Quare iatrimonium ad bre

ve tempus

jare

P

difcedentium , fi absque parocho i

bi ineatur,

er i

nullum effe dicit declaratio

5. Congregat. an.

uf d

1637. ab Ürbano VIII. con

firmata.

Aliud eft

[

quoad territorium aliarum legum :, hoc enim

ochiam

primo momento ceffat quoad eum , qui etiam

od

ad breve tempus ex tali territorio difcefferit.

vie 00

Neque enim ftudium evadendi legem fraudem

jicond

continet: alias matrimonium eorum non va-

fu'[)eüxriïv

leret, qui, ut fine paroch:

) contrahere queant,

j n

domicilium . füum in locum non prom

ulgati

p ii*

concilii transtulerunt.

Jale vero ma

trimo-

j n

nium haud effe irritum ' docet füpra laudata

j

deqlaratio.

j

CAPVT VIII.

De Teliquis impedimentis. dirimentibus.

«

j

| f

L

M

2421. Inter reliqua impedimenta aliqua ad re.

ligionem pertinent ;

contia

t

lj

2422. Uti votum folemne caftitatis, ordo facer,

tr1Ud

2423.

Cognatio fpiritualis, et

)

"u

2424.

Cultus difparitas, .

l e

ycul i

ä

2425.

Alia impedimenta ad piätatem naturalem '

Ífpectant, uti cognatio, 6t affinitas naturalis,,

Í

j

aut legalis,

j o

Ton. VII.

l

$. 2426.

CUl

136

"Tracitaius

A(XFAX';'.

$

Cognafio naturalis ,. quae in Communio

2426.

4

So

ne

fanguinis confiftit,

tel

/

Eit vel in linea certa

y*

242

2

4

Propinquioris, aut remotioris gradus,

öü

2429.

ä

Velin linea obliqua,

$

3*

p

N

o

Notordum vero, gradus in jure civili ali-

let

ter computari, ac in canonico.

po

Quondonam ergo

cognatio fit impedi-

243t.

mentum dirimens.

[

$

2432. Cognatio quoque legalis, feu adoptio

iiila

matrimonium dirimit j

ln

$.

1433

Affinitas quoque ,

u j

Cujus etiam diverfi dantur gradus,

i (tfiít

z

j

3

".

Et. publicae honeftatis impedimentum ,

li

243

Quod priori non multum abfimile eft,

raj

C:)

Huc referenda funt.

437*

Que

W

S-

2421.

Ea, quo fuperfunt imp&imenta in reli-

sjone, vel in naturali pietate, radicem fuam

habent. Et ad religionem quidem referun-

tur impedimentum «oti, ordjmis [acri, cogna-

dionis Jpiritualis .

et quam vocant, cultus

difparitas.

2422.

$-

Itaque votum folemne caftitatis in reli-

giofo ordine ab Ecclefia approbato legitime

tfifm

emiíTum facit, ut matrimonium deinceps con-

lur

trahendum Ífit irritum.

l/'id.

G. «

de *vot.

lA

T

in 6. Prout,etiam ilud votum, quod quiïs'-

: Caput VIIT.

15Í

um

S. fübdiaconatus ordinem. fü

fcipiendo emit-

tere cenfetur.

Tvidentin.

J*lf. 24. Ca?a. 9.

Talis

b

$. -2423.

í

Tota caufa circa co

cirili d

gnationem fpirituä-

lem folis concilii trident

ini ver

bis explicari

poteít. Sunt autem fequentia:

ub unus iau-

j n

tun jioe Cir [ioe . mulier ,

Jeve ^ ad ^ fimmum

una$ et wna - baptis

j

A

vf/:&

j u

"tum.- de - baptifio fufci,

f

4 ;i«l/)

ihLer. Quoss &b bapt

.

salum. i,

Wmns 6b idlius.pa-

irem,

RaLrem nec on. quer l-*(z])tz'zanlem,

e& baptis.a

ilt: - baptizatique batrem

b

et matrem

Ils,

n.

pantum.-[piritualis cognatió "contvabati

".'-. ]

ncul

Ea quoque cognatio, quae ex

fi"?.f'

confirmationé con-

irabitur , confirma

!Uv

ems et confirimatum, jlius-

que patreiun ,

diatur * ),

el matæm,- àc tenentem non gre-

*) Reqüiritue tamäh éx

parte parentum, ut talem

pro patritio defigne

nt;

5 ^

et ex .parte. patrino-

vum , ut baptizatum vel

confirmatum fob ip.

jn if

fo myfterio teneant,

Vel'ex baptifmo. füfci-

n refeïü"

piant ,

et quider

n animo agendi patrinum,

um

Debent autem pat

rini .

ipfimet effe. baptizati,

vï

|

et. quantum ad coni

firtnationem | debe

(, "

praevie confirmatl,

ut effe

l'id. tot. titul.. de

.

cognat,

Jpiritual. £t C. 102.

de confecrat. dift

"L. 4.

$:

; n

Denique difparitas |cu

Itus. facit, utþ tma-

J

-Iegr

trimonium a chriftiano

cum Gentili

b

Ma-

p

humetano, [u

daeo àut q

tizato initüm fit null

uocumque non bap-

il

um.

Etc quidem. talia

mOd

matrimonia per plu

res. leges Ecclefiae. pro-

2

hiben-

132

Tractatus . XX.

hibentur: . eadem autem 4penitus effe irrita,

. fere ex- ufu ,

ac legali cogfuetudine def-

cendit *).

*

Sed quid de matrimoniis Catholicorum cum

haereticis ? "Talia inprimis, funt. plerumque

prohibita jure naturae ob periculum perverfio-

nis, quae vel conjugi catholico, vel proli-

bus plerumque imminet. .Ejusmodi matrimo-

nia etiam prohibentur jure ecclefiaftico C.

14.

de haeretic. in 6. ea tamen bhaud effe ir-

rita

docet decret. Urbani VIII. de anno 1639.

in iis tamen locis, in quibus haereticium Ca-

tholicis pacifice verfantur, haec matrimonia

vi confüetudinis non effe improba, doctores

varii tuentur, quibus facile confentio, fiqui-

dem ea abfint (Ííi tamen aliquando abfunt)

quae de jure naturae ejusmodi matrimoniis

ádverfari mox dixi. —— — Sed quid de pa-

ctis de aliquibus, aut omnibus prolibus in

haerefi educandis? [am haec pacta duplicem

conditionem habere

offunt.. Vel enim con-

C

Ui

jux catholicus promittit, fe curaturum , ut

aliqua proles haerefi imbuatur: et tale pactum

ali

fe ipfo eft impium, imo feipfo nullum, utpo-

pri

te de actu impio initum,

Vel hoc pactum

nli

de eo eft, quod conjux catholicus velit per-

qdua

mittere, ut aliqua proles haerefi adducatur,

et ad tale pactum fine ingenti peccato ineun-

der

dum ratio graviffima , et prout arbitror non

&d(

nifi publica, et ad emolumenta facra fpectans

Jtti

eft neceffaria.

Multum fane requiritur, ut

parentes, pietati illi, quaim prolibus debent;

renuntiare queant. Et haec quidem obtinent,

fi talia pacta fimp

liciter negotio matrimonii

adjiciantur; aliud vero eft, Ííi eiusmodi im-

perf

modum

defe

pietas ad confenfüm matrimonii per

conditionis contractui adjiciantur e. g. 4uco

Qend

ari per-

altel

te, Ji al?qua71z prolem in haerefi educ

nüttus ,

p

m

Cout VIIL

153

Itrit,

enittas, vel omnino data opera /ataga)s.f Tale

edi

jam matrimonium jure naturae eft nullum: . nam

Ífponfus catholicus ad id tanquam ad aliquid

f O

iniquum fe obligare non poteft, et fponfus

TUm

haereticus fine hac conditione non confentit.

Et licet haec conditio utpote turpis per leges

ryetti

| proi

humanas habeatur pro non adjecta: in foro

yitrimo

tamen conícientiae Ecclefia defectum confen-

füs fupplere non poteft Equidem fponfus

lii (

haereticus teneretur per C. ultim. de condi-

| f

tion. ab haec conditione difcedere,

et fimplici-

um (

ter confentire: Ííi tamen id non faciat, per-

ducat defectus veri confenfüs ad fnatrimonium

Timoni

Scilicet matrimonia a

!octorej

jure naturae requifiti,

Catholicis cum - haereticis

confüituenda femper

| üquz-

Ífunt periculofiffima ,

et vix ünquam a peccato

jfont)

Y

immunia.

jronis

de p

$- 3495

M

Impedimenta ad pietatem naturalem fpe-

j

ym (*

ctantia funt cognatio ,- et affimias, quarum

utraque eít duplex.

,»um j uä

Et quidem cognatio

] pacïüm

alia eft naturalis, alia legalis ad imitationem

j UP*

prioris a legibus inventa..

actüm

Cognatio natu-

ralis, quae ob communem fanguinem inter

a p

ducatufi

duas perfonas confanguinitas vocatur, confi-

deranda eft tum quoad maturam füam, tum

p n

ror D

ad eos, quos in praefenti .caufa

habet, ef-

fett

Pec 4

fectus.

AE j

4

$. 2426.

eel

,btmelï /

Natura cognationis in eo eft, quod una

tf

mülll*

perfona per naturalem " generationem . vel

wdl n

modllm

cendat ab eadem tertia:

defcendat ab altera, vel quod utraque def-

7 Ó

ut adeo una ab

1

jl

eodem communi in-

altera? vel utraque ab

g

3

ter

134

Tvaciatus XX.

ter feparehte fanguinem hauferit.

Unde.

Ítiq

linea , et gradus cognationis explicari ne-

ali

ceffe eft.

or|

tU

$.

2427

Ve

Tam linea vel eft recta

fcilicet una

d

per['om fitgenita ab altera feu proxime e,

pit

1na

. filia a patre, feu'remote e. g. nepos ex

ama

vel ]mea eft obligua , fi ícilicct utra-

f

que perfona ab eadem tertia e. g. duo pa-

D

trueles ex communi avo defcendant.

Til

$.

2428

i

Graflus, feu diftantia cognationum facili

regula .computari poteft.

Et quidem pro

linea recta unus ab altero tót gradibus di-

ftat, quot inter unum et alterum genera-

tiones funt factae

Sic avus a nepote duo-

bus ,

pater autem a filio non nifi unico

Oïadu diftat :

quia fcilicet inter avum,. et

nepotem duae generationes funt factae:

nam avus filium ,

hic vero nepotem gene-

HVJE

Pater vero dift

Gu

at

3 fiio non nifi

unico gradu, utpote quem proxime, cet fi-

O

ne me dia

UGUCI'&EI&)DC

bv

auit,

Et. quoad

hanc

omputatiot

em utrumque jus tam fa-

crum, quam civile concor .m,dt

$.

2429.

Quoad ineam obliquam diverfae utrius-

que

)u

S comp

si*ræ

AL.ü

thbua (æuxjïl 1 *

Inprimis

itaque ,. fide co onatione duorum dubitatur;

inqui-

—

Caput . VILH.

1355

ol

inquirendum eft,

an habeant communem

a d

aliquem genitorem , a quo utraque perfona

ortum ducit.

Si talis non poffit. inveniri,

tunc inter hos nulla dabitur. cognat'o. Si

vero detur aliquis, a quo uterque defcen-

CL Ut

dit, tünc ab hoc, tanquam a communi fti-

xime t

pite , generationes ad alterutrum , vel fi

g d

inaequaliter . diftent ,

ad remotiorem nu-

L Ut

merentur.

Jam quot generationes fueript

(üo ]

inventae ,

tot gradibus f[fibi erunt cog-

,

nati *).

*) Pro exemplo Caja fit Sempronii ex forore nep-

tis,'id eft fororis filia.

Tam prima quaeftio

y f

(lv

eft, an Semprounus .et Caja fint cognati in

m

linea recta: et facile adparet, quod tales non

fint.

Nam.nec Sempronius Cajam, nec ifta

ibus d

Sempronium. genuit.

Quaeritur 2do, an fal.

generg

tem in linea obliqua fint confanguinei: et

0

ATU

refpondetur, quod fic.

Nam ex patre Sem-

if Ul

J

l

pronii e.g. Titio natus eft. Sempronmius, et

mater Cajae, et fic, etiom ipfa Caja, quaàe

«

qUD.

proinde cum /empronio Tiiium tanquam com-

fd

À

z

munem ftipitem reveretuür.

lam fuccedit 3tia

f geni

quaeftio, in quoto gradu . Cwa fempronio fit

cognata.

Cum in dato exemplo a communi

]On j

nl

r l

ftipite non aeque diftent, et ab hoc genera.

tiones numerari debeant, et una generatio de-

qu

tur a Titio ad matrem Cajae, et altera ab hac

a

ad Cajam, habentur jam duae generationes,

ac proin duo gradus cognationis.

Eft itaque

Sempronius Cajae cognatus in linea obliqua.

in fecundo gradu. Haec computandi ratio elt

breviffima, et pro omnibus illis , quas defcri-

f

bunt, arboribus expedita, nul

obnoxia.

li queï exceptiqni

|

npfimh:

)

Wt

I 4

$.

2

;-SON

iif

156

Tractatus XX.

$.

2450.

*

Computandi ratio juris civilis ab ea,

quae eft juris canonici, in eo differt, quod

hoc generationes et gradus, in linea ícili-

cet obliqua, ad alterutrum, illud vero ad

utrumque, de quorum cognatione quaeri-

Wi

tur, numeret.

Et in dato exemplo Sen-

jun

jronius cum Caja in tertio gradu eífet cog-

üt

.

natus.

(do;

$.

2431.

qu

€or

Iam cognationis, hucusque defcriptae,

quantum ad matrimonium, ef/ectus füunt, ut

ber

tüm

in linea recta matrimonium in infinitum,

jm

prout ajunt, dirimatur, adeo ut e. g. Ada.

us redivivus nullam ex modo viventibus

Qrt

lep

ducere queat, eoquod omnes ex illo defcen-

NU

dant*). In linea vero obliqua hoc impe-

ne:

dimentum non nifi quartum gradum ex mo-

110

derno jure includit.

:

Vid. C. 8. de confan-

guinit **).

Der

Dy

* Idque jure naturae ebtinefe facile omnes con-

cedunt: licet in aífignanda defuper ratione

&

N

diffentiant. Et quidem quas aflerunt, ratio-

T

nes magis phyficae, quam morales effe vi-

ptol

dentur. Mihi quidem fequens, Ífi tamen fi

tüm

legitima, occurrit. In negotio generationis

Q

genitor eft genito aperte fuperior: hic vero

eidem natüraliter fübditus.

Ín eodem autem

Gnt

U0

generationis negotio conpjux conjugi eft füb-

ditus, ejusque juri obnoxius.

Si itaque ali-

quis ex ge:itoribus foeminam a íe defcen-

dentem ducat in caufa generationis effet illa

fuperior utpote parens: et in eadem caufa

foret fubditus tanquam conjux.

3') Nul-

?

P

Caput VIIL

157

Nct

) Nullum tamen impedimentum

prout puto, adverfatur c

juris naturalis,

) &

onjugio inter fratrem,

et ;fororem ineundo.

4 QUi

3 f

O d

|

$-..2432.

.Adþ

Quaer

imitationem generationis naturalis

civilem aliquam ,

et quantum ad effectus

Q l-

juris priori fere ae

r

qualem le

ges invenerunt,

ut qui ex natura liber

adoptione . ét

os non haberent,

auctoritate legum acciperent

quosdam, qui

liberorum . loco

penitus in

Tiptt

corum poteftate exifterent,

naturalium li-

berorum omnia jura obtinent

es.

Unde or-

nt, U

TEUCT,

tum eft impedimentum cognationis leg

.

alis.

Hoc

Àa.

jam nititur conjunctione perfonar

um ex eo

mbl

Orta ,

quod unus ab

altero in filium per

legem adoptetur ,

defeat

qui natura ejusdem filitis

Bu

non eft. Quia tam

en noftra aetate

adoptio-

ey D*

nes ejusmodi rariffimae fünt Tj

breviffime

noto, ex adoptione tri

plicem conjunctio-

m

nem,

et inde tri

plex impedimentum oriri.

Datur fcilicet pa;

ernitas

inter ado

ne (Qte

ptantem,

rabott

et adoptatum, .ejusque liberos.

FN UC

cauf.: 30. . g.

, i

246 fratermitas, fcilicet inter

f

proles legimas adopt

antis, et inter adopta-

gen 1

'

ations

tum. C, 6. cauf. $0. q. 3. Et 39 demum

affinitas- inter adoptatum

; €t uxorem adop-

jc v?

tantis :

et vicifim inter ado

ajtet

ptantem , .et

Of f

uxorem adoptati 1. r

4. fI- de rit. nuptiae.

*) Frquenti/

lima autem datur ado

üe ali'

evis homines

ptatio ,

ua

defceü'

per gratiam fanctificantem in

h

filics fibi adopta

t

, ita ut filii .Dei nominemuy ,

e fimus c). Stup

t Cau:a

endlim et omni admiratione

2

. dignit-

f) Nüi

£) L. Ioan., 3 T:[,

Tractatus XX.

158

digniffimum beneficium. Et profecto faepius.

cogitavi, an non Deus iüter Tudaeos, alias-

que gentes jus adoptionis invalefcere fecerit,

ut in patenti et humano exemplo divinam

adoptionem utcunque intelligeremus , .qua fi-

li Dei, haeredes infuüper Dei, et coheredes

Chrifti efficimur,

$.

2437

Alterum impedimentum naturali pietate

nixum eft af/mitac , quae in affinitatem -cor-

hi

forum, et in affinitatem animorum dividi po-

&

nominis affinitas

teft;, XPrior,

et proprii

L0

ex eo oritur, quod vir cum foemina per-

Ün

fectüm, ac confummatum coitum exercet,

W0

licet proles exinde haud fit fecreta. Et

U

U

quia ex phrafi etiam facris literis ufitata 4)

hac ratione vir et mulier una caro efficiun-

u

tur, id confequitur, ut cognati mulieris ta-

g]

li viro *) et hujus confanguinei ejusmodi

mulieri in eo gradu fiant affines, quo gra-

Talis' jam

du eisdem fünt confanguinei

**).

affnitas ex coitu legitimo usque ad quar-

tum gradum dirimit matrimonium. C. 8. de

Q

confamguin.

Si vero ex actu illegitimo,. et

pu

extra mat imonium perpetrato oriatur, nof

Mil

tridentin.

excecait

fecundum gradum.

V'Z'de

QU

"Wi

fiff. 9.

. I:g-!

qui

*j

Y5*

E.

Íta tamen, ut confanguinei mulieris foli huie

aC

vito

non item viri confanguineis , et cogna-

lpl

ti viri foli huic viro fiant affines.

Unde duo

t

"germani fratres poffunt duos forores in tma-

q

trimonium ducere: quia primus frater omnes

uxO-

N

3*

* €

&)

Gc

iVl

—

Z :.;

N

" -

Caput VIIL

T$9

fieptt

'

uxoris füae, id eít primae fororis cggïnatos

, dit

fibi foli, et.non fratribus, aut.cognatis fais

fecett

Qivmm

affnes babet; et viciffim prima foror cogna.

tos viri fui fibi foli, et non forori, aut con-

qu f

fanguineis fuis affines facit. Scilicet affini-

ylierela

tas ex alterutro latere fempef non nifi uni-

.

cam perfonam aücit,

59

2434. :

pletzt

M

Ouia vero affinitas in vicem confangui-

Feff (ll«

nitatis ficcedit, datur in ea linea recta,

ndi

et obliqua , et eadem graduum computa-

jfrmiti

tio. quam füpra de cognatione defcripfi.

b pel'e

nde omnes, qui viro in linea recta, pri-

r

mo, fecundo,

aut, reliquis gradibus funt

a L

cognati, in eadem linea, et gradu ejusdem

Qata!

uxori funt affines; et viciffim qualis. inter

e&idmï'

uxorem ejusoue propinquos datur conían-

Vr v

!

guinitas, talis inter eos et virum hujus

eipsmoo

mulieris habebitur affinitas,

T gl'a'

i u

S.

2135.

ï,

Verum non tantum ex conjunctione cor-

CO

porum per concubitum, fed etiam. ex co-

ff

pula animorum . per fponfalia, et matrimo-

nium ratum, ct non confummatum hucus-

j 1

riim

li

que quamdam animorum unitatem, . quam-

que publicam bonefiatem vocamus, leges tam

(

acro ,. quam politieo introduxerunt. Eft

" Cgffl

itaque publica haec honeftas impedimentum

J

T

ex fponfalibus, vel matrimonio rato ortum,

g

1 Omle

quo fponfus confanguineos fponfae, et haec

confanguineos viri in certo gradu ducere

J

non poteft. |

: $. 2436.

140

Tmctatüs ACX.

$.

2436.

Per omnia vero publica haec honeftas

Q

f

imitatur aflüinitatem.

Unde quae de com-

putatione lineae, aut graduum , et perfo-

s.r

narum de affinitate vera dicta fuerunt, ad

hanc moralém affinitatem transferenda funt.

Sola fequentia publica honeftas prae natu-

p

rali affinitate habet peculiaria.

m

$.

2437.

N zgl

Ex quibus eft primum, quod ex fpon-

$a

falibus ex quacunque ratione nullis nullüm

oriatur impedimentum. Secundum, quod ta-

$4

le impedimentum non excedat primum gra-

dum.

Vid. . tridentin. . fe[. 24. . C. 3.

Ter-

MT

tium, quod hoc impedimentum five ex fpon-

falibus, five ex matrimonio rato ortum re-

(

tro non operetur: ut Íi quis priori fidem

$.a

dederit, et dein fe ejus confanguineae ob-

ftrinxerit, fecunda fponfalia equidem nulla,

priora autem efficacia. maneant, licet animo

cum ejus confanguinea fe per fecunda fpon-

falia conjunxerit.

Vid. C. 1. de fponfal. in

"I-Pei

Ó

Denique pnblica honeftas ex matrimo-

nio rato, et nondum confummato orta fe

f

etiam ad quartum gradum extendit, et tunc

quoque inducitur, etfi matrimonium ratum

ex quocunque titulo fuerit irritum :

dum-

modo non ex defectu confenfus fit nullum.

dith

« (

Vid. con[litut. Bii V* de anno 1568. quae im-

Ad. Rómanum.

lt

./:z'])i A

2

C A-

Ca)mt- IX.

141

CAPVT IX.

ef

Qua ratione impedimenta bucusque recen]ita per

COfÍ

m

f

- legitimam pote/z'a—tem' tollantur.

N

e2o

. 2438. Circa difper(ationem im

pedimeritorum ma.

fün

L

trimonii notandum eft,

e

r

Ti

2430. Quod ea, quae fünt

juris humani , Pon-

tifex relaxare queat;

.

e

2440. Sed etiam Epifcopi multum Jpoü'uht,

Ld

2441. Tum ut matrimonium valide inire poffit,

fpo

2442. Tum etiam, ut initum det

|lm

mento non refcindatur,

erltol impedi.

C^5 u5

e

2443. De formulis tales difp

]U

enfationes obtinen-

gï'ä.

di alii multa tradunt ;

r[ "

e

.

2444. Verum difpenfationem

tioni mandare faepe difficile

:

obtehtam execu.

pon

.

2445. Debet énim compars ignorans . edocerj

m

f

"

u^ .€eo

*

de nullitate prioris confenfüs in matrimonium ;

" (

2446 -52. Quid in cafu d

ifficili adeo optimum

factu .iit ; difquiritur.

UHZ j

nimo

$. :2438-

fpon

/t!/ nï

Circa impedimentorum relaxationem feu

difbenfationem .motari debet modus eandem

rirno

t (e

impetrandi, et.modus eandem exequendi.

t

$:

2439.

a

ym

Quantum ad modum impetrandi attendi

qut

ebet, auctoritas legitima in' con

cedente ,

ll

ii

€t debita forma in fupplicante.

Auctoritas

li

n

legitima omnia impedimenta. toll

endi eft in

lae

ummo Pontifice, exceptisv utique iis, qt

(4

de

-

142

Tractatus XX.'

de jure naturali, aut divino obtinent: haee

[

(

enim diffoivendi nulla in terris datur au-

ctoritas.

$.

2440.

Sed. etiam Epifcopi varias in variis lo-

f

cis difpenfandi facultates obtinuerunt, quas

li

;tz

in fingulis diaecefibus facile ' difces.

Ego

U

non nifi eam Epifcoporum auctoritatem ,

ln

quam'generatim in omnia fere impedimen-

du

ta in certis quibusdam cafibus vi confuetu-

liC

dinis ; prout. puto, obtinent ; récenfe5o.

fi':'(

Et talis datur vel ad matrimonium contra-

ld

hendum, vel ad matrimonium :invalide ,. id

Vadï

eft, &ne effectu contractum deinceps inftau-

f

randumis:

t ]

50 g-ï4-t.

(«

Ut impedimentum .ab Epifcopo ad cort-

3&10

trahendum

matrimonium

relaxari

d

queat ,

duos aflignant cafus: ex quibus frequentior

d

d

eft, fi alteruter fponforum cum aliqua per-

fona, quae fponfo íüo in primo aut fecun-

do' gradu . eft cognata ,

perfectum* coitum

F e

exercuit.

E. g. litius vult ducere .Bertam,

cum cujus forore confummatam fornicatio-

Tent

iicui commifit, et fic aflihitatem cum. Berta

tür,

contraxit.

lam fi nuptiae fine gravi famae,

ttac

fortunarum , incontinentiae , aliove pericu-

Tm

lo differri nequeant, datur recurfus ad Epif-

4 i

copum. Alter.vero eventus eft, fi gravi-

ter decumbens ac morti proximus ad legi-

timandam. prolem, fedandas inimicitias, aut

ex

Qp

—

j C(ll)ll[ I)(. |

143

luet

ex aliis graviffimis; rationibus mulierem fibi

u

cognatam ducere teneatur.

$. 2442.

Sed etiam. matrimonio

BU

jam . contracto ,

fed ob impedimentum irrito

Epifcopi aucto-

Qui

ritas velet ad amoliendum

impedimentum,

lo

Ut vero hac poteftate uti.qi

hp

ieat , requiritur

I"9 üt impedimentum «it occultum

A.

nulli,

jiten

aut non nifi tribus, aut qu:

Yüdt

notum

211

tuor hominibus

adeo, ut, fi t

ib

difpenfatione exe-

Yfe30

cuütioni jam manc

-

;

H

,

atd, impedimentüm illud

)'Bff'

fiat publicum pro foró'ex

)

.M

teriore tantum, no-

va difpenfat

lone opius fit. ?do gt matrimonium

d

faltem. ab a

Iterutro bona fide, et fine Ícien-

tia impedimenti fit

contractum : quod tune

creditur , .fi denuntiationes praecefferint;

| (

3"» ut graviffima ratio e. g. infamia, fcan:-

ym

dalum , periculum incontinentiae recurfüm

ad Pontificem intercipiat.

Entiot

] p€ï'

$.

2443.

P4

feci

if

F örmu]ae pro

impetrandis ejusmodi re;

ortid)

laxationibus longam tractationem re

quire-

rent, et in praefenti etiám ex eo om

ittun-

j

yet

tur, quod apud obvios auctores dili

genter

tractatae habeantur.

a

Dato cafü juvat-vi.

rum in ejusmodi negotio probe exercitatum

erid

pl

ad cqnülium adhi»bere.

fa.

$.

j

2444.

j g

Verum modus impetratam jam difpenfa-

Ü

tionem enguendi prae ?pfä impetratione

non

144

Tractatus XX.

non raró eft diHibilis. Et inprimis quaeri-

(l

trim.

tur, num conjux impedimenti ignarus, an-

ànn

tequam matrimonium inter utrumque recens

concilietur, defuper edoceri debat. Atque

id feri debere docet ftilus curiae romanae,

quae literis difpenfationis addit :

Muliere

H

(viro) de nullitate prioris con[enfus certiorata ,

jux

-

cu

fed ia caute , ut lateris delictum nunquam. dete-

gatur.

ag

Y

cilt

$

2445.

Íen

Iam quaeritur, qua ratione alteri impe-

It

'dimentum exponi queat, ut nuliam de con-

eXIt

jugis fui delicto notitiam , vel fufpicionem

patat

hauriat.

Nam vel impedimentum criminis ,

t y

quod unius machinatione cum adulterio

pete

contrahitur: vel quod longe frequentius eft,

cafi

affinitas ex coitu cum uxoris confanguinea

nii :

contracta hic verfatur: reliqua impedimen-

effe

ta facile nefciri poffunt, nam vix aliquan-

Vult

Qua

do infamiam , aut dedecus important.

Conj

jam arte impedimentum fine titulo impe-

dimenti partem alteram edocebis ?

V

W

$-

2446.

2

W

Itaque volunt, ut data oportunitate, et

animo conjugis ad benevolentiam compo-

li

(

fito talis conjux alteram conjugem fere fe-

]ree

QJLO?Zi[lm

&ity

quentem in modum aggrediatur :

ajunt ,. confenfum comirabeniium — vitio aliquo

l

confenfum

hi

facilé laborare et aliumde expedit ,

dtit 3

W.

conjugalem faepius iterari, volgmus Jecurit

alia-

]

Caput I X.

14$

nde

aliorumque | emolumentorum gfatz'a nofirum. na-

,

trimonii .confenfum

repetere, .

uod íÍi alter

u5

annuerit, res erit feliciter confecta.

Atque

$. 2447.

dd6y

fuior

Sed' hac ratione non video, quod com-

(l

jux de defectu prioris confenfus íatis edo-

j d

€tus fuerit.

Et hoc etiam omiffo, fi is

fagax, rerum ejusmodi gnarus exiftat, fa.

cile intelliget, quorfum religiofa haec con-

fenfus repetitio fpectet :

et fiquidem tale

1frpc

matrimonium parum fit pacificum, nonne

Con

exinde fufpiciones, diflidia, ^vel omnino fe-

Jnem.

paratio, ac plenum divortium, detrimenta

MP

)teto

in proles et fcandala in publicum magno-

pere timenda erunt? [am in ancipiti adeo

s t

l

guiti

cafü denique tacendum , et ipfum matrimo-

nii ufum pro fufficiente confenfu habendum

di

n

effe, docent multi, et graves.

]Ile enim

j u

vult effe conjux, qui ea facit

Qua

" qgae funt.

conjugis.

,

ln*

$.

2148.

Verum alia eft voluntas, qua quis jure

uti, vel juri fatisfacere ,

et alia. voluntas

te, 5,

eft, qua quis jus inducere, aut recens con-

ftituere defiderat.

Sic fi famulatum tibi

ofb

el

praeftem per errorem, quo ad id me obli-

ul

j

gatum effe falfo arbitror, nemo dicet, quod

r

J

per hoc velim tibi jus tribuere.

Qui in-

debitum folvit, nullum pro altero

Vl

)AH In

jUs effi

IT

Cit: alias hoc ipfo ceffaret effe inde

bitum.

(

Tom. VII.

h

$. 2449.

146

Traciatus. . X X.

$.

2449. :.^

Jam in tantis angufliis fequens perfu-

tUt

gium fupereffe puto , nifü mea me fallat

opinio.

Inprimis indagandum ,

num con-

us

Ti

jux innocens in his circumftantiis *) tenea-

tur tale matrimonium confirmare, . vel an

Mi

non teneatur **).

I

X

nt effe proles ,exx

* Rationes obftringentes ! poffu

attamen bona pa-

M

matrimonio quidem irrito ,

rentis fide, et fic legitime nata.

Jtem miferi-

T

cordia erga partem alteram, paucorum fors

Hl

criminum ream, caeteroquin vero bonam ad-

tri

modum.

Praeterea ad magnum dolorem, pec-

tenx

candi pericula, et alia detrimenta evadenda

C0f

pietas in feipfum ad recens ineundum matri-

A

monium talem obligare poffunt denique off

cium

commuünitatem tali

feparatione

erga

magnopere offendendam ad novum confenfum

vehementer urgere pofíunt.

Licet enim in

foro externo non nifi jus vulgare, et ex pa-

cto

natum attendatur.:

in foro tamen con-

fcientiae etiam fola pietas vere obftringit.

3eK) Facile ením tot incommoda ex tali matrimo-

nio praevideri poffunt, ut id deinceps inire

etiam pietas propria probabilius prohibeat.

$.

2450.

J

Si itaque confideratis. omnibus innocen-

(en

vel nulla

Til

tem matrimonio tali innectere ,

d

detur obligatio, vel etiam oflicium aliquod

prohibeat :

non licebit ulla arte

infcium

t

conjugem ad confenfum inducere..

Qu(od

facile quilibet pervidebit.

$. 24

3Tr.

d

Caput. L. -

147

E

m

. Quod fi Vero ea rei conditio obverfe-

fl

tur, ut conjux impedimenti ignarus fpecta-

| (

tis variis titulis ad reftaurandum matrimo-

(Do

nium obligatus effe videatur: tunc per fa.

el d

&erdotem , .aut,alium amicum..in perfectum

Dei amorem, et in. decretum- -otmnia: Officia

'les

N

I^]

explendi inducendus erit.

Quod fi in hoe

confentiat , " hz

)onalj'l;

bebitur €onfeénfus- ad matri-

| fniid

monium requifi

tus.

Talis enim vult Ont-

yn fos

nia, ad quae tenetur: fed coníeénfüs in ma-

um a

trimonium in dato càfu eft ali

, r*

quid, ad quod

tenetur: ergo in.dato cafü v

üdeüd?

confenfum *). .

ult etiam hune

030

^

ld 0

..5 Neque.dicas: , Ifte confenfus e

abor

» plicitus ,

íft nimis im:

viriualis tantum, aut nefcio

qua

nfenl

»Voce nominandus. *

Nam eft confenfus

ro-

epi !

prius,; apertus, et fi

ita vis formalis.

a

centum aüreos donare vült,

i

Qui

üinz

p 0

quagefimum.non tantum implicite

; virtualter ,

]gi b

aut quomodocunque, íed aperte ,

it.

fimpliciter,

gitri

et fi ;d rgquiras-, formalzfter donav

$ inifi

H

*

$;

2452:

þe&t.

;Si denique e

X gravibus latlombus togü-g

Jüx .ad conítitu

endum matrimonium haud

n

teneatur, vel fi impedimentum .juris: natu-

ralis,. aut divini*) lateat,

Aliud: non füper-

| n

1

-'g;ï

» Quam ut impedimentum. conjugi aperia-

tur, vel quod quandoque . faciliu

jl

$4:.8C ;olea

tabilius erit, fuga arripiatur.

:

1

"

*) Sic contingere poteft, ut mul

i

eg jviifente. priori

conjuge fecundo nubat:

vel ut. marito impo-

). Ti

POR

2

teqte F

Tractaius.: XX.

448

tente, per adulterium ex alio liberos conce-

etat

perit,

quos ctonjux rerum infcius pro fuis

ottu

habeat.

In-his-jam .extremis anguftis vel

candida -confeffio ,

fiquidem haec.tu'o, fieri

füm

queat ,

vel. occulta difceffio tot.malis exitum

dabit.

Nifi forte per aetatem , mütuum con-

fenfüm ,

vel votum omnis etiam. imperfectus

actus, (qui ád -miatrimonium fpectaret, perpe-

qud

tuo obfuturqs effe- videatur.

COt)

CAPVT X.

T

D

. De fiatu. canjugz'z'ï, feu de järe ex contractu

þdlg

J 3muütrimnond nauto.

d (

feri

Y253. Contractum e

xcipit ftitüs matyimbnii -u

q p

cujus

n

2454.

.

Conjuges- fiüti

tionis ,

j

f ko»b'no—x'ii afi þv actus genera.

*)]

.i455. Tenentur praeterea €

ö'habitare.

ä

2456. Status hic fimul eft f'ymbölum conjunctio-

nis. Chriftr (?um anima juíti.

: .S-...2483. |

Polft contractum in caufa matrimonii

tertio loco venit ftatus matrimonii, feu jus

j

ex tali contractu natum. '"Opii quidem fta-

tus eft perenne aliquid, dum contractus,

C

€C 0

qui eft novae legis facramentum eft aliquid

tranfiens.

Hic vero ftatus eft aliquid' per-

aC

bem

mianens, myfterium aliquod, quo ex com-

&t

muni fententia conjunctio animae cum Chri-

jf

fto fignificatur: quae conjunctio per pec-

N

Unde

V

N

catum lethale faepe nimis diffolvitur.

etiam

j

"Caput X

149

0b

t0. füis

etiam hoc jus prout ex Ífólo contractu eff

Qs vd

ortum, et nullo adhuc actu confüummatum,

m

fumma Ecclefiae auctoritate diffolvi poteft. ^

- eyitum

J (

$.

2454-

rfecti

perpe

lam jus hoc tria fere capita importat,

quorum primum eft,

quod corpus unius

conjugis fiat alterius , utique ad actus ge-

nerationis , ita ut «ir mom babeat pote[latem,

corporis fui, [ed mulier: et rürfus mulier von

nint

babeat poteftatem corporis fui, fed wjr€). Un-

de datur gravis obligatio ad petitionem al-

xj v

terius actum conjugalem exercendi, nifi ab

ea per caufam aliquam, de

quibus mox di-

cam;, eximatur *).

gena

.,*) Mera, mulierum faepiffime pertinacia, et ftu-

dium adverfandi graviffimorum diffidiorum,

et gravium peccatorum occafio effe folet, dum

conjux conjugi debitum reddere detrectat;

,njxmcüc»

Hoc vero malum opinione frequentius efíe

difcet facerdos,

fi- data occafione non nihi

diligentius indaàgare VOl'uelfit.**

Ártoni

$.

245"5.

£, j

Secundum hujus, de quo agimus, juris

m li

CL

caput eft, ut conjuges cohabitet, curas,

et onera familiae mutuo. auxilio füblevent,

m

d per'

ac denique fe pro eodem pene homine ha-

beant. Eft enim haec bhominum, focietas

[ cot

antiquiffima, ab ipfa natura. provide inven-

ta, denique arcta adeo, et fancta, ut illud

r pe

vinculum parentes inter et filios füperare

Un?

R3

videa-

etiul

&) x 3d Corinth. 74

150

Tractatus. . X X.

Ouamobrem velin «

I!

1

videatur. juxta . illud /) :

quet bomo. patrem fuum, . et "matrem fufmz, et,

adbaerebit uxori fuae;.et erunt duo: in carme

una.

Ml

$.

2456.

Tnal

Tertium demque, quod fupra jam di-

ctum eft, id importat,

quod haec conjun-

Por

(un

ctio ex matrimonu contractu nata ante om-

ne opus conjugii jam fit fymbolum illius

&

fanctiffimi nexus

qui inter Chriftum

et

animam juftam dátur.

Quae conjugum con-

JUUCUO inter chriftianos etiam ex eo facra-

tior evadit, quod fit effectus illius contra-

$)

ctus, -qui novae legis facramentum eft.

CAPVT XI

....,

. De ids$, quae juri conjugii adoer[antur.

9 2457 Solvitur vinculum matrimonii rati per pro-

feffionem .religiofam ,

1tem per tefcriptum

Pont. fpeciale.

$.

2458. Ufüm vero matrimonii intercipiunt varia,

.ut facilis confenfus alterius conjugum, peti.

tio. amentis etc.

2459. Aut petitio nimium ardua ,

2460.

Quorfum etiam periculum partus, immi.

nens pauperies aliquando refertur.

2461. Denique etiam adulterium cum afüne in

primo vel fecundo gradu.

Wwam . — «94. — tÓ^ VOa

2462.

Haec quantum ad jus: mnam pletas faepe

aliud pæ&ularet

$. 2463

l

£) Genef. 2. 24

Capui xh

Is

ftillh

$. 2463.

Quid fit agendum, fi de valore matrimo»

monii dubitatur.

It d

l (

$. 2457-

. Iam aliqua ipfum hoc jus, alia vero fo-

lum ejusdem ufüm. tollunt.

Chriftianorum

m di

matrimonium ratum diffolvitur auctoritate

D

n

Pontifidis tum in religiofa Profeffione *) ,

tum per fpeciale indultum in fingulari cafu,

(& 0f*

| -Tl

et ex graviffima ratione **).

n, &

*) Habet hoc conciliam tridentinum — feff, 24.

T| COl

C.6. .Siquis dixerit matrimonium vatum, nonm

confutnmatum per. folemunem veligionis profe[fo-

füctt«

nem alterins conjugum non divini, anathema fit..

ontta«

*) Unde primo bimeftri non tenetur'conjux al-

o

teri etiam petenti debitum reddere, ) inten-

dat, aut faltem fluctuet circa religionem in-

grediendam. vid. c. 7. de converf. conjugar.

i;voluto autem altero menfe tenetur debitum

reddere: neque poterit falva juftitia religio-

j

nem profiteri.

Si tamen pars altera confen-

tiat, et matrimonium nondum fuerit confum-
