
ad vim voti, an puer aliquis tredecim, & dimis

T

dium ; vel quatuordecim aetatis gnnhosu numeret ?

u

$

$. 3123.

Ptsf

V

Tam( ampla in,

fuorum, votis Poteftate po«

lj L

p

tiuntur inprimis Patres quantum ad filios im-

puberes, non item quantum ad filios pube-

jj

ju

res. Mortuo autem Patre eandem potcíta-

tem habet tutor; non tamen Mater nii forte

filiiiimpuberis tutelam, gerat. Ídem dicen.

dum de Superioribus religioforum , ac deni-

j

que de Romano Pontifice, quantum ad vota

religioforum, no&, tamen aliorum chriftiano-

Ü

lg

rum. Illud addendum , me quoad praefentemr

l

Sum nil n

If

ifi receptam aliorum fent;e.ntviam 9X7

u

:'

fCrinfreL.

Z4

$. 314

M»*ö

"Trattaius X XX

360

(

$. 3124

V

- Haec porro vota dire&e irritandi poteftas,

B

quam hucusque defcripfi adeo ampla eft, ut

1

per eam omnia vota, etiam 111a, quae Pontx-

ri

fici funt reiervata, imo quae in favorem alte-

I

rius edita, & acceptata; etiam ea, quaepri-

Ti

ijum in ítatu pubertatis effent explenda, e.

g ingreffus in religionem, Pater quantum ad

ü

fibum tollere queat:

dummodo illa vota 1B

—

i

inpubertate fint edita, & poft adventum pu-

&

bertatis.a vovente non fint confirmata. Nam

j

votum ab impubere editum, eidem etiam pu-

(

bertatem iam adepto , a Patre, vel tutore re-

Ti

laxari poteft ,

dummodo, quod iam dictum

ht

eít, in annis pubertatis non fuerit inftaura-

u

tum.

: Reétor tamen religiofae familiae, licet

«

reliqua fuorum vota quaecunque, etiam in

H

pubertate a religiofo emiffa fimpliciter remit-

tere queat; nullam tamen auctoritatem obti-

P

netin vota ipfius religionis, quam fubditus

profeffus eft, neque in votum ar&ior.m reli«

p

gionem mgledxendl quidquam valet.

Atque

haec rurfus communis fententia probat«

5.

3125.

Atque illud praepr imis memorabile, quod.

haec 4ir-&a vota quaevis irritandi auéctoritas

ï

pro arbitrio & absque ratione adhiberi queat

abeo, cui eadem ex beneficio legum compe-

n

ut; eoquod vovens eiusmodi perpetuo hanc

COH-

Caput. VT.

561

ditionem: Niü Pater, vel Supertor confmdicat,

voto íuo tacite annectere teneatur.

Atque

hr

hoc ufitata fere omnium doCtripa habet: fed

,Ui

illud in controver(ia verfatur, an e. g. Pater

li

lt

ampla hac poteítate in votum filii nulla fuff-

ragante ratione utens ab omni piaculo immu-

D

nis exiftat. Et quidem omnia vota huiusmo-

»

di etiam ?bs ratione valide, id eft cum cffe-

14i

€&u, & fimul falva iuftitiaa patre, fuperiore

»

religiofo &c. relaxari poffe, facile admittitur.

Sed hac facultate absque gravi ratione uti

pietati non poteít non eíle adverfum,

Nam

J

g

cum religio voti ex rationis, & SS. Litera-

3

1

rum teftimonio gravis fit admodum, & fancta,

huic officio frivole, ac fere pro libidine inter-

J/

jin

cedere cum officio verae pietatis non poteft

componi.

Et cum infüper nulla re creata

f

jl

absque folida, ac genuina utilitate uti liceat,

muito minus permilTum effe poterit, ut quis

j

gravem pote(tatem ad facra religionis vincula

ixüu

diffolvenda, atque ad impediendam fuüorum

[u

perfectionem otiofe adhibeat.

ii

Q A R.U-T VIL

y

De szpenjäztian'e Vatomm.

[1[35 |

$. 3126. Datur in Ecclefia pot.

B/äs in! Votis. (ig'/þm.

lo

Jandi,

h

j

"Hs

$. 3127. —Competens Pontifii, & Epz'jcapis.

I

$. 3158«

j

Z5!

Nes

Trattatus XXX.

5362,

$. 4128. SSolemnia tamen, vota foli Pontzjicz refervata

funt

prout

$. 3129. Etiam quaédam ümphcm.

Inter quae eft vo-

tum. ul*ramammm.

S.

3130. Votum ad limina Hpojialar. vel Compof[tcl-

lam.

3131. Item votum mgredzmdae rel:gzonzs,

3

3132. Ac demque "votum pergaetuae, a mtegme

cajizmtzs

3133. Non raro tamen etiam circa ifta vota Eplfco-

Et

pis aliquid facultatis. competit,

3134. Primo. quidem fi praejens urgeat perxculum 4

3135. Secundo, fi votum fit metu extortum s tertio,

fi votum alternativum : €9 quarto , fi candztzom

alligatum fit.

s ET L M. E

3136 Superiores rehglofarum famlharum in fuos,

Jubditos ;

e

$

3137. Et varii Religiofi i guoscungue chwji:am:

quamdam cu'ca vota pote&atem obtinent.

..3138. Ad vota legitime diffolvenda reqmntup iufía

cau/a ;

ï

3139. Non tamen adeo graws, ut votum fcipfo cef-.

fet.

3140. Eiusmodi caufae aliquot recenfentur,

:

3I41. Denique vota non fimpliciter, fed eadem in;

alias obligationes. commutamio plerumque rela-

xantur

x 5..5126.

Aliquando. vota per. facram. Poteftatem

relaxantur,

& fic ex recepto ufu. difpenfari

dicuntur,

CHRISTU&- enim, (prout traditio,

m -

7 d

Caput. V. II

963

ä;

W

& ufus Ecclefiae docet) Rüuano Pontifici, &

füb certa faltem ratione Epifcopis poteftatem

.O

reliquit; voti vinculum ex probata aliqua ra-

tione remittendi, ac velut 1us DEo per vo-

j

Cum enim vota

ta acqulü tum condonandi.

fint promi[fio , promiflio autem per confenfum

p

generatim ceffet: ex eadem feinper voti defi-

nitione intelligitur. XHmo, vota ex benigno

CunisTr confenfu, qui nobis per difpenía-

j

Cir-

tionem Ecclefiae impertitur, extingui.

ca hanc vota remittendi, feu. prout loqulmur,

yt

il

difpenfandi

facultatem, duo mihi capita ex-

Lt

plananda fumo; fcilicet quibusnam haec au&o-

ritas competat , & füb quibus rationibus adhibe-

hi

ti queat.

** Idem etiam de iuramentxs, utpote quae per ean-

u

dem Poteítatem fuo robore deftitui poffunt, ita

tamen, ut nulh homini ex eiusmodi iuramento

ius aliquod competat

contra ius enim altenus

mj&

nec Pontifex iuramenti "vinculum dlfolvere potei'c

prout infra idem de votis dicam.

d

$. 8127.

Atque omnia omnium. Chriftianorum vo-

m&

[

ta pro fuprema fua po;eltate inprimis relaxat

Ponmfex

Et poft hunc Epifcopi, quantum

ad fubditos fuae dioecefis , eadem poteftate

gaudent, C. r, €9 7. de vot. Nifi tamen votum

aliquod fit folemne, aut Pontifici fpeciali lege

"

hi

fqur*vatum.

j

&

S. 5128.

ass

-

364

Trattatus X X X.

L

5 3128

Votum folemne eft, quod non modo fïm-

phczt(,r Dzo fit, fed quod ab Ecclefia fpecia-

tim acceptatur tanquam promifüo aliqu ad

Unde

publicum Ecclefiae ftatum pertinens.

vota folemnia lpecmhbus folet iuribus com-

munire: inter quae etiam iliud eft, quod vo-

tum folemne non nifi a Pontifice tanquam to-

tius Ecclefiae; capite poffit diffolvi; quique

talia vota usque ad noftram aetatem fere non

rifi ex caufa pablica folebat reiaxare *.

Vo-

tum folemne ceftitatis a iure pmeczpuum il

lum effe&tum habet, quod matrimonium non

tantum prohibeat, fed etiam irritum reddat,

Vota tolemnia funt illa a religiofis in fua pro«

feffione,. & a Clericis füfceptione Subdiaco-

natus edi folita &. 2422. Et quidem a Cleri-

cis ad

Subdiaconatum aícendentibus non nifi

unicutrm ,

id eft, perpetuae ac integrae cafti-

tatis votum emittitur: Religiofi vero tria fci-

licet paupertatis, cCaftitatis, ac obedientiae

vota nuncupant; quibus in aliquibus reli-

gionibus-quartum aliquod fpeciale additur

e. g. de perpetua abflinentia a carnibus.

In

tribus autem illis votis natura ftatus religio-

fi confiftit, ita ut fine illis votis religio ali-

qua non poflit cogitari & voto vel unico

ex tribus foluto, quilibet mox definat religio-

fus effe.

Atque in hunc fenfum intelligi de-

bet, C. 6. de flat. Monacb.

Quod nec Ponti

hd

*

ex

E f'Caput V1

63

fex poflit dare licentiam coäzzm cujiadz'a-m* ca[tita-

iis, falva fcilicet conditione ftatus religiofi,

* Sic ob grave periculum incontinentiae relaxari fo»

let votum caítitatis fimplex: hoc ipfum autém vo»

ï;d

tum a Subdjacono editum ex eadem caufa vix re-

mittetur. 5i vero nobilis aliqua familia deficere,

& ditiones eidem fubditae ad Dominum hetero«

doxum fors devolvendae fint; tunc viro ex eadem

familia facris iam initiato votum caítitatis faciles

ä

utpote ex caufa publica remittitur.

lr

[

$. 3129.

Verum etiam vota fimplicia, Pontifici ta«

men fpeciatim refervata neceflarium eít re-

l

cenfere, Inter quae primun eft votum pere-

grinandi ad fepulchrum CnnisTr, aliaque lo-

ca per fanguinem, aut praefentiam CuHRIsTX

confecrata.

Solet hoc votum in iure vocari

lt

|

ultramarinum , & de quo tot habentur capitu-

la in titulo de voto, (&' voti redemt. Quodque

]

etiam invita coniuge emitti, & fic tempora-

rii divortii caufa efíe poteft, C. g. de'þot.

*

$. 3120.

|

Secundum ex. refervatis eft votum peregri-

nandi ad limina poflolerum , prout vocari fa-

let: id eft, votum pergendi Romam, fcili-

cet ad veneranda fepulchra S. S. APosToLo-

RUM PETRI, ET PAULI.

Et fors ex volun-

tate facrarum legum hoc votum ex eo erit

maioris efficaciae, ut Romanae Ecclefiae, om-

nium

Tratlatus XXX.

L

566

nium Écclefiarum Matri, ac Principi debita

l

M

obfervantia deferatur, atque ut membra Ec-

Pv

clefiae eo efficacius ad centrum unitatis fuae

n

refpiciant. Tertium votum eft illud, de pia

fi

peregrinatione CompofIellam 'ad - corpus S. Ia-

COBI APosTOLI obeurnda.

'Tanto fcilicet

&

il

cultu univerfa Ecclefià illurà Apoftolum pro-

Y

fequitur, & tanta celebritas' circa illud fe-

pulchrum quendam, vel etlam adhuc obti-

net.

$. 5131.

I

Ouartnm inter vota refervata eft votum in-

f j

fl

gredlendae religionis ab Ecclefia approbatae,

i

quod quidem prae reliquis eft maximi mo-

M

menti.

Nam totum hominem, omnia eius

iura, cunctasque facultates, & quidem in

h

fe

omnem vitam in aliquod Sacrificium Dxo of-

Q

ferendum deftinat hoc vottm. Perfonae enim

religiofae funt illud tributi, feu decimarum

genus, quodex genere lióminum Dro pen-

ditur; funtque folius caritatis, ac religionis

materiaj nam Paftores, ac DireGtores, ani-

marum per maxiniam partem hominibus fer-

t

viunt, utpote àd alienam.falutem ex Pcatus

ye

fui conditione comparati.

D

lg

h

$. 3192.

W

l

Quintum demque votorum geïws;-culus

relaxamo foli Pontifici compétit, eft votum

fim-

*

ïämu'VlL

367

Ir]

fimplex, fed perpetuae

, ac integtae caftita-

h

tis. Quare votum ad a

liquod tempus de fer-

i '

vanda caftitate emifílu

m, item votum mnon

i

fus

nubendi, contra caítitatem non peccandi, rur-

H

votum perpétuag virginitatis , & eiusmodi

hi

etiam ab Epifco

po diffolvi poffunt; eoquod

j

(

ifta vota fint vel de caftitate non pe

rpetua;

h

vel faltem de caftitate non integra.

$. 2133.

Cum vero votuin aliquod ab Epifcopo re-

axari non poffe; fed Pontifici refervatum ef

li

fe , odiofum , ac proin reftrictione obnoxium

(

fit: ideo D. D. conantur vari

as circumftantias

Ó

J)

defignare, in quibus Epifc

pis etiam circa

Jj

quinque hàec vota refervata fa

cultas difpen-

J

fandi competat.

'Receptae defüper fententiae

fere fequentia habept,. ipfa abs dübió confue-

j

J

tudine füffrdgante, & hifce opinionibus vim

f

[

j:ribqex?te. ltaque

ln'

J

. $. gta4.

l

Epifcopus relaxat omnià vota etiám Pon.

tifici refervata inprimis quando praefens urget

periculum, ità ut ad Pontificem vel o

inó

non, velnon nifi difficillimus pateret

m

Ccur-

fus. Et merito id citca haec vota afferitur;

cum jdem ex communi do&trina etiam circa

lmpedimenta dirimentia matrimonii obtineat.

;

: ,Adduqt Vero etiami fequentia.

Ll äïäïf

ïh*'ru»-

M

368

| D*aäa;zas XXX. :

$. 8185..-

li

]i

Secundo Epifcopus difpenfat in votis, quae

!»

metu iniquo funt extorta; 34jo fi fint alternati-

[

va, e. g vou:o ved acternam ca[titatem , ol in

4to Idem docent de vo-

p

fingulos dies iciumium.

d

tis conditione aliqua affectis, faltem fiilla ccn-

qe

ditio nondum evenerit, e, g.

Q0U£0 zngrcdz 228

H

ligionem , f fanusr fuam.

f

at

$.^ st 36.—

fit

Praeter Epifcopos poffunt Superiores reli-

Wi

iofarum familiarum fuorum fubditorum vota

difpenfando relaxare, praecipue cum eadem

fimpliciter etiam irritare queant, $. 3123.

Neque otiofa eft haec Superiorum iftorum

facultas: nam non omnia fuorum vota irrita-

re poffunt, unde hac difpenfandi autoritate in

ihisl caufis commode utik non raro poffugt.

4

fia

$. 3127.

(

Deniqu"e variarum religionum Sacerdotes

ad excipiendas confeíliones deputati potefta-

tem circa vota quorumcunque poenitentium

obünent: prout fecura, & ipfo ufu, ac con-

ïll

fuet

ine firmata fententia habet, recentio-

[

ribüs quibusdam ex non fat firma (prout pu-*

1

to) ratione fruftra contradicentibus. Verum

]i

baec Religioforum facultas aliquos limites pa-

ttur: nam inprimis nihil potdlunt circa vota

I

d5

Pontufici refervata; ne quidem in eo cafi

ia

Caput VII.

. $69

in quo ob ürgens periculum vota Pontifici a--

lias refervata Epifcopi poífunt remittere,

m

li

Praeterea non nifi pro foro folius confcien-

)

,

i

L]

tiae, & fic mere occulta votorum remiffione

W

poenitentibus fuis confulere poffunt*. Un-

de cauía eiusmodi ad forum externum forte

Ffll- |

fj

deduc&a ex tali difpenfatione nullum patrtoci-

nium fortiretür, utpote quae quantum ad con-

fcientiam eflicax, in foro tamen exteriote not

attenditur. Simile quid obtinet circa difpen-

fationes a S. Poenitentiaria impetratas, quae

t

q

ante tribunaliá contentioía minime curantuft,

Q

* Plerique tamet autümant, quod vir eiusmodi pri-

r

confeílionis, imo abfens

vilegio munitus, alterius votum etiam extra a&um

m

)

[i

V&re queat.

» & per epiftolam 'di'frcflæ

n

,

V. $3158

HuciïS'Que de

iis actum eft, quibus pote-

ftas vota ope iurisdictionis, aut Sae Potefta-

tis a CHnisTO Conceffae diffolvendi compe-

)

tit: nunc tractandum, qua ratione eadem ad-

J

hiberi debeat. Actus itaquey quo votum ali-

i

quod diffolvitur, debet effe iuftus, ita ut per

"

ilum nec Dzr, neé hominis ius'aliquod ]ae-

M

1]

datur, Et quidem quantum ad DEeUM requi-

P;

ritur iufta cauía: licet in Ecclefia poteftas a

(

CunisTo conceffa exiftere credatur, qua ius$

I,:

Dzo ex voto acquifitum remitti poteft: ea

f

tamen non leviter, & otiofe adhibenda eft.

!

Alias quippe bona Domini noftri

non difpen-

jl

Jwm. V1II.

a

fare,

ii

.

370

fare, fed difpergere, ac prodigere viäercïäuk:

omnisque in nova lege votorum vis ceffaret

fere penitus, utpote quae pro mero atbitrio

;

*-eileþvari potfet.

N

Caufa tamen ad obtinendain , & ïmpeï4

tiendam hanc, de qua agimus, -difpenfatio-

nem non adeo gravis requiritur, ut ob eam

us

alias enim nihil effet

votum feipfo ceffet *

?

in hac difpenfatione, & ad eam nón poteftas,

f

& iurisdictio, fed doctrina, & ingenium re-

quireretur.

Non enim aliquid ope difpenfa-

tionis remitteretür, condonareturve, fed tan-

li

tum iudicando declararetur, hanc caufam ad

jtollendam v'oto'rüm vim fufficere.

ffet,

** Qua rátione votum ob gravem ration

id folum ad-

iam $. 3119 "**, explicatum fuit.

dendum, fi alicui votum au&oritate Ecclefiae in

aliud pium opus e, g. votum caftitatis in obliga-

ä

tionem ieiunandi fit mutatum, & poft aliquod in-

f

tervallum ex infirmitate impediatur a ieiunio to-

lerando, quod inquam, talis non teneatür ad

obligationem caftitatis redire.

Nam votüm cafti-

tatis au&toritate Ecclefiae fuit extinctum 5 & obli-

gatio ieiunandi ob lnatur-'ale'm rationem infirmitatis

prixieàt.

$. 3140.

l

Hliiusmoäi vero caufae ad hu'hc effe&um

otuqi

; ?gi*timae recenfentur fequentes: Ífi v

vVe-

i

Caput VII.

37

JI

voventis faluti periculofum evadät ; fi dam-

num etfi mere naturale inferat; fi in edendo

l

-voto fuum confilium ex defe&u aetatis, alia-

ve ratione nimium praecipitaverit ille, qui

votum emifit,

Huc pertinent aliae rationes

a pietate in familiam, Rempublicam, paupe-

A

vl

res &c, petitae.

]

1

$. 314r.

i

j

Quia vero rationes hae vix f'uHïcientres efz

f

)

fe videntur; & nos iura DowrNr 'prüdenter,

Y

j

& non prodige tra&are oportet: ideo ple-

rumque vota non penitus relaxari, fed in ali-

d

b

ud pium, & a priore moleftia vacuum opus

commutari tum ex indicata mox ratione, tum

ex ufu Ecclefiae convenit. Sic pro pia pere-

H

.grinatione debili cuidam fat moleftia, SSma

! 1

Sacramenta aliquoties obeunda imponentur:

:

ubitamen non poterit pro arbitrio ad prius.

]c

u i

votum redire, nifi illud a

perte melius fit ; et-

fi alii in hoc diffentiant.

"

ï

ï

CAPUT VIII.

Conclufio totius: operis.

.S. s142- Atque hic eft typus totius iuftitiae , nefcio,

an fatis feliciter a me defcriptus,

$. 3143. In quo tamen nulla recens z'nvmtavoüicia

j

rumque continentur:

"pxle-

ü

Aaa

S. 3 14 4-

r

372

'Tmetatus XXX. :

:

$. 3134. Innümera

iori opera, & accuratione indigerent..

'quidem in hac mea "fcrïpwtio*ne nrg-

. 2145* Integra& "Nero *difci-p-linae— totius '-jdo&r;iþa?e

"

typus quidam praemittendus :

:

St 3146. Ipfa vero vaíta fcientia non n

ifi'ex 'optyimqis'

Magiftris haurienda.

€MÜ

y

m ex-

$. 3147. Itaque actibus iioftris ad omnem ïi'ui'citig

actis, ita,

x

$- 3148.. Ut 'hàec iuflitia propter 'fefnetip*fam

turj accedente libertatis,

;dilig)a-

$. 3149. Ac gratiae praerogativa "tandexii, affequimur

finem ultimum, 'ae prout oportet DEO co;u'u'ngif

ónüis

$. 3133.

.Atque his tandem meae de iuftitia chri-

ftiana inftitutiones ad finem prove&tae funt.

,1'

Cumque magnailla ipfius DE1 imago, perfe

&a fcilicet iuftitia, non tantum partes pluri-

mas, & nobiliffimas, fed infuper easdem ele-

gantifme compofitas habeat; certum plane

eft non nifi unicum huius iuftitiae typum ge-

nuinum dari polie.

An vero praefens hic

meus tam feliciter ame defcriptus; item'quot

in.eo lineae fuo prototypo conformes fint,

quotve ab eodem'

abludant, ego quidem mini-

me definiverim.

Nec mihi tanta de fcriptio-

ne mea fiducia, autarrogantia eft, ut me ac

tanti momenti riegotium conficiendum fuffe-

ciffe arbitrer. lllud folum abs immiodeftiae

e infti-

nota a quolibet, 'quidefdriptum in hifc

* tutip-

Ll

P 4

szzputl Vl

373

N

tutionibus ordinem accufare voluerit, | me

exigere puto, ut accufationis fuae firmas ra-

i

tioncs ftatuat: nec a fola fcri

ptionis meae no-

7

vitate argumentum petat. *

* Neque enim id ab aliquo petiverim, ut ipfusmet

X

manum. apponat,

meliorem , ordinem defcribere

tentet, easque, in quas confueta fyftemata dehif-

cunt, fiffuras ap

:

te, atque ex certg quadam lcgg

compingat.

]

$. 3143 |

. Sed neque, fi ipfa, quae doceo, officia,

.

fpe&entur, novi quidquam doceo*

-

fola

[

methodus, ordo, argumenta, ac principia,

quibus utor, recentiafunt. Atque in his ali-

:

"d

quid operae. locare adeo non ad libidinem:

!

pertinet, ut potius neceffarium docentis of-

lle:

ficium id expofcat; neque per hoc transgre-

dior terminos antiquos, quos pofuerumt Patres

ij

noftri; fed eosdem certis, ac. cohaerentibus

Hf

rationibus, magis itabilio, re&amque viam,

/

prout facultas fert, complano.

* Si. aliquando circa ip(as obligationes. þropriam, &

J

aliis. nondum. ufitatam, fententiam fcribo , cautas

de propria opinione: z reffe fentio ; prouL vide-

j

tur :- fi prapgrio iudicio imdulgere licet ; fimilesque

!

motas addcre.foleo, ut quivis ulteriore meditatio-

ne fibi con ülgl*ere queat,

|

AÀa5

$. 3i44.

:

-

Xï'&.w ad

74

Traji"tvam-s CXX :

$.

3144.

Innumera tamen, quod lubens fateor, fu-

pereffent, quae maiori meditatione, faciliori-

que declaratione indigerent. Praecipuaenim

quaedam capita in arctifimos fenfus compa-

&a, parum digefta, ac extremo tantum digito

tacta reliqui. Praeterea argumenta doctri-

nae meae adverfantia ab aliis excogitata, &

quorum aliqua fat gravia funt , enervanda fo-

rent*.

Haec tamen omnia quarti huius to-

L

muli, comparatae ad priores fat iam excref-

centis, anguftiae ab hocloco excludunt, at-

que in aliud, quodque opportuna, prout Opil-

3

nor, occafio offeret, tempus reiicere cogunt

X« Sanc aliqua minime contemnenda funt, & eum,

qui rem perfundiore induílria expendet, facile

convincerent,

Id tamen liceat addere, me ad ea-

dem. diffolvenda fuficientem mihi videri, meque

fententiis meis hucusque inhaerere, a quibus ta-

men mox recedam, quamprimum rationes vel hu-

cusque allatas, vel deinceps aíferendas praevaleré

fentiam :

$. 3145-

Quidquid autem circa haec obtineat, id

verifüimum, & a quolibet facile mihi largien-

D.

dum fore arbitror, in omni difciplina magno-

pere prodeffe, ut primo loco typus aliquis,

ac totius conítru&ionis plana quaedam imago

praefigatur, ad quam tanquam ad primigeni-

endae

am normam reliquae accefliones refer

erunt

em

Gap/ut PIHB

9

"

erunt. Qauare hanc, veletiam meliorem pri-

mo loco imbibere iuvat: & tunc a vafta, &

'i;-

infignia aliorum opera accedendum, ne fcili-

il

j

cet imbecille. ingenium, & nullo certo lot,

confiftens. iudicium rerum varietas confu

1

m

dat, & earum multitudo penitus obruat.

«

$ 3ï46

ä

Wlud autem iterato iam commemoratum.

!

hicrepetere, acinculcare iuvat, ut non nifi

Magiítros probatiflfimos tibi familiares reddas.

Quantum. ad. difciplinam «uere ecclefiafticam,

l

prout modo obtinet, atque ex /i/a tege huma-

na defcendit, recentiflim! plerumque funt op-.

j

i

timi*: fi vero nucleum legum. humanarum,

earumque animam, id.eft ius divinum , & na-

V

turale edifcere volueris, poft facras Literas,

nihil magis, quam SS

PATRUM doétrinam

l

(

ample&ere. Primae Fcclefiae. aetates purif-

fimae, utpote fuo fonti magis propinguae,

funt; quarüm quidem aetatum doütririae fan-

&orum Virorum non tantum verbis, fed eti-

ira

ama&ibus, & exemplis m

(

illuftrantur, ac

velut in viva fpecie fpectanda exhibentur, ut.

proinde vitae SSrüm, ex probatis tamen rela-.

tionibus, multo ftudio contemplandae fint.

Scilicet vita, & mores SSrum iuftitiae plena,

exempla, velut animata quaedam ad. inftru-.

endum prae omnibus regulis clarifima. do-.

Q,Fïiï?a; ad permovendum prae quavis ratiome,

À a 45

effi

Traïiatus XXX

Á

376

efficax, & demque ad evertendas pravas opi-

niones invicti, roboris. argumentum fünt ^*

I

3* Nam recentes Pontificum, a

ac Conciliorum. confti-

*

tutiones fruftra in Patribus, & antiquis- Conciliis

quaefieris:; idem de legibus Principum Profano-

rum, de confuetudine, de iure romano univerfo,

quod. plerumque vim obtmet, aliisque innumeris,

E|

Nonne ridiculum fe redderet, qui in. caufa dubia,

«|

matrimonii clandeflini, recentium. cenfurarum &c.

-ad S. AUGUSTINUM te ablegaret? Sed. etiam.

plurima, dz/czgolmcze mevae ecrle/m/ïflcæe antiqui-

tus conditae capita confuetudo fuftulit;.

quae.

proinnobis, prout alibi monui, de iure naturali,

;ï

aut divino doctrinae, non item definitae leges ec-

clefiafticae effe poffünt

Quze quidem aliquorum

ex recentioris. aevi fcriptoribus nihil legere dig-

nantium. arrogantiam egregie confundunpt.

Gra-

viffime errarunt. quidam, venerabilem, vereque

fan&am, antiquitatem. tantopere negligendo: fed

error moderate, & non nifi ad regulam recti emen-

datus eft.

Sic iuvat priora vitia. corrigere,, ne

novum incurramus : levit$, ac praefervidi ingenii

i-ota.eft, ad abolendum, obfewantxae dcfe&um ip-

fam fe1v1tutem fuadere.

5 Utf ommh s recte fentias,, praeter hucusque.

dx&a quam maxime. ffudium, orationis adhibeas,

utpote quod-non tantum ad iuftitiam, exequendam,

fed etiam ad eam. rite. iutelligendam, fubfidium,

plane neceíffajjum eft. QCerte plures ex Patribus

confeffüi funt, fibi ad intellizendas. facras. Literas,

& ad capiendam fcientiaim] 5an&orum longe plus

orationem , quam. naturale ftudium contuliffe.

summa myfteria, & momenta rerum, ac officiorum

inde refultantium vere immenfa nos premunt,

m-— 3

quae nifi coelefte lumen oftendat, fermo humanus.

non

um

^

—

- Y

Caput ,VJII.;,'

non explicat.

»

Sic e. g. adorandum illud Incar-

naüonis Myfterium in 'Theologia diligentiffime

explicatum.non nifi mixtam cum fublimitate ob-

Ícuritatem humanae menti ingerit; quae tamen ex

jf

]i

|

eodem Myfterio per copiofioris gratiae vim intel.

le&o in fummam admirationem, vel etiam in ex-

I

1

ceffum, vel ecftafin ipfam abripitur. Scilicet to-

ïïi':

tam paturam. fuperantia, atque ad gratiam, IP-

u

SAMQUE DIVINITATEM pertinentia. momen-

j

ta tractamus, ad quae humanae rationis acies abs

coelefti auxilio non poteft non obtundi,

iäm

J

Praeterea publica, ac plerisque ufitata. vivendi ra-

Il

tio ad fenfum verae iuftitiae minus facta, non tan-

M

tum voluntati ab exemplo, fed etiam rationi ex

j*

omnium auctoritate infigne negotium fàceffit,

[

Quod omnes probant, ob commüune

praeiudicium

j

alicui vix fufpectum effe poteft:

f2t acres radii de-.

J

l. i

illd

bent.effe , qpi tam denfam nebulam pelzvad,ant,,.

Equidem noftra aetate contra rem

:

iffam, fentiendi -ach

docendi normam ea vi, ac ardore ruimus,

quas

K

lem in extremo Ecclefiae,

aut Patriae periculo ad-

jl

hibere oportet: & q

uisque infignem. religionem.

r

fecitlc fibi videtur, fi in proxime prioris aetatis

Do&ores omni contemtu, & a

cerbitate declama-

verit.

Aliqui tamen (aliqui inquam, non om-

;I

nes) ufui magis, ac confuetudini, quam veritati

à

& iuflitiae famulari mihi videntur; dum rurfus a-

li ad ineundam apud potentiores gratiam rigide.

i?

adeo philifophantur, quidquid malorüm in Ec-

M

clefia unquam contigit, id omne indulgentibug

j

morum Doctoribus imputantes.

Hi in. aliquibus

l

vehementer exardefcunt, plura, & graviora, ve[

etiam fumma negotia negligentes, Non genuinum

humilitatis, timoris, ac caritatis, ftudium, in illo.

j

rum fcriptis , di&isque fpirat: unde vehementer

.

timeo., an ex eosum, eiíci

plina ad veram iuftitiam.

/

erudiendi fimus.

Equidem per hoc minime ve.

Aas5

lim,

378

Tm&ams XXX.

jim . alicui 2u&or efï"e, ut eos fibi duces legata

qm totam pene legem felaxando per ipfa fere plae«-

cipitia ducunt;

ied id folum urgeo non omni,

paffim fcriptori quaevis tribuenda eü"e ; imo gravio-

ra,; & fumma, quae ex religione nofcra imminent,

officia nullo naturali itud:o fed opc folius grati-'

ae (utique per fedillam orationem pmmmendm)

fatis pervideri poffe,. Scilicer cor; hominis d'fponit

viam fuam :

ed DO MINI efl dirigere grejJus eius.

PROFER

.X . Quare

fine mtu miffione obfe-

crandüm I]OblS eft:

(szef/bzs imneos dirigé fecundum.

eloguium Tuwms; C9 »on dominetur nier omnisin-

Tufiitia. - - Faciem Tuam illumina Jüupev fervum

Tuum, €7 doce me 1

CX/1L. 133 135.

u/äaf catmngs 7 uds. P.SALM

75 -

L4i7.

Uitimo tandem, ut tractatio mea velut

in circulum 1'erieat, iuvat totius docirinae

meae compagem, ordine tamen retrogrado ,

relegere,

Itaque votum , . & iuramentum funt.

officia ex pietate , & müma in unam velut

oohgauomm mixta $. 3108.

Porro pietas ob.

beneficium cuicunque debita, &zz/fvtza ex mu-

tuo duorum fidem datam oblig gantium arbitrio.

nata funt duo fupremï illa ofrclornm rcrc-

ra*, in qu1bus tota virtutum mo1ahum, id.

eft obligationum ex titulo finito ftringentium

moles volvitur.

-Infuper,

& vel maxime ea.

officia exfolvenda funt

quae Dgus ex infi-

nitis, qui in eo latcnt, titulis, iure utique,

nobis fub.

infinito, fibi pct;t

quae. quider

nomine virtutim. Tocologicarum veniunt. Quod.

fiiam u uusquc generis infinitas fcilicez, & -

ümx

-x

379

Caput. V.

finitas obligationes folverimus, tunc omne

debitum, & ipfum primum, ac generaliffimum

iuftitiae principium explemus, utpote cuzaue

id pracftantes , quod eidem debetur.

* Virtutem momlem non in notas illas Cardinales

Prudmtzam fcilicet, Tempemntzam, Iu/iztzam,

'

& Fortztudznem, tanquam in proxima genera di-

"

vidi, hocinquam, quidam aegre tulerunt.

Ra-

J

tio id faciendi potiffimum ea fuit, quod haec di-

vifio nulla ratione niti, atque ad futuram. dein-

j

ceps ftructuram ex legitimo ordine profequcndam

inepta videretur

-Nunc iam alià occurrit ratio ,

qua anuqulfï'mae harumPrincipum nobilitati con-

fulam, imo eandém magis extollam.

Itaque haec

quatuor morum decma non diverfa variarum vir-

tutum genera, fed condmones, moderationes, ac

demque perfe&iones funt, quae ad actum hone-

ftum quemcunque, & quidem omnes fimul, ac

fingulis omniuo vicibus requiruntur. Nam inpri-

mis praevie ad omnem actum iuftum requiritur ,

ut is ad legem maturo,

ac prudenti iudicio ex-

pendatur, uuod quidem PRUDENT IA, feu pru-

denti confcientiae

iudicio fingulis V1c1bus fieri de-

[

A

D wie

ürt

Dein póftquam cognoverimus, quid iuftum

fit; affectui iuftitiae adverfo, aliisque 1.11ped1men-

tis fufficienti FOR

TITUDINE obviandum eft: ra-

ra quippe cíft virtus, quae omni pugna careat, Sic,

quod iuftum effe cognovimus, fuperatis iam ad-

verfisipfo actu praeftabimus.

In quo actu verif:

fima omnis virtutis notio,;' ac generalis IUSTT-

'TIA continetur

Verum ea duntaxat liberalitate

cuique officio indulgendum eft, ut non peccetur

per exceljum » feu abundantiam: velk potius, ne

nimio circa aliquam obhgatwnem ftudio, alteri

cüidam detrahamus.

Unde in ipfo quocunque iu-

fütiaé actu cauta quadam TEMPERANTÍA nos

gere-

ts

TR

$8

Tm&ams XXX.

gerere tenemur.

Ubi clare apparet, quatuor has

dotes non diveríarum virtutum genera, fed fin-

gulaa.m neccilanas praerogativas effe,

/

À

PA

$. 3148

Verum ad explendam omnem iuftitiam

non eft fatis praeftare, quod debetur, fed re-

quiritur, ut id, amore iuftitiae, & legis, ut-

pote ex qua ipfà fpirat DrviNiTAs, & quae

propter fe magnopere colenda, ac diligenda

eft, ut inquam amore tuflitiae praeftetur, quod

1uftum ac debitum eft, Non tamen temera-

re in a&um, qui forte iuftus apparet prorum-

pendum eft, fed quia cuilibet actui lex ali-

qua eít comhtuta ideo prudenti 1ud1czo, id

eft re&a confcientia indagandum, quid in, fin-

gulis circumfítantiis,; & eventibus iuítitiae

conforme fit. Siquis itaque iuftitiam folerter

ad fingulas actiones cognofcere fatagat, &

cognitam propter felpfam amplectatur; tunc

vera aüus bumani iufliia cumque actiones

noftrae a libero, quod habemus, arbitrio de-

fcendant, accedente /libertatis praerogatioa. to-

ta natur ahs honeftas extabxt

5 3995«

N

Denique. quia. DI:US füa. gratia. cuilibet

praefto eft ,

ideo, a&tiones noítrae ex cadem

gratia coeleftem quamdam nobilitatem, deni-

que 1llum fummum decorcm trahunt, quem

ex

*

Caput VIIL.

g8r

p — Em

z

z

ex modþerno fuo decreto in a&ibus noftris re-

L—3

L—3

quirit SUPREMUM INNUMEN. Quare a&tionibus

- I EE

noftris a natura, & gratia tam fplendide ex-

ornatis omnem tandém iwfütiam, jficut. decet,

implemus, MATTH. III. 15: & iam, quod

debemus, operamur, & exiftimus propter

noftrum, ac rerum 'omnium nom ultimum

qui quidem alius non eíft, quam Dzus TER

j

OprIMÜs MAXIMUS.

Finis octavi, Efultz'm'z; tomi.

J

;

[

|

t]ä

|

:

l

y^

C ab II u T M ET

z*

//

j

In Tomo Tertio. Errata "praecipkuiä.

ag. 16. Lin. 4. nos; lege, hos. pag. 37. Lim. $. promittere,

lege, praemittere pag. $O Lin. 4 dilivit; lege, diligi pag. 67

Lin. 12 cognoverit lege, cognovit p. 96 Lin. 4 déo lege, eo

P. 97 Lin. 19 ea vere lege, cayere p. 178 $. 10:0 * Lin. 1 non

lege, nos pag. 180 Lin. 1 foventes lege, faventes pag. 1$6

$. 1022 Lin. 2 me lege, ne pag. 200 $ 1035 Lin.2 Auciores

fidem lege; Auctores recenfent fidem pag.229 Lin. 1 non lege;

nam pag. 253 $. 1079.Lin. 7 in nos lege, iri nos pag. 294

$. 11c7 Lin, 4 confdenti lege, confidendi pág. 312 Lin. z er

quia id lege, ,et quin id.

in erratis impreffis de Tomo fecundo o

*

.c'qc'urruhït

crrata

In Lin. 3. — miinor ad pennatum, chernd. minor. ad peccatum

In Lin. uit. peccator fe; iegendum: peccator esf

Errata Tomi IVti.

Pag. Lin.

Menuda.

fic einenda

2o

18

rarii$

20

ruinis

24

omnia

quod bmnïa

17

non ante

ante

41

^s

figna

,

fiquá

45

ult.

primo

rima

47

ult.

tanquam. Omnium

tatquam ommium

»19)

aliqua

reliquá

A ed

31

reque

neque

68

ftudio

a ftudio

76

ut

quod

ead

12

eft

funt.

78

religionem

religio

8t

i4

fignis

fiquis

$2

T3

prohibetur

88

p:o'nïbemur

24

confecranda

confecrandam

89

17

debendas

delendas

97

^5

hàrcque hanc

hancque

loi

;

quod

quot

105

i

obiem

obicem

116

metrix

mottix

119

26

laiei

laici

320

16

hac

hoc

125

2I

ancipitas

anbipites

127

14

reprehendebatur

reprehendebantur

130

II

imprimios

imprimis

131

II

jue

jure

132

14

id

ad

l

X'*æüw!

Pag. Lin. Mendn.

fic eniend&

[/

ead

16 vidi

enditur

vilipenditur

5

ead

18 aequiritur

requiritur

[5

ead

gradii

gaudii

hünc

hanc

D

133

135

vinit

vixit

€à

140

relacentem

relucentem

3

143

Atqui

aliqui

146

anore

amare

portam

bf

15'f

2672:

P artanm

x

165

23

explonatur '

explanatur

170

IÍ

e€ne.

effet

Y

26

publiea

36

175

publico .

.

Va

179.

humanos

humanas

1$2

24

ut

quod

amicitiae

1$3

ult,

amicitae

196

21

quar i

üuam

?

apertam infaniam

197

14

apertum infanium

(

202

exactiffime

exactifíimae

204

10

ut

quod

Yl

idem

eidem

LY

215

227

14

alioque

aliosque

ead

aliosque

»

15

alioque j

229

coagitur

colligitur

18

alet

olet

237

avoritia

avaritia

242

lo

247

14

voluntur-

voluntas

ead

20

quacunquc

quocunque

et caet.

256

et

"n

lt

ead,

24

et

ét caet.'

€0

plerique

260

ult,

perique

fint

262

14

