dent. Seff. XXII. Can. VIE. tanquam dog-

1 p

ma definit: Si quis dixerit, caeremonias ,

um d

veftes, et externa figna, quibus in Miffa-

n*

rum celebratione Ecclefia catholica uütitur,

bello t

irritabula impietaitis effe mapis, quam offi-

icae lt

cia pietatis; anathema fit.

Et Seff. XXIII.

yres: 1

Can. V.

Si quis dixerit, facram Unctio.-

t n

lia d

nem , qua Ecclefia in íancta ordinatione

utitur, non tantum ron xequiri, fed con-

n judi

am ]u

temnendam, et perniciofam effe; fimiliter,

artilet

t la

et aligs ordinis caeremoniass anathema üt..

$.

252«

Haec itaque uxorum pluralitas in jure

ftatuta et mox explicanda cauda vocatur

v etut

bigamia, quam et ex fua natura, et in ef.

retat

fectu fuo. confiderare juvat. Quantum jam

prDfUS

ex natura fua vel eft vera, vel ex inter-

t t

pretatione legum talis.

Bigamia vera in-

glic

ducitur per ufum matrimonii *) cum pluri.

.

rnäC

)

bus uxoribus exercitum , vel cum unica

m

tantum, poftquam ab alio fuit five ante fi-

atqu

ve poft confütutum matrimonium jam cog-

yi V

nita. Nam etiam ifta virginei matrimonii

; UX*

pars, et proinde conjunctionis Chrifti cüm

jii 1

Ecclefia fymbolum effe: minime poteft, C.T.,

cee

et 3. de bigam, Vide quoque omnino etiam

ucte

C. s. de bigam."*). Altera bigamia, quam

g m

interpretativam ab interpretatione juris vio-

200

laCiO'—.

(

64.

Tracatus XIX;

lationem folemnis voti pro iterato matri-

monio explicantis , vocant ,

incurritur a

Clerico, qui poft folempe votum caftitatis

matrimonium , licet irritum , ac nullum,

contrahit , illudque confummat. C. 4. et 7.

de bigam.

i

(gl

*) Non item per folum matrimonii contractum,

l

prout neque per concubitum folum, extra ma-

a

trimonium cum plüribus exercitum hoc im-

rit

pedimentum inducitur. Unde non eft irregu-

&

laris, qui ante matrimonium, imo neque qui

durante fmatrimonio cum

£Y

pluribus cti*am non

virginibus congreífus eft.

id

Tit

**) Unde etiam irregularis eft, qui uxore fua,

quae licet antea a nullo alio corrupta, du-

ia

rante tamen ipfo matrimonio adulterium cotmn-

lu

mifit, uti pergit.

T

Q

$- .2326.

!;u

Im

Quia vero bigamiam in effectu fuo con-

D

fiderare neceffe eft $. 2425, is jam eft du-

plex. Nam principalis eft irregularitas, de

fe

*

quà hactenus: fecundarius vero eft adem-

o omnium privilegiorum, Clericis alias

competentium.

Quae quidem in ordinibus

minoribus conftitutis irrogatur ab ipfo jure

C. unic. de bigam. in 6. Si ícilicet cum

pluribus, vel cum unica non virgine ma-

trimonium contrahant, et confümment: vel

per degradationem ; fi majoribus ordinibus

initiati matrimonio etfi nullo, utantur. C.

'—,4. et 7. de bigam. et c. 2. de poenis in 5.

27.

7À

$.2

Caput VIII. ;

!35

D

$.* 9900

lr d

Ratis

u

-Irregüïaritatum ex defectu morali orta-

il

,

rum clafis fecunda eft, defectus. bonae

&

I

exifüimationis, qui quidem in duas rürfus

divifiones abit.

Nam exiftimationi noflrae

ictütt

aliquid decedit vel ex proprio crimine, vel

W

ex delicto parentum prolem füam non le.

yc i

D

gitime gignentium.

Nam paternum nefas

i

etiam filio, qui delicti alieni velut materia

j Q

evafit, aliquam maculam affricat *) ,

]bi

i 10l

id magnopere advertendum , non ipíà cri.

» fi,

mina irregularitatis caufam proximam effes

, d

alias haec irregularitas

pertineret ad irregu-

cott.

laritates

ex delicto.,

Quorfüm quidem a

multis perperam refertur:

Nam irregulari.

tates iftae, id eft, ex delicto contrahun.

tur, etfi nemo notitiam criminis h

imo ]

abeat,

icet ipfe delinquens criminis quidem

u

e[ï; (lv

gnarus, Ltaxatae autem poenae inícius reum

Íe fecerit.

lS) dv

aden

*) De moleftiis, quas proles illegitima nativitate

editae pati debent, aliqui difputant,

Quae

glit

enim juftitia, ut innocens per omnia,

alieni

inibu

criminis poenas luat? Ver

um de hoc difpu.

) jut

tare non juvat? Ecclefia e

nim hanc. irregü.

laritatem ítatuendo certe ho

cun

n eft iniqua, Nam

poítquam per leges civil

es, et ipfa confüetu-

o [

dine extra matrimonium

nati aliquo dedecore

^H Y

notati funt; Ecclefia eosd

em, utpote in feníu

mibUS

faltem , fi non in judicio

aliorum viles a di.

[

vinis minifteriis recte excludit,

Neque ratio-

nem poenae bhabet iíia exclüfio ,

$

rum ftudium reverentiae officiis

fed eít me.

facris debi-

tae? eoquod tales no

n delicto, fed cafu, prout

A2^

El

&cg.

TQ;n. | V.

/

^

'4

1.&.2

d

:)-

66

Tractatus

e

[92

*

caeci

excluduntur,

Praeterquam |,quod

11

iiv

TYan

&iad

a:eorum

J

ica fuüi oltenfio

(quae eft r

$) non poffint . non memorþun paterni cri-

minis refricare.

S

2998

Iam infamia, feu defectus. bonae exifti-

mationis ex. proprio crimine $.2327. eft

vel juris, vel facti.

Infamia juris oritur

11

LR

ex crimine, .ct

ipfae Jeges hanc maculam

inufferunt *) , dummodo de tali crimine

T.

»:

I

nran

iicL

IU 63 Ri.

publice -conftet

?ïa

quae per fententiam judicis alicul irroga-

Isf

]

"n'?

tur in caufa

z

usci

am. r

TT

15 eni; Ipfie

[ EE

leges nulam infamiam taxarunt 4 ).

*) Et talia crimina

imprimis funt omnia, coatra

E um

quae per leges civiles infamia ftatuta eft x).

[928

OT

Ea vero delicta penitius rec

fentur c. I7. ea-

dem caufa et q. fcilicet infames funt fures,

fácrilegi, inceftuofi, homiridae, perjuri, rap-

tores , malefici, adulteri, venefici, fepulchro-

^m

rüm. violato

i C»

et denique quibuscunque cri-

minibus capitalibus irretiti &c. y).

**) Nullum enim crimen occultum arcet a facris

muneribus per:.c. ultim. de tempor. Ordinat.

Sed ipfa ha:

C

:

c quam vocant notorietas, id eft

publica -notitia rurfis dicitur effe. vel juris,

vel facti. lure aliquod crimen fit publicum,

fi quis in judicio de eo convincatur, confitea-

tur, condemnetur: facto autem, Ífi cafu, alio-

rum

perfidia, vel .propria incüria id propa-

letur.:

$. 2329.

4) Vid. L. 5. 8. et 12. C. ex quibus cauf.

w)e5.caub. 6.q. -

- g) Vid.l. 4. P. a. £. de his qui notant,

i

p —

Caput VIII.

62

qui

eorün

So " 23290

Y

t (

Infamia vero, feu qualiscunque

C

i

itu

diminutio bonae exiftimationis ex

ä

lieno

delicto nata eft illegitima nativitas $. 23:7.,

circa quam duo nobis docend

a fumimus,

if

Ícilicet mod

um quo contráhitur ifta macula,

(-

elt

et eum rurfüs modum, quo deletur.

Con-

orntur

trahitur vero naevus ifte primo, Ííi inter

Scut

paréntes nec conceptionis ,

mec praesgna-

Yi

tionis, nec nativitatis

tempore matrimo-

nium confiftit

ob

al

Q

d eäe

d

e

1*

»

filli vocantur na-

turales ,

qui proin or

aim

DUS

initiari

j

nonu

iplïe

poffunt C.I. de fil Presbyter *). Multo

magis hoc dedecus adfpergitur illis, inter

eoxd

quorum parentes tempore nativitatis matrimo-

lx

nium ob impedimentum dirimens exiftere

1

17' g

j|e quidem potuit. Et hi vocantur fp

E

farsy

feu ex damnato coitu. nati.

Novel. 74

e

Lï-ï; mp'

-Co. 6-

püldt?

*) Aft non omnes funt illegitimi, inter quorum

parentes matrimonium non dabatur. Nam ex.

cipiuntur ii, quorum parentes , aut (ltem

j ü!CfiS

alteruter

parens erroris ignarus. generandae

)rdint

1

l

proli operam dedit; idque etiam

fi impedimen-

i'd e'

tum dirimens latuerit ,

-imo defü

per lis jam

us

exci-

Jicom

fuerit mota c. 2. qui filii funt leg

itimi

piuntur etiam , illi, àut ma

gis'beneficio legum

gnüteä-

pro legit

ime natis benigne judicantur,

" 2)10

matrimonio .

qui

jam foluto, menfe primum u

1de-

p

cimo nafcuntur z). " Ex quo etiam

apparet,

20

9!

menfe undecimo jam completo par

tum ex ju-

dicio legum : illegitimum cenferi.

"*

Pro iis ta-

t contractum matrimo-

Inen, qgi feptimo pof

4

E

D)

nium

$) Vid.l. . ff. de fuis et legit

*

68

Tractatus. XIX.

nium menfe naf'&untur : deniQue, etiam pro ex-

pofitis. ex probabiliore

/1'en'tentia mitius pro-

nuntiand um à).

$.

23530.

Macula haec natalium jure ordinario ")

purgatur vel per fubfequens matrimonium,

Matrimonium

vel per refcriptum Principis.

nativitatem fubfequens "*) illegitime natos

tam quoad effectus canonicos, quam civi-

les per omnia exaequat legitime natis.

Hoc

tamen beneficium tantum competit natura-

libus, id eft, inter quorum parentes non

dabatur matrimonium ; non item fpuriis,

inter quorum parentes tempore nativitatis

nequidem poterat dari matrimonium. Quan-

tum enim ad hos matrimonium nihil opera-

tur, Ííed paterni fceleris poenam perpetuo

luentes, aliud folatium non poffunt habere,

quam dulcem eam recordationem, qua fciunt,

fe innoxios juítitiae innocentem quamdam

;ï]

victimam, et utile aliorum exemplum eva-

(

fiffe.

C. 6. qui filii funt legitim. ***).

(

&) Nam per fpecialem legis relaxationem absque

be

ordinario. refcripto mnaturalibus ,

imo etiam

d

fpuriis poteft fubveniri.

**) Si enim matrimonium conceptione pofterius

ipfam tamen nativitatem praecefferit ,

tales

Q

legitimi per omnia, et non primum per füb-

fi

fequens matrimonium legitimati dicuntur D).

(0

s**) [n.

f

lu

9) Vid.T. x2. ff. de ftat. ho'm.» et T. 29. ff. de li-

ber. et. Pofthum.

f

6) L.Il c. de natur. lib.-

Cah

FH

I.

69

*l2 o M

0*

x

A

o

) Infelices porro hi dividuntur in facrilegos,

fi nimirim ob votum folemne caftitatis inter

parentes matrimonium non poterat exiítere ;

in adulterinos, quorum alteruter parens cum

alio matrimonii vinculo erat digatus, . feu cla-

10*)

rius, funt'illi, qui ex adulterio fant nati (b.

Tertiam fpuriorum claffem conftituunt ince.

LT.

fit0rt

ftaofi,.ipter quorum parentes confanguinitas,

vel

affinitas

matrimonium dirimebat.

Qui

M

tf

rurfus funt vel fimpliciter inceftuofi, id eft

ci

nati ex parentibus ex linea obl

iqua cognatis,

Hoc

$.2 inft. de nupt;

vel funt nefarii, qui ex

linea recta e. g. ex patre, ejusque filia funt

ul

Tor

prqgeniti $. 1. inftit. de nupt.

il

jf,

$.

255T,

atl

Ua

Alterum. remedium contra illegitimae na-

tivitatis mala eft refcriptum Principis $. 2330.

þeïa

yetuo

utique non pingue adeo, nec ita eflicax fi-

0

o

cut prius ilud, quod per fübfequens ma-

trimonium inducitur,

Denignum autem tale

QUI

j

Q

at

refcriptum poteft obtineri vel a fupremo

Principe ecclefiaflico, feu romano Pontifi-

L

ce, utique ad effectus duntaxat ecclefiafti-

cOS €. g. ut quis poffit facris ordinibus ac

bsque

beneficiis potiri. C

. 13. qui filii fünt legi-

etiam

tim.

vel

a. fupremo

Principe politico,

l. 5. C. de diverf. refcript.: circa quam con-

'ef

J

tl

cedendam gr

atiam noftare juvat ejus requi-

, füi

fita, et effectus ejusdem.

.

Requiritur enim

)

confenfus iliius, cu

jus natales macula labo.

j [

T2Dt, atqué ut is per fübfequens matrimo-

nium legitimae nativitatis jura non poffit

T

facile obtinere: fi enim parentes abs gravi

1

3

: d

incom-

70

$

Tmctatus XIX

incommodo, matrimonium inire queant, eo-

rum profi

Princeps non folet plerumque

fpeciali beneficio illegitimae nativitatis nae-

vum abftergere.

n

Novell. 89. C.1. et No-

À

j

j

'raeterea

neceffarium . eft

Velk 74 - b

plerumque, ut,

nifi Princeps de plena, po-

téftate velit agere, alii liberi legitimi non

exiftant.

Novell mox laudat.

ROL et »i

Effectus vero hujüsmodi clementis decreti

funt füccetlio in legitimam haereditatem ,

id eft, ut partem haereditatis legitimis com-

petentem poflint capere $.2. inítit. de hae-

redit. quae ab.

]tem ut munera' et digni-

tates civiles pofiint *) obtinere.

RT.

3*) Haec autem potiffimum de jure cannonico,

et romano obtinent: multa tamen ex his ufüs

et voluntas legislatorum mutavit.

Sic

pnon

tantum fuüpremi Principes, fed' etiam degati

eorum, et quos vocamus comites palatinos,

privilegium legitimandi, id eft poteftatem na-

talium maculam obftergendi quandoque. habe-

re folent, vel habuerunt aliquando.

Denique

profelfio religiofa vim habet, maculam nata-

f

litüm abolendi faltem . ad, fufcipiendos facros

)

ordines c. I. de üiï.j Presbyter,

d

$.

2552.

Defectuum moralium, ex quibus irregu-

laritas oritur , claffis tertia eft defectus li-

ä

bertatis $. 2327.

Et funt I"mo conjuges,

nifi uxor confentiens votum C

ct iU.

aft

itatis emit-

[

tat. C. 7. de converf. conjug. 2do.

Servi

3 Tf

w

etiam adfícr

iLJL

itii tantum, id eít, qui alias

oOnge

iilv

certae

liberi pácto tamen, aut alia rati

glebae,

Caput. IX.

71

vlebae,

feu

fundo colendo addicti funt

T

]]Glïe

'Foc. Titul

de fervis non ordin

Nifi do-

mini. eorum confentiant.

IH

359 demum ad ra-

N

iones reddendas 00;;2401, quousque fcilicet

el

has rationes non dederint. C. umc. de ob-

p

ligat.

ad ratiocin.

T0

4 1

UXEM

IX

oCf0L

De irregularitatibus , quac ex. defectu

(em

natural

0 [7,/:'1 £

COLI

]ae

$.

2333 Ad defectus natutales peti"weüt qm(dfuu

vitia animi, et quaedam corporis.

Et huc

jri

$.

2334-

r

Spectát aet

legitima,

fico .

ä,a

392*

Et interftitia.

fys

; UiUS

)on

$-

2333«

ïcïïl

Superfünt defectus naturales,

x quibus

d108

ouis a facris ordinibus prohibetur $. 2327

et 7

Et.hi fe tenent vel

ex parte animt,

vel

hi

W'n K

x parte coxpoms.

Defectus animi

funt

[ I]RL..

fi quis ;careat ufu rationis*) vel faltem de-

jacros

bita fcientia, de qua fupra $. »305. et Tri-

dent

Seff.

VIE «C. Xil.

ec SelL AXIE C

MNoet 'VJ

vel ut

Corporis defectus facit

munera Clerici omnino non poffit obi

re:

hrdob )

pu

fC

0

velfaltem , ut eadem absque .horrore fpe-

Is J

Ct mintidm non queat e€x CQUI

In priore cafu

talis ne

quidem .poteft

ad ordines admitti ;

Emi

e€. g. fi careat vifu utf*muc oculus, vel jux-

rvl

ta

aiquos ( nimis

igide fentientes) . folus

al]t

L

oculus finifter , quen propterea canonicum

ertié

E

vocant,

1ba€ ,

J

du

r

2

.æTrabtams XI X :

vocant, €o quod illo þotifïimum Canonem

t

Miffae foleamus legere **). Si- vero ordi-

nes jam fufceperit, et talis defectus exin

primum fuperveniat, ab illis duntaxat mu-

neribus debet abílinere, ad quae ineptus

eft factus, aliorum exercitio libere eidem

relicto, C. 2. de Cleric. aegrotant. -Ét quae

;:

modo de iis.dixi, qui fimpliciter officiis non

V

poffunt defüngi, etiam intelligenda funt de

alis, qui eadem absque horrore non pof-

funt explere, e. g. enormiter gibbofi, par-

V1

-aut. claudi.

Licet etiam ifta impedi-

f

menta de ífuo horrore multum ipfo ufu

li

perdiderint, vixque attendantur, nifi defe-

d

ctus fere intollerabilis fit.

aeterum. vid.

M

P

C. 4. de cleric. aegrotant.

*) Hanc vero irregularitàtem non tam lex hu-

mana, quam naturalis conftituit.

3V*) Qui caecitatem oculi finiftri inter irregulari-

tates recenfent, Ííine lege, , et fine ratione id

faciunt.

Nullibi enim,

quantum fcio, hoc

impedimentum eft fcriptum , et modiciffima,

ä

et quaàe ne quidem adverti poteft,. capitis ad

librum converfio, prorfüs nihil dedecoris ha-

-

bet. Nifi itaque confuetudinem defüper often-

(

evincent.

dere queant, füam hanc caufam nunquam

(

Aliud foret, fi oculus non tantum

excaecatus,. fed etiam erutus foret; caverna

li

enim ila in caput profunde recedens, jutti

d

utique horroris caufa foret, faltem nifi, quod

]

facere folent, oculo quadam artefacto inde-

corum illud vacuum expleatur.

$.

2334-

Ad defectus animi, vel fi mavis corpo-

ris, certe ad defectus naturales pertinet ae-

tas

! ;Cap?tt LX..

73

Oftei

tas minus congrua.

Haec jam aetas feu

ordi

"xo

temporis fpatium de

Uv

t confiderari vel inde

enn

a nàtivitate, vel à nuper jam füfcepto or-

m

dine.

Iam aetas naturalis ad primam ton-

|pus

furam, et minores ordines definita non re-

oj denm

quiritur, dummodo mitiori volens ufu ra.

quie

tionis, et requifita fcientia fit inflructus.

$ 1101

Ad Subdiaconatum nullus in pofterum ante

h

V

int (

vigeffimum fecundum; ad Diaconatus ordi-

1 p*

nem ante vigefimum tertium: ad Presbyte-

, pi*

ratus ante vigefimum quintum aetatis füae

)pedi-

promoveatur. rident, Seff. XXIII. C. XII.

ufi

Hos tamen annos non completos, fed in-

defe«

choatos tantum requiri, ufüs, et commu-

Vi

nis auctoritas docet.

ex hü*

$. 2335.

Aetas, feu temporis fpatium ab uno or-

eguiagi-

jofte /

dine ad alium exigendum vocatur inter [Litia,

de quibus verba Concil. Trident. Seff. XXIII.

, It

C. XI. C. XIII. et XIV. vide.

illmi

Et quidem

jtis d

ibi conftitutum eit, ut ad Presbyteratum a

js T

Diaconatu, et ad ^ hunc a Subdiaconatu ,

ofte)

ac denique ad Subdiaconatum inde.a fuf.

1quam

anturt

ceptis ordinibus minoribus annus integer

intermedius requiratur ;

nifi quod C. XÍ.

yvern

ütd

additur, necefiitas , aut Ecclefiae utilitas,

judicio Epifcopi aliud expofcat*) — .

^

j

a*) Utfumque autem tam $o priore, quam $o

* praefenti requifitum tempus juíte ab Ecclefia

n

1

a-

requiritur: ne fcilicet repente popuii chrift

ni magiftri effe velint, qui vcl per aetatem

o

"il nifi difcipuli effe poffunt. Tum maxime

Es

con-

t2

n

fæ*a:zaz'«s AXIX.

74

condecet, ut per fingulos gradus probe ex-

erciti, tanto muneri digne praeparentur, et

non a profano vitae genere ad ipfa fancta San-

ctorum unico velut fa.';w,r' aut pene volatu

1

£

S

per

i

€

tantuür,

,

GAXVV L

f

/14.

[(27

nWwm.

De Effectibus S. 9 Or

fer

[]

2336. .Ad effectus ordinum re

LUCiL

enda eft Tme

eratia, edo Character, 3tio certa quaedam. po-

teftas : quae quidem

$.

2337. In Epifcopatu, Presbyteratu, et probabi-

$

lhius

in Diaconatu eft divinae in&i'gutisx*lïs.

2

$.

3

Hic proin ofheia Oftiarii, et Lec:toz"is :

:5:

ä.

31)

Exorciftae et Acolythi;

$.

2340.

'Tum Subdiaconi ,

$

y*

K)—

Et Diaconi ;

2

3

12

Mox Sacerdotis ,. et tandem

Epifcopi referuntur..

(5'

03

t

ï

AA.

3

€

Quartae. clafüs effectus funt variae. obIh.

f

:

*

—..

i

1

ones : inter quas. refertur Imo orationis.

E

(

C

f;

)ä..

.

um penfüm, et frequentior S.S. Eucha-

Htl

aQ

ae ufüs. Atque ut bis. Clerici liberius va-

care queant,.

ar

r

1n

$

2345. Eisdem 2do varia profane negotia, intere

li

dicit Ecclefia; quae

W

2346. 3tio infuper voto. perpetuo. caftitatis: ad-

)

ftringit viros ecciefiaficos z

tl

S.

2347. Denique 4to

ipfo. habitu. eosdem:

|

quis. difcretos efífe

defiderat.

E lfä,ü';

D

*

e

; facris

|

2348. Ultima demum fpecies eorum , q:

ordinibus adhaere

»

à31ft

iic5.

effectuum. confifüit in

otet

à

.quibusdam favoribus, qui clericis comp

CUUA

pt:

quae«

P -

Cahut

Pa

hod

(»

be r

quorüm primus eft privilegium fori, et fecun-

J

e

ü SRU-

dus privilegium canónis; tertius vero eft ti-

tulus;

Privilegio: canonis prohibetur.

vt

$

2340. In Concil. Lateran. 2do, me Clericis vel

Monachus impie percutiatur, et ejusmodi per-

cuffor injurius

EU

2350. Poteft effe quivis rationis compos, etiain

mulier, impubes; folo mandato, aut confilio

concurrens,

e?*( [m

2351. Ipfa vero percufíio debet effe gravis fim-

jm pe

pliciter , et infüper facrilega.

2352.

Unde ex variis titulis excufatur.

S.

29991

Poena vero in hoc crimen ftatu&a eft ex-

'"abübï

communicatio major, a qua tamen diverfi pof-

funt abfolvere,

15j

2354. Tertius demum Clericorum feu favor,

feu obligaftio ,E)& titulus,

$.

2336.

Ex iis , quae Sacramento ^ordinis ex-

trinfecus accedunt $. 2271. ultimum eft ef-

20 Obh'

fectus ejüsdem. . Et hic eéffectus facris or-

f &[ïomö

dinibus conveniens eft .diverfus ,

et fere

fuc

TCl

jus V

ad quinque claffes referri poteft. . Et pri-

mus quidem, aliisque Sacramentis commu-

nis eft gratia fanctificans; et quidem non

5-0 r

Livu

initium ,.

augmentum ejusdem (nifi forte

Dd

per accidens) eo quod ordo fit Sacramen-

H

3 [

il

2 .3"

tum vivorum.

Per

s

«ii

dem rationem dat

2 n

au

à rü

ordo jus

gratias actuales, feu pie, re-

cteque vivendi auxilia.

n]?*nu

Inprimit infuper,

(,cw(

qui eft

GiLCI

hujus Sacramenti effectus, cha-

li

racterem indelebilem animae; et quidem di-

verii

EDA

p

76

Jvactatus .X X

verfi ,oïrdines' dant, diverfum juxta pleros-

que, aliis non nifi unicum ex Sacramento

ordinis Characterem agnofcentibus. Ethunc

effectum cum aliquibus, . fcilicet baptifini,

et confirmationis Sacramentis communem

habet Ordo. Tertius vero eidem eft' fingu-

laris fcilicet facra: quaedam poteftas,. ali-

quid agendi circa divina myfteria, praeci-

pue circa auguftum illud Euchariftiae Sa-

cramcentum.

$.

2337-

d

X

Cum vero fücra poteftas effectibus ex

jure divino defcendentibus accenfeatur, id

W

duntaxat de poteftate Epifcoporum, et Pres-

q

byterorum, et fere etiam Diaconorum cer-

f

tum eft. De reliquis ambiguum manet, an

Yi

«

poteftatem ex jure divino propriam fibi ob-

tineant, ficut incertum manet, an ipfimet

Id

ili ordines a Chrifto, vel ab Ecclefia in-

ftituti fint $. 2276. et feq *). Iuvat tamen

fingulorum ordin

cenfere.

,um munera Eïreviter, re-

COSi

*) Id maxime ordinés minores, imo Subdiaco-

qqea

natum , et ipfum etiam Diaconatum videtur

T

premere, quod nullum officium ita fibi pro-

r

ium babeant, ut eodem non etiam laici, fi

E

cclefia velit, rit

o

r

efficaciterque fungi que-

ant,

Dicunt equidem, ,,hominem nullo or-

» dine infipnitum talia munera non proprio

:

[

» jure, fed ex beneficio tantum Ecclefiae, ob-

jre ;.e. o

j

35

o

ad aram fervire, epiftolam can-

leä]

»»

tare &c.

Contra.vero eum, cüi facer ordo

. 9

Ls

ef collatus, ex auctoritate divinitus fibi

?5 COD-

*

szm; X.

77

Yony

m cohceffa tale munus exequi. * Nam hoc

mento

ipfüm maxime di(ceptatur, an e. g. Subdiaco.

nus divino, vel humano jure.fuünctiones fuas

X

peragat. Dein vix videtur Chriftus pro eo

!

Xl

munere Sacramentum aliquod [peciale infii.

JG.

tuiífe ,

quod . Ecclefia fuo duntaxat arbitrio

recte conferre poteft. Quare hoc argumen-

fing

tum etiam ipfius Diaconatus divinam inftitn-

, ü

tionem oppugnat: quae tamen $o 2276. haben-

p

tur, graviora videptur.

T

$. 2538.

Itaquö' offici

um Oftiarii eft

4 ut.exclu-

dat infideles, id eft,

nondum baptizatos:

o

7

G

excommunicatos , et per m

CLb

nam partem

id

etiam Cathecumenos

, faltem ut Sa

crificio ,

Pres

on

et Sacramentorum difpenfationi n

pof-

j

fint intereffe.

Lectoris eft

.

prophetias, feu

vaticinia veteris le

E

gis publice praelegere,

5

bi

et Cathecumenos al

"n

na imbuere.

iosque doctrina chrifci;-l-

ipln

w

jl

u n

$. 2332).

um

B

Excercifta

in

energumenis daemonem

coercet , ut majori quiete facris adflare

queant.

Acolythus vinum

5

bdiaco

aquam, et Iug

&

videtit

minarig ad Sacrificium defert.

p pm

$. 2340.'

jci, !

i que

Stlt;diacono ^s

]o t

alicem , patenam, panem,

yroprio

et vinum proxime ad Sacrificium miniftran-

0)

di, et aquam vino admifcendi, denique fo-

€,

lemniter e

j (at

piftolam cäntandi Ihunus come.

« orüo

petit.

, i

5 2341«

cold

w

[ X.

78

Iï:,tw.t,lpbig ...&

(:'

23;1'

?

a.

Dïacom praecipuus 'actus eft ]i"v:m'7

7

facerdoti facrifi-

lium

folemniter contare

d

canti

proxime

infervire

aliquando etiam

Q

1

Euchar

AL

!U*

iam, folemnem bap tlfnum :Gt ver»

du

bum Dei difpenfare.

Qu

$. 2342

NI

(t

Sacerdos. jam praecipuum , et noblhfh-

mum ex omnibus actum exercet ,

divinum

Uj

Ícilicet

10vae legis

Sacrificium 01 eundo.

q*;i

Prae

erea acacdcntc fibi Iurisdictione $. 2192.

l&

4 peccatis aofoïvu:, Sact

a-uc

f20T113

at

cum. Extremae

Y

unctionis confert, aliaque pluuma fibi pro-

!

4

pria habet.

aü

S.

23495

k

Eplfcopus infuper Ordines, et Sacramen-

H

ordinaria COn-

r

tum confirma itionis de lege

fert

Item praec cipuam aïzquum, et prout

b

moderni potiffimum tuentur,

jurisdictionem

(

proxime a Déo fibi collatam exercet, Prac-

mu

terea ex jure . tamen humano,

nihilominus

Vgl

tanquam actum Ordinis, non jurisdictionis

confecrare ecclefias,

fibi. proprium habet,

a'n.aïn, calices, ahaquc multa fane.

ä.

2344-

lam v

variae .obligationes quartam. eorum

effectuum claffem comhtuvrt

quae ex fa-

Cris

ordinibus

nafcuntur

Hae

NUA

33)-

porro obligationes variae funt, et plerum-

que

j

ET..

Caput X

49 "

que ex jure humano defcendehtes:

!

.eoquodþ

Dv

Ecclefa merito follicita fit, . ut eorum vita

fieni

aptiffimis legibus circumfcribatur ,

ui reli-

) Qu

quorum omnium norma ex offidio mune-

e u

ris fui effe jübentur, ' Et Imo ag excolen-

dum animum, eumque caeleftibus imbuen-

dum fenfibus " definitum aliquod orationis

penfum, fcilicet h

orae canonicae plerisque

D

Mi

Vi

Clericis imperantur:

de. quibus

$J

jam

alibi

tractavi.

(irmut

1

Et quidem etiam in minoribus

ordinibus

conftituti

a Concil.

oeu

lrident «)

lequéns feu confilium

p

, feü praeceptum pro

Xtrenu

fe fícriptum habent;

Ut in eis cum aetate

j

D

vitae meritum, et doctrina major accrefcat,

quod et bonor

et

um,morum. exemplum,

nofnI!

affidaum in ecclefia miniíterium,

(-Luk.l«-

lC ma-

jor erga Presbyteros, et füperiores ordines

Vr

reverentia, et crebrior quam antea COrpo-

aïa CU

m,

ris Chrifti communio *) maxime comproba-

bunt. Similia e

u

7 d

eni. Sef£. C. XIIL. fciant-

que, maxime decere, fi faltem diebus do-

TU

, 1

minicis, et folemnibüs

cum altari miniftra-

jlomi

verint, facram. Communionem perceperiu:.

dICW

*:).Tant . Senatus. confultum in caufa fuerit, ut

cleli

]

in pluribus jam diaecefibus certus: confeffio.

num faltem numerus per annum ab iis exple-

ri ex ftatuto publico debeat, qui ad facros

ordines adípirant.

Idque praecipiunt praeter

alia laudatiffima capita,

quibus vigilantiifimi

l egti!

praefules. ad

graviifimum ,

ac pene infiniti

momenti paftorale munus, et optimos felige-

) g^

"

re , et electos optime comparare fatagunt.

Certum quippe eft VileS, ac exiguae: frugis

inerce-

F)W"

€) Seff,

XIII. C. IX.

&

Tmctkatzzs— .XIX

8c

mercenarios in facro negotio futuros effe, qui

h

facrorum nullum ufum,

nullum fenfüm habe-

re videntur; quippe ad feveritatem. evangeli-

(

cam praedicandam nullos altiores cogitatus

afferre poffunt,

quam quos in libertate acade-

inica hauferunt.

$.

2545.

Certe officia Sacerdotis graviffima funt,

publica infuper, et facrofancta: unde me-

rito omnes, qui vel integrum Sacerdotium,

vel ejus partem fibi collatam habent, non

quidem ex juffu. Ecclefiae , fed vi muneris

fui

crennem facris exercitationibus operam

dare tenentur, quae quidem in omnibus

D d

zE

jufte vivere defiderantibus eft opinione

r

major

?

in Sacerdotibus vero etiam fingulo-

ris *). Et licet Ecclefia hanc menfuram mi-

nime definiat, eandem tamen vehementer

exoptat ,

vereque requiri declarat,

dum

eos ab omni grofani negotio, quantum po-

teft, fequeftratos effe praecipit, idemque

fere circa perfonas facras facit, quod circa

dies feftos confítituit, ícilicet ut toti a ftre-

pitu negotiorum vacui, atque toti ad actus

religionis liberi, expeditique exiftant. Qua-

re in primis interdicitur eisdem omnis ne-

*

gotiatio Can, ?. 9. 1o. dift. 88. Cap. ultim.

de vita et honeft. Trident. Seff. XXIII. C.

I. item ea, quae a negotiatione parum di-

ftant,

mentem vero a facris maximopere

abílrahunt, qualia funt cambium, confectio

et honeít. cle-

auri chymici, c. 10. de vit.

£ic

E

; l.

P

Cdþut X

8r

je, Q

n ha.

ric. Praeförea eisdem prohibetur venatio

vinpel

Cfolemnis faltem et frequens) 1. I, et'2,

Qgiatus

de Cleric. venat. Infuper tripudia, et fàl.

e a

tationes d) :

ufus ]

Ac denique praeter alia plura

arvarum aut certe inceflus perfonatus

C. 15. de vit. et honeft. Cleric. **),

[

*) Hi enim

juftam religionis menfüram non im.-

x fit

plentes, non tantum fibi, Ífed etiam aliis: de:

i t

erunt; et frigus fuum afflabunt il

lisg » Quos

vi muneris calefacere deberent

Jotul,

lam aliquando

innui, legitimum , citca

ficra et deternà Ten-

j i

füm in- Ecclef

Unert

ia vel ex €o deficere; quod

DoO-

bis facerdotibus tantum luminis, et

ardoris

aperam

non füppetat, ut fufficientem

jnibus

» in alios difpenfare' poílimus.;

ejus- portioneq)

3

z

^

pim(me

*) Operae pretium

faciam, . fi fuper h!ac re evx

Concil.. Tridentín. Setf,

fgul

de Keformat. exícribam.

XXIT. . Caput primum

Nihil eft, quod alios

r o

magis ad pietatem,

emd»

hl

et Dei cultum affidue in-

ftruat, quam eorum vita,

et exemplum,

ui

fe divino minifterio dedicarunt.

i

Cum enim a

tun po

rebus faeculi in altiorem fü

blati locum "con.

fpiciantur, . in

eoós tanquam Ípeculum reli

d

J

qui

oculos conjiciunt, ex iisque fumunt ,

quod

j

i

imitentur.

Quapropter fie. decet

fortem

Domini

Clericos in

j

VOCAtoS ,

1c

vitam ,

fmoresque

j

!

fuos omnes com

LA

n

Or

1

p

l

ere, ut habitu, geftu , in.

D

ceffu, fermone, aliisque omn

ibus rebus nihil

4

nifi grave,

moderatum, ac reli

n5 Ti

gione plenum

prae fe ferant: levia eti

am delicta

; quae-.in ip-

lis maxima effe

TTT-

iUs

effugiant.

[

— —— Ut

ii

quae de luxu eommeffatiopibus,

-

choreis, aleis,

(

lufibus

um

tii$

iu

f

-

iendi

—'L—' hec,non faeculax*ibus'nego-

:

5

copiofe, ac folubriter fancita

1

-

m?

p

fuerunt, ea

m

L2

ü pofterum

obferventur.

p

Et quidem

bp ura

jj (

dii'cip;inae Ccapita per ufis

CODnD-

[

d) Trident. Seff. 24. c. 12.

Tom. V1I.

P*ï

Qu

v*

Ti

nrt

GU

r

lus

A

Pt

$2

riv

C

rios, et

c confuetu:

RAT

ne ffbu ita

et jus

2

ioc mitigatum effe fmcüe ad-

hu

? ï

nm gih

€

ï

IBHC; im:

4

ied

let

;g

o

C

GiX mldc

ac

TYo

iic

iturales. vi-

attoe

am honefti

;i

31.

nam in Clericis z

A»Lv

nta e (celfa,

nt

conditione

ne

quam obtine

fario requi-

rentes tu

Alic

li

Jer

fnores

nóofttos minmum pati

potuerunt.

lr

iit haec idem cmml eodem

loco ftatuens: fi qua vero ex bis in defuetu-

dinem- abiifl le compcïmmt, ea quamp rimum in

ufum revocari — — ftudeant,

3on obftanti«

cunque «c.

bus

confüetudinibus quibus

p

&

$.

4

25

(

l

ï-/

Clericos fuos

H

Verum ne qLc fic Ecclefia

O

au&,u u

ur gïm volentis

t

ab omni p*"o

P

',51'

1olici

ï*f*/

LL QO

uiefcit.5

d

u

Lt

»

t

ab omni

531f

fio g^

C

42

r1

is

hecc

Drd

x-a.-

C UG;CL g

3,

Ir1tus

mu ifimus

U

:

l

3

Dpot

LC

ï

ï

d

65

O

)

:1.1L*£- VIE

Vi

egre conponi

ii

a

re

4v

lk

O

s efle defide-

02,

Ó

35 34.. €0s 1

er

p

jinter

ob

liga

ati

j

t

S

P

tio ]oco

fanes:sCid quod i:

P

r

Dbti

a

e

Vi qulO in-

15

refertur) perpetuae contin

.

"

L-E- 2

m

d

$

-bus

lLt

IS 1111-

)

nectit omnes;

joi

adeo uc

on

tantum H]&tï'ïüïOl ium

0f

tiantur

n

OVL

isd

em- non 1licea

U

fed

etiam

dd

contrahere -ei

d

ut tale matrimonium irritum futurum fit £) *).

bC;

&) Et quidem in

Jcclena latina (alia enim difci-

:clefia graeca) omnes Sub-

plma obtinet in E«

jaconi ex voto C&fhf&.tlb,

quale fufupændo

ab omni

ordinem m

majorem emittere tcrpntm :

actu venereo abftinere pe;pet uo oblig

antur,

facrilegii, aut certe peccati contra rbmnonem

noxam. contracturi $

five absque mat trimonio ,

five in matrimonio, etfiirrito, ejusmodi de-

lectationem quamceunque deliberate admiferint.

&

De

£) Trident. Seff, XXIV. Con, IX

p- x

Caput. X.

03

et juï

De eo quidem Doctores diffident, an haec

]e a

ls Yl

obligatio proxime ex voto, wel ex praecepto

Ecclefiae naícatur.

Id tamen omnibus eiít cer-

.x'ceï.(a.,

tum, quemlibet ad emittendum votum, vel fi

r

hoc emittere ftudiofe noluerit, ex lege reli-

jg pil

gionis caufa teneri.'

eodett

Ítinc. 2

Q

Vide con. l, et 3. di-

65 €

b-6, unic.ä de vot..in 6.

[netu»

ml

g.

2347.

lat

t

Infuper ut animum ab omni profano af-

fectu alienum.exterior etiam habitus ofien-

dat, et Clericos perpetuo defuper commo-

nefaciat: jubentur 4t» tonfuram, et veltti-

s füt

ylentis

tum fpecialem velut facrae militiae intignia

ol

deferre. Et quidem haec obligatione quan-

ifimis

tum ad eos, qui in majoribus conftiti

[»

1

&

ti,

; VI

vel fine tali ordine beneficio ecclefiaftico

p

delt

potiti funt, eft gravis *) Can. penultim. di-

o Jo0

fünct. »3. et Clementin. ». de vit. et ho-

u !

neft. cleric. denique Trident. Seff. XIV,

cap.

lx[

xc [Il

XVI. Qui vero non nifi minoribus ,

aut

jl

1 Ti

omnino fola primastonfura inügniti funt,

ad habitum, et tonfuram clericorum non

etim

U

adítringuntur **) nifi quod mox dictum eft,

tf 0b

ii

beneficium. jam obtineant.

s 9U

/*) Tales tamen , qui fcilicet fine ecclefiaftico ve-

dipie

(

ftitu incedunt, aliquando gravem obligationem

j o

evadunt, fcilicet fi'id fecreto, ad breve tem-

pus, aut ex gravi ratione fiat.

ig-.mwl"

,

l

gäoxlgm

**) lm minoribus conftituti , nifi habitum, et ton-

fi;nol'xw-

furam deferant, non gaudent privilegio. fori ,

f

41

yii *

id eft jurisdictio

il $

et potefati- politicae fub-

mi[erinf.

diti monent,

Imo., quod

iqni volunt, etfü

fors .minus

DP

probabiliter, tales nequidem priyi-

legium canonis obtinent: feu quod idem eít,

F23

qui

94

"Cractatus XI X.

