terno, id eft, finitum cum infinito nullam

proporiionem , fÍeu comparationem fübit.

Et

ideo meritum, quod homo juftus ex recitata

femel faluta&jone angelica fibi comparavit,

à

fine aeftimatione pretiofius eft, quam omnes

ü

b

ingiulgentiae plenariae.

1

$.

2163.

;!

[]

1

Scilicet tantum eft donum gratiae fancti-

ficantis , ut etiam ex donis gratiae nullum

cum eà in comparationem venire queat. Un-

"n

de ex folis Chrifti meritis hauriri poteft, de

i

cujus plenitudine accepimus ommes: fancti vero

C0)

de fua gratia fanctificante nec minimam pat-

D

Omnino tamen

tem alteri donare poffunt.

ex fanctorum meritis fatisfactiones, et gratias

actual

eps

M

ad poenitentiam ad cavenda pec-

cata, ad jufte agendum accipimus: et dein

d

li,

A

ope juftarum actionum, id efl. per virtutes,

etiam gratiam fanctificantem vel obtinemus,

cL].d]tlo

7(1

i

li

vel prius jam habitam augemus.

V PT&4

i

dN

li

$. 2164.

Ti

d

.,,s"r».æ

Caput: XIX, |

177

lo

$.

2164.

fei

dQ

Quia vero, prout definitio habet, auctori-

&ate cisoium indul

gentiae plerumque *).conce-

um

. duntur , II[tium

confequens eft , indulgentias

enit

ex facra jurisdict

iope proxime defcendere **),

l

Dpro

Lfb

. *) Excipiuntur indulgentiae pro defunctis ;

hae enim

lu

non pér modum abfolutionis ,

Y

D

fed per modum fuf--

a

Jragii, id ef

per modum deprecationis, et. obla-

tionis tribuunti

ur.

Scilicet Ecclefi

a pro animabus

um

E

purgantibus fatisfactiones Chrifti ,

quas fpeciali

quodam modo in poteftate habet,

tanquam legiti-

ittt

mum pretium divinae juftiti

ae offert

Unde multi

lï'llts

arbitrantur, effectum indulgentiarum

pro defun-

M

ctis aeque certum,

2C pro vivis exiflere: lii

eundem non aeqi

i€ certum effe docent.

Noftra

aetate aliqui . indul

gentias pro. defunctis prorfus

inanes effe dicunt

» quorum fententiam poft bul-

lam Leonis X

errores Lutheri co

ab univerfa Ecclefia jam Wiu a

ndemnantem , et

/'"[4

cceptatam ,

am-

em non aüufim.

um

plecti abs gravi piaculo ggo quid

i U

**) Tndulgentias plenarias conced

it folus Pontifex,

f :

non plenarias etiam E

pifcopi.

Num ifte ordo

fü

concedei

idi indulgentias ex inftituti

j

one Chrifti,. vel

1]

[

n

ex ufu Ecclefiae Obtineat, non ad

&€0 conítat,

tnd

1 45

Ü

$.

2165.

BC-

Eft autem indulgentia

denn

relaxatio poenae

U^ C'lis conditionibus facta

. ideo IVte loco

as

conditiones ex parte

concedentis, et ex parte

m

Yecipientis recenfer

dae funt.

Quia jam Eccle-

fiae Praefüles th

elauri hujus *) non domini,

€d difpenfatores

om.,

.

funt, ideo non nifi ex jufta-

9164'

cauía

178

' actatus XVIIT.

W

caufa. indulgentias largiri poffunt,. contra offi-

ciüm Ífuum facturi, fi bona Domini diffipa-

(

i

rent potius, quam legitime ditpenfarent **)T

grat

*) 'Thefaurüs vero ifte C. $

. extravag. intey com-

&

smün. de poenit. ita defcribitur :

Quem quidem tbe-

poe

er beatum | Petvum ,

ejusque. fuc-

faurim — —

ceffores — — commifit fi

delibus falubriter. di-

?

ationalibus cauftty.

Jpenfandum ,. et propriis, et v

ali remi[[ione poe-

aunuc pro totali , nunc pro parti

g |

sae -— — vere poenitentibus ,

et confe]Jis ( mife-

vicorditer. applicandum.

*€) Quodá indulgentiae fine legitima ratiohe concé-

dantur, talem conceffionem nedum impiam, fe

etiam irritam effe volunt.

Quantum ad fecundum

Sic Paftor Ecclefiae

Ye

caput mihi dubitare liceat.

dulgeu

;

homini itiepto facram jurisdictiorrem tribuens, cen-

furas, et leges ecclefiafticas fine ratione, et fic con-

&que

relaxans - peccat- equidem :

Cï'lp

(

tra bonum diíciplinze

fed

ejusmodi

-tamen cornceffiones non fuünt irritae,

Crte

robur fuum plene obtinent.

Chriftus enim bo-

m

num ordinem in Ecclefia fervari, et fideles a va*

ficor

tiis dubiis tutos 'effe volens, ufui facrae jüris-

.

H

dictionis a fe conceffae, ufui inquam eti

am itm-

(em

In

Qj e]]&

prudenti vi

m integram cornftare permittit.

*

quas enim

fluctuationes popu

lus chriftianus con-

et quot abfolutiones etiam facramentae

jiceretur ,

les vacillarent, f

facra jurisdictio cum vitio ali-

j QUOc

quo exercita robore iþo deftitueretur ?

Q

n

$. 4188.

"

quTEn

li

Iam cohditiones in eo,, qui indulgentiamr

Tl

)

Tienr

obtinere defiderat, funt pia opera a Pontl-

esl

andaa,

Uae k

fice praefcripta, et qgidem toties iter

quot

.

-

Caput. XIX,.

TT9

off.

quot quis indulgentias etiam ead

em die lu-

p2

crari defiderat *J.- Et fiquidem

pro fe quis

indulgentiam Obtinere vult

H)

; Fequiritur ftattig

gratiae: in gravi enim

!

peccato conftitutus,

àc proinde culpa nond

um fuüblata remiflio

jm t

1 poteft.

poenae refiduae dari noi

W j'LC'

ur ii

*) Unica i1 die communio

, et unica per hebdoma.

AL

(I!'((,

dem .confeífio . fufüi

cit ad. impetrandas omnes: ine

dulgentias ,

licet pro iis confeffio

» €t communio

';t];'a; s

fit praefcripta,

tis XIII,

lta habet conftitutio Clemenf

N (

c "

$.

2167.

p

feti"

Verum

Ec

inter conditiones in Obtinente in.

dulgentiam

requifitas maxime

controvería eft

et$

equens: an fcilicet omhnia

al

el

4b Ecclefja prae.

Ífcripta exequens ]

giii

lanc remiflionem eo ipfo

mrgf, u

certe confequatur,

vel an praev

le poeniten-

etyfi y

tiam pro . viribus agere

» id eft propriis fatis-

j H

factionibus | divinam j

uftitiam placare . vel

ax P

faltem ad id fuüo tem

et

n

tus effe debeat.

pore prae&'gn"dum para-

mf[ltu

*

janus

Ch[

jCfd mfnn

$. . 2168.

vt ?

Quod vero hoc re

quiratur , argumentum

praebent exempla S

anctorum rigidam adeo

poenitentiam obeunt

ium : neque. hós in con:

quirendis indulge

ntiis

ices,

fegnes fuiffe. facile

M

Rigor Ecclefiae

» Quo antiquitus poe-

Ulgeü

nitentes tractabat 3

l

13P0

jl

l

tentiae pondus addit.

aaud exig?um huic fexï-

j

q

M 2

| 55 21,69'

1980

"Tractatus .X VIII.

$.

2169.

y

jX

Haec argumenta contrarium fentientes ex

eo nonnihil elevabunt, quod graves Sancto-

st

k

rum poenitentiae non ad remiffionem pecca-

torum, fed ad alios fines pertinuerint e. g.

9V

s

ad feipfos ab omni' deinceps peccato, et pec-

cati periculo praemuniendos, eoquod natu-

ra afllicta, aut fallem multum coercita mo-

dum recti non facile excedat.

Certe graves

innocentiffimorum poenitentiae id clare often-

tri

dunt.

Severitas Ecclefiae ad exemplum po-

CO[]I

tius, quam poenam pertinere potuit. 'Certe

iia 0i

tempore perfecutionis, gravis morbi, aut

Vit

ex alis juftis rationibus poenitentes plene

dll] Q

reconciliabantur, fublata ulterius poenitendi

i NSQN

Titis

obliggtione.

N

s. 2170»

Grave, et prout mihi videtur palmare

argumentum , quod ad obtinendam indulgen-

]u

ib

tiam par delictis: poenitentia praevie non re-

quiratur, in eo eft, quod hac ratione in-

Tatüm

Nam fi aequam

li

$D

dulgentia penitus evacuetur.

pro peccatis meis poenitentiam obeam, nul-

Afas

lip

E

la indigeo indulgentia: fi vero talem poeni-

tentiam non exfolvam, nullam ex tua fene

T

li

| l

RmE

tentia indulgentiam obtinebo.

Juntüau

r l

S. 2TH.

päram

Dicunt; ,,In eo cafu indulgentiae etiam

Wne

quo

» in noftra fententia vim obtinerent, in

PRS

U f

^ Caput. XIX.

I8I

»2d praeftandam propriis actibus fatisfactio-

6

,nem paratus quidem, fed ob vim morbi,

Di«

a8ut ex alüis impedimentis aptus non eft.

WC&

,;Paucis,'pro cafu impotentiae indulgentiae

Ib

»Valere, et fic robur aliquod obtinere pof-

j

Ü

s funt. *

j i

p

j o

$.

2172.

TA

Aft nefcio, an haec non mere pro arbi-

j

d i

trio, ad elidendam vim argumenti noftri, et

um |

contra fenfum Ecclefiae dicantur.

Sic Éccle-

Cer

fia omnes ad lucrandum 'e. g. jubilaeum in-

)1, al

vitat, alias item pro aliis bonis operibus in-

N

; 9d

dulgentias paflim proponit: fed per hoc ple-

eni

(p

rosque plane decipit, cum plerique proprias

fatisfactiones praeftare poffent.

g.

207201

Jnt

j

Dein etiam aegrotantes , aliique impediti

jux

ta adverfarios noftros debent haber

e pa-

; po ['e'

ratum animum, ac defi

derium propriis poe-

r ?

nis Deo fatisfaciendi.

Coram Deo feria vo-

luntas, et ipfum opus

f

idem funt. Sic qui

,am, nl-?

ftipem erogare def

iderat, eandam coram di-

j pOGF

vina juftitia jam e

g r

ropavit, ficut qui alterum

interimere optat,

caedem quantum ad Dei

juftitiam jam co

mmifit. Quid igitur opera-

tur indulgentia in graviter decumbente, fi

parato ad obe

undam poenitentiam animo

g

Yil

plene,

€t jam praevie fatisfacere tenetur?

nt

Nifi

forte actum externum actui interno fpe-

u

l]

»

M 3

cialem

"

1.82.

T(actatus XVIII.

cialem bonitátem , aut malitiam moralem fü-

peraddere cum aliquibus dicere velis. |Et

! Iaxä

utique ad hanc extremam fubtilitatem indul-

& :

gentias comparatos eífe, non dices.

]ius

$.

2174-

per

Jam vitae genus, quo quis omnem legem

pa

Simplex

fica

expleturus fit, eft arduum fane.

—

propofitum

, nifi ingentibus fubf(idiis, et co-

4fhp4

On

natibus munitum Íit, inerme eít, et nullam

id obtinendi fpem praebens.

Non ferio vult,

e

—

Virti

qui aliquid ita decernit, ut id a fe effeccum

iri, nullam fpem habeat.

Qui itaque vitae

t

l,

füae rationes ita.componit, ut ingenti co-

natu fuo ofnnem juftitiam a fe explendam effe

t

fperare queat, tali, indulgentias facile. pro-

füer]

futuras eífe cenferem, licet ejus orationes,

er

jejunia, ac tota contentio poft culpam p

facramentum jam -abolitam non major 16

quam in innocente. Certe talis jam grave,

et ultra opinionem difüicile vitae genus fecta-

tur. Qui vero remiffam agendi rationem te-

2

de

net, hic vel graves; vel leviores lapfus prae-

videre cogitur.

Prior nullius indulgentiae

2[;7

eft capax: pofterior partem indulgentiarum

?

"n

obtinere poterit, et(i poft deletam culpam,

]to

ad expiandam poenam de fuo parum confe-

rat.

Decretum fervandi legem, et voluntas

s'9

TW

A

ad ea, quae huc requiruntur, auxilia adhi-

l EU.

benda nos deftituit: et ifte defectus, fiqui-

l

dem recte fentio, efficaciam indulgentiarum

dj

vel ex toto, vel per partem intercipit.

D 2175'

Caput XIX

185

1 f

$52175

i

Neque ultra modum haec fentiendi ratio

laxa eft. Loquimur enim de homine juíto,

tl

et non de eo, qui gravis peccati reus nul-

lius indulgentiae capax eft. lam homo juftus

per levifimum actum e. g. per facillimam

p

patientiam obtinet augmentum gratiae fancti-

ficantis, quod omnes fatisfactiones infinite

| mpmä

U

fuperat, idque ex meritis Chrifti utique.

s

q

Cur jam prodigio fimile tibi effe videatur, fi

]OWA

ex iisdem divinis meritis, et interveniente

virtute clavium fatisfactiones pro poenis ex

Vectl

ect

v

culpa refiduis non adeo difficulter haurian-

tur.

Nam quod jam alias dixi,

omnes fatis-

u

am'

factiones non adaequant minimam partem

meriti.

j

F]

*

:

1 onï

yn P

CAPVT VIGESIMVM.

jl h

;7

H

De forma .Sacramenti |. Poenitentiae.

|lN

ïï

$. 2176.

Forma hUJUS Sacramenu a Conc,. trident,

g"

definita

(is

l

$. 2177

Per modum fententiae;

jjren

$. 2178.

Item non nifi in praefentem , et. verbis eft

pronuntianda.

l COUI

$. 2179. Abfolutio indirecta controverfiae pro aliquo

tantum cafu obnoxia,

UOWr

ja £

$.

2100

Certam vim obtinet, dummodo Sacerdoti in

j

S,ü

LIJ

peccatum ex jufta ratione non expofitum Jjuris-

dictio competat :

enüäfl

M 4

"9. 218r.

g

p

184.

Tmftatus XVLI.

*

or8r. In ca(u tamen deficientis jurisdictioniä ab-

folutio indirecta a multis rejicitur;

2182.

Non tamen a nobis;

2183. et 84.

Argumento a cafu oblivionis ad ca-

fum deficientis jurisdictionis translato.

ä

2185. Atque huic caufae Conc. trident. non plane

repugnat.

. .2176.

Sacra tridentina fynodus docet , Sacramenti

poenitentiae formam , in qua praecipua ipfius

vis *) fita efl, in illis miniflri verbis pofitam e[Je :

Ego te abfolooetc. Quibus quidem de Eccle-

fiae fanctae more preces quaedam laudabiliter. ad-

ï;

junguntur, ad ipfius tamen formae e[Jentiam. ne-

quaquam Jpectant (a) **).

| W

on

*) Sunt enim graves theologi, qui totam Sacra-

; 1

fglva

lite

menti hujus naturam in folis verbis abfolutionis

conftituunt: actus vero poenitentis e. g. confeffio-

m

nem non pro vera hujus facramenti materia, feu

parte, fed pro neceffaria aliq

j

praeparatione habent.

Fla ad facramentum

**) Sunt autem fequentes: Mifereatur tui ommipo-

1

Indul

zen$ Deus etc.

eutiam , abfolutionem etc.

Dominus nofler. lefus

;

briflus te abfolvat , et ego

auctoritate ipfíus te abfolvo ab omni vinculo ex-

communicationis (füfpenfionis , i fit clericus etiam

Ti

minore aliquo ordine infignitus ) interdicti, it

ïiïmem

Deinde ego t*

quantum po[fum , et zu ándiges.

abfolvo a peccatis tzuis im momine

femi

Patris,et filii, et fpiritus f[ancti:

a7»€9H,

Tent

V(a) 5ell. 144 C. 3. -

CaputvaX.

185

U$ d.l

a7h e d,

Pa[fio domini nofltri lefu Chvifli, meri-

£a beatae virginis Mariae , et omnium fanctorum,

et quidquid boni feceris , vel mali fuflinueris,

bl de

Jmt ribi im vemiffionem peccatorum , augmentum

gratiae , et praemium vitae aezernae, amen.,

Ex quibus formam facramenti conftituunt fola

Jv

"a

jm

verba Ego ze alfolvo: voculae autem a peccatis

tUis, im nomine patris etc. addendae funt ex prae-

cepto ecclefiae gravi.

Ex levi obligare cenfen-

tur ilà :mifereatur , indulgentiam etc. unde in

frequentioribus ac brevioribus confefüionibus, fuf-

at

fragante ipfo rituali romano , imo ex quacunque

prudenti cauífa fine omni culpa omittuntur.

(

mar .

J

$. 2177.

p ab

Ex quibus etiam patet, hanc formam

j t

pronuntiandam effe per modum fententiae,

non vero per modum deprecationis e. g. 4b-

Jolvat te Deus, remittat tibi peccata tua *).. Sci-

y

juris

licet ut facramentum in forma judicii inftitu-

| cgnft'*ïlfï'

tum judiciali fententia terminetur.

a

u

*) Num aliquando formula deprecationis fuerit ad-

hibita, vel an falva facramenti vi

inter theologos controverfum eft,

pomt adhiberi,

T

D 22 I78.

" 67! (g) /

gt

Illàd demum ex communi Ecclefiae fenfu

Qu ell?m

addendum, quod forma abfolutionis verbis,

jiti, "

TUD

et non fcripto,

aut per internuntium pro-

"T

1

ferri debeat,

Vid. defüuper coníftitution. Cle-

|

(ulft"'

ment. VII£. 87.

"u

M 5

9. 2179.

Bo

Tractatus XVIII.

186

$.. 2179.

Atque hucusque dicta circa formam ab-

folutionis certa, atque ab omnibus acceptae

ta funt: fed an, et quousque abfolutio indi-

reca *) vim obtineaþ, acriter difputatur.

*) Abfolutio directa dicitur illa,x qua peccatum ita

aboletur, ut poenitens illud iterato exponere non

—

teneatur :

abfolutio vero zmdirecta vocatur ea,

qua peccatum quidem tollitur ita tamen, ut illud

alia vice confiteri teneatur4$ Haec jam abfolutio-

nis directae, aut indirectae diítinctio ad 'captum

eft concepta: licet alia

—

fubftitüenda.

.'aptïor, fed obícurior foret.

-

9. 218o.

Jam omnia peccata etiam ea, quae non

iï

h

fuerunt expofita, vi abfolutionis indireciae

Do

aboleri eft recepta omnium fententia, dum-

li

modo ex jufta caufa e. g. per oblivionem, ob

(ug

mortem proxime inftantem, ob periculum

ldl

morbi contrahendi fuerint omiffa, et dum-

At

modo facerdos fufficientem a'tali peccato ab-

[io

folvendi jurisdictionem habeat *).

Verum

I

Yior

fi tale peccatum etiam jufte omiffum fit re-

LEl

fervatam, aut ex quacunque ratione in juris-

l

omprehen-

C

dictione hujus facerdotis non c

]am

Q

fum, tunc acris difputatio incipit

*-ä'r).

.fl Et

praeter antiquiores, multi ex modernis ab-

!T

ífolutionem indirectam 'plane. rejiciunt dicen-

tes: quomodo quis vinculum illud folvet, ad

(l

quod folvendum nullam' poteftatem habet?

*) Suf-

t

*

d

/

Caput XX.

187

*j Suffragatur ipfum tric.ïentinilml(b) docens : . Pec-

10

cata , quae diligenter cogitanti nom occurrunt , in

univerfum eadem confeffione. inclufa

:

Q

gtmtur.

f*fe intelli-

T

A

**) Cafus fat frequens eft: puta-üquis peccatum re-

fervatum exponere oblivifcatur,

vel.fi ad tale

u

peccatum rite expofitum facerdos. non attendat,

v

quod fit refervatum.

Item fiquis ad facram com-

munionem, gravi ratione adigatur, et gravis de-

l

u u

y li

licti reus, nec de perfecta contritione íat fecurus

Biüni

fibi videtur: et infuper copiam .facerdotis, fed

debita jurisdictione circà tale peccatum. carentem

cpul

j fore

habeat,

$.

2IRI.

Ingenti porro auctoritate hujus fententiae

ge D

Patroni fe: muniunt.

Sic ut conítitutiones

d

pontificias omittamus concil. tridentin. (c)

Qu

r

ftatuit: JNullius momenti abfolutionem- eaim. e[Je,

m

quam Jacerdos in eum profert, in quem ordina-

riclip

riam ,. aut fübdelegatam nom' babet jurisdictionem.

r dh

W

Atqui non effet nullius momenti ea abfolu-

m

tio, quam in cafum refervatum in caíu obli-

l etil

vionis, aut neceffitatis facerdos profert. Per-

fT

git ibidem concilium : . Verumtamen pie admo-

; j*

dwmn, ne bac ipfa occafione aliquis pereat, im ea-

ree

dem Fcclefía Dei cufloditum femper fuit, ut nul-

If

la fit vefervatio in, articulo mortis etc.

Iam otio-

is *

fa fuiiïet haec follicitudo , fi facerdos etiam

d

nqu

«t

(5) Seff. 14. C. 5.

d

e jl

(c) Setf, -14.) C. ^

Tractatus XVIII.

188

nulla in cafus refervatos jurisdictione inftru-

ctus , indirecte abfolvere poffety.i

7

95 X I92:

Verum indirectam hanc abfolutionem vale-

re, etiam facerdote legitima poteftate defti-

tuto, verius, non tamen certum effe ajo: ut

adeo urgente neceffitate abfolutio, non ob-

ftante cafü refervato fub conditione imper-

tienda fit, maxime fif poenitens de perfecta

b

contriGone fubdubitet *

J*

Arbitror enim,

quod in hoc rerum articulo, abfolutione vim

fuam in peccata nori refervata exferente, fa-

cramlentum miniftretur, et fic gratia infunda-

tür, quae quidem gratia omne peccatum fa.

cile delebit: licet ad illud delendum vis abfo-

lutionis proxime, et prout vocamus dírecte

non fuffeciflet **).

*) Licet nolim negare magnopere optandum effe, ut

Rectores Ecclefiae, prout in noftra dioecefi pro-

videntiffime factum eft, fententia ífua litem diri-

mant, jurisdictionem certam pro cafu necceffitatis,

et oblivionis concedentes.

Nam frequens eft, ut

facerdos copia poenitentium , et follicitudine circa

dolorem, numerum, et fpeciem peccatorum , de-

nique circa emendationem vitae,

his inquam

À

omnibus fatigatus non attendat, lioc vel illud. pec-

v fmm

]

catum refervatum effe, et fic poenitentem fine

N

,(

effectu abíolvat: qui tanti defectus neícius pet

COHU

longum tempus, aut étiam per totam vitam fine

erl(

legitima abfíolutione degit, nifi forte bona forte

contingat, "ut in facerdotem privilegio in refer-

li j

Et quidem rigidam le-

quu

vata inf'cructqm incidat,

gum

Ls

Coput XX.

189

gum zrritantium indolem faepe admiratus fui, eo-

Y

quod nulli necefütati cedere foleant. Cum enim

Íuadente, aut etiam exigente pietate leges huma-

nae, imo etiam divinae, quas pofitvas vocamus,

plerumque ommes in cafü privato privatae etiam

neceffitati cedant, mirum fane eft,

quod leges

? T

irritamtes nulla calamitate, nulla obedientium ne-

; (l

cefftate flec:antur.

Neque tanto rigori

ica

utilitas obtendi poteft:

nam omnes leges ,

hi

1

am

j t

J

"

n

mere prohibentes publicam ntilitatem fibi propo-

fitam habent, et fic ad nüllam privatorum necefti-

A

"

tatem miteícere deberent.

j2

"u

en]fïr

**) Haec fententia aliquid fimilitudinis habere. vide-

je Vil

tur cum illaa, qua facramenta vivorum per acci-

dens primam. gratiam caufare a. multis, et gravi-

g,

fumd

bus theologis: docetur: licet ea facramenta ad

abolendum peccatum nullam fibi vim congenitam

u »

habeant,

Scilicet nullo obftante--obice gratiam

]

p

propria virtute efficiunt, et hoc ipfo peccatum

j d'mï

delent, Peceatum eft negatio caritatis, et jufti-

tiae, quae negatio, et ingens defectus infufa ca«

ritate, et juítitia feipfo ceffat.

Scilicet Sacramen-

T.L

tum fupplet quod dolori minus perfecto defuit, et

prou

1

t fcholaf:cici loquuntür ex arzzrito contritum

etdi

facit.

j '

le»cmm !

j u

$.

2183.

li

rifil »

' Atque hujus optinionis meae argumentum

mqualu

firmum fane probat ipfa adverfantium doctri-

Jui 9

n3, qua homini imperfectum licet. dolorem

m D

ü

us ?

concipienti gratiam redire peccatumque abo-

rrarm p

leri docent, fi facerdoti legitima jurisdictio-

y J

ne inítructo reliqua.peccata confiteatur, uno,

i re.ff

l

eoque gravi per oblivionem omilfo.

iNam

d

etiam

gufïl

190

! Tractatus XV I

etiam in hoc cafu abfolutio in peccai"um omif-

Dii

füm proxime, ac directe cadere non poteft.

TU

S&licet ad abfolutionem , feu fententiam fe-

q

rendam non fola jurisdictio, fed etiam accu-

lr

fatio, et exinde judicium praevie, ac necef.

Ven

fario requiritur. .Qualis enim abfolutio in eo

SeQ

ca

quae in judicium non fuit adducta ?

hr

Scilicet in noftro cafu facerdos jurisdictionem

tun

non habet: in eo , quem etiam adveríarii

ftra

n

probare coguntur, ea, quam habet, juris-

dictione uti non poteft, et fic utrobique par

dnr

ratio obtinet.

Explicent aliquando, quomo-

//'€g

do facerdos in cafu oblivionis poflit abfolve-

(cut

re ab eo, quod ignorat, et nos quoque mox

Me

docebimus quomodo folvat id, ad quod fol-

Id

vendum poteítatem non habet.

W

u

$. 2184; :

,

T6r

Neque per id fe extricare poterunt, quod

Dj

poenitens in cafü oblivionis fe de omnibus

)

etiam ignotis fibi-peccatis accufare intendat.

Nam incertam hanc accufationem nullum ju-

|

dicium , ac proin nulla fententia fequi poteft.

Et fic abfolutio locum non habet.

Ignorat

facerdos, et fic judicare minime poteft, quo

MV

peccatum lateat. Ut nihil dicam, quod fpe-

cies peccati facerdoti penitus ignota füb ipfius

judicium, et fententiam cadere nequeat.

&

a

Y

5.' 2185.

f

Neque auctoritas concilii tridentini fupra

' A

laudati caufam noüram evertit.

Nam ex eo

&l

plus

Caþut XX

I9I

ymi

þlus non evincitur, quam quod abfolutio ple-

xef

rumque , et extra cafum neceffitatis fit irrita,

|fe

et omni effectu deftituta.

Negotium no-

(l

ftrum extraordinarium in difceptationem non

u

venit, ac proin a concilio definitum.haud eft.

o

Sed etiam Eeclefiag in periculo mortis omnem

Wt

jurisdictionem tribuentis follicitudo argumen-

Á

(

tum contra nos praebet.

Nam fententia no-

airi

ftra baud eft certa, etfi vero propinquior fit.

b

Praeterea advería opinio communiflime quon-

Lu'e W

dam recepta forum, et curiam occupavit, et

Jormo

fic ad ejus normam quisque fe geflit: fere

rofve«

ficut opinio, quod Ecclefia non poflit praeci-

u

pere actus mere internos, adeo itvaluit, ut

)(X (031

Ecclefia a praecipiendis actibus mere internis

perpetuo abftineat.

Aft nemo, ut opinor,

periculofae novitatis accufabitur, qui actus

mere internos ab Écclefia directe

me imperari poffe, doceat *).^

; [en proxi/-;)

: qh'of

gb

*) Denique illud quoque .attendendum eft, quod

r

quaeftio, an abfolutio indirecte.profit aliquando,

Ípectet ad jus divinum, cui proinde confuetudo,

um ?

aut u'fus publicus nihil derogare poteft.

od

L

ï i

CAPVT VIGESIMVM PRIMVM,

pl*

De -Minifiro Sacramenti. Poenitentiae,

p

b

$. 2186. — Poenitentiae Minifler aliquibus indiget, ut

valide, et alis, ut digne hoc Sacramentum con-

ferat.

3l ['upm

$. 2187.

Ad priorem claffem pertinet ordo facerdo-

g*

talis, et ap-probatio cum jurisdictione :

P'US

$. 218&»

m

192

Träctatus X VJII.W

$. 2188. Ex definitione approbationis

$. 2189. Docetur Imo, eam ab Epifcopo,

$. 2190. Et Ildo viris aptis fub obligatione juftitiae

?

$. 2191.

Iltio tamen non mneceffario verbis fieri

debere.

* u

t

, jun

$ 2186*

ttii

'Tractavimus hucusque ea, quae facra-

mentum poenitentiae conftituunt, id eft ma-

teriam et formam ejusdem: nunc de Iis agen-

dum, quae facramentum hoc extrinfecus con-

cernunt. Atque huc folus hujus myfterii Mi-

lm

Et hic quidem ha-

nifler eft. confiderandus.

D) EI

bere debet quaedam, ut valide, id eft, cum

lm

(s

effectu, et non irrito conatu rem hanc per-

ficiát; dum' aliis indiget, ut licite id eft pie,

y

et fine piàaculo hoc munus fgum obeat.

ü

$.

2187.

/

l

'Qualitates, feu dotes ad priorem claffem

pertinentes, feu' quae ad valorem quem voca-

mus, feu ad efficaciam. hujus facramenti in

p

miniftro requiruntur funt ordo Jacerdotalis, et

fi;

quae parum inter fe differunt, approbatio, et

jurisdictio. Et quidem de neceffitate ordinis

g

certos nos reddit concilium tridentinum ( )

blltl

jot

definiens: Síquis dixerit — —— mon folos Jacer-

li

dotes e[Je miniftros ab[olutionis, — — anatbema

i

fít.

W

ö. 21887

(a) Seff. 14. C. 1o.

()):

Y

-

Caput XXI,

193

$.

oI88.

Sed etiam approbationem neceffariam ef

zïr.izia'e

j f

€, ex eadem concilio habetur (/).

uae

quidem definitur, quod fit, Jepitimum tefTimo.

niumn de babilitate facerdotis ad. excipiendas confef-

Jiones , feu 'ad. miniftrandum |facramentum poeni-

teniiae;

ATo

fli«

j

$. à189.

»

agm

Quia jam hoc teftimonium debet

jj a

effe legi-

fl /l)x

timum , facile intelligitur [mo, illud

non nifi

m

ab Epifcopis obtineri poffe *), — Tridentinum

"

q

u

enim relato mox capit.

Requirit, ut facere

n

AV

dos approbationem àb Ep

ifcopis obtineat **),

d

h

*) Sed à quonam E

pifcopo? Certum inprimis eft,

J

quod requiratur j

udiciuüm illius E

s

pifcopi, in cujus

dioecefi, et cujus fubditos abfo

lvere cogitat.

Il-

lud vero controverfum. eít

; an quis a fuo Epifco-

bo e. g. Auguftano appro

batus ejus fubditis in

T

aliena dioecefi e. g. conítan

tienfi facramentum poe-

-

xm Wd

nitentiae miniftrare queat

?

etiai

m

hon obtenta ap-

at

1 !

probatione Epifcopi conftantienfis.

Et quidem de

regularibus litem diremit Clemens

jl

fua conltitut.

decim. qui. in

i

Superna tmagpni Patrisfamilias

fequentia ftatuit :

eligiofos ab

Epifcopo .appro-

ordll!

batos mon peffe in

ülia dioeceff

jf (4

poenitentes fubditi fant

e0$ audire, etff

ejus Epifcopi, a quo ipfe

f f(urf

Religioft jam fuerünt a

pprobati,

Quare de folis

ymatiP

(

facerdotibus faeculatib

us difputatur;

atque hos

quoque nova appfobatione indigere

communior

W

N

quis

z

(5) Seff, 23. C, 15.

N

" ToinTVl.

194

j Trastäius XVIII.

quidem, mihi tamen minus probabilis fententía

1

habet.

Nifi fors de contraria confuetudine, aut

tempore jubilaei,

hi

fpeciali | conftitutione ,

prout

conftet.

Hujus fententiae ratio eft, quod talis

facerdos in hos poteffatem obtinuerit, et quod

iidem Epifcopi fui maneant fubditi, etfi ad breve

Alie-

tempus extra ejusdem territorium exiftant.

nus vero Epifcopus, in cujus dioecefi ejusmodi

de

confeffiones fiunt, in tales utpote non fuos facul-

que

tatem nec concedere nec reftringere poteft.

Quia

prol

tamen haec fententia certa non eft, et res valo-

aCe]

rem facramenti concernit ,

ad ufum plerumque

AUR

adhiberi non poteít.

tent;

CUf

**) Id quoque in hac.re praecipuum aut fingulate

€t, quod ex conftitut. Gregorii 15.. Inferurabili,

m

et Clementis 1o. Superna Íacerdos fimpliciter ap-

probatus ex hoc pro monialibus nondum fit ap-

BUA

probatus: imo approbatus pro aliquo monialium

monafterio, exinde pro alio etfi ejusdem dioecefis

monafterio nondum eft approbatus.

CA

$.

2190.

Cum vero haec approbatio fit te/Himonium,

)j

et reapfe judicium : judicium vero non fit in

i

arbitrio, Íed foli veritati obnoxium, intelli-

i

2!93

gitur Iido, quod il

li fiat injuria, qui huic mu-

ten

neri aptus ab Epifcopo reprobetur. ldque

"g,

non tantum obtinet quoad eos, qui juris-

Ts

dictionem a Pontifice ad praeviam Epifcopi

| A

approbationem obtinent, fed etiam ad eos

Qïe.

extendendum eít, qui facultatem abfolvendi

"a

fimpliciter ab Epifcopo caperedebent. Nam

Q

tales ad tentamen admittere in arbitrio Epi-

A

D) 2]9

fcopi erat, femel tamen admiílos rejice

—

Caput. XXII.

195

fententd

et ineptos declarare juftitia ex tacito. pacto

i, dul

nata, etinviolabilia veritatis jura prohibent,

yiliei,

wo& viis

g qu

$.

219t.

d oret

j d

Perinde autem erit, five Epifcopus aperte

id eft verbis, five tacite

ieuad

» ld eft certis fignis

J fäcqï-

quempiam approbet, "Tacitae ejusmodi ap-

I

W

J

[

d u-

probationis exempla funt, fi Epifcopus ipfe

facerdoti non approbato confiteatur, fi fa.

pmqü

cerdotes ex aliis dioecefibus in magno poeni-

tentium concurfü ad juvandos paroclios ac-

Ccurrere cernens taceat.

n

item fi cui benefi-

jritib

cium, cui obligatio excipiendi confeffiones

Kciter df

annexa eft, conferat etc,

WU

"

3ond

j j

CAPVT VIGESIMVM SECVNDVM,

De jurisdictione ad boc Sacramentum

requifita,

ïil)?üïïfü'i?«,

Jl

*

o

2192, lurisdictio ab approbatione diftingui deber,

i gil

ï

. 2193.

Definitur, q

üod fit poteftas in foro poenie

juic

tentiae jus dicendi

?

C

*

n

2194. Inde fequitur Imo, eam afctiorem, Qel mie

J ]

u

nus arctam effe poffe :

iKcof

$. 2195.

j

etTe,

Item, modo ordinatiam , modo delegatam

ol

qe

$. 2196. . Ildo infüper eam

ctam effe,

apote&ate Ordinis diftin«

M

"Y

J

S.

Et HItio, certam effe debere,

f

chere,

N a2

$. 2198.

V

196

: "ractatus X VH!.

öo 2198'

Ex lege tamen: Barbarius, obti'ne.tur juris-l

5

dictio,

$. 2199 — 2200. $Si adeft error c

colocatus.

ommunis, et þitu;ua

fas

QU&

$ 21192-

Yel

Turisdictio,. ejusque conceffio ab appro-

peq

batione reapfe differt, et quandoqué ab ea-

dem feparatur: nam iíta eft actus intellectus

judicantis hunc facerdotem effe 'aptum poe-

nitentiae miniftrum; illa vero eft decretum

qu

voluntatis, quo alicui poteftas quaedam in

W

fubditos pro foro confcientiae tribuitur. Prae-

illm,!

terea Epifcopus aliquos approbat, qui data

UE

hac approbatione, et fuorum Superiorum

Ü

confenfu, jurisdictionem ab ipfo. Pontifice

d

adquirunt: quales funt variorum ordinum re-

Sed et aliis facerdotibus, licet fuo

ligiofi.

)

judicio idoneis, Epifcopus jurisdictionem. ne-

gare poteft: etfi inique id faceret, fi eos hac

conditione ad examen admifit.

Plerumque

ä

tamen approbatio, et conceflio jurisdictionis

t

fimul, ac pene eodem actu, literis, annutu,

aut ejusmodi fignis fiunt.

**)

II

de

$. 2193.

leg

D

]

Haec jam jurisdictio, ex communi, et ut

puto pacifico confenfu definitur, quod fit

u

[

poteflas cogmita caufa in faro [acramenti poeni-

B

tentiae jus dicendi: id eft, ferendi fententiam,

b

l

qua peccata remittuntur, vel retinentur.

f:

$. 2194.

Caput XXIL -

i 97.

! jut

$.

2194.

dtulu

Ex quibus deduces I"o, quod haec pote-

fias modo amplior, modo arctior. concedi

queat, et fic haec jurisdictio vel illimitata,

vel per refervationem variorum cafüuum, feu

g

peccatorum rtfiricta effe queat.

n d

jetus

$.

2195.'

ywe

Et quia haec poteftas vel ipfi muneri,

o

quod quies tenet, annexa, ac velut conge-

hm i

nita eft: alia vero vice per fpeciale decre-

prae

tum,.feu a lege *) vel a confuetudine **),

a

aut ab homine venit ***) ideo haec juris-

noru

dictio in ordimariam ****) et delepatam recte

ont

dividitur.

L

Jum «

vi li

*) Nam etiam ea jurisdictio, quarïx quis a lege ha-

yn

bet, quandoque non ordinaria, fed delegata dun-

taxat eft. Sic ut de jure romano nil dicam, Epi-

eQs I

Ícopi per conftitutiones concilii tridentini, et fic

r

tuuntur.

vi legis, pluries tanquam legati pontifiii iníti-

jitons

a

**) Iurisdictionem generatim. vi confuetudinis obti-

neri ex C. 13. de foro competent, patet. Et qui-

dem jus vi confuetudinis obtentum ab eo, quod

lege fcripta adquiritur , in nullo differre, oftendam

alibi. Unde hanc vim, quam confuetudo proro-

I"

dl

l!

gando jurisdictionem tribuit, pro foro confcien-

ol

^l

)

tiae aliqui negant. Certe dum 'in Germanim, et

l

alibi omnes etiam ex aliena dioecefi advectos, et

10

brevi tempore apud nos Commorantes abs ulla

teft

haefitatione, etiam a cafibus in eorum dioecefi re-

ul

fervatis abfolvimus, vi folips tonfuetudinis niti-

3

mur,

m

198

Traciatus XVIII

fnur.

Nam brevi

mora forum facramentorum

C

ää?

m

apud nos non adquirunt,

Epifcopi, ac Parochi

fui juribus obftricti manent

C.2. de poenitzent.

(th

et remiffon. im 6. contrarium mimime evincit:

(0nc

nam loquitur, de aliquo , eoque unico, qui liber-

DUTU

tatem confitendi cuique vi confuetudinis fibi arro-

Nam coníuetudo actibus unius ho-

(j dl

gare volebat.

minis non poteft conftitui, utpote quae non nifi

prof

ufu communitatis inducitur.

Et dato etiam, quod

lega

capitulum illud de pluribus fit intelligendum , ma-

inte

Naulla confues

la tamen eít fequens confecutio:

peri

zudiné potc/i introduci , ur quic praeter Supu i0-

ol

vis fui licentiam conffnrem fibi eligere queat :

ergo confuetudo circa iurisdicziomem in foro im-

D0fe

teriore generatim tullum vobur obtinet.

-)C

***) Et quidem plerique facerdotes fuam poteftatem

f

Y

