aefcriptione tem-

j

pus duntaxat,

vel etiam fors bonam fi«

i

et non.infuper color

[4

4

lem,

itum titulum, et plu-

rimas alias conditione

$ mutuo accipit? De.

S*I

nique .ex

jure canonico naturam et condi-

i

tiones pro confüetudine noi

1 tuto, *prout

arbitror, collig

Qs

emus: eoquod hoc juris

d

nus ex legibus Romanis ortum in leges C

a-

nonicas per imitationem ,

prout alia capita

I

plürima, translatum effe

Verum

videatur.

W

leges civiles: prae . canonicis par

cae fünt in

tudine :

jl

exp'licandaf confue

*

unde cum lcges

Aa2

!en

parum',

,

372

"Trxactatus XXIF.

*$11

parum ,

ceu

t nihil conftituant circa eam ,

ris natura ex prima ejusdem ori-

hujus ju

he

;ne difci de

iv

bit.

Sequens enim propo-

T£S

fitio feipfa. certa videtur :

quaelibet

iu

45 6^

(5v

eas

c0i

4l

b

ditiones babere cenfetur »

etiam

ü uas

udiquando babuit , et)"*exz'mle mutajg nul-

libi apparet.

]

5.

2693.

id eft, cum in

j Itaque: libera civitate,

Imperium : pe-

l

Republica Romana fummum

1

vo-

nes pop

1

c

jum effet, vel.per fuffragia et

)

ores legés condeze

j

ces; vel per actus et m

-

jnans illa Natio;

ro arbitrio poterat don

7[F. d e 1 £2

dicit, et

quod ICTUS /. 32.

1[1

fimul opinioni meae fundamen

tum praeftruit:

agrito cu-

Anoeterata confuetudo pro lege nou imi

moribus

oc efl ejus, quod dicitur

floditur : et b

con[ttutum.

Nam £um ápfae leges -mulla ata

dicio populi

ex caufa mos teneant,

quam quod ju

llo . fcri-

veceptae fint : merito et 60 quae pme u

Nam

pulus.probavit , te

nebunt omues

pto po

lus voluntatem, fuam

quid ii

wereft fuffvagio popu

factis ?

dexclm"ez: , n rebus ipfis, i

2694-

$.

Forma Res2imin

is Romae mutata, et fum-

uta timide, et

ma rerum ad Principem devol

4 efferebat 5

non nifi fenfim caput Monarchi

aaco

$

s

D]

^

Caþut XII ;

73

n

adeo ut fib AUGUSTO etiam &omitia du-

1

rarent, et primum fub TIBERIO cormitiis

l

ex campo in Senatum tr

anslatis imperiofa

TA

ila populi Rom

ani VOx tandem conticuetit.

J

k

Aliqua ta

men libertatis umbr

le j

a longe diutiüs

perfeverabat, Romanis id

entidem perfüafis,

ífe ideo Principem hab

ere, ne Dominum pa-

terentur. Et licet fenfim plura, et tandem

omnia ad folum jam Imperatorem delata

fuerint: hi tamen circa jus confyje

tudinis

*

.

nihil unquam mutaffe leguntur

cumque

hoc jus jam nullum a populo rol

o

UP d CI-

a f'

pere pofi

v.-v.-,

ilud jam Principes decretis.,

fententiis, ac fcriptis legibus confirmarunt.

p

Unde recte dicitur, illud hucusque durare,

quod a fua origine nunquam mutat

i

legitur *).

um fuifle

*) Ejüs modi innümera extant ex

empla;

xJïC

quod teftamenta folem

nia in uno contextu

fieri debeant,

aliam originem non h

abet ,

quam quod teftàmenta primitus -

in . comitiis

a latis fieri foleuent,

Jam Íi .comitia inter-

rumpi contingebat,

nihil in iis

actum effe

!)

cenfebatur.

Jam quid ad nos, et ftátum Mo.

fufh

D

narchicum Auctor

rum Romanorum

2

itas, ac folémnitas comitio-

Et tamen illorum :forma

obtinet

quia eae le

bus próbatae, et co

ges a noftris Legislatori-

*

nfirmatae fuerunt. Neque

hoc, aut aliud fimile. min

im alicui videbitur,

poftquam ex Praetur

BARTO

a a fügitivo ffervo BAR-

j

gefta legem habemus,

quae ipfum

Sacfamentum Poenitentiae efficax

u

reddit, 7id,

m

l. 3. ff. de offi. Pz"æezfozf'..

J

i

Aa 4

S. 2469 $

Tmctat.üs : AAE V á

X

$.

2695.

uare non adeo temerarius mihi videof,

fi

ad

definiendas

confuetudi-

legitimae

nis

conditiones

fequentem regulam fta-

27

7

L0l $

tuam.

Ad

L5

[

lucendam

confuetudinem

ei

tales

nece[Jarii "fumt , qui

populi actus

in Democratia Romana ad conflituendam . legem

fuffeciffent.

EX hac jam regula.

$ 2696.

Ihtel

lo

i.;b

itur ».

Imo:-Omnes eas conditiones ad inducen-

.

dum

J

üs. confuetudinis requiri ,. quae .ad

áliam et fcriptam legem requiri fupra $9 2620.

et feg. dicebam.

Nam ratio et evidens :

)uod Princeps, a quo noftlra aetate con-

füetudo omnem fuam efficaciam trahit, mo-

ribus fubditae fibi gentis non plus efficaciae,

quam fcriptis fuis conftitutionibus . tribuere

-

queat.

Verum

2697.

$.

Ex ecadem regula difcitur

IIe: Requiri actus publicos, ct a majori

parte popu

ii

]

uod enim clgnculo

geftos.

: iierce a 7 o i

fit*), aut a minore communitatis parte,

1

- Caput. XIT.

id pro confenfü populi accipi non.

poteii.

Sed infüper ex $? 2695 inducitug

|

III:io: Quod ejusmodi actus debeant vi-

:

gere cum opinione legis, obligationis, ju-

ris etc.

Nam,per actus merae facultatis

l

jl

nulla lex introducitur: Sic e.g. omnes

i

aut certe major pars pópuli folemribus lu-

dis intereffe folebat: et nemo exinde obli-

gatconem ejusmeodi ludos frequentandi ex

hoc inferebat.

Sic ]

icet

- À l

major pars civium

diebus etiam profeftis Miílae facrificio ali-

cubi interefle foleat, nullum tamen exinde

ftatututum nafcitur.

1*) Unde fi negotium clam perfici exigat, de ipfo

ufu publice conftare debet.

Sic Epiícopi in

ii

foro confcientiae et fic maxime fecreto impe-

dé

dimenta Matrimonii. relaxant aliquando ,* in

J

quae nullam habent alias. poteftatem , nifi a

confuetudine,

Nam necelítitas. licet maxima

"

in legibus irritantibus

il

nullips eít roþoris

y

50 : 2646.

/

la

u

$. .269-8'

Praeterea

-

IV:s Confecutio habetur , quod actus

*

ejusmodi debeant fieri in perfecta commu-

nitate , quals eft illa , quae vel ipfamet,

vel certe cujus Rector jurisdictionem fàl-

)

!

tem aliquam obtinet: alias enim non poteft

J

referre populum leges condentem.v

;

i

d

V t'm

3

Tfac*atz.äs AXXIV.

376

Vtwm 'Tandem et ultimum ex noftra re-

gula corollarium eft, nec' fcientiam, aut

fpeciaem confenfum. Principis ad. quamvis

a

confuetudinem *), nec tempus aliquod c

M

-

tum**) , nec bonam aliquam fidem , aut

populi innocentem ignorantiam, aut alia a

D. D quibusdam requiri folita ***) ad jus

confuetudinis inducendum meceflaria effe.

*) Sufficit enim confenfus legibus exprefíus, qua

confuüetudinem generatim probat,

Unde ab-

rogatio legis per conniventiam a'confuetudine

enim

connivere

probe difcerni debet,

'Tunc

dicitur Legislator,

quando legem non obfer-

vari probe gnarus, tacet; 'cum tamen, quod

probe advertendum , abs gravi periculo pof-

fet contradicere, non obfíequentes punire etc.

Sic enim permittendo legem per fpecialem

confenfüm ab eo remitti, prudenter judicatur.

**) Leges enim aliqued definitum tempus nul.

libi exigunt.

Equidem /onugae,. inveteratae ,

immemoriali et ejusmodi confuetudini magnam

vim tribuunt leges : nunquam tamen dicunt z

L

confuüetudinem debere /ongam , longiflimam ,

" éuvcleratum . effe.

Neque certum aliquod tem-

pus natura et origo confuetudinis involvit

$o 2^495. licet longus, ac diuturnus ufus ar-

gumentum praebeat, quod aliae ad confuetu-

e

dinem requifitae conditiones adfint:

g.

quod ectus a majore, parte populi et publice

! fieri foleant.

Si vero de his conditionibus

aliunde conftet, argumentum hoc a tempore

pstitam non eft neceffarium.

" Arrepta occafione juvat hic tempus n

siemoriale definire: eoquod tam in praefcri-

ptione; quam etiam in confuetudine tale tem-

"pus

Caf z:? - XII.

277

pus fpecialem, non-raro vim a*lep

e

ibus obti-

neat. "Varii varie fentiünt:

mihi füfficiat abs

ullo argumento folam. o

pinionem meam ad-

fcribere: itaque tempus

mmemoriale tuünc ha-

betur, . auando aliq

uid ufü et opere tamdiu

i

viget , ut de ej

us contrario. per vivam hómi-

num memoriam

non conítet :

€. g. fi nullus

j

in commünitate exi

ftat ,

qui vel i

1

pfüsmet. vi.

derit, vel

a majoribus audiver

1t;

quod aliter

fieri con(uüeverit:

.

buscu

Si contratiüm ex litteris',

n

lapidibus, aut qui

nque monumentis fcig-

a'ï

tur, id immemorial

i tempori non obeft. E.

n

8-. aVvus meus narravit mihi

adhuc puero,

:

quod a fuo

proavo frequenter

audiverit, per

et

hunc trac

tüm viam public

am fua aetate- ftrá-

tam fuiffe,

Hic nondum

ol

habetur tempus im.

ol

memoriale ,

etfi duo íae

rint,

culo jam inde fluxe-

j ]

$i vero in commu

nitate nemo recorde-

tur,

gl

il

neque a majoribus audiverit,

viam per

[

lam partem aliquanao . duet

p

am fujffe, jarn

erit tempus immemoriale, e

fi ex certis lite-

li

ris appareat

non nifi ante 70. annos viam

l

publicam ill

am per aliüm tractum directam

J

fuiíffe,

n

"**) Nam circa hanc

llh

quoque. conditionem leges

fllent: et Romae al

n.

iquando non attendebatur ,

I

an errore aliquo,

quorundam pravis exem.

plis, vel quac

unque

[

ratione factum fuerit,

ut populus morem ali

quem tandem

ro lege

[

füfciperet.

1

Perquod tamen. nullatenus dixe-

[

rim, primo

S, QUi contra legem agunt, non

W

peccare ;

J

actus enim contra-lezem tamdiu vi.

tiofi funt

, donec lex

x

j

rit abrogata.

multitudine a;ctuum | fueï

$.

2699.

;g

'Jam füpereft ,

Ut de effectibus. legitimae

confüetudinis tr

Ü

actem: quos quidem omnes

brevi

35'

sr6

Tractaius xki y.

brevi regula 'facile complectar. . Scilicet

confuetudo eít vera lex $o 2688- ergo omnes

eos effectus babet, quae legibus fcriptis commu-

mes funt. Quare priorem legem, et obliga-

tionem modo abrogat ;

modo derogando

quoad aliquá capita mitigat: nunc novam

obligationem inducit, vel etiam

actum ali-

ä

Rurfus eft

quem omnino irritum reddit.

E

optima legum interpres: et ipfam nom raro

quoque jurisdictionem liberaliter. tribuit :

paucis a lége fcrip

ta, quantum ad effectus,

et quantum ego. novi, in nullo differt.

uae quidem omnia diverfis teftimoniis ex

fücra et civili jure petendis oftendi poffent:

nobis tamen fat certa ex, co fuunt, quod

La

ccnfuc—;tudo fit lex.

S.

2700.

Verum ex eo ipfo ; quod confuetudo

de genere legum fit, etiam ea intelliguntur,

quae eidem advería funt, ficque eam !uo

robore íÍpoliant.

Jnde ommnia , quae de

ceffatione legum $9 26723.

et deinceps tra-

ctata fuerunt, huc quoque pertinent. Ne-

que lex fcripta prae hac lege non Ícripta

quidquam praecipui-habet,. aut contra no-

vas leges, vel mores majus robur obtinet.

Cumque tanta fit vis confuetudinis, novae

leges generales non tantum fpecialibus lo-

corum -confuetudinibus *) caute derogare

lolent, eoquod lex generalis fpeciali jure

^

aeque

vt

Caput XII.

377

d

aequä pä.rtfm queat derogare, five fp&cia1i$

"

ila lex fcripta, five moribus duntaxat in-

u-

troducta fit.

Scilicet, quod jam iterato di-

i

ctum fuit, lex fcripta, et moribus ihtro-

)

ducta quantum ad caufam et conditiones ,

i

quibus

conftituitur ,

diverfae ,

quantum

J

vero ad reliqua ominino pares funt.

J

* Scilicet leges 'po&eriores generales . prioribus

u

fpecialibus ;nen folent derogare, nifi id fpe-

l

ciatim novae legi inferatar c. de conffitutiom,

w

IN

in 6: Sic leges recentiores generales anti-

(f

quas confuetudines non-nifi generales abo-

lent.

lmo etfi efücax illa particula wom ob-

Jiaute quacunque locorum coufuetudine in lege

fi

addatur, attamen neque fic extinguitur con-

W

faetudo- immemorialis, quia haec fingulari no-

tu eft digna, et füb generali vocabulo gwa-

cungue confuetudine non comprehenditur: pro-

ut communis habet fententig, et ipfe ufus;

quo Legislatores folent addere gquacunque con-

Juetudine , etiam immemoriali , quod .non .face-

j

rent, nifi hanc fingulari mentione indigere

vellent.

j

li

Praeterea füb hac derogatione mon ahjzme

(

quacungne confuetudine£ ^ non — comprehenditur

ea,

quae .deineeps fors primum inducetur.

w

Cum enim lex pofterior .generatim deroget

priori, haec confüetudo fuperveniens tanquam

u

Si tamen lex

J

ecentior lex priori derogabit.

ila prior infuper addat: om obflante confue-

Q

tudine etiam. deinceps inducendae : tunc plerüm-

[

que nulla (nifi fors immemorialis) ejusmodi

01

legi derogare poterit: talis enim lex femper

loguitur, et fic q

7

(s

uavis confuetudïne recentior

manet.

r

Ij

$. 2701

E.

*

L2

Tï'äczätzzs X Xl

e

389

$.

'"Hoc äameä folum ' confuetudo fgäciäle

habere videtur, quod ca non raro zam"uam

corruptela , et fic juri divino, et naturali

advería eífe declaretur. Quae declaratio eft

vehementiffima ,

et omnem confuetudinem

etiam immemorialem , et deinceps inducen-

dam tollit:.eoquod nihil humani juris con-

tra legem DEL, aut naturae valere queat.

]us facrum in ejusmodi, declarationibus li-:

berale eft ,

quae apud obvios facile inve-

niri pofl

13

u

nt.

Vincit

tamen

confuetudo

fi eae

etiam

hanc vim fibi contrariam ,

;]

circumítantiae effent, . quae. ejusmodi ufum

iuri naturali , aut divino adverfum eiïff

fac?unt.

$. 2702.

Illud denique infigne commodum ex

hoc

jure confuetudinis

iil

in

Rempublicam

redundat, quod per eam copia, et acer-

Nam fi omnes con-

bitas legum mitigetur.

ftitutiones 'quae inde a condita Ecclefia &

generalibus, et aliis Ecclefiarum noftrarum

Concilis, a fummis et inferioribus Ponti-

ficibus editae, et nondum retractatae funt,

-

nos obftringerent, nemo fane ad fot obli-

gationes fufficeret.

Auget infuper commu-

nem moleftiam numerus legum politicarum,

quae ex jure Gentium, Romano, Munici-

quot.

pali, et libero Regentis arbitrio ab alic

e. g

szput XII

38t

E. faer'uhs ortae nobis imminent, et ma.

0'IS mna

eisque, femper .accrefcunt.:

Ac jdit,

t

quo

c,mtla leges tanquam jufto copxoho.

n

i

res;

aut nimis

ara hcu

excipere minime ]li-

Ü

fi enim

!

ceat

id in cauía dubia,

ut ob-

W

fcüro negotio, vel urgente quapiam difü-

j

cultate I"*CllïïlttCTCtUI'a omnis mox vis Dl'ae;-

l

cipiendi langueret, et fceptrum rectoris in

Jl

ianus obedientium collatum oini fere a4u-

?T

cto itate deflitueretur.

Nunc vero ope

zmu:udlms nimiae leges opportune ita

]"

"17;

juantur

ut eae non pilthEl älïct()flt'ïte.,

00

fed

ratione publica ,

et quam ipfae leges

mkuunt, quamque poteftas gubemam

J

conft

let Uinü

»

nDo

admittendo

juxta eas judi-

il

cando &c.

ipfam et probavit, obftringere

definant

d

ü

1

— ÓÓ€

d

Jl

]

l

]

[

j

ï

J

ï

g

-—

RH LE

—

—

—

e

!€$

D

ia

—

s

ea

--

— ——

—— —

"h

—

-s

oane z r

r uml

— ÓÓ

d

—Ó

i EE

Y

UX

pueer

—

—

m À

mtsiicuiode i

— Ó o

URETT

d

——

-

o ts

£

"

*

£

E

p

"

A.

*

2

D

-

!

-

:

x

s

w

:!

Y

$

X

o

fs

P*

*

*

^

»

*

L

"

p

&

2

adé

u

:

*

EN

s

...

ss

T

^

P.

s

OEEN

:

*

ä

PN

*

*

&

D.

&

a

L.

-

*

E

Q

u

E

s

8

5

E s

*

*s

&

o AE

MU.

*

d

$-

R

P

5

mv

J"-f

^

*

*

w

P

&

Ed

f

F

K

"

»

)

b

N

$a

H

á

zi

g*

G

wiT

P

E

K

se

3

IX

EM

u

.ä"

P

2

&v

s

tj

"

-«

*

*

$

m

»

z

2

"

a.

i

F

E

j*

i

34

E

wv

1

-

*

u

s

T

:f

r

A

»

&

"

x

LU

^

x

*

i

e

4

a^

m

R

&

2

LA

i

24

/

»

E

E

EL

m

"

du

r d

xÉ

A

d

*

r

ifv

T

ï«:'

« ':4« ä'ï

x*

GH

*

1

at

24

;

*

"

& v

P

*

*

*

"

N r

Mi

3íw

"i

T

x

;

u

E

xey

P

*

M

VE UK

w

v

s.

is

&

u

.A:

v5

a

$^

x

z

*»

E

x

"n

d

i

$.2

k

"

:

Va

:n

*

Atj

Mu

j

ij

x

"

ts

r*

n

X

a;-.u

m

.av

*

us

*

"

a

i

x*

Dd

lä

5

.

*

Ts

P

* ïï

P

r à.

*

;

.-;"3

AAE

E.

*

$

T

;.

245

,

[ d

a

g

d

&

*

E

x

P

i

T*

*

*«

A

du

A

i*

X*

z

D .2

a

AÉ

;

t

N

EU

ia

d s

E

AA

APE

PZJ

E

E.

V;

J

a

AE

A

RE d

"

RORU

m

d

a

r

d

Vi

t

:

x

has

Em

E.

) d

p

5* Y

—

j

jg

v oy

"

EE

$s

—

i R

u

TI

M

Y

X

$

:

A

TY ER

TE

D

äh

AUE

Mp

N

t

MCl

REU

A

: x v*ä

z

:

A

9

i

d

"

A

L5

MURAT

w

sl

n

t .

a

E.

MAN UE MC

^T

A E

s

E

3

5

E'

m

a

AU

z

r

T

D

AE

$; ARA

E

C

n

x

:

i

*

;

zb

d

k

o

2

g

^5

p

j

s

AO

.

2

r

»

x

Cin-

XOPUE.

us

p2

d

$.

HOX

z

5

L

i

Vi

d

E

'ä

p

d

24

x

NT

P

TOE

j

Ü

at

-

À

z

A

i

.

p

:

J

iA

D

TR

o fut

a

215

z.

Á

g

-

L

s

Ls

r

d

E

E

ieus Es

d

u

2

Ra

Doe

.

CURRT D

$

-

OR

r

CA

-

g

b

UR

Llxcwes

ERNCA D.

um

RE *

od

?

'i:

w

FR

zreee

p

3

-

d

TR

del ls

5

.

"

i»d

u

*

o

Y

ï

E

um

:

us

n

as

MA

rR

A.

-

s

o^

P

TY

i

AE

MASCL

z

pn E

--

m

£

m

3

:

X

-

—

TA

.

s.

EE

20

E

LE

9

o

P.E : HERCVLANI OBERRAV CH —-

u»

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

ERN

T

ORDIN. MINO,R', REFORMAT.

r

ä

ie

E

THEOLOG ; Al

ä

MORALIS. lg

13

W'W—.W

! 1

12

—2

E

11

TOMVS SEPTIMVS.

l n

10

COMPLECTENS -TRACTATVS DE EXTREMA:

VNCTIONE ,

ET ORDINE TRACTATVM DE

MATRIMONIO, TRACTÁTVM DE ECCLESIA ,

TRACTATVM DE PIETATE HOMINIBVS DE.]-

BITA, TRACTATVM DE JVRE ET JVSTITIA

IN SENSV VVLGARI ACCEPTA, ET TRA.

CTATVM DE .LEGIBVS HVMANIS

d-

ä

4

«-"'/,

| BAM BERGAEE ET N ORIKIBZRGAE.

"ä/ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

Z