tores tamen atque acriores infultus

proxr

timendi funt, ubi ibpordinatio domina-

tur

Forütan enim ad fuadendam . vir«

V

yproli

tutem & temperantiam, Jefus dedit po-

[l

teftatem demoniis in

POTCOS, aa.muï

imum,.

! rl

omnium mtcmperam ]Pl

fet

Ut noveris. hominem , confidera

1te

agentem 1n plena fua libertate

ipere

dien

fpexeris ,. quemdam: De

timorem. ac

ri^1

amorein ,

adeoque religionem . parvi

du

P er-

h

144

OC »o00C29

pendere, fuge ipfius confortium; cur

Cr

enim fperes tibi melius quam ipfi Deo

oculo

obfecuturum ?

dit n

fri dby

De 1jeju-

nio qua

Cum in fenfü latiore quecunque

Ya

dragefi-

pro honore Dei voluntaria rei licite

mali,

abfünentia jejunium dici poffi

vehe-

Qw

menter opto

d

ut facra ac femper pia

mater Ecclefia adeo contemperet hoc

TUl o

ne infe-

Duis

preceptum in fe utiliffimum

L

rioris conditionis & fortunze homines,

lite

ER

preter defectum nutrimenti, patiantur

hu g

etiam notabile detrimentum marfupiis

quare optandum forfitan effet ,. fiqui

Ls

fpernel

dem fit in poteftate Ecclefize, faltem eir

Tietur

ca copntinuum jejunii quadragefimalis,

quidquam . mutare, interpretari aut di-

Qu

fpenfire, ut obligatio jejunii quadra-

m g

gelimalis transferretur in omnes fe-

At

rias fextas per rorum annun, retentis infu-

thri

per tribus ultimis diebus hebdomiadis

T

fanctse

cum ceeteris omnibus S. Eccle

Torte

fie ritibus ac -ceremonils ,

myfterium

D

Redemptionis noftr2 concernentibus.

mmkw

Unde fperarem foré, üt, quÓ obferva

feno

atione fanit&-

tio-fierec hoc modó ,

(*

ür

)

tis, cconomie &

I»

multo.facilior, tlo-

Y

reret etiam devotio uberior,. & cultus

fili

unitormior evaderet

Ad])

Con

CC2OCC2OO

14f

Jrtri 5

Confcientia hominis in h(;c cum

m nf

oculo comparabiliszeft; quod,; quam-

diu fana atque integra eft, nihil fini-

ftri absque .dolore recipiat, aut reti-

quecy

neat.

a reli

Quó dolentius per inobedientiam(?b*dï;n'

fit, v

tia redé-

fompti

& füperbiam mors cum omnium malo-

undum eti

rum cohortibus intravit in mundum, eo

npar «

eo, quo

, i

magis follicite per obedientiam, & hu:P*r in-

obedien.

» hotit

militatem, regrediendum eft ad vitam;

excidi«

ac felicitatem «ternam,. quz fimplici-

Inus.

, pazi.qr»:

at

bus & re&tis corde promittitur, Deum

autem, & Ecclefiam fuam tentantibus;

Xüb:s i

filen

fpernentibus aut turbantibus non a

pes

yietur,

r

tari Ui

Quid u'ilius, dienius, aut jucun- Detran-

u qu

dius sgat, atque magis follicite pertractet

quillaex-

fpe&atio-

oe,nnesï

omo, quàm ut per obedientiam fuam

ne mortie,

ts

glorificans Deum crearorem, & redem-

od

ptorem atque fanétificeatorem fuum,

; 8Uf

mortem, tanquam januam vjte eater-

hs

na, & finem zerumnarum humanárum

m

tranquilé exfpe&et, quó cogitatu, ac

du

ferio propofito ad omne bonum excita-

n

tur, contra tentationes armatur, fem-

per & ubique per fpem loetatur, ficque

cii

i

falutem fuam zeternam per gratiam Dei

facile & jucundé operatur.

Poffibile

(

k

'eft

[o « 9 9 d *

146

eft hominem femper lzetári, modo fu

(eift

per rerum humanarum;'c0nfuüonem

frn,

aliquantulüum -extulerit caput.

[

'Tolle

Si vis falvus effe, tolle crucem tuam,

un f

Crucem

Tlris

tuam et

& fequere me, dicit Chriftus Jefus ma-

fequere. gifter nofter optimus.

"Folle, ut per-

tUt or

me. dicit

fottur

Chris

feras, fequere, ut perficias intentione

ftus,

optima, & patientia.

INos homines

W

plerumque fuademus, & docemus, qu*

Àl

ipfi non facimus: Chriftus vero invi-

&dilüplw

tat, quÓ ipfe przeceflit homo Deus, per

lo

viam crucis, quam ipfe caicavit nos re-

dimendo; fequamur iritur ftrenué, 2

f (

atim |

manter ac perfeveranter, ut cum Chri-

fto gauleamus in zeternum.

tbedi

Infinita Dei miferentis bonitas, prz-

IQ n

Atem

ter innumerà hujus creationis mira-

cuia, fenfibus & oculis noftris. inco-

D

I ]

gnita, quàm plurima etiam mifericor-

diflime fecit, quorum effe&us in bo-

t W

Dnum homnum fub fenfus noítros ca

(s

dunt quotidie, vt ad cognotcendum,

ï?atu |

Ü

amandum, ac timendum Deum, & lu-

mine rationis rapercmur inextricabili-

tes]

ho

ter, & ipfius inexcufabiliter invitare-

il e

mur prædicacione— naturae.

Mundus ipfe fallaciis fuis quotidia-

|

nis ac peflimis retributionibus nos in-

Qb

deli-

m

OC2o0CoOO

147

, i

definenter exhortatur, ut ad,,Deum no-

onfui.

frum, tanquam unicum omnis veritae

t

tatis, Juftitiae & mifericordize fontem

ucem t

cum filiali fiducia recurrentes, culpis

noítris veniam, erumnis aut medelam,

j J

J

aut fortitudinem ferendis, ipfee morti

intetty

folatium quzerere, ac perfeverantia bo-

s ho

norum operum certó invenire difcamus.

2emmus,

Alter alterius onera portate, & fic

vero d

adimplebitis lepem Chrifti.

; [jeus/

wit no

Vocatio & ftatus eleGtio a fe invi- De voca-

firent

cem differunt ingenter: in bapti(mo "enibu.

enim omnes chriftiani vocati fumus ad

: cum

obediendum fidei, & operandam íalu-

tem noftram per bona opera.

Status

mïtäs, Pf

autem electio magis ab accidentibus,

pnis D.

quam à nobis dependet. In omni enim

(ins

ftatu praecepta Dei & Ecclefize aut fe-

piti

j 10

qui poffumus, aut prevaricari, ita, ut

bonus aut malus quisque in quolibet

yoftro

ftatu effe queat, prout gratize aut co-

olcan f

operatur, aut refiftit; fi dubitares ergo

TID

lr

te effe vocatum, per obedien:iam, fidem

fpem & charitatem.cum precibus fac,

e

vf

id eft, impetrabis, üt voceris.

Labor, & penfum inter homines ra-

qUOF

ró bené conveniunt.

"du

Labora ergo pro

[;

Ka

Deo;

148

OCCOoCCO

Deo, & propter Deum pro homine, ut

h- Tu

Ícias, unde certó recipias, non unde

en, j

beremy

anxie expectes.

Sicut corpus fine fpiritu mortuum

Tol

eft,

ita & fides fine operibus mor-

Y feu

tua eft. Ex Epift. S. Jacobi Apoftoli.

$ cat]

Cap. 2.

jopria

Spes absque meritis, non eft fpes,

Tb

fed praétumptio. S. Chryfoft.

Ts J

Contra

Cui plus dimittitur, plus diligit. Ex

dimo.

füt ml

HAMEMI Evang. de converf. S. M

e€rca

M. Magdaleno.

fiti if

proxi-

Inos

Fratres! diligite invicem, & fi hoc

fravit

folum fiat, fufficit S. Ioan. Evang

Vità j

Si omnem fidem habuero, charita-

n tel

tei.

tem autem non habeam, nihil fum. 5

Paulus Ápoft.

T (

Qmer

Infcitia in eo eft, qui naturze non

W Ye

compatitur.

Qf ]

dllm i

Filii timoris, filii diffidentiz, filii

irze, qui deftruentes legem gratiae & cha-

Qe

ritatis, hominibus imponere onera in-

pry.

lnfpe

portabilia ad morem pharlfæorum per-

tentant.

$s (

LR

Jura ivfa humana fünt proniora ad

p

abíolvendum, quid dicendum de infini-

tü'o

ta

um

ec2ooc29

149

honin

ta "Dei benignitate ,

cujus. ad invi-

du

cem, indigni licet,. imitatores effe de-

b;*remus.

( fmorti

Tolerantia vera, virtualis, off'hveülc.io(-'De tole-

tíbus 0

rantia

X2,: feu.patientia pro veritatis & virtu-.

vera, vire

ji p

us 'catholicee augmento nemini magisua, er

propria effe poteft ac debet, quam ho-feuia-

o dj

minibus chriftiano-cathclicis, quàm-do-

:

minus Jefus verbo nobis przecepit; &

«diliià

divino.füo-demonttravit exemplo;. qu&

tot miliones Martyrum 2eternze felici-

VMogdit

tati inferuit, & innumeros. alios bsati«

y, &t

ficavit Sanctos, quze: chrittianos.in'hac.

j

vita quietos, in morte tranquillos, . &

in eternum cuun fide, fpe & charitate

0, Chäfï

reddit felices :: numerus veró .Marty-

iil t

rum, Confefforum ac Virginum pro in-

cremento.'fidei & .virtutis, pro teftimos

wtirt

nio veritatis. catholicae . ,omni tempore

cum gratia Der tolerantium, & mun-

dum in femetipfis vincentium, eorum-

que conftantia multoties talis ex(titit,

t

prout fagaciores inter romanos jam fuis

ontt

infpexerunt temporibus, ut ad'delen-

egril f

dos omnes adveríarios non folüm, fed

ad fubigendum totum. orbem palam. &

ronitt

pluribus-füffeciffent vicibus, 1i.Deus

num

ter c,)pqtimus mundum non. per lig

T I'Uï

Ccrue

116

O6C200C520

dime

crucis & patienti»e , ut ipfe fecit, fed

per ferrum & pugnam domari voluiffet,

mertri,

ac permififfet: Fratres, diligiteinvicem!

ii

moyib l

quia przeceptum domini eft: fupportate

invicem, üt reportetis repromiflionem.

hus prir

Attamen nihil habet magnificentiífima

t

üt, (

ifta tolerantia, quod agat cum illa fpu-

ria, periculo ac damnis plena, quà fa-

$, )

pe per nimiam pro honore Dei & Reli-

li, .

ln d

gionis rcmiffionem noftram aut per craf-

fam inadvertentiam, vel omnino per

li a

falfam boni-fpeciem decepti, periculo

&* qy

fl

ac difpendio veritatis catholice vitiis

perfzepe blandimur, erroresque fpe ma

Yf

joris n^ftri commodi toleramus, aut

uD

omnino civitate donamus improvidi.

Sicut enim fides.fine bonis operibus

M

mortua eft, fic etiam per opera mala

Mil

fenfim in oculis-muültorum obnubilatur

Ntnas

in folam dubitartium, & incredulorum

ii

q

ruinam & penam.

Wt

Jitise

Hones

Sicut honor eft in honorante, fic

eft in ho«

Asl

norante, €tiam dedecus eft in injuriante. -

li

prg

- * Quid confolatiüs, quidve jucuridiüs

éffe poteft homini, quàm quod quisque

QUm ;

pro capacitatis fuze modulo de Deo fi*

if

Ti

]

mul, & de mundo rationabili per quas:

ulm(

cunque hone&as: occupati»ones quEm:

Msl

p

OC2Oo00C2O

ff

* ftdt,l

difime atque utilifflfe nunquam Aon

ati volüd

mereri, & fic. celum quafi nugando &

Tteityit

ridendo. fperare. ac intrare poffit, dum-

modo Dei laudem & gloriam in omni«

: füppot

'otmifo

bus principaliter intendat, ac Deo gra-

tias in omnibus agat, preceptis obe-

vifitenti

um il )

diat, ( erraverit, condignam peniten-

tiam, peragat, ficque Deum fuper om-

na, quä

Dei &1

nia ,

proximum vero ficut femetip-

fuüm diligat, adeoque- vitam rationa-

aitpert

ormnino

bili pietate in«orthodoxa & catholi-

co - romana- Ecclefia peragat, atque

ti, p

feliciter finiat.

yolia Y

Mifericordiam volo,

non facrificium;

Rationabile fit ob»

squeie

Fattus, !

-CORERE

p

j 0

E Ad quid; quäefo,- 'präter gravffïïmas Ad quid

Ecclefia

o ]

naturam lapfam: per fe comitantes -

catholicas

OPm,D

rumnas tum internas tum. externas, credere

obmll

t adhae»

ad quid, inquam, infüper alias easque*

ere, in

credil

longe periculofiffimas miferias,

etiam eX proprum

parte credendorum & przeceptorum, no- noftrun

norantfuï

bis ipüi malitia plané irrationabili a

d- daimnnum

renuimus,

ntE

firuimus, ficque mala noftra decumané

improvidi augemus , ac cumulamus ?

j

]

j

)

D

ïL

cum neque divinis revelationibus, ne-

:

j

que Ecclefiz romanze, catholicz authoe

[

í

,

fitati, nec non innumeris rationem ome

j

;

, & nullum genus

T

Ü

nem convincentibus

j

4

duþi-

1f2

cc2ooc2o

dubitandi , .aut-excipiendi:relinquenti-

N

bus,argumentis,. ae. demonftrationibus

p

acquiefcentes, Deo,-Ecclefi;e, veritati;

guod ]

fanse rationi;.ac proprio:noftro bono

gredun

perfracté .refiftentess: potius; ipfi -nobis

fen.

Ífyftemata fidei & morum (quoe doemong

p

üt crcatura rationalis ,. ipfe erubefceret)

fs p

corfingere, quàám:cum:Deo:& Ecclefiz

füpitr

fua in fimplicitate ae humilitate: cordis.

Tiehti

tranquillé,:adeoque quiec, acpro hus

farpe.

mano modulo fclices vivere ftudeamus;

t'Orrup;

quo preft to; ..fub! fideijj obedientize &

(uoi

fan&z fpei preefidiis; afpirante Dei gras

t

tia, cetera quecumque. mala :ipgenter

TU

diluere, ac facilé vincerejtcimo.nore

Ts &

tem ipfam tamquam laborum finem &

ïfün Yi

gt

felicitatis eterna 'januamr chm:» gaüdio

j

fuícipere . poffemus.:»c Eft:autem- interr

tet

alia palpabilia: veritatis.ac foliditatis ea«

A

tholice argumenta, quod; cum illam ab

Tent

origine-mundi:omnes gentes, poteftas

liren

tes ac hzerefes pro ommi poffe ac:ma«

ltyo

litia, ferro/ & igne debellaverint, ipfa

t

lemper triumphaverit; femper incon*

Porte

DN

cuffa fteterit, atque. perfiftat.

Qu

enim inferi :hon- prevalebunt adverfus:

ïgunt

*am, ut promittit Chriftus: & -aurum:

nunquam.fplendet. mag:s; ;quàm cüm

(

'5:4;;

&

gos'ä perdürorum preflione.politur. .

es

m

6Coooccó

153

relinp

'Res * eft :pro:-focietate^ hominum Quan-

frratin

tum ab;

pencuïo plena ac valde deploranda

"'erremus

& VIU

uod ii,

jqui fe aliis virtute. fuperiores cenen.:

bofttol

credunt modó regulis ehriftianis e dia- xudwan-

e

^

s pl

mei:ro contrario rnaium in proximo te- ^

qe d*

Inere fufpicentur, bonum autem, nifi qui

:rub»ïr('

lp(:s placent

.vel quibus ipfi placere.

"& Es

&üpiunt, in nul'o, ,etiam .fama & expe-

jLatC.

rientia probatum credant, quafi volun-

ac p

fanæ appr

3!1

'mox?ls nofhæ l'iperbia , &

ftuder

corrupteh

hen,æ effet )ufhfn:auo. &

Yeientt

cynofura vxätutls Heu! quantum abér-

nte Ddj

fanius'à jückeio:weritatis ;'quotiescum-

jt10j

qué'in:próxirü oculo' feftucas: fufpici-

im0.7

mus & inveftigamus; trabem in noitro

non.videntes.

mf

iif

Qu1d eft quod à malitia & 1mpru-

mtem

entia hommum non poffit ac debeat

Jidit

XÍpedari? poftquam in veteri teíta-

n

mento creatorem fuum tantoties neg-

, o

léxerunt, ac offenderunt; poftquam in

offe d

Dovo. redemptorem fuum Chnüum crus

reril

Cifixerunt, & pro amore fàlutis huma-

lpel n

nz crucifixum etiamnum contemnere,

x5

quafi multa febre phrenetici non defi-

x u

nunc

Fili David! mlferere noftri.

(

Omnia ab omnipotente & miferi

i- Omne

yn'

atu

I

cordiffimo .ereata , ordinativé .valde p« op

e

pahtw

K ;

bo- timum,

,

ecoooc2o

1f4

^ bena funt & [olum eorum abufus ma-

t, di

lus eft.

t 0i

Contva

Cüm neque religionum diverfitas

26

in:ol

lieraf

tannam. amorem

& charitatem proximi dimi-

nuere, minüs extinquere oporteat, nos

d öt, lh

fevor

catholici veritatem quidem contra quós-

qi

TO4f

cumque pro poffe & prudenter tueri,

falütates refutare, & oftendere, atta-

Q

i,

D

li

men adverfarios neuthuam perfequi,

( ttin

:ü

fed ad verz fidei czelette confortium fno-

bt )

dis omnibus blande 1nv1tzäf4 debemus.

ICS, n

$i melíus

Chri

Si nos chriftiani cathsïtöo romani

JAMe

ftum i-

tantà leges noftras prudentia,tanta cha«

if

mitarí

ritate; ac ; manfuetudine- exerceremus;

ftudemut

Magrfh

msjores,

quibus à falvatore noftro Chrifto Jetuin«

a

guam a-

(titutz funt, dubium mihi non eft, torum

p

verfiones

lias,con- brevi mundum fore catholicum,

'quia

h

fh

Jeti vi- unusqu' 8

que onus eífe leve ac Jugum

li w

Jntng

debimus, füav e mgnofceret

Mur

Exempla prava, moresque perverfl

Wb y

re&e credentis animum parum tangunt-

& difüicilius feducunt,

A

- Inhumana certé prohibitio videtur,

$»e Chi-

gürgoe

fi quidem fit generalis, ne chirurgi pree

of

rum me- fertim regionales interna praefcribant,

Woy

liorí

«fa,

propinent aut adhi beant medicamenta.

fily

Nam usque dum zgri in locis a medi«

li

€0,

eC200C2Q.

Iff

abulis t

co,- diffitis adire med/cum;: aut accedes

re, obimetum expenfz refolvant homi-

nes, morbus ordinarié. vel immedicabis

divef

ximi &

lis evafit, vel certé magis invaluit: un-

de fit, üt eo, quo populus confilio certius

Vorteit 1

fervari intenditur, numerofius contra

contidti

optimam Magiftratus intentionem ju-

ontet U

dete, !

Jf

guletur. Combinetur autem in hac.re

.-"

publica, & DD. Medicorum intentio,

n pl

fortimt

& chirurgis debité examinatis & appro-

batis przefcriptiones internorum initia-

les, in nullo cafü nocivorum (ubi co-

g,debem:

ito-n0t:

pia Medici difficilis et) ut in libris pro-

batiffimis paffim habentur, fub taxá à

um

etetrt

Magiftratu moderatiffimé . regulanda eà

ifto i

lege permittantur: 1s0. Ut licet abfen-

T

ti pars taxe& Medico quaedam obveniat,

qum f

& 2do. eidem illico a chirurgo in fcri-

ptis vel oretenus fideliter referatur, fi

ao

prima preícriptio non exfpe&tatum ef-

fe&um, aut omniro contrarium produ-

x pCWf

cere videatur, ut optime fit in princi-

n uf

patu campidqnenfx.*

p

[

;Eorum qui tragediis facilé & a

d De illis,

profufionem lachrymarum usque com-

qui facile

compae

ii

moventur, mdpgnanimitati multó con- tiutur,

fiderem magis, quàm illorum, qui om-

jut

nia ficcó fpe&ant oculó, non nifi fua

isam':

(qui«

156

OCCOOCCO

(quibus tamen eo tabefcunt citius) in-

UIRTuS

commoda ob amoris proprii nimietaten

T

Íentientes, cum. primi aliena fuis zequi-

parare, &multoties anteferre videantur,

(m

defedu

"Audio multos dicentes: quid eft?

fera

Sunt tantum leges heminuin, quid eft

Pelüm

eas transeredi? Sed ftultalocutio. Non

Tis of

enim fequitur, quia funt hominum, quod

r

ideo non fint Dei, & quafi minus obli-

£ent, quze Deus immediate

vel medi«

ürir

Tdon

ánte homine przcipit

De natie

Tioria

vitate

Non contentus amabiliffimus Deus

g

& PC Creationis , confervationis . beneficiis,

fione

Chrifti

&.przefertim fui cognitionis praerogati-

li

Dei fi-

vaimmenía & innumerabilia nobis de-

fíea (

lii.

nos

[2

diffe . argumenta ,

quae

cogere

Afendi

dcberem, ut ipfum fuper omnia atque

Jitent

AeR

ómnia non. .nifi

propter

ipfum 2

gt

memus ; infüper nafci, pati, & mori

lini

pro..nobis voluit,

ut nullum fuper-

lp

eifet. amoris. erga nos fui, . quod non

N

pofuiffet ,

tef'imonium, nulla preeteri-

retur ratio, quae noftrum non poftula-

u

Cet

ret, provocaret, invitaret,

&. gratitu-

dims violentià cogerct amorem; impot-

larg1

fibile eft igitur fcientibas, non amare

lt

Tiam

Deum & Chriftum, .& quidem füper om.

nia: igitur laudetur Jefus Chriftus, &

V

omms

ocooocco

177

t diti

omnis ropulus chriftianus dicat :Inzeter«

! pimiti

num, amen.

a füis

'evidat:

Omnes fcrupuli videntur nafci ex De fcre.

defe&du fidei & humlitatis ; non enim Pilis ,

;: quiit

generantur nifi ex ftulta & inhumarnia

i, qui

prafumptione fpiritus,; cum tamen órni-

Vcutio, )

nis noftra fufficientia ex Dco fit,

Tinum t

minus i

Carnem contra fpiritum & 'fpiritum De appe-

contra carnem ideo militare, reor, Deus

titu Car»

, TU D

nis cones

in homine permifit, ut viétoria ipfi me- tra piri-

Re- "m. &

ritoria feret & vi&or premii capax.

viciffim,

fimus )

gnum coeiorum vim patitur.

Laus par«

bendit

finoniz

; pratte

Ideo honorabilis quzedam rerum te- prudea-

3 holi!

necia & laudabilis eft, quia bonos non "*

os 0f

offendit, c:eteros vero, qui non nifi ap»«

noit 4

parentium rerum fucum fpiffa cecitate

venerantur, adducit.

Bonum eft en.m

i

ii

:

j

hominum amicitiam qusrere, non ut ti«

n i

bi profint, fed ut ipfis prodeffe queas.

quod[

Semper

Si Deus impertitur nobis, quae tem-

laudan-

à prr

poraliter petimus, laud:

v

a

f pollw

mus & magnifi- às peu

cemus eum, quia voluit; fi nobis non &implos

p

largitur, gloriücemus ipfum, quia no-7?»4w

1; !

y

luit: ipie enim fcit, quid nobis ad zeter-

D

nam íalutem confequendam congruat

ápt!

atque conducat, fatis fumus felices, fi

']XII&U:)' j

(

mos

Cxc»300C59

158

momento amaritudinum hujus vite no.

Qmp.

Virtuo

bis felicem comparemus eternitatem.

&vid

De pro«

. Quotiescunque judicio : deliberantis

babilio-

quism

3€»

in hypothefi, cum veré probabili cone

Mi

.currit utilitas moralis prezferabiliter, to

,

ties opinio illa, tenuiffimo, meo judicio

li

p

evadit pro cafu illo in probabiliorem.

Wonm

Quotiescunque vero utilitas moralis

i

di&o modo non concurrit, toties pro

Wi

cafu illo videtur ceflare effe. probabilis,

ley

if

TUtN

Plerumque rerum exitus fequuntur,

Sah

trg,

uti evenire moralia di

Via hs

ant principia,

it d

licet modi. praefciri nequeant, quibus

Iro f

Deus ad ftabiliendam veritatem utitur,

ttor

multoties inopinaciffimi.

Toviny

Labor & exercitatio mentis & cor-

lol

m

poris progrediuntur, facilitantur, perfi-

ciuntur habitu, rectificantur intentione,

Dy

compenfantur in hac & altera vità, mi-

öepe!!e

fericordiffimo patrefamilias. etiam fero

venientibus denarium ex labore diurno

n

lr

porrigente.

ftept

Militia

Lucernam non ponunt füb módio,

Matl

honora-

idg

bilis.

fed fuper candelabrum, ut oinnibus lu-

ceat, qui in domo funt.

Ideo conten-

Q

dunt homines militia nomina dare, quia

nüæ

cames

oCoooc»o

179

campus virtutis militia femper fuit, quae

jus vit

rnitatt

virtuofos honorificat & honorat milites,

& vicifim ab iisdem honoratnr. |Sed

delibet

quis magis miles e t, qui Deo, quam qui

obabilt

Regi militat 2 Uterque par: quisque pro

rabiltt)

czlo, pro honore, pro pane laborat.

m ]i

Ideo par honoris eft, clero vel.militise

biliord.

nomina dare.

jtas i

Eó ftudia noftra, eó exefcitationes

- totie

noftro unice in re morali collmiare de-

; prod

berent, ut omnis homo legem Chrifti

üt fuaviffipam, & defidcrabiiem appe-

l

fequt

teret, atque ultro ample&teretur, non

y prit

ut dubiorum nofirorum afperatam &

Illb qU

pro fumma injuria a quocunque lucu-

yter U

bratore in jus vocatam refugeret, uti

Provinciac'um ac Regnorum tantorum

t t

deplorando exitio accidiffe fatis perfpi-

cimus, nunquam non fatis deploraturi.

inten

Poft orationem aliaque opera pia ad Teta.

tiones

P. w['ï[f

depeliendas ex animo omn's generis ten-

omnes f&e

u

tationes malas, vix efficacius deprehen- rio labo-

odl

ditur medium, duam feria & iilico. fu-'e vin-

cuntur

fcepta applicatio, przefertim ad fpecies

utiliter,

Mathematicze, quarum natura!is pulchri-

ips

tudo & nexus ita mentern afficit, ut illi-

i

of

co ex oculo perdantur objecta ac phan-

tafije miLüs tutae.

u

Hor-

f

166

CCOO0CcO

-

Horrendum prorfus videtür, quando

Tritefm

de obligationibus vel conftitutionibus

bonon

auditur humanis fub peccato, ne dicam

dQue f

füb mortali, obligantibus, quia infinité

luiati

minus effet obl;gari fub pona mortis,

düoris

vel füb alia graviífima. corporali :. obe-

ipmo Y

diamus 'ergo ftrenué, ut non damnemur

jizita

à Deo & homine.

EU l

Kilii te-

lt

nebra-

Filii tenebrarum. fünt fagaciores fi-

d h

mmfut]iis lucis, fcilicet confiderata ipforum

fagacio-

f

res filiis

intemperie, crefcit ut plurimum in ome

DUY

lucis.

nibus neceffitas, neceffitate acuitur in-

UT

duftria, hàc continuatà adveniunt opes

M

I

Perceperunt mercedem füam, dicit Apo-

ftolus de eis differens: nec immerito,

| üälübü,

[jed jure videntur percipere, qui indu

ftrie, atque indefcffe diligentiz imitan-

W

dum nobis.catholicis prz oculis ponunt

exemplum.

Neutiquam eft igitur, unde

acatholicis invideamus bona tempora-

]ly [

lia, fed bene, unde omnipotentem Deum

n

pro nobis atque ipfis deprecemur, fla-

gitemusque, ut przeter illa etiam do-

3l

nüm fidei, ac coelum ipfis fuperaddat,

nosque gubernet, ut bonorum odore

A]

operum ipfos eó trahere per gratiam Dei

b

concurramus, illorumque virtutes, quas

Qf

fzpe przfeferunt, morales, ftrenu

Upr

imi«

"

A

oc2ooc-o

161

tif, [

tibutio

ifnitemur, ut ficut de merito fidei atque

bonorum operum zterno fpem certam

), ne d

atque fiduciam alimus falutis, atque fe-

ia n

liciratis, fic etiam Deo dante fructum

Z

laboris accipiamus temporalem, quó,

TEU

) darnt

fi pro voluntate atque honore magni

patrisfamilias fruemur, & hunc in cha-

ritate poffidebimus, & celeftem non

amittemus.

Manus enim domini non

sacnt

eft abbreviata.

Petrus laboravit pi-

ii nl

fcando, Paulus operando in arte íce-

1m iti

pofacoria, preter innumeros uterque

CL

labores Apoftolicos.

niunt d

, didt

Ad Fe&um $s. Apoft. Petri & Pauli.

: j

Cladibus urbs orbem domuit, fed clavi-

g

Vi i

vibus orcum

Vicit, & obtinuit fede manente

ulis p

polum!

lglï n

Plus igitur multó, quàm virtus bellica

; t

Rome,

pten

Plus, inquam, multó, pax crucifixa

'emity

etitt:

dedit.

S. Leo. Pap.in feft. Ss. Petri. & Pauli.

ipti

Amare ac timere Deum adeo eft ho-

n

gmdäm*f

INnibus connaturale, ut nihil proprii

u

conferre videantur, nifi quod obedien-

do proceptis dómini exerceant operan-

,

P

do,

162

[o 400 9 qi o !

do, quod difcunt ratiocinando.

T'ides

efiede

fine operibus mortua eft.

taph

"Thea-

üm e

trorum

Vix res eft reipublicoe utilior co-

(

er

mediis & reprafentationibus veré mo-

ralibus, quippe nil adeo ad virtutes imi-

mf

tandas animat, gentemque ad bene co-

hl,] fw

UT

gitandum erigit.

yiit

Tiftorie

Multiplici ex fine hiftoria. perutilis

t nf

laus

!]

acneceflaria efL, primo ut Deus magnifi-

j

cetur in operibus fuis, utvirtus anime-

D

tur ab exemplo, dein ut mundus facilius

p

gubernetur ex norma anteadtorum, ex

DI

cautela priorum ruinarum, demum ut

tbore

rerum ac temporum viciflitudines pro-

Vide)u

bentur contra ignorantes aut rmaalitio-

Y

Íos, etiam ut prateritorum evidentia

fidem ac fpem firment prefentium at

Til

futurorum.

tüt i

Qlü[n ]

Si curas hominem,

cura hominem

Q vi

Deum, id e(t Chriftum ]cfum.

Q re

Contri-

Contritio ferme facilius elicitur, meo

i

tio et

attritio.

tenui faltem judicio, quam attritio, quia

r

Dtits

moüvum eft amplius, fuaviüs, eque na-

turale & longe excelfius.

lamr,

Tini

De mu-

Harmonia mufices, ficut omnis pro-

ficaHar-

heïkg

anonia.

portionum pulchritudo, mentem melius

rcue-

| !

163

do, L

refle&entium - perfepe ad Deum con-

templandum, atque fuper omnia aman-

Ution

dum elevat.

; Vatit

Circa res morales fi fcriptis & libris

virtuie

argutiffimis quibuscunque, five brevi-

d bonet

bus, fivein multa volumina excurrenti-

bus detrahatur fuperfluum, tunc, fiquid

fuperfit, ad legem Chriftiamabiliffimam

ia gt

& ian&orum patrum commentationem

eus mf

jam dudum fa&tam accedet adeo parum,

ttus i

ut fedaffe potius incomparabilem illius

dus &

pulchritudinem, quam illuftraffe ( qui

dtorim,

unicus prudens fcribendi inftin&us effe

denmu

deberet) talia fcripta &que, ac hec mea

ydis

videbuntür.

yt nl

j erit

Nemo indolis fü:& morigeram man-

fuetudinem incufct, ac maneat inde par-

fentut

Cior ipfi meritorum occafio: quisque

enim pro modulo füo habet fatis, in

: lod

quo vincat, cüm femper inveniat, in

quo refiftat.

(

i

— fuftitia de cælö profpexit, & pax

de terra orta eft.

Illa nempe de calo

ii

titis

u

precepta fi ab hominibus, ut decet, co-

,

latur, pax inter illos quafi fru&us ad-

miniftrate juftitie in modum virentis

n

j

!

herbe inter eos de terra orietur. Pax

r

p

nt fibi.

fU

f'ic juftitia obviaveru

i

De

OOOOOO

164

Defcaus

Defe&us moralitatis exitium eft re-

tm ft,

moralt-

tatis

gnorum.

Honefti autem aliud centrum

d r

dunanit

exitium. non, eft, aut datur,

quam Deus, qui eft

*f r- . author & centrum totius naturge & om-

t

gnorum,

nis boni.

Quidquid ieitur ad-Deum

N

i Cre

ejusque gloriam non refertur, omne id

male & in agentis aut cocitantis detrimen-

tit 6j

UT

tum vertitur, & deperditur.

Qui non

colligit mecum, inquit Chriftus, difper-

Q i

git.

Horrendum eít. ac depicrabile,

Tij W

quod crea:ura felicitatem ipfi pro tan-

EPT

tilla obedientia & patientia in eterpum

li, F

V idu

preparatam refpuat, & pro nugis c«ler-

rimé tranfeuntibus, & non nifi decuma-

hf

AR

nas m:ferias etiam in hac vita poft f: re-

linquentibus aut in eternum dámnanti-

ont

Orate &

bus improvida commutet.

Ánent

vigilate, nc incidaus in tentationzm.

i;mhc:

Id

Perfepe, ac apud multos plus ardui

"n j

íftat in efficaci voluntate ac initiando,

tilori

quam labore ipfo.

1

B n

Studeamus perfectioni ,

ut regno

Mi

Tto

celorum per gratiam & mifericordiam

"l

Dei apti efficiamur.

Eftote perfe&i fic-

ut Pater vefter celeítis perfe&tus eft.

cilöi

fuis, 1

Dejuris

natura

Inter principia dignofcitiva juris na-

Q

prino. tür, an quid pr

vceptum vel piohibi-

Q

piis,

; tum

OC2OOC2O

165

itium d

tum fit, nequit aliud fubfiftere quam

dud cay

illad nunquam fatis laudandum ac toti

)tUs, i

humanitati pretiofüum P. Thaddaei We-

ature &t

renche S. f. de anno 1763. Dilinge

u d

fol.78. Quidquid ad perfectionem Dei

ür, oni

quà Creatoris & gubernatoris crea-

tisdett

ture exigitur, neceffario pr?eceptum,

) qu !

oppofitum neceffario prohibitumj ett.

Hoe enim, vel huic fimile, folum ho-

ftus, d

depitis

mine, qui ad imaginem creatus eft Dei,

pf p

& ad eternam vitam deftinatus, dig-

in eteu

num.

Hoc folum eft, quod omnia bo-

na includit,

omnia mala excludit, in

nugs Ü

jf dett

hoc folo intelle&us quiefcit fecuriffime

j pofi li

humanus, quia ad centrum perductus.

] damé

Deo fint laudes, pro tanto veritatis fun-

(nt'

damento, fuper quo folidiffime ftruitur

ationd

catholice fanGtitas, fidelitas, & pietas do-

&rins contra pfeudonaturaliftas, qui na-

j pILlS d

turam invertunt atque infamant, dum

authori ex fuo aut detrahere aut ne-

, init

gare improvidi & ignorantes non eru-

yt r

i

Ü

befcunt , fibi ipfis atque toti generi hu-

N

mano injuriofi.

a

leffeää h

Gratia, veritas & amor Cbrifti, fa-

cilé mundum cum omnibus paflionibus

ftüuf

Jj

fuis, nec non mortem & tormenta quze-

cunque vincit, ipfe enim prior dilexit

aj

N

)) p; Qu

nos usque ad mortem, mortem autem

L 3

L]

Cru-

166

6Cooo0cCO

crucis, &»innumeris infinitisque tormen-

inpltre

tis prelibatam.

ftuden

Hac fequere Chriftum

via,-quicunque ambis seternum cum

quod g

fiebum

Chrifto vivere in colis.

ilre

O nos nimium infipidos mortales!

j

iiant

qui, dum nec mznum, nec oculum abs-

Cilt

que ingenti miraculo movemus, aut mo-

mentum temporis absque pa!pabili Dei

t p

W n

beneficio confiftimus & confervamur,

tamen tota die contra factorem & con-

p

vitu

fervatorem noftrum Deum, contra pro-

Ts

priam noftram falutem lu&amur tam in-

fani, quam improvidi.

qeder

Maria

z

Ito

opti-

Martha, Martha! occuparis cirea

mam

p

plurima, porro unum eít neceffarium;

feit vi

partem

nempe Deo foli fervire & omnia facien-

elegit,

eïfe, qu

da per.re&tam intentionem eo unicé

l'-lïl".pau

principaliter diripere,

Forfitan ieitur

Wi

Chriftus Doiminus hoc effato non tam

Tüttuo

Marth&é operationem , qua in hofpita-

litatis charitatem fe extendébat, incre-

Qp t

páre, quam illius pro una Dei gloria in-

E

W D

þentionem acuere voluit.

QUj

Adjuvemus & füblevemus. nos ir-

ltln

vicem piis factis,

cenfolemur- verbis,

n'æ [

doceamus exemplis, ne hypocritis fi-

Q

miles videamur exigere; qus- ipfi ad-

Q

ime

CC2oo0C2o

167

Qe torn

implere nolumus.

Fzecund» regiones

e hr

ftudeant celibatui, fteriles fecunditati,

um

quod ambz per cultum virtutum ob-

tinebunt chriftiano - catholicarum,. alias

paffure aut inopià aut nimio numeró

mort

habitantium

CR

Cultum divinum & quidquid eo per-

*'S, PU

tinet, preprimis pro viribus honorate,

Vabl

ut vos Deus in terra fuftineat, alias

ervat:

periuri cum feno;

prafumptiotium-

n

nonryï f

que & ufurpataonum ponas luituri. Deo

vivimus, non nobis aut mundo, utri-

nur um

que demum ingratis & exitiofis.

Pro tempore diluvii dicum . eft in

n d

facris paginis, quod omnis. caro corru-

eftr

perit viam fuam.

Parum videtur ab-

n Í

effe, quin modo non omnis fpiritus cor-

eo U

rumpati viam fuam, zterna terrenis poft-

J

ponendo

Veni creator fpiritus, men-

9 D0l !

tes tuorum vifita, imple fuperna gratia,

j f

quze tu creafti pe&tora !

Jat, IIH

Exinde etiam laudatiffimi dignofci-

j g30 n

tur excellentia jejunii, ac fobrietatis,

quod lu&tatores, & in ftadio pugnantes

j5

iisdem uterentur, obtinend:. fpe victo-

ri»e ex inteoritate animi & corporis

ür

confequendæ que nulla meliüs ratione

Pncrrh

confervantur.

d

ii

j

L4

irre-

OCcoocoo

xX68

!

Irreligiofitas ihter maxima vitia, prze

| Qu

terquasm fit maxima infcitia, qux pelli.

T,.

(téRlri

mam gignit politicam, eft verum exitium

felicitatis humanz, inimica Deo, into-

triee,

lerabilis mundo , mortifera fequacibus,

ii

injuriofa homini.

ia d

Adolefcentes noftros difciplinis &

jris T

tinpat

artibus, conamur excolere, ut angeli

videantur ; an homines fint, virtutibus

ttcpist

animi & principiis catholico -chrittianis

ia pr

Itiis ab

Cqueis meliora nec politica ipfa nec or-

bis defideret) inftruc&ti, ftolidi non cu-

li

ramus, unde fit, ut ubi uvz jure vide-

Aiti (

rentur exfpeGtari poffe, fpinc.nafcantur

EE ]

& labrufca.

Animos inftruite, fi He-

At

toes defideratis, vobis & patrie utiles,

LUE

lUt f

Terribile valdé eft Orientis regna €

Meridie veritatis, cujus tamen lumen

*glrm

ad reliquas mundi partes fideliter trans-

Qu

miferunt, in offufifimas ipfique huma-

"u

nitati contumeliofas tenebras decidif-

; fequa

Ífe, cecitate adeó pertinaciori, quod

W

Medici quafi omnis manum, atque con-

"Qfo

filium hucusque refpuerint.

A fe

Pauca

Uie

loquene

Homines parum loquentes, non raro

h*ïe&uï

tium

laus;

fpiritualiora cogitant, quam qua occafio

Ay

)

i

J

& ccnfefi'uä prebere videntur.

Qui-

ecooccoo

169

"

Viti

]

'

)

Quicumque non ex charitate ope-

j

ratur, parum mihi five ad voluntatem

n erit

creatoris five ad exemplum Chrifti ac-

t0, it

cedere,

nec famulari,

fed imponere

quaci

juftitie videtur.

Charitas autem or-

dinata debet effe , quam nec amor pro.

