Gg551-8_1

-

ETE

z

-

n

E

Iorie s DalPices

As ub a

y4

Bs

E RRR

.

qrhe

3A

2

:

d

—

E

E TNSESMRINTSC I

Ts

A

r

e

*

*

*

.w

*

j*

.w

*

5

T

3 w

*

7

E

Li

d

m

C

g

N

x

d

:

s

E

a

f..

A i

.

"

x

w.,

D

W

d

*

9^

a

A i

£t

a

A

*

"

*

A**

[j

x

**

R

^s

*

$.

:

w

i

--

:j

a*

*

E

M

x

2X

s

&

$.

n

(

W

"

t

A

E

5f

"

r:

d2

E

*

M—,.

w«

s

at

:

:

JRALA

W

EE

3

*

^

A

i

i

$

x

m

f

u

*

:

"n

u

2

*

Ws

*

á

E

)

^"

*

a

u

sl

qw

a*

Ya

s

r

X

v

A

*

"

x

a

:

d

*

E

y

E

[

H

Mu

^

**

u

Y

fs.

A^

hs

:

E

d

d

*s

-

s

^

m

p

&

X

M

$p*

v

$

*

*

:

5

Ya

?

*

n

-

L:

uw

m

"

m.

i

Bs r

É

5

$.

H

L

,

n

4

y

*

EI

N

$

t

D

ex

T N

h

df

n-xh«

2

T

fs

"m

El

.

"

&

AE

*

p

vr

.

E

x

At

x

W&

35

m

&

P

Y

r

$..

)

E

ab

$-

mn

*

*

E

*

d

D A

D

N-

H

n

$*

L

X

*

v

s nl

s

s

p

RUE

u

p

3

Q .

»

p5

nr

AE du

z

i

As

*

Pyd

x

i

p

v

"

f

i

g

s

25

e

BX

——

Es

59

.

-

D.

i

E

4

.

-

E

NG

n

4

2

$:

z

ERY

i

d

n

E

pX

x

$

J

Eu

T

u

3

a

9

53

n

EM ET

A A

AE

Ea

n

3

2

N-

At

veRde

2

P R

ETA

r

cS

x

s

d

E.

s

5

RA

-

z

um

:

m

zee

—

d

-

z

n T Aa r

t

R.

E

"

A

d

p

W» :

H

dX

-

i

a

ia

LE

AUE

z

E

L

-

UMT

Wt

res

RINEPT

aE

um

-

uT

*s

EEE

t

—

wmrx. ,H.

2

-

-

-s -

ASiere

d

d u

r

as

z

E.

-

p

EE

DES.

VE

Em

jes-

A:

T

Emi

:

;

ERE

"RE

p

ET

—

k

E E

z

us

A

m

x

m

"g.

u

aE

T

:

CH

——X

Á

—

at

——

ly

E

&b

N

C^

-

aïæ

H

d

:2

$At

at

24

us D n

—X

"

N

d

:

-

P.V-F. HERCVLANI OBERRAVCH

QSORDIN. FRATRVM MINOR: REFORMATOR,

THEOLOGIA

| MORALIS.

.,T(T)MUS dCTAVUS. |

CONTINENS TRACTATUS DE IURE REALI,

DE CAUSIS IURIS REALIS, DE IURE PERSO-

NALI, DE DAMNO PER INIURIAM ILLATO,

DE RESTITUTIONE, DENIQUE TRACTA-

TUM DE IURAMENTO, ET VOTO.

bAAIBERG/E ET NORIMB "Rgffi,

MDCCXCVIII.

d

—

W— — 00 9 — ( tES

ce—

TC

e«

A.H.H

&

*

! ,.i"PRC)/iJOQUII.?M.

Á

Aid—oz.ünes fex tractatus, qui füperfüunt

quique de iure privato.fere folo agunt,;

unica monitione praeloqui iuvat. Quod

quidem negotium, cum per eandem fe-

riem decurrere deberet, a theologis mo-

ralibus in diverfos adeo tractatus, quales

funtde furto, de iure & iuftitia, de con-

tractibus, de reftitutione, & nefcio quot

alii, difcerptum fuit: ut adeo doctrina

de iuflitia ex omnibus

quae in re mo-

rali oþccurrun-t, difficillima evaferit.

Hanc porro caufam , amplam adeo,

non ex iure naturae, quo fidem datam

fervare fimpliciter iubemur, fed ex legi-

bus humanis defuper latis, maxime vero

exiis, quas Romani pro fua civitate con-

diderunt, fecundum ordinem legitimum

explicare neceffe eft. — Et quidem leges

2

ro-

( IV) *

römanas graecae fapjeniiae fobolem, Ro-

manorum prudentia educatam , & ex-

!

cultam recte dixeris: quibus infuper ex

d-

plerarumque gentium, qui ha: leges a

optarunt, confenfu ingens auctoritas, &

lä

ab ipfa Ecclefia, quae easdem innumé-

I

ris vicibus fecuta eft, pene aliqua fancti-

tas accrevit.

i

t

Aft iurisprudentiam romanam ex his

tü

omni exceptione maiorem minime arbi-

treris: habet enim naevos fuos extantes

Q

admodum, & vel ex eo eft maxime ac-

V

cufanda, quod innumerarum legum mole

civitatem obruat, & dum totidem Prin-

cipum definitionibus controverfias com-

ponere, & quasvis ambiguitates vult re-

fecare, infinitas inducat.

0

pl

uia vero leges iftae fere ubique in-

valuerunt, eas perdiscendi neceffitas no-

(

Contra ius alias peccatu-

N

bis imponitur.

ri effemus, fi adverfus leges, quae circa

N

(

jus publice receptae funt, aliquid ftatua-

inus.

Equidem plures fupremi Princi-

t

f

pes, quibus legum romanarum infinitas

merito erat exofa, fpeciales codices, ex

quibus privatorum iura definiri deberent,

con-

condiderunt, JCti tamen, quorum 'oþ*era

in hóc negotio ufi fünt , in formandis

Y

k

novis leeibus per omnia leges romanas

fequebantur, ac proinde earum notitiam

etam deinceps neceffariam effe relique-

É

runt.

Sic differentiam inter ius reale 4c

perfonalex, ac proin modos adquirendi

dominii, diverfitatem item inter proprie-

tatem, & inter dominium utile, et fervi-

li

tutes, praeterea indolem contractuum

Ü

€. g. mutui, commodati , locationis,

emtionis, aliaque innumera , ac genera-

li

i

tim fundamenta, & initia iuris ubique

retincnt. iuri romano totum inaedifican-

!

tes

)!

Quis iam, fileges romanas ignoret,

ex tali codice fententiam tuto dicet ?

I

Quis neceffarias confecutiones etiam in

Obvia , ac certa caufa fine.iure romano

[

pe'vicebit, quamdiu ius hoc tanquam fun-

li

damentum integrae compagi praeftruitur ?

D

Sitotum immutaflent, & leges ex integto

[k]

novas, vel dntiquas illas e. g. Lonzobar-

li

dorum, aut veterum Saxonum ftatuifï'ent,

d

tunc demum legibus rominis carere pof-

1j

femus: quarum tamen fcientia eousque

manetsneceífaria , quamdiu mera ftatuta

2t

l

ri romano. deroga-

mqnicipalia ; quibus ;u

tur-

3

( Wib

tur tantum, & finis neutiquam imponi-

Praeterea, fi non de

tur , induxerunt.

fpecialibus ftatutis, aut de caufis fingu-

laribus, fed detota conftructione novi-

ter ordienda agatur, mea quidem opinio-

ne, ftupendum ingenium, & immenfo in-

fuper rerüm ufu perpolitum requireretur

ad procudendum tale opus, quod cultifli-

marum gentium, &tot faeculorum fapien-

tiam fuperare queat.

Aliqui autem eo. prolapfi funt, ut cir-

ca iura privatorum, imo circa quaevis fere

negotia omnem legem humanam abeffe,

etíolo nos iure naturali uti velint.

Et

fiquidem fides, ac pietas naturalis omni-

bus hominibus integra conftaret, feu fi

omnes effent perfecti, recteque fentirent,

in hac feliciffima conditione poffemus ci-

vitate, imo etiam privatis conventionibus,

& eo, quod ex his conventionibus nafci-

tur, iure carere, fola naturali pietate to-

m MP EE

tum definiente.

Sed tale quid fingere ,

non exfpectare licet: & facilius rempubli-

cam platonicam, quam talem hominum

focietatem conftitues. Aeque facile ne-

ceffitatem moriendi, quam confuetudi-

nem

( viz

)

nem libere peccandi inter homines abole.

1

bis.

Seilicet norma, ac regula vivendi

pro humano genere nón ex eo, quod effe

"

deberet, fed ex illo ,. quod femper effe

I)

folet, accipienda eft. Parcitatem in con-

li

dendis legibus ego quoque, & omnes,

i

quileges fervare mtendunt, modis omni-

jl

bus praedicamus: omnes vero lege: hu-

ea

manas ceffare, nemo nifi qui aut infipiens,

aut iniquus eft, velle poteft, Summam

libertatem , quam tantopere laudant, in

u

infimam fervitutem, & ad excidium gene-

ris humani vergere & antiquae, & recen-

(l

f

tiffimae hiftoriae , ri fallor,

abunde de-

monftrant.

Intelligimus verba horum ho-

j

minum; omnem humanam poteftatem ab-

lls

l

olere, & folo iure naturali gloriari geftiunt,

non quod ius naturae integerrime fervare;

7!

h

fed quod illud per omnia capita impune

perfringere defiderent.

Ad

iuftitiam

J

Ji

omnes omnino actus componere iam lege

naturali tenemur , & lege humana mhxl

Jl

&

praecipi potefb, quod non iam praevie iu-

ftitiae illi. confentaneum eft: quale iàm

]

In

onus per. iuftas leges recens tibi imponi-

tur, ad quod ferendum non iam ante le-

[*

1

gem tenebaris? Modus ac circumftantiae

A4

pet

C 5varr

per legem humanam, non item rés ipfa

variaripoteft, addito infigni emolumento,

quod omnibus ad idem obligatis, & pon-

dere in plurimorum vires divifo, finguli

levius exinde onerentur, & rerum omnium

integra perturbatio avertatur.

]Jam ad intellizendum ius 'romanum,,

accommodata ad genuinam eiusdem indo-

lem fequens conítructio ftatuenda eft.

I. lus inprimis in reale, ac per[onale

dividendum eft. Licet enim hanc divifio-

nem leges romanae minus, quam ius cano-

nicum, exprimant, reapfe tamen eandem

per omnia fequuntur: prout diligenter

confideranti patebit.

II. Circa ius reale confideranda eft eius

divifio, et modi illi, quo adquiritur.

- IIl. Iusreale, tanquam inlegitimas fpe-

f

cies füas, dividitur ip dominium , fervitu-

tem, & pz'g'ïms.

ä

IV. S«d etiam dominium aliquahdo eft

(

plenum , cum fcilicet quis habet proprie-

lütem & utilitatem rei alicuius ; vel eft

minus plenum, cum quis in re quampiam

vel

"—

UA IN )

d

vel folam proprietatem, vel folam utilita-

)

tem obtinet.

Porro dominii minus pleni

l-

celebres fp

ecies fünt Emp

Y

dum, & fuperficies.

Iaytbei/.ïs, feu-

n

,V. In fervitzitibus, prout huc fpe&ahg,

femper quidem fervit res aliqua: quia ve-

h

ro res eiusmodi nunc quidem fervit alteri

rei, alia vice perfonae cuipiam, fervitutes

in reales, ac perfonales dividuntur. Exem-

pla fervitutum realium funt Zlltius tollendi,

J

profpecius , pafcendi

)-

, aquaeducius , alige-

que plurimae.

)e

j

VI. Servitutes- perfonales funt ufus-

fructus, ufus babitario.

i

Íe

ViI. Sed etiam jus pignoris, non item

poffeffio, eít de genere iurium realium.

Ü

VIII. Exinde iam de caufis iuris realis,

Ü

feu de modis adquirendi dominii prout vo-

l

cant, agendum eft. vid. $. Il. Hi iam vel

exiure naturali, velex civili defcendere

dicuntur. Priores funt veloriginarii, vel

,

]

deri vativi.

i

[ Modus adquirendi dominii oriei-

j

ccupatio rei , quae

3

marius. praecipuu€ eft ,0

5

Gu

N

"

"'( xv

Ls a m

domino caret. Huic aHinesvef funt, vel

a iure finguntur foetura, alluvio, vis flu-

minis, dein acce[fio, confufto, & commix-

tio, denique fatio, implantatio.

X. Iam modus (.adquirändi dominii

derivativus eft traditio.

Et hi quidem d

e,

iure naturali obtincrg dicuntur.

XI. Succedunt iam ii, qui ex iure civili

vim obtinent. lnter hos eft uítima volun-

tas vel univer[alis prout in!

1

aereditate, vel

j

Jfingularis prout in legatis,

& fdeicpæmïf-

| i5 Particu!aribus.;

XII. Modi adquirend!

dominil ex iür'e;

& fru-

civili orti funt infuper prae[criptio,

Guum perceptio bona fide facta- F fic

ea, quae de iure reali habentur, finiun-

tur.

XIII. Nunc iam ea, quae funt iuris per-

fonalis tr

a&anda veniunt. vid. $. 4. Circa

quod merae eiusdem caufae ,

ex quibus

Et haefunt

nafcitur, confiderandae funt.

*

conventio, & dammnuim per i

m'urz'aþz illa-

tum.

XII.

( xt

)

!

"

XIV. Hic iam explicanda, qua,egene-

u |

vatim omni conventioni,

tim funt propria.

-vel variis jþf?cia-

XV. Praeter ea',* quae de z'urä naturc;e-

If

ac omne pactum requiruntur, quaedam de

(

ture civili vel ratione aetatis, vel vitae con-

ditionis, vel fexus funt neceffaria. Ratio-

ne aetatis diverfa fünt iura infantum, im-

J

l

puberum, minorenuium ,. & maiorennium.

/!

Quantum ad vitae eonditionem filii f amilias

l

& quantum ad fexum mulieres diverfo iure,

j

quantum ad ineunda pacta, utuntur.

XVI. Iam quöad ea, quae diverfis pa-

ll

&is funt fpecialia, pa&tum dividitur in pa-

"r

!

Cum nudum, & in proprii nominis contra-

j

Cum, qui fpeciale nomen

li

, aut caufam ha-

XVII. Contra&us -dividitur- in nomi-

npatum, & imnominatum.

"

a

XVIII. Nominatus rurfus vel eft ex.

ul

li

p

eff

t, feu vere tali.q? vel eft .tqc*itus, fea

quafi contracius.

E

[

XIX. Contractus expreffus in ?ea/em;

literalem, verbalem, conjenfualem abit : pio-

ut

d.

C *

ut fcilicetvel ?raditionem rei, vel /Erfpz*u——

ram, autcertam verborum formulam, vel

denique folum duorum confenfum requi-

rit.

*

"

. XX. . De genere realium funt contra-

&us mutui, commodati, depofiti, pignoris.

XX*. Contra&us verbales, inter quos

eft flipulatio, & literales fere exoleve-

i

]

runt.

XXII. Contra&us confen[uales funt emtio.

venditio

, locatio cOnduöïiq, mandatum, [o-

cietas.

XXIII Denique fequuntur qua/z' contra-

Gus, Fide$. XF.. Inter hos funt negotio-

rum geflio, tutela, bereditatis aditio, [olu-

tio indebiiio, & reliqui in iure defignati.

XXIV. Stuccedunt iam damna per iniu-

riam data. Pide $ XLI. Et haec dicuntur

vel /ucrofa, vel non lucrofa... Et inter lus

crofa frequentifimum eft furtum.

4E o£56voam . La — m -- A. . gdüR. ?]Qons o — 12 — g. franiftte

XXV. Damnanonlucrofa fiunt vel ef-

ficiendo, vel non impediendo. — Culpa vero,

—

—2

qua talia inferuntur yel eft 2beolog

icd, vel

(ti-

( XIII )

"T

äz&ïïdz'cd tahtum: ajme dein aiej&:ibuä in la-

'l

zum, levem, ac leviffimam dividitur.. Circa

]

has iam varia iura obtinent.

Sicut, prout

fuperius iam dictum eft, contractus in ve-

a

TOS, & exprefTos contractus, fic in prae-

fenti delicta noxia in delicia.ve

ra, & inquafi

h

delicta a iure dividuntur.

.Et quidem dif-

ferentia inter delicta, & quafi delictain iu-

j

re fere eadem efL, quae inter culpamtheo-

äogicarp, & -iuxiij(?icanl a thveia:qlko;gixg.Qacuit.ur.v

hj

. Etfic qui:devm conftru&io iuris romiani

finitur: neque de reftitutione fpeciatim hae

legestractant. Et id quidem re&e faciunt:

nam talis generatim eft obligatio reftituen-

di, feu refarciendi, quale eftius, quod

violatum fuit. Theologi tamen integrum

tractatum de reftitutione nobis fcribunt,

neque otiofe id faciunt: nam varia hic oc-

currunt, quae per leges civileg minus de-

J

finita, & ficadius naturae revocanda funt.

u

Cum enim ad damnum inferendum varii, &

|4

diverfo ordine non raro concurrant, cum-

que toties fere is, qui primo loco obligatus

€ft, vel non poffit, *el non velit damnum

refarcire, ad rationes confcientiae pluri-

j

mum facit, qualis cuique obligatio dictan-

da

C XIV )

da ft: ut plurima alia, quae

huc perti-

nent, omittam.

/

Neque öþus effe cenfeo, ut tfa&atum,

quem de reftitutione fcribo, in fpecialem

ordinem redigam: fàcile enim legenti abs

ullo perturbationis periculo patebit. lllud

folum moneo, ut fyftema iuris romani hic

defcriptum quisque intellgere, & memo-*

riae mandare fatagat : huius enim operae

eum fructum feret, ut totum intelligat, et

datc quovis cafu nefciat, ubiregulam huc

facientem invenire debeat. Omnium de-

nique caufarum, ac debendi tituloruin na-

türam, genus, ac differentiam ex certis re-

gulis difcet. Neque, prout aliqui opira-

u funt, poft hanc doctrinam probe imbi-

bitam multade iure dubia fupererunt: nam

dubia fa& nulla regula, nulla difciplina

comprehendi poffunt..

TRA-

( |

TRACTATUS XXV.

x

DE "IURE REALI,

d

ORAT

|

CAPUT L

De Divifione duris prz'vabi. |

i

$. 2703. Quia Fefe contra indo

civili, & iuftitia privata T

lem Theologiae de iufe

tur,

heologi tra&tare cogun-

. 2704. Adexem

E

phum veterum JCtorum legitimamj tam

vafte doctrinae conftru&ionem tentare,

1

2705. Et primo quidem omne ius in veale

& perfona-

l

€ dividere iuvat.

Licet vero

g

.2706. Etiam [us reale Perfon

J

reapfe homines obftringat ;

is incumbat, omnesq*ge

2707. Ad do&trinam tam

u

en ius reale rebus inhaerere,

& cum iisde

ngitur,

m ad diverfos poiï'effores tranfire apte

S.

2708. Quare intelligit

uür Imo ; quod rem iure reali ti-

bi obroxiam a quov

is etiam optimae fidei potfeffo.

re vindicare queas.

$.

2709. Item Ido, quod re&iffime aff.

(ones per/onales,

& reales exinde inventae fint.

2710. Nos amiffo iudiciorum ftre

pitu, id folum affe-

rimus, quod fi utra

que pars fat iuffa foret, ompi

ludicio carere poffi

e

mus: ut proinde

$.

2711. Iudicia ad folam ini

quitatem in allt,erutraw-par-

te compefcendaim fervian

t.

| $. 2703.

L!

16

"Tvaciatus XXV. |

[

$. 2705.

szde!z'tas, feu -qüod nobis perpetüb- idem eiï';

officium iuftitiae in defe&tum pietatis a natura

Pos MA EM — UI Bs od nf o

inventum $. 253

6 et feq. quantum ex iure

mum eít. Sed exinde tum

naturali fimplicifl

neceffitate cogente,

tum ex arbitrio humani

formas induit: maxime

generisdiverfiflimas

vero in publicum, ,

& privatum divifum fuit,

dlibet vel ad communem

prout fcilicet ius quo

plurimorum,

vel ad pri

vatam fingulorum uti-

fuit.

De iure publico

Ó

litatem confticutum

ü

vere nihil nifi vim ,

& efficaciam legum a $*

delibavi: nunc vero

l

4605 et feq. & deinceps

!

deiure privato non nihi

! diligentius agere iu-

!Atum *

prout hic de eo

vat, lus itaque pr?v

tractatür,

pullam in com

munitatem pietatem

fed. ad fingulorum utilitatem ex ^ua

involvit;

conditione comparatum e

ft. Non tamen prop-

illud fidei datae

E

terea eft merum , & limplex

vinculum, quod a $^ 25715

& feq. defcripfi;

fimplici, quam alia ex paeto

fed naturali, ac

haberet, brevitate, aC p

erfpicuitate exutum.,

maxim

e vero Romanorum

atque per diverfas,

leges mutationibus &

acceffionibus innunieris

m doéctrinae molem ex-

auctum , in immen!a

crevit.

Atque hic 'The

ologis moralibus gra-

ac denique fere

ve, parumque iucundum,

ut de iuris-

peregrinum officium im

ponitur

H

raeci

pua capita, atque

prudentia romana p

aliquod

iuftitiae pe

r tot leges immutatae

facro

lNam in

fyftema 'clocere cogantur.

tribu-

* Caput l.

17

t£ribunali frequentiffime, et apud periculofe

decumbentes mox, & fine mora confultandi,

! ]

de iure refpondere coguntur, cum civilem iu.

Ü

risprudentiam edifcere facerdoti pene nulli de-

lv

tur, & ea, quae de profano, & privato iure

in iurisprudentia facra continentur, ad tam

ji

gmplam doc?ü'inam. minime fufliciant.

N

$. 27094.

i

J

Ut vero-vaftam. hanc, ad confufam iurium

lh

congeriem in iuftum aliquod corpus conftrue-

j

rent, fumma ingenia, & ICti, a chriftianis fa-

51

cris alieni, tribus primis a Criflo nato faecu-

u

lis, iam infignem operam navarunt; licet et-

Ij

iam ifti,' in divería abeuntes, do&rinam defu-

Q

per confentientem, ac certam minime tradi-

«

derint*. Et quidem Romanam fapientiam in

J

condendis legibus plerique copiofe laudant,

!

ita tamen, uteorundem inlegibus cumulandis

i

providentiam fere palam accufent.

)ü,

** Celebris

J0

eft ea CAII, quam per TRIBONIANUM

IUSTIN

IANUS fuam fecit, quamque etiam noftra

[l

aetate in iuris civilis inftitutionibus

i

Per eam do&trinam us Privatum in ius

fequimur,

PFerfoua-

rj

vum. Kerum, 2C lIudiciorum dividitur. Quia ta-

À

men fub iure. Per/onarum intelligitur illa poteftas,

quam Paterfamilias in filios, & Domini in fervos

Ü

u

obtinent, qui Filii, etfervi ad Patres, & Deminos

confiderati non perfonae, fed merae res funt, du-

j

bitare liceat, an hae divifionis partes fat aequae

Y

fint: cum primum divifionis membrum fcilicet Fi-

Y

lifamilias, & fervi de genere rerum fint, & fic

tanquam pars aliqua ad fecundum membrug, id

Tom, Flil

B

£ft

I8

Tratlatus XXV.

eft, ad ius rerum fpe&enit. Eftque .haec divifio

fimilisilli, qua quis animal in Titium 4 &mpreni-

i

um, hominem & brutum divideret.

S. 276$.

ä

iis divifionibus confuetani

1

Quare omiflis al

illam, plerisque pro

batam, atque ad explican-

V

fufficientem ftatuere iu-

l

dum negotium omnino

vat, qua ius 2n veales

& perfonale tribuimus".

€

Et quidem iusrealedefinitur, quod [f its com-

ekens alicui in rem quemdam, itas Ut baec eidem

eí

adftri&la evadat: contra vero iuris perfonalis

Q1

ftatuunt fequentem definitionem: Zus perjona-

p

am quampiam,

*

le eftius competens alicui in per fon

hi

ita, Ut baec eidem ud aliquid. dam

dums vel fact-

1

]

endum obligetf.

qh

rumques fcilicét

Yc

x Atque divifionem hané probat ut

dem 1. 3. ff. de

facrum & civile ius.

Et hoc qui

M

obligation. , €? attion, dicit:

Okbligationum (puta

h

perfonalium) /ubftautia non dn

eo confiflit , ut. ali

vum. utj[eru

ituterm moftram ; aci-

0i

quod corpus noft

at alium nobis ob-

|

at ; (prout fit per ius rea

le) fed

j

ringat ad dandum aliqui

d, vel facienduim. . Dein

hanc divifionem etiam IMPERATOR

fequitur in

inflitutionibus alibro fecundo usque a

d dimidium

dem divifionem ha*

libri quarti.

Tus facrum ean

betc. 9. de praebend, in G.

Á

i

lr

$ 5706.

Int

Dum vero 7tis reale in rein aliquam definere

Q

I

dicimus, id quidem ad explicandum hoc nego-

lts

s, tanquam

W

tium apte fingimus; reapfe enim iu

vinculum morale, in rem quatmpia

m imateria-

QU

ft, Qua-

n

tgrfl & g. in pallium cadere non pote

prop-

——

Capiit h

19

j

propter ius dari non poteft, nifi ad hominem

íeu mentem liberam; & etiam ex iure reali

obligantur non nifi homines, iique omnes,

non quidem ad aliquid faciendum, fed ad ab-

fünendum ab ufü, & contre&atione illius Fejs

in qua nos ius reale habere dicimur. Ex iure

vero perfonali aliquis, aut aliqui duntaxat,

Y

led non tantum ad abftinendum, fed'etiam ad

aliquid agendum tenentur

Unde ius reale

eft negans, fed univerfale; ius vero perfonale

j

li

eft aens , fed non nifl ad allquos reftrictum,

:

Quare optima, & ad rationes philofophicas

nv

T.

1f

proxime accommodata delinitio 1

ofet fequens :

at

us reale ejt obbsatio affiiens omner bomines ,

quo tenentur vem el'quam mobis inta&am velin-

quere. Quam quidem abftinentiam in prima

j

rerum divifione mutuo fpopondimus, tacito

l

nl

con:enfu, atque perenni u

fu.firmavimus, &

lii

hucusquetenemus. Definitio vero iuris per-

vt

fonális $. 2705. data, etiam

ad rationcs philo-

$u

fophicas concepta eft,

Dor

i

j

50 2707. j

| s

Quantum vero.ad ufum retinereiuvatcon-

fuetam, & fi&am licet, iuris realis definitio-

nem. Nam fine haclibri, & leges ipfaeaegre-

intellipunur: & ea definitio, dum fingit ius ali-

u

quod rei inhaerere, opportune explicat, quod

1g0

ré$ ad quemcunque poffeffoi

^cx

9

m pervenerit,

1

nobis femper obnoxia, & devinéta maneat;

n

.quodque nos eandem a

quovis libere vindica-

r€ pofümus. :

]

pa

. $. 2708.

20

Tratiatus 'XX F.

$. 2708.

Ex qua iüris realis explicatione -pi*imo appáa-

ret, quod rem tibi furto ablatam, &a 7itio,

fraudis, ac iniquitatis prorfus início emptam

libere poflis exigere; quodque non tenearis

pretium a 7itio, pro ea re expenfum, eidem

compenfare; licet Z75/us a fure, utpote e. &

fuga elapfo, fuos numos recuperare nequeat.,

dem in iure perfonali;aliter fe habet :

Quod qui

ll

fienim Ztius palliu

mtibi promiferit, vel et-

commuta-

jam proalia re, fors iam accepta,

il

re fpoponderit ,

et exin illud ipfum pallium,

Caio venditum, eidem tradiderit;

'Tu a Ca:0

Nam aü-

I

illam veftem non poteris vindicare.

j

nullum, fed tan-

te traditionem palliiius in re

miffionis acqüifi-

M

tum in perfonam 77f

; vl pro

Y

fi ditium de perfidia

vifti; unde etiam non ni

Verum

Q

r.

ii

þpoftulare tibi datu

$. 2709.

q

pr

Ex eadem 'iuris realis & perfonalis definitio-

ime accommodate

q

ne fluit fecundo: leges max

Hl

dua: potiffiimum a&rones * p

rodidiffe actionem

afferente id 4

Ye

realem Ícilicet, & per[onaiem ,

Aionum

h

2s ff. de obligationibus,

Rbl a&'z'on.-

dicitur vindi-

h

genera duo funt ; in REM, quae

di&io appet-

f

catio: & in PERSOIN AM, quae con

latur.

In vem cGto efl per qua

n rem no[tram;

lg

1

quae ab alio po[fidet:

uY s

^

petimus ;

H

& femper ad-

verfus eum eft, qui

. yem pá[Jide

i

: in perfonam

J

uj obligatus eff

)

ao efl, qua cum eo agimus , q

ïïïm

ngis ad faciendum aliquid ve! dandum. :

&io

P

2t

Caput I."

* 4Aä'io prout hic confideratur, e/] legitima facultas

d

fus fuum profequendi im iudicio: id eft au&oritate

iudicis obtinendi id, quod etfi debitum nobis,

il

pr'ae&a.rc renuit alter.

h)

J

$. 2710.

Wi

Ü

Porropraeter has innumerae aliae a&tiones,

z

& ac&ionum divifiones in iure proditae funt,

t

de quibus, prout etiam de toto iudiciorum

E!

iure & apparatu, agere non vacat. Id folum,

(

& proxime ad confcientiam facit, quod falva

iuftitia iudicio contendere non liceat, ita, ut

*'lms,

[

pars utraque in bona fide,quod aiunt, & ab.

iniquo affe&u libera exiítat.

Seu aliter: in-

f

a!

ter eos, quorum tüterque iuftitiam perfe&te

!

?i

colit, non eftlocusiudicio; neque inter eius-

modi homines lis unquam exiftet. . Et haec.

j

quidem affertio nova, & temeraria videbitur,

rite tamen intellecta non adeo difplicebit, fi

enim duae partes folius iuftitiae, et veritatis,

if

prout ius naturae praecipit, ftudiofae fint,

Jl

H

aequitatem caufae mutuo,. ac fincéro confilio

D

inveftigare tenentur.

Quod fi ipfaemet ad

veritatem indagandam, vel iudicandam non

ii

fl

fufficiant, adhibeant alios rerum peritos, &

ii

iuftitiae amantes, ut aliorüm auctoritate, &

N

fagacitate in alterutram partem praevalens ra-

1

tio inveniatur, vel aliunde inventa aeftime-

jl

tur; & ficcontroverfia finem accipiat. Quod

j

fi nec aliorum induftria & iudicio alterutra

i

caufa probabilior evadat, fed femper aequalis

m ne-

manea*t; tunc pars negans, fe-u quae cu

i

gänte

" d

n

22

Tra&atüs X XV.

gante femper incidit, pars

Pofüdens vincere

debet.

j gv 27 l.:q.IQ

Nam etfi caufam in iudicium äefemnt, ne-

que Iudex aliter poterit facere, quam ut pro-

babiliori, &in pari cauía poffidend , feu ne-

ganti rem adiudicet. Quod fi vero iudicem

prae quovis arbitro doctum, & aequum effe

putent, debebunt pacifice, & absque iudicia-

1

lilite eiusdem arbitrium, feu opinionem fe-

f

qui. Quare fi uterque litigans vere, fincere-

que iuf

tus fit, omnis iudiciorum ftrepitus con-

ticefcet, & intemeratum veritatis,

& iuftitiae-

Tu-

ftudium omnes controverfias componet.

diciaenim, & fententiae cauíam quamcunque

non poflunt meliorem reddere ; & reapfenon

ad inveniendam veritatem , fed ad alterutri-

us partis compefcendam iniquitatem a natura

& civitate conftitutae funt: quibus locus non

eifet, fi merus veritatis, & iuftitiae amor utri-

usque litigantis animum occuparet. *

* Idipfum

,ni fallor, clariffime habet APOSTO-

LUS l.

ad Corinth, G.. 4udet aliquis vefirum ha-

bens negotium iudicari - -

- ad verecundiam ve[firam

dico ; fic

uon eft inter vos fapie

ns quisquam , qui

fratrem. [n

wum? Sed frater

B

o[fit iudicare intev

lam qui

dem omnino

t

cum featre dudicio contendit.

del:lum efl in. vobis, quod iudicia habetis intev

vos.

Q

ware non magis iuriam accipilis ? - -

Sed. vos imiuriam

facitis €9c. En omnia privato

arbitrio tranfigi vult Maximus Do&or gentium!

a füb-

& exeo deli&um iam arguit ; quod'iudici

eant:

/

K

23

Cuþut II.

at

eant: cumex eius opinione aliunde iuffacaufa vin-

cere deberet,

Nolim tamen eam partem accufare

quae veritati, & iuflitiae deferre parata, & alios

fenfus in parte adverfa deprehendens ,

tandem

auctoritate legum & iudiciorum fibi confulere fta-

u.u, p(,üqu'»m ad omnia veritatis inveniendaeau-

y

lia privata fmcmc fe obtulit ; vel certe.parata eft.

J

ls

C APALFTP II

T

Mv

i

De diverfis. zzms vealis [peciebus , & fpeczatzm

!

de Domino.

i

$. 2712.' Tus reale dividitur in dominium, Jervitutemy

pignus, €9 haereditatem.

Et quidem

'On

$. 2713. Dominium dæfz'.vutw

atque ex eius hac de-

nitione

t

$: 2714. Eruitur prümo, quod Dommus rem fuam

lt

a quocunque vindicare, &

X

^

- 2715. fecundo, quod rem i

i es959

infam

atque fru&us eius

j

(

in poteftate habeat.

l

$. 2716. Item fertio, quo pupilli, minorennes verum

Quf

fuarum veri fint Domini, etfi libera adminiftratio

lege eisdem fit interdicta,

f

Idem de veuditore, qui

per conventionem ab arbitrario rex fuae ufu im-

u

pedltm 4

g 2l

Et de herede, cui circa Ieaata teftatoris V0-

ïuntas Obftat, dicendum eft.

ts

h

$..2718. Ex defnitione dominii fzxta confecutio eft,

T

quod illud in gleium, & minas plewwm re&e di-

ini

viaatur

Et dominium minus plenum eft vel di-

[]

reClum. vel uitie.

lam

|

(

&

av

2719. Dominii utilis. exempla. funt Fmphytmfs,

j

feudum, Juperfictes- Quae dominia utilia a fervi-

iil

ii

tutibus vere differunt: mm

].«

$. 2720. Dominus utilis

jrz UL

adhuc gendentes iam

a

fuos habet; is vero, cui mwtue Competit, eos

if

primum,ope perc ytmmsfwsflczt.

['

)4

$. 2712.

If

24

Jvatiatus X XV.

|.$. 2712.

Ius Yeale duo iam -tractanda de fe offert; di-

verfas fcilicet fpzcies, quas continet, & eos

modos, feu caufas, qubus acquiritur.

Speci-

es iuris realis referuntur quatuor: ícilicet do-

winium., feroitus, pignus, & baereditas , de

qua tamen prouthuc fpectat, non iuvat agere.

ïï

$.. 2713.

t

IDominium nobis definitur, quod fit ?us »t

il

ye, quo de veipfa d:fponere licet, quousquetd nec

dll

lex , nec convenrtio, nec teflatoris voluntas pro-

f

bibet.

Quam definitionem ex ipfis legibus,

(

feilicet ]. 21. C. Maudat. deprompferunt.

&

Cum iam dominium fit 2us'ft rc

$. 2714.

t

Sequitur primo, quod ubique, & a quo-

f

cunque etiam optimae fidei poffeffore vindi-

ü

cari res in dominio conftituta queat $. 2708.

i

Infertur porro fecundo, cum vi huius iuris

de veipfa difpsnere liceat, quod nontantum in

re aliquid facere, vel ex ea aliquid accipere,

ac fuum facere poflit, fed rem ipfam, & fruc-

tus adhuc pendentes in iure, & poteftatc fua

iam habeat. Quae quidem aliter fe habent

in fervitutibus, licet etiam iftae ad iura realia

pertineant $. 46. zmftit. deverum divif. Domi-

nus enim rei fructus in ea pendentes, & im-

maturos iam ut fuos babet: ufu:ructuarius rei

fructus pendentes nondum íuos fecit.

|2$8. 2715

E

25

Cauput dl

|

/

$. 2715

!lz

Cum vero liberae iuris dipofititioni Jeres,

0i

M

cotventio, vel teflatoris volustas quandoque

obfint, intelligitur tertio pupi//um, acminoren-

!

(i

nem veros ejfererum [4arum Dominos, licet fine

tutoris, aut curatoris auctoritate de iis difpo-

,rel

nére plerumque nequeant.

Idem, quod ad

eandem confecutionem pertinet, de eo, qui

rem fuam alteri vendidit, aut quomodocun-

n

que promifit: nam etiam ifte, donec rem tra-

M

diderit, manet eiusdem Dominus; conven-

yt

tione tamen, feu pacto prohibetur, ne ean-

iT

dem rem nova conventione alicui promittat,

J

automnino tradat.

Et quidem eiusmodi per-

fida promiflio robore carebit;

fi vero etiam

traditio accedat, ifta vim obtmebxt' eoquod

traditio fit modus acquirendi Domnit, feu cau-

"

fa iuris realis, quod ius perfonale ex priori

Is

aliqua promiffione alicui natum facile fupe-

0)

rat *

Rj

j

nl

* Unde fi veftem 7Zitio fpopondifti

& exin Cao

TÜ

promififti, haec promiífio erit nulla, fi vero Caiog

i

eandem veftem infüper tradas, tunc ifte fit Domi-

füt

nus veftis, quam 7itius nullatenus vindicare po,

xl

tuerit, cum dominium eius veftis etiam pott pacti-

onem cum T/£/o ipitam penes te permanferit, &

)m

fic in Caiwm transferri potuerit,

Quare ld*folum,

J

Tio erit reliquum, ut te actione perfonali con-

Iffr

veniat, petatque tantum,' quantum tua perfidia

&i nocitum fuit.

Sed de his alibi copiofius,

re

B $

5 2716

[

pE

26

Traflatus. - XXV, -

$. 2716.

Verum per teflameutum quoque ius räala

omnium rerum,' in dominio teftatoris exií-

tentium , . ad haeredem devolvitur $. 2738 :

quiatamen per legata, & fideicommiffa multa

faepe aliis tradere tenetur; haeres etfi rerum

omnium verus Dominus,' circa easdem tamen

!;; n

libere non poteft difponere, o5

[*

nte fcilicet

te[latoris vorimtate. . Quod quidem idem cum

priori corollarium eft, rurfusque docet, obli-

gatione rem alteri tradendi, dominium;, feu

ius in re non extingui , fed tantum ligari.

$ 2717

Cum vero per dominium detur facultas

de ve difponendi ; difpofitio vero eiusmodi

nunc amplior, nunc vero anguftior eft, ex

noftra iuris realis definiione, . non quidem

per folidam confecutionem , bene vero per

fat aptam occafionem quarto eruitur divifio

Dominiit in. Dominium plenum , G minusplenum.

Aliquando enim in Domino facultas de re

difponendi, eam a quocunque poffeffore vin-

dicandi, omnemque ex ea utilitatem capien-

di, coniuncta eft: alia vero vice diveríae hae

facultates in duos Dominos divifae funt. Et

fic modo dominium p/lenum ; nunc Vero minus

j

plenum habebitur.

"

$, 2718.

Quare dóminium mintus plentim infuper di-

fey

videndum eft in dominium. propw'etatis?

z-

L|

Coput [

dire&um, quod vocant, & in dominium u-

ij

]e.

v

[

Illud definiri poteft facultas difponendi de

j

f€, ita tamen, ut quantum ad. capieudam utili-

d

tatem ,. feu- fructus per dominium utile, alteri

li

M

inve bac competens, baec difpouend: facultas qm-

edita maneat.

TUf

Hoc vero, feu dominium uti-

livl

le eo ipfo elt. facilis definitionis, fcilicet eff

T0

lW

Ws reale , quotilitas ex ve aliena proveniens

CU

nofira eft. Ubitamen adverte, quod utilitas,

QU

et fructus vi huius dominii iam fit, et non

WP

primum per acceptionem, proutin fervitu-

w

tibus fiat noftra; de quo tamgm.:nox.

k

$

2719.

ilt

Exempla divifi eiusmodi dominii funt E

"

Ài

pyteufis, l'uperficies, et feudum.

Parum ami-

H

ci funt rioftrae aetatis quidam ICti huic d»-

!

u

Tinio utii, utpote quod non tantum legibus,

d

fed etiam probae latinitati parum conforme

h

fit.

Quare Emphyteufin, füperficiem ,. et

4l

feudum ad ufumfructum, et quidvis aliud

potius, quam dominium utile referre malunt.

j ,re

Vl

Alius vero in verbis facilis effe volens, de

Jbl

hac differentia gratis difputari, et opinionem

hi

