Gg551-6_1

*

rR

M

—

»

a

El

Ed

a

à

E

T

&

*

Wá

x

a

j

hv

*

3

d

.

O

2S

»

X

a

£

X5

&

.

'2

«

L

P d

&

E

EM

Ws

à

E

1

E

|

m 4w

bt

at

"

E

|

s

d

b

ä

l

OM

p

dÀ

w

w

o

o

N

x

E

n

"

t

D

X

n

S i

«

s

-

»

Es

x*

g.

A

T

ET

x*

?

Q5

N

E

(

.

»

"

g

m

E

K

"

b

S

E

a,

N

&

AU

*

u

i

a

j

d.

h

A

be

-

W

2

*

E

*

2

?

&

r2

E

$

^"

x

Pdw

2

AAMT

'I':

M

5

Y

d

A

d

$*

t

J3

[

A.

.

E

*à

"

5

p

d

Ri

2

D

z

i

&

2

: ::':-».

;

*

aE

-

"

ag

».

Rov

"

Pt

$?

*

es

*

of

u

P

'7

u

r

^

z

o

st

$s.

&

» ol

u d

v

-

"r

H

NUA

R

)E

E

y*

ha

^

s

CUM

m

5

w

NU y

^

j2

x

ds

P

&T

*

us

f

gt

m

RI

i

d

d

^

l&v

d

E

E

&

»

UR

E

m

GN

p

"

h

d

N-

P

"

x

At

N

*.

La

E^]

5

*

T

-

5

:

;;

d.

d

s

Y

J

m

W

f

2"

"

"

J

Es

3

3A

D

*

*

s

s

:

EM

n

i i.

Fa

Ka

*

x*

A le

i

£

cnY

*s

RE

.;

?

*

v

*

Tab

É

a

i

$

34

x

m

"

—

a

r

M

od

iE

N

y

C

Y

Xf

N

X

R

P

TR

—

P. FR. HERCVLANI OBERRAVCH.

"

ORDIN. MIN. REFORMAT.

ff

vt

yen ul

tüny, 4

qo m

THEOLOGIA

tU

; fility

a lp

0C 3261'3'

MORALIS. -

um

n P

) ii

ij a

m

ii r

à gotcki

j

g

TOMVS SEXTVS

CONTINENS TRACTA*TVM DE POENITENTIA,

i5

fi

n

P" drh')

n

y

ld

—'——-—-(-—-——.»——.—..

l

40 1

et Con

(

pl

quf;

tum

)m mllü'

non

pïl

MOSKRERLTAEIE SOP. ao o NPEIUEVUE I

ll

a

j

BAMBERGXE ET NORIMBERGJE

MDCCXCVII.

M

J

quo

diïh(

Nlä

hr

fte

M

Ql

(

lN

E

&i

W

þïm

CerQ

no0

I

Q

hp

hl

LL[C

il t

14 |fn

Mu

u

I

MY

lr

li

1] e

Lec

H

Ca

3

uumnmb-- «» qui

TRACTATVS XVIII.

DE SACRAMENTO POENITENTIAE.

hfxagnimomenti negotium hic tra

quod ex omnibus facerd

ctatur,

otum muneribus eft

difficillimum,

et confiderate ad fin

P

it

igula- reli-

.

qua facile ampliffimum.

Cum enim in (

C

"

icrà

tribunali facerdo

s de officiis,

et de peccatis,

quae fingulis officiis adve

rfantur, judicare

necefie habeat, . totius rei

moralis

compen-

dium, et

in unica velut caufa O1

collectas cernimus.

nnes omnino

Neque tamen per haec

te o facerdos!

ab exercendo hoc munere

aliquando obíte

Tréri permittas: nam uberes

proventus, et cumulatiffimi

fructus, 1i fin-

cero, àc puro Dei amore

hoc onaus fubeas,

angores, laboresque tuos

abunde compenfa-

bunt. Fixum mihi, firmu

mque manet, quod

non obftantibus abufibus

libet communitas eo me

quibusdam, quae-

lior,.atque a gene-

rali corruptione magis r

emota exti

quo frequentior SS

tura fit,

: Sacramenmrum

ufus in

€a viguerit :

ut proinde ad hanc

mentorum fre

SS. Sacra-

quentiam nos facerd

nerali caritate

Otes et pe.

. €t fpecial

l, quod füftinemus,

Ihunereé plurimum fimus

. peccatur

Obftricti, graviffime

l, fi oves noftr

3S ad paícufa adeo

pmguia'non folerter ded

uc amfus.

A 2

CA-

Tyactatus XVI.

4

CAPVT PRIMVM,

De «virtute | Poenitentiae.

ï

(

.

Poenitentia non eft fpecialis virtus,

1950.

1951.

Sed ex quocumque

officio laefo nafcitur.

ES

ia

)

t^ wvZA VA

E

1952.

Etenim vel juftam poenam, vel aequum

)

pretium. pro injuria folv

i neceffe eft.

f

«2^

*

1953.

Quale quidem homq pro peccato praeftare

f&«

nequit.

*

1954. Neque li

cet ad boram voluntatem, aut Dei

bonitatem confugere,

L]

1955.

Nam a

nte voluntatem Dei boni nihil datur.

€

cit Deo ;

*

1956. Chriftus pro nobis fatisf

.

1957. Ejusque merita nobis in

Sacramento Poenif

f

l

tentiae adplicantur.

l

1950.

$.

Oüïc;ium., ei*, virtutem poeniten

tiae tanquam

]

tamen €àa

fpecialem nobis defcribunt, cum

N

)us communis,

et primae

fit generalis, omnil

ftitiae le-

l

legis, pars altera.

Nam primam ju

1

e omnes continentur,

jem , füb qua reliqua

U![

eft illa dudum a me de

cantata: Prae[la cuique

unde alterum, ,et aeque peT

pi-

quod debes:

1

cuum caput fuccrefcit:

quot

li debitum non

am debita fatis-

fraeftiteris, factam exinde injuri

*

factione. compen/a.

|

$.

195I.

Ex (uo clarum ; hab

etur, ex eadeni rá-

1

1

ionem deberi, ex qua i

P um

F:x

tione fatisfact

ebi«

"«

Caput I.

3j

debitum exfolvendum fuiffet, unde haec fa-

tisfactio omnibus officiis, ac virtutibus com-

munis, et neutiquam fingularis, aut ad uni-

cam fpeciem pertinens obligatio eft. .Si quis

(v

itaque contra oflicium virtutis theologicae

peccavit, ex officio theologico; fi quis con-

sl

tra religionem, vi religionis;. fi quis contra

t

fidelitatem .peccavit, ex fidelitate ad fatis-

pmeflar»

factionem feu poenitentiam obítringitur, .

j o n

$

1952. -

fil

1l d

Porro haec fatisfactio in duas claffes abit:

Vel enim 'réus- juftam pro injuria poenam

407*

fübire, . vel pretium, quod irnjuriam exaequat,

pendere debebit; utraque autem debebit in

noftra caufa efTe infinita.

Cum enim ad im-

plendam omnem legem, et ad exíolvendum

t

quodlibet- officium ilex aeterna Dei, aeterna

juftitia, feü quae cum his eft eadem, divina

unt *

voluntas, utique infinite bona urgeat, eidem

"

j

refragari, aut eidem cóntrarium perpetrare

jior *

non poteft non effe infinita injuria, cui non

i

w/fa (

nifi infinita fatisfactio ex aequo refpondet.

$.

! tu m h

ii fah

al

Cum vero men$ creata ad praeftan.dum.

iquod infinitum ex tota fua indole fit in-

€pta, confequens fane eft, quod plerumque,

et prout dicimus, in regula poft perpetra-

j

tum peccátum nilnifi poena infinita fuperfit.

3d€m f

u

jl

eque enim fapiens aliquis afferere audebit,

(

3

juüum

6

Tractatus XVI II./

u

juftum judicem teneri ad eam facultatem reo

tribuendam, ut dato , quale delicto a

equale

da

dC2

fuf

eft, pretio potius, quaim exantlando ji

jun

Qum

poenam pro violgta lege fatisfacere queat.

n

$.

1954-

Cur

pe

Ridiculam:. itaque fe. facit incredulorum

inc

philofophia, dum preces, ac dolorem animi,

Vol

vel'omnino folum fe emendandi decretum

gu

tanquam füfficiens ad expianda peccata re-

aC f

medium defcribit.. Id enim frivole, et abs

I5 (

fufliciente ratione facit, incautos hominum

animos- peflime decipiens.

Fruftra quoque

TU

n

u

1

infinitam Dei miferentis bonitatem . obten-

Va

dunt, dum parem,

id eft, aeque infinitam

Aeque

foon

Dei juftitiam attendere deberent.

Dus

juftum, ac proin aeque bonum,.et fic Deo

tof

aeque dignum eft, ut malos miferos, quam

ut bonos beatos reddat.

Iniquos poena,

men-

quae delicto par fit, dignos effe intimus

s cla.

tis, aut potius aeternae juftitiae . fenfu

inat,

359":'1;[;

$

1955*

n

Praeterea etiam in eo decipiuntur, quod

D

divinae bonitati confentan

eum fit, poenas

i

Q nd

debitas relaxare: nam ejusmodi indulgentiz

UM

non ex fe, fed tunc primum eft bona, i

Deus eandem velit.

Bonitas hujus indulgen-

[ 4

li

tiae eft divina voluntate pofterior, et nulla-

tenus prior aliqua ratio,

quae Deum ad in-

TéCQn

dulgendum permoveat.

Obfecro! ne fingas

bonum

') !O:I

L4

Caþut :

7

bonum aliquod divina voluntate antiquius:

IQ

Qrle

alias dicere cogeris, Deum non fatis bonum

fuiffe, eumque in beneficentia fua defeciffe,

at

:

"

dum efficacia auxilia (ubique per tuam opio-

nem optima) largitus non eft, vi quorum

cuncti homines ab omni peccato immunes

perftitiffent.

Aft tunc primum res quaelibet

Joruf .

incipit effe bona, poftquam Deus eandem

Hmmi-

voluit: me Ícilicet ulla creatura in confpectts

s

ejus gloriari queat. Hoc eft veritas palmaris,

u v

ac reliquarum omnium veritatum , quas circa

e d

res creatas cognoícimus, bafis, ac proinde

ginit

nunquam fatis repetenda: ex qua male ne-

uoqüi

glecta tot controverfiae, et obfcuritates in

Qu

variis fcientiis fünt natae, ut vel inepta re-

Ufmi-*.&[ïl

fpondere, vel ad abítrufa Dei judicia in re-

MW

bus obviis confugere heceíle fuerit: prout

üc Df:'

toto tractat. pmo oftendi.

l qUäi

00

$.

1956.

us f

j V

Quare ratio Deo illatam injuriam per

aequam fatisfactionem compenfandi eft extra-

Ordinaria, eo quod laefae infinitae bonitati

infinita fatisfactio, ad quam praeftandam ho-

quc

mo infinits viribus inferior eft, debeatur.

od

Sola fides chriftiana, et fanctum Evangelium

Mgeu»

tale.quid oftendit, dicens: .Eccre agnus Dei,

Oi

ecce -qui tollit/ peccata iundi a).

Philofophia

] du]feq

haec omnia ignorat, et nullam pro obtinenda

et T

ul

reconciliatione rationem aífignare poteft.

j

À 4

- .. 195T.

ff

&) Ioan. 5, 29.

m

Tdractatus XVIII

$.

19570

Et quantus reconciliator ingreditur pro

E

J

peccatis noftris, utique non hircorum, aut

vitulorum, fed.proprium, eumque divinum,

j

id eft infiniti pretii fanguinem pro peccatis

noftris offerens ? Atque ut tantae oblatio-

nis participes nos redderet, fpeciale mylíte-

rium, id eft Sacramentum poenitentiae in-

fütuit, vas plusquam aureum frabricans, in

füt

quo. divinus .fanguis, et immenfa pretia ad

Dn

divinam juftitiam mitigandam, imo exarman-

la;

dam, penitus, continentur.

O quam divi-

tity

tem, acbeatam Chriftus fecit Ecclefiam fuam,

at

in cujus poteftate pretium fanguinis fui con-

m

ftituit,. omnibus digne de eo participantibus

Q

abundantiffime difpenfandum!

Ui

CAPVT SECVNDVM.

" De legibus Ecclefiae , quas pro explendo officío -

(i

poenitengli con[Lituit,

l

lI)

$. 1958.. Chrifti merita non excludunt officium poe-

lj

.niten.di,

$: 1959. Ob quod confeffüio annua, et jejuniü:m as

tis diebus 'praefcriptum.

T

$. 1960. Quantum ad confeffionem lex gefpicit fola

peccata mortalia,

Q

$. 196r.

Signa intra annum commiffa funt.

It

$. 1962.

Fieri autem debet proprio facerdoti,

D

$. 1963. , Quod ad jejunium, hoc non ad temperan-

(

t?am, —

m

$. 1964.

'Caput II.

9

$. 1964. . Sed ad poenitentiam, et afflictionem fpe&tat.

x

yo |

$. 1965. Et nititur jüre naturili.

$. 1966. Etiam innocentes hoc

, lt

quafi tributo Dei iram

placare tenentur,

mut,

CAUDS

$. 1967. . Quae rés nos maxime folicitos facere debgt.

bl

Vjl

$. 1958.

T

æW

ametfi vero tantae fint Chrifti pro nobis

nl

1

fatisfactiones, eae famien non otiofis, . fed

eta d

prout oportet, conantibus impenduntur. So-

TU

la pretia non füfficiunt ad expungendum de-

[äü

bitum ,* fed curate oportet, ut ea in pote-

tam

ftatem fuam quis redigat, ut eadem faciat

y o0t

ui, et fic tandem juíto exactori exhibeat,

u

Quare etiam poft infinita Ch

manet officium poenitendi,

riffi merita re-

A

$

I959.

,Ut véro hoc officium a Chriftianis eo cer-

tiu

$ praeftetur, potifimum duas Ecclefia le-

£es conftituit: quarum prima eft illa de an-

nua confeflione,

altera de jejunio certis die-

um *

bus fervando.,

$. . 1960.

l;'m «

Hoc autem praeceptum annuae confeffio-

nis

t f(]k

non afficit nifi fola peccata lethalia, nun-

quam in confeffione hucus

que expofita. Qua-

IÉ illi, qui de folis levibt

!

S fibi confcii funt,

Praecepto annuae- confeffi

onis /vi legis non

tenentur: licet ad

mpem'

omnino obligentur.

paíchalem cqmmunionem

»

A 5

$. 196r.

-

io

Tractatus XVIII. |

$.

1961.

Confeffio haec non jubetur, ut tempore

Ü

pafchali, fed ut intra annum faat,. fcilicet a

pl

J

prima lanuarii usque ad ultimam diem De-

b

cembris, ficut probabilior fententia habet.

Unde volunt, ut fiquis totum annum fine

gravi peccato transegic, ultima vero die le-

thale peccatum committat, ea adhuc die con-

r

fiteri teneatur, quia fcilicet talis grave pec-

CV

catüm hoc anno nunquam conteílus eft.

d

Quod aliter fe habet in eo, qui aliud grave

N

peccatum per decurfum anni in confeffione

jam : expofuit.

[

E

l

$.

1962.

j

Debet infüper haec confeffio annua pro-

rio facerdoti, et non nifi de ejus. licentia

alteri facerdoti fieri,

Sacerdos vero

pro-

prius eft ille, qui in talem hominem curam

animarum ordinariam, id eít vi muneris,

]

Sacerdotes adjutores,

t

quod gerit, exercet.

aut curam animarum tantum delegatam obe

&

li

tinentes non veniunt nomine facerdotis pro-

prii

De omnibus hucusque dictis vide c. 12.

tf

Et utique Epi-

f

de poenitent. et remiffion.

fcopus, et facerdos ordinarius aliis confiten-

Q

u

di facultatem concedere poffunt, et in . plu-

rimis locis concedunt generatim omnibus.

$

1963.

Jam etiam legem de jejunio ecclefiaftico

t

ad poenitentiae potius, quam temperantiae

Vi

ofücium

vt

45

WR .

Caput. Il.

II

oflicium pertinere arbitror. Ad expianda

t

enim peccata, ad placandum Deum fípectat,

ls

f

poenae rationem bhabens: cum officia tem-

De

perantiae fint perpetua, et etiam innocenti-

bus communia. .Unde veritati, et juítitiae

x

W

peíffime confülunt moderni aliqui legem Dei

je

ignorantes, qui etiam in die jejunii tantum

T

comedendum eífe docent, quantum ad. fani-

du

tatem. conducit, et idem quoad felectum

j ü

ciborum fieri jubent, principium, et officium

de confervanda natura male huc adhibentes.

grgse

Scilicet fic legem jejunii, et totum poeni-

M

tendi officium abftulerunt, cum natnurae no-

Xia perpetuo, et cuique, qui nullam poeni-

tendi rationem habent, interdicta fint.

um

at

J

$

I964.

o p

Ó

Scilicet poenitentia, et poena non in ob-

Q

u

ligatione feipfüm confervandi finitur, fed ab

TU

Ex

afilictione, et quadam deítructione incipit:

et utique verbeza reo non eo usque, quoad

m o

ad fanitatem ea conducunt, fed etiam ad de-

jj

trimentum aliquod infliguntur, et fi delictum

TU

; []ji

fat grave fit, etiam mors eidem infertur,

quae, prout puto, ad fanitatem non admo-

Yatel

dum conducit.

1 p]u

jU$.

$.

1965.

Quare lex jejunii omnino nititur jure na-

(

ul

turall,.ac divino, quibus jubemur laefae di-

j

[

vinae majeítati debitis poenis fatisfacere,

a

quae

12

Tractatus XVILI.

H

quae longe infra delicta noftra funt. Imo

&i

per hoc caufam noftram meliorem reddimus.

Scilicet,

prout erat Ecclefia, ut peccata

1

Q1

noftra voluntaria caftigatione cohibentes,

fec

non fuppliciis deputemur aeternis.

fer

V

$.

1966.

Qu

Neque innocentes fe ex eo a lege jejunii

a

eximant, quod gravis peccati fe nunquam

toy

reos fuiffe noverint: nam certe levia, quae

Til

habent, et identidem committunt, expiare

Vet

debent.

Excépta beatifüoma virgine nemo

Vg

Et his

eft, qui poenitentia non. indigeat.

m

omribus omiffis, tanquam membra, ac cives

&

chriftianae focietatis etiam innocentes fuam

Qd

portionem ac velut tributum fatisfactionis

ad exfolvenda communia debita conferre te-

nentur, ut furor Domini pro omnibus miti-

getur, qui alias non raro in totam commue

nitatem erumpit, et etiam innocentes.. tan-

quam hoftias füccedaneas rapit, qualis ipfe

3

Chriftus pro nobis eft factus.

S

$.

1967.

d

Ubi ingens follicitudo :'omnibus rem hanc

ä

1

In facro poeni-

inteligentibus effe debet.

tentiae tribunali non, nifi leviffimae poenae

T

imponuntur: jejunium ecclefiaft:cum per eon-

fuetudinem pene ad nihilum eft redactun.

ha

Sacrificium novae legis ad placandam divi-

Ira-

nam juüiti'am alias eflicacifüimum in dies

;ius

D

m s

Caput . I1I.

13

rius fit, et extremo infuper frigore frequen-

[tto

nubl

tatur

Infinita ergo contra nos iraicendi ma-

teria apud Deum remanet.

Ingentes itaque

Atl

calamitates, et quod longe gravius eft, de-

jl 95,

fectum gratiarum, graviora exinde, ac plur

femper peccata, ac denique rejectionem in-

tegrarum gentmm exipectare cogimur.

Id

quod ex parte jam cernimus, dum noftra

jl

aetate peccata, et ipfe contemtus Dei tan-

u

topere invalefcit, ut fimilem licentiam ab ho-

Qu«

minum memoria non fimus experti, 1mo in

pläfe

veterum monumentis VIX ]ngHIUS.

Nec

emo

emendationis fpes ulla fe oftendit, et ita qui-

. Vs

dem pergemus, donec impleta menfura, et

d

exhaufta penitus Dei patientiaj is demum

i

excitetur ut polens crapulatus a vino a)

f

n

CAPVT TERTIVM

;

n

De fpecialibus jejunii. eccleftaflici conditionibus.

f

1968

Circa jejunium - eeclefiaticum lex, et ea,

j

quae a lege quemque eximarit, confideranda funt.

1969.

Lex tria continet ; ex quibus eft

1970.

Primum de certo ciborum genere; et de iis,

g

1971.

Quod eft fecundum , non nifi in defimta

at

menfura adhibendis.

)enb

1975, "Tlertium ftatutam refectionis copiendae ho-

enat

Tàm. concernit.

Ab hac tamen lege jejunii

eot

:

19?3.

Eximitur quavis gravi caufa, et legitima

tUf

difpenfatione,

Pro gtadi caufía

d ] Id

$. 1974.

"d

d) Pfalm. 77, 65

1

T i

14

- Tractatus XVII.

$. 1974. Ea moleftia, quam quis victü uniüs diek

32io

redimeret, aeftimanda; et denique

ü

$. 1975. Publica confuetudo pro fecuriffima jejunii

ecclefiaftici, regula. ftatuitur.

$

1963.

Q

ab

n laec quidem de praecepto jejunii genee

ratim, feu potius in fua radice fpectato.

bus

FM

Nunc vero agendum -*eft de eo, prout ab

Ecclefia definitum manet hucusque, nam ant-

Ts

quitus mos jejunandi chriftianis longe arctior

deli

erat.

uia vero hoc praeceptum arbitrio,

-)1

et judicio humano conceptum eft, et plura,

ac diverfa plane capita continet; una, ac

[u

definita regula concludi vix poterit.

Qua ré

duo potifimum circa hoc tractanda fors

erunt. Scilicet ipfa lex, et ea, quae nos ab

eodem eximunt *).

t

*) Agimus .vero hic de eo jejunii genere, quod

'ecclefiafficum . vocatur :

naturale enim illud, et

adeo arctum quo etiam minima cibi portio pro-

|

libetur, quodque non nifi praevie ad ufüm S. S.

l

Euchariftiae, requiritur, non tam ad poeniten-

|

tiam, vel temperantiam , quam ad religionem

fpectare videtur.

tractavi.

Et de hoc quide?n jam alibi

'

$.

1969.

V

Lex ipfa tria videtur complecti.

imo fci-

licet in die jejunii certa ciborum genera fe-

ligenda; 2do etiam in his cibis non nifi cer-

dEE

tus quidam modus feu portio admittenda

i.ac

atio

bl

--

Caput . 111.

I$

t dd

4tio denique in ca

obfervanda.

piendis hisce c:älfta diei hora

1 )M"M

$.

I970.

lam quantum ad genvs, et qualitatem

ciborum, diebus jejuniorum abftinendum eft

ab ufu carnium *). Par autem eft, ut qui-

j t

CUA

bus diebus a carne animalium obftinemus,

AE

ab omnibus quoque, quae fementinam cor-

n 'qïi';'ï'

nis trahunt originem, jejunemus: a lacte vi-

al

delicet, et cafeo, et ovis **) C.6. dift

./'

A-'-.

f bitth

*^) Puta earum carnium, quae calidum vehunt fan»

| p]UI"ä

4

guinem.

Unde praeter piftes quorundam volu-

m í

crum, et animalium amphibiorum , id eft, terris

Yi '

aeque, ac flüminibus affuetorum carnes impune

etiam in diebus jejunii adhibentur.

Et huc per-

q i

tinent fibri, caftores

» COchleae, teíftudines, àli-

quod genus anatum,

**) Verurn circa haec ufüs plurima mutavit. Nam

f(

(i 04

hd. &

n

lacticinia, id eft cibi ex butyro, cafeo, ovis,

lacte cocti quibusdam in locis per totum annum

Or!n

W

ádmittuntür, prout in germania. Alicubi ab hac

jf »

$

licentia excipitur fola quadrageffima , feu folemne

Oenw P

illud, et pafchale feflum praecedens jejunium 5

j

,v(mfm

alibi nec in diebus quatuor temporum talibus

n d

ütuntur,

Praeterea recentiffme a bened

9. Iul. circa qualitatem. ciborum

icto f4. 1744.

fequentia, feu

conftituta, feu declarata fuerunt:

quae quidem

TmàXime concernunt eos,

quibus lex jejunii per

qo It

poteftatem facram circa

quaedam relaxata fuit.

g "

Et quidem. primum erat,

quod illis, quibus per

difpenfationem permiffum

eft veíci carnibus, du-

ii

T.

u

plici refectione, íeu binis conviviis integris uti

non

3'10

—

16

Tractatus X VIII.

non liceat. Alii enim diverfmh fentiebant, eo

quod jejunii principale caput abfítinentiam a car-

nibus effe arbitrarentur, quo tanquam principali

fublato illud de unica refectione tanquam fecun-

darium feipfo corrueret.

WVerum ex hisce duobus

non unum accedit alteri vel ab altero fuftentatur:

l:

fed funt duo diverfa, et feipfis fubfiftentia jeju-

nii capita, quorum quodlibet robur füum pro-

prium fortitur, et ab altero. neutiquam dependet.

Tejunium enim ad aflligendum corpus comparatum

tam paucitate, quam vilitate ciborum perficitut,

Alterum eft; quod ii, quibus lex abftinendi a

**)

carnibus relaxata fuit, propterea ad caenulam tam

in portione, quam in qualitate ciborum aliis aequa-

les effe. debeant.

1

Dominica tamen die, qua due

jufta prandia admittuntur, etiam ad vefperam fo-

n

lent carnes adhibere: neque enim id prohibitum

V

[0]

effe cenfetur.

'Tertium ut pifces fimul cum car-

nibus nequidem in die dominica adponantur. Quae

W

H

quidem plerumque, et ad ordinariam difpenfatio-

nem pertinent, nam fpeciales circumftantiae, mor-

r

bi etc. fpeciales relaxationes merentur.

$.

1971.

«

t

Quantum ad alteram jejunii conditionem

noftra aetate *) debemus unica **) refectio-

M) ]

ne, feu jufto convivio, ét parva quadam

Qü

caenula ***) contenti effe, et praeterea per

Iri)

f'n r

decurfüm diei nihil cibi.capere **^*) quae

quidem, id eft, hoc'SS. ftatuta jejunii lex

U

nullum, nifi poft completum 21mum aetats

&

annum ftringit

T.u

*) Prima relisionis chriftianae aetate longe alia je-

Q

Q

junandi ratib obtinebat, Nam praeter qualitatem

ciborum nihil nifi unicam vefpere refectionem

häfc

adhi.

il

-

Caput III '

Ia

t 0

adhibére licebat,

nec potu quidem interdiu ad.

4 Q

miffo,

Mox potum capiendi circa mner

idiem. con-

at

fuetudo inolevit, quae dein

"

l,

eículentis ,

.adjectis. quibusdam

^ patvum jentaculum fuit mutat

d.

w'u

DUS

Aft neque. fic res conftiti

t* nam jentaculo illo in

l

fj

caenulam, quagmique nos

col

À

atiunculuin Vocamus,

l

acq

converío legitimam antea cae

nam in tempus pran-

qm "

dii rejecerunt. Nos denique

tor remifïiones, ex-

p

plicationes, caufas excuíánte

$5 aC cOnfüetudines

parswm

accumulavimus, ut ex le

quid fuperfit.

gitimo jejuhio ViX ali-

Rjt'fim h

j 1

**) Adeo,

ilb

qu

ut continuo temporis tractu e

debeat,

a durare

T

ne interrupta

duplex

refectio evadat.

Unde poffquam a menfa aj

qi a

mo non ampliüs co-

m d

medendi füreximus,

non licet itéràto eide

dere.

ul alli-

vubtil

Quod íi tame

n caufa aliqua a mení

à avo-

Caverit,

omnino - altera

u

r

vice permiffüm eft tàn-

ifll

tum cibi cap.

re, quantüm ad

j j

integram refectio-

!

nem pertinet. ^ Unde etiam

jipoo

pott macrum

pran.»

tj *

dium, quod ad integram d

epellendam fame

In non

fuffecerat, confueéto liber

aliorem caenulam

Tobis

indulgere poffümus,

Deniq

ex more noftro inl

ue uni refectioni adeo

iaeremus , ut eam

&àC per plures horas

».etfi lautam

(dumodo. contii

1uas ) duran-

tem legitimo jejunio

Obeffé non cení

jtiore

eainus.

"

eQUv

***) Ingens-difputatio de hac. caenul

a /habetur. Ali«

qui praeter fructus arboru

qllüaæ*

3

m vix alic

]uid admittunr,

rai pe

eandem non mitie

d

ndae. fami, fe

d extinguendae

| quaf

lti ex prima ejus or

igine. deftin

antes.

Cibos, non tame

Alii etiam

1 calidos, alii v

ero etiam ab igne

calidos , .diverfo

sque concedunt

H

aetaïb

Denique: galli,

et- Ttali doctores

contra germanam

Talitatem parce í

entiunt.

noftram libe«

Nobis certe uí

quartam jufti pr

uyenit,

Jv

caenulae

andii partem pro le

gitima "hujus

« ii

(

Portione ftatuere.

1l

lm

haec caer

Mea op

r

inione, cum

|

iula folius confüetud

fi

j

om, F

inis proles fit, ctiam

a "

ex

16

Tractatus XVILL

ex caufa füa, id eft, ex fingulorum löcorum con-

n

fuetudine aeftimationem

debet accipere: neque

l

fua caufa

Ti

enim effectus alius eft, quam prout ex

eít ortus.

Tat

It

d

WreK) Sed qxfäæ veniunt nomine cibi?, Nonm adeo

"

borum jure,

Q

multa.

Nam imprimis ex nutnero ci

.

a fere potionum

:

et natura fua excipiuntur Oomni

íÍcilicet aqua, vinum, cere

vifia, potus

genera:

j

"uctibus conditi: item.

t

ex pomis citrinis ; aliisque f

g. Caffee, Choccalade.

&

peregrinà potuum genera e.

De hac tamen in utramque parteim difput

ant, ali-

|.le

Y

2]

quibus etiar

H

1 ex judicio Ponti

ficis ad potum, aliis

(ef

wvero

ex. ea

dem..pontificia auctoritate, prout vO-

n

junt, ad cibos referentibus,

Mihi via media in-

M

b

W

cedendum videtur, ita ut mod

erata ejus portio

"oini culpa adiüiberi

&

etiam ex leviore cauía abs

E. g. fi variis negotiis diftentum

aliquem

D

queat.

aut edam

N

prandium non nifi poft duodecimam ;

Abs omi

Y

poft primam pomeridianam exfpectet.

tamen ratione, et praecipue copiofum ejusdem

)

t

uíum paffim nolim probare.

f

Praeterea quantüm ad hoc jeju

nium a ratione

7

1mnodum medi-

[

1

cibi exluduntur omnia, quae per

dicinae genus

il

cinae. fumuntur.

Quale quidem me

P

V

mirábile etiam fünt amygdalae, et fru

fta panis ad

Ícilicet n€

lfs

poum pomeridianu

m adhiberi folita

2

ontra hinc famen ufum

fcite

PA

noceat hauftus.

vel fitis ? et moderatus hauftus

I j

argumentantur P

Mr]

etiam fine cibo nomn

nocebit: vel non fitis? et

ls

Verum non aegre con

Cefft'i'O,

bibere non licet,

^

quod etiam ex hoc capite edox coní

uctu

do: quid-

li

piam detraxerit legitimo jejunio.

u yw

Denique lac, et denfiora j

uscula, legumina, €t

et fere

fructus arborum cibis quidem , fed aegre;

üa

cuin faciliore relaxatione accenfemus.

l

*'**:F*) Et

Caput III.

I9

Qu at

*****)'!ït

quidem anno 21mo nondum expleto ado.

; M

lefeentes ab obligatione jejunii-quantum ad cibo-

f u

rum quantitatem immn

unes funt; et quidem pene-

ratim , et nulla attentione virium aut roboris, aut

itbecilitatis,

An autem idem. de fexagenariis

NOT cu€0 bs

dicendum fit, inter doctores difputatur.

Et qui-

yun j

dem qualemcunque, qui fupereft,

hujus legis ri-

gorem in ea aetate per partem aliquam, vel etiam

quiut

ü

l

ex integro .propter confuetum illis annis languo-

l, Pf(

Tem non raro. remittere facile conceffero: fexa-

V

.mh

J wvale

geffimum

(

vero annum velut pro confueto,

*

ac

legitimo jejunand

1 fine, prout in adolefcentibus

fpua *

21?um aetatis annum compl

etum pro jejunii initio

xl :

defignamus , .ft

prot !

atuere non aufim: eoquod nec dx.

H*

oma

nec confuüetudo pro ]

| D

üsce fenibus flet, qualis

«s v

tamen pro juvenibus, qui vigeffimum primum

40

aetatis

lw

i

annum nondum compleverunt, omnino

habetur.

W

Sed neque illud probare velim, quod

"a

Jb

]"

poft alteram , eamque integram refectionem ,. et(i

inique fumtam, tertia, et qu:

[:

irta jam. non amplius

2!

um v

prohlibeatür: nam lex, qua

jubemur effe con-

tenti unica refectione rea

píe non eft praecipiens,

fed prohibens,

ne plures capiamus

j "

. Cui quidem

tertia acque ac fecunda. adverfatur.

ia

Afl ^*

Ii

fné

lud tamen facile concefferim ,. juvenes 9 i mum

aetatis

1p

junia

annum nondum egreffos nequidem ad je-

j

€X voto (aliud de voto privato, et ab

n

ipfisim

;

et e. g. in religione emiffo) aut more civi-

j u

tatis introducto teneri.

(

)

J

Immo pueris feptennio

'J[

minoribus, prout eriam

perpetuo amentibus . ne-

7 fit

dum plures refectio

nes, fed etiam cornes apponere

cone

licet

Quibus etiam pauperes facile adnumera-

1etüd0 1

bis,

fi iisdem

aliquando dies non nihil pinguior

illucefcat, ?

Ui

lg

$.

1972.

Jfï['ej

" . Quantum ad t

er

tiam legitimi jejunii con-

iüonem $. 1969.

Id folum . obfervandum,

2 r

il

| quod

H

— iàÓ

2C

Tractatus XVIIT

quod fub levi obligatione ") integra refectio

ante meridiem **) capere prohibeatur.

tabile detrahitur per hoc,

; *) Rigori jejunii nibil no

tcï

quo le

vius enim in tal

i eft tempus antemeridia-

U

num,

eo gravius eft pomeridianum , et tractus

totius noctis.

Unde ad evitandum etiam hunc

itef

leviorem naevum fufficit probata ratio, e.8

*

ï

inftans, negotium urgens, deni

que hunlaniþas ho-

fpitibus, aliisque debita.

p

1

**) Nam

eam diutius, et ultra meridiem differre

Sic caenulam

non minuit, fed auget jejunium.

s

Q

ilam circa meridiem capiendo, et !

ntegra refectio-

NU

nii for-

ne ad vefperum trajecta ad ant

iquam. jeju

mam magis acceditur, quam ut ei

dem aliquid de-

trahatur,

l

&y

N

$.

1973.

lus e

Nunc demum de caufis,

quibus a lege

eft $. 1968.

Qui

jejunii ,

eximimur, agendum

Uaf

Sunt autem duae, fcilicet grav

is moleftia *)

Tum(]u

et difpenfatio, feu legis a legi

timo fuperiore

Ts

facta relaxatio **).

(y?

et partem ali(iuam

Tentr

*) In. quam tamen nequidem p

leftia, et afflictio a

]

computari poteft confueta mo

"lf

jejunio veniens:

haec enim legi li

uic congenita

*

aefti

mari poteft.

eft. Sed extraordinaria aerumná

ü&mïls

lls

**) Hanc porro concedunt

imo Pontifex pro totà

o fua diaecefi: demum

i Uäd

E€cclefia.

odo Epifcopus pr

Wp «

parochi legem jejunii pro u

na alterave die com-

munitati, privatis vero etiam integram e. &

qua-

Tdem

| Qj

drageffimam fere e

x confuetudine. relaxant.

Praetcrea

1]

de Rectoribus religiofarum familiarum.

ha

liam noft

j |

advertendum, legem hanc, et quanflque à

pro

lj

L

Cuput III.

2rI

rec

i

pro arbitrio, fed non nifi ex jufta caufa relaxan-

dam effe; Maxime id advertere debentij, qui Pon-

tifice inferiores, . non nifi vel a lege, vel ope

r i

confuetudinis aliquam in leges fuperiorum potefta-

W

Mdla

tem exercent.

llla tamen ratio, ex qua lex re-

as

laxatur, non adeo neceffario gravis eífe debet,

p M

qualis fe fola ad aliquem a lege eximendum fufüi-

6p

ceret; alios in relaxatione non plus foret, quam

in declaratione, utpote quam abs omni. juris-

iil

jus P

dictione quilibet doctus, et rerum expertus edere

poteft. Et nifi poteffatem et jurisdictionem di-

Y v:fv

Ípenfandi otiofam eífe velimus, cogemur dicere,

D

u

quod plus fitin difpenfatione, quam in declara.

r

tiong.

Qunii 1

QD

$.

1974.

Et gravem quidem caufam a lege jejunii,

et plerumque ab alia lepe humana quacunque

nos eximere, certa, et facilis doctrina eft.

y i

Quaenam vero caufa fit gravis, tam in hoc,

K( f

I

d n

quam in fimilibus praeceptis parum eft ple-

m

rumque definitum. Dic enim: quisnam eft

limes inter gravem , et levem rationem me-

Iu

PGIIO

dius? forte non abíurde

Cputa femper in

!

r

negotiis privatis) illam cat

fam ex communi

m UH

ü

gj

opinione gravem effe dicemus, quam, feu,

qoue

cujus moleftiam victu unius diei redimere

rin p

vellemus, fi optio daretur *). Si enim ve-

lut ex confenfu communi in negotio juftitiae

y pf

e[l

di:?

Victus unius diei pro gravi materia flatui-

K

tur; non videtu

r effe ratio, cur non idem ,

m

in aliis officiis d

n5

icatur. Puta femper mole-

E

mCDF

ftiam

» quae jejunio extrinfeca, et.accidens

pe

"* eft. j

L I022: *X

T

"z

B

3

*) Hic

22

Traciatus XVILI.

li

*) Hic jam intelligitur, quod rmo non raro paupere

tas excufet.

In pauperibus leve emolumentum

x

victum unius diei abfolvit. 'edo Infirmitas, etfi

vdl

non graviffima, dunimmodo notabilis excufat, item

tie

infirmitate convalefcentes,

excufantur ex. gravi

praegnantes ,

lactantes. etc.

3tio Labor. corporis

et animi.

Ex priore immunes funt agricolae,

oinne

o

o

enus fabrorum, et mechanicam exercentes

plerique, exceptis fartoribus, pictoribus etc. item

Per

iter octo. horarum eadem die conficientes.

laborem animi eximiuntur facerdotes majorem diei

partem excipiendis confeflionibus, inftructionibus,

1

vifitandis . aezsrotis dantes; qui ter quaterve in

eadem liebdomade ad populum dicunt;- qui in

quaeunque ícientia feptem , aut Octo horas con-

tento, et acri ftudio (non merag inemoriae, lectio-

My

rni, et fcriptioni) impendunt.

4:0 Pietas: puta

ad avertendum ícandalum, aut alia mala gravia.

Id denique notandum; etí(i una quandoque caufá

non fufficiat'ad folvendam legzem; poteft ea ta-

ä.,

men [íufücere in concürfu aliarum: et fiquidem

T

tales non adünt, levior quaedam ratio legem je-

junii non nihil mitigare, (i non ex integro tol-

E

[e

ut alteram refectionem non

lere poterit.

o

Íu

quidem integram ,

non nihil tamen plus quam

4tàm partem juíti prandii capere liceat.

|

il

j

$.

1975*

4

]

J

W

l

Denique circa legem. jejunii, velut totius

obligationis compendium ejus, in qua degis,

communitatis ufum,

et confuetudinem te-

neas, quae quidem quantum ad legem Ec-

N

&

cletfiae intélligere velim.

Nam ut pro tuis,

et aliorum peccatis, legitimam vindictam

pnino Í0-

fumendo, juri diyino fatisfacias, om

3 licitum

P

Caput . IV. --

23

tupe

licitum effe oportet, nifi loco. moderatae

poenitentiae furorem irati numinis experiri

velis 9. 1967.

Et haec de virtute poeniten-

tiae.

!j

CAPVT QVARTVM.

JDe Sacramento Poenitentiae, et primo quidem de

regula mumerum peccatorum computandi.

$.

I976. Poenitentia eft etiam Sacramentum N T.

De

qu

ad remiffionem in forma judicii inftitutum,

quo tractare neceífe eft

EM

ul

$.

1977. Ea, quibus intrinfecus conftat, et ea, quae

exterius illud afficiunt.

Ad priorem claffem fpe-

ctant materia, etforma: et quidem materia

1978. VDividitur in neceffariam, et fufficientem.

e

1979. Inde peccata fecundum numerum, et fpe-

Q

ciem explicanda funt: atque ideo

$.

