non raro graves affüetus *) a peccato fecu-

p

rus confiftat.

(;

iif

.*) Sunt eqüidem Officia, curae, et obftantes mole-

QU

ftiae non graves adeo, füa tamen frequentia laf-

La

fum faciunt.

Infirmum animal eft muíca, fva ta-

men importunitate aífidua etiam virum ilfritare,

!

et fatigare poteft.

Aliquando etiam infigni robore opus eft, ut

nec gratia nec timore facerdotalis animus flecta-

tur.

Noftra id aetate potiffimum requiritur, qua

pro extraordinariis habentur , quae fimpliciter

fünt neceffaria, et pro quibus veritas et juftitia

e.-

ftat.' Non tamen rectum, tenent, qui fola fev

ritate fentiendi falutis negotium . optime .Cura

ri

autumant.

ä

Speciale periculum. non raro patitur virtus

angelica caftitatis.

Lutunr frequenter tractando

f

facile confpurcamur :

et a propinquis flammis ma-

!

teria igni concipiendo apta cito accenditur.

Ea

;;)

hic difcuntur, audipntur, quae fenfus alias inte-

"

gerrimi nunquain perceperunt, imo quae mens

j

ipfa ignoravit hucusque.

Contingunt infuper fe-

di conatus in facer-

ductiones, aut faltem feducen

dotgm frequenter admodum adornati,

ä

: Denis

2

Caput XXV,

22I

Yronej

. Denique quaedam cum delictis affüetudo, et

; hu-

neceffaria cum perverfis familiaritas eum, quem

j

juítae mentes de peccato intime imbiberunt, hor-

rorem nefcio qua ratione in nobis imminuunt,

Vix enim inufitatum ac horrendum nobis vide-

tur, quod faepe tractamus : et fenfus de frequen-

ter contingentibus vehemens eífe definit.

firn

$.- 2234.

pOITE(,

a

Aft etiam emolumenta poenitentis egre-

p Wir

giam in minittro- poenitentiae virtutem defí-

derant, tum ut eos ignes, quos perfectae

juftitiae ftudium requirit in aliis accendat N

j m

n P

tum ut eam doctrinam impertiatur iisdem,

qua vera vitae perfectio continetur **).

,W*

, r

*) Eadem verba ex ardente peccatore aliter, quam

ex frigido fonant.

Scilicet prout vulgare illud

j m

habet: Nemo dat, quod mon babet,

Mediocri

] f

animo perinde eít, an alii magno, remiffo, vel

j q.ü

nullo conatu ad virtutem contendant: mens ignita

ii

velut füa natura adverfum (ibi frigus. oppugnat.

" jut;:i

"

Demum ipfüm exemplum verbis nofítris infigne

o !

hi 3*[

robur addit: et ipfa gratia purae mentis amica

T curï':ïr

ejus conatus libenter fecundat.

Ut nihil dicam,

quod frigidorum illorum affectus non nifi profa-

j

)*D

nos fines etiam in facris officiis tacite fibi propo-

[ma,anfl

fitos frequenter habeat, et vel ex hoc capite in

irritum feratur,

jmis P^

ür

js !

**) Scilicet nemo

viam fecuriis monftrabit, quam,

ile qui eandem

ipfusmet frequenter itavit.

Nani

y

u g

divina gratia etiam quantum ad cognitionem quae-

dam chriftianae juftitiae capita fibi tanquam tüy-

m Hch

fieria refervavit, folis dilectis fuis, non item

aliis facile revelanda,

Ad Í[ectandam perfectam

n

jutti-

"u

222

Tractatus X VIiI.'

juftitiam, ad quam tamen omnes vocati funt,

continuam orationem

neceffariam ,

folitudinem

acriter contendentibus velut defidérabilem umbram

(t0

efle,, contemtum , et aerumnas dulcedinem, ac

robur puris inentibus inftillare, munera, et labo-

cafi

d

res etiam ad íalutem aliorum facientes velut ab

invitis, et urgente fola caritate et in méro alio-

off

rum defectu admittendos effe, ne fcilicet follici-

Vàt

tudo noítra in tot poetes divifa ad grave adeo

licc

perfectae juftitiae negotium forte non fufficiat,

dQ

haec inquam, et alia hujus generis capita etiam

docti aliquando non intelligunt: cum tamen haec

bus

£0j

cuique ad finem ultimum. plurimum

utilia, et

quandoque etiam neceffaria fint.

Multae dantur

r

generofae animae, quae aliquid auderent, fiquis

| ,

eisdem oftenderet , quorfum, et qua eundum fit,

CAPVT VIGESIMVM SEXTVM.

Tte

De obligatione facerdotes. poenitentes fuos c.zd tur-

fdi

pia follicitantes: denuntiandi.

j &i

Difte

$.

2225. Periculo fcandali, et incontinentiae per fe-

veram obligationem Sacerdotes folicitantes denun-

Tia8 (

tiandi vallum aliquod-ponitur.

glum

2226. Conftitutio haec juftiffima

at

2227.

Magnam partem refertur: et ex ejusdem

tum (

verbis.

Bu

H

2228. et 29. Obfcuriores aliqui Cgüls; prout etiam

illorum conditio

! r

Á

dels

2230.

andi : funt * referuh—

Quibus, et qui denunti

CT

tur.

Ubi tandem

tralht

ä

2221.

Dubiae . circumftantiae fubjiciuntur, in qui-

;

bus obligatio denuntiandi ceffat.

$. äzis.

Caput XXVI.

225

$-- 2225:

i (ünt,

inem

um propriae facer

TT

dotis integritati in fa-

W g

cro tribunali multa, et fpeciatim €3, quae

&l

caftimoniae adverfantur, pericula immineant:

relt

ad eum muniendum , ac legum feveritate in

) d

officio continendum , ab ultimis faeculis no-

follt

Vae, et graves admodum con

e af

ftitutiones, fci-

licet a Gregorio 15, et D

ifcit

tae funt.

enedicto 14, prodi-

; du

uibus poenitentes a Sacerdoti-

m V

bus in facro -Iribunali ad turpia. fallicitati

jli, €

eosdém locorum Epifcopis den

untiare juben-

dati

tur,

ut poena publica in facrilepos hos exer-

figà

n fit

cita, aliis falutaris exgmpli mac;ria evadant.

36.2226.

M

Et jure merito illud, quod fummis Eccle-

fiae . paftoribus compet

it, publicae utilitatis

ï

fí ln ;

ftudium contra tantum fcel

A

us exarfit.

Quid

enim deteftabilius cogitari q

ueat, quam fi mi-

r

nifter gratiae animabus au

xilia falutis in rui-

nae occafionem convertat: e

P

aceque ibi naufra-

gium patiantur, ubi p

ortum invenire fpera-

bant? Et licet in noft

ris Provinciis hoc tan-

tum ded

j

ecus ex multorum opinione, adeo ra-

rum fit, ut lanc legem conditioni fa

cerdota-

li parum. gloriofam

etiütt ï :

. €t aliis infuper incom-

modis moleftam,

mereri non videamur: no-

fen

ftrae tamen integ

ritati non adeo multum de-

trahitur,

ftatuantur,

fi in facinorofos publicae poenae

i qlli'

: $; 2227

2295:

ens

Tractatus XVIIf.

224.

$.

2227.

l

-

l

DI

Cum vero etiam hic totum ex conffitü.

TT

tione, et fic ex arbitrio humano defcendat ;

lh

aliud rurfus pro regula, aut principio affu-

pert

imere non poíffumus , quam verba ipíius le-

i

gis, fcilicet conftitutionis Benedicti 14. quae

lici

incipit Sacramentum poenitentiae; ex qua proin

: i

fequentia exfcribo: Mandamus ounibus — —

| dati

locorum 'ordinarüs ,' omnium — — — lOCOTW"»

n !

unicerft. orbis Chriftiani ,

ut diligenter — — —

t

et fingulos Sacerdotes,

procedant contra ommes,

f ([WJ'

zun [aeculares, quam — regulares , quoinodolibet

Ub n/g

exemios, et Sedi apoftolicae immediate fübjectos —

, frtd

— — qui aliquem. poenitentem — — — &

iti

4n actu. facramentalis . confe[Jvonis , vel ante , vl

quy

imediate poft confeffionem, «el occafione, aut prae-

textu confefionis, in confeffiónali, oel in alio loco

hr

ad confe[fiones audiendas deputato , nut electo cum

DT

imulatiene audiendi ibidem confe[|onem ad inbo-

Á

flïllgig

nefla: et turpia falicitare, 'oel pro

vocare fie vere

U

n

bis, five [ignis, five nutibus, fioe tactu,

Ipud

per fcripturam. tunc, aut pofb legendam "tentave-

Nujo;

vint, aut um eis ilicitos, et inbone[los fermo-

üe$ — -— —- babuerinti —— — —- in eos pro

j dflepa

(l

criminum qualitate, et circum[tantiis fevere animn«

TT

gdoertant —— —2 —— concedentes facultatem. —

— —— procedendi cum teftibus etiam fingularibus,

n ; dlgniïü

fufcejp

dumnodo praefumtiones, indicia, et alia admini-

Qrtigy

cula concurrant, Meminerint praeterea ommes

! fj

Sacerdoté$ — —- —— teneri f& — — — us

Türgcs

p

oenitenes, quos noverint ab alüs, uwt [uptd,

olli-

li

us EU.

Caput. XXVI,

925

/bllz'cz'iatos Jédulo monere, de obligatiené denun-

j

lt

tandi — — —— locorum ordinariis

per/onam,

quae follicitationem commiferit, etiam

4

Ji. Jacerdos

[ ul

Jity qui jurisdictione ad abfolutionem

valide im-.

pertiendam careat, aut folliitatio inter Cop-

Ils

Je[Jarium, t poenitentem mutua. fueri

£, five fo»

| qua

u

licitationi poenitens confenferit , five co

nfenfum i.

-

nime praefliterit, vel longum temnpus

Dofl jolicie

tationem jam effluxerit ,

u

Vl

aut folicitatio a Confe[fa-

--

rio non pro fe,

J&d pro alia perfona peracta fuerit,

Caveant. infup

qril

er . Confe[Jarii ,

ne poenitentibus,

quos moverint ab aliis folicitetos facramentalem

ii

jüf 7

abjolutionem impertiant , nift pri

us denuntiationem

fraedictam ad

.-5')»

indicaverint c

effectum. perducenies , delinquentem

ompetenti udici

; " faltem fe,

»e,U'

quamprimwm poterunt , delatur

0s fpondéant,

li /fai

W] LUW

Et quoniam improbi

quidam bomines reperiune

tur, qui vel odio, vel ir

a

jl

u

» aui alia indigna caufa

commoli, vel aliorum imp

Ws fuafionibus , aut pro-

mils, aut blanditiis,

u

n

aui mz'n.z's

. üut alio quo-

vis- mbdo-intilali o u x in

Qoxios facerdotes

, /"

apud ecclefia[licos judices yalfo

i

)

Jolicitationis infi-

mulant: ut ipitur tam mefaria

audacia, et tam

e ]

rl

j f" L

deteflabile facinus metu magnitu

dinis poenae coere

ceatur , quaecunque perfona — — —

& quocun-

ii

"

que facerdote, quovis privilegio,

auctoritate, et

dignitate sunito

» praeterquam a nobis,

zïibwl

Jucce[oribus, m

noftrisque

| dmlfof

ifi in fine vitae, et exc

[

pio mortis

articulo,

[pe abfolutionis obtinendae , q

uam -mobis,

omlï!i

, i

et fuccelJoribus. praedictis refervamus

, perpetuo

:

careai,

l ïfh

Jom, VI.

j

P

$. 2228.

um

226

Tractatus X VlIi.

22289.

$.

. : Cum autem ve'rba'conftitutionis fat clara

fint, juvat non nifi obfcuriores, magisque

remotas doctrinas ex iis deducere.

Et qui-

N

dem ex particulis:: Occafione, vel praetex-

f

tu confeílionis 1"9'denuntiandus eít, qui

ol

mulierem extra confeffüionem folicitatam , et

re

ob infamiae periculum confentire renuentem

tüi

inducit, ut aegrotam fe fimulans facerdotem

e

fpecie ad audiendam confeffiionem, reipfa ad

5K

peccandum . advocet *).

odo Etiam eum ac-

1 ab

cufari debere, qui in confeflione verba am-

] M6

bigua, et ad utramque partem facientia pro-

8]10

fert, quae dein ex intervallo ad turpia per-

I

tinuiffe apparet, e.g. dicet aliquis: Exfpecta

me Domi; et dein in ejus domum delatus,

eandem ibidem folicitat.

38» jillum quoque

denuntiari debere, qui in confeffüione, vel

eadem mox finita, fua fponte, vel ad alte-

rius interrogationem hunc, illumve actum

caftitati adverfum effe- negat , qui tamen re.

apfe talis eft, fi id eo animo fiat, ut extra

confeffionem :confenfus in opus turpe €o

facilius ab altero e. g. interrogante obti-

neatur. V

Sunt qui hoc.negant, ea ratione ducti, quod ta-

i?

lis obtentum. confeflionis: non adhibeat ad folici-

tandum, fed ad perpetrandum peccatum.

Verun

ipfe acceffüs:ad domum eft prioris folicitationis

Et hoc etiam omiffo talis

quaedam profecutio.

certe in loco ad confeffiones audiendas deftinato,

cons

E^ M. - daltan ub r U i, ao

aut g;ecto cum meulatiene ibidem agdiendi

eillO»

227

A

feffionem CR

——

illicitos et inhoneftos trácta-

turd

tus habet: quae fu-nt ipfa conftitutionis Veriba.

[

i

j

49. - Maoq

TU

(

Sed et.4'» denuntiandus eft

. qui a fupe-

:'

riore aliquam foeminam invife

, üfuï

ndi licentiam

*

f!, ü

obtinet, ut ejus confeflionem

poffit exc

ipe-

encet

re, eamque etíi null

a audita confeffione ad

jotem

turpitudipem . conatu

Z

r inducere *). Reapfe

Wu 'ud

enim talem fub oobte

ntu confeffionis folicitat :

um

5* Ille quoque, qui follici

tationi. confenfit,

d

ab onere denunti

andi non eximitur **) — Pro.

ut 6:? nec ille, qui fuum folicitantem vel ab

1 pïü"

alio jam denuntiatum ***

i p

emendatum

). vel penitus jam

j

H

, &€ poenitentem effe novit *e««),

Q

*) Equidem pfaetextus confeffio

iU

nis non adhib'etur

in hoc cafü refpectu folicitati,

fed tantum refpectu

fuperioris,

Se

d conftitutio non requirit,

textus confefülonis confid

ut prae-

A alfB

hibeatur: al

erate ad poenitentem ad-

j a&!ï

Ui

ids vix effet denuntiandus, qui homi-

nem fimulationis probe gnarum et füb

ny

ad fe vocatum folicitaret.

hac fpécie

Suffragatur etiam ra-

tio,

eoquod etiam ifte fanctum poenitentiae fa-

rge()

H

cramentum pro obtentu, ac velut inftrumerito ad

QU

feducendum alium facrilege adhibeat.

**) Imo hunc cafüm contttutio propriis verbis con-

qod !

tinet : Sive folicitationi poenitens confenferit, five

j

confenfum minime praeftiterit,

Neque fama poe-

nitentis ex hoc quidquam patitur

V

: in judicio enim

d

j

ecclefiaftico nedum denuntianti ,

fed nec ipfi fo-

ifo

licitanti quaeftio move

bitur, an turpe aliquid con-

ln

tigerit :

d EM u

bitur.

fed tota caufa de fola inductione agita-

u !

0f

2

,r3

***) Ne-

Tractatus X VIIf.

22$

w**) Neque enim ex eo otiofa erit ifta denuntiatibä

nam plures, et cummulatae aecufationes argumen-

ta, et auxilia praebent ferendi fententiam, prae-

eipue in hac caufa, in qua teftes fingulares, feu

qui de diverfis quisque folicitationibus teftentur,

vi conftitutionis 'admittuntur, Íi aliae praefum-

tiones, et adminicula concurrant.

****) Probe quippe notandum eít, feveram hanc

conftitutionem neutiquam cenfürae inftar delin-

quentis correctionem , fed vindictam, atque publi-

cum exemplum fpectare: alias conftitutio Grego-

rii 1. non juberet, aliquando poenam exilii, car-

ceris perpetui, dammnationis ad triremes in hos

fontes. conftitui.

Neque contra hanc accufatio-

[/

Ttj

nem tam facile praefcribi poffe videtur, pro or-

dinario faltem tempore excludentibus eandem vet-

d

bis fequentibus: five longum. tempus poft ipfam

folicitationem . jam effluxerit.

Et haec quidem

quantum ad denuntiandos.

$. 2230.

finy (

POntr

Quantum vero ad modum denuntiandi,

Dunti

haec accufatio fieri debet coram ordinario

lmmu

loci Epifcopo, qualis dein cunque dignitatis,

COnfa

aut praeeminentiae aut quovis privilegio, et

ftrdo,

indultu munitus fuerit folicitans: ita verba

MUET

conftitution.

Debet autem fieri ab ipfo fo-

ll ef

licitato vel coram, et verbis; vel literis,

aut per internuntium ").

V5 wf

*) Et quidem literae, quantum fierí poteft, praeha-

bendae funt. Quia vero in noftris provinciis mu-

V jl

lieribus, aut pueris àd S. R. I. Principes, aut ex-

"CCat

celfas curias epiftolam dare, (ut alias moleftias

I US(

taceam ) maxime arduum eít, ope alterius non

Ietur

raro

N Caput XX Vl

uttiatio,

229

qgen-

raro negotium eft peragendum,

Et utique fan;ae-

!n, Yil*

rei facerdotis fàt commode parci

tur, fi folicitatus

hrs, l

nomen folicitantis fchedae cuida

probe claufam beneficus internu

m infcribat, quam

Afretut

ntius ad legitimnum

p

judicem deferat,

vel epiftolae fuae inclufam trans-

mittat.

Nam quantae in hoc moleftiae in homi-

nibus ti

midis, ac verecundis folea

quis crediderit.

nt exiflere, vix

um i

Nulli tamen fíacerdoti velim effe

ln deh'n-

auctor, hujus negotii in fe fufcipiendi: nifi poe-

qug PUbH

j o

nitens totius rei feriem extra confeffionem eidem

exponat ( adpromiffo utique fecreto naturali

) et

EXüïh Ü

tunc non nifi epiftolam verbis, ac nomine

poe-

nitentis adornanda erit, 1i

ab omni dedecoris in-

ccufiti

currendi periculo fibi cave

re velit,

mulieres omnium maxi

Quantum ad

pro Qr

em Vi

effe op/ortet.

meé, vereque cautiüimgm

i

; qufj("

$.

2251.

lam ex verbis co

nftitutionum deducendi

funt cafu

s non Rnihil obfcuriores

, in quibus

contra, ac primo afpectu videtu

r, nulla de-

It j

o

nuntiandi obligatio datur, pmo

uidem eft

maui

(itit

immunis ab onere

denuntiandi, qui. extra

confeflionem folicita

[g'miäfl*'

f

tus fuit, quia

impius ía-

u

cerdos ex ej

us confeffione didicit ,

j v

dicitiam fac

ejus pu-

ile expugnari poffe *)

240 Nec

jf 1

ille eft den

untiandus

; Qui confentire nolen-

Jiter's

tem ex eo tandem

vicit, aut vincere cona-

tus eft

» quod poft peccatum ejus Confeffio-

.

nem exci

p[ael.»

pere promiferit **), 3tio Prout ne.

que ille,

qui in facro tribunali ad

l cn( f

peccatum carnis

aliud, quam

m

. poenitentem inducere co-

natus eft ***)

4'? Infüper accufari non me-

j

HJ

fetur, qui poen

itentem füb ipfa confeflione

3

ad

Tractatus X VIII.

230

ad fe honefti negotii gratia vocatum, prae-

ter praevium hoc faciendi confilium , repen-

te folicitat &****),

Denique ipfum folicitatum

ab hoc accufandi officio eximit quaehbet gra-

ï

vis moleftia, quae ab ipfo onere denuntiandi

diftincta eft. Puta periculum famae, bono-

rum fortunae, fibi, aut fuis ex denuntiatione

*****).

immineme

-i?ce, et laefi infuper fgilii reus,

*) Sacrilegus eft

dn confeffione hauftam s4] tantum

qui fcientiam

poenitentis. detrimentum

adhibet $. 2260.

Ipfe

tàmen poenitens talem accufare non tenetur: nam

ut alia omnia defint, hunc folicitationis reum age-

re non, poteft, nifi addat, peccata fua, ex qui-

bus in cohfeffüone exceptis impius facerdos poenie

tentis pudicitiam tentandi occafionem accepit.

Di

(e facramentum poenitentiae fa-

g Equivdcm etiam i

ciilego aufu alienae ruinae inftrumentu

m effe fe-

m

cerit forfan: verba tamen legis folicitantes denun-

tiare jubentis hunc cafum

minime comprehendere

videntur.

faltem. fpeciem confeflio-

Ubique enim

Etfi

j

nis praeviam ad folicitationem

requirunt.

m videatur: ipfum negoti

i hu-

quidem aliud. cuida

notii

H

n

jus odium ex

füma regula juris pro noHra

fententia pondus addit.

Y

illa Gregorii I5.

A** 'Tota enim Conftitutio tam

dica folici-

ia

quam recentior Benedicti 14. de impu

Neque par

ticu-

tatione ad peccatum carnis agit.

honeítos fer-

a

]ae iïlge:

Aut cum eis illicitos, et n

mones, veltractdtus — —— —— ha

bueriut :

aliud

nibus,

evincunt.

Nam omiflis omnibus aliis rátio

P

hae ipfae voces utpote conjunctae , utrumque re-

quirunt, fcilicet illicitos et inhoneftos fermones.

x Hic

Ciput XXVII. :

231

****) Hic facerdos facrilegus non eít, et fic fpebiäï

Yte

lem poenam non meretur: confeffionem enim, aut

Wt

facramentum poenitentiae. non ufurpavit ad alium

Qm

pervertendum.

Fortuito enim, et nullatenus ex

VN

t

—

intentione. facerdotis, et ihfuper remote admódum

nf

hoc facrum Minifterium hujus mali occaíio eft

M

[

factum.

*

bot

Qto

N

**!"**) Praeceptum denuntiationis eft lex humana,

?

qualis plerumque cum gravi incommodo non fo-

let obligare, cum gravi inquam incommodo, fed

W

pv

a

quod legi extrinfecum. eft, eique fortuito accidit,

Talia funt periculum famae, bonorum ,. perdendae

l

n

t

apud alios gratiae etc. non item moleftia fcribene

di, vel praefentem fors Epifcopum adeundi.

p n

m «

93

H

CAPVT »VIGESIMVM SEPTIMVM..

Qs P^

AH

De illis oficiis, quae Sacerdotem in ipfo confe[fio-

;ü[.a- ^

nis actu. obfiringunt.

T

(A]

m

2232. In ipfío actu confeffionis Sacerdos agit Tudi-

cem , Doctorem , et Medicum.

-

u MM

u

2233. lam ficut ea oflicio ludicis, quantum licet,

IN

veram, et aequam fententiam ferre :

J

J

ï

f

(

2234. lta qua Medicus et priores morbos de-

j

pellere,

2235.

Et a futuris clienti füo cavere debet,

J

:ZO[

2236. Porro Doctor hic nofter omnem fuis fcien-

( [U

tiam miniftrare debet, quae eisdem profutura eft:

[

at

?

22357.

Sed fi doctrina damnuni inferre praevideatur;

eflos "

aliqui etiam ad poenitentis interrogationem,

jnt

ä

2239.

0

i^

Vel faltem, quod alii volunt, fi nequidem

dubitet, fed plane obligationem ignoret, filendum

qm^

j

m

effe praecipiunt,

Pa

. $. 2239.

"

iB

232

"Tractatus XVIII.

$. 2239.

Quibus rurfus alii diferte contrarium, et

quemque ignorantem, etíi peccaturum füam ob-

ligationem edocendum effe ftatuunt.

Secunda ta«

men fententia reliquas fuperare videtur,

$. 2240.. Idque non fine magna auctoritate.

$. 2241. et 42

Quae controverfia duaþus regulis

com poni:ur.

5.

2239

Non tantum praevie ad facrum Minifte-

"^ ryium, fed etiam in ipfa ejus executione fa-

cerdoti quaedam obfervanda funt, fi absque

peccato munere fuo fungi velit $.2215. At-

n

que haec facerdotis officia trifariam dividunt,

faciuntque facerdotem eífe Iudicem, Medi-

cum , et Doctorem.

De fingulis juvat age-

re, tapquam de diverfis, licet forte omnia

.Officia haec iisdem titulis nitantur.

$.

221340

Ttaque ífacer judex nofter peccata, et

verba poenitentis, quibus dolorem, et pro-

pofitum fuum afferit, non tantum audire, fed

etiam de ípecie, et numero peccatorum;

et de efficacia doloris, propofiti, aliisque de-

finite judicares vel donec firmum judicium

ä

concipere queat, indagare; vel demum fi hu-

mana induftria eousque pertingere non queat,

&

fententiam fluctuantem , quantum tamen li-

cet, verae proximam concipere debet *).

Atque haec ipfa facramenti hujus in forma

ïg

judiciii inftituti natura exigit **).

*) Nuk

Caput XXVIL -

?33

, 4

*) Nullus enim vel exercitatiffimus, in quolibet ne«

n O«

gotio fixum judicium ferre poterit. Ipía caufa,

QU ts

ejusque circumftantiae praecipue quanium ad actus

internos adeo quandoque implicataé funt, ut nul-

lius fagacitas ad certum pervadere queat. Sunt

etiam quorundam facultates adeo imbecilles, ut

iC

quo acuratius interroges, eo magis perturbandae

füint. Nec raro contingit, ut ad quaeftionem aflir-

mantem quaefitum afferant: atque idem ex inter-

vallo, fi negando interrogentur, plane negent.

f

(

E. g. an confenfiti pravae cogitationi: et dicent:

b

confenfi. Si vero alia vice quaeras: pravae cogi-

tationi non confenferis ? mox refpondeburit : neu-

Q

H

U

tiquam.

Ü

a

**) In hoc vero judicio poenitens et. accufatoris,

jdut

"

et rei perfonam füflinet, imo etiam teítem agit

Med'

omni exceptione majorem, et cui omnis fides ad-

( d

g"

hibenda fit. Sed quid agendum fi ex gravifüimis

ortu

rationibus hic teftis mentiri videatur? Sic forte

ex certis argument/s Sacerdos forte noverit, Ti-

tium e. g, furtum nuper admodum , et poft ulti-

mam confeffionem füam perpetraffe, quod tamen

non confitetur, imo interrogatus negat. Hic im-

primis, fi peccatum "Titii ex confeflione alterius

KT

j

€. £. complicis fciát, debet fe per omnia tanquam

L p

ignorantem gerrere $.2250. et feq.. Si vero ex

fà feä

notitia profana, peccatum Titii ícire fibi videa-

OrUDs

tur, magnam omnino fidem eidem adhibere tene-

Ut de'

tur, et quidem fi negare pergat, tantam fidem,

-

qualem in judicio externo duob

us legitimis tefti-

j

(

bus habere folent.

"u

E

Quod fi rationes adveríae

tantam vim habeant in mente facerdotis, quae vis

lueaü

etiam auctoritatem duorum teftium non quidem

on h'

penitus fuperare, íed dubiam reddere poffent,

Ó

a

tunc talis füb conditione erit abfolvendus.

Quam

quidem meam fententiam brevitatis caufa a

bs ra-

forti

tionibus, quae eam mihi fuadent, referre velim.

Ps

. 2235.

lg

d

254

F-actazus 4 VIII.'

$.

2235.

Medici vero officium poftulat, ut facer-

dos peccatorum morbos ab iis aegrotis de-

pellat, qui ejus curae fe fübmiferunt. Ve-

rum hi ipfi morbi vel praefentes, aut prse-

teriti jam; vel primum imminentes funt: id

eít, velfunt peccata jam commifíía, vel pec-

catorum primum committendorum inftantia

pericula,

Quantum ad peccata.jam perpee

trata, fi dolor, et propofitum fufliciens poe-

nitenti fuppetat; facilis medela, fcilicet- fola

abfolutio eft adhibenda poft legitimam con-

feffionem.

Quantum vero ad peccata pri-

mum imminentia hujus medici foilicitudo,

Ícientia, et ufus fe egregie exercere debet..

$4 :2236.

Porro etiam. peccata primum futura ca-

vere debent omnes. , Et aliqui horum funt,

qui faepius jam lapfi, in facro hoc judicio

perditam gratiam nunc primum reparant:

alii vero eandem hucusque integram fervae

runt, etfacrum tribunal accedentes non gra-

vi vulneri medelam: fed integritat/ füae de-

inceps tuendae auxilia quaerunt.

Pro prio-

ribus illis fufficient ea. praecepta, quae de

occafione, et'confuüetudine peccandi tractans

Pro innocen-

$. 2132. et deinceps defcripfi.

tibus vero, et pro illis, qui longo jam tem-

pore in gratia conftituti, ab omni gravi de-

licto. fibi temperarunt, per magnam partem

eaedem regulae facient *).

f

*) At-

p

u

Caput XX VIL

235

*) Atque hoc officium apud multos fere neglectum

W

efe

jàcet.

Circa eos, qui gravia peccata . a/ferunt,

Wi

] t«

multum folliciti funt, levium autem peccatorum

reos parum cCcurantes.

Officium judicis lcti in

A

nobile, et mercenarium dividunt: nos ililud, quod

T

1n

eadem

D

facro judici incumbit,

longe rectius

Jic

membra tribuemus.

Sit itaque mercenarius Jabor,

du

graves peccatores ad legitimam poenitentiam com-

parare: fed erit nobilis pietas alias in gratia con-

funtà

ftitutos

in eadem confervare.

Obfecro !

fuone

w

facerdoti plus debet Paulus, a quo legitime prae-

b

paratus a gravi peccato fuit abfolutus? vel Pe-

l i

trus f4o facerdoti, cujus indufiria a gravi lapfu

quih

confervatus, et nullo facto

naufragio integram

] pl'l"

innocentiam

tenet ?

Quapropter etiam illi qui

nulla gfavia peccata attulerunt, minime negligen-

itdo,

di, fed aggrediendi, ac perficiendi funt, quantum

et,

fcilicet per varias circum(ítantias, ac regulas pru-

dentiae fieri poteft.

Nam neceffario ad eum' piae

vitae. conatum induci debent, qui ftatum gratiae

perennem fpondeat faltem probabilius $. 2118.

yn

et feq.

Et quidem ut obtineatur, hoc caput ne-

j *m

ceffarium adeo, apud fat multos innocentes gravi

jo

labore conftabit.

Pietas, ac contentio fortis ad-

)axant'

modum, et comparate ad noftrae actatis fenfum

I)

etiam infignis demum fpem de gratia perpetuo

n

glä'

tuenda folide probabiliórem praeftat.

Officium pariter implendi omnem. juftitiam fo-

J

1

lidain ad perfectum vitae genus contendendi ob-

j pllO*

ligationem poenitentibus noítris imponit: ad quam

"

M d

quidem menfuram implendam , quantum fieri pot-

Tur

eít, et eorum facultas admittere videtur, omni-

od

modis inducendi fqnt.

| n

h

$. 233745

Wl W

mtem

Supereft, ut tertium in facro tribunali a

facerdote obeundum munus, quodque munus

]

docto-

L

236

, Tractatus XVII.

Mi

doctoris eft, explicemus. Debet fcilicet ex

]r

communi, et omnibus debita pietate, tum

di

vero ex fpeciali officio neceffaria, vel etiam

(

utilia tantum docere eos, qui in facramen-

f

to poenitentiae difciplinae ac fidei hujus fa-

&l

cerdotis fe commiferunt *).

Atque fi doci-

les, rectique ftudiofos alumnos facer magi-

fter fit nactus, operam iisdem impendere

utile àc jucundum erit: implicatum tamen

negotium erit, fi veritatem edocti, eandem

Du

t&

non fecuturi effe praevideantur.

Q

*) Actus virtutum theologicarum , dolor, propofi-

tum, modus confitehdi, vitam probe :gendi ratio

ple

amplam docendi materiam facerdoti praebent, Ex-

eti

N

pugnanda hic funt varia, et moxía praejudicia

aetatis noftrae, quae inter inania projicit, quae

Iaj

tamen fimpliciter neceffaria funt.

Quae tamen eo

intelligenda ,funt,

quousque f[patium temporis,

capacitas poenitentis, aliaeque circumftantiae per-

mittent,

Non enim facultas humana tot modis

refiricta ad omnia, quae prodeffent, exequenda

fufficit. Ugique debet effe modus in. rebus,

L:

$. 2238.

Quod fi jam doctrina nihil profutüra, fed

novi peccati occafio fore, praevideatur, ex

eo quod obligationem, quam huiusque igno-

ravit, demceps etiam íciens violaturus fit,

in hoc inquam articulo nova ac difficilis quae-

ftio emergit.

Hic jam aliqui femper tacen-

dum, imo fi poenitens defuper dubius, in-

terroget, vel nihil refpondendum, vel fer-

monem

P m

Caput XXVII.

257

d2

inonem ad alia detorquendum effe, ita utxin

priori dubio relinquatur.

Satius enim effe

n

u

U

dicunt, filex dubie tantum, et non certo

AO

cognita a poenitenteinfringatur. Sed fi quae-

i

ftio in ipfo facro tribunali moveatur, nefrio,

doc

an talis, in dubio peccaturus, abfolvi queat.

i

$.

l

r

2239.

J

Quod fi vero aliquod officium penitus

Yi

lgnorent, ita ut nec interrogent, aut dubi-

tent, et illi, fi id refciant, nihilominus defu-

turi effe fciantur, tunc quae eft altera, et

o

plerorumque | fententia ,

omnino taàcendum

yatio

Ex

erit. Nifi fpeciales rationes aliud exigant *).

adicit

Nam ad honorem legis fatius eft, ut ab igno-

Qu

rante potius, quam a fciente violetur **).

a &

p

*) Excipiunt aliqui, fi agatur de cauía publica, vel

J

de praecepto juris naturae, vel de jure alterius.

Sed n video, cur haec ca

f(

piant.

pita generazim. exci-

Qgend

Nam eaedem rationes pro his,

quae pro

alis pugnant.

.De folo praejudicio tertii

aliquid

mox dicturus fum..

**) Sed lex aeterna, qüae in omnibus obligationi-

bus latet, nunquam aliquid poteft perdere: nam

quod alibi jam dixi, creatura non permittitur, ut

fe

non reddat, quae debet:

21

aut enim reddit agendo,

quod debet, aut reddit

patiendo, quod debet.

o

In vicem deficientis obed

lentiae femper fuccedit

fit

legitima compenfatio, aut jufta vindicta, et fic

a

legi femper fatisfit,

Si vero lex ignoretur, ea

nec Obedientiam , nec fatisfactionem | obtinzbit.

cqn'

Unde haec ratio a. patronis officiofi filentii affigna-

)l

tà fat grave argumentum contra fe patitur.

ft"

n

)

$. 2240.

Tractäius x f/'III.

238

h

$. 2240.

«

Magna vero fe auctoritate tuentur. Sic

Yl

S. Auguftinus alicubi teftatur, quod a gravi-

K

bus, et probatiffimis Epifcopis ab initio mul-

lk

ta officia, ad quae explenda infirmi fors non

fe

füfficerent, reticeantur.

Et leges facrae do-

in

cent C.6. de confanguinitat.

Diffmulare . pot.

b

eris, ut conjuges, quorum matrimonium erat

Tie

nullum, remaneant in copula fic contracta, cum

]

ex feparatione. ficut a[Jeris , ideas fcandalum im-

münere, Kt ipfe Apoftolus. Corinthiis fcri-

bit (2): JNon potui vobis loqui tanquam jpirituae

libus, fed quafi carnalibus.

Lac vobis potum

dedi, non efcam: mondum enim poteratis. . De-

(

nique ipfe Chriftus dicebat (b). .4dbuc multa

o

babeo vobis dicere, fed non pote[lis. portare modo.

TT

Quor('um etiam fpectat illud circa officium

li

jejunandi: JNemo mittit vinum nooum in uires

TU|

veteres etc. (c).

Til

fci

Se. 224b

àli

Jam circa difficilem hanc controverfiam

tet

te

fequentia definite affero: "Toties veritas igno-

ranti etiam praevifo ejusdem peccato, candi-

(l

de edicenda, quando ex filentio damnum.in

ä

Hllaq

ipfum

Nl

d d

(4) 1. 3. 1 eto.

Q

C

(b) Ioan. 16, ro.

(C) Luc. 5, 37-

: Caput. XXVII.

239

ipfum, aut aliquem tertium redundaret: aut

. i

emolumentum ejusdem impediretur.

SIC d-

vinus Redemtor nofter doctrinam, et ipfam

EVQVI

jal

perfonam fuam manifeftavit, etfi Judaeos ex

hoc ipfo gravifime peccatüros noverat. Nam

H

fe, fuaque praecepta abícondendo fummum

£ (

ii

in difcipulos, nos omnes, et univerfum hu-

manum genus detrimentum redundaífet. Ge-

r

(

neratim quoque ofíi;icia quaevis explenda funt,

A

"

licet alter occafionem peccandi inde fümat.

j t

jb

$. 2242.

/aam

De

Vicifim toties obligatio coram ignoran-

mll

te reticenda eít, quoties praeter peccatum

hominis hucusque infcii, alia infuper detri-

u

Ge-

menta ex manpifeftatione praevidentur.

f

nerale quippe eft, quod ex gravi ratione alie-

|uti

num etiam formale feu verum peccatum per-

mitti queat, quanto magis péccatum per in-

fcitiam committendum ? Sic cum, qui nefciens

alienum praedium tenet, monere non opor-

tet, fi defuper edoctus non tantum rem hanc

vtf

alienam redditurus non fit, fed infuper ami-

j u

a p -

cus iniqui poffefforis fraudes , inimicitias,

aliaque detrimenta in juftum dominum con

ge-

fturus effe videatur.

Magnopere vero prae-

u

dii domino conducit, ut praedio, quod nun-

quam recepturus eft, et fimul novis injuriis

careat.

CAPVT

240

Tractatus XVILL

CAPVT VIGESIMVM OCTAVVM,

.De Obligatione Sacerdotis fuos, fiquos in facro

Tribunali commifit , errores emendandi.

$.

2243.

Expleto jam facro hoc judicio fe Imo loco

offert obligatio fuos, fiqui commiffi fuerunt, er-

2

rores corri gendi.

2244.

Hic maxime obligatio, et modus hujus core

rectionis attendendus.

Et fiquidem

Z

2245. Vera, ettheologica culpa commiffa non fit,

nulla fpecialis obligatio nafcitur, bene vero,

2246. Si folida culpa contigerit.

l

2247. Quantum ad modum poenitenti redituro ,. fi

in mora nullum fit periculum, facile cavetur: fi

Jp[

N

vero.

^

W

.

2248.,"""Res dilationem non patiatur, vel poenitens

Diem

ad idem confeffionis tribunal non fit reverfurus;

quje

tunc pétit; loquendi errorem fuum emendare culj

(

Of

patus facerdos tenetur,

Ut

,

IY

I

$. 1243.

&and

Poftquam a $. 2216. recenfui, quaenam

facerdoti praevie ad facrum ludicium; et a

$.2232. quae eidem in ipfo poenitentiae actu

funt neceíffaria; fupereft jam, ut de iis agam,

l

Qj

quae finito jam facro Iudicio explere debet,

( the

Et qui-

COI] ei

figuidem omni culpa vacare velit.

üt

dem non raro errata fua corrigendi illaeta-

lat

1

bile officium eundem premit *).

l OCCU]

*) Sane fi alicujus errori cft ignofcendumA, hanc ve-

)

