€o magis implorandus eft optimus Deus,

u

ut à cordibus ipforum velum c:ecitatis

Vi

tollat, neve nos Catholici exemplo, ope-

re aut fermone fcandalum aut impedi-

p

rot

mentum ponamus refipifcentibus.

T

Quos demum fru&us capeffunt aca-

tholici ex eó, quod religionem romano-

T

4

catho-

eCSOCCo

248

catholico-chriftianàm, optimam,unicam

li

]u di

deferentes, commodiorem fibi fabrica-

re pertemamü Moriendo certé nul-

l

lum: & quem demum vivendo in hac

firi

(ütütvelis, velfacias) femper miferabi-

IU

lilachrymarum valle? cum eos nec diu

foni

tiüs, nec omninó confolatiüs, aut quie

TC

tius degere video, ficque dupliciter com

D

miferatione dignos; ütadeo, nihil pifcati

pr*eter pl )prms amariti zdmcs, retia cum

D

navi & anchora perdiderint miferi: re-

fumar

vertimini igitur, fratres amantiffimi! &

l&

obediendo Ecclefix;. nobiscum bonis

Tif

coli & terre in domino letantes per-

&tità

fruimini. lgnofcat vobis Deus, qus fe-

3 undi

ciftis, remittat fancta, Mater Ecclefia

Joten

plüs, quàm 1p€'m£hs, fatisfacite, quan-

Tif

tum absque injuria veftra poteftis: non

ül, [

veftra, vos quzerimus

f

DT

Me magis (Deo fint gratie) con

| Qt

vi&um fentio de veritatibus chriftiano-

Qtr

catholicis, quam - de rebus quibusvis

lm

phyficalibus, & quacunque demonftra-

"i

tione fubnixis.

Id

li

Si Sacerdotes füam veraciter digno-

fcerent die

Y

bt)

nitatem, fané&ti timoris & re-

verentiz pleni facile mundana omnia

D

relin-

OCoOO0C2O

249

Y

relinquerent, fola czleflia tra&arent,

ac defiderarent..

ji ab

Ctrit

Miracula, beneficia, daemonum aC Demira.

culis, be»

do i

fpirituum apparitiones, atqué iufefta-

neficiis

:rmifem.'*

tiones dari in genere, ex juíilitia reli- asani-

3 L

bus & in-

gionis creditur, quoad cafus vero par-

teftatio-

! ii q*'

ticulares, nifi ab Ecclefia fuerint de-

nibus eo»

jitert

tuiu.

n

clarati, ex officio pietatis.

il

P.M-

Par enim & fidei defe&us & rerum

fT

Tif

humanarum imperitia videtur eíls, in

his & fimilibus materiis, aut nihil, aut

vifíai

n b

nimium credere, cüm primum fidei fin-

a p

ceritatem valde fuüfpectam reddat, [fe-

)5 quæ!

cundum vero parcam prodat in omni-

x b

potentis Dei bonitatem fiduciam. Qvan-

tum autem Satan, & ejus tum inftin-

ite g

i

&u, tum adjumento malevoli homines,

permiffu Dei, licet meré naturalibus mo-

dis, caufis & combinationibus, pro in-

M) Ü

genti parte nobis incognitis,' tum ad

chrifï?äï

correptionem, tum ad probationem no-

qulb*i*'*

ftram poflint, SS. paginze veteris & no-

vit teftamenti nos edocent evidenter

i

perlibrum Tobiz9 & per Evangelium

S.Lucze cap. 13. verfibus fequentibus.

t df

V.t4to. Refpondens autem Archifyna-

o

gogus, indignans

, quia Sabbato curaffet.

—

u

;

Jefus

fv

2f0

OC»o00C2O

Jefus dicebat turbze : fex dies fung,

in quibus oportet operari, in his ergo

| p

venite, & curamini, & non in die Sab-

d

bati.

A

15to. Refpondens autem ad Wilïum

tif

Dominus dixit: hy pocritz ! an unusquis-

que vefirum Sabbato non folvit bovem

i

Al

fuum autafinum à przfepio, ac ducit

)

adaquare ?

Jf

16to. Hunc autem filium Abrahz,

quem alligavit Satanas, ecce, decem &

P

M

o&o annis, non oportuit folvi a vin-

ä

culo iífto die Sabbat'e. ?

n

|lq

170. Et cum hec diceret,erubefce-

bant omnes adverfarii ejus, & omnis

Mi

populus gaudebat in univerfis, qug glo-

riofé fiebant ab eo.

ttel

Sti Marci Cap. 9. verfibus. fequentibus :

V. 16to. Et refpöndens unus de turba

dixit: Magifter ! attuli filium meum ad te

At

DT

habentem Spiritum mutum:;

I /mo.Qui,ubicun(ï]ue eum apprehen-

It

derit, allidit illum, & fpumat, & ftridet

BU

deptibus, & arefcit: Dixi difeipulis tuis,

i

ut ejicerent illumj; & non potuerunt.

18vo. Qui

OC2ooc2o

Aj

"f

18vo. Qui Refpondens eis dixit: o

[is

generatio incredula, quamdiu apud vos

Q3

ero, quamdiu vos patiar? Afferte illum

ad me.

1

19no. Et attulerunt eum, & cum vi-

diffet eum, ftatim Spiritas conturbavit

Iu

t bt

illum, & allifus in terram volutabatur

fpumans.

n

20mo. Etinterrogavit patrem ejus:

quantum temporis eft ex quo ei hoc

hr

accidit? At ille ait: ab infant:a.

[

ii

f

41mo. Et frequenter eum in ignem

€'in aquas mifit, ut eum perderet, fed

V

fi quid potes, adJuva nos.

mifertus

r

j

noftri,

; 0ni

l

(ue

22do. Jefuüs autem ait illi: fi potes

credere; omnia poflibilia funt credenti.

j

1

23tio. Et continuo exclamans pater

[ [lxïh

pueri cum lacrymis ajebat : Credo Do-

"m

HH l

mine! adjava incredulitatem meam

24to. Et cum videret Jefüs concur-

reh 1]

!

rentem turbam, comminatus eft Spiritui

1

il

immundo, dicens illi:

Surde & mute

j

Spiritus! ego przecipio tibi, exi ab eo ;

»ru]]

& amplius ne introeas in eum.

[

D

asto. Et

T.

OC200C20

af2

25to. Et exclamans, & multum difcer-

]

penseum, exiit ab eo, & factus eft fic-

(f

ut mortuus, ita, ut multidicerent, quia

Q

mortuus eft.

(taf

Il q

46to. Jefus autem tenens manum ejus,

oX

litis

elevavit eum, & furr

VA.

it.

Tiute

yÜ

TIS

27. Et cum introiffet in domum,

Difcipuli ejus.fecreto interrogabant

]i

eum ; quare nos non potuimus ejicere?

il

28. Et dixit illis: hoc genus in nul-

lnp

J

lo póteft exire

; piü in oratione, & je-

junio.

[

Tif

lor

Tgitur juxta Pfalmum 9o. adjutorió

)

Taglg

jj

H

Domini femper & ubique & maxime

ls

opus habemus :

-

fid

jl

V. 1. Qui habitat in adjutorio altiffi-

g

At

mi, in prote&ione Dei czeli commorabi-

j

tur.

B

üte

V. s. Scuto circumdabit te veritas

vtl

ejus, non timebis à timore nocturno.

n

lm

V. 6. A fagitta volante in die, à ne«

gotio perambulante in tenebris, ab in-

Rümr

curfu & demonio meridiano.

fs

f

lt i

Vero,

Nemo

-

ocoocco

253

Ws

Nemo dilatande fidei & religioni

vtl

catholice plus confert incrementi at-

TT

que utilitatis, five predicando, five la-

borando, five patiendo fe confumpfe-

rit, quàm qui vitam Dei preceptis &

t

ftatüs íui rationi ex aífe conformare

ftudet, quo gratia divina elicitur, om-

nibus benedicendi.

(domt

o

"

Dubitat clariffimus Prechtl, princi- Frutra

peccato

j

palis monafterii ad S.ÉmmeranumRatis-

quaritur

nb

bonz cancellarius, in fua hiftoria reli- excuta-

gionis anno 1773 edita ad finem partis tio-

pl

primz, in prima animadverfione, qua-

rehomines ante Chriftum natum ad Po-

jj

li

lytheismum, poft Chriftum natum vero

l

ad Deismum,Naturalismum,& etiam ne-

ml

gandum omnino Deum, aut eundem a-

&ionum noftrarüm incurium, & ad res

l)

a]t*ü

humanas indifferentem declamandum

at

proniores fuiffe videantur: cujus rei ra-

tionem in eo fitam cenfeo, quod per-

Ya

verfi homines ante & poft Chriitum na-

tum licentiis ac paflionibus fuis excufa-

At

tionum prafidia quefierint; ante Chri-

g

ftum natum Deos fcelerum fuorum prae-

,

j

fidiarios e. g. Martem, Bachum, Vene-

Poft Chriftum natum

rem fipngendo.

vero, palpata etiam ab infima pl

ebe Po-

M

lytheis-

254

OoC200C20

frif

lytheismi abfurditate, per zequalemhà-

mane rationis infamiam , aut Deo in-

[ii

vidim

curiam rerum humanarum affingendo,

aut, ne ex ipfo Dei przedicato mali vin-

fifon

dicem & boni premiatorem fateri per

E

qin)

ipfam cocantur fanam rationem, illum

p.otervé ac contraipforummet mentem

N

"

Ü

T

infamé negando.

Sed fruftra peccatis

B]

quzeritur excufatio , cum propria nos

NU

convenit conícientia, quin opus habea-

1

mus convinci rationibus.

Q

L

Disnitas

hominis

Per folam fidem ac relipionem ro-

j

l

nullibi ve. IDano- catholico-chriftianam dignitas &

6t

Xaciter

obtinetur

tranquillitas hominis amore ac timore

aüml,

Dei veraciter obtinentur, per hanc fo-

filtig

N

nifiin Ke.

ligione

lam bonum omne tum publicum tum

li

1f

j

t

catholi^ privatum folidé fundatur, quia perhanc

€

-

folam omnis virtus ferió expetitur, ac

DT

l

condigzne premiatur, econtra omne vi-

(l

tium prohibendo exftirpatur, & feverif-

b

fimé punitur.

Porro nihi]l proficiunt

IT

fund;m

illi Pfeudoliberatis idololatrze bie (Srtor

benfee, confícientie enim pulíus, dum

li

Yeprimere, &, quod nequidem polffibile

T

eft, extinguere conantur, aggravant,

hn

atque acuunt,

UE, [

Quidquid agant väritaïis chriftiano-

thl

p

catholice? adverlarii, juxta Chrifti pro-

n

mif-

oc2o0cco

2$

Mb

miffum, non prevalebunt. Excitare in-

Dot

fidias & martyria, üt foepe & dolenter

ym

vidimus,ad ipforummet ruborem & con-

ml v

fufionem Deo ad majorem fuam gloria fic

Waf

permittente poffuàt; Deum impedire,

quin Juftinianos, Conftantinos, 'T'heodo-

1, i

cIto

fios, Othones, Ludovicos, Canutos, Hen-

pCCüü

ricos, Cafimiros, Stephanos, aliosque

prit

rerum catholiecarum & infimul humana-

st

rum fautores pro lubitu füo mittat,

impedire non poffunt.

In maximam fzeculi noftri XVHT.. a-

nenn

t

lias in paucis eruditifmi & perípica-

c t

ciffimi, fed non minus fuperciliofi vere-

cundiam committimus, quod, qui prio-

ht

um t

rüm feculorum correctorium & maei-

pei'hs;"f

fterium in omnibus appetimus, atque

titin ^

affe&tamus, in zelo tamen religionis ca-

ynre

tholico-chriftiane , extra quam omnis

eruditio, omnis potentia, omnis lucu-

T

G

R

roici

bratio, zeque ac homo ipfe, .& fine

fundamento caret, rudiflimis remic

TRU

fiores fimus.

n (l

o

Tanta eft dogmatum ac principi- Primim

orum chriftiano catholicorum excellen- $9erire

;rüVHiï

regnum

tia, tanta bonitas, üt prater zeterne

Dei,

felicitatis fpem & tefferam, ad quam

af

extra illam acceffus non datur, etiam rei-

jl y[L

publi-

oc200C20

2f6

]

public:e & privatorum faluti atque in-

| Quod

columitati certius atque eflicacius ni-

hil confulat, cüm Deo creatori cultum

nid

Vdt

ante omnia debitum, in pace concor-

diam, in bello fortitudinem, ficque om-

Tlts,

lg

nes virtutes eadem przecipiat veritate,

qua vitia omnia, exquiütiffimis mediis

T

cohibet.

Faítigium conditionis huma-

n

nz & complementum dignitatis, pr?-

| m

mium obedientize, quies laboris & co-

| li, |

rona patientie, initium fapientize, ti-

1i dj

mor Domini. Primum quzerite regnufa

Tor

Dei, & ceiera adjicientur vobis.

| UO

Adverfarii verze fidei, cum chriftia-

|, (

n0- romano - catholicos quibusvis modis

| r

L

perfequuntur, quid faciunt aliter, nili

quod ipgnisinauro, ut magis purificatum

! ii

] a

magis fplendeat: non prevalebunt por-

te inferi. O quam fecuriüs quam pru-

| m

& hr

dentiüs converterentur ad hanc fidem

unicam veram mortales omnes, ut vi«

Ui

verent bené, id eft confolati ob fpem

itim

L ts

in hac vita, & in :eternum ob praemium

in altera. Sed quafi mults febre phre-

| Qtfe

netici fequuntur, non quo ratio, fed

Sl«

quo voluntas przjudiciis & paflfionibus

; lts

perverfa ducit, Miferere nofh'i Domi*

Ulu;n

ne, miferere !

t

| Ínter

OC 200C50

apy

ityi)

yïnter alia permulta argumenta, Deim-

quod immortalitatem animz etiam Ktch- "ortalt-

TO

ta:e aníe

j tl

nici ac gentiles feré omnes crediderint

» Ia.

(

venit, quod ipforum homines bene me-

ritos, demum poft mortem int

quet

coluerint.

fzr Deos

vent

j n5

Tanta eft dogmatum & . principio-

js Db

rum chriftiano - romano - catholicorum

j5, p

fupernaturalis harmonia, tanta genera-

r

litas, perfe&tio & füuavitas, tanta homi-

12

nis dignitas, temperantia in profperis,

i

conftantia pro veritate in adver(is, tan-

Dj

ta omnis boni comprehenfio, & eflica-

cia, omnis autem mali profcriptio &

intrinfeca cohibitio, tanta demum vitze

vism

quies, tam Izta mortis exfpectatio, feli-

i P

I

citatisque zternz [pes adeo fundata, üt

non agnofcere, mirari, & ample&i,

pull

Fw

quàm qui ignorat, nemo poffit.

Fides

j j

eft lumen, ac donum Dei.

nc i

Il'uminare,

Domine! his, qui in tenebris fedent, &

$ UL

in umbra mortis.

Illluminatos autem

o

í

in tua fide & gratia mifericordiílime

wræmlw

conferva.

N

Orate & vigilate.

r

itlo;

Siquis infpiciat, atque perpendat Nihilbo-

multitadinem paeificationum, & tra&a- "ine dig-

)fä(]w j

num exe

j

tuum folemniflfimorum inter Reges

& tra vees

Gentes toties pa&torum, iteratorumque, ram f-.

I

illis. ^"*

J

258

QC»200C2O

illisque ob leviffimas vel imaginatas cau-

li

fas, vel etiam nulla interveniente quam

hp

convenientiv ratione contraveniri, &

hn

r

bella geri exitialia, confitebitur facilé,

W

d

quod omnis ordo hominum, omnis zetas

lis |

ludus, ac przeter fidem in Deum eatholi-

Av

co-chriftianam, virtutemque inde con-

t

fecutivam nihil folidum , nihilque ho-

wf

mine dignum fit reperire.

i jl

[

Omnimode excellentiw religionis

i

chriftiano- catholico-romanx fundator

m

Deus eft & homo, idem, qui creator

t

hominis & confervator, redemptor poft

W

lapfam, fan&ificator poft meritum, ut

Ál

opus, quod fecit, fua fponte creavit,

Áris

voluntatis cooperatione five in bonum

life

juxta ejusdem Dei precepta seternum

laudaret & amaret fuum principium, &

m

ex hoc ipfo beatificaretur; vel refpuen-

do obedientiam rejiceretur.

Hinc pof-

flhn

N]

fibilia przecepit, perfe&ta fuafit, emi-

nentia füo exemplo in omnibus proba-

Yeit

vit, & ad fequendum commendavit:

jf

n

eft igitur inftitutio tam fan&a, quam ho-

mogenea.

Propagatores, Apoftoli,

l

Martyres, Confeffores, Virgines, om-

D

nes San&i, non catholico folum, fe

Oom-

tæc

pniverfo orbi probat?, & quidem per

fj

nes

OC2o0cCCO

259

$

nes tentationes, per ignem & gladium:

Qu

leges lanctz, omnibus utiles, omnibus

À

falutares, lequacibus jucunde, & fan-

vl

i

&w fpei plenze. Reunionis ergo Religio-

I5 &

nis unicum efít remedium ac medium,

AUA

vt via, quà omnes adverfarii ab unica

equ

cathol:ca & fanéta fide, & Ecciefia re-

i d

cefferunt, ad eandem apertis brachiis

& pleno amore exfpectantem revertan-

tur, qui enim ab immobili termino re-

jpit

cedit, nifi revertatur, nunquam ad ip-

i

(

W

fum perveniet.

Rogemus itaque cle-

(

mentiffimum Deum, & bonis ftudeamus

D

mereri operibus, ut lumen ac donum

if

fidei adverfariis noftris relucefcere mi-

C['CHVäï

fericordiffimépermittat. Ignofce illis,Do-

of

mine! nefciunt enim, quid faciunt.

?tfif[luf

iUl :

Quid demum omnes contra vetita- Quid de.

tem chriftianam profecerunt, nifi ut

fecerunt

mur prae

efplle

eidem in omni fenfu fuerint famulati. acatholi -

;nL'PUF*

Sic malitia triumphum fimpliciffimg cis.

q

veritatis, crudelitas martyria, ad pro-

! pIOb'r

priam confufionem inferentium, & ad

mdä*i?

converfionem provocaverunt.

Jamþ

ls preter seternam felicitatem, ad

pOüOlü;w

3 [

quam fpem certam tribuit, fidei ac vi-

(

tz catholico - chriftianz preclariffimus

n/

L d

fru&us eft, quod fequaces fuos etiam

j

in

??

sz

CCoonc38

260

Qu

inhae vita per conformationem cum di-

vina voluntate beatos vere ac intrinfece

o

reddat, patientes, humile$, contentos,

lus

hilares

obedientes, officiofos, cives

hp

lii

ac vicinos optimos, milites & fideliffi-

mos & ftrenuiffimos , dum omnes fuas

(

operas non oculis hominum facilé in-

db

; hnj

ducendis accómmodant, fed Deo, quem

n'hi poteft latere, & propter Deum

? ml

hominum operas .fuas homini locant,

Tuni

ilr)

ut adeo certum fit ac evidens, rcligio-

nemchrittiano -romano - catholicam et-

Tign

jam pro felici reipublicz gubernio pri-

; te

mum ac certiffimum , imo unicum efle

lity

medium;cum nihil excluc

3Aatrk

i,

imo nihilnon

l

precipiat boni, & nihil non excludat,

ii

ac vetet, imo mnaturalibus ac fuperna-

turalibus mediis coerceat. mali.

Eftote

n

] lr

parati, quia xnefcitis diem atque ho-

N

| fenfus

fain.

Wi

Omni-

Ego nibil miror, Acatholicos pené

fllffra;

li

w» f- osgnes in nullam. aliam, quàm in reli-

&ario-

aL

n

holicam

hL

rum im-

gionem chriftiano - romano-c

pláca. debacchariacriüsatque proterviüs, cum

lare,

bile er-

ga reli

nulla ala ipforum erroribus generalius,

lt

gionem

invincibiliusque opponatur, atque &

)

catholi- terpge. virtute veritatis 1pfos confundat

l

cam odi-

um,.

Cwterarum enim fectarum om-

magis.

nium

VEr;t:

óc590c59

26t

nium errores aut comparari, aut di-

verfis deftructionum fuarum cara&eri-

j

((

d&

bus compenfari videntur; quorum cum

Qu

in principiis chriftiano -romano- catho-

J

f

licis nihil inveniant, ex accidentzlibus

cirea difciplinam nos aggrediuntur pro-

ceffibus, üt.errores noftros, quibus ut

,

M

homines, proh nimiam! patemus, & affi-

[jaa

cimur , do&rine affingant, atq»se hue

[

dl

manitatis (quàm depreécantes quotidie

fU

ultro fatemur) nos convincant, male-

ml

C

dicere, quàm nobiscum falvari, prafe-

Y p

rentes.

Ignofce, Domine! nefciunt e-

f

m Cue

nim, quid faciunt.

Cs

"l'antà

Mi

rifti Dei noftri veritas ac

do&rina manifeftatione divinitüs eft de-

clarata, cui non íolum milliones SS.

Martyrum

teftimonium , rationem &

j i

fenfus longe vincens perhibent, fed

ipforum etiam inimicorum continua

fuffragatur perfecutio.

Nolunt homi-

96

gEP.E

nes effugere , quas hac via facile pof-

ii

fent, animi miferias, geftiunt autem vi-

QU

tare, quas non poffunt, corporis.

5

r

i^

fl

Quid, quzfo, caufze haberent Catho- Decon-

i

[

troverfiis

[id

licij ut tanto zelo, tanto fuo periculo

catholi-

& incommodo, omnibus aliis predicare c;mum.

fim

Jn

yn^

f

elii geftirent, etiam

verlit'atem Evang

R 3

fnor-

j

A62

ocooocoo

mortem & Martyria pro animarum fa-

Lit:

lute fuftinerent, nifi id charitas, ac ve-

Q

ritatis energia cum fpei zeterng certitu-

TIork

dine expofcerent, ut etiam ommes

alios homines pro augenda Dei ter op-

ij )

timi gloria per ipfius mifericordiam &

J

gratiam participes cuperent. Hic majó-

d ha

ris Dei gloriz zelus eft, hec digna pro-

Ql

simi charitas, quz Catholicos urget,

b

potthabitis terrenis omnibus, proxim.-

df

rum falutiavidiffimo conatu fimul ac füa-

D

viffimo inhiare, alias enim ccnties Domie

W

nium to'jus, utita dicam, mundi in lubi-

IeïI]po'

tu Catholicorum ftetiffet, ceteros hine

Üitrü

inde fuis temporibus numero-& conitan-

lm

tia longiflime fuperantium , ütmilliones

ttrerj

Martyrum facilé teftantur, & ut fagacio-

t

res Romanorum pro magno excellentiffi-

J m

me bonitatis chriflianze teftimonio f£-

t

piüs cognoverunt.Quid,fi chriftiani prze-

ter caeleftia etiam terrena quaefiviffent, fl

li li

LUE

Politicam, quam in adverfíariis indies eX-

periuntur, ac patiuntur, etiam pro juttit-

fima tantum fui defenfione imitari aut

V Qþew

Tiho |

amplecti voluiffent, atque arripuiffent,

&fn

quid fieri potuiffet? Sed opportuit ,

li.

opportet femper catholico - chriftianos

lus

ad imitationem gloriotiffimam divini c-

pitis Chrifti ( qui mundim non ferro, fed

D

l-

OC290C20

263

n

Ligno domuit) per gratiam ejusdem vin-

a

cere non fuperando aut occidendo, fed

r

monendo, predicando, Deum deprecan-

fU

do, patiendo. !

(

j

dl

m !

Inter iliuftria certé coronatorum fa. Laudatur

Ludovi-

u

l

&a laudandum venit, quod Ludovicus

f

Ch XV.

Galliarum XV.

Rex

chriftianismus pieras in

[

j

tertia Martii 1766 Sacramentum Eu

-

adoran-

Og

: doSSmo

charifticum cum facerdote ad

€grotum saca.

jacli

properante ipfi ex curia parlamenta- mento,.

$ D

ria reduci obviam fa&um, lutofa tum

i

temporis platea nihil impeditus, relicto

s

curru regio genuflexus adoraverit, ju-

conüïr

bilumque prafentium vere pium exci-

TU

taverit, exemplo fuo veré regio mul-

fhige

torum in fide teporem carpens, at-

jai

que magnifico hoc demonftrans argu-

T

mento, etiam potentiffimos, qui in ter-

at

ris fuperiorem non recognofcunt, nun-

rilfcllh l

6

quam preeffe digniüs , aut latiüs fecu-

yis

riusque dominari, quàm cum per fidem

j

*?'äï'

& opera bona proximé junguntur Do-

jun"

mino Dominantium, qui nec talia fa-

i

"

&a fine fru&u centefimo atque multi-

rl

j

plici, nec facientem fine

.mille-nis res

1ri1h'23["5

linquet przemiis.

jii

h

t

ferfoe

R4

Non

264

OC2O0C2O

À

Y

Non famofa magis Gallorum gemma

coronam

Jor

Regem flexio ff&æ

iplus

Ornat, —quam

£OQ.

fite

Rex humilis ftelle eft fimilis, lucendo

[

tptn

fovendo,

Quze minüs hoc ageret, quo ma-

g

i

gis alta þforet.

N e

Quid

uid ergo nos feparabit à charitate

nos fe-

ïCu

parabit

Chriiü? "Tébulatio, an anguftia, an fa-

um

àchai- mes, an nuditas, an periculum, an per-

Q0q

tate

Chrifti.

fecutio, ar gladius ? Epift. S. Pauli ad

Tigis

om. Proh! quantuize, ne dicam rerum,

LT

fedidearum fallacize feparare & abducere

ün.

fezpe valuerunt, quotquot numerat Ec-

(ionj

clefia catholica defertores? Quoe minu-

'ïmomv

tiz fufficiebant ad totum Orientem fub-

| g,

vértendum, fedem alias Ecclefie Do&o-

lb

n f

yum, & ubi pofita funt veritatis incuna-

" bula. Quibus inanitatibus Occidentis at-

À

que omnia alia fchismata Anglize, Grze-

corum,innituntur?ut] eviter confideran-

nj

n

tietiam ex iítis fiat evidens, fidem non fo-

Du

lum lumen, fed & donum effe Dei, quo

ln

rum uno füblato miferi, inftabiles, in-

&O

creduli fumus, & fi quid pejus.

Y

Ngvi

OCcOOC2O

265

gelïb

Novi quemdam

cujus licet affidui Oratione

et labore

labores omnino prof'CxFLant nihil in

opus eft.

jo f

ipüius commodum, usque dum neccffi-

tate doQtus fervent

es Jungeret easque

quotidianas ad Deum preces, ex quo

ln

optime cedebant omtüia, claro exem-

plo, laborem noftrum absque pia inten-

qn t

,

ione & oratione vanam & infruciiie-

Tam effe moleftiam.

4j

s

Cum fides fit argumentum rerum

non apparentxum, videri poffet, quod,

j dl

10

quo quis in rebus fidei per gratiam Dei

magis illuminatur, eo minus mereatur

ETE

j

per fidem ; fed ita non eft: crefcit enim

cum ilüftratione fidei obligatio dile-

l

TT

g

&ionis Dei & proximi.

Lxcgt enim ho-

n

g ni

mo multa cognofcat argumenta per gra-

tiam, nunquam tamen deerunt,

quibus

m l

e

eDos

fübfcribat per generofam a:que virtuo-

-fam fidem.

j

(u

dant

Y

Absque fide catholica & in hac vi-

(

tamiferi, & in altera fumus perditi,

j

Yil

dum in illa fponte noftro aberrantes à

mUOR[

principio & termino, in altera obftina-

D

f

tionis noítre ponas luimus fine fine: à

J

l

contrario €

holico - chriftianus & in

hoc feculo felicem vitam degit, quia

m profperis amplius habet, unde lete-

t

5

tur,

266

OOOOQO

n

tur, & in adverfis abundantius, unde

r

M

confoletur, & in altero fpem reponit

fii lo

certiflimam, &terna fuo principio jungi

beatitudine.

fapi

Incomparabiliter minus infelices in-

(

er Acatholicos. ii funt, quorum erfor,

iFl

aut prajudicio nativitatis ac educatio-

T te

l]

j

nis, fe tenet non tam ex parte volun-

l

taus, quam ex parte inteliectus.

W

f

xmnäb

[n laudem

ordinum

Quantum orbi chriftiano - catholico

if

uiusquejprOfint facri ordines u

triusque fexus

fexus,

D

preter fexcenta alia argumenta pro-

"

bant tot San&i ex illis indies proficif-

(

U

centes, 'quorum precibus ad placan-

il

dum Deum indies utitur Ecclefia tam

W

li

in püblicis quam privatis neceflitatibus,

ii

Ts

A

probant tante tum populorum, tum

privatorum & converfiones & recon-

m

ciliationes, probant fcientie docendo

Ytn f

& fcribendo ab ipfis illuftratze , probat

B

pauperum cetus per ipfos aut fubleva-

Mi |

tus, autin fpem «ternam ad vincen-

liy

das hujus vitee &rumnas, ad obedien-

t

dum, & cruces fortiter pro Chrifto &

caelo portandas erectus: ut nullus amt

n

0

i

bigam dicere, prater cclibatum cleri,

& facrorum ordinum inftitutionem non

LU

fuiffs excogitatam aut fanctiorem, aut

fli |

0no

s

e

ocoooc30

267

n

l

bono publico & privato magis proti-

)

4

]

cuam Poiiticam, imc qua minüs fubli-

fni loco chriftiano - s.g.molu.a ftaret

u)

|

respublica

uid eft veritas? fuit quzftio Pila-

jeeci

)d

Ti

ti ad Chriftum, ad quam ille Deus ho-

nam tota refolu-

(

mo refpondit nihil

TOl

tio per anagramma fonat

vir, qui ad-

ei

m

entia Chrifti v

»

eit: quod tum in pr

ribeabstur.

Ita infignis quidam fcrip-

xl

tOr

3

Qui fien, Deus bbne! absque mira- Chriftus

cap

ut lxo Inuprdum

n

culo omnibus p'upabil potmt,

domuit

ma illa mundi, ut ita dicam, Domina, son ferro

p

i u

nullis non poteftatibus formidanda, in- fed li-

gno.

10

ermibus prorfus Chrifti difcipulis locum

cederet? Sic nempe Chiiftus mundum

, *

domuit, üt pulchre dicit S. Leo Paga,

non ferro, fed ligno.

joce[lm

mb

Exemplum horrore plenum , & in- Orientis

defe&tus

(u p

gens inter tanta alia humlhtatls catho-

wnfEE*

à fide,

lico populo perpetuó neceffarie, at-

pelt

que eliminandz omnis fpiritus prefum-

r

ptionis argumentum eft, & efficit, fi

Jis u

pauló confideratiüs refle&imus, quod

"d

inferutabili Dei judicio ac permiffu to-

W

tus pené Oriens Adami non folum &

11 /

Pa-

hl

1

258

ecooocoa

Patriarcharum, tantorumque Prophe- "g

tarütn, Martyrum, Confefforum & Vir-. 'ilm

ginum, fed & ipfius Chrifti Dei & Re-

Tats

demptoris patria, tantorum teftis &

14gis

particeps Miraculorum, qui, dum Apo-

hii

ftolatis & do&rinze ecclefiaftice ex fuo

At

fonte Chrifto haufte minifterio pre-

fu'geret, totum orbem

r2!

ici

iquum . prg.

h

dicationibus füis ad fidem faluberrimé

tindy

erudivit, füperbie dein & fentuum fla-

T

gitiis in tantam coecitatem, ignoran-

Áitq

t'd&m

tiam atque perfidiam reciderit fenfim,

qualem vix ulla'priüs gentilitas per-

n l]u

tulit.

h j

Ht

Nun-

Quamvis igitur /Deus portas inferi

thn

quam

ftte

viget Ec-

adverfus Ecclefiam fuüuam przvalere

clefia

nunquam permiffurus eít,. timendum

il

quam

magis tamen, nos, dum malis .prafentibus

d]f'e hg

nec fle&timur, nec cauti fatis efficimur,

l

fequ«

tempore

perecu- mifericordiffima Dei difpenfatione acer-

.Pnilipp

*ionm. bioribus ad poenitentiam & emendatio-

ï".'m) í

nem bono noftro adigendos fore mediis;

Ts

malaenim, quenosin hac lachrymarüm

fühde

valle inveniunt, five communia, five pri-

fï]ute

[

u

Y

vata, fpirituali noftro incremento ab

LY

infinita Dei bonitate deftinantur, &

Alndm

congrué fufcipientibus infallibiliter con-

*

Kdducunt. Granum frumenti, dicit S..E-

ïï.(ï(ïbg

vali-

OC 290c59

269

hnj

'S'j

vangelium, nifi mortificatum fuerit,

n&l

ipfum folum manet.

Nec deeft con-

i M

ftans experient/a, Ecclefiam nunquàm

tefi

magis, quàm premente undique fzecu-

um

lo, viguiffe.

Miferere noftrij Domine!

Miferere.

wert

ti) yk

"

Philippe! unde ememus pares, ut Philippe!

VUber

manducent hi. Ex Evang.

Nunquam

unde emes

0i

mus pa-

füuni

videtur dubium fimulafie divinus.m

061

nes,

g

fter, quam ubi attentiffümos atque in-

t fedi

ftructiffinos nos effe voluit: fic, ut fa-

us r

xea ]uüdeorum corda divinitatis fue

non iolum verbo redderet conícios,

fed etism convinceret fa&o, in fanatio-

ys i

ne Paralytici quefivit: Quid faciliüs eft;

dicere: remittuntür tibi peccáta tua, vel:

yerni

int

M

"

fürge & ambula? iNunc autem multitu-

sfenj

dine hominum ad quinque miillia, vi&

& fequeià fatigatorum, efuriente quirit

eficit

J u

Philippum, edocens, neminem fuis fo-

lum, fed & aliorum, quorum fides &

i

virtus probata eft, confiliis, prefertim,

ent

guit

1

quando etiam de aliorum commodo vel

falute agitur, inniti;, humanisque pro-

nf

grefibus orationem femper, tanquam

u) i

fundamentum & cardinem rerum, utpo-

nülf. /

te benedi&ionis divinz illicium premit-

xiïeï M

ii

ti'debere.

Philippe! inquit, ut pr&po-

J

fitio

W

270

OC200C20

|

fitio nominis notaret confidentiam Do-

1 Doru

mini,acueret minitlri promptitudinem,

Ycu

unde emenius, dicit, ut oftenderet pro

TU

neceffariis tempore congruo coemen-

dis confervandas efle fubftantias, &

pitin

a

quidem conferendo vires, hinc, eme-

inus, dixit, & unde dixit, ut przter

f

IN

l

d

opes requiri providentiam affereret ;

i

t di

panes dixit, ut oftenderet, quid demum

Ui

Tü

hominibus imprimis neceffarium fit, vi«

T

had

&um & veftitum intelligo, pretermif-

fis centum crepundiarum nugis, qua-

lton

Ttelor

rum quidem prudentem ufum non ac-

cufo, fed eum folummoedo & faltem,

m

DI

l

quo vitz neceffaria pro nunc, five tunc

l

jl

negliguntur, iminuuntur, aut nimium

rarefiunt; ut manducent hi, ut often-

Ti

[H&pr

deret magiftratuum curas primo & pre-

cipué deberi propriis fubditis, & majo-

Vhedi

*c

a

ris momenti effe, modo viventes bene

& utiliter confervare, quam 1innocuo

Nos!

0s

v

f:

&

!

nguine aliena acquirere, & acquifita

dyam

n

absque neceffitate, absque charitate de-

ftruere; vt manducent hi, dixit contra

WlVe

(ap

l

Neo- & valde Pfeudopoiiticos, qui nu-

merum hom:nuim, fomentum bellorum,

À (

augeri quafi fine modo volunt, de pa-

I(t, q[

b

ne, & ut manducent, & unde, parum

folliciti.

ls

Vehe-

L

N

OC2OCCOO

271

rrul

Vehemens pro magna parte hodier- Cempat-

10 plO

IT

norum (uti vocantur) . Proteftantium ,,

h

me tenet compaflio.

Licet enim fcrip- Pay:efc

turarum ad commodum & lubitum ufur. 4i&omm

Cv

proteftan.

n

patarum, transfufarum ac falfificatarum

tium,

argumentis adeo ipanibus generatum fit

Q d

Íchisma illud deflendum Germani» Lu-

It prá

theri & confortiüm, ut captu perquàm

Jfaret

fit difficile, quonam modo tot tantique

[J emw

n

ipforum viri, alias ornnibus bonis arti-

bus ad :mulationem & invidiam Cati

Fa

licorum inftrué&tiffimi, in erroris tam de-

$, 0

cretorii loco, per duo fecula, & poft

BU

innumeras noítrorum demonfítratio-

y &t

neslucce meridiana clariores etiamnum

f

pofünt, eut velint delitefcere: cam at-

f Dur

rociffima in catholicorum onus inven-

y i

ta & proclamata ipfis principiis catholi-

30&

cis e diametro contraria, adeo aperiafint

(

Ícomata, ut men:dacium ( preter ple-

née k

beios & prorfus rerum inexpertos) nul-

1 mnot»

lius amplius valeat oculum fugere. Atta-

vam

men non latet reformationis fic dictze

n

(perverfonis hujus inquam) precipua

yic

capita ejus fuiffe generis, ut omni car-

, qlllL

ni (que contra fpiricum femper mili-

[

J

tat, quaeque invifibilibus futuris prze.

U[)M

fentia vifibilia utique folet anteponere)

o

minus, quam intime placere & gratiffi-

Tmna

r

2

273

ec»ooc30

Hine non

ma accidere non poffent

lrattt

eft ex eruditioribus, qui non fciat, ca-

ER

piatque perbene, quà rapiditate, qui-

quein

D

busque .modis tam liberalis ab omni

poteftate fpirituali facris, que legibus e-

n Q

maucipatio füb fua abrxpuert vexilla

ttnda

Germanos , vicinosque ? aliunde pro illo

(ut puto )' tempore in fpiritualibus pro

l

parte defides, aut minus, quam par erat;

lo

inftru&tos, & omnis 3ug1 incommodi-

Af

que inde provemenm, ütüt interiori

PIOh

homini utilis ac necetfarii, impatientes.

PUR

Magni bonis Lcciemihcorum, ifti, con-

* W

nubiis, plebs demaum confcientie mo-

ha

rumque, ut putant, donabantur liberta-

lt f

il

te, quibus omnibus putatitiis commo-

dls, licet anim: fuaeftiffimis, etiam con.

ftn

tra agnitam veritatem, tanta poftmo-

mllmql

dum pervicacia proceffum eít, ut nul-

Mmc

infini-

jum mihi dubium relinouatur;

?fls an

tos modo interris Acadm!mcmm, quia

Atv

& permultos in mixtis recionibus ho-

Ój Ipfm

mines reperiri, qui tam ob infelicem

[

ET

Til

nimis ipforum antiftitum

C

L paftorum

IU

VL

5

UIe

di&orum diligentiam, pxæud1011

contra Catholicos ipforumque dogmat't

& mores tam folerter, quam dextré

tesu

nutrientium & ccnfer"muum,

tufi

[zll.l

ob educationis confuetudinisque con-

fmr

Lrd«

oc200c20

X

273

n

trarie vim & impedimentum materia

lee

o

jit t

tantummodo . Haeretici veraci'er dici

Ó quïj

queant. Miferere, Deus! Catholicorum

) O

ienofcendo, & parcendo, Acztholico-

gibus i

rum autem illuminando & conver-

valti

tendo.

z

pro i;'.!

us

Quod acatholica Germania incipiatDe mo-

vis noftri

n i

hodiernorum novatorum, in Deifmum

? evietde.

mue

Indifferentifmüm, ac Naturalifmum fz- cuxani;

intent

dé prolabentium errores, & fcripta adin- tei-

itient

juriam usque humanse rationis deliran-

f

tia, una nobiscum Catholicis impugna-

j m

re, atque proferibere, ratio mihi vide-

d

tur e(fe, quod prudenter timeant, no-

conyti

vas iftas quafi feductiones tanquam ve-

i u

getiora zizania ipforum loliis fenfim ni-

poümg'

miumque füccrefcere, ac ipífum demum

folum cum tempore difputare poffe, quz

q ]i

Mi

ipfis injuria à nobis Catholicis, ipforum

converfioneim quamvis avidé & pro uni-

If qmg

b

co ipforum bono fufpirantibus, fed Deo

nfe]äfff

humiliter ac patienter pro ipfis & nobis-

orando committentibus,tformidanda non

:aW

foret.

.æ;u lr'

Sic igitur & in hoc pro Deo op-

timé atque egregie faciunt Proteftan

oj

| qm

tes: utinam etiam propriam ipforum

W

"

falutem ad veram catholicam religio-

T

nem redeundo Deo difponente perfi-

1]

ciant,

r]

oc2oocoó

274

(

ciant, futuri demum ex adverfariis emu-

! f

latores & magiftri noftri... NNovatores

noftri temporis quafi per tedium mino-

pite

ii

