Verum fi gravibus fententiis citra immo-

UT

deftiae notam intercedere liceat; banc difpu-

n

tationem vix locum habere, eamque exinde

n

otiofam eíle cenferem , eoquod circumftantia

ü

fl

!

!

aggravans, et acriter aggravans vix poflit

] 1

1

cogitari, ut ea numerum, aut fpeciem non

p

mutet *) five enim quis malam voluntatem

ddi

diu, ac repetitis vicibus foveat, five plura

n

detrimenta fimul, et unico actu inferat, mox

"

Ynuy

peccata numero plura perpetrabit ,; prout ex

ffanti

$9. 1983- 1986. et r987. conftat.

Vel eda-

jutat.

tur aliquod exemplum, in quo in eadem fpe-

cie, et eodem numero malitia tantum aggra-

vatur **)

*

j

*) In eodem actu, mentis; e. g. quo quis alteri ma-

lum vult, poffunt forte plures dari gradus ardo-

n

je :

ris, et intenfionis, et fic eodem numero, et fpe-

cie aggravantes,

Verum cum hi cognitionem, et

M

judicium humanum vix fubeant, nifi fub ratione

u

Ümplicis confenfus, praeter hune vix aliquid ex-

3

[

1

Qu

ponere necefle erit; fi enim nimium exardeícat

odium, mox ad aliud ,. et.gravius malum. alteri

d

: adve[/

peccandum prorumpet.

Denique fi exacte, loqui

velimus, unus odii gradus eft diftinctus ab alio,

? f

et ideo propriam , ac diftinctam adver(itatem cum

nad

lege caritatis habet, .A duobus ad idem tam pa-

umela

Tum una relatio dani poteft, quam parum a duo-

hia

bus punctis ad idem tertium unica Enea duci

poteft,

Singuli gradus odii fingulas malitias con-

emp^

tinent, quia quilibef fingillatim caritati opponitur.

430

Scilicet fi unum ab altero nec genere, nec fpecie

Pelurlfa

differat, differat tamen, numero differat neceffe

jiita - eft,

eft , tl'-iplex enim hucusque- differentia cogt

P

Atque

x

"TTractatus. XVIII.

46

Atque haec ad intelligendam regulam non ad ufuri

r

Ípectant.

Quis enim affectus noftri gradus nume-

(

I

rabit ?

110

**j Dices forte: qui unico actu centum aureos fu-

Tict]

ratur, committere videtur unicum lethale pecca-

Yon

tum: nam dicere, quod talis centum gravia pec-

N

cata perpetret, eft fane nimium, ac horrendum.

-

dan

Verum non horrendum, fed perinde eft, an tu

dicas (quod quider dicere debes) furtum hoc

b

(ite

unicum aequale eífe centum aliis furtis minoribus,

gravibus tamen: five ego dicam centum furta

(ent

minora grivia tamen committi ab eo, qui cen-

tent

tum aureos fimul auffert, eoquod centum jura

T10n.

uno actu violat.

Ü

TH](

Etiam illud facile explicatur, quandonam in

vulgari fententia circumítantia notabiliter aggra-

E

LUE

vans incipiat; vel quandonam ex mea opinione

novum quantum ad numerum moralem in eodem

Q

Tunc fcilicer, ac toties

actu peccatum incipiat.

Dd

id contingit, quoties ea materia repetitur, vel eo

ter

usque augetur, quae fe fola ad grave peccatum

(j

fufliceret.

Sic fi furtum .floreni fit grave pecca-

tum , tunc furtum 2 floren. erit duplex peccatum,

li

vel fi mavis, circumftantia notabili

Fer aggravansf

&

S. 1983.

D

Qm[

df

$. |2003.

P4

e[f,

Hic quoque de peccatis dubiis operofam

&mþ

difputationem moliuntur, alia de peccatis po-

Wod

fitive, alia de negotive dubiis praecipientes.

) W

Ti

Rurfus alii id quoque interefle putant, an

Mi

icilicet dubitetur de peccato commiffo, vel

&

de eo, quod quidem certo commiffum eràt,

)

fors autem in facro tribunali nondum aut mi-

nus recte expofitum.

Verum mea opinione

praef

Caput VI.

47

duf

8 QU

praeceptum Chrifti, quo jubemur gravia pec-

cata femel faltem poteftati clavium fubjicere,

non videtur diverfat ab aliis legibus ratio-

jrei d

nem obtinere, aut diverfas regulas fubire.

le p*

Non enim tantus Patrum, aliorumve docto-

Wb

rum confénfus haberi videtur, ut is ad ju-

r

ftam et fpecialem circa peccata dubia tradi-

4

Q

"

tonem fufficiat. Neque temerarius eft, qui

dixerit, quod eodem in caíu hujus dubii fen-

tentia obtineat, quae in aliis dubiis legibus

g

tenenda eft,

lam in negotio aliarum legum

um j

nontantum humanarum, fed etiam naturalium,

divinorum, fi certa fententia haberi nequeat,

Qf

m

x

"

id femper tenendum, quod vero propinquius

m

eft: rationibus vero in utramque partem ae-

u

que facientibus abítinendum eífe ab actu, et

( p

ex duabus contradicentibus fententiis negan-

j

tem complectendam effe a

libi fcilicet $. 442,

u

deinceps oftendi.

aV r

44444

Si itaque peccatum pro-

babilius non commififti, vel probabilius ab

M

eodem jam fuifti abfolutus

d

1

, nihil amplius con-

«fitearis :

in hoc enim cafu pars tua negans

eft, ac proinde vincere debes.

Nam certum

eft, quod peccatum grave bona fide in con-

9277

feffione omiffum vi abfolutionis tollatur: et

quod juíto plus ac ultra legem obl

L

pO

igare aeque

jente»

periculofum fit,

quam jufto minus folvere.

Unde haec fenten

tia ad fecuritatem animae,

hi

[

ct ad legem juítitiae fat accom

etur.

»

quaca vi-

j ettl

gt

pmlone

prae

$. 2004.

d

40

"Factatus XVIIL

$,. 0030

.i.l

Porro ut numerus, fpecies, ac neceffa-

riae peccatorum circumítantiae recte expo-

nantur; ex ipfius negotii natüra praevie re-

quiritur Examer conícientiae, circa quod fe-

quentem ftatuunt regulam: Tanta in perlcru-

tanda confcientia debet adhiberi cura, quae

circa alià negotia gravia prudentibus ordina-

yYia et coníueta efle folet.

;Et recta videtur

effe regula: cum enim ad explenda alia oin-

r

ciaex.jure naturae, aut divino nobis incum-

;

bentia non requiritur major folicitudo, quam

verf

ad quaevis gravia negotia adhiberi folita, non

Mdeg

eít ratio, cur circa hanc legem divinam, quae

EU

lm

de peccatis rite confitendis datur fpecialem

qu,,emdam' modum fcatqawus.

ïm

ii

2005.

U

l

$.

"Yio

Ex qua jam regula infertur: rmo nemi-

üm

nem obligari ad induíftriam: extraordinariam,

et quae in facultatem poenitentis vix cadat

t*s (

du

vel

in anxietatem aut mentis perturbationeg

Upgr

degeneret.

xj

*) Nam fi homines bardos, obtufi ingenii, pertur-

anlm

bationibus, et timoribus aliunde obnoxios dimit-

QHP

tas, ut majori indyfïria fe. praeparent, in peccata

j

fua indagent, parum obtinebis, et fors altera, et

t

tertia vice minus paratos accipies, quam prima

y

vice eosdem dimififli.

Idem non raro in talibus

l

Si

circa ipfum dolorem, et propofitum obtinet.

[r

enim tua, o facérdos! opera et fuavi agendi ra-

ib

tione verum dolorem ex hisce hominibus non

li

poftlis

"-

Caput VI. .

49

poffis elicere, multo minus illorum tz;rditas fibi

foli relicta id obtinebit.

u

Quare horum, imo etiam xaliorum.-, qui fua

2

faepe culpa in jufta praeparatione deficiunt, quan-

W Y

tum licet, infirmitatem fupportare, et benigne,

et cum paternae affectionis fuavitate interrogan-

il

do, inftruendo, moleftiffimum agendi modum in-

lewïïi l

victa patientia tolerando arduam planeque difífici-

qu

lem caritatem exercere debemus, cogitantes, hos

ordine

effe illos ipfos, pro quibus ,Chrifïus eft mortuus,

Vil

j

$.

2006.

Jncut

Inducunt jam 24o: eam induftriam in di-

i quam

verfis diverfam requiri: in fingulas hebdo-

u

TNdes confitentes exiguo, . et fi ab omni

" qme

gravi delicto vehementer abhorreant,

qu:.n-

tum ad praefens ne

gotium *) etiam null

O ex.

amire indigere,

Ea e

nim eft prudentum, et

Apfius naturae indoles

; Ut ibi nec timeat, nec

ull

um conatum adhibeat, ubi erran

di, legem

violandi, damnum incurrendi nuil

"o n?fï-:'

lum urget.

um pericu-

Cautelae eni

m contra impruden-

»dinäffïfü,

tes timores vitia füunt,

Contra vero raro

facrum tribunal accedente

$ majori, et fi in-

fuper in gravia del

icta proni fint, maxima

induftria indigent.

In his

enim prudens

!

tlf

omnino timor urget,

ne léthalia peccata,

(

aut graves eor

UOS j

um circumftantiae memoriam

n u

fugiant

il

tefd

» €t fic in confeffione defint o

.*) Nam ad leviora menda purganda, et emendanda

n D

TCQqUuens, et etia

i?

j

m in fingulos dies faepius iteran-

da fui difcuffio ta

nquam infigne vincendi fubfidium

a !

jf

ab

omnibus commendatur.

ggend

[mle W

lom, VI.

D

**) Imo

d

r

So

"Iractatus XIVIII.

$.

**)

Tmo malum aliquando adeo excrefcere folet, ut

humana, et

iam magna induftria definitus peccato-

Unde e. g. mere-

2

rum numerus iniri non queat.

»

trix fatis fuam conditionem explicabit dicendo :

conjugatis etc.

per tot menfes omnibus folntis ,

ha

expofita, et ad peccatum parata manebam. ltem

alius: per tres hebdomades turpibus cogitationi-

bus per diem fere fine intervallo occurrentibus

ö.f

liberrima frena laxari etc.

Quod fi peceatorum copia a

deo excrefcat, ut

et graves

memoria contineri non queat; multi ,

volunt, non dari obligationem eodem Ícripto no-

extraordinaria.

tandi, eoquod haec induftria fit

Ín id tamen non aufim confentire :

nam ut negotia

noftra memoriam noftram fuperantia fcriptis man-

demus, communis, et ufitata pr

udentum fert in-

)

duftria. Scilicet qui.ad finem affequendum tene-

pï()y

ur, etiam auxilia non ade

o gravia ad eufn ad-

Iam peccata fua memoriae gra-

Qg :

hibere obligatur.

i

tia fcribere, adeo grave non eft,

ut in fáculta-

i

tem humanam facile et plerumque cadere non

queat.

x

n

hi

110]

"CAPVT SEPTIMVM.

defj

A

Á

DDe dolore ad Sacramentum Poenitentiae requifito,

!l Mc

et quidem de tribus primis praecipue gjus-

"n

dem qualita;ibus.

D!

ll

$. ooo7. Materia Sacramenti Poenitentiae proxima

l5 f

funt actus poenitentis.

Ex quibus

j

Dotes

iw u

Primus eft dolor cum propofito.

Wi

&. 2008.

/

vero quatuor

huic dolori funt neceffariue, Re-

QUb

quiritur enim Imo,

ut fit univerfalis quoad gravia

J'Um

peccata :

$. 2009. lldo, ut fat vehemens exiftat Ubi Solici-

tudo , quam

$. 2010'

Caput VII.

5I

T

2010, Opinio de futuro peccato haud fruftra in-

10*

jicit,

ee-

$.

20I T. Emendatiohe vitae, quae in poenitente per

o

aliquod tempus perdurat, multo mitigatur.

etc

$.

[tem

20I2. Dolor IlItio petit effe facramentalis, i. e., ad

mn:l'

Sacramentum ordinatus; qui dolor, fi antea fuerit

. legitimus,

d

$.

2013.

Poft abfolutionem non neceffario repetitur,

etfi

IÀ

allato novo peccato novam poenitens abío-

!

[

AI?]

lutionem obtineat,

Qw

|

$.

nfgf);il

2007.

L

; fidtie

Atque haec de materia hu

jus Sacramenti

t t

y u

remota dixife fufficiat $. 19

77, deinceps de

proxima apgendum erit.

Pro materi

a

a proxi-

Ia actus poenitentis, fcilicet con

tritionem,

»fläö äa 1

T

feu dolorem de peccatis,

1

propofitum, con-

feffionem, ac den

1

um fatisfactionem a

Atque ho

ffignant,

$ actus Tridenti

num selff 14. Ca-

non.4. hujus facramen

definit :

t quafi materiam effe

Si

quis negaverit ad intep

0TuTm Tem

Yam et, ])67'-

fectam . peccat

ij'onem requiti tres. aciug

,-gquifiï'ïa

in poenitenti quafi

materiam

facranenti poeniten-

gjus-

Liae, videlicet contritionem

: (077*][:(11[]?.0716777/7. et fatig-

factionem ; anatbema fít.

Licet alii totam hu-

jus facramenti naturam

Proxïmï

; €t rationem in fola

abfolutione conftituant

. Omnes poenitentis

Dotff

actiones ad conditione

$ praevias rejicientes:

F;

Y»

quod quidem parum

ad ufum pertinet.

Ve-

T

Tumn pergendo per

viam magis tritam.

D 2

y

(.I0

$. 200g.

Tfactatus XVIH.

52

2008.

$.

Prima pars materiae proximae in facra-

mento poenitentiae eft dolor, et propofi-

— tl

tum: utrumque definit Tridentinum. Seff. 14.

Ed

uod fit dolor animi ac deteftatio de

ffo, cum propofito non pec-

peccato commi

candi de caetero *)

uatuor autem funt

dotes neceffariae ad hunc dolorem requifi-

tae; fiquidem is

ad facramentum fufficere ve-

T

Qu

lit.

Et primo qu

idem debet effe univerfalis

utpote ex qui-

Car

quantum ad peccata gravia,

Peccata ta-

(sl

bus nullum remittitur fine alio.

Vr

men levia non neceffario omnia debet com-

ex his enim unum fine altero

firà

prehendere:

1

relaxari poteft,

quae omnia ex eodem Tri-

dentino Seff. 14. C

li

d. þhabentur »).

Yr

runt dolorem , üt actu

*) Adeo autem definite requi

&

perfectae caritatis non fint

contenti, utpote quae

C&

fed tantum virtualiter

dolorem ton formaliter ,

Poeni-

d

includere ex communi fententia videtur.

Mihi

tentia vero ex fua natura dolore con

ftat.

Hliql

liciti dolo-

tamen pr

aeter perfectam caritatem exp

Cum enim per-

ris neceffitas ambigua videtur.

fecta caritas neceffario velit totam legem im

plere,

ere dolorem

et proin etiam pro peccatis fatisfac

Sic qui cen-

!

proxime; et formal

iter continebit.

u

tum aureos in crumena .con

tentos donat,

e. g«

l

non tantum virtualiter ,

fed for-

Quadrageffimum

Huc etiam

i

maliter donare mihi quidem videtur.

quodammodo facit $.1852. -

**) De talibus tamen d&&inam opera fe accüfare, et

dä

nullum de iis dolorem concipere , videtur teme-

b

ritatis, atq

ue injuriae in facramentum poenitentiae

notau

u

P

Caput VII.

33

notam aliquam continere.

Verum pruüudentis fa-

M

cerdotis judicium huic periculo facile medetur,

utpote qui de accuratione doloris , et accufatione

of«

peccatorum levium plerumque non. nihil dubita-

n

bit, nifi fpecialia doloris figna deprehendat.

(

i

fünt

Yi

$. 2009.

T

Altera contritionis, feu doloris neceffa-

12

ria dos eft, ut fit fatis vehemens, et eous-

T

que intenfus, ut omnem tunc affectum pec-

(u

candi excludat, aut füperet faltem eum, qui

u

deliberatum, ac verum mentis decretum eft.

t Om-

Nam inclinationes ad peccatum non volun-

)uet?

tariae, aut quae fuo vigore infra vim dolo-

] Tt

ris funt, eidem, ejusque efficaciae non ob-

ftant, Trident. Seff. 14. Cap. 4. et 5. ubi ta-

men probe notandum, dolorem de peccato

qu

etiam vehementiffimum quandoque non fufti-

o

l-[uïlnf

cere, fi affectus contrarius illo fit major,

adeo ut copiofae etiam lachrymae incaffum

fodi

yi

aliquando fundantur *).

j 4

n

*) Quantus dolor fit dolor negotiatoris fuas merces

[mp]üw

pretiofiffimas in mare jactantis, nemo faaile dixe-

j

oren

rit: fed etiam prae hoc acrior eft horror rei ad.

extremum füpplicium progredientis: et tamen ille

eg

rebus fuis fe privat; hic vero ultimo fui excidio

4 f0

fuis etiam paffibus, proprioque conatu appropin-

quat :

euy

eoquod in utroque aifectum , vehementem

licet,

alius vehementior füperat, et illum qui-

dem amor. vitae, hunc vero vis ab aliis inferen-

[

AU

dae notitia ad trifte adeo officium adigit: Pro-

( t

Pteréa tamen nemo tenetur, imo nec confultum

r[Ennic

tít, feipfum ad eventus maxime arduos tentare.

Sufli«

HOW

D. 3

54

Tractdtus XVIII.

lr

Sufficit enim, fi dolor affectum , et decr&ta modo

in mente extantia fuperet.

JJ

$.

20IO.

l

[

IX

Ubi etiam illud dubium aliquam lucem

f

accipere videtur; quidnam ftatuendum de

n

ea credulitate, et opinione, qua peccatum

Ij

Et quidem

deinceps futurum praevidetur.

do)

fi id folus *). Sacerdos judicet, poenitens

Ím

autem fe emendandum fore credat, res eft

falvas; facile enim . is ferio decernet illud,

:

Si vero

quod futurum eífe perfuafus eft.

ipfusmet poenitens füi emendationem proba-

bilius non futuram, et magis, fi putet certo

non futuram, et omnium maxime, fi im-

poflibilem, feu vires facultatis fuae exced

en-

tem judicet; tunc inquam, res eft periculo-

fiffima.

Non futura enim vix, impoflibilia

vefo ne vix quidem ferio decreto apprehen-,

duntur, fed in ea folo voto ferri folemus.

Sic etfi quis amplam aliquam ditionem arden-

lu

tilime defideret, eam tamen vero decreto

:Pl

ut fuam non vult habere, quia eam habere

QUi

non poteft: unde tales actus mentis non funt

laepu

vera decreta, fed vota tantum et defideria,

1

C&I, |

id eíft, actus conditione aliqua affecti:

UT

fieri poffet fi non adeo arduum foret etc.

pàám prudentis voluntas in impoflibilia non

BN

N

il

fertur; quamdiu enim talia funt, ,non funt

bona. Verum quae de impoffibili, id eft, de

ll lp

« [

iis, quae fieri nou poffunt ,

dicta funt, fere

etiam de non futuris aíleri debent.

Nam

li.

non

m

MV

Caput VII.

53

od

non futurum, non poteft effe de genere bo-

norum. Quare aífectiones in talia definene

tes quantümcunque acres fuerint, fors nun-

quam erunt folida decreta, fed quod jam

dixi, mera, minusque efíficacia vota, et de-

hn

fideria.

Haec doctrina in facramento poe-

i

i

nitentiae me maxime folicitum habet: vehe-

ecatu

menter enim timeo, ne füb fpecie efficacis

li

1 (0en

doloris in&rmum tale defiderium facerdotem

le

ii

PT

fimul, et poenitentem non raro decipiat.

Y

e[ iM

*) Utique facerdos non debet lapfus füturos prae-

videre ex praefenti poenitentis conftitutione, fed

6 v

ex fuüpervenientibus tentationibus. pugnis, quae

üpm K

l

non nihil acriores fint, forte ingruentibus; fi ve-

u

Praeterea non debet

"n

lit abfolutionem | impertiri.

«

ftatim fidem habere afferverationibus. poeniten-

tium, fed folicite in id inquirere, utrum veri no-

eyi

minis decretum adfit.

d

N

g

«eqe

$.

QOII.

I

Í l

^

Illud tamen emergente dubio feriae vo-

u

u

v

luntatis fignum plerumque , ac plurimum mi-

p

hi probatur: fcilicet poenitens licet confue-

yir

tudine irretitus incumbentem fibi tentationem

I

y

TU

laepius generofe vicit.

Certe qui non pec-

(

i

cat, vult non peccare: neque efficacius vo-

j

?

luntatis feriae argumentum haberi poteft,

[U

foïe

quam actus; ficque voluntas abftinendi ipía

abitinentia efficaciffime demonftratur.

lam fi

j [

no!] 1

in ipfo furore tentationis feriam voluntatem,

TM

ac folidum 'animi decretum frequenter reti-

f

Ü

-nuitfg quanto magis id habere cenfendus eft,

dum

j

D/.l,

D

r

56

Tractatus XVIII

dum in facro tribunali negotium falutis mul-

]J/

ln

ta induftria tractat, ab omni peccandi ille-

cebra liber? certum vero eft, futficere ad

lis

hoc facramentum, fi eo,

quo miniftratur,

D

tempore poc nzcentx fat firmus. dolor, :et pro-

B

pofitum conftet

Aft horrebit tibi mens, fi

In

tua opera gratiam fanctificantem vix non in-

Qu

finite pretiofam animo illi infundi fcias, quo

eandem deinceps male peffumdatura a te ipio

praevidetur

Sed haec ratio fi vim habeat,

vix infantem nifi proxime moriturum, bapti-

zare audebis

Nonne fpiritus fanctus ean-

fnc

deam gratiam, et fe ipfum frequentiflime in-

w

fundit, a quibus tanta dona perfide deftruen.

l)

W

da praevie, et certiffime novit?

Eu

QUi

$.

2012.

T

qt

Tertia ad legitimum dolorem requifita

Qu

li

qualitas eft, ut fit facramentalis, feu ut is cum

lio

hoc íacramento ex intentione dolentis con-

tQEUr

junctus fit, et quod idem eft, ut in ordine ad

RU

confeffionem is elicitus fit

Unde fi non con-

(l

feffionem, faltem abfolutienem praecedere

Wmc

debet, nullum enim praefens poteft praeteri-

d

Poteft autem

tum aliquod pro &ne habere.

wnd][

dolor confefhonem quantocunque tempore

MW

pr aecederé.

Dummodo per actum contra-

rium non fit retractatus ; et dummodo, quod

alterum eft, ex vi et intentione illius doloris

S. Tribunal paenitens adeat

Sed utique fi

decretum emendationis adhuc perduret, ni-

lÀ

m

l

Caput VII.

TE

Yi

hi] facilius erit, quam þriorem dolorem vel

Je

intra momentum repetere.

Imo ipfe accef-

t

fus ad S. "Tribunal es ftudium peccata fua rite

[

n

exponendi eft prioris doloris quaedam con-

)

]

tinuatio; fiquidem is, quod jam dixi, femel

1

in ordine ad confeffionem elicitus , et num-

"

n 1l

quam retractatus fuerit.

| qu0

M

lU

J

US r aels

j

bupi

Ex eadem ratione etiam illa controver-

J5 eu

fia componi poffe videtur, qua difputant, an

ife !

poft abfolutionem aliqua.peccata exponens,

d

novo dolore ad alteram abíolutionem

prae-

pari neceífe habeat.

. Facile enim largior,

quod idem dolor non

poflit effe mareria duo-

rum Sacramentorum, fed quodlibet diftinctis

ac propriis actibus conftare debeat.

lam fi-

d

Quis ex vi prioris deteftationis, ex eodem de-

d Cf

fiderio veniam impetrandi etc. rurfus confi-

jj at

tetur, abfolvi iterato defider

at etc. jam illos

actus in mente

UR

poehitentis perdurare manife-

ftum eft

; alias non poffent eundem ad no-

g d

ecet

vam confeffionem adigere.

Certum quippe

eft, quod ex eadem ratione

et eadem animi

rae

ofl

qU^

conditione etc. alteram confeffionem molia-

tur, qfua priorem perfecit.

cont'

, (

qolt

rlque l

f/

l

C A-

fi

D5

Q 0 90

Tractatus XVIL.

CAPVT OCTAVVM.

Praevie

ad quartam ïegitimz' dolori$ conditionem,

quam

puritatem vocare juwoat, de felicitate.

fir

primaevae innocentiae tractatur.

m

Gravis controverfia eft de puritate 'doloris

lql

2014.

tl

e

2014.

CA w

Unde fors poenitentium poft lapfum dubia

!

non

nihil eft.

lii

.

2016.

Innocentes. contra feliciffimi funt,

Y

2017.

Profufi fanguinis divini minime rgij, quem

M

e contrario

Qu

[ ] C w2

.

2018. Poft baþtifmum graviter peccantes impie

conculcant.

2019. Innocentia aliis infüper praerogativis gaudet.

w w

^

2020.

Hinc prae omnibus aliis haec parvulis in-

culcanda fünt;

t

.

2021. Quauia longe majüs eft intantum fervare,

EU

$

quam corruptum' emendare.

/

ml

2022.

*

Atque illud none praecipue difficile pror-

Qu

fus eft,

lii

2025.. Et opus folius Dei noítro conatu. inftru-

N

menti inítar utentis.

.

(

209

Media ad hoc fervientia funt r. dignitatem

[CII

innocentiae fedulo ob oculos ponere.

Ql

—

[oJ

2025

Frequens circa facra exercitium,

hie

2026

Praecipue ufus .Sacramentomm.

y

2027

3. luga venialium,

"

W

u w UAW^ uO^ w2^ M^ u^

.

2028

4. Cuftodia puritatis,

dl

2029

5. Haec faepius, et iterato inculcentur.

QU

29

"l('ï

w w

.

.).JO

Vi hic opus e.ft, et feveritate chriftiana.

0f

Bi,

Q

$. 22014.

aE

Caput VIIT, .

59

Oe i BOAT

ynttt

Ihgens hic concertatio fe offert, qua ül—-

WIn

timis faeculis in diverfas partes acriter pu-

gnatum fuit, et in quam caufam plurimae, ac

r

m

longiffimae lucubrationes prodierunt.

Quae-

d

li

ritur fcilicet, quam purus, id eft, ex qua-

i d

;

nam ratione motrice conceptus dolor in poe-

niepnte eíle debeat, ut is vel ope Sacra-

menti, vel fine omni Sacramento poft pec-

y aui

catum grave cum JDeo in gratiam redire

queat.

. in

p

e

$.

20I$S.

s p

LE

js I

Triftis fane poenitentium conditio; et ad

terrorem facta, eoquod publice ignoretur,

"

j n

aut certe minime definitum habeatur, quo-

modo, aut ex qua ratione dolere debeat 1$,

ial P

qui poft grave peccatum 'vel per facramen-

tum poenitentiae, vel etiam 'extra hoc ía-

jl

cramentum cum Deo reconciliari opus habet.

jl '

Quod quidem negotium ex eo magis ob-

d gm 1

Ícrurum manet, quod veteres, utut in in.

culcanda poenitentia diligentiffimi fuerint, de

1

hac tamen doloris qualitate parum definite

loquantur.

Ex quo jam confequitur, ut ille,

qui aliquando graviter lapfüs eft, de ftatu

animae non nihil incertus haerere, et nefcio,

quomodo.fluctuare cogatur, ipfique facer-

centllf«

dotes in tractandis poenitentibus tritam ma-

j

gis, quam fecuram viam, eoquod tutior

t -:»f:-).

non ülppeþat, ingredi negef?e habean

g' u

H T.

6o

Tractatus XVIL

. Huc i'ane facit fententia fapientis 2): de froe

jitíato peccato noli e[Je fime metu.

—

&]

as

*5 Quod vero facramentum poenitentiae iteratum

09

faepius, et vita deinceps fine peccato acta mag-

num recuperatae gratiae argumentum fint, mini-

qüo

bea

me negaverim.

dic

5. 20 I 6'

&CCI

1

e

Quam beata proinde, et ab omhi angore

20l

animi remota eít innocentium conditio, qui

[j

baptifma fuum nullo unquam lethali peccato

Yi

violarunt, qui de divina gratia nihil dubita-

l

nf

,re coacti vitam tranfigere, ac mortem laeti

r

Laeta indoles, Ecclefiae

exípectare poffunt.

um

florentifima portio, et angelicae conditioni

lw

pene par!

Yiv

Q

$.

20IT.

Ye

Plufimae aliae praerogativae, quas enu-

Áx

D

Wi

merare longum.foret, primam innocentiam

exornant: Pro his felicitus quoque fufus eft

J

fanguis ille divinus, et ex hoc fanguine vis,

fj lit

.et efficacia in baptifmum, et per hoc in-

IWM

aeftimabilis innocentiae baptifmalis, ac divi-

TU

l

nae gratiae candor, quo tam fplendide ni-

tent, in has animas tranfiit: hujus vero fun-

nj

dendi fanguinis fola Chrifti immenfa caritas,

D

et nulla eorum culpa in caufa fuit.

$. 2018.

)

&) Ecclefiaftic, 5, 5.

4

u

—Caþut VIII.

61

$

2QI8.

n

Contra vero omnes graviter peccantes,

dtUn

et licet vere deinceps poenitentes horrenda

copitatio, et exprobratis graviflima premit,

d

j

quod in caede Domini partem aliquam ha-

beant.

Et licet id plerumque ab omnibus

dicatur, id tamen in fenfu alieno ac figurato

accipiunt, cum tamen propriam fignificatio-

nem contineat.

Cumn enim, quicunque bapti-

p

zatí fumus in. Chriflo lefu, in morte ipfius bapti-

,0

zatj fumus b), fingulari quodam modo per

tb

jie-

vim divini fanguinis, et per virtutem mortis

Chrifti baptizati, ac Deo fanctiffime confe-

t

crati fumus *),

Sed hoc baptifma, feu pa-

Qu

ctum cum Deo initum, et per fanguinem

ndimï

novi teftamenti, id eft non per fanguinem

hircorum, aut vitulorum, fed per fanguinem

Chrifti nimis confirmatum per quodlibet gra-

ve peccatum perfdiffime violatur.

Unde

Apoftolus in hanc rem horrenda fententia

y P

intonat c): Jrritam quis faciens legem . . Moyfis

Jine ulla miferatione duobus vel tribus te[Tibus

js ^

eforitur,

j Y

Quanto magis putatis deteriora mereri

fupplicia, qui filiwm Dei cenculcaverit, et fangui-

ho '7

y Ü

nem te[hamenti pollutum | duxerit,,

in quo fancti-

ficatus. ef

. &b [piritui gratiae contumeliam. fece-

j

yi? Paucis: omnes poft baptifma graviter

10 P

caritäïu

peccantes divini fánguinis reos fe fecerunt.-

*)()

b) Ad Roman. 6, 3.

aol

8

!

€) Ad Hebrae, Io, 29. 29.

o

Tractatus. XVIIH. —

62,

'Templum Dei

*j O quam fancta eft anima jufti!

INe-

eft, per divinum fanguinem Deo dedicatum.

feitis, quia zemplum Dei effiss et fpiritus . Des

babitat. im vobis?

Siquis .autem zemplum Dei

T0

violaverit, difperdet illum. Deus.

Templum enim

Adeo üt

E

JDei fanctum eff, quod eflis. vos d).

U

etiam corpora juftorum, neício an proxime, vel

ratione animae jufti corpus inhabitantis, fint tem-

NU

plum Dei: Zm ncefcitis , quomiam membra veftra

Iint

ti, qui in vobis eft:

tior

fünz templum fpivitus fanc

quem babetis a. Deo e).

Quantum jam facfile-

Don

gium erit, templum fanctum adeo profanare, et

Wel

fpiritu-fancto ejecto illud poteftati inferorum per-

muttere.

ÜUnde, quod jam alibi dixi,, peccatum

Tejy

lethale ab homine in gratia conftituto , longe gra-

tüm

vius, et fpecialem malitiam involvens eft, prae

1 m

illo.peccato, quod committitur ab eo, qui jam

tisi

praevie divina gratia deftitutus erat.

n 3

VEX |

: 9. 201"'9'.

D

[

Praeterea ut alias primae innocentiae do-

Dm

tes omittam, intemeratae bae mentes fpecia-

Qpic

lem, eamque optimam in Ecclefia Dei claf-

fem . conftituunt.

In antiquiffima Ecclefia

ilqua

D

(*l ]

etiam publice ab aliis fecrernebantur: nom

hs

enim ii tantum , qui poenitentia fungebantur,

fed etiam illi, qui legitima poenitentia de-

oj

functi jam erant, ab omni ordine ecclefiae

íftico exclufi perpetuo manebànt.

[

Q. 2020.

dOLS

91

:am

d) 1. ad Corinth. 3, 16. 17.

df

qux(

e) I. ad Corinth. 6, 19.*

lerj

Caput VII,-

nDj":

2020.

Ne

$.

i Det

Unde ('atis*'mirari, imo fatis dolere ne-

m D

u n

mo facile queat, quod ii, qui adolefcentiam

aut ex munere publico, aut ex privató ofli-

'Adeo"':ïf

cio curant, in explicando tanti moménti nego-

tio tam fegnes, et plerumque etiam nulli

4 u

fint. Opeafi vero pro omni fcientia, erudi-

)ji !]g

1

tione, ac civilitate morum prima integritas

j 42.,

[

non eflet decus fine comparatione primum.

^

Reliquae cuncta fine hoc adolefcentem parum

F) n

reipfa exorpant, et ingentium infüper malo-

'0" e

rum occafiones funt.

Sed umbratica pro ve-

eft, ?

ris maxime curantur, et fummis male negle-

qm )

ctis ingentes non raro conatus foli adolefcen-

tum ruinae proludunt.

Nunc parvuli noftri,

vel etiam eorum magiftri ignorant, quid fit

prima innocentia, multoque magis ejus digni-

tatem , ac felicitatem ignorant, omnium mi-

vt

nime pervident , quanta feries malorum ex

te

N

unico faepe lapfu fequatur, feries malorum

"

d

f

iuquam ex unico fapfu non nifi totius fi

pei de

Lt

tali adolefcente conc

eptae, fanitatis, etiam

yr P

ipfius vitae,

dio finienda.

r dem'que falutis oterno difpen:

] bt

tentot "

eCCltL

5- 202 Ivl ;

Tam qü-anto nöbilior', .feliciörque facer«

doti

$ conatus erit, fi integrum ; confervet,

l

quam fiforte corruptum emendet? Scilicet

quanto beatius eft navigantem a naufragio

tueri, quam naufragum utcunque ad littus at-

I?I'R-

um

64

Tractatus XVIII.

trahere: et quanto melior eft navis integrá

iO

prae tabula poft naufragium relicta. . Et uti-

Q6f

que non abs ratione facramentuim poeniten-

(nv

tiae quantum ad lapfos refidua poft naufragium

Á

(ofe

tabula a concil. tridentin. vocatur. ut nihil

CUSq1

dicam, quod mox memoravi, poft lapfum

quoc

fibi deinceps temperare longe difficilius effe,

fus

quam venenatam licentiam

nunquam degufta-

re. Peccata gravia raro plene expiantur, et

hinc fübtractione gratiarum faepe puniuntur,

et peccatum fecundum ,

tertium , ac plurima

D.

3lia non raroíunt poena primi peccati. Prae-

terea res haec poft primam corruptionem fa-

i m

cile in confuetüdinem, ac pedetentim non ra-

--

Yto e

ro in defperationem, aut obdurationem defi-

UI

hit, prout infinita exempla demonftrant. Sci-

Bd

Jicet vulnus utrumque obductum facile recru-

]

ii

defcit, dum membra nunquam vitiata facilius

ii dl

W

&oti

fervantur: et mens a peccato femper huius-

longe difficilius confentit, prae

(u l

que abhorrens

[

ila, quae vitio fa

miliaris aliquando eft facta.

i 4

li

fhfj

Facilius peccst, qui peccare jam didicit, quanr

&fy J

ille, qui nefdt, quid fltvpeccare.

«

u

(tm

Q p

$.

2022.

W .

biles has innocentium ani-

D

ÀN

Siquis igitur no

il qu

mas pro eorum dig

nitate curare ftatuit, €as

ad modernam vi-

in exactum , et confiderate

vendi rationem pene in fingu

lare vitae ge-

J

Res gravis, et

pnus inducere necefífe habet.

)

laboriofifüuima eft,

noftra potifümum aetate

ii

inno-

n

Capu: VIIT,

65

tegt

innocentiam conftanter tueri. Tpía, et frg.

X Vi

N

quens experientia te o anim

arum curator!

convincet, quod praeter

f

omnem exfpecta-

tionem modo is, modo ali

us ex iis, quos hu-

T

cusque integros fervalíti

I

piutf

, Tepente corruat,

quodque fpes floren

J h

Íftas peffumdet.

tiffimas repencing tempe-

e

Jid

ur, &

Siutt

vxï

f

!

$.

2028,

m n

[

Neque exinde o

frae

peram tuam perdidifti:

nam hi ipfi naufragi

» probis tamen fenfibus

um f

a te imbuti prae aliis

Vero ex eorum cl

facilius enatabunt.

r-[! u

]

Qu W

ade difces, quam fedulo re-

xm MJ

liquis adhuc int

o

fa

pris ,

inflare, et a quibus

yr Y

potifimum periculis eo

S prohibere debeas.

j

et

Illud praeterea plene

intellipes, quod ficut

a ïaU ]

in reliquis omnibus,

fic ib praecipuo hoc ne-

gotio folus Deus det

W hl il

profectum: Neque enim

j n

qui plantat efl. aliquid

,

neQue i

(

incrementum — dat Deus

qui vigat, fed qui

Ü

/).

Et nifi / Dominus

( *

Qu

cuf[lodierit civit

atem , fruftra

£am g).

Ne innita

igilat, qui cu[todit

mNur operae noftrae, fed

eandem fedulo

adhibeamus non

am falutis al

tanquam cau-

ienae,

fed tanquam inftrumen-

tum, quo manus al

tior ad efficiendum tan-

um v

tum opus forfan utet

ur.

Non poffümus effe

gu

auctores, fed miniftri tan

m

tum ad coníervan-

nan "

dos

] o

J^) X. ad Corinth, ao

PU

"

- g) Pfalm, 126, -;

yu

J

j

Tom, VI.

-

66

"Tractatus XVIII.

dos alios.

Recole ea, quae de prima fpei

theologicae dote fuperius feripfi, et quae

ad

y/

eliminandam perniciofam in nos,ipfos con-

| t

fidentiam magnopere fünt neceffaria. Scili-

ini-

; OfatiQ

cet nimis proni fumus , ut boni alicujus

! Eedle

tium eífe velimus, in locum primae cauíae

magn

caeca arrogantia,

et absque ut id adverta-

| jn d

mus, enit cupientes.

Unde Deus opem

10pe.

fuam, a qua

tamen omnia pendent, nOn raro

.

" erogæ

fubtrahit, utpote qui

virtutem fuam no

n nifi

| bus f

humilibus fociat.

æf?ü]'[f

5. ; 202 4.-

J m

N

. Tam praevio Dei auxilio,

fine quo omnia

rte noftra

MF

fihil effüciant aliquando , ex pa

da alio-

f

quinque potiffimum capita p

ro tuen

Ex quibus jti-

rum innocentia conferamus.

mum eft, ut innocentibus

hucusque pretium

lj

inaeftimabile hujus doni rite, ac frequenter

-explicemus, alacres eos e

xinde, atque 4

]Ong)ü

reddituri. Simu

dttam

quaevis audenda promtos

vero ingens innocentiae per

dendae difcrimen

V Bite

dmodum

([te fäüæ

eos doceamus, afferentes, paucos à

et longe

er omnem vitam integros perftare,

td

denique nau.

l,(e

plurimos aliquando corruere,

Hic por-

Dr

fragorum infinitum

effe numerum.

MC

lr

ro ingenti follicitudine,

