orandi defuetudo latet plerumque.

MU-'

p n

o pïf

tent pia exefcitia, modo facrificiis Miffae;

modo concioni

quam

bus, füpplicationibns, piis

e &

conventibus, aliisve fole

ojnibus religionis

racanä

exercitiis adfiftendo , nunc precibus pri.

f

Vatis, meditationibüs, piis leé£tionibus; aut

(

o Q

fors etiam facris colloquiis operam dando.

Et per aliqua fpatia animo fors nimis, fa«

jlh

*

tgato brevi ludo aut fomno, remiffio

yn

quas:

u

Ditbiauss

126

Tractatus. XIV.

quaedarn COhcedatur: quibus accedunt fpa-

tia prandio, et caenae, aliisque necella-

ris negotiis impendenda j quibus proin

.

vacua diei fpatia facile explebuntur. *)

f

lio

,,)

Dummodo pars maximá diei religioni deturt

Q

et licet quandoque a lege ecclefiaftica nullum

qw

confcientiae periculum immineat; jus tamer

divinum et naturale, immo pietas in propries

am animam longe plura petit,

Maxime cutaü

(

diebus profanis multi vix aliquid facri obe-

(

ant ,

id demum fequitür,

ut primo inter

C&

omnia officios fcilicet illí, quod Deo debe-

tur,

operami

admodum ,

eamqué

Ti

exiguam

(

maxime languentem, et fic pro fumma omni-

um obligatione minime fufficientem impen-

dant.

Iuvat hie adícribere verba Cajetani

i Sum. V. Feflum.

Fnde qui po aniffam

dies feflos vane confumunt , ludendo , jocando,

(it

venandos fpectaénlis imtentendo ,. licet ex ipfis

arïä

operibus, mtpote wom fervilibus, fortale nom

incurrant, ex omijfione tamen divini cultus ,

Deg

b

&d quem fefla inflituta funt ,. graviter peccant,

quia nom reddunt, quae funt Deis Deo, et

quantum im fe eff, vidiculo exponunt. chriffia-

u

na

effa, $uxta illud: vidervamt eat bofles ,

lll

et deriferunt. Sabbata ejuss et boe praecipue

H

£angit biros graves, et majores, et dominos ,

li [(

€aerevi namque eos imitantur.

Et fane quid

funt ex hnofílrae aetatis

ufu . dies. facri,

nifi

Ut

T

fub obrentu religionis genio indulgendi vel

fua negotia curandi concefla otia, in quibus

i

Deus plus offendi,

olet ?

quam honoxari !non raro

d

lpfi

ld

Wley

5.;7-76.-

Caput .VIL.

127

u

j fþk'

ö. 17760

lf

Contrà nundinas, chorea$, fpe&acu.

pri

ia, judicia, et quosvis mercatus in die

l

facro exercendos, variae habentur Conci.

| us

liorum , immo Principum conftitutiones ;

quarum plerasqué confuetudo. fuftulit; eo.

; mulit

g um

quod exercitia religionis certis diebus jure

p

duritaxat humano , et quod confequitur,

i euft

confuetudini obnoxio annexa fint. Lice£

j ae

certa pietatis in Deum quandoque exer-

j W

eo i

)

cendae meníura, nullo humano arbitrio

e4ni

mutari queat..

dictum fuit.

Quod quidém jam faepius

rA

( Ot*

, Y

$

1777.

Q

p n

- Denique. quodi

ibet peccatum 'gl*zivä

m

diei facro etiam titu

lo feligionis adverfari

Ubj "f/'!

j nt

afferunt . graviflimi ,

et multi;

aliis

id

"TOU

negantibus ;

rurfüsque aliis

diftinguenti-

, P!(C[Hlll

bus. Et quidem hi ültimi

in tali per«

;!

cato 1ipecialem *ma

fi

j d

lidam agnofcunt ,

ilud cum fanctitat

€ fefli diei [peciatim

)

pugnet, fecus véro non.

,/ff/;l(l

Sie per longi.'

JMIWU

us tempus ebrietati

et Compotationibus

pe qu

operam dare,

f i

fentire - facrile

non item in aétum odii con-

gum 'effe,

putant.

Forte

i d

tamen etiam in hoc negot

qulb j

io in fubfidium

on ril

admittenda erit confuetud

O

. quae quidem

ipfum peccatum non poteft

4 propria ma-

litia immune facere ,

bene vero, ut fime

malitia talis faerile

plex peccatum careat

gil,

mäi

Tra'cïqtus a.

4

.....

fü-

gli, quo

d ex folo jure humano ortum.

um habet.

Et utique defignatio dierum

feftorum , et qui

bus potiflimum officiis

ii definite coli debeant, ex legibus huma:

pis habetur. Vid. $. 17713

CAPVT JCTAVVM.

De boris Canonicis.

arümi Cánohicarum qüäüsï-

*

$

9

1778 Pio ofücio hor

cumque regula fcribitur .

eftque fequens : datut

lex ecclefiaiea ,. qua quibi

;sdam Chriftianis

Ectlefxae recitare

(

:

horás canonicas jukta ritum

imperatur.,

Ex, quaà

e utpote hu-

g.

1779-

intelligitür imo: ab haác leg

M

quameum

que caufam j

quae fit grá-

maua per

voluntate Pontificis ;

ve

vis j

item

I1do ;

etiam Epifcoporum quaudoqu

e gmnes -lalia*s ob-

[

,

ligatos eximk. - Sed et

Óa

qui hic

V

1780; lllio colligicur aliquos tántim ;

pecenfentur; hac lege tcuclg;

u

1781, Ritus vero if regul

4 commeinotratus ef

Ó

vel privátus.

Vnde quantum a

Vel publicus,

horás canon

icas juxtá

E

privatum docetur IVto;

rübricas; - id etft;

hoc pen

fuin orationis a quo-

$r

fuper editas efle

pertols

K

libet juxta regulas de

E

vendum; quo

"

J

4

g2 Vel maxime áttentlo j

-z

1783. Sed etíü defit attentio j ád fepetendüi

tamen non videtur talis obligari:

erc

dtu

otifüimum confiftit in affe-

G €eoy u

12784. Quia oratio p

& voluntatis, . qui a

dhuc virtualiter perfev-era't.:

$: 1785:

WWZ;

li

Caput. VT.

120

11

erut]

5:71285:"Alias etiam 1nv01untar1e dxfha&us ad xe-

P

i petendum: tenexetm.,

h

fhc

5. 1786. TallS oratlo eqmdem non caret naevo,

DI

$. 1787. Effentiàle" tamen oxatloms, 1. e. afïc&us

P

voluntatis adhuc pérfiftit,

1788. Imo virtualis quaedam attentio ade&

ä

1789 Vox, ordo, tempus, et connexio debi-

,ta etiam. huc pertment.

í

1790.

j qu

Ruus Vero pu)hcus

chorum fp ectat,

Et referuntur 1111, qm ad eum:

tenentur.

;

rriti

ï

1791. Vltimum ex regula

$. 1778. confe&arium

fecitih

eft:

notabilem "huius officii partem negligere ;

grave delictum. etfe,

Qui vero

o d

17993. lEx ï)enefic:o ecclefiaftico | ad d:cendas

. [

W

has horas obligati fi eandem fua cülpa omittuntg

du

eriam contra Jmhtlam peccant, et fic ad reih-

i

j U

tionem frnctuum tenentur.

Attamer

N

1793; Verius effe videtur, eos ad illam tàntum

portionenr, reddendam

1&(

teneri ,.

quae horarum

penfo refpondet.

Nam.

V794. Gravibus argümentis tam

m!!

€o$ w

1625 JI*X

1795. Ex Concilió Lateranenfi, quam

54 )n

—

1796. Ex conültuuone

9, Pii V. petitis fat àpté

tma í

refpondezm.

$. I778

eteht

CH'C& 0

zïzczum orandi praeter genemlem hatc:

datür.e

f

tiam jþecml

i* quaedam, et aliquibus

BL

folum fcri

ipta^conftitutio Ecclefiae: de boris:

dewlik

Ginhonidis, feu^ bre&viario. recitando -

5 1770.

g I7bu

Tomn. V.

Quod

130

T;actatus XIV.

OQuod quidem negotium . vel totum, vel

maximam partem fequenti definitione feu

[

regula comprehendi videtur : Efl fcilicet

lex Ecclefiaflicá , qua quibusdam Chriflianis bo-

IK

vas canonicus juxta ritum Ecclefiae recitaré im-

LO

peraiir.

$. 1779-

Et quia ifta

citür

fex efi. ecclefiaflica , lndu,

Imo omnem ä-raveml caufam Obljga-

tos alias eximere ab eadem.

Qualis eft

moleftia notabilis ex morbo , praecipue fi

infuper ex tale recitatione périculum mali

augendi, dut fanitatis retardandae immi.

neat.

Huc pertinent labores neceffarii;

(it

totum pene diem occupantes , defectus

vifus, Breviari, feu libri, in quo boraé

Canonicae defcriptae funt, nifi felix me:

Ty

moria; aut opportunus focius haberi que-

d

ati magna eriim moleftia focium conduce-

fj

re neino tenetur, Sequitur ex hac eadem

claufula.

ft

V

IIdo. Eandetü lé&em reláxari poffe à

p

li

Pontifice, item ab Epi/copo faltem in iis ca-

N

fibus, in quibus áditus ad Pontificem nori

Bu

patet. Quo faltem vi confuetudinis pefe

res,

tinent omties cafus, in quibus ad tempus

aliquod , et non in perpetuum aliquis ab

Pf'di;

36(

riqué

»

bac lege eximi petit. Denique ple

fupe:

: Coput VII.

Y5

"

fuperiores, et Praefides Religioforum fuis

N

hanc legem. etiam in perpétuum relaxare;

]l

feu potius, ac plerumque hanc obligatio-

i J

nem in aliam mutare poffunt.

713

*) Hic tamen addendum pro relaxatione ab Epi-

Ícopo aut fuperiore Reliriofo impetranda re-

quiri aliquam caufam,; non tàmen adeo gra-

vem,; quae fola fufficeret ad aliquem a lege

iil

eximendum j alias enim nihil effet, vel habe-

tetur àb eoründem poteítate, quae iis vel ex

Confuetudíne ;

vel ex lege,

aut privilegio

competit, effetqdue méra declaratio ; qualis

bt

à quolibet rerum experto aeque, ac áb eo;

Jlis 6

€ui jurisdictio competit; peti poteft,

u

m i

5. 17 $0.

, n

Vivildae Claufylae ér data fe

ofiti

quae dicit quibusdam, dicitur

ii

v D

Mitio. Aliquos duntaat, et eos de-

mum , quibus id a lege ecclefiaftica in-

t

u

dicitur, hac obligatione ftringi. Et taleg

o

füht omnes Sacerdotes C. 1. de celebrat. Mif

K Bäde

omnes Clerici im majoribus conflituti , idque

Vi confuetudinis, qui tamen ante fufce.

efft

ptum Subdiaconatus ordiner nec tenentur,

s o

nec.poffunt liané obligationem explere:

em tU

unde fummo ráne recitans, hofas mino-

rés, et e. g. Citca fextam in Subdiaconum

J

r

tet)

ofdinatus tenetur .eas repetere.

Precesé

j

hae canonicae infüper indicuntur omnibus

i

pl

g

Religiofis utriusque fexus ad eborum

depise

h

E

$ati$ |

-

139

"Tractaius. XIV.

zaiis.: ,Ita' confuetude. .. Vnde. exemti n4:

nent noviii, novitiaequé ,. item , qui vel.ab

q

initio, vel ex intervallo ad ítatum laico:

rum tranfierunt; illi infuper . in. quorum

rcligione non babetur chorus; e. g. Ordi-

nibus militaribus , bo/pitalaribus :. aque. ali-

1

quibus ipfe legitimus ufus hane legem re-

Jaxavit.

Nihil enirn facilius eft, quam ut

v

6f

tut, quod fola con-

id confuetudine abrog

fuetudine introductum fuit etc. ,Demum

i

hac.lege tenentur ommes, quibus eft ali-

: :

Ita ufus, et

(il

quod benefuium Ecclefiafiicum.

et

intentio Écclefiae ,

ac

fündatorum ,

lii

Nullus

plure

s conftitutiones Ecclefiae.

L:

autem hic eximituft ,

etfi beneficium fit

W

fimplex, et tenue; id eft, exiguos réditus

bit

raeftans; vel etfi ad breve tempus vel

q

etiam ad longius, ex fua tamen culpa,

t

pullos -de fuo beneficio fru&us quis capt.

N

at Denique etiam ii beneficiis potiti effe

Q

cenfetür (quantum ad.praefentém obligae

tionem ) qui habent beneticium perpetuo

h

conftitutum ,. licet ab. eodem. pro lubitu

fiti

amoveri queant, qualia fünt manuslia. ita

q /3:5

eruitur ex conftitut: S. Pii. V, ex jroximo :

n

dita

i$71.

Huec

tamen non pertinent

hi

Capellaniae; fouplices , auctoritate Ecclefiae

f

àn perpetuum non conftitutae, Commendat;

ïene

et Viüiarige: temporales , - penfiones . ex — bonis

(

-Ecclefiae conflitutae : . eoquod - fub. nomine

Dafo

.iji,

-beneficii 'eccleüamci mip/'me veniant.

cet

L s

"

- Caput- V HT. .

153

nà

eet otiam his foleant imponi' recitationes

j

lo

quaedam e?lg-'. officii Mariani etc,

uiiti

$

178['..

u

Et ätlia tenentur. boras. canonicas juxta

vitum Sanüae Rom

;m**

anae Eccl-ej«äae recitare ;

habetur

v

i

)

Ji

l

. IVto. alia-pertinere ad ritum -priva-

)m'ä-?

tum, et eommunem, alia ad PVBLICVM.

t

Quantum ad riorem, debet recitari offi-

QJS, 'r:'

eium incidens'juxta vubricas generales , aut

lj /1

fpeciales in eum diem, adeo, ut eitra gra:

W

vem rationem *) mutare unum officium

r 2

/

in aliud etiam aequale fit graviter prohi-

r

bitum : multo magis, fi fiat in brevius;

p

et parum concordans tempori e. $. reci-

j CUJ!W'

tando officium Pafchale pro' Dominica

j.'

y a

Quadragefiimae.

Ratio eft; quód hoc offi-

j

cium, et non aliud praecipiatur. " Vnde

S.-Pius in conftitut. quod nobis, ita habet:

) Ohïïg*"

u

bor nofirum Breoiarium | praecipimus 'obfervari

, i

Jiatuentes ; quoscunque — — — ad diendum

i

i

ex bujus Romanm? Breviarii praefcripto ,et. va-

ji)

jim

tione ommino ieneri, neminemque Tüfi 'bac for-

ma- [atisfacere: peffe.

Vnde in, regulà omnes

jj

exceptis iis; quos Bullà S;

P

ii V, excipit,

l

Qu

)1(,5

tenentur ad Breviarium' ab eodem' Ponti-

I

J l

fice editum, et a Clemente

m

Viil: et Vr-

nomh

^

l

-ba,no Vlll ,c.ïolrr«e&.um.

xnc' í

i

I 3

* Si;'c;,

s

134

Traciatus XIV.

*

$' Sic ex errore incidente,

nullique culpae

obnokio aliud officium recitans ex communi

!

fententia, et San&ae Ecclefiae benignitate ad

nihil iterandum adftringitur.

Sic potes te

conformare loco , in quo exiftis, aut Epi-

ícopo, cujus Capellanum agis: non tamen

privato focio privilegium habenti, nifi forte

is fine focio hqras'.c,gnonic;s dicerg.yeqx:cat,

$. 1782.

T

Infüper eommunis omnibus, et fic jri-

modus requirit

vatus

etiam recitandi

fequentia.

Et primo quidem attentionem

ut haec vel ad fenfum,

mentis ,

ita,

"

vel ad finem verborum, vel quacun-

h01

que demum ratione ad Deum et fuper-

T

pa , attendat.

Cum enim in praefenti ne-

lT

gotio oratio fit praecepta, oratio vero

Ve

fit elevatio mentis in Deum: fub nulla

N

fane ratione intelligi poteft, quomodo

p

materiata, imechanica, et ab omni a&u

mentis vacua verborum prolatio orationis

&

nomen jure obtineat. *X) An non hifce

acerbum ilud intorqueri poffet : bic pepu-

lus labiis me bonorat, coro autesmm eorum longe

efl a me? Quae quidem intelligenda funt

de iis, qui füa voluntate, ac libere alie-

fl

enis ab oratione cogitationibus indulgent.

D

De iis enim, quibus invitis mens elabitur,

Qui

longe aliter fentiendum: ea enim imbe-

Atq

ogitatus

(h' 1

eillitate fumus, ut animum, et c

noftros

2

Caput VIH.-

135

upit

noftros ftequenter, et pe-r lon

ge fpa;ia

yuni

in poteftate non habearmus.

ted

l

*) Sollicitudo: tamen illa » qua quís verba riie

Wi

Wt

pronunciare curat, a plerisque pro fuftici-

ente attentiorie admittituf. — —— Item ali-

f f

quis negle&tus attendendi, qui plene deli-

Iu

beratus non fit, nullum iterandae recitatio-

nis obligationem imponit, etíi levi culpa

non careat.

Atque huic fententiae huma-

na imbecillitas, benignitas Ecclefiae , atque

ipfa confuetudo patrocinatur.

[ j

eqüti

$. 1783.

gnet

-Atque exinde plane mihi perfuafum

t

erat, éeum, qui voluntarie difirattus recitat

tuCllll-

horas eanónicas, id eft, eum, qui füb hac

u

recitatione mente per profana libere va-

Rn

gatur, penfum canonicum non rite exfol.

j qu

vere, fed ad illud repetendum teneri.

j wl

Nuuc vero in partem . adverfam multum

m

propendeo, et multorum fententiam, qui

i n

talem ab onere iterandi preces canonicas

o

eximunt, veriorem effe puto.

of him

i p

5' 1784!

" /ünge

H füt

Oratio enim ex tua indole non con-

te 1l

fitit in attentione , aut -quocunque aétu

intelle&us, fed in affe&tu voluntatis, quo

ul

quis Deum laudare, aut precari defiderat.

d

r

nl!n'

Atqui talem affe&um etiam voluntarie di-

flraCctus tacite,' ac continuo fovet: ideo

0f

M

enin

gt

la4

us

o

Tvactatus .. XIV.

136

enim verba pronunciare pergit.

Plane fai-

fum eft,

luridum . ejusmodi hominem ./fi-

né pio animi àctu, ac merae machipae in-

1

ftar füa verba deproperare: fed, quod di-

&um jam eft,

habet animum laudandi

Deum. $

51

emm nullum in. mente de.

cretum , vis nulla'perducaret; tunc etiam

a proferendis verbis ceffaret: nemo enim

1onga verba pronuntiat,

nifi ea ex certo

ber

aliquo fine aut ratione pronuntiare: velit.

n

Paucis; fi ita rem facilius intelligas, in

t

ejusmodi homine.intentio virtualis laudandi

&

l0

Deum perfevuat

Alüf

*) Vbi per occafionem .iniqua moódernorum

W

querela refellitur,

qui,piorum preces, quas

M

non mte]hgunt

vel prae infirmitate mentis

W

e. g. in recitatione rofarli attendere nequeunt,

iale rident,

Simplices ifti, parum exculti ta-

n

lia verba ;bono, ac religiofo affe&u pronun-

Ü

tiant:

ad quem yroin affe&um Deus refpi-

Irit,

& quo-hominum mentibus fuit, inditus.

Saepe mechanica verborum prolatio bono ani-

mo a pl hómiuibus facía Deo magis placet.

quam nefício quae con(iderationes philofophi-

cae,

uibus noftra aetate aliqui' homines to-

d

l

tum religionis fuae penfum abfolvunt.

fj

$

1785.

*

A

*

S

Wt

S: vero pe: tinaciter nullam oratia

!

raem fme attennone mtel ectus. darl con-

I

tumas, tunc etlam illum non orafï'c, ét

V;,:;e

f;c pc,nfo canonice non. fatisfeciíle , -affe-

1

-

rere

Á

Giput: VU

157

f

rere debebis ,- qui :rgeter. voluntatem,

f

et envoluntaria, diitraétus .erat,

Talis enim

j

[ d-

fimilis foret. illi, qui orare hucusque. obli.

tus, ac. proin. ad. perfolvendum penfum

ml

D

*fii.(;:inïcegs' ob

ligatus. eft.

p

eDut

$. 1786.

) &f

Equidem ille, qui mentem füam 11

(erto

vell,

bere:per profana vagari permittit , peccat

j H

n leges reverentiae D*0 debitae; fed'vi.

tium orationem Cóncomitans naturam ora-

ydni

tionis non tollit3, alias ille, qui horas ca.

onicas cum adverío in alium hominem,

ernorit

affe&u recitat, obligatiofti-fuae non fatis-

I i qms

faceret,: quod . nemo dices: aüt- omnino

; 'rgeüii!

ad horás canonieas. legitime ; recitandas

eycü]!f l

4nens perfe&a, et

pura requireretur.

öb omni Vi?"??o af,lïäc;ö'ta

p

j il

m

S. '178-7../

boro J

v

í p/m'f«

us Quadk, Miceg

9

per confefionem ex

ilb

defe&u animi. e. g.

ex defe&n propofiti

ais V

nullam praece

pto.annuae confeffionis non

fatisfferi ;.

tunc refpondeo: propofitum e.

£. eam .confeflionem ,

quae praecepta eft,

ut;/neceffaria par

$ conftituit, oratio vero

oratil

fine attentione intellectus dari

poteft, ut.

1 n

pote quae oratio folo-

$ VA ?

Wére -conttat.

voluntatis ka'fïeïfïfil

(fe, Ü

N

j

I

Ra

$. 1

4

&

Tractatus X1V-.

I38.

$. 1783.

Vltimum, quod in rem hanc fcribere

u

|t

poffum, eft fequens: nemo vult, aut de-

cernit id, quod non cognofcit.

Nun-

It

quam datur a&us voluntatis fine a&u in-

po

tellectus :

'Tam recitans penfuüm canoni-

cum bhabet voluntatem laudandi Deum:

k

ergo eo ipfo cognofcit, et attendit ad

Deum: nemo enim vult laudare eum, de

!

à

quo nequidem cogitat: quare tales cogi-

tant de Deo reapfe: etfi hujus cogitatio-

r

nis fibi confcii non fint.

[ntentionem ,

(

EC

ac voluntatem «virtualem, quam vocant,

eíffe verum , et reipfa perdurantem actum.

lo

voluntatis docebo alibi.

Innumera co-

f'

gnofcimus, ac volumus, quin ad eas co-

gnitiones, ac voluntates vere exiftentes

j

attendanius.

$. 1789.

L]

Praeterea verba non tantum cogiti-

ri, fed etiam voce proferri neceffe eft,

ut remoto impedimento ab ipfo recitante

poflint inielligi; et fiquidem cum focia

Wt

fecitetur, reipfa ab eodem ntelligantur,

u

Q

G

Requiritur infüper (füb culpa leviore )

l

Imo: ut recitationi fuus conftet or-

func

do, quo e. g. prima non recitetur ante

*

l d

AMaiutinum.

W;e]

IIdo :

Gu VI -

139

IIdog Tempus ftatutum—*) fic Matu-

miere

dinwn et Laudes (nifi pridie fint anticipa-

u ob

tae) cum horis minoribus tempore ante-

Nun.

meridiano, «ve/perae vero et eompleiorium

gt

poft prandium dicantur,

iU

Daun

IItio: Recitatio continua 3 ita, ut unam

yr d

horam quidem ab ajtera, item Laudes a

Matutino , vel fors etiam unun No&urnum

f Ü

:sCO?

ab altero, non item dimidiam horam ab al-

$era dimidia feparare liceat. . Ad excufàn-

] ii

0re)

dum tamen hoc piaculum et levem no-

Qati

xam fufficit in hisce ratio prudens, etfi

l u

non gravis e. g. commoditas recitandi cum

m

focio, negotium incidens, aliaque fimilia.

w

, *) Vt autem a rmedia node ad alzeram mediavs

g;jj]eni?i

nocem recitentur ommes horae canonicae, eft

$ravis Obligatio, ita, nt excepto, quod de

Matutino pridie anticipando mox dictum fuit,

extra hos limites temporis nemo pofit, fed

€t nemo zeneatur" penfum canonicum abfolvere,

| cogitl'

"T

$. 1790.

e[i[äüü

Quantum ad ritum pulicum, debet in

| 'fbfio

omnibus cathedralibus , collegiatis , et Ec.

ggantur

clefis Relisioforum officium divinum publi.

me)

Ce, et in choro recitari c. z. de celebrat.

Mi., ita, ut beneficiati ( puto voluntate

yer if

fundatorum ad chorum deftinatos ) fingu-

br q

li choro intereffe teneantur. In religiofig

&autem, quantum ex lege ecclefiaftica, 6

f

noü

149

"

Tractatus XI F.

J

non attentis eorum conftitutipnibus 'fu&ï.

cit: fi communitas chorum. celebret. , Et

b

licet haec .obligatio. fit gravis, ab.ea-

(

dem tamen :excufat confuetudo , privi-

jegium , hominum .tanta pàucitas, ut neg

tei

Demum

aQ

quatuor choro poflint intereffe.

&

quaevis ratio gravis

: p,rou't*.in qüalibgþ le

]i

ge ecclefiaftica.

Te

| $. 1791

eu

Et quia demum baec recitatio imþe-

y

fe

vatur $ 1778. afferitur

Gf

Vto: gravi delitto fe obftringere eos,

U

qui notabilem ejus partem dicere . abfqué

Fit

Pl

fufficienté ratione omittunt,

Pro motabili

li

parte habent horam. minorem: et quidem

1

Mi

fi: definite aliqua hora ommittatur; facile

Q

confentio; eoquod quaelibet.hora fpeciale

ve

offidum, ac propriam defignationem ob-

b

2

tineat. .Si vero fparfim ex.toto ofhcio

[

tantum horam minorem aequat, haec por-

li

tio pro gravi peccato fat rigide videtur

lief

eiffe taxata. £lora enim miror.ad totum

(

ofüciüm minüs, quam duodecima pars cft,

lii

quod autem eft infra duodecimam, partem,

l f

Wt

ad totum vix f&naþuem rationem. facit,

,

$

1792.

Quön»i*ïaihj'v'erö -beneficio ecclefiafti.

48.4

FCI]!(

co potiti Jon.Vaptum.ex juffu Ecclefi

fed

r

P

: Caput PL

14i

fufi

fed etiàm é& voluntate /?eoffüiü ia jcï;uï 'falé

b

beneficium - füis " fümptibus " condiderünt ;

) "

ád digiendas horas. canónicas tenentut, fic-

que- ti

ï"nï

i oVEA

Wi

o -Juflitiae ftringuntur j *facile in:

LC

telligitut, e08, fi huie obligationi defint;

J

&d reftitnendam: reditüum Tuorüm: faltem

hr ln

'

ceam portionem.teneri, quase aeftimatis re.

.

liquis eorüni ófficiis; recitationi horarum

refpondet. Kaee sutem conftitutio à Con:

eil. Lateranenfi Vto iündu&a feff.-IX, pott

primos 6 menfés ihcipit oblisare? et qui-

) n

dem:ante'orbnues fententiam; eOquod prà

€afü hujus n

eol

.-bl

igentiae lex ecclefiaftica

e «

non novam.obligationem- conftituat, fed

ol

Cantum jus Bftturae. declaret; ütpote, quod

:

) 110!55:3

neceffario.praecipit , ut némo mercede

ni

; «*Jim

ilius famulatus, quem fua culpa omifit,

)

]

f

capiat.

Tales autem fru&as debent reddi

fpecme

vel in fabricambeneücii, id eft, in ejus

j Oþ

emolgmenta, et augmenta

, vel etiam pau-

) ol

peribus, vel- quibus

cunque caufis religio-

fis.

at f Ü

Denique ipfum quoque , qui tale be.

dee,tu

neficium tenet , fi vere fit. pauper, eos.

totut

dem elaemofynae loco retinere poffe, vo-

j5 d

lünt plerique ; faltem fi^non 'ex confiden.

Artem

tia fuac

ferit.

paulpä:xf;atis h.orasv incitare omiq-

fa?ïï

$. 1793«

Af gravis controver(ja fupereft , an

:lefzäfü'

s teneatur refítituere

'iïcikli.Cet talis: negligen

:lefij,z'*

.bmnes

&

" d

14*

Tractatus . XI y.

emnes beheficii fui fru&us, vel eos tan-

tum, qui recitationi horarun re/pondent, retene

,l

in&i.

tis illis, quos pro aliis numeris fui

J

onibus capere poffet.

Et licet fentertia

j

féverior fit plurimorum, aut pene oinni.

»

ums mitior tamen mihi verior, et fic

ipfo ufü tenenda videtur. Argumentum

ineum eft fequens.

Nec ex jure natufae;

f

nec ex jure humano ad omnes frucus

M

reddendos adftringitur: ergo fatisfacit red.

D

dendo eos, qui recitationi horarum com-

M

Confecutio eit legitima , aut un-

þetunt.

hl

de aliam quis obligationem derivabit, nifi

hi

ex alterutro horum jurium? Sed etiami

DI

verum eít antecedens , quo&d Imam pat-

R

tem: ham fi nulla lex humana exifteretj

J;d

vi folius juris natufalis mercenatius loca-

j li

tàm operam pattim omittens, partim ex-

jl

plens non meretur integra mercede frau.

dari.

Sed et alteram propofitionis pat-

tem vetam eífe, mox apparebit,

for

ip

$. 1794:

Cifu

Dícunt: j,leges ecclefiafticae , fcili-

xCef

x

, €et Concil. Lateranenfe V. Sep: IX. et

»adhuc explicatius S. Pius V. — Nulla fa-

fæ*'/ffio

, &a difcretione fru&uum perfolutis horis

Ti

,€Canonicis, vel aliis officiis refpondenti:

u

3»

um fimpliciter , et aperte fru&us illi diel

uY

» competentes negligenti Clerico auferunt,

V f

53 eu

Caput. VIIÍ,

143

Lrl]

s feu potius- Conftituünt, ne illos unquam

telo

, fuos facefe poffit.

Vnde eos tanquam

þn&i.

,rem alienam, mox et ante ommem fenten-

trtia

stam judicis tenetur reftituere, ex de.

Wi

j,claret. Alexandr. VIT. propofitione ?oma:**

n

qen

" Maxime autem attendenda eífe putant S.

Pü V. ,,ut qui boras canonicas ommes, wuno

x

vel pluribus diebus inlermiferit, omnes. benefi-

fruàt

33 €8. feu. beneficiorum. fuorum . fru&tus , qui. illi,

,

j

s Uch ilüs diebus vefponderent, [i quotidie di-

m n

»» Viderentur , amittai, Vbi Bravis illa pat-

aL

$ ticula omnes in adverfam fententiam ade-

lit; nï'f*l*

gt Do&ores plerosque. Praecipue curü

|

39$. Ponufex in Bulla promittat , fe

j p

, Vele evidentius, et exprefliu$, circa

j, declarationem illius ratüe, quam Conci-

3,lium Lateranenfe commemorat ,

[.]

difpo-

45 n'er'e.."

t W'

$- 1795.

,

yi p

Verum ex his omhibus mihi ( falva

Ors meliore aliotum Iententia) mihil om.

nino evinci videtur.

Nam itprimis Con-

€ilium Lateranfe potiu

dicendo :

$ contfarium innuit

.

Statuimus , ét ordinatmis , ut quili:

k

ïf

bet

- — — fi poft 6. menfes ac obténto bé-

i

c)0 divinum

qulla/

officium hon dixérit, legitime

impedimento. ce[f;

a

js 10

nte , beneficiorum. fuorum fru-

v

n

Ondem

Gus fuos non f.

ia bro RATA OMISSS-

ii ^

ONIS recitationi

5 officii, *el temporis, jed

lufeï

m

w tanquatm nj

u[le perceptos in fabricas bujus:

li

8

j

PT.

Tya&talus: - XIV.

144

fiodi' behefcim'z-mzv,- oel pauperum! eleeiné

j'y?zas

teneatuf.

Lue- ucContitut

XG.

érogare

Y

ro S. Pir Vti ita habett'ex proxim

L

teranenfi

Concilio flasuanusy ub qui boras omnes

P

Canonicas : uno's

vel pluribus!diebus int&kmife-

vint, OMNES beneficii , 3oel : Veneficiorum fu-

erum fruckus , qui ili, vel illis ; diebus vefpon-

derent , fü dioiderentur ; qui véro. Matutinum

iantum , dimidiam , qui caeteras ommes Dovass

aliam dimidiam , qui -bárum. fingulas ,. fextátts

z

,

a

?Aa?zenta ! fïuäwn ejusdem diei amittat.

$. 1796:,

Verum neque ex hat äah&ï Ponti;

ficis. conttitutichie : tam ^ ampla ^obligatio

eruitur..

Nam ;.san&us 'Pius

ad' inicdium

füae conftitutlonis" profitetur , feé velle

evidentius, et expreffius circa declaratio-

nem illius raiae difponere , fcilicet , quae

pro 'omiffione borarum reftitui debeat: jam

dicit, qui totum omittit, reftituat omnes

r

fruétus il

Hius.diei, qui Motutinuim ," dimidi-

am partem, qui fingulas horas, extam par-

tem etc., ubi evidentét apparet, vOces:

omnes illius diei fru&kus opponi dimidiae , aut

fextae parti.

An vero fub omnibus fru&t-

bus inteligat eos tantum,

qui recitationi

hórarum vel omnibus mumeris facri offi.

ciis refpondent,'de hoc: ne voculam inge

Cum

xfi:t , prorfusque nihil. conftituit. *

ergo

li

p

Caput VIIT,

145

ergo Concil. Lateranenfe nobis faveat, et

7)

ratio naturalis aliunde fuffragetur, verba

,W

! Ji

vero $an&i Pontificis in utramque partem

Qf

aeque faciant; noftra caufa multo melior

bl

adverfa mihi eíffe. videtur.

*) Nam age! repetamüs verba potiffima! 4j

bovas omues —— —— — inzerinifevit —— ——

1*1 fh

—- omnes Lbeneficii — ——

— frudtus C bie

"i

Is

Jf

Ibintelliaé ofnnes, Qui vecizatiomi borarum re-

u

Y

Jpondent ) qui vero Matutinum tantum, dimi-

diam, qui caeteras ommes alieram dimidiam

H

etQ. — 0 — partem frucluum. ( hic rur(us

intelligamus . dimidiam partem eorum, quaé

pro

horis

recitatis

competerent ) amirtat.

Nonne fehfus integer,

et maxime naturalis 5

et infuper ad aequitatem, ac qualitatein n6«

i

i

ul

Botii accommodatus habebitur ?

QU

ptmm

aW

i

du

m "

jeät j

]2

[

o M RE ——

i

i

aC

v0c

lls qU

;f

jv

d !

mm

v

n

K

'Tra&tá-

"

Tamuf V.

Tractatus XV.

146

gl

TRACTATVS XV. ,

DE SACRIFICIO MISSAE.

li

[Xe fummo hoc totius Religionis Chri-

q

Hl

füanae a&u jam in tra&tatu de carita.

te theologica egi: ad hanc enim tanquam

amoris actus omnium nobiliffimus ex fua

D.

indole fpe&at.

Nunc recepto ufui mo-

(eje

rem

gerens,

hic de Sacrificio fpeciatim

li

ago, ea potifimum fcripturus, quae lege

üw

humana circa, hoc Myliterium inftituta

hl

I j

funt.

N

funt

CAPVT PRIMVM. -

v

De culiu, et cura, quae gratüs Dei interio-

]

Mi

t

ribus | debentur.

X

1797. Gratia Dei eft vel interior, vel exterior,

1798. Interior vero vel eff gratia fanctificans,

vel a&ualis,

(

5.

1799. Summa eft gratiae fanctificantis digni-

lt

tos; unde

1 d

18o0. Sollicite cuftodiri, et fi deperdita fue-

341& BW

rit, reparari debet.

i

6.

180T;

Diu vero ob peccatum eadem carere,

d

certo:peccatum eft ;

"tim

$.

1902. Etü tempus accurate determinare neque-

Ti

amuse

: uf

56 1903*

th[a ti

I

Caput I |

147

$. 1803. Praeterea eadem dignitas grtátiae fan-

Cificantis etiam probabilius illa

riculum arceri vult.

m perdendi pe-

$. 1804, Etiam gratiae actuales digniflimáe funt,

r

quas obtinere, et quarum impulfum fequi co-

nemuri

n

u

$. 1797.

T

D. officiis ,

(j

5

quae auctori gràtiaé generatim

debenebur,

hucusque e

ol

8i, eaque in megam.

lia, quibus omnis in

juria gratiae inferert.

ul

da prohibetur, et in

mn'w

ajentia, quibus gra.

tia generatim coli defi

derat, divifi.

Nunc

*

de officiis,

quae diverfis gratiis fpecialia

funt 5

dicendüm erit.

Porro gfatiae funt

Vel interiores ,

in fola mente contentae ,

Vel exteriores ,

y n

quae füb fenfus cadunt, et

gratiatum

interiorum plerumque caufae

exiftunt.

"u

9. 1798. -

j

lam gratiae interiorés dividü

ntur po.

tiffim

um in

Bratiam /amüificantem , et gra-

yit

tias a&uales :

de quibus potiffimum ageri.

dum efít, . Na

m praeter has dantur etiam

alia gratiatum

ii 5

€tl can

genera, quae gratiam fan.

tem, aut détual

em vel comitantur ;

vel de earum

, u

indole . participiant.

Sicu£

enim gratiam. fa

né&ificantem nunquam non

affe&tantur . vari

a" !W

a don

a a Spiritu S. homi.

l

ni jufto infufa e. g.

jabitus fidei, fpei,

caritatis, dona Spiritus

S. immanentia, fic

K 2

gra-

Traciatus ; XV.

ratiarum a&ualium i

ndoli- 3ffinia fünt' do-

di-

num prophetiae,

gratia curationum ,

fcretio fpirituum ;

et ejusmodi.

$. 1799.

Pretium gratiae fan&ificantis nemo

digne explica

bit: cum enim eidem gloria

coeleftis, et ae

terna quidem de condigno,

et ex aequo debeatur ; ejus pr

etium non

ás

ternitatem

"

M

ii ad.co

elum ,. et beatam ae

d

Vnde non tantum

iigne aeftimari potelft.

(ed etiam reliqua do-

omnia, d

ona naturae,

et ex mente S. Thomae

na gratiae omnia,

ipfüm donum gloriae,

quod eft gratiae fan-

CU

fua dignitate fupe-

&ificantis merus effectus,

Yitg

fat.

Sic inter alia omnes Oorm

nium fatisfa-

Brin

&iones ;

quales ad extinquendas Omnes

p

, inde ab origine mundi,

o

porgatorü poenas

usque ad finem

ejusdem fuffeciffent , ne

effe

dem minimum gra

dum gratiae fanttl-

qui

fio.

Cantis adaequant.

Denique eft

aliqua di-

£s

vinae naturae participitatio

'de qua alii

nj

'Theologi tractant

d

QU

Wäus

.. $. 18069--

L]

tolm

rfopter ex tanta hujus doni di

diüru

. Quap

£nitate gr

aviffiuum officiutn babetur, ne

le defiruamus,

)

&i

liiad: per- peccatum letbha

et ne pérditum forte reparare negligamus.

*) Vnde

! Caput. I.

149

*) Vnde peceatum ab homine in gratia confti- .

nt d

tuto commiffum longe gravius, et ípecialem

n, à

maliiam involvens eft, et aliquo capite mul-

to leviora funt peccata, quae extra fítatum

pratiae perpetrantur.

Ingentis enim facrilegii

genus eít, fi gratiae donum, quod ex. omni-

bus gratiae donis eft fummum,

impie de-

ftruatur, longeque deterrius , ;quam fi quod-

ts m2

Sed

cunque facerrimum templum profanetur.

en gIOï*'

haee in vulgus ignorantur, et ex ignorantia

Ípecialis haec imalitia haud contrahitur : pro-

| æ;;dfg)iï

j

-ut Sacerdotes in facro tribunali de hujus-

modi non interrogant , nec poenitentes fe

etyit

accufant.

n u

lt

$. 180r.

.Tub

De officio tantum donum, fi per pec-

u

(tü

catum lethale deperditum fit,' reparandi

jl

auï

,

variae variorum fententiae funt.

Et B.

Jum ',Qïïf.';'ï

primis facile omnes confentiunt,' diu in

1635 (

peccato gravi perfeverare, et in eo .velut

j UP

fordefcere , novum, et grave delicum

c

fito

effe: idque ex eo, quód per hoc obliga-

jj

tio Deum fuper omnia diligendi male ne.

: ii

gligatur, tum ideo, quod Deus ejusmodi

;g QUQ*

hominibus, id eft, inimicis fuis plerum-

que non foleat ea gratiae auxilia largiri ,

quibus a implendam totam legem, et ad

tolerandas tot pugnas füfficiant: ut adeo

dori

diururnus in gravi peccato ftatus probabi-

jetu

lius graviter peccandi periculum involvat,

,.M;nwf

et fic 'feipfo noynm peccatum exiftat,

*

qu

K 3

$. r80e2.

e)ï

159

Tractatus XV.

of

$

1082.

a

Aliqui etiam eum de novo eoque

Q

Wa

gravi peccato accufant, qui etiam breviffi-

mo tempore perditam gratiam reparare ,

(üt

omittit.

Verum pro do-

bene gnarus,

fiq

&rina fevera. adeo fufficiens argumentum

Vi

non intellipo: folum quod imox fubjicio,

tU

Per grave peccatum

[j

urgere videtur.

mens noftra ab infinito bono avertitur ,

fpu

infinito obnoxia.

]am

