erit, quod homines fuas voluntates ad fubti-

lem hunc fnodum: Zta ut pretium buius rei red-

gere tencaris, in relaxando iure vix alligaverint.

$

$. 2995.

"Caput Il.

253

ng

$. 2995.

(dem r

Cum vero fürtum fit frandulofa contrettatia

r

vei alienae - - oel ufus eius, po[feffionisve, S.

2985

- T0

ideo difcitur J7io,

re aliena invito Domino

? DUEIE

utentem committere furtum ufuüs, etfi rem

Tf

ipfam ut propriam detinere nolit:-ac proin ad

jtte 1b

reftituendum pretium ufüs obligatum ma-

mgu

nere, $. 6. infitut. de obligat. ex dolid. *. l.

lud mirabile, quod ipfe Dominus non quidem

circa rém ipfam, bene vero circa ufüm, pof-

t öïï&

feffionemque rei fuae furtum ufus committe-

re poflit Prout fit, fi Dominus rem fuam al-

4 6j

oceft

teri commodatam, locatam ante finitüm u-

fum, dequo conv

entum erat, clam aufert,

» u

S. 15, C9 /eq. inflit. de obligat. ex deliti. Item fi-

o

o Q

quis pignus a. creditore furripit, $. 14. eod.

* E. g. fi commodatarius, ufufructuarius,

depofita-

j a]qu

rius ad alios,

quam de quibus mutuo pa&i funt;

enore

ufus rém commodatam, depofitàm, vel üfüifru-

delitt,

&ui obnoxiam adhibuit, '

T

$. 6 mjizt de oblig. ex

| homf'

)

Je x

- Cum veto

qui

furtum Jucri- faciendi caufa fiat ,

ideo /ta confecütio eft, .quod proprii n

omi-

j

fim-

nis furtum non fit, fiquis rem deftruat

(f

pliciter, ignesfubiiciat eidem, eandem in flu-

Tib

men proiiciat: licet iniquus ,fit, iuftitiam

eit

laedat, ac ptoin ad reparandum detrimentum

p

obligatus exinde maneat, 1. 53: JJ. de furt. *

n

* Ex vocula contreBatio inferunty quod rerum incoi-

fil

poralium, feu merorum iurium non detur fürtum;

1

quià contreari, feu tangi non poffunt, $. 2. in-

atf

| J'it. dé veb, corporal, & 'imorpoml. e4N

equé

al

Tenm

J

"g^

254

Trattatus X XV L

(ODat

rem immobilem furari.quemquam poffe arbitrane

tur, quia cum occultari non poffit; circa eam ini-

M

qua eqmdem, non tam fraudulefa conireG'atie

Iferr

fier? goteft ,

3 [- 9- 18. deæcqmmzd pojej/

ïï

tüm,

(TO

lat C

CQ ATU T -l

*$

De Damno conira ius,. f:d absque zztzlztatp ]Jroþ'm

T

illato.

p

2097. Deh&a "1on lzzcro/a dqmnum vel quczïmf,

fl

il

]

vel non imped/unt ;

$,

29989. Variis enim modis qms ad aliena emolumen-

Q1l

ta curanda, & quidem vi iuftitiae p

poteft obligari.

]

]

9. Culpa véro, qua damnum micrtm, eü vel

Qu

"

"Veologicd, velluridicas & haec quidem ,

Yi

3oco. Dari poteft ;& conirattu , vel extza 0nmnens

EN

wntmffmn

W

5001.

Damna extra contractum, & per quaü deli-

&um , ex culpa levif/;ma; & quidem etiam damna

p

3002. Velá/ervo, atr pecude nofira fors illata per

p

leges romanas compeníari iubentur.

q

ä

9003 Quae quidem probabilius etiam m confuen-

Y

tia obtinent;

[

S004. Licet tantus rigor coniuntudine locorum,mi-

X

tigatus effe v1deatur.

a

n

$. 2997. .

lim

-Alteram deh&orum 1uiht1ae adve1forum

W

li

ciatfem conftituuntilla, quae mon lucrofa fünt

Q

$. 2582. feu ex quibus ille, qui damnum eius-

N

modi intülit, ninil utilitatis capit, e. g. fiquis

K

doinum alterius incendit,

munere publico

m

eum carere fecit &c. Hiciam difcernenda eft

culpa, & attio, queis damnum aliquod infertur.

|

Acuo 1am poreíft ita fe habere, ut damnum

e2-

AE

255

Caput Illk-þ

t aita

eonatuaiente, et þnþtivo, prout vocamus, effi-

C& &att 1]

d

ciatur, e. g. deftruendo fegetes: vel damnum

inferri poteft negative, id eft omittendo cona-

l paf:j

tum, quo damnum averti, vel bonum pro al-

tero comparari potuiffet* , etex oflicioiufti-

tiae debuiffet.

me.

* Siquis bene gnarus, ac deliberate alterius detfi-

mentanon caveat, vel eiusdem emolumenta non

procuret, femper quidem contra caritatem, & na-

l tj

"

turalem pietatem peccabit, nifi difficultas iuvandi,

aut alius quispiam titulus altior eundem ab hoc

t10

officio. pietatis eximat,

Officia enim caritatis, et

; 0

pietatis funt perpetua, ac nobis congenita, de

, &

quibus non quaeritur, an ftringant aliquem ? fed

li

id duntaxat circa iíta poteft in quaeítione verfari,

( n

an quis in hoc cafu propter graviores circumftan-

tias ab iisdem píetatis officiis non fiat immunis?2- «

[

Ut vero infuper contra iuftitiam delinquat, debet

jid

ii

jj

(

praecedere pactum vcl generale, quo omnia iura

t

primitus fuerunt conftituta, vel pactum fpeciale,

quod quis vel tacite affumendo aliquod munus,

u

vel aperte fuam operam alicui fpondendo confii-

tuit. Unde officia iuftitiae non funt perpetua,

T

ac naturae noflrae connsta, ficut illa pietatis, ac

caritatis; fed ad arbitrium humanum, ac liberum

pa&um initia fua referunt,

Iain fiquis data opera, & fuo conatu damnum fciens

efficiat, laedit ius reale alterius, peccat contra ju-

(j

(f

ftitiam; ac proin ex omnium fententia tenetur ad

il

[iti

reftitutionem, five quod idem eft, alteri accreífcit

jl

ius ex damno contra ius ab altero jllato. |5i ve-

l

j

ro damnum folummodo non impedivit, vel bo-

l

ï

bii

num alteri non procuravit, non íeinper, fed tui c

folum. laedit iuítitiam, teneturque ad reparanduin

j r

detrimentum, fi ad eiusmodi o»eram vi iuilitiae

j

fUf

fuit obligatus.

fil

Ubi

E.

J*

Neniges

256

"Tra&atus XX VlIl |

^

4

Ubi etiam illud exPiica'ftlïi' , qüod Theologi mora-

|

"les non raro dicunt: Züs m boc cafu tantum

[|

"j

conivacavitatem, mifericordiam €3c. mon contra iu-

NOM

füitiam péccavit.

Quod quidem non ita eft intel-

ligendum; ac fi iuítitia prae caritate, aut pletate

!

Tucol

nobilis, & efficax effet, fed quod plerumque etiam

! füd0

€ontra caritátem , aut pietatem pioximo debitam

tend

illapugnent, quae iuftitiae adverfa funt: & quod

infuper laefa iuftitia ad reftitutionem obliget, quae

Qui p

reftituendi obligatio ex cominuni fententianon da-

Violel

——

delibx

turt, fi folæj caritas, & pietas violata -ïfueriF 5 '"29'3&-.

lr (

2* 2998-.

tf

,

Wcorf

Porto ad aliena damna avertenda, velbo:

Qtitter

pa procuranda obligatio vi iuftitiae ftringens

tinen

diverfimode poteft contrahi, ptout fcilicet di-

M

verfa ratione fidem fuam obftringere, pactum

dC

conftituere, et operam fuam promittere quis

tefci

poteft. Aliquando dataenim opera, etfpecia-

V

0Ctrl

tim, apertisque verbis alteri füos:conatus fpon-

Quj

AR

derepoteft, e. g. pro iO folidis advineamtuam «i-

40

gilias obeundo fures arcebo: aliquando vero id ta-

T. of

cite; adque ipfo opere promittitur, e g. fi-

lia

quis militiae nomen det, munus fyndici, tu-

1

51

toris &c. atTumat.

Quod fiigitür ex horum

Wün

perfidia ftudiofe commiffa, vel per incuriam

ii

deliberate adtmiffam aliquod damnuta in alte-

Wt

C

rüm redundet, quod fua opera, quam vi pa-

I

N

jf

i

&i, aut muneris in fe affumti debebant adhi-

b

Wt

bere, impendire potuiffent, naícitur ius pet-

hl')'](

fonale, vi cuius eiusmodi detrimenta alterite-

W

d

farcire tenentur, pro quo debitam operam ime-

*h

pendere neglex'e'runc.

IU

I

$. 2999-

"

257

Caput 1lI.

*

ologi m

.. $ 2999. |

tüfi ia

j Gol

.Verum hic eujpa quoque vel matime ae-

t t n

fumanda eit; atque haec inprimis vel eít

t p

Tocologica; vel Iuridica tantum.

Siquis itaque

unpie t

fua opera damnum cuipiam inferat, vel omit-

itio deltt

int: 0

tendo*debitam operam inferri, ac aliunde fe-

qui patiatur, & ita quidem oflicium hoc fuum

Qs qu

oj d

violet, ut probe gnarus, ac fciens, & proin

deliberate hoc piaculum admittat, tunc dici-

ab

tur Committere culpam 7 »eologicam , eoquod

reapfe contra conícientiam agendo coram Dro

peccatum incurrat.

Si vero velagendo, vel

[H', Väw

/14

"

omittendo, officio iuftitiae defit, & alieni

iT

ftrig

A

trimenti ita reus fiat, ud ad hocnon advertat,

cilict?

& propter oblivionem, inopinatam incuriam,

» p

aut eiusmodi rationem peccatum a fe committi

d

d

nefciat*, tunc eiusmodi culpa mere iuridic

[/4

uf

vocari folet, eoquod coram divina Nemefi

;

1

nullum piaculum, committat, licet in foro ex-

f '

terno, prout vocamus, id elt in tribunali ci-

20

vilr omnino attendatur.

Leges enim, & iu-

, 11

dicia humana ad interiores mentis nofítrae

ub

a&us non poffunt penetrare, atque ideo ne-

X hot

queunt perfcrutari, an fufliciens animi atten-

dC j

tio adfüerit; fed omnia, quae ab homine fi-

ib W

Unt, cum praevia cognitione, ac proin liber-

J

u V

tate fieri exiftimant: atque ad foium actum

j Ü

u

prout oculis patet, neutiquam vero ad con-

J

qu

ditionem, vel affectum, & cognitionem men-

-u

H

tis attendunt.

if

Zram J

* chet/vero ab agente, V&l äebitmn Operant otmit-

tente cognoíci, quod contra ofüc

-

Tom. FIi..

R

ium juftitiae agat,

»1

Y

288

Traö?atus AXFVIII

Si enim ad ius, & obligationem muaeris fui non

( t

attendat, vel eandem omnino ignoret, contra ju-

: qqui

ftitiam nunquam peccabit, ac proim faltem. vi iu-

ftitiae ad reftitutionem norm' tenebiturj etfi con-

j 3 ufun

tra caritatem , hum

adverterit

anam pietatem fe zgere'Aprobe

*

$. 3009.

Eiusmodi porro culpa iuridicà committi

TU

::

poteft in,

& ex occafione alicuius contra&tus

fi equum tibi commodatum

fpecialis, e. g.

vulneraveris, per incuriam occideris :

vel po-

l

teít contingere extra omnem praevium con-

tra&um, e. g. fi fimilem equum tibi tamen.

fs

d

non commodatum, nec locatum &c. perim-

f

prudentiam occidas.

Quidnam ftatuendum

b

X

*

fit circa culpas in contra

Gu admiffas $. 2899. "

dicebam: nunc de culpa extra omnemzcon»

ü

tractum admiffa agendum efc

t BoOl

Et quidem leges romanae omn

em QCulpam

ER

* tm.

etiam leyifimam, & extra contractum cum

alterius detrimento admiffam per legem aqui-

m

lum fevere vindicabant, utpote quae leges

L

e reum ad re-

Md

eiusmodi culpae etiam levifhima

paranda omnia damna inde fecut

a adftringunt,

kdenn

Idem fi dam-

Üj

vid. titul. de lege aquilia in infüit.

num aliquod ex quafi deliéto fit illatum : &

]

&um illicitum fola cul

lüen

autem q:aft delittum

1 fà

pa, & fine dolo, i

d eft fine deftinato nocendi

EU

W.

confilio admiíffum, feu prou

t$. 2999. expll-

cavi, culpa mera iuridica .

Vid in inftitut. ti-

I*

N

gulum de ebligationibus , quae quafi lex delicto.

ce

i

P

e

&

Caput LIII'.

259

s ( i

Cont

cet aliqui haec quafi deli&a a. negotio legis

kem v

aquiliae parum, aut nihil

T

..ufum differre velint. *

praecipue | Quoad

It p

::e:öEiusmödi quafi delicta recenfentur à legibus fe«

quentia; primum quidem eft imperitia iudicis,

qui male iudicando litem fuam facere, & ad preti-

um litis reddendum obligari dicitur. proem, ?nflit,

COfDIm

de obligat. quae quaf. ex deli&, — Secundo ob de-

QU

p

ie&la , & effufa a quocunque domeftico tenentur

mll

patresfamilias ad reparanduni damnum inde illa-

4

tum, licet eius domus meri inquilini, & non Do-

y

mini fuerint.

Teriusi quafi deli&um datur, fi

jun t

ob aliquid in via fufpenfum, aut pofitum trane

[b jf

1 u

feunti fuerit nocitum. — Quartum committere aen-

fentur caupones, nautae, ítabularii, fi ab eorum

[e

famulis, non ab.ipfis nautis, cauponibus &c?*via-

tuend

toribus vel hofpitibus damnum fit datum.

De

(2

quib, vid.

in infüt, titul, de obligation. quae quafi

fojn

ex. delitt,

t

L]

$. 3002.

|

É

Verüm ne fic quidem rigor legum romano-

i

rum fatiatur.

(f

!

Nam generatim fi fervus, vel

etiam fi pecus damnum intuliffet, feu prout

L

yi

|

loquuntur leges. paupcriem feciffet , Dominus

n

ï

iE

Vel damnum reparare, velfervum, aut pecu-

dem illi cedere, ac dare tenebatur, qui eius-

1

l gLul

Qüäf"*

meédi damnum pertulerat, vid. titul. de moxal.

[

attion. in in[litut.

Idque romani vel ex eo fta-

J

)

"-

tuerunt, ut fingulorum curam, ac induftriam

j

acuerent, civesque facerent diligentiffimos ;

eKrA]

vel quod füb eiusmodi faétis culpam aliquam

"i

|

WVI

j

veram latere plerumque iudicarent, cum qui-

J

/

]

libet a&ionum fuarum fibi fatis confcium , &

i

R2

Íer-

GE .

VN

*

260

Tnuactaütus XXFIIL.

fervis, rebusque fuis, quantum opus eft , in-

vigilare cenfeatur.

S. DOQA -

*

|

D

Et iam ad res noftras theologicas inprimis

certum eft, quod fine vera culpa, & absque

praevia cognitione, ficut non datur libertas,

m

lt

fic neque peccatum, nulla láefio iuftitiae un-

de neque. poteft dari obligatio fatisfaciendi:

ó'

yx

j

quaindiu fcilicet hoc culpae mere iuridicae ne-

f s«

fj

gotium ex folo iure naturae aeftimatur. Quan-

tum vero ad fenfum legum romanarum diíce-

Al

[

j

punt D. D., an eae ante, vel primum poft

Qil

fententiam iudicis in confcientia vere ftrin-

Q

gant. Mihi faltem quantum ad legem Aqui-

qu

liam verior hucusque vifa eft fententia eorum

lo

Y

qui vim obligandi etiam pro foro interiori,

] $d

mox, atque ante omnem fententiam hifce 1e-

ln

g,ibus tribuunt.

$. 3004.

Denique ad ipfum ufum fingulorum loco-

rum mores confiderandi funt; cum enim leges

| VBI'I

l

ItCat

Romanorum nos Germanos, imo reliquas

|ut M

gentes omnes noftra aetate non ex primaeva

at

fua origine ftringant, fed duntaxat vim obti-

! l]s

neant, quousque leges illae receptae funt, &l-

m

tra morem, & confuetudinem eae nihil valere

]mþev

poffunt.

De ufu aliquorum locorum mihi

conftare puto , quod cives eiusmodi damna

fj

)

N

per meram incuriam, & absque vero pecca-

to illata reparare non fo

T

ïcaþ[

leant, niü idin iüdij

r

qio petatur.

Ca-

,*a'-

Caput. IV.

261

hn

CAPU T. IV.

De gravi. damno per levem. culpam illato , 63/9 dé

; inpr]:x

d

pbligatioize inde refultante.

: Jibert

$. 3oov5. Si grave damnum Theol-ogica quidem, fed

t Q

levi culpa inferatur,

ficund

- 3006. "Tunc uullam reftituendi obligationem ali(iui

afnofcunt.

Vlicen:

Sl

5co7. Alii vero talem ad totum damnum, & quidem

] Qu

fub £ravi obligatione reparandum

: obüringunt,

uml

Ab eodem tamen

3008. Rurfus alii

um Y

culpa exigunt.

gartem 1aliquam' damni pro. levi

ye fit

3009. Verior tamen prae his erit quarta fententia,

j AQL

qua talis ad fotum; fed non nifi fub. lzvi obliga-

tione réparandum detrimentum condemnandüs effe

q u

videtur :

Qtei

$.

3elo. Cum etiam alias quisad gra

I

2277 m,bl&iam ex

| lgvi ofücio obïiggri non raro queat

$- $800$.

UI

m

V

m

erum etfi culpa vefa, & 'Theologica com-

f€hq

lu

mittatur, ea tamen non femper eft gravis, li-

cet per eam grave damnum inferatur.,

Nam

j

m

ficut àquando adeo imbecilles'(umus, ut

nulla de damno inferendo notitia mentem fü-

Jl r

"d

beat: ita facilius fieri poteft, ut ca cognitio

imperfecta, ac proin ad gravem culpam haud

j J

fi h

fufficiens exiftat.

Poteft menti aliqua mali

(j

n

Ípecies obverfari, absque eo, ut eius, quae

reapfe latet

UP

tur.

^

* gravxï.tatis imago eidem exhibea-

(

R

Á

$. 3996»

"us

262

Tra&atzz; XXV AT

$.

4006.-

Hic iam D. D. acriter difceptant, quanta

! de&

ex viiuris naturalis obligatio oriatur, fiquis

Sci

alteri vera, fedlevi culpa grave damnum in-

per

tulit Et quidem prima fententia vult, talem

(0

rj, |

ad nullam fatisfactionem teneri: nam ad par-

tem noh poteft teneri, cum totius damni ali-

fat

tio

qua caufa extiterit: ad totam , ac proin gra-

vem obligationem ex levi culpa obftringere

ell,

turí

regulae propo

rdonis, & aequitatis non admit-

tunt.

pin

i,

^ $. 3007.

B

Secunda fententia eiusmodi reum ad to-

o

tum reparandum fimpliciter condemnat , id-

cit,

Qua

que fub gravi obligatione. . INam totius damni

vera, & moralis c

aufa extitit: & quia ad gra-

Qul

vem fummam fuh levi obiigation

e obfítringi

füi

aliquem , in iure naturae abfurdum videtur,

[5

lüc

hanc obligationem levem dicere non audent,

$. 3008.

— Tertia nihilofecius fententia ambiguam

—À

W

hanc prolem dividendam ftatuit, aitque: pro

levi culpa levem reftitutionem, & fic partem

Tib

damni reddat reus ifte, de quo difputatur.

Q

Nec enim, prout arbitrantur, oportet, Ut

T

Q

vera, etfi levis culpa fine ofuni fatisfactione

velut impunis maneat: neque aequum eft, ut

W

culpa, etfi vera

u

, levis tamen gravem mulctam

üibegc.

5 3009.

p

Caput IV.

263

$. 3009.

Praeter has confuetas opiniones an non

, Qu

demum quarta aliqua adoptanda fit, ambigo.

1' [N

Scilicet dici fors debebit, qL.od grave damnum

Ynun

per culpam levemillatum debeat totum repara-

lr

m, LJML

ri, ita tamen, ut haec totum reddendi obliga-

! adp

tio culpae aequalis, id- eft, non nifi levi$ exi-

At Ü

ftat. «Sic enim vinculum, morale, feu obliga-

n(ï

tio culpae, id eft, fuo titulo, ex quo natum

)ü mgm

eit, coünvenit; fed etiam materia damni, &

(l Ti

rurfus materia feu pretium reftitutionis erunt

paria; neque melior proportio defiderari po-

teft, quam ut levi culpae levis obligauo &

gravi detrimento, gravis pariter reparatio re-

fpondeat.

Certe culpa totum damnum affi-

i

Qd ^

cit, neque eft inaior ratio, cur quarta potius,

quam fecunda, aut prima pars reddatur: fed

44

j

culpa, quae eít cauía moralis obligationis,

ïä

Qu

:

fuitlevis, ergo ex ea gravis obligatio extare

jl

m

non poteít, ne plus fit in effe&u , quam erat:

a

in caufa.,

$. 5910.

Neque adeo peregrinum cuipiam debet

)j

j

videri, quod ad reddendos e. g. 20009, quis

f

füb levi piaculo obligetur. Nam obligatio tan-

;

j

quam notio moralis fuam indolem a materia-

ta e. g. pecuniae natura fortirigeneratim non

EJ

" !

:

!u

poteít: unde ex fola rei debitae materia nec

j*

left

augeri, nec minui poteft. Scilicet ficut ori-

gO officiorum, ita etiam eorum incrementa,

Jl

i

& decrementa non nifi a cauía morali, qua-

R 4

lis

3009*

264

Tradtatus XXVIII.

lis praefenti negotio eft levis culpa, peti de-

bet. Quod autem ad gravem molefHam fub-

qu*

eundam levis duntaxat obligatio detur, - id

in re morali adeo certum eft, ut pro reve-

qiu

rentia eciam levi officio debita, vel mori quan-

&U (

daque neceffe fit

Neque enim prout puto;

lir $

admittet quispiam , quod quis ad evadendam

Intett

mortem e. g. levi innocentem odio pesfequi,

| u

fnong

dimidiem crapulam bibere, aut piusmodi abs

omni piaculo perpetrare queat.

Et haec de

quide

ejf.&u delictorum ;

nunc de modo, quo elus-

dteruj

modi delicta damnum inferunt.

*- Cnfii

(&di;

CAPUï V.

m

Ynlurt

De js detrimentis, quorum qz*zs caufa duntamz

moralis exifüit.

1Ce

3 uf

L3 3011 Et.am efficacia morali ahenorum damnorum

aüter

caufa effe aliquis potett.

$. 3012. Unde caufae moralis aliqua regula ftatuitur ,

iC

exlet

ex qua

$. 3013. Infertur Dzo, ad reftitutionem oblwan, qui

noxium alteri errorem perfuafit.

$. 3014. !ido Idem de eo, qui mandato,

laude &c,

voluntatem alterius ad damnofum fa&um permo-

*

vit.

l

$. 3015. ZMandatmm tawen facilius, quam confilium

]

E

retractari poteft.,

t ]

.. 9016, Ex regula:confequitur //Ii/o, damna non grae-

ET

vifa obligationem reftituendi non inducere.

QU

$- 3017. Idem confequitur [Zto, fi damna eiusmodi

Guf

non fint iniqua.,

| Wb

, uj

$. 5011,

265

put F.

j pna

-

$. 301l

Ym ii

etur, 1

I niuftum damnum eft confiderandum quoad

0 9

ejrium, qui inde producitur, & rurfus fecun-

Qriqu

dum eum «modum, quo damnum iliud effici-

QU U

tur S 2931

lam. detrimenta alteri poffunt

aden

ere huc-

inferri na.dum opera f syfica, de qua

palt

"usque actum fuit, Xfed etiam efficacia quadam

morali :

E

e g. fiquis alteri rem quamdam non

: at

quidem ipfusmet auferat. eandem tamen per

i d

alterum auferri fuo mandato, confenfu, aut

confilio faciat

Et quidem de hac morali no-

cendi methodo omnia ea dicenda funt, quae

a$ 2931. & deinceps de damnis phyfico quo-

dam conatu illatis docebam. Nam etiam iftae

iniuriae aliquando nocenti emolumentum, alia

du ""*gæ

vice nihil commodi eidem afferunt

Item

caufae hae morales nunc fine culpa, modo

ao

autem cum culpa vel iuridica, vel etiam theo-

logica &c. ad alterius detumentum vim fuam

datuith -

N

gl

exíerunt.

fl d-

$. 4e12.

T

Quia tamen eaedem quidem leges circa

Fffü'

utmmque cauíam , moralem fcilicet, & phy-

ficam obtinent; in caufis tameii morahbus il-

TU

lae lepes ditliculter applicari poffunt:

non

;W

erit otiofum aliquam hic regulam ftatuere, ex

qua obícuriores aliquae confecutiones circa

Ti j

caufas morales deduci poterunt.

ltaque fta-

tuitur fequens regula

Toties quis iniqui damni

caufa woralis exifvit

ac proin alteri ad illud re-

5

Jl

paran-

|

266

Tmäatusx XXVFIII.

parandum iure per[onali obfiringitur , quoties *oel

Ve

docendo intelleCtum ,. oel qmovendo. voluntatem. alte-

vius, eundem quis ad inferendum dammum permovet

i

ita, ut damnum illud. fecuturum , C iniqu

um gæ

—pæ'a;:L?ie no nt Ex qua iam regula

S.-3013.

S'eqiüdw LIno, vinculo iuris perfonallis, &

reftituendi obligationi fe implicare, qui di-

cit, viam a praedonibus tutam effe, fi rem

Qu

aliter fe habere noverit, & alii eius teftimo-

nium fecuti exinde expilati fuerint. Item qui

iudici caufam aliquam fuaopinione iniquam iu-

ä

ftam effe perfuadet *. Qui a&um turpem ali-

:

quem honeftum, & licitum effe mentitur, fi

alium exinde corrumpi poffe, periculum fi

t **.

Denique huc pertinet omnis humanae ratio-

nis deceptio, ex qua damnum fequitur.

ä |

* Habent hic Advocati, & caufarum -Patfoni, cur

foliciti'fint, qui omnia tentant, aucoritatesy

Tationes, teftimonia, aliaque. adminicüla accumnmu-

lando, ut caufam obtineant, etíi tacite fuo iudi-

cio in caufam advéríaim magis propendeant. ldem

de tütoribus, procuratoribus, fyndicis , Princi-

pum miniftris, ac legatis &c.

Non poteft dari

fmunus, pa&cum, religionis, ac pietatis officium ,

)

quo ad oppugnandam veritatem , & evertendum

u

ius alienum obítringamur.

W

3XCK Poteft perverfam do&rinam retra&ando alterum

L

a noxio errore liberare, & fic illatam . iniuriam

N

refarcire,

Huc pertinent, qui libros perverfas

- do&rinas continentes edupt, imprimunt, vendunt,

tuéntur,

Item Do&ores, qui in re morali con-

N

tra propriam confcienþia1n docent &c,

AT eruu

1

267

C aput V.

U

Verum etiam illi, qui vi, aut quacunque fraude m

dictn (

peccatum grave induxerunt alium, ex iuítitia te-

)

J

nentur, detrimenta gratiae per monita, obfecra-

tiones, preces ad DEUM fufas faltem utcunque,

um

Nam haec refti-

& per partem aliquam teparare.

tutio quoad materiam poteít fieri, reddendo bo-

num facrum pro detrimento circa bonum facrum

illato huius reftitutionis obligatio etiam urget.

Maxime tenetur alterum de errore docere, fuam-

of

1

IU

que deceptionem prodita veritate abolere, qui do-

,qii

étrinam noxiam incautis aliorum animis infculpfit.

,T

li

)

u vero abs fraude, fed folis precibus, aut blan-

1

sf

Ql

ditiis ad peccatum induxit, pro /olo peccato, &

li

I

l

damnis in /olum peccantem redundantibus nihil

tenetur reddere: nam alterlibere, ac probe fciens

qua

rpemL

confentit, ficque iniuriam, prout videtur, non

eft paífus.

Atque fic plerumque fentiunt: mihi

WUU

tamen circa hoc nefcio,. quae folicitudo eft5 nam

m i^

periculofam tentationem in altero excitare certe

j t

contra caritatem , & pietatem eít, Poenitentes

enim acerbiffime dolent, & merito dolent, fe in

(

|

manus feductoris incidiffe; atque ad fufllaminan-

l"

dam animae pugnam, &ad periculofos hos ignes

tof

fibi fubjiciendos praevie nullum certe confenfum

Qorid

jts]

T

praeftiterunt,

i "

ii W

l

$. 3014«

p

Quia vero damna quandoque inferuntur

otef'f :

ofädbr'

movendo voluntatem $. 3012, ideo fequitur Lido,

jf l

ul

ad omnia ea refarcienda quemque teneri, ad

quae alteri cwidam inferenda, mandato, laude,

a[vg[ J

ac demum folo forte exemplo aliquem indu-

ii

Xlt.

Ubi tamen probe advertas, quod pravi

f

[l

dif!

mandati, aut exempli auctor teneatur repara-

&i

j !

re damna illa, quae alteri cuipiam tertio eve-

um,

"

: ge,rïunt:, nam illa, quae eiusmodi mandat

iL

il

aut

tss

269

Tra&atz;s. AXXFTIF.

r

0nQr

aut confilium fecutus tolerat, ipfusmet däb*et?

puif

ferre, utpote in quaelibere confenfit, prout $.

(s

3013 ** dictum eit. ^ Aliud foret fi fraude, &

füer

Ts

ü; ,de;eptus ab altero inductus fuiffet S 3013:

$

4015.

Ín eo infüper confilium, do&rina, & ex-

E

emplum, vel alia eiusmodi prae mandato

$4

poffunt ad inferendum damnum efficacio-

lg

ra effe, quod mandatum fimpliciter revo-

X

cari queat, ita, ut deinceps vel nullum dam-

$,

num fit fecuturum; vel fi fequatur, illud cer-

Wl

te non ex efticacia mandati oriturum fit: tui

Qodo

enim àmore, vel au&oritate id fieri non po-

dum

teft, cui tu adverfaris, quodque tu fieri non

tl

VI1S

"Tua tamen doGtrina, confilio, & ex-

emplo praevie dato ad nocendum aiter mo-

"

veri omnino poteft, etfi tu repugnes, alteri

deinceps diffuadeas &c. Unde retractato man-

dato nunquam, bene vero poft retractatum

confilium, vel exemplum obligatio reítitutio-

nis poteit dari.

$. 3016.

Ut vero quis ex morali induftria obliga«

EE - d L sE

tionem perfonalem contrahat, requiritur, ut

damnum illud, focuturum . effe. praevie. moverit ..

3912: ideo recte, & IIltio quidem aíleritur,

Dä [

quod ad damna praeter exfpeCtationem eve-

nientia reparanda nemo teneatur.

Sic Toius

» j

occidens aliquem, Caio, eiusque familiae non

diciis

leigat,ur propterea, quod Caius falfis in

onef

Caput V.

269

d

oneratus, & vi tormentorum confiteri com

pulfüs ultimum fupplicium fui

ii

l"(

cerit, & mno-

fUL

1Q £X

cens familia graviitimis calamitatibt

L* 4

pofita

ii (

fuerit

fi triftes has caedis fuae confecutio-

of

M

nes minime praeviderit 7itius.

$. 2017

(

Sed damnum illud etiam debet effe qumzm

mundd

S. 53012,

Unde habetur /7to, c

juod nulli ob-

W

ligationi perfonali quantum ex w/hz*z 1fe obno.

)r[C

Xium reddat, qui alterum a bono confequen-

1f r

do, vel damno evitando fimpliciter iimpedi-

lui t

vit,'pravi licet affectus ftudio id fiat:

dum-

f

U

modo nulla fraude utatur, & alter ad obtinen-

Dol

ll

dum illud emolumentum , aut ad evaacz*xuum

en

malum nullum 1us habeat. *

( t

* Huius affertionis exempla forent G Caius in. Mae-

t m

viur aliquod beneficium conferre paralaa effet,

d

& Dtius ex ódio Zaevii fimpliciter, & ab jsque

mendacio rogaret Caium, ut

alteri

Uï us ean

)d

ltfdwm

utihtatem 1mpcruatu1

ldem fi debit un , vel re-

fütutionem ex ini uria fibi competénteii 'Hdel!!ü

u

remittere vellet Caius; & Tiius meris precibus,

aut veris rationibus , attamen mero odio adaclus

ab hoc propofito. Cannmn revocare conarecur

Hu-

iusmodi enim conatus Uunplis

non tamen quwä

funt,

(

[49

Ml

jf l

CAP AT VI

('gl

;PIUI,

De iüis whganombm, quae ex Laefo bonore ,. aut ex

4

vub

orí

my

R?

Wur.

] evt

iniuria CZTCGJ(HI/MWZ ülla

Fh l

$. go19. Gratia, & morwun honejhzs ef'r pnmum genus

Ti

Lonorum D

du

$. 8019.

(

"T

n

—

Trattatus XXVII.

L

270

W^

*

5019. Secundum bona corporis; tertium bona fa-

| ii

?H£5 & quàártum bona fortunae conftituunt.

lic

3020. Omne bonum aliquo ofhcw voluntatis eft

quat

dignum.

——

-

Sed etxam intelle&us. omni bono interiorem

a

qui

G —^

3021.

exiftimationem, & exteriorem honorem debet

bon

i^ rl

.

o22, Licet ille cui ifta deferuntur, pleraqué in

Tg/'

1j)

folum DEUM referre teneatur,

[Lit

L

3023. Honor, & bona exx[hmatlo eX pielates &

u

iuflitia debentur,

x

(

w u

.

3024. Hic contumelia, conmtmm, improperium s

.

3025. Omnis item actus /ionori alieno adver/us ;

C

LJ

3026. Ac denique a&tus bonae de altero exz/immtzo-

"i contraàrii exphcwtui

r

ti

z

3027. Su/picio, & fors etiam dubium nunquam j

4

"

3028. Bene vero temerarium iudicium lethale pec-

catum effe poffunt.

2

3o29. JDetrattio eft. alienae famae occulta, & iniqua

laefio. Quare huius criminis rei

^ t U

e

3030.

Sunt Imo,

mu wnicuni (rrwe peccatum,

lido, qui de mortuo; ALltio, qui delidum obtwlo-

Qj

9ne deletum notum faciunt.

Sed

Tii, j

[

303t. 1770 Exiam megando

& tacendo egrepie fa-

ü0m

a; &

bis :

3032. //to Vel novum, & diverfae fpeciei crimen

qdeir

de homine licet ex aliis delitis infami prodendo:

f

il

Flto item verbis aliquando amb/guis duntaxat,

alienae famae inique detrahi.

Tüi

Ex eadem definitione habetur VIItzma, fal-

$.

3033.

lob

/um crimen in alterum confingere nunquam;

Wer

ä)æ :

O34. Bene autem uerum prodere sliquando lwtum

e(fe.

g.

3018

L

Cïum bona honoris, & famae non phyüca,

fed morali potiffimum opera laedantur de vi-

tiis contumellae, & detractionis, utpote quae

—

put. V.

271

| bort d

deli&a iuri honoris, & famae adveríantur,

üuit,

hic potifimum agendum efle cenfeo.

Jam

at d

quatuor bonorum genera in nobis dantur: ex -

TOERRIORS

quibus primum eft bonum gratiae, & quae cum *

deU»l

bono gratiae in hac providentia coniun&ta eft

);E[QQIIE j

?norutn.

boneftas , atque actuumWeoftrorum iu-

ftitia.

p.&'a "m

JUALUP

"* Reapfe tamen morum horneftas a natura originem

trahens donum naturale eft; quod beneficio gra-

founs

tiaec non tan:um genere5

fed tota natura inferius

Y

eft; accedente tamen gratia miram dignitatem par-

ticipat, novamqueé prorfus indolem induit & fic

f IU if

ad eandem cum gratia benorum claffeni pértinet.

thale

$. 3019.

x

E)r t uu

Alterà bonorum claffis fünt bona vitae ,

&

pecc«- -----

corporis, quorfum etiam ingenium; indoles 1n1-»

i u

mi, robur, ac decor corporis fpectat*. Ter-

tium bonorum genus eft bonor, & bona de no-

m

f)

bis aliorum exifimatie, de quibus $. 3023,

j U

deinceps tra&tatur. Quarto loco veniunt bomz

Jl'Od

foriunae, qualia funt divitiae, potentia, et fi-

du

milia, quae fcilicet non tam noftraopera, nec

iIti ,

nobis congenita, fed profpero cafu acquifita

Jafly

fuerunt, **

jo f

* Sed ad quam bonorum claffem fpe&ant bona do-

&rinae? quia hoc genus bonorum triplicem habet

caufam, triplicem parlter bonorum indoleim par«

t1c1pat Scientia enim, & eruditio eff nobilis in-

genii partus, & fic pertinet ad bonum vitae, &

corporis:; cumque non raro accedat benefica alio-

lii

rum inftitutio, aliquid ex bonis fortunae habet :

"

prout demum proprla induftria doctrinae decus

T

&omparatur, etiam pretxum virtutis babet.

Puta

[

fü

ao

79

Trattatus XXV 11l.

d

(i ex amore virtutisfcientiis, ac bonis artibus ope-

ram demus; fi enim eminendi conatus , curiofa

íciendi libido, aut merus quiscunque dein fenfus

ad literarios labores nos alliciat; tunc fcientia, in

quautum à nobis, ac aofira indufivia procedit, non

d

bonum aliquod, fed vitium , ac proin de genere

! hon

malorum e g'ïq?

Ü

*3* A[t prae hac praevia quaeftione diflicilior eft fe-

quoq

quens:'quid eft nobilitas: an eft folidus aliquis

Vend

titulus, ex quo aliquid officii nafcatur ? aut

li, t

fiquid fit, de quo genere bonorum eft? Ego

Qul

iüdico (nefcio an re&e) nobilitatem dividendam

effe iiieam, quaead'virtutem maioruni, & in eam,

fer Vl

quae ad emtionem. & pecunias a maioribus pro

mn& j

I

comparanda nobilitate expenfas originem fuam re-

(int

fert.

uantum ad priorem virtus omni honore

(

digna. atque ad primam bonorum claffem refereine

da eft, planeque digriflimum eft, ut eciam in fe-

lt

ris nepotibus honoretur, quod in ipfo auctore vir-

d

tutis fatis honorari non potuit.

Sed quantum ad

LU

ipfum generofi, ac nebilis ftemmaus furculum

haec nobilitas eft meruim bonum fortunae:

nam

(fit

non tantum a divitibus parentibus natuni effe, fed

etiam ex imaioribus multa virtute confpicuis de-

fcendere nil nifi propitiae fortis beneficium eft Ubi

$

etiam illud advertendum, quod ex celebratifüimis

tofe

magnorum Heroum virtutibus ftudium propriae

Em

utilitatis, negotii feu caufae anceps iultitia, alio-

rum auxilia, ac denique ipía fortuna magnam

&f

ti

äiu-

[ ctl

Al

ftae 1vaudis paitem decerpant.

l flgr

Quantufn vero ad nobilitatem emtitiam, quae folis

Ó

fortunae bonis paratur, plusin ea non poteit dari,

h

lii

quam in eius titulo, ex quo nobilitus haec ortum

fuum ducit, eftque tanti pretii, quanti eft illa pe-

il ]

A

cunia, quae pro ea comparanda quondam expenfa

fuit,

$.

E

0209,

u

d

l

Caþ.uïq PL

27

"

aUSQN

$ u

li

Ua

$. 3020.

deit ïen:';:

(ie

.. Quia vero omne bonum honore dignum

?'05':(!.4:& n

gt

eft, & omne re&efaéctum five a DEO, five ab

homine exiftens ofücium aliquod pietatis me-

retur, omnià haec tria bonorum genera ali-

f

11. l

quod reverentiae, & laudis penfum fibi iure

ii qiäï,»!ïi

vendicant. Mens iam humana, iuíta effe ve-

n

J

n

| d E?

lit, tam ex parte rationis; quam ex parte affe-

d

üs bonorum quorumvis dignitati aliquod ob-

j W*s

fervantiae tributum debet. -Et quidem quan-

ortus P

l

Ti 1l

Hil

tum ex parte* voluntatis ,. quemque pro ratà

dignitatis fuae amare, ac fovere, quantum fie-

ni A

U rem

ripoteft, omninooportet, Sed deofficio yo-

q I

luntatis hic non iuvatagere: fed potius eahic

"

u

J

digerenda fumo, quae intelle&us, aut potius

voluntas quantum ad actus intellectus alienae

J

dignita-ti praeftare tenetur.

ini «

1

U

ö. 3()2 L.

!

jj

dl

