legitime probabilius jam fuit abfolutus $. 2003.

fv

ut nihil dicam, quod fuüb ea intentione, af-

ten

fectione , quam virtualem "vocant, reapfe

E

Q

/

arctualis lateat.

56 A2IIAS .

"Verum hoc facile: fi enim dolor fat effi-

cax eft, nihil facilius, quam propofitum me-

tm

lioris vitae ftatuere, fi quis hujus obligatio-

( |

nis recordetur ;

uodfi vero ejusdem obli-

Rn

vifcatur, hoc qui

l

em vix nocebit, dummodo

hn

fua, quod dictum eft, dolori integritas cone-

cm."u :

ftet. Imo poft dolorem fat efficacem. fieri

ahW

non poteft, ut propofitum defit: cum totum

Átny

poenitentis. negotium quidam emendandae

jj

pro-

vitae ;wona'tüs , €t fic veriflimi nominis

" (

pofi-

135

Caput. XV.

pofitum fit. Aliud tamen longe gravius, vel

eifl

etiam inter graviffima eft, quod ad firmita-

tem doloris, ac propofiti pertinere arbitror.

Que

Vi

Scilicet quilibet ex pietate, et caritate in fe-

n

ipfum (magis autem ex ea, quam deo debet)

l

tenetur eam vitae rationem inire, qua ftan-

p

te, et adhibita fperare poteft, fe probabi-

qui

-

lius in gratia, et absque gravi peccato. per-

gt

ftiturum prout alibi jam oftendi.

Cumque

m

ii, quos confüetudinarios, et occafionarios

"n

vocamus, confítanter in gratia . probabilius

jjiou

perftituri non fint, nifi conatus, et auxilia

j

prorfus efficaciffima adhibeant: hi plane in-

j at

figni conatu indigent, fi huic, quam fibi de-

obl

bent, pietatis officio fatisfacere velint.

Et

quis

qui prae reliquis frigidi, a gratia deftituti,

n ZC J.

fenfuique immerfi funt, difficillimum poeni-

L

tentium genus, et ipfa pene facerdotibus

rezple

crux funt.

&

$.

2119.

Praevie tamen utriusque horum definitio-

j ó

nem ftatuere neceffe eft, et dehinc ea, quae

jm

circa eos obfervari debent, praecepta defcri-

juto

benda funt.

Confuetudinarium ita ex mea

obie

mod)

opinione definies: quod fit ille, qui iteratis pece

catis eam peccandi confuetudinem | contraxit , ut

;(

] üeïf

aliquando, et probabilius idem peccatum perpetrae

turus effe praevideatur.

Ali dicunt, confues

eotur

d

tudinarium e[fe quí frequenter peccaturus putatur

ex coniracta foilicet confuetudine,

Verum vel

A

I 4

uni«

p

'Tractatus XV11I.

156

unicum grave peccatum, fed prc.)babjlius com-

mittendum , hominem confuecudinariis aggre-

gat, id eft, illis regulis obnoxium reddit,

quas confuetudinariis fcribere necefífe erit.

Cum nunquam liceat eam vitae rationem te-

nere, quae vel unicum grave delictum, pro-

babilius committendum portendit..

$

2120.

Confuetudinario quantum ad officia fimi-

lis per omnia ule ef?

qui non quidem ex confue-

judine, [ed ex alia ratione, quam tamen mulla

vi, aut naturali facultate a. fe amoliri potefl,

E.e. Inclu-

ese t OP - M

probabilius in. peccatum. inducetur.

fus carceri a focio, vel alio, cui acceítus

patet, ad peccatum vehementer. folicitatus

nulla fugiendi via patente.

Quid enim ad

noftrum negotium intereft, utrum quis vi

confuüetudinis, vehementis naturae, focieta-

tis, aut alterius circumftantiae, quam effu-

gere nulla ratione poteft, probabilius pecca-

turus effe praefciatur ?

20

6...212L

|

IQ

Occafionarius vero is eft, qui probabilius

MP

etiam femel tantum peccaturus effe praevi-

Qp

detur, vi illius circumftantiae, quam adhibita

Tiin

fua diligentia (etfi fors aegerrime, et cum

n

magno detrimento) declinare poteft *). -

Ye

*) Laborant alii in definienda occafione proxima,

QUgr

de hac enim fola difputamus; remota quippe pec-

L

candi

:CaþutXV..V.

137

» |

candi pericula nemo ev,ade'r:e poteft, imo ipfi liber-

tati noftrae congenita effe videntur.

Itaque illam,

Tt-

li,

fcilicet proximam occafionem dicunt effc eam,

qua data quis faepius peccare, quam non peccare

rit

folet.

Aft fic turpem foeminam domi tenens, et

te

ter cum eadem in fingulas hebdomades peccans,

n

nondum eít in occafione proxima, utpote in qua

fepties peccare potuiffet.

Aliis occafio proxima

eít illa, qua frequenter peccabit, vel in qua non

diu erit fine novo peccato, fed dic: Quam fre-

quenter? vel quamdiu? an decem . peccata requi-

]

runtur? an debet per meníem abíütinere? BRe-

Ífpondent: Id prudentis jüdicio relictum effe de-

(l)

1l

bere. Verum prudentia in lis, quae nec lumine

nl

naturae nata, nec altiore funt auctoritate defini-

uf

t2, fine regula praevia aegerrime fuo officio fune

ncli

getur. Illa itaque fümma gratiae perpetuo con-

fervandae heceffitas, a me demonítrata evincit,

xl

jril

etiam unicum grave peccatum . vel per totam vi-

tam, probabilius tamen committendum, fuff£cere

f

f

ä

ad occafüionem proximam conftituendam : eoquod

ita vivere teneamur, ne vel unica vice graviter

Qu

peccemus.

d

j

"

—

—

$.

2122.

Ex doctrina itaque ibi ftabilita, et ex

: 200

9. fequens magni momenti re

gula fta-

tuitur: Dolor,

et propofitum adeo debent

l

fiu$

effe efficacia, u

t quis omnia officia graviter

jv

obligantia exple

re ftatuat, ficque eam vitae

nbltä

rationem inire,

tot vincendi auxilia adhibe-

Cl

Te, utiis durantibus in nullum amplius gra-

V€ peccatum per totam vitam relapfurus effe,

quantum ex huma

no judicio probabilius vi-

xim

deatur.

J

Severa lex, fed qua mitiorem fta-

cin

3

tuere,

R

138

Tractatus. XVILI. :

lil

tüerc, etfi maxime volens non audeo, am-

babus . manibus arrepturus rationem ab aliis

4l

E

(v

fuggerendam, quae lenius fentire permittat *).

Üv

*) Neque forte dicas, corlltra eandem: ,,Hanc om-

] C

,nem facultatem fuperare, cum nemo folide ju-

fit,

,.dicare quea:, fe fine peccato per omnem vitam

lt

»» perftiturum.**

Nam non requiritur, mifi judi-

cium probabilius.juxta faepius repetitas rationes:

I

judicium autem probabilius omnino

haberi poteft.

&

Vel.finge tibi hominem orationi invictam Operam

Vi

Vs

navantem , facrofanctis facramentis frequenüflime

utentem ; paucis talem, quem inde a $. 2023.

| Qu

| Drü]

et fq. defcripfi: an hujusmodi chriftianus non

l

ii

poffet perpeétuo confervandae gratiae probabilio-

]

rem fpem concipere? omnino.

Nam tales pleri-

d

que absque gravi peccato perdurant: ergo etiam

e&,

alius probabilius , ac pené certo adhibitis . ejus-

9

modi.fubfidiis fuam integritatem tuebitur.

"Tepi-

dis vero illis acerba fententia fcripta eft, quod ex

ore Dei evomendi fint Apocalypf, 3, 16.-

Tem

$

2123.

lon

Hic vero alia quoque magni momenti

Jro

controverfia componi,

vel fors a neémine

(ierj

Cer-

hucusque mota praeoccupari poterit.

u

tum eít, contentionem, et conatu

m quem-

Contendite

; eml

dam confequendae falutis requiri.

ins

intrare, ait apud Math. Redemt.

Item Pau-

Sic currite, ut conne

W (

lus r. ad Corinth. 9, 24.

Qa,

prebendatis, praeier plürrima alia divina te-

d

q*i

ftimonia.

Iftius porro contentionis, ac- co-

CLf

natus obligatio, cum reapfe exiftat, defin

l

g

tum debet habere modum ac menfuram: n

i.-

Qle (

1

Caput XV. -

T

at

hil enim reipfa exiftens indefinitam naturam,

alus

aut vagos limites habere poteft. Et licet in

)

diverfis diverfa contentio requiratur, . pro

diverfitate pugnae, negotiorum, aliarumque

C otte

circumftantiarum, et fic in omnibus diverfa

du

qum

fit,in fingulis tamen certa, planeque defi-

nita eft.

Itaque pro fingulis hujus conatus

i juäi-

ia

regula, ea ipfa, de qua hucusque difputavi,

et quae parum definita, nec penitus fufficiens

g

videbitur, aflignanda eft.

'Tenetuf fcilicet

i

, 1009

quivis illud vitae genus tenere, quo pofiüt

$ D0l

prudenter fperare, fe potius in gratia per-

ao

ftiturum, quam aliquando patrato aliquo gra-

pleïi-

Vi delicto, exin malo omnium maximo, id

) etm

eft, diyina igimicitia,-involv'endum ette,

s du

u

quod Ü

$.

2124.

Quae vero,

et quanta auxilia probabilio-

rem hanc fpe

m fundare queant, in fingulis

hominibus,

et.circumfítantiis diverfiffimis, tam

gt

propriae, quam alienae pugnae pericula, con-

j

fueti quoque eventus, in aliena falute curan-

0

da ufüs, et exercitatio docebunt.

Et qui-

uenm

dem hic, nec abs

que gravi ratione quivis fo-

rleïïdm

licitus erit,

et fÍcire ma

gnopere defiderabit,

j Pa

quid de moderna FT

cclefiae difciplina, et de

€a, quae majori Chriftianorum parti ufitata

eft, vivendi ratione cenfendum fit.

Haec

"a

p

enim fi recta fit, fat patentem in arduo hoc

d

negotio regulam habebimus, cum quivis fa-

j

rique

fi

cile fcire, imo Vf'dere queat, quod ple

facti»

nf

140

Tractatus XVIII.

W

factitani. Sic enim publicus ufus atque ipfa

confuetudo vivendi regula maxime probata

p

exifteret.

,

Ver

?

qder

n

$.

2125.

ià

th

Tam gravis controverfiae exitum inve-

niri fequenti ratione poífe, mihi aliquando

du

vifum eft. In communitate quadam de gravi

lia

hoc negotio difputabam: et primo loco de-

ob

monítrare conabar aífertionem toties jam

d

baþ

recitatam: Q

uilibet tenetur it3 vivere, ut

probabilius nunquam graviter pe

ccaturus fibi

prudenter videatur.

EÉt quantum mihi con-

ftat, aliorum. quoque defüper affenfum obti-

nut

Secuhdo loco ajebam: fingamus hoc,

L

quem. modo vivimus, menfe in noftra patria

M

centum infantes ad pueritiam transeuntes, Ta-

(ue

tionis ufu potiri, et tales infantes, qui aeta-

&

tem (üam ad go vel 6o annos producturi funt.

Qu9

'Tertio loco quaerebam, quotnam ex magis

DI

ufitata vivendi ratione, baptifmum fuum in-

tegrum fervaturi,

et.fine gravi delicto vi-

Titor

ntiam poft 5o aut

ventes primaevam innoce

m

6o annos fepulchro fuo ill

aturi fint. Quid-

et rerum experti

q pa

nam finguli viri fat docti,

circa hoc stium quaefitum cenfuerint, non

M)d()

opus eft adícribere. Ego vero quarto de-

d

mum loco fequentem fententiam ftatui: fi ex

ey

ico hisce parvulis poft 6o annos fpectata

Titig

moderna vivendi ratione 60, aut 70 absque

lf q

ntur,

gravi delicto exituri prudenter judica

tURC

AUtgr

a

Caput XV..-

IA4I

pf

tune magis ufitata, et praevalens confuetudo

bat3

proba eit, et pro regula affumenda: quodíi

vero non nifi 3o, aut 4o ex illis.centum mo-

derno, et apud plerosque ufitato vivendi

ufu, primam ítolam fervaturi putentur; tunc

magis ufitatam, ac communiorem agendi me-

"

thodum graviter accufare, et graves admo-

"

dum fententias ftatuere cogimur.

Quae ta.

3gïaVi

men tunc primum, quod probe notandum,

Q d

obtinerent, Íi paucae adeo animae nitorem

;j

baptifmi illibatum fervare tibi videantur.,

2

; fiti

g.

2126.

con

1 OW

Quarum quidem prima eft, commune,

; 10

ac plerisque confuetum vivendi genus minus

at

probum, a rationibus Evangelii alienum, at-

« I

que infra juftam menfuram effe. Altera: in

T

eo reapfe latere periculum propinquius, feu

r m

quod alii vocant, proximum peccandi: hoc

D

enim fectando quivis plerumque , et in regu-

u) J

la potius gravem ruinam, quam perennem

j "

innocentiam praefagire fibi deberet. "Tertia,

Ü Zut

quemlibet ad induftriam plusquam vulgarem,

Vi

ac paucioribus confüetam teneri.

Quarta,

gpel't.ï

hoc ftudium eo magis acuendum, eaque, quae

non

modo dixi, in eo arctiori fenfü accipienda

) d

efle, quo pauciores ex illis centam absque

( d

gravi delicto duraturi ex communi vivendi

ecun

ratione credantur, ita, ut fi tibi ex 1oo non

3b5que

nifi decem poft so annos integri fore vide-

antur, tunc vivendi rationem talem ítatuere

tu

debe-

Tw.zctatus/ XVIII.

142

deberes, quae compäi':ate ad tui aevi möres

non tam de meliori, fed pene d

Ae fingulari

noca' foret.

$.

2127.

Atque juftum, ac neceffarium contenden-

di modum, quantum licet proxime definitum

tenere tam ad privatas, quam ad publicas

Ecclefiaé rationes grave admodum negotium,

Publi-

et maximis votis exoptandum foret.

ce certe refert, populum chriftianum mnon

majoribus quam oportet obligationibus one-

1

rari: eoquod illi exiguam certe religionem

2

exerceant, q

ui ubique nil nifi laxas doctri-

nas perfequuntur, meris legibus Ecclefiam,

et animarum falutem provehere volentes.

Omníia officia explere, aliunde fat grave eft,

non indigemus iis ingeniis, quae nova cone

fingant. Ex parte tamen advería fumme in-

tereffet; ut communis$' error lege quadam,

aut potius publica aliqua doctrina emenda-

1

retur: fi tamen ufitata, ac plerisque confue-

&

ta pugnandi; et contendendi ratio vitiofay

gü

E

minusque- fufficiens judicaretur *). .

*j Dici enim non poteft, quanta vis fit in publicis

exemplis non tantum ad movendam voluntatem,

fed etiam ad perfuadendum intellectum.

Quod

n

fere omnibus placet, vix poteft non tibi quoque

m Xeh

probari: neque faeile dabitur judicium adeo fir-

fenfu

mum, quod comimuni auctoritati queat refifte-

EOs5 E rR

Equidem fhanc regulam decretu

T

difficillumam fore, facile intelligo: fed generalis,

IQ «

Caput XV.

145

Qra

et publica utilitas "deberet ihgcnia noftra acuere;

dl

fi non ad veram et certam , ad veriorem tamern,

et certae quantum licet propinquiorem regulam

inveniendam,

Deberet autem, quod jam dixi,

non rigoris, fed folius veritatis fludium in inda-

ganda tanta nominis veritate pro primo fübíidio

adhiberi. Fors tamen multi hic, nec abs ratione

snden-

refpondebunt: Vera haec erunt

funt:

» prout graviffima

pytum.

fed quis talem regulam forte inventam in

VN

ufum populi deducet ? Noftra aetate inter fuper-

Qs

flua, ac pene inter füperftitiofa rejictuntur, quae

|

reapfe neceffaria funt,

Quis frigus aetatis noftrae

hii

expugnabit ?

T'otus conatus nofter in eo effe de-

j 10 i

bet, ne omnia corruant,

Dummodo poenitentes

oné

faltem falvare. poffemus, et eflcere, ne plurimi,

jomert

quod fieri pene cernimus, in ipfun: obdurationis,

lt

et quod inde confequi folet, infidelitatis malum

lo

incidanf. "Trifte, et ab infelici neceflitate. petitum

argumentum !

Hoc tamen non

Qbfiante fimpli-

o

Citer docendum effe aenfeo

» quaenam vivendi ra-

tio fit neceffaria

aVE €ïf,

, ut quis fe a gravi peccato fem-

per immunem fore fperare queat.

'Taceatur de

va an'

obligatione fic vivendi, fiquidem hoc filentium

.

l

juí

E

um videatur: haec tamen fatagendi, ac con-

^W

u

tendendi menfüra identdem , et usque

ad notam

a

importunitatis inculcetur : per hoc

enim multum,

(*

etfi minime totum obtinebimus,

Aliqui hanc re-

i)»

Viijïa)

gulam fequentur, quam fequi no

',eam ignoraffent

n potuiffent, fi

ibl

(

$- 2128.

Verum ardore quodam, et publ

ici nego«

tii vehementi,

j quoqu

et ut ego crediderim, jufto

PU

jj

fenfu a conftitu

to ordine avulfis nobis, in

f

j

viam jam redeundum eft.

Itaque ex $. 2122

du

l

pro confuetudinariis haec lex ftatuenda eft:

gt :

fi prae-

144

"fractatus XVÀIT.

fi praeter decretum Wnon amplius peccandi ea

du

emendandae vitae. fübfidia adhibere, ftatuant,

Ya

quae de ftatu gratiae perpetuo tenendo prae-

E*

valentem, etfi non certam.fpem praeftent:

| ]

tunc abfolvi poffünt, et debent etiam, quod-

(un

-| dem

fi vero tanta auxilis ufürpare vel detrectent,

vel non ferio ftatuant, abfolvi non poflunt,

hen

utpote omnia officia graviter obligantia ex-

pien

foql

plere renuentes. $.2122. et feq. *)

av

*) Ubi et

iam gravis illorum error refutatur , qui

Tun

putant, fuggefta a facerdote fubfidia (fiquidem pro

poenitentia; id e

íft, tanquam legitimae fatisfactio-

! Vifje

ofita) ad mera confiia

nis pretia non fuerint imp

pertinere , nullamque obligationem inducere. Nam

;

ex vi naturalis, et divinae legis tenetur ea ad-

hibere, fine quibus perfeverantem gratiam pro-

Q

babilius fpondere non poteít,

E

IN

| per]

$: 2129

pitq

Sed etiam pro occafionariis aequalis fere

| porfe

lex ftatuitur.

Vel exterior illa circumftan-

] trià [

m

tia propinquius peccati periculum inducens,

per varia adhibita auxi

lia ex periculo proba«

|

babile poterit extenuari,

biliore in minus pro

| lp

et pro obtinenda hac extenuatione a poenit-

| tf

l

tente eadem reapfe erunt adhibenda: et oc-

| "m

cafionarius in hac occafione fic mitigata per-

n (

manere ítatuens debebit abfolvi.

Adeo ut

H()ml(ü!

mea opinione, nulla defüper requiratur ne»

Itn

ceffitas, aut gravis calamitas exigenda fit,

| t (

quae fugere volenti obítet, fed poterit abs

| m

culpa in ea pe

rmanere: talis enim probabi

lius

| Val

(l

Caþut XF.

I4$

di

liu$ deinceps non peccabit, et hoc fufficit.

Qant,

Vel nulla auxilia füfficient, aut fiquidem fuffi-

yne«

cerent, a poenitente haec non adhibebuntur

tent?

"ad hoc periculum mitigandum: et tunc quo-

quod-

cunque fortunarum, famae, aut vitae per-

Rl

dendae timore fruftra obftante, eam occafio-

gO[ïuUïa

nem deferrere tenetur, fi omnia officia éX-

f& eK- *

plere, et abfolutionis beneficio potiri- velit,

Eoquod poft ipfum peccatum, probabilius

perieulum peccandi omnium fit malorüm fum-

itühy «1)

mum, et fi quidem aliud nih

jdem ?

[jsfzctii'

vitae difpendio redimendum.

il juverit, ipügs

Confxliz

e NI

$.

ru j

21230.

um

Ubi duo potimmum monenda habeo: fci.

licet,

ne, quod eít primum. leviter credas

per haec, au

,

t obvia fubfidia occafionem pro-

pinquiorem , in remotam facile extenuari

poffe, aut extenuatum iri.

"d

Scilicet .medio-

Cum[m

cria plerumque, ac pr

aecipue ad longiüs tem-

pus non füufliciunt:

gravia vero, planeque

g

efhcacia vel adl

übere non ftatuunt

vel fi

xtg[]llanï

modo 1tatuant, ea reapfe non adhi!

»ebunt ;

; pot

et fic idem rurfíuüs dabitur peccatum s.

et pro-

& o

in jam praevie periculum non fatis

extenua-

f

tum fuit,

u p

Unde non füufficit decretum , 'aut

eo "

promiffio de fufficientibus adhibendis auxiliis,

d

ed requiritur infuper ea firmitas, ut illa ipfo

nda fï,

actuü adhibenda e(fe praevideantur.

Non

erit 1

l

enim per ítatuta, fed per adhibita a

ixilia

b

occafio extenuatur,

n

Alterum eít: fi quis vel

:

jiüs

f om./VI./

tibi,

Tractatus. XVIII.

146

'X

tibi, vel Qïteri facerdoti e. g. domo pericu«

lofa excedere, et periculum vitare jam pro-

mifit, fidem vero datam turpiter fefellit 5.

tunc altera vice raro, et tertia vice fere

nunquam fides eft adhibenda: fed potius ab-

folutio usque ad relictam. jam occafionem

differenda erit.

Et ita quidem plerique om-

nes, ac recte fentiunt. Vel enim dimiffurus

non erit pro folo

eft periculum, et grave

— —

capiendo abfolutionis ben

eficio ad facerdo-

tem redire: vel periculofam illam rupern non

erit declinaturus; et abfolvi ex toties affigna:

ta ratione nequidem poterit.

6

[

l

M

9. 2I9t.

Aliquidxtam.en in hac vera quidem, fed

afdua doctrina multum juvare poterit facer-

3

dotem. Scilicet fi poenitens non intelligat,

prout plerumque contingit, fe ad gravia adeo,

*

.

:

et efficaci

3 auxilia arripienda teneri: Sacer-

)

dos vero praevie noverit,

poenitenti fiqui-

*

1

»

dem defüper moneatur, non Ífat ani

mi fore

»

»«

ad tam acerba haurienda: : tunc inquam ta-

»l

cendum erit, et fiquidem hujus hominis do-

otem habeat, quam

Bu

lor, et propofitum eam d

nlm

.2008. et feq. deftripfi; .etiam abfolvi de-

r

FA

bebit *). Etíi facerdos advertat, hunc poe-

nitentem probabilius effe peccaturum, feu

Pij

confuüetudinem, et occafionem proximam non

i

q

fatis extenuatam effe **).

0l

V

is

*) Nun-

Caput X V.Q»

147

&t

*) Nunquam enim eam opinionem meam faciam, qua

m

utant, abíolutionem negare, aut differre fe ipfo

1

effe conducens ad emendationem auxilium: fed

jj

i

quoties per hucusque. dicta poteft abfolvi, toties

o J

debet abíolvi, fiquidem recte fentio.

Imo am-

i d»

plius,.Ífi aut non pofit abíolvi, aut fufficientis

od

.doloris , et propofiti dilata abfolutione experimen-

j 0

tum capi heceffe fit: tunc quantum fieri poteft,

-

ifnus

omni arte, et fuavitate agendum erit, vt ipfüsmet

in hoc dilationis auxilium confentiat, ac non nifi

n f()[()

quietus.confolatusque dimittatur.

Si. enim o Sa-

l

p

cerdos! quaffatum hunc calam

um contra fpiritum

Chrifti Ifai 41. confringas ,

gj m

o

eumque animos de-

Ípondere facias; malum mire

augebitur, et pec-

jf

cata velut flumen inundabunt.

Animus enim ala-

cer generofe pugnat, dejectus vero vel ad con-

Ífpectum hoftis tergum vertit; et nunquam infeli-

cius pugnatur, quam cum ordines turbati funt.

i

**)-Contra mite hoc tacend

e, ?

iU

fenti So. pro infirmis

i confilium, quod práe.

xlt

[

» Parumque generofis rhen-

tibus fcribo,

forte quis dicet:

ntei f

if

»» 9- 2I26. et

»Nonne fupra

2127. generalis vehementer defide-

i aöebï

»Iabatur reg

ula ali

» £andi, et dimican

qua, ex quaà legitimam fíata-

"d

di menfura

m publice fciremus,

»licet neceffario praevideri d

rl

ebeat, plures eidem

Qu

», defuturos effe:. nun

C vice convería ob privatum

yfti f

»» alicujus . neglectum

um u

s. Cur. **

gravis veritas celari fuade-

Verum iftam vivendi rationem publice

Jf

o

ignorari,

propter privatos quorumdam cafüs mi-

lt,

q&)ä[ï

nime opo

rtet5 alias nulla lex feri poffet. Aliud

Obtinet i

h

jn?

D ignorantia privata. Nam ex promul-

gatione

publica plurimorum Obedientia, et fic

inc Y

Publica. utilitas obtin

etur, qua privatae perfidiae

ml,H

abunde compenfantu

ri

in negotio vero (fingularis,

"

et imbecillis hominis

immatura doctrina nullius

Obedientiam, íed mer

um peccatum efficit, et fic

abs ulla utilitate nil ni

fi damna infert; fi nimirum

Ka

legem

4) NU

Tractatus XVIII.

148

li

M

legem hucusque ignorans, et pofte

4 edoctus ean-

dem nihilofecius violaturus effe praefciatur.

Fre-

10

(CCa

quenter hu

c accommodandae divini redemtoris

noftri fententiae:

Nemo mittit vinum movum in

Wt,

utres veteres : alioquin. disrump

et vipnum utves,

bunt a).

Item:

idfe

et vinum effundeturs et utres peri

*

atdi

Adbuc multa babeo vobis dicere

*

fed mon 'potg/ii:

CT

portare modo b).

Hl

!1001

CAPVT DECIMVM SEXTVM;

io

Qqui

De fub[idiis conira imminens peccatum

adbibendisq.

u(um

Tl

2132.

Inter toties. relata feliciter pugnandi auxilia

recenfetur rmo loco frequen

s ufus Sacramento-

j

rum

2133.

odo:autem invictum orandi ftudium:

5134«

Rurfus et 3tio vitae, aut muneris conditio-

nem

mutandi neceffitas: 4to item

ä

2135.

Corporis Caftigatio.

Ti

zto jam loco venit labor, et agendi affi-

iK

2136.

duitas:

li

2137. (Óto adjungenda funt SSrum patescinia:

Ti

f

ä

2138. 7mo infuperabilis. in Deum fiducia requie

ritur.

Tü

lli

$.

2132.

Hie

ata pug.

Supei*e&, ut toties commernior

Qu

ndi fub.

W

nandi, et data pugng feliciter vince

fidiay

i

[

| 4) Marc. 2, 22.

ü

h

b) Ioan. 16, 12.

Caput XV I

149

AUs df

fidia, et ea quidem pugnandi fubfidia, quae

y F

non obftante gravi adeo periculo, quod ab

jmori

occafione, vel confuetudine peccandi immi-

p

i u

net, fpem vincendi praevalentem tribuant,

àdícribam.

Ea jam efficacia, et non nihil

M

1 pa:e/li!

ardua pro iis, qui peccato alífueti funt,. de-

cerni nemo indignabitur, cum remiífam, ac

mediocrem pugnandi rationem etiám in in-

W.

[

nocentibus graviter accufavi.

Vid. C. g. hoc

ipfo tractat.

lam primo loco, et merito

n

quidem commemoro dignum ac frequentem

ufum facramentorum poenitentiae fcilicet, et

Euchariftiae ^.

j usl

vamet

*) Praeter alia huc facientia, et jam alibi comme-

morata, fequentia addere juvat.

Lex gratiae feu

u

evangelica fervilem illam feu mofaicam hoc pene

folo fuperat, quod habeat myfíteria fe folis, et

Id

propria virtute gratiam conferentia: dum infirma,

et egena veteris legis elementa feipfis nihil value-

rint efficere, quibus gratía fignificabatur tantum,

agendï

non item conferebatur.

Sacramenta et facrificium

noftrum modernam legem íuper antiquam illam

:lea

nimium quantum extollunt: nam bona opera no-

flra ad obtinendam gratiam prae bonis antiquo-

rum operibus efficaciora effe, minime crediderim.

llli gratiam mereri tantum poterant; nobis eadem

gratuito velut obtruditur.

Quapropter eorum fpiritum, qui, nefcio ex

l

qua reverentia, aut fecuritate facramentis raro

aj

j)

nos uti volunt, minime probaverim.

Nam licet

]

j

aliqui inter eos egregii fint, majores tamet cum

n

tota antiquia Ecclefia pro nobis ftant.

Quotquot

ab ultimis faeculis certo fanctos effe novimus, in

erunt.

frequenti ' communione inducenda toti fu

Deni-

K 3

xfnk&

*

150

; Tractatus XVIII.

i

Denique ad teftimonium omnium, qui harum re-

rum experti funt, fecurus provoco, an non eae

16

communitates fine comparatione, prae aliis Donae

fep

fint, in quibus frequens Sacramentorum ufus vi-

fenf

get. Vel quid demum in locis fuis lucrati funt ii,

Noíftra aetate

det

qui nobis in hac parte adverfantur.

Cle

gens gallorum cultiffima, et hucusque chriftiana

adeo in eam vitae rationem degeneravit, ut in

M

omnibus retro faeculis vix aliquod tantae ruinae

Id

exemplum invenire pofíimus.

Mali atrocis adeo.

db

originem quidam retulit ad feveritatem illam, qua

earum ecclefiarum íacerdotes in poenitentes ufi

funt.

Vix abfolvebant aliquem, et ad facramen-

tum Euchariftiae plurimi per plures annos non

admittebantur, mylíteriis, et gratia novae legis

tae&

diutiffome, et per maximam partem privati. Unde

..

factum eft, ut tales omni reconciliationis , obti-

Cn)

nendae fpe privati totum fe emendandi conatum

Qu

remitterent, et peccatis jam penitus affueti ipfum

al

obdurationis malum incurrerent, omni pene fenfu

pe

morali iam deftiruti, et ad quaevis extrema pa-

gati.

Cumque haec agendi ratio quoad omnes

Cl

ferváretur, maxima demum populi pars in tantam

qua

corruptionem prolapfa eft. Addebat vir ille fe-

C

quentia: Finge'in gallia tolerabilem aeque ac fre-

el

quentem facramentorum ufum in toto populo ob-

« f

tinuiffe, nufn integra pene gens in tantas enormi-

Cumque in multis. catholicae

Qu ]

tates prorupiffet ?

religionis plagis idem quoad ufum facramentorum

Qu

neglectus, praecipue quoad nobiliores invalefcat,

r

num melius aliquid, et minus enorme ab his ex-

fpectandum eít ?

?l

2154 -

$.

Inter fubfidia vincendi fecundo loco fug-

gero invictum. orandi [udium, lmo in quibus-

)

dam

Ij1

] fe

dam requiritur copiofa meditatio, piae lectio-

| 0

nes, propofita emendandae vitae continuo

jnae

repetitá, denique ea contentio, ut extincto

i Yl

fenfuum impetu motus gratiae ubique abun-

ii

det.

Mediocria in hanc caufam non fuffi-

p

rilut

cient.

Neque a curis domefíticis, aut aliis

u

negotiis juíta excufatio peti poteft: nam cu-

muitue

ra tuendi gratiam

A

debet,

?

reliquas omnes fuperare

NU

js d

qrond

$.

2134.

n

Tertío loco datur quandoque neceffitas vi-

- Jetis

Ündt

tae conditionem mutandi.

Satius quippe eft

, Qf

,

conjugatum amendicare, quam coelibem pec-

care identidem: in arctum monafterium fe

;Onafj;ï ;

j p

abdere, quam cum probabiliore .aliquando

1 il

peccandi periculo jucundum vitae genus fe-

u P

ctari, fplendidum aliquod munus dimittere,

| nuá

i

quam ad imminentia ex eo pericula non fuffi-

l

|

J

y

a

"

cere.

Certe major, folidiorque animus ei

i

eft neceffarius, qui vitae genus fplendidum,

:

Vlo 'ï'ïj

ac fenfibus multum lenocinans tenet, quam

a

qui laboriofum ,. ac moderate arduum fecta-

ial

tur. Graviflimae calamitates, etinfignes pro-

alefolt)

fperitates plurimum peripuli habent *).

his &*

*) Huc fane pertinent illa * Mendicitatem, ,et divi-

tias ne dederis mibi, fed tribue tamtum victui

"meo nece[faria. a).

Item illud: Scigis vos Dominz

Jérvos. in peregrinatione. morari,

Civitas .enim,

K 4

vefira

1] fit

&) Proverb-. 30, 8.

Ó

Tractatus X 7111.

152

vefiva longe eft ab bac civitate. Si ergo fciris

d

civitatem. vefiram ,. in qua babitaturi eflis , quid

bic amatis agvos, apparatis lautitias, et. aedifi-

$,

o

cia et habitationes fupervacuas ?

Haec enim qui

comparat, nom copitat in fuam civitatem redire b).

ff

quo

$.

fole

2135.

niti

Tanquam quartum ad peccatum fuperz;n'-

lis

dum fubfidium eft afflictatio corporis puta

jejuniis, gravi labore, alisque rationibus ma-

*

cerandi.

4

Nam talia praeter gratiam , quam

ex virtute poenitentiae conciliant, etiam ra-

l

tione naturali juvant; eoquod fenfus afflictus

non tam facie rmodum- excedat, et dolor

Wi

D

contra illecebram praefentiffim

,

um fuapþe na-

Q

tura remedium fit - *).

*) lejunium et reliquäs corporis afflictiones ad folos

fanitatis limites reftringere idem eft ac Sanctos

d

l

pene ómnes, et ipfum Chriflum condemnare, ad

ícita Medicorum , non ad Theologorum doctrinàm

l

Pertinens,

3

ï

$.

2156.

Quinte loco, et'praecipgä pro pugna ca-

1j

ftitatis magnopere confulenda eít continua

fedulitas, ac contentiofus labor, maxime ut

periculofa inhonetti fenfus fcintilla,; repenti-

na ac in primo mox inftanti arrepta occupa-

f

üone non z:ntum in mente, fed quantum

Q

fieri poteft, etiam in corpore extinguatur:

lo

e' g.

fO]eax

| b) Paftor, Hermae lib. s.

qie |

3

Capïtt X

153

yfettis

& g. feriberido, colloquendo, domo exeun-

, quid

do, preces fundendo, ex lecto fe proripien-

iif

do. Scilicet exterior conatus et fatigatio etiam

1] qni

inl),

fenfum mitigat, et infuper facile mitigat, eo-

quod primi fenfus non adeo vehementes effe

foleant, et impetus, ac fatigatio eosdem pe-

nitus plerumque extinguant, viribus anima-

fuperal:-

lis naturae in alia diftractis *).

ripid

]b O

Ug Verö fïa»tim, mox ab initio, et primo möx

, qui

inftanti faciendum.

Primum inftans eft leve, gra-

(ilt

vius fecundum,

tertium jam periculofiffimum.

Jlictus

Huc fane quadrat illud: Prinmcipiis obfla: fero

medicina paratur , ff mala per lomgas imvaluere

dolot

?HOT 4 $.

Efficaces, et.in labore conítantes admo-

te me

dum effa oportet: defides, ac remiffi illi ad pug-

mam, aut victoriam apti non fünt.

Ubi illud

iterato. monendum ;eft, ne poenitentes dejectos,

) zd MH

àc timidos, quantum fieri poteft, unquam dimit-

j Anctos

taSO

Erigendi, et fumme alacres reddendi funt,

yifey ü

ne pugnam difficilem adeo fibi imaginentur. Mens

j

generoía facilius vincit, dum timidi eorum inftar,

qui vertigine. laborant, eo ipfo cadunt, quod. fe

cafuros effe: timeant..

Hoc alacritatis auxilium in

hominibus peccato molliter deditis , reliquis omni-

bus nihil proficientibus, mire eflicax effe, faepiffi-

p o

me, et cum admiradone expertus fum.

ntitul

7e Ul

Ó 2137.

entï-

'cupe

Quia vero Deus auxilia ac dona quaecun-

T

que ordinate diftribuit ita, ut ea plerumque

non gratis donare, fed merentibus tribuere

j

6b

oleat: cum vero merita noftra levis plerum-

pec-

que fint pretii, et pragcik)ugïäþ«'*graviter

2

*

can-

"u

154.

Tractatus .X VIII.'

cantibus defectus ifte fit ingens, ideo jam

t

ex meritis paffionis ac mortis Chrifti, tum

h

vero ut haec uberius, ac. dignius capiamus,

idüc

ex meritis divinae matris, ac Sanctorum ea,

nitis.

quibus .indigemus, baurienda funt.

Qua-

htet

propter /exto loco fedulus cultus, ac invoca-

quo

tio conftans Sanctorum ad impetrandam eam

i,

gratiam, quae in omnibus multa, et in qui.

àci

busdam fingularis efe debet, omni modo

foli

fuadetur. Scilicet ut in difficili ac periculofo

YUs

adeo certamine alienis viribus vincere tan»

QUil

dem 'detur.

A

L]

:

$. .21/38.

Qd

:

Qu

Septimo denique, et reapfe primo 4Ioco

Ti

miftris hisce, gratia quandoque extraordi-

cd

naria indigentibus, inculcanda eft firma in

hirn

Deum fiducía, feu fpes invicta, quae fi non

e.

fluctuet, nunquam fallit.. Ejusmodi hominie

leve

bus, et aliis in quacunque calamitate corm

Tion

ftitutis, ac denique omnino omnibus rotun-

laec

de denuntiandum eft officium illud, quod in

nullo, ne quidem in defperatifimo cafu re-

pei..

laxatur, et quod omnes fevere adítringit ad

id, ut nunquam titubent, aut Deo vel pa-

M

rum diflidant.

Non datur lapfus, aut even-

tus triftis adeo, aut diflicilisy in quo vel pa-

rum vacillare, vel timere liceat.

Officium

invicte fperandi aeque hominem fceleratifi-

ia

mum, ac perfectiffimum ftringit: eoquod in

T

cili-

utroque ratio';ifgerandi fiz, imo eadcm, f

cet

vOmput XVILO

I55

,

0 je

cet promiffio Dei certa, qua confiäentibus

NT

in fe"nunquam defuturüm fe, juravit.

Haec

D

fiducia ab omni conditione, ab omnibus me-

TUl 83,

ritis, ab omni gratia, a proóprio. conatu nul-

Qu

latenus pendet: nam haec omnia fünt id

f

quod fperatur, non funt id, ex quo fpera-

i u

tur,

Unde ratio fperandi in peffimis aeque

v

ac in juftis eft integra, pleniffima, et omnem

EU

folicitudinem longifime excludens.

Dica.

v

mus.omnibus tum in publicis. concionibus,

oro L

quam privatis inftitutionibus, in facro tribu-

nali, femper ac ubique: NON LICET, TITV-

BARE: fed oportet invicte confidere, et licet

occiderit me, non definam in eum fperare.

Quod quidem omnibus, et fpeciaüm homi-

0 h

nibus in peccato inveteratis efít fumme ne-

(

T0l

ceffarium: et fi Deus ad tuas adhortationes

m 1

um

gratiam perfecte fperandi iis tribuerit, res

erit eX integro, et certiffime falva.

Nec

