poralis adjutorio, fed inprimis etiam

tgntia

ideo à benigniffimo Creatore mihi vi-

Vztæl

detur fuiffe, atque effe ordinata, ut

H

appetitus tum concupifcibilis tum ira-

!

fcibilis comprobando noftro amóre &

ia

timore Deo debito, per fidem & obe-

Til

dientiam, Íficque pro merendo cclo

vincendi detur occafio.

Colum vim

Y

patitur, & violenti rapiunt illud.

4 n

*

fdæ I

$i

CC2COCCO

67

ii r

Si amorem humane confervationis,

lt aut ftimulum propagationis pau!ulo feg-

Iu niorem effe permiíiffet

mifericordifii-

|e» mus Deus, preter quod ingens tempe-

jnd rantig ac continenti? virtutibus me«

fng rendi campus inde decefliffet, mundum

li etiam brevi habitatcribüs fuis deftitui

| &m puto.

potius,

difce

Aliorum temperantiam minime ar-

Dd

guere poffümus, cum diverfis naturis

- (If0O

r

diverfa conveniant, fanitatem enim,

tra D

Deo t

!

quam noftris forte vitiis minuimus, cur

r

l

)

alteri vel difputemus, vel invideamus ?

|

&l

Veré fruftra peccato queritur ex:

cufatio: quomedocunque enim invitet

vitium qualecunque voluntatem, in ra-

.j tione praeditis tamen nonnifi proprià

Peni-

g 8gentis malitià determinatur.

,qitentia igitur opus efl, & emendatione

mihiVi*Vitæv ac maximé fuga occafionis.

ua,!

Adulatio in fe viderur elfe indiife- Deadu-

in"rens, & bona fieri ex intentione & ve. /*'i?7*-

QW racitate di&orum, aut fa&torum, porro

& Obimala & abjecta ex adverfis.

! [

Til tU

Verum eít, uti usquam legi, quod

magna hominum pars per primam vitz

il

v' fue medietatem Vix aliud faciat, quam

l

A

mife-

68

b&:ODCDü

be

miferias fibi pro altera medietate vit&

qu

hujus parare.

Inter ar-

agl

Inter arma quidem (ut ajont) filent

Y

ma filent

leges.

leges, fed etiam in pace, (Deus bone

[

- miferere noftri, & ad melius revoca!)

Ib

en

vAL

t virtutes,

proteruntur jura, lanqu

Fxfpe&avi, ut fe*

negliguntur mores.

& ecce

clamor

in

m

cerent judicium ,

Eu

plateis eorum ufura, & dolus.

j

D'ehomi-

Sicut olim omnis caro viam fuam

(n

nibus an-

te et poft

corruperat ante diiuvium, ita. modo

je

m modo corrum:-

fs

dilavium. multi fpiritus viam (ua

ere videntur, credenda negligentes,

h

faciendo omittenda vel (altem inutilis

(i

D

applaufüm fuz fententiz , non charita-

tem, neque Deum prs& oculis habentes:

dj

Q

fidera errantia, defpumantia confufio

nesíuas, Libera nos Dom'me!

pe malé

&

Quod poft tam finiftra & exitialia

prætc

lib

Ía aur

;1-

exempla adeo multi, & plerumque m*

copfe- gnew indolis homines

inveniantur, qui

ji

Ctione

fr

feu de

in auri arti

ficialis. confe&ione prorfus

o3aura

jo mi

f

impoffibili fe, tuáque perdant, rat

b

menda- hi videtur effe, qu

od cum rebus füs

cio,

D

confulere poffe vix non deíperent, m*

lint incertis fpebus lente contabefcere

t

[v.]

quam rebus (ut tamen confultius d

]

D 0«

s*

bOOOOO

69

ten

berent ) rite ordinandis citb deferere,

quidquid aut commode, aut fplendidé

agere fuis, alienfsque mercibus aílue-

!) li

us bt

verunt, Aurum perfe&é nonrefolvitur

evoC

quia etiam non conficitur, prater quod

rerum effentiz funt immutabiles.

virtul

j u

Eodem prorfus modo, quo Deus in-

Deturre

Babylo.

0

humanam ftruende turris Babylonice

nica.

arrogantiam fregit, etiam pofthac qua-

cunque inclementia heminum con(íilia

ml

C(nifi que Deus in penam transmittit

| fj

peccantium) immiffa non linquarum,

cor

fed mentium difcordia licet non xqae

"

al

fenfibiliter, fed nihilo minus efficaciter

1

(ut nubes vento) diffipari, & in pu-

Citdi

blicis, & in privatorum tra&atibus in-

)

dies confpicimus : non eft confilium

uom

contra Dominum.

!

Pertimeri poffet, tantis, quïbus Orbis De zele

exui

catholicus fcatere videtur, fuperfluita. i^

r

e

qüE

tibus, licet in fe & abftra&ivé fumendo,

piis ac laudabilibus, credentium animos

H,hf-

)

Bravari, aut in majoribus hebetari pof-

r

Íe, à contrario tamen videtur, quod

alï[l)

Deus ter optimus ob zelum hunc, lice

u[f..

ex parte forfitan & .quoadmodo indi-

u

fcretüm, piis ingularem etiam gratiam

Jl

pro affequendis & confervandis necef-

E3

fariis

OCDCSOOO

79

frot

fariis ad falutem benigniffimé tribuat.

a

Cavendum autem effe maxima follici-

din

tudine femper puto, ne inter extermi

fis

cultus ftrepitum meliora intus charis-

i.

mata obrigefcant, aut potiora quodam-

&i

modo precepta negligantur. ZEmulemi-

ni meliora charismata.

p

lt

««

Deauri

Cum auri, argentíque tam follici-

t

argenti-

que ab-

tus fit ufus in commercio humano, te

ln

ufu.

nui meo judicio dignum ac congruüum

li

foret, ut eorum ufüs prefertim non fa-

hl

cile reducibilis, ut fit, e. g. deauratio-

Qu

nelignorum &c nonnifi ad decoratio-

nem templorum atque domorum regia-

rum permitteretur.

lgcu

li,

pe

Innumeris morbis atque contagiis'

jra

morbis

obnoxias effe phantafias hominum ine

lu

phan-

I

tafiz.

'dies pro humiliatione generis noftri ex«

perimur, & confpicimus magis, quam

li

eonjecturamus, ita, ut plerosque idea-

ü

rum male comparatarum cumulo con.

[

tra omnem vere rationis fynterefin

I

IU

impelli, atque etiam in proprias fe rui-

nas przcipitare dolenter cernamus. Pro-

bate fpiritus, an ex Deo fint.

d]w

Quis-

Studium fcientiarum atque artium

pi

namno-

If

men

philofophicarum &. libcralium etiam

mo-

ecooccco

»i

L

: tribi

moraliter utilifimum eft, quia tum ad rhilofe.

u f

cognofcendum magis, tum etiam aman-. Phi me

reature

r eytt

dum & timendum enixius Deum mor-

us chi

tales füblevat. Confequitur, impium,

utut hifce fcientiis atque artibus in(tru-

|quoi

f

&ifiumum , opprobrium fore Phiiofo-

phie, cujus pars excellentiffima eft ex

creatis cognofcendi Deum Creatorem,

m f

atque illi foli fervire: eft ergo homo

1an0j!

fimplex ac timens,Deum incomparabi-

ongt

liter major, fibi ac mundo melior, quam

? 10

fophus excellens fed impius, aut nitens

euurat

contra Deum & fuam veritatem,

cord

m

Mathematicis & phyficalibus velideo

lucubrare jucundius eft, quàm aliis fcien-

tis, quia ille demonftrationibus, iftze

cont

prefumtionibus pro magna parte nitun-

Sinum

tur, dein quod illz ad Deum cognofcen-

nolit!

dum & amandum quafi mechanicé per-

DA

ducant, & quodammodo neceffitent,

cum Theologia & Philofophia id ratio-

r

T

r

ciniorum gravitate perficiant, cui fe-

PWWH

rend& paucorum ingeniorum perfpica-

T H

citas & patientia fufficit.

iil

Innumere femper dabantur, & ho-

diedum dantur quefliones, atque ap-

plicationes licetin fe indifferentes, adeo

e di

T

tamen ratione finis fui inanes, ut eorum

L

E 4

aut

eCooO0CcO

93

aut refolnto dubio, aut exhaufto labo-

if

1

y

4.

re nec fpiritualis nec temporalis inde

fru&us fequatur, que revera hominis

animum ad utiliora nati dedecent: ac

j

utinam in talibus, atque hifce pejori-

Ti

bus ingens temporis momentum non

il

j

tam ad propriam, quamad publicam uti«

Iu

litaten promovendam adeo & extremé

g

neceffarii non abfumeretur, atque m

B

Wt

feré prodigeretur.

fin

Militia

Ti

eft vita

Tta benigniffimus Deus miferias at-

[

que amoenitates humanz vite contetm

homivis

i

fuper

peravit mifericorditer, ut ille defide-

fir

türam. rium melioris accenderent, iftee taedium

hird

coercerent przfentis, ille omnis füper-

bis aut prefumptionis caufas deftrue-

Wj

Y

rent, ifte ad laudes & grat:as Deo Crea«

W

tori, Redemptori, ac San&ificatori ju-

k

giter perfolvendas invitarent ac coge

)

rent.

Illz patientiam , ifte temperan.

tiam exercerent,

ut communi brevk

que bello hominis juvarent meritum,

cujus victorie tam immenfum atque

aä

eternum Deus ter optimus decrevit

triumphum,

Militia eft vita hominis

Dueem habemus Deum

fuper terram.

hominem Chriftum crucifixum, ac pro

nobis ex puro amore mortuum, quem

l

COC2O0C.20

73

1fto l

fi fequamur ftrenué, & ínvocemus im-

ralis 1

pigré, vincemus facilé,

à hornt

Quando Deus homines punire, ac 1dearuà

ecenti

Confu-

per hoc paterne corrigere intendit, non *

ad

æe pe

yaro videtur permittere, ut hominum , ,efp,(

tum n

idege in moralibus eque, ac politicis & centiam

at

homi-

L XUE

cconomicis (ut propemodum noftris

num.füb-

ingemifcere tempc»rlbus licet) ad ftul

in aDeo

ifque [

titiam usque per malitiam ipforum con- Permit-

itur.

fundantur

quo fa&to absque omni mi

raculo & naturaliter per fe pronum eft,

erias !

omnis generis mala & improportioncs,

cont

injuftitias, fuppreffiones, bella, cwdes,

e d

famem & peftes fequi debere, usquedum

? gtl

malis attriti & pauciores facti mortales

j p

refipifcant

ac de novo palpent, r

qeli

mundum propter mundum aliter, quam

jeoQ

ut in omnibus creatis Deo ferviant

Qd

homines ac fe ipíos cternum falvent

q u

creatum effe: non ut aliena rapian

tempu

aut propria male diffipent: non ut ini-

n l

qua imperent, faciant, aut permittant,

T

minimé vero ut Creatoris fui oblivi-

m 4

fcantur.

[

Preter alias

quas linque gadrcæ Enco.

Y

mium

peritia hoc feculo & prefertim in Eu-

linquae

Jus

n

ropa gignere folet, preroecativas non L iral

eft ultima , quod poffefforibus

Ut$

[

4

y

quod.

D

ecooocCoo

74

quoddam peritiz & fagacitatis projudi-

gt

M

cium conciliare foleat,

Müi ti-

Ü

Proceffionum, peregrinationum, cone

plicatio

Eul

piorum fraternitatumm , congregationum, corm.

Tij

operum

precationum , feftivitatum, feriarum,

nonfem-

per et. cruciatarum, capellatarum & oratorio-

coruns

dem per-

rum devotiones, fingulas & feor(im

j

fe&io.

fumptas, optimas effe nemo negare po-

fb

teít, fimul fumptas autem hinc vel inde

i

patientiam hominum ob copiam valdé

(h

exercere videntur. Spiritus ením prom«

p

ptus eft, fed caro infirma.

Bs

Y

'Tcimendum effe poffet, pericula,

li

quz prioribus feculis infcitiz & laxitati

fei

tribuebantur, partim hifce temporibus

h

contentionis ambitioni & rigori eo pe-

jus, quo propter apparentiam boni cone

tumacius, formidanda efle. Quod Deus

I

avertat.

y

Exempla moresque perverfi re&te

|

credentis animum minus tangunt, &

diflicilius feducunt.

Plerumque aliorum vitia imó erro-

res & levitates acuraté & luculenter

perfpicimus, noftra veró, quos omnes

g

Alig-

(

ali declamant, non videmus.

rum

,MOOOC'MO

7$

.

præjuä'

rum officia curamque carpendo tradu-

cimus, noftra otiando aut ignorande na-

gligimus, aliorum opes atque expenfas

um

anxie computamus, noftras non cura-

n, at

mus & diffipamus.

'eriatit

)yratort

Rerum humanarum gubernia in pre- Ceden-

dum, et

feorit

nam peccatorum, & pro exercitio ju-

Pruden-

Óftorum fepe in paucorum Mhominum er ucen-

parep

velini

infuüfficientia Deo (ic permittente refi- "m «f

dent.

temporC.

vili

Felices, fi hac Domini corre-

) pron

ptione pro correGione noftra & pro

merito patienti? ad beneplacitum Dei

utentes, malis tranfitoriiseternum no-

verieul

bis bonum per fidem, fpem & charita-

t lst

tem, adípirante & invocata Dei gratia,

qporb

nobis conquirere non definamus.

r eop

oni d

Si bonum, quod intendis, perficere

od a

per te not poffis, adhibitis ad Deum

precibus, rem illis, qui rerum & ani-

morum. poziuntur ,

per aptos

illinc

fj 1

tertios,

ad proponendum committe ,

li '

De ff

animi

tui

fententiam

dante

Deo fpon(íaverint, accedendo ipforum

j d

triumphum augeas: hewc renunciatio

vanz gloriw, qui, fi tuo nomine egiffes,

cule

^

& te & n

I

r

cotium tuum attamen ,

&

;

certó fefelliffet, tibi parict apud Deum

"

me-

I

26

cCoo0C2O

meritum, & dignum in animo tuo gali-

«

dium.

[

)De fa.

Facetie fi ad bonum finem condu-

cetiig,

cunt, Írpe pra(tant, quod nequiret

um

T

eloquentia; fi ad temrus ma&andum

tendunt, ignominiofe funt rationi.

N'itzho-

qu

minis'

Phyfice loquendo , non ineptum

i

candele

mihi videtur vitam hominis cum ac-

urdenti

qu

cenfa candela comparare, qus plus

non eft

lo

abfimi-

vel minus pro diverfitate vel proprie

lu

lis,

confi(tenti$ vel externi e. g. caloris at-

fus

mosphzrici, ac venti flammam impel-

Wi

lentis diffluit, tantumque durat, quan-

Q

tum fpiritus & pinque phlogifton- ap-

prehendunt, &ignem nutriunt, quid-

quid enim preter hunc modum lum .í

t

t

extinquit, violentum dici poteft. Vi-

dete ;gitur, quantis confumptionibus

l

expofita fit vita hominis.

Usque adeo refrigeícit venerabilis

proximi charitas, ut judicem quisque

fatagat agere magis, quam . deprecato-

&

rem, ac fi alterius diftri&io culps pro«

prie quidquam innocentiz fuffragetut.

A&us

Semper mihi periculofum videtur,

d

indiffe-

]

rentes

res & aCtiones indifferentes legibus pro-

€aute.

(

hibitivis aut przceptivis absque publi-

[9:)

eCoooc2o

n

ca neceffitate aut evidenti morum emen- fint pro-

pim

Libendi,

datione fubjicere.

Cum legibus

humanis absque neceffitate latis m:

"

A.

ia &

n Coni

eíro

perturbationes videntur.cr

hw

re.' Niü-

neqiit

murenim in vetitum.

z Clandt

tiofi.

Omnino captum meum excedit, in Rella in-

ftavon

quo illi fuam,

ae aliorum hominum in "

mosyean-

jnepttt

hoc fzculo felic

1Vc

ita

item ponant, qui abs- mr,

cut d

que caufa ad Dei honorem & cultum

ye p

pertinente bella movent, aut mota in«

propti

humanis excercent rigoribus, cum pror-

loris at

fus nil eorum, quibus inhiapt, affequan-

j m

tur, minime Deo, (ed neque fibi, ne-

t Qu

que fuis inlerviant.

(ton- 4

Inftrui percuperem, an certze Re-

t, di

n li

giones antiquis, & prefertim catholicis

temporibus, non inelius, aC evo no-

t V

$

Xtion

fuo fubítiterint.

O nefandam hominisin bono incon- De ho-

miris in

ftantiam! virtutem, quam modoó mo-

bono in-

vl

dis agvredimur omnibu

ye

$o

s, alio momento contan-

»

4l

etiam in aliis vituperamus : malum, quod *

pré

Á

hoc abjuravimus momento, aitero per-

lpæ P.'f"

petfamus denuó: mortem ipíam, quam

;gge!u:.

decumané formidamus, pauló poft aut

vide

paffionibus abrepti contemnimus, aut

us*

defperatione duéti optamus.

t pl?

Con-

78

OCCOOCOO

Demalo

Contra predeftinationis malum fen-

du

prede-

TW*

ftinatio-

füm in Evangelio S. Luce Cap. 19.. de

»i fenfo, Zachceo publicano dicit Chriftus, quia

Vr d

Bu

veni falvum facere, quod perierat. Vi-

dete ergo, quod unusquisque male vi-

D)

vendo fe perdat ipfe, redeundo & di-

i

[

um b

gnam poenitentiam agendo fe falvet afpi-

rante Dei gratia,

litem

O ingentem miferentis Dei bonita-

j

tem ! quod nos operum fuorum teftes

creavit, & mifericordiarum füarum vo-

&j

ln

luit effe participes, tantotics fuftineat

Qs

rebelles in prorogationem pznitentig.

ed

Multorum animi ad bonitatem, faci-

Cij

d

litatemque adeó fünt comparati atque

proclives, ut magis lu&tari debeant, quó

f

ordinaté, quam quo largiter in omnes fe

tl

praftent beneficos, fibi folis contra or-

d

dinationem charitatis nocivi,

i (

BU

In fcientiis mediocriter tin&i fre-

Peti

quenter faciunt, quod pigmzorum pi-

Qu

G&ores, dum, qus veraciter nefciunt,

TR

ridicule contendunt proponere.

&YQ

Scrutan-

Proprio, & publici graviffimó äam-

bet

do ho-

minum

nó peffimé ufüvehit, ut magni plerum-

Qlor

mifeias Que ab adolefcentia plus non videant

on

ti difci-

compa-

aut difcant, quam qus ad vitz, ut cre-

Qoy

TRUS.

dunt,

eCoocc2o

79

lum (

dunt, amoenitatem pertinent, unde eo«

rum adeó, & abs culpa quafi, emoliiun-

p 19

tus, (

tur apnim]

ut jucundis inebriati, aut

erat, T

naufeant, quecunque funt rationabilia,

male Y

aut miferiarum humanarum diutiffime

addifcant

do &

ignari ,

primüm compati

cüm bene facere vix amplius, aut nul-

lvet d

latenus poffunt

- bonit

"Tot tanteque de amore mulierum, penocd-

n tefia

um Vo

ejusque artibus lucubrationes in profq Yitunis

ainor 1s

& verfibus continuo atque omnibus lin- profani

moftinest

quis prodeunt, que, utut elegantiis ac preconi-

u5,

i

eruditionibus, aut etiam optimis prin-

'em, fi

cipiis moralibus hinc inde, ad decipien-

dum melius, admixtis adornatz funt,

i at

àt, Q

femper tamen manent nociviffima to-

tius hominum reipublice venena, dum

omnei

ontra t

circa obje&tum per íe illicigum verfan-

tur, & ad finem ver ;gunt caftitati aut

contrariuim, aut cer té periculofum ; ap-

n&i i

petitus enim carnis hominibus a na-

jrum j

tura communis nec alienis ftimulis ,

ut hoc

efcili

nec tali quafi inoculatione,

]

evo eum variolis paffim fit, opus ha-

bet, quo majores ftrages pariat,

Vi

00 d

Goriamque tanto reddat difficiliorem.

Jert

Contrariis igitur, iisque perutilibus,

Vil

y

quorum tanta copia eft, incumbite la*

bori-

du

$o

CC2ooC2O

boribus, qui utrique homini profüunt,

ted

ii

n

ec fanitatem

OUIqUC nec

rcl' xïdïi.m ?

fade

& vires ledunt, mf'uper Fzcunditatem

hlh, 1

in m&tl'lmO'hlb, & in colibatu mfntum

fEoW

iiv

Hf*

RUQCPE 5 reii ïu,j»

v & privatis fr u(hfe-

ri

honorabi

iles

3

, & ad vitam seternam

]i

maxime proficui

QO

V'erene-.

Vere nemo le

Q

mo

E

E

ditur nifi a fe 1pfo,

Lut five

w

ditu: ni- Ut , quidam. fané&tus do&tor «

r

QUs

fi à fe

enim adverfis, five profpe:

i5

iq

utamur

ipío,

[01[4111

male, femper in nollra id wfir im eft

£

c'upa cum ex utroque falutem noftram

fitiy

ru*nl

w

"1310

iddiil

operari potuiffemus

Adeo

anibus

"

Dun

inm

H

Is

ris fortes nom'æ funt,

fiye

X-lt I

i

i

aimiita ajt

Orate & vigilate igl

D

tur,

ea1ncidatis 10 Centa.100nem.

x

Tizti

Intentio

Bona intentio

tia

in offendente

T .

j" iicat.

ibtide

ndáa

-

Wt

gratiis redime:

Q

Érratur

l'enui meo. judicio plerumque in

8275 arduis

p

per e

?

& inter

magnos md'"s per ex-

inte

cc*'mm

ceflum, quam per neglectum ab ucli

&p

quam

& vero aberrari folet, tantoque. infe-

H

nenlx

4]

gentiam, 1€1U$, quod errores lucubrati latiüs ac

€on

pertinaciüs noceant, quam illi, qui pet

Tpa]

ne

5

ge

ntiam.naícuntur, & hnqc*)tla fa-

ter]

ciius corriguntur. Veritati igitur, qu&

f

implex

, atque in omnibus uciliffima eft)

litg

reli-

CCODOCCO

81

- Srlt

T

reli&is fücis, qui obfcurant & nocent,

(

ftudete.

Sic Deo placebitis & homini-

unditat

bus, ficque veftris longe optimé utili-

) mdit

tatibus profpicietis.

is f

| Go

Dignitas hominis prout fpiritualiter pe ver:

ac veré coníideranda eít, nec varietate homini

conditionis & fortunz , nec animi aut;

g.

ignita-

afeip?

corporis dotibus, artisque aut fcientie

1AL

M

itat

cujuscumque magnificentia, fed ex eo

folummodo determinatur, quo quis ma-

fitum

gis aut minus divinz circa ipfum difpen-

noftt

fationi per voluntatis proprie confor-

N At

mationem, obedientiam, preceptorum

|iita

f

five divinorum five ecclefiafticorum

El

b

jl

obfervantiam, per fidei, fvei, & cha-

n

ritatis augmentum atque bonorum ope-

]

rum adjumentum, maloruur autem om-

a

nium declinationem cooperatur, ex

quo fit, ut malis ac bonis externis &

m*

apparentibus nihil obftantibus perfe&a

gis *

inter homines, quorum pars effentialis

& principalis anima eft, finis veró, ster-

n 9!

jqi -i:

na Deum amandi & intuendi felicitas,

q P

conftet equalitas, ut igitur nullus inter

li (

1nala tabefcere aüt defolari, nullus al-

lgt

j

teri invidere rationabiliter poffit. Mul-

j

[

n

ta hominum, quz parvi penduntur, om-

d

!

1

nino magni habenda (unt, & multa, quz

ut

OCO

CO

82

ut plurimum avidé queruntur, profe-

Cotà

Go defpicienda forent.

hu

T

Minores culpe fzpe maximis initia

hWt

dantinfortuniis non folum privatis, fed

füt

etiam publicis.

Judicia enim Dei funt

lii

abyífus multa; exiguum etiam fzepe me«

ritum Deum totis regnis iratum, per mi-

"

fericordiam ipfius infiniram, ipfum red-

t

dit propitium. Studete ergo etiam rmi-

&T40T

nimis perfectionibus.

CBrg

Veftium

utilior

Salubrius arcetur frigus veftibus

Tüihi

I

quan:

quám igne aut fornace, cum illa ratio:

ignis ca-ne pauciores longé,

quam iftà perifta:

Y

lor,

fes feu mutationes accidunt.

1i)

Orbis

0i

Adeo excellentibus tum juris, tum

fcatet li-

if

bris, fed

medicing, nec non omnis generis fcien.

egenc bi tiarum

& artium regulis ac libris fcatet

dece]

purden- or

t

tibus le-

bis, ut inter miranda fimul & deflen:

&oribus.

da ponendum veniat, tanths ubique com

lil

Qüm

fufiones atque ineptias inveniri defe&u

fcilicet feriv ac fobric applicationis.

BY

ln

Pruden-

tia vo-

Per dolendam paffionum noftrarum

t

lunta-

ac prajudiciorum indigeftorum procli:

fej

tem de Vitatem fit, ut pierumque voluntas nor

if

termi- ftra ad judicandum diípcfita fit, antee

u

net,

quam intelle&ius cum memoria quid

Qu

quam re&um fuerit. operatus, ne di-

[dl

cam

OC»00C2O

83

, p

cam maturam ac prejudiciís ]x*g&ram in-

fituerit deliberationem, unde innume-

yimis i

ra mala ac ipjuítitie progignuntur,

rivtis!

Proh quid confufonis non íequitur,

quando voluntas rrius quam intelle-

m Dei l

ml

&us operatur, & obtinet !

um pet

Preter fexcentas alias miferias, qua

g De dam.

nis libi

jplun?

omnis paífio, preprimis inordinatus

Q etmt

dinis.

amor fexüs & libido tam in hominum

cotus & ordines, quam in privatorum

; vefi

ruinam invehit, prater morbos, confu-

d i

fiones, amaritudines, egeftates, morbos,

neces, affaffinia, & przter ruinam inter«

'i[tä yil

]

ni hom'nis, ea quoque in fpecie eft ab

ominabilis, quod tum in propriam, tum

jUfiS Y

in familiarum ruinam fe in fine feftive

yeris

ibris d

deceptos videant, experianturque pre-

ter amaritudines animx & corporis ni-

] d

jiquet

hil haufiffe & interim omnia perdidiffe,

dum a contrario fervata pro ftatus ra-

jri d

ationh

tione caítimonia non folum ad omne bo-

num per juftam fpem pramii fe perpe-

n

nolt

tuo erigi, fed etiam innumeris miferiis

u )

f0

fe liberatos indiesque ad v:incendum fe

ylunta

ul

ipfos fortiores deprebendiffent

5

Deo

| HC;

chari, cun&is amabiles, fibi ipfis in utra-

yortd

!

que fortuna conftantes, confequeiiter

i5

felici tranquillitate viventes.

Fortior

[

2

eít,

OCOOOCOO

34.

tutem

eft, qui fe, quam qui fortiffima vincit

oanit

maonia.

Sufficit tibi gratia mea. Sunt,

li

qui fe iplos caíftraverunt propter reg-

fülcoy

num colorum, & continentie clavis,

Dei timore transfiguntur.

Quibus alias

jl

celum mereberis ? 'Non funt condigng

( f

pzfüiones hujus temporis ad futuram

Tiors

gloriam, qui revelabitur in nobis. Ju.

t

venes meritum fidei & obedientie cum

V

Ípe premii & laudis per victoriam plus

tüti

juvabit, quam affe&ata rerum infcitia:

ln

inelius eft, ut íciant, quod noceat,

Q

quam quod nefciant, quod fentiunt,

&

ficque tentationes per curiofitates aue

f

geantur, nec nos contincamus folum

Wa

pro honeftate hujus feculi, fed pro

ts

amore & timore Dei.

Wt

[

Harum ego applicationum liber ma-

nere peropto, quarum exitüs non mifi

majorem rerum. obfcuritatem pariunt,

fü&

nec religioni, nec pietati, nec commo-

Tio.

do neque utilitati famulantes.

D«

Critica firmande veritati niürfer-

tiy

fal

viat, & applicetur, bona vix unquam

du

dici poteft, proxima cavillationi.

foma-

neru

Romanos cum omni ipforum domi-

»

m

iffe non miror, poftquam vir-

tutem

CC2OOCCO

8*

m v

tutem neglexerunt non folum, fed h;'.-

manitats veterisque glorie obliti iliam

en, O

opter n

in chriftianis pertnaciter períequendam

füfceperunt.

tie du

uibus d

Tllze res nec accelerande nec timen- Vita

condi

quomo-'

de funt, qu» funt inevitab les, quarum

do con«

d- füturt

mors prima eft.

lgitur folummodo cu- tervaa-

nóbis. )

randum, ut, quantum mediis honeitis d.

ontie Ql

& iicitis (ut temperantia & fimilibus vir-

rjam p

tutibus ) poffumus, eam arceamus; igi-

v itfeit

tur primüm animam utpote csteris to-

| nocet

to celo pretiofiorem, dein honorem

feni

& vitam tuam fervare ftudeas.

Quid

fitates d

ftultius homine animam vilipendente,

yus foi

ut corpus bene habeat! [ta fumus nu-

dei]

gaces, ut gemmas pro pomis vendamus;

ut &fau hzereditatem Ífuam pro vili

cibo.

V libttt

j non' J

. Quam procul hoc evo receffum

n pi

fuerit a tranquilliori fentiendi & agendi

o

modo, adeoque a meliori hominis cum

Deo unicé compofiti fyftemate, diffiden-

tie noftre quotidiane ac pene univer-

| müf

fales uniuscujusque erga alterum often-

: Qp

dunt.

Qs

Cum intra vere & theologice pro- pe pro.

Ut dür

babilitatis terminos ( de tenui enim fer-

äaäilif- j

i

E3

Ino-

i

$6

OQUOOO

mo non eft) to probabile, probabilius,

T

probabiliffimum eque, fed folum diverfis

1

d

gradibus contineantur, nullumque eo-

rum certitudinem attingat, quse in fo-

D

ralibus dubiis prater ultimum judicium

(

pra&icum in paucis aut nullis direGe

Tain

At

haberi poteft, putarem falvo meliori,

in omnibus mere favorabilibus ( ubi

t

nec facramentorum confeGive validi-

que(

proi

tati, nec religioni, nec publico, item

nec legi, nec inítitutioni, nec demum

& j

immediate cuiquam tertio prajudicium

€I'Rng

aut damnum qualecunque naícitur, aut

Tiet

dan

infertur, ) optionem íequendi multo

confultius relinqui indigentibus, quam

lon.

absque ,neceflitate ad probabilius, aut

f

omnino, quod abfit, probabiliffimum

indifcreto onere, &, ut videtur, col*

li

agl

tra charitatem allirendo, res humanas

& mentes incertis configere, & dejice-

&

i

1

1

Q

re obligationibus, quo maois abunde

mus in fuperfluis, qui tam fxpe defici-

üpir

(ity

mus in neceffariis.

ZEmulan ini melio-

]

ra charifmata.

Tiqj

Plerumque nos mortales follicitudi-

fül)

nes ac curas noítras circa utrumque

DUR

hominem, modo prafertim, precipiendo

unql

"

adeo acuminamus, tantisque cumula-

jnus

OCOOcCoÓ

87

pmba

mius adi

ntionibus, negleGis non ra-

um

ro jis, quz magis utilia, vel etiam ne-

[lumoyet

ceflaria forent

ut eorum

non nu]la

que int

etiam in ftatu nature perfeéte aut. am-

bigua automnino difficilia videri poffent.

m judt

lls dit

Faxint Superi, ut demum legem chari-

tatis & oratize agnofcentes, nosmetipfos

]vo m

ilibus (

invicem non ex paffionibus noftris. at-

que defideriis, non ex ambitionibus, &

Uive Vi

bl CO, M

prejudiciis atque adinventionibus, fed

ec det

ex jufto & sequo, ex veritate Chrifti

evangelica judicantes atque tractantes

yejudici

mereamur dici homines catholico - chri-

w

ftiani prudentes, & intepri

Charitas

jendi m

tibus, 0

non agit perperam

abilios

Homo

Homo, myfticé confideratus, poffet

ad eter»

pbl

diei prodigium mifericordie dirinz,

na natus

detut,'

eft

magifterium prati$ in teftimonium &

es D

experimentum infinite Dei bonitatis

. 4

ut obediendo sternam íuam falütem

ms u

operetur, ad laudem & gloriam con-

iæpe

ditoris,

m n

Vix mihi videtur extravagatio pe-

riculofior effe, quam que hominem

M

fub fpece & larva pietatis invadit,

f0j

quiararo confilium, retractationem vix

j Ui

unquam admittit.

yad

ye u

E

Hila-

$8

OC cOOCDO

Hilarem datorem amat Deus! qui-

fUnr

cumque enim aliquid veraciter propter

p

Deum boni agit, vel quidquam ali

Mbt

Mi |

propter eundem patienter fuftinet, ob

certitudinem recté fa&i, glorie, & re-

$ q

munerationis aliter quam hilaris elfe

dnor

veraciter nequit.

m

Corre-

as

&io pru-

T

Sepenumeró , cum in noflris vel

Vi

dens et

alienis rebus ac negotiis defectum cor-

wüis. rigere, aut fupplere contendimus, man-

(

dando in exeeffum prolabimur, major

fs

hinc inde damno, quam per defe&um

(ettr

t

fuiffet timendum ; matura igitur, & per

longam experientiam caftigata confide-

de

ratione, pluriumque confiliis & füumma

Jien

difcretione tam in ftatuendo quam exe-

fjrig

quendo opus eft, fi bonus finis & du»

r

rabilis fperari velit.

Qu

j

Absque fine undequaque bono pro

i

ximus nunquam vituperandus eft.

lii

Pruden-

tia in

Ad res bene gerendas preter gr&

&

&

negouis tiam Dei, & religionem chriftiano-ca-

pertra-

tholicam, & cultum fincerum omnium

&andis,

virtutum, Deo fic volente, deinceps

Inn

opus eft fapientia, cujus initium & fun-

RU

damentum eít timor & amor Domini

lil

Dci, fcientia & prudentia, que acqui-

[üg

run,

000000.

89

Jes!

runtur applicatione tum thecrethica

&r proy

tum prac&ica & fedula confiliorum au-

Quam g

Ícultatione piorum ac do&torum homi-

Iipet,i

num: difcretione, quz filia eft chari-

ria, &

tatis ac humilitatis chriftiane, quarum

uhris d

ecor Deo placet, & infüper ad gloriam

etiam humanam longe certius atque

altius evehit, quam qualiscumque am-

Voftri 1

um o

bitiofa honorum aucupatio.

nus, t

Chrifti legi, grati? & charitati chri- Chii-

anus cas^

l, majL

ftianz longé mihi congruentius effe vi-

tholicus

qefedti

detur, populos permagna cum difcre. pro fide

facile

tr, 8

tione moderatos, ad perferenda pro fi-

omnia

ta coni

de chrifti quecumque mala & ad fufci-

fuperat,

: d fon

piendum (fiopus fuerit) ipfum mar-

tyrium paratos effici; quàm indifcreto

quamc

inis &

exercitos & vexatos zelo ad quascune

que pro redimenda vexa defperationes

proclives, & tentatos exiftere. Difcite

bonof

ime (ajt Chriftus) non mundum fa-

; d.

bricare &c.

Sed quoniam mitis fum,

& humilis corde.

Magiftra virrutum

m f

eft difcretio fpirituum.

ft"

econtra Manfue-

; on'

Cum parciffima feveritatis ,

tudo eft

ii

innumera maximze

manfuetudinis &

necefía»

nl

compzfüonis exempla tum in evange- ria,

lis, & vita Chritti Dei maeciftri nottri,

r D

y

!

tum 35 Apoftolorum atque aliorum

l

P.s

fan- |

90

OC2OOCCO

À

fan&orüm confpiciantur, mïrof, & af-

quoh

fligor valde, qàod plerique rigori ma-

n

gis, quam difcretioni ac. manfuetudini

qutiot

j

ftudeant, forfitan glorie? propric magis,

r d

quam alienz virtutis cupidi.

jrtia

inofe

lerum-

Plerumque nos mortales pruritum

que alio-

tunqu

:um non O

mnia, ut putamus, bené, & melius,

«tim Y

nofras quam videmus, gubernandi, ac regendi

curas

vdle [

gerimus,

alimus, fedraro patientiam, moderatio-

pem & zquanimitatem, qus tum ad in-

l

formationem finceram, cum ad perquifi«

]

tionem juíti ac equi, prerequifi

bllæþhl

*

;æ fo-

rent.

TW

Cavendum eft, ut reor, ne multi

)

tiven

timoratiores in quibusdam ipfas tenta

tiones pro peccatis reputent, in quibus-

tur, 1

dam autem ipfas legis transgrelfiones

feny

przfertim judicando, detrahendo, aut

V h

nt

liU.

defraudando parvipenda

Ti

n

Samaritanos agere in neceffitates ex«

i

ternas proximorum contendimus nos

Al

clerici, & perfiepé in animas eorundem

Parcat nobis cle-

d

tyrannos agimus.

y

mentiffimus Deus, & fpiritum difcretio

nis nobis mifericorditer infundat.

li

t

V'eritas

Magna fiepe & incon(derata vide«

Vl'leg

ubique

tur effe prefumptio fpiritus, & malitia,

pruden-

cita,

qualt-

OC2OOCCÓ

9r

liror, (

quando ex bono ac vero, quod ab aliis ter ero-

enda eft,

Tiporit

ingenué ac pié profertur, incongpruis

anfiet

queftionibus aut appofitionibus, au-

prie n

thoris laudem diminuere, aut omnino

preripere non veremur.

Vero enum

bono femper applaudere debemus, à quo-

M

cumque demum proferatur, Chriftus

&mei

enim via & veritas eft, quam impedire

ac n

modeti

velle femper temerarium eft,

tum at

Multi fceleratorum previfionem & ?rafci-

entia

d perqi

prefcientiam Dei, tam malitiosé quam

Dei non

quite

blasphemé atque indoGé pradeftinatio.

eft prg-

nem nominant.

deftiná«

tio.

N

Precipiendo, approbando, & con- ?rinci-

nivendo omnino cavendum efífe vide- P3lis om-

pfis 1

nia cum

n qui

tur, ne quid novi oneris in catholicatm maxima

utela

xgeli

rempublicam tranfeat, vel glifcat, fed c«

difcres

yendo;'

ut homines in omni bono firmentur

Uom:præ-

fublevando ipfos magis, quam gra- cipia

vando, ut virtus vera reddatur facilé

ov

d

'immitabilis, ac ftatim,ut.e

4 ZA

cetur, ama-

m !

'bilis, ficque ex fe propter Deum defi-

; eorun'uf

derabilis. Solius enim Dei erat creatu-

nobiS *

ris fuis talia precepta, que omni homi-

, ditt

ni, omhi tempore, in omniloco congru-

ndi.

rent, prefcribere, equale autem pri-

vilegium, eti humana non habent pla-

qi'

cita, ipfis attamen jutto modo prefcri-

kb

pts

qU

02

OCDOOCO

ptis æju;.dem Dei noftri juffa pleniffi

damfi

ma, ac pari obedientia eft obtemperan

fiter «

dum.

niunf

)De ex-

Qoria

Magnum revera veritatis a Chrifto

dorem

cellen-

tia abfo-

in ecciefia fua fundate, usque ad divi-

qciy

luta Re- fionem anime & medullarum pertinge»

ligionis

Aem

&hriftia-

tis teffinonium eft, tot milliones Ma'*

f

ro-ro. tyrum mortem, & tormenta morte i 4

Tif

xan- ]ongé &incomparabiliter acerbiora non

fahi

catho-

feorfim folumodo, fed non raró etiam

lice.

l:

in fpectabili invicem numero potius, ac

TO

letanter expetiiffe, & fubiiffe, quam ift

Qu

jufta alias ipforum defenfione & pro

tii]

tam jufta caufa unquam falutem qua-

lgio

fiviffe, imó pro inimicis, perfecutoribus

Tnc

& lictoribus fuis oraffe , ipfosque inter

li

ipfatormenta & pafliones ad exemplum

fidyi

divini ducis fui benefactis cumulaffe, po-

T

