rei noftrae Doniinum reapfe facere, fed tan-

tum promittimus, quod eundem deinceps eius

rei Dominum eflicere, eamque in eius ius

)u

aliquando transferre velimus De iure tamen

In

Romano eiusmodi traditio materiata omnino

0(4

requiritur, *Verum eadem definitione

d

r

& 22779.

Habetur IId:, quod non nifi Dorhinuä

poflittradere *, & quod non Domipus, tra-

dendo rem non fuam, alterum non poffit fa-

cere Dominum; etfi ifte vitiofae traditionis

ignarus bonae fidei poffeffor evadat, ufuca-

pionis initia inde faciens, /. 30 /f. de ;cquireud.

yev. dom.

Cum vero-tradens debeat haberve

f ciltatem al en.nid:, fequitur /I// o, pupillum

absque auctoritate Tutoris tradendo non pof-

fe alienare.

Et quod eft /ium neque illum

quidquam dominii transferre, qui rem fuam

apud alterum deponit, eidem oppignorat, lo-

[

/

catione, vel commodato committit. Eoquod

talis anumum alienandi non. habeat.

il

li

* Parum autem intereít, an per fe, vel per alium

e

5

o

per procuratorem rem tradendo transferat,

)

l, 9. ff de acquir, ver. domin.

I

:

&

$. 2779.

x

Caput IV.

VU«

$S. 2779.

um

Infuper traditio debet fieri accipient?, at-

UYT

d

que ideo 7fto difeitur, traditione nihil fieri,

fi alter nolit acceptare.

Nam omne ius, &

Q

proin etiam reale non nifiex conventione,

ATU

& fic utriusque voluntate nafcitur, $. rrsr.

[

Praeterea ifte modus acquirendi dominii non

sl

nifi *radesdo perficitur ideo infertur //to res

j li

corporales vere, res vero incorporales, feu

m

mera iura quafi trad:ndas e

Iï'c, L. 8. ff. de

Y

acquirend, p»[f. *

"* Pera traditio rerum mobilium fit eas e manu

in manum dando :

immobiles . vero cenfentur

«ere tradi,

fi.novus Dominus in eas introdu-

catur, l. 3. ff. de acquireud.. po[fe]]. imo fufficit,

fi ex longinauo eae oftendantur novo Domino:

u

(

quae traditio vocatur louga manw fa&a, 1.79.

n

df de folution

Iterum fi res iam aliunde e. g.

|

i

ex depofito fit in manu alterius, tunc abs omni

TU

tradinone, & folo animo alienandi in eiüs po-

t

teflate relinqui, & fic Drevi, quod aiunt, ma-

$»"s tradi poteft. $. 34 znIit. de rer. divif. . De-

iil

nique aliqua traditio /ymbolica vocatur ; . cum

ht

fcilicet loco ipfiüs rei fignum aliquod e. g. cla-

lufi

ves, vel infignia traduntur.

L.z,

. de acqui-

vend. po[f.

pof

Iuf

$. 2780.

j

J

Cum vero res Wicorporalet, feu mera.iüra

vere tradi non poffint, ideo harum rerum quafr

pl

iraditionem requiri ,

ex deünitione traditio-.

jf

nis $. 1351. non adeo inepie, & //I/[imo in-

fertur.' Eiusmodi iam quafi traditio ex eo in-

n

telligitur, fi prior Dominus, feu cuiuscunque

ttat ,

Ur,

iux*is, realis poffeffor permi

fcu patiat

ut

)

N

——

74

Tralatus XXVI.

ut alter tali iure uti incipiat, /. uit. ff. de fer.

E. g. fi per fundum alienum transeundi faciat

initium , altero nog repugnante,

5 278t.

Demum noftra definitio traditionis facit

intelligere V IITvo , -quod ad traditionem, &

ad transferendum dominium non requiratur

caufa, feu ius perfonale praevium, quo quis

ad transferendum alicuius ret dominium obli-

gatus fit; e.g. Titius falfo:perfuafus fe Caio

centum debere , atque ideo, centum ex erro-

re folvens, Casum eius pecuniae tradendo

eam Dominum facit. Nam praeter faculta-

tem, & voluntatem nihil ad efficacem tradi-

tionem requiritur $. 2776.

Cum lumine na-

turae certum fit, quod is, qui

poteft, & vult,

facere, reapfe faciat: etfi in hanc voluntatem,

errore aliquo indu&us fuerit. *

* Nemo fane illud matrimontum nullu

m effe di-

cet, quod quis inivit falfo perfuafus,

fe ad hoc

ex praeviis fponfalibus (reipfa non exiftentibus)

obligatum . effe.

Atque ius r

omanum omnino

.

eít huius fententiae, quam qui

dem multi ICti

ver. donme.

reprobant, Sic [.36. ff. ad. acquirend.

tranfi-

dicitur proprietatem ad alterum omnino

je, etfi pecuniam dans donare, a

]ter vero. tan-

quam &

x mutuo debitam accipere velit.

Certe

in hoc cafu ante traditionem nu

llus aderat de-

|

Praeterea ex iisdem

.f

bendi titulus, vel caufa.

romanis legibusWadebttwm.

, id et aes cauja le-

gitna fol

utum condici,

feu a&ione perfonali

repeti debet,

tot. titul. de conditt. indebit. iam

eiusmodi pecunia ex errore foluta vindicari ,

e m

adione rcali petenda fqret, fi per tradition

CX

5 Caput IV.

75

if

ex errore fa&aïn dominium non fuiffet transla-

ficat

tum,

Fid. quae de quafi. contra&. : imferius. di-

fputabo.,

Equidem L. 31. .

f. Kdeï- acquiv. ver. dom. ait; Nun-

uam, wuda iraditio tvansfert. dominiun : — fed

4as fi veud/tio, aut aliqua iufla caufa. pvaecef-

« fici

Éu

Jerit, proptr. quom traditio. [equeretur.. Nerum

quia l 36. ff. eedem., & infuver totus titulus

xm7 &

tam 2n ff.. quam C. de cond;£l, ind»bit. pro. no-

m

At

bis ftat: illa /. 31. facile admitrit fequentem

j Q

fenfum: ANVua4quam muda, id eít, a voluntate

10

l

alienandi vacua traditio. qualis fit in depofito,

commodato &c. transfert dominium; fad tunc

(l

t

i

folum traditione transfertur domipium, fi zufía

cüM[a , (etfi reapfe non exiflat, fed appareat

jendi

tantüm) praece[/erit: . fine hac enim nemo cen-

culte

Q

fetur velle rem í(uam alienare, íeu aliter: " fine

iufta- caufa non cenfetur adeífe voluntas. trans-

V

ferendi dominium: fitamen haec voluntas, fal-

J

I2

fa licet opinione decepta reapíe exiftat, feipfa

MU

erit efficax ; neque illa caufa vere exiftente ulla-

"

Áv

i

Xenus indiget.-

J

l

CAPUT V.

j

j

U

fl

(

ij

j

De uliima' Voluntate decedentimh.

2789. Modi acquirendi dominii Iure civili obti-

j o

^nentes, vel funt wmwverfales. vel fugulares,

] [Wr

2783. Inter univerfales confideratur /aereditas.

(

2784. Et quidem ultima decedentium voluntas pro-

j (

babilius ex 2ure naturge vim habet:

o

ï

2785. Hoc tamen teftandi negotium a iure civili

t Ü

innumeris /olemmitatibus eft veftitum, quas ta-

d

l,

men ius facrum parum probat.

Quarntum vero

l

tj

]

ad rationes conícientiae eaedem iblemnitate;

, l

$.2786. Ex prima fententia meutiquam;

t

l^

$. 2787. Ex fecunda non nifi poff fententiau Kudicis ,

lonim

ac demum

D

Ü

$. 2738:

76

Traclatus XXV]

$. 2788. Ex tertia fententia s/0x,

€? absque ullg

Jententia. obftringunt

Quae quidem ultima fen-

tentia

2789. Ex legibus vromanis ingens robur accipits

—— --— o — — $ x

2790. Ex vütione tamen grave contra fe argumen-

-

tum. patitur.

$

2791. Ea tamen, quae ius civile circa teftandi

rationem habet, pcrfun&orla opera tra&are ne-

ceffe eit.

E

$. 2782.

g

Il

oft explicatos illos iuris realis acquirendi

te

110dos , qui iure £aturalt obtment, fequun-

[j

tur ex iufto ordine alii, qui foli beneficio ie-

d

gum fuam in transferendo dominio efficaciam

t

debent $. 2756. "Unde hi modi adquirendi

dominii c/vz/es dicuntur

Verum etiam c/vi-

les ilti dividuntur in univer(ales, & fingulares.

Priores funt illi, quibus unzverfum ius unius

transfertur in alium ; pofteriores vero non

nifi unam, aut plures res certas, ac definitas

tamen alterius dominio adiiciunt

Quod

à

l

quidem jta perficiunt, ut nulla requiratur tra-

d'i?5:

alias enim nihil praecipui a legibus, fed

i

confuetam duntaxat a mre naturae vim ha-

1

!

berent. *

(

"* Sic e.g. haereditas mox eft tua, quamprlmum

de ea acceptanda animum explicalti

etfi ex ea-

1

dem nullam partem, literas, claves, aut e*uss

modi apprehenderis

l

$. 2783

Inter modos acquirendi dominii iuris civi-

Iis univerfales a nobis confideratur fola HAE-

ï

RE-

^*

4

Capyt V.

M

77

i zgif-s

m*:mms,ï quae generatim, -& in folo —iu're

1

naturae confiderata e/f f/ucceffio in ius defunt&b",

ex buius voluntate alicut con[ltutum.

Ubi in-

*

ipit,

primis difputatur, an de iure naturae mortis

lss

caufa alicui quidpiam relinqui poffit: mortis

hnti

inquam caufa, id eft, in eum fenfum, ut res

non mifi poft mortem donantis alteri cedat.

J

Neque huic dubio graves defünt rationes:

nam durante vita donans alterum non vult

facere rei Dominum, alias enim effet donatio -

inter vivos, & non mwrtis caufa ; poft mor-.

eni

tem vero id efficere non poteít, utpote quo

|üt

]e«

tempore ipfusmet rei Dominus non amplius

eft. Neque enim pro eo inftanti dominium

Ym

transferre quis poteft, quo nullum amplius

x

«lominium obti,net.

(

"j

(IS. 2784.

j

f0f

Verum -üfu-s Gentium ui-timas m-oriehtfüm

voluntates pro facrofandctis. habentium, ut

yia

ÜO

alia omnia defint, huic teftandi negotio , .&

iuri haereditatis certum robur impertire vi-

M

fe

detur. Et infüper ex communi illo, ac ge-

li

nerali pacto , quo res omnes divifae fuerunt,

donationes mortis caufa fat firmae exifterent.

Ratio priore So allata haud obeft; nam omni

tUt

translationi dominii obftaret, cum in ultimo-

[

'JS«

inftanti prior, non item alter &t Dominus:

in primo vero momento novi dominii prior

non amplius eft Dominus, & fic alterum Do-

minum facere non poffet: quod uti

fs

que nemo

prqbabit.

Scilicet prior Dominus tempore

y

dominii.

"

78

Tra&atus X XVI.

ll

dominii füi adhuc perdurantis vult, ut proóe«

ximo, vel aliquo fubfequo inftanti ipfusmet

j

fo

non amplius; fed alter, & novus Dominus

jus rei teneat. Quare translatio dominii non

te

l

in uno momento fit, fed duo involvit inftan-

tia, fcilicet ultimum prioris, & primum novi

H

dominii: dum vero in ultimo dominii inftanti

prior Dominus vult, ut in proximo alter fit

pl

41

N

Dominus , dominium transfert eo tempore,

quo eft Dominus,

Quae explicatio facilis

h

d

eft, & nihil abfürdi involvit. "Atque banc

facultatem ex hac vita decendentibus ex iure

i

f

naturae afferere omnimodis oportet: ut Ícili-

cet quabtum ex fenfu naturali ultimum, eum-

Wt

que dulcem fru&um hunc ex vita fua guftare

queant, dum labore, ac folicitudine fua, &

profperae, fiquam habuerint, fortis particu-

lam in eos, quos maxime diligunt, derivare,

& fic bonis fuis per alios etiam poft mortem

n

frui queant,

Felicitatem enim capitis nobis

f

vehementer dilecti, vere noftram elle repu-

tamus.

[

$. 2785.

N

Verum fübtra&a naturali. fimplicitate, in

«

W

hoc potiffimum negotio, fiunquam alias, fub-

tilitates , ac pene fuperftitiones iuris romani

Ío

[

nos involverunt.

Quae quidem tot, a€ tan-

tae funt, ut etiam egregius ICtus non nifi ti-

(Q

lt

mide, & vix abs periculo errandi folemne;

& quod nullatenus impugnari queat , tefta-

W

mentum condere fciat,

Unde merito etiam

ex lis Gentibus, quae ius romanum caetero*

quin

.

Caput F.

49

to

quin adoptarunt, p.lures ifuis ftatutis munici-

Id

palibus fecuritati, ac libertati teftantium, has

N

folemnitates remittendo provide ,. ac fapien-

Yi

ter confuluerunt, Imo Pontifex C, 10, de fe-

nl

D

flament, Ufum hárum folemnitatum tanquam

10l

a divina lege, S5. Patruminfiitutis, & a gene-

Yfant

rali Ecclefiae confuetudine alienum penitus re-

hr

probat Quiatamen haec doótrina ad dogma

fidel minime pertinet, & lex pontificia in ne-

j

hd

gotio profano extra ditionem Romanae .Ec-

É r

clefiae vim non obtinct, "Theologi quantum

u

ad vastiones con[cientiae in tres partes divifi

funt: puta pro illis locis, in

quibus fplemni«

eui

tates rom-gnae receptae funt.

i

u

$. 2786.

j

jj

Et quidem prima claffis D. D. afferit, eius-

j

Ü

l

modi folemnitates in foro conícientiae - mini-

me ftringere: leges, quibus hae folemnitates

90

u

ftatuuntur , in praefumptione fraudis fundari,

& proin fi fraus reipfa abfit, aullam obligatio-

nem induceye.

Sicque haeres teftamento mi-

nus folemni inftitutus poffet haereditatem

adire, & haeres ab inteftato deberet eandem

, jl

[ib

cedere priori,

etii ludex contra haeredem

fcriptum , & pro fücceffore ab inteftato fen-

nl

t

tentiam tuliffet: Si nimirum uterque probe

confcius, vel probabilius perfuafus fit, nul-

ht

ij

lam latere fraudem, fed teftatorem ferio hanec

Cm k

ïcltlptate-m ultimo habuilTe.

t

gu

]Um

$. 278?

$Q

Tratlatus XXVI.

H

$. 2787.

o

. Alters fententia in eo eft, ut eiusmodi te-

fe

ftamentum minus folemne ante fententiam,

Iï:

& ceffante fraude efficax e[[e , per fententiom

tamen Zudicis irritari, & fic fuo robore exui

1

afferat. Et proinde haeres fcriptus, usque

l

dum eiusmodi teftamentum refcindatur, hae-

(

reditatem tuta confcientia capere poffet ; la-

l

ta tamen contra fe fententia totum haeredi ab

d

inteftato reíftituere teneretur. — Regque ex

horum opinione fere fe haberet, ficut in qui-

busdam pa&tis, quae iure naturae valida, dein-

Ti

ceps áuétoritate iudicis refcinduntur.

W

m

L

q" gn 2788'

N

— Verum iuris romani fenfum, ac legum te-

k

ftamentariarum conditionem fpectando tertia

le

fententia non tantum probabilior, fed certa

mihi videtur; qua dicunt, teftamentum ex

A

u

quocunque titulo vitiofum nullius effe robo-

il

ris, planeque idem , ac fi nullum conditum

Tur

fuiffet, :dque in foro cou[cientiee, & ante omnem

iV

fententiam iudicis. Quod quidem intelligen-

dum de intentione legum civilium romana-

ttm

locis, in qui-

"

rum, & utique non nifi pro illis

Yi

bus eaedem vigent.

)

.$. 2789.

&

u

Atque huius fententiae certa habetur ra-

tio.

Succeffio enim in bona decedentium

erat legibus definita apu

d Romanos ; leges au-

k

: jdeo

l

tþm privatorum voluntate folvï Rcfï'unt

nova

"m

Caput F.

8X

nova lege, aut certe remedio aliquo a legi-

bus probato opus erat, ut quis contra leges

.h W

teftari, & alium haeredem inftituere poffet.

iil

Cum veéro leges nullum, nifi fólemne tefta-

hn

mentum valere. permittant 5

facile apparet,

2 C

alia teftamenta, & privatam teftantium vo-

jj

luntatem contra certes leges, quae de fuc-

Ilin

efflione haereditaria erant, nullam vim obti-

nere.

t

Quae tamen ex mox dicendis uberiua

x

J

clarebunt,

p

n 13»

$. 2790-

a»ï

M1h1 tamen contra folemnitatum tefta-

mentariarurn neceflitatem alia occurrit ratio,

quae fic inítruitur: omnis lex ad utilitatem,

publicam comparata effe debet $.2622, ne-

MV

que eft in mero arbitrio Legislatoris legem

ferre, aut non ferre,

ul

li ii

lam p!craeque hae fo-

lcmmmtcs nulla utilitate; fed mero, & ma-

li

fü

j5

xime vacuo ritu Romanae »LVltax,]S nitun-

rOhO

tur *; ergo plane tanta feveritate, & tanta

ultimarum voluntatum praeiudicio vix pote-

jk[ul

]i

IMIUI

runt prae

B2

Praecipuc cum ultimae mo-

.mtls voiunt

gt! ex 1ure naturac magna ple-

hlïerl'

man&

3s, & quaedam velut reverentia debeatur, ut

ex du.c; alium felicem reddendi officio ulti-

j

mum vitaefuae fenfum capere queat "t uda

re capitulum decimum -de reuament

; quo

eiusmodi folemnitates improbantur magnum

ex iure naturali robur accipit.

t

Ü

j

* Quod facile patet ex iis ratiombus, per quas

.ilae folemnitates apud romanos invedXae fue-

)5 311

runt

Sic unitas contextus ex €o requiritur,

1d€0

Tom. VI

quo

of

Sepa.

82

| Traäatus XXVI

quod primitus teftamenta in comitiis fierent: co:-

i

mitia autem . interrupta apud.eam gentem habe-

1

bantur irrita.

Sic etiam fextus tefli in vicem

n

alicuius libripendis fucceftit :

de quibus mox

agetur. lam quaefo

;

! quid ifta ad noi*crgm— uti-

litatem ?

5Ck Neque pietatem in agnatos,

& familiam ob-

quam his fua legitima per

tendere poffunt, poft

ft falva, Dein fiifta pie-

leges recentiores iam e

tas per inftitutionem haeredis aliquid patitur:

baec inftitutio neque in folemni teftamento to-

lerari poffet; eoquod folemnitas teftamenti ofli-

!

cio pietatis nihil derogare queat.

emnitàtes né quidem, quod

U

Sed nimiae hae fol

multi opinantur ,

contra pericula fraudum funt

ia

utiles.

Nam nihi

| magis falfum eft, quam quod

V:

leges romanae has

folemnitates ad amolieudos

dolos invenerint ,

prout ex hiftoria iuris Gvi-

m eft.

Dein eà cautela,

lis plusquam evicu

donec femel profit, noxia,

quae deci

es nocet,

J

& nullaternius ma

teria legis eft — Nam quousque

has fuperfluas caere-

unicà fraus detegatur per

51

monias, quae duo

rum, trium, aut mea pace

fuiffet dete&a; faltem

quinque teftium ope non

in quibus

decem teftamenta debent corruere ,

& non nií

certà teftatoris voluntas fubfuit,

"

alterve ritus omiffus eft,

Certe in iis

unus ,

-Jocis, in quibu

$ naturalis teftandi rátio obtinet,

h

& qualecunque,

hoc fraudis periculum toleratur,

]timarum: voluntatum (uo eífectu

nec fexta pars u

fruitratur, comparate a

d'eas provincias, in qui-

bus ille teftamentorum rigor obtinet.

31

$. 2791.

ii

Quia tamen roma

na teftandi ratio apud

ue cuito-

lul

varias gentes nimia religione hucusq

ditur: perfunétoria faltem

huius ne

gotii do-

; aii.(

buere neceffe eft,

Q

érina animum Sacerdotis im

ut

A

Ceput VI.

$3

&t Q

ut primis lineis, ac rudi miniftrato typo, ex

t h-

aliorum fcriptione, vel confilio oblato ;':a(u

p n

s Dox

r

fibi cqnfuiere queat.

m u

CAPUTVVI.

um d

m p

be Succe[fione in. bona decedentium, maxime dc»

jl pie

Romanos obtinebat ab in-

ea, quae apud

piit

ze[lato.

eo

qi d

$.2792. Succeffio itaque eft vel ab inteflato, vel tefla-

muntaria.

:

)

L

$. 2793. Succeffio ab inteftato apud Romanos varías

vices fubiit, donec tandem luf/inianaea, tanquam

m li

Ea vero

i qu(]l

ultima robui obtinuerit.

fjendot

$. 2794.. Coniun&ionem perfonarum vel eaturalem,

is QV

vel moralenm. (pectat

Et primo quidem

eite

$. 2795. Haereditatem facit ad l^gitimos liberos, imo

, M

$. 2796. Etiam ad vi fubfequentis matrimonii lepiti-

jusg

matos defceudeve.

His v«ro deficientibus

T

"

M

$. 2797. Haereditas ad progenitores defun&i.fub cer-

fii

tis tamen rationibus

a

:

jcgnotz't. In horum dgfe&u

haereditas

: qu ]

ii

Ti

yn !

$.2798 Demum ad latera. fratres fcilicei,' forores- !

tl i

que diwergit

Deinceps.

:

hi

lux. ::ä ui-

gbil

$.2799. Per coniunctionem moralem con

olemxlf

Aimo fifeus in bona inteftatorum fuccedunt.

) Cffh

in4

$. 2792.

Suctefïïo in bona defunét ge'neratim, atque

etiam apud Romanos femper erat vel ab ;a-

tellato, vel ce[t -mentar!a.

Prior-eft illa, qua

:

Í

aliquis, vel plures bona defuncti occupant

ii i

m

eo ordine, quo leges,. & non iþecialis volun- .

UV

2

tas

04

TriBatlls * XVI.

-

tzs eius, qdi nullo, vel inefficaci teftamento

f

q

condito mortuus eft, ordinavit. Seu aliter,

haeredes ab inteftato funtilli, quos non fno-

f

riens, fed lex inftituit. Succeflio vero te/iz-

woentar?a eft, quae contra confuetum ordi-

(:

nem ultima morientis voluntate, feu per te-

ftamentum vim obtinet.

$. 2795

7

Iam apud Romanos omnis fücceffio erat

ft legibus definita, ut proiüde

(

legitima, id e

'emo teftamentum

facere ordinarie potuerit,

li

atione fibi relaxari

g

aubsque ut legem debita r

obtinuifTet.

Succeflio legitima, feu ab tutt-

n

Nam

n

flato var

ias apud Romarios vices fubiit.

y

i

fuss, & agnatos arro

E

7ati0-,

praeter haeredes

aPraetore conce

(Ià bonorum polfefho, và-

.

riaitem SConfulta vari

k

os omnino füccedendi

modos invexerunt, His

omnibus omilflis iuvat

eam folum fucceflionem com

memorafe, quae

i

a lusTiNIANO ZVovell. 118. int

rodu&ta, &

proin in iure romano, utpote ultima vim Ob-

In iure romano inquam, nam in di-

tinet.

verfis5

& etiam illis gentibus plurimum mu-

.

tata fuit, quae gentes cacteroqui

n lus roma-

num fat rel?giofe cuftodiunt.

$ 2794

ir

Itaque qu*cii'nia*näea fucceffio ab inteftato

vel naturalem , vel moraiem coniunctionem

d

*

ï—-

i

pectat, .

Naturalis, a

tque ex ipfo fanguine pe-

tita perfonarum coniun

&io primo loco tan-

& mo-

|

ralem

quam ex congenito'aff*e&u prior eft,

85

p

5

1alem illam vincit, utpote quae fere a li;bcro

(f

W

ar5itrio orta eft. ]am naturalis coniun&io

1

facit fucceffionem in bona reli&a 1« defcen-

d

dere, 2ds hac deficiente afcendere ; & f ne-

ALíc

1*

a fubfiftat

p

Que

^

d

, €andem cig;nuan- facit' ad

laids cii*z«.jcr;geïq.l

$. 2795

Tam ab eo, qui haereditatem relinquit,

$od

[]

7

defceadenda eandem . capiunt filii egitimi maf*

Yal

culi aeque ac, feminae, qui quidem, fi remo-

jiti

Wl

fiores fint, non iti capita, fed in ftirpes fuc-

Ü

fv

il

cedunt*, Et fiquidem plura fors matrimonià

"

i

inter parentes extiterin

5

N

jj

t5 quilibet defcendens

füccedit füo parenti.

O(fg 30.

*

Scilicet foli filii proxime füccedunt pgrqq;i fore-

0

liqui feu remotiores tantum repraefentant eos,

n[*PP

l

a quibus geniti fuerunt.

'Sic fi Paterfamilias

sJ

habuerit tres filios, 'omnes quidem iam ior-

» (

n

tuos, fed ex primo unicum, ex altero duos, &

ex tertio tres rlepotes adíunt.

Iam ex hàeredi-

j

tate avi tres ultimi nepotes non plus capiunt,

n

quam primus folus; guia tres hi nepotes re-

ii dl

praefentant Patrem fuum, qui non plus, quam

nn,

alii f);&tr&S ex h.ae:r.edilt;gte paterna pote& egigerc.

ro

$. 2796.

Eodem iure, & aequali portione cum le-

gitimis füccedunt Jegitimati per fubftquens ma-

f

trimoniüm; vel etiam legitimati per vefcrip-

u

tm Principis, quorum tamen conditio mul-

o

l

tum diffieilior eft, prae conditione priorum:

Vid. $. 2. rm[Ht, de beeredit. ab inte[l. 1tem

»

j

n

aliqua

lVowd. 89. C.9. pe'niq.u-e. ilegitini

. prae-

Ü

jj

D—-—M

"a

Tra&atus XX VI

86

s maternis capi'unt,l de

praecipue ex boni

quibus vid. alios ,

& maxime/. 2. ff. und.

cog h.

S. 2797.

Haereditas ab inteftato. fi ex defe&u filio-

at, ad pa-

rum, & nepotum defrendere neque

rentes, avos, aviasque afcend't: idque ea-

xiu

dem fere ratione, qua haereditatem in filios

Q

defcendere mox dicebam.

In eo tamen hoc

lj

afcendentium ius ab illo defcendentium dif-

fnt

fert, quod fi

defunétus fratres, aut. forores

N

ft non tantum unilaterales, fed

P

germanos, id e

& ho-

per utrum

que parentem coniunctos ,

(4

rum liberos habeat,

hi cum afcendentibus ad-

db

mittantur. ]tem, fi ex defun&i parentibus

t

alteruter tantum exiftat, is alterius lineae

(

e fuperitites exclu-

e.g. maternae avos fort

jl

det, /Vovell. 118. C 2.

Sic e. g. bona Pt

fine filio, & nepote defuncti capit fola Mater

eiusdem, fi Pater 77t; iam obierit, etfi avus

paternus illius fuperftes fit.

$. 2798.

Si vero etiam afcendentes omnes prae-

mortui funt, tunc bacreditas ab inteftato di-

vergit ad latera.

Et prono quidem fratres,

Si vero tales

fororesque Germanae veniunt.

non adfint, tunc primum unilaterales admit-

tuntur*. [ure praefentationis liberi fratrum

fuccedunt in ftirpes , ipfi vero defundti fra-

-tfres, & forores in capita Nwel(. li$. CO

$

* Hoc

d

-T"-

Caput VL

$7

* Hoc tamen potiffimum caput ufus fere ul;iaue

mutavit.

i,

Quo obtinet, ut frater, & foror uni-

lateralis fuccedat in ea bona, quae ab eo pa-

rente ad defun&um pervenerunt, quem paren-

habuit,

tem eiusmodi frater cum defun&o communem

fljt

$. 2799.

0pe

Et ifte quidem fucceffionis ordo ex con-

r d

"iun&ione perfonarum matural petitur: fe-

B

quens vero coniunctionem non nifi moralem

n

fapit. ltaque fi eiusmodi a latere cognati de-

n d

fint, tandem coniux intrat. qualis (i fit pau-

rotá

per in prima claffe, & cum defcendentibus

| [el

ad partem aliquam concurrit * /Vovel. 117.

ho

C.5. Ultimum tandem locum inter haeredes

s2l

ab inteftato, quantum ex iure romano tenet

Yibl

fifcus ex perfona totius civitatis, quae velut

j

coinmunis omnium parens eft, /. 1. /f. de iur.

n

..

*

Wi

fíai.

* Cum Tuftinianea haec fucceffio ex INoéell. v17.

i

eos prae reliquis advocet, quos moriens. maxi«

gl

me.dilexiffe videtur;3 cumque primo loco filii,

& defcendentes, ac fecundo primum . parentes,

& afcendentes venire- iubeantur ; patet, quod

etiam ex fententia IUSTINIANI maior amor in

filios, quam. in parentes a. natura imperetur,

r

Cumque affinibus nullus, & coniugi poft colla-

»0 dlt

terales fon nifi quartus locus plerumque affig-

t

netur, videtur IMPERATOREM in ea opinio-

ne fuiffe, quod illa unitas carnis, & coniunctio

lo

ex matrimonio nihil naturalis pletatis, fed me-

j

re arbitrariam, & ex pa&o natam connexionem

é

zif

involvat.

f

dqUzscmamca s arapet

!2'

B

CA

j

m

jdrataus XXVL-

$8

CATWUT VE

De Succe[fione Romanorum te[lamentaria.

$. 2900. "Teftamenta apud Romanos Jegum in[la

primitus condebantur,

Mox vero

$. 28or. Artificiofa & ad circumveniendas leges

venta venditione fiebant*

| in-

$. 2802.

*

'Tandem ex utrag

[

ue hac praecedenti tc&gndï

ratione, ieríia aliqua conflata fuit.

ï

S. 2803. Sic iam teftamenta fiebant vel praecipiendo,

vel roga:sdo , feu alicuius fidei negotium commit-

I

Sed etiam teftamentum imperans erat vel

fm

tendo,

Jfolemne , vel privilegiatum. . Prius erat

$. 2804.. Vel feriphum , vel nuucupativum ; utrumque.

tamen legitimis folemnitatibus neceffario veftitum,

j

Quapum erat prima

-

$. 23o5. Unitas Contéxius: Secundam vego conftitue- .

bant

,

1

$. 2806. SSepteim, ác legitimis qualitatibus veftiti tefles.

$. 2907. Tertia folemnitas eft teffandi facuitas teftari

]

volenti necetlaria.

Praeter has foleinnitates ve-

]ut extrinfecas datür

(

$. 2809. Alia 2nirinjzcd , eftque

$. 2809. Haeredis inftitutio.

Haeredes veroó alii

f;lmt

:

Y

nece[farii , alii vero mon necejfarii.

X-

ü

$. 2810. Verum etian haeredes neceffarii aliquando

baeredavri poflunt. Requiruntur tamen certac, &

lezibus probatae caufae,

-

6. o911. Referuntur iam caufae, q

?ï

:

:

uae ;d Fxhaeredan-

dos filios ;

.$. 2812. Item quae ad parentes ;

ac deniquarc quae ad

g

fraives, exhaeredandos fuíficiunt, Ex teftameutis

$. 2813. Imperantibus refertur altera claflis, ícilicet

teftamenta privilegiaia. . Ac denique

1

I

5' 2814. Teftamenta injformam precum concepta, feu

fideicomimiffa vecénfentut, — .. u

U. 2800f

*

Gaput VII

$9

$. 2$coG.

netü apud Romanos fücceflio in bona

ll

Ta

defun&ti fuerit legibus definita: ejusmo-

xhæ»ï

di tamen lex per aham legem, non tamern

privata duntaxat voluntate poterat relaxari.

t5 1

Cumqué poteítas ferendi le,gcs eifet penes

populum,

teftari volens in comitiis calatis

f

publice velut de nova lege debebat populum

rogare, ve/mtne, iubeantquey ut e. g. extra

P/m;

Q

]e"u,mum ordinem 7ztius haeres fiat.

Unde

at

iacho teftamenti minime ad privata negotia

pertinere, fed iuris publici, & materiam le-

i

guim elle, perpetuo credewtur.

titi

$. 2801.

mm

Cumque baec teftandi ratio difficilis Vlde-

retur,

j Wi

]Cos ad'cit 'cumveniendas leges fem-

K

ff

pe: mgemoi

ali quum totius rei familiaris

hi

W

venditionem inter vivos farlcndam confinxe-

runt.

&

iam GLN"] TÉÓS prae reli qui

H$ Carae,

pretiofae, ouahs etiam haereditas vel maxi-

jl

l

me erat, nonninil

foletnniore venditione in-

digebant; ideo ad hanc familiae, feu haere-

W

J

dmtxo venditionem quinque tcftes, certum

pondus aeris, & libripendens, qui fcilicet aes

$04

ilud libra ponderaret;

ac denique aliquis,

qui emtoris VICCS fubiïet, requirebantur. Ubi

pfOlü mgn-ït.a DOna Dpro numo CUpl'&O eme.

bantur, & quidem emtone inter vivos, prout

"

finwebatur. mortis enim caufa füucceffio tefta-

EC

jl

ri volenti non erat arbitr aria, (fed le;,zbus, &

iudicio populi fubdita.

2802.

8300

3

5á Ts

h.

90

Tra&atus X'X'V;

. S. 2802.

VO,

«

-'Tandem ufu potiffimum tertia, prodigio-

te]

fa fane, utpote exlege, & privata venditio-

fer

ne illa ridicula affabre conflata teftandi ratio

f

invaluit, Ut vero negotio huic plurimum im-

tu

pedito aliquem ordinem conciliem, & duétis

[

fummis duntaxat lineis rudem Tyroni typum

deícribam; iuvat ultimam voluntatem parti-

Ve

ij

ri in 4"/veríalem, qua quis in omne ius, fci-

licet in emolumenta,

& fimul debita iube-

tur fuccedere: & in voluntatem ultimam fin-

gulorcm. Ultima voluntas univerfalis eft TE-

d

STAMENTUM, quod ex J. r. ff. qui teflam.

fac, po[f. definiunt, quod fit voltntatis mo-

tf

T

firaesulta fententia. de eo, quod. quis poft mortem

j

i

fuam fier? velit.

Scilicet circa univerfitatem

rerum fuarum: alias non haberetur genuina.

g

notio teftamenti.

Qu

lo

$. 2803.

[uüs

Porro voluntatem fuam quivis prodere

ban

Tür

poteft, vel praeciprendo, vel vogando. Si prae-

Q

cipiendo id fiat, tunc vero teftamento infti-

It

tuitur haeres aliquis proxime, ac directe prout

&

loquimur, e g. Zitius mibi baeres eflo. Sed

etiam dire&tum eiusmodi teftamentum vel fa-

Iec

W

lemue ,. vel privilegz'atzgm eft.

$. 2894.

Infuper etiam folemne eiusmodi teftamen-

tum vel foriptum, vel muncupativum etit,

L

rip-

Q

prout- teftator ultimam volun.tat.em fuam,fc

to,

Caput VIL-

91

to, vel väfbis duntaxat exprefferit. -Verum

Yit

.cum utrumque horum folemne fit, facile in-

telligitur, quod ownes folemnitate: a iure prae-

o

j

fcriptae illud veftire debeant, idque necef.

fario, utpote fine quibus eiusmodi teftamen-

mf

didi

tum inane, & nullius roboris futurum effet.

Vid. etiem |. 23. C. de fidecommiff. . ETuius

p

vero folemnitates fünt vel externae, vel in-

p

ternae; atque inter priores eft

N

u

$. 289$5.

n

Pr?Ma,"/ut teftamenta uno contextu, .iö

dait

eft, nullo alio negotio interiecto abfolvantur,

nifi fors negotium leve e. g. ad neceflitatem

f

ytet

naturae fpectans lit; quales neceflitates in in-

fhirmis frequentes efT- folernt,/ 28. C. 4ete[lam.

a

fU

Scilicet . teftamenta de g.nere legum funt,

quae in comitiis a dominante tunc populo

iomano fiebant: comitia vero interrupta nul-

lius roboris, acproin ea, quae in illis gere-

bantur, irrita babebantur.

Ubi aequus re-

i

rum arbiter cenfeat, utrum ifta fat utilis ra-

n

tio exiftat, ut ultima morientis voluntas de

[

yoll

iure naturae alias efficax, auctoritate publi-

ca legum ob comitia romana fuo effectu care-

$l

. re debeat $. 2790.

Iam aq alteram folemni-

*If

tatem. extrinfecam.

$. 2806.

[

Cum dominià quiritaria, . legitima, feu

.nt

mae:s folemnia Romae non mere naturali, fed

j . Quibusdam ritibus ve&i'ta.conventione

q-feu

fd

man-

92

* Tyallatus XXVL -

mancipatione, prout Vocabanf, transferri fo-

lerent $. 2801 5 ad mancipationem vero quin-

f

que teftes cives romani requirerentur: ideo

j

M

etiam,hic quinque teftes, aes, libra, libri-

f

pendens, & aliquis fidtus haereditatis emtor

j)

neceffarii erant. Scilicet ut emtor dato aeré,

e. £. numo, eoque a libripende legitime lib.

[

te

rato, totam familiam, id eft, omnem [ub-

ftantiam a teftatore emeret: quinque aliis te-

d

ftimonium perhibentibus.

In horum iam,

L

fcilicet emtoris, libiipendis, & quinque te-

ftium locum fuccefferunt feptem teftes illi ad

if

teftamentum iuxta modernam ïuris rom:m,i

difpolitionem requifiti. *

X Et quia comitiorum ratio hanc tcdandi ratio-

ideo tefles hi tales ef-

V

nem continuo perfequit *

fe debent, quales quondam comitiis intereffe pote-

p

ts

yant. Unde tefles debent cfle wmo mares, ado li-

beri, stio, puberes,

*

l. o0. f* qui teflanr. fac. At

tu

íanae mentis, ac proinde non ut prodigi «

leclara-

& auditus ufum habentes, 6fo aulla

tur

ti, sto Vifus,

bo

improbitatis fententia notati

$. 6. infüt. de leftam,

ordin. 7limo debe:

it ípeciatim ad hoc n

egotium

duu

effe rogati, l. 21.

-.

J

f. qui teflam. gvo teftes nec in

qui

teftatoris, aut haeredis poteftate, multo munus

E

——

Q

i.piimet haeredes efle. dehent.

ut te-

ii

Q

uod fi teftamentum fit fcriptum, opus eít,

Q

ftator vel ipfusmet teftamentuni

icribat,

vel ab

ibat faltem.

Sed etdiam teítes

!t

aliis fcripto fubtcr

iubícribere, illudq

ue figillis fuis munire debent,

$. 2807.

--

Tertia jiam ex externis teftamenti folemni-

W

tatibus eft, ut ipfi teítari volenti competat te-

L

0...

f

- flamenti fa&lio, id eft, ut teftari iure non pr

l-

um

"ii ii

"a VILO

93

n lo

hibeatur; Ex quibus referam paucos teftandi

if

facultate deftitutos.

Sic inprimis teftari non

m

..

o EO

poffunt fJifamilias, nifi de

bo

nis caftrenfibus,

j

vel quafi caftrenfibus, quae etiam ab intefta-

: G

to ad haeredes transmittit, proem. in sjit.

bl

qub. ton e[t permiff.. Secudo. furdi, & mutt

3e J

fimul $. 3. l. eod. . Tertia claflis eorum, qui

q iab

teftari non poffunt, fünt capitis damnati, . 6,

i t

ff de imiuft rupt. arrit, tefl.

Quartam vero

] i

1 J

claffem imptberes conftituunt, $. r. znff. quib.

16 P.

w

son efl perm:[f. Hique praeter plures alios.

qï

(

c i

a faciendo tcfcamento próhibeptur,

"010

.$& 2808.'

Q

i

Suctedit iam folemnitas inferna $. 2804,

rX

confiftens in haeredis inftitutione, quae eít

| ii

f

ipfa teftamenti natura, qua omne ius morien-

EU

tisin unum, aut plures füperftites transfer-

tür, eundemque morientem. cum contra na-

turam vis nulla fuppetat, faltem quantum ad

]

bona fortunae fato fuo füperiorem reddit,

dum bonis, & laborum füorum fru&tibus,

quibus, quempiam fibi prae reliquis dilectum

:) i

E

beat, per alterius perfonam fruitur. Ut pro-

inde teflamentun 'condere pro dulci officio,

u

d

atque ultimo vitae huius folatio fit merito ha-

