bebit etiam Paulus.

Sed eít facilis refponfio:

res in hoc cafu cedit occupanti, cui dein vim

inferre ex officio pietatis prohibetür.

$.

2599-

j

«

ïam vero

XlImoe: confequi videtur , jus reale et per-

fonale quantum ad officium et vinculum ju-

ris non differre, eoquod utrumque ejus-

dem naturae.et fpeciei titulum feu caufam,

fcilicet pactum prae fe habeat, et omne

officium fit tale, qualis eft titulus, ex quo

ortum fuum duxit. Ut adeo aequalitas ti-

tuli . pro aequalitate officiorum leg

'

ätimum

argumentum fit *).

*) Probe tamen advertend'm , ex mea opinione

in jure reali, et perfonali i

dem viucu um mo-

1ale,

,,Ax

"

Caput VI.

285

frt,

rale, non vero eandem in utroque materiam

contineri.

if

Certüm quippe eft," quod alia vi

QImo

juris perfonalis alteri debeamus: et omnia of.

ficia jurisrealis negantia, ea vero , quae funt

j

juris perfonalis, ajentia effe dicam inferius z

Ts

ubi hanc divifionem folam in explicando jure.

f

privato fequar. Scilicet hoc fit non, ut in- ^

|

telligatur , cujus naturae fit obligatio, haec

enim in omni juftitia, et jure eft eadem ; fed

d

ut fciamus, quidnam debeatur.

Sic fi Petro .

| n

promififüi, te non prohibiturum , quo minus

per fundum tuum tranfire queat; Paulo vero

partem fundi te daturum fpopondifii :

id,

fort

duxi

quod in promiffione vocatur, eft diverfüm :

promiffio vero et juftitia inde refultans eft ,

[ 46

non

iemper ejusdem naturae.

, CA

J

CAPVT «VI.

Jpeïlï

T

De jis rationibus , — quibus vinculum juftitiae

nio:

qm

diffolvitur , quaeque funt caufae a vefti-

tutione vi juris Naturae excüfa;ïxtes.

$.

2600. Vinculum juris eutuo con/cn/u diffolvi per

XllImam confecutionem ex definitione $.2573.

diícitur.

J

| '

2601. Sed idem XIVto infertur, fi res promiffa

J

non amplius im mofira poteflate exiffat.

s

.

2602. Ex XVto: Si eadem per a/fiores leges

I

prohibita efíe incipiat. Denique,

Wi

. 2603. Habetur XVltwm corrollarium, quod jus

:

alterius perfidia ftringere definat.

Ü

ä

[]

2604. Unde facile appatet, doctrinam juftitiae

If

naturalem , facilem ac breviffimam effe 5 quod-

que folae leges humanae eandem in immen-

fam molem excrefcere fecerint.

J

$. 2600.

10

7

as

Tractatus XXIII.

*84

$. 2600.

"'Tametfi arcta fint juftitiae, et fi

äei da.—

tae vincula: non tamen omnino infupera-

bilia funt. -Atque inprimis quia ex mutuo

confenfu fünt nata $. 2573. ex definitione

ibidem ftabilita intelligitur XllIe: quod ea-

dem mutuo pariter confenfu tollantur.

Ut

adeo hic maxime vera fit prima regula ju-

fs

Omnis ves, per quascunque caufas ma[ci-

pur, per easdem . di[Joloitur woh

toäa

Habetur hujus confecutionis clara ratio:

l

*)

moles juftitiae, feu fidelitatis nititur confen-

«

fu; ergo hoc deficiente etiam ea, quae eidem

i

impofita funt , ruere necífe eft.

Y

$.

260I.

5

Cum vero vinculum juris fit obligatio

n

Iu

$. 2573-

et proinde ad mores, et liberta-

V

tem fpectans 5

cumque nihil impoffbile fit

liberum. XIV':e: ex definitione juris eruitur,

et

31L

quod jus ceffet ,

quamprimum res promiffa

[O

Cum

Til

in moflra potefiate * ) exiffere.. defmi

l

utique evidens fit, ad impoffibile neminem

Y

teneri: idque non tantum, fi res ante pa-

ctum in facultate nofltra non fit $.2575.

fed etiam, fi ex intervallo et poft contra-

ctum impofüibilis effe incipiat.

e noftra non fit:

l

*) Puta, fi fimpliciter in poteftat

fi enim difficiliima tantum,

et prout loqui-

mur, moraliter impoffibilis evadat, quantum

ex jute naturae firmit

as pacti non emollitur.

ti moleftia tributa hofti-

Sic Gentes cum ingen

lecta certae victo-

bus promiífa folvunt, mneg

riae

a

Cabut VI

285

riae fpe, et cum ingenti periculo fccuturae

deinceps cladis-inducias fervant.

In negotiis

fU

tamen prívatis maxima moleítia ex communi

x

doctrina et ufü, ac proin ex tacito confenfu

J

vim pacti mitig:

ire folet :

et alibi etiam ego

L0Nf

moralem zuzrwf/f ülitatem inter caufas a reftitu-

tione liberantes recenfebo, utpote quam etiam

[aü

(

ipfa tribunalia probant, $: 2589.

u ]L

$.

26502,

Quia infuper. honeftas rei, feu potius

operae prom;ífae aeque, ac ejusdem polli-

od

bilitas ad vim pacti eft neceffaria ; pactum

fj len

det

et pacti effectus ,. feu juris ceffare neceffe

eit. $. 2575.

quam primum id,

quod Ípo-

pondifti, imiquum effcitur: nihil enim ma-

gis implicat,

quam ut jus, et juftitia ad

injuriam, et iniquitatem impellere dicatur

t

(f

Et

Guia -alterius

cujusaam

jus

antiquius

nn

en

violare iniquum eft

nemo poteft ex pa-

HI

cto obítringi,'quod cum jure, imo pietate

Iu

j

alteri debita pugnat

Quare per corrolla-

vu D

f

rium XVt*m: habetur, vim pacti ceffare,

quam primum id

quod promiffüm fuit,

J

iniquuim ,

aut impium effüicitur :

ut adeo

p

H

1

perfpicuum reddatur

fuperiores e. g. Re-

ctores reipublicae , imo quemvis etiam pri-

"

vatum poíle driï'olvcre, et irritare pactio-

fb

nes contra otficium fibi debitum factas *).

gm

*) Ubi tamen probe explicandum officium debi.

u

ium, non merum damnum: nam contra damna

non vero contra

urv

iniqua duntaxat, et impia:

li

alia excipere poffumus.

Sic fi Gens vicina

[

cum alia negotiationes inftituat,

portum ma-

j

ritinum fibi opportunum aedlficet, nos defu-

per

as

186

Tractatus )[XTLL

per conqueri, aut bellum movere, vel con-

ventiones cum illa natione confütutas refcin-

dere non poffumus, etíi publica negotiatione

Q

defcrefcente infignia inde in mnos damna re-

dundent. Et quidem prima haec conditio ad

requiritur

praefens negotium requifita eft:

infuper a/ia, fcilicet ut pactum cum altero

initüm non tantum fit contra officium nobis

debitum ; fed ut infuper etiam damnum, et

Í

tale damnum inferat ,

ut pietas alteri debita

ex circumítantiis negotii pietatem nobis debi-

:

tam non vincat.

Sic Pater non poteft irritare

promiffionem filii, qua alteri aliquod obfe-

q

uium fpopondit, quod Patri aut familiae pa-

Ü

rum duntaxat obeft,

alteri autem . plurimum

Q

rodeiffet, — —

Utraque haec conditio ad

j

irritanda diverfimode nihilo-

l

promiiï'a aliena

minus requiritur :

nam ex defectu primae

Is

frufüra et fine elfectu quis contradicit ,

id

eít: nequidem poteft illud diffolvere; ex de-

ü

fectu alterius quidem fimpliciter, fed non

absque peccato po

teft conventionem aliorum

tollere. Seu, quod idem efít, fi alierius con-

!

tractus nullum , quod nobis competit , debi-

l

tum laedit: illius pactionis reíciflio a nobis

1]

tentanda erit irrita: fi vero debitum aliquod

TI)

fed ,

quod ex pietate

nofirum aggrediatur,

in alios negligere tenemur ;

tunc illius pacti

Et

diffolutio efficax quidem , fed impia erit,

fane wmera pietas privata vix attenditur, eo-

'e ad pietatem. communem

quod fidem fervat

tantopere faciat.

Sic forte filius pretium ali-

t, quod longe

quod cuidam liberaliter promifi

rectius patri fuo impendiflet.

Hoc pacto fi-

illud diffol-

lius plane tenebitur, neque ad

vendum pietas filiais fufficiat.

Quod vero

llere queat, inde

pater filiorum contractus to

eft, quod patresfamilias

filios fuos nedum ti-

*

nculo juris per le-

tulo pietatis , fed etiam vi

ges romanas obftrictos habeant.

$. 2603-

Caput VI.

287

| tl

$.

2603.

«

Denique nemo fe ftrin

aüone

gere cenfetur,

W

nifi etiam alter confentiat,,

et omne pa-

ii al

1

E

ctum eft confenfus duorum ,

aut plurium

i

T

$:.2577.

ideo ceffante alterius c

onfenfu ,

alten

1005

ceffat pactum , et etiam prior,

fi velit, li-

beratur ;

fic enim pactum mutuo jam con-

n d

nl

41

fenfu tollitur.

Si vero pars prior nolit a

; Qul

conventione difcedere : tunc uterque tene.

j

^

tur, eoquod ficut hoc vinculum non nifi

| dii

je p

mutuo confenfu induci, fic iterum non nifi

utriusque voluntate tolli poteft.

Imo ne

du

o l

quidem poteft intelligi obligatio, a qua ob-

n

ligatus pro arbitrio difcedere

re tandem

queat. Qua-

prnt

:

i, ^

i L;S*

XV]** ex toties commemorata defini-

tione $. 2573. recte docere mihi videor

j m

?

jiorut

pacta, jusque. pro innocente ex perfidi .a

l-

I a

terius diffolvi *); ita tamen, ut fideli dun-

d

taxat ex aliena perfidia. libertas acc

reífcat ;

| uobii

iniquus vero ex íüa iniquitate ni

hil. com-

j

modi al

tero invito capere pofíliit ** ),

pe

| Päïul

*) Forte hae longae deductionis amba

ges non

placebunt, et aliquis brevius dicet :

e

et;quod femper idem eft,

injufto,

perfido contractus

une

"

focio, fidem et jus neg

are eft legitima poena,

) V

et quoddam .vindictae

genus ab ipfa matura

per fenfum intimum . dic

tatum,

m

o !

9*) Et licet in alio negotio perfidiam commife.

ä

if

rit e. g. rem tuam deftruendo,

pecuniam ex

qe

mutuo' debitam non.folvendo :

Tu tamen,

i

quantum ex jure naturali,

n U

ex quo eidem certam

a pacto liberaris ,

emtionis debes.

pecuniam titulo e.

ge

1

in tali en

im cafü pro homi-

nibus

0y

288

Tractatus . X XIIT.

nibus extra civitatem conftütutis datur Juftum

u

bellum ,

in.quo iniquum adverfarium occi.

p

dere, et multo magis jure fuo fraudare per-

fti

mitlfum eft.

j

foi

$.

2604.

Et hisce juftitiae'feu fidelitatis doctrina,

quantum 6a ex jure naturae obtinet , jam

quoad praecipua capita abfoluta efl. Scili-

loc

cet in di$, quae in poteflate tua, et a

D2 d

ibus

altioribus permiffa funt , ferva fidem: feu quod

idem ift: fac, quae altero confentiente ípo-

pondifti, quousque per vires, et leges po-

teris.

Ut proinde ex pacto nati juris, *et

totius naturalis juftitiae, quousque'ad prae-

fentem tractationem fpectat, difciplina bre-

viffima fit, et facillima.

Atque haec fola

a natura docemur; reliqua,

et- totus

ille

juris et juftitiae apparatus, et ftrepitus non

vim pactorum et juftitiae indolem docet,

fed tantum tradit, quae pacta inita, quae

ab hominibus vel legibus conftituta, qui-

bus norminibus ea infignita, quibus modis

et conditionibus: veftita, quae demum pro-

batà vel reprobata fuerint.

Ut proin reli-

qua potius ad quaeftionem facti, et hifto-

riam, quam ftrictam fcientiam fpectent: eo-

quod leges et conventiones ab humano ar-

bitrio defcendentes , actusque vere liberi

nullum ante fe neceífarium principium, fed

rationem fuam, utique maxime contingen-

tem, mereque fortuitam in liberrima. vo-

Itaque ex

äugcatc hominum inveniant *).

ordi-

P p

-

Caput VI.

289

qutum

: ördine & 0

üantum licet

» enDarrandum, quae

1 (f

potifimum pacta

L

publica et privata 3. con-

ftitutiones item ,

et praece

cuerit,

forum. arbitrio pla

pta edere diyer-

*) Neque pactorutm, jurís

gentiuf, aut publicas

FLU 3;

rum legum di

gnitati pe

r hoc quidquam detra-

hitut

* Cum etiam jus

divinum arbitrarium ad

] l

j

claffem contin

Ui

atur.

gentium et in feriem factorum

fe referri pati

Scilicet pacta et datam

aliquando fidem ferv

j

tura inius clamat :

andam efle, ratio et na«

Il [:'

fidem a te ali

cui datam ,

e1

j

vel pactum aliquod

a te conftitu

tum fuiffe ,

ex tüud, vel alterius

relatione ,

T

et notitia ex

ope fenfüum

Q

thihi eft,

rgfn,/a'*cus advenient

eitdifcendupa

)d

;

c

GNXH'

(004

"

(ui

J

(

moth

pFO

rel

hilto

e0

Q

lib

nell

VOI

g

T.

qu

T 0ttt. IrfII.

TRA..

tf

(etr

TRACTATYS XXIV.

D

tui

DE LEGXBUS.'

det

ic jam .de. legibus humanis agiïnus, quas

H

civitate facra divinitus ,

vel civitate

tan

politica pacto civium

conítituta , Rectores

Tnu

Unde haec caufa in-

humani condiderunt.

fiq.

tellectu facilis memoriam magis, quam ra-

In

tionem exercet:

eoquod hic id.duntaxat

u

aut quomodo legislatores

Ler]

quaeratur; quid,

humani praecipue voluerint.

Non enim hic

TniQu

agitur de prima , et aeterna illa lege, quam,

Tiqu

u

rout loquitur S. Auguftinus ,. intimo vifu

mentis afpicimus , quae rei moralis primum

Uer

la«

principium

, ac totius aedificii fundamentum

efl, fed agimus de iis legi

bus, quas ho-

null

mines fapientes ex aeterna illa fibi deriva-

Con

li

[q

runt, et ad quam tanquam primam nor-

mam ii, qui praefünt, fua praecepta con-

t

R

diderunt ,

recte, maleve ftatuentes , prout

CC

fingulis caufis jullioni-

f

d

primam legem pro

vel non affecuti fue-

bus fuis affecuti ;

b

S VO*

Clþla

runt. Solent vero leges has humana

.

.

in fe-

care arbitrarias , ineptiffime fcilicet

-

HOn |

rendis enim legibus libe

rum legislatoris ar-

CXCR

bitrium locum non habet ,

fed fola fapien-

tia ,

et intemeratum juftitiae feu. legis ae-

Wfro

ternae ftudium circa condendas

leges totum

AU

Si omnibus rite expenfis lex ae-

terna

def?nit.

*

Traciatur' XXIF,

terna legem aliquam pofc

at, tunc ea, fi

quí-

dem fieri queat, ferenda

eft T ü:

lex aeter-

na tale ftatutum non' pet

at, tunc illud fta-

tui ne quidem poteft,

Leges porro facras à

et civiles uno eo.

, QUi

demque .tractatu explica

It

i

mus ,

idque non

tantum ex eo,

st

mutuo imitentur

?

quod diverfae hae leges fe

fed etiam ideo,

quod,

yi i

fiquidem fapienter,

jufteq

am n

in idem femper

ue fint conditae,

recidant.

Cum

enim

ltl

jnta

fingulis cafibus omni

atore

4.per legem . Dei ae.

ternam fint. definita,

Bt.ex

eadem.fint ve]

n liC

iniqua , cumque nil.ni

fi juftum praecipi, et

ljl'cl'xlï?q

iniqgum prohiberi qu

eat, utraque poteftas

) Vi

in iisdem . circumftant

iis no

n nifi, idem fta-

yimuj

tuere poterit, omni

collifione füblata.

Si

sentl

haec regula invicte t

eneretur

ab omnibus 4

j

nulla unquam inter , utr

jetit

controverfia oriretur.

àmque poteftatem

1

Si vero pars alter-

| ny

utra vel juft

V

im nefciat ,

vel non ve]

T

it,

tunc dabitur equidem co

lifio ,

fed ex de.

»

fectu praecipieftis ,

J

Don vero ex vitio re-

jit

8ulae praejudicium in

ferre non poteft, aliag

B

enim corruerent omn

es regulae, omnia prin.

j "

cipia, eoquod non

datur principium . quod

n

non multorum ca

excedat.

$1

ptum, aut ?H'ectum faepe

;1916"

Diutiffimae meditationis materi

am hic mi.

j *

niffro, quam etfi a me p

enius digeftam ex

ottu

(

amicomm confi

lio pubricam reddfere nolui,

cattà

T 2

295

Tractatus XXI V.

110

CAPVT L

Qu

De origine Legum . cioilium.

fubcogats

&. 2605. , Cu

m etia

m deficienti pietati

iuftitla a

d coercendos iniquos

non fufficeret ,

contra hos

Til

fü

fed belluas magis

$. 2606. Utpote non homines ,

pl

6. 2607.

lufta tandem vis paratur. Ex quo dein

imo quidem focietatem , et

y

$. 26

og. Hominibus pr

ftituere neceffitas , er pert-

t

mox civitatem con

culum ipfum perfuáfit.

Il

eft

hi

$. 2609. Forma, qua tantum corpus regeretur,

triplex ,

tür

bd]

$. 2610. Iure ferendi

leges neceffario monita,

Unde

&

iTa;rio mi-

fbl

&.261r. Legum generalem notitiam nece

nifrat Theologia noftra.

T

IX

$.

2605.

C

Naturae humanae neceffitatib

us per om-

lem pieta-

Q |

nia confultum fuiffe

P

t per natura

homi

ües hujus virtutis OBE

tem, fiquidem

cia conftanter explerent $.

2596. Quia ve-

quam ftudio ae-

t

ro faepiffime fenfu magis,

provida

natura pacta, et

qi

quitatis ducimur ,

uftitiae et

fidelitatis vin-

ex pactis natüm j

M

culum ad homines in O

fficio- continendos$

ne aroitrata,

haec demum

invenit, fapientifii

laturos eífe

vincula patienter ,

et modefte

fenfu fabri

ti

homines,

utpote quae mutuo

cata fponte,

et fuo*arbitrio induerunt.

Et

hü

lex maxime tolerabi-

fi haec conventionis

uam

lis liberis mentibus effe debet, quotþ q

non

293

non a natura congenitam patiuntur, fed

quam fua voluntate ipfaemet fibi tulerunt, .

Q

$.. 2606.

/

ga*:

f

Verum nec fic bono ordini, et: homi-

num faluti

confultum erat.

Nam perfidi

n

fua pacta infringere, et datam fidem tur-

I

g

piter deftituere ífolent, 'nec. pietati, nec

, n

juftitiae reverentiam habentes.

Quare na-

e' te[

tura nihil jam reliqui habens, eos, qui nec

naturalem , nec propriam, et fic plane nul-

el

j fi

lam regulam fequuntur , neceffario quan-

tum ad rationes morales ad conditionem

mon^

belluarum detrufit, ut, qui homines iniqui,

aeque ac belluae, nulla jam ratione, fed

furo

folo impetu compefcuntur. Et quoniam

nulo jam titulo induci poífunt, ut nocere

non velint, ipfa tandem violentia ita coar-

ctentur ,

qu

ut noceret fallem non queant.

u

Quare

-

p

h

$

ltss !

2607.

Poft neglectam jam pietatem , et viola-

j

"L

tam infuper juftitiam :de jure naturae fe-

quitur.jufja "vis ,

quae nobis füb nomine

K

M

fjj J

belli venit *). Scilicét. beftias has ,

quas

jpe"

nulla jam aequitatis ratio movet, arma de-

(e

mum fuübmoveant: cum natura quidem ho-

J

o

mines fint; quantum éx voluntate, et mo-

15

ribus fuis belluarum loco haberi ab. ipfa

z

natura jubentur **).

1

|

*5 Hic forte eos ratio fefellit , qui officia huma-

)lefa

benefi-

Y ql13

nitatis, et arbitrarifxï prout putant,

"

3

centlae,

rE

294

Tractatus XXIV.

centiae, id.eft, . genus þietatïs ad officia im.

(

perfecta, ad quae nemo cogi queat, referunt,

fe

ea vero, qua ex juftitia debentur, perfectá

et coactionem admittentia effe volunt. Nam

fü

obligationes pietatis coactionum, feu vim for-

fitan non éxigunt, aut forían, ne quidem ad-

e

mittunt ; eoquod poft negatam nobis pieta.

0

fem plerumque ope pactorum et yi juris nos

[o

bis confülete poflimüs: poft contextum . vero

officium juftitiae. jam mnullum füperef aliud

(

"iorale auxilium ; 'unde illud phyficum a vi,

X

etimpetu veniens inciffit, JAttamen quantum

ad . efficaciam moralem prae vinculo juftitiae

pt

(

ex arbitraria, et contingente voluntate Orto,

ilud pietatis officium longe antiquius, ma-

Ta|

pha

-gis neceffarium, non ex actu voluntatis, fed

ex"ipfius naturae humanae dignitate natum,

i

et-fic longe nobilius, magisque perfectum elt,

U

**) Atque hic tandem incipit IUS illud, fi ita

MU

voca velis, HOBBESTANUM :

Tantum ha.

bes. jurium , quautum habes virium, Sed etiam

in hoc cafuü non nifi tunc crüdele hoc jus

Violentide obtinet, quando jus pietatis et ju-

Dum ve-

juftitiae praevie nobis fuffragatur.

ro HOBBESIUS initium omnis juris in vi,

et impetu cohítituit, omnem juris et hone-

ftatis notiotiem. in nobis deleré, nosque folis

fere- dentibu$ , et unguibus a. belluis difcer-

nens:;. omnem juftitiam , atque ipfam humanft.

Tie

tatem hominibus abrogare homo impius, at.

que ad dedecus naturae humanae natus, pa-

Ti

n

i"?",p'erüdia , ac itnpietate conatur.

iT

2608.

$.

t

hi

Quia tamen vis anceps remedium, et

de

parti meliori quandoque magis, quam parti

Vi

iniquae noxia eft: ideo pro tuenda jufta

cauia

* li

: Caput L

295

4 Iff

al

Wif

caufa

focios

adícifcere

pluresquae. recte

x

fentientes in idem foedus jungere neceffe

u

fuit : et.fic quidem focietas, nondum'ta-

I

o

men vera civitas habebatur *). Cum vero

d

Ple«

etiam in hac arcta aeque ac in ampliffima

$ 00

omnium hominum focietate quidam in alios

VeO

focios iniqui , ^ et in fervandis focietatis

du

AT

conditionibus parum fideles darentur , . et

infinitas difcordias excitari contingeret: ideo

poteftatem circa-lites judicandi , iniquos

coércendi, denique commune bonum omni

j

ratione curandi, alicui concedere fingulis

7

:'1

placuit.

Et fic jam non fimplex, 'et ex

z

aequalibus membris compofita focietas, fed

n d

ex inaequalibus, id eft,. ex praecipientibus

p

conítituta civitas prodiit.

p

**) Sic etiam, noftra aetate nemo dicet, . quod

etun

duae e. c

$5*

C 15

liberae. gentes, aut duo fümmi

«

Principes eandem civitatem forment, fi^unus

alteri focius belli, aut defenfionis

accedat.

j f

t V

Per hoc duo focii, non düo cives efficiuntur.

l

Qit

$.

2609.

! iC )

jceh

Hanc vero amplam adco et maximi mo-

j n

menti poteítatem aliqui toti.populo . com-

df

FJ

miferunt: ubi dein finguli jam obedientes:

.

omnes veroó, aut certe

najor. corum pars

imperantes funt.

Hancque. regiminis. for-

mam D

l.

Ej

MOCRATIAM vocant *). . Alicü-

bi eadem regnandi facultas ad. praecipuos

ef

H

de populo delata fuit; ut talis exinde ci-

J«

vitas ARISTOCRATIA diceretur.

u

Et de-

' nique frequentiffime fumma rerüm in unum

g!«

2 a

conge-

!

296

Jvactaius XXI V.w

congefta et tale imperium MONARCHIAE

f

T

VE

nomine infignitum fuit.

*) Mirum in modum de hac forma regiminis

K

laetantur, eamque aureae libertatis pretiofo

titulo exornant, ultimis periculis, et calami.

tatibus eandem aucupantes.

Et forte verum

id erit; unum tamen intellectu difficile eít;

cum communia on

era, leges, judicia et cae-

tera &c.

ubique

ferenda fint, fi rempubli-

cam falvam eífle velimus; quid demum inter-

eíft, an ea ab uno, vel pluribus imponantur $

Num ea vincüla reapfe leviora funt, ad quae

cudenda manum admovere etiam tibi concef-

fum fuit ?

$. 2610.

Cum autem tanta multitudo ad eundem

j

communis felicitatis finem dirigi nequeat,

prompte

nif imperantis voluntatem finguli

féequi teneantur; ideo fümmam poteftatem

alicubi collocando fmgulo feu populo, feu

fenatui, feu principi obedire fpoponderunt:

atque fic is, quiscunque dein rempublicam

gerens omnibus imperandi, atque leges fe-

rendi.facultatern obtinuit, ut adeo hac jam

ratone origo legum intelliggtur.

2611.

$.

.Atque ex tota imperantis poteftate fo-

las leges, easque gencratim tantum, necet-

fario tamen fpectandas fibi fummit Theo-

logia noftra,

Cum enim hae à politica po-

en-

teítate conditae lepes vere, et in confci

jtia

tia firingants easque ex civili juris prude:

ciri

L

Caput l.

297

u

fciri facefdo'ti' plerumque non 'detür, eas

vel fic, et ex Theologia hac morali difce-

vi

f&l

re debet, 'niü frequentiffime errare velit.

Yi

CAPVT Il.

Veruti

: eli

(

De Natura legum.þ

pl

26:2. [us omne vel publicum, vel privatum e&

us

TU

;

2613, Prius tamen illud non ex pacto, fed pro.

xime ex decreto quodam divino petunt aliqui,

i i

,'Oncïï'

2614. .Ejusdem dignitati, non item amplitudi.

ni per hoc confuülentes : fed

2615. Rectiffime illud ex

juüitia , et comlmuni

pietate componitur,

vt

2616. Ex quibus

*

etiam indoles legqm humgn:-

i

rum intelligitur: quae

261:7. Vim etiam in confcientia quam maxime

yupt

obtinent ;

ïat?m

i

ä

2618. Et in fcti

viduntur,

pt:as ; 8c non fcriptas recte "di.

'ü

jcam

$: 2512.

)Sf'

Omne jus ex pacto nafcitur $. 9573.

Jam

cumque aliqua pacta homines ad commu.

nem, et pubicam felicitatem, alia vero ad

jrivata emolumenta conftituant : etiam ge-.

f

nus juris in publicum, et privatum dividunt.

lus publicum, et eminens confifit, feu po-

a

]et

tius producitur per. illa pacta, de quibus

a $.2608. agitur: maxime vero jus illud

'PO'

je

confiftit in illa poteftáte 'regnatrice , qua

ll

civitas. componitur, quaeque magno huic

(

COI-

Tradtatus XXTI'.

20$

corpori pro anima eft, quam denique vita-

lem ilum. fpiritum ,

quem tot millia tra«

hunt, recte vocaveris.

$.

26185.

Sed cum nobile hoc, et excelfum vin-

culum ,

et. tantae

navis validiffimus . clà-

vus de genere moralium, et ad claffem of-

ficiorum fpectans negotium fit; merito quae-

ritur, ad quam virtutem referri debeat,

aut quam naturam fibi obtineat.' ltaque

aliqui arbitrantur, cum homines mero con-

cc Ó CMNEAO NE. Ip P EM GR RAUC s

fenfus et arbitrio, in focietatem, et mox

$9 2608., merum

«

in civitatem coiverint ,

——À

£

hic pactum, et fidem verfari, totam cauf-

H

fam ad juftitiam pertinere.

Quid enim ex

mutua voluntate, feu pacto, atque ex fide

&

Y

data aliud, quam juftitia, et fidelitas orie-

non

tur? Alii vero aliquod jus Divinum,

Ü

quidem ad gratiam, ad liberum tamen DEI

decrétum fpectans ftatuunt , ita ut confen-

d

fus fingulorum fupremum

n

jus vel in popu-

I

lum, vel ad Magnates, vel denique ad üni-

p

cum Principem conferentium ft mera con-

ditio, qua -data dein DEUS ipfe tanquam

*

providus naturae RECTOR fpeciale

jus re-

d

genti conferat,

quodein jure tanquam vin-

cülo divinitus dato respublica. contineatur

T)

Í

wáxta illud, ad Roman. XII

*

L]

[*

L enüm

auiem

pote[Las j

díi-a.DEO ;' qute

.;*E/nt . 4

(

4f

D!." ) ordinatae funt,

l!,r.?(;l.!!

qui T6|

1]

J

Lov

;

po

|

2

l

i ejï. ü

[

, DEI & dinationi refiftit.

$. 2614.

Caput . Il.

299

(

$.

2614.

If

Atqüe hi dig

nitati Domïinantis::poteüa-

tis, nobilem adeo originem eidem afferen-

do, ille confülunt : ejus tamen efficaciam ,

et latitudinem non. fatis. definiunt.

Quan-

J

fj«

tam enim facul

tatem , et quam.amplum jus

Ü

d.

ei, qui Rempublicam gerit, DEUS co

T.

re voluerit ;

n f&r-v

hoc-'utpote a Divinó àrbi-

Its

trio.. pendens non

nifi corjectándo

af-

d

ferent: praecipue cum palam ; .ét. multoties

appareat ,

poteflatem regendi ih ^ diverfis

p

201

gentibus diverfam ; " et'- modo ampliorem,

i

modo vero arctiorem Éexiftere; -Solum au-

M

tem pactum ,

uod prior fententia vult,

u

fupremae huic p

oteftati tanquam fundamen-

)d

tum fubfítruere non tantum dignitati j -fed

[

etiam efficacitati ejusdem derogare videtur:

nemo.enim facile fej fiaque omnia in.alio-

J

)9l

rum utilitatem. impendere voluerit.

ut videtur, falva pietate fi

ji

bi debita ne qui-

fet

dem potuerit.

Rector auté

m quandoque

u

difficilia, et maxime ardua p

raecipere non,

raro debet, e. g. ut miles cum certo. vitáe

ID

Ql

periculo ftationém fuam tueatur.

Ubi jam

qua

aegre intelligitur ,

ratione: quis 'pro

[ï

;

aliena falute mori fpond

eré potuerit..

11

$.

2615.

tüf

!tl

'Ifaque res fequentem in modüm expli-

[

canda mihi videtur. Primigenium illud rei-

01

publicae pactum, quodque in jüre romano

levem regiam VQC&DC, eft five caufa, five

con-

*I

A'U" *

-

$06

Tractatus. XXI "P

conditío, prout volueris, certe menf(ura,

ad quam. poteítas regnatrix modo amplior,

nunc vero refítricta magis apud aliquem,

Cum vero communi,

vel plures exiftit.

ac publicae faluti deftinata fit, eamque pro

fine habeat, communis haec tot hominum

íalus res. maximi momenti effe incipit. Cu-

juslibet-enim hominis natura nobDilis admo-

dum , et omnibus quodammodo,ofüciis,

ac maxima pietate eft.digna, ut proin publi-

ca et communis pietas adeo excrefcat , aC

velut toties multiplicetur, quot capita, feu

homines ea civitas complectitur.

]am pie.

ac for.

tas fibi ipfi debita major equidem,

tior eít, fi cum pietate alteri, vel forte

etiam pluribus debita componatur : eadem

nihilominus pietas propria, minor tamen

effe incipit, fi eum falute plurium, aut fal-

tem plurimorum pugnet . Menti enim rectae,

et folius aequitatis ftudiofae fatius. effe de-

bet, omnes potius, quam fe folam falvam

eíffe *). Ut adeo hic fpecialis pietas, quame

humana meretur,

RD r

que plurimorum natura

nafcatur: t fic quod crat in qua

eftione ,

s juftitiae,

- fed

poteítas regnandi non foliu

H

etiam pietatis naturam parti

cipat ,. virtutis

nE r 22 d

moralis duas fupremas fpecies focietas com-

plectitur, et ex duplici debendi titulo, ve-

lut bina radice, vim duplicem trahit **).

i adeo íui ipfius ad publicam

. *) Neque liberal

plurimorum

utilitatem confecratione pietati

propriae quidquam detrahitur ;

fi generatim,

.et ipfum

et tempus kconüituti hujus ,pagti ,

f

nego-

ä*

*

Caput II.

201

ifi

negotlum expendamus.

Licet enim magna

hac conventione Ííe quisque plurimis et ad

jit

valde ardua obligaret, attamen viciífim pluri-

It

ii

mos, et ad aeque difficilia fibi adítrictos ob-

j

i

T

tinebat. In ipfo, tamen uíu utique votis om-

nibus exoptandum foret, "t publica onera,

37

Iuf

et favores, quantum licet, áequilfime divide-

(l

rentur: et non aliqui medullam reipublieae

comederent, reliquis vero nil niíi aerumnas

(f

3

ex füa civitate capientibus $. 2567.

il

**) Probe tamen adverte, me hic de natura et

uhh'

efficacia legumn civilium agere: aliud enim de

legibus facris: bae enim non ex pacto, fed

n

ex ea jurisdictione defcendunt, et naturam

pie

fuam fortiuntur, quam jurisdictionem CHRI.

STUS fanguine fuo promeritus, in Miniftrog

fot.

fuos divería menfura difpenfavit.

Ut adeo fa.

[ont

crae leges tota vim, et indolem füam ex ip.-

T

fa gratia petant, totius natur

ae ambitum fua

?

j

dignitate ifuperantes.

1

l

2616.

$.

Lme;

(*

Si hac jain ratione poteftatis . regnatri-

ïN

n

cis, etfi profanae genuina, et excelfa in-

doles folide intelligitur: facile etiam earum

[u&m'

AUf

quae ab hac auctoritate defcendunt, legum

natura explicatur.

m

Neque enim iftae a fua

fe

cauffa diverfam,

aut degenerem naturam

Qu

)

habere poffunt.

Scilicet trahunt ab ea vim

pietatis, et juítitiae, ut a Deo delictum

n

r

e. g. furtum ex eo deterius evadat, fi etidm

lege politica prohibitum fit, quam (i nvlla

lege humana defüper eiiftente foli juri na-

J

(m

(

i

turae adverfaretur. Et haec malitia reapfe

MAT

duplex omni peccato legi humanae contra-

ju

ro

(

302

Tractalus XXIV.

d

rio commünis , femgbrque eadem eít: ipfa

üt

tamen delicta praeceptis ac decretis publi.

fci

cis interdicta/ praeter Communes has, et

de

mox commemoratas malitias infuper diver-

fam atque ad varias

fpecies pertinentem

m

iniquitatem invoivurt pro diverfitate/ratio-

h:

num,

ex quibus talis conftituta eft.

i cen

C

e.g. edictum aliquod periculofa arma de-

q

ferre vetans, et aliud diverfi fexus conven-

u

ticula prohibens forte promulgatur. lam qui

e

prius violat, contra reverenrtiam vitae huma-

C

naé debitam peccat: qui vero políterius trans-

pie

greditur, in cultu caítitatis deficit, eoquod

Q9

haec duo officia diverfarum legum juítae,

T

fed diveríae caufae extiterint , prout alibi

Id

jam dictum fuit.

$.

2617.

/

Ex quibus jam nihil verius effe poteft,

DiC

quam conftitutiones etiam humanas tantum,

(

et a profana licet poteftate conditas .ve-

Ia

ram, et im con[cientia , ac aliquam faltem,

fer

plerumque ante omnem fententiam

aut ju-

Id quod

pu

dicium //ringentem vim obtinere.

l

APOSTOL. ad Roman. XIIL:5. et feq. do-

W

Cei

ldeo mece[ftate fubditi eflote, mon folum

qdi

fropter iram, fed etiam propter CONSCIEN-

TIAM : ideo enim et tributa praeflatis : ..Mi-

niflri enim IDEI funt, in boc ipfum fervien-

les &c. — — —— Et quia propter imrmen-

fitatem legum, et in diverfis civitatibus in-

credibilem ^ earundem diverfitatem — omnes

dií-

- 'Caput Il.

393

difcere , aut defcribere in'hüman*am facul-

ol

IU

tatem plane non cadit: hae tamen in con-

:

fcientia nihilofecius vim obtinent: is, qui

de rebus confcientiae judicare debet, ge-

(l

Jl

neralem faltem, omnibusque legibus com-

munem doctrinam comparare .fibi . necefTe

fdi

habet. Licet vero vim poteftatis législatri-

1

!

cis, atque nativam legum conditionem, at-

que eas earundem dotes, quas ex jure na-

n

l

turae hauriunt, mox explicaverim $. 2515.

et feq. fingularum .exiftentiam , fenfum, et

Id

;

circumftantias, utpote quae omnia praeci-

Tl

pientis arbitrio: dependent, difficulter adeo

üod

docemus, ut haec omnia non ta

m.legiti-

j

ma inftitutione oftendere, quam fingula fub-

ali

inde, et abs ordinle recenfere liceat.

$.

2618.

Inprimis lex generatim in Jcriptam et

j

non fvriptam, fÍeu eam, quae moribus in-

'ülm,

troducitur , neceffario dividenda efts-r'et

V

mox utriusque definitio rerum ad legem

(2

generatim pertinentium aliquod féu. princi-

»,

pium , feu compendium miniftrabit; ex quo

qdod

fi non neceflaria confecutione, faltem non

(

incongrua connexione

yjutt

Lpl;—:ra.vque capita de-

duci poterunt.

N

M

CAPVÍ .Hi,

J

J

. De materia. legum ,. feu de dis, qziae prae-

j

cipienda | funt.

l

$. 2619. . Lex humana eft recta agendorum regula

yes

jj

fubditae communitati cïelnuntia'ta, qua publica

pote-

Tractatus XXIV.

304

poteftas eandem cotmmmunitatem ad aliquid fa-

ciendum , vel omittendum perpetuo obligare

vult.

Unde jam

$.

2620.

Sequitur Imo, nil contra jus naturale, aut

divinum praecipi pofle: lldo non effe in ar-

bitrio Legislatoris legem ferre, vel non fer-

re

attamen llltio

$.

2621. ludicium de neceffitate legum non effe

&

in arbitrio fubditi populi.

lia

s.

2622. ltem ]1Vto, leges hnihilominus nom nifi

ad publicam utilitatem tendere polfe, ita

LÀ

h

2623. Ut Vto utilitas legum earum difficulta-

tem fuperet,

i

lo

t

$.

2619.

N

Legis fcriptae jam fequentem definitio-

nem ftatuo:

Lex efl recta agendorum regula

l

J

fubditae communitati *) denwntiata . qua publi-

C

cà poteflas eandem communitatem ad aliqui

le

faciendutn , — vel omittendum — perpetuo — obligare

vult.

V

Quam quidem definitionem comtnus

Qu

nis in eam confenfus probat, atque legiti-

L

mae exinde. collectae doctrinae plurimum

confirmabunt,

&) Hic enim de lege communi,

non de fïmplici;

h

et privato praecepto agimus, quod etfi a poe

R

teftate fuperiore defcendat, a lege tamen in

f0p

muitis differt. Nam inprimis ad

praeceptum

i

