Gg551-5_1

*

rR

M

—

»

a

El

Ed

a

à

E

T

&

*

Wá

x

a

j

hv

*

3

d

.

O

2S

»

X

a

£

X5

&

.

'2

«

L

P d

&

E

EM

Ws

à

E

1

E

|

m 4w

bt

at

"

E

|

s

d

b

ä

l

OM

p

dÀ

w

w

o

o

N

x

E

n

"

t

D

X

n

S i

«

s

-

»

Es

x*

g.

A

T

ET

x*

?

Q5

N

E

(

.

»

"

g

m

E

K

"

b

S

E

a,

N

&

AU

*

u

i

a

j

d.

h

A

be

-

W

2

*

E

*

2

?

&

r2

E

$

^"

x

Pdw

2

AAMT

'I':

M

5

Y

d

A

d

$*

t

J3

[

A.

.

E

*à

"

5

p

d

Ri

2

D

z

i

&

2

: ::':-».

;

*

aE

-

"

ag

».

Rov

"

Pt

$?

*

es

*

of

u

P

'7

u

r

^

z

o

st

$s.

&

» ol

u d

v

-

"r

H

NUA

R

)E

E

y*

ha

^

s

CUM

m

5

w

NU y

^

j2

x

ds

P

&T

*

us

f

gt

m

RI

i

d

d

^

l&v

d

E

E

&

»

UR

E

m

GN

p

"

h

d

N-

P

"

x

At

N

*.

La

E^]

5

*

T

-

5

:

;;

d.

d

s

Y

J

m

W

f

2"

"

"

J

Es

3

3A

D

*

*

s

s

:

EM

n

i i.

Fa

Ka

*

x*

A le

i

£

cnY

*s

RE

.;

?

*

v

*

Tab

É

a

i

$

34

x

m

"

—

a

r

M

od

iE

N

y

C

Y

Xf

N

X

R

P

TR

—

z

L

"

PA A us

*

T Eb

L

:

w

—

-

T

o ais

x

pe

-

i

rb

—

— —

ao a

d

——

T

—

a r ERE

-

.. ,HLW.ML-:F,WCFJ -

Rs

(

e3

£

—

u.Hl..

— —

——

ii

CoRanc p

"TOA

P. FR. HERCVLANI OBERRAVCH

ORDIN. MIN. REFORMATORT

THEOLOGIA

MORALIS. -

TOMVS QVINTVS

CONTINENS TRACTATVS DE RELIGIONE

SVPERNATVRALI, DE DRATIONE , DE SACRIFI^

CIO MISSAE, DE SACRAMENTIS IN GENERE,

ET DE BAPTISMO, CONFIRMATIONE ET

EvcaAgxgï;A : smcmnm

/^S

$-^

*

£ |

1

Md Kx POR ï.'g

) W

d

e w

j

* u

*Q&Z&U

n d

Bi

—

mmmecä ET NORIMBERGJE

MDCCXCVIIL

m

ï

i

j

!N

IK

Il

]

f

u

To

i

Q

l

Z.-

E

hh

Al

UT

CBREISASRNÉI —R ERN :

.. TRACTATVS XIII.

DE RELIGIONE SVPERNATVRALI, SEV Dg

.ILLIS OFFICIIS, QVAE DEO PRO BENE-

FICIIS GRATIS DEBEMVS—.-,

Omnia,- quae Deis praeftat, gratuito ,

fine omni praevia ratione tribuit, ac pro.

in cuncta ad genus gratiae pertinent, id

eft, funt dona mere gratuita, Kt in haé

gratiae acceptione res omnes, etiam ma-

teriataé , et tota mnatura íünt gratiae ;

id eft, dona fine merito liberalliffime tri-

buta.

Verum hie in àfctioré quodám, ae

ípeciali fenfu gratiam accipimus: prout

fcilicet ea totam naturam tranfcendit;

nosque ex conditione fervorum elevatos

in fiios Dei adoptari facit, veramque

Deum intef, et nos amicitiam conftituit.

Novus ordo, et omni admiratione fupe-

rior, ex quo Deus nobis non Dorhninus

modo, fed loco Patris eft, adeo, ut in

ipfo Spiritu Sanéto , id eft, fpiritu adopti-

onis iure clamemus zbba, Pater. Ipfe enitt

Jpiritus. teffimonium reddit fpiritui no[lro, quod

Jimus-füüi Dei.

Si auiem fiüü , et baeredes :

baeredes quidem Dei, cobaeredes autem Crifti. a))

Hané

et feq;

) Ad Romants, 15.

A À

Tractatus XIIT.

4

iianc jatü tantam dignitatem , bene-

fcium tantum ignoret humana ratio, et

philofophia ne füfpicatur quidem.

Quis

enim afferere audeat , mentem quandam

creatam a Deo in locum filii adoptari:

immo quilibet merito dubitabit, am id vel

u

fieri queat.

Sola fides divina de tanta

hàc felicitate noftra nos edocuit, aut po-

tius ipfe Chriftus de dono gratiae; quod

nobis fuo fenguine promeruit, certiores

nos reddidic.

Novuin

itaqüe fegnum , et toto

tegho naturae longiflime fub

limius, id eft,

regnum grati

.

ae aperitur, in quo gratia

fan&ificans ,. 1

-

d eft, ea;, qua in filios Dei

ati, coeleftis ac aeterni regni

vere adopt

j

legitimi heredes in

ftituimur, tenquam fu-

ceps altifime domiinatur. Huic

prema Prin

SO

jam diverfa

, inferiora- quidem , nobiliffima

tamen gratiae dona famulantur:

. ex qui.

bus aliqua a Spiritu Sancto infufa -conti-

nuo nobis immanent, dum alia frepente

illapfa brevi intervallo tranfire folent.

Et de his gratiae donis jaim in tra-

D

étàtu de concordia gratiae , ac libertatis

egi, ita, ut in praefenti, et mox fubfe-

quentibus de officiis ob dona

| gratiae de«

bitis tractatprus fim;

l

CA-

d

'Caput 1.

5

ne

CAPVT PRIMVM.

&

ADe. officiis negantibus, quae JDeo circa 'dotig

;m's

am

gratjae debemus, et Jbeciatim | de

n

£

blafpbemja.

vd

J

$. 1645. Beneücia- gratiae ,

quibus religio fupe,r-

naturalis- nititur.

po

jod

$. 1646. Petunt fibi officia generalia, et fpecialia

)UA

iur.

quorum priora in ajentia, et negantia dividun-

Qua propter

$. 1647. A rebus adeo (an

T

oto

xime abeffe debet injuria—.

ctis omnia" quam ma-

eft

sl

1548, Quae artibus, aut verbis ,

| feu blafphe-

at

mia inferri poteft. Blafphemia v

ero nobis eft

contumeliofa in re

Dd

;

s f"acraa locatio, quae-qui'—

rl

dem definitio.

$.

hi

1649. Docet Im

0; Don. omnem blavfprhemiam éffe

gravem,

Juic

d

$. 1650. IIdo; .hoc'-

LpAiaculum hon evitari ab iis,

qui ex fine honeft

[9)

gu

ba proferünt: prout

con,t:ume;ifa ejusmodi ver-

»nfi'

1

$. t651. Nec Il[tio eo

nte

fa

s immunes effe, qui rerum

crarum . nomina ad ini

quum aliquod perpe-

trandum adhibent,

l

$. 1652. Ex eadem blafj

ohemiae definitione difci-

atiS

tur IVto, eos,

quibus

etiaim minus delibe-

rate blafphemandi confuetu

do eít, teneri con-

jfe

d

tra eandem fibi

Tnen

omnimodis ïnvigilarel; atta-

s 1653. Vto. Qui SSma Nomina--lävit& invocant

€x hoc qui

dem mi

nus reverentes, non tamen

.blafphemos effe, -

Al

À 3

$. 1645.

Tractatus XI1I.

$. 1645.

Hucusque de beneficiis Dei naturalibus ,

et de nofítra defuper obligatione actum

eft. Verum praeter dona naturae longe

alia, multum noUiliora, et ambitum toti-

us naturae excedentia, ícilicet beneficia

gratiae largitum eft nobis beneficentifli-

mum Aumen, fpecialibus exin pietatis ofli-

ciis digniffimum: unde gratia eft titulus

ile, cui Religionis pars altera, ac nobi-

lior, fcilicet füpernaturalis innititur. $.

i-

1440. Ut adeo hic tot debendi fint tituli,

quot dantur gratiae.

$ !6462/

1

Et aliqua officia pro omnibus gratiis

aeque, ac generatim debentur. Alia vero

diverfis gratiis funt fpecialia, de quibus

roin modo trac&abo.

ia, feu pro-

Generalia recte in negant

hibentia, et in ajentia, feu praecipientia

dividuüntur,

S

1647.

A rebus itaque fanctis adeo, ac plus,

quam pretiofifficis omnem injuriam abeffe

debere, etfic graviffime prohiberi omnis

facile intelliget, cui earum dignitas *) .vel

parum eít cognita: et utique gravis in au-

ctorem gratiae injuria redundat, fi gratiae

l

donis contumelia inferatur.

i) Sunt

Caput I

*) Sunt autem adeo pretiofa, ut donum in na-

tura fumpmum;

immo omnia dona natmaha

fimul fumta

non

adaequent minimum do-

$,

num gratae,.

prout commums :

et. certus

um

Eccleüde fenms habet.

nge

otl.

$. 1647

OR

Injuriae autem hae verbis, vel acti.

ff

bus noftris potiffimum *) contingere pof-

of«

funt:

et quidem injuria fermone inferen-

jlus

da dicitur blafphemia , quae quantum ad

ODi«

praefens negotium

eft impia in res facras

t

locutio: per res facras autem intelligitur

Jli,

omne intra ambitüm sratiae contentum.

*). Poteft equidem etiam fola mente hoc deli-

ctum

res

perpetrari ,

ontemnendo, e.

g.

facras etc.

Contumeliofa enim in Deum locutio huc

M

non pertinet:

nam caritas Deo bona vult,

'etü

et,

quod confequitur, mala eidem proxime

1nfe1enda prohibet; et quia contumeliofa lo-

bus

cutio de genere malotum efít; hanc a Deo

avertit caritas theologica ,

et non Relmo,

j

eo quod huic fceleri non gratiae, fed 1püus

ntid

Dei dignitas adVerfetur.

Et licet in 1at10ne

explicandi de utraque blafphemia eade

fere

dici queant, fpecie tamen differunt;

afphe-

mia enim in Deum infinitum 5 b[afphemlam res

lus

facras prolita finitum titulum. violat.

effe

Quae vero ad. genus gratiae pPrtmeantä

dicam agendo de fimonia.

H

H

)

vel

f

*

($. 1649. 7

u

Ex defimtxone b]afþhemlae fequltur

ume

lImo ficut impietatem quamcumque, ita eti-

ain

j

4

$

Dactqtus XIIT.

am hoc genus blafphemiae in dona gra.

tiae prolatum, non femper ex fua natura

effe grave. *) Sed admittere, prout lo-

qui folemus, parvitatem materiae. Si enim

rebus.facris ipfis actionibus poteft fieri

levis injuria; quidni etiam verbis? Vel

an adhibere textum fcripturae facrae ad

Jocum, grave peccatum eífe dices?

*j Cave tamen, ne de blafphemia eos con-

demnes, qui vel daemonis immiflionibus ,

vel vehementis phantafiae imapinibus exagi-

tati horrenda de Deo, et rebus facris, non

raro cogitant, ita, ut hifce fatis refragari

non poffe videantur,

Contigit quoque, ut

ut in

vis de inteftina adeo effervelceret ,

atrócia verba,

aut geítus erumperet.

Hi

enim vero taàlia patiuntur potius,

quam

agunt, et ab omni confenfu mentis remoti

manent, licet fenfus interior talia amplecti

plane — videatur.

'alibus jam

nullatenus

confulendum, ut has cogitationes mente eji-

€ere, aut actu contrario fuperare nitantur:

fic enim furor ejusmodi irritatur magis,

quam fopitur.

Potius,talia leviter contem-

nere, mentem alio avertere,

et fe ftrepero

aut induftrio negotio occupare, maxime ep-

1

portunum erit.

SUN UEUATX UE s o o

$. 1650.

Sequitur IIdo omne verbum probro.

fum contumeliam in facra, ac proin blaf-

phemiam effe, licet ad finem honeftum

prolatum fit; dummodo ab aliquo audi.

ente excipiatur, ut ipjuriofum in facra *).

*) Sic

R

Caþut I.

9

TO

,;',) Sic belli duces patres familias etc. nefcio

üfa

quot facramenta effutientes blafphemiae rei

funt, licet ifta minime proferant ad irrogan-

h

dam fanctiffimis myfteriis injuriam, fed folum

Jm

ad alios terrendos, et in officio continendos.

leri

In exiftimatione. enim audientium

res divi-

Vel

nas injuriofis vocibus aggrediuntur, quod

w

folum ad blafphemicam fufficit: neque enim ad-

modum refert ad naturam blafphemiae, an

blafphemans mercedem, vindictam ,. vel ho-

cOfle

Reftum etíam finem intendat; prout ex pari-

Jus,

tate a detractione, vel alio vitio ducta facile

patet.

Aliud foret, fi audientes facile intel-

ag

noft

ligant, talia non ferio, fed ex compotito

fieri, prout in comoediis &c. folet contingere.

pari

ut

W

Hi

$. 16sr.

vuam

aot

Ex definitione blavfp'hemiae f'equitur

Ject

Ill* bplafphemiam effe, fiquis res facras

Ti

nominet, vel adhibeat ad.quodceunque ma-

e

t

lum, faltem fi id grave fit:-*) e.g. ut te

Sacramenta perdant: ut te $, Chrifma foe-

h

(diti

det: fi ad exprimendam. gravem iram, feu

pBl'O

odium fimpliciter Sacramenta pronuntiet.

ep

Res enim fanctiffimas ut inftrumenta, ac

velut vehicula peccatorum praecipue gra.

vium adhibere, gravi injuria non vacat.

'O.

. *) Si enim quis ad exprimendam levem iram e.

Laf-

£. Sacramenta,, vel quid fimile fimpliciter

pronuntiet, funt graves Doctores, qui ita

Jf

pronuntiantem a gravi piaculo eximant: fere

].

ficut textu fcripturae abutens ad inutilem

f).

iocum a gravi peccato immunis effe cenfetur.

I6

H

Neque

Io

ÜTractatus XIIF.

7

Neque hanc illorum, doctrinam iuüd rentif-

fiorem effe crediderim,

j negne

Sequitur [Vte- qui ex ira praecipite ,

et rationem praevertente indignas VOCeS

fub gravi 'obli-

in res facras projiciunt ,

1

gatos effe ad peflimam ha

*

ic confüetudi-

reveren-

nem dedifcendam , deferendam:

tia enim hifce myfteriis debita hoc

mobis

officium imponit, ne

vel non cogitantes

$

eadem injuriis afficiamus

.

*j. Numquid enim

fi qui

s praeter intentio-

graviflime feres,

nem, et imprudens fam

ae, vel honori tuo

ttende-

detrahat? et numquid obligamur a

re, ne per incuriam rem al

jenam cOr-

fortu-

rumpamus? et cum res aut bona

nae hanc follicitudinem exigant, etiam

bona famae, et honoris eadam cura erunt

d

d

ipgna; ac demum prae utrisque iftis vi-

gili tali induftria gratiae bene

ficia dignifï' -

ma erunt.

I-Iaec res etiam nrmli exempli effe folet, ea

"

quod talia audientes, praecipue iuvenes im-

piam hanc eloquentiam facile addifcant, . eiz

:

que deinceps affuefcant.

Vel interroga fin-

gulos, Quotquot hoc vitio irretitos inveneris,

an

non

abufum bunc ab aliis didicerint.

Scilicer hac, verborum licentia peccatum bla-

fphemiae a generatione in generationem pro-

pagatur.

$. 1653.

€apui L.

lr

if

^ 6. 1653

Sequitur demum Vtoe

afphemiae re-

os non effe,.qui,ad nec opinatfis even-

tus, vel etiam res frivolas. SS. Nomina fa-

)

6

cile adhibent

Horum enim ufus non ad

execrationem , ad proteitandam iram, fed

(i«

ad fuperfluam , et devotione vacuam in-

|

vocationem tendere , id quod peccatum

leve non excedere videtur.

. Imo in peri-

ol

U

culis, tentationibus etc. SS. Nomen DO-

MINI ,

h

vel etiam SSerm cum fiducia m,-

Q*

vocare, pium , et utile eft,

j0

3

CAPVT SECVNDVM

)

M

De. fac ïzlegw.

n

$.

1654. Sacrilegium. eft actio ei, quae rebus fa-

n

cus debetur, reverentlae advelfa.

Vnde

iO

$.

1635.

Imo hoc dehctum nunquam commiitti«

if

tur omittendo actum :

neque IIdo femper gra-

ve

et IHtio illa facrilegii divifio in Iocalc.

perionale :

et reale. differentiam

fpecificam

£0

vix continet

fi

Ex eadem deämuone $. 1654.

elz

$.

1656. Fluit IVto:

faculegæa eül, partim juris na-

j

turae, partim juris ecclefiaflici,

Et ideo Vto,

I$

priora omni facile injuria, non vero adeo fre-

nt

quenter pofteriora conmitti.

*

Vnde

n

$.

1657. Vlto Plerumque non licet QSma Qacxan*æ.rv

o

mul:o mi

ta extra ftatum glame fufc,lpexc

nus

)

s: XCQJ

I2

dSactanis icfi

$. 1658. VlImo Eoru

4

m valorém, i,e,, ipfam fuüb-

ftantiam

$. 1359. Vlilvo Ne quidem eorumï praecipuum

effectum, ?eu gratiam probabili periculo ex-

ponere.

$.

1660. Quae vero jure humano,

UE d- MA s. COROAT R o r r a

$. 166:1. Aut omnino privata tantum voluntate

funt facra, facrilegam injuriam eousque pzti

poffunt, quousque- ex legitimo titulo fancta

funt.

Vnde

$.

1662. KVarii actus ab hoc piaculo 'exgufantuvrg,

$. 1634.

Verum actibus quoque res facras infra

earum dignitatem tractare poffumus. Eft.

que haec injuria facrilegium.

Atque iftud

recte ita definiri poteft, ut fit actio ei ,

quae rebus facris ex titulo religionis de-

betur, reverentiae adverfa.

PA

$. 165159

Ex qua definitione fequitur Imo, quia

*rP—T of P— u

facrilegium eft actio, illud, omittendo

:

ss

duntaxat debitam reverentiam, nunquam

committi.

Sequitur lide,'eo quod aliquae

actiones parum duntaxat debitae reveren-

— CC —

tiae opponantur, tales quandoque leve

folummodo piaculum inducere.

De quo

genere eíft v. c. confabulatio in loco ífa-

CrO.

Edl -- L. - Ed

Quia Vero reverentia, cul facrile-

gium

p

A

13

Caput I

füb

gium adverfatur, ex titulo religionis de-

betur, fequitur l[ltio, facrilesium locale,

(UTIE

reale, et perfonale plerumque (puta in ra-

&

tione facrilegii ) diverfae fpeciei haud

effe.

uid enim inter eft; an confecra-

tus calix^ad profanum convivium , vel

ntatg

templum Deo facrum ad habendas nundi.

piti

nas adhibeantur ? *) .

1Cd

*) Vbique enim latet idem debendi titulus ,v et

Ilf;

idem officium ; fcilicet dignitas gratiae, et

reverentia eidem debita, quam indigna eius-

modi tráctatio evertit.

$. 1656.

*

f

Sequitur IVte, quia quaedam in fua

Hj

natura, alia vero ex inítitutione Ecclefi-

,qd

ae funt facra, etiam facrilegium effe juris

n

divini, vel humani.

Sequitur Vto, eo-

de

TUm, quae ex natura, et conditione fua

ad facra pertinent, et fic omni ratione,

et tempore funt facra, omnem injuriam ,

quamcunque indignam tractationem fem.

u

per facrilegam effe, *) Ea vero, quae ex

do

inftitutione, ordinatione Ecclefiae funt fa-

r

cra, vel quae ex arbitrio privatorum v.

j

£. ex voto facra fiunt, eoufque inviolabi-

)n-

la, et ab injuria immunia effe debere ,

ve

quoufque, et füb qua, ratione facra, Deo

u

dicata, et religioni obnoxia funt. ' Ve«

f

rum de his kalibi.

l*

jn

*-). Hie

| Tyactatus. XII.

I4

L

*j.Hic SS. Sacramenta, dogmata; gratiarum

omnia genera, facra iurisdictio , poteftas or-

dinum ,. et innumera alia, cum [int ex totá

fua conditione gratiae ,

ab omni prorfus in-

iuria tuta eífe debent,

Atque huc pertinent

varia facrilegiorum exempla: puta Sacramen-

ia ( multo magis Sacrificium , utpote quod

omni Sacramento nobilior. actiis,

et- fimul

ab eisdem diftinctus eft ) in ftatu lethalis pec-

cati

miniftrare,

Addunt aliqui ,

iique nec

leves, nec pauci, eum quoque grávi crimi-

he fé obiüringere, qui divina gratia privatus

ad populum diceré, Evanpelium cantare, aut

quodcümqué officium ad ordiném majorem

pertinens exercere, immo qui Miffae intereffe

audet.

Putant tanta turpitudine notatum,

quantà ex gravi peccato in hominem redun-

dat, divinum confpectum, et quidem ut mi-

pifirüm publicum /fubire ; gravis temeritatis

genus effe,

Et quidem fiquis.cum. propofito

grave peccatum committendi divino huic Sa-

crificio afiflere dudeat, non aegre confenti-

rem;

Nam ex üuna parteé facrificium eft fum-

omnibus Sacramentis

inus ireligionis actus;

excellentiór , et ex altera parte fideles huic

tanto negotio non otiofe affiftunt, fed ad illud

Si quis

tanqnam offerentes Coóperantur.

Vero gravis licet delicti reus affiftat, fine pro-

pofito tamen deinceps peccandi, is novi cri-

minis condemnari poffe haud videtur.

Nanui

hoc facrificium eft propitiatorium ;

id eft n

ad impetrandà poenitendi auxilia inftitutum ;

unde hunt fructüm ex eo percipere omni ra-

tione conari;

debet cuique licere.

Sacram

orationem. feuü concionem ,in fítatu peccati

gravis habere, graviter facrilegum effe; ego

9 £D o E 9-

quidem nolimi afferére.

Idem de reliquis or-

dinum facrorum actibus, nifi quod fupra jani

4 eÉÁ€I

dixij niífi; inquam;

actiones tales proximé

&C

Caput ii.

15

àd facrificium , vel facramentum pettineant.

l.

Aliquod facrile$ii genus certum eft, ac oc-

t

cultum , quod facram jurisdictionem illibera-

.

liter adeo contemnendo;

ac velut concule-

it

aàndo committunt,

Eft haec infigne gratiae do«

num, áàc nobile illud vinculum, quo in fa-

xl

cram civitgtem colligàmur, coelefte quoddam

T

regnuüm , fub Chrífto principe , et cofiftitutis

Q

ab éo ininiftfis conftituentis.

Dum lianc fa-

Iec

cram poteítatem excelfam adeo tantopere qua,

ll

verbis,, qua' factis contemni video i intimis

u$

fenfibus commoveor, vereorque, ne regnuin

j

Dei a Variis gentibus fit auferendum ,. ,et po-

jl

pulis eo melius ufuris fit dandum.

Sed et

[

ipfi facrae hujus poteftatis miniftri,

eadem

là

ad fines profanos, et non raro iniquos etjam

i

u

utentes , frequemis facrilegii fe reos faciunt.

t

[0

»

$. 1657. !

h

&

ji

ll*

Si vefo, prout fequitür Vlte; gratiá

deftitutus fine-

novo fcelere SS, Sacramen-

us

yc

ta non poteft ininiftrare aliis? neque po-

lul

terit eadem recipere.

Idque multo magis

d

0-

ex eo, quod haec divina myfteria ab im-

pio fufcepta vi fua; ac effectu; id eft,

"

hl

gratia quam vi inflitutionis, abfente ob-

b

ftaculo, operantur, déítituta , et in.effi-

1j

€acia reddantuür.

Excipies tamen Sacra:

menta mortuorum, id eft, baptiflimum ,

m

a

€t poenitentiam: immo quandoque etiam

90

Sacramenta vivorum, fi 8b-eo, qui fui

)l

delicti confeius non eft, fufcipiantur. 1lla

n

enim, id eft, Sacramenta mortuorum eX

il

fua

il

. 16

m ractatus ! XIII

fua natura fünt apta, et inftituta, ut pee-

cati reo collata eundem cum Deo conci-

lient, Sed de his inferius.

$. 1658.

Ihfuþer quam maxime tantorum my.

fteriorum, et quidem VlIma confecutione,

dignitas exigit, ne eorum integritas, et

Ü

li

valor, feu natura ulli periculo expona.

tur.

Et fie in illis miniftrandis non licet

E

t

uti fententia nequidem probabiliori, ne

fi ea opinio non fit omnino certa, res

ü

has divinas in aliquod periculum etiam

[ü)

Sic non

df

minus probabile quis conjiciat.

licet adhibere materiam, . formaàm, etc.

üp

CR

uae prudentem timorem, gravioribus ra-

tionibus nequidquam fufficientibus, relin-

if

querent, ne fors ifta myfteria inania, fuo

li

robore vacua,.et irrita fint. *) Atque

W

hic latet ratio, cur.in ufu SS. Sacramen-

hi

torum non liceat, adhibere opiniones eti-

dir,

am probabiliores. Scilicet religio, et de-

bita reverentia, non vis conícientiae pro.

xime id. exigunt,

*j Puta, fi juftus, prudensque timor extet,

non item Ífi inanis, et inufitatus.

Scilicet te-

;;

pemur certa, 6t tuta, non certiffima, et tu-

tiffima hic adhibere.

Divina equidem myfte-

ria haec funt, humanis tamen ufibus, et con-

patibus obnosxia.

Non cadit in humanam

imbecillitatem, et immenfarum anxietatumnt ma-

teria forret, in negotiis adeo frequen

tibus

fum-

Caput II.

17

H2

lCl

fummam fecuritatem exigeret—; Cum minori

induftria Deum contentum fore, ex eo difei-

mus, quod harum rerum m

jni['cros homines

inftituerit, :

$. 1639.

Y

Illud denique per VlfIvm confecu.

nb

2

tionem addendum, grave facrilegium vide.

d

, non tantum fi ipfa myfteria, fed eti.

|cet

am fi falva eorum fubftantia primarius eo.

ne

rum effectus, qui eft gratia, periculo

f5

exponatur.

E. g. $i quis dubius de

fuo etiam im

p

perfecto dolore baptifmum

of

fufcipiat. ^ Unde non licet ad ifta re.

e

cipienda cum ea animi praeparatione ac.

cedere,

fo

quae prudentem timorem poffit

J

injicere, an gratia

ion fit impedienda,

D

fü0

Quia

Vero nemo fcit, quisnam amore,

u

vel odio fit dignus, utique ea fecuritas

hic admittenda ,

quae et in hominem ca-

2

dit, et ab homi

a

ne poteft exigi.

WT

*) Atque haec libertas ,

feu minor ai.;curatio ^

u

de qua in praefenti ,

et proxime

priore $. di-

xi, maxime obtinet in iis,

quae fenfibus non

patent, fed fola mente continentur.

E. g. an

8

facrificare volens (it in ft

atu gratiae, an hujus

te

poenitents dolor fat effi

cax . fit.

In his mi-

tu

nor fecuritas fufficit, quam 4n aliis,

quae ocu-

te

lis, aut auribus percipiuntur.

E. g. Num

of

aqua haec fit naturalis,

num verba rite fint

m

Pronuntiata &c.

Ratio horum eít aperta:

jj

nàm in his, non item in illis facultas huma-

i

na majoris accurationis, et fecuritatis eft ca-

P-&Xf

AT d

18

Tractatus. XIHT.

pax. Si vero cirea] ('caftut; gratiael dolorem,

et ejusmodi tam certus effe velis , quam cer-

tus es circa panem; et vinum, formam ver-

borum; tunc ufum SS. myfteriorum populo

Chriítiano maximam partem interclufitti.

At-

que id alicubi cum exttemá religionis

perni-

cie factum eífe mihi quidem videtur.

Nimio

enim circa Sacramentà rigore poenitentibus ab-

ceffum ad alteris

folutionem negantes , atque ac

myfterium nimis difficilem re

ddentes id effe-

cerünt, ut ufus Sácramentorum penitus feré

ceffarit, homines in peccatis inveterati, lss

1]

fine conatü eluctandi, íe totos permiferint,

denique ut vitiis omniaà in undantibus. et fen-

fu gratiae fére ex int

egto Ceffante, ipfa fide$

defecerit.

Scilicet quantacumque , fit myfteri-

i

orum noftrornm fanetitas, eà tamen pro ho-

à

minibus a Chrifto comparata , et ita compa-

rata funt, ut ipforum ufus in conditionem hu*

manam infirmam adeo cadere poflit

J a i esigeid

II

i

$. r666.

k ufae vero ex fola confütutione Fæ

Clefiae, vel etiam privata voluntate funt

eousque omnis

facra , et fancta, ab lis,

l|zefio abeffe debet, quousque

publica fan-

lia inviolabi-

ctio, vel privata devotio ta

in 44.

lia praeftat, Vnde facrilegia funt, re

f

loco

cram de loco facro, rem facram de

A

!t

non facro, dénique non facram de loco

N

facro fublegere.

Hae enim injuriae eX

M

titulo religionis prohibe

ntuf a Joanne VIII

C

c. 21. Cauía 17. q. 4.

ltem facrilegium

efít profana negotia, v. c. commer

Ciü » ju.

p

Y9

Caput p

dicia, fenatus confulta &c. in templo fie.

ce

Ve

ri, Item fanguinem, et femen humanum

julo

ibidem, id eft, in loco íacro, etiam in

k

legitimis alias circumftantiis fundere: fa-

il

cris literis ad confirmandos errores, ad

100

fermones lafcivos &c. abuti:

licet hoc

d

jltert

faerilegii genus non tantum ad jus huma-

effe

num, ex Trid. Conc., fed ad ipfum jus

fetd

lls

divinum pertineat.

Veritas enim a Deo

ipfo prodita, et dogmata ex |fui condi-

nin4

tione funt facra

feii

Praeterea ex lege hu-

fidei

mana defcendens facrilegium committitur

(Leri

)hO

adhibendo facra vaía, veftes, et ornatus

ad ufüs profanos: reos contra leges ex

yp

jj I

afylo eripiendo: denique quascumque res$

etiam humano duntaxat jure facras teme.

rando: puta, quousque perfonae aliquae

aut negotia, et loca fpecialibus facris,

vel politicis fanctionibu

o

^

$ jubentur effe in-

þviolabilia.

fitt

$. 1561.

f

yai

9l

Rurfus aliquod facrilegii genus eft,

fed

quod ad legem privatam ortum fuum

Joco

refert; fi contra votuin, aut jusjurandum

loQ)

quibus fe quis ad aliquam actionem exer-

e &

cendam, vel omittendam adítrinxit

, pec-

vll

cetur, feu quod idem eft, quoties quis

3 lum

votum períonale violat.

'Tales vero ( fi

, l

equi-

propriae licet indulgere o

; pinioni )

j

I

2

depl

20

Tractotus XIIL.

dem contra religionem , plerumque tamen

non peccato facrilegii peccabunt

Sic

qui.preces voto promiffas ommittit, a

nemine, ut puto facrllegus judicabitur.

Pan modo

$. 1662.

À facrilegii piaculo probab1 ius ime

munes funt fequenres actus, in die com.

munionis

vel die fefto *) grave pecca-

tum committere.

Perfonae facrae rem,

ex titulo profano ad eam pertinentem,

auferre

Peccatum a perfona facra com-

miffum, faltem quod cum fanctitate con-

*

ditionis, aut perfonae proxime non. pu-

gnat..

KE.g. Si voto cafítitatis ligatus fu-

reétur, ** )

*

*) Gravifümi hic adveïfmtur, praempue, quós

ad diem feftum., Verum. dies determinati ex

conftitutionibus humanis duntaxat, nec ultra

earumdem fententiam funt. facri.

Jam inter-

effe Sacrificio, et abftinere a fervilibus, nec

ultra quidquam a lege humana praecipitur.

Equldem penfüm religionis ex jure náturae

et diuino longe amplius ;

fed nuli

praecife

diei affisum requiritur.

Quod autem . pecca-

tum f[fit opus fervile, prout fümmi Schola-

rum doctores volunt, magis in fenfu metama-

phorico,

quam

in e05

quem Ecclefia fuo

Ca-

praeceépto fpectat, verum effe videtur.

nones antiquiores equidem advVérfantes; vim

fuam confuetudine perdldlfï'c videntur.

Certe

J

in noftris locis publicé ignorantur. S. 1777-

erum

ag

Capukt II.

2l

1

Verum etiam ad inducendum hoc fp&ciale

Sit

genus facrilegii poft facram communionem ,

et Chrifto jam non amplius praefente tem-

d

pus facrllegii aegre definitur.

An poít Imam

AT,

poft HIIiam, 'poft VItam &c. horam pericu-

lum facrilegii definet ? certe viciffitudo lucis ;

et tenebrarum , fÍive fucceffio noctis, et diei

ad rationem facrilegii nihil conferre videtur.

Denique grati 'animi officium 'laedere, per-

Ifte

inde fe

habere videtur,

five ila obliga-

Of

tio ante

decimam ,

vel ante

vigeffimam

CCRL

horam fit nata: nam etiam recordatio poft

vigeffimam aeque eft recentiffima :

neque

J

paucarum adeo Mhorarum

intercapedo

no-

)m,

tabilem, et quidem

yentiam inducit,

fpecie : ?iv?rïam diffe-

of

«

**) Volunt-etiam,. circa votorum realium vio-

lationem , feu, quando quis rem aliquain Deo

n

li

romiffam non exfolvit, rationem ' fpecialem

effe habendam , minus tamen recte, ut puto:

nunquam enim res promittitur proxime, feu

quod idem efít, oblisatio voti utpote vincue

quo

lum morale nunquam poteft in rem mate-

u g

riatam, fed duntaxat in actiones humanas de-

jltt

finere.

Quare fi fundum Ecciefiae vovilti;

fl

reapfe,

et proxime promififti non fundum,

,

n

fed praeffationem fundi, id eft, te fundum

eíffe daturum.

pizur.

Et fic, quantum ex jure na-

'ürts

turae, omnia vota ífunt

P

«cile

dem mea fententia fit vera.

erfonalia ] fi qui-

cci

olt

CAPVT TERTIVM.

a

fut

(

De natura Simoniae. .

yn

Wt

. $. 1665. Vütata Simoniae definitio vult, eam effe

j]l

ftudiofam voluntatem emendi, vel vendendi

j

B s

ali-

22

Tractatus. XIIT.

[

-

aliquod fpirituale, vel fpiritusli annexum pro

pretio temporali.

$. 1664. An vero fine omni pacto hoc facrilegii

genus exifteré queat, merito dubitatur.

Ita-

que

$. r665. Ad indagandam Simoniae naturam,

€. 1666, Certum .inprimis eft, beneficia gratiae

donis naturae multo nobiliora, et fic cum iis:

dem minime exaequanda efífe.

$. 1667.

Pariter hquet, non nifi ajente opera fa-

culeglum committi,

$. 1669.

Vnde Simonia eft facrilegium , quo res

facra fini profano fervire cogitur,

a R TEU iT SETEETPRT

$. 1669. Quod utique fine gravxmma 1nJuua üeræ

nequit,

$

1663.

Ce!ebre, fua enormitate infigne, quod-

que facile committi ,

ac difficulter intelli-

gi queat,

et vel 1deo Ípeciali commenta-

tione dignum facrilegii genus eft, Simo-

nia; et quam graves doctores opinantur,

unum de obfcurioribus doctrinae moralis

capitibus effe

Fors data difficultas ex

eo nafcitur, quod ejus definitione non

ää

fatis feliciter tentata, ipfa hujus criminis

i

patura nos lateat.

Eam dicunt effe lu-

diofam | voluntatem | emendi ,

vel vendendi ali«

quid fpiritugle, vel jpzntualz annexum pro pre-

ï

10

Caput . H

23

to temporali ; Vex ( quae quidem»deünitio

?W

non. nihil clarior eít) dicunt: Sümoniam

e[fe. [acrilegium , quo ves fpiritualis , vel fpiri-

r

iuali annexa pro v& igmporali tanquam . pretio

Iu-

commutaiur.

Atque in fententia horum ,

et quidem pene omnium doctorum mali-

tia Simoniaca fine pacto, feu fine volun-

ratitt

| j

tate alterum obligandi non go(cefc intelli.

gi, aut exiftere,

110

Quam quidem tribus vohint rebus

conftare ; quarum prima eft res [piritu-

)

alis; id eft, donum aliquod ad genus gra-

tiae fpectans, et fic totam excedens natu-

ram; five dein hoc proxime, vel una

ii

cum alio, vel certe ex occafione alterius

vendatur ; dummodo reipfa contractui fub.

jiciatur. E. g. fiquis beneficium proven-

tuum caufa velit. emere.

Licet enim is

folos reditus petat; hos tamen in prae-

i

fenti cafu non poteft facere fuos, nifi et-

[

J

ldem . de

TO

jam beneficium, fuum — faciat.

innumeris aliis.

Altera ad Simoniam re.

fno«

Quf

quifita res eft pretium temporale, feu

quodcumque bopnum naturale, et infra di-

Yali

'Tertium

er

gnitatem gratiae conftitutum.

denique eft pactum, feu voluntas alterum

nol

ad praeftandum temporale pro fpirituali,

j

vel viciffim obligandi, five dein hoc vo-

i

! l]ll*

luntatis decretum verbis, et aliis fignis,

atur,

ve.l ominino non edatur, aut prod

dum

p

4

n

34

Tractatus. XHI.

dummodo id in mente alterius, vel utri-

'ul:que exiftat.

S

1664:

Atque -has/ pactiones facrilegas effe,

facile concefforim: an vero idem prorfus

facrilegium fine omni pacto commiti que.

at E. g. fi alteri detur temporale, ut eum

(fine omni tamen animo obligandi ) per-

moveat ad elargiendum fpirituale, e. g.

Iloco aureos pro beneficio adquirendo,

adeo autem volunratem pacifcendi, feu,

quod idem eft, obligandi excludat, ut ore

€t mente abfciffe addat, hos aureos ple-

no jure futuros eífe alterius, five peti-

tüm beneficium collaturus fit, five non

fit

ldem fit, fiquis tanquam rationem

motricem merita profana majorum fuo.

rum apud eum, penes quem conferendi

beneficii facultas eft, proferret.

Certe

in fimilibus pactum tacitum quis non nifi

ridicule fübeffe,

affereret,

eoquod in

dante pecunias .conditio addita: in majo-

ribus vero illis.ignorantia ( hi enim de

beneficio a fero nepote obtinendo nequi.

dem cogitare potuerant) voluntatem obli.

£andi ad dandum fpirituale excludunt.

Atque in his aliisque innumeris eventi-

bus naturale donum non pretium, fed

, €Xtra omne pactum ratio moverns foret

"

"väahï

| Caput II.

25

U.

acï'dandu)m fpirituale, Vnde jam quaeri-

tur, an talia absque labe Simoniae fieri

queant. *') ;

*) Equidem damnatae funt ab Innocent. XI,

lt

fequentes propofitiones :

t

dare temporale pro

Jpiritmali non efl Simonia

». quando. temporale

]u

s0n datur tanquam pretium , fed duntaxat

£a5

AT

quam motioum conferemdi, vel efficiendi

"

irituale, vel etiam quando tempovale fet Jola

X

gratuita, compenfatio pro fpirituali , aut. econ-

Ig.

£ra.

Altera vero ita habet:

et id quoque lo-

l0,

cum baber, etiamfe temporale

fit principale mo

tivum damdi.

H

,

26,

fpirituale , imo etiamft fat ffnis vei

otf

fþiri!-zmlif,

ut illud pluris aeffimetur, quam

ves fpiritualis.

Verum ex his nihil evinces:

ple

nam doctores has propofitiones in eo demum

t

fenfü damnatas effe, afferunt ,

fi páetum, et

voluntas obligandi

fübintelligitur,

Id tamen

0i

16f

fors non recte fentiunt,

minusque feliciter

harum propofitionum fenfu

m. explicant.

Nam

u

addito pacto etiam mente

folum concepto, Si-

odl

Tmoniam committi, nullus or

thodoxorum, ut

t

puto, unquam negavit.

Sine pacto vero in

horum fententia Simonia

nift

non commititur.

Ni-

il ergo habuit Pontife

D

quod damnaret,

W

De in illorum explicatio

apertiffime contra li-

jj

terae obvium fenfum nititur :

omi

nam ut reliqua

de

m, fimoniacum eft

» quando temporale

fit

d

a

