C.'3. $. inferióres de temp. Ordinat.

iM 6.

[.À

ü

CAPVT VI. |

f

V

Be Subjecto ,. id eft, de vecipiente. Sacra-

p

anenium: ordimis.

Ó

0r

$.. 2303.

Sed etiam recipiens indiget pluribus , tum

Ll

ut valide, tum vero, ut absque peccato or-

dinem recipiat.

L

U

$.

2304. Ad valorem, feu efficaciam ordinis re-

quiritur Baptifmus, fexus mafculinus, et ex

communi fententia intentio faltem habitualis.

$.

2205. Ut vero absque delicto initietur, requi-

runtur plura: et imprimis debita fcientia, et

morum probitas: infüper

LÀ

2206. Recta intentio, et immunitas ab irregu-

Jaritate. Vi prioris faltem ex moderna animi.

z

conditione.

$- 2397*

Caput H A

m

[5]

(

of

5, 2307. Debet vitae genus facrum cogitare.

lil

$.

2305.

Ex iis quae Sacramentum ordinis ex.

lm

E

trinfecus concernunt $. 2292. fecundo loco

(e

venit fubjectum , quod vocamus , feu reci.

ug

piens. ordinem.

Atque etiam ift

i duplicis

(

generis dotes fünt neceffàriae :

pun

Sine ali-

quibus enim ne quidem valide, id Ef TOR

fici

ítra, abs omni effectu initiabitur: fine aliis

eg0

vero valide, id eft, ordinem, ejusque cha-

ijo-

^

racterem,

et poteftatem recipiet equidem ,

itto.

fed non absque noxa.

at

Y

li

S.

2304.

i

Valori, et efficaciae pauca capita fuffi.

ciunt :

nam Ppraeter debitam materiam et

formam, quibus uti

que ipfe ordo conftat,

aliud non requiritur, quam Baptifimus, ut-

pote fine quo nullum facramentum conferri

poteft ; fexus mafculinus *) , cum foemina

omnis ordinis fit incapax; ac denique in

rum

or

adulto ex communi fententia intentio fal-

tem habitualis.

E

*) Hermaphroditus, id eft homo de utroque fe.

ex

xu participans valide ordines recipit, fi fexus

maículinus praevaleat; fecus vero, fi fit ae-

I

qualis, aut fexus foemineus potior fit.

"

&

$.

2505

"u

Verum ut pie, et absque delicte quis

ff

aliquo ordine infigniatur, longe plura prae-

)7-

cipiur-

P5

Tvactati

«X

«

X

:

i

enr'aliqua of fhmb

"f

cipiuntur

Et qui

communia .

GUclL,( d

vero .folis maprwua

TÀ æ,rï

;-

Íbeciatitn co

Vilvvv

niunt

Séd et illa commu-

5

Ala

aut

ex: lege;

nfï&. d(m p-J]L

natur :m 2

p2

1

4

l

"

04(5(

[«5

L

(v hu

€

ó

]

u

nan

(x

VIUVE

sfidunt..

^Rurfi

19

^

lex-:di

ifia

x»

at

-

jue

a Em;ï

atura

ma 1:

ia

ut Ordine

"j.

etu

p»gea,-j !]

[5 1

CrO. it üwm deb:i L;:,n

v

Y1t

m

4 a

fcientiam) atque

Ui

ut.

item morum

u9

í

?

bititent: habeat.

S»ïhb

QO"

Y

AaAil

H

iB

8

14*

d

£* g

f*

conftituto :ordinem - fufcipe

ALl V

H

i

t 4

s

j

ï-!;

T

i

d

ea

vrit

ü

n

que**)5;-et fufcepto . ja

;

fï QTf«

integr! t'zte þrfw d

POPC

U RW

r

rA 5

s;fz

[«*

9 ci

L 1&/8

-;».x

CO? H

lRVE

»»,(«i

OS

:JL

111('1c^-mu—a $

qu

ä

P

JUUuS

OX

M

ida

"o

-a

Ra

'* iï'*n pei

:

e

i

fäfafïï vero diverfa: in d

CM

iil us

t Dnes

( *

yner!i

Ld d

LIIRC

pri *"51? —m ton

g

* ) cai

i

a

r1t

ä itl2

(

'1

21

bere;

1

f

T

i

;

CR U

a.

L.

d

Ll

IGS

er

H

E CU

160

1

:

5

ïx:i

E

al

Ya

1

D

[ 1

llï

e

Dia

$

Lice

T!aA

U"rw 2

D1Ora

:ä;

fcienti

-eorum ,

Q'ï,äae ad

O

[a

JOruHn

li

cer

'v..

atum

ordáiunx Luebt*ænf

uPHIQUG ad

et &

rame

RiU

tam Mmpm doct ";ra, qua CU""

:—. H 4,? *

d

:x

m*

iiii

.»vr

et populum pr 'obe

etu

i

au

eat,

é&i :,yztur ab eodem Concilio £)

4

v)xk,j

zt quidem ad Epifcopatum, et ere

bytera-

tutm. cu*to ;

2d Diaconatutd vero fere cer*'f:-,,

ad reliques autem ordines praevia gràtia re-

quiritur;eousque,. prout hos ot: dines- probabi-

lus, aut minus probabiliter ad numerum Sa-

.cramentorum pertinere judicaveris.

w*) "Nam vita improba in clerico quantum ad

fe ipfum diverforuim facrilegiorum faepe. oc

a

o

105

Sj quiï )*7XH

de reform, C. IV

7) Eodem Seff. C. XI. et XIIT

Cc**"'

fr

45

P

ii

I

1

; quantum ' vero.ad ali

os.p

onn

"

offen

ï::.

iDtel

P

ella

ï

J

[9 .»iigkfx 5

et pww" morum .cor

k

119.. VETO

QU1 Cu».ull a.)hNi;n(AL. !n

gerunt, viti

ï;

iil

f:fl

I ï"'i.Clqu H

u

1i

in.vulgu

conftet ; gravi i

li,

2

iuma,

i) ..än(fqläu

ex

inda iünt, utpote quae

us

innumerarum corru

tonum infelix caufa. exi-

iL L&;».Lo

vv5

25

o

's().

Sed' e

*t:1

Ul

am

le

J

Cs

ii

r

u

Al

a

n:

Go

* 65

uti

E

L Ls ïrl ]I.I T

L

191

1"'!..

T1S

di vinti

Iu Mi

iULz«

?

;Jx O

MLCLR)

lt

ini Or-

ga

dinum ICVR"£ ïuï

at«

ie

iicïA

ine

.etiam

d

AV

"OTY

1n

fiiu b

31

UGLLEiLlli

snTY —r*,,nf* TY

CA QLAI

n multa fane ftati uunt, ut

Jl

SO*L

Aili

il

ET

jJJui

12:.'

at

nqxq

EO

(08

ntum fieri poteft

T

Ü

V

iil

aia «

1

nj

tat

Y1

[

h ?TO muneri

.wmo-

TOna

11T

E

rv

/ Xc

i

i

ALi

X

*5

duo. po

miutm

referam 3 3

; Q

1

tor

g

u

o

:

'Um primum, eft

RB EM C 5

et fat religioía

r6x

À w ho

n

9)

5

&1»8*'11?11 Vero

inmumnitas aD omnl

ID

n

M

iTT

12j

u

ä

arita

te.

uv

. g

1"10"3

N

2307.

Qram

tur eot

TC n110e

,W.A

ligi

10

i

Intenti

i?

&i Ll M

pia; ac re|

&

jpi

tin

1530?

ä

'it

utrt

ut quant

L.N—LL.:.

n ex moderna

H

i

1

t

ii

m

D

ur

nv.?anc*)

uzf m:

pri

ina

tonfi

LEA

a non

re-

!

turf ,

i

ï[

1

ïl

i

ii

O. vitae genus facrum,

tero

4 4^

VU

"

;b./

d

.'ï;;

um

ej

,

E

Í

4'[

en

1;.

uo tenendi.

[iUr

x

[e

")

Ouo«

ï

ex

vallo mutata mens ad profa-

X74

ï

Le

£

Cco

tione

)qu'

riam

m tranfire umeat

id ante

ecertum

UI

RRURA

^f

inatum ,

et

$

pro ar b«rrw s

quanrum a

s hü

*19[ L

manum absque piaculo

poteric,

at

]

im

ti

"s

atque

in

Í Lgf'i

al

5

juodaam

À

Pa

ï";

iturat (U »

fi. id

"

115("120'*'1 1

m

ul

e

al

ap

eh

;

1S

Z

j5

U iO

hat

C

xne

11

ïvn'x*a

?Aiï

"ï

4X

s

ï'&.&

ï-ü- Cie

46

Tmcmtuf XI .

Ecclefiae diu, et vii ullo praeftito facro offi-

cio victitarst.

Sed quid fi adolefenntes; aut pene pueri,

in quos folida futurae conditionis electio non

cadit, ad aliquod officium urgeantur, quod

ex occafjione parentelae, refignationis in fa.

vorem tertii, juris patronatus,

frequenter

ádmodum fieri. poteft ?

Jam feptennio mino-

res plerumque actus

moralis incapaces ía-

crum prae profano vitae genus optare, et

hoc Ecclefiae praeceptum, de quo in praefen-

ti So agimus, explere, et fic clericis adícri-

bi non poffunt.

Qui vero ratione jam utun-

|

tur, fi modo non tantum judicio intellectus,

fed etiam .affectu voluntatis Sacerdotio, quam

j

faeculo propinquiores fint, id eft, decretum

animi, etfi non firmitlfimum fincero affectu

concipiant, quantum ad praefens negotium

Ecclefiae jam fatisfaciunt. , Verum

Aliud. nos follicitos haberé debet, et al.

terius intentionis puritos probe curanda eft.

Scilicet ne naturalis, et profana ratio ad ca-

n

peífendos ordines nos pertrahat, de quo vide,

quae agendo de Simonia dixi. Licet enim de-

ali

licatum. hoc officium non ex juffa Ecclefiae,

Qu

de quo nunc tractamus, fed ex longe gravio-

Ia

re titulo oriatur: in hoc tamen longe fre-

quentius deliquendi periculum nos cautos effe

Vfil

jubet. Licet hoc ipfüm periculum in parvulis

bll

plerumque minus, quam in adultis exiftat.

"

i

CAPV T.-VIL

Q1

1|

De irregularitate ex delicto.

fn

?5 2308. Irregularitas eft impedimentum ab Eccle.

l

il—

fia confüitutum, quo quis ab ordine ecclefia-

ftico füfcipiendo, et exequendo prohibetur:

[

quae jam.

$. 2309.

Caput. VII.

47

$, 2309. In eam, quae ex delicto, et in &a'm,

offi

quae ex defectu oritur, fole

t dividi. Ej u—smo-

jerl,

di vero delictum

Ton

2310. In primis eft haerefis, et Apoftafia:

quoi

dein

»

2311.

Ba

onter

ptifmus' ferio, et absque conditione

: iteratus,

nifo.

&

2319, 'Tum vero abulüus ordinum;

d n

2315. Infüper mutilatio, et homicidium

qelt

2314. Live directe;

Vdfte

Utl

2315. Live quandoque indirecte comtniffum ean-

dem poenam füftinent.

XLUS,

quam

2316. Mutilatio tàmen ad irregularifatem fuffi-

em

ciens non tantum iniqua, fed in alieno cor-

pore etiam gravis eífe debet,

f

licet in proprio

n

corpore etiam levis fufficiat.

td

$. 2508.

X

d

Cum dignitas facrorum ordinum , et eo-

ad'cä

dey

rum munerum , quae ex facris ordinibus

alicui imminent, miniftrum probiffimum re-

p

|dies

quirat; eumque multum abhorreat, qui no-

r

ta aliqua laborat, quae vel ab malitiam,

] f

vel etiam absque malitia hominem ad no-

T

vuiis

bile adeo munus gerendum reddat minus

aptum: ideo-Ecclefia varias irregularitates,

n

id eft, hominis qualitates defignavit, ex

quibus quemlibet , qui iisdem affectus eft,

& facro minifterio exclufum effe jubet. De-

finimus itaque hanc irregularitatem, quod

fit impedimentum ab Ecclefia $. 2306. con-

cde

efit

ftitutum , .quo quis ab ordine ecclefiaftico

(etiam prima tonfura) fufcipiendo , et dein

tUl

9)

gt

Tl'

GC

talts

XIX.

46

a:jam fufcepto deinceps v;wquenfïo pro

hibetur *)

1

3

1t10Y

1C

e

e

e

(

us

rregulari itas f

a

4

il

e

94

?X qua.de

*

liC

ii

Àil

ho

1

$

af

pa æ--»v

ius,

k

o

11

Pllx nari

;;

[

L

a«

fc

:

i

ue Ouune ,

[

i

]

folo

ÍPMoTqeo

iC

u

€&àit

etur.

41

[9

t 8. aii

1

k

älhu.

24

AJ X

Oorn

arius -vel Qu d

MA

ctus , ul eft:proximus

exec

&&

probibens

Uï

et' ufum. ordinum ;

€

E

i^

T ac 10mwd

i!;

a1

:ctus , :feu. confu-

1 -«p

j

qu

WS,

ul

Lïi, €

a

$

D

g

ï

cii. ecclefiafi

Atlv

1 linc:

pa

em i.iClt HI£')'L a

re

f

n,

oquod annexa be-

1

)

neficio officia Pï.'äunt.(* net

d

eat.

C.

(.A

omt

"21

,el

vUL.

et c.

f

iie

de

cleric.

excommunicat.

11

ita

!'t

VR

[/^

a

Nero .. 1rre

»)

n

a

t

S

habet . defint-

1

.

Y

k

tio

Tan

LOGxk

T0

&Ul

be

L

i

Qco

*;

ainum

fufc

tum p

tione

em,

et.ex

in

eor

Sd..

aX

leUD&*ï*ï

i

a€

3

n

lt

PT

"

facit itrit:

&i

à

LUID ;

It

u

, fed prohibita

il

:

ab

I

T

Cie

à CO

ïät

ü

ul

A f

jiun

]l

per &.OL

inte

À

'k

quae

(

Hnu

us

m

ï

1n

:

€.1ï:!'f

?L

QU

"ere eà,

pV

P ii

enia

€vt.

Lf

e 1&':,

ia).au nem

deu di

Jc

I

i

p

2

TY

TaA

ntio

ia

^

Qu

äLtL

P

;

n

COR

edendi

p

Ut(*j

H

H

ä

A-:

e Y

T

la

p5

be

ii

aus-ra

Xit

n

i«

11

mpi

,3

2r

ju

ii

lia

ni

a

f

H

e

(-.9

q

íürt

Cel

"d

1

€

ji

1

i

2u

nà

H

Ev

n

-T 'HT»!L)

t

ol

1ïï

:

poí

i

ere pot

v

D

1

^

*

Ge

v

AV

Ls

&t

pena,

2d0

ï

icopu

n d

&

qui

.G

ïi

f'w

Pon

ALl

e

arit:

A&(,x! ex xai,n.«cï [0

f

P

4*

('f

)Uh()

/ï ovenientes

1

C

emitt

UA

ere

ea fola

k

ex

VUC

Cen

gq d'ï

Dïf

of

I

ii

n

ir rog atur.

(e

E

ta,

E

T.

c

K

fï*xkæulïLifï.

seff.

y

€

O,

Poffunt aut

tem

1

8!

[

culatem V*i

ÍY

iv

4!'.

cere,

V6€i eaáil«

»,

ï*ï

211

;;

o

/OC

€

«

230

te,

€x C.

Tat

'cet capitulum

ea e

d

e

Qtïo.

.

TY

z

ï[

l

ret

fct

;ï

p

t

iJyemum ï

ÀR

ex.

[e

ys

t

(

"

3151

ru

rdinum. ((ïï'q,.

um

ia

25

et

Q

t

:P

CO

Fl

ntiae)' irregülaritates fere

es

bo-

li

P2

let

f"um.

AUPJC 1td l]nswx. UE

Conc

eíía iis

i

febal

dem pi

.-;:

A

Ggl'le

]u

"

)

$.

3

[

4

E

Coput II |

49

(

$.

230g.

Cum vero inter innummer

a,

quae. fa-

ficie

crum miniftrum ded

.

ecere poffunt, non om-

.qu

nia, fed ali

"net

,

qua-tantum ex judicio E

CCiQ-

etiam

fae tanquam

z

3

defignata:

ejusmodi impedimenta fuerint

jmus

eadem. utpot

? ex libero facrae

poteítatis arbitrio, co:

Q9 ;

Mtituta aegre im ali.

o

quam certam regul

àm cogi poterunt.

ua-

:

re aliud non p«

Mium, quam ut . omnes

has

u

irregularitates e

X meliore, quo licuerit, or-

p $

dine referam.

ynieat

Et quia ve

| culpa aliqua,

jehni

vel alius; naevus

» etfi culpa vacuus íicro

D.

hoe grad

j

"u aliquem indignu

m reddere valet:

on

ldco recepta irregularitati

S

divifio eíft . in

y

€eam, quam quis ex delict

O, €t.in alter

am,

quuam ex defe

c.tu incurrere poteft.

$.

22310.

Crimina irregular

itatem ex delicto indu-

centia in tres poti

fimum *) claffes dividi

poffe videntur.

Vel enim pugnant contra

em :

et. fic

funt

deuco

irregulares 'haeretici ^

4 [oii

Apoftatae **). et eoru

m in- hisce criminibus

defenfores C. a. de

oai

haeret. in. 6. item C.

autdm

13. eodem in €.

Huc ex C.L de Íchif-

)l £à

Tat. pertinent etia

m a fchifinaticis ordina.

d

ti, id eft. ab iis, q

ui

absque errore in fide,

Q ?

per folam voluntatis

pervicaciam ab unio-

ne, et obedientia Ec

;

ciefiae fe pertinaciter

já ^

j*

feparant; ut carit

per hoc violent.

atem potius, quam fidem

Tom. VII[,

Y

D

Nam

$o

Tractatus XI * d

*) Nam ea, quae ab infamia venit, cum non

ex folo crimine, fed non nifi accedente pu-

blica notitia incurratür: ^ non. ine

pte ad lirre-

pularitates ex defectu rejicitur.

**j Non tamen adeo explorata eft haec irregula-

ritas: nam c. 2. S. de haeret, in 6. de hae-

.reticis tantum habet fequentia:

Ad nullum

beneficium ecclefiafticum , aut officium publi-

, cum admittantur.

$ A2SII

Altera criminum claflis religionem lae-

dnnt; in qua quidem duo crimina irregu-

laritatem

inducentia continentur.

Itaque

poft haerefin fecundum delictum, cui haec

g

poena conftituta eft, committitur facramen-

tum baptifmi ferio iterando.

C. 2. de Apo-

e

fat.*)s 1

0

X*) [gitur non funt irregulares iterantes Sacra-

€

mentum confirmationis, eo quod haec irregu-

laritas nullibi in jure fcripta fit.

Etiam 1illi

in ftatuendis irregularitatibus juíto liberaliores

fünt, qui hac poena mulctant illum,. qui

Baptifimum ex improbabili, prorfüsque inani

timore, addita tamen conditione :

Si non es

baptizatus, repetunt.

Nam nemo iterat bap-

tifmum fine intentione baptizandi: jam in

praefenti cafü non habetur intentio baptizan-

di ;

fi' enim baptizatus. jam fit, non vult

Ceterum

baptizare.

L

Hanc irregularitatem uterque tam füfci-

piens, .quam conferens iterato baptifmum in-

currit, difpari tamen effectu: nam admittens

baptifmum ab omnibus ordinibus, miniftrans

N

vero non nifi ab afcenífu ad ulteriores ordines

li

r

.prOhibe'cuxj per lagqat. C. 2. de Apoftat.

N

$.2312.

".

/ü

[

Caput. VIT. : |

Sr

Ton

pu

$. : 2915.

Itte

e

'Cum religion

pugnans, et exin ïrr,egu-

laritatem inducens

alterum c

rimen $. 23rr.

puht

eft abufüs. ordinum :

Qqui quidem . quantum

hae

ad irregularitatem

eft

lum

triplex.

Itaque

ubl

primo irregularis eft, qui E

pifcopo igno-

rante reliquis facros Ordines

recipientibus

fe dolo immifcet C. I. de eo,

qui furtive.

Secundo hanc poenam incurrit C

lericüs, qui

I

exercet ordinem,

quem non habet.

E.-g.

l

(

fi diaconus confefliones ' excipiat.

vCz J ep

a(Ue

2. de Cleric. non ordinat.

Tertio, demum,

qui violat cenfüram exerce

3

n

haec

do actum ordi-

nen

nis, e. g. fi in excommunic

atione conftitu-

ipo

tus facrificium celebrat *).

C. I. de fentent.

et re judicat. in 6. item tot, titul. de cleric.

iCf

excommunicat. miniflrat. et C.9o, d

& Tent.

n

excommun. in 6.

) lïh

*) Igitur non fit irregularis, qui cenfura eccle.

T

[

Raftica licet impeditus,

ordinem füftipere

, Q

audet. ]tem qui excommu

, jpil

fione, feu interdicto,

nicatione, füfpen-

paucis ,

cenfüra aliqua

j0n &

conftrictus actum jurisdictioni

S tantum, et

E bap

non ipfius ordinis exercet,

E. g. fi Epifco.

mln

pus excommunicatus legem, aut fententiam

j

7

ferat; non tamen Sacrificium

peragat » nul-

u

lum Sacramentum miniftret etc,

füld

g.

2315.

m il

t

en»

Tertii generis crimina pietati naturali

firans

adverfa, et ideo poenam irregularitatis fü-

dine

fünentia funt iniquum homicidium . et in-

)

Jufta mutilatio, Et quidem caedes fieri po-

»3[

2

teft

sSz

Tractatus - XLX.

teft directe, vel indirecte, id eft, ut opera

et intentio fimul proxime ih occifionem fe-

ratur; vel ita, ut mors futura quidem non

intendatur, ex noftra tamen opera praevi-

deatur efífe futura.

Sed. etiam illaj, quam

directam vocamus, occifonem efficimus ali-

quando per alium e. g. jubendo, confülen-

do , etiam retractato confilio, fi nihilofe-

cius ex vi hujus confili caedes fequatur *).

C. 7. de homicid. et Trident. Concil. Seff.

XIV. C. VII. juncto Can. 8. diftinct. 50.

*) Imo etiam eum volunt effe irregularem ,. qui

dum facile potuiffet, eodem impedire noluit:

ex c. 2. S. 2. de homicid. Verum ea lex ni-

J

titur praefumtione ,

id eft ex circumftantiis

M

judicat, talem non obfiftentem tacite cum fi-

It

cariis colludere, ait enim :

Nec caret Ícru-

pulo focietatis occultae; qui manifeíto faci-

[

nori definit obviare, Si tamen reapfe nec au-

d

ctoritate,. nec confilio, aut confenfu ad faci-

q

nus concurrat, fententia h

ujus I-egis eundem

H

non involuit.

&]

ol

$- 7—2314.

fo

Sed eandem directam occifionem perfi-

(

ciunt quandoque proprio conatu et impetu,

d

$. 2313. id eít, per fe ipfos: Idque vel le-

p

thale vulnus infligendo, vel alios quacunque

p

ratione adjuvando , etfi unicus tantum per-

11l

cufferit, reliquis tamen non tantum fpe-

qu

ctandi, fed etiam impugnandi animo prae-

lu

fentibus. Ubi dein irregularitas incurritur ,

CO

etfi dubium fit, an percuffus non ex impe-

ritia medicorum obierit: idem Ífi unus etfi

incer-

Caqut ?'I [

53

Xf

incertus , 'fatalem plagam inflixerit, ubi in

fe

dubio omnes a fíacris Ordinibus vel fufci-

o

piendis, vel obeundis abftinere debent.

G.

a

18. de homicid. et Can. final. cauf. 23. q. 8.

ipil

Licet dubium alias ab ordinariis poenis fo-

qi

leat liberare,

len

|ofe

$.

23158.

r*)

Sel.

Verum alter alterum — etiam

indirecte

poteft occidere $. 2513.

Idque rurfus per

0,

operam alias honeftam ,

vel jam aliunde

Qu

prohibitam.

Sed ut opera honefta hanc

[oit

. l

poenam inducat , debet h&bere fociatam fe-

ntli$

ceum aliquam culpam: et aliqui requirunt la-

?

n

tam, C. 8. de homicid. alii vero etian cul-

fcrü

pae levi hanc poenanm taxant ex C. 7. et 8.

at

C 0U

de homicid. *)

Quod fi vero opera, ex

qua mors alterius fecuta eft, jam praevie

| f

jndem

interdicta fuerit; rurfus diftinguendum eft :

an ille labor,. feu opus fuerit prohibitum

ob annexum periculum moortis ; et morte

fors fecuta mox fequitur etiam irregulari-

erh

as, nulla attenta culpa **) C. t3. et 23.

etU,

de homicid.

Si,vero talem actum non ob

] le

periculum mortis, fed ex alia ratione lex

r

prohibeat, tunc mors ex tali opera eve-

g

niens non nifi accedente culpa lata , vel

r

quod alii volunt, etiam levi tantum irregu-

larem . facit ***).

C. z. et 8. de homicid.

a

Uf

C. I5. et 23. eodem.

j

X) Crederem ego, hnon nifi per culpam gravea

etf

theologicam, àd eít, per peccatum leglïale

3-.

ATW

e

$4

Tractitus XIX.

hanc poenam incurri.

Verfamur enim im ir.

regularitate ex :delicto, quae, cum fit poena

gravis, minime videtur irrogari,.nifi ob de-

lictum grave.

Siqui canones, fÍeu confüitu-

tiones videantur contrarium -ftatuere, notan-

dum, eas plerumque . ad. privátas. confultatio-

nes: et fic proxime pro foro exteriore fuif-

fe editas, unde fünt lezes in praefumtione

fundatae, id eft, quod jam fupra dixi, quae

ex circumftantiis judicant, reapfe gravem cul-

pam latere, non tamen aonftituere volumt ,

ut etiam levis culpà poenam irregularitatis

—— $" "-b £f&9 *

patiatur. Praecipue cum id clare non edicant ;

et hoc negotium odio vere obnoxium fit.

45*) Equidem laudata capitula 13. et 23. defho-

micid. id

innuere videntur :

erunt tamen,

qui etiam hoc (me quidem non admodum in-

vito)- negabunt.

Quia fcilicet homicidio. ini-

quo haec poena fcripta eft: ipfum vero ho-

micidium non liberam , et fic neque iniquüm

effe videtur, etíi caufa füerit iniqua. Verum

fi talis caufa füerit prohibita ob. periculum

mortis inferendae , cauía non tantum fimpli-

citer, fed in negotio homicidii fuit. iniqua.

Unde nofirae fententiae patroni aflerunt, Cle-

rieos Chyrurgiae operam. dantes fieri irregula-

res , etfi abs omni culpa, aut negligentia

quempiam occidant per clarum c. xg. de ho-

micid. Contra vero eos, qui vemationi indul.

gent, non fieri irregulares. 5 fi quem praeter

culpam interimant. Licet enim tam hi, id eft

Clerici venatores, quam illi, feu Clerici Chy-

rurgi rei prohibitae dent operam: artis chy-

rurgicae exercitium tamen. ob periculum. mor-

tis inferendae, ob aliam vero caufam venatio

Clericis eft interdicta.

**"*) Etiam hic, ni fallor, ea repetenda funt, quae

hoe ipfo Sa *) dicebam.

6. 2516.

55

Caput VIT.

D

$.

2516.

s

) (i6

Mutilatio membrorum *) inducit rurfus

Et quidem eodem

f

irregularitatem $. 23T9.

QU

modo,-quo homicidium huic poenae obno-

LatIO

xium effe mox afferebam: Id folum tamen

Ql

ü

ote

addendum, eam debere effe iniquam **) in

alieno. corpore gravem [) C. final. de ho-

qme

? a

micid. in 6. In proprio tamen corpore fa-

)JUD[ !

ctam, vellibere admiffam levem füfficere "aA

:

rIUs

C. 3. et 5. corpor. vitiat.

fCAl,

A

*) Unde non fufficit vulneratio , nifi mors ex ea

fequatur; neque hebetatio e. g. fi oculus ex-

]io

caecetur, manus ine

fneth,

pta reddatur, mnifi mc;mbri

alicujus fiat abfciffio.

u

0. Mi

**j Neque huc pertinet mutilatio medendi gra-

tia, aut facta, aut permiíffa: neque illae,

o 10

quae cafü contigerunt.

qum

en

m

X-) Gravis ea cenfetur, qua membrum aliquod

proprio muneri deftinatum abfícinditur, e. g.

um

econtra

fiml

manus, pes, vel fi oculus eruatur :

h

mutilatio non cenfetur illa, qua pars membri

ïmqu

auffertur, e.qg. digitus , auricula etc.

Et it&

(j

communis habet.

egüx&

gt

4 Vehementer enim abominatur Ecclefia 'quam-

de

cunque faevitiam in fe ipfüm exercitam, etfi

jydi

levis ea videatur, can. 2. diftinct. 33. Unde

raett

Eunuchi etiam non penitus evirati irregulares

Id e

faünt, Ífi in hanc crudelitatem confenferint :

Chy

neutiquam vero funt tales. 1i eam injuriam

ch

ante ufuüm rationis funt poffi c. 3. de corpor.

fuii

vitiat.

Quod autem etiam ifti veniam legis,

anat*ü

feu difpenfationem foleant petere, id. vel ex

confüetudine habetuür:

vel tanquam Lhomines

viles irregularitatem ex defectu patiuntur,

quae

certe irregulares ex delicto non fünt, utpote

qui nullum commiferint.

-3[6-

qud

Só6

Tractatus XIX.

; Illud quidem humanitati , ac gravitati aeta-

e

$

ts nofirae plurimum adverfatur , quod tanta

inhumanitas ab ipfis non faro parentibus im-

pune exerceri

permittatur nulla lege impiam

pariter, et cru

entam faevitiam ulfcifcente; id.

que ex eo,

ut aliqui fint ex republica, qui

leve illud,

quod a molli voce venit, delicium

minime ne

ceffariut, et feveritati chriftianae

alias adverfüm miniftrent.

CAPVT VIIL

De Irregularitate ex defecltu , de iis maxz'mä;

- quae ex defectu. anorali oriri folent.

j

Qot.

Defectus irre

gularitatem inducentes , vel

funt naturales

äl'

; Vel morales: et inter hos ,

$.

2318. Prima claffis confiftit in defectu Sacra.

menti; qui rurfüs e

a.

ft duplex , fcilicet defectus

lenitatis, et bigami

$.

2319. Et quidem defectum lenitatis incurrunt

vel in bello

f

jufto, vel in judicio.

Et in hoc

quidem tam perfonae prineij

pales,

quani minus

Ü

principales.

Inter principdles im

cufator: tum vero

primis eft ac-

n

tu

2320.

Judex.

[

2321. Jc denique execütor fententiae,

N

2322. Ad minus

principales fpectant

teftes ,

po

Ícribae, et

poenam mortis confülentes,

ïä

2323. In bello tamen

fe

jufto non nmifi propria

de

Opera occidentes

fiunt irregulares: 1Imo in

ello mere defenfi

i

am

vo etiam nullus.plerumque,

2524. Bigamia anti

irregularitas

qui;fi"zmi, et Apo&ongi juris

$ 2325.

| Cap;zt- 'VIIJ'.- x

27

1

tet.

$.

2325. Quantu—rrfx ad. natura

(Antà

m fuam vel eft vera:

1 1m-

vel interpretatione legu

m tal

^

. 2326. Duplicem edit effectum,

lis: utraque tam?n

Dpam

385

ä

2327. lnter morales

irregularitates

; Q

fecundam claffem

conftituit defec

ii

icium

exiftimationis, vel

tus bonae

(iamae

ex parentum delicto,

$.

2328. Vel ex proprio crimine ortus.

$.

2329. Quantum ad infa

miam ex alieno

; feu pa.

rentum crimine ortam

» feu quoad i!

nativitatem notari me

re

legitimam

tur modus, quo: con-

trahitur, et ille, quo d

eletur, Et hoc quidem

MA

$. 2339., -Contingit Imo

nium:-

per fübfequens . matrimo.

2331. Et 2do per refcriptu

d

;

*

2332. Demum

m principis,

,W

ultima inter defe

ctus moraleg

y

ctus libertatis,

M

claffis gü: defe

Jectüs

$.

2314 55

L

| Alilld genu

COFU.

fectu $. 2509.

S irregularitatum eft ex dc-

jn ht

. Qquae non ex

delicto ,. fed

minüs

ex alio titulo or

iri poffunt :

[ t

minifterio indi

quo quis facro

gnus redditur.

1 porro ti-

tuli,

et irregul

aritates ex iis nat

morales,

ae vel funt

vel naturales. ! Et qui

dem defectus

morales i

poffe vid

entur.

n tres potiflimum *)

Claffes dividi

5&83 )

Quarum prima eft ex. de.

fectu Sacramenti 3

defectu bon

feu Myfterii ; altera ex

lopr.a

ae aeftimationis ;

et tertia de.

Ti in

Imum ex defectu libertatis.

nqüe.

*) Nam extra ha

Neophytorum

S claíffes vagatur irr

egularitas

juris

C€. 48

. diftinct, 49,

ld eft eo.

fum, qui recens x

l fidem, et Ecclefiam ac.

ceflerunt. Non eni

m oportet, ut ii mox du.

52

5

ces

58

Tractatus XI X.

ce$ populi evadant , qui primum tyrones fue-

"

runt.

*

$.

2318.

-Prima jam claffiis, quae eft ex defectu

Sacrámenti, rurfus eft duplex.

Vel. enim

quis fimpliciter ineptus ad. repraefentandum

Chriftum, ejusque manfüetudinem: vel ejus-

oteft referre

dem Chrifti imaginem non

comparate ad Ecclefiam.

Chriftus itaque

manfuetiffimus, qui nullum unquam laefit,

multo minus cu;uspiam. fanguinem. fudit,

non fatis apte exprimitur ab eo, cujus ma-

Q'DC/-g-c, "t lUh—223 - p

nus ab alieno fanguine etfi ju

&

fto. fufo *)

lu

madent.

c, in bello

Tüt

*) Nam qui aliquem inique occidit e.

o

(

injufto, non ex defectu, fed ex d.elic,t;)-irre-»

gularis. eft $. 2313. et. feq..

$.

2519.

"ärï'«

Porro juffa caedes, ex qua irregul

tas contrahitur *), poteít fieri vel àn ju-

dicio, vel in bello jufto. Et quidem in ju-

dicio. perfonae necis alienae effectrices vel

funt principales; vel minus principales, feu

accefforiae, quas vocamus. Principales rur-

fus funt accufator, Index, et executor cru-

entae fententiae.

Iam accufator fit irregu»

laris, quando agit criminaliter , id eft ad

poenam publicam fanguinis, aut mutilatio-

nis; C.8. diftinct. 4o0. et C. a2r. de hon-

cid. Vel quando agit civiliter quidem, id

eft, ad reparanda detrimenta privata: fed

it,

N

. Capit VIIH.

29

ves f

ita, ut exin. reus a juäice ad mortärh con-

demnandus fit; et, quod infüper requiri-

tur, ut ea caufa fibi minime fit conjuncta

fefectl

C.2. de homicid. in 6.**). ^ Hujus exem-

enif

plum foret, fi "Titius plurium liberorum pa-

du

rentem occidiffet, quos manu, et arte in-

dufirius pater hucusque fuftentabat.

Iam

) ete

Tefere

Cajus illi familiae extraneus judicem. adeat,

,

Itf

petens, ut Titius compellatur victum , et

alia commoda ex aequo compenfare,: quae

Jaelt,

fidit,

proles iftae a. Patre fuo accepturae fuiffent.

]

$i dein Iudex reum inde cognofcens eum

I$ 1

ä

ad mortem condemnet, Cajus erit irregu-

o *)

"

laris, non futurus talisj fi horum populo-

rum tutor, aut confanguineus hanc accufa-

n heHO

tionem adornaffet,

10 jite

*) Datur etiam altud genus ju&ae caedis, ex

quo tamen nulla irregularitas inducitur: Sci-

licet fi quis privatns injuftum vitae, membro-

rum, et (ut ego p

at

narum aggreflorem cüm moderamine incul

uto ) pudicitiae, aut fortu-

p J

patae tutelae, feu quando alia fibi confüulenái

via non amplius füppetit, occidit.

J

oj Vel

.**) Tgitur non fit irregularis, qui accufat eoram

judice ecclefiaftico; vel . etiam coram laico feu

$ fal

profane, fi agatur de crimine primum com.

T ru

mittendo , feu de damno incurrenda, quod

ra

l

alias vitari non poteft: dummodo pars accu-

fatrix proteftetur, fe non ad poenam publicam

mpl

feu fanguinis, fed pro fua duntaxat fecuritate

elt

agere c. 8. de accufat. Etíi dein

judex reum

ilat

morte mulctet,

of

$.

22695.

p 1,

"

Altera principalis in judicio profana eft

t

ho

judex ; reum enim utpote vi judicii

irre.

60

Tractatus XIX

irregularem in praefenti non confideramus,

?

f

Et quidem judices plerumque *) omnes funt

irregulares , fi modo ex eorum fententia

(

8

mors aut mutilatio alicujus fequatur. lta

enim ítatuitur C. 9, et 1o. de exceff. Prae-

p

lat.

i

f&

. ") Excipiuntur enim, aliqui.

Primo legislator

fh

poenam mortis in aliquod crimen legem con-

hi

dendo ftatuens.

Secundo. Judex facer degra-

fic

datum, id eft a gradu, minifterioque. facro

X

folemni ritu dejeetum curiae faeculari tradens ;

aut relinquens potius. 'Tertio nondum bapti-

Eu

zati can. 8. diftinct, 50.

Quarto ex privile-

Qu

21o, quo Epifcopis, aliisque profanam juris-

M

dictionem obtinentibus Sacerdotibus concedi-

h

tur facultas in caufa fanguinis judices confti-

tuendi.

C. ultim. ne Clerici vel Monach in 6.

hi

l

de

.05 4291

r

3

In ludicio fanguinis tertium inter prin-

C

cipales $. 2319. confideramus executorem,

h

qui vel proxime , et fua opera ítatutam

bi

alteri mortem infert,

membra abfcindit;

vel ex intervallo, íed non adeo remoto

ad id cooperatur. Sic rerum carceri man-

im

cipans, vinculis conftringens , ne fugere

queat, cuftodiens, rogum componens &c.

&

Qu

non item enfém, aut vincula cudens, fur-

cam aedificans irregulares ex ufu faltem,

Ies

tün

et. D. D. fententiä effe cenfentur.

d

5- 2322.

W

In Iudicio fuperfunt aliqui minus princi-

i

ln

pales, et ád fecundum locum reíerendi $.

2319

-

Caþw VII.

6t

UUR

2319. Et hi vel acïcedunt accufatori, et

s fütt

funt teftes C, 9. ne Clerici vel Monach.

Yienra

m

(quos tamen, fi coacti' teftimonium dicant,

aliqui ab irregularitate eximunt) vel ad

P

partem judicis pertinent; et funt fcribae,

fententiam promulgantes ; Affeffores, fuf.

rsalot

fragium ferentes , examinantes.

Cansh di-

3. COl

r dgt.

fünct, s5r. Denique Icti, et facerdotis, fi

non tantum generatim, fed definite adhunc

je li

EMW

reum morte puniendum de jure refponde-

1 b

ant.

Hi ommnes efficiuntur irregulares, fi

mw

quis ex eorum opera vitam, aut membrum

] juns-

perdiderit.

Sacerdotes tamen etiam in cau-

owä

fa fingul

conlt

ari e. g. Titii mortem ex jure con-

in6

fulentes , nihilominus irregularitatem eva-

dere videntur; idque haberi videtur ex c.

32..cdMf. 24. g. g.

Sane regibus et prin-

p

cipibus in incendiarios faciendae juftitiae

EOremy

facultatem , confultis Epifcopis, et Archie-

pifcopis.non negamur.

iU

'fndi

$.

23223.

o

m

Altera circumítantia, in qua homicidium

üge

irregularitatem inducit eft bellum juftum:

ls &CI

et fi bellum fit offenfivum, id eft tale,

für-

quod alteri infertur , omnes funt irregula.

ten,

res, quibus certum, aut etiam dubium tan-

tum eft, a fe ali

quem fuiffe occifum C. 24.

de homicid. In bello vero defenfivo, feu

in eo, quo bellum ab aliis illatum propul-

n*

fatur tantum , nemo, nec ipfi Clerici, pug-

ä&

nando , Voccidendvo &c. -t irregularis, . du-

modo

21

X

62

,Tæ'(zcitätus XIX.

modo agatur pro defenfione fui ipfius C. 3.

fe

fü

de immiunitat. Ecclef. et. Clementin. | unica

TC

de homicid. Vel pro tuenda Ecclefia, aut

Ü

patria.

C. 2. de immunitat. Et quod in-

fuper requiritur, ut ultra neceflitatem. pro-

Y

tegendae falutis nihil fiat, et bellum ex

li

defenfivo.non degeneret in offenfivum *).

*) Illud quoque advertendum, quod in bello ju-

In

a

fio etiam offenfivo caufae mortis phificae tan-

tum, non item morales fiant irregulares: id

eít, ii duntaxat, qui fua manu, aut opera

Hl

occidunt, mutilant; non item qui talia fieri

[

,jubent, confulunt &c. Quod quidem in judi-

(ti

cio aliter fe habet, utpote in quo etiam Iu.

dex , confültor &c., et non íolus carnifex

«

hoc impedimento conítringuntur. Prout ha.

bet certa fententia.

$.

2524.

li

4Verum-facris muneribus decoratus etiam

bi

ex alio refpectu Chrifti perfonam referre

fà

debet : fcilicet in quantum is eft fponfus

x

íponfae unicae , ejusque virginis, id eft Ec-

pie

clefiae.

Et poffet hoc myfterium alicui

(iüc

prorfus

arbitrarium ,. atque fuperfluum, ac

bm

'tantum

non füperftitiofum videri, nifi illud

ALj

eíffet antiquiffimum, juris apoftolici, atque

Ye

ab ipfo Apoftolo Paulo probatum; qui vel

üita

jn Diaconis jam requirit, ut fint unius uxo-

Yar

ris Viri I. ad Tim. III. 19. fcilicet varii ri-

Q

tus, et fignificationes, exterioresque cere-

Q ^

moniae humana duntaxat lege introductae

"

(contra ac dliquorum profana fentiendi ra-

30 4

lt

tio vult) non leves, aut inan:es omnir

fed

N

Caput. V. Ilj.

: CA

fed. graves ,

et magno momento. pienae

Uticl

funt: .et quod inde confequitur, magna

reverentia obfervandae.

Sic Coneil "Tri-

ET

)d

