
finitis titulis,

ac dignitatibus alligat, & ita

alligat»,

N

ut in iis fiftat, nec ulterius ad -

ipfum DEUM re-

ferat: talis profe&o fidem i

urisiurandi fallendo

W E

non nifi titulum finitum e, e

T2

ES]

. gratiàe, aut natura-

lis excellentiae violat ,

ac proinde Contra v

eligio-

*

ii

nem duntaxat, aut pietatem peccet,

Si tamen in.

l

eiusmodi rebus creatis fimpliciter fi

ftat; fi enim

jl

fua intentione in DEUM definat,.

tunc iureiurando

fuo vinculum infinitum, feu tl

»eologicum fibi. in-

w:

duit, etfi formula iurandi ta

;

ntum 'in res creatas

concepta fit,

Ü

3UU* Aliud quoqhe hic advertendum,

quod aliquàn«

f

J

do per res cteatas iurando . aliqt

lid divinitatis

lis ineffe, profiteri quis poffit,

Talis vero.etfi

J

iusiurandum fuum fideliter expleat

; Veram tamen

/

a»

Tons, V 11I.

Y

pet

339

"Tractatus .XXX

per hoc ipfum .idololatfiam Cälnlnittit, utpóte. qui

cultuni foli DEO debitum rei creatae tribuit, Un-

de primorüm faecu

lorum chriftiani per genium;

adüt numen Imperatóris iurare perpe

tuo detracta-

runt: licet alias fub reverentia Supremo cuidam

Imperanti debita, alterum de explenda promiffio-

ne füa fectruim ïeddere,nqnvciï'et*imþium.

. 316t.

Qïusäui*ahäum nititur reverentia aliiori cui«

dam debita, & quia falfi Dii nulla reveren-

a iurisiurandi confe-

2l

tia digni funt; ex natur

effe, definite

quitur /io, maxime impium

'Ta-

petere , ut alter per falfos Deo

s iuret.

lis enim vult malum proxime , ac deftinatoó

confilio *.

$ Sed an neque pe*rmikiïïhm eft ab

ali quö/ gchegatïm

m

alitia per falfunt

iusiurandüm exigere, etfi fua

potius Deum,

quam per ver

üm iuraturus effe

Éx gravi caula tále iuramentum

praevidcatur.

robant.

exigere,

vel óblatum acceptare plerique p

l

?

flol. ad

Etasituntur 2u

&oritste S.. Auguftinis ef

J

Verum $.

Publicol, quae eft àn vecent,. edit. 47.

AUGUSTIN. non eft totus in illorum fententia:

nam/fiquis fide à gentili data fi

mpliciter utatur, ta-

afferitS, DOCTOR,

Jem miniie repreliendi poffe,

Sic

etü ille pér falfos Deos infuper iuraverit,

enim fide homini

sj non cultu falforum Deorum

Si vero quis

nititur, nec eius peccato fe fociat.

per falfos Deos fi

"

bi iurari faciat, tunc haeret non

wihil S. AUGUST

INUS, quia ille, qui ei juratj

faltos Deos colit.

Videtur tamen etiam talem iu-

rYi. urandi exa&tionem próbare potius, quam im-

usiu-

probare ob exemplum IACOBI àcceptantis i

ran-

Caput II.

339

!

fandum, LABANI qui per DEUM Abraha

m, &

: qm

U.

per Deum Nachor iuravit, GENES. XXXI. Ve-

rum de hoc IACOBI exemplo, prout etiam de

jn,

nid

illo ISACl, GFENES,. XX/1, multa fo

r:s difpu;a-

Yidam

ri poiïcänt.

Til«

z

Haec S. AUGUSTINi fluctuatio iuftiffima milhi ';/i-

deturex fequenti ratione :

fiquis. exigat iusiu-

randum ab eo , quem praefcit, per falfos Deos

iuraturum , vel vult, ut altéer religione Sacra-

menti ducatur, feu ut ob reverentiam iurisiurandi

in fervandis pactis con/tantior fit, velid non vult?

d

Si vult, ut alterius fides ex huiusmodi iuramento

fet.

roboretur, tunc utique aperte defiderat, ut pro-

mittens falfis Diis honorem habeat, & ex reveren-

ye

u

tia in eos fidem tenacius fervet., Si vero id non

i

—á

vult, cur iuramentum exigit? Cur fine fuo corni-

T

modo alterum ad impium Sacramentum adigi.t-.«

l

t

Hiud quoque hic difputare folent, an liceat Sacra-

mentum exigere ab eo, qui falfum iuraturus. effe

praevidatur. Sed per omnia adoptanda eft fenten-

m

tia 5. THOMAE, qut 2. 2. q. 98. artic. 4. ita

il

ul

docer: S/quis ruramentum tanquam per/ona qmb-

d

lica exigai, fecundum quod. exigit ordo iuris, ad

atl

petitiouem. alterius, mon videtur. effe im culpa, fi

3hh

1

ip[e iuramentum exigat , five f[ciat , eum Jalfuns

j./

J

furüre, five veruns guia mon videtur ille exidere,

"D

Jed. ile, ad cuius infiantiam exigit, Pars autem

)nü?,

innocens non poteít iuramentum exigere ab eo,

f

quem peieraturum effe iom praevie novit,

Sic

At

M.

enim faciendo alterum in gràve peccatum non tan-

n

tum absque utilitate, fed etiam cum infigni detri-

f

J

mento . fuo .induccr«:t.

Excipitür tamen ab hac

TUIS

doctrina Tutor, Prócurator,,aut quicunque alie-

y)l

nae caufae, velnegotii geftor, ne. iusiurandum alte-

t

ri deferre onittendi a cliente, aut quocunque alio

ex hac apparente neglige

ntia iactura litis impute«

f.u.l'-.

t

h

1

V'VQ,

$. gxoz,

——

g"

5340

Tratatus. XXX,

/

S. 3102.

Cum demum reverentia altiori debita fim-

plici pa&o. confirmationis caufa adiiciatur,

ficque principali obligationitanquam augmen-

tum accedát, ideo infertur //lio, toties cef-

faré iuramentum , quoties pactum, cui illud

adiectum fuit, iuífta ratione relaxatur. Quae-

nam vero cauíae-ad diffolvenda pa&ta iure

naturae fufficiant, a $0. 2600, & deinceps

tracavi. Huc etiam referri, & attendi de-

bent, qude de caufis a reftitutione exjmenti-

ä

bus a $. 5066. dicebam *.

:

* pDeeo q'uoq'ü"e difceptant, an a&us, convenäo-

nes &c, quae ex iure humano funt irritae, e..g.

l

donatio a pupillo fine tutoris auctoritate facta, ex

adie&o iuramento validae, & eflicaces reddantur.

Béengedi "-- 0ocdidi

Id folüm videtur effe certum, quod ex folo iura-

mento, irritae eiusmodi conventiones robur non

iuramentum eft vinculum

poffint accipere* nam

pietatis $. 3093, unde

non poteft effe caufa iuris,

& iuftitiae.

Sed neque obl

igationem pietatis illi

conventioni conciliat, quae in.exiftimatione mo-

« — 2 — «7»

rali nihil eft: nihilo enim nihil poteft adiici.

Duo itaque hic dici poffent, fcilicet quod leges in

reverentiam iurisiurandi iis padtis nativam füam

efficaciam reftituant , quibus eam efficaciam

ade-

Vel

merunt, dum ea pacta irrita effe fecerunt.

contractum

poffet quis afferere, quod l1iquis

.

L

iure humano irzitum. iuramento co

nfirmare ni-

m talis nulla obligatione iuris,

titur, quod inqua

u od L duur M rE — —— lo :

fed ex mera pietate

in DEUM, aut alium fuperio-

tur ad

rem, per cuius reverentiam iuravit, tenca

praeftandum id, ad quod praeftandum fe iurato

An vero unum ex hifce ultimis duo-

obligavit.,

bus

/

AE

: 1Caput' II

34r

bus capitibus. verum fit

: aliori-lm arb-iu:io lübqns*

relinquo.

M

"

ii

S. 3103.'

d

Corruente itaque pa&o, etiam iüramen-

j

d

tum eidem adiectum ftringere definit, faltem

tunc, quando pactum per fe validum iura-

V

lii

mehti religione velut in fübfidium advocata

confirmatum erat; feu quod idem eft, quan-

2

do iuramentum pacto, tanquam accefforium

Ü

principali adiectum . fuit.

Sed. an non poffit

Id

aliquando ceffare folum vinculum iurisiuran-

di, & vis pacti immota perftare, eft aliaquae-

t

iO.

Sic enim officium fuum praeftare omit-

ä

tens iniquus tantum, ac perfidus; noh tamen

impius efficeretur. Ego.quidem opinor, quod

iUf

I

hoc nec iurantis, imo neque illius, in cuius

jl

commodum iuratum fuit, & fic neque utrius-

n

li

que arbitrio.fieri queat; poffet autem fieri ex

Jf

voluntate illius, ad cuius reverentiam iura-

il

tum eft. . Nam officium ex iuramento natum,

ii

tantum per intervallum, & non proxime de-

betur, & prodeft illi,, in cuius emolumen-

U

J

tum , aut fecuritatem iuratum fuit; fed hoc

l

officium debetur proxime illi in cuius nomi-

j

ne, & auGoritate iusiurandum ab:aliquo edi-

)

tum fuit: & fic etiam non nifi ab hoc remit-

[/

hh

ti poteft. Itaque iuramentum plerumque fub.

conteftatione divini Nominis fieri folitum fe-

l

F;

Ü

re femper eft actus religionis , aut omnino

j

caritatis: iam impoffibile. eft, ut. officia reli-

3

gio-

j

akissaut

343

: Jdraatus XXX.

gionis $ & caritatis ( puta Deo dobitae) pm;-

xime debeantur homini, aut ab homine pro

fua duntaxat poteftate relaxentur*. Dein,

eftione, vin-

prout ftatuitur in praefenti qua

culum iuftitiae perduraret, &

obligationem

iuris negligens femper iniquus maneret: fed

praeftito iureiurando neque nota impietatis

per merum pacifcentium confenfum poteft

abítergi, utpote qua impietate non folus cre-

ditor, fed tertius aliquis, e. g. Deus offen-

ditur,

Huius enim aucstoritas in confirmatio-

*—£

nem paéti advocata tamdiu commiffa perfidia

—

violabitur, quamdiu durat pactum ; quia ve-

——5

—3$-

ro in merum pacti fübfidium tantum nomen

fuit interpofitum ; fublato pacto etiam conte-

ftatio Dei ceffabit. . Et fic pacifcentes nou

nifi cum pa&o vinculum iurisiurandi fibi re-

laxare poffunt.

* Deea au&oritate, qua Ecclefia in relaxandis iura-

mentis utitur, eadem dicenda funt, quae infra de

poteítate relaxandi vota doceboï.ï

fe—oo aemdeo m fepeee P0 591 $ . — — —— ET

"

CAPUT IH.-

be Natum, ég ejïcacia, V,Vat-zf gknemt"m,þe&ati.

$. 3104. .Potum eft þromzjio DEO fa&to dzf,melior-e

0710 :

$. 3105. Eftque ex ufu Ecclefiae officium foli

DEO

m "EVRT E ao LUE MERLAT

impenfum. Ex dcfmitif)ne autem

343

Güpzf!?- IU

)

$. 3106 'Difciti;r Imo, in omni ver

o contïüeïri obli-

- gationem iuris; &

*

n

$.

E

107.

^T(

Dlm

ii

.5

j Hdü*.. ac plj»:taczc;,)ipu-g etfam vinculum PIETA-

jild

108. Ut proin Htio votum definiri queat, o/icitits,

$. 3

gietatis virtute patüi [Tabilitum ;

:

W r

l

$- 3109. Et fic ex /ummis virtutis moralis áivifionibus.

Vs

31

" velut COIUPOG;W.HF

N-

[2)

m

(

V-otüm ex communi fententia , r:e»ätifïïa

(i

meque definitur, quod fit premi[lio :Deo fatta

de mieliori bono.

'"Et quidem inprimis id. ex-

fe

plicari debet, quod votum neceílario debeat

»

non nifi Deo fieri; Nam prout nos vota in-

jln

tellipimus, & edere folemus, ea non quo-.

ij

modocunque Deo nuncupamus e g. pro be-

]i

neficio creationis, redemtionis, vel ad im-

petranda quaedam dona &c, fed vota fém-

iur:*

per edimus in. conteftationem fupremae illius

!

excellentiae, etfi alios non. raro fines huic.

fini praecipuo. fubglr/dinemps., 'Xel faltem ad-

iungamus,.

P

5'. 3 1o5.

Unde communis '"Fheologorum fententia,

habet, quod vota fint aétus latriae; qui pro-

ii

in foli Deo fieri poffunt.

Vota vero fanétis

fa&a vel reapfe Dco fiunt, eoquod in fan&ie

j

infinitam illam celfitudinem in iis relucentem.

zevereamur :

vel certe fi eiusmodi piae pro-

Y 4

miffio:

1

x&g&æy

$44

Tyattatus X XX

mifïï'onös in fanctis. proxime- fiftant, & reapfe

ad illorum gloriam , & gratiam debito cultu

afficiendam comparatae fint ,. eae non erunt

proprii nominis vota, fed ac&tüs ad eam re-

ligionis fuüpernaturalis fpeciem fpe&antes,

quos duliam vocamus.

Verum hanc condi-

tionem ad votum requifitam, fcilicet ut foli

Deo.fiat, fenfus, ac ufus Ecclefiae voto.con-

ciliavit; eftque voto non connexa, fed ve-

lut extrinfecus adveniens: petitur enim non

tama natura debiti, quam ex períona, cui

debetur.

Vel (i cui haec difpliceant, liceat

faltem naturam voti quantum ad moralem ef-

ficaciam eiusdem, non nihi

Itaque.

l P?l,lit,ius rimaiti,,

E

S..3106,

Ad: votum requiritur promiffo. $. 3104. &

quia promiílio, feu, pactum ett caufa iuris:

ideo fequitur /Imo, .quod in voto, lateat vin-

culum iuris, & iuftitiae. proprio. nomine ac-

ceptae , & qualem a $

plicare incepi, Sed

P25 & deiqceps ex-

$. 31;437&

Cum haec promiífio. debeat neceffario fie-

ri de meliore bono , ita utiam ante. promiflio-

nem acus promittendus fit melior, quam

eius contrarium $. 3104*: & cum ante pro-

mifïïonem-): & pa&um nullum detur morale

s

Caþu; IH.

345

t

bonum, qaum virtutes theologib.aev, & pie;f-

tas, eoquod virtus moralis in iuftitiam, &

li

pietatem proxime dividatur: ideo habetur

lido, in. voto etiam contineri virtutem pie-

I

tatis generatim acceptae ; vel latet virtus ali-

j

qua theologica; quam quidem in praefenti

Jl

tradatione, & compendii gratia liceat pro-

mifcue fub nomine pietatis accipere.

* Quod vero non nifi pia in alterum, eique utilia

J

M

promitti queant; & quidem adeo pia, quae magis

profint, quam contraria, eft plane certiffimum :

aliam enim . promiffionem nemo acceptat. ,ld in

"

exemplo aliquo clarius patebit.

Itaque fi Caius

]l

dicat Z4aevio: fcio te ducentis indigere; pete eos

a Titio: quodfi is ducentos nolit dare, ego tibi.

dabo.trecentos. In hoc. iàm eafu, fi 7/tius pro-

miffionis a Caio fa&ae bene gnarus JVaevio.

fpondeatducentos dare, hacíponfione Maevio nul-

j

lum praeftat beneficium: haec fponfio utut liberalis,

non tamen eft de meliori bono; eoquod non fpon-

dere pro Z4aevio melius foret.

Hic, fi in eius

n

arbitrio fit, hanc a Zitio promiffio

1em nunquam,

accéptabit; nam haec donatio reapíe, & omnibus.

computatis damnum affert , neque ullatenus foli-

- oU R—

dam in Z4aevium pietetem continet,

utpote qui

eandem non fieri, maxime optaret,

'Ex quib;us. etiam ea , quae tract, tertio dixi, ali«

quam lucem,accipiunt. Scilicet in iisdem circum-

ftantiis duo contradi&oria nunquam poffunt DEO

"

aeque placere, quae femper in divería

ad eundem finem fibiadverfa funt,

Iam fi omni-

bus expenfis actio DEO placeat, in ii

sdem circum-

ftanüis acio eidem. placere non

VR MR D w

poteft, Atque

exinde ficut. in, iisden: cireumftant

iis duo contra-

materia Votl;. itaque ne-

di&oria nox; poffunt. effe

9

que

b

846

Traïiaz*us

XXX

que eadem contradictoria pofï'unt ad finem uftþ»

-

r

uh] 5

prout oportet, aeque facere.

$ 5108.

)

Quia igitur, nec DEo, mec cuicunque

poffumus promittere , nifi melius bonum; &

àttus gratuito, atque ex amieo affe&u promit-

tendus iam praevie ad promiffionem débet e£

j

fe beneficus, atque ad officium verae pietatis

"

ex definitione voti coníequitur

pertinere:

41(3

AIiiio, votum generaliflime acceptu

Ltk

.1*1

ALV

ofji-

ficut iura-

ü

cium pictatis virtute patti /?almzzum

!1

mentum dicebam, quod fit pronmiffo

;]1 i j]']—

li

maáta.. Ubi fola haec verfatur differentia quod:

in iuramento pactum, & officium iuftitiae fun-

Q

damentum obligationis fit, cui altior quacdam

pietas velut afcititium robur accedma in vo-

to autem pietas eft officium principale, quo&

addita promiflione tanquam alieno auxilio am-

plius munitur

$. 3109.

Dum vero virtutes, & officia moralia ia

pietatem, & iuftitiam tanquam fumma primae

divifionis membra tribuebam: Pietatis vim,

at

&. Impenum tam amplum effe variis locis

Oftendi, ut' ea fola ad ncceffitates humanae

naturae fufficeret.

Unde, iuftitiam üOn nift

in cafum deficientis pietatis a natura inven-

tum fubfidium effe $. 2605. dicebam. Verum

ne fic communi utxhtau fatis confültum eft:

nam

Captt H

547

hl

D

li

nam & necefï'andm, ac.counatam nobis pie-

tatem frequenter negligimus, & fidem libere

datam, ac iuíftitiam nofiro arbitrio confti-

tutam non raro violamus,

Unde paca

Q

noítra iuramento, id eft, titulo pietatis arma-

4l

ii

mus: alia vero vice ofncm pietatis (in Dr-

llj

vM maxime) additis pa&is munimus.

Ubi

wre

fumma moralis virtutis capita in officio vo-

Wtö

tl, ac iuramenti , mutatis vicibüs m1re COIL-

iil

f

mixta,

& naturae nos ad rece. agendum

omnibus modis adigere volentis ultimos co-

MJ" |

natus cernimus:

ut quem nec fola pletas.,

j

nec iuftitia in e3us defe&um admiffa ad aequi-

luw |

tatis amorem permovet, utraque tandem Ífo-«

f'l

i

ciatavi, v

elut mvxtum in iuftos actus abrlplat..

ii |

v

i

0

CAPUTL IV

il

De Effcttibus Voti fpeciatim tra&tatur.

$. 3:t10,. Ex definitione&. 3104. habetur IVtafmplem

propofitum.a voto difterre.

Wi

l

atf1z, /e, non dari poffe votum de ve 2mpia:

J

$

3112. Imo probabilius neque de a&u bono agifï.

uem tamen prayam edendo.

j

$. 311-. Item. Zito, votum omnes Cun. gaäïo condi-

tiones conmuunes haberc.

/

|

l

$.

3114. Tandem Zillimum corollarium eft, n pae«

nam oni[h a&us zmpoj bzlzs, aut tmfpzs nihil vo-

"

veri poch.

5 31IO,

318

Tratlatus, X X.X..

*

Á

S'- 311O,

'

Intima voti natura explicata , transgredior

ad aliquas eiusdem circumftantias declaran-

fi(

das, quae in negotio. voti non femper folent

Y

Ooccurrere.

'Cum itaque votum fit promi[[io

1

infertur /71o, fimplex propofitum, feu ani-

e

mi decretum de opere bono exequendo, non

[:

effle votum, nifi accedat animus. fidem fuam

ü

ad id obligandi. *

T

* Atque hoc etiam in. ufii magnopere.-adv'et&näum:

non raro. poenitentes de votis funt foliciti, quae

(

mera. propofita, funt.

In. dubio. praevalens. ali-

quod momentum in alterutram partem nonm. raro

(

(

haberi poteft ex verbis, quibus eiusmodi homi-

nes ufi funt.

Quae verba, fi promiffionem fo-

W

nent, pro voto, iudicare faciunts; íi vero propofi-

p

tum, firmum decretum &c. fignificent, nullum vo-

T

ti vinculum, fubeffe cenfendum eft. | Ea enim eft

mentis noftrae indoles, ut a&us fuos per propria

»

(

eidem, verba exprimere foleat.

Sic aliter fonant.

verba fequentia: Statuo facere, ceviiffime abflime-

n

bo €2c, & rurfüs alium affe&um produnt ifta ver-

ba: Obligo me ad faciendum, voveo, iuro abjii*ne'-»

ve, promilto ignofcere.

J

ud autem chriftiano. populo. identidem , ac effica-

citer inculcandum, ne absque confilio Sacerdotis

i

vota emittant. Sacerdos dein vota ad breve, vel

etiam longius aliquod tempus concepta, fed.prius

attenta cuiuslibet hominis conftantia , ac. condi-

Q

tione haud aegre concedat: in vota tamen. peren-

nia, autin. valde ardua non.facile confentiat. Om-

|

nium autem difficillime confentiat in illa vota re-

fervata Pontifici

» & circa, quae non facilis datur

aggla);atio.

"

51

9.311;.

—

Caput III.

349

;.S. 3tir.

QUi

Rurfus, quia vota DEo; & de meliore bo-

A

I

510ftunt, $ 31045 aperte fequitur 7/;o, quod

j

ln

votum non poffit fieri de actu impio exercen-

mg'y":;

do: e. g. fl voveas, te egenti nihil daturum

i

effe.

IU

Quod quidem etiam de iuramento in-

telligendum eft, utpote quod norn poteft vin-

[

culum iniquitatis eife: & nemo vel ex iura-

mento, vel ex voto, vel ex quacunque ratio-

l

ne poteft ad iniquum obligari. lmo amplius

u

aCum iniquum vovere grave peccatum effe,

T

M

docent "Theologi unanimi, quantum fcio,

hu

confenfü. Et non pauci'autuinant, etiam le-

j [0

ve peccatum vovere fufficiens effe ad lethale

i

peccatum.

Idque verum omnino eft quan-

L

n

tum ad votüm pfoprii nominis, feu tale, quod

Dzo fit: nam in conteftadonem infinitae ex-

Qnti

Q

cellentiae veram eidem iniuriam. promittere,

]

)Fm

non poteft non effe gravis illuüg. X

D

9?31-

$. 3112.

n

Illud eft magis conttoverfum, ah vötunï

i

de actu quidem bono, fed ad finem pravum

[j

a quopiam editum vim obtineats e. g. fiquis

[ 1

jl

coram aliis emittat votum de re valde ardua

r

exequenda, idque vanae glotiae caufa. "T'a-

Qn

le iam votum a plerisque pro valido accipitur:

Iv

putant enim, in eiusmodi cafu actum promif-

jl

fum Dro placere; etfi intentio promittentis

Ego tamen, fi meis princi-

]

-eidem difplif:eat.

-'pi'iä

»

ä*ïm;r?*r

5;6

Tratkatus. AA

piis inhaerere velim, dicere co.gor, eiusmo-

di votum per omnia Dzo difplicens, ac pro-

inde irritum fore;

Nam ut actus ioralem

aliquam bonitatem, veramque iuftitiam ex le-

ge aliqua hauriat, requiritur, ut latentem in

legé aequitatem primo loco fpectet, & ultimo

intendat. Qui itaque e. g. ftipe fuain paupe-

res eroganda inanem duntaxat gloriam fpe-

&at, non edit verum mifericordiae, aut cari-

tatis. actum; ac proinde talem actum prontit-

tendo non vovet, quod Dzo placcet, tale-

que votum nedum ex intentione promitten-

tis, fed etiam ex conditione, & qualitate actio-

nis promiffae vitiofum eft.

J

"

d

i

Eít autem votum, quod faepius iam di-

&um fuit, promifjo, ac naturam padti vere

participat, ideo fequitur /[to, voto etiam

fpeciales conditiónes competeré, quae pacto

in diverfis circumftantiis funt propriae. *

* Unde quandoque fub sravi, alia viee fub leVi

peccato ftringit ; prout ícilicet res promifia levis,

aut gravisjeft. Gravitasautem, vellevitas eodem mo-

do circaebligationeslegum iudicatür: non quod M

tum dc genere legum-fit, fed quod in levi nego-

tio non nifi. fub levi culpa fe obligare voluntas

voventium cenfeatur.

m

&E(

Item (i voto adjiciatur conditio &c. fere eadeüï

B

Obtinent, quae de padis dicebam.

i

Rurfus votum id quoque cum pacto commune fia-

j

Q

bet, ut, fi tempus ei adiectum fit,l jntrg illud

ip-

—

Caþut IIl

651*

apfum tempus expleri debeat.

Quod fi nullum

p

-tempus fit adie&um, ex communi fententia ei fa-

dl

tisfieri débet, quamprimum commode fieri poteft,

xl

Mora vero ifta etiam grave peccatüm fieri poteft,

fi ex mora materia, feu aétiones promiffae

r

11

nuantur.

Sic e. g. qui vitam fuam in religione

il

DFO confecrare Va)vu, multum ex hoc voto de-

Ü

cerpit, fi primum circa 40mum aetatisannum hoc

vitge genus amplectatur.

Certius veró pudtuül

f

At

.ex mora incurrcetur, fi periculum inde immineat,

e votuin gemtus mcxplefum maneat.

"tf

Plactea ea ficut.in pacto, ita etiam in voto illud re-

fla

petendo, & iterando nemo incurrit novam obli-

gationem: Nam qui b/s idem promzttt, ampylius

u

wuam [emel son tenetur , 1 18. [f. de verb. oblig.

Denique

€

c pacifcendo,

nec vovendo poffumus

alium

L

co. noftri oblisare, nifi 1pfusmet velit,

Unde vota parentum filios (uos DEO devoventium,

ipfos filios non ftringunt: nemo enim poteft fa-

d

ctum alienum vovere; licet poffit (eé ob!tringer

ad conatum, & fic actum pfoprium adhibendum,

11f

li

quo alter dein fuo arbitrio eiusmodi actionem

edat

Unde vota communitatum earum poftteros

i

Ó

7101 ex

; virtute Voti,fed vi confuetudinis obligant:

licet etiàm pofteri voluntatem maiorum momm

Ml

Pl

qs.urob.mdo, & fequendo, confentire, ac proin

Votam tacite inftaurare, fors reéte dicàntur.

VN

l

$

^lIÀ

jj

'

ni

Exnatura voti hucusque explicata recte

t

deducitur Z/[/timo, eum non ftringi voto, qui

j

in poenam negle&ti pacti aliquod opus vovit,

fi pa&mn, aut promiíio illa 1mpodïmhs vel

!

iniqua fit, aut fiat. E. g. quis dicet; fi inimi-

i

cum meum non occidero, in poenam negle-

r

Gae

osaouer

52

Trattatus XXX.

&ae vindictae centum erogabo in pauperes,

(

Nam cruentam, & iniquam eiusmodi vindi-

qi

lia

&am omittere non ad dch&um, fed ad offi-

cium peltmebat' unde in hoc utpote iufto

[

f

nulla poena cogitari, aut voveri poteft, *

(

Sic aliqui vovent, autiurant, alicui homini nun-

W

'Tales

quam ignofcere, nullum verbum loqui &c

fic impie iuráàndo, aut vovendo polffunt peccare;

eiusmodi auten 1mp1um votum, aut iutamentum

negligendo. nunquam peccant.

D

L

h

UNWTUT V

lj

N

De Ce[Jatione. Votorum ü

$

E

$.

3115. Voti vmculum aliquando relaxari poteft, &

quidem j primo per ceffationem, — Nam ex eius defi-

K

nitione S 3104.

$. 3116. Docetur 7IIIvo votum ceffare, . fi res pro-

miffa impia, aut impo[fibilis evadat.

$.

31 17. LXno, fi conditio

f

$.

3118 Imo, fi caufa, aut midus, ad quem Votum

conceptum eít, celffent,

&

I

S. 8118

Y

Tametfi religio voti fancta fit admodum,.

l:

non tamen eft perpetua, aut infuperabilis;

[:

fed per certas aliquas, ac probatas caufas dif-

)

folvi poteft. Eiusmodi vero caufas quatuor

Ev

(

plerumque recenfent, fcilicet voti ce[Jationem;

æommutatzonem, irritationem , ac difpen/ationem :

e

353

Capiit p

TU

de quibus proin fingulis tra&are oportet. Kt

iti

quidem Cefjatio voti poteft niti, ivre, 62 ra-

(l

tione naturali, vel quodammodo arbitrio bu-

ult

:ane, eoquod voventium voluntas non nifi

fub certis rationibus fe obligare foleat. .Et

quidem ex ipfa voti d

a

fifle

v0, quod

eünitionc jnfertur ofi;a-

if

A

jl

$. Sr16.

Rationi naturali ceffet votum , fi a&io

promiffa ex intervallo fiat impia, aut impof-

fibilis: hae enim conditiones omnem promit-

lionem, qualis etiam eft votum, reddunt ir-

ritam.

Dicitur tamen ex intervallo: nam fi

ab initio actus voto promiífus fit iniquus ,

u

m

aut impoflibilis, tale votum non ceflat , fed

potius nunquam extitit.

$. 2117

)

Cum vero omnis promiffio confif£at in

j

confenfü, cumque confenfus conditiori ili-

gatus una cum ipía conditione definzt: cx

natura promiflionis, & voti infertur /Xxo,

vota ad certam conditionem alligata ceilure,

fiea conditio non amplius exiitat^.

uïtm

1

fere, fiquis vovendo aétum certo cuidum

tempori adeo aligavit , ut extra iliud tein

l

s

pus ad nihil velit efle obligatus.

lalis enim

J

evoluto eiusmodi

J

tenetur.

| Fempore iam ad- gihil 3; ud

Z

[

Jom VllI.

* E

»

s

354

'Tmö'tatlrus XXX

* E. g. Povto in Jingulos huius quni dies facro -

tereffe, fi fanus exifiam. | Tam iis diebus, quibus

fanus non éro, ab hoc oflicio religionis exemtus

:

ngnebo.

1

$. 53118.

'Pfa"eterea ex communi fententia. votum

ceffat , fi modus, aut caufa vovendi ceffet *.

v

Item fi tam gravis ratio emergat, quae ad

aliquem a lege eximendum fufliciat: votum

$

enim nihil aliud, quam legem privatam effe,

autumant. Ego ex caufis mox cominemora-

tis vota ceffare nolim negare; fed hanc vo-

W

torum ceffationem non ex ratione naturali"*,

[

fed ex primo voventium arbitrio haberi cre-

1

T

diderim "**,

b

** Sic fi pia Matef voveat ieiunium, 4£ filius fanita-

äa j

ti reftituatur, filio mortuo 2 voto fuo immunis

erit, ltem fi voverit piam peregrinationem, quia

filius convaluit, pariter nen ftringetur hac pro-

L

miflone; fi filius reapfe fit mortuus.

Là

se* Nami pa&aex iure naturae omnino vini obtinent,

eti modus, aut caufa pa&is illis adiectà deficiat.

Vid. $. 2590. Iteni promiflio, & fides ex iure na-

turali ftringunt, & fi in ea "cxpleæïda g;a"vi,s obftet

moleftia, $. 2590.

Vr

ïe

*** Scilicet voventes non cenfentur iit obligatio-

nei Confentire, nifi modus. & caufa voto adie-

& füb(iftant, qui proin modus, & caufa ex arbi-

trio, & intentione voventium per modum Condi-

M

tionis accipiuntur.

Sic etiam in cafurti piVis mo-

leftiae non cenfentur fe obftringere. - Neque adeo

M

1 te-

Capa VL

355

M

temeraria eft haecconie&tura:

ibus

cum enim häed*op'ï-

u

nio maxime recepta fit, qua [

"utamus, deficiente

caufa vovendi, etiam votum

deficere; quilibet

vovendo communem ufum

fequi velle; merite

cenfetur,

,

p

CAPUT- vL

r

d

*

De Cominutaticne, & rritatione Votorum,

J

S. 3119. Voti definitio oftendit Xpo, votum i» a&i-

d

ouem mliovesm etiani ab i

potfe.

pfo vovente jco'n'unutari

Ut

W

$. 3120. Itein leo«, omies

i

aliis fa&a recte irritare.

Votà Contra ius füum ab

jl

facultas

Quae quidem irritándi

LO

$- 9121. Vel eft laturalis; feü indirefa ;

$. 312à. Vela legibus coteffa, & diveffa, Quae

Jl

nité

$, 3123 Competit Patribus ,

YUH

, Impuberum &c,

& Tutaribus in votá

p

!j

$. 3124. Et vim obtinet etiam

circa Vota Pontifii re:

j

W

Jervata :

. 3125. Neque graVi ratione "inqdig—eï'.

,J ql1

lt

nh[

' ö. g[ïö.

u

- Votüm eít

Qu

j

promiffio de meliose boho;

quaré fequitur

Xmo, vota in actiones melio-

res etiam

privatà auctoritate commutari

.,8

1

fe *.

Non enim adeo fuperítitiofa eft natü-

d

m'l'?

Tà promiflionis, ut quis e. g. pro centum de:

TU

j

bitis , pon poflit ducentos folvere **,

D

* Exciplün Jlerito votà folemnia e. g; c:lïjtääs, vel

ii

eligionis;j cum enim :h his aliqua fatio public"ï

x

Jraftaius XX Xx.

356

lateat: privata honeftas, etfi quantum ex fe maiog

publicae illi ratione praevalere non poteft. Po-

d

tius in religiofam profeffionem omnia prorfus vo-

tà, etfialias maxime exemta, aut Pontifici re-.

fervata fint, commutari poffuntt Nam veus frafte

vol; aliquaiemus mon habetur , qui Lemporale ob-

Jequium . in. perpetuam, mofcitur. veligionis obJer-

v'antiam commutare ,. C. 4. d&f vot,

Licet non raro a&mïs im—perfe&ioi fit alterius fpe-

3

ciei, & differat fua indole ab eo, in quem quis

votum fuum mutare cogitat; & licet infuper le-

ges compenfationem non probent, nifi debitum

& compenfatum fint eiusdem rationis, attamen

Deus omnis iuftitiae amator eo magis ad quem-

W

hr

libet acum afficitur, quo plus ifte de vera iu-

-

T

ftitia participat.

*

A

A&ionem tamevnlpromiiïam in aliam non meïiþ-

ii

rem,Ífed tantum aeque bonam privata au&orita-

T0

te commutari poffe, ex recepta fententia negant,

Val

Jllud denique üudiofewadvertendum, & cum fupra

(dür

de ceffatione votorum omiffum fuerit, hie fup-

Qu

plendum eít, quod votum mutetur ,

feu potius

uam fit

vel

ceffet, quamprimum non atfio melior fit, q

V0i

atto promitfa,

Etüi hoc ex intervallo, & poft

Sic forte aliquis

st

votum iam emiffum contingat.

ftipem in egenos erogare pie voveritj at tradu

temporis familia propria ad egeftatem vergit itàs.

.ut ex praevalente pietate hoc. fubtüidium rectius

Hiciam votum ceffat, aut fi ma-

$ proli debeatur.

vis, in a&um pietatis commutari debet.

E

f

Ne tamen hic error irrepat, notanäum eft, *qvtiod-j

modo dicta tunc obtineant, quando som a50 €

W

melior, quam a(fio voto promi[n: mam fi a&io

-

ü

H

LU

' f?JQmiiïa fit,;pelig;', nonvceü'at votiím, licet me

us

Caput Vï

857

maiozï'

h

Ws fotet, hanc a&ionem non fuiffe promiffam;

15 1

Seu aliter haec differentia concernit materiam vo-

a

ti; non votum ipfum.

Sic.non ceffat votum ca-

ítitatis, fi fragilis. quispiam illud quandoque vio-

s fraä

let.

Licet enim in tali melius futurum forte cffet

TA

i

cattitatem non voviffe; attamen res promiffa (eu

,caftitas melior eft, quam nen caítítas, Atque ita

probabilior fententia habet, eoquod alias iterata

if

xoti violatione onmia» vota ceffarent.

Z

nqi

$. 8120.

pl

ebiud

tunt

. Praeterea ex eo, quod votum fit promif'-

fio & nemo poflit iniquum aliquid, feu con-

,qnelz-ä

j

tra ius alterius promittere eruitur X/mo, om-

nes eos pofle irritare, feu inefficacia reddere

n

eà vota, quae contra illorum ius edita fue-

runt. Unde NuwER XXX. praecipitur, ut

(

W vOu

'vota filiarum, & uxorum nulla fint, 1i Pater,

vel maritus contradixerint: dummodo mox,

nl

dum de voto certiores facti fuerint, .contra

ejusmodi promifliones contradicant. Sienim

W['

vel per breve tempus tacuerint, huiusmodi

vota fues auctores ita ftringent, ut deinceps

4

ii

M

Pater, vel maritus&; fruftra contradicturi fint.

Á

l Aüf

«

$- 3121.

ü ,

Noftra aetate, & iure haec auctoritas irri*

tandi vota vel eft natwralis, velex legibus de-

j

It

Jeendens*, Et quidem per ius naturale quilibet

poteft alterius votum irritum reddere, quo-

usque fuo, quod in alterum habet, iuri huius-

»

modi vota advería funt.

Unde tale votum

3

ob-

b

358

T na?tdtu-s." XXX.

ot/)tihet quoad illa capita , quae alterilulsyi juri

K

In

non fünt ?d-Velffa- x

C

* Ea diviüg,* qua dicunt , alia vota direäïe.,; quae:

dam' vero Anüiréfto irritari, cum hac divifione no-

ftra omnino eft eadem.

J Eiusmodi icxe.mpla, funt rmo, maritus, qui votà,

uxoris fuaé eousque poteft incflicacia reddere,

quousque illa ufui matrimonii, admini ftsationig.

& curationi familiae, dc rei. oeconotmmicae,- V

Ideux, pote

ft

educationi prolium adverfa funt.

qtioad magnam pártem uxor faeére quodd vota ma-

riti ; Pater circa vota filii puberis; curator in VO*

tis commifü fibi minorennis, quantum ad boma

eius;. mnam curator minerennibus nom -ad cu-

"

ftodie

ndam perfonam, fed ad curanda bona €o-

rum conftituitur, Aliquid etiam iuris habet pa-

terfamilias in. Vota.

famulorum;: fiquidem haec fa-

mulatui, de quo praeftando fp

*

opondsrunt, ad-

v

quod iam di&um

veríafint, Sed horum poteftas,

eft, non eft amplior, quam ad

effe&us illos, qui

iuri marit, Patris, Domini

&c. aliquod praeiu-

dicium ferunt. Unde vota:elusmodi revivifeunt,

fi illud: praeiudicium ceffat,

ob ouod. a patre, ma-

P 3

É9 -

rito &c. ante impedita, velextnda erant. Imo

poftquam e. g. Pátér in illud incomniodum ali-

quando coníenfit, nullatenus voto, filii fui conz

4

&

tradicere deinceps poterit.

N

a

$ 3122.

i

Verü,m, longe amplior eft facultas vot

d

ür.

ritandi direita, feu faculta$ illa, quae non'ex

mero iure. naturali, fed per partem aliquam

- -- LEX £ LfT3 «* —2 "03

ex beneficio legum (prout puto *) ortum tra-

[*

LOf

hit. Nam illi, quibus haec gg&oritas '

! Pe.

l

Capu»: I(I.' :

339

u

. petit, poffünt quaelibet füorum vota, fro arbi-

trio, & absque caufa inefficacia reddere, Jid.

C. 14- cauf.. 32. q. 2.

]l

Sn

:

:

* Ex mero enim' iure naturali tanta faeultas non

poteft defcendere. Nam e. g. filius impubes non

eít totus in iure Patris, multo minus in iure

ii vt »,

i

tutoris; fed habet propriam deftindtionem ad fi«

nent ultimum, propria officia, ac propriam liber-

fatiOlL;r |

tatem, denique multarum actionum eft capàx,

&

quae iuri, ac.gubernationi paternae ne parum qui-

y

N

dem obfunt.

Praeterea ipíe limes inter puberta-

ola t

tem, & impubertatem a iure naturae vel omnino

n

non, vel certe non in materia voti attendi vide-

j

a

tur: & tamen Pater vota filii impuberis fimplici-

ter, directe, & abs ratione; vota vero filii pube-

ii

d

ris non nifi ex gravi ratione in fua poteftate ha-

Mp

bet.

Iam quantum ex iure naturae quid intereft

4
