Gg551-7_1

-

ETE

z

-

n

E

Iorie s DalPices

As ub a

y4

Bs

E RRR

.

qrhe

3A

2

:

d

—

E

E TNSESMRINTSC I

Ts

A

r

e

*

*

*

.w

*

j*

.w

*

5

T

3 w

*

7

E

Li

d

m

C

g

N

x

d

:

s

E

a

f..

A i

.

"

x

w.,

D

W

d

*

9^

a

A i

£t

a

A

*

"

*

A**

[j

x

**

R

^s

*

$.

:

w

i

--

:j

a*

*

E

M

x

2X

s

&

$.

n

(

W

"

t

A

E

5f

"

r:

d2

E

*

M—,.

w«

s

at

:

:

JRALA

W

EE

3

*

^

A

i

i

$

x

m

f

u

*

:

"n

u

2

*

Ws

*

á

E

)

^"

*

a

u

sl

qw

a*

Ya

s

r

X

v

A

*

"

x

a

:

d

*

E

y

E

[

H

Mu

^

**

u

Y

fs.

A^

hs

:

E

d

d

*s

-

s

^

m

p

&

X

M

$p*

v

$

*

*

:

5

Ya

?

*

n

-

L:

uw

m

"

m.

i

Bs r

É

5

$.

H

L

,

n

4

y

*

EI

N

$

t

D

ex

T N

h

df

n-xh«

2

T

fs

"m

El

.

"

&

AE

*

p

vr

.

E

x

At

x

W&

35

m

&

P

Y

r

$..

)

E

ab

$-

mn

*

*

E

*

d

D A

D

N-

H

n

$*

L

X

*

v

s nl

s

s

p

RUE

u

p

3

Q .

»

p5

nr

AE du

z

i

As

*

Pyd

x

i

p

v

"

f

i

g

s

25

e

BX

——

Es

59

.

-

D.

i

E

4

.

-

E

NG

n

4

2

$:

z

ERY

i

d

n

E

pX

x

$

J

Eu

T

u

3

a

9

53

n

EM ET

A A

AE

Ea

n

3

2

N-

At

veRde

2

P R

ETA

r

cS

x

s

d

E.

s

5

RA

-

z

um

:

m

zee

—

d

-

z

n T Aa r

t

R.

E

"

A

d

p

W» :

H

dX

-

i

a

ia

LE

AUE

z

E

L

-

UMT

Wt

res

RINEPT

aE

um

-

uT

*s

EEE

t

—

wmrx. ,H.

2

-

-

-s -

ASiere

d

d u

r

as

z

E.

-

p

EE

DES.

VE

Em

jes-

A:

T

Emi

:

;

ERE

"RE

p

ET

—

k

E E

z

us

A

m

x

m

"g.

u

aE

T

:

CH

——X

Á

—

at

——

ly

E

&b

N

C^

-

aïæ

H

d

:2

$At

at

24

us D n

—X

"

N

d

:

EN

*

"

w

m

TRORON Y

—

d

RP

—

aE

—

—

m

—

P

M

N

:

—

——

P. F. HERCVLANI OBERRAVCH

ORDIN. MINOR.. REFORMAT.

THEOLOGIA

MORALIS

me

:

TOMV.Sb SEPTIMVS.

COMPLECTENS TRACTATVS DE EXTREMA

VNCTIONE ,

ET ORDINE TRACTATVM DE

MATRIMONIO, TRACTAÁTVM DE ECCLESIA,

TRACTATVM DE PIETATE HOMINIBVS DE.

BITA, TRACTATVM DE JVRE ET JVSTITIA

IN SENSV VVLGARI ACCEPTA, ET TRA.

CTATVM DE LEGIBVS HVMANIS

"i

3

*

/: F!ï

LY

L

| BAMBERGAE ET N ORIMBERGAE.

m

Dl BEMENT

—

——

1..wx

—

ag

CN

TRACTATVS XIX..

DE SACRAMENTO EXTREMO VNCTIONIS,

ET DE SACRAMENTO ORDINIS,

I

acilis eft hac tractatio ad memoriam ma-

gis, et fidem

nens.

quam ad intellectum perti-

Equidem in his M

yfterüs divinitus

inftitutis in

dem pe

gentia momenta latent, quo qui-

r maximam partem ex nofítra im.

becilitate non aífequimur

, €t ea praecipue

quo circa novo legis face

noftram . facultatem

rdotium obtinent,

longiflime

excedunt,

unde in iis duntaxat ,

quo ipfüm ufüm,

et conftitutiones Eulefio

concernunt, hae-

rere cogimur, altioribus , et abíconditis ca-

pitibus aliorum indagini 1'elic.ïtis.

".

TUSGRGHIRGNDRUNEUEGUUNUCIPEEDRM UNen aE

CCOAPVRRE

De natura extrema uhctibm's.

$. 2263. Sacramentum extrema unctionis a nobis

quantum ad naturam, miniftrum,

fübiectum ,

et effectus confideratur,

$. 2264. Ex ejus jam definitione.

A 2

$. 2265.

4

"Tractatus Xl b

$. 2265. Eruitur Imo,

oleum olivarum effe ejus

materiam remotam;?

unctionem vero legitime

factam effe materiam proximam,

formam hüjus facramenti in preci.

$. 2266. lldo.

dote fundendis confittere.

bus a facer

$.

2263.

Cum Sacramentum extremae unctionis &

confummativum

patribus

exiftimatum

fit

Poenitentiae vero Sacra-

poenitentiae 4 ) :

H

imentum , non n!

fi poft refürrectionem fuam

Dt a €hr

ifto inftitutum : conjicere licet,

ncipimus, 1ny-

hoc, de quo nunc agere i

fterium non .nifi. poft iorte

m Domini. ab

luvat vero de iis,

eodem conditum fuiffe.

*

tum 1

ntrinfecus con-

quibus hoc Sacramen

tum vero de

ftat, feu de matura i

llius 5

concernentibus, íci-

alis illud extrinfecus

licet. de miniftro ,

fubjecto ,

et effectibus

ore tractare.

-Et de-

ilius, recepto jam. m

unctionis fequentem

fnitionem extlfemae

ftatuo:

$.

2264

Extrema Unctio eff. Sacramentum — novae

ei

legis, quod unctiome oleo be

nedicio facta ,

a Sacerdote bo-

certa deprecationis formulá ,

mini u[fum vationis ah

quando adepto ,

et peri-

cnlo e decumbenti ,

ad felicem. mortem , cel

wwb

eti^

&

raituv.

Neque

m ad falutem corporis. minifi

idem, ab

hane definitionem longiufculam qu

aliquo

/s

Seff.

XIV. C.

: Tr'identin*gm .

Caput. .

aliquo magnopere improban&am' effe cenfeo.,

Ex qua etiam non inepte.

"

$.

2265.

lüfertur. Ime materiam remotam hujus

Sacramenti effe oleum olivarum ab. Epifco-

po benedictum *),

unctionem:* vero hoc

oleo legitime factam. effe ejusdem mate-

riam proximam **),

*) Quanta fit neceffitas, ut oleum praevie ab Epif-

ä

ccpo fit benedictum, non fíatis conven

it inter

Doctores. Gravem defüper exiftere legem ne-

mo ambigit: quare.abs dubio lethalem cul-

]

pam commiteret, qui oleum profanum, vel

)b

oleum, cathechumenorum , vel chrifma confir-

"

mationis (utpote quorum confecratio huc non

fpectat) ad extremam Unctionem adhiberet :

JH

idque eo magis verum, quod multi, et gra.

(e

ves afferant , hanc olei benedictionetn effe de

Ü

effentia Saeramenti, id eít, fine ea, Sacra-

jul

mentum fimplicita nullum,

et viritum fore,

nixi gravioribus verbis concilii trident. feff.

(

$4 G. T.

Intellexit enim |. . Ecele

fià, materiam

[2

E

elfe. oleum ab Epifco

Z

0 benedictum &8c.

Quo&d

6 oleum benedictum deficere . àncipiat ,

ita

[/7

aliud benedictum haberi! non queat, modico oleo

non benedicto , in minore. quantitate

Juper. infu-

Jo reparari poteft.

Ita Ritual. Roman.

q

Ü

Antequam oleum mnon facratum admifcea.

tur, videtur magis oleum benedictum ex prio-

li

re anno forte füperftes adhibendum effe: licet

'EH

alias. ex praecepto Clement Vil atque vi

qu

ipfius confüetudinis tempore pafchali oleum

renovandum ,

U

et priori amoto non nifi

h

cens adhibere liceat,

d

""F) Ex decreto unionis Concil. .Florentin, de.

p

bent inungi oculi, aures, nares, OS, ct ma-

3

us ;

Tmctatus: XIX.

nus; imo pedes, et renes: fed duo ultitma

haec organa in foeminis femper, et in mari-

bus pro arbitrio omittuntur; nifi confuetudo

Saltem fi

locorum alicubi aliud praecipiat.

aeger comínode imoveri nequeat, renes non

folent innungi.

Ó

Quinque vero prior

es fenfüs omnino -ungi

debent, oleo, ut aliqui quinque unctiones

iftas de necefütate Sacramenti effe . velint.

Verius tamen eft, hic tantum latere praecep-

tum, grave tamen: eoquod Ecclefia graeca

foleat frontem, mentum, et duas genas inün-

ere.

Neque enim tam facile cenfendum eft,

Chriftum, defignationem, aut notabilem mu-

tationem materiae circa hoc Sacrammentum Ec-

clefiae permififfe; aut hanc tam levi negotio

mutationem induxiffe.

Quid. enim intereft ad-

modum, an iftae, aliaeve partes inungantut,

ut propterea tanta, et ipfam vim Sacramenti

feu ejus valorem concernens tmutatio debuerit

induci? Quare Unica tantum unctio cenfetur

effe neceffaria, et in neceffitate e. g. aegro

jamjam exfpirante adhibenda, faltem fub con-

ditione, Ífi valitura fit. Ubi reliquorum fen-

füum formulae in unam conjunguntur: e. g.

quidquid per wifum, auditum, adoratum Esc.

deliquiffi.

Illud facile omnibus certum erit, quod

erdo in ungendis fenfibus fervandus, et ipfae

unctiones in formam crucis faciendae ad fo-

lum ritum pertineant.

2256.

50

Ex noftra definitione $. 2264. ervitur

IHo'formam hujus Sacramenti , neceffario

debere effe deprecantem , feu in modum

precum proferendam *) Eftque ex moder-

na

ao

Caput IT.

na Ecclefiarum noftrorum difciplina fequens.

Per iflam unctionem, et. fuam püffmam miferi-

cordiam indulgeat tibi Deus, quidquid per wi-

fum (Cauditum , adoratum &c.). deliquifti **).

*) Tta colligitur ex ipfo Apoft. Iacobo, per quem

hoc Sacramentum promulgatum fuiffe Trident.

Sef, XIV. Can. I. definita.

ÍIta autem habet

Apoftolus in füa Epiftola catholica c. V. x4.

infrmatur guis im vobis, inducat Presbyteros

Ecclefiae , et orent fupereum — — et oratio

fidei falvabit infirmum €$c.

**) Non tamen abfciffe ifta verba, fed preces ge-

ä

neratim aliquo ex infüitutione divina requiri

videntur.

Licet ritus ab Ecclefia definitus,

feu praefcriptus per omnia fequendus fit.

ii

CAPVT Il.

t

r

,De Miniflro, recipiente , fezi- fubjecto , et ef-

fectibus bujus Sacramenti.

$

2267. Verum ex definitione eadem S. 2264. fe-

quitur llltio facerdotem eífe hujus Myfterii

,

Miniftrum &c.

"

7

S.

2268. IVto Subjectnm ejusdein effe hominem

rationis aliquando capacem,

et .modo pericu-

d

lofe decumbentem.

[2

2260. ltem, et Vto gratiam effe hujus Sacra-

menti cum aliis Sacramentis communem.

c

2290.

Et quod eft VItum,

robur ad ultimum

agonem, diverfam peccatorum remiflionem ,

; ac falutem aliquando etiam ipfius corporis effe

lr

fpeciales ejusdem Sacramenti effe effectus.

0

$.

2267.

Explicata natura Extremae Unctionis,

, quae ilud extrinfe-

[j

expedienda veniunt.

Cus

nur

7

8

Tmctatus AU..

cus concernunt $.2263., quaeque magnam

partem, nec inconcinne adeo ex longiore

ejusdem defimitione inferuntur.

Et Illtio

quidem hujus Sacramenti Miniftrum . effe

';!"l

iv

Sacerdotem *) nec al

m quemquam ad il-

lud efficaciter conferéndum fufficere **).

T

*) Ex infütutione tamen Ecclefiae,; et fic de

praecepto, nullus Sacerdos hoc Sacramentum

miniítrare poteft ) , nifi habet.a Parocho li-

centiam expreffam, vel praefümtam: id eft,

nifi Parochus verbis, aut aliis fignis faculta-

tem congedat, aut nifi quis ex circumftan-

tis fibi poffit perfuadere, Parochum pro hoc

cafü non invitum fore: e. g. in cafu neceffi-

tatis, et fi alias aeger absque hoc Sacramen-

to fors obiturus effet.

Hllud tamen grave, et fub lethalis noxae

incurrendo periculo ftringens officium Paro-

cho, et omnibus Parochi munus gerentibus

incumbit ,

ut hoc Sacramentum . pétentibus

minifirent, nifi fpecialis molefüa, e.g. peri-

culum a pefte imminens (prout multi et graves

opinantur ) hancobligationem relaxet. Ubi tamen

quidam arbitrantur, aliquando nec periculum pro-

pinquam imminmentis gravis mali e. g. tempore

pefiis Parochum ab hoc officie eximere. Eft au-

tem fequens, et fpecialis cafus : qui dam fenfibus

omnibus deftitutus, et de cujus ftatu gratiae certa

notitia.non peteft haberi, verfatur in propinquo

mortis periculo.

Huic jamn extrema unctio

prae Sacramentoó poenitentiae certius proderit.

i enim imperfectum dolorem concipiat, de

confeífione vero non cogitet, neque Sacerdo-

tem adeffe, utpote fenfibus omnibus captus,

advertat; vel etfi id refciat, fi ambiguum tale

confeffionis genus, quod timide defendimus,

reapfe ad abfolutionem non füfficiat:-in hoc

inquam cafü hoc Sacramentum prae ipfa poe-

itentia

| ;17-) Clementin, T, $. T. de privileg.

: Celzput jL

9

nitentia . facilius. gtatiam reftituit.

Ad hoc

enim nil] nifi imperfectus dolor, et voluntas

14

]

illud-fufcipiendi vel feme

per vitae decurfüm

concepta, et.in propofito pie moriendi faoile

contenta füfficit: ad poenitenüam vero requi-

aitur voluntas confitendi, atque etian) ipfa ali-

qua (et nefcimns qualis fufficiat) confeifio.

,

Per haec tamen nolim negare, fed po-

tius. omnimodis füadere , ut aegrotus fenfibus

omnibus deftitutus füb conditione abfolvatur.

Debet tamen ad dolorum et confeifionem qua-

lemcunque per refpirationem , aüt quocunque

figno faciendam excitari.

Vel poterit facer-

dos.vitam antea chrifiane actam pro dubia

faltem accufatione acceptare.

**5 Ita definit[. Concil. Tridentin. Seff, XIV. Ca-

non.IV. Fuitque femper Ecclefiae fenfus.

$. .2268.

In ipfa definitione IVto hujus Sacra-

menti fubjectum, id eft ille, qui illud fuf-

cipiendum .habet, oftenditur; eftque homo

ufum rationi$ aliquando adeptus, et ex mor-

bo de vita periclitans;

Ut adeo ab ufu hu-

jus Sacramenti excludantur omnes, qui nun-

quam peccarunt *). Prout etiam illij qui

equidem de vita, fed non ex morbo peri-

clitantur **).. Et .quia ex morbo faepius

DIDE ERY

de vita periclitari poteft , ! vel ex hoc ipío

apparet, hoc Sacramentum ab eodem ho-

mine faepius recipi poffe ***),

*) Qualis quidem ex adultis, feu ufuüm rationis

;

aliquando adeptis fors erit nullüs; 'excepta

Beatifima Virgine, .et Matre Dei, de qua

Concil. Trident c) teftatur, Ecclefiam tenere,

9

.qnod

c) Seff. VI. Can, XXIII,

A

uf

Io

Tractatus XI X. |

quod eandem nullam unquam vel veniale pec-

catum infecerit. Unde hoc Sacramentum pu-

eris feptennio majoribus, etfi facram Syna-

xin nunquam perceperint, abs dubio minittrari

poteft. Ufus ille, qui apud nos communis

Ho-

eít, aliquam dubitationem mihi injicit,

tuines repentino deliquio corripiuntur, fim-

pliciter, et abs ulla concepta conditione inun-

gunt: etfi nefciatur, an in flatu gratiae exi-

ftant, vel an dolorem faltem imperfectum de

eccatis, fors lethalibus conceperint.

An non

Íatius foret, Ífi tales fub conditione: fi reci-

piendae gratiae copia inungerentur : fcilicet

!

fi, quod jam dixi, de eorum integra probitate

non conftat, et fi infuper nullum poenitentiae,

aut pietatis in Deum fignum edere poffunt?

**) Atque ideo militibus ad praelium, et reis ad

ultimum fupplicium euntibus Extrema unctio

[

non poteft, vel faltem non folet impertiri.

Aliud de fenibus absque fpeciali morbo morti

appropinquantibus, utpote

tanta veriffimus eft morbus.

quibus "'fen'ectus

*^*) Unde periculum mortis five ex diverfis, five

ex eodem morbo iterato adeuntibus, pluries

*

hoc pie moriendi fubfidium impendi poteít

p

dummodo pius. moriendi periculum aliquando

ceffaverit.

Ubi lhoc quoque addendum, quod

non requiratur extremum periculum, fed quod

fufficiat probabile: vel fi ita vis, probabilius.

Videtur autem fimplex periculum fufficere eo-

quod Concil. Florentin. edicat, /oc Sacramen-

tum compelere illi, de cujus morte timctur.

Plus non videtür requirere Tridentin:. Seff.

XIV. cap. III.

Declaratur etiam eífe hanc

unctionem infirmis adhibendam, illis vero prae-

fertim , qui tam periculofe decumbunt,' ut in

exitu vitae conftituti videantur.

Hie quoque plerumque docent, non dari

gravem obligationem hoc Sacramentum füfci-

piendi.

II

CG])7£t 244

pïehdï. Et kquidqem jure divino arbitrario id

non praecipi, facile. concefferim.

An

vero

data facili opportunitate ad fe tanto fubfidio

muniendum catitas, et pietas in feipfüm gra-

viter urgeat in hoc 'cafü, alia eft quaelítio,

nec adeo levis, ut puto. Nam electio unius

prae alio nunquam eft in arbitrio noftro lege

definiente.

aeterna cunctos actus noftros, prout arbitror

Moleftia in füfcipiendo hoc Sacra-

mento eft levis, (nam cafüm magnae: difficul.

tatis nolim huc referre ) contra vero utilitas,

et neceifitas eft magna, teftante Concil. Tri-

dentin. Seff. XIV. in proem. ad Extrem. Un-

ction. Extremae unctionis Sacramento (Chri-

ftus) finem vitae tanquam firmiffimo quodam

praefidio munivit,

Nam etfi adverfarius no-

fter occafiones per omnem vitam quaerat, et

captet, ut devorare animas noftras quomodo

cumque poffit: nullum tamen'tempus eíft, quo

vehementius omnes Ííüae verfütiae nervos in-

tendac, ad perdendos nos penitus, et a fidu-

cia etiam , fi poffit, divinae mifericordiae de-

turbandos, quam cum impendere nobis exi-

N

tum vitae perfpicit.

Jam dato

quod omnibus actionibus aliqua

lex fit fcripta

et actus indifferens in regno

morali locum non habeat, attenta hujus My-

fterii facilitate, utilitate,

et neceffitate aequus

rerum aeftimator , illud abs culpa negligi poffe,

non facile dixerit. Praecipue cum cüicunque

homini omne officium in magno praefertim

periculo debeatur, nifi altior quaedam lex id

prohibeat, pietas in fei

pfum. vehementer bic

ungere videtur.

$.

22659.

Agentes de effectibus hujus Sacramenti

e legis

eo ipfo » Qquod definiatur effe nova

. Sacra-

p5

I2

| Tmomtz/s DP

Sacramentum. $. 2264., certa 'confecutione

habemus Vto

uod . conferat

augmentum

eratiae fanctificantis tanquam facramentum

vivorum , prout in tractat. de facrament.

in gen. dixi.

Vel forte etiam initium. gra-

tiae fanctificantis non. raro inducit: fi qui-

dam vero fit probata illa theologorum fen-

2]

a1u

tenti:

u

b L-;J

4à docent facramcnta vivorum ali-

Iw

H

f*

er

et .ex

quando con

re'primam 2ratiam ,

gravi peccato in ftatum divinae-amicitiae eum

l- x 251*

p

hominem. trans

ivl

es. qui- gravis delicti fui

ignarus, et imperfecto dolore inítructus tale

facram:

H d

^1^

um 1ufcipit

Et quod infüper gra-

tias actuales, feu pie vivendi auxilia

| effi-

ciat, aliunde cerxtum eft.

$.

2270.

Cum demum ad felicem mortem, vel

etiam ad falutem corporis miniftretur $. 2264.

facile, et. ultimo intelligitur hujus Sacramenti

effectus. fpecialis ; fcilicet confert robur ad

difficilem iliam luctam feliciter abeundam *);

delet ex propria virtute, peccata leviora

*ä)

et quorumcunque. peccatorum noxias reli-

quias, maxime poenas ex iis refiduas ab-

ftergit 1).

Ac demum quandoque reddit

falutem corporis, fi fcilicet'ad falutem ani-

mae expedierit T]2. -

*) fta enim habet Concil. Tridentin. de extrem.

Unct. in proem. Vacans firmiffimum . quod-

dam praefidium pro fine vitae.

J9*3 Nam forma hujus Sacramenti id. videtur ha-

bere:' Jadaí(geat tibi Domiünus, quidquid per

vifum

?»n

C(zfgrutv II.

vifum €2c.- deliquifti. Magis vero verba Apo-

ftoli ipfius: C.' V.1s. £t fiim peccatis fit,

vremiltentur i.

Quae quidem verba pronius

eft de ipfis peccatis, quam de poenis eorum

intelligere.

]dem

docet Ca:echifm.

Roman;

part. Il. c. VI. 14.

Docebunt paftores, hoc

facramento gratiam tribui, quae peccata, et

imprimis quidem leviora, et ut cotumuni no-

mine appellentur , venialia remit&t.

;.

) Scilicet nimium timoretm, animi perturbatio

nem, aliosque peccati effectus : de quibus

Trident. C. 1I. teftatur, quod peccati reliquias

abftergat.

Quorfüm vel maxime fpectant poe-

na ex peccato jam remiífo refiduae. Prout

'ridentin. eod. loc. habet: cujaus unuciio deá-

cia, fi.quae : [int. adhuc exp?mzäa , é peccati

veliquias obflergit.

X-) Hoc enim evincunt verba .S. Tacob. c II.

oratio fidei [alvabit infirmum ,. alleviabit eum

Dominus. Et Tridentn.c) dua iufrmus fub.

levatus, et morbi. incommoda, ac. labores le-

vius fert — — et [auitatem corporis inter-

dum, ubi faluti animae expedierit, conequitur. Sed

etiam decretum unionis ex concil. Florentin. ta-

^

bet fequentia : Effectus hugus Sacrameuti eff men-

tis Janatio, et in

4

quantum expedit , zpþus ehiam

corporis.

Ut .adeo misum fit, tantorum utilitatum

myfíterium non tantum non defiderari ab ali-

quibus , fed etiam abhorreri, velut mortis

nuntium :

quafi vero mors remotior fieret

ex eo, fi pie moriendi, aut etiam vitae fer-

vandae potens auxilium , idque divinitus iníti-

tutum, et exopere aporto, id eft ex

: propria

virtute efficax , negligatur.-

Q Sef XIV. « il

CAPVT

I4

Tmcmmk XI M

CAPVT Ill

generatim

De natura. Sacramenti Ordz'm';

. fpectati.

"

S.

2271, Natura ordinis, vel omnibus communis,

vel quibusdam fpecialis effe videtur. -

$

2272;

Ordo tanquam verum Sacramentum.

$. 2273. Definitur Sacramentum novae legis, quo

a legitimo Miniftro homini hujus Myfterii ca.

paci conceditur poteftas ad novae legis Sacri-

ficium, et Auguftum Euchariftiae " Sacramen-

tum proxime, vel remote cooperandi. Unde

S.

2274. Huic Sacramento omnia conveniunt, quae

de Sacramentis in genere dicta fuerunt,

$.

Poft Sacramentum extremae unctionis ,

de. Sacramento ordinis recepto ufu tracta-

mus, De quo jam, prout in plerisque aliis

facio, naturam ipfam, feu ea, quibus con-

ftat; et rurfus alia, qua extrinfecus eidem

conveniunt, explicando agam.

Sed etiam

ipfa natura hujus Sacramenti, feu ordinum

faltem aliquo modo eft (vel effe videtur*))

communis omnibus ordinibus; vel fingulis

4

eft fpecialis.

*) Cum enim aliqui ordines fint. a. Chrifto infti.

tuti, fintque vera, ac proprii nominis Sacra-

menta: alii vero füam originem juxta multos

foli Ecclefiae debeànt; astque nullam efficien-

dae gratiae virtutem habeant, vide S. 2277.

multi ordines cum aliis parum', aut nihil com-

mune habebunt, praeter nomen, et effectus

quos-

Caput III.-

15

quosdam canonicos, e. g. ut exinde quis cle-

ricus, et eorum, quae clericis ab ecclefia con-

ceduntur, jurium particeps eyadat, lam

$.. .2272.

Ordo eft verum Sacramentum divinitus,

atque a Chriftum inftitutum *). Atque ex-

inde virtute coelitus indita pollens, qua in

digno fufcipiente gratiam fànctificantem au-

get, vel forte.antea abfentem primitus pro-

ducit **) et varias gratias actuales ,

feu

recte agendi auxilia confert.

*) Eftque certum. dogma , definiente id. Concil,

Tridentin. Seff. XXIIT. Can. III. /i.quis dixe-

rij, ordinem , five facram ordinationem, | uon

effe vere , ac: proprium Sacramentum a. Chrifto

Jomino inflitutum , . vel effe figmentum quod-

dam humanum, excogitatum a viris rerum ec-

clefiaflicarum imperitis , aut effe tautum. vitum

quemdam eligendi minifiros verbi Dei y; et Sa-

cramentorum : anathema fit. Eadem veritas ha.

betur ex decreto unionis Concil. Florentin.

?"*) Eft enim Sacramentum vivorum , qualia non

funt inftituta ad delenda gravia peccata, feu

infundendam primam gratiam (licet id aliquando

per accidens efücere dicantur) fed gratiam au-

gendam tantum.,

S' 2273.

Definitur jam ordo, quod fit Sacramen-

tumn novae legis , quo a legitimo .Miniftro bo-

mini bujus myfleri capaci conceditur poteftas ad

novae legis tremendum. Sacrificium , ad. dugu-

Jium . Eucbarifliae facramentum proxine oel quod

/07'z'lzï7zz'bus bresbyteratu. inferioribus. comvenit , ve-

1h0t€.

IÓ

Tractatus - XIX.

4mote. cooper andi.

Neque puto, quod aliquis

contra hanc definitionem multa poflit ex-

cipere ^j.

*) Et quidem poteftas comemnm abs dubio in

ultima coena fuit inftituta per illa verba:

Hoc

Pote-

facite im, meam -commemoratiorem d).

ftas vero judicandi, et a peccatis abfolven-

di, collata eft ipfo dié relurectionis e): di-

cit Chriftus: . Zíccipite Jpiritum . /anctmn, quo-

rum . vemiferitis joeccata remitiuntur — eis ,

et

quorun

vetiunieritis ,

retenta jmzt

Epi(co-

patus tefte S. Auguftino f) conditus eít die

afcenfionis ;

id enim verba

S. Doctoris ha-

bere videntur; et fünt fequentia : -priusquam

àn coclos ajceuderat ,. dmponens. manus - Apofto-

lis, ordinavit eos .Epi/copos.

Reliqui ordines,

in

fiquidem divinam -habeant inftitutionem ,

coena ultima, aut certe ante ordinem Presby-

teratus fuerint, ut puto, inftituti.

Eft emm

hoc non

tantum. naturae.

ä

fed . etiam ; gratiae

ingenium , ut ab imperfectis incipieus ad per-

fecuora promedlatur.

a

$.

3274.

Cum itaque fit novae legis Sacramen-

tum, hic aliud non mïmtar, quam quod

de ordine omnia ea intellisenda fint

quae

de íacramentis in gencre difputata, et $

2272. cx parte aliqua repetita fueruht. At-

que boc pauca de ordine generatim conü-

derato: mnunc fit,

&) Luc. XXII. x9.

£€) Ioann, XX. 22. 23.

f) Libr. quoft. vet, Teftam. q. 92«

APVT

Caput IV.

17

$

CAPVT IV.

5 De-dz'*ver]ïs Ordinum fbeciebus.

If

0i

$

2275. Nundea, quae Sacramento ordinis fpe.

cialia funt, tractabuntur. . Ordines jam funt

n

feptem: inter quos

jl

L

(

2276. Praeter Epifcopatum, et Presbyteratum

probabiliffime etiam. diaconatus eft Sacramen-

Ü

t

131Y.

Uld.

*

(0

L^2l

L]

89277.

Idie

Idem non nihil probabilius de reliquis

li

ordinibus afferitur.

1

.

2278.

Primo- pro Oftiariatu ;

iU

.

2279.

Tum pro Lectoratu;

$,

l)

.

2280.

Ecorciftatu,

jj

.

2281.

Et Acolytatu :

mox vero

1ffl

.

2282.

Pro fubdiaconatu,

dC

e

I]

oX

7!

Q^. «Ó^. uO^ u^ « uOA

2283.

t Diaconatus praemifía definitiotäe,

:

.

2284.

Ejus

bitur.

quoque 'mat.e'ryia, et forma defcri.

LI

2285. Omnium ordinum 6erta quadam ratione

nobilifimus eft Presbyteratus, quem

.

)l

wj^ . w w— «

2286. Defnimus, .quod fit ordo facer,

quo

poteftas facrificium offerendi, et chriftianos

W

a peccatis abfolvendi conceditur.

Porro

jl

[

2287. Hic ordo diverfas materias et formas ha«

lt

bere videtur.

Et'quidem

)

$

*

2283. Pro porrectione infirumentorum auctori.

*s

tas Concilii Florentin,

Contra vero.

*

$. 2289. .Pro impofitione manum fcriptura, et an-

tiquitas ftare videntur;

$. 2291.

b

; Tom. FII,

s

[t]

;

l]

szzþtaz:us XIX

&. 2290. Quae etiam, mihi m'.;xgïs probatur:. ubi

demum

H

j 229:. De Epifcopatu paucis agitur.

$.

2275.

Antequam de. finpulis agam,, duae prius

quaeftiones tractari debent, quarum prima

zít, quot fint ordines.

Ad quam refpon-

letur, effe feptem *), Ut adeo prima ton-

fura non fit proprii **) nominis ordo; Epit-

copatus vero fimplici facerdotio major, ple-

ni facerdotii velut altera, ac nova pars, illud

demum penitus pe

-rfïciat , atque abíolvat *** ),

$. 2285.

Nam

*) Ita Concil. Trident. Seff. XXIII. c. II.

fed et de dia.

non folum de Sacerdotibus,

conis facrae literae apertam mentionem fa.

ciunt — — et ab ipfo Ecclefiae initio fequen-

tium ordinum nomina, átque uniuscujusque

eoium propria minifteria, fubdiaconi fcilicet ,

Acolyti, Exorcittae, Lectoris, et Oftiarii in

ufu fuiffe cognofeuntur.

| **» Nullo enim folido argumento dignitas ordinis

E

pro tonfüra evincitur.

Nam tonfura eft ictus

uidam facer,

quod detonfione capillorum,

et certa verborum foriula quis a conditione

laici transfertur in gradum Clericorum. Ut

adeo aliud non fit, quam conceffio certi cu-

jusdam juris, et aliquod beneficii genus.

Et fors ultimo lis erit de mnomine:

fi

enim notionem ordinis eam ftatuas, ut ordo

non poffit intelligi,

absque ut fit facramen-

tum j

tunc tonfuüram hanc ex numero ordi-

num, omnibus fere confentientibus, exclu-

des, Si vero ordinem aliquem in coetu fide-

ä

lium ftatuas, qui non fit Sacramentum, aut

divini-

Caput I "d

19

divinitus infitutus, fed gradus tantum ali.

quis auctoritate Ecclefiae erectus; tunc ton.

furam iftam ex numero ordinum aegre exclu-

des, Nam eít, ut alia omittam, quaedam ad

facerdotium, atque ad ipfum Sacrificium, prae-

paratio, habetque diverfos,

eosque egregios

effectus ex jure facro defcend

entes.

(**) Epifcopatum vero fimplici facerdotio velut

auctuarium accedere, certum dogma eft, de.

finiente id Concil. Trident. Seff, XXIII. can.

VII. Siguis dixerit, Epifzopos won effe Pres-

byteris [uperiores , vel non habere

pote[Latem

confirmandi, et ordinandi; vel eam,

quam ha-

bent

» Ws efle cum Présbyteris commumem —

— — ünathema fit.

Neque tamen plures,

quam feptem ordines adflruere cogimur, nam

fimplex facerdotium , cum Epifcopatu unum,

eundemque perfectum erdinem abfolvit: ne.

que mutuo feparabiles fuünt.

Cum 'nunquam

Epifcopatus fine praevio

presbyteratu, licþet

ifte fine ilïo extare poffit.

$. 2276.

Altera. quaeftio difficilior; magisque con-

troverfa: fcilicet, an praeter Epifcopatum,

et Presbyteratum , alii quoque Ordines ve-

ra facramenta, a Chrifto infituta fint. Et

quidem de diaconatu fere' omnes confen-

tiunt.

Habet enim fuffragium ex C. VI.

actuum Apoftolorum, ubi Apoftoli diacoco-

nos conftituiffe leguntur; neque folo juffu,

aut quacunque ratione , fed imponendo ma-

nus, et orationem fundendo , velut mate-

ram, et formam etiam hucusque ufitatam

Etlicet ex ferie hiftoriae ibi-

adhibuerqnt.

P 2

dem

s

20

. Tm.ct-zztus XI $ s

*

1

dem defcrij

J

i

reco(nomi'cae potiffimum

ï?e,

Iiï

1(3,

;

hac defignatione

antur fuiffe praefecti;

OobDeram

i

facris .. Minifteriis

egregiam timen

eosdem, et maxime Stephanum,. et Philip-

pum exinde novaffe, idem fàcer liber di-

verfis in locis teftatur *).

p'ï*) Praeterea Concil. Trident. Seff. XXIII. Canon.

VI. aegre explicabitur, fi nequidem diacona-

tui

dignitatem

Sacramenti

afferamus ;

at

enim :

Si quis dixerit in Ecclefía catholica

non effe Hieravchiam divina ordinatioue inflitu-

iom, quae conflat ex .Ep

ij

/copis , Presbyta*is

et minifiriss; anathema fit. -

Acrius contra Subdiaconatum , et mino-

tes ordines difputatur, et noftra potiffimum

aetate a plurimis dignitas Sacramenti eisdem

abrogatur, quorum eruditas. difceptationes,

ubivis facile legendas nolim huc transfcri.

bere.

Illud mea opinione horum fenten-

tiam multum 'confirmat, quod nec per hos

ordines, imo nec per Diaconatum aliqua

potettas conferatur , quam Ecclefia non cui-

cunque fuo .arbitrio, ct absque omni or-

Sic facra poteftas et

dine- poffit conferre

Baptismum conferendi, ffmam Euchariftiam

difpenfandi, et ad populum folemniter di-

cendi facultatem viris idoneis nullo ordine

iuitiatis poffet facere:

His tamen nequid-

quam obítantibus, non nihil magis in fen-

tentiam afferentem inclinor; malimque di-

cere, omnes, etian minores Ordines vera

cíle

2I

Caput IPV.

effe Sacramenfa, habere divinam inftitutio-

nem, et cum Presbyteratu, et Epifcopatu

Sacramentum Ordinis in

egrum conftituere.

" —— ww* — w

Idque ex mente Concil. "Trident. Seff. XXIII.

huic pluries *) multum faventis ,. prout rem

ferio perpendentibus patebit.

n

X) Maxime vero movet Canon IT, qui ita babet:

SSi quis. dixerit, praeter Sacerdotium nou effe

l

in Ecclefia catholica. alios ordines . et majores,

et minores, per quos velut. per gradus quos-

j

l

dam,' in Sacerdotum tendaturs | auathema |fit.

j

Ubi numerus multiplex aljos ordines prohibet,

ne hunc articulum de folo diaconatu interpre-

Inur.

.,9ed neque poteft dici, quod agatur

»de folis ordinibus quocunque, modo confi-

*

non vero de divina eorum inftitu-

» deratis ,

» tione, quam Ecclefia tanquam fidei articulum

,0Aoluerit definire; immo nec unica vocula

,de liac ordinum iftorum origine mentionem

ä

hanc

, injecit. *'

Verum nec ego dixerim,

|

opinionem meam;, aliorumque definitum dog-

1

H

2)

tna eíffe: imo etiam

llud'facile largiat, hanc

controverfiam , ne quidem in Concilio illo in

)

difceptationem venilffe.

MY

Sed quia definitur eft, dari in Eeclefia ma-

jores, et minores ordines, eruitur per ali-

quam. confecutionem theologicam, hos ordi-

nes divinitus fuiffe coníututos:

nam Eccle-

fia fhihil poteft, aut faltem nihil folet defitiire,

Y1

aut traditionem re-

nifi quod per fcriptura:

iL

velatum eít. Jam ea, quae ex intervallo Ec-

clefia fuo arbitrio erat confüitutura, feu. res

ad difeiplinam pertinentes Chriftus feipfo * dut

per Apoftolos vix revelaverit.

»id fojum

, poffet dici, quod hi ordioes ab Apoftolis

»]am infütuti fint,

et exinde Epiftolis fuis

» canonicis, feu potius traditone, velut alia

3

» qQU3e.

"

22

Tractatus XIX.

,quaédam capita ad meram difciplmmam perti«

,nentia e. g. bigamiam, abfiinentiam, a fan-

.guine etc. divina quadam revelatione, velut

» imbuerint. **

Sed ex libris et epiftolis'canonicïs, nifi

pro diaconatu, pro reliquis ordinibus vix ali-

quid poterit exfculpi: 1ola autem traditione,

et quidem divina traditione, quae revelatio-

nem conftituat, aliquod caput merae diícipli-

nae ad nos propagatum fuiífe,

nullo fors

Praeterea haec tra-

exemplo poterit oftendi,

ditio non propinquis pro humana, quam di-

vina inftitutione faceret, et multa infuper ad-

verfantium argumenta elideret.

Sed utique

hisce opinionem, non firmam fententiam ve-

lim ftatuere.

g.

2278

TTY

lil

?

P

lam materiam, fo

afí, totamque nal...

turam fingulorum ordinum explicare aggre-

dior.

Itapue Ojfiariatus defnitur, quod f

ordo ectlefiaflicus , quo conceditur. pote[las . fores

-Ecclefiae cuflodiendi, claudendi, aperiendi s cym-

remota

balum pulfandi £9c.

Ejus. materia

funt claves ecclefiae; proxima vero earun-

dem troditio. ab Epifcopo facta.

Forma

funt fequentia ;verba.

Sic agite, quafi rà-

dionem Deo veddituri, pro iis rebus, '-*3Quae bis

elavibus vecluduntur * ).

*) Neque enim in hoc ordine aliud interven'it,

quod rationem materise et formae habere pof.

fet: unde tn ftatuenda hoc quali demumcun-

que tmateria, et forma. facile convenit inter

*

cäoctores.

$. 2270.

23

: Caput IV.

le

$.

2279.

l

Lectoratus ,. id eft fecundus inter mino-

*

res ordo definitur efle ordo

ecclefiafticus ,

f

quo potefZas pvopbelias , [ew *vaticimia legendi,

Li-

et P(almos in . Ecclefia. canendi. tribuitur.

cet haec facultas ctiam fola prima tonfu-

ra initiato competere videatur , qui proin

Pfíalmifta vocari folet: hoc tamen nomen

j

Lectori tribuitur £).

Hujus. ordinis materia

remota eft liber *prophetiarum ; proxima lhu:

f

"P2

e

jus, Libri tràditio , forma demum: i,

j

Í

)01€

?

et eflote verbi Dei relatores,, babituri , fi fide-

liter, et. utiliter impleoeritis oficium veftum,

partem cum iis, qui verbum Dei bene admim-

[iraverunt ab initio

$.

2280.

ij

Subfequitur tertius ordo, feu Exorcifta-

j

tus , qui eft ordo ecclefiaflicus , quo fuper emer-

gumenos, id efl, ad malo daemone po[lefos ma-

nus imponendi, eosque aptos reddendi , ut facris

