bitum, Quare

t

i

bal

$. 2809.

Haeredis inftitutio,. & quantum aä po-

2

tiffimam partem ipíum teftamentum eft defig.-

4

fiatio fucce[foris in warverfum tut quod. defunc-

nE

n

$us tempore mortis ba

d b

& ilaeredes vero alii

n

]i

1lungnt

94

Tra&atus XXVT.

fünt neceff'rii alii mom nece[fariz. Iam fi aiiünt

haeredes necetfarii, non poteft fieri teftamen-

tum; velíi fia& debent eiusmodi neceffarii

haeredes inftitui, faltem in legitima portione,

quàe eít dimidia, vel tertia pars bonorum.

Porro haeredes neceffarii ex Iure romano funt

l]

Ó

ä

190 filii, 240 par&ntes,

rio, fed. raro fratres.

$. 2810.

Verum ius haeredum neceffariorum non

adeo fixmum elt, ut non aliquando exhaereda-

Id tamen non nifi ex

legitima, id

ri queant

t«

eft ex caufa a legibus probata

fieri poteft;

pk

q

uae in teftamento etiam exprimi debet. Quia

*

(e

vero lure romano novi

ffimo foli liberi, &

Iu

poft hos pare

ntes, ac fratres aliquando , &

li

forores

haeredes funt neceffarii; ideo €

.

aufae

ex iNwvell. 115. iuitae pro tri

plici hac homi-

Tj

num claffe exhaeredanda merito hic recenfen-

l

tur. Et quidein

conua liberos quatuordecim

Itaque

l]

ífunt probatae ab ec«dem /Noveli, C. 3.

l

parentes poífunt filios exhaeredes Ícribere.

lii

6. 281I.

qt

Imo fi Filius Patrem gravi iniuria laceffi-

T

telt

vit. 44d» Si ei impias manus intulit: vel oim-

paternae vitae infi-

lür

nino, quod eft //It'um,

la

diatus fit. Z/to Si Patre

m ad iudicem defe-

Qb

rendo, eidem damnum intulit. Fto Si. eun-

dem vel ab hofte captums vel Zto ufu ra-

Yd

xb

VIltimo

Y

tionis privatum iuvare negle

VIITvo Item fi

Si eundeus teftari prohibuit.

Th

fuum ex carcere in-

eundem femper parentem

ter-

Vi

95

| Capuf VII

| aïäfm

þ—terpoüta fideiuffione non libfefaVit; aut LXno

dhunen.

Amo

omnino de capitali-crimine acculavit.

pufori

Si Filius maleficus, fi X/Imo invito patre mi-

Wi

müs, vel X7lI»so haereticus evadat.

Xllitio

J

Si cum Patris uxore, feu noverca fua rem

no/it

habeat.

AlIPFto Demum . fi filia feipfam pro

frutes

quaeftu proftituat, faltem fi Pater dote obia-

ta eandem in matrimonio collocareqvoiuit.

m o

E 2812,

yet

ij

Eadem vero Novella r I5. C. 4. pro exhae-

^

p

redandis parentibus octo fequentes rationes

probavit, quarum eft Iwa fi parentes liberos

: Qz'

lido Si illo-

n i

j

de capitali crimine accufarunt,

rum vitae parentes infidiati fint; vel quae eft

0 vfï

as

liltia ratio , ab hofte non redemerint; vel

per JPtam iniuriam, fieos teftari prohibue-

du

gt

rint. /ta Exhaeredandi ratio filiis competit,

íi a parentibus in amentia neglecti fuerint.

jl

mque

Vita Si filii uxori Pater ftuprum intulit.

Viltima Si alteruter. parentum alteri vene-

r

num pfaebuit.

VIíhvo Demum, fi alteruter

parentum in laerefin inciderit.

Fratres ta-

]acefïr

men etiam germanos, & forores quascunque

teftator libere praeterire poteít, nifi pro eis

"D

? mfï

turpem aliquam perfonam inftituat. Si tamen

hoc faciat, debet eos fpeciatim, & non nifi

d

&

Ob fequentes rationes exhaeredare: fcilicet fi

um

vel vitae, vel fortunis teftatoris infidias ftru-

]f

Xxerint j

vel eundem de crimine accufax?e-

rint,

9

(

7U$9.2819.

98

UTvoclatus XXVI.

$. 2813.

lj

Recenfitae hucusque folemnitates non a

4l

deo fevere praecipiebantur, ut non aliqui ab

easdem adhibendi neceflitate fuerint foluti: un-

|

de $. 2803. teftamentum direte, feu praecipien-

hit

te

dohaeredem inftituens in falemmne, & privilegia-

ium dividebam. 'leftamenta pviouegiota, feu

de

minus folemnia funt Jmo militaria, id cít, a

VIt

ae omnibus folemnitati-

Qu

militibus condita, qu

bus foluta funt

Iíto 'Yeftamentum inter.

li-

pe

beros a parentibus factum, dummodo ipfimet

ban

nomen, annum, menfem, diem, & defini-

emg

tas partes, in quibus quemiibet filit

im con-

dant

füituunt, fubícribant, /Vove/l. 107. C. t. I IItio

t

'l'eftamenta Principi oblata, vel ad acta pub-

f

lica repofita, 7 19. C. deteftam. — IVto "Lem-

iX

pore peítis uni

tas contextus., j 8. C. de te-

Q

i

:

fiam. & ruri legiü

ius numerus teftium quan-

doque remittitur,

l. ultim. C. de teftaim. Qui-

laxationes

bus utique acced

unt innumerae re

3 confuetüdine, & privatis conftitutt

onibus

locorum inv

ecta

vvecG

e, quibus mirabilis legum

Romanarum rigor circa te

(tamenta mcï:ito

M

.XXt haec de te

ftamentis praectpren

micgatur.

tibus, & tenorem l

egis habentibus $. 2803*

alia tamen per formu

la precandi concipi fo-

Q.'

E

Eiusm

lent $. 2303

di aute(m teítandi ratio

gï 28 ï '4'6.

ha

4

m

FIDEICOMMISSUM €!

ft, quo haeres vel ab

inteft:

3

,

um ultima volunza

te inftitu-

Qvb

f

tO, vel etk

deret alicui a

Szg

£us TO

o

du

ur, ut haereditatem ce

lh

,

teita-

j

Caput -I.4/

97

ife,&atore defignato, qui proin fideicommiffzntus

m

vocabatur. Et quia heres fideicommuffarius

l

[iu

tantum rogabatur, ut hereditatem alteri vel-

NU

let reftituere, ideo fola bonitate, & fide ar-

g

bitraria, nulloque iuris vinculo ad heredita-

p

tem alteri cedendam cogebatur, donec ta-

jt, i

l

dem leges eiusmodi teítamentariis precibus

lG

KH/

1

-

vim iuris tribuerint, ne fcilicet amica morien-

o

tium fiducia amicorum cupiditate ( veram enim

i

perfidiam eo quidem tempore non comimitte-

bant) defraudaretur.

Ne vero nullo, aut

Qu

exiguo lucro in heredem fiduciarum redun-

) a

dante is ipfe hereditatem facilé fepudiaret,

lii

& fic fideicommiffum extinguéretur, ftatutum

2 pub

r

"i

fuit, ut quartam partem hereditatis, & quam

g 1

a SCto Trebelliano qu-«rtm trébelliauicm vo-

] dft(

€Camus, ex hereditate fibi poffet retinere,

(i

10

M

-

CAP U T3VIHIE

101

I

T

De Legatis, & fideicomm'[fis /ingu;aribus.

k

xïw"

g

$. 2815. Ultima voluntas fimgularis confiftit inilgga-

nfz,«

h

tis, & fideicommi[fis particularibus: quae duo ne-

x

gotia ex recentiore iure fere funt aequalia.

fl

i

j^

$. 2816. lam de legatis »»prim's notanda eorum indo-

14

i

les, & 2do ii,

poffunt.

quibusr& a quibgs lcgata»rclinqui*

9. 28t7.. Tertio advertenda, quae legari poiTuht*:

$. 2818. Quibus ultimo additur doctrina de j

Be jalcif

vel 40

dià, qua tamen

j

i

$. 2819. Non omnes poffunt uti.

Et haec de indole

jv

Tib

legatorum. Nunc de zodo eadem relinquendi.

Tom.' VIIT,

G

qu

$. 2820.

*

98

Tratlatus XXVÍ.

$.28920. Poffünt autem fieri vel per teflatiientum So-

B

leimne, vel per códicillos: imo

lI

! 'þlcvufulam "

$.292r. "eftamentum minus folemne per

b

quam codicillarem vocamus , faepe in codicillum

Yi

máiegrat. '

4

Q. 2822, Ult

imo folemnitates ad codicillum vequifi

Y

"recenfentur, -

ftae

L» 281'*3.

"

| de

I—I-aec duo iuris capifa fünt ultimae VO/ïüüg

tatis, pars altera, qua non ommne ius, ie

fingulares a teftatore cuidam re-

n

res qua*eda&n

Hinquebantür $. 2802. Circa ifta iam eorum

jndoles, & wodus quo fieri poffunt, explicari

debent.

LEGATA itaque a FIDEI COMMISSIS

sINGULARIBUS plurimis capitibus differebant

aliquando. Licet enim legatis aeque, acfin-

gularibus fideiéommiflis non nifi res fingulares

relinquerentur; legata tamen verbis praecipien-

tibus, fideicemmifla vero fingularia aeque, ac

fideicommiffa generalia per formulam yogatio-

nis alicui relinquebantur: ut plurcs alias dif-

ferentias omittam, quae tamen fere omnes

fablatae fuerunt. Unde de legatis, & fidei-

commiflis fingularibus füb una traótatione

agendum eft, $. 3. znflit. de leg.

4l

$.

2816.

3-

Verum omiffis innumeris Iuris romani

qui

l

t

fübtilitatibus quantum ad indolem legatorum ,

inprimis notanda eorum definitio ab ipfis le-

1 |

!

gibus miniftrata, Er fie legatum e]t delibatio

l ;

nivcr -

1(9

bereditatis, qua te[lator ex co, quod u

fu.

m

Capue Iäll.

99

$ — — fum beredis föret, alicui quid. collatum vtilt, L.

fif

II6, ff. de legat. 1. 24o li, a quibus, & qui-

Junt

busnam legatum fiefi poflit. Priores funt om-

nes, &íoli, qui teftari poffunt: ut proinde

i

æ

illi, quibus teftamentum facere non eft per-

miffum *, neque legatum relinquere queant,

À. 114. ff. de legat. x.

Sed etiam omnibus

legari poteft, quibus ex tefítamento

.des fieri permiffum eft, **

" hercf

li

fd

. * Tales quantum ad noftros motes fere fünt fequeni«

-tes. imo Filiifamilias, nifi quoad peculium caftren-

It

fe, & quafi cattrenfe,

L. 3- C. de pecul, caffrenf. vid.

- $1435. ado prodigi d

eclarati, S. . zu/iit. quibnon e

[

i

germff.

3tio füriofl, id eft mente càpti, nifi lucida

$l

intervalla habeant, $. r, znfüil, quib. non

efi per-

hi

j

mi[f 4to impuberes $.

l, ?nflit. eod. ste h

aeretici

LC dsd

aeretic, item rei

laefae Maieftatis ,

l

l. 5. C..ad leg. Iul. 7Maj.

denique capite damna-

|

I

ti /. g. ff. qui teflameut,

(

*C0* "Dales noftra aetate fere funt omnes, etiam com-

V

munitates, coile

gia, pauperes, /. 9;

t

3

"

. C. de Epif-

ll

cop. €? Cler, & S. 26, €9 7.

3

it. de. Legat,

li

Excipiuntur tamen filii' perduelli

t

j

1'1.

T.

l. 5. C. ad

lego iu'l ',WGJ':.

corpora illicira, J. g. C. de htered.

:

o

inflit, Filii ille

h

p

ANovell. 824 càp. 11,

gitimi quoad hereditatem patgrnani.

jld

$. ,28'17.

In legatis 4570 obfervanda veniunt e3,

ij

quae legari poffunt. . Eiusmodi vero funt non

tantum res

praefentes, fed etiam futurae e. g.

fructus

proximo anno nafcituri, $. 7. inflit.

j

- de legat.. Item iura varia e. g. debita atoa ,

item remiflio debitorum, quibus legatarius te-

2

ftatori

k

xäa;v«f

"s

IOO

Tratiatus XXVI.

Ratori, efat obftri&us, $. 14 inft. .de'legat.g

& $. 21. infl. eod. Praeterea legari poffunt

res alienae e. g. ager vichni cuiusdam, imo

€3e, quae legatarius iam aliunde ex titulo

onerofo tenet e.:g. equus, quem is ipfe lega-

tarius iam antea ex emtione fibi acquifivit.

Ubi dein heres eiusmodi rem alienam dato

pretio debet emere, & legatario tradere: vel

fiid fieri nequeat, debet pretium eiusmodi

rbei:l;egatario folvere, $. 4- z'njiz't. de lgg'?t.

$. 25818.

ue notanda eft lex falcidia,

Pa QUE . - — UE a Ui E E RE E E

, Ultz'mo' deriiq

P—1

E

vi cuius heres ab omnibus legatis falva pro-

——

portione tantum poteft detrahere, ut quar-

tàm partem hereditatis ab omni onere immu-

M A. o A

Sclebant fcilicet teftatores non

nem habeat.

raro tot legata re

linquere, ut heredi pene ni-

hil reliquum maneret: un

de multae heredita-

tes relitae iacebant, eoquod pro nullo, aut

exiguo lucro nullus vellet macram adeo he-

reditatem adife, non absque periculo etiam

ä

varia detriménta incurrendi. Feres enim in

omne ius defun&i füuccedens omnibus legata-

ris, ac denique omnibus defun&ti creditori-

bus obligatus exiftebat: ubi non raro, re us

fcilicet hereditariis in tot debita non fuflicien-

tibus, ex fuis debebat folvere

Caeterum

haec quarta pars attenditur pro ea quantitate,

qualis tempore mortis in patrimonio defunéti

dabatur, $.2. infbit. de legat. In eam tamen

impenfae funeris, & quae in füfcipienda he-

tabantur.

;*ceiitate fieri debeþant, non compu

S

2819.

E.

| Caput. VIII.

ier

atq

S. 2819..

Ul

[iU)

Verum non omnibus facultas hanc qüaf-

tam detrahendi competit.

Sic tmo ea carent

il)

ipfi legatarii: fi feilicet teftator iufferit, ut is,

N

cui aliquid legavit, alteri, vel pluribus varia,

(j

1

& multa adeo tribuat, ut eidem quarta pars

legati non manearintegra. Quapropter foli

«d

(

haeredi, & non legatariis hoc legis beneficium

eft conceffum, /. 47. ff a4 lez. falcid 24do Fal-

cidiam hanc partem a legatis decerpere non

poffunt, fi teftator fpeciatim prohibuit, ne

quarta haec pars fübtrahatur ab herede, .Vo-

,

Ü

vell. 1. cap. 2..9tio fi heres lubeps fpopondit,

HU

fe integra legata praeftiturum, 4. ult. C. 44 les.

fU

' falcid. | 4to Si heres inventarium non confe-

cerit, 7. 22. $. 14. C. de iur. del:ber. Sic:enim

SQH

f

fufpe&um ífe reddidit, ne aliquid ex heredi-

ü

tate clam abftulerit, quae forte alias falva par-

1

te quarta ad omnia, & integra legata fuffecif-

l:

fet,

Cur enim rerum in hereditate inventa-

rum publicam rationem inire formidaffet? Re-

if

s

n

liq. Xï*id. apud alios;

li

$. 2820.

fl

]l

Et haec de indole legatorum, nunc de mo-

1ni

do eadem faciendi, feu relinquendi. Poffunt

autem fieri vel in teflametto fozemni, vcl per

cod/cillos. "Talis autem codicillus quantum ad

praefens negotium, efl utima voluntas, miaus

2!

tamen [olemnis, qua teftantes, . vel inteltatt feu

verbis ,

eu [crptis confHituunt de rebus fuis:

le'

?cill.

Unde?dantür co-

tot titul. inflit. . de cod

G 3

d!cüli

1023

Tratlatus XXVIT.

dicilli non tantum fcripti, fed etiam titinctipa-

iivi:

item non tantum poft teftamentum ad

ä

heredem inftitutum, fed etiam abs teftamen-

to ad heredem ab inteftato fuccedentem. Un-

de poffunt fieri plures codicilli ad eundem

heredem, queis fcilicet eidem diverfa, non

tamen contraria imperari poffunt, $. 3. m/ïzt

de codicill. Ita tamen , ut eidem heredi qual-

ta illa falmdxa falva maneat.

$. 5821.

Imo amplius folent teitatores etiam ipfis

;ä

teítamentis caufulam codicillarem, quam vo-

cant, addere: ícilicet ut, f ob quemcunque

t

defecum ultma voluntas non poffit valere

per modum teftamenti, valeat in vim codi-

cilli. Idque confulto admedum factitant, cum

ad folemne teftamentum tot ritus exigantur ,

ut etiam accuratiflime teítans de Teftamento

legitime condito non poffit effe fecurus. Qua-

xe in eiusmodi cafu teftamentum aliquo vitio

laborans, fed claufula codicillari munitum

idem eft, ac mandatum ad heredem ab inte-

ftato, quo is heredi feripto per modum lega-

ti omnia praeftare tenetur, quae falvis legi-

bus ad legatum fpeGare poflunt-

$. 2822.

Solemnitates ad condendum codicillum

fünt oppido paucae: nam ad eum requiruntur

La

folum quinque teftes; quales fufficiunt etiam

A qu1 alias in teftamento non poflunt teftem

ageres

Caput, V.

ii

3

aegere, €. g. mulieres,

l. ultim, C. de codicill.

"

AU d

Praeterea ex hac Iege mox laudata non vide-

tur requiri unitas 1&us, feu ut negotium ia

K

10

conficiendo codicillo non interrumpatur, At-

Q

que haec de Romana teftandi ratione delibat-

fc fufficiat: plura enim, iuftamque aripliffimi

IU

if

hiuims iuris tracationem ICtis relinquimus.

Noitra opera ex eo contenta effe debet, ne

Uþlüï-

uitmam volüntatem penitus neglexitfe. vide-

amurs .quae ultima voluntas inter modos ac-

qmenm dommu celebris, de iure humano

Obtinens, ac proinde abs omni traditione ad

] 1j

n v

tra isferendum ius reale fuchxens eft. Quocï

Vero ufub

atque fpeciales locorum conítitu-

jnqu

tiones circa romanum, atque tot ritibus gra-

d

vem teítandi modum : pluuma mutaverint ,

Q

V

plumes iam monui.

* (l

4

fif,

CAPUT IX.

g

eni

Jl

De Praefcriptione, 63 c:mdztzombus ad ean.

Vibl

vequiftis.

;ï

Qd

$.

Y3

f,?

w

^

j

Praeferiptio. eft. modus acquirendi dommu

3-;

ulis, & fmgularis :

g

S

2924. Cuh iute tamen naturae magnuam propmqm-

iateni habet.

Ieüxe

$

* -0

2023.

Praeftriptio cum ufucapione fere per IUSTI-

NlAAUNI novo iure confuía

$.2826. Defnitur, quod fit rmodus acquirendi . domi-

nii iure humano conflitutus ,

quo quis bona Jïdg,

iut

fufficienti tiüulo, &7 per lengzmum tenvus conti-

j

li

muata po[Je(fione ius aliquod. fibi acquirit, vel ab

£odeim liberatur. Ex hác iam dcfimuoue habentur

t

(

plurimae coníecutiones, quaruim eft

4

$. 2827

[

aE

104

Z*

atus XXVI.

2827. Prikm, qüod etiam m confcimtiäm fe vis

praefcriptionis exferat:

2828. lida, quod ex iure naturae füam vim proxi-

me non hauriat,

2829 lIItia , quod indigeat bona fide,

[

29030. Quae etiam in decur/a praejcriptionis eft ne-

ceff^ria.

2831. Ex folo tamen creditoris filentio tempore etiam

:

2

longiifimo norn completur praefcriptio.

2832 Adeo autem bomna fides praefcribenti eft ne-

j

ceffaria, ut huius defe&tus etiam /tered? noceat.

H

ä

2333. Praeterea ex definitione praefcriptionis infer-

6

tur //;0, quod ad eam requiratur ftitulus; qui

*

Ti

proin

]

s TEWS

$.28934. Dividitur in vevum. & non verum: & ifte in-

i

fuper vel eft fiff4s, vel coloratus, vel praefumtus.

T

$. 2835. Qui tures non nihil p:eniuus explicantur.

$. 2823.

P oft teftamentum, quod eft modus abquireül

Q

di dominii un/ver/alis, eiusmodi itidem modus

lt

acquirendi dominii, 'fed. fingularis explican-

li

bu.-

dum fe offert, eftque PauEscRIPTIO, S.2782.

Ex qua utique rurfus non nifi fumma capita

Vg

narrare licet, ut rudi habito typo maiori in-

W

duitria ex aliis fcientiis circa huius iuris no-

Es

li

titiam fe amplius quisque perü;ere queat.

Ín

$. 2824.

"

)

Quia vero praefcriptio in poffeffione rei

lj

dEJ

alienae Domino ignorante, & per longius

L

"— —

tempus continuata magaam partem coufiftit;

eà quidem originem, ac vim fuam ad leges Ro-

—

manorum, ad Xll tabulas, & fic fors ad iura

Graecorum, a quibus illarum tabularum leges

D

pc-

p

Coput IX.

105

n

'þetitae fuerunt, refert. Verum ex iisdem ad

i g

praefcriptionem requifitis conditionibus,eadem.

nefcio quam propinquitatem ad ipfum ius natu-

rae habere videtur.

Qui enim rem fuam diu

L

adeo vindicare omifit, 'cum tamen nulla obíta-

Ti

Yet ratio, is eam vel fua voluntate, vel ob diu-

turnam ignorantiam neceffitate reliquitfe vide-

d

tur

Certe thefauros fimpliciter cedere inve-

(

j Id

nienti, ex alia ratione vix intelligitur, nifi ex

€a, quod eius, qui thefaurum depofuit, he-

j d

redes rem fibi ignotam, ut fuam habere vix

jf

poffint.

Nihil enim velle

poirum'us ^ de quo

J

funi!

non cogitamus, lam

n

$- 2825.

Praefcriptio ab ufucapione plurimum ali-

Jf

quando differebat;

quae duo iura exin a

]

(

lusriNIANO, L. 3. C. deitifieep, transform.

j

f

In eandem naturam conciliata füerunt, a qui-

m

bus praefcriptiolongiffimi temporis e. g. 30, 40,

vel roo annorum in aliquibus adhuc differre

j

jilih

fl

videtur. Omnia tamen velut in quodam com-

Qu

pendio concludi poffe arbitror fequenti defi-

h

nitione, quae equidem non ex verbis, fed ex

fenfü legum petita mihi, videtur; & ex qua

praefcriptionem concernentia capita non adeo

inconcinne inferri poffunt,; Eft autem haec

] ]'Eï

1g fü?

efinitiol :

[[hfw

U

S. 2826.

jutd

Praefcriptio eft modus acquirendi. domini

egFS

jure bumamo c07zjiitmf3, quo quis bona

fide,

—

"

u

106

Traflatus, XXVI.

fufficienti titulo , & per legitimum. tempus cot-

zinuata poffeffioie ius aliquod. fibi acquiwit, vel « |

ab codei liberatu& — Ex qua definitione.

li

N

5 2827.

r

x

Seqïuitur,lmo,f cum praefcriptio fit modus

acquirendi dominii, $. witim. inflit. de ufu,

qU(

& bab:it. quod per egm ius vere confüituatur,

adcoque etiam vim in confcientia, & ante

hii

omnem iudicis fententiam obtineat: ut proin-

ü

Q

de mirum íit, aliquos de efficacia praelcrip-

hus

D

tionis pro foro interiore dubitaffe. Nam Po-

teftas legislatrix publicae utilitatis caufa poteft

Áis

rerum dominia transferre, de quo nemo du-

Q

bitat; & quantum per praefcriptionem etiam

Qu

voluit transferre.

Cuius quidem voluntatis

iM

certum indicium eft, quod IwPrRATOR prae-

fcriptionem inter modos, id eft, inter cau-

fgsj acquirendi dominii retulerit.

$. 2828.

Ex eo autem, quod Zure bumano praefcrip-

tio fitconjlituta $. 2826, habetur 4/to, eam

proxime, & ex füti conditione nec a iure- na-

turae, & gentium defcendere, faltem pro ea

forma, quam a lege civili obtinet; quorfum

cam etiam IumpERATOR $. Ult. ?ü[lit. de tifu,

€3 bab. refert.

Licet hoc negotium genera-

tim multam cum iure naturae affinitatem ha-

beat $. 2824.

—

Caput IX..

l07

It M

s. 2829-

l u

KEx noftra definitione $. 2826, : infertur

Jiitio, ad praefcriptionem requiri BONAM

CIDEM. Dequa advertenda inprimis eiusdem

natura, & fic ex C. ult. de praeftript., & j.

mod

109 Í[f. de vtrbor. fignif. plerumque definitur,

TA

quod fit epinio, qua quis credit, rem e[fe fuam,

Qu

H

ac fuiffe cti&loris .a quo eandem accepit *. No-

u

j

]

tandum item 2de, durante dubio, id eft, ra-

p

tionibus in utramque partem aeque facienti-

din

bus, probabilius effe, quod res accipi, &

mh

praefcriptio inchoari nequeats fi vero dubium

fuperveniat poft rem bona fide iam femel ac-

poteï

) Qu

ceptam, tunc in ea retinenda: & in profe-

"]

f

quenda praeferiptione re&e qu

| i

gnt

re "* ceníerem.

Ffique. perge-

*

j pleü'

?* Alius quispiam bonam fidem fimpliciter definit,

r av

quod fit cou/cientia. a peccato. ?niuflitiae illaefa.

Neque ad eam requiri putat, opinionem, qua

quis rem putet effe 1uam

Nam Ioo debens ex

nHituo, fcit alteri 100 fe debere; nec credit fe ab

obligatione effe immunem; & tamen eft in bona

fide.

Verum minus re&e hae dicuntur; & omni-

j

uhl*

no prior definitio tenenda eít. Rationes aflerre

g

non vacat,

a

*** Congruit haec affertio cum ea do&rina, quam

de confcientia tradidi.

r o

Scilicet in pari caufa, &

yfn

proprii nominis dubio, rem nondum acceptam

non poteft exigere: dubio vero eiusmodi poft rem

Á

jam receptam imminente, non tenetur eam red-

IHE'["

dere. Quia fcilicet propofitio negans ante exactios

ib

nem, vel acceptionem eft gontra dubitantem : fci-

——

licet n& petas, ne capias; polt receptionem eft

pro dubitante propofitio negans: fcilicet se ved-

gas, Et fic dubitans accipiendo neutiquam;. fe-

9:

iüel-

Jo8

dratatus - . :XAVI.

melvero receptum non reddendo vere eft a pec-

cato immunis, & fic in bona fide, dummodo nun-

quam crediderit, aut perfuafus fuerit, hanc rem

certo, aut probabilius effe alienam. . Unde liaec

fententia ante diverías alias, quae circa dubiae

fidei praefcriptionem obtinent, eft mea

: [ Ph?;i?hle

multo pr obabilior.

5 2830.

Verum & 5170 quidem$ bona fides hucus-

que defcripta non. petitur tantum ab initio,

fed etiam in decurfu praefcriptionis requiri-

tur, definiente id, & iuftiflime quidem iure

canonico, C. ultm. de praefcript. contra 1us

civile, quod ufucapionem bona fide caeptam

mala fide füperveniente interrumpi nolebat;

licet fru&us exinde percipi iufte poffe prohi-

bueritjM. 44. $. 2. ff. de ufucap. & 1. 48. ff- de

Q«

acquirend. rer. domim. Ubi tamen advertas V

lim , folum proprii nominis dubium $. 80, &

feq. non inducere malam fidem, fi tale du-

bium poft acceptionem rei primum füperve-

niat, & debita induftria a neutra parte füpe-

rari queat.

3- ICti Proteftantes non tantum hanc iuflionem ec*

cle(iafticam, fed etiam eorum qui illam caeca obe*

dientia fecuti fuerunt, prudentiam accufant. Va-

b

iias, & folidas rationes pro tuenda hac fanciione

l

Ti

canonica alii attulerunt.

Mihi liceat addere meam

li

fequentem: quamcunque rationem pro ftatuenda

i

praeícriptione affignare placuerit, praefcriptio cum

mala fide continuata nunquam falva iuftitia pote

|

valere ad transfe;cnduïn dominium: fine.publi-

ca enim, & utili ratione nequidem poteftas publi-

cà, aut quaecunque leges dominia mutare. poflunt.

inia

:

jam vel praefcriptio- eft il]t)fodll&a, ne dom

ma-

Caput IX,

199

AT

maneant incerta, & poffeffores debeant perpetuo

)d -

fluctuare de iure fuo: & ifte finis in malae fidei

Tonc r

poffeffore fruítra quaeritur, utpote qui optime, aut

T

faltem probabilius novit, rem non effe fuam, Vel

n hat

fi hic beneficio, & favore legum dignus fit, pa-

Qp

rum profecto aberit, ut non etiam furi, ac prae-*

doni contra ius legitimi Dominii fuccurri debeat,

Certo bona bona fide aliquando . quidem habita,

fed deinceps abolita pro moderna conditione:ni-

hucys

hil a fure differre videtur ille, qui rem alienam

effe gnarüus, eandem ut fuam detinere pergit. - -

j

Si vero praefcriptionem velis ad puniendam focor-

f

diam Dominorum res .fuas vindicare negligentium,

m i

fpe&are; lex, quae. praefcriptionis cum mala fide

profecutionem. probat ,. rurfus eft iniqua. Nam in

tra )

eiusmodi Domino raro adeíft culpa, fed mera ig-

jept

norantia: velíi adeft culpa, rariffime, aut vix un-

quam erit illa Theologica, id eft, reapíe exiftens,

jei

Tmh

fed tantum Iuridica, feu exiftimata, & praefumta

tantum.

Praeícriptionem vero mala fide profe-

8')&'&

m

quens & Theologicam, & certam culpam, & in

j

uv

omni cafü committit.

Iam quis eius legis iufti-

)

tiam aeftimet, quae in poenam levis, & plerum-

t

l

que nullius culpae dominium rei auffert vero

Domino, illudque ad iudicat ilii, qui in hoc ipfo

p

negotio & certo, & in ommni caífu, & graviter

fi

d

iniquus e&.

$. 2831.

[b

Celebris hic habetur controverfia, an ob

)m Obe'

LU

defe&um malae fidei ius perfonale per longif-

du

fimum tempus, quale in negotio praefcriptio-

;moj

nis funt 3o, vel 40 anni, extinguatur, fi cre-

ao

ditor debitorem obligationis fuae bene gnarum

joc

per tantum tempus nunquam defuper inter-

p

'ctï

pellavit *. Mihi hucusque fententia negans

pubh

xlb

praeplacuit; id eft, in eiusmodi cafu debitum

J

i

meà opinione non extinguitur.

Idque non

-

n

de-

fi

r

iB te)

dvacatus XXVL,

L

dcfe&u bonae fidei tantum, fed potius, &

fik

proximius ex defe&u poffeflionis, feu quafi.

e(t i

poffeflionis. Per.talem enim praefcriptionem

m

Vr

debitor acquireret libertatem ab obligatione

*folvendi.

Sed per decurfum totius tempo-

dQ

ris fe noluitgerere, vel habere pro homine

ïl:lll

ab obligatione libero: ergo hanc libertatem

uili

)

ne quidem. quafi pofTedit.

Si enim obligatio-

i

nisfuae probe confcius, eam nihilofecius ha-

bere, eidem deferre &c. noluerit, aperte ini-

quus, & peflimae fidei debitor, extitiffet.

3* Cafus effet ilte: Zitius debet Caio 100 ex mutuo.

bt

J Ut

Jam Cajus per 40 annos üe ufuras, multo minus

ipfam iolutionem petiit, nec in aliquo Titium

: Ruy

fuper debito interpellavit, aut fe pro creditore

b

geflit,

Nunc quaeritur, an lapfa 30 annorum in

1 E

hoc cafuü debitum ope prae(criptionis fuerit eX-

| o

tin&um, 7iio obligationis iïl—acqfemper confcio.

At

$. 283;.

QUs :

W

Circa bonam fidem ad pracfcriptionem a

ex fi

iure requifitam notandum 4to, quod mala fides

defun&i aliquando noceat etiam heredi, ut-

p

ote qui fi&ione iuris eadem cum defundo

1 Q

períona eft. Itaque fi defun&tus ab initio pot-

Ti

feflionis in mala fide extitit; heres etti in bo-

tem

na fide exiftens non nifi 3o annis praeícribit,

iil

vid. 1. 11. C. de acquirend. vel vetinend. po[]c[J-

Q

j

€6 1. 1. C. de graefcript. 30 vel 40 a. Et haec

b

de fueceffore univerfali, qualis eft beres in

omnia defunéti iura fuccedens. Verum etiam

contra fuccefforem fiagularem , qui ex cau-

emtione rem fin-

L

guia-

fa, & titulo fingulari e. ï

p

iIi

u t

gülär&m aliquam oBtinet, aliquid conftitutum

"

eft circa bonam fidem Au&oris. Si enim quis.

Yib

rem immobilem, & quod infuper requiritur,

gt

vero rei Domino ignorante mala fide teneat,

t

atque eam exinde alteri donet, vendat &c,

D

hm

tunc novus.ifte poffeffor eiusmodi rem non

niü 30 annorum fÍpatio poterit praefcribe-

:rtatgm

*

It

Ie,

IVovell, 119. C. 7.

jis

$. 2833.

nl

f&

Ex definitione praefcriptionis $. 2826 ha-

u

betur //:o, quod ad eandem requiratur Tr-

quint )

TULUs. Atque ut haec neceflitas tituli ple-

f

nius intellipatur, varia hic notari debent:

edion

quorum quidem primwum eft, quod. titulus

xumd !

g d

generaüm fit illa caufa, ex qua rem ha-

bemus. 24dum, quod alius fit titulus ad trans-

T

ferendum dominium aptus , eftque aliquis mo-

dus acquirendi dominii de quibus a $o 2755.

usque huc agimus: alius vero titulus eft, qui

91

ex fua natura dominium nor conftituit,

Sic

*

T

e€. g. aliquis rem detinet tanquam primo oc-

It

cupatam; alter vero tanquam commodato fi-

;

nu

bi conéetfam.

lam pofterior titulus ad prae-

fcriptionem ^hon fufficit: nemo enim poteft

|

J

rem commodatam bona fide tanquam fuam

ij

habere.

Verum etiam de priore titulo, id eft .

j

]^

€o, qui ex füi conditione ius reale

n

minium efficit

)

!

t

H

$. 2834

,

qi

Notandum 44e4 quod is dividatur in ve-

Í))

fm., & apparentem , Íeu.nem verum. - Sic fi-

1j

quis«

a

IIZ

Tra&atus AAV

nemine huc-

il

quis rem ab alio feli&am, V

usque occupatam, prima vice fibi vendicet,

Hl

habebitur veras titulus: fi vero

occupet;

Td

eandem nullius iuri . obnoxiam,

&. domi-

Q

nio vacuam ex apparentibus, fed reipfa fal-

fis rationibus arbitretur;.tunc eiusmodi oc-

cupatio erit titulus 25 veru:. .lam ad prae-

' f

fcriptionem non requiritur verus titulus: nam

jt

per hunc folum, & absque praefcriptione res

fit noftra, e. g. vera occupatione rei liberae:

t

unde haec per praefcriptionem non potelt ite-

el

rato fieri noftra, /. 159 /f. de Res. iur. Qua-

t10]

re ad praefcriptionem requiritur titulus quan-

(on|

tum ex fe ad transferendum dominium aptus,

r

fuflicit tamen, ut talis adelfe appareat, etfi :

N

reapfe minime adfit, /. 24. C. d» rei vindcat.

] ui

Verum eiusmodi apparens titulus . quod qui-

ij

dem 4:o loco notandum eit) dividitur in fic-

!il

tum , coloratum, & exijtumatum, , feu praefum-

fire

tun.

j

f

L

fcrq

. 2855.

u

Jam titulus f&us eft, quando eiusmodi

Ti

ftudiofa fimulatione. fingitur.

Sic e. g. duo

t

fe gerunt, ac fi rem vendere, emere vellent;

duin tamen tacite unus;alteri eandem dona-

!

re cogitat, Et talis titulus: nifi alius accedat,

T

nec ad praefcriptionem fuflicit, tot. t:tu/.. C.

(le

pius v«lere ,. quod &c, "Titulus coloratus tunc

datur, cum ille e. g. emtio reapfe exiftit; qui

llSql

tamen titulus ideo non fufficit ad transferen-

lf

dum dominium, quod vendens, aut tradens

dominium rei non habeat; ac proin illud n

c.äc

in

lj

Caput 1X.

113

Ti

in alium transferre queat.

Et ifte titulus om-

Mi

nino ad praeícriptionem fuflicit. INam gene-

[ n

ratim ex quibus caufis tradente Domino, ac-

(

quititur dominium, ex iisdem tradente non

Ip ä I

Domino incipit ufucapio, $. 5. ?njLit. per quas

od

perfon.

"Titulus exztimatus, feu pvaefumtus

du

tunc habetur, cum titulus nullus equidem in-

sl

terceflit, talem vero interceffiffe poffeffor bo-

3X*

)

na fide, licet falfo exiftimat. Kt fiquidem

CX

ra-

[b

tione probata in eiusdem errorem quis induétus

(s

eft,titulus ifte exiftimatus omnino ad praefcrip-

tionem facere videtur ; licet in hoc non omnes

j

51

coníentiant.

Hanc vero noftram fententiam

a

egregie iuvant verba legis 1 19ae ff. pro emtor.

lt, !

quod. vulgo traditum e[E, eum qui ex:[Emaot , fe

Wl !

uid emi[fe,

Wec emerit, non peffe pro emtore

d t

uf ácapere , baözgnus verum e[f? ait, fi *ullam

n

ullam cau[am eius ervoris emtor baheat. Eadem

*l a.j»"

fere habet 7. 33. /. de ufucep. Maxime vero

fufficit titulus eiusmodi praefumtus in prae-

fcriptionibus 350 vel 4c annor /. 4. C. deprae-

M

fcr:ipt. 30, vel 40. «n. Denique praefcriptio

um

immemorialis, quae eft omnium fortiflima ,

1

titulo exiftimato niti videtur.

Neque enim

a

pro fingulis dominiis extra praefcriptionem,

j t

& pro divifione omnium bonorum, & pro eo-

,cedäs

rundem translatione alius habetur titulus nifi

Jj ^

ille, quo. ex: jtzmamus rem aliquam e.'g fun-

p

dum inde a prima occupatione , aut divifione

a

usque ad praefentem poffeilorem femper ex

f

iufto titulo tranfiille

i

j

J!

Ton, V117

H

CAPUT

Mi

Tratiatus . XX VI.

114

CAPUT X

hwl

WUS

De reliquis Conditionibus ad

pmfmpmæ 5

C0

requifitis.

a

Wö. '5836. 'No,tiq 'þi*aEfcvïuiät'ldnlisï, V'to loco facit inferr&

Ve

neceffitatém l£gztimà temporis. Quale quidem aliud

Ye

.in bónis szobe/bus , & Yurfus aliud àn bonis ?

fer

snobilibus requiritur. Infuper

$. 2837. Contra iura per/oualia non nifi triginta anno-

M

rum praeferiptio vim obtinet,

lit;

Du

$. 2858 Eadem femper definitio docet 7/Ito, praefcrip-

tioni etiam pof/e[f/onem effe ne

ceffariam.

$.

e849. Item J [Itimo , duplex prae

fcriptionis äþ&u;

- oftenditur.

Et

Áj

L]

$

2940. Tandem //IIlvo, ea, quae prdejïriptioniad-

ver/a funt, ex eadem femper definitione fat apte

eruuntur, Inter quae primum eft dejeus tituli :

1

bonae fidel. &c.

|

aSai, Secundo aliqua

praefcriptionem dormire :

ogaz. Teríioalia eandem énterrülmp: faciunt. Quo-

rum aliquae caufae maturates ;

l

2843. Aliae vero civiles funt.

Quarto

CUP CUPv

2$44. Denique praefcriptio iam completa, non nuns

CE:

quam w:jcz-'nd:'tur.þ

.5' 2836b

Ex definitione þ'f'aef'*cripïtþionqis per Vtam con-

fecutionem habetur, quod ad eam requiratur

ä

LrciriMuM TEMPUs. Quod quidem circa

ius reale, ac per[enale diverfum eft. Verum

€tian ius reale aliud tempus in bonis mobili-

Lu;, & aliud in zmmobilibus petit.

Mobilia

cum fufficienti titulo $. 2833. & feq. atque

cum ea fide, quae etiam in feníu legum eft

tä

bona $. 2829. & feq. praefcribuntur triennio,

À umc.

m .

Caput X.

15

j. unic, C. de ufucap. transfor. — Si tamen in

[

eiusmodi re ius pignoris tertio cuipiam eft

t

conftitutum , illud praeferipto licet dominio,

heutiquam extinguitur 7. 7. C. de pignor. Res

