tia infans fine Daptifmo, et aeger fine ab-

folutione poffet mori, donec minifter per

l

contritionem diu, et operofe gratiam in

fe reparare conaretur,

)

Q

li

$. 1859-.1

ü

Quod quidem ex eminenti ratione ve«

K

rum eít, fiquis in damnatorio hoc ftatu

(

"u

facrificare audeat, idque eo certius eft,

quo nobilior actio facrificium prae con-

fectione Sacramenti eít.

Imo, quadrupli-

cis omnino peccati reum faciunt talem:

nam primo indigne facrificat: lldo. In.

digne Sacramentum recipit.

IlItio. lllud indignus, ac denique

ZE

Etfi duo ulti-

l

IV. Indigno miniftrat.

1ba membra certa non fint:

vel faltem

tertium aliquod dubium patiatur: priora

tamen omnino certa funt.

Id tamen ía-

cile conceffero, quod omnia ifta facrilegia

(

fatis exponantur, fi paenitens dicat fe in

ftatu peccati facrificium obtuliffe.

l

*

j

$. 1860.

d

. Caput. IL.

199

S. 1860.

If

N

Sunt, qui unicum peccatum admitti

01

dicunt ab eo, qui quavis peccati reus,

[

Sacramentum poenitentiae pluribus conti-

m

'h*

nue et fine intervallo miniftrat: eoquod

M

actiones centieuae adeo in eandem, coa-

zab

lefcere

videantur.

Verum propinquitas

p

temporis

ninime, fufficit, ut ex duobus

n

aut pluribus actibus fiat unicus, fed requi-

riur, ut unus referatur ad alium. 'Jam

confefho, et judicium Titii ne quidem pa-

rum pertinet ad confeffionem, et judicium

Caji, quomodo érgo haec duo. coalefcere

i

poffunt ? An ex eo quis unicam patravit

dU

caedem, quod occifo Petro, mox etiam,

f&

et fine intervallo interficiat Paulum? íÍcili-

m-

cet fola propinquitas temporis non fuffi-

cit, Ut ex duobus a&ibus fiat unicus; et

n

42

tot funt injuriae, et quod idem eft, pec-

Y

cata, quod a&tibus idem jus, vel quot jura

codem a&u laedwntur, prout agendo de

li

differentia, qua peccata fpecie aut nu-

mero diffe

,MQ

*

et feq.

runt, dicam . inferius S 1979.

Itef

$

1861.

jorà

f

De eo, qui in ftatu lethalis noxae

cenftitutus auguflum. Euchariftiae Sacra-

mgä

[en

mentum difpenfat, varie fentiunt.

Aliqui

non nifi leve tali delictum imputant; ali-

qui grave, fed unicum alii denique tot

N 4

grag

o

Ea

260

Trattatus XV T.

gravia, quot hominibus divinum hunc ci.

f

bum miniítrat.

Mea opinione gravis no-

(

xa in eo eft, quod Eucharifüam tapgere

N

j/

audeat: horret enim vehementer fenfus

pietatis cogitare, manum peccatricem di-

I«

t

viniflimae Perfonae injici. Certe expavefcit

mens, fi audiat, quod JDiabolus illum a[Jum-

X

erit in [antkam civitatem &c.

Et quot de-

U

mum gradibus Daemon homine impio de-

pà

terior eft? . Et quia unus, idemque ta&tus,

[

ac geftatio eft, unicum etiam, fed morti-

Thr

ferum peccatum effe cenferem, quando

Ti

(

pluribus continenter hoc myfterium quis

largitur: quatenus enim facerdos illad Sa-

r

cramentum duntaxat difpenfat, (f re&e

W

fentio,

graviter non peccat,

eoquod

!

difpenfando

non fit minifter, imo ejus

d

opera adeo non attingit Sacramentum, ut

j

ne quidem neceffaria fit: cum quilibet con-

l

fecratum panem, quantum ex jure divino

et quoad vim obtinendae gratiae poflit

l

fumere ipfusmet.

li

l

S. 1862.

An Diaconus, imo etiam Subdiaco-

nus, fua officia folemniter obeuntes, item

Ó

facerdos ad populum dicens, ac denique

quilibet miflae facrificio affiftens, fiquidem

gratia fint deftituti, novo, eoque gravi

fe piaculo inficiant, difceptatur inter Theo-

logos. Ex his autem omnium periculo-

fiffime

Capzuï 1IH.

291

Q

fiffde agere, ac peccato maxime propin.

T0

quos eíle cenferem eos, qui facrificio

u

Miffae intereffe, eique ut offerentes affi-

1füs

ftere audent, ejusque ex parte aliqua aucto-

NU

res et effe&tores exfiftunt; dum non tan-

il

tum gravis noxae fibi'confcii funt, fed

jf

infuper peccati recens committendi de-

: (s

cretum fovent,

Aeternum quippe aeterni

) (

patris filium offerre, et animo ita fimul

Qus

comparatum effe, ut eandem immenfam

n

J

majeftatem graviter offendere paratus fit,

1ndo

mea opinione maxime temerarium eft. Eos

(iUIS

tamen, qui fine voluntate deinceps pec-

N

candi, etfi de praeterito peccato non fat

(

poenitentes facro interfünt, non aufim de

uhod

ulla noxa arguere.

Nam

facrificium hoc

u

eft expiatorium feu ad iniquum cum Deo

m; l

reconciliandum inftitutum : bujus quippe ob-

Ü

j

latione. placatus Dowinus gratiam ,. et. denum

n

poenitentiae concedens , crimnina. et peccata eiiaut

poff

ingentia dimittit. — "Trident. fe[f. 23. c. H. wunde

iales miferos huic facrificio affiftere vel

maxime convenit.

o

CAPVT TTERTIVM,

em

De fubjeäo Sacramentorum , id eft , de üs, qui

qu

Sacramenia Tecibiunt, ei de eorundem

de

effectibus.

1l

$. 18635.

In recipiente Sacramentum, ad hujus

u

valore

m requiritur intentio habitualis; quod

]i

tamen

fe

NÀ

S. 136?

as

202

Tractatus XVI.

S

1964. Ia dubium vocatur:

bil

$.

62. Eftque haec

Quaeftio parum ad ufüm

(

lu

comparata.

s.

66

Effe&us Sacramentorum funt gratia, et

;

character,

&

C

$.

1867.

Gratia vero in a&ualem, et habitualem

dividitur.

Hulus vero auguienta, et nom in-

€0

itia per Sacramenta vivorum plerumque tribuun-

Qu

tur; quod

Qu

IQG(,. Secus fe habet.in Sacramentis mortuo-

tf

äl

1ums utráque Vx.lO

Mi

$.

1869. Etiam w1at1as a&uales o,)pmtone confe-

runt.

10

p

(

o. Hos porro

gratias Sacramenta sfficiunt

et quidem etiam ex opere

b

ex opere operato ;

operato mj :orem in homine ma(rls 1)1&813?111110.

[

bl

18

71. In quam praeparationem falt

em ea pia

M

di Sa-

PCIH computantur, quae intuitu 1ec1plen

li

cramenti obeuntur.

Caeterum

Ó

Hae gratiae ex morali potius, quam phy-

N

$.

1872.

Hic

fica Sacramentorum eflicacia conferuntur.

T

denique

(

6.

IO

LJ'

Ea, quae de charactere habertur, pau*

| li

cis explicantur,

T

IN

1l

1863.

diaia

It

$

(

Nu »c de /fübje&to, feu de 1e01pxont1bus $a.

fs

cramentum aawdum eít, $. 1848

Et qul-

t

n-

dem ut *vacmmenta valide remplant, i

(at

digent aliqua. intentioue, qualis fufficit, H

D

vel babituaks fit,

feu quae aliquando ha-

&

iM

bita,

—— — — —

Caþutu 11I.

203

bita, in nulla fui virtute permanens, con-

afin

traria tamen voluntate nunquam deleta

fuit.

Ita communis fenfus habet, fuffra.

;3;, ü

gatur etiam riiuale. Romanum fub Paulo lV,

editum titul. de Dapt. adult.

Etiam favet

YRutat

Can. I2. cOnc. àürauficani primi, et can.

fOR j

concil. Dlliberitani XLVtus, quorum uter-

Tib

que jubet eum baptizari, de quo conftat,

quod modo ufürationis deftitutus, prius

l

A[lüO

tamen Baptifma petierit.

Etiam huc fa-

-

conte

cit c. 3C de Bapti

$. 1264.

ffciutt

Verum etiam hic ïibeat, aliquod du-

qu

bium movere, an fcilicet haec, de qua

gpzïflïï)i

apimus, intentio babüualis requiratur in

|ü 'fU

€o, qui Sacramentum recipit

.

Nam vel

qi*

ifta intentio fuum effe&um

exferit, quan-

do-datur; fed tunc non exfiftit Sacramen.

n

lr

tum, vel id facit,

quando datür- Sacra.

mentum? fed tunc ex ea nec virtus qui-

dem aliqua exfiftit,

et quod confequitur,

n

nihil poteft efficere

Concilia, et au&o-

ritates Ecclefiae , quae pro neceflitate hujus

intentionis proferuntur, aliud. fors non

ecernunt, quam ex judicio humano cen.

; Oi

fendum effe, eum reapfe nolle, qui cum

p

toties velle- potuiffet,. nullum fuae volun-

li

j

tatis indicium edidit: imo talem praecite

lr

ad tale myfterium recipiendum- effe in-

]t

€ptum rede quilibet judicabit, 1Ivam e. g.

J

1

in

204

"Tractetus XVT.

in negotio Baptifmi (idem circa poeniten-

tiam) vel cognovit, . et fimul defideravit

H

veritatem, et neceflitatem horum Sacra-

mentorum ?

Et abs dubio fuae fidei, et

fui defiderii aliquod indicium ediderit; vel

eami, duam mox commemoravi, yel veri-

vel

tatem ,

jeceffitatem aut. non cogno:-

vit, aut fi cognovit, haec myfteria nom

M

expetiit ?

Et tunc ex alio capite eorum

CUf

recipiendorüm incapax elt *).

hUI

*,; Ex quibus tamen minime evincitur, hanc

N

intentionem " babitualem fua bonitate aliquid

t

conferre aut requiri ad hoc, ut Sacramen-

E

tum valide recipiatur.

Sed petitio, feu ma-

lr

nifeftatum defiderium fignum potius debitae

praeparaiionis, non praeparationis neceffariae

l

pars effe videtur,

Q

&

S

1865,

W

Et quidem circa baptifmum ét poeni-

le

tentiam, ac pleraque Sacramenta haec quae-

ftio otiofa erit *). Quantum vero ad mi.

pniftrandam confirmationem, et extremam

un&ionem aliquod momentum continere

videtur.

Et plane extremam Vncionem

ii

etiam ex ufü quoque, quantum mihi con-

l

ftat, plerique conferunt etiam iis, qui fen-

T

fibus. deftituti, nec durante morbo, nec

l

oyaevie hujus Sacramenti recipiendi ali-

H

quod defiderium prodiderunt **).

O

*

Raro enim adultus baptizandus eft, qui fen-

Qj

' fibus omnibus deítitutus fit; ad poenitentiam

Vero

W

26

Cäpzzt Iil.

nitth

veró dolor, et actus mentis, imo qualiscun-

que confeífio requiritur.

PU

**) Licet etiam hic vitam pie a&am pro inten-

T

tione omnia feliciter moriendi fubífidia reci«

N

piendi fors interpretabuntur.;

N Pïï

r

l vt

l

$- 1866.

cognt

3 10

Ad räci;)ienda digne, et cum fru&u

Sacramenta varia infuper requiruntur, quae,

erud

cum fingulis Sacramentis fint propria, huc

non pértinent.

Quare potius ad effeCtulin

l hat

]

Sacramentorum

generalem

explicandum

1 hqh

transeo/ $. 1448. et ifte eft duplex, fcili-

eratttt

(ei n

cev gratia et cbaratier , quamquam charaétér

deblt

non vere ad genus Sacramentorum perti-

i

neat, fed tribus fpecialis fit.

Gratia vero

omnium Sacramentorum generalis effectus

eft, quae proin gratia confideranda eft

vel fecundum (uam naturam , et diverfita.

ts

tem,

vel

fecundum

comtodum, quo a

d qïiäf

]

Sacramentis efficitur.

D

trno

$. 1867.

J

"

j

Gratia itaque ex natura füà vel eft bá-

100 [

bitualis, feu [anüifitans, vel eft aftualis,

) Conc

Prior eft donum quoddam a fpiritu fancto

;i fGU'

n

infufum perdurans, quo amici Dei, imo

Filii Dei ipfius adoptivi conftituimur. Do.

T

hum mirabile, atque omnem aeítiniationerni

excedens! alterüm genus gratiae eft do-

yi

num quoddam tranfiens intelleczum caelefti

i

]juce

n

Lj

"

206

Trattatus. XVT

-

luce illuftrans, aut voluntatem fan&is mo-

tionibus excitans ad juítàs, easque, quae

fupra natt

r

LÀ

am funt, operationes, WVtrius-

que autem generis gratiae per Sacramenta

4nobis miniftrantur

Et quidem Sacramenta

fl

ivorum efüiciunt augmentum gratiae fancti-

"ficantis.

Sunt enim Sacramenta vivorum

pro iis inftituta, qui praevie jam in gra-

tia exiflentes, Dco vivunt *).

bf

s

& ? Qua

ndoque tamen, ut loqui folemus, per

áccidens etiam ifta Sacramenta, primam gra-

(

noxae

iiam' conferunt ,

et hominem gravis

BReum

cum Deo reconciliant ;

cum fcilicet

ïxl

homo peccata dolore minus perfe&to, et fe

W

folo ad conferendam gratiam non fuficiente

!

deteftans

tale Sacraàmentum vivorum fufci-

pit.

Et quidem hanc vim gratiam primam

ii

fortuito ,

et extra ordinem efficiendi melior,

N

majorque Theologorum pars tuetur.

ER

Q

S' 1868.

Sacramentaà vero mortuorum, qualia

funt Baptifmus et poenitentia pro mortuis,

id eft, gratia Dei privatis funt inftituta;

atque ideo efficiunt primam gratiam, id

u

eft, hominem a trifti peccati conditione

D

ad ítatum divinae amicitiae transferunt.

ü

Licet etiam ifta ab homine jam alios jufto

&

fufcepta frequentifime fecundam, id eft,

tj

-

gratiae prius jam exfiftentis augmentum

]

efficiant.

Szy

$. 1869.

297

qaþz;t 1.

l

$. 1869.

[hy

'Á

Qu

Praeter gratiam fan&ificantem utrius.

lii

que generis Sacramenta fcilicet tam viro.

jenü

rum, tam ea, quae funt mortuorum, gra-

iF

Hias infuper aGuales, feu pie vivendi-fub-

ii

fidia efficiunt, non quidem éa-mox, fed

Q

plerumque tempore congruo e. g. urgente

] gl'ä'

&raviore.pugna. conferenda,

Atque haec

gratiam efficiendi vis in diverfis Sacramen-

8T

q

tis diverfa efl. Sunt enim alia aliis effi-

"

caciora, et infuper ad diverfos fines in-

[

T0j

ftituta.

Vnde quantum ad gratias attuales

feilit

ü h

aliquod Sacramentum non tantum majora

prae alio,' fed etiam divería auxilia mini-

Wi

12

j fl,'f

ftrat.

Sic e. g. Ordo ad munia facra ob.

st

eunda, extrema Vnétio ad pie bedteque

siit

moriendum, Auguttum Altaris My(terium

ad fervorem charitatis potifümum, et fie

denique alia ad

proptios quosvis fines po-

tifimum juvant.

u

qna

r

dul

$. 18(0.

Htul

ub

Nune jam de modo, quo Sacramenta

" lä

gratiam efficiunt, videndum $.1866. ld

one

autem praeftant ex opere operato, id cft,

ünt.

ex vi fibi a Deo indita, et non tantum

3090

€X opere operantis , id eft, pro ratione me-

i eii

riti, aut pro dignitate noftràrum a&tionum.

t

lta definit, Concil, Trid. Seff. VIl, Can. 8.

ia

Siquis däxerit, per ipfa novae legis Sacramen

ex

"

TU

208

Traviatus XVÍ.

te

ex opere operato mom conferri gratiam — —

anaibema fi.

lpfa tamen recipientis prae-

Y

páratio magnopere curanda eft, 'Nam

i

[

jun&a heec gratia n

on tantum ex opere ofe-

ï?

rantis, feu pro mcerito noftri conatus , fed

etiam ex opere operato, feu ex vi ipfius $a«

efc

cramenti cr

w

it: velut ab igne in mate-

riam plus, mimusque ap

Y

ve vis exferitur *

4

ï.

tam mla.jor , minor-

[

qui

*) Sic, ut rudem computationemi ineamus,

fcili

divinam menfam accedit ardore mentis, qui

fit duorum graduum, recipiet quatuor gra-

(ui

tfic

dus, gratdae binos fcilicet pro merito [uaé

praeparationis, et alios binos

ex v1 Sacra-

ité

mentl.

Qui vero idem facit cum ardore

t

quatuor graduum, non tantum ex merito fuo;s

fed. infuper ex virtute Sacramenti duplicata

pm;

lm

augmenta,, et fic octo gradus gratiaé capiet;

Et ita commuriffumus fenfus, et ipfa expe-

fs

prientia' habet.

Suffragante Trid. Seff. VI,

Can. VIL quod ait: a Daptizatis reeipi juffi-

tiam fecundum propriaim cujusque. difpofitio

'71 eifi

e£ coopewnionem.

Q

j

$. 187f.

61

Illa impliéatior eft quaeftio , quaenam

bof

demum dotes, aut actiones in praeparatio:

€(

ü

nem ita computentur, ut enim Sacramenta

ex vi propria plus gratiae conferant. |Ali-

hy

qui quaecunque Lona opera, aut cujuscum-

r

gradus

u

que virtutis exercitationem; alii

ratiae fan&ificantis huc computant.

Id

ld

fal—

folum certum effe crediderim, ómnes,

Ug

teim

l

Caput IIT.

209

tem as praeparationes valere, et vim

t

Sacramentorum velut acuere, quae ad fe

af

digne praeparandum obeuntur. . Hae enim

u

ex ipfa intentione agentis ad Sacramentum

led

relatae cum eo. velut connectuntur.

)v

j

Dl

D

g. I8720

1D0!

Circa modum conferendi gratiam illud

quoque inter Theologos difputatur, an

"m

fcilicet vis ifta fit pbyfica, vel moralis,

f 1U

Quia vero certum eft, 5S. hisce Myfteriis

rg

B

efüciendae gratiae vim certam, et veram

EL

ineffe, noftra bona pace alii defüper difpu-

TOU

tabunt, et quamcunque voluerint, partem

101

]

Il

u

propugnabunt: noftra enim 'The

ologia fo-

)

lum ufüm faltem per

am

maximam partem

j

nþ n

fpc&at.

$. 1873.

i ]

Cum vero Sacramentorum alter effe.

&us fit cbara&ter, de eo modo

agendum

S. 1866.

Hunc

quidem non omnia, fed

ea duntaxat imprimunt, quae iterari non

poffunt.

T

Suntque Baptifmus , Confirmatio

ao

et Ordo.

De hoc Concil. Trid. ita defi-

entà

nit. Seff. Vl. can. 9.

Siquis dixerit , in iri-

hY

bus. Sacvamentis Baptifmo, confirmatione, et

scul!

ordine nou imprimi cbaraüerem in anima , boc

r

eff , fignum quoddam Jbirituale , et indelebile,

unde ea ilerari non poffunt,

anatbema fit.

Ex

!

quo quidem

patet, ex eo cbaracterem e(ï"e

in

Tomug F.

216

| 'eractaius XVI.

indelebilem , quod nullo peccato , aut con.

traria voluntate, denique pulla ratione,

ne quidem in altera vita extingui poffit,

Item eundem reapfe exiftere , et ejus na-

turam non mere morálem effe, licet ab

omni materia fegregatus de natura Spiri-

Vnde is, quod tertium

tuum participet.

eít, in ménte, neutiquam in corpore, aut

quocunque fenfü recipitur.

C0

j

[

^.

h3

lii

&t

m

d

I

NT

W

g

(i

ij

"

fü

Tra&a-

«

Caput. I.

21I

con

QDf

TRACTATVS XVII.

l,

DE SACRAMENTO BAPTISMI, CONFIR-

) Dà:

t

MATIONIVS, ET EVCHARISTIAE.

Sgïïï-

o

Sacramenta ägciafim eo ordine recenfen-

V

l

tur, quo. antiquitus conferri folebant,

T.

Nam primo loco baptifmo, et dein mox

confirmatione initiabantur:

quibus dein

fine intervallo Euchariftia probebatur. Poe-

nitentiae facramentum vel poft lapfum, vel

certe ferius eonferebatur, Extrema unctio

jam ex indole, et inftitutione fua folebat

effe ultimum. ^Ordo denique, ac matri-

monium tanquam Sacramenta quibusdam

duntaxat propria, et minime communia

i

Velut extra ordinem p"onuntïui'.

CAPVT. PRIMVM.

De maieria, et fwma Baptifmi.

S 1874. De Sacramento Baptifmi non ex Ordine

dignitatis, fed confuetudinis

dum.

primo loco agfene

$- 1875. Tria vero Baptifmata

"

, et inter baec pri-

mum baptifma flaminis ;

$. 1876. Tum v

ero baptifmus fanguinis; ac de-

nique

-

$. 1877. Proprii nominis, et quod fluminis baptif-

mà Vocamus, refertur. Ex cujus definitione

!

ub

o2

$. 1876«

212

Tö*actaius XVIf.

$. 1878. Intelligitur, quantum ad materiam remo-

tam, quinam liquores certo inepti, quinatm du-

1

bii, ac denique quales omni periculo vacui

exiftant.

f

[:

$. 1879»

Sed eadem definitio explicat etiam D4-

enti ,

feu leva-

d

teriam proximam hujus. Sacran

tionem, quae tribus potiffimudt

B

)odis fieri pgt-

eít, ita tamen

(

$. 1880. Vt perinde fit, an baptizandus aqua&, vel

ifta baptizando adhibeatur.

[ii

G. 1881. Hic jam forma certo fufficiens, item

Vil

f

. tg32. Formulae dubiae, et aperte infuper ine

Ti

eptae refgruntun

hi

i

t

$.18?43

N

d fingu:

Sacramentïs in genere fpc&ätis, a

(

lJà jam defcendendum eít/$. 1844. Et qui-

e

dem ex commuhni ufu, primo loco

Baptifmo agendum, tunc de confirmatione,

Euachariftia ,

et fic deinceps.

Quantum

enim ad dignitatem ex S. Thoma fequen-

tem ordiüem ftatuerunt: feilicet 1mo0. loco

El

flimum.altaris myfte:

4

iuguftum ,..ac divini

riam, 2do loco ordinem, 3tio.

loco con-

lyr

firmationem, 4to. extremam unctionem,

hr

«to, Baptifmum, 6to. Poenitentiam, 7mo.,

MIW

lt

Maþr;jmonium.

$. 1875

(

'FL

Y

li |

'Triplexz genus Baptifmi plerumque fta-

Wi

gui-

t

tuunt: fc;licec baptifmum flaminis , fan

nis,

| Capui [.

213.

emy

1 d

nis, et fluminis. Baptifinus flaminis reapfe

aliud nihil eft, quam attus amoris Dei

vicii

fuper omnia, qui perfectum- dolorem de

peccatis, propofitum fervandi omnia man-

| (i

t

data, et fic etiam defiderium. fufcipiendi

f

l

"

Baptifma includit,

Hoc porro PBaptifmi

genus juftum facit, peccata (quantum ad

TA

culpam faltem) delet, hominique gratiam

conciliat,

Haec tamen omnia

non ex

ul

virtute copnata, aut ex opere operato,

fed ex opere operantis, et per viam me-

lpcr Ó

riti praeftat. Non enim eft Sacramentum,

multo minus. imprimit Charac&erem, nec

facit hominem effe membrum Ecclefiae,

aut capacem alicujus Sacramenti valide

i

J

MU

cum effe&u recipiendi,

M

aM

$. 1876. i

rO[l

V

Udl l.lr

Baptifini . etiam quoddam genus eft

f

Martyrium, feu mors pro fide, religione;

1 o

aut quacunque alia afferenda virtute ex.

mvlþz

antlata.

Et quidem ad, veri nominis Mar-

Ü cov

tyrium in adultis requiritur priino mors

jety

in odium virtutis illata: 2do. eadem mors

szI

aliquo fallem modo pro defenfione, et

honore illius virtutis ab ipfo moriente ac-

ceptata ;

3tio. a&tus fidei, fpei, et dolo-

ris faitem imperfeGi, fi praeter origiuale,

jl

alis infuper peccatis inquinatus fuerict. In

)

gl

parvulis fufficit fola mors in odium virtu-

ti$

p

O 3

Trattatus XVI. |

:æ—zïä

tis ills illata. Imo fatis eft, fi parüulo

e

(

inter vifcera matris delitefcente, fola ma-

ter in odium virtutis alicujus occidatur.

li

Vis . autem Martyrii prae a&u caritatis mul-

to major eft; Nam praeter gratiam fan&i.

ficantem , remiffionem non tantum culpa-

rum, fed et omnium poenarum certo, et

fe

quod probe notandum, ex opere operato,

feu ex vi quadam divinitus fibi indita con-

f

It

fert: chara&erem tamen ne quidem hoc

Baptifmi genus inprimit, nec vere aut per

piu

n

Omlnia Chriftianum effe facit.

Ti

N

$. 1 8773*

qit

Succedit

fü

demum proprii

nominis

Baptifmus, de quo praefens nobis nego-

n

Q

tium eft, et quem re&e definiunt, effe

novae legis Sacramentum, quo homo per

H

et verba a Chrifto inftituta

f

lavationem ,

denuo generatur

Jam prout circa Sacra-

e

menta in genere fpe&tata, ita etiam circa

fingula faciam $. 1844. Scilicet de Baptif-

Hl

Ye

mo ejus naturam, fíeu ea, quibus con.

ftat, et deinceps ea, quae extrinfecus

(o

eundem concernunt, explicabo

Ejus na-

Y

tura, prout reliquorum omnium Sacra-

li

mentorum ,

materia et forma abíolvitur

El

$ 1846. Materia quidem alia remota, et

(e

ala proxima dicitur $.1846.

Et quidem

e

in Baptifmo materiam conftituit aqua vera,

be

et

Caput 1.

215

vul

et naturalis definiente id Trident. Seff.7

|L d

Can.2. fi quis dixerit, aquam veram, et

naturalem non effe de necefflitate Baptifmi

ht

mri

— —— anathema fit

ii

$. 1878

du

*0, b

Ex quo facile apparet, quae fit ma-

teria ad hoc Sacramentum certo inepta,

a

COf

fcilicet quodvis vinum, lac, oleum, liquo-

res ex herbis, aut fru&ibus expreffi, fi

; n

plurimum alienae materiae admixtum ha-

um

beant, aliaque ejusmodi ad baptifmum mi-

nime valitura.

Vt materiae vero dübiae

in cafu neceffitatis, et non nifi fub con-

ditione:

fi fint materia Vallda, adhibendi

funt omnes liquores , qui a natura aquae

QR

N

parum diftant,

ita ut ambiguum fit, an

fub notione aqnae veniant, vel potius ad

[ etv

mg pü

genus alterius liquoris pertmeant

Quales

funt, tenuis cerevifia,

liquores ex herbis

jl

j

et fructibus expreffi, ita ut parum alienae

NU

materiae contineant:

ac demum omnia

fluida, in quibus aqua majorem, materia

Bg ]

pt

vero admixta minorem partem conftituit.

; (

Contra vero ex eadem ratione, et ex Ca-

r[ä'CUS

none Tridentino $. i

1877. habetur, quod

; n2

ACt?

materlà certa, atque ad hoc Sacramentum

abs omni dubio valitura fit aqua ex fon-

NI

U

te, flumine, mari etc. haufta; item quae

^

ex pruina, nive, aut glac1e liquefacta ha-

j

betur,

Vefa,

04

$. 1879

d

216

Tractatus XV 1I.

$

1879.

Wj

Materiam proximam baptifmi, prout

Vil]i

Ye

ex ejus definitione facile intelligitur, con.

ftituit ipfe ufus hujus aquase, quo homo

farl

Iü

reapfe lavatur, quod quidem quantum ad

EM

inftitutionem a Chrifto factam *) fieri pot.

eft vel per immer(ionem hominis in aquam,

&

vel per aquae afperfionem **), vel demum

per ejusdem aquae infufionem. Requirunt

autem ex ipfa lavationis, et baptifmi no-

menclatura ,

ut aqua ipfum corpus, aut

praecipuas ejus partes, quales funt caput,

et pedus, contingat: et id quidem jure

merito, alias enim hominem ablutum fuiffe

vix intelligetur.

Vnde folo brachio, ma-

nu, aut digito, vel omnino folis veftibus

madefacdtis, baptifmus erit dubius, qualis

in cafu neceffitatis, et fub conditione tan-

(

V

tum tiniftraudus cft.

&

*) Quisque tamen, etfi non de neceffitate Sa-

f

cramenti ,

ex obfervantia in fuam Ecclefiam

H

ejus circa ritum baptifmi conftitutiones, et

confuetudines, omnino fervare tenetur.

hi

ür

*'^ In ea tamen copia aqua afpergi debet, ut

defluens ex corp

d

neat.

Qre rationem lavationis obti-

li

$. 1880.

l

Volunt praeterea ad rationem lava-

Ü

tionis requiri, ut minifter aquam bapti-

Q

zando, et non tantum hominem aquae

appli-

-

Caput I.

217

applicet: neque fu&ïcer&, fi quis infantem

fülicidio, fonti defiuenti etc. füpponat.'

jmut

qu)

Verum id ego minime arbitror effe necef-

farium. Nemo enim prudentum negabit,

Domo

ny

mulieres veftes lineas lavare, etíi eas

u

aquae tantum applicent, immergant etc.

ct neutiquam aquam in vefítes derivent *).

(UAT

amun

*) Et nonne fic etiam baptifmo per immerfio-

Qu

nem. latinis probato, et graecis etiam ufitato

k&uc'

litem movere : deberemus,

In quo utique

n

actione baptizantis homo a

quae, et non aqua

homini adhibetur ? mul

to minus trina aquae

apl

infufio ,

aut ter re

qui

requiritur.

petita hogünis immerfio

hi

$ 'ISSI.

n

eftibü;'

Poft materiam ba

ptifmi, jam de ejus-

u

dem forma agendum

, et funt fequentia

verba:

Ego te baptizo in nomine patris ,

et filii,

et fpiritus fan&i. Et quidem hac

g l

forma tria debent exprimi

tj

$ primo fcilicet

aCtus baptifmi cum eo

. qui eundem füfci-

(f :

pit, per verba: Te b

aptizo, vel baptiza.

tur fervus Chrifti,,

quae formula graecis

, lIt

eft confueta,

ob

2dO. unitas naturae divinae

per verba: In nomine.

3tio. demum Tri.

nitas perfonar

um fÍcilicet . per verba: Pa-

tris, et Filii,

ab

et Spiritus fanéti, ut adeo,

l?

is decedere

airerat,

periculum 'Sacramento

WU

quäe

j

O5

$. 1832.

51$

Tractatus | X VIL

$. 1882.

:

Ex quo pat;"et fequenæs formulas du-

l

bio obnoxias fore.

Kgo te baptizo in

II

nomine Patris, in nomine Filii, et in no-

Non enim fat expri-

mine Spiritus fan&i.

ä

munt ifta, omnibus tribus idem nomen,

M

eandem divinitatem. ineffe.

Item in pote-

ftate Patris.

Rurfus; In nomine primae,

)

fecundae, ac tertiae perfonae.

Contra

vero formulae certo irritae erunt fequen-

tes: In nomine Chrifti:; in nomine S. S.

'lrinitatis; [n nomine Patris etc. id eft,

Ego te bapuzo:

]pfa

fi quis omiffa particula:

mox dicat:

In nomine Patris etc.

lilud

f

BN

demum tum in hoc, tum in aliis pleris-

T0

que Sacramentis follicite curandum , ut ma-

teria, et forma fimul adhibeantur; |ta, ut

qu

1

unum faltem non fit penitus finitam, do-

nec alteri initium detur.

Securiflimum ett,

p

fi

fi fimul quoad maximam partem| concure

L»

S

acramenta tamen Poenitentiae, et

Y

pyant

I

matrimonii ex fua natura majorem tractum

10

i;emporis admittunt.

h

i

CAPVT SECVNDVM.

Q.q

De Minifiro Baptifmi.

$, 1885. AConditiones in miniftro Baptifmi jure

" divino, et

$. ;834. Humano requqiütae, maxime

n

i

$. 1885*

"

Caþut II.

219

1885.. Circa obftetrices referuntur. Ex legibus

praeterea ecclefiafticis

]s (

o 1

1886. Liber baptizatorum.

'

n

!

D

1887. Patrinus, et huic

u

1888. Certa officia, infuper

nomgn

ä

1889. Ceremoniae in ritualibus contentae, et

n p

eae quidem

pfimäe;

$

1890. Si omiffae fuerint, neceffario fuplendae

(ontrt

praecipiuntur,

o

[

g )*

$

1883.

id &

.l l

Ipa baptifmi natura explicata, ex ordine

j

IH

fe offerunt ea, quae baptifmum extrinfe.

cus concernunt $. 1877.

; p

Inter quae pri-

i

mo loco venit Minifter baptifmi, qualis

lhk J

quidem ex lege divina, atque ex ipfa con-

ftitutione Chrifti eft omnis homo ratione

If

ul

poilens, five is v

erae, aut falfae religioni

fit addiétus, in ftatt

C

| gratiae conftitutus,

vel eadem privatus exfiftat; dummodo

[1;363 :-

u

materiam, et formam cum legitima inten.

tione adhibeat,

lta Eugen.IV. in Concil.

Florent. in Decret. àd Armenos. Nemo

tamen fe ipfüm baptizare

poteft, RFOBE'ER

€. 4. de baptif. colligitur.

j

5.188*.

Leges facrae circa Miniütrum varia

conftituerunt.

Et quidem in exercendo

iftó

þaptg-

l d

220

Tractaius XV1I.

baptizandi munere ordo debet fervari, ita,

ut primo loco, et nulla urgente necefli-

tate, hoc officio fungi debeat folus Sacer-

dos, isque ordinarius, feu qui in eo loco

jurisdictionem exercet.

Quales funt Epifco-

us, Parochus, aut ejus Vicarius, Pof.

funt tamen hi omnes hanc baptizandi fa-

cultatem coramittere alteri facerdoti cui-

que, vel etiam Diacopo; fi gravis urgeat

ratio. Qui proin adhibitis folemnibus Ec-

clefiae ceremoniis baptifmum miniftrare

pocerit.

Vid. can. 13. dift. 93. *7.

*) Vtique fiquis periclitetur, ne abs baptiftio

moriatur, etiam Subdiaconus, et poft hunc

reliqui minores Clerici (nullis tamen adhibi-

tis ritibus Ecclefiae) dein viri laici, ac ex-

in foeminace, |denique homines a vera reli-

gione penitus alieni baptizare poterunt.

]mo

hic ipfe ordo mox defcriptus inverti poterit,

fi e. g. foemina prae viro conferendi ba»tit-

mi magis experta fit.

$. 1885.

-

Ubi clare apparet, quantae obligatio:

l

nis fit, ut obítetrices munus baptizandi

Ie

quam optime, imo fuperflue edoceantur.

]

Vrgente enim periculo et infelicis partus

horrore cerebrum muliebre confilii ali-

unde inops, ac perturbationi obnoxium

facile errat , facilius infuper erraturum, fi

d

hujus negotii curam tantum, et non fatis

expeditam notitiam habuerit *).

*) Vnde

Cäþut IL4

221

$) Vnde faepius tentandae, interrogandae, ac

eefi

demum jubendae funt,

ut coram,et iterato

tanti momenti actum exerceant.

Sed infiper

z

ilarum dieecefimm confüetudinem, et ufum

loc0

(quidquid

aliis placeat) non probare non

y

(0

poíffum, quo baptizati.ab obff

'icibus ple-

1

rumque ac in fegula iterato,

5 conditione

h)

tamen ,

baptizari folent,

aut etiam definita

J

l

lege jubentur: cum experientia doceat in re

|(

trepida etiam viros fibi parum conftantes effe,

u

ac facillime errare; quod quidem magis in

mulieribus circa pronuntiationem verborum;

)UQ[C

et ufum materiae eft proximum.

Et

demus

itit

li

in uno alterove eventui nullum fubeffe peri-

culum, aut dubium, attamen periculum com-

mune eff tanti momenti, ut actus fingulares

Qtifmo

facile excufet, praecipue cum plerumque ar-

Wi

duimn.fit in fingulis cafibus inter fecuritatem,

,llib

ac ambiguitatem difcernere.

Denique etiam

Q a

illud. huc facit, quod ad $. 1856. de condi-

g n

tione in praeteritum, aut praefens tempus

l s

concepta dixeram,

Vid.

càn; 6,

de confe.

| m

€rat, diít. 4.

|

j

9. 1846.

Illud praeterea miniftro hujus Sacra.

menti praecipitur, ut librum

paratum ha-

jj

bg&f

beat, in quo nomina baptizatorum, pa-

g

rentum, ac patrinorum exa&te defcribat.

ntut.

Denique ne extra Ecclefiam nifi

urgente

m

neceffitate,

et exceptis principum F'iliis,

3

quemquam baptizet.

Qd

Clement. de

iif

baptifm. licet huic conftitutioni confuetu-

m

do multum detraxerit.

f

vt

$. 188y.

222

Tvactatus XVIL

$. 1887.

3

z

Qu

Verum longe plura circa ritus pra-e-

ü

cipiuntur.

Atque inter capita ad baptifimi

Yl

celebrationem requifita primo loco fe offert

ff

Patrinus, ü,ll quantum ad facra velut Pa-

[

ter ac nutritius pro baptizato quodammo-

do fpondet, eumque quant

um ad facra in

Adhibendus is

fidem, tutelamque recipit.

eft ex jure ecclefiaftico antiquiflimo, fed

non nifi unus, aut uhus, et una: Trident.

feff. 24.. de matrim. c. 2.

Quales etiam

effe poffunt frater, et foror, cum id nul.

libi prohibeatur: non tamen parentes;

quantum ad propriam prolem C. 1. cauffa

30. g. .. Neque illi, qui nondum bapti-

zati funt, utpote qui Ecclefiam nondum

ingreffi, ejus legibus fatisfacere non pof-

funt.

Vbi rurfüs excluduntur ufu ratio-

nis deftituti, utpote, qui nibil promitteres

nullumque in fe officium fufcipere pof-

WU

funt. Denique ad munus admitti non pof-

&i

funt haeretici, publice excommunicati ;

bi

per apertas rationes.

T0

Wf

$. 1888.

j

V

Officium autem Patrini in eo potifli-

"N

fUa

mum eft, ut alumnum fuum in rebus ad

chriftianam religionem pertinentibus eru-

def

wb

diat, im iis faltem circumftantiis, in qui-

bus neceífaria adeo inílitutio eidem ab

Em

aliis

Caput 1.

223

ahis non impenditur.

Praeterea etiam

quoad mores probiffimus deberet effe Pae.

Jrac

1fmi

dagogus, ne illud Sacramentum perverfa

vivendi ratione dedecore afficiat, cujus

fert

j

fufcipiendi teftis, fidejuffor, et quodam.

modo auctor fuit **).

Inim»

( n

*) -Hoc tämen ofüicium Patrino imminens ad

i

J

praeftanda beneficia profana proxime, et ex

fui natura haud pertinet : aliquem tamen be-

Y

f

w

neficentiae fenfum in talem clientem ex hoc

fs

munere nafci minime negaverim;

Licet vero

b

H

noftra aetate Patrini nomen praeter ritum ni-

j n

hil admodum 'importet , antiquioribus tamen

NT

temporibus fanctum illud, et venerabile ad-

modum liabebatur; ut ex hac conjun&ione

enf

tanta reverentia nafci [it vi(a

trimonio obftare ;

, Qquae ipfi ma-

bupt

ip

il'udque dirimere lege 'ec-

m

clefiafticà juffa fit,

de hoe tamen alibi,

$

1889.

l ïervo

Jt

eïn

Vefum. praeter Patrinum -al

l0$ quo«

ey

que ritus folemnis hujus

Mylterii minifter

adhibere jubetur, quales

in libris rituali-

n

l

bus legere datur,

Duo duntaxat comme.

moro; aquam vi le

Bis ecclefiafticae :non.

nifi diebus Pafhae,

aut Pentecoftes feíta

procedentibius

benedictam, aut facratàm

mïïx

adhiberi poffe :

utique nifi neceffitas aliud

uadeat;

$4

uod fi-per ánnum talis aqua

gt

deficiat, v

el

corfumpatur; tribus, et ex

"

arbitrio elege

ndis viis fe juvare poterit fa-

éerdos,

L

Vel enim aquam benedi&tam pote-

jl

rit

224

Tractatus. XVII.

