Scilicet aliena bona debemus di$no iudicio

ebritid

profequi, eaque magni

n

-

aeftimare, ficqde per

»

actum ntermum alis debetur officium bonae

1td

Jdnaül v

exifümationis, feu famge: fed etiam a&u exte-

riore tenemur nottram reverentiam competen-

ti fignificatione conteftari, quod eft bonum

que

Q

honoris, de quo APosToLUos ad Rom. XII[:

u

f

"

Reddite ergo omnibus debitas - — cui timorem ; ti-

u o

[l

p

ii

"

morem , cui bonorem; bonorem Cgv. lli tam-en

8 3025,

Quibus eiusmodi honor debetur, atque

! 30;01

defertur, folicite caver

€ debent, ne ex alie-

Jom VIII,

no

ET j

7]vattatus

XXVIIH.

214

mö honore aïiqixid inique fibi ufurpent, ac

velut honoris aliquod furtum committant.

C

Omneém enim honorem in eum fincero affe-

dam

&u, & aperta etiam profeflione derivare te-

-] qux

nentur, cuius eft ille titulus, propter quetB

Vitat

honor ifte debetur iisdem, Sic honor ob divi-

! flaty

tias, & bona fortunae, (fi quidem propter ifta

EULT

aliquid honoris cuipiam debeatur) ifte inquam

|Lq

honor, hominum e. g. parentum, agnatorum

! euiti

beneficio, aut certe divinae providentiae to-

fate (

tus debebitur *. Rurfus bona naturae, & cor-

Int d

poris folius Coxprvonis dorfa íünt. Sed

t oon

etiam bona honeítatis, & iuftitiae maximam

etrim

partem gratia, dein XTERNA illa lusTITIA,

Yentio

a qua actus noftros omnem decorem trahunt,

dietur,

fibi vendicant,

Et licet opera noftra rette

gefíta, tanquam libera, a no

ftro arbitrio de-

p ,

Ícendant , ipfum tamen arbitrium a Dzo com

ditum, ipfe infuper arbitrii rectus ufus auxi-

N

liis, legibus, poenis, naturali concurfu, & nef-

(uod

cio quot aliis fubfidiis praeventus, & adiutus

(ebit

fuit. * Ut adeo exigua plane particula hone-

Qum

ftatis, noftrae voluntati imputari queat;

noftra arrogantia fe etiam ridiculam faépe re-

; atur

dat, meritoque fuftineat reprehenfionem il

W

n

lam: Quidfuperbit terra , &2 cinis? K.ccLESIA.

Ütr

X.9. Sed haec de ufu honoris praeter ordi-

st

nem: nunc de iure honoris doG

xenda.

t;rina perte-

7K Nam in quantum bona fortunae ex noítra opera

habemus: ea velad virtutem, aut vitium perti-

nere videntur, prout nofter ille conatus a fine»

V f

& circumflantiis honeftus , auc vitiofus fuerit

I

.$.3035.

EE

Caput VI ,

275

pett, t

$. 3025;

t

(ato d

Cum itaque Pona exifTimatio, & exteriorquïe

dam Pbonor

UPU

multis debeatur, iam habetur aliud .

quoddam genus bonorum

»

n qu

» quod inter bona

rabdi

vitae, & fortunae medium, & fic tertio loco

n

ftatuunt: Pid.$.9019. Melius enim cft. nomen

1

"

bonum , quam divitiae multae. PRovERB. X XIT.

flriqi

m

1. quod quidem bonum honoris, ac bonae

Qettte?

exiftimationis quantum de iure naturae ex pie-

tate debetur, cum omnia bona aliquo cultu

i

'?

;::

Uf

k.

fint digna. Cui obligationi communis ufus,

& confenfus gentium pro fama, & honore

&mw

acerrime'pugnantium univerfalis aliquod con-

fusrità

mf

ventionis ,. & iuftitiae vinculum addidiffe vi-

detur. Unde peccati huic officio adveríi na-

ol f

tura, & indoles facile explicatur.

ia

j

Tl

$.002

ais

W'

Scilicet hic attendendum eft bonum; OB

ii

u

quod aliquis honor debetur, & attus, .quo

debitus alteri cultus detrahitur.

Quoad bo-.

od

l

num poteft

alteri inique. exprobrari defectus

n

le M

ex culpa, & fic fit contumelia; vel defe&us

u

M

371

!

natutae, & corporis, & erit concit

U UL

"; wel

1(1 n

egeftas fortunarum , & harc exprobrationem

4 (/C):"E

vocant Zmproperium.

Et haec differen

1

t;ig fe

aeVP[ 01

habet ex parte bonorum:

"

j

$

30 2-5'5 F

]0111[3 1

A&us vero, quo alterius honori noceturs

tiüll

4f

Vel attus snentis, vel aftio quaedam exterior co-

mli [1)

ram,. & alteri velut in faciem ingefta; quales

ul

,

g&io-

a

Tyattatus X XVLI.

476

^ a&iones fere funt eae, quas retuli. - Et hae

honori in propria fignificatione accepto, feu

exteriori de alterius bonitate . conteftationi

T

contrarii funt.

Sed etiam actus mentis, &

alieno honori adverfantes, & qui famae, &

fuf

x

l

bonae exiftimationi opponuntur, funt in du-

QU

plici claffe, Vel enim bonam exiftimationem

üt

in propria; vel in àiiena mente extinguunt.- -

Qu

5 5026.

!t

In propria menté alieno honori detrahi-

Qu

Ti

tur temerario iudicio , dubitatione, vel fufpicione ;

l.

fi nimirum as fafficiente vatione malum de alte-

I

UE

ro quis iudicat, vel inter bonum & malum

iudicium circa alterius probitatem fufpenfus

li

haeret, vel demum alterum quidem bonum

d

effe adhuc cogitat, fed tamen de eiusdem

lu l

improbitate formidinem , feu fiita vis, iudi-

T

cium minus probabile deliberate admittit. Ubi

bis

tamen probe advertendum, quod tunc de-

&e

dul

mum eiusmodi actus alterius iuri, ac bonae

exiftimationi adverfi fint, quando abs fuffi-

lef

cienti ratione iisdem indulgetur: nam fi ratio-

n

nes probabiliores de alterius furto adfunt,

quilibet abs temerario iudicio eundem pro-

babilius pro fure habere poteft. Scilicet nec

alieno intelle&tui per mendacium, nec etiam

Hhs(

intelle&ui proprio contra pondus rationum

H

vim adbibere licet: eoquod humanam ratio-

Aj

nem quamcunque errore aliquo ftudiofe im-

lk

buere, femper fit impium. Quod fi itaque abs

u

iufta ratione circa bonam de altero exiftima-

E

d

tionem deficiac :

peccatur; & quidem

u

$. 3027.

Caput . VI.

$77

D

li

al

| $.. g027.

, 1

diatun

Non nifi leviter, fi id per meram fufpi;cio-.

QU U

nem contifgat: nam ficalter non obftante hac

Tlde. o

:

fufpicione fimpliciter pro homine probo per

'jn d

iudicium probabilius habetur.

Unde S. Àv-

WOH

GUSTIN. 1n epiftol. prim. ad Corintb. C. 4. fcribeng

JUnt,

ait: Im fufDiciones , ficut & in alias tentationes ,

quae oriuntur ex bumana fragilitate , frequenter

Pncidum bomines etjawi iu[li, & timorati. Sed

dea

quid cenfendum de eo , qui de probitate alte-

fj

rius fufpenfus haeret, feu dubitat, cum ta-

deue

men maiores pro illius innocentia, & leviore$

molt

pro deli&o eiusdem füppetant? Et aliquam

[pcnfas

huic iniuriam irrogari manifeftum eft; prae-

bonit

cipue, cum etiam dubia in meliorem partem in-

jusd

terpretanda fint : Reg. 2da íur.

Sed an haec

iniuria gravis, aut levis exiftat, parum no-

. Jlldï

u

bis eft exploratum.

Mihi, (neício an re-

x d

G&e) haec iniuria levis effe. vi

detur, eoquod

Dant

dubium fit omiffio iudicii, meraque negatio;

g

1

negationes autem, nifi alia moleftia accedat

fl

parum noceant,

Áiti

p

5.'« 30.2841

D

Judicium. autem, fi fit temerarium, id eft

Qu

absque praevalente ratione conceptum, eft

ynüt

gravis iniuria: nam qui detrabit fratri, aut qui

at*

tudicat fratrem , detrabit legi, 6 iudicat legem.

g

Iacosz. IV. 11. ubifane apparet, fat delica-

el äbS

ta effe iura famae, & bonae exiftimationis;

Jf

lum grave peccatum conftituit aliquis aétus

,

clvancularius', quem nemo

.a,'d.vcrtit, quem i

p.

!

j

]

3

fe

278

Trattatus XX VIII.

| M.

íe laefus non fentit, & ex quo nullum pror-

tU.

fus tolerat damnum, qui demum actus 1n men-

te folius temerarie iudicantis delitefeit, in ea-

| Q

qi

que brevi abs ullo effettu emoritur. $1 enim

QT

ex temerario iudicio aliud detrimentum in al-

T0

&erum redundet, tunc non merum iudicium

-to

Qu

temerarium, fed ex laefa pieta

LA«a

aut iuftitia

j

fpeciale peccatum babebitur. *

"* Graviffima funt verba APOSTOLI ad. Reman. C.

IT. jcribentis: Propler quod iuexcufabilis.es o ltos

1o omnis, quiiudicas. Im quo enita iudicds dh.

NEE Leipfum condemnas €zc.

í

l

$

5029.

Verum non tantum in proprig, fed etiam

in alita mente bonae alterius exiftimationi

2

praeiudicium poteft inferri $.. 3025.

Atque

025

;vo

id:contingit per detrattio

^. quam definiunt,

quod fit alienae famae occulta , ^ & iniqua. laefte.

Q

Tia

Quae quidem duplici ratione poteft continge-

Ye

re, ícilicet verwm, fed hucusque occultum

vitium propalando , vel falfum confimgendo.

At-

de

Qlo

que ex definitione detraCctionis, & ex priore

eiusdem fpecie, qua verum, fed occultum

ü

x

vitium proditur, inferunt

fün

(

$. 3030.

T

hi

Ino, grave peccatum committi ab co, qui

alterius grave peccatum, etiam unicum dun-

taxat, & infuper unico vel maxime taciturno

narrat.

Quae quidem per rationem ex teme-

D

'ario iudicio petitam $. 4038 facile evincun-

: tur.

-

COUHNNEEISS

Caput. V. h

279

tur.

Ilio, idque , etiamíi reus iam fit mor-

m

j gt

"tuus, ex fat probata fententia obtinere. IIItzo,

quod etiam is gravis detractionis flt reus, qui

qu

n

Ser

criminis memoriam iam oblivione deletam re-

centi narratione refricat; vel fi crimen in u-

1

noloco pub:cum, mnarrat etiam in alio, in

1Ud1C 1

EULU

quem commifli criminis fama pcrventura effc

non videbatur. *

7* Ab hac tamen affertione excipiunt eum cafum,

PNM.U ]

IT

in quo quis per ítntentiam. iudicis de aliquo cri-

mine fuit condémnatis

talis enim fimpliciter, &

*11»',) h

in poenam delicti bona exi

iU.

íf^in

1atione )

c publica

fama privatus fuit, ut proin nulam ampliius de-

fuper iniuriam, pati queat.

Án vero cáritas, ac

naturalis pietas inregra, aefalva permaneat. fi abs

ratione, - utilitate talia dch&a propalentur s

nolum aílezere..

d

mau

IT

$. 3031

hu

"

Ex definiione detractionis infertur /7to,

TiniU

T

quod circa bonum famae alteri inferatur iniu-

ria, fi aliena re&tefa&a negentur, minuantur,

Qily

«

vel etiam taceantur, cum. eadem prodere, ac

de iis. teftimonium dicere ex munere, aut pa-

)!

&o quis teneretur

Si e. g. dux belli obten-

p '

vt

ta victoria eorum, qui fpeciali laude digni

funt,

nomina apud. Principem reticeat: idem

de Superioribus fubordinatis, cum fubdito-

rum dotes, & merita Superiori maiori non

fideliter referunt &c. $. 2998. & 2999.

(

)

yüP

3032.

"

jl

Ex $. 3029 eruitur Pio, etiam eum inique

li

n

el

u

alteri detrahere, qul novum aliquod crimen

4

de

Q

"usf*

280

Trattatus XXVIL.

de alio prö*dit, etfi ille de aliö'qtlopialm iam.

s

infamis.fit *. Et V Ito, illum quoque iniquum

V

detra&üorem eífe, qui delictum: alteriüs ut

mere auditum, vel ambigue narrat, fi audien-

XC

ï

tes levi eiusmodi narrationi fident adhibituros.

atc

effe, praevie fciat. Aliud utique dicendum,

f

fi füa relatione nullum iudicium, vel affen-

5

fum a fe obtinendum effe, fecurus fit,

L5

quidem prudentes vagis narrationibus non fo-

lent credere; apud leve vulgus maius peri-

culum circa hoc folet effe.

E

1

* Ubi .tamen merito excipiunt, (i de pluribus eius-

Ti

dem fpeciei delictis publice reus quis exiftat; tunc,

fe

enim aliquod fpeciatim divulgare non eft iniquum.

d

Sic e. g. de publico praedone, ac plurium rapi-

narum reo, aliqua depraedatio. ett hucusque ig-

m*ux

r

*

nota 1'pe,ciati»m'æ & absque peccato. narra;i poteit.,

lii o ov R cxndedurcae. .. ocuif t N

l

$- 3933.

(

Ex eadem fíemper definitione habetur

VIlimo, falfum crimen alteri imponere gravi-

&r, ac porpetuo malum efle, ut id neque-in

fui defenfionem permiffum fit.

Unde ab Iv-

NOCENT. Xl. damnata ,. & 43 propofitio eft:

Quid ni non nifi veniale fit, detrabentis: auttorita-

tem magnam fibi noxiam falfó crimine elidere? qua-

re falfum crimen in alterum confingere nun-

quam licet; verum tamen, etíi occultum ali-

quando pandere non adeo eft malum, ut ex

ipfa detractionis definitione $. 3029. -

$. 3034.

Habeatur 7IIToa confecutio, quod toties;

ri-

deli&tum hu.cusqgg ignoratum uni, aut plu

us

3

Caput V,

281

wkiam ff

bus referti qubat » quoties delinquentis falus,

iquur

vel aliorum . innocentium grave difcrimen id:

ts u

IBit: dummodo hoc innocentium periculum

HC

ex culpa illius defcendat, cuius peccatum nar-

TT

Fare quis parat*, lfaec enim famae laefio non

Vodi

eft iniqua. **

o f

n

6

"

"

)

i

* Sic peccata, & peccandi pericula ad fuperiorem

deferre pium eft, fi alia alterui

n emendandi via

tf

non fuppetat,

Item fi homo-non fanae doctrinae

j ger.i-

alios regendi, vel docendi munus ambiat: vel fi-

quis reipublicae, imo etiam privato tantum rui-

nam, aut damnum aliquod paret.

Rurfus fi ho-

bus &

ht; uN

mo non tantum unius, fed plurium furtorum

reus , & fic furtis affuetus alic

À

ibi pro famulo con-

iniqu'.

duci petat.

jm t

'Iïlu.d tamen notandum, periculum damni ita quidem

NU

j pOIdï

requiri, ut damnum illud iniquum fit, ac proin

innocuo immineat; & quidem ex culpa illius . de

cuius vitio promulgando agitur.

Unde egoó. non

E

abett

aufim probare, fiquis de altero e. g. adulterium

Occultum, non amplius iterandum, & deinceps

3 gïäï?»"

nemini nociturum ad fuperiorem deferat, tantum

Qu

Á

ut eum ab obtingendo munere impediat, quod

)

talis denuntians pro fe ipfo, vel alio. quopiam

fibi dile&o preníat. Licet enim publica iudicia,

oet

& accufationes iuftae fint: iftae tamen ad. commu-

jl

nem ütilitatem , ad publicum exemplum compara-

. quz:

tae funt; ac proin ad privata commoda-detorque-

ri minime debent.

| Hiiï?'

Aliud foret, fi reus ex deli-

&o fuo ad illud munus. ine

ji

indignus fuiffet redditus.

ptus, aut *vki, legum

[

** De caufis obligationem reftituendae ?alnag tollen-

tibus vid. infra S. 3072.

(s

:

$5

J

TRA-

M

As

282

i

l

h

ä Tnt

*

RVi

Wt

TRACTATUS XXVIII

L

Ball

DE RESTITUTION

E EX OFFICIO IUSTITIAE

DEBITA.

*

Ài

fudi

Ü ATUT' L

$ Y

Z)e Fontibus vo[ftitutionis ex. quibuscunque. virtuii

i

l

-,'(

um

bus. debitae.

Quo.

S

3035. Laefa iuftitia ad reflitutionem iniquam öbli-

nne

gat:

$

2036.

uod ctiamnde aliüis virtutibus timide afferitur;

lt

l

$.

3037- Saltem fi earum titulus poit laefionem perdu-

dele

ret,

3038. Quod in exemplo ad religionem pertinen

hi

T

feu

explicatur:

T

S. 3639* Atque exin ad alias virtutes tr—ansfrctu,r.'

1 enir

$. 3035.

plet

(ier

(s

Ofïïcïum iuftitiae, fi laefum fuerit, 1160 fibi

peculiare habet, quod ad reftitutionem homi-

"i

niilli, cuius ius laefum fuit, faciendam obli-

Wte

get; prout communis habet fententia, Ex

qua receptiflima fententia etiam illud habetur,

quod reliquarum virtutum officia ab aliquo

forte violata aliud non petant, quam ut foli

DEo per dignam poenitentiam pro eiusmoct!

D

fs

deli&o atishat. Kt quidem in veram, mirabi-

O

1.

-

"n

Caput [

58

E6]

Y

lis huius, quae circa iuftitiam obt/ineyt, diffe-

rentiae radicem iam $. 2982. non nihil inda-

gavi, fubdubitans, an non forfan etiam aliae

1

virtutes quaecunque ad ref

L

'itutionem obftrin-

[l

gant, fiquidem forte earum officio quis defuit.

TITIR

:$...3036.

Nunc vero (nefcio an fátis f'ol*idä) haec

fufpicio magis, megisque augetur, ut pene

iudicem vim ad reftitutionem oblizandi omni-

bus virtutibus communem, & neutiquam foii

p Q

juftitiae fpecialem effe. Cum enim omne off-

«ium, ac tota generalis iuftitia cultu, obíe-

quio, ac reverentia fit digna, & ita digna, ut

in explendo quolibet officio illud primo,. &

z

ultimo noftra a&ione, ac intentione fpectare

g o

debeamus : mirabile, & fenfui intimo adverfum

mihi perpetuo videtur, quéd alicui virtuti,

pertina:::

feu officio nihil amplius debeatur, quampri-

mum ab aliquo violatum illud fuerit.

Sic

e['!ï.

enim ad abolendas obligationes, & nosabex-

pletione officiorum eximendos iniuria, & obe-

dientia aequaliter aptae forent, & ad evaden-

das aliorum iuftas exactiones extra negotium

m

vulgaris iuftitiae generatim nihil aliud requi-

nit

f

reretur, quam iisdem deeffe,

ja

$. 3037.

]aþeü

dl

Et fane nefciq

, an non alios in hac mea

y

?

qualicunque opinione tacite mihi confentien-

IN

fl

tes habeam, dumin vi ad reftitutionem obli-

il

It

j

Iu

gandi omnes virtutes pares facio, Nam ita

Qi»

m

284

Tmä"t;zifusx NIX

diftinguendum hoc negotium cenfeo: vel iilä

; fr

m

titulus, quo oflicium quodcunque nititur,

poít factam iniuriam ex quacunque ratione

Tüff

*

ceíffat; & tunc nec ex iuílitia, nec ex alia

quacuüque virtute a fe violata quispiam ad re-

fticutionem obligatur: vel titulus ille debendi

poft oficium neglectum, aut violatum perdu-

ratadhuc; & quaelibet virtus ad explendum

ï

fibi debitum officium obligabit. .Et fic om-

nis diverfitas in hac reftitutionis cauía ceffat.

Sed agg aliquot exempla percurramus.

v

$- 3038.

ï;

Sic forte Caius priore ahino. oiïïciavirtutuni;

:

Tlieologicarum, ac religionis per iuftam men-

"

furam explevit; Titivs vero eadem ex integro

neglexit

Hic iam praefenti anno emendatus

eandem cum CWo religionis menfuzam, &

qualis ex iudicio prudentum in fingulos annos

debetur, Dro exfolvit. . Iam apertum eit,

quod hanc officiorum portionem praeftare

teneretur, etfi priorianno SUPREMO NUMINI

omne debitum exfolviffet: & certe ad tantam

relisionem etiam non tantum negligens ifte

Titius, fed etiam diligens Caius adítri&us eft.

Nonne fic totum prioris anni debituma 7710

ij

inexpletum manet ?- Dic obfecro! quo titulo,

li

aut ex qua culpa (fit verbo venia) Dzus illud

prioris anni ius perdiderit? Certe hoc ius ei-

Opï

dem per praefentis anni confuetam, iuftam-

W

que- induftriam exfolvi non poteft * : haec

enim DEo pro praefenti anno, & non attenta

pri-

N

Capüt k

285

] ill&

priore hegligentia debetur; aliag dando cen-

tity,

tum poffet quis expungere deb

rum, '*

?tle ducento-

YOne

Y di

** Verum equidem eft, quod aliqüahdo eodem tem-

Z

pore, & fors etiam eadem opera poflit duabus le-

beni

gibus faüsfieri. Sic recitans horas canonicas po-

teft Sacrificio fimul intereffe, ita ut praecepto diei

ordn

fcítae fatisfaciat, Sed hoc in folis legibus huma-

um

nis, & tunc folurà obtinet, quando eaedem leges

0f]

humanae ex eodem iuris naturalis, aut divini ti-

tulo obligant; neutiquam vero , quando diverfis

elt

titulisnituntur, Sic audiendo Miffam in die fefto

non fatisfacit, fi forte Sacerdos pro poenitentia

praeceperit, ut poenitens aliquando Miffae inter-

-fit,

Praeterquam quod confuetudo,. confenfus;

& induigentia praecipientium in iüre humano titü-

Qu

los, & debita non raro mutet, & penitus tollat.

Ti

3** Equidem eiusmodi officia, & ex iis ortae reftitü-

f

l;

tiones non raro difliciles, moraliterque impoffibi-

j

les evadunt; « aliquando per alia oflicia graviorà

(

fuperantur, &ficillicita fiunt, & Obligare defi-

nunt. Sed lioc rurfus non eft aliquibus ; fed om-

niu)

nibus officiis, atque ipfi etiam iuftitiae commu-

i,

ne: nam vis pactorum, & fides data obligare de-

futt

finit, fi res proiniffa impo

l

evadat.

m-bi-lis , àut. þrohib?tä

"

u

I)

j

$. 30539.

! eü'

Poftquam hane ad reftitutionem obligandi

i

caciam pro religione eviciffe videor, iam

l0

nulla in reliquis evincendis erit difficultas.

Ju

Religionis enim ambitus eft ampliffimus, &

ü

opinione longe plura officia fub fe continet ;*

Hl

ut nihil aliud, quam pietas hominibüs debita

$. 2548. & [feq. dubio fuübeífe queat. Ve-

!j

j

Ium fi e, g. pare(nti Inopi debitam ex pietate

r

opem

286

Trattatus XAIX

opem impendere neglexifti, 1sque parens ad-

hucegeat , etiam deinceps hoc otlicium ex-

plere teneberis.

Si vero pareritis inopia defi-

nat, tunc pariter debendi titulus defin

it, aut

CTA o B r p MSE E N-

certe obligare ceffabit.

Idem de penfo reve-

rentiae, aliisque gratianimi Lgnmcatlombus

quae parentibus, aut aliis hominibus in'nos

beneficis debentur. **

* Sic ad abolendum feandalum, nifi altiot quaedam

ratio obfit, quemque teneri facile largiuntur om-

nes.

Mifericordiam aliis im ïendeïdam durante

r- CO POARPMAMET r oRT. 6 M PL T

inopia, feu debendi titulo etiam poft neglectum

m

I

L

22

£.

oihcium, nemo facile negabit.

Quaedam inteme.

perantiae, G carnis vitia ex eo tantum non impo-

c

T -

nunt obligationem reftitutionis, quod reftitutio

p-4

in eorum genere plerumque eft impoffibiiis.

^

Aek Ahquod argumentum contra meam hanc opinio-

nent peti poïict ex legibus Lccleixa Hcls, & votis;

Sic die Dominica facræ intereífe omittens non te-

T

netur altera die id reíarcire.

ldem- de 1eiunio ,

aliisque. :

Ubi inprimis diftinguendum in his, in

quantum ea ex legenaturae, Vcl ex lege humana

45.3

defcendunt.

()uamum ex

lege naturae legitima

religionis menfiira expleri cï"bet, donec eldem [a-

n

Gl

tisfa&um fuerit; quocunque demum die id. ficri

m vero ex conftitutionibus hu-

potuerit.

Quantut

f

b

i

I'l]anls i Tue(cl)tu qïlïli.u?m [6]

i

ia vel diei cuidamnon

fuutalligata; & eadem neglecta debentalia die refar-

ciri: Vel dieifuntalligata; &alià die compenfari non

|

l

ä

amplius poflunt.

ic ieiunium feriae quartae quan-

tum ex lege ecclefiaftica nemo poteft feria

uinta

S- Y

Obire.

Idein de penío canonico, de Miltfae 5acri-

P4

cio die feftiva excipiendo, feu audiendo Gc.

Quandonain autem leges hümanae obligationes fuas

certae diei velint a]lwaxe, ita, ut cum die ipfa ex-

Ípirent,

colligendum eft ex verbis legum; vel fi

W

haec Obtcum, & qmblgua funt, ex ufu & confue-

tu-

at

287

Caþut l..

W5 d

tudine.

Si vero nec confüetudo habeatur, tunc

u

nwa

attendendum effe volunt, an actus praeceptus cum

i d

eotempore habeat aliquam connexionem, tunc ob-

ligatio tempori alligata effe cenfetur; fi vero nul-

l

!

d

"

latenus cum eo tempore actio ilia debita connexa

;

)

;eï'

fit, tunc obligatio cum ipfa die exfpirat.

Sic illé

*

qui in fingulas hebdomades in honorem Dominicae

KOnroul E

mnot

paffionis ieiunare vovet, tenetur tale ieiunium

forte omiffuni alia hebdomade fupplere.

Qui ve-

ro fingulis feriis fextis ob eandem caufam fimile

eut

j

ieiunium promifit, nihil tenetur relarcire, five

h

It

0m

fua culpa, five ex caufa voto fuo defuerit.

Nam

Uf

.....

attenta pafione CHRISTI ieiunium ad fingulas

(

rieóut

hebdomadas nullam; bene vero ad fextam feriam

afünitatem aliquam habet, Et ita voluntatem prae-

i g

| p

cipienüs, aut voventis &c. interpretantur D. D. ,

quando ex verbis, vel confuetudine alia interpre-

Ei'tituzio

tatio haberi non poteft.

l

CM PUT. E

ü

IT

$401 0

De»'Obligqtione reflituendi, prout ea [oli iuftiiae

:

1JWt

eft propria.

mhü

3

$.

3o40. Reflitutio e[? folutio debiti, quod ex iure de-

ewur,

eu

$.

3041. Huius obligationis radices vulgo affignari fo-

cdfp

litae,

$.

5042. Parum aptae funts eum caufae iuris realis,

& perfonalis, omnis reftitudionis faciendae genui-

ni fontes fint.

(j

f

$. 3043- Debet tamen curari, an non cauw/a excufans

d

lateat: & hac abfente

j

$

*

3044. Tandem reftitutio, diver/o tamenordine, im-

; il

* peranda eft.

icl

i W

g' 30409

wl

ipit

Reftitutio, prout hic in fenfu latiffimo

| yi

de-

«l

conüderatgr, eft folutio debiti, quod ex iure

i

bef

ass

288

Tra&atus . X XIX.

betur.

Atque exinde eft merus actus iufti-

Denu

diun

tiae: ut proin videatur ,

quod hucusque de

iure , eiusque caufis egerlmus, deinceps ve-

ro de iuflitia tra&taturi timus.

Neque noftram

reftitutionis definitionem ex eo iuíto amplio&

mülh

rem effe quis dicat, quod totum iuftitiae of

ficium involvat ,

cum reftitutio. ad meram

(icen

al

laefae iuftitiae reparationem ex ipfa nominis

bj

Nam

d

fui etymologia pertinere videatur.

Theologis noftris fub nomine reititutionis ve-

Ü

u$ ]

nit non tantum iuftitiae Jae/ae fatisfactio , fed

1Nfje

etiam iuftitiae integrae, ac nunquam vwlat"ae

if

Sic commodatarius, -rei alienae ig-

Q ]

expletio.

norans poffeffor, depofitarius , aliique rem

lg

ienam reftituere ex communiflima fententia

ls

1cuntur

etfi commodatarius , bonae fidei

jert

fonf

poffeifor &c rem alienàm abs omni iuítitiae

praeiudicio hucusque detinuerint,

T

ol

ü

$- 4041.

Vent

Hums 1am reftitutionis faciendae obhoa-

181

tionem ex pluribus fontibus d(,uvaïe i'olent

dO&r

Celebriores funt res accipta,

& iniufla üéczptto

tle h

Tel.

Prior obcmet, quando quis rem aiienam

Wt

(

feu bona feu mala fide detinet , mpote quae

p

f

res aliena ad Domicum perpetuo clamare di-

loyo

citüf,

Iniufta veto acceptio datur, cumrem

Y

alienàm aliquam quis deftruxit , deliberate

j

Ali duabus his reftitutionis

lmp

peffumdedit.

l

radicibus addunt duas alias. fcilicet iniquam

l

!

damnificationem ,

& contra&um.

Ubi iniquam

l

damnificationem tunc dari contendunt, cum

L

abs omni lucro fuo alteri quis damnum infert.

De-

"-

ecae,

Cabut 1L-

289

; nl

Deüïque quae obligatio ex contractu

pafcatur,

t i

aliunde cuique certum eft.

23

of

S. 3042..

impldl

Verum an hae reftitutionis radices non

tieof

multum ex arbitrario iudicio habeant , nolim

Qu

dicere; obfcurae certo funt, et illud, qifod

QO

fub ipfis reipfa latet, et aliunde iam tràditum

N

eit, novis nominibus otiofe involvunt.

Po:

st

tius in definienda obligationereftituendi hüc-

usque tradita docGtrina, et fic via trita tenen-

)

|

j

[ |

a eft.

Nam certum eft, neminem ex vin-

ni i

culo iuftitiae alteri obftrictum effe, niüi alter

e n

ille aliquod iusfibi competens habeat. Rurfus

i

ius illud alterius neceífario erit reale , vel

perfonale.

Iterum ius reale non habet alios

n

f

fontes, feu modos acquirendi, quam quos

& $. 2755. et per totum tractat XíXnum

deícripfi; ius vero perfonale non nifi ex con-

ventione, aut damnofo delicto exiftere, S.

N

li

2851. dicebam.

J

Quare merito abs ulla nova

(

u

do&rina recte afferitur, easdem in debitore

effe radices reítitutionis, quae in exactore,

g

aut creditore realis, vel perfonalis iuris cau-

ï

]n

W

fae funt.

(

Atque exinde minime eít opus

jod

11

novo doctrinae ordine difcentes fatigare; fed

It

quoties aliquis reftitutionis cafus fe obtulerit,

a

I

fimpliciter, et per regulas iam aliunde tradi-

tas indagandum , an alteri cuipiam in hunc

(

hominem, de cuius obligatione dubitas, ali-

quam

quod feu reale, feu períonale ius competat,

nec ne.

u

Quod fiijam null

us unquam ütulus,

j

[

aut

"Tom. ViII,

J

490

Trq?tdtz4s Xl X.

aut caufa iuris inter has partes extitit; nulla

certe reftituendi obligatio dabitur.

$. 53043.

:;

uod fi vero eiusmodi iuris pärfonälis,

j

"9

aut realis titulus aliquando datus fuit, non-

dum tamen fententia ferenda mox eft, fed

tunc primum indagandum, an non forte ali-

ä

g,

qua ratio ab hac obligatione eximens, et vin-

culum iuris diffolvens adfit.- Nam obligatio

fidei datae, feu iuítitiae arcta quidem, non

Y

tamen infuperabilis eft: prout $. 2600, et de-

inceps oftendiex iure naturae , et quantum

Mgt

ad ius humanum , deinceps docebo , agendo

. de caufis a reftitutione eximentibus.

J.S. 8644

t

ud

Si iam et vinculum iuris aliquando exti-

Qu

tit, & deinceps nunquam fuüblatum hucusque

lr

fuit; tunc iamreftitütio imperari debet. Cum

bl

vero circa quamlibet reftitutionem detur ali-

* quis, veletiam plures, cui vel quibus refti-

tutio debeatur; etcum femper, ac neceffario

exiftat, cui, vel quibus haec obligatio incum-

t

bat: diveríi nen raro ordines hic obfervandi

T

funt.

Et unus quidem ex farie corum , quibus

dl

NU

éliquid debetur , ífeu creditorum , & alter ex

i

il

parte debi(qrum ordo obtinet.

[

W

k

CA-

p

n

du

CAUPOD T

^'

.Dg ordine Creditorum , f:u 'gf:..fibz;s ante elieg v

w

L

t

tuendum fu.

S-. 3045.,Si fieri queat, generatim onmibus fatisfacienz

dum eft,

Ti !

L]

3046.- Quod fi fa

iltates non füfficiant; primo

T0f 1

.

V'loäö

, f

3047. Secun

veniunt ii,, quIbus aliquod (s veale eít.

")

&

tt J

&o expen/áe faneris &c.

3o048R. 72riio ius piguoris habentes.

Yl

3049. Ültimó. demum

Cmro

Z

gropharii creditores

-

quantum ex iure natur&li fime ordine vocantur:

3050. Quibus tam

en ufux-s alicubi ordinei aatiquis

,W l

tatis concedit.

et

3os5r. Etiam accelerata folutionis

.

petitione quis fi«

nb

bi confuleré poteft

g

— $. 5038.

Quod fi facultates ad expungenda quaevis

debita fufficiant, omnibus , & nullo fervató

ordine reddendum

Vi

313

, quod eis debetur,

Quod fi vero cun&tis fatisfieri nequ

Bat. 1nter

Ei

ura reália, & p

(u

ft,

erfonalia caute *di'üihg'PEIïdum

i il

ii

$. 3046..

y)

!

Si itàque ius reale alicui competat, id adeo

d

omnibus praeftandum ?rimo loco, ut illud ius

Jandï

reale integrum cuique praeftandum fit, etfi

]i

þt!

alii creditores iura perfoualia habentes omni-

'Ü

no omnes vacui abire debeant.

Rationem

aflignant fequentem : creditores iure reali

gaudentes non nifi rem aliünde iam fuam re-

|

petunt:

dum creditores ius tantum perfona-

le habentes primuri Iex,rþonis debitoris (q

*

ualia

J

fets

Ky.w,,&'*

292

TraBatus XXIX.

fofs nulla aderuntä folutionäm petere co-

gantur. Veráà tamen, & ultima ratio in eo

éft, quod ius reale omnes homines, & fic

! fi

etiam creditores concurrentes afficiat, &rem

fibi

quampiam ab ommni aliorum hominum ufur-

teli

patione tutam Domino f

e

"n

rvet $. 2705, et

dupt,

Ieg.

1

r Tedle

z* Circa emt

jonem fpecialis habetur diiäcultas. Sic

| hii

aliquis dato pretio emit fibi domum a Domino

: ij

valde obaerato, cui, antequam domus illa tradere-

tur, bonis interdi&tum eft. Cumque eius faculta-

tes ad expungenda debita minime fufficerent, alii

;;'dt li

creditores etiam domum illam vendere parabant;

ilius domus emtore vehementer contradicente,

illamque domum eo efficacius exigente: quod pro

Ti

ea debitam pecuniam priori Domino iam exfolve-

Ptj

rit. Verum nifi eiusmodi emtori aliunde aliquod

R

privilegium competat, ex communi regula nec do-

Wæa

mum, nec pecuniam pro fe evincet, prout arbi-

DI

tror. Nam pecuniaé dominium ope traditionis

jam fuit translatum, & dominium domus nunquam

U

accepit: unde aliud quam ius perfonale non ha*

"^s f

bet, fed eodem Cum reliquis creditoribus chiroe-

f:ampo;

graphariis i,ure uti, ac contentus effe debet,

Wte

*

p

Jhin

$.

3047.

I

üod fi debitor mortuus fuerit /ecunde

^

poft ius reale loco folvendae funt expenfae

ug

funeris, falaria Medicorum /, penultim. ff. de

E

N

)N

de Religiof. &? fumpt. Quibus multis in locis

)

accenfentur mercedes famulorum, ac merce-

i

nariorum ; idqäue vi confuetudinis. -

$. 3648.

ä

- Caput III,

293

t 0

$.

n«

2048.

, &

Tertio loco veniunt creditores, qui ius

pignoris, aut hypothecae in bonis debitoris

u

D uli-

fibi conftitutumshabent.

Qui merito omnes

reliquos, quos c/

$ t

ürograpbarios vocant, praece-

dunt,

l. 9. C. qui potior. in pign. lilis enim ius

mr ':',

. Teale fuffragatur $. 2740,

& feq. his praeter

m

chirographum , vel fyn

grapham nihil cautio-

)

d

nis, vel fecuritatis a debitore collatum fuits

sf

|

(2f ii äx

ut proin merum ius 'peri'bnale obtineant.

n

aratid

$. 3049.

idíctt!

luOd ,.

Tandem ultimi veniunt þcreditores cbirb-

æxfgæf £rapbarii, quos mox dicebam. Et h; quidem

L

quantum ex jure naturae absque ordine, &

yt at*

nulla attenta debiti antiquitates

ut proinde is,

qidot

qui ante decennium, & ille

; Qquiante tridu-

jngsl

um debitori dedit mutuu

non.ffi'

m iure f&turali pa-

g

QT6S fint, & regula iuris «

4.in 6, qui prior eft

tempore, potior eft

)d

&are videatur.

iure ad folum ius reale fpe-

Et ita quidem communis,

|

minime tamen o

mnium fententia habet ex ]

! 6. C de bon. autto

ritat.

Id quidem ex eadem

"m

"

lege, fuffragante ratione

1

naturali, atque ipfo

eqiae

ufu obtinet, ut inter cre

ditores proportio ad

u

debiti quantitatem ferve

tur;

utque illij cui

j

plus debetur, plus folvatur ;

ebitori minus crediderunt. *

quam aliis, qui

g

* E.

tibu

& Ttius obaeratus debet mille, & in facuita-

s fuisnon habet nifi quingentos. Iam 7jfio

huic Caius quingentos dedit mutuos ;

alii vero

T

quinque non nifi centum finguli eidem, credide-

3

runt

st

Trd&atus XX 1X.

294

runt.

Quod fi iam nulli creditores hypothecarii

adfint,

Caius cx maffa obaerata capit 250, reliqui

ä

vero finguli 5o accipiunt.

()

£

*

*

Verum ex multorum locorum ufu inter

(

e

il

creditores eti

[v

m chirographarios ratio. tempo-

Atque dubito ,

tis, & antiquit4tüs habctur.

an eiusmodi obfer

vantia ex mera confuetudi-

tuüra

li vim faepe

ne, & nonetiai] ex jure na

:

a ,vf".-' Is

[

obtineat, INam debitor e. g. ad 400 folven-

M

dos fufficiens 2on poteít folutionem utpote

*

i

nt

,

H

r

pre

impoflibiem, &

..iL

iam fpondere ei, qui

du

1

tmucuos dare, fijam antea

i

centum alios vi

* u

praefciat, fe non fore folvemdo * Sicetiam

. Qu

íponfalia pofteriora funt nulia, eoquod perfi-

(ito

À.

nfus priori fponfae iure qui-

dus eiusmodi fp

vf

dem mere. períonali obftriétue

fii, & utrique

: ad impoffibile

hd

Ífponfae faffisfacere non queat.

dec

enim, aut iniquum nemo. po

'.þil

CL b—'

obligati.

: /qua

Aliud dicenduw, fi tempore mutui recens con-

füficiebat, at-

fit ;

tra&ti. ad, omnibus tolvendum

Tüir

que exinde primum cafa,

vel cuipa fua eam

3 uN

conditionem incurrit, ut omnibus debitis ex-

In hoc po-

Q

pungeridis non amplius par fit.

í

; '

fteriore cafu etiam ego c

'3ï1:

wilt

erem , inter anti-

^W

quiores,

