Ícilicet ut recepta pecunia cenfum dimittere

*

queat; vel non queat, fed pa&co femper fta-

pid

re teneatur.

TTl

l

f

* Nam dominium tam utile, quam directum fermper

& f

qa

manet penes Cenfuarium

An yero ceníus realis

non fit de genere iurium realium alia eft quaeftio,

qur

fpecies dominii non eft, Servitutibus aegre, pig-

nori minime accenferi poteft: & tamen cenfus fe-

quitur rem, ad quemcunque ea provenerit, fi

fcilicet cenfus fit realis,

tiff:

j

J

$. 288

ueu

Atque hic gravis nafcitur controverfia:

Aan i

M

fcilicct an omnis, vel quinam cenfus a piacu-

j i

lo uíurae liber . fit.

Atque plena fecuritate

j ao

gaudet cenfus vefervatious , fi res donata, vel

iij

il

etiam pretio (iufto tamen. vendita fit cenfu

ii

exinde refervato. Cenfus confisna:vous itidem

g, !

3b omni labe ufurae remotus eft,

faltem

)nd[ p

ex jure naturae*; fi fcilicet fit 1eahs, & iu-

u

fto praetio emtus, praecipue fi ceníuarius

u

eundem redimere queat

Nam huic fenten-

j

ae fuffragatur extravagatis.

MAR1LN. V.

"i

,

l

a

Tva&iztus

XXFII

158

03

znt. commtun. de emtion. cum communi D. D

fententia.

—— A

b ut

Verum reliqua cenfuum genera

longe magis ambigua funt.

t

-

tenft

* Cenfus enim, quem emtor, feu cenfualiíta recep-

"

—

mod

ta pecunia extinguere queat, ob vehementem fu-

fpicionem u[mae a S. PIO V. in conftitut.

Cun

mhodi

OnA$4 S$. 12. prohibitus ctt

Item cenfus, quem

dlr*: 1)

venditor reddita pecunia non poflit redimere, 1n-

Xatun

terdicitur per extravagantem MARTIN. V,

LUC

(tt

ipfo $o laudatam: item conttitut. PlI V. Cum

onus, An & quoüsque hae conftitutiones recep-

&

tae fint, fingulorum locorum coníuetudines doce-

1

MU 4

re debent

3 "od

6. 2889.

Pe mb

J

* Detün

nC

Quod fi in obfcuro negotio aliquid ex pro-

rumw

prxa fententia adícribere hcwt, arbitror in

L

primis cenfüm per fonalem * ufurae non pro-

|

Vr «

pinquiorem effe, quam realem.

Nam prae-

ia

terquam, quod reapfe omne ius contra perfo-

C ly

nam detur, etiam perfona quaevis eo ipfo in

fenfu 1

1 Vj

ali frugifera eft, quod quaettus iu

"tnda

iingulos fere dies faciat.

kuld hv'xh& f*'.'[

W Läm(

intereft

an tibi promittam p&lCCHl eorum

tf "

emolumentorum, qüae ex fundo capio; vel

U.u (ri

eorum ahquam portionem tibi addicàm , qua

Qï

il

i

ex nego

ti2

Cic

tione mea ad me redeun

y 1

m

** Cenfus perfonalis e

í

(

t, quando altéri aliqua eorum

1 "ofi

lCLl

AC

pars pro iuftó [

O^promittitur, quae qul& fua

d

induftriaj' v«l forte etiad

iA

profpera forte lucratur,

"D

Cenius vero reales ex re. alterius Lagiumm

&

u

S

09(')

Ma

N

iorem, magis

que iuftam foli XL tudinem

"n

G

IL uis mo-

In]lClL r ül-;ulblltla, qua ceníus

do

Caput V.

189

1.

do a cenfuario, modo a cenfualiíta, modö

| f

ab utróque, nunc vero'a neutro redimi po-

teft. . Ego tamen generatim exiftimo, omnem

if r

!

cenfum attento iure naturae effe iuftum, dum-

Rntamm u

modo iufto pretio* fit emtus. Si fcilicet eius-

i (

modi pretium pro hoc genere cenfus non ye-

n

dimibilis lege publica, vel confuetudine fit ta-

lu

j

Xatum, ita ut paíffüim homines in ea commu-

y, ü

nitate eiusmodi cenfus pro tali pretio emant,

$ T5

vendantque; id eft, ut libere, lucri caufa,

nes v

etiam a divitibus, & denique paflim fiat. Nam

venditiones illae, quae hinc inde a folis pau-

peribus, adigente neceflitate, àd obtinendas

pecunias, ac velut dolenter fiunt,

ple-

aqu

rumque trucüulentae, minusve iuítae fuünt.

uor J ..

Si enim iuxta mores populi illius vera da-

n p l

retur aequalitas. inter cenfüm , & eiusmodi

n

n

preüum, etiam divites aliquando cenfum,

, !

ac ipfos fundos venderent pro iilo pretio:

fi vero divites cenfüs pro . hoc pretio non

vendant,. fat firmum habetur argumentum ,

1 d

eiismódi pretium ex more huius populi non

Qu

(l

effe vulgare, fed folis pauperibus proprium ,

)

jdv

qui fcilicet pecuniarum indigi pro magno; ac

qA

ditficili cenfu parvam pecuniam accipere, ficut

pro mutuo magnam ufuram

u

ftate coguntur.

penderg a fua ege-

Iu

Ü

* Qua ratione iuftum pretium aliquam latitudinem

etam falva iuftitia admittat: item quale pretium

generatim iuftum, iniuftumve fit, explicabo dili-

gentius ageudo de emtione et venditione.

l

j

$. 289t.

"u

16o

Tratiatus . X XVIL.

L

$. 289!.

Mil

l

:

m ]

Omnium autem maxime crudelis , '& for

in nullo cafu iuftus eife videtur cenfus pro

Bo

cenf

libitu. Cenfualiftae redimibilis; id eft, quando

quis pro certo pretio ita emit cenfum, ut pro

iUre

| li.

arbitrio pecuniam recipere, & ceníum alteri

| fed ]

remittere queat. Nam hoc idem eft, ac eous-

que cenlum fibi habere, quousque cenfus

Áepur

utiliorj quam pecunia eít; quamprimum ve-

ro pecunia magis quam cenfus prodeft, tunc

C

mox ius recipiendae pecumiae, & dimittendi

cenfus fibi ufurpare

Quod quidem aperte

ä

ij l(

Qd

nihil aliud. eft, quam cenfuarium pro omni

eventu in deteriorem conditionem inducere,

Obnom

ut nunquam non damnum pati cogatur: in

fen

o

qualem conditionem nifi dura neceflitate coa-

—

£ius nemo confentiet, fic eiusmodi pretium

i&

&

aIm

punquam vulgare, ac proinde nec iuftum erit,

Neque , infuper in hac pacifcendi ratione ae-

IG pl

I1qu3

qualitatem pretii, & mercis, feu iuris, aut

um

rei emendae quis poterit intelligere: eoquod

conditio ementis fetmper bona, conditio au-

Dicef

gT

tem vendentis cenfum femper, & neceffario

N

qyala fit.

Scilicet cenfualifta evidenter plus

ufi

n (

accipit, quam dat, quod ipfum conftituit pro-

priam ufurae malitiam: dum exercens ufuras

Qebet

Y

centum dat, ut centum & ultra recipiat,

/

$. 2892.

T

W

Quare nolim cenfus Germaniae fimpliciter

i.

füb ratione cenfus probare, quafi quis datis

cen-

tazaï

l

16t

Caput V.

centum perfonalem quii

e florenorum '&e'n.—

is, .MM

fum in fingulos annos fibi'

mere poffit, ita u£

ens m

!

pro arbitrio fuos centum repetere, & hunc

d quu

cenfum extinguerequeat. Sane fpectato folo

) u

iure natürae, noftrae nationis cenfüs a labe

[im at

ufurae, veliniuftitiae nemo facile excufabit:

fed horum cenfuum iuftitia fola auctoritate

DI

i

ye C

1e,gum, limulque vi confuetüdinis nititur.

"mun te

$.2809i .

l, t

Ti

Caeterum ius cenfus ficut pacifcentium

arbitrio conítituitur, ita diverfas admodum

yo (

conditiones fubire, & variis plane legibus

obnoxium effe folet, prout fcilicet inter con-

nducc

trahentes conventum fuerit. . [n ceu(u reali

i

id perpetuo obfervatur, ut fi res cenfui fub-

yate t

iecta integra, vel per partem aliquam pcrea&

' p[öffllmi

Rn t

etiam cenfus perire putetur. Idem fi eadem

res perpetuo fterilis effe incipiat: perpetuo

tiox ?

inquam , nam aliquot annorum fterilitas cen-

yi, f

fum neutiquam extinguit.

Maxime aurém

EU

.

l

neceffaria, atque a iure natürae imperata iu-

|

dino i

f

en

Ih;;

fti cenfus conditio eft, ut is iufto, & vulga-

l

^

ri ufu recepto pretio ematur; quod quidem

u

j

iam di&tum eít; maximopere tamen adverti

u

debet in iis cafibus, in quibus pauperes res

j u

fuas fub difficillimis non raro cond

4

itjunibus

j

€enfui fubjiciunt $. 2890.

gb Qs9—ï-o

Hic ob fufpicionem ufurae etiam agunt

de CAwBIO, quod definitur, quod fit periau-

j

m

4

L

1

'

i

jj

h

j

tatio pecumiae pyo pecunia.

Dividitur. auteni

- ?07)';0 VAH

Canie

(

p

ao

62,

"vagans XXVII

&& reale; Siccum id eft;

[

cambium in ficcuun

E.

)

u

iufto titulo caren

ft illud, quando folius

f

temporis

habetur ratio, e. g. pecuniam cen-

tum florenorum, quos camp

fario. modo dat

:

Caip[or permutat itt

e cum pecunia centutin,

& decem florenorum po

ít decem menfes red-

dendorum.

Atque eiusmo

di cambium tan-

quam ufur

arium damnavit S. Prvs V in fua

conftitutione 118va.

- Cambium vero reale

— ——

ä

eit iliud, quando non fola differentia tempo-

at

vel monetarum, paücis iuftus

ris, fed Joti,

k

titulus capiendi Tucri in cam

pfore habetur.

Y

f

Caeterum autem eadem conftitutio cambiorüit

Ti

tijum iegitimum apgellat;.

Cu

V

jgo 28956

u

ii

"Cambium veale, feu iuftum deinceps di

dunt in mmütww , G Jlecale.

Per cambium

I

antur huius fortis monetae

"inutum perimut

E

cuim mornetis alterius fortis e. g. j

C

j3lidus cum

T

merisdenariis. Atque in eiusmodi permuta-

!iquid lucrandi

Yi

tonibus, feu canibiis iuftus a

Xitulus reperitur; debet namque

campfor in

rfi ge-

commodum campfariorum multàs dive

neris monetas,paratas habere, praeterquam

Ü

ora catü-

V

»s6d sliquod £enüis monetarum mai

fori cómmoda, quam alterum non ra

ro fpón-

andi la-

eret, & ipfe permutandi, ac numer

or pretio aliquo dignus fit. *

Hic difputant, an famulus pro commi

fïahbi pe-

U

30netas

cunia alanmi fubftituere, & fic permutando n

in quó

J ul

iucrum aliquod capere queat

in eo cafu,

2lter, cui haec pecunia €x iu

fíu Domini folvenda

J uj

erat,

-

165

JCapus F.

i e[f',

erat, in quo, inquam, cafu alt&r huius pecuniae

M

jo fs

^

commodis ad aliquod lucrum nunquam. ufürus

fuiffet, E. g. Titius Caio debet 100, iam hoc de-

um

bitum expuncturus per famulum eidem Qajo mittit

00 d

Xoo 1n mloneta aürea, 'Quia vero moneta aurea

CE0tU

in provincia quadar vicina maius pretium obti-

jf d

net, quam meneta argentea, ideo famulus accep-

ta moneta aurea, folvit per monetas argenteas;

J

quaein bac provincia pro roo valent.

Monetas

V

Vero aureas mittet in aliam provinciam, in qua

n Ti

centum & decem in pretio aequant: Caius tamen

a u

monetas aureas fimpliciter in hac provincia, & fic

absque lucro erogaturus fuiffet,

Varii varie hic

j ib

fentiunt; mea opinione eiusmodi famulus nec he-

ha

u

"

ro fuo, nec heri creditori damnum infert: unum

o

tamen non intelligo, qua fceilicet ratione domi-.

nium monetae aureae potuerit in fe traünsferre,

cum voluntas Domini fuerit, ut ius reale huius

pecuniae'cedat Cajo.

fa

Quare in eiusmodi eventu.

mulus indigebit aliquo figno, ex quo colligere

u j

queat, Dominum pecuniae in id confentire: fine

voluntate enint Domini de rebus eiusdem difpo-

Cambt'lï»'

nerc

ii

1

£

o

n licet.

Dominum autem minime confen-

tire, credere cogitur, filicentiam non audeat pe-

j u

tere, aut certe tunc faltem, Ífi hotreret, time-

retque fibi a Domino fors hanc famuli indüftriam

reíciente,

u

Aliud tamen dicendum, f Dominus

probe noverit, quid a famulo in hoc negotio

y

h

fat, & (fimul taceat: non raro enim malunt Do-

Qf5

mini, ut fortuita lucra domeftici potius, .quam

a[elqt

exiranel capiant; ubi etiam non erit difücile licene

jl

tiam petere, & obtinere,

i

j

7

anih

E

s. 2896,

Cambium iuftum aliud eft locale , ?qüando

Ícilicet campíor pro pecunia hiclocie, g, Agf-

] U

J

8U/lee numerata facit, ut tantundem JAomez

J

l

[

W

T d

tbi numeretur. Ubi campíor omnimodis ali«

j

v

d

quod

L;

u

S as

164

Tralatus XXVII.

quod lucrum, aut potius mercedem, & quidem

()

nonnihil maiorem, quam in cambio minuto

ä

4 te petere iufte poteft.

Nam quantum ad

UT

ipfum effe&um pecuniam fine tuo periculo,

& labore tibi Romam velutdeportat idque non

fine fuo labore, & frequenti periculo, quod

i

campforibus ingentes non raro fummas per-

dentibus imminere folet. *

H

* s. PIUS V in fua t18 conftititione quasdam con-

ditiones pro cambiis alias iuftis praeícripfit quae

[tre

Wie

tamen utpote iure humano inductae per'confue-

E

tudinem rurfus abrogatae effe dicuntur. Id tamen,

f pig

cum:ad fa&um pertineat, ex ünguloruxh locorunt

Mul

p difcendgm erit,

xpf

n

lIQ

CAPUT VI.

mp

tal

LDe Commedato ; Depofito ; €? Pignort,

DI

af

!5.2

897. Commodatum *f

contra&tus vealis, quo vé$

Hgii

non fungibilis gvatis u

tenda traditür, ut finito üfá

Unde difcitur

*(

eadem Jpecies refeituátur.

$. 2898. Imo, quo

d ad comnio

datum £raditio requira-

tur: & J/do,

quod commodatum omnem &rt£-

C

dem excludat.

W

$. 2899.

liliio vero, quod dominiun ,

&' bafus ret

um remaneat.

/

t

penes Domin

d commodatum 4 pre-

N

$. 2900.

Et 1//to tandem, quo

t

cavi

io di [f&mt.

[

i5 v'eales ,

4

$. 29or. Depofitim eft. tevtius

inter contratt

traditur,

quo à

lteri ves mobilis grvat

is cujïqdiemia

quae mox debst veddi, quamprimum a

deponente

]

Unde habetur

)

fwerit. petita.

W

$

2962. Imo, ad depofitum iraditionem

, lldo Tem

mobilem , Illiio operain gratuitam :

1Pto tamen

equiri

$. 2903. JNeutiquam translqtionen-z doiminii t

«y* 2904'

Caput VI

I65

e

u

4

$. 2904.. Pignus tandem eft contrattus realis , quo cre-

) TDATUO

ditori ves

&t.

quaepiam in fecuritatem debiti traditur

m d

Quare

$- 2905. Hic contra&us Imo re tmdz'td, eaque ZIdo fen

pb

?hobilt, feu immobili, Illtio

tandem quadam go/-

df uen:

0, QU

(qüäo'les Jpecie abfolvitur,

ytis p

[

$. 2897.

as d

I—Iaec triaaeque ac mutuum duplicem inge-

jpli; t

rere fenfum poffunt: vel enim rem fignificant,

r cu

quae commodato datur, quae deponitur, eut

Td t5

in pignus conceditur; velfignificare, & qui-

1 Joct

dem maxime ad praefentem tractionem folent

ipfum contra&tum, quo commodatum, depo-

fitum &c. conftituitur. . Iam COMMODATUM

in pofteriore fenfu acceptum. eít contva£fus

vealis , quo ves non fungihilis* , evatis utenda

fl

1

ita traditur , ut fimto u[u eadem fpecies ** vefti-

; qttü lt

f

iuatur . 5 2. in[lit. quää. od. ve. contrab.

l U:Im /

Jl

* Quid .fit res mon fungibilis per rationem oppofi-

il

tam colligitur ex $0 2886. Aliqui fimpliciter res

TU

».m 11

non fungibiles vocant eas, quae unico ufu noa

confumuntur, e. g, equus, quo faepius, ac diu

uti'poffumus, dum pecunia nemo uti queat ,. nifi

g

erogando; & pecunia a me vel femel erogata iam

confumta effe quantum ad me cenfeatur. Unde pe-

i 1

cunia, non item equus res fungibilis effe dicitur.

""* Ad intelligendas leges notare iuvat, id quod

T

i^

, Theologis, ac Philofophis jindividuum eft, id

ICtis effe fpeciem , qui etiam illa, quae Philofo-

2?0",(

phis fub nomine fpeciei veniunt;, iam genus no-

Ji

J

ul

minant, nullam inter genus, & individuum me-

j

diant fpeciem agnofcentes

Unde in praefenti de-

7)0 Läl

ü;litione ves eadem fpecie ctt res numero eadenr.

qlh ]

L

5,9»1

$.2898.

166

Tmüatus XXVIl

5- 28980 ;

|

Ex hac iam definitione tota commodati

4iatura facile intelligitur: & Jme quidem cum

fit comivatius vealis, commodatum non dabi-

Unde fi equum in cra-

tur, nifi re tradita.

3

ftinam diem gratis ad ufus meos promififti,

fed nondum tradidifti, nondum intelligitur

commodatum , fed res inter limites pactui nu-

di confifter. Cum vero res gvatít ttenda con-

cedatur, fequitur JJde, ut fiquis pro ufu eius-

modi mercedem aliquam fibi folvendam pacif-

catur, eiusmodi nezotium de(inat cffe commo-

datum, & in contra&tum locationis migret, fi

pecunia pro ufü rei promittatur; vel in pa-

u PpI g - T Ro H EC RELEE

&um nudum, i ufum rei alienae fibi pacifcens

rem aliam dare fpondeat, $. 2. zmjtit. quib.

snod, ve. cotitrab. & L. . ff. de prae[cript. veyb.*

Á

* Honovariums tamen admittit commodatum absque,

ut propterea commodati ratio, vel iudoles mute-

tur: honorarium enim absque praevia-conventio-

ne, fed gratis omnino, ac liberaliter datur, to-

ä

tumque negotium dono eiusmodi feu dato, feu

-

non dato robur fuum obtinet.

;

$. 2899.

k

ql

Cum infuüper ex hoc contra&u res titenda

Y

concedatur, habetur l/Itio, quod rei domi-

nium penes dantem, prout etiam periculum

rei ex cafü imminens* penes eundcm rema-

4

neat: quod quidem aliter fe in mutuo habet,

in quo dominium, & omne rci periculum ad

j

ä

accipientem tranfit, /. 8. &. 9. /j. comnmdat.

Y Aliud

*

i

167

Gäput: VI.

*ï;Al-iud ficulpa aliqua intercedat. Ubi culpa, &

jus circa culpas in'contractibus commiffas non ni-

hil diligentius explicandum. Culpa itaque eft dam-

m

num alteri contra ius illatum: quae proin culpa

d a

eft vel verum, & tlieologicum, feu quafi aut uri-"

n d

ditun: delidtum , prout fcilicet ab advertente, feu

quod in hominibus frequentilfimum eft, ab aliquo.

n

Vrl

non attendente, & fui incurio committitur, Et

quidem limites, aut latitudinem culpae "Theologi-

qelitu

^

cae fua cuique conicientia facile plerumque defi--

ïüt

j

niet. Pro culpa luridica quam vocamus, id eit

imd"

l

pro foro exteriorc, leges tres gradus defignarunt,

if

u

Jatur enim culpa laig, qac in contra&ibus dó-

t

k

o comparatur, L. 1. f/. fi. mefor. eftque haec.

pIl

lv

culpa omiffio eius induitriae, qnam homines eius

Cormt

Zlierà eft'

conditionis omnes folent adhibere.

l

gxtï

1l

culpa levis, id eft omiffio eius induftriae, quam

)

diligentiores, magisque circumfpecti impendunt.-

Ac demum datur culpa /sviffima , quae in eo eft,

X

o

qui eam diligeutiam negligit,.qua alias omnino di-

J

[) ]

E 1igentifü19i. inv'eiuïs.jnodi * n.ego,t/:ib. ütuntur, "

/

r

N

»

Átque has tres culparum differentias plerumque no-

bis defcribünt. Sed in eo aliqua diffiültas verfa-

itle

tur, quinam fcilicet homines cenfeantur effe dili-

(

gentiffimi, diligentiores, aut communi induftria

utentes. 'Cogitavi aliquandó, an culpa, & dili-

"

TU

gentia per fequentem rationem fors recte aeftimari .

non queat: diligentia maxima eft, quam in com-

munitate pauciores folent adhibere; diligentia ve-

ro magna, & cui culpa levi

pponitur, eft illa,

h

quam plures impendunt; diligentia denique mi-

,Int)

nima eft omnium, vt proin negligentia, feu cul-

7 ROU

pa ultimae huic induflriae adverfa pro culpa lata

habeatur. Huius afferti argumentum aliquod habe-

iil

tur ex /. 213.

. ». de verb.. fignif. ubi dicitur:

ul

Culpa lata efl nanía megligentia , id. efl, mon in-

pl

téligere, quod omues mtelligumt.

Praeterquam

quod fic inter latam, levem, ac leviffimam culpam

"i

fixus quidam limes haberetur: facile enimr fciri po-

"2

4

tett,

"

168

Trattatus XXVI)L .

teft, quid 'omnes, plures, aut pauciores in ali«

;i

qua communitate facere foleant.

lam in contractibus (de damno extra contra&tum dato.

í

alibi) culpae fequentibus regulis aeftimantur:

quando contractus in utriusque commodum con-

irabuntur, uterque praeftat culpam levem, fcili-

1

cet fi ex eiusmodi culpa alteri damnum emergat,

l. 5. ff. commodat. Si vero folum alterutrius com-

modum verfatur, hic quidem culpam etiam leviffi-

imam: alter vero, ad quem ex eiusmodi negotio

nihil utilitatis redundat, non nifi damnum ex la-

ta fua culpà datum compenfat, per l. 5. ff. com-

modat. unde.in dBüione, locatione, conduftione

&c. culpa levis utrumque ftringit: in commoda-

to autem cominodans non nifi latam, cemmodata-

rius, id eft commodatum accipiens culpam etiam

leviffimam refarcire tenetur,

Hae tamen regulae patiuntur aliquas exceptiones

fic tutor, etfi ex tutela omnis utilitas in pupillum

Vi

redundet, huic feu pupillo culpam etiam levem

Ino

praeftat, |. 1. de tutel. ,. €2 vat. diftrah. . 1dem

j

de contra&u mandati, & negotiorum geftorum di-

£0]j,

cendum, in quibus pars nullam utilitatem cCa-

*

N

piens, culpam tamen levem praeftat, .L/21.

niandat. Item in precario, de quo mox, accipiens

EU

precarium omnem folus utilitatem capit, & tamen

non, nifi culpam latam praeftat, /.89. S. 3. - dé

precar.

Et haec de del'i&o,/vero, feu culpa Theologica;

item de quafi Wélido, feu culpa iuridica: fuper-

eft, ut paucis verbis ca/unms explicem . qui eft

eventus, cui refifti non poteft, /. 18. /f. commo-

dat.

Jam cafum nemo praeftare, fed eunderm fo-

lus Dominus tolerare tenetur, nifi aliter inter con-

.

trahentes fpeciali pacto fuerit conventum , l. 23.

f de R. J.

$ed demum quanta pro foro coilfcientiae eft ;)bliga-

ü

tio ex hucusque dictis? Scilicet verum delictum

iure

169

81 d

iure naturae, & in omni lece tenet delinquenvtem,-

Ca-

fi ex eius deli&o damnum aliquod emerferit.

um d

fus, nifi fpecialis conventio obfit, ferit fempes

Dominum; idque rurfus vi iuris naturalis

Deni-

hnontu

du ar

que culpa mere iuridica iuxta regulas mox defcrip-

tas eX legibus romanis veram inducit obligatio-

, L

enem

nem, etífi eciusmodi culpa ex iure naturae non fit

U

culpa, ac proin nullam. obligationem importet,

Quousque autem leges romanae fint receptae, fin-

a ld

j ii

gulorum mores docebunt.

Id in plerisque obti-

nere ajung, ut pro damno, per culpam iuridicam

ml

u

illato fponte non foleaut offerre compenfationem ;

fi ea petatur forte, praecipue fi fententia defuper

d

feratur, quilibet fe etiam

omii

autumat,

í

vi confcientiae I'þrfi,lïgi

modte

qm d

.$. 2900.

Cum vero res commodata non nifi finito

puonts

gupiïïu.a

u[u fit vefHituenda $. 2897, infertur Il/to, com-

li Jifr

j

ino

um a precario plurimum differe, .

Nam

, I

prec

"wm efl, quod precibus. petenti utendum

J

(|0yts

conceditur , quamdiu 1s

» qui conce[fit , patitur,

u d

b 1.J4f. de precar, *

j

(

j

n

* Unde ex duplici ratiore commodatum' differt à

Át

(

precario: 170 ad precarium praevie requiruntur

preces petentis, & odo precarium ad ufum inde-

W

finitum conceditur, unde pro libitu revocari po-

teft. Commodatum vero absque precibus, & non

j

ord

fip

nifi ad certum ufum conceditur. .Unde commo.

datum ficut ultra ufum conceffum non poteft reti-

yi d

L)/Hf)

"

neri, J 54. ff- de furt. ita ufu nondum finito non

n

debet reddi, neque id licet repetere,

ff. commodat,

1. 1?. S 3.

] cur

;4,;:

N

I^g

|

$. 2901.

i

Tertiu$ inter contra&tus reales efï:VDEPO-

h!ga

|Ut.

n

$1TUM, qui proin definitur, quod fit contra&us

*

j

3

y'æ

ass

170

Tvatlatus X XVIL.

ye tradita inifüs , qud us alteri vem w;oöäänq

gratis cuftodiendam tradit, ut eandem in [pecie

reddat, quamprimum deponens petierit, $. 3.

i

inflit. quib. mod. ve. conirab. 'Ex qua defini-

I

tione fequuntur varia, & quidem cum depo-

D

fitum fit contra&us re tradit

T

a iflttas , f mi fca-

ft,

Hs5 ,

fii

*

r

$. .2902.

o

Habetur fmo, debitam notionem depofiti

fec

eousque non háberi, donec res cuítodi huic

COf

fuerit tradita; qui fi eandém cuftodire fimpli-

m

citer promittit, nondum depofitum, fed dun-

t

Cum vero

taxat pactum nudum conftituit.

EI'*AQ

M

in depofito tradatur res mobilis fequitur 4ido,

circa immobilia non dari depofitum, fed man-

d

tem

datum, 4. $. ff. & 4. de pracfeript. wer

*

fe

IlItio, quia gratis cuftodiendum traditurs

deo,

fi merces pro cuftodia promittatur, depofitum

mox in locationem condu&tionem *, aut alium

contra&tum innominatum mutatur , /; 1. $. 8

quü]

&2 9. /f. depofit. Honorarium tàmen nec itte

Diti

contra&us excludit, prout di&um eft de com-

(

lmodato vid. 1. 2 $. 24. . de vi bot. vapt.

?.W;*I:l

Ti

X* Sic enim cuftos eius-modi fuam operam pro certo

pretio, aut alia utilitate ad cuftodiendam rem lo-

r

care, & alter eandem operam fuis impenfis con-

r

ducere intelligitur: & hàc ratiope totum negotium

It

mercenarium eflicitur; depofitum vero datur in-

ter amicifimos, & veteribus velut facrum erat,

W

t

adeo ut fidem circa depofitum falleüs pro infami

haberetur.

-

g. 2903-

Caput V. j

171

[

[

$. 2903.

du

ü, g'l 3'

Ex eo autem, quod depofitum c—uflodien-

s d

&um duntaxat tradatur difcitur 7/to depofita-

m o

rium, id eft, illum,. qui rem cuftodiendam

accipit, adeo eius rei dominium non accipe-

fn

re, ut ne quidem eadem uti queat, $. 6, in-

füt. de obligat. quae ex del. Per confenfum

tamen deponentis facultatem utendi omnino

poteft obtinere, id tamen depofito eft extrin-

UM

Dd

fecum, imo illud quandoque facit mutari in

li i

contectum mutui, 4 24. ff. depofi.

Cum

finp

demum totum hoc negotium in folam depo-

i qui

nentis utilitatem, neque ad ullum depofitarii

Q v

emoiumentum fit comparatum, facile intelli-

y Jl

gitur //te, deponentem ad culpam leviflimam;

«2

depofitarium vero non nifi ad culpamlgtam

"

2 f

I

teneri, 4 1.ff. depofit.

ii

, 10

oplt

$. 2904.

jt D

Inter contra&us reales füccedit tandem

l' g' S',

quartus, eftque Prexvs, quod ex fui defi-

nec M

nitione eft eeztratius yealis,. quo creditori ves

uI

quacpiam in fPenritatem debiti tradituy , quam

[^?;

f-

jj

DZ ATT AT

f T! VU

t» debito in eadem fpscie, id eft vem

i

vumnevo eandeva debiravi creditori veddere tene-

tür, $. 4. in inlÜr, quib. mod. ve. . Ubi tamen

f lr

fs t

Pignus hic definitum non. tantum a re pig-

gl

nori data $. 2897; fed etiam a iure. pignoris,

htl

lr

quod ex hoc contractu naícitur, quodque in-

j &

ter iura reilia tertiam

) mw

claífem conftituit, pró-

L

be difcerni dfcbet,.

L

y

13.2905

n

172

Tratlatus X XVII.

$.. 2905.

frtt

Ex qua definitione docetur Jmo pignus

t $

ónt

non nifi in re tradita, & //do, quia res mobi-

al

(

les, & immobiles tradi poffunt, in utrisque

det,

conftitui poffe. //Itio, Per pignus non domi-

p

iUd

nium, nec ufum; fed folam quodammodo

"-

fi11)]

1l

poffeffionem transferri, $. 4. zm inftit. quib.

Tüm

mod. re. & l. 11. ff. de pienor. 3 bypotb. . ]ta

TCCt

tamen, ut aliquod genus iuris realis ad fecu-

;!

pror

ritatem debiti;creditor acquira

$

t: Fid. 51 2740

D

eIU

& feq. *-

de pa(

* À contra&u pignoris quantuü ex legibus fcriptis,

multum, quantum ad ufum parum, aut nihil dife

ferr pactum hypothecae,

Pignus enim non folo

confenfu, fed non nifi re tradita; & tam in rebus

puy

mobilibus, quam immobilibus dabatur: hypothe-

iuf

ca vero.per folum pacum, & non nifi in immo-

bilibus conftituebatur.

Ufus tamen, prout di-

Cnt

Ceda

&u'm eft, omnem differentiam fuftulit,

(uoc

E

CAPTPUT:.VIL

lt

K

QUe

De Contra&tu verbali , fä'gliterali.

igr

$. 2906. Inter contractus verbales eft flipulatio,

$. 2907. Ubi fideru[fio , & mox

$. 2908.. Expromi[f;o explicatur: quibus demum

$ 2909.. Aliqua notio contra&us literalis fubiungltur:

i

a.

d

Isjp

$. 2906..

At ac

Ht

Sicut aliqui cont,r—a(:"tus non nifi re tradita

l[)r

j

rum

1m0 (

in,i;'i i'ntelliguntur, fic alii certas verbo

for-

p

Caput V1

73

formuläs requii'tln;; verbales proptereg voca-

p p

ti $. 2874. Atque inter hos celebrior eft

STIPULATIO, qua ad interrogationem unius

T5 30

[

T

alter fine intervallo congruis verbis refpon-

det, fe id facturum, aut daturum, quod prior

yon dr:

du

fua interrogatione petebat, e. g. Dabisne

mibi centum ; & alter mox dicat: Dabe. Ve-

hi. »;läü,

^

]

rum eiusmodi folemnitates dudum ab ufü

il l

recefferunt; noftris enim moribus fimplex

ad f

"

promiffio ab altero acceptata in utroque foro

gm

ï

i

plenum robur obtinet, prout fupra agerido

de pa&is nudis dicebam,

s fcrip

$. 2907.

nihil d

101 [()Tt

jnto

Aliorum confuetudinem fecuturus. hiþ

paucis de fideiufionibus agam. itaque fide-

iuffor eft, qui alienae obligationi maioris fe-

n

ptol i

curitatis caufa accedit, tanquam debitor fuc-

cedaneus. .Unde habet beneficium Ord

inis ,

quod vocant, id eft,

prius debitor principa-

lis excutiendus eft:

& fiifte manifefte non

fit folvendo, vel fuga elapfus inveniri ne-

queat: tunc demum fideiuffor, féu adpromif-

l,

for, prout-quandoque vocatur, in eius

vicem

i

folvere tenetur, /Vovell 4. C. 1.

il

$. 2908.

Yu

juc

A fideiuffore differt exprömiübr, qui non

alienae obligationi tanquam füccedaneus debi-

tgor accedit, fed eandem in fe fufcipit, ita ut

prior debitor nullatenus ;

fed folus expromitf-

for, &

mdw i

quidem primo loco conveni

ri queat,

in in[lit, quibus mod. tollat,

imo dgbeat, $ Sf

*

li

obiig.

174

Tra&atus XXVIL

obligat. Et Iquidem paucä haec de öontra&u

verbali; adhuc pauciora de contra&u /iterali ,

D

ut doGtrinae qualiscuæue integritas gonfcet3

$. 290g.

ET

Scilicet aliquis contractus non tantum pi*o

$

teftimonio, & argutento deinceps proferen-

do indiget literis & fcriptura; fed eandem pri-

mitus requirit itaj ut ne quidem perfici abs-

LT

que literis queat.Iam antiquitus faltem debe:

Hl

bat fcriptura, feu chirographus creditori extra.

[

di,antequam mutuum daretur; cum ergo data

p

iam fcriptura pecuniae veldiu, vel omnino

WK

nog numerarentur, poterat eiusmodi debitor

h N

b

contra dolofum creditorem excipere de non

j

h()v

numerata pecunia, Verum hoc non erat per-

petuum; fed hüic exceptioni IUsTINIANUS

J

biennium definivit, ita ut fi intra biennium

debitor fuum chirographum non retra&affet,

deinceps ex tali fcriptura omnino, obligaretur,

Fide S.X,

j at

etíi nullam pecuniam accepiífet.

znft

$ag

. de lit. oblig. & $. 2. imfl. de except. zitem

LU

i, 7, 8 14. C. de um numer. pec. *

3* An vero lic contra&us fit folide talis, ita üut pe-

cunia etiam non numerata alter vere, & in con-

W

ícientia (tringatur, a multis, & merito, in dubium

vocatur.

Etin hac cau(à fi meam opinionem edi-

D

cere liceat, putarem totum praefens negotium ad

tribunalia pertinere, & a debitore fi, reapfe nihil

pecuniae accepit, etiam nihil deberi, etüi intra

biennium poft darum chirographum cred;torem

de numeranda pecunia nunquam aggreflus fuerit,

nV

:

»-2i

CA-

?

s 17$

*

Oa

CAPUT VIL —

Lt

"

M. j

De Contra&ibus ; 'ijuz' folo c

fenfu ineuttur, G

tonh

fpeciatim de emtione ,

'vmditianc.

$. 291o. Contra&ins con/en/uales (unt emitie vendi-tio,

docatio conduttio, focietas , & mandatwn. lam

IUr pf

$. 291 . Exuiio vesiditio eft contraffus folo confeufi ini-

v

tus de ve pro certo pretio tradenda. — Ex qua defi-

nitione eft

(f t

. 3912. Confecutio /ma, ommnes plerumque pofíe emes

tic d

re & vendere.

p dde

lida, neminem tamen ad emtio-

nem venditionem cagi poffe, ni(i leges allud fpe-

yri j

ciatim permittant,

]'gO ul

$. 2913. Ruríus ett 1Itia confecutio, quod nec errors,

nec dolus, nec smietus emtioni obfint. Et

Omii

debitü

$« 2914. Per Iiün confecutionem habetur, omnem

de n

poruitentiae locum alterà parte invita praecludi.

$- 2915. Per tom ves aliqua, ac per J Itagm. res.tas

wf

men quaelióet plerunique apta emtionis materia eft«

ld autem

NIANÜ

j -

« 2916. Adeo verum eft, utetiam res aliena pofüit ven-

di; deceptus tamen eiusmodi emtor re

JJ

m Domin»o

repente comparenti tenetur reddere,

*gæ'e'üf;

$. 2917. Ktfi a venditore füo pretiím a fe expenfum

»

W

) ]

non queat obtinere.

Jl

$. 2918. Quod fi vero rem a fure bona fide emtam fit«

»pr zry

ri eldem velit reddere, ut pretium fuum alias per-

*

dendum recuperare queat, tunc incipit controvet-

fia gravis admodum; ad quam ego

4 [l

LU

(

$.2919. Refpondeo, id probabilius ab:

jTufiitiae fieri non . poffe.

L2

que notg in«

f

zlJ »

$. 2920. Hic demum recententur res , qua

e eni vendiä

ii

que mqwunt.

yje

j

lü lh:

$. zy'gmf

( [l

M]h

Inter cöntr&Ctus nominatos, àc vere tales

$.2873. & fq. quarto loco veaiunt CODtTaCtus »

quos&

)

f

176

Tra&atus XXVII.

t

N

quos confenfuales vocamus ,. quique folo con-

i

fenfu abfolvuntur, ita ut nec. traditionem rei,

y

nec folemnia verba, neque literas requirant.

Horum fere quatuor funt, fcilicet emtzo ven-

ditio, locatio condu&tio, forietas, & mandatum,

l

omiffie aliis contractibus, qui ab aliquibus feu

j

iure, feu vi ad contractus confenfuales per-

b

trahuntur.

Inter hos iam contractus fua po-

tiffimum frequentia eminet, ac fcitu maxime

I

&«

neceffaria, & proin non nihil diligentius per-

Du

tractanda eft ew'r10 vENDITIO, Cuius qui-

— —— "-

* p

lci

dem eft feqqens definitio:

d

$. 291t.

d

A

Einiio venditio efl contra&us folo confenfü ini-

l

2us de ve pro certo pretio tradenda , 1. 1. ff. de

contvab, eint.

Ex qua definitione fere omnia

It

[

emtionem concernentia capita haud inepte

deduci poffe arbitror.

Cum itaqqe fit cofi

tracius

N

$, 290121

Vi j

(tea

Infertur /mo, omnes contrahere emtionem

ürim

venditionemque poffe, nifi id alicui fpeciatim

"tior

per leges interdictum fit*. Nam haec emendi

facultas ad neceflitates vitae ab ipfa natura

fa?f.

comparata, & communi Gentium confenfu

! lt

probata fuit, /. 1; ff. de contrabend., emt. Ildo

lmæ

autem ex ipfo, quod contra&us, ac proin li-

n

ber confenfus füubfit, neminem ad emendum,

Ü

vendendumve plerumque ** cogi poffe, /. 11

K

W

C. de contrab. emt.

* Nam

du

Caput VIIE.

177

t

(o u

* Nam rmo prohibentur clerici emere vendereve

negotiationis, aut lucri caufa

tonen

C. 6..ne Clerici ,

vel. Monach. &

TRIDENTIN. Seff. XX!I, de

Téqüb

Aeformat. C. 1,

Qui tamen ob fuam, fuorumve

u

neceílitates absque negotiatione emere, aut ven-

dere e. g. fua frumenta minime prohibentur. odo

mandaïïf-

Rcerum alienarum adminiftratores, & maxime tuto-

iU

res non poffunt neque per fe, neque pér alium fi-

Yüga r

bi emere ea, quae adminiftrare ex officio ten

entur,

qus f

l. 34. $. ult. & l. 46, ff. de contrah.,

emt. Alii de-

"

vt

j m

nique generatim ab omni contrahendo pacto, fic

etam ab emtione excluduntur ,

&nti

pupili, prodigi declarati &c,

ut mente capti.,

Cuius t

*** Poffunt enim aliqui eogi ad res fuas vendendasz

fic inprimis tempore communis egeftatis ad ven-

