capere nequeant. Neque video, c

rationes, graves utique e. g. ad miniftran-

dum viaticum ad id valere non debeant:

J

cerdos aut populus per loca de

g. g fi fa

fertd;

7)

4) Vid. Can. 1o. de confecrat, diftin&. r.

Ü

Caput IV.

4375

mdent

l

ferta, -aut-ab hominibus/ religioni noftrae

r t

adverfis habitata$* pergens facrificio diu

carere deberet.

Porro, ex privilegio,

Epifcopi iter facientes etiam fine neceffi-

ORU

oW

tate extra locum facrum vel ipfimet facri-

ficant, vel id ab alio fieri procurant: qui

u

!

Ll

id etiam aliis ex ratione ali

V

trtum

p

poffunt e).

qua congedere

( Du

ene h"l

ii

$. 1837.

] üoria

Tempus denique pro litando facrificio

DI

l

i i

currit ab aürora, id eft duabus lioris ante

tlj

folis ortuni usque ad ineridiem /). Verum

neceflitas, privilegia, ac confüetudo am-

pliora ad id fpatia fecerunt. ltem extra

neceffitatem , et diem fiatalis Dotnini nomn

í J

K

nifi femel ii die facrificandum g). Deiüm

j

in dié parafceves, quo facrificiuti cruen-

T4

tum pera&umi fuit ; factificia incruenta cef-

[

fare jubentur.

Sed et fabbato fanéto mif-

i i

j

fae privatae e& dectéto Clemerit. undecimi

de anno rz7oi. prohibentur: quod idem

jia J

TR

decretum in die cüenae domini praeter

(5

folemrtiem aliquot iniffas privatas concedit,

; du

fi in eam feftum aünuntiationis, aut [o-

fephi irncidat. Circa ultimüm tamen écaput

j i

eut o

hoc,

nm]üf

€) Vid. C, ultim; de privileg. iri 6. & C.46. dé

qebe

12

confecrat, di&in&. t

f(

f^) Rübric. tit. 10.

jl

£) Vieö C.3. de celebrat, miífae.

^K

&

Ed

d

176

Trattatus X V.

ÓH

&t

hoc, id eft circa diem caenae Domini: 1.

a

beraliores effe incipiunt.

benr

d,

CAPVT QVINTVM.,

üm

Üü

f

JDe obligationibus facerdotum , quibus fruïtuä'

d

facrificiü. pro .certis. quibusdam bominibus ,

com

aut caufis impendere tenentur.

b/s 1

Curatores animarum jure divino diebus

ii

$. £838.

dominicis ,

et feftis pro populo Sacrificium

fuper

oferre tenentür, quae obligatio

HOI i

$

.1839. Poft numerum feftotum diminutum parx-

frit

ter diminüta effe videtur.

AW

tüm ex beneficiis folae leges primi-

tril

$. 184o. Quan

Xore beneficii conditae numerum

tus ab Auc

H

ffa tamen aliqua li*

frtb

Miffarum definiunt, permi

r*

bertate ab ipfo jure probata.

.

(io |

$. 184

t. Obligationes ex ftipe

n

diis acceptis me-

tien

dae faciunt Imo,

ut

Sacrificia promiffa

flqux(

lpel

omnia, et jufto quidem tempore 5 -

W

$

?. Et lido pro fingulis flipendiis fingula

ïEI'Up

Sacrificia fiant; fed infuper ut

(Ife

$. 1843-

llitio onere facrificandi in alium trans^

lato pars it

ipendii non retineatur.

V

$. 1838.

QWWQ

LTis jam

utcunque tra&tatis demurm apen.

$, quae habet cir-

etc u

dum de o

Bïciis facerdoti

bUS 01

ca fru&us facrificii diver

fis caufis jutte im-

NT

pen

dendos. Haec porro obligatio vel ex

t fO

vato defcendit. Sed

titulo public'-oæ, vel pri

Ti

k

e:iarïl

*i

x

D

Coput. V.

177

mini-l

etiam titulus publicus eft aut juris divini

curatoribus. animarum imminens; vel ex

beneficio utique au&oritate publica, id

eft,.ab ecclefia cónftitutus. De priori e-

gitimum tefimonium habetur ex Trid.

iet. 95: C 3.

l fr "

Cum praecepto divino man.

Y

datum fit omnibus, quibus animarum cura

commiffa eft, Oves füuas ag

nofcere, pro

his facrificium offerre 'etc,

Porro Bene-

i d

di&us r4. declarare volens, quaenam de.

MM

u

fuper fit Apoftolicae fedis fe

ntentia, Epi:

ftol. Auguft. 19.

1744. data fequentia de:

QT

finit:

quorum primum;,

quod curatores

animarum nedum coram populo fibi coms

es rl

9

l"ï

u

miffo frequentius facrificare, fed etiam

N

u^

l

fru&us facrificii pro eodem offerre tenean.

-N

tur: neque alteri defuü

per recepto ftipen-

dio hunc fru&um app

licare queant , aut

cupi P

pï

fiquidem parcitas' redit

uu

j m

m aliud exigat ob

ftipendium die fefto obl

atum, reliquis die.

bus hujus omiffionis co

jj ?

mpenfatio fiat: Al-

terum quod definit, eft,

ab hoc .obliga.

tione: neminem - titulo . co

nfuetudinis im:

jun "

memorialis

néc ex defe&u conpruorum

redituum exi

mi

Tertium;

"hujus obliga:

tionis caput hos curatores a

nimarum quos:

cunque, etiam vicarios

n 4

. etiam regularés

etc. ad hanc a

pplicationem adftringit, omni:

lbct [H)

bus omnino

diebus, quibus. populus chri«

ftianus Miffa

e facrificio intereffe tenetur,

j v

etfi-fors ex

;

Tom. V.

Apo&olica conceffione iis die-

j*

N

bus

[

j

^

R—

Tra&atus XF.

178

ter

bus labori fervili Vacare queat. Et fic ex

more fub Benedié&to 14. obtinente pafto-

a

res animarüm $0. circiter, vicibus per de-

f

curfum anni pro.populo ápplicar

(dam

.e tene»

rentur.

q

fiek

$. 1839.

tün

du

Sed Quïa hane menfuram ex divino

praecepto conftitutam effe. innuit Ponti.

Cl

fex, et ex altera parte. in multis catholici

orbis provinciis. 9o. diebus, in quibus an:

teà Miffae facrtificio. intereffe . Chriftianus

populus tenebatur ; *haec- obligatio, ex' re-

üto

centi conceffione porntificia ceffat ;; ardua

dtter

quaeftio eít,-an fub hac hypothefi jus di:

vinum aliquam relazationem in obligatione

þis t

facrificandi pro -populo adimiferit: feu am

f5, (

fieii

Parochi in . feftis: dbrogatis tendeantur pro

hr

populo fru&um .Miffae offerre. ^ Sic e. g

fi ex cura anitnarum. ad 80. citciter facri-

min

tün

ficia pró gregé fuo litanda antea erat ob:

ligatus,, ad totidem etiam nunc teriebiturj

Dut,

cum haéc obligatio non 'ex:praecepto 'au:

8]1.13" PE

diendi Milfam, fed ex munere paftorali

WH]en

lt

nurnquar mutato; aut mutando, feu ex

l

jure .divino-'defcendat, ; Verum :cum jus

W

divinum , -t naturalé.alias ex tota actioe

Ü

num; etrerum noftrarum mole nunquam

IN

plus.quam decimam , aut feptirnam partem

tengtu

foleant éxigere honne fat inultum erit

« in

ex 365; diebus $o. id eít;, quartam par:

lr

tem

Caput. F.

179

tfen

tem dierum, et facrificium pro populo

o

petere? unde mens Pontificis ad hypothe-

Xl i

fin audiendi miffam etiam praeceptum ean-

A

dem applicandi videtur temperaífe, et ficut

ex proba ratione obligatio affiftendi facri-

ficio fere ex jure divino, et naturae ob.

tinens potuit mitigari; ita etiam prior,

( diri

dummodo infra decimam partem hoc offi-

t Pont

cium non deprimatur,

eutilt

VU5 d

Qc 18406

p

yert

Quantum ex bencficio fola ejus infti-

Ü

(

tutio, legesque in eo defüper conditae

A U

attendendae funt, plerumque fáltem. .Ab

p

l ]0)1

his tamen excipiuntur bini cafus. Et primo.

is, qui fingulis diebus pro auctore bene-

TL

7

j P

ficii tenentur facrificare, poteft aliquoties

per annum facrum omittere, fi forte fe

9d

d

g

minus ad tantum . munus obeundum para-

u

tum inveniat.

Item tali licet aliquoties,

Ia Cf

puta quinquies aut fexies, pro fe ipfo aut

99

aliis propinque fibi conjun&tis offerre, non

(

pt

aäï

Ü

tamen pro aliis forte ftipendium dare vo-

lentibus. Vid. cap. r1. de praebend. ltem

fal '

cum

qui aegritudinis caufa per breve tempus .a

dicendo fàcro impeditur, ad nullam ex pru-

l ab

junu

1

dentum interpretatione. compenfationem

tenetur,

Si tamen ceffatio foret longior,

n

p

et in plures hebdomadas protrahenda de-

n ^

/

beret utique vel ipfemet, fi id fieri queat,

r

co1Ine

M 3

N

186

Traitaus XV. |

compenfai*ä, vel per al-iumboiïï'öio fuo fa

lpf

Si vero tenuesreditus id aegre;

füc

tisfacere.

aut omnino non permittant, mea opinio-

t

he ad judicium Epifcopi res'foret defe:

-

renda.

5- 184T;

E

bt

Ex privato titulo fru&us factificii ples

!

rumque debentur ex pa&o, -«et oblatis fti:

jro

pendiis, quorum modum, et pretium vel

fan,

Epifcopus, vel ufüs patriae folet definite,

- eof

ífuntque ab omni fimoniae labe immunia:

li ,([

cum utique utilis mercenarius, qui operam

Q

étiam circa facra praeftat, dignus fit mer:

ïtq

€ede fíua etiam profana,

et temporali;

iatio

pro hoc enim perorat Redemtor Luc. 1o;

fri

uia veto in praefenti negotio latet pa-

HU

&um: fequentia utique non tam ex juré

&t

humano, quam naturali facile eruuntur;

1mo facrificium etiam unum promiffum de«

Pünt

fint

fraudate levitet, vel quod alii volunt gra*

Imo ipfa dilatió

jri

viter juftitiae adverfari.

poteft effe gravis.

Si inftante. partu, jm:

minente morte, vi morbi vehementer ürz

gente,

lite ad finem vergente petita defü

Y

per facrifióia mox debent-exfolvi. Menm:

fem unum vel alterum etiam pro defunctis

l ?M,

juvandis permittunt.

Longius fpatium eu:

ting

ehatiftica feu ad agendas gratias petita ad-

Cdpie

mittunt. Ert denique fi petentes facritr

ET

eium n

longiorem moram confentiabt,

lic f

ipío-

18r

Caþut F,

(io d

ipferum licentia quilibet re&e utitur. Huc

] a

facit decretum Urbani 8. fuper hoc nego-

Oplii

tium editum.

«t dele

$

1842.

Ex commemorato mox pac&o difcitur

?do, quod pro eodem facrificio non pof-

fit quis recipere duplex ftipendium, nifi

sf

ile, qui dedit, in hoc confentiat. Vide

ys d

propofitionem 8. ab Alexandro 7. damna-

"

"n

tam.

ltem 10mam ab eodem Pontifice

E d

j

confixam : quae fic habet: non eft con-

tra juftitiam pro pluribus facrificiis ftipen-

]i OPEME

dium accipere, et facrificium unum offerre.

35

Et quidem eadem padi, et datae fidei

t

ratio id videtur evincere; licet ftipendia

y l

"

minus congrua fint. Quod quidem omni-

ol

J

y

no certum eít poft conítitutionem Inno-

us*

Ts

centii I2, anno I6g7. editam/:. Quantum-

1, ii

cunque ftipendia incongrua, «et tenuia

g

fint — —— — tot miífae cele

.

m

brentur, quot

[)

Praefcriptae fuerint.

]Wl

rti, !

q

$. 1843.

j

t

Sequitur ex eodem »tio, facerdotem

non poffe obligationem facrificandi in alium

]

gefuv'

ita transferrc, ut partem ftipendii fibi re-

tineat; prorfus enim nullum bujus jucri

qdum

capiendi titulum habet,

lta definivit Ur-

petltä

banus 8. in conftitutione fua 4s. Etiam

s ll

gt

huc facit propofitio gna ab Alexandro 7.

d

M 3

damná-

Tractätus 547

1$2

damnata, Vbi infüper a fordidiffimo lt/lcro

cavendum , quod damnavit Benedié&tus 14.

in fua epift. ad univerfos catholicae orbis

Ne fcilicet facrificia

Antiftites data 174r.

ex locis illis; in quibus majus datur fti-

pendium, transferantur in alia loca, in

quibus de confuetudine minora obtinent.

Sed etiam a fpuria condonatione caven-

dum; dum facerdoti praemonito , confen-

fl

tienti, ac prout ajunt, libere partem fti-

V

pendii remittenti facrificia o

:fferenda com-

p

mittunt *),

T&

&

*) Hae enim ceffiones, dohatiorlles etc. TràrO

gï

vere liberae funt, et quantum ad libertatem

vere ufuris funt fimiles, quas pauperes offe-

]

runt, vel etiam fub fpecie doni gratuiti pro-

l

mittunt, fed ideo ícilicet, quia alias mutuum

f

ab alio obtineri non poffe probe noverunt.

Sic etiam hi facerdotes in condononda parte

V

ftipendii liberales fünt; quia malunt leve

M

quoddam potius, quam nullum ftipendium

g1

recipere. Si enim polffent pro lubitu integra

L

habere, pro tuis dimidiatis utique non adeo

liberales

forent.

Videatur epiftola Bene-

0

didi 14. hoc $o lfudataä

(]

^ij

(

li

li

Tra&a-

Caput [.

183

at

TRACTATVS XVI

Ij

'bis

DE

SACRAMENTIS. NOVAE

LEGIS

GENERATIM SPECTATIS

iCl

u

ui Myfteria haec, eorumque efficaciam

n

J

d

rite . expendet ,

felicitatem populi

chriftiani fat admirari non. poterit.

Quid

(at

fen

enim effe debeblt, quod ritus ahqm, quan-

tum ex indole fua maturali manes plane,

lv

vim conferendi gratias,

on

tum eas , quibus

plene fanälücamur, tum illas, quibus ad

recte vivendum, mire roboramur, habeant,

et infinita chrifti merita abundanter, et

u

natett

gratis infüper in nos redundare faciant?

of

De his plane, nifi me omnia fallunt;

1n.

| m

telligi debent divina teítimonia illa: Hau-

hIU

vielis aquas in gaudio de fontibus Salvatoris a).

iti

u

Vt vero idem Propheta gratiam per haec

Myfteria gratuito datam exprimeret,

ele-

w

4)

du

gantiffime feribit: Ommes fitientes enite ad

I

aquas ,

T

et qui.non babetis properate.

Emzte ;

put

et comedzte

V'enite , emite absque argento , et

abs ulla. commutatione: oinum et lac D) 4pe-

viam in /uj,vzzs collibus jiumma, et in medio

camporum fontes ;

penam defertum . in flagna

aquarum., ei terram mwam ZTZ TZ'UOS aqum un —

—— — Ut videant, et fciant,

et. recogitent ,

et

mtellzgam parzter, quia. Ynanus .Domini fecit

M 4

boc,

a) Ifm 12.. $,

jf

b) Ibidem 55. r.

184

Tractatus XVI.

boc , et San&tus I/rael crveavit illud c)

Nec

]

i

facile adfcribi poffunt omnes fententiae,

quibus

Propheta evangelicus ubertatem

U

ac divitias novae Ecclefiae depraedicat,

Á

quae quidem ex noftro facrificio, et ng-

(0

vae legis facramentis copxoüüïme nobis

adüuunt'

nam quoad reliqua capita .non

i

video, cur nova lex antiqua illa quoad

fi

participationem gratiarum —fuperior efï'e

ln

dicatur.

i

CAPVT PRIMVM,-

Wi

lil

De Natura Sacvawentorum.

DI

6$.1844.. Ex definitione Sacramenti generatim ace

cepti,

E

$.1845. Sequitur Imo, Sacramenta noftra ritibus

fub fenfüs cadentibus conftare, et

flpi

$. 1846.

ITdo eadem gratiae effectrices eaufas,

&bf

atque Illtio Chriftum eorundem Auc'torem exx-

Qec

flere; et demum

l

S 1847.

Quod eít IVtum, quodlibet Sacramerns

tum velut ex materia aliqua, et forma componi,

a

i

$. 1844-

:Jima

l Wp

[nter grátias, feu beneficia fupernaturalia

4

exteriora $. 1797. fecundo loco fe offerunt

l

JR

SACRAMENTA feu myfteria divinitus ad

nos fanttitate Donandos inftituta

Et uti«

que primo loco de horum genere, et de-

inceps

dedu

€) Ifai 41. 18. et feq

Cupwui EL

185

Net

inceps de fingulorum Jpeciebus agendum

,

mihi eft. ]Jam circa facramenta generatim

[ .

confiderata notanda fünt ea, quibus com-

l,

Jiani, et rurfus illa, quae exirinfecus illa

n

concernunt.

lgitur natura, -qua Sacra-

Jui

mentum novae legis (de hoc enim folo

| 00

in praefentj agimus ) conftat, fequenti de-

quoad

finitione .exprimitur.

Sacramentum novae

f

legis efb fignum aliquod füb fenfus cadens ad

Jignificandam , et efficiendam gratiam . divinitus

anflituium.

Vel aliter: Eff vitus quidam fa-

cer , gratiam tum /fan&tificantem , tum attualem

ejiciendi virtutem. auGtoritate divina obtinens.

m «

$. 1845.

Ex quo patet:

Imo.

T

Sacramenta noftra fenfibus per.

cipi poffe, neque a&ibus mere internie

n

abfolvi. Hi enim nec fignum effe poffunt,

na t

nec ritus; neque poffunt per eos plures

in eadem Religione conjungi: haec enim

5cf2meïf

eft aliqua ex praecipuis facramentorum do-

Omp()m(

tibus fuffragante S. AVGVSTINO L. 19.

contra Fauflum «ap. . m nullum momen re«

ligionis

Jéu verum , feu falfum coagulari por*

utaha

funt bo

mines, nif aliquo fignaculorum feu Sa-

erutt

eramentorum . vifibilium confortio, colligentur.

tus 4

üw

— $. 1846.

p d

Ex Sacramenti

defï.nit;ione $. 1844

i

dgducmu;

M s

IIdo,

ii

186

Tractatus XVI.

Ildo. Noftra Sacramenta efficacia fa.

ne, divinam gratiam nobis conferendam

non fignificare folum, fed etiam efficere,

N

idque ex opere operato íeu ex vi divinitus

eis indita, . prout id definiit CONCIL.

TRIDENT. Seff. VIL . Can. VIIL. | Siquis

dixerit per ipja movae legis Sacramenta €x

opere operato mon cen

fi

:

erri gratiam , anqtbe-

ma fii.

Patet

Hl

Ilitio. CHRISTVM neceffario. vel

proxime (quod fa&um eft) vel per alios,

T0

fua tamen aucoritate, et neminem alium

tu

Sacramenta conítituere potuiffe, Cum in

W

(t

moderna difpofitione, feu providentia non

detur gratia nifi per CHRISTVM, et nemo

li

h

fane DEO inferior ritui, feu a&ioni in-

teriori mirabilem et plane ftupendam effi-

i

ciendae gratiae vim tribuere potuerit; in«

]

telle&u facillimum eft, folum CHRISTVM

!

aut alium, fed ex communicata duntaxat

a CHRISTO

auctoritate . Sacramentum

q

condere potuiffe *).

f

Y

M

*) Et quidem CHR

ISTVM pro:;ime, et neus

(

w*iquam per alium moftrae legis Sacramenta

Conferunt au-

T

reapfíe inflituiffe certum eftt.

i

tem non tantum gratiam , qua Filii DEI efh-

cimur, /eu babitualem , fed etiam acualem,

)u

id eft auxilia ad pie vivendum conducentia;

N

prout amplius deinceps patebit.

Qua vero

I

yatione nobilia adeo dona in nobis Sacrá-

Alii enim

Ti

xnenta efficiant , haud confentiunt.

int 5

li

?b?fbam? a; producegtem in iis vim ftatui

alii

P

»4

Caput [.

*

187

-

alii

vero /sorali effcacitate contenti funt,

quatenus

fcilicet

tanquam

actiones

ipfius

|dam

ett,

CHRISTI fua. dignitate DEVM movent . ad

dandam gratiam.

Et quidem in cauffa mo-

VU

rali etiam veram quamdam etíi moralem vim

L.

contineri patet ex iis, quae de Simonia a

j

Wsl

"

$. 1664, et deinc;ps dicebam.

1 u

t

SC1 647:

H

Ipfum tamen hoc fignum d

Vinitus

inftitutum, feu ipfüm Sacramentum prout

. i

IVto. ex definitione S. 1844. quodam-

j

j0s

modo inferre licet, abfolvitur feu corifti-

AT

tuitur rebus tanquam mazeria, et verbis tan-

(

Y

quam forma: lia decretum EVGEN.: IV. in

1 non

Concil. Florent. Et quidem res ipfae dicun-

rem

tur materia remoía, ufüs vero earum re-

; 1

rum, feu a&io, qua adhibentur, eft ma-

n

teria proxima. Sic aqua eft materia remo-

]i "

n

ta Daptifmni, aqüae vero affüfio materia

N

!

proxima; et verba adhiberi folita Sacra-

t

menti forma funt.

Jn

Has porro materias,

gp[mï

et formas ipfe CHRISTVS eo ipfo, quod

acramenta inftituerit, faltem in genere

g

J

ená

defignavit: nam Sacramenta ipfa, aut eo-

rum materiam

et formam inftituere idem

E

eít.

etii

Vt adeo mutationes defüper facien-

t]etts

en

dae non tantum faerilegae fint, fed etiam

xn[]an

Sacramentum , ejusque vim periculo ex.

oU

ponant, cum uti

Sact

que ad efficiendam gratiam

g

nihil valere qu

eat,

nifi quod a Chrifto

Ju

Ils

hanc vim obtinuit *)

H

il

Il

*) Cits

188

Tractatus XVI.

& Circa quaedam tamen Sacramenta a CHRI-

f

STO folum genus materiae, et formae con-

ftitutum effe volunt,

munus vero defignandi

earum fpeciem Ecclefiae ex ejus voluntate

!

competere,

Sic forma poenitentiae a neítra

non nihil diverfa quondam obtinuiffe vide-

gur.

Sed etiam in extrema Vnáione pro in-

firmo oratio fundenda,

feu potius fpecies

$

orationis a CHRISTO definita fuiffe non vi-

detur.

Signa quoque, quibus in Sacramento

ordinis poteítas facra confertur, arbitrio Ec-

clefiae effe obnoxia multi volunt, dummodo

tal& adhibeatur, quo S. Poteftatem aliquam

conferri figniücenlu' gtc,

CAPVT SECVNDVM. -

T

De Miniflro Sacramentorum.

sl

$. 1848. Minifter Sacramentum extrinfecus con-

cerpens, ut Sacramenta efficaciter conficiat, in»

j

diget intentione, quae

6. 1849. Imprimis fat definita effe debet, ita ut

voluntas feratur in obje&um, quod reapfe,

$.1850. Eti non quoad nos determinatum fit,

Sed

]

.

1841. Eadem intentio debet infuper fat efficam

effe, et fub hàc confideratione eft vel actualis,

vel virtualis, aut habitualis.

Ex quibus noü

tantum prima, fed etiam fecunda ad conficien,

dum Sacramentum fufficit: licet haec virtualis

$. 1852. Obfcura, et reapfe a&us voluntatis modo,

et tacite perdurans effe videatur.

Aft

fl

$

.1853. Intentio tantum habitualis adminiftranz

dum Sacramentum minime fufficit,

Y

g. I854Q

Caput H

189

IN

$

r

1834. Verum efücacia intentionum infuper vel

Cor

libera, et abíoluta ; vel alicui conditioni pot-

eft effe obnoxià:

d

tAt

1

1958.. qusmodi tàmen conditiones pofTunt effe

(ira

i

vel de eventiu primum futuro ; vel de praete-

rito, aut praefenti: iffae tamen duae poftétiores

M

Rn

$.

1856. Non funt proprii nominis conditiones ;

jn v

atque ideo Uurgente dubio ex probata quavis

tret

raüone; ímo ex fola Sácrammaentum

tecipere

) fe

volentis utilitate facile adhibendae. Ea

tamen

ny

1837. Conditio, quae in futurum concipitur ;

qua

ad nullum Sacramentum (nifi; in, matrimonio

quandoque) admitti poteft,

$

e

1838. Vt vero Minifter conferendo

tantá niy-

fteria licité,

i.€., abs peccato fe pérat, debet

in ftatu divin

ae gratiae exiftere: quod quidem

o

18$9. Multo magis,

et fub periculo pluriunt

(

deliéctorum ad actum

Sacríficii requiritur.

j lt

.

1960. In Sàcramento Poenitentiae nminiftrando

tot peccáta talis committit ,

quot poenitentes

l'a ].':

abfolvit; quod

pfïs

*

1861. Secus fe habet in difpenfandà S3. 'Euchä-a

riftia,

f

Demum

.

IP62. Additur, quid de Diacóno ad aram mi-

ficat

nirante, de eo,

qui folemniter ad populum

jlifs

dicit, item de illis, qui Sactificio interfunt,

0R

cenfetidum fit; fi talia in ftatu gravis peccati

ant;

jer

m

Iu

9. 1848.

900

Iïä,-quae £éne

ratim Sácrámenta exirin/e:

€/s COncernunt, $.1844. funt MINISTÉR

jrit

Sacramenti

» Tecipiens illud feu fubjettum.Sa- ^

jj

cra-

190

Tractatus XVI.

cramenti, ac demum Sacramenti effettus.

Ex parte rminiítri quaedam requiruntur,

:

ut valide, et alia, ut licites id eft, juíte,

et absque culpa haec Myfteria miniftret.

Porro ad valorem generatim (nam diverfa

Sacramenta diverfis, et fibi fpecialibus in-

i

digent conditionibus) in miniftro requiri-

)U

d

tur intentio, faciendi id, quod Chriftus in-

ftituit, quod facit Ecclefia, feu miniftrandi

(

Int

facrum quoddam imyfterium, feu demum

(quae eft aliquorum audax, et in delicata,

ac gravi adeo materia neutiquam adoptan-

da opin

jo) actum extérnum duntaxat exer.

cendi, TRIDENT. Seff. 711. Can. XI.

t

lQ

$. 1849:

fi

l

Haec vero ihtentio duabus indiget

lt

Ye

dotibus, fcilicet debet effe defimita, ac

af

determinata, feu potius debet in defini-

ito

tam, ac determinatam materiam ferri e,g.

W

hanc vel has hoftias, non vero ex pluri-

]

bus decem incertas,

ac non defignatag

confecrando.

Et, quae eft dos altera, de-

bet effe fat efícax.

Jam agendo de prima

dote quantum ad homines, quibus con-

fertur Sacramentum, vix dabitur pericu-

lum: quilibet enim praefentem vult abfol.

vere, baptizare, confirmare etc. ut adeo

non periclitetur Sacramentum, etfi fübfit

Petrus, dum Minifter Sacramenti putat ad-

effe

Caput II.

:

C

effe. Paulum, . In mätri*monio tamen cujus-

lmï J

que intentio non in praefentem, fed in

Jit,

defignatam fibi perfonam fertur. lr con-

Tet,

fe&ione quoque FKuchariftiae erravit ille

t

Sacerdos,

qui ex acervo hoftiarum fibi

j

appofitarum forte. nonnifi feptem hoftias

qie

pro totidem, qui altaris Sacramento refici

jj

defiderabant , hominibus confecrare voluit.

adi

Quaenam epim prae reliquis hoftide hac

j

iptcptione confecratae fuerunt ?

(

ptan-

$. r 850.

;xer j

: 'Illa autem facerdotis follicïfïüd'o* mihi

nimia videtur, qui , cum hoftia quaedam

non confecrata aliis confectatis admixta

fuiffet, eam non eft aufüs confe

crare, Et

licet ..hanc folicitudinem multi

probent,.

y?

velintque, ut. omnes hoftiae a

b eodem

i l

aofumm

antur,. vel omnes. füb. conditione

(

j

iteràto

u

confecrentur

j attamen eam. ratio.

hi i

Ü

nem haud perfpicio:

]u

(

qua prudens dubium

induci queat *).

at

*) 'Equidem facil

de

e ápparet, quod materia coh-

'1I]4

fecranda defigr

làrj ita debeat, ut voluntas in

uuam magis,

quam in aliam feratür; ut au-

ou

,,, tem 'eadem pr

fit,

ae reliquis intelle&ui cognita

CU

aut interroganti oftendi

queat,

nulla

vfo

ratio. evinucit.

Particulae

bic

vel boc

funt

'equidem* demonftrationi" de

flinatae, fed [fuo

qde

munere fitis funguntur, 6 actum voluntatis

fubxlï

im hanc pot

1us,

quam aliam 'materiam diri-

l

Q

gunt,

Vel dic: (i caécó acervus hoftiarum ,

vel

clie

192

Tracïia*ms XVI.

Veï vifu praedito hoftiae in vafe ölatiï*ae ad-

ponantur, n poteft fingulas demonftrare ?

et.tamen valide omnes confecrabit ; quia in-

et individuá

telle&ui et numerus quidem,

|

fünt ignota: voluntas tamen nonnifi in de-

I(

fignatas fertur,

ll

$

ISSI'.

P

ET

Et haec quidem quantum ad defigna-

t

tionem, qua

intentio in rem definitam

ENI

ferri debet. Nunc de ejus efícacia $. 1849*

a&q

Et quantum ad hanc inten

tio dividitur in

Prima,

li

atcualem ,. oirtualem s et babitualem.

feu a&ualis, et, quae cum eadem conve-

n

r

nit per omnia,

aCtu exercita eü: acus vo.

luntatis adhué perdurans,

-quo quis vult

ü

confecrare, abfolvere etc.

et haec. eft

et efficaciffima, ad quos:

i

omnium optima,

vis aC&us maxime fufficiens.,

Altera eft

p

eirtuilis, quae quidem a&u jam tranfit, in

fui tamen virtute perftat, et agentem di-

rigit et impellit ad actum *).

)

Explicant eandem exemplo quodam:

quidam

ccidere decernens àrma. pa-

inimicum fuum o:

a

rat, focios pugn

e conducit , .proficifcitur ;

infidias flruit etc.

dub hisce actibus faepe de

1

caede perpetra

nda ne cogitat quidem, et ta-

fuasque áàctiones profequitur ;

men pergit ,

, utpote quae

utiqueé non ex intentione actueli

fed ex vi ab

jam tranfiit, fed ex virtuali,

a&uali illa relicta, ae perdurante.

Hoc vero

intentionis genus fat efficax, et ex omnium

fententia ad Sacramenta tam miniftranda, quam

recipienda fufliciens eft.

$. 1852.

li

L

Caput iE

193

E

$. 1852.

u

Lare?

Illud duntaxat obfcürum manet, in

vidii

dé

quo haec virtus ex intentione praeterita

remanens confiftat. Mea quidem opinio-

ne in voluntate nihil dari poteft, nifi actus;

aut babitus, feu affuetudo ex frequentatis

[

actibus comparata.

I£íta fola principium

ytat

determinans ad a&ionem ef(fe non poteft ;

I)

actus vero voluntatis eft ipfa intentio

actualis.

r

Quare,.ni fallor, intentio virtua.

jj

lis eft a&us voluntatis feapfe adhuc exi-

,mfe-

flens, et quantum ad voluntatem ipfam

NO:

ab a&uali intentione minime diftin&a: ab

vil

ea tamen differt ex eo

» quod intellectus

ceü

ad/ eam non attendat,

utpote aliis cogni:

"

tionibus occupatus *),

qUOSä

u Eü

3 Nullum defiderium quiderh , nullani intentio-

I

nem poffumus habere abs cognitione praevia

em dl'

ejus rei, quam volumus; frequenter tamen

rem aliquam volumus àbs fubfe

quenti cogni-

tione hujus voluntatis ,

feu potius a&us li-

quidü

bere exerciti,,

et forfan adhu

C perdurantis ;

at

ï

et quod idem eft;

non polífumus volle rerni

fciti

nifüi cognitam ,

poffumus vero eandem velle

pe/f

adu quodam,

quem non cognoícimus.

Et

t t

talis actus refl

eXe non cognitus, licet vere

jtt )

exiftens meà o

conftituit.

pinione intentionem . virzualerà

: 9uaf

Qua quidem explicatione etiam

aM

illüd intellíg

itur, quod intentio virtualis pof-

: vai

It efle prin

conficienda

cipium aétionis moralis, et fic ad

nniüï)

Sacramenta proxime fuflicere.

[

Jom. V.

N

b. 1852,

H

u

Jractatus XV E

194

$. 1853-

s

.& babi-

Tertium ge

Ms intentionum e

tualis, id eft, ea, quae penitus jam tranfit,

adeo ut nec in virtute fua perduret: at.

tamen a&u quodam contrario non fit re-

tractata.

Et haec ad Sacramenta mini.

ftranda haud fufücit, cum nihil efficacita-

tis habeat, et fic principium actus moralis

$

effe non queat.

$. 1854.

intentio tamen quantum ad efficaciam

etiam aliam divifionem fubit,.qua vel ab-

vel conditioni alicui obnoxia cen-

foluia ,

Prior eft, quae libere,

ditionata vocatut:

ac nulli eventui àlligata concipitur, e. g.

un-

volo té baptizarej altera vero ex vol

liqua circumftantia extriti*

n

tate ageütis ab à

feca dependet, e. g.. VO

lo-te baptizare, fi

Pater tuus Vivat.

jam ' barum | conditio-

num quibus. àgentes,

pacifcentes, etc.

fuas intentiones álligare folent,

aliae funt

de

de praefenti, aut praeterito : aliae vero

futuro.

$. 1855-

'Vot'a.-, intentiones, et pacta alligata

àd conditionem praefentem , Vv€

] praeteri-

tam vocantur conditionata , reapfe tamen

talia non funt, et modo jam ve

] ex in-

togro

L

ICaþut "n

T95

tegro vim obtinent,

velq penitus nulla

Mil

Id

funt *).

Vid. tratbat, »

omum.

j

dl-

*) Vbi etiam nimiam

plerorumque Religionem

non fatis capio,

qui ad Sacramenta fub con.-

t

ditione praefente ,

aut praeterita miniftranda

?'M

£ravem adeo requ

irunt cauffam.

Mea opi-

nione fufficit, fola recipientis utilita

xl

fperamus licet

S illa, qua

incerto, in eo grati

am vel in-

Qs

ducendam,

vel- augendam.

Et fic fub tali

conditione fcilicet piieterit

4,

aut praefente

toties Sacramentum

Ípes etiam probabili

rede miniftratur, quoties.

S duntaxat affülget, illud

valitürum, etíi

*

dem magni et g

alia ratio non fuppetat. Equi-

[EI

raves admodum huic licentiae

adverfabuntur ,

utpote quae antiquitati, et

| ü-

majoribus noftri

$ penitus igfota, et in res

(

fanciffimas paru

mrtr

everens eft: verum, quan-

bett,

tum ad fenfum Ecc

lefiae fufficiat nobis eun-

f

I)

dem nobis non effe

adverfum, etfi fuffragan-

lat

tem .non habeamus.

W

IUl

Ecclefia judicante uti-

que, non item Ecclefi

à filente proprio judi-

eävr nn

cio indulgere bericulo

tat.

Certe de B

fum eft, firatio fuppe-

J i

aptifmo füb conditione ali-

qua miniftrando tr

J

g

ium.aut quatuor primorum

Ü

M

faeculorum exemp

lum non fuppetit, nihilo-

minus fübfequenti

a

jl

f

nus haud gravate ad

optaverunt.

faecula hoc Baptifmi ge-

Conditiones

qo "

aliis Sacramentis adj

iciendae adhuc recentio-

res funt:

ac demum plura

alia circa Sacra-

menta ufus recentior,

et ufui fuífra

gans ratio

induxit,

quorum in fu

periore aetate nulla,

"

4ut incerta vefligia lab

entur,

Sic ipfius ge-

li

at

neratim intentionis neceffitas vi

1

ris graviffimis,

T

o fummis incerta, et non nj

fi ope divinae

patefactionig

um

ebatar,

primum addifacnd

a quondam vi-

j

ng

N2

$. 1'856.

ss

Tractatus XVÍ.

196

ä. 18565

^

Videtur autem fat grais rvatio üfum :

Si enim eximia licet

hunc commendare

horum myfteriorum fantit

as non obeft,

l

——

quin p

ofint fimpliciter et abs ulla condi-

tione a

dhiberi, quando gratiàe etiam au-

— — 29

endae tantum fpes certa fe offert, cur

non licet eadem fub conditione (putà fem-

per prae

terita aut praefente) miniftrare;

fi augend

ae gratiae fpes probabilis id fua-

Scilicet-certum ad certum , et pro-

det ?

babile, ad ptobabile eandem videntur pro:

ortionem fubire *).

.

fuper rationé

*) Quod quidem ab intrinfeca in

fuaderi poteft, nam vel ea conditio4 à qua

pendet intentio, reapfe fubfiftit et Sacramen-

tum et integre et modo jam valét, eftqué

totus actus plané abíolutus;

vel ea conditio

et Sacramentum nullate-

reipía non obtinet ;

pus miniftratur: imo nec attingitur ;

eogued

nulla prorfus fit intentio , et verba: Ego té

non in altiore fenfu proferantur;

alebZUO H

quam a Do&ore,

qui dicit haec verba eue

Sacramenti -- poenitentiaé.

Iiorum

formanm

JCtorum, Ro:

nanorum veriffima e(t fententía,

qui.condition

es de praeterito, et de praefenti

re conditionum pe-

hi

eventu conceptas €x gene

nitus excludunt, eoquod omne negotium ab

initio

mox vel abfolvant,. vel penitus in.

fe&um relinqudnt, ita, ut nec attimgant iilud,

aut aliquod initium eidem dent.

Quaré non

intelligo , qua ratione debita reverentia Sacra-

g

ipento derogetur, quod deficiente conditione

in nulla fui parte exfittit, cum utique hulla-

senus exfiftenti nullatenus pofüit fieri injuria.

&

9. 10575

Capui II,

197

Mi

: $. 1857.

cet

Aliter utique fentiendum de condi-

[

tione «d futurun alligata: haec enim cum

Vil

fufpendat a&um , feu potius intentionem

j

agendi, Sacramentum fi

[uo effe&u femper

W

deftituit **),

dl

*) Hoc enim non poteft valere eo tempore,

:

lt

quo ritus exercetur: tunc enim nondum ab-

ï

li

folvitur:" neque * eo tempore, quo intentio

FLO

perficitur, et prout loquimur a füa conditione

puvificatur ;

ibi enim nullus amplius exfiftit

Du

ritus,

Aliud eft in matrimonio: hujus enim

natura, cum ex integro moralis fit, et nil

NIUUC

u

nifi partum, pote(f partes "oraliter, id eft,

i QU

dn aeftimatione humana extarites babere. Pof-

fum -fcilicet cum aliquo in füturum contra-

here, neminem vero poffuüm in futurum la-

(n lt

vare,

neque

nunc aquis intingere, ita ut

JdW

h

alio primum

n

Lice

tempore a fordibus purgetur.

[ u

t etiam ad matrimonium tales conditio-

hi t

Res nOn ni(i pericu

lofe, et vix aliquando abs

"

culpa adimittantur,

!

mi

rbä eu

:

1858.

Jlorub

rentily

Et haec minifter ad validum Sacra-

elelid

mentum debet afferre: fequentibus indi.

1 [*

n?lb

get, ut illud abs culpa miniftret. $. 1848.

; M

Et primum quidem eft, ut ipfusmet a gra-

fïud,

vi noxa immunis in gratia divina exfiftat,

i n(

graviffme peccaturus, fi illotis manibus,

st

if

Jl

li

et res fanctiffimas tra&are, et in ipfa gra-

l hï

tiae penetralia inimicus DEI fe introdu-

j

€cere audeat. ldque etiam de miniftro non

j

T

3

cons

.

us

Trattatus XVI.

198 '

confectato, qualis ad Daptifmum eft Chri-

ftianus quiscunque, fi facerdos haberi non

queat, jure intelhigunt; nam et ifte con-

ficit Sacramentum.

Repentina tamen ne-

cefitas tam miniftrum confecratum, quam

5

non confecratum excufat.

Si exempli gra-

