geri, val minui falva confcientia queant: nam

faepius negotium aliquod validum, & fimul pec-

lt i

cato obnoxium ef&.

fofttnt

ht

CAPUT Xl

fot

De Contrattu . Societatis.

E

$.

2924. iISocietas efl contrattus con;än/ualis, dä YES

null:

vil operis communis lucri caufa muiuo confereudis.

Inde

t

&tiar

2955. Tam 7ma bonfvcutip eft, ad hunc contra&tum

nullowi requiri traditioem. — 1Ido, focietatem tri«

LLj

fariam pofle dividi

t

dmittei*c,

)

2956: liltia, hoc negotium non raro a

ilto

uf unus plus, alter minus: aliquis operam, alius

lo fg

nitione

vero pretium contribuat. Verum ex eadem defi-

& ff

ä

2057. EftI/tia . confecutio, quod pro rata illius

]ie

;

parte, quod quisque tribuit, etiam lucrum effe

debeat; id tamen

"

29058. Sub certis exceptionibus

!

4

2959 /to Caufae focictateni diffolventes, & //Ito,

li

inter has cauías la

pius praefiniti fors temporis re-

6]

cenfentur,

$. 2960.

PA

Caput XII.

213

BM '5.2960 Denique docemur //IHmo,

f

b

*

-.

quod re p&re»ur"x-

m I

j

te etiam foFietas pereat,

'etm

u

| $. 2954.

n n d

Qmiü'ö cc;ntra&u Emphyteufis , utpöte de

gias if

quo iam fupra $. 2722, & feq. quaedam deli-

n erdin

i, at

bavi, &qui ad contraétus coníen(uales alias fpe-

y hl

&are videtur, explicandum ;aggredior cow-

nj

TRACTUMSOCIETATIS, qui aeque ac vendi-

m potpe

tio, & locatio folo confenfu perficitur. Hu-

o i

ius iam contraéctus definitionem ex toto fere

;preó

titulo ff pro focio fequentem eliciunt: Socie-

sjnt.

(

tas efü contraüius confemfualis de re *vl operis,

commemis lucri caefa mutuo conferendis, feu com-

municandi. Atque inprimis cum focietas fit

canirattus confznfualis.

$. 2955.

)

Sequitur Imo, quod ad eam conftituendam

, h

nulla requiratur traditio /. 2 ff. pro focio. .. Li-

m/)fm'f-'v. ;

cet traditio rerum plerumque tubfequatur, vel

p

euam aliquando iam facta fuiffe intelligatur ,

.rg[i'm Ms

l. 1. ff. pro foc. Et quia opera, odl res. implici-

ter, & absque differentia conferri poflunt ;

t

3!

ideo fequitur I/do diftinctio, feu potius divi-

l

flo fócietatis in univ-r[alem * , 3n generalem ** ,

a'

em M

& fingularem*"*, quam divifionem ufus, &

ipíae leges probant.

4 il

n & u

* Per hanc

€2 .

Go p

aeveditas, €? legatum, &2 quoddo-

ratum ej, act quacunque ratione acquiftum, com-

munoni, [eu joctetati acquivetur, L. 3. ff. pro focio.

&['[;

Tidu

"U* Der hanc omnes quidem, fed foli quaeftus tociis

ius autem éntelligitur, qui

cm-«..mune[s fiunt: Quge/

£x

29,)(0:

p

n

216

Tra&atus XXFTI.

»

ex opera cuiusque e. g. emtioné, locatione, &

liiv

non ex beneficio hominum de/ceudit. l, 9. ff. pro

V

nr

Joc. Alias enim eflet univerfalis focietas,

EE

cond

*X

7

*

T';f

Haec demum ad unius rei, vel negotii, aut ex

rum

plurium forte, íed dé&£nitorum ,

ac certorums

tum

mon vero omnium negotiorum lucra.-inter focios

ï

DIC

communicanda inftituitur, /. $. If gro foc,

füit

$. 2956.

(

3

qu

Ex eodem porro, quod res vel opera, ad

commune lucrum conferri quea

T

LE

t, infertur

TE

fe re

lihio, omnino fubfiftere focietatem , licet

P f

T0 P(

unus plus, alter minus; item licet unus pre-

tium, alter operam ad. focietatem conferat,

t

À. 5. ff. pro focio.

Dummodo étiam lucra exin,

Y

&.difpendia aeque dividantur; qui enim pro

certa mercede íocietati infervit, minifter,

non vero focius eft, fuamque mercederm. ca-

pit, five multum, five parum lucri, aut etiam

mera detrimenta ex, inita focietate emergant.

Qui vero operam fuam tanquam focius con-

fert, omnis lucri, ac detri

4

ment garticegs ef-

ücitulj.—

"]

/

$. 2957.

ï

Cum vero communis lucri- faci

C

oOn

di caujäzk fo-

cietas ineatur $. 29544 habetur JPto, nonm iu-

Ítam focietatein, fed iniquum commercium

effe, fiquis attenta opera, vel pretio , quod

confert, plus lucri, aut minus periculi fibi

pacifcitur; multo magis id verum elt, fiquis

onine lucrum fibi petat, toto periculo in alte-

rum derivato, /. 29. $. 2. ff fvo focio.

Unde

huic.

C /wæL P2

H

217

E

JUQC,

n

It

& vehementem

huic 1mpietati . vici

h [

n

ufurae odorem efHlat*

cu" nque a Sixro V

[itig

condemnatum fu;ü"e, inu

114-

tiL

1 Opinantur

Ve-

FOl AT

rum eundem nondum condemuatum,. fed tan-

tum periculofum effe, rectus aíferit BENE-

I

uf

picT. XIV m Synod. lib. 10. C. 7. 'Nam con-

140

fra

ftitutio Sixtina, quaee

LL-*-

$t2 eiusdem Pontifi-

cis, tantum damnat, . eas conventiones quibus

certa pretia ad focietatem conferuntur, ita ut

P

HHATU

[

recipiens omne periculum fortis fi

iil

phcner in

fe recipere cogatm*: dum in contra&u tririo

n 5

21

Tme m

pro periculo maius iucrum fpondetur.

VI*

Dire

** Contra&us trini fequens. ftatuunt exemplum: 7i-

1lrl€!

$M

tius& Caius ad quoddam megotium, & lucrum

inde yercxpxenaum focietatem ineunt,

Et Titius

mj

quidem 2000 flor

Caius vero fuam operam con-

n

n

lL

Jir

fert, ea lege, ut lucra, & damma fint aequalia.

Qu

ah M

Lucrum iam ex hoc negotio videntur fore trecen-

. quadringenti,

l eaOn

ingenti floreni,

"[ï» CL»'

MU

Et quia

medm inter uüumque extremum portio femper

m

n

q

ap I

iuftiffima videtur: ideo lianc (id eft quadïmocntos

jus

florenos) tanquam genuinam Iucri me nfuram adop-

tant

n

Titius pmuman fuam fecuram habere vo-

lens, quinquaginta lo: renos ex Iucro fpondet Caio,

ut is omne pericuium in fe fufpiciat, cum 140 flo-

norum lucro con

te

um

ntus

efte

voleus.

Cum ve-

5

ro nec hoclucr

u

um

tut um *

ac certum fore

"idea-

tur, eidem Cajo

liiiusinfüper alios 40 florenos

ipondet ex lucro. non plu

quam 120 florenos

L

201

LCItOS tanicn ex

hac 1(JL1 itate petens. -- Si de

Qu

l

u

eo

q ui

upiai

Arn ny

Ti

JMceat

addere, equidem opinor,

QU(*

quod periculum dato mctm liceat redimere, dum.

modo tantum pretii d

eti

CutU

U p

»r, quanti perlculum ex

prudentum iudicio aeftimatur: verum in lioc con-

J

tractu í£rino fpecialis acerbitas ex eo Videtur late.

p

!n 8;»8

yej, quod ill

H

E

qui pro altero periculuim fublt hu-

Ó

ius moleftiae compenfationem non ex bonis fo

F"s i

viis

il

fed

Id

0.5

lD.

Trattatus XXVII

218

am Ííi abs

Jli

fed ex lucro focietatis capcre debeat.

Q

lucro fubftantia pereat, debebit Caius nofter Titio

3000 flor. & infuper 120 flor. folvere, idque abs

omni eamolumento:

"g

quod in aliis fponfionibus

eiusmodi ionge aliter.fe habet.

Sic qui pro fecu-

h

ritate navis fpondet, totumque damnum, fi na-

t

vis pereat, refarcire promittit ealege, ut fibi 200c0

T

füoren. pro hac fponfione folvantur, taàlis, in-

fi

quam, faitem 20000 flor. praecipua habet, id eft,

fibi iure exigit, et(i pro ia&ura navis e. g. quin-

genta millia folvere debuerit. .

Caius autem in

noftro cafu, fi pretium focietatis pereat, prorfus

l

nihil capit, eoquod prout iam dictum eft, cem-

caufzz&

penfationem non ex bonis 72/4, fed ex lucro focie-

tatis deberet obtinere: & urüque ex re, & nego-

Wt Q0

Moem

tio pereunte redundans aliquod lucrum non po-

E

teít ipzclligi.

L

Y

Áf x

j 5' 2958-

Iu

Verum iftalucri, & damni aequalitäs* non

Íh

adeo rigide requiritur, ut non generatim fimul,

Eotim

fociet

ac Jpeciatim iuitae defuper exceptiones dentur.

Sic generatim ii, qui rem, feu pecuniam con-

i cel

ferunt, prae illis, qui folam operam pretio

l

prïl

impendunt, hoc praecipuum habent, ut rem,

]

ac lortem principalem foluta focietate. totam

X

recipiant, & fiquidem ea pereat*, totam ia-

p

li

&uram foli tolerent, /. 52. ff.pro focio. . Lucra

T

tamen omnino etiam folam operam conferen-

&

tes aequis partibus cum reliquis dividunt: in

lucra vero computantur ea folum, quae de-

t

À

zi

ol

ducto damno fuperfunt, /. 30 /f. de focio, "*

n

* Dummodo ia&ura fortis absque culpa focii conti-

gerit, nam fi alteruter fociorum culpai etiam levem

W

tantum commiferit, is ad damnum inde fecutum

)

Teparandum tenetur: in hoc enim contradu, im

utrius-

| Caþüt AH

ln fà

utriusque fo&ïi utilitatem comparato, -þraeüatur

tofltr T

culpalevis, non tamen leviflima,

tonimodat.

y du

l. 5 ä ;z. f

pontoni

"** In focietate uhiverfali. hereditas, & fere omnia

p o

l]ucra inter focios debent dividi:

nec attendi-

un, f

tur, quis lucratus fit, aut quis pluribus indigue-

I (ora

«"/TIt;

Non nihil diverífa obtinent.in focietate gene-

:

, ts,

j d

vrali: de q'uibus tamep vid. ICtos.

& p u

$ 2959.

TE

, p

Ex tota tamen focietatis definitióne 'e""'ti'alh

€üs u

caufae, quibus focietas ditlolvitüry erüüntur

herode

*per confecutiones fat probas, eX quiDus Vfb

m

habetur, quod focietas, cum fit contractus

1 non p

$. 2954: contractus Vero, & pà ofinra COn .

fenfü mutuo tollantur, pe' utuum focio,

1

rum confenfum * definat ;

63. $. ultis,

ff pro foc. Et quia confenfu piitur totum ne.

hts d

/

H

il

firi

gotivm, facilis, & Zita contecutio eft, quoq

focietas lapfu temporis finiad » fiquideg ea

j

|

eniuh

m

ad certum tém

3.

ä.

2

J

um u

pus inita fäe*ri;,;

ro foc.

Y x

i preïiü

u

x* Jiud mrira—ïb'iï'e, quod iffe contra

Jis etiam unius

2l

voluntate, & aitero etiaminvito finiatur, l. 64. ff.

&

QU

pro foc:0,, modo id per dolum, aut confideràto

yn i

negotio non intempeftive fiat, /. 6s. f/. pro /ocio.

j

Item fi unus moriatur, etfi plures fuperítites fint,

n

[

eorum tamen focietas per hoc ceffat. 1. 65. $. 9.

,H]

ff. pro foc. ità, ut exinde nec heres teneatur focie-

Dr

tatem profequi, /|. 59.

y d

..eodem. Idem quoque

&

Obtinebit, fiquis ex fociis exilii, vel egeffatis,

À

publicationis bonorum calamitatem incurrat, 1. 4.

f

. pro

0

oc. |Atque in his omnino-latet difpofitio

luris civilis; nam iure naturae, quivis pro ar-

aM

bitrio non potcítfe liberare a pa&to, quod cum

[

'u;u

ul lü

3lie iniit; fiquidem vero-tale pa&um uni impoffi-

--

li

)l

bilé

J

Trattatus XXVH

220

bile dein

M

^e

D

E

s fiat, is quidem eo . ftare non iam am«

p

plius obligatur, fed propterea alii fibi mutuo ob-

Ration

£^1Y

Vi

i iam fpecialis ht

n

Al

s-dif-

ftrié£ti manent.

T

pofdonis quidam opinatur e

fie fequentem: focii

EU

fibi loco fratrum funt, L. 63. ff. pro foc. Fratres

4utem quam maxime amicos, ac.concordes effe

oportet, ne focietas Mater difcordiarum fit, Sed

haec zatio ad diffentientem, non idem adaliosper-

tinet3 praeterea cafum mortis non comprchendit,

füale

ubi heres poffet fuccedere ficut incomnia iura, fic

-

DAT

etiam in focietatem defuncü, Forte igitur prae-

ter hanc rationem illa quoque hicobtin

ebit

iUite

quod

-

füi |

cuiuslibeét focii fides; & amicitia /peciatim « ton-

UJ ."./(ï":')

s

I

centeatiur,

ut

iunBim. fimul omnium electa efl

fir,

proin vel unico deficiente tota conncxio, utpote

T!

vt

Q

"

lU

J

in omnes fimul contti

ita, definat.

AL

(s

)

lt

MT

$ Iäggztjöo;

ton !

Cum denique re ad cominüne corhmodum

—

&

r

MA

da

V [

focietas nitatur, confequitur /ftimo, quod

etiam focietas pereat: ZVeque enim

d&

re pereunte

eius rei, quae

Ti

uv

10

iam nvlla oft , quisquaim focius et,

P

ott

l. 63. $. 10. ff. pro Joc.

l

iM

r*

00

Iu

( Q

CAPU T. Il

iwp

De. Contrattu . Mandati.

a"

n

r

jj

ntraffas folo confenfu initus ,

&.2961. AMandatum e/i ce

2:

quo negotium hn

j**

un gratis adminifirangum ex

í

alterius praevio vo

[e

n fufcigitur,

(

$. 2962. Quare Imo, non poteft aliquid.ni[ivr*'zanejïum;

i

N

Ál

$. 2963. I/do Et etiam hoc non nifi gratis mandari:

IT

ita tamen, ut U[t?a alte-r«tidemþülam dcfuper ob-

AU

. liget.

ln

S- 29640

Caput V.

Q1

$ 2954,

tem I7/1o, quod Mandwtamus tenorem man-

dati fervare; & f/io, quod alium fibi fübftituere

nequeat.

$. 2965.:

hat,ones, quibus mandatum finitor.

,JC l

ii

$. 2961

Contractuum, quos Iüs romanum confen-

fuales

vocat $. 2910. numerum claudit MaAx-

40 T

DA'TTUM , quod definitur,

quod fit ;f

i&

rattus

1»4(

2 f

[47»

720

fuo £0j

:7/ w inius, quo

ga[wm Lónejz

hum g 'a-

ls

,/,117 £

Li "andum ex fnä/rzaspm &Uto 0"L[

Uu

püuar.

Q uam quidem definitionem ex Varns

n

legibus petitam Communis fententia probat.

LtLCL

r)h

ii

i foleant addere:

ex. fiducia , amicitia

adminiffrandum, eoquod antiquitus mandatum

non fo ndO iuare, fed mera amicitia contineri

f'l

T

cenferetur; unde hoc negotium a manu dan-

da n

Bob

& CX À.

idatum vocari confuevit, Verum no-

x?"!

fira aetate haec amicitiae commemor:

&LUs

0 deft-

itioni marndati neutiquam affuenda. cum

noftri moris mandata vero iure fubfifl

Fidem fuam ad aliena gerenda negotia gratis

*

OGLLi i

i

gere amicitia fuit5 fidem vero aliquan-

do obl igatam explere mera iuftitia eft,

Con-

fideranda vero eft mandati natura ,. ej) .^ius &

jinis.

]

W

$- 296

/

f*

"

"

Ou.'ld X'()c.äl]qg C0 :'L? rnz-n.'(- A lo con

,1,,z UWMÍUS

1

v

denotent, iam

jiterato 116'1fhcauvn eft. Oua-

H

ndftüs

re ex. eo,

quoc

L

notn ,n'. xi 42 UJZ!:;! 2 DOHTIZUTA ad

26 "n!

p

hunc con ractum

£& ^.

tatur, infertut Jmo,

rem illicitam non

pol[ie mandari ità,

ut auqua

; i

mi

222

| 'Dac"tatus XXVIL ;

trii

ind& obligatio nafcatur, /. 6. ff. :andati. 1mo

quid

hoc iuris naturae eft, cum nemo ad iniquum

fatd:

gbliga1*i queat.

TauQ

t

$. 2963.

po

Ü

EUl

Cum vero hoc negotium vi mandati gra-

infui

iis adminiflfrandum fufcipiatur $. 2961, intelligi-

*

tur //70, quod omnis merces abeffe debeat,

Alias mandatum in locatio-

l. 6. ff. mandat.

Ilj

nemconduc&tionem degeneraret Honorarium

Ti

W

tamen veregratuitum , & ip pactum minime

f

deduéctum naturam mandati non mutat, fere

HH

"i

ficut de commodato di&um eft. - Quia infu-

du

per ad praevium rogatum fufcipitur , ideo. difci-

T

tur J//tio, quod mandatum differat a com-

]

mendatione, quae meris precibus conftat, &

alterius fidem fibi nondum obligatam habet,

Q

L 12. $. 12. ff. mandat. ltem quod differat a

li

praecepto, & iuffione, utpote quae non pre-

Deni-

C

cibus, fed poteftate alterum obligat

que quod mandatum etiam fit diverfum a ne-

P

f

gotiarum geftione, quae non alterius inter-

«

ventu, aut conatu, fed proprio ftudio, at-

que ultro fufcipitur. Et haec de matura man-

u

dati, nunc de eiusdem eff:&u.

Cum iam fit

R

contra&us, qui utique duorum confenfu fub-

fiftit, ideo

: 5 2964.

1

|

Infertur ZPto, mandatarium , ideft, illum,

1

[ WP

qui alterius negotium gerendum fuüfcipit, ni-

hil agere, nihil iuris, vel obJigationis man-

u rfwf

dan-.

Capu Xl.

22

oj o

danti acquirere, fi fines mandati æ:»;&edenäüi-

quid agat, ad quod agendum a mandante ro-

li

gatus non fuit, /. s. f/. mandat. Et ob eandem

rationem. habetur P1o, quod mandatarius, ut-

pote in quem mandans ob fpecialem amici-

ll

if g

tiam maiorem fixit fiduciam, non poffit alium

niel

in fui locum fubfiftere, . 8. ff. mandat. *

e(

Qu

** Duo tantum hic adjicienda veniunt:. primum eft,

f Jont

quod,.fi praeter voluntatem mandantis niandata-

rius aliquid gefferit, illud quidem fit irritum,

urant

nullaque ex eo fequatur obligatio.

Si tamen ex

1 m

intervallo ratum id hábeat, tale nezotinm omnino

eiticax effe, & mandantem obftringere incipit: Nam.

j

ia iti:

vatihabitienem vetvotralii,: E2 mandato wian eft du-

bium comparári, Reg. lur. Yo. in 6. dummodo

$9 0^

mandatarius nomine mandantisegerit ; ratum enim

00

quis habeye non poteft ,

quoá ipfius nomine mon eft

nfat, l

gefhumn ,« Reg. Iur. 6. - - Alterum vero eft in e0,

quod hic praeftetur culpa etiam leviífima licet man-

UM

darius negotium gratis, &ad folummandantis com-

if

mnodum fufceperit.

Nititur fcilicet ifte contractus

r

ex primafui indole mera amicitia, eftque quoddam

je

caritatis exemplum, ex qua velut haturam traxiffe

abucdum videtur: cum igitur iura amicitide fint

TI]

facerrima, quaelibet culpa 'magnopere attendenda,

j

ac proin, ijam diéctum eít, etiam leviífima culpa

p !

praeftari debet, 1. 13. C. mandat.

1mo manda-

'l

(

tarius culpam latam coinmittens tanquam perfidiae

reus infamia notatur, 4-21; C. Manaat.

;

üv

f

$- 2964.

Finem contraétus'mandati accipit, nedum

finito negotio, fed etiam vel morte u

triusque,

. 1. 26. fF. mandat. vel eti

am morte unius, $. 1o.

[f

J

inft. de mandat.

Item mutuo confenfu, $. uii.

;

gzæzþ. mod.. tolla;, ebligat. 1mo finitur man-

zn/zït

da-

Ji

N

—

d

*

b

224

.Tmc".ï(z*tus XXFI ï

4 Áini

datiüm etiam ex confenfu, vel retractione al-

terutrius: dum mandans mandatum fuum re-

lifce

tür?

tractet, antequam mandatarius negotio ini-

quet

tium dederit, $. g. infzit. mandat.

ett,

|

'

Cust

! dicu

C'AT UT Xv 3

p

P^

Bw

Je Conirattibus tacito conj

£5 lf./,

1 dniri. folitis , qui

?y

ET

in iure quaft contrattus vo

;-

antt

ï

L

| Lutis

;

L]

" fpeciatim |

de megotiorum gofr

| Q.W.

$.

2966. Quafi contratius fi&o confenfu nituntut, Ta-

lit ó

. le$ potiffimum

[2

;

fi

1jo, tutela, hered-üatzfs

1 f(ü, [

2967. Sunt negoliorum g

E

t

( ten

aditio, rei communis, vel hereditatis adminiftratio,

|

1ndebiti folutio.

]Jan

- Qnr

M

*

2968.. Negotiorum. gej

lo efl quafi contratius, quo

ii fy

quis megotia alterrus ignovantis extrà tuditiutn ,

. Inere

uliliter, abs praevio vogutu, C9 gratis gerenda

'Iamf

fufcipit. - Quare habetur

M

2969. Imo Negotiorum gettorem a defenfove differre;

tate1

al

[2

terius propofitàm

lldo eum non nifi utilitatem

giurel

habere 3

»

| Tegli

em à mandatario differre, & I//io

2970. liitio, eund

T

nullam mercedem exfpecare.

.

2971, Lkem infertur //to , ab eodem alien

4 negotía

3 Wilv

vbZ

at

non nifi ex prudenti utilit

ts fpe affumenda;

4

J

.

2972. Attamen Z/Ito fuas, quas pro alio fecit eX-

It (

genfas ab eodem repetendas effe,

l

k

!

I

Vntes

$. 2966.

UT

»

Ti

Hucnsque a $. 287

3. de veris contra&ibus,

ii

TG

ld eft, de iis egim

&U,

qui definito, ac deli-

" u

berato .confeníu

conftant:

jiam fequuntur

aut prae-

QUSAI Cül*x"ï"AïL'fïU-b, qui t&acito ;

fumto

li

P —

Caput XIF,

àap*

dN d |

fumto con

Hu perfciuntur. — Verum quiá

fmm

hifce contraétibus etiam ignorantes obligan-

;()'*"i

p

iur*

E J.bh

Orantes vero nec tacite coníentire

i

queunt, eiusmodi confenfam praefümere, id

cít, eündem adetfe nemo poteft exiftimare:

eiusmodi enim iudicium effet de praefentia

alicuius rei, quae pro his circumftantiis adef-

fe ne quidem poteft. Unde rectifime fentiunt

i

iij qui in quafi contra&tibus confe

Íum aequi-

tatis . gra

tia a legibus confingi

*

xiftimant.

j T

Quod quidem in exemplo aliquo. magis pate-

lil

m

bit: domus 7i// ab(entis fidei Caji nec a Ti-

teradi

üio, nec ab alio commendata erat, dum exor»

to repente incendio eadem domus maximo

4iuij"tïafä

conflagrandi periculo efat expofita. Caius, 71-

*

aulhy j

tio favens cond

u3

Gis operariis, & foluta proin

s

mercede eandem domum felieiter fervavit,

ii j

lIam 7ius domum rediens ingenti quidem pie-

tate, non item iuris vinculo (quantum ex

iure naturae) Cajo obítrictus eít..— Non. iure

reali tenetur, Caius enim quantuti éx hoc ne-

i &p d

£oto, nihil iuris realis in rebus Titíi fibi ace

quifivit, prout confideranti patet: fed neque

j

lus períonale Caío in Tithom competit; nam

Leï

i

ifte Cajo nec pa&o, nec ex damno fua cul-

pa illato obligatuseft, & alii iuris perfonalis

fontes non dantut. Utitaque e. g. beneficus

negotii geftor ex beneficio fuo nullum detri-

mentum fentire cogatuf, & contra omme di-

,W

fpendium nedum ex titulo pietatis; fed etiari

n

"

ex iuftitia tutus eflet, ac denique Tiuum

etiam ex iure

s

fibi oblipatum hab eret, ex hi$

. dem., VIII,

P

ln

hr

[.

»

2

i

i d

226

Tratdtus . XXVII.

inquam rationibus leges pactumpaliquod fin-

gunt, quo quilibet promittt omnia €a re-

ä

farcire, quae alter quispiam ad fuam licet ig-

norantis, planeque abfentis utilitatem prof-

cue impendit.

x $. x. inflit. de obli-

X* [ta enim-omnino difcitur e

' gat., quae ex quafi contra

G. Exqua cmja ii,

Qu

quorum negotia gefla juerumt ,

eiiaim ignorantes

ldque wtilitatis caufa

veceptum eft,

obliganiur.

"m --

«e abf

*

deferantur megolig, -

$. 2967.

/5

Kiusmodi vero negotia, in quibus leges

10

ignorantem confentire, ac paciíci fingunt,

f

Q

ego no

n nifi quatuor commemoro, eoquo

alia vel huc revocari ,

vel certe ex fimili ra-

W

W

tione facile intelligi poffint *.

Quatuor au-

li

utzla, berediia-

lt

tem ifta funt megotiorum ge[tio , t

ditdtis admüni-

zis aditio, *ei communis , 'vel bere

.

ü

bus proin brevi-

l

ratio, indzbiti folutio. De qui

[

ter admodum tracate neceiï'arium eft,

Q

* lllud hie advertendum mihi videt

ur, quod vis

lh

euafi,contvaffas nulli negotio , 'vtfi pr

orfus fimili

[

adícribenda.fit, nifi illud ab ipfis legibus inter

QUi

quafi contra&us referatur.

Cum enim quafi con-

lo

tra&us ex iure naturae nullo iuris, feu

fidélitatis,

——

Iu

fed metae pietàtis vinculo conti

neantur, Oinne

jle

Unde omnia ea

robur iuris a legibus accipiünt.

Hl

in hoc contracuum genere v

icarent, quae eandem

r

a leg

nfus ft-

"

ibus non acceperunt, eoquod con'fe

[l

&us ex lege naturali fit nullus,

Unde etiam illud: JVatura aequum eft, nemi

ngm cum

leg

i locupletiorem » l. d4s

[]

K

alterius detrimento fier

d

de condiffion, indebit.

moderate eft adhibendum.

e-

$

Sic tuu$ forte vicinus fontem invenire volens 25

e

*4

1

4

rofe'.inccpit fodere , & praeter fontem magnum

qui

n at

hac operá rivum in fundum fuum utique maximo

n

fuo diífpendio derivavit: tibi vero ex hoc pluri«

mum profuit; eoquod fundus tuus palufter antea,

ten p

ad maiorein fertilitatem dcinceps exficcatus fuerit.

Hic jam cum infigni alterius detrimento ditior e$

fa&cus, & tamen alteri minime es obligatus,

li d

u

Cum itaque obícurum fit, quandonam fi&o 'c'ïOnffena-

i igm)*d!&lä

fui inniti, feu aliquem quafi contra&um afferere li«

uf f;*ï

ceat: cogitavi, an non fequens regula plerumque

faltem fufficere poffet,

Iiti quafi contra&tus a le-

gibu$ utilitatis,. & aeqnitatis caufa inventi funty

l. 14. [j. de condilf. indebit. & S. x. inflit, de ob-

ligat. quae ex quafi contrat.

fam fiquis. alteri

pis )

"i

non ex ftudio eidem bonum aliquod praeftandi,

fing

üïg

fed ex alio fine utilitatem attulit, ita, ut alter huius

eof

conatus finis non fuerit, tunc nullum in eundem

1

W

veri nominis beneficium contulit, proin nulla eft

aecuitas eandem remunerandi, ficut in praefen-

at d

ti Cafu Vicino tuo pro «a opera, qua fundum

;

!

tuum exficcavit, ne quidem grates aliquas debes;

!

i

í

j

cum tibi, tuoque commodo nullatenus ftuduerit4

um

fed ex fortuità forte tantum , ac praeter intens

tionem emolumentum pracítiterit,

Sed nequé ad

e&:

communém utilitatem confert, ut ea tanquam utie

0 V

lia remuneremür, quae praeter intentioffem , aut

exfpectationem eveniunt;

naim

ron

'|

nuilaà praemia

N

queimpiam incitare poffunt ad efliciendum id, quod

2

u

non cogitat, ac proin non intendit.

Itaque haec

EUA

,

regula, variis quidem exceptionibus fors obnoxia$

,

jip

(

plerumque tamen proba effe videtur.

lila deiri-

i um

teuta quis potef? vepetere , quae quis ex flndio al«

jl

teri bonum procurand? [ubittz licet cupiam anagna

IW (

exinde utilitas evenerit.

In his enim non datur

)

ii

titulus acquitatis, aut communis utilitatis, cui

leges fi&tum confenfum, feu quaíi contractum fu-

Wüm üf

perinftruere poffent,

Alias vicinus tibi aliquid

L

deberet, fi ex prodigalitate tua commercium ali-

js

ui queas, quod deiü

c j

quod non amplius profeq

'0] l"t

(

&

totum

N

[

908

Y

Trattatus XXVII.

a

&otum ad vicinum tuum redit: certe prodigalitas

tua eidem in(igniter utilis extitit, & prout videri

Yi

poffet, magno detrimento tuo eius negotium uti-

af c

liffime geffifti.

Sed quod jam dicum eft, quo

non fit ex amore mei, 1llüd nequidem officia pie-

U.

ao

tatis,-multo minus illius iüftitiae meretur, quae

neut

iuftitia fine vero coníenfu, extraordinario dun-

taxat iure ex folo beneficio legum inducitur.

$. 2968.

"Oa

INEecoTIORUM GESTIO e/f primus inter quafi

eontraGus , quo quis negotia alterius ignofantis ex-

]raey

ira judicium utiliter , abs praevio rogatu C gra-

V I

tis gerenda fufcipit , $. 1. inflit. de obligat. quae ex

l.ö

(

$

het

quafi contra&. Ex qua defnitione huius quafi

contra&tus natura, & effettus fat pronis con-

; n d

t

E

fecutionibus erüi poffunt. Cum itaque nego-

tiorum geftio fit qua/i contrattus, genus huius

Utute

definitionis ex proxime praeviis $is facile in-

g/(llfg

telligitur, Verum voces extra iudicium, faciunt

en(ar

itqu

inferre

dle 1

5

&. 2969.

ibor

Ti

Imo, negotiorum geftorem diferre a defen-

T Cor

1l f

Jore, qui equidem fine praevio mandato, 1e

tantum ad negotia iudicialia fuam operam pro

L

ltll :

[j

4 Tig

alio impendit, //do Vox utiliter innuit, quo

conátus negotiorum geftoris debeat effe com-

vihm

ii

paratus ad utilitatem illiis, a quo impenfarum

fuarum pretium recuperare petit, quae ta-

Bo

l At

M

men utilitas ita eft accipienda, ut ea ex pru-

ï

dentum iudicio fperari potuerit, & quilibet

!

f

dï! r

—pro eiusmodi fpe eas impenías adhibuiffet,

quas negotorium geftor in hoc cafu impendit-

klm

e-

Ceput. XIV.

229

prodiie

prou i

Neque obeft , ! fi ex interv

allo eiusmodi fþesv.

pOm

d o

cafu quodam fefellerit, ].

IO $. r. ff. de neg.

nofige

£&f.. Dummodo non rem

perieulofam adeo

e

tar,

aggreffus fit, qualem alter, feu abf

ns aggredi

dituo. d

neutiquam confuüevit, . 7. 11. j de

negot. geft.

VOU

- 3ESO.

Cum vero. negotiorum geftio abs praevie.

F f

rogatu fiat, intelligitur IIliio,quod non nifiad

"i

H

praevias mandantis preces conftituitur. Cum-

15 0

que, prout habet lex fcilicet,

$. 1. inflitut. de

Aj. (I

obligat. q

uae ex. quaf. negotium gratis gerendum,

debet fu

l

U$ (*

Ícipi, inferendum effe videtur IFta,

JQI$ C

non dari quafi contractum hu

nc de negotiis

gelttis,

ye M

fiquis pro abfente negotium quidem

Qu

]i

utiliter, & abs praevio rogatu, non tamen

gratis gerat, ita,

fidtt

utnon tantum pretium ex-

"

Jl

penfarum,

fed etiam mercedem. operae füuae

tanquam debitam exigat. Ubi: proim videtur-

efte ftatuendum, quod tali;

d

ex iuftitia pretium

laboris haud debeatur; & q

uidem. non ex ve-

iU

TO contractu, cum. alter. vere. non confenfe-

ji ^

rit, neque ex quafi contra&u., qui geftis ne-

:ram

gotiis a legibus fidtum. confenfüm: velut acci-

pit, nam le

l qulw

&es tantum ei negotiorum geftioni

H]j (l

affiftunt ,

quae gratis. fufcipitur, & officium

at

[

amicitiae eft; neque ex negotiis geftis aliud

u

poteft repeti, nifi quod. negotiorum geftor-

ü

i

utiliter in rem eius impenderit , ol etiam ipfe fe in.

ul

e abfentis alicui obligaverit

5 1. 2. ff. b. tit.

de tamen /. 14. Jf. de

cond. indeb.*

-A

Expen-

»

MW

* [mo in praefenti cafu abfens ne quidem ex pieta-

pelïü'

te eiusmodi negotiorum g

effe

]

: eftori obligatus

3

vi- .

E

us

j

239

Tra&*diüsx X X VIl..

viäetur. Cum enim non nifi fub mercede ope-

ram fuam impenderit; ultimo potius feipfum fpe-

&avit; ac proin verum beneficium in alterum mi-

euiu

nime contulit, quis enim dicet, quod famulus pro

ina

mercede inferviens per hoc in Dominum fuam

beueficus fit; iam fine beneficio praevio non in-

tIort

telligitur officium pietatis $. 274, cum omnis a&io

tüm

ei imperdatur, quenmi agens per candem ultimo.

Y v

-

fpectat.

Adeo neceffarium eft. ad genuinam nego-

qua

tiorum geflionem,, ut ea gratis fufcipiatur: práe-

cipue, cum tot leges negotiorum geftionem ad na-

Wrd

turam amicitiae, ac beneficentiae referarit , l. 49.

trc

C€. de Wg, gell.

l

$. 2971.

gt

Atque haec de matura quafi contra&tus :

la,

pünc vero etigm elusdem

effetus explicandi

Alia igitur megotiorum gefioris; &

infit

veniunt.

ruüríus alia ab/óntis, feu illius, culus geruBtur

pot

fi contra&us eft

nat

negotia, obligauo huius qua

eífeéctus.

Etquidem negotiorutn

ceftor debet

gefk

Unde ex

«üilter negotium alienum gerere.

Vit,

Qen

definitione noftra eruitur /to, quod teneatur

negotiorum geftor circa rem , aut negotium

ablentis nihil agere, nifi utilitas, aut pes uti-

litatis fuperet periculi, & impenfarum pre-

:

;

tium *,

,

à-

"* Quantum ad culpam in hoc contradu res ita fe h

la

bet. Qui aliis a

lienum negotium gerere paratis 16

vide-

j

praetulit, praeftat culpam etiam levrfimam :

tur enim ífummam indutt

riam fpopondilfe, qui

129

Qui

ormmnes alios a gerendo negotio fübmovit.

l a;

vero íimpliciter ad gerendum negotium acceffit,

ad culpam levem3 qui neceffitate urgente accetfit,

non nifi ad latau) culpam, ícu potius ad dammum

.

€x tali culpa datum reparapcum tenetur.

rol. g*JF.

20, C. de negoi, gell 4, 3« $« 9. ff. de n)ä

j 2972*

"

a

: ä*apz;t- XIF.

23l

"

$. 2972.

d

;

feun

1 aena

Verum etiam abfenti, & cuique alteri,

ü

euius negotia a quopiam gefta fuerumt, fua

omium iA

incumbit obligatio. Cum enim amicus nego-

mmm;

tiorum geftor alterius caufam uilizer, & quan-

N

ut

tum ad operam, laboremque fuum gratis age-

re voluerit, nihil fane aequius effe poteft,

I r

quam ut ab omni damno immunis maneat;

ts g-i:

unde ex natura, acdefinitione huius quafi con-

t*

r

tra&tus $. 2968 confequitur //to, quod is, cu-

ius negotium utiliter geftum eít, eiusmodi

negotiorum. geftorem indemnem. fervare 'de-

beat, L.2. 31.]f. de negot. gefl. Idque etiam.

ontra&k

tunc, quando Jgnorans non confenfit, $. r.

egþ'&i'ü[»

inflit. de oblig. quae ex quaf. imo confentire non

gwm

potuit, eoquod fit furiofus, infans, nondum

s ge]' i

natus: . denique etiam tunc quis negotiorum

yxiit

ïm i

geftori tenetur, quando in eius perfona erra.

M

vit, putans hoc negotium 7itii effe, cum ta-

ld

g a

men fuerit Senpranii , 1 s. ff de ngot. gqt

TM

CAPUT XV.

farm j

De Tutela ,. &5 reliquis. quaft contra&ibus..

"

$. 2973. Inter quafi contra&us £utela; .

$. 2974. Hereditatis. aditio ; dein

] sz g:f;l

* 2975-

Heveditatis, & rei communis adminifivatio.

deícribuntur.

Praeter hos datur folutio indebiti,.

nalf!'ela ',;i

76. Quae ett qua/i contrattus, quo quis ex errere

p Y

$. 29

LA

aB&i id, quod ure naturae indebitum erat, folven-

do, alterum bona fide accipientem ad. tantundem.

N a

veddendum obligajJe fingitur. Quare.

h

£

PA

$- 2977«

:

aï

u

b

242.

Trallatus XXVII,

$. 2977. Intelligitur Imo hullum, qui fcieus folvit:

item //do, neque illum, qui ex errore zuris fol-

vitz

-2 f rÉCx-

$. 2978. Et JJIiio nec illum, qui folo iure civili inde-

bitum tolvit, quidquam poffe repetere

$. 2979. Huc referri poffünt variae cond:tliones: qua-

lis-eft condifEto ob tu

rpétn caujdn ;

|

lere

$.. 298o. Item condi&Lio ,

/

?^ne càu/d. vel generatim, vel

to fi

fgcä:ia.tilg accepta,

1 etir

$. 2973

bere«

hijlt]

I,, —'Jzzt,ores' quoque -- non. proprie ex. contrattu ob i

dl

i

(

gati e[Jc intclliguntur. (nullum enim nogotium inter

m

tuff

tutorcin , & pupillum. contrabitur ). fid.quia. fane

$Q ex malejcio tenentr * , - quaft, ex contrattu

ïï:ima |

fij (l

teneri vid«ntur, $. 2. inflit, do obligation. quae ex

d

quaf,. Quapropter TuTELAM quoque inter

COJ!pe

quafi contraétus referunt, & füb hac confide-

ratione eandem definiunt, quad fit quaf? con-.

: üfof

Ms

tradbus , quo twtov pupill, vrerumque pupillarium

4

curam fuloipiendo, illi ad. rationes veddtndas, &

.,

l äeg

jl

exattam indsftriam*" $. bupillus vero, tutori ad. re-

parandas impen, füs tenetur, **

* Ubi novuri argumentum H'a.b&tum quod;».iu'ra non.

nifi duas iuris perfonalis caufas, contractum feili-

E

cet & damnum, per iniuriam datum agnofcant..

:UHES !

** FExaca induftria ea eft, quae Ievi culpae oppo-

nitur: naàm ex tutela levis plerumqué culpa. prae-

EE

ftari debet, /, 95. f. de divevf. Regul, Iur.

m

AX

?

iq

Tutela vero tam ad pupilli perfonam,

uara

ILJ ad

I.

eius bona curanda, ac defendenda datur,

1

W

ibl de Tuidl, &l 7. S. 3. ff gro emt.. Unde

5

inprimis debét pu

i

E

j

'illum detfendere, eumque.pro

?

&irnitate F2miiiae, ét pro modo faculrarum , mo-

à

rum honeilate , bonisque artibus excolere, /, 3".-

Caput XV.

233

s fth

€?. 4. ff ubi pupill. educ, Circa bona vero pupilli

hn

debet officio boni Patrisfamilias defungi, J. 10, 9

33. fj. de admm:[irat. 62 pericul.

B

$

2974

IU Q

HrenEDITATIS ADITIO fiij quando quis

it, v

hereditatem vel ab inteftato, velex teftamen-

tofibi oblatam a íe acceptari declarat, Et

etiam ifte eft quafi contra&tus, quo is, qui

hereditatem adit cum legatariis, & fideicom-

miffariis, id eft. cum iis, quibus defunctus.

f d

ii

aliquid ex hereditate obvenire. voluit, con-

traxiffe, atqueadlegata, & fideicommiffa prae-

7

tirat

ftanda fe obligaffe cenfetur, $. r. inftit. de obli-

Bat. quae ex qua[fi. . Adeo, ut tales heredem

u a

etiam iure períonali ex quafi contra&u fibi

o o

Q

