oventus in pias

fuperflui beneficiorum pr

caufas erogari debeant :

alis religionem,

aliis caritatem in egenos, aliis juft

itiam af*

fignantibus *).

"* Magna rationum ,

et eruditionis contentione

in diverfas partes difputatum fuit,

*

Ego ve-

hementer fufpicor, ti

tulum . juftitiae fubeffe :

fi

enim inoriginariam legem (reliquorum enim

temporum conftitutiones

nihil novi condide-

runt, fed tantum antiqua confirmant:) in

da-

certam equidem ac omnino primam

geius ,

ea tamen illis tem-

non poterimus invenire,

poribus vicina decreta, et PATRVM teftimo-

nia habentur, quae plane juftitiam fonare con-

ftanter videntur.

$.

251I9.

Zlitera eft, an Sacerdotes in reditus fü-

eant ,

perfluos ea tentum computare deb

quae

:

l

-Coput V.

197

ltl

quae ex benäüciis, feu bonis Ecclefiae ftabili-

&

bus percipiunt; vel an infuper alia, quae

0, 0.

pro officiis facris quidem, non tamen fine

jte Yl

titulo, fed fortuito

, €t ex contingente even.

g, i

tu: percipunt.

E. g. Si quis alicubi con-

5:;

i

a

cionem habeat,

.€t pro ea ftipendium ali-

quod recipiat

*) Tertia vero in eo verfa-

IWWS

tut, an facerdotes alias divites, et abun-

dantes nihilominus ex bonis

: Eccleüag fq-

ftentatione capere poflint *

: etu

**)»Verum iffa in cenfum bonorum ecclefiaftico.

j 16

fum non venire ufüs habet, et ufüs íaltem

in noftris plagis legitimus.

Idem mea opi-

nione de iis,

quae Sacerdos ex honefta, et

m

competente alias

ye t

do fibi fervat.

,;

füftentatione parcius . viven-

virü;tf

**) Nam

quis militat [uis flipeudüs? I. Corinth.

)

LX. .

Titulus etiam pro facris laboribus re-

gioneml

cipiendi

mercedem. non

eft egeftus laborantis,

fed dignitas laboris,

alias ftips foret, non füi-

WL

pendium. . Hunc titul

um jus naturae, et divi-

num probant: Dignu

s eff enim opevarius mer-

cede fua.. LUC.. X.

7. Unde Canonum, vel

fp'

veterum teftimoniot

um momenta, figna ha.

16

bentur ,

nent,

ad difciplinae humanae capita perti-

ynd

ufum c

ac proin jure altiore approbante ,

per

coi

ontrarium facile füblata fuerunt.

Sane

)

Paftores hi maximo honore ,

et copiofiffimis

) flm'

praemiis digni fünt :

nam laborem,

graviffimum,

füftinent,

ut puto,

lii *

bobus triturantibus

.

tefu'mj

propterea ab i

pfo SPIRITU S. comparati 7, ad

orinth. L X.

9. et fimul operam nobis pretio-

fiffimam loca

nt, ut femper interrogare iis li-

ceat: .Sj mos vobis /pivitualia Jeminavimus :

magnum eff,

fí nos carnalia vefltra metamus?

. ad COV. l

IH

Hoc officium fane magni

jti ï

momenti eft,

nam eorum munus eít,

quod

ebEäE

N 3

dixi,

qiï

Tractatus: XXI.

198

dixi, fane graviffinium.

Omnibus et fingulis

invigilare, omnium calamitates »et pericula

fua facere, denique tot aeternitates curare,

quot animas fibi fubditas quis habet, tale opus,

2ac pene aerumna eft, quae naturalibus com-

modis omnino omnibus. remunerari meretur.

Quod utique de iis intelligendum , qui forma

|

gregis facti tantum munus implere vere fata-

sunt: non vero de illis , qui praeter paftoritii

muneris titulum vix aliquid habent: nam con-

dignam mercedem non juri, aut obligationi

laborandi, fed ipfi labori conftitutam effe cre«

diderim.

$. 2520. |

Specialis, et quidem jure Divino obti.

E

nens obligatio premit beneficia curae ani-

marum obnoxia: ex quibus facerdotes refi-

tii

(

dere, id eft:

curam animarum propria in-

Cum - mandato

111

duflria exercere tenentur *).

NI

dioino praeceptum ii ommibus , quibus cura ani-

k

marum comiffi efl , eves fuas. agnofcere 97 y

/

quae ommia mnequaquam prae[iari. ab dis. et. im-

Hi

gleri po[funt, qui gregi fuo mom imvigilant, me-

Ti

que a[/eunt ,. fed mercenariorum more deferunt,

'"TRIDENT. Seff. XXIITI. cap. I. Ubi etiam

Tl

hi

inter alias poenas in non refidentes ftatui-

N

tur, üt pro rata abfentiae fructus non fa-

ciant füos, fed eos, utpote rem alienam,

1

ew

mox

et ante omnem fententiam

in ufus

Q

pios erogare teneantur.

"*) Ubi graves Doctores volunt Parochum tengri,

j

eris fui officia

l

ad praecipua et pleraque mun

feipfe 'ac proprio labore obeunda.

Adquid

Q

enim [terilis et otiofa praefentia ?

Homini ,

B

non fimulacro pnblica cura commiifa eft. Ve-

rum

p —

um

P

- Caput- V.

195

agl

rum fi.recte fentio

Blb Edoetriua: llibari

t(etli

debet: tenetur fcilicet'Paftor ad eos labores ,

Wate,

ad.quos fufficit,

et "quos aeque bonos a fe,

$ Oþus.

ac;/ab.aliis fore praevidet; quos' vero a Sacer-

$ Q

dote quodam. focio felicius^ abfolvendos eífe

jey.

o

praevidet, ad illos non tenetur. . Utique . mu-

nus paftorale ad. impedienduüm majus bonum

' fb

iort

fibi foli füme

non: fuerit infitutum ? ld tamen negotium

*

?

D

F

re, nulliqué alteri committere

m (

debet;

ut'omhibus, et maxime laborum füo.

jpit

rum .fociis invigilet :

*hoc ipfi proprium effe

lp t

Perfonae 'electa' eft.

debet : m : ?oc ind?z/äfrm

d

i

R

: Värum' haec:

0b[i

réfidendi obligatio non

'adeo

A

arcta eft, ut non.hábeat aliquam . relaxá-

)S 16!4

tionem etiam in jure. fcr

iptam. - Scilicet . ex

CONCIL. .'FRIDENT. .

J

11

Seff. XXILL.. cap. L.

Inprimis. Epifcopus poteft extra tempus ad.

T

ventus, et quadragefimae, (ac. folemniora

fefta ,'per. duos , aut ad fi

LE ES

IT

mum, per ixes men-

J

í

In

fes five continuos, fi

ve interru

ptos, etiam

abs fpeciali licentia . abeffe..

ji,f

-"Secundo : Cano-

nici Ecclefiarüm . Cathedralium et Colleeiata-

WIPR

[w

| &

AC

wn rürfus per $ menfes abeffe polhfunt,

nifi aliad / confuetudo . habeat.

TRIDENT.

ht

*

"

Y?6

Se[]. .X

a T

"

cap.

«X -

Tot utique fimul

of

jen

abeffe non poffunt,

üt publica officia rite

expleri non queant.

j U

Jertio Parochis quo-

que duorum menfium abfentia conceditur:

ita tamcn, ut idoneus

lg

Interea vicariüs con-

ftitu

[nit

atur;: ut ab Epiícopo licentiam gratis

N

(

quidem , fcd fcriptis obtineat;

ut denique

li ultra ?. menfes abefleé velit

,

j

» £ravis ac-

I

Ip

cedat ratio *). :

NA4

»)Etc

200

Tractetus XXI.

4 Et ità. TRIDENT. Sef. XXIH. cap. I: ld

ífolum legitima alicubi confuetudo mutavit, ut

arochi fuis 2. menfibus absque. fpeciali li.

centia Epifcopi utantur, et fi verba Concilii

aliud habere J et petere videantur,

$.

2522.

Alias infuper fpeciales obligationes fa-

cerdotibus

curam animarum fuftinentibus

conftituit ,

feu potius declarat eadem $S.

SYNODUS, eadem fe[f. et. capite:: 3ta do-

j

cens: Cum praecepto divino mandatum [i& om-

f

nibus ,. quibus animarum cura commifa efi,

vves fuas apnofcere , pro bis Sacrificium. offerre,

l

-perbique divimi praedicatione , Sacram entorum

ac

bonorum omnium operum

admini[lratione ,

exemplo. pafcere , pauperum , aliarumque mifera-

bilium per[onarum curam. paternam. gerere p

"

Ubi illud maxime advertendum, et non nihil

mirandum, quod pietas facri Paftoris fe etiam

ad officia naturalia extendat, cum tamen ti-

I

mera

ratia.

ed

tulus hujus debiti fit

b

CONCILIORUM UNIVERSALIUM

fanctio-

Ti

nes, et minorum Synodorum Canones, SS.

li

PP. exempla et teftimonia id evincere viden-

i

Xur.

Vide S. ISIDOR. libr. 2. offc. c. 5.

[r

I

CAPVT VI.

JDe bonis Fortunae ad cultum — .Ecclefiae

Q

pendi folitis.

M

r

$. 2523. DEO etiam ex fructibus decimae debentum,

Y

$ 2524. Quarum proin obligatio defimüur d ufum

Ino ,4 ernum.

$. 2523*

m

-«-s

Caput V.

20l

J: J

2525. Ipfae vero decimae

funt vel þraea'iales,

D

vel ger[onales.

r

;

iil

Q

jl

2526. Recipientes vero easd

em vel funt Clerici,

vel ZLaici.

S

2527. Etiam Clerici easdem capiunt quandoque

jure extraordinario , fciliclet vel. beneficio- legum

2528. . Vel pacto. .

;

f

2529. Laici vero decimas v

el dej?m'to .ciuodam ;

YU

fl

u

;

2530. Vel gerpetuo tempore tenent : idque vel

vera

j

P

W

2521.

Vel praefümpto titulo.

25

;

2

Ad decimas a

i

ütcm praeiïgndas,i þet?entur

omhes, nifi quis pacto -

intt

ï

2533. Con/uetudine , . vel

gt

pragfcripti?jze ab hoc

onere eximatur.

p

jj

$.

9523.

j

l /nïhil

Nihil aequius, quam ut ei';ex rebus om-

nibus aliqua earum portio praeítetur, qui

: 6!'229

j t

rebus omnibus ortum et nativitatem tri-

d

buit. Unde a me jam aliquando DEI pri-

g*

mogenita fibi petentis vox relata fuit: Mea

Junt omnia. Sed rerum omnium portio DEO

ïideü

debita nobis quidem parum cognita, reapfe

;A

tamen ab ipfa lege naturae definita eft, et

reipfa eft ipfa pars decima, Íi fua illis fir-

mitas conftet, quae in tractatu de oratio-

!

ne difputavi.

Id tamen officium dandi fru-

ctum decimas (quantum eft ex jure natu-

rae ) officio orandi ,

feu DEUM actibus

jf

mentis colendi mitius fors erit; quod actus

n

mentis per nullos alios, hoc Vero praece-

N

14

ptum

^

j

m

Tvactatus

XXI.

PA

ptum de praef*candm decimis in gravibus et

fpecialibus

circumfítantiis

compenfationeni

per alia obfequia faciendam admittat.

$.

2524.

Verum his omifis ea düntáxat exph-

canda mihi fumo, quae jure humano atque

ipfo 'ufü hucusqueé obtinent.

Et fic qui-

dem bhoc-.officium recte' definiri

arbitror,

quod. fit oblzgatzo, decimam .pro veniuum. fuo-

vrum pariem Miniflris . facrorum - dioini

cul-

tus *)- gratia: exfolvendi

prout legibus difimi-

tum -ejt.

911

*) Non enim puto, decimas ex jure maturae,

multo- minus ex juffu Écclefiae ad folam. fa-

crorum Miniftrorum fuftentationem , fed etiam

ä

ad apparatum pubhcum religionis e. g. in fa-

bricas Ecclefiae, in facra Vdid, veftes etc. ce-

dere "debere.

Debet religio, et füb nomine

|

Religionis latens'caritas , tanquam inter oimnia

humaUa negotia fummum , ornatiffÉimum effe",

et ex omnibus tclüQUdm digniffimum eminere.

Perquod, tamen nolim.afferere, -quod Miniftri

gt ahm egere debeant; nam ut de éorüm dig-

nitate nxhd dicam ,

di-officium fuum explere

vennt

onuus

graviffi imum et humanis viribus

majus ful ïumnt, qui bene pmr)funt Presby*m ,

uzz;"Zl; honore digni funt *

ROX .

qll/

labo-

vaunt in verbo,

rt doctrina.

Dmf enim fcri-

£

ptura :

nom allgabis.os bovi

irituranii j

digtus eff operarius-mercede fua.. 1.

I. ad Timoth.

VI

18.

$.

2525.

Ius 10c accommodate ad mores noftros,

arbitror

fequenti ordine

explicari

poffe

Et

-Caput VL

205

«

Et inprimis confidero ipfum ;ur decimandi :

Ils

et exin ferfonas , :quas concernit.

Ius ip-

fum vel fpectat res DEO pendendás,. vel

quodum ,

quo tribui

debent.

Et. quidem

quantum ad res . Chriftiani tenentur, deci-

3l

mam partem omnium proventuum praeftare,

k

C. 26. De Decim. Mi porro proventus vel

Q

funt praediales, id eft

, €X praediis percepti;

[rt,

vel funt perfonales ,

id eft: 1fola induftria

] f['ü

quaefiti. C. 5...De decim. *) Proventus prae-

Ct'l

diales . plerumque .et Imo loco praeftandi

fllrm

funt a domino fundi. . c; 39. de decim. vel

etiam quandoqüe ab alio, fi früctus non-

n

dum decimati ad. eum pervenerint 5* ; Sive

y i

dein jufto titulo.ad eum pervenerint 698

gt

de . decim.

Sive. inique

retineantur ,

p

-argu-

(

meut. ex c. 26. dedecim. Modus

Vero prae-

Qmitf

ftandi decimas in eo eft, ut prae

diales prae-

o

ftentur. abs deductis fümptibus

in. colen-

f

i

do agro toleratis ***): item, quod mox ac

fert

collecti fui

"

i

decim.

t fructus , praeftentur c, 7. de

*) Verum decimae perfonales in nofiris provin-

207

eiis ab ufu, ut puto, penitus receíferunt.

u

**) Unde hoc jus decimandi eft vel

Á

ut fpecies

i

quaedam juris realis,

ltf!

ructibus ipfis adhae.

rens ,

eosque comitans ,

quocunque perve.

ï

li

nerint,

u l

"**) Aliter res fe habet, aut habuit potius in de.

cimis per[onalibus : hae enim non nifi deductis

expenfis praeftabantur,

prouüt colhgitur . ex

105

6 9g | de decim.

10

5 25269

204

Tvactatus. . XXI.

$.

2526. .

Perfonae feu homines , -quos Decimae

concernunt, vel funt ex actores, quibus de-

bentur; vel debitores, qui.ad eas praeftan-

das- tenentur.

Exactores , feu,

qui ca-

piunt decimas, vel funt «clerici , vel laici.

Et clerici quidem eas capiunt vel jure or-

dinario , Vvel extraordinario.

Et jure quidem

ordinario decimarum quartam partem capit

Epifcopus ,..c. 6. de offic. judic. ordinar..* )

Imo Episcopus capit decimas integras.ex

iis Parochiis, quae nullum habent Parochum,

C« 12. de decim.

Praeter, feu potius ante

Epifcopum |decimas accipit Parochus , et

|

quidem. füae Parochiae decimas ex inten-

tione in jure fundata. c.29. et 30. de de-

(ini-t* )

Imo etiam alterius Parochiae, fi

haec a priore avulfa, eandem nihilominus

ut matricem veneretur.

TEIDENT. Se[f.

241.-*. 4 5)

*) Verum confuetudo partem decimarum quar-

tam EÉpifcopo ubique ademiífe videtur.

**) Id eft, nifi aliud evinci queat, cenfentur de-

cimae ad Parochum fpectare, etfi is nullum

pro fe argumentum habet

Et quidem prae-

diales folvendae fuünt Parocho, in .cujUS Paro-

chia fitum eft praedium, etfi id ad Dominum

alienae Parochiae fpectet ,

t. 33. de decim.

Aliud de perfonalibus c. a0. de decim.

v**) Nifi forte hae decimae, aut pars earum pro

"

fuftentatione novi Parochi affigmata fit. lIdque

colligitur ex TRIDENT. Sef. XXI. c. F.

j

$. 2527-

et

205

Caput VI.

$.

2527.

i

.VCIericis jure extraordinario jus deci-

l

mandi.$9 2526. competit, vel ex beneficio

E

legis , vel ex pacto. 'lale vero beneficium

(à

legis eft fpeciale, feu prioilegium, c.2. de

"n

decim. im 6. vel eft generale , feu praeftri-

W

püi, quae rurfüs eft vel ordinariz, 10. aut

j

20 annorum, fi fiat contra caufam aut per-

j

fonam profanam, argumento defümto, ex

j

C. fmal. c. de *praefcript. long. iemp. |Vel

b

ifta praefcriptio eft extraerdinaria : (fi enim

II

fiat contra. Ecclefiam parochialem, requi-

!

runtur 4c. anni cum titulo, vel fi ifte de-

&

fit,' neceffarium eft tem

pus immemoriale

fol

c. I. de fraefcript. in 6.

i

Í

$.

2528.

u

Alter modus extraordinarius , caepiendi

decimas clericis; competit ex pacto fcilicet

j

donatione , per mutatione, transactione,

compromiífo in arbitrum. c. r, et 9.-de de-

Q

cim. ) ldque fit eo effectu,

ut vel foli

[

clerici pacifcentes obligentur,

fic a pacta

u

fimpliciter in tempus aliquod,

et fine fo-

n

lennitate fiunt, c.8. de decim.

Vel ut fiat

o

um

jus perpetuum, et ipfa Ecclefia obligata

maneat: fi fcicet accedapnt folennitates il-

in:-

lae, quae ad res ecclefiafticas, ut 'alienan-

das, requiruntur a jure:

litulo de rebus

U

IUC

KEcclef. alienand.

*) In his pactis nunquam adtnittendum quodcun-

que pretium temporale, feu profanum, fi de

.7.

jure

206

Tractatus - . XXI.

v

jure percipiendi decimas agatur,

quamdiu

cum titulo fpirituali ]e. g. beneficio Ecclefia-

Í

ftico connexum' manet.

ZArgument. ex tot. tit,

de Simon.

Sed in hoc caíü pars altera etiam,

f

non nifi fpirituale, e..g. Parochiam debet da.

re

Unde in caufa non nifi Clerici foli, vel

una cum Laicis, et accedente infüper auto-

(*

ritate füperioris ecclefiaf

tri, c. 9. de arbitr.

tici poffunt effe arbi—'-

alitdf

',.Utique quantum ad ifta res longe

fe habet, Ífi decimae a titulo- facro. feparatae

ä

jus mere profanum exiftunt.

$.

2529.

Sed inter Perfonas,

quae decimas per-

cipiunt, .fünt etiam JLaici $9 2526., qui

tamen eas non nifi, ut a facro titulo fepa-

ratas. fibi acqüirere poffunt * ).

Idque ad

tempus aliquod; vel in perpetuum. Et qui-

dem in aliquod tempus fcilicet in .trien-

nium ( juxta aliquos etiam in longuis fpa-

M

tium) Decimas fibi competentes quivis cle-

!

ricus Laico potelt elocare, c. 2. de locat,

TIq

et conduct.

[

*) Nam.cum jure, et titulo facro conjunctas ha.

Q

bere non poffunt; Laici enim nullum jus fa.

t

ctüm, excepto jure Patronatus, poffidere va.

Te

lent , c.1. caut. 16. g. 7. €6c. 17. de devim.

lle

$.

2530.

ler

Qu

Verum decimae a Laicis etiam jure per-

(ej

jetuo teneri poffunt, $o 2529. |Hoc tamen

16

jus nititur vel titulo vero, ac folido,' vel

M

jraefumpio , et exiftimato tantum. Rurfus

CE,

R

titulus Veruäs eft conceffio a PONTIFI

vel

'Caput. V1. :

207

Yi

vel ab infériore Antifci,tä*'» facta. Et 'ponti-

dl

l

fex quidem vel fimplici privilegio, vel in

h

Empbhyteufin ,. aut feudum jus decimandi a

li

d

facro titulo feparatum concedit . prout ex

E

antiquo ufü, et c. 25. de decim. colligitur.

iU

[0.

Rectores vero pontifice. inferiores. idem fa.

AU

cere peterant ante CONCIL.. LATERAN.

Tertiqm c. 9. de.bis,..q

uae funt a praelat.

du

ftas |eisd

ii

Nunc, vero haec pote

em ademta

manef *) c. 19. de decim.

*) Et jure merito, tam juüre natnrae, quam di.

vino urgeri videtur, ne decima ab Ecclefia

p

auferantur. Vix credi poteft, quanta ex hoc

capite detrimenta nomn folum in rectores Ec-

qu

clefiarum ,

fed in ipfam animarum falutem

ol

in gliquibus locis fint orta.

e (

Q

$.

253I.

CT

Alfer titulus,

quo jus. decimandi Laicis

M

N

competens nititur

» eft' praefumtus , feu exi-

Ü

i

ftimatus , fi fcilic

et Laici decimas immemo-

litth

riali tempore poflideant,- C. 6, .De werbor.

Jignificat..idque licet nequidem fama.de ali-

Z U

.quo privilegio , vel feudo exiftat.

Quod

[l$ fä-

eruunt ex c. T. de praefcript. .in. G.

Ubi ta-

a

men probe. notandum,

laico. jus decimandi

/ih

Dequidenr tempore. immemoriali. vere prae-

Ícribere : hoc enim jus utpoto-cum facro

quodam.jure connexum a Laicis nec poffi-

"

deri, et.neque praefcribi poteft. . . cg;

uf.

a

;

I6. g.

by.

(

of-

Sed antiqua et immemoriàlis p

xP

[

feffio jure; et ratione optima facit- crede-

ur(b's

has decimas dudum

d

I fcu praefumere ,

vel

r

208

Tractatus XXI.

vel þriviïegio, vel fe

udo , paucis: Aucto-

titate Ecclefiae a titu

lo fpirituali fuiffe fe-

tio profano

paratas :

unde etiam pro pre

decimae

Laicorum fecure poffunt vendi.

Si tamen vitiu

m tituli etiam poft longif-

fimum tempus detegatur,

et fic titulus ille

racfumptus evanefcat, tales decimae mox

ad vïli.'ccleüam | fedirent.

$.

2532.

Inter perfonas, feu homines, quos jus

| praeter exactores,

Decimandi concernit ,

ali funt debitores.

$9 2556.

Et quidem ad

quis.

"s

has folvendas plerumque tenentur omines

NT

nifi fpeciatim fit exemtus,

C. 24. De decim.

Quid

exemtio acquiritur pacto v€

'alis porro

.

(0s ;

adhi

bitis fcilicet. folennitatibus ju-

Cima

£erp 2L10 .

Ecclefiae alienandas requifitis,

fr: "d 'res

[iri

prout

argument. capitur eX tof

o titul. de T.

i

frivato, quo

bus Ecclefiae alienand. vel pacto

fuff

e. v. Parochus pro breviore,

aut etiam pro

Que.

c. 5- et 8- de

curfu vitae fuae conftituit.

tta

ivansact.

jae|

*) Átque 1

deo ad decimas tenentur haeretici

fttty

c. 24. de decim,

Iudaei, faltem ex iis prae-

dis, ex quibus antea

Chriftiani decimas pen

[j

debant. C.:8. de ufur.

De alis infidelium;

)

Decimis eft controver-

feu non baptizatorum

fia.

Videtur tamen V

erum effe, quod ex le

ge ecclefiaftica ad null

as teneantur ,

eoquo

ecclefiae

non fubfint;

nec ejusdem legibus

tenentur tamen jure naturae a

firingantur:

Cutique legiti-

fuam portionem divino cultui

ino, qualis modo eft folus ille

Chri&iaqorum)

[

impens

Caput VT.

209

u

impendendam. Praeterea te

nentur ad danäas

decimas clerici. c. 2. de dec

Wis. *

t

Et quidem

ex bonis Patrimonii fui obligant

Uf omnes,

i

a

quod. eruitur ex . 33.

? decim.

Ex bonis

Ib

"

vero beneficii ad decimas eosdem

teneri in.

p

nuit c.43. cav/a 16. g

c

L. Quarto

loco reli.

is 1

giofi c. $. e£ 1o.

de decimis, nifi

habeant. privilegium.

Item quan

fors fpeciale

.1103

firicto eti

tum ex iure

am pauperes :

irgument, ex

E

cauj. 12. q. T. puta qua

ntum e

x jure.

Demum

obligatur conductor praedii pr

[9]

rata fructuum,

quos capit. vid. cap. 26. de de

£Ult,

00

V

$. 2533.

EUR

Qf

" Alii modi, quibus a pr

n 4

aeftandis decimis

quis eximitur , funt Imo,

165 )

I8. e£ 20. de decimis.

IIdo

Confuetudo | c. A

du

l

Praeftribtio, et

u

quidem ordinaria contra Lai

COS,

vel Cleri.

TR

COS, quibus ex titulo pr

ivato debentur de-

'

i5

cimae, argument. ex L.

ultim.

b

cab. de prae-

1mf

Jtript. long. tempor. vel praefcri

ptio evtraor-

bt

dinaria 40. fcilicet annorum,

quale tempus

E.

qwd

fufficit etiam fine titulo con

tra quamcun-

u

que , Ecclefiam c. I. de praefcrip

t. in 6... Con-

j )^

tra Ecclefiam vero' parochial

em requiritur

praeter 4o. annos titulus ,

vel in ejus de.

gertt!

fectum tempus immemoriale

[

"A NI prae-

I$

Jtript. «in .6, *)

s p

deln

*) Ex quo apparet, praeferiptionem

; aC confüe:

tudinem facilius valere

pro imm

.

ntto

tm

a Ífolvendis

decimis et

uhitate ,

ua

TL

1am ]laicus liberatur,

ei

j

lus vero capiendi deci

mas g

laico propter an.

hi

nenum titulum fpiritualem, lo

ilius ac-

919

I

quiritur, prout patet ex $o

nge diffic

p

253I.

[ lf

j

Ton. VII.

O

CA-

jjof

j

p

210

Tï'acmtus XXI.

CAPVT VII.

»

De modis , quibus facra munera. acquiruntur.. .

$. 2534. Modi, quibus facra munera obtinentar ,

funt ordinarii, vel extraordinarüi : et ex prio-

ribus inprimis eft é/ectio.

P

D)

Tum vero collatios et libera quidem com-

petit PONTIFICI ;

2536. Et EPISCOPIS:. haec tamen conferendi

libertas

2537. lure Patronatus non raro impedita eft:

2538. Quod diver(imode obtineri poteft; et

2539.' Ideo in /laicale, et ecclefiafticum. dividitur.

2540. Et varia praefentato jura tribuit. Verum

ä

2541. Libera conferendi facultas etiam refigna-

.

tioune ani

mo permutandi, vel im favorem terti

facta.non ràro impeditur.

$.

2534-

Sacra haec munera in fe hucusque com-

fiderata funt; fupereft, ut de m»/e eadem

obtinendi tractemus $. 2 $08.

'Tales vero or*

dinarii »odi generatim fünt duo; quos ee-

ctionem , et collationem dicimus: quibus dein

alii extraordinarii accedunt; - Electio jam eff

defignatio Viri ad. facrum munus de jure apti*)

canonice ** ) facta per fuffragia majore , et fa-

niora***) eorum. quibus jus elicendi competit.

*) Si enim aliquo vitio juris divini laboret, nul.

latenus poteft eligi : fi vero naevus ille fit ju-

Jra:

ris-humani, non quidem fimpliciter eligi, fed

poflulari poterit, id eft, poteli per fufficien-

m

l

tia fuffragia PONTIFICI praefentari, qui deim,

nifi

2lIk

ais VL

nifi Afpeciale jus aliud petet, pro arbitrio po.

ftulatum. poteft et folet admittere, Unde haec

l,

poftulatio eft mixta exelectio

latione,

ne, et dif;en.

TM y

**) Innumerae fubtilitateä circa legitimam ele-

$

cüonem jure humano' invectae funt.

Nobis

hoc negotium commetnorare fat eít; tractan.

Colf

dum enim illud, ac digerendum Sae

Iurispru-

dentiae relinquimus.

xtenl

Shgee) Suffragia majora funt illa ,', quae comparä.

te ad corpus eligentium funt plura, e

e

.U

Septem füffragia

a duodecim electoribus,

Neutiquam. vero haec pluralitas aeftimari de.

&

bet ad alios electos.

TOU

E. g. fiquis a duode-

cim eligentibus habeat tria, alter quatuor, et

'enurt

tertius quinque fuffragia, ifte ultimus habe.

] 1g'ilf]'

bit vota plura confiderando aemulos , non

T

vero attendendo ad fuffragantes : et fic ele-

tio ifta erit nulla, nullumque per eam tertio

ili jus adquiritur. .Sumiora fafíragia fünt. il.

lorum, qui majori pietate,

prudentia, et pro-

ximius ad fenfum, et finem S. S:. Canonum

in electione egiffe videntu

u

r." Verum plerum.

f'll m

que pars major, etiam fanior fuiffe cen(etür

£/52.de. Kleche; -t

quidem . abs ullo dubio,

:1'0

n

fi contra electionem nemo exci

05 elio

piat; vel fiquis

eandem equidem oppugnet ;

electüs tamen

(l

habeat duas tertias e. g. octo ex duodecim

fuffragii, majora eo ipfo etiam pro fanioribus

j v

habentur, non obftan

4

—te aliquorum | contradi-

flpfl

ctione,

"

$

2535*

pp!)!l

m

Collatio alia eft lbera , alia ad þmefuz'ain

j

praefentationem | ad iricta.

Libera conferendi

n

(

beneficia poteftas competit SUMMO PON.

ff

in noftris tamen Provinciis per

1

TIFICL,.

O 23

Con-

212

Tvactatus XXI.

Concordata maximam partem impedita.

Cum

enim Romana curia plurimis beneficiorum

vefervationibus , praeventionibus , gratiis ex[pe-

x

ciativis , aliisque modis Epifcoporum jura

n

vix non penitus exhauriret :

Natio germa-

nica pactis publicdis cum . NICOLAO V,

Tk

conítitutis, quae concordata vocantur, pri-

CC

mae fedis honori, .et ftabilis "unionis fecu-

ht

ritati, et fimul Ecclefiarum fuarum liber-

Yi

tati infigni moderatione confuluit.

pi

Y

2536.

IX

$.

Q

Poft Pontifcem libera omnium Benefi-

fitu

ciorum collatio eft in qualibet Diaecefi pe-

T

nes EPISCOPUM, adeo, ut intentionem

Qu

in jure fundatam defuper habere dicatur,

qu

id eft, donec alius per majores rationes Jus

de

conferendi, aut praefentandi évicerit ,. in

ali

dubio libera Epifcopo facultas adjudicanda

De

eft. . Vill.c..Xo. X1a cauf-16. 7.. et. v. d. de

ün,

Capell. Monacb. €gc.

Facultas tamen ifta,

eff

etfi impedita aliquando, rurfüs ad eum per

Vs

devolutionem defertur, íi alius jus conferen-

ali

di aut praefentandi legitime alias obtinens,

ü

eodem.itra legitimum tempus uti neglexit,

et e. g. Patronus intra quatuor menfes ad

beneficium vacans íua culpa nullum prae-

fentavit. , Hocque legitime eft ab Ecclefia

conftitutum, ne per negligentiam , aut dif-

cordiam aliquorüm cum divini honoris, et

falutis animarum difpendio Ecclefiae fuis

')Minifcris diu carere cogantur.

$. 2537:

Caput. . VIL:

216

(um

$.. 2537.

WAUIA

cic,rgm

Verum haec firca facra munerà

-&onfe-

n n

renda poteftas,: quae Episcopo libera ple-

rumque eft,

non raro

eidem impedita

j

0 Y

manet: eoquod alii Viri ecclefiaftici be-

neficia conferre queant, vel quod Epis-

T

n

copus ad praefentationem Patroni aliquem

fibi oblatum, dummodo is fimpliciter dig-

h

nus fit, infüituere teneatur $9 253s. cum

praefentato ejusmodi ex ipía praefentatione

non quidem ipfüm -munus fà

C

,

orum, fed ali-

nf

quod jus inchoatum ad illud jàm fit adquiz

fitum. Dantur etiim alia hanc Episcopo-

m

jonet

rum libertatem refítingentia. d. $ 254r,

Quare DE. IURE PATRONATUS tribus,

at

quod ajunt, verbis apere juvat.

. Quod qui-

t f 3

dem ali

*

qua jura quantum ad Patromum, et

j;,!

alia quantum ,ad praefentatum ab eo conti-

dicand;

net. ln patrono hujus juris effeius , et

g](i

orig commemoratur. Et quidem primus

; f

effectus eft onus Ecclefiam defendendi, cü-

(f Ptf

jus quis Patronus eft 9). Alter vero in

part

aliquot honoris, aliarumque utilitatem com-

Tnen

modis confiftit **).-

glexi!;

*) Curare fcilicet' debet, ne bona dilapidentur;

[es Ü

m

negligentes . Miniftros Epifcopo denuntiare;

denique nulli beneficium nondum vacans

pro-

;ccleüf

mittere tenetur. C.3r. cauf. 16. q.r.

Ca]a. 3 2.

de conce[J. praebend. mon vacant. in 6,

j d

f *

** Debet fcilicet honeftiorem in Ecclefia locum

occupare.

Infuper in caíü indigentiae ex bo-

; li

antume

Bis Ecclefiae illi, efä.usque familiae, qu

M

j

faCQI-

$14

Traciatus XXI.

facultates ejusdem Ecclefiae id patiuntur, fuc-

currendum.

C. 25. de juge Patron.

A

NE

2$38

Rationes

obtinendi

hoc jus

primitus

funt vel ordinariae *) vel extraordinariae **)

Poteft etiam idem .jus prius jam conttitu-

tum in alium transferri, puta Episcopum,

ita

ut is deinceps tale beneficium libere

conferre queat]) ,

et fic jus paternatus

extmouatm, vel etiam,

ut alius illud ob-

tineat e.g. haereditate TT) donatione . I.

de )ur. Pairon, in .6. Wel fi caftrum, di-

tl

tio &c., cui tale jus adhaeret, - vendatur,

commutetur. c«7.

d 13. de juF.

Pairon.

i

0f

*) Et tales funt tres : fundatzo, fi quis fundum

aedificandae . Ecclefiae pratis . concedat c.25.

(l

de jur. Patron, ;

dein dotatio , cotmpetentes

Cel

Ecclefiae reditus donando ; denique ae

Cca-

T

üo,

fi quis fcilicet Ecclefiam de' confenfu

.^

vel. eandem "per

Yi

Epifcopi primitus exftruat ,

p

maximam partem forte deftructam (monito

tamen prius Patrono ,

fiquis extet:) iterato

&

aedificet.

a

*«5 'lTales modi minus prmcxpales funt privile-

fne

ium, praefcriptio, fors etiam confüetudo.

li

'TRIDENTIN. $f XXP. cap. IX.

ü

Ob. crimina ali-

v? Perditur enim hoc jus rmo.

r

quot ,

fcilicet emtionem fimoniacam

hujus

h

juris; haerefin; occilionem aut mutilationem

Rertorla iliüs Ecclefiae.

TRIDENTIN.

loc.

fe

aut bene-

lt

£0d. 2do Cafu, fi fcilicet Ecclefia,

ficia, vel familia, cui tále jus competebat,

tig

extmguatur

3t10

Voluntate Patroni, fuum

]U

jus Ecclefiae remxt*centls , vel eodem per lon-

d

giffi.

Caþut VII.

21$

! i

gifimum tempus füa culpa, aut libero arbi.

trio non utentis. C. 25. de' jure Patronat, e£

cap. 1. eodem in 6.

XeL) Succedunt autem haeredes in capita, fi finf

haeredes ejusdem Patroni ;

fi vero Diverfo.

Ril

)

rum Patronorum , tunc fuccedunt in ftripes.

Sic ad praefentandum Sacerdotem aeqüali au-

:nüiüll:

ctoritate pollent tres filii unius Patroni: fi

i,

j

vero ex duobus Patronis unus tres, alter ve.

It

ro unicum reliquit haeredem, ifte tantum va-

ul

let, qügntum tres priores fimul.

jl o

$.. 2539.

e u

, 0

Verum modi jure Patronatus potiuhdi

etiam aliam divifionem fübeunt.

Si enim

jator

i

id obtineatur titulo facro et folis Clericis

füntit

1

communi, vocatur jus Petronatus ecclefiafi-

L 0

cums fi vero titulus ille fit profanus, aut

feli

(Jili)

certe etiam in Laicos cadens, tunc nomi-

a

(

natur jus Patronatus /aicale, feu laicum , etfi

la

vir illud obtinens fit Clericus *). Hoc jam

em PEI

jus laicum pleraque cum jure Patronatus

o

j

jtel

j

ecclefiaftico habet communis; aliqua tamen

habet /pecialia.

Nam aliquando ifto znferíus,

ii

faeplus autem eo pinguius eft, 'et felicius.

lus Patronatus laicum jure illo ecclefiaftico

jelut

ex eo inferius eft,

quod Patronus laicus

jn !

tantum quatuor menfes habeat, cum fuam

f][llu'

Patronus Ecclefiafticus praefentationem per

i

rl

f

fex menfes differre queat; C. 3. et 22. eod.

j/

t

Contra vero ille prae hoc in exerci-

)

i

! eieklfl

tio fui juris fecurior eft, quia huic juri ra-

j

i

ro admodum per novas leges et decreta

ü n

"

derogatur ; et infuper üf patronus laicus de

gu»

4

jure

L

516

Tvactatus . XXI.

jure indignum praefentet, non perdit. pro-

(ür

pterea etiam illa vice jus alium offerendi:

lict

infüper

non

tenetur concurfüum a TRI.

p

DENT. CONCIL. imperatum' praemittere,

Ut

Quae omnia in patrono Ecclefiaftico aliter

fe habent.

pi

Vid. cap. 24. et.99. boc titul.

ü

*) Unde, qui ex beneficio , dignitate, aut quo-

Q

cunque tltulo eeclefiaftico poteft praefentare,

Patronus ecclefiafticus eít, etfi antea illud

jus fuerit laicum.

Sic abbas fit Patronus ec-

f

e

clefiafticus ad illud beneficium , quod cafiro

cuidam adhaeret, Ífi illud caftrüm a familia

(q

fündatrice emtione ad Monafterium -transiit.

E7l

Ejusmodi enim praeful titulo Z4bbatiae Patro-

(t0

nüm agens in Caftro ab llluflri Familia bene-

Q

ficii fündatrice emto fit Patronus Ecclefiafüi-

Tus

cus. Cui vero ex dotatione, privilegio, hae-

reditate &c. tale jus Competit, mianet Patro-

(;

nus laicus, etfi Clericus fit.

te

là

$. 2540.

Quantum ad praefentatum. $9 2537. fere

fequentia

notari

Et

merentur.

quidem

I"'" dari jus Patronatus paffoum , - quod

pe

vocant, id eft, ut aliquis ex aliqua fami-

TUj

la ,

communitate &c. fiquidem idoneus ad-

fit ,

debeat affümi.

nj

Ita ufus

habet

«Z.dum,

(j

Quod Patronus non poflüit fe ipfüum prae-

f

fencare, € 26. de jur& Patronat. .. Poteft. ta-

Q

men ro

U

ftitue

8Sare eum, penes quem elít jus in-

ndi praefentatum, ut fe potius, quam

[

i

anum . velit inflituere; per has tamen pre-

ces nullum fibi jus, aut inítituenti obliga-

l

tionem poteít facere vel ftatuere , fed to-

lt

tu;m

e

Capub VIL-

217 "

o

tum in arbitrio in&itüentis manebit. Et

al

ita fat recepta fententia habet.

T

eadem communi

3tium. EX

'

opinione plures Patroni

lIal

poffunt aliquem

ex

numero Patronorum

alitt

praefentare.

4tum .'

Denique,

fi plures Pa-

jl

troni difcordes fint,

nulli praefentato ad-

t qu

quiritur jus, fi füflra

gia paria fint: bene

slitit

"Wi

jl

vero Íi aliquis majora vota habeat; majo-

ra etiam comparata ad competitores ta

ntum,

iUs 0

etfüi non fint ma

n

jora, ad numerum praefen-

fi

i

m

tantium ; Et id

én!

eruunt éx, c. 3. boc titul. Et

T

at

praeter opinionem hanc de jure Pa-

f

j

tronatus tractationem longius extraxi: cum

tamen de hoc jure nefcio quid follicitudi-

kl

h l

nis dari, jam agendo de Simonia innui,

Jito

Certe antiquiori Écclefiae ignotum, et fal-

tem circa benceficia cura

t4, non magnae

laetitig materia eft.

ft

$. 2541;

jdeti

Libera beneficiorum collatio aliis in fu-

i

per duobus modis impeditur , fcilicet reffs-

1

nationt im favorem terti, quam vocamus, ef

vefignatione animo- permuiandi Lbe

neficium |.cum

l,

alio facta.:

