vel a. Pontifice, vel ab Epifcopo fpeciatim, et

non vi muneris, quod gerunt, accipiunt, et fic

miniftri poepitentiae delegazi funt,

]

****) Solus Pontifex in univerfum orbem,. Epifcopi

in fuam dioeeefin, Paroehi in fuam parochiam, et

L

probabilius eorum vicarii; et pauci alii ordina-

Natura enim ho-

riam jurisdictionem obtitient.

rum munerum hanc poteftatem involvit, 1mo per

Di-

partem aliquam ]IIUQOILEIOHC ifta conftituitur.

cere autem ,

quod quidam aufi funt, quod Ponti-

0

BIl

fex in ahqua dioecefi e. g. Conftantienfi, fine licen-

tia illius Epifcopi confeffiones excipere nequeat,

d

:

propinquum nimis Schifma olet, quam ut talem

doctrinam "piae aures deteftari non cogantur,

tü

W

$.

2196

Ex indole jurisdictionis fupra defcriptae

difcituar Il4^, eam a poteftate ordinis diftin-

()

L

ctam,

Caput XXII.

199

TOf UM

ctam, ac proinde praeter ordinem facerdo-

Piroci

talem ad miniítrandum facramentum poeni-

TMH

tentiae eandem neceffariam effe.

Id. quod

&ot

concilium tridentinum definivit (2):

Veriff;-

ber

mum e[Je facra [ynodus. so;zjn mat, mullius momen-

dueo

ii d *0

ij abfolutionem .eam e[e debere, quaw facerdos

nh

profert in eum, in quem ordinariam , aut fubde-

.....

pl

(]M

T

legatam mon babet jurisdictionem.

N on enim

JJ]-W'

intelligi poteft Iudex,

feu jus dicens, aut Su-

il rm-r j

périor, cui nullus aiEgnatus eft fubditus :. et

Rdexï

fola ordinatione nullos fubditos flbl aqun'ere

yt q;tir

fWa []

poteft *).

*) .Cuilibet facerdoti neceffüria jurisdictio ab Eccle-

theü d

fia in peccata levia, et gravia ope confeflfionis

jàm antehac deleta generatim tributa efle cenfeba-

atf

tur; fors quia haec peccata talia non funt neceffaria

n[, l

confeífionis materia,

Nunc decretum $. Congre-

gationis ab Innocent. IImo confirmatum de annó

Terfetl

1679 extat, quo Epifcopis praecipitur, ze per-

mittant, ut venialium confe[[io fiat fomplici fa-

Ocm

ferdoti ab Epifcopo mon approbato.

Per quod

ji; 6

decretum generalis illa, jurisdictio in peccata le-

a

yia aperte non to]htm , talis tamen abfolutio ad

,

i

minus illicita efficitur, fi Epifcopus illi decreto

ii

Et

j

obíecundans tales abíolutiones prohibuerit

uOd (l

meritó: nam peccata gravia non raro deteguntur,

f !

dum mera levia a fe aiferti quis putst, et aliae

! an

graves caufae ad hoc tribunal frequenter afferun-

u

tur, ad quas rite decidendas obvius quisque fa-

cerdos non fuflicit.

nfllf [

N A

$. 2197

cnpfa

(e) Seff. 14. C. 7

:

;;?m-

at

209

Trcïctafus XVIII.

$- 2197.

t

N

Quia vero ab hac jurisdictione valor, feu

]u

vis facrameénti pendet, ideo facile intelligi-

h

tur I[lit^, quod' non liceat cum jurisdictione

CQ

probabili tantum, imo nec cum probabilio-

u

re ") contentum effé, nifi per aliquam cir-

cumftantiam e.g. per regulam

juris haec ju-

C

lljisdic»cio certa reddatur **),

t

*) Ex propofitione enim prima ab ïhnocent. TImo

q

dammata certum habetur, quod valorem Sacra-

li

mientorum non liceat periculo exponere.

f

**) Sic in caufa aeque probabili, multo magis in

of

caufa probabiliore omne dubium non raro abfter-

lm

gunt variae juris regulae, - Sic quia per regulam

f

16 juris in 6 odia fuus reflvingenda, 6à dubitetur,

ls

an cafus fit refervatus, tale dubium poterit tuto

di

contemni.

Dummodo agatur- caufa, odiofa, quae

jurisdictionem non primum obtinendam, féd re-

firingendam coücernit: et dummodo caufa fit aeque

probaLiliss nam prout alibi jam dicebam, pro

caufa minus probabili regulae juris nihil valent,

n

$.

2198.

lt i

ht

Celebris adquirendae jurisdictioni*g etiahï

QU

facrae titulus eft ille ex lege Barbarius 3. ff.

d

.de offie, praetor.

Scilicet Barbarius fervus

äip

fugitivus Romam delatus, et exinde etiam

q

praeturam adeptus erat;: dum a domino ífuo

reqx

cognitus in antiquam fervitutem . vindicatus

Q

fuit. Quia vero fervus magiftratum gerere

Qua

non poterat, quaerebatur exinde, an ea,

Dui

quae

Caput x'*XXII.

20f

quae aþud hunc praetorem acta erant, robur

obtinere deberent: et refponfum fuit, me-

fei

j

lius effe, ut valeant publicae utilitatis caufa.

igi-

tüne

Exin jam in jure romano, dato errore publi-

b

co, et accedente titulo irrito quidem, juris

tamen fpecie colorato, qualis in praefenti

j c:zr-

caífu erat praetura, licet non rata, jurisdictio

«

uae conftitu-

conceffa effe intelligebatur.

tio per C. r. de nov. oper. nuntiaiion. ad jus fa-

, m

crum tranfiens, ad ipfüm facramentum poe-

W

nitentiae perlata fuit.

Eft autem haec lex

fpecialis, a praefcriptione penitus diverfa, ad

omnem, et folam jurisdictionem, et ad nul-

jris a

abítet

lum aliud jus fpectans, vi cujus nomo malae

em

fidei, id eft defectus fui probe gnarus, qua.-

bitti

lis erat fervus Barbarius,

ea, quae juris-

r u

n qw

dictionis funt,

legitime exercet.

f

25

r

2199.

Iu WU

va]emo

Ad hoc vero requiritur 17» ut plerique

in communitate hoc errore teneantur. 2do

ut hujus erroris aliquis titulus, feu ratio exi-

ftat e. g. quia homini tale munus, dignitas,

etiäm

feu officium e. g. judicis collatum eífe publice

creditur.

J'3' In

Et quidem quod publicus error

ærVUS

ad praefentem caufam requiratur, communis

etidt

eft fententia:.quod vero titulus' coloratus

0 fi)

requiratur, a multis negatur,. quibds ego

icu

quoque confentio.

Nam lex Barbarius ambi-

£ua quidem eft: ratio tamen legis, id eft

gerere

m 68,

publica utilitas, et fecuritas ab ipía lege affi-

N3S

gnata

u

202

Tractatus X VI.U.-

gnata legem hànc optime interpretatur. Per-

inde enim eft five populus ex titulo colo-

rato, five aliunde deceptus fit: in utroque

enmm cafü fecuritas ac firmitas negotiorum

A

publicorum vacillat.

$.

220.

Unde facerdos, qui publico errore pro

parocho habetur, qualis tamen ob latentem

5

defectum e. g. Simoniae non eft, legitime

aíffiftit matrimonio, ac rite et cum effectu

abfolvit,. etfi aliunde non fit zpprobatus.

Num vero abfolutiones facerdotis, qui fine

approbatione publice, et coram populo id

ignorante confefliones excipit, vim obti-

Mihi verior fen-

neant, eft alia quaeftio.

tentia eft, quod hae abfolutiones valeant:

P3

nam habet pro fe errorem communem, etfi

Á

fors titulo colorato deftituatur. Ut nihil di-

cam, quod publica fui ad excipiendas con-

fefliones expofitio titulum coloratum non

quidem ordinariae, delegatae tamen juris-

ä

dictionis confítituere videatur.

ju

CAPVT VIGESIMVM TERTIVM.

lt

LUH

De eadem. jurisdictione, prout per refäb*vationezä

[

J

cafaum vefiricta eft.

li

$. 22ot.

Cafuum quorundam refervatio ad difcipli-

li

nam utili efft.

$. 2202. Ex definitione gafus refervajti fequitur Imo,

$. 2203.

Caput XXIIT.

203

Jet«

2203.

Pontifici pauca,

30

.

2204.

IIdo Épifcopis nonnifi gravia,

Jj

*

2205.

IIitio certa infuper, et

fUf

2206.

]Vtó opere externo confummata refervari.'

LI

2207.

Item Vto quis peccata fibi refervare poffit,

et ab iis abfolvere vel per fe,

2908. Vel Vltorper fpecialiter a fe delegatum, ex

— Definitione diícitur.

p

*

2209.

In articulo. mortis vero VII[mo refervatio

.;em

omnis ceffat :

U

u)

.

2210.

Ita ut a peccatis refervatis, poffit abfolvere

I[US,

etiam non fpecialiter delegatus.

(ine

2211.

Quod tamen probabilius aliter fe habet, fi

d

alius ad hoc deputatus haberi poffit,

ht

2212,

Sine magna difficultate.

f

LI

2213.

Caeterum ignorantia refervationis eam in

m

peccante non tollit.

al

O^ w C « *c^ v t^ wD^ uO^ uO^ (O^ tÓ^

Ly

2214.

Generalis refervatio eft de non abfolvendo

1d

complice.

(

220I.

g

é.

juris-

Magnopere ad cbrifliami populi difciplinam

pertinere. Janctif/imis Patribus noflris vifum eft,

ut airocia quaeddm , et graviora crumina mon a

M

quibusois, fed a fummis duntaxat facerdotibus

abfoloerentur.

Ita Concilium tridentinum (2).

7)

Ex quibus generatim hoc negotium referoa-

tionis, feu jurisdictionis ad aliquos cafus re-

bitl

mw

ftrictae datur intelligi.

Difciplina modo ob-

tinens,

[*

7

.(a,) Se.14/ C^

204

Tractatus X VIII.

tinens, et ad ufum nofcrae' getatis attempe.

rata fere fequenti cafus referoati generali de-

finitione continetur: quam quidem, nemine

prout arbitror invito, fequentem R;cuo-.

.

$, 4205

Cafus vefervatus ex moderno Ecclefiae ufu eft

peccatum gvave, cerium , externum , opére con-

Jummatum, a& quo nemo praeter Ponltificem , aut

Epifcopum , vel ab bis fbeciatim delezatum extra

mortis articulum, potefl. abfoloere,

Ex quibus

fere omnia, quae circa cafus refervatos ob.

d)

tinent, capita explicari poffunt.

li

q

9. . 2203.

P

uorum quidem I"w eft, quod cafus re-

l

fervatus fit peccatum, hic agatur de abfolu-

tione peccati et non cenfurae: et quia Pon-

tifex non. peccata, fed cenfuras tantum fibi

refervare folet, fere nullum peccatum Pon-

tifici refervatum *) dari folet **).

(j

ide

*) Benedictus 14tus in íua conftitutione Sacramen-

Vat

fum poenitentiae tale de(ignavit, eflque ea ca-

furj

lumnia, qua quis innocentem facardotem dé folli-

citatione àd turpia ín facro tribunali facta falío

It

accufat.

Ab hoc jam peccato nec illi abfolvere

gt

poffünt, quibüs àlias a cenfuris Pontifici referva-

Vij

tis abfolvendi facultas competit.

]u

**) Unde a cafibus ponzificiis, quos vocamus, etiam

(ed

nulla fpeciali poteftate munitus abfolvere potelft,

Oul

[

fi poenitens peccatum quidem, fed ob aliquam

ratio-

Caput. XXIII.

20$

rationem e. g. ob ignorantiam, cenfuram non iü-

N

Currit: vel fi ab ea extra confeffüionem liberatus

i

n

jam eft. Denique fiquem gravis urgeat ratio ad

obtinendam abfolutionem a peccatis e. g. pericu-

!

lum infamiae, neceffitas celebrandi facrificium, ta-

lis a. peccato abfolvi poterit, cenfura etiam dein-

ceps durante. *Nam praeceptum prohibens, ne

quis cenfüra inrz?atus aliquod facramentum e. g.

"m

poenitentiae recipiat, humanum eft, ac proin in

(0

gravi neceffitate non obftringens,

1 Wv

un

50 2204.

TU

lam particul

a definitionis grafuye peccatum

0b

docet,

.quod peccata ex quacunque ratione

levia,

feu venialia refervari non poflint, vel

certe non foleant: talia enim in confeffione

i

perpétuo, et abs cul

funt.

pa reticeri aliunde pot-

j o

Wl

Qn

$.

2208.

i

)

Juia vero peccatum refervatum non tan-

ütr

tum lethale, fed infu

per certum effe debet,

ideo difcitur II[tio

, peccata dubia non refer-

nit

vari, five dein fit dubium facti, five dubium -

" (

juris, id'eft five dubitetur; an hoc peccatum -

foll

fit commiffum, five an tale peccatum in de-

faiiQ

creto refervationis contineatur.

Ivere

Nam refer-

Vatio peccatorum eft odio obnoxia, et fic

etva

per regulam 16 juris in 6. reftringenda. — Ac-

cedit, et doctrinam hanc certam reddit com- ,

etiill

munis ufus

d

; Qui confuetudinem legg!em con-

poï h

ftituit *).

l1qU3m

j

*) Sed -

206

"Tvactatus | XV1i.

*) Sed quid, fi peccatum non quidem cerfo: pï*'ö;-.-

babilius tamen fit refervatum ? — Certe ftante ma-

jore probabilitate non datur cafüs dubz, et re-

gula juris ftat pro folo dubio.

Quapropter vi

legis peccatum probabilius, etfi non certum ree

fervationi obnoxium manet.

Forte tamen in plu«

ribus locis facerdotes, inter dubium, et mihus

probabile nihil difz.;uentes communi ufu, et fic

per veram confuetudinem a peccatis abfolvere

folent, quamprimum aliquod peccatum non eft

certo refeæ'vatum.

$.

2206.

Porro peccatum refervatum debet efíle

etideo exiermum, et opere: confummatum , di-

fcitur. IVte, peccata folius mentis, aut fi ex-

terna quidem, fed in füo genere completa

non fint, haud refervari *) e. g.

Si homi-

cidium fit refervatuni, et manus occidere vo-

lentis ictu. aberraverit, aut vulnus tantum

inflixerit.

[

*).Nifi forte decretum afüciat folum conatum e. g.

qui manum ad percutieudum parentem levaverit.

(tuy

tent

$.

2207.

fibd

il ef

Cum vero cafus refervatus fit ille, « quo

nemo nifi Pontifex, aut Epifcopus ab[oloere potef?,

(ede

"g

ideo intelligitur Vto, quod nemo praeter Pon-

J

li lj

tificem ,. Epifcopos, et eos, qui poteítatem

Epifcoporum habent, cafus refervare queat.

*)D

Unde non nifi hi, aut eorum, fiquos la-

l

bent, Superiorés, et denique eorum delegati

a cafibus refervatis abfolvere poffunt *).

d

*) Illud

ü

Caput. XXIII.

207

[

*) Illud hic obfervandum, quod fiqufis potéftatemt

t

abíolvendi

habenti

confiteatur ,

peccatum ,

aut

Qu

cenfuram refervatam cum culpa, vel fine culpa

W

omittens: quod inquam talis a cenfura per hoc

(«

fors liberari, non item a peccato abfolvi queat.

Nam cenfura fine aceufatione tolli poteít, refer-

!

H

il

vatio autem fine abíolutione non auffertur: abío-

t

lutio praeterea facramentalis dari plerumque non

u

poteft fine praevia accufíatione.

Seu aliter :

TC-

d

fervatio cum peecató adeo eft connexa, ut non

nifi cum peccato ceffet: nifi fpecialis ad hoc fa-

cultas alicui delegetur.

Sed infuüper Epifcopus,

aut ejus delegatus non poteft poenitentem a cafü

refervato abíolvere, et quantum 2d alia peccata

[:

gravia'ad alium remittere,

Natura enim facra-

Ji-

menti poenitentiae id habet, ut nemo ab uno, et

x&.

nOn ab altero peccato gravi abíolvi queat: fi ta-

eu

men utriusque peccati memoriam haheat, aut alia

Bravis ratio ab integritate confeffionis poeniten-

Y

tem non eximat.

n

im

$.

2208.

ob

uia vero dicitur: ab bis fpeciatim deléga-

tum ideo habetur VIte, nec religiofos fub ob-

jl

tentu privilegiorum , nec alium á delegato

fubdelegatum, nec quemcunque ex praefumta

id eft'ea licentia, quam a Superiore concedi

)

crederes, fi rei circumftantias noffet, quod

f/(,

"inquam hi omnes a cafü refervato ab

on.

nequeant *),

-folxverev

em

eau

*) De religiofis in hac re eft aperta conflitutio Cle-

ment. romi,

Quod delegatus fuam poteftatem.

f

fubdelegare nequeat, habetur ex C.12. de oflic.

;gati

delegat. in 6. Solus enim delegatus fummi Prin-

cip'is fubdelegare poteíft, Contra praefumtam l-

centiam

m

$08

dractatus. XVLIL

ï

centiam militat dura nimis iegum z'rrimn)ium' if«

i

doles, quae ad nullam rationem, aut neceffitá-

[

tem miteícunt,

'Tales funt, quae valorem , id eft

n

naturam, et efficaciam actus, non folam ejus ho-

n.ftatem concernunt: dum aliae leges, quse funt

i

mere.praecipientes, aut prohibentes gravi necefíli-

fef

tati plerumque cedant, id eft praefumere perimit-

X

tant, quod legislator in his circuxoftandis obligá-

10

re nolit.

Sic quilibet tempore infirmitatis carnes

Tet

comedere audet,

nemo tamen obftante impedi-

mento dirimente matrimonium

contrahere , aut

m

illud impedimentum fine fpeciali facultate relaxare

NU

n.

poteft , etíi ingens neceflitas urgeat.

$. 2209.

ta

(

t (

Particulae extra mortis articulum docent

V]IImo, in articulo, et prout ufus, ac ommum

PN

Ws

fententia habet, etiam in probabili mortis

&

te

periculo quemlibet facerdotem a refervatis

Vert

recte abfolvere: idque eo magis, quod in

hac circumftantia etiam excommunicatus, de-

pofitus, ac omni jurisdictione deftitutus ple-

pam in omnia refervata et non refervata

delicta, ac cenfuras poteftatem obtineat, pro-

cerd(

ut certa, et omnium fententia habet *).

N

*) Et quidem peccata fic expofita five refervata,

hbl

five non refervata, in alia confeffione exponere

lt

Wt

non amplius tenetur: quantum vero ad cenfuras

tenctur Superiori, ut fatisfaciat, fe

Q&ere : fi pe«

Hhü

riculum mortis evaferit.

HM

Um

$.

22.10.

Atque haec certa funt:

ambiguum Väi'o

eft admodum, num facerdoti legitima pote-

()

ftate

Tom. 1

| Caput. XX1II.

26g

M

d

ftate dePcitutor in' articulo- mortis confeffio

fieri queat, fi alius debita jurisdictione in-

d

Ws t

ftructus haberi poffit. Iam certum eft, quod

UL

n

id fieri queat, fi füperveniente legitàÀmo con:

Hu:ä

Der

feffio apud illegitimum coepta jam eft. Nam

ex l. 3o. ff de judic. jurisdictio generatim pro-

oblj:

rogatur coepto jam judicio: etfi alias ceíTá-

Gu

ret.

'mpedi-

Pariter id fieri poteft, fi facerdos legi-

, t

timus cum poenitente in peccato turpi fit

t

complex: licet talis cum effectu abfolveret

in articulo mortis, graviffime tamen pecca-

ret, et omnes poenas defüper latas incurre-

ret (/).

Denique certo, ac legitime abfol.

yceti

vit facerdos debita poteftate deflitutus, fi

alius facerdos praefens, et fufficiente muni-

ul

tus confeffionem moribundi exci

a

citer nolit.

pere fimpli-

AL

Talis enim de vit

a periclitans

eftituitur.

u n

vere copia legitimi facerdogis d

" de

$. a31t.

l pl»

r

Ad atbitrium autem folius poenitentis $-

"

cerdos debita poteftate carens, facerdoti ea.

J

dem praedito meà opinione pra

ehaberi pro-

ferit

babilius non poteft. Nam finis]

egis, ac con-

ponete

nfura

fuetudinis publicae eft, ne quis

in tremendo

lllo articulo copia legitimi facer

dotis careat,

i ge

orro hic finis praefente facerdo

té, qui legi-

Jam

tima poteftate pocit.ur ;

plane ceffat,

finis

VefO

or

(b) Vi'd*.- ä»ä&ï:u:. Benedict. 14. Apoffolici muneris;

j

Tom. V.L

f

v[e

Q

"m

"ractatus XVIII.

210

finis legis 'eandem equidem non conftituit,

(

ad eandem autem in dubio, aut controverfia

ly

interPretandam optime conducit.

d

$.

22 I2.

Alia quaeftio hic fübnafcitur, quanta de-

Deat effe difficultas in habendo legitimo fa-

cerdote, ut quis in periculo mortis debita

jurisdictione deftituto confiteri valeat. ESE

Aegrotus ab hoc facerdote per omnia ab-

horret.

Vel facerdos facrum viaticum ad

aegrotum cafu refervato innodatum detulit,

dvum in communitate facultate in refervata

munitus haberi queat.

Verfamur autem hic

in caufa legis irritantis,. id eft. valorem actus

j;

concernentis, quae gravi neceflitati cedere

non folent.

Videtur autem in hac anguftia

Cef

q;

ufüs habere, ut quilibet facerdos graviter de-

Bo

cumbentes etiam a refervatis abfolvat, fi

Verf

alius majore poteftate inftructus fine fcanda-

! efh

Jo, periculo infamiae, aut fine alia gravi mo-

CODH

Nefcio fane, an circa

leftia haberi nequeat.

"erd

hoc caput non fallar: illud fcio, quod alibi

]

L

faepius dico, legeg irritantes effe graviflimas,

Qp

erlcu

et ad qfum ecclefiafticum molgüifümas.

$. ,2213.

ml(

Cum denique peccata ipfa referventur;

ultimum confequens eft, quod a refervatione

Dotg

(QI dOt

nemo eximatur ex eo, quod perpetrando

peccatum ignoraverit, illud effe refervatum,

äCerd(

. dum-

Uorti

Caput XXIIL-

2II

tl

fj

dummodo ipfüm peccatum cognoverit. Nam

lex folum peccatum refervat, et nullatenus

ad cafum ignoratae poenae fe reftringit *),

*) Aliud obtinet in cenfuris :

his enim 'eos,. qui

i-aü

»l

ignorant cenfuram, non ligar

i, fpeciatim ftatui-

tur C. 2

dé conftitution. in 6.

Scilicet cenfürae

Q i

funt poen

[

ae ad folam delinquentis emendationem

plerumque conftitutae, quae proin prodeffe non

b

poffunt, fi emendandus easdem ignoret:

aliae vero

j d

poenae ad exemplum, et ad alios a pecc

ato ab-

m 3

flerrendos fpectant, quae proin aliis, etfi

non ipfi

Jtu

Jit

delinquenti pro cautela effe poffunt:

qui tamen

ex folo delicto jam dignus poena efficit

rvau

ur,

n u

l

t

$.

2214.

u

Quaenam Vero

peccata in fingulis dioe.

j

cefibus^ refervata f

Dt, ex decreto fin

gulis

]fBT (u

proprio difci neceffe eft

.

Celebris ,

et uni-

r

verfam Ecclefiam concer

LT

Dens jurisdictionig

v

reftrictio eft illa,

qua DBenedictus r4tus in

confítitutione íua S

J

acramentum poenitentiae Sa-

an CW

cerdoti omnem jurisdictione

m adimi

t, quoad

"L

peccatum carnis, cujus ipfe

facerdos cuüm

v](].]ma j

poenitente comflex eft:

ita ut non nifi in

"

periculo mortis,

et infüper, fi nullus alius

facerdos haberi q

ueat.

Debet vero in ejus-

modi cafu potius facerd

ad excipiendas confeffi

os fimplex, feu qui

v

ones nullatenus eft

l]

approbatus, advocari

, quam ut confeflio fa-

vt

cerdoti complici fiat.

Quod fi data alterius

)etl'anco

acerdotis copia

:Iväwm'

ipfe complex in periculo

/ dum.

mortis abfolvere a

ufus fuerit, abfolutio equi-

2

dem

—

212

Tractatus XVIIL

dem valebit, ícilicet ne poenitens peccat,

facerdos tamen ejusmodi graviter peccabit.

Sive autem in periculo mortis praefente alio

(

facerdote, five alias complicem quis abfol-

X

vere audeat, extra periculum mortis abfo-

lutio erit nülla, et in utroque cafu excom-

H

municationem Pontifici refervatam incurret.

]ta habet conítitutio mox laudata, quae ta-

&

men locum non habet in peccato carnis,

Y

quod poenitens jam alia vice legitime con-

d

"

ceffus eft.

CAPVT VIGESIMVM QVARTVM'.

[3

De [cientia in minifiro poenitentiae rgqui]ita.

Y

(

oo15. Ut Sacramentum poenitentiae digne mini«

ftretur, plura requiruntur:

t

2216. Et quidem praevie fcientia, et vitae proe

bitas.

2217. Scientia fat ampla effe debet, ita quidem-

om

3219, Ut facerdos in plerumque accidentibus pro-

eni

babilius non fit erraturus.

t0tt

ä

2219. Hinc I. non opus eft omnes leges cognitas

lu

dvl

habere ;

lil

S.

2220. Bene vero II. quae dolorem , propofitum et

li

Ípectant, eidem explorata effe debent.

i

2221.

Haec facerdotis fcientia III. folam veritatem

elde

. debet fpectare.

Vtiam

quu

. 2215.

Caput XXIV.

213

tl

$. 2215.

oit,

Hucusque ea digeífij quae facerdoti ne-

4lio

ceffaria funt, ut hoc Sacramentum valide,

ilbl-

id eft cum effectu miniftret: et haec íunt

Ü

ordo facerdotalis, et jurisdictio.

Nunc de

u

iis agendum, quibus indipet, ut absque pec-

um

Ma

cato hoc munere fungatur.

Haec ad tripli-

lf"

Ü

cem claffem referenda funt: aliqua enim prae-

«t

vie, alia in ipfo confeffionis actu, et aliqua

p v

demum finito jam negotio curare debet.

$.

2516.

(l

M

Iam praevie ad hoc facramentum religïo-

fe, et fine peccato, miniftrandum debet ha-

1[1&0.

bere fufficientem /cientíam, et condignam vi-

tae probitatem.

y D

$. 221*

jitg

u

Iam Sacerdos in facro tribunali judex de

omnibus officiis, et de toto ambitu juftitiae

qulm

d P

erudire, et judicare, et ideo ampliffimam de

toto regno morali fcientiam habere deberet.

lus divinum, naturale, . ecclefiafticum , et

«

civile, ficut in confcientia obligant, ita de

lisdem judicare volentem latere non debent.

jum ^

Quia tamen ad fuftinendam hanc molem pe-

ne infinitam, etiam doctiffimus non fufficit,

eidem infirmitas humana modum ponit, fcien-

tiam etiam mediocrem admittens.

Quare

fequentem quoad fcientiam facerdotis regu-

O 3

am

RL

MY

2l4

T ractatus XVILH.

lam ícribo, quam non facile ab ahquo re-

L

probatum iri fpero.

$.

2218

Tanta in facerdote ad Sacramentum poeniten-

tiae digne wüniflrandum füentia exigitur , .ut is

in plerumque. accidentibus .caufis probabilius mon

Cei

erraturus. effe. videatur.

Ex qua jam dedu-

citur

f

lN

$. 2219.

]e

I"^ nec fieri poffe,

nec proin neceffa-

Dieg

rium eífe, ut facerdos omnes leges, omnia

Q

tl

morum praecepta teneat *):

imo faepe fuffi-

cere, ut propofito cafu prudenter. dubitare

1655

p

poffit **),

ac denique hanc fcientiam 1n di-

verfis diverfam fufh carg ",

D)

*) Neque enim Chriftus facrum hoc tribunal ita

conftituit, ut ad illud exercendum humana facul-

tas non fufficiat.

Quis autem eft magnus ille le-

gum magifter , qüi nullam a fe legem. ( praecipue

fi de humams agarur, quae pene infinitae iunt)

ignorari afferat.

)ui vero in tanta faragine prae-

ceptorum , et in infinita eventuum varietate fe

L. — w — FdEE — E RE -- o QO C

nunquam deceptum.fuiffe afferit,; is jam Pculto,

quam fuperbo pxopmquxor .

—

Pan4

**) Nam in plerisque datur fpatium confulendi libros,

asss

—— ——

aut viros doctos

dum ipterea poenitentem ad

omnià paratum abfolvere poteris.

Sola ea, quae

Sacramentum

moran

poenitentiae concernunt ,

EOENE, EURT OEU S

non admittunt, ac proinde penitius quam reliqua

perdifcenda funt.

***) Quod

Caput. XXIV.

215

) '1' o

***) Quod facerdoti in celebri civitate, in caftris,

in corrupta civitate confeffiones audienti major

fcientia fit neceffaria, quam illi, qui in pago bene

morato hoc munere fungitu'r.

QUf

$. 5220.

, I

y n

-f Unde facile, et II4o intelligitur, quod fa-

dedie

cerdos fpeciatim intelligere debeat ea, quae

fpeciem , numerum peéccatorum, dolorem,

propofitum , confuetudinem, et occafionem

peccandi, ipfam confeffionem, jurisdictio-

vtl

nem, denique omnia officià, quae plerum-

o

que occurrere folent, concernunt: Si enim

in his probe verfatus non fit, plures erro-

fü

bitart

res, eosqüe ordinarios a fe committendos

praevidere cogitur *).

n

*j Diligen'ti ftudio, et quae inde obtinetur, ampla

fcientia hic opus eft.

Huic fcientiae plurimum

Wl i

i fml'

eft dandum, donec facerdos reliquis 'Theologiae

partibus femel utatur, decies "Theologia morali in-

TI3;

digebit: utpote cujus ufus in euratore animorum

n

perennis eft,

In dubio tamen de fufficiente do-

" fH

ctrina auctoritas approbantis fecurum reddet: dum-

du

modo fedula lectione, et cum aliis ineunda . con-

u !

j

fultatione ejus exfpectationem non deftituat. Neu-

HU)FW

tiquam tamen ad culpam fibi imputet, fi poft ad-

hibitam juftam induftriam non raro labatur, .Per

[lbros

feptem horas, easque non raro continuas homi-

num adeo diverforum confeffiones excipere, ad

q a

tot et tanta attendere, judicare, obfecrare, flu-

', qll25

gorit

ctuare, denique laíffitudine pene confici, et tamen

in. nullo capite deficere humanum modum longe

u

excedit.

Iureconfulto ad meditandam unicam cau-

cro tri-

fam plures dies fuppetunt: facerdos pro fa

[

4

. bunali

216

Tractatus XVIIT.

bunali fedens ad feptem easque graves, non raro

-quaeftiones in una hora refpondere coyitur,

.. 222t.

uia porro ícientia ad inteilectum, et

inviolabilia jura veritatis fpectat, Il*vm jam

ex data regula confequens eít, quod non

liceat eligere eas fententias, quae imperane

tur ab alis *), quae poenitenti utiliores

funt **), quae noftra aetate ufitatae ***),

quas inde a prima aetate edocti caras, et

proprias nobis fecimus "***), vel denique,

quod aperte iniquum foret, quae ad com-

h

moda noítra, aut ad ineundam apud alios

ratam faciunt; has inquam fententias prae

alis adoptáre non licet, nifi certa, aut pro-

babiliora argumenta easdem

prae aliis doctri-

nis commendenc;.

*) Actus liberi voluntatis , non item judicia intel-

lectus humano imperio fubeffe poffunt.

Aeterna

veritas, a qua omnes veritates creatae fuam in-

dolem fortiuntur, eft in fuo genere fuprema, qua

nihil prius, nihil altius cogitari poteft,

**) In felectu fententiarum non de utilitate, fed de

veritate eff quaeítio. In re morali, id eft in cau-

Q

fa juftitiae contra vim veritatis alicui favere eft

iniquum , ac proin nunquam cuiquam utile. Uti-

f

lem iniquitatem. nemo poteft cogitare, nifi qui

li

a Rn ao

Q

etiam rei moralis principia ignorat.

Ut nihil di-

W

cam, quod ultra veritatem alicui indulgendo fem-

I

per alteri cuidam caufae tantum fübtrahes, quan-

f

tum tuae huic contra regulam veri adjicis; prout

€x tràctatu de conícientia patet,

t

u*) Eru-

Cdþut Xxïlþ-.

217

1 [

*"*) Erubeícenda judicii levitas! facras, et graves

fententias ufui aetatis, veftitus inftar , accoumo-«

dare.

Perigulum hoc in, omni fcientia adolefcen-

tibus maxime infeftum eft: qui apud florentem

miliiam libenter fua nomina profitentur, juveni-

n

les iras, et memoriae mandat4 verba, et illibera-

In 'Jm

les aliter fentientium. contemtus pro nova cauía

B

locaturi,

Hic.enimvero imberbes-dictatores fuas

VTal

fententias detonant, prudentibus rilum, pruden-

tiffimis, ac commune periculum timentibus: dolo-

liorgs

rem facientes.

Scilicet flexile ingenium , et' veris

D |

principiis minime fixum facile fubigitur, et vile

m

quodvis, ac obvium avide prenfíat, eoquod mee

liora ac veriora nunquam viderit.

Ti

com«

***t)

qhor

Sic multi funt, qui eas fententias, quas ali-

quando imbiberunt, facras, ac inviolabiles habent,

*, pïä&

u

quique nihil verum effe putant, nifi quod fuum

d

eft, quibus dein Propriae Íícntentiae , velut arae

ts

patriae immori volupe ac gloriofum eft. - Fruftra

his veritas recens inventa obtruditur : . religioni

enim fibi ducerent vera prae confuetis amplecti.

Sed falluntur, et magno veritatis, et quantum ad

ytti

M

res morales, etiam juftitiae detrimento falluntur.

i

"L

Sic novi viros rectos alias, et probatos admo-

dum, qui fibi contraria legere nolebant, vel eadem

refellere non poterant; et tamen contra eadem

affectibus, imo artibus minime laudandis pugnas

, ld à

bant; et exemplum nobis aliquod praebuerunt,

jj

quam caute proprio fenfui indulgere liceat, et

"t eff

quam aequabili animo etiam aliena attendere de-

Ut

beamus.

Veritas fe nullius juri addixit.

Anti-

ii d

quiores non totum exhauferunt, ita tamen, ut

jl d

nos faepe eosdem affequi non pofüimus,

Qui in

lo fit

novis adeo exultant j

vetera nondum didicerunt z

i

ficut alii in teftimonium fuae ignorantiae quaedam

pro novis habent, quae antiquiffima funt.

Peri-

,; PIOUE

culofum eft, non nifi unius moris doctores atten-

dere,

) lk

O 5

&L&

218

Tractatus. .X Vlll.

dere.

Illud:. hic addere debeo , quod recentiffimae

aliquorum rei morales doctorum fcriptiones adeo

imbecilles fint, ut: mihi easdem legeni non a gra-

E3

vibus magiítris praecepta morum tradi, fed ab

humaniorum literarum ftudiofis prout ab initio

jàm dixi, ftilus ad elegantiam in iis exerceri fit

viíus.

Sane in iis praeter virtutem , et honefta-

tem, quamr tamen ne quidem definiunt, comto

fermone praedicatam nihil leges: cui fingulis lineis

pietatem in alios homines adjiciunt, eique totum

inaedificant.

Id autem adeo generatim faciunt,

ut àd ipfum ufum nihil inveniasj emergente cafu,

quid.circa eum definire debeas, plane ignorans.

/fu animarüm Cürator! tua judicia velut gle-

bae ad fcripta, hauftis aliquando praejudiciis ve-

lut in fervitutem . nunquant addicas.

Etiam ad-

(

verfae partis rationes diligenter ac iterato expen-

dens, et per intervalla ad tuas fententias rediens

lentam, et ab omni aíffectu vacuam fententiam

concipe.

Sic enim nullo, aut certe eo tantutm,

ba

qui à culpa immunis manet, errore implicaberis.

Quamquam primis, quo facro hoc munere fun-

geris annis (facultate fcilicet tua ad aliquid gra-

vius nondum fufficiente) propriis judiciis parce

)u

indulgere , et fere alienis fententiis uiti, et quod

lllud

ajunt, aliena. quadra vivere neceffe fit.

fag

autem in hanc.rem moríere magnopere neceffe eft.

Scilicet. ut quisque fibi non nifi probatos duces,

quos'.fequatur, legat. Qui fingulis feptimanis

libros edunt;

aut non

nifi aliorum fenfu refe-

runt, non auctores fed fcriptores funt.

Diligens;

li

ac in longam aetatem productum, multo infu-

per ufu perpolitum ftudium. virum commendant.

fhü;

UR

Erutices cito, firmae arbores

1non nifi tarde ado-

Jefcunt.

prüpy

Quod autem de cauto fententiarum felectu

tq[

hic fcribo, de adoptatione fententiarum palmarium

e. g. an fuipfius, vel Dei amor primum honefta-

üci

ti$

250

Caput. XXV. .

r9

Timat

tis principium fit, inteliigi velim: nam in:for-

àde0

mandis judiciis de obviis eventibus tantam accu-

rationgm adhibere utique imprudentis foret.

;

i

*****) Probrofa haec fentiendi ratio fua fe iniqu:itate

facile fignat, quam ut eandem diffüadere neceffe

fit.

Similibus utilitas pro veritate eft, et affectus

Qomt

voluntatis pro judicio rationis.

In. his judicium

jJne

non-argumenta, fed haec judicium .praevie jam

(QUU.

conceptum fübfequuntur: funtque. illis; gentibus

haüd abfimiles, quae decreto jam bello, bellandi

lCïUïïïa

rationes invenire fatagunt.

Et o quot, e

$

"

tantae iniquitatis exempla. proftant? .

t: quf:.nta'

ut d

jls Y*

j at

. CAPVT. VIGESIMVM QVIN'fVM.

p

vedh

taie Sacerdoti ad boc ;z

Es

De wi;ae probi

yetit

: nece[Jaria.

tanti

$. 2222.. .Morum ptobitas eft altera dos Sacerdþoti'ne-

u

ceffaria; et quidem quantum ad propriam -caufam

maxime requiruntur --gratia fanctificans

! 2

h

MUV

q

$. 2223. Et quidem firma fgtis; licet

Yj l

*

$..2224.'-Egregiam virtutem in facro hoc dure etiam

CCne :

emolumenm poenitentis . exigant,

j Qu

nl

il

2222.

ij r*

$.

Yigens|

| Haéc

j i0U.

quoque dos, id eï'c, pro'p'ria animi

juftitia in

facro judice magnopere defidera-

endt

qc d

tur: et quidem tum.ob rationes. facerdoti

proprias, tum ad emolumenta. poenitentis.

f

*t quidem pro fíua parte. facerdos indiget

ii

amicitia divina, feu gratia fanctificante, tot

yuc

facri-

(s

E

20

Ti ract;tus XFIil.

facrilegia perpetraturus, quot. abfolutiones

impertitus fuerit, fi hoc novae legis tacra-

mentum in fítatu peccati lethalis miniftrare

audeat.

^

$. -223.

. Verum eadem

ratia fanctificans firma,

et egregiis fubfidiis velut munita fit oportet,

ut facerdotis animus contra plures, eosque

E

