qui eos injuriofe percufferit, propterea

€x-

communicatus non erffet.

$. .2348.

Ordines, qui clericos tot, et tantis of-

ficiis obruunt, eisdem aliquos. favores et

beneficia tanquam quintum effectum imper-

tiuntur, $. 2336. Et funt bina privilegia,

fori fcilicet, et Canonis; tum vero titulus.

Ex privilegio: fori Cléericis competit exem-

tio a poteftate /udicii faecularis, fiuntque

ïg

fpeciali ,

et facro foro obnoxii '"Trident.

(

Seff. XXV. c. XX. Quantum vero ad pri-

C

vilegium Canonis.

$

2349.

Innocentius H. in Concil. Lateran. 9de

ISEe —— LE

ftatuit, ut fi quis fuadente Diabolo hujus

Sacrilegii reatum incurrerit, .quod in cleri-

cum, vel monachum violentas manus inje-

crit, anathematis vincufo fubjaceat, et nul-

Md Ra . - o

lus Epifcoporum illum praefumat abfolvere,

—

n

nifi mortis urgente periculo ; donec apofto-

lico confpectui praefentetur, et ejus man-

datum fuícipiat.

Circa quam conftitutio-

M W $ory

6 u MU a — R

nem fuccedentes varia mutarunt, guorum

pleraque ad quatuor capita reduci poffe ar-

bitror: Íícilicet confiderando percutientem,

ipfam percuffionem, poenam contra hoc de-

lictum latam, denique modum, quo quis

ab eadem liberatur,

Xæä

$. 2359*

Caþut/ X.

85

a

r g 35*0.*

: Itaque

juriofüs percuffor poteft effe

*

[6)

quiscunque

mo rationis compos, five vir,

five mulier; feu Laicus, feu Clericus , etiam

s (

impuberes, c. l. de fentent. excommunicat.

$&

Et hi quidem poenae in hoc crimen ftatu-

-

tae obnoxii funt, five ipfimet percufferint,

Gu

five confilio, aut mandato fuo, et alterius

tulls

ope hujus

percufficonis cauía extiterint.,

XXe

C. 6. de fentent. excommunicat.

Q*uorfum*

et confentien-

iL

etiam pertinent faventes,

(etit

tes: dummodo tale mandatum , confenfum,

pri

confilium &c. ipía percuffio reapfe fubfe-

cuta fuerit *). Praeterea etiam is percuffor

fuiffe cenfetur, qui percuffionem fe início ,

nomine tamen fuüo factam, exinde ratam,

l.2

Ü

et acceptam

habet.

de fentent.

r

Quj

»

excommunicat.

in 6.

Imo, qui eft rigor

r

legum contra delictum iftud, nequeille ab hac

poena (in foro faltem exteriore et ex prac-

ij

; n

fumtione) immunis manet, qui dum potuiffet,

retts

percuflionem Clerici rot impedivit: nam pro-

yofto-

ut loquitur C. 47. de

Vilv

ónte

nt excom. eos delin-

mat

E

quentibus fgvere interpretamur, qui, cunt

tb

pofünt, manifefto facinori definunt obviare.

yoru

*) Si enim imperata percuffio cafü, ,aut quacun-

fe d

que ratione fuerit omiffa,: aut fiquidem reapfe

facta fit, ea tamen non vi imperii, aut con-

oU

filii etc. tui facta $t5 poena hàc non invol-

T

veris.

Übi etiam graviter advertunt, malum

quis

confilium , et mandatuni zetractando quemqüe

alteri ante deli-

fbi confülere pofíe, fi mó

€tum executioni datum retractatio baec inti-

a

2350:

nfetuaï ?

—

96

Tyractatus . XI

»

metur, Et quidem mandatum facilius , quam

confilium tam in caufa hujus,

quam alterius

cujuscunque peccati efficacia fua defhtw pot-

eít.

Si cnim juífionem tuam irritam elle al.

—— — UOR F ( B

teri denuntiaveris ,

ille aut mox ceffabit ,

aut

certe

non

tua auctoritate, fed ex propria ma-

rationes

litia perget.

Sl.veto corbu üeris ,

impellentes docendo ,

vel viam

et rationem

m;cc*]dx oftenderis ,

hoc factum

tuum caufa

M —

mali, et via ad injuriam effe perget, etfi poe-

nitentia ductus alterum dcboxrcus, injuriam

inferri nolis,

confilium

male. fnggeftum re-

tractes, te dictorum poenitere denunties, etc.

Alter vero nihilo fecius ratloqes a te fugge.

GR

——

üas fequitur.

5.

2351.

Tpfa vero percuflio debet eífe fuadente

dmbolo 13535 10 61*

debet effe graviter

injuriofa, et quidem quantum ex titulo re-

ligionis iniqua.

Unde ab hac excommuni-

tione liberat omne id,

-quod a peccato

facrilesii excufat

Quod ^fit Ivo,; qui reapfe

non npercutit

et quod. percuflioni aequiva-

let ;

violentas manus Clerico non injicit,

E

g.

quia ictus, fclopetum, baculus, fe-

fellit ; quia ab altero impeditus fuit.

9 do,

Qui nefcivit hunc. effe Clericums vel ü ig-

noravit Clericum percutere eífe facrilegum,

aut füb poena excemmumcatioms pï'()hlbl-s

tum.

Infüper.

*

i

—

$.

2352.

" Ab hac noxa excuffant omnia ea, quae

hanc pereuflionem. juftam, aut fütem non

gravi-

Caput

:Ae

07

UR

In leve enim pec-

graviter iniquam faciun

TIIÓ

LELQUS

catum

(*"1'

non

lx,ta

u U.H'

D

Ur

wvis ^adeo — poena

[

Lid

H"

es" 1unt

j "o

qui

fefe

CODU"

gt d

(,L"l U 1*'*"1?1&

9

1 l lf"v*'n

ii

ÀGu d

ni dä,;

od

[abal

ä unt

do

CUI

UP

im a:Clerico

5

5

?(

UT

(*11

112 4

:S

üre

ec. COLFECL

i

Onis gT

tia eundem per

tOR

Ü

al

ïz!lü

U int

[Sc MM

Pra

vl

atus

mocderator C«c

du onetd

Qui leviter adeo perci

ä

iunt,.vim.interunt,

m CUU

orata

ut haec in

UU

etiz

m wahxd

Vàidcua

l(:ij'*.*f]ï e

eti o

Q (

cle

rj

ali Ir*wc; effe. cet

df?x

jxk—

atur-^).

'*()

L9E

Qr-

10j

Arg

ii

f5

O

fed

n,«g-w.

DLV

i

r'

]:i

ï..

E

S

d

Qs

ít

gravi T qu.hOClu 5

1e5, 6u

ra

130

at

Uvu

im

non

hbe"«'o, et qui ad lethale

E

grP

Z

lci

ï

AXGEOY

fuf

(, 8

| quopiam . fia

f*1Y 0 YS

a )

22;*

percuffio

ma Gaividi

r in

eno

LEIiiicd

IH ,

:

1de

conftitutionem i

OQ2an

A2 €44.

A

PL

m, et levem.

T:.

íle

(f?f p kIC ïü!;ï non conter!

tam $

q

ao

l^g

€ d-

sdentt

He

CL

^OUIS.

ïl tatmmen tne

lioctis*

fY

«

"

enor-

taVIU

um ob A

2

Det

LARZEA.

Ài

o falis cuntnr CO

iA

;chc" e

m

n-

CU

)d ab ea:

4*1

z CR

E

10

m,

d

publi ica,' etm

d

Lh

per c. 17.

de

et

;pifcopus queat abfolvere

4*

fOul

C ..k,x Liir

muu.ca-. *

m(/ol 10 JC(. men iu.u »

etfi

Has e

An-

pecca*o

dicta.,

lebet effe f'"a"(ï i

ccatum ,

MM

com 1["4);1

atio pro ea. non

M ;Hngwpf*

e€.

| l'ea

[2

req I

fi quis ex levi ira Clericum fibi mo äwwu cü-

1Tné

bitu, vel manu a fe re

Ll.'J

Veret etc.

An vero

]nuclh

oTta

et quousq

ïuaw conftitutio fit ufu rec

L!JL(A ,

f

m

(

Vi aak. x fingulorum locorum mo**u IS , f.f ü

n

confi i*?..x,.wise n

et

vu

tendum . erit.

ïl

ULGll

e

iïi-ïl

/

f

bané

ixluïü

etem pene

ignotam plerum

uiLo

11

(;1

hon

atten

VL o

]eü'ïmu

^

.*5 Caeterüm laec percuffio eft non nihil am

H

plae

grohl

ürfihïn,m,idfh:a E

non enim Ífub ea intell:

fola verbera, plagae, aut Vulnera' feu eham

quaevis Clerico illata vis, e.

t

o

fi pet g *"*8" eium

wum um vi det

ili'v

1neafi

[ ;2 U

ir, confpuatur, fi veftes

qü&e

quibus modo indutus eft, dlfcmum'-m

dzbu

Non tame

n

i DOH

aut luto impetatur etc.

Fa

VOX

gmï li

.

Miifit u

88

chzctatzls XIX.

vox percuffio füb fe continet, alias etfi gra-

X

viffimas ,

non tamen ipfi corpori illatas inju-

rias. Sic/non excommunicantur, qüi aedes,

p

à

veftes, quibus.modo non eft indutus, in odi-

um Clerici deftruunt; qui voce, fcripto gefti-

[

bus eundem turpiffime derident. etc,

$.

2353.

(

Poena $.2349. in facrilegos hosce per-

[lv

cuffores eft excommunicatio latae fenten-

[

uae , fPontifici refervata. C. 29. cauf. 17.

q.4. Ab ea tamen poffünt abfolvere prae-

ter Pontificem I"e legati a latere c. 20o. de

fentent. excommunicat. et Nuntii Apofto-

(l

ij

lici per idem cap. :do, .. Epifcopi, fi per-

ü

[

l

cuflio fit occulta. Trident. SefD XXIV. c.

N

Vl. vel licet fit publica, fi reus ex gravi

(IU|

caufa non poffit adire Pontificem C. 26. et

hr

58. de fentent. excom. quales per capitula

for

14165.9, Ur.7 P55 96. et 20. " eodem fituL

qu

tot. fünt, ut vix füperfit, qui ab hac re-

Of

k

Or

gula non fit exemtus:

i.,

aeterquam quod

al

1

aliunde fpecialis licentia ab Epifcopo, vel

I

reo ipfo fatile poflit . obtineri.

Infuper

Tie

Epifcopi .jure ordinario abfolvunt ab ex-

i

communicatione

ob .levem . percuffionem

inc

W

$. 2352. *) ab aliquo

—————

urfa.

Levis autem

d

ea eX declaratione Ioann. XXIL in laudat.

dg

conítitut. eft, quae, etíi pet gravemi inju-

o

riam facta, nullum tamen, fui indicium ,

Qu

feu maculam. reliquit. atio,

Ab hoc vincu-

Ve

lo abíolvunt viri quorumdam ordinüm re-

erno dunta-

Do

1igi0f01'um, pro ;ïorq tamen int

Ó

xaf,

LA

Caput X.

69

H g.

18 nj

xat, et fi delictum , fit occu]tüm: idque vi

| tedes,

privilegii defüper conceffi., Demim

A

i

t-in

3 od

articulo et periculo mortis quilibet.ficer-

p g

dos rite abfolvit; ita tamen,

UC recuperata

fanitate,. vel periculum evadens, t alia

excufatione ceffante, .éi debeat fe fiftére,

cui extra mortis periculum abfolvendi po-

e

teftas competit. C. 15, 26, et 58. de íen-

fon

eQu

tent. oxcommunic,

f v

$.

2554.

j

o t

Tertium demum favorem ex facris Or-

LpO/ZO

dinibus redundantem $. 2349. commemoravi

[ o

j r

titulum: licet etiam ifte utpote multüm one-

W.

Cl

ris habens, inter obligationem, et benefi-

si

qV

cium anceps fluctuet.

Iuvat autem hic ver-

»6, €

ba Concil. Trident. Seff. XXI. c. Il. de Re-

pmtuw

format. adfcribere: |,Cum non deceat eos,

3

i ]tlü

qui divino minifterio adfcripti funt, cum

!

ordinis dedecore. mendicare

?

aut fordidum

l]8

c;

J

aliquem quaeftun exercere: — — — fa.

tuit fancta Synodus, ne quis deinceps Cle-

pa

ricus faecularis — —— —— ad facros ordines

jb

promoveatur, nifi prius legitime. conftet,

j

eum beneficium ecclefiafticum

ont

; quod fibi

3utem

l

ad vietum honefte füfficiat ,

dere.

pacifice poffi-

qud

u

Id vero beneficium

refgpnare non

D

n

poffit, nifi (acta mentione,

quod ad illius ti-

um

tulum fit promotus. — — — Patrimonium

/

fit

Vvero, vel .penfionem obtinentes ordinari

».1

pofthac non poflnt, nifi illi, quos Epifíco-

j

nf

H w

umendos pro neceflfitate ,

pus juhdicaverit afÍ

j

Fs

vel

N

.

Ó

JV(:ZL!.!LU;: Aj.:ï-

"

-

^

n**

vel

comm

111

*1

te

CUP

-

b

l'&

Jcn

um

uárum &e,

TL

trip

i

icem

a

cgf* fcr'pta.

Ex quo

ïp'

tituuium

agnoi Íct.

quorum primus

elt titüe

E

lus b æ neficii.

Siï

un

et

d

us

titulus

pa trïmo-

nii vé

f'ï fcilic

£

vel.ex propriis

] penfionis,

Tew

bus

X 0

&

m reditibus hone-

bonis, aut certe quit

£X

:

ï'*'l

/

fte fuftentari queat.

[2

rl

u

Cii. tïthh.x

iU-

f

£X

:,1

154*

[

feflionis religiofae,

]Ps

identino (j

i

"Ctx,ï

111 1(*-7:"«

iiJ&JA.AV

cite

alia. jura) eunfkm in eadermm feff

11

(

lCC

u

E

s

-

amofac nte, dum pro folo clerico

ri titulum beneficii;

vel patrimonii requi-

Ti

nE*

f

cha

p

ifüett 1dme if

4

*) Ouartum genus tituli

iM

ventum,

in noftris DLOTIBU ls

:EU

2que

nti H:m"*u,

an

0p

et omnibus confideratis, noftris ec -clefiis pr

[

1?9»81«4['10 m. vo C"*'"*'qïjc ïïtbnlk menfae: (LL;[II

iu:me

vel comm

"un

VULEI

itate

€S ,

u

)9r t

el

divites privati

pi

füb (,e' tis ab Epifcopo requifitis conditionibus

M

H '-r*q,

aut con

A^t

ik

33

tututa

infuperin bono quo-

fidejt

IDUIL,

dam immobili hypothecà cavent, de Clerico

evertum

honefte fuftentando ,

1n eum

tamen

folummodo,

fibi

quo: Clericus; fine' dedecote

ipfi provmcm non. poffet,

identini ffzcde col

lilud etiam ex verbis Tr

ro majo-

ligitur, qaoa talis titulus non niii

ribus ordinibus ï'c'mr*a*ur- dicit enim eadem

o

nant

feifione

et capite: ad facros ordines

ö

etfi omnes. ordines u;t faeri , in wxe tamen

receptum eft,

1t ordines majmes ob 1CIBDBG*

|

votum caftüitatis fimpliciter facri dicantur.

j

j

L

A

(

TR

daE.

-

jm d

fcripà

TRACTATVS XX

[ t

atritje

DE' SACRA

nnan.

IVLIS

NTO MATRIMONII,

Dropri

; hone

p

lam fane dxifpgztandi materiam prae-

lus x

l

ens nobis negotium praebet.. Nam

aliqua circa hoc capita ex. jure naturali funt

(

ia vv

ftt

]

controverfa :. et longe plura. ex jure hu-

mano, eoquod leges humanae circa matri-

monium- plurima conftituerint, hancque cau-

ne 1

fam.tot impedimentis implicarint, Ut pár-

citatem in ferendibus legibus hic. quoque

j

Optare detur. legibus tamen, quamdiu ex-

i

tant, omnino deferendum eft, ne unam

$p

pro arbitrio contemnendo

ditiona

omnes in - peri-

ov QUU:

culum conjiciamus.

uU

DW

we C;

Iexel'L

-

SCAPVT I

"unta J

e. t

De confenfa ad. [pon[alia fequz'/z'ta.r

ycile U

li

o ff

p a*

2355. Plura oportet diftingui circa'matrimonium,

ntl

ö'

22356.

Ác primo quidem fponfalia

$

e u

$.

2357.

expendenda funt,

2358.

At fint legitima .x. omne impedimentum

a

dirimens, aut perpetuo impediens abeffe debet.

2359. |Dein 2. debet effe promiífio mutua, li

-

bera, immunis a vi, et evoce,

ä

2360. Et

debet.

quidem 3. figno externo manifeftari

$.2355.

r

t

92

Tracta;zas *X.

$.

2358.

Ut in negotio hoc quod ampliffimum,

et frequentifümi ufus effe folet, ordinate

pergamus , quinque aut fex velut gradus

confider

M

*5

re juvat, quos, quia non fatis dif-

cernimus , totum redditur obfcurum.

Pri-

0* itaque. loco dari folent /penfalia, cum

fcilicet duo futurum .fibi matrimonium pro-

mittunt.

'TTum vero fequitur et /ecundum

gradum conftituit contractus snatrinonii, quo

íe mutüo in conjuges recipiunt: et in ifto

contractu juxta ea , quae inferius dicam,

Qu

iii

nfi-

feptimum novae legis facramentum co

lii

ftit.

Ex ifto jam contractu f£ertioloco nat-

W0

citur jus matrimonii , quod eft perenne

a

quiddam , et ítatus aliquis , quo conjuges

actum matrimonii mutuo exigere jure pof.

funt. Hoc tamen jus non eft novae legis

facramentum: licet myfterium fit, quo unio

abeft; cum anima jufta fignificatur. 'Quar-

to0 jam venit actus matrimonii, quo conju-

ges fuo, quod habent, jure utuntur, et

generandae. proli dant operam.

Ex. quo

dein. actu oritur quinto loco ftatus matri-

QU

monii éonfummati, qui prorfus non poteft

Mi

folvi: ab ex inftitutione divina eft fymbo-

aQ

lim illius conjunctionis, quam Chriftus ha-

Vür

bet cum: Ecclefia, prout inferius ' dicetur.

T'üm

Sext

jàm locum occupaf proles inde naf-

citura ,

quae ex rece

pta doctrina eft finis

gmatrimonri *3.

&) Dui*i-

Qu

Captt I

93

Is

L/

b

E

) Dubitare hic liceat, an proles ad indolem

matrimonii moralem pertineat: quod matrimo-

firtm,

xii fit effectus phyficus, lubentiffime conce-

yrünite

dam.

Nam matrimonium quoad totam natu-

gradï;g

j

ram füam, et quoad omnia jura, paucis quoad

ts d

!

totam naturam moralem abs omni prole dari

poteft. Unde arbitror, prolem effe finem con-

X

j, CUl

jugum, non ipfius conjugii, utpote quod in

actum conjugii,

non ipfam prolem definit,

m

IÜ

puta in exiftimatione. morali.

jl

| lil

u

/

li

$- 2556.

n

(

Primo itaque loco fe offerunt fponfalia,

diciD,

(dl

quae definiuntur, quod fint futuri mairimo-

nt

00

n

ni mutua, ac legitimd promi]ho, quae defini-

tio magnam partem [fumta eft ex can. 9.

y v

j

cauf. 3o. q. 5 *

percnne

p

*) Tractamus tria de fponfalibus in vulgari figni-

ficatione acceptis: nam aliquando , rarius ta.

yte p

men, ipfüm matrimonium legitime jam con-

j l

tractum , fed actu.conjugali nondum confum-

T

qmatwn vocatur /pon/alia de praejenti , dum

ufitati nominis fponíalia vocantur /pon/alia de

]

bun

(ut-

futuro,

) Con]:

ür, n

! -5'. 2797

y q

Iam citca fponfalia notare oportet ea

gnat*

quae eis conventunt, fcilicet. naturam , et

effectum eorundam, tum ea, quae eisdam

pote'iï

fymbO'

adverfantur, feu rationes , per quas diffol-

ts Y

vuntur omnia vero hoc. ex data fpohfalio-

rum definitione fere intelliguntur.

ficet

dg no

$. 2358.

t fj

Ex noftra jam definitione deducitur-Imo,

egitima fponíalia neceflarium fit,

J

quod ad ]

ut

91

Trac! ,.i.izfus AX X.

N

^

^

L

ut ex parte fpoi

iicc

H

fa

rum nullm impedin

H

IU

l

;

tum dirmnens, aut perpetuo

!

l

obibens

C

te-

;

turaii

neat.

Nam ad omne pactum jure n

341*

omitti

ur,. fitin

requiritur, ut id, quod

k)*k

poteftate promittentium , et fimul ut id etiam

ï

1

honeftum

ac . per 1e.j6

r

ftum

fit.

Nemo

enim poteft fe obligare ad impoffibile,' aut

lam- fi impedimentum

ad aliquid iniquum.

dirimens*), feu tale q

1

v

;.

O imatrimonium. irri-

2

tum redditur, interced

matrimonium eft

^Ó

ixG

impoffibile

fi vero adfit impedim

im pro-

hibens, matrimonium efífet illicitum :. et fic

ref

promiffio fponfalitia fo

ivu

de- caufa impoffi:

bili, aut iniqua, et projn./foret promiflio

nulla.

Sic fponfalia pofteriora,

prioribus

nondum folutis, funt nulla: deberent enim

fidem alteri datam fallendi obligationem in-

ducere.

*) Pactum de petenda diü/pen/atione, id eft con-

ventio, qua fponfi legis fibi obfiftentis relaxa-

tionem petere promittunt, valet equidem, fed

non in vim fponfaliorum.

$. 2359.

Quia vero fponfalia conftant confenfu,

ideo quod intelligitur Ilde, ad fponfalia im

animo requiritur voluntas fe obligandi, et

exierius neceffaria funt figna hanc volun-

tatem teítantia.

Porro- confenfus ifte. de-

bet effe mutuus *) liber , ab errore ,

a gravi, et iniquo/ metu alterutri. fponfo-

rum incuffo immunis T1)-

*5 Hanc

RE

TAT A

NX

(

:

IU

)

ïh'w" enim qruzïu-vm ad Ypoh

lia jur

a

GU

?U L!.

G(,u AU.UO reaq

irünt ;

uno e

n

H

[8

e

!

1

le te

te,

(.)L a rtero ('U

V U

pv

deceptan

*o

Lk..,

r

ni

l

il

f

re

m

[

fall

puv'tft ite, dazbäigr equidem obligatio

non

tamedx

ML W

(Lin.ä.

bio tamen repromiliito

1üteii

itur

[ei

1la

AV

,j n ajn

oerm

C

]e

dl

[e]

10 lC

[e)

faris,

€t

iine re-

cip

?POn

i&

ODiivSat

Oone

io

it

fi

Yel

obítringere cenfebar.

:.:

1

**). Promifüio eft a

mo

ralis

üu

a

lis

fine liber

?. QU

tate

(Nn

£.

iT

T

f

U

iaila

ante

[

ent

M

Cco

1D

ä

;j:

L

1

H

n

1ept

fY

a

th

40n

iuri 1

H

l

E' Ua

n

u

(/*1

- 5

A. i

L.

ïL 51) ,r)

in (.

a

H

n

"

1

Nam

ï

D1il

JAU

nu

n

Ls

a

um

ul

N]

f

Pa

nv

? VL

1:/1.1] h.n.ïk is'adeie

cenietur

ütt]

»N

A.

Jaii fi

[

í

or iit

:

ca

TV')I *f on:

$

"

pactum

jure

:

fu

11

LE

1 ei

uti

I

L

) .

n enitn O'W

[60

'ïfr»

ïhs

Ifrpot

rh

ae

in Hem, 11

i

ä

;ll

Grc

velit m

:.

tri nonium

komilh

et

;!

Jäï

ï fOHïl*'F'

fe Caja fubftituat.

Si

Ox *an

ve

ro error

XCLLL

NU

Circa

quaiitatem.. perfonae

J

e. g. nobilitatem ,

ivitias , mm confenfüs erit

Tt em«

l

!'ra

f

1111'0

natt

Al d

e

null

*39

fi ea qualitas in. condi-

mem Il

tionem

adducatut :

e

£

promiitío $101 qmairi.

nimoniam , fi fis dives.

Si vero

qu m,ta«,

circa

j er (

quam erratuür, m Cf)nüu.f)ï*eïïl non fit adducia,

talis

tamen exiíta

?

ut ea cognita fpondens

'D €]W

nunquam c-nh,lä.hm fuilet, « tunc' vel per

ndem L

"!

I

el ;telïh.zm

Ut

5., vel a folo f'ïomo, qui de-

cr

*

ceptus

i hiL -

fponfalia refcindi poffunt.

vid. c.

po m

f

Gc excéption.

2

Sed

*

1

l f

; li pars decepta errorem, et vi.

pfenli

tium aiLerius

ante matrimonium FUPL]UQHI ne.

Íciat ?

falia i

Num ]wm hujus guara.debet id mani-

felLuI & ?

Atque

m bdl

Ddïa :

PJL

ueæptum manife-

vo

U

frandum effe iamlv patm, fi is futurum matri-

monium grave red

diturus

fit: fecus vero eun-

ifte *

dem retme " Doiïe

communis ufus docet

Iu

4

ln

d d

rül

cet pars altera ejus

H

nodi vitium forte nefciens,

n

von

VVR

fp0i

IU

9b id fponíalia diffol

e poher

"VUk) Metum egr axem pariter, et iniquum quantum

ex jure naturali pacta non reddere irrita, do.

2

r3Ni

cepo

v

*

Mp

Tractatus .XX

96

cebo alibi.

De jure tamen humano talis me.

tus matrimonium facit nullum * quod proba-

bilius etiam circa fponfalia verum eft. — Vid.

t

l

6. de fponfal. ff.

p

$,

2360.

I

(

Quia vero fponfali

14

funt promi]fo, quae

In

non ligat,

nií

t

fit acceptata,

et acceptari

t

non pOtcït, nifi

quibusdam fignis prodatur,

fe

ideo infertur lll:io

quod plomxiho fponfa-

Q

litia exterius feu verbis*) feu aliis **) üg-

1119 n.dhïïgl Ldfl

debeat.

*) Verba jam talia vel funt clara ac certa,

et

nulla ex

ceptio, vel jusjurandum de. centraria

intentione admittitur.

Si

Vero

verba ex-alt-

mítantia fint dubia,

qua circu

et tum vel ope

x

juramenti, vel fi hoc fieri nequeat

caufa in

favorem rei decidenda erit. C.3. de probation.

hi

**» 'T'alia funt immilfio annuli in digitos,

donas

Q

tiones. fponfis ufitatae, actus turpis cum ejus-

mn(u

muliere |confummatus ,

dummodo alia

fe

iU

fiq ».m, etfi dubia, de matrimonio accedant:

folis enim. haec non fuffüciunt.

Md Gu T

d

de praefumt.

u

Din

CAPV T- TE

ex

(

De . effectibus | [ponfaliorum.

i

h

$.

2361.

Ex horum definitione eruitur '4. obliga-

pe

tio ineundi matmmomum, et ilud non nimi:

um differendi.

e

V

if

1:1

Lil

a urcent;

$.

22362.

Quam obligationem vatia aux

Md

2363

Übi etiam de arrhis,

tio

;

2364.

Et POCDLS conventionslibus fko identigm

praecipitur,

s

Caput" I[. !

97

Jis me.

E

:

$.

2361.

| probt

m

Ex definitione fponfüliorum eruitur IV t

Praecipuus eorum effectus, qui eft obligatio

ineundi matrimonium , nifi jufta refiliendi

ratio, deinccps. 'emergat.

Proüt etiam /ecun-

darius eorundem fponfaliorum effectus ex-

, Qu

tpat

inde intelligitur, qui in ea obligatione cón-

tinetur, qua. matrimonium jufto diutius dif-

ottit

ferre, vel illud arduum reddere, vel deni-

fpoti

que omnino impedire prohibetur *).

*) Alius. quispiam fponfaliorum effectus eft im.

pedimentum

publicae honefitis , de quo in-

tu, &

'

ferius agam.

[

]

i

CWNF.

$.

2554.-

vd W

cautt

In fubfidium. fponfaliorum , et obligatio-

robutio

nis inde exortae facit auctoritas ludicis,

j

qui fponfum inique renitentem primo qui-

dem

) 6

monere,

et deincops inflictis poenis

jjo 9

cogere .debet juüxta . ordinem a concil. tri-

xunt: *

dentino 4). —Huc etiam pertinet exactio pre-

[' C: Ih

tii, quod perfidus fponíus vel ex fenten-

tia judicis, vel ex conventione fponforum

exfolvere tenetur *).: Et licet pars inno-

cens nullatamus pretium, fed abfciffe ma.

trimonium exigat ,

judex tamien mulctam

0

Ju

m

pecuniariam recte .taxahit ,

hi ex eoseto

þ

J H[IIIJ

ejusmodi matrimonio infauftus exitus prae-

videatur .C, 17. de.fponfal.

Multo magis

getlii

id fieri debet, fi pars inhpocens per conven.

tionem tali compenfatione velic effe contenta,

jeDu'

* 4 ) 'Ta-

Tom. V1I.

G

d

5

Tractatus X X.

95.

"7 'Talis vero feu poena,

feu arbitraria compene -

C0

fatio non datur pro

facramento . matrimonii ,.

us habet, fed pro

de

ad quod pars innocens j

ha

aliis detrimentis ,

quae o

b diffoluta fponfalia

eidem . imminent.

Imo etfi nullum difpen-

M

pro fola imjuria compenfatio-

d

dium patiatur ,

nem recte exigit.

Nam pro injoria fatisfieri

100

debet, etfi vel nullum damnu

m exinde fit. na-

pa

tum, vel etfi ab alio, aut per pro

fperam for-

COq

tem illud compenfatum fit.

]ra

$.

2263.

Huc fpectant arrbae, ac poemae comventio-

Whiles, ex prà

evia fpondentium conventione

D

conftitutae.

Et quantum ad arrhas dans

easdem perdit, íi inique refiliat, vel fi fi-

dem fervaverit, recipit *). .J4ccipiens vero

E

arrham alteri par

ti fidem. fervanti vel fnn-

vel reddit duplicatam,

fi ip-

fliciter reddit ,

infringat.

ö.f

famet fidem fine jufta ratione

j

fponfalia ex jufta caufa folvantur,

Quod fi

omnes arrhae ad. dantem redeun.t.

Vid- lo 3)

$2

et $.. C. de fponfal * .

*y Ufus in noftris partibus habet,

ut matrimonio

2

fecuto arrham accipiens retineat. .

Ab arrha

fecu-

differt /poujalitia largitas

.

?

quae non in

ritatem. fervandae fidei,

fed in fignum amoris

datur, quae multo magis penes accipientem

fecuto matrimonio remanetq.

Qüo

Vanj

$.

2364.

pact

Denique poenae comemimmles ab utra-

Qu

que parte in fecuritatem fponfaliorum quan-

hf

doque ftatutae ab arrhis in eo folo diffe-

ï.()m

runt, quod arrhae tradantur, poenae vero

eon-

n

Caput 'III.

99

)mpen,-

conventionales duntàxat promittantur. Un-

mmoril,

d p

de eadem circa has jura, quae circa arr-

poníala

has obtinent, et quidem

(lne

pro folo cafuü per-

enito-

fidiae: nam fponfalia ex j

ufta caufa folven-

da nullis poenis firmari

permittunt leges:

atisfien

nolunt enim , ut m

f n

atrimonia folo arrhae

um (it

perdendae,

4ut poenae incurrendae metu

.

coaleícant ,

dum ali

as eX legitima ratione

praeviae. fponfiones

folvi poffent.

vt

CAPVT Ill

entiott

; dii

De adperjïs Jponfaliorum ,. feu. de legitimis cau-

gf

Ji$ eadem, difJolvendi.

9]]s WO

9 2365. Sponfalitia obli

vdf

confenfu ,

gatio 5. tgllituxï mutüo

, !f

$. 2366 et 67. Alterius perfidia,

jtit

$. 2368. Denique omnibus i

Jyantt

leges ftatuerünt.

lis, quibus illa tolli

"M

$. 2369. Qualia fünt generatim Ea,

quibus

cognitis fponfalia non fuiffent in

ita.

prius !

glrimoP

$. 2370 — 74. Quae ipeciatim recenfentur.

jp a

jf

g

$

2565.

; a

i

lplen

Cum fponfalia fint promiffo infertur Vto

quod eadem per omnmes illas caufas diffol-

vantur , quae ad diffolvenda

quaecunque

pacta jure naturae valent.

Iure autem na-

p i

iib

turae pacta folvuntur confe

nfi, vel alterius

T

perfidia.

I

am confenfus liberat ab obliga-

.

üone pacti vel a]teri

um tantum, fi is ad«

g "

Ti

u 3

'lqtl

qu

quifi«

d1o06

: aTyactatus XX

be

quifitam fi

bi obligationem remittat : vel l-

u

berat utrumque, fi mutuo

confentiant. Por-

er

bis vel factis; ex-

f

ro talis confenfus vel

b

primitur e. g.

Siquis

religionem . ingredi,

vel perpetuum ca-

d

facros ordines fufcipere,

CO

ftitatem

fervare

voveat.

Per haec enim,

Per talia tamen

oftendit, fe nolle nubere.

m ab ob-

partem alteram: non tamen feipfu

ligatione contracta liberat t

humana fcilicet C. 7. et'8. d

e difpenfa-

f

.H

Jura

ftatnerunt, ut impu

beres fpon-

jai

tion

impuber.

falia

forte contracta ante

pubertatem comple-

tam

ne

uidem mutuo confenfu,

completa

Ia

ffint dif-

vero pubertate etiam fine ratione po

füe

folvere.

TX

$.

2366.

4

t

tà

Perfidia vero , qua fponfalia folvuntur,

tempore non

f

datur, quando eadem jufto

implentur, vel quando

pars

alteri cuidam

-

diutius non implen-

adhaereat.

lam jutto

tur, fi fponfüs absque licentia

alterius diu-

diu nmi»

11j

tius abfit,

vel alias matrimonium

mis differatur: nifi in. moram hanc extra-

Iieg

intrvallo

ordinariam vel ab initio , vel ex

fo

confenferit.

Certius vero, et majore ra-

qf

perti-

(Ut

tione ceffat fponfalitia obligatio . ex

dia,

qua pars alterutra al

teri cuida

m ad-

lat

Ctu

haeret per nova fponfalia,

vel per fornica-

tionem.

Porro haec vel eft confummata , t

foh

facit partem

innocentem fimpliciter liberam:

n

vel eft incboata per ofcula tactus

aliaque

Ti

faeda ejusmodi initia.

Et quidem talia ha-

-T

^ bentur

Ier

Caþät HI

rel l

bentur juxta omnes in fponía .adeo inho*»

Por

nefta, ut Ííponfus mox refilice queat: in

p a

fponfo vero idem, obtinere probabilior ha-

bet fententia.

g

d

Tales enim contra regulam

i

defponfationis veniunt per ar

g

umentum— ex

a

It

C. 25, de jurejurand. petitum.

tl

)9

$ ::2567.

Alterum perfidiae genus quo ad hanc cau-

d

eti

fam funt fponfalia cum alio inita, prout antea

eg IU

jam. dictum eft. Per haec pars fidelis mox

comh

efficitur libera , et pars infidelis obligata

gmp l

manet, nifi ipfum matrimonium jam initum

j d

fuerit. C. 1. de fponfal.

Si tamen . matri-

monium tale morte : conjugis exinde folu-

tum füerit, priora fponfalia, fi pars decep-

vonta

Jl

ta lis infiftere velit, revivifcunt, aut potius

ye n

ftringere pergunt:.

u)

5. .2368-

lmp]f

i d

Demum cum fponfalia fint legitima pro-

T[|o ultima confecutio eft, quod per om-

jy f

extit

nes eas rationes ceífent, quas ad folvenda

u

Íponfalia leges probarunt.

Et tales vel a

i

ye f

cafa, vel à [uperveniente impedimento Ooriune

e

tur.

Dicitur ab impedimento — fuperveniente ;

jm ^

nam impedimentum , quod fub ipfo contra-

ctu fponfalitio jam aderat, fponfalia non

orne

Tif

folvit, fed jam ab initio irrita reddebat.

Omnia enim impedimenta, quibus matrimo-

bera

jl

d

T

nium vel nullum, vcl prohibitum efficitur ,

tollunt fponíalia, -

f J

bgmll'

G 3

s- 23620

102

Tractatus XX.

c—-.

$

2369.

Iaþmf cafus fponfalibus adverfus poft ini-

|

ta fponfalia vel primum emergit, vel antea

jam exiftens ex intervallo primum refcitur.

Quae quidem ad folvenda fponfalia eodem

modo fe habent, fi tamen pars altera mo-

leftam ejusmodi circumftantiam vere igno-

raverit. 'Talis jam cafus ad folvenda fpon-

falia füfficiens generatim eft omnis illa cir-

cumítantia, qua praevie data, et cognita

pars altera in fponfalia nunquam confen-

[

fura fuiffet * ).

i

*) Quod autem ejusmodi caufae valeant

ad dif

n

folvenda fponíalia, ex legibus humanis dein-

Abfit enim , ut di-

(

ceps allegandis obtinent.

1

camus, quodvis pactum de jure naturae cor-

ruere, quoties eae circumftantiae emergunt,

1

quibus antea datis, aut cognitis pactum quis

nunquam iniiffet. Vel an forte venditio e g.

frumenti heri facta erit nulla ex eo,

quod

quis hodie pro eodem longe majus. pretium

n

offerat ? . Certe fi hoc fciviffes ,

frumentum

f

heri pro eo pretio nunquam vendidiffes, Om-

nia pacta valent, 'etfi caufa pacifcendi, aut

El

quaecunque Ífpes defüper conceptae fallant.

b

Ab hac regulà unica datur exceptio, fi nimi-

rum talia per modum conditionis fint pa'cta

adjecta,

$.

2370.

Itaque cafus aut moleftia necans emer-

gens ad mentem, honeftatem morum, et ad

:

gratiam pertinere poffünt: et fünt haerefis,

et quaevis morum improbitas.

Vid. C 2:

;

4lg

103

Ca])!ut B-

de jurejurend. et. C. 15. de ve[ütut. fþolia*.

Item difficiles exitus ex tali . màtrimonio

L

nl

timendi e.g. ab ipfo fponfo, a parentibus,

n

cognatis, magiftratibus, five dein hi jure,

fcitut

ii

aut inique tali matrimonio adverfaturi fint.

(detm

T

10

Vid. C. 2. et 17. de fponfalibus.

i

IQ

5'

22571.

i

Huc quoquo faciunt detrimenta corfo-

]l t

A

vis. e. g. morbus non facile pellendus, mag-

vo gn

Il

na deformitas, fterilitas, jactura virginita-

oníe)

tit, etiamfi eam fponfse per violentam op-

preffionem incurrerit, prout C. »5. de jure-

4 if

jurand. innuit. quorfuüm etiam fpectat, fi de-

s dell

tegatur, quod huic cognationi fatuitas, aut

yt ü

me

furor velut familiaris, ne fanguini fit in-

:

fitus.

yergu

um (

$.

2372.

tl &

) qUO

Verum etiam detrimenta famae ac bono-

rettu

vis ad diffolvenda fponfalia faciunt: fi fpon-

füs vel ex crimine recens commiffo , vel

"

li, u

antea jam perpetrato, et nunc primum pu-

fl

blicato infamis reddatur: prout eruit

l

-

grex

f P

C. ?5. de juxejurand.

y po

$.

2373-

Denique etiam cafus circa bona fortu-

nae huc pertinet: e.g. fi una, aut etiam

ent

difficile

utraque pars ad inopiam vergat ,

e d

matrimonium exinde timere coacta.

Idque

;ereflsa

per C. 2, e& 17. de fponfal.

(5

G 4

*) Huc

1

t04

Tractatus. XX.

*) Huc quoque pertinere arbitror, fi conditio al-

j

terius ex nobilitate ,. aut opibus plurimum au-

geatur: nam pars altera non quidem quoad

fe, bene vero fub refpectu ad fponfum fortu-

natum adeo multo deterior redditur,

resque

in eum cafüm adducta eft, in quo fponfalia

nunquam ineunda fuiffent.

Scilicet leges ultra

omnem modum libertati fponfaliorum . fovent ,

f

ex invito matrimonio malos exitus vehemen-

ter timentes,

$.

2:374.

Data itaque tali caufa privata auctori.

tate refilire quis poteft, fi cauía fit. certa

ac manifefta ,

licet. pars

altera

pluri-

j

mum f[fit invita,

In negotio autem obfeu-

ro, aut controverfo requiritur fententia ju-

dicis.

Fid. . 1. C. me; quis in. fwa cauf.

Ex

omnibus apparet, quod legas ad diffolvenda

fponfalia inire propendeant:;et in. ditioni-

bus auftriacis lege politica omni robore ex-

Y

uta.fuerunt

Mihi .certe,. fi verum'" dicere

oporteat, fponíalia peccatorum vel caufa,

t

ll

vel occafiones ,

plurimarum. controverfia-

rum materia, et melioris matrimonii impe-

l

dimenta, et aliarum moleftiarum rationes

W

effe femper funt

vifa.:

Neque

utilitatem

aliquam ex praevia ejusmodi fponfione fa-

cile intclligo ;

quae fine hac non poffet

obtineri.

!

CAPVTIV;

!

l

JDe natura 711(117'2'71201?2'2', prout eff fe])timimz

novae [egis Sacramentum.

icpe

. 2375. Poft fponíalia fequ

1tWur

matrimonium aut

1egitiuæum, aut latutm,

$.. 2376

Caput. IV.

IOS

$?

jto 4

$.

2376. De cujus materi

W. d

]

a, fgrma, effectibus tra.

ctandum ett.

od

2377. Omiifa quaeftione , quae fit materia, for-

) [ott

fesqt

ma &c, Sacramenti matrimonii ,

2378. Potius de requifito confenfü agitur, qui

ponla

es ulttà

vel abfolutus, vel modo aliquo aflectus eft.

forent,

g

2370. Modus in materia matrimonii í

conditio :

'pecialis e&

dhemete

2380. Quae eft vel de praeteritor ; vel de prae.

enti,

2381.

Vel de futüro,

Qciors

2382. Conditionis vero de re impoffibili , aüt

ce

inhonefta nulla ratio habetur ;

pluri-

ä

2383. Nifi forte bona matrimonii

ab(cp-

cernat,

propf'ia Con-

N

d y

i

$.

2378.

|vendt

