
per p

1natum ,

quocunque tempore vi profeífionis

J

tale matrimonium etiam jufte diffolvi poteft,

Quodf conjux religionem 2aliquam proflteri

nt i

nullatenus cogitet, mea opinione tenetur etjiam

"m

primo mox tempore petenti conjugi obfecun-

dare.

**) Haec poteítas Pontificis eft extraord,ïi;at'ïa,

ad jus divinum , prout videtur, diffolvendum

h jor

comparata, ac proin non mifi ex gravi admo-

f j

dum cauía e*xe;cenda.

$.

2458.

g, t

Verum alia non ipfum jus et vinculum

änö

matrimonii , fed tantum ipfius ufum impe-

K 4

diunt :

152

Tvactatus XX.

diunt: ità ut tales veri conjuges maneant,

ad aliud eonjugium tranfire prohibiti. "Ta-

lia vero impedimenta aliquando actum con-

! f

jugii folum , alia vero vice mutuam infu-

Tqr

per habitationem , et vitam focialem inter-

vel

cipiunt,

Prioris generis impedimenta, feu

tioi

potius caufae ab obligatione eximentes funt

10n

I"^ fi conjux non ferio petat, aut a peti-

Cun

tione libere, non metu, aut taedio ab al.

bili

tera parte ingefto defiftat.

Quorfum etiam

Qu

fpectat, fi conjux debitum nom actu huma-

füe

no, et morali

s

o

o

in plena ebrietate , aut

dlfe

amentia petat.

Verfamur enim in negotio

dU

morali, quale

non nifi ex caufa mo;*ali,

Ii,

ac vere libera

intelligitur.

fitiy

lis.

$. 2459.

Secundus excufationis titulus eft petitio

tam ardua ,

ut confuetus

contrahentium

confenfus fe ad tantas moleítias fe exten-

E

T

dere non cenfeatur, aut fe extendere ne

quidem poflit *).

ficu

**) Si adfit pcriculum fanitatis ex morbo conta-

ïang[

lE

giofo, ex ufu nimis frequenti.

Si quod ali-

quando folet contingere, impius coónjux con-

Qu

ceptionem prolis ftudiofe evitet , tnelior cón-

teri

JUx non tenetur reddere. debitum,

ex gravi

tamen cau(a id fácere poterit.

Conatus enim

impius eft totus alterius conjugis , et pars

fïüm

AOT

fecte afferta actione fua nec partem alieni

peccati conftituit.

hat

I

$. 2460.

Caput . XI,

153

Ri

$.

2460.

Ti

W

Sed quid de periculo partus, et de dif-

ficultate alendae. prolis ? Et quidem ordi-

B

inte

narium partus periculum eít matrimonio

velut congenitum, et fic illegitimus recufa-

fei

tionis titulus: bene vero periculum, quod

ä funt

non folius uxoris, fed medicorum, obftetri-

t

cum, aliorumque peritorum judicio proba-

E

bilius mortis periculum inducit.

Ordinaria

etim

quoque pauperies praecipue, fi ea praevifa

hum

fuerit, ab haec obligatione non eximit: nifi

? pI

alter conjux fua prodigalitate, ob defidia,

gotio

aut quacunque .culpa ífua eandem induxe-

)Fali,

rit. Talis enim contra ordinarias defpon-

fationis leges agens, fidemque datam vio-

lans, fidem ab altero exigere non poteft,

$.

2461.

ent

li

Ttriio debiti reddendi, obligatio ceffat,

exd

fi alteruter conjugum poft contractum jam

te Y

matrimonium cum períona, quae faltem in

fecundo gradu cum conjugi füa eft con.

fanguinea, perfcctum adulterium committat,

cott

,Od j

In tali jam cafü conjux . nocens a conjuge,

jx «

quae utpote perfidiae ignara ex caufa adul.

t b

teriinon poteít excipere , actum .conjuga-

1 g

lem exigere non poteít, licet petenti ob-

LIS eniüf

fecundare teneatur.

e

Vid. C. de eo , qni cog-

novit. Nifi ab Epifcopo, aliove hac pote-

; "

ftate praedito hoc impedimentum eidem ad

debitum etiam exigendum fuerit relaxatum,

T

DA

$. 2462.

[

154

f*actatu: : XX

g P 2 '4' 62-

:

Hic difputatur, an detur obligatio red-

C

dendi debitum tempore fluxus:; menftrui,

praegnationis, purgationis poft partum tem-

Ego puto, quod detur,

pore lactatus &c.

nifi fpeciale periculum. excufationem prae-

ftet.

quod

Minime quidem negaverim ,

pium fit reluctanti cedere : fed aliud eft

Ut nihil di-

talem actum vi juris negare.

cam, quod nedum jus, fed pietas pro pe-

N

ueoesi a MOR

tente €..g

in periculo incontinentiae, ur-

geat.

$.

2463

Dänïque difceptatur, -quid agendum fit,

&

in dubio, an matrimonium validum, vel ir-

f0

ritum fit.

Leges facrae pro hoc cafü va-

[

rias diftinctiones inducunt.

Has tamen pro

k

foro mere exteriore obtinere, et pro fora

interiore fimplices confcientiae regulas fe-

quendas effe puto.

Actus in dubio matri-

monio exercendus folum jus naturae con-

fo

cernit, circa quod leges humanae nihil mu-

l

tare, nihil relaxare poffunt. Quare fi ma-

p

trimonium probalius, aut aeque probabili-

ter fit nullum, ab actu matrimonii per om-

Ü

nia eft abftinendum: Ífi vero minus proba-

bile.fit,

matrimonium effe irritum , tunc

áctus conjugalis probilius eft honeftus, et

fic exigi, ac reddi ab utraqge parte por.ei*c.-

C A-

Caput XII.

I$

CAPVT XII.

fel

Itül,

Caufae ad- divortium ,. et fepardtz'bnem a familz'a

tem

Juficientes: referuntur.

a

2464. . Caufae divortii

t

tem funt

quoad familiarem focïeta.

d

2465. Haerefis, apoftofia etc, alteriüs conjugis,

j d

ii

2466. Aut faevitia ejusdem,

2467. , Vel adulterium .

0pe

U«

uD u^ u^ u^ &^

*

Divortio etiam le

ges huæanac nonnullos effectus

addiderug't.

$.

2464.

Aliquae caufae prout füpra jam dictum,

Q^

etiam famil

iarem inter conjuges focietatem

d

tollunt: et tales- vel ex'alterius, vel ex

L

utriusque conjugis voluntate de

Ícendunt,

m

fcilicet per mutuum confenfum.

LÀ

fon

; f

g.

2465.

J

Ex.voluntate, aut potius delicto unius

C0

folvitur familiaris conjugum. convictus per

jl

haerefin *), apoftafiam **), incitationem ad

fii

peccatum etiam deinceps duraturam, non

gl

Vero per mere praecedentem «id. C. 9. de

o

divort.

QD

*) Si tamen conjux haereticus ad Ecclefiam re.

tü

deat, eidem reconciliari debet pars innocens,

d

nifi auctoritate Ecclefiae fe

per 6 et 7. de divort.

paratio fitl fa'chta s

l

**) Si fcilicet a fide chriftiana penitus deficiens

v

ad religionem, gentilem , mahumetanam , mere

nat'u-.

156

Tractatus XX.

naturalem, aut quod noftra aetate eft frequens

—— BÁPREIERETMA

admodum, ad omnino nullam defecerit.

$.

2466.

Huc etiam fpectat faevitia conjugis, a

quo gravis mali in corpus innocentis con-

jugis periculum fors imminebit. IHaec jam

feparatio fit propria-innocentis voluntate,

feu fuga, fi fcilicet im mora fit periculum:

vel per fententiam judicis.

In utroque td-

men cafu pars laefa debet redire, fi fervi-

tia ceffet, vel omne periculum per pigno-

ra , fidejuffiones , aut alia remedia pollit

Qum

amoveri: fecus enim ad reditum cogi non

Qu

debet. ide C'. g. et 13. de refritut. fpoliqt.

Qie

$. 2467.

i

Inter caufas plenum divortium inducen-

Mu

in (

tes frequentiflima eft adulterium, quod quan-

tum ad hunc effectum debet eífe perfe-

QUj

ctim, non mere inchoatum, etiam in ae-

t

j

ftimatione 1qorali completum *) et a parte

À

innocente nondum remiífum,/ aut quacun-

lr

que ratione compenfatum **).

Vr

,

*) Unde tale delictum non dat caufam divertendi,

11 deli

(*

nquens. ebrius, amens, aut ignarus fue-

.

rit,

iuam con]

ugem adhuc vivere.

Non ta-

aut minis ad

men immunis erit, fi metn ,

et fine con-

1d fuerit adactus.

Si mera vi,

fenfü voluntario res fuerit gefta, utique deli-

ctum adulterii non intelligitur.

$*) Remittitur vero haec injuria, fi pars inno-

M

cens adülterii probe confícia actum conjuga-

Si

lem libere admittat, vel omnino petat.

ver-

Caput. XIII.

157

(iets

verbis, aut fignis id declaret, fi'praevie ad

talem turpitudinem confentiat, vel omnino in.

ducat,

Compenfatur vero Rhaec injuria, $fi

pars hucusque innoxia deinceps tale delictum

ipfamet committat, etfi hoc minus frequens ,

lj, !

aut occultum exiftat, et licet feparatio antea

COl*

D

per fententíam judicis fit. facta.

Habentur

haec omnia per jura vulgaria, et ex com.

! ]am

,

muni doctorum fententia: et intelligenda funt

de vinculo juris:

nam caritas, mifericordia,

alup

pietas in proles

jam natas longe alia quando-

) t

que praecipiunt.

[ervï-

$ 2468.;

jpo-

offt

Hujus jam -divortii effectüs fünt, ut ne.

Qon.

dum a tóro, fed etiam a domo feparentur,

Il

cui feparationi leges humanae- humanae fe-

quentia addiderunt: fcilicet ut proles apud

innocentem conjugem , et infuper fumtibus

D

nocentis plerumque aducetur , quod etiam

in cafu Ííaevitiae obfervandum eft.

qu

tem

conjux reus dotem , vel contradotem, dona-

perfe-

p

tiones propter nuptias perdat,' eaeque con-

!

jugi innocenti quoad. proprietatem , fi li-

jcut

beri non extent, vel fi tales dentur, quoad

ufüm fructum accrefcant.

Vi(l. C- 4. de dO-

tendb

nat. inter. et No-vell. TA M

; Die

yn

CAPV T XIIL

d

$

$

3 qot»

De ufu matrimonii, et flatu atrimoni

3 dehï

éanfummati,

o

$. 2469. Ex actu conjugii, qui 4to loco memoran.

j

dus venit,

-

| l,er,

$. 2470;

Y actatus XX

158

ii

2470. Otritur ftatus matrimonii confümmati ,

Ti

ä

2471. Qui vi legis divinae nulla de caufa folvi

poteft ,

4

Qu

te

2472

Poftquam per Chriftum data prius Judaeis

repudii facultas revocata e

i

IX

2473. juxta Concilium Trident.

Nifi dum una pars ad fidem converfa

u

;

2474.

cum altera adhuc

infideli ex graviffima ratione

IK

e

cohaþitare non poteft.

y

pl

$.

2469.

f

In fervie rei conjugalis quarto loco , prout

fi

capite primo hujus tractatus dictum fuit,

llf

n

venit actus conjugii, quando fcilicet jure;

!

Q

quod.ex contracftu aequifierunt, utuntur.

þ

dei

$.

2470.

i

fatrimonii nfus ex fua natura non eftj

jus, fed .actus juftus , merumque factum

ct:

aliquod, ex inftitutione. tamen divina jam

in paradifo lata fit caufa juris, per quam

Iep

feu flatus 'matris,

Tie

quintus matrimenii gradus ,

ponii- confummati inducitur. .Porro hoc vin.

(

li

ac firmum,: ut

culum -eft arctum .adeo ,

LU

nulla perfidia, .nullo utriusqüe partis: con«

g

fenfu,

nulla. facra ,

aut civili auctoritate,

tj

fed fola morte, aut divina conceflione re-

H

!

laxari qu;aþa

qo

5.

2471«

f

Lex baec divina in paradifo a Deo con:.

pulfü Spik

dita ab ipfg primo homine ex im

ritus

P d

Caput -VH E

159

^

W

ritus.S. promul'gata (

ii

TY

ii2

113

es homines ex Ada-

à i

mo defcendentes, ac proin etiam gentiles

quoscunque, Mahumetanos, et poft mor-

huhei

tem Chrifti etiam: Iudaeos obftringit, ita ut

horum omnium matrimonia confüu

mmata ,

non quidem jure, naturali, fe«

l prout puto,

tverfi

n

jure divino nullatenus - diffolvi queanr. Om.

ne enim tale matrimonium eft nobilifflimum

fymbolum divinitus ad . id inftituti

um ,

ut

perennem illam conjunctionem , quam Chri-

ftus cum. nova Ecclefia t

anquam cum fpon-

fa fua nunquam rep

udianda iniit

prout

. apte fig-

füt,

nificet. Quae omnia tum ex er

5

iftola pri-

]

ma Pauli ad Corint

i

hios .C. 6. et 7. tum ex

J

concilio tridentino feff; 4

4. ab initio,

dein C. 7. clare colligu

Drür.-

*

Jl eü,

$.

2472.

t

In lege mofaica ab obligatione tam ar.

; j

cta dabàtür aliqua relaxatio per libellum

qui

repudii.

Fid deutronowm,. 93. 1

*

Quam. ta-

/;f,?l";;'

men relaxationem Chriítus fuftulit:

Dico

: Vmi

autem] vobis, quia quicunque dimiferit uxorem

?

y

fuam mifi ob formicationem , et aliam duxerit,

C

moecbatnr , &b qui dimhJum duxerit, oecha-

Ttalos

tur 8).

Et jam ante dicebat:

ob durihiam

p

cordis veftri Moyfes permifit . colis.- dimitiere

uxorés: ab initio autem mon erat fic.

Et qui-

dem libellus ille re

pudii non faufti ominis

res pro ludaeis erat,

videtur enim fienifi-

p

caffe decretum illud, quo Chriftus Synago-

9

gam

r

& Matth. g. g.

£

160

Tractaius XX.

gam repudiavit, aeterno nexu novae .Ec-

clefiae adhaefurus.

2473.

$.

Proteftantes ex verbis Chrifti licentiam

et

matrimonii ob adulterium diffolvendi ,

ad alias exinde nuptias tranfeundi etiam

pro nova lege aftruunt: nobis contra hunc

f

errorem concilium tridentinum , quod feff.

fi

24. C. 7. contrarium ftatuit, facile fuflicit.

l

lul

5.

2474.

olt

Unicum itaque divinae voluntatis, qua

Qun

frmum adeo conjugii confummati nexum

n

rumpi concedit, exemplum datur: et ha-

(

betur ex epiftolae 1« ad Corinth. 7

Quo

df

fi ininfidelis difcedit , difzedat: mon emim fer-

feet

vituii fubjectus efl frater .aut foror in ejusmo-

t

di.

Ex quo jam Pontifex ) ita ftatuit:

Ts

Si alter infidelium conjugum ad fidem catboli-

cum convertatur , altero *oel nullo odo. vel. non

om

El

fine blafpbemia dicini nominmis , oel ut eum per-

um

irabat ad mortale peccatum , ei cobabitare *wo-

C

lente, qui relinquitur , ad feczmda , [ volue-

tet

rit, vota tranfibit.

n

Í) €. 7. de divort.

fClw

H

Is

W

D

TRA-

-

TRACTATVS XXI.

tam

DE ECCLESIA CHRISTI.

^

etut

mplifïïämrh divini Redemtoris regnum,

- quod adquifivit fanguini fuo ,

coele-

l hunc

d l

ftem civitatem, et fponfam, Chrifti immen-

fis dotibus ornatam imperitifime hic defcri-

jick

bo, non rei excellentiam ,. quae quidem

fumma eft, fed quotidianum, qui circa eam

obtinet, ufum continuo fpectans.

Dolen-

(

dum quidem, et plus quam facultas humana

oxum

capit, dolenduin.eft,

quod homines, qui

U

Qul

J

chriftiano nomine cenferi volunt, ab Ec-

clefia tamen fi non jure,. certe tamen af.

n j

fectu alieniffimi funt, Ecclefiam velut ho.

Ill

g

ftlia cafítra refpiciant, eidem fub innume-

datul

ris obtentibus qua verbis, qua fcriptis, et

(()0

omnibus quibus poffunt,

conatibus dero-

j

lil

gantes. NNon intelligunt profecto , quan-

H

jl

n v

tum Dei iram per hoc contra fe provo-

cent, quantis poenis feipfos implicent, in-

g

ter quas gravifhima, et plerumque ordina.

ria eft malum obdurationis

quo .omni con-

fcientiae, et gratiae fenfu amiffo , fine om-

ni emendationis fpe ad aeternum , ac infu.

per certum exitium provolvuntur, Sentient

enimvero, fed juíto ferius fentient, quem

in Ecclefia oppugnaverint.

Verba quippe

divina magis de nova Ecclefia, quam de

Tomn. V À

L

gente

[h

Tracta?us XXI

162

(1

gente judaica intelligi debent: — Quam pul-

chrá tabernacula tua.lacob,.et tentoria tua If-

lo

W

rael! — — . Qui benedixerit tibi, erit et ipfe

benedictus , qui waledixerit , im waledictione

ü

INumerer. 24.

Q

reputabitur.

&

ce

CAFVILT,

Q

à]

De origine Ecclefiae.

&

h

2475. Supereft, ut gratiarum exteriarum tef-

(

tium genus, facram fcilicet poteftatem cum

Ecclefia expendamus:

2476. Cujus divinum Caput eft Chriftus, qui

ä

2477. Spirituale hoc regnum fanguine fuo aqui-

fitum ,

yof

2478. Et in tres partes divifum gubernat, Et

qd

quidem Ecclefiam triumphantem

D

2479. Et purgantem proxime, ac per fe ipfum;

j!

248o. Militantem vero per duces fuos regit.

IIbf

g

2481. Quare tres hae Ecclefiae tanto vinculo

$

fibi mutuo devinctae, inprimis

Is

$.-2482-

-Habent eam, quam vocamus ; Communio-

(

nem SS.

Atque exinde gloria Beatorum a

li

nobis magnopere celebranda;

5(

Ül

$. 2483. Purgantium animarum,

pti

$.2484. Et in hae vita decertantiumm Chriftiano-

&

rum aerumnae, ac pericula omni, qua licet;

d |

ope a nobis avertenda funt.

LT

li

$.

2475*

EM

-Amplum reli

gionis Supernaturalis reg-

W

num , et imminentia nobis exinde oflicia

a

e

Caput [.

16

$9

!pil

a tractatu decimo tertio defcribi caepta poft

ii I

longam adeo tractationem ne-nunc quidem

a i

emenfi . fumus.

Nam. poft. explicatum. Sa-

Til

crificium , et Sacramentorum doctrinam,

quantum potui, digeftam, füpereft tertium,

et praecipuum, aliquod gratiarum exteriorum

genus , fciliclet ECCLESIA , et SACRA

quaedam POTESTAS. — Ubi

nobiliffimi,,

amplifimique Imperii defcriptio adornanda;

et chriftianae conditionis admiranda digni-

tas pariter et copiofa officia, prout facul-

i t

[r CUl

tas fe;*et, mihi explicanda , eft.

$.

2476.

qu

p ij

Neque aptius hujus doctrinae e&ordium

poffum fümere,

quam a verbis APOSTOLI

yh /

ad -Epbef. c. Il 4. et feq.

Scribentis :

DEUS autem , qui dioes e/t in mifericordia ,

Tou

propter niniam caritatem — fuam ,

qua - dilexit

u

940$, — — —- conoivificavit nos in - .CHRI

amee—— —— —— — d)

vini

$T

Nunc autem in CHRIS TO

IESU, vos, qui aliquando. eratis.longey . facti

i

ymun

eflis brope in Sanguims CHRISTI, — ——

ron !

Ergo jam.'mon eflis. bospites, et advenae , fed

éffis cives. Sanctorum , et; domeftici DEI, Su-

peraedificati [uper — fundamentum . Apoftolorum ,

rf

et Propbztarum , ipfo Summo 4ngulari [

api-

de CHRISTO IESU:

Tmüini in babitaculum .-DDEI

in quo. vos coaedifica-

in

Spiritu.

Ubi

APOSTOLVS myfticum .DEI

t

emplum ,

.

; H

quod eft Ecclefia , egregie depingi

Eg

o

$. 2477.

164

Traciatus XXI,

$

2477.

Scilicet UNIGENITUS JETERNI PA-

'TRIS natura humana

indutus

dedit

Se-

wnetipfum pro mobis, u mos redimeret ab ommi

ä

iniquitate ,

ei mundaret fibi populum acceptabi-

lem, ad TI

T. ll; 14. Et DEUS conítituit

Y

fuam - in coeleftibus , — fuper

Ti

eum ad dexteram

d

vinnem principatum , -et | Poteflatem , et. Virtu-

tem, et Dominationem , — —— t omnia Subje-

et ipfum dedit caput fu-

f

cit fub pedibus ejus,

P

per omnem Ecclefiam ,

ad Ephef. L. 20. et, feq.

NNeqee gratis nobile regnum Eccefiae adep-

f

tus eft

fed eam acquifivit |fanewine — fuos

fe

ACTOR. XX. 28.

Neque non CHRISTUM

lo

Principem elegimus ;

fed ipfe elegit nos.

Ioann. XV. 16. ut à

deo novae legis Eccle-

fia. vere fit regnum . Theocraticum ,, feu tale,

quod proxime CHRISTUM DEUM pro

ht

Capite, et rege fuo adorat.

C0

j

TI

$

2478.

Porro diviniffimus ifte PRINCEPS Impe-

QU

«

rium hoc fuum in tres partes, velut toti-

dem Provincias divifum gubernat.

Et pri-

fup«

Íq

mam, anplifümam et optimam regni fu par-

Ils

tem, id eft, coeli fui cives, feu FEcclefiam

i

triumpbantem ipfusmet, et coram regit, quam

inebriat ubertate domus fuae, ct torrente

pi

Q

voluptatis potat. Quibus poft feliciter ex-

dit

antlatam pugnam coronatis non tam im-

Qd(

perat, ut potius eos in regni fui confor-

DN

tes, et cohaeredes adícifcat.

2479*

quut j

165

$.

2479-

n

;

Zlteram et priori proximam ampliffimae

ditionis hujus portionem conftituit Ecclefia

n

purgans , quae comprehendit agmen quod-

p

dam generoforum militum ,

qui ex pugna

litut

vitores quidem discefferunt ; fed quia vul-

d

i

nera aliqua non pugnam penitus detrectan-

]l

do, fed non nihil cedendo, et quae proin

l.lï

[j

non ad gloriam, íed ad dedecus aliquod

"n

faciunt, exceperunt, ante felicem coeleftis

92//7

1

l,

regni aditum, cicatricum harum dolorofam

T

fane medicinam fufltinent.

Hos quoque per

[ity

fe ipfum, aut certe parte aliqua per ange-

1U ki

los füos regere videtur. Verum.

Y5

YO

$.

2480.

t

PPINCEPS ifte PACIFICUS, poftquam

p

gravifümum bellum ipfe folus

fua morte

confecit, íedet quidem ad dexteram PA-

TRIS: quia tamen aliquot inimici, qui tan-

quam Ícabellum pedibus ejus fupponendi,

n

tt

et aliquae. etiam belli reliquiae conficiendae

fuperfunt: ideo in extrema regni füi parte,

't D

feu in Ecclefia wülitaemte . atrox . certamen,

l päf'

per füos tamen, fuftinet ancipite fane pug-

G[eþz?m

Dà, utpote in qua tot,

aut forte multo

Til

plures cadunt,

quam vincunt.

Et quod

rrati

conditionem hujus Ecclefiae graviorem red-

dit, ipfe eidem palam, et videndus non

r

j if

adeft, fed Duces fuos facro huic exerci-

yit

tui praefecit, et quqsdam pofuit. Epifcopos

regere

u

166

Tractatus XXL

— ——

t

vegere . Ecclefiam Dei , quam acquifivit . San-

te

guine fuo

ACT/ RE

** Apertam tamen, quam nobis fübtrahit, prae-

p

n

fentiam, compenfat occulta aliqua.

Nam gra-

tia, innumeris auxilis, infiniti pretii Sacrifi-

cio Sacramentis, illo maxime, quod ab altari

li

vocatur, copiofiffüme nobiscum eít ormmibus

diebus usque ad cou[ummationem faeculi. MA'TH,

H

XX,VI-H. 20.

f

5'

248t.

— Hae porro tres Ecclefiae in diverfa

adeo conditione conítitutae ,

eandem ta-

f

p

men fümmarm ac univerfaliffucugn ECCLE-

T

SIAM .conftituunt, quae eft SPONSA CHRI-

f

STI, quamque nimio , tot figuris, et tefti-

moniis in Sacris Literis teftato amore de-

Hclt

bl

Derit.

Hae infuper Societates non tantum

Ia

cum CHRISTO eapite, fed.etiam inter fe

arctiffimo ' vinculo unitae funt ;

nec folo

titulo naturalis pietatis , vel univerfalis ca-

ritatis, fed fpeciali infuper gratiae , et fu-

turae gloriae nexu conjunctae haerent. Ni-

-

fi hoe vinculum ex phrafi fcolaftica omnino

Tbeolosicum , et vere divinum quis forte. di-

Xxerit ex eo,

quod nos non qualicunque

gratia, fed interventu fanguinis fui in tam

nobile corpus fociaverit in quo SANGUI-

NE -aovum Teflamentum dedicatum- fuit , prout

copiofe docet. APOSTOL. ad Hebrae, I

X. vid.

$. 2.],82;

Tantam vero unionem ,

ad

vincu'um

m^.m

fors etiam divinum tanquam uberri

fon-

167

M

fontem , ex quo mutua, eaquke plurima m

ter trés Ecclefias hasce oflicia oriantur, et

L, Pfae'

non videt.

amplum debendi titulum exiftere , , nemo

w

m g

Abfit itaque

Saeri

[mo

Ut Communionem Sanctoruni ina-

al

Sed

iijb

ne commentum aliquod. dicamus *),

IATH,

infuüper et

- IIdo,

Exinde difcimus

-, quod -nobis in-

fignes, planeque admirandas SSym pugnas,

j

victorias et triumphos non liceat otiofe

ll

fpectare ,

n

prout Romanorum .triumphales

pompas tranquille legimus, fed oportet eo-

(LE

J

rum virtutem et gloriam magnifice, et in-

genti laetitia celebrare, utpote quae mag.

te

ede

nam partem res noftrae fünt, eoquod fint

eorum felicitas, qui nobis plusquam ger-

ancum

mani fratres noftri conjuncti fünt **).

yer )

U

)Cf

N

*) De hac Communione SSomm, quae nono fym-

boli apoftolici articulo exhibetur, - Catechism.

jl

$0

CONCIL. 'TRIDENT. docet fere fequentia:

etfi

xmo quod fideles de bonis Ecclefiae com-

[Nl

munibus participent, utpote quae e, g. pre-

1

1

ces füuas nomine omnium exfolvit.

re d

2do Quod etiam de privatis cujusque me.

ritis (non quidem ad gratiam fanctificantem

gnq

j n

proxime augendam) quivis etiam -gravi pec-

cato obftrictus ,

dummodo hujus focietatis

GU

membrum exiftit, aliquid obtineat, quale ex-

tra Ecclefiam conftitutis nihil obtingit, Quare

pl

7 L(ï

etiam merita Sanctorum in coelo exiftentium,

et ob delicta fua in piaculatibus illis flammis

detentorum nos viatores juvant: ficut a nobis

pie, juíteque gefta illis latitiam augent, et

y

hisce pocnas mitigant, . Quae quidem ,bona

L 4

opera

pl

f

158

Tractatus XXI.

opera noftra ad gloriam SANCTI cujusdam,

vel ad animae certae levamen plus conferunt,

fi per intentionem agentis fractus ex jufta

actione redundans definite pro aliquo illorum

impendatur.

Gratiae tamen fanctificantis nec

di

minimam portionem alteri donare, vel oflerre

:

poffumus.

(

3e*) Sed etiam Beati in coelo officio huic fuo

(

minime deerunt, fed agonem periculofum no-

Q

firum amice fpectantes, fua nobis fulfragia,

fi

et in vita fua antehac comparata merita pl.us-

t

quam fraterno a

pendent.

fTectu, prout poterunt, iim-

b

Á

$.

2483-

[

[

/

It i

Ex doctrina $. 248 1. tradita, fubfequitur

N

IlItio,

Gravem et non tantum ex ge-

(

nerali caritate communem , fed ex unione

GE

Ecclefiae fpecialem obligationem nobis im-

minere, ut animas purgantes, quantnm li-

PP,]

3

cuerit, orationibus, eleemofynis, jejuniis

juvemus.

lllarum .enim gravis conditio,

et calamitas non aliena,

fed poft tantam

conjunctionem propinquiffima noftra eft *):

exemplum praeeunte $. MATRE ECCLÉE-

SIA, quàe nullam pene boram finit, nifi

per ipfam DEI mifericordiam precetur, ut

fidelium apimae tandem in pace requiefcant.

*) Viciffim illae vel' pro nobis interveniendi fuf-

fragium habent:

vel certe DEUS illarum

amantiffimus übertim füam mifericordiam lar-

gitur iis, qui in has maxime egentes ipfimet

mifericordes fuerint,

$. 2484.

j

Caput 1.

169

i,

$.

2484.

"Ut

Dcmum

j

n

|ortm

Qu

IV:o, facile quivis inferet, . amplam in

I5 T

membra fingula Sacrae Societatis noftrae ,

J

n

amplifimam vero in ipfam hanc, quae mor-

te CHRISTI coaluit, quaeque ancipiti hu-

t

cusque alea tantum bellum fuftinet , mili-

t W

tantem focietatem qua precibus, qua con-

m

filis, exemplis, et quacunque licuerit ra-

pl

tione, eidem opitulandi obligationem no-

bis incumbere *),

Scilicet. quod praecipit

APOSTOLUS ad Epbef. VI. 18. per ommem

orationem , et obfecrationem oramtes owmi tem

150*

yt

ve in Spiritus et in ipfo

vigilantes in omni in-

, feantia , .et obfecratione pro. omnibus | Sanctis.

uod quidem a fe fieri faepius teftatur idem

[uO

I

GEN'TTIUM DOCTOR E»ifll.

s I

ad Philip-.

penf. ad. Coloffen[.. ad. "'ebe[falonicenf. et alibi.

Yl h

9) Tot animae periculo peccandi, ipfi peccato ,

x)umlb

inveterato ufüi peccandi, ipfam demum, et

j

f

omnem Religionem dimittendi difcrimini im.

i

[

iL

plicatae copiofa fane máteria fuünt ;

circa

M

quam ex communi chriftianae íocietatis vin.

Ü

culo nata pietas egregie fefe exerceat,

Idque

eo magis, quod communia, et publica

peri-

IlJL'

cula augeri potius, quam minui

deantur.

iaperte vi

n

[at

(

CAPVT IL

]dl lll*

Jjor

De düs «inculis, quibus membra militantis . Ec-

1 J

cleflae in corpus aliquod fpeciatim

j

.colligan ur.

$. 2'485. Repudiata Heterodoxorum definit'one,

x,?ö

,']h

2

$. 2486.

170

Tractatus XXI

$. 2486. Egdeüa ex mente Catholicorum definitur,

fcgv

quod fit focietas hominum . in doctrina fidei

Qu

perpetuo eodem, et participatione Sacramen-

r

torum íüb legitimis paftoribus, maxime füb

Romano Pontifice ad coeleftem beatitudinem

hi

contendentium. -

i

$. 2487. '"Sacra vero poteftas, qua

'nobilis ifta fo-

cietas regitur, eft genus quoddam gratiae ad

populum Chriftianum juxta fines Evangelii

regendum aliquibus concefía. Unde

$. 2488. Sequitur [mo, quod haéc poteltas totam

naturam fuperet; et l[do nemini praeterquam

Deo fubdita,

$. 2489. IlItie ad non baptizatos minime pertinens.

IVto ad alienam. tamen, fed non regentium

1

utilitatem comparata fit.

$. 249o. Infertur. item. Vto populo gravem obfe

quendi obligationem ;

$. 2491. Vlto tamen Paftoribus non arbitrariam

at

praeciapiendi poteftatem competere,

j

Ci

F

S. 2485

li,

Deinceps de fola MILITANTE ECCLE-

SIA tractandum nobis eft.

Et licet hujus

[

Q

focietatis municipes iisdem inter fe quoque

nexibus adílringantur, quibus cum cclefia

d

p

(Ig

Triumpbant

229

et Purgante foederati funt; ha-

bent tamen fpeciales infuper titulos, quibus

arctiffime cohaerent.

Inter hos fociales ti-

tulos pacifice, et fors paucis refragantibus

licet referre doctrinam fidei ,

et ufum Sa-

cramentorum omnibus

communem.

Unde

Proteflantibus Ecclefia definitur, quod fit /o-

eietas .bominum in doctrina &vangelica, et par-

tici-

Caput' jI.

171

t

licipatione — Sacramentorum

filei

coadunata. - Quae

At

quidem definitio ni

hil falfi continet

, legi-

y Db

timam tamen, ac pl

enam Ecclefiae notios

Ynon

nem ex fententia .Cathol

icorum non mi-

niftrat *),

f o

ite d

") Nam per hanc omnia Ekccleäae membra ae-

qualia forent: et le

gitima praecipientium , et

obedientium diverfi

tas non exprimitur, et fic

ängelü

Ecclefia,

ut fimplex aequalium Societas, 'et

: tl

non ut civitas aliqua, aut regnum tacite ad.

erqu

umbratur, [n-

qua proin Societate propter So-

ciorum ae

qualitatem praeter jus divinum, nil

aut.conyv

Hnens

nifi pacta,

entiones neutiquam vero

ntiüm

leges, aut praecept

a locum- haberent:

quod

quidem a fana fidei doctrina longe alienu

ob

m 9&»

$. 2486.

"Catbolici vero Eccletinm militantem.- efï'&

kririt

ajunt /ocietatem bominum im doctrina

fidei: per-

petuo eadem , et participatione

"Sacramentorum a

CHRISTO conditorum u

b legitimis |Paftori-

bus, waxime fub . Romano

M

Pontifice , ^ ad coele-

flem . beatitudinem | contenden

Hum.

Ut adeo his-

ho

ce omnes ichriftiani-

neutiquam

aequales,

u

fed in Paftores,

m

ac velut oves divifi effe

. ]i

credantur *),

*) Dogma hoc contra. Proteflantes ( füb quorum

[uibtïï

nomine veniunt Roman. ]mper. Membra a ca.

es (

tholicis facris aliena) v

)

Dogmaticae rel

indicandum Theologiae

Non

inquimus.

originaria ,

j*

ed priore primum faeculo fatis

jam adulto

apud Proteítan

tes invecta doctrina eft, qua

Unäe

omnem íacram

i^

regendi poteftatem hegant,

Vix poterant e

xplicare et inter fe minime

t jus

r

i

confentientes erant, xpenes quem extare

illud

Tractatus

XXI.

illud.facrae Poteftatis, quod poft füam a no-

n

bis feceffionem per fesqui faeculum allerebant.

Ín:

haec

Praeterea illos id male habebat, quod

pI

facra jurisdictio , ut alia omnia defui

lfent,

pacifice et omnium confenfü ab Epifeopis fue-

li

rit exercita.

Jam (uüb obtentu abufuüum feip-

Q

füm ex legitime Regentis poteftate emanci-

Ql

pare etiam ex illorum fententia res ambigui

i

exempli eft, Sic enim legum vigore in obe-

Wt

dientium arbitrium delato omnis Principatus

fere tolleretur.

Qnare ad Proteftantium cau-

fam longe concinnius faciebat, facram Pote-

ftatem rotunde negare, quam eadem admifla,

in tot difficultates fe induere.

]l

(

(

$.

2487.

—

r

Nos jam folum ufum fpectantes circa

b

coelefte hoc /acrae Poteflatis vinculum, quo

&X

fcilicet in juftum corpus vel conftruimur,

fii

recepto jam more confiderabimus ejus "-

turam: et exinde ea, quae eandem extrim-

fecus. concernunt.

Sequentem definitionem

1

ad hujus poteftatis maturam explicandam ab

omnibus probandam, imo fors reapfe adop-

h

tatam eífe putaverim.

Eft fcilicet baec po-

[

ieflas gemus quoddam gratiae ad populum — cbri-

'

Uh

J

Hanum juxta fines Evvangelii vegendum. aliqui-

*

«

bus conceffa * ). ..

i

* Fines vero Evangelii alii non funt, quam per-

H

fecta Caritas, et plena jufüitia, non utique

li

naturalis, fed naturam excedens, et coelefti

dj

origine inclita.

1

2488.

$

Njeï

Ad penitius porro. noscendam facri regi-

i

minis indolcm ex data definitione

juvat

paucas

Caput I[.

17

HHO;

reut,

paucas confecutiones adfcribere.

Quarum

Ima eft, quod tanquam genus gratiae ommnia

o

üient,

naturalia jura, et dona plurimum füperet.

Ili4. Et ob eandem gratiae rationem ,. tan-

js lt

n ib

quam proxime a Deo dependentem, nulli-

Iaf

nligii

que naturali arbitrio obnoxiam poteftatem

n oe-

iffam, in toto ambitu /upremam et «veram

qyis

in genere füo Majefzatem exiftere.

m d

Mu

$.

2489.

,dmilï'a.

Quia vero Ppopulum .Cbriftianum fpectat ;

IIl5* confecutio habetur, quod haec juris.

dictio ad non. baptizatos, et fic nondum

chriftianos minime pertineat, et quod. tali-

ia

i qUO

bus virtute illius nihil poffit praecipi, fed

eadem definitionis particula Populwum ctbri-

gimun

ftianun. 1IV** confecutione docet; hoc genus

J /

gratiae comparate ad fideles effe eratum fa-

gj;?ïi?ï'

ciens, attentis vero iis, qui illud obtinent,

Eionen

et gerunt, effe tantum eratis datum.

Seu

um

aliter, ut phrafin "Theologicam expl

icemus,

40

hoc beneficium grati

àe fpectat folam utili-

",

tatem , et profectum . Subditorum ;

neque

()f!

ullatenus ad commod

um Paftorum .eft con-

üipi

ceffum. Imo quantum ad iftos eft verum,

et grave admodum onus , multa contentio-

ff pe:'

ne (nifi propriorüm humerorum robore fo-

vll

icjte aeftimato prudens, et folida pietas

aliud fuadeat ) fugiendum,

Quare, fiquidem

hon éx coeco, et improbo fen(u, fed ex

Vera ratione negotium aeftimare velimus,

af

in eos, quos in Eccleüge: Rectores eligi-

n

inus,

q

174

| 'Tmcta,tus VEXI.

mus, non beneficium conferimus, et iidem

a nobis non tantum ob eminentem facrae

poteftatis dignitatem , fed vel maxime ob

graviffimum negotium, et propriae Salutis

periculum , quod amore noftri adeunt, om-

nibus officiis profequendi funt *).

Tk

Quam quidem obfervantiam non .adeo fevere

lii

poterunt exigere, qui finiftris quibusdam ex-

e

emplis in errorem inducti ex proprio amore ,

(

et profano utilitatis. fuae ftudio facris fe in-

fi

gerunt, naturalem fenfum, non gregem pa-

Ícentes, et inverfo ordine fe, et non Popu-

d

lum Chriftianum pro fine fibi commiffae po-

P

teftatis defignantes.

Sed de his agendo de

HU

Simonia tractavi.

(

$.

2490.

lt

n

Quia vero haec gratia eft conceffa "-

P

p

gendum , facile inducitur

»

V:e dari in populo chriftiano. gravem

QUi

8

obligationem facrae Poteftati obfequei

toti

maximopere eandem reverendi ;

effeque

Dar.

genus quoddam Sacrilegiü , f eandem quis

(

parum curat, vel omnino tacite contem-

(Qn

nit.

Per hoc enim non qualecunque jus,

ln

fed jus valde altum , et ipfa' eratia violatur,

Vi

et ipfius auctor graviffime offenditur UM

T0

*) Si enim gratia adeo delicata eft, ut citra cri-

men Sacrilegii cum áliquo bono naturali etiam

eminente.ífe. componi, haud patiatur , : prout

agendo de Simonia amplius explicavi. Majus

nefas erit, Íi illa ajente affectu condemnatur.

Quare obedite Praepofitis veftris, et fubjacete

ei$; lpfi euim pervigilant , quafi rationem pro

anima-

.Caput. II.

175

Yn

auimabus vej?ris reddituri ,

ut cum gaudio loc

"n

iv

hot en

füt

Jaciant, eí mon gementes :

