vel quia talia a plebe capi non

far

poffe autumant, quafi Chriftus pro his

At

non effet mortuus, aut certe quafi indo-

J'i

&is lex caritatis theologicae,

quae ex

funt

Inoj

myfíteriis hifce nafcitur, non effet fcripta,

.I[Hn

$. 1918

fitie

Q

?l

Etiam illud obtendunt, quod expli-

catio divinarum rerüm , quae Chrifti vi.

fitr

taum, mortem

et ab eo inftituta myfte-

ria concernunt ,

parum ad mores emen.

dandos, ad vitutes implantandas, paucis

ad ufum vitae hum:mvc faciant.

Atqui in

de

hoc graviffime decipiuntur

Paulus inter

Tàt

Corinthios degens, et ad eorum falutem,

füb

prout puto, fat multa efficiens

non pu-

ür

tabat, fe inter eos aliquid fcire, nifi Ie-

LUA

fum, et hunc erucifisum. a) Et merito:

[M/

nam quid ad docendum clarius,

quam

Vi Pk.f

exempla d:vma? quid ad movendum effi-

tvq

cacius,

quam momenta itidem divina?

T

quid ad obtinendas glatlac, quibus demum

&

virtus perficitur,

et vitium füperatur,

UR

faecundins effe poteft,

quam ea, ex qui-

Ti

bus omnes gratiae fcaturiunt, «t extra

quae

2) 1. ad Corinth. 2. 2.

Caput VT.

249

VOLl

quaä nulla datur gratia? Certe maximus

jden

Evangelii praeco continua Domini noftri

um

lefu Chrifi, ejusque mortis et fanguinis

Me0,

commemoratione epiftolas fuas totas im-

n ht

*

plevit, utique ad ingentem earum Eccle-

j w

fiarum, et omnium deinceps faeculorum

yo i

utilitatem. Idem alii Apoftoli in fuis fcri

| itdo

ptis praeftiterunt,

De iis, quae Chrifti

funt, etiam nobis meditatio, et comme-

"

w

moratio, ficut eft utiliffima , ita frequen-

dffima effe debet: neque enim ex divinis

fatietas, nec ex iis, quae infinita funt,

cogitandi, aut

"

dicendi penuria aliquando

D

timenda eft.

i

l müd

j

$. 1919.-

!

peuïi

Iam de Sacramento altaris in tra&ratu,

Aj

de caritate theologica ,

ad quam fuapte

J n

natura Ípe&at, differui:

in praefenti ea

fit£t

fubne&o

» Quae receptus ordo, et pleni-

500 p

or dottrina exigit, ut hic fuppl

eatur, quod

qii^

antea omiffum fuit,

Eff itaque myflerium

mcl'iw '

Kuchariftiae

Sacramentum mnovae legis, in qua

j quaä

corpus et fanguis Chrifli fuüb fpeciebus panis ,

ff efi

ei vini nobis in cibum et

potum pavatus vere

continetur.

ivini:

Circa quod inprimis de materia

jemüü

et forma,

quibus conftat, et dein de iis;

quae .huic facra

erat

mento extrinfecus conve-

piunt 3 agendll

m eft.

[ eïfl'&,

(

1

29,

Qj

S. T

Z

ag as

250

Tractatus XFII.

$. 1926.

(t

Jam omnes tricas fcholafticas declinarg

fb

volens dico: Materia remota hujus facra.

(i

menti eft panis triticeus,

d

| et Vinum de

T

yite. *)

h

*) Perinde autem eft, five panis ille fit ferr

smentatus, five azimus, id eft five fermento

fubactus fit panis ifte,

five a fermento pu-

(0

rus.

Licet latinis ab Ecclefia graviter prae-

EH

ceptum fit, ut nan nifi panam azymum, nul-

lo fermento mixtum adhibeant, ficut graeci

ne

Panis triti:

e

b

non nifi fermentato uti- debent,

ceus is eft, qui füb nomine tritici apud omnes

gentes venit. Quorfum Zea (Dinckelkorn oder

Kern) in nmoftris partibu

s. ufitata merito r8.

fertur.

Ad hoc vero genus tritici probabili-

us /4!;go noftra (der Rocken) et minus proba-

h

biliter hordeum, avena et oriza reduci poteft.

h

Vinumn vero tanquam altera hujus Sacramenti

I

materia debet ex uvis utcunque maturis expref-

&

fum effe, nondum corruptum, aut tale, quod

Non tamen offi-

Q

in acetum jam degeneravit.

cit, fi vinum recens expreffum, nondum di-

V

mufti

habeat.

Si aceícere

geftum rationem

u

lil

incipiat folum, valebit confecratio, etfi. prohi-

bita fit.

Vinum congelatum ante confecratio:

alias enim facer-

neu

ryefolvi omnino debet:

(j

dos impie, vel omnino fine eifectu confecra-

Zf* ü

bit.

Cruíta enim glaciei non habet rationen

potus,

LÀ

ä

14

0-..

$. 1921.

^

Materia

proxima

hujus Sacramenti

füunt fpecies ex deftru&a panis et vini

fubftantia per virtutem diviaam remanen-

tes

(

Caput. PT.

251

tes.

Tum vero ad materiam proximam

clntm

fpe&tat

ipfum

adorandum

COrpus,

et

fini

divinus fanguis Redemtoris noftri. qui

m d

divinifüimpam Perfonam fuam fub imagi-

ne, feu fpeciebus panis et. vini nunquam

efhï'

fatis enarrando amoris: beneficio occulta-

ferma

vit, nobiftum velut inquilinus habitans,

n pu

corpus noftrum . infuper ingrediens , et

j

i

amoris exemplum edens, quod in fuo ge-

nere extremum

n gï;?f*

, €t divinae dulcedini par

pis t

ett.

a

j m

$

1029$.

uito ?

Totum vero Chriftum mox poft ver-

pïüblïrvïzl'

ba confecrationis, et jam ante fumtionem

y m

i

fub fpeciebus panis, et vini vere, et non

um

tantum in fui figura contineri certus fidei

j a

articulus eft toties, ac recentiffime a con-

i v

cilio. tridentino definitus b).

Siquis nega-

yi U

f u

üW

verit in fanttiffimae . Eucharifliae | [acramento

j ii

conWeri vere, vealiter, et fubflantialiter cor-

ii

pus et fanguinem unacum anima, ac divinitate

rllmib

'[]] 1-1 L'(':

domini noflri ]ESU . CHRISTI

ac proinde

onfecr

totum CHRISTVM , fed dixerit iantummodo

stionel

eje in eo ut fiono vel figura , aut virtute :

anatbema fit.

Poftquam eadem veritas ab

oOmnibus quatuor

Evangeliftis c) et a S.

Paulo d)

claris adeo verbis afferta fuit ,

ut

p

H,

b) Seff. 15. Can: r,

j

", 0

(j

C) Vid. Matth. 26. Marc. 14. Luc.

d n

Ioan. 6.

$) 1. ad Corinth, n

252

Traciatus X VII.ï

ut clariora nedum requiri, fed vix inve-

niri quaeant

Vt adeo mirum fit, aliquas

i

Chriftianorum fectas, quae claro, et ob-

vio literarum fenfui omnia alias tribuunt,

contra totius antiquitatis fententiam , fen-

fum plane diverfum in hifce verbis: Hoc

$

efl corpus weum,

inveniffe, et quidem,

quod ex illarum fententia femper requiri-

Scilicet nemo fatis

tur, clare inveniffe.

dolere-poteft, quod apud nos homines

etiam in re fummi momenti affectus ve.ri-

P 0Í

tatem frequenter ïdeo fuperet.

( 1

9. 1923.

t

d

Forma hujüs Sacramenti fünt verba

age

3 facerdote prolata; Hoc efl corpus meum:

uj

Verba autem

Hic eft calix. fanguinis mei.

f

fubfequentia: movi ef aeterni teflamenti, my

X

flerium fidei, etc. ab aliquibus pro neceffa-

Ti

rüs , et ad formam fpectantia habentur ,

di

quibus alü contradicunt.

f

L

CAPVT SEPTIMVM,

(

De minifiro

Eucbariftise , et. de falutaribus

Uuln

W

ejusdem . eff etibus.

$, 1924. Minifter hnjus Sacramenti eft facerdos

julrisdieïtienem habens ,

$, 1925. Quae competit Epifcopo, parocho et

guï vam etiam aliis

b

$. 1826.

Caput VI.

253

nve |

$.

1926. Vel ipfi diaconocommftgcre poffunt,

iqts

$.

1927. In neceffitate forte etiam diacono inferi-

" Q

or illam licite miniítrat.

hu

$.

1923 et 29. Miniffro, ut illam digne tradet,

I

varia praefcribuntur :

n .»vn'

s hi

$.

1930 et 21. Effectus autem hujus Sacram. fünt

i,

faluberrimi ;

R

5-

1932. .Qui etiami à melius praeparato uberius

o s

hauriumur;

o

$ 1'9 14-

"T

Pon explicatam ta

nti Myfterii naturami

de iis , quae eidem extrinfeca fünt , fcili-

cet de miniflró, de ejusdemi effe&ibus , et

de /ubjeio quod vocant, feu de vecipiente

t

agendum ett.

Sacerdos liujüs minifter eft

1 m!ï!ï?.:

tam illud conficiendo , quam íllud di.

qui

fpenfando.

Et quidem de facerdote hoc

nii, "

Sacramentum conficiente jam alias, et

gt

maxime in tractatu

de Sacramento or-

jenth

dinis ago. - In. quantum vero eft hujus

Sacramenti

minifter

diftribüens

5

indi-

get jurisdictione ,

ut ilud jufte,

et abs.

que culpa difpenfet.

Scilicet ad lcgiti-

mum paíftorem pertinet , oves pafcere ,

TU

praecipue nobiliffimo hoc pabuli .genere.

[c€ïd0;

$. 1925.

Tam : haec jurisdictio competit inprimis

iCbO :

Epifcopo, Parocho, ac reliquis ordinariis

anis

1326:

254

Tractatus XV II

animarum curatoribus ,

a quibus eaderi

V

etiam aliis facerdotibus committi poteft

H

Aliis haec jurisditio privilegio , vel con-

do

fuetudi

—ym (s

1v O2

ti

gi

C.

bl

In noftris partibus qui-

QUi

libet facerdos

nulla

tita licentia, fed ex

Icje

confenfu legitimi páítoris tacite conceffo,

Caf

feu praefimto hoc Sacramentum fidelibus

N

praebe

fiid in templó petant

nam hoc

D

Sacramentum extra cafum neceffitatis, fine

fic

expreffa paíftoris licentia nemo audet ad

tür

infirmos deferre.

$. 1926

Si cafus neceffitatis urgeat,

vél fi fa-

Wt

liet

cultas a

Superiore accedat ,

etiam diaco-

nus

hoc Sacramentum

recte

diftribuit :

Qs

imo divini f:vnmnmïs difpenfationem dia-

iij

n

conis proi

iam fuiffe, antiqua monumen.

ähq

ta loquuntm

bm

$. 1937

HW

Qs

chvn tamen ei,

qui diacono inferi

Cm

l

or eít

et multo mi DUb laico haec facul«

(æ&

tas

concedi poteft,

3013

id ab Ecclefiá

mw

gsvmï prohibitum eft.

[mo aliqui etiam

&

ls

P

ï;

o neceffitate fumendi viaticum id inter:

E

iCl

E

k

fled . minus reécte.

Nam Euchari:

wh

füiam propriis manibus etiam á laico fu-

Da!

juri divino non adverfari , certiffima

ant

;

i.;][c.tls documenta evincunt.

Leges

Vvero

—

Caput. VI.

255

eddet

vero Ecclefiae gravi neceffitate ralaxari

ol

,

aliunde certum ac generale eft.

Et fiquis

| Cf

arbitretur, quod Ecclefia leges fuas ali-

5 Qu

quando etiam ob gravem neceffitatem non

( et

relaxet, id fpeciale eft, neque ad alios

df

cafus , fine aperta lege, transferendum.

(l

ll lJ

Nullam vero legem pro praefenti caufa

proferent. -Sceilicet infolitum circa facra

s fit

fac

4

ile pro ipiquo etiam fine ratione lhabe.

V i

tur,

$

1928.

Praeterea'ï*nini&*rum Euchariftiae fe.

^eg

E

quentes obiigatioi

RVE ]

ftringunt,

Debet fci-

Qu

licet primo locum, in quem

facra parti-

hii

cula decidit, eadem ífublata 1

lavare, et

hujus lotionis ag

uam in facrarium, aut ali-

en t

T

um deécentem locum effrundere

Quod fi

aliquid de divino fu

^

1

guine defluat , lam-

bendo ,

vel exfugendo aut exprimendo

is, quant

um fieri poteft, recipi debet: lo-

'.

CUs vero lavandus, ea aqua iterum in fa.

jf

crarium 'mittenda.

Ft utique haec curáa

fg.CUl'

Circa divinum a

nguinem gravius, quam

cdelt

Circa confecratum

Ve.

panem praecipitur.

etiaft

Ítes communic

antium , fi in eas confecra-

ia

ta Particula d

eciderit, numnquam lavandas

hat

eiie c?nferem.

:

Q[l-'

tf

"

VE[ (

i

$. 1929.

256

Traciatus XV1I.

$. 1929.

p

bi

Secundo praecipitür, ut particulae. con-.

fecratae vix ultra hebdomadem, faltem

n

l

bl

non diu nimis afferventur, ne a vermi-

(tt]

bus aut alia corruptione periculum immi.

1tonn

neat. Vnde intra miffam poft fumtum SS.

n

fanguinem abfumendae , una .cum minu-

tiffimis micis utpote vere confecratis;

Qu

guii

luvat autem has ficco digito colligere:

r modum

lüjo

digito enim humido eas facile pe

T

glutinis lateribus facri vafis allinires. De-

üCen

bent infuper aliaé particulae confecrari:

u fj

hnam ad viatieum inürinorum $. Euchari-

(i

ftia in Ecclelia patochiali nunquam deficeré

debet.

In privatis dotnibus , faltem finé

ü b

LEU

licentia Epifcopi; hoc Sacramentum affer-

U

vare non licet. Deniqueé confuetudo gra-

vem, fed ob paupertatem Ecclefiae faepe

elfe

relaxandam obligationem induxit, ut coram

COf

fan&iffino Sacramento lampas perpetuo

W

luceat, aeternae lucis, quae hic velut fub

g

nube facrarum fpecierum delitefcit, aptum

fymbolum.

$.

1930.

!

De falutaribus divini hujus myfterii

Sed

R ü

effecibus hie dicendum füpereffet.

de his in tra&atu de caritate theologica

quaedam dixi,

et uberius a Patribus, aliis-

,

Ir

J

que piis fcriptoribus copiofe agitur.

prae-;

li

Caput FII.

127

praelenti id folum addo, quod ex omni-

bus falutis obtinendae au

C0

xiliis fine compa-

p)tefi

raüione fit primum ,

et efficacifümum ex

"i

iteratis Chrifti teiïimo

niis: J7ic ef? panis de

cotlo defcendens ,

nl

ut [iquis ex ipfo manducet

U

non moriatur,

Et rurfus : Siquis tnanducave-

piti

FH €x boc pane, vioet in aeternum. Item:

at

qui manducat meami carnem,

T

et bibit mewum fan-

)

Jigte:

Buinem babet vitam aeternas

n,

et ego refufci-

tabo eum in novilmo die.-

mbä-;m

, Denique: Qui

'5. Dv'

manducat bunc pamem,

vivel in aeternum.

Vt

autem intelligamus ,

(ettd

ufum hujus myfterii

ad falutem effe fi

mpliciter neceffarium ad-

gchtt

dit: . Nifi

i

manducaveritis. carnem lii bominis

€L. bibevitis ejus fang

a fj

uinem non balebitis oitam

i vobis. a) .N

tque te de grege temerari-

g Ut

orum ill

yop

orum fore puto, qui recitata ver-

ba. non

de myfterio aitaris

g i

effe - putant ,

intelligenda

contra. apertam doétrinsm

concilii

tridentini, quod

mpet*-!?

infuper definit:

Pignus praeteróa. id

e[fe voluit fuiurae nofirae

gloriae ,. et perpeiuae

ap['.lm

Jelicitatis b). .

$. r93r.

Praeterea omnes in curà animarum

lu

ac multum . exercitos iterat

O, ac fecu-

,S[ter

reé conteftor ,

an non frequenter comfnu-

ni

OlüUw

If

4) loan. 6, zo , 525 $45 $55 59

$^

l

b) Seff. 1$. c, 2,

If

Jomus V.

R

p

250

Tra&taius Xk H.

nicantes plerumque omnes in. divina gra.

tia perftare, et an non graviores lapfus

]

in rar

o communicantibus contingere fole.

ant

Dum vero facerdotes quoque fre-

hu

quentiori communioni adverfantes cerno,

tà

multus mibi exinde dolor ensfcitar, vide.

$x«

turque mili, quod digno tanti myfterii

d

careant.

Nam cum Chrifto intime

fenfu

f

conjungi, eumque' intra fe recipere gau-

| 93

dium eít in hac quidem vita maximum ,

et poit coéleftem illam laetitia facile pri-

k lp

I

ia; deniqüé diviná dulcedo in proprio

i

foüte deguftata:

s 1999-

$. 1952.

(ili

ts

öuöä vero hoc Sacramentum éo ma.

À

jorem efficaciam exferat, quo meliore prae-

m

lum

paratione percipitur, aut perceptum, quam.

ted

diu ibtrà noa perdurat ; adoratur, aliunde

certumi éft Num vero majotem gratiam

*

g* T0

Atf

conféfat; i fuD utraque fpe

[e

ie fumatur ;

ld folum ex

hi

)

inter théologos difputatur.

Ti

Concil. tridentino definitum habetur c);

i ]

quod nüllum detur praeceptum divinum ,

üt; e&ceptis facerdotibus , fub utraque

l 04

fpecie fumatur , et quod fub una fpecie

S W

communicantes nullà neceífaria gratia de-

Lj h

Juti

lice

CAPVT

"trg

€) Seff. 21. Can. :

Wt (

"4

Caput VIL . .

239

Ü

E

CAPVT OCTAVVM.

apli

(ole

JDe tis, qui divinum . bnc epulum vecipiunt.

: frt

$. 19353. Datur praeceptum divinuüx* de u

eno,

"

fu falu-

tari hujus Myfterii ; et quidem

,' WE'

$. 1954-

Imprimis pro decurfu vitae,

Vnde Ec-

nyüeï&ï

clefia communionem annuam,

jntni

$. 19035 Et quidem cirea Pafcha obeundarm

t qu

$. 1936. Sub poena gravi praecepit,

vt

j

$. 1937. Vnica tamen per annum Communione

praecepto divino nom fatisfieri fuadet

propflü

$. 1938. Imo ufus primaevae Ecclefiae , et

$. 1939. Ildo lem

Y

1tio.

m ind'eänitgru-m ordinaría COn:-'

$. 1940. Et quia ab Ecclefia non nif umcam in

j u

jo t

fingulos annos Commünionem ftatuente, nul-

lum contra meam opinionem ar

li

L

teft peti ;

gumentutm po3

j

.

$: 1941. Conimumio menflrua juri divino maxime

grät

conformis effe non adeéo abfurde afferitur,

|

T

$. 1942. Sed fpeciatim pro articulo , et pericul(:;

[oll

v

mortis tanquam Viaticum , ci

t !

bum hunc diyinum

fumi juffit Chriftus: qua legé

jj

$. 1943. Quidquid diverfi defüper opinentur ,

utrdt

I

$. 1944. Pröbabilims etiam illi tenentur, qüi eodem

die hoc Sacramento referti, et non amplius je-

-aüa [

: licet

juni inopinato periculum mortis fubeunt. - Sci-

$. 1945. Praecepto pro articulo mortis conftituto

J

i

extra tale periculum adhu

€ degentes non pgtue-

runt fatisfacere,

Demum

R2

$. 1946«

326o0

Tvactatus X FI.

$. 1946 et 47. Conditiones in reciplente ex parte

animi requi(itae , et

$. 194

3. Maxime puid ciréá püérós, .alimqüe rei

,,Parum intelligentes ,

obfervandum fit 5

$. 1949. Ac denique necéffaria corporis difporütiö

*

*

| vrecenuiätup

"

$ iït;zä-

ïam de officiis

recipientium hoe facra.

mentum, feu prout in fcholis loquimur ,

!

de fübje&o hujus facramenti agendum ve.

nit. Et quidem alia.obligatio eft de hoc

facramento

eneratim fumendo; alia ejus.

dem digne

j

lU

immendi ratiohem concernunt.

Cüm Vero tanta, et'ftupenda plàne emo:

VIen

lumenta ex hoc myíterio nobis offerantur;

Qüde

inirut noti eft dari grave praeceptum opé

b n

dignae fumtionis eadem capiendi $. 1910

fie ?

Et plane noftrum circa divina frigus. fin-

& ]

gulare, ac pene prodigio, fimile eft.. Di-

lul |

viniffimo: hoc. epulp.refici; ac cum prae:

et re[

fentiflima. divinitate,,commifceri fummum,

et maxl-

t ll

omuibüs affé&ibus prenfandum ,

tenq

mis moleftiis promerendum belï-eüeiuq

,

eft' *) TL b

a!lqu

LU

*) Nunc gratis oblatum , &€ pene obtrufum ne-

me:

gligitur, neque fumma, quam offert, utilitas

U

ad.divinam banc menfam mos inhumanos h0*

D

Ípites pertrahetet, vi opüs erat, et gravi prae-

cepto, ut Chriftiani deum fuum guftare, feque

Q

Dénique pericu.

16

cum iHo conjungere -véllent.

(e

lim incurrendae mortis aeternae in quibusdaHm

pam-'

non fufücit, ut imxngnü hujus beneficii

cipes

-

t

Caput. .V TIT..

26I

eipes eíffe velint.

Nihilominus tantae injuriae,

t p

tandque. contemtus acerbiflimo fenfu invidta

Chrifli caritas non ceffat nos invitare, vocare,

Nift

iib w

urgere, et cogere etiam dicens: loan. 7.

monducaueritis carnem filii hominis, non ha-

bebitis vitam in vobis.

Et quia ultima mo-

g

rientium mandata in animos filiorum. fummam

vim exferere folent: omnia, quae pro novoe

foedere condidit, praecepta divinus legislator

(

hac poftrema de fumendo fcilicet in ejus me-

|

moriam divino hoc myfterio lege conclufiffe

videtur, dicens: hoc facite in meam comme-

,qiïm*lï |

dun -

morationem, 1. ad Corinth. c, 11. 25 4 et gäq

deli

$. 1934.

jia j

kemu

Datur itaque praeceptum divinum fu-

a o

feipiendi hoc facramentum , et faepius

n

quidem per decurfum vitae, et in articu.

lo. mortis.

*t infuper habetur lex Eccle-

epum 0'1

ij

fiae, de eodem femel in fingulos annos,

ff

90

et infuper definito tempore. pafchali il-

Ü.'

lud fumendi.

lta cap. 12. de Poenitent,

( r

et remiff. Trident. Seff. 13. Can. 9. *)

1fu

m

*) Vnde qui hoc ofücium cum vel fine Culpa

g

tempore pafchali non impleverunt, tenentur

bene

j

eodem adhuc anno id abfolvere.

Annuüum vero

aliqui ab uno in aliud Pafcha, alii, et ut pu-

to, verius a Kalendis januar. usque ad finem

)trufum

decenibris computant:; folent enim leges etiam

jUr y

facrae, quàe in fingulos annos fpriptae funt,

ymanó

plerumque computationem civilem fequi, Ne-

amoi

que hic habetur ratio, ex qdua a communi ufu

recedendum foret.

Debet praeterea hoc prae-

(tare l

ceptum in templo propriae parochiae expleri,

i

et id jure merito, ut fideles faltem femel in

)

anne

,neüffl

Ü

Q.3

Tractatus. XVII.

262

anno matrem fuam agnofcant, ac revereantur,

quam tamen obligationem data aïparochis li-

centia poteft relaxare,

ho

fec

$. 1935.

p

Vt vero haec communio abfciffe cir-

lat

Ca feftum pafchale fiat, eft altera pars

.

e

hujus praecepti.

Quam qui

*

dem ex gravi

liud tempus

CorQ

ratione ^remittere, atque in à

tent

rejicere poteft, non tantum ipfe parochus

ed quivis facerdos, cui confeffionem pa:

fchalem excipiendi legitima poteftas eft.*)

*) Et.jure merite;

quidam enim aut omnino

non, a3ut fon nifi

periculofe. poffunt abfolvi ;

ttyi

nasi refici.

Praeterquam

lii

et fic neque facra fi

quod etiam aliae, et occ

ulae quidem pyationes

fod

hauc dilationem exigere videantur.

Vnde non

detur effe quo exple-

&t

nihil ambiguus ille ufus vi

lite

ti pafchalis praecepti t

eft

es fchedas ad altare

potius, quami ex S. Tri

bunali difpenfant. Cer-

B

ü

(t non raro: qui enim

Com

te res baec moleftiflima e

*

abfolvi nequeunt , 1

i. ex occa

fione harum fche-

tem

daruni vel infamiae, ve

1 facrilegae communionis

H

Aliqui enim ex ]

ufta caufa,

£m

periculum fubeunt.

u

et auctoritate in ali

d tempus praecipuum hunc

T

a&um religiouis d

ifferunt: et fic vel occul-

tam et fortaffe verecun

diae obnoxiam rationem

eoqu

UET

edicere, vel ueglecti officii rei appárere cogutn-

b

tur.

Illud tamen tenendum, quod per totum

(

deinceps annum impediendus , tempus pafcha:

E

le praevenire teneatur, ne fcilicet in primam

fj

praecepti partem pececanti totus annus fine

Deni

communione eflluat.

Chna]

We

$. 1936.

Caput. VIIT.

265

CM

$. 1936.

(his i

uj vero hoc officium reapfe,

ec

fuo vitio negligit, is et vivens ab ingreffu

Ecclehae et mortuus chrlihana careat fe-

pultura.

Quam quidem poenam Concil.

d

fit

:!

Lateran

in cit.

omnis ftatuit.

Licet,

t 5

€ea tum ex tenore Verhorum,

tum ex

am

communi fententia ferendae primum fen-

| tempu

tentlae exfiftat,

paM*

j "

$. 1917.

g d

Atque hoc quidem in fuübfidium prae-

l ou l

W W Ul

cepti divini de frequentanda finaxi con-

ftituit E cclefia.

Verum altera, graws ad-

u

&n; lü*

modum,

et qua aliqui fors

off'endendl

Wh"

erunt, conuoverfia moveri poteft: an fci-

T

licet. haec. conftiturio Ecclefiae . praece-

f 33

en]m

(

ptum divinum . adaequet

iludque vere

(l

"T.

compleat,

Ego circa hoc partem negan-

[0:4

ls

h[ml

tem mihi aflcrendam alfumo, et per uni-

mm Aw "i

cam in anno hüjus myfíterii flequentatlo-

lhd'

nem Chrifti mandato non fatisfieri ita, et

ipiut ^

ut hanc meam fententi-

yd 0*

eousque affirmo ,

am non demonürare , fed fuüadere velim

:rc (',0£r

ex,rationibus faltem praevalentibus, quae-

que mentem nullis praejudiciis fubactam ,

i5 Paf

jn p ""

fed folius veritatis ftudiofam non quidem

mnui

penitus obruere, fed in partem meam in-

clinare, et hanc caufam probabiliorem red-

dere queant,

R 4

$ l.933

(

3

J

264

Tractatus XF 1.

$ 01938.

a

Tie

Et quidem primo, loco primaevae Fc.

AC

clefiae etiam extra perfecutionis tempora

hoc Sacramento frequentiffime , ac pene

lr

Jüit

quotidie

utentis " exempla

commemoro,

Et licet ea confuetudo certum, ac divi-

n

hu

num praeceptum npon evincat, tanta tamen

Jan

hujus ufus frequentia tantam, et in inte-

grum annum prodü&am raritatem vehe-

fitt

faci

I]enter premit. *) -

p

" Bonis quippe, minimeque obftinatis mefiti-

!

bus purifümi

ilius aevi communuis fenfus,

ac pene

[

ufüusque nunquam mon graviffimus,

)

decretorius effe debet.

Frequentiffimum , ac

D

plerumpue in fingulos dies exercitum hujus

myfíterii ufum tanti momenti, tantaeque necefli-

ac facerdotes

tatis effe illius aetatis Epifcopi ,

;

cenfebant, ut diviniffimum hoc pignus quorum-

cunque ,

etiam foeminarum manibus contre-

fervan-

&andum,

domum fuam porandum ,

dum ,

ac fumendum tradiderint ,

prout ex

Tertulliano, aliisque patet,

Et quia omnium

obligationum modus definitus , nullumque offi-

Il!j

cium nobis arbitrarium eft $. 296. et fq.. plane

in ufü hujus Myfterii, aut primorum Chriftia-

norüm frequentiam, .aut noftram raritatem de

vitio poftulare neceffarium videtur,

hlnc [

m

$. 1939.

N

i

Itera ratio ex communi regula pe-

O

titur: quotiescunque àliquod , vel. natu-

edl)n

ralis, vel divinae legis caput, quantum

COmnr

ad nos minus definictum apparet ( reapíe

Qm

enim

Caput VIII.

265

enim omnia directa, et ad certum modum

T

menfurata fünt ) toties inter exceffum,

Itot

ac defectum veriffimus , quantum licet ,

y t

terminus indagandus eft; ne aut officia

u

jufto minora ftatuendo in legem, aut one-

j d

ra nimium exaggerando in jura libertatis

4 n

humanaé , aut in alia officia offendamus.

lam trecenteffima. fexa

ip i*

gefima pars compa-

rate ad totum nullam rationem fenfibilem

i N'Ehe'

facit, peneque nihii eft, *)

*) Et nunc, quis aequus rerum. arbiter fi

"T

bi per-

fuadere queat, per curtuim,

et adeo rarum

5 ICM' ]

exercitium praecipuo fereque primo Chriftianae

« pff*,

religionis officio poffe fatisfieri. Edatur unicutm

ym, ?

exemplum, quod obligatio quantum ad nos

j huj

vaga,

nec fatis determi

nata per leve adeo,

l

W n

planeque

rariffimum

momentum

[

el edic' an fat tut

expleatur.

O flatuere auderes, per

j g

a&us virtut

um theologicarum femel in anno

TRUE

exercitos

praecepto fidei, fpei, et caritatis fatis-

p

lt

fieri? ve

! fi unica vice miffae facrificio adftite-

r*

ris, obligationem facrific

andi expleri? vel de-

j

j

niquefemelin anno ora

ffe fatis effe ?

jrqu

Id

í phïl

Q- 19409'/

n/*h;l

lUi

j "

Sed dices : Ecclefia plus non ftatüit 5

hinc tuto licet judicio ejusdem ftare: aut

quemnam meliorem divinae legis arbitrum

Tequiramus? Refpondeo: hoc argumentum

l

fore eflicax fi aliquando Ecclefia definite

.

€e

1

| o

Xiffet, legi divinae per unicam in anno

üat

Jf

communionem fatisfieri.

Verum id neuti«

pö

quam fattum: imo quamdam dubitationem

»

Rs

gl

ipfa':

266

Tra&atus XVII.

d

ipfamet relinquit per voculas ad minus femel

T

in amno etc. . Dein plurima naturalis, ac di-

(

vini juris capita a judicio Ecclefiae inta&ta

manent, minimeque definita funt, ut adeo

B

1101

periculofíffime faéturus fit, qui dicat: De

Ms

hac juris naturae , aut divinae legis obli-

U

gatione. nullam. hucusque Ecclefia fenten-

U

tiafn tulit, ergo talibus non ftringor 2

&

*) Sic, ut plurima alia omit

tam, de aQibus

Teil

fidei, Ípei, et caritatis. qui utique inter

omnia offigia praecipua funt, item de oratio-

ia

n

nis certo modo, de re&o ordine proximum

diligendi etc.

Ecclefia hucusque fere filuit;

Q )

an propterea nu

lla circa haec, aut rariffima,

W

et non nifi in fingulos annos recurrens

oþli;

gatio eft ?

)

$. 1941.

ujus oþ,!igati.ö-

: Quod fi pro defirita h

f

pis explendae menfura

*

i

j

ingu

los dies demi.

nicos ftatuerem , qu!

d praeter remiffam,

vivendi rationem

quae apud nos obtinet,

mihi oppones? fcilicet ingenti totius an-

tiquitatis ponde

re te opprimam, quaecrene

l

do àn antiqui illi juftum m

odum exceffe-

lendo deficias,

tint,

vel an tu in eodem imp

Nam cum omnia per leg

es dei definita fint,

.

&tmediumnon detur, aut!

llos fua frequentia,

peccato obnoxios effe evin-

auttetuararitute

ïf

cam.

Praeceptum divinum

de fumenda

communio

ne certe definitum eft, licet nos

Ego o&i-

ä-g. fignate ignorare videamur.

duanam

*

E

267

Caput V1II. |

duanam communionem ex ferfu primae

uf

,U

Ecclefiae defigno: tu jam pro rara adeo

» j

ccommunione majus aliquod argumentum

um

profer *);.et utique imprudentiae notam

non effugiet, qui hanc opinionem vulgare

:

"

j d

vellet: adeo publicus ufus pro demonítra-

tione valet. Quare ea, quae in praefen-

i

ti dico, juíto rerum arbitro, et intelle-

;or,')-

&ui nulis praejudiciis fuba&to. expepdenda

reliquerim. — Labores, abfentiam ab Eccle.

iqit "

de ont

fia, morbum et fimilia impedimenta a lege

eximentia facile admiferim , ita tamen ut

y ff

ea pro regul

a, et communi ordine mini.

me valeant.

T

*!) Neque peccata, aut peccatorum fufpicionem

ac confcientiam minus puram re&e quis ob

tendet. Nam femel in anno divinum pabuilum

capientibus ifte timor major, magisque juftus

Ti

gfï'e.debeg; certo rariffimam communionem pro

jj

fubfidio tuendae confcientiae minime fuaferim

Scilicet ï&g folicitudo annuam . aeque, ac

meníturam aut octiduanam cemmunionem di-

flicilem reddit, et fic etiam ab annua obliga-

j ?

tione eximeret.

Verum nemo ab exfequenda

quacfej'

lege ex eo immunis evadit,

quod ejusdem

p

implendae impedimentum íua culpa retineat,

Et ftatutam lege divina Communionem ob in-

JEHCIIQS

baerens peccatum omittere prae facrilega com-

j fr

munione minus quidem , veriffimnum tamen

malum

eft ;

cum quilibet

uen

eam vivendi ,

jen

€t poenitendi rationem tenere debeat,

qua

fervata juftis temporibus divino -hoc my-

um

fterio dignus. evadat.

Liceat hic ex Trid,

(ce

Sefs.

"

13.

C

graviffima verba

adícri-

Tu

S. $y

bere:: Demum paterno. offechu adimonet

2!0idl£.')fä

265

Tractatus XVII.

zodus, bortatur , vegat , et obfecrat per. vifcera

mifevicordiae Dei noffri, us omues — — — baec

(

tit

faucda myflevia — — -- animi devotione, ac

pietate, et cultu credant , et venerentür, ut

ed

gauem illuin fuperfubflanzialem frequenter fafci-

pere voffint , et is vere eis fit amimae vita, et

dio

perpetua fünitas mentis cujus vigore confortati

f

t

ex bujus miferae peregrigationis itiuere ad cot-

leflem patriam Pervenire valeant.

EU

Lj

$. 1942.

Qul

*

illo

Hoc infuper divinae Euchariftiae' fu-

Tita

mendae praeceptum praecipue in articulo

Ia i

mortis obligat, eítque ftatutum a Chrifto

dlU [

faluberrimum periculofiffimae illius profe.

*

tinq

&ionis viaticum $. 1934. '*)

Jfüe

*

Eadem dicenda de pel'icilio mortis; Vnde

E

lethalis peccati condemnandi funt periculofe

a

decumbentes, et fumtionem viatici eousque

]

differentes, ut merito timere debeant, nme vi

morbi illius recipiendi incapaces reddantur.

qu

Milites item. praelium inituri , fi tamen hoc

fui

detur.

viatico .fe munieudi aliqua facultas

li

Praeterea periculofam navigationem fubeuntes;

n

denique aliqui puerperas ante primum gene-

ratim, et ante alios partus, fi fpeciale peri

Q

culum praevideatur, gravi hujus facrament

lr

i

fumendi obligatione conftri&tos effe volunt.

hib

J

$

1943.

Titg

Mf

Qui vero divino hoc epulo refectus,

eadem die periculum mortis fübit: juX-

ta aliquos citra peccatum nequidem po-

d

terit, juxta alios etiam tenebitur, juxta

lier

biiga-

alios rqþfus pro arbitrio, abs tamen o

a

tione

U

Caput VIII.

269

l

tione poterit hoc myfterium Eod'em : die

qn, d

titulo viaticl iterare,

Vitimis videtur ac.

nr;w*, r!f

cedere. Benedict. z4.. dum in fua fynodo

7

H

!

[

f

dioecefana C. rs. $, 2

ait: in tanta opie

nionum varietate, do&ctorumque difcrepan-

,

[

fm:*»i

"T

tia integrum erit, parocho, eam fententiam

Verum

ample&ti, quae ffibi magis ariferit.

cum illud opus de Synodo Dioecefan. ab

illo Pontifice privata, non publica au&to-

jl

ritate füerit editum , licebit falva reveren:

at

tia tertiam hanc fententiam rejicere, Quam-

Chris

diu enim de obligatione legis agitur, res

profe

nunquam eít in noftro arbitrio, fed parti

]

praevalenti, vel fi nulla praevalere vide-

. V*'J,:

atur, parti neganti eít adítipulandum $.

"

enidi

/A

42 et feq.

Sic in praefenti negotio vel

j

legi divinae per primam communionem;

]s "

quam periculum mortis ignorans obivit,

ii

fuit fatisfadtum , et lege ecclefiaftica pro-

hibente nequidem poterit cadem die 'ean:

1

TU

m;q,eüf,tä!ï

dem iteráre: vel nondum fuit fatisfactum,

ym &

E«le

ile (

et tenebitur etiam praecepto Chrifti ad

iteratam Communionem. Denique fi pro-

-wg:nccf:

babilior ratio in neutram partem faciat, ab

iterata fumtione abftinendum foret

$. 442

et feq.

eäUDl

$. 1944.

J

Mea tamen opinione verius eft, talem

p

2 [

àd alteram communionem jure divino te.

neri, eoquod eandem titulo viatici non.

)WJ

Que

dum fumferit, nec fumere potuerit, pro-

[ (

ut

2

- Tractatus . . XV II.

270

.j

ut ex $. fequenti patebit. Certe hefter-

na die facra fynaxi refectum,

et hodie

dign

primum de vita periclitantem non tantum

NT

permittes, fed jubebis , etfi non jejunum

ii

iterato corpus Domini fumere; quia fcili.

cet ex tua fentemtia tenetur lege viatici,

Qu

Cf

lam hefterna , et matutina communio ab

Càf)

ignorante obita, aeque ac pari jure ad im.

pen

plendum praeceptum viatici aptae funt,

m ]

utpote, quod mon diei; xfed periculo mot«

etiar

tis annexuni eft,

if |

$ 1948

"l (

Eiü vero ad fatisfaciendum legi hu-

inana faltem, requiratur tantum opus prae.

hï Y

ceptum, et neutiquam intentio fatisfaciendi;

Utj

hoc tamen de lege divina, qualis eft haec

Tig)

de fumendo viatico, aliter fe habet.. Prae-

llj

terea ad fatisfaciendum legi requiritur fo-

Ton e

lum opus, fiquis eo tempore lege jam te-

neatur, id quidem permitto; fi quis tempo-

D

Dl

L

re exerciti operis lege nondum ftringitur ,

ht

li üt

tunc plane nego illud. .Nemo enim pote

INuir

ilud debitum folvere, quod.nondum con-

traxit. Í[am obligatio viatici eft conftitu-

& 'fu

fhos Q

ta pro periculo mortis: Tempore matutino

Vs l

hujus diei nondum erat periculum mortis ;

men

et fic nec obligatio: unde eo quidem tem:

Vida

pore fatisfacere non potuit.

tltin

$. 1 946.

* * Caput ?IIL'

271

v

$. 1946.

hod

Supereft, ut recipienti requifitas ad

&if

AUR

dignam fumtionem conditiones defcribamus

du

IfT

$. 19:3. quas plerümque in eas, quae funt

Ó

animi, etin eas quae funt corporis dividunt.

Vi

i

l

Quantum ad animum; rmo debet ad tantum

]

)d

convivium accedere vefte nuptiali fan&ifi-

il

If

cantis gratiae orpatus.

Et fi quidem gravi

&

j

peccato inquinatus fit

; €t confitendi copi-

am liabeat,

tenetur hanc maculam non fola

Ü g

etiám qualicun

que animi contritione, fed

lpfo facrame

Dto poenitentiae e

luereé juxta

ea, quae $. 1844 dixi,

$. 1947.

e l

Secuüdo loc

O

