pulosque non raró compaffione gravi-

li U

ter commotos , ipforumque liberationi

tradi

intendentes ab omni tummultu & refra-

Va

Gariis contra magiftrarum fiecularem li-

fhih

cet in ipforum inauditis martyriis inhü-

Cj

mané malignantem operibus dehortaffe,

àCpr

pacem, tranquillitatem, honorem, fét-

t |

virutem, quz quibuscunque & quomo«

EU

docunque five difcolis, five bonis juxta

divinam ordinationem debetur, praftan-

Ug

am

OCCOOCCO

93

i p

dam fuafiffe, docuiffe, & exemplo fide-

DLT

litef commonftraffe, cum lex Chriftiom-

nium faluti ex fola füi, non aliorum vi-

&oria cum omnium emolumento atque

; a r

incremento procurandz inftituta, fe-

je li

quacibus prodeffet per omnia, cateros

pertor

autem ex fe non lederet,' aut contri-

ones V

ftaret, infelices ex eo fatis, quod ve«

morte i

riatem fcienter refpuentes & sterne

biorit

falutis, & in hac vita internz pacis,

aro eli

ficque optime utrobique partis priva-

potius

rentur.

His autem pauló diligentius

, qui

confideratis, ubinam, quzfo, funt razio-

w &

nes$ ille & cauíze adeo contra veram re-

utem d

ligionem ficut ante Chriftum ita etiam

ecutofi

nunc a gen:ibus ja&atz, a diabolo per

sque ji

fuggeftionem inobedienti: jam in pa-

eyen

radyio invente, a feculo nequam tain

xl

magna faute follicitudine, & non nifi

jonef'

in proprism populorum veritati con-

[ipea

tradicentium & in hac vita perniciem

y &

& eternam perditionem indies au&e :

cule

ftultum voco jure, qui, fiquidem verzé

yriil

chrittiano- catholiceReligionis dogmata

jehuti

ac principia fciat, alium, fi electio dare-

jrelt !

tur, fibi amicum, vicinum,. dominum,

fervum, inimicum, aut focium, credito-

Md

JüniS??

rem aut debitorem, fubditum aut he-«

rtum cupiat, quam romano catholico-

Lr,PWï,

chri-g

E

04

[9)

C 2O00C2O

chriftianum, qui omnibus, quantum infe

1iu$ 6

tobis |

eft, omnia ad bonum przftare debet,nifi

nomen catholici indigne ufurpare velit.

pauría

BDe con-

(datima

verfione

Permittat ac faciat Deus optimus,

Triüm,

acatho- gt acatholici Frailrea,

eo fervore atque

licorum.

(

ea folertia per breve tempus ferio fe

Y

cxlo & ecclfie reftituere perquirant,

(

quanta ultra du

s

entos 'am annos com-

tlf

tentione & cxmulatione multa veritatis

Qquadr

chriftiano- cathólice germina evellere,

4

e

ac

qUom

aut certoóin ver

ur

i

AV

pervertere, ficque

pito d

feretibus ab inimico veteratore diabolo

ücend

jaGis femper ma

cis intricare ftuduerunt.

Teus

Fru&us erit pacis in hac &altera vita

n

longéuberrimus, & quo fiducia plenior

h

falutis converforum, & reverforum, eo

QU

perfeQior catho'icorum .fuper aliena

felicitate confolatio, pr

L

r

A

er quam ifti

Tten

in hac parte utique, quod fperent, aut

E n

exfpectent, non habent, nec aliud de-

fiderant Dei ac proximi amore.

ld

Ad fidem & obedientiam ex animo

revertentibus

igitur Chriftus clemen-

lii

Cell

tiam fuam & mifericordiam tribuat,Chri«

fti in-terra vicarius, quantum poteft, &

li,

rationabiliter petitur, de preterito &

Att

Yitt)

iufuturum condonet, & facilitet, nos

"nta

reverfis nihil invideamus, etfi benig-

nius

OCO

CO

95

; nius excipiantur, aut squi parentur,

edbe; Robis vel etiam anteponantur.

Cum

rpareid paterfamilias in Evangelio etiam un-

ecima venientibus diurnum tribuit de-

!O0 narium, cum Deus teroptimus non fit

VOre d

acceptator perfonarm.

us f

perquit

Vel ideo etiam me difpenfationum De wuni-

£

in

H H

ormita-

innos (

ecclefie e. g. circà efum carnium

fe.

^ vent

quadragefima libenter reddo participem,

2 eveli

quo minus nociva fpiritus privati ufür.

patio invalefcat, quo fepius ad nos in-

ece, f

ye diaio

ducendos etiam fub fpecie pietatis ini-

micus abutitur.

(codueni

Nolie igitur alteru-

altert

trum judicare.

gcia pl

Raro aut nunquam ecclefia catholi- Ra ani.

rforum

ir Eccles

ca toto fuo jure utitur reprehendendo

fia feve«

Iper 2]1-"

aut cafticando, quin potius errantes ritate, ,

r qui

maternorum mifericordia vifcerum , ut

perent!

ad imitationem manfuetudinis Chrifti

( diui

Íui decet, benigniffimé comple&atur.

fe

Tantà fulget religio catholico- chri- Deexcel:

| ex J

ftiana, diviniffime füz inftititionis ex-

entia exr

j dié

pietate

cellentia, innumeris miraculis,

mia Lty- catholi-

ibuit

riis, confeffionibus, do&rinis, ac te- « Rli-

] p[)mf

ftimoniis corufcantis, tanta veritatis & ^^*

virtutum convenientia, ac difcretione,

dlit!

tanta felicitatis & profperitatis tum pu-.

a i

blice

»

96

cCcooccoo

blice tum private mediorum efficacia,

ff (

Vore

firmitate, & infallibilitate, tam abfoluto

bene agentium & pro Deo tolerantium

p

folatio, tam inextricabili male non fo-

Ti

Lt

lum agentium, fed & cogitantium pa«

na, tanto nitet funuramatmms ordine

diteg

& tanta hominis per fidem & virtutem

Y

eternz felicitatis fiducia, dignitate &

quum

abfolutiffima prscellentia, tanta demum

l)

omnis pofílibiis ac veri boni compre-

Q

hen?one, mali autem omnis omnimoda

Go

exclufione, ut ipfi refragari præterlgno-

r

m

em., aut plaenó malevolum nemo

D

pofüt. Rogemus igitur Deum, ut igno

tin

rantie noítre velamen

aut malevo-

T

léntie

noctre peplum füuftollat miferi-

T0

cordiffimus Deus, ut per fidem & vir-

Cooperantes ster.

n

)

tutem ipfius gratice

fun

numcumipfoin celo vivamus, cum tar

brevi fervitio viximus in terra.

j

D

Cum virtus & veritas chriftiana pa-

ften

tiendo pro Dei gloria fundata & propa-

Q

gata fit, eoque ipfo modo confervetur,

g

facileà fe&tis quibusque diftinquitur, que

Quo

nonnifl violentias & injurias aliis infli-

nj

gendo prodierunt, ac nutriuntur

füb

Adeo füprema eft legum Chrifti bo-

r

E

nitas, tam evidens veritas, talisque re-

ruim

oCcooCSO

97

1 efiui

rum catholiearum evidentia, atque no-

u abl

torietas, ut à paucis poflint impune

oleratti

ignorari, à nemine negari nifi ab igno-

]e nonl

rante, nemini non placere nifi impio,

intum f

neminem non felicem reddere, nifi no-

Jlentem falvari.

Yiis otd

[ Vittüi

Inhumanius meo judicio. nihil Eft,

gnitdt

|ta det

quam quod homines in hoc (quod Deus

fit) convenientes adeo difcrepent cir-

- Coftj!

nee

ca cultum, detra&antes fequi e

Vi

üatmd

J

catholicam , cum tamen iflius verita-

ter

tum revelatione divina convincagtur,

um f

antiquitate & conftantia traditionis crea-

, t

tionem anteceden: is & comitantis, ratio-

; mai

num homogenea invincibilitate, lumine

ht n

rationis, naturali dictamine, miraculo-

n &

rum, martyrum, virtutum numero & ar-

ytes &

gumento firmatarum.

um u

d

Uti nulla datur bonitas, quse ex

principiis chriftiano - catholicis non de-

(Lin]

Ícendat, aut malum, quod iisdem non

&pff

corripiatur energice, ita nullum exco-

Vfertad

gitari poterit excellenti» argumentum,

iij

quod ecclefiz catholice non' competat

alii

urice: regula eft, qua ad corrigendas &

(

fublevandas hominum miferias nec al-

tera, nec melior datur, utpote a Deo

iil

authore naturz ipfo inftituta.

jj

j

Reg-

98

Regnorum felicitas in: principum

&uony

Ícientia, & virtute multum ftat,

Has

qui averfatur minifter, fibi, non prin.

Ya

t

cipi & regno cupit fervire.

(

Excel'entia hominis inter maxims$

d

lt vi

eft, poffe creatorem fuum agnofcere

& amare, cujus cognitionis, quanto

tOntin

perfecior gradus, tanto major felicie

vt

o

x

pena,

N

tas Cogr

"iv]

fcentis.

u

Juiutia & virtus eft regnorum felici«

(

tas, hoftium terror, pacis firmamentum.

! A

[/

A

Hegum ac principum etfi optimo:

li m

rum aias, fcmper ftat & hzret folieie

tss in ancipiti, nifi ipfis ante omnia C&

fingul

Em

tera de miniftrorum ac bel!i ducum fuo:

T dv

fum pietate chriftiana ac catholica ont

*

t f

nino exploratum fi

*

& nifi quidquam

pertü

aliud non agant Magni, quam magno, qui-

us fo

bus confidant, ftudio feligere; quo la

lite ]

pis catholiea virtus jydius & prudentia

comes eft, magni priucipis in hac pat-

F

At

teofficium adimpleviffe non dubitent.

Devera

k

animi

Hominis . in hac vita felicitas ih

Virü

tran-

tranquillitate animi, timore ae amore

&on|

£e,

quilita- D)ei ad conformationem divinz volun-

&tr

tatis & obedientiam compofiti, ac in

tür

)

contemplatione perfe&&onum ac mira

Wor

culo-

*

ocooccco

99

printy

)j

fiat,

I

éülorum, id eft, operum Dei, nec non

in fpe &ternz beatitudinis per obedien-

m

tiam & patientiam obtinends confiftit.

Cstera quaecunque fomnia funt ac lu-

r myt

dibria in dolores innumeros eiiam in

agnolt

hac vita deünentia, animum remorfu

y Qu

continuó torquentia, & juftzee timorem

jor f

pene, usque ad veram penitentiam fe-

cum circumferentia.

rum f

Quod ii, qui paffionibus fuis, prxe- Deimpe-

dimens

jame

fertim noxii amoris indulgent, raró

tis ejus-

TÀ

etiam in domefticis ac cateris füis agen.

dem,

t ox

h..'

dis multum profperentur, preter quod

»tet f

fingulari Dei. permiffü id ficri videtur,

ompit

etiam naturaliter contingit, quia femper

ucum/

in diverfa diflracti (utut alias fagaces

yolici

& folertes forent) rebus fuis non nifi

quat

perfun&orié invigilant, atque per cona-

]amo!;'

tus folumodoó & absque debita affidui-

, Qu

tate incumbunt.

n

Felicitatem veram etiam in hac vita

"M

dari omnes & foli ilii experiuntur, qui

i

per fidem veram amore »c timore Dei

ojdt

virtutem fequentes, divinz fe voluntati

gt

conformant. - Ad perfect«m vero, qua

extra futuram vitam wLernam non da-

t j

tur, per fidem, opera bona, & boriam

mortem eiuctandum eft.

«f

[/]

G 2

Sicut

ioo0

ecooocco

Sicut dies ferena— dici adt eífe non

hr f

poteít, quamdiu fol in denfo ac totum

fumam«

horizontem obfcurante nubilo abícondi-

u

'tur, fic etiam mens humana, nifi in Deo

n

fixa, veraciter hilaris aut contenta effe

Kio

nequit.

*

lpen

digri

De con.

Non hab&n*, undé timeaht acatho

verfione -

& i

acatho- lici, atque infideles, ipfos aliis unquam,

din «

licorum

quam veritatis irrefiftibilis & rationis

fion

atquein-

thlic

fidelium.

viribus (afpirante preprimis Dei gratia)

ac demum alio, quam proprie ipforum

Que d

falutis & iranquillitatis fcopo ad reli:

Ti t

gionem romano - catholico - chriftianam

fino

invitatos, aut unquam adducendos fo-

te1e

re

Cum enim fides fit lumen ac do:

lit o

num Dei, illud infundi

entibus nifi

d-

operante Deo ab hominibus mnequit

Dd

Quod enim in Hifpania & Portugallia

tint,

per faeram inquifitionem ac in CGallia

erga Hugonotas factum eft, aut etiam-

num fit, non tam religionis zeio fa

tenti

Gum, quam . necefficate fanz paliticg,;

fitm

qua fe ingruenti huic & contagiofo irres

u

ligiofitatis malo, humanitati prz omni-

dit:

bus ceteris exitiofiffimo atque probre-

&nd

fiflIQo, aliter quam igne & ferro refi-

für

TV

ftere amplius fufficienter

AAX

" polffe per-

a

fpexerat, qua&que opiüme noverat, nul-

du];

lum

OCoooCoÓ

IOT

It efer

Ium ftatuum & reenorum dari folidius

Qac.to

firmamentum quam ipfam -veram reli-

o abítot

gionem chriftiano- catholico- romanam,

«hifi li

in qua populorum erga fuperiorem fübe

ONETA

jedio & obedientia non tam politicz,

ftipendiorum , aut coercitionis, quam

timoris ac amoris Dei incuffus effectus

nt adüz

elt.

Proinde nunquam fatis deploran-

is Unmu

dum eft, quod tanti nominis populi in

& nti

Oriente & Occidente, qui agnitam ca-

Ti grac.';

tholice religionis veritatem magna at-

f iplo.

que digniffima aviditate & ambitione

) al

fuis temporibus complexi, & generofif-

fimo zelo diu profecuti funt, obvenien-

chriia

Cenco

te tentationis tempore eandem fine ul--

en at

lis caufis, aut leviffimo brachio tollen-

jt1905

dis, tumultarié fuo proprio indicibili

s f&

malo dimiíerint, ac fediffimé deforma-

»

Jor

t

j

rint,

in U

aute

j j

Pulcherrime quidam in illam fen-

; 100

tentiam evangelicam: qui odit animam

fuam in hoc mundo, in vitam eternam

qili

a

cuftodit illam5. commentans ita conclu-

j u

dit: felices igitur, qui cuftodiunt odi-

"

endo, id eft vetita negando & afpe-

1,[

o

ram virtutis viam preniendo, ne perdant

i

amando, id eft vetita guftando, & in-

[u

')ML, )

dulgenter vivendo.

G 3

'Iran-

102

eCooocoo

H

Tranquillitas vite ad contemplan-

dum ac ruminandum Deum praftat om-

eulun

fevfim

nibus mundi opibus ac eminentiis.

tiu)

Cum certum atque expertiffimum

EU

fit, nullum ftatum, nullam rempubli-

[irin

cam absque fingulari virtutüm mora-

ft t

lium ftudio, precipué veró religionis

OT

& juftitie poffe diu feliciter ftare, gu.

hem fe

bernarique; mirum fane ac deploran-

übftrn

dum eft, hifce neglettis, externis f2-

. pe rebus majorem impendi curam, que

Fh

lonty

preter fucum, quem gerunt, nihil ha-

bent boni, nihil folidi.

qis

De pra-

ÍIn magnum bonum noftrum non

E

cepti

qum

fexti

folum temporale, fed precipue zternum

necti- Deus pofüit preeceotum fextum : non

Dhi x

tatc.

ingchaberis; ut nempe per hoc releve-

fm

s D

tur illud precipuum: diliges dominum

Deum tuum fuper omnia, ut admiran-

Ten

jen

dum conciperemus ' creatorem , ceuim

amabiles judicamus ejus creaturas, ut

Gd

D

continentes nosmet ipfos viveremus

abundantius, & jucundius ob recte fa-

&i confcientiam, ut haberemus, unde

la

defpiciendo per obedientiam caduca,

Qe

fücrcremur &terna.

P

i

Licet

eCoooC2OÓ

1064

Jnteny

Licet permulta apud catholicos ad Peculmu

externo

rf

cultum externum pertinentia (

qmmws Catholi«

[4TA

feorfim fümpta optima fint ac pulcher. corams

rima) imperito tamen fupererogatoria,

vertiffnt

aut nimia videri poffent, attamen con-

Tempui

fderandum eft ben

nos omnibus his-

A m

ce tam utiliter" quam neceffario finis

Telgti

noftri admoneri debcre, ne per oblivio-

f d

nem fedu&ti eterne nos ruing periculo

deplor.

obftringamus.

XL j

Finis hominis eft, amare Deum, ac rinis

üram, u

bonum operando vitam quarere & aífe. hominis.

j üihil i

qui zternam.

Ergo officium nequit aliud efle,

trüm

quam ut cuncta,

egttt

us agit, ad gloriam

Dei ac fue anime

lutem per fidem,

um

V

fpem & charitatem obediendo przece-

pus Dei & ecclefie atque ad imitatio-

domn

nem

lm

redemptoris noftri Jefu Chrifti

patienter tolerando

ac fortiter dimi-

p

cando dirigat

atque pramittat

pra-

turass

andus in e&cernum

m em

rede

Utinam faperent ahquando morta-

U*

lcq atque intelligperent demum, femper-

a

ue ob oculos haberent,

fe nou iquam

PTJ' ter ipfosmet fed uni cbadauzendam

Dei miferentis gloriam creatos elfe ac

Vive-

j

G 4

104

OCCOOC2O

vivere, equidem per ebedientiam'per-

(

fectam legibus

divinfs . preeftandam,

& t

(que facultas merendi cum libero ar-

T d

bitrio per infinitam creatoris clemen-

Tfi0n

mentiam ipfis attributa eft) zternum

dete

beatificandos ; quam effent felices, dum

vtb

bonis non nifi juxta Dei precepta fo-

item

brie ficque veraciter, quia cum animi

inten

quiete ac hilaritate , pro gloria magni

t

patrisfamilias & cum gratiarum a&ione

lu

uterentur, ma'a vero pari letitia de

ditid

manu Dei reciperent, quia fcirent ea-

Qirt

dem pro gloria Dei pafíia non folum

yo f

veternam maturare felicitatem, fed &

hi

ipfam mortem (quz peccatoribus, &

hi

hominibus absque Deo vivere tentan-

Tij

tibus horribiliffima) tolerabilem, imo,

d a

dum pie viventium refrigerium eft, füa«

t

vem reddere,

[

T

-Sicut homo absque Deo femper in

E

felix eft, & fibi ipi moleftus, quia fine

m«ll

Deo, quidquid mortalis agat, quidquid

tef

fapiat aut poffideat, omnia fundamen-

U

to, & fine carent, fic etiam cum Deo

de

compofitus homo aliter quam felix cífe

fen

nequit, quiquid illi accidat

j quidguid

]lga

adüt, vel defit.

lub

Q

Cum

ocooocco

10f

ntiam

Cum utraque- poteftas. ecclefiaftica pe pla-

ceto ree

"w & temporalis, eundem magnificum fi-

Ciproco

- dibeno:

nem abfoluté habeant, ut homines per

eccle-

'is clent

rationabile obfequium Deo przeftandum fiatico

) ater

in eternum falventur, ficque tranfeant

li feu

et ?'Cga.

Jices, t

per bona temporalia, üt non amittant princi-

ecoptti

&terna, atque eatenus prima poteftas Pali.

cum ai

internum, altera vero externum homi-

orja m

nem pro obje&to habeat, fic aque poteftas

m at

utraque reciproca atque communi foli-

detiti

citudine ac ambitione omni modo pro-

(cirent:

curet, ut quidquid a Deo ter optimo

;on (

pro fuo: honore & gloria in omnium

n, &

infitutum eft bonum, rationabili gu«

bernio, ufu. & obf:quio preprimis Dei

'Oribus,

ore t

mandatis preftando, in fingulorum ce-

dat emolumentum, hic tranquilie, obe-

|letr, )

d:'enter, ac patienter fuftinendo, ibi au-

Wl 6[hli'

tem in eternum cum Chrifto regnando,

& tripudiando.

Secus eft & femper

erit defolata rerum confufio.

fapt!

Ergo

nihil equius ac naturalius, quam pro po-

; quii

teftate ecclefiaftica & civili Placata fta-

i

umdur

tuere omnino reciproca, quotiescunque

eu i

delege vel ftatuto perpetuo condendo

fermo eft, ut, quomodo lex non ob-

1 feli&ï

La

ligat, nifi promulgata, fic etiam non

fubfiftat cum detrimento alterutrius-

que poteítatis.

"

G $

Ne-

3Xo6

ecoooccoco

Nefeio, & nullatenus capio, quo«

)

ff

s

modo quis heroicus, induftrius, tran-

Wiy

j

quillus, conftans, & confolatus effe pof-

Vg

fit, antequam 'de infallibilitate fuz re-

Men

ligionis, adeoque de certitudine finis

Q

füi certus ac. convictus exiftat , quod

AT

folumodo ac unice in fide chriftiano-

|

m

romano-catholica invenitur.

ii

mtri

Mihi quiddem hece duo quafi ïm*

poffibilia videntur, quorum primum eft,

Wanet

Vi

ut homo ratione preditus & temporum

notitia vel leviter inftru&us in Chri-

1ils (

flum non credat.

t te

U

Secundum, üt, qui in Chriftum ve«

Vofin

yaciter credit, catholicus & orthodo-

xus non fit, id eft, ecc efi; obedire re-

Mu

nuat.

^tni

Sed inde etiam palpando difci-

inus, quod fides non tantum fit lumen,

Qd

ia

fed etiam donum Dei, pro quo nemo

DT

nimium orare, nemo fatis gratias agere

(tür

potett,

(

Quid , Deus! veraciter amem extra

WM

te, cum mecum omnia fint ex te, nec

ptiy

quidquam fit, aut fiat fine te; addo, quod

QUà

prior & usque ad mortem amaveris me:

Yàr

necefIe eft. igitur, ut ante & fuper otn-

Wf

nia, quin imo intentiopaliter folum &

frl

uni-

ccooocoo

107

apio, "

nnicum amen!] te, nec quidquam aliud

rius, tt

nifi. propter te, cum, quidquid eft ama-

useffey

bile aut delectabile,. folum propter te

& tuam gloriam eft de(iderabile,

Ite. fuærg

üdine f

la, u

Qua quid aftutia, quo ordine, qui-

bus mediis, qua fortuna, quo fucceffu,

chriltic

quam diü, quamque apparenter bene

agatur, nifi bono eoque non fucato, fed

quáf t

intrinfecé vero fine dirigatur, ftultum

jmum

manet, & malo exitu carere non poteft.

Unicus autem eít ifte finis, nec datur

emport

in G

alius extra illum, nempe omnia debent

eo tendere, ut magis colatur Deus.

Utinam nos mortales tandem finem De fie

sftüm v

& fyfte-

noftrum diligentiüs perfpiceremus, fem

mate

orio)

perque pre oculis in omnibus & per boniniss

rbedil'e T

comnia haberemus, nos non nifi ad au- acvera

db d

ipfius iw

gendam Dei optimi gloriam, atque in-

hac,'in

fitlur

de adipifcendam ternam felicitatem aiteravie

yo nf

ta vero

creatos effe, indeque vivendi fyítema

perfecta

tio df

( cum folidum aliud aut rationabile non

demunm

detur) felicius affümeremus, quantis i» Deo

qdt

hoc ipfo & publicis calamitatibus & fe'cia-

; t

privatis miferiis radicitus abfolveremur,

do, qll?

quantis emulationibus nos invicem ju-

j

vare, fupportare, non deftruere, aut

g

miferos reddere ftuderem

us

put

ES]

ficque non

W

folum Deo ac bominibus placeremus,

u

/

Íed

ecooocso

108

fed ipfamet tanta re&i fa&te confcien.

iüm

tia, & lztitia, tanta animi (profperis

Y'ult

fobrie utendo, adverfa vero pro Deo

Up

alacriter patiendo) tranquillitate per-

j

lijho

frueremus otmnes, in hac vita eo cere

tius.

Cum 'manifefta. difciplinz ine

As

Qen

ter homines neceffitas etiam naturali«

ter & rudem quemque hominem in-

Wendc

ftruit, ac plane convincit, exiftere &

Titen

femper vivere füperiorem rerum ome

Tatte

nium dominatorem & legislatorem, qui

t

per corda noftra etiam invitis nobis f&

Ti

cienda precipit, ommittenda vetat, cul«

BW

quün

parum noftrarum nos ipfos per con-

fcientie ftimulum accufatores confti-

Tireti

tuit, econtra recte fa&i latitia imbuit,

lübi

in magnum obedientium folatium, in

hr

"

gens vero contra Deum lu&antium &

p

li

inevitabile barathrum.

O quam fola:

f0

tiüs igitur, jucundius & leviüs fervie«

W r

mus Deo, qui nos fecit, omnifzio, om«

LT

nipotenti, mifericordiflimo, immutabili,

A (

zterno, juftiffimo, optimo, ac proptet

&t $n

Deum legitimis füperioribus noftris;

N

quam nobis ipfis inconftaniibus , mort-

xer

talibus, mife:is, impotentibus, ingra-

um

tis, przoccupatis, fallacibus, & ex om-

ls.

ni parte vitiofis.

Se faciat mundus ca-

lm

tholicum.

Nemo fane perdet, cujus

]

U

ipium.

oCCOOCOO

io9

s conto

ipfüum pnitere etiam in hac vita ratio-

(pro

p»',uter poffit.

Homines tamen fra.

o pro?

gies permanebunt, dices, & in fceiera

[itate j

proclives peccatores: verum eft ; & tri-

ia e0t

ftis nos docet nimium experientia inter

nosmetipfos catholicos; folidum atta-

iplite

] natyt

men leris catholice fyftema tum conti-

Iitiem !

nendo, tum lapfos revocando, tum pze-

exi(tet

nitendo ingens prgítabit populis afpi-

rerum t

rante Deo in premium fidei & obedien-

tie auxilium contra quzvis mala & ma-

:OTC

s nolit

Ximum in omni bono ftabilimentum,

.Nett

cum non nifi innocers, aut penitens,

quorum uterque/Deo charus eft, inve-

p v

res 0U

niretur, nullus contumax, nulli abío-

luté irreligiofi, qui humanitatis oppro-

ja in

bria, & focietatis peftes etiam in fentu

latium

Dotes animi

politico diei merentur.

u

& corporis non ad injuriam creatoris,

um

jus if

utíüne viva fide, timore & amore Dei

]i[*jolg

fit, fed . ad augendam ejusdem in omni-

bus gloriam principaliter & unice diri-

umlb

gerentur, fic v g. pulchritudinis ftudium

c pro

àd augendum continentie meritum, ad

i

exemplum virtutis, ad pacem & folas

bus,'fi*"

jj, !

lj

tium in conjugio, ad decorem genee

ris & impetrandum faciiius omne. bo-

&

num faiubre remoto abufu fieret: fic

i

j

pro continuo & inextünquibili, fola-

e[. cll

m

[3(6]

p

1ro

oCCOcCCO

Jitend

tio noftro difceremus in profperis & ad-

qie pr

verfis celum mereri, illis fobrie & jux

dutent

talegem utendo, ifta patienter ferene

m h

do: & quam exiguum modicum pro

l

AL Y

tanto & sterno premio: fi fuftinetis

ii

pr^

Deo, vos nihil paffos fuiffe vide-

bitis, fi non pro Deo, fentietis vos tor-

Q

queri intollerabiliter.

W y

la

Ex obli-

[

Ex hoc ut plurimum erroris & con.

Wt

vione

fufionis inter homines provenire mihi

finis no-

Jus a

fuiin Videtur, quod tam fa

n;]n

Mil i,

tam . enortintr

lum

confü-

fionem

ter & tam diu foleamus oblivifci finis

fltg

delap. BOftri; - qui efty

& nequit alius- effe;

Biur.

p

quam Deo fer wre & exinde beari. Hoc

Tigre

enim conítanter cb oculos non ver

fitpe

fante oblivifcimu

Dei

creatoris &

u

coniervatoris

noftr

imo noftri,

[

ipfius & mortis cum omnibus ceteris

Qitio

que immutabilibus veritatibus, quas

toll

ordinsrie non agnofcere aut faltem non:

ti f

confiteri volumus, quam propria cafti-

Done

gati & victi plerumque flebili experien-

p

tia.

Interim pergimus & feftinamus.

JUS

fuperedificare

ipventionibus noftris

,contra Deum,

iphusque religionem,

]io

t

coutra proximum, contra nosmet ipfos

j

per avaritiam, invidiam, aliaque vitia

Q]

omma, dum malumus contra Deum mi-

litan-

um

ecoocc2co

I1T

litando anxie & miferiis noftris undi-

ial

que prefi, quam cum Deo & pro Deo

rie &j

facientes, in hac vita quieti ac infuper

nter fet

cum hilariffüma fpe zterne felicitatis

dicum 1

beati vivere.

| fultin

Chriftus eft lapis angue

laris, juxta quem alius poni nequit.

Rff v

tis VOSU

-

Quo longius five ftatus, five homi-

nes privati à fine fuo fupernaturali, id

eft, eterna in Deo felicitate abcrrant,

i & d

utut profper rebus fuis fru&tus ad tem-

etire f

pus arrideat, eó magis exitio füo atque

T. enor

calam tatjbus ex fyftematis perverfi fla-

iv d

giio naturaliter demum fequentibus

prepinquant, erroris fui penas eo feve-

al é

d

T

riores demum d»turi, quo major fue-

pon "

rit perverfio

& quo contumacior ima-

eatori

ginate felicitatis falfit:s.

j nvlt

Ex quo homo , cujuscumque con-

us q

ditionis aut ftatus fit (quod etiam de

Uuö,

coll: Cione inteliigendum cft) fzecula-

altent

ria fua negotia fpiritualibus aut ante-

)pm

ponere, aut comparare & sequiparare

eïth

prefumpferit, ex eo in fuis rebus pro-

ol

Íperare non poteft

aut fi etiamnum

s I

profperetur, ideo fieri cenfendum eft

hgw!h

ut advenientem pro fua falute corre-

mei

ptionem eo fentiat magis, & refipifcat

gt

citius.

Non enim Deus hominem pro-

pter

jun

J

-

leri

ecooocon

pter hominem fed propter glóriam Dei

tumdi

principa'iter condidit, ergo quod prin«

forio

cipale eft, per id, quod eft fecundarium

i, U

& fubordinatum, pati nullatenus, fed

qum f

um fer

potiüs debet relevari.

Si enim homo

propter fe ipfum folum creatus effet,

Ofpiun

mors & morbi, bella, & fames, ceterg-

m &

que omnes calamitates prudentem finem

Qnatio

non habere viderentur.

Per tentatio-

domui

nes enim hujus feculi & crebras vi&to-

€jusde

rias atque in bono conftantiam nos ope-

titr [

Bo

rari oportet eternam noftram falutem,

a;que s&ternam promereri felicitatem.

lt«

Initium fapientie timor Domini: nom

vitt

quam numerofi, fed quam boni fint ho-

Qorer

mines, magis intereft.

Animo

Q d

Spes

Modice fidei quare dubitafti? dixit

pon

Cunfi

€onfun-

Jefus Petro ad vocationem quidem ft-

git.

per aquas ambulanti, fed ob levem du-

SO

tine

bitationem mergi incipienti, & ciamaltr:

ti

fite v

domine falvum me fac! qui clamor

(

protinus movit Jefum ad manum exten«

Tenr

dendam ei, quem füus merferat fcru-

d

pulus. Orate, non fcrupulos formate,

. Qglle

Quamvis homo chriftiano catholi«

ET

cus nullibi confolatior , fecurior, fibi-

fübf

que utilior, quam in eccle(ia precanda

us

& depreeando Deur füum commoretut;

E

-

cum

oC2o00CCO

115

gleriml

eum ibi fpeciali,Dei prote&ione: & con»

quod p

fortio San&orum ac Angelorum perfrua-

ecundan

tur, ut adeo maximi hujus beneficii,

atent, |

quam.fepé ac longé juxta ftatutum fü«

enim 0

j

um fieri poteft, íe párticipem reddere

eati d

omnino oporteat; attamen cum ex ani-

1es, Cl

ma & corpore confiftat, cuilabor &

xntem t

oratio ab eodem precipitur Deo, quan-

er tenti

do non orat, cum Deo conjun&tus & in

ebras t

ejusdem laüdes, ficque cum fructu pa-

titer fpirituali laboret,

i nost

m hu

Eo quisque etiam in hoc mundo fe-

licior eft atque contentior, quo fe per

felicitt

virtutem & fidem catholicam. perfpica-

J :

oni d

xiorem reddidit ad contemplanda grato

animo quotidiana Dei ter optimi mira-

Cula & beneficia in fe, & toto mundo

uti?i

confpicua.

quidt

S.Auguitinus de fraterna admoni-

l levemï

tione: veritas fine charitate, eft charitas

& t

fiae veritate.

Qui lo

Omnis pulchritudo 4 Deo e fiveD* -

m

mentis, five corporis, ergo utraque fe- Zorpo.

ferit

duló curanda.

Ilia potior & longe ex-:is.

fort

cellencior in dotibus animze, & fedula

ad omne bonum cooperatione noftra

p d

Jriof j

i

fubfiftit, qu»e hominem Deo homini-

busque charum & utilem reddit, cujus

precaff

abufus ad quodcunque malum eo eft

qmo!&'ff

p

dete«

ccoooc2o

114

deteftabilior, quo liberalior in nos fuit,

iid

& eft omnipotentis Dei mifericordia. Ifta

um

corporis, licet inter externas tantum

0

corporis dotes ponenda fit, tamen pro

w

major:- Dei creatoris gloria,proadtrahen-

l

M'f

hu

do ad omne bonum proximo, atque per

Tinya

bona exempla zedificando- omni modo

colenda eft, non ut illam. fervire per-

& Qi

verfis noftris defideriis vili animorum

ü

abje&ione faciamus, fed ut nos digna

f

Tennü

ad acrius contra nosmetipfos & ftimue

Vi

lum noftrum pugnandó ambitione; ad

augendum eXx acriori pugna meritum

Y

invitet, & eo pertrahat rationabilils,

fen

quo neceffarius concludimus , " Deum

Qum

creatorem füper omnia amabilem &

lum (

amandum eífe, (i creaturas noftro af

fectu & beneplacito dignas reputamus;

]

it li

ut ad benevolentiam nos erpa omnes

homines pertrahat, fi externus quidam

lint

Ten

& tranfiens nitor nos ad tantam przedi«

lectionem movet.

li

Eft enim pulchritu-

lt

do, fi illà pro Dei creatoris gloria bene

Yi

utimur, decus generis humani, gemma

lg

pudicitize, continentize, & caftitatis cO*

Tüy

rona, ca(li matrimonii honos, potens

virtutis exeinplum, benevolentive co.

ines.

Nos autem demum infim:e vili-

ühc

lib

tatis reos facimus, fi hanc in aliis aut

invi

"OC cocCcoo

IIS

itnot

invidemus, aut vilipendimus.

Laudate

icordial

& amate Deum in operibus fuis.

as t

O perditam in acquirendis' virtuti Virtu

timen]

oium-

Qadtrd

bus operam, fiquidem hoc feculi gratia

modo

fiat, ubi ifta nobis f?epius damni & igno- evien-

, atque

do Deo

miuiv cau(a eft, fed eó conftantiorem

Omni. d

atten- ritur.

acquiri

erVvire j

& digniorem, quod promium

dat, non humane difcretioni relictum,

animo;ï

fed juftifümo Deo, certo omnis boni

0s dj

remuneratori poft hanc vitam refer-

y & d

vatum.

jitionoy

^Mix eft malim pharifaica pravitate De hy-

" meri;

iiondd

feu falfa fucatsque juftitia deteftabilius, Pocifi

i, X

cüm non fit vitiam, quod pietaris titu-

mabilti

lum' & fpeciem ufürpet proterviüs.

mofto!

Ple

n

81

us eft mundus hypocritis, qui

repü[a'ü

utliberius amant, & admittant, quze

ag t

Íunt contra hominem & charitatem,

nus Qu*

ncn increpant, quam quie funt homi-

f

tam j

nis, pejora transmittentes vel excufin-

j

tes, ut leviora accufantes, bonos cum

glon

malis pro ufu & commoditate paffionum,

nf

idearum, & ambitionum, rerumque fua-

Til

t

rum profe&u confundant.

»S, püï,

Perfpé fübeffe quzerimus, non ut

Jenti

obediendo Deo placeamus, fed ut a£tio-

finz l

nibus nofiris & ftudiis plerumque ex-

] al!'s ,

cufa-

j

H 2

ir6

eCoo0cC2O.

cufationem & legitimationem invenia-

sulbu

mus, ficque circumventionibus noftris

Yllo

juflitie larvam pretendamus, fic Deum

r

[

offendimus, at non fallimus.

Mi

De fi-

Qua calliditate fe fimulent horhines,

Bh

inula-

tione,

vix iis etiam credibile eft, quos convin-

(

cit multiplex experientia, quoties enim

fotw

obfecramur, intus autem maledicimus,

fatm

quoties corrigimus alterum, folum ut

ponit

ipfius vitia prodamus, qua audacia, quid-

tifim.

quid proximus facit vel loquitur , pete

& |

vertere, quo modo fieri poteft, ftude-

ts

mus, & nobismet ipfis vim facimus, ne

lo

eo, quo par eft, & prolatum, fenfu ace

aper

cipiamus, timentes, ne laus inde maneat

ll

in loquentem.

Wür

.

Deum avari ob . proemiationis fþcm

dilipimus, fed ab hac ipfa dilectione ob

ail

incommodum refugimus; quze igitur di-

|

lectio ? quze fides?

Ti

t

Eo tendunt alias ftudia hominum;

edt

utres abítrufe elucidentur.

Sed eo,

W

proh dolor! invidia, ambitio & avaritia,

V8

quos veritatis amor folus hac in parte

T

deberet excitare, nos eo' feducunt fz-

df

pius, ut poft longum ac fiepe improbum

l)

Ítudium nobis intricari incipiant, qua

q

rudti-

CC2oo0Cco

4

"

117

n i.

rudibus plana fünt ; fic igitur ftudete,

3us 10

ut fcientia veftra fidem.veftram augeat

, fick

& patientiam, non minuat argutia, non

labefa&et fuperbia.

t hon

Blasphemiz inftar effe mihi videtur, pe con-

05 COD

ac aperte hypocrifis, jugum

Chriífti in fefione

et rani-

otie d

fe revera fuavifiumum, quocunque id

tentia,

ledicio

fiat modo, afperare, ac proefertim viam

folut

penitentiz, quam Ueus omnibus pla-

lacit t

nifimam voluit, ultra id, quam par

itur, )

eft, privatis a(perare opinionibus aut

eh l

tratctatibus.

Chriftus Pontifex ,no-

1cimuy

fter ubique lenitatis exempla dedit,

afperitutis nullibi: fed quzefo, quem tu-

, ii

de m

tiüs, quemque fuavius, quam Chriftum

ipfum imitemini? Quid, quafo, przce-

pto charitatis cum iniquitate hypo-

oxis f

cyiüs ?

ofiign

De re«

u

Verum qxiidem*eft ; EX refpe&u hu-

fpectu

mano tum multa gigni mala, tutm rmu-- humano,

ta intermitti bona: quoniam auterm ne-

ceffaria rerum diícretio inter nos homi-

hons

$i

nes valde rara effe folet, multoties e-

Y 31,'3]5

venire videtur, ut poteftatem exercea-

dj

mus, dum virtutis & integritatis noftrze

ul

nimium folliciti refpe&um humanum

non contemnimus

fnlux

P

27

H

iodo, fed ultra,

mpmïïf

i

jlv

quam fas eft, ledimus.

r

D

D

,

j

I

Nul-

118

cccoccoo

hn

Contra

Nullum.non ftatum, nu!lam non

Hypo-

quc

Crifes,

hominum actionem füperftitio & hypo-

hia |

