niam facilime meretur facerdos pro facro tribu-

nali

r

Caput. XXVIII.

24I

pv

M

nàli fedens. Copia, obfcuritas, et varietàs Ca-

fuum tantum non immenía; praeterea indagandae

veritati conf'ituta mora adeo brevis,

n

periculum

errandi augent, lureconfultus fuper unica, eaque

(

fimplici caufa meditandl fpatium habet plures dies :

facerdos zd tres, quatuorve intra horam refpon-

[mo j

dere debet: eoquod multae fint tales, quae dila-

u r

tionem non admittuht. llla Qquoque confuetudo,

qua homines majore cura indigentes non nifi ad

jl t

magna fefta, quae alias confitentium frequentia

plurimum impedita funt, folent confluere, mole-

ftiam infigniter auget: ut plura alia omittam.

u

j3U]

$.. 2244.

(in

Iam ifta correctio poteft concernere vel

TE

ipfum errorem, vel damnum in diverfis bo-

nis inde fecutum.

Quantum ad reparatio-

i

würi

nem damnorum eaedem regulae ob

tinent,

quae explicando officium juftitiae, et

Oblisa-'

d d

tionem reftitutionis folemus tradere,

Juan-

tum vero ad ipfüm errorem refarciendum

notare juvat ipfam obli

eandem. exequendi.

gaEionem , et modum

p

J

];GH

g.

2945.

j 1

!

Porro ipfa haec obli

f4ffy

gatio, fi nulla' Vera,

ac theologica culpa face

rdotis acceferit

, pott

t quþ h

confetionem non eft major in fíace

rdote,

quam in quolibet alio,

Qqui negotium, feu

lae

aliquod ad. falutem anim

ae pertinens caput

occr:glto Vitio labo

rare, in altero advertit.

om. I

T

Licet

y tr

[]1

242

L

'"hactatus XVIALI

Licet enim fors tacitum aliquod pactum, feu

(f

fpecialis:etiam pietas, Sacerdotem inter, et

fiotx

poenitentem exiftat; ea tamen ultra actum

conféffionis non videtur extendi, et eadem,

Y

qua judicium poenitentiae, claufula, feu fen-

tentia finitur.

Unde hic non nifi communes

Caritatis, et pietatis regulae obtinent.

$.

2216.

*Si autem vera aliqua Sacerdotis culpa ver-

fetur: tunc utique ex laefo officio diverfa a

!;;

communi earitate obligatio nafcitur, quae ad

religionem, | juftitiam, fpecialem . pietatem,

cui negligens facerdos defuit, ex fui condi-

tione. pertinebit.

Unde per fimpliciter gra-

vem moleftiam ab ea implenda non eximitur:

licet ejusmodi moleftia

confuetam legem Ca-

fühls

ritatis alias relaxaret.

Et haec de obliga-

(tri

tione, riunc de modo commiffos in hoc facr

:

cür

tbfoli

munere errores reparandi.

Tlg;.

t"mo

$. 2247.

Y o

Et ifi errores vel innoxiam moram ad-

j rüs

mittunt, et fimul fpes habetur, poenitentem

lls f

ad eundem facerdotem confeflionis gratia re-

vel prudenti

diturum ; et id vel fua fponte,

D

opera ejusdem, fuum poenite

ntem a

d fe al

licientis :

et fic modus emen

dationis eft fa-

eri, I€-

[* ];

cilimus. Facile enim. poterit fuppl

Qua

Fractari

597

Caput XX FIIT,

243

y, f

tractari eti

, d

am falva facerdotis bona exiftima-

| U

tione, quo

d antea erratum fuit *),

&

*) Sic poterit dicere:

(

ex nupera confeiïïon'e me ali-

m :

quod dubium urget

*

an

/non forte illa occafio

fuerit proxima ? an non

*

velles fecuritatis. caufa

etiam -de prioribus pecca

L

is' dolere,

proponere,

eade

m huic confeffioni addere, et fi

C abfolvi ite-

TAtO ? Sic enim negotium fanatur,

fi vel omnino

non, vel absque jürisdictione ab

folvifti: dum-

W |

modo eandem interea impetraveri

peccatorum faltem | confuf

$, et priorum

jrert

àm memoriam teneas,

Idem ífi praevie ad

quae LU

defecerit etc.

priorem confefïïogem dolor

'eLato

coti^

$.

2248.

&ï (

Vill

um

Si vero poenitens no

n amplius fit redi-

xem

turus, vel fi rediturus fi

t, ls interea varia

Quf

Qdetrimenta utpote mora

m

noti admittentia

xl

um

incurrat: e. g. fi absque fu

f

ciente propofita

abfolutus proxime facram fy

naxin fit acceífu-

rus: ob impedimentum dir;

mens irritum ma-

trimonium contracturus:

vel omni

DO ex gra-

vi morbo fine g]

io Sacramento £

Or

l

turus etc.

te. mori-

a !

Tunc incipit gravior e

mendatio-

£

nis modus,

fcilicet lice

ytentt

ntia de rebus ad CcOrn--

4ti f*

fefonem pertinentibus

loquendi petita »-et

Irüden

fr

impetrata, errori fuo ,

et imminenti damno

fe

medelam ferat *).

eli^

: *) Datur tamen hic. quo

f !

que facilior. juvandi ratio

g

quandoque. Sic. poeni

tens fors a te non abfolu-

Q2

*

tus,

244

Tractatus XVIII.

Ó

tus, et facrum Tribunal niox eggreffus adhuc vab-

folvi poteft.

Difpenfationes , et abfolutiones a

cenfuris etiam abíentibus, et nihil defuper cogi-

tantibus impertiri poffunt etc.

] ia

&2

CAPVT VIGESIMVM SONVM. :

De Sigillo - confe[Jionis.

j

A

$. 2249. Alterum finita confeffione munus in Sigillo

ó

confeffionis continetur.

Hoc autem

Eft obligatio jure naturali, divino fpeciali,

E.

$. 2250.

Jh

et ec

clefiaftico conftituta, Sacerdoti notitiam ex

confeffione hauftam, ad minimam poenitentis mo-

leftiam quacunique ratione adhibere Religionis et

juftitiae cauífa prohibens. Ex qua definitione

$. 2251k. ]ma confecutio eft, quod hic oblatio juris

dit'i;

naturae fubfit:

(ür

ütiq

$. 2252. lid2, quod lex divina, et fp&cialis.quidem

hic ftringat:

Ve]

$. 2253. Illtia, obligationem etiam canonicam ftatuit:

tent

CUm

$. 2254.' IVta, hoc officium Sacerdoti , non item im-

ponit.

lupc

Porro Vto corollario docetur, ex fimulata

(üe c

$. 2255.

Qdj

confeflione nullum nafci Sigillum ; ex

feria auteml

(jte

ö 2256. Quod Vltm dicit, nedüm aliis, fed etiam

Lt

ipfi poenitenti

lls

.5- 2257. Per Vllmum confectarium omnia þeccata,

-

f0 a

aliique naevi reticendi funt. ]mo

ö. j 0258*

Caput XXIX.

245

$.

2258. Ex eadeth definitione VIIIvo eruitur, non-

huc 2l

Ws d

nifi liberrima, prorfüsque certa poenitentis licen-

'tia tam arctum vinculum refolvi.

p P

$.

2259. IXno idem pene officium etiam complici de-

bitum decernitur.

2260.

S.

Xmo ufus notitiae in confeffione comparatae

W

prohibetur, íi is confeffo etiam non advertenti

moleftus fit.

Qui tamen ufus

$.

.226r. Per ultimam confecutionem permittitur, fi

ab omni poenitenti; moleftia fit. vacuus.

n

$.

'2262.

Moderata tandem de Poenitentia

inftitutio

haec ex probatis Auctorum doctrinis ad vaítum

adeo negotium ae

gre fuffecturis fuppleri ,cogiu-

litur.

yitiet *

gntis P.

$.

du

2249.

;Mliiäff

Alia denique, et illa perennis quidem ju-

u p

dicium Sacramenti hujus obligatio fu iequi-

tur, qua Sacerdos arctiffime ligatur, ne no-

Qu

315

titiam in confeflione hauftam vel prodendo,

vel alia quavis ratione ad moleítiam poeni-

tentis adhibeat.

j

Atque hoc Sacerdotis offi-

non ^

cium recepto vocabulo Sigillum confeflionis

nuncupamus.

Hujus quoque negotii plera-

que capita legitima ejusdem definitione con-

D f

[jd u

cludi potffe cenfeo: legitima inquam, utpote

cujus fingulas particulas fat aptis auctorita-

fed e/ä

tibus, aut rationibus me evicturum fpero in

ipfis, quae inde deducam confectariis,

Sta-

"

j

tuo autem fequentem definitionem :

l

Q 3

Ó

?

Q'. ?,2 50.

— d

246

Tractatüs XVIII

N

22 50.

Sigillum. facrae confeffionis. eft obhgatm

jure, naturali, divino fpeciali, et ecclefiafti-

co conftituta, qua facerdos notitiam. ex con-

fefione poenitentis bauftam vel ad minimam

moleftiam in ipfum vel proxime, vel per

medium aliquod. intervallum redundatura*n

div

Tat

adhibere, religionis, et Jumtlae caufa gravi-

ter prohibetur.

Ex qua jam definitione,

ur,

tàe;

etr

$ 5225t.

QC

Qma baec obligatio jure naturali conft

EM

tuta eft, fluit Imo hoc Sigillum, et filentium

etiam effe naturale *) utpote ex tacito , feu

h

lpfo opere conítituto pacto exortum,

gillum mere naturale quibusdam non nihil ob-

Posn sl o RRE

*)ä;

um videtur.

.Ett autem hoc nihil aliud, quam

fides data de reticendo fecreto:

ünde tantas habet

vires, quantas pactum. habet:

eique iisdem con-

ditionibus , qmbvs conventioni mutuae, deroga-

tur, e g. alterius confenfu, vel perfidia etc. Item

E. o - WA . MR

auctorirate fuperioris

fuorum

fubditorum

pacta

pro fümima ífua poteftate diffolvere volentis, et

jure potentis

In eo autem aliqui fruftra funt, quod illud

Y

filentium mutuo. fibi promittant, quale ex Sacra-

mén:o poenitentiae

habetur

nam hoc vinculum

hOQ Y

religionis , id eft filentium facramentale facro tan-

]l

tum quojmn titulo, nón vero arbitrario paciícen-

Dote

tium. confeníu

poteft conftitui.

Id non negave-

; m

rim, quod ad majores, minoresve moletítias (ho-

li

Ut

neítas

—— M Ó——

247

Caput. XXIX.

neftas tamen , et alieno juri non adverías) in fer-

vando,mere naturali filentio exantlandas fe poflünt

Jipto

-

toelull

obligare,

&U

$.

2252.

VT

il W

Ex eo autem, quod hoc officium ex jure

TRUE

divino fpeciali defcendat; maximum et nulla

] gravi.

ratione fuperabile ejus robur 249 loco ipfer-

tür. Nulliué enim feu püblicae, feu priva-

Q06,

tae; feu facrae, aut profánae; gravis, aut

extremae, vel ipfius falutis aeternae obtentu

h

hoc tantum Sigillgm viplarþ*licet *

[ a

i^

*) Ad hoc plane requiritur jus quoddam divinui

lenti

WU ; j

fpeciale: nam leges divinae arbitrariae gravi ne-

cefüitati cedere folent, prout patet ex integritate

1,

confeffionis etc.

Atque talem legem exiftere tra-

ditio, et fenfus . Ecclefiae nos docet.

Imo ad-

ril &

miffa tanta feveritate hujus obligationis apertum

'Uö, 0IWE

eft, hic latere jus divinum aliquod fpeciale: nam

j D

nedum privatis conventionibus, fed nec publicis

dein &

legibus tanta obligatio poteft conftitui, quae publi-

cam neceffitatem ,. et periculum falutis aeternae

, Mf

q. r

fuperet.

um i

lu i'i':.

$.

2253.

"m

Verum quia etiam ex jure ecclefiaftico

; t

hoc vinculum aliquid -roboris trahit, facile

íncul! g :

i

fequitur 3t^ etiam effe tenenda, quae facra

c

Sunt au-

aC]M

poteftas in-hoc negotio conftituit.

tem poenae in facrilegam hanc perfidiam con-

fie

j

t5 À

Il

fütutae,:vi quarum impius talis facerdos a

ne'm

facer-

EX

248

Tractatus XVIII.

f

facerdotali officio deponendus, et in arctum

monafterium ad ' agendam perpetuam poeni-

i

tentiam (utique per fententiam primum ali-

(ic

quam) trudendus effe decernitur C. 12. de

m

poenitent. et remiff.

p

o

2254

$.

V.ocula Sacerdos facit inferre 4t» hoc vin-

culum *) non effe mutuum , et fic poeniten-

tem illo non ftringi, atque laefi Sigilli non

(

&tj

effe reum,

fi forte errores facerdotis, pro-

pria peccata, aut injunctam fibi poenitentiam

der

ür

prodat.

xlhx(

Y

*) Volunt tamen Doctores, idem proríus filendi

vinculum, et quidem aeque arctum etiam ad eos

Vl

tranfire, quibus facrilegus Sacerdos aliquid prodi-

dit; vel qui propria malitia, aut cafu et praeter

intentionem aufcultando aliquid ex confeffione ree«

fcierunt.

Hoc tamen non pertinet ad eum , qui

fcriptam confeffionem invenit:

licet enim jura fa.

mae, non tamen Sigillum confeffionis talem lectio-

nem prohibet

Nam ifta fcriptura mondum eft

confeffio, fed inftrumentum confeffionis ab eadem

!

Vel maxime tamen ad

fatis adhuc remotum

filentium hoc interpres tenetur.

ht

2494

T

Aft notitia debet etfe in confeffione hau-

t

fta: unde 5** fubinfertur: nullum eis deberi

H

Sigillum , qui animo fimulandi confeflionem,

Sacer-

ï le

Caput. XXIX.

249

EU

Sacerdotem vexandi, eundem ad peccatum

w

inducendi, vel fraude aliqua ftipem eblan-

üm d

diendi confitentur; bene vero illis, qui ani-

p d

mo obtinendi abfolutionem fua peccata ex-

ponunt, licet exin etiam p

ropria cu!ga ab-

foltlþione donari non queant.

La

5. 22.56..

M

.Eae particulae vel ad minimam moleftiam

ynie

il n

6** nos docent, quod audita in confeffione

etiam ipfi poenitenti, ne quidem animo eun-

,

'

entium

dem confolandi, utique omnium minime aliis

Nam

abs ingenti facrilegio referri queant.

ilud ftudium confolandi aliquem fenfum ve-

11;7

recundiae fecum fert, maxime fi peccata gra-

amgi j

viora fuerint expofita *).

lmd l

.....

j

QUf

*) Sed et illa licentiam petendi facultas, communi

efit

i

alias caleulo probata, nefcio quid periculi habere

videtur.

al

Hanc enin propofitionem :. Liceat per

1 J

te ex confeffione agére: honoratis praecipue, et

ln )

alias verecundis non

u

ceffe eft,

parum hlorroris injicere ne-

n

j

) li

*

i

$. 2257.

Per easdem voculas: Vel ad minimam mo-

leftiam non tantum peccata, fed etiam alia

molefta e. g. defectus linguae latinae, illegi-

) l

timi natales; imo eminens virtus, ac fpecialia

: deb&ïi

gratiae dona*) taceri per 7tivm 3]iquod con-

B0

Idque adeo delica-

fectarium | praecipiuntur.

3

-

tum

&i

h.

Mi

230

Tvactatus XVIIL

u

tum eft, ut licet alias talia jam in vulgus

Qu

effent nota, tibi vero non nifi ex confeflione

i

conftent, te per omnia tanquam- 1gnorantem

À

gerere tenearis **)

do

*) Noluerit enim poenitens. haec aliis pandl,, lpfus-

L

ft

met id facturus, fi proficuum id effe duxerit.

Ge-

C

neratim autem ut probum, atque integrae vitae

foi

hominem laudare impiut non erite

De

**) Licet aliquod peccatüm etiam fpeciatim " narrare

U

in iis circumftantiis ,. in. quibus poenitentem talem

)

nofcere audientes non poffunt.

Id tamen impru-

dentifimum , et coram paruim fagacibus fcandalo

la

pir

obnoxium ,

plerumque etiam, quantum ad Sigil-

lum , perlculoümmum eft.

Nam fidem: füperat,

ü

(

quam facile ex circumftantiis aliunde cognitis, ex

d

confeffione non nihil: longius protracta etc.

ali-

quod de tali poenitente judicium concipi, vel fal-

nulla

tem fufpicio oboriri queat.

Crede mihi!

aranearum tela adeo delicata eít; ficut Sigillum

confeffionis.

Nunquam praecipue coram pluribus

de auditis in confeffione loquaris, nifi. poeniten-

tem tuum periculo famae (quod:ipfum periculum

eft aliqua jam. moleftia vi- Sigilli. prohibita) velis

exponerec.

Sed íi confilio mdlgeas, cafum . quan-

tumlicet mutatum coram unico, qui tamen hunc

poenitentem nec audierit aliquando, nec auditurus

eít, expone; vel certe fi ngularem in hoc cauuo-

nem adhibe.

1

$.

2258

L

Eaedem definitionis noftrae particulae,

el ad minimam moleftiam faciunt inferri.8"?

non nifiex licentia libere, vereque libenter,

et

2

25I

Caþu; AXAXIXS

et infuper expreffe, id eft; per'certum ali-

hus

J

U

quod fignum data, de auditis in conteffione

dl

cum.'poenitente, vel alio loquendum effe *),

Atque exinde licentia ex reverentia in Sacer-

dotem conceífi; item ea, quam ex circum-

Af

ftantis adeffe tantum praefümimus, id eft,

credimus, poenitentem, fi omnia fciret, non

: Vl

fore adverfaturum **) minime eít adhibenda.

Per tales enim .jüs poenitentis vel obfervan-

Ti

"

"n

tiae in Sacerdotem impenditur, vel certe in

us

ejus opinióhem confertur , quae certe mole-

Amprt

j

füiam continent: cum nos non raro.ita com-

parati fimus, ut licentiam dare nolimus,. etfi

$g

ptti

circumftantiae eandem expofcerent, vel ean-

5

dem factam effe þacite innuant.

t d)

Vel IU'

*) Imo funt graves TTheologi, qui nequidem de li-

tnz

"

centia poenitentis de materia confeffionis lo

qui

j

permittunt.

Ajunt enim, poenitens fuo quidem

jure, non tamen illo poteft cedere, quod ipfi Sa-

)

c;ilïï'

cramento competit; poteftque vinculum religionis

fiCUlHj'

mittere,

neutiquam , fed tantum debitam fibi juftitiam re-

) 10

Verum iftà quaeftio ad ufüm parum fa-

Cit

nam poenitens concedendo licentiam , noti-

T

] hhfu:

tiam antea facram, et figillo obnoxiam facit pro-

fanam ac naturalem ; et reapfe data hac licentia

:cïi!l*-ïfïï

cgp'[':i*

idem facit, ac fi totum extra confeffionem

w

ferret.

**) Omnino tamen pro ajente licentia accipitur, fi

poenitens fua fponte'loqui incipiat de actis in con-

]u

feffione: parum enim intereít, an verbis, fcriptu-

l

"

T2, aut fignis

declaret,

quibuscunque .fuam voluntatem

nl

ü

Ad

Nicasescd

252

Tfactatys XVIII.

Ad hanc licentiafn non tacite, fed ipfo facto

conceffam pertinét, fi poenitens alia rurfus vice

noftrum tribunal accedat.

Licet enim de priore

confeffione nullam mentionem ingerat, fe tamen,

fuamque caufam eidem homini commitendo, id

eft, ipfo actu petit, ut omni, quo poterit, me-

liore modo fe, fuumque .profectum juvet. At-

que ex hac ratione folemus etiam deftinato con-

filio eundem Sacerdotem confitendo fequi. Quare

in pofteriore Confeffione absque alia licentia poffu-

mus tractare ea, de quibus in priore actum fuit.

Ha;lc tamen licentiam alii equidém admittunt,

fed ex alio fonte repetunt.

Scilicet quod incepta

confeffione ejus Sigillum fuapte natura, atque ex

fuüi inftitutione ad tempus aliquod zeferatur.

Nam

idem nesotium tractatur, et eodem (faltem fpecie,

fi non numero eodem) actu repetitur , eodem rur-

fus vinculo, ac Sigillo opperiendum.

Atque non

aufim hanc ràtionem ullatenus improbare.

(

lliud tamen non placet, quod aliqui permit-

tunt, poenitentem finita' jam abfolutione adhuc

IK

praefentem , nulla petita licentia, et noftro arbi-

te

trio (aliud utique fi ipfusmet poenitens loqui in-

p

cipiat) de facta mox confeffione interpellare, eo-

H

"

uod idem hic continuum, atque idem prorfus

Nam prout agendo de

(e

negotium durare videatur.

differentia peccatorum :

feu de ratione. illorum

(in

dicebam: negotia moralia

numerum computandi

fe

fui

non eodem, atque continuo tractu temporis ,

(0I

actione morali, atque nexu itidem morali con-

nectuntur, atque in unum coalefcunt. Sic pro-

nuntiata aliquando abfolutione judicium jam eft

finitum; et licet nullum temporis fpatium intere

cedat, jam incipit novum.

Alias femper, et abs

ulla licentia poenitentis liceret, cum eodem de ne-

gotia

253

4Caput XXIX.

eto. .

gotio praeteritae confeffionis tractare: nam läpfuä

vice

temporis nec eft nexus, nec medium morale, quo

pro

prior confeffio cum pofteriore colligatur , aut fe-

i HEWH,

paratur.

y, d

jt, t

Denique vix probare velim eorum opinionem,

(

qui Sacerdoti 'confilio indigenti concedunt, ut du-

(. CUl

bium, aut errorem fuum in S. Tribunali exponat,

Quare

licet alter facerdos priorem poenitentem exin noffe

jpofie -

queat. Etfi enim fecundus facerdos eodem Sigillo,

Vi

primo illi poenienti teneatur, attamen bini facer-

dotes peccatum illius poenitentis ex hoc fciunt,

mittt

ac prope idem eít, ac fi illud bis debuiffet con-

yapd

fiteri :

quam quidem moleftiam poenitenti meo

(s

(puta (ine fpeciali ejusdem. licéntia) non aufim im-

P

ponere,

Sed

fpeà

*

m D

$.

2259.

Faecundae illae, femperque eaedem vo-

ces

«t

: vel ad minimam moleftiam faciunt gho

el

)

T.

nos ad arctum filentium obligari etiam poeni-

rü m

tentis complici, feu illij quem in crimine

oqu^

i

perpetrando focium habuit: item ejus commu-

TT

nitati, cujus poenitens eft membrum: idem

prüfl

de famila illius ). Magnopere, aut faltem

a o

il

um

fimpliciter poenitentis intereft, complicem

gt

fuum, fuamque civitatem

, aut familias ex fua

ris, D

confeffione nihil pati **).

j

D

c p

*) Atque hac ratione, et fub refpectu ad poeniten-

m *

tefn tantum , complici et aliis poenitentem tuum

Wi

attinentibus religiofum filendi officium debes. Re-

pE

ii

liqui enim ad Sacramentum non pertinent; nec

UP

2 f

n

fidem tuam ullatenus elegerunt, aut fecuti funt:

gülAJ

equi-

usngui

254

Tractatus XVIIIL

Yi

equidem iis officium naturale, quo nullius famam

laedere tenemur, etiam proxime 4 fed non ex Sa—

D

cramento debemus.

Ó

Jl

ef

**) Quapropter etiam hic cautum effe oportet. Sic

Ie

impium foret dicere

in hac communitate con-

&

fefliones éexcipere grave eft admodum.

In hoc

V1CO

frcqucnt:a

exercentur

odia,

Ex familia

p

(q

Caja, vel ex gente Sempronianorum aliquis falfi

reum fe fecit.

Denique etiam dicendo ad popu-

El

lum periculofiffime ea vitia perftringes, quae ibi-

di

dem f[requentiora effe, ex facris confefüionibus

€,

didicifti,

Saltem ífi déftinato confilio, et ex no-

Lu)

tiiaà in confeíflione capta id facias: nam ut alia

1

omnia. omittam,

non fieri non poteft

ut-fic

agendo uni, alterive poenitenti (aliquos enim

Qu

eorum concioni adeffe proniffimum eft ) peccata

fe

fua in faciem exprobres.

Et licet forte non ad-

T

vertant (quoad ipfüm tamen periculofum. eft ad-

modum ) te fcientiam. ex facro Tribunali adhi-

beres

attamen permiffum non eft, peccatorum

cauífa aliquem increpare, etíi is nefciat, te fcientia

confeflionis uti: ut patebit ex $. mox feq.

2260.

$.

Verum nec fic quidem finis: nam toties

recitata verba definitionis noftrae $. 2250.

notitiam vel ad minimam moleftiam:

T19mo

demum faciunt intelligi,

quod minime per-

mifTum fit,

notitiam in. confeffione hauftam

poemtente id etiam non advertente, adhi-

bere ad detrimentum poenitentis, etfi com-

modum inde in eum redundans praevio dam-

no

Caput XXIX.

255

um

no fit majus *). Cujus quidem -affertionis

P

N

exempla funt, fiquis in electione fuffra

gium

fuum illi negat, quem tali munere indignum

1

ef

le

ex confeffione novit, licet ei utilius fo-

M

ret, ipfo munere carere, quam illud indigne

t n

f ia

gerrere: item fiquis occafionem peccandi illi

fni

praecludat, cui eam periculofam effe in fa-

j il

cro Tribunali didicit: e. g. claudendo januam,

fua

aufferendo. clavem etc. **).

Aliud tamen

luKäP

dicendum effe crederem, fi cum detrimenta

A

e m

e. g. centum, eidem poenitenti emolumen-

tum ducentorum procuraret *'*) dummodo

lt aläz

yt X

in his nec ipfum poenitentem, nec alium

quempiam advertat, quod talia ex fcientia

; ent

?CCC&C

facra, et in actu confeffionis ad

quifita, ge-

wan 25

rantur ****),

di d

j d

eatorta

*) Id evincit decretum S. Congregationis anno 1682.

r

die 18. Novembre, editum, quo prohibetur ufüus

fequentis doetrinae: Scientia in confe

fita uti licet,

ffione adqui-

modo fiat fine directa, aut indi-

recta revelatione, et gravamine poenitentis: vel

fi aliud multo gravius ex non. ufu fequatur, in

cujus comparatione prius merito contemnatur,

toti

Atque hunc fenfum effe hujus propofitionis ad-

dita exin ejus explicatio. monftrat.

M

Idem et qui-

dem majori robore confirmat decretum Clement. 8.

d

de anno 1594, quod fequentia praecipit: . 'Tam

e

fuüperiores pro tempore exiftentes, quam Con-

üam

feffarii, qui poftea a&d fuperioritatis gradum fue-

rint promoti, caveant diligentiffime, ne ea no-

ydh

cort

titiay, quam de aliorum peccatis. in Confeffione

habuerunt, ad exteriorem gubernationem utantur.

ün

Et

[i

w

usl

d

256

Tractatus - XVIII. |

Et licet decretum hoc religiofos concernat; ratio

tamen efít generalis: non enim aliud poenitentiae

Sacramentum percipiunt ii, qui tribus votis li-

gantur, quam alii , qui ab iisdem fupt liberi.

|

Scilicet fuüavifimum hoc judicium ex com-

muni omnium opinione ,

hanc naturam habet,

ut nemini debeat effe moleftum: et ficut contra

ilius benignitatem , "atque arctiffimum .filentium

nulla vel publica, velfacra, vel aeterna utilitas

cum moleftia poenitentis etiam exigua praevalere

poteft, ita multo minus privata confitentis utili-

ï

tas, ejus naturam, et fecuritatem füperare de-

bet.

Si enim praetextus majoris utilitatis. vim

-

obtineret, isque in opinionem, ac pene in arbi-

trium Sacerdotis effet collatus, nemo amplius fua

peccata fecure exponeret; eoquod judicium de

majore, vel minore utilitate, quantum ad n0$,

yagum, ac parum definitum , et innumeris inter-

pretationibus obnoxium omnem confitendi fecu-

ritatem turbaret.

uid agendum, fi de nulla poenitentis, fed

") Sed q

tantum de moleftia aliorum e. g. fociorum aga-

tur. Sic vulgaris ille cafus habet, in quo ali-

qui Sacerdoti per notam viam profecturo infidias

parant:

aliquis tamén ex hac focietate poenitens

*

Sacerdoti eidem truculentum hoc, qt

i0d cum aliis

]am

facerdos falutari

iniit, pactum confitetur.

hac fcientia inftructus, an poteft vel iter differre,

vel etiam' viam ingredi ?

Qui, dicet fecretum

proxime comp

lii aeque, ac poenitenti deberi,

debebie id prohjbere: nam homines tales, quibus

Sigillum, et omnia ejus officia debentur, ex hoc

deberent carere opportuna praedae capiendae oc-

Si vero mecum

cafione, . alias. fibi obventura.

quis fentiat, quod foli

poenitenti competat jus

Sigilli ;

l

LE DEETS,

t nb

Caput . XXiX,

237

xiemtide

Vs l

Sigilli;.aliis ve

tis

TO eousque, quousqu& poeniten-

bt

intereft :

is: Sacerdoti

proinde fibi

cavendi

faculratem concedere poterit $. 2259. *),. Opti-

ex q

mum.erit, fi poenitenti praecipiat, ut extra con-

d

feilionem 'de. imminente periculo fe :moneat: id-

j conti

que tuncromnino eft neceffarium, Ífi focii exinde

(heyut

refcirent, aut intelligere íors de

berent,

fuorum,

aliquem

x utli

.Brave hoc delictum. confeffum fuifíe,

yeritt

7

Ab

Mi y

hoc tamen cafü diícernendi alii cafus, íin

quibus

non

actus

"

Sacerdotis ,

fed poenitentis

alios faciunt intelligere. peccata

in . Confeffione

a n

expofitrà,"

j

MC O B. fagax aliquis "Titium cone

feflum ,

atque exinde a periculofa domo ftudiofe

plis X

icitim *

,

declinantem videns collig

et, &«ditum 'ad hanc do-

d n

mum tànquam periculum peccandi

propinquius

in facro Tribunali eidem fu

16 lïüffï'

fi.multa, et gr

iffe prohibituug : Item

:del d

àvia peccata recens a 'Tit

io per-

petrata optime noverit ,

atque eundem diu.in

facro tribunali liaerere vid

eat quispiam, ís eadem

nunc . exponi

ignorare' vix

T L

poterit.

Sed in his

omnibus poenitens, . non . Sa

ce

un

rdos fecretum pro-

dit: et utique ifte tantum ; n

on ille tacere tene«

tur $. 2254,

) ]'l](]f:ä

goen*».ïf"ï

***) Scilicet. non intelli

an À

gitu? damnum , nifi detracto

emolumento ,

quamdiu. agitur de eodem

li

H

bonorum : fic

generé

difarh

nemo dicet, illud

negotiuni- damnóe

fum fuiífe ,

jf

millia lucrat

i? quo quis éxpendendo -mill

e, :tria

a

us eff,

Nam bona ejusdem

elaítis

|

compenfantu:

; Quod in diverfi generis bonis ali-

M

ter íe' haber,

Sic fores pe

ex Ws

Ccati prohibendi cauía

Obferatae emoliümentum

gratiae miniülrant, re-

du "

linqunt autem

n

tatis :

damnum aliquod naturalis liber-

contra

eu M

patiuntur,

Vero tria millia, fnille deeffe non

d

R

****) Sed

N

259

Tra?tatus* XVIII.

****) Sed quia praefente $0. omnem moleftiam &

st

poenitente amolimur, an licet extra confeffionem

de poenitentis criminibus cogitare, admirari, eum

defuper confiderare etc.? ratio id prohibere vi-

detur: malam enim de fe exiftimationem etiam

p

ab ignorante tolergre; apud aliquem etiam tacens

pi

tem efífe infamem, de genere malorum eft. Ali-

qua certe follicitudó hic adhibenda eft, prae-

Qu

cipue ne id otiofe, et ad pafícendam propriam

eft

admirationem fiat: fimpliciter autem omnem de-

ed

liberatam cogitationem damnare, componi non

lu

poteft cum obligatione legendi talia, alios in con-

$e

fililium adhibendi etc, $. feq.

ay

*

*

Dra

$. 122.6,1.

T

do

Sed particulae tot obligationum feraces:

l

l

Ad minimam moleftiam etc. per rationem

C

contrariam 11"? innunt, non iniquum fore

|

bo

eum ufum fcientiae in confeffione compa-

I,

ratae, fi is nemine, nec ipfo poenitente 1

Ie

advertente ad nullam nec exiguam cujus-

Tif

dam vergat moleftiam; e, g. .fiquis ex occa-

€t

fione confeffionis libros, vel etiam doctos

dQ

confülat, pro poenitente oret, pericula,

poe

quae poenitenti fuerunt fatalia, in propria

ET

caufa declinare ftudeat etc. *).

*) Innoxium adeo fcientiae alias multum Jdelicatae

" ufum, et confenfus doctorum, et voluntas poe-

nitentium , et natura ipfius Sacramenti probare

yidentur.

| $. 2262-

239

[

Caput XXIX,

v t

$.

2262-.

A

Yfelion

fran, 8 |

Et fic tandem doctrinam de Sacramento

jhiber * |

oenitentiae finio, in qua difficili foro tibi

feft hi .

1

O Sacerdos! jus dicendum, et plerumque de

üim ? |

plano, et absque folemnitatibus fummaria,

l 6&- M' l

Cüu p |

)

aut fi mavis tumultuaria feptentia ferenda

T

eft. Poftquam primas, et praecipuas leges

ónyit *

edidiceris, ex vaítis, quae defuper proftant,

lucubrationibus, plura, et varia colliges.

jor a

Sed eadem ad ífolida, ac fecura principia

expende: funt enim doctores, qui. ingeniis,

praejudiciis, et affectibus fuis liberaliter, et

reipfa inique indulgent $. 2221.

Si aliquan-

do, lhic certe verum efít, ac neceffarium

t

1

illud praeceptum Apoftol. r. ad Thefaloni-

od

100

Cenb. $. 21.

Omnia autem probate: quod

um

(

bonum ett,

tenete.

Prout etiam

illud

cotp

pdonn 4 I.

Nolite omni fpiritui crede-

tent

l

re; fed probate fpiritus fi ex Deo fint.

j a

Plurima vero te ufuüs, atque inter reliqua

g

etiam hoc docebit, quod fcilicet inter alia

| i q

Ó

i

facerdotis officia, ea, quae ex Sacramento

"

poenitentiae eidem imminent, omnium fint

graviffima,

p

gdit!

--

Wuptmaiecs POR QD ol M RR Rp ——

a5 u

p

: n

i t

E

-

h

x

-

^

*

E

-

i

L

-

—

ia

X

m

»

x

K

u

E

x

UA

as

a

u-

Es

--

p

v

-

i

m,q

x

i

5

i

g

A

U

—

a

y*

—

-

—

RE R,.

-

en, M.

--

-

— ——

d

M

E

&

ls

"

E.

a

"

—

-

3

UH V RK ii

d

p

J

—

TA

j

-

c

Á

L

t

-

N

—

(X

D

r

us

L

TE LE

*

TT

m

ass

E

W

EEE

AC EUDELE.

RCUMEMET. VL

[

7

i

EE

23

-

tsv

ss EEE

W

A d

s.

RE

x

U m

T

d

S a

(s

2

N

YX

LUa

GE

Qs

R

72

x

i

A

-

f

-

E

EE

E

Ta55

(

M

5

wää st

d

E

ag

E

p

n

As

ZA

Es

d

H.:

s

z

RE DEEENU

d-

"

E.

p

2

t

A m

2

g

d

m

--

:

&X

C

X Ed

m

hb

A ube

V

A

r

u

Á

R

t

dR

-s

2

ORA,

ia

/wu

m

FOM

M ur

LE

P*ue

A

p

&*

M

d

L dess

s

z

r

ia

1

Em ]

*

*

p

s

WW

x

D

AW

E

i

t3R n

RRE

i

..

2r

x«m

f

d

2

?h

*

s

L

2

E

d

M

&

W

..n

*i

P s

:

x*

4

d

MP

*

Ed

d

m.nï.

u d

u

x,»

*

h

av

x

a

w

T

r

"

UP

23

5

E

*

*

P

vy

*

:

4

$s

?

EUS

..,

*

"

i

6d

B5

$

x

d

HW-

.Uv

d

P.

P

s

.,wr

u

£

*

at

w.

- EE

OUY

E

aA

8C

a

^

E

.

*

hus

^

"

b

r

»

43:3.

H

$3

$i5

$.

ps

$

*

i

—.:,..

€

a*

2

i

d

AE

E

v WP

E

[:s

$

-R

E

t

x*

-

D

L

u9

i.

x

d

-

:

$

p

P

&

z

x

E

g

r

y*.

a

*

u

$«

*

-

$4

...w, *

E

d

je

"5

u

3

g*

-

d

N

A

"

s

s

.

"

PA

^

EE pEeetm

as

—

ww

Ed .V..i *

20

Euroskala Offset

:

9

eo

P. FR HERCVLANI OBERRAVCH

E

VierFarbSelector Standard *

—æ

us

li

ORDIN. MIN. 'REFORMAT.

ä

hi

ilt

e

ä

a

——

jtle

THEOLOGIA

EHBE

I

EHE

Uä:

»Aqui,

i

m

J

MORALIS.

w

13

ï

12

e

2

x

11

V

L

DAR

W

10

TOMVS SEXTVS

—

CONTINENS TRACTA-TVM DE POENITENTIA,

ul

ii

3 fnrf-'

q

Jl

!

i

(E

6

ü

, D

1

5

ul

) l

!

)k LL

MUSUSESESREN TE -Gj - RNREEUEPU GE

4

3

BAMBERG./E ET NORIMBERGJE

MDCCXCVII

2

NL/ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1