im non expe-

J

dit vobis. ad -Hebme.'XlI[ D

AT

$.

2491.

LU

Cum autem non àd qualecunque regi-

men, fed ad re

gendum juxta fmes Kwa

o ht

nge-

sdum et«

lii haec poteftas eft conceffía *

cumque ad

eundem finem duo contradicentia

) atmott

, imo duo

j

contraria in iisdem circumítantiis non pof-

pen p

fint facere *): ideo V]tà et gravis admo-

n Dop

dum confecutio ftatuitur,

fcilice-t non. effe

f

[0)

n de

in arbitrio legislatoris leg

em ferre$ -vel

non ferre: eandem conferv

are, aut abolere

&c.

Quin pótius tenetur femper id. con-

Ífütuere , quod omnibus attentis ad fines

effa !

Evangeli, et caritatis prae contrario pro.

pinguius conducere videbitur.

Suam enim

grav

u

poteftatem exercens non ütitur jure fuo,

aut certe non fuam tractat cauífám , cum

y f

eiTEQUö

totum negotium ad alienos progretfus com-

paratum fit: ufürpationis reus ertts-- fi .con-

m U

tra majus bonum ali

quid ftatuat ,. fi leges

(s

condat, quarum ütilitas ea, quam conti-

6]

nent, moleitia minor eft,' fi fua,

aut pri-

(oJati

l

vata aliorum,

et maxime fi profana com-

moda pro fine rectionis fuae defigat *")

j .

tra u

fl

y

3*) Scilicet eft impoffibile, ut diverfae aut om;

]

j d

nino in contrarium ductae lineae

ad idem

n

punctum . definant :

I

l

neque cogitari

poteft ;

il]

uod ad finem ultimum , qui uti

que fimplicif.

of

lil

imus eft, in ijsdem circumftanti

is; dctus con.

il

Lid

j /

trarii aeque conducant. EÉt demus etiam , ne-

!

gqtianem aciionis ea ipfg ratione, qua ip/a

áii

&ctio

Tvactatus XXI.

176

actio ad. finem caritatis. tendit, |effe utiletn 5

in hoc tamen cafu rurfüs lex pro arbitrio

non poterit ferri: nam effet otiofa, nullamque

praeítaret utilitatem : data fane hac hypothefi

perinde

-effet aliquem. actum fieri, vel non

- fieri.

Quod fi vero officia imperfecta dari ,

et ex duobus contrariis utrümque bonum, al-

terum tamen melius effe velis: rurfus Legis-

j

latori non erit integrum , minus bonum prae

majori praecipere:

fic enim lex majus bonum

lius ,

impediendo evaderet noxia, effetque me

Cer-

$

eandem. non exiftere, quam exiftere.

tum autem eft poteftatem omnem ad aedifica-

tionem, et non ad deftructionem effe datam.

II Corinth. X. 8. et. XIII. 10.

k

**j Equidem multae fors exti

terint, leges plus

1

optinentes; tanta

damni, quam emolumenti c

infuper earum eft copia, u

&

*

t fere modum ex-

cedant,

Scilicet in praec!

piendo requiritur

egregia fobrietas.

Praeterea reliquarum ,. et

u

£faxime necelfariarum | conftitutionu

m effica-

ciae et auctoritati ex copia legum multum de-

trahitur. Etiam tonitrua ab ailuetudine nobis

Ya

vilefcunt : et mens humana multuin horroris ,

p

quem percipere deberet ex violatione legum ,

neceffario perdit, fi eae; perpetuo,. et ubique

occurrant.

Per hoc tamen ab obligatione

ia

Praeceptorum fubditus n

on eximitur, etfi me-

lius videatur, hanc legem non exiftere.

Nam

fficitur, quo

d prae-

eo ipfo talis actus melior e

$a

ceptus fit, fcilicet . publica

e utilitatis gratia,

Si enim integrum foret con

tra ftatutum ali-

fuiffe vi-

quod agere, quod aliquibus melius

deatur,

talem, conftitutionem . nunq

uam fuifle

Y

2t

editam : omnis mox praecipiendi vis langue-

ret, cunctaeque lege

s fere in arbitrium obe-

|

xz.

dientium collatae vacillarent.

Iniquae poflunt

egis-

la

efle tales, et gravem defüper rationem L

ator

agl

awæpm*

177

VLrett.

lator DEO tamen

um

et non fubditis reddere

arittio

tenetur.

]imqe

od

vd n

CAPVT I

ht !

i, »

De ds, qui Eccle/z'ag praefunt.

legie

m p

$. 2492. Poftipfam fücram poteftatem M

quibus

Don

ea convenit, fcilicet Rectores Ecclefiae

confi--

derandi veniunt.

tndli

7

$. 2493. Quales ope facri muneris :

feu beneficii ,

gedi

.

?f:

proüt vocamus

ficii definitioni

; e&ïciuntur.

anfuetae bene-

- (atit

$. 2494. Ad noftrum negotium minus probatae

$ plUS

$. 2495. Subttituitur fequens :

Sacrum munus , feu

a

eneficium, eft poteftas

divinitus ad alienam

m «t

diverfis communicata.,

falutem perpetuo, inftituta

». €t diverfa ratione

quiti

Ex quibus

un, *

$. 2496. Intelligitur Imo ,

n efä(*ä'

.ctionis , quam ordinis

tam poteftatem jurisdi-

coeleftem habere origi-

jiin ue

nem: eamque

j

jortotis

$. 2497. 1lldo ad utilitatem Eccleäae à

$.2498. Illtio divinitus quidem. conftitu

legit

tam, fed

t u

humano arbitrio difp

enfatam exiítere,

jgad

$. 2499. Denique patet IVto,

etf

de igfa hac diftribu.

tione facrae poteftatis

neceflariam regulam

M

ftatui non poffe.

ol ]*

$. 2500. Circa poteftatem fümmo

Pontifici com pe-

: gra[lä

tentem, in quantum in Mo

rgli de ea agen-

n *

"

dum eft,

üjle "

$. 2501.

m il

Definitio Concil. Florent,

$. 2502.

Notanda eft.

hg

um Obf'

$. 2503.

m

Neque enim falfis Ifidori decretalibus ,

$. 2504.

Sed certiffimis docu

N

' ftas

Pont. Rom,

menþis innititur pote-

Tom. VIL

M.

$. 2505.

178

[j

Tractatus X XI.

$. 25o03, et 506. Quam vili pendere -piaculo certe

fin

non caret.

lo

noy

$.

21192.

jus

Tcl

Poftquam maturam facrae poteftatis , qua

Mil

tanquam firmifimo vinculo Ecclefiae mei

loc

[

bra in juftum corpus conftruuntur , expli-

cavi, aut delibavi potius: jam ea, quae

jus

loc

hanc gratiae claffem exérin/ecus concernunt,

ja opera attingere opertet. $. 2487*

cij

fuperficiar

et' Ecclefiae

Sunt autem

RECTORES ,

hoi

tell

DUCES, qui hanc poteítatem gerunt;

Titi

$.

2493.

tedit

Rectores Ecclefiae efficiuntur per aliquod

preh

facrum. munus ,. feu oflicium —ipfis impofi-

Ti

um - Ecclefiafticum ,

quo

Ino

tum, et per benefici

vocamus dein varias

beneficiorum fpecies,

Ua

aut fummum fors

fid

atque ipfum Epi

scopatum »

etiam Pontificatum ,

et fic totam

hierat-

chiam ecclefiafticam , et o

mnes ordines fa-

Sole-

lj

crorum Regentium fub fe continet.

o

mus autem beneficium ecc

lefiafticum gene.

tas, :

W n

ratim definire , quod fit jus perpetuum per-

propter

H

cipiendi fructus ex bonis ecclefiafticis ,

N

aliquod officium. fpirituale Perfonae ecc

lcjz';zjii-

litàg

cae auctoritate Ecclefiae cou[Litutum.

hOno

2494-

Cipiex

$.

- füb hoc4

Wi

Atque beneficia ecclefiaftica

li (

refpectu | confiderata

Sae

jurisprudentiae

J

confideranda relinquimus , illam tamen ip-

&j ]

am

Caput IIl.

179

p t

fam beneüclii ecclefiaftici definitionem

$.2493.

non nihil accufare liceat,

Videtut enim

non fat feliciter

.fcripta effe ex eo, quod

jus percipiendi . profanos Ecclefíae. fructus. in

$, u

recto ftatuat, et facra officia

n obliquo col-

- gnàpr,

locans feré ad conditionem,

el

fine qua non,

et ad negotia fecund

aria rejiciat.

Sic enim

i cpae

jus percipiendi natur

alia emolumenta primo

etmuli,

loco fe. menti objicit

. Primarium locum oc-

g

? Jl

cupat, eftque in praefenti caufa pf

aecipuum:

TeCic

horret autem mens,

quod omnis facr

a po-

3)

teftas, munera fanctifima, vel eti

am divi-

nitus conc

reditus tan

effa fub jure percipiendi profanos

quam fpecies füb füo genere com-

a

M

prehendantur..

modeít

Vel fi ifta accufatio minus

p

à alicui videatur :

1

UU

nobis tamen pri-

()

A

mo loco donum f(üpernat

urale, feu gratia,

n

wl

quae fola ad noftram for

fideranda eft.

,

um pertinet, con-

li

m J

] ]i

n

g.

2495.

jnes !

90

Primo itaque loco facra quaedam facul-

np

tas, et ejus geflio intelligi debet: et ca-

f/

put negotii noftri abfolvit:

ad quam dein

Il

neceffaria quidem ,

naturali et divinitus in-

n

ii

fuper appr

Obata aequi

j

U[ W

tate confequitur dig.

nitas, et jus propter

£rave adeo officium.

honor

i$, et aliarum utilitatum tributum ac.

cipiendi. Unde quodvis facrum

munus, feu,

fi ita . vis,

benebificium | ecclefiafticum eff. Pote-

p

Jtas divinitus ad. alienam. — falutem.. a

"Deiuo in-

udentü

Jhitutay et diverfa ratione dicerfis. per

divinum ,

j

sui bumanum arbitrium. comniunicata ")

M 2

*) Ad

180

Tmcmtus) A A

*y Ad confuetss interrogationes in examinibus

[f

femper definitio vulgaris ex So 2493. afferen-

da eít; qui enim antiqua penitius imbiberunt,

fac

nova etfi fors veriora non volunt admittere.

d

Hanc tamen meam definitionem ad rationes

B

Theologicas , et ad hierarchiam ecclefiafticam

itj

ex infütutione divina penitius intélligendam

f

fors non ,nihil magis accömmgdatam fore

cenfeo.

Te)

,

N : 2496.

Ee

It

Ex qua jam definitione apparet Imo tam

tl

P

oteftatem ordinis, quam jurisdittionis divi-

CHRISTO fuiffe inflitutam : ut

nitus, et a

Hierarchia ecclefiaftica, et ordines, ac di-

verfi gradus inter chriftianos in nova lege

obtinentes non ad arbitrium humanum , fed

ad volutatem CHRISTI originem fuam re-

ferant. Qui qudem DIVINUS Ecclefiae

em,

CONDITOR per hoc ipfum fe legislator

et gratiae auctorem maxime probavit. Re-

liquae enim leges divinae facrificium, et

facramenta concernentes in recentiori foe-

foedere paucifimae funt, prout alibi jam

dixi, parcitatem in ferendis legibus ex hoc

divino exemplo commendans.

$.

2497.

Quia vero tota haec poteftas ad alie

nam,

0T

et reapfe publicam /alrtes eft inftituta, ideo

docetur lide hanc poteftatem non ad utilita-

tem Regentium, fed in commodum Cecle-

fiae effe comparatam $. 2485.

Licet etiam

om-.

circa hoc jus iij qui jllud obtinent ,

nino

Caput III.

I8I

mition

afiren

nino injuriam poflint pati, e. g. fi inique

jenyt,

facra jurisdiccione exuantur, in ea exercen-

mitteft

ritio *

da impediantur &c, ficut Miniftri , aut Legati

f

Reipublicae, etfi nihil proprii juris habeant,

*gendz;

injuria affici poffünt, quae dein magis in ip-

j fo

fam rempublicam redundat. Sic etiam contu-

melia, aut quaecunque iniquitas in Rectores

Ecclefiae commiffa ipi CHRISTO potiffimum

m t

irrogatur juxta illud: qui vos fpernit, me fher-

!

nit: [pernit eum , qui mifit me.. LUC. X. 16. *)

lj

1. u

*) Difputant politici, an Princeps fit propter po-

pulum, vel populus propter Principem. : Jam

q d

quantum ad facram Civitate

facilis.

m refponfio eft

Ls

Si quaeratur de capite Ecclefiae di-

n, E

vino, abs dubio Populus chiftianus eft

rO-

am

pter CHRISTUM , qui-poft DEUM eft FINIS

TOTIUS UNIVERSI, et maxime Ecclefiae.

cun

q07e

Omnis gratia, et fic totius Ecclefiae compa-

ges eft remüneratio mortis CHRISTI: Pro

j N

€o, quod laboravit anima us ,

videbit et fatu-

j

yabitur :

n

*'JH? ]

fervus meus

Jcientia: fua. juflificabit ipfe. Suftus

multos :

ideo d

yi D

jlfoertiam ei pluri-

mos, eb fortium dividet [p

ofia pro £0,

nod

li

tradidit íin. morlem. ^nimam. . ISAT. LU.. xa.

et li

Clarius idem dicit APOSTOL. I: Corinth. IIF.

aN d. 23.

Omnia veffra funt: vos autem

CHRISTI :

CHRISTÜS autem' DEL.

Si

vero de facris Rectoribus mere humanis, licet

fummis quaeftio moveatur; hi plane propter

ii

populum fünt, eosque habere debemus, m£

1 j

Mumifiros CHRISTI,

et Difpenfatores . Myufte-

uti

rirum DEI. Hic

jam quaeritar inter Difpen-

Jatores ,

uL fidelis quis: inveniatur. . F. Coi

Cc?fï*

IFI. W

Tnth.

n

Fruftra vero in eorum fidelita-

tem inquireretur, fi non nifi propriam caufam

]

tractarent,

P

!j

VM 3

S'ä498f

I$2

Tractatus

AXXI.

lu

$.

2498.

C.Q(

Ex eadem definitione $. 2495. eruitur

lis

[IIio omnem facram poteftatem divinitus in-

Q

atutam

?

tanquam merum opus gratiae a

!1

CHRISTO auctore gratiae effectam elfe:

licet per longam, et multiplicem commilffio-

nem et delegationem

per

arbitrium huma-

Per

num ad infimum aliquem delata fi.

hoc enim conceffo doni humana eft, ipfum

l

donum femper Divinum,

aut caclefte ma-

Q

net: neque varia diflributione aut commu-

tatione e. g. aurum naturam, aut gonditio-

lil

nem fuam mutat.

t

tf

S.

2499.

t

Quia demum haec facra facultas dicer[a

m, aut bumanum ar-

ralione diverfis per divinu

1)

bitrium communicatur; ideo intelligitur IV t

fj

hanc communicationem ex libertate conce-

J

dentium ortam non

confecutione aliqua,

"

fed mera relatione difci poffe.

Et quidem

f

totius fyftematis prout modo Divina, vel

humana ordinatione obtinet, fummas dun-

taxat lineas, et fic mdem typum miniftro.

Q

$-

2500.

i

Et quidem quantum ad jurisdictionem*

t

primo loco fe affert praecipua illa quaeftio,

Tij

quantum poteftatis Romano Pontifici in

lt

Ecclefia . competat.

Antiqui in hac caufa

liberales fuerunt: moderni praeter inane no-

H

men Primatus, cui reipfa pene nihil tri-

buunt ,

W

M

E

C(Zj)ut Il.(-

1853

buunt, Romano Epifeopo pene nihil con-

cedunt.

enitr

Non eít negotium theologi mora-

lis de hac cauía diu. difputare : fola B.

i )

quae ad propriam cujusque et eorum, quo-

Iu

n a

rum curam quis geut

falutam per tinent, et

quae certa funt, referre mearum eft paltmm.

bmill

N

um

Se ASBE.

L

Itaque concilum univerfale florentinum,

IPI "

fübfcribentibus graecis pariter.,

et latinis,

efï

quintum

et feaucntcm

canonem ftatuit:

COF"IT:

dejimmius. [anctam apoftolicam . [edem , : et. Roma-

OM

num Pontificen - in unicerfum orbem tenere. pri-

Tyat du et ipfum Pontificem Romanum fucce[forem

/7.

.l

: Petri. Zdpofloli, et verum Chrifli Vica-

It

Hu,n » totiusque "Ecclefiae. caput ,

et. ommium.

i

Chrifiianorum JPatrem,

ac doctorem exz/]æe, et

ihfi in beato Petro þafcendz, rependi , et guber-

[

nandi univerfalem. Ecclefiam a. Domino Iefu. Cbri-

(

JH plenam . poteflatem traditam fuiffe :

Qcie?ï'(lä]uw-

4

dum -etiam in geflis oecumenicorum. cenciliorum

, QUiG

ei^ Jacri$ canonibus continetur.

1flo,

$6

$.

2502.

W

lam articulus

]P[v

certum . dooma eft

contra.quod dubitare ,

aut dlfputal e falva

fide catholica non hcet

Variae interpre-

j

jctio!

tationes aut potius cavillationes, quas ho-

ac pondus elava-

qU?

mines aliqui tantam vim,

»EIHU

re volentes invener unt,

nu]hu.s fane mo-

a/* CA-I

menti,

et ad

rationes confcientiae omnino

(1d

lefhicaces funt.

lum praecipue nota. par-

j

ticulas :

univer/alem KEccle /fiain regendi :

itam

b

RIJ.

1iias :

Tractatus

XXI.

184

Mlas : plenam poteflatem, et ex his colliges,

i

«uid de variis controverfiis, quae circa po-

C0

fentire de-

teftatem Pontificis moventur ,

d

beant ii, qui cordati, a ftudio partium alie-

"5

ni, ac folius veritatis ftudiofi funt.

Yi

K

T 25013.

f

Ego ab omni in hac re difputatione vi

propofitae mihi caufae abftineo, unicum ta-

men commemorare liceat.

Ad deprimen-

dam Pontificis auctoritate fingulis paginis

(0

tan-

fen

Ípurias Ifidori decretales. decantant :

quam his demum primae fedis jura niteren-

Jus

tur.

In hac fraude exultant, triumphant:

Qie

hanc juvenes, eo quod plura nefciant, tan-

Yer

Top.

quam epicum fuum continuo occinunt.

b!

( q

-

$.

2504.

Bg(

Verum non ita fe res habet: nam au-

o

ctoritas pontificia diu ante has decretales

N

epiftolas fummum füper omnes Ecclefias

li

dominatum obtinuit.

Lege in hanc rem

Santerum, fappelium ,. recentiffimum Mar-

chetium , aliosque plurimos: neque peto,

ut his fidem adhibeas, fed ut fontes, ad quos

CU]L

i

provocant, infpicias.

'Tum vero nón alium

Y

judicem, quam teipfum appello: et etiam

invitiffomus cernes, quod adverfae partis

fcriptores fumma infcitia, vel certe intole-

rabili perfidia documenta certiffima , fumme

0

genuina, ac plane decretoria, lfidori infu-

vel

per aetate multis faeculis antiquiora ,

omi-

. Caput. III.

185

It

omffelrint, vel dätfunbarint . Vel omnino

h

corruperint: denique fateberis,

quod toties

(

decantatus Ifidorus ille ftilum

. €t auctores

| dl

j

epiftolarum illarum ,

non ipfam rem inve-

recunde mentitus fum,

pro auctoritate ve-

ro Pontificis jufto pauci

Ora, certe non ju-

fto plura fcripferit.

eN

i

ü

$. 250g.

If

Dolet animus,

dum nedum viros poh'ti-

[

111l

COS, fed etiam ec

r

clefiafticos tanta licentia

erocire cernimus $

circa eam caufam, quae

i(al

jus divinum ,

univerfalem Ecclefiam,

ejus-

ant

que caput proxime concernit.

Timeo enim-

a

VerO,.ne omnia perdant, qui totum fibi ar-

TOBant: nam contritionem

praecedit | fuperbia ,

et ante ruinam exaltatur

Jpiritus ^). . Denique

ingens periculum eft ,

ne divinus Ecclefiae

TI

Conditor verba il

la hic quoque ufürpet:

dul

INon enim te. abjec

Jefns

Jfuper eos.

4

erunt , fed me, me regnem

r

$.

2 506.

Mat

Atque haec

e0, .

fere per occafionem, et,.ad

cujusque confcientiam fecuram. reddendam

UI

liut

delibaverim: nunc vulpgari ordine, atque ad

tiat

populvarem ufum tractatjo profeqqen;ja eft.

at

tl 1

J

8) Proverb. 16. 18.

jf

yd

;

m

M 5

CA.

186

fl'ï*aci;atusi XXI.

XT

CAPV-I

N d.

De variis Ordinibus 60*7'72?7-.'2) qui Ecclefiae prae-

funt, eoórumque

bligationibus praevie ad

fufcipienda facra. mumera. requifitis.

$

2507. Hic de poteftate jurisdiclionis ; feu de ip-

fis facris muneribus agitur.

äs.

2598. Quae fecundum fe confiderata vel duplicia

2509. Vel fimplicia: fant.

$.

2510.

Couditiongs in facrorum munerüm candi-

datis ve

]| fümpliciter , vel comparate ad alios

adfpirantes defiderantur.

o5ir. Et primo quidem priores

2512. Mox et go[lerioribus tecenfetur prima

de. éligeudo digniore, id efts

ïï

2512.. Quae eft

magis utili: qu

oad beneficia curata : et

2514. Probabilius etiam quoad fimplicia.

eato facrum munus obti-

ä

2515.

Ut quis abs pec

/

neat, requiritur

J

£cun

dà conditio, feu intentio

fiatus clericalis.

ä

d

/

$.

2507.

Atque hic-vinprimis difcernete opo.rt'et

eos gradus,

qui ratione Ordinum facrorum s

ï'

et eos, qui ex jurisdictione ,

aliüsque [acris

ja

Wibus cuique competunt.

De gradibus 1a-

crorum Ordinum, et

de poteftate inde nata

jam actum fuit: quare hic d

e aliis facris fa-

cultatibus tractandum, quae ad-genus Bra-

icramentum. Ordinis

tiae, non tamen ad $

feu

fpectant, et quae fere facra munera,

beneficia: conftituunt.

Q*

$2

Caput: IF..

187

$.

2 508.

j

Haec jam benéficia , feu facri

Mag&ftfatus

confider

ari poffunt. vel im fe,

vel fecundum

modum , quo acquiruntur.

In fe munera ifta

fpectata confider

(e 1j

andam offerunt inprimis

naturam Íüam,

tum vero feu proprietates ,

feu effectus fuos.

Quantum ex natur

qull**l

funt vel

a fua,

duplicia vel fimplicia.

quibus cura amimariu

Duplicia funt,

0 imminet,

vel quae

Carn*

."

praecedentiam * ) , vel fa

] aM

Item /beciale aliquod

oficium habent^, et rurfu

$ in majora, media, et

Ominora dividuntur.

Majora funt omnia a

fummo Pontificatu *

j

usque ad Epifcopatum,

prout colligitur ex c.

I7. de praebend. . Media

jdi

funt dignitates, quae

praecedenti

risdict

am cum ju-

ione obtinent e.

quibus confuetudo alia e

g. rebidiaconatus ,

tiam quaedam emi-

j Obïï-

nentiora beneficia,

m

o

o

2

feu munera accenfet e,

rcbibresbyteratum ,. Pr

aepofituram. - Mino-

rá, fed dupl

icia tamen .funt omni

a curam

animarum imponentia e

:£- Parochia etc, i

tem

,

omnes perfonatus,

et officia, id eft

. quae

p

Vel praecedentiam

cium e.. 9

, Vel faltem fpe

ciale offi-

irith

A

. Ícolaftici

[[!Cïï'»

jurisdictione habent

[]

, cuftodis absque tamen

J

Ü u

*) Praecedentiam habere ii

dicuntur,

qui aliquem

n

principatum ,

et digniorem 'locu

m. in aliquo

j*

Collegio e. g. Canonicorum Cath

edralium ob.

T

tinent 'prae aliis fibi alias aequal

ibus,

1

jn

fü

$.

la

2 509,

Beneficia fimplicis nec curam animar

um,

2503

nec adminiftrationem ^

nec praecedentiam,

fed

Tractatus X XI.

188 .

fed folam obligationem Divina peragendi

e.g. canendi in choro, vel quaedam facri-

ficia applicandi , continet.

C. 16, et c. 27.

dé praebend. *)

*) An etiam ifta facri aliquid afferant, alibi jam

delibavi.

Si enim a facra Poteftate conftituan-

tur, et fic ejus velut effectus fuünt, aliquid

facri neceffario complecti debent; ex Sacro

enim non nifi facrum haberi, et oriri poteft.

Scilicet deinceps officia facra e.

o

g. facrificium,

cantum,

horas canonicas etc. etfi haec obe-

undi poteftas alias alicui competoet, ex fpe-

ciali jure, et auctoritate ab Ecclefia fibi vi

þeneücii conceffa, talis profequetur.

Í

ü

$.

2510.

Poft naturam facrorum munerum, €o-

rum effectus , vely fi mavis, proprietates con-

fideremus $9 2508.

Hae vero proprietates

funt obligatiomes, et jura ad certa commoda

capienda.

Obligationes vero aliquae «mte

et praevie ad facra munera, feu beneficia

dantur; vel etiam et magis infuper premunt

Sacerdotem feu Clericum , po//quav ea jam

obtinuit. Obligationes ante et praevie re-

quifitae nihil aliud funt, quam conditiones

in candidatis facrorum munerum requifitae.

Quarum aliquae neceffario et femper requi-

runtur, ita, ut alias bencficium nequidem

poflit obtineri: aliae vero non mifi in con-

curfuü aliorum Candidatorum funt neceffa-

riae;, fed ita duntaxat, ut fine his qualita-

tibus beneficii obtentio tantum prohibita,

non tamen irrita futura fit.

$. 2511.

Caput IV.

189

$.

251I.

hd

h

Conditiones prioris claffis

; feu tales,

lh

fine quibus beneficia nequide

m foflunt ob-

tineri,

recenfentur fequentes:;

Iva Eft legj-

tima nativitas,

1lda Status clericalis » id eft:

m

]dn

ut fallem prima tonfura i

nitiatus fit ante

ämd

beneficii adeptionem. .

aC

6. de transact, * ^

llss Aetas legitima **)

IV:4 . caelibatus :

ofeli

matrimonio functi

10l

ciorum. e, r.

incapaces íünt benef.

ob

de Cleric.

"conjug. Va libertags

a cenfura et irregularit

ate

fye

C. 7. de Cleric.

ml

excommunic. c. g.

de confuetud. et c. r.

ftulat. Praelator. V ]u

de po-

Abfentia benefi

cii in-

compatibilis ***),

*) Ad aliqua beneficia etiam. certi or

dines requi.

«

rTüntur, aut certe, ut intra defi

gnatum tem.

COl

pus quis tali ordine fe i

tus faltem

nfigniri faciat,

Sic

at

Parochiam adep

intra fp

atium primi

anni Sacerdotio initiari

debet.

j

Seff. FIl. c. 1.

TRI DEN T.

j

**) Ad epifcopatum 3o. anni c.

7. de electiog,

j

Ad beneficia curam animarum

an. £. 7. de elect. àn 6. - Demu

- inferentia 38.

m'unt

m ad beneficia

jam

fimplicia exigit. TRIDENT.

Seff. X XTIT, c.

Ie

Zl. decimum quartum aetati

S annum faltem

inchoatum.

Licet confuetud

ont

o pluriumv loco-

rum legi huic derogavetit,

If

** *) Ubi notandum, quemlibet plerum

que non

qül

nifi unicum beneficium habere po

Ífe :

"adeo,

(etf

ut,

quamprimum alis alterum ben

eficium

(i)

vere adeptus fit

; illudque pofíideat, et i

fideàt, ut etia

ta pof-

m fecundi beneficii fruct

us

er«e

di

cipiat c. 17. de

praebend. in 6. prius ben

efi-

lit

cium ipfo jure vacet. TRIDENT, Se/f Fif.

jt!,

£,

) — Sunt tamen aliqua beneficia ab

ac

!

Tractatus. X XI.

^

190

hac regula etiam noftra aetate imtmunia. $Sie

compatibilia. duo fimplicia , vel

de jure fünt

fi neu.

unum.

fanplex , et alterum curatum ,

irum a

d honeftam fuftentationem illius clerici

füfficiat, et alterutrum per/onalem. refidentiatts

non requirat. TRIDENT. Se[f. X XIV. c. XF.

EUXLTA.

]tem fi óbtenuitatem redituum ab

Epifc

opo duo beneficia perpetuo fint unita z

*

m nonnifi unicum reapfe beneficiuth te-

4ic eni

netur. TRIDENT. Seff. XXI. c. F. . Denique

circa pluralitatem beneficiorum ha

bentur ífre-

entes difpenfationes Pontificiae. Circa quas

qu

obt

inendas praecipue in caufa beneficiorum

curatorum ingentem follicitudinem D, D. no-

bis injiciunt.

,

$.

25I2.

Aliae quaálitates requiruntur in facrorum

W

Candidatis, fine quibus beneficia, et facra

d

münera acquiri equidem fimpliciter, fed non

L

absque pe

ccato poffunt.

Quarum jrima, et

notatu maxime nece

flaria eft, ut adfpirans

C

non tantum dignus , et per conditiones

j

recenfitas capax , fed. comparate

o 95II.

-Ad, etti

N

ad alios adfpirantes digniffimus ,

t

Ecclefiae maxime utilis exiftat. Sola enim

ü

falus animarum , et vera emolumenta Éc-

l

clefiae in hanc dignitate computantur: pro-

j

üt habet TRIDENT. . Seff. XXIV. c. L. Adeo,

n Ecclefiam merita

j

ut generatim nec facrá i

l

talem Sacerdotem prae alio utique meliore

Sacra enim mune-

commendare deberent.

(ij

ra divinitus inftituta $9 2498. et ad folam

(

alienam falutem comparata $? 2489- s pro

|

mercede laborum adhiberi non debent.

r

Caput IV.

SLC

XJ

*X) Neque hic foä

probitas vitae, licet inter re-

liquas dotes etiam ad facra officia primum lo-

oU

at

cum teneat; neque /o/gy fcientia, neque Joía

I

in cura animarum exercitio, et hujustodi ;

fed omnia fimul penfanda fünt.

Et infüper

AJ.

detrimenta, quae timentur,

1 d)

expendi debent.

J

Sic vir praeftantifüim

us abs ulla fua

culpa

proptet injurias temporum . Ecclefi

ae poffet

1 té

effe noxius, Ífi e. g. pervicax

piebs eundem

Qu

multum, etfi inique abhorreat.

Unde vir in-

- fre

comparabilis

$. .GREGORIUS NAZIANZ.

qU?d

Patriarchatu Conftantinopo

Qrüt

l gloriofe fe abdi.

cavit pacis caufa,

ilis verbis ufus;

Ejicite

, 10

qe, ub vos qua[jari defimatis.

g.

2513.

tun

Atque de obligatione eligendi dignio-

rem*) admodum comperta ac confentiens

f

I)

doctrina habetur quantum ad beneficia cu-

rata praecipue, argumento dücto ex verbis

ü

CONCILII TRIDENTINI, quod forte cir-

j

ii

jons

ca nullum difciplinae caput, quam circa

praefens

tantopere. exardefcit ,

u

quodque

di

Seff.. XXIV.

cap. l. inter alia etiam |fequentia

onifi

babet: — Meminerint , mibil fe. ad DEI gloriam,

et populorum [alutem utilius po[fe facere, quam

fc

fi. bonos . Paflores — — — promoveri Jü'udeant,

m

eosque alienis peccatis cowmumicantes mortaliter

(

*

peccare, mifi quos di

gniores et Ecclefíae mapis

eii

uliles ipfi' judicaverint , mon quidem PRECI.

Jio!*

um

BUS, FEL HUMANO AFFECTU, «u

ambientium | fi

iggefrionibus — — —— praefici

ojat

diligenter. curaverint.

Demum ad finem ip-

pfO

fum SUMMUM POI!

N TïF ICEM .circa 1e-

m

gendos

"Tractatus XXI. -

192

gendos Cardinales, etv'üngularum Ecclefia-

rum paítores

graviffime interpellat

idem

CONCIL. concludens denique :

lique 0

*

inagis ,

quod

ovium CHRISTI fanguinem ,

quae

ex malo megligentium Paflorum regiwine

eribunt ,

Dominus mofler IESUS |CHRI-

STUS de manibus ejus fit requifiturus ** ).

Cumque verba adeo clara aliqui in diver-

fum íenfum vellent detorquere, temerariam

eorum vocem INNOCENT. XI. propofi-

tionem 4772* damnando interclufit.

*) Lice

t haec obligatio eligehtes , conferentes etc.

rox

ime afficiat; attamen etiam afpirantes re-

apfe afficiat

*

Scilicet ne per profana admini-

cula e. g.

Epifcopum ad conferendam Paro-

nt, qui alias fors fat

)

chiam permovere fataga

l

religiofus

et juftus exti

tiffet, et folam Eccle-

l

fiam, et animaru

m falutem in perficiendo Pa-

Imo fimpliciter defiderare,

Y

rocho fpectaflet.

t

ut quis aliis qui

buscunque praeferatur, minus

religiofüm eft:

curam animarum non debet

quis ambire, nifi in e

um cafum, fi contingat,

penes quem optandi jus

J

fe Epifcopo, aàt illi,

eft, Ecclefiae utiliorem videri.

J b

C

Per ifta tamen minime improbare velim

n f

fibellos fupplices ,

quibus. pro obtinendo facro

Licet

munere,

feu beneficio folent

inftare.

I

enim ORIGENE

S de füa aetate teftetur, nul-

lum ex more Eeclefiarum ad facra officia ad-

D

Terq

.ex noftro tamen

M

mitti, qui ipfüusmet petierit:

ufü vult, et tacite vocat Eccle

fia, et DEUS

Y

ipfe idoneos Sacer

dotes, .ut ta

lia a Praelatis

Ut adeo ejusmodi preces

bean

Éecclefiae petant.

PFael

reipfa nihil aliud fint,

quam fui ipfius ad gra-

yem militiam ex DEI,

et animarum amore

T&üc

facta oblatio: mentes enim juftae et negotii

Wi

natu-

Caput. IV.

193

4

hfa. |

naturam probe intelligentes. hac fua obfecra-

ia

tione non. nifi aliena . et publica,

vero füa commoda quaerunt,

neutiguam

UM

r

**) Sed etiam praeter auctoritatem certä ratio

tjttty

fuffragatur. Si enim facra munera difpenfans

triit

nil nifi facros fines fpectat: hi ipfi eundem

T

àd legendum Virum prae reliquis utiliffimum

T H).

inducent: fi vero minus utilem optet, certe

latebit ratio naturalis; et propter fines na.

d-

turales

facra et

xari

coeleftia . largiri

facrile.

gum effe jam füpra agens de Simonia me

nl

eviciffe puto.

Quam grave autem tam in

petente ,

et

quam concedente fit /acris ,

les ett

infüper publicis Ecclefiae difpendiis profa-

"a ,

eaque privata tantum commoda vena.

fe$ It«

dmini«

ri, quivis facile aeftimabit: dum quandoque

Pato-

plus, quam mille animae pro optimo Paftore,

quem providum NUMEN egregiis tum gratiae

ors lt

tum naturae dotibus ad plurimorum progref-

| Bd

ao P

i

fus deftinato exornavit, mediocrem hominem,

verumque mercenarium in negotio falutis ae-

p

ternae Ducem habere coguntur,

f minüi

Dn dehef

$.

2$14.

yt

g f

Verum eadem de optando digniore, et

kcclefiae magis utili obligatio etiam quan-

] Weüm

tum ad bereficia fimplicdia, íeu curae animae

j fict

rum non deftinata (prout verior habet fen-

- ii

tententia): ftringere videtur. Idque omnes

isr

j ^

allerere coguntur, qui hujusmodi benef

y iné

Cià pro jure

aut re vera facra habent

p

$9 2509.*), ne fcilicet etiam hic dici de-

Jlb

eant ,

quae G$9 2513. **) commemoravi,

X

WCE'

Praeterea qualecunque officium ex tà

li bes

y f

neficio alicui iminineat, Ecclefiae femner

a

utilius eft

. Ooptimum ex re

liquis huie mu.

z

neri

j i

?ozn., VII,

Trüciatus XXI.

194

neri admoveri. Sic a Viro intemerato öb-x

$ag

latum Sacrificium , vel precum Canonica-

rum penfum exfolutum Ecclefiae et bene-

ficii conditoribus plus prodeft, quam fi a

frigido quopiam eiusmodi officia obeantur.

$2

Sed utique in eo. Épifcopus negotium Ec-

clefiae optime geret,-Ífi mediocribus bene-

UT

ficia fimplicia conferat,; viros infgnes inter

|

reliquos füpplicantes ad curam animarum

refervans.

;

N 2513.

j

ZAitera obligatio praevie ad. beneficium

üafü('(

licite, id eft, absque peccato obtinendum

NISQU

eft intentio [latum

lericalem. perpetuo tenendi.

TU

Quare improbum foret, beneficium ea mehte

V as

tenere, ut ejus, füumtibus ftudiis vacare, et

Defie

iis finitis. vitae genus profanum feu. faecu-

dam

lare amplecti quis poflüt. Verum- quantum

dicer

ad beneficium , eadem circa hanc intentio-

Tefid

nem tenenda fünt , quae de intentione ad

Cori

bber

facros' Ordines dicebgm.

il ef

CAPVT.V.

ltl

DDe' obligationibus eorum , qui facra .Mumera ,

yr

feu . beneficia obtinent.

—ïs 2516. rSacra munera. adeptis incumbunt variae

obligationes: atque inter alias geuerales

$. 2517. Eft obligatio /uperfluos weditus in pias

6

VUtnt

caufas expendendi: de cujus obligationis

fententiae..

Btte

$. 2518. Z'tztlo ei. uatura.tres. obtinent

&

. as

$1

vCaþut')Vi.fï :

Y95

tO Ob'

OU

$: 2519. Inter fuperflua tamen

'compütanda non

unt ea emolumenta,

ben -

quae ex fmpulari officio

percipiuntur. ' Honefta

m fuftentationem etiam

n

viri alias jam div

ites poffünt percipere,

Jetntun

$.

2520. Specialis ob/igatio

reþde:ndz' imminet bene-

m b

ficis. curatis,

; Dett

$.

If

2521, Aliquibus tamen [ibertatibus praedita,

1

jv

iM

$.

2522.

Referuntur a/ig o

Qu

marum /pecialia funt.

ffïcia), quae |curae. ani-

50

2 516.

Sacerdotum

t

, aliorumque Virorum eccle-

neft

lafticorum obli

fendis

gationes novae

; eb ab hn

CUsque recenfltis diveríae fünt

P

quae illis

ten.

Jacros

M.

22 T

apifiratus jam —adepiis

incumbunt

$*2 STO. Y

€t quarum aliquae omnibus be-

t

neficiis fun

t commun

e5, aliquae vero quibus-

p n

dam /peciales.

Inter priores. eft ob

quanwm

dicendi

horas

canónicas.

ligatio

Item obligatio

j

refidendi in loco bene

ficii c. 1

tione d

eb feq. de

Cleric. non refident

*) 4Ac deniquü

e quilibet

debet ea exequi,

quae in /iteris

J'undationis ,

ld eft: pér leges.a beneficii con

ditore latas

indicunt

ur.

*) Generáli tamen confüetudine . offi

cïä benefï;:io-

Matt

rum fimplicium 'per fub

fitütos expleri pof-

funtæ: licet fors-aliud de

jure fcripto obtineat,

J

j m

$.

2517.

il

Generalis

quoque omnium beneficia ob-

p

tinentium o

[

bligatio eft, ut eam redituum

partem, quae honeftae füftentationi füper-

j

€ii,.in pias caufas *) erogent, utique pec-

Á )

iN 2

caþuri y

hY

196

Tractatus XXI.,

caturi, fi ad profanos fines fuperfiua haec

j

bt

impendant.

Nomine piarum caufarum venit reli

gib ; et

)U

*)

ü

mifericordia in pauperes; non item aliae vir-

tutes e, g. juftitia, pietas im cognatos, etfi

t

ifta officia explere ad virtutem fpectet.

Sic

iM

non poteft Sacerdos füperfluos beneficii redi-

tus füis creditoribus folvere, vel iis parentes

Qu

Q

füos, nifi indigeant , honorare.

d

$.

2518.

fte

Circa praefentem caufam, id eft, circa

obligationem, fuperfluos beneficiorum redi-

tus in pias caufas erogandi, tres noftrae ae-

tate controverfiae habentur, quas ego com-

memorare , neutiquam vero ventilare ve-

l]im.

uarum lm2 eít: ex quanam virtute

i

