competente, obigatum habeant, isque ex

difpofiione legum etiam, culpam leviifimam

Al

Mf

fl

praeftare debeat, fi eiusmodi culpam circa

res legato, aut fideicommiffo relictas commi-

, 0

(j

[erit, h 47 5 S. [j. de legat. 1.

$. 2975.

W

Rle,s.; hereditaria

m

e omnibus. heredibus com-

munes funt, manentque. in.dominio omnium,

Il

donec dividantur. Si tamen quispiam res eas-

0

dem ante divifionem adminiftraverit, is ex

g pï!e

quafi contractu, ac proinex iure etiam perfo-

J

nali^ad res dividendas, rationes reddendas,

$

& culpam levem, fiquam commifit, praeftan-

u

dam obligatus eft, $. 4, & s. inftit. de obligat.

t Yi

;

E

quae ex quaf. l. 25. S. 16. ff. famil. ercifcund. Sed,

n

H

tliam res ex quocunque titulo com

munes,

9

(dum-

g,

iaf

/

2234

Tratttus XX lffl |

p

(dummodo non ex contra&tu focietatis fint

communes) fünt omnium fociorum, unde

ho

rei huius communis adminiftrator ad eas divi-

dendas, culpamque levem praeítandam tene-

tur: paucis in adminiftratione rei communis

omnia ea obtinent, quae de adminiítratione

Quo

hereditatis di&ia mox fuerunt, 1. 6. $. 11. ff

quo

commun. dixid. llud quoque addendum, quod

Qui

adminiftrator vi eiusdem contractus etiam fibi

que

poffit petere, quae in commune bonum ero-

f.á

gavit, L. 3. fj. commun. divid.

M

W Nam finguli heredes in re hereditaria, &focii in

1N

(i,.

bono communi babent etiam ius reale ; eiusmodi

enim res funt omnium. -Leges tamen etiam ius

fv

pérfonale ex quafi contra&u induxerunt. Unde

«

jus, feu actio familiae evcifcundag , & de commu-

ni cividundo eft mixta ex reali, & perfonali, in

d0n

eoque fere folo differunt, quod prior ad heredita-

tem fpectet,

pofterior vero ad ea bona, quae ti-

tulo fingulari e. g. ex legato, donatione &c.

(non;

tamen ex focietgte) pluribus funt communia.

$. 2976.

T

Ínter contra&tus quafi tales ultimo recen«

fent SoLUTIONEM INDEBITI, cuius ex $. 6.

inftit. de obligat. quae ex quafi , & ex titulo ff- d

condi&. indebit. fequentem ftatuunt definitio-

nem: Solutio indebiti oft quafi contrattus, quo quis

ex errore fa&ti id,, quod iure naturae indebitum erat,

oloendo, alierum bona fide id- accipientem, ad tan-

tundem. reddendum . obliga[fe | fimgitur.

Scilicet

quod potius mutuum dare voluérit, vel certe

anc

fiai

ea lege dederit, ut fi forte non deberet h

X

pe

/»9'—1'

VN

E

Caput X

91

ehti

peöuni'am, alter ad idem pretium reddendum

;

:,

m

d esdr

teneretur. Ex ipfa vero definitione

m t

$. 2977.

ORU

Infertur Jmo .€um, qui fciens folvit id,

niftratiozg

quod non debebat, nihil poffe repetere, eo-

113

quod donaffé videatur, 1.53. Jf- de reg. iur. Et

i

quia exceptis faeminis, minorennibus, aliis-

etu u

que,

. quibus ius ignorare permittitur, /. 9.

Onumde

Jj. de iur. & fa&t. ignorant. reliqui- omnes iura

fcire putantur, colligunt //do, quod tantum

&i

ii indebitum repetere queant, qui errore fa-

: eil

,,,,,

&i, non item qui errore iuris lapfi indebitum

etiar

folverunt, /. 9. ff. de iur. & fadt. ignorant.* Hi

at [:,"'

enim iurafcire, & fic fcientes fol

de n

viffe, acproin

qond

donaffe videntur.

j

3X* Sed quid in foro confcientiae, ff reapfe ius aliquis.

h qllüe

F.

ignoravit, & reapfe debitum adeffe re

& (

putans do-

nare nullatenus voluerit? frequens enim eft admo-

nipt

dum, ut etiam multum fagaces, ac periti iura fre-.

quentez ignorent,

Quia vero. quafi contrattus

iure naturae nullum iuris vinculum producunt, &

quia pro ignorantia iuris lezes nullum confenfum

u

fingunts vehementer dubito, an in eiusmodi ca«

fu.aliquod vinculum iuttitiae exiftat, ex quo al.

!

1

ter indebitum fotutum reddere teneatur.

AÀn non

[) f !

í

aliquando , & in fpecialibus circumftantiis pietas

NU

urgeat ad eiusmodi pretium reddendum? hic nog,

difputatur.

qllü (

j

j

$. 2978.

J

f

n

Ut indebitum repeti queat, illud fältem;-.

IIC

"aturaliter indebitum effe debet S. 2976:

1

j

j

nda,

Vi'deo. fequitur J/[tio, ea non effe redde

quae

rR

N

246

Trattatus. X XV1I

H

quae folo.iure civili indebita funt. Unde in

Ó

iis omnibus ceffat condictio indebiti , ac proin

folutum non poteft repeti, quae naturali iure

ä

f

debita, & exin etiam foluta fuerunt, /. I3. 2

N

38. ff. de condict. indobit.

* Non raro tamen ius

civile aliquos actus adeo.evertit, ut etiam íu-

re naturae irriti efliciantur. e. g. fi pupillus,

prodigus aliquid: donaverit: nam qued pupillus

o

Jine tutoris autboritate flipulanti . promiferit, [oloe-

rit, rcpetitio ef] , quia nec matura debet ,. 1. A.

ff

»

(tj,

licy

de conditt. indebiz. :

N

"k Huius exemplum eít, fi filinsfamilias. pecunias

mutuo. acceptas folverit: eas tamen non poteft

d«

MR

tanquam. indebitas repetere, quia nafurdliter de-

bet, prout ait lex: etíi hanc obligationem lezes

li

non tueantur, eoquod creditori mutuum a filio-.

QU

familias repetenti obftet. SC, Macedonianum, /,

,

i

pro]

40. ff de condi&, indsbit.,

(ua

perf

$: 2979.

Quam

Condi&ioni indfïebiti vicinae admodufn,'x

lg

fereque quafi contra&tus. funt. condictiones

tUrpe

variae, quales funt condittio fine caufa, condi-.

tl

Qo ob turpem caufam , aliaeque. Itaque condi-

Qünd

Cci, & repeti poffunt ob turpem, caufam data,

g

fi folius. accipientis turpitudo vel iniuftitia.

f

verfetur, 11.8.2, L2, & 4. ff de condi&t. .

ld

ob turp. cauf.. * Neque. enim. ea condici pof-

Pe

funt, quae cum, turpitudine. ita data funt,

m

ut ea turpitudo velífolius dantis; vel dantis

N

& accipientis. fimul fuerit "AUE 8^ pj OP

P

N

3: & 4 f- de condi&t. ?b turp. cauf. —

* E. g.

i

Capu XF.

237

* E. g. i quis pecunam dedit, ne alter -occidat',

Untt!

vim inferat,

flammas fubiiciat &c.

Item fiquid

itpri

. detur, ut alter rem depofiam reddat, quam uti-

VEV

que abs dono reddere tereretur.

Li

V

""* E, g. fi quis det pécuniam iudici,.ut male ilidi-

Tmen

cet, ficario , ut innocentem occifiat.

(um jl

$. 2986,

pl

d pæ»pi?ïu:

l]

- Condittio fine caufa aliquando generatim pro

j

omnibus condictionibus accipitur, 4. $. ff. de

lj

condid. fine cauf. — Ut qui fiue caufa. obligantur ,

Wncerti conditione con[;gui pofümt, ut liberentur.

Specialius vero aecipitur pro eo cafu; in quo

pecuniä

alià condi&tione, aut reincdio uti non poteft,

; pott

itr d

& tamen alteri fine cau(à promittendo fe ob-

m t

ligavity e. g. fiquis alteri dedit vinum, eo-

n1lle

quod falfo perfuafus fit, fe ab eo frumentum

TO

pro hoc vino perinutationis caufa accepiíle.

Quare condictio fine caüía eítius,. & actio

perfonalis, qua repeti poteft 2b altero ea res

quam fine caufa detinet; ita tamen, ut res

od

ila nec ob caufam futuram; neé ob caufam

j

turpem eidem datà fit: a!ias euim non fpe-

cialis condittio, feu re

:

'.*;(.H'»

Jí&2 i

á

um

itio /me cawfa, feu

X7T fX

COT

condictio ob caufam turpem ;

v

l alia huius-

d

modi daretur, quae màgis ad fótüm externum

fpectant.

umga

Nobis pro conícientia fufliciat ,

Mi

quod poflit repeti id, quod alteri fine caufa,

p

& per errorem datum eít, idque per aliquem

quafi contractum, id eft a legibus opportune

il

W

confictum: nam de iure naturali pactiones;

Eag

Jl

& traditiones omnino elfficaces funt; etfi error

lisdem Gaufam dederit.

TRÀ:

7

!l

-

238

T

qgi:f

10 1f

Taits

;[RACTATUS XXVIIL --

J

d

DE DAMNO PER INIURIAM ILLATO, SEU AL-

tpt.

TERO IURIS -PEI(SONALIS FON'FE.

! $

u

It

[i:

CAPUT I

Qu

De Furto.

P

l

Q

$. 298T. Alter iuris tealis fons funt delicta Qam&o'fa:

1

Q

quorum

$. 2982. Sunt alia.

lucrofa; alia mos lucrofà. inter haec

i

ftequentius eft furtum .

h

$. 2983. Quod ef contre&.

atio vei fraudulofas Tneri

f

j

faciend: caufa , vel.ipfius rei, vel etuam ufus eius,

u

- goffe[fionisque.

.

».2984.

Unde difcitur zo,

furtum a vapina differre;

V

$. 2985. Et JIdo, etiam ,ab uxore;

;

liberis , ac fümulis

p

cComimnitti poffe,

Et quidem

p

$. 2986, Delicata eft in liac cau

*

P

qilias praecipue ;

L

äa. con

ditio flior;*fæqu-

S- 2997. lmo etiam sz.?ïze!losfufæz.

K

$. 2981..

M

m

Quby

Iuris perfonalis duas caufas, feu tituïoä

NT

effe, dicebam S. 3851, pattum icilicet, & dam-

Ehn

num iniuria illatum,. IMPERATOREM fecutus,

Th fu

qui in fuis inftitutionibus $. 2.

de obligation.

E

eosdem iuris perfonalis fontes affignat. At

's

$,

que de conventionibus feu contractibu:

qgal

Cupuf I

239

quafi 'COlïtracjtibtl;v, iam a $. 2851, & d,ei—nc.:ep's

egi : fupereft igitur, ut de DEL1CTO, feu dam-

no inique dato, tanquam altero iuris perfo-

nalis titulo again *.

Haec iam delicta quoad

u

effcttum , & quoad modum, quo damnum infe-

AU U

runt, confideranda funt.

um

* Sed quia non poteft cogitzri damnum iniuria illa-

tum nifi alter prius ius habüerit, fatendum eít,

delictuüm hoc non effe originarium aliquem, fed

tantum derivatum iuris fontem , utpote qui né-

ceffaürio ius aliquod prius conftitutum ante fe re-

quirit.

Imo íi omnem rigorem philofophicum

adhibere liceat, omnino nulla iuris cauía in deli-

&o invenitur.

Cum enim eadem fit laefi officit

] sznr;

reparandi ratio , qua ofücium ipfum nititur :

etiam obligatio ex huiusmodi delido noxio na-

Tnet ?

ta debet effe eadem, quae per deli&dum violatàá

fuit, Unde furtum pecuniae mon ex fua natura,

u!o/i]-, :l/f'l

fed vi i&üris realis, quod alter in pecunia habuit,

quodque a fure perüde violatum eft, ad reítitu-

p

tutionem huius pecuniae obftringit: iniuria enim

ii

ex fua indol]e juepufüima eft caufa, per quam ius

producatur.

yJm

Quapropter tota do&rina de iure

perfonali, ex delicto feu iniuria orto, reapfe jiam

e

pertineret ad

tra.

-

L

itum de relttitutione,

j

g'a 2982-

Porro eiusmodi ddicta, quantum ad E&*e:-

ctum fuum confiderata, & prout talia fünt,

quibus alteri contra ius* damnum aliquod in-

j

DCUI

l

fertur, vel funt /ucrofa, ex quibus aliquod in

fff

i

delinquentem commódum redundat **, vel

f

non funtiucrofa, ex quibus nullám capit utili-

j

i

tatem ille, qui eiusmodi committit. ***

j

j

* Si enim /us non laedatur, non poteft oríri vin-

j

cïæuum iwuris

períonalis ad ius Jaefum reparandum:

V

nulà

A d

[

"TraGatus XX ;I/II;

240

nulla enim virtus praeter iuftitiam obligat ad re-

ftitutionem, prout communis fert fententia, Sed

cur fola iuftitia, quae mea opinione ex mero pa-

€&o naíciturf & nulla alia virtus ad reítitutionem

$- "TP "C —

obligat? Quia illa forte ad aequalitatem reparari

poteít, fed quamr obícura eft ifta ratio? dein fi

mifericordiam violatti , àn non tantum faepiffime

reddi póteft, quantum alterius egeftás videbatur

exigere; ut alia innumera taceam?

Qua vero demum poena muül&andus foret, fiquis

diceret, officia, (ilaefa fint, fatisfactionem, feu

"u- - Be3^ 9L [ aL - u L

reftitutionem, quantum ex natura fua exigere?

Et fic lae(a pietás non quidem ex iuftitia,fed ex pie-

-—

P

it

tate compenfari déberet,

Nonne omnia oflicia

luii

adeo digna funt, ut propter fe expleantur ?

r

Cur non mereantur, ut, Ííi laefa fint, -eadem

n

t

menfura reparentur, fcilicet ut habeant, quod ip-

fis deeft? vel an putas titulum debendi, atque

i

u

ipfum debitum violando; debitum Tede folvi?

vel fi debitum folutum nondum

ü L

| fit, nonne obli-

li

gare perget?

Sed pergamus per fingula. Fides perdita (idem de

m

T

reliquis virtutibus Tlieologicis) novo a&u fidei

Teparari neceife habet.

Virtutum moralium duo

Vet

funt genera, pietas fcilicet, & iuftitia. Quod

juftitia reftitutionem exigat, eft fententia OU

f

nium,

ergo fola pietas in difceptationem ve-

j

rnit.

Confideremus inprimis oftcia pietatis pro-

aC

hibentia, feu negantia, quibus a&us alteri no-

Vi

Centes interdicuntur. Iam fi actu quopiam circa bo-

t

num gratiae, vitae, aut corporis damnum cuipiam

l

intuliti, ex eo ceffat obligatio refarciendi, quia

ifta ex communi fententia reparari non amplius

N

W

poffunt.

$i vero damnum citca bona famac, aut

d

fortunae contigerit, tunc noii confiderato vinculo

l

pietatis, mox circa iíta reftitutionem imperamus,

E

eoquod haec duo genera bonorum materia iulti-

f

tiae effe foleant,

-

Solai

taque officia pietatis praécipiegtia

, feu affirman-

fuc-

|

tià moleftiam faceffunt: e, g. flvindigcnti, cui

cur-

l

ll

Caput. [.

2Àt

gt

urrere praecipiebat pietas, & mifer

icordia, operà

nt,

praeftare neglexifti;

Verui fi egeffas perdurat;

W

fuccurrere perpetuo o

bligaris; fi vero egeffas de-

dintond

fierit, tunc füblato d

ebendi cafüque mutato etiam

m u

debitum ceffat.

- - Unicum tà

moleítiam faceffit4 eft

nren füpereft, quod

-

? qii

que feque

üns: fingamus ege-

fepit

num indiguiffe mutuo, teque

ad illud dandum

Videbat

í

omnibus attentis vi pietatis ,

& mifericordiae ad-

ftrictum fuiffez quia ve

ro hoé6 mutuum a te obti-

nere non potuit,

noh tantuim muüutuo carere, fed

u ii

etiam aliá ing

m &

entia damna e. g. ia&uram muneris

a ewq (b

publici, re

ditüum «&c.

pati coaétus fuit, quae

feu

quidem tu omniá probe

5

3C diu praevidiíli, ita

[j

ut quantum ex officio pie

tatis haec im

fild

pedite po-

plei

Il

tuiiles, & debuiffes etiam.

Tam hàec dammna re-

farcire, & mutuur

A

x

, "

1 dare viiuftitiae mon teneris*

ifia vero da

mna Teparare teneber

is ex pieta-

quo

"

[ u

-

te, fi quaelibet virtus ad reftitutior

1enr obligare

"a r Ü

dicatuf.,

Hoc éertum eft

; quod horum omntum

de l

dainorum cul

of

Ub»

pam coram DEO contraxeris; nam

iuxta notiffimum illud: Ogcid

Jfli pawperen, quena

um 6

&on pavifi , dum ícilic

et cibi fummam meceffit-

tein pateretur.

i B

lu

Verum haüc ex pietate ortam refl

ituendi obligatio-

,

nem admit:ere refugit com

fnunis fenfus nofter,

j 0

fors fententiis legum roma:

)14rum nimium imbu-

i "

3

5

tus: quae leges pietatem folam.

?

nulloque iure

t^

1b

adiutam parum attendunt,

& inter folidà officia

À

j

[te

Vix recenfere videntur, multo minüs del

aefa pie-

(it i

tate reparanda quid

quam ftatuunt, Pfaeterea quod

I^

J xuïï'

jam dictum eft, fi

hanc reparandae pietatis obii-

j

i

]

gationem negeffüus, ae

8re explicabimüs, cur fola

a

luftitia ad reftitutioneti

u Obligat.

4t. il

Nifi for$ quis

dicere velit, quod, ficüt per

generaliffimum pa-

j

na

j

&um res

alias coimmunues inter nos divifimus, pet

j5

ampliffimum. rurfüs padium mutuo omnes confene

d

ferimts, quod, fi

;

juis pa&to alicui, aut euicun,

que iuri perfide defuerit

jm

paranda

» ad illàtam iniuriam r&.

m.velit effe obiigatus,

Verum iü ardia

.a'j W

n

W

07l ?IIL

h a*ct4

*

H

242

Trattaius X XVLIIL.

hac quaeftione ultimum judicium ali»orum. effo:

meam vero fententiam copiofius $. 3035, & feq.

explicabo,

j

ä

Xe* E, g (üquis rem alienam ufurpet, frumentum-

Titii abfumat, utífuo poffit parcere &c.

|

JCC* Siquis alterius horreum, fegetes füccendat;

animalia oecidat &c. ex quibus nullam capit uti-

Q

| lafa,'

litàtem , nifi fors dfulce-m vindictae gu&gm:

$

! Quie

$. 2983.

! frauc

Inter frequentiora delicta, quae lucrum

1

KT re

afferunt, eft Fu&TUM, quod communi fen-

-1 hmhflä

tentia definitur, quod fit ecculta accepiio T&

: nj

alienae ; Domino rationabiliter * imvito: vel fur-

tum prout ab ICto, . 1. ff. de furt. definitur,

eft. contre&atio rei fraudulofa lucri faciendi caufa ,

)u

velipfius veb, vel etiam. ufus cius , po[f.[fonisoc.

d.

Quam pofteriorem definitionem utpote a lege

M

miniftratam in confecutionibus ftatuendis fequi

lls |

ld

iuvat,

n

eft

* Caute l;anc particulam intelliget multi enim ean-

Wl

al

dem male adhibent,

Nam etífi Dominus ex officio

m t

caritatis, religionis, aut cuiuscunque pietatis eius-

d

niodi rem concedere omnino teneretur, fi tamern

4 fe

nullum adfit vinculum iuris, & ipfe invitus elle

pergat, non licet eiusmodi rem accipere: mam

Q

pietas non tollit efficaciam iuftitiae.

Alias egenus

UO

poffet ftipem ex mifericordia fibi debitam, & à

U

Domino denegatam etiam. extra cafum extremae

necefüitatis furripere:: nam Dominus confiderato

u ü

ly

j

officio pietatis non esfet ratonabiliter invitus.

al

W

U

Illud quidem non aegre admittam, quod urgente

fola pietate Dominus rerum ignorans, & alias ae-

"MA

quitatis tenax fuo confenfu ius fibi competens re-

P

nens non volet

i

maittere ccnfeatur, aequa enim i

offi-

um

Caput [.

243

urrL d

Ti

efficio pietatis deeffe, |.Si tamen vel per avari*tiam,—

aut pertinaciam nolit confentire

» quantum ex vi

C

8

Qmetit

iuftitiae ezit femper rat;ogabiliter. jnvitus ,

füb

Obtentu pietatis clam eidem nilil poterit aufferri.

]

Jotendl

$- 2984.

3pit

Quia iam furtum eft &ontïeäatio rel fraudu-

f

la, fequitur Ime, quod differ

at a rapira,

quae furto deterior

. aperta vi utens. non eft

fraudulofa, nec clam, fed coram . ac violon-

du

ter rem alienam invadit, Unde non Cantum

n

m

iuftitiae, fed propter vimalterius COrpori, aut

cþll fi

t

| j

manui illatam etiam pietati adverfg fors cnt.v

Finitt

$. 2985.

m

Et'qui:a Omnia, quae contra ius alterius

illi

M.

elam fiunt, fraudulenta funt; UXOf vero, li-

(4

hr

beri, ac famuli in bonis patrisfamilias nullum

jsfeni

ius habent, fe

quitur //do, etiàm iftos rem do-

mefticam clam aufferendo,

confumendo, aliis

donando &c. furtum com:

nittere,

Circà uxo-

ex Om[ j

rem tamen non raro ahter fentiendum ftatu-

$o

unt. Nam inprimis circa bona parapüerna-

f u

lia, feu quae ante matrimonium fibi ex patri-

(j

eu [lem

monio fuo libera refervavit, & dotis loco vi-

(

ro non conceflit, babet plenum ius, liberam-

T

Ha&

que adminiftrationem.

Praeterea omnia ea

ytrelo

circa fuftentationem prolis, familiae, àd ipfi-

ídert"

US Viri, extraneorum , pauperum coiimoda

tUs.

*

poteft facere, quae vir ipí

Usmtt vult, -ur fi

u

ant; vel fiquidem invitus fit,

j

ad ea quóque

gerenda poteftatem habet, quae paterfaniilias

u

A

ipfusmet -gerere, ac impendere, erogare &c,

U

42

iure

$

244

Trattatus XXVII

$ure teneretur. Zure inquam! nam illa, ad

quae concedenda vir tantum ex pietate in pro-

lem, pauperes &c. obligatur, eaque impen-

|

dere non vult, eidem non pof(funt eripi, eo-

quodob titulum pietatisius mariti non celfet. "

g

[

* Non raro tamen uxor ex aperto, vel tacito pacto

Ü

(duale matrimonio piaevie adiici folet) pro fe,

iel etiam pró liberis non merae pietàtis, fed etiam

di

iuris titulum habere folét,

Sic fi facultates füp-

T

petant, quantum 2d fe, & prolem videtür confue-

(

tam, ad ftatus fui conditionem mediocrem falim,

l

fuftentationem pacifci ante matrimoniüm iam vo-

d

luiffe. Ubi tameu folicite cavendum, nec ftudium

Ti

Juxus, velalius error incautam mulierem decipi-

J

at: decor ftatus feu conditionis limites fat amplos

n

habet.

A fplendore ad mediocritatem., & ab hàc

d

Y

usque ad notam' dedecoris fat ampla fpatia dantur:

& ficut pretia rerum , ita etiam oecoiromiá quain-

dam latitudigem iuítitiae admittunt. Denique male

quidam fequentem in-modum ratiocinantür: hoc

conditionem meam, & ufum patriae non fuperat,

ergo iure id exigo. -

]

Aä

$. 2986.

Filiorumfamilias caufa in praefenti nego-

p

ll

tio, & prae hac, conditio famulorum circa

f

clandeftinum rerum, ad patremfamilias fpe-

&antium, ufum eft ar£taadmodum; licetenim

filifamilias officia pietatis fibi vendicent,

j

nullum tamen ius ex pa&o natum, et de quo

J 10

in praefenti agitur, circa res domefticas ob-

uanc

tinent, Unde rem Patris aufferendo, impii

i

neutiquam, iniuftitàmenerunt, etfi rem eius-

T

modi ex oflicio pietatis Pater concedere tene-

retur ".

P

* Duä

T

Caput- T.

248

li, d

* Duo tamen momenta filiofamilias a

liquod ius con-

i

ciliant:

Ae

quorum primum -eft confenfus paternus,

Qul

eoquod Pater vel omnino non

. vel non adeo gra-

viter invitus exiftat ,

fi fliusfamiliasad ufus utiles

ipi d

res paternds adhibeat;

Tod

& faepe fenfus paternus

dolet, non quod fil

ius res acce

perit, fed quod

:fto p

€as clam acceperit ; & fic ex

communi loquendi

Eu

ufü non quoad fu£flantiam ,

fed quoad modum

f du

duntaxat clanculario huic ufu

1 adverfatur.

Sed

ii fl

quantum ad iftam do&rinam advertere oportet,

jr cot

quis fit modus paternarum facultatum ,

& quae-

«

nam parentis fit indoles :

parci, & avari ne qui-

mjume

dem in nece

flaria confentiunt ; liberales, & filio-

ichin

rum plurimum amantes etiam fuperflua concedunt,

y d

Omnium autem maxime omnes. vere pii,

rectique

jrin

parentes adverfantur,- 1i filii pecunias ;

aliaque

clam furripiant ad ufus i

A

.nh;,one&(x)s,( acmorum cor-

v dant

ruptioni aptos,

]

Yi (

!

Alterum vero, quod ülioäffamilias iuvat, eft bene-

jjit o

ficium legis.

Licet enim ex iure naturae inter

u U

Patrem, &Filium nihil iuris, fed merum officium

l fupem

pietatis detur, leges tamen aliquid iuris pro filio

conftituerunt. Etad hoc ius pertinent bona ca-

ftrenfia: & quafi caftrenfia; item illa facultas qua

filius abs legitima ratione exheredari a Patre non

poteft,

Iam circa haec iura Filius Patri iniuriam

Nl

inferre non poteft: his enim utendo non nifi fua

jj

i

fibi arrogat, aqt- confumit,

:eten'im

$. 2987-

Pdiceüïs

Sed etiam famulor

r rl

um fortem prae extrane-

p

is non nihil meliorem effe volunt, fiquidem

4 U

clanculo aliquid ex re familiari ufürpent, eo-

dj

quod Domini non adeo cenfeantut effe inviti ;

j

quodque velut ex naturali ufu ex rebus fingu-

j u

lis aliquid eorum manibus adhaerere foleat,

a quibus res illae tractantur.

he-

Et qqidem.

ros

Q 3

246

Trattatus. XXVIII.

ros non nihil facilius confentire, vel etiam

!

H

quaedam famulis concedere quoad ea, quae

adefum, potumque pertinent, nolim per om-

N

j

nia neg?re: quantum vero ad res alias, prae-

CiDue/quantum ad pecunias famulis adeo non

?ö'-a

facilius connivent , ut multo magis domefti-

.0

corum,.quam extraneorum furta deteftentur.

INam familiarium ,

ac domefticorum fidem

$a

[peciaum elegiffe, eandem tutam habere, ea-

que maxime indigere cenfentur : ab extraneis

!

enim facile fibi cavent, domefticorum fpecia-

li, & graviffima poena mulctari folent. *

$

* Q-si..inam fentiendum, dum quaedam fürripiunt

EU

famuli.ex eo titulo, quod fpeciales operas prae-

t

ftare teneantur, de hocinquam, iam dicebam $.

lN

2948. Etiam cautos nos eífe, & defe&um merce-

Ti

dis peroccultas comyenfationes:fupplendi licenti-

N

ij

am non facile indulgere iubemur per propofition,

37.ab INNOCENT. XI damnatam, quae ita ha-

þe(C:

duän

bet: Jümuli, 69 famulae domefticae ps[funt oculte

heris fws [urripere ad. compenjandum operath. fu-

IT

am, quam mqäorem iudicant jälq;'io fuo.

di

(

t'jt

)l

JAPUT 1.

füdi

LUA

Tetit

Rferuntur Feliqua, quae furtum . concernunt.

Ug

2088. Ad dubium, ïquaenam in furto materia 'gra-

vis fit, ex definitione furti.

I'.fJ, l

$.

M

2989. Infertur /L[io, pretium, quo quis per diem

fl.l fte1

jfï:tur, pro gravi matcïia non inepte defigna-

r

Tl

M

$.

i

N

2990. Etiam notabile pretiu. plur:bus ablatum po-

il

teft fieri erave,

2991. Ubi etiam illud. facile apparet, rem Fä-'.'.f':r*ï-'l'

J

ablatam facile gravem evadere;

lN

299g-

um

Caput l.

247

3

"

] eim

$

agäz. In va!de gravi neceffitate minime; 'bene vétó

t, Qu

in exirema , aliena capere omnés permittunt:

$.

29953. Dummodo Dominus rei non ipfusniet extree

p

mám egeftatem futtineat,

jo0 t

$.

2994. In eiusmodi neceffitate ablatum reftituendi

.nulla videtur obligatio fübeffe.

[

onel

$.

2995. Ex definitione furti infertur 1//io eti

am fui-

fentir,

tum folius uftís dari poffe:

; hi

$.

2996. Et //to, defiruftjonem tamen alienae rei fur-

tum non effe,

q d

:xtran;»*s

5. '2988.

r

i

J

Sed fi noftra furti definitio S. 2983; bona

eft, & naturam furti per omnia probe expli-

urrit

cat, numquid etiam ex ea colligi poterit, cur

tas ]

cebat

in re levi, aut exigua grave furtum non com-

j mf)"lfj

mittatur, & deinceps quaenam pretii, aut re-

ji Jictt

rum quantitas requiratur, ut furtum grave

wpoütäon-

peccatum conftituat? Sed quamcunque furti

"ob

j

definionem .acceperis. firma regula vix in-

T

ferti poterit, qua grave furtum a levi fecure

difcerni queat: fereque hoc iudicium cuiusvis

arbitrio permittendum effe arbitrantur.

Sed

prudentia fine praevia regula, aut principio

aegre admodum officio fuo fungetur; & a te-

*

uia tamen furtum

i

meritate parum differet

eft acceptia rti alimac , feu

j

raudulofa. contretta-

j p

tio, inprimis certum eft, quod ius alienum

laedat: prout communiflima omnium fenten-

, li

tia habet.

Sed ius folo mutuo confeníu ni-

i*

titur, ac proin mutuo confenfu . rurfus

i

diffolvitur, & proinde mutuo confenfu vel

l]am in re

mitigatur, vel etiam intenditur.

levi de cuiusque pietate, ac moderatione exi-

1«

äküv'- ;.4

248

Trattatus XX VIII.

ftimandum eft, quod graviter invitus effe no-

f

lit, & forte ne quidem poffit, cum in exigua

i

materiain prima, aut fubíequente rerum di-

mun

vifione .& traditione nemo fidem fuam gravi-

1 der

ter obligare voluerit: ideo inprimis certa ra-

detc

tio habetur, cur in levi materia, gravis obli-

Xam

gato non detur. Exinde facilius iam definie-

& f

tur, quaenam demum portio levis in cafü

fing

furti cenfenda fit.

1Nj

[

W.

$

2989.

i

[

Cum itaque totum iuftitiae, & qucd;'con;-

tra iuítitium pugnat, furti negotium ad pa-

4

Ti

&um, & fic ad arbitrarium coníenfum perti-

1

)

ncat; etiam iudicium de gravi,

aut levi maz

teria, & obligatione ex eodem confenfu, ac

comumuni ufu patriae, regionis, aut totius

Beneris humani ftatuendum erit.

Quare vel

ex definitione furti

aut certe ex ipfius de-

finiione iuris infertur 7 (/iio, eam materiam

lcä

in hac cauía furti effe fimpliciter gravem,

Mlh

quae ex communiore bominum more, ac con-

j

Bl

fenfione pro tali accipitur: cumque vi&um

unius. diei pleriq

.

Lc.-,.,

& ex ufitatiore fenten-

I

tia pro gravi materia furti accipiant, haec

demum non iam ex vago iudicio, fed ex cer-

i

f

ta rat,ipne, pro matcria gravis furti accipitur.

$. 2990.

us ts

Inde etiam illu

d intelligitur, quod patva.

furta iter

ïï

Idem fi a

ando demum grave conftituatur.

rens,

fingulis parum quidpiam aufe

mag-

Caput II.

249

äffevno-.

magnam demum fibi fummam Canuir-a*t-;»*.

| enput

Nam eiusmodi agendi rationem, utpote com-

üm dI

munitati humanae praecipue ab exemplo val-

ngui

t

de noxiam omres, & fic commun: confenfu

deteftamur: fi enim uni hoccitra gravem no-

js 0l

Xam liceret, id etiam alteri licere deberet,

defnie

& fic non tantum ab omnibus; fed etiam a

i al

'l

fingulis magna bonorum

portio abs gravi cul-

pa polfet auferri,

ld autem recte adv»ert'un'tv DD. quod non nihil maior.

portio ad. conftituendum grave peccatum requira-

tur, fiquis fenfrm plura ab eodem auferat: non

d od

ad o

enim adeo graviter minutis hifce furtis adverfa-

mur, quam fi unico raptu eadem fumma aufera-

porig

tur. Idque faltem tunc eft verum, quando ino-

v

pinata, & data occafione, non item fi deftinato ,

fi, &

& ex propofito fenfim, & per intervalla. magnam

portionem aceipiendo eiusmodi parvula. furta

toti

contingant. Qui enim ftatuit 100 per minuta fur-

j ,

ta, & fingulis vicibus non nifi unicum accipiendo

i?

furari, hic parrum , aut nihil differt a

.

b eo, qui

frit

una acceptione eosdem centum furr-ipu,i;t.

'3?'911*.,

.. Multum , & quidem duplo, aut etiam triplo maior

MU

portio.ad grave furtum requiritur, qui pluribus,

jl

aut valde multüs res minutas furatur: e. g. fi

unus aureus fit grave, fi unica vice alicüi aufe-

a

ratur, tunc debebunt effe duo, fi minuti numi

)

per plurimas acceptiones ablati tandem aureum

j a

conftituant,

Si vero hi numi non eidem homini,

fed diverfis auferantur, tunc non nifi tres aurei

j

grave furtum conftituent, praecipue fi per longa

intervalla, & ab hominibus adeo multis hi numi

capiantur, ut in fingulos non nifi unus alterve nu-

mulus cadat,

g r

Ratio horum omnium eft, quod

eiusmodi detrimenta non adeo fentiamus , ac

'Iwrl

Proin iisdem non ita graviter adverfemur.

d

u

Q5

: 8'29951

b

X*ä&a»*'

250

; *Tmäatus XXFV. IIZ

u

$. 2991

| lQu

Cur vero módica portio pauperi ablata fa-

Qür

cile ad grave peccatum füfficiat, ex iisdem ra»

uf

tionibus explicatur; nam pauperi pauci numt

pti

ad vi&um utnius diei fuftliciunt,

Paupet ita.

;

que mox eft graviter invitus: aut fi pa&tum

generale apud omnes aequale, & officium iu-

ftitiae non attenta conditione perfonarum itr

omnibus, & ad omnes idem effe velis; falterm

L

pietas leve quodvis detrimentum comparate

T

ad egenum tanquam grave dammabit.

Paupe-

f

E

E-

res enim cuiusve reiiacturam facile, multum-

que fentiunt

Sed etiam in ditiffimis e. g.

"

Principibus non adee citra gravem culpam

licet hallucinari: nam unus, alterve aureus

ad fuftentandam eiusmodi folam, licet eminene

2 i . —.

tem perfonam folet fufficere.

Unde unum ,

v

alterumve aureum etiam Regi ablatum pro

gravi materia recte ftatuunt: praeterquam quod

ius & iuftitiam ex patto derivemus, & hoc

admiffo pactum, atque ipfum ius fine refpectu

ad perfonas ubique, & femper fere aequale

effe cuipiam fors videri poífet.

^

$- 2992.

|

Quid demum de extrema neceffitate cen-

fendum? .atque hic in primis certum eft om»

nibus, aut fere omnibus, quod in gravi, aut

DL E aj H . aam — EM . ab ub "" a s i — - oicinbco iM

valde gfavi neeeflitate aliena non liceat furri-

pere *: omnino tamen id permittunt in eX-

trema, ld eft in ea neceffitate, in qua vita

ipfa periclitatur itaj ut ea vel oinnino non,

Q

vel

as

Caput II

'25 Y

vel non üïüxaegerrime, ac incerto conferva-

riqueat, nifi res aliena in fübfidium adhibea-

hat

tur.

In extrema enim neceffitate ex commu-

TT

ni fententia cuncta fiunt communia

Tüci u

, & inci-

pit i« polj, quod. vocant. "*

iper t

** Id enim. eruitur ex. propofitione 26 ab INNO-

f

at

CCENT. Xi damnaia, quaeita habet: Permülfum

; efl. fucari non falum n exitrema mec

narum d

etiam m grvavi,

i[þ;zzte , fed

o

3C* Atque haec vera effe omn!no concefferim: fed

Oa

rationem huius fententiae affipnare non

aeque eft

puy:

facile.

Ánex eo ius;, & comm

une. pa&tum fol-

Dl

vitür, quod alter in tanta neceffitate obligatus fit

alteri fuccurrere? fed ad id tantum ex pietate j

i&l

mifericordia, non ex iüuftitia tenetur, pletas au-

al

tem fe fola non fo

p

Ivit vinculum iuftitiae $. 2983;

e'& Wl

Vel forte extrema neceífitas eft. efficax adeo, 'ut

1

vim iuftitiae, & fidem datam fuperet, aut tollat?

&f

1j

T

Verum fancta, & (ub nullius utilitatis, aut necef-

1f ]

258*. Et ceérte inducias ,

fitaris obtentu. violznda funt iura fidei datae, $.

quas cum hofte pacti

[vthOï-

fumus, fervare tenemur, etfi eundem hoíftem fui

4

(*

d

lm'

hodie

i

ecurum facile obruere, penitusque delere

j

ni"

hodie poffemus;. craftina vero die multorum ci-

vium mors & integra ftrages.ab éodem nobis cer-

g

to immineagt, -

Quare aliud non fupereft, quam

ut dicezmus, quód hoc ius poli, & hoc extremae

neceffitatis privilegium mutuo omnium mortalium

confenfu (pro cafu privatae, non item . publicae

neceílitatis) inductum fuerit, poftquam fententia

p 0

illa omnibus placuit, quod in extrema neceffitate

permiffum fit aliena accipere.

o

Mutuo enim con-

Vi) üU;

íeniu 1Ura, & paéta diffolvi iam aliunde certum g&.

j

$. 2993.

j

Et iu his quidem omnes facile confén-

tiun;; in co tamen diffident, an alienám rem

| HOH, ;

f

quis

Trattatus X XVIII.

282,

qu ad ufus in extrema neceffitate adhïbere

falva iuftitia pofüit, fi Dominus eiusdem rei

extremam ipfusmet neceffitatem patiatur. Ve-

"

rum maior, ac fanior pars id negat; nam in

idec

eiusmodi cafu nedum titulus pietatis pugnat

utel

proDomino rei, fed praeterea de confenfu

ip

hominum in extrema fui ipfius neceffitate iu-

teli

ra fibi competentia relaxare volentium nul-

ld

lum prorfus habetur indicium.

j

$. 2994

Q

ftlfi

Altera, magisque controverfa quaeftio eft

TBPG

an in extrema neceffitate alteri fürrepta eidem

f&t Q

reddi, aut compeníari debeant, fi neceffita-

i

tem evadens, & meliore forte deinceps ufus

2

ad eam rem reddendam, aut certe compen-

fandam fufliciat? utraque fententia fuos, eos-

Qüi

n

que graves patronos, habet, quorum aliqui

eum, qui de extrema neceffitate in meliorem

fortunam emerfit, ad reftitutionem obligant,

dum ali eundem abhac. obligatione abfol-

vunt,

Quia vero, ius poli omnium homi-

num confenfu nititur,

mea OPIDIOHB res in

eo eft, an homines pro cafü extremae necef-

i

fitatis ius fibi competens f*mphcmer relaxent,

li

ä

vel an eam conditionem velint effe additam,

fii

ut fi Bieri aliquando poflit, tantundem fibi re-

;1

ftituatur.

t

Quia vero. ad fuperand am extre-

t

mam neceflitatem exigui pretii res non adeo de-

QUi

licate aeftimare foleamus, forte dicendum

