intercffe queant , facultas tribuitur. . Materia

ejus remota eft liber exorcismorum; por-

rectio ejusdem habetur pro materia proxi-

5ma, pro forma accipiuntur. verba fequen-

.flai

et commendate qemoriae ,

et

Accipite ,

balete pote[latem imponenii manus fuper energu-

menos, fioe baptizatos , /ioe catbccumenos. *).

*) Pro aíferenda hujus ordinis meteria, et forma

(etiam quantum ad ordinem lectoratus) alia

B 4

nonm

&) S. Ifidor. libr. VII, Etimolog. e. XIL

n

24

Tractatus XIX.

non fu

petunt, quam. quae ad ordinem Oflia.

riatus

;

$. 2281.

uartus inter minores ordines eft 4fro-

lythatus: qui poteft definiri ordo ecclefiafti-

€us, quo potefias ad . Sacrificium — luminaria ,

et vinum cum aqua praeparandi confertur. - Ha-

bet autem duplicem materiam remotam , et

utriusque porrectionem pro duplici materia

proxima *).

Prior eft candelabrum cum ce-

reo.absque tamen flamma, aut lumine tra-

dendum :

quod fEpifcopus porrigens - ait:

"Accipite ceroferarium cum cereo,. ei fciatis «os

ad accendenda ecclefiae — luminoria

mancipari.

Quae quidem' verba vicem formae füftinent.

— — — AAltera materia eft urceolus va-

cuus, quem Epifcopus tradit, dicendo : -

cipite Urceolum ad fuggerendum vinum , et aquam

in- Eucbar

[

*

/Ham. fanguinis Cbrifli ,. in 7209"7'22'716

Domini, Zmen **).

*) Puta, fiquidem hi ordines fint Sacramenta :

alios enim effent merus ritus facer ab Eccle-

fia inflitutus,

nullam interiorem efficaciam

habens, et tantum dein

um valens, quapntum

tur.

fides Ecclefiae, et pietas re

cipientis meren-

euntque hae vires, et effectus, quales

€X.opere operantis vocamus.

Simile obtinet

quoad omnia facramerital

ia, id eft ea, quae

ex fola Ecclefiae auctorit

ate, et precibus funt

facra,

a

:

f1»a»

prout aqua lufiralis, p

3

,.'.M;K,C ?

aliaeque

res benedictae.

**) Àn in hoc, et aliis fübfequentibüs ordinibus

pima, vel fecunda, vel denium uéraque ma-

terfa

Caput IV.

25

h

teria fit praecipua, ac neceffaria difputatur.

Quantum ad Acolythatum utriusque materiae

jam meminit Concil, Carthaginenfe IV.

$.

2282.

z:

Ordines minores excipit primus inter fa-

cros, feu majores Ordines fcilicet fubdiaco-

natus, qui quidem humana primum inftitu-

d

tione facer *) eft factus, qualis antea non

fuerat **), definitionem ejus interrogati re-

fpondere folemus: . .E/f ordo facer, |quo -

Qe

tefias folemniter cantandi epiflolam, et aquam

vino ad Sacrificium mifcendi ***)

conceditur.

Cujus proin calix vacuus cum- patena vacua

7

materia eft: qualem in hoc. Sacramento effe

,

volunt alii librum epiftolarum.

Forma ad

raditionem calicis proferri folita eft fequens :

Videte, cujus miniflerium *oobi$ traditur ; ideo

|

!

v0s admoneo, ut ia "vosr

/

|

placere. po[fitis.

e:s;ääbeatis, ut JDeo

*) Hic portro ordo.cum diaconatu, Presby;:eratu

Ej

o

ex eo potiffimum. facer dicitur, quod hoc fuf.

cepto, et emilfo voto folemni caftitatis, non

amplius detur reditus ad ftatum laicorum, id

eft, ad vitae genus profanum: .qual

e tamen

amplecti iis manet liberum, qui folis mino-

ribus fuerunt initiati.

l

3PK) Subdiaconatus enim circa aetatem Innocentii

hng

AL primum. ordini

D

facris aecenfitus fuit

per omnia:

nam tefte 'Thomafino //) per un-

decim faecula pro ordine minore habebatur.

Licet jam $. Gregor Magn. eidem .coelibatüm

conjunxerit:

Urbanus dein [Idus concefferit

A

3

k]

3

ut

K) de difci

Cw 260

png. ecclefaft. tom, II. part, L. lib, I

26

" Trqctatus. ATX o

ut fubdiaconus in neceffitate poffet in' Epifco-

pum eligi.

Ultimum. tandem actuarium /adje-

cit Innocent; IIitius ftatuens, ut jure ordina-

rio,

et absque

neceífitate Subdiaconus

in

Epifcopum affümi poffet. Prout habet Auctor

conferent. Luxon tom. VIÍII. conferent 1V.

***) De ejus obligationibus e. g. colendi caftita-

tem , . deferendi veftitum etc. agam alibi.

$. 2283.

Diaconatus jam definitur ordo facer, quo

ad Sacrificium Miffae folemuiter contandi Evan-

gelium ,

et. Sacerdoti in eodem proxime mini-

firandi poteftas tribuitur *) Licet etiam alia

officia ex. jure faltem ecclefiaftico fibi com-

petentia habeat **),

*) Hic et ab ipfis divinis literis;) Diaconi fint

unius uxoris viri: teftimonium habet.

Eun-

dem recenfent antiquiffima: Ecclefiae monu-

1menta.

Sic S. Ignatius ejus meminuit epi-

ftola ad Simirnenf. Concilium Antiochen. de

Aino 272. et Laodicenfe Anno 319. Cumque

conferatur per manus impofitionem Spiritus

S., fbecialem, ac prae omnjbus hucusque

»

recenfitis ordinibus probabiliorem Sacramenti

R

notam habet.

**5 Ad diaconum enitmn pertinet folemniter Dap-

tifmum conferre.

Sfmam Euchariftiam .dif-

penfare, :concionari etc. haecque faltem tunc,

fi facardotis mandato ad ifta exequenda con-

fütuatur,

$.

2284.

Verum hic quoque ordo duplicem ma-

od

^

teriam , et for

jam vel habet, vel habere

vide-

£) Actorum Vlfto item ad Philipp. T. t. et . ad

TimqthQ ITI. 8. et 1&.

L

Caqut IV. -

27

videtur. Et altera quidem lib: EVangelïa

continens , fub cujus traditio:

Epifcopus

dicit :

1l

Jccipe potefiatem legendi . Ewvangelium

!

in Ecclefija Dei iam pro vivis, quam pro de-

functis in nomine Domini.

Alia vero materia

remota eft manus Epifcopi, cujus impofitio

eft materia proxima: verba vero ab Epif-

copo pronuntiari folitg. funt forma:

funt

autem fequentia: ccipite. Spiritum . fanctum

u

l*

ad vrobur, et ad vefiflendum diabolo , et tenta-

ionibus ejus,

in nomine Domini.

An vero

utraque divinam habeat inftitutionem

" Theg-.

logi rurfus difPucza,n/t;g-

$.

2285.

Suecedit jam , atque ex commemora.

tis hucusque ordinibus toto vertice emi-

net Sacerdotium novae, legis ,

feu Pres-

byteratus, quem vocamus.

Ad quem re-

liqui omnes ordines comparati funt, ut-

pote cui fervire, ac velut decoris, ac or-

natus caufa accedere' debent.. Adeo nt li-

cet Epifcopatus fimplici Sacerdotio major

fit $. 2275. ***). ille tamen ipfe tanquam au-

ctuarium Sacerdotio inferviat *) Atque ut

Epifcopi Presbyteris multo inferiores fo-

rent; nifi fimul Presbyteri effent, et pote-

ftate facrificandi eminereht,

.3) Scilicet ut minifüri habeantur, qui Presbyte-

ros creent. Licet vero Epifcopis facultas Sa-

cramentum confirmationis etiam vi oOrdinis

competat, Concil. Trident, Seff. XXIIL Ca-

&on. VIL. haec facultas in Épifcopo non eft

prae«

$8

T: factatus XI X

- praecipua, et infuüper fimplici

..

commiil poteft-

| etiam Sacerdqti

$.

2286. —^

E&- ergo Pre

sbyteratus ordo facer (et

utique etiam certum Sacramentum ) . quo

poteftas novae legis Sacrificium offerendi,

et fideles a peccatis abfolvendi conceditur.

Poteflas fumma , ac plane divina,. cui pa-

rem nec ÁAngeli habent *) de ipfa tamen de-

finitionis bonitate nemo facile dubitaverit.

*) Eft enim Sacramentum: ordinis ex omnibus

chriftiano religionis myfteriis poft Sacrificium,

et Euchariftiae Sacramentum praecipuum. Cum-

que illa myfteria Sacerdotio altiora ad divina

pertineant, videtur quod Sacramentum ordi-

nis in regno gratiae apicem teneat, et faltem

inter dona gratiae exterioris fit fummum.

Quid ehim effe debebit, Deum inter et to.

tum mundum, vadam, ac fofpitem confiftere

ad exarmandam divinam juflitiam infinito ro-

bore inftructum 2

Quid erit Deo offerre do-

num, quod deo dignum, imo eidem aequale

eft ?

Nonne ili, qui facerdotem' pro facro

tribunali federe videt, ea verba evangelii oc-

currere debebunt: ^Opus eff hic, qu ctiam

peccata dimuttit 2 — Fruftra (ane eft, qui facer-

dotium novae legis pro ejus dignitate explica-

re sggreditur: omnei enim captum, multo

magis omnem eloquentiam longiffime fuperat.

$.

2287.

Hic porro ordo nefcio, quot materias,

et formas habere vi

GCuur:.:

1

-

nam aliquando

manus fuprà caput initiandi fufpendui

iU u

Atu

T

alia

m

Caput IV.

29

J

alia vice manus ümphclter, et absque ulla

formulla eidef

" pmmuntur, Immox patena cum

js

ane et cali

vino traduntur: denique ad

t

finem manus ruríus imponuntur, addita rur-

fus certa forma verborum. Quare quod facile

0

intelligitur, ingens de legitima matema, et

:

forma inter doctos eft concerta it1O.

rl

Etquidem

mcmo ab hir

C qacvo '"OL

ilitilt

n*4111

'iuulï ibï

j' x.u LVLJTC]J"

d

d F'"BOL pnarn mater

m eífe. Datenam:cum

wmcc;amo et calicem cum

ï Ofm, Íeu: pane

vino itidem . confecrando.

Forma vero huc

$

pertinens funt verba fequentia:. zfceipe. pote-

ftatem. offerendi focrificium Deo, mifJasque celes

bragili; tam pro vivis, quam pro zsz nctiS in no-

42

anin? Dor

27

u Zhmen. Atque hisce id novae:le-

gis facerdotem et in facrificii noftri incruenti

miniftrum quemque conftitui cenfébatur prio-

fis aevi fententia fere communi.

Potefta:

tem. vero ,alteram . qua fcilicet .facerdotes

fori interioris judices, atque in negotio re-

mittendorum peccatorum, et facramenti poe-

nictentiae

miniftri initiantur ,

lequenti ritu

conferri

di

"1*

bitramur:.ad finem fcilicet Ly-

turgiae,

feu M

initiando rurífus impo-

nuntur manus ab Epifcopo , addita fcquenu

formula :

TM2

/!mï,e Spiritum .S. quorum, rewi

J

Y1$

heccata ,

T€

miltuniur eis,

et quorum reti-

Wueris., retenta jmzz

$.

2288.

Atqcle haec fententia insvens robur ac-

ex Concil

Florent

Icu: nX

i

4

jecreto

cipit

Kuge

30

Trüctatus XIX,

Eugenii faltem in eodem edito, quod ita

habet:

Sexiun Sacramentum

| ordinis , cu-

jus traditionem confertur | ordo

ficut . Presbys

teratus traditur per calicis cum vino, et pa«

Tenae cwum. pane porrectionem.

L

$.

2389.

Aft fcriptura de fola. impofitione màs

nuum loquitur,

prout I. ad Thimoth. V.

22. ]tem eodem epiftola IV. 14. ubi ita

habet :

JNoli negligere gratiam, quae in te

eff, quae data efL-tibi per propbetiam , — cum

Concil. Car-

impofitione manuum . Presbyterii.

thag. IV. celebrat anno 398. Canon. III. itaà

docet :

Presbyter. cum . ordinatur , — Epifcopo

eum benedicente, et manuum fupra: caput ejis

ienente, etiam ommes Presbyteri, qui fradefen-

(

tes funt , manus fuas juxta manum Epifcopi

l

füper caput illius teneant * ).

Sed et patres

tam latini **), quam graeci quoque ***) in

eandem fententiam concedere videntur. De-

nique Ritualia, Pontificalia, et Sacramen-

taria antiquiora de fola impofitione manuum

loquuntur. .Accedit, quod graeca Ecclefia

etiam noftra aetate, Romae quoque, per

folam impofitionem manuum ordinem Pres-

byteratus/ conferre foleat.

Quod tamen

Ecclefia latina minime accufat, imo tacite

probat; dum id tolerat non tantum in uni-

tis, fed etiam in iis, qui trifti fchifmati

involuti funt, dum ex eo ad unionem re-

deuntes in fuo gradu confiflere, et facris

mini-

——

&

Caþut. IV.

3I

Á

minifteriis . fungi absque nova initiatione

"

]

perrmittit.

9) Haec videntur innuere Ordinem Sacerdotii con-

li

ferri per illum ritum, quo manus fuper ca-

put novi Sacerdotis fufpenduntur, t aliqua

precatiuncula recitatur: non vero quanto ma-

nus fimpliciter capiti imprimuntur . cui tamen

ritüi moderni plerumque faveut.

13.*

**) Vide S, Hieronym £

) laudatur etiam S Ifi-

l

dorus, Alcuinus etc,

ü

***) Id habet auctof. conítitut. apoftolicar, G.

Dionyfius feu quiscunque Auctor libri de Hie-

)

"

rarchia ecclefiaftica "heodoreth. /),

"

J

$. 2296

A

Si in Erudita hac concertatione liceat

[]

propriam opinionem adícribere : non nihil

j

magis inclinarer in eam fententiam , quae

!-

aliquam . impofitionem manuum pro hujus

J

A

facramenti *) materia ftatuit, utpote quae

gravioribus momentis niti videtur, **)

g

*) [dem- et per eosdem fere rationes d

"

ikcendum-

videtur de ordine. diaconatus.

**) 'lanta enim antiquitatis, et utriusque latinae

fcilicet; et graecae Ecclefiae confenfio gravif-

An vero Ec-

fimum argumentum fuppeditat.

S

clefia acceperit facultatem. a, Chrifto materiam,

et formam in fpecie infima, prout loquimur,

definiendi, fors absque piaculo licebit dubi-

tare: et fi hanc facultatem accepit, vix po-

terit affignari ratio, ex qua tantam mutatio-

nem inducere voluerit:

ut ddeo etiam nunc

pec-

&) In Tfai LVIIT.

l) Hilior. Relig. C. XV.

32

Tractatus XIL X :

perfeverare videatur, | quod quondam certo

obtinuit.

Décretum Eugenii grave et moleftum eft

admodum fententiae huic.

Noluerit tamen

Pontifex ibi dogma fítatuere, fed etiam po-

tius fententiam referre, quae ea aetate. apud

omnes forte latinos obtinebat.

'Alii alios ra-

tioües ad tanti argüumenti vim mitigandam in-

venerunt :

omnues 'tamen facile fatebimur,

caufam . noftram m

; "

inime hucusqug evictam

eífe.

$.

220T;

de-

Ordo denique Epifcopatus definiri

bet: quod /fit ordo facer, quo Prssbytero con-

feriur | potefTasPBhlios - ordines. quoscunque , et Sa-

cramenta

Ui4

1TlY

1 confirmatiomis. botelTate. propria*) con-

ferendi.

Ejus

materia eft impofitio ma-

|

nuum **) a tribus Epifcopis plerumque )

facienda 11). .

j

*) Nam ex conceffione pontificia etiam fimplices

facerdotes. hujus Sacramenti Miniftri poffunt

X

ei

Hici.

j

"E Hauc, M 6t.

in initiatione Epifcopi adhi-

bendae manum impofitioni magis favet aucto-

|

ritas Apoftoli »;) laudata.

Videtur enim Ti-

motheum admonere Ordinis Épifcopalis, quo

j

-utique Timotheus a Paulo infignitus erat.

Pontificia

aliquando

) Ex conceffione enim

Epitcopus ab altero; fed unico Epifcopo, ac-

?l

cédentibus tdmen aliis facerdotibus,

etfi mi-

tra infignibus, fimplicibus tamen, fupremo

QI

hoc ordine, id eft Epifcopatu initiatur.

) Pro altera, et minus principali Epifcopatus

materia aliqui ftatuunt duplicem unctionem il-

lam,

ag

&A

oth.

m) 1. Ti

Ó

P ows

; Caþ/f V.

33

fth

lam,

1a

é

ciicet capur,

et manus novi

p]i-

cop

C 13

uno

:

AÍIULLELE .

id

et

o

irïfï'm.l ex ratione HuilUS

fo

iiGa

aliere

ï

e

Pþ

LLLL

ii

ls

av

"E

ÁX

V.

i

fd«

IX

,quw

LE

/7

UATHER 3

n

-

TO

a

i

vt

L£

vé4

(—þ Z:-: ALSO

—

1

TM

$

3*

Miniffer ommvm

,g

m

ad licitàm ?

!.

vero ad validam

;E

3?

acem. aitorum

(I;;

;

ationem mmü d

ra

MTCTIOLI1

ieris

PL

gen

SS-

)?

Ordo Epifcop :t S , plerumque faltem.. Ad

d*

pum&m Vvero 1(,L tinet.

ö.

fl*

294. . 1mo,

Ut fit in fiatu gra

e

TIdo,

"f

u

ritus. obfer vet 5

Ilitio,

ut nullo

i

ä

U

d

edunemo

canomico impediatur

UTW-

$.

z

20

Praeter

o

£R

T*?

il

5.

to, min d'ïf" ordinis debet ha.

be

"Jerel

11

Irisd

iC

[

i

onem

2

at ]ae a

Hoc

hoe

[9]

lb. j*

Y

"g

negotium ]e.-

J

C

lhþ

1aà eit,

un

;

i

( VAuA

H

tu

vtU

n

du. Q( LIULGS 3

LR

g.

2296. Quatuor dantur

iegitim

*

mi "Pp

pi:

iter

Wt

quos t

"'1!

4l Ll

us (LJL

i r:

n

LA

JD

11

S Orit

z(u—

tufi

20

Y

lter Epif

CC

Y3

LU

1S

Go

$.

r

:l

icilii:

—

^5 0()

Et etius

Jk)

ODus b 'nefic ii*

i

M b

;

229

g.

: J*ïudï

a

to

11

quart

3c

(t Epiícopus familiaris

COI

H

V4C

LuD,

Qui om

I

T.

$

Literas qu

[9)

e

!T

(v-

:

qUO

2300

l.

q

liOl

as CO"IC

z

ere pef-

iut

it,

Qua

1f

ï

r

COH( *UOUCO

ï

:

li

ifitae

.defcrib

Intt

Loe

q

uales

nid?

äi

2301

Vel t

À C& )

£ xE

[

ime concedit Rotnatius Pontifex

fii

praeter L-Jn*"'* pos mox commemoratos

)mo

2

O2.

u

(liï

m

ï)

$.

3

b cea'cn requifitis. cónditionbüs

facit. c

)

1

tu

ä

jl

Cuc

»

u.(.e

Tagpae

nte.

M

j

z

"

Qitr

C

I

l

i

ï

HH

e

$. ïzg .

1

L

H

u

[2

3

2

"

na

? TN«I l

L

et

«

1

8j fx

[

u

À

Lb

iS

Oi

i

s

r—*?J Q—a

ï

;

:14;, , il.e.-ï.-

i

t d41

45

g

fuit,

Es

Tractatus XIX.

34

fuit, ex ordine fe offerunt ea, quae eisdem

ordinibus extrinfecus necrífario competunt,

Et primo quidem loco eorundem miniftrum

confiderare juvat.

Cui quidem aliqua ne-

ceffaria funt, ut ordines valide, id eft,

cum effectu conferre polfit.

Alius vero in-

diget, ut id licite, id eft, absque culpa

faciat.

&

$. 2293.

Jam ad 'hvoc, ut quis alteri valide, id

eft vere ordinem conferat, ita ut is reapfe

eo ordine infignitus exiftat, requiritur ple-

rumque *) folus ordo Ejpifcopatus in tali

Definiente hanc affer-

miniftro **) exiftens.

tionem Concil. Trident. )

Siquis dixerit,

Epifcopos mon e[fe Presbyteris fuperiores , vel

non babere poteftatem confirmandi et ordinandi, vl

eam, quam babent, illis e[[e cum Presbyteris

communem. — —- — anatbema fit.

*) Nam extraordinarius minifter aliquorum ordi.

num ex cónceífione fümmi Pontificis poteft,

Sic

vel etiam folet effe fimplex facerdos.

Cardinales, Abbates, aliique Presbyteri jus

mitrae, et Paftoralis baculi habentes, fami-

liares, et fübditos fuüos minoribus ordinibus

(multo magis prima tonfüra) infigniunt. 1d-

que habent vel ex privilegio, vel certe ex

lic

confuetudine.

Plane jus hoc videtur agnof-

d&

cere, et probare Concil. Trident. o) Zbbati-

Ten

dibus; et alüs quibuscumque , quantumvis ex-

emtis non liceat in poflerum — — cuiquam ,

i

ht

qui vegularis fubditus fibi mom f ,

tawæ/iz('ain ,

vel minores ordires conferre.

Cep

ÍImo

Q

$) Seff. XXIII. Can. VIT.

9) Seff, XXIII. de Reformat. C. X.

22

Caput V

35

m

Imo axnpliüs , etiam

l,

Subdiaf:onatum . e

m

quod pene fidem excedit,

etiam Diaconatum 5

conferendi facultatem a p

ontifice fimplici fa.

[

cerdoti concedi poffe,

fuifle graves admodum

et etiam conceffam

;m

doctores teftantuür.

In

De. folo Presbyteratu nul

lum exemplum ex.

tat: ut adeo hujus ordin

It

Se

is folus, et perpe-

tuus Minifter fit Epifcopu

*) Cum ergo folus ordo e

fufficiat, ut quis ordin

pifcopalis in Miniftro

ejus acci

em ,

et Characterem

V

piíat; facile intelligitu

r Imo:

etiam im.-

piutn,

excommunicatum, íchifm

aticum, etc.

p

ordinem cum effectu :

Jle

r

vereque conferre.

Et

Íi apud antiquos legatu

tales Épifcopos ni.

tl

hil dare poffe praeter dam

nationem; tales or.

dinationes effe irritas , in

fet

gendum eft de executione

anes etc. id intelli.

fily

, et ufu talium or.

dinum, utpote quibus a

bsque piaculo uti,

Vil

lisque füngi non eft perm

gi

gularitas, excommunicati

iffum, eo quod irre-

rum ordinüm e

xercitio obftat;

o, füfpenfio etc. ho.

i

n

Intelligitür ta.

men 2do quoque,

miniftrum

facrorum ordi.

hum debere reapfe j

am effe confecratum E if-

pid

copum, neque fuffic

Vel etiam ab Arch

ere, fi is electus

tantum,

J2

iepifcopo ,

aut Pontifice

Sic

confirmatus fit,

Verum

m

ami

$.

j

Plurä requiruntur

, ut Epiftopus ordines

X

licite, et absq

ue delicto conferat.

dem Imo, in eo defi

Et qui-

rnOi

deratur ftatus grati

ae, fal-

hu

tem ad conferendos illos Ordines

[

3

quos

Sacramenti dignitate infi

gnes effe judicave-

1

rit I[do,

Ut ea obferv

Jj

]

et,

quae ex prae-

cepto Ecclefiae ad ritum pe

rtinent *) - At.

que ut ordines extr

m

a legitima tempora non

2

COn-

F

I5v

"LO

23

[5*

[2

C

CD. (5

£5

3

L

od

C

Manw

*

4

L-à o

c

O

m

W,Jr.

3

A

ct

ct

Y

C

S

9

Nv

m

"

À

.ev iE em i

Kv

m

Ts

—

A 5

-

Em s

W

$

:

E

1

4

U

e

$V

ex

coy0

[

m

£5

.IArd [

f

PSS

es5

d

2

d

DN

as

i

a

ht

LA

La

eN

m

^

lst

")

k

1

.

»

enr]

-a

^$

ro]

M

-t

Ü

2

C

m

PS

r

p

-

u

cet

-

*

»

jj

2

^e5]

E

p

. U

[

rÁ

c

se

-nvw.k

res

^s

[0

(

W

m

"

-

f

-

fl

m

p

(

:

8

?

um

fs

9

L.

)

-

&v

[

Ls

vEP

Qu

$-

p

m

— M

[

.n

W. &

e

r

Rs

pus

Nl

N

K

p

mj

A

R

^

h

N

[

n

G

Y^

crc

-

t2

"

c

w

?

g

,m

z

:

d

j

u

CO.

[em

j

23

esem

/N&

1

*

f*

v

[)

LE

Q

:

ü

D

ES

[q»]

4

J2

M

Wu

--

i

A

P

^^5

^

—

-

Ms

Vei.

:

L

vt

R

W

40

j]

-

E-o

p

R

peo]

fh

f

L m

pe

Pt

W

m

-

e

RR

"-

[

1

ES

f..,

w

*5

á

m

Bub d

p

p

"s

à

[

P.

iqu]

-

"

M

-

,^5

-

À

n

PN

[eem

[e"

C

P

mu

m

P.

—À

"]

4

Id*

M

Ui

-

A

"-

u^

^

Mh

"t

iC

£

m

aE

d

[nnen

*5

w ]

p

o

Pn.

ld

P^

P^

v

k x

—

Jv

Q

t

-

*N

À

u

IÀ

p

A2

s

*

p

^s

p

--

o

d

E

w

i

m

L

[u

i

[ 11

D x

posb

-

-

u

€

&

r

£

n.H.

Ra

£2

Iu

-

a.

n

-

UT

&

ub

C5

[*

gote

m

e

m

-

-

À

—

1763

» o

t ls

Pal

(

w

wl

(

aol

D

p

d

n

-

"

"m

as

AA

*

(

f

—

C -

-

Ea st

$

-

H

jel

Xo

lm

t2

"^

$5

TU .

o

m

VA

iA

V.

As

Ci

LO EEEON

£m2 fL

p

LO

f5

s

,vI

*

C

2

M.

l

a

G

[5

Ees

U

N

£

E

-

»"

iv

t

$et

Pa

w

E

-

ty

—5

--

L

-

as

É

us

c(t

E

[en!

d

-

V.

D

MjIIiCLiM

Y

s

n

$£2

Es

ia

»|

(s

-a

E

P

Á

[S0»|

Pes

x

d5 ecl

d

e2

*

-

joe m

j

tl

M

^

[6»]

"

p 4

E»v]

H

2

nivt

ty

»

P^

DA

u

i-

m

u

(l

2

m

—

[

p

Ht

Ü

i

E

o

^

jo

ep

Mp

N

^

-

--

Ui

C

od

p

m

n

[

m

Ài

À

fí

5 d

ect

a

-

-

[v

[u)

m

p

I«

pb - fs

»

M

m

C5

—

Y

É

-

t5

p

d

bes-Laidiere

luï 111

^

(

Pa

-

Mv

m

[nv

SSCD

res

s

um T

»

pampsa u]

"

m

—

ls

m

e

"

ceM

"

U

ct

lss

uÀ

..4/

MVU

w

[9ENS

Ui

r* j

À

(

üS

»

p

E

[

L

E

n

H»;,o..m.

Wab m

[

l

W

2

£U

p^

(

v

v

"

D

c

i

ul

11

-

2

i€

m

g

(

[fp

"

R.

t5

u

p

id

o

m s

M

cb

X

»

1

* fT

[

«

aG

9)

ca

E

T^

[

As

[25

-

j

5

le

V

1

P

1

.

bes

u* N )

m

u)

od

M

».U

ecr

e

p

A5

liv

-*

w

ais

D

(

.W

à

0

W..

W

"

-

et

A

cT

[uem

VX

45

f

-

B

E^

[»n

—X

WW.

/W

f5

OVv

u^

L

ie

U.

Bu

m*

9

R

£L la (

[e]

MRU U:

.

e -T

WW

f

:

Len

X

-

rl

od

[

Q

C

p

]

u

$P

£*

$5

o o

k

"-

V

z

€ ovb

]

UA

e

.

F^

p

Ees]

i

1

1

es

p

-

-

R

(

t

"n

TA .

yis

rA

-

T

m..

W.

£5

D

L

E

T

Ü5

L r

et

K

[

"

e2

C5

—

v

l

t

F^

n

AR

e5

m«

w

-

r

r

-

l

[am]

f5

p

p

fiocsdi

as 4

iE

-

r4

iev]

£

um

hs

f5*

z3]

Eer

p«

C

"

^*

l]

n

MA o

]

—

[

d

-

t

(

d

cCt

»cC

x

"

?

M'

e€

"

t^

as

3

»

[g9]

£

P^* n

r

[

ca

-

&

E

(5

"

——

R

rít

[Xb]

-

£

p w

rÍ»

ceo

pus]

- þ

[v

jam

"

--

-

p

C e5

"

-

£5

[

R

P Nl

ne

-

A

p

[

um

M.

v

MM

Ts r

iv

[um

m

LP

m

CT

$od

pi

H

r

mv

m

Ui P.

Ui

*

r

—

$5

j2

ca

I

R

ua

peel

""

»

D i od

9

Y^

f5

Es 02

m

C2

t

n

G

sl

£

€2

u

MP

W

m

nrmvv 2

fT

A

£s

L

£

D]

p

U

El r*

C

jo0!

10C prace

E

£

"r

—

M^

p-

—

Cs

a

(e)

peres

m^

PA

À

v

t3a

a

AR

5

N..h

pev)

e

"w]

"

[

)

C

per]

t

o

p

f

"

W

x

M*

-T

p

bebM r

V

r

M.W

CT

LU N G

PU

ERE

On

H

n

i^

[«

p

f5

r

r2

d

A. to

EH

MU«

ect

o

m

C

A

À

MW

N

zi

u

És

[

u s

pere)

gt

[

(b

p

pen

c

w

bt

(

T

—

1

W&

hlw»

"

MMW

C

£2

eoo

Lore

Ctow

22

p

w]

[0]

I

Va

D

optum

onferre vo-

T.WMW

L

nur

1

m

RA

$

]

h)

v

P

n

R CADT

r

«2

ht

— 29

(3:1

V M

—

-

i g, u —— T

)

---

—— — —

p

i

-

—

——

N

"C

st

-l

—

Pa

*

—— -

L

—

€

*5

co

-

E

Auu

E

z

p

[

E

E

D

m

v

g

;H

ss

*

z* E c5

(

[

z

.

v

[3

b5j

É

lo

o

P

RUA .

£^

beà

N

VR.

d a

M.

[ó

"

e

À

l

u)

c

al

r

AE

-

ha

«

M

,

^

.-M

inà

2!

E

:

v

£^

w

t

À

-a

g

nl

d-

L o

W.

C

[0

mv

—

$A

Q

Pac

W

—

£

2

R

i

204

—

]

[*

--

dbat,

t

G

-

.

CT

o

F

m

mhs,

)d

- o

E1

*

€ )

p

TT

[

d

p*vi

-

p

(2

!

3

ca

k

3

m.c.

u

m

d

a

*

^.

t

[

Lan Ed

L

g

UM

p

-

i

u^

J

p

a

M.

t

-

T

—

^

ol

C

p

n'

v2

"

E

d

(

w

La

M

W-

rH

RP

n

m

4..

m

k

e€

d

«

p«

u

-

(

m

Ct

D

m

i

k

p

P

d

—

5

od

cHr

,M

-

C

[

g

d

d r

d

h3 qpu

".

(

Av

..W.

—— 9]

-

C

[2

m

d

p

4

À

HM

:

U.

à

I^.

-

T

u

p

f WH.

—MÀ

t

1

*

ra

ged m

bwiiu

:

-

-

--

À

-

[

R

Porn

(5

VC NL

À

-

"

n

*s

£

n

C

p

Pen

"

1

H

».

»o]

CT

dex

u-

€

Mr

nm

[

[

p

Qsl e

(

-

s

Va

Yj

£

I * uk

£

j

.Mx

g

d

hn

[

Maice:

g

deeh

m

(

U

E

£2

V.

l1

as

*

L

-

co

f^

d s C

e8

f

i

l

- 102

p

d

S

*

P

H

n

w il

E

[

m

Fsl

pb

U

a

f

e

m

us

&2

--

u

L (

i

E

i

1

b

-

o

POR

k

..

pea .

m

d

w,

ct

p

a

3

iX

^C

u iu

ext-

1

itn,

£5

[on

m

C*

petel

um

— $

—

L

25

M.M

/

[í

E

3

:

H

4

£1

.

[e

N

c

1

^ i

u

r

b .

j

H

d

"

»

CT

pb

'XVOT*

o

À

X

s

E

ponY

3

C

€5

M

exe

À

lt

t

^

vit.

[

o

U2

p

-

r o

-

—

e

LOv

U11

455 Y

»

m

3

^R

k i

ec,

L.

D

r

d

t

um

um

—

b

E3

&

i

w

e9

£5

[ ]

)

u)

A

M .

"

p

I

N^

y

ts

-

a

€

BR

de tempor. or

MA

e4 , Md

g.

u

peeá

-£S

£t

w

4

c

W

n

-—

-

-

C

(v

A a

(

(

r

-

i ]

-

En«

«

m

9

*

aj

.

E

(

um

ï&./&

$13*

[*»d

d

W.

»

B2

w

m

t2

—

z

R ^

[

e-

d

2

rA

[

MM

be

K2

um

ct

[

ID.

[ ]

:

Ms

u

"

n

)

—

. At

-

$.. od

-^

A

(e

E

ad mumne

1

r

P

e

m

n

^

lm

-

[C^]

;

C

um

p

|^À

*

*

bees

d

Ü

HX

1

Es

O

M

m

VN

PC

mll rl

VL

^

N

N

r

[

P

Q

"n

BN

g

^

e

a

i

k

r

pa

H

1

1

in

p e

M2. v5

U

[

a

ul &

N

£

P

[97

m

—

[

--

r

(

—^

s d

s

^

L w

£6

p«

L

z

T

d

2

ct.

ia

(

s

[

r

IN

adizs p

J

"-IL

B- o

u

€

n

[ux

Va

n s

ernt,

d.

[

u)

Ed

..,..D

r

pb r

-

ps

Z

E

r ael

2

-

I

s

d.

6. u

T.

u-

n

"

o

?

eMMÁ

G

bexo

^3

v

iel

n

£

)

CD

Md

m

(

[2

[

ct

u

ety

—

n./.

*2

c»

&

C2

(

e

C

— .

-

[

p

Y

d n

t

t5

poun

M

$m5

"

C) ct

Re

€

P

22

—

v

À o

v2

v

- u

[

[j

du

-

[

M

7!

cr

:

"

[

R

"

Vi

A

CR

M^

o

M

-a ol

p

M

*

[es]

C

u/

moy:

f

M o

]

u

f

£2

Opo orig

[

-

&VU

A

pes

i2

p

£

1

*

fs

[

P-

[

d

"

cetr

x od

P»

-

9

1

U.,!

"l

b

Fs te]

j

tD

C

L

o*

m

(27t

$x

lÀ

[em

a

s

:

v

i

P.

MVl

us

pR 25

[2

[

(

-

d

,MW./W-

p

hs

b

m

m

-—

[

?l

—— À

(

B

[

T

o

Wi.

r

m

Bw

LE

c

"

-

pos

p

/M

[

d

g

ho

e

r

m

i

z

ff

r

d

A i

Pb

p

(

-—

po«

Noude.

a

s

-

u

M.

t2

E

^.

E

L

&

s

UA

y* CT

[

25

9

2

m

—

E

w

[ 2

E

C2

M

E

.

L2

n

—

.

T«

-

38

T7'&;tätiþs XI X..

$.

2297.

Adohpé

[

Alter Epifcopus eft domicilii.

jam ut quis alicubi verum domicilium fibi

conftituat *), duo requiruntur, ícilicet ut

uis habeat animum perpetuo "*) alicubi

3

h

abitandi, et ut reapfe ibidem habitare jam

coeperit ***), ut adeo , qui e. g. Vienna

ü

Pragam pergit, animo ibidem*perpetuo de-

gendi, in itinere conftitutus nullum ha-

beat domicilium , et jure vagorum utatur.

Nam viennenfe domicilium jam reliquit,- et

pragenfe nondum. conftituit.

*) Non enim ad recipiendos ordines fufficit qua-

- f& domicilium, id eft, quod habitatione jam

inchoata, et animo non quidem femper, fed

majorem anni partem ibidem habitandi aqui-

ritur.

**j Scilicet ut ftataat, quantum ex moderno ani-

lo

tmi decreto.

Quodfi circumftantiae aliud ali-

i

quando fuadeant, fedem füam utique mutare

poterit. Non enim juratum, et nunquam. mu-

QO

tandum,.fed fimplex duntaxat decretum pro

l

conftituendo domicilio requiritur.

d

N

*** Sufficit autem primum inftans, quo habitare

coepit.

D

Habentur autem ifta omnia ex can. 3. de

1

temp. ordinat. in 6. c. ultim. de Paroch. et

20 Íf. ad municipalem.

Videnda tamen et

tti

Tni

confttut, Innocent. XII- fpeculatores de anno

x694. 4ta. Novembr.

t

$. 2298.

Praetär hucu:

sque commemoratos legiti-

mus ad recipiendos ordines, et tertius

qui-

-dem

: Caput. V,

39

dem eft Epäfcopus beneficii. . Unde poteH:

0C

quis initiari ab eo Epifcopo , in cujus dioe-

nbx

cefi habet beneficium , et quidem Imo, quod

W

jam poflideat: quod pacifice poflideat 3tio,

ub

quod ad ejus fuftentationem fufficiat. Atque

u

ia partim declaravit , partim conftituit In-

J

nocent. XII. in mox laudata conftitution. Spe-

l

eulatores *).

ln

*) Ut adeo non füfficiat fola electio, vel prae-

fentatio :

ii

neque ipfa poffefio, fi cui lis fu-

d

per eo beneficio ab aliquo moveatur. Prout

nec tunc, fi ex patrimonio, aliisve fontibus

n

honefta talis clerici fuftentatio praeter, et ul-

tra beneficium ,

utpote tenue cqmpleri de-

atf

beat.

f

l

$

2299.

uartus demum ad conferendos ordines

AU

legitimus Epifcopus vocari poterit Epiíco-

N

pus familiaris convictus.

Cum enim Epif-

(are

copi paffim familiares fuos, fibi alias non

i

]

fubditos facris ordinibus infignirent, Con-

cil. Tridentin. hunc abufüm abolere volens

ato

Seff. XXHI. cap. IX. de Reformat. ftatuit

in haec verba: Epifcopus familiarem fuum

non fubditum ordinare non poffit ,^ nifi per

&

triennium fecum fuerit commoratus: et be.

&

jno

neficium quacunque fraude

reipfa illi conferat *).

ceffante, iïa;im

*) Ex quibus tria deducuntur, et quidem Ímum,

quod talis debeat effe vere domefücus, qui

expenfis Epifcopi, ac velut ex ipfius menfa

Mi

]l

alaturlidum , quod id debeat fieri per trien-

nium, et coram Epiícopo, nam conftitutio

2

habet :

fecum commoratus :

unde non íufá-

4

cit,

4o

iraciaiu

AX X.

Ci

fi quis in loco, aut damo

Q.

€eu

ja, et extra

1

C

nipectum

A

Jifcopi,

li(F

forte

CX])PMP*:

€]i

dem . vivi

. 3tium, lut eidem mox, id eft

jntra

( ULH* u'l

men

fem ab ordine collato (pro-

ut decla

Ocent Xii

ccenfütut. fpecula.

to

H

cjum ,

ilkt;lbiïe

fuftentari

quo

qnwt

é mfcn tur

$. 2300

facul

t

Uci

11(3

A tcp

$ CO'H;GIC

gqarco

k»;

nes qua-

tuor horum generüm Epifcópis ita compe-

t

t

u

, ut datis lwx-z is, quas chzmaïo""as *voäa-

f

1nus

eant

E

L-

aul

C—il.x-ö CL)F!C'*L( e]

poffint

—!Q:b/

his

aiïï

lit

eris -duo-^dun

L OLa.

l-q NA

at m

em

wiii

OFran-

da

Íci ücet eart

ï.

£

1

1

maten*z, et auctoritas

C(w t

i»mr](i

VAUE

idi

"LSUC'IF

ie

()uamum

TY

ad priorem

1üu

i1$

€

i'x

et

expr:

II

11 in.o.

nomen

LO! uw-.l —«i l-

t!öq

e

td

d

quo concedü intur,

EA

etu& 1

]

g

;ï

IS

à

ä

11

V

em,

feü pm*zns 'cui fa-

LL

]tas

p

i

JeTt

M A

3

**fhnc

».,19!

à11

PV

mlz,i

Vel

m

^

q

i

HUCIaLiltl b

Cl

clncumue 11C ntia

ii

£E

:

)l

ditugi fiat, debet addi; ut

iS. Cdl)

DpIiON äi)t US,

et

in

Communione

ciun

&

!-s

rD

romana

L

L

f

a

XHt4t.

! M Aï(ï

waï "ï:

V

V

"

It

]

?

1

*

auos 4

nes recipiendos facul-

tas

E d

/w1

s

ïLlï.

lii

ï

alis epiftola . debet

continer

e

r

—..f

vLi.u.!.n

Ob quam fuerit conceffa

c ï f.J

Orc

inat..in. 6.

J.*(.«k!- CF*I-"' 11

tempor.

Concil.

1"13a,nt eam caufam in lit

KAMSS O

vriio

CI-LL -

Ícribi imi

^ n 1*

NwLC

U«

facult:

l]

IN

de

promovendo a

quocunque

nifi

habenti-

-vm",

ion [uffragetur,

bus legitii

li

am CdL.ide

Ob uu»ül a pl()þïaïlï

Epüco jis ordinai mom poflunt.

Scriptura

tamen

m

Caput F.

41

-

t

tamen non adeo eft noceffaria, ut^ver

t

[9]

"

is;

d

et fr'ütibus hafm facultas dari' nequeat.

!0

U

$.

230I.

Lal

Has vero litteras concedendi auctoritas

eft imprimis penes. romanüm . Pontificeui:

tum vero penes Epifcopos non tantum ori-

ginis, domicili, bénefici, fed etiam proba-

j

bilius penes illum, à quo titulo familiaris

*

D

QUi

convinctus quis ordihe

S recipere poteft.*)

$.-2299.

il

H

fj

9) Favet huic affertioni praeter ufüm' regufa. Jur.

Aal

Mï

68. in 6, qua:dieitar: Poteft quis: per alium;,

quod poteft facere per feipfum, [tém. can, I

»

f

iM

j

etc. 2. diftinct, 72.

Lcl.

*

*

(5.

2302.

"Qu

í

ePracter Epifeopos poteft concedere has

(;

ifnln

iwvbti.

dimifforias cap

m fede vacante, feu po-

tius ejus Vicarius ;

g.

quem ex praefcmpto

WVY

X

li

Concil. '"Tridenti. Seff,

":

A.

A

V. de reformat.

101X

c. XVI intra fpatium | octo

dierum poft

[

V

mortem Epifcopi eligere, et

per.eum . de-

volutam ad fe jurisdictionem

Xercere te-

u

Dne

[ut

viiil.

et

Verum hic ipfe capituli . vicarius

e

per primum annum,non

n

a

73 '5—. 2

L(*n&

tatis ratio-

ne beneficii recepti *)

vvm!

VCl

recipiendi **),

r

Conc

(d

4

ilio rurfus T'rident. ita conftituente Seff;

k"x [

"

eformat. C. X. ejusmadi

Y 1*1

ais epiftolas . dabit.

dimiüïqw

*) Tales fünt, qui jam potiti fünt beneficio cer:

P*'Ha

tum ordinem requirente,

u

Sic ad regimen Pa.

roch«iae affumti tenentur curare, ut intra pri-

J

C 5

inun

42

Tractatus Fl A.

$um anum ordine Presb&teratus initïehtur.

Et dantur utique plurima beneficia certum or-

dinem lege,

confuetudine, primaeva infütu-

tione requirentia.

»Ck) Pariter aliqua** behefïcia ordinem quemdam

in adfpirante ad illa praevie jam exigunt.

Et

utique nemo, mnifi prima faltem tonfura de-

coratus aliquod beneficium capere poteft. Un-

|

de fi quis ad beneficium vocetur , certam

fpem habeatetc. talis ad primam tonfuram,

vel etiam alium ordinem -occafione beneüci;

recipiendi arctatus. effe dicitur.

Atque .his,

et feclufo fpeciali privilegio

nulli alteri facultas concedendi literas dimilfo-

ä

rias competit: et quidem nec ipfi Vicario.

f

generali Epifcopi nifi ifte vel in remotis agat,

vel tales literas dandi fpeciale mandatum lia-

beat-:

