gratuita compenfa

u

tio pro fpirituali: et

fub hac fola et gratuita c

ompenfatione intelli-

bll:

gunteam, quae fiat cum anin

10 obligandi. Pla-

ne fi ex mero arbitrio

It

, €t fine evidenti rati-

nti

One ita liceat a

gere cum doctrinis damnatis ;

neício,

an non omnis damnatio poffit eludi,

fl

Verum fi

t fua cuique fententia pulchra et fan-

r

O ali-

)

cta: a me vero abüF, leyi meo judici

orum

26

Traciaius. XIII.

erum opiniones. dammatione pontificia invgl.

Nere.

$. 1665.

Atque res nonnihil altius , et ex ipfa

hujus facrilegii natura et ex ratione, quam

a priori vocare folemus , repetenda, et

huic controverüae aliqua lux quaerenda

eít.

]dque recte, ut puto; cum enim

Simonia fit jure naturali prohibita ; ifta

vero propofitio: pacifei temporale pro

fpirituali, eft facrilegium, non item gra-

tuito donare, non fit evidens, aut lu-

mine naturae nota; merito in certum il.

lud, et clarum juris naturae principium

indagandum, ex quo ca propofitio clare

deducatur; id enim, fi feliciter inve.

ln

nire detur, depnique obfcuram, ac

tot

cafibus

dubiam Simoniae naturam

explicabit, et in hoc negotio rectum

ac improbo difícernere nos docebit, ali-

as neceífe habituros foïaï pene opinione

aliorum niti,

n

s

$. 1666.

&

Dona gratiae beneficiis naturae dig-

niora effe, et fides divina docet, et ra-

tio clare perfuadet: ut adeo veriffimum

fit illud S. Thomae:. quod e/f] fummum in

gatura, mon a[feguitur id, quod efb wuünimum

Vide 5, Thom. 22. q. 190. art.

in gratia.

I.

Caput H.

27

VO

z. Ímo omnia dona naturae fimul fumta

funt infra pretium cujuscumque gratiae.

Quae quidem tanquam aliunde certa am»

plius demonftrare omitto. J Quapropter

p

nl

tanta Dei dona omni veneratione digna ,

&

€et ab omni injuria quám maxime immu-

nia effe debent.

0

Infignis porro eft inju-

ria, fi pretiofiffimi divini favores iíti re-

Mil

ia

bus naturalibus aequiparentur, aut omni-

no poftponantur; puta, quantum ex affe-

p

a

ctu voluntatis *); fi enim judicio intelle-

ctus id fieret; crimen haerefis committe-

lü

l

retur, qualis fere erat illa Pelagianorum.,

t

Quapropter fequens definitio Simoniae re-

cte ftatui mihi videtur; Simonia eft facri-

lare

We.

legium , quo affectus humanus gratiam

naturae aequalem ,

H

vel pofteriorem ha-

ram

Qu

* Aptïmme in hane rem S. Bonaventura iä

3j

4 dift. 15. art. L. 9. L. Qui emit, vel

j

vendit fpiritualia , non credit, quod gratia

Dei per pecuniam comparetur, fed tamen

nititur aliquid affequi, vel impetrare, quod

àd humanam fpectat difpenfationem, e

t non

eít peccatum fidei, fed morum, quoniam

talis peccator optime novit, et male facit.

dig-

n

*^*) Et hac quidem definitione nihil certius ;

jurt

aut rectius effe vidctur. Summum imperan-

) !

tem ferio ac deliberate cum fubdito aequa.

fl

j

re crimen laefae Majeftatis eft: cumque in-

ter fübditum, et principem non tanta fi&

df

h

differentia, quanta inter naturam, et grati-

!

am

g5

Trattatus XIIL

26

am Vverfatur 5

utique haec injurid culpam

facrilegii nunquam poterit effugere.

$

1667.

Ec tamen haec definitio praefentem

caufam non ex integro cemplectitur: nam

faepe re facra male omiffa, profanum ali-

quid fectamur, et fic illi hoc aperte prae-

ferimus ,

utique fine peccato Simoniae.

Vel forte eum de facrilegio poftulabis ,

qui lufui indulget, dum tamen preces fun-

dere, melius foret? Praeterea omittendo

prout fupra jam, et deinceps dicitur,

nunquam facrilegium committitur, ad quod

ajens aliqua opera,

violatio quaedam,

actus injuriofus requiritur.

Reverentia

jufto minor facrilegium non eft, feu om-

miffio reverentiae, licet quandoque pec-

catum involvat.

E

*

$

1668.

Quare priori illi aliam Simoniae defi-

nitionem fubítituo, et fequentem quidem:

Simonia eft facrilegium , quo res facra, id

eít, aliquod donum gratiae tanquam auxi-

lium fainulans

^

ad finem profanu;m adhibe-

Ü

tur,

S. ;1669.

Porro hanc definitionem bonam effe,

Simo-

ex eo patet, quod omnem, et folam

niam

29

Caput Ili-

bat

niam involvat,

Eam infüper argumentum

ex aperta ratione petitum confirmat. Cer.

tum quippe eft,

intentione agentis me.

dia , fcu auxilia

E^

i fubdi, eique fervire

i

cogi: nam haec propter finem, finis vero

W

propter femetipfum

intenditur,

Affe-

j

ctus mentis noftrae propofito fibi fine fru

o

itur, in eoque quiefcit: mediis vero uti.

4e,

tur duntaxat. lmo media non raro peni.

)iS )

tus confümuntur, et velut in nihilum re-

U

diguntur, tantum ut finis obtineatur: adeo

o

ex affectu agendis finis antefertur mediis,

]f

hocque fini fervire infüper coguntur.

od

Quare facile patet, atrocem injuriam eífe

/fl,

fi facra profanis fübdantur, et gratia natu.

YU

rae in fervitutem addicta non tantum ne-

m

gligatur, fed etiam contra etninentem fu-

(

am dignitatem ad effectum fe longiífime

inferiorem ufurpetur.

CAPVT QVARTVM.

ef

Ex definitione Simenize actus bac labe in-

m

fecti. defininiuntur.

Xi

$. 11670. Simonia cum fit peccatum , quo fpiri-

tuale ordinatur ad temporale ,

be

$.

1671. Sequitur Imo, pactum, et promifiionem

rei facrae pro pretio naturali finé omni dubio

facrilegam effe: et Ildo pacifentes ejusmodi

hoc. piaculum non effugere, etfi negotio fuo

f

titulum donationis praetendant:

aut quod IlItium

i

confectarium eíf

» pars altera non confentiat.

J

$. 1672.

Jractatus XIHT, -

39

'Quo etiam pertinent pacta fidelitatis, aut

Sb 1679..

amicitiae ,

prout ea vocare aliquibus placuit.

Ad alteram. tamen quaeftionem $. 1664 prae-

vie

$. 1673. Difcernenda e

ft caufa motrix a conditio-

ne, fine qua non, Atque ad hanc penitius in-

ternofcendam ftatuitur exemplum,

.

x67-4,,th regula — Et fic ex principio $. 1668.

ftatuto

$. 1675. Eruitur

IVto, facrilegium Simoniae pror-

fus aequàle, fine omni pacto haberi aliquandq

pOffe-.

Vnde

6. 1676. Ad eruendam follicitudinem ,

hujus cri-

$

minis condemnantur omnes circa Ífacra fines

profonos admittentes,

Varia exemplz; afferuntur.

s. 16770 78) et 790

Ac denique doctrina ifta

$. 1680. Saeris auctoritatibus firmatur, et expli«

' eatur.

Ex hucusque dictis adparet, peccatum Si-

moniae effe peccatum intentionis, qua fpi.

rituale ad naturale ordinatur, id eft, quod

donum gratiae propter donum naturae in-

tenditur. Sic duo petunt munus parochi,

1

et fimul ejus reditus.

Sed primus petit

reditus, ut parochus eíle queat: alter

vult effe parochus, ut reditus accipiat.

Prioris intentio recta; pofterioris vero fa-

riegia eft, prout ex fequentibus patebit,

S- 16710

Vt*aput' IV.

3

!

S. 1671;

[

jt

t*

Ex qua definitione clare infertur [mé

facrilegos effe, qui rem fpiritualem, id

l0

eft, quodceumqué donum gratide pretio

IUO

temporali, id eft, pro quocumque bo-

no

naturali vendunt , emuntve.

Evi-

660

denter enim hi, quantum ex fuo affe.

Ctu ,

graüam cum natüra parem . faci.

t«

unt: lieet judicio intellectus illam fuper

ido

hanc attollant: Síimoniam enim vitium

voluntatis , et non intellectus effe, ex

cri

ejus definitione patet.

Sequitur lIlde fa.

n

crilegium eosdem non effugere, licet

dicant, fe nolle pacifci, meras fe donati.

qtlfti

ones intendere, liberali dono affectum ,

et favorem aucupari etc, dummodo tacite

expïï'

in pactum confentiant, vel; quod idem

eft, voluntatem obligandi foveant. Scili.

g

cet venenum tuum fem

1

per erit venenum;

etfi tu il

i

ud aurum vocites: et affectus

L

voluntatis aeque àc res omnes non ex

r

vocabulis , fed ex connatis fibi dotibus ,

et conditionibus naturam fortiuntur.

u

2 Jf

Sequitur IlI^» itidem factileg

ium efï'e;

li,

fi una pars alteram obl

igare intendat, erfi

Veut

altera id non advertens, vel a tàn

toO ma.

|uce

lo noi abhorrens confentiat,

Haec eniin

a peccato

immunis dmanet

altera vero

plä[.

L

uo affectu

eblco

jam gratiam cum natura com-

?ofunt.

S. 16725

Wlo

Sitn

Tractatus XIII.

32

$

1672.

Atque bucusque facile omnes confen-

tiunt.

Verum an feclufo omni pacto, et

voluntate alterum ex bono naturali ad

dandum fpirituale obligandi, an, inquam,

tali pacto vere, et-ex integro exulante,

hoc facrilegium exiftere queat, alia, ac

pene recens eft quaeftio. Equidem alii

pactum, et obligationem ex vera juftitia

ad Simoniam requirebant, eatm, quae ex

fidelitate, et, quod vocabant, ex pacto

5

11

amicitiae nafcitur, obligationem ab fce-

lere abfolventes.

Verum vix tales auda-

Í

culos poft damnatas propofitiones inveni.

es; Et omnem obligationem ex qualicum-

;

que pacto

natam ipfamque fidelitatem effe

ac ftrictum. vinculum juftitiae

merum ;

alibi oftendam.

Quare de hoc cafu dif-

cepta

pdi non eft animus , fed illum, in

le fine omni prorfus pacto ,

quo tempera

eft ratio motrix miniftrandi, vel prae-

ftandi fpirituale, et de quo actum fuit, in

d

controverfiam vocábo.

[l

i

S. r673.

"

Probe et iterato notandum eft, di-

n

ferre inter fe haec.duo, nempe finem

fa

a

Vs

sentis, feu rationem ad agendum mo-

ad

dplicationem medii ad con-

(Q

ventem, et a

em

fequendum finem. Seu utaliis verbis r

eam

Caput ,Z

33

eamdem dicaräus: ex noflra. intentione

W

aliud pro fine, et aliud pro medio auxi.

"

lio ad finem perveniendi nobis defigna-

W

qmnus.

Caufa moralis, feu finis agendi in

a

proceffu ejusmodi dominatur: auxilia vero

WR

remotio impedimentarum, feu conditio ,

LV

fine qua non, prout vocant, ex inten-

[

1l

tione agentis ad finem ferviunt.

Sic bel-

ht

r

lo iminente civis aliquis egregius militare

1

decernit ad malum a patria avertendum

1000

non tamen absque

ftipendiis ,

eoquod

(ce

fine his militare nequeat:

.alius vero ad

idem bell

d«

um accedit, ut ope ftipendiorum

[^

fe

fuftentare poffit.

En! duo militare ,

n

et ftipendia adquirere volunt, magno ta-

d

men diferimine: nam prior ftipendium pro-

j

pter bellum, pofterior bell

(if

um Progter fti.

pendia defiderat.

W

c0,

$. 1674. .

rl'ä?'

n

Totum hoc ex intentione agenti—spens

et, qua unum ad alterum Ordinat; at.

que ut hoc rite difcernamus, nuilatenus

ea regula eft adoptanda: /ime hoc mon age«

vés, ergo hoc eft ratio, et finis actionis

di

tuae: b

5

fam dif:

ene vero fequens regula hanc cau-

ye

cernet; propter hoc agis, hoc te-

m

ad

agendum permovit; ergo hoc eft finis

r

cogatus tui.

jl

ä'oænzz& o

WB

C

$1675.

E

" -

Tráctaius XIIE

$4

9. 1675.

Hifce explicatis jam -fequitur ex de-

$nitione IVte Simoniam,; et facrilegium

committi, quotiescumque etiam (fme om-

hi animo obligandi, et pacifcendi per ta-

citàm, aut quamcumque demum rationem

fefe infinuantem füpermematurale, feu opus

oyatiae quodcumque adhibetur ut fubfidi-

eniendi ad temporale, feu, quod

m perv

éodem recidit, quoties na

tutale eft finis;

et ratio motrix coüferendi fpirituale jux-

ta explicata; eoquod fe ipfa affectus hu-

inanus ind hifce cafibus pretii aéqualis ,

immo pluris aeflimet naturale, quam fpi-

fituale, hoc enim dat;

,eüï.;it etc., ut il-

lud obtineat.

3 Evidens quippe eft ,

fí unum petatur, ,de;ï

iurve propter aliud,

illud" im inferiore cón-

haberi, eoquod media

ditiorie ;

quam hoc,;

quen

femper famulenter f&ui, utpote propter

et in cujus fubfi

dium comparata funt.

Egre-

lj;

as S. Auguflini à )7

gie hic. nos. juvat auctorit

J

quaeeuymque ves propter a

litid. quáeritur ; Jme.

duübio inferior eff quami id,

propter quod. quae-

«

yitur —— —- — qQuàá propter

, ff Evangelnini

l

eb regnum Dei propte

r cibum, quaerimus j pri«

D

órem faücimus cibums et.p

oflerius regnum. Dei,

Infuper ut de lege Dei totam naturam pro-

ü

ls

prer fnes gratiae ordinantis , nullam . mentio-

nem iogeram , fe folo,

et ex proprid natu-

à

atià

fa. jam e('clï'malum,- immo pejus, fíi gr

na-

ql

*j Lib. 2; de íferm. Domini iü monte Cap:

j16.

Ü f'apqt póon

35

naturae , quam- (i. princeps civi fervite &O«

de

gatur.

Deinque ipfum pactum Simoniacuni

non ideo íceleffum eff, quod aliqui de re

ul

fpirituali paciféantur, fed quod de ea pro

J

pretio témporali, id eft, de grátia, pro bo-

M

no naturali contrahant, 't, quod confequi-

tur, gratiaé, et naturaé aequale pretium fa-

fdt

crilegi mercatores (tatuant, utramque; quàn-

i

tum.ex fuà affectione, parém facientes.

Id

[id

ipfum dicit S; Thomas b): cüm. Sacramentà

J

od

contincant gratiam , non poffunat licite emi;

aut vendi, propter tria: primo, quia difpen-

if

fator Sacramenti non eft dominus, jfed mini-

J

fler — — — fecundo, quia pretium emtio-

ll

Bis ponituf. quafi menfüraà adaequans illud 4

quod emitur —. —— —— feriio . gratià autem

th,

J

non poteft ;ch—menfürariïal»vicuiw Gorporali.

*

r i

ii

Quod quidem eumulatiffime , immo

cot

abundantius prae irreligiofis iliis negotia-

m,dli

tóribus etiam etiam fa

cit ille, qui gratiae

queü

fno affectu ;

et mentis intentione ftatuit

u

finein ,

] 4

l!x

et caufam tmnotricém' natüralem.

jut

Vnde dici non poteft; quanta religione

4

8€ follicitudine in miniftrandis, et petendis

fere Sacris fit agendum , ne appetitus, et

p*

affectus profanus-mentem dántis, aut ac-

pu.

pfO

Cipientis moveat, neve incautos Nadab ;

ntii

et Abiud profanum ipuem ad facrificium

jat

adhibentes ultrix flamma confumat. Et fi

i

ni

hi

quidern.mea Opinio vera üt, prou

t eam

2

veram

ii

b) In 4. dift, 25. qu. s. är"ty.y $.

56

Tractatus Xflï.

verain elfe; omnino arbitror,. ex deäni-

tione, feu prineipio, miniftrato: fequitur

Vte facrilegos, ét Simoniacos efle, qui

senus vitae facrum quodcumque,. ordinem

Ecclefiatticum ,* beneficium. curatum , feu

quodcumque munus ecclefiafticum: facram

jurisdictionem annexam habens, accipit,

prenfat, optat , etc. propter reditus, fu-

ftentationem ,

honorem;

eommoda pro-

fana, aüt quamcumque demum delectati-

onem: puta, fi talia vere moveant ani-

murm, et non mere condiriones, fine qui-

bus norn exiítant.

Vnde S. Bernardus in

ilud: écce mos relig. ait: nàm, H eos; X ec-

clefiafticos gradus) quaerit, àut tenet ani-

mo, eoque intuitu, ut hujus vitae ne.

ceífaria habeat, evangelizat, ut mandaret,

eo perverfo nimis ordine coeleftibus ter-

rena mercatur, Id ipfum. afferit conci-

lium Ékonienfe C. 8

anno I287..

|tem

confcientiam

fecurrant s

ad

propriam

quo fine ad ordines afpirent, ut Deo et

Ecciefiae virtgo(ius. famulentur, non pro

temporali quaefiu —— — — quoniam ta*

les Simoniacos rep-utamus.-.

S 1075

Atque ad vilem hanc claffem Facil'äf

pertinent, qui a facris fuo affectu abhor-

rentes, et mundum praeoptantes, divinis

demum

Ó

, Caput IF,

37

[l

demum fe mgncipant, quia alias vel om-

t

nino non, vel minus commode vitam age-

]Ul

re poífent, a facris, quantum licet, abiti-

A

nentes, ac pene verecundi ; fe facris qui-

q

busdam initiatos effe.

Vide Catech. Rom.

tll

de Sacramento Ordinis num. 7

Hoc

p'lï j :

affe&tu infe&i fünt, qui majorem curam

coiligendis proventibus, quam dirigendis

0

animabus impepndunt. Quod enim ultimo,

€et propter quod omnia intenduntur, id

ati'-

J

maxime curatur;

et impoflibile eft, ut

u

negle&o , aut pene negle&o fine mediis

Il

fubfidiis ad illum inftitutis maxime . aliquis

«

ferviat, nifi perverfo affe&u eadem.taci.

jf

te pro meta fuorum ftudiorum conftituat.

nP

Ad hanc quoque curiam referendi fünt,

d

qui aliám parochiam, íeu quodcumque

her

munus facrum ambiunt, reli&o illo, in

Yi

quo divinae gloriae ; et faluti animarum

tet

amplius ftudere poffent, fiquidem ex fine

jl

profano id faciant, e. g. ob pingiiores

d

;*edi—ws, ob habitationem. mag

etc,

;

i$ Jucundam.

WQ

n

I"^ amplius: propter reditus non4vli);

cet appetere quodcumque faàcrum , licet

ilos reditus intendat pauperibus erogare,

ficut non licet facra emere ftipis. erogan-

CIi

dae. gratia; quia fcilicet natura maligna

(f

Operis pia operantis intentione non emen-

T

jf

dauglr.ï Huc facit aperte e, g. caufa l. T

3.

J

d

38

Tractatus XIHIT.

3-. et S. Gregor. *Vide—gdqg. c. 27. caufa I,

q. 1.

.*) Aliud foret,

L

L

fi talia fiant, ob periculum

propriae animae,

vel ut viro magis utili lo-

cum dare quis poffit.

Denique fi quis locum

ad fanitatem magis proficientem, aut pinguio-

ribus reditibus praeditum optat. id fime fa-

crilegio fieri poterit.

Nam da ciuem, qui

pro patria militare decrevit, concepto autem

hoc decreto legioni ditiori accedit, vel ftatio-

ném minus difficilem optat." Nemo fane dice-

ye poterit, hunc propter opportunam ftatio-

nem, aut propter opes illius legionis milita-

re.

Vtique res haec delicata eft, et pericu-

lofa, ne opulentia paroehiae caufa motrix,

hujus prenfationis evadens ex conditione au-

yilii ad dignitatem finis eluctetur,

5' !6780

Huc quasue gilcribend. (nuta. R

per profana majorum merita ad beneficia

ecclefiaftica eluctari apud epifcopum , aut

patronum fatagunt, prout etiam, qui ob

fimiles rationes eos ad talia provehunt

conferendo, praefentando etc. * ldem di;

cendum de iis, qui filios, fanguine , aut

quacumque ratione profana junctos ex aliis

optant, fi profana illaa momenta reipfía ad

id moveant: quod fieri quidem certum

eft, fi tales alumnos prae dignioribus, et

ä

Ecclefiae magis profuturis ad ifta mune-

Ta-

PEI obtrud;nt; nifi enim naturales eo

tio- -

Caput IV.

59

tionee ftimulos addidiffent ; utique melio-

!

yes prae deterioribus. optfüï'ent*. F*)

n

*^) Vnicum hic cafum excipere velim: Ííi quis

h"

Ícilicet Ecclefiae ; prodeffe volens,

et alios$

Qd

per rationes. profanas ad facrum munus con-

if

tendere advertens, aliorum commendationes ,

17

majorum merita, et ejusmodi commemoret ,

qi

non eo animo,

ut propter haec facrum ob-

tn

tineat, fed ne alii candidati ob profana ejus-

ilQ»

modi momenta in eligentis,- aut conferentis

t

animo fuperiores evadant, et ut hac ratione,

-

J

et reliquis in aequilibrio conftitutis folae ra-

!it;-

*

gones (acrag Yim obtinere queant.

1cu

j

$) Vbi etiain illud c-ommelmorare debeo, me

El

non intelligere , quid demum emolumenti ex

jure patronatus circa, beneficia curata (de fim-

plicibus aliter fentiendum effe quibusdam forte

videbitur) in patronos redundet,. Si enim tà-

lis filius ,. cognatus, alumnus etc. ad facra

offidia aptiffimus fit; quivis eum ex reliquis

qi

eligere teneretur: fin minus, ob profanum,

€t religione vacuum titulum neque tu, licet

Q

r

jus patronatus obtinens eidem favere poteris.

Scilicet magna follicitudo, grave, et juftiffi-

D

mum judicium , infignes a fupplicantibus mo-

ii

leftiae, invidiae, offenfae, et graviílima affe-

di

cturi naturali in negotio facro facrilege indul-

gendi illecebra ea commoda funt, quae ex hoc

!UC

jure ad patronos redeunt.

[l

S. Thomas in: 4.

dift, 25. q. 3. art. 3 ad 7. ille qui dat ratio-

i

ne confanguinitatis praebendam' principaliter ,

aut intendit bonum temporale illius, cui da-

tur, et non alterius, et fic peccat graviter.

ü

Ja.

),

C 4

$. 1679.

g.

40

Jvactatus XIIT.

$. 1679.

Amplae huic claffi fuo jure fe infe-

runt, qui religiofis ordinibus fe manci.

pant, ut habeant, vnde vivant, ut in qui-

busdam, et ad genium fuum facientibus

functionibus emineant etc. qui ex fimili

ratione

facris concionibus ,

excipiendis

confeflionibus operam fuam locant etc.;

hi

enim omnes f[fpiritualia in fubfidium

temporalium adhibent, et gratiam naturae

fervire eogunt: fi profana ifta ad capien-

da, vel miniftranda facra caufae motrices

exiftant.

Denique generatim ftatuendum,

periculofiffie- ad facra accedere omnes,

quibus exiguus religionis fenfus, et pa-

rum ardens in facra aífeCtus eft.

In his

enim proniffimum eft, ut facra non pro-

pter fe, fed propter fines profanos appe-

Cui id quoque addendum, munera

facra quaecumque (puta faltim ea, quae

curae animarum funt obnoxia ) non bene-

ficia, fed vera onera effe, circa quae tole-

randa non proprius affectus, fed fola cari-

tas, et pietas in alios fefe exferere debeat:

licet enim emolumenta temporalia fecum fe-

rant: ea tamen ad talia eligenda numquam

movere, fed in ii$ jam aliunde electis mole-

ftiam duntaxat mitigare debent.

Denique

ifta non pfopter nos, fed propter.alios

divinitUg confütuta funt. Vnde citra per-

VCI-

Caput. IV.

4t

verütatis notam ( ut. alia omhia defint )

fe

propter nos talia appgtere non licet.

H

ll«

$. 1630.

Q

i

Juvat vero hucusque dicta aüctorïta.

te Sanctorum firmare, et quidem maximam

Xf

faciunt exempla plurimorum talia munera

contento ftudio fugientium , vel non nifi

If

t

relu&anti ad ea animo accedentium. Sed

et verba quorumdam liceat adfcribere. Sic

Sn.

6

9. Chryfoftomus homil. 3. in a&. Apoftol.

Cogita ,

quid acciderit . Simoni.

Quid

y

enim refert, fi non das pecuniam, fe

d pe-

3

cuniae loco adularis, fubornas, multaque

1

T

machinaris? — -— Ft his dicetur: am.

bitio tua fit tecum in perditionem; quo-

Qv

Qe

niam putafti ambitu humano parari do-

num Dei. Certe nullum hic pactum latet,

t

Q

S. Antonius Part. ». fumm. Theolog. titul,

1. C. $. f1 potrigat preces pro íe pro ob.

en

tinenda —— — Ecclefia habente curam api-

Inarum; tales preces induücunt Simoniam

fecundum Hügonem ,

S. Raymumdum ,

'

Hoftienfem, S. Thomam.

Qui putat ta.

E

lem, utpote füperbum, efífé indignum,

€t rogare pro indigno effe Simoniam, pro-

ut facile patebit legenti totum. Sed ob-

€CrO, rogare pro aliquo alterum, an cít

;

paciféi, aut num poffumus precibus no-

ftris alteri obligacionem'—injicere? S. Thom.

2

in

"

P.

42

Tractatus. XIIT.

in 4 dift. 25. q. 3. art. 2. qui dat aliquöd

fpirituale pro favore, vel laude adquiren-

da, non eft dubium, quin Simoniam com-

mittat.

Equidem S. Doctor eodem art,

ad 7. dixit: qui intendit bonum tempora-

le ilius, cui datur, et non alterius, et

fic graviter peccat, fed Simoniam non

committit, quia non vendit, cum pihil

accipiat, aut intendit bonum in fe ipfum

redundans; hoc autem dicit ex eo, quod

ad dantem fpirituale , nihil temporale re-

deat.

Mox enim addit; fic quod magni-

ficetur domus füa etc. — —— — et Simo-

niam committit. Quis autem in eo pa-

o

nepoti confert

&um fufpicetur, qui e.

o

beneficium quoddam infigne, ut familia

nobilitetur, ditior fiat? Quocum talis pa-

eifcitur ? Si nepoti beneficium illud con-

tuliffet ideo, eoquod fperaverit, ab eo

gloriam Dei maxime promotum iri, nulla

Simonia fuiffet commiffa. Nunc quia glo-

ria familiae ad conferendum munus facrum

Vbi

eum adegit ; hoc crimen incurrit.

aperte habetur, folam rationem motricem

facram, vel profanam, piam, .impiamqqe

In

donationem difcernere.

Certe non

priore magis, quam in pofteriore con-

ceffione voluntas obligandi aderat.

*) Quod vero $. Doctor füperius largientem

facra ob folam, ac profanam accipientis uti-

litatem graviter, non tamen Simoniace pecca-

re

Caput. IV. -

43

0i

re dixerit, loquitur in fenfu vulgari, qui Si-

Ten.

moniam ob receptam definitionem ejusdem

-

Aff*

extra onerofum pactum non capit; et pactum

d

onerofum fine dantis utilitate non intelligitur.

f

Qf

Reipfa autem, et ex lege naturae prius facri-

legium eft prorfus aequale potleriori, in utro.

n

que enim gratia cum natura aequatur, aut ei.

non

dem etiam poftponitur,

Eodem modo intelli-

gendus eft, quando in

miti

4. dilb, 25; Q3 a. 5

ait, Simonia con(iftit in emtione et venditi«

füm

one fpiritualis &c. huc etiam pertinet S. Gre-

m

gorius relatus c. 20. cauf. 1. q. z. licet eti-

3

-

el

am in hoc laudato S. Gregorii tetimonio lon-

fullg

ge facilius Simonia extra Qmnne pactum ,. quam

[

I]o.

€à, quae ex pa&o oritur, intelligi poflit. —

Lü

Etü vero, quantum ex jure natürae, et

feri

divino, per affectum inde a $.1668 deftcri-

ptum veri nominis Simonia commitatur; jura

Yl

famen humana eam non a!tendunt

*

, Rec poe-

D

nas eidem infligere facile poffunt.

0l

Nam fines a&ionibus noítris praefixi mere

«

interni funt et.fic judicium humanum fugiunt:

u

innuente id cC, 34, de Simonia, ubi Pontifex

fententia abflinens, reum ad folum Dei tribu-

j

if

nal caufam dicere jubet. Vnde tales. neque

poenas in Simoniaco's.a jure ftatutas incurrunt.

f

Vtpote quae in Simoniam pacto mutuo, id

lem

eft; a&u externo, fenfibusque humanis ob-

noxio exercitatam ftatuuntür.

Ue

Vnde etiam nos

a temerario judicio in fingulari quodam cafu

In

ferendo plerumque abítinere debemus, utpote

n.

quos aliorum intentiones, ac praefixi fines late-

re folent. E.g. fi pater aliquis beneficii patro-

nus filium fuum praefentavit, aliis neglectis ,

2!

qui nobis digniores viderentur; Ecclefia ad

n:

fimilia tacet, quanto magis nos privati? Hoc

judicium illi eft refervatum, de quo Apofto-

lus

M

Tractatus . XIIT.

44

jus ad Heb:

C. IV, 12. dicit, quod fit difcre-

tor cogitationum ,- et intentionum cordis.

CAPVT QVINTVM

De pretio, et merce, feu de materia , circa

quam commjltitur Sinonia

1681.

Per Vtum corollarium, alterum et ab omni

$.

paco fej;regatum Simoniae genus,

quantum ad

materiam ejusdem ; et fimul quaenam ad claffem

bonorum natmahum

contra VCro

1682 & 93. Quae ad dignitatem gratiae perti-

neant, explico.

Quo infuper, ac fpc.cmtxm

1684. Probabilius, non tamen certo res confe-

cratae fpectare videntur.

$.

1685, Idem de beneficiis ümphCIbus :

60

1686. Et de precibus, non item de folis tefti-

ioniis, quibus quis ad facrum aliquod munus

provehitur,

quantum.ad periculum Simoniae,

1ntellwendum eft,

Rurfus

ä.

1687, Ex $.1668, intelligitur Vlto, - Slmomam

fcmpe1 gravem effe; et infuper

1688. VIImo

graviffimam omnium effe eam,

qua facra peccati perpetrandi auxilia effé cogun-

tur.,

()uare

$. 1

1699. Dona gratiae non nifi puuiïimo affe&u

tractanda veniunt,

$. 1681

Atque hucusque difputavi de. a&u,

quo commltmcur Slmonxa, nunc de pre-

|tio,

| Caput. V,

45

i

tio, et de merce, fi interveniat pactum,

vel fi tale non adfit, de caufa motrice,

feu fine, et fübfidio fubordinato, feu de

medio, circà quae committitur, Simonia,

Ad hoc enim facrilegium tria requiruntur,

d

fcilicet res facra tanquam, medium , feu

fubüdium, vel mer&: res profana, feu

m

bonum . naturale tanquam pretium, -vel

p

tanquam finis.rei íacrae, ac praeprimis

d

voluntatis humanae aífectus, quo ;diver-

fa adeo bona aequiparantur. Er quia de

tj*

hoc jam actum eít, ex definiione fta-

tuta fequitur Vte

hoc eum. facrilegio

Yi

fe polluere , qui. quodcumque bonum na-

turae ftatuit, vel admittit pro. pretio,

ratione motrice, vel fine dandi, vel acci.

2l

piendi, retinendi, alteti procurandi, ufur-

15

pandi aliquod ficrum , feu ad claffem gra.

(n

tiae pertinens.

bt quidem ad bona natu.

fae pertinent, qnaecumque non füunt gra-

.

i

tia; five ea fint bona mobilia , five immo-

bilia, five confiftant in re quapiam, five

in opera humana, five dein fint bóna for-

ffl,

Ifi*

tunae, five famae, et honoris, five de-

nique membrofum, et vitae: haec enim

30

omnia bonis gratiae in omni comparatio-

ne, et proportione funt inferiora , et

quidem non tantum genere; fed tota na-

tura inferiora.

n

:

S. xöäz

um

46

Tractatus XIII.

$

1682.

Uaenam vero petineant. ad genus

gratlae facile ex fide, et tractatu theolo-

gico de gratia difci poteft. ' Quapropter

n primis fumma Simonia, immo lorige quid

deterius, et non religioni, fed.ipfi carita-

ti adverfa impietas eft

fi res vere divi-

nae rerum temporalium fines, aut pretia

conftituantur

Quales funt, qui tremen-

dum Euchariftiae myfterium vendunt

et

impiifiimus Judas diviniffü(oum Redemto-

rem noftrum pro 30 argenteis Vendens,

ultimum utique, quod in hac fpecie cogi-

tari poteft, dedecus admifit: nifi huc quo-

que referre velis Judaeos Deum fuum pro

vitulo, aut quocumque commodo, et dele:-

&tatione naturali commutantes.

Quo eti-

am pertinere videntuf Deo renuntiantes ,

eundem ejurantes etc. pro bono creatoó

quocumque

Vnde acerbiffime illae vo-

ces Dei:

cui me fimilem feciftis? Pecca.

tum peccavit Ifrael:

me derehquerunt fon-

tem aquarum viventium, et foderunt fibi

cilternas diffipatas etc.

Jerem. il

:

l

S. 1683

. Qnare propinquius, ac veriflime ad

genus gratlae percmet lmprlmls, immo in-

ter omnes eminet gratia fan&tificans, feu

JVildÉc 047 — Bedia —

ea, quaé nos amicos, et filios adoptivos

el

Caput. V.

4

Dei conftituit, quaeque. animabus jufto.

ul

rum tanquam lux quaedam fplendiffima ,

ac dos omnem aeftimationem excedens in-

o]o.

haeret.

Secundo loco venit lumen glo-

W.ï'

riae, quod illi gratiae poft lianc vitam per.

qu

A

feveranti ex aequo debetur, et absque

omni dubio juftis animabus in coelo mi.

dv

retil

niftrabitur. "Tertio loco. funt .gratiae , .ct

gloriae faecundiffimae caufae, fcilicet fere

a

omnia Sacramenta: Sacrificium enim, et

m

Euchariftia funt reipfa quid divinum; et

Imto

ideo non nifi, quantum ex effe&ibus fuis

en$,

ad genus gratiae pertinent.

Quartam . fta-

J

tionem occupant merita -noftra,. qualia

quo

vocantuf de condigno, feu gratiam fan&ifi.

p

cantem efficientia, immo etiam ea, quae

dee

de.congruo vocamus. Quintam.claffem con-

et

ftituunt gratiae actuales, feu. fuperna, at-

05

que proxime a Deo profecta bene agendi,

eqQ

ac merendi auxilia.

yo-

Quo, ni fallor, per-

tinent dogmata, facra

fcriptura, (puta fen-

b

fus, non literas; et librum ) utpote di-

foti

vina. lumina,ad exercendam. fidem , ali-

f

asque virtutes comparata. Deinceps ve-

niunt gratiae gratis datae, feu ad alio.

rum profecus,; et, utilitatem compara-

tae, et quidem fexto facra jurisdictió ,

l

feu poteítas regendi alios , eosque ad

nem gratiae perducendi.

Et fub hac

) ]i

d

claffe " continentur poteftas poenitentes

TIU)

à peccatis, 'cenfuris, impedimentis ma-

je

tri-

E

48

Tm&atus z.

trimonii, irregularitate, legibus, votis,

aut aliis vinculis facris irretitos abfolven-

di; miniftrandi Sacramenta quaecumque

etc. et quae huc referehda funt, benifi-

cia curata; id eft, munera facra ad regi.

men animàrum ex fui conditione deftina-

ta.

]ta habetir, quantum ad praefens ne-

gotium C, 1; $. & feq. de Simonia. Sep.

timo a&us hujus poteftatis, immo omni-

um facrorum Ordinum: quales funt ipfae

relaxationes legum , poenarum, confecra-

E

tiones ,

immo benedictiones etc.

Cum

í

enim ifíta fint effectus facrorum ordinum;

aut facrae poteítatis, nof poffünt ea di-

verfam a ífua caufa naturami fortiri , nifi

quis ritus, confecrationes, preces aucto-

ritate publica fufas eífe inanes, nihilque

facri habentes cum hae

[

velit.

reticis .contendereä

R R

L

Hic difþutant, an facti: cálices , täm.

pla confecrata etc. poflint vendi, éoquod

materia, ex/qua conficiuntur, pretio na-

turali aeftimari mereatur. . Et quidem id

lege ecclefiaftica religionis caufa prohibi-

tum eífe, ac proin Simoniam juris huma-

ni hic committi, mihi certum videtur.

Sic ut alia omittantur C, 7. Cauf. r. q. 3.

Pafcalis Pontifex ait: fi quis objecerit, non

con-

49

Cput Y

lt

confecrationes emi, fed res — — peni.

a

tus defipere.probatur — — quisquis ho-

jUe

rum alterum vendit, fine quo nec alterum

provenit, neutrum invenditüm relinquit.

Vfl

*b

agi

Nullus igitüf emat Ecclefiam aut aliquid

W

Ecclefiafticum etc. Multi autem. volunt ,

j D

hic latere Simoniam . juris ; divini.

Nam

3

confecratio eft auro' calicis ita connexa,

ut unum fine altero a nemine poffit in

jl

poteftatem redigi.. -Vnde caute c. 70. cauf

yue

I?. Q. 2. |Sacra vafa prius intra Ecclefi-

1Cl'aa

AL

am confringi, ac conflari, et fic fua con-

lecratione exui jubentur, ut

Jfl,

et FaptiVi,kre»cjimi queant.

pauperes ali,

(

i

085 Et cur bénefcia curata frnt Simoniae ob-

j

noxia,

non- eft

ratio,

quam

quod facra

jurisdidio cum proventib

us profanis conne-

Ique

x1,

Jere

Alias

una cum illis neceffario vendi debeat.

omnia demum facra pecunia poffent ob-

tineri

; fcilicet emolumenta tem

poralia pro

pretio temporali,

facra autem eis connexa

*

gratis. accipiendo :-

quod quidem nemo, . ut

puto , admiferit.

, Equidem caftruüm, ha-

e» bens jus patronati

l$

e

»Vendi, per quod d

, utiqué facrum, poteft

ein etiam ipfum jus pa-

Qod

»tronatus ad emtorem tranfit,**

Verum in

na

hoc cafü ex ratione jurís patronatu

S non tàne

tum non licet

il

dare, fed caüini

im

pro caftro plus petere, at

TU

poteft vetdi, jurté patro-

natus venditori refervato.

Et fiquideni illud

|fot

ibi non refervaverit,

eft mera donatio di-

ftin&a ab a&u venditi

Onis.

2

Quodfi emtor

h

nolit emere. nifi addito hoc ju

Te, tunc mea

opinione aperte committit

ur Simonia.

Nam.

pol

97f/,

b

jus

(lb

g

LÉ

5o

Traciatus VXIII'.,

jus hoc fpirituale per— eundutü a&um vendi-

tionis, et non per diftin&um, et fic fub pre-

tio teniporali ad-novum dominum tranfit ; - li-

cet contrahentes - multum. proteftentur , « au£

neício, quasintentiones formare fatagant i. nam

