ficaciam aggreditur : vel fimpliciter prohi-

00

bendo, aut praecipiendo ejus bene/Tatem af-

ftti

ficit.

Unde leges in. irrüantes ,. €t mïe;*e

hr

i

con&itugntes dividimus.

It

$.

2642.

DÀ

qul

Lex irvitans efl, quae [ua matura actum

Q

aliquem: effectu füo | tmorali ,

qui eidem alias

Ü

de jur& naturüe competeret , prioat; €t fic re-

I

L

n

L

327

Caput VII !

hi

apfe prohibet, ne quis jure ex tali actu

e.g. electionis,

pacti cum pupillo initi,

T

h

oriri folito utatur.

Licet ut fincere fatear,

A

in lege irritante plus fit, quam in fimpli-

T

um

citer prohibente.

Non enim tantum pro-

hibet ufum juris, fed ipfum jus tollit. Ali-

quid tamen obligationis infert, ut lex irri-

tans fub genere legum cenferi queat .$o:

pubm

2641.

Habet vero duplicem efficaciam :

n (

unde non quilibet

actus poteft irritari.

]

n

Sic lex non poteft facereé, ut caedes non

(

fit caedes , ut percuffio dolorem non affe-

Ytelt,

rat: fed illi tantum actus poffunt fuo ro-

o

bore exui,' qui funt, aut poffunt effe ti-

yani

tuli debendi, feu novi alicujus officii aut

(ont

juris origo, et caufa.

Et hi omnes fere

gm

funt pacta , aut certe ad pacta per aliquam

iaf

rationem revocari poffunt ; e. g. teftamenta,

Qrti

€lectiones , conccfïïo jürisdictionis &c. &c.

(

$.

2643.

T

u

Terum circa has leges irritantes diver-

g

fis Legislatores utuntur vocibus. , Aliquan-

yQ

do enim plene, in foro confcientiae , ante om-

j

nem fententiam judicis aliquam actionem nul-

at

Jlam effe .decernunt:

alia vero vice mnon

adeo efficacibus fententiis, f[fed «*fimpliciter

irritam effe volunt: ac denique non nun-

quam actum irritandum ,

in irritum revo-

1

u

candum , robore fuo privandum' effe fta-

Ml

tuunt,

Et quidem ^lena illa ,

et confum-

I

mata actus exinanitio eundem mox om-

ap(ö

P

4

nibus

:

Tractatus ..XXI V. :

328

il

mibus viribus exuvit ex communi omnium

fenfu ,

contra etiam pacifice. concedunt,

Ü

If

fi lex eundem primum -evacuandum, irri-

tandum .decernat , quod talis actüs usque

omnino vim

dum in jüdicium .deferatur,

fuam mpralem edat. -

E. 2644.

j

»Aerum de fecundo et fimplici actum

irritandi genere diffident; an ícilicet ante

omnem fententiam nullus fit actus ille;

M

d

quem ipfae quidem leges, et fimpliciter,

Ia

et absque fpecialibus additamentis irritum

li&

decernunt, et non primum irritandum effe

Qu

* ftatuunt.. Mihi quidem multo verior vide-

d

tur fententia afferentium , actus per legem

e1

fünjliciter irritatos mox effe nullos, etfi

n

conftitutio nihil de confcientia, aut utro-

que foro, et ejusmodi addat , dummodo

[/

eundem irrit;m jam, et non duntaxat irri-

l

tandum decernat. Nam lex facit hanc actio-

li

. nem eífe irritam:. ergo' eft talis.

Nego-

h

tium odio obnoxium, quale inter alia'etiam

lyg

eft praefens, reftringi debet.

Regul. jur. Y5.

in 6. fed tunc ,

quando verba aeque in

U

utramque partem faciunt: non vero quan-

u

do aperte in adverfam propendent.

V oces

fo-

illae magis fonantes, et aliquando addi

Q

litae: mox, ente omnem fentestiam &c. nihil

q

evincunt : mnam aliquae leges. prohibentes

ad majorem efficaciam etiam continent gra-

f

W

viflimas praecipiendi fententias e. g

. n Vir-

tuie

'

Caput VIf.

329

T

tute ./?;nct(ze obedientiae , . et .. fub ,inktärmz'mtia?zc

2

divint . judicii ;

ec nemo dixerit ex hoc,

V

reliquas leges prohibentes non

r

[

t

ü-ringgre m

-

Vi

virtute S. obedientiae &c.

$. 2645.

Alia de hac lege irritante habetur con-

troverfia, an quivis actus eo . ipfo etiam

K

AR

irritus fit , quod. fit fimpliciter probibitus;

puta femper talem. actum ,

qui non tan-

lh

al

tum ipfusmet moralis, fed novi officii mo-

ralis caufa fit.

jl

Quantum ad hoc negotium

d

litem. ita componi poffe arbitrarer, fcilicet

[ ldü

quantum ,de Jege /cripta etiam prohibitus

duntàxat actus jam . irritatur.

Habentur

egem

enim leges adeo clarae,

a

quae adverfam

refponfionem . nullam admittant.

NUA EE

u

C. de Leg. dicitur :

d

Quae fieri probibentur

n0n folum inutilia , [ed pro infectis etiam ba-

ite

beantur : licet Legislator, fieri probibuerit tan-

e

ium.

Cui fuffragatur Pontifex apertis ver.

v

Di$ £, 23. cauf. 25.'q..2.

Quantum Vero ex

(iut

lege non [vripta íeu confuetudine res aliter

?

fe habet: fic noftris moribus nemo actum

e1

pro irrito: habet, fi.is fimpliciter prohibi-

T

tus tantum . fuerit.

Imo amplius ex utro-

(

9

que jure aegre duo exempla proferent, in

lfo

quibus aliquis actus prohibitus tantum abs-

7)

que lege irritante pro nullo habeatur,

Et

j

j

fic ad üfum fententia pofterior, et negans

n

eft verïokr.

q

X5

tl

m

in

Tractatus XXIV.

339

2646.

)

$.

/

ge irritante

Et fic pleraque, quae de le

$

circumferuntur, tumultuarie recenfui; uni-

cum tamen, et ex meo liceat reddere, Íci-

licet inexorabilem,

et ad nullas privatas

ujus legis rigo-

calamitates mitescentem h

ryem . admirandum

effe.

Sic potius mo-

j

rimen-

riendum, quam cum impedimento di

te matrimonium contrahendum eft.. Si ul-

!

tima. etiam adhibita induflria feptimum te-

ftem habere nequeas, teftamentum folemne

j

pnullum erit &c. Neque ratio tantae feveri-

tatis in publica utilitate contineri videtur:

nam

etiam leges praecipientes commune

j

commodum ,fpectant, et tamen gravi ne-

Cur vero tantopere ad

ceffitati cedunt.

ublicam falutem pertineat

(nam Romanis

| ad noftram uti-

ufitata teflandi ratio nihi

litatem confert,) feptimus teftis, poft quam

fidem fecerunt?

fex plusquam. plenifmam :

Sic arma portare fors publieae tr

anquilli-

C

jis tamen abs

f

tatis gratia interdictum fit,,

' fed . ali-

omni culpa uteris , etfi non vita,

(

t

qua bora fortuna

e tibi fpeciatim pericliten-

tur.

)uare quo

d jam alibi innui, ratio

f

legum adeo gravium me quidem lgtet.

Í

Í

CAPVT VIII.

JDe legis. praecipientis , vel probibentis ; iton . de

- legis. poenalis .effectibus.

$. 2647. Leges mer

e confituentes poffüunt gravem

ï

vel. levem obli

gátioneem inferre; pro qua,

id eft, levi

j

$. 2648.

it

Caput 'Vm. |

551

$.

5648. Raro leges, bene tamän privata praece:

pta interpretanda quandoque fünt.

"

A

Utl

LA

2640. Adeo autem obligatio neceffarius legum

affectus eft, ut ex definitione legis $. 2619;

)N

merito inferatur XVllmo, etiam leges poena-

7;[23

les aliquam obligationem fernper continere,

i

. Poenae vero ejusmodi a lege taxatae

ft/

$.

2650.. Vel funt ferendae

1

K

lftae vero

; yel latae fententiat;.

j

| U

$.

265:. Rurfus poffünt effe tales, ut pullam ex-

1

teriorem requirunt executionem, quae proin

amne

perpetrato crimine mox obfringunt:

2652. Vel requirunt exteriorem aliquam . exe-

7en

Q

cutionem, et non nifi poft fententiam decla-

rantem obligare incipiunt. Nihilofecius tamen

Qu

$.

2653. .A poena ferendae fententiae m

Y

gltum dif

erunt.

1ad

$. 2647.

x

i

Ex lägibtls

ipfum actum fpectantibus

iuam

altera claffis funt mere conftituentes $. 2641 ,

J

quae Ícilicet. actum prohibent, aut prae-

jl

cipiunt tantum , eundem tamen irritare, et

N

fuo.effectu. privare vel non poffünt, aut

l

certe. nolunt, .Circa has leges id folum no-

[01

taverim, quod aliquando in gravi licet cau.

3

fa, feu materia, levem duntaxat obliga.

tionem poflint inferre;.fi fcilicet Legislator

fub gravi culpa nolit opus feu actum alias

fat gravem praecipere; non tamen hae ]le-

d

ges in negotio levis momenti gravi obliga.

tione obftringere poffunt. Non enim opor-

jen

tet, ut obligatio dignitatem,. et.mericum

cauffae excedat: neque Legislator, fi ju-

"m

j

E

Tractatus. XXIV.

*

3.3 :

onus utilitate inde l'e;i'ulï-

i

ftus effe. velit,

tante majus imponere poteft. Quantum ad

pa

ufum omnis Lex, aut fingulare praece-

de

ptum cenfetur conditionem rei praeceptae

iC

fequi, quae fi ex fe, vel ex circumfítantiis

le

fuerit gravis, etiam voluntas obligandi erit

p

gravis, fecus vero animus füb letl

iali no-

N

Is

xa fubditum obftringendi non adeile

ume-ä

rito cenfetur.

"

f

l

$. 2648

]

Et quidem lex nifi in gravi caufa vix

1b

feretur aliquando: haec tamen doctrina lo-

[

cum habere poteft in fingularibus praece-

T

ptis, fi praecipientis verba in gravem et

i

levem obligationem ambigua et ab utraque

nv

Si vero verba

aeque diftare viedezutur.

fingillatim aliquid praecipientis nullam ob-

ligationem, vel probabilius nullam fonent;

tunc in caufa privata, etíi gravi non cene

fetur adeffe voluntas fub lethali noxa ob«

ligans.

Parce enim,

et cautiffime pruden-

obli-

tes Rectores ancipiti gladio , id eft,

gatione füb peccato aeternam damnationem

inducente folent uti; utpote qua etiam in

caufa publica, et ad ferendam proprii no-

minis legem moderate .admodum uti om-

nino convenit $. 2520: et 2624. .

$.

2649.

x

Verum aliae leges nox tam futuri actu

!

tan-

juftam, aut iniquam conditionem, fed

turmm

i

Coput VIiI.

3

)

^

3

"i.

nl

tum ad praeteriti. male gef*ci/ k/)aenaähfïxcom.

paratae funt $. 2641. .quia.tamen-etiam iftae

W

de-genere: legum. funt ,. fequitur ex ; defini-

qu

tione legis $. »619. et quidem XV4Ime.'quod

at

ü

H

! d

leges

quoque, jprohibendo , vel

- t

DO

praecipiendo aliqüem "actum nos obligent.

Nám etiam'hae legés, quas?^u poeria per

T

eas taxata ^»emües vocamus*), reaüpfe actum

futurum concefnuüt. 'Scilicet' inferüBit oB:

ligationem . "definitiónem -definitam pro de-

R

licto: poenam dictaudi per fententiam , vel

absque feutentia . vi folius légis' fubeundi;

lo

Lex énim, .et'^proin-obligátio- in ^ actüm

«

mere praeteritum 'cadere non poteft: quod

a 4

enim praeteriit libertati; humanae, et fic

k

nulli obligationi ,

Aut legi obnoxiam 'effe

T

poteft.

Q

*) Disputant, an dentur leges mer

e poenaïes.

yent

Hucusque verior fententia id.hab

ebat,

Nulla

qu

À

datur lex, quàe nullátri oinnino obligationem

0

inferat: datur . vero quae non;definite actum

praecipit: .fed alterutrum vel actum. fc

ilicet,

d

vel mulctum folvendam.

jbl

E. g. fi prohibitum

fit, ne quis noctu per corhpita absque lumine

nam

ingrediatur , idque füb poena aurei: tibi quan-

tum ad confcientiam arbitrarium erit vel-]g.

1 /2'[1

no

men deferre, vel fi deprehendaris , aureuns

foluere. Ad alterutrum. tamen .vi legis teneris,

on

Unde quantum ad praefens ne

dividuntur in Jimplüciter

gotium. leges

con[Htuentes, e.

ge

wilibet woctu lumen deferat in- mixtas e.

ge

quilibet lumem . deferat, et. qui non tulerit ,

ütt.

tü

Y£um pendat: et denique in, mere poenales,

e.g. Quilibet fub poena aurei [umen. deferat,

J

Verum noftra aetste volunt, quilibet lege de-

*

nite

u)

534

Tractatus.. X XIV.

finite ipfum actum praecipi aut prohiberi, Et

fic nulla lex sere' poenalis, fed' non nifi ton-

flituentes . at mixtae-darentur. Hane tamen

Controverfiam voluntas Imperantis, vel certe

J

confuetudo . dirimet, :

$. 2650.

Poeäae jam per ZJeses fatutae funt vel

ferendaes «tel. latae, [ententiae *)., fcilicet. prout

lex ipfa poenam injungit ,. yel.per judicem

poenam demum jinjungi impérat. Quod fi

per judicem: primum injungi. decernat ,. feu

uod idem eít,:; fi lex. contineast; poenain

;

ferendae

J

.fententiae , tunc reus usqué ad

,

fententia

m. ab omni. poena et obligatione

quantum.ex hac|lege immunis.manet. .Lex

vero .magis "obftringit judicem, fcilicet. ut

;

e-

hanc definitam a lege poenam in reum d

cernat; nec. mitior, nec, feverior in tali

caufa exiftat, quam, prout.lex imperat, nifi

forte ipfüsmet parem .aut etiam majorem

poteflatem .habeat, quam . ille, qui legem

pu

condidit: ^tunc,enim legem, fi confultum

u

effe pütet, non tantum lenire, fed, ommi-

C

no folvere .poteft.

hi

rmulae ferendae primum fententiae funt.

*) Fo

]mo: Si lex poenam tantum comminetur,

fi

[

e.g. /ub poena privationis actuum legitimo-

vum; dummodo alia gravior claufüla non ad-

^

b

datur, e. g. ipJo facto incurrenda.

tlf

lido: $1 lex futurum poenae tempus ex-

u

primat, e.g. talis excommunicabitur.

l

lIo: $i imperando loquatur , e. g. Amjus

&riniünis &€0 véus,

&

quod m Ktpublica ggrïz't, nu-

Were privetur,

IVto:

A

I

Caput Vi II.

335

m

IVto: Quando verba. ad fignificandam. le.

]

t

gem latae, et ferendae fententiae aeque apta

tinef

funt, e.g. /ub. poena aimiffiouis beneficü, 'Di-

LU

"

citur, quando ad utrumque 'fenfum. verba.ae-

qu& apía [unt: fi.enim in alterutram partem

magis propendeant, tunc praeval

enti parti

accedendum regulae enim juris in

dubio,' e£

pari caufa, non item, prout ego puto, con-

Ya

tra probabiliorem fententiam vires obtinen£t,

u

Idque colligi videtur ex ipfis r

egulis juris,

jcer

fcilicet ex 1r..30. 65.

in 6. Unde fequentem.

)

Wl

i

formulam — Zjusmodi fit. excommunicatus e2c,

pro poena ferendae tantüm 'lälïtc'iïti"ae intellis

l

gere nolim; .eoquod. verba iri-éexcommunica.

o

eui

tionem latae. fententiae: magis fint:prona;

"n

xempla v

ero latae jam Jentent;ae- fequene

tia funt, .et

quidem

QV

prinuin , , i. verba legie

rro

[et

actionem , et poenae i

gationem in praefen-

ti vel de jam praeterito

ehuntiant, e, g. f4-

m

lem excommunicamus: vel

gnunitütum :

feiat : fe effe excom-

u

|

j

incurrat,

poenam . hanc - virtute gmefenüum

$.

265I.

Ü

u

«

Aliae vero poenae funt Jatae fexntenäïae,

u

jtut

puta, quae ab ipfa lege plene irrogantur ,

«t non primum per aliquam fententiam de-

jl

cerni jubentur. Verum poenae iftae, etfi

latae fententiae., divionem fat notabilem

i

fübeunt. Nam talis poena per ipfam legem,

vt

tanquam ultimam -fententiam jam decreta

i

Al

j4

poteft confiftere in mera ob/isatione ab[ti-

Wehdi, aut certe in folo actu internos; vel

L

eadem poena poteft continere obligationem

aliquid agendi exterius, id eft, extra men-

j

j

tem actum quemdam poenalem exercendi : . f

* prius,

I

336

Tractatus XXI V.

prius , timct po&na latae fententiae non

obligat, fimpliciterque reum ftringit, quam-

delictum

primum

illud. commiffum . fuit.

Sic per poenam latae fententiae excommu-

nicatus a Communione cum aliis exercen-

da mox. debet ceffare

L]

P

item privatus legi-

timis actibus ab iisdem fibi temperare &c.

2652.

"

$.

lol vero poena exteriorem executione Ye

quirat, eaque non in abflinentia, fed .in

actione aliqua confiftat, ante omnem fen-

tentiam non ftringit, fed reus poteft exfpe-

ctáre decretgum. judicis, etfi poenae illa fit

jatae fententiae *). Sic ipfo facto privatus

beneficio non tenetur.illud mox dimittere,

fed. illud retinere poteft,

donec ad hanc

poenam non quidem condemnetur, eoquod

per legem jam cCondemmnatus fit, fed quo-

usque fententia judicis declaretur ,. reum

lt

noxam hac poena dignam, aut certe ipfam

fat

poenam incurriffe. Atque haec opinio com-

(

muni D. D. confenfu obtinet , et fumitur

^

Ti

ex

de:

de baeret.-in 6. ubi decernitut,

d

ut ipfimet

haereticos non effe obligatos ,

tiag

füa horà ad fifcum deferant, etfi buic, id

n

left, fifco, ab ipfa jam lege ad judicata fint.

h

Atque haec fentiendi et obligandi ratio

et

L

*

alias enim leges quantum

prudentiffima eft

| lt

ad praefens caput füa efficacia .carerent vix

lf

ut reus ipfüsmet

enim exfpectari poteft,

Q

g£gravem in'fe poenam exequatur.

li

*) Nifi

—

8

Cohut VIIA.

T

; Don

*) Ni& forte annexam habeat fpecial

lam :

em párticu.

qui

E. g. ipfo

Jacto et alia declaratione mon

| [l

fecuta, .. Si enim

aretis adeo verbis' fcripta fo-

ret lex aliqua ,

o

tunc utique nuila exíbectata

declaratione po

ena fübeunda foret,

Raro aü-

[eQt

tem leges eousque acuuntur, nifi mu

tato jure,

aut per'alias circumfítantias lex naturae fub-

;

intret.

(

Sic quia Clerici non refidentes fuo

ofhcio

defünt, ac prein ftatutam mercedem

haud merentür; facile intelli

gitur, quod fru.

ctus beneficii hoc non obi

tante .recjpientes

p

rem alienam capiant , et fic

jure naturali ,' e£

"

non jüílüione legis humanae

lt

u

nem

fententiam.

eósdem ante om.

reftituere

teneantur.

Sic

n*

etiam foetüm animatum abigentes, at

k:

p*

lue exz

éxf

inde irregulares eí(fec

ti, cut facra offieia ob-

ii

ire jam non amplius queant, beneficium fi

quod habent,

dimittere ante omnem fenten.

d

tiam coguntur

pIf

, ne aliss fructus ejusdem abs.

que opera fua percipiant.

[ l'läülf

eeq'ü()ü

$. *655.

gd Qïl(]'

v

P3

Neqüe poena, quae e;

tetnam éxecutio.

feuld

nem requirit, et

exinde fententiam decla.

/ ipfam

rahtem exfpectat,

propterea ex, poena la.

y n

tae fententiae

in

poenam fententiae pri.

w

uf

Ium ferenda migrat.

Nam poena ferens

Ju

il

dae fententiae non Rifi

a tempore fenten-

Pamen

tiae equidem ad exteriorem executionem

L

ftringere non incipit, nifi poft declaratio-

1 fh']:»

neii a ludice factam ; huc vero data idem

n

eft, ac fi reus poenam tempore delicti jam

t

incurriffet,

Unde fructus interea percepti

1 jj

reftituendi, omniaque a tempore delicti us-

s

que ad tempus fententiae aeque erunt ir-

rita, prout poft fententiam irrita éfle inci-

? s

Tamf VII.

piunt.

338

Tvactatus XXIF.

piunt.

Seu aliter: fententia condemnans fuos

ö.f

fententia vero

effectus deinceps producit :

dedlarans retro etiam operatur, cunctaque,

quae poft del

ictum in tali negotio acta fu-

erunt, afficit, fuoque robore exuit: prout

'/.

colligitur ex 1. uitim. c. ad leg. Twl. Majeft

lep

CAPVT IX.

pr

W.

"generatim

De' Inierpretatione legum

De

confideratarum.

e

[ 1

A

$.

26

21*

Cum lex dependeat a legislatoris volun-

Yoli

tate $. 2619

Of

265s5. XVlilwm confeq

uens eft, -ab eadem vo-

luntate etiamr legis interpretationem p

endere.

lt

flet

Quae

1 authentica, vel fcholäl-

Brq

$.

2636. Caeteroquin vel

ftica ;

101

QUà

äl

2657. Et ab Epikeia probe difcernenda eft.

"

fi

2658. I'nterpreta*ioni fcholafticae ,

ä

2639. Sive a judicibus , five a Doctoribus fa-

ij

clendae

ij

2660. Certae regulae funt feriptae. Inter quas

r

$.

1ma eft: verba clara non admittunt interpre-

O

tationem.

$

2661. 2da: Interpretatio 'potius menti, quam

verbis legis accommodanda eft.

$.

2662. QCui confonat fequens D. D. axioma: Ra-

(02

tio legis eft anima legis. lam regula

(

$.

n663. 3tiz: ubi eadem ratio, eadem quoqrfe le-

QUn

gla difpofitio. Et denique

DN

ö. 2664'

m

'Caþzftv ]X; j

339

i 100

j vero

$« 2664. 4ta: Pl-acuit in om

nibus. praeciþuam effe

juftitiae , aequitatisque ,

L

quam firicti juris ra-

i,

tionem.

[

x

M

mu

$. 2654..

Mä'jäï

Tametfi juftitia Legislatori

in fefendä

ege perpetuo ,

ac neceílario debeat effe

propofita $. 2619.. adeo,

ut ad ftatuendum

id, quod aequius videbit

Ul, ;Certa ratione

l

obligatus, Íítatutum con

1'; ]

dere pro arbitrio,

hemo queat $9? 2620.

nihilofecius certum

at.

nulam legem. humanam exiftere

aut

1$ YO4

amplius |obligare ,

quam prout Legislator

Voluerit,

Licet- en

im forfi

tan omnino ad

oficium. Rectoris pertinui

ffe

atl

t legem ferri,

i peldr

fi tamen eandem.non tulit ,

lex non eyi-

ftet: . vel in. cafu

contrario aliquando ex

v m

probabiliore : ratio:

non coóndi,

utpote

ue melius fuiffet legem

E

quae

plus .TOGQSE .

"T.

quam prodeft

3

fi tamen ea 'c

onítituta

jam

fit, obfervari plerumque debet;

. ne facul.

tas de juftitia, et utilitate Legum judican-

rj

di in arbitrium, et ad fententiam obedien-

tium deferatur, et fic praecipi

fnte! Ü

lii

G

endi poteftas

jntef

omni fere e

icacia exuatur. $o 2621.

l, 9

$.

2685.

)

. Quapropter nulla definitionis hoffrae

yit)

Ji

$9 2619,. particula ad fenfum, et intelligen-

dam legem foecundior, aut

gravior eft,

ft"

quam ultima fequens: . Qua (publ

ica pote-

jot enim

y

Qas ) obligare vult..

v A.

, a)tque pro

illis

845

: ffï'mctam: XXIF;

ï

Li

ilis cireumítantiis, tantoque robore prae«

f

cipiuntur, aeut prohibentur, prout Legisla.

YO

tor coluerit, cujus voluntas vere eft anima

mor

legis, imo lex ipfía.

Unde ex iisdem de-

ii

finitionis noftrae verbis fluit

XVIHIme: Quod ex ejus, i

d eft, iegisq.

latoris voluntate legis interpretatio, repeten«

-

da fit.

Et interprezatio quidem — definitur,

—

Di

quod fit cerbi, wvel fententiae per alia werba,

gui

vel fememiam clariorem. facta cxplz'catz'of

fm

/, ]

$.. 2656.

d

"Ejusmodi vero interpretatio eft vel aw«

Jort

£bentica ,

vel fcbola[rica.

Autbentica — eft,

ferun

quae fit ab eo,

cui legis ferendae, abro-

lotte

gandae &c. poteftas competit. Unde hoc

u

dise

enus interprationis certum eft, utpote

db auctoritate interpretantis vim legis ob-

verl

Cafi)

tinens, Nam unde jus prodüt, interpretatio

quoque procedat c. 2Y. de fentent. excommuni-

Q6

cat. Verum haec interpretatio vel eft ge-

qde q

nerülis , .quae a Legislatore ad ounes fub-

ditos extenditur: vel /pecialis,,cum fcilicet

ju

dex aliquis inferior in fingulari, et quan-

tum ad leges, dubia caufa

fententíam pro-

tif&m

UT

nuntiat, quae inter partes, nifi appellatum

fuerit, faltem quantum ad forum externum

"ls

jus certum reddit.

C.15. de fentent, et re-

( 1

m explica-

gudic.

Verum generalis illa legu

Mp

tio in duas rurfüs partes abit:

.Nam alia

eft fcripta, id eft, lege quadam publice ed

-ta; quod enin Principi placuit, legis babe

(

vige-

IN

p

: Caput IX.

$41

TA

&igorem 1. v. ff. de confhitut. Principb. Altera

dl

vero non [cvipta, id eft, confüetudine, ac

m

Dd

moribus introducta , optima enim efl legum

duterpres confuetudo. 1. 37. ff. de leg.

iegis-

5.

2657.

i

Àb interpretatione legis dif&i-?e'Volunt

WA

Jpihejam , quam definiunt effe benignam le-

i

gum interpretationem , qua ob fpeciáles circum-

ftantias cafum aliquem fbecialem a Legislatore

n Lege comprebenfum mon e[fe, judicatur. Sic

€. g. fi lege publica tempore ingruentis belli

VCI l

t

portas civitatis aperire prohibitum fit; po-

| U

terunt tamen eae referari, ad cives ab

n

hofte fugientes recipiendos.

Volunt autem

Qu

tx eo Epikejam a coníueta interpretatione

p

discedere, quod' illa mentem, hàec vero

i

verba Legislatoris explicet, ^ Reapfe tamen

g

l

!

j

cafus Epikejae eít gravis, qua urgente le-

ml

ges humanae plerumque cefífant obligare :

4 v

de quov«nfra agetur.

ks r'.l

S.

265 8'- «

(

l

^

l

Verum praeter interpretationem autben-

Ü

tican.. S. 2656.

Datur alia /rolaflica ,. quae

hu)j

ä

aucioritate praecipiendi de[Htuta , tantum. folum-

vuodo Yoboris- babet. , quantum alet vatio, ex

j

qua facta ef/ ; feu brevius:

quae /doctringc

j

&on legis conditionem habet.

4

$.

2659.

€

j

j

»Cum vero lex adeo clare vix unquam

uj

pofüt edi, ut ad explicandos infinitos, qui

$

acgi-

l

Tractatus; X XIV.

342

accidere poffunt , eventus fufüciat :

ipfis

l

inprimis judicibus $.2656. ad fingulares cau-

fas fententiam dicere ncceüarlo permiffum

q

fuit :

tum vero etiam D. D.

amsnue rerum

tG

peritis de jure refpondendi facultas (noftro

T

b

aevo privata tantum) fuadente utilitate ,

vel neceffitate conceditur.

lNam ut omnia

te

dubia ad ipfum Principem deferantur, ea-

!

que legali interpretatione folvantur, mini-

Y

^me profecta confultum eft. Cum enim ta-

lis explicatio legis inftar fit certa, ex ea

hi

tanquam minime dubio principio nova du-

(iC

bia, ac novae controverfiae orientur, quae

(it

fi rurfus certa auctoritate decidantur

res

Jj

in immenfüm ferretur: ficque immenfis le-

C

gibus involveremur, prout experientia do-

J

cuxc et libros decretalium,

atque Codicem

Iuümianeum infpicienti

ab unde patebit.

Scilicet quod tanta mole legum laboremus

U

li

inter praecipuas caufas eft ca, quae quon-

dam obtinuit ,

ad privatas confultatxones

)

publica auctorxtate refpondendi confuetudo.

$

2660.

Ne vero privata haec leges interpretan-

ll

di ratio, foli docentium arbitrio permiffa

fi

effet ,

l

-ipfae leges generales quasdam leges

cxphcandl reoulds fuppeditarunt ,

quibus

bl

imperitiae fimul

et- pravo aüectul limites

aliqui figerentur.

Ex quibus proin regulis

|

]ta-

aliquas delibare operae pretium erit.

que prima cít

verba clam non admitunt in-

:

ter-

Cabut IX.

343

f

ZC?]'WLI:

()1]01?,

Defumunt hanc regulam ex

l

o;f-*

l'/'j"uj'("

t5b o

IIL o

19. de

detim. At-

um

que haec re" ula eft magni momenti, et pu-

Wt

to, quamcunque ex fubfequentibus régulis,

ol

nonhifi t

tunc adhibendam eíle, quando ver-

"

ba legis in aliquo cafu in utrarnque par-

Tif

tem aeque faciunt:

fi vero alterutri p;aba»-

"

bilius ,

etti. non ,certo faveant,

ejusmodi

tUj

regulae

icet in jure fcriptae non funt ad-

1

hibendae.

Sic nulla caufa felicior, pluri-

j4

busve favoribus munita cï'f

quam condi-

| i

tio poffidentis, et tamen ea non mifi in pari

qria*

caufa -Vincere permittitur.

Regul.

lur. 65..

n

in 6. prout .alibi jam dixi. .

Scilicet in tali

)b

cafü et eventu voluntas Legislatoris , et

T

Jus probabilius ftat e. g. pro priori caufa:

1

üt quid per aliquam : ejusmodi interpretan-

i^

]u

di regulam contra probabiliorem niteris ,

m

Utpote quam nec leges fuperare poffunt,

lUOH

niti novum jus conftituere , et fic legem

Q

priorem mutar?, velint?

j

$.

2661.

Aha regula eít :

Interpretatio potius eji

ment

quam "oerbis lepi$ accomodanda.

Nam

*

1L3*]

f

ce tum e/ä »

quod ís

committat in^ legem ,

qui.

)egL

legis werba complectens ,

contra legzs mmmr

Hl

eoluntatem.

R. 1. 88.

in 6. !

Unde inter D..

It

Q

D. tanquam principium adoptatum eft fe-

u

quens :

Ü

l

Ratio legis e[b legis amima, videtur-

"

que id defümtum eífe ex c. s. dzjl 1.' Fi-

":

nis enim ferendae , feu ratio pxaecxplendt

Y

/

facxt

lt

3

44

Tww-*acmþtm* XXI V ;

facit optime intelligere , quidnam präecipe-

j

re voluerit Legislator.

Ubi notandum. eft

ii

Y

Ime eam praecipientis voluntatem attenden-

dam eífe, quam tempore legis conditae ha-

!

buiffe cenfetur; non vero ilam quam for-

fan habiturus fuiffet ,

fi

omnia ÍcivifTet,

/

Cum enim non omnia fciverit, ea volun-

If

tas non extitit, et ex eo, quod non exi«-

i

ftit, nihil et fic neque lex extare poteft *),

L]

*j Gravis calamitas facile poteft fufficere, ut quis

a lege eximatur : nulla vero moleftia, aut ra-

tio poteft facere, ut lex aliqua detur, fi ean-

lj

dem ferendi voluntas reapfe non fuit:

licet

u

futura fuiffet, // Legislator , omnia' praevidif-

fet: Quia, quod dictum jam eft, voluntas

WK

conditioni, quae tamen non evenit, alligata

Yi

"

nihil operatur.

1

$.

2662.

Sed etiam alterum: Ratio legis efü amima

legis :; explicatione indiget.

Scilicet finis le-

2

gis non cadit füb legem, feu propter quod

fit praeceptum , illud. ex eo nonh praecipi-

tur; alias finis, . et ad (inem ftatuta fubfi-

dia idem forent.:

Finis tamen ifte,

et raà-

tio legem facit juftam, eamque optime ex-

plicat:; licet huic explicatione non adeo

arcte fit inhaerendum, ut propterea ver-

bis velut vis inferenda, aut a confueta eo-

rum.figuificatione recedendum [it, $9 2660.

.

$.

2663

f

ft

Teriia.vegula a plerisque ftatuitur

f

qpens i Ubi eadem ratio ibi eadem leg

*

Caput IX.

945

|

pe

þo/z'tiö: et quae ab hac priore parum differt:

ef

de [imilibus idem eft. judicium.

Has regulas

k l

videtur cóntinere utrumque jus, fcilicet

t«

l. 12. et 27. ff. de leg. et c. 9

de translat,

for

Epifvop. Ubi fie habetur:

Propter. expref-

[l

Jam . tamen . fimilitudinem , — vel polius . identita-

lüf

tem nemini poterat videri dubium fubtiliter. in-

gf

Tuenti, cum de fmilibus idem fit, judicium ba-

!).

bendum.

Plura alii circa has ]

eges et regu-

las accumulant,

LU

Verum ad ipfum ufum,

I f

et interpretationem non adeo expedite ad-

[7)!0

lícet

hiberi poffunt. eaedem regulae. Nam fin-

gamus, aliéubi ob pericula a ficariis immi-

(f

müs

nentia praeceptum eífe, ut quilibet. nog

Aïgar&

niü gladio inftructus nocte exeat.

lam

flopus ad fecuritatem aeque faceret ,^ et

pro fclopo deferendo non tantum $imilis,

fed omnino eadem fecuritatis ratio habe-

TU

1

retur: an ergo per eam legem quemvis ad

deferendum íclopum obligatum efífe dices?

1ol

3l

— — Sacerdotes Religionis caufa tenen-

d

tur penfum canonicum exíolvere :

Medi-

j

tatio ad religionem faceret, ergo àd talem

[

faltem. tunc obligabitur, quando ex defe.

a

ctu hnguae, oculorum,

aut libri illas ho.

du

ras dicere non poterit? Qualia tamen ne-

d

mo, ut opinor, afferet. Scilicet ifta prin-

0

cipia, feu regulae accommodari, ac velut

(

fuübdi debent primae illae regulae $9 2660.

defcriptae : f? verba legis unum cafum ae.

B

que ac alterum dubie comprchendant; tunc

ex pari ratione priorem aeque,

(àc poüerioa

S:

rem

N

Tvactatus XXIV.

346

rem ín ea concludi cenfemus: fi verd vis

verborum certo, aut probabilius ejusmodi

$ZA -

caufam non contineat,

tunc argumentum

a pari ratione ductum in lege humana ar-

bitraria nihil. evincet.

Alias certe infinitis

legibus ex fimplici quavis conftitutione in-

volverem

111 ?

ui

ut proin regulae interpretandi

hoc S$e adductae familiares admodum, fi non

omnino eaedem cum illis, quas $9 266r.

N

et 1662. recenfuil, effe videantur.

x

$.

2664.

Celebrem, et inter generales quartam in-

terpretandi .regulam miniftrat Jex 8. c. de

ludicv. quae ita habet: .Pijacuit in omnibus

praecipuam 'e[[e ju[flitiae , aequitatisque , . quam

Sed quia jura, et le-

flricti: juris rationem.

ges femper aequae debent, et cenfentur

effe: quaenam eft illa aequitas, quae ftri-

ctum jus füperare queat?

Hanc S. CY-

PRIANUS eleganter definit, 4uod fit jujli-

Alius fe-

tia dulcore mifericordiae temperata.

quentem ftatuit. definitionem: — Zequitas ef

quaedam. factorum . convenientia , et. rectitudo ju-

dicii naturalem fequens rationem. Hanc utram-

que definitionem. ego quoque adopto, eam-

que in unam componens clarioret reddo

dicens :

Pzi

Uïl' ULb

p55

tas. flricto. juri oppofta eft,

jus maturae putum, mulla adbuc lege bumana

——

temperatum.

Ut adeo fenfus praefentis re-

gulae fit: quamdiu verba-legis in neutram

partem magis propendepnt, debemus ita ju-

dicare:

EEE

C[Zþ f*it 1 .cï'-

34

Y

IN

dicare: prout nulla lege Vhümzma «e—xifþe-nï:ö

Vi

pro tali cafu ex folo jure naturae ítatuen-

um

dum foret *).

i

, *) Cám enim femper äenfur duae caufüe, 1

dque

non tantum in judicio, 'fed in omni |

Ji'tis

BSC. OL

II

obligatione; non poteft una benigne

tractari,

nifi impenfis alterius vid. fr

nül

actat, de confeient.

cui eo gravior eft fententi

a,

vel doctrina ,

)l

quo mitor, indulgentiorque ha

ec in priorem

f

n

partem extiterit.

Ut adeo vagum .mifericor.

diae nomen plurimum. acerbitatis involvere

queat,

kj

Aft cum alterutra pars, (feu libe:

tas

privata, feu publica lex neceffario, ca

fa' ca.

dere debest;

mitius, et àd fenfum humanita.

If

tis,

atque ad judicium rationis naturalis

pinquius facit,

pro-

(

1

quod. fimplici juri- naturae

conformiüs eí

te

Naturae enim füum, id eft,

jus nàturae,

prae peregrino,

et arbitrario

praecepto lon

li

ge convenientius, multoque füa.

N

vius eft: et quamdiu . inter dua

S partes judi-

li

"

candum eft, tamdiu nihil. mitiu

ll

S et ad dalio.

rem mifericordiae nihil aptius

W

Inus ,

facere poffu.

quam fi ad fenfum fim

plicis naturae ,

j

quantum . fcilicet licuerit,

ftatuamus,

!

It

Sic e.

£. in dubio, feu aequali caufa magis e

ft ftan.

ln

dum contra vim praefcriptionis ,

contra rem

[l

judicatam ,

et denique contra omnia

quae

n

ll

adverfum jus naturale introducta fünt,

,

ff

CATRVT

/m

X.

Kd0

De legitima interpretatione quarundaim l

^04;

LUE

Jf

9)

VT. 4

— fpecialium,

J

eo

$. 2665,. Non nifi in pari ca'u,fa re

gulae juris tam

li

generales , quam fpeciales f

À

nt adhibend

£

€

A a

1Q.

Y

1

Et i!nter. has

Ü

$. 2666,

I

348

Tractatus XXI V'. i

2666. EftIma: in pa

ri caufa mglior ;e& eondis

tio poffidentis.

2667. 24a: odia reftringi ,

favo*fes autem cons

venit ampliari,

2668. Sed etiam pro legibus in praefuümtione

»

. fundatis, quaeque

2669. In foro exteriore potiffimutm obtinent,

2670. Specialis, et fequens regula eft fcripta t

Praefümtio cedit veritati.

His . tamen

&671. Efíficaciores fünt leges in fictione juris

fundatse: habentque fequentem regulam:

ïä.

2672. Fictio juris idem operatur in caíü ficto ,

quod veritas in cafu vero.

$.

2668.

Sequentes aeque, ac priore capite com-

pOU — LUR

memoratae regulae, mea femper opinione,

non nifi ad verba legis ambigua, feu ad

utrumque fenfum aeque aptae adhibendae

funt: cum fine ingenti praejudicio legum

ex

contra -probabiliorem

earum fenfum

ejusmodi regula judicari non queat *).

ET

Aft nonne agendo de confcientia generatim

«

»partem nega

ntem ampleetenda efle, dice-

,»batur?2 Ut quid jam pro «cafuü dubii tot

8

di? ltaque hae vel otio-

, regulae interpreta:

ntra caufam etiam proba.
