denda frumenta adigi quis poteft, quousque iis-

dem ad proprios ufus non indiget, [. 9. C. u£

nemini licegt. 1dem dicendunt, quando caufa pub-

M

lica eiusmodi emtionem exigere videtur, /, 14.

IOVFJ

LD

- quemadmod. fervit. amitt. quo cafu tamen non

j

res fimpliciter eripienda, íed iuftum proó.ea pre-

j r

tium i'olvgndum erit, 4 13 fcamm praed, -

j r

$.

2913.

Sed notio cotttra&us facit inferre I/Ieo nec

vim iniquam* nec dolum **

?

nec errorem

circa qualitàtes, nomen, aut accefliones mer-

teïïlïicf:ï.j

cis irrepentem *** quantum ex iure naturae

i 1þeczzï.?

emtionem irritam reddere 4 13. $. 4, G 5.

g

de aCk. emt.

( u

.* Leges tamen eiusmodi emtionem a iudice reícindi

C()nfelïïj

imperant, /. 1. C. de vefcindend. emt.

[

u

a Quod fi dolus dederit caufam emtioni, id ef,

fi propter rationem ab aitero malitiofe conficam

g

permotus fuit ad emendum, vel vendendum ; tunc

in Iure romano eiusmodi emtüo habetur pro fim-

)fï J *)"[L

Jom. F.

M

plici-

u

.

d

178

| T rquïatus : XX V 1I.

pïiciterï )ïrrvi'tä, t.20ff, dé dolo.ï . Cum vero hoc

non de iure,naturae obtineat, fingulorum loco-

rüm mores docebunt, .quousque eiusmodi leges

receptae fint, Dolum mere incidentem non obef-

tat

fe emtioni ipfaémet leges ftatuunt,. quae in tali

qu

cafu concedunt, ut petatur id, quod intereft, do-

Y

Iuf incidentem non fuiffe commiffum, £, 13. $. 4

m

P

5. [f. de a&. emt. Tpfa autem emtio ex o]unta-

M

f

te legum ifl eiusmodi cafu fuum -robur'* o*btin'et,þ

fz***waa*m fi erretur circa maiorem partem, materiae ,

p

aut ipfius fubffantiae in contractum. deductae 5 item

feq

fi errare contingat.circa perfonam ; quacum cone

fj

DA

trahitur, tunc talis contradus elt iure. naturae

&

IF»IT

&

nullus, e. g. tu voluifti emere vinum, & alter

p

.errore làpfus fpopondit darc oleum: veltu vo»

i

D

;Fd

luiflüi emere a Caio, & tamen fuüb ea Perfona

"latuit Zifius. Plerumque tamen fuum confenfum

00

non àlligant perfonae definitae, fed fimpliciter

f

praefenti, quact

:m modo agupt: alias enim fiquis

o

nullam aliam volu

ntatem haberet, quam emendi

a Caio, & fiquid

en

n Caius non adfit, nihíl-per

I

n

hoc emtum foret.

L. 9, €8 141 17 de contrüit;

E???f.'"

fiamm

!

)

f. 2914.

hi f

"^

Db

illud .inlfuper, & quidem. J//to ex no-

tione contratius inferendum eft, quod con-

SiLG]

tra&u aliquando perfe&o poenitentiae non

i

V

ULO

amplius fit locus, etfi quis omnià, quae alte-

rius intereffe poffunt, imo, duplum praeftare

um

velit fed quód quilibet definite ad id prae»

Y

ftandum teneatur, quod promifit, /. 5. C; de

oblig. &9 a&ion. Puta tamen, fi alter itiftet:

nam mutuo confenfu vinculum contrattus fi-

bi diffolvere omnino poffunt.

SE

$. 2935.

^

Captt VIII,

179

v dv

50 291 50 !

um f

od lr

Cum vero vi huius contraétus res prä)mite

don

tatur, habetur 7to omnino-requiri, ut res a/ji-

TEI

wel d

qua tanquam sterx in contraétum adducatur,

ita ut fi pecunia pro pecunia promittatur,

TL

C OlULCe

minime emtio, venditio futura fit ,

l. 8. pr.

QUond ;

Jj. de contrab. emit.

Cumque res fimpliciter

mäläïäüï»

pro materia huius contractus ftatuatur, J/Ito

fs i

iequens .deducitur regula: Qmnuium verum ,

um d

quas quis babere , vel polfidere, vel profequi po-

a

LcfI, venditio vette fit.

Haüs vero üatura, vel

u

[ t v

getium Tu5,. vel mores civitatis (adde ius. di-

perfot

vinum, vel humanum quodcunque) cornmer -

mfenti

C0 eXüerumt ,

earum nulla venditio efl, 1. 34.

mplctt

J de contrab. emt.

Unde non tantum res

j Qu

iobiles, immobilesque, fed etiam ipíae fpes

p ene

t

emi, vendique polífunt, 4. 8, ff. de contrab.

4

iif

€

4

y

rj

[^

t. * ]|tem emi poffunt debita, feu nomina:

Dam momini: venditio etiam ignorante, & invi-

to eo, adverfus quem a&iones mandantur, contra-

h? [olet, 1. 3. C. de bereditat. vel a&. vendit, **

ax Dv

Debitori enim perinde effe debet, an huic, vel

J

a

]f'm

As

ri

LADA V

Íeixr

at.

ju

Quod tamen aliter fe habet,

j

fi debitor creditori invito alterum pro fe de-

an

TT

bitorem vel fuficere, feu fubrogare velit:

I

qu

nam ab uno faepe diflicilius folutio obtinetur,

1

quani ab altero.

p

IC'd

* Spes tamen, & fpei eventus fi

lat

a natura pendeant,

!

& emi eas contingat, emtio

nem faciunt tacitg

j

I

conditione affe&tam : e. g. esmo-a te frullas smoder-

W. u ex vinea tuad

Unde

fubintellizendo : $j najfean-

tur fruttas.

finull nafcantur , emtio eft

nulla, & emtor ad

nihil tenetur, : Si vero Ípei

M23

even-

9!:- |

1980

[Tractatus XX I(Il.

eventus pendeat à fortuna, emtio cenfetur eífe

«f

abíoluta, emtorque ad pendendum pretium ob-

lt

ligatur, licet parum, aut nihil lucri evenerit, e.

g. emo a te, quod iacta alea, aut tentata forte

ex

lueratus fueris, /. 11. ff. de atbion. emt.

Ifta au-

tem intellige in eum cafum, in quo a contrahen-

t0i

tibus de alio fpeciatim, & data opera nom fuerit

nl

convéentum,.

fit

X* Debita autem, & nom,inak, ut emi queant , de

a

bent effe certa:

res enim lit

iofae emi a legibus

110

non permittuntur, L 2, 4.

de litigiof. Dona-

ri tamen eiusmodi non prohibentur. - - Hic di-

hu

fputant, an nomina certa poffünt minori pretio

Qu

emi, quam reapfe continent, e. g. an debitum

Tutu

mille florenorum certum quidem, nullique con-

troveríjae obnoxium poffit pro nongentis florenis

1n9]

(tbe

emi.

Quidquid iam difputent, ex principiis hu-

cusque traditis dicenditis dicendum elt , quod de-

&t

bita certa non poffint pro minori pretio emi, Quod

CR

praeter ea, quae fuperius contra ufuras difputavi

&t (

&. 2891. mire confirmat propofitio 41ma ab IN-

f0

NOCENTIO X damnata: Cum mutmerata pecuria

pretiofio

.

r fit numeranda, 67 wullus fit, qui mon

T

qmAsori

s faciat pecuniam praefentem, quam fitu-

j

rain, pote[) creditor aliquid ulira fortem a mmiua-

tario exigere, €9 eo tivulo a6 ufura excufari. - -

Aliud dicendui, fi debiti etfi certi folutio , non

fine periculo, vel faltem non fine diflicultate queat

ebtineri: fic enim debituimn aperte eft minoris pre-

üi, quam ex íui condicdione foret,

J;ï

UR uB — -

$. 2916.

Ilud mirabile, quod etiam res alienae,

ac demum prout multi volunt, furtivae emi

D()m

queant; nam rem alienam d'[Irabere quem pof-

qüan

Jey tniulla dubitatio eft, 1. 28. [f de contrab. emt.

Dummodo emtor ignoret, rem effe alienam,

Tïi 1

ecil

Tühi

. Capx—ut FIH. --

181

-

vt d

um d

etfi venditor id probe noverit, l 24. 603 -

de contv«b. emt.

Unde emtor pretium , ven-

venur

nto d

ditor vero rem alteri tradere tenentur, prout

"u

ex l. 34. mox addu&ta colligitur. Et vendi.

Qu

tor quidem acquirit accepti pretii dominium:

nun f

AVummus exim , qui redatius eíl ex pretio vei

th L

futurae, furtivus mon eft , 1. 11. $, 2 Jf. de

a on. emt.

Emtor tamen mercis Dominus

jf

ij

non efflicitur: Qmuia qui veudidit, neceffe nori

l

C&ïï

babet, rem emtoris foceve, 1. 25. ff. de contvab,

yuri ^

emt. In eiusmodi tamen caífu verus rei Do-

:

j d

minus

Ifigi

lu

eandem ab infcio emtore evincet *,

imo ip

smet, fi refciat, rem eífe alienam,

tf Hurfïi

icipiit?

debet eandem ultro cedere, cum utique rem

, quod H

alienam tenere nunquam ex iure naturae li-

Cmi- ("i

ceat, Dolofus vero ille venditor pretium,

; ii

ac omnia, fiquae emerferunt, damna decep-

gil

to emtori reparare tenetur,

y jl

ge aG, emni.

*

; 6. $. ï)lla:im.j'ï

q;;)' lii

T .":'"':'

** Evictio eff rei propriae, quam alius iufto (puta

in fpeciem iufto vel qui apparet effe iuftus) titulo

'[U)lhï: "h

acquifitam habet, apud iudicem recuperatio. Un-

yi ?

u^

de emtor rei alienae, fiquidem vitium rei igndret,

ex bhac emtione fere aliud. eémolumentum non ha-

"us

bet, quam ut fiat bonae fidei poffeffor

praefcriptionem hac ratione inchoet,

, atque üt

$. 2917.

Ti

Eiusmodi tamen bonae fidei emtor rem

m

Domino legitimo reddere etiam tunc tenetur,

)

quando pretium pro re expenfum a Domino

( P

rei non poteft obtinere, imo hic pro re fua

Ujeüäm?

nihil tenetur illí emtori reddere

Ü

*

M

E & 3. C de

Yet

Tratiatus XX 711.

182

Ó

yei vitidicat *.

]dem etiam, fi neque a ven-

[N

ditore pretium fuum recuperare queat: mam

ed

;xl

Dominus pro re aliunde fua nihil tenetur fol-

Do

vere. Denique cum re ipfa tenetur etiam frü-

VC

€tus adhuc extantes reddere.

Vid. $. 2843.

[

Ut

& feq.

Ti

** Nifi forte rem a fure alias obtinere

non valens ^

Qu

eandem levi fors pretio ab eodem €

mit, aut po-

tius loco Domini redemit potius: fic enim non

lo

120

á

^5

iterius nezotium

H

fuo nmine emit, fed potius

utiliter geffit, ut proin- merito ab eodem repe-

que

tere queat, quod in eius commodum expendit,

n

^

nnq

l, 2. ff. de wegot. geft.

i

$. 2918.

Qd

i

emtor reim

Quodi' fi deceptus eiusmod

ddendo polílet

iniquo venditori, feu furi re

recuperare pretium fuum, quod perdere alias

cogeretur,

fiquidem rem ipfi Domino mox,

ac proxime redderet;

in hoc inquam cafu

D, D. controverfum,

ambiguum, atque inter

be iniquitatis fieri queat-

At-

an id absque la

fi id emtor frau-

que hic inprimis certum eft,

& bona fide egerit, velfi Do-

dis ignarus ,

mini nihil interfit, an rem

fibi ablatam proxi-

me, vel per alium e. g. furem fecure, ac

certo recipiat; in eiusmodi inquam circum-

ftantiis, res poteft vendit

ori potius, quam

ara ratio &

ipüi Domino reddi *. Id enim & ci

ä

confenfüus D. D. probat. 2do Ab omni culpa,

reftituendi, vel damni reparandi obligatione

immunis manet, fiquis rem alienam cmens ean-

dem tertio cuidam bona fide donet , vendat

(0r

ts APc

&c'ï. ** prout vo/mnes iterum confentiun

quah-

Caput* V.LiL

183

*

laxel

quando bonae fidei emtor rem alienam adhuc

am

detinens refcit,. eandem in dominio alterms

[

etur

exiftere, & fimul probe novit, quod veri

ul

ä

i

Domini plurimum interfit, ne res malae üdex

venditori reddatur; tunc primum incipit con-

61 2845'

-

troverfia, circa quam multi, & graves og»*-

MU

mr )

Dantur, quod pretii recipiendi cagía res ini-

quo licet vernditori réddi: queat.

Nam per

,MLJ

lnA

m

hoc, prout oumanrur, conditionem Dorii

non reddit deteriorem

3 Aedu ehnqmt , facit-

n

g

que talenr effe, omhs ante emtionem erat:;

Axpefl j

neque' credunt, eiüsmodi bonaé fidei emto

rem- adftringendum . eïu,, ut fuo Jlfpendm

condltwnem D0m1n1 menorem eddat

t

O* Quod ex eo uotef'c contingere ,. quod vonditor

"

p

ipfusmet paratus fit rem "Domino rcültuele, vel

ïha

Ji

—

fifuifecutus modo, ex intervàllo cogi queat ad

mMu

rem illam Dommo fuo 1eddcnaam.

? u)

C* E, g. thms palhum a fure bona fide emit per-

etil)

foluto mox: pretio,

Exin idem pallium optima

)

rurfus fide, & totiüs mali ignorahs vendidit Seza-

gronio.

Afít Caius,

cul palhum furto abïatum

m"'

fuit, illud a Sempæ onio tanquam rem fuam evicit,

j

Hic iam Caiíus a Titio pror(ds nihil poteft pete-

ré, etíi fors pallium a Sempronio non amplius

D )

n u

poffit obtinere, -

-$i tamen S'vmwanzus palliuni

Caío reddere coa&us fuit, tunc primum Sempro-

(l

-WAius pretium emtxo*us à lztzo, & ifte, fi fieri

qu

queat, a fure repetet,

L,11, $. 1, €7 2. ff.de

pd

atUon. emt.

p )

p

$. 2919

121

Verum mea opinione, rcm infido Vundl-

xnj [

ton redders, iniquum foret:i'nam rem alie-

A('e

M 4

L

nam

j

184

Trattatus XX V II.

nam a furaci manu ad fidelem, & iuftitiae

ftudiofum hominem tranfiiffe, bona pro Do-

mino fors fuit, cafuque factum eft, ut res

ad eum pervenerit, cuius aures rei ad Do-

minum clamantis vocem exaudire folent. Iam

Iu

fi is rem. eandem ad perfidum venditorem de-

,

TCce

ferat rurfus,utique conditionem Domini mul-

to deteriorem faciet: nunc enim, id eft poft

i

Gipi

dolum compertum, nifi alia fuppetant indi-

Dret

cia, dolofus venditor iuftior non evadet, fed

lUre

nonnifi fugae ftudiofior erit. *

yolj

* Neque. dicat noffer bopae fidei emtor: cönditiä

Domini mea opera, id efít mea emtione eft melior

Ü

faca, mihi debet bonam hanc fortem: ego nom

teneor hanc operam cum tanto meo difpendio ei-

t

Tiv

dem gratis impendere; faciat me indemnem, &

s

rem in fida manu mea retinebo.

Etiam leges íu-

tuti

bent, ut utili negotiorum geftori compenfetur ,

| fong

quantum ad alterius negotium bene gerendum im-

pendere debuit: /Z;d. t/t. ff. de megot, gefl. Yfta

! fnt

|

[2

inquam, non re&e dicuntur: nam bonae licet fidei

emtor hanc rem , prout in praefenti &o ftatuitur,

fui caufa, & non ex ftudio , aut bona voluntate

in Dominum, rem alienam ignorans etmit, ac proin

eius negotium non geffit.

Idque ex mea potiffi-

mum fententia, qua puto nullum, in quempiam

ofücium vere expleri, nifi fua quis intentione

l;j

eo fiftat, eumque pro fine actionis habeat.

Uru-

f

de ifíta emtio confiderata ad. Dominum rei non

emtoris bonum officium ; fed merus cafus extitit,

[

qui ex fui natura remuneratione , aut compenía-

tione dignus non eft. Si tu ingentem vim frumen-

rl

ti tibi, prout putabas propriam, quod frumen-

tum dein cafu periit, ex aliqua civitate avexifti,

ita ut deinceps alii cives fua frumenta longe maio-

BG SENOEaeli od m m ais

1

ri pretio potuerint vendere; an putas, quod ab

hifce civibus aliquid petere queas ex eo, quo

illo-

"

: Caput VIII.

185

Mb

illerüm conditionem meliorem tuo di

fpendio redf

oD

dideris?

oU

S. 2920;

j at D

j t

Res omnes plerumque, & prout voca-

mus, in regula emi poffunt: nunc breviter ea

orm d

mini m

recenfenda fünt, quae emi, vendique non

p

poffunt, ac proin a communi illa regula ex-

cipiuntur. Atque inprimis res vere facrae pro

tant ii

pretio naturali, & profano emi, vendique

fadet, [

iure naturae, divino, canonico, & civili

prohibentur, tot. titul. de Simon. l. 6, 22,

end?

51. ff. de contrab. cmt.

2do Res publicae, /. 6,

e t

62. [J. de contra. cmt. 3tio: Officia: feu mane-

ego Ti

ra publica, INovell. 8. C. 7. *

.

Praeter innu-

yendio j

mDCW';

mera alia, quae diverfis conftitutionibus, fta-

y lts

tutis fpecialibus, ac municipalibus, ac ipfa

npeüïät'f" !

fors confuetudine prohibente vendi n

on pof-

w

(

funt.

il n

jedl

8 Verum haec lex faluberrima ufu contzario paffim

fhgui

abrogata eit, non fine ingenti püblicae utilitatis

Iu

difpendio.

Nam munera

publica funt longe gra-

vioris momenti, quam ut venalia effe debeant :

ld

jj

his enim falus communis fere tota continetur ,

ut iure meritiffimo non nifi optimi iisdem admo-

qaer

veri debeant,

inul

j

:E

Candidatus eiusmodi vel erit prae

iL

reliquis utilifiimus, & gratis accipere debet, quod

prae omnibus maxime meretur, & quo dignifíimus

j m

j CA[IFU

eft: vel alius forec utilior, & nihil indignius eft,

o

quam ut privata pretia publicis difpendiis quae-

f

rantur.

Denique ipfa munera publica ex pro-

it

| o

ri

pria fui natura non ad utilitatem eorum, qui hos

J

magiltratus gerere defiderant, comparata, & fic

neque ab eis tanquam propria utilitas prenfanda,

Ti Wm ^

quad )

muito minus emenda funt: non nifi ad alienam ,

qn**

& publicam falucem räc;ai'tzn;, ut proinde non ho-

i

$

mini-

186

Tïjg,c"ta«tus XXF. H'..;

minibus munera, fed muneribus homines quaeri.

oporteat.

Equidem haec levia, & ad contempla-

— Á

tienem fcholafticam pertinere videntur: reapíe au-

44

tem funt graviffima, & dimidiam partem commu-

o

nis falutis. continentia.

Cuique enim mediocri

T

UW

aeque ac optimo cuidam ad rempublicam aditum:

Q

patere tantum jntereft, quantum intere!

x rempub-þ !

pron

licam optime, vel nmdiäl:ritcr gubernàári.

| DO Vi

| U

?;(

u

V

)

CA R ULTOB

| ttl p

3321

IH

L

Jnp3c

LE

vequifao.

JDe Pretio ad ndz*zmmz £

"

| TUl

()»

ov

i

TOCS

H

*

ion

u

n

w

$.

2921:. De6nitio emtionis d

praete

Á Vs

& quidem -

«c; m

Utl

- Fli!mo, quod ad emtionis naturam requiratnr er-

dumn pratium

n?

'PLI

$.

2922. Et licet pretii iuftitia ad /;

U

flantiam ,. effce-

d

:

U

ciamque emtionis non fit neceffaria:

t

h]

UC

de

2923. T4gologia tamen nofl

a

£adeti) pretii izq/ïif/

0

tid multum d

IA i

ebet elï'cï folicita,. làm pretim.n-iu-

4

ftum e ít

[//1

2924. Vel vulgare, ve

W

LE

.

J legï,ïle?: & hoe quidem ii

nime ;

(

dir,

2925 lllud autem omnino aliquam /aftuganen ada'h

mittit,

ln

Quae. quidem falva 1uftitia

lcä

2926. In diverfis negotiis diver/a effe ;

100

iW

4

2927. E

n

infuper ob diverfas cizcumftantias augeri

LU

h

poteft, quae tamen circumftantiae

Til

J

f

3

2928. Ad augenda rerum pretia 4ion femper iuflae

^ni

funt.

Ut

W

2929. Ubi circumftantiae ad ruinuenda rerum pretia

üt

facientes recenfentur.

IN

2930. Per Z1l[oam confecutionem: ex definitione

llj,

emtionis habetur, qnod ipfum rei doiiniun fola

Qs

emtioue mon transferatur : licet iam

D

Rb

2931. Absque traditione vei periculum , G commo-

ke

Tüy

du ad emtorem jam pertineat.

LU

6. 2921.

.

187

4Cczjrïmt IX.

Tntt qu

$. 2921.

Qontenjs

n

ln;g:

Ex deünitipne emtionis '5 2911. cönfecu-

'KW;

tio Litimá eft, quod debeat intercedere Pat-

li

TIUM", & quidem cERTUM; eoquod contra-

iæ.:n lt

&us ifte ineatur pro certo pretio, ut proinde fi

oO

lictly

prorealiud, quam pretium e.

[o)

. frumentum

pro vino promittatur, non emtio, fed permu-

tatio e

AXÁLL

xift

Ue

F

Imo

at V. [ I. ff de contrab. em

etíi

1

JrC

t

L

s

m promittatur, Ífi tamen pretium

!

l2

1

nullatenus definitum, ac proin mon certum

fpondea

(X ts

"i

de emt

tur, emtio non fubfiftit, $. ,I. i?ä/?ääa

*

* Precium eft quantitas moralis , quaeï ad aeftiman-

j

l, gl

das quascuique res ex confenfu hominum ejt confti-

iuia.

Nam prout habet /. 1. ff. de contrah. emt.

predi

Olira non ita erat nummus s neque aliud qmerx , a-

. diud pretium vocabatur, Jed wnusquisque- fecundum

praii [

9"ec

91

i2 boy

LCv

U

tem Lemporum, ac verum uülibus inutilia

permutabat.

Sed quia non [emper, mec facile

yid

conturrébat, wi cum iu habteres, quod ego defi-

)

derarem vici[im kabevem , quod w aceigere vel-

IN

les :

?

eletfa mmaveria eft (fcilicet pecunia) qu/us pub-

"

licay €9 perpe

LUg

f2111

a(j

hmatie difficultatibus permu-

tatiouum aequalitaie quanlilatis. fubveniret,

E£a-

;35 , ä

que materia farma pubiica percuf]a ufum ,. domi-

niamque non Lam ex /uüji'mz"a praebet, quim ex

W tïgfif

quantitate : vec ulira merx wrunique, fed alterum

pretium vocatur.

j P]'Cïäï

"U* Quod fi partim de pretio, partim de alia re pro

merce convenlatur. tunc a maiore parte pretii em-

tio, vel fi res alia praevaleat, pro permutatione

eiusmodi conventio habebitur, [. 6. C; de pa£&.

anier emi.

Si pretium, & res pares fint, res fe-

re ex voluntate coatrahentium aeftimanda, & ple-

T d

rumque pro emtione tanquam contraétu irequen-

tiore iudicanda erit, '

)O

Y

r

$. 2922.

.

b

188

Trattatus XX VII

$. 2922.

fipor

Sed an pretiüm certum, ac definitum dun-

hgic

ï

(r,

taxat, & non etiam iuftum efTe debet? non-

ne definitioni noftrae addi debuifTet: Pro pre-

lit

u

tio certo, C$ iuflo? Equidem iniquum pretium.

ftatuere iniuftum eft, iuítitia tamen pretii ad

-

Ti

TWidi.

fubftantiam emtionis non adeo eft neceffaria, ut

u

ad fubftantiam emtionis pertineat, fed pretium

minus aequum emtionem iniquam, non tamen

ia

—— ——

&nim

irritam reddit*

NNam naturali ratione ad fub-

ftantiam pa&i cuiuscumque fufficit mutuus.

l &j

fafün

confenfus in idem de re poflibili,. & licita,.

uf

ut proin nec fraus, nec vis, aut metus na-

turam pacti evertat.

li [

lj

Y

"

lu

* Datur equidem a&f/o vedhibitoria, qua emtor ven»

83

ditorem adigere poteft ad rem recipiendam, red-

dendumque pretium, fi res occulto, & tali vitio.

Ü

laboret, utad ufus émtoris vel penitus, vel mag-

u

D

nam partem inutilis exiftat, J »3. €? . 6o. ff. de

aedilit, edi&,

Item actione aeffimatoria , feu

Q

quanti minoris poteft tantum pretii emtor a vendi--

l

tore repetere, quanti vitium rei aeftimatur, l. 315.

. de aed:ilit. edi&.

69 aliis

Denique gereratim.

laefis ultra dimidium fuccurritur, ut laedens vel

b

rem recipiat, vel omnem laefionem compentet, ^

h

9. C. de rejcindend. emt. Haec inquam omnia ob-

tinent: fed haec remedia fünt comparata ad vere.

ditionem refcindendam , non vero eandem fimpli-

citer irritam declarant, prout colligi videtur ex

Á

d

. ipfo titulo Codicis dere/ctndenda venditione : quod

T

enim nihil eft, refcindi non poteft, neque robore

aliquo privari, fi nullum habet,

l

UT

Va

$. -2923.

Q !

Quia tamen pa&a non tantum efficacia,

idd

fcu vim obtinentia, fed vel maxime iufta in-

Ws

u-

$

[

Cajui LX.

189

füper oportät effe; forumïpraecipu.e 'Theo-

Ym

logicum de iuftitia pretii folicitum effe cogi-

bet n

tur, Scriptum eft enim: ANe quis fupergredia-

u

bur , fiequ: Circumoeniat in megotio fratrem f[uum :

vindex cnim efl.Deominus in Lis omnibus.' L. ad

1 pree

jprai

Tbe[al. IV. S. 4UGUSTIN. lib. 13. de Tri-

v

mita. $. THOM. 2. 2. q. 77.4. 1.. Aliique,

ut puto, omnes ita fentiunt.

Jabet enim hoc

jpit

Qontt

ipfa natura pretii $. 2921. " explicata: cum

"Al

neyti

enim pretium fit quantitas ex confinfu. bominum

&d acfimandas rc$ confütuta, utique contra con-

t m

fenfum communem

& o

, aC proin contra pactum,

Tietui?

& iuftitiam agit, qui aliud rei cuipiam pretium

ftatuit, quam

vit.

quod coníenfus commünis taxa-

e(ntor'.':

in, *

* Sileges quaedam civiles contrarium probare vi-

r (

deantur, permittentes, ut fe in pretio emtionis

contrahentes circumveniant, , 16. S. 4. de mi-

T

r

&or. eae vel intelligendae funt de foro exteriore,

hril æ

quod nulli concedit actionem, nifi ultra dimidium

fit laefus; vel certe eiusmodi aries in. eum cafum

m

Jl Hï'

probant, in quo limites iufti pretii fervantur:

nam pretium etiam iuftum nonin indivifo nuamero,

quiP

|

fed in quadam amplitudine continetur, proutinox

[

eu

patebit,

4

$.

2924.

Atque haec de iufto pretio do&trina perfa-

cilis eft; fed ea regula obfcurior eft, quodpam

j m

pro qualibet merce pretium fit iuftum. Eit

vero preuum pro rebus omnibus vel lege ali-

qua publica, vel ufu,ac confuetudine popu-

"

li definitum: ac proinde idin pretium /egale, vel

j

i

wulgare re&te dividkur. Sic e. g. modium ti-

J-

i2

ü-

as

Y

19o

Trattatus XXV1

AU

tici fors Magiftratus pro Horenok taxavit, vl

certe populus eiusmodi modium abs praevia

^ Mpf

|

dtque

lege folet moderno temipore pro floreno ven-

du

dere. Utrumque pretium eft iuftum; ut»ote

lege fcripta,' feu rion fcripta, id eft confuctu-

vulg

puli

dine definitum.

In eo tamen haec duo pretia

conft

differunt; quod legale ad ultimum usque nu-

merum definitum fit, nequeliceat illud priva-

tebtt

ta pacifcentium voluntate augere, vel minue-

| pore

j (Ici

re, nifidex eiusmodi pretium taxans, manife-

] determ

ch iniqua fit.

* dum B

$. .2925.

D

Pretium auten ou

lgarc aliquam latitudinem

(*

fum-

rSC

admittens etiam 1a

lva iuftitia poteft efie

s

Y

mum, mediocre, & infimum. . Sic nodiun

GH

tritici fors plerique e. g. pro quinquagiuta

"I

10

cigeris in tu

a civitate vendent; licet al

ACLUi

ht

pro fexaginta, alii etiam pro quadraginta cru-

f

t

iam

Ti

cigeris eam frumenti portionem vendab

in hóc.cafu fexaginta fummum, quadraginta

dUt

len

vero cruciperi infmum, utrumque tamen 1u-

il*x&

ftum pretium erunt.

Hl

[Ad

[

S. 2916.

Xl

Sed quanta vulgari

pretio latitudo defcribi

u

t

falva iuftitia poteft? Aliqui quartam, alii fex-

tam, alii tertiam foti's pretii partem pro iufto

limite admittunt. Sic quoad modium tritici

P S.Ej

xag nta

Ya

à quadraginta crucigeris usque ad fe

.

viginti crucigeri, ac proin terü

a totius pl'e;ii

] fu

pafs computantur

Eso ita arbitror: in re-

*Mo

2

bus frequenter emi folitis, praecipue fi fint

E

aequa-

8

þ'Capzïfgz IX ^

19!

u . aequales admodum, exigua datur tälafitudö;

bs pnti

magna vero in rebus, quae raro folent vendi,

Q R

atqueinter feplurimtm difpares fünt *. Ratio

I i

huius opinionis eft.fatis clara: nam pretium

al

ji

V

Ü)

JH

vulgare ex ufu populi definitur: iam ufus po-

dopr

puli quoad res fimiles in. eodem, tempore eft

v

n

V

conformis admodum, parumque fluctuat; in

m

'

r-'l*'

|

iil þï'y..

rebus

at

tem multum diverfis, & eodem tem-

vdmit

pore raro, &parce venum exponi folitis, iu-

, ng

dicium populi,. ac publicus confenfus aegre

determinatur, eoquod diverfi diveríam admo-

dum pacifcendi rationem teneant,

* Sic e. g. domus ex innumeris cireumflantiis diffe-

WUG'F'

runt, & nomn adeo frequenter venduüntur: frü-

mnenta fere funt aequalia, & in fingulos dies. emi,

ïl v

Vendique folent,

m

Unde domorum pretia etiam

4 V

jufta multam admittint laritudinem; frumenta ve-.

:

jl

ro exiguám ; & fiquidem mea me opinio non fal-

lat, tertiam partem pretii pro iuíto fimite circa

frumentum nolim ftatuere, unde computatio hoc

nf

UA T

ipfo $o defcripta pro- exemplo, meutiquam pro

,luxu

docirina zdmitti potelt, licet unus alterve aliter

lentire videatur. Quae quidem de ordinario cürfu:

f

intellirendafunt: nam ob magnam, ac repentinam

inopiam etíàm circa frumenta, & eiusmodi quo-

tidianas . merces ingens non raro incrementum

accipit pretium vulpare.

Prout inopinara frumen-

) Gelx.

ti Ccopia eius pretium rgpente magnis intervallis,

(Sz falva iuttitia decreícere facit,

"

ii

5..29272.

j

I

- Verum liaec pretiorum menfura five a ]e-

-Bej five ab ufu ftatuta non eft adeo firma,

ut propter fpeciales circumftantias non queat

It

m

negligi: folicite vero eae notari merentur,

/^ ND'G'

MP

iup

Trattatus XXVII.

192

,fub fpeciofiffimo titulo iuititia graviter vio-

a

letur.

gitur pretium alias iufto maius potes

fitus

petere, f) deinceps a tempore contra&tus fpe-

ciale,. & aliis non commune detrimentum

vendendo incurras. *

'

* puta, fi ad eam rem fpeciatim fis affe&us, ipfe

ï

folus magnam ex ea utilitatem poflis capere, fi in

l

ea pro emtofe deinceps comparanda fpecialem mo-

leftiam dcbeas exantlare, vel in obtinenda folutio-

ne periculum, aut faltem diflicultatem praevideas

&CQ'

Convenit tamén emtorem monere, fi fieri

queat, hanc, illamve augendi pretii rationem fi-

aL

biadeffe, ut, fi velit, & poflit, per aliam ratio-

—— ——

l a

i2

nem, & per confuetum pretium fibi confulere

queat,

Hae enim rationes funt huic venditori

lur

fpeciales; nam fj quivis talia fuftinere plerumque

"

a

"

deberet, tunc pretium etiam vulgare imox feipío

creíceret - - Pro fola tamen, & ab omni daimnos

»

ac periculo remota dilatione folutionis abs no

ta

»

»

ufurae nihil poteft peii; prout colligitur ex $

2971. & feq.

?

Ic

$. 2928.

dé

Atque has rationes ad pretia confueta au-

i

fa

ia

£

enda pene folas probaverim. Proin iniquum

:

ft rem ex eo carius vendere, quod emtor

ea vehementer indigeat, multo in eam affectu

Ie

feratur, fpeciale commodum, vel lucrum ex

ib

eadem recipere queat *.

NNeque pretium aI-

fti-

plius,

& vulgari maius exigere permittit iu

!

tia, li in re comparanda maiores,

quam alii

Mc

tor

fumtus, ac moleitias tolerare venditor debue-

(

rit: fi plura, eaque finiftra fata in illa colen-

VÜ

da, confervanda, augendave exantlaverit: !

hr

U-:

ifta omnia praevie in fuum commodum , !

C

Al

ia,'g',;"

M

Caput : 1X.

19£

VItit V

cri caufa, & ab emtore nondum defüper ro-

l

ldluö im»

gatus , aut velut condu&tus egei at "*

[I'&CILI I^

* Nau

Iucrum,

bonaíors, veliemens affectus emto-

cr m Uw3

fiSs

lxvc

t5

ad ipfum fpectabat, unde quod fuum

1àm erat, emere non debet iuxta $.. THOMAM

-

0

]

p

g.

.-9...

Gvt,

I

fs

15

dicentem silimemo fuam com-

gt Íi

inoditatel 3

emere

COeTtir,

Atque .hic infignes

f Mm m

*ln' W;]v

&O

es committi folent, dum vcndïtmcs quan-

*

tenna fl

orem

LE

,-nl

piam velad evadendutm

dam-

Ve j ad ("'ï""*w

i p

nui 1,

Q lucrum magnopere mdx-

?*Pl £

p

vmwnt, eandem non nifi uhtato maiori,

gatioti

*

CT

1 pretio vendere itatuunt, coquod

alian i

Aiter

i

s Lf:'ii lïl

'enter toluturus effe czedatur, fci-

il

VL

pst

H

p

2Q

)1 conl»

etíao (

üum 10"00 mmvs fubire,

vel

E lect

(s

c enü

pinguiore carer

lebeat,

Nequc di-

C&8t

n

[9|

ei

plerüu

u

ndem ad ï 'mc cmnonem non co-

mox lu

,5

p

;.

n in eiusdem utilitatem vendere non

:

;

LU

X

;mm V

?5

(,4;&1

folvi

t3

; & volc

enti-non fit iniu-

ia

2

o in prae BL

e

:

]s 2

jn

tio nihil damni, fed

:ï

n

ii

zO

iM

3n

aeíti

1 t

atis 1 LP

5'.4 9"

frum

iil

jur d

&6

| & infigne in

$5

l du

um

edun

recte

I9!

^

Isacc inquam, nom

n

1

-1»-:.

à

dix

«l profy

MLA

ype

a haec

Ortil

,,,,,,

lx

4

e

juam ïLIUH'l tu ei-

dï,u

| VeDaere non debes.

m

n rem tu

1

quan-

fieà

[

tum e

Uud de

J

fot

z,cy & naturali pie-

C) laV 44

E

e

i;

3

[T3

t obligaris,

ut

i

mlqllw

Gï!l

ii

wl

í

[

A&

to pre

k

iO V&ndaas,

orcut

uo Ü

iiii

I

1,:

on

aare

Wi

vel gratis da-

tam 2

re

Aut

El ilus

atgmd lucri

I

tiol

M

€o audebis, quod alter hoc mul-

tuiiudc

í1-0

MUt

neüum [2

ï" j

C"

iuiu

)25n

Lsl

3(*

Aï

j

«

241

aromata

n*

fa ili.v

(

ä&

2: ï)fäxb

:e

ecotia-

qui

r'isqu

o

h

IOU

te

C

Al

antt

1;

rÍ

;

prli

A

od

ia

"

que un«

ei

il

i

jra

e

y*

t

&

H'Li

) VE ui,xl

j; d*

iO

A

?

1

Lv

LT

uti

*s

"

i^2 .14]11

eí

raü

ïol" £

;ï

P

j 1

Àil

Yl

idere c

0

t

-l

H

1

gt

L2

r

ii

1à dillià k'ï(J Dl

.!;LS

d

115

í

in

Ü

01

h

ii

$

TM

r

7

"

1 0m.

]

11

N

MEnGT

194

Trattatus X XVII.

vendere queas, am eadem aromata vulgafi pre-

d

tio, id eft pro

florenó circiter vendere teneris;

arbit

duobus florenis aeque

ficut eiusmodi merces pro

Cipie

ac alii dare poffes , fi reliqui plerumque e. g. ob

IQ

vicinum bellum duplices fumtus ad habendas eas

eviffi-

quO

imerces fácere cogantur; licet easdem pro ]

no preüo,

au& omnino dofiatas acceperis. Ratio

d in utroque cafu hon nifi iuftum,

ícilicet eft, quo

.

tate confuetuí& predum dari,

id eft, in communi

"& exigi oporteat,

n

d

$ "2925-/

f10f

DC

Hucusque dicebam, quoties pretium vul-

Tig tr

gar

i maius exigi queat, vel non queat; nunc

m

lu

pauc

is oftendendum, quandonam dari poflit,

A t

& recipi oporteat pretium,

quod pretio vul-

Et quidem

( db

gari, & alias legitimo minus eft.

| COI

nt

pr*i*m

o id obtinet, quando quis rém non talr

] u

;

tum in gratian

1 venditoris emit, fed ita emit

inum aliquod;

ti)

l

üt ex eiüsmodi emtione dan

»q

ns el

dem immi-

ipericulum, aut lucrum ceffa

f

C

neat, fere ficut de pretio ex

tali ratione qu-

Si magna cópiá

q

zendo $. 2927. dicebam. 2do:

] l)

.

Quam-

mercium, & pauci emtores adfnt.

ag

quam in eiusmodi cafu

pretium cómmunes

tlbl

ac pro

li

& alias maius ex ufu vulgari minui ,

adere

1

ac legitimum ev

|

quolibet. confüetum,

l

mox foleat.

4tio: Res

füb hafta, imminente,

li

qui res

aut finito praelio, apud proxenetas,

vendendas circumferunt, viliori pretio; quam

F

apud metcatores publicó$ emi folent. 440:

eu

l

emtioni pactum de merce redimenda:

prout vócant, retrovendenda a

ddatur. Quami-

lr

u

ïame

quam negotium femper ambiguumf & d

am

m

Caput LX. |

I95

r p

dam ufurae odore infe&um appareat, ffi in

st ts

fens a?

arbitrium emtoris reddita merce pretium re-

yutt d

cipiendi, vel venditori dato pretio mercem

i

ipendi

recuperandi facultas concedatur ex

pacto, de '

u lr

quo non nihil uberius agebam $, 2

891.

n Mi

D

tf

$. 2939.

wj du

Iam emtio venditio eft contrattus de f& Qf«

denda, unde confequitur 7 IIIoo, quod per em-

tionem dominiüm non transferatur, fed

nl

tantum de dominio aliquando, & Ope traditio-

t

nis transferendo fponfio ineat

at b

ur: alias enim,

r

fi ad perficiendam fübítantia

m emtionis ipfa

iam traditio requiretur,

'J[A

i Vi

emtie folo confenfu;

.qu

& abs traditione non per

ficeretur, neque effet

contratctus mere coníenfua

lis, quod eft con-

n

qud

Ua S. ultim. inflit. de obligation. Unde fi. Titius

[

g

Ü

tibi equum vendidit, fed nondum tradidit,

ex intervallo autem eundem e

quum Caio per-

dm lm

fide vendidit, & infu

us

per tradidit, dominium

equi ad Caium tranfiit

. heque tu a Caio, aut

m

,

Titio equum ipfüm exi

gere potes, licet Titius

ex iure perfonali omne damnum inde fecutum

j

M.

tibi reparare obligetur.

Si tamen Caio equug

venditus tantum, & nondum trad

ü

t

itus fuerit,

tunc fecunda emtio nulla,

tuque equum a

9d

Titio iure petere poffes.

qdl r

»

OA

f .

Illud in emtione eft mirabile, quod domi-

nio rei venditae nondum translato periculum

Quzz

(

tamen, fructus, augmenta, & detrimenta

w

N2

eius-

!

iYGiabus

XXVII

196

isdem

irej ad emtorem jam ante traditionem

A2

Cum timnen

4*

À i

iib

l.

ïï"ïnbie

tur, $. 3. indit. de €

eat, 49

auas cafum Dommus rei fentire ac

"

(

"U"l in pon-

C * de pignor. 0L n n*h ion res

.

(71

to

(..4

nc
