sineditationem pominamus: eftque pii inyfterii,

Eäum»

feu fententiae confideratio ad pios in vo-

efiii

luntate affectus, ac generofum animi decre-

Jogii

tum excitandum comparata.

Tertio Con-

(ict-

iemplatio, quae eft clarus, et ex fpeciali

| 1

gratiae Jumine ortus intuitus excelfi cüjus-

i &

dam myfterii.

Et quidem felix ifte obtu-

tus, vehementi voluntatis (non fenfüs )

ii

ardore ftipatus, et extraordinarius fpiri-

tus S. favor eft. Nam fingulare hoc ora-

tionis genus naturae, et ordinariae gratiae

vires multum excedit, et non nifi'puris,

; ii

j m

ac per ingentes animi cruciatus purgatis

mentibus obvenire folet.

Habet porro

onem

affe&us, ac proprietates longe diverfas in

diverfis, prout eorum au&ori, Spiritui S.

nïvd

lacuerit, et quae proin in definitas regu-

g

j

:

as cogi non facile poffurt. Quidquid ve-

u

ro, de hoc coeleftium deliciarum progu:

ftatus

[7060

76

Tvactatus XIV.

n

ftatu, de ardore hoc divino, quo ad ma-

xime, ardua aggredienda, ac toleranda pu-

-

M0 auiius il

rae mentes accenduntuf, differueris, omni-

—

bus, qui nullum talium rerum fenfum, aut

experientiam habent, mera fomnia, et ina-

-

nia verba recitare videberis.

5 1707.

Í

l:

Mirum vero eft, quantopere Theo-

&

logi myftii, qui de his tractant, a mo-

d

dernis quibusdam contemnantur, ac velut

Ü

proeulcentur. . Sed per hoc non nifi fuam

(l

circa res divinas, et. circa abfcondita gra-

l

ignorantiam produnt, jnanem philofophiam

Y

fecretis coeleftibus praehabentes. 'Tenen.

Y

dum itaque eximina ejusmodi dona a Deo

f

tribui quandoque, rariffine tamen: eo-

Sa«

quod animae purgatae adeo , et coelefti-

W

bus hifce amplexibus aptae perrarae exi-

ftant.

Maxime vero cautum eífe oportet

circa foeminas , ficubi hae de talibus ali-

V

quid legerint. Nulla Simia ad effingenda

ii

fimilia, quae aliquando vidit, aeque ac

cerebrum muliebre eft aptum. Generatim

vero ad talia feliciter dijudicanda requiri-

tur fpeciale illud donum, de quo Apofto.

]us a) fcribit: wunicuique autem daiur — —

alii operatio virtutum , alii propbetia , alii Dis-

QRETIO SPIRITVVM, ali genera linguarnm

eic.

8) 1. ad Corinth, I$. Io.

n

Caput 1.

7

'

ff

etc.- Illud denique tenendüm, coeleftas

ia

has delicias plerumque effe priorum pug-

OrDr)-

narum praemia, et unéctiones

in pugnas

Í

futuras priüribg's fors difficilior

es,

n

$

1 708.

Sub rnomine orationis, qualem hic de-

fcribiius ;

venit quarto piorum librorum

]ecti

Ts

O. *) Quinto tacita; et fuüb ipfis ne-

& m

gotiis etiam profanis ideptidem repetita ;

Ve

Ji

aut denique continüa cifca Deum animi

füar

Occcpatio, **)

Nuríquid eniim faepiffime

dé eo cogitandum

1 0

s

, Cui omnes noftri co-

natus militare deb

)phlm

eht, et cui deinuim foli

['end)

vivere; fümma lege ub

emuf.

Seicfü COI]'

Ventüum piorum

P

) D

; àC Concionum frequen-

tatio. — Sep

imo et maxime quidem divini

n

Sacrificii

9

À

yleli

et SS. Sacr

àmentorum dignus ;

aC frequens ufus.

in ieli

e e'*;]*

dus util

^

quis enim ino-

itatis noftro con

atui refpondet: in

his etiam . coeleftis .

jus i

ac divinà quaedami

Virtus nobis fuffr

agatur,

Verum de his

Bhbl fGl'ibO;

ue Á

) Vltimis faecuiis meditation

org

t

tü^ àdornatas mire exto]

es p'r'oprvio cona«

quitl

lunt: et bene.

Ego

autem librorum

piorum le&ionem mire pro-

;ofto

0

Facilius

quippe eft, áliorum impetu pro-

Vehi, quam

Propriis paflibus ingredi. Lege

Ó ph'

|]

gjusmodi libr

O$ ;

et quae animum tuüm mo-

Vebunt, iis inhaer

e

45, prae omni meditatione

J

id tibi facilius , et

ln

fimorum fenfu citius

efficacius erit.

Probatif-

fequimur, quam in no-

bis

E

78

fraätatus XIF.

bis excitamus.

Parum éxercitatos hoc com.

uvare .

meque ii$5

filium poterit multum j

inutile erit.

Perfe-

qui

jam provecti funt,

ä

ctorum aut pene perfe

&

orum affectus aliurt-

.

n perfectàm fpem ;

I

de ümpiicfmmi funt, et 1

Sed atten-

a

et caritatem

perpetuo coeunt.

de folícite, ut non mifi optimos, et pro-

01

batifimo fpirtui imbutos libros tibi feligas:

q!

enim illae, etfi. multa eloquentia ;

proletariae

fcriptiones tibi miniftra-

aut elegantia ornatae

?

Opus

rye non poterunt, quo i

pfaemet carent.

fcribere poterit,

hifi

vere fpiritudle nemo

id eft, fenía

ipfusmet valde fpiritgalis fit:

nemo , propinare poteft,

nifi ii, qui

gratiae

dantem gr

atiam fibi

perfe

cta vitae ratione abun

hilofophos ,

l

compararunt.

Apage elegantes p

aut oratoris phaleris ornat

OS

humilés

ctii-

U

falus eft, fapiunt;

J

cem Domini, a qua omnis

W

quantae utilitatis, et,

k

**) Dici vix poteft

fuperatis initiis, qu

anta

e facilitatis hoc ora-

fj

tionis

& n5

'Tales vere coram

Deó

genu

D

ambulant, Coe

leftis vitae rationem in tetris ;

'Tales

et inter tot perturbationes te

nentes.

tutiflimi funt

f

infuper a peccatis ignorantiae

in confpe&u enim Dei perp

etuo gradientes

intime fentiunt, quid eidem

"

quavis vice ad-

juftam ora

tionis

4

verfum fit.

Qui infuper

menfuram prae reliquis, Uutp

ote velut perpe*

:

la

tuo orantexs , facillime explent

df

$. 1799.

PIE

dtr

Nunc jam

juftum orationis inodum

&tr

m nos orare opor-

defifire, id eft, quantu

de(

teat, expl

icare Oopus €

(t. Generatim au-

ne-

0ra

tem aliquam defu

per regulam [tatuam

qué

*

N

Capui I.»

/9

Cot

que in fingulos dies aliquid ftatuefe vélim,

; iiS:

cum alia die facile compenfari queat ,

perfe

quod priore omiffüm fuüit,

a lt

illud foluni

Praevie noto, juítum orationis modum

ipe;

u

ex officio caritatis in Deum,- ex religi-

a

ff

one, et ex pietate in nos ipfos longe,

]

quam communis Opinio habeat aut com-.

Queni

yinilrt

munis potius error, efle ampliorem,

(pti

L

A

$. 1710,

/

j

fai

'.

i,

Et quidem copiofam orationem ab

Atil f

homi

ne Chriftiano, et qui a gravi lapfu

)ph(m

5 «

perpetuo immunis effe velit, requiti, in-

apiut

numeris facrarum literarum

teftimoniis

evincitur.

Compendii vero gratia indica.

,tisg bf

bo ífola lo

Ca, in quibus ea inveniri pof-

C ore

funt ,

' Du

. plura alia inferius fingilatim defcri-

ts

pturus.

Matth, 16. 41 Lucaé 18. 1. et

T0

C.'21. 36. item C. 22,

49: 46. . Ad Colof-

; m

fenf. r.

V. 2: et 3. Ad Ephef: 6. 18. Marc.

;raäienïf'

13. 33. et C, 14. 98. Ad Roman. r2. 12.

fice ?

Ad '"Pheffalonicenf. X2tfus

ltem r. Petr,

.f,m'onfs

perpe'

4. 7.

Praeter plurima alia.

Praeter ipfas

hafce fententia

s argumenta in hanc. rem

efficaciora füpp

editant exempla, inter quae

in immenfum eminent illa di

viniffimi Re.

LOdum

demtoris noftri, qui quidem 30 vitae fuae

d

annos potiffimum, prout puto, orationi

opt

iL

edit, et exim frequentiilime ora[fe, et in

Um a

li i

oratione pernocta[l"cf: !ggitug immo in fi

Ina

!

. CIractatus - XIV.

80

ma illa no&e in montem oliveti oraturus

Jecundum

confuetudinem — fuám

iviffe^ fcri-

bitur b). Apoftolos vero in oratione per-

fevera[fe , orationi inflantes ; faepius in fa-

]ï

cris litteris legimus.

2

?

& u

Primorum Chriftianorum in orando

0.;

affiduitas aliundé rnota, et noftra, qua uti-

mur, colffuetudine ufque ad prodigium

&

majof: ut àdéo nobis optio reianeat,

utrum dicere velimus; viros fanctiflimos

lü

juftum modum excefliffe, vel nos in ex-

plendo hoc officio ragnopere deficere!

eadem enim,; qua illjö lege tenemut.

b

D)

Patrum veto fententiàs *pfö hac caü-

ífa facientes nemo collegerit. Ex tri

bus primis faeculis paucas commemotabo:

[

Clemens Alexandrin. c) videtur chriftia-

fi

num definire tánquam lhominem fempet

oranten ,

ac orationémi continuam,

diu

noéctuque. profequentem.

Item origenes

d) docet, viri fancti vitam effe u

nari

'a'lila

4

b)aLuc. à2, 59.

c) Libb. Stromat.,

d) Tra&at, de oration;

Caput L.

8tr

MU

f

aliquam magnam orationem. Ft alibi e)

vult, ut mane, meridie, ad vefperam, et

e PQT-

n

nocu ípecialius oretur, exemplo Chrifti

id confirmans.

$. quoque Cyprianus in-

gentem orationis neceffitatem adítruit f

Jit tibi eratio a[fidua, 'vel leio : munc cum

Deo iequere, nunc Deus tecum.

Frequen-

ojtndo

tiffimam vero,

ac velut diu no&uque per-

j ut

durantem orationem praecipit im /ào tva-

dpun

£lat. de evatione dominica

, talem neceffariam

effe. afferens ,

a

lefti.

ne excidamus e regno coe«

([imot

n

$. 1713.

ef;c'e're"!

Reli

J

quorum Patrum, ac piorum do.

€&orum

fententias confulto

utique praeter-

€0: cum omnibus aliund

€ conítet, eos

in affer

enda copiofiffima orat

ione concor.

Ó dil.

des effe.

$ ïï:l

Exempla denique San&orum

omnium, de quorum vita nobis penitius

yot

chïiffüf

conítat, huic doé&trinae ultimum, et com-

j

fenf

n

:,

fumm;tum pondus faciunt:.

TE

h

$

1714

i

ünat

$j

Sed non ab au&oritate magis, quam

ab ipfa ratione multae orationis neceffitas

fe

e) Homii. 1. in libr. Reg:

f) Trac, ad Donat.

EF

"fractatus. XIV.

HEA

fe prodit.

Amplifimum fane, ficut gra-

viffimum eft caritatis ac religionis offici-

um, ex quo ampliffima pariter, ac maximi

momenti obfequia debentur. — Praeterea

fpiritus eft. . Deus, qui proin actibus mentis,

feu fpiritus proxime honoratur: nam eos,

wi aderant eum, in fpiritu, et veritate oportet

adorare.g):. Nam et Pater tales quaerit, qui

Vnde aéctus mentis, qui funt

adorent eum.

ipfa oratio, ad penfum religionis, et ca-

ritatis proxime pertinent: reliqua vero

non nifi ex eo huc fpe&ant, in quantum

[

a mente; feu fpiritu rioftro profeta funt.

M

$. 17is.

j

Se& etiam noftra conditio, et p'ugnae,-

quae circa.diverfa officia rite explenda

5!

nobis imminent, multam orationem exi.

gunt.

Siquis, confideret. totum regnum

morale j

et Omhia ejus officiaj fiquis

confidefet Deus actus, et affectus omni-

no omnes fibi depofere; et fiquis confi-

deret deüique horrendum eofum, qui gra-

]

WW

viter peccant ; nümerunm; is fingularem

contentionem , fingulareni gratiam, et fin-

T0

R

gularem, qua gratia obtinetur, orationem

fequiri, facile intelliget.

Huc fàne perti-

ïm

nent graviffimae illae; et divinae audo-

l

fitá:

£) Ioan. 4. zla.c;t feqd.

um

Caput IT.

93

g

ffici

ritatis voces h): vigilate ; igiaté, eL ord:

t& — — vigilate, et, quod fuobzs dico , omnis

Mil

bus dzco A mgzlate

Q

W

CAPVT SECVNDVM.

f (i!,

j

Certa. orationis menfum utcumque dcfimtur.

m

fit

"

1716. Defimtam, quahs certo datur, etfi illazi

«

ncfcmmus, orationis meénfuram ífcire; mofítris

v«

praecipue temporlbus multum refért;

jj

I717. Plopmqulfï' imeé vero 1Ham definiri arbis

tramur.

für

1718. Per déciiàam tempous párteim

ä

1719. Decimae enim illae ant:qmü' imaé

$

1720. Potiüs uthue ex azïtxbus mentis. p1ae-

uünae,

ftari- debent.

enda

1751. 227 Quod tcmpus cumi-non nimium fit;

i w«

;

1725-25.. Mirüm non eH: obhgatlonem oranö

pX

egnuft

di alia ratlone compenfarl ha

ud poü"e.

f

*æ *

j

$

L)

I717

o

l gf !]

HIS Jam praevxe qüoddam caput. ftatueré

juvat ,

nempé certum quidem orationis

arem

tf

modum, ad quem adítringimur, fors igno-

one

rari a nobls, eundem tamen reapfe defi.

nitum effe,

. Omne enim. quod eft, fem-

per l

T

per deümtum eft, eoquod mlul mter effe;

j

et

[

h) Márc. i3. 33. et feg;

04

Tractatus XIV.

et non effe flu&uare, ac proin indefinitum

eífe quéat. 'Ommia in menfura , ei numero,

.fam menfura de.

ei pondere difpofuifli. 1)

bitae orationis eft: ergo

definita eft. *)

*) Facile tahien conceffero, eam- in diverfis

diverfam, in fingulis tamen definitam effe.

Sic.plus orare debet Sacerdos, utpote Deo

totus confecratus, et infuper eo deftinatus,

ut plurimis aliis de fpiritu fuo tribuat, quod

—

facere non poterit, Ííi vix tantum habeat,

Pronum eft

p

quantum fibi. fufficere. poflit.

ominari, populum Chriftianum ex eo tanto-

-

pére frigefceré ;; quod. parumi ignis à nobis

facerdotibus accipiat.

Dici enim non poteft,

quantum .ad emendandam totam communita-

tem unicus facerdos egregius, Veroque fpi-

ritu'fatis imbutus conferat. Praeterea majo-

See o »—? — — —

fibus. periculis expofiti, majori robore, ac

—

proin copiofiore óratione iüdigent: moftra

—

c—Á

vero aetate ab exemplis, falfis do&trinis, à6€

a

peftiferis slibris. periculum — longe maximum

P -

b—-

urget, et Lamen. ftüdium orationis fere pro

fatd periculi minuitur, dümi contta plurimium

incréféeré deberét. "Vnde ingetitem dC com-

munem velut ruinam ominari imo exfpectare

cogimur, Fruftra tantis mal

is leges; aut

Vim publicam

poenae publicae opponuntur.

àd tempüs coercebunt ;

mentes nor emenda-

bunt, donéc tandem malum nimium ingra-

li

vefcens omnes leges, ac totam vim publicain

Ü

eludát.

Gratia ;

ét fácris exercitationibus,

ex-quibus gratia hafcitur, hic opuseft. Hae

proxime ifi mentem? agunt, vis exterior non

d

piti

corpus aliquamdiu coercet.

Sed talia

&

utpote ex fua opinione inania, aut eerte fuo

a

-

i) Sápient: fT ,'21;,u

"h

Caput Ik -

Ut

']P

affe&ui adverfa nón adhíbent, ficeque, quod

faepe cogitavi, quod'admittunt, non fufficit,

?

quod vero quüggret'a 1d 111inin7c admittunt.

7

$ 171*7;.

N]

| d

Quia vero menfura! otationis definita

& u

quidem, nobis tamen ignotà eft; mens

fdtiiy

tl

aequa, et a partium ftudio aliena eam

qud

j

Optare tenetur, quae vero eít proxima,

jm Ü

ldque habetur per inviolabiles confcien-

tint

entiae regulas, vi quarum, quando cer.

tb

gtell

tum haberi nequit, verius, id eft, proba-

WW

witd

bilius et vero proplus,

five dein id pro

noftra,

vel pro adverfía parte faciat am-

ye Y

T

ple&endum eft. Si enim pro veriore id,

ij X

quod minus verum e[t;

nolm

eligas; tunc fe-

queris id

» quod etiam .tua opinione pro-

y, 4

babiliu

S eft falfum.

gt

Quale quidem

fugit,

pmba-

OU

re fenqu intimus re

MU

S. 1718.

Í J

p

j d

lam vero propinquifimam orationis

us

menfuram plerum

que decimam temporis

jmel j

páartem effe, autumo.

Tu, fi alia maeis

lljgl'ä

placeat ,

Jicat!

(nam in gravi adeo officio defi.

ibus,

nitum ali

quod ftatuere cogeris) meliori-

Ut

ü$, quam ego,

argumentis eam ftabilire

r m

ebebis,

ul

affleclam t

me quoque, fi id praeftiteris ,

it ln

uum mox habiturus.

j

f 3

$. 1718.

86

Tractatus . XIV.

$. 1719.

.. Ego quidem fequentem pro mea opi.

Decimam partem

nione rationem affero.

::

temporis, ac rerum omnium Deo dican-

!i

dam. effe, ex ufu gentium et humani ge-

neris confenfu jam alibi docui: cui lex

Mofaica, et divina mire fuffragatur. Li-

cet enim haec pér Chriftum abrogata vim

obligandi perdiderit; doctrina tamen, et

exemplum effe pérgit , utpote a Deo pro-

fe&a,

Nihil enim legi naturali adver-

y

füum Deus populo 1udaico praeceperit

^

unquam.

S. 1720.

Iam fi Deu»s 'decimam partem -t;mm

noftrarum fibi pofcit ; quanto magis ean-

dem portionem ex actibus mentis noftrae,

utpote qui fuapte natura ad fpiritum illum

purifimum faciunt, pro fe exiget? Prius

ilud fumma auctoritate, et maximis exem-

plis quisque tuebitur: quae tamen pro

parte altera., feu noítra magis pugnabunt.

Sic euim loquitur ]): audi populus meus,

ä

et loquar ; Ifrael, .et teflifigabor tibi:

Deus

l

JDeus tuus ego fum.

INon in fatrificüs tuis

arguam i& — — Nen accpiam de domo tua

vitulos, meque de gregibus tuis bircos — —

*

Nun-

ä

J) Pfalm 49.

"a

Cupa TED.

87

ANunquid manducabo carnes iauromm, aut fan-

guinem bircorum, potabo? Imola Deo Sacrifici-

wm laudis, et redde JAitiffmo wvota tua , et in-

tem

CL

voca me in die tribulationis, et bonorificabis

1ne

Ex quibus clare apparet, cujus ge-

i

neris penfüm primo fibi loco

petat ille,

l Xe;

pui meriffimus eft fpiritus.

N

| II

$. 122:

l &

j

—Aft objicient: ,,fic duae in fïnrguïos

»dies horae, et ultra religioni dari debe.

due

p

.Ient, qualis menfura in plurimorum

» conditionem. non cadit.. Qua enim ra-

,tione agricola, aut mechanicae artis ma-

»gifter, vel focius duas fingulorum

die-

; Tum hpras gritioni* impendet ? **

p

lt

$- 1722.

A

u

Aft nulla vitae ratio jufta effe pot&ft

quae cum primo, et graviffimo hominis

: Pt

officio componi. nequit,

Verum hic: fin-

eren

gitur labor in praecepto: nam tempore

WO

matutino, ac vefpertitio vacua 'aliqua pro

bums

oratione: fpatia facile quivis inveniet.

net,

Dein*quid impedit, quo minus per decur-

pu

fum diei inter ipfos labores fuos non fre-

; l

quenter de Deo, in quo vivimus, move-

mur, et fummus, cogitent, in eumque

Piis affe&ibus ferantur ? Denique juftus

N

orag f'modus fingulis diebus minime affi-

4

XU$ ,

x

d

Tvactatus XIV.

8

xus, aliis diebus, iis maxime,

qui Deo

funt facri,

compenfari poteft,

Quodfi

tales inanibus confabulationibus , impudi-

id

cis jocis , choreis, compotationibus,

eft, peccatis tranfigantur, nemo conqueri

potel"t fibi vacua ad orandum fpatia de-

elie, fed ea a fe male impendi, fateri te-

netur,

$

1723.

&ä

Alii ab hac orandi obligatione per id

t

fe eximunt, quod officia conditionis fuae

rite expleant, et per omnia honefte vi-

Val]t

Pro longa oratione valet vita,

quae ex mceglo jufta eü

!

S! 172*0

*

j

Vitae genus per omnia fine multa Oràa-

lo

tione juftum cogitari forte poteft, dari

non poteft. Aliquis vivendi decor fine

multa oratione aliquando reperietur, non

item vita, quae expletis omnibus officiis

ab omni peccato immunis fit

Vita vere

Í

chriftiana, ac plena juftitia longe amplior

eft, quam ut fola morum elegantia abfol:

5'

vi queat,

$. 17235.

Et fingamus etiam , fingamus inquam,

$

(nam id certo falfüm eft) aliquos fine

multa oratxone reliqua officia ex integro

(

3mple-

Caput. H,

49

Da

implere; tales nihilominus damnabuntur.

ydi

Nam in judicio apparebit, officium de

pudj&-

Deo digne colendo, legitime diligendo ,

531

quod eft füummum, ac primum ex omni-

t

bus, a talibus per maximam partem non

,'mlde-

fuiffe expletum. ' Singulis debitis fingulae

u

folutiones debentur: una folutione diver-

fis obligationibus fatisfieri non poteft. Ali-

as fi mille debeam , non nifi centum fol-

t j

vere deberem, hique pro reliquis nongen-

tis valere poffent:

prout alibi copiofius

: od

oftendi.

uam parum itaque per officia

e i

VW

fidelitatis officium caftitatis quis implet,

(

tam parum per divería juititiae opera, ut.

pote aliunde debita religioni fatisfacit,

Manet itaque vita alias juífta in fenfu aile-

gorico , non i

j

vem in aeftimatione merali

Mui

longa Olï?ti,p'*

d

:

CAPVT TERTIVM.

r f

: De vorati'o,ne in fpeciali fenfü accepia,

ofüä'»

[ v

. 1726. Oratio in ft

lat, ut

rictiori fenfü accepta poftu.

np/)ü'

bfo

:

1727. Nonnifi Deus,

2

et quae ad Dcum du

cunt

$.

1728. Cum firma fiducia petuntur,

$.

u)

1729. Quamdiu vero.

media ordisaria füppes

tunt,

f

$.

egf(l

'1?30 €t 31. Non licet extraordinaria petefäg

UPIB

F3

S 17432:

QO

-'Ira&atns XIT.

$.

1732 et 533- Vbi tamen pefíüma illa do&fina

caveri debet, quafi Deus preces hominum non

curaret.

ü

1734. Adeoque fludium orationis ma

5

?;ime in.-

culcandum eft,

fj

fd

1735. Quidquid alii dicant.

ei

1736. Sed fibi ipfi prae rcliquis-invigilandun&.

e

g

1757, Et frequenter orundum eft.

It

flo

Is

L 706

u

Oratio, feu preces in ar&tiore fen.fu

!

fumtae, prout fupra jam di&um fuit, funt

veri boni et auxiliorum ad id conducen-

tium petitio , quae firma in Deum fidu-

cia nititür.

De quo orandi genere pauca

?

hic commemoranda , fet fo

ea, quae in

ü

irattatu. de Jj

i

& tbeologica. fcripfi , recolenda

funt.

$. 1:72].

"

X« x 0. BL F-

Et inprimis non. nifi verum bonum

id eft, Deum petendum effe, facile intel-

ligitur.

Nam memo bonus, mifi folus Deus

a) Reliqua nobis eatenus folum bona funt,

quatenus ad Deum adipifcendum faciunt ;

M

fecus mera imp

x

eQimenta, id eft, malg

IQ

nobis funt.

$. 1728.

ï)l

$) Luc. 18. 19.

"—

d

Caput III.

91

r

1 f0f

$. 1728.

uibus dotibus firma in Deum fidu-

[e jl

cia debeat eífe inftructa, jamr agendo de

Ífpe docui. Porro haec fiducia fola Dei

fidelitate fe fuftentans, certam orationi

efficaciam tribuit,

Noftrae vero preces

j

etiam per vim pro

prii meriti varia dona

impetrant.

Et füb hac ratione preces ju-

ftorum, et maxime Sanctorum efficacio.

res funt, quam aliorum: cum invi&a fidu-

cia in impio,' ac jufto par

fen)

em, id 'eüz

femper certum effe&tum -habe

at

, f

du

$. 1729.

j f

| pauca

'Iüud,quOQuä-

hic n,o.t-,andu,'m, 'auxi.li,a;

Ut J

extraordinaria . non effe petenda, quamdiu

üfnda

ordinaria fuppetunt, ne Deum tentare, et

ftatutum ab eo'o

rdinem frivole invertere

velimus. .

Sic utique impium foret, fiquis

vitam fine

cibo füftentare vellet

, qnam.

hn

diu cibi fuppetunt.

jntd

Dui

5-1173/0/2

fünt,

L.

Vbi etiam illud. peccatum , qu.üod ten-

|unt.

tationem. .Dei vocant, intelliigitur. .Eft ve.

mak

rO haec duplicis generis, et quidem pri-

ma,

aCc. pro

aliquid fit ad

prie talis committitur, cum

]723-

capiendum experimentum de

P—co,, e. g. an fevera exiftat, an bo

nus ,

Rnum

92

Tractatus XI U.

pum omnipotens fit. "Tale jam'peccatum

officio fidei adverfatur, eftque verum du-

bium de fide: reipfa vero etiam rationem

graviter offendit, quae cum Deum dari,

E

r

bonum, ac omnipotentem eífe, clare per-

fpiciat, vehementer refugit, de eo expe-

rimentum fieri, quod ei per fe certiffi-

mum eft. |

f

$. 1731.

p

. Alterum peccatum, quod tentatio-

nem Dei vocant, eft in eo, quod quis

paturae, et gratiae ordinem fine necefli-

tate, aut evidenti utilirate perverti de-

Q

fiderat.

E. g. fiquis fine proprie conatu

1

falutem confequi , aut fe in praeceps ja-

ü

étando fe integrum fore exfpeGtat. Hoc

1l

vero peccatum gratiae, et naturae ordi.

Vi

*»i adverfatur, et fic religionem naturae

I

lem, aut fuüpernaturalem offendit.

(

S

1732.

d

Y

Cave tamen hic ab ingenti illa im.

Wl

pletate, in quam nofítrum tandem fàaecu-

lum erupit, et qua contra fenfüm totius

j

QU

humani generis, et maxime contra aperta

divinarum literarum teftimonia Deum pre.

U

lta vero ca-

lc

cibus noflris flecti negant.

-

umniantur :

Deus optimus ex omnibus

uem

Ü

eptinum naturae ordinem conítituit, q

uti»

d

- Caput. Tif -

93

hUI

Autijüe propter fufpiria. tua minime tur-

m

babit, . velut peccaturus, fi univerfum

JDem

optimum ob. affectus privatos in deterius

hti,

commutaret. Ex qua impietate alia pro-

i

na confecutione infertur, illa fcilicet, ob

p

peccata noftra nullas Deum in naturalibus

glagas immittere, planeque mentitos Pro-

Vil

phetas effe illos, qui ob peccata populi

famem , bela, peftem immittenda effe

praefagierunt,

at

| qii

$. 1733.

«tefi

SEA hic iterato fe pr.odit ertor f!lä,

tid

qui ex ignorata prima rerum ornnium ratio.

Qndti

ne invaluit.

Non ideo Deus hunc murns

n)

Bot

dum condidit, quia bonus eft, fed ideo bo-

nus is eft, quia eum condidit. Voluntas di.

Qf ,

AC

vina eft Caufa ejus bonitatis, quae in mun-

do eft: neutiquam m

undi bonitas divinae

voluntatis caufa,

Ífed merus ejusdam effe-

&us eft,. Quam

primum Deus áliud mun.

di fyfterna ftatuere, et prius illud ceffare

] fft

voluerit; tunc novum lhot boónum effe

Incipit: et anti

quius bonum effe, immo

ecu

effé definit.

ytius

Deus nón eít alligatus ad

quemcumqué naturaé ordinetn, fed hie

;eïtä

p

totus a Deo pendet , qui in aliquibus ejus

legibus 'ad noftras preces fubin aliquas ,

Y

easque plerumque nonnifi breviffimi tem-

jj

uet

poris exceptiones facit: dicit enim, a'n'vta-

cá

Ut

94

Tractatus XIV. |

ca s im die iribulationis , et ego.exaudiam

Subfidiis itaque naturalibus ceffanti-

te.

É

bus, vel no

n

i fufficientibus fine omni ten-

tatione Dei auxilium fingulare, et extra-

;

ordinarium petendum , ac fecure exfpe-

&andum eít. Ac etíi Deüs tale faepe ne-

gabit,

aut nefcio quamdiu differet ; nihil

follicitus fis.

Aut eüim quod petis, lar-

El

gietur ,

fuamdue, quam fecit, moram;

multo foenore compenfabit:

'aut - aliud

quidpiam tribuet, quod dono à te defidé:

rato longe exägllehtius- erit,

Ü

W

$. 1734.

l

Denique in boc tra&batu de orationé

aut aliarum ani-

]

Qquemlibet, qui propriae ,

monitum effé

i

marum curam gerit, itefato

f

velim, ut ftudium orationis ultra rece:

ei

ptum morem, et modis omnibus urgeat.

Per hóc enim plus obtinebit, quam omnhr

)

h

bus diffettationibus , quás ex philofophia

morali, copiofo

licet verbornm apparatü

li ,

Ti

j

ádornatas petet.

Infelix philofophia, quae

W

fere locum Evangeli occupavit, et grae

bübe

tiae rationem humgnam^ fuþ&üituiü

Ti

O

$. 1735

n

Hie enimvero viros alias bonos tibi

de

étu-

h:

ööftï**epeütes habebis, qui tritae confu

dini

T anc:

95

T

dini inhaerentes omne ; quod commuhem

fatí.

morem excedit, incauti damnant.

| 6]

uan-

doque tacita invidia, quam ipfimet non

etrà

"advertunt, uruntur, dum . rem ab aliis

afe

efficagius , quam a fe; fuisque agi cernunt

du

Quantas ftrases damnabile hoc partium

m

propriarum ftudium ih Ecclefi

ia Dei edide-

j, Ht

rit, et edere

Rifïimum eft:

pergat ; etiam cogit;afe,f Ui

qoraths

. ii

$. 1726.

o

ii

Sed et tu, qui pro 6

^

l

iena fä]uktägegrä;'

gium aliquid praeftare c

ogitas, fpiritumi

tuum follicite explora: n

am faepe fub re-

ligiofiffimo obtentü nil ni

fi pertinacia pro-

Yi

prii judicii, eminendi defi

derium.,

p]

aüt pro-

priae partis ftudium

U i

, aut ejusmodi ptofa.

T eif

nus affe&us latet.

Si

demiffe de te ipfo

fentias , fi exornáfido

altati flores ii ali-

n

eno horto n

u

àtos aequé libenter ac pro.

;

Qf

prios adhibeas

5

fi pro Dei caufa in aiteris

us excercitu ae

pii'

que ac in tüo militare ve.

lis, et vi&oria

e ab aliis relatae tant

| g

um ;

g

quantum própriae déle&ent ;

1l VCHS ,1' "ut

omnes , fiut Mo»fes,

;

t grai

Jpirituin | propbeiarum

babeant, fi conatu tuo

fallente pácém ani:

mi fetineas, fi omnes

D]

rtes fufpectae, et

omnis fimulatio exofa fi

t5 tünc; inquam;

in curanda alieria falute

fat fecuré proce.

des, et fub conatibus tt

T

iis-gratia; et hor

tot alil'S; la)tebit.,

fj

inera. natura , proutq in

(l

$. 1737:

96

Jvactatus XIV.

t

$. 1737

f

Denique etiam illud tibi maxime com-

!

fnendatum habeto, ne dum ais praedica-

Noli nimium

eeris , ipfe reprobus ejficiaris.

ex oleo tuo aliis commodare, ne Torte

tibi, et aliis non fufficiat. Proprium ani-

mae negotium penitus abfolvere, valde

(

magnum, et grave eít: fi curas ac vires

i

tuas in tot alios diviferis; aegere ommi-

bus eae fuffieient.

Sub immoderato, ac

HU

u

tis ftudio non raro

t

imprudenti alienae fal:

fraus daemonis latet. Id vero tibi firmum

Wj

&l

fixumque teneas, ut fub obtentu alios ju-

1

vandi invi&um ab oratione fpiritum num.

u

quam remittas,

q

CAPVT QVARTVM.

De adoraiione.

1758. Definitur .'ad*oratio, feu *cuïtuis-,

|

1739. Qui aut Deo, aut San&is exhibetut.

ä

174o0. Hunc difpefcunt in cultum duliae, et hy*

r

perduliae.

J

[j

1741, . Cultus aute

'm eft nb]öluïmg aut rqfþ?*

divus.

1742.

Qui quidem omni fuperítitione vacat:

$. 1738.

Hiy: efl alitnae excellentiae ctm ali

qua füi

«oy OEl

ad eam fubmi[fone , a&u. quodam exteri

étiam

t

- Cupuk. Ti

97

étiars- folo animó. fa&a conteflati. Et ic eit

fpecies aliqua fub genere orationis latioré

*

QOU |

TA

fenfu ácceptae *C'o"nteht:ïi».

NU

&

E

S. 1739-.

d

la adoratió alia Dei debetur: àlià

m u

vili

San

€&is re&o tamen fenfu à

D ,

ccepta imperi-

ditur.

* vitei

Sed et illà ; quae Deo. debetur ;

n

eft duplicis generis. Vl enim eà fupre.

o*

i Numini debetur ex titülo fuprémo ex:

p n

Cellentiae ;; eftque adoratio [lairiaé: vel

Éul

"

eidem tanquam duétori prátiàe et maturae

o ]u

Exlibetur ; iftqué adorátio rélipionis 4 ficut

| i

illa tanquam 'ex tituló fimpliciter itifihito

aC divin

"

0 däbiþä ad Viftütä'rü Caritatis fpöa'

'läï;

$. 1248.

im'n

Sed etiàm ádoratio; id eft, cultus at

or Sanctis debitus eít vel génralis, et

Omnibus in-co

"

s

eló regnántibus Comrnuhis;

u

* vel Beatae

Matfi fpéciaiim debitus. lls

ul

lum duliam; hünc ve

Olent;

ro byþäïdqlidiþ vocaré

T

*) Hic juvai adfcribere ali

quà, qüáe circà cul:

tum Sancerum ad

vários ab' ufüs praecá-

TU

vendos lege hümidn

4 é. g. C: 1 et ult. dé

bani octa

elid. &t venerat.

j

SS. ét indxiihe bulla Vr-

Vi 39 conftitut . Tünt,

Prohibetuz

[

i'täqlli-ö xcB

e

qui$ eümi quahtacünque fan&itatis

:

C virtütis

opihione defun&üs culrü publicó

!

|

à

f

cidtür; h

fi albimi

W?I

1

9

ths

o

i à Poxitifid'eleötüänö i

um

SSotüid

Trattatus XIV.

98

SSorum, autBeatorum fit 'rel-:ltus, 'aut per come

munem fenfum Ecclefiae, vel immemorialem

K

temporis ufum , aut per S3. P

atrum , aliorum-

ve fan&orum virorum ícripta, vel deniqué

E

per fpeciale Po

ntificis decretum talem cultum

I

publicum obtinuerit.

Quibus talia defunt,

fl

in eorum honorem non poffunt fefta inftitui,

non templa, aut altaria in eorum memoriam

aedificari , non horae canonicae, aut ritus

Nec licet eorum reliqui-

l

facrificii celebrari.

as, aut imagines publicae venerationi expo-

(

nere, nec lampades ad eorum fepulcehra, ta.

W

bellasve, aut alia acceptorum beneficiorum

anathemata publice appendere: licet talia pri-.

W

Omnino etiam ta-

(

vatim fervare permittatur.

libus poteft cultu

s privatus,. aliis licet bene

dummodo is non fit de ge-

notus, exhiberi,

nere eorum cultuum ,

qui ab Ecclefia funt.

infütuti, aut nomine 'Ecclefiae praeftantur.

Sic licet talium , patrocinia implorare, eorum

eu

reliquias.

imagines, ( absque radiis tamen,

in illorum hono-

fit

.et laureolis) domi tenere,

rem pia opera obire,

illorum virtutes aC

DIty

prodigia,

accedente tamen licentia ,

.et L ad!

libris vulgare. — Deni*

nïx:

probatione : Epifcopi ,

dl

que ad eavendos abufus ,

et ne piis fidelium

affedibus temere illudatur,

Sixtus V. fu.a

J

Dominus , prohi-

conftitutione, quae incipit:

ipí

/buit, ne reliquiae etiam illorum $

anctorum,

4

publicus competit, fine

quibus alias cultus

QU

adprobatione Epifcopi' publice venerandae ex.

CUl

ponantur.

Vr

$. z7ü4r.

"

- Porro adroratio generatim accepta,

b

et cultus religiofus aliam quoque divifio-

lior

refpt-

ngm fubit, eítque vel abfolutus, vel

CLious

s;

Caput HE Ó

99

COT

ilelt

üious m prout : fc: l;icbt;. ,perföllïa—* &ultu ,digna

TOE

vel in feipfa, velin: aliquo figno, aut re

eniqut

ad fe pertinente colitur." - Sic. Chriftus

yulturm

ii

modo ipfüsmet, modo in facra Cruce ado-

ïnïx'mih

ratur: unde $. Cruci cultu

:

s Jatriae,. foli

Deo. debitus. adhibetur

portt

;ita, ut in Cruce

j riti

non fiftat, fed totus i

n Chriftum tranfeat,

relil

j a

Idem de Sandtis;

qui in réliquiis propin-

quius,.et remotiu

s in imaginibus honoran-

i,

ficito

tur; etfi vera fanctitas, 'et ratio 'colendi-

jlia pI

in ipfis San&is exift

jam o

at; in. j-qüoï,s etiam 'eul.

P

t

a u

tus ipfe demïïit.:*

j

É

W

H

A

*

! i*

[/

(

*

$

Rxel

iquiarum ,

.et Sacrarum imagivdnüum

T d

cultum effe prob

g um

um, et ab omni fuper-

) jont

ftitione: alienum,

Ecclefià frequenter, et:

u *

qM

maxime in Concil. Nicaeno fecundo defi.

nivit, ut adeo do&ores 3 facris catholicis .

,

T

ii

alieni nos cum. idolorum culto

ribus inique

Ü

exequent.

Horum eni

m.alii quandoque

, ]*

ipfas imagines tanquam.

vera numina ftulte

náor!

adorabant.

. Alii vero in imaginibus viva.

jt, ?

quaedam nu

mina ,

at 9

nefcio vti regnantia,

cultu fcilicet. refpe

&ivo ,. colebant.

Hi

VérO non ev eo

peccarunt, quod cultum

Tefpettioum "exhibüu

erint, fed. ideo facrilegi

t

y

€erant, quod cultum latriae refpectivum -

(iV! l

n?n vero Dgïo Iïraeü.iterinc.i*)

) fl

(

[

G 3

*^) Res

TraäatusXI V

Iod

*) Res enim vero admiratione digna, quod

(

"in-eultu-refpedivo mdlgnum ObJe&um rela-

. to idololatriam ,cermere queant;: cum in alio/

0

quocumque cultus genere idem.ré&e fiat.

* Siee

[

qui honores. fph Cdefari proprios alteri exhi-.

!

"bet, impius ác pene perduehs eff: et tamen.

! C ámaginem - Caéfaris publlice éxponunt, coram '

T

/»ea. 'populu,s jn:plaufus,.«et cáantica: éerumpit, :

Re-;

, ipfis imperii mügmbus eandem exornans::

f e&livum Vexo hoc cultus pohtxcx genus adeo

b

Caefarem non. oi?endxt, ut eundem lonoret

J

plu*rlmum. : Quia' fcilicet'totut -mon in ii

gme haeretj fed in- xpfum Cdeïarem tranüt,

,dm, eoquc finiturar.;

À

; t

sCAPVT QVINTVM

N

f«

Dä cultu Scmäwum gemmum agztur.

I

Sv 1743 San&orum excellenua cultu dlgn: e& "

F

$« 1744« Et eos: ;olere ommno 1equum eft,.. Ad

J

,.hunc cul;um

,ä

5 . id48: Vrget nos: quoque 1mbelhaitas noüra.

$ !746' m Per cultum- Sah&orum honorz

- Chrifti mhit deærahatur ;

ü

pfis vero San&xs glona, nobls

6; 1750. ét 51?

g

plurzma bona zccedunt.

AT

/ Cx 1

J

Á

i

E

r

5

1743

!

d

t

San&osf id ePc fpmtus Angelorum;f

li

