cuique fuam abs iuftitiae praeiudicio liberam

u

relinqui poffe innuit.

Verum nifi fallor, Vi-

,

riifti, in difciplina Iuris romani alias omni-

no infipnes, circa hoc non recte fentiunt.

INam eos, qui dominium etiam minus plenum,

feu utile tantum poflident, /ex 12. C. defund.

!

patrimon. vocat Dominos fundorum, et exiu-

!eu

re fuperficiei competit facultas fervitutem

l

um

28

Tra&atus X XV.

ponendi 7. z. $. d. ff. de füperfic. 5

quae qul-

dem nulli fervituti, fed foli domlmo propria

funt.

Contra vero, qui meram fervitutem

e. g. ufumfructum habeï, non aliter fructuum

Dominus efficitur, quam fi ipfe eos perce-

perit. $. 36. inftit, de ver.. divif.

*

E

2720.

Sed etiam ad ufum haec differentia facit:

nam Dominus utilis fructus adhuc penden-

tes fuos habet, ad haeredes transmittit, ab

alio raptos a quocunque poffeffore vindicat,

utpote verus Dominus fructuum etiam non-

dum perceptorum ,

argm. |, 12..C. de fünd.

patrimon, & 1. uit. C. de cenf. C cenfit. Contra

vero qui ufumfructum, vel ufum tantum ha-

bet, //tet maturis fru&ibus ,. nondum tamen

perceptis decefferit, ad baeredes eitis mon per-

tinent, fed. Domino proprietatis acquiruntur $.

56. in[i. de ver, divif. Clarius omnia in pro-

ximis $is dicta comprehendi, et exponi pof-

funt, fi cogitemus quod vi dominii minus ple-

ni utilitas e. g. ex fundo, iure reali noftra

iam fit: per ufümfructum vero, aut aliam

fervitutem nobis ius reale competat duntaxat

ad ahquïd inre alterius famendum, et ad fru-

ctus vi perceptionis nobis primum acquiren-

dos.

Unde Emphyteuta fructus pendentes

fuos iam habet, et ad haeredes transmittit :

quod de ufüfructuario non poteft dici.

*

CA-

Caput 11

29

CAPUT 1l

i

De Enmpbyteufi, feudo, & fuperficié,

n

*

2721.

Iuvat de tribus dominii utilis generibus fpe-

ciatim agere. -

Etquidem

1

2722. Ex definitione Emphyteujis infertur primo,

quod Emphytema habeat omnem üclitatem; &

Jecundo, quod etiam faciem fundi mautare, fundum

donare, & fere etiam vendere queat:

i

J

8

2723.

Attamen izrijo idem Emphyteuta tributd,

& quaecunque omera, ac quario vel maxime ip(i

)

Domino dire&o annuum . Canonem pendere tenea-

tur

l

2724. De fendo, &

Aem. u

2725. De fuperficie fola propémodura defimtxo ad.

ícribituf£-

fi

l

$

&7210

!

j

Cum porro tres fere fpecies eiusmodi im-

f

perfectorum -dominiorum habeantur, iuvat

fingulorum folas prope definitiones delibare.

)

Sunt autem Eunpbyteufis 5 feudum, etius fu-

"

perficiei.

Ex quibus trequenmüïml ufus eft

f

$.

2722.

i

Empbyteufs , quam. definiunt dommzum

utile praedii ,

alteri in perpetuum , vel.ad tem-

$us mon modzcum, jro certo annuo canone in

$

aghitionem dominit dire&i praeftando ,. concef-

fum. V etnaculalingua Dominum directum fo-

lemus vocare ben Q*runbherrn Emphyteutam

vero pen 5jrufenberen. | Et quia eft domittium

tiile,

39

TTra&atus

;&'AX. V.

ttile,ideo Emphyteuta primo acquirit omnem

ütilitatem etiam thefaurum. Zirgm. $. 39. 2n-

füit. de vtr. divoif.. Secumdo.. Poteft faciem fun-

di mutare, donare, permutare, oppignora-

re. L. t. C. de fatid. paivimon. $. 3. in[lit. de

locat.

Imo etiam vendere *, denique a quo-

cunque, etiam a Domino directo

yindicare.

[

l. 1. $. ult, ff. locat.. conduB,

* Si tamen vendere velit, debet id Domino pro-

II

prietatis, feu dire&o denunciare, ut, fi velit,

n

is primolocoemere queat. l. 3. c. de zwur. Emply-

[

Leut.

Quod fi Domino ignorante Emphyteuta

li

rem vendiderit, perdit dominium fuum utile. £,

ll

$. C. de iur. Emiphyt. Etaliquando ctiam ali-

f

quid laudemii loco, eidem Domino dire&o pendi

debet, fi hoc douminium utile in aliu(m transfera-

U

tur.

]

S.* 2725.

Per eandem tamen dominii rationem Em-

phyteuta debet tertio onera et tributa ferre

i

1. 2. C. de Iur. Empbyteuf. . Quia vero hoc

Ü

jus pro anttto caioie eftconcefTum, ideo quar-

q

to iíteadeo exfolvendus eft, ut nulla fteri-

ü

litate, aut cafu /. I. C. de iure Empbyt. fedfo-

lii

lo totius rei interitu haec obligatio toilatur.

li

L. 1. C. de iur. empbyteut. *

j

"* Adeo autem delicata eft obligatio folvendi annu-

um Canonem, ut fiquidem intra triennium (vel

l

omnino intra biennium, fi Écclefia fit Dominus

Emphyteufis) non füerit praeftitus canon ilte,

Emphyteuta iure utili cadere, illudque Domino

4

dire&o cedere cogatur /. 2.. C. de iur. Empluy-

ieuí. nifi, quod ius Canonic, C. uit, de locat. €

q

6£091-

Coput. 1l

ll

goazdag&'. benigne concedit, celeri folutione moram

l

purgare fatagat.

Sed utique ufu, & illo contra-

ctu, quod ius emphyteufis inter Emphyteutam, &

l

t

Dominum emphyteufis conftitutum eít, plurima

in his mutaü folerit.þ

1

U

m 2224.

7

De feudis plutima difputant, imo in iu-

risprudentia fpecialis difciplina de iure feudali

inftituta eft, Nobis fufüiciat folam eiüs defi-

ul

$i

nitionem miniftrare: eft itaque feudum do-

ii

2

mindum utue in ve immobili , vel quae immobi-

d

] aequivalet, perpetuo , €9 liberaliter. couftitu-

Jl

tum . füb onere. fidelitatis , & obfequii perfona-

d

tis praeflandi, Et quia in plurimis feudis non

T

omnes definitionis particulae. obfervantur;

ideo praeter alias plurimás divifiones datur

etiam divifio feudi in feudum proprii nomi-

uis, aC velut regulare, et in feudum impro-

;|

prirnominis, ac velut extra regulam vagan-

f

tis. Sic afallus (ita enim vocatur, qui feu-

W

dum a Domino direGo accepit) debet eun-

1

dem-confilio, auxilio &c. iuvare, & ad bellum

J

euntem fequi, vel alium. .Domino acceptabilem

h

mitiere, vel dimidium reditus feudi unius anni

lf

fübmimiflrare pro belli expenfis lib. 2. feud. c.

55. Quae quidem raro Vafalli praeftare no-

li

Ítra aetate tenentur; ut

proin plurima den-

tur feuda irregularia,

id

u5

S. 2238

Mi

Suþerücies, demum eft res in alieno folo

aedificat;

ER

, vel infita: ius vero fuperficiei e[t

l

0mi-

32

"ra&atus XX V.

nium uUtile quo quis in folo alieno rem plai-

A

tatam, aedificatam, aut quocunque modo

impofitam habere poteft, /. 73.f/. de ve? vin-

dicat.

Superficiaritis tamen, feu. is, cui hoc

ius competit, Domino fuperficiei annuam

aliquam penfionem folvere plerumque tene-

tur, /. 74. ff. devei vindicat, | Eft autem hoc

ius rariffimi apud nos ufus,

CAPUT IV.

j

De Servitutibus.

Ti

N

2726. Secundum genus iuris realis, fünt eae fer«

d

vitules, quibus res ipfae ferviunt,

ü

2727. Quae proin defimiuntur;

D

t

2739. Átque in reales , & per]

lonales dïviduhtur.

2729. Et reales funt eae, quibus praedium prae:

die fervit :

ä

9730. Et in Urbamas, ac rüu[licas dividunturj

Quales inter alias funt

o73t. lus alt/us tollendi , vel non altius tolleudi.

ius pro[peGius, aliaeque.

in qua res aliqua

ï

2732.

Servitus gerfonalis eft,

u&tus, quo

perjonae

fervit. Q

uarum prima eft u/usfr

alieri xon

Domino competit facultas re a

lieua frücn-

di, uiendi

falva tameu eius fübfiantia. Unde

o733. Habetür primo,

quod ufüsfru&us non fola

plerumque conventione , fed quafi tra

ditione üt-

quiratur.

2734. Secundo, quod ce[f^t vei düteritu, & tertio

quod Domino ipíi non poffit competere.

$.

2725. Quartoautem ex eadem definitione induci-

tut, duod üfusfru&us nemini nii Domino rei vel

at.

voluniate, vel zmorte ufufruétuarii cedi.

- $. 2756.

m

Caput lPV.

33

ill

$. 2736. Practer&a quinto, quod ad ufufru&uarium

W

omnis utilitas, fed /exto,

quod etiam omnia illi-

us rei onerg pertineant neque

i

$. 2737. Quofi eft Jeptimum

, is faciem fundi mutare

N

poteft. Exin

W

S. 2738. Servitus u/us,

d

. 2739. Etmox fervitus Aabitationis brevi

ter de-fcri-

buntur,

E

9. 2726.

Alterag iuris realis fpecies funt ferwitutes

$. 2712; non tamen illi mancipatus, quo ho-

mo homini fervitutem fervit, & fi&ione iu-

ris Romani Perfona effe definens res incipit

i Ief.

effe; qui proin, etfi natura homo fit, cóndi-

tione tamen rerum ratione carentium, ,quan-

tum ad iura, & leges humanas, tenetur*.

fiil

Hoc iam genus fervitutis in

p

praefenti 'c.;efp'ite

minime tractamus.

i

J

"]

* (Cum itaque proprii nominis fervus, feu manci«

pium fit bomo iure exutus, id contra faevam,

','Mfi,«

quae apud Romanos aliquando obtinuit, fentien-

di confuetudinem quoad ea iura intnlligi debet,

qu

quae arbitrio, & paéctis hominum obnoxia funtz

jl

Mü

non vero de illis, quae fine praevia conditione

!

fimpliciter ipfi naturae humanae debentur, & de

fi

quibus tanquam de materia naturalis pietatis,

l

R

"Tractat, de pietate morali , longam tractationem di-

gellimus. -His enim nemo renuntiare poteft; ifta

"m

debita cum ipfa natura humana perennant, utpo-

Sic Romani fer-

te quam pro fuo titulo habent.

n

vum absque delicto praevio occidendi , imo diu

cruciandi facultatem ex fuo in fervum dominio

j

a

faeve admodum, & horrefcente ipfa maturà fibi

x

"M

quondam .arxogabant.

s

h

Tom, VIII.

í

fpfa

34

Tratiatus XXV.

Ipfa vero haec hominum fervitus

a natura nö-n Té-

probatur; eius tamen ufüs ab humanitate. & miti

f

aetatis noftrae fenfu dudum recefüt. Alicubi ta-

men terrarum, & apud gentes quaspiam proprii

f

nominis fervitus haberi videtur, dum vendendis,

emendisque hominibus immitem mercatum exer-

Circa quod tamén

cent homines alias cultiffimi.

Jucri ftudium aliae gentes ita iudicant, ut ipíam.

fervitutem generatim fpectatam, & iure impofitam

ä

minime damnent; rationem tamen, qua gentes

iftae homines liberos, & innoxios in immeritaim

fervitutem redigunt, vehementer acculfent,

p

$. 2727.

i

dh

fs

Quare in praefenti de a//a fervitute tracta-

fe

mus, quae defünitur, quod fit ius reale in ve

K

tamei aliena. con[titutum ,. quo. Dominus al-

d

vel non facere tenetur in ve alias [ua»

"d pati,

idque ad wtili

tatcem alteritis.

Ex quo apparet,

IK

d fervientem, id eft,

quod hoc ius quantum a

d

quantum ad rem, qua

e fervitut

i fubiecta eft,

vel in non faciendo /.

Q

confiftat in patiendo,

Q

15..6, 1. ff. de fervit.

Contra vero quan-

Ia

tum ad dominantem, id eft,

quantum ad eum,

ign

cui ius fervitutis competit, hoc ius importat

u

facultatem in re aliena aliquid faciendi, e. g.

in domo aliena habitandi, in fando alterius

ij

(

fructus capiendi tignum in alterius murum

u

immittendi &c.

i

$. 2728.

P

i

R

i

m ho-

Porro hoc fervitutis genus nunqua

*

f1 res

N

mo, feu Perfona, fed femper non ni

li

aliqua fervit; alias enim

fpecies iuris realis

effe

W

Caþuä TE

lia

j

effe non poffet, Quia tamen res aliqüa modo

[

"

rei alteri, nunc vero Perfonae alienae, id eft,

Yi

non Domino fervit; ideo fervitus dividitur

.ä&,

?

in fervitutem realem , & perfonalem: quae

proin divifio non a re ferviente, fed ab eo,

cui fervitur, accepta eft. L. 1. ff. commum,

;'.ü".ïl

graed.

4

x

[l

$. 2729.

lam fervitus ve

rvz;t'

alis et, qua praedium fe

proedi.. $. 3. mflit. de fervit. Quare etfi prae-

dium ferviens ad quemcunque,. ignarum licet

(

fervitutis, atque optimae fidei Dominum de-

j

feratur, eam fervitutem is pati tenebitur, ut-

pote quam fervitutem tanquam ius reale prae-

Á

dioinhaerere, illudque perpetuo fequi fingitur

$. 2705, & 2707. Verum hoc fervitutibus

æaïe ]

[

h

realibus neutiquam fpeciale eft, eoquod idem

| eP,

dicendum í(it de fervitutibus perfonalibus ;

cum etiam ifítae de. ge

ere iurium realium

i

exiftant $. 2726.

Id vero íolis fervitutibus

Ut

realibus proprium eft, quod nedum cum re

ällm.e

j

ferviente, fed etiam cum praedio dominante

ad quemcunque poffeflorem tranfeant, c. g.

U

Ti

fi praedio 7it// competat facultas, in praedio.

Caii aquam hauriendi , eadem fervitute uti

ful

poterunt omnes ad quos praedium 7:

ex quocunque titulo e..g. emtione, donati-

one &c. pervenerit.

Servitutes vero perfo-

ho

nales cum perfona dominante extinguntur:

Sic Petrus ufumfruüctus in praedio Paul; obti-'

fa

nens, illum vendere, aut ad haeredes non

gah*

poteft transmittere.

Ü

C 2

5. 2730.'

2

a

46

Traffatus AXF,

$. 2730.

fuper divideban-

I

Hae fervitutes reales in

tur inurbanas, & vüfticas, prout fcilicetprae-

dium erat drbanum, id eft, ad habitationem

potiffimum,

& voluptatem deftinatum; vel

le, quod ad colligendos fruc-

vufticum, feu ta

tus potiffimum eft comp

aratum; fivedeinfun-

dus, feu domus fuerit.

Hortus enim pote-

rat effe praedium urbanum: cafa vero pafto-

ritia, etfi habitationi fubferviens, non rare

s

ü

erat praedium rufticum,

(i

$. 275t.

j

Servitutes urbanae funt e. g. altius tol-

aï

vel on altius tollendi: id eft, fi quis

lendi,

cum moleftia alienae do

mum fuam pofhit al-

tiorem facere:

vel fi alter.fuam in commo-

llere.

Huc

V

dum noftrae non poflit altius to

pertinet fervitus profpe&ius ; it

em

fervitus iu-

lures.

Servitutes Vero

Y

winaum, aliaeque comp

Jfus

urbanae fequentes ex a

lis recenfentur.

BN

ftri in fundo alie-

J

pa[cendi pecora praedii no

no: fervitutes item aquae d

u&us, aquae bat-

am appu

jfus: & plurimae

M

ftus ,. pecoris ad. aqu

aliae.

Haec pauca

vde fervitutibus realibus:

1 50 2732-

»

Aliae vero fervitutes fun

t perfotales S

"

qua, fed fer-

2728, in quibus res quidem ali

onge fervit: quales funt aufusfrud

9/$ $ Ujus.

, quae operae er-

pabitatio, operae fervorum

vorum, utpote quales nu

llos amplius habe-

mus

Capur IV.

37

mus $. 2726, nullius apud nos funt ufus, Eft

M

jam ufu fyu&m fervitus perfonalis , qua alteri

ht

non Domino competit facultas ve aliena fruendi,

jal

Wtendi, falva tamen eius fübflantia. 1. 1. ff.

V

de uf4fru&t, Ex qua definitione deducunt fe-

füi

quentia; inter quae eft

(

0j

$. 2733

jl

Primum: cum fit fervitus ,-ac proin ius

inu

reale, quod ufuüsfructus non acquiratur ífola

conventione, fed quod requiratur quafi tra-

ditio, quae quidem per ipfum ufum intelligi-

tur, /. uit. ff. de fervitut.

Utusfructus tamen

Ü

a lege,

el ultima voluntate conítitutus ante

qïh

ufum iam obtinetur, /. tiit. ff. de fervit. leget.

J al

Ubi per eandem,confecutionem habetur ,

yu

quod aeque, ac alia iura realia hoc genus fer-

J

vitutis aberi, ac conftitui queat ipfa lege

li

a iudice **

, denique privata conventione,

q

vel etiam pracfcuptlmc, feu 10 annorum

li

inter praefentes, & 20 an, inter abfentes pa-

jit

tientia:;; & maxime ultima voluntate, /. tf.

l

C. de reb, alienand

l. ultm. de long. temp

i

praefcript. 1. 6. ff. de ufufru

]

3

* Sic per ipfam legem Jextaui C. de bon. qua« liber.

n pot. ufüsfructus competit Patri in bonis Filii

adventitiis $. 1435.

*

j

** Lex i6, ff. famil. erifcund , concedit, ut uni

r:

proprietas,

alteri vero

ufusfructus adiudicetur

in caufa valde ambigua.

Íd tamen

in 1udiCIil5

/fs

q

duntaxat d1V1forus, cum uterque liugantium eft

pofeffor totius rei controverfíae.

G gE.'n cafu

y

haereditatis dmdcmae, quae ante divifioncim eft

Il

Llï3 A

3

Tra&atus XXV.

utriusque,

Verum in aliis iudiciis non idem ob-

tinet ; ratione enim. in neutram partem praeva-

lente Iudex debet rem in antiquo ftatu relinquere,

& pro parte negante & contra afferentem, feu

l

qui femper idem eft, pro reo fententiam ferre,

Quod vero in tribus iudiciis duplicibus-fcilicet

de communi dividundo, fiwium vegundorum ,

familiae ercijcoundae, plures candem remntegram

ibueve cenfeantur, eft mera fictio iuris romani, ad

fimplicitatem, & veritatem iuris naturae parum

accommodata.

Poffet emm tale negotium longe

fimplicius, ac verius explicari, id tamen facere

ä

opere pretium non ferret.

hs

!

z

[

$. 2734.

f

q

Quia veroeft feroitus, quä res fervit, fe-

quitür fecuzde, quod hoc ius ceffet rei interi-

tu * /. S. ff. quin. med. u[usfruci- INon enim

deinceps fervire poteft, quod non amplius eft.

Cumque per hoc ius fervitutis res ferviat alte-

vi , uon D min:$ 2732. hcbetur fert/o, ufum-

früctum non competere ipfirei Domino: il-

lud enim ius, quo Dominus in re fua colligit

Í

fructus eft pars dominii , Z 4. ff ufufyua.

Praeterquam quod fructus pendentes, & ante

|

collectionem iam fint in iure Domini: per

j

Ü

ufumfructum autem non nifi ipfa perceptione

in ius ufufructuarii tranfeant.

"

* Non tamen ceffat ufusfru&us , fi ita res fenfim re-

* ficiatur per par

tes, ut rata demum nova fiat, l.

TO.

quib. iod. ufufru£t.

Idem dicendum

de fundo penitus licet inundato, fi ex intervallo

aqua recedat.

ï

ï

530 2735'

|

Caput IV.

39

10b

$. 2735-

:

Y

Servitus tamen ifta feu ufusfructus utut

j

h

"

l

ius reale, eft tamen & vocatur perfonalisy quia

m

res quidem fed perfonae tantum fervit. : Unde

Qu

P

infertur quarto , . quod ufufructuarius hoc ius

h

'gm j

nemini nifi foli Domino poflit cedere, $. 3.

l!

in[Lt de ufufrust. Utmorteutufructuarii hoc

n

WH

ius extinguatur, $. 5 imjiit. de ufufvruci. & ad

Id

haeredes eiusdem nihil nifi fructus iam per-

acm

Cepti, tranfeant, /. 5. &9 /. 15. ff. quib. mod,

ufufrud. Denique cum aetas 100 annorum

fit longiffima: ideo conftitutum eft, ut ufus-

fructus univerfitati aut cuicunque corpori,

quod nunquam moritur, competens ioo an-

1('

at

norum fpatio finiatur, /. S6.

jf. de ufufrudt.

e

G q,?zemodmadwm.

j

iv

$. 2733.

p

1

[

Ex eo autem, quod ufusfructus fit facul-

]

&as fruend; utendi $. 2732. infertur quimto,

ufufructuarium non tantum ad neceffitatem,

Jtt

T

fed etiam ad utilitatem, ac voluntatem, deni-

que fructus ordinarios omnes percipere l. 89.

il

. de ufujru&. Et.. quod neceffario fubfequi-

pü

tur.

eidem ufufructuario omnia ea in fundo

roüe

alieno facere licet, fine-quibus fructus perci-

*pi non poffunt, /. 1. fr ufusfruct. Sed ex

l

lisdem particulis: FacWitas utendi, fruendi,

j

n

iufffima, & qguarta confecutio ICtis Roma-

nis placuit, ut penes eum fint onera, qui

l

utilitatem omnem capit, utadco- ufufructua-

tius debeat omnia onera ferre, tributa, ve-

j

C 4

Giga-

&o

Tratiatus XXV. |

(

ctigalia, aliaque rei fructuariae impofita prae-

ftare, |. 3. de annon. €9 tribut.

Ítem ut eam

il

i

reficere, ut bonus Paterfamilias recte colere,

ac proin in vicem emortuarum arborum alias

fubrogáre teneatur, /. 7. C. de ufufruct. S.

38. in[lit. de rer. ,divif.

$. 2737.

Verum ufufructuarius ita debet re aliena

uti frui, ut faiva maneat eiusdem /ubftantia,

ideo deducitur feptimo, ufufructuario non lice-

d o

re, ut rem in aliam, licet meliorem formam

redigat, 4. 13. S. penult. ff. de ufufru&. ne-

d. ts

—

que ut metallis , & lapicidinis in rem fuam

m

utatur: hae enim ufu abfumuntur, /. 7. $.

15. ff. foitit. matrimon. Atque hoc genus iu-

rium fat frequens eft nottris moribus; rariora

funt fequentia.

Et quidem

$. 2738-

$—RO w-P-—'agae AC ab -

Alterum genus fervitutum perfonalium

eft ufus S. 2732, qui definiri poteft, quod

fit fervitus perfonalis, qua alteri non Domino

competit facultas e aliena utendi, [alva tamen

eius fubflantia, S. x. inftit. de ufu. Et quidem

hoc ius per omnia fere reliqua cum ufufructu

convenit, excepto hoc folo, quod exclufa

facultate fruendi folum ufum miniítret, fit-

que ad neceffitatem, non item ad omnem uti-

litatem comparatum. Unde ufuarius fundi

fru&tibus non nifi ad quotidianum ufum fami-

liae, vel etiam hofpitum uti poteft, & qui-

eimn

P

41

Caput V,

d

dem quamdiu in ea villa habitare voluerit;

Wif

in cijvitatem enim nil nifi ex deterioris notae

D

fructibus quidquam deferre

theiï, ] 12. h

d5

de ufa.

ül g'

$. 2739.

Denique venit babitatio, quam defïnimus,

quod fit ferortus perfonalis, qua ateri non Do-

]j

ymino compttit facuitas aedes alitnas "aubobitag-

i

Óe

di, [4lva earum fübliantia S. s. iuflit de ufu.

De hac facultate habitandi omnia ea obtinent,

fJd

quae $^ priore de iure utendi dicta fuerunt.

I

Jf

Hoc folum habitatio praecipuum habet, quod

nedum omnia cubicula inhabitare

i

13

C.

.

de ufafru&. fed quod eadem aliis inhabitanda

j

locare- queat, $. 5. inflirut. de ufu.

Super-

((f

effent eperae fer vorum tanquam quartum fer-

vitutum perfonalium. genus: quod prorfus

extra ufum exiftens fruftra explicaretur, cum

nos nullos veri nominis fervos habeamus,

j

jol

CAPUT Vi

j

f

De lure Pignoris.

k

QU

$. 2740. Pigmzs efl ius reale i;'bfecuritatem debiti

creditori vel a lege , vel ab homine conflitutum.

j

Ex qua definitione

d

.. 2741. Sequitur primo, oppignorationem effe gc-

l

nus alienationis, ut proin

2742. Secundo res oppignorcta a quocunque v£-

i

peti poffit, (i eam creditor forte amiferit.

ld

* 2743- Sed infuper feriio intelligitur, quod res

ld

guOratà, gueramque

pluribus per intervalla Oïpi

9

cedat

42

Traäatus XX V

cedat illi, cui grimo loco in fecuritatem crediti

addicia fuit.

$. 2744 ltem quarío, quod creditor pigmus ven-

dere fub certis legibus queat, ita tamen

$. 2743. Quinto, ut pignus ob moram folventis 108

cadat im commi[fum :

$. 2746, Et ut fexto extin&o debito pignmus mox

reddatur debitori. Et fiquidem folutig non poffit

obtineri,

.

2747. Pisnora wom mifi fub legitimis conditioni-

-bus vendi debent.

$ 2748. Denique /zptimo infertur, pignus vel ex-

:

prejjum, veltacitum effe,

gn 27400

D

p

Pi;mus duplicem habet fignificationem ; vel

h

enim eft contra&us , de quo infra, vel eft

& de hoc in

ius ex illo contractu natum,

praefenti agen

dum, quod proin eft tercium

lis $, 2712 cuius fequentem

genus iuris rea

ítatuo detfinitionem: Pz

anus e[t ius reale in [e-

*

vel alege, vel ab bo-

curitatem deb:ti. creditori

f(:

anine con[titutum * , 1. 30 .ff. de tiox. atlion.

* Warias huius iuris divifiones ftatuunt; nam aliud

eft genera

le, id eft in bonis omnibus praefenti-

bus, & futuris conftitutum

, aliud /peciale, quo

.

certa duntaxat res, & ea, quae el

dem accedunt

Et haec- divi-

oppignoratur , x. ff. de pignor.

fio a. rebus opplignoratis petiturj

fequens a cau-

fa habetur, qua

hoc ius conftituitur.

' Ft fic pig-

$ illud ab ipfis pacif-

nus vel eft voluniarium ,

centibus ftatuatur ; vel eft sece arium, fi ipfa lex,,

aut ludex alicui rem de

bitoris in fecuritatem de-

hocius vel ex contrattu

I

biti addicat.

Denique

pignoris traditur, vel per P

aBum hypothecae in-

f

duci poteft. Verum in haec ruri

us differentia.

&

concernit a&us, quo ius pignoris conftituitur,

e

Cczþut V

43

tedii

de quibus actibus alibi tractabitur; nam ius ex

utrovis natum, de quo in praefenti azitur? non

il

eft diverfum .. 5. ff. de pignor.

Eadem enim

fecuritas, atque idem effectus habetur, five per

gtl

contra&tum pignoris, five per pactum hypothecae

res aliqua creditori obligetur.

F for

pl

$. 2741.

l-

Cum itaque pignus hic confideratum fit

du

2Us5 veale alteri fet creditori cou[titut:m confe-

quitur przmo, ut oppignorando rem aliquam

eam quodammodo alienemus, 4. 7. de reb.

alien, 10n al'enand — Ut proin non nifi in iis

pignus conftitui queat, quibus libera rerum

u

fuarum gubérnatio a legibus permiffa eft; &

cn

infuper oppignorationes a pupillis, & mino-

Qui

ribus fatae non nifi accedente tutoris, vel

curatoris au&toritate teneant, /|. uit?m. - C. de

jii

veb. alien,. mon al:en.

i

Omnium autem maxime

corruant pignora in re aliena a debitore con-

hi

d

l

mtum, L 2. C. fi altena ïe&',þz'gnor.

)

j

S. 274

-

z

u

qu

Infuper us veale fatit inferre fe/cundo, ut

Jll']l

j

res oppignorata ad quoscunque ignorantes,

(u

& bonae fidei poffeffores tranfiens; hoc onus

p

pignoris fecum ferat, /. 4. C. de eviti. Ut e.

ICl

g. gladiuma 7727 in fecuritatem cteditae fibi

2"

i

pecuniae Ca?o oppignoratum, & exin ab eo-

dem Zitio Libio ignoranti venditum Caius a

n

j

Libioiure petat, fia Zi:io folutio

p

Wnem debiti

»

n02 pollit obtinere.

i

44

: drafatus XXF,

$- 2743-

[

Verum eadem definitionis particula 7s

—X

—

yeale denotat tertio, quod fi pluribus in eadem

fubinde re pignus fit conftitutum, & debitor

non fit folvendo; tunc plerumque, & nifi lex

obítet *, prior tempore, etiam potior fit iu-

re, ]. 2. C. qui pottores.

Etiam fuffragatur

ratio naturalis: nam non poteft idem prorfus

ius in eadem re duobus ex integro compete-

f£So & r "tv o z 4 3

re.

Cum itaque prior creditor ius reale pig«

E

—

noris in hac re iam legitime occupaverit, con-

fequens eft, ut illud ab alio capi non queat ;

alias res aliqua fub eadem ratione effet duo-

TUI.

* Et fane dantur eiusmodi exc—eptihones, & hbypo-

thecae privilegio munitae. Sic grimo prior om-

nibus eft uxor ratione dotis, f. 12. €. qui goti-

or.

uod aliqui eo usque extendunt, uteademi

H

uxor iuperet omnia pignora, &hypothecas, quae

etiam ante matrimonium erant conftituta. Sscun-

d

do: Potiores funt pupilli in ea re , quae eorum

)

pecunia fuit emta /. 7. C. qui potior. Jertio, qui

N

habent pignus, publicum , id eft ad acta,. vel in-

ftrumento publico, feu adhibitis tribus teftibus

W

conftitutum , /. 11. C- qui potior,

Hypotheca

li

tamen, & pignus prius, & antiquius pofteriori-

i

bus generatim eít melius, firmiusque; etfi prius

(

illud. fit generale, aut neceffarium, pofteriora

vero fpecialia, & voluntaria exiftant, /, 2.

ji

A. C. qui potior.

$. 2744.

Ex eo autem, quod pignus ad fecuztatei

erediti fit comparatum $. 2740. infertur quaf-

zo, quod creditor pignus diftrahere queat; fi

e.

Capti V.

45

debitor ton poffit, vel non velit folvere, /.

b

if

7. ff. de veb. eorum, qui.

Nihil enim emolu-

|

m

menti, vel fecuritatis ex iure pignoris cape-

NUt

ret creditor, fi pignus perpetuo cuftodire, &

IU

debitor interea officio fuo libere, ac impune

u

deeffe poffet.

Verum nediviti, & validiori

plerumque creditori in bona, & res oppig-

hh

Yi

noratas egentis debitoris impune graffari lice-

i

at; aliquos crudeli non raro aviditati limites,

/i

& ipfa natura, & legum clementia defcripfit.

)Fgl

Q

J

Kt quidem ratio naturalis

[/i

É

Ju

$ 2748.

Ex definitionis particula in fecuritatem

"

WU

€rediti facit inferri quinto, ild paé&um legis

r

commt[foriae, quo pro pecunia credita, & in-

r('h

tra certum tempus non foluta pignus totum

a

(i

n

/a

in comm fJum cadat, id eft, creditoricedat, etfi

i

debito multum pretiofius fit, /. ult/m, C. de

yr

pac. pigtor. tale inquam pactum impium effe.

g

Sic enim pignus non ?^ fecuvitatem., (ed ad

1 I

(

utilitatem, & lucrum creditoris contra fuam

d

naturam conftitutum effet, Quare fi plus eft

lUf

in pignore, quam in debito, id quod füperat,

jil

[D

debitori eft reddendum, /. 8. f/. de diflraü,

pignor.*

i

** Pa&dum antichrifeos ,. quo facultas pig-nofe utene

di creditori promittitur, tunc demum licet, quan-

do foenus eft permiffum; de quo tamen infra,

H

Leges civiles fimpliciter probant, ut quis in vi-

cem ufurarum pignore uti queat; 4, 14. C de ufur.

Í

$. 2746.

46

Tïaïfatus AXXF.

S. 2746.

Cum infuper extincto debito, nulla eidem

fecuritas debeatur, cumque totum pignus fit

ius iuri alteri principalt accedens, intelligitur

fexto, debito per quamcunque rationem cef-

fante, etiam ius pignoris exfpirare, & fic rem

oppignoratam debitori tanquam eiusdem Do-

mino reddendam effe, /. 46. ff. de, folut.

Si

tamen debitor per partem fatisfaciens, totum

debitum non extiguat, pignus non'poteft re-

g

petere, /. 19. ff. de pignor.

]iï

$. 2747.

Ti

Verum etfi debitor folvendo in mora fit*;

d

quemdam tamen circa vendenda pignora mo-

dum leges ftatuerunt.

Et quidem pignora

nece[/2via, non mifi au&toritate publica, id

eft, a iudice, & quidem non nifi elapfis fex

menfibus, diftrahantur. 4 31. ff. de re iudi-

I;:;

cat.

Privata vero pignora plerumque vendi

)

poffunt, dummodo defuper femel fit monitus

debitor, & exin creditor per biennium folu-

ii

tionem fruftra exfpe&averit, /. 4. C. de di-

Y

flra&. pign. Et nifi aliter inter utrufique con-

ventum fuerit.

* Si certus folutioni dies defignatus abs folutione

praeterlapfüs fit, mox in mora effe incipit debi-

tor,

12, C. decoutr. €? comuin. flipul. & vero

de certo folutionis tempore inter contrahentes

tunc mora debitoris

non fuerit conventum;

nulla datur, donec a creditore de folutione iu-

te;f'Pcllattls fuer;t, l. 3. ff. de obligat,

$. 2748.

Captit du

47

- $. 2748.

Y

Cum demum pignus fit ?&s vel a lege, vel

ab bomine coufiiiutum $. 2740. ideo legitima,

W

[

W

& quantum ad nos feptzma confecutione ha-

j

betur divifio pignoris , & hypothecae in ex-

ü

ex

fraffom, & tacitam.

Priorem iud

V.A-.a

aut ipfi

I

h

contrahentes palam , & verbis; 'pofteriorem

leges generatim , && pro certis cafibus confti-

tuunt.

Quare non otiofum, fed ad ipfum

|

J

ufum fat opportunum eritea negotia, & cau-

fas recenfere, quibus legum providentia fecu-

ritate pignoris confulit.

Ex quibus przma eft

Respublica, & quaevis univerfitas in bonis

non quidem debitorum, fed tamien.in bonis

m

Y j

adminiftratorum, utique in caufa adminiftra-

Jl

tionis, /. 2. C. de admmf[lrat. verum public.

fl

WC-

fecunda: Caufa eft pupillorum, & minorum in

j

bonistutorum, & curatorum füorum, /. Io.

i

C. de admifir. tut. tevtia: Coniugum, &

j

maxime uxorum, 'quibus in bonis mariti ab

i

ipfalege competit ius pignoris pro dote, /. r.,

ii

de vei uxor. a&. Imo pro donatione ad nup-

Qu

tias, J. 29. C. detuv.- dot. "Tacentur alia ra-

4

1'ioris'u.qu pignora ab ipfis legibus inveräga |

ii

CAT UTV

t

De . Poffe[fione.

1b1

ii

(5

$. e749. Explicatur ufitata pof/effionis dejz'n'itia; cui

mox

)'rïS

$. 2750. Subiungitur definitio facilior qua poffrf-

li

Jio dicitur det

eniio véi animo m-ndem.ut 977

Jih

habendi,

$ 2751«

h

48

Tra&atus - XXV.

$. o7zr. Confecutiones ex hac definitione manatt-

i

tes funt

i

4

equentes, & quidem prima, quod pof-

Secunda quod ex ed

Jl

feffio 4on fit aliquid. iw: is.

il

tanquam cauía ml iwris naícatur.

$. 2752. Tertia, Omnis rei pofleffionerm in omnem

Ü

u

hominem rationis capacem quantum ex iure ná-

Iam

turali cadere.

$ 2753. Confecutio. quarta eft, quod poffeffio ani-

[

mo, & corpore [imul fiat: . Quinta tamen, quod

Jolo animo retinert queat.

$. 2753.

S$exia denique quod poffeffionem etiam

ger alios acquiramus: ac demum ULTIMA,

quod

:

eandem iisdem fere rationibus amittamus, qui-

bus eam adep'tïl fuimus,

$. 2749.

u

fs

P OSSESSIONEM plerumque tanquam quar-

u

tum iuris realis genus conftituunt, aut certe

b

ex eadem ius aliquod reale nafci volunt, quod

[

a reliquis iuris realis generibus diftin&tum, &

ld«

fic quartam ,

aut praeter haereditatem $.

2712. omnino quintam iürium realium ali-

quam claffem efficiat.

Definiunt vero poffef-

fionem, quod fit detentio rei corporis , animi,

& iuris adminiculo fatia.

Ubi per vocem cor-

P? l

porisintelligunt actum quemdam ipfo corpore

edir

U

, quo fcilicet res illa aliquando occu-

t

patur, detinetur e. g. ingrediendo domum,

fundum, accipiendo veftem, vel faltem cla-

ves ad domum pertinentes.

Animi admiicu-

t

(e

lum eft, ut quis velit rem ut fuam detinere;

unde alterius librum commodato accipiens

n

li

non eft poffeffor eiusdem. Demum 7ur's a6-

Qu

miniculum eftin eo, ut legés talem poffeffo-

nem

r

g

í

Captt V.

49

if

nem non reprobent. Sic iura facra a laicis

|

yf

r

plerumque ne quidem poffideri poffunt. . Alii

?uris adminiculum explicant in eum fenfum,

i llöm

utquis rem iure, & non per apertum nefas

nW

teneat. Ego in negotio fat ambiguo cptimum

effe cenfeo, fi potfeffionem ex folo iure na-

li

l"t

no;h

ul

turae defcribam, per intervalla tamen adjici-

ens ea capita, quae legibus humanis circa

Eu

poffeffionem inventa funt,

Itaque quantym

ex naturali notione

,U

$. 2750.

Poffefio eft detentio vei «mimo eandem rem

ui [uam babendi — Aniure velinique ad pot-

feffionem nihil refert: nam etiam iniquum de-

Qu

tentorem legés ipfae paffim pro potfeffore ha-

(

bent, 4 6, 7, 28. S. ultim. ff. de acquiren

d

. $

qu

vel amitt. po[f.

Et ipfa notio poffeffionis

[

idem habere videtur: ut adeo polleflio nihil

fl

ji

aliud fit, quam actus iuftitiae, vel iniuftitiae.

ol

S. 2751. .

jf

ergl

'Quar& ex data mox definitione infertur

primo, quantum ex iure naturae pofTeffionem

m

PO

QQ

non effe aliquid iuris.

Cum enim omne ius

ex conventione ,' & fic ex voluntate duorum

f5

nafcatur; poffeflio vero ab unico fieri qu

(anft

&.LL&.,

ld

altero iufte licet, fruftra tamen. contradicen-

'W»!

te; facile apparet pofleflionem a fui conditi-

j

one ad quodcunque genus iuriumhaud perti-

plf

(

nere. Sed neque, quod /ecundo conícqui-

tur, eft caufa iuris, & quantum ex iure na-

J

D

tu-

j

l"ars: V]HT

É TEGR.,

so

Tra&atus XXV.

turae* nullum iuris 6ffc&um , vel quodcun-

Nam omne officium

que officium producit.

morale, velex beneficio in alium , vel ex

pacto oritur: & poffefio ad neutrum perti-

net, & fic nullam ad producendum quodcun-

que officium efficaciam obtinet.

* Licet ex iure humano poffeffio multis legum. fa-

voribus beata eft. Sic primo potelt quis privata

