[alvo jure mon poteft i

nfilere: rofequitur in-

] (llgs

juriam , fi. jus nj

uria partwmn profequatur.

S5i

U

) Q

€eflaríai

ergo ifie mibil poffit jure exigeres alter per ne-

fal )

li

n confecutionem jure mibil tenetur prae-

n

j

Jiare. Nemo fane audebit concedere z ut

j üe

iniquus pacifeens violenti pacti exauctio-

.a

nem bonà mente, et propitio jure petere

l

queat.

Cum ita ex tali conventione nihil

: Jen

| &Iïl'

poft exigi, et nulla ex eo obligatio naf-

Ti )

catur, plane confequens eft, pactum ejus-

i

modi plane irritum effe,

at

Equidem leges

jcitt

(à

rOmanae tales contractus jure naturae va-

iil

Widos perpetuo agnofcebant, et primum poft

j i

"

fexcentefimum ab urbe condita annum, fci-

licet tempore Sullae praetor aliquod exce.

ptionis remedium mietum poffis concffit:

leges vero facrae impedimentum metus in

rqul

caufa matrimonii füa primum auctoritate

i

invexerunt, .eoquod tales conventiones

jure

p

naturali valere exiftimarent.

Aft Buffen-

1

R 3

dor-

Wf

&) Libr. , C. 6. S. xo. de jur. natur, et genr.

2 62,

Tractatus XXIII.

dorfus afferit, Romanos ad tale arbitran-

ü

dum ex eo inductos effe, quod homini in

t

civitate degenti met

um incuti non poffe

male perfuafi effent.

Vel quod Heineccius

fufpicatur /),

romani Icti philofophiae

ftoi-

corum plerumque addicti,

virum fapientem

cenferent. Aft

metu. perturbari hbaud poffe,

quomodo Romani

.

vim aut metum nemini

ffe, arbitrati funt , qui

in civitate incuti po

etiam contra caedes , utique metu deterio-

res, poenas, ac leges ftatuerunt ? Sed

etiam opinio Heinecci hiftoriae parum coh-

[

cordat.

Nam certum efít, contractus metu

b

initos ultra fextum urbis conditae faeculum

«

integram vim obtinuiffe, ita ut hujus legis

Y

aut ufus in urbe perpetuus, originem 1uam

Q

ad aetatem duodecim tabularum probabilius

Lar]

)

referat: dum ftoicae fcholae inicnum plus-

quam centum annis recentius . fit.

Non

quod

itaque ex ítoa natum efle poteft ,

ítoa antiquius eít; ut mihil dicam ,

quod

ítoae placitae longe ferius Romam occupa-

h-—m M o M m LA 9 WENR L

rint

qui contractus metu ex-

Itaque ii,

tortos jure naturae nullos e

ffe. volunt, I&-

ue antiquif-

risprudentes romanos, eorumq

fateantur

fimam fententiam fibi

adverfari

neceffe eft: quibus infüper leges Ecclefiae

contrarias eiTe,ïapertum manet.

$-

2582.

LE EE MO — R . a s v al RE

Manent itaque efficaces omnes conven-

tiones, etfi metus iniquus eas extorferit:

pro

b) Ad titul, de his, quae vi metuve ff.

/'ä'x

d

. Caput - II.

264

iti

pro qua fententia fumma omnium gentium

) M

aucioritas, et aperta ratjo pugnat.

Et quan-

tum et auctoritatem, ut de jure romano,

vl

W

]ln

et ecclefiaftica nihil dicam, haec vox fer-

va fidem.eft omnium gentium, ac totius

[f

[

«t

naturae humanae.

Haec

nituntur omnes

Hac. limi-

M

induciae, belli pacisque leges.

i

N

tas regnorum,

ac privatorum.jura finiun-

tur.

1

(u

Hac denique ipfi principatus, leges

regiae, ac vincula, queis certi homines in

Jt[

i

$i

aliquam . civitatem coalefcunt ,

nituntur.

Tolle- robur fidei datae,

et omnia- mox

m

Pl

m

corrudnt: nam innum-eris vicibus aequum

j

-

i

Il

ac pium foret, ut hic potius quam alter

dominetur, ut haec mundi plaga praedium

hn

f

iftud, aut pecunia haec ad nos potius,

quam ad iniquos dominos pertineat.

Aut

J

j

Il

forte omnes pacificationes füo robore exues,

le

N

eoquod plurimae, aut pene omnes iniquo

metu, aut majorum malorum timore obten-

quo«l

tae füeript.").

Sedet ratio .manifefta patro-

quod

cinatur.

Nam vel pietas et ratio natura-

p

ls urget, ut bonum, aut jus aliquod penes

&

alterum fit, et tunc'metus defüper ab eo

f

incuffus jam non amplius iniquus erit, et

]u

fic pactio inita etiam ex omnium fenten.

i

tia valebit: vel per pietatem, et jus natu-

lu

rale fatius effet,

ut ille alter rem talem

non obtineat, tunc metus,

quo quis ad

confenfum adactus fuit, equidem iniquus,

pactum tamen oxinde initum valere debe-

'et

bit, alias divifio rerum, civitates omnes,

,rf[:

fines

R 4

[

»

264

Tvactatus XXIII.

fines regnorum, et jura privata. univerfim

difparebunt, fi fola pietate, et jure natu-

rali cuncta metienda forent: nam pácta de-

fuper inita nihil valerent, utpote quae pie-

tati, et juri naturali nihil derogare pof

funt **).

Quod quidem aliud non foret,

quam univerfa perturbare, et genus huma-

num in propinquum exitii periculum addu-

cere *** ),

——

*) Pacta inter füpremos principes etiam adigente

iniquo metu conftituta valere facile conce-

dunt: eoquod hic agatur de falute et de

caufa publica.

Aít füpremi Imperantes mero

inter fe jure naturali utuntur: et mutuo ac

inter fe confiderati ut'duo privati fe habent.

Jam Ífj pacta inique obtenta tales de jure na-

turae ftringunt, jam certum eft,

quod de

jure naturae fint valida, utpote quae illos oh-

ligant, qui mero jure naturae utuntur.

9*) Mirabile tamen eff, quod conventio libera

duorum voluntate conítituta nativae ac natu-

rali pietati derogare queat.

E. g. Egenus

admodum, et tantam non in extrema egeftate

conftitutus a ditiffimo quodam ^heluene pro

frumento a íe emto promifit decem.

Jam

tota naturae pietas exigit, ut decem illi apud

egenum illum potius remaneant, quam ut ad

alterum illum, illiusque luxum tranfeant: et

tamen contra apertam legem pietatis fola vis

pacti arbitrarii vim obtinet.

Scilicet fi pacta

non obligent,

aut ex titulo pietatis obligare

definant, tunc omnia fierent communia, fub-

lato omni jure proprietatis, et ipfa reruüm di-

vifione ceflante.

Ex quo dein extrema totius

confüfio, et difpendium pro toto genere hu-

mano maximum neceffario fuecrefceret.

Unde

fidelitas reapfe, et ex origine fua nititur pie-

tate ,

Asl

a*

m

Caþut If

2

if

tate, aft non quacunque pietate, fed ea', quae

tll

toti humanae naturae debetur. Atque ex hac

ia

ratione fides data eft fortior, quam pietas fin-

M

gulis debità: quia etiam ad leges pietatis fa-

tius eft, aliquos potius, quam omnes extre-

Wv

ma difpendia tolerare. Inde jam intelligitur ,

[

quod civitas etiam injuftiffima pacta et indu-

a

cias fervare teneatut, etíi ab iniquo hofte

certum. excidium

immineat, quod frangendo

lll

fidem , et iniquiffimum adgrefforem ex infi.

diis adgrediendo evadere poffet.

Quia fcilicet

n

adhuc melius eft,

totam civitatem perire,

0i

h

quam füblato fidei vincalo totum genus in

[

extremum diferimen conjicere.

O!

fi fides

nen

invicte ab omnibus fervaretur , quanta in hu-

| X

manum

genus

etnolumenta

redundarent ?

[2iid

Onantae. exactiones ceflarent 2

quanto - fan-

guini parceretur ?

B

Solis doctoribus indige-

remus, et omnis. judiciorum ftrepitus, conti-

|

0

cefcerent: ipfam Aftraeam e coelo reducem

haberemus.,

Nunc quia àliquibus minime fi.

1

dendum eft, tantum quisque jurium, quan-

n

tum virium habere cenfetur :

et pax conftituta

i

fere nihil aliud eft,

Ts

quam mora ad parandum

bellum conceífa, Etiam' juftis, et fidei tena.

nj

cibus neceffitas imponitur ommes nervos in

u

belli u(us intendendi, et tantas copias in me-

u

dia pace alendi, quantae ad atrox bellum fuf.

u

pä

ficerent: dum, fi omnibus integra fides con-

ftaret, exigua char

[

citus valeret,

tula contrg quinque exer.

V

(

$**) Equidem fi omhnibus intägfa pietas compe-

i

teret, fi res omnes pro cujüsque indigentia ,

1

et dignitate difpenfarentur

,

fi quisque fuam

]

operam ad cunctorum utilitatem pro. virili

J

conferret, nullis pactis, nulla rerum divifio-

ne, nullo pactitio jure indigeremus., Aít tan-

]«

t

ta virtus non nifi inter periectos datur , eft.

Que rara adeo, ut pauciffümis, et minime hu-

imnauo

266

Tractatus . X XIIT.

mano generi fit propria. Quare pacta; et fi-

C

des ex pactis nata ad commurnem falutem

1b

fümmopere eft neceffaria: idque etiam ex eo,

quod officia pietatis in fingulis cafibus parum

definita appareant. Nam quis quavis vice de-

finiet, quantum mihi, et quantum tibi fit

neceflarium; quaenam laboris portio in me,

aut in alios cadat, quantum operae, aut ca-

:

lamitatis pro. communi bono exantlandae te

aliosve concernat ?

Et licet pér arbitraria

—

pacta nativae pietatis derogari nihil queat:

haec taten ad difcordias communes fopien-

das, ad excitandam negligentium focordiam ,

ä

ad inducendam frugalitatem , denique ad com-

munem pacem extreme eft neceffaria, ne om-

]

'Tanta

(l

nia communi confufione mifceantur.

nihiloriinus pactorum firmitas haud obftat,

fe

axare , jus adquifitum re-

ü

quo. minus pacta rel

mittere ,

donationes facere ,

gratuitam alteri

li

operam impendere, et ad plurima alia x pie-

f

iaie, et fimne jure pactitio obligati maneamus.

N

$.

2583.

,,Verum prout ajunt, metu contractum

,extorquens ipjuriam fa

cit, et'ex injuria

,jus nafci non poteft. Item ex tali' pacto

,Rihil poteft exigi: ergo

pars metum pàa-

ur, et fic talis con-

,,tiens ad uihil obligat

,,tractus flerilis ,

et fine robore manet.

Verum ius non ex iniquo metu, fed ex

mutuo confenfu oritur.

Caufa pacifcendi

pactum non ingreditur, fed eidem extrin-

feca manet.

Si ex iniqua caufa, quae a

pactum impulit, illud irritum effe dicas,

inbumera pacta, et inter alia earum mer-

cium

Caput IL. —

267

e i

cium emtio corrueret , q'uibus ad luxum

Intet

)N«

abuti cogitas.

R

$.

2 5984.

p i

lii

1 o

Sed magis urget illa ratio, qua dicunt,

quod iniquo metu contractum obtinens ex

Q Cb

w t

eo nihil fibi petere queat. Iam notandum,

j

quod ex mero, atque ab omni conventio-

qui:

!

ne puro jure naturae , id efít, ante omne

b

pactum quempiam iniquo metu ad contra-

t

ctum adigere ad genus impietatis, non in-

j 00*

2

juftitiae, feu perfidiae pertineat.

Per tale

Panta

quid non juftitia in praefenti fenfü accepta,

)ftat !

feu fides data violatur , eoquod nemo hu.

? fe

(;j

cusque alteri fidem fuam obligaverit. 'Ta.

j

lis metum incutiens impius, non item per-

fidus eflicitur * ).

»gmus.

*) Et dato etiam, quod aliqua pacta e. g. de

vi non inferenda inter homines fuerint con.

fütuta, fi tamen pars innoxia in novum pa-

d

ctum vere confentiat, eo ipfo prius illud pa.

e H

remittit.

l!

ctum parti alt

Sic novae pacis

diffüiciles condi

&

nes fervare tenemur,

etfi

anO

gens altera contra datam fidem bellum infe-

!

rens vi et metu iniquo ad novae pacis leges

CQ

non coégerit.

Dicitur tamen, /i vere conjen-

j

d

diaí: Íi enim confenfum pars innocens tan-

]d

tum fimulet, tum fide, utpote quam non de-

dit, haud tenebitur, mendax tamen, et fic

a

delicto obnoxia evadat: eoquod ad evadendam

j

vim etiam graviffimam fimul, et iniquam ali-

quem in errorem inducere femper fit impium.

d

Ubi quidem jufii, prout vocant, falfiloquii

patroni aegre refpondebunt.

d

if

$. 2585.

268

Tractatus XXIII.

:

$

2585.

q

fi

His jam firmatis Coloffum Buffendorfia-

fuo- háud difficulter

movebo,

W

nium loco

Scilicet metum iniquum inferens, et alterum

;

ad pactum , id eíft, ad obligandam fidem

]

füuam impellens poteft pacti executionem

äl

petere falva fide, et jure, et metum paf-

k

fus tenetur ex fidelitate, et pacto promif-

;

fis ftare.

Violentus tamen exactor 'pieta-

tem graviter violabit, fi innocenti illi, quem

vinculo morali hoc impie conftrinxit, hunc

nexum fidei ac juftitiae non relaxet.

Seu

aliter, infiftendo pactioni impie non imique

aget: petendo enim eam, de qua in prae-

fenti agimus, juftitiam, et quam cum hac

juftitia eandem effe toties dixi, fidelitatem

non laedit: alter vero exactioni etfi impie

vi fidelitatis omnino tenetur deferre, cum

Et fic de-

ad hoc fidem fuam obligaverit.

nique primus, fi pietatem fpectes, nihil ex-

*

igere poteft, et alter

hil praeftare tene-

tur reddere.

Nunquam"Mgitur in cafü me-

5

tus iniqui dabitur legitimus exactor fine

legitimo debitore :

id quod Bu

ffendorftus

pro argumento habet.

$ 2586.

Manet itaque firmum ex ipfa definitio-

ne juris capite primo flatuta, quod pacta

metu iniquo extorta fint valida, et quod

vinculum fidelitatis inter pacifcentes vere

iie

iiv

et velut invita pietate id fiat,

inducapï ;

quae

Caput "

269

quae tamen in praefenti cafü cedit & ne

iOh d

M

fub obtentu violatae pietatis omnia pactu

vacillent, et tranquillitas totius generis hu-

VOV

kerun

mani in extremum periculum conjiciatur:

üdl

jl

pergit tamen naturalis,pietas impium ex-

actorem ad remittendum pactum obligare:

(

j p

hoc tamen non relaxato debitorem impie

laefum a vinculo fidelitatis non abfolvit.

VU

Hic enimvero dices: ,,Pacta, de opera ini.

D '

i

,?qua,

aut impia fünt jure - naturae .nulta :

qu

,nemo enim fe ad iniquum aliquid poteft ob.

u

,, obligare.

Jam* impium eft, ut res.aliqua

$

yf

»8püd iniquum aliquem potius, quam apud

[

,»juftum exiftat, et impius aliquis velut belli

n

»impie gefti fpolia capiat. Ergo ad tale quid

,1e nemo plane obfítringere potett, *

Sed

du

nonne vides, quod hac ratione omnia pacta

[gf l!

l

folvas? Nam quamprimum per legem pieta-

tis res aliqua ad te pertineat, tamprimum

jl

Qu

eandem capere poffes, licet ea per pacta, et

quae generali pacto nititur, rerum divifionem

*

u

ad alterum pertineat: nonne fic totum

jus

fj

proprietatis abstulifti ?

Sed falleris hoc. tuo

(s

argumento: namb licet fpectata pietate privata

t

fatius effet, ut res penes innocuum mareat ,

attamen generali pietate confiderata , melius

fl

d

eft, ut eandem iniquus adgreffor poít initum

rf

pactum capiat, ne alias omnia pacta; et om.

nis rerum divifio corruat.

Praeterea etiam

fingulorum , .et privatorum magnopere ipter-

eft, ut urgente gravi metu fe ad dandam rem

Íuam obligare queant; nam pactum ex metu

(

nunguam inibunt, nifi a graviori malo per id

u

Íe liberandos (íciant.

Sic gens jufta pacem

0

difficilibus conditionibu

S conítituet, ne fcili-

cet omnia fua perdat,

f

aüt penitus exícinda-

i

tür,

Attegdunt Bulfendorfiani, quantopere

innoe

ii

E

270

Tractatus. XXIII.

innocentem deprimant, dum e

um fua fenten-

tia füblevari .poffe arbitrantur.

Nam fi ur.

eat,

nemo

cente metu fe vere obligare nequ

diendae fa-

u

eidem fidet,

et fic is ultimo expe

jutis auxilio deftituetur :

fi enim fe obligart

i

melius non fit, contraetum nunquam inibit.

Nuüm autem fe obligari poffe ei,

qui metum

li

patitur ,

utile eft: majus malum incurret ,

fi

Ex tua vero fententia pro

p

obligari nequeat.

fi fidem fer-

d

hoc cafü fidem omnem perdet ,

vare npon teneatur.

Huc quoque a

dhiberi

t

poteíft, quod alia vice pro veritate, et contra

falfloquium dicebam: quomodo credam el ,

t

qui dicit, mentiendum elle :

et quomodo il-

[

Scili-

dàm illi, quifidem falli poffe afferit.

il

cet haec íententia metum poffe

nunquam

proderit, nifi publice ignoretur. Qualis vero

f

g

eft illa doctrina, quam ab omnibus fere igno-

rari neceífe eít?

CAPVT HI.

W

p

De errore, ex quo ]mctitm fuit initum, item

difficultate illud mplendi.

actum deductam il,

$.

2587. . Error circa rem in p

Si tamen circa cau-

lud facile reddit irritum.

fam motricem erretur,

5.

2588. Per fextum corolarium ex definitione ju-

ris intelligitur, per ejusmodi errorem pactum

non vitiari.

$.

2589. Quatuor conditiones Cu

ivis pacto ex jure

naturae connatas afferunt.

Et de tribus prio-

W

ribus id facile conceditur:

$.

2590. Non tamen quarta probatur,

|

$. 2587.

Caput III.

7I

fonfer

S.

2587.

[ a

Tefno

Pacifcentium ertor poteft verfari ve]

g

Circa rem , de qua convenitur.

E.5 .Tu

jign

ftpularis tibi oleum, et àlter

i

promittit vj-

num *). Et talem errorem v

oeant fuübffan-

[met0R

llitur.

t d

Dsem, quo natura pacti to

Nam ad

p

pactum requiritur confenfus duorum: d

uo

m i

autem non confentiunt;

fi unus hoc, a].

il

qua.

ter vero aliud velit. Alius error fe habet

circam caufam motricem *

aut finem: con-

im ï;.fl

tractus.

Circa talem cauüuf

d

od ?

m intereffe

u-

$tb

tant, an fit caufa primaria ,

vel feczmkld?"id Z

Jquzn

finalis vel impellens tantum.

.Sed haec fal.

a

tem quantum ad jus

naturae nullam diffe-

24

rentiam inducunt.

Nihil enim poteft effe

imnoOralis caufa nifi

Ioveat,

.et nihil poteft

movere nifi fit finis:

nam éX amore finig

totus actionum. or

do' in mente rationali

progreditur.

in

*) Pactum quöcjue ex eo redditur

irritum, fi

circa perfonàm, quacum coi

1

À

E. g. .Tu vis contrahere

trahitür, erretur,

fübeft Titius.

cum Cajo, et reapfe

E

Sic enim

confenfus

non eft

n6

vere mutuus :

eoquod Titio te obligare non

velis.

Nifi

tamen Ípecialis ratio e,

g. in ma-

trimonio, adfit, quilibet cenfetu

ne

E. guod cum

u

prae/ente velit concrahere.k

$.

25(38. j

í J

Ü

Cum jam contractus metu

iniquo ex-

jl

tortus fit efficax, per eandem r

ationem ex

noitra

juris et juftitiae definitione eruitur

V ]:e

Pacta effe valida, etü caufa malitiofe

g

con-

IN

272

Tractatus XXIII.

conficta partem alteram ad confenfüm im.

li

pulerit: ét quod multo magis valitura fint,

I

fj innocens error partes ad mutuum con-

&

fenfum induxerit, dummodo talis caufa, vel

le

ratio non per modum conditiones fuerit

r

"

adjecta.

$.

2589.

In omni autem contractu de jure na-

turali,

feu forte civili duntaxat ,

quatuor

et cuivis .pacto

conditiones |fubintelligi ,

ita tamen,

velut copgenitas effe volunt ,

fed ab-

üt hae contracetum non pendentem,

folutum. relinquant j

). Quarum prima elt:

Promitto, fi potero.

oda, (aloo jure et aucto-

E

nerno eni

m poteft juri al-

vitate fuperioris :

terius praejudicium. inferre.

.gua Nifi .ds,

]

cui promü[fo jacta eft , ob

igationem remitiate

u: Si res in eodem flatu perman[erit ,

id eft,

nifi res adeo difficilis reddatur, ut fi id prae-

n pactum mun-

vifum fuitfet, promittens i

quam confenfurus fuiflet. Et quidem tres

h

pr

;iores conditiones omni pacto de jure na-

et

Ter

turae connatas €

B6

facile. adparet ,

n

etiam quartam. ad

idem jus pertineré cer-

ffus ex honefto in

tum eft, Ífi actus. promi

fpccialis

li

turpem mutetur ,

vel denique fi

prt

difficultas

fors emer

fura fpeciatim,

et exe

Et

ler

P

reífüs verbis in conditionem allata. fit.

s talem con

di-

MI0

vl

quï:.i-':m

in aliquibus negotii

1

tionem -tacite,

aut de coón

fuetudine adjici

Sic

e:lm

di

qugndoque folere facile' concelíferim.

Pro-

"Em

Caput Ii[.

273

IUIU

promifio voti ufque ad fpecialem, et;mini-

frt,

Qf

zne praevifam difficultatem non folet ftrin-

gere et e,g. votum jejunandi fpeciali mo-

i.

Dunt

leftiae cedere folet: et debitores non ufque

ad extremam inopiam folvere coguntur.

*) Omnes conventiones füturae alicui conditioni

aligatae usque ad eventum conditionis non

. ftringunt, [íed credftor ex

f

pectare tenetursz

i

licet conditione expleta obli

gationis effectus

ii

(Í

ad tempus initae conventionis retro trahatur,

Ab hac tamen reg

ula excipiuntur conditio-

patm

nes, quae contractu

Ifi

i de jure infunt,

et qua-

les éetiam hae quatuor effe cenfentur ;

de qui-

T

Il

bus in praefenti So agimus. 7id. [. F.

*

n

ff. de

.di

legat, 1. His enim conditionibus non c

bftan-

liil

ufb

übus mox , et fine exfpectatione creditor exi-

gere poteft,

ut promiffor pactum impleat,

j

Sic donationem fimpliciter factam m

il l,

10X prae-

ftare teneris, etfi nefcias ,

an non Princeps

j

h

eam pro fupremo. jure fuo irritam redditurus

fit.

j2

$.

M

ü

2590.

jl

Generatim vero omne pactum pro irrito

^

d

habere ,

quoties res in eum ftatum deve-

j [l

nerit, in Quo pars obligata, nunquam con-

j

fenfiffiet , ego «

iLLA

'l'?"

a

o

lem minime puto.

Sica,

o

. dificultatem annonae ex gravi ratione

m

timens. 100 modios tritici pro familia tua

]dhï

j

pretio non nihil majore emifti; et fi prae-

ter exfpectationem vis maxima. frumenti in-

j

provinciam importetur, ac proin pretio le-

nj

vifümo haberi queat: num ex hoc eventu

(j

]

emtionem refcindere, et relicto apud ven-

y

tinere

ditorem tritico promi

fr

4

^.

,as pecunias .re

pote-

Zom. VH :

.

d

,

274

Tractatus XXIII.

oteris ? Nonne in rebus/ mortalium nihil

ftabile, nihil a perpetua mutatione immune

eft ?

Nonne fic omnia pacta vacillarent,

et inirae conventioni nemo fecure infüfiere

2

poffec

*

Quare dicendum eft, de jure na-

turae pacta fimpliciter , et absque condi-

tione a pacifcentibus conítituta haud irrita

etfi

reddi ,

eae circumfítantiae 'accedant,

quae fi provifae fuiffent, alterutram partem

'

a confenfu abflerruiflent.

i

llae tamen cir

cumftantiae ,

caufae, et negotia ob ipopi-

natam difficultatem irrita reddi

poterunt,

quibus leges humanae, ufus publicus, aut

L1-]

Ípecialis pacifcentium intentio hanc liber-

tatem tribuunt.

Generatim vero fola im-

m

potentia: non item difücultas explei

l

di con-

tractus eundem ditílolvit.

CAPA I IV,

De illa divifiom , qua jus, et proin ipfam

juflitian in legalem, diflributivam , et

commutaticàm p:'zraz'mztw'.

$.

2591.

dves potiffimum

in qualibet : republica

re/pettus confiderari poffunt.

Quia : tamen

$.

2592. Officia non ab üis, quibus; íed ex tiulis

per. quos debeniur , naturam accipiunt : 3deo

$.

2593. Ex definitione juris VlIIva confecutio eft,

H

divifionem j

uftitiae in /epalem , diftributivam

et comnutativam adoptandam non efle.

w

.

2594.

Sed per nonum confectarium etiam illa

)

divifo jufütiae in attribwiricem , et expietri-

cgm rejicitur ; ac denique

!

*

| Caput IV.

275

fibi

$. 2595. -Per Xwww» Juftitia ümpiexu, nullique divi.

lilfe

Wt

ügni obnoxia eíffe 'afferitur.

lvt

$.

2 59I.

t na

Cum in omni communitate dentur tres

0n

refpectus, tres pariter dabuntur obligatio-

Iff

l

nes,

et jura. ^Al

iqua enim Jfinsulae partes

Al

debent Toti , id "'eft: communitati: alia de-

Wsl

bet communitas fingulis civibus: et denique

non pauca /mguli cives /mgulis itidem ci-

vibus praeftare tenentur. lam genus ' juris

IT

primum .vocant legale: alterum diftributi

U u.

m ,

NI

et deniqué zertium commutatioum nominajnt

*(-).

*) Vi primi juris,

quod.etiam generale vocant ,

M*

cives tenentur leges obfervare ,

tributa pen-

j

dere, patriam defendere.

Jus alterum obli-

gat Rectorem Reipublicae ,

ut onera, com.-

moda etc. e. g. Magiftratus

jufte dividat, geo-

meterice tamen , id eft

; hon omnibus aequales

partes e. g. plus meritis majora commoda et

emolumenta , pauciora, iis, quorum merita

W ul7'

i

minora funt. tem divites gravioribus,

parum

vero. habentes facilioribus tributis on

erandi

funt. Denique tertium jus abs omni refpectu

ad conditionem Perfonarum jubet tantum cui-

que tribuere, quantum debetur;

nefcit. jus

jl

hoc aliam proportionem, q

uam Zrihmeticam.

li

Et ex hac ratione hanc folam ad reftitutio-

l

[l

nem, fi laefa fit,. obligare VOI,uflt.

i&

$.

2592.

odv

t

u

Verum, quia natura

]

uris non ab eo »

cui debetur, fed a titulo , ex quo debe-

) 1

tur proficiscitur ;

prout

pridem oftendi,

il

baec divifio ab ARISTO

TELE s. Etbir.

2

inven-

2

ed

fPractalis 'XXIII.

a

inventa parum moralis eft. eraeter'ea, an

G

nexum, quo respublica coaluit, merum pa-

ctum effe vis, quod homines, inter fe ae-

quales couftituerunt ? et tantum quilibet

debet, quantum promifit, eritque hoc jus

2lo

ex pacto nàtum mere i

i

quod tu

com-

mutativuin. Vocas.

Vel vinculum reipubli-

2

«

cae altius et pacto nobilius efle conftituis

et obligatio inde nata pem;itus a juftiuia re-

cedet, eamque fuperans ad aliquod genus

pertinebit.

Idem de obligatione

pietatis

Principis commo

da, , et onera juite diítri-

buendi: vel enim ex pacto commune bo-

pnum curare debet, et fic in partitione ia

cienda vi juris partitii tenetur ad id,

quod

communitati eft optimum: vel aliume fublt-

mis illius officii fontem , et titulum a pa-

li

cto diverfum ítatuis, et mox negotium ex

territorio juftitiae, ad illud pietatis trans-

f

feres.

(i

l

$. - 2593.

|

Quare ex definitione juris $. 2573. 1n-

Ü

ducitur

Ü

VIHIvo:

Tus et juüitiam-non effe in le

galen , diflributivam et conmutativam diftri-

buendam; eoquod fcilicet ex pacto tanquam

fimplici titulo, non poffunt diverfa oflicia

I

oriri: neque folam juítitiam: c

ommutativam ,

1

fed omne officium, fi violatum fit, refti-

l

tutionem exigere * ).

Scilicet prout modo

videtur: modeítius de generali hac reftitu-

en

Caput IF.

271

endi

obli

dl

g't onc, quam alii non agnofcunt

dicam alibi.

n

Lne

*) Si enim omnis obligatio, feu potius ea, . qua

n

ho

obligatio nititur , deqmtas propter fe explen-

da,

et honoranda fit,

quanta magis digna

C

et

COII

erit, ut violata et offenfa velut placetur,

eidem digna fatisfactione illata injuria ab&er-

gatur2 — —

Onia vero homini nibil debe-

us, nifi ex pacto, recto ejusdem facto, feu

ex virtute et beneficio ab ejus beneficentia

Dau

t

accepto:

fola fere circa pactum perfidia, de-

QU

E

bita pro virtute obfervanfm et neglectum grati

UO

li

animi officium $:

2548. et feq.

homini repa-

H

randum eft.

In reuqms cum folius DEI jus

b )

plerumque violetur, etiam plerumque fufficiet;

vera poemtentm offenfum Numen placare.

sJ

YU

$.

2594

l

hi

Et quidem divifionem. juris et juftitiae

"

ni

in' difiríbutioam. et commutativam nofira ae-

j

tate pluïes non probant: quia tamen ob.

fj

fequia alteri delLits quaedam nece[fitatis ,

quae-

,

*

dmn vero o,,zczz magis et 'volvmmr"c fuinit :

D

l/.

ommodat

Q'ï //

ideo cum GROFIO ja-

ftitiam

ZIZEJCIHEU LCETL

et

attvibutricem

divi-

dunt *).

Ego vero, fiquidem fyftemati meo

confulere- velim , ex mea dehmtxonc juris

S. . 2579.

inferre. debeo

l

;Il

[Xso:

Nullum jus ,

atque etiam

inde

jl

nullam juflitiam ad merum arbitrium perti-

j

(l

nere, fed omne officium arcte flringere **

Il

atqi üe ejus partitionem in expletricem et at-

J

[!

tributricem nullam effe

ä'?*vk-)

jl

[

j

*) Juftitia expletrix ea eft, quae jure pexf'ectf) et

[

ea neceffitite debetur; attributrix vero ad li-

j

5585

beta.

2798

Tvactatus | .:NX XITI.

beralem voluntatem pertinere, nullique exa-

ii

ctioni fubdita effe videtur.

fií

$*j Quod aliqua füb levi tantum . culpa ftringant,

n

ljubens admiferim :

quod vero aliqua debean-

tur officio adeo imperfecto ;

ut ea abs omni

naevo omittere liceat;, et tam ad juítitiae ge-

nus fpectent, capere non poffum.

Si enim

praeftare bonum fit: non praeftare non poteft

effe bonum: et proinde erit malum , cnm in-

ter bonum et malum mea opinione medium

non detur.

3He*) Sub juftitia attributrice nihil aliud intelli-

gunt, quam officia pietatis, quae naturae hu-

manáe ex variis rationibus debentur.

Haec

Á

tamen officia fünt folidiffima , non arbitraria,

fed cum perfecta obligatione connexa: a

tia neminem

quae aliquando humana fenten

lenda DEUS,

j

cogit; urget tamen ad eadem exp

qui violata pietatis jura fevere ulcifcetur. Et

quia infuper non ex pacto, fed aliis, diverfis-

que titulis fuam derivant fübítantiam : ad jus

proin pactitium , et ad juftitiam, qualis hic

defcribitur, tanquam fpecies ad genus füum

refpicere non polfunt.

[

$.

2595.

Q

q

Quare jure ftatuitur fequens , et Xms

&

Confecutio: jus, et virtus juftitiae, de qui-

N

bus modo disputamus, funt fimplices , nul-

Á

las fub íe fpecies continentes, et fic nulli

divifioni obnoxiae.

Ex fimplici enim pa-

l

Ccto, non nifi fimplex officium habcri po-

te

fi vero pactum fit, vel effe tibi vi-

ü

deatur compofitum, exurgent quidem plura

officia, feu jura, —' non tamen divería;

|

j

non

quae proin numerum dgntaxat augent

tamen

UEL

l

Caput V.

279

u

tamen fpeciem mutant: ubique 'enim nil

nifi fides data fltinget,' ac proinde ubique

t

Qeln

mera caufa ,^ feq' pegotium fidelitatis fuberit.

Qith

T

CAPVTISy.

&

1l

potef[

JDe divifione luris in reale, et pä;;fonale.*

agl

4

Ym

$. 2596. Jufitiam natura im défectum pietatis in-

venit ;

Ó

ts

i

$.

2597. Cum alias þietas fola hominum indigen-

je ii

tis. fufficeret.

Unde

FEiet

$.

2598. Ex definitione juris $o. 2573. fequitur

Atf y

XIw», etiam occupationem ex pacto vim fuam

Md

'trahere.,

merti

TS,

$.

2509. 'Et XIIm: ne: jüs readle et per[onale ,

quantum ad vinculumi juris inter fe differre.

J

;erü

l

jl

$.. 38596. '

t

l

;]

Occafionem, feu neceffitatem pactorum

j

ex defectu beneficentiae et pietatis recte

petimus,

Cum enim omnia cuique officia ,

quousque id per altiores obligationes licu-

erit, jam aliunde, ante omne pactum, et

X'm

ex mera naturali pietate debeantur: omni-

qül

bus jam per ipfam naturam fatis provifum

n

le

fuiffet; neque egeremus, ut pactis, et ar-

bitrio noftro novis alios officiis nobis ad-

pï

ftringamus. . Nullo inter amicos Dominio

pO

opus eft: neque ipfas corporales operas fibi

v

u

ab aliquo ftipulari cogitur, pro quo, fi in-

digeat, omnem conatum et ftudium fingu-

1

(

lis hgminibus ipfa natura imperavit,

Qui-

4

bus

)d

?8o

Tmctatus*« XXIT. —

bus mire confirmantur, quae alibi, fcilicet

tractat. de virtut. moralib. dicuntur.

7

$.

2597.

Atque haec opinio ingens robur habét

ab exemplo .perfectiffimae focietatis, quae

unquam extitit, fcilicet ab Ecclefia prima

ila Hierofolymis congregata: - Multitudinis

autem credentium erat cor unum, et anima una:

pséc quisquam eorum, quae poffdebat, aliquid

Juum dicebat. —fed erant illis omnia commumia.

ACTOR. VI. 3».

Quorum quidem aliquod

exemplum in religiofis ordinibus omnia com-

munia habentibus fupereft*). Ut adeo per-

fectorum focietas vel ex hoc pactis haud

indegere videatur: et fic noftra haec jufti-

tia, et officium fidelitatis non propter fe,

et neceffario a natura invectum, fed ex ac-

cidenti tantum ratione, et in caínm defr

cientis pietatis velut extra ordinem concef-

:

fum eífe. non abs re cuique in mentem ve-

nire queat;5 cum jam aliunde etiam ex mea^

fententia , omnia. cuique

homini . officia,

quousque illi eadem utilia, et pietati tibi,

aut aliis debitae non erunt advería, adhi-

beri

debeant.

Quae vero altiori , pietati

funt obnoxia, alteri promittere non liceret,

€t proin promitti non poífent, cum nemo

ad omittendam pietatem adílringi queat.

Ut adeo per íola officia pietatis naturae

bumanae íatis confultum foret; fi fcilicet

hï

t.

ea rite a quolibet cxvaIeri contingere

*) Sun

,

Caput. V.

25tr

Titeh

5*) Sunt vero nmnoftra aetate occultae focietates ,

quae omnia dorninia confundere, cunctaque

aequalia reddere, et nativum humani generis

decorem reparare profitentur.

Ego pauca,

et abíciffa in quantum ad

doctrinam, de jure

h

)

fpectant, delibabo.

Divifio bonorum, condi-

que

tionum.diverfitas, feu aliquorum füpet. alios

fIf]à

excellentia . communi confeníu fiatuta ; non

nifi communi confeníu diífolvi poteft,

Al:-

quorum

voluntas contra

mum nil valet.

pactum generaliffi-

Dein quid effe debet, in

corruptiffima

aetate eam vivendi

rationem

itatuere

; Qquae vix in perfectif(imos cadit 2

Scilicet

qu

res hac internecione omnium :

, pau-

ciffimis relictis, finietur ;

nifi miferentis

of

antur,

Dei

per

bengücio ,Vtan.ta mala avert

-

jQU

$. 2598.

yu

Ego huic opinioni

l feæ

P

per omnia adftipu-

lof *s

*

et ex ea ipfa opinione dominia et

[«

d

jure omnia ad originam fuam, id eft, ad

pacta revocare pergo.

Itaque DEUS . om-

Ui

nia condidit pro omnibus

, nullamque rem

B

uni magis,

quam alteri addixit , ea fola

a

lege lata, ut pietas aliis debita fervetur et

[Claï

ne ex rebus a fe conditis ad alios,

quam

jbl

ufus vere utiles adhibeantur:

Vid. tractat.

d

de virtut. moral. c. ultim.

Et quia res

ti

plurimae funt inex!

iaufti ufüs, omnium feu

It

necefüitati , feu cupiditati fufficere non vi-

m

debantur, ideo eas in quosvis partiri, et

eti

fic ex pacto dividere placuit. Atque con-

fit

ventio illa primaeva,

vel faltem apertus,

u

et fenfim, ac

publice introductus confen-

fus eousque fe

extendit, ut portionem fibi

il

adþri-

-

—

202

Tra;tatus XXIIT.

adtributam quisque in alterum transferre,

eique jus fuum cedere poffet: utque infu-

per res nondum inventae deinceps primo

occupanti cederent, ab eisque omnes in

gratiam occupantis abfüinere promitterent.

Quare eadem femper definitio $. 2573. fa-

cit inferre.

Xlmo: etiam occupationem, et orta inde

dominia, atque adeo jus reale , quod vo-

camus pacto füam fübítantiam debere.

*) Supereffe quidem videtur aliqua pactorum

neceffitas, quam non fola impietas induxit.

Scilicet in pari duorum neceífitate, aut ae-

quali utilitate res eadem utrique faepe non

fufficit.

Jam die, abs omni pacto quis ean-

dem ad fuos ufus adhibere queat ?

Petrus

dicet: in pari neceílitate pietas in me fuperat

pietatem alteri debita

m;. Aít idem dicere de-

l

