ii

vero immobiles decennio inter praefentes,

ii

vel viginti demum annis inter abfentes * prae-

o

Ícribupntur. Si vero Dominus , contra quem

T

praefcribitur, partim abfens, partim praefens

juan

fit; tunc tempus abfentiae duplicari debet **.

pntfïfïp'

Dummodo titulus, & bona fides (prout mox

de pràt

íeripione rerum mobilium di&um

j zj:?ü

.fqit) p

cribéntem iuvent, ***

ii d

f at

** Praefentes füunt, qui in eàdem provincia habitant;

abfentes vero , qui in. diverfis provinciis domici-

j tmüï

lium fixerunt; puta, quantum ad fenfum iuris ro-

n

mani. Quantum ad ufum Germaniae noftrae prae-

fentes funt, qui in territorio eidem duci , aut co-

13 1

miti fubditos velfi territorium fit nimis amplum,

[j

qui füb eodem Praefecto domiciïium habent.

Dot ll

4*

hs

3* E. g. fiquis quinque ài

fit piaefén&, & per

totidem abfens,.non praefcribet, nifi per decem

aunos abfentiae fuam praefcriptionem profecutus

fuerit, JVovell. 319. c. 9. Nará decem anni abien-

T

tiaé noti nifi p

ro quinque annis praefentiae com.

putaniur.

De fequenti eatfü difceptant? Dominus

9t

ginat

rel, contra quem praefcribituf , tempore prae-

Ícriptionis currentis in eodem cum praefcribente

quo

territoffle domicilium habet; fed non raro à fuo

feruri

domicilio abeft. Hic iam quaeritur, an durante

H

ul

domicilio illud tempus abientiae duplicari debeat?

ol

Verius effe videtur, quo

ad praefcriptionenf de-

cennio abfolvendam- utrumque requiraturs fcili-

a[(]lïe

cet & domicilium, & ipfius períonae praefentia;

n

idque evincitur per ipfa /VoveZae 119, C. s verba:

ag

ibus-

$i - - i quibusdam mz:zis praefens fit, in qu

E

E

danm

L

Nüga

116

Tratiatus XXVI.

dam vero abfeus , - - alios fuper decenmium amos

adjici debent, quantos ex ip/o dec

rit.

D

e?zmo abfens fues

SÉX Alias enim non nifi fpatio 36 annorum prae«

: fcriberet.

Defectum enim tituli ,. & bonae fidei,

quantum ad lus civile, tempus longiffimum, id

eft, 30 anni fupplent.

Et fiquidem fides tantüm

duridice, id eft,- ex fi&ione, aut praefumtione iu-

ris fit mala, theologice vero adfit bona fides; tunc

talis praefcriptio etiam in foro confcientiae vim

* obtinet.

Quod in herede, in emtore rei immo-

. bilis facile poteft contingere, prout explicavi

u

$. 2857.

&

1

W

N'erum aliter res fe habet in iure feu actio-

Q

ne prrfonali : haec enim fi fit yei perfecutoria,

*

k

id eft, fi res quaedam ex iure, &.non tan-

TN

quam poena ex deliéto petatur, non mifi 30

annorum fpatio extinguitur, /, 3. C. de prae-

U

V

w pt. . 30, vel 40. an. Dummodo, quod pro-

babilius requiritur, debitor bona fide igno-

ret, fe alteri iure perfonali obftri&um effe,

& .. 2851.

Imo contra Ecclefias non nifi 40

annis praefcribitur, C. 4,

6 33 8 de prae[cript.

& INovell, 311. Idque, id eft 40 anni requi-

runtur probabilius, etfi una Ecclefia praefcri-

bat contra aliam, .C. 6. de praefagipt. Deni-

Q

que contra romanam Ecclefiam non currit,

h

nifi praefcriptio centum annor. /Vovell. g. *

L

** Atque hoc privilegium Romanae, & alíarum Ec-

]

clefiarum , nedum ad iura earundem perfonalia ;

í

fed etiam realia pertinet: imo probabilius vim ob-

tinet in iure reali rerum etiam mobilium, quae

Q

1

en-

f

tum

ad hafce Eeclefias fpe—&ant. Ft fuppe,tit-argmï

II*

i MÉ :

"um gravifïïmum, imo apertum ex l. 23. C. de SS"

j

Eclef. Novella 111à quoad minores Ecclefias

tempus muütavit, fcilicet 40 annos ftatuens; res

autem, & iurà mutavit nullatenus, imo ius anti-

V j

quum firmavit his verbis: /n llis-megotüs veligio-

fj iäei,

tf

Jos contrattus memorato 40 ün. privilegio volumus

r

gerfrui, im qubus eis 100 an. peaerogativam

£on/litutio wofira contulerat,

Atqui lex 25tia mox

Xor i

j UP

laudata ait: [n quibuscunque vebus À4OBI LIBUS,

-z.iel immobilibus €9c. - -.- ad annos 100 extamiæm:f.'

j V.

i i

en

$. 2838..

Ex definitione noftra infertur /Lo, ad

praeícriptionem requiri etiam PossEssIONEM

eamque continuam s five dein ab una, vel plu-

Qd

ribus perforis fibi fuccedentibus ea poffeffio

u

continuetur, $. r2. infbt. de;uf'icop. in prae-

n i

fcriptione negativa nullam requiri poffeffió-

q

fl

nem, nec bonam fidem tuentur multi

Fgo

[

utramque etiam in praeferiptionibus privati-

"

p

vis * neceffariam elfe 'digebam $.. 203t.

um

m

3k Eiusmodi funt, qüando quis non ius aIteriug

W

fibi acquirit, fed ab eo, q

"

uod alter habet, kfc ope

n![l 1

'praefgript,ionis liberat,

//

M'

r g

« & 2839;(

q)

rl

(

Ex definitione praefcriptionis per ZItman

pa

£onfecutionem habetur infuper effedus prae-

u

JIt»

Ícriptionis, & duplex potilimum.. Nam fr

Ó

agitur de jure acquirendo, praefcriptio dici-

n

tur pofit:sva, eoquod aliquod ius reale efficiat:

fi vero negotium verfatur, de aliquo iure in

for

Vm [

commiodum .praefcribentis extinguendo, vo-

(b

n

14

catur privamiva ".

lam praeferiptio non niü

s.

(

H5

poli-

RC

II$

mægm XXVI.

pofitiva eft modus, feu caufa acquirendi do-

P

minii; nam privativa adeo non eft caufa ali-

cuius iuris, ut potius ius aliquod, perfonale

fcilicet, interimat, & praefcribentem a iure

alieno immunem reddat.

* In praefcriptione pofitiva dicitur quis ius, velren

aliquam praeícribere: innegadva dicimus, quod

quis iuri (alieno fcilicet) praefcribat,

$. 2840.

& fic per

Sed per rationes contrarias,

VIIIowncorollarium eadem femper praefcrip-

-

tionis definitio, facit intelligere ea faltem ple-

fi)

raque, quae praefcriptioni adverfa funt. ld-

C

que diverfimode contingit: nam aliqua fa-

[

ciunt, fe praeícriptio po[fit incocavi: aliqua

t

candem Jfufbendumni

feu eiusdem curfum ad

/

aliquod tempus (üiftunt: rurfus alia praefcriptio-

nem omnino 7nfevrtmptmt: ac denique ean-

dem quaedam «*fc'mdi faciunt.

lam ad pri-

qam claffem pertinet defe&us tituli, bonae

ä

fidei, vel pofTeffionis.

De quibus hucusque

(

actum eít: quorfum etiam pertinet qualitas

rei, fcilicet ut ifta fit apta praefcriptionis ma-

teria: aliquae enim res praefcribi ab ipfo ju-

re prohibentur. Et tales funt res publico ufui

deftinatae e. g. pons, forum, via publica &c.

Homo liber vi praefcriptionis non poteft in

J

fervitutem redigi.

Denique iura fpiritualia ,

!

excepto iure patronatus, a laicis non poffunt

l

praefcribi, C. 7. de praefcript. *-

* Aliqua in iure non poffe praefcribi dicuntur in

v

£0 íenfu, quod tempore ordinario, & longo

prae-

Caput X

II9

/

dU

pracfcnbx nequeant.

Poffunt tamen fimpliciter,

tempore longxfïxmo fc1hcet 30 vel pluribus an-

( l

d

n*s pr aefcribi.

Scilicet tales funt res furtivae,

j5

fon

Qf

a

aut vi poffeffae, quae non poffunt tempore or-

4

dinario praefcribi, etfi furtum, aut vim non mo-

dernus poiï'c.ü'or, fed alius commiferit, a quó

poffeffor ifte res illas optima fors fide acquifivit.

Velre

$. 2- inflit. de,ufucap. & 1..3. C. de praefcript.

[9]

qu

$0 vel 40 an-

Hug eflam pertmenf res fiiu

H

cnþat. de syucap

$.,/:2845.

M

hi

,

Ad fecundem claílem impedimentorum

;

pc1tment: ea, quae praefcriptionem fufpef;-

n

(

dunt, Íeu prout aiunt, eandem dormire ta-

ciunt.

Scilicet tempore belli C. 10. de prae-

i

J

ferip*., quod etiam extendunt non paum ad

tempus peftis, argumento capto ex /

|42)

[m E

Jta. f. dé leg, . Item contra Ecclefiam fuo Pa-

UO

ftore viduatam non currit praefcriptio, C. I5.

T

H

de prae[eript. —

Idem privilegium fortiuntur

lr'

pupit, L 48. ff. de acquirend. ver. domin. &

TU

modo etiam AM'morennes, |. uit. C in quib.

M'V

cauf. in integr. rejizt

Rl(

)

n

$. .2842.

u

ul

Tertm claffis eorum cít, quae praefcriptio-

&

nem penitus interrumpunt, ita ut praefcri-

Mi

bens opus: habeat praefcriptionem recens ita

l

inchoare; ut praefens, aut praeteritum huc-

UJ:

usque tempus nihil profit, . nec ad futuram

praefcriptionem ullatenus computetur.

Ea

"i

vero, quae praefcriptionem tantum dormire

Jl

n

I4

faci-

(

120

Tra&atus XXVI.

faciunt, cantum toïlünt tempus int&rmedium,

Q

K

feu fufpenfionis, e g. quamdiu bellum dura-

vit: fpatium vero antecedens, & bello prius

i

prodeife ad praefcriptionem permittunt. lam

|

caufae praeíctiptionem interrumpentes vel

funt naturales, vel c/v les.

Naturales funt

omnes illae, quae aliquam ex conditionibus,

Ícilicet bonam fidem, titulum, vel quod fre-

quentiffimum eft, polffeffionem tollunt. tt

quidem vi ex immobilis, furto autem, & ra-

pina ex rei mobilis poffeffione ita deiicimur,

ut prius tempus in praeícriptionem iam non

etfi fententia iudicis

amplius computetur,

eiusdem rei poffeffio recuperetur, 7. 5. ff. de

ufucsp. Ydem fit, fi rem fortuito amittamus ,

]. 3. . 13. ff. de acquirend. vel amitt, po[fz]f-

Praeterea per prohibitionem, fi quis in ufu

rei ab altero prohibitus, ^huic prohibitioni

acquievit; vel facta fuae poffeflioni, ac iure

contraria ad alterius arbitrium, & non mero

animo gratificandi permiferit, - praefcriptio

enervatur, /. u/ty. ff. de itin. aïi pfz'p-a.t.

$. 2843-

Caufae &?vf'les ad interrumpendam prae-

fcriptionem funt Zitis conte[latio *, imo etiam

fola citatio **, & aliquando etiam proteftatio

extra iudicium facta ***

5

.

plerumque enim

eiusmodi privata proteftatio vim interrumpen-

li

di praefcriptionem non habety 7 . C. depr«e-

I

ftr.pt- 30, vel 46 an. Scilicet fórfitan lite con-

t

M

teffata, imo interpofita fola- ciaLone, vl

qu, ais

Caput X.

121

i

il

quandoque pri?ata protefcationeg praefcribe-

Wr

re volens faltem fi&ione iur

c.

is in mala fide ex

T

iftere incipit, .

r

e'

* Litis conteffatio eft iudicii fufcepti utrinque per

8 T

, petitionem adoris, & contradictionem rei, facta

: füt

profetfio , /, wnic. C. de lit. contefl. Scilicet quán-

Yi

do utraque. pars declarat, fe velle

iu-dicio COil-

tendere.

TC

i

ÍA

ut

J* Citationem defi-niun;:', quod fit a&us lgg'itimus;

i

quo quis mandato iwd:ts iuris experiwidi caufa

1nius votütur: nempe ut ibi reum, non tantüm

CU

téftem, aut einsmodi perfonam agat.

Minus alias

] i

eft in citatione, quam in litis conteftatione: hiec

udicl

enim tunc primum fit, dum eitatus comparet, &

infuber a&oris petitioni contradicens iudicium

f. 4

fubire decernit,

mNS J

aaaaaa

&

W N

i

MP

T H rq?crünt fere fequentes cafus, quorum

prinmus eft, fi proteftationi tam aperta argümenta

jnul

addantur, ut poffeffor non poffit non in malam

o

fidem induci, per ura-aliuade cevta. odus Si al-

ter

c i

roteftationi cedat, debitum agnofcat &c. Í. 7.

f

À.

prae/cript. 3o vel 40 an. stius .Si poffeffor

fugt)

praefcribens in iudició conveniri nequeat ob ab-

Eriptio

fentiam potentiau, imo ob infantiam, vel amen-

tiam (fi tunc tutorem, vel curatorem non habeat)

& fiat in tali cafu denuntiatio Praefidi, vel etiam

Epitcopo; tunc interrumpitur praefcriptio per £,

2. C. de annal. except.

"

iil |

4

g' 28440

f

/Supereft, ut de quarta claffe dicämus,

of

quando fcilicet praefcriptio iam . completa

pe

f

deinceps refcinditur $. 2840. Atque hic datur

reftitutio in integrum etiam non amplius mi-

a

[

nt,

norennibus, fi reipublicae cauía abfueri

j

aut

j

»pe

122,

Tratlatus XXVT.

aut certe domi militia occupati; item fi iufto

metu, vi, aut infirmitate impediti domum re-

dire non potueruat, 4 I, 3. 9. ff. ex quüb.

|

cauf. matoy.

An maiorennes ex caufa iuftae

b

ignorantiae reftituantur, inter ICtos difputa-

i

tur, efítque negantium pars hucusque aflir-

b

mantibus fere fuperior; quae /. 1. C. de ufu-

ie

eep. tratisform. & [. ultim, C. depraef.vipt. long.

h

iempw., alisque iuribus utitur.

lilud inter

"— ————— "

Ü

D. D. convenit, quod etiam minorennes, id

t

eft. qui 25 aetatls annum nendum conple-

verunt, contra praefcriptionem 50 annorum

N

non reftituantur, /, 3. C. de praef.ript. 30, vel

fl

40 a.

lor

tür

X

C ATP U.T XI.

ll,]

De Fru&utm . perceptione.

*

2845. Fruf&uum quoque perceptio ab IMPERATO-

.RE'inter caufas, feu modos acquirendi dominii

re&e recenfetur, Ut vero ifte modus vim obtineat,

3R46. Requiritur bosg fides, aptws titulus, vera

Et hacc früctuum

po[^ffo, & ves fingularis.

ïl(,

perceptio

Ll"

$

2947. Poffefforem bonae fidei facit Dom?nuni fruc-

iuunt exianiiun ,

usque dum compareat Verus

N

Dominus, Neque ex confumtis quidquam re

fti-

fUi

tuere tenetur, fi cx iis ditior non fit factus; imo

(l

probabilius

Y

U

28348. Neque t1ïnc, fi. ditior faftus . fit.

h

i

;

2749. Kei iudicalae in foro exteriove multam;

Is

2850. Nullam vero ix comjcientia vim tribuimus.

qul

S. 2813.

l

z

Capür X

125

tf

$. 2845.

n

AU

Inter alia commoda, quibuä poffeffio a legi-

hus

"

bus ornatur, eft etiam illud, quod fiquis tem

(inu

alienam fingularem, iufto infuper titulo, &

j aff;v

bona fide poflideat, non quidem ipfam rem,

iujl

fed omnes rei fruéttus interim, & eousque

j II

faciat fuos, donec Dominus rei compareat;

x

qai dein non tantum rem, fed etiam ipfos hu-

i

cusque extantes frué&tus fibi vendicat.

Non

()!

"

"

nim irrevocabile, fed temporarium dunta-

mOïEï'ï

xat ius in fructus fibi acquirit bonae fidei pof-

jo^

leilor: quod iptum ius verum eft dominium

non quidem /zre naturae, fed beneficio feu na-

turae, feu legum polfeffori conceffum; ut

adeo IxiPZg Acrog fructuum perceptionem in-

tcr juris realis acquirendi modos re&iffime

rcicrüt, $. 33« inJlue. de ('cr.kdz'vz:[.*

nATt

b;n*f:.

| $. 2846,

s

j

fneí

Ut autem fructus fuos

;&L...vl

at, requiritur

Qu

Iko bona fides, 4. t09. /f, de virb. fianif. 24o

luftus titulus, non quidem quo reapfe domi-

7,

n

VTH

nium in poffefforem transferatur (alias enim

m

foret verus Dominus) fed qui ad transferen-

yy

dum dominiurm fufficeret, fi occultum vitium

non lateret,

. 35. Injlit. de viv. divif. stio

Poffeffio vere talis. 4/o denique res fingula-

n

ris, feu ex titulo (üngulari acquifita: nam

]

quae ex titulo univerfali hereditatis etiam bo-

na fide quis poüïdet,, quoad illa non eft

loco

M

Do-

N

"

E

Vagasosih

124

Tra&atus XXVI1.

Domini, unde ex iis nihil poteft fuum face-

(m

Te.

I

Scilicet leges conítituerunt, ut heredi-

tas tanquam univerfitas rerum àc iurium ipfo

us

].4

iure ominia incrementa, & detrimenta quafi.

perfona aliqua fuftineret, /. 29. $. 3. ff. de bere«

)

r

:

e

ditat. petit.

Tar]

'$. 2847

k

Quia vero interim duntaxat, donec Domi-

Qu

nus rem vindicet, bonae fidei poffeffor rei

—— — —

Eiris

alienae loco Domini eft, vero Domino rem

-

ipfam, & fructus extantes debet reftituere ,

l 22. «. de re? vind/c.t.: non tamen reftituit

fructus confümtos, íi ex iis ditior non fit,

l. 4. ff. fin. veeund. Sed fi ex iis ditior fit fac-

üi

tus, e g.fi frumentum ex fundo alieno bo-

W

na fide perceptum in ufus familiae convertit,

Vif

& interea fuo frumento pepercit: in huius-

li

modi inquam, cafü acriter difceptatur, an

10j

non fruétüs cum lucro confumtos debeat re-

Vu

Hi enim fructus multis videntu£

ftituere.

üf

eirtualiter, id eft, in aequali pretio extare:

Qp

praeterquam quod ex re aliena ditefcere j iU«

lon

qi naturali adverfum effe videatur.

[j

$. 2848.

Ate

H

Verum fententia advería,quae fru&us con-

m |

fumtos fimpliciter, & non obftante lucro bo-

l

nae fidei poffeffori adiudicat, verior, & ut

opinor, certa eft. Leges huc aperte facien-

tes vide apud obvios: explicationem tamen

recentiorum prae illd antiquiorum . fequere.

Mihi liceat folam rauonem adQere, guae q(EIi*

Á

Caput XI

I28

Jm f

üem eft fequens: bonae fidei p.ofï'efï'or,— do-

lered

necappareat Dominus rei, quantum àd fruc-

ii

tus eft vere Dominus, utpote quos facit fuos,

u

A. 48. ff. de acquir. rer. domin, Unde eosdem

i

i

confumendo, ante adventum Domiui ex fuo

eft ditior faétus.

Eundem fru&tuum tempo-

rarium Dominum fuiffe fa&dtum, beneficium

tegum fors erit: ex confumtione fru&uum,

( DOIT

quos hucusque fuüos habebat

Siï()i V

, ditefcere iuri

naturali conforme eft,

i u

ii

an

u

li

$. 2849.

of üi,

Priusquam tra&atum de modis ac'quiren;

[t &t

di dominii finiamus, non abs re difeutiendum

m hQ

nobis eft, an res ?ud:cata in foro

nícientiae

ll

Mj

j

vim obtineat. Ubi notandum,.

od fenten-

] hu

*

tia in iudicio lata per appellationem ad füpe-

, ?

riorem iudicem plerumque fufpendi queat,

bt E

Verum ne lites (int

perpetuae, haec appellan-

ii

di facultas non eft

perpetua; fed fi alata, &

egtat

cognita fententia intra fpatium decem dierum

n

non fuerit appellatum , fententia dicitur in

rem Hdicatam abiye, ita ut deinceps faltem

iure ordinario de hac caufa in iudicio litigare

non amplius concedatur, fed potius iudicata

k

res eiusmodi pro veritate habeatu

T.R 2,070

o

Jf. de Reg. iur. *

&

i

* Non tamen omnes fententiae intra 10 dics'in rem

[mff

ludicatam abeunt: nam excipiuntur caufae trimt-

naàles ,. matrimoniales , quando agitur de valore,

u

& fic de periculo peccati, C. 7. de Jentent, 82 ve

; qm'-

jud, Si fententia precio fuit emta, 4, 7. C. quan-

(

. o

d

126

Tratlatus. XXVI.

do provocare, wonefl, Dantur etiam aliae caufag

huc fpectantes.

$. 2850.

Verum fub obtentu inftrumentorüm ré-

Eä

cens inventorum poft decem a lata fententia

H

lapfos dies iudicium inftaurari non.permitti-

Ti

tur. $Si tamen etiam pars hucusque victrix

!

probe advertat, ex novo inftrumento caufam

adverfae fibi partis meliorem effe, non ob-

ftante, quod ex defe&u gravis huius inftru-

menti fententia pro fe fitlata: in hoc iam ca-

fu quaeritur, an rem fibi adiudicatam victof

tuta confícientia habere queat, fcilicet ex a

ratione, quod res iudicata ius tribuat, Mea

tamen opinione, rem ejusmodi pars victa po-

1 *IJO-

teft libi repetere in foro conícientiae,

nul-

te in quo, prout ego reor, res iudicata

J]am vim obtinet.

Leges huc facientes iam

alii expofuerunt, mihi rurfus fuflicit, foiam

rationem in fubfidium noftrae caufae alfferre,

Si itaque res iudicata contra recens invcbtam

veritatem vim obtineat, deberet trausicrre

ius, & dominium: nam fola fente

ntia iufti-

Vel

m

tiam cauíae victrici non conciliat.

res iudiccta ius, aut dominium non traus-

patu-

fert, aut efficit: & quidem quod iure

rae ad id non fufficiat, planum eft; fed ne-

que a iure civili hanc efficaciam: obtinuit$

alias Imr£nATOR rem iudicatam aequce ac

praefcriptionem, fru&tum, perceptionem, &

teítamentum inter niodos acquirendi dominii

referre debuiffet, *

*quciu-

Caput XI.

127

tl

- ** Scilicet ea, quae in iudic'io,Jvel ex caufa. iudicii

non ad iws conftituendum, fed ad iudicium de

iure ferendum pertinent, foliqüe veritati militant,

quam fi non attigerint, nullam vim, aut efficaciam

habent,

Unde fi tacite perfuafüs fis, cauíam ad-

ip'

verfae partis meliorem effe prae tua, debebis to-

jjend

tum eidem cedere, etfi in pluribus iudiciis, aut

HH

i

nulla interpofita appellatione fententiam obtinue-.

ULL

X'

ris: quia, quod iam dixi, Iudex ius non face-

Qu

1

ie, fed de eo tantum ixxd?care poteft,.

Yot Vi

J

[

jal

V

&

t

Il

M

T

f

n

W^

j1 i

d d

J

i

Ü

fü

!l

fü i

fi AI

Mi

d

Fqïl

oU nv

H

j

M

i

"

m a

1J1

m

f

)U

E

TRA-

Ms

128

zi

h

—— ROR

p

V:

V

TRACTATUS XXVII

ä

9-2

DE IURE PERSONAFL

CAPUT L

- De Patis genevatim fpe&tatis.

;ï

Alt(

ius perfonale nil praeter eiusdem caufas

k

$. 2851. Circa

Tür

tractamus

. quae funt conventiones, & damna per

i

DN

iniw um illata. Et quidem

De pa&o generatim ,

ac deinceps /peciatims

do

je

$, 2852.

Atque ad

1on

de diverfis

pactis agendum mihi erit,

:

quamcunque convention

em

ADf

s.

28043. Aliaiure naturali , & alia iure romano prae-

Af

cipiuntur.

Verum etiaimm

&. 2954.

Leges romanae quasd

am conditiones o/mi

n

alias vero non nili-qu/busdam Ícribunt.

W5

patto ,

$. 2855.

U

bi inprimis aetas debet confiderari: atque

fed ]

per

lianc alii /xfantes, alii impuberes, quidamggi-

& aliqui saiorennes fünt —

Qf

TVoYenmnes »

li nulla

g

$. 2856. Et-quide

m pacta infanturmn iuré natura

h

wni, aut Cer

te nalla effe cenjentur.

Ture autem

l d(

romano 24

beres quoque non nifi intercedente

la

tutoris auctoritate contr

ahere plerumque poffunt.

6

m de mi;rzorenmbm dicendum.

$—

$. 2857. Quod ide

& vitae conditionem libera contra-

Elv

$,29858 Per ius,

sl

(j

hendi facultate deftituunt

ur filifamilia

itrio peculia caft

renfia, &

n

6. 2859. Quorum tamen arb

relicta fuerunt.

quafi cafirenfia demum

Tio

. 2360. Iniuper filiisfamilia

s in peculio adventitio, -

Y

Q

1

leges largitae fünt.

« 2862e

l

, 2861, Ac profettitio aliqgifi iuris

b

.

Caput I.

129

. 2862. Qui infüper ex inutuo

qficacitef convenirs

non poffunt.

$. 2863. Hoc tamen ex SCto Macedoniano

petitum Be-

neficium non nifi /ub certis conditionib

$.

$. 2864 Et pro

tiqet :

*

babilius pro. Jol,o foro externo vim ob.

J

$. 2865. Sed etiam »mu.lz'eres;

$. 2866. Et Reli

o

27

of

i libere pacifcendi facultatem Cete

tig quibusdam iuribus .impeditgm habent,

$. 2851.-

Altera, & quantum ex fenfu legum roma-

Viti)

Rarum a iure reali diverfa iuris fpecies eft lus

"

PERSONALE $. 2705; cuius naturam, & in-

,

j

dolem $ 2306. defcripfi, quod fcilicet iliud

Aqut J

non omnes homines, fed unum, aut aliquos

tantum concernat, quodque ad aliquid prae-

T

ftandum ,. & non ad mere abftnendum, aut

e f

ad rem intactam relinquendam obliget.. Dum

pult

ius reale omnes homines obftringit equidem,

D

u

fed ad id duntaxat, ne rem in iure alterius

i

d

conftitutam e. g. equum fibi accipiant, ufur--

j

pent, peffumdent &c. Itaque ius perfonale

g n

ita definies :* fs perfonale eft a iuris [pecies,

f( ,'lvï

qua aiter alteri ad preeftaudam aliquam operaw,

yulib

vel ad tradendam vem aliquam ad[ivinz tv lam

i

q

circa ius perfonale nihil notandum, nifi (olde i]-

lae caufae, ex quibus illud oritur; quae quidem

il '

funt conventiones, feu pacta, & iamnim, feu :n-

iil

juriacontra ius alterius cuipam illata. Scilicet

Vinculo iuris

peibnalis fe ipfum induit, qui alte-

, Il

Jlom, Flil,

rius

J /i

130

Trallatis XXVIL

rius ius reale, el perfonale Xv'ioïa,t * VI;i:a(iü'ö;

qui

fitià

primo de conventione agendum eft.

Ti

* Atqiie ius perfonale ex damno illato matum *;otän&

TiaQu

eam doctrinam continet, quae eft de reítitutione,

&i

[eu iuris reparatione: ea enim, quae alteri ex iu-

fciv

re reali, aut ex conventione debentur, non tam

ad reftitutionem, aut laefae iuftitiae 1atisfaétio-

1

ucusque violati

nem, dQuam ád iuris nunquam I

primam expletionem pertinent, " Sed; de his infe-

yius.

t

] ttrz

-

n

TL 6j

Wvl

Equidem omne ius ex pacto, feu coxïire'iik

]

V

:

3 m

tione nafcitur, ut adeo pactum non folius iu-

a

exiítat :.

UE

ris perfonalis, fed ctiam realis cau

Sed non omne pa&um, feu contr

ac&tus ius

1 i

45

i

onale ex

/ Vl g

perfonale efficit, licet omne 1us

pe

h

pe

Vi

aliquo pa&to ortum ducat. Scilicet illa de-

mum convento eít ceufa iuris per[onalis, qua

quis alteri aliquam rem deinc

eps dare; ali-

quam operam impendere, paucis aliquam

actionem, aut conatum promittit. Quaprop-

E

l

)

)

le

ter hie de conventione, feu de pa&to geriera-

n

tüü, atque dein de eodem, aut de diverfis

pa&i generibus fpeciatim traétare oportet.

u

t»xll

r

jd!

$. 288^.

4

1ie

Ai] Q

,

C

tx[)ïï ,

Atque omnibus paétis generaïtim 2

. þc'epyiti's

Al

l(

quaedam competunt de iure naturae , alia ve:

ro ex Jure romatio.

Ea, quae ex r

aturali u-

Ínt

üi

re circa quodlibet pactum obtinent, a

$..2576.

( Rqe l

)

T

& deinceps fedulo expofui: ubi etïiamkiïntellii».-

taS,

i I

gere datur, quanta fimplicitas , brevi

quam

Capur. 1.

151

um

quam perfpicua ratio pactorum, ac totius 1u

ftitiae negotium abfolvat, quodque tantus iu-

o d

rum àmbitus velut contra, aut certe ultra

naturae conditionem folis legibus humanis,

Jterit

& iis maxime, quas.ex peregrina civitate ad-

If fc

lá

ij

!

fcivimus, fuam orïginem debeat. Verum

*

i

il

$.. 2854.

/

ii

Etiam ex Ture romano pa&is quaedam?ge-

Wwerain conveniunt, dum alia diver(is pactis

vi eiusdem iuris fünt /pecialig. . Quantum ad

j a

pacta, & quascunque conventiones de lure

)

romano g

foi

eneratum requiritur, ut is, qui pa-

; u

cifci vult, re

au

i

inftructus :fit,

ifitis per leges conditionibus

àV

i

fusmodi autem, conditiones

vel ad aetatem

Ü f

nae

y M

WL

pertinent,

, vel-ad ?itae, aciuris [latum

M

lii

Itf

l

$. 2855.

n

j

"uantum ex aetate in n&gotio pac&orum

w

d

QUBU[»

alii funt Zaf.

£e5, alii //npuberes , rulffus alii

tl

p pv

Puberes quidem, fed Mouoresner, alii demum

funt Muorennes.

1

Juüfantia durat a nauvitate

[

aG

l&t

113

ortd

usque

e.]

| feptimu

annum completum ,. quo

tempot1

i

E

1

103no rationis ufu deftitutus ad om-

nem actum inoralem, & fic etiam ad conven-

fl

tionem ineunda

15

*

i

«

k»'

.P-:Mh

n ineptus eft, aut effe a legi-

ho

|/

bus e

xiütmarut

lupu

[CET AUR

funt maículi:a

j

If

t

j

féptimo usque ad' decimum quartum; faemi-

nae vero itidem a feptimo,. fed duntaxat us-

[

^il

que ad duodecimum aetatisfuae annum. Ab

Vl'ab!

hac iam pubertate, id eít, a decimo quarto,

2

« vel

[

qvaBatus XXVIH.

142

vel duodecimo anno usque ad vigeümi;m quil- |

tum dicuntur Minzorennes: ac tandem -exmdg

JMaiorennes vocantur,

$. 2856.

* Yam pa&a, feu qualescunque demum coii-

ventiones infantum ex defectu rationis, qua

tor

illa'aetas uti nondum poteft,. pro irritis ha-

tel

bentur, quod mox di&um eit, Etfi minime

CUr

diffitendum, quod haec legum exiftimatio ,

u

feu praefumtio non raro fallat, eoquod pri-

: ä

i

ma illa aetas ufu rationis maturius illucefcen-

E

te, ad actum moralem, & fic etiam ad pa-

a

Gum apta exiftat.

In foro tamen exteriore

)u

eiusmodi aétus nulli4 omnique robore vacui

:

N

perpetuo iudicantur. Vertm praeter hos etiam

J.

impuberes fine tutoris auctoritate fe obligare

cuim fuó detrimento non poffunt, eo quod eo-

ruin aétus etfi naturali iure efficaces, aucto-

ritate le

uin (no robore priventur *. Poffunt

tamen 1

"

ipuberes fuo confenfu alios fibi ob-

Tan

ftringere, imo fi eisdem utile fit, etiam feip-

st

Af

fos aliis obligare, etíi nullus tutoris confen-

Ün

fus interveniat. Generatim enim fe folis pot-

]

funt fuam conditionem melioremy nunquam

llj

tamen deteriorem reddere, /. 44. /f. de foluts

tïlþl

W

* Difputaht, an hoe pupillorum privilegium in fo-

r

TO etiam conícientiae vim ebtineat; & fiquidem

ï

talem vim habeat, num ea ante vel primum poft

hlhd

fententiam iudicis adfit.

AÍít fententia multo ve-

h B

rior eft, quod pupillaris ifte favor & in confciea-

ub

tia, & ante omnem fententiam valeat; nam q!t9

W

M

pupillus finetuteris au&toritate fipulanti promijerä;

Caput PZ—

133

Itf

eud

69 fc;lvefii, ez'usfepetitiö eji,- quia m;c matura de-

bet , L. 41.. ff. de condiRE, indebit. / Scilicet natura-

lis obiigatio, au&gritatate]leguvm fublata eft.

$. 2857.

1 CU

CQu'od modo de pupillis fine auctoritate tu-

N

T

ttoris contrahentibus dictum eft, id etiam in-

j

telligendum venit de minorennibus, (i absque

mini

curatore, fiquem habent, .pacitcantur,

j

3«

C. dein integv. reftitut, Denique pa&ta pro-

n

cel

digorum, id eft, illorum, quibus ob prodiga-

litatem liber bonorum fuorum ufus interdictus

alj

fuit, horum, inquam, pa&a ex auctoritate le-

erid

£gum nulla fünt, etfi iure naturae alias forent

i

effcacia, Vid. |. 6.

$t

Jf. de verb. obltga?-. & j, If

Jf. de curat. furiof.

*

ES

J

J

od

$ 2858.

J

l

Et hucusque 'comnïemoraiis del Ture ro»

j0

mano aetas obftat, quo minus libere, ac le-

f

)

gitime contrahere queant. Verum alios vitae,

lon

d

J juris cond:tio impedit $.23854; inter quos

s

primo loco veniunt filiifamilias, qualis eft fi-

ul

lius ex poteitate patria nondum emancipatus.

Amplifmum, ne dicam crüdele erat apud

/o/uta

Romanos ius Patris in filium: ad ufus, &

jl

mores noftros fere nihil aliud pervenit, quam

"u

ilud, quod filius fibi nihil, fed omnia Pa-

0"

tri acquirat.

Scilicet filius ad Patrem confi-

(qi

deratus non eft perfona, fed res, quae proin

W

O'

l

fru&ifi;at Domino fu

T3.

$. 2359.

gl

-

134

"ratiatus XX VH.

o 2859.

i

Verum tantus Legum romanarum lrigor

fenfim non nihil remittere incipiebat, concef-

W

[à!

fis quibusdam peculiis, in quibus filiusfami-

£t

lias plus, minusve iuris habere poterat. Et

primum quidem inventum eft peculfum caftreu-

2n

ft, quod in illis lucris confiftit, quae filius-

familias per militiam acquiüvit, /. t1. ff. de

Alli

3

cafivenf. pecul. Mox acceflit pectmm quafi

]o

hf

cafirenfe, quod idem filiusfamilias per oti-

!

cium, aut munus publicum, ac denique per

?

K

quascunque artes liberales fibi comparavit, -

Qu

Atque ifta duo pe--

l. 4..C. de bon. quae iib.

cüulia fibi pleno iure acquirit, L 4. ff de ca-

Ita ut Pater nihiliuris in eius-

ftrenf. pecu!.

modi peculio habeat, imo quoad ill

ud ipfus-

met filius pro patrefamilias habeatur /. 2. ff

ül

ad SC. Macedznian.

«

$- 2860.

Praeter pevcu]ia caftrenfia tertio loco venit

peculium adentitium ,. quod filius non intuitu

Patris, nec ex rebus Patris acquirit, $. 1. 7-

Atque in hoc filius ha-

flit. per. quas perfan.,

|

.bet dominium; Pater vero ufumfru

&um ple-

n

l

li

rumque *, & adminiftrationem, $. 1. ?

ü iizjiiï:. 1

per quas per[on.

(l

h

** Nam aliquando etiam ufusfru&us in eiusmodi bo-

Ü

nis filio competit: e. g. fi hac conditione filio quid-

piam concedatur, ut eidem etiam ufusfruétus ce-

i

dat, JVovell. 117..C. 1. Recenfent etiam alios Ca-

füs: quitamen raro ad ufum faciunt, -

Q

$ 2861. ]

p

Caput L

$ .,8610

i

Quarti ge*xerxs pecuLum, in quo f—ïhusfa—

ul

! VlMa

milias

aliquid iuris habet,

eft profe&itium ,

i^

l-ü'1

q :od filio contem[

A

JAG

la

ation e Patris, aut certe

;l

H

€x

ebus Patris advenit $. 1. inflzt. per quas

")J"'J

Ín hoc iam Pater non tantum ufum-

il

li

v!I;

"

"N

f

&

umy fed ipfum etiam dominium habet;

Djj

ï

fhoque nihil praeterquatm fpes illo ali quandc)

Nam

ii

potiundi competit, /. 51. /f. de donat.

fi filiu

emancipetur,geculium plofe&mum eo

K

HAH i

ii

ipío tanquam a Patre corceffum obtinet ,

-- uiL

Dar

]u

quod

er illud data. opera non adcmcmtg ,.

; dwi

JI Jï e äm"t

UM

lrn

n

j u

$]

Al

as 2862.

1«l f

j

I

-

Circa filiosfamilias illud praeterea fpecm-

t?ïl

tim eft confüitutum, ut ex mutuo.e efficaciter

CO:]VCJ!H nequeant.

Cum enim aliquando

((IL

fors etiam faepius) contigiffet, ut filius-

famili

$ ob., contractum aes alienum nón effet

M

T

folvet ï), ac proin ftudio. capiendae haeredi-

fj

tatis vitaé paternae infidias flrueret:

ideo a

Y

f

Senatu conftitutum eft, me cui, qui ; filiofami-

fl

!zas niutuem pecuniam cledzj/et etiam poft mm-

J

m parentis ets, cuius n potefiate fuifei

:fz

(

»;-4$y

cfzo pE

LUb

ioqua daretur , Ut forent, qui p

ef imo

exemplo. foeneravent , nullius - po[fe ]ïlwfamrlzas

N

b owa Mafen . exfpe&ata Patris morte fieri , 1.

ltm(*d

i. l/ ag S»C M'vzrgdon.

Ut. adeo filufamnm.

i

il

lïb

!l[d

hi

ex

Ym

L/x,v

unia mutuo accepta in ludICiO a credi-

V

)/

tore (.OHVCHU, perpetuam excepüonem ex

4

Sena-

í

5.25

136

Jva&atus XXVII.

Senatusconfulto Macedonianó habeant. Iäm

VM

ex verbis legis mox relat,ae 'dt)cemur-.

1

minii

d.

$ 2863.

T«o, hoc beneficium tantum competere

flof miia , id eft illi - qui ex poteftate Pa-

tris nondum eft emancipatus.

Unde emanci-

pacus fi debitum contrahat, vel antea contra-

€tum debitum poft (ui emancipationem agno-

Ícit, & approbat, hac exceptione non poteft

]

uti, 7. 2. C. «d *C. Macedon. & 1. 9. ff.. eodem.

fiis

Idem fi filiusfamilias habeat pecuniam caftren-

)

| r

fem. aut qua(i caftrenfem $. 2859: nam quoad

Wt

hanc eft fui iuris, /. 1. &9. 2. /f. de 3C. Mact-

ET

don

[Ido, & quia de pecunza mutuo data eft

| db

fermo, ideo hoc SCtum in aliis mutuis non ob-

SC, |

tinet, e g. fiquis frumentum mutuo accepiffet;

dummodo non in fraudem huius legis res alia

, t

] prob

fitanutuo data e. g. vinum, ut eo vendito

fillo

filiüsfamilias pecuniam inde redactam haberet

] ec 4

in vicem mutui, /. 3. $. 3. ff. de 5C. Mace-

Qout

do". Ilitie Cum vero lioc SC. pro fecurita-

te vitae paternae potiffimum fit conftitutum,

& non tantum in odium malorum foenerato-

h

rum, fed etiam proxime in commodum Patris

diïfüm

comparatum fit; ideo locus eidem non eft,

ïllïj |

Ti pecunia iuffu Patris, aut certe ex confen-

Ti

fu Patris fit mutuo accepta, /. 16. . de, C.

Macedon.

u:ï'c

Idem fi ea pecunia in commodum

W

Patris fit impenfa, /. 17. ff. de *C. Macedn.

Rurfus ceffat, fi ftadiorum,. aut alterius ne-

f

gotii gracig tantum pecuniae fit mutuo accep-

j

1

[

tà,

—

Caput 1.

157

t

ta, quantum Pater in .eiüsmodi ipfusmle,ti füb-

miniftrare folet, /. s. C. de SC. Ma:edon.* -

