* Dantur etiam aliae circumftantiae, in quibus haec

SC. exceptio ceffat, e. g. fi filiusfamilias fe pro

m

emancipato geflerit, /. x. C. de SC. JAMacedon.

Item fi mutuum dans iufto errore credidit, eius-

u

modi mutuum petentem effe patremfamilias, aut

m

LOI

fui iuris hominem, 4 3. ff. .d?**SC' Maced,

5-' 2864«

li agn&

j potefz

Tllud praeterea hic notandum, quod, fi

: (

filiusfamilias mutuum acceptum creditori fol-

caüren:

verit, eam pecuniamevi SC. Macedoniani non

] quoa:

poffit repetere, 4 9. $ $, & . 10. ff. de $C.

9

Maced. Quia prout ait lex, maturatis obliga-

dati

tiö 'ml'.iäei'.

Unde recte colligitur, quod hoc

yond

SC. pro foro confcientiae nullam vim obti-

g

neat, & filiusfamilias ad folvendum mutuum

ial

probabilius obligatus exiftat: fecus ac in pu-

wl

pillo contingit, qui folutum repetit, coquod

mint

nec nafva. feu naturali obligatione debéat,

Mit.

prout ait ]. 41. jjf'. d& condi&. indeb.

cuïffz'

uf

$. 2865.

3€ï3ï9'

Tnter eos, quibus per vitae, & iuris con-

puts

ditionem libere contrahendi facultas reftringi-

] u

tur, funt etiam mulieres, quae pro aliis, &

Yl

maxime pro maritis fuis intercedere, fideiu-

,*. C!

bere, obligationem in fe derivare prohiben-

Qu

Lur.

Hoc tamen ita eft conftitutum, ut*fi

j

pro marito intercedant, eiusmodi interceffio

Ti

i

85 interceflio vero pro alio quopiam facta

M

h

eqqi-

N

138

TraGatus XXVI[M.IV

equidem primitus fit efficax, fäd per e,xceptiïo;-

L

nemex SC. Velleiano deinceps, & in iudicio

f

primum fuo robore evacuanda, /. 7. & 23. ff.

ad .SC. Vellejan *. Noftris moribus mulieres

fere fub perpetuo curatore funt: unde non

nifi fub eius auctoritate maioris nominis obli-

E

gationes contrahere poffunt.

* Quod fi l:aacc exceptio fuerit in iudäc;io propofita,

tunc obligatio etiam pto foro conicientiae exfpi-

rat. — Qui enim exceptionem perpetuam habet , .fa-

lutum per errorem vepetere poleft, — Sed hoc mon eft

——

gerpetuum, mam fiquideW eins. cavja exceptio da-

f

iur, cum quo agitur, folutum repetere potef ; wub

Ü

accidit in SC. de iutevce[fionibus: ubi vero in ogium

gius, cui debetur, exceptio datur , perperam folu-

A

3,4

twn mon vepelitur ; veli

VuV

fi. flijusfanilias contra

Macedonianum "umituam. pecuniam. acceperit. &c.

l. 40. ff. de tondi&. indebit. - Ubi clara habetur

f

ratio, cur SC. Velleianum fortius fit

cedonianüm,

: quam Ma-

$. 2866.

Libera pacifcendi facultas in viris religio-

fis voto paupertatis impedita eft, quantum

j

ad bona fortunae: eoquod finguli religiofi

omni iuri renuntiarint,

Ipfae tamen religio-

íae communitates fere omnes legitimo ture,

& pacifcendi facultate, gaudent, quam per

praepofitos fuos, aut alios ab his conftitutos

exercent. Verum hi ipfi religiofarum fami-

liarum Antiftites non plena libertate gauden-

tes a confenfu capituli in multis dependent,;

prout iuris canonici interpretes ad titulum:

de bis , quae fitint a Praclatis , copiofe expli-

ïï

cant,

I39

Caput II

G

l

eant.

1mo etzam Epiféopi,. aut qumunque

TW

faeculares Écclefiarum Rectores. neutiquam

Ig

p

pro arbitrio, fed non nifi füb certis folemni-

P

Ui

(f

tatibus ea Ecclefiae bona alienare poffunt,

opde t

quae maioris momenti funt:

Drout habetur

T0

Ul

l)

titulo, de rebus. Jf.cclef alienand.

')Hl

N

CnxrTUT

II.

De Pa&o fido, & de Contratiu fpeczatzm

accepto.,

S. 2867. Conventmnesþmützm confideratae per lege

"n

romanas in pa&a nuda , & contrüttus uwlduntur

£t

4: 2868. Pa&a nuda nullam in iure civili a&xonmn, ex

ff

[

$

iure tamen m*f'm'fm, cünonico, atque ipfo u/a

plenum robur; imo

$. 2869. Si nuda eiusmodi pacta in fenfu legum 'ue/llan-

l

i &

etiam perleges romanas, & in foro exterio-

re aliquam actionem habent,

$. 2870. Contraffus iam prout a fimplici pa&o diftin-

guitur , 'eft conventio , quae /pec""fe nomeu in iu-

Ilrs,

ve. vel a'ajzcsze fwczall nomme jotltem caufamn

Vil

habet,

3

z'"i Ubl per cai

ifan nihil aliud intelligitur, quam

löhg

iU

)

alterutra. P us pactum iam 1mplwer1t4

1

tf

;

$

867

d

Í

)

*ä

(f

€

)uv

Q

-t hucusqu

ea

1Cta

fuerui 1t, quae ex Iure

(13

] f)[ Jl

romano omnia zeurratum paud concernunt:

"

'auu

verum plurima d

erí ïs conventionibus ex

I

HGLIM

eodem iure Íünt

:.

ä

th

359 423854«

Atque

.:

wl (LUIO

fic dividuntur mox dï&ae conventiones in

p

n'

primis in pactum i2 fpecie, & m contra&am.

a.

Pa-

I40

T?a&'atus : .X'XVI.t

Pactum in fpecie eft, quod nec nomen fpä-

H

| dor

ciale, nec caufam in lure romano habet *,

Quod dein fubdividitur in pactum mudum, &

in pactum vefHitum. Pa&a nuda funt illa, quae

ex legibus romanis nullam omnino actionem

habent,

Id eft, ille, qui ex mero, & nudo

din

pacto alterum fibi obligatum habet, eundem

Dem

in iudicio nullatenus poteft convenire,

Qua

| DI

* Quid fit noäzen, & cau/a quantum ad praefens ne«

; DeLU

gotum patebit infra ex definitione contra&us $:

tuef,

29870. Pid. L 7. $. 1« C? 5, [f. de patt.

n )

ag

L

| $. 2868.

1 i

i

À

Non equidem romani in ea erant fenten-

Ti

B

tia, quod datae fidei deeffe improbum non

Info

fit, cum utique promiffio quaecunque ab al-

lu

tero acceptata de iure naturae obligationem

inferat: Íed romanae leges conventiones

1 Sh

fed non nifl.eas in iudi-

D

non quascunque,

cio fovebant, ac tuebantur, quae certis, &

I

ab ipfis legibus, feu iure definitis conditionis

bus munitae erant. Quapropter exiftimabant,

E

luT

eos pacifcentes fe mutuo obligandi volunta-

D

tem non habuiffe, qui conveniendi conditio.

[

nes, velfolemnitates a iure probatas ftudio-

lQ

fe omififfent. Verum ex'Ture canonico, at-

!

que ex ipfo ufu etiam faecularium tribuna-

]ium res aliter fe habet: nam C. 1, €? 2. de

psOis, omnia pa&a fervari praecipit, & ex

J

confuetudine utriusque fori ex quocunque

l S.

pacto agere volens auditur.

Nobis tamen

Vi

trit:g

Capur II,

I4I

ab

trita via ihcedendum, fcilicet 1'1t le

«

ges & Do-

je *

&Qrum Ícripta intelligantur.

dum, &

$. 2869.

AU

Tonpt

Itaque pa&a nuda nullam omnino nec or-

p nud

dinariam, nec extraordinariam in iudicio actio-

ünden

nem habebant: pacta vero non nuda, feu

quae veftita vocamus, equidem nullam actio-

nem ordinariam, quae folis contractibus com-

df

vtl

petunt, aliquam tamen extraordinariam tri-

buebant, de qua mox agetur. " Scilicet quae-

dam pacta fimplicia, & infra dignitatem con-

trattus conftituta. fpeciatim vel a lege, vel

ab alio contractu, cui fors adie&ta fuerint,

fulciuntur, ita ut obligationem nedum natu-

oD

ralem, fed etiam civilem, ac proin actionem

^ n

in foro externo producant. :Unde paéta non

)d

nuda in /egzima *, & adiecta dividuntq*r. g

j

um

* Sic pacto donationis affiftit, l, az. C, de donat.

J*

Pacta dotalia fuftentat, 1 6. C de dote prom, Hy-

;

pothecae nituntur, /, 17. $. 2. ff. de patt.

7** Omnia pacta vero contra&ui in continenti fuper?

l

j

ii

40

addita, id eft, íine intervallo mox poft contra-

&um inita ab eodem aliquid roboris capiunt. Li-

[inta

cet res in contra&ibus bonae fidei, & ítricti iuris

10

diverfimode fe habeat , quae tamen utpote ab ufu

Vdio«

noftro aliena referre non vacat. Vid.ífi plácet, £.

at

73 $. f dg paa. iï 13. C. de patt.

n

gn 28701

T

Conivatius, prout opponitur pa&to in fpe-

T,

(

Cie $. 2867. efl. comventio, . quae .babet fpeciale

Woten iniure, vel certe deficienite nomrne cau-

Qo

"i

/./'am.

UER

as

142

Tratiattis XX VII

[am. Ubi iam neceffario exphcandum qmd

in praefenti negotio fit fpeciale czusmoü 20-

KC

"ien, & cau[a

Itaque ea conventio habet

p

Ípeciale nomen, cui impotitum eft nomen

fert

aliquod proprium, ac individuum, quod con-

iam

venit pluribus negotiis, feu conventionibus

omnino aequalibus, & quae folo numero dif-

ferunt,

Sic e. g, emtio vocantur illae con-

ventiones omnes, 1in quibpus merx pr

pl ett

fpondetur, ita ut una emtio ab altera in nul-

lo fit divería, nifi quod numero fit alia. Con-

tra vero donationis nomen pluribus, & tali-

bus quidem negotis tribuitur a iure,

quae

non folo numero, fed etiam aliis raudhlbus

Vr

differunt.

item

Í

iC doaamo pïogfex nupud

D

inter

VOS

& mortis caufa

ifub eodem no-

mine donationis vemunt, & tamen non nu-

i

niero, fed

iam genere differunt, Unde em-

]

tio dicitur fpeciale nomen habere: non item

d

donatio, utpote cuius nomen pluribus, &

diverfis ncoot":, commune eít. IïEPEL in enim

legibus eft vifum, diverfas conventiones €o-

LA

£e

dem nomine inlignire..

Und

eiusmodi no-

Ht

mina non fpecialia, fed communia funt

dE. ]

haec videtur optima eíTe ratio, qua explicari

Q

poteft, quid fit, nomen fpeciale in iure ha-

Yi

DECIC.

(

&a —.(ï'l.

b

i

Quod fi iam aliquod: negotium eiusmodi

nomen.in iure non habeat, ficque ex íui con-

f)ï. 1

ditione. merum pactu

fü

iil

VaL

iltat ita tamen

H

res non inter meros conventionis limites am-

T

plius

Caput LL

143

quià

phus contmeatur, fed ab alterutra parte iam

K f0

it completa

. tunc dicitur habere

catifame

aov

Spec1ahs enim ratio exigit ut illi fides inte-

DOf

gerrime fervetur, qui fuam fan&e admodum

d

iam. folwt

of

* Tiius forte Càio pro tritico vinum commutare

10 d

fDO'?OIluAL

en merum pacmm' Sed ifre vinum

UI

Tilioexin mox praeftitit,. iam liabetur cauia, &

nrgr Q

proinde etiam contractus,

n

wï

I

CAPUT Ill

Q

Y t

De divifione ctntratius,

qnae

Bibus

$.2872. Couiratfus iam in wnmmætum, & inmomina-

iumn ; .

iter

$. 2873.

10

Nominatus vero in contra&um expr e[æm,

feu ere lilem, &i in zacitum, feu quafi contm&'æm

q"l!

dividitur.

Tam

$. 2874.

Contadus vere tales funt vel veaíles, vel

Je d

ii

verbales , vel literales, vsl demum confeufaales.

$.

O0

wOj

De gonere realium funt contractus zutai, com-

b, u

modatt. depofiti, & gpig moris,

"

J

Á £O

$. 2872.

la

n

Ex ipfa contractus definitione, etiam eius-

u

pv

dem prima divifio habe tur.

.Cum itaque ea

»hwl

conveutio fit contractus, quae vel nomen,

h

H

vel caufam.habet, facile fequitur, quod alius

contractus fit ?'Zümzhmtlmï., id eft,

cui nomen

habet; & alius /(10m mf-zm feu cui fola.cau-

faiuppcut l.. 73 d

2. f/f dc p(iuf öCd.

Ju

n

$. 2873.

c0n

li

Contra&us nominatus ex di fpoütïone iü-

ris novam divifionem fubiit.

'"Scilicet fuunt

n

n

Quis

144

. Jraflatus XX?II.

quis confenfum verbis ,. vel fa&s fignificare,

vel quod idem eft, poteft quis in pactum di-

:

fertis verbis, & patepntibus fignis; vel fub-

Obfcure, & tacite confentire *: prior ille con-

! dem

| tet

fenfus facit contrattum verums pofterior vero

| duj

conftituit quaft contra&lum, L. 6. $. ultim ff.

commun. div.

| P

; Uif

* Alii tamen ad quafi contractum n;:c tacitum , fed

| 6

tantum exiftiinatum, vel omnino a legibus aequi-

tatis caufa. confi&ttum confenfum requirunt.

Ne-

4] füer

* j D

que id abs re faciunt, eoquod quafi.contractu

etiam ignorantes ngn-raro teneantur: certum au-

|

|

tem , ignorantem, & de negotio non cogitantem

ne quidem tàcite confentire poffe.

Sic qui pro

* tlj

ignorante, vel abfente negotium utiliter geffit,

3Eq

eundem quantum íua intereít ,*ex quafi contractu

W

fibi obligatum habet, $« 2966. Quare obligationes

h

(puta quantum ex iuftitia, & non attenta pietate)

ex quafi contractu a iure naturae ignorari viden-

tur; eoquod omne ius ex pacto, & fic ex confen-

Ífu vero naícatur.

€

hi

ö? 28740

li

TIam contra&us nominati, ac vere tales ad

quatuor claffes fpectant.

Aliqui enim non

dantur, nec intelliguntur, nifi re tradita; alii

non nifi füb certa verborum formula perfi-

ciuntur;. alii infuper literas requirunt; deni-

ht

que aliqui folo confenfu fubfiftunt, $. wuit. im-

Ü

ftt. de ablization. * Unde contraétus dicuntur

n

Q

vel reales vel verboles, aut literales. aut denique

confenfuales,

Quae quidem differentiae fere

5 d

Y

ex folo iure romanoe

| deféendunt, lales t'ero

Q

contractus

La

b

: S. 2875.

|

m

E

Coput IIb

145

Yif

ut di«

$. 2875.

vel fb

Varias fub fe fpecies conclu

dunt. Etqui-

dem contraQus reales, id eft,

Üetot

qui non nifi

Qr vett

re tradita intelliguntur ,

funt quatuor: Ma-

ii j

wum Ícilcet, Commodatum ,

l)epu/it'mn , &

Pignus. Sic etfi ego te rog

averim, & tu pro-

W

i

miferis, quo velis r

em meam gratis cuftodi-

tU

DT

re; donec tamen rem i

ys ag

pfam penes te depo-

m M

fuerim, non dabitur c

ontra&tus nominatus

contidi

I

pignoris, fed erit mer

um pactum, quia in fen-

eftun d

fu legum rom

ogiama

*

anarum contraétus pignoris non

intelligit

E :

niü re tradita. *

: qui

e g

* Equidäü etiam contra&us innomin

ati hoc p&tunt,

"ofltfia

ut-dari non cenfeantur,

nifi re praeftita: Verum

igatitt

hoc omnibus pactis eft commune, ut re,

vel ope-

j pI

ra praeftita merae conve

ntiones in contractus con-

jl W.(ï'fü

valefcant.

Sed quia id pluribus negotiis commu-

| ['Omn'

ne eft, ideo eiusmodi contra&us fpeciali nomine

Carentes, & innominati manent:

non enim pof-

funt diverfi generis conventiones fu

b eodem nomi-

ne mifceri. /;d S. 2870.

M

1jes

[

f nl

CAPUT IV.

! 31)1

u

De Contra&n Mutui.

l p"fï

d

. 2876.. 2Mutuum eft

: (l*

contraffas. realis, quo res fun-

7

l

Id

gibilis fa&ia tvaditione fit alierius, «ta wut aiter ali-

quando tantuudem r

efütueve teucatur. Ex qua iam

Juntu

definitione fluit

an[ J

$. 2877. /mio, mutuum effe contractum -rea.[em.

lldo,

e n

non nifi in rebus fung:bilibus dari, ac 11 /tio,

hunc

contractum eífe Jpeciem. alienatiouis,

r

quidem

Intuper, &

» 2978. I/to, pecuniam etiam in dive

rfa moneta pof-

fe reddi.

Atque hic neceffario d

eunitur

)

Jom. VUI.

$. 2889*

d

146

Tra&atus XXVII

6. 2879.

Ufura, quod.fit lucrum proxime, €9 ex fo-

lo snuiuo captum.

$.28go. Unde damnum emergeus , lucrum cefJans, &

perzcul,um amittendae fortis purgant labem uiurae.

Verüm

$. 2881. Ex definitione mutui infertur 7/to, ex mutuo

. folo nultum poffe. lucrum capi.

Quare

$.

9882 paaam antzcbrzjms, pa&um legis commiffo-

wae, 'et contractus /Mohatrae merito damuantm

Cum

$. 2

EHac vero ea controverfia interiicitur, an au-

| d

Fïmztate qublica labes uiurae ex contractu quo-

[

II

Et quidem

'piam deleri.queat.

»

$.

2884. Certum eft, quod potef'cas imperans dommla

rérum publicae utilitatis caufa tnnsiexre queat

|

Uf

Et

t

2885. Infuper.probabilius eft, quod quantum ad

h«d'

cenjus, Germaniae id. facere etiam, voluerit.

14

lu

Wtl

$ 2875

ft).e

QUl f

MUTUUM eft contractus realis, quo res

1(a ut

lït,ä

fungibilis facta traditione fit alterius,

alter aliquando tantundem rcfatuere tenca-

tur, proem. inflit. quib. mod. ve contras. *

Ü

n

Nam

Tiy

d

Puta inutuüm prout contla&um fi gmhcat

ahqvandc pro 1pia re, quae.mutuo datur, no-

liäm ]

men mm:m '1C(.1 p]tlll

Sic dicunt.: ego mutuuni

H

nb

mille florenorum dare promifi.

r

nrr

ZOK Mutui autem dat1o in iis rebus conhfht, quae

iij

pondere, numero, menfura conftant:

veluti. vi-

lm

no, oleo, frumento, pecunia nunmerata, aere,

argento , auro; quas res aut numerando, aut me-

ij

N

tmzio, aut adpendéndo in hoc damüs, ut acci-

pientium fiant, proem. inftit. quib. mod. ve. Et

ejusmodi res vocantur. fungibiles , eoquod aliae

res natura, numero, pondere aequales priorum

Y

vice fungautur: & in hifce tantundem , 'prout

dici-

W

'Caput IIT.

147

&f

dicitur, eft idem, Sic pro modio triticf, quem

mutüo accepifti, & iam confuilfifti, alium triticà

f d

modium reddendo, eundein priorem tritici mo-

1 ul

dium reddere cenferis,

x Irüt

$. 2877..

T

Ex hac iam mutui definitione inferes Ijo,

.

cum mutuum fit coitra&us veális , iftum con-

,

tra&tum non fola promiffione ; fed ipfà tradi-

u Qu

tone e, g. pecuniae perfici, 7 ir, €3 rs.

domol

u

Jf. de veb. credit.

Infertur ite

lldo, mü-

2 qmä»

tuum non intelligi, nifi in rebus fungibilibus,

proem. inftt. quio. mod. re.. Cum' vero facla

tüm «

tradittone Pat alterius res mutuo data, ideo

fequitur I/ltio dominium . rei eiusdem ali-

enari, & in alterum transferri, 4. 16. ff. de

Yeb. credit. ut proin nemo mutuum dare queat,

cui rem aliquam alienandi facultas non fuppe-

Il

1 "

titJ $ ut. anflit. quib. alienar. lic.

Ya u

tent

$. 2878.

u

^

Cum vero alter tantundem reddere ex

M

mutuo teneatur, ideo habetur ZI/toe, pecu-

IU

n

n ^

niam in divería moneta reddi poffe; idque

probabilius etiam tunc, quando pretium mo-

puigu

netarum interea mutatum fuit: modo redda-

j

tur id, quod coníiderato tempore contractus

j "

fit tantundem. Nifi fors de certa moneta red-

qu

denda fpeciatim conventum fit

, aut ufus aliudl

uc r

habeat. . Ve;um

-u

j

S. 2879.

Jv

Jor

l[['l

Mutuum dare videtur effe beneücium*,l

n

quod nifi ipfusmet quis velit, nemo quantum

i

l

2

ex

148

Tra&atus XXVIL

ex iuftitia, gratis praeftare tenetur. ' Nonrie

t

exinde foenus aliquod fibi paciíci poterit ille,

qui mutuum dat, faltem per fpecialem cone

G

ventionem contractui mutui adiectam ? Seu

BH

quod idem eft, an ufura, & omne foenus

e

iuri naturae, & divino adverfum eft? ltaque

Qu

ufura aliquando, fed rarius accipitur pro ipfa

on

illa conventione, qua quis lucrum ex mutue

fol

m 114.-

fibi pacifcitur: alias fignificat illud ipfu

&i

crum, quod ex tali negotio obtinetur. Qua-

re ufura mihi definitur, Jucrum proxime ,

€x folo mutuo captum.

|

A

$. 288c.

Qu

lus

Unde füb nomine ufürae neutiquam verte

T

re debent ea, quae quis fibi folvi petit ex €0,

quod ex pecunia mutuo data ipfusmet potuil-

Q

p

fet lucrari, vel aliquod detrimentum evace-

UE

re: item fi aliquod periculum verfetur, ne

dOu

pecuniam mutuo datam omnino, ac perpe-

tuo perdere cogatur. Seu quod dicere fole-

^

anp

mus, damnum emergens, lucrum ceffans,

TO

periculum amittendae fortis principalis excu

Íant ab ufura.

Huiusmodi enim circumítan-

*

tiae funt mutuo extrinfecae, & graves admo-

dum: pfaecipue ultimam tot exempla, & tan-

;

tus debitorum , qui non funt folvendo, nu-

merus timorem de non amplius recuperanóa

forte iuftum faciunt. Praeterea definitio uiu*

rae dicit: proxime, 2 ex falo mutuo; nam u-

:l:

cra ex aliis contra&tibus e. g. emtionis, loca-

E.'ï]ll

tiomis, Íocietatis &c, ex efnnium con

iuita

p

"»

-Cäüz* HAEUGC

ï49 :

n

Nure

iufta funt. Circalucra vero ed, quae ex fo:

gl

lo mutuo, & nulla alia fuffragante ratione

en at

!

capiuntur, diverfi diverfe fentiunt.

Quid-

H

nam defuper facrae Literae, quid leges fa-

foemu

€erae, ac civiles fentire videantur,. hoc' in-

[

lag

quam utpote ab aliis diligentiffime difputatum

p

Omittere, atque naturam negotii explicando

« u

foli rationi noftrae aliquid opis, íi potero,

m l

» m

ferre liceat.

Itaque

y, Q

i,

Cum pro mutuo tantutidem reddi debeat

V. 2866. ex noftra mutui definitione corife-

quens effe videtur 7re, ex mutuo nullum

lucrum pie, & iufte capi poffe, neque füub ob-

jm

t

!

tentu, quod alter magnum exinde lucrum per-

cipiat * aut quod mutuum dans praefente

E

q

pecunia carere debeat **

vel quod fpecialit,

n a

j

aut adie&to quodam paécto de foenore folven-

Eu

do uterque convenerit ***, Eas tamen cau-

du

las, quas $.2880 retuli, ad abítergendam

"du

Vs

improbae ufurae notam omnino fufficere, ite-

us

Tato afürmaverim.

-

j o

3* Nam fi lucrum non nifi mutuo accipiens ex tali

negotio poflit percipere, eft bona accipientis fors,

$d

)

qudam proin non licet exa&to pretio eidem velut

j u

li

vendere: /Vem;o autem fwam commoditatem emere

doan

&ogitur , S. THOM, 9. 9. 77, art, 1. Alias rem

noi fuam alter poffet vendere.

Si vero illud lu-

eranä

m() W'

crum alter fua pecunia ipfusmet poffet acquirere ;

&

tunc utique daretur lucr

i

um Cfiïan.s,' de quo

*

9

2880.

5 I

"

W** Spes etenim certa habendae pecuniae tam pretio-

1

la cít) quam ipfamet pecunia,

i

5

3

Imo ex aliqqp

Ca-

E dl

ISO

Tratlatti X XVIT. —

T

5

Ài

capite fpes, & ius per(onale ad pecuniam pinguius

l

eft, quam ipía pecunia: nam fi ea pecunia cafu

[2

pereat, eandem mutuatarius mutuanti exfüo pa-

trimonio refarcire debet, eoquod res pereat Do-

tïa

tnino fuo.

Si vero mutuans pecuniam alteri non

dediffet, ac fibi retinuiffet eius dominium; tunc

eiusmodi pretium ipfi, id eftei, qui mutuum da-

re detre&tavit, periiffet.

Dicitur autem, fpem

certam. recipiendae pecuniae, ipfi pecuniaeaequi-

valere; nam periculum perdendae fortis aeftiman-

dum, ac pro certo

pretio/ redimendum elfe iam

fupra dixi.

2

4€** Sane eiusmodi pa&um adie&um ex eo fit im-

—— —

probum, quod plus exigatur, quam detur: dan-

tur enim 100 floreni, & recipiuntur 105. Ne-

H

que haec improbitas ex eo purgatur, quod alter

libere cónfentiat: nam iffa eius libertas naturali-

ter, non item in fenfu morali eft integra; eoquod

neceffitate compulfus confenfum pracbeat.

Certe

füb onerofo pa&o eiusmodi lucrum alter, exigere

non poteft; cum nullus ei titulus fuppetat: do-

2T

nare vero alter non vult. Qu

&i

tum enim cunque

Ü

protefletur, quod donare, grati animi, vel ami-

citiae caufa quinque e. g. pro centum gratuito,

vel honoris caufa tribuere velit; eiusmodi tamen

Vel ex-

donationes nunquam fíatis funt liberae.

periatur tantum , quot in fingulos annos aiter do-

her

[

De-

naturus fit, fi mütuum gratis ha

e queat.

nique (quae quidem fimilitudo iutto acerbior, in

aliquo tamen fenfu, & quantum ad libertatem re-

&a eft) denique etiam latroni fuam quis pecuniam

liberaliter donabit, fifícilicet fine tali donatione,

aut fine conventione eiusmodi ulteriorem vitae

ufum habere non poffit.

$. 2882.

Atque haec crudelitas fub variis formis

fuam iniquitatem occultare folct: id eft, dan-

n

tur diverfae ufurae, quas palliatas vocamus.

Wil

Atque

Caput II

II

pitni

Atque. hic. commemorandum pa&um antzcbre-

Wa d

]?:osx , pa&um legis commi[foriae **, denique con-

ïm( p

Wa&?us Mobatrae, prout voecare folemus.

Mileke

EU

Jttt

* Hoc eft cohvéntio inter debmorem, & creditorem

IÉ (

" adie&ta contra&ui p]gnor.s, qua permittitur credi-

FUUID Q

tori ufus, & fructus rei. oppignoratae. Et eiusmo-

"m

di pactum inigüum effe dicit C. 1,65.5. de ufur. ;

ae/pn

item /. $4. 27 de furtis, "

Denique 1pfa ratio hoc

'Hmm

paCrum improbat: eiusmodi enim.

€Q1t0" pecus,

en au

niam credltam, & miuper utilitate ^m ex bignore

capit, cüm ipfe nil nifi pecumam dnd03

Nifi

0f

fors ràtiones $. 2976

allatae eiusmodi lucxum

i

iuftum reddant, /. r1. [7 de piguor. &2 hypothec. "

0sv

dce Eft rurfus pa&um contractui pignoris adlect um,

jd 4

quo creditori conceditur facultas pignus retinen-

JEUfAU

di, fi debitum, certo tempore non expungatur,

eoquo

Cumque pignus plerumque prétiofius, quam de-

Lcr i1

bitum exiftat,' eiusmodi pa&um. per C. 7. de pig--

euE

nor. & per 1. ult.. C. de patt, gignor. tanquam ini-.

w

ii

du *

quum condemnatum fuit,

WHH»

zj

AA

z

v

5

al

"uv

2xel uplum contractus Mohatrae e& fequens:.

u

dU

I?[ ]tn

furarius fpeciem ufüurae, nom ipfam ufuram de-

linare volens pecuniarum indigo vendit mercem

j

jl

"

o

ahouam pro fummo pretio e. g. pro 64 floren. ea

1(*&, ut eadem merx fibi iterato, fed minoré pre-

u in

9

y

n

tlorer

o

56 floren. vendatur, Quos. quidem 56

filor

en, pecuniarum,indigo mox exfolvit;

ita ta-

jf

314

r d

mén, ut eundém pro priore vendmom fibi 64

florenorum debltoram habeat.

Et eiusmodi con- ^

tractus tanquag) ufurarius ab INNOCENT. MZ

P

uU

I

pwpoüt. 40 condemnatus fu1t

) ni

-

$. 2883..

Merum an dehmente alio titulo. ad: abü:er

j

j

fl

gendam ufurae macüulam in negotio mutm

lmus:

fufficiat auctoritas legum humanarum, acriter .

K 4

du

]

Ij

*

152

Tra&zztusn XXVII.

difputatur: feu an legibus, & iure humänä

permitti queat, ut ex mutuo aliquid ]ucri ca-

piatur generatim, & nullo attento damno

ten

emergente, lucro ceffante &c. Quorfüm om-

fof

nino fpectant centus Germaniae, qui apud

C

exterarum nationum feriptores parum plerum-

fur

que probantur. Ubi inprimis notandum, va-

Tito

ris receffibus Imperii (funt leges communi

P

ImPERATORIS, .& STATUUM GERMANIE

confenfu pro tota Germania conditae) lucrum

5 florenor. pro: centum florenis mutuo datis

probari. Eiusmodi vero receíTus habentur ex

ft:

anno 1500, 1530 , 1570, 1577. lam

ä

$. | 2884.

äl

Certum eft, quoä penes fummam Potefta-

tem ius fit dominia, & iura rerum publicae

utilitatis gratia genoratim, & lege omnes con-

cernente * transferendi: prout in praefcrip-

tione, teftamentis, & plurimis aliis negotiis

ab omnibus, utputo, admittitur. Saltem id

a nemine negandum effe arbitror, quod haec

auctoritas Principi in cafu

eompetat.

-puþlicae utilitatis

* Onera tamén, quamdiu id fieffi poteft, debentän-

ter omnes dividi,

Sic non ett permiffum, ut

ä

Princeps aliquam familiam penitms exhauriat, at-

que perdat, reliquis parum , aut nihil tribuenti-

bus,

Et certe leges de cenfibus Germaniae in

omnes mutuum ac

Fales funt:

cipientés feriptae, & fic gene-

privilegia odiofa neque,ego velim ul-

3

larenus pr

Obare.

ö- zeg*g

P

-

Caput LT.

"

153

Ti

*

$. 3885.

Jen d

Verum

(ut1)

ceenfus Ger

poteftas lmperats quantum ad

Uf qt

mani

ae non tentum potuit, fed

fuffragante evid

enti util

-

li

itate * etiam voluit ius

cenfus, id eft quinque

Jerun

florenorum pro cen-

tum accipiendorum transferre **: un

de€ Tnc-

n "

rito infertur,

QOU

quod reápfe tranftulerit, no.

osque cenfus iuítos generatim reddiderit.

MA

AN

&

duenut

?f Ad negotiationes, ad familiam, & res beconomi-

jo d

cas inftituendas, ad fundos, qui emtoris facul-

j

tates praefentes füperant, coemendos, & innume-

t2 alia negotia hi cenfus utiliffimi fünt, ^ Dein ipfi

Pauperes pecuniis neceffariis carere, & nullius lu-

Cri, aut negotii capaces effe deberent, fifub mo-

derato foenore accipiendo mutuo fibi confulere

non poffent.

.

Et licet non raro caritas, & miferi-

cord

tl

ia mutuum gratis dare iuberet,

quia tamen

in hac ardoris chriftiani mediocrit

ate, aut frigo-

T

*

"

'e potius id exfpe&ari non potett

5 COl

: publica pote-

ftas iuftam caufam habuit,

hac faltem ratione pub-

u

licum commodum curand

I*

Atque in hoc fum-

mun aliquod, id eft

gqu

imitatur:

» ipfius naturae exemplum

t

nam, pietate per fe fola in omnes hu-

manas necefftates fufliciente, in. huius , utpote

hie

quae ex improbitate hominum non raro defi-

CGt, fubfidium, &

jl

pada, & iuttitiam invenit ea-

dem fapientiífima n

atura, ut binis, alternatim fibi

fuccedentibus auxi

liis humano generi provideret,

entt

Neque ex eo quis

vim fuam iuftitiae

abrogabit,

il W

quod in defe&tum pietatis a natura füb

ftituatur.

il li

a Quod autem voluerit

)U».HU

» Clare intelligitur, ex ip-

àe l

iis [Imperii conftitutionibus, ac rzc

efibuss vel fi

m

verba legum iftarum dubia tibi vi

deantur, con-

fuetudo

i u

; a€ publicus ufus in noftrum fenfum ea-

dem legitime interpretatur, - - », Neque licet di-

5

,,ceqrc, quod uíurae eiusmpdi fint contra ius na»

j

$

-

ETRU

-

Nennk

154

v

Traciatus XXV II

, tuürae: contra ius vero naturae nihil valere leges, -

, fcriptas, aut moribus introdu&tas, ** Nam cum,

publica au&toritate iura,. & dominia transferun-.

tur, ex mutuo lucerum capere non eftamplius

contra ius naturae,

In eiusmadi cafu praeter mu--

a

tuum alius, & iure humano nixus nafcitur titulus,

qui mutuo fpeciale robur addit, feré prout in

praefcriptione contingit, quae iure naturae inefh-

cax3 folo iure civili ad producendum ius velut

M

foecunda redditur.

?

Illud etiam frequentef oggerunt, qiiod receffus Ilh-

perii tantum in praefumtione lucri cetfantis fun-

»

D

dentur, imo id aperte liabet receffus Spirenlis füb.

RUDOLPHO II:

€p piel numn biefeinnad) OU

It

|

Dermutbung balber, baf ber Gretitot feim

W

m

Gelo, veu folder 3cit an anlegen, unp gugelafe

UET

cuit

p

2

H

fenzv 38e(fe sum v

gfteu oon- bunberf. Guibet

q

fünf mobl Daben móge: Ubi tota conftitutio in

s

praefumtione lucri ceffantis nititur, ut proin in

defectu lueri ceffantis, nihil videatur vàalere;5 nam

graefumtio cedit veritati

Verum leges ad.iudi-

* K

un-

j 2Q

cia, & forum comparatae, fi in praefumtion

1

dentur, cedunt veritati; tales enim leges 1

7.9 non

[

efficiunt, fed de iure aliunde iam exiftente tantum

iudicant.

Aliud obtinet in legibus conftitueuti-

|

j

.Qï

u

bus, novumque ius introducentibus; quae certe

a

À

il

in communi exifítit

aatione nixae, vim fuam exfe-

runt, eamque minime perdunt;," etü in fingulari

llx

o

perfona, aut cafu communis illa praefumtio fallat.

D

Sic fi matrimonii contractus aliquis mille teftibus

T

munitus fit, ita ut prorfus nullum periculum ur-

Hy

At

geat,-ne coniuges initum a fe matrimonium ali-

1

quando inficientur: fi tamen Parochus illi matri-

monio non adftiterit, id omni robore carebit; li-

cct lex praefentiam Parochi requirens nitatur in

folo periculo, ne uterque, vel faltem alteruter

coniugum perfide aliquando neget; matrimonium

N

à fe contracjum fuiffe.

11I1 4

lo

CAI:UT

P

:

Copüt. F.

I55

GA PU T. V

lat

m

l &

ii

i

gl

De Cenfibus , & Cambio.

;

J

Gl

2886. Cenfus ad praefens negotium eft ius vi pa&i

tir (t0À

cou[Htutum ex re, vel perjona alierius quaedam

: prott

in [ingulos aunos commoda capiendi. — Ac diverfi-

yue n

mode dividitur,

(s v

$- 2897. Scilicet in cenfum refervativum, & coufignati-

Vum: item in vealem, & perfonalem: demum in

veüimibilem, & non vedimibilem.

«

fir

I

E

JNE

n

2888. Iam cenfus refervativus, & plerumque con/ig-

q«ativas ceito ab omni labe ufurae immunes funt.

n

Item

j

t

$.

2880. Illud quoque generatim videtur non admodum

d

j

:S

intereffe, an cenfus realis, vel per/onalis fit.

53

(

:

;

ï

2890o. Denique omnem cenfum iuftüm elfe crederem,

:

dummodo pro iutto pretio fit emtus:

ä

(ituti

$.

2891. Quod praecipue dneffe videtur in eo cenfu,

v roul

u

quem. Cenfualifla pro libitu abolere poteft« — Ut

KM

proinde

ts dl

li

Ilj

u

.28925. Ex titulo cenfus nolim noftros Germaniae

J

cenfus, probare.

Variae demum cgnfuum condi-

D

tiones,

2893. Quae a pacifcentibus folent cenfibus a!djïcï,

jtii

iuftae fiünt, dummodo attenta cenfus, ac conditio-

Ql«

|4p

i

iun gravitate 24//w» pro tali cenfu pretium cen-

;

ITH

D

fuario extolvatur,

34

f

|

$ 20

;b

Cambutza cfl pecimatatio pecuniae gro pecunia.

J

"

L

M,

de cainbium vel ficcum, vel reale. Reale

Il2

j

g.

oU

UE

RE

Rurfus ett vel znutum, vel Jocale. — £t lu-

j

g*

crum tam ex. cambio z4imuto,

ll Ill &

$. 3896. Quam ex localz redactum potett effe iuftum.

n

llï' ii

ïPOlty

1

$. 2886.

j

Ài ïlr

d

-"quidem cenfus minime ex mutuo nafcun-

d

tur, fed conftituuntur potiffimum eritione,

vel etiam ümpji ci permutatione, aut donatio-

ne:

i

s

156

Tratosus XXVII.

j

[

ne: quia tamen aliquam ufurarum fpeciem

-

Tifio

praebent, & fors aliquando reapfe hoc malo

d

infecti funt ; ideo 'Theologi morales trata-

tionem de cenfibus do&trinae de mutuo fub-

fum

Etü vero CrENsus varia in iure no-

T

jiciunt

minaíortiatur, quantum tamen ad praefens

fca

1 ls

negotium ,. definitur effe ius contrac&tu aliqua

conftitutum percipiendi annuam penfionem

lu

k

ex re, vel períona alterius.

Ubi advertens

dum, quandoque fub nomine cenfus ipfos"

du

ii

fructus venire; unde dicitur, cenfum dare:

rectius tamen tub nomine cenfus accipi ipfu

us

x

Wa

ius eiusmodi fru&tus percipiendi. *

*

* Ilum, cui eiusmodi ius competit, Cenfualiflam:

)

eum vero, qui eiustnodi iure tenetur, & fru&us

dare obftringitur, Cen/uariusms plerumque vocas

ré folent,

"

$. 2887.

Ius hoc feu cenfum dividunt inprimis i2

Prior eit,

vefervativum, & confignativum.

quando quis rem fuam pleno iure* feu legan-

do, vendendo, donando in alterum transfert,

refervata fibi annua penfione ex re illa fibi

fil

h

praeftanda. |Videturque de eiusmodi cenfu

agere, J. Wtim. C. de ver. permutat.

Config-

Al

A

fativis cenfüs dicitur, quando rei dominio

nullatenus translato ex propria quis re, v€

N

H)

perfona alteri certam penfionem exigendi ius.

legitimo contra&u conttituit. Qui cenfus con*

W

lh

fignativus deinceps dividitur in realem, & ptr-

fotialem, prout fcilicet fructus, & emolumen:

l

L

taquis ex re, vel perfona alterius petere po-

teit

p

Caput

157

f

teft. Aliam quoque cenfus confignativi di-

vifionem ftatuunt, vi cuius cenfus eft vel re-

10 o

65 (T004

dimibilis, velirredimibilis: id eft, poteft cen-

Ito

fum vendens fibi ius refervare, reddita pecu-

Il

nia fe in priorem libertaten vindicandi, &

pfaef l

fic cenfus vocatur redimibilis; vel poteft alte-

riius perenne addicere, nulla fe, vel rem

T

enoned

fuam a cenfu liberandi facultate refervata, &

fic cenfus erit zrredzmibilis.

Idem quantum

ydrert

ad emtorem cenfus poteft in pactum deduci,

