»etiam auctoritate fe in poffeffione tueri: imo fi

poileffione fua vifit deieQus, poteft deiicientem

(mox tamen;

& abs omni intervallo) recens ar-

répta poffeffione depellere, C. 12. de refltitut.

fpoliat. €9 1. 17.

de vi, €? vi armat, Secun-

do: Dantur znterdifia , id eít fpecialia remedia

amiffam poffefionem in iudicio recuperandi: imo

fpoliatus ante omnia in fuam eft poffeffionem refti-

tuendus £ot. titul. 'de reftitut, fpoliat. Tertio : Pot-

fidens onus caufam controverfam probandi, id

eít 'debitis argumentis confirmandi in alteram

partem reiicit, J- 14. ff. de prob. Quarto: Pof-

feffio eft inter alias conditiones, quibus ufücapio

inducitur. Quinto Bonae fidei poffeffio pofliden-

hT

tem , quantum ad fruücus Dominüm facit, Sexto

Q

in pari caufa poffidens vincit in iudicio, 1og.

[f. d& Reg. iur. Unde

Qu

f

Acriter non "i*aïorv'lïtiga'tui'- iniudicio, penes quem

il

ftet poffeffionis beneficium. Sequens tamen regu-

la aliquando ufui fors efe poterit: Zcilicet quae-

(

ratür quisnam a&üs ultimo verfetur in quaeftione,

"

femper enim de actione aliqua difceptatur, e. g.

cede fundum ; won cedam: folves mow folvam &c.

Controverfia itaque ad ultimam. quaeftionem re-

dacta, is reipfa erit poffidens, qui partem negan-

tem íuftinet. Facile equidem conceffero hanc re-

gulam non femper applicari poffe; ubi tamen-

applicari poterit, litem de poffeffione, ut puto, fe-

M

;iciþer dirimet,

23

caþut *

5r

il

? Verum, cum hunc pofüidentis ,

& reapfe negan-

Al

Mcientiae, & (ic

"tis partis favorem ad vim coi

p

"ad ius naturale refero; nonne

contra fecundam

Y

"

*'confecutionem hoc ipfo $0 fcriptaml poffeffioni

5

»

h

etiam ex iure naturae aliquem iuris effe&um

"tribuo?, Verum nihilofecius

dicendum effe

videtur, quod /olo a&u poftidend

i nemo condi-

tionem fuam, quantum ex iure naturalij, melio-

i

i

W

rem reddere queat: fed in pari caufa ab omnmi

ac&u ceffandum ex eo

» Quod rationes aequales

ml

fuam mutuo vim elidant, & fic nullo velut mo-

MTA

u

tu producto, res in antiquo ftatu manet.

Ubi

poffeffio, feu conditio negantis (fi res feve

riffi-

rgmä:.

me aeftimetur) non eít caufa, fed tantum occa-

n

fio, ut partes negantis feliciores int,

Cum enim

T

in pari cauía abftinendum fit ab actu; actum ve-

liliV

TO non edere reapfe nibil fit; haec abíünentia

n

ab actu ceu mer

*

um nihilum nullam íui cauiam

.Pü

hab et,

"

du

8.:2252.

r[æ ;0

f

Ex definitione poffeffionis inducitur tey-

2;0, in omnem hominem rationis capacem

Sl j

, I

cuiuslibet rei poffeflionem cadere, id ett;

quod quantum ex iure naturae* quilibet pof-

fit quidlibet poflidere: eoquod quivis actum

Qu

To

iuftum, vel deficiente iure, a&um iniquum

i

exercere queat, dummodo libertate praeditus

il

exiftat? l. 5. ff. de Reg. iur.

i

;

ze

Iure tamen facro laici non poffunt 'poiïïder& iu-

jt

m :

ra Ípiritualia: iure vero romano non- poffunt

u

poffüideri res commercio humano exemtae, quae

les nedum funt res facrae, fed etiam reliziofae,

D

amm

feu quae ex ufü Romanorum ad fepulturas per-

u

wnent /, 30, ff. de acquz'rmd,.u po[/e[]-

"t

Da

$. 2753-

E um

52

Tracatus - AXXXV.

$. 2753-

tl

Quarta ex definitione noftra fluens con-

fecutio eft, quod poffeffio euznc,

t

fimul * acquiratur, /. 8. ff. de acqeiren

4 bvf

fe[. Et quae eft quinte confecutió, quod fole

animo retineatur, quamdiu alius eandem rert

animo poflidendi non apprehenderit, $ s.

inflit. de interdi&t. Sic etiam ea poffidere cen-

ä

femur, quae aliquando apprehenfa, modo

(

a&u corporis ( utpote e. g. abfentes ) non de-

n

tinemus.

* Unde rerum corporalium duntaxat datur vera

go[J»ffio imcorporalium vero mon wifi quafi pof-

fejfio. 1. 10 ff. fi fervus vindicet.. Res autem

eiusmodi incorporales funt diverfa iura e. g. ius

pifcandi, ius eligendi. Acquiritur vero ifta quafi

poffeffio per actum aliquem, aut faltem per plu-

res àctus, quos aliquis animo eiusmodi ius fibi

habendi, & tanquam fuo utendi exercet.

E g

fi quis in electione inter alios fuum quoque fuf-

ragium ferat; talis in quafi poffeffione iuris eli-

gendi effe dicitur.

$.

2784-

. E£x eadem femper definitione fat apte in-

ferri poffe videtur/exto, per alios quoque pof-

feffionem a nobis acquiri poffe, fcilicet per

procuratorem vel generatim, vel etiam pro

fingulari negotio conftitutum . 18. ff. de acqui-

rend. po[fe[]. Item per Filiosfamilias, & fer-

vos; qui cum res.noftrae ipfimet/fint, proin

nihil fibi, fed omnia nobis acquirunt, /. I. $.

5 ,77 de «cquirenda po[fcff. Sed hoc caput ng?

um

d

Caput VT.

223

ex naturali, fed ex romano iure vim fuam ob-

AM

tinet. UrTIMO demum commoda (altem ra-

tione ex.faepius commemorata poffeflfionis

fini&ioneintelligitur, poffeflionem eadem fere

f)

|

* ratione dmitti ,

qua. fuit acquifita /. 8. /f. de

acquirend. po[feff Puta fiquisrem vel folo ani-

ret

p»

mo, vel.etiam folo corpore, & invitus dimit-

tat, & alter rem a

lsl

pprehendat, /. 44. ff de

1000

acquirend. . po[fe[f.

Maxime vero fi animo, &

corpore fimul dimittat rem

n

; 44. ff de acqui-.

vend. po[fe[.

t

?* Inter modos 'extraordi'narlï'os eft, fi Praetor ali-

n

um in poffeffionem

rei tuae immittat, /j. 30. ff.

uten

de acquirend, po[Ji[]

* .

L0

T

r p

lj fi

4 Q

e lii

;d

"

:PO)

p€I

pf()

t/

f

oil

$

Q

I

- TRA-

34

TRACTATUS XXVL

ä);

DE CAUSIS IURIS REALIS, SEU DE MODIS

1

ACQUIRENBI DOMINII.

l

0f

CAPUT I.

N

u

De . Occupatione.

Qu

[

Ó

$. o755. Modus, feu cau/a acquirendi domimii fere

coincidit cum cau/a iuris vealis.

$. 2756. Eiusmodi vero modi vel iure eaturalis

-vel civit obtinent.

Naturales funt potiffimum

originarius, & derivatwus.

Ex his prior eft

occupatio, quae definitur. Et quidem etiam

$. 2757. Ipfa vim fuam ex patfo repetit.

S.

2759. Ex cuius definitione infertur primo, quod

debeat fieri corpove, & anmo fimul.

Secundo

fl

quod res occupanda praevie debeat e//e mullius.

il

$.2759. Item £erlia, feras fieri primo occupantis.

hi

€. 2760. Feripetarum tamen conditio eft difficillima:

f

$. 2761. Licet eorum quoque, quibus 7ws venam i

competit, cauífa non raro fit periculofiflima.

Q

$. 2755

118

(Q

I—Iucusque de diverfis iuris fpeciebus a&tfm

li

eft; deinceps ex ordine, & ad fenfum iuris

V

romani de modis ius reale acquirendi tractan-

dum

Coput. I.

95

dum eft $. 2712. Ubi modumik acquireridi do-

minii, a t/tulo acquirendi dominii difcernere

oportet: nam prior ille eft coufa iuris vealis,

potterior vero non nifi ius perfonale , feu us

ad reim tribuit. Equidem ICti romani fere non

nifi sodos, feu caufas dominii tantum, & non

J

Timpliciter catfas tur?s vealis generatim fp*&a-

? commemorant:- non tamen importune adeo

easdem caufas pro acquirendis plerumque re-

liquis fpeciebus iuris realis ftatuere mihi vide-

or: nam pleraequae fervitutes; aliqua occu-

pationis, vel traditionis fpecie obtinentur, id

eít quafi occupatione, vel quafi traditione,

quae confiftunt in ipfo a&u, quo quis fervi-

tute utitur; & Dominus eundem ufüm pati-

i t

tur, J ultim. ff. de fervitut. ius vero Pignoris

ex primaeva fui inftitutione veram traditio-

yr

1

jmul

gemxomnino requirit.

I^

$. 2756.

quüd

Huiusmodi vero iuris realis acqüirendi

;ul!liu

modos recte dividunt i eos, qui vim fuam ex

J

iüre paturae, G m eos, qui ex beneficio legum

gt

j

vobur obtinent. — Priores in originarios, & de-

m

vivativos ; originarios rurfus in priucipales, &

accdentes eleganti fane divifione difpefcunt

noftri aevi iCti. — Modus acquirendi iuris rea-

"

lis oviginavius princi

palis eft OccuPATIO,

quam re&te definies , quod fit apprebenfio réi

u

mullius iuvi bucusque obnoxiae fatla eo utiimo,

itl

Ut quiseandem veltt ut faam babere, "

1f

jl

D 4

/$-2757.

«6

"Iratiatus X.;fVI.

$.. 2757-

Antequam tamen legitimas ex data deHnï—

(

tione doctrinas deducam ; peropportunum

erit docere, quaratione vis occupationis ab

l

ipía natura proficifci videatur.

Cum enim

1us reale obliget omnes homines $. 2706, mi-

rabile fane videtur, me vi ipfius naturae om-

nibus hominibus mihi alias non fubditis vin-

culum morale obligationis per meam occupa-

&

tionem inücere potuiffe.

Atque huc per-

tinentea, quae de pacto illo generaliffimo in

X

primaeva rerum divifione inter omnes confti-

[

tuto dicebam: ut adeo ipfa originaria occu-

"

patio ex communi illa' conventione vires

Y

fuas petat*. Elegans, & huc aptiffima eft Hrn-

MOGENIANI fententia /. 5. ff deiu[lit. G iur.

Ex bociure gentium mtrodutta bella ; d:fcretae

gentes ; reena condita ; dominia diflintia, agfis

zermini pofiti &c.

Hl

WK

* |d tamen candide fatendum, quod aliud quoque

vinculum occupationi fuffragetur.

Si enim ante

Q

omnem hominum conventionem, aut rerum divi-

adg

fionem rem quampiam aliquis apprehendiffet ,

b

nullam per hoc alteri iniuriam intuliffet. Quare

[

alter rem a priore detentam non nifi vi potuif-

fet eripere: vim autem innocuo inferre pugnat

cunmni reverentia naturae debita.

Aft vis eiusmo-

i

|

di ante omne pa&um non iniqua, fed tantum im-

pia futura fuiffet, Ut proin verum maneat, me-

:

yam poffeffionem, occupationem, detentionem ni-

hil iuris inferre; fed ipfam occupatzonem non

ïi

M

nifi primaevi illius pa&i, & antiquiffimae divi-

fionis'ope modum acquirendi iuris, & gdominii

!

1

Cvaíiffe.

S. 2758.

welÜaput ,. *

37

$. 2758.

Ill

Iam ex definitione occupationis ilïfelligi-

Jf

tur primo oceupationem debere fieri corpore

u

limul, €2 eninos 1. 3. ff. de acquirend.. po[f* [J.

"l

Unde res primo, & prae aliis vifa e. gr. mar-

Ti

garita in littore maris, item fera etiam vulne-

Qf«

Ü

rata non fit noftra, fed illorum, qui ésm pri-

V

mi apprehenderunt.

Item, & f:ctindo rem

lp

occupandam debere antea nullius effe; alias

l

eam quidem poffidere, non tamen vi occupa-

(iRU

tionis noftram facere poffemus, /. 3. f de

[li

a'quivend.ser. dom.,

Effetque talis actus re-

[

apfe furtum, aut omnino rapina, fi rem eius-

16

[

11;odi iuris alieni probe conícius occuparet.

il

$.

2759.

t

j

Cumqtte ferae nullius fint, utpote a ne-

mine hucusque occupatae *, etfi in fundo alie-

no apprehendantur, /. 3. de ocquir. rer. dom. fe-

of

lj

a

quitur. ///t:o, feras fieri primo occupantis,ut

ji

j

adeo iure vendi, emique queant, Non tamen

fit

exinde inferas venationem effe iuftam, f1 al-

iil

r!

teri cuipiam ius venandi iure fit acquifitum,

tl

prout in noftris partibus definita defuper iura

gü:»

fere ubique habentur.

Talis enim alienus

jil)

n

venator ius alterius, & quidem ius reale lae-

i

i

dit, quod ille in eiusmodi fundo quantum ad

venationem obtinet

Unde non quidem pro

jon

|

Y

fera, fed pro laefo, aut potius ufurpato iure

nl

!

venandi ad reQ;icut*ionem tenetur,

ir3

Si

J

Wa

P

58

Tratiatus X XVI.

* Si enim alVearibus; caveis, muris, fepibus, pi-

fcinis &c. ferae inclufae, & fic occupatae iam

fint, tunc eiusmodi abs vitio furti apprehendi

non poflunt.

Caeterum tria animalium oeriera

le

ius romanum ftatuit.

Aliqua . enim fuüunt fera;

n

nullique fubdita ,

& fic a quovis occupanda,

3

Alia funt. manfüeta, ac domeftica, quae domi

educantur, aluntur e, g. equi, boves, gallinae,

W

quorum proin nulla nifi furtiva datur occupa-

tio.

'Tertii. demum generis funt manfuefada ,

p

feu quae fua quidem indole fera, íed induftria

Ti

humana cicurata fuerunt, e

]

o

columbae, apes,

ht

quandoque cervi.

& eiusmodi.

Quae tamert

fi (uam revertendi confuetudinem omittant, ad

(

conditionem ferarum tranfeunt; & fic a quovis

füj

occupari poffunt, $, 15. inflit, de acquirend, ver,

(

9. -

T

$. 276'10.,

d

Et fane difficile poenitentium genuä funt

hh

&

feripetae.

Nam venando aiienum ius inva-

dunt; fe, fuamque familiam graviflimis peri-

Q

culis exponunt; miniítros iuftitiae vi, vulne-

p

pa

ribus, caedeaggrediendo, .ut propulíando ini-

que laedunt: rem infuper oeconomicam non

raro negligunt; oflicia religionis etiam diebus

feftis paflim omittunt &c. Praeterea venatio-

nibus adeo perdite inhiant, ut nulla ratione

]i

ab iisdem averti queant ; Sacerdoti hanccon-

fuetudinem iniquam effe afferenti, fimpliciter

SW

non credant; vel aliquando fe ab eius ufü

abftinere non poffe, candide fateantur. Qua-

T

re omnimodis inftandum; ne eiusmodi vena-

h

tionibus initium aliquod unquam faciant: &

fic ab hac ven

-

fabunt,

andi. illecebra fibi faaile tem,e-

k

/

$. 2761.

Caput. I

59

D

y

$. 2761.

C Ht

heii

Equidem ex parte advería magnopere do-

CIGfG

lendum, fobolem ferinam alicubi adeo auge-

N

rij & eos, qilibus ius venandi competit, feris

augendis adeo ftudere, ut resnon tantum im-

mitis effe, fed fere ad crudelitatem fpe&are

videatur. Ferae enim adeo copiofae, & im-

ia

punitatis , ac fecuritatis fuae bene co

níciae,

M

li

T

magnas fegetes

per unam noctem perdunt, &

r

iM

latos fatis fundos devaftant. Doiet cOgitare,

n

quae certiflima fide narrantur; quod milero-

quon

rum agricolarum tribütis, & oneribus aliun-

, fi

fí

de plurimum afili&torum labores ,. füudores,

imo fere fuüftentationem ferae beftiae libere

depafcant, tantum ut Dominus aliquis füper-

j

H

fluis, et quibus non indiget, delectationibus,

et animi remiffionibus indulgere queat. At-

f

]

que ut de iure hic nihil quaeramus, quam

grandia, ac certa impietatis peccata h

tUt

aec finty

0

h

patet ex $. $.

ol

dU

l

CAP U T B

jl

HZIU»]G

De vebus inventis, & fpecz'þtz'm de Hefaufis.

d

$

2762. Sed ex definitione occupationis infuper fluit

fCii

ef

;

quario, res inventas, & in nullius unquam do-

minio conftitutas fieri primo occüpantis.

u

2763. Praeterea quinto, idem dicen

ent

.a Domino [ibere dimiffis ;

!

dum dwe rebus

$.

2764. Et

"

T

Thelauris.

&xio íub certis conditionïb;is. et,iäm de

*

n

2765. Res tamen invenfae, quarum Dominus iu-

Ka indlfü:ria nofci poteft; per feptimum corolla-

riulmn

"

T d

69

Tm&atu.f XXV L

Si

N

rium, non poffunt ab inventore occupari.

tamen Dominum refciendi poft adhibitam iuftam

li

operam nulla fit fpes;

n

$. 2766. 'Tunc recius effe videtur

inventori -adiudicetur.

æ eiusmodi res

$. 2767. Cum enim in tali cafu Döxiiinu; rem per-

L

ditam fibi amplius habere non queat;

$. 2768. PFer effavaür confecutionem ex $. 2756 infer-

j

tur, eam rem tanquam a Domino fuo reli&tam ab

li

inventore occupari posfe, ita

$. 2769. Ut eam nteque -

:

tX caritate in pias caufas ero-

I

gare teneatur.

I

$. 2762.

-

Ti

Y

Cetebre occupationis genus datur circa res

inventas.

Et harum aliquae in nulhus uriquam

dominio, aut iure fuerunt hucusque; aliae

vero a quopiam u f4ae fuerunt aliquando iam

d

babatae

De prioribus facilis, et qu:rta qui-

Ui

dem ex definitione noftra.habetur confecutio:

!

res nunquam occupatae, et prima viceinvene

h

tae cedunt invenienti, e. g. lapilli, gemmae,

T«

margaritae in littorerepertae, $ 18. injtir. de

Vil

l!

ver. domin. acquivend.,

i

4$.-2763..

Àv (

Vl

Verum res, quae occupatae, & nunc re-

D

Ll La

cens inventae fuerunt, vel a Domino volen-

te, et /ibere erant; dimiffae; . vel ab 1wwito de-

perditoe: de prioribus, utpote wullius turi ob-

t"0x;/ae levi rurfus negotio, et qumto infertur,

eiusmodi res ab :nventore iuft? occupari pof-

fe

Eae vero, quae :nvito fuerunt e/ap/ae,

rurfus dividi petunt ig eas, quarum memoria

1208

s;

Captt iL

6t

8

gnn ampliuä extat, &in eas, quartim memoria

o

hucusque ba^etuy.

Res inventae, quarum

Ó

memoria non amplius extat, vocantur nobis

tecfaurus, quem iex 31.6. 1. ff. de .cjuirend.

Ut

ver. dom, delinit , quod. fit verus. depofitio pe-

cumae, cumis memorig qon omrlus extat. Ne-

dnfat

que rationi thefauri obeft, quod ex variis fig-

hd

nis, vcl etiam literis colligatur, a quanam fa-

n

milia fuerint res illae depofitae.

Nam hoc

non obftante dici poteft, quod ejüs memoria

non extet, utpote quae vivo tantumteltiímo-

nio, & non meris fignis propagatur. . Vid.

S. 3273 ". Quare

-

2f

g

$. 2764.

j

n

Sat firmiter confequitur 7]to, q'üantu'm.

jo i

de jure naturae thefaurum cedere inventori,

m

utpote qu; Dominum jam non babet :

16 enim

a

Jit ejus , qui imvexerit , quod. s.

alterrüs . fit,

iL

4 31. ff. de acquiveid. ve^. dom.'

J Et fane hae-

nmaC,

redes illius familiae thefaurum recondentis,

me i

voluntatem eundem fibi habendi dudum di-

miferunt, aut potius nunquam habuerunt: de

ré enim ignota nullum poteft dari decretum

voluntatis; & nemo vult id, de quo non co-

(

gitat*, Ut adeo thefaurus res dereli&ta fit.

olet

* Jura tamen romana circa thefauros recens in-

"

ventos, ita fítatuerunt, I;5 ut in fundo gro-.

j

grio inventus tofus cedat inventori.

odo, In

Yi

)f

loco tamen alterius foríuito inventus, i

nter Do-

minum . fundi,

1 PO'

& invectorem aequis partibus

dividendus eft.

3iio: Data opera in loco. alieno

lpjf!!;

inventum £oówm capit Dominus fundi

440 de-

mg(la

nique artibus impiis quaefitus capitur

Z HNUCO,

j

^

$.39.

d.

62

fraïfa?u: XXVI.

M

$. 39. fnflit. de dcquir. vev. dom. | Recentiores

Principum conftitutiones ex quolibet thefauro

l

l

partem aliquam magnam Reipublicae, vel Prin-

W

diverfae funt.

cipi adjudicant; quae quidem in diverfis lqcis

E

Ü

5- - 2765- ]

f

Porro ves ita inventae, ut eavum etiain-

num memoria extet, habent quidem Dominum,

fed qui invenienti modo cognitus efL, alia vero

vice poft adhibitam etiam omnem induftriam,

ignotus maonet.

Si Dominus inventori cogni-

tus fit, abs controverfia licet ex noftra occu-

pationis definitione // Htimum corollarium fta-

tuere, quod ejusmiodi res utpote a/ieno juri

obnoxia non pollit ab inventore occupari,

G. 47. in[lit. de ver.. divifion.

Verum fi Do-

minus etiam jufta induftria refciri nequeat,

& tamen rem ejusmodi recens fuiffe perdi-

t

tam, & fic in dominio eífe viva habeatur

memoria, gravis ferveeinter DocTORES con-

EH

I

troverfia, aliis eandem rem inventori- adju-

dicantibus, dum alii ad ufum religionis, vel

de

bil

in fubfidium egenorum illam adhiberi volunt;

fcilicet ut res Domino fuo ad rationes aeter-

li

b

t

nas utilis fiat, cui in praefenti vita prodelfe

amplius non poteft,

^

N

Utf

$. 2766.

li

Et haec fecunda fententia prae priore nort

fha

tantum pia magis, fed etiam juítior videba-

I

tur mihi ; eoquod prior illa rationibus diver-

Q

fis, & non firmis adeo, ut ego putabam , a

QU

j

Patronis fuis defenderetur. Nunc tamen in

partem

3

Caþui 1.

65

J

iljis]

RUL

partem in'ventöris magis propende/o; et opi-

!!

A

nionem meam fequenti ratione explico, Rem

i5 00

alienam inveniens debitam induítriam in in-

dagando Domino adhibere debet. Induftria

vero in praefenti negot

io juíta, debita, ac

fuffciens illa eft

d

; qua impenía fp

es nulla, ne

of

quidem minus probabilis fupere

ít, quod Do-

Qu

Quf

C

minus rei perditae deinceps refi

iri queat. *

j

n

)

* In rebus exigui momenti facilis diligentid fuf-

ficit, non nihil major requiritur in ,rebus mo-

(

p

bilibus, pretiofis tamen, praecipue fi fint fin-

od

gulares e. g. gemma extraordinariae formae, Diu-

11

tiflpe exipectandum in rebus immobilibus ,. fi-

quidem hae aliquando a Domino'

$

tf

ágnorari pofüint,-

quafi Perdi, &

path

j

$. 2767.

(l

y

Quodfi jam res ad eum cafu

il

m 'pervïenerit,

ut prudens fpes inveniendi

Dominum non

d

(

amplius fuppetat,

J

confequens eff, ut etiam

Dominus omnem r

ll

defpondeat,

ecuperandae rei fiduciam

r

Cumque rem acqu

ifitu impofti-

)

bilem nemo fibi habere velit

glünfa

, imo ut fuam

habere ne quidem poffit, conf;

s

quitur, ut eam

yi

coactus

j

; àc dolens dimittat , navicularii ad-

inftar, qui res füuas pretiofas in mare

ja&at,

Utpote quas certo alias fluctibus ha

uriendas

novit.

IN

eque defiderium recuperandi rem

fuam fufli

ml

cit ad profequendum domi

fed requiri

tur decretum: fi

-

d

c amplam quis di

m

tionem forte defiderabit ;

& n

emo dicet,

quod per ejusmodi votum u*

nj

fuam habcre

2

voluerit, Sed etiam navicularius nofter mer-

f

,ell'

ces

E

64

Tratdiatus XXVI.

ces fuas retinere defiderat eo ipfo tempore,

quo eas projicit, & utique projiciens easdem

non amplius habere vult, quia fciücet me-

rüm defiderium, quod jam dixi, ad profe-

quendum priorem actum non eft futliciens.

^

$. 2768.

Cum jam fine omni prudenti recuperan-

dae rei fuae fpe Dominus eandem fibi vero

animi decteto haberene quidem poflit & proiu

Ve

res illa vel ab invito Domino dimiffa uullius

Y

'uri obnoxia effe incipiat : ex faepiu

$.jam com-

V illvo fat

Dot

memorata definitione S. 2788.,

e]

rem per

ditam nul-

apte inferri poffe videtur,

m

la amplius Dominu

m inveniendi

ífpe fuppe-

pa

tente, tanqua

m dereli&tam fa/ve ju[Litia occu-

V

quantum ex oflicio juftitiae

ad

ar pofle: &

nullam dari obligationeimn

* rem, aut pretiuni

Yei

caufas

ejusmodi in pias, quas vOCamus,

I

erogandi.

jtin

ure inventor ad hoc teneatu

r? non

09

"* Quo enim j

hoc enim non ad agendum, fed à

]

jure veali 5

Vel fi te abfente

Gh

abftinendum obligat $. 2706.

Dofi

res tua periclitetur, an alius

vi juris vealis te-

vel conductis ope-

COIPI

netur rem eandem vendere ,

'endere? aut tu in

li

rariis e. g. ab inundatione def

eum, fi id neglexeri

t, ex laefo jur

e reali a&io-

N

bebis

2—- Sed neque ex jure per-

4mem vealem ha

N

TWonali rei alien

ge inventor tenetur eandeém in

q

pauperes erogare; nam ju

s perfonale non nafci-

I

!

tur nifi vel ex patfo, ve

lex dammo inique w-

Mx[(

Inventor

autem

lato $..5. inflit. de olligat.

xxür

cum ignoto Domino nulium po

teft habere pa-

nue

(lv

é&um; neque eidem, quantum fcire potc

ft, dam-

num

|

1

Coput II *

65

num hücusque intulit

Certe nemo

P

Jf

,tenetur negotiortüm geftor effe.

ex iujiifia

t

Aliud de eo , qui rem füito ablatam Domino ne-

Ll

quit reddere: hic enim ex damno inique , illato

)

iuris perfonalis vinculum patitur;. teneturque

(s

ex iufhtia. laeja alienum . detrimentum qua de-

muncunque 'ratione reparare, ut fi ipti Domino

pretium reddere non queat, illud im' religionis,

vel mifericordiae emolumenta converfum Domi-

no fuo hac tandem via prodeffe faciat.

gt

2769.

qu

Aft nunquid fültem ex pietate in miferum,

proiü

ul

vel, certe ex caritate obligatus erit, rem in-

ventam piis caufis impendendo Domini ne-

CO

j f

$otium, quantum licet, utilifüme gerere?

velfi ex appofito igne horreum 7irii confla-

graturum effe praevideas, nonne abs praevio

a

u

pa&o, & ante omne damnum a te illatum,

vi folius caritatis ignem extinguere graviter

(ir

adftringeris ? Verum id quidem plerumque

Ut

caufaä

verifümum eft; fed haec obligatio caritatis

rem alienam vendendi, diftribuendi &c. tunc

primum incipit, quando ea res f^fvo. iure oc-

1 ii

41

cupari non poteft: quod fi vero per oflicia

i

iuftitiae rem in fuam quis utilitatem vertere

äbfäï&

pofit, non tenetur eandem in facra alterius

J

commoda vertere plerumque. & vi commu-

$0

qi

nis caritatis

Cum igitur rem inventam Do-

«

mino nulla ratione comparente, falva iüítitia

(Ju

poflit inventor capere; plerumque ne quidem

g

p

€x pietate, aut caritate a capiendo hoc. iujio

lucro impedietur *.

Certe mea iura non te-

y

au[lm

neor femper ad animae tuae commoda iinpen-

cre,

"u

p

x

jii

Tom. VIII,

*Denique-

E

66

Tratiatus XXFI. |

* Denique noftrae opinioni non Obeft, $.48. ".

t

it. de ver. divif. res enim levandae navis cau-

li

fa eiectae habent Dominum, qui facile refgiri

queat.

CATUT UE

De mdis acquirendi dominii , qui per acc

'e.j..*-

q

. fionem obtitient.

Y

Modi acquirendi dominii , 'qüi occupationi

$. 2770.

ll

acci

dunt, vel fuünt naiurales, vel induftriales,

(e

vel mixti ex ütrisque.

Et naturales quidem

$. 2771.

Sunt foetura , & alluvio ,

vel aliquande

1l

etiam vis

fluminis.

fur

Induftriales vero

funt 'äccq"üïa,

$. 2772.

& commixtio,

D'enique

I

$.2773. Confujio ,

d

$.2774. d claffe

m -mixtorum .

jatz'?* , -i'fä«pl-izfrzta—';io

pertinent,

lu

^$. 2779.

aïis , feu imodo aclquï.'

Explicata. caufa iuris re

Qu

rendi dominium originario

principali, id elt oc-

tiU

ginarii, qui-

[.

cupatione, fequuntur alii modi ori

fed qui funt

dem, & iure naturae obtinentes,

I

accidentes , & per viam. acceffionis

vim fuam

d

ffitendum

exferunt.

Quamquam minime di

i

fit, hos modos accidentes, prout m

.

odo ob-

ure Romano traxi

fTe,

ij

tinent, fat multa ex 1

lt

prout confideranti patebit.

'Tres autem claf-

bu

íes eiusmodi acceffionum

diftinguere ipfa ra-

d

.tio nos docuit.

Alia enim eft tatura

lis, alia

xta vocatur 5

indujirialis, tertia denique m

vel fola

prout nempe vel vi folius naturae ,

d eft na-

hominis induftria, vel utriusque, i

turae,

fecif

Cg)ut. IH. |

67

|

L

Al

turae, & induftriae fubfidio 'aliqüid rei no-

Va

flrae accedit,

$.. 2771.

Inter acceffiones naturales primus modus

acquirendi dominii eft feetura, id eft, quod

[

iti

ex ventre animalis tui naícitur, tuum eft, ne-

que ab alio poteft occupari, $. r9. iufht. de

pidtt

rer. divifion. . Poft hunc fequitur allwo:o, qua

impetu aquarum fundo noítro fenfim, ac la-

gfh'lüfül

)d

tenter adiecta incrementa noftra fiunt, $. 20.

ii

in[ht. de ver. divif. Si enim integra alieni

fundi portio fimul vi flumimis noftro agro ad-

liciatur, ea prioris Domini eousque manet,

T

donec ope radicum cum nofítro fundo coa-

luerit, . 7. ff de acqu vend. rer. dou.

$. 2775.

Nunc iuvat acceflionis i»duffrialis pleras-

y

que fpecies referre.

Sic in primis accefio-

[

rium fequitur fuum principale generatim /, 26.

j q

Jf- de ecquirend. ver. dow., ut adeo gemma au-

j fit

ro noftro inclufa, pannus veftimento noftro

fitf

affutus, domus folo, & fcriptura chartae no-

ndllm

ftrae cedat * id eft, noftra fiat, S. 26. &$ fVf

p0

in[litut. de ver. divij. - Haec tamen omnia ita

xifh

intelligenda fünt, ut alteri pretium gem» ae,

(

panni Cc. reddi debeat.

» $.26. & feq. z'rz]ïi;-.

f

de rer. divif. **

J

* Excipitab hac regula Imperator folam p &furam:

;tllf !

indignum enim effe centet, ut àrs pretiotiffima

f

e. g. Zfppeilis vili cedat tabulae ,

go '34-. mjilt.

1

'f

4e ver. divif.

H*agq

E 3

Se Ne.

$8

Trattatus XXVI.

dX* Neque. propterea hi modi acquirendi domini?

N

otiofi, aut nullius efficaciae funt.. . Nam domi-

fs

nium gemmae vere ad nos transfertur; eandem

deinceps cum eífe&u vendemus; eadem furto

EUl

fublata nóbis peribit; rmeque alter poterit exi-

exemta fibi reddatur;

M

gere, ut ex auro noftro :

E

fed quod di&dum iam eft, folum illius pretium

jure petet.

Illud tamen fatendüm hunc, alios-

Q

[

V

qu

e modos acquirendi dominii, equidem inter

€os, qui de juré natura

é obtinent referri non

po

tantum a D. D., fed etiam ab ipfo TUSTINIA-

Qnt

NO in inflii.; fed eos parum naturales effe.

dlie

per coniun

é&ionem enim phyficam non intelligi-

tur, aut effcitur vinculum morale, qual

e eít

h,

ius, & dominium.

Unde. magis per imitatio-

iV

la

nem, & quamdam convenientiam hi modi ac-

ft

qduirendi dominii, a natura reipfa Vero a legi-

bus profe&i effe videntur,

(

$./2773.

Induftvialis acceffionis exempla funt infu-

per coufüfto ,

-& commixtio, quarum prior &

liquida , pofterior ad arida pertinet.

Et qui-

dem utraque rem facit communem e. g. Guo

vina in"'eodem dolio mixta, fi mutua volun-

tate confufio, feu mixtio fit facta, /. 7. $. 8.

j

*

Si vero confufio

de acquireud, yer. dom.

/

£

fa&a fit fortuito, vel alterius duntaxat VO-

:

luntate contigerit, res confufae fiunt confun-

dentis.

Contrà vero unius voluntate, aut

!

mero cafu fi commixtio fit fa&a, quilibet rem

E

f

fuam capit e. g. ex commixto grege fua peco-

«l

ra, ex commixtis mercibus fuas quilibet vin-

| Q

MU

U(

dicat, $. 24. inflit. de ver. div;f. *. .A con-

s

fufione, & commixtione non nihil differt

an

/pecificatio, qua noftra opera in rem alienam

-

nova

h

Capub IH

69

tnità

dort «

mova'forma inducitür, e.g. fi ex tuo auro

At

Ícyphum , ex tuis botris vinum , ex tuo ani-

Bu

mali mactando carnes quis faciat,

Circa

(l t

ts

quam IusTiNIANUS ita conttituit,. ut fi res

prtu

ad priorem formam reduci queat, forma ce-

T

dat materiae, feu potius Domino materiaes

y i

fi vero ad priorem for

mam redigi non amplius

m D

pofüit, materia tral

1v

latur a forma, id eft ce-

datilli, qui formam illam immutabilem in

u d

Jl

n

alienam mater

i

I

jam introduxit, 6. 28. znfi*t. de

!l [

j

Vtr. divif. **.

Dominum tamen materiae dato

f

0di 4

pretio debet indemnem fervar

fdkündkatïï

8 u23. Jfï de

g

** Speciale quld Obtinet circa commixtionem pe-

cuniae, feu numorum, qui etfi alieni, veletiam

furto füblat fiunt commifcentis, 1fi eos eum

fuis ita commifcuit, ut difcerni nequeant; licet

ib

WUR

prior numorum Dominus adionem perfonalem

in commifcentém habeat, ne fuo innocentis, &

Eg qm

inviti detrimento alter ditior evad

de folution.

at, 1. 78. ff.

P

N

V

9"* Et fic fcyphus manet eius, cuius erat aurum:

l

Carnes vero evadunt eius, qui alienum bovem

Jibi malavit. Idem de vino ex alienis uvis ex-

oni

preffo, quod utique ad formam uvarum redu-

j

r

ci nequit;.

L. d

u

$. 2774.

M

Modi acquirendi dominii ex noftra indd-

« m

u

ftria, & beneficio naturae mixti, & tertium

aeceflionum genus funt fatio ,

g

ä

l

& implatitaco,

quibus arbor,

& quaevis planta :fi tamen ra-

l

(

(ille

jf

ices egerit, ac folo cohaeferit) cedit Domi-

no fundi,

dedu&to tamen plantae pretio,

jjre

r

$.36. inftiz.

jf-

ltem quod inde

de yev. d ivr

J

COn-

Tratiatus XXVI.

49

M

confequitur, ut arbor in confinio «pïanï:ata,

& radices in fundos diverforum Dominorum

mittens, fiat utrique Domino communis, /. 8.

ff. de «cquirend. vev. domin. *

X Et ita quidem de iure romano obtinet: mam

eorum, quae mihi adire datum eft, locorum

ECREOL Ro i MA NO - tll

uíu dominium arboris ex folo ftipite aeftima-

tur, ita ut nedum radicum , fed etiam ramorum

in alium licet fundum,-propendentium nulla ha-

;

€* £5 co

beatur ratio«

CAPUT IV.

—

De "Traditiene. 9-

D

$.2775. Modus. acquirendi dominii-' derivativus. eft

traditio ;

E

$. 2776. Quae definitur,

quod fit módus 'acquirendi

j

domiaii iure natwrae obtinens, quo Dominas. vet

f

Juae -alienandae. facultatem , 62 animum. habens,

i

eandem tradendo in. accipientem transfert.. 'Unde

$.2777. Sequitur [mo, hunc m

«

D

turalis.

*

*

od,u,m effe Zuris naf-

K

$.2778. lido, non nifi Dominum veij Ilitio, neuti-

[

quam pupillum, & IPto neque commodanLen,

(i

deponeutem ,. locantem €3c. rei fuae dominium

transferre.

$.2779. lto vero non nifi 2n d

cceptantem ; & V Ito

rei corporalis vergm, rei auteém incorporalis

quafi iraditionem Reri, Quae quidem quafi tra-

li

ditio,

Confecutionem intel-

[/

$.2780. Prout per PlIitimam

"

ligitur, ad transferendum rei incorporalis do-

nitione traditionis

minium omnino requiritur. Denique ex dþfi«

^

Ü

&. 2781. Infertur //lHvo, qt

10d. ad eam cauja, feu.

(

ttulus probabilis non fit neceffarius.

l

$. 2775

gt

iÉ

Caput. IV. |

y

$. 2775*

ii

QUW

Pergimus in explicandis iis modis", feu caufï?

X

acquirendi dominii, & cuiusvis iuris realis,

qui modi, & caufae ex iure naturae vim fuam

a

Et

obtinuerunt, vel obtinuiffe videntur.

Yoriit

hucusque de originariis, id eft, de iis actum

gt

morut

eft, per quos ius reale antea non extans re-

ii i

cens producitur: deinceps tra&abo de modo

derivativo, qui ius reale prius iam exiftens ab

uno ad alterum transfert, $. 2756. 'Qualis

eft unicus, fcilicet TRAD1TIO, quam defi-

miunt, quod fit-

$ 2726

'UM ;11

Modus acquirendi dominii iure naturae ob-

qJ:fr'iïäï

tinens,. quo Dominus vem fuam alienaudi fa-

i

idm

cultatem &2 animuwm babeus, . eandem tradendo

in accipientem trausfert, G. 40. inflit. de ver.

2

j

divif. Cuidefinitioni aliqui mea opinione non

recte affuunt fequentem particulam: £x :4-

[

fla cauía transfert ?. prout patebit ex dicen-

im!!lïmt

dis. Exqua definitione apparet

yiti

$..2099,

J

prIïiïg

Imo hunc modum acquirendi dominii effe

ai[ p

iuris naturae; uibil emim tam comveniens e[t

natttrali. aequitati, quam voluutatem. Domint

| illtf"

vcm fuam in alium transferre. volentis ratam

TA

( "

i

bsberi, $. 40. inflit. de ver. divif.

Et qui-

dem, quod traditio fufficiat ad transferenda

li fü

dominia, facile intelligitur; an vero de iure

non item certum eft,

paturae fit 1?'eceiïa1'ia,

E

Quia

"

7TraGiatus XXVI.

72

Quia vero actus corporales ad hoc meuti-

quam, fed folus animus aptus eft; dicendum

eft, quod voluntas alienandi fola dominium

;

transferre poffet.

iNudis equidem pat&is do-

f

miuna uon tronsfevuntur, 0.20. C. de pa&, quia

fcilicet per nuda pacta non volumus alterum

