confenfu a 1'uhcuu()ne liberandi vim ahquam

Wif

accepit *.

* Atquehic generatim receptum e?c ut nemo tenea-

tur refiituere bora mferxons oxdm:s cum detuw

&ic reftituen-

miento in bonis tuper!oris ordinis.

di officium int ermittere, vel falcem differre potef'c

n'

cui ex tali factisfatione periculum Famae, aut vi.

tae imminet, Item qui ftatu fuo iufte acquifito ca-

Bb

| À

dere, & ex conditione nobili ad. l-ïnobllem re-

digi debervt.

Nifi, quod. multi folerter adver-

;

tunt, talis nimia pompa, lufibus, aliave prodiga-

litate fua, öc non fünira forte hanc conditionis,

i

aC

'|

qeede

516

Trattatus X XIX

ac ftatus perdendi neceffitatem libi gccerüvcnt Ta

enim.i

uf

MRLU

imreffe debet, ut fam xmtunam ferat,

quam fibi ipfimet fabricatus eft

Verum non tuuitum ftatus mum*äï necefï'tas, fed etf-

am íola L(, norum diver

fitas ad differendam. folu-

fi fcilicet

tionem ex um, & confenífü $us tribuit:

ex tali refitutione etiam i boris fortunae multo

maior iactura folventi impiineat, quam utilitas cre-

ditoris, feu exa£toris futura efict

qu

$-

2078

do

Sed ad ufüm plurimum requiritur, ut ícia-

tur, quanto maior neceflitas reftituentis ,

il

quam necefütas, vel utilitas exigenüs eíte

"

d(,bua.t, ut folutio debiti omitti iufte queat.

m

Quia uacïue tota vis maguae neceflitatis pro

i

-

hac cauía ab u(fü , ac tacita conventione ha-

N

betur, etiam modus, ac meníura ex eadem

peti debet.

Etquidem fi agatur, de reftitu-

tione tantum differenda ,. facilis ratio fuffi-

cm, nifi ex hac dilatione inagnum creditori

Jl

damnum emergat.

'Si vero Ht quaefiio de re-

bil

iututione perpetuo omittenda, tunc ex mo-

nulla ratio fat

N

derno, uiu , prout arbitror,

gravis erit, nifi debitor ex*ndo vel ftatu fuo

if

i |

excidere , aut fi iam aliunde in infima forte

lor

emfcat vitam vix amplius tolerare queat *.

Id

* Ob fnn*oham autem. diffi cuïtatem de folutione pex

(

nitus omittenda vix excufari quispiam poterit,

»ICUO.

5*

9,

t

egens mercenarius, qui folo labore vitam

fuam, mmumoueu ftentat, cum longe maiori dif-

ii

hculta.tc. pro nu.dw frumienti debitum pretium fol«

u

Vit, quam utilitas ditiffini hominis, a quo fru-

Jl

menrirum iliud emerat

futura eft

Certe dives

unum, alterumve florcenum nec fentit, qui tamen

la

a

*

"LE

Cabput Vl

317

Ti

à pauperenon nifi multo fudore comparari potuit,

WTO

Et tamen nemo facile eiusmodi egenu: m ab obligà-

tione folvendi immunem pronuntiabits nifi con-

fuetae huic fe fuftentandi difficultati aliae 1ationes

jd- )

accedant,

ais

Vil

$. 3076

*

!

NU

Atque huc pertinet etiam ceffo bonoruim ,

qmndo fcilicet debitor, fe non effe folven-

do advertens, palam profitetur hanc fuam

1

t

egeftatem; ideo que bona fua creditoribus re-

IT

J

linquit,

inter ipfos iuxta iuris, quod quili-

el

V |

bet habet qualita tem, ac proportmnf-*m, quan-

p

Vi

tum fieri poteft, dividenda.

tque haec cet-

J

fio bonorum aþquos favores de iure civili

&l

cedenti tribuit.

iNam

Jl

z

titi

$. 3077.

l

ï

nnnn

Inprmns eximitur talis a perlculo carcerxs.,

qui . ex ufu multorum locorum obaeratis de-

J

bitoribus conftitutus eft, /. r. C. qui bon. ced.

fl

Scilicet ut tamdiu 1b1dem detineatur, donec

j

ipfe vel alii debita expunxerint:

Vel certe,

O

orte

ut hoc exemplo abfterriti alii, creditores fuos

non in fimilem calamitatem , ac detrimenta

inducant. 2de, hac ceflione ab aliis molefttiis

(

)9

a creditoribus forte imminentibus fe tueri

i^

t

poteft, /. 4. ff. de ce[J. bon... Stió , ut fi ad me-

i

n

dii

liorem fortunam perveneri

beneficium com-

petentiae habeat,

id elt, ut non urgeatur ad

f0«

fri

plus foïvcndum, quam falva humammte prae-

If2

ftare poxïït, $. ultün. infi. de action.

QUIbUS

"

omn-.

h-

.

—

418

Trattatus : X XIX.

omnibus noftrorum locorum humanitas, na-

H

turalis pietas, ac chriftiana caritas folet 4tum.

illud beneficium addere, fcilicet ut infelicibus

p

eiusmodi, praecipue fi nulla fraude, aut cul-

pa fua, fed finiftra duntaxat forte in hanc ca-

lamitatem de]apü fint, inftrumenta artis fuae,

n(n—-

endam fumme necef-

|

aliaque ad vitam tra

lllib

g)

Y

faria relinquantur *.

3

* Quo deteftabilior eft eorum debitorum iniquitas,

|

qui antequam bonis cedant, varia, & pretiotfanon

»]j

raro abícondunt, tempore excu fïioms, feu coneur-

fus apud alios deponunt &c:

& tainen pro aliquo

competentiae fubfidio fiagitant

fxcquc creditoti-

!

bus bis, terveg nocent,

$

$. 3078.

Huc quoque pertinere videtur referiptum

moratorium, quo obaeratis debitoribus , qui

de futura folutione creditoribus íatis cave-

i

runt, eandem folutiónem ad certum tempus

N

differendi facultas ex beneficio Principis in-

(

intra

Wi

dulgetur; idque ob fpem, qua debitor i

tale tempus meliorem fortunam obventuram

Q

fibiarbitratur. Jid.l.2,.4. C. de r ecib. Impor.

tü]

ofermd.

t

(

CAFUT v

Ti

De Reflitutione in integrum.

üt

d

$. 3079. Ius, & pactà auctoritate legum Iegmmc dlü'ok-

vuntur,

Ad quem finem

N

; &. go8o. Leges gewemlm $

Celw

$. 3081. Atque etiam fpecialia remedia, & inter haec

Wi

" refiitutionem in wiegrum. invenerunt,

Ex cu:us

definitione

$. 3082.

Em

| Caput VIL:

819

J

d«

$.

3092. Sequitur Imo, huic reftitutioni tantum Zn de-

f& aliorum auxiliorum

4

l

[

; & lIdo non nifi oftenja

aui

laefione locum etffe:

3083. Licet, quod eft IItzum, nullum lae

Kdens de-

t a

li&um commiferit; dummodo gravis ratio (uffra-

iC

.getur,

Qualis

N

[UDe

3084. Eft metus iniquus ;

X

u

3085. Item dolus; ac

s.

3086. 4delas minorenis, cuius privilevio

J

3087. Utuntur etiam Acclefiae, Civitates Cze,

qui, M

$088. Quorfüm variae infüper cau/ae pertinent, "

3089. Ex definitione $. 30g1. eruitur /7fo, hoc

Jismot

beneficium non nili a. Magifiratu cíe petegdum:

& per Z'tam confecutionem vi illius omnia

J

m pri-

Wi

, fiinum flatum vevocari ,

309o. Q

uibüs difeiplina liu&itiae tota

folvitur.

; tandem abf

*

t

$- 3079.

! qm

. Àd abolendum ius alienum, ätqüe ad ifin-

Vr

culum pa&orum diffolvendum varia remedia

s

publicae utilitatis caufa invenerunt feges.

i

. Quae leges contra&tus relaxando, ius naturae

T

l

minime invadunt, etfi obligatio conventio-

j

num ad ius naturale pertineat: dummodo

:

|

^nulla alia, quam pa&a fübditorum civium ,

& non exterorum diífolvant,

Homines enim

in civitatem coeuntes, & regnatricem ali-

N

quam poteftatem inftituentes fuum arbitrium,

&inter alia etiam pacifcendi facultatem , ac

[W*

- denique ipía iura proprietatis eidem Imperan-

ti Poteftati eousque obnoxia, ac fubdita fe-

cerunt, ut ii, qui Reipublicae praefünt, non

hii

quidem pro libitu, fed quousque communis

oj :

falus id petit, ut inquam circa pa&ta, & iura

r

| fub«

b

420

T ya&aius XXIX.

fubditorum decernere, mutare, äc difponere

D]

queant.

Cum vero pactum de re iniqua con-

"H

ftitui etiam. per jus pnaturale nequeat, alte-

f

rius vero iuri praeiudicium inferre iniquum

01

fit: facile intelligitur, quod in omni pa&o a

1100

fübditis ineundo debeat neceffario intelligi fe-

nj

,quens additio : Obfiringo m2, quousque id fal-

hi.

vo cuiuscunque , 69 maxime fuperioris iure id

jiefi poterit. Unde clare apparet , legitimos

fuperiores fubditorum fuorum conventiones

falvo iure naturali poffe diffolvere; eosque

Wf

minus apte loqui , qui ius naturae corrigi

i

aiunt, dum e. g. contractus pupillorum per

Wl

[

leges irriü efficiuntur.

d

Q

$. 3280.

fit

lam varia habentur in legibus exempla,

il]

quibus pa&a, & quae ad paéta originem fuam

lie

Et ali-

perpetuo referunt, iura tolluntur.

E v2 bem

qua funt generalia, & ab ipfis legibüs pro-

u

xime conceffa;, alia vero non nifi ad fpecia-

- Qu

les cafus, & quidem ab eo, qui iurisdictio-

U

ni praeeft, impertiuntur.

Prioris generis ex-

h

empla funt praefiriptio, item remedium, 4

2. C. de rofcindend. vendit.

Quo ea emtio re-

ïämcütur, qua quis ultra dimidium fuit laefus.

i

$. g081,

,

Inter remedia fpecialia, feu extraordina-

ria referenda ett Roflitutio in integrum, cuius

2

u

lequentem feu regulam, feu definitio-

"

um

I:;tig

mfiatuo; Rituiio in intigrum efl remedi

QX-

ä'aput F i.

jàr

J

extrabrdz'narium » quo actus iure validi ,

l. 16. ff.

BU

de Minor.

l

ob mon modicam. laefionem ,. 1. 4. ff. da

réflitut. in integ. & ob tuftam caufam, L. x. ff. cod.

jnun

& Magifiratu, 1 ultim C. ubi. & apud. quem cogn.

:L':?O i

negotium aliquod ad eam conditionem. revocatur á

i

,',*'

"n

h

n qua ante lacfionem extitit, l. 24. $. 4. ff. de Mi-

j

n Cum itaque fit remedium extraordinarium,

imor

$-.3082.

(Qnei

Intelligitur Zjo, huic remedio locum nozi

Y

effe, quando laefis fuppetit aliud remedium or-

um

"

—

dinarium , /. 16. f de Minor. Ubi etiam facile

1]

explicantur verba: quo a&tus iure validi; nam fi

aliunde fint nulli, hoc remedioopus non eft;

quod enimaliunde noneft, non poteft fieri ir-

ritum. Cum vero remedium hoc concedatur

]P[&,

|

um

ob laefionzm. mon modicam , habetur IIdo, quod.

haec laefio legitimis argumentis oftendi de-

Ti

beat, /. 3. ff. de reflitut. in intzpr. Et infuper,

pïO

quod ob laefionem mere levem, hoc benefi-

Q

li

cium non obtineatur, /. 4. Jf- de reffitut. in inte-

grum. AÍít neque concedi

m

tur idem remedium,

nifi ob z'zdiam caufa77z,

,

r

. $. 5083.

',flls.

| 'Quare datur intelligi /ZZiio, quod hocïbe—

neficium conferatur, etfi nullum ex parte

fj

laedentis deliéctum daretur, dummodo aliqua

aequitatis ratio fe ex parte laefi teneat, /. r.

Jl

: de refl. in intzgr.- Caufas vero eiusmodi com-

ijÀ

qimemorant i

pfaemet leges titul. de integrum reft.

j

( . Atque inter illas prima éft. — *

Ü

— Ten. VLIT.

X

"

50 30840

"n

322

Trattatus XXIX. — :

$. 3084.

Metus; nain contractus iniquö licet mätu

IK

extorti iure naturae valent. Sienim metu .coa-

V.

&us adii bereditatem , puto me beredem.e[fici: (uia

fiil

quamois,

f liberum efJi, moluifJem, tamen coattus

(

volui*. Sed per Praetorem reftituéndus fum , .

li

nbflinendi (ab hereditate) mübi poteflas tribut

p

gur , l. 21. S. 5. ff. quod metus caufa. Haec iam

Mi

reftitutio quod metus caufü a Praetore fiebat

[

dando a&onem, ad rem repetendam; fi me-

* Eïl

tum iucutiens eandem iam accepit: vel ad-

LU

j

mittendo exceptionem ; fi metum incutiens rem

Y

promiffam tradi fibi poftulet, L 9. $. 3. J/-

li

quod met. cauf. Poteft fcilicet metum palius

[

contra alterius aCtionem excCipere, qua rem

(s

per violentum pa&um promiffam forte petet.

fl

** En! quod etiam ICti romani, ex metu verum

Tij

!

confenfum dari, arbitrentur: ut proin non fit fo-

U

lida illa conie&ura, qua quidam opinantür, pa-

R

&a per metüm obtenta iure paturali effe nulla; &

ab ÍCtis romanis pro veris, ac validis ex praeiu-

Q

dicio ftoico fuiffe habita.

Nam etiam ICti ro-

QU

mani, metu aliquem coa&wm. hereditatem adire

iudicabant, qui, fi liber a metü fuilfet, moluif-

t hereditatem adire.

Quomodo ergo afferitur,

Á

s

5

^tos romanos in ea opinione fuiffe , quod ne-

frequ

io aliquid ex metu faciat, confentiat &c. ? Cer-

te ipfimet Stoici, non quemcunque, fed non nifi

p

fapientem, Virumque perfe&um nullo

terroreé con-

lg

cuti, atque a metu inmunen effe, docebant.

Quod

dein ad omnés homines, viros, mulieresques

d.

Wi

Q

atque ad omnium pada transferre Stoae parum

Ti

corgentaneum fuiffet,

E

ln

Sf 4085.

Caput. V L.

323

*

S.

085

Secundam tationem ad petendam reftitutio-

ia

10

nem leges affignant dolum. malum , qui oft quae-

vis càlli

UV

£ ]/]

ia5 ,

fallacia ad inique circumroeniendum.

qütä

ä |

aut dvczpzmdum alterum adbzbzm, lo b o

(

de dol, wYolo.

1.

Additur tamen inmigue: nam fal-

-

lacia ad nullum damnum, fed ad iu(titiam com-

j

parata romanis vocabatur dolus bonus:

unde

C

:

etiam CrcERO fro ligar. a]uiuod mendacium

A

j

li

boneftum | vocat.

Quae quidem a Candore

Evangelii, ac finceritate iuris naturalis longe

| d

yM

abfunt. Et quia ICtis romanis perfüafum erat,

reapfe tenere, & obligare contractus, etfi do-

j

du

lus iisdem caufam dedlüït, fcilicet conformi.«

ter ad ius naturale:; ideo Praetor edixit: Ouae

j

dolo malo faéta e[Jeé dicentur, fi de bis vebus-alia

r il

attio non erit , & ü jfa caufa ej]e videbitur , dudis.

Va

cium dabo , l. 1. ff. de dol. mal. Ex quo apparet,

j o

quod ad hoc remedium obtinendum requi-

n

ratur, ut aliud fuübfidium laefo non füppetat,

u :

atque ut ifte caufam fuam iuítam elfe legiti-

prut

i

(

mis argumentis oftendat.

ad!f j

g

5- 0086

i

Quf

Trrtia alegibus probata, & prae reliquis

Ts

i

frequentior caufa eft aetas, minoremis ícihicets

quae, cum non nifi fragili, facilique captio-

00 1l

iU

ni obnoxio confilio utatur,

multiplici Iubü-

(

dio a legibus munita fuit.

Nam huic aetau

i

tutores, & exinde curatores dantur; cum-

päml

AE J

que vel fic eisdem non fatis cautum effe vi-

deatur, eis poft quamcunquem laefione

m re-

ftüitu-

2

&z&

^

Tra&atz;s XX IX.: !

324

fütutionis beneficium latiffime indulgetur.

Nam reftituuntur, etf! Bne dolo in aliquo

quocunque demum negotio laefi fint, . t1.

G. 3. ff- de Minorib. Item beneficio fruuntur,

licet ad pactum illud auctoritas tutoris, vel

curatoris, /. ultim. C. fi adverfus rem iudicat ;

imo etfi decretum Magiftratus accefferit, /. I1.

C..de praed. &^ al. veb.

Eodem tamen benei-

li

cio non poteft uti, fi maior factus, ea, quae

j

in minorenni aetate gefta fuerunt, rata hna-

ls

Idém, fi etiam alter

buit, /. 5. ff. de Minor.

fii

minorennis fit, /. $4. . de Minor.

Velfia

J

Principe veniam aetatis impetraverit, l. 5.C.

[u

de bis, qui veniam.

Denique hoc beneficio

li

carere debet, fi maior factus, id eft, poft 23

W.

aetatis annum per integrum quadriennium

P

hanc reftitutionem petere omifit, . uit. C. de

?;

dl

zemp. .in integr. voflitut.

Tün

$. 3087.

Qu

Hoc refütutionis in integrum .beneficio

utuntur etiam Ecclefiae, Civitates ac Respub-

licae, utpote quae füb perpetua aljorum cu-

da

ra exiftunt , ]. 1. C. de off. eius ,. qui vic.. ali-

cui. & ]. 3. C. de iur. Reipubl.

Certum quip-

Def

ii

pe eft, quod folicitudo humana in alieno ne-

gotio plerumque minus acuta fit; unde iis am-

pl

plior a legibus favor debetur, quae nunquam

tf

propria cura, fed perpetuo non mifi aliena

,

i

induftria uti poffunt, *

lls

K* Moralibus autem hifce, & fimul immortalibus

Q

corporibus non perpetuum auxilium eft appromif-

li

- fum , fed. eis tantum per quadriennium reftitutio

th

CO:!'

a

—

".

32

H

Cflþut- FII

conceditur.

ï

qui

die computari

Quod quidem quadriennium ab eo

ll

debet, quo laefionis fuae notitiam

Ecclefia, Civit

as &c, habere incepit, C, t, 2, de

*

i

yeflit. in 6.-

-X

! wl

il

l

S. 3088.

L

Praeter hucusque commemoratos etiam a-

o

lii reftuuntur.

Et quidem abfentes contra

qu

h

praefentes; eoquod abfentes in iudicio age-

j

re plerumque nequeant.

ag

Item praefentes re-

füituuntur contra abfentes:

J

.nam contra abfen-

AE

«

tes.non nifi difliculter agi poteft. Denique

ait Praetor: Síqua alia wibi iufla caufa e[fe vi-

oficl

QU

debitur , in integrum . veflituam , quod' eius per. le-

ges ,. plebifcita, Senatusconfulta, editta, decreta

j

Principum licebit, L. x. $. x. ff. ex quib.cauf. Aliae

(4

caufae, quas leges pro rettitutione in integ-

rum probant,

ICtis merito relinquendae funt,

: Quare.,.

AaP

j

$. 3089.

!

Nobis ad folam definitionem $. 4081. re-

(

deundum, ex qua difcitur J716, quod hoc be-

neficium a. Magiflratu fit petendum.

INoftris

ï;

j

il

quidem nioribus reftituit quidem Magiftratus,

2

df

qui iurisdicionem publice exercet: & quidem

ul

refüituit, quantum ad negotia iudiciaria, con-

((

.tra Magiftratuum — inferiorum, decefforum

uorum, imo contra propriam, non tamen

f:

contra Superiorum fententiam,

1..42. ff. de

j

g

"i

Minor., & l. 18. C. ubi,

( apud quem, cognit.

| mgg

Pa Demum. €x definitio

eft, ut

ar r

*»

nc confecutio

a?

3

obten-

w

226

Trattatus XXI'X;

obtenta reflitütione, omnia in prii*tinuül ita

revocentur, utlaefio penitus ceffet, e. g. /i

in vendendo fundo. circumfcriptus, id eft, decaptus

uis fuerit , iubeat. Praetor , emtorem. fundum cum

fru&ibus reddere, C9^ pretium vecipere , 194 .

Imo etiatm tantum po/Lulata in

4. [f. de, Minor.

integrum veflitutione omnia in fuo. fLatu e[Je debere,

donec res fmiatur ,. per[picui iuris ofd , l. tmic. C.

in mzægqr veftit. pq/"iulu—.i

4

S. 3096;

| F

m

M

'Tandem noftra de iuftitia tra&tatio fine

fpe&at. Officium fidelitaus, feu 1uftitiae in

fua naturali fimplicitate, ac perfpicuitate a f0

2571. contemplati fumus.

:

Mox illud in ius

3;

publicum , ac privatum ex -u

fu gentium , ac ci-

vium dividere neceffe erat. Et poftquam ex

5.'

iure quidem publico nil nifi meram legum na-

turam delibavimus;a So 2703 ius privatum

ä.!

cum, romano permixtum non nihil ampliore

induftria aggredi coepimus.

Et primo. qui-

erfo-

dem ius reale, eiusque fontes, & exin

a*

nale cum eiusdem caufis expllicahdum fumpfi.

Deniquea $.

.

3035. reftitutionem, feu laefi iuris

J

reparationem

percractando difficilem , & infu-

pera noftro o

1

fficio quodammodo. alienam de

iuftitiafpeciali, & proutea ex pa

&o';. eft na-

lä'

ta, difciplinam fmiC:,.'

—

|

TRÁ-

3437

Imid

vt

j

j

ä

l

J/

At

TRACTATUS XXX

1

:

!

DE IURAMENTO, ET VOTO

Aff

ii

SEN

it i

CAPUT 1

3e Genuina, veraque iuramenti. Indole.

j

ndi

gf

$. 3091

Poft varias aliorum de natura iuramenti opi-

niones

"

!

Ti

$. 3092. Aio, in omni iureiurando paffum latere ,

j

$. 3093. Cut reverentig maiori cuidam debita velut au-

&uarium accedit.

Unde

(

]

( er

S. 3094-

Iuramentum, mihi detïmtur pa&'um vmcula

i

pietatis firinatum. — Quare.

1

$.3095. Habetur Imo, pa&um effe vinculum princi-

j

f0

paàle, pietatem vero. accæ]owam effe, Et JIdo,

afJertorium a, promi[fori vix. differre..

Lfl

L;

$. 3096.. llltio , tres .conditionzs omni iuramento ne«

ij

ceffarias effe: inter quas. prima, eft veritas s

hii

J

$. 3097. Secunda zudicium ;

i

j

6. 5098- Tertia demum, eft mjiztza quae ad matertam

aeque, ac

]*

U

$. 3099. .4d. a&um pxomxüïoms requultur.

$. 309t.

Non convenit fatis inter. D. D. quaenam

fit natura IURAMENTI: & nefcio, an de ge-

X 4

nuina

h.

929

Tmäqtus XXX'

nuina indole VoT1 fat concordes üm. Iura:

mentum plerumque definiunt ex S., Avcvs-

TINO de férmon. Domini in mont. C. 17. quod

fit invocatio divini Nominis in teftimonium

alicuius rei, Sed haec definitio forte non adeo

apta conveniet iuramento promifforio ; tefti-

monium enim videtur effe fulcrum veritatis,

Q

& non vinculum fidelitatis * — Alii iuramen-

tum omne putant confiftere in provocatione

q

B

divinae vindictae, fuftinendae fcilicet ab eo ,

qui copntra iuramentum veritatis, aut fideli-

fai

tatis Iura violaverit **,

T

Sed quamnam poe-

nam provocant? an eam, quae mendacio,

T

Tj

& perfidiae eft ordinaria? fed haec iam aliun-

de mendaci, & perfido imminet, ut proin nul-

o

A

la fpecialis in iuramento vis, & efficacia late-

ret, planeque perinde foret, an negotio ali-

f

Ti

cui iuramentum fitadditum, nec ne. Si ve-

rO poena extraordinaria provocatur, tunc

j

alius ante eiusmodi poenam titulus, & fpe-

cialis .iniuria exiftere debet; alias fpecialis

poena, falva iuítitia, non poíTet a quopiam

depofci. Et fic in illo praevio titulo, & vin-

! Y6

culo morali extraordinario vis, ac religio iu-

!d

ramenti contineretur, cui poena illa tantum

Wy,

ut confe&tarium aliquod accederet,

d

** Eiusmodi formulae, quibus iurantes ad d*ivin—u'm

N

teftimonium provocant, frequentes füng in facris

Literis, Sic I0B. XPI. »o: Ecce im caelo tefüis

N

meus. d ROMAN. II 9.

Tefiis enim eft mihi

[

DEUS. II. ad CORINTH.

I..23. Ego aulem

Et alibi faepius.-

LT

QEUM teflem inyoco.

** Seclïl—

—

—

Caput L.

322

fu.

** Sed & formulae execratoriae in iis facris Ligeris

faepe OÓccurrunt.

oU

Sic FSALM. XXXFI. 6. ad-

Qu

baerveat lingua faucibus imeis, fi non meminero tui,

-Similia vero habentgr plurima.,

DIf

(l

$-

3092.

li

At

h

Ego vero fic arbitror: omne iuramentum

1

continet promiffionem ; & quidem de eo,

A

quod promifforium vocamus , nemo defuper

mihi litem movebit.

E

Sed etiam a[fertorium ,

j

feu quod ad dicendam veritatem.eft compa-

yt

ratum, mea quidem opinione, nihil aliud ett.

(i0,

quam promiflio , qua quis «lterum fecurum

reddit, fe verum effe dicturum.

[f

Quare in

| nlll

omni iuramento pactum tanquam fundamen.

Jit

tum obligationis latet, cui dein aliud extrin-

ii

fecum vinculum accedit: plus enim eft in iu-

ramento, quam i

V

x

t

nam illud ?

n fimplici pacto. Sed quic?-

l

wcm

l)

$. 9093..

»plalll

Homines per maiorem fui iurant : ad. Hiebr. 6,

T

16. Jbrabae vero promittens DEUS,

qgom'am

)l

neminem. babuit, per quem iuraret , ?Raiorem. ,

ii

Puravit per [emetipfum: ad Hebrae. 6, 13.. Un-

de omne iuramentum generatim nititur re-

j]

verentia, aut obfervantia. quae maiori ali-

|

i

cui, aut certe alicui honoris ampliffimi dig-

gj?l!

no debetur". Et fic eft quaedam interpofi-

u

tio illius pietatis, quae rei cuidam excellen-

jn

Ut, fi fides & pa&tum promit-

ti debetur.

ten«

M

390

Traäatus XXX.

-

tentis eundem ad explendam promifiïön&n

non moveat, faltem reverentia altiori alicui

debita ad folvendam obligationem . animum

qu

promittentis adigat. Sic enim ex duplici ti-

[UU

tulo, atque ex utroque fupremo virtutis mo-

l

lalis genere fcilicet ex pa&o, feu iuftitia, &

(l

€x pietate fecuritas praeftatur illi , in Cuigs

«

commodum fuit ab altero, iuratum.

:

(

n neceffario, prout videtur, p'erzDE

UM

; * Non enit

hu

iuratur. . Sic iuravit IACOB Geuef.. X XXI. 535

per tirorem, Ifaac patris fui. . Noftri tamen mo-

/; ?I[I

ris iuramenta ad reverentiam DEO debitam appel-

n

lare & fic ad/ religionem,, vel omnino ad carita-

ii

tem potius pertinere folent.

Siquis tamen fub ob-

Mil

fervantia abíciffe, e. g. Patri fuo debita de ali-

qua promiffione fecurum. redderet quempiam, &

fidem fuam perfide frangeret, abs dubio contra

naturalem parenti fuo debitam pietatem, & non,

contra religionem peccaret, ",

- $. 3094.

| uare. iuramentum generaliffime accep?.

tum mihi definiendum effe videtur, quod fit

p attum, vinculo. pictatis firmatum. — luramentum

vero, quo.nos. uti confuevimuse, eff pattum

e, quae Deo, debetur , obforoantia. voboratu

in .

Sic enim utrümque aífertorium fcilicet, &

promifforium fub. una definitione legitime

wnifcetur, duplex huius officii vinculum often-

ditur, & ad quascunque. confecutiones, ac

doGtinas iuramentum concernentes, fecura

bä

|

via paratur, prouci m'oxl, apparebit. .

R

$. ,3095.,

—

33!

nd c

$. 3995.

l

Cl

TOf

)Atque e'x.'ha"c- definitione apparet /mo,

dt

quod pa&um in negotio iurament contineat

$m u

Obligationem principalem, cui illa a religio-

, U

ne, aut pierate quacunque exiftens tanquam

4

accc)

/

P.

/, F,*;

07 H

4, ac velut in fubfidium comparata

i

accedit, eoquod pactum per altiorem quam-

dam pietatem roberetur , aut femrmetur.

Ildo

y

Iuramentum. a[feriorium a promi[[orio ; item

x

J

n D

fimplex ab execratorio , quantum ex vinculo iu-

p

ramenti, probabilius fpecie non differre vi-

v

detur*, Utrobique enim datur pactum vin-

ibo

culo piet;ac*is firmatum.

ld

T

4€ Alfertorium ett, qtian doiuramus, nos verum effe

di&turos: Promi[fortum, vero eft, cum iuramus,

(oNt

j

nos aliam quamcunque, promiffionem fideliter ex-

pleturos efle.

]uramento execratorio certam, ac

definitam poenam ( utique pro laefa pietate Supe-

riori debita in cafum perfidiae poftulamus: iura-

mento autem /zmplici de promiffione fideliter ex-

09

plenda fub. reverentia e. g. divino Nomini de-

bita alterum fecurum effe ,

7j

j

fh.nplilc"iterfï & absque

[/

m?nïïO.PC poenae iu—be.mu,s.ï

i

5' 3096,-

äMl

*

A

Ex iuramenti definitione habetur l/[tio,

ad iuramentum , merito. requiri tres illas con-

u

[

ditiones , quae Jerem. 4. requiruntur: Jura-

Y

bis, vivit- DOMINUS, in veritate , iudicio,

g

& iuflitia.

Et quidem inprimis ?m veritate.

Nam falfum interpofito Sacramento, affirma-

re, fiquidem a fciente, ac falfitatis bene gna-

ro

!095I

W'

V

o

32

Troatus XXX. —

ro fiat, nunquam non eft grave peccatum*.

Sive enim iuramentum confideretur, ut pro-

miflio; & perfidum eft falfum dicere, dum

verum a te dicendum fpopondifti: five coa-

fideretur iuramentum ut vinculum ex pie-

tite ortum ; & rurfus impium eft per reve-

rentiam altiori debitam quempiam fallere.

Q

Veritas autem ad iuramentum etiam alio fen-

ii

fu requiritur, fcilicet, ut quis vere iuret ; ne-

lu

que verba iuramentum ífonantia fimulate, &

ad

absque animo iurandi proferat**, Et quidem

W

ex veriore D. D. fententia fi&ium eiusmodi

T

iuramentum continet gravem malitiam, fiquis

Mil

Nam

de falfo, etfi fimulate tantum iuret.

J

impius eiusmodi reverentiam Dro . debitam,

Ti

imo quodammodo ipfam au&toritatem Dxr

l

ad efficiendum, ac confirmandum mendacium

u

interponit.

Si autem quis de vero fimula-

tum iuramentum edat, peccatum leve com-

mittet, nifi, prout in iudicio, & contra&i-

bus facile contingit , alterius interfit, fe per

verum alterius iuramentum in re gravi fe-

. | T&

curum fieri; in eiusmodi enim cafu de vero

lie

quidem, fed. fimulate iurare gravi culpa non

lQ

vacaret.

*

[ (i

inp

* Nam ab INNOCENT. XI, num. 24ta propofiti

9.

m

f

damríata eft, quae ita habet: Zocare DEUM in

teflem men:aei levis , non eft tanta irreverentia,

N

propter quam velit aut po[fii damnare bominem.

W

X** Inter propoütiones ab eodem Pontifice damnatas

[

25ta eft fequens: Cum cau/a licitum efl turare fine

K

animo iurandi, five ves fit levis, fiue gravis.

Qui

&-

-

Caput. 1.

sst p t

Quid vero de reüric"*lonibils mch»taïibus-, quas vo-

um

]

cant, aliisque veritatem concernentibus cenfen-

| dum, apens de verit, copiofms tractàvi.

(

&

(

)

$. 3097.

V

Praeter veritatem ad iuramentum ex pra-ä-

]l

cepto fcripturae requiritur etiam iudicium, id

ftn

eft, gravis ratio: nefcilicet frivole, ac ve-

ln

lut per otium divinum nomen ufürpetur ; aut

I Ü

ad reverentian SuPREMO NvwiNwr debitam

Oa

provocetur.

Sine gravi tanien ratione iura-

ff

mentum adhibere grave effe, non iudicant:

iU

nifi quis iuramentis adeo affuefiat, ut proba-

N

P

bilius aliquando peierandi periculum incur-

ifil

rat. Nam ijurationi non. a[fuefcat os tuum ; mul-

]i

li enim cafüs in illa; & «wir multuin iurans im-

CIunm

plebitur iniquitate. Ecclefiaft. 13, 9.

Qd

Coft

5'. 3098.

Ti

Tertz'a conditio ad legitimum iufamentüni

d Pex

! fe

requifita eft iw/litia, quae duplici modo, fci -

!)

licet quoad promiflionis materiam; tum ve-

T

Wi

ro quoad ipfam promi[fionem requiritur. Nam

inprimis, quod promittitur, debet effe id*

(i0

itum, ac honeftum: nam rei iniquae promif-

Ü

fio iuré naturae eft nulla; cum nemo ad per-

i

1 |

petrandatfn iniquitatem obligari queat.

Sed

il

etiam impium eft, titulum pietatis fuperiori

f

debitae ad ítabiliendam iniquam obligatio-

( jüï'

nem gähibere, & rgvercnd,am- altioris cui

t

aTA

)u

i

N

434

Tr»a-vötat*us AX ,.

inftrumento gpeccati d&

dam au&okritatiem pro

*

z

d

ufurpare n r

j

uodnon niüþecc'ähun

«

3* Voluntequidem plerique, q

J

leve fit, fiquis interpofito iuramento prorhittat, fe

,e

:

speccatum , leve perpetraturüm,

Mea tamen opi-

I

nione id fémper grave faltem fi fub rei. facæe, aut

omnino ipfius DEI dignitate iuretur, €oquod re-

verentià altiori debita, aut potius ipfa eiusdem

ione motrice leviter fal-

dignitas tali modo pfo rat

Nam talis furando pro-

tem peccandi affumatur.

teftatur, fe, fi non ex data fide, faltem ob 'reve-

rentiam, & dignitatem illius, ad cuius nomen iu-

raverat,.ad perpetranduim leve peccatum permo-

vendum effe. -- Si iam grave facrilegium eft gra-

tiam adhibere, ut alter aliquod bonum naturale

ue facrilegium

praeftetà quanto maius, certiusq

ius

r o r EO L LL EE

erit, dignitatem gratiae, àut ipí

au5

DEI ad obti-

nendum peccatum ulurpare ?

5- 3099.

; «Veï'u.m iuftitia ad iuramentum non tan-

tüm quoad actum, & materiam , quae pro-

mittitur, Tfed etiam, & vel maxime quoad

ipfam promifonem requiritur.

Iuftitia enim

eft ipfa fidelitas : pa&i autem, ac proin iuftitiae

naturà, & ex alteriore, ac fors etiam ex ipfo

divino nomine addita cautio nihil magis re-

quirunt,

quam ut id fideliter praeftetur, quod

a

füb tanta affertione promiffum fuit. .

. Et qui-

dem fi ex re, auüt opera iurato promiffa no-

i

tabilis portio omittatur, id non tantum ex

jüftitiae, fed etiam ex religionis , aut cuius-

H'e:,

a

cunque p»ietatis officio- graye» pe;catum e

X

^

n

*

)

335

Caput I.

"

C

facile concedunt omnes: fed fi tantum leve

t

aliquid praetermiffum fit, id etiam quantum

l

CCaRUR

ex vipculo iuramenti leve pariter peccatum

li

"h

ii

effe volunt plurimi, aliis id

) i

tentibus *,

gravey effe affe-

PA

&

oU

* E. g. Titius Yo. in ftipem pauperum erogare iura-

vits aliquos tamen obolos retinuit,

Iam hic non

itgd

D

rl

nifi leve peccatum. commiffum fuiffe plures affe-

Qp

runt, neque abs legitima ratione, prout puto. Sed

) t

cur in iuramento affertorio omnis perfidia eft gra-

wl

vis, non item in promifforio? leviffimum enim

Jeni |

mendacium iurare ex omnium fententia lethale eft ;

& tamen iuramentum affertorium nihil aliud eft,

T

i r

quam fponfio, feu promiflio de dicendo vero; fi-

leri |

cut e. g. iuramentum hoc Titii promifforium e(t

de eroganda levi aliquot numulórum pecunia factà

T

|

promifio. Refpondent, qui afferendo peierat,

DEUM teftem mendacii facit, quod

peius ,

quam fi fimpliciter promiffum interpofita divina

auctoritate factum non fervat.

Scio hanc refpon-

fionem non fatiare fagaciora ingenia, & fuppete-

)

ret gravior, ac genuinas fed quia non nifi longios

* pïO

re tractatione poffet explicari4 eam brevitatis ftu«

dio addere omittp.

w

e!"

iM

M

[

CAPEME M

&1,!0

j

Explicantuv reliqua iuy amentum, c'ancernehtia;.

euod

$J95100. I/to Iam ex definitione ähteltig*un"tur formus

— lae iurandi.

N

qu

o

$. 3101, //ia Confecutio eft, quod impium fit petere;

ut quis definite per fálfos Dros iuret. .

nd

i

$. 3102. Z'lltima Vero, iuramentum ce[fa

nte pa lo

"

. mox,ceiïage.

j

: g. R

m

336

m'aæfltus X .er(.

$. 3105. Difceptatur, an vincülo paci perdurante, fo-

tb

a giefas iuramenti ceffare aliquando poffit,

pe

for

$. 3100

5

Et hucusque ex definitione iuramenti nó-

W

tas illas, atque ex ipfis facris Literis petitas

Qu

lerem. 4. conditiones intuli: nunc vero ex

eadem definitione licet inferre 7/7o, quaenam

fint formulae iutandi, aut quisnam earum

fenfus exiftat.

Cum itaque iuramentum fit pa-

&um vinculo picaiis firmatum $. 3094, eae

formulae vim iuramenti continent, quae a

dignitatem altioris cuiusdam appellant, & re-

verentiam eminentiori illi debitam paéto, feu

g

promifüoni illi interponunt. Ex quibus dein

apparet, quod fupra iam innui, iuramentum

vim, & indolem fuam non femper ex religio-

ne, fed aliquando ex caritate theologica *,

W

aliquando ex religióne fupernaturali; alia vi-

ce ex naturali; denique ex obfervantia Prin-

cipi, Patriae, vel Parentibus debita defiva-

re**, fiquidem iurans fenfui verborum in-

haerere, & non, quod plerumque fieri con-

fuevit, per res creatas fuo Sacramento ta-

cite in Deum tendére ,. & fic iuramentum

5:

fuum ex recepto iurantium ufu efücere we-

lit. Illud tamen hic advertendum, quod fae-

Q

pe in perturbatione animi verba iurantis ex

j

defe&u libertatis veri Sacramenti, feu iura-

fnenti rationem non habeant.

l1mo id. non

el?-

?]

'raro- contingit etiam ali*is mente fedata ut

u-

li

Caput 1.

sf f

tibus, qui ex quadam äfï'uetudine, facili im-

petu

» àc velut per otium verba iuramentum

Íonar

1

tia absque ullo animo

iurandi profe-

rynt.

Atque ifte ufus m

agis contumeliofam

inö-

in Deum locutionem fapit,

& fic bl.

tht

gspþ'enüae?

od

quafn periurio propinquior

efc 3

.

j

* Talia funt fe

quentia: Iuro perY DEUM; Per DÉ-

Ml ita ef

D fub iuramento id

j

EUS và

A

]

afero : quam vere

i* vivit DEUS! iL

a faciam :

per v£-

vritatem, Evangeli.

Nam fic vita DEI,

, Veritas.

divinae,

&

infinitae auctoritatis,

ipfa denique

u *

DIVINITAS in confirmationem vel

dicendae ve-

Yf

ritatis, vel alterius proiiffionis fideli

affumitür.

Cumque DEO

terexplendae

)

H

; eiusque perfe&ioni-

bus tanquam infinitis titul

is debeatur infinita re-

(l

verentia ; f(facile apparet

eiusmodi veri

iura-

menti vinculum Theologicum ,

j

& non mere morale exiftere,

id eft inünïtum,

^Y

i !

J* Qui enim fuam reverentiam e

iusmodi creatis 3e

i
