pro lubitu.fuo. & pruritu di-

fhu

fponentes, in hoc certé ridiculi, eum

W

J i

Y

tamen nec mufíea nec anïïls &£OS$. Ve.

Ril

reatur. magis,

quam. .quemgue; alium

pauperrimmum.

PrO G

l

Cl

O -contendite

N

puüillanimes, & terram.quiete invicem

BRT

a

p'xiüuebms

Mm q

-

Qu

Multi le"um píeudozelatores, ut

U

ET

Deum- videantur amare

nohn :erube-

[j lþ

fcunt odiffe homines, peracriter de o

"n

Tügte

ibus fufpicantes , preterve judicantes,

Ws

& contumaciter damnantes, proximum

hn

mapis. perfequentes, quam . vitium; ine

li

quieti, nifi inveniant, quod exprobrenf,

Mim

vulnerum alienorum impatientes,. unde

teat

habeant, quod.feccent,. quod urant, at

O

Que illa plerumque: vitia. exfecrantes,

quorum magis cupiunt.expertes . eredi,

m

iol

Chriftum, quefo, imitemini dicentem:

pnemo te. condemmnavit mulie£*..INémo;

f*(

DC

ergo neque ego te volo condempare,

E

vade

p

oc^oO

14

hat

vade:& noli amplius peccaré. Deo ]udl-

cium & vindictam relinquite.

Multa nobis

videmutr

innocenter

& imt

patl, cum alios offendilfe-non fciamus,

m qui

14.!« o

non vero computantes ,

qui & quanta

& HUl VH

Deo de emus, quorun adhuc tam be-

r'm Al

nignam de nobis penam per alios exi-

pruri

git, ut,.n

nobis. alteri ignofcentibus, ipfe

dicull, d

nobis 1bnnf'ce di occafionem inveniat

nt$ e0i

mifericors pater.

que

COntei

Nifi admodum difcrete fentias, &

agasin omnibus, femper te,. non Chri-

Fty l.nn

Lum quarere mihi videberis

Quamvis innocentifümas animas a

aLOT G

dæun one vexari [

*3ei

JUCi

permiitu ad augen-

lon eni

dam ipfarum patientiam & probandam

ter du

virtatem non raró conüngat, frequern

j

