eaque ampla admodum teneantur, jam fa-

1

e,

cile intelligitur. .Et haéc eft proprii nomi-

1

nis.pieta$, feu obligatio ex beneficio hu-

OE

mano mnata, et fic hominibus debita; illa

tutd

enim parentum in filios, et qüodamodo in

f

D

feipfos pietas ex alio fonte eft ort

a $.2551.

fi

Grandis vero eft haec obligatio,

et ab ipfo

N

l

]

Deo inter officia hominibus

debita primo

loco recenfita :

1afz:rd

Honora patrem tuum , — et

Matrem tuam , ut fis longaeuus fuper terram.

Exod. 26.

Dum per rationem - contrariam

longiore vita jure indignus fit » qQui eos

noón honorat, quibus füam poft Deum vi.

tiam debet.

Porro 'haec pietatis jura ad

Joritt

tres fere claffes referunt,

cilicet ad. obe.

dientiam ,

onorem , et fubfidia praeftanda,

, prïef

$- 2559.

3. h

E/tþ quidem -

obedientiam domeftici hi

principes jure maximo petunt, qui fuüuum

jj

ninium omnium antiquifli-

ere jus,x et do

U ;561»

Inum ,

242

Tráctatus XXII.

mum , et maxime naturale non pacth, aut

fübditorum confenfu , multo minus bello,

aut donatione compararunt; fed ex feipfis

unacum prole genuerunt fibi. Quam qui-

dem obedientiam divinae literae multoties,

et graviter inculcant maxime 'Ecclefiaft, 3.

Ubi inter alia: Qui timet dominum bonorat

et quafi dowinis f[erviet bis, qui fe

]D(Z"TCHWS .

genuerunt.

Ubi filio fedulo curare debent

certas focietates, füum-

imperia parentum,

tus, ludos &c.. interdicentiu

m, utpote quae

non raro graviter obligant. ltem fi defidia

fua ad ftabile vitae genus fe ineptos red-

dunt; p

arentum curas, et fumtus frivole

vita parum honefta eisdem

dede-

augent;

Non

coris, et jufti d

oloris caufa exiftant.

tamen haec . parentum poteftas in

finita eft,

Romano-

Unde nemo facile probabit eas

endere ,

fed

rum leges filios non tantum v

poft venditionem forte manum

iffos iterato,

Maxime

ac tertio vendere concedentes.

—

autem debent eisdem ftatus liberam electio-

——

[—-.

nem permittere, q

uantum fíine magno pa.

C

* —

detrimento id fieri po-

L—32 J

rentum, et filorum

laefae libertatis

teft *5. . Un

de impii,

et

rei funt: fi

filios a capeffendo vitae genere

facro vi avertant, vel ad. illud adigant no-

et ftatui competenti

lentes 5

fi honefto,

matrimonio obfítent ;

fponfam ad füum, et

non ad genium fiiiorum faáctam vi, minis ,

"-

increpationibus, importunis precibus velut

. m t. MÓ p usru QUE . quxtqpt ii

imponant eisdem.

* Eft

m

» A

z

Caput. H

24t

r

*) Eft autem ör'rinino alii(,ua pars parentcm circá

J

vitae conditionem a filio eligendam. Et qui.

j

dem Ííi una couditio prae alter

a ad utriusque,

parentum fcilicet , .et filii util

ä

ciat ,

totum, artl

itatem aeque fa.

jttio eligentis eft permitten-

)tlexy

dum : i unus

fiatus prae altero alterütri no.

tabilitet. ütilior' foret ,

j

flare :

poffüm moderate in.

il 7!

fi vero. magna . omnino detrimenta ex

(

ll

tali electione e. g. ex nuptiis. omnino indig.

j

nis imminérent, poffünt etiam, acriter refi-

ftere, id támén 'caventes, ne fi nimia vi

j

a

o

gant;

maximum -malam incurrant ,

hum vitare conantur.

du mags

"

.Filius vero prudenti.

Íid

;

bus,

ét fanis confiliis morem ncn

gerens ,

graviter utique peccabit.

(

in gravi neceffitate conftit

Jenique parentibus

utis adeo circa vi.

role

P

fae genuüs morem gerrére tenetur, ut ali.

xedp

quando in graviffima eor

1

U

i neceffitate , etiam

poft emiífa. reli

Not

gionis vota ad faeculüm re.

M

fneare teneatur, 1i alia tantae neceffitati fub.

| &

veniendi via non fuppetat,

P

fr

$ $66;

f

Wi

Sed efi an h

OnoOri;

Vif

fum eisdem exfol

et reVerentiae pen.

vere tenetur

filius; atque

t

B

inde omnis ab eo injuria,

et contumeliae

genus non tantum ex vi

rpO

juftitiae iniquum,

fed ob laefam pietatem

fpeciali malitia im:

u

probum erit.

na

Et quidem quod' infüper no-

tandum ;

injuriae genitoribus il]

atae facile

ti

grandefcunt :

dictum àacerbius,. minaé nota.

MUV

bilés, levis percuffio fr

equentéf, imo ple.

tumque lethális eft,

cuae aliis factae non

M

hifi leves

culpas cónftituerent,

Aliud de

olul

furtis, quae in par

entes commiffa lentius

in grave, delietum

oalefcuht, . quam fi ex-

Yi

fu. Vl

traneis

Tractatus XXII.

u

traneis quid aufferatur, eoquod facilius cir-.

tl

!

I

ca res noftras filiis ex naturali affectu ali-

ib alieno fa-

m1

quid permittamus ; et furtis à

ctis vehementius adverfemur, in priore ca-

Q1

fu rem fere nobis impenfam, in pofteriore

p

eandem perditam effe arbitrantes ". Quod

«t

fi tamen furta a filio perpetrata eo usque

W

excrefcant; ut etiam confiderate ad paren-

S

tes gravia effe videantur; tunc duplicem,

)

quod jam innui, malitiam, utpote injufta,

al

/

et infuper impia continent.

ius rem in commoda füa, et non ad de-

€«

3 Si fil

trimenta

lll

, et füi corruptionem impendat, Pa-

rentes in filium pii, et divites fimul vix erunt

.

lu

inviti

?

cito autem -t vehementer adverfi

*

erunt, Ífi- ufus fublatae reti

ad. damnum 4filii

;

Contra vero parentes ctu

di, avari

I

fpectet.

etc. nec in ufüs utiles,

et neceflarios confen-

Ttr

tient.

Scilicet cum hic agatur de

juftitia vul-

tiy

gari, totum a confenfu, vel difienfu paren-

Íe

tum pendet.

T

$-

2 SÓI.

Sed fi inhumani parentes non tantum

utilia ,

et ad majorem profectum prolis fpe-

ctantia: Ífed plane necaffaria negent,

libe-

ros. infra conditionem ,. et denique usque

13

ad notam veri dedecoris edücent, cum ta-

men facultates abunde fuppetant : an jn-

|

quam talibus parentibus, qui officio pieta:

tis aperte defunt, non poterit filius necel-

faria clàm fübducere ? certe illi dare te-

Q

]i

nentur, ergo ifte exigere, et accipere po-

ere-

teft. Verum hic maximgpere notari m

tur

1

-Caþut IHT.

243

üt

tur äöctrina

Jl

repetita,

jam alibi fradital,' etx toties jam

f

quae ex praefenti,' et quavis fi.

mili

caufa iultum confirmatur

Scilicet

a

T0

!l

quilibet debendi titulus,

et ratio fpeciale

pro conditione füa

fibi oflicium petit, et

uX

ita petit, ut alteri t

itulo nec fervi

re, mul-

Vi

to minus ab eo tolli,

et relaxari

queat,

i

u

Sic. e, g.

(

jure tuo

licet numi tui quam maxi

me in

fint: fi tamen alter indigeat, et

j

aeftimatis

circumftantiis

erogandae.

ftipis

obligatio detur,

peccabis retinendo numos

d d

etífi tuos.

Quia nimiru

m vinculum juftitiae

E.

erut

ilud mifericordiae *

et pietatis in naturam

dver

humanam diffolver

€ non poteft

, ita ut pe.

cunias tuas non trib

Y

uendo non quidem in-

N

juftus ,

bene vero immife

ricors, et in ho-

0[]'3:

minem impius exiftas.

"a

Et per eandem ra-

p

tionem inops eas pecu

nias . clam tibi auf-

ferre non poteft,

ad quas tribuendas ex

h!

mifericordia obítrict

us es.

$ 2$62.

j

Iam refpondetur, quod filius*) aväro

vt

Z

Ollcia paterna plane negl

igenti genitori ni-

]

hil clam aufferre jur

e queati

eoquod res

150

in Dominio ejusdem

ü

exiftant, et vinculum

J

juftitiae fpecialis per

titulum

pietatis non

?ï

diffolvatur, ac denique fil

pïe

ius nihil jure exi.

£^re, neque pater jure aliquid dare tenca.

necüf

tur, utpote

T

quid ad filium non nifi officia

pO

pietatis gerit.

*) Major in hoc eft auctoritas

fnatris, etfi non

yu

lt familiae caput: huic

i

z

enim tacitum aliquod

de

Tractatus. . X XIH.

244

de matrimonio honefte, ac.prout decet,-ft-

ftentando pactum , et fic juftitia fuffragatur.

Equidem frena non

facile relaxanda; et in

dubio jüdicium familiae capiti relinquendum

eft.

Denique probe advertendum , quantum

ex humano, ac confueto judicio, honeftam

(füftentationem. magis, et minus altquid etiam

inter limites decoris admittere: 1n mauifeftis

tamen mariti defectibus uxori non tantum ea;

quae a pietate, fed etiam alia, quae a ftricta

juftitia yeniunt, jura concedi debent.

$.

25623.

Atque hi

c arrepta occafione generatim

monendum, quod jam aliquoties innui,

fci-

li

licet per titulum unius virtütis, vinculum

l

alterius non tolli: prout $.2561. exem-

C

in quo juftitia mifericordiam

plum attuli,

)

füperare non poteft. Ubi eüar

n per ratio-

l

nem adverfam mifericordia , utut major,

ac praevalens ,

non tamen dat licentiam,

bi ftipem fur-

ut egenus ille diviti debitam fi

ripat, nifi in extrema neceflitate , in qua

t

jus proprietatis ceffare putatur. Sic fub ob-

j

tentu religionis juftitiam, vel vice conver-

fa ex ftudio juftitiae,

et pietatis religionein

et do-

laedere . aliqui incaute docuerunt,

cere pergunt.

Paucis füa. cuique titulo,

.

et officio reverenti

a debet integra conftare,

et fatius eft, alicui obligationi deeffe, quam

folidum officium violando eandem explere.

$.

2564.

;i-

Subfidia fortunarum. fünt tertium ' tribt

iis im-

tiwgenus, quod pietas im parentes fil

perat

Qu

Caput. IV.

245

ï u

Rfo

perat $. 2558. Quamvis-- enim. parentes- li:

g

du

beris plerumque thefaurizare ex doctrina

dul

Apoftoli ,debeant:

fi tamen illi egeant;. hi

ü

t'ïl

vero divites, aut faltem ad co

mparandum

1l

ii

panem fat .validi |fünt,

felis

ad praeftanda pa.

dia omnino tenentur,

| &

g*entibt;?- )fu.is' jufta fubfi

*

(f

$.

2565.

Et quidem tria officior

um gehera vulgo

numerant: funt autem pl

Urd, etfi ad prio-

lai

tf

ra quodamodo referri

queant.

Sic paren

[

tibus vitae noftrae ràtiónes,

ftatus electio-

nes, fuüturum matrimonium :

I

quantum ab.

(ullg

8ravi incommodo fieri poteft,

iperiendüms

eft. Aflflietis, infirmis ,

(iuo

fenibus confolatio ;

4

hi

prout licuerit, afferri,

ilis infüper, etfi

YU

inolefti ,' imprudentes , dlisque erroribus

Obnoxii fuerint, patientia,

quousque offi-

r

j

cià fibimetipfüi debita permife

rint, exhiberi

debent.

Denique haec ob

ligatio nec mor-

(

|

te parentüm finitur.

Unde eorum cum gràá-

SJ

tó animo memoria per

if

|

petuo tenenda, et

etiam coram aliis profitenda; '

Denique pre-

r

J

ces, et alia fuffragia pr

o iisdem impendeu;

da funt.

tl

l

li

CAPVT. Iv.

;

ql

ire

De. pietatis. officiis , qune'guibusczmque bamz'z'z'z';.;

"

bus.pro collatis . im mos beneficiis debetmug.

$. 2566. Omne genuinum beneficium dj

T]Ub

gþum 'vePc

o

ff

gratia, eoque majore,

bf

I

Q 3

$. ;567.

246

Tfactatus* XXI H

Ü

$. 2567. Quo majori impendio in n-os fuit col.

atum.,

Vfortu-

$.

2568. Bona gratiae, vïtae, famae, et

narum ;

ä

$.

2569. Sollicitudo regentium : imo

Aerummae vitae militaris amore reipubli.

$.

2570

tituli funt, circa quos

cae exantlatae ampli

oratus animus Íe exerceat.

$.723560. -

Cum Apoftolus. 2.

ad Thimoth. 3. 2.

effinae notae hominibus etiam ingratos

accenfeat; nullum fane beneficium in nos

collatum fine grati animi actu, aut faltem

fenfü a nobis transmitti oportet; Ífi tamen

benefactum illud veri beneficii dignitatem

Oobtineat.

Non enim omnis utilitas ab al-

terius conatu

in nos redundans vera eft

gratia, cum frequenter alius non nos, i€

L

femetipfum, vel al

terum quempiam pro

pe muneris fui conftituat :

ex quo proin

debitas grates ab eo repetendas habet ,

quem füa opera dilexit, feu ulvt:im'o pe

ctavit.

2567.

$.

ac liberalem genuini

Quod fi nobilem,

amoris

characterem a

l|terius beneficium ha.

evadit , quo

beat*), deinceps eo majus

pretiofius donum , et quo major

i alterius

DP r at rE rP r WUPLKAPETMME r u E . SEE .. E AUA oU x

ad danda

moleftia in nos collatum fuerit ;

[er

enim. pretiofiffima , et ad infgnia incomm

a

Caput. 1 V.

d

L

.

da non nifi ingens amoris affectus fufficit ,

mutuo, ac pari amore proin digniffimus **).

f

* Quare grati animi officium ex amico, ac vero

amore natum ,

ad mutuum ,

eümque genul-

num, id eft, quiin dilecto quiefcat, amo:-

rem obítringens obligatio eít, ita ut non mno-

puli

ftra, quae percepimus commoda , fed alterius

fcilicet

qu

gratuitam beneficentiam honorenius ;

ne nos rmagis quam amicum diligere con-

vincamur.

**)

Et quanam affectione dignum. effe putas',

füummum illud, atque in fuo genere prorfus

)

fingulare beneficii,

et amicitiae exemplum ,

TAU

| fi0i

quo Deus aliquis amore noftri moriens infiniti

pretii'fanguinem pro nobis impendit? Ve-

]

M

rum hic de beneficiis ab hominibus acceptis

fill

at

nobis fermo efít,

Mil

il

$. 2568;- :

)d

j

Iam pro diverfitate bonorum diverfa

[

funt beneficia.

Inter. reliqua eminent be-

j

neficia gratiae: unde plurimum oblipamur

lis, qui Sacrificia , Sacramenta, preces, fa-

i

ftü

q

tisfactiones , pias. doctrinas, et ardentes

f

exhortationes magno non raro fuüi impen-

dio.nobis miniftrant. .De bono vitae, quod

parentibus debemus, actum jam fuit.

Qui

amae, et exiftimationi noftrae, item qui

i

J

conditioni elevandae teftimoniis, fuffragiis ,

precibus, aliisque fubfidiis ftudent; hi bona

J

W

bonoris in nos' conferunt. lisdem fubfidiis,

labore infüper, et fumtibus fuis ad compa-

1['][)'5

T

randa nobis beneficia fortunae be

geücii non

raro homines conantur.

j

Q 4

248

Txactatus . X XII.

$

2 569.

E

e

Hic infüper commemorandi,- et. magna

f

commendatione extollendi-funt;. qui facrae,

aut politicae civitatis noftrae' commoda cu-

vant; et frequenter f& totos impendendo,

et exhauriendo pro communi falute. pene

confumuntur*) Licet enim proxime in nos

nihil conferre: videantur ,

quia tamen rem-

publicam noftram juvant, ex hujus vera fe-

licitate innumera in- nos

i þfmgqlos) : þmolu-

menta derivantur *?).

Siquidem id ex folido, vereque amico.in com-

2

munitatem ftudio faciant: et.non gloriam fuam,

fua item ,. et .familiae , commoda ultimo fibi

propofita habeant; paucis fi patriam vere di-

;

ligant $. 2566.

**) Viris.in communitatem adeo beneficis ab an.

tiquis ingentia obfequia parabantur. De grae-

cis Cicero pro Mil babet: 'Quas res divinas

lalibus iuflitutas wiris ?. Quos -cantus ? quae

carmina? prope ud^ imimortalitatem , 'et' veli-

i gä01121zz, et. inemoriam: confecrüntur 2

$-

259

)

! Sþ.eciali mäntiöne, et. folidiffimis officiis

digni fünt milites, ; aut faltem: conditio mi.

litaris, utpote' quae.maxime arduam , exi-

guis ftipendiis remuneratam ,. €t impendio

proprii fanguinis pretiofam fane civitati no-

ftrae operam navat, Quas enim gratias de-

bebimus.viris illis, qui pro pace, et fecu-

ritate noftra: etiam .moriuntur? quare mili-

O

?nis,

tia vitae conditio vere nobilis, et inb

o

aC

a

*

Caput IV.

249

ac veriffmae virtutis *) ardua paleftra QH:,

Kl

et longe melioribus praemiis;,

quam mos

(

fert, omnino digna **). $. 261«. *)

m

W Nam Ííi officiis fuis rite -defungi velint mili.

n

tes, non caeco impetu , non fatali neceffitate ,

jett

non ftudio| honoris, 'fed amore: patriae, - et

juftae caufae; ob fidem priscipi datam, deni-

m

que ob juftitiam pro fine fibi defixam, duros

T

militiae labores, et graviffima: pericula fubire

m

debent. Et utique nominatiffima heroum ex-

empla non virtütis,

(

fed füb. virtutis -fpecie

tuta vitia, fcilicet ambitio , iniqne dominandi

libido, invidia, iniquiffimum odium;

et ejus-

] 0

modi .non raro folent effe. - Sic. Alexander

1

gentes quasvis obvias làceffens apud Curtium

À

!

) i

lbr. 7. cap. 8. a Scytatum legato. barbaras

v&r*e d](

quidem ,

fed magnam partem. veras audire

voces. debuit:

VE J

ommium gen-

iuun, qugs adiffi, latro es.

od

2ifi

Lydiam . /|ce-

)|, Syriam occupaflü — — -- um etimn

u

jj

ad. pecora uoffra. avaras , et infatiabiles .manus

gorrigis. Sic fcilicet gloriofiffima gefta. rea

pfe

u

H

L

in magna latrocinia degenerant,

fi. non ex

ftudio juftitiae proficifcuntur.

Et. haec quoad

duces.

Verum ctiam gregariorum labores ,

et acverrimae pugnae, mnifi amor .principis ,

aut patriae ; fidelitatis, vel religionis , paucis,

ffci

nifi rurfüs unice bonum juftitiae, ftudium ad

1

t

antos aufus animaverit ,

nihil, erunt,

nifi

n

a

caecus, et virtute vacuus. quidam , furor , de.

fperatio, praedae defiderium , a dura neceffi.

md

jj

tate impofita fervitus,' aut aliquid ejusmodi :

j

quae tamen in infignem , et aeternigs coronis

T2

dignam virtutem. evafiffent, .fi folam aequita.

ia

tem , et qui fub imagine illius femper latet,

ipfum Deum pro fine ,/.et caníà

j

bui^ent.

motrice ha.

r

I

5

Contra vero militum fors,

et

conditio

fihe optima— , et aliquando feliciffima erit

?

f

2

; Verae

So

Tractatus XX If.

verae virtutis amore tot faciant,l et tanta pa-

tiantur, ac denique vitàm ponant.

Si enim

verum fit, quod ego fentio,. fcilicet inteme-

ratum juítitiae ftudium effe verum amorem

Dei: fane de his pro juftitia fundentibus fan-

guinem jure dicere poffumus illud : AMajorem

caritatem nemo habet , quam ut animam ponat

quis pro amicis fuis.

Sed ad nobilem adeo

affectum requiritur infignis religio, vita ali-

unde intemerata: non enim quis repente pro

amore juítitiae mori. volet,

quem ejusdem

amor in quotidiana , et levi pugna a peccato,

id eft, a violatione juftitiae continere non

potuit,

**) Honorabile aliquando vitae genus militia erat,

et militiae cingulo exui infigne erat dedecus:

ORE

nunc illud non jam gloria, fed magna poena

eft, qua ii mulctantur , -qui alias in oficio

PA u- - PU as EE ER

contineri non poffunt. Neque facile quis gre-

[

gatiae militiae nomen dat, nifi om

nibus vitae

fuftentandae fübfidiis deítituatur.

Ex eo au-

tem hoc vitae genus maxime horrent, quod

pía fenectute

poít graves adeo aerumnas in i

nullus veteranos ager exfpectet ,

et fplendida,

non

diutiifime ,

quae militia fert, praemia,

et optime meritis, plerumque

parata fint, fed

aut in eosS,

qui gradus

in juvenes nobiles ,

militares non virtute ,

fed pecunia fibi. com-

pararunt, conferantur ; dum canis capitibus

imberbes adolefcentes , ipfa natura invita , 1m-

perant, lauris fenum.füdore et fanguine par»

tis decorati.

TIRA.

1f

p

(A

Qrm

$i

TRACTATVS XXIIL.

fora

p

L

j

DE IURE ET IUSTITIA IN SENSU VULGARI

u

00

ACCEPTA, SEU DE OFFICHS EX MUTUA

| di

—X VOLUNTATE NATIS. .

]

u

s

CX

revis . ifte tractatus explicarfe nititur,

u

quaenam fit propria, qua ab aliis offi-

jndoles.

ciis fecernitur juris , ac juftitiae fpecialis

erii

Ex hàc enim male intellecta am-

U

biguitas in hoc negotio perpetua inducitur,

od

ut nefciamus, ubi jus ftrictum incipiat, vel

J

[

definat. ltaque principium illud: —Serva f

V

dem a te datam, totam hanc caufam abfol.

| 4

vit, fidelitatem cum praefenti hac juftitia

iW

eandem facit, et totum jus gentium plene

(

explicat.

(i

)

Li

if

[

alii

CAPVT I.-

Qf

Jj

]H

:De Genuima juris, et ejus, ex quo mafcitur ,

)

n

pacti molione.

püf

$. 257:. IUSTITIAE vul

garis doctrina difficilis ad.

modum eít

$

2572.

Ex eo,

foleat.,

quod /4s non feliciter d.efinir.i

2573. Quare confüetae ejusdem defmitiones :

2574. Mlerito refutantur.

a

ä

2975:

Cum vero omnia »ra/ia officia ex unius,

vel duorum. voluntate nafcantur; cumque pri-

Ora

252

Tractatus: XXIHIHE-

ora pietatem conftituant: facile fequitur, quod

JVS ex duorum voluntate, id eft,

$.

2876,

Oblisatio ex pacto -uaía. exiltat.. Quare

ad jüs-eonitituendum requiri

tf

$,

2577

Afferitur

*

L

et

Imo , conjznfus Utriusqug

quidem

2578. Tido De re, feu opera'pqgi!)ili; ac infu-

per, quod eft zertium, honefla.: Sed

*

- m

ZJ

é

9. Infuper ex definitione juris infertur IVto,

nec Jfidelitatem a^Juflitia:; neque jus 4 fide

data ullatenus diferre,

$.

2571.

Virtus moralis in pietatem , quae ex re-

cte facto nafcitur, et in juítitiam, quae ex

mutua. voluntáte, feu:pacto:defcendit, jam

tractatu.de . virtutibus:moralibus a me diítri-

T UOUMEES OROE- P — ^ ul - J*q

buta fuit.

Ampliffima: tandem : pietatis tum

DEO tum hominibus debitae $. 2548. tra-

ctatione perfunctis, jam folum oflicium ex

mutuo duorum confenfu.ortum, feu virtus

In tota

JUSTITIAE tractanda

fupercft.

vero doctrina morali.gravior, moleftiorque

materia non haberi cenfetur,

quam . ea,

quae de jure et juflitia. infcribitur :

idque

vel ex ejusdem conditione, vel ex defe-

ctu inftitutionis, . Et' quidem fi quis.civilis

jurisprudentiae labores confideret , facile

perfuadebitur, hane juftitiae virtutem prae

reliquis omnibus. amplam, aut certe maxi-

me implicatam effe.

Sed etiam inftitutio-

nis vitio quantum -ad virum ' Theologum

quis

hujus moleftiae. magnam partem jure

im-

Cahut 2f

253

qud

imputabit.

Cum enim leges:* Romanorum

infinitae a nobis receptae (ut de jure na-

Qu

turae in hac materia nihil dicam) et fic in

confcientia .ftringentes fint ;

Viro aàutem

Theologo civilem jurisprudentiam excipere

vix unquam detur; et facra jurisprudentia

il

ex.privatorum profano jure praeter judi-

cia, et paucos contractus vix aliquid do-

Ye,

ceat: hinc moleftiae, hinc tot juris natu-

jj

rae, et Romanarum, aliarumque legum in

2

;

arctum fpatium compit

I

gendi neceffitas. Fre-

quenter enim in facro tribunali, et 'etiam

alibi fua de rebus juftitise confilia ,

J

et ju-

dicia edere,

et quandoque nullo deliberan-

kf

di conceffo fpatio confultum fuum pronun-

;

tiare. facerdos neceífe habet.

vm[

tamen.

: ;

Praeter hgs

li

Ua

$. 2572.

| u

Etiam alium obfícuritatis fontem dete-

((

xiffe mihi videor: eftque is in eo, quod

0a

definitionem ac. notionem

juris ,

prout

;;u'e

ilud huc pertinet ,

minus apte defcribere

zn

foleamus.

Non enim juflitiam ejusque of.

ju

ficia liquido docere poffumus, nifi jure pe-

j

nitius cognito: eoquod juftitia in jure fuo

j

cuique reddendo tota verfetur.

Cum ita-

j

que totius negotii caput non fàtis explica-

tum fit, fieri non poteft, ut aliquae tene-

raþ

Ü

brae per totum corpus fe non diffündant:

feu quod idem eít, jus in praefenti virtute

j

eft ritulus. debendi, ex quo debitum, feu of-

j

ji cium ,

254

Tractatus . X XIII.

ficium , ac denique hujus /olutio, feu virtus

juflitiae intelligi. debet ut adeo in praefenti

!

negotio abs legitima notione juris vix ali-

quid poffit folide intelligi.

$.

2573*

Itaque JUS, prout ad virtutem jufti-

tiae fpecialis fpectat , definimus , quod fit

ïä

libera pote[ias circa aliquid. disponendi , praeci-

$ue in commodum proprium * ).

Item, quod

fere eidem eít, jus aliis vocatur . poteflas le-

gitima, quam quis babet ad aliquam rem ob-

tinendam , -*vel ad aliquid , faciendum ,. ita, ut

defuper

licite ab altero $mpediri wmon queat.

Rurfus alii jus dicunt, e[fe facultatem — uten-

Deni-

di re pro libitu citra injuriam alterius.

que juxta aliquos jus efi facultas in rem,

-—

«el perfomam competens.

3) Per hanc particulam jus' groprietatis a juris-

dictione difcernunt, cum ifta minime, illud ve-

rO omnino ad propriam utilitatem illius com-

paratum fit, qui jus illud obtinet.

»

2574*

$.

Verum hae definitiones genuinam , ul-

timam ac propriam juris notionem, qua a

aliis debendi titulis. difcernatur, nobis non

i a. i n EE m M. um mj i m

afferunt : quin potius per hanc nil, nifi

jus generale illud, et prout eft radix, ac

primum omnis aequitatis principium ,defini-

tur. Nam e. g. Pater egenus circa filium

4ivitem none habet Jlegitimam pote[tatem ali-

quid

*

Caþui I.

2855

if

quid dz'j,'oonendz'; ab to aliquid. exz'gemh"., obti-

mendi, ut licite, et a

fenq'

8

bsque injuria non po[ft

d

impediri? babet utique: fed iffa facultas non

eft titulus juflitiae vul

garis, fed pietatis.

Idem de DEO,

qui innumera a nobis exi.

gendi facultatem ex caritate

, religione, et

if

extra juftitiam in-

praefenti fenfü acceptam

!t

obtinet. Si addas: citra injuriam:

haec ip-

[

ífa differentiae nota,

antequam dixeris,

i

quid fit jus, et juftitia, intelligi non po-

l

teft. JRurfus facultas. utendi re pro libitu &&c.

Vb-l

aegre admodum jus perfonale füb fe «conti-

lli

net.

Ut alia

anittam.

plura huc pertinentia om-

,

i

$. 2575.

fl

Itaque omnio virtus, et virtutis prae-

[j

J

vium otlicium eft tale, qualis eít ille de-

bendi titulus, ex quo ortum duxit,

prout

y

dudum oftendi.

Iam tituli debendi funt vel

|é

j

incregti, et proinde nullam íüi caufam ha-

bentes, vel funt producti, et eo"ipfo ab

aliqua caufa defcendentes.

Cum vero ti-

tuli debendi fint vincula Inoralia, aliam ni-

fi caufam moralem habere non.

poífunt, qua-

lis non eft, nifi mens quaedam libertate

)!

pollens.

Quia demum vel unica, vel du-

Q

jl

plex voluntas aliquem debendi , íeu obli-

gandi titulum poffunt conftituere , mutua

"

l

vero voluntas cum intentione obligandi efít

pactum: ideo ambiguam juris naturam fe.

I

quentibus verbis recte , ut puto, finio :

$. 2576.

il

256

Tyrociatus XXIIL,

l

S.

2,576,.

ü

lus eft obligatio ex pacto mata. Ubi pae

cium

eft titulus

debendi tamdiu |quaefitus;

"

obligatio inde ex orta eft ajicium , ac deni-

q1

que expletio pacti eft' voiftus jujHitiae prout

d

huc pertinet :

et fpecidlem virtutem con:

:

V

RILUIt ;ü-,/'.

Idem, jus,

orout praefenti jufti-

f

tiae fübftat , etiam definiri poffet, quod [i

f

fides data,

et ab áltero. acceptata.

.

Quae qui«

'dem definitio a priore illa verbis tantum;

2

et non re differt.

Vid. $.2580.

*) Utcunque aute

m recens haec definitio alicui

videri poffet ; ea tamen ab auctoritate mini-

ie defttuitur. Atqué inprimis eft concepta

ad mentem CICERONIS JDe offic, lib. I. Vers

ba

autem

S

AMI

2iX

3n

OSIT. Jib. J. cap.28. de

officiis-etiami adferibere liceat :. Qiuanta. autens

jufitia fi,

ex hoc intelli

d

b

potejt , quod net

locis, mec perjomis ,

nec temporibus exci-

n, ub i

ilur, quae etiam hoflibus refervatin

conflitutus fit cum hofle aut locus,

aut .dz'es

adveríus juflüitiam. putetur ,

aüt o-

graeito ,

SSi ergo

co praevenire du£ tempore. — —

in bello juflitia. valet , quanto- m

agis

in pacé&

wvanda? . FUNDAMENTUM £K

GO EST

hiT

IUSTITIAE FIDES. Aliorum Auctoritates$

Q

advqcare brevitatis ftudio omitto,

Y

$.

2577*

Tin

Ex hac definitione jam confequitur

toi

Imo

Ad jus conftituendum requiri com-

fis

, fenfum utriusque,

"

eumque non qualemcunque s

.

Q

fed cum intentione i

nducendae ") obliga-

h

tionis; unus enim alterum folo fuo con*

feu«

]

Caput 1.

257

fenfu non poteft fibi obligare: alias poffet

ld

PU

quis omnes homines ad quodvis praeftan.

il

l

dum adítringere, id

que mero füo arbitrio ,

li

quod abfürdum eft. .Sed neque poteft quis-

quam folo rürfüs fuo . confenfu fe cui

piam

piüm

devinctum reddere :

(0n

nam jus agens, feu

li

vis aliquid. exigendi in mente alterius. re-

fidet, in qua folo noftro conatu

nihil pof-

"

fumus efficere, nifi folo hoc,

(

fi quid recte

MU

n

agamus , omne enim Rectefactum fe folo

eft dignum,

colatur.

ut ab omnibus hon»oretur,

) dio

: i

f*) lotum morale 'vinbulum ad mutuam volunta.

)ncerl

tem fe refert,. ab eaque producitur:

jim fi

a.

obligationem non velint, eandem non

produ-

cunt. Unde non eft pactum, fi

Tu mere fta.

tuas 721)0 dare xoo

; isque quam maxime con-

L

fenti

u

ens defuper laetetur, grates referat &c,

I

nifi enim fidem tuam obl

iges, nunquam te.

[

neberis,

Quapropter

fone probe difcernere necelle eft,

propofitum ' a. Eremif-

$.

2578.

ä,aM

Cum itaque jus fit oM/igatio $. 2576, ne-

;E(l

zO vero ad id praeftandum, vel omitten-

r

dum obligari queat, quod in ejus poteftate

non eft, facile infertur

l, Pacta et proin mnata ex iis jurá

non dari, nifi ad poffibile, ut.adeo poft

mutuum coníenfum de obligatione poffibili-

tas rei, aut operae promiflae fit fecundum

Ui

caput, quod ad pactum et jus requiritur.

ï

lj

a«

ol

Per ümilem vero rationem intelligitur

" Jom. V1L

R

gl

IIItio

258

Tractatus X XIII.

:5 pIpSe; dd,- quod äpromifï'üm eft, non

tantum ^ promittenti: liberum , - féd infuper

honeftum et. aequum effe, et fic non nifi

honefta promitti debere , et promifforum

honeftatem: neceffariam , et fic tertiam ju-

ris noftri cónditionem effe * .

jus fpeciale hoc fub illo generali jure,

*f) Cum

quo genüs omuium virtütum nititur, conti-

neatur, mnihil. certius aut'clarius effe poteft,

quam quod jus hoc ad injuriam non adítrin-

gat, Et quia ex: ilo principio generalis ju-

fütiae velut ex communi parente etiam ifta

fpecialis juítitia füccum et fanguinem , at

que ipfam ,náturam trahit;- fieri: non poteft;

ut fuae origini-adverfa fit, quacum eandem

Í

naturam habet.

Quare .nemo - fe poteft pacto

*

aliquo ad impium aliquod , vel iuiquum ad-

ftringere.

l

g. | 2579-

Notabilis jam , et

IV:. Confecutio eft, quod fides daàta

£

3 jure, et proin fidelitas a juítitia mini-

me diftinguatur, utpote quae omnes origi-

nem füam ad pactum et conventionem re-

i

f

ferunt; et fic id demum habent, quod ex

hac fua caufá unica hauferunt *).

*) Ubi facile intelliges, quosdam morum Magi-

ftros etrare, dum pactum fidelitatis a pacto

juftitiae diftinguunt, et huic folum , non item

ili.vim obligaudi tribuunt.

Nam vel partes

per illud pactum fidelitatis voluot fe obliga-

ä

re? et oblipatio etiam ex pacto fidelitatis ha-

bebitur: vel non volunt fe obligare ? et ne

fed. forte fim-

quidém pactum - fidelitatis,

plex propofitum ,' aut ompino nihil dabitur.

C A.

Caput !l.

259

U

CAPVT II

Wt

Jl

De metu graoi et iniquo ad pactum in&þelleme.

J

]i

$. 2580. .Ad legitimum pactum praeter hucusque

dicta,

$. 2581. Multi et graves D. D. infüper requirunt,

[m

ne f9eétus aut fraus pacifcentem ad confen-

o

fum impulerit; fpeciofis Buffendorffii rationi-

;meïa,

bus in hanc fententiam pertracti. Et quidem

;ditfäh-

2582.

Primum ejus argumentum facile diffol.

li

vitur.

li j

:

2583. Mox vero ex nofiro officiorum fyftemate,

recteque infiructo ordine

Sæfz

wiem

2584. Etiam alterum penitus enervatur.v Quare

gac;?

258s. Ex noftra juris definitione

[l 4

ä

2586. Infertur Vto, metum etiam ini

quqm effi-.

caciae pactorum haud obftare.,

$.

2580.

Cum itaque jus, ab juftitia, . prout de

jl

ea in praefenti tractatur ,

pacto

demum

tanquam proprio fibi titulo nitatur, pacti

!j

indolem penitus noffe ad praefentem cau-

fam maxime intereft. Unde pactum gene-

|

ratim definio , quod fit confenfus duorum ,

fig

aut plurin de conflituenda obligatione prae-

Jtandi aliquid , quod boneffum et poffibie eff.

pac l

J

Seu quod item eft,. Pactum e[t voluntas ali-

m*l ?

quorum [&: fuo arbitrio obligantium ad -aliquod

j

((

] l]a

obfequium , quousque in poteflate , et legibus

permi[Ium "id. fuerit * ).

(

m

**) Icti romani varias claufulas, quae pactis non

!

raro a pacifcentibus adjici folent, obfervant.

Ali-

h

Tractatus. XXIII.

2690

Aliqua enim addun

tur per modum conditionís ,

uam exprimus per voculam .S;: E. g. Coutra-

!

o tecum, fi pater meus mon adver/etur 2do

aliqua adjiciuntur in modum demouftrationis ,

quae defignat vel perfonam, quacum contrahi-

tur, vel eam, circa quam contracius initur.

Hanc porro notamus per.particulas qui , ille ,

hic &c. E. g. Coniraho cum illo, qui primus

ad pactum [e abtulit: velemo a t hunc equum.

LUE — EE L - — IT a

qui tibi heri adductus. fuit. . ario. aliqua adne-

ctuntur per modum cew/ae, quae denotatur

per voces qtiía,

cum E. g. dono tibi centum ,

quia cognatus mihi es. 4to demum, quae ad-

üciuntur contractui, habent rationem fim'sï,

et exprimuntur per voculas a£, ad id &c. E.

Í

g

. do tibi mille, ut humanioribus literis te des.

li

Íam

faepe contingit, ut ejusmodi contractus

ü

additamenta deficiant, e.g. ut conditio non

v

impleatur,

ut caufa, aut demonftratio fallat,

et inde quaeratur ,

an ejusmodi pactum vim

lam. fi deficiat conditio ;

aut de-

1

obtineat.

valebit.au-

monftratio, pactum erit nullum:

At-

tem, etíi caufa, aut finis non fübfiftat

que ita fentiu

nt Ícti romani: et bene fen-

p

tiuht:

nam haec rea

pfe ipfum confenfum affie

ü

ciunt, et de ipfo jure naturae vim fortiuntur,

Ti

neutiquam

vero a Ictis ronianis;pro fuo arbi-

trio conficta fuerunt, quod qui

dem. explicare

W

brevitatis gratia omitto,

vid. f. 4. et 5. inffi-

i

tut. de verbor. obl at.

Lin j.1r. f. qui po-

if

tior pignor, L.4x.[f. de contrah. erut. aliaqua

l

jnra,

$.

2581.

.Sed nunquid ad efficaciam pacti requi-

G

ritur infupe

r; mne pars alterutra fraude,

V

ductus fit? E. g.

aut metu iniquo ad id in

dena nibi cemtum, aut ego falfum ad litem,

quae

Caput I

251

If

i

guae tibi movetur ,. teflimonium dicam, .. Vel

TU

eme a me frumentum , nam grando ommes late

J

h

Jégetes. depopulatus. eft :

quod tamen falfum

VO

Al

TU

f "

eft. lIam cum antiquis aliquibus Buffandor-

fius 4),

"

contractus metu iniquo extortos

n

14f

plane nullos effe affirmat: quem poftea mo-

tU

derni magno agmine fecuti fuerunt. Ne-

altt

que fplendida Buffendorfium , aliosque ra-

Quf

nbl

tio deftituebat, qua ajunt: Éx injuria mon

poteft jus mafoi: ltem: Metum iniquum in-

[

cutiens

eiiam

obtento

fi*w

confenfu petitioni fuae

ch

