
nümeto,

v

inc

Yura

conl!

dere

iu"am * qUUu(l nume-

enim antequam per men

rum & fi

ngula capita

definiatur, determinetur,

rgal

Vi

]€ 5

eius , Liuad emtum tfult,

(.Ch Onttu

).&1

uvtïm enta ,. cqius

P'""

culuin

aug mientum,

';

inent

k»-v.

'1V€

dit oæm perti

35 - 5 Jf

n -

&t C trab

Y

L

Eaborant D. D. in afä'w, nanda ratioue, ex qua em-

h.iwu-us.;l-

tio hoc fpeclale, & aliis contra ch:)..»»

11

[

[

s minime

(..UFXO

11

eiY3

€ UU:.:.H'*

t, uf

icét feipfa

b

4071

il

Vcfo

rei

inium

i'h.,uAU' us

13

P

;.Lugu

lc

101

lo

H

LU

pto-

emolumenta fox

u

A

; C» ab:

111

d

-:p-d' per

,.i

rein conferat.

E

:;

qui

ls

[

n

ï

1acOo Ct

;

C;ïh ye Ti

44*7

'Q g

*lnl

:

31

[

*11

convenuconem

j

ntol1

4

)inia

x

j

E""'UMJ. toó-

etciam

is iden ex re etü

;

2 qe e

O

iun

?

&ev

[

GE [ln)b.

icra

e debet,

qu

A

i

3 *

'ï;

acc

fa

e-w

10

E

roba

o

lar

lü

1nui

Atque

'T) "l nOo

aj

wllr *

ultáma:

1

313

PAl

at

2

iU

cï

I

i&

n.,k.),

€

E

b

ï

on

corn-

1

pert

üum

Al

OnwL

[9)

gGuam, cat

i

ï?;.n. e

]

U ii

noó naum (6'

a

communcni

vVei

"25

i

üus*5.

j

117X1

ii

Xuue

rih

dum

1

H

;l

b

Oi

ii

x

reoln

hn

[64 hl-

venditai

ta .:thx verus Domimnus rem

[

LO -5

GoHB 11'

teri

IHdL

"traditam

no s"

t

IV

?d yen

Ani

'i

transfetr

tic

[2N]

a

V u

C

1

teíftc

LE w

Oi

O,

uäüï'l

i

c

í

jf

jens T

.

emer

;

C

e.

^ r»ï*l x'—n-

á

oO

i*

ï;

rific

U«

VR

a

&

C»h"h.l n

fig

f

if

bat

velut

fe4

Oüut Videtutr ,

(«1d

ka

Lu ]

üt

Iu

1

&

Lic

yenu

n

Gd

ä

YC $,

juOGc i

1

ie

facta

[97

"lq

C

* v

1

e

AU

a

1t$

vet

€

]e emtio cot

ï

domi-

bs

Lic

*)

n

1ntetut

Z

"

Ó

1

::

ïï!ï

a

p

1l

ju£e

TO

pri

1ti0n£ LUP

«

1

eat

ti

insicl

:C.

n

fit

';i

1T

X

i

exN

*ïhïï' ulore nomenc

-L

gra eidem adha

13

V

nditae 1nOX

t

G

it

n

Àl

Oncra,

L& coimm

noga I*

in

Caput

IX

507

in emtorem tra ánsferat,

ficque .ex antiqui,

& re-

lkf ! 'Mn

centioris. moris form'x velut LOthO ia exfiftat.-

Adeo etiam Grammaticis cirea xeocs nefcio

Y C0

quid

auctoritatis eft

*

H

prout

ettam non

u.u uam

Poes

edï) '*9'

tis aliquod fuffragandi ius in eodet

negotio fup-

( i

n*(

d-

i2ni

I'w

Ut, dum Caffi:

Mec, & Sabin

xt—slx

:Bx.u.u"l, ICtiem-

onen

mc3- 01

L

S pret

, & data quacunque re fieri pof-

Jl

lls

1/- ex HOI wFüO li br.,

^

Itad. afferue

x'ït

PL('*

lv

Cu

eiusdem Poezau, eX

br. 6 Iliag

m

:

.: L:j*,- ï'"ï

teit

No

o

e 1

entibus;

ubi HOMERU

fl

&

n

i il

'erveniente ;mfm fie

dOLC*

Y 1.

l

L

:

£01

[7/

£ni.

rï?ïux m

&orm 'e

IU*SF

:"V.ä.

LO

N1

* 0i

a

e$- (.1 '3]: i

Vi

,

j

Uïh, ?g - .na"

J'al

de en

;ï

5

Ui

iv

611

A/!

1$ 2921

LA

s "

1:.-

pefiena

rege tuo émi-

10 oves nondum d

VAl RE«l

ta8.4

XU li

£ 5

ïïïO tUO IO uf

thnas,

X frumento totidem mo-

dios ita, ut horum nih 11 admenfum nihil detem

natum Ííit: in hoc cafu etiam t*ermhvm, Lm(i

-

-

at

u

9

menta, & detrimenta penes venditorem manent.

Alia vice item totidem oves, urnas, & modios

ex re

t13

CiEc

a emi, fed ifta omnia jiam definita, ad-

o5

menía, vel certe.d«

Vr ul.

fnuïd-

idm ante€ traditi0nem

non quidem domiuium ,

ne vero peuculv m,

commoda, vel dzm naad

:;.

itorem quoad res i* hs

peut..

iu

112

nt

113*

d

*

Quuc qu

vispt Ob*ï

H

7

hi

V

nï tor fit in mqu

tradet

11

&LL

Hs

rem vend

Lg iT

TM

4

[. de gericul,

COTHmot

]

V.

vYél UE IL/J

lC

31

nifi ?mïn cvïwm levcm

venditor circa

Tau

iCl k

am venditam commiferit, /.

3» 11

Ü

de per. rm'

& commod.

In hoc enim

üti

contractu

ad

u—].l

tatoeiin

triusq

jug

contrahentis

COTQUL

àdt

reat

O

pPraefta

ti

mlmniü '*dtm levis.

Ailt (lw

eeuo

VEX

ontrahe

eynt

wARV

es convent

131

iil

nfue-

nique ni(i aliter int«

rit,

DrOut

C(uth

'CreL,

fi venditor periculum

rei in ie iu igww;yaL,L;

m .,vm incrementa fibi paci

fcatur ,, $..3. 2nJót. de. emt,

N

3

CA-

"

Seic i

198

V.Tmäartüs XXVII.

CAPUT X

JDe lure Retrattus.

hen

lr

. 293s. Ius vetrattus efl, quo quis; vem ab alio vendi-

i

tam eodem pretio fibi vetrabere ,. [eu emere poteft ,

prout lege, confuetudine, aut pacifcentium volunta-

na

te definitum fuerit. Ex quibus

ia

$, 5933 Eruitur Imo, retra&ui mon mifi ex contrattu

al

emtionis elfe locum.

$« 2934. lldo, quod ertori idem pretium a retrahente

C0t

folvendum fit.

$. 2935. llltio, hocius illis demum competere, qui-

bus id a lege, a confuetudine , velex conventione

addicitur, quorum quidem

torij

. 2936. Frequentiffimi funt cognati.

Jrioy

$. 2937. Denique etiam fempus. quousque hoc ius pef

C

durat, u potilimum defautur.

Ton

$. 2932.

'» erüm emtio venditio non adeo firmum

llud refcindi nequeat.

producit vinculum, ut i

vel data

Quare vel per mutuum confenfum ,

laefione per authoritatem iudicis, aliaque re-

media, fed maxime per Ius RETRACTUS €n-

tioni derogatur.

Quod quide

m us retrattus

d fit ius alicui

prout puto, definiri debet, quo

competens ad boc, ut vem ab alio «

enditam eodom

ut lege ,

pretio fibi vetrabere , feu emere po[jt ,. pro

voluntate d

cfinitum

N

confuetudine , aut pacifcentium

fuerit. Quae quidem definitio vel

ex eo bona

omnia ad hoc ne-

effe evincitur, quod ex ea'

gotium fpe&antia legitime inferri queant.

Nam

ex illa fequitur

$. 2923

Capu X.

199

$. 2933.

P jmo, cum non nifi rem venditam retra.

here quis poffit, huic iuri locum non effe,

i res donata, locata, condu&ta, vel forte.

]f) Vb U

n o

etam permutata fit; fed tunc primum obti-

D LUH

net, cum res pro pretio vendita fuit.

Atque

ita mores fere univerfim habent; & fiqmdcm

x u ïuq

alicubi aliter fieri foleat, id .ex fïnoulorum

corum ufu dif ci débet.

a rtu

Infertur. porro,

$..2934

metett

^ (0if

Secundo, quod retrahere volens debeat em-

tori idem prorfus pretium ex'olverc quod is

priori venditori numeravit *, prout rurfus

jo C 1US

confuetudo, imo etiam /. 3. C. de iur. L*m]),,w

non obfcure conhrm*m

* Idque etiam vérum e(Tc putant

licet iftud pre-

tium iufto maius fuerit

éummodo non in odium

retrahentis ftudiofe de maiore pretio convenerint

if

Ubi folicite: cavendum a fraude aliqua in hoc

dl 1]40»4

negotio fat frequente.

Ut itaque res vendita non

d

retrahatur, de magno pretio conveniunt, illudque

1O

M

jin inftrumento, feu literis emtionis annotant

ta-

i

Ki[ |

cite vero convenlunt, ut venditor jillud emtori

u

reddat, vel certe alia emolumenta in eundem con-

jj 1

ferat

Ubi iam tertius quispiam rei retraheridae

ius habens eahdem non nifi pro maiori pretio eme-

L

re cogitur; dum tamen eandem pro eodem pretio re-

traliendi ius habeat, pró quo antea fuerat vendita,

Neque uusmodl venditor dicat:

,,Ego lztw fun-

, dum meum pro Ioco vendidi, nemo potett

, mihi prohibere,

ne eidem 100 donem:

unde

i

»» Güius agnatus eundem fundum pro 1000 retra.

i^

ä

», hens eodem pretio emit fundum, quo eündem

7

uddius emerat..**

Nam ifta .donatio fpuria, ac

prorfus fmuhs illi donationi, qua pauper ufurario

4

donsat

Ag'j

200

"Tvattatus XXV. I L

ro

dOt

IO

[

ccepto mutuo, vel qua Cïenczts

Patróno beneficii liberaliter ícilic

jit, largirur 100

pro accipiendo - bencficio.

€

/'l;käx

MYnid f(X

ud enim

in

Ya

eiusmodi cafu (nUhLH, TC U:;L el ïwü odi Pr rctia non

um dedueur

)tür, verumque

donantur, fed.iin pad

por

onus, non gratuita hber(.ut

il

int

x

Aliud utique foret,

fi e..g. in praefenti cafu vendi-

Q

tor fundum reipfa non nifi pro xoco vellet cuicun-

)

xrim

prü

que vendere, & fi Titium 2l

1[111(3(; ï*nl

i

ia 324l

um "dili-

vel remitterct, ita ut

M'

gens eidem 100 donaret;

fincerus amor in 7276 H , &

non venditionis Le-

In

31

*

gotium ad hanc donationen

il

ynnuïux.

L

ven dito.

£

Sic enim haberetur :

renud

veri nom 1l-

rem.

ct)(.

Wt

nis donatio,. liberalitas : & finceti

us amor 5 htiü'

?

H

].

te qui in diledo ZX

!'3 inm c

peret

& bnem

n« amoret viiu-

haberet, quam -nm n "ï"L

14

ftitiàe. & re

TT

ii u(

"us 11

l')

(x

e P*ïh,l

G

"

iV

iiü

l'li'

MT

.k

fundum redi

Akik

éreé, feu ret

i$6í

C

Q IOIS

ítatult

m

[

$. 2935.

Up

70('5 J

Cum vero ius retraétus ex

e, confüettdi-

jv

328937

Aiione orti

1111

ïï [ LU-L (Lnï

*t, Vvel etiam ex co

...i Aq (—r

fuam trahat

ideo intelli gum [[11:0, mzwus«

11]

"t

7

"

9311

TT

)etat.

W[wih»

&

:

7H

[5

? hoc i

&i

5 L dv'x

3413

fj

^—

lc 1

up

Yi

nl

is fi

d

I'mp

phy twt'& m,,,,. ! x-m' n »Uxï'

1

(ä

T

r'*xA

Tu

^

lii

no-

vendere, debet 31 ius D

onm

Ht

TA

1

z

x

le

í^

retio

j

nere,

C;C ue em

;

"'UL: n

JTO

co

VuV

m

2

a

emendam olfterr

29

quod ali

L

$

ic

] dare

4|

qïï:.w ; b gï

um

L

prDODdIt«

*

Zl/lf,i?

C. (174

£

ipiyt.

Idem

MH

de feudis ex communi fente

a

cetur, vid

5,'

$. 1206, C

'C'!) Iefl

2uo ex

d D

;E

eb. ex auib

;!'

im fub ha-

T

uid. po[a. (,wd tores bona d

fta vendita iure retrah unt.,xita ut ille': rehqu

þr*

ï'..

i

praeferatur, cui plus debetur. lam 34io

-

(o

Qu

$. 295

ER

Co

HL .zy.

201

d

M I

A

q

$

9

26

s

z

2

n

ii

ä

1

n

Tus retraQus £

i

C

m

e co Kþeüt COX

—

1^

a

..».

ï

$

P

ati

MA

L»

con

—-x 1"i g'i ; .

N

utr

coní

"GUI neus

X

Y

:

,

pofüt retrahe

:.,

Tï

.ï. Ctïï

:.

CÓ

n

]z

an nguineus

Y

)*t!i JCO Venuïh L5 L

t

Je

[

[

7

eb. auG. 1ud.

iO0C

V€ro ius inter

rere

JatOs

t

2$

iE

4 OD

£a

g

t. Wt

cedat;

11

u

D

:ä

rimo

)roxumior remotiores bpra

e I

|

iher!

e

9) VCMUHF' l

iUi1

m

:

ículi, & fo

ellae, 7

; r

-;

ï

]. de vwerb. fron

1.

J

no

en ;Cäx

e3

j]?*amüu

?i

/

J

L

ïl tamt

;

imnae

l

* ga.

C d2 714

$U

;

20€T.

Poft

:;x

'eros veni-

*

"

g

unt conf:

an

i

)

Buine

al

þ-—;

[*

IX

-

.TOBa ti-

B

ta gradus pra

"]

T*

;

odem gradu L.ovizfcm

:

;;

& fi

pluresin

?:

-T

elint

ut rem

C

s funul, fi

admittu ntur,

iC

am veli

iV

]ï

e

1

Z:

vcl ut communem

18 T$

4-;

H !

UI

OfnmbLt

H

0:

AA

]

ere

g

ueant, "

$x

Jant

ür. eti

am A]j

iibus hoc iu$ competit,

Sic

TCS COmmumnl

s pluribus, fi ab aliquo quoad fu

portion

101

r

i'ï

ven

ïïgfl,

p(,s unt re

iqui focii eius

"'f'l t

Jïï onem

alter

venditan

inds

1!*

re

etra&us fibt

TP

C

Cre,

1

ime fiquis fuam ex hereditate [

Jal-

te

I2. de £.

Incolis quoqueter-

?^ 1

vend mu, !

A^

rtoriires ab extero,emtas retraliendi inu ltatem

W

ci ix)llCL i'

JdF£^

L 1. C. non licere habitat

|

!

S

s*

2

'i'ï

7.

hh

D

(H*a "**ïm

C

t

C

)

»d

711

-

$

ahe

d ius adan-

qv

's

*;

nul

H Aj

.lï) A

[

ATEY

CC Hllii VMIT

í

itione comn itan-

lum mori

'1,

E e

123

1

i

t

?

um gent

urn refi

crictum

TU

jl

22

ít

ï€ lü

jler

m

It

11

-

e

oíft

3'.

ie etiam id recepum

11.,,

u

1

Bw

^ ££C11

AXl

l

ii

rA

if L.() nomin

É

z

qum G;

PC

atque

)

)

Pa

n ?n! nf

proprium c

iil

)LLL&

in 1

i ci

a Le

iNam hvoz

) rel

l*l']

ifte

DETIOI 'lc

€.

-5?' ob coní l*VïLlln tatem,

^£

l!

Com:i

"r 11

ki V

ior

iv

m bonorum &c. comeiïus ett,

quae cum in

lis non dentur, hoc iure frui

non

N3S

U

j

202

Trattatus XXVIIT.

non debent: licet etiam hic non raraä

6'

ifrau.des

intercedere foleant.

f ag

CAPUT XI

De Locatione, & Cosmduttione.

$.

2958. Lcatio conductio eft contra&tus confenfualis,

quo pro uf vel pro opera praeftanda. cerium pre-

Inte

tum gromittitur.

Ex quibus

tit,

$.

2939. Infertur 17io, hunc contractum folo confenfu

iniri: 4Ido, quemlibet alias contrahendi capacem

Qu

—— -

etiam locare conducere pofie.

tf

2940. liltio Tamen hoc contra&tu dosuiaium haud

Mi

$.

ivansfervi.

funi

$.

2941. Omnes ves, quae vendi poffunt, eriam rede

ln

locantur. /Sub variis tamen obligationibus

Et rnprimis

fta

$.

2042. Hic contracus confttuitur.

locator debet facere , ut conductor re uti queat:

ib

unde

P

lu

.

2943. Debet 2do rem con

fbrvare, reparare &c, sli0

tad

Onera, & tributa ferre:

*

2944. In cafu fatali, quae eft 4talocatoris obl

gatio,

min.

"-

Q0nd

debet pretium vel integrum, vel per parten ali-

quam remittere.

füur

tutum t&upus rem hon

2945. Praeterea 5fo ante fta

COf

poteft revocare.

Attamen etiam

Wm ;

0946, Condu&oris obligationes recenfentur.

fi

29:,7.

Ex definitione locationis infertur Ito,

Qüi Y

opera a

licui locato promiffa fit, eandem fideliter,

AOfür

fed pro ?wflo pretio praeftandam ,

& damna levi

R [id)

culpa condu&ori illata refarcienda effe:

2948. Idque, prout locorum ufus hatet,

[/

»uoad £uan-

:

29io. Tam quoad ipfam operam, quam

4

i

us candem opcram praeftandi

$

eoso. Preiium pro ho

c contractu ijsdem fere regu-

r

lis utitur, quas pro emtiorne fupra defig

navi. De-

bet vero pretium hoc exfolvi

2951. Etfi locator abs fua culpa n« n potuerit prae-

f;

$.

ftire operam. promiffamt

Sc 2952.

"--

Caput X.

203

o d

$. 2952. Secus fi impedimentum fe ex. parte locatoris

tenuerit.

Verum definitio locationis

$. 2953. Facit inte

]

*

ligere //io, ad hunc contra

cnqþ

»

pretium effe neceffarium-

J

(S 2958.

vvf

p u

1

Inter contra&us, qui folo confenüi ineun-

j0 Qf

tur, aler eft Locarro, ET CONDUCTIO,

"

quae emtioni efl proxima, tisdemque iuris vegulis

confiftit, 1. 2. ff. locat. condu&t. Quam quidem

ginal

locationem conductionem definiunt ex com-

muni fententia, atque ex toto titulo n inffit.

"

etuat

1005

de location. & ex titulo fj. locati condu&ti , quod

t u

fit contra&tus. con[enfualis , id efl, fole confenfu

uD

initus, quo pro ufu , *oel pro opera praeftanda cer-

ium pretium promittitur.

Unde ex hoc con-

j

tractu ipfi contrahentes varia fortiuntur no-

mina,

Et quidem generatim, qui dat pretium

conduttor*, qui vero ufum rei, vel laborem

fuum praeftat locator vocatur: fpeciatim vero

conductor aedium inquilinus ; ille, qui praedi-

um rufticum, feu agrum conduücit, colonus ;

j

ï

P

qui vectigalia, Publicamis; ac demum , qui

totum aliquod opus perficiendum conducit,

o "

Redemtor in iure, & ex ufü vocantur.

3 Quando tamen iutegrum aliquod opus e. g. totam

1l

j

domum extruendam pro certo prctio in fe quis

fufcipit, tunc mutatis vicibus ille, qui pretium

g

dat locator, & qui eiusmodi generalem operam

lhlp' À

promittit conductor vocatur, /, 16. ff. locat con-

Jl

duti.

ex]'*

4

M

$. 2939.

í

ia

204

Trattatus XXXXVIL

;

$. 2939

yoim

ei

"

1

nf

E

€

ww 4

n

i

itione n

V LL

'a iam Imo infertur,

(q n

^

*cuux

1)

jcatio-C

onducto fit cont actu

Z/crlfü

düci

c certa verba, nec

W

Jolo initus, qLoä ad eam ne

litet

^0

nec traditi

rei ucwfdrïa fit, quod-

&t

auc 5

TYA1] t

Alitelet

10 confnn fu. abfoluta. effe cenfeatur,

que

7)

P

,7

lotat. Lmü

in hunc

]i5

quod. quilibe

£1171

ä.

ä

e3

ge

contrac;tum confi

vii

tire «

jueat, qui

i$, - OE

[9]

106

T^ f*1^

1

igix&u

1131973

OL

otl-

ne€

& dX

itim co

liLi

ahcnm 1.uc rtatem 1n

ï'!

(gi-h)

net, J. 43. $..1. fj. de procurat

G

Ll uu locat.

"

Jl

h3

CQI]J

RI

N

F1 ieter

eos tamer ,

r

(

di

n

£

t

11

a

Y

U

ii

Iail.

gt

;

l

ür

ontrahere

p! (x' ip x.h'u:..

e

$

pu

ii

jan

um

&

240

*(

::

rccnes

1

ümor

AulV

11

ad locationem cot ndi

iC !((H](*

In a.c«

OXTtr

19

25

iU

G (i

1

M

nda

IOC'! i

tur

milites ,

;16*(1 leu

"

q15^

LUI'U H CCITC,

"

a

H

;

ü

[:1720T

[27

2147

1

L']!

TEUM

J

£-

17

Á

(

4414

5703

Q X

fire fe conferan

)9('

28 X

e

QU€S

Hb

2

^

/:;7 ("F Z(T2

'al.

Qu

C

li 7;171151 v?5

(»/v-

sl

3

COHO C

m

7b .

: fere wz*"w 'ent £ ia-

i

I

C

Ad fg iani clà

la $, ideft, curiaé deftin gm ; &.obfiri

r

xer L. 80.

la

UI

; eod.

Lmifru:t 1ido tan

Sï fu

his ählld

QDUn

3—.13

*

ï

Gnac

h

Lx

(jd]k

pian

n habl.f

200 LACTICI 4

Qu

;

Sc &ïfd/ (,a'ïl'

nàs poffeffiones 13vux, non nece

lecü

ducere proh

jibentur

(9. 10 718 C/r

vel AMo

nacli.

wrï

31685

Va

21«1 J

Tutores, e curatores, quamdi

n

:A

vectigalia,. & praedia fifcalia conducere ub poena

Y

falfi prohibentur, /, unic. G, ne imm, vel fhl'( for

p

$.

29

uf

Cum vero h

O1

-,- Y j

a

tus$ Ineatur

'LG

/

^

V

) d

À

ïä"

Z

U

!

Yei $. 2958, habetu

thd locat UL non

4* £

ii

J

ten

LK!L

on0ntil

ir domini

ium rei ti ansfe

prout iu

111.,,

[

mtione

f'(:d 1.3.[1 &

RU

ViAlii

Y

eiusdem rei . uium con-

uT

M

i

i (

cedere; cumque multae res e. g. pecunia, VI-

i

H

W

nuin,

frumentum unico ufu abfumantur, ac

UR

, proin

äfr)

P WA

X* Y

Caput

268

3

proin fine dominio non profint, patet, quod

201

n

j

d

iíta nou*zquam

fed tantum res pofli

COn»

Tu

duci,

qu

av

»! £1i

:ï.

ati um

:V

1

pcrcnmm5 aut faltem it«

x'u

n

aedium

|

W J(n

ufum praeítant c.

Qumüb, equus, T

;H ls V

&c. 1. 31. ff. locat. cwza: d.

Y.

n

"

:]

I,

"

$..29

a

(m

m eyve

ii&

v

07/!?2

a/r'/' 12

P ULTF A

A

rerum, quas quis '(ï

-/I

:

^

Ü

!

teft

q)bl 'äf);yl»uu-' O. O LP? Oj

L

3 :L]undïïu, Fgcheo Jf (!LJ

:

ij

—

'1

l. 1. ff

locat. conduti. n

jïi

o

]

Ew

e Ol

HH

nes locari,

condu wulwï poterunt, €o oquod minus in loca-

»

tion

as

iMl

Et

(leälTl in vel

; ou fit.

hor"gie-

TUX ,&,]!(ï n

deo v

Clüïü eit

2

*, utetiam res ak

locari

C

O.-

S R OC j,, locat. Si vero eius

di i

ioca

ï:;.

r ('"m rem alienam alteri IOWL, in

,1..

qua nec dominium utile, nec ufumfrut

CL

um,

6*

-10 ex

nc

uit

lm ,

]:-».C 1

N o

praevia conductione

£

* £X

iD

1

b

T,. g;wj locat. loca

ti

POR S

A

a

lwvl

dé

vim

V

T2

Q

LU

&;

Jet.

debet tan

jen i()-.,(ï

tor dec

1

i'd

COnD-

: »

i

Or] n t

i

j

A

]

lOC

V

^A me d-

-

YTY

AkAÍ (7 (LJ;C

&fOLS

uc

ationis, & om

Ífecu

ce

ï

ï

li

e

)x-ïuxliüg rel Uïï ervenie

ns

&nuc

'*v .ulC&ï" , q.Jl: bj ./a

. 720X CO

l)b

207 :.'EL

t.ac

* Quae vero locari non p P"m.,

ere fun

o vC

a, quae

x

'

hi

per leges vendi non poffe dicebam

f

17)

d

)

942

7!

1

tl

1v

Ver

iT

n lo

Mdb t

?^rerum va

n ï;ïiiipe?*

:

ia

J

obbs

ation

j

iïli.' L.Vv

t qu

tU

I

'J

*»iuuc i

"Ya

€ai01 t5 ?

ï;

e vero 60

U

li

À V

umbun

E

i

LU."

LUg

$^

y36n1 ^ftiir

u.LL:.-Lut/L

ïï CX 1!1j

LO

t

11 7)0

1 at-

l

dem q

teïl vt b()x;,.-..l».& æ*

i

1C.

UE

sl

GVU

QÓ

m

à-

n

n

- iii»azu -

A

n(l

f

ro adiici foliuis xqu.wz.,, jui

wvis.i

f)

r ii

206

*

Tmäatm AAVII.

x

ESS

erfiffimas form as, & obhgthoncs quandoque

conciliant) locator prae primis tenetur face-

re, ut conduGor re illa libere frui queat, id-

COnd

que adillud asque tempus, de quo inter uütrum

em

que fuit conventum *,

dem

* Sed quid,fi locator rem

teri locatam nondum fi

Tutt

nito contra&dustempore vengdat, nulla facta excepe

lpeci

tione, vel commemoratione de praevia

illa loca-

19.

tione ? Jam emtor tanquam rei novus Dominus

) l

1b

condüctorem e. g. inquilinum ex domo conducta

| difíi;

volet expellere

Atque id facere iure. poterit

LL

eoquod conductori per contractum iftum nullum

dommlum, aut ius reale accreverit, fed merum

ïä'u!

perífonale inlocatorem, í

3

Q(äïlïoäj-

11

locat, lus enim ex conauwc» ie natutn non eft de

ls

genele iCTVltU'[UFn, nec eft plUHUS, omnium vero

W

minime eftdominium $9. 2940. Equidem deceptus,

N

& eiectus conductor a fuo Iocatoxe pretium loca-

tionis pro ea parte temporis quo citius rei illius

&

dt

ufum cedere coactus fuit, noníolvet, aut fi 1am

i

folvet, repetet, prout etiam alia detrimenta:

ab

emtore tamen praeviae locationis infcio nunquam

]u

f

aliquid poterit exigere

1t

i

f

$- 2943

it

Praeterea, & /eécundo tenetur locator re-

Tu

a

ac confervare rem locatam fuis expen-

fu

fis: & 11quldem conductor in rem locatam

o

fumtus impenderit, debet locator neceflarios

X

fumtus omnes, utiles vero, fi non fu erint

«l

immodici,

h

cidem compenfare l. S5. - $. t-

ïnl

locat. l. s. jj de impenf. in vem tot. -- Tirtio

W

debet locator tribut: a, & 31]::. onera rei locatae

À

in-lþ("lllb(t ltllþ, l I l] ac Uild pLLZJUZ(J

H

"-

4.

&

$

m

Caput XI |

207

Q

"

M

j

* $. 2944.

vetur d

w

,

Quario fi ob fterilitatem , & alios cafu$

u à

VEUU

conductor nullam vel exiguam ex re utilita-

tem potuit capere, obligatur locator merce-

dem feu pretium totum, vel per partem re-

mittere, C. . de locat. &? 15. ff. locat.

Nifi

fpeciatim aliter inter eos conventum fuerit,

Jl

l. 9. S. 2. ff. locat.* Dummodo iuftis conditio-

nibus, & non vi folius neceflitatis locator

jn(U

üt

difficilem adeo legem impofuerit,

Vid. quae

J'upra de iuf£o emtionis pretio docui.

fuur

fed 1

à j

* Dantur etiam aliae exceptiones ab hac regula, Sic

fi uno anno remiffionem quis colono dedit ob

and

s f

fterilitatem, deinde fequentibus annis contingit

y?n

ubertas, nihil obeffe Domino remiflionem, fed

emfiäf

integram penfionem etiam eius anni, quo remifit

jb

exigendam, ait ]. 15, $. 4. ff. locat. Sed quanta

debet effe ubertas? Certe modicum damnum non

:iusr

evincit remiffionem ,. 1. 25 S. 6. ff. locat. Unde

modica ubertas priorem íterilitatem non compen-

01

faty aüt factam remiffionem non retra£tat.

Itaque

imnrodicum damnum,

vel ubertas poterit fequens

ftatui:

inprimis attendatur emolumentum, vel

früctus ordinarius, isque mediocris: e. g. ple-

rumque in hoc fuhdo nafcuntur so modiis haec

yatot:

(

enim portio eft frequentiffima quantum ad hunc

j

fundum, ita tamen, ut admiffa aliqua lactudine

] ;Uuü[

60, velper defe&um 40 limites mediocritztis non

209

]Hl,

excedant; id vero, quod ultra hos limites eft.,

ad ubertatem, vel fterilitatem pertinebit. Ratio

[ v

huius afferti petitur ex iis, quae

$. 29

^

—

[o]

nitibus iufti preüi dicebam: nifi aliud contuetu-

do habeat,

Ali tamen aliter fentiunt,

j

);

Infüper locator ex ftatuto pretio ob flecilitatem ni-

hil tenetur remittere, ii colonus fundi fii con-

E:it?

T

ductor gariiár.us, proutg vocxar;c: ld u ;

yt

; ygiss

,

yY

XL

ti

208

VaLus

»

em certam

f

fucii

um pr

omifit:

nam par-

preto p

2244^£

v...-

71

iavius x0

lon1

l5$

$

6ivs

àt

GT

wu, 6,

jenf

üa

7

X

Iucruti

"

A.J

Q0f121

n

L

4V, 1

25

Q

6. 17

Quf

lücüli-

I

L&

m g ob LJ.,-W

lia

iunai

.m

HJ,

quod

11

aulp

utt x—"ïC

ii

1n

a

l(

aAtio

41

LA

M

AsE

&ori pai

1idi u"'hcu

r

0

v

oD C ?U

imm condi

OT1S

i. 19.

L.

ÜX

l,

quo.

pa

Ti

im, E

clllt -ï.ïl ;)1

4 MA

lïï

AM VC

iTOI

[o

X

"

DT )111;

' fibi

Jre

P

L'C.ï ninit 1e:

LCIC

t

enetur, /. 15

COnG

locat

g. DAR y ZJLLH/.

Pal

9

45.

Ms

Qu

H

3 inc

ond

JiiQ

Uu

orem oumat*o

b

Z?Zl—'ä iC -quï

c

fd a

eft, ut ab ufu rei eundem citius, quam con.

P

131*f

iqt

41

ut l—ufq Gictu 1n,

ventum i

it., non dep

—

(

la

LUT.

& ind.:

fj 21 C. d

U

ï?

3:;

td

., u-ïu 21

i

hab

Qd

f

42

letT

v

n obli:

t

10

7

H

cator CX

iil

it

u

"

A qu

gat

p-

dQ

íA

i noti

Ío

1:

COQ

d" bito tem

)

rc

i:;

b

(C .,Li

x

Bto

4(«.

4 7s

k

l

AitChl

;

u

ul

c.

5 C(Lh]

T

U5

g: ,Lïmæs.io"

13

A

E.

]

OS 2€c

'L.

g

lïCh)v,

corruin

iJw

i u.x), cLu U Lic

i

^» 44 17 073*

4

l"

vel deniau

fi loc

CaLOx

LA

1DiUusIm

c

E

iil

QUdg

Pa

«3

:7--4

i

ALLI

CC

Q

ili

;

i;.

ii n

11

Cät') nd

geat, ut nec

iïLci.Lï

10

4*

fan

i

ea mf

u

ten Dpore. cor

prae

?:

QU3m

iL

C. de locai.

ü

£

C

i

i

H

L

Bu

fueri

!

9. àlii- p

IHC

ll] I"l

&

h

y*

9

w e

Í

$^

n-

Aliae

T5

H

nm O"*'

Á À.

iA

-';

1 1o

L

tc

-

C;

;

13

x d

1

UICCOTL.

;

HIWA

du&ione rerum

li

cun

)

A.

v

10

n

i

c

eci

C

)

E

t

1

5 eo Lï«u, ïKL ä rc

197

iM

ac pr

Mi

A^

1

«

"p

loca

L

LOYi

(5

CL*

j

iLVCcs

u

M

0

-

:L

^3fg

i

iX

; ;Vuï Hd

XH

«&u *

i

:

Ó

9.

U vt

UE

s

J

&

i

m

l

:t

SL

iil

SE!

m

COI

ent

Q MES 1)»*)

QUa

1

£

C0

Ai

C UO LL

i. .

uti

,,A*:

ür

vf

LA

lI*a

m

1

i

e

[9:

[

ur,

wOE

[

L/

; [&q

c

Oni

:'A

At Ài

V

p*

C

ï—.»j ao iuo x*h;. À C .&-..J-....u.kh.i (..Lxu-u-—

I

)et

Vs

')l..

i

i

X

Capuit 1X

206

t r

þenfet., quae per culpam Jevem «intulit;? haee

enim in contradu conductionis praeftatur:

culpa vero leviffima conductorem, aut loca-

torem non obligat, |. 9, ég 13. f- locat. Eo-

quod ifte contractus ad utilitatem utriusque

contrahentis comparatus fit.

locatione rerum :

Atque haeþ de

$. 2947.

Cum vero non folum res condücantur,

Tua

fed etiam:opera, utpote pro'qua praeftanda

G

certum pretium promitti folet per contractum

condu&tionis, ideo per IVtam confecutiornem

habetur, quod vi condu&tionis fuam operam

pr

iufto pretio locantes fideliter praeftare

ip

teneantur, /. 15. $. 6. ff. locat. Ut proin om-

niadamna, quae ex /evi famulorum culpa fe-

quuntur, hi refarcire teneantür; cum-loca-

tio, ac condu&tio utilitatem tam conductoris,

Qs nt-

quam 1o

MV LL

oris fpeGtet,. 1. 9. ff. locat. Atque

hic de o

Pv

ov

22

4?, ac dein de prii legitima mene.

fura dubium non raro oriri potg—:&.

Et quidem opera tam gmoaä f& debet fat

ftudiofa, tam quoad tempus fat fidelis praeftari.

Quoad fe attendenda eft lócorum confüetu-

Y

do, & f

ï

j

cialis conventio , ita tamen, ut ali-

quam iufta menfura Iátitudinem admittat, cum

etiam mores populi plene quoad omnia capi-

e175

ta definiti non 1int.

Dantur

kl

m liberalio-

res, & tninus liberales Do

mini,ficut magis,

dotn.,

F

L

^MI

O"

iniuus-

210

T mäatu; AXFIL

minüsque induftrii famuli exiftunt.

Quaré

ä

|

minime 'probanda eft illorum cauía, qui clan-

debc

culo Dominis quaedam furripiunt ex eo, quod

- ] turf

multos /upererogatorios, prout vocant, labores

'3 defi

fubire debeant: nam hi ipfi hero fuo nihil red-

lhee,

dentex eo, fi quandoque in exequendo munere

| t

fuononnihil remiffiores füerint; undecontra

a

Ífpeciales moleftias quandoque ingruentes non

A

poífunt excipere.

Aliud tamen hic fentien-

&

dum, fi Dominus ultra modum, & contra

difat

communem ufum totius patriae famulo mole-

b

*

ftus fit; item fi opera impendenda non gene:

Dj $

ratim, fed fere ad apices definita fuerit, fa-

|

dise

mulo in ipfo contractu conduéctionis non nifi

-

Aifio

in hanc detinitam menfuram confentiente.

u

$. 2049.

[

[

Sed etiam definitum teinpus obfervari ne-

d

ceffe eft: unde fervus, aut potius famulus

p

ante illud tempus, de quo conventum erat,

P

famulatu difcedens omnia damna inde fecuta

G

réparare tenetur; ex multorum locorum ufu

I

I'l[

etiam ptaeftito famulatui competentem mer-

n

cedem perdit

Neque herus tenetur alium

d

M

famulum, quem pro fe prior fufficere inten-

dit, recipere, eoquod cum iífto ad ftatutum

pa

po

tempus convenerit; idque quantum ex iufti-

at

tia;. nam fi alius fere aequalis, aut melior etiam

d

QOr

baberi queat, & fainulo prioriabire utile fit;

D

utique caritas ac naturalis pietas herum obftrin-

pu

D

git, ut pactum remittat, & mercedem, quam

hucusque promeritus eft, eidem exfolvat.

$. 2980

,

r

Caput IX

21I

(ut

"Verum þro locata opera etiam prdtium

Qu d

debet effe iufdum.

Atque modum iufti pretii

N

rurfus confuetudo, & fpeciales conventiones

j It

definiunt. Afthic quoque eaedem fere regu-

Vij t

lae, quas pro iufto emtionis pretio, $. 292 4.

OULT

& feq. commemoravi, fequendae funt, quia

dottt

locatio conductio disdem iuris regulis cum emtio-

D

ne, venditione conj//tit , 1.-2. ff. locat.

Quare

[enti

ex eo, quod aliquis famulatu vehementer in-

& «t

l

digeat, & pro mercede, quae ad ufum patriae

jo n

v:

notabiliter eft minor, famulari cogatur, eius-

ofe

modi merces non eft iufta; qualis eft ea, quae

i, v

alis confueta, ad tuam tamen füutt

.

pO Ti

ï

fufficiens non eft. *

entþation*em

yie. "

ï;

* Atque hót 'negotïum perdifüicile non raro eft :Sa-

cerdoti.

Contueta opificum e. g Sartorum mer-

ces ad eorum fu(tentationem perbene: fed ad alen-

ALIE

L

dam uxorem, .ac prolem neutiquam fufficit, co

praecipue tempore, quo alimenta non nifj magno

AU

lm eM'

pretio haberi poffunt.

Quia tamen ius alterius

calamitate non flectitur, nulla inde quidpiam tur-

[e FSCUI

ripiendi licentia fuppetit, etfi caritas, & pietas

Tb

maius pretium exigerent,

coquod per' tituium

Jl mEI

unius officii vinculum alterius e. g. per mifericor-

diam iuftitia non diffolvatur, & quaeliber virtus

T

propter feipfam honorari, & coli merearur. A lias

jl

pauper eam ftipem , quam.eidem caritate deberes,

ä

1

j

f

poffet tibi clam aufferre, idque non tantum in

f jl

extrema neceífitate, im qua ex communi mortalium

confentu fublato iure omnia fiunt communia, fed

t '

etiam in quacunque indigentia, in qua alteri quid-

p

j/

piam tribuere caritas praecipit? quod Quidein, ut

puto, nemo probabi;.

;

L'

9(

(

O 2

$. 29Sï.

2

»

Trafi.?ätzts XXV Iï

i

$. 2951.

D

*

al

Cum autei promiffa opera praeftari faé-

-

U

pe non queat, anceps nafcitur quaeftio, am

tü) ,

merces nihilofecius praeftari, vel pro parte

ant

omiffae operae retineri queat?. Atque hic a

plerisque recepta differentia attenditur: fci-

licet fi impedimentum fe teneat ex parte con-

du&oris operae, totum pretium folvendum

eft; nam qui operas fuas locacit ; iotius temporis

anercedemn .accipere debet, fi per eum mon Jfietit, qua

p*

;

minus epéras fuas prae

Oü)

ait I..58. /f. locat. Sic

lus

conduxeris fors operarium ad coliigenda foe-

qu

du

na, dufn inteftea talis collectio ex iniuria plu-

l

viarum toto pomeridiano tempore fieri non

t

potuit, iam totam nihilominus ejus diei mer-

Y

Imo amplius, quia

cedém praeftare teneris.

debita defun&ti ad heredem tranfeunt, fi fa-

f

Ti

mulus ad ànnum éconduétus, hero fuo titpo-

te pér decurfum anni defuncto famulatum prae-

ftare non potuity totius anni pretium eidem

n

i

praeftati d

bet, dummodo, quod addit lex;

mercedem àb alio eodem anno non acceperit.

z

jrtij

Jid. l.- 19. $..9, €& Io. jJ. locat.

PU

$. 2953.

:

t

jfe m

dtr

li

Si vero impedimentum, quó minus ope-

t

ta praeftari queat, peneslocatorem ftet, nihi

lr

is exigere deinceps poterit, 1. s. fj. locat. Prae-

&de

terea tam huius, quam prioris $1 dicta ratione

wum

naturali confirmantur, quaé id habere vide-

fiic

£

met ferat.

W

tur, ut fuum quisque cafum ip

th N

;ï()

Unde famulo acgrotanü ,

captivo, aut ,P

ua

Caput. 1X.

2I3

fua etiam maxime neceffaría caufa abfenti, pro

wxpom parte nihil debetur, puta quantum

gl

ex iuf ntza. & contractu locationis: nam ple-

CUU d

tas, G caritas ïongc p]ura non raro. impe-

-..4-*'

PTO P(- d

f2

iU.

U d lk

i

* Atque. haec. quantum. ex iure naturali, & civii

aur!

C()L imu n]

Dantur tamen conftitutiones

fpeciales*

g

fic Clerico aegrotanti onines proventus alias eidem

olreu

co muctcnwa exfolvendi funt, prout patet ex ti-

ulo de

1:6 f"

aegr olant.

ttendere

).nxlll er

oportet ad locorum i*"*maiee confuetudines, quae

j

fi cum opinione obligationis obtineant, Famllzm&.

ul

ius iohdvm cowïvtuunr

Neque. négligendae,

Cnda j

quod faepius iam monüi , fpeciales conventioness

TUf

dummodo attenta confue:dine, . & aliis circum-

ftantiis prob.

expenfis pretium fimpliciter fit iu»

fiet

ftum; & dummodo non folà conductoris famulo.

(ioM

indigentis, vel locatoris fuftentatione carentis,

Ll»

neceffitzs confueto diffciliores conditiones a mi-

j

ïl

fero extorferit.

Et (tmdem ob laefionen enor.

1nem etiam ifte contrattus a iudice refcindetur, £.

j u

2 C, de vefcindend. vend

fïm

n ("' *T

$. 2053*

juit fEs

Cum denique in

ln

iO

Ocatione condu&lone

äuïe"

pretium, & certum quidem pretium promittatur

€. 2958, infertur Vto, quod, fi aliud, quam

pretium feu pecunia pro oueïa, vel ufu rei

detnr. ftatim eius mod1 negotium in aliam con-

1*35/

tra&us

fsu

LJ ac

ti iWC 1^m aueat

l. 5. $. 2. Jf-

at DP

de fras /c;

« verb. a L 9. ;, locatt. Verum per

g, D

eandem coa*" CCUUOH

£xt

T

i ï fïq.J'"'th

quod pre-

Tnmu]

tium infuper

ebeat effe certum, ac defini-

xre V

tum, ut proin non amplius fit proprii nomi-

of

Ó

ni$ conductio

Íiquis dicat: operam tuam m!

jl

3

hi

w]ä

7

kweso

514

Traïtatus* kX VI.

hi praefta, & quod iuftum erit, dabo, 1. 22.

jf

t

ff. : pracfcript. oerb. Nifi pretium iam lege fit

definitum: nam in eiusmodi cafu pretium iu-

Ítum eft maxime certum, ac definitum. *

" Ubi-etiam colligi poteft, iuftitiam pretii non eH"e

0

de necefitate conductionis,

ita ut alias irrita,

QUo

nullius roboris.. vel certe,aliud pactum evafura

bavi

fit" nam modica laefio toleratur a legibus, /. 22.

Qu

$ wlt. ff. locat: &2 1 23. eodem; ob laefionem

TR

aurem enormen conductio refcindi primum poteft,

L2 C dere[cind. vend refcindi autem non po-

tio

teft, quod iam antea erat nullum Ex boc tamn

IU5 «

non fequitur, quod ultra iuftos limites pretia au-

ttulo

