juxtá aliquos (fi tameri

s

hi in fuo fenfu non

at

!

fint nim

il) requiritur,

ut in ipfo a&u communionis

peccatum ve-

eü l:

i fri

niale non . cotmmittat ,

neque affe&um ad

lilüd reapfe foveat.

à

j

yh

Haec tamen obligatio

, W

non eft gravis, et fi.ei

dem deeffe contingat,

praecipaum facrámen

(empo

dit,

ti früctum non impe.

3tio. loco pietas, et a

1

g]tuf !

Virtutum exercitátio in act

liquarum fáltem

u communionis

| püfe

requiritur ab ipfà tariti my

; con

fterii. dignitate ;

Y

etipfuper ex ea ratione,

ut vim, et fructus

UOS edere queat ;

i

visinferatur. |ta N-

€t ne ejusdem efficaciae

orti^i

Thom. aiiique: finé om.

hi enim pietatis fenfi

u

n t

videtur:

?

adhibitum vix prodeffe

alias ille ufti

$, quo parvulis Eucha:

tiftia d

p

enegatur; plane forcïc impius.

1945'

$. 1948.

*

72

-Tïaätatzls XVII.

$. 1949

Vel fi etiam concedatur. in parvulos ufu 'rat'ias

nis carentes aliquid utilitatis ex hoc cibo redunda-

;e; inde tamen a faeculo duodecimo faltem ufus

Ecclefiae hanc legem invexit, ut ufü rationis, ex

aetatis defectu, autalio vitio carentibus non mini-

ftretur. iftud facramentum.

Ratione vero utcunque,

etfi minus plene, utentibus, quandoque faltem,

puta in pafchate , periculo mortis, aut etiam faepi-

us pro rata intelligentiae, ac pietatis, hoc Sacra»

mentum eft concedenduin.

Illos quoque revéren-

tiae hujus myfterii plus jufto timere arbitror, qui

parvulorum communionem, in decimum et ultra an-

Aut eeite aliquis

pum differri plerumque volunt.

inftru&ionis negle&tus latebit; qui utique ignorantes

parvulos, non item illos, qui eorum pueritiae prae«

funt,'/ab obligatione legis bujus eximere poteft:

cui ctiam illud addendum, confuetudinem ferae adeo

communionis equidem parvulos tàles a lege Eccle-

fiae, non item 2 jure divino eximere.

CON

$. 1949.

Corporis praeparatio inducit imprimis jejunium

naturalé,- de quo jam $. 1826. a&um fuit. 2do

REam fanitatem ftomachi, ut periculum ( puta pro»

babilius) vomitus

(altem ad integram, vel dimidi-

am horam abfit;

alias enim. etiam a viatico foret

abftinendum. 3tio. De

centem veftitum , et corpo-

ris dignum habitun

1, hoc tamen tertium caput ex

fola. decentia requi

fitum paupertas, ali

aque,

et(

non adeo gravis facile relaxat $. 1830

4tum.' De-

imum eam corporis caftitatem , ut die 'communio»

nis concubitus, vel actus eidem aequalis non prae:

Puto tamen, quod circa hoe vellex nurm*

cefferit.

quan gxtiterit , vel modo jam antiquata fit.

,

—

-

—

RE R,.

-

en, M.

--

-

— ——

d

M

E

&

ls

"

E.

a

"

—

-

3

UH V RK ii

d

p

J

—

TA

j

-

c

Á

L

t

-

N

—

(X

D

r

us

L

TE LE

*

TT

m

ass

E

W

EEE

AC EUDELE.

RCUMEMET. VL

[

7

i

EE

23

-

tsv

ss EEE

W

A d

s.

RE

x

U m

T

d

S a

(s

2

N

YX

LUa

GE

Qs

R

72

x

i

A

-

f

-

E

EE

E

Ta55

(

M

5

wää st

d

E

ag

E

p

n

As

ZA

Es

d

H.:

s

z

RE DEEENU

d-

"

E.

p

2

t

A m

2

g

d

m

--

:

&X

C

X Ed

m

hb

A ube

V

A

r

u

Á

R

t

dR

-s

2

ORA,

ia

/wu

m

FOM

M ur

LE

P*ue

A

p

&*

M

d

L dess

s

z

r

ia

1

Em ]

*

*

p

s

WW

x

D

AW

E

i

t3R n

RRE

i

..

2r

x«m

f

d

2

?h

*

s

L

2

E

d

M

&

W

..n

*i

P s

:

x*

4

d

MP

*

Ed

d

m.nï.

u d

u

x,»

*

h

av

x

a

w

T

r

"

UP

23

5

E

*

*

P

vy

*

:

4

$s

?

EUS

..,

*

"

i

6d

B5

$

x

d

HW-

.Uv

d

P.

P

s

.,wr

u

£

*

at

w.

- EE

OUY

E

aA

8C

a

^

E

.

*

hus

^

"

b

r

»

43:3.

H

$3

$i5

$.

ps

$

*

i

—.:,..

€

a*

2

i

d

AE

E

v WP

E

[:s

$

-R

E

t

x*

-

D

L

u9

i.

x

d

-

:

$

p

P

&

z

x

E

g

r

y*.

a

*

u

$«

*

-

$4

...w, *

E

d

je

"5

u

3

g*

-

d

N

A

"

s

s

.

"

PA

^

EE pEeetm

as

—

ww

Ed .V..i *

P aigiii

EM

Euroskala Offset

A

o

z

P, FR. HERCVLANI OBERRAVCH

VierFarbSelector Standard *

ORDIN. MIN. REFORMATOR

3

17

ä

E

THEOLOG[IA |Mil

ä

ERE

MORALIS

E

13

12

3

TOMVS QVINTVS

—

10

CONTINENS TRACTATVS DE RELIGIONE

SVPERNATVRALI, DE DRATIONE , DE SACRIFI^«

CIO MISSAE, DE SACRAMENTIS IN GENERE,

ET DE BAPTISMO, CONFIRMATIONE ET

EVCHARISTIA . SPECIATIM,

g ïk

i

J

WVOW

* s

y,

;;-

f

"

:O

BAMBERGAE ET NORIMBERG/E

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

"MDCCXCVIIL

*

1