rit ex vicina Parochia petere; vel aquae

5»1

refiduae portionem aquae non benedit&tae,

t

cujus' tamen copia benedi&am non adae-

hl

quet, fed inferior fit, affundat; vel de-

mum aliam aquam confecret etiam per de-

curfum anni. Nullibi enim id prohibitum:

imo in libris Ceremoniarum exítant pre-

If

ces, quibus aqua ad ufum baptifmi, etiam

extra tempus Pafchatis, aut Pentecoftes

L

illi

lon

facrari queat, .

M

$. 1890. K

Ofnp.

Omnes denique ritus, quos adhiberi

E

Q

plerumque lex imperat, fi forte urgente

neceffitate omifli fint, ex intervallo, ac

DN

depulfo periculo repetendi funt, quam

Moy

quidem ^Oobligationem etiam confuetud?

bl

confirmat.

Dilt

DN

CAPVT TERTIVM.

*

tur

r

De fubjetto, id eff, de vecipiente

ent

: r

Baptifmun.

per

At

6. 1891.

Baptifmi capax fubjecum eft quivis ho-

;0, quaá

lis omne Vivumï ex homine ngtum efle

Vg

videtur.

flm (

$. 1892. De infante nondum nato gravis contro-

hin |

verfia,

I

$. 1893. Obftantibus necquidquam aucoritatibus

COD(

pro parte affirmaánte deciditur.

l10

6. 1894. Suffragante fcilicet gravi ratione.

Jici

S- l 895'

li

Caput. liÍ.

$2$

It

$. 1895. Proles parentum,a religione chriftiana pe-

nitus alienorum baptizare impium eft, a qua

I

tamen regula

*

P

| de

$. 1896. Varii cafus merito excipiuntur.

x

J

Qu

$. 1891.

T

eli

1l

[nter ea, quae baptifmo externa funt poft

U

ilius Miniftrum fecundo loco fe offert

homo recipiens, feu fübje&um baptifmi

$.1883.

Et hujus Sacramenti capax eft

omnis homo nondum baptizatus.

Et. de

hih

r!

eo quidem, qui vel ex integro, vel fe-

Qd?,üt

cundum magnam fui partem hominis for-

0, 9

mam refert, parum dubitandum. Si vero

Qu

Monftri exterior forma hominem inter et

u

J

beluam, par ferme, et media exfiftat,

multo magis fi propinquius ad brutam,

quam humanam naturam aécedere videa-

tur, nihilominus baptifmus eidem adje&ta

conditione :

$i homo :es, miniftrandus

il

erit. Dummodo vel modica fpes *) fu.

perfit in eo qualicunque partu hominem

yis !t

latere. Sed infuper fi dubium verfetur,

iil !/ff

an non duo homihes in eandem maíffam

fint concreti, etfi aliqua membra commu-

onttt

nia habeant, huic in praepoíteros foetus

errantis naturae partui bina füb debita

u

conditione'baptifmata miniftranda . erunt.

lmo fi bina pe&ora, et bina capita con-

fpiciantur praecife, nullaque adhibita con.

Jumn. V.

ditig.

1395'

256

Tratctatus XVL.

ditione, utrumque baptizandum eíle vi.

'detur.

rerum. vehemens praejudicium pro natura

*) Cae

bumana. habetur

quid enim vivum nafcetur

ex

bomine

nifi

homo? unde cujuscunque

formae partus, fi quidem ab homine editus,

et vivus fit,

adhibita eonditione facro fonte

tingendus erit,

tifi omnino certum fit nihil

humamnitatis in €o latere.

Certum autem de

eo judicium ex fola forma, aut figura vix,

aut po ius nunquam habetur; mihi enim vere

increjibile eft, ex homine vivum quid nafci

pofie ; quod pon fit homo.

$. 1892.

ii q

:

Gravior longe, et frequentioris ufus

fotet

dC

controverfia eft,

an in eventu infelicis

Qb

!

partus, homo nondum natus baptizari

quceat.

Ht quidem fi membrum aliquod

Mv

üt [

infsns protendat, quod adhibita conditio-

l(ta

ne; Velftillud membrum fit caput, aut

t

peéetus 3bs omni conditione baptizari que-

It

at, admittunt plerique omnes, vix unico,

Sed an

10

quantum mihi cornftat, excepto.

baptizari quoqué (utique fub.conditione)

utam

poflit infans nondum ,

et nequidem parte

"i

DUEA

füi aliqua editus; acriter difceptatur. Ve-

teres communi ; (quantum fcitur) fenten-

lt

tia id prohibebant, hoc ratione perpetuo

hn

duéti: Nullus poteft in Chrifto renafti;

dläer

qui mundo prima vice nondum eft na-

m

tus *).

227

Capqt À.

227

d

*) Et quidem S. Áuguftinüs epift. 187. ad Dar-

danum ait; nec renaíci quisquam poteft, ante-

quam pnatus fit.

Et S. Iüdor. !

I. fentent;

fa.

C. 24. qui in maternis uteris funt, ideo cum

(cetit

matre baptizari non poffunt, quia qui natus

anqit

adhuc fecundum. Adám hnon eft, renafci fe-

edtis,

cundum Chriftum non poteft, neque enini

RW

dici regeneratio in eo-poteít, quem generatio

t n

^

non praeceffit.

Et S5. Thomas 3. paárt. füumm;

itn d

q. ()8.

Nullo modo infantes in maternis ute-

g il

tis exififtentes baptizari poffunt;

in w

-

iW

$. 1893

Graves omhino aüttoritatés, et qui.

bus abíciffe contradicere fat temerarium

foret.

r U

In eo tamen nullam crediderim la:

tere injuriam,; (i de fevera adeo fenrentia

Wi

dubitemus.

Non enii adeo communem

W

[

"

circa hoc habemus Patrum auctoritatem ,

ut folida inde fundetur traditio.

Si veróà

cOUd:'ïïïf

ifta quorundam Patrum fententia omnino

pü's i

z

'

certa non fit, vix imptobati poterit baptif-

mus füb conditione adhibendus, et ea;

r

il

N

(quod probe notandum) arte adhibendus,

ditio

ut aqua ope tubuli, fiphonis, aut qualis-

cunque inftrumenti corpus infantis proxi.

, p

rme. abluat.

wr V

Nam .per corpus matris ipfum

infontem legitime, et ad effectum Sacra:

fent'

menti tingi poffe; nemo vel probabiliter

at

ïa

dixerit,

rcn M

Et quidem- noftram hanc fenten:

tiam etiam ufus publicus jam probat.

d

h)

Pa

$. 1894«

228

"fractatus XVIL

$. 1894.

In

fl

Neque dpïnioni huic gravis deeft ra

tio: nam generatio faepe fuüb nomine na-

rgli

li

tivitatis venit,. et licet nos Redemtor in

fpiritu renafci jubeát Joan. 3. s. haec ta.

Bte

men [ecunda nativitas non abfurde pro

(38!

fecunda generatione accipi poteft — Certe

j

peccatum et labes illa ab ipfo ortu nobis

Qur

ingenita, non nativitate, fed generatione

Qüe

contrahitur. Vnde et illa ratio a Patribus

t

quibusdam commemorata vim füam perdit,

i

ex quaà dicunt, quod renafci non queat,

ij

quod natum nondum eft; nam infante in

D

utero delitefcente dici, et intelligi poteft

l0n

fecunda generatio, quam utique prior illa,

&t

et peccato infe&ta jam praecefferit. Cut

C

vero peccatum illud purgari nonm queat,

Qu

cujus fordes ex occafione naturalis con-

1

ceptioriis infelici foetui adfperfae jam funt?

180(

praeterea et illud. eft, quod ex fenfu 5. S.

f

Literarum tales jam natos effe, bene di-

Ht

catur , alias illud male fuiffet di&um: quod

Itj

enim in ea natum eít, de Spiritu S. eft.

Matth. 1. 20.

Uf

$. 1893:

Alia porro difficultas eft circa homi-

Ti

nem ad baptifma deftinatum, feu circa fub-

apt

jectum hujus Sacramenti. Scilicet an pro-

"Icj

les infidelium reéte baptizari queaft, put&

Vr

]B*

Caput III.

9 229

invitis earum parentibus. Et quidem quan.

o |

tum ad valorem feu vim baptifmi hae prae

reliquis nihil praecipui habent: fola licen.

[2

or d

tia tales baptizandi :praecepto Ecclefiae,

et noviffime quidem declaratione 'S. con.

MW

i m

gregationis approbante [nnoc. 10. et ex

certa ratione ademta manet. Videtur enim

(»tt

! ho

fieri injuría parentibus, utpote quorum

&t

cura fubfunt infantes, ipfa natura id fta.

tuente: dein evidens urgeret periculum,

Pauä*:ps

pb

aut potius certa exfpectatio , ne adultiores

fadi, et fuperftitione parentum imbuendi

que

n !

baptifmum ignominia afficiant.

Prioris ta-

men rationis nullam ego vim perfpicio:

æ

j

l

non enim aliquod datur jus nocendi filiis,

WE

j u

et contra legem Chrifti agendi : praecipue

cum poteftas parentum fit mere naturalis.

j

LM [

i*

Quare folam fécundam admitto, et in ea

ex parte faltem conditas defuper Ecclefiae

A

ii

leges fundari arbitror; fors enim optima

jf

ratio a confervanda reipublicae tranquilli-

bene^

tate petitur, quae utique laederetur, fi

n (

invitis. parentibus liberi

TL

auferrentur,

ad baptizandum

$. 1896.

Vnde a communi hac le

ge, qua pa.

, I

rentum a facris

noftris alienorum parvuli

baptizari prohib

^

j

entur, fequentes cafus jure

u

excipies

Quorum primus, fi proles adul-

fM

!

t

i

tio: facta

baptifnum petierit ipfamet ali-

3

gua?o

230

L

Tractatus XVII.

quando, 2dus: fi alteruter parentum con.

Cei

fentiat.

4tius: Si Liberi ex cura paren-

par

lum

tum quacunque ratione eclam per alienum

nefas emancipati jam .fint.

4tus, Si aucto-

lj

rYitate principis parentibus aufferendi fint

0rnt

Et quidem a principe jus fervitutis in fuos

ant

fubditos legitime exercente, et qualem

Qut

dominum dt?poucum vocamus , liberos ta-

pna

libus parentibus eripi poífe, certum effe

Don

videtur.

Qualem poteftetem etiam prin-

pf

cipi jus civitatis, feu dominium altum dun-

fer

taxat obtinenti,

et (]Ul (.lV'GS, et non tan-

Qte

QU

tum fervos regit, et multl, et graves

concedunt: ut fcxhcet infeli ices hberl me-

ibl

liori educatione potiantur,

li

fdx.

*) Si enim generatim cavere poteft, ne juvens

tus corrümpatur, ad peccatum inducatur etc.

p

cur idem non poffit prohibere, et qu:dem

Cu

efücienter prohibere, ne parentes talia in fi-

&

lios committant ;

inftituta enim aliquando re*

llglone chriftiana, et omnibus fub obligatio-

bül

nis vinculo vocatis, eít injuria au&ori gratiae

1Hata

üquxb ab ea prohibeatur.

Hujus ta-

men juris exercendi licentiae; majorum malo-

rum peuculum quandoquc obftare haud ne-

(Ii

gavenm

$. 1897.

ä

Cafus huc pertinens quintus eft fi

proles talis certo ante ufum rationis fit

moritura, vel ad eum nunquam perveniens

in perpetua amentia victura effe praevidea-

tur

Quod qu1dem ut puto, omnes con-

cedunt,

l

Caput HI,

231

W CO

cedunt, et tacite fatentur, non injuriam

yu.

parentibus inferendam , fed foium pericu.

cienut

lum corruptionis huic, dé qua litigamus,

00

legi, anfam dediffe

6tus demurm, in quem

j at

'

^

omnes minime confentient, eft, fi proles

p

ante ufum rationis.probabilius moritura,

qu

aut ex poteftate parentum fuorum exitura

f05

praevideatur: probabilius inquam, licet

m d

non certo

Nam cum hic reverentia ba-

u

ptifmo debita, et caritas proximo gravi-

If d

ter, et fine omni feipfum juvandi facul-

n t

tate, et quidem de aeterna falute pericii-

grä yà

tanti debita collidatur; merito caufae pro-

5 o

babilioris

effe

debent,

Päl'CGTS

priores

Baptifmum enim non conferendo religio-

fae obligationi probabilius non fatisfacis,

um

utpote qua probabilius. non teneris ,. offi-

TA

cium autem Caritatis probabilius evertis ,

j i

eoquod parvulus ifle fine tua o

pera pro-

r

babilius fine baptifmo fit moriturus :5

j

j g]?:«lA

*) Praeterea. fi praeter opinionem talis parvu-

lus

incolumis

TM

fit

evafurus ,

abs. cura 'fua

n

baptifmum haud violabit; fed totum pecca-

T

tuam

in

ipfum,

recidet.,

ipfiüsque .culpam

Certo baptifimum conferendo prolibus Chri-

ftianorum,

timore faltem

minus

probabili

formidare debemus, ne infelix ifte ufu ratio-

tf

nis aliquai:io potitus lethale peccatum com-

js /

mittendo baptifinum | et receptam in eo grae

2

tiam violet:

et tamen non obítante hac mi-

nus probabili

formidine, eosdem abs omni

Vi

angore facro fonsi immergiwus, etfi optime

D

gnari fimus, nom tantum a-peccato fidci ad-

fU

P 4

yeri'og

Trattatus XVII.

$52

verfo, íed a quolibet alio, fiquidem grave

&

illud fit, baptifmo, fidei, et caritati magnam

ü

*

injuriam imminere.

N

l)

CAPVT QVARTVM,

«

l

De Effüibus Baptifmi.

d

L]

(

1898. Primus baptifmi effe&us eft gr—atia., Vi

que fan&ificans fimul, et actualis, . quas hoc

f

Sacramentum ex intervallo quandoque opera-

tur, fi ab indigno fufceptum poftmodum velut

Bn

revivifcit per poenitentiau.

Quam quidem re-

g

bl

vivifcendi vim

us,

6.1899. Etiam aliis facramentis

m

multi.

/opi-nando tributtnt

4

1900. Alter baptifmi effe&us eft plena pecca-

m

torum remiífíio, quae tamen

»

i

S. 1901. In adultis non adeo certa eft.

$. 1902.

'Tertius baptifmi fru&us eft, quod ipfius

di

virtute Ecclefiae quis inferatur:

et quartus de-

fe

inum, quod indelebilgsxchara&cr baptizato im»

hi

primatur.

lls

5' I 8;80

li

Dc;:mum de effe

&ibus baptifmi, dui dtique

lr

baptifino extrinfecus accidunt $. 1883.

agendum, inter quos eminet gratia fan&i-

ficans, aliaeque aétuales.

Habetque hune

effe&tum cum reliquis Sacramentis com-

munem, ita tamen, ut parvulis abs omni

ï

e

praeparatione , adultis vero faltem ad prae-

Vit

e pec-

viamv fidem, vel etiam ad dolorem d

Jog

catis,

| Capui lII

233

f

eatis, fl quae commifit, tantum benefi.

n

cium conferatur.

Imo amplius, fi fidei,

doloris, aut alius deffeétus in homine ra.

tioni$ compote gratiae reciplendae obi-

cem pofuit, et fic Sacramentum hoc va-

lide quidem, fed ficte id efít, vere qui-

dem, fed fine effe&u gratiae fuerit ac-

ü! u[fl

ceptum, illud ex intervallo revivifcit, fi

u d

fi&tio cedat.

Per quod aliud non intelli-

3

jg vt

gimus, quam eum, qui hoc myfterio in-

jdam )«

digne, et abs effe&u gratiae fuit initia-

tus; fi dein poenitentiam agens perfiften-

ribuftt

tem hucusque gratiae. obicem amoveat,

ex praeteriti jam, baptifmi virtute gratiam,

l geeca-

et peccatorum plenam remiffionem perci-

ere,

Communis "Theologorum fententia

id habet ex S. Auguft, L. r. de baptifmo

c. 12. Cujus fententiam Gratiap, in can. 42.

yi il

dift. 4. de Confecrat. retulit.

Eit autem

gt

fequens: Tunc valere incipit ad falutem

mw [

baptifnus, cum illa fi&io veraci confeffio-

ne recefferit , quae corde in malitia, vel

facrilegio perfeverante peccatorum aboli-

ii

tionem non finebat fieri.

180

m

hütt

S' 18990

cor

. Quam quidem revivifcendi virtutem

"

charaéteri

a Sacramento impreffa prout

j

videtur, connatam ex pari ratione Theo.

m or«

du

logorum opinio etiam ad Sacramentu

(

v

3

dinisg

"

234

Tractatus. XT'LI.

H

dinis, et Confirmationis extendit | Nam

et iíta Chara&erem imprimunt, et iterari

16

non amplius poffunt.

Reliquis. facramen:

tis omnino negatur nifi quod matrimonio,

quamdiu illud perdurat, vel S$mo Eucha-

riftiae Sacramento , quousque Chriftus in-

ter Vifcera praefens tenetur *), vel de-

mum etiam extremae unctioni urgente eo-

dem mortis periculo ab aliquibus eadem

revivifcendi efficacitas licet fat timide tri-

buatur.

4) Id prae reliquiä yerum effe videtur. A!ia$

fumma illa induftria poft diviniffimi hujus

myfterii fuümtionem adbhibenda a viris fanctit-

fimis. pene fruítra fuaderetur, i totam vim

fuam in momento fumtionis exfereret. Scili-

cet cibus quilibet per intervalla prodeft; et

facraxixenguxn in tali poenitente non. tam re:

vivifcere ,

quam

adhuc exfiftens connatant

fibi virtutem exercere dicendum eft.

Siqui-

dem facrae panis fpecies adveniente fufficiente

poenitentia Chriftum adBuc praefentem tene-

ant. - Quae quidem de revivifcentia Sacra-

A

?

i

qmentorum [

jer occafionem , et loco non füo

[]y

dixiffe fufficiant.

[]

deí

$

IQOQ.

i

ï

I

Alter þaptifrhi felix effe&tus eft, ple-

na

peccatorum ,

et^ poenarum omnino

Q

omnium re

laxatio: definiente Concilio Tri-

Q

dent. feff s. c

f

&

jomines per baptifmum

f

innocentes fieri, immaculatos, innoxi

08,

Yi

ita

-

Caput IIT.

235

Van

ita ut nihil prorfuä eos ab in

greffu coeli

at

remoretur *),

ne

Qi0,

*) Et fors haec fuerit ratio antiquorum Chriftia-

norum baptifmum ad finem vitae adeo liben

u

ter differentium , ut commodo adeo, et effi-

u

caci fubfidio totius virae maculae purgaren-

H

| de

tur.

Ni(ü fors alios

immiunitas a tot chri-

T

ftianae vitae officiis ad longam adeo moram

pellexerit.

Sed Patres,

et Ecclefiae. Paíto-

;adem

res juftiffime et vehementer pariter hanc tan-

je V

tam dilationem impugnarunt, .

Cum

enim

omnes ad vitae chriítianae conditionem abs

ulla definitione, feu defcripto limite vocati

Al

funt, per maximam vitae partem tanto offi-

cio deeffe non perverfum effe non , poteft.

ii

nl

Praeterea. quid funt omnes fatisfactiones. ad

vim merendi compafratae? | Et tamen innu-

m

meris grariae,

&

aC meritorum incrementis ex

gt

ufu facrificii ,

Euchariftiae & aliorumque facra-

mentorum faepius iteran

,

un

yarunt,

do tales feipfos pri-

ynil

N

$. 19or.

w;m

j u

Illud praeterea addendum effe vide.

&

tur

Hanc plenam fatisfaétionem in adul

( [it

tis non adeo certam videri, idque non ex

]

deffe&u hujus facramenti ,

fed quod ani-

mus nofter ab omni rerum fluxarum finiftro

amore , raro

Jam nullo v

; àüt nunquam purus exfiftat.

»t

el coelefti myfterio ab eo pec-

n

cato purgari poffüumus , quod modo ac re-

]

apfe committimus , aut cul adhuc inháe-

TCmus.

U

volifl

Da mihi mentem ab omni vel levi

j

0

vitio, id eft affe&tu ad vitium alienam ;

ld

et

236

Tractatus XVII,

et plene fatisfaeiendi fubfidia etiam prae-

M

ter baptifnum 'copiofa fuppetent

Imo

g

tanta mentis puritas,

et.tanta. fui ad di-

&

vinuni amorem devotio fe folà plenam de-

li&orum expiaüonem continere aut effi

cere videntur.

Y

$

1902.

Tertla baptifmi efficacia in eo efft,

quod faciat hominem chriftianum, Chmm

membrum: et Ecclefiae filium, ejusque ju:

b

risdictioni obnoxium effe,

capacem infu-

T

per facramentorum reliquorum, üutpote

quae in hominem non baptizatum ,

etfi

fors juftum , nullam vim exferunt plane-

que invaiida funt.

Quartus demum effe.

€tus eft Charactér ab hoc facramento itne«

:

primi folitus de quo tamen jam $. 1393;

[

actum fuit.

p

(

El

CAPVT QVINTV

«

De. Sacramento | Confirinationis.

Ti

$. 1903. Confirmationis definitio,

EM

$. 1904, Materia remota, et

eb

ac demwm

forma ftatuitur,

W

1905

Proxima,

Praeterea

l

$. 1906. Minifter ordinarius,

et extraordinarius

affienantur,

t

M

. 1907.

Hujus porro facramenti capax eíft homog

*a

þapuzatus ut adeo

$. 1908

Caþut V.

237

$

Pa

1908. Forte optandum foret, ut parvuli mox

Drae

poft baptifmum,

Irio

dut certe pericülofe aegro-

10

tantes hoc mylilerio initiarentuir.

Ws

:9o9. Effe&us con&rmationis funt gratiae fan&i-

d

ficans, et actuales, et infuper lchara-&er

*

19160. Ecclefia circa hoc Sacramentum

jubet

primo adliberi patrinum : item 2do, ut

1911. Hoc myfterium' ab omnibus fufcipiatur:

)d

et fi lex humana pro hac obligatione non armi-

f

plius exfi(tat:

V

j

W

il

1912, Eandem támen jus, et pietas faturalis

J ]b

efficaciter fulcit.

infl

S.

[pOEB

1915. Tertia Ecclefiae con&itutiþo .1'itus fpectat,

&

p',ane

$

I903,

v df

T

Sacx;ameiat*um bapti

fmi ex confüueto ordine

I

excipit facramentum confirmátionis, ut-

pote, quod baptifmi perfectio, et quod.

*

dam ejusdem velut incrementum eft: unde

antiqua Ecclefia illud mox poft baptifmum

conferre folebat.

Definitür autem confit-

matio, quod fit novae legis Sacramentum, quo

chriflianus per impofitionem. inanuum Epifcopi

et per unlionem cbr»y

finatis4 et. certa gerborum

formula 'ad

Jitïiïi

fidem. tenendam , ac publice. profi-

lendam voboratur.

Ex qua definitione, aut

eicriptione fere fequuntur ea,

quae ma-

yril

teriam

» €t formam hujus Sacramenti con-

cernuunt,

ho

[908

$. 1994.

Tractaius XV L.

238

j

$. r904.

(

Et quidem iateria remota funt ma-

i

nus Épifcopi; et chryfma. Pro prioribus

l

enim ítat Caput rg. a& pro pofteriore,

V

feu chryfmate pugnat Écclefia, Traditio,

N

et Patres. . Chryfma vero eft unguentum

r

ex oleo olivarum, et balfamo, feu indi.

li

co; feü palaeftino mixtum. Debet autem

X

chryfmà hoc effe benedictum ; feu facra-

I

h

Vi

tum vel ab Epiféopo, vel quod alii vo-

fg

lunt, éx concellione Pontificis ab alio in-

ferioris

Porro

hanc

fili

ordihis facerdote.

Ti

chryfmatis confecrationem alii ex inftitu-

et

Yu

tione divina facramento neceffariam ,

L

QU

de ejusdem valore effe volunt, alii vero;

l

jique pauciores hanc, de qua agimus , con-

fecratiohem ex cohnftitutione ecclefiae re-

Mf

N

quiri putant, reftagdnte, prout videtur

decreto Eugenii in Concil. florentin. Hujus

iateria eft chryfma confe&um ex oleo —,

— et balfamo — — —- per Epifcopum

Mlud eft

ex fola

benediéto.

certum ,

d

fan&ione ecclefiaftica. Can. 17. dift. 3. dé

Tr

confecrat. haberi, quo

d chryfma fingulis

tit

annis in die coenae debeat renovari, ne-

|

que extra cafum neceflitatis permitti , ut

j

aliquod ex priore anno refiduum adhibeatur.

!

$. .1905.

J

i

Materia proxima eít impofitio má-

ï

huum, et ubé&io chryfmate in formaml

crus

Caput V..

239

erucis facta, Vnétionem hanc in formam

. Ti

crucis neceffsrio, ex inftitutione divina;

et non tantum ecclefiaftica. conftitutione

ribui

(re,

fieri debere, innuere utcunque videntur

verba decreti in

jito,

jncilio Florent. editi:

Ne Chrifti nomén erubefcat confiteri, et

)N

j i

praecifue crucem

ejus — — propter quod

figno crucis fignatur.

aC

Quod quidem etiam

ex ipfa forma fuaderi videtur. l'orma vero

R

jj *

latinis confueta eít fequens: Configno te

lio *

figno crucis, et confirmo te chryfmate

falutis in nomine Patris, et Filit,

et 3pb

hav

ritus

fanéti.

Vjf

A qua non parum differre

videtuf formaá graecorum; quae eft fe.

n

vetü

quens: fignaculum doni Spiritus fan&ti,

Vnde patet invocationem Triüitatis latinis

' NUl

ufitatam hon ex inflitü

nge l7

humana defcendere,

tione divina ; -fed

Bu

1 ^

5 1'905.

a

Li;ïujus Saci

amenti minifter. ordinarius

(

eft folus Fpifco

pus definiente id Concilio

4

, (

Tridentino Se(f.

7. Can. 3.

51 quis dixe.

7:11//5

rit fanctae confirmationis o

rdinariüm mi.

fie

ul

niftrum non effe folum Epifcopum, .fed

quemvis fimplicem facerdotem

at

anathema

Dt. Ex difciplina tamen eccle

fiaftica ob-

tinet, ut finguli.

Epifcopi non nifi fuos

fubditos; et in. fu

a duntaxat dioecefi con-

p

finment; nifi aliud faciendi ab alieno

umgm

(

Epifco-

SNécis

qye

Trattatus XVII.

240

icentiam Obtinuerint.

Minifter

Epifcopo !

tamen extr

4ordinarius ex conceffione fum-

mi Pontificis eft. quilibet Sacerdos.

Id

f

ufüs graecorum , publica exempla, et com.

ii

loc

munis fententia probag H

fett

5X lilud tamen in praefenti negotio intelle&u

Tlat

diffücile eft, quidnam demum delegetur; an

jurisdictio ?

aft ad confirmationem ex divina

por

inftitutione nu

la requiritur? An poteftas or-

fant

dinis? fed poteftatem ordinis

delegari pqiïe,

9

1de-

foptt

nulla ratio , nullum exemplum probat

rmationi

lU.

tur tamen dicendum eífe, id confi

*

uüt in ea poteftas legitimi, et

itet

fpeciale eífe ,

miniftro

in

requifiti ordinis alteri delegat

]

l

que'ata

k

ü

$. r967.

ento

Homo recipiendo huie facram

deftinatus, feu quod idem eft fubje&um

confirmationis eft quilibet baptizatus, dum-

modo hoc facramentum nunquam hucus:

que fü

fceperit. Et quidem in Ecclefia la«

|

tina fol

ent exfpe&tare usque ad completum

f

feptimum

annum, ut parvulus ratione

Ál

faltem. ex aliqua praeparatione

ti]

praeditus

i

praevia maj

ores ex hoc fácramento fruétus

W

Hic tamen ufuüs non adeo per-

percipiat.

Tu

petuus eft,

utin legalem confuetudinem

D

bbicrit.

Ecc

lefia graeca ex vetere difci-

|

l

plina, hoc facramentum tox poft baptil:

mum confert,

li

fi

5.1903.

li

Caput . V.

24í

f

^

$. 1908.

D m

Aïque Opt

andum effe videtur, ut

s M

parvuli omnes, ubi id fieri poffet,

mox,

4 COID:

aut ex brevi

intervallo poft baptifmum

hoc Sacramento confirmarentur. Cum enim

j

tertia pars eorum ante ufum rationis mo.

u d

riatur, ea fic du

plicata gratiae, et gloriae

j dfï'ml

portione donaretur.

Quod quidem. eft

»'

W

li

or

J

VU

f

tantum momentum ,

quod exiguae illi-poft

feptennium fperatae p

M X*f

raeparationi, aut po-

Jl

tius ejus praeparationis fpei

praevalere de.

w'iü'mi'.ä

beret ** ).

d

*) Illud certe màximé defidéiandum, et fi feri

poffet, in morem inducendum, ut im illis

civitatibus ;

in quibus copia Epifcopi haberi

poteft ,

párvuli

quacunque ratione de vita

periclitantes, et a

g

paftores delati

d emminentes hos Ecclefiae

hoé Sácramento initiarentur,

tantum gratiae et gloriae aeternae inctemen-

D

tum. tam facile relaturi,

) il

Si enim alios mo-

5 I

ribundos omnibus ;

quibus poffumus auxiliis

juvamus; et ad ae

ternam gloriam provehi-

d

mus; cur hiscé unicüm

; Cujus capaces funt,

D.WF

et cujus effe&us certus

;

in eos redundabit,

n

fubtrahimus? (i plena indu

lgentia, eaque cer-

tifima, nullique mentis pr

4tio

aeparatione obnoxia

rudui

a fummo quodam praefule obtineri

poffet ,

moribundi omnem, ut puto,

lapidem tnove-.

) per'

Tent, ut propitii, et potentis adeo facerdo«

gine

tis, vel ad eum delatis, vel ejus a fe accer-

d

fii confpe&um fubire liceret, tanti beneficii

$

impetrandi gratia :

et tamen omnes etiam ple-

d

niffimae fatisfaction

es non adaequant vel mi-

nimám partem, fe

u portionem gratiae íancti-

ficantis ,

Jom. V.

Proqt dudum $, 'Thomas evicit.

j

Q

$. 1909.

—

"H

242

Tractatus XV1i

Vis

$

I()Ug

*

0.1

Ef

fetctus

confirmationis

funt prátià

1

tam fanétificans ,

feu

quae

ad aucendarmü

noítram cum'deo amicitiam pértinec, tami

actualis, quaeque in pie jUi eeque vivendi,

et maxwmc QI'&DCUIU ex hoc ö*aummmm

Z

fidem , religionemque «

/l-,/

ram profitendi ,

Tür

De.

et intrepide tuendi fubfidiis confiftit

CIpi

nique I

Sacramentum. etiam characterem

rj

t':thh..

)

WV (N

$. I91O.

fïde Il

UI

jj

Ecclefiafficae conftitutiones. praecipte

imo ut ad.

U t

)]nt cifca hoc facramfmtum,

hibeatur Patrinus, unicus temen pro mari

t]*m !

bus

et umc pro foeminis, can. 99. dé

Qtty

Ul

Debet tamen

is non

hüm(

confecrat

4.

tantum efífe baptr?atus, fed etiam confir-

t

105

matus can

ioo0

dift.

40

de Confecrat.

lem

deo vero non nifi unus admittitur , ut

alter fpiritua

ley

Awd

n cognationem cum confir-

Uen

[

1Tnato

non contlahar

Infuper requiritur

ü'(

UT

81

W C

ut is fit diverfus-a patrido baptifii, can-

98. dift. 4. dé confecrat. nifi fors alicubi

LP Lta

confuetudo aliud habeat.

Denique huic

quw

patrinae videtur imminere officium infor-

Vlckm

sandi confirrnatum bonis moribus, et ope:

Do

h

u

ribus: prout loquitur Pontificale Roman.

-[Cjch

qualecumque autem fuerit hoc officium ;

(mäm

patrinum tamen ad hoc adhibere eít gra-

W

[

vi$

Caput V.

243

vis obligatio ex can. ». et 6. caufs. 30.

q. I. licet etiam iftam fors alicubi contra«

:

ipid

ria confuetudo fuftulerit,

L

'Diäl

u

f

$. 191 T.

'Wldl,

TQ,

Gravis quoque indaginis eft, an de-

AUUF

tur obligatio ipfum hoc Sacramentum re-

D

cipiendi.

Et plerique om

nes negant talem

Wlem

dari, praeeunte S. Thom

a in fumm. part-

J. Q. 72. eoquod nec ex fcriptura, neé

ex traditione, nec ex conftitutione Eccle-

fiae tale praeceptum evinci queat. Verum

)

advería fententia

n«

quoque patronos habet,

n

Li

ot inter hos S, An

tonin. qui 3. part. fumm.

titul. 14. c. t4. doce

Y f

t: Etfi nunqnam oc-

currat confeffio perfecutionis .. tenetur

TL

|]h^

N

homo femel in vita confirmari :

et fi pof-

fit, et negligat,

licet Sacramentum aliter

m

0l

,;ecrz

non contemnat ,

peccat moraliter etc,

l

idem alii fentiunt,

Itf v

Et fane Concil, Lao-

"

dicenf. et Eliberit. e

t ufus antiquae Eccle.

j o

equil^

fiae videntur obligati

onem innunere,

Huc

(

facit can. 3. dift, s.

de confecrat. ita con:

fjl

jun&a funt haec dt

alicià

lO0 Sacramenta, ( puto

baptifmum et confir

mationem ) ut ab in-

| mfm

vicem nifi morte p

raeveniente nullatenus

)

poffint fegregari,

Et licet ea decretalis

t 0

Ron

Melchiadi ab Ifidoro

fuerit affi&ta, antiquif-

fimam tamen doctri

nam .continet.

Nam

fioiP

€tfi ejus hominis in ftatuendis auctoribus

en 2"

n

Q 5

decr?f

[

244

Tractaius XV L.

decretalium fumma þerfïdia fuerit; in re-

cenfenda tamen; aut confingenda do&ri.

na fat fobrie verfatus eft: cum ea, quae

t

primorum faeculorum Potitificibus fuppo-

;

Dd

fuit, maximam par

tem in conciliis diverfis,

(big

et Patribus inveniantur : prout alii jam

Conf

dudum Obfervarunt.

bere

$. 19r2.

fpeql

ib n

Sane hanc fententiam etiam ego me-

crifeg

am facio: quidquid enim fit de conftitu-

li? ;

tionibus ecclefiaft

icis, firma ac praevalens

if ]

de.

& t

ratio ex praecepto caritatis fibimetipfi

bitae petitur. *)

ten

ij ad omnià falutis fübfidia adhiben-

*) Equide

in tanta tamen gra-

da fors non adftringimur:

tiae confervandae necefürate, et fim

ul difficul-

D

feq. ma-

iaie ad plurima tenemur $. 1371 et

ringi' ca*

$ g

ximé Vero ac prae reliquis nos adít

et facilli-

ritds noftri; ad efficacilüima fimul,

li

ma adhibenda.

lam cogfirmationis Sacramen-

ftatum

5-I9x

tum eit receptu facilliimum; praeter

enim gratiae; ad quam

habendam sliun

de ad-

l Wji

vix áliquid . requirit,

cíftque bre-

q

ftringimur ;

viffiipi temporis negotium.

Et quia praeter

augmentum

gratiae fand

ificantis confert jus

g- I91(7.

diverforum dáuxiliorum ,

etiam pro toto vitae

Cürit

tempore duraturum ,

eft plane infuper eflica:

IT

ciffimum.

Ílam

pugnandi

fubfidium

nobile

lm

adeo, divinitus inftitutum, et in omnem vitam

perdurans abs omni ratione negligi falvo cà-

g' .19]

iitatis officio nen poffe videtur.

ihn|

(S, 19'»1

Yi

! s. 1913!

Capui V.

245

»

p

dodr.

$. rgr3.

, Qu

Ad ritum praeterea ab Ecclefia prae-

fuppo

ceptut pertinet , ut levis alapa confir.

Üv

mando infligatur; ut ejus frons fafcia linea

J d

Obligata per aliquot dies maneat, licet

confuetudo plerumque aliud habeat. De.

berent etiam confirmatorum nomina in

fpeciali libro defcripta haberi, ne fcilicet

ab ignorantibus , vel etiam deliberate fa-

r

crilegis hoc facramentum itefato fufcipia-

co

tur: item ut cognationis fpiritualis certa

'48V QVH

ratio habeatur, et haberi queat

Denique

TU

ad confirmationem poteft nomen in bap-

tifmate acceptum mutari.

"us

CAPVT SEXTVM.

w

gil i^

De 4ugufli Altaris Sacramenti Natura.

ii

1914. Euchaifftia e

j

ris,

ft myfterium füummum amo-

j li H

Id

1915. Et jure vocatur extenfio incarnationis.

r

j

1916. Myfterium. hoc populo parum notum

EM i t

e

?

E

nf

lli

$.

1917. Cum tamen ex myfteriis redemptionis

yfert

caritas theologica nofcatur ,

oto V

e

$.

1918. Et fimul ad formandos mores aptiffima

fint,

no

em "

S

1919. Definitur S

acramentum Euchariftiae , et

fa

il

inde eruitur

$.

1920. Ejus ma

:

vinum 5

teriam ;'gmotam effe panem, etf

TL

$. 1921.

246

Tractatus XVII.

$. 192y. Proximam vero fpecies poft confecratio-

Yt

»em remanentes unacum corpore et fanguine

Qu

Chrifti

lus

$. 1922. Etiam ante fumptionem vere praefentis,

(

Tei

$. 1925. Forma huj

1

us Sacramentj funt verba con-ar

D

fecrationis,

al

$. 1914.

Vi

a

V

Mic enimvero fe offert Myfterium ex

üm

omnibus fusvifüimum , quod nedum natu-

Cdn

rae, fed etiam totum gratiae. ambitum lon-

(01

gifüme excedit , atque inter divina rete-

rendum, immenfae bonitatis , ac dulcedi-

nis infinitae eff exemplum fingulare, ac

extremum : de quo re&e dicitur, quod

f

nec Deus eo aliquid fuperius, aut amplius

LI 011

donare queat. Quidquid de hoc Myfterio

li

d

dixerimus, aut cogitaverimus nihil eft, et

t

àn fummoes aufus affurgentes nunquam non

£fe

fuccumbemus, utpote tota infinitate Op.

lw

preffi. |

nl

$

19I$5.

Qu

Equidem pro fupremo poft Trinita

FE

tem Myfíterio incarnationem ftatuunt, et

dlm

recte quidem: fed incarnatio non aliquid

tranfiens , fed eft bonum perenne, atque

in omnes Chrifti actiones, et myfteria dif-

fufum.

Nam in primo ac beatiffimo ilo

(l

inftanti , in quo poft confenfüm a Virgi-

M

ne prae&itum pnatura humana ab aeterno

verbo

apu

Ü VI.

24

'BC TA

verblo affumta fuit, Chriftus non magis,

F

quam per totam vitam, et omnem dein.

^fn

ceps aeternit

[ TL

m, eft Deus.

Sacrificium

nefenti

crucis totafh immenfitatem ex eo conti.

U

net, quod homo ille, qui facrificatus fuit,

Deus erat.

Atqui hoc ipfüm de noltro

altaris facrificio, et de illo, quod in prae-

fenti adoramus,

Sacramento verum efít,

Vnde jure meritifiao hoc altaris mylfteri-

" d

um a Theologis éxtenfio incarnationis vo.

m d

um

catur: eoquod per id Deus homo vere

.

donetur,

j

Àlcet

$. I9I6.

E

Et quisnam ex re tanta fenfus Chri.

d Cl'*"

ftianorum

animos

perfuadere

deberet ?

Nonne

Oporteret,

ut infinito pondere

fubaci, et immenfae ac prorfüs. divinae

jd'

4f

caritatis. perceptione nobifmetipüs velut

l

[

] i

erepi in vir et jus tanti amoris. toti

u u

transferamus? Nunc vero etiam boni ad

talia parum , aut nihil afficiuntur , nifi in

quantum aliquam ad falutem animae utili.

tatem inde ex

fi

: g

Ti

pe&ant, rem ipfam, licet

divinam, vix attendentes.

] , (

aqu'

^

!

a

i

J

l

$

1917.

1

A'(

r

Sed etiam ii

)

qui ad populum di-

y/

cunt, ma

gnopere quoad hoc caput defi

|

7:

Ilj

,qïl.

Ciunt. Totam di&ionem praeceptis mo-

i

ralibus

Qa4

bl

248

Trattatus XVIL.

rahbus abfolvunt, philofophiam potius

Qi

quam Evangelium docentes.

Non viden-

h

ld

tur fibi in mylterns redemtionis dignam

dicendi materiam invenire,* fors ideo,

PU

quod ipfimet exiguum horum fenfum ha-

Jle

beant

