[am $. 2585. defcriptus totum exfolvit,

et fit exemplum poenitentis,

» hi

quod debet,

* DO

qui absque facramen

to poenitentiae a Deo

If

in gratiam recipitur. -Sic enim omnia, quae

NU

debet, praeftat: nam habet voluntatem,. qua

amore Dei non peccáffe defiderat, quod ipfi

i g

N

cum innocente commune eft. Paratus infü-

—

er eft ad poenam, qualem juftitia petit,

D

lia

n

fubeundam: quod debitum ipfi tanquam pec:

»il

canti peculiare eft. Altius affurgere

non

É

» e.?tr;

poteft: neque tenetur plus folvere,

quia plus

non debet. Paucis: totum praefti

tit, Ju l-

j Dony

ft: quem

) Impb'(

tiam omnem explens vere juftus e

fibi

proinde aeterna juftitia,

utpote

per

Df'f'pfo

teft non diligere,

omnia conformem non po

:

hoíte in amicum jam recepto.

Vr

HïCl'ibjs,

$. 299r.

Verum dices: , Poftquam in defectum

,condignae fatisfactionis quis juftam poenam

G"av

,,exantlare

ex amore juftitiae. paratus €i

ftm.

Q

*5

uftitiae tamdiu non erit fatisfactum,

donec

Certe Cajus,

[

j C0n

,,poenam reapfe fuftinuerit.

» prout

lig j

| Caput XIII,

113

dl

)bno-

» prout $. 2685. de eo ag

itur, fi arctae jufti.

»tiae inhaerere velit,

non erit contentus

xquum

»parato Titii animo, fe

d requiret, ut is re.

d t

»apíe triennale erpaftc

ulum toleret, tem

ye li

» fiquis velit confiteri,

cousque fatisfactiones

, Chrifti eidem non p

roderunt, donec eas

»lpfo facramento,

et obtenta abfolutione

,fuas effe fecerit.

Solus i

taque paratus ani-

j

.mus mimme, fed ipfa

demum folutio de-

,5,bitum explet.

lam cum

j

peccatum grave

»poenas aeternas me

reatur, eoquod bonum

»infinitum offenderit

j 0

; tuus, quem hic de-

Ama qü

»ícribis, dolor. poft

aeternit

atem demum,

»id eít nunquam fuum effec

qod

tum fortietur,

d

» Quare fi peecantem fine facr

amento recon.

$, Clliari

t pf'!

potfe afferas, poft qu

emcumque do-

la

»lorem füccedaneam Chrifti

fatisfactionem

»aflignare cogeris,

t D

$i vero "Chrittus etiam

l

m

y

» eXtra facramentum

fuas fatisfactiones inter-

» ponat,

il

1

Don eft ratio, cur cum dolore ex

1

aut faltem vehementi caritate con-

f

»Cépto (

f

[9)

fl

»timore eft

IS etiam cum eo, qui ex folo

Ortus) non conte

ntus fis,. fed

d

»dolorem di

ficilem. ad

» icribis , Tequiras ? **

eo, qgem $. 2090. de-

$.

2002.

yeferto

«

od

Grave argumentum!

quo plurimum con-

as

rmatur, quam diffic

b

ile fit definire, fub qui-

p

TM

us conditionibus De

us hominem gravis pec-

t

Cati reum fine facra

u U

f0

0tn,

?

mento in gratiam reci-

yl

pere

fI4

Tractatus XVIIL .

t

pere velit,

Habeo tamen, quae étiam ad

hoc argumentum r

efpondeam. :Certum enim

Yi

atio detur etiam extra fa-

(iri

eít, quod reconcili

€cramentum, et quo

d ad reconciliationem

d

Chrifti fpeciali modo

merita, et fatisfactiones

üdgl

applicentur.

Id omnes doctores, et omnia

ulti

et maxime conci-

antiquae legis exempla,

)

lium tridentinum 4) evincunt.

Jam aut do*

lus alius

lor, quem ego defcribo, aut nul

omnem juftitiam implet,

ac proin ju

ftum fa-

e timeo,

ne dolor ille,

cit.

Ex hoc ipfo capit

quem $. 2082.

indicavi

, fors non fuüfficiat, et

tj

Chrifttus pro tali

poenitente fatisfactiones

fuas non interponat, quia e

jusmodi poeni-

L

a 1

nnocentis im.

tens vult quidem omnia offici

plere; de iis vero

, quae poe

nitenti funt pe-

Nondum Oomne,

E

culiaria, non cogitavit.

quod juftum ac debitum eft

, ex fua parte

Qefd

implevit.

Cf

Jmo jc

$.. 2093:

ea Titii ex eo quód cum

| pe*fect

Equidem mehs r

Xoluntate Caji, prout $.2083.

feribitur, pje:

| W. 4

ante poenam reap

[e exantia-

ne confentiat,

tam nondum fatisfecit.

Idem de voto, aut

fatis

factiones Chrifti ope

defiderio , quo quis

Sacramenti- poeniten

tiae obtinere optat, aut

ftatuit.

Sed hoc ex eo eft

, quod quis ie

i

? IT]U

cum voluntate

hominis, qualis eft Cajus,

m bo-

| rl

conjungens, nondum attingit. fummu

pur,

L Qtte

n

d) Seff,

Caput XIIL -

115

12

num, et fic plene non perficitur, Idem de

2

voto participandi merita Chrifti,. quae

, licet

Mu

divina, ac infinita,, non tamen fünt

Deus

o

fed a Deo, et ad Deum facta

7

*). Unde de

j

fiderium ad haec merita conce

ptum hominem

0mJ

n

ultimo perficere nequeunt.

o

*) Ut nihil dicam,

j a

rum meritorum fin

quod /pecialis participatio ho.

l

u

e facramento fit i

mpoffibilis, ac

Y

proinde tale votum . absc

jue facramento ín irritum

j

cadat.

Qui aliquid.fub cert

r i

grü

"

debet, et füb t

à conditione obtinere

ali conditione . decernere Cogitur,

]3[, &

quae non eftt

, €t non erit, ille nihil defiderat,

Ü

one

nihil decernit.

DW

$.

2094.

n n

lr

U

Qui VerO divinam v

oluntatem proxime,

] Omn

ac plene complectitur, i

lle fümmum bonum

U r*ï

defiderat: et quia fu

mmum bonum volenti

.deeffe non poteft, ill

ud etiam c

imo jam tenet,

Porr

omplectitur,

aC proin omnia tenet

9 qui fummum bonum,

; loD poteft non effe

XA

perfectus, ac omni

g

rior.

Adéo totum de

poena longiflime fupe-

ï

tüh r

finitur ex €0, cui bono

quis ultimo inhaereat,

eya

[0ü» d

j r

g.

2095.

j

PuP !

Aft inftabis:

)

»S9ic homo extra facramen-

u

, tum reconcilian

d

C

1

», iubeundam aeter

us deberet effe paratus ad

j

nam damnationem.

Dictu

. Dorrendum!

gnï

Quis unquam tale quid ex-

» €git ? Quis

dillicile adeo decretum conce-

2

»» pit

116

Tractatus XVII.

Y

,pitaliquando? Tua doctrina ad defpera-

,üonem usque difficilis eft ?**

(in

m

$.

2096.

füm

Hic inprimis rationi fatisfaciamus: tum

I'EI:(

Ia

vero fenfum mitigabimus.

Et inprimis quae-

qu

ro, an aeterna.damnatio poft peccatum, et

lic

feclufa condigna farisfactione jufta, ac proin

bona fit? Nonne Chriftus, et Sancti in ju-

be;

dicio Chrifto affidentes hanc fententiam, ju-

àlii

ftam ac bonam utique, in impios, qui nui-

Ti

]am pro peccatis fà

tisfactionem praeftiterunt,

toct

ferent aliquando ?

Num mens poteft effe

iVih

jufta, et bona, quae

in omne juftum et bo-

num non confentit? Sane di

í

vina juftitia, et

Jy

nus non eft, qui

ln

Dei amicitia ille animus dig

divinae juftitiae ac bonitau in a

liquo adver-

N

ipf

fatur.

feli

Cum

$.. i097. ;

Jecta

, Qui peccat, a f

]

mmo bono, et a divipa

Haec averfio eft ipfum

juftiua . avertitur.

peccatum, et fimul max

ima peccati poena,

et (umma miferia.

Ergo qui

'divinam jufti-

brim

lene amplectitur,

tiam ,. feu füummum bonum p

E

ille Hoc ipfo virtutem, v!

rtutis maximum

Ple-

i

P

praemium, e

t ipfam beatitatem. tenet.

pa conformitas cum, divins voluntate, p

ete

] Unma

fecta virtus, abundaptifima virtutis merces,

Dtn f]

ac plena beatitas non mul

ra, minus diverfa,

Tcte

ï

fed ununi idemque funt.

lpfi damnati fi di-

vinae

Wety

Caput. XTII.

YI7

n

vinae- juftitiae et ejusdem voluntati plene

confentrent, eo ipfo beati efficerentur, ut-

pote cum fümmo bono conjuncti: eoquod

fummo bono fe toto, 'et omni affectu inhae-

: i

rere eft confummata beatitudo. Et quidem

rei hujus intelligens, id facile concedat, et

s quae-

y, o

qui fcit, quid fit poena damni, ei doctrina

haec etiam demonítrata erit.

Siquis tamern

gpfOiH h

de his dubitet,

legat S. Auguftinum de vita

beata, item libr

- 3. de lib. arbitr. et plurimis

lD. ]ul

aliis locis,

rü//]u'

ex quibus teftimonia afferre, ni-

eri

mis longum foret, et videbit quantum in hac

doctrina antecefforem habeam.

d

uapropter

& y

divinae juftitiae confentire eít op

timum ac

jucundifümum ,. dum mens

j e

non fenfu, fed ratione fua.

noftra, fiquidem

dU

uti velit,- clare

perfpicit, fe,

dum ad poenas fe inclinat, eo

94

ipfo momento

, imo ho

c ipfo actu ad plenam

felicitatem attoli.

Omni ením facultate fua

cum fummo bono conju

ngi infinita eft de-

lectatio.

, it

x

$.

2098.

j p

p0

Nunc ad fopiendum fenfum defcendamus,

] jüm

Dprimis certa fpes veniae ex tali afféctu (e-

cuturae totum horror

em abftergit.

Licet

enim ad conci

m

I

dulcedo

plendum nobile adeo decretum

s

l

N

veniae neutiquam , fed folus amor

li

juftitiae

ePr

caufa motrix efle debeat, eadem ta-

g

men fpe

$ ad fuperandum affectum contrarium

recté admittitur

dlveflïï

AD

plicavi,

» prout alibi.gopioüus ex-

d

viti

H3

$. Qïogg.

118

Tractatus XVIII.

D

$. 2099.

lii

'Praeterea non eít opus, ut aeternitatem

Ti

poenarum fub propria earum imagine am-

lw

loni

plectaris; fufficit enim, ut te totum Deo per-

mittas, quidquid tecum ftatuere voluerit.

Ver

p

Velle, quod Deus vult, optimum eft, et

optimum facit.

Si bonum te afficit, quo-

dim

modo defiderium optimi deeffe in te poterit ?

Ia

Bon

Quid trépidas mens humana! cur fummo bo-

no te non permittas, et te totam cum eodem

A

Quale demum

Qoc;

velut permifcere reformidas ?

bonum prenías, quod extra ambitum divinae

in(lan

Sh&l

voluntatis vagetur? Unde obfecro! bonum

ls

illud natum effe debet, quod fontem omnis

lls

boni, id eft divinam voluntatem pro prima

il

fui caufa non habeat? Scilicet in eo es, ut

W

bonum aliquod intelligas et defideres; ad

14

quod defiderandum aut efficiendum tua, non

p

item divina voluntas fuffecit,

&æ

T

4/1

$.

91I00.

!t

f]lsm 7!

Quare laetus äc fecurus te totum Deo

permitte: omnia, quae D

eo placent, et ab-

j

ícife ideo, quia Deo placent, amplectere.

.

jl

onem de-

Cave, ne aliam voluntati tuae rati

Omnia

m

W

fignes, nifi hanc:: quia Jeo placet.

enim, quae ex quacumque ratione,

praeter-

L

(N lt

If

quam ex voluntate Dei provenientia tibi ob-

jiciuntur, bona non fünt, imo omnino non

mük

funt.

:mD(

Firmiffime teneas,

et plusquam cer-

uod

| lle

Qüe

þifiïmum habeas, quod,nihil fit bonum, q

eus

1I9

Caput XIII,

Deus non vult: quae vero vult, et funt, et

bona funt ideo duntaxat, quia ipfe talia vult.

s

Extra lineam boni tendis, et graviflime dé-

t

ciperis, fi extra ambitum divinae voluntatis

bonum aliquod tibi fingas, aut illi inhies.

g

jist

Vera itaque refponfio haec efít: nemo ex

E

amore Dei, aut ex fítudio juftitiae poteft

damnationen velle.

Damnatio quoad potiffi-

m

"

]

yidt

mam partem confiftit in privatione , fummi

müü-

Boni, feu in averfione ab eodem.

Unde S.

Y

j a

Auguftinus libr. 3. de liber, arbitrio C. 15.

demi

docet, animam peccantum in primo peccati

fioina

inftanti miferrimam effe, ac fummam poenam

fuüftinere, etfi eam non fentiat.

Cape aliqua

JOïxem

omi

ejusdem verba: Nulle autem temporis inter-

j

vallo ifia dividuntur , ut quafi alio tempore non

&

jaciat, quod debet, ei alio patiatur , quod debet,

|

9£ vel puncto temporis univer(alis pulcbritudo tur-

petur, ut fit in go peccati dedecus. fine decore vine

" m

dictae.

Sed in futurum judicium fervatur ad

manifeflationem , atque ' acerrimum fenfum mife-

vig&, quod munc occultiffme *indicatur.

Sicut

j

enim qui non vigilat dormit, fic quisquis non fa-

cit, quod debet, [ime intervallo patitur , quod

!

g Ü

debet: quoniam tanta efl beatitudo juflitiae , ut

bdtere

nemo ab ea, mifi ad miferiam -po[ft . ab[cedere.

)me

Iam qui juftitiae plene confentit, feu qui cum

bmnia

divina voluntate per omnia concordat, eo

)faew'

ipfo í(ua affectione conjungitur, ac'proin

j ?

mente fua beatus eft. Quare nemo ex amo-

no "Ufï

re Dei ad damnationem paratus effe poteft:

y

neque enim per eum affectum velle poteft,

Qu

ut

H 4

20

Tractatus XVIIIL

ut a Deo feparetur, per quem reipfa cum

li

eodem conjungitur.

Imo feipfo jam impium

U

foret, fiquis in poenam peccati a Deo fepa-

«

rari, et cum ejusdem voluntate diícordare

feCw

defideret:.et utique aeterna dammatio in hac

Ha

ipfa mentis noftrae feparatione a fummo bo-

vel

no confiftit.

Si.damnatorum voluntates di-

li

vinae voluntati conformes, id eft cum fum-

ille

mo Dbono conjunctae forent, mox beatae, ac

del

perfectae efficerentur, prout antea jam dixi.

fec

uare voluntas ad juftas pro peccato poe-

at

1

Tarj

nas

u

ftinendas nunquam in eo effe debet,

quod quis:aeterpum damnari, et a Deo. fe-

QICIg]

paratus effe velit, fed perfecta contritio in

eo confiftit, quod quis ad alias poenas fub-

eundas paratus fit, quae peccanti infligere

Deo placuerit, ita tamen, ut cum divina

(r

voluntate, id eft cum fummo Bono conjun-

Ieq

ctus, et fic beatiflimus maneat.

þo:r;

lice

2IOI.

$

Uci

Et en! quomodo fententiae noftrae, quam

per |

hucusque explicavi, etiam facra auctoritas,

(üam

quae eidem deeffe videbatur, repente acce-

li ;

dat.

Omnes illi (et o quot, et quanti funt)

ag

qui perfectam humanae voluntatis cum vo-

W d

luntate Dei conformitatem pro certo recu-

perandáe gratiae auxilio defignant, omnes

inquam ifli nobiscum fentiunt.

Et merito

N

quidem: Nam Ííi poenitens aliquando, quod

Dl

recones

quidem certum eft, fne facramento !

ciliari

COnfc

Caput XIII

I2I

u

ciliari poteft, id faltem þer actum ex omni-

Jit

bus perfectiffimum obtinebit.

lam perfectior

qe

actus ne quidem cogitari poteft, quam per-

J

]

hat

fecta cum regula perfectifima conformatio.

Haec vero aperte confiftit in eo, ut omnia

Qu

velimus, quae Deus vult, et mere ideo ve-

8 j

limus, quia Deus ea vult.

ui plus exigit,

M

i

ille petit. aliquid

. quod optimo melius effe

M D

debeat,

lale jam animi decretum.eft per-

p

fecta Dei caritas, quae, omni jam adverfi-

"

tate inter utramque voluntatem ceíflante, ve-

f0

dfbew

ram ac plenam Deum inter et hominem ami-

e0

f

citiam conftituit,

100

$.

2102.

N F'

1f »

Quia vero

perfectae cum Dei voluntate

; u

conformitati ,

feu plenae caritati non tantum

CDHW

remiffionem c

ulpse, fed etiam abolitionem

poenae tribuun

t, merito

quaeres, quid ad fe-

licem- hunc affectum pr

qdeter actum caritatis

hucusque defcriptum in

fuper requiratur. Sed

per parem rationem aliud dicere non

poffum,

jl

quam ut mens quoad debitum

minoris poe-

*f üf

nae aeque Deo confentia

t,

prout eandem

ün

quoad debitum

poenae majoris facere hucus-

il j

que docui.

n v

j r

ofn |

$.. 2103.

.,

j

j

Sciiicet prout

firma fiducia in Deum eft

I

plena pax

quoad intellectum , ita perfecta

recon'

conformitas Voluntatis cu

m voluntate divina

CUW

eft

122

Trdcta;us XFVIII.

eft plenifima pax quoad voluntatem: fiqui-

dem haec non tantum ,quoad. gravia, fed

etiam quoad leviora capita cum Deo per

In hoc voluntas noftra

1 Y

omnia concordet.

eft nata, factaque, ut fe tota in Dei volun-

tate tanquam in primo , et fummo bono ad-

quiefcat, Haec eft beatiffima, ac jucundifüi-

lö.

ma pax, quam Chriftus a fe reliaquendam,

^*

imo jam dandam diíci

pulis fuis promifit. Pax,

[

quae exfuperat omnem

fenfum , prout loqui-

tur Apettolus.

Ubi tamen te monere debeo,

E

ne ad captandum hoc

infgne bonum ipfa

f

2

ejus excellentia moveri te permittas,

aut ne

i

ultimo hanc pacem tuo affectu fpectes. Haec

ia

animi pax fe ipfa non eft bona, fed eft no-

bilifima unio, qua fümmo bono conjungi-

mur. Perfecta obedientia divinae voluntati

non propter fe-

raeftanda propter Deum,

ipfam fequenda eft. De

us ejusque

voluntas

et finis ultimus affe-

d)j

debet effe ratio motrix,

I ].

ctus noftri: alias hic infra fummum bonum

IUS, |

definens, in re creata evanefceret, nos in

D.'hli |

nofítra miferia relinquens.

CAPVT DECIMVM QVARTVM,

ll

EXIg

l

uae de legitimo poenitentiwn dolöre bucusque

"

)

dicta fuerunt, ad ufum adaptantur.

$. a104. Attritioniffae ex dictis a Contritioniftis pa-

ii

V

rum differunt.

T&n

$. 2105.

|

(

Caput XIV,

123

iqu

$. 2105. Contritioniftae vero ad juftificationem extra

fed

Sacramentum voluntatem aequam fatisfactionem,

w

aut poenam fubeundi non deberent omittere.

$.

2106.

d

Verum etfíi poenitentes formulam doloris

qdut

ex amore Dei perfecto concepti proferre foleant,

p d

et hinc aliquam fecuritatem praeftent ;

2107.

Nihilominus timendum ,

ne folus fenfus

ii

quandoque fubfit,

2108 —— 21I10.

Verum funt etiam alia

^

folicitudinem levare -videntur.

» quae hanc

U

211I —2113. Et ipfum poenitentem variis ar,ti-

je0,

bus juvare procedit.

j Id

Sä

i N

'2114. Plus vero ad juftificationem extra Sacramen-

tum requiritur,

st

$.

SII5. et 10. . Etfj hoc ipfum, quod.plus requiritur,

n

in meras delicias abeat.

"m

Jl

!

Yur

Jl

$.

2104.

)r

g

ii

)

PN

Tam ex mea opinione, Attritioniftarum

dolor vel.ex mero fenfu proficifcitur, et pro-

» d

in legitimus non eít; vel fi ex juftitia fit or-

bonit

tus, is a dolore Contrition

T

yi

nihil differt,

i&arum parum aut

$.

210$.

'JL

llle vero dolor, qualem Contritioniftae

exipunt, et quo nos ex amore Dei peccatum

"L

eteftari jubent, ex omnium fententia in fa-

cramento poenitentiae eft eflicax, ac vere

fufficiens. Dum vero hominem extra facra-

jtis P

mentum tali dolore,. fiquidem is vehemens

expli-

fit, reconciliari aiïerunt(, totum non

cant.

5, 9105'

M

124

Tractatus .X VIIL

cant.

Nam poft peccatum non füfficit, fiquis

yidf

ex amore Dei non peccaffe optet, fed debet

tj

infuper pro injuria aequam aut fatisfactic-

nem, aut poenam praeítare: nifi enim etiam

adhuc paratus fit, omnem juftitiam non im-

plet, et fic vere. juftus effici nequit.

m

; jrn

$.

2106. .

Con

Cum autem poähitentes pene omnes for-

doc

Tüer

mulam doloris ex amore Dei concepti pro-

3

ferant, feque ob infinitam Dei bonitatem do-

| (ie

lere affegdfht res in actu poenitentiae, fi

! ilfect

'

aliud noB defit, facilis, ac plane confecta

BU

effe. videtur.

Multos infüper afferere audivi,

fije

fe facilius ex amore Dei, quam ob metu

i

poenae ,d.oloreml in fe excitare.

ümy

Tati

N

2T107.

Ts

| dein

Attamen cohícientiam facerdotum angit

timor, ne totum ex mero fenfu proficifcatur:

| ltet

dolent equidem de offenfo Deo: ab .hoc ta-

f

| Dum

men iíte affectus non incipit, nec in eo de-

f]nit'.

Cuticulae fuae metuunt, et ut inferni

-

incendia evadant, ideo Deum diligere, et de

eo offenfo dolere fatagunt.

Dolorem fuum

non a Deo, fed a fe inchoant, dicuntqué:

Ego diligo Deum mere propter Deum, fcili-

cet ne damnationem incurram. Quia infuper

rudiores infernum fibi ut merum malum fen-

| merï& |

fus fingunt, et coelum pro meris fenfuum

NO, q

deliciis habent, ingens periculum obverfari

Q

bt

vide«

Caput XIF.

123

fiqui

videtur, ne totum doloris negotium a fenfu

debet

incipiat, et in eodem finiatur,

OO

N

$.^ 2108.

ton i

Iam ad mitigandam juftam hanc facerdo-

tum follicitudinem duo capita fuppetunt. Et

primo quidem. verum eft, quod negotium re-

conciliationis juxta ipfius concil. tridentini

g

doctrinam a timore incipiat, pedetentim ta-

a

men altius affurgens, usque ad amorem jufti-

tiae proficiat.

Poftquam enim utili timore

[ o

fe, i

affectus hominis a peccato averfus, imo ex-

onfect

tinctus eft, mens nifi.penitus perverfa fit,

.quit

facile Deum diligere incipit. Scit enim haec,

| meüï

Deum effe infinittum bonum, et omni amore

dignifimum: unde mirum fane erit, fi tantae

rationi non cedat, poítquam affectus contra-

rius fuperatus, ac delectus jam eft. Ubi

m u

dein mentem velut ad libellam compofitam

haec fumma ratio facile per fe ipfam ita mo-

vf

Vet, ut fummum bonum primum, et ulti-

o*

mum deteftandi peccati momentum effe in-

"m ,

Cipiat. Animus ejusmodi, poftquam pecca-

tum ob timorem diligere defiitt, jam Deum

) et *

diligere facile incipit.

il fuif

TM

$. . 2109.

]s D

ol

Equidem, ut nihil: diffitear, in homine

meris fenfibus immerfo, .a facris multum alie-

luti fen-

m

no, et qui Dei ac juftitiae nullam rationem

habet, res eít periculofa: in iis vero, qui

amo-

VMB'

N

i26

Tfact(xtus XPVLHI.

amorem Ífüi ipfius pro primo officio haberi-

u

QU

tes, cunctos conatus fuos ad feipfos dirigunt,

prorfus defperata eít. Aft tales facramento.

(

(«

poenitentiae vix utentur, et facerdoti nul-

lam moleítiam faceílent: vél fi ob decorem

det

fta

politicum e. g. ii gravi morbo, aut tempore

pafchali facrum tribunal fübeant, de gravi

lo

D

peccato vix fe accufabunt, aut fi aliquam de

hoc mentionem ingerant, fimüulato dolore fe-

p

«(

ipfos magis, quam facerdotem a culpa im-

munem fallent, dicentes, fe ex amore Dei

(

W o

dclgre.

Wt

$.

oIIO.

Alterum, quod follicitudinem noftram le-

vare debet, eít, quod folus Deus fit difire-

Sacer-

tor cogitationum , et intentiomum | cor dis,

pu

dos vero merus homo verbis poenitentium,

pi

qui pro fe, et contra fe legitimi teítes funt,

ábí

fidem adhibere tenetur.

Neque abyffüm di-

lhar

vinorum judiciorum ) ingredi poteft, quibu

hma

faepe fit, ut homines poft graviffima pecc

JEpe

ta, et Deum penitus neglectum, vel fincere

P 1030

poenitere nolint, vel falfa poenitentia fibi-

PU

metipfis illudant.

l

lore

ul]n C

9. 2rrit.

4

lm

Equidem omnem artem, ac diverfas do-

neggt

loris formulas adhibere oportet, ut praecie

DGQ

pue apud graviter aegrotos legitimum dolo-

Thit

rem velut fuffuremur e. g. dicendo: Mens

t.]

utique

Caput XIV,

127

et

utique honeftiffima et aequiffima tibi erit, ut

D

cuique id praeftare velis, quod eidem jure

I

debetur? ]lam concipe nobile aliquod animi

a

decretum, quod etiam Deo omnia, quae ei-

Q

dem debes, et quibus digniffimus eft, prae-

0tc

ftare velis.

Item: Nonne ejus generis do-

ga&fx

lorem concipere voles, qüalem ratio, aequi-

)d

tas, et Deus ipfe exigit? Studeamus in con-

]

eipiendo dolore omnes fanctos poenitentes,

vv

et Chriftum ipfuüm de peccatis noftris dolen-

i

tem imitari.

Denique ftude mentem tüam

ad divinam voluntatem, ad omne Dei placi-

tum exactiflime componere,

Ü i

B

$.

21124

iif

Y

Tuvat infuper miferos Ejusmodi, praecie

pue fi graviter decumbant, ex intervallo fae-

GU

^

I

pius appredi, et ad iteratas confeffiones, et

abfolutiones difponere.

Confeflio. poft pri-

il dï'

inam confefüionem legitime factam eft facil-

luibuï

lima, imo priorem confeffionem generatini

yeuce

Tepetendo eandem ijntegram faciamus. Por-

a

ro ad fecundam

, et tertiam fe fuavi quodam

ii

modo talem ir

iducemus dicendo :

uia ex

[j

priore confeffione de attenta jam venia fpem

non contemnendam tenemus, juvat jam ad

folam Dei gloriam, atque ad amorem Dei

d

negotium poenitentiae iterare.

Tucundum eft

n

Deo aliquid etiam gratuito praeftare: eoquod

qol

infinitis vicibus liberali ejusmodi officio dignus

M

lit. lIaec et plurima alia auxilia non varo

adhiq

u

158

"Tractatus X VXIII.l

adhiberi poterunt, ut in periculoüfïïma— poe-

e

L

TO

nitentis conditione, reliquis forte fallenti-

bus, uno faltem optatus effectus obtineatur.

—

Ánt

Qün

Fidem füperat, et ego ipfüsmet aliis id con-

teftantibus diu non credidi, quam anceps

(ior

Yel

faepe fit dolor in graviter infirmis. Os apud

hos loquitur, vel etiam fenfus commovetur:

W

Et tamen

tni

mentem vix in poteftate habent.

—

in his res eít decretoria, utpote quibus hoc

lun

tl

as

tempus poe.nitendi- eft ultimum.

—

Con

dj

$. 2113.

Wy

- Sed res haec facerdotem induftrium, non

anxium reddere debet.

Non eft humanae

lX

induftriae, fed divinae gratiae excellens opus,

hominem iniquum, et praecipue in-peccato

inveteratum cum Deo reconciliare. . INos

aliud facere non poffumus, quam ut omnem,

j Men

quam facultas noftra fert, operam adhibea-

Iet

mus, verbis poenitentis exin credamus, vcl

tafi

lr

fi omnia ambigua appareant, eundem demum

! QOnte

fub conditione abfolvamus.

Et haec de

| do-

(l x

lore ad facramentum fuffciente.

*

;

M

lt

$. 21.14. :

Mra

Ad dolorem vero fine facramento juftum

E

facientem major utique requiritur, et cóna-

Jnc Ew

tus amplior. Quamquam etiam iíte effet fa-

cillimus, fiquidem homines eum rite intelli-

gerent. Quanta enim difficultas in eo effe

Aj

emum.

Vendan

pgteft, ut mens fapiens, et libera id d

eligat,

D)

^

- Caput. XIV.

129

0t»

eïigat, quod ex omnibus optimum, fuavi(fi-

n

mumque eíle probe novit?

lam divina vo-

Jr.

luntas quoad omnia capita eft optima ac ju-

Jl

cundilima, et utique mali aliquid, et aver-

0

fione dignum in Deo non datur: igitur hanc

velut arctiffime. com

lp*ld

y

plecti, eft facile adeo,

(

ut fi rem penitus .caperemus, ab eo fe con-

tinere fumme arduum foret.

il

In divina vo-

lo

luntate datur omne bonum, et extra illam

nyllum. eft bonum: vel quam portentofum

confinges bonum, quod bonum.fit, et in

divina voluntate non fit?

Nunquid. jam in-

gens labor erit, ut creata voluntas ,

non

quae

tota ad bonum efít facta, ample

ctatur id,

ynd

quod eft folum, et infuper omne

bonum?

opo

T

B od

M

Quare fi fola, et ferena ratione u

tamur,

ial

fifenfüs noftros inter

iores aeque ac exterio-

jv

res tranfcendamus, fp

ectra illa

. quae a phan-

h V

tafia nobis identidem objiciu

ntur, generofe

j

contemnentes, tunc intelli

gemus, quod to-

tus poenitendi labor in me

ras,

d d

uriflfimasque

delicias definat, ut

pote qui reap

j

e.in eo con-

fiftit, ut divinam

voluntatem omni facultate

noftra amplectentes fummo bon

O toti inhae-

rTéamus, non tantum

ftort

pro futuro, fed jam

cone

nung ex eo beatffïïmi.

Tef E?æ

$.. 2r16.

j

)

u

Ad rem hanc intelligendam,

106

atque ad mo-

vendam voluntatem facient

, praeter hucus-

demwlï

0m,

.

d

M

que

" o

130

Tractatus X VIII.

que dicta, etiam ea, quae tfactat. de prim.

et fum. gener. virtut. capit. r4. fcripfi. Ubi

iterato omnes, qui populum chriftianum eru-

uen-

diunt, monitos effe velim, ut quam freq

His

tiffime de Deo, et de Chrifto agant.

enim plus, quam- omnibus doctrinis morali-

Immenfi divinitatis radii

bus lucrabuntur.

xelfe folis, .vel prout in natura humana

Chrifti velut temperati funt, identidem fünt

oftendendi.

Deus, vita, paíffio, ac mors

Chrifti omnes orátionis, ac fermonis partes

impleart.

Hic lumina ad illuftrandum intel-

et momenta ad imitandam,

lectum immenfa,

1

et accendendam voluntate

m infinita, ac di-

Praeterquam quod: fola

1

vina fe offerunt.

horum commenioratio ube

rrima gratiae auxi-

itet.

Hic gratia non ftillat,

fed

lia fupped

inundat.

Nulla dicendi penuria: erit, ubi in-

on poteft, fe offert:

finitas, quae exhauriri n

Í

neque fatietas ibi fe aliq

uando ingeret, ubi

!

divinae deliciae propinantur.

Et licet te,

f

aut tuos legitimus, aut

copiofus defüper fen-

T

haec tacite tamen

h,

fus quandoque deítituat ,

pmire proderunt:

eoquod divina nunquam

ftt

n

pofünt effe non €

fficaciffima *).

Qu

fäns

*) Illu'd, quod fupra jam innui, iterato monere de-

lr

beo. Nulla fcilicet poenitentia ad delenda pecca-

hs

ta, quibus

infünitum bonum offenditur , poteft

b

fufficere.

Hüc immenfae Chrifti. fatisfactiones»

li

ét earum applicatio requiritur.

Sub quibus véro

es nobis ob-

fi

conditionibus Dtus Chrifti fatisfaction

Fors Deus

fac

venire faciat, minime eft definitum,

ub

&

Caput XI V

131

Tf

fub lohge facilioribus conditionibus, et poft do-

Ubi

lorem minus perfectum merita Chrifti

pro pecca-

V.

tis noftris adaptat.

Unde dolorem, qualem attri-

ia

tioniftae, aut contritioniffae requirunt;

ego mini-

ine condemno ,

fed extra facramentum ex eo in-

Ts

certum effe dico,

quod totam juftitiam non ex-

[

pleat:

Qui enim hanc

nedum voluntatem non

penitus abfolvere vult,

niil

.peccandi, fed poft pecca-

mmatd

tum etiam voluntatem p

ro injuria Deo illata fatis-

Jf

JJ

faciendi, ipfa juflitia id

exigente, habere tenetur,

Voluntas etiam vehemen

$, quo qu

us

is non peccaffe

ex amore Dei defiderat, etiam in

innocentetm ca«

päï

It

dit: quid ergo pro poénitente

InL

broprium et pecu-

lire defignant? - Talis do

lor etiam in poenitente,

ndam

qui facramentum füufcipit ,

eft juftus ac débitus:

« U

aliam itaque legem illi

fcribere de

bemus, qui fine

facramento . Deo reconciliari defide

d

"

rat, quam legem

quamdiu noim explevit ,

juftitiae nondum plene

e Q

fatisfecit, et fic juflificar

i non poterit,

facramentum poenit

Qui vero

[[, y

entiae fufcipit, de o

flicio pro

UR

culpa fatisfaciendi

non opus habet, ut fit. follici-

tus , eoquod fatisfa

of

ctiones Chr

ifi, earumque par-

ticipatio vi facramenti

praefto' jam fint.

Ceffat

obligatio fatisfaciendi ,

fi alius quispiam jam fatis-

g

facit: quod longe alite

r fe habet in eo

n

» Qui facrae«

menti hujus expers eft, Unde, quod

folum . vo-

u

lo, in fyftemate etiam Contritioniftar

um in de-

mquaüï

fectu facramenti aliquid incerti cerner

e mihi vi-

deor: eoquod dolor ab i

pfis defcriptus. omnem

juftitiam non implet "

et quia ignoratur, an Chrifti

fatisfactiones etiam e

Xtra facramentum ei obve-

d'l

iae ca

nett

niant, qui illud juftit

put, quod poenitenti-

d peW

bus peculiare eft, ne quide

m parato animi affectu

explevit.

Equidem fi

yr

(ty

Chriffus mox poft dolorem

Qd

fimpliciter ex amore

Dei conceptum fuas fhtis-

u

factiones interponat,

us

ceffabit mox obligatio fatis-

j

$0

faciendi: fed ]

10C, quod toties jam dixi, mihi ex

pü

€o ambiguum

p

eft, quod hac ratione poenitens in-

fil

2

nocenti

Tractatus XPIIE,

i

"

u

nócenti aequalis habeatur: nam voluntatem nos

peccandi vi amoris divini homo omnis, licet cul-

pae expers, habere tenetur.

p

Non poffum, ut non iterato plenam noftrae

voluntatis cum divina conformitatem iterato , et

la

modis omnibus praedicem : nam ut de caufa, quam

hic áe homine iniquo fuo auctori reconciliando

V

in praefenti verfamus, nmihil dicam, quid

pere

itari poteft, quam ut

-

fectius, quid beatius cog

mens noftra cum regula optim

a, et infinite per-

fecta, quae eft divina voluntas, ex affe concor-

$a

det? Et quantum ad praefentem caufam de no-

firo cum divina voluntate confenfu intelligenda

erunt verba illa a): Effo

conJeutiens adverfaria

zuo cito, dum es in via cum eo,

me forte te ad«

p

m

verfarius judici, et ju

dex tradat te i

niftro, et

jn carcevem mittaris.

Amea dico tibi, non exibis

inde, donec reddas movi[fmum quadramtem.

! :

CAPVT DECIMVM QVINTVM.

5- 2

De propofito , feu. de

creto iae deinceps emendan-

quos confuetudinarios,

dae, ubi etiam de iis,

et occafionarios vvocamus.

0212

L

1l

$ 2r17. De necefüitate propofiti formalis fere fruftra

Y

difputant: fed

k

Q. D

$. 2118.

Q

uia tot infüper remedia ftatui debent, u

emendatio non tantum pro

ponatur, fed etiam pro-

t

babilius futura fit; ideo con

ditio confuetudina-

h

$ gra-

J

riorum, ét occafionariorum, quos vocamu

viffima efücitur, Atque hic imprimis

g' 2[!

$. 2119v

8) Matth. 18, 25.

"

Caput XV.

133

| 101

orto. Definitur Confuetudinarius, quocum reapfe

convenit

cul

ZI20O.

Conftitutus in ea occaüone, ,quam amoliri

Exin

firqe

fimpliciter nequit.

u«

212I.

Deícribitur occafionarius: et h uic aeque ac

n

ml

priori

wanü&

2122.

Generalis regula, imo

d

p

1

n

;

2123.

Omnibus etiam juftis lezitima conztuq in

negotio animae adhibendi menfura obicure prac—

j r

qu

cipitur :

Ti2

2124. Sed an non liceret communem, ac plerisque

J

jjad

confuetam vivendi rationem pro Jufta tali men-

t

fura adhibere ?

Jl

"-

$.

2125.

Omnino, fi.ejus ope plures abs omni gravi

n,t

lapfu vitam fuani transigere videantur:

m

$.

2126. Si vero fervata communi vivendi ratione

h

plures aliquando cadere, quam conftanter perdu-

rare putes, tunc contra confuetum vivendi mo-

dum fíat graves leges ítatui neceífe foret.

At

V

Y

autem generatim

*

2127. Definita, ac fecura conandi, et contendendi

mg'( i

j

regula Hgacur, vehementer quidem optandum, fed

aegre exfpectandum effe videtur.

"

,J

2128. Quare Coníüetudinarius abfolvi non poterit.

;

2129. Prout nec occafionarius, nifi adhibitis effi-

T0

cacibus auxilis e. g. fuga occafionis periculum

peccandi minus probabile reddiderint,

*

2[30'

Ubi nec efficaciae fubíidiorum , nec affer-

Lem? l

tioni Poenitentium, fiquidem hi fidem datam bis,

m p*

terne jam fefellerint, facile fidendum:

attamen

euidi

"

juftum conatus modum

ib

.

2131.

Silere Juvat coram iis, qui gravem hanc

obligationem ignorant, et fi defuper edocerentur,

! J

*amen non explerent eandem.

I5

$. 2117.

—

as

,

Tractatus X P;III.

134

yl

$. 21IT.

&Lin

De dolore hucusque, de propofito dein-

(

ceps agendum erit.

Et hoc plerique virtuale.

Vcll

effe volunt, aliis formale, id eft fpeciali ani-

ipfü

mi decreto eliciendum requirentibus; idque

tetic

eo magis ne Sacramentum alios periculo ex-

tt,

ponatur.

Ex meo aliud nolim addere, quam

liüs

nihil.oneris imponendum. effe, fi agatur de

Fitu

confeflione praeterita.

Nam propofitum in

l,

dolore contentum probabilius füflicit, et fic

YO(

a peccatis legitima abfolutio tali poenitenti

perí

absque explicito .propofito probabilius jam

Prorl

obtigit.

Sicque eadeni peccata non jam am-

ii

plius exponere tenebitur: cum nemo obli-

bt

getur ea peccata confiteri deinceps, a quibus

qu

