ac recentiores creditores non effe

Ti

n

1ün-

Wt

diftinguendum. Quaatum adipfum ufur

t70

1 d)

gulorum locorum. conf

I

tudo fequenda, ut-

u

pote quae.leges humsnas fecure interpreta-

(itur, & jüre.n

.

| hus

aturali deficiente dominia. rgl'tlm

W

þ;agsfert. T.

!

. Quae

Capui IV.

295

* Quae i vera fmt,h ad ius naturale parum accom-

thecarig'

modata foret, [ex 1. S. 9. /f. de feparat. quae

teiqui

dicit: ZLicet fibi adiiciendo cred:toris fui deteriorem,

facere cond.tionem.

3* Ex ufu quoquein pluribus locis obtinet, ut illi,

quibus debitor ex damno illato , vel ex contractu

dntet

onerofo eit obligatus , praelabeantur alis, qui-

bus idem ex paco mere gratuito, ex

m

;

liberalilxpro*—.

ibito,

miffione &c. aliqu;id, debet.

jetud|

i 5 305 I

at

Q

Sed fiquis creditorum advertens, debito-

rem ad incitass vergere , & omnibus debitis

u

j, i

?.

parem haud fore, eundem importune inter-

E

pellet pro folutione , pro pignore recens fta-

ceti

tuendo, vel ut ex rebus. mobilibus in defe-

&um pecuniae e. g. equum det, reliquis ere-

jpf|

ditoribus hucusque filentibus ? nunquid hoc

? qw'- l

ml

iufte fieri poterit, fi aliis eo.maiorem exinde

iacturam, imminere praevideat ? Iam refpon-

fioi

b

|

1

"

deo, idlicere, fi tres conditiones concurrant:

quarum frima eft, ut debitori bonis nondum

(* !

j

r

fit interdictum, fed ut liberam bonorum fuo-

rum adminiftrationem hucusque retineat, l-

un

tera, ut alii creditores. debita indefinite, &

jd

non in certum. diem fibiab illo debitore fol-

cpo

]

venda habeant: talia.enim debita non debent

H

j €1r€

neceffario folvi, donec folutiopetatur. Zer-

lia conditio eft, ut alii creditores, qui, prout

"

21l

j

Ü

mox dictum eft, obligationes quantum adtem-

pus indefinitas habent, foiutionem nunquam

Y

;E

I

hucusque petierint.

His iam praefentibus

u

conditionibusis, quem hqc $* defcribo, aétus

4

€

Quäf ff

Trattatus XXIX.

296

eft iuftus: huicenim creditori petenti deä—-

nite ad hoc tempusdebetur folutio, nonitem

reliquis,' qui hucusque tacent.

Creditor ifte

l

nf&

exigens recte utitur verbis illis notifimis: V;-

.

gilavi : caufam meam, ( petendo?) melierem red-

? Wn

li

(s

didi: iura wigilantibg: fm:z'ptæ funt.

!nd

Va

CAPUT IV..

en

De ordine Debitorum, feu quinam ante alios reftt-

de

iucre teneantur. -

i

Etiam inter debitores ordo fervandus eft.

ü li

3042

3053 . Et pr:mo rurfus loco tenetur, qui rem Zure

i

q

reali aífectam tenent.

EU

*

3044 lus perfonaleex deli&o natum varias gradus

gt

habet: non tamen tol ,

3055. Quot. plerumque defignant.

Itaque

f

!

],ï

u^ U CA

3056. In prima cláíffe hic confiftunt. zuandans, &

confentiens :-

x

P

3057. In fecunda executores, & de a&ione damnofa

participantes z

rj

ea eo

3088. In ultima demum mon ob[/antes,

jrir

3059. Confulentes, "& laudanies plerumque ad fe-

tlte

cundam claffem referendi funt.

ide

U u^

.

3060. Priove itaque claffe deficiente damnum luere

10[

tenetur po/lerior , cui tamen prior illa deinceps

dd]

obligata manet.

»

306:. In eadem clatfe conftituti aequis partibus,

Itj

v

Ld

3c62. Ft aliis fociis deficientibus etiam wmcus ad

,

lN

d

tobum plerumque tenetur.

liv

u^

Ly

38063. Quantum ad locum ex Zure vegli zes ibi red-

denda, ubi exiftit,

r

e

3064. Hic defcribitur, ubinam quis ex controtfa,

« t

.

g065. Etubi ex deliffo obligatus, reítituere teneatur.

W

$. 3032«

PT

C&þut IF.

297

d

$.. 5052.

yten

Ad eandem non raro reftitutionem plures

y ii

:l

in folidum tenentur, id eít, ut quilibet to-

tam obligationem praeftare teneatur.

Idque

1 n

non in eum fenfum ac fi idem debitum plu-

ries folvi deberet, fed quod ex ordine aliquo

in defectum primi debitoris fecundus ,. hoc

vero deficiente tertius & fic deinceps alii ad

P

if

explendam obligationem adftringantur. Un-

de etiam inter debitores aliquis ordo datur;

qui quidenm eft duplex. Et primus quidem eft

!

ad totwm , .alter vero ad partom prasflandam :

ii

)!

ideft, aliquando unus debitor prae alio ad

totum debitum, alia vero vice non nifi ad

QWL

partem ex ordine tenetur; licet exin in de-

;

fedum focii etiam ifte ad integrum debituim

folvendum obítringi queat.

H

$. 3053

m

Ad totum ex pacifica omrium fententia?

primo loco obligatur ille, qui rem tenet, quae

I(HE |

alteri ex iure reali debetur: etfi in optima.

fide rem illam hucusque tenuerit, & antea da-

hr |

to pretio eandem fibi comparaverit.

Idque

[

j

[2

etiam tunc, quando pretium pro merce hac

,

infeliciter erogatum a perfido rei venditore

T

recuperare non amplius poteft $. 2708. E

hoc de iure reali.

r

$.

3054.

fl

)

l'f,fl

In iure perfonali diftinguendum eft, an il-

lud defcendat s patto, velex deli(to, lusper-

1

3

fona-

298

Trattatus XXIX

fonale ex paéto natum vix admïttxt ordinem,

lIs

nifi forte in fideiuffionibus $. 2907. cum con-

nPf'x

ventiones neminein plcaumqaa, quam fuos

d

au&ores , id eft contrahentes ftrinpant. Ve-

(itil

rum ad obligauones ex deli&o, id eft, ex

3

QU

damno inique

e jllato defíc:

La

dentes, varii non

(41.

raro, & diverío proríus ordine concurrunt;

& fic divería pariter ratione ad reftitutionem

obligantur

Has porro clatfes plerumque fe-

It5

quentibus verficulis contineri putant:

DI

Juffio , confilium, confenfus, palpo, recurfus,

h

Particians , mutas , non obflans, mon ma-

ünt

nife[tans.

ld

D

$. 3055

9

QU

Atque has claffes iufto, plures effe, et

T

multas in eandem incidere, nemo facile ne-

z

gablt

Nam. confidens iniquum fa&um, &

palpans ,. id eft, laudans in. eodem prorfus lo-

co. confiftunt, fi ex eorum confilio, vel lau-

de iniquum, damnum fec:uaz;ur

de enim

ad iniuftitiam mtermï*

five dicasz Damnofa

illa. actio, fij tibi utilis; fïvc diCdS. Eadem. tibi

gloriofa, eft..

Dein vel tuus. coryuzJ fus efficaciter

et à

movet alios ad. 1nïe1c:ndx m damnum ,

zub)nt non, dlhel'S M V(.i ex tuo. confeniu au-

daciores fiunt, tuodiffenfu alias abfterrendi,

& in. clafle non. obflantiam. confiftis: vel de-

mum ad damnum illud. tuus confenfus plane

d

otiofus, et impertinens erat, et in nulla clat-

W

fead reftitutionem obligatorum teneris. Rur-

j

fus

;

Caput IV.

99

nl

fus vel ahqvus participat .de re accepta, et te-

1 CÓI.

netur ijure reali vel participat tantum de

fO»

acione illa damnofa, et eft in claffe efficien-

Ye

tium , fcu-executorum , qui quidem in hac-re-

"

Ut plura alia mit-

gula penitus funt omiffi.

110f

tam

ii

$. 3056.

Qnem

kf

Mea iam. opinione in hoc- negotio. morah

res ex ordine morali, quo. quaelibet caufa

Primo,

at

in damnum influit, aeftimanda eft.

itaque laco, tenetur sandans, & quicum.man-

j 1

dante convenit, confentiens , qui fuo confen-

fu alios efficaciter movit ad mf("'cndum dam-

num, *

Hi enim funtin linea morali prima

cauía motm*., .etfmis ille, propter. quem de-.

6,&

trimentum. aliquod, irrogatur alteri..

h4

& f

'-xi QUQd fi. ex aliquo. magx&ratu plures iam contra iu-

, b

ftam caufam fulfragium ita tulerunt, ut dctumen-

['r

Vsl

tum fir. certo fecuturum aliunde: tunc. tuum quo-

que fuffragium adiiciens efficax, damni. caufa. non.

xl ]"d

iam emphus exiftes, ac prom neque ad ullam, re-

enm

DW

ftltutwmm teneberis;

imo nec. peccas ,

fi. caufae

iuftae ruina iam ahunde immineat,tuque ad gravia

!

l)

mcommoda evadenda tuum quoque 1ehqms votis

»

j !

^addas, utpote quo nemini ampïws nocebitnr, At-

que ita multiy & graves fentiunt: mihi tamen hanc

g

aliorum opinionem fimpliciter retuliffe fufficiat..

iL

ii lq

$. 3957-

|ó

Secundo loco. tenentur- exe cmaores, qui ab

)d

i

h aliis

aliis iuffi iniquum damnum inferunt.

Ü

1i

inquam iuff: fi abs praevio mandqto, et fua

fponte noceant; tunc tenentur primo ïocq,

fit

,

ut

400

Traftatus XXIX.

utpote qui nullam caufam ante feylhabent.

| qna

hd

Atque ad. hanc fecundam claffem etiam perti-

nent, qui actionis damnofae fua o

!d

pera pqrte'ä

czþes funt, vel recurfem praettant.

. $..3058.

Terüii ex iufto ordine funt mon obflantes,

aliena damna non prohibentes, cum tamen

ea impedire potuiffent , & non tantum ex

caritate, fed ex pacto, muneris fui officio,

ac proinde ex i'//itia impedire debuiffent. Sed

quorfum fpe&tant aliena detrimenta confidzn-

t5, & laudant $? Ad mandantes non perti-

Wa EE ia . -

nent, nifi forte propriam utilitatem tacite

fpe&ando feipfos pouflimum pro fine damni

inferendi habcant: e. g. fi alteri fuadeas, ut

impofito falfo crimine munere fuo exuatur,

a EU r A. - . NU T ,

fcilicet, ut tu illud obtineas,

Sic enim non

tam confulentes, quam iubentes funt, utpo-

te qui alieni damni finis

Mre proig caufa mo-

trix prima. exiftunt.

ob]

j

$

3059.

per

.Si vero confulentes, & laudantes non füum,

tet

&

fed alterius emolumentum noxio fuo confi-

lio, vellaude fpe&tent, isque iniquam eo-

of

rum fuggeftionem iniquitatis probe gnarus

tlj

ac intelligens fequatur, & damnum /i caufa

Is

vel inferat, vel inferri iubeat; in hoc in-

n

quam cafü huiusmodi co

D

hfulentes non pri«

mo, fed fe

4

cundo loco, id eft, poft princi-

jt

palem illu

In eiusmodi enim

W

m. tenentur.

Cir-

80f

: *Caþut IV.

hat

circumftantiis non funt finis, & capütdamnis

pett

fed funt famulantes,

À

fubordinati, habentäug

þdï!?

fe ficut media ad Hnem hs

* Sed an fic in eadem claffe cum räïi&;uis -c.öqþeiæu

tibus, & exequentibus veniunt? e. g, Jfius a Ca-

10 íe offenfum reputans dubitabat,

quid fibi agen-

Mif

dum fit.

Sempronius omnino vindiclam fumen-

ial

dam effe fuadet. —Hoóc confilio permotus 7itzus

na

Sticho famulo in mandatis dat, ut domui Caii

flammas fubiiciat; & quibus etam conflagravit

ju),

domus illa.

lam T/tio damnum non reparante

NI

quaeritur, an Sempronius cum Slicho, & fic ad di-

Áiy

midium damni, velante Stichum, & fic ad totuim

'

detrimentum reparandum teneatur.

eru

Haec quae-

xcitt

ftio eft fat ardua: nam Sempronius eft comparare

ad Stichum caufa prior: Ego tamen Sempronspumn

at

ad totum adítringere hucusque nomn aufim; pam

!

]

Sücho phyfice, non vero moraliter videtür-effe

lt

prior: eoquod fimpliciter inter cauías

kfmi praeci-

puo fervientes colnü&at.

yon

tpol

$. 3o60.

1

Atque hi omnes ad rePcifutionem ita funt

obligati, ut fi prima caufa, feu iubens etiam

per meram malitam non reftituat, ut mox

f

teneantur illi, qui in fecundo gradu exiftunt,

il

& his deficientibus alii fubfequentes, fcilicet

non obftantes.

2

Caeterum ordo, & efficacia

u$

obligationis ita obtinet, ut primo reftituen-

J

te, reliqui omnes ab obligatione liberentur

;

fi

prout etiam tertia clafiis immunis evadit,

j

prima , aut fecunda (atisfecit.

Quod fi vero

prior aliqua claflis fuo officio

defuit, atque

d lue-

exinde aliqua ex fuþfeq.uis damnum illu

rée

Xdigete

302

Trattatus XXIX

re coa£&ta fuit: haec a&tionem, iuftamque exa-

Q

&ionem habet in eos, qui priore iure obliga-

wpe

t fuiffent,

Non tamen vice convería; fed

ii

&di

fi priores illi obligationem fuam expleverint,

4

hi a poft

ür

"

A

,1 rioribus nihil prorfus exigere pof-

;funt«. «

M, l

L

IQ

j

ä. 3061'

ü

«

Verum ordo reftitationis hucusque ex-

t

&1

plicatus datur ad reparandum iotum , cum fci-

licet diverfae eorum, qui iniquum alicui dam-

h

num intulerunt, claffes confiderantur.

Sed

l

datur etiam aliquis ordo , qui ad praeftandam

|

duntaxat pariem damni eft comparatus $. 2032

cum ícilicet ad idem detrimentum efficiendum

plures in eadem clafie concurreruntj e. g. fi

plures, & horum quisque fuo nomine domum

alterius fuccendi iufferutit, fi plures in aufe-

renda cifta fuam operam locarunt &c. Hi iam

ad refarciendam noxam aequis partibus con-

L

fc:ur;ere tenentur.

S- 3062«

Quid vero ftatuendum , fi unus; vel plu-

res eiusdem claflis focii vel fua. voluntate,

aut ex defectu facultatum füo ad réparafidum

hi

Wtj

damnum officio defint? An tertius aliqui$ fo-

cius folus ad integrum erit adíftri&tus? certe

ses

Ws

ipfe non tota cauía damni extitit, quomodo

ad totum obligari poterit? utique non plus

N

M

debet effe in effe&tu, & fatisfactione, quam

fuitincaufía, & deli&to? Véerum hic nego-

il

tium

Caput !V.V

305

T

ertt

--

tium diftingui deb

fi quisq ex fociis fua

n

Opera, & eíficacia in totum damnum influxe-

þï

: f

rit, etfi etiam alii concurrerint, & quidem in

:rinïa1 )

eadem claíle ; tunc his deficientibus obligabi-

p

tur ad totum, eoquod non quidem caufa to-

ta , totius tamen damni caufa extiterit. Si ve-

ro fua opera ad totuz illud detrimentum effi-

ciendum non adiuvit; tunc non nifi ad illud

TE

reparandüm adítritàtus erit, quod ipfusmet,

T

& fua- virtute effecic. *

(f

*eice m Ts ianüam ef?a'r:giæt, Cmus ciftam tol-

"

lere fategit; cumque eidem poitandae non fuffi-

ceret, Semproniis euüdem adiuvit.

AMasvius ca-

iTl

M

fu adveniens etiam 1oco abítulit: cumque in ci-

ita. effent 4000, totum. damnum erat 5000.: laiü

yum |

Tit;u$ in aliorum defe&dum tenetur ad totum;

"

h

Ü

idem de Cajo, & :ï:z:filfþi"üülüg hcet'enim meuter

W

ciftam folus portavex

5

uterque tamen ad totani

porrandam concurrzic.

Maevius tamen etiam'defi-

gUl

Cientibus alijs non nifi ad 1000 tenctur, eoquód

MU

ad reliquum detriin

um nullam proríus operam

(0n

contulerit; prout inter alios. Ts fecit, qui adi-

tum aperiendo de toto íurto acione fua partici-

Y

gavit $- 3055

$. 30635.

jl

Quia demum non raro 'aiiqu"od dubit&ü

Läïes

poteít emergere circa locum , in quo refti-

jn

lo

tutio fieri debet; iuvat regulas huc pertinen.

tes levi opera adícribere.

UE

Itaque 1mo, qui

Qu

iure reali rem alienaim abs fua culpa tenetut

o

reddere, absque laboré, aut impenfis poteft

rem ibi reftituere, ubi res illà exiftit.

Et

4

us

n

fuae

fufficit , fi Dominum monegt, ut rei

invi-

Jj t

a

-

Trattatus

XLX.

304

nvigilare, eaque prout voluerit, potiri, ac

7

uti queat.

Ratio eft aperta:

nam ius reale

H

Don

eít negans, non ad agendum, fed tantum ad

abítinendum obligans $ 2706.

titü

fe

$- 3064.

b

qu vero ex contractu ad aliquid xedden—

0 dw

dum tenetur, ibi rem tradere debet, ubi ean-

dem tradere promifit, vel ex communi ufu

tenetur.

Si autem defuper nec convcntw,

nec confuetudo habeatur; transmiflio rei de-

l

betfieri impenfis debitoris e. g. commodata-

ri, i in eius folius commodum contractus

conftitutus fuit

Si vero negotium ad com-

v

modum Ííolius exactoris fuit comparatum,

[

M

prout in depofito, ifte merito has expenías

i

iure tolerare debet: quas expenfas aequis par-

n

tibus dividere debent, fi pactum ad utriusque

li

uulitatem velut in locato, & conducto per-

j

|

tinui.

Quia fcilicet, qui f-ntit commodum, &

ä

onus fintire debet , Regul. lur. $5. in 6.

T

i yo

$. 5055.

t

Denique qui ex deli&o ad reftitutionem

obligatur, utique culpam fuam luete, alterum

indemnem fervare, & fic fuis impenfis, & in*

fuper fuo peuculo rem , aut pretium rei Do-

h

"

W d

mino transmittere obligatur. Qui infuper etiam

calum ferre debet, id eft, fi res, aut pecu-

mrï

i

nia Cafu pereat, a baiulo perdatur, aut fur«

to aufcrdcur &c.

Damnum hoc ad eurdem

i

d

deliti reum pertinebit, qui proin alia pecu-

nia;

J

]

?

ï

F*

! Caþut 275

o5

t d

nhia, autvzra.tiozme^ ei fatisfacere oblipatus ma-

Tl

net, cui primitus damnum intulit. Nifi forte

m i

Dominus baiulum fubmiferit, au£ aliquem con-

fütuerit, qui rem ipfius nomine recipiat, re-

ferat, cuftodiat &c'finita enim reftitutione

etiam obligatio finitur: antehac tamen meri-

Jdete !

£

to dclitta autteres fuos tznere dcbent.

j & |

Y ul

n0,

CA.P ET. V

ftide

yitt f

D»z caufis ab onere vefTituendi i iuris N(lïwq-e

ul

eximentibus.

aE

$. 3066. Inter caufas iure naturaea reftitut

ione eximenf

FOLUR

tes eft etiam co?

$. 3067.

ifenfus.- creditoris : qui

tamen

penääs

Tam in confentiente

) quam in debitore accep-

hi

iante quibusdam. conditi

onibus indiget,

ppt

$. 2068. Aliquando etiam fu

u

lus ;

flicit confenfus praefurm-

Qu

$- 3069. Sub certis tamen conditionibus,

j

- 3070 Compen[atio quoque toilit obl

igationem refti-

1ly (

tuendi: & quidem lepgalis omnino

5

$- 3071. Et füb certis conditioni

bus etiam vulgaris,

$- 3072. Opitulante potiffimum

confuetudine , admit-

titur,

j

: 5. 3066&

a

j

n

Oüïbium iuftitiae expleri 0mnim6dis defide.

rat: antequam tamen reftitutio a]

Aj

icui impere-

j |

tur,

non tantum caufa obligationis haberi de-

fit

|

bet, fed etiam praevie confiderandum,

an non

L

ratio aliqua hanc obligationem reiaxa

;dem

ns debi-

eu

tori fuffragetur

om. V III,

$. 3043

- Atque hae caufae

re-

j

m d

306

Tyattatus XXIX

L

1

relaxantes vel ad ius naturale: vel ad;?yuiwd:æuüä

L

perünent. Sunt vero caufae deiure naturae

excufantes, cum fcilicet reftitutio impoflibi-

lis *, aut prohibita evadit, prout iam $. 260r.

& 2602 dicebam. Pariter iure naturae vim

ab óbligatione liberandi in praefenti caufa ob-

tinet confenfus , & delidium ilius, cui aliquid

debetur $.26053. Verum de utroque horum

penitius agendum mihi eft.

3 81 tameri per paiieui aliquam reftitutio £

eri qimat,'-

omnino fieri quoad partem iilam. debet, ^ Sic mil-

le debens, fi non nifi decem hà

5

[:

beat, faltem *ho,x,i

reddere tengreïur.

ï

Quod tamen itá intelligendum 'e?c, (i in eodem ge-

nere boüorum per partem fatisfacere queat. Nani

dantur quatuor genera bonorum S. 3018, & feq.

ac débitum im, certo quodam bono explendum ,

u

nünquam per bonum.alterius ordinis expungi de-

bet. Sic qui famam alterius laefam reparare non

x

poteft, neutiquam tenctur pecunias, aut alia bo«

Con

na fortunae rependere; neque tenetur precés, aut

CaC

bona ad genus gratiae fpectantia pro violato iure

e

famaeé reddere, Denique getieratim bonum unius

lr

Ordinis nec debét, nec poteft per bonum alterius

|

feu fuperiotis, feu inferioris ordi

nis cómpenfari.

ütc

Cuius quidem fequens. éft ratio:

bona inferioris

Üt

otdinis comparate ád Dona füperioris ordini

s àdeo

m

iàí

o modo accepta.

1f

funt viliàg ut ea'etiam in máxi

*

&

a

*

"

non adaequent mini

fmam paitem boni füperioris;

.

ii

l$

& fic reftitutio per boná infeti

ora nec per párteri

Wt

fimpliciter impofüibi-

aliquam fieri poteft, fitque

UX

liLS-

Contra vero decem ad

mille faltem aliquaim g

al

etfi levifimam in eodem genere bonorum pO

rtio-

hem conftituunt, ficque compenfationem ex

ali-

*

t

; C(ynf

D

qua faltem farte a débitore fieri concedunt

uhä

per eandein rationem. damnum ixiv bon-o—infeigbïis—

,fläl

crue

Aï!y;,,:l;*

397

| Capui f"

n

Af

Qutae

erdinis illatum, ^non debet refarciri päi' bonum

quoddam altius: quia fcilicet bona-illa viliora

j

non poffunt ius aliquod a

*

d minimam fublimioris

^lil,

. boni portionem miniftrare,

2 Vil

Illud qug[;guc hic interferere liceat, quod aliqui.rei

10b

controverfae divifionem praecipiant pro rata rei

iil

riionum, quas quisque pro fua caufa habet. E.

g. inter Caium,

& Titium agitur de 3c tritici mo«

orum

diis.

Caius omni adhibita induftria habet fenten-

tiam probabiliorem, ^7it/us minus probabilem.

D.

Hic iam 20 modii Cáio,

& :0 71tio ex quorundam

lQh!

D. fententia attribuuntur.

Verum minus re«

1 1

€le: nam Titius etiam o modios probabilius ini-

n hi

que capit? quia probabilius eft,

quod omnes 30

deii Calak debeantur,

(h

M

M I

$. 4067.

k R

10

Et Quidsm C

onfenfus ficut ipfa pa&a,

( d

ita etiam iura ex paé&is orta facile tollit,

i

n

dummodo legitimis conditionibus eiusmodi

j

confenfus munitus exiftat. Nam in primis.effi-

( 4

caciter non poteft confentire, -aut ius remit-

i

(j

; um

tere, qui liberam rerum.fuarum adminiftra-

iM

of

i

tionem non habet, qualis eft pupillus fine

j

tutoris auctoritate debitum remittens. Secun-

a

j

do talis condonatio fine fralide , vi; non me-

M,Cc

o

tu moleitiarum, aut defperatione obtinendi

fatisfactionem debet obtineri, Licet enim ex

mon

j

iure naturali fraus, & vis efficaciam confen-

gmdl

u

1j |

füs, quo iniuria condonatur, non tollant, eius-

ortt !

modi tamen agendi ratio quantum ad rationes

X 21! |

confcjentiae nihi| iuvat. Nam foluto licet

j

vinculo iuftitiae, officium tamen pietatis vio-

r][) b

jl

latum manet, do-

latur', illudque tamdiu. vio

2

nee

Tyatlatus X XIX.

$08

nec antiqua iuris obligatio növo Cöïi.iï?nfu ii

füt

f

ftauretur. Praecipuefi fors vera fint, quae

a $0 4035. & deinceps fubdu

bitando docebam,

a

quod fcilicet omne officiu

m, fi aliquando

t

violatum fit, fatisfa&ionem, ac re

| ïitutiopgm

exigat.

TC

L

K

5 3;)63.

ii

t

Sed quid de confenfu praefumto? nunquid

ab onere reftituendi liberatur quis, fi credi-

fli

tur obligationem re-

hr

tor prudenter exiftime

n

mittere, etfi forte nec

verbis, nec actibus

ÁMl

huius condonationis a

liquod fignum edat*

4

f

atque hic prae primis cavendum a credendi

f

N

facilitate, ne

ftudium propriae utilitatis alte-

rius confenfu

m adeffe falfo alicui perfuadeat.

u

Praeterea debet quis credere, quod reapie

t

confentiat alter: neque fulficit, quod con-

i

ífenfurus effet , fi omnia perfpecta haberet

dit

Confenfus enim, et intentio ,. quam inter-

Tür

xiftit, ac

pretativam vocant , reapfe non e

&f

roin nihil operagar: & confenfus

tacitus ab

Vi

ft; ille

interpretativo probe difcernendus e

tor

enim vere datur, hic vero tantum eff:

et dan-

ii

dus, fi certae conditiones adforent. lam fi

tür

li

]

poflit pra:fumi, feu exiftimari voluntatem coh-

donandi tacite adeíffe; tunc confenius prae-

(

fumtus inter caufas a réftitutione eximentes

Wj

recenferi poteft: fi vero tantum iudicari queat,

Jj

! ü

eiusmodi confenfum extiturum fore, Íi cer-

n ag-

:

tae 'conditiongs adeffent, quae tamen no

unt:

Ax

Caput V

299

)

t*

fun

4 t

ünc eiusmodi remiflione

QV

nemo poteft

fecure niti. Apt

&

,

10

W

$.. 3069.

Nunquid totïes confenfum iacite, & non

mere interpretative adeffe ,. praefumere quis iu-

;

Vi

re poteít, quoties creditor non quidem

juítitiae, fed ex oflicio alterius virtutis c. g

j

E

Y

ld

4

pietatis debitum remittere obligatur? e.g

filius patri quaedam fürripuit, quae eidem Pa-

u

IN

D

M

ter liberaliter dare, aut certe eorum folutio-

1

li

]

nem non exigere ex officio pietatis debuitTet.

du

.Sane ficut nemo iniquus, ita nemo impius ef-

jl

.fe cenfendus eft. Verum in hominibus du-

'Slhe'

ris, avaris, ac iuftitiae,

eu virtutis parum

j

ftudiofis'nihil ex hoc eapite praefumi po-

2

teft.

Infuüper etiam in iis, qui re&i tena-

eu r

ces funt, de confenfu parum fecure conclu-

t !

ditur: eoquod oflicia e. g. pietatis vaga,. pa-

]u

rumque definita fint, Sic quilibet tenetur qui-

T

dem ftipem erogare, fed non definite huic:

iE

itezm Pater filio varia pietatis officia debet, fed

j

mon abíciffe hoc condonationis beneficium.

(

Si tamen debitum pietatis non tantum cer-

:mfï

tum, fed etiam ex ommi parte definitum fit,

(

tuncin homine tocus iuftitise, atque opti-

u'äe'

mae conícientiae ftudiofo fat amplus confen-

n[ES

fus praefümi, id eft, exiftimari poteft, mea

f |

opinione, & fi

( þ

quiden? vera fint, quae $. 2434,

, »

diceba;n.

[

f |

U 3

- $. 5079,

m

319

Tváttatus XXIX

L

lh

$. 3070-

Iam vero pärfidia quoque, id eft, deli-

&um iuftitiae adverfum vinculum iuftitiae dif-

p

qr

folvit, ac proin ab obligatione liberat eum ,

qui damnum exinde paffus eft. Unde merito

(

nn

inter cauías obligationem reftituendi tollen-

Y

tes recenfetur CowPENsATIO: quae quidem

eft düplex, üna &galis, oulgaris altera, quam

D

ecculiam vocamus.

Prior eft débiti, & crediti

Ifi

jnter fe contributio , 1. 1. ff. de compenfat. Si e. g.

!f

.Maevius Titio debeat 100, .& hic priori dam-

1

l

num aequale inique intulit, tunc exinde neu-

Ti

ter debet alteri quidpiam.

Hanc tamen de-

a as ia EE

(d

bitorum contributionem leges non probant,

W

nifi füb certis quibusdam concditionibus, inter

Y

quas eft 1ma, ut debita fint aequaliter liquida,

lu

L. uitim. C. de compen/at. id eft certa. 2da. Ut

O

debita fint eiusdem rationis e. g. vinum pro

t

vino, pecuniam pro pecunia, neutiquam ve-

/

ro pecuniam pro vino compenfando; ne fcili-

[)

cetalter invitus rem fuam commutare hac ra-

tione cogatur, L. 18. ff. de pign. att.

4tia Ut

res, in qua compenfare quis debitum fuum

volet, non fit furto ablata, /. uit. C. de com-

penfat.

Ut eadem apud compenfare volen-

tem non ex depofito, aut commodato exi-

D

ftat, i. 11. C. depofit. & l. ult. C. de commodat.

|

]

$- gozt.

l

Verum compenfatio vulgaris, feu occulta

J

datur, quando ereditor debitori tantum furripit ,

|

vVel tantum, ex fia. obligatione non folcit, quantum

ifte

M

Capuf V.

3Ir

07) of

ff1à eidem d:

Cs

Cui compenf'atlom,

t ea iu-

La evadat

f'equentes conditiones

d

heologi

Til

thmmum fcripferunt.

Et quidem rmo re-

l,

quiritur, ut debitum fit plane certum, &

quidem ex titlo iujtitiae certum.' 2do Res debet

TILO

ln

in ea cir cumftantla verfari, ut lolutio debiti

vel omnino non, vel ccrte non fine maghis

jem

daT

expenfis, aut periculo obtineri queat.

3iie

nl

Debet abeffe periculum fcandali, propriae

mfamïae, fi compenfíàns fors dcprehenda'cur,

o

du

Et quidem auferendo facile periculum incur-

ritur: retinere rem debitoris pkrumquc fecu-

n

[

rius eft. Certe res clam,& prudenter admodum

debet traötau

Ato, ut fiat hoc absque prae-

)31](, !

[PVEI

iudicio alterius, qui exin fvfplcxonem 1urt1,

uda,

vel negligentiae poffet incuz sere; vel omni-

(

no ad exfolvendum totum pretium obligari,

ny

Sic quae ex pubhcis, vel etiam privatis aera-

riis defunt, pler umque ii refarcire coguntur,

V

[Jh

qui iisdem ex officio muneris fui praefunt, &

exinde ad ratones reddendas adftrmguntul.

L J

[

$. 3072-

1

Verum leges civiles occultis hlf'ce com-

a

penfationi bus parum fwem, ne fcilicet fub,

an

fpeciofo huiusmodi obtentu fmudes, ahaque

j

publicae tr anqudhtam advería incommoda eon-

tingant.

Quia tamen occulta compenf'amo

haec, fi debitis condmombus munita eft, a

M I

jure natu aeprgoatur, & quantum ad con-

u

Ícientiam communi fententia eft adoptata ;

J

non abs ratione videtur, quod leges civiles

í

in

(/

4

4

EU

912

Trattaius. X XIX.

in hac

aufa ad folum forum externum «i

confuctu

"»is reftrictae- fuerint.

Et haec. de

caufis jure naturae a reihtutïone liberanti-

bus *.

äï

^j3]

Sed quorfum fpe&at illa caufa excufans, quod

damnum rcapfe non fit fecutum? E. g. Tittus ig-

nem fubiecit domui intiocentis

quem intquo per-

fequitur edio.

Cmria ad certum incendium com-

E

parata iam funt; dum praeter óinem eVFpe«'ïauo-

nem iupcrvcmens quispiam ignem fat mature ex-

j

tinxit,

..Iam in aeftimatione morali tota iniuria

iam erat conipleta, felix quidam, fed Tte invito

eveéniens catus caufam 724 non reddit meliorem,

E

praecipue cum ex mea fententia cuivis virtuti, fi

f

ee

laeía fit, compenfatio debeatür $.3035, & fe

Jam recepta, certaque fententia obtinet, quod

nulla reftitutio debeatur, fi nocendi conatus fuo

!

effectu def'itutus, null un*-qao damnum febfécotum

fit, etfi ex parte nocere volentis nihil ad damnum

inferendum: defuerit

Atque id nedum in aliis

ä

virtutibus, fed etiam in iuftitia ex con

"1"

A11i

uni uft

atque omnium confenfu ,

fors etlam ex Jenoto

iuris principio iuftum habe

Attamen etiam

pro folo nocendi conatu ad praeftandam parti con

querenti aliquam fatisfactionem, reuim etiaim in fo-

coqaod

ro humano condemnatum i1, Creaderem

etiam nullo fecuto detrimento aliquid . compenfa-

tionis pro fola iniuria tacitus naturae feuius fua-

deat.

D-

Ante fententiam tamen , pxout iaui di&tum

eft, id non fervatur.

*

Speciales quoque caufas a reffitutione famse libe-

rantes defignant.

|

ltaque iniuriam circa bonum

honoris illatam refarcire quis non tenetur 12405

!

fi exinde periculum vitae incurrat odo Si de-

tractor. fama propria',

& quidem, quae longe

*

maioris momenti fit quant fama alterius, ex reíti-

U

EM h'

LUH

tutione alienae fau*m: privari. cc

4

Atque

tationem hanc ita prolmuzam plerique probant,

-vtaä

"

J

Caput F.

7«3ï3

m

37 Inter caufas relaxantes eft,. fi laefus iniuriam

libere remittat.

d

4ta., fi fama iam aliunde recupe-

yata fit.

5la, fi crimen de altero prodituim iam

fl |

oblivione deletum fit: quod frequens eft poft de-

tracionem iam pridem factam.

Ubi etiam perict-

quol

lum.eft, ne intempeftiva retra&tione vulnus refri-

Mf

cetur magis, quam. fnetur,

6:0, iam etiam hic

aliquod compenfationis genus admittutit: fcilicet

0 p

| COT

fi alter té quoque, tuamque famam deétrabendo

laefit, & iniquamlaefionem hanc refarciré omittat.

dnt

*

o

7umo, deniquea reparandaalterius fama detracto-

iniünt

rem liberant, fi infamia ift

pliciter nequeat,

a aþol'eri dginceps fim-

fmyo

'0tty

Er quidem fama ex confido crimine peffumdata

ii l g

facil

erni

od

erumque reparari poteft, e. g. dicendo:

feg^ |

Erravi nuper, Caiwn furem e[fe a[[erendo, nam

quii

certis indiciis compevium kabetusz, Caium illud de-

ys fif

lifium mon comnififJe. Magis ardua res eft, (i cri-

Citut

men verum, fed-occultum hucusque proditum fit.

TUf

Nam in eiusmodi cafu non licet dicere: 7ütius eff

dlii

Imocens: nequelicet conari, utalii de 7)f/o bo-

j u

1

)

.

hoc enim effet

|-

nam exifiimationem concipiant;

gnääïü

mendacium

ld ergo folum permiífum eft effi-

etia

cere,

ut audientes malum de 7240 1udicium fim-

—

(

pliciter dimittant e. e. dicendo: Pyo Ti probi-

i

tate nolin me vadem dares. id tamen a[ferere au-

fim , nupevae marration , C? fubobfcuro vumori

j

fs

6a

rR

[2

p

n

ulaidum uon *fïff'

Il

Quf

Eacdem fere caufae obtinent circa omittendam z*e&i-

tutionem laefi honoris: nam alienam excellentiam

externa quoque honoris fignificationé profequi,

JU

n

fl

3

& ab omni contemtu inferendo abflinere debemus

tll

$

2951

Unde fiquid in his peccatum fuerit, id

il

debita fatisíactione luendum eft ,. niü caufa excu-

üv

fans adfit.

nk

(lJ

Ubi vel maxime laefi, & fatisfacientis dignitas, aut

vilitas attendendae funt.

E

[

f

Sic fuperior laefo infe-

]u

riori facile fatistacit e. g. publica amoris, laudis,

É

J

i

(

us

Trattaius XXIX.

914

innocentiae &c. conteftatione: tanto enim quan

lg

tum ad bona honoris maior -eft fatisfaétio ,

quo,

p

maior eft is, qui praeftat eandem. Sed. pcr ratio-

* . 1 Dit:

nem contrariam inferior pro iniuria iupenon illa-

ta difficulter fatisfacit::

tanto enim minus elft in

-t

Pn

deprecatione, quo vilior deprecantis conditio eft.

Summum huius maequahtatïs eïemplum funt no-

ff

ftra'opera. pro pcccan

& iniuriis DEO per nos

m,

illatis: Nofira inquam, prout absque extrinfeca,

Cedr

quama gratia habent, dignitate, fed a voluntate

humana ümphclter orta confiderantur.

h

li

Haec tamen de caufis a reftitutione famae, & hono-

j

ris liberantibus hic memoriae, & claritatis gratia

afferuntur: nam 1eapfe iam?in aliis, quáe de refti-

tutione habentur, prmmpus hacc fere omni a con-

tmentur

4

li

l

|

IN

CAPUT VI.

u

(

De cauf is ab oblzgatw*ze re/hiuendz vi iuris bzmzam

*

fef

Zzbem,zz:zhus.

bUI

$. 3073. Magna neceffitas eam vim, qua obh«ratlonem

mel

folvendi tolht, non a /ure naturali,

t

(g 3074. Sed ex ufu, & creditorum con[en/n 1epet1t'

3075. 0m vfus etiam modum necefífita üs dcü"xt

|

ld

$. 3076. Huc pertinet ceffto bonorum,

Qon

s 2077. Ahques favores etiam ex zure civili debxtom

[

s

:

tribuens,

-

S 3078. Et refmptum "mor atawmo

$. 3072.

In mag fia

licet non extrema neceflitate

refhtuuo, Vel folutio ex iuftitia alteri debi-

ta omitti, aut certe differri poteft, idque ex

lam obícuruni eft admo-

recepta fententia.

dum, quomodo magna neceffitas vim ad dit-

O-

nE

Caput VI.

3I5

| QU

folvendum iuris vinculum obtmegt' Certe

lu

pacta inter gentes etiam cum extrema cala-

T fn.D'

Qt!ili

mitate fervari debent; & ab IxNocreNT. XI.

$ B

3612, inter damnatas propoücio eft fequens :

10 C

Permiffum eft. furari on. folum . in exirema ne-

Int f

er noj

ceffiate , J[ed etiam im: gravi.

Et denique ne-

mo, ut; arbitror, in magna neceffitate con-

nfeti

myrs

cedet ut is emat aliquid, pro quo debitam

folutlonem a fe praeitarl non poüc, iam prae-

I"ono

vie cer Lüs eü:

gla

$. 3074-

refle

à COl

Qma tamen magnopere indigentem ad fo-

lutloncm adigere, in eo, qui multo minus

indiget , cum naturali p1etate pugnat; ideo

uiu, publico , & communi confenfu recep-

TR

tum eft, ut in eiusmodi cafu creditores con-

fenfu fuo vinculum iuris remittant , faltem

eousque , ut calamitofus debitor usque ad

iU*

melioris fortuna2e adventum folutionem dif

ferre queat

Et

c magna debitoris necef-

fitas non a jure naturae, fed ab arbitrario

