(ine venditione .non. vult, aut£ forte non, po*

teft transfetrei decretd vero venditione non

poteft: retinere : nifi, quod niox dicebam ,"in

arbitrio venditoris fit, etiam vendito jam ca-

ftro4 ditione-&c, jus hoc pattonatus retinerei

$. 1685

Bu d -

ch etïa—xrn difputari þOie(;.c., án bene:

ficia

fimplicia, id eft, munera facra , fed

per

quae nulla poteftas , aut fun&io . facra

fecens, et quam ca

ndidatus talis beneficii

"

p

rius non-habuiffet, ab: eodem . obtinetur,

fed potius pro

fact

is officiis. cuidam :;jam

C trt3. c E L -

aliunde compecentibus, con

erui ftipendii

, i

, circa talia

jüs adquiritur, an; inquatn

beneficia Sirnonia eommitti queat, Siquis

enti -fe ratione tue«

id negare velit; feqüu

bitur: per tale beneficiuri hihil fpirituale

datur, facultá$ énim V. €: offerendi facri-

lh

ficium , recitandi quasdam pteces &c. nom

Ts

per tale beneficium , fed aliunde jam habe-

ln

tur: jus autem percipiendi juftam tnerce-

Qu

dem non eft diverfum a natura mercedis ;

i

quae utiqué eft tempofalis, et intra limi-

Vs

tes naturae contenta ; idqué etiam tunc;

fo facris otFiciis

"

quando tale ftipendium , p

cum

fl

pio operario exfolvitur, | Qui vero

COTl«

qi

st

hi

Caþqt V.

p

li

communiílima fe"nt'entia id affirmare va

it,

dicet, facra officia Sac

at

erdotum fimplici be-

Ti

neficio donatorum ; fp

eciali novoque jure,

po

et quadam auoritat

e .ab Ecclefia mini-

Tf

j W

ftrata obiri:

€O quod talià beneficia au-

Goritate Ecel

efiae confti

tuantur ,

et fic

n a

a poteftate facra a

Id

liquid faeri partiéipent:

fi enim nihil facii

ex jurisdi&ctione Écele-

fiae in haec

munefa derivatetut; poteítas

facra fe ad

ea otiofe haberet: et benefj-

e

Is

Cia non ab

Epifcopo,

fed a quocumque

H

erigi poffent ,

quod quidei contra com.

ACIÀ

munem omnium fenrentiam, contra fen-

f

üm juris canonici ,

denique contra ipfam

etul

beneficii definitione

m pugnat: utpote quae

gi

etinitio etiam feq

uentes Voculas includit:

epd

beneficium eft jus percipie

ndi früctus —

tl

— . au&toritate Eccle'üae conftitutum,

KDMS

we

$. 1686.

ial

Dänïq*ue dubium effe poteft

A

an laus

f

9

fion

€8, et preces, quibus

alicui aliquod mu-

nus facrum procurandu

abe

emi liceat,

m fperatur, pretio

lfCG'

Et quide

m merum, verum-

i5

que teftimonium fine

labe Simoniae: an

fine injuftitia utpote ali

fini

unde debitum, eft

in6i

alia quaeftio .vendi

poffe, certum effe

videtur.

Nam ifta aí

fici

pius admodum

lertio: Petrus eft vir

qul

; et doctus, ex fua natüra

cit. indifferengs

n

àd beneficium, feu quod-

2

cuim-.

'fractams XIII.

$2

Preces

cumque aliud profanum bonum.

Vero emere non licet fine facrilegio. Nam

preces ,

ait quidam , funt caufa moralis,

.

et propter connexi

onems, ac ordinatios

nem fuam aliquid virtualiter: fpitrituale;

Et rfecte fentire videtur: nami jfte. aetus

voluntatis: da huic beneficium: non pe-

teft cogitari, aut dari fine beneficio : nifi

forte quis reétius diceret, digniori facrum

munus aliunde deberi, minus .digno !

largiri ob

$

eratiam profanam de precato-

ri$,

et alium a

d id inducere facrilegium

eíffe ex dictis $. 1675 et.

feqq. Vnde ejus-

dern criminis reus evadet, qui dato pretio

facrilegum pro fe. ofatorem conftituit: fa-

cit enim ,

defiderat ad minus, ut con«

ferens beneficium ex naturali affe&u lar-

»jatur: et fic facrum hoc donum naturalt

fenfui fervire cogat.

$

1687.

!

Quia vero omne opüs sratiae, etfi

in fuo genere minimum , adeo excedit to-

N

t

tam naturam $.1668, ex toties comme-

l]

morata definitione fequitur VIte4 Simoni-

egq

am non admittere pafvitatem rbateriae,

Qu

prout folent loqui: id eft, licet quis pfo

«

ye, quae inter vere facra eft ultima, ex-

DT

pendat totum regnum, grave nihilomi-

t

nus ab eo facrilegium committendum fore.

l

am

Caput V.

53

od

Nam etiam ifte rem fine xeomparatione

a

15

digniorem cum alia fine omni aeftimatione

viliore parem , imo hac inferiorem habet;

IQ«

dat enim facrum

]

"

ut profanum obtineat ,

NY

non perd;c &c.

|pe

: nil

$. 1688.

nrum

Sequitur VI"ImO, üngulai*is ,:;et flt

fpe-

j

(

D

ciatim commemorandi facrilegii r

eos vel

maxime effe illos, qui facra jurisdictione,

atull

I

aut quacumque re facra utuntur ad ini-

et

que nocendum, alteri: qui obtentu virtu.

reu

L

ti$, ftudio emendandi alios, odia exer-

L

cent;

qui praetenfis religionis commodis

(

iniqua

emoluraenta J'enantur ; qui exerci-

p t

tium c

ujuscumque virtutis , aut rem fa-

yura

Ccram quamcumque adhibent.ad aliquod ini-

quum moliendum.. Prout fenatus füdaeo-.

Tum füb fbecie confervandae rel

igionis ,

€t patriae Chriftum occidere decr

evit, et

poftea ex fimulato blafphemiae pu

niendae,

, i

et divinae gloriae ulcifcendae ard

ore Ste.

dit

phanum lapidari fecit.

Quo etiam (nifi

m

fors haec fente

lmOUf

ntia niminum fit rigida, et

ego

0 in ea ftatuenda fallar) pertinebunt ;

erii

Qqui virtutes exer

E

cent, jejunia fervant &c.

l15 PN

ad vanam,

et falfam virtutis exiftimatio-

, 7

nem fibi comparandam, qui ob talem ra-

yiit

tionem alienae faluti ftu

dent, SS. Sacra-

mentà, do&rinam fidei miniftrant &c. hi

M

3

enim

"

54

Tyactatus. X1II.

enim facra ad alios decipiendos, ad erro-

rem illorum animis injiciendum, quid mul.

ta? ad perpetrandum mendacium, vel ad

exercendam ambitionem, vel ad iniquum

füper alios

eminendi

ftudium . adhibent.

Et quidem hi omnes, quos prdefentl N

commemorávi veriffimi

funt hypocritae ,

quibus diviniffimus Redemtor nofter Matth.

XXIII. toties, et tam acerbum Vae incla-

mav1t

*) Ratio. qua ex definitione $. haec deducuu«

tur , eft perpetuo eadem:

nam hi omnes gra-

tiam cum natüra aequalem ,

imo hanc illa

priorem faciunt: dum opus gratiae ad fines

naturales adiübentes ,

ean dem

gratiam natu-

Imo hic

rae fubdunt,

et fam.ulax

cogunt.,

non raro facrilegium fpeciale committi vide-

tur:

dum dona coeleftia non tantum ad fines

profanos, fed etiam ad aliunde iniquos ad-

hibita, inftrumenta peccati evadunt.

S- x6890

Ex quibus plane apparet,

quam de-

licatae, et quodammodo periculofae res

J

fint dona gratiae, quanta affe&us purita-

te; quam follicita circumfpeetione in iis

defiderandis, accipiendis, adhibendis, et

largiendis verfari oporteat. -

Pene quis

illud Deutron. XXVIII. 16. ufurpet: igmem

bunc axinum. amplius mon videbo, me mori-

l

ar.,

Mamma autem cura, quod jam fupra

dixi ,.

Oa V,

53

0

dixi, opus eft mentibus pafum pis, fa.

xul

crisque non admodum addictis, fi commo.

d

da profana, aut fpes illorum ex facris im.

WW

mineant, aut ex iis materia fe offerat, ex

p

qua. profanus aliquis . affe&us qguicumque

j

pafcatur.

Certe innumera circa. facra fieri

Wt,

potfunt, aut etiam reapfe fiunt, quae aut

tth,

ego non intelliso , aut minime probanda

Ylie

funt, et fic.nos facrorum miniftros meri-

to trepidare faciunt.. Qui vero facra ali-

C

unde cara habent, eaque propter femet.

ipfa diligunt; hi ex praefenti do&rina nul-

gt

lum .timorem haurire debent.

ill

Religiofae

fin&

enim mentes iftae facile ubique fibi pro

nau

hne ftatuunt, quod maxime amant, eas

o lii

caufas motrices certe admittentes, quarum

vide

fines

fenfu maxime capiuntur,

E

. CAPVT SEXTVM.

De üis , quae fpeciem Simeniae babent , rcapþ

tamen talia non. funt,

:

» [05

S I690. Contra vero ex naturas Simoniae exa-

rita

ctius explicata $

. 1668 fequitur VllIvo* hanc

j 5

labem ex eo n

on femper adeffe, quod quis

fine prófano a

crum nellet accipere.

Pariter

[

IXno innocua e

ft facrorum compenfatio natura-

quff

libus. beneficiis

praeftita:

!

ign!fll

$. 1691. Et

quidem Xmo, licet ea. grati anilmi

nitt

caufa fiat.

Infuper

('upfï

Da4

$. 1692.

jiiy

56

Tractatus XIIT.

$.

1099

XImo doctrina theolegica absque Sime:

niae periculo admxmt pretlum profanum ; quo

etiam

1693. Per XIIinam confecut:onem injuüa vexa-

$.

Et hoe

tio poteft redimi.

1694

Etiam pre eo fors cafu, quo quis im

ye ia 'facría',

Circa quam iniquam

moleftiam

patitur, nondum habet jus reale.

Denique

$.

1695

Ex iisdem femper principiis deducitur

Xliitio, non effe impium, facra ob fines natus

rales negligere

Cujus quidem

1696

Sat oravis affertur ratio.

Quibus de-

nique . pene.extra ordinem

Q9 . v

1697.

Subjunguntur Simoniae ex jure duntaa

xat humano obtinentes,

$. r690.

Vcrum ex eadem hujus facrilegli defini-

tione penitus intelle&a fequitur Vill*e con-

fecutionem hanc generatim non effe bo-

nam : ft terrena emolun.enm non e[fent ; sllud

facrum tu nunquam prm/a[es, accepwef &c.

ergo terrena utilitas ad . id te permOVIE.

Te

Nam terrenum illud potmc effe conditio ,

ü[

fine qud non, in qua nulla eft vis moven-

Praeter-

Wi

di juxta ea, quae di&ta fuerunt

ü

ea lX"» ex eadem ratione infertur ,

im-

u

munes a Simonia effe recipientes diftri-

u

butiones pro praefentia in choro fingulis

j

conftitutas , ftipendia pro miffis et quibus-

tf

cumque demum facris functionibus lege,

b

ve

Caput PT. .

41

118

vel confuetudine. taxata.

Nam ex officiis

qUO

facris rite praeftitis oritur quaedam digni-

at

tas, et jus quoddam exigendi mercedem:

dignus eft enim operarius mercede fua ,

et nemo militat propriis ftipendiis, deni.

i

que, qui altari deferviunt, de eodem vi-

Jf

i

Vere debent &c, ait divinus. fermo. * 5

CUU

*) Dummodo pietas in Deum, aut homines ad

Ts

talia obeunda nos adigat, et terrena com«

moda illam duntaxat moleftiam amoveant ,

quae miniftrum ad facra praeftanda jam ali-

d

unde, fcilicet ex motu religionis-paratum ab-

fterrere poffent, fi vel omnino nonh, vel alie-

nis commodis occupatus fuis fumtibus fuften-

,untaf

tari deberet. Vel aliter : profani reditus non

ad facra officdia movere, fed Obftantia impe-

dimenta tollere, aut mitigare poffunt. "Vbi

mentibus parum relipiofis et a facris pene ab-

horrentibus ingens rurfus Simonize pericu.

aä[][-

lum imminet, piis contra, et facrorum gu.

con

üum þabenti.b,us extra periculum conttitutis.

o

$

1691.

) iil

&c

Sequitur Xmo non committi hoc cri.

:)Vitl

men, fi pro facro aliunde dato , aut mi.

t0,

niftrato. pro grati animi oflicio. quaecum.

ren

que bona naturalia retribuantur: dummo-

Ut

do non adfit animus pacifcendi aut per

n

talem remunerationem acceptum benefici-

if

um ad aequalitatem refarciendi.

juare

igulia'

fpirituale poteft aliquando effe caufa mo-

ib

trix dandi naturale4 nunquam vero hoc

efh

p.otrefc. effe ratio movens dandi fpirit

uale. ^j

(

$

*) Nam

,

58

Tractatus Xlïle

*) Nam réVérentiae rebus facris debitae nilil

detrahitur ,

fi

pro

iis

rependantur exigua

l*— ——

quaedam grati animi figna,. non jufta pro

beneficiis pretia.

5ic nec Deus ipfe: offendi-

l- d

etfi immenfa

K

tut noftra licet curta caritate,

et noftras facultates infinitis vicibus exceden-

ti caritate fit dignus.

Clara iíta habentur c.

50. de Simonia. Ab hac regula jure huma-

no ita difponente excipi debent collatio or-

dinum clericalium , etiam primae tonfürae;

expeditio literarum dimifforialium, /"Trid. Seff.

,

]tem examinantes eos, qui pro

AXLIj C. ,

i

obtinenda parochia concurrunt, idque etiam

Ü

finito examine Trid. Seff. XXIV. C

XVIII.

(

His enim grati animi, vel ftipendii cauffa

'

aliquid exfolvere ab Ecclefia prohibetur.

a

N

$. : 1692.

Ji

Ex noftris principiis femþer iisdem

a

deducitur Xim» neminem periculum Simo-

qi

niae adire pro do&rina theologica dando,

Qu

immo pacifcendo temporalia, eoquod ifta

at

do&rina proxime non pertineat ad fidem,

q

fed. ad fcientiam naturalem.

Et licet tam

li

u

exponentes , quam excipientes, hanc dis-

ciplinam ad fines facros deftinent, id ta»

ET

men ad finem docentium , et difcentium ,

Dto

pnon vero ipfius do&trinae naturam perti-

lo

net,

Vnde ifta aeque profana poteft ma-

0U

nere, ac pecunia quam quis.in fubfidium

p

religionis, aut caritatis deftinavit.

Aliud

tut

foret de fide chriftiano ab epifcopo , pa-

lJa

tocho v. c. exponenda:

in his enim e

Ü

mate.

Cpu LO

59

ibl

xiput

teria, de qua tra&atur, et officium, ex

quo traé&tatur, et finis proximus, ob quem

. pn

tractatur ,

endi-

j

et denique totum ad gratiam

UH

Q

pert-ine.!;..)

Quit C

- Dunte

$. 169.-

tio

(s

Ex toties repetita do&rinä colligit*ur

j l

XII"mo, non effe facrilegium dato pretio,

DRU

aut quocumque bono naturali injuftam cir-

- gtj

ca facra vexationem redimere

Et qui-

Ill

catli

dem id omnes admittunt, fi iniquus ad-

greffor a jure facro jam reali quaefito,

aut pofleffo. quemquam deturbare conetur.

Si vero agatur de jure perfonal

1

licet

jam quaefito; tunc diftingaunt: et qui-

i

dem fi impius adverfarius tantum nocere

Simo«

queat, non item fua auctoritate prodeffe;

80601

tunc permittunt donis profanis' eundem

o

5& li

ab innocente mitipari; e

o

ne falfum

100f

crimen imponat, ne alium

aemulum falfis

laudibus extollat &c.

t f

Si vero id agatur,

; d

ut füa voce adjuvet, utpote jus eligendi,

jj

praefentandi &c. habens; tunc ejus vocem

H

]uf ,

pro fe, etfi prae reliquis digno

, dato pre-

geïtit

Go mercari impium, ac facril

egum effe,

ff

ajunt.

ltem fi ad juftam praefentationem

Epifcop

us debitam collationem, feu infti-

idium

Ali

tutionem neget.

Tales enim per tempo-

lia fibi viam ad fpiritualia fternunt, feu,

j

ne

quod clarius eft, ope profani pretii alte-

rum

u

d 1

A EE --

60

Tractatus XIII

rum movent ad praeftandum donum. ali-

quod gratiae, ità, ut evxinde iniquus ad-

verfarius hoc bonum gratiae pro medio

et auxilio ad

ilud, id eft, profanum da.

num adipifcenduni ftatuat, et fic gratiam

ordinet ad naturam.

$. 1694

Atque haec fere per omnia probo:

de hoc folo ultimo , fi contra tantam au-

ctoritatem niti liceat , dubitem , immo

fententiam ei adverfam velim tueri

Sci-

licet fi tibi ad facrum aliquod jus perfona-

le, immo evidens praerogativa fuffragetur ;

alter non nifi pravo affectu vindictae, ftu-

dio partium, aut alio iniquo fenfu in dete.

riorem partem agetur,

alias enim ageret,

ftatueret

&c, quod re&um foret,

Iam

donum, preces, aut quaecumque profanae

moventes rationes proxime non ad impe-

trandum facrum illud, fed ad mitigandum

iniquum. affe&um , et fic ad amoliendum

:

impedimentum ex tua intentione pertine-

—P

re poffunt:

fi vero alter profanum illud

ad praef*candum facrum-tibi debitum, pro

fine, et ratione motrice, neglecta religio-

pne et aequitate affumere velit ; id fua ma-

Tibi enim

litia, non tuo inftinCtu faciet.

non eft opus, novam rationem ac velut

h

mpetum ad obtmendum facrum illud ad-

dere,

*

Caput VI.

ót

1l

defe , fed folum obftaculum tollere; hoc

N

enim amoto fola juftitia, et evidens digni-

0

tàs facrur illud' munus ad te derivabit. *)

N

*) Quando vero evidentem pi*«äefolgatïväm tuam

i

et redundans inde in Ecclefiam eminens emo-

lumentum fequi, et ifta, quae de redimenda

vexatione fupra dixi, ad tale quid tentandum

ufürpare voles; alter tuae dignitatis, et fuae

iniquitatis bene gnarus fit, oportet;. tu Vero

maxime follicitus elle debes

, ne füpetbia,

0o!

habendi cupiditas,

alienarum praetogativa-

rum ignorantia, et circa: emolumenta Eccle.

[ di

rfas cireumftantias

fiae, circa rationes facri ftatus , et innume.

Va

gravis error té in apertum

$C

facrilegium adigat,

(ont

$. 169«.

getur;

f

Tandem ex $. 1668 ultima confecu.

qetb

tion

e difcitur, illos quoque innoxios effe,

ln

qui facra ob fines profanos negligunt ,

non accipiunt, relinquunt &c,

Cum ehim

yant

jus in quodcumque facrum non d

etur pri-

i*

usquam fuerit acceptum a te,

ante acce«

anoull

ptionem nulla ei, utpote nondum exfiften:

jndit

ti, poteft fieri injuria, ldem de reliquen-

TE

tibus; nam res facri in inftanti reli

&ipnis

jllud

non amplius extans, et

fic rurfus injuriae

p

incapax eft.

^gl

ia D*

$. 1696.-

imä

Veläum haec caufa nondum plene pet

Veïut

hanc

rationem perorata effe videtur: for.

"L

fan

detu

EO

6*

Tractatus . XIII,

fan prae hac multo re&ior erit refpönfïd

ad fequentem rationem , qua quis dicere

$

poterit

$4499*7

Q

i cüi optio daretur capiendi

vel 1ooo aufreos,

vel particulam facrae

,,crucis, isque illos prae ifthac optaret,

(

,aut quod frequentiffimum eft, fi prae

2

s,facerdotio munus faeculare quis eligeret ;

,,is plane gratiam naturae aequalem, immo

, pofteriorem haberet: et fic ex definitio-

l

né, $. r668. ftatuta Simoniam commi-

&

,teret*. lam ad hoc argumentum grave

t

et obfcurum fane refpondeo, aliud effe

li

fuo affe&u naturam, et profana facris non

0i

praeferre, immo nec aequare quidem, et

W

aliud eft, haec illis actu , quem vocamus;

lt

pofitivo, feu affectu comparationis pofte-

&

riora habere: illud eft minor reverentia ;

f

haec eft ajens injuria,' Exemplum frequen-

tiffimum habetur in caritate Dei: fic ali-

Y

li

quis ardentiffimo affe&u diligit patrem fu-

um, et eodem tempore de Deo cogitans;

u

nullum aà&um amoris edit.. Hic Deum dri-

ligere omittit, nullam tamen illi injuriam

facit; fi vero inítituta comparatione ita

mente afficeretur: carior eft mihi Deo

ipfo pater meus, utique graviffime pecca-

tet; fic enim non tantum omitteret Deum

:E

parenti praehabere, fed ilium data opera,

«

D EL

v

v diicCccu

ajente , et efficaci huic poftpo.

nereb.

Sic in pfaefenti negotio ad facram

radü.

Iï

particulam affe&tu vel nullo.vel 3 g

um s

«' ö&þut VI

65

üm, in aurum vero a&u 6 graduum, fed

Yi

u

fine ftudiofa collatione fertur; cumque

Hiijofis affe&tus in rem facram fit merá

a

Tà

omiflio , ficque . negatio 1najoris reveren-

t

tiae; ea nunquam fit. facrilegium , utpoté

quod ommittendo nupquam; fed. tantum

y

T

agendo committitur: qui enim nihil agit,

nihil violat, prout fupra notatum .fuit.

fit)

10

Qui vero profanüm pto facro fibi pacifci«

tur, aut in hoc dando, vel.accipiendo

Ti

etiam fine otmni pa&o fibi illud. pro fine;

grave

et ratione motrice ftatuiti.lic rem facram

efi

f0l

nofh tantum relinquit, fed agreditur; eamz

que pro medio auxilio ad profanum per-

&

veniendi , adhibet et dato conatu gratiam

n,hu&

naturae fervire facit. . Quod quidem non

ofte

eft tantum ad: profanum, plus, quam ad.

ntits

facrum affici, fed hoc reapfe; atque ipfo

o

opefe, exercitaque, ut vocant, collatios:

n

ne illi poftponere;

Prout. $. 16735. lauda»

nl

tus S. Auguftin. et ipfa ratio evincit, *)

j

m o

*) Et ita etiam illid explicátu ;; quod equidem

in Deum; et fe ipfum minus pium, nonta-

yrin

ten facrilegum (it, fiquis ex fragilitate natu-

e lt

rae infipgnes, Deo maxime placentes, et me-

ritorum excellentium . feráces actus | omiittat,

Deo

cet

Certe. etiam ifte commoda maturae magis

amat: nobilia autem illa morum decora Otrli t-

eutt

tendo tantum negligit, non digne aeftimat

yera

non honorat, et nezative

( prout loquimur )

fe ad illa habet:

dl

dem attingit,

nullo tamen indignu actu ea-

crt

ad nullos inferiores fin

^

es Ad'v.;

hibet pacis, i

ntacta relinquit,

þgäh

$. 1671.

ul

Ed

6a

Tractatus XIII,

. $- 1697.

Hic etiam Comemorari debet fpe&-ïaïe

quoddam Simoniae genus, quo non qui.

dem facrum cum profano, fed facrum cum

facro. commutatur.

Quod neutiquam . ex

3ure naturae, fed ex prohibitione dunta.

xat ecclefiaftica interdicitur, et vel ideo

ex ftatuta fuperius, ac totie$ commemo-

rata dcfinitione inferri haud poteft; et

huc pertinet permutatio beneficiorum fine

au&oritate Epifcopi a privatis conitituta z

C. s. et 7. de rerum permutat.

Item fi petr.

Simoniam , quam . confidentialem vocant , de

qua poftea, beneficium .confertur, ad illud

P

quis praefentatur cum exfpe&ione, et ta-

cito pacto, non quidem de penfione aut

parte redituum cedenda , fed de eodem

ipfo beneficio, in fui, vel alterius favo-

rem cedendo, refignando.&c; prout habe:

tur ex conftitutionibus Pont, Pii |V. et S. Pii

N. Rurfus fi munera ecclefiaftica ad pro-

fana emolumenta Ecclefiae inftituta , et

ex conífüetudine non a Laicis , fed a Cle-

pretio vendatur.

ricis exerceri folita ,

ualia funt munus Oeconomi, defenforis,

'Thefaurarii &c. c. 38. de Simenia.

Et qui-

dem hoc Simoniae genus a jure ecclefia-

ftico conftitutum multi volunt effe tnivo-

cum, id eft, ejusdem naturae, malitiae

€um Simonia juris naturae.. Et quidem

Q

cum

Capät FI

65

cum titulo religionis pugnare, et fuüb eo

prohiberi, facile admiferim: verum ini

A

qui-

tas, qua gratia cum natura com

paratur.,

qi)

longe eft major ,

quam prohibitae hae ab

num

Ecclefia licentiae, quibus bonus facri re-

«

a

giminis ordo non nihil turbatur : unde et.

jam ab Ecclefia non ultra fuam malitiam

Ja

( quae tamen malitia

3

?

V

A

em

'erae Simoniae lon-

Be inferior eft) prohibeti potuit,

£U

j

"

*

CAPVT SEPTIMVM.

tutà:

ipd

De poenis in erümen Sinoniae . flatuiis.

)

(

H

Qu

$. 1698. Licet tria potillimum Simonise dentüi

Benerà, utpote quae in mentalem; conventio-

«

ü

nalem, et realéem folet dividi:

WWt

$. 1669. Soli tàmen reali t

jl

ei

Vbi

:

axátae a legibus poenae

imminent.,

etiam recenfentur poenae in

fao

Simoniacam bené

ficiorum collationém ; et inox.

lat

R CETAES

5l

Q

Quae i*e"öept'idr;änï $8. Ordinum éx t

ali

crimine facrilegam 5 àc infu

ll

per illae quoque,;

quae in Sifftoniàcum Religiofi

Drdimig ingrefum

i

ftatutae funt; *-Quibu*s

datu

$. 1701. Demum deícriptio,

yæhw

$. 1702. Et poensae

nec&tuntur,

Simoniae confidentialis fubs

. QU

:left

$. 1698.

u

Cun itaqué Si

lallU?E

moniae fcelus in res fa-

Cras, immo j

rium

ul

. domus F.

n totum gratiae impe

adeo

E

Ms

66

Tfactatus XIII.

adeo injuriofum fit: merito Ecclefia in

juftam 'vindi&am contra tantum fcelus

exarfit.

Atque ut juftiffimas has conftitu-

tiones rite intelligamus, triplicem a DD.

inventam,; atque a vera ratione probatam

Simoniae divifionem praevie afferre, ne-

ceffarium eft;^ Primum itaque vocant mien-

E T PNETIN

talem, non quod fola.mente, fed quod

affe&u unius duntaxat committatur , altero

vero ad id non advertente, vel non con-

fentiente. Hujus exemplum .foret, fiquis

alteri donum quoddam pretiofum dare con-

füituat, vel etiam reipla det, ut eum ob-

liget, vel etiam ( mea opinione ) moveat

ad praeftandum aliquod facrum: alter

vero ad hanc ejus intentionem vel non

Too——— E c E

Paucis:

—— j

advertat, vel non confentiat.

eft Simonia unilateralis.

Altera eft conven-

tionalis , qua quidem uterque in facrilegam

conventionem confentit, ita tamen , ut

fes intra limites folius conventionis con:

l

fiftat, neque ex altetutrius p

E

rte comple-

ta fit.

Tertia demum ett geali;, qua ve

hi

l0

ab alterutro , vel ab utroque pa&ioni,

feu negotio Simoníáco fatisfa&tum jam eft

Ü

n

e.g. res profana jam praeftita, et facrum

illud petitum ex pacto, vel certe ob ra-

Lj

o

tionem illam moventem jam redditum.

!

u

Wt

$. .1695.

Caput. Vil,

67

)

$. 1699.

!uf

Itl

Tametfi vero quaevis Simonia fit Óf«

)D.

pido gravis; pàenae tamen ex lege eccle-

r

fiaítica non fünt ftatutae, nifi in Simoni-

W

am realem, et quidem ex utraque parte

LU

completam.

Ita colligitur ex Exiravag.

i. et 2. inieY communes: et fenfu comiuni

quoi

l

vl

atque ab ipfa confuetudine firmatur.

Se

d

N

etiam Simonia utut realis non inducit poé-

[iqu

ii

nas, nifi commitatur circa beneficia eccle«

con

fiafica, circa cellationem SS. Ordinum,

T

denique circa ipgreffum in religionem.

vea

Et quidem: circa proprü nominis beneficià

g

M

(alia, v. c, Vicariae temporales nullis poe-

nis cenfetur effe obnoxiae) Simoniam eormi-

| of

P

N

mittens incurrit fequentes poenas.

Primà

eft excommunicatio major in omnes et.

m

iam cooperantes tantum , eitque haeé

V

Pontifici refervata,

Secunda in eo elt,

D

; (

quod beneficium ope Simoniae realis ob-

tentum fit irrito, et fine omni effe&u col-

Omple

u

latum, adeo, ut perinde fit, ac fi omnino

non fuiffet collatum , et quod inde confe-

1

T0f

rm g

quitur, ut fru&us inde, utpote ex re alie-

crut

na percepti ante omnem fententiam, et

b

vi juris naturae fint reftituendi, Et haee

Ó

poena etiam obtinet contra illum, qui in-

fcius per alterius Simoniam ad beneficium

protrufus eft:

fi tamen malam aliorum

artem refciens, beneficium illud refi

2

lgneä,

J

68

Tra&teius XIII.

id eft; illo fe abdicet, poterit ab Epifco-

po concedi, ut illud (faltém fi fit fim.

plex) nova collatione , et novo titulo

adquirat.

Ei enim, qui fciens hoc cri-

men admifit, folus Pontifex hanc legem

de dimmittendo beneficio poteft relaxare.

aE E .

Nam, quaé efít poena tertia, Simoniace

ad beneficium irtepens ad illud etiam alia

vice, et per legitimam alias viam obtinen-

Poena quarta eft,

dum ineptus efficitur,

quod talis ad alia beneficia obtinenda in.

habilis reddatur, immo beneficia quaevis,

etiam absque Simonia obtenta perdit, et

;ä

altaris tninifterio penitus excidit. lta ha-

betur ex cohftitutione S. Pii V.: cum pri-

imun. Hahc tamen poenam quartam ànte

fentehtiam non ftringere, putant juribus

conformius effe, fcilicet ex C II de Simo-

hia ; ti C, 2: de. Confejfis.

Gä 17000

à|

Simoniae ciféà $S. Ordines, et pro.

(

ut volunt, circa ipfam etiam primam ton-

Ti

furam coinmiilae ifnminet primo poena ex-

ll

communicationis Pontifici refervatae; tam

Q9j

conferenti, quam àaccCipienti Ordines.

Se-

qli

cundo fufpenfio ab exercitio pontifica-

Ie

lium in miniftrum Ordinum, et fufpenfio

ab exercitio Ordinis male récepti, et 4

Qü

po

füfceptione aliorum Ordinum deinceps re-

61

cipr

: Ca;but VII.

69

(e0

cipiendorum: c. s. 7, et 4$g. de Simonia.

Wüm-

tülo

Ac demum ingreffum ad S. Religionem

di

per Simoniam. concedentes vel obtinen.

q

tes primo excommunicantur, neque. ab

alio, quam a Pontifice abfolvi poflunt.

m.xe.

Ya

$i vero admittens fit communitas aliqua

? d

feu Collegium etc., ii ab actibus capitu-

laribus . fufpenduntur.

Secundo :

1

n

ope Si-

moniae admiffus in aliud, et arct

ius. mo-

1 6&5

nafterium detrudi debet.

j

Tertio denique

TV

uterqué tam admittens ,

quam admiffus

fiunt infames c. r

uu

. mier Ftravag. commm.

de Sünonia, Primo infamia Simoniae etiam

; it

ii prï'

circa beneficia commiffae irro

gata eft pe;

J a

6 ulf. cauf. 1.

ie

4 9*

jb

S-I7Qi;

N7

Denique extra ord

j

:

inemv rleæf&renzda eft

Simonia confidentialis

. quae plerumque fal.

tem eft juris humani

: 3

et poenas fpeciales,

atque a fuperioribus i]

lis diftin&as patitur.

; pl'o

) 00

Committitur autem p

rimo hoc genus cri-

minis ,

fi quis beneficiu

m conferat, ad

j2 b

iK

illud aliquem inftituat, p

raefentet, etc. ea

conditione ,

et tacito

pacto,

ut illud

M

aliquando fibi, vel

alteri

tifid

cedat ,

feu

refignet.,

Secundo.

Ab eo perpetratur

w

j

qui beneficium vel n

gt

ondum poffeffum vel

pofleffum ea lege ce

dit, ut fibi vel alteri

p*

a

certo tempore ad illud regrediendi jus fit.

3

er-

QUE

Tractatus XIIT.

79

Tertio demum , quando confertur bene-

ficium vel alteri ceditur, addito pacto ,

feu obligatione, ut ex beneficio (non

aliunde ) vel conferenti , vel renuncianti,

dam fol-

aut alteri cuidam penfionem quam

vatis , cui tale beneficium füb hac obli-

gatione ceditur, vel confertur. Quapro-

pter primus modus fe tantum tenet penes,

collationem , praefentationem ete., alter

tantum penes ceflionem, refignationem ,

etc. tertius vero penes utramque: qui

quidam tertius modus eft contra legem

naturalem ; priores vero contra ecclefiafti-

cam duntaxat.

Singula autem hic com-

memorata probe notanda funt : praefens

enim negotium eft non nihil obfcurum

totum vero,-prout et poenae mox fubji-

ciendae,

continetur in Bulla Pii IV., quae

incipit, Romanerum :

Qtj in Bulla S. Pii V.

;ntolerabilig,

$. 1702.

Poenae in hoc fpeciale Sïmoniae ge-

nus ftatutae fünt: prima Excommunicatio

Pontifici refervata, vel interdiétum ab in-

greffü Ecclefiae, fi:'reus fit Epifcopus,

aut Epifcopo füperior: Secunda, quod ta-

lis collatio vel refignatio immo adeptio

alterius beneficii deinceps futura fit nulla ,

BCiOa

ct' nullius effe&us: Tertia quod bene

rum

ag

Caput VII.

7I

aj

rum priüs adquifitorum ja&ura ipfo facto

30,

(non tamen ante fententiam declaratori-

fon

am) incurratur. Quarta poena foret, quod

d

beneficia per hanc confidentiam collata,

N

vel refignata Sedi Apoftolicae cenfeantur

Q

effe refervata

Huic tamen poenae in Ger-

)

mania locum praecludunt inclyta Concor-

data Pontificem inter , et eam Nationem

Yena

lt

inita.

Illud tamen ex ipfía defcriptione

data àdvertendum, ad has poenas incur-

,

qii

rendas fuflicere facrilegiutn hoc ex parte

alterutra effe completum , quod quidem

gem

jl

quantum ad poenas in reliquis Slmomae

criminibus ahter fe habet

cor

eni

fU j

[jbj

quae

V

| ge'

u

m

D

Qu

gww

[

qu'g,

i

N

rj

E 4

'Tracta-

a

72

TTractatus XIV.

iI'RACTATVS XIV.

DE ORATIONE.

agni momenti doé&rinam hic pertra-

M

&o, quam eo magis inculcare ve-

lin, quo magis noftra aetate a plerisque

ea neghgltur

Et quidem de neceflitate

orationis per decurfum agam: nunc prae.

vie qnemque monitum effe velim, ut eo-

rum vitam, qui boni antehac, nunc cor-

rupti, aut penitus peffumdati ab ipfa fide

defecerunt, et in profundum demerfi funt,

diligenter exploret, et certo obfervabit,

in quovis horum tantis lapfibus negle&tum

circa facra trifte initium dedilfe,

Licirices

Homo

fedulae , ac conítantis orationis, vel nun-

quam corruit

vel in ipfam abyfTum fine

j

omni evadendi fpe , ac conatu non prae-

cipitabitur.

Firmum mihi manet, tantas

enormitates, quantas trepidi fpe&tare co-

gimur, ad facrae orationis, et eorum,

quae ad orationem fpeétant, neglectum

:

originem fuum - referre.

Finge enim, hos

omnes, qui ex cunctorum, praeterquam

ex fua opinione , mifferrimi funt ,

a pri.

ä

mis annis in facris- exexcltatlombus con-

ftanter perfeveraffe, et apud temetlpfum

n

definffs, rogo, an vel unicus ex.iis ad

extremam hanc perniciem devolvendus

fuitTet,

Sed et lllud expende, quaenam

ü

fors

"

w..

Cu L

73

fors tot Taliis immineat, fi populum noftrüm

ad majus, quam quale apud plerosque

obtinet, orationis ftudium inducere ne.

queamus,

YU

A

CAPVT | PRIMVM,

DI

ffste

De oratiene. generatim , et in amplo fenfa —

w

Jpe&tata.

LA

) cor

1703. Inter offic

Z

- fi

venit oratio,

ia ajentia grat.ia,ä debita primo

fü

1704. Quae aut in latiori ,

3bit,

1705; Aut firidiori fenfu fumi poteft,

(

SCluft

Jom

s;

I706- 9. Orationis in ]

riae fpecies recenfentur

atiori fïnfu fumptae va.

.

u

Wi2

1709. Quod ad menfuram

cam amplam requiri,

orationis . attinet,

W»e-

n

W

1710. Probant S$, literae ;

e 0

ä

1711. Primorum Chriftianorum exempla,

UE

1712. Antiquifimorum P.P. afferta,

um

hoi

1714. Priorum omnium fententia ,

DA

I714. Accedunt fumma Dei in nos. jura,

prr

g

1715. Et ingens noftra imbecillitas,

con

Yut

j 4

ndd

Hugusque de o

$ciis ne

gantibus, quae prg

)näm

graþia debentur ,

dixi: nunc de ajentibug

fut$

$

U:

74

.'I'mctatus XIV.

&ra&abo. .Atque hic fe ofïertoratio, et,

quae ab oratione parum diítat, de adora-

tione agendum eft.

De oratione impri-

4

mis ea, quae ejus indolem fpe&tant, et

dein illa, quae Écclefia circa religiofum

hunc cultum conftituit , docebo.

$£;

S.

1704.

Sacrae orationis, prout a nobis acci.

&

pitur, eft ampla ac velut vaga notio; de-

N

finitur enim fic, ut fit elevatio, feu occupatio

[

qnentis ad. Deum.

Eft autem mentis occu-

Em

I

patio maxime per voluntatem et affe&tum,

- d

«2

et non per folum intelle&um: eum enim,

—

—

qui ftudiis philofophicis, aut theologicis

—

*—*

circa Deum vacat, orare, nemo dicet.

—

P

Et quidem orati

o tam largo fenfu acce-

cre3

w

pta pleraque cultus divini O

flicia fub fe

p d

continet, et eft totius prope religionis

" -235 — 4

comge.ndi,ums

m 2

-

$. 1705.

—

ixa.

"Verum aliam quoque non latam adeo

PT.

— — A

L

et ad ipfam orationis nomenclaturam ma-.

gis accommodatam orationis definitionem

I

Pj

ftatuunt, qua dicunt, orationem e[fe *vert

boni, et eorum, quae ad illud conducunt, &

i

pl

Deo petitionem firma in Deum fiducia nixam.

Sed inprimis de

hn

priore orationis gener'g

Q

agendum,

$. .1706.

i

Caput. T.

T$

T

5 1706.

dor.

Etfüi vero oratio amplo adeo fenfü

mpri

3

&

accepta modo ad fidem, fpem , modo a

caritatem, aut religionem, et fic deinceps

Dx

volurt

pertineat; faepe tamen grati animi offici-

um pro donis gratiae effe folet: unde ex

recepto ufü proprium hic locum obtinet.

Vnde huc pertinet primo oratio vocalis ,

T

quam dicimus, auctoritate publica, et pri-

0; &

Xata de votione ad diverfiffimas formulas re-

(uptii

dacta.

Secundo oratio, quam.mentalem, feu

0CCl.

