3»alo propterea

quid ad, tantam calamitatem intereft , àan

quis a bono infinito nunc avertatur, nunc

vero ab eodem averfüs, probe fciens ,

maneat ? Num primum hujus averfionis

W

momentum deterius , quam fubfequentia,

a

eft? A bono infinito fejun&um effe quo:

M

libet inftanti , eft defe&tus infinitus.

fni

du

M

i

Ex his vero' facile confequitur , ne-

N

dum ab ipfa gratiae fanctificaptis ja&ura,

n

fed etiam a probabiliori ejusdem perdendae

Kt i

f

periculo cavendum omnino effe.

i |

quidem non tantum ex caritate in Deum.,

ne eundem offendamus, fed etiam ob ma-

JQH

ximum gratiae fanctificantis pretium, ne,

fha;

in eadem hucufque conflituti , ejusdem

li

jacturam per peccatum incurramus.

Re-

R

ünt

yum enim pretiofiffiarum non tantum

riculg

I2e

gifgendia, fed etiam Propinqua pe

omrn!

Caput L.

ISI

omni modo cavere debemus, Vnde vel

ex hoc capite maia eft eorum conditio ,

eoq

qui fuo fpiritus languore, et remiffa vi-

i

euill

vendi ratione, etfi nondum lapfi, de fu-

Wïe

tura deinceps ruina fat certi effe deberent,

N

pto

fiquidem rem hanc rite intelligerent. Gra-

ameu

vis enim , et laboriofa vitae ratio requiri-

fibjo

tur, fiquis ab omni gravi peccato per to-

Vk

u

tam vitam fe immunem fore, prudenter

[

st

Íperare velit,

, !

d

$. 180o4.

jr, i

(

Sed etiam gratiis affualibus, quae ad

N ,A

etii

jufte vivendum auxilia divinitus conceffa,

[ MU

«l

et divini fanguinis pro nobis fufi funt fru-

d

Q

ctus, Ob pretium, et eam, quam habent, di-

jl

gnitatem fua reverentia conftare debet, quae

duobus fere capitibus continetur.- Scili-

cat fludiwm easdem impetrandi, et fideli-

ia$ lisdem obfequendi a nobis requiritur.

i

Nefciunt fane, nefciunt, quam male rem

fuam curent, qui ope Sacramentorum,

Perdem'

H

ftudio orationis, aut Sanctorum patroci-

; [ei

nio tam utilia, tam neceffaria pro pericu-

lofa pugna nofira, et contra animae no-

ob !

m !

Íflrae hoftes auxilia; comparare negligunt.

Innumerae ruinae, ficut triftiffima, ita et-

Ra

lam certiffima huius doctrinae argumenta

us

funt.

Sed et vocem Domini menti no-

| g

g

ftrae illabentem non attendere, et ex füa-

K 4

viffima

Qft

i

35*

Tä'actatqi' .

vifima .dextera nos amplexante velut vi

quadam eripere, ut parum dicam, inurba.

num, et nonnihil impium eft. |Vt exin:

dé quamcumque gratiam probe cognitam

fine omni piaculo negligere non poflmus,

$

etü ea te.ad merum confilium , ut tu for-

te opinaberis, incitare videatur *). Ea ta-

men prudentia uti debemus,

ut non

omnem interiorem affecticnem motuni gra-

fü

:

tiae effe putemus.

Probare enim oportet

Ài

em

fpiritus , num ex Dgo fint.

Ell]l

*) Si enim verbum otiofum, id eft, omni uti»

litate deftitutum. ex fententia ipfius ; Chrifti

o

impune prolatum mnon erit ;

quanto

minus

Vo

jufam reprehenfionem evadet ille, qui nebi-

D

le donum gratiae effe&u fuo deftitutum, ve-

Mi

reque otiofum relipquit ?

at

Q

"CAPVT SECVNDVM.

M

De corum , qui ex facrificio movae Legis per-

fru&uum . diverfitate , et de modg

| cipiuntur ,

€osdem dz'/iübuendi.

ïedu

"

1805. . Inter gratias externas eminet Saciifici-

um novae Legis.:

M

hu

1806. Quod non tantum ex operae operantis,

fed et e& opere operato prodeft.

Vit

Ci-u

18o7. Fru&us hujus Sacriücii funt varii.

t0

ä

1908 - 1812. Eorunique applicatio diverfa,

itd

Sþ 1813'

.x

Caput 11T.-

153

Ti

$. 18r5. Vt fru&us Sacrificii fpecialiter uni "ape

Q0r

plicentur, requiritur intentio miniítri facerdo-

tis.

er.

mitut

$. 1814. Qualis quidem multiplex diftinguitur:

du

$. 1815 - 17. Qvuae et qualis requiratur.

ult

m

$. 1805.

Ü n

Hucusque de gratiis ijnterioribus actum

!

:

n

fuit ;

nunc de exterioribus dicendum eft.

M

i

QU

Atque ex' his longiflime fupremo loco

eminetSacrificium novae Leges: immo hoc

nullatenus ad genus gratiae ípectat, ut-

ymi

5 C

pote vere divinum ac immeníum prorfus.

Vnde de eo hic non nifi ex contuetudine,

t n*

g

proutfupra jam monui, tractatur. Et na-

u v

turam, et infinitam hujus myfterii efficaci-

am, agendo.de caritate theologica, expli-

cavi, minoris momenti capitibus , - quae

cira Sacrificium oþcin,,ent, huc refervatis.

4n h

$. 1806

b i

Saluberrimi, qui ex Sacrificio noftro

redundant, fructus diverfi funt admodum,

yciíc

ita, ut haec diverfitas fit alia ex parte fru.

€tuum, alia ex parte eorum, qui de iís

-pgrticipant. "Hos. tamen fructus Sacrifi.

?eïamih

ClUm ex opere operüdto, id eft, ex propria

virtute, et non tantum.ex aíffectu ac me-

Lïii:

to participantis hominis efficit; qui pro-

yerfä',

inde fructüs.non rationem meriti, aut

Ó i

R 5

prae.

b

154

Tractatus XV.

praémii habent, fed mera ex Chrifti: mor-

N

té liberaliter tributa dona funt, *

»

l

) Vnde ad purticipandos hos fru&us (impli-

(

citer nihil aliud requiritur, quam voluntas

r [

audiendi miffün, id efl, Chriftum in Sacti-

ficio altaris Deo offerenci.

Et licet ad im-

plendam legem ecclefiafticam requiratur, ut

quis in templo praefens exiffat, ad capienda

tamen Saerificii

emolumenta

non eít opus

ullà propinquitate loci.

Vnde in altiilimo

D

cum Sacerdote in civitate

li

monte exiftens,

fors facrificante Chriftum offerre, e

a de Sa-

crifcii fru&ibus participare poteft.

Item de

)

pluribus fimul Sacrificiis ; denique de omni-

bus ubicunqué, et quandocunqwe offerendis

partem

fuuctuum capere poteft quilibet, fi

rrat, Ííi ea

aliquo pietatis fenfu ad ea concu

offerre intendat.

Quo majore autem affedu

Myfterium hoc obit, aut frequentat, €o plus

fruc&uum parcipit :

et quidem mnon tantum

pro devotione fua,

fed etiam ex opere opé-

rato ,

et wi Sacrificii majorem,

Vnde pluri-

mium utilitatis capiunt, qui per longum, ac

difficile iter, miniftratis fumtibus , praeftito

famulatu Sacrificium frequentant , precurant ;

folemnius reddunt,

$. 1807.

d

Wi

Jam fructus Sacrificii quantum ex

M

indole füa funt jrimo vis Deum pro fua

k

dignitate cólendi: eftque hic fructus /z

ireuticus, ac praecipuus, ad quem omne

be

Sacrificium ,; ac proin etiam Sacrificium

pui

Secun-

altaris primo loco eft inftitutum.

Eïl

do

Caput [.

I55

of

do Sacrificium noftrum /eü eucbarifticum ,

id eft, ad agendas Deo gratias eflicacifli-

mum.

Tertio. Eft. fatisfutlorium, in quan-

Y

nyli

n

i

tum ad delendas ex peccato jam remiíTo

[l

refiduas poenas optime facit. Quarto im.

A

püratorium. vocatur, quia ex fua vi varia

mnaturae, et gratiae dona, inter alia gra-

L opgs

tiam poenitendi, et ope verae poenitentiae

a

n

i

x'l mo

cum Deo in gratiam redeundi auxilia ob-

nm*t

tinet, *) Vnde fiquid aliud, hoc ipfum

a

Wi

v

ad impetrandum inaeftimabile illud perfe-

ftn?

verantiae donum longe eft efficaciffimum,

je ort:

Yfed

*) Augmentum sratiae fandificantis a^ Sacrifi-

cio proxime effici plerique negant,

'mbe'g ;

Ego ve-

n 1

IO0, dum in tra&datu de caritate theologica

" f

Sacrificium novae leyis explicabam, fat gravi

argumento evincere mihi vifus fum, quod

j ul

g

facrificium noftrum nedum faciat ad impetranda

o t

gratiae auxilia, quibus dein mereri, et gratiam

fanctificantem augere poffimus, fed etiam pro-

Vni pïuri-

Oggumt :

pría vi, ac prétio eandem in nobis augeat.

]

n

g

5 1808.

Alia fructuum ^ ex Sacrificio redun.

dantium divifio eft ex parte eorum, qui

qui de eo participant. Et fic eft gemera-

g g

lifimus , fpecialis ae fpecialiffamus.

Et qui-

o i

dem generalifomus obvenit omnibus, qui

per baptifma Ecclefiam funt ingrefli. Vnde

1 ont

beati in coelo fructum fpecialis gaudii,

purgantes animae fructum fatisfactionis

$;

»

tm-

P

€t peregrinantes in hac vita varia pie vi.

vendi

Trattatus XV.

156

vendi auxilia, bona etiam temporalia, et

]

emolumenta innumera participant.

Non

U(

enim potett

non omnibus prodeífe, quod

D

J

ro omnibus 1

nítitutum eft. "Vbi nemo

li

facile felicitatem populi chriftiani fatis ex-

u

prefferit, dum nihil cogitantibus nobis,

ctiam dormientibus ingens quaedam ex tot

Gacrifciis vis impetrationum , et fatisfa-

ctionfim impenditur, ac velut obtrudi-

&

iT

tur. a)

/

*

r

$. 1809

Aft an etiam non baptizatis, et a Chri-

fto penitus alienis feipfo prodeft, aut pro

W

iisdem offerri poteft hoc, de quo tracta-

divinum Sacrificium ? Plerique putant,

qQ

mus,

M

quod

*

hifce proxime non profit, fed non

if

A&l

5

"

E]

in

directe, ac velut per ambages, dum

q

n

fcilicet .

ffertur pro tollendo paganifimo ,

dilatanda vera religione, et contra

pro

Judaeos ,

Schifmaticos, haereticos, ex

Et quidem quod nomine

communicatos.

Ecclefiae

pro talibu

s offerri nequeat, fa-

fferim: fed an ex privata Sacer-

fl

cile conce

W

dotis intent

jone, et multo magis ex pro-

ia vi facri

ficii his nihil prodeffe queat,

Ó

Et fententiam affirman-

(

eft alia

quaeftio.

tem

verior

em effe arbitror.

Nam offici-

crificandi generatim eft, probabilius

u;nfa

juris

h

g) Vid. Tridenün, Seff. 20. C. 2. et 3.

- Caput II

157

]u

W

juris natm:ae, et'in lege nova nullum De.

us facrificium. admittit, nifi noflri altaris

quo

facrificium: ergo.hoc pro omnibus eft in-

Qm0

ftitutum, ut officio facrificandi omnes fa-

od

tisfacere queant,

Quia vero omnes ad

nm'ä '

evangelium, et Ecclefiam funt vocati, hi

er t

non nififua culpa facrificio deflituti funt,

fiti

Siqui tamen de Évangelio nihil audierunt,

lb[[üdi'

et a gravi peccato liberi vivant , . tunc

argumentum hoc nofíftrum omni vi non

careret,

/

a

$

I81O.

| Chï.l'

Sed omiffo hoc, aliud ac firmius ar-

u pfO

n

gumentum pro nofítra fententia eft fe.

quens: Sacrificdium crucis certo pro om-.

/

i.

nibus, etiam non baptizatis litatum fuit:

f n

atqui facrificium altatis quoad fubítantiam

3 qui

eft idem cum fíacrificio crucis, imo eft

gt

E eua

mera, myftica quidem, vera tamen hujus

iteratio, unde merito ominamuf, quod

05, vï

ficut. primum, ita etiam pofterius facrifici-

yui

um fit generaliffimum, et pro omnibus infti-

1. l

tutum.

Certe Pontifex c. 2. de, Presbyt.

atl

non baptizat. jubet, ut pro tali non.ba.

pno

ptizato, fed in confeffione Chrifti defun.

Lueaïy

&o facrificium offeratur.

Y

rma

oftt

181Í.

$

L

abiliy"ï

jurlä

Praeter. peneraliffimum fru&um Jpecia-

ificium

lemq infupe? capiunt; qui ad id facr

affectu

Tráctatus XV,

158

)

affe&u, et opera fua concurrunt: quales

(

funt affiftentes, fervientes , vinum, ce.

facra . veftimenta ,

fuftentaxionem

Ianly

facerdotis, aliaque ad nécefífitatem , aut

decorem pertinentia miniftrantes. Et quia

Sacerdotis opera ad hoc myfterium omni-

tb

fe

um eft propinquiffima, huic jure merito

fru&um /pecialiffimum deputant.

Ratio ho-

Q

rum omnium facile intelligitur ex iis, quae

(e

&f

fuperius hoc ipfo capite dicta fuerunt.

(

W

ö. 1812.

Á

F'ru&'um denique praecipuum , quem

merito /imgularem vocaveris, capit ille ;

pro quo fruc&tus Sacrificii ex intentione

facerdotis impenduntur ,

feu - applicantur.

d recentiffimi

l,

Pro hac do&rina , quidqui

(

aliqui fabulati fint, ítat fenfus antiquae

Q

legis, et omnium gentium. fua facrificia

de

non generatim, fed ad fpeciales fines OT

De

dinantium , ut adeo facrificium in genere;

Inoy

et ejus fru&tus in poteftate facrificantis exi-

(em

ftant, per intentionem illius, qui facrificat;

fUDer

ad varios fines referendi.

Sed etiam fen.

u

v

tentia Ecclefiae circa fructus facrificil no-

Qu

vae legis aperta eft: nam ut de milié

annorum ufu nihil dicam, varia teftimo-

nia, et inter alia etiam ea, quo S. Cy-

prianus de miffis pro defunctis, et de an-

niverfaris habet, abunde evincunt, et-

ünc

iaIn,

Caput IL -7

159

iam ecclefiam trium primorum fà

yutlet

N

quoad hoc caput nobifcum fenfi

ffe,

eculorum

WIOnerm

m

S- 1813'

lgt

Vt vero hi fru&us fin

(

gulàres alicui

| Ont

obveniaht,

omnino requiritur

intentio ,

merizo

feu voluntas facerdoti

iio 10

quam alteri fru&tum f.

d

$5 qua huic potius,

cernit.

crificii tribuere de.

i qu

Idque ante

confecration

id

(f

eft, antequam facrificiu

em,

m fit peractum fa-

Ccere debet: ham reg

teft effe in tua poteíta

praeterita non po-

t€5 rei praeteritae

. nullus ufus,

nylla datur dire&io

i

t

: '.»5 I814.

r*

Porro intentionem dividunt in afíua.

lem, virtualem , et babitualem.

Prima eft

ie(][im

decretum mentis

modo perdurans: fecun.

atip

da eít d

ecretum me

ntis praetcritum qui-

Eu

dem, fed in aliqua,

nefcio qua virtute

je U

perdurans.

Terti

a confiítit

in decreto

Ü

rena

mere praeterito, nun

j &

dem, íed de quo n

quam retraétato qui.

ulla virtus, aut vig

"iica

füperftes eft amplius,

De quibus amplius

j t

agitur tractat, de facr

jj no

Ípe&atis c. 2.

amenus in genere

qilt

"d

(rmo

$. 1815.

; U.

end

Tam ad fru&us (acrificii alicui impen«

de 2

9$ €X communiore fententia fufficit

el

j

inten.

160

"Tractatus XIV.

Ve:

Tj

intentio Babitualis modo explicata.

rum non intelligo, quomodo intentio ;

L

&

E

,

faerifici

i nec in fe, nec in

3l

quae tempor«c

virtute fua a

liquid. eft, poffit aliquid effi-

Tin

d certum finem

imp

cere aut fru&us myltterii a

*

ítebat intentio

diripere: quamdiu Vero exi

if

non dabantur fructus, qui appl

icari alicug

qu

&ualem,

potuiffent.

Quar

e intentionem &

hi

b aétuali haud differt,

virtualem

feu quae a

huc requitl arbitrof;

quam tamen facerdo-

ere debent.

Nam

tes parum folliciti hab

tes Voluntatem fa-

t

fiéut etiam noh cogitan

r

crificandi tacite profe

quuntur s

fic etiam

facrificandi, quari

"fiter

voluntatem pro hoc

if

femel conceperunt, etiam hon

atcendetn-

Bu

tes retinent.

T

$. 1816.

Fl

i f

Varia infuper circa

ntentionem frü

nobis praecipt

Q

&us facrificii adplicandi

B à

unt

Verum in cafu ob

ligationis per

formula:

Cont:

omnia fatisüt fequenti circiter

Jetlio

l/olo .omni meliovi mo

do obligationem

me(zfü

1C

a

aut Deus exigit.

aH(fUG«

éxplere , prout jujiitia

d

Ti

enim intentio fecun

aria rite concipitut.

Vs

Nam finis primari

us

faepe obtineri non

Sacrificium ad liberan:

poteft; e. g. fiquis

dam animam Petri petat, C

um tamen haec

]

potiatur.

€

anima aeternis gaudiis jam

idem petitur ad impetran

dam fanitatem ,

J 1818

m hujus hominis

bl g

minimé

Quæfe ad falutem aeterne

LT

Caput iL

165

n

minime conduceret, imo eidem multum

pio,

adverfaretur,

In his jam , et innumeris

pe d

aliis circumftantiis fructus facrificii alteri ho.

il elf

mini, aut pluribus aliis, vel ad alios fines

at

impendi debent: prout fcilicet coram Deo

imemä

juftum eft, Atqui hoc jam intendit ille,

yi d

qui omni meliore modo obligationi füae

d

fatisfacere defiderat,

vt

$. 1817.

1 [aüïf&g'

Vnicum tamen caput infuper curare

"

aLert j

debes, fcilicet ut illam obligationem qua-

vis vice probe defignes, cui hac die fatis-

( etfä ]

, 07

*facere voles. Si enim ex pluribus alicui

indefinitae fatisfacere volens, nullam ex

x

omnibus definias , non erit fafficiens ratio,

eX qua hanc potius, quam alteram a te

€xpletam fuiffe dicatur. Scilicet actus noftri

in finem indefinitum tendentes. nu

ote'

aut irriti faltem.

lli fünt,.-

Sic pa&um eft nullum,

2

p

fi dicas: vol

O cum aliquo ex praefentibus

jons

contràhere.

Item inutilis pecuniae pro.

foit

jediio erit, fi dicas: Hisce pecuniis volo

n r

aliquod ex meis debitis folvere: nifi fta.

1 '; à

tuas, cui

-

tendas,

, €t quale debitum folvere in.

eri Y

hbeï.ï

CAPVT TERTIVM.

yeti l

Del Üis, quae

Ecclefía circa. facrificium

n

conftituit.

fj

$. 1818. Datur generale

fi

tatt

bus feftis Mil

praeceptum Ecclefiae die«

m

TA

am audiendi.

lus V.

L

g

]i

$ 1'81?,

162

Traltatus XV.

$.

1819. Et hoc folum; qusntum ex lege Eccle-

ll

fiae, pro diebus feftis profcribitur.

]i

i

$. 1830. Excufat tamen ab hac legé gravis ratio.

It

$. 1821; Caeteruni Miffà debet audiri reverenter,

f

i922. Et quidemi integrà ab uno facerdote

lecta.

M

1

E

$. 1818.

f

Huc'u'sque recenfui ea, quae circa facrifi.

pu

o obtinent, nunc exequar

cium jure divin

1

lh

ea ;

quaé ci

r

rca

illud Ecclefia praecepit.

Et lhaec funt ve

] omnibus Chriftianis com

Gene-:

qmwnia ;

vcl facerdotibns fpecialia.

rale itaque et quó

d omnes Cli

riftianos affi-

ft fequens: Sacrum miljae

It

cit, praeceptum e

Det

oficium diebus fefli

; veverenter. audio a).

Y

Praeceptum ; quo

d ex t

ribus primis fae-

Dur

fe habet, et quod

fol

eülis docümenta pro

ad télipora Apoftol

orum, utp

ote de cujus

eft referendum.

initio ijon conitat ;

$. 1819.

t

A

Ex d

uó fequitag Ímo, quantum ex

K

fidelés àd alia religionis

Y

lege ecclefiaftica

li

offlicia die fefto nói teiüeti.

Licet ex jure

V

divino , et natura

li ad longe plura officia

!

haec ta-

ietatis in Deum adftringantur:

men huic abfciffe diei non an

fiexa,

fed-

2

Et utique

aliis diebus fuppleri poffunt.

11;

b

3) Vid. Canon.' 63 «t 64; diftin&, r.

Caput 1II.

163

37

i, qui per hebdomadem pene nullam re-

ligionem obeunt, faltem die. facro. ad

]s nb

complendum debitae religionis penfum ju-

GR

re divino aditricti funt b).

uod Eccle-

f

fia alio praecepto, quo his diebus exer-

citium operum fervilium interdicit, fatis

innuit. Sacrum epnim hoc otium nedum

ad celebritatem dici, fed vel maxime eo

fpectat, ut mentes fidelium a tumultu

al

profanoftum negotiorum. expeditae Deo

' a

h'berei vacare queánt:

gaeci

jis i

$. 1830.

Gu

s?

Id veto infertur lIdo , ab hae lege ,

yut "*i'jf'

in quantum ea ecclefiaftica eft, quemque

u !

humanae cuüm

per gravem rationem eximi: eoquod leges

]i

gravi moleftia ftringere non

foleant. *)

TL

*) Huc faelunt detriméntà, imo fola pericula

i.

animde; corporis , fàámae,

ac fortünárum,

quales in matería juititiae graves eife cenfen-

tüt,

Huc reliquae caufae exculantes facile

reducuntüt j e. g

Cura pécoruim in alpibus

um

&crenda, itef duarum horarum; negotia gra-

Via ;

quae 1üoram non admittunt, defectus

gl

veftium, etc;

Ruricolae tamen per duas, et

rex )

ultra horas inter imbres , et nives ad facri-

rao

ficium folent tendere, et per easdem mole-

f^s domum redire, pro tanta moleftia infi-

hae

exa,

j

gneu. ex facrificio fr11€t11m referentes

L 2

$. 1821.

p

b Recole eà, quàe im tracüat.

dicta fuerunt.

de oration.

Trüciatus. XV..

164

Wt

$. 182r.

pi

dv

Et quia reverenter intereffe op'ortät,

5iqi

intelligitur

[litio , quod ad implendam

hanc legem ecclefia

fticam non fufficiat fo-

i

feu Chriftum

us

Ja voluntas audiendi vi[/am s

PUR

offerendi, fed etiam geftus ac

compofitio

Vnde tot

eni

corporis ad reveren

tiam faéia.

qui pari au&toritate

[ille

noftri aevi homines,

eelfr

ac lévitate fumme immbdeft

i altaribus ad-

i

ftant, legi ecciefià

e plane non fazisfaciunt

Jeum adeo iram domi.-

quantum Vero ad

ni non mitigant, u

t provocent magis; mle

ie fefto a facris peni-

nus peccaturi, fi d

hi

tus abeffent.

Quantum ad a&us :mentis;

et attentionem

?)

animi idem bhic dicendum videtur, quod tra-

5? Y

&atu de oratione quóad implendum práece-

p

tum h?rarum canonicarum dicebant;

u

T

5! 182

$. 1822.

Í Tsf

þEx' hag lege Ecclefía

e aliquoties jatfi

$

quod non fo i

j 18'-7

fecenfita fequitur IVto

confecrationi , in qua

Sacrificium confi-

Vg

feu lyturgiae reli-

i

ftit, fed integro ritui,

Aliquam

j Ti

giofe adefle quilibet teneatur.

que ad epi-

tamen rituum partem . e, g. us

S' l 83

ftolam negligere grave non €

ft. Neque

1

illi fatisfaciunt, qu

i omnes quidem ritus,

fed a diverfis. fimul celebrantious ex

cipl-

D

LT

unt,

Capui IF.

16«

unt e).

Probabilius legi etiam it defünt,

^

a

pui progreffu temporis toti facrificio ,

diverfis tamen celebrato

interfunt.

E.

o

o

portea

andam

Siquis unum facerdotem a confecratione

lterum vero ab initio

TO

usque ad finem

Chru

usque ad confecrationem audiat

uod

iter fe in horis canonicis habet :

in his

h)

Pf,b

enim quaelibet pars eft oratio per fe fub-

V

tl

("l

fiftens , nec una ad alteram tanquam ac-

ceflorium ad principale, pwut tamen fit

r u

1n facrificio , refertur.

| ISWW

7 (

g

CAPVT QVARTVM

M

u

De iüs Ecclefiae praeceptis , quae circà facri-

ficium.| faceydotibus fmpta funt, «

"

a

Ifs

6. 1823.

Leges Ípeciales fohs faceldoubus fcri-

j

ul

n

ptae multae funt,

j

$. 1824. Quantum ad animum, nullius peccati

mortalis f1b1 confcius fit ;

1825, Et ante Miffam dixérit Matut. et Laudes,

;

1826, Quoad corpus, fit jejunus ,

ytie J

1827 Nlü gravis neceffitas aliud petat.

fion

1728. Pro dando alteri viatico non hcet non

j coh

jejuno ecelebrare ,

jl t

1829. Quae quidem lex jufto gravior videtuür.

Aliqy

j ?

ä

1330. Alia ex parte corporis non requiruntur.

i

N

L 3

$. 1851.

n p

e) .Vid.

propoünon.

33

ab Innocent.

XI

damnatam.,

T4

n(

fs

Trattatus XV.

166

At

$.

1831-' Pro ipfo ritu Sacrificii dantur plurimae

rubricae , feu leges, quas in praeceptivas, et

hi

ditectivas dividunt.

p

ii

$. 1832. Veftimenta infuper, et

Tf

$. 1853

Calix legitime inítrucus cum patena,

g

$. 1834

Corporale, et pala etc. ; tum vero

2«

$

1835

Altare rite ornatum 5

ter

fio)

$. 1836

Locus, ac denique

eu

-

1

dum

$. 1837

Tempus pr

ia

Lt

t Ec;lgüa praefcribit, exie

fj

guntur.

!

$. 1823

»Obïigationes .ci;ca facrificium — folis fa-

cerdotibus propriae vel ad eorum perfo-

(ä

nam , vel ad ritum facrificandi fpeGtant.

Perfonam facrificantis coucernentia vel a

cultum animi, vel ad corpus fge&anc-

$. 1824-

Et quidem Qüantum ad animumïfacri.

ficare volentis, is ab omni gravi noxa

immunis fplendiflimo illo divinae gratiae

;

decore ad tantum opus progredi debet:

[

neque Dei inimicus, et extremo lethalis

li

peccati dedecore infamis de Sacramento

Y

altaris. participare, et quod majus eft, di-

j

vino facrificio fe ingerere poteft. Et qui-

dem hoc praeceptum eít divinum a) aut

potius attenta rei prorfus divinae digni-

E

tate

8) 1. ad Co rinth. 11. 29.

: ';ægCaput IV.

167

Ecclefia

Luriat

tate jam lumine naturae notum.

circa hoc id folum conftituit, ut gravis

a, t

peccati reus non folius contritionis ,

fed

infuper confeffionis auxilio confcientiam

mundare *), et fic S. Synaxin percipere fa-

j t

tagat.

In cafu tamen neceffitatis, aut ur-

LA

gente gravi ratione fola contritione con-

tentus effe poterit, fiquidem eidem contri-

tiont fuae fat confidat. **) Et ifta qui-

dam aperte

praecipit Concil. tridentin.

If Ü

fef. 13. C, 7.

*) Multi infuper, er graves opinantur, eum

quoque ante S, Communionem ad iteratam

confeflionem

teneri ,

qui

grave peccatum

yis

in confeffione praevia exponere abs fuüa cul-

m pü)'fJ'

pa omifit: licet talis etiam ope abfolutionis

fpe&äü!:

a peccato fuo purgatus jam fit.

Hiud hic

addendum venit,

qued facerdotibus rectae

"LL

alias confcientiae nofi raro moleftum effe fo-

u

let. "Timent, aut dubitant non raro ob co-

gitationem minus honeftam, errorem in fa-

cro tribunali commiffum, aut aliam rationem,

ne forte ftatu gratide exciderint :

et quia de

um i

perfecione doloris parum tuti fibi effe viden-

tür, vix fine confeffione, quae faepe incom-

ji o

"un E

moda eít admodum, ad altare accedere au-

dent.

Verum cum ex una parte peccatum

| däb('

fit dubium, et ex altera parte ope contritio-

ethali

nis etfi non certae, periculu

m

.magis exte-

t

4met

nuatur,

tales. fatis fecuri 'ft

i

i

Verfamur

enim hic in caufa morali, circasquam phyfi-

efï, ;

Ca fecuritas locum non habet,

Et (fi quis

D)

(

adeo certus effe velit, vix aliquem ad altare

| 3) ll

admittere poterit, eo quod nemo fciat, 4*

ii

amore, ve] edio dignus fit.

e d

t

La

IO)

Tractatus XF.

168

**) Hlud facerdotibus a concilio tridentino ea-

qu

dem feffione fpeciatim praeceptum eft

ut fi

f

poít grave peccatum et urgente. gravi ratione

folam . contritionem (ine confeffione praemit-

ä'n

tentes

celeb arint,

ü.'l |

illad peccatum quampri-

mum , id' eft intra. triduum confideantur:

etfi

Qq

inra hoc tempus

facrificium iterato obire

itor

non intendant. b).

t

$. 1825

Ád cultum animi ,

et dighnum tantae

rei exercitium fub gravi,

aut quod prae-

cipue attenta confue tudme probabilius. eft,

ful

refa]

fub levi.obigatione praeceptum eft ut

praevie. ex horis canonicis matutinum, et

mMU

laudes recitentür:

a qua tamen obligatione

ul

ratio probata, etfi non gravis quemque

exim te

üngL

pote

$. 1826.

t

Qu

Ad dignam corporis dlfpoütlonem per-

ita

Yon

tinet jejunium naturale, quod vocant;

pot

ut facerdos ;

et quilibet S. Synaxin fumere

volens inde.à media noécte ab omni cibo

f&lm

et potu etiam in minima portione,

aut

ekm

per modum medicinae fumendo abfbinuerit

Flocci,- ni

ves,

guttae pluviarum halitu

forfan atträ

lae,

reliquiae ciborum ex prae-

nmw

terita die *Güenmbus adhaererites ,

aliquot

Jü

ähüs

guttae ,. fi. pïucat. fuermt, ex ea aqua, qua

quis

CT

$) Vic. propoüuon ab Alexand. VIII. damnat.

fcilicet 57. et 38.

)1

Cf»lf:æö IV.

169

-—

( 0

'

quis Os eluit, in ore remanentes, item

m

| r

fanguis, aliique humores ex mento, aut

gingiva fluentes

LO

N

. Communioni non ob-

Jrdent

funt.

]!Wilþl'i-

Ratio eft, quod haec non per mo-

u atf

dum cibi aut potus, fed velut faliva in

Q Ue

jtomachum transmittantur.

Ita Rubric. ti-

tul. 1. num. 3. et ipfa confuetudo habet,

$. 1827.

t

Haec lex antiquiflima, et tefte S. Au-

yl prat

jus.d

guflino c)'ad ipfa Apoftolotum tempora

referenda nihilominus cedit gravi necefli-

e u

tati. Sic quilibet etiam non jejunus hoc

im, d

otort

myfterium tum in facrificio, tum extra

ilud, etiam faepius in eodem morbo e. g.

i

fingulis o&iduis per modum viatici fumere

-

poteft. ltem, 8 facerdos vel poft confe-

crationem 3. fanguinis deficiat, facrificium

p

per alium facerdotem non jejunum, fi alius

non adfit,

quoad communi

,

t

onem' fuppleri

(

"

poteft, imo debert.

Periculum quoque in-

; füne

famiae, aut fcandali

p d

eximit,

quem(äue ab hac lvege;

]e, EL

$

1828.

failtü

Vnicam, eamque mirabi*lem exc

epfiä-

nem rubricae hic faciunt.

i pTZC

Scilicet non je-

Jiquo'

junus non poterit celebrar

e miffam, etíi

arum confecra

a, Q

alius ob . defe&tum particul

qun

tarum fine viatico mori debeat, cum ta-

aTl x'*i

L.5

AA 8v AA

du

€) Epiiï;)lq ad- Januar.,

"P

1706

Tractatlus XF.

men obligatio fumendi viatici fit juris di-

qt

vini.

Idem fi populus die fefto miffa ca-

fa

nere debeat.

Jam omnis lex humana de-

bet effe jufta, et altiori legi non adverfa,

denique debet non quidem fingulis vici-

bus, generatim tamen probata ratione

niti.

&«

W

Jam talem hic plane non intelligo. — Sic

Ecclefiae ad viaticum in neceffitate mini-

Vi

D

ftrandum permittit facerdoti fecunda vice

in eadem die celebrare, fi nondum fumta

lüt

rit

ablutione, et purificatione jejunus adhuc

fit: et jejunium fit tanti momenti, ut nec

M

b

I

prima vice eadem ur

gente caufa celebrare

permit;aäqf?

$. 1829.

Dicunt equidem, quod reverentia

£Of

on

tanto Sacramento obfítet.

.

L

Sed cur non

]püu«

obftat haec reverentia 1

n cafu fcandali,

t

infamiae, vel in neceffitate

fumendi viati-

M

fü miniftrandi viati-

ca

cum? cur in folo .ca

cum obftat? Cur

hora duodecima noétis,

Va

x fefto nativitatis habetur facerti-

Quf

quae €

ma, pote

ft facerdos miffam celebrare, qui

tm

media duodecima cibum aut potum fum-

tU

Scilicet aliud eft ajens injuria, aliu

fic?

liy

omiffio majoris reverentiae. Divinum a

imw

non jejuno fumi eft mera omiffio majoris

Qtn

reverentiae, non eft ajens injuria: alias

Qr

in nullo cafu

poffet permitti. , Quare

lim

hanc legem generatim fumtam, ejusque,

C

qUA

Caput IV.

171

j d

h d.

qua nititur, rationem a me non intelligi

fateor,

d

Verlà

$ 1830.

N Wi'

Aliam corporis difpofitionem leges

neuli

ecclefiafticae non videntur requirere, Nam

0. Y

periculo vomitus laborantes, mulieres in-

te i

verecunde veftitas fe 3 divina menfa jus

naturale arcet.

ii Yi

Ob actum matrimonii, pol-

y f

lutionem fine culpa fecutam , aut certe le-

gitima poenitentia jam expiatam, ob pau-

TU

Ut

pertatem veftium ab ufü hujus Sacramenti

jebrat

gemingm prohibent.

$

1831,

Hucusque dicta facrificantis perfonam

gt

concernunt,

proxima .ad folemnitatem

b

! Ü

ipfius acus pertinent. Atque huc compa-

fcan;elï'iï)

ratae funt Rubricae, id eft leges ecclefiatti-

1nd1 1 ,

cae ad ritum facrificii digne ac decenter

celebrandi fpeéctantes.

"

Ejusmodi dantur

variae, et plurimae earum declarationes

tum genuinae, tum fictae.

;

: facEfL*

ividuntur au-

drive fc

4ro *

tem Rubricae in praeceptivas, et direclivas,

jp if

prout fcilicet vim legis, aut rationem fo-

1 A

lius confilii habent. Priores funt, quae

inum

"a

imperant , jubent, vel in alia lege, aut

confuetüdine vim legis habente fundan-

T

tur: quae his carent, ad pofteriorem fo-

y

lum claffem fpe&ant.

Atque hic legendae,

e]usqüe

ac memoriäe commendandae (unt Auwbricae

V

ge?'l(?—z

ab

172

Tmctamsk XPV.

L]

eae, quae funt de ritu celebranF

tf

generales, et

di wifam, et habentur ad initium mifalis.

Tr

Ex quibus jam aliquas delibare oportet.

lN

(l

S

1932.

Ia

ib

Veftimenta facra, quibus facerdos

yt

ernatus ad altare procedere debet, funt

fac

amitus feu bumerale, aiba, cingulum , mani-

u

flola et cafula. Albam, ftolam, et

pulus ,

dt,

cafulam fub gr

avi obligatione adhiberi de-

*

con|

bere ceníent: ali

qui vero fine omni facro

fufi

veftimento facrificari ne quidem in maxi-

Et quidem

ma neceffitate poíffe docent.

-

puflam legern affignantes, imo contra ge-

nc;alem legum bumanarum indolem afíür-

4nt, Vt vera haec veitimenta ad facros

Q

4

QQ

Di1us

adhiberi queant, fpeciali benedi&tione

(

-

por

indigent,

"

valem Epifcopi, Abbates jus

büs

mivae habentes, Superiores ordinum men-

T

3ntium, allique impertiri poffunt. Quam-

Pj

amunm vero haec veftimenta ita diffüuun-

fay

r, corrumpuntur , ut ad facros ufus in-

(it

epta reddantur, benedictione fua exui cerr

]kem

fentur, etfi ex intervállo ad eandem for.

ff

mam redigantur,

Ti

" ,

aeqm

$. 1853.

E

Xüe

quih

et patena neceffaria ad facríficiu

tllte

infrumenta ex auro, argento , vel ftanno

lignei , .vi-

lg

Wt

fieri -jubentur : lapidei, ferrei,

trei,

T

w

ap

Caput IV

H78

tnti

trei, aenei, plumbei prohibentur,. Noftra.

j

rum tamen partium confuetudo calices cu-

1.

preos, auro tamen probe illitos probavit.

Calix jam et patena non fola benediciio-

ne, fed confecratione, et facri olei un&tione

AW

ab epiicopo,

aut alio facra mitra infieni

praefule, obeunda indigent

Perdunt veró

m

4f

facra haec vafa confecrationem, fi ita fran-

Mf

gantur, ut ad facros ufus adhiberi neque-

ant.

uod, fi recens inaurentur,; .

nova

hi

j f

confecratione indigeant, ab aliquibus fme

fufüciente ratione afferitur.

u

quxdem

$ 1834

W f

Requiritur praeterea corporalé et pala,

mä'

quae funt talaelineaé , eo modo, quo fa-

d t

cra veftimenta praevie benedicendae. Cor.

(

porale calici,

et omnibus vàfis, in qui-

)atäs h

bus SSm facrameritum continétur, et vel

um

maxime ipfi corpori Chrifti fubfterni debet.

th

Pala corporalis quondam pars, nunc tela

anTu

Acce.

feparata tegendo calici deftinatur.

uf ii

dit Puwäcatmum, quod ad tergendum ca-

yui C

licem fp»c"tat, et divino fanomne cum pti«

lm fO

vificatione et ablutione, qulbus calix eluitur

inixto plerumque imbuitur.

Vnde merito

a2eque ac corporale a facerdote lavari prae-

vie debet, antequam profmns manibus ad

ulteriorem lotionem tradatur.

üïCUE

Aqua vero,

(

in qua facerdos facros has telas lavit, iu

D

facrarium effundi debet, Purificatorium hoc,

u

ficu£

Níss.

Tractatus X V

174

ficut velum cCalicis, et bur/a condendo

fet

&

corporali deftinata nulla indigent bene-

r

diéctione.

5* 18350

Doi

fate

Pro facrificio digne celebrando requi-

f

ritur etiam altare vel fixum, vel portatile,

Vtrumque

i

feu quod loco moveri queat.

Huic

pol

ab Epifcopo con

fecrari neceíle eft.

telae, itidem benedi&tae,

jam mappaé, feu

candelabra, crux

, et denique vi fubrica-

feu

rum (confuetu

do aliud tetiet) pollium,

Q1

qiod vocaht antipehdium debiti ornatu$

fils

caufa accedéfe debent.

Y

ä- 18369

flio

DI

Oca ad pefagendum factificiutü

tufi

jam jï

in

apta vel fünt ordin

aria, vel extraordinaria.

Priora funt templum ab Epifcopo cé

nfecrá-

u

loca;

hr

tum , aut benedittum faltemn i itetn alia

et fa.

füe

fi ab omhi profano ufu fegregata,

cultate eelebrandi factificii praedita fi

nt d).

Q

d

Loca ad divinum hoc opus extra ordinm

apta, vel nece[Jtatc,

vel privilegfo apta fiunt:

fien

cujus exempla funt, fi

rempla fint diruta;

[in

vel ar&a adeo, ut magnam p

opuli partem

uf aliae

ïephl

