non requiritur auctoritas gublica ,

fed fuificit

fe

grivata. Sic Pater praecipit Filio. Et licet

f

a publica ncm raro poteftate proficifcatur: 2do

tamen in eo praeceptum a lege differt, quod

l

hoc comtnubitati et ofnnibus, illud vero non

Cum fubdi-

t

nifi fingulis feratur.. Unde 3tio:

"

tis, vel cum praecipiente moritur; 4to! ta-

imen

905

Cäput '. II[b

il l

N

inen praecepta fübditum etiam extra terrítos

»

Q

rium degentem comitantur

; leges vero foli

territ.orio inhaergnt.

lu

y

$.

2620,.

T

Quia jam lex eft ju/fa agendorum regula?

t de

nihil vero homini ex juffu humano poteft

effe juftum, quod legi naturali, aut divie

g t

nae adverfum eft; ideo fequitur

d

Ime: nihil contra jus naturae, aut Divi-

num a quacunque poteflate humana poífe

f

imperari. Unde fenatui Iudaeorum prohi-

benti, ne Evangelium, et CHRISTI Divi-

nitas praedicaretur ,. PETRUS et JOAN-

NES refponderunt :

u

Si juflum efl in con-

rj

?i

Jpectu D. EI, .vos potius audire, quam DEUM,

judicate,

Cum vero omnis humana. actio

;I

F

[

l

l

confideratis omnibus circumftantiis jam a

j

li^

!ï

lege univerfali, et fine ultimo totius. uni-

verfi regulam aliquam patiatur; et fic ex

ono

l

duobus fibi.contradicentibus. tantum alter-

Í

utrum poflit effe juftum: ideo

ff

Ildà et gravis confecutio con&ituitur,

mphfa

non effe in arbitrio Legislatoris legem fer-

p

te, vel non ferre, eo fere modo, prout

nen J

fupra. de rectore Ecclefiae, dicebam : . fed

eptil

fi legem extare aéquius judicet, debet eam

aj

ferré, ne maximi nominis poteftatem otio-

d

T

fam detineat, neve maximae pariter, et

q

publicae .pietati defit: fi vero legem. dari

! Iion

minus , àüt pariter aequum videdtür , &b

wbdl

eadem condenda omnin

E

et,

"

lon. V1I.

? abífünere deb

D)

neé

306

Tractatus. XXIV.

ne communitatem gravi vinculo conftrin-

li

gat,

ex quo detrimentum, aut certe nulla

t

I0

utilitas con

fequetur, quae gbsque-legg non

fuiffet: confecutura ^).

E

qui

*) Eft profecto

aliquid fub lethali peccato, et

lu

rnae dammnationis aliquem. obli-

to!

periculo aete

totaàm communitatem

are : quid vero erit,

pi

et tot millia hujusmodi horrendo vinculo, et

obt

quantum ex vi legis per]

.etuo aditringere?

tot ,

et. tam

fim

Praecipue cum a jure naturae

arctae obligationes exiftant: leges vero hu.

ex

manae tam facrae, quam civiles fere nume-

rum excedant; quarum multae ad privatum

;Lic

I

quemdam cafum latae, pluries onerant, 'dof

nec femel profint.

$ 2

y

$.

262I.

Licet vero ufum fupremae poteftatis iü

condendis legibus parcus , ac delicatus ac-

modum et ab arbitrario placito alienus elle

debeat: attamen infertur

rcumftantias,

Iu n iis, quae per ci

mutari,

et ex deter:oribus

meliora feri

fübditos a fervanda,lege ple

queunt */,

etfi probabilius videae

rumque non eximi,

lex non exi-

tur aliquibus, mielius fore, fi

t potius' legis

fleret. . Nam.eo ipfo lex, àu

materia melior e

ff

Bcitur, quod praecepta fit:

lege

ium cujus Vi$

ne alias vis legum in judic

quq

collata penitus langueret.

Hoc vel in p&-

tem

ctis privatis patet :

fic indigens aliquis ci-

D

bum aliquem rectius caperet, quam à

]teri

lt

Q::

I

relinqueret , qui eo ad luxum gbufurus e

1

^

Syy

Caput III.

307

Yil

id enim pietas in utrumqQue fugderet, fcili-

T^

cet ut priori neceflaria fuftentatlo,, alteri ve-

qui

ro matefia peccati fübtrahatur.

Aft poft.

quam cibus ille jure, id eft, ex pacto ad

, 0

"

n )«

luxuriofüm illum pertinet, juítus, et in

totam focietatem humanam etiam

magis

It

pium -eft,

j, t

privatae pietati.déeffe: ne Ífub

ygt

obtentu majoris pietatis fides et pacta paf-

g ul

fim infringantur, et communis tranquillitas

w

extremum periculum fübeat.

qu

* Vid. $. 2590..

Licet tàlis Reipublicae Rect

or minus pie,

pri*läïiä

imo etiam ini

i, ?

que agat, nifi legem remittat.

$. 2602. *)

*) Quae veto ex circumftantiis aliam, et E:ovam

conditionem accipere non poffunt,

a jure naturali et divino non :tàn

et qua&

j

!l

tum praes

cepta; fed etiam qu

oad modum perpetuo de.

"L

tsx

finita funt, et denique de quibus in utram.

j d

que partem paciéci nunquam licet: haec in«

quam.4 non poffunt executioni dari, etfi

lege

humana praecepta: fiüit.

Huc pertinent ea,

AR

quae imtrinjete mala vocam

US; item cnltus ve-

i

tae religionis; item eà omhnia,

quae fpem fa«

pf

lutis ,

et gratiae diffcilimam reddunt éc,

ä

VW

S

2622,

)n eïl

S kh)

Vetüm dos juftitiae , ae fectitud.ïhïis" ad

j

legem requifita $: 2619. docet IV:: Num»

j "

quam nifi ad publicam falutem et utilita-

",

tem legem decerhi poffe: non enim, ut om-

u1s fx

nia alia omittantur, cum pietate naturali

(i

j

ii

fat convenit, ut omnes in unius emoln-

jt

)

- potius privati etíi

il

mentum patiantur , qg

2

pro-

——

Tráctatus. . XXI V.

308

dxatüf 5

propria pietas piefati [

;ublicae füb

461s. Poteft tamen aliquid in privati fa-

vorem publice imperari; fi feilicet commu-

nitatis interfit, talem remunerari, vel fe-

lcem eífe: ;/fic enim lex talis in privato

ilo minime fiftit, fed per fingularis homi-

nis felicitaf:em ivn communeq-*bonum definit.

$. 2623.

Multi ad juftitiam, et humanitatem [e-

gum pertine

re volunt, ne nimis ardua prae-

cipiantur.

Et ,quidem pietas in naturam

humanam excelfam admodum et al

ias fub

calamitatibus praefentis. exilii! vehementer

laborantem hanc legis conditionem . omnino

coinmendat; cui infüpér robur additperi-

culum majorum malorum, eoquod diffici-

*

rus habere

les leges difficiles plerumque exi

foleant.

Verum quam arduae .pOo

(funt elfe

leges? ubi limes inter tolerabile, et jufto

LL

difficilius? gravius vix quidpiam erit, quam

in apertam mmortem Tuere ,

an- Imperator

uja ve-

militi id praecipere non potcít? Q

ro detrimentum non intelligitur, mifi eo,

quod inde redundat, comm

odo majus 6t ");

larium leges ju-

eae demum per V:* corol

m onus,

et dan-

fto graviores: funt, quaru

*

num majus eft, quam uti

litas ex iis f:xfpg-

ctanda **),

, *) Hic vero plugima confideranda funt: e. g. quö'-

ties lex profütura, quoties on

eratura fit (lex

débet

—

; Caput IIT.

$09

i j

Gdebet utilis effe; ad nocendum enim non dà.

[

tur poteíftas) utilitas non incipit, nifi detra.

u

m

cto jam damno: itaque quod plus medettiae,

vl

quam emolumenti affert; etíi afferat aliquod

commodum, utile tamen effe' non

Val

poteft. —

Yi

— -—- item an leges copiofae exiftant : mul.

100

titudo legum fingularum

:

auctoritati aliquid

Al

detrahit. Mens humana infinitae obfervantiae,

ac reverentiae non eft capax; unde fingulis

legibus aliquid reverentiae decedit, Ífi ea in

plurimas dispenfanda fit.

Res etiam maximi

momenti aífiduizite vilefcunt.

—— —

m

h

Rurfus

lex noxia, imo otiofa, et inutilis tantum co.

(/I'IH

gitari non poteft. Cum itaque lex omnis de-

MA

beat effe utilis, magnopere curanda eft vera

utilitas.

; fl

Multa füb ratione utilinm

accipimus,

quae nil nifi detrimenta funt.

Bonus eft fo-:

mett

n

lus DEUS: reliqua fünt bona utilia , id eft,

j

quousque ad ádipifctendum DEUM faciunt,

l Fef

quem.quidem , quantum ad praefentem vitam

j

f

folo ftudio juftitiae affequimur.

Fhd. tractati

de fuprem. gener. virtut. et Ktia

]

al*hf

m publica ci-

!

vitatis, imo totius generis humani commoda,

U

non nifi ab ultimo fine veram aeftimationem

r]alt

áccipiunt.

(]HM-*

** Demüm requirant,. ut dírecte non nifi actus

oefd l

externi, et fub fenfus cadentes praecipiantur.

'

De internis enim non nifi folam Deum con-

TR

n

fütuere arbitrantur.

Et

ifta. fententia

adeo

j V

H

ï

pertinaciter utrumque forum obtinet, ut ne.

dum in civitate, fed ne quidem in ipfa Ec.

&

fl

clefia aliquod praeceptum ,poena, cenfüra &c.

ä

dn actum mere iternum ftatuta habeatur, No-

efïlf

!

fira tamen aetate facrae Poteftati vim etiam dj.

réctam. in actus mere internos paífim tribuunt,

etfi illa ad ufum ex ftylo curiae nunquam adhi.

beatur.

qu

Detritae adeo controverfiae nolim

me iogerere: id folum expendi velim, quod

ä

du

(

vis praecipiendi moralis, et fic in actus morales

3

(qu a: |

Tractatus. XXIE.

310

(quales fünt foli interiores illi, a mente pro-

xime editi) proxime et directe comparata fit.

Quae fi rite aeftimentur

-

*

. facile quis mecum

tc

dubitabit, an non in actus ipfius etiam men-

tis proxima, et directa facultas competat po-

qï

teítati

nedum facrae,

fed , etiam — profanae.

Magnopere quippe ad utilitatem intereft, non

tantum mala non efficere, fed ne quidem de.

cernere: decreta enim nondum ipfüm malum,

((

6í

praefentiffimum tamen mali periculum, et fic

i13m folidum malum inferunt.

Vel an omnes

eas leges accufabis, . quae proxime et directe

li

non contta ipfum damnum, fed contra folii

damni periculum con&.imtae fuerunt ?

Xf

If

CAPVT IV.

Y

De fubjebto legunt, feu de iis, in quos

Y

. leges feramüur..

Y

$.

2624. Ex definitione leglïs $.2610. Vfta con.

t

fecutio eft, quod

leges proxime non hormi.

nes, fed territorium afficiant,

g

Ti

$.

a625. VHma vero, quemlibet a lege liberari,

H

vel ftringi mox, ac pedem ex ea regione ex-

tulerit, vel eandem ingrelfus fuerit.

[

$.

2626. ltem Vlllva plerumque non effe frauda-

hi

: lentum ftudio evadendae legis alio tigrare.

2627. IXna, fingulos ex imperante Senatu;

ma, ipfüm Princi-

;

2628. Non tamen, quae eft X

pem, qui folus legem tulit,

fua lege obftrin-

gi/ A qua tamen

V

2629. Per XlImam 'confecutionem nec haeretici ,

Q

nec perduelles eximuntur.

at

—Caþuz-* (IV; |

M q

ex

$.

2624.

ii l

TR

Proprii nominis leges proxime in terri-

m D

torium ,.feu commuritatem feruntur. . At-

ny

que ita communis fert fententia ex 1.9.

t

j de juflit. et jur. in qua habentur fe-

d m

m d

quentia :

Quod quisque populus ipfe jus fibi

quiir

con[lituit, id ipfius propriwum civitatis eft: «o-

m

catur. ju$ Viviley quafi jus proprium civitatis.

j omy

Quare lex recte definitur, .quod fit fubdi-

ii

ntr d

tae. communitati denuntiaia , et facit intelli-

ecre.

VIv: Quod finguli homines non pro-

xime, fed per territorium aut communita-

tem-vi legis afficiantur.

Non quidem quafi

in locum aliquem, aut materiatum fpatium

gi!äf

pofüit cadere vinculum morale, feu lex;

fed quod homines lege non ftringantur,

nifi in eo territorio exiítant.

Unde terri-

torium . tantum fingitur effe fübjectum ]le-

T hüf

gis, reapfe enim eít conditio duntaxat, fi-

né qua finguli legibus non ftringuntur, ni-

hbe t

fi in eo territorio: exiftant.

Quod ipfum

jone 9

habet c. uitim. de conílitut, in . 6. ubi fubdi-

ii

tos facit immunes a legibus, fi in territo-

rio non exiftant, — — —

grarö

Quod modo

de territorio dictum eft: id etiam de com-

t

munitate intelligi debet: nam etiam eom-

| Prir:f*

munitas ficut propriam, ac per omnes ci-

gip

ves diffufam libertatem non habet, ita ne-

que legis eft capax.

gre'riti

*") Ad id autem, ut alicubi

vera Iäx conftitui

communi fententia per-

poffit , reguirunt ex

4

fectatn

uf

—

Y

812

Tractatus. X XIV. :

fectam communitatem ,. id eft, talem, ,,qm;e

proprium aliquem Rectorem habeat, qui etfi

minime füpremam, aliquam 'tamen jurisdictio-

netn exetcet,

Sic vicus proprio Magiftratu,

aut Praetore, et judice carens non capit le-

gem, fed folius praecepta, aut decreti eft ca«

pax.

0517 0025

Cum itaque lex per mediam quafi com.

munitatem fingulos afficiat, feu quod idem

eft, communitati fit fcripta $. 2619. ideo

docetur

V T]mo:

Cives mox , et teri*itorio ex«

cefferint, illius territorii legibus folvi. c.

ultim. de conflitut. in 6. 'et quae fere eadem

eft confetutio , Peregrinos. quam primum

pedem in territorio: fixerint, legum vinculo

conftringi.

Et quidem ex probabiliore. opi-

t

nione id,verum eft, etfi brevi admodum

Prout

ld

tempore ibidem commoraturi. fint.

de interdicto locali certa habet fententia,

C

et firma ratio fuffragatur: nam ad vim le-

gum attenditur domicilium , vel quafi do-

It

micilium, neque alia mora in jure ftatuta

eft.

li

Denique quidquid pro advería opinio:

ne dicitur, fere pro arbitrio affirmatur *).

*) Jgnorantia, difficultas fciendi, vel obtempee

randi equ

idem non raro eximunt a lege pe-

!

fi talia adfunt:

regrinos :

fed tunc fcilicet,

non vero generatim, et quoscunque advenas,

Hi enim Ífi in civitate propinqua habitant,

.

vicinae communitatis jura optime nhoffe, et

Jh ea

m delati facillime plerumque obfervare

CP,

P()ffunt. —— — Unde, qui mane gx lo

15

Caput. I V.

313

T

!

!)

in quo dies ille feftus eft, difcedit, debet

1l eli

prius intereffe facro, íi poft ultimum facrum

sl

ibidem celebrandum difcedat: fecus fi poft

;i!jraäp,

difceffum alia in . loco facra habeantur; nam

u

momento difceffüs nemo ibidem, et fic ne-

i

que viator definite. praeceptum. explere. tene-

tur, cum quilibet ultimum , quod füpereft fa.

crificium exfpectare queat. Sic ratione itine.

ris mane quandoque jejunare , et-nocte car.

Bu

nes comedere, vel viciffim continget, Siquis

| t

ad locum calendarii antiqui déferatur

3

jejiu-

M

pium ultra 30. dies protrahere debebit

i

M

: fi

vero ex loco antiqui Calendarii ad. locum re.

centioris migret,

)9

aliquando ne quidem 4o,

'

diebus jejunare. cog

etur. Paucis: fequere le.

T

ges territorii, in quo degis:

et legibus per

xdern

om'nia /fatisfacies.

Srou

$.

2620. *

incuïp

.. Cum porro lex ex fua natura k.in. terri-

: p

TU

if

torium et. communitatem tendat

$. :2624.

r

ideo pluribus vehementer invitis, e

t utique

]v

m

minime. certum ,

confectarium

mihi— tamen . probabilius

"

(

Viilvem: ftatuitur, neque illum delinque-

l

Te, qui /'udio evadendae lepis: ex territorio

j

migrat , vel vicifüim locum aliqua accedit ,

!|n fpeciale aliquod privilegium (puta com.

]

unitaii , non fingulis conceffum) viget.

d

E. g. &i ltalus pro ufü lacticiniorum in Ger-

[

)

j

il

maniam migret *),

;

[HSI

*) Equidem hic fraudem in leges committi vo.

i

n

lunt: fed fraudem non intelligo in eo,

gui

"

naturam legum utique territorio affixarum

fe.

iU

quitur.

Fingamus duas vias

per eandem pro.

jo9

vinciam paratas haberi: in

vià tamen recen.

f

U5/

tiore

,

4

Tractatus XXIV.

tore occurrere. vectizal,' forte àd refarcien-

das

viae " recens ftrataé impenfas erectum.

f

lam Titius per viam antiquiorem etfi nonni-

hil-moleftam magis tendit, ut crumenae fuae-

Titium per fraudem illi

arcat: ^quis dicet,

viie infütiffe2" Nifi fors fpecialis defüper lex

exiflàt, quae utique caufam mutaret. Argu-

méntum ab eo ductum ,

ui ex loco promul-

*TT

gati CON(

v La

]l TRIDEN

T

INI ad locum , ubi

non eft promulgatum, tranfit.

/

$.

2627.

P

Definitio legis habet, quod ea /ubditae

commnunitati denuntieturs; ideo ex ea infertur

IX» fingulos Concilii Patres, item fin-

gulos Collegii legem condentis Senatores

W

lege omnino obftringi; fingilatim enim con-

l

l

V

1

&

b

V

"

4

liti, cum tantum to-

fiderati manent,. fi

tus fenatus collectim fj

jectatus Rectoris lo-

cum teneat.

Alias certe nullus ex toto

populo. lege aliqua in regimine democrati-

(]ï

cO teneretur; eoquod in ifto ipfe populus

Nihilfecius tamen

eX

Legislator exiftat.

eadem mox commemorata definitionis pat-

ticula.

(

$. 26289!

pl

Habetur

Jegibus a fe

Xme: ipfüum PRINCIPEM

] ï

latis non obligari *)

Sic P

ONTIFEX li-

MPERATOR

ber eít a legibus Pontificiis, !

-

aut REX a ftatutis regiis immunes manent.

Hi enim quantum ad has leges füb nulla

fi

ft,

1'atio'nvgbu

ut

Ls

funt fgþld.itlf:"iümvpoiübile autem €

Caput lPV.

$15

I ;

ut idem fibi imperet

ncïun!.

fimul; et minor fit.

; et fie fgiþfo major

YO

p Q

*) Quantum vero ad leges eas, quae in condi.

qem tl

tionem Principis aeque, ac in fübditos ca.

lu

dunt, e.g. ne pereg

p

ciam importentur, *etiam Princi

rinae merces in provin.

"D

NT

pem non qui.

j !

dem vi coactiva teneri recte d

Ocetur :

Prin.

m

ceps talis legis vi propria, aut íu

[l

b periculo

incurrendae poenae non ftringitur

:

tenetur

tamen eandem obfe

rvare- boni regiminis, et

exempli. caufa,

Augufium enim e

*

xemplum

AT

efficacius plerum

que eft, quam Imper

lale man-

/

J

datum ad l

egem aliqam in mores inducendam.

fertl!

f

1

H

)

S.

2629.

Yote

Ex eadem ratione, quod lex communi-

0

tati fubditae fit lata $. 2619. confequitur

XImo etiam haereticos quantum ad le-

ul rJ.

r u

ges facras , et feditiofos quoad leges poli.

| 0

'

ticas obligatos manere:- neque enim füa

pervicacia ex legitima poteftate, *cui füb.

ïgcfäfl'

qui

diti erant, deinceps fe emancipare potue.

-

runt. Unde matrimonia haereticomm funt

nulla, fi impedimentum etiam. ex jure ec.

päï

clefiaftico tantüm dirimens intercedat, Aliud

de lIudaéis, Mahumetanis , Gentilibus,

ui

per baptifrtum Ecclefiam nunquam ingr

efii,

eidem et ejus legibus uti

que non tenen.

tu£ ^.

r

*) Neque haereticos confgetudo qualiscun

que J'u?

f0

vat:; nam Ecclefia huic confüe

tudini perpe-

Il*

onf,

tuo refifit; quae infuper

vera.eft corruptel

ag

eoquod non tantum neglectum ,

fed etiam

T

contemtum 1e

d

?

gis, et pote&atïs legem feren-

tis involvat,

Sie

316

Tmctntus XXIV.

Sic etiam perduelles civitatis fuae.legibus

s*

non folvuntur, etfi territorio excedant, aut

1

j

licet Princeps fileat, eosdem non perfequatur

j

&c.

Nam etiam extra territorium mànent

fübditi quantum ex jure naturali: «eoquod il-

jud pàctum, quo aliquando huie civitati ad-

dicti funt, fecum férant. — —

Quod leges

extra territoriur) exiftentes plerumque non

teneant S. 2625. et 2626. non ex eo habetur,

ac fi Rector civitatis abfentes non po[fit ob-

ligare, fed quod vi legis ordinariae eos obli-

L

gare non velit, prout ex. c. ultim. deconfti-

iut. in 6. et ex propria, ac recepta notione

Certe - fi

extra territorium

legis colligitur.

non daretar fübditus, abfentes mec praece-

Lt

ptis ftringerentur; quod ut puto, nemo affe-

ret.

Unde licet alios extra'territorium a le-

HU

gibus foluti maneant cives, feditiofos tamen

abfentia non jüvat: hi enim ipfam poteftatem

&

contemnunt, aggrediuntur &c.

'l'alis . autem

tü

legunt neglectus, nunquam mnon

eft : malus.

Et haec eít etiam ratio, cur haereticos nulla

confüetudo juvet: contemnere enim legem in-

ïï

trinfece, ac perpetuo malum eft.

AUVUELUAT

De Promiülgatione, et 'accej)t.fz.tz'one -þLegmn.

$. 263o. Definitio legis facit de promulgatione

Pr

$. 2621.

Inferre XlImo, faltem aliquam. publicam

denuntiationem legis requiri.

Arbitrarium

f

Ll

tamen

, -g' "

32. Legislatori videtur effe, an in plt*ix'ïb'us

locis folemnem promulgationem velit requi-

l

rere,

*

i

$. 2633. De privata vero denurätiatione feu"po.

i

tius notitia infertur. XlIItio, eandem etiam fin-

gulis hominibus neceffariam efle.

$. 2634.

Caput F.

u-

JH

$. 2634; De acceptatione legis.

i

r

$. 2635, Daretur XIVto, eandem minime*req-üiri:

t

$. 2636. Supplicare tamen pro remillione, legis ;

ol i

et ipfum. aliquando filentium pro benigna con.

üd

ceílione interpretari omnino permittitur,

le

ü

iU

$. 2'630.

edlh

Lex petit. effe communitati. denuntiata

m

] Obll

$. 2619. quare haec denuntiatio , feu pro:

(iti

f

vislgatio probe ,explicanda , et inprimis in

duo membra eft diftin

mbhe

guenda. Itaque alia

I'1UU

lu

promulgatio eft /ole;zm

[

1

lEC

$, aC publica, qua

Legislator feripto, vel voce praeconis po-

!

ie

|e

pulum alloquens ,

ipi communitati fuam

NH

legem denuntiat :

alia vero promulgatio

eít

(

m

ivata, qua finguli ope fingularis infti-

s

ye

tutionis legem difcunt, e.g. eam in libris

mlUcr

legendo, vel ex alicujus epiftola, aut fer-

o

mone intelligendo.

1m1

lam . de publica pro-

mulgatione ex noftra legis deünicione.

$. 263r. |

Habetur

I

Xlimm: — Confectarium , — tuinam f'alteni

publicam

denuntiationem

ad

vim . legis,

prout ratio legis modo. obtinet, omnino

tf

fequiri, et quod inde feguitur , Minifttum

j

aut alium quemcunque confcium ante pro-

imnul

C

ationem 1

ii

&.

56

ege minime teneri, etfi legem

latam ,

ubfcriptam et per oómnia abíolu-

gül

tam extare proóbe noverit.

Cum enim com-

i

iunitati talia confütutio nondum promul-

jj

gata

)

3i8

Tractatus XXI VyÓ.

gatax fit, et proinde haec lege nondum te-

P

neatur , habetur, etiam fingulos cives. li-

d

beros manere ,

utpote qui non nifi per

l

Y

comununitatem obligari folent. $. 2624f

$. 2643.

t

Sed an promulgafm' in toto Imperio

l

(

femel, publice tamen facta ad vim legis

fufficiat, vel an eadem in pluribus, et ce»

lebrioribus locis neceffario- iteranda fit, an«

tiqua jam , et fors non adeo gravis dif-

ä

putatio eft. Itaque ad efficaciam et valorem

legi conciliandum adeo non requiritur, pro-

lu

mulgationem ejusdem faepius, aut inpluri-

Ti

bus locis iterari , ut quam diu fermo eft

tlg

nec unica requi.

de folemni promulgatione ,

r

yatur.

Nam tota differeptia legis a,praee

)

cepto $. 2624. eft Legislatori voluntaria ,

tc

liberrimo ejusdem

arbitrio ,

pendetque à

an fingulos fubditos: proxime, vel per mes

et

diam communitatem obligare velit. Quod

li

fi imperans per nullam publicam denuntia.

[

tionem , fed privatam duntaxat notitiam

h

quemlibét edoctum; in territorio , vel' exe

lh

tra illud conítitutos fubditos; item omnes;

là

vel fingulos; denique transeundo velut per

N

communitatem , vel quemvis proxime &g-

a

grediendo , ad aliquid jufiu fuo adiiringere

D

voluerit, fíemper tamen omnes tbenebun-

tur.

Tibi

Vero arbitrarium

exinde erit,

an hoc iandatum legem, vel generale prae-

Certe fumma

ceptum Vvocare maliueris.

| i

pi*ae-

Cdþut V

319

(t

praecipiendi poteftas ad ritum .externum

) h'

aligata non eíft: et ante IUSTINIANUM

W

de promulgatione /olemni novarum legum

in fingulis. Provinciis neceffario.. iterandae

*

vix aliquae auctoritates ext

abunt.

Imo ex-.

J

tra Rempublicam Romanam

fallem de po-

3

litica, 'ac foiemni promule

atione tanquam. me-

leng

ct[Jaria ad efficaciam legis pauca,

ut puto;

(

exempla proferes.

Et haec 'vde folemni pro.

il

mulgatione.

d

$.

2034

ref

.-Cum vero le

g

y0

-

^

es fint vincula moralia,

u

hujus autem. gen:

ris vincula-

injici ,

aut

imponi nulli menti queant ,

d

tionis «id. tractat. de

nifi ope cogni-

confcient. verba no-

jl

ftrae definitionis :

Commwnitati

n

"

denuntiata ,

per Xllism Confecutionem ita

debent in-

It

telligi ,^ quod fi de privata .

ij

promulgatione

fre

$. 2630. quaeratur, leges,

imo praecepta,

et quascungue juffiones non

d

lis omnino hominibus

tantum fingu-

eousque promulgan-

J

das effe, ut legem e

jtfl

xtare certo,

aut pro-

babilius, vel. quandoque

aeque probabiliter

o

intellipant vid. tractat.

de confcient. ad

]5j

hanc tamen mnotitiam. peri

nde efít, an voce

peï

d

praeconis, folemni aliquo fcripto, vel fin-

gulari inftitutione ,

gere

obtineatur,

familiari epiüola' &c,

]i

lry,

$. 2634;

"

Sed an promulgationem legis ,

3

fi qu;' d&m.

J i

aec robur obüinere velit , aliqua

ejusdem

rA

accepta-

p-. —

as

Tractatus ; XXIV.

3260

acceptatio fequi debet; fere ficut fe pro-

D

miflio, et promiffionis acceptatione ad con-

l

E

ftituenduin legitimum pactum mutuo fe ex-

quod quidem

cipere necelfario debent ?

ad legem politicam eo magis requiri vide-

tur, quod ifta ex pacto aliquam fübftan-

tiae fuàe portionem haurjat $.2615. verum

id poft propofitionem

octavam et vigefi-

mam ab ALEXANDRO VII.

damnatam

nullus, quantum mihi conftat, defendere

aufus eft.

Propofitio autem eft fequens:

etiam[i. absque- ulla caufa

Jopulus non peccat ,

son recipiat legem a Principe promi

dgatain * ).

*) Idque intelligendum de ]

egibus facris, et po-

liticis in ftatu monarchico,

et ariftocratico

latis; Nam in Democratica, in qua fümma

rerum eít penes popul

um, aliter eít fentien-

dum:. tunc enim leget

» idem populus poteft

tonere , dui eandem condidit,

-

26235.

$.

jtaque cum lege regia, quae de Imperio

lus ei,

et

ejus (PRINCIPIS) eft lata , popu

in eum omne fuwn imperium , et

Pote[latem

conferat l. 1.

ur

ff. de conflitut. Princip. €t pro-

inda noftra d

efinitio de acceptatione men-

It

tionem recte omittat:

I«

XIVte:

Datur intelligi,

ad efficaciam le-

Vel

li,

gis minime requiri

acceptationem . pOpu

——

Üit

utpote qui omnem a fe Poteftatem

in Re-

Magis Vero

tit

ctorem reipublicae transtulit.

AX AL C a

j

N

facra, quae ex im-

id verum eít, . de lege

s

per-iö

m

Caþüt F.

a2t

WO

(

peri5 gratiae defcendit; quam nüllus poou.

lus ,

fed . folus

gratiae AU

C

ETE d

jdet

STUS imperüre poteit *

*) Utut jam veriífima fit h

|

laborant tamen D: p:

ujus Sphi: ,dd'c':t'rin»af,

)

(

!

li

hi

in ex

plicanda /epe: 32.

Jf: de iegib. quae ita bàbet:

Nam . cum. dp[ae

ETUf

leges nulla - aáa

£X cdujA nos feneant, quam

HL'EU

quod ,jugicio . p

opuli .veceptae

4hi. €9c. . Cum

Qud

enim haec lex íit, iULTANI

ACTI, qui fae.

cundo poft CHRIS'fI

M faeculo, et fic adulta

I

u

jam Monarchia floruit

jdlb

ftatü Romae democrati

; haec eadem '"Jéx "de

J

CO, Íeu de libera civi.

n

tate intelligi non: poteft.

. Verum ICTUS DE

Lege in fing

ulari fenfü' àccepta,

j

a Senatus- Confuitis

et prout ea

»

, et coültitutionibus Prin-

er

cipum diítinguitur,

tractat:: haec enim tria

non tam in efficacia füa,

n

fuos folebant dittingui.

.quam per auctores

"

fHitat. habetur,

Unde 1. 1. ff. de. con-

fü Il

«quod edictá principum--fint

j pO["Iï

tales leges ,

quas vu[

c

go confütutiones- apella-

?24s.

Et licet Popu

lus tempore IULIANI

ICTI fuffragiis

(de moribus

hüc pertinenti-

bus, feu de confuüetudine alibi)

nullas amplius

ferret leges,

leges tamen libera adhuc civi-

tate populo conditae, etiam tunc vim obti-

,;.;;m'ï

nebant.

;

ly

l

fati

$. 26-:,6"; "

pw

no

Propterea 'tamen populo integrum ma-

net per viam fupplicationis ad Principem

n

rTecurrere, üt is legem fors jüfto gravior

em,

vel ad fpeciales cujusdam

loci circumftan-

'Puds

tias parum aptami velit toll

ere

K

Item- om-

nino permiffum :eft ad fuperiore

m $; ü hu'*

quo

jus legis conditor talem. habeat

[f

. confugere,

emum Ííi le

:

islator

nglo

gem paflim negligi Leg

]

: lom. VII,

: probe

223

| 'Trqcta,tus XXIV.

em re&e

robe íciat, nec. contradicat, eand

L

ll

mittere cenfendus eft; Íi tamen libere,

aut ob pericula legi intrinfeca , et non a

p

K

pervicacia fübditorum venientia taceat. Nam

conceffiones metu malorum a fupplicante

p

imminentium factae

funt

irritae

coram

el

Til

Deo, 'confcientiam non liberant, fed ma-

gis onerant.

:

Nec enim licet eam ítipem

L]

tip

s ftricto gladio a via-

ad

retinere, quam qui

toribus corrogavit.

fer

|[r

CAPVT WVI.

*.De üs, qnibus Poteflas feremdi leges

vl

competit,

lp

eddem. femper legis defcriptione 5-

1

$. 2637. Ex

a

2619.

c

onfequitur XVto, legitimam pote

t

1i

tem e

d efficaciam. legum omnino requlirl.

L

referuntur ii,

1l

$. 26238. Quibus haec poteftas in Ecclefía ;

flti

f

$. 2639. Et quibus eadam in 1civi'tate politica com-

petit :

COf

$. 2640. Circa quod tamen diverfa diverfarum

lt

gentium jura dantur.

Ts

IN

50

2637.

lt

Cum non poflit intelli

gi obediens fine

It

fine jure impe-

üm

füperiore, neque fuperior

rdndi , cumque proin ad

ferendam legem

U

$.2619. certil-

fUm

legitima Potefías requiratur

]u

fimum et quidgm numero

XVums

|

"

Caput. V. --

323

uB

XWVtwa Confe

quens eít; leges eas ,nhl*..

Wt

J d

lius ;effe roboris

. quae. ab

liomine legitima

poteítate deftituto feruntur.

M

potfet cuilibet,. qu

Alias. quilibet

at

aecunque libuiffent, im.

perare.

Quisnam. ver

COLU

o.ad fingula negotia,

d

et in Períonas fingul

4$, aut totas .to

mmiu.

hitates publ

ICa, et non mere familiar

l prae-

jpet

j

cipiendi auctoritate pot

latur, tahquam 'res

d

ad 'factum. pertinens, ex null

a regula in-

ferri, .fed fi

m plicite; tantum r

eferri: poteft,

Jtaque -

$. 2628.

^

Quantum ad Eccléfiam haec poteftas eft

ve! generalis ,. vel fbecialis tantum,. -Poteftas

leges génerales

in univerfüm fcilicet 'Ecclei

;ïone ä'

fam condendi

competit ROMANO PON-

P0f€

l

TIFICI.

If

Er

Unde S: SIRICTUS ad Hiüme-

Tium fcribit:

quid ab univerfis boflbac. Eccle:

füs fequendum

. Quid vitandum , generali prog-

nuniatione decernimus.

Leges totam. Eccle.

U

fiam obftringentes infü

per ,

E

et. vel maxime

condunt CONCILIA GI

MNERALIA, prout

firin

inde a CONCIL. NICAENO 1mo: omnium

Ecclefiarum confenfüs , et innumeti . Cano-

mes teftantur.

Non item Concilia artícu-

laria (nifi haec ab univerfali Ecclefia etiam

j

in caufa, difciplinae recepta fint) ftatuta in

j

omnes Ecclefias valitura, condere poflunt j

j

Ubi caute quidam morum doctores

legeudi

Iel

f

unt ,

qui ad decidendam contro

verfiam.

particularium conciliorum | Canones 'ta

*

J

nquam

auctoritatem ünice fuffi

cientg:m adlubent.

X2

Ut

um

Tmctatüs CEXXIU.

324

Utique PATRES illi , quibus noftra Pro-

(

vincia nunquam fuit fubdita, nullam nobis

Id forte ex iis

N

levem fcribere potuerunt.

CC

inferes, talia praecipere bonum, et ad ans

tiquae aeta

tis. fenfüs accommodatum - fore?

j

non item,

id nobis praeceptum jam effe.

Vc

um Conci-

* Sunt tamen aliqua ejusmodi minor

liorum ftatuta generatim recepta.

. Quorfum

ex cap.l. Dilt.

20. pertinere videntur Cano.

N

nes Conciliorum Ancyrani,

Neocae fareenfis ,

fu

Gangrenfis ,

Antiocheni, Laodicenfis, unius

aut plurium Africanorum.

li

i

T

1 'Sn 26390

jet

Poft SUMMOS hos in Ecclefia IMPE-

Dr

RANTES CONCILIUM ,GENERALE fci-

qu

et PONTIFICEM , inferiores quos

Ea

licet ,

C

que PRARSUL

ES in 'fua quisque Ecclefia

leges co

ndere poffunt.

Et quidem

2

[»e: ARCHIEPISCOPI pro tota , cui

fir

raefünt, Provincia, fed non nifi in con.

qu

ciio provinciali et fuffragantibus reliquis

Ls

i

Episcopis £. 25. De accufat.

fua Dioecefi

gdo: Eadem facultate pro

gaudent-

EPISCOPI, faltem in Synodo Diae-

cefana, vel quod verius cít,

etiam fe fo-

Cum enim differentia legis a. praecepto

]lis.

praecipienti fit arbitraria $. 2642 ; cumque

Episcopum praecepta legitime fer

re certum

fit: etiam proprii nominis leges

Episcopus

condere tamdiu poter

i

it, Donec. Poteftatem

altiori jure eidem re

ftrictam quiiï'e often*

||

datur.

II[ue

:

Caput .VII. —

1

$25

!«

II[ie: . Huc.. pertinent . Capitula Cathe,-

Y

dralia fede vacante ,^ c. 14. De majoritat,

x T

Non tamen Parochi, imo neque archidia-

i

coni, aut Vicarii generales ((etíi poteftate

fv

judicandi. infignes )

valent..

fe,

circa leggs -—-quid/quam

L

Coyt

$.

2640.

yriut

De poteftate ferendi leges diverfarum

. C-&WA

eeli

Nationum diverfa jura, et formae regendi

ii

j

funt. attendendae.

In noftro Germaniae

ROMANO IMPERIO inprimis. IMPERA-

TOR cum Imperio ; tum etiam ftatus im-

perii immediati, id eft, qui nullum praeter

NT

DEUM et IMPERATOREM füperiorem

j

agnofcunt, in fuis ditionibus legitimas le-

; Qu

ges condunt.

Datur etiam in inferioribus

«

bl

Collegiis ,' vel praefidibus aliqua obligandi

auctoritas: fed ea vel ad judicia, 'vel ad

"]

fimplicia praecepta pertinet.

Collegia quo-

j (

que inter fe ftatuta, et leges dicuntur fer-

j

re: fed fere nil nifi pacta funt, utpote ab

a,equalibus., et inter aequales condita.

[

rej

J

"CAPVT. VII.

e i

xcepw

y

: De ejfectu legum , - et Jpeciatim z'rritantium-.n

d

$. 2641. Pergimus, et quidem XVIto inferre , ge-

ertil

neralem omnium legum,

M

p

$. 2542. Etiam irritantium effectum effe . o

u

tionem.

gftefl

$. 2643. Et hae actum reddunt nullum vel p&t

X

Tententiam, vel absque fententia: quorfüm

V

[

X 3

. $. 2644.

325

Trattatus XXI V

$p

$. 2644. pertinent leges etiam iïmgiiciter tantum

irritantes,

Ad: quas

$. 2645. De jure fcripto , non item éx ufu refer-

or

ri debent leges etiam mere'prohibentes.

n

$. 2646. Denique legum irrirantium inexorabilem:

CI

gvim( admirari juvat.

li

q

$. 2Ó64r.

tà

Cum jam per quamlibet legem publica

U

poteftas obligare vult, $. 2619. XVlw"m con-

u

fequens eft , generalem omnium. legum et-

$i

fectum effe obligationem.

Nequeg enim COgl-

fi

tari unquam lex mere permitens poteft,

n

uae eft ad obli-

quod ipfa. legis. natura , q

bor

sandum facta, evincit.

Et fi aliquando

tu

ftatutum aliquod folam. permiffionem , fona-

i

ie videatur, ea tamen obligans eft, et re-

fü

apfe prohibens, ne alii eundem impediant,

T2

cui haec permiffio facta eft. Haec porro

el

obligatio ex qualibet lege oriri folita cone

cernit vel actum praeceptum, vel praece-

Sed etiam

pti feu legis violatae poenam.

quantum, ad actum vel ejus voalorem , et ef

fs

