; Poft fponfalia fequitur matrimonium , feu

ditionif

jed

&

contractus , quo jus in corpora ad actus gene-

rationis duo fibi mutuo tradunt.

Hoc. jam in-

dicett

a,

ter Chriftianos initum vocatur ratum , et

veri

inter non baptizatos dicitur legitimum. lam

matrimonium ratum, id eft, quod datur in-

jf*

HODe

ter duos baptizatos, eft novae legis Sacra-

mentum, prout definit. concil. tridentin ^):

t

y i

Si quis dixerit, matrimonjum mon e[fe.«ere et

POW:

proprie umwm ex feptem movae legis facramen-

bHs, a Chriflo Domino inflitutum , Jed ab bo-

mimbus in Ecclefia imoenium ,

conferre , anatbema fit.

?egug gratiam

jum

G $

$. 32370,

j Du

$) ;Sefi'.'. 2 Cam. T.

H

106

| Tractaius XX.

$.

2576.

Neceffe 4jam eft, ut de hujus facramenti

müteria, et forma, et dein de miniftro, re-

cipiente, feu /ubjectó, ac de ejusdam effe-

Ü

clibus, denique de iis quae matrimoni»o jam

in

contracto adverfa funt, agamus.

leg

s

2377*

&

N

ei

Quaenam hujus facramenti fit materia,

M

forma, ac minifter, acriter difputatur. Ita-

(

que alii corpora contrahentium pro ma-

ii

teria, mutuum confenfum, aut certe ejus

n

mianifeftationem pro forma, et ipfos contra-

K

hentes tanquam miniftros hujus facramenti

IK

ftatuunt.

Alii vero , et quidem moderni

d

potiffmgum, confenfum feu contractum pro

materia, íolemnia vero, et quidem mo-

derni potiffimum ,

confenfum feu contra-

ctum pro materia, folemnia vero facerdo-

tis verba pro forma, et facerdotem tan-

quam miniftrum aflignant.

Verba feu for-

mam volunt effe fequentia, aut fimilia ver-

li

ba: Ego in matrimonium vos conjungo

(«

in nomine Patris

et [fpiritus

b

5

fancti *).

M

J

X) Jam inter non baptizatos dari poffe matrimo-

nium legitimum, quod.non fit Sacramentum

ü

omnes fatantur,

Alii etiam inter . baptizatos

d

verutu matrimonium dari poffe tuentur: fi fci-

Y

licet.ipfi contrahentes nolint conficere facra-

W

mentum, fíed tantum contractum conftituere:

vel fi facerdos ex confüitutione concil. triden-

LU

tin. fit praefens contractui; tamen folemnibus

verbis non benedicat,

$. 2378-

".

Caput I F.

107

$.

2378.

atment

NG

Quibus vero argumehtis fuam quisque

caufam tueantur,

non vacat referre,

T'Ds

"p

jo j

tius ad ipfam caufam accedamus, ad quam

inprimis

ex confenífu

omnium requiritur

legitimus, ac mutuus confenfus ,

de quo

exinde diligenter agendum eft.

Itaque hic

QdtenA

eft vel abfolutus, a nullo modo, aut cir-

cumítantia dependens :

&.o.

accipio te $m

r ]i

conjugem,- .Alia vice confenfus eft modo

q

n

cuidam alligatus.

'Tales vero . modi

funt

; ejl'lS

Jntra-

in quadruplici claffe. . Vel enim fpectat -fi-

nem e. g. duco te, ut dives fiam.

Vel de-

menti

notat caufam e. g. duco te, quia dioes es , vel

odeni

defignat perfonam, e. g. duco eam , quae di-

ii pïO

ves efl. . Vel denique appellat ad condi-

m

tionem , e; g. duco te, fi dives es.

ontte

d-

$.

2379*

n W.'

Si primi duo modi, qui caufam, ac ü.ï

[ r

j V

nem contractus concernunt, fallant, valet

contractus: non item fÍfi alteruter ex duo-

jj

rpiritus

bus poíterioribus defignatio fcilicet , — aut

conditio.

Verum haec omne pactum de

jure naturae concernunt:

unde de his in

gtf

tractatu de jure et juftitia diligentius agen-

merti

dum erit.

ptizüïüf

De fola conditione, quae per

[n

voculam /i exprimitur,

hic agi oportet:

e facth

eoquod conditio circa matrimonium fpe-

jtoet

g

ciale aliquid | habet.

n5

$. 2380.

)

378-

N

Io8

ffmctatus A A.

Jam conditiones aliae funt de praeteri-

to, aut praefenti: et hae non contractum,

fed folam

ejus cognitionem fufpendunt ,

umque vel mox ab initio valere faciunt,

vel nullnm reddunt, imo veri nominis con-

ditiones non funt, et etiam in matrimonio

f

pro adjectis habentur, id eft vero| atten-

flu

duntur, etfi de re impoflibili , aut; turpi

1

fint conceptae.

Sic matrimonium eft nul-

e

lum, fi fponfio. fiat: ducto i& fi prolem ex-

babeads :

tale inquam

ira. matrimonium jam

matrimonium . eft nullum ,

"h prolem nor

habeat.

$.

2958r.

Verae itaque ac genuinae conditiones

funt illae; quae de eventu. futuro, eoque

incertb conceptae funt.

Vid. So 4- il]. .irl"

ftit. de verbor. obligat. e. g. duco 1&, f

patruus tuu$ confenfurus fit. Hae jam con-

tractum vere pendere faciunt, ita ut utra-

que pars eventum adjecto conditionis ex-

fpectare ,

et interea nihil exigere

queat.

Poftquam vero hae conditiones impletae fu-

erint, tum contractus abque novo confen-

ut non a tem-

E

fu valent, et 3ta quidem,

pore conditionis impletae, fed a tempore

li

i

initi. contractus vim fuam. exferant *) oid.

Ü

LU IU $1. ff qui pottorz puon.

*) Sic. e. g. fi ante biennium dixiíti:' domo tibi

^

ti

hunc fundum, fi sntra biennium munus. publicum

obtineas.

Si jam intra biennium tali munere

potitus fis, tum fine novo confenfu -fundus

fit

109

Caput -I V

t

fit tu&s; ita ut ätiam fructus. fundi ihtra

biennium percepti,

s

aut .certef eort»tm pretium

tibi debeantur.

Qdunt,

(l

$

2382.

Utt,

; CO

Y

Hoc eft matrimonio ex lege hümana

Yofi

fpeciale, quod conditiones de re impoffibili ,

atten:

aut inhonefta *) habeantur pro mon adjectis :

uj

jd eít: matrimonium habetur pro valido,

Lal

etfi conditiones hae non impleantur **).

.

n

*) E. g. duco te, fj patri tuo certam. fummam fu-

Ygodt

raturà fis,. vel Jfi te ex aetate jam jJeuefcente

T0

ad adolefcentiam redigas.

:

e conäi-

'1'*) Sed confenfus ad aliquam quamcünqu

tionem alligatus, ea non eveniente jure natu-

rae eít nullus.

Leges vero humanae in. ne-

jont!

gotio matrimonii defectum veri confenfüs fup-

plere non poffunt. Quare ad praefentem cau-

ep

fam dicere debemus ,

quod legces humanae

Y iü:

tale matrimonium diffolvi- nullatenus | permit-

l )

tentes hofce conjuges cogant, ut libere, et

m

fine conditione turpi, aut impoffibili in matri-

monium confentiant, ficque verus,

et jure

p

;

naturae necefiäriush confenfïts Obtineattur.

]ueat.

$. 2384 |

i Il

pfet

Licet vero conditiones de abtufurpi,

aut impoflibili conceptae in matrimonio pro

"

(

non adjeetus babeantur, id eft matrimo-

jpor

nium,efficax eíle judicetur, etfi tales con-

r

ditiones non fuerint impletae, datur tamen

]

J

circa has exceptio: nam conditiones etiam

rot

l

j

turpes pro adjectss habengur, fi eae bona

i

matrimonio propria ,. et . effentilia

COnccer-

u[)efe

dit1on.

undgä

Ó

nant * ) þid.dq&zjger C. ultim. dé con

*) Bo-

L

1IO

Traciatus .:XX.

rl

*) Bona matrimonio ef/entialia cenfentur effe fjj

mitas, proles , et fides mutua.

Unde matri-

bef

monia etiam per leges humanas funt nulla,

[ U^

fi ineantur füb aliqua ex fequentibus condi-

H

tionibus: Contraho tecum , fi permüias, u

datà opporiunitate aliam ie meliorem ducam.

Vel fi generationem prolis evites. dut. denique

fi pro quaeftu te alüs pro/iituas.

CADXCP UA

De Minifiro, et recipiente , feu . fubjecto ma*

trimonii: ubi de impedimentis impedientibus.

$.

2384. Cum incertum fit, quis fit minifter Sacram.

matrimonii;

$

2385. Potius de fubjecto agitur, feu de reci-

pientibus Sacramentum , qui ab omni impedi-

C

mento tum impediente, tum dirimente liberi

fe

effe debent.

at

2386. Impedientia funt x. tempus facratum ,

2387 —89. Votum 2. fimplex caftitatis ,

te

2390. 3. Sponfalia cum perfona priore inita,

z'z;z;

D

ä

230r — 94. 4. Defectum denuntiationum prae-

tioi

Ícriptarum ;

[

$.

2395. Denique 5. fpecialis- prohibitio,

Juge

$.

2384-

Pertractatis illis , quae matrimonium,

prout eft contractus, conftituunt, veniunt

tüs

ea, quae illud exterius concernunt: ex qui-

bus inprimis venit Minifter.

De hoc ta-

Quj

men non lubet diu tractare: eoquod pub-

!

M

lice difputetur, quis. fit minifcer hujus fa-

cramer-

Caput V.

lII

o f

cramenti,

Alii namque facerdotem nuptiis

- ff

nulh,

benedicantem *): alii vero ipfo contrahan-

tes matrimonium hujus facramenti mini-

- COnd

firos efle volunt.

, V

ducin.

*) Ubi probe notes, quod! Parochus, aut alius

ia

facerdos de licentia parochi matrimonio tan-

üam teftis folemnis ex conftitutione concilii

tridentini affiftere neceffario quidem . debeat:

íed füb hac ratione ex omnium confenfu non

eft minifter hujus facramienti.

Sacerdotem

enim miniftrum effe multi volunt in eo, fi

(

folemnibus verbis ,

tanquam formam facra-

menti pronuntians,

j1/7n

fponfos in matrlimoni*um

coglj ungit,

cratts

$. :2385.

3 rec'y

Alterum, quod matrimonia exterius fpe-

impedy

s i

ctant, eft fubjectum ,. id eít recipientes,

feu fponfus, et fpon[a.

Circa quos maxime

attendendum, num omni impedimento ca.

n

reant.

Ejusmodi impedimenta vocantur vel

impedientia, vel dirimentia,

Priora matrimo-

Jits

nium ineundum tantum prohibent : pofte-

1Wü

riora vero illud etiam nullum reddunt, ita

ut tales contrahentes fub nulla ratione con-

juges evadant.

$

2585.

pu,

Impedimenta mere impedientia antiqui-

o

tus plura eraüt: moderna aetate non nifi

g

quinque obtinent, ex titulo religionis, vel

c U

juftitiae ortum ducentia.

Et quidem ex reli-

pub

gione datur tempus /ccratum, cultui divino

æü

ac

ml

MAm

Tractatus XX.

lI2

ac feveritati chriftianae fpeciatim addictum,

à quo proinde profange laetitiae ftrepitus

abeífe oportet.

Iure itaque communi con-

vivia, faltationes, magnifica fponfae dedu-

ctio, non item matrimonium tranquille ce-

p

interdicitur,

K

lebrandum

tempore

facrato

(

Aliquarum tamen diaecefium ufus. feu con-

po

fuetudo habet, ut ipfe, et folus etiam ma-

cil

trimonii. contractus prohibitus eífe. cenfea-

nc

tur. .Porro tempus hoc /acratum a' domi-

iil

nica prima Adventus ufque ad diem proxi-

et a die Cinerum

mam poft Epiphaniam ,

ufque ad finitam octuam. Pafchae perdurat.

Vid. Tridentin..| fefJ- 24. c. IO.

d

V0

$. : 2387.

C0

Alterum impediméntum,. quo matrimo-

nium prohibetur, eft votum fimplex caflita-

IQ

t

iis4 votum mon nubendi, veligionem inprediendi,

facr

os ordines. fufcipiendi , fiquidem vota ejus-

modi fponfalia praeceflerint:

fi enim poft

inita fponfalia primum concipiantur, tunc,

excepto voto religionem ingrediendi, funt

hi

ü

nulla utpote contra jus alterius fponfi emif-

*

ali

fa.

f

Qui vero voto fimplici caftitatis liga-

*

W

tus matri

monium impie contrahit, primo bi-

u

meftri debitum conjugale nec petere,. nec

*

r

reddere poteft

L

non tamen tenetur religio-

nem propterea ingredi, ut votum fuum fer-

vare queat.

Non enim obligatur tribus

vqtis íe obftringere, ut unum implere queat.

t

W

$. 2289.

p —

Caput V.

1153

jf

$.

2389

Topiti

D

Dt COD

Primo bimeftri evoluto talis debitam

: n

conjugale petenti reddere, non tamen poteft

ille &

petere: fcilicet ut votum fervet, quantum

dicitut

poteft.

Relaxatio tamen voti hujus con-

tracto jam matrimonio a Pontifice, Epifco-

Q Cor

u m

po, aut aliis fpeciali privilegio donatis fa.

cile, et maxime confulto petitur, et obti-

eni

netur, Íícilicet ut non obítante voto debi-

; d

; p

tum etiam exigere queat.r

"inent

$.

2589.

UCs

Votum non nubendi, facros ordines fuf-

cipiendi poft contractum matrimonium,. et

votum ingrediendi religionem poft duos a

vt

contracto matrimonio menfes- feipfis. exfpi-

rant, utpote quae vota in his circumítan-

s

tüs expleri jam non amplius poffunt.

j

$.

2390,

n

t

Tertii generis impedimentum, matrimo-

li

nium prohibens funt fponfalia cum fponfà

;ï

aliqua priore inita, et hucusque nondum

IN

gï

foluta.

Nam jure naturali iniquum eft. con-

0]

gl

tra fidem priori fponfae datam cum alia ma-

& l

trimonium inire.

fl

rel

i ] iFF

N

2391'5

. ii

Quartum impedimentum eft omiffio prae-

fcriptrarum denuntiationum.

De quibus no-

tari debent forma prae/-ripta,

n

2oS

poenae 1

9, 935

1

latae ,

Tomn. VlL

as

114

&*ractattzs A X

ni

Jatae, q

Ua

tales denuntiationes omittunt, ac

1

ífcu remiflio. hujns legis.

i

denique (lifpeig/kztiq à

|

$-

2359.

Forma denuntiandi quoad Jocum eft Ec-

clefia, et praefentia populi ad miffarum fo-

ï

Y

lemnia congregati. Quoad tempus fünt tres

dies fefti continai ,

id eft ut inter unum,

p

n

et alterum feftum, quo denuntiationes fiunt,

nullus alius dies feftus intercedat. Deni-

que quantum . ad denuntiantem de

nuntiatio-

d

nes fieri debent a proprio parocho utris-

" Quae omnia habentur ex

que fponfi *).

tridentino feíf. 24.

C. r. fcilicec ut impedi-

ac dirimentia facilius

menta impedientia ,

detegantur.

Unde quilibet talis impedimen-

ti gnarus obligatur

defüper fponfos monere

vel fi ifti id audire nolint, parocl

10 mani-

b

3

fcfiare.

à

7J

Multorum locorum ufüs habet, ut denuntia-

tiones etiam in alienis parochiis fiant, fi qui-

te

tali loco longiorem moram

Cl

dam fponfüs in

traxerit.

Facilius enim ibidem "aliquod impe-

lf

dimentum detegetur,' quam in propria paro-

chia, in qua. fponfus brevi hucufque tempore

(

4

dlegit.

$. 2393.

uod fi denuntiationes praeviae ad ma-

Qor

trimonium omittantur,.alia poena imminet

eti

contrahentibus, alia vero facerdoti matri-

ht

monio tali affiftenti.

Et contrahentes fpe

à

fi

obtinendae difpenfationis carere debent,

al;-

i

x

Caput . V,

LL

t V

aliquod impedimentum dirimens, fponfis etiam

W

ignorantibus lateat: proles vero inde nata

habetur pro illegitima, licet alias proles ex

matrimonio ilegitimo nata pro legitima ha-

(

beatur, Ííi parentes vitium matrimonii fui

S

m .

ignorent.

[

acerdos vero matrimonio prae-

Q u

vie non promulgato afBftens incurrit fuf.

V,

peufionem ferendae fententiae *) quae om-

es u

nia habentur ex concil. trident. fe[f 24.

DN

u

'H'

Cnet n

de matrimon.

contract. . €.

u

de matrimon. contract. C. ultim.

j ULIIS'

*) Ex lege politica in ditionibus auftriacis tma-

Vr d

f

trimonium fine legitimis denuntiationibus con-

in

V

l

tractum habetur gro irrito.

fii

TO

$.

2394.

m

Haec tamen de legitimis denuntiationi-

; Ti

bus lex ab Epifcopo ex probata cauía, et

praemiffa quantum fieri poteft, cautela, ne

/

deuünïi?'

hi

aliquod impedimentum lateat, relaxari po-

"n

teft.

Imo Barochus urgente neceffitate , de-

j n

clarare poteft, quod lex ifta cum tanta mo-

jl lvm;?

leftia non obliget.

yia p

CT.

Vi. iridentin. j?j]: 24.

temp

$.

2395.

Speciale praeceptum ex gravi ratione

u

contra matrimonium nedum Épifcopus, fed

etiam parochus quandoque, -et ex fpeciali

ratione interponere poteft,

l m

V id, C« uiium.

te

de maírimon. contract.

&l

J

i

Ha

C A.

l19

Tr-fc'atus xEX.

0

CAPVT VL

W

De impedimentis matrimonium dirimentibus ,

quae ex jure maturali, ac divino

defcendunt.

2396. Majoris adhuc momenti funt impedimenta

dirimentia ,

$.

2397*

"

Quorum aliqua jure naturae, alia jure di-

Vi

no pofiti

vo inducta fuerunt,

239

9 Ad juris naturae impedimenta - pertinet

error,

E

$.

2399. Et impotentia.

tu

2400.

Quam a fterilitate omnino oportet diftin-

&

guere

)

Quinam ergo impotentes dicuntur ?

ä

2404.

..

Impotentia poteft effe temporalis, vel re-

fpec

v

iva, vel perpetua et abfoluta.

amen, quae matrimonium pti-

2405*

Impotentia t

mum

fequitur, inter

impedimenta non refertur.

2406.' Quid durante dubio de impotentia agen-

. .dum fit .

e

i

2407. Ex jure divino defcendit impedimentum

H

ligaminis.

$.

2396

Y

matrimonium contrahere volen.

a

Sponfi

tes non tantum impedime

ntis matrimonium

d

per impedi-

l

rohibentibus, fed magis infu

*

mentis illud omnino irri

tum facientibus Ca-

de his impedi-

rere debent.

Unde merito

difpenfatione feu

qmentis, et dein de eorum

ft. Memoriae gfatia

L:

vrclaxatione agendum e

omnia

um

Caput VI

117

emnia impedimenta dirimentia in fequen-

tes verficulos congerunt.

Buf

Krror , conditios «

volum, cognatio, crimen ,

Cultus difparitas , vis , ordo, ligamen , bo-

ne[tas »

(imet

Si fis affinis, fi forte coire nequibis ,

Si parocbi aut duplicis defit praefentiae

te[lHis ,

IU Ü

Raptave fit mulier , nec parti reddita. tutae.

pEIUF

$.

397

Apte vero haec impedimenta dividun-

t ditt

tur 1n-ea,

quae jure maturae,

jur

ao

etiquae jure bumano

inducta fuerunt.

Lt

contt

jure quidem naturae mafrmmmu*n dirimunt

,

Krror , 'et. impotentia.

$. 2398.

on'nm"

lam fi error contingat circa perfonam

1 yeiett

p

e.g. fi quis velit contrahere cum Berta,

et fe eidem fubítituat 'l'itia, matrimonium

ex defectu confenfus

naturaliter eft nmul-

' m

]jum.

Si vero circa qualitates perfonae er-

retur e. g. circa leItläS, tunc matrimo-

nium valet: nifi ea qualitas in conditionem

adducatur ;

vel ad defignandam perfonam

V nglrp

adhibeatur e. g.

Si efi dives

vel, eam vo-

o

nnw

le ducere, quae efl dives.

us "

$.

2399.

! mïüeu

'290'1

Qu1a vero per contractum . matrimonii

ägmuges jus in corpora fibi mutüo tra-

Ti

dünt ,

nl

H s

I18

Traciatu; b d. vt

-dunt, id eft actum conjugalem mutuo pro-

mittunt, facile patet, conjugium effe nul-

lum, fi ab eo ineatur, qui actum conju-

n

galem exercere fimpliciter nequit: promif-

fer

fio enim de actu impoffibili jure naturae

Tiis

eft nulla.

Atque verecundum hoc. impedi-

vel

mentum vocatur Zmpotentja: de quo tracta-

VQC

re,

et aliquid refcire facerdoti moleftum

frl

eft admodum, et tamen neceífarium, prae-

(

cipue ut dato cafu flerilitatem ab impoten.

tia ,difcerne;*e queat.

$.

2400.

Tam émpotentia fumplicter — tunc datur-,

quando femen, feu wateria- generationi apta in

ea mulieris parie, quae rurfws ad. generationem

a natura efl deltinata , mon. potef? effundi. Nam

femen in debito loco effundere eft actus

1

1

etf

generationis in f

-

la natura perfectus,

i

proles exinde fors non fequatur: actus enim

LEU

füam naturam non perdit, etfi effectu fuo

i

fruítretur.

Matrimonium non eft promif-

fio prolis, fed eft fponfio,. feu contractus

ttar

Ter

de actu generationis exercendo. Quare ma-

trimonium fterile poteft effe validum.

$.

Y

240I.

Ex data doctrina vere impotentes, ac

abf(:

Voc

proin ad matrimonium ineundem inepti funt

]»» viriy quibus femen non eft, quales funt

Qu

We

cafrati, feu eunuchi perfeti, qui utroqué

tefliculo carent.

ïc'mp

Vide confiiiut. S59. Sixti

quint.

$. 2402.

P —

Caput VI.

119

$-

2 102.

9 n

& T

Huc pertinent IIdo,

qui femen in ute-

g

COR

rum mulieris immittere non pofïunt $

b'

tonl

fenio , infirmitate per

emi, maturali fangui-

at

nis frigore, inepta IPGUb corporis ftructura,

Yped

vel etiam »praeftigiis, feu malef]cm, prout

j

VOCSimUS , impediti.

Vid. in jure camonic. de

dm

frz

et maleficiat *).

, r

'3*) Non tamen quaevis infirmitas, fed pertinax

adeo debet effe,. ut ea pmenms fit, et natu-

10 u

ralibus remediis tolli nequeat.

Unde cum

graviter infirmo matrimonium conftitui poffe

docent e. g. ut proles ex concnpbina nata per

tale matrimonium Jlégitima evadat.

'TJenetur

RTR

infüper conjux ejusmodi defectu laborans in-

cifiones , dhaque auxilia, quae tamen mortis

)u v

ia

periculum non afferant, admittere.

Nam

n

403.

$.

m

Ex defcriptione impotentiae fuperius da-

», *

ta intelligitür Illóo, impotentibus accenfen-

r at

das effe- mulieres arctas. adeo ,

ut etiam

Cf lll(]

poft adhibita auxilia medica a viro pene-

pOF

trari nequeant

non tamen eas,

quae fe-

Yract

men legitime receptum retinere nequeant

re n

,

g.

2404

Intelligitur. IVto

lim impotentiam effe

abfolutam, a'iam

vero

reibectivam, prout

vocant.

, H

Scilicet. contingere poteft, ut quis

t fytt

cum hoc con,uge nequeiat coire, bene ve-

es Il

re cum alio.

ftem aliam impotentiam effe

EE

l

É

l

temporain , alam perennem,

prout fupra

j

H 4

Jd m

W

:

- d

120

Tmctatus XX.

'Temporalis impotentia non

»€

jam notavi.

Oobeft matrimonio :

foli impuberes id eft

1

mafculi ante annum

et foeminae

h

L&/Ltüm .

annum romum. etfi impedimento mere tem-

j

porali teneantur, matrimonium contrahere

nequeunt, nifi eos ad actum conjugalem

U

aptos eífe, aliunde conftet.

Vzd C .ult,

D

WX

de dq/þo&/ ai. dmpub.

h

$-

2405.

C

Unde fi talis impotentia praecedat con-

pw

tractum matrimonii ,

etfi

ea dubia tantum

li

&

fit, matrimonium iniri non poteft, ne fa-

cramentum periculum exponatur,

Si vero

&t

ea impotentia matrimonio jam contracto

h

matrimonium equidem

]

deinceps oriatur ,

perdurat, ab actu tamen matrimonii, utpo-

j

te quem vere obire nequeunt, fibi tempe-

rare conjuges tenentur: actus tamen im-

ä

perfectos, dummodo in peccatum contra

talibus

conce-

naturam non degenerent,

dunt.

Aft fi contrà communem fententiam

i

aliquid ingerere non fit temerarium , quae-

rere liceat, quomodo actus imperfecti li-

ceant ,

cum verum matrimonium intelligi

Y

non poflit. Id enim eft jus ad actum: jam

W

jus ad actum impoffibilem , et fic matrimo-

n

nium in talibus intelligi non poteft.

1

lt

$-

2406

1

Ü

Durante dubio de impotentia leges fa-

(

erae . C. 5. et- 7. d

w

g

frisid. triennium ad ex-

perien-

LE

P —

Caput VI. :

I2I

4 Ti

periendum concedunt. Et quidein ;fï Tes

i&

in utramque partem aeque probabilis fit,

yominte

lges ex communi ordine praefumen! ,. id eft

Te U

judicabunt ,

cujuslibet. naturam integram

nbrahen

ac proinde matrimonio aptam effe natam,

Jogalen

ut adeo judicio alias in utramque partem

C u

aeque vergente probabilius exiflat, actum

vere perfici poffe, Nam leges humanáe. in

hoc negotio, quod merum jus naturae con-

cernit, nihil conftituere, fed mere judicare

vt t

pofíunt.

Unde quoties confideratis omni-

Ts

bus actus perfici probabilius. non . poteft,

,E l

etiam durante triennio ab actu conjugii

$ n

attentando mea opinione abftinendum efít:

cotta

ficut, fi probabilior fpes talem actum per-

ficiendi etiam poít triennium emergat, ta-

eqaiäï?

ij g

lem actum, aut conatum ad eundem. pro-

hibere. non aufim.

p P

Verfamur hic, prout

o

dictum jam eít, in mero jure naturae, cir-

g a

ca quod leges humanae nihil mutare pof-

funt, fed fimplices conícienti

1 cot

ae regulae ad-

u

hiberi debent.

^

M

,h

), 0

u)

r

$. 79407. |

yfect

Et.haec impedimenta ex jure naturalj

intel

defcendunt: ex jure divino .unicum fcilicet

um: A

impedimentum ZJigaminis

inductum eft

QU

ut

nemo cum fecundo conjuge, quamdit

?natrin;i'

1 prior

1]

in vivis eft,

contrahere queat.

Pluralita-

tem enim

uxorum (fimultaneam non . nifi

jure divino, et lege in paradifo lata inter-

i

dictam effe, ag

nis oftendi *).

endo ,dö peccato fornicatio-

j 1

pf

P

Hs

*) Le.-

I22

Tractatus. XX.

]

*) Leges humanae pro hac caufa conftitmerunt,

ut ad fecundas nuptias aditus nemini ,conce-

2

datur, nifi de morte prioris conjugis certo

nifi is

i

conftet.

Neque teftimonium unius,

ífpeciali auctoritate e. g. parochi polleat, ne-

que jusjurandum nubere volentis, neque longa

ij

partis alterius abfentia pro pleno argumento

admittuntur, nifi alia eredendi adminicula fup-

(2

peditentur, Zid. c, 2. de fecund. mupt. Quod

fi contracto fecundo matrimonio prior conjux

appareat, ad illam conjux redire tenetur, ne-

Proles tamen ex fe-

vlecto novo conjuge.

cuündo, licet irrito matrimonio nata elt ha-

po

benda pro legitima , dummodo alteruter ex

lii

parentibus in contrahendo matrimonio, bonae

"

Ti

fidei, et fraudis expers extiterit.

Qu

tan

CAPVT VII

qu

lit

De impedimentis bumano. jure matrimonium diri-

iu

mentibus, et quidem de iis, quae im fecuri-

te

tatem. inatrimonii con[lituta fuerunt.

2408. Inter contrarias fententias, quaenam po-

teftas poffit ftatuere impedimenta matrimonii ;

2409. An facra tantnm,

àat

(qe

2410. Vel an politica tantum.

u

Iu

g

2411. Media tenenda eít, quod utüque pote&afi

hoc jus competat.

iM

h

H

ö'

2412. ]Jure humano ftatuta impedimentä funt

Tne

metus,

Cu

2413.

Raptus, item

j

414.

Impedimentum criminis, quod

ä

24

I'j.

Vel fola machinatione in mortem conju-

gis

alterius, communi confilio,

$. 2416.

d

Capui V.

124

*

Qenx,

UI

£416. Tmo etiam non ex condicto facta,

2417.

Vel ob adülterium incurritur.,

& certi

st t

2418. Ne matrimonium ob clandeftineitatem fit

'at j ]s

invalidum,

e loy

ä

2419.

po

utnenió

teftium.

quiritur .pi'acfentxla parochi, et duorun;ï

jl (ip

$

2420.' Saltem in regvlrlla.

Qu

'

ml

$.

2408.

t 1'118-

) e f

Praevie hic tractandum venit, quaenam

ei lt

poteftas publica, an facra fcilicet, vel po-

uter &

. Jonot

litica, vel utraque impedimentum matrimo-

nii ftatuere queat. Et prima fententia vult

bl

quod fola poteftas facra in praefenti caufa

p

tanquam in materia (íacramenti

decernere

queat. Altera vult quod fola poteftas po.

M

If

litica, exclufa poteftate facra, impedimenta

TL

inducere poífit. 'lertia denique utrique po-

teftati ha'n'(; facultatem tribuit.

,

$

2409.

yum p

jmmonl

Prima fententia ex eo impugnatur, quod

dato etiam facramentum haec in mero con-

tractu confiftere, contractus praevie vali-

otelt

dus requiratur, et quod contractus.ex qua-

cunque etiam profana caufa irritus facra.

mentum matrimonii fieri

equeat,

fere fi-

:

, lii

cut aqua etiam vi naturali tantum corrup-

ta materia baptifmi fieri non poteft.

$.

2,410,

oj

Altera fententia Canonem 4. concilii tri-

—

L

-dent. feff. 24.

Si quis dixerit, Ecclefiam

v

non

m

ais r

124.

Tractatus XX..

non potui fic conftiture impedimenta ma-

li

j

trimonium dirimentia, vel iis conftituendis

H

ila fic, anathema fit.

Apertum adeo.-fiti

al

adverfantem habet, ut ego quidem eandem

adoptare,

fine certa haerefis nota non au-

di

fim. Nam rationes, quibus vim tantae de-

finitionis effugere tentant, funt leves adeo,

ut rifum potius, quam affenfüm a pruden-

tibus obtinere debeant.

Utroque tam pri-

ma fcilicet, quam fecunda fententia nitun-

tur communi; praejudicio, quo facra foli

Ecclefide, et profana foli poteftati politicae

Vilïdjcarxt.

$. 24IrI.

Manet ergo tertia fententia prae' reli-

quis duabus vera, quod utraque poteftas

pofüit ftatuere impedimenta, utique ex ju-

fta caufa; et quia in iisdem circumftantiis

non nifi alterutra parg poteft effe jufta ideo

U

hae duae poteftates femper confentient, fi

Ti

praeter juftitiam nihil aliud fpectent.

f

(1a

.

2412.

fa

Iam inter impedimenta juris humani,

t

quae ipfuüm matrimonii contractum concer-

tu

nunt, funt impedimentum metus , raptus,

f

criminis, et illudy quo' abfente parocho, et

Ce

teftibus matrimonium jubetur eífe nullum,

hi

quodque impedimentum clandeftineitatis Vocare

bi

íolent. lam metus, ut matrimonium diri-

V

eoque

mat, debet e.fTeþ;de damno iniquo,

gr avi

Caput . !VIL

I25

Lt n

gravi inferendo, et quidem ad obtinendum

Vuenri

matrimonium incuffus Nam metus de dam-

o d

no levi*), vel metus jufte**) , aut ad

exitt

aliam finem incuífus ***) matrimonium non

dirimit.

/

[0f d

ae de

3) 'Tales enim' aliunde confentire cenfentur, (

:

s ao

15. de [ponjal.

*"K) Nam Epifcopi.adigente juftitia, poft inita

ptudeg-

tam p

Íponfalia, ad ineundem matrimonium etiam

intentatis cenfüris quandoque urgent.

4 D

c D

""H*) Cafüus poteft effe fequens: Iniquus ali

quis

innoxiam aliquam foeminam. circa bonae

for-

olitité

tunae lucri caufa varie vexat. Jam ut ab hac

calamitate fe redimat, . eidem matrimonium

affert. Jam tale màtrimonium, quid

quid ali-

qui contradicant, validum fore puto:

eoquod

« r

metüs gravis, et iniquus pariter, fed

non ad

; E'

obtinendum matrimonium fit illatus.

poteï r

$.

ea

2413.-

ml

Inipedimentu

m rabius a eoncilio triden-

ïum j

tino feff. 24. C. 6. introductum requirit, ut

tients

mulier invita in alium locum vi abducatur:

li

ftcundo ut id matrimonii contrahendi gra-

tia, et non folius libidinis explendae caufa

fiat.

Tertio ut vis ipfi mulieri, non tan-

humaf,

tum parentibus, tutoribus,

aliisve infera-

u

tur. Si enim mulier confentiat,

non raptus,

fed fuga erit.

| Mpffff«

Quod, fi mulier rapta dein-

()chOa |

ceps libere confentiat , impedimentumi ni-

D

hilominus perdurat, et tunc primüm cefla-

i

bit, cum mulier dimiffa, et ad plenam li-

114

bertatem ctiam exterius reftituta fucrit *).

en

gt

*) Difpu-

-

126

Tiactatuä XX'

*) Difputant, num hoc impedimentum etiam pro

H

eo cafu obtineat, in-quo tmulier virum rapit.

Lj

Verior autem fententia eft affirmans: eoquod

J

leges lub mafculino. etiam . foemineum genus

intelligant, nifi fpeciaïi; ratio aliud innuat.

$.

2:414.

t

(

. lam crümen, quo impedimentum dirimens

L^

inducitur ,

eft macbinatio in mortem prioris

conjugis,. vel adulterium cum promiffone fu-

;uri matrimonit.

Ut vero fola machinatio

fuffüiciat , ea debet effe mutua,. ab . utraque

parte adornata, five dein phyfica, five mo-

rali opera e: g. jubendo, alios fubítituendo

i

conjugem occidant. vid.

te

»]

o Jde conrgerf. in-

10

fi

r

Urs

d

$.

2415.

e

P

CLO

eterea opus efít, ut ex tali machi-

!

ione. mors innocentis

ït

conjugis reapfe fe-

j

ï

t

;;.

r

Si enim

IDOTS

aliunde. contingat,

g

n

C

o

o

e

-'ï:

imperitia medici

*) hoc impcdimen—

Ij

tum non inducitur.

*) Puta fi medicinae pï'aefcrïptää mortem infe.

rant: alind, fi mortem tantum non impediant.

Licet enim medicus magis peritus mortem

fors impediviffet, ad quod medicus imperitus

der

non füffecit, cauía tamen' mortis manet fola

lm;

machinatio eorum,

eft

ambluüat.

| qui fqturüm iuatrimonium

i

eid

$

2416.

piu

Alia vice àd ! oc impedimentum indu-

(

cendum fuflicit

f.la .unius muachinati: 1n

Vr

TOI

| ;C?zpvzt PILO

127

jtm p

ul

mortem. Ad hoc vero eft hecefïarium fri-

:]n0 ut mors fequatur ede ut id factum fit ex

eoqui

1 getli

intentione. contrahendi cum alia matrimo-

A

nium , etfi nulla promiffio accefferit. 3tio

Adulterium perfectum , et non mere cum

ea muliere inchoatum.

Vid. in banc vem C.

A

6. de &€0», qui düxit.

Tegul. Jur, 15« im 6.

prïoräs

C. ultim, .de þanhl.. el

w f

C

2417.

ohini

uUtraqu

Aliquando fine omni machinatione in

y'e n

mortem folo adulterio hoc impedimentum

incurritur. Hic porro opus eft, ut adul-

weng'o

J f il

terium fit perfectum , ita ut utraque pars

noverit, alterutram eífe conjugatam ; fecun-

do ut promifio futuri matrimonii mutua,

et ab utraque parte acceptata accedat.

m

J. C.1.2. et 6.-de e0, qui duxit. Proba-

u

bilius tamen

"Bb ierinir.

non requiritur ,

jl

ga

nofi hi praevie fciverint,

quod crimini fuo

iel

dj

impedimentum dirimens decretum fit.

$.

2418.

m D

o

In fecuritatem matrimonii a concil tri-

tmoft^

dentin. feff. 24.. C. r,

ftatutum eff novum

mpe^

impedimentum , vi cujus omne matrimonium

me[ M

ol

eft nullum, nifi proprius parochus ; aut de

ejus licentia alius facerdos, et duo teftes

eidem affiftant, ícilicet ne quod antea faee

pius factum eft, matrimonium legitime qui-

j

ll

dem, fed illum contractum ab alterutro, vel

at

l ll

utroque conjuge negari queat.

f

$. 2419.

ass

I»8

Tr&ctatus AU.

al

$.

2419.

W

Parochus autem proprius ille eft, in cu-

s

jus parochia quis domicilium aut quafi do-

àC

'Teftes vero quicunque

micilium *) habet.

TU

feu viri, feu foeminae, five fenes five. pue-

.

^

ri.exiftant, dummodo rati

one praediti fimul

cum parocho, quod agitur, advertant.

m alicubi quis habet, qui

*) Domicilium . veru

ibi habitare coepi

t, ita ut quantum ad moder-

nam animi affectionem perpetuo

habitare in-

tendat: qui vcro non nifi per majorem anni

párt

emalicubi habitare cogitant, illi quafi do-

miciium in eo loco habere dicunt,

Vagi

nullibi domicilium, et fic ubique parochiam

habent, Horum tamen matrimonio parochus

non facile, et plerumque non nifi praevie con-

fulto Epifcopo aífiftat. Vagorum conditionem

non raro homines etiam honeítiffimi fübeunt,

et fic ubique paroc

hum habent.

Si enim a

et in itinere

priori domicilio jam profecti ,

cilium nondum

conítituti defignatum fibi domi

erdidetunt,

attigerunt, prius domicilium jam p

et fic nul-

pnovum vero nondum adepti funt,

lum habent.

$.

2420.

Haec tamen parochum adhibendi necef-

Nam

T

fitas fequentes patitur exceptiones.

fine parocho matrimonium poteft contrahi

in iis.locis, in quibus concilium tridenti-

4/

enum non fuit promulgatum: nifi fponfi ftu-

diofe, et folo animo legem tridentinam eva-

2

4/

dendi.ad breve tempus ad talem locum fe

i

contulerint *) /ecundo matrimonium fine pa-

rocho. valet etiam in locis promulgati con-

cilii;

l

QTE

Caput VIII.

29

cilii, fi in iis parochus plerumque, per lon-

p

gius tempus, aut certe fine periculo haberi

d d

nequeat. Pro hoc enim capite genuinae,

ac certae declarationes a doctoribus affe-

"Ut

runtur.

]

? Pue

| fl

*) Tales enim jus parochiae non evadunt, fedx

T

parocho füo etiam abfentes obnoxii manent,

Parochia, aut potius jus ejusdem non muta.

yt, (

lio.

tur, nifi mutato domicilio , aut quafi. domici.

j moit

