Refignare, Ííeu abdicare bene.-

t

ficium. ea conditione,, ut illud non nifi illi

(

cedat, cujus amore prior beneficium dimit-

!

tit, ità, in quam, abdicare

non licet, ni-

Jif

fi in manus PONTIFICIS, i

d eft. mh in-

terveniente auctoritate e

t confenfü PON-

j

TIFICIS *

n

be

Licet vero beneficium cum

Q

jeficio permutare nón fit ex fe facrile-

*

Y

j

gum

ts

Tractatus XXï.

218

gum, ;:um detur facrum pro facro; lege

tamen ecclefiaftica ejusmodi pactiones pri-

vata auctoritate factae piaculo Simoniae

notantur: quin adeo temerarii ejusmodi be-

neficia fua.

Ht A

de rerum .permut.

Nihilo-

ut

minus permiffum eft,

uterque coram

Epifcopo fuüum beneficium dimittat, decla-

rans, Íe id animo permutandi facere: ubi

dein Epifcopus tenetur haec beneficia mu-

tata illis conferre, Clement. unic. JDe rerum

permui **).

f

.*) Et merito; mnam fi alicubi arte hic ab affecti.

bus , et rationibus naturalibus ingens facrilegii

difcrim eft. Pro falute propriae animae grave

Y

oftoris munus dimittere plerumque licebit ;

fed dimittere definite, ut alter nobis carus

fubintrare queat, periculofüm eft admodum,

!

Mihi.modo nullum exemplum, in quo hoc

tute fieri poffit, occurrit, nifi hoc, in quo

Ecclefia prae reliquis utilis ex aliorum feu

errore, feu iniquitate ab ejus regimine arce-

tur; eoquod in quocüngue provehendo nmil

nifi utilitatem Ecclefiae fpectare liceat.

**) Hic difputant, an pinguiorem Ecclefia in

commodum alterius ' dimittens in compenfa-

tionem hujus detrimenti aliquod pretium, feu

partem redituum fibi. pacifti absque periculo

fimoniae

incurrendae poffit,

Inprimis in di-

:

miífo beneficio penlionem , feu jus, aliqua ex

eo emolumenta capiendi dimittenti ftatuere

nemo praeter

Romanum PONTIFICEM po-

teft, prout patet ex titulo ;

Ut beneficia. £-

Ex

elefiaftüca — fime — DDiminutione conferantur.

gravi tamen et probata caufa id concedit com-

ä

munis fententia etiam

Quod au-

" piscopo.

tem privato permutantium arbitrio fimile quid

fieri

t

Caput VIII.

219

p

fieri queat, in animum inducere non' poffum:

$ Otl

nam in hoc cafü vere facrum füb conditione

TR

profana , imo propter eam alteri ceditqr.»

Yi l

Vib

CAPVT VII.

COf

Qd

De quibusdam ad Difciplinam Ecclefiae

pertinentibus.

] ubï

1 n

$. 2542. Praecipüa juris naturalis, et divini cä«

H

u

pita ex anti

i

wijunae Eccleliae difciplina opti-

me difcuntur

afett

$.

2543. Quae tamen non m

provide, aut ubique

propalanda | fünt, — Nos

"i

gl

pleraqqe omittentes ,

gtM

ex moderna difciplina

icol

2544-

Solam

pene. notionem cenfummm*'tr;-

dimus.

qini

Ifl 1.

2545. Tales vero funt ires: . quarum zrma eft

"i

"

exconmunicatio

J

QUO

2546.. 2da vero fuüomjo $ ac

um d

p w

*O^ 0^ — wO — X^

2547. Demum tertia iuterdictum.

0 Jl

$. 2542.

f

4

Atque hisce "Tractatum de Ecclefia -con.-

penie

r Ij

cludo: licet innumera difciplinae eccefiafti-

cuu

cae capita pertractanda füperetfent ,

i

quae

n

ftudium brevitatis omittere ,

et apud alios

n

inquirenda relinquere jubet.

yUet

Praeterquam

quod quaeftiones,

quidnam Ecclefia confti.

[p

"m

tuerit, ad hiftoriam , et quaeftionem facti

l

quodammodo fpectantes memoriam magis

of

€xerceant, quam ut gravioris, ac feverae

R

(u d

infüitutionis materia exiftant, Proftantäfu-

per

Jl

220

Tractatus. XXI.

——

per hoc capite, id eft, de difciplina eccle-

fiaftica aliorum a graviffimo judicio, et im-

menía eruditione infignia opera, quae non

nifi magna delectatione, et pari utilitate

lesi poffunt.

Unicum tamen monere. velim

quemlibet , ut ex hisce potiffimum difcere

fatagat, quidnam optimae aetates, et flo-

rentiffinae Ecclefiae circa jus naturale, et

divinum. fenferint :

nam hisce . conformes

ä

leges, imo ex altiorum iurum horum prae-

fcripto fuas

conítitutiones

conceperunt,

iisque palam docuerunt, quid de praecipuis

Eadem vero legendo

n

ilis juribus fenferint.

faepiffime dices:

ZAut illi errarunt , au£. mos

Dl

gravi[me .decipimur. Quo profundiorem au-

n

tem antiquitatem ingreffus fueris, eo pu-

Iu

riores fontes invenies.

Prima funt optima:

ü

quae fübfequuntur, jam aliquid ex deterio-

Et.licet

ris aetatis conditione traxerunt.

etiam ex illis. Ecclefiae paftoribus - plures

;S:

rectiffime fenferint: praecipiendo tamen non

ea, quae juftiffüpa videbantur , fed ea,

C

quorum obtinendorum fpes erat, fequi co-

1

gebantur.

Quare maximopere cavendum,

ne mediae, aut noftrae aetatis ecclefiafti-

cas conítitutiones, relaxationes &c. pro le-

gitima Divini aut naturalis legis interpreta-

tione accipiamus.

Quod non quidem in

co fenfu dixerim, ac fi in iis aliquid. con-

tra jus naturae, aut DEI praeceptum fit:

fed in eo duntaxat, quod noftra difciplina

2

ecclefiaítica

legitimam

füperiorum — jurum

menfuram non aífequitur.

$.2

43,

P

. Caput VIIL —

221

j

:cgïe-

$.

2543-

; lt

Tf

uod fi jam ex iis id

, quod. juftum eft,

didiciffe tibi videaris,

hac tamen fclentia

|at

Ifily

Tua non mox, et ubique erumpas, ne pu-

VEi

[cet

fillos et infirmos impetu Tuo dejicias ma-

gis, quam erigas. abemus faroulos teme-

; [i0

T0$ — — — quos, fi ambulando plus feceri-

hu

mus, laborare, morientur in una - die.

GE-

m

á

NES. XXXIIT. 13.

INeque mittunt oinum no-

p

um

n

uires

celeres :

alioquin — rumpuntur

[üb

utres ,. et vinum elfunditur.

MATTH. 7X.

jpi

J7. Quare non plus obliga

tionis,' faltem

100

r

in privatis inftitutionibus , manifeftandum

$)

E

eft, quam obtinendum fperatur: fed gene-

ratim magna contentio fuadenda, et ple-

)]

J

rumque etiam fingillatim definita vivendi ra-

tftai

tio, ac pene finguli actus defignandi funt

(erO

ipfa tamen obligatio provide tacenda eft.

]

(

Sic enim a multis legitimum, atque ad fen-

Yurt

fum Evangelii attemperatum agendi modaum

ol

obtinebis; negligentes vero in novum, aut

ET

continuum peccatum non conjicies. Et fa.

j (0

ne mirandum, aliquos ex modernis provi.

Um,

dum hoc filendi confilium in privata dire-

j

ctione tantopere accufare, dum tamen Ec-

j lt

clefia in publico regimine plurima non de-

t

t

finit, et. Filiorum fuüorum ignoratiam i

n

j 1

falutem . eorum' opportune vertit.

Ímo ex

J

(0

opinione $. BONAVENTURAE DÉUS

fi

ipfe aliqua jüris naturae ca

pita nobis ftu-

J

diofe tenet abscondita, n

€ eorum gravi-

rut!

tate, et multitudine obruti deficiamus.

^.

t

$. 2544.

222

Tvactatus. XXI.

al

$. 2544. |

&

Longam adeo de ecclefia tractationem

deli

pertexendo fat ampla, quod jam dixi, ne-

ü]ä

gotia omitto. NNihil enim de poteftate prae-

ciplendi, puniendi et judicandi commemo-

raverim.

Quantum,ad vim puniendi fpe-

ciale, et cuivis alteri regendi confuetudini

fere ignotum poenarum genus fe' offert,

quod cenfuras Vocamus, et quarum hic fere

extra ordinem generalem faltem notionem

miniflro , utpote quae ad forum interius

Licet enim alias de

facile poterit fufficere.

his operofe difputeat, et in curiis eccle-

fiafticis facrorum ordinum Canditati fatis de-

fuper exagitari foleant: in ipfo tamen ex-

ercitio hujus Doctrinae ufüs opinione mul-

to rarior eft. Praeter cenfuram in percuf-

fores Clericorum latam, et de qua jam íu-

pra egi, vix alia in vulgus eft nota, et

fic ab ignorantibus fere nulla incurritur.

Sed etiam de poena in libros baereticorum

legentem, et.quae ad ufüm facere poffet

tractatu de fide tractavi.

Cum vero om-

nes poenae a publica poteftate latae vindi-

ctám , vel commune exemplum fpectent:

fola fere cenfura privatam emendationem

Definitur

enim,

fibi

propofitam habet.

d

quod fit poeena fpiritualis ,

ac medicinalis pri*

&

vano quorundam facrorum ufi

4, a S* Poteftate

1 j

inflicta , ut reus a fua contumacia

defiftat.

Ua

Unde non nifi fingulorum correctionem in-

N

tendi clare oftenditur : licet hae cenfurae

4li-

Caþut VIII.

223

aliquando a fua natura velut de

gänerent ,

(

et non raro ad exem

plum, vel poenam in

delicto füo non-

|, I*

jam amplius pergenti in-

fligantur * ).

que

1eru0

7) Et quia contumacia contra facram Poteftatem

in eo non intelligitur ,

r

qui praeceptum Ec-

T

clefiae, et ftatutam poen

am ignorat; ideo ig-

norans eandem immunis

manet, etfi delictum.

Wt

Íciens committat,

ldem dicendum

de. eo,

).ff

icit

qui gravi metu ad actus peccat:

et

licet enim

jondt

jus naturae,

quandoque divinum nulli ne.

ceffitati cedant ;

cedunt tamen pl

Keni

ges humanae; ut adeo talis actus

erumque ]le.

e.'"g. facri:

4 d

legii legi naturali adverfüs manea

i

urgenpte

qde

tamen

gravi metu non amplius eft

human

um, et fic cont

contra jus

s d

umaciae , ac proin etiam

cenfürae expers.

Q &

Praeterea de c

i5

enfüra generatim fpectata

addendum, quod al

iafit ab homine, i.e. prae-

vll

vie judicio per' fi

e

ntentiam et

iil fd-

in cafu fingu.

lari inflicta: alia vero eft 4 leg

€, feu per ip-

D. ü

fam conftitutionem generatim ,

pro certo ali-

quo delicto taxata,

Séd haec

rurfus eft vel

rrii

latae fentmtiae j

o

Inox incurritur:

quaé proin patrato delicto

alia autem

ferenda . [euten-

"l

tia, feu quam etfi

a lege taxatam, ' nemo

patitur,

j 0l

niïi poft fententiam

vini

11

$.

2545.

tetit

onetl

Cenfürae vero fübt tres, quarum prima

gnim;

€

excomuupnicatio ,

quae definitur: cenfura

jJn

ecclefiaftica ,

qua bomo baptizatus a Communio-

»!WW

me fidelium — fzparatur. Dividitur in minorem ,

0»(;;6.(21'

qua quis fola Communione, et ufü Sacra-

m

ua au-

fj

Inentorum ypvrivatur, et in majorem , q

dlft :

fertur

Tractatus. XXI.

224

fbrtur commurnicatio integra ") cum aliis

exercenda

**).

Quae quidem excommurii-

catio major femper cenfetur effe inflicta,

quoties vel ab homine, vel a lege fenten-

tia excommunicationis fimpliciter profertur.

Haec

tamen

excommunicatio ,major poft

CONCIL. CONSTANT. et latam in eo a

MARTINO V. legem, dividitur infuper in

excommunicationem , oitandorum 'et tolerato-

7um.

A2zxc

L

a

ec, id eft, excommunicatio tolera-

torum »

folum excommunicatum a Commu-

nione aliorum Fidelium arcet; hi vero pro

arbitrio cum eo communicare poílunt, ne

fcilicet innocentes aeque, ac reus aflligan-

tur: per illam vero etiam alii fidelés ab

excommunicato-íe abftinere tenentur , mi-

excommunicationem | incurfüri ,

fi

norem

absque gravi ratione cum eo communica-

verint ***). Probe quippe notandum cenfu-

ras omnes reapfe nihil aliud effe, quam le-

*

ges Ecclefiae prohibentes, quae proin, fi

abfit contemtus, periculo infámiae, et cui-

vis gravi caufae cedere folent.

?

*) Non tamen communicatio mer

e interna, qua

in fide, caritate, grauia, mutuis fuffragiis,

et fatisfactionibus $. 2481. et/feq. perficitur,

hac poena intercipitur, Imo omnino permif-

Q

fum eft, pro excommunicato etiam fpeciatim

Ti

preces, privatas tamen, fundere.

t

**) Quare privatur Imo publicis Ecclefiae fuffra-

hae

giis. 2do Ufü facramentorum tam .aliis mini-

türc

ftrandorum , quam percipiendorum : 3tio Fa-

cultate publicis offieiis (excepta concione) ad-

ïufy

i

ftandi: 4to Sepultura ecclefafüca, mifi ante

inor-

PA

Caput . VIIL-

227

| dl

dnortem , vel, fi poenitene obierit, poft' mor-

,muni-

tem ab hac cenfüra fuerit abfolutus.* Si enim

j

II

--

dv

^

j

in loco facro excommunicatis

(utputo) vitan-

e.

!

M

dus, fuerit fepultus, locüs ille pollutus, et

ï

fetr

non nifi reconciliatione ad facros ufus refii.

tuendus effe cenfetur: eruitur 5to: Capacitate

l pO'fT.

beneficium ecclefiafticum accipiendi : accepto-

Q1

rum ehim non jus, fed ufüm ífolum modo

x il

perdit: 6to: Ufu jurisdictionis facrae; tolera:

Jrt

tus tamen non füo arbitrio, fed aliorum ro.

| t

gatu eandem ufürpare poteft: 7mo: Denique

communieatione etiam politica, et profana,

TU

jl

quantum abs gravi incommodo fieri

er J

Docerte, APOSTOLO 1. Corinth

LEU

poteft,

pN

:V n s

TPEU

qui frater nominatur , eft. fornicator, aut ava.

ii

g

FUS — —— — GU ejusmodi nec cibum fumere,

eS 1

Ex quo appàret, quam gravis fit. ifta poena;

et proin quam parce adhibenda;

quod ipfum

[

L

optat CONCIL. TRIDENT. .. Se//

; XXV. ACCZ;U;

m

III. lndices denique excommuni

cationem lex

um

u

ge apud obvios.

r

Mi

Tee*) "Tales tamen vitandi paucifümi noftra aeta.

te funt: fcilicet folus notorins , id eft, in vul.

um

gus notus, et ceríus infü

jl

ef

per Clerici percuffors

et qui eft alter, fi.

alicujus. excommunicatio

t qu

fpeciali d(ïcr'eto publice denuntietur,

$.

254^.

"

f

ficit

/literum. cenfürarum. genu$ eft i

j

benfio ,

Qquae definitur cenfura ecclefiafticá , q

ut Cle-

etti

?eciäïiü

vicus ab actu aliquo ecclefiaflico — fibi alias

competenie ad

tempüs — brobibetur.

fj

$1 emm

. [ii

haec prohibitio foret perpetua ,

degene:

ls ml[r

raret in poenam depofitionis, Eft auütem

up ^

fufpenfio modo ab. erdineg et 6ffcio4 inodo

me)

"

& benéficio, modo

j

ab vut:)mque; nuüné ab

ütii

1

-

n

don. VIl, |

"

34

226

. Tractatus XXI.

quibus , alia vice ab ommibus actibus. Deni-

que fufpenfio fimpliciter lata femper eft

integra, et prout vocamus , fotalis.

$.

2547.

—

Denique znterdictum efl cenfura |ecclefia-

celebratio

Divinorum — ojficiorum ,

fica ,

qua

ufus extremae

Unctionis , Ordinis , Eucbari-

Ræ

fliae extra ortis periculum, et demique fepultu-

nà

va facra, probibetur.. Eft vero vel locale,

tus

vel perfonale, vel mixtwm, prout nempe vel

ül

ff

Id

locus, vel homines, vel utrique interdicto.

füupponuntur.

Non tamen otiofa eft haec

I

nam interdicto loco cives ab

diverfitas :

s

eo abeuntes liberahtur ab interdicto , et

jutt

peregrini eo accedentes eodem involvuntur.

nihi

bus ho-

Perfonale autem adhaeret velut off

digr

minis quorfumcunque transeuntis , alios au-

tor

tem cives, vel hofpites licet in eodem lo-

N&

co exiftentes, intactos relinquit.

Mixtium

T0

denique utriusque prioris in commoda in-

TLo]e

volvit * .

m

lr

*) A cenfüris abfolvendi poteftas competit el,

qui eas inflixit; infüper ejusdem Superiori ;

Q

denique illi,' cui alteruter priorum hanc fa«

d ]

cultatem conceffit.

Quae quidem regula pa-

feeh

titar unicam exceptionem , eftque fequens:

Cenfüras ab ipfa lege, et fimul lata jam fen-

evi

tentia inflictas, et nulli infuper fpeciatim re-

& f

fervatas quilibet facerdos ad excipiendas con-

luni

feffiones approbatus abfolvendo poteft tollere,

Vg

prout habet commugnis, et recepta fententia.

T

lm

TRA-

li

li

[f

TRACTATVS XXIL. -

,

)

bE PIETATE HOMINIBUS DEBITA.

J

I!

egnum pietatis, quae hominibus debetur, -

Ti

R

non fatis apte defcribo recepto ufui

gpu?tï

magis, quam arctae rationi in hoc obfecu-

ltb

tus. Longe aptius hunc tractatum infcrip-

r W

fiffem de pietate virtuti, et juftitiae huma-

nae debita.

ji

JC0

Quidquid enim homo egerit,

MeC

li id juftitiae aeternae non fit coníenta-

;

neum, id eft, fi non fecerit, quod aeterna

ef

jufütia vult, et quia aeterna juftitia id. vult,

unti

nihil id eft, nullo obfequio, nullo officio

us

dignum, etfi plaufibile admodum, et ad mul-

05 d

!

torum commoda accommodatiffimum exiftat,

g

Neque enim muro, qui fuftentat domum

f

meam, aliquod officium debeo, et( fine eo

d n

mole aedificii opprimendus, ne quidem' vi.

tam fervare poffem. Aut forte equo :meo

ytit *

l

morali vinculo obftrinpor, quod multa ab

perw' !

eo commoda in. me redundent? 'Si vero

ant

de hominibus loquamur, omnes illorum af-

a p

(QU01S

fectus, et actus aut fiunt amore juftitiae,

et virtutes funt, aut non fiunt amore juftiti

jm j

et funt vitia.

d6,

o *

lam cum pro peccato ne-

u

J

".

mini quidquam debere poffimus, füpefeft,

w (dt1]

ut ob meram juftitiam, feu virtutem ho-

oD

minibus abftrieti effe poffimus. Qtuae enim

hominibus ob excellentiam naturae huma-

Tij

nae debemus, ea íoli Deo, qui naturam

2

huma-

230

Tractcitus XXII.

humanam condidit, et quae in ejils. folius

Qu

jure eft, deberi jam alibi oftendi, eadem

Hil

non ad pietatem hominibus debitam ,. fed

tu

ad religionem naturalem jure referens. Pro

al

üis autem , quae ab hominibus jufte recte-

fc

que geruntur,

iisdem fane obftringimur,

Ju

etfi ex eorum recte factis nulla in nos uti-

litas redundet.

Unde juftis prae aliis fuc-

currendum eít, et fi aliud in poteftate no-

ftra non fit,

bonam exiftimationem , .et

propenfum animi affectum iisdem debemus.

Siquidem vero -recta hominum facta ad

commodum noftrum fint comparata ,

tunc

etiam fpecialia grati animi officia incipiunt,

Óa

eaque majora iis, quae cuique virtuti de-

bentur. Atque exinde bonum famae , ejus-

2

que origo intelligitur, quod in fola aliorum

de aliquo bona exiftimatione confiftit. Quae

quidem bona exiftimatio pretiofa eft adeo,

j

ut tanquam nobile penfum a rationali men-

te profectum omnia bona fortunae toto ge-

nere fuperet.

Generalis vero fententia ha-

$2

bet, quod crimen occu

|tum hucusque, etfi

verum abs gravi ratione publicare non li-

ceat, ne bona de aliqu

o homine exiftima-

tio in aliorum animis

extinguatur.

Ego

communi adeo arbitrio intercedere non au-

e

fim, ejus tamen rationem a me ignorari fa-

de

leor.

Non enim intelligo, quomodo bo-

bit

na ei exiftimatio debeatur, qui bonus non

(or

eft. Verum judicium non poteft effe ma-

um-

iif

Qr

tum, aut iniquum: verum autem , juft

que

"-

Caput I. :

23f

fil

oxdem

que judicium erit, 1i homines e.g. furem

aliquem effe malum, et iniquum arbitren-

M

tur.

Unde, nifi ex communi ufu

m

pactum

ii

aliquod , exfculpere poffis ,

ficut. fcapham

fchapham , ita furem furem

PU

| absl omnli in-

T

juria.vocare potero.

95

j lt

f

] 4

CAPVTL

b

t 4

De mutuo pietatis vinculo, qua f(zmz'lz'ae

coalefcunt.

t

j

l

pion

$. 2548; Poft explicatgam piétatem Deo debitam,

u d

fequitur illa, quam homines a nobis recte

exigunt.

. i

dt

$.

2549. Licet etiam

aigelis H boneheta. dh d

in nos haud

D

dubie col

lata penfüm aliquod

, Qu

pietatis debeatur.

! a

$.

.2550. Inter homines vero

präecipua eft illa fi-

j

liorum in parentes,

lllud tamen officium,

t010 ;

quo parentes filiis tenentur.

j

$.

2551. Eft pietatis fibimet ipfi debitae quaedam

portio.

l d

n

axlfdr

m

$. 2548.

, l

Ampliffimum utriusque naturalis fcilicet ,

for v

et fupernaturalis religionis imperium tan-

o i

dem emenfi, doctrinam de pietate Deo de-

of !

bita inde a tractatu de virtutibus moralibus

"

coeptam abfolvimus.

Scilicet virtutem mo-

ralem, feu officium ex titulo creato debi-

]URU»

tum in pietatem , et j

ruih'i;iam dividebam,

3

prout

230

Tractatus XX IT

0l

prout nempe aliqua óbligatio ex alixqqu be-

nefacto vel pacto eít. orta.

Quia vero ali-

I

i

qua beneficia a Deo,

et maxima quidem

accipimus

ideo de religione, feu pietate

pro beneficiis Dei in nos factis debita tra-

ctandum erat. per. novem fere tractatus.

Cum vero etiam facultates creatae amgeli

fcilicet, et homines recte non raro faciant,

t

et in nos benefici effe foleant ,

aliquam

exinde ad hos ipfos. pietatis obligationem

eXiF,tel"e manifeftum 'eft.

Ài

$.

2549*

du

'Atque inter liberales hasce mentes pri

of

D)

mo loco recenfeo Angelos , Uutpote quos

nedum ex caritate in Deum et ex ea, quam

D)

ipüis communetm habemus, gratia, fed etiam

Qu

qu

ex naturali affectu . in nos vere pios exie

ftere cenfeo.

Cum enim mentes etiam nos

M

H

fimus, et fic culta, et obfequio digni exi«

ftamus; nemo fane.dixerit, nobiles illos,

ac liberales fpiritus mentes fe paulo infe:

riores fnihil curare , ^eisque mihil obfequii

impertire,

uare dubio caret, nos mon

Q

tantum gratiae, fed etiam naturae varia be-

&

n

neficia hisce.debere, eosque nobis, quat

tum eisdem

datum

eft

59

impenfe ftudere,

pari ,

et^ majori

ftudio

exinde- digniflimi,

M

x

Neque naturalem hanc affectionem minue-

Teé potefít, aut in mere fupernaturalem. €a

P

gn

ratio

convert

164

quod . angelos exiftere ,

l

libi jam

non (niü. ex fide difcamus,

i|

prout a

oftendi.

2

Caþut l.

2

;

V^

I

W

ll

oftendi. Excellens Ange]oruni natura, eo-

10 d

rum virtutes morales, et eorum in nos be-

T

neficia eisdem nos -obürictos -Itenent. ]

)

A

'F& J

$.

2550.

(

dUb

Inter homines autem non datur mäjo'r,

atl

et arctior pietas, quam filiorum ad paren-

i

Ü

n

ul

tes fuos.

Atque beneficium generationis

fat manifeftus titulus eft,

qui prolem ge-

IU

T ï

nitoribus fuis obftringat.

Verum pér hoc

AU

antiquiffimum ilum, maxime naturalem ne-

xum, quo plures eandem familiam confti-

tuunt nondum Íatis explicamus. Sic enim

s T

officia fiiorum in parentes fuos, non item

obligationes horum . in illos intelliguntur.

e

j^

u

Ex eo enim, quod infigne aliquod. benefi

4l

(d

cium in alterum contuleris, non fequitur,

[

quod. ad plura alia conferenda eo ipfo ad-

g d

j

ftringaris; cum gratia collata accipientem ,

jl (

non vero danþem obligare queatT

) hl

0 I!

$. 255t.

p h

t

M

Quia porro inter generantem, et gälii-

Q

0s

f

tum datur quaedam communitas fanguinis,

et filii quaedam velut pars parentum fuo-

yi

rum exiftunt poft eam pietatem , quam pro-

ng"

pris membris debemus, proximo loco fe-

QU

qui videtur illa, quae proli debetur, 'ut-

ï

jl

g

pete in qua parens velut fecunda vice fpi-

D]

Tat, et vivit

Et antiquis vifum.eft, quod

d

161

;

generando prolem damna mortis compen-

femus, poft mortem fuperftites, et aliqua

lil

J

i

Z

4

ratio-

J

234

Tractatus. X XIT..—

ratione in pofteris noftris immortales effe-

[

cti.

ne

Ut adeo vinculum familiae fit duplex,

ex pietate in fe ipfüm, et ex alia pietate,

Tà

quam beneficium generationis meretur mire

[*

t

compofitum.

Ex quo etiam apparet, quod

non debeant (plerumque) filii parentibus

r

In

thefaurizare, fed parentes filiis. s. Corinth.

12. I4, quia pietas in feipfum eft major,

fo

quam in quemvis, alium, et officia paren-

hr

bi

tum in filios fit velut fecundum in feipfum

pietatis caput.

Praeterquam- quod naturali

ordine cauía effectui , non vero effectus

caufa plus tribuere, et íe impendere de-

beat.

)

II

CAPMX T H

r

]ten

De. officiis parentum in filios.

Qu

2552. Primum in prolem jam conceptam ofh

Q

cium parentibus imminet.

Unde

für

5

3

Matrum in foetus fuos obfcura obligatio

QU

Aliqua regula definitur.

'Tum vero

ben

i

2

ää

Parentes prolis jam natae corpus ,

:

Et animum curaré debént; idque etiam

W0

255

$^ u^ u^ v2^ u25 u^

m

F

Quantum ad ofhcia

t

» Quae & gratia cjxi.

Ve

que imminent.

lu

$.

2552.

li

Equidem proli nondum exiftenti - nihil

b

debetur: ei enim qui hucusque nihil eft,

Do

nihil deberi pocteft.

Non enim datur od

hy

debetur.

Cum

amore ,

t

cium , qqod nulli

et

de

a,

29

Caput II.

Wf

et ex offidio in prolem nemo generare te-

J

neatur. /Alias huic officio continuam ope-

u

'

ram navare tenerentur omnes, quibus ob-

: Ym

tinendae prolis aliqua fpes foret. QOmnino

: quo&

tamen plurima débentur proli jam gene-

1tbu

ratae, etfi natae nondum $. 2551.

Et pri-

Yi

mum quidem officium eft, ut conceptus jam

m

foetus ad felicem nativitatem perducatur:

t

neque quidquam committatur, quod nota-

P.a

pl

bilc; eidem periculum accerfgt. Aft

j

fectli

$.

2353-

d

Quaenam fünt matrum obligationes in

ipfo portu? quotnam , et quam acerbas in-

cifiones, et violentias admittere tenentur

urgente periculo infelicis, nativitatis ? —

Item

quantam . vim

licet . proli

inferre ?

Quaenam medicamenta ad íalutem matris

1 6

cum detrimento foetus adhibere permitti-

tur? In arcta, et reapfe maxime- definita

li?

caufa ex comunibus regulis fententia fcri-

benda effe videtur.

fü

Quantum jam ad of.

ficia ajentia fcilicet omnia officia mater pri-

l emm

mo fibi, et dein proli debet, quae in ejus

poteftate, et altioribus officiis non fünt ad.

j i

verfía.

Et quia malum doloris eft infra ma-

lum mortis ,

quantum ad folum dolorem

nulla acerbitas illud officium , quod a pro-

J"l

babiliore periculo mortis venit, füperare

j

u

poteft, fi ope dolorofae medelae vita pro-

i^

babilius fervanda fit: five dein de vita ma-

r QU

tris, aut prolis agatur.

Vide tamen , quae

Qul

i

Ij

del homicidio alibi feripferam. .

$.2554«

Ps

As

Tvactatus XWXIII.

—

$.

2554

,

Pro officiis in hac caufa negantibus fe-

quens regula fores totum exhauriet: Nec

— ÁÁORDNS

ad matris, nec ad prolis vitam fervandam

licet alterutri illud fübfidium adhibere, quod

alteratri probabilius mortis periculum ac-

cerfat * ).

Ut adéo impium fit prolem ad-

huc vivam in utero materno fecare, difcer-

pere,

vi mortifera extrahere, etfi alias ma-

Hoc enim

ter, et proles fimul peritura fit.

quantum ad parentum nihil,aliud - foret,

quam filium pro falute matris data opera

Occidére ; /quantum ad foetum vero hoc

ac occidere aliquem , ne. ex

idem effet,

intervallo aliquo. moriatur **),

*) Sed an ab hac re

zula neque fequens cafus

Sine quodam e. g. fectio-

excipiendus erit?

nis genere puerpera certo unacum foetu mo-

rietur:. fectio tamen eft vel a feipfa, vel a

mediocri Chyrurgi arte

ejus conditionis, ut

per eam non quidem

certo, pro

babilius tamen

mors fit inferenda ;

contra -vero vita minus

pro bàbil

iter fervanda.

»Sane fpes vitae etfi

robabilis debet -hic fuperare pericu-

» miftus

alias

»1

um vitae deftruendae, vitae inquam,

,brevi, et certo periturae:

vel an. noón licebit

adhibere ?

,ultimum fervandae vitae auxilium

cinis etiam

,et quoties Medici utuntur medi

^

, minus probabiliter prof

uturis, dum aliae non

t? éé

Verum quia vita non

,4mplius fuppetun

ü

eft in jure nofiro, eaque utet

idi, neutiquam

vero eandem. deftruendi facultatem habemus ,

fe

hoc, de quo difputamus , probare non poffum;

Ve

utpote de quo verum eft dicere ,

D

quod talis

Y

ttat, ut viram mi-

probabilius caedem commi

li

nus probabiliter redimat.

Praeterquam , quo

conae

Caput Il.

235

conatus de vita tuenda ad officia ajentia, con-

tra vero obligatio de eadem non deítruenda

IY

M

ad negantia,

fpectens prae illo priore multo

delicatior

exiftat.

Medicinae . etiam | minus

t

probabiliter profütürae faepe ; et recte adhi-

1

(

W

bentur, fed bene duntaxat, .quando medicina

]1 4

mortem probabilius |acceffat,

Aïia- enim ett

medicina fimpliciter inefficax ,

) d

bilius nocitüra,

et alia probg-

Qd

$*) Sed neque fpes baptifmi, et (alutis aeternae

i5 04

aliam regulam hic infert :

nam. praeterquam

cay

quod plerumque, et probabil

ius infans in utero

forti

baptizari queat, etiam alienae fülutis ftudium

Opäïl

contra officium negans , quo vitam deftruere

| hot

prohibemur, ne quidquam valet,

VR

Per ea tamen, quae hücusque difputata

funt, nolim prohibere omnia ea

, quae remo-

tum.et minus probabile periculum accerfunt.

y d

In.tali enim cafu pietas in fe, et alios multa

)

; f

requirit, et ea,' quae proli debetur, probabi.

k

lius nihil patitur,

Sed

an parentes poffunt

matrimonio uti, fi ex fre

, vt

quenti abortu, aliis-

JUI'S,' |

ve indicilis probabilius. debeant praevidere ,

foetum deinceps concipiendüm fimili fato, et

$ famd

fine baptifmo extinguendum fore? -Si vera

fit mea fententia ,

quod proli primum conci-

M

normo

r

W

piendae nulla debeatur pietas $.

23945

non

p

nifi affirmantem ,

düuram tamen refponfionem

i^

reddere potero,

I Iv

Perv

d

1[1!

j5 QUP

$. 2555;

"

Alterum parentum. in proles füas off-

u

[

n

cium eft, ut earüum corpus, et animám cu-

rent.

Ad priorem- claffem fpec

fant

vGiiu

jpeni

victus;

u

veftitus, providentia in futurum, .fcilicet

)Qu

ut ftatui competentes. facultates, quantum

c:*s

licet, eisdem praeparent, aut certe ab arte,

fÍcien-

! ("'

^

)

8

Tractatis XXIL

R—

fcientiis , affuetudine laborandi *."illas ia

— —A——GÓu—

inftruant , ut lucrando fibi

pani fufficiant,

ftabile, et opportunum vitae genus capef-

DIl

fere queant.

*) Imo artibus, fcientiis, et quod magis infuper

refert, agendi ftudio, ac fedulitate rationales

furcülos fuos imbuere, ac probe imbuere de-

bent; etfi amplae eisdem facultates fuppetant.

Nam praeter pericula ab otio imminentia pie-

tas in rempublicam, et privatos egentes, de-

nique divina gloria cuilibet laberandi officium

imponit.

Perniciofus error ad publicam et

privatam ruinam alicubi invaluit, quo divites

et nobiles a neceílitate laborandi abfolvunt:

imo quod intollerabile eft, curas et labores ad

dedecus imputant.

Atque id demum glorio-

fum, ac beatum cenfent, Ífi meris nugis, aC

delectationibus pretiofos dies, et aliorum la-

bores confümere queant.

Sic vivendo juft-

tiam ex pacto conftitutam forte non laedunt;

fed jus divinum ,

et pietatem tales gravi-

ter violant , inutilia terrae pondera, et de

quibus natura dolere debeat, quod eos fruftra

genuerit.

$.

2556.

Verum praeter curam,

et victum cor-

t

pori neceffarium multo magis circa cultum

t

animi pro filiis fuis follicitos effe decet pa-

rentes, cum utique abs comparatione no-

bilor hominis pars prae corpore mens fit.

Hic porro a vitiis, et quantum licet, etiam

a fenfu vitiorum tenellas indoles prohibere

Ü

debent, praecipue cum.in fragii et fui in-

(

—

curia juventute a fenfu ad confenfum tam

breve intervalium exiftat. — Quondam etiam

iola

-

Caput II ;

239

j

fola, notitia adolefcentiae nocet , eorum

maxime, quae per omnem vitam ignorare

aïm

.ï-

i

beatum eft. Educandi genus non quidem

crudum, et inhumanum;' grave tamen, ac

feverum. effe oportet:; nam ad omnia offi-

]

j

u

WE

cia explenda (debent enim omnia, et per-

T

petuo expleri) non füflicit nifi indoles fir-

pemllt.

ma, duris affueta, a deliciis abhorrens, et

1

nefcio quid fpartani roboris habens *).-

, (

ficum

*) Quanta detrimenta in infelices parvulos, et

am &

in totam cormunitatem . ex eo redundant,

quod mollia pro decoris habeantur, duüm le.

jiute

vilfima, imo vere noxia etiam inter neceflaria

quntz

ye

bonae inflitutionis capita cenfentur

Non da-

!

tur verus decor, nifi qui a juftitia venit: no-

.gjaoz

AO';

, «

ftra vero aetate immodici fufntus, fplendor

veftium , füb genere, decori adolefcentiae often-

m k

dunturt,

Aliqua quidem, etfi ex fuüi conditio.

j jazz1:

ne ad levitatem 1ípectantia, ufüs aetatis no-

f

i

ftrae etiam juftiffimis meutibus neceffaria fe.

| g f

cit: fed maximam affectus, et conatus par-

qu

tem in iífta effundere certum eít vitium;

j

$.

2557.

rr

Data vero aliquando. religione divini-tüms

!CO

tradita alter, longeque nobilior animi cul.

ültut

tus a parentibus proli fuae

impendendus

tp

in eo eft, ut praeceptis Evangelii, et ejus.

e n

dem copiofis fenfibus easdem aut ipfimet

ns [i[u

imbuant, aut ab aliis imbui curent.

Veli-

ii

Ius, nolimus, dedecus crucis pro fümma

,hzbeïe

gloria habere, Chrifti objectionem am

ple-

[j !

cti

5

SCPI

ftudio * ad

aecerna coóntendere,

-

fl

[

transeuntia haec, e fluxa alto animi fenfü

deípi-

090

aJL

Tractatus ! ä('XII. -

511

defpicere, orationi juftam , id eft, multam

operant impendere, denique contra fenfum

ö ,

mundi, et ad plagya Évangelii contrà com-

mune praejudicium contendere debemus,

j

nifi ingens aeternae falutis periculum adire

velimus.

Unde facilé apparet, quod ejus-

modi regulde, et principia tenellae aetati

N

fedulo propinandae, ac velut ingenerandae

fint,

fj ex iis veros Chriftianos formare vo-

eisdem

lentes, ab ingenti animae difcrimine

cavere defideremus.

Neque ab hac follici-

fij

tudine parentes, aut alii per id fe eximant,

&

Gile

quod hae obl

igationes fint fupernaturales ,

cum ^officia parentum mere naturalia ex-

li

iftant. Nam jubenti Deo obtemperare, et

ma."

voluntatem implere etiam jus naturale

tf

ejus

praecipit :

"five dein hanc Dei voluntatem

feipf

five

Oty

ex inftitutione humana, aut divina,

ex lumine naturali-didicerimus.

Sic loquen-

D«

loet

ti Deo credendum effe, etiam jus naturae

lfyt

clamat.

EX'Ot

CAPVT Ill

Q

PAl

lün

432

LE

JDe offcüs fiiorum

parentes fuos.

üam

lts

2558. Sed utique etiam filii Parentibus plurima

L

dlen

debent.' Atque imprimis

2550. Obedientiam, non tamen infinitam , praee

cipue quoad electionem ftatus.

ä

-a560. Praeftare infüper tenentur honorem: ubi

etiam docetur,

x

Jrix

iiis

a561, Quodf parentes officio fuo defint, fi

W

neceffaria negantes ,

$. 2562

Caput. IIL.

239

yt

J

59

2562. -Pftopterea parentibus qui,dquam' clam a

ni

ll

filiis auferri non poffe:

2563.

Quia fcil

.icet.. pietas vinculum juftitiae non

olvit.

D.

2564.. Tertium demum pietatis tributum par&n-

a

tibus debitum. non raro fun

l

M

Ad quas tamen tres claffes.

t varfa fubfidia.

&

tAt

$.

at

2565. Alia parentibus debita facile redu;untur.

W

g.

2558. .

1506

Quod liberi a parentibus fuis tot behe-;

ol

)

íficiis cumulati ad mutua demum officia ,

il

