a

leve peccatum unquam committitur, quod

l

e Qu

non aliquis defectus fpei praeceíferit. Vide

rj

haec dili

gentius d/igefta. in tractatu de virtute

g

j

]1

fpei..

n(f'&ü

-CAPVT DECIMVM SEPTIMVM.

[ pi

evelr

De. Confeffione.

g p

fioum

7$. 2139.

Ex legitima Confeffionis definitione

Iratl

$. 2140.

"

Infertur Imo, quod ea quantum ad mate-

(i)

riam neceü'arigm debeat e(Te.integþa: non item

(

&. 214I.

156

Tractdtus X VIII;

$. 2141.' Quod IIdum ,eft, quoad materiam mon ne-

ceffariam: verum .etiam circa materiam alias ne-

ceffariam

í

S.

2142. llítio legem hanc reïaxat gravis mble&ia,

confeffioni tamen extrinfeca.

$.

2143. Ex eadem defipitione- $. a139. deducitur

]Vto;, quod confeflio, debeat effe vera ; et tandem

2144.

Vto Sacerdoti praefenti facta.

C

2145 — 48

Confeffio generalis faepe eft neceffaría,

vel utilis: fcrupulofis vero faepiffime noxia.

$.

2149.

Ditficile adeo, ac longa de dolore ac pro-

li

pofito *) difputatione defuncti, jam de al-

t

tero materiae proximae genere, quo facra-

j m& Q!

üt !

mentum poenitentiae.conítat, id eft de con-

fe[|.one. agere. debemus.

Haec jam confeflio

r

dieeh

definitur, quod fit legitima coram [acerdote ac-

cufatio de peccatis pofl baptifi

num commijjs ad

Tum

remiffonem eorumdem *irtute. clavium

, id efl, vi

bu»

Quae de-

facramenti poenitentiae obtinendam

IUm,

finitio, cum ab omnibus adoptetur, et in-

Dorro

fuper ex facris literis, traditione, et SS. Pa-

( d

tribus invictum robur obtineat, merito tan-

u

quam certum pro hac re principium ftatui-

tur.

Unde omiflis aliis, quas ftatuere folent,

fijj

D

regulis legitimae confeffionis dotes ex fola

A

ejus definitione defcribamus.

:m

T

*') Et. merito 'quidem jd fecimus: nam doloris ac

Y

Nam fi

propofiti diligentiffima ratio eft habenda.

li

per ignorantiam confeffio in aliquo deficiat, vale-

li

bunt

157

Cuput: XVII.

M

bunt omnia: fi vero:circa dolorem ac propöfïtum

r n

error etiam ignotus, ac innocens contingat, to-

i

tüm poenitendi negotium corruit.

Illud tamen hic notandum, quod non raro

qd,

bonis, et de quorum probitate nihil dubitandum

eft, nullum quandoque dolorem concipi a fe poffe

d

IN

videatur, utpote qui fénfum a mente diícernere

qu

Vf

non didicerunt,

His vero dicendum, quod folum

velle fufliciat.

Sicut enim ille, qui alium occi-

dere vult, homicidii jam eft reus, fic qui de pec-

a

M

1l

catis fuis dolere fincere defiderat, talem dolor

jam concepit.

Fm

0A

j

$.

2140.

lam ex data mox definitione infertur

c pro

de aïif

Imo, quod ad legitimam , id eft legibus divi-

Ó fac

nis conformem confeffionem requiratur, ut

T

fit integra *) feu ut omnia peccata exponan-

CO

Il

tur, quae materiam neceflariam effe, fupra

Eïdu ]

"T

!

dicebam , fcilicet peccata gravia, poft baptif-

;

fj

mum commiífa, et nunquam hucusque clavi-

'ï

bus fubjecta, idque quoad fpeciem, et nume-

TT N

um

rum, íiquidem peccata fuerint gravia. Haec

e l!

porro lex divina per concil. trident. feff. 14.

u

C. 5. tanquam certa eft promulgata.

Ü

!

t jl

*) Porro integritatem confeffionis dividunt in. mate«

j o

vialem, et formalem.

Prior datur, quando quis

(sl

3f0[ !

omnia peccata gravia, a quibus nunquam fuit ab-

ex i

folutus, rite exponit: altera vero confiftit in eo,

fiquis omnia ea confiteatur, quae nunc confieri

tenetur ,, omittens illa,, quae modo vel per.obli-

vionem, periculum contagionis, aut. perfidiae in

olors h

N

facerdote palam apparentis, aut ob aliam graveni

rationem confiteri non poteft.

t

W

0:.2440

158

"Trüctatus -X VHI.

$. 2141.

Li

Pörro ex definitione cOhFefïïonis' .&r'uitur

T M E RUT LE

Iido, quod integritati confeffionis non obfit, '

fiquis ea peccata omittat, quae matriami ne-

ceflariam non conftituunt. e. g. fiquis pec-

cata lethalia rite jam expofita, vel peccata

levia reticeat. Prout concil trident. feff. 14.

C.5. docet. *). Licet talia ex doctrina ejus-

dem concilii recte, et utiliter in facro tribu-

nali exponantur **).

*) Siquis tamen nullath materiam neceffariam habens

1

fj

confiteri, et abfolvi defideret, debet utique mate-

li

riam non mneceífriam exponere e. g. peccatum

E

:

grave, a quo rite jam abfolutus antea fuit, vel

certe peccata levia.

Sine accufatione enim non

datur jüdicium, non fententia, non abfolutio.

Hoc negotium prout frequentiffimum , ita arduum

e&o

Nam «in plerisque confeffionibus non nifi

ET

quotidiani defectus e. g

impatientiae ,. minus de-

f

vota oratio, et ejusmodi afferuntur:

unde facer-

—

dos in talibus, praecipue fi fint parvuli, aut alias

l

rudes, plerumque de fufficiente dolore ac propo-

L

'lales enim. quoad levia vere

de

fito jure dubitat.

funt. confuetudinarii,

Qua

propter curandum , ut

0i

aliqua sateria ex

priore vita eliciatut ,

vel ut

de aliquo defectu fpeciali

fingularis dolor et pro-

u

pofitum obtineatur.

Breviffimu

m fors erit, fi fa-

IH

cerdos inftet: Nonne ex mero

Dei amore de omni-

de iis, quae du-

ahq

bus peccatis totius vitae etiam

"

Y

dum expofuifti,- dolorem conci

pere, et confiteri

W

ens, facerdos con-

defideras? Quod fi annuat poenit

.

W

fiderata poenitentis conditione ]

udicium de. fpeci-

Hic

j

fico aliquo peccato concipere poterit e. g.

p

liosque

abs -dubio in juventute erga parentes, à

minus

Q

8

159

minus reverens fuerit, impurae cogitationi imper-

fectum confenfum praeftiterit, et ejusmodi , et fic

m

facilius abíoivet.

Equidem res haec in catechefi-

] Ob"þï

bus, et concionibus diligenter explicari, et poe-

nitentes induci deberent, ut in quavis confeffione

3 De«

de omnibus vitae peccatis dolere fatagant, et ali«

x

quod, quod committere non amplius folent, fpe-

geccata

ciatim confiteantur.

Sic enim facerdotibus ab in-

Wl

'

figni moleítia caverent ,. et confeffiones multo bre-

viores effe facerent.

Quodfíi adhibita hac indu-

g

ftria mens facerdotis de fufficiente dolore, aut ma-

Q

teria nihilominus fluctuet, tunc talem fub con-

^

ditione, // es capax , abfolvat.

Equidem multi abfolutioni fub conditione im-

m lo

[

pertiendae adveríantur, eamque ut recens inven-

j I

tumj et venerandae antiquitati ignotum traduunt.

vt p

Eam tamen ipfimet probant, fi periculum mortis,

tt, *

vel peccatum grave dubium, aut alia gravis,ratio

a ! r

urgeat, Ad haec vero jam tractat. de facrament.

ii

in gen. C. 2. refpondi.

Nunc illud folum repee

g

to, quod gratia facramenti, et augmentum gratiae

fanctificantis femper fit gravis ratio: et fic etiam

; gt n"ä

g

"

ex fententia adverfantium abfolutio füb conditione

|

u

poterit impertiri,

Certe poenitentem rite difpofi-

T

, i

tum, etfi jam antea is in gratia conílitutus , ne-

rU

gata tacite abfolutione frivole gratia facramenti

x

l

defraudare , -

dicet.

grgvi culpa vacare, nemo facile

j Ve! ü

. et pro

**) Peccata, a qüibus rite' quis abfolutus jam . eft,

tanquam aptam abíolutionis materiam admittere

i ?

d [j

aliqui nolunt,

Quomodo enim, ajunt, ea recens

olvi queant, quae foluta jam funt?

Aft concil.

u d

cort

ht

tridentin. in [faepius laudata feff. peccata, quae

non funt materia neceffaria, recte, et utiliter ex-

,ïdoq qu

poni poffe docet,

Dein, fiquis peccatum grave

ex

2

Per contritionem — perfectam jam delevit,

omnium fententia illud confiteri, et ab eo ab-

a«losïlv

Íolvi

' mmtla

160

Tmctatus .XVI.

folvi debet. . Quid jam in hoc cafu folvitur, in

fin

quo poenitens non amplius ligatus exiftit? Idem

BEU

de eo, qui peccati gravis oblitus, bona fide a

(i |

reliquis , et 6ic etiam ab eo, cujus memoriam non

habuit, abfolutus jam eft.

lam propinque ad

glrax

l (

argumentum propofitum fequentia: refponderi poffe

arbitror: Sententia a judice prolata in genere, et

par.

ex fua indole non parit, aut mutat jus, fed jus

QUc

prius declarat tantuim.

Unde reus a judice ab-

QUi

folutus per hoc non fit innocens , fed declaratur,

üm

quod crimen non commiferit: et fic folvitur in

aliquo fenfuü reus, qui tamen ligatus non erat

)

Abfolutio tamen in facro tribunali data vere liga-

tum quandoque folvit, et reum antea facit ju-

1

flum: id vero non praeftat, in quantum eft fen-

tentia judicialis , fed in quantum eft facramentum.

Y

Ql

Unde vere intelligitur , quod vere non raro.abe

folvatur, qui jam antea reus non erat.

Ín hoc

f

cafu abfolutio manet vere fententia judicialis,, li-

N

cet nullum folvat a vinculis: eft etiam Sacramen-

"

tum, fed in lioc cafu eft facramentum vivorum,

quo peccatum nom tollitur, nec gratia recens iü-

f(

funditur, fed prius jam exiitens augetur.

J0

fe

$.

2142.

Ve

uamvis autem lex divina jubeat,

ut

&if

inte;re, id eft omnem materiam neceffariam

Det

fert

quoad numerum et fpeciem exponendo con-

haec tamen lex gravi rationi cede-

Il

fiteamtir ,

Qb y

re folet, ita ut imperfecta confe

fio futfi-

N Y

giar*).

E. g. fi tempore peftis urgeat peri-

þQïlel

fi contlictus bellicus in-

culum contagionis:

W

itet, fi linguae ignarus non nifi per in

ter-

fàm

pretem confiteri queat, fi

confeffio publice

fieri deberet, denique fi de perfidia facrilegi

facer-

Ti

Caput. XVII, -

IÓI

"

jt, i

facerdotis, et de

[dent

violando figi

llo prudenter

timeatur.

Ab hac tamen inte

u d

gre confiten.

a

di obligatione non eximit

verecundia , etfi

graviffima.

f Ü

Haec enim moleftia eft confeffio-

w p

«t d

ni connata, et ipfius praecepti divini velut

pars quaedam praecipua.

[

Ut nihil dicam,

n

quod haec verecundia, fi

fola ratione uti

vf

quisque velit

li

. femper fit 1

mprudens. admo-

um **)

m

]i

!

a a

*) Quamvis prae

ceptum de integra confeffione fit

^0l Jl

divinum ,

omnes tamen leges divinae,

quas po/fe

fE fen

vi-rationi.

£ivas vocamus, ex communi fententi

a cedunt gra-,

enturt

Ab hac tamen regula

jure eximunt

obligationem — facrificium — confecran

OR

do 'utramque

Ia

Ípeciem perficiendi, iufolubilitate

?h

matrimonii

confummati, et figillum facramentale.

sls

Saggmä

d.

**) Sola poehitentium fre

!

tegre confitendi immune

quentia ab oblipatione in«

i m

m non reddünt.

uj ma-

jore opera indi

feffione vel pr

aevenire

get diem impeditam adeo fua. con-

» Vel fubfequi. debebit,

Sed quid facies cu

m eo,

quem ex facrilega

Verecundia a longo tempore irri

tas confeffiones fe-

ais ]

cifle, repente deprehendes? Di

latio in aliam diem

periculum de facril

egiis deinceps frequentandis in-

ofprin

fert: longam conf

:

hibet.

ffionem concurfus populi pro-

ao qu

Hic jam,

fi aliud. fieri nequeat, peccata

m' CEUEA

Ob verecundiam o

in proxima confe

miffa elicias, addens; quod hoc

; li

fione non opus' fit iterato ex-

ponere:

t pe

diem tali

ad hanc tamen confeffionem legitime alium

cus P

poenitenti defigna.

ic in utramque partem difputant, num cer-

; n

tam

peccati fj

exinde fà

pecdlem exponere quis teneatur, fi

ul

cerdos notitiqm complicis habere cogatur,

: £. Si

quis cum muliere peccavit, nurg addere

Iom, V,

u

^

tene..«

162,

Tmbtatus X VIII. :

j

teneatur, hanc mulierem fororem fuam effe, dum

tamen facerdos optime noverit, huic poenitenti

non nifi unicami fororem effe.

Et quidem omnes

confentiunt, talem poenitentem alteri facerdoti,

GOAT i MEId rcue EMM

cui foror ignota fit, inprimis confiteri debere:

dein, fi id fieri nequeat, ego quidem arbitror,

fic peccatum fuum

quod fororem mnominare, et

Rationes, quibus a

intezre exponere teneatur.

contraria fententia, cui antehac adftipulabar, ad

hanc opinionem adductus fum, recenfere, jufto

LO

longius foret.

ZS. 21'43..

1

Quia vero confeffio debet 'efTe accufatio

D

legitima, ideo facile intelligitur IIit? ,. quod

debeat effe vera, ita ut non tantum minus

|

dicendo, fed etiam plus dicendo facrilegium

N

committatur, fiquidem id deliberate, et in

| qUa;(

"qateria gravi fiat.

Nam per hoc judicium

Doy

falfumque efficitur.

facramentale pervertitur ,

tenet

"Male ergo fecuritati confülunt

meticulofi il-

certa, et ne in DU-

li

li, qui dubia fua tanquam

! GOfe (

mero deficiant, plura, qua

m fibi confcii funt,

Quiden

Dofito

conütgntur.

Nnfef

$. 2144.

hi

Quia vero le

gem divinam extare ex tra-

uqe

ut confeffio non nifi facer-

" ditione volunt,

mdine,

doti eatenus praefenti fiat, ut fe mutuo au-

R

dire queant, ideo IV*? intelligitur, quod con-

.

fiïice&

feffio per nuntium, aut epl

ftolam facta fit

JDort

illegitima , imo irrita *).

Fl

M

r

163

Cczþut X VII

, du

*) Atque haec fententia poft conftitutionem Clemen-

atitent

tis VilI. 87. jam eft certa. Praeterea auctoritas

j Qd

libri de vera, et falfa poenitent.

C. 10. etfi non

hn

fit S. Auguftini, aliquid ponderis habet : eoquod fit

debart

antiqua admodum.

Ita vero habet:

itbitty

Prafcepit

Dominus mundanudis ,

ut oflenderemt ora facerdo-

; [j

tibus, docens, cor

porali praefintia confitenda

ylis t

peccata, non

per 7lgiztiuin, mon per fcriptum ma-

n i

nifeftauda.

!

Til

**) Denique volünt, obligationem | verbis . potius,

'quam fcripto, aut aliis fignis confitendi confuetil*

dine introductam fuiffe,

laec tamen óbligatio,

fiqduidem exiftat, cui

C

]

jue gravi rationi cedit, ut-

at

pote indolem legis humanae habens.

qU()

«

$.

2145.

M,*

Num He confeffione

eü

Benerali fpeciatim

quaedam fubjicienda funt:

licet haec in datis

j

j

IDOX regulis reapfe contineantur.

Scilicet

M

if

tenetur quivis omnia

"

peccata gravia poft

n

baptifmum commifi

à ita confiteri, ut a facer-

n n

dote defüper leg

'time abfolvatur.

"f

Et primo

j

quidem, quia fine fufficiente d

olore et pro-

pofito nulla abfol

utio eft legitima, ideo eae

confe

fliones repeti debent,

quae probabilius

fine füfficiente . dolor

e aut propofito funt fa-

Ctae. Et hum defec

ex m*

tum in iis qui in confue-

tudine,

1'1 [aCEï'

aut occafione graviter peccandi exti-

terunt, prae rel

iquis frequentem effe puto.

i?

Scilicet circa dol

od C

orem maxime follicitum effe

*h

Oportet, et magis infuper, quam circa inte-

f

gritatem confeflionis: nam fi haec a

bs culpa

deficiat,

omnia fuünt falva, fi vero vitium

t) jl

4.—

9,

ali-

164

'.(ractatus XVIII.

aliquod, nobis etiam maxime ignorantibus,

j

circa dolorem veyfetur, totum corruït.

Id

fec

$.

2146.

defa

Secundo auctem ex eo, qüod omnia pec-

fuiff

cata gravia legitime nondum expofita confi-

?

teri teneamur, et quia exinde vel unicum

peccatüm lethale ex verecundia omittens in

infa confeflione graviter peccat, facile intel-

igitur, talem a nullo peccato abfolvi: ideo-

que non tantum ad peccatum ftudiofe omif-

fum, fed etiam ad alia, fiquae commifit, gra-

ff

a

Aili

via peccat

recens explicanda teneri, inci-

piendo ab eo tempore, quo

facrilegae vere-

"hs

ang

f

cundiae prima vice ceflit, et addendo nume-

h

rum facrilegarum confeffionum et comimu-

0!

1

Í

nionum.

[

$. 2147.

T

Si vero quod eft tertium, per oblivionem,

aut aliam juftam caufam aliquod peccatum le-

Á

thale, aut gravis aliqua circumftantia omifla

2

p

*

H

fuerit, tunc 1

n proxima confeflione füufficiet,

T

folum id, quod omiffum fuit, confiteri: nam

i&

prio

r confeffio fuerit legitima reliqua pecca-

ta jam directe et proxime vi a

bfolutionis dele-

fäme

T

ta fuerunt.

W

$.

2148.

At

Ti

fus erit, in quo

B

Quartus denique rarior ca

priorem confeflionem repeter

e neceffe erit,

fef

fi poe«

L

Caput. XVII.

165

gtibus,

,

fi poenitens refecat, facetdotem debita ju-

risdictione caruiffe, vel peccatum fecundum

fpeciem fuam non intellexiffe , et legitimum

defüper| judicium a

*

b'eo conceptum non

u

fuiffe *).

3 CO

Vr

* Iüvat vero þro hae caufa aliquot fingularia ca-

pita notare.

Et inprimis culpam verecundiae in

ita

ia

adoléfcentibus maxime fat frequentem effe, Unde

fi tempus permittat, juvat quandoque poenitentis

j Xl&'ü

animum fuaviter tentare e. g. dicendo: Saepe con-

fe 01*

tingit, Wt aliquid inverecundum committatur,

quod juvemes rite exponere mefciunt, vel mom

i r«

r, incl.

audent, lengo exinde rempore im magnmo amimi

angore fluctuantes.

lam ff tale quid zibi mole-

| vere

ftum fit , aliquod. defüper indicium ede: et ego

) Qu

facili negotio totum expediens , mentem. tuam ad

con

optatam trauquillitatem. redigam.

Hanc. indu-

ftriam cum magna confitentium utilitate fre

quen-

ter adhibebis.

Item quando cogitationes impuras vere delibe-

ratas confitentur, juvat fequentem quaeftionem

jion

velut per incuriam, ac contemtim addere: 4

forte fub bis cogitarionibus eziam aliud e. £. in-

3*

1 Omiiïa

pudicus aliquis tactus coutigit? Et omni ex-

ípectatione frequentius reperies, homines ejus-

mädezw

modi peccatum mollitiei fub nomine

j; nii

gitationum confeffos fuiffe,

malarum CO-

ecCä'

Denique .ficut confeffones generales quàndoque

faciendae aliquibus, quos. hucusque defcripfi funt

j5 dele'

neceffariae , et aliis e. g. ad vitae directionem

plurimum funt utiles: fic aliquibus plane noxiae

funt. Sic tales confeffiones fcrupulofos.ad tran-

quillitatem adeo non componunt, ut eos pertur-

bent magis.

Si ter, aut quater ex omni vita con-

p

e UI

fefli fint, adeo non adquiefcent, ut id vel decima

Vice facere defiderent, vel totum, vel partem

p*

3.

vitae,

166

Tractatus. XVIILI.

vitae , vel aliqua faltem capita reþetere!—volentes.-

r

His jam fevere filentium imperandum erit, ut-

htsf

pote qui contra regulam veri ac recti frivola fibi

(fatm

onera imponunt, ét innumeris impedimentis fe-

ipfos implicant.

Quoc

GL

CAPVT DECIMVM OCTAVVM.

De fitisfactione.

tht

$.

2149. Debet--CönFe(Tarius' poenitenti actus fatis-

Cam

factorios injungere:

fl)[äg

2150.

Satisfactio, enim eft pars integralis Sacra-

"

menti poenitentiac:

m

bundi

Vüttui

2151. . Circa quam Conc. trideht, docet

Wt

g

2152. mo dari obligationem pocnitenti imponendi

f

fatisfactionem 5

at i

:2153. Et Ildo competentem, ac condignam

dem; non tamen

; qui-

ün'ug

2154. Quod eft II[tium, corporis, aut animae fa-

]uti noxiam.

2155.

IVto, hanc poenitentiam vix conftare poffe

1

operibus aliunde debitis :

cili

ä

2156. Et Vto eam arbitrio Boen—itentis in opus

«QUel

euam melius mutari non polle.

mf, 9

LU

$.

2149.

V

Gratia ope facramenti reftituta, vel fiqui-

m[iï (0,

dem haec jam antea poenitenu inerat, gratia

D! ([(Im

fer facramentum acuta, raro admodum mens

mïs nel

l

perfecte adeo cum Deo ejusque voluntate

Ti d

conjangitur, ut non obligatio: ad aliquam

fal.ém poenam fu&inendam reman?.at.. Qurae-

J S'ef

. Caput XVIII.

167

Qlentes,

re facerdos ad hanc expiandam aliquos actus

j Ut

fatisfactionis imperare debet: qui ex vi fa.

ida fíbi

ais f

cramenti vim fatisfaciendi fpecialem , imo

quod opinantur, virtutem gratiam fanctifi

cantem. éx opere operqto augendi habebunt.

u

*

$. 2rS$o.

Hanc jam fatisfactionem. tamquam tertidm

materiam hujus facramenti defignant: licet

u u

eam non ad effentiam, feu naturam, fed ad

integritatem íacramenti referant.

Sic mori-

4lis. X

bundi rite quandoque, et efficaciter abfol-

vuntur, licet nulla eis poena imponi queat.

Vel fi facerdos dictandae poenitentiae oblivi-

pon

fcatur, nemo, ut puto, talem poenitentem

ad' iterandam

"

[

confeüïonem ex hPC capite ad-

ftrinpet. |

i

g

$.

2ISI.

. Totum vero negotium hoc ex regula con-

pf t

cilii tridentin. (a) definiri poterit, eft autem

fequens: JDebent ergo facerdotes , quanium fpiri-

(

j

tui, et prudentia fugge[Jerit ,« pro qualitate ceimi-

mum, et poenitentium facultate, falutares, et- cone

venientes [atisfactiones injungere: me fi forte pec-

vnl qt

fiqu

catis connioeant, - et indulgentius cum posnitenti-

bus agant , levi[]ma quaedam opera pro gravi[Ji-

n

mis delictis injungendo , aliorum peccatorum parti-

j ?

cipes efficiantur.

Habeani autem prae oculis , t

j

!

j)l

L 4

Jatis-

3j

yl

&) S.efï. I4. C. g.

[

"m d

168

Tmctafus XFVHI.

[at'isfaötfo, quam imponunt, mon fià tantum ad

novae vitae cu[flodiam, et infirmitatis medicamen-

tum, . fed etiam ad praeteritorum peccatorum vindi-

ftni

ii

ciam, . et. caftigationem.

ANam claves. facerdotum

o

non .ad foloendum duntaxat, fed ad. ligandum con-

cerd

ce[Jas etiam antigui Patres et, credunt, et. docent.

fate.

E

*

,

pon

$. 21 524

(e

Is

.Unde habetur Ino, quod detur gravis

)

obligatio dictandi aliquam poenam , et quae

huic obligationi connexa eft obligatio ean-

Dj

dem acceptandi. Siquis tamen talem poenam

li

Cä

acceptare renuat, poterit non accepta abfo-

M

De

lutione alium facerdotem accedere ,. praeci-

D)

pue fi ejusmodi poenitentia videatur nimis

RU

ardua, et poenitenti fors omnino noxia *)

y

f

In moribundis et ad praeftandam. poeniten-

p

tiam ineptis abfolutio utique fine injuncta poe-

El

nitentia impertiri folet, licet expediat, tales

J

monere, ut faltem e. g. nomen Iefu cogitent,

I

et fic integritati cenfeffionis utcunque .confu-

bi

latur.

*

fl

*) Poenitentiam . levem , aut ex gravi poenitentia

ten

Om|

partem. levéem omittere, non nifi leve peccatum

effe volunt.

Quia tamen hac poenitentia, feu

poenaà eft pars facramenti, divinam habens infti-

tutionem , haec fententia fua difficultate non ca-

ret.

Illud facile conceffero , quod poenitentia re-

ä Qu'a

miffo animo, aut aliqua negligentia a poenitente

peracta íatisfaciat: nam voluntas faácerdotis non

A

d&e

exactum , fed humanae imbecillitati attemperatum

A p

poenitentiae modum fibi propofitum habere folet.

V

leü—

! 60 2]53'

Caput XVIII.

169

" a

$- 2153.

UAR

yii-

uia porro /alutares, ac coä7-zpetentes poeni-

ii

tentias ingungere tenetur, mifi alienorum pecca-

nyt

borum partcipem [e veddere velit indulgens fa-

-

cerdos, ideo intelligitur IIde, non in arbitrio

int.

facerdotis verfari graviorem, vel leviorem

poenitentiam injungere

petentem eífe debere *).

; fed eam delicþis com-

[

g

*) Sed quzenam juffa, ac conveniens erit ?. Quid

10 6

pro gravi peccato vi juris divini, quid attento

noftro ufü, et poenitentium feu infirmo, feu de-

Qenat

gbfo

licato genio dictabis?. Benedictus XIV. vult, ut

canones poenitentiales , quae in corpore juris ca-

yaec

nonici poft decretum Gratiani habentur, a facer-

QT

dotibus memoriae mandentur, ut poenitentibus

juftam poenitentiam faltem denuntiare queant, fi

)U

tales imperare non peffint. 'Commoventur fane

tl nl

li

plurium,

I

eorumque gravium peccatorum rei, fi

310

audiant, quod

pro unico tali peccato quinque aut

P

à

plurium annor

n

taxata fit,

um poenitentia legibus ecclefiafticis

Qu

4

Et nefcio, quomodo nobis facérdoti-

bus de aequa

o

follicitudine . fci

poenitentia fit cura pene ultima,

[ä

licet legitimum dolorem, integrita-

l!

tem confeffionis

, €t emendationem vitae obrinendi,

r

Omnes cogitatus noílros Occupante,

p

m

(

$. 2154.

h m[

n CQ

Quia tamen

pro facultate poenitentium, et

,] va Te

prout prudentia fus

e t

j

ceferit poenitentia -definien-

js

da eft, i

deo infertur IlIo, non effe taxandam

eriti

cam poenam, quae

corporis, aut animae fa-

Y

Q

(

luti eft noxia *),

QI(!I

L

5

*) Ta-

Tractatus XVIIL.

170

*) Talis eft, quae a poenitente non exfolvenda effe,

jàm ante et probabilius praevidetur, ne Ícilicet

ftudium antiquam poenam delendi, novam cul-

pam contrahendi occafio fiat. luvat autem cum

poenitente pacifice tranfigere.

Adverfitas, co-

actio, difcordia inter facerdotem , et poeniten-

LU

tem- in facro tribunali non bonos exitus babere

folent.

Hic etiam quam maxime conducit, fi

miffae facrificium " fpeciatim, et ultra poenitentis

confuetudinem frequentari jubeatur.

Hoc myfte-

rium ex fua indole, et infuper exw opere operato

ad fatisfaciendum pro peccatis, et poenis prae re-

liquis poenitentiae operibus eft efficaciffimum.

-

dl'h( !

é.

2155.

d

- Cum autem fatisfactio. fit injungenda n0n

B rv

tantui) ad movae vitae cuflodiam , [cd etiam ad

tl

vindictam ideo intelli-

fraeteritorum. ptccatorum

ttm

ges IVt? opera aliunde

debita pro poenitentia

litgy

injungere fatis non effe

*): etfi ifta cum aliis

r

l

taf-

aliunde non debitis utiliter imponi **) foz

E t

äkä(-*).

fe queunt

dote

*) Non enim con

veniens vindictae penfum eft, fi-

ec

eïpo

quis officia aliunde, et etiam a

b innocente debita

Yl je

explere promittat e. g. dicendo: In juftam patra-

n

i

zae caedis compen[ationem. nullum deiuceps inno-

centem occidam,

"

J 8

Yit

) Nam omne.opu

s bonum inter alia etiam vim

[UE

aciendi habet, quae major ex-

pro peccatis fatisf

W

inde. Beri videtur,

fi a (acerdote ad vim fatis-

1À

factionis, quae facramento poenitentiae eft pro-

BN

e pre-

q

pria, elevetur, ex ipfo hoc myfterio fpecial

.

tentis

tium habitura.

Quare juvat omnes poeni

LL

fatis-

actus rectos, quantum fieri poterit, pro

actio-

Tit

E

,

.

Caput XV1II,

I7I

lda'äfïe,

factione ad facramentum. pertinente defignare: id-

fcilicet

^ a

que ante pronuntiatam abíolutionis formam: nam

m cul-

ila precatio: Pa/fio Domini noflri, quae abíolu-

jj

|

, Cmff

tionem fequitur primum, ex facramento tunc jam

"w

3 0

praeterito , nullam forte efficaciam habebit.

Jl

i

i

***) Ex propofitione ab Alexandro VII. damnata hae

t d

betur, quod pro exequenda poenitentia nemo

IN

alium fubftituere queat.

A

I

4. g.

ut Càjus pro Mae-

w m

vio jejunet, ora;iones-fundat etc,

d)

w]wp A

$.

2156.

J

W

]i

Dum vero claves. facerdotum non ad folotna

dum duntaxat, fzd ad ligandum (et fic ad utrum-

que ). conce[Jas. docent Paires, inde confequi-

yia n

tur V'?, poenitentem non-poffe. injunctam

etiamrf

fibi poenitentiam in aliam etiam multo melio-

Q ime;g*

rem mutare, ne fcilicet reus fententiam in fe

anier

latam füa auctoritate . refeindere videatur.

Bene vero ex iisdem verbis intelligitur, quod

] forid

ab eodem vel alio ejusdem potefiatis facer-

dote *) ex jufta caufa '*), et paccatis itarato

expofitis "*), prior fatisfactio in aliam, etiam

U eil

m d)lx

in leviorem in poenitentiae tamen judicio

rl

queat mutari **««),

;

n

, P

| flj f A

)

*) Sic facerdos, qui non habet poteftatem in refer-

vata, non poteít mutare

poenitentiam pro pecca.

jum

to refervato injunctam.

o ;

^*) Non enim fat juftum eft, ut juditium ex facra-

i »

d

mento poenitentiae. venerabile abs ulla ratione,

il

ac velut frivole mutetur.

xcm i

la

oen

d

***) Nam debet poenitentem a talibus peccatis ite-

)

; Videtur enim, facerdotem non

p

K Tato abíolvere,

f 1N

poffe

— à

172

Tractatu; X VIII.

Vut

poífe fuam' jurisdictionem exercere, nifi ferendo

fententiam, id eftábfolvendo. n talí tamen con-

]

AW

feffione non tanta circa nuimerum, et fpeciem

accuratio adhibenda eft, Praecipue fi idem qui in

priore confeffione, facerdos fit, qui confufam pec-

h 21

catorum memoriam teneat, res facillimo negotio

eft tranfigenda.

|

***:*) Ad juftum poenitentiae modum explendum in

graviter decumbentibus, aliisqu& mihi opportu-

num femper eft vifum, ut tales ad intentionem,

f

et pium áffectum. inducantur, quo velint omnia

facrifidia hucusque ad finem mundi litanda fuo

&dh

Iept

quoque nomine omni meliori modo offerre, ex

Titort

tuti.

fingulis pro. rata pietatis fuae aliquiq participa-

tlcio

fitq

CAPVT DECIMVM NONVM.

du

hiW

De. Indulgentiis.

tiUmh

2157. Dq Indulgentii/,s, quae habent niagnam affi-

Itse

S.

itey

nitatem cum fatisfactione facramentali, certa no-

bis eft

fünt

2158. Earum'exi&entia, et utilitas. Earundem

!)D

2159. Proin,aliqua definitio fcribitur; et ex ea

Qü

or60. Infertur Imo, quod indulgentiae non faciant

1]

(

ad relaxandam culpam:

OIÓI.

dul

IIdo eas quantum a Chrifto donationem,

p

quantum vero ad Deum juftam folutionem effe.

s

ä

2162,. et 63.

Interim tamen haec folutio, feu fa-

tisfactio longe minoris pretii eft, quam gratia

fanctificans,

In

2164. llltium jam eft, quod pleraeque. faltem ex

4 Do

facra jgrisdicrione defcendant; et

$. 2165

L|

. Caplut XIX.

173-

feretido

$. 2165.

IVt"w», quod ad vim indul

gentiarum tam ex

" parte concedentis; quam

W CO

pom

$. 2166, Ex parte obtinentis, ali

quirantur.

quae condi.tiones re-

ny i

nv

$. 2167 — 75. Conatus vero ad poenitentiam pec-

o

'Catis condignam non videtur necefíario requiri,

praeter opera praefcripta ad lucrandam indul-

gentiam,

k d

u

$.

2157.

Ad delendas

y o

poenas ex culpa jam remiffa

adhuc refiduas praeter fatisfactiones ad facra-

jf

r d

mentum poenitentiae pertinentes divina mife-

qicpe

ricordia providit infüper indulgentias , quae

neício, quam propinquitatem cum illis fatis-

factionibus habent.

Nam ex virtute facrae

HM'

jurisdietionis etiam iftae defcendunt,

et per

modum abfolutionis (vivis faltem)

imper-

tiuntur.

Imo ex fua natura funt rel

axatio-

nes earum paenarum, quae Vi canon

um poe-

T Ü

nitentibus in facro tribunali vel

d

injunctae

funt, vel certe inljungendae de jur

e fuifï'cnt "

rundm

*) Nam indulgentia e. g. 40.. dierum non remittun-

rex El

tur totidem dies in piacularibus illis flammis tole-

randi, fed potius eft remiffio poenitentiae canoni-

; f0f

cae pér 40, diés obeundae,

Per talem tamen in-

dulgentiam etiam eae poenae remittuntur, ad quas

[donem! ;

effe

extinguendas 40 dierum poenitentia fuffeciffet, . li-

cet non lateat, quaenam eae futurae fuiffent.

f J

i g[aiïi

b ars8.

Tam de indulgentiis duo praefertim capi-

jun "

ta per fidem divinam funt fünt certa, fcilicet

in

Y

Tracmt/us XxVIII.

174

in conceil tridentino feff. 25. definitum eft,

f

quod detur in Ecclefia poteftas concedendi

(3

(ux

hrií

tlaho

Sed |

indulgentias, quod haé populo c

plurimum fint utiles. Unde plusquam teme-

fite

rarium eft quorundam judicium, qui afferere

aufj funt, quod indulgentia fit mera remiflio

poenae canonicae, easque coram Deo nullas

poenas in vita altera, vel ecam in hoc fübe-

h)

undas delere, cumque ex moderno Ecclefiae

idu

ufuü poenae canonicae non dentur, indulgen-

! doy

tias reapfe nihil effe,

tribi

f )

5 AI$9.

3 ') lt

Quare omnibus , qui recte fentient, ut

fhi

puto, fuffragantibus, fequentem indulpentiae

h

definitionem fcribo : ZIndulgentia eff relaxatio

poenae pofl cu

lpam jam expiatam remanentis ex

A

tbefaufo ecclefiae, auctoritaie clavium, ei füb cer-

W

iis conditionibus facia.

Y

Ti

5. 2160.

ti

teli

Iam primum ex bac definitione corolla.

1

rium eft, quod indulgentia non contra cul-

fier

quae poft

pam, fed tantum contra poenam,

Áitig

culpam refidua eft, vim obtineat.

Culpa jam

D

praevie deleta effe debet, ut poena tollatur :

multo magis affectus ad peccatum perdurare

non amplius debet, eoquod alias talis homo

Atq

culpam talem adeo non aboleret, ut eandem

Probe ]

profequeretur etiam.

Atque ex hac ratione

on-

() Q

indulgeptiar& plenariam rarius ob;ineri C

at,

r

: Caput XIX..

175

L:

t &f

flat, quöd mens humana ab omni affectu ad

dv

x'XD

d

quodcunque peccatum raro immunis exiftat.

;ïUäk

Sed qui totum obtinere non

potvefc , partem

(

faltemb capere poterit.

Terera

liO

$. 216r.

j il

Quia vero omnes indulgentiae ex thefau-

xl

ro Ecclefiae *) accipíuntur, ideo difcitur I14o,

a

indulgentias quantum ad Chriftum effe meras

Ug

donationes ex infinitis ejus fatisfactionibus

tributas: quantum vero ad Deum easdem ef-

fe folutionem aequam, et debito parem.

*) Ifte porro thefaurus eft, quem Chriftus Ecclefrae

y. t

militanti adquifivit, — — Ad eujus quidem zbe-

fauri cumulum beotae Dei

g

genitricis , omniumque

electorum a primo juflo uf.

1

ue ad ultimum merita

adminiculum praeftare nofcuntur (a). Cum enim

iil d

omnis actus juftus praeter vim merendi gratiam,

| ,Qä (

etiam pretium fatisfactionis Obtineat, et beatiffima

virgo omnie latis expers nulla unquam fatisfactio-

ne indiguit; Quanto jam fatisfactiones hic fuper-

fluunt ? Nunquid has Deus otiofas, et fine effectu

h!

relinquet? -Nam ad meritum et:gloriam, quod

com

i

mox dicturus fum omnes etiam innumerae fatis-

factiones nihil conferunt.

j u

Quam ergo effectum

yc p

fatisfactionibus beatae matryis

. Quae omnem come

putationem excedunt, aüïguabis 2

jpt]

r

ollatur

$.

2162,

N

durttt

$91

;

Atque ut caufam hanc penitïus pervideas,

def]

probe notes, quaenam fit indoles fatisfactio-

ean (j

nis.

[

qu

(a). C. 2, interexgravag. de poenitent, et remifli

Ort,

(

176

Tractatus XV1II.

nis. Haec jam fi fit tanta, ut ommium hó-

minum poenas aboleat, et purgatorium, feu

piaculares illas flammas. plane, ac perpetuo

llf

extinguat, non. affequitur infimum gradum

(un

gratiae fanctificantis, aut gloriae: hic enim

D

licet minutifíimus gradus aeternitatem fibi pro-

pofitam habet, cum omnes poenae poft re-

miffam culpam refiduae tempore finiantur. Iam

MUET a

omne, quod tempori eft obnoxium cum ae-

