
, lae,. aut certe co

Verum

» biliorem alias ,

effcaces erunt. **

doctrina noftra de dubio, imo de omni con-

fcientia non prius incipit, nifi facto,-et jure

feu omnibus legibus ad eum cafuüm pertinen-

tibus probe aeftimatis,

jam regulae ad legi-

timam interpretationem a

b ipfis legibus mi-

Biftratae omnino ad leges pertinent, et l-

par-

quidem cafas aliquis aliunde in utramque

£

em

4

Caput X.

349

V

tem aequel probäbilis;, infüper-ejusmodt 're-guq

Kim pro fe habest, deinceps fit probabilior.

0f

Si vero caufa contra parem. oppofitam nulla

ejusmodi^regula gaudeat, quod quidem. in

quaeftionibus facti , virtutum Theologicarum ,

]

religionis, caftitatis, et ommnibus negotiis,

quae alegibus humanis, et proin etiam a re-

gulis juris exempla fünt , frequens eft: tum

J

primum incipit regula, quam de dubio fcx'ipü.

$. 2666.

]uns

. Tam inter has regulas fpeciales $rimam

ii

zecenfeo notifimam illam 651 fuy, jm G.

In pari caufa.melior eft conditio po[fidentis.

De qua notatu dignum, quod hic referam,

non habeo, nifi fequens: cum faepe ambi-

Jf

guum fit, quisnai n ex duobus disceptanti-

bus poffeffor fit , cogitabam, an non in

[

obfcuro ejusmodi negotio fequens regula

j

ex integro, et abs ulla exceptione poffet

fufücere; eít autem haec:

lile in omni cau-

gum

d

Ja eft. Poffeffor , qui im quae[Hione . controverfa

juxta. cautelam .affignatam ,

bartem

negantem

1üm

Juftinet. Applicatio hujus regulae ad diver-

[(í

fos cafus opinioni huic meae plures fors

Patronos conciliabit,

t

Sed regulae haec in-

t

telligenda eít, quando pofteffio dubia. .Si

i

enim jus fit dubium , et poffeffio ceria; tunc

um

ope pofícfionis etiam jus fit

0n

probabilius

J

d

per $o 266 3 "—

&

gl

3*

26672

ii

f

Secundam commemoro rurfüs vulgatiffi-

jl

Odia refiringi , favores

inam fequentem' i

1

auiem

359

Tvaciátus XXI V.

(

autem conmenit mpzm: Reg. lur. 1$. in 6.

u

Verum cum omnis lex

liunde debeat effe

li

utilis $9 2620 ,

et vel ideo favorem ali-

i

quem neeeífario contineat ,

numquid oii-

le

nes leges amplam interpretationem capient?

uare non adeo facile eft, leges faventes

ab odiofis difcernere. Ego fic opinor, quod

r

debeat obvius, ac primo fe offerens vet-

borum fenfus attendi, et mox odium a fa-

vore poterit internofci, e. g, . Opui percu[jt-

vit alierums teneatur foloere decem: ifta jam

odium f[pectat ,

utpote poenam ftatuens.

Contra vero in eadem caufa favorem fpi-

rant verba legis fequentia:

Qil percu[[us

Circa

fuerit , po[[t ab altero decem. exisere.

quod negotium forte non difplicebit, ifta

regula; in omni lege et oflicio datur, qui

obligatur, 'et cui alter obligatur. lam i

,1'

P

verba lesis directa, j

*

" aüdebitorem , ea fpira-

bunt odium:

L]

L

|

f oero ad éxactorem pertineant

faverem continebunt * ).

.*) Ex quo apparet, celebrem Canonem, /i quis

fuadenta diabolo ,' qui excommunicationem la-

|

tae.fententiae in percuffores Clericorum. fta-

|

tuit odiofum et firictae interpretationis effe ;

l

neque ex eo faventem, et benigsum evade-

re, quod in honorem Ordinis clericalis , et

ipfius religionis fit conítitutüs; nam omnes

poenáe, ac cenfürae in favorem,- et gratiam

laefi alicujus ofücii, et in tutelam virtutis

ä

comparatae fuünt.

$.

2668.

Verum etiam leges in $raefumptione fun-

rte. in-

datag aliqua regula indigent, vel ce

digere

m

351

Cäpqt X

digere' videntur. * ngfumiz'onem jam quan-

tum ad praefens:negotium definiunt, quod

h

il

fit prudens conjectura rei dubiae

,

collecta ex

indiciis frequenter evenire folitis.

Quae proin

uv

v

leges maxime ad judicia comparatae funt ,

Fal

U

ut ludex ex praefumptionibus per, ejusmo-

a

d

di legem probatis, faltemy in defectu alio-

if

rum argumentorutn [fententiam ferre te.

à

neatur *).

Tï

pe

Aliae leges nifi judiciales, vixin pmefuæptionä

:

p

aliquando- fundari. videntur.

Equidem omne,

[

!

quod praecipitur, ad publicam utilitatem fa.

cere praefummitur, fed haec praefumptio cui.

l

libet legi cpmmunis et nulli propria, feu

Ípecialis eft.

De hac tamen a

l

4

ceffationem legis.

gam explicanfiio

It

$. 2669.

,

|

Verum cum ejusmodi indicia frequenter

licet evenientia, non raro. nihilofecius fal.

J

|

lant, vis ejusmodi legis eft, ut Tucox ex

praefcripto legis fententiam ferat, et con-

M

demnatus faltem i

D' foro-extermo, id &b

publice ,

li

et quousque id fciri, et publice

[

de eo conftare poteft,

eidem f[ententiae '

2)

fatisfaciat.

Ad hoc enim obedientiae

Qs

nus, fi non vi legis in praefumptione fun-

,

j

datae, cérte ex periculo fcandali, et ex

pietate. in feipfum plerumque tenetür. Nifi

enim voluntarie. judicatum folvat; ad fo-

lutionem cum periculo famae

" eqt novarum

expenfarum cogetur.

;ä;äöyæa

352

Tyattatus XXIF.

l

$.

2670.

1

»"

Quodü tamen

hisce praefumptionibus

ii a

[

veritas non fubfit;

tunc quantum ad con-

e

fcientiam, fcandali, et majorum malorum

dl -

q1

periculo ceffante, vis leg

is praefumentis ,

et fententiae ex eco latae eít nulla.

Prae-

]

!

J

U

unpiio enim eXx recepto axiomate cedii ve-

k

Et etiam ratio

ritati ex l.99. de probat.

nuturalis fuffragatur :

judicia quippe.nof

funt inftituta, ut per ea litigantes novum

ï

jis coníitituatur, fed ut antiquum defen-

datur, de eo judicetur,, et controverfia de

ftente -,exorta definia-

jure jam prius exi

tur *) Et quidem nullum per fententiam

novum jus in düci eo facilius affero, quod

etiam rei judicatae , quae alias fententia lon-

e efficaclor eft, hanc vivm rectius négemus

inferius.

*) Conteflatio litis, id eft, profeffio, qua quis

cum altero in judicio litigare intendit , equt-

dem aliquod pactum involvit, quod varios in-

ducit effectus, de quibus ICTI : non tamen

per talem conteftationem litis promittit quis-

piam, quod contra apertam, fibique .probe

cognitam veritatem fententia judicis ftare velit.

2671.

*

S.

Firmiores funt leges i fictione legis fun-

Q

datae: hae enim non tantum de jure judi-

Ejusmodi autem

lh

cant, fed jus conftituunt.

D)

fictionem definimus, quod fit Jegis adver[us

]

veriatem in re po[jbii, et ex jufla caufa dif-

[

la. in

Qofüio"). Hujusmodi ücþionum exemp

w

legi-

Ceput-.X,.

358

legibus pafüim occurrunt, fie: filiï in bello

caefi per gloriam vivere finguntur, et Pa.

u ä

U r

tri profunt, ne tutelam füscipere cogatur;

QU

qui enim Romae tres, et in Provinciis quin-

que filios habebat, a tutela gerenda ex-

m

cufabatur, $9 r. de excufat. Tutor. im inflit,

.,Pw

J

Item fuübfequens matrimonium filios natura-

vt

les facit legitimos, eoquod fictione lepum

matrimonium ad tempus nativitatis retro-

n

jl

!

trahatur ,

ficque illi

ex matrimonio . nati

fuiffe fingantur.

$9 ultim. inflit. de nupt.

l'efen-

24

*) Ex qua definitione eae voculae: /m r£ pof[fi-

itia

bili explicatione indigent :: fcilicet leges imi-

tando natüram nunquam fingunt ea,

quae

jafi

per conditionem naturae non tantum facta

W

non fíunt, fed ne quidem fieri potuerunt,

jon.

Sic etfi illegitime nati per fübfequens matri-

monium fingantur.ex matrimonio : nati effe

M

&o: ullim. inflitut. de nuptiis: id tamen non

M

fit, fi tempore nativitatis inter parentes ob

)

)

impedimentum dirimens mattimonium ne qui-

dem potuit fübfiflere, . Sie etiam per adoptio-

i

nem, beneíicio, et fictione le

£

gum non. poteft

2 1

habere filios legales, qui per naturam (eo-

quod e. g, impubes fit) filios naturales ha.

&

prafe

bere non poteft. j. a. infüit. de adoption.

$. 2576

*

.De legibus jäm,"' quae fïctiohi juris fn-

j

nituntur, obtinet fequens regula :

Fictio

fizdi'

juris idem operatur .in cafu ficto, quod veritas

(ei |

in ca[u ero.

Cui regulae fuffragatur /; r.

It

"

if

Jl. de adoption: et l. 39. $. 14. l. de donat.

inter oir. |.Et

ver-

P

quod prgin omnino ad

Tom. VII.

ter-

T

^

Tvactatus - X XIV.

384

tendum, fictiones hae etiam in confcientia,

j

fecus ac praefumptiones, vim obtinent, et-

fi veritatem non füubeffe cuique apertum

fit

Hae enim leges non ad judicium de

jure jam exiftente pertinent, prout illae

antea

nullatenus

praefumentes ; -fed jus

extans ipfaemet conftituunt, fuadente id na-

Sic Canonicus infirmus me-

turali aequitate.

ä

rito, et benigne fingitur choro intereffe ,

et ftipendia praefentibus taxata mereri

d

fi lecto affixus y-haereat.

CAPVT XI.

De Ce[fatione . Legum.

Df

S.

2673. Dantur caufae, quibus leges abroganïur;

*

Et ex S: 2615.

"

"

b

2674. Difcitur XIXno, legem ' ceffa

fe , quam

primum juri divino, aut naturali adverfari in-

e

Quorfum pertinet

-

cipit.

pe

|

il

2675 Si ratio Ifegi*'sw quoad totam 'communitae

tem ceffat.

Vi

.

2676. Habetur XXmo, quod lex. vel ofnnibus ,

y

vel aliquibus voluntate legislatoris relaxari

queat :

267-2'. Licet id. ipfi etiam ngiglatori non fit

vere arbitrarium.

2678. Hic jam docetur, quomodo leges gerie-

rales per fpeciales , , et vieilfim . tollantur,

Verum

2679. Etiam fingulis läges remittipofï'ünt per

á

IT

legitimam auctoritatem ,.

N

. S.26go.

Caput. XLT..*

355

i

268o. Vel ordina

^

riam, qualis eft in ipfo legis-

d

latore ;

fl

2681. Et quandoqgne in inferioribus

e. g. /E-pif.

j

copis quoàd leges pontificiae, quas

Epifcopi

t

2682. 'In uno, imo

D

2683. Pluribus cafibus jure ordinär*ïo :

] ni

2684.

Et faepius delegato relaxant.

o

äl

2685.

Sine legitima tamen ratione ejusmodi re-

ff

laxatio facta ab inferiore eft irrita:

F

lh [

8

2696." Inidua vero, fi a u

,

periore fiat. Ex qua

regula

2687. Etiam füpplicahtes

pro ejusmodi benefi.

cio fe v&erére Vdebent'.

$.

2679.

Tametfi natura legum.ea fit, ut iis Re-

ctor fübditum fibi populum per

,ramf-

peruo -obliga-

po

Y£ UVtlii.S9" 261r9. et licet proinde le

es nul-

lo'tractu temporis, aut morte Le

u

gislatoris,

y J

exfpirent *

PA

planeque ex íui conditione

perpetuae fint:

patiuntur tamen

quaedsm

n l

fibl contraria, quibus vel per partem ali-

quam, veljntegrae extihgbantur.

nioUS

AE

Per hoc enim leges maxime differunt a fim,

j

a

pliei

praecepto ,

quod hoc

mox definat ,

quamprimum praecipiens feu morte, feu ex-

n

Jj

auctoratioge, feu abdicatione voluntatia ju-

bendi poteftate de&ituimrf

gaf

1

50 26740

' JH

ni

Caufae porro legem extinguentes voel

W

iunt naturales$ ,

vel Legislatori arbitrüriae,

AJNaturales funt omnes eae, quae finem ]le.

f

2

gis

al

$56

Tractatus XXIV.

gis tollunt

, qui quidem finis neceffario fo-

pu

et utilitate Reipublicae com-

ef

la aequitate ,

-

prehenditur. $. 2620., eoq

uod. lex debeat

d

ia :

ideo ex defini-

bi

e(le recta agendorum regt

s

tione noftra $. 2619. 1

nfertur XIX»c. Le-

u

f

gem mox ceflare,

quam primum. juri natu-

rali, aut divino adverfari, vel ad publi-

et

al

càm utilitatem non amplius conducere in-

cipit, feu. quod idem eft,

quando recta

j

Et quidem

a5

endorum -ratio effe ceffat.

utilis e

ffe definit lex , quam primum ea ta-

Sic &

tio ceffat, propter quam Jata fuit.

cinum . bellum

frumentum

g. fi propter vi

ex Provincia exp

ortare fit prohibitum, tunc

id mox licebit, quam primum metus be

li

Dur

o

. evanuerit.

Et f nihilofecius ex alia ra-

ii

:

y

tione utile foret frumenta fervari potius,

*

quam exteris vendi, ea rauü

o indi :ge/bit no-

V

A^

Ui

ya lege *).

(

en adverten

dum , hucusqu& dicta obti-

,*) Id tam

q

nere,

fi ratio legis definat quoad totam fere

"

ea lex lata fuit:. non

(

communitatem , cCul

item, fi quoad aliquos,

aut minorem cotri

t

munitatis parte

D.

Sic fi

forte ob periculum

famjs res ad victum pertinen-

penuriae, aut

tes exteris ven

di prohibeantur in tota proviu-

cia ,

tales nec veítra civitas poterit vendere,

.pam leges omnibus;

etfi ei fat provifum fit:

non fingulis fcrþiptae funt.

$.. 2675.

Et quidem fi caufam legis etiam quoad

qu

ceílaffe . certo , et

totam: communita;em'

publi-

qudþut AX5

d

357

) f

COf

publice conftet, et Legislator taceat, res

eft facilis.

Sic enim etfi aliud non atten-

i

Mi

datur, etiam ipfüsmet confentire abs du-

|

bio cenfetur, utpote cui fola 3equitas, et

utilitas perpetuo cordi effe debet,

Verum

]

ubl

fi legem urgeat, et de legis inutilitate edo-

ctus, eidem nihilominus inftret: tunc circa

a

abrogandam legem ea fequenda effe viden-

Ib

r

l

d

tur, quae de eadem diflicilibus ejusmodi

circumítantiis de le

a

ge accgptanda dicebam.

J

IVR

n

$. 262 I,b

fE.

$. 267*6.

(

l

Quia vero per le

gem Rector civitatis

I

obligare «ult . So 2619.

A'ä

ac proin Lex non

Ui

obliget, fi is oblipare non velit; habetur

jam XXms confecutio, quod volüntas Re-

W*y

]t nu

gentis legem aliquam vel owmibus, vel qui-

busdam relaxare queat.

Infuper legem totí

communitati

remittendo. :poteft

eandem

| Obl'

)l

d

quoad aliqua tantum capita tollere; et fic

I

dicitur /egi derosare: vel eandem penitus ex-

at

(

Ui

tinguere; quod Jegem abregare vocamus * ).

Qub

u

n

*) Praeter ifta datur etiam irritatio legis, qua

fcilicet fuperior quidam Rector, aut Magiftra-

(

tus alterius, et inferioris Legislatoris confti-

(ett

tutiones,

aut

ll

W

praecgpta eminente auctoritate

"

fua »:xfa,cit irrita,

g EU

Quod fi itaque detur lesis abrosatio: uti-

ot

que ex legitima ratione id fleri debet, e.

J

£. quia lex incipit effi

noXia ; quia ni-

!

Z ;

Ó

"

miae

—

ss

Tractbtus XXI ^

miac leges aliunde gravant populum; fi

p

Legis-

&

ejus moleítia fit par utilitati, etc.

lator enim.ficut in condenda, ita etiam in

abroganda lege mnon eft fui arbitrii , fed

pl

Ti

lege aequitatis naturalis . conftringitur. .. $.

2620. Ejusmodi legis rectractatio, fi con.

$

tra utilitatem et aequitatem fiat, et fic in-

el

jufta fit; efficax tamen manet , legemque

vere exfpirare facit: cum voluntas obligaré

[

volentis legi üt neceffaria. $9 : 2619.

$.

2673.

Prior itaqueþ conftitutio .generalis. per re-

non tamen

centem generalem . contrariam 5

Q

^

prior /pecialis per novam gemeralem tollitur

;eï*»

£. J. de conftitut. in 6.

Atque ut generalis

n

(

pofterior antiquam . generalem extinguat ,

mentio fiat: bene

"t

non requiritur, ut prioris

47I

vero neceffarium ,. id eft, ut conflitutioni-

dt

bus, aut confíuetudini fpeciali per legem

fCJ

novam generalem derogetur, e. g. men ob-

Jtantibus ! quacunque . le

pe, .aut confuetudine. fpes

H

Hl

ciali, vel fingularium - locorum | juribus épcscad

Vád. .c.IdE

[

4

fitut. in

Q1

deinceps obtineat.

6. Unde axioma obtinet, quod genus non

1

I

deroget fpeciel.

Generatim autem jurium

correctio odiofa, et quantum confuetus

verborum fenfuüs permittit, reftringenda eft,

de

l 32. S. ultim.. C. de dppellat... et. .. 4I

election. in 6.. Ut adeo in tali cafu non de-

tur abrogatio, fed tantum derogatio legis ,

pet

utgote quae fic non tota, fed tantum

par-

h3

Caput XI

359

Í

partem. aliquam. ceffat $o-2676. Quamquam

:

ly

eétiam hoc non fit perpetuum:

nam etiam

)l

mutatio jurium eft quandoque amplae inter-

M

pretationis;

e 8

fi per hanc mutationem

|

redeatur ad jus commune antiquum 4/. 27

0I

qU * g desPaa.

ltem mutato principali

li

etiam accefforia mutata eífe ccnfentur,

fi

I

tamen haee cum illo fint neceffario conjun-

R

cta l. 56. et 62. ff. de Pro curator. 1. 9. f

de jurisdict.

$.

2679

te

Verum non tantum omnibus, fed quando-

fad

que alig'ibus duntaxat legem relaxare po-

|itt

tefi ïeüxs ator $9 267

52

XI,

et fic legem, feu

d

in lege nz/þmfme dicitur.

E. JusmOdl autem

V

(w/enf'z!zo definitur , ^quod fit juris. commumis

batt

7€lïwütüïjh(r267qü caufae cognitione ab .eo, qui

JQ«

jus. babet idifpenfandi.

Fors tamen intelligi

debct

Relaxatio . facta alszz, aut quibusdam:

gen

L

fcilicet ut difpeníatio legis ab ejusdem ab-

rogatione fatis differat.

f;a

Clrca praefens jam

i

ncgotlum IF*GU"HLUF le )ZïIZWLZ auctorilas 1dn eo,

" f

qui legem vult reïa:xare, et infüper. nccef

J

ürm.e& iufia cauía im illo

, qui legem fibi

ii

il

i

remitti fupplicat

*

of

$.

2680.

"

If.

il

Legitimn auctoritas ad aliquem a lege

Jt

exxmcndum vel eft ordinaria ; proprio jure

m

alicui et ex ipfo, quod gerit, munere com-

(h

jj

petens; vel dezm'am fc,

f Uf*cmh r

tone, :

i

*

vciut

n

Tract;ztus XXIF

260

velut extra ordinem alicui conceffa. Ordi-

narià potituris , qui legem tulit, ejusdem

fuperior, fi quem habet, ac denique ille,

qui legis auctori in munere, et poteftate

leeitime . fuccedit.

Sic in Ecclefia GENE-

RALE CONCILIUM, et ROMANI PON-

'QTIFICES fuas Antecefforum et fubditorum

fuorum leges per univerfam Ecclefiam, €t

quidem jure ordinario, fi voluerint, miti-

gant, vel tollunt.

Idem de Épifcopis , quan-

i

tum ad leggs Dioecefanas.

$. . 268 r'.

- Ínferiori tamen -in legem a Superiore la-

tam nulla eft plerumque Auctoritas *). De-

bilias enim contra fortius non poteft prae-

valere, neque fübditus juffionibus majorum

vim,

et efficaciam derogare.

Hoc tamen

non eft perpetuum,. praecipue in Ecclefía ,

in qua Epifcopis in conftitutiones Pontificias

non raro magna competit facultas. Et qui-

dem non tantum facultas delegata , fed etiam

o"dinaria; eoquod ex ratione ipfius munetis

paftoralis, et perpetuo infüper talem fre-

quenter. habeant.

Jurisdictio enim, quae

ex ipfo munere, et femper obtinetur , Or«

dinaria eít.

Ita D. D. paffim eruunt. ex 7.

j

s. ff. de 3

urisdict. et ex c. ultim. de offic. ju.

dic. ordinar.

*) Unde ipfïu—s etiam Ecclefïae nülla eft Poteftas

circa' leges divinas et naturales abolendas,

diti-

vel mitigandas, Poteít tamen easdem e

me,

- Caput XI

96

t

me, et abs ullo errandi periculo explicaref,

C

et interpretari, fi füfficientibus ex verbo DEI

fcripto, vel tradito argumentis inftructa fit.

lt

Quanam auctoritate Circa vota, ac juramenta

Mt

utatur, explicabo alibi,

vNFJ'

Id tamen leges divinge 'arbitrariae cum

N

legibus humanis commune habent, quod gra.

fUf

vi neceffitati cedant, id eft, cum grayi mo-

a

leftia non obligent plerumque faltem , et nifi

earum violatio ab adverfario quopiam in con-

Tif

temtum earuündem' petatur.

Sic religiofiffimi

Jb

fimul et fortifimi Machabaei ftatuerunt dimi-

care in die Sabbathi,

I. MACH

T

A

X

15 /

E T t-pET

Alii vero acerbiíffimam mortem fubire malue-

eo-

runt,

quam carnes porcinas comedere :

quod efüs ifte ab iisdem in'contemtum reli-

17

£ionis Iudaicae. peteretur :

E MACHABJE:

De

VH et VIII.

i

We

-Sunt tamen aliqua

e ]gggs divinae arbitra-

riae, quae etiam extra periculum cortemtus

tUt

cum ingenti et ultima quoque moleftia firin-

ymet

gunt.

Mihi tres potiffimum. funt cognitae ,

/

:

quarum ' prima eít .de. vincülo' tatrimonii

[US

(puto confümmati) nuila unquam ratione dif-

folvendo.

itera de Sacrificio non nifi fub

Q

utraque fpecie conficiendo ; alias^veri notui-

Quf

nis Sacrificium, prout modo a CHRISTO ett

Yl

inftitutum ,

nequidem poteft intelligi. wide

Praeterea

f

quae tractat. de facrific, habentur.

Sactificium ex omnibus Religionis Chriftianae

WW

j

legibus eít fummum , ex fui conditione: pubit-

cum negotium ,

et ad conimunes Ecclefiae

Í

1

rationes pertinens

-utpote quod nomine to-

lll

tius Ecclefiae offertur :

cum. reliqua . Sacra-

menta (nifi forte Sacramentum Ordinis exci-

pere velis) omnia, etiam illud -Euchariftiae

[It$

divinum Myfterium, proxime ad privatas , et

Jifs

fiugalorum utilitates. inftituta fint.

Tertium

il

et arbitrarium,, füb nul-

Prceceptum diyïnum ;

P

il

5

lius

EE

562

Tmctatus XXIV.

lius unquam neceffitatis obtentu violandum

tt

(«

eft figillum confeffionis.

(

$. ':26 82.

Ü

U

Cafus vero, in quibus Épifcopis in leges

t

a PONTIFICE , . aut. generali CONCILIO

latas aliqua Poteftas jure ordinario compe-

fi

tit, referuntur fequentes: quorum

[mws Si lex /ünpliciter dicat, quod difpen-

fari in ejusmodi

caufa queat.

Idque defum-

]i

mit unamis fere

D. D.fententià 8* 7. 9. de

et

£

7

de Cleric. . excommtu-

[

eon, Qui cognovit ,

Qu

sicat. miniflrant.

Otiofe enim e. g. Pontifex

K

commemoraret poteftatem difpenfandi, ut-

K

pote quam fibi aut fuis fuccefforibus eri-

pere nunquam |poteft: ct aliunde certum

eft, Legislatorem fuas leges relaxare poffe *).

Certiffüma autem Epifcopi, Pontificis, aut

Concilii leges folvere poffunt, fi eis fpecia-

"

tim, data opera ab ipíis legibus haec facul.

1

tas conceditur, prout contingit in c. /. de

^"

[

ï

Ji

l. Presbyter. in 6..et aliis plurimis vicibus.

ï

*) Quae doctrina de legibus Conciliorum ab ali-

quibus fruftra oppugpatur.

Haec enim, ut.

K

pote rariffime congresgari folita, inepte pote-

-

l

Íftatem difpenfandi fibi re.['ervarent.'

Q

$-

2683.

Secundus eventus Kpifcopis in leges fu-

(

periorum facultatem tribuens eft magna ne-

ceffitas, et quae moram non admittat. Et

Romam

mitis -Ecclefiae mens , -difficultas

TeCur-

w

Caput XI.

$63

recurrendi

lum

communis . Opinio, et maxime

confuetudo ,

et fcripta infüper lex, fcili-

Cet 0..33.

(7e praebend. huic affertioni fuffra-

gium ferunt.

Tertio loco confucetudo prs.

U

COpls multum aüctoritatis circa leges Pon-

)

ä

tificias tribuit: prout inter alia circa jeju-

ia ufu venit ;

J

quorfüm etiam referunt ca-

fum

de quo f01

dubltatur

an indigeat

difpenfatione.

Circa hoc tïmnn ex meo

n

IU

nihil velim reddere, eoquod hic regulae

juris de interpretatione legum fïïpra defcn-

,:H

J

ptae,

tum doctrina de com ientia fors abs-

que difpenfatione fufficiant ;

vel fi lex fu-

fey

perioris fub obtentum dubu vix.valere po-

W

ter It.

eu

Aff

A

$.

2684.

!

Praeter poteftatem ordinariam hucuw ue

Id«

d"fcrxpcam Episcopi aliam non raro,

ea 1'0 -

dl

que

L/ Ui l):..) f!t'll?l

;us commüne ;

feu le es-a

[

GONCILHS . GEN

WERALIBUS

vel'SUM-

j

M

Mi:) ï ONTIFICIBUS

conditas

obtinent

ulm

—

d

equenter tanquam íummae fedis de.

Jl

qu m&lmumur, et fpecmles circa diver-

jte

f& praecépta , et.jurà conceffiones: pro fe

quisque folent obtinere.

Sic- poffünt inter

alia in omnibus 1r100u!ar1tat1hus Ooccultis

difpenfare ,; excepta illa, quae ex homici-

eC oritur.

l

dio. voluntario fequitur

CON-

ld

&. äï«:

TRIDENT

Self. 24 N

»

/f

$. 2685

h

364

Tvactatus XXIV..

$.

268$.

--

Praeter poteftatem ad legitimam legis

relaxationem requiritur infuper fufjciens ra-

tio.$.2679. idque jure merito, ne fancta

et duplici titulo $o »615. munita legum vin-

cula frivole aut, levi arbitrio rumpantur.

Dici non poteft, quanta detrimenta in DEI

gloriam, et falutem animarum redundent,

fi in Ecclefia facerrimae ,

et fors iterato

ftabilitae fanctiones. vulnerentur. . "Quorfum

ila beneficiorum pluralitas, jejunorum re-

:

fed

laxatio ,

aliaguüe pertinere

poffunt :

etiam

in

politica . civitate . idem obtinet.

Equidem plurimae leges inutiles , et fuper-

|

fluae forte exiftent; utilium vero tanta dig-

nitas et eíficacia eft., ut. in fola pene. le-

gum cuftodia communis falus contineatur.

Unde mirum non eít, quod . difpeníatio,

E

feu remiffio, quam inferior in lege fuperio-

j

ris facit,

etiam fuppetente alias'legitima

poteftate fit nulla , fi absque fufüiciente ra-

f

tione fiat * ).

X) Ratio tamen non adeo gravis ;'equïrïtur, ut

fe.fola füffieiat ad legém pro eo cafu. remit-

:

tendam : alias non plus-foret. in difpenfatione,

;:

quam in declaratione, quae tamen a quovis

prout alibi jam

rei probe perito fierl poteft ;

innui.

Id tamen follicite advertendum, ut

ea ratio non fit communis, aut legi omnino

connata.

Sie moleftia jejunandi ordinara,

ufitata utilitas ex altero beneficio redundatu-

,,j

ra, ampliores reditus etc. non íunt legitimae

poffent ,

caufae ; alias, ouilibet leges relaxari

eóquod

x

Ts

365

*C?zpm | XI

eoquod hae rationes in'quolib'et exi&ant. þImo

ad plura tenenda beneficia non. nifi rationes

ln

faerae ,

et prout ego arbitror, ab aliena et

Il

publica utilitate petendae füfficient, eoquod

íacra munera nec profanis, imo nec facris

n

M

V

(fiquidem hae privatae fint?) rationibus fer-

l

l

vire queant.- $So: 249'7.' et So—: 2513.

[

j

$.

2696.

h

1

.. Quod fi vero lex non ab inferiore qud-

T

piam, fed ab ipfo ejusdem conditore; aut

a

fucceffore ,

abs juíta

ratione - relaxetur:

fa

haec quidem remifio vim habebit, absque

jet.

piaculo tamen non Obtinebitur ; feu prout

XT

loquimur , difpenfatio erit. valida, fed illi-

cità. Nam ut.alia definit, indignum eft,

M

unünt absque legitima . caufa a. communi

ii

onere vacare, alis fub eodem laboranti-

L]O !

bus. -Dum vero ejusmodi relaxationem ef-

IF!O-

ficacem ,

etfi iniquam effedicunt. D. D.

"u

mea opinione ita intellipendi funt , quod

n

vis legis humanae, quousque bümana.eft,

definat.

Quia vero. fub legibus etfi huma-

nis duntaxat, jus tamen divinum , aut. na-

It

il

turale latet; circa haec legislator humanus

g E

nihil mutare poteít, mnifi ratio et :circum-

Qu

ftantiae tales fint, quae cafüm mutantes jus

Jüm

naturae. aliunde ceffare faciant, at certe

li

10

nifi difpenfationem - impetrans

obligationi

mnaturali, aut Divinae ex alia ratione, aut

,

j

via- fatisfacere poílit, et velit, Sic a lege

V

, et

j'ej(u«nii fanitatis càufa exemtus pro fuis

n

fors

u

Tráctatus XXIV.

366

fors etiam liorüm peccatis loco: jejunii

— RORRU

alud DIVINAE IUSTI

?

foj;vere teneétur.

TIAE pretiwþ ex-

|

1

*

$.

2687.

Ü cgam. llac duit. conumeudae per

$

ingnam faltem partem cómponi fors pote-

runt.

Scilicet an integrum fit

legitimum

legis

'beneficio

]

füperiorém : pro laxandae

absque jufta caufa interpellare:

vt an

fic impetrato-impune. uti liceat ? Iam.eum

]

nemo poílit induci ad iniqui aliquid agen-

dum, neque quis pofft optare , ut. alter

peccet4 :cumque Rector etiam legitimus

peccaturus fit, fi legem abs jufta caufa re»

mittat; facile apparet, quod nemo id abs-

Ó

que peccato optare ,

aut.. petere queat.

$^ 2686.*) - Quod fi tamen legis vinculum

hac licet-iniqua fatione efficaciter , et cum

effectu diffolvatur, ea libertate quis recte

Á

ütetur: dummodo juri naturali, et divino

fatis cautum fit ea ratione, .et moderatio-

ne, quam $9 2656. defcripfi.

la

*) Puta fi de tua :ratione minus . valente 'T

ibi

ptobe confcius fis: in dubio àutem negotium

Rectori. candide exponere, et cum.prompta

obediendi , voluntate fe ejus arbitrio permit-

tere'utique improbum non eft. Nifi forte res

!

| s

ita inítruatür, ut Princeps ad remittendam

ibi,.aut'communitati legem juítum . majoruim

malorum.m

j

,

affumere,

etum pro gatione motrice debeat

!:

j

CA-

Capvuz XII.

36

7

m

CABNT -X

(

VvDe Co-nfzzetzzäine.

.2'688. Confüetudo eft lex moribus cöni?fifuta.

Etque genus legis non feriptae.

caufa eft

Quae a fug

-

[

Q

2680. Vel canonica,' vel civilis ;; item gänefa

vu'*q

liffima, generalis, fpecialis, vel ípecialiffima

Z

2690. Conditiones ad legalem

eonfue'tudinsqx

)u

requifitae parum definitae fant;

u

I!

2601. Ét/a diverfis diverfae &atuugtur: idqüez

;

du

2692. Maximam partem fere pro arbitrio faciunt.

|tet

Non nihil fecurius hoc negotium .ab ejus otri-

gine repetitur, -Et imprimis

(

*

2693. .Libera civitate populus ae

que per actug »

j

)

quam per voces legetn ferre poterat. .Et qma

$.

p

]

2694 JMutata forma regiminis hoc caput jm*is

non. mutatum ,

J

ideo ftatuitur

fed magis ftabilitum *fuiti;

(

26þ5).' Sequens regula: Tot, et tales actus ymcf).

«t

i

do inducunt confuetudihem , quales in. demio-

cratia Romana ad ftatuendam le

:

gem fuffecif-

Mi

fént,

Unde

ä.

2696. "Sequitur Tmo, tot ad legem n'mþï fcriptam,

quot $. 2620. et feq. ad legem fcriptàm con-

Til

ul

ditiones requiri,

Atque infüper

ü

*

]

2607. 1Ido actus publicos; Illtio cum opiniohe

tll8

obligationis ; :et

j

m

.

2698.

IV:o a.perfecta communitate exercitos :

Vto tamen alias conditiones non efífe. necef.

(ufi

" farias.

P

z

$.

2699. Omnes demum effectus,

l

$. 2700,

368

. Tractatus 4'XI V.

Et rationes ceffandi cum X'eliQUïs*SJ l-egibus

$. 2700.

)

communes 1

3abet confuüetudo.

Quae

LU

$. 27o1. Nifi prö corruptela damnata fit,

$. 2702. Infignem utilitatem affert Reipublicae.

$.

2688.

fi

'Tandem . praeter leges fcriptas dantur

iK

aliae mon fcriptae ,

^

ipfo ufu

introductae,

t

'"GALIS CONSUETU-

quasque nomine LF

DINIS

indicamus . $9. 2618.

Confuetudo

(

liaec; vero- definitur. dicendo :

Confuetudo

6

0a

efl jus , id eft, lex , moribus confiituta. Quae

Vr

quidem -differt

Tmo:

a traditione :

haec enim jus prius

Ti

exiftens noífe facit, .confuetudo vero nó-

Qbt

vum jus tanquam efficax caufa. conftituit.

Jur

Sed etiam , et quidem fecumdo a praefrri-

m

ptione,

utpote quae inducit jus inter priva-

q

tos, eítque modus acquir

endi dominii jure

*

Cà

civili introductus; ?m praem. in i

nflit. de "ufu-

Qu

item facit jus commune,

(

cap. confuetudo at

eftque vera lex, ! t. ff. de [eg. item 1. 32.

gUl

eodem.

Unde alia eft /ecumdum . legen.j quane

Il

do ftilicet id, quo aliunde. jam praeceptum

i

?f

diflinct. 3.

erat, etiam moribus firmatur c. 3-

(

Alia confuetudo eft praeter legem , cum ip-

fo ufu aliqua obligatio -introducitur,

quae

Deni-

antea non. dabatur. 4..32./j. de lg.

nimi-

que eft quaedam centra. leeem j dum

UT ,

rum moribus priori cujdam legi derogat

itur, c. ultiui. de

]

.&ut ea etiam penitus toll

-eonfue-

m

Cour XII.

369

m

confaetud. Et haec confuetudinis . d

iyfüo

&b *ejma'm ef ectibug petita eft,

M

S

^

268g.

Dividituf , taineh

infüper a caufa

fua: et

A

fic éft vel Canenica ,

"Vel civilig;

prout fci-

licet a facr

2, Vl politica civitate

munitate fuit

» aut com-

j

introducta,

ne modo eft confuüetudo

I*A fimili- ratio-

u

generaliffima , fi in

n

li

Jil

;

tota. Ecclefia, vel] Imperi

O

L DO

7p

; aUt fregno vi.

(

geat; vel ge

ralis ,- fi in:te

bl(

or

Vinciam , vel

in Ecclefia. !

-

e

m Regni pro-

Y

- £: Archiepisco-

H

patum. afficiat:

vel eft fpe

priu

Cialis ,

quae non

) ff

nifüi in parva ,

.Vera tamen-

communitate

obtinet e. s

b-

in oppido

ii

IU

aliquo ,

: I9. de

jurejurand. - Denique venit

j

J[becialiffim

144 quae.

t

in /'communitate imperfec

M

quae nullum fuü

J

eriorem

ta.(qualis eft ea,

JUIE

jurisdictione publi-

o

ca inftructum habet) c,

l

- in familia ali.

X

qua datur.

Verum

ulrim

n

i generis. confüue-

tudo non facit jus, licet

n

aliquando. pro ar.

gumento juris aliunde ex

4

ifte

LC

ntis fit.

yur

fecta€ enim adeo commui

iltate

Imper-

$ praecepti

ptum

tantum, non item le

gis (qualis

/!V

confuetudo $o 269g.

utique eft

apaces fünt: et fere

"

/fur.

(

"

patet/ &X-4 13. f. de'4

(]U

en

$. 269o.

if

D

Et haec facilia funt:

Verum conditiones

1 :

ad legalem confuetudin

vm. requifitae. dubio

d

dom, V4I.

a

obno-

——

Ti ra;'tatusk XXIïV. :

a

Quibus

obnoxiae , planeque incertae fumt.

enim dotibus ad efficiendam publicam legem

P

raeditos. effe petes mores illus populi,

cui

fola obediendi gloria eft relicta? Qui-

libet fere diverfas conditiones ,. et fi id di-

cere non fit inverecundum , pro arbitrio

ftatuit.

De confuetudine quidem in jure

Romano titul. de leg. aliquae leges, et in

jure,facro integer titulus de con[uetüdine exe

iftit: fed. hae ipfae conftitutiones de condi-

tionibus legalis confuetudinis pauca, et non

nifi obfcura continentes in

E

| hoc negotio nos

fere. deftituunt.

f

$.

2691.

Itaquä aliqui plura capita , pauciora vero

ali pro cohftituenda legitima confuetudine

defignant.

Celebriora ac magis confueta

ïï

funt fequentia :

p

Imm Üt non fit contra jus divinum et

&

paturale.

l

9dum Ut bona pOpUli fide (ah

i etiam ma.

l

t

lam fidem admittunt ) confuetudo fit iritro-

l:

ducta :

g

$tium Ut per plures actus, et quod eft

l

4uUm Ut legitimo tempore conftituatur.

)

l

-De hoc autem tempore maxime diff

de confuetud. pro

d?nt. Quia vero c. ujiim.

ent

t

Cap*ui XII

371

U

,conf'ueütudi»ne requiritur

. ut fit legitiihä þra?m

j

Jcripta :

fere

idem tempus pro confüeétu-

lr

dine ;

quod ad pràefcriptionem r

equirunt :

jj

etíi non íÍiàtis

:

Ü

conítent.

quantum gd hoc caput übg

i

Jl

$.

2692.

Yi

o

Primarh coxïditiOïïäm certa ratio

»TC.'

prübat:

cum enim confüetudo fit jur

is humani, . ea

yi

l!

contra leges divinas, et n

aCUI'&kS nullám

vim obtinet.

Reliquae vero. conditiones

fere pro

arbitrio nobis defcribunt.

Nam

inprimis ex c. ultim

: de confuetud. illas vocu-

las legitime praefcrip

ía nOD recte captan

ex iis

t, et

confüetudinem cuim

praefcriptione

fil

non deberent exaequare:

cum pracferiptum

effe in jure, non femper

denotet praefícri-

ptionem in communi fe:

fü acceptam.

Prae-

terea cur confuetudo a pr

