in gratiam redire non facient.

Verum va-

leant haec, quantum , voluerint Valcre.

l

S.

2082.

l

Verum palmaris difcultas, quae Contri-

tioniftas premit, et quam cum Attritioniftis

communem habent, eít fequens: Dolorem

eo folo abfolvunt, ut quis ex amore Dei

peccatum deteftetur, et fiquidem de gratia

$ af-

extra facramentum recuperanda agatur

fectu

Caput XI.

89

fectu multorum graduum deteftetur, feu üt,

Utl

fe nunquam peccaffe vehementer defideret.

fa

Verum voluntas non peccandi etiam in jufto

feu

requiritur, et perpetuo perdurare - debet:

m

conditio vero poenitentis abs dubio eft gra-

Vior, utpote qui praeter averfionem a pec-

t

"l

cato etiam voluntatem legitime fatisfaciendi

uie

habere debet, fiquidem vere juítus effe velit,

prout mox oftendam.

Affectus poenitentis

u

| W

non tantum intenfior, fed etiam amplior effe

debet: non tantum vehementius, fed etiam

jnett

[

plura velle debet.

Paucis: majora quam in-

nocens praeftare tenetur *).

Sic fcilicet fa-

| it?-

cile eft, ih obfcura caufa aliorum fententias

e il

laceffere, fed arduum eít vacillanti aliorum

T0

opinioni firmum aliquid, et quod fibi /con-

etutt

—

(

ftet per omnia, fufficere.

| U

—

*) Dices: Innocens fatisfacit fi peccatum fimpliciter

nd

nolit, poenitens debet illud vehementer averfari:

Yi

ergo ex doctrina .C

5

ontritioniftarum jam plus eft

D

in poenitente, qüam in innocente,

Verum in

poenitente non,tantum plura, fed etiam divería

n val

requiruntur.,

Praeter votum, quo optat legem

impleviffe, nunc etiam fatisfactionem condignam

velle debet.

Sic fi debeam vas pretiofüum, et

IOO aureos, non impleo juítitiam etü vas vehe-

mentifime velim dare.

Veheimentiffimum defide-

pntri

rium reddendi vas non im

plet obligationem fol-

nilt

vendi centum aureos.

od

. p

grzïl.?

Ü

f,ecru

Es

CA-

9o

Tractatus XVII.

CAPVT DVODECIMVM.

fi

[

Jmproba smodernorum. quorumdam þntäntia, qua

:

totuin poenitentiae negotium in fola vitae emen-

u

datione con[lituunt , impugnatur,

Qu

!

M^

*

2

053. Peffüime modernorum quidam poenitentiam

in fola vitae emendatione collocant.

LI

2054. Ex ineptiffimis rationibus.

2055. lpfis gentilibus contradicentibus.

2056 — 58. Neque enim vindicta, aut ultio Deum

"

utut bonum dedecet.

(er

Aoffen-

Q]

^ C w U

.

2059. et 6o. Deus enim per peccatum vere

ditur, etfi ei nihil decedat.

M

|

j

i

ay

Peccata vera mala funt,

Ttt

ion

.

2066. . Quae proinde juft

iffima poena vindicantur.

N

UY w w»^

*

2067. Neque poenae hae tantum medicinales funt;

:

Ti

v

.

2069. Alias aeternitas illarum , quam palam non

!

il

negant, iniquiffima foret.

üö(

2069. Sed quia peccatum in fe poena dignum eft,

j:

.

2070. Eandem a Deo infligi certiffime bonumt eft.

[

(

-

2071. et 72.

Pro peccato enim debetur aut poena

m V

I

f

condigna, aut aequa fatisfactio.

l ldl

]UH (

W^ VA ^ w

.

2073 —77. Mutationem vero fenfus pro digna

farisfactione ftatuere abfurdiffimum eft.

li

$.

2052.

hs

NI

—

lt

Inter alios perhiciofiffimos errores, quos

Ü

faeculum noftrum fovet, et gloriofe praedi-

«

Q]jqu

cat, commemorandus eft ille, quo poeniten-

uam in fola vitae emendatione conftituunt,

V

nihil

ad V]

u d

Caput XII.

9I

nihil fatisfactionis aut poenae pro commiflis

(s

peccaus requirentes. Per quod innocentibus

ac poenitentibus easdem prorfus leges defcri-

lg

bunt, ab utrisque nihil aliud poftulantes,

quam ut deince

ps ademni peccato abiïingx'e

genti

Ítatuant,

$.

2054«

Grandibus prout putant, pro hac fua fen-

ia

tentia argumentis muniti incedunt , omnium

gentium, fenfus intimi, et Dei teftimonia fa-

; (f

cile his exqugnaturi.

Et inprimis a Deo om-

nem vindictam longe removentes, Deum ul-

tionis cupidum dicere pro blasphemia, feu

ainti

atroci in Deum dicterio habent.

Deus opti-

mus, et mera bonitas nil nifi felicitatem, et

j n

emeridationem humani generisfpirat. Et ju-

fte quidem: namipfe utpote perfectiflimus nec

gnum ff-fi

offendi a nobis, nec ullam ex delictis noftris

l,

t *

jacturam pati poteft, aeque femper beatiíli-

mus, five honore a nobis, five contumelia

jt p

atficiatur.

Peccatum jam exiguum, aut nul-

Ji) digfl

lum omnino malum erit, utpote quod infini-

to bono adverfuüm non eft: et fiqüidem inter

bonum et malum aliquid medium non detur,

peccatum etiam bonum erit, eoquod malum

non fit: fi enim. malum foret, illud. fümmo

4 qll

10f

bono jam adverfaretur.

Poenas omnes, fi

i

ni

ali-.quxae in delietum ab humana, aut fors

ypite

etrm a divina auctoritate taxatae fint , non

j

ad vindictam, fed ad exemplum, et emenda-

j

x

tionem

92

"Tractatus XVIII.

tionem vel delinquentis, vel aliorum fpecta-

i

re dicunt. Unicum in hac doctrina non fatis

lj

capio: fcilicet fi peccata mala funt, utique

J

u

poenam ex fe, et non mere ad abíterrendos

ii

alios merentur: fi vero mala hon funt, ut

Ty

quid alios ab iis abfterrere. velimus.

D.

T

r d

$.

2055.

lil

T0

Portentum doctrinae! quae totum Evan-

(it

gelium evertit, et quam ipfi pzntiles detefta-

buntur, fulmina de manu lovis füi extorqueri

p

Nullum hucusque

N

fj

ut puto, minime poffuri.

l

l]

€o licentiae prolapfum fuiffe oftendes, nifi

Zhtbeum, aut. Deiflam, id eft eos, qui vél De-

um nullum admittunt, vel eum inertem, ac

Certe

gloriae fuae incurium effe affirmant.

inter eos, qui idola coluerunt , nullum facile

D

tantae temeritatis veftigium reperies, quam

]uo

quidam Chriftiani tuentur, et aliqui, qui fe

Iijy

catholicos effe dicunt, cum plaufu excipiunt.

lj

Wt

(5. 2056.

Q

V

Sed age! fingula hujus infaniae capita per-

tht

íftringamus. Itaque Deus mitiflimus nullam

perp

j

vindictam fpirat. Hucusque tamen Deum bo-

J

norum operum remuneratorem , et vindicem

malorum omnis philofophia agnovit, et reli-

i

gio chriftiana hunc articulum inter omnino

primos, et inter eos collocavit, quos cre-

i

dere de necefltate medii. eft, feu quos nemo

lï)

:

nefcire

fine certo falutis aeternae difpendio

poteft.

/

:

Bo d

Caput XIL

93

CU

poteft. Ex innumeris fcrarum literárum

ntis

teftimoniis pauca delibabo: Ego fum Domi-

(ue

nus Deus tuus, fortis, Zelotes, vifitans iniqui-

U

tatem patrum in filios in tertiam, et. quartam ge-

QV

nerationem a). ^ Mea e[fl ultio: ego retribuam b).

Deus ultionum Dominus c).

Quoniam vindex

eft Dominus d).

Et ne ex titulo divinae bo-

nitatis, prout faciunt, fe ab ira divina fecu-

ros effe arbitrentur, Spiritus S. monet: ANe

i

at

dicas: Miferatio Domini magna efl: multitudinis

peccatorum — meorum — miferebitur,

Mifericordia

rl

jqu

enim , et ira ab illo:cito proximant, et in peccae

tores re/piciet ira 'illius e).

,'niü

]b

$.

2057.

mqac

(

N'eque ultio Deum dedecet, eoquod jufti-

j facile

tia fit divina perfectio.

Aeque juftum, ac

LA

proin aeque bonum eít malos poena, et bo-

nos proemio afficere.

qu i

Vel an etiam proe-

mia juftis forte negabunt, quia Deus illorum

recte factis non indiget?

Et fic Simon Pe-

trus, et 5imon magus eodem in coelis loco

verfabuntur, et Paulus Epicurum veftrum

i2 p

gUj

perpetuo fibi contubernalem habebit.

Nam

go

n o

Apg[toh's merita nihil prgderunt, et ma

dicem

illi

ure

nj Exod. 2, 5.

m

b) Deutronom. 32, 35

£) Pfalm, 93, r.

g

d) 1. ad Thefalonic. 4, 6.

e) Ecclefiaftic. 5, 6.

Potef j

Tractatus XVIIL

94

illi peccafa non nocebunt, utpot& qui fen-

N

fum füum *) mutavit, et deinceps peccare

foL

jam non amplius volet.

$i vero inter vir-

n

ii

tutem et proemium datur juíta connexio,

—

Qd

dabitur per neceffariam confecutionem nexus

at

Vel dicas obfe-

inter delictum. et poenam.

n

cro! fi bonum meretur bonum, per quam

TK

rationem non' item malum malo. dignum fit.

Tat

tot

*) Neque obeft, quod iniquus norm libere, et extra

flatum viae, feu poft mortem peccare delinat :

et

€al

nam fi ad mutationem fenfüs, quam vocas, id eft

ad emendationem vitae libertas requireretur, jam

li

IIf

daretur meritum , quod nemo admittere poteft,

accef

qui demeritum, id eft proprii nominis poenam

dem

negat.

aj

D«

$.

2058.

W

Neqlue in divina bonitate rationem pro

lun

N

Ij

merito ad proemium, et tamen contra poe-

-

nam peccato congruam aflignes.

Deus enim

&

eo ipfo eft optimus, quia eft juftiffimus. Li-

Bote

eí

1 [

beralitas in bonos, et in malos. ferveritas

—

pari propinquitate divinae juftitiae afüident,

hpï

lbt

teftante id Apoftolo f/): Quod /fi Deus volens

(C

oflendere iram, et motam facere potentiam fuam

Vel

fuflinuit in multa patientia vafa irae apta in in-

teritum, ut oflenderet. divitias gloriae in vafa mi-

pz 7

fericordiae, quae praeparavit in gloriam eic.

N

non babet poteflatem figulus luti ex. eadem ma[Ja

!afecil

"

facere aliud. quidem as m bonorem , aliud *

à

sjli

n

f) àd Roman. 9, 22 et 9;3.

01

wæ-

".

l

Caput XIL .

95

^

fet

in contumeliam g)? — Scilicet. etiam hic in cón-

Cam.

fuetum errorem relabuntur, quo decepti

Vif

Opinantur, quod opus aliquod egregium tan-

&tl0,

quam caufa motrix divinam voluntatem afli-

QW

ciat, caufam et vim divina voluntate. prio-

Qbl

rem male ítatuentes.

Verum errant vehe-

quam

menter, et quidem a prima rerum omnium

j

ratione aberrant.

Non enim ideo Deus mul-

torum felicitatem voluit, quia haec bona

ü Nfa

dcini

eft:: fed. ideo felicitas haec bona eft, quia

l ht

eandem Deus voluit.

Omnis rerum creata-

Ü

r j

rum bonitas füb qua demumcunque ratione

püif&i

accepta voluntate divina pofterior, et ejus-

yoenati

dem merifiimus effectus, et nullatenus ejus

caufa eft. , Salus vero reproborum utpote a

Deo non facta, non eft bopa, nihil eft, mul-

to minus eft ratio aliqua, quam divipa vo-

a

luntas fequi debeat, aut poflit. 1mo prout

in tractatu de grat. et libertate oftendi, de

ea nec quaeflio, aut etiam fola mentio fieri

jf

poteft. JNon enim, quod toties ex S. Augu-

Juj l

V Y

ftino dixi, /ciri potef? , quod mibil eft. Quare

/i

ineptifima confecutio eft illaj, qua dicunt.

jl

ell

à

Hoc eft bonum, aut optimum:

,f w/[//b

id velle debuit.

ergo Deus

j /;am

n

$.

2059.

h"

(

J

..Sed fcilicet Deus adeo in immenfum per.-

,fectus eft, ut nihil perdere, in nullo offen-

j ^

iil

elll

(

»di, vel adverfo affectu aflici aliquando poflit :

»€I89

£) Ibidem 5, or,

b

96

Tractatus XVIII.

,;ergo Deus utpote non offenfus nullam fa-

D

J

Yl

,tisfactionem exigere poteft, fola vitae emen»

,datione contentus,* Eleganter admodum:

&

qVe

Sic puto, quod nec emendationem requiret,

utpote qua deficiente nihil perdit, et qua

inR

praeftita, quod neceffario confequitur ; nihil

j

acquiret. Quid

enim adquirat ille, qui om-

M

(e

nia jam habet.

Perinde ipfi eft, five eundem

amemus, five odio habeamus: et praeceptum

fo,

de Deo fuüper omnia diligendo . otiofum eft

W

fane, licet ab eo, nifi Evangelium mentiatur,

Ca1)

totum pendeat.

Aft peccatum per omuia

() Ü

malum, et fic

fummo bono adverfum eft.

| Q1

Plane offenditur aeterna juítitia quacunque

! Q

iniquitate.

Nam fimiliter odio funt Deo impius,

Tley

et impietas ejus b

) Laborare feciftis. Dominum

dQ

Ín quo eum fe

in. fermonibus ve[lris, et dixiflis :

BN ,

cimus laborare? . In eo quod dicitis :

Omnis. qui fa-

Usqt

' fibi

cit malum , bonus eft in confpectu Domini, et ta-

les ei placent : aut certe, ubi eft Deus judicii 1)?

I Qüan

i rJ/

! |

$.

2060.

"

Qj

E

iE

Licet vero Deus peccato vere offendatur,

nihil tamen eidem decedit, nec per unicum

UOne |

inftans aliquid deeft eidem, quia per vindi-

Tij

ctam mox compenfatur, quod homo per obe-

Vl

dientiam praeítare omifit. Nam in eodem

As

momento, quod aperte committitur, Occus

tiffime

/

-h)" Sapi&nt. 14. 9.

»V

! D

Yitio

f) Malach. 2, 17.

(lf

9;5

Caput. XIL,

97

mf

tiffipe vindicatur. Seqtiendo enim divinam

TDEn

voluntatem- cum bono infinito conjungimur,

dum:

et eandem -optimam voluntatem negl

igendo

jiret

avertimuf a bono infinito

, Jacturam exinde

À QU

:

f

!

l

i

infinitam tolerantes: qua quidem poena ma-

jor cogitari:non. poteft.-- Perviderunt id ut-

j 0

cunque aliqui ex antiquis Philofopl

iis , docen-

T

tes peccatum fibimetipfi

fummam poenam ef-

um

fe,

etfi hujus doctrinae fuae

^

genuinam ratio-

|

n4

nem. reddere,haud potuerint.

Equidem pec-

pgat

cans. hujus. tanti mali,

quod jam patitur, mo-

gmüä

do quidem conícius fi

bi non eft, quod ipfum

j d.

ejus. miferiam , non

minuit ,

fed auget, eo

UE

quod extento malo fe extri

care, ignorantia

j

mileriae fuae velut fopitus,

exinde minus fat-

)

agat. .. Qui omnibus faculta

tibus- fuis exutus

T.

h

eft, jam: nunc

^

Tf

pauperrimus eft, etfi id huc-

j m

usque nefciat:

et eo miferior eft

. quod ad

u

W)

fibi confulendum - fua ignorantia

impediatur,

Quare recte dicitur, hominem in

peccato le.

;M C]l l

thali conftitüitüm a damnato qu

oad fenfum

quidem ,non vero quoad poena

m damni dif-

ferre: qüi quidem hu

U.wf,

:

jus tanti damni copio-

endä

fiffü«uno fenfü obrüetur

, nifi

digna compenfa-

ul

ul

li

Ü

tione jüftitiam placans,

cum eadem iterato

"

conjungatur,

Sed vide haec a

g o

ftin. libr; 3. de

liber. arbitr.

pud S. Augu-

C. 15. longe ele-

1 st

ta.

QU

.

gantius, et eHigaciüs difputa

fj

' dl

$.

2061.

»Sed Deus ratione fui nihil, et omniä

»ratione horiiinum

; Utpote quos liberaliflime

üm,

1.

55 dili'

..... d

Tractatus XVIIL -

98

*

Peccata - humano generi,

, diligit, jubet.

,,;non Deo no

cent: unde Deus eadem mere

Üt

.propter homines prohibet.. Deo. perinde

Jotoit

,,e&, an ju

ftitiam colamus, vel iniquitatem

fitere

,lectemur.

Et fic Deus nunquam offendi-

Miqui

,tur, multo minus Vindictgm ,tanquamllag-

0ptm

"s fus exigit.**

mund

] 102 re

.

Ào p

Aft fic . omnes Dei perfectiones inviola-

Cäüfam

biles funt, et fola ejus liberalitas, ac boni-

tas innumeris difpendiis obnoxia, et ob tot,

quae ex pecca

tis'in humanum genus fedun-

dant, et a Deo

fruftra prohibentur, damma

(ti

l

D Cot

plurimum patit

ur, ac pene mifera eft. Non*

ne fentis, quod vel ex

ipfo argumento th

TItno

& lr

tuo pgcgata Deoil aliqgid detrahant;?

BUIT

QU

$. 266 *

/

Verum fi aliquorum fenfum

- rite -äfï'e-

*icmþ

f0

Qquo0r, peccata ne quidem humano generi

Q ]

,limul fumto .nocent, fed eorum. vel occa-

orum efficacia : varia,

Wy

,lione, vel omnino e

lh

Jme

etmaxima in comm

un

e emolumenta redun-

Nam Deus

fapientiffimus, ex. opti-

M: Die

,, dant.

,1Dis, quos facere- p

oterat, mundis abs dus

,bio elegit optimum ,. id eft noftrum hune,

»1

»eccatis utiq

ue refertum: quae fi abeflent,

I

mundus non ampiius effet n

ofter ifte, fed

r

US eX

LE

lius,. et jam. non amplius optimus. A

1 bono

S?GS

ä, q;üd ergo ultio de peccati

* ö. 20640

Caput XIL .

99

Vnef

$. 2064.

j Tere

Utique hac ratione mundus ifte folus Vfie)r;i

peimde

potuit, reliquos ut

&

yittel

pote non optimos, Deus

ofeyle

acere non potuit, et fic ex tua fente

ntia,

reliqui non funt poflibiles.

m i

Dein fi omnia

optima Deus. facere, et optimum ,Ordinem

mundo indücere coactus erat, vide, an non

Lota rei feries fit necelTaria, et. ab immutabili

fato penidens.

Sed haec nihil ad praefentem

i

caufam.

"-

2 bot:

Qb L0*

$. 296 *

R

gedu

| dar

* Quis autem po

Liam' doctrinam de..pec-

cato conqueratur ?

^Ab

&

eo. nil

al detrahit, hu-

p

o

mano generi, ac toti nniver

fo prodéft etiam:

et licet (ingulis forte noceat

, leve tamen hoc

damnum, per commt

inem Uutilitatem abunde

compenfatur ,

.et omnibus com

putatis etiam

bonum.efücitur. Ad qui

h

d ergo Deus, pec-

)

cata prohibuit? Cur po

enas inigeddem ífta-

p

tuit ?. Peccatis Deus opu

$. habet: ad pulcher-

Vel ()CCZ'

rimum,.quem pro mund

0.optimo. deftripfit,

:- ng]a,

typum . exequendum.

Langueret artificio»

ij

" redüfl

41" ima pictura, fi ei pec

cati umbra de

" optl

d

*

*

h

FR d

) ab Ü

';:'x'xxw-..n

$.

2066.

*

gpelt

Equidem nos quoque a

fï'ef'jmus ; quöd

iüe, 181

eus ex malis bona faciat,

feu Befectus ho-

nus:

rum bonorum aliis bonis

expleat, $&t peccata

fl engcendios juftos, a

liosque fines. faepe

2

per.

9 2464'

ioo

"Tractatus - XVIIL.

p&:rmittat. Sed juxta nos peccata femper

inala, et ingentes in toto univerfo hiatus,

l hteyf

fj i

dC vera dedecora manent, quae dein vel per

: Qde

géquam fatisfactionem , aut certe per juftam

vindictam 'compenfari debent, ut pulchritu-

QT one

Tiime

ddo tótius Ordinis reftituatur.

Ex tua vero

fententia peccatum vel non eft malum, vel

:

Wl et

L

'certe fine omni compenfatione manere poteft,

| Ümgpy

absque' ut de totius unive

|!

E

rü pulcþritudine

li ad

*

adhiben

iali»quid decedat*.-*

$.. 2067.

|

l

M e

l

d

Aliqui poe*n»as—humangs , aut forte etiam

l

hïüänun

l

|

[

l

!

divinas in peccatum? admiittunt, fed quae ad

MU

exemplum, atque ad alios, vel ipfum delin-

i

ii

quentem .a peccatis *deinceps 'abftercendos

pertineant: et prout ajunt, dantur poenae

meédicinales, nullae. verg vindicativae.

Sed ve

]

Ulti

peccans jam ob delietum fuumi, et fine re-

Il

IRLÍER

co

ts

íÍpectu ad alios malo'aliquo feu poena dignus

N

|

éft, vel ff6n eft dignus? Si primum, jam

!eü[f

——

E

pI

(

1l fo

noftram fententiam hoc ipfo adoptarunt: 4

J

T

alterum dicant; jam ineptum plaue, imo cru-

E

* ftod

D

dele eft, hominém innoxium, ^et'ni] mali

J

rE

Vfem

—

—

—

x

t

E

meritum tantopere afiligere, mere: ad. alios d

j

'

—

]

——

527

pecóato continendo$, qui ab illo, fi velint

]

Ti

r

!

E

fibi facile temperare pottunt.

uI

d

5

$. 2068.

Aetergitas vero .poenarum, quam aperte

Yi

ün

doctrina

n

itur, |

negare nondum fu-ntv aufi, in hac.-

necefla-

Mu

hii

Caput. XIL —

Ior

m

neceffario ceffat,

Nam

]läü*,

cum peccato Deuä,

eu infinitum .bonum,

prout volunt, non

d ph

offendatur, eo ipfo infi

'p&æ

continet.

nitam malitiam non

Vohrt

Atque exinde

poena infinita malo

minime infinito irrogata i

j T0

nfinite iniqua foret.

1 Y

Sed etiam ad exemplum

L

aliorum tam-. acere

bam poenam ítatuere pari

$

id eft infiniae

gtl

od

dementiae,. ac

crudelitatis res effet. . Sic

enim ad cavenda

mala finita malum infinitum

adhiberetur ,

et infli

geretur ei, qui nulla

poena eft dignus.

"

fi ad vitam unius cor

Tolerabilius fane foret,

Ti

ifervandam totum genus

AU

humanum exícinder

etur: nam unus ad mille

qURG "

milliones habet rati

m

onem aliqv^m,; finiti vero

n

m

ad infinitum nulla

prorfus datur proportio.

te[cäïtï

*

*

$.

2069..:

M

[

Ultimo dicent forfitan-

* ,,

Peccatum e

qui-

14

, dem ex fe poena dig

jj dïg

»bellente fua lenitate

num eft, fed Deus

ii«

5

acmifericordia. ean-

ifs i

,üem femper relaxabit

?

nunquam

r

infliget

»'

»Dper modum ultionis,

fed non nifi ad

emen-

»Qdationem, et exempl

um :

eoquod vindicta

il

» Jeum dedeceat, et infinit

a^

O bono feip(à ad.

» Verfetur. A bono, prae

cipue'a bono in-

jv

»hnito malum venire non

p*oteit.cc

$.

2070.

Verum

quod Deum dedecet, eique ad-

nf verfatur, &

eri non poteft, impoflibile. eft,

w

d

E' €t (ic pec

catum poenam jam non meretur.

p

G 3

Qua.b

102

Tractatus. XVAII.

ualis enim dignitas, 'dc meritum ad poenam.

1 propor-

impoffibilem? Num poteft cogitar

bile? Si

r —X—

:|

H

tio, et refpectus aliquis ad impoffi

f

autem veram dignitatem ad poenam ftatuas,

tunc poenam merit

am irrogare, id eft, fuum

Tia

vl

cuique tribuere juftum ,

ac proin bonum,

niens jam eft. Et

i

ficque fummo bono conve

&

fic a fummo bono, fi poen

as debitas infligat,

bonum, id eit

DN

nullum malum, fed merum

de

aliquid juftum-procederet.

Dein etfi demus,

et fine prae-

Qul

quod Deus poffit facinora gratis,

lis tefti-

ftita- compenfatione

*) relaxaré, nu

UET

W

bus aut tabulis evinces a

liquando, quod Deus

quam vim julte

hanc relaxationem potius ,

fenten-

tiae exhibere velit.

Divinae potius

tiae de puniendis peccatis, et de iniquis, 1l

fine poenitentia decedant, aeternum, damnan-

pr P

dis utramque fe

re paginam in divino codice

Vir

implent.

Iu

. *) Quaeftio, an Deus gra

tis, etïüne fatiäfactionä

r

peccata relaxa

re queat, feipfam,

prout puto im-

Nam

flatus. peccati confiftit in ave

rfione

m

plicat.

l de

a fumm

o bono, et in quadam adverfitate cum

divina voluntate.

Iam fi Deus peccatum relaxare

Rnl

smodi hominem cum um-

velit, jam eo ipfo eju

et fuae voluntati per omnia

ts

mo bono conjungeret,

Scilicet ficut peccatum

k

lj

!

confentientem . redderet.

eft fibimetipfi fumma poena,

prout fupra oftendi?

fic reconciliatio , perfecta .cum divina v

oluntate

et fimul

conformitas eft véra cum Deo amicitia ,

plena pro pecc

atis fatisfactio ,. fi tamen paratunm

N

ad juftas poenas animum involvat:

prout infrà

Pütg

oftendani.

Sed: de h;oc.digne tractar

e nimis 101?-

Vafe

gum foret.

ss

| Caput XII.

103

$. so71.

enat

Poftquam ad argumenta novae, et usque

o

E

ad faeculum noftrum inauditae fententiae re-

LUR

fpondi, jam propria, eaque certiffima doctri-

uU

na ftabilienda eft, qua dicimus: Deus pec-

QU

catum vera, et non tantum ad aliorum:ex-

LE

emplum pertinente poena ulcifcitur: atque

fl

exinde ad Deum placandum, id eft ad ge-

ïd BL

nuinam poenitentiam non folum propofitum

0

deinceps non peccandi, fed jufta infuper pro

]s

lj

[

culpa compenfatio requiritur, five dein haec

li

in aequa fatisfactione, five in condigna poe-

od

na confiftat.

Af

ls I

ln

lv

$.. 2072

a

M

ii

! ïnprimis enim in fenfu intimo, et abs ullo

p

praevio argumento aperte cernimus, quod

"u

virtus feu juíta actio fit laude. ac proemio

digna. .Sed aeque clarum, ac per fe. jam pa-

fj i

(s

tens eft, quod iniquitas feu peccatum poe-

j

nam ac vituperium mereatur. NNon indiges,

j "

ut defüper convincaris: folam mentem tuam

o d

Á

Tb

confule.

Si vero iíta non teítatiffima faciat

j (

mens tua, ea eft penitus extra regnum mo-

j pef !

7 per

rale, omni fenfu aequitatis defcitut;a.

$.

Ts i

2073.

ld d

men l ,

.' Neqüe pro digna fatisfactione computes

j)

mutationem — Jenfus , quam vocant, et noftra

, j

o, ac plaufibilem fa-

aetate popularem ade

ciunt.

G 4

6,2

Tractatus XVIII.

I04

ciunt. Haec enim aliud non eít, quam de-

j

cretum ernendationis, feu propofitum dein-

Ü

ceps non peccandi.

Hoc veroe 'etiam inno-

ü

cens femper habuit, et deinceps etiam ha-

|

bere debet: quid igitur compenfationis pro

! m

ee]

peccato inde elicies? ^ Num pro damno heri

ilato per id tibi jam fatisfeci, fi novo dein-

k

ceps detrimento te afficere non

| amplius

pe«

Vehm 2

t

IQ

$.

2074-

7u

(

Ec- en! in quale baratrum fentehtia haec

tua humanum genus praecipitet, et quantam.

delinquendi licentiam .publice inducat, ipfa

poenarum aeternitate, quam facile adeo effu-

gere datur, omnem pene ad bomines in offi-

hsl

cio continendos vim amittente? Age, quod

W

(

vis, et fcelera fceleribus graviter accumula.

Deum non offendes: Ífi aliis aut tibimetipfi

Qu

Ut

exinde nocuifti, placito tibi tempore, aut

fors tunc, quando pfae infirmitate, aut alia

W

ratione peccare jam . non amplius poteris co-

Y

gita: deinceps non peccato: et mox totum

lY

erit faliuum, nec Deo, nec tibi, nec alii;

D

pofthac quidquam devebis.

"

9. 2075.

-Gaudete jam latrones, adulteri, et ty

Cl

ranni. atrociffimi exultate vehementer.

In

ultimo vitae veítrae inftanti quisque veftrum

Qf

it, ita

V |

peccata fua profequi.ficut non poter

neque

Caput XIT,

103

de

neque volet. Atqu&: exinde finguli veftrum

[ild

abs ulla fcelerum veftrorum compenfatione,

W

€t ob folam mentem jam mutatam eadem,

M

qua illi, qui per omnem vitam a peccato im-

n

munes baptifma fuum integrum fervaverunt,

(l

celeritate ac fecuritate ad, coelos evehemini.

e

Et quia vix ullus in mortis agone deinceps

;lius

peccare decernit, hinc pene nullum damna-

tum fuiffe arbitror.

uanto jam beneficio

novi doctores humanum genus fibi devinxe-

SCHUSMET N H

runt, dum benigniffima hac füa fententia to-

ec

tum pene inferni incendium extinxerunt.

M

»

O. .. 2076.

d

Miferet me jam innocentium » Qui tot tan-

f

tisque pugnis, et per tantam vim fibi illatam

per totius vitae decurfu

quod

m integritatem fuam,

1

otiofe fane, tutati funt

.

Eadem vos forte,

qua füpra recenfiti ícal

A

eratifimi homines,

an[

utemini.

Certe nulla fe

curitatis praerogati-

i

va prae illis gaudebitis ,

fors nullum ex tot

p o

victorüs meritum habit

Uli, poflquam pro

tantis criminibus null

i

à poena, nulla com-

ii

I$

penfatio debetur.

$.. 2075.

Erch inania fuerunt tam acerba tot fan-

ctorum poenitentiu

j

"k

m lamenta, frivoli omnes

p i

de commiffis

peccatis ploratus, ridenda ar-

cuffima illa j

jl

ejunia, nifi fors, prout docent,

"

ad fanitatem

conducentia? Ergo íacramen-

tum

g

G 5

106

Tractatus X VIIL

tum poehitentiae aut otiofum, aut nullum

eíft? Ergo denique, quod extremum eft,

myíterium crucis per magnam partem eva-

cuatum-eft, fi Chriftus contra tot apertiffima

facrarum literarum teftimonia a), non ad

placandum Patrem, non ad expianda pecca-

ta, fed fi multum fit, ad emendandos homi-

nes eft mortuus, tituli advocati pro pecca-

tis noftris a Ioannne /) ineptifime infignitus.

Quot demum portenta aetas noítra adhuc

parturiet, poftquam hydram hanc tot mon-

íftris jam foetam impune, et cum plaufu in

lucem jam edidit!

1

CAPVT DECIMVM TERTIVM.

g

Propria de dolore ad legitimam poenitentiam

requifito opinio flatuitur.

$. 2678. Ctim ad plurg teneatur poenitens, quam in-

nocens:

$. 2079

Et cum /valde ambiguum fit, quis dolor ad

legitimam poenitentiam requiratur:

$. 2080 — 85. Varii ftatus poenitentis de peccato do-

lentis in exemplo defcribuntur:

|

$. 2086 — 9o. Et praefenti caufae adplicantur.

l

$. 2091 — 94. Unde qui voluntatem divinam plane

d

axpplectitur, eo ipfo beatiffimus efficitur.

f

$. 2/95. Utique debet talis fe ad juftam, proin aeter-

nam poenam paratum offerre.

$. 2096.

a) Vid. praecip. Ifai. C. 53.

bj 1. Ioan. 2; .

" Caput XIII.

Io7

um

$. 2096 et 97. Sed tale decretum concipere qequ&

f

menti

W l

$. 2098 — 2100.

Neqä&' fenfui durum accidere deb&t.

]

$. 210r. Per hoc hominem plene juftificari communis

a

doctrina eft.

((

$. 2102. et 2103. Ita ut non fola culpa, fed et poe-

Q

na-ope ejusdem deleatur.

wccal

h

d

$.

2078*

N

hk.It'ache ad plura. tenentur poenitentes,

9

quam innocentes, et aeterna juítitia per de-

^

f/il li

lictum irritatu feverior eft, quam fi per vi-

tam innocuam digne e nobis nunquam non

culta fuit.

INeque enim par fructus boni operis

Y

effe debet ejus, qui minus, et ejus, qui amplius

deliquit , aut. ejus , qui in nullis, et ejus, qui in

jl

quibusdam facinoribus -ctcidit a). Id, quod ca-

pite proximo fatis demonftravi.

Sed quam

certa funt ifta, tam anceps eft, quinam poe-

n h

nitentiae fructus effe debeant, ut digni poe-

nitentiae fructus, prout Evangelium requi-

J ü

rit, cffe queant »).

Certe Antiochus infignia

poenitentiae indicia dedit, Deum, et delicta

g o

fua agnofcebat, et dolens de iis, emendatio-

nem infüper, imo compenfationem promit-

p

tens rogabát dominum, a quo non e[Jet mifericor-

diam confeculurus c).

| é. 2079.

! 2096

0) S. Gregor. homil. 20. in evang.

.5) Luc. 3, $.

c) 2. Machab. 9, 13.

Yo8

Tractatus XVIII

$

2079.

Quod vero rem hanc obfcuriorem red-

dit, in eo eít, quod veteres arduam quidem

poenitentiam nobis defcribant, laboriofuüm

eandem baptifma vocantes, parum tamen de-

finiant, cujus indolis dolos ad legitimam poe-

nitentiam requiratur, ut adeo quantum ad

hoc caput ductu traditionis et auctoritatis

deftituti fere effe videamur, fola, prout ab

initio videbitur, ratione dirigendi.

ä

0. 2080.

ft

T

Praevie autem paradigma aliquod ftatua-

mus, ex quo, ni fallor, opinio mea fufficiens

lumen accipiet.

[taque Titius et. Maevius

ex infima plebe ad injuriam Cajo eminentis

dignitatis viro inferendam , nefcio per quam

ïä

frnvolam rationem incitabantur.

Et quidem

Maevius pravo huic affectui generofe reftitit :

'Titius vero eidem liberaliter. indulgens Ca-

jum gravi hac injuria affecit.

b

(ion

$. 208r1.

i!

&f

. Titius, jam a Cajo fibi timens magnopere

horret vindictam ob eo ab illatam injuriam

U

fumendam: atque exinde optat, ut nunquam

Yus

injuria aliqua Cajum laceffiviffet,

Puto, quod

W

hoc animi affectu, quo fibi foli confulere

Qu

l)

vult, Cajum placare et eidem fíatisfacere ne-

queat.

Neque enim fur propinquus jam fur-

Ca€,

Caput. XIII.X

*

109

cael, et ob hanc furta fua deteftans, ob hunc

ïl

dolorem a vpoe;gïg ífua jure liþergcur.

T

"$. 20682.

il

ousAft eäc *inkt)erivïalld "Titius. di

E

perpendens dolet.de .hac ífua

gnitätem Caji

.

infolentia, et

j

fors etiam vehementer dolet

, idque fincere,

»

et ob Caji dignitatem ,

quam violavit: et

à

hanc animi in Cajütr a

fféctionem coram eo

proteftatur ,. fperais «e

xinde fe Cajo recon-

cialatum iri.

Verum.;Cajus jufti,: et aequi

tenax:ait: . His contentus effe non:pof

lum,

nam. voluntatem. me non offinderndi

etiam

P

innoxius ille-Maevius $

z

et/denique ómnes ha-

Qs

bereé- debuerunt.

'Tu te inno

Quid reddis pro injuria?

T1ü$

gentibus ac juftis .:parem: facis.

n

JNonne fj

C omnia delicta folum: voluntatis áf-

m

; ec;um -mutando expiarentur ?

dqül

jtí

$.

2083.

"Titius jam exàá

fe.ad. de

ctionem Caji juffam eífíe

cernens,

bitam injuriae 'compenfa-

tionem offert

dignitate pro

» QUae quidem fpectata offenfi

fex m

1

.

Ilibus 8 fapientibus taxa-

ta fuit.. Veruni Titi

us ad tot reddendos non

1re

fufficiens ait:

m

praedivitem

Habeo Sempronium "fratrem,

. et mei amantiffimum

,.qui tan-

m

tum pro me folvet,.

p

Caius vero juftus per

omnia refpondit :

Hos quamprimum accepe-

(2i2

IO, non habeo

»'quod ultra a te exigam.

f

fit

$. 2084.

d

d

Trüctaius XPLLL

iIO

2084*

$.

Sempronius a Titio intéfpellatus fex mil-

lia liberaliter numeravit: fed forte finiftra

d

b

factum eít, ut hae pecuniae in via deperdi-

tae ad Titium non pervenirent, ut fic fuo

jatt

It

adhuc debito pro illata: injuria adhucþt-ene*-

recur :

lor

&

I!

"

&

$. 2085

d

tio

Ü

uare &;Titius , cum alia fatisfaciendi ra

jam non fuppeteret

, poenae fe fubjecit, qua-

m aequam effe

lem trium..annorurm. carcere

fapientes- judicaru

nt.

Hac jam poena ac-

l

Cajo quaerebat, an fic de-

ceptata Titius ex

T

mum. contentus e

ffec, vel an aliud infuper

ïüþ(

requireret:

qui refpondit, fibi, juftitiaeque

ew

plene per hoc fatisfactum, ac

proinde Titium

Dy

quam debere,

expiata jam injuria nemini quid

*

uftum fore.

Tqn

ac proinde exantlata poena j

Plane inter has duas voluntates, nulla jam

e!ï,

Ude

adverfitas, fed vera concordia, ac prpinde

Uäm 1

| 4

genuina juftitia locum. habet.

Pth

D [;]

-

a. 2086.' ?

m

4l

no'ï*cräe ad

aptemus.

Tam þai*ädigmï; caufae

^i Uaþgl

'Jitius perfonam graviter

peccantis, Maevius

^ Cajus

vero perfonam innocentis fuftinet. :

fummae dignitatis homo Deum, et Sempro-

nius dives fimul, et beneficus Chriftum cum

DEI*

meritis fuis, et fatisfactionibus fuis reprae

fentat.

! n

$. 2087.

Caput XIIL -

lII

$.. :2087.

!

A

Porro Titius, qualis $. 20gr.

defcribitur;

i

eft poenitens, qui folo timor

€, aut potius

r

ob fenfüm futurae poenae dolet,

Sed 9. 2082.

f0

jam eft fimilis illi; qui propter

Deum. fuüm-

li

me bonum non peccaffe Optaret, qualem do-

lorem Attritioniftae, et fj vehemens is fit,

etiam Contritioniftae ad reverandam gratiam

etiam fine facramento

f

!

docent.

p(.)enic,enc.jae fuüïcer"e

i

]

d

d

lam Titius $. 2685. eft imago hominis

finc

ere, et propter Deum

Á

poenitentis curm

U

propofito facramentum

poenitentiae recipi-

Qu

endi: fcilicet Ut per. m

erita C

hrifti offenfo

3uUn]

j

ff

Deo fatisfiat, ad quem placan

dum nulla hu-

mana . facultas ,

nulla fatisfactio

$

» Quae finita

fot

j

eft, fufficit.

Sed merita Chrifti

pro omnibus

8

quidem parata, fed ante facram

oiti

tum ad praefentem cauf:

am,

bomini nondum

applicata fünt.

Unde in dat

o exemplo Cajus

non fimpliciter, fed füb c

j

onditione,. quatie

primum pecuniatn a- Semf

i

r0mio accepero dicebat .

igam,

s

901 abeo , quod qltm ex

IU

»

)us

$.

2089.

u

Deinceps a

cun

poenitentem oc

5 2084. Titius. repraefentat

npfae'

cafione confite

ndi deftitutum,

cui proinde infinit

ae . Chrifti fatisfactiones

y

non-

il2

Tractatus XVIII.

nondum fünt attributae, quem totum adBuc

9?

debitum. premit, et divinae juftitiae. obno-

W

xium reliquit.

Cui proinde nihil reliquum

»pa

eít, quam ut, fi totam juftitiam explere, et

ydp

vere juftus effe velit, juftae íe poenae füb-

D ]q

jiciat.

G

-

»lD

$.

2690,

s

»lli

))ml

