1980. Merito in regulas, quibus id obtineri queat,

indagatur.

Et primo quidem

j Ü

"

$.

198T.

Regula ad difcernendos numeros peccato-

rum ftatuitur; ex qua mox docetur

$.

1982.

Imo ea, quae fpecie funt divería, etiam nu-

mero differre:

i

1983. IIdo et IIItio quod uno globo roo occidens,

Ti d

et uno raptu IOO auferens 1OO uterque peccataà

jne

Committat. Infuper ex eadem regula habetur

xaff] »

e u

-

1984; IVto Adulterium etiam cum eadem itera-

m

tum, et Vto actus mentis faepius repetitos mul-

dek J

tiplicia peccata exiftere, idque etiam,

gin"

$. 1985.

j

B4-»

&

24

Tractitus X VT.

$. 1985. Quód Vitim eft, fi hi actüs sd eündem

acrum : principalem tendant: fi aliquoties retracta-

fow

;ti, et deinceps mrepetiti

opinióne

fuerung imo ex mea

$. 1986.

Et(i eodem tractü perdurantes, nullaque

poenitentia. interrupti.

$. 1987.

Quae quidem doctrina variis cafibus appli-

Catur,

H

(t

a

jl

$. 1976.

à

Tam Sacramentum . poenitentiae recte defini-

C

tur, quod fit /acramentum novae legis ad remit-

Tie

tenda peccata pofl baptifmum commi[Ja in forma

l

ll

3udicii , inftitutum.

Dominus autem hoc facra:

n

mentum tunc. praecipue inftituit, cum a mor-

&

tuis excitatus, infufHavit in.difcipulos fuos.

k

dicens: accipite fpiritum fanctum ; quorum

reimiferitis peccata, remittuntur eis etc. ita

f

'ÜTrid- Sett- XIV.' c. t.

IK

f1|

$.

1977.

Q

TU

In'explicando autem hoc facramento ufur-

jU'e

patum Iu;cusque ordinem fequar: et primt)

quidem loco de ejusdem materia, et forma,

€x quibus intrinfecus. conftituitur, tractabo,

y

deinceps de eo, a quo extrinfecus perfici-

tur, fcilicet de miniftro ejusdem acturus.

lam máteria vel remota, vel proxima eft:

porro materia remota fünt peccata poft ac-

ceptum baptifmum commiífa, ad quae etiam

pertinet illud ipfüm facrilegium, quo quis

L

baptifmum ficte, ijd eít indigne, et fine effectu

gra-

Caput IV. :

25

fider

I'E»ïa'

gratiae fufcepit, e. g. exiftens in haerefi, vel

a

fovens voluntatem graviter peccaqdi etc.

i

$.

1978.

Hanc materiani recte dividunt in neceffa.

d

)

1

riam, et fufficientem : id eft alia peccata ne-

ceffario fut exponenda in facro tribunili;

alia vero exponere eft utile, et ad obtinen-

dam abíolutionem fufficiens.

Ad priorem

i

claffem, feu. ad materiam necefíariam perti-

tl

nent omnia peccata lethalia, quae poft bap-

firal

D

tifmam commiífa, et hucusque nondum ex-

(

pofita vel nunquam vi abfolutionis directe,

V

et proxime relaxata fuerunt *). Probe quip.

i fl

pe notandum, non raro virtute hujus facra-

qu()ï'-m

menti aliquod grave peccatum remitti, ita

u

tamen ut rurfus

Xponi debeat, ficque ma-

neat materia neceífaria confeffionis.

Sic pec-

catum grave abs fua culpa conliteri oblitus

ab eodem abfolvitur indirecte, id eft, reíti-

0 li

tuitur ftatui gratiae vi abfolutionis, et do-

prlmo

lore, licet,impetfecto, praemiffo **),

fort

*) Reliqua peccata poft baptifmum commiffa, fcili-

ctat

cet levia omnia, et gravia aliquando jam vi ab-

erfic

folutionis directe, et proxime remiffi funt mate-

rlà poenitentiae fufficiens, et tantum in eum ca-

mruäl

U

fum neceffaria, in quo poenitens aliam materiam

abfolutionis. aptam non adfert

Sine omni enim

f r

etläm

accufatione non poteft intelligi abfolutio.

0 (]111)

**) Nam Concilium Trident. Seff, XIV. cap. $. de-

Jffö(ü

clarat: Peccata, quae di)ligenter cogitanti nen oc-

cur-

gïä

5

D

26

Tractatus XVIII.

currüunt, ip univerfum eadem confeffione inclufa

effe intell

iguntur

Et quod de peccatis per ob-

livionem omifítis dlC(.deT modo, eadem ex mea

opinione de peccatis refervatis intelligenda funt,

fi talia adigente neceffitate coram faceldote juris-

dictionem non obtinente exponantur ,

vel coram

codem ex alia jufta.cauía non exponantur.

Ifta

ï

Oomnia etiam Vv1 lacramenti poenitentiae remittun-

tur; manent tamen pro futura confeffione materia

neceffario exponenda: fi illorum memoria fubeat,

idi ratio

ceffet.

Sed de his plura,

Vd alid fdce!

quando abfolutionem , quam vocamus Indirectam

ä

propugnabo.

Ü

$.

979

T

Verum non füufficit peccata quomodocun-

h

que exponere, fed debet omnino numerus,

I

ac fpecies referri; definiente id Concilio Tri-

dent. Seff. XIV. Con. V. Si quis dixerit —

- mpeceffarium non eí/e jure divino confiteri

omnia, et fingula peccata mortalia — et

circumítantias,

quae peccati fpeciem mu-

tant etc.

ani

hema fit *).

*) Suffragztur etiam evidens ratie: cum enim facer-

dotæ a Chrifto fint inftituti judices, eisque tam

poteft

tas Lmnu;, quam folvendi; remittendi : pec-

li

cata, et retinendi Matth, XVIII, et Ioan. XX im-

0

pofita i't, utique eam non nifi temerarie, et ini-

NT

quc ufurpare deberent, Ífi caufa nondum cognita

i

abífolvere

C5

vel

damnare audeant.

Praeterea ex

|

1

jure divino fíacerdotes campetentes poenitentias

imponere

tenentur.

Debent

enim

facerdotes,

quantum 11 áiritus ,

et prudentia fuggefferit, pro

qualitate crf mmm — — competentes fatisfactio-

fnes Injun

ere

'Trid

Seff. XIV. c. V. quod iterum

peccatis tion rite explicatis minime fieri poteft

$. 198o.

P

Cap utü IV.

21

tndul

$. 1985.

pt 0l

ex nd

Qua propter non absque difficultate hic

h Il"m'u

TU

]j

regulae ftatuendae funt, ex quibus numerum,

et fpeciem peccatorum feliciter metiri liceat,

| Conitd

I! ld

et quidem de his a viris gravithimis operofe,

i

j

.....

ac diu jam difputatum fuit, quia vero omnia

pited

o

dntii;: 8c to«

offücid tam ajentia, quam ne

o

| li

betty

tam honeftatis ftrücturam ab üniverfali jüre,

i

feu titulo debendi inde a $.380 et deinceps

!

r'/-n

iWv

rnen-

repetii, ex eodem fonte regula ad di

dum numerum, ac fpeciem peccatorum de-

rivanda mihi eft. Verifimum quippe eft il-

«

j

lud fcholafticum:

contrariorum .eadem eít

Wi p

;

ratio.

Unde qui oflicia, et obligationes nu-

W

T-

merare, et earum naturas internofcere fcit,

IN

per easdem rationes peccatorum ofliciis op-

oD

pofitomym numerum inire, et eorum Ípecies

As

difcernere noverit.

en

$. 1981.'

onyf n

"lG It

Quapropter peccata ex fequenti regula

"

numerabis: tot poenitens peccata commnifit,

e[]ul PeL

X

quot obligationes, aut oflicia *) aut fiqui-

[

dem aliquod ofücium perdurans fit, quoties

j 00

*

Ex

/

repetitis actibus idem oflicium lagfit **)

etere

qua regula, puto, in fingulos eventus judi-

rCHiæW

[

cium concipi poffe.

j

'criï; ï

f

us

*) Quod fi quaeras undenam. numerus obligationum

V

haberi queat, aeque tnim obfcurum eft fcire, quot

" izfrü j

dentur officia, ac noffe, quot dentür peccata, ad

pit

hoc refpondeo, tot dari obligationes ,- quot dan-

tur

L

E

Tyactatus XVIIE

ttir tituli debendi, utpote ex quibus!illae nafcun-

I

tur, quotnam vero, aut quinam fint tituli de»

l

bendi, inde a $. 980 et deinceps explicare ftudui,

&

denique omnes debendi titulos, et natos ex iis

obligationes docere , totius theologiae noftrae la-

bor eft.

$

**) Hujus autem regulae fequentem, ac folidam

ï

plane rationem effe. crediderim.

Peccatum non

[

confiftit in actu, fed in relatione illa, qua actus

opponitur alicui officio , eft. enim notio ,moralis.

lam relationes multiplicantur, five fundamentum,

five terminus earum multiplicetur , fundamentum;

s. o tv

feu fubjectum hujus, moralis relationis. eft actus

humanus ;

et tcorminus. eft lex;

feu obligatio.

Igitur toties multiplicabuntur hae relationes, quot

funt termini, aut quot funt fundamenta.

Fieri

enim non poteft, ut a duplici fundamento ad di-

H

verfum terminum una eademque relatio ducatur.

Unde ad multiplicanda peccata fufficit, five plura

jura, five idem jus per plures actus evertatür.

in utroque enim cafu funt plures everfiones, et

Ra-

fic plura peccata: prout confideranti patebit.

[

tiones illorum , qui numerum peccatorum ex aliis

(

regulis computaht, iea.Opinione ex eo fallunt,

quod ipfum.actum pro peccato confiderent, et fic

abífolutam peccati notionem ftatuant, et cum fit

mera relatio repugnantiae, id eít, actioni$ corr

Unde in eodem

trarius adverfus legem refpectus.

reo contra eandem legem per plures actus, vel

per unum, actum contra plures leges poffünt dari

plura delicta.

$.

1982.

Ex hac regula fequitur Imo reapfe quem-

vis actum, etfi phyfice unicum, fi malitia

Ípecies plures involvat, etiam numero plu-

res

i

Caput IV.

29

ia

rés$ continere, puta quantum ad computatio-

lff». örüx'

nem moralem , de qua fola quaerimus. 'Nam

firi

ea, quae fpecie differunt, multo magis nu-

t ib

Sic furtum

nl

mero. debent neceffario differre.

Sacrilegum etiam unica vice perpetrans pec-

catum numero duplex commifit; egit enim

folci

contra titulum religionis, et juftitiae, et fic

j 10

düo ofücia laefit, quod ipfum ait regula $.

Ü

Cllf'a'

praeced. praecipue fchol. **). Licet vulga-

u

Yis opinio habeat, idem numero peccatum

duas malitiae fpecies continere poffe.

nenïu;m

1 U

[j

$.

1983.

j quot

Fig;'i

Infertur IIdo eum, qui globo ex tormen-

q

Ü

hi

to bellico excuffo centum. occidit, totidem

juf]f]f-

commilliffe caedes. Sequitur IIItio illum quo-

( P.!

que, qui unico raptu, aut manu femel ad

marfupium pofita roo aureos capit, roo fur-

h

ta perpetrafle: idque etiam, fi hi aurei ad

T.

eundem dominum Ípectarint *).

if

*) Ifte enim dominus in fingulos aureos, üngüla et

i

g

diftincta jura habebat; et fic fur ifte centum jura

du

laefit $. 2002.

Non enim 3 pluralitate perfona-

rum, fed injuriarum, ac obligationum laefarum,

jodl

| Vel

peccata multiplicari ait regula

Et recte, cum

üri

utique certum Ífit, eidem' homini, et fpecie et

numero diverfas injurias inferri poffe; idque etiam

eodem

actu.

Sic ficta calumnia

alterum

fama

fimul, et munere publico, reditibus etc. privans

unica actione duo, ni fallor, peccata commifit.

a

Neque dicas: equidem eidem plures fieri poffe

injurias, fed nondum per eundem actum: vide-

;lifiä

turque haec notio feipfam evertere: . idem actus

phl'

. eff

fà

".

3o

Tra;tatus XFVIIL

eft duo, et quidem numero duo peccafa. ; Deni-

que nihil evidentius quam hoc: Unum non eft

duo, et quidem numero duo peccata.

Aft totum

hoc argumentum diftinguo: unum phyfice non

poteft effe phyfice duo,' aut mnltiplex:- hoc ve-

rum eff: phyfice unum non poteft moraliter effe

multiplex, haec affertio eft falía.

Bonitas, et ma-

litia non eft quid phyficum , aut' abfolutum , fed

eft relatio actus ad regulam , quacum. vel pugnat,

vel convenit.

E

Mij

Iam fi dentur plures regulae, idem

fec

actus pluribus poteft

adverfari, et fic habebit

eadem actio plures relationes , et, quod inde fe-

fm;

uitur, plures malitias; five quod idem eft, in-

ant

volvet. plura peccata.

In praefenti enim

non

lujt

actus phyficos, fed malitias morales numerare co-

namur; tales autem funt totidem , non. quot per-

qui

mï

Óonae, fed quot jura laeduntur.

ïkä

BA

n

6.

198!.-

hi

Ex regula $. 198r. data docetur IVto tur-

&l

pitudinem

um eadem uxore faepius exer-

&t

.citam effe.multiplex adulterium. ^ Licet enim

idem cot

3*X

l

JJ».;J& b

et idem jus ab iisdem laeda-

(

tur; id tamen laeditur per actus iteratos.

hij

Inducitur Vto per eandem rationem actus

56.';"01;

interiores, et fola mernte exercitos tot pec-

E

0..

Cl.'p

cata confüituere, quot actus fuerunt.

4* $

Vl

actus odii per integrum. menfem continuati;

fpurius amor, aut fimiles animi illecebrae

! X

diutius admiffae: idem enim j

LY

jus per plïures

actus eft laefum *).

*) Ubi tamen recte advertunt doctores talinm pec-

catorum. definitum numerum vix poffe iniri, fed

fufücere, Ífi in facro tribunali dicatur; ego per

tot

'ä,..fl&

Caput 1V.

3I

Deni«

tot menfes, dies etc, actibus odii ihduïü

ita, ut

n ï&

in dies fingulos decem deliberati actus

cadant,

QY

vel: quandoque per integram horam meae

iracun-

t I

diae Iibera frona remji.

Q Ye

d

$.

1985.

a

s

If

Sequitur VIto propofita, decreta, cona-

fl')n

eTy

xl

Tl

tus, ac confilia licet ad eund

,actum .per-

fectum tendentia, acdemum in eundem de-

M

^

t1

finentia. tot effe peccata, quoties poeniter

Av

| g,T

animum [fübeunte, eadem profequendi vo-

[ M

luntas omifla, et iterum refumta. fuit.

Et

"t v

quidem fi id libere factum fit, id omnes ad-

ot pat

oOpPpni

í

mittunt5 quodfiveró aliqua cauía n

w

fario

malum animi decretum mutare coegerit, va-

ri varie fentiunt.

Ego, quantüm ad alio-

rum hanc controverfiam o|

JiiiW

4110

r (ego.enim

Q

JW [y

li

alud fentio $. 19

ÓUt

) fi quis neceffitate co-

j eu

actus ita a mala intentione recefferit, ut ari-

ef I

mum pergendi etiam invitus omiferit, et

f

]j

m

il

data oportunitate iterato admifer

v

Doeccata

5

i

1 VeCro

animum nun

(111

am

(l

üh

multiplicata fuiffe:

Li u

| gt

defponderit, licet fomno aliisve negotiis oc-

a

cup:tus mentem ad diverfa verterit, talem

X p

J bl

ex plerorumque fententia, non nifi unicum

JUdd

peccatum perpetraíffe dicendum erit *).

ebrt

J

yro

*) Prioris doctrinae exempíum effet, fi quís inimico

infidias ftruens, eumque feéliciter evafiffe putans,

deinceps eundem a fe occidi pofle defperans, fic-

que truculentum coníilium invitus omittens , eun-

) peC'

4

dem tamen infperato obviam habitum occidit.

n ^

gtf

wPoüerioris vero regulae cafus foret, qui inimico

T

iu

f

j!

Tractatus XVIIE.

32

diu infidiatus vel ftudio vel praeter voluntatem

obdormit, et evigilans. primum truculentum pro-

j

pofitum exfequitur.

Diferentia fcilicet in eo eft,

quod prior mentis decretum Whutaverit, noyum-

que exin conceperit; pofíterior vero in eadem

femper malitia perexerit.

$.

1986.

Mea tamen opinione etiam uterque pec-

(ïä

cata multiplicavit, debebitque confiteri, fe

per triduum animum occidendi foviffe: ac

:

li

demum executioni mandaífe. Singuli enim

actus deliberati humanae pietati, ac juri vi-

(0)

prà

tae adverfantur.

Et quidem ex fenfu intimo

Cüh

patet, eum qui centies voluit, et tandem

DN

perfecit caedem, deteriorem efle prae eo,

Wi

qui femel voluit, et perfecit.

Neque ex eo

W

Y

hi actus fuam naturam, aut numerum mu-

tant, quod tam

w 4

n

fui conditione, quam in-

tentione agentis ad opus quoddam praeci-

puum, et perfectum referantur: actiones

enim noftrae non ad alias actiones, fed tan-

quam relationes ex juribus, quibus vel con-

Qp

li E['u[;dn

veniunt,

vel adverfantur,ï numerari de-

|

bent *).

pIOCEda

A

afe

^. Alias Titius,

et Sempronius Ca;];o mortem mae

d

Hx

clhinantes unum committerent peccatum , €O quo

W

N

eorum actiones tam ex Ííui conditione, quam .ex

intentione agentium eundem actum principalem

Q

Qür

fpectent.

Et utique nemo negaverit, ab utroque

Y

grave delictum, et fic duo numero peccata in

Hs &

hoc cafu commiffa fuiffe:

fcilicet et Titius, et

Sempronius lethalem noxam contraxerunt ; etft

ïaïe 0

pi

4

CO ni-

[

ll

—

Caput IF,

33

ntatet

) pro-

communi conülio,'et conatu ad &andem caedem

Q d

fuam operam contulerint.

Et fic illa relatio ad

praecipuum , et confummatum actum non eft futfi-

YU.

u

ciens ratio, qua plura in idem,.et unicum pec-

catum connecti queant: nam jus vitae, et quod-

cunque aliud eff tale, ut non tantum confümma-

tas, fed etiam inchoatas injurias prohibeat, Ul-

timam tandem et fummam iniuriam addendo non

purgamus priorem, fed cumulamus. etiam.

Equi-

p

dem .explicato actu. principali facerd

OS nOn raro

T&ïäï D

quosdam, ac confüetos actus praevios facile in-

jl

telligit.

Sic expofita quaedani turpitudo íua na-

j &

tura, atque ex confueto more facit^ venire in

cognitionem. aliquot actuum imperfectorum ,

qui

juri L

praecedere folent.

Io aliqua actum perfectum

jptim

confütuunt, quae proin [üb notione praecipui

t

peccati fua natura continentur: fic vulnera in

-

ne d

figere aliquando eft ipfum- occidere.

Si

vero

j &

praecedentia fint fingularia e.

$

o

caedes per plu-

res menfes cogitata:

un

Ceffe eft.

talia. omnino confiteri ne-

quäm r

$.

| pl'äe"-þ

1987.

i

Jj

l

Atque idem de fimilibus fentiendum et

g

quid

em.ex communi fententi

a 9l

4, puta, fi inve-

m

recunda quaedam confummat

J "

procedant.

am turpitudinem

Scilicet fi per

petrans talia ea re-

ferat,

exerceat etc. animo ad dedecu

S prin-

cipale

perveniendi, tunc tot

em D*

us proceffus in

80 QUUJ

Wünum peccatum coalefcet.

am.^

Si vero per

&u« l

aec turpia initia, primo al

iud non intenda-

ycip?

tur , et ex irtervall

yao

o demum in pudendos au-

'3 n

füs exordefcat ;

tunc fingilatim tàlia compu-

x"Ca

tanda erunt.

i

Idem dicendum, fi probrotum

tale opus alia

Ill

0m,. V1.

quaedam turpia fübfequantur,

qu

quae

—

94

Ti rqctatus XFVIII.

$1

quae proin novi ftupri peccata conftituent ;

non enim praefens poteft effe pars, aut ini-

tium praeteriti,

Atque ita quidem ex com-

muni fententia dicendum: licet ex mea opi-

h

nione. minores has foeditatas in facro tri.

bunali juxta Qum'praecedent. exponi neceffe

fit; quacunque demum intentione perpetratae

N

fint; quia quod fupra mox dictum, feipfis,

atque opere exercito jüri alicui adverfae, et

fic peccata funt.

CAPVT. QVINTVM.

Regula ad difcer—hendas Jpecies peccatorum.

lUfie

1988.

Ad grave peccatum tria requiruntur; eX

| 8

quibus Imum eft lex graviter obligans:

then

1909.

Secundum materia gravis: et

Quà

'Tertium actus fat perfectus; et quidem ex

;

1990.

teHii

parte intellectus per cognitionem,

g

Eamque plenam; et

1991.

| tj

1992. Ex parte voluntatis per confenfum etiam

]s

fimplicem tantum.

Íny l

1993. Quia virtutum , et vitiorum natura a titulo

debendi derivatur ; ideo

D

tüm |

0 f

ä

1994. Pro regula

ad difcernendas fpecies peccato-

rum eft fequens:

peccata funt ejusdem naturae,

Ma *)

Quae

cujus eft titulus debendi, cui ádverfatur.

u

regula

2

$.

1995. A communi, et ufitata parum dilfett. Ex

ea tamen

Infertur Imo folam differentiam praecepto*

*

1996.

zum pro regula ifta non poffe ftatui.

Et quidem

$. 1997*

g

.....

Caþut V;

33

n

$. 1997. In arbitrio Legislatoris bumani nunquam eft

legem aliquam condere, vel non condere: atque

yt it

ideo

Y (

$. 1998. Leges humanae ad eam aequitatïs fpeciem

t 0j

q9 n

pertinent, ex qua aequitate juftum erat hànc e. g.

legem jejunii ftatuere potius, quam omittere,

yelt

His ita habentibus

pemae

$. 1999. Regula $. 1994. docet IIdo eum qui ljeju-

nium quatuor temporum in Quadragefimas incidens

fe.'pfii.-

non obfervat neutiquam; bene vero llitio dupli

ä'

:x[ael ü

cis fpeciei peccata committere ilum , qui furtum

Í

facrilegum committit.

$.

I988.

;5

grui

Atque haec de differentia numerica, feu

numerum confítituente.

Quia tamen etiam

otu j

genus, et fpeciem peccati

]

exponi neceffe eft,

merito infüper in eam reg

jlam

indagatur; ex

quae haec ditferentia in fin

gulis eventibus in-

qi d

telligi queat.

Cum vero non nifi gr

avia pece

cata, eaque nunquam rite ,

àC directe ope

abfolutionis deleta,

exponere tenemur

j- 1978.

üfum e'.iaf-

praevie fcire neceffe eft,

quaepam peecata

fint lethalia, e

t quaenam venia]

ia, id eff, pra-

tiam fanctificantem,

et amicitiam cum Deo

non tollentia, ideoque faciliori veniae ob.

noxia*) [taque ad grave peccatum tria re-

1 g

quiruntur.

Scilicet lex

graviter ftringens,

(

eoquod dari .queat ,

faltem

jn jure humano,

lex non nifi -levem oblig

ationem inducens,

etfi res aut materia legis

; feu id quod prae-

(

v

Cipit, fit gravis moment

i.

n

m

Ti

-Cz

*) Non

LU

Tractatus XVIII.

36

.*) Non enim in differentiam peccatorum venialium,

4

——

fed gravium , feu quae animae inferunt mortem;

neceffario indagamus , utpote quae fola funt ma-

teria confeffionis neceffaria, licet etiam. eadem ré»

l

gula ad difcernenda peccata levia omnino faciat.

1,7

Á

$.

I989.

j

Altera condif:io ad lethale delictum re

quifita eft materia gravis,

id eft, ut actus

obligationi adverfus notabilis, et alicujus mo-

menti fit.

Nullus enim legislator velle cen-

Dete

5

trdy

fetur, ob negotium exigt

ii momenti *) gra-

quirm

vem obligationem inducere, cum talis lex ex

aliqua parte iniqua foret: majorem enim mo-

ün

dem |

leftiam ,. quam utilitatem inferret.

i

*) Debet omnibus fpe

ctatis non leve duntaxat mo-

M

mentum continere,

Quaedam enim fimpliciter le-

ür

via comparate

autem ad circumftantias gravia

&cti

poffunt effe,

Sic dux exercitus agrum tran

üttï;i,

Qu

fingulis militibus poteft füb -poena mortis furtum

5

vel unius rappae prohibere, ne,

dum ex tot fin-

Q

guli fingulas aufferrent, totus ager(devaüetïtxr.

n

I!ug

$.

1990.

Tertia denique conditio eft perfectio

actus, tam ex parte intellectus, quam vo

N

m*lï

luntatis. — Requiritur fcilicet plena cognitio

tam juris, quam facti: id eft, peccaturo de

I'Um k

d

bet eíffe cognitum, hunc actum turpem, legie

que adverfüm effe, et infuper noffe debet , a

üm e

fe talem actum reapfe exerceri ").

fs

V f

$

*) Sic

. a

Caput V.

ntd

*) Sic quispiam nefcire poteft, ea effe turpia et in-

NOTLER.

verecunda, delectationem admittere malum effe,

n

et ideo easdem fibi libere indulget: alter vero

euem

has illecebras. cum boneftate pugnare probe no-

o i

vit; mentem vero fuam, aut potius interiorem

fenfum fuüuum eisdem inhaerere modo non advertit,

lam uterque horum a peccato immunis ef'c

etum !

1f

$.

I199I.

v u

sU

uaenam veto plena , atque ad grave

g

[

W

peccatum fufficiens cognitio fit, vehemens, et

ardua inter Doctores difputatio eft. Alii re-

i

'"I

$]

quirunt actualem, alii virtualem, alii denique

Jis J

cum interpretativa contenti funt.

emm

Ego qui-

dem cognitionem nullam nifi actualem intel-

ligere poffum : utpote quae fola. exiftit. Qua-

ölmvl I

lis enim eft cognitio illa, quae reapfe non da-

p

tur? id autem frequentiffimum eft, malitiam

g

ii

actionis a nobis vere cognofci, licet de ea,

m !

hf

qua hanc malitiam cognofcimus , notitia non

W

Ü

n*

( o

cogitemus, ficque nos deliberate peccaffe fre-

quenter ignoremus.

Vide

j

, quae de pec.catis

ignorantiae dicta fuerunt.

5- 1992-

peflec

um

Sed'requirunt praeterea perfectum , ac

plenum confenfum voluntatis 9. 199o. Ve-

Codni

Tum contra communem fententiam hic fen-

sturo"

üendum effe videtur, quod quantum ad fo-

yett "

"AO

. i

Ji

lum confenfum, is vel plenus vel nullus fit.

'am vel mens tua vult, et eft confenfus ple-

nus, fatisque fufficiens, vel non vult, et omni

4)'

caret

3

t

Tractatus XVIII.

38

caret *cönf'enï'u. Confenfus equidem non mi-

0

d

nus, quam cognitio capit magis,, et minus,

Y

id eft, poteft augeri, et minui: definite unius,

b

l:

vel plurium graduum confenfum neceffarium

lt

effe, er ad grave peccatum e. g. caedis hu-

manae requiri duos, vel tres gradus ardoris,

ob

intenfionis etc. *) nemo facile dixerit.

*) Nam decernens homicidium actu voluntatis unius

gradus vere fatisque confentit, ut homicida juré

vocari queat.

Actus vero tenuiores quam unius

ft

gradus non poffunt intelligi.

Aliter res fe habet

Tf

in cognitione ; poteft enim ejusdem actus aliqua

CiE! j

qualitas, non item altera; item malitia utcunque

non item gravis malitia quandoque intelligi.

Qüt

y

$

1993.

,

Iam ad ftatuendam regulam differentiae

fpecificae praevie notandum, aut potius ite-

randum, quod a $. 980. et deinceps dixi.

Scilicet quamlibet obligationem ejusdem cum

eo titülo naturae eífe, ex quo fuit nata.

Effectus enim nihil habet, quod non a fua

feu officii

caufa accepit.

Jam obligationis ,

expletio ad eandem neceffario fpeciem per-

QUE - u AC Ls UEMAT

tinet, in qua ipfum officium verfatur, cum

[

folutio debiti plane ejusdem rationis effe de-

beat, cujus eft ipfum debitum: fic actus

pietatis, quo filius reveretu

r parentem fuum,

non poflunt ad religionem fpectare.

Ut

Tuhi

adeo verum fit dicere: qualis eft titulus de-

bendi, tale eft debitum; et quale eft debi-

od

ütate;

tum, talis rurfus eft debiti folutio:

ficque

omnis

ag

Caput V. |

39

n f

omnis virtus fuam naturam a titulo debendi

'

derivat.

Verum per eandem prorfus ratio-

mis

nem natura peccati quoque difcernitur. Nam

TM

Aríom

etiam violatio officii, feu obligationis rurfus

eft talis, qualis eft obligatio, et ille, ex quo

js hu

J

obligatio nata eft titulus, . Vid. $. 98o.

$.

1994.

nu

n

"

Igitur ad difcernendas fpecies peccatorum

q Wi

ftatuitur fequens regula: Talia, ejusmodi

Sfeh

naturae, et fpeciei funt peccata, cujus fpe-

us 2f

ciei eft titulus debendi, et ipfum debi

g

Lum,

WA

i

cui tale peccatum adverfatur *).

*) E.g. Titius dives patri inopi centum dehet ex

pacto, et quia hi ad honeftam , ac dignam 1uften-

tationem ex prudentum judicio non fufficiunt,

frart

debet alios 100 qua patri,

Iam fi neutrum de-

1]

bitum folvat.

Idem homo eidem homini eosdem

centum, et rurfus eosdem ípecie centum negat,

(ip)

u

ita ut nec in debitore, nec exactore, neque im

M

materia debita, et rurfüs in nullo objecto aliqua.

jj 09

differentia fpeciei poffit inveniri: et tamen ifte

9

duo, eaque fpecie diverfa peccata committit, eo-

u

1$

quod diverfos debendi titulos, et fic diverfa de-

bita feu officia negligat.

Adeo in titulo. debendi

m P

W,ü

totius rei morahs cardo, et fumma verfatur,

eff 6

$.

1995.

(ic Y

m

51

Quae quidem regula reapfe parum. aut

"

nihil differt ab illa fat ufitata, qua dicunt,

pl

quod peccata omiflionis differant per diver-

p

;ütgtem eorum actuum,

quorum funt omifílio-

o

C 4

nes;

"

49

Tractatus XVII.

nes: et rurfus. peccata commiffionis: pro .di-

verfitate virtutum, quibus opponuntur. Mul-

ti aut plerique, fors tamen fruftra, addere

G

folent pro diverfitate virtutum, aut. pro diver/a

0

ejusdem virtutis rectitudine

Nam unius virtu-

Mi

(

tis non poteft diverfa rectitado dari: duplex

eft virtus, quam primum du

&

plex officium im-

Ye

portat $. 98o et feq.

bu

l

b

$. 1996.

€0

Ex afüignata tamen $. 1994 regula recte;

fey

ln

et Imo infertur: diverfitatem. praeceptorum

aut legum pro differentia fpecifica generatim

n 1m

HE

non efle aflfignandam: nam ex eodem titulo

T

K

nata obligatio poteft diverfis lepibus fulciri.

Sic e. g. facrilegium lege naturae, facrá, item

et profana prohibetur, manente eodem titu-

lo, qui eft gratia, ejusque dignitas, ne fci-

licet res facra indigne tractetur.

Et gene-

ratim leges humanae nullum novum honefta-

tis Gitulum invenire, fed omnes ex lege Dei

aeterna petere debent.

Cum enim lex aeter-

na fit ipfe Deus $, 66s et nulla extra Deum

"ag ^ o ass af E7

nova bonitas inveniri poflic; facile apparet,

omnes hominum leges fuam bon:iatem ex

lege aeterna haurire.

Unde nihil lege hu-

mana, et ex nulla alia rátione poteft prae-

li

It

Cipl, nifi quod fpectatis omnibus circumftan-

"

tiis legi naturae conforme eft, et quia con-

ln

forme eft eidem. $. 1998.

IW I

tj

$. 1997

Caput. V.

AT

0 0

$.

1997»

Mul

qiere

Ex occafione hujus veritatis licet extra

'(Lþ,

/

i

ordinem, notare juvat illam magni momenti

Wt

i U,

doctrinam: fcilicet nunquam, prout quidem

w]Ne

Videtur, in arhitrio humani legislatoris ( de

if i

divino aliud dicendum) effe, .

egem ferre,

vel non ferre.

$i enim c

&

e!

JÀALAAA

nfd

eratis 'omni-

1f3i

1

bus rationibus ac debendi t

iv

lis aequius fit,

legem non extare, eam í

'erre non poteft,

eoquod. in tali cafu ifta aliquem praevalen-

[

tem titulum laederet, et fic iniqua foret,

torum

Praeterea eadem utilis ctie

non poteft in-

oratif

telligi: ill

ud enim noxiumr potius, quam uti-

&

le eit, de quo optandum eft

, ut non exifte-

ret s.

u

tá

o

*) Scillcet. illud negotium reapfe damnific

1

*

im eft,

m

quod difpendio trecentorum centum

folidorum

g

lucrum a

flert, cum utilitas non ni(i fübtractis de-

ip CU

trimentis computari débeat.

Quod fi vero fub-

tractis omnibus rationibus utili

n

is fit legem exi-

Iu

]

flere,

tunc ab ea ferenda abítinere prohibet ífu-

ia

pPremum illud ius, quo is, qui reipublicae prae-

n( ac[)x

eft, ejusdem ;'emolumenta, mceliore

» Quo poterit,

InodO curare tenetur,

Sed de his alibi.

n

l

n

n«C)x

$.

1998.

] hi

Illud quoque

ad nofcendam legum huma-

aP/

narum fp

eciem et naturam juvat addere, quod

!

jidl

leges ]

Juanae in legem ? aeternam definant

i ol

DOn ex ea duntaxat ratione, quod aequum

fit legitimis füper

joribus obedire; alias omnes

tis et

pertinerent ad eandemïfpeci;m pieta

1j

7[

3

obfer.

42

Tractatus XVIIL.

obfervantiae, et fic peccata contra has leges

Sed

commiffa eíffent omnia ejusdem fpeciei.

leges humanae per eam viam, rationem, ac

Di

velut alveum eftluunt in legem aeternam Dei,

(

ex qua ratione ju

Vftum eft, talem legem fuiffe

latam *).

s :

*) Sic'e. g. präecepturh colendi diem facrum, et

praeceptum jejunii funt leges ab eadem poteftate

latae, fed ad, virtutes prorfus diverfas pertinent,

Scilicet fi diem Deo dicatam colueris, actum re-

ligionis, fi vero jejunaveris, actum temperantiae,

vel quod ego puto, actum poenitentiae exercuifti,

Áac

Quia nimirum hae leges ex eo juftae funt, quia

[

juftum eft, et Deum colere, et pro peccatis fa-

«

tisfacere.

Idem Iudicium eft, de peccatis hisce

Q

legibus adveríis $. 1996.

jan

$.

1999.

V

His rite intellectis regula $. 1994. ftatuta

oftendit lIdo eum, qui die quatuor tempo-

rum in tempus verni jejunii incidente, non

9- 2

jejunat, fpecie unicum peccatum perpetrare;

quia hanc legem latam fuiffe ex unica ratio-

ne poenitentiae juftum eft; nifi fors quando-

que titulum religionis fubintelligere necelfe

fit, quando fcilicet. jejunium in die profefto

fei

in cultum alicujus Myfterii vel fancti cujus-

dam indictum eft. Ex adverfo autem fequi-

D

tur llldo facrilegum furtum, vel libidinem

T

l) 8

facrilegam binas malitiae fpecies involvere,

Ite]

eoquod obligationes talia prohibentes ad di-

deba

verfos e. g. religionis, et juftitiae titulos fuafn

lu

originem refer'ant.

CA-

Ttto

Caput VT.

43

feget

CAPVT SEXTVM.

a

De circum[lantiis in eodem fpecie, et numero pec-

m Det,

catum aggravantibus, iiem de peccatis dubiis,

n

[e

el examine aonj&ientiae.

*

2000,

rum, ?

'Tametfi verius àppareat, circumftantias in

f

n

eodem numero, et fpecie aggravantes exponi de-

TO

verti us

bere, eo quod

aUr* Á

2001. Argumentum pro fententia negante ex Tri-

pd

porato

dentino petitum nihil evincat;

yerct

]i

$.

2002.

qui

Haec tamen quaeítio fere otioía effe vide-

Ini,

tur: cum circumítantia mere aggravans, falvo

vurs À

eodem numero, etípecie vix poffit cogitari. |Sed

ajis U

etiam

$.

2003.. De peccatis dubiis communes confcientiae

leges in tractatu de confcientia defcriptae obtinent.

Accurata tamen fui accufatio praevie requirit,

iil

j

2004.

Examen conícientiae debita

4' 3

t t

J

l

J

2005. Non tamen extraordinaria,

2006. Diverfa tamen a d

ill7 n

dum.

iverfis dilipentia obeun-

f ef[!xeï

Id

"

$.

2000,

M

: Jieco

Hic vero de circumftantiis inter eändem

,fofeftf

fpeciem, et numerum idem peccatum aggra-

| uj

An ífcilicet hae

vantibus ardenter difputant.

j feq

quoque in facro tribunali ex praecepta divi-

d

no exponi debeant.

Et quidem aílirmantes

o

j

meliorem caufam habere mihi hucusque vi-

"L

debantur, qui enim unum numum aureum

1

abílulit, omnino id exponere tenetur. Nunc

Vero cum alterum, vel tertium, vel mille,

(

aut

NDESE TOR

44.

Tractatus XVIIIL

aut etiam millionem eorum acceperit, intel-

ligi vix poteft, quomodo cadem confitendi

f

formula fe fatis accufet.

Sive enim unum,

(

aut millionem aureorum furatus (it, femper

(at

|

fatisfaceret, dicendo: Gravem fummam ab-

o

Q7

ftuli; et fic eandem femper fententiam, ean-

demque poenitentiam 1ubibit: quod plane

(

indignum , atque a jufti judicii, et ipfius Sa-

D

i

crámenti poenitentiae ratione longe abelfe

videtur.

Scilicet ad juftum judicium (in quo

de

reapfe facramentum poenitentiae confiftit )

e

concipiendum plus faepe facit circumítantia

(f

LT.

aggravans, quam ea, quae fpeciem mutat.

«l (

CW j

$. 2001.

Ti

Neque adveríae fententiae patroni ex eo

fe fatis tuentur, quod Concilium Tridenti-

num pl

us non juíferit, quam ut fpeciem, et

numerum

peccatürum exponamus.

Nam

quod jam aliquoties notavi; leges humanae

praecipue facrae, et fümma Ecclefiae aucto-

ritàte conditae nunquam aliquid contine-

bunt, quod juri naturae, aut divino adver-

fum fit: non tamen eousque exactae funt,

ut fua fententia totum et omne five natu-

rale, five divinum jüs exhauriant: innumera

enim ad legem Dei neceffariam, vel arbitrà-

riam pertinentia capita per longum tempus

non erant definita: atque non pauca, ne

nunc quidem ultimam fententiam acceperunt,

et fors neque accipient aliquando.

$. 2002.

Capät VI,

45

2002.

1tel

$.

endi

