et pugna acerrima

N

il

etii

fpöü

opus effe: ex remiflis illis ac languidis,

ïï,'m

hucusque integris perdurare nullum.

Pau-

« tlm |

cis, laetos admodum, et fimul timidos rec*

damus, quotquot innocentes fervare cona.

mur.

* Droy

$. 2025

d

Caput. V'TII.

67

H prl

$.

2025.

Wt ai

;:'Alterum inter

fubfidia ca

0s C

put funt multa,

ac continua in Deum pietati

S

exerciti3, puta

| À

(l

" iil

orationes, piae lectiones, fed

ula in publicis

luJ

Ecclefiae officiis praefentiae.

o (

. Gratiae, et

d

magnae gratiae hoc opus eft, et unde hanc

in adolefcentes noíiros derivabimus?. Num

s 0

"]

ope jejunii, aut copiofae fti

pis in pauperes

w m

j

erogatae? Sola itaque f4cra

pro innocenti-

bus fons gratiarum fuünt,

quae, fi apud eos

tenuiter. fluant,

aut omni

nO exficcentur,

omni coelefli robore defti

tuti mox erunt

TUinae proximi.

i 0U.

Certe, quae de neceflitate

Orationis in tract

at. de oration.

gencratim

u

feripfi, quoad innocentes bis funt

Vera.

et !

g

w

$.

2026.

k T

freqüeü

Et litique inter omnia o

longiffi

pera religionis

u

me eminent facrificium,

et novae legis

!

f

facramenta, eorum

Qu

aC pius.

Ex his en

que ufus frequens aeque

T

il

im praeter aug

gmenta gra-

Ü

tiae fanctificantis g

"atiae

J aum

auxiliantes copiofe

a

|

admodum, certo infüper,

€t ex opere opevato,

i?

id eft prorfus

j

fed Chrifti

gratuito, et non propriorum,

I

meritorum * virtute hauriuntur.

[

Et quidem fa

)

peciatim eft

cramentum altaris in hanc rem

h

efficax , cui ab ipfo concilio tri-

guldï

j

dgntino' fmgu

jum

ilius o

laris haec virtus tribuitur

, quod

pPe a gravi

peccato praefervemur.

m]ldos l

Huc fan

€ Tevocanda

qat

U

funt ea, quae in tracta-

tus proxjme prioris

ultimis capitibus de hoc

þ 201:

m yiïg-

us

68

Tractatus XVIIL

myfterio fi

u

mme falutari dicebam.

Quare

t

innocentes

ad S. Communionem alternis I:b-

fingulis

zl

domadis, vel quod tutius foret,

h

octiduis inducendi funt: qui enim ingentem

d

lapfo

rum numerum cum paucitate innocen-

[

tium computaverit, pr

;

ofecto faci.1e mihi ad-

ftipulabitur.

um argumentum oppo-

1

*) Neque tritum illud frigidovr

has

, frequens adeo. com

munio praecipue apud

In-

üdm

», adolefcentes ,

et pueros teporem inducit..

itàte panem hunc

P

,,curiae mentes hae eadem facil

'GS

Aft vo-

"lang

,divinum, qua profanum comedunt

ces ejusmodi infigne animi

nullum

rerum etiam

Dnem

divinarum fenfum habentis

frigus prodere femper

cMm i

mihi vifae funt.

Dein nullus in u

fu divini hujus

Wt

N

quam ille, qui raro eundem

cibi frigidior eft,

-

DN

Win

fumit: , neque facerdote

s ullum. ad. hanc menfam

—

ms M

difficilius admittere poffunt, quam eum, qu

j ean-

Dic, quorum confeffiones

Y

dem raro frequentat.

&

graviores funt, eoru

m , qui fingulis octiduis, V€

Af]

dem obeunt? $Si vero fre-

re, l

qui-fingulis annis ean

aliquos comitari

quentem com munionem mnaevos

n

putes, naevos, non frequentes COTDI

nuniones tol-

N

Nullius rei ufus inter

homines ob-

lefe debebis.

l

!

tinet, quem non abufus a

liquis faepe fequitur:

ac legi conformem utilium,

et ne-

num juftum ,

ceíffariarum re

rum ufüm nobis interdices propter

frequentes, quae circa res

B

.

optimas contingunt

abufus ?

Dein communiones 1

nnocentium ex omni-

lo facrilegii maxime

E

q

l (

bus fecuriffimae, et a pericu

n

remotae íünt, adeo ut primis Ecc

lefiae faeculis

]'ig,

hoc facramentum etiam infantibus ,

nullum certe

eretur: noftra

TOf T

devotionis fenfum habentibus praeb

vero aetate quorumdam confuetudinem $

qua par-

DC(e[fal

n

ab hoc

Vetr

vulos usque ad decimum vitae annu

myíterio (utique reverentiae gratia,

prout pu-

W

tant

. Caput VIII. V' :

69

Quaït

l

effe arbitror.

tant) arcere folent, juri divino aperte adverfam

bb

Ipfi denique Chrifto, qui parvulo-

rum, et innOcentium maxime mirus amator eft,

nguis

Lemem

horum communiones funt jucundae admodum, qui

difcipulos füos defuper increpavit dicens: Simite

ul

parvulos venire ad me, et nolite probibere eos,

ii

l

$. 2027.

j q »

Ttrtium jam ad confervandam innoce;n-

g

tià

m auxilium in eo eft, ut ejusmodi homi-

]öuöfx. ' l

nes ad peccata etiam lev

ia conftanti ftudio

um ^

vitanda inducantur.

Talia enim peccata in-

rum et)b

fignem illam gratiam, q

uae ad omne grave pec-

catum perpetuo füperandum neceflaria

p

j :

avertunt: nosque infüper

UR

L

,,,,,

proclives reddunt.

ad gravem lapfum

Ejusmodi enim temera-

u "

rii, et levibus aífue

tie

m

O ipfo a peccatis ge-

neratim fumtis non abh

orrent, et fic peccato

T

etiam lethali proximior

es funt.

octo

l

Non pugna-

re, non vim fi

bl inferre, non vincere didi-

(

cerunt, et decretoria ali

o

quandO pugna ur-

n

f

gente, ex folita fibi

M

indulgendi affüetudine

fracti facüh'mg cedunt

L4

repg W*

il

jcs P

$.

2028(

qntite

Et quia in

TL

x

prima aetate magnum adeo a

jj m

pari

. aut impari fexu

periculum imminet, ut

primum naufra

fjge i

gium plerumque ex tali occa-

]unum M

lone contingat, ideo q»artum inter maxime

;

neceffaria caput

fcribo fequens: Parvuli etiam

g, U

p

hovennes jam fedulo monendi, ne ab aequa-

yn ?

]

!, aUt eUam .jam adulto impudicum taccum

praü

Ü

^

admit-

3

Nansr

Tractatus XVHI.

7o

admittant, et ut quandocunque qüiä aliquid

impudici vel tentat, vel peragit, primo mox

:

inftanti celerrimam fugam arripiant, non fe-

j

cus ac fj praefentiffimum vitae periculum in-

ftaret.

Cum vero decimum tertium annum

ingreffi fuerint, priori monito addendum, ut

fecum ipfis cautiffime agant, atque ab omni

proprii corporis attactu, nifi quem fola. ne-

ceffitas exigit, follicite, et in lecto maxime

abftineant.. Cum denique fexdecim annorum

fuerint facti, magna induftria inculcandum,

ne quis folus cum foemina fola unquam agat.

f

Mirabile videbitur, quod praefenti $. fcribo,

j

fed iis cantum , qui rei hujus parum experti

funt *): quos vero diuturna animarum cura

exercuit, hos rógo, ut omnes, quos inno-

centiae difpendium paífos fuiffe noverint,

q

interrogent, quodnam illis primum peccatum

p

K

lethale, et ex qua occafione extiterit: et pro»

fecto intelligent, quod ex quinquaginta ejus-

ln

Cf

modi naufragis ne unieus quidem futurus fity

W

&f

cui non aliqua ex lisce tribus, quas hoc

eorug

$. defcribo, occafionibus primae ruinae cau-

fae extiterit.

Vel enim tactum impudicum

dum (

ab aequali, et pro dolor! ab adulto admife-

Ti

mmn

rit, aut peccatum turpifimum ab ipfo per-

Kn 1

petrari viderit: vel a nemine feductus per

B

incurios fui ipfius tactus propriam corruptio-

Ws

nem repente excitaverit: vel ex familiarita-

te, quam cum foemina incaute exercuit, ln

mola

*)]

turpitudinem aliquam prolapfus fuerit.

*) Ali

bapuz VIII,

13

— Aliqui huie confilio fors ex eo adverfabuntur,

Ánil

quod parvuli ex ejusmodi monitione aliquid diíce-

) fr0i

re, vel periculofus in iis fenfus excitari queat,

u

Sed quid difcent ex his verbis: Ab omui impudico

artactu. folerter. tibi caveto?

Neque impurus

lum ïü-

at

fenfus per talia excitatur, utpote qui feipfum in-

gerit, peccati originaril venenatus fructüus.

"Unde..

un Y

frequenter continrgit, ut incurii, et nihil tale in-

b Ui

telligentes huic fenfui indulgeant, imo velut to-

h me

tos eidem f? permittant, eousque nefcientes, quid

hisce fubfit, donec malum in confuetudinem pene

gt

ymo

infuperabilem abierit, malum inquam, quod pri-

ma vice ficile fuüperaffent, fi iliud tam atrox effe

t

non ignoraffent.

Bonum itaque eft, ut boftis iíte

]

domefli-us non nifi práemonitos, ac probe munie

;

fCTihog

tos adgredi queat.

n

$

2029.

j D

Quintum inter fübfidia a me fuggerenda

n()&'eïlï-"

eft, ut quatuor priora.non femel tantum ex-

ex

plicentur, fed iterato, continuo, ac pene

a

!

usque ad ipfum faftidium repetantur, incul-

gyn

T.

centur.

In fingulis fere confeffionibus fub

fd;

f/

il

diverfis formulis iteranda funt:

de fedulo

P.

eorum ufu interrogandi, ac velut ad redden-

dam defuper rationem füaviter adigendi funt.

udlCL

j

Fugax, ac obliviofum eft humanum inge-

Ü äde

nium, et maxime in adolefcentibus.

Quod

IpfO r

heri firmiffime ftatuimus,

ilius hodie vix

ytus

amplius recordamur: et affectus nofter, licet

orm?

:

ardens, nifi novae flammae fubjiciantur, poít

4

J

moram brevem, plerumque refrigefcit *).

rl

3

, *) Hlud infuüper utile, et efficax tam in hac caufa,

um generatim eífe folet,

'quam in directione animan

4

ut

:)A

D. .J:b

72

Tractatus- . XVIIT,-

ut ;;ofï ftatutas, et huic e. g. homini maxime ac-

[;

commodatas regulas

eadem methodo pergatur,

9j

eadem plerumque fubfidia inculcentur.

Sic enim

in morem denique indücentur, nec oblivione fa-

g

cile delebuntur.

Frequens mutatio ftabilitati , ac

firmitati abeft: et aequalis agendi ratio conítan-

tiam íaciliime inducit.

luvat quandoque meliora

negligere,. ut-fimpliciter bona eo firmius tenean-

(

tur

Multitudo legum ac. confiliorum. humanam

mentem; atctam íatis, onerat faltem, fi non pe-

nitus obruit: et' conatus in plurima divifus, de-

f

mum quoad üngula-enervis efüicitur.

$.

ia

2030.

Mägnä hic induftria opus eft, ac conten-

tione pene fingulari, fiquis fe per omnem

u'm

vitam integrum , ac baptifma füum inviola-

l

1

tüm tenere: velit,. ad quod tamen quivis

pacto baptifmatis, et ex aliis momentis gra-

viter obítrictus eft. Qui vero ad id vere

tenetur, is ad ea fubfidia adhibenda plane

obligatur, fine quibus finem hunc neutiquam

obtinebit. Singularia haec funt non ad ofli-

cium, quo obftringimur, fed ad depravatum

U')(fe

faeculi noftri genium,. quod ad certum ali-

'nüï'f

quando lapfum impellit.

Sed vi.opus eft,

W

UI

ac feveritate chriftiana: et plurima tanquam

Ug

füuperflua, ac pene fuperftidiofa rejiciuntur,

H[ hi

l

quae .fimpliciter neceffaria, ac reapíe prae-

i

cepta funt.

Lilium tuum , fi illud. flaccefce-

l]j

li

re nolis, fpinis fepias, neceffe eft, et vita

fuavis, quae fenfibus lenocinatur, fedulo vi-

ä

leat(

tanda: Nam vera /apientia non babitat t terra

01

fuavi-

:

Caput IX,

eu

fuaviter. oiventium £).

jtil,

Et ecce timor Domini,

eritt

ipfa efl fapientia

. &L recedere a malo intelli-

gentia,

Lf

j it

yn-

CAPVT NONVM.

ydra

t«

mj

Confuetae ciróa dolorem ad poenitentiam

requifi-

i p

tum fententiae referuntur.,

, i

203r. Ambiguuni eft, quomodo peccator de -pece

evadat,

catis dolens ope Sacramenti

poenitentiae juftus

2032.

Certum quidem eft

» quod minor dolor fufti-

ciat cum Sacramento ;

Yi

,

yrd

2033. Adeoque quod debeat diftingui dolor »per-

fectus, et imperfectus.

j

$

B

2034 — 37. . Verum in

yd

quo differat dolor imper-

fectus,

nonnifi cum Sacramento juftificans a per-

Bp

fecto , acriter Attritioniftas inter et Contritioniftas

difputatur.

j

1 pïa[*-'

$

i

^

N

u

"

ZOSI.

ad OTF:'

À felici, ac laeta innocentium claffe ad

triffem jam poen

[ak'ämäï

itentium ordinem gradum

y 2

fovemus, dicturi

, füb quibus demum con-

J [ [i

ditionibus Deus ho

minem gravis peccati reum,

nqüam

€t aeternis poe

in filium a

nis obnoxium in gratiam, et

lunülï,

doptivum

iterato recipere ftatue-

pl Y

rit. 'Tranfi

l:

tus ad horrorem longus, ac plane

«

infinitus ,

qui a. damnatione aeterna ad feli-

m

jl

citatem it

erum aeternam extenditur !

Quod

b *

»!

quïf

" Wl ,

| £) Iob. 28, 13. 2g.

WW'

Mw*f

/4

Tractatus. XVIII,

quidem immenfum intervallum non nifi in-

l

finita, ac divina Chrifti merita' explere pot-

P

funt.

lam doctrina de poenitentiae legiti-

i

mae dotibus ambigua, ac quodammodo in-

certa manct.

Per quod tamen nolim accu-

fate ufüm a facerdotibus in adminiftrando

poenitentiae facramento

receptum: nonenim

tenentur praeftare id, quod fcientiam, et

facultatem humanam excedit.

Recte faciunt,

düm faciunt id, quod ipfis optimum videtur:

nam inter duos timores fluctuant, ne vel

indignum recipiant, aut eum, quem Deus

&i

recipere paratus eít, feveri repellant.

j

lt

$. 20532.

D

M

lam inter antiquiores multi, et graves

extiterunt, qui eundem. dolorem ad Sacra-

mentum poenitentiae requirebant, qui fine

Sacramento ifto ad homimem Deo reconci-

liandum fufficit, adeo ut Sacramentum poe-

T

i

nitentiae Sacramentis vivorum, id eft iis,

a jam conftitutis con-

de

quae non nifi in grat

Veraüm horum

ferri poffunt, accenfe

rent.

lil

fententia, praecipue po

ít concilium tridenti-

hu

num, jam exoleta,.et

penitus relicta eft,

Tl

lia

omnibus jam perfuafum habentibus, quod re-

conciliationis gratia cum minore. aut facilio-

N

!

re al.quo dolore ope Sacramenti, quam fine

eodem obtineri queat.

Unde hoc Sacramen-

il

tum Sacramentis mortuorum, id eft eorum

k

li

mo a

claffi accenfendum eft, quorum vi ho

!

D

- Caput IX,

79

[

ftdtu peccati ad ftatum. gratiae transfertur,

p

ita ut in tali non praeexiftens

gratia augea-

lgmo

tur, fed recens inducatur.

) llv

vv

*) Saepimfne- tamen, et in omnibus, qui grave pec«

v

catum in confeffione exponenduni non habent,

facramentum poenitentiae fit facramentum "vivo-

[

rum gratiam fanctiücant'em augens, non primo

]

efficiens.

i

1

$; :2033.

TE

n X'El

Et haec fententia omnino adoptandä, et

]

exinde dolor de peccatis in perfectum , ac im-

perfectum, id eft in eum, qui fine facramen-

to, et in eum, qui non nifi cum facramen-

to poenitentiae gravis delicti reum Deo re-

)

conciliat, dividendus eft.

"

| st

$.

2034.

u i

l

:

Q

)

Tam dolor de peccatis, prout volunt, con-

cipi poteft, velex motu caritatis, vel ex

j er

eü J

ratione inferiloris virtutis.

Siquis peccatum

deteftetur propter Deum offenfum, vocant

j u

porid

talem dolorem perfectum , feu recepto voca.

[

(

Jl

bulo contritionem: fi vero quis doleat vi alte-

rius virtutis e. g. ob metum poenae, tunc

[367

j f

talem dolorem nominant imperfectum, feu at-

Witionem. Virtutes, feu rationes, quae ca-

(zcl

Ya j

"b

ritate inferiores,

ad dolorem imperfectum

fu

flicientes funt, tres potifimum recenfent:

Pfameu

g

ícilicet ex Lurpitudime peccati, ex matu poena-

Tut, EX jactura aeternae beatitudinis.

?

f

$. '2035.

76

Tractatus XVIIL.—

(

$.

2035.

[b

Iam ad hominem.peccato obnoxium fine .

facramento juíftum reddendum requiri dolo-

rem ex caritate natum facile omnes confen-

tiunt: fed circa dolorem, qui ope facramenti

iniquo gratiam Dei conciliat, plurimum diffi-

h

V

dent. Et aliqui cum dolore imperfecto, feu

a

cum attritione $. priore defcripta contenti

funt, Z4ttritieniflae exinde ;vocati: alii vero

u

£2

etiam ad facramentum poenitentiae requirunt

dolorem perfectum

feu contritionem, qui

C

2'0

propterea nomen

ntritionifíarum | obtinue-

runt.

$. ^:20536.

Hi jam Contritioniftae etiam dolorem per-

$

fectum , feu contritionem ex caritate ortam

in duas claffes dividere.coguntur. , Alia enim

j

contritio ex horum fententia fimplex, et fine

dum alia

facramento reconcilians non eft:

nobilior id etiam fine facramento efficit.

J

uibus vero dotibus ifta priorem illam fupe-

92(

rare debeat, haud conftanter definiunt. Mo-

do enim dicunt, quod debeat effe puriffima,

T

in folo Deo fiftens, et ad nullum alium finem

relata: plerumqüe tamen afferunt, quod per-

h

fectior ifta contritio debeat efle ardens, ac

imultorum graduum.

Nam ex duobus idem

la

volentibus unus poteft rem ejusmodi ferio

ha

quidem, fimpliciter tamen velle, dum alter

eandem vehlementer defiderat: eo quod de-

creta

ts

Caþut X.

77

creta voluntatis noftrae poflint effe modo ar-

N

t

dentiora, modo remifliora,

dd'&'

Yil

(.2037.

ffei

Quibus vero argumentis, et auctoritati-

dl

bus pars quaelibet fulciatur, et partem ad-

H

veríam premat, frecenfere omitto.

Haec

qex

énim apud utriusque fententiae patronos

j o

ubertim legi poffunt: et minus confultum eft

;uim'f

eadem iterato ingerere, quae ubique legenda

: (u

i

cuique objiciuntlur..

]IUc«

CAPVT DECIMVM.-

Doctrina. Zttritioniflarum impugnatur,

m

5.[ 2038. Attritioni&aexnon poffunt affi

gnare virtutem,

orti

l

quae caritas non-fit:

jj einm

$.

2039. Non quidem caritas theologica: fed haec

et I

per unicum peccati genus violatur,

j :

$.

2040.

Praeterea ratio dolen

Qu

Mil 't.

etiam eft unica:

di de laefo uno offició

j u

$.

204!. €t 42. . Et non plures,

M

2043.

if

[I1d

ftarum

Si vero fingulae dolendi rationes Attritioni»

finem

examinentur, patet

i?

g"

2044.. Neque turpitudinem peccati

IT V

20185 —

47. MNeque timorem poenarum,

qen

«D^ t^ v

ero

2048. Neque defiderium beatitudinis effe legitim2

d

motiva doloris. caritate deftituti,

j d

j

]

i f

a

9. 2038

Tractatus XVIII.

78

EPERDNCRETEES

$& 2058.

N li

fufs

, Omifiïs, prout'dicebam argumentis, qui.

11do

bus alii hanc doctrinam oppugnant, fola ea

Yolt

adícribo, quae mihi fpeciatim occurrunt. Et

inprimis cum omnes virtetes effe caritatem,

easque tanquam fübjectas fpecies fub genere

caritatis contineri ex SS. Patribus, ac certa

Att

ratione a) evicerim , Attritioniftae nullam

fane virtutem ad .concipiendum legitimum

Ti

t

pro

dolorem aflignabunt, quae non fit cari—tas. :

Ial

[er

$. 2639.

"

naefï

Neque dolor ex caritate theologica, pro-

K

CV

ut haec fpecialem. virtutem conftituit, ple-

le

rumque concipi poteft, utpote quae non nifi

W

per unicum, àc fpeciale peccati genus vio-

)

latur. Caritas Dei fpecialis, feu theologica

n

proxime ob excellentiam divinam Deo

debe-

d

Í

tur: cum e. g. pietas in parentes Deo qui-

Unic

dem, fed non titulo divinitatis, fed titulo

naturalis nativitatis debeatur, ob quem Deus

h

DUte

parentes colere imperat.

Per quod tamen

nolim afferere, quod 'caritas theologica per

quodlibet peccatum letbale non evertatur.

Nam fÍpecialis. haec caritas fub genere cari.

Se«

tatis generalis tanquam fübjecta fpecies con-

vl

tinetur, et ruente genere fubdita fpecies fub-

» gïlüg

fiftere nequit. Nam peccatum lethale

quod-

»q

libet generali caritati adveríatur. $. 1206.

s lii

iNon

»aet

a) Vid. tractat, de fuprem. genere virtut.

vt

Caput X,

/9

Non tamen per quodlibet grave peccatum

fides et fpes extinguuntur: bhae enim ex fua

qu

10

indole funt virtutes intellectus , quae vitia

.M

voluntatis haud delentur.

H

yend

5. | 2 04100

cu

Praeterea id quoque me movet, quod

Attritioniftae diverfas dolendi rationes ad-

?*'h«m

ftuf

mittant.

Pro unico officdio explendo, feu

Ti

pro unica virtute non nifi unicus titulus, feu

ratio urget: multiplex officium eífe incipiet,

Sic fi de

fi ex pluribus rationibus debeatur.

praeftanda folutione jusjurandum addidiíti,

Á QïO

jam,officium ,. et obligatio eft duplex, ac pro-

& 5 Pïät

inde etiam peccatum, fi huic officio defis,

non 'lü

erit duplex. Adeo unica obligatio unica ra-

tione nititur, et unicum peccatum non nifi

o

unicam rationem violat.

uomodo jam ex

diverfis rationibus dolere poteris, fi non nifi

Deo WI

unicam laefifti? vel an forte, fi furtum com-

"

mififti,

ex raüone caítitati propria dolere

g

po;eris ?

d

if

)0](,'3 P w

$.

2041I.

Sed dices: ,, Varia funt mala, quae quod-

f (a

j 0

»libet peccatum importat: cur ergo de fin-

»8ulis eorum dolere non poflim? Sic e. g.

qes !

J

T

,lacrilegium non tantum violat religionem,

000

.,led etiam damnationem , et jacturam vitae

g,l

», acternae

M

ac proinde diverfam dolendi ma-

»teriam inducic.*

$. 2042.

Tractatus X VHI.

89

| fir

5- 2042.

i

tji

"Verum donec füb ea ratione, fub qua

aeternam juftitiam offendifti, cum eadem te

rurfus conjungas, tamdiu ab ea feparatus,

ac proinde juftitia privatus, id eft peccato

lren

obnoxius manebis.

Praemium et poena non

Que

funt yirtus, aut peccatum, fcd virtutis, ac

font

peccati coníectaria.

Imo poena, quamdiu

ht d

peccatum manet, eft jufta, ac proin bona,

fect

et nullatenus jufti doloris materia. Totum,

proi

quod eft malum, et exinde etiam tota do-

vt

lendi materia in peccato:eft; quod fiquidem

Qu ;

fit fimplex, ac unicum , non niíi unicam , ac

PW

fimplicem doloris rationem continebit.

tj

Mb

QUib

$.

2045.

[

, !

ü

Praemiffis. hisce generalibus zirgamentis,

feu conjecturis, fingulas jam Attritionifta-

turpj

rum rationes, ex quibus legitimum dolorem

tinif

concipi poffe afferunt, adgrediamur.

Ínter

Q

lu

üli

has jam turpitudinem peccati primo loco

ftatuunt.

Sed qualem turpitudinem hic in-

| Qj

FAf

telligunt? Num illam peccato extrinfecam,

; u

n

l

quae peccans infamiam, ac bonae exiftima-

tionis jacturam apud homines incurrit, aut

M !

D

turpitudinem aliam, qua certi generis pecca-

N

ta pudorem naturalem offendunt? ' Verum

! Qie l

| tum

hae rationes, ac proin etizm dolor ex iis

conceptus eft mere naturalis, et vix ad ge-

HC re(

] |

nus moralium fpectans: talem vero etiam ad

Vi

U

facra-

Capqt X.

81.

facramentum poenitent:iaä fufficere etiam At-

triüoniftae nolunt.

qui

]

$.

2044.

[US,

Aft füb hac turpi

tudine abs dubio intel-

QO

Qon

ligent illam, quae peccato eft intrinfeca, et

quae ipfüm peccatum conftituit, eftque de-

j

fectus, et declinatio a juftitia.

Sed qui do-

nl

let de defectu juftitiae

, feu qui non vult de-

Q

fectum juftitiae, ille.

jam vult juftitiam, ac

um

proin defiderat,

et amat juftitiam

, €t quia

TU

juftitia eft ipfe Deus, talis jàm am

at Deum.

iderm

Qui agit propter juítitiam,

ile: amat jufti-

QV

tiam, id eft Deum,

qui agit contra juftitiam,

eandem offendit,

juftitiam, ille eand

unde qui. dolet propter

em jam diligit.

Recole ea,

quibus in tractatu de fumnmno gener

e virtutum often-

di, omnem -actum . juflum e[]e

fincerum juffitiae,

Yent

et. Dei amorem.

lam talem dolorem ex hac

iomü

turpitudine pecc

ati coficeptum etiam Contri-

tioniftae probab

unt, illud. f

jyre

olum accufantes,

[j

quod hac ratione jam fola

caritas, et non

alia, quae caritate inferior

fit, virtus ad ex-

) J

jc

citandum legitimum dolore

m admittátur. Et

utique ego

ecafty

quoque talem dolorem ad Sacra-

t1mt

mentum poenitentiae fufficere

non dubito.

al

'Talis vero dolor eft facilis

?

infüuper: nam

yecct

poftquam affectus ad peccatu

m .per quascun-

QUE rationes, mea pace eti

Fetij

am naturales tan-

tum , füperatus eft, me

ns vel parum honefta

àc recta avería

Y P

juftitiam.

tur injuftitiam , id eít vult

n

F

d

Tom. VI

$. 2045.

-

Tyactatus XVILI.

82

$.

2045.

Tam alterum doloris genus, quod Attri-

tioniftae ad Sacramentum poenitentiae aptum

yiti

Eu

judicant, eft ille, qui ex timore poenarum

aeternarum, vel fi peccata fuerint levia, poe-

iC

ài

nárum aliquando finiendarum concipitur. Aft

five poenam /enfus, f:ive poenam damni, qua.

dub

defl

homo ob grave peccatum a fruitione Dei

aeternum excluditur, intelligant, nunquam

et

feu

fatisfacient.

Tup

$.

2046.

der

N

W

Et quidem fiquis poenam fe

nfus declinare

(

talis conatus

E

velit ex folo impetu fenfus,

.

Vten

non erit juftus dolor, non er!

t actus virtu-

folo fenfu ne qui-

i

tis, fed

vitium eo quod ex

p

dem comedere liceat.

Si vero hic dolor ex

Doo

eo oriatur, quia juftu

m eft etiam fenfui fuo

PA

confulere, tunc talis dolor jam j

uftitiae fa-

formis eft

Tlorjs

mulatur, ac tanquam eid

em con

rf

ftum non nifi

actus juftus, qualem actum ju

At

amorem Dei effe, toties afferui, et ut puto,

Sicque dolorem a caritate

4 lg

plane evici *).

alienum Attritioniftae eti

am per hoc nomn

D

m

dum aüïglhïarunt.

xl

Dv

*) Equidem talis dolor juftit

iam fe folo haud ime

plet: nam juftitia non tantum vult,

ut nobis 4

malo fenfus, fed vel maxime a malo mentis, 1

j

DT

eít, a poena damni nobis caveamus.

»(

ä;

DT

(fe

ö. 20479

Caput X.

83

ET

$. 2047..

Kttri-

Et Litique dolor ex poena dammi longe

um

juftior, ac magis debitus eft.

Quam juftam

jrumm

enim, et quam

gravem animi afflictionem

»

afficere debet aeterna Boni infiniti jactura?

»

Si igitur Deo car

ere nolis, eo ipfo vis abs

dubio Deo frui.

[

(u

Horror mortis reapfe eft

; Dei

defiderium vitae: et timor perdendi Deum

Qu

eft voluntas Deo potiundi.

lam Deo frui

feu potiri non nifi per

amorem poffumus.

Tunc Deo fruimur,

quando affectu noftro

eidem ultimo inbaeremus, quando eum D

ro-

eatt

pter fe- amamus , prout faepius, et m

axime

tractat. de füprem. gencr. virtut.

QU x5.

oftendi. Quare Deum amare, Deo fr

ui eun-

du

dem defiderare, denique timer

.

e, ne eundem

perdamus, idem funt *).

Unde timor de

j d

poena damni vel .pon legitimus ,

vel Dei

yi H

amor eft: et Attritioniftae' rurfüs n

ullam ti-

j ?

moris fpeciem defignant, qui

extra genus

n elfï

caritatis verfetur.

Inique tamen ex hoc a

p?

Contritioniftis accufa

ntur, ac fi absque cari-

tate hominem cum D

ao

eo reconciliare mcantur.

" ]]OD

*) ,. Hoc plane»falfum effe dices.

Ego gemäm pre-

» tiofiffimam perdidi.

»€amque defidero:

Doleo defuper vehertpenter,

non tamen eandem recupe-

1aud

»Tàfe,'ea potiri, au

t ea frui poflum.

Ergo de

. m

»jactura rei dolere ,

eamque de

fiderare, longe

kcnflsi !

», aliud eft, quam re aliqua potiri.

Quam felices

»» Cffemus, fi iis omnibus frui daret

ur, ad quae

» ardenti defiderio ferimur.**

Aft haec. de bonis

creatfs ac finitis, non item

de infinito , ac füummo

2

Dono

;' 2047'

$4

Trz;ctatMs X VIII.

Bono, quod invito deeffe non poteft, vera furt,

p

Nam prout Philofophi docent, etiam fummum

(diny

Bonum neminem vere fatiaret, fi nolentem defe-

Guftatüs etiam fummi Boni, et fum-

QUE

rere poffet.

diti

ma felicitas ácerba.redderetur ex timore, ne forte

tantum Bonum etiam nolenti elaberetur.

Alias

Tiüm

capacitas noftra effet major quam fümmum bo-

]oe

num: ab hoe enim penitus expleri non poffet, fi

früe

fummum hoc Bonum mentem noítram ab omni

Tiam

jactura fecuram non redderet.

Qui Deum fincere

Is volenti

nun-

defi

defiderat,. eundem , jam tenet.

lore

quam deeít: ac proinde nemo invitus eft mifer.

Certum praeterea eít mentem noftram ex innata

lore

Hoc

fibi cupiditate in Bonum infinitum ferri.

tent

tantum defiderium utique creator eidem indidit,

bare,

quod inane, ac frivolum omnino fotet, fi mens

Ti

noftra licet volens, ac fatagens fummo bono, ad

fra Q

quod tota indole fua eft facta, deftitui poffet.

liüud folum eft fedulo curandum, ut quis Deum

impe'

propter Deum quaerat, et amet, et non propter

the.

femetipfum amplectatir: qui enim Deum propter

COf

femetipfum diligit, is Deo utitur, non fruitur.

but

Frui enim, prout alibi oftendi, non fenfu aliquo,

Íed vi mentis frui eft inhaerere rei propter rem

ipfam, absque ut affectus ifte ulterius, et ad alium

finem referatur. Qui itaque Deo frui, et Deum

amare defiderat, follicitus effe debet, ne amorem

Dei ad feipfum , aut ad felicitatem füam ordinet:

quod quidem fiet, fi infinitam Dei bonitatem con-

ä-! 494

fiderans, hanc fuam felicitatem ex amore Dei re-

(

dundantem pro ratione motrice ultima ad amorem

fuum admittat.

2030.

|

J WQ.A

E

)

$. 2548.

m

'Tertium doloris genus pro Sacramento

f

confti-

poenitentiae fu-&iciens Attritioniftae

tuunt

Ms

Caput . XI. -

$5

t firt

tuunt in eo, quod quis ex defiderio beatitu-

um

dinis per peccatum perditae doleat.

Verum

y dele-

«

qui vult beatus fieri, ille defectum beatitu-

dinis averfatur, et nolle damnari eft defide.

ne fort

Alis

rium aeternae felicitatis.

Unde qui própter

n »

poenam damni dolet, et qui ex defiderio

offt, 1

fruendi Deo dolet, pares, imo idem funt:

j omti

"

fincet

nam defectum rei nolle, reapfe eft idem ac

defiderare rem.

Unde quae priore $. de do-

y nu»

5& Tdïiïï:

lore ex metü poenae diximus, etiam de do-

; ii

lore ex defiderio beatitudinis intelligi de.

fl

bent: et Attritioniftae nullum dolorem pro-

indidit

bare, et ad Sacramentum poenitentiae ad.

f w

mittere poffünt, qui legitimus 6&mul, et in-

Qno ,..ä

fra caritatem fit.

j p

Et utique ille dolor, qui

y, Dd

impellente folo fenfu, et non motu jufti-

' plüþiïf

tiae, feu ex ratione in genere morum bona

j pr(]pfif

concipit

ur, etiam ab Attritioniftis repro-

j init

batur.

jl j

j

u

TL

CAPVT VNDECIMVM.

gU

;e jl

Syflema Contritianijlarum expenditur,

Ti

$. 2049. Contritioniftae male admittunt, dolorem con-

jten &

TU

cipi poffe ex virtute, quae non fit caritas;

amore

$. 2050. Caritatem vero puram,

$. 2051. Aut valde intenfam etiam fine Sacramento

Juftificare ;

$. 2052. Ber quod conditionem innocentis, et poeni-

tentis male exaequant.

amgnw

COI]([b

93

& 2049.

tul

NÉGS.

86

Tractatus XVILI.

$.

2049.

Etiam hujus fententiae patroni feu Con-

tritioniftae perfuafi funt, dari poffe dolorem,

qui non ex caritate, fed ex alia inferioris

ordinis virtute e. g. ex timore, ex defiderio,

fpe etc. ortum ducat, cum Attritioniftis ma-

le opinantes, veri nominis virtutem dari

poífe, quae füb genere caritatis non conti-

neatur.

Verum quod faepius Jam dixi, vir-

tutes morales ex ífua.jam indole funt genui-

nae virtutes, id quod aliqui male negabant;

et iterum ex fua jam indole funt certae fpe«-

u

di

cies generalis caritatis.

Alias certe quod-

libet peccatum caritati adverfum effe, eam-

f

[

que deftruere non poflet, fi virtus peccato

tuicunque oppofita a

d genus caritatjs non

pertineret.

$.

2050.

!

Praeterea Contritioniftae, et omnes de-

&«

nique cum Attritioniftis in eo concordant,

El

quod dolor ex caritate Dei conceptus ad re-

fe

cuperandam apud Deum gratiam ope facra-

ln

menti fufliciat.

Ín eo autem ab Attritioni-

6]

ftis difcedunt, quod dolorem caritate, pro-

li

Q

ut putant, inferiorem nunquam, dolorem ex

fimplici caritate cum fíacramento, denique

:

Y

dolorem ex caritate *) ardente, et quae fit

[j

multorum graduum etiam fine facramento ad

hominem a peccato .expiandum, et juftum

reddendum fufüicere doceant.

*) Ali-

$7

Capu—t XI .

*) Aliqui volunt caritatem puram admodum effe

debere, feu talem, quae in.folo Deo, et ultimo

I *s

quidem fiftat.

Verum quaero, àn Caritas ex ti-

tulo puritatis imperfecta, ac proinde non nifi cum.

lorem,

facramento reconciliaas folum Deum tanquam

feriors

finem fpectet, et cum pro prima fui ratione ha-

Oder K

beat, vel non habeat, vel an partim Deum, vel

partim rem creatam pro fine fuo refpiciat.

Si

Lis t

y duf

primum, tunc jam eít puriffima, qua purior dari

nequit, eoquod tota et folum quidem deum fpe-

corti

ctet.

Si fecundum, tunc talis affectus ne quidem

j, Uf

imperfecta eít caritas: nàm ad naturam amoris

T0

eft neceffarium , ut in dilecto is ultimo fiftat.

Si

nibdfls

denique tertium , tunc non unicus, fed duplex

affectus habebitur. -Sicut enim unus motus ad

M

diverfos terminos, fic unicus aífectus in diverfos

quoö-

fines tendere fimpliciter nequit.

lam affectus in

, U

dato cafu, qui in rem creatam definit, nulla, et

ne quidem inchoata caritas eft: alter vero affe-

peccaïo

J

ctus, qui in Deo finitur, et caritas, et puritfima

caritas exiftit.

Sane ratione puritatis perfectus,

et minus perfectus amor cogitari non -poteft.

Quando vero doctores actus noftros etiam bonos

dicunt effe mixtos, minus puros, naevo aliquo

laborantes , res non ita intelliyenda eft, ac fi idem,

et fimpliciffimus actus in diverfos fines definere,

fua L!

!

(

aut quafi idem motus in divería tendere queat:

i

fed id eo intelligendum eft, quod frequentiffime

j

y m

in iisdem circumftantiis duo in mente affectus

exiftant, quorum unus in re creata, alter in Deo

i

fiítat.

Quoties duos amo, duo dantur amores,

«)

p

quia, quod jam aliquoties dixi, eodem motu in

Hi duo amores ex eo

divería tendere nequeo.

mihi unus effe apparent, quia conjuncti, fimul

jenq

exiftentes a me non facile difcernuntur. '

M

gni ^

Julh;ü

F 4

| $. 2051.

J r

90

Tractatus XVIIL

f

$.

2051.

f

Plerique tamen Contritioniftarum actum

fine facramento juflificantem , feu . juftos fa-

Vi

1' f&

cientem in intenfione, in majore ardore, feu

(0

in pluribus doloris gradibus conftituunt, fen-

V

tentiam parum de'initam ex hoc ftatuentes.

Q

Nam dic, quot gradus, an duo, decem, vel

la

centum ad talem dolorem requiruntur? Quid-

p

quid dixeris, id fine ratione, ac fere pro

arbitrio dices.

Praeterea quaero, an fim-

lQ

Qe

plex Dei caritas ex fua jam indole hominem

cum Deo conjungat, et poft peccatum re-

plü

loe

conciliet, vel an fimplex caritas ex fua in-

dole ad id non fufficiat.

Si ex fua indole id

(

!

ht

praeftet, füfficit amor unius- gradus.

Si vero

Oþxl

ex fua indole ad id non fuíliciat, tunc etiam

centum gradus id fors non obtinebunt.

Cer-

i

te, quia timor ex fua natura juílitiam nón

inducit, ex Contritioniftarum, imo etiam ex

opinione Attritioniftarum etiam mille gradus

timoris fe folis hominem iniquum. cum Deo

