et.hominum cum. Chrxfïcy aeternum reg..

W

nantes colere, bonum . effe ;.. Ecclefia. tan.

quam certum dogma ítatuit; et ratio ipfa

demon-

oCaput V.

Ior

quoi

wli«

demonftrat.. Nam queiilibét eo honore ,

ml

Sit

quem ejus' excellentia petit;" afficiendum

effe, luminé "naturae notum eft, ipfo

exli«

pvl

Apoftolo id definiente?" cui boperem, bono.

o

Yem à). Quae vero excellentià in re mere

TM

creata ma

jor, aut füblimiór cogitari po.

y N

teft, quam conditio filii Dei' adoptivi,

j acieo

in certa, et aeterna coeli

»

"

Qnare

*

eftis regni. poffef-

n

f

iïione .jam4 cqg&itgci?,

annüh

J

Ex quo adparet, ï;cuï;;u'täa?fïSänfföïfüiil;

non tantüm |quacumque. ratione. bonum,

I

fed debitum omnino effe: nam. quüemlibet

1 ER-:P

pro fua dignitate honorandum. effe,.. non

arbitraria affe&io , fed verum ex certo

( M

Jure natum debitum eft;

—' Al

f

D

r

Y

MIOH

. . Quod quide

m oficium noyiüm r

obyr

ex noflra. indigentia

aecipit. ;In pugna

9

gravifima, eaque.

ancipiti. admodum: ver-

famur , .. cum ,aeter

na aut. felicitate ,. (aut

damnatione velut c

ol l'u.&-an;þ es.;

Innymeris

gratiae auxiliis ad tantüm agon

em felici-

ter abfolvendum indigemus. Ft

licet Chri-

um

t'j

i merita fint abundantiflim

h

;.

ad co-

ïgya!—?.

üxilid impe-

j (

piofifima feliciter puäü

L

3

H

Is

[2

1

j

E

102

Tvactatus XIV.

tranda in immenfum fufficiant ; participatio

tamen. horum meritorum 6ex juíto Dei ju-

dicio limitata, ac certis conditionibus alli-

gata manet.

Magnopere itaque meritis,

ac interceffione San&torum indigemus , ut

ad merita Chrifti copiofe participanda id,

quod noftris meritis non valemus, eorum

—-— m PT RE Lr4€-o£-

patrocinio affequamur.

Scilicet juftum,

quam Deus ftatuit, ordinem invertere non

licet.

Vel forte propria quisque merita

tuto negliget, eoquod Chrifti pro nobis

merita fint infinita? Aut denique etiam

ipfius Chrifti meritis facile* carere poteri-

li

t

mus , eoquod immenfa Dei largitas ad tri-

buenda bonaà etiam aeterna fme praeviis

L

'quibufcunque meritis fufficientiffima fit?

; lt

d

$& 1746

N

,,Sed tanta in Sanétos devotione el

W

» cultui, qui Chrifto debetur, aperte de-

5,rOgatur ,^ dum majori 'ftudie in San&os

Q

s non raro ferüntur, quam in ipfum divi-

t

,, num 'Pedemtoreii noftrum.

/Sic negle-

lt

» ,&o. fummo altaris Myfterio ád- 1magmem

t

,, lhquam male confugxunt.

E

2

!

]

C $. 1747.

Ti

Rehgloüiïïmi homines ! dc Chrifto non

tl

Dle

Tams a fidelibus honorato folliciti funt,

'*ui'quidem ipfiret pene nihil praeftant.

tel

Sed

Á

i&!&

d

Caput V.

103

Sed.quid, fi tanto abufui ipfemet ánfam

t

u

praebuerit , dum. ad invocationem .Sanéto.

; alï

rum mgentla figna ac prodigia edidit,. quae

titS,

ipfusmet in.altaris Sacramento patrare no-

luit? Et jan|, dum adhuc in terris dege-

,U

h ïüs

bat.,.innumera et ingentia figna per iftos

egnu

edidit ,

quae utique . honeftius 1pfusmet

edldm"et

Sed omlttamus ifta.

yftuti

e fü)

n

SS I748

L

nor

eta

.. Potius excuuamns, quld demque cul-

tus ER proxime, et ex fua indole demum

otern

fzz.

g

uid itaque religiofo cultu afficimus

mus in Sanétis? Naturam humanam, aut

n

angelicam? Minime: alias omnes homines,

[

immo ipíos daemones tali cultu profequi

deberemus

Scrlwgt donum gloriae, et

eminentis gfatiae, aut potius heroicas vir-

ont'

tutes, quibus 'talia fibi compararunt, in

te d

San&tis honoramus.

Aft hic rurfus redit

5511&0:

quaeftio: an hae virtutes funt caüía gra-

; d

tiae, ac gloriae, ac proin cültus noftri,

negle-

in quantum hae virtutes a libero Sanctorum

dgnem

arbitrio vel in quantum ab àuxiliante Dei

gratia praefe&ae fuerunt? Sanein quantum

a gratla veniunt : nam- in quantum ex hu.

mana libertate natus etiam actus excellen-

6 f/

tiffimus é.-g, mors pro Chrifto exantlata

nec granum gratiae vel gloriae aut cultus

fii

eftäü«

relipiofi meretur, Tota, quam eiusmodi

G

aus

M:

p

104

Tractatus XIV.

4&us hábent, coeleftis dxgmtas ex gratia

defcendxt

Equidem qüo difficilior eràt

puana, et quo laboriofior erat vi&toria;

eo plus gratiae et gloriae adeptl fuerunt:

ä

y

ed contentlo liberi arbitrii hujus exube-

rantis gratiae non erat caufa fed tantuid

coáditio, qua data jam praevia gratia po-

fteriorem illam ac uberiorem gratiam ope-

rata eft. Non tantum toto genere, fed

tota natura inferior eft libertas creata, ut-

ä

pote facultas mere naturalis et ad efficien-

N ec vim mchdatam

dam gratmm inepta.

ad eam habet, fed gratla non nifi ex gra-

tia nofci poteft, et' quod: di&um jam eft,

natura ne ex parte quidem poteft eH'e

?

caufa gratiae, fed eft 'inefficax condmo,

?

qua data Deus ob priorem gratiam largi

?

tur pofterlorem.

lIuxta 1llud ,de cujus ple-

b

mtudme accepimus omnes , E

äratwm fro gra-

3

tia a)

?1

r

$. 1749. .

Vnde v:s merendx null'atenus

ftm

libero arbltrxo fed in fola'gratia et men-

ta San&orum, íi ftricte loqui. velimus

W

fünt mera De; dona.

Vnde S. Augufti-

N

nus faepe docet, Deum in fan&is, nil

à

nifi fua dona coronare.

^Nos$ vero , dum

Q

San&xs cultum rellgxofum adhlhemus, non

eorum

T

4) loan, z. 16.

Caput V. -

Ics5

£

eorum naturam,'non a&us éorum heroi-

br

cos, in quantum ab ipfis proceffere, fed

yrit,

folum gratiam,. et merita eorum , prout

unt

ex gratia ortum ducunt, honoramus. Cum

w

véro gratia fe totam ad Chriftum referat ;

A

ad extremum rite colligitur, religiofum

t o

San&torum cultum proxime, et ex fua jam

10

indole effe merum cultum Chrifti, et ne-

d

minem magis ridiculum effe, quam qui cul-

u

tu San&orum ilii honori, qui Chrifto de.

fici

betur, aliquid derogari garriat,

Jatani

$. 1750.

(n

] ?xïi

»Sed utique San&i in termino viae

. di

»jam conftituti nihil pro fe mereri , nihil

Yit

D

»precibns fuis fi

»»»»»

bi

Ampetrare poffunt;

g

»quanto minus id pro aliis praeftare po-

j j

»terunt?.ergo faltem: eorum invocatio et

jg

u-

,ftudium, quo eorum

"

4

uffragia obtinere ni:

ytmur, inane, et frivolum erie t

$. 7s

ef!' J

m

Sed nunquid etiam

tipfe Ch?if.ïliä jam

HUSZ

non amplius viator, et"extra ftatum. me-

'ü

suü&-

rendi exiftens nobis nihil.proderit, et

TTIUE

a

fafum erit teftimoniu

nil

m $. loannis b),

duf

quod advocatum hab

emus apud Deum,

lefum Chriftum ?

nol

ltaque San&i, qui fibi-

metipfis pleni jam

funt, etiam'in feliciffi-

T

*

3

LUE

x

B) r lom, 2. 1.

166

Tractatus . Xl U.

ma ,cvonditi-/one fua pro.iis aliquid impetra.

re poterunt, quibus tanta defunt, utpote

quibuscum per caritatem, et communio-

(

nem conjundiffimi funt,. in eorum perfo-

Ls

na adhuc peregrinantes.-. . Vel certe meri«

It

ta Sanctorum aeque ac merita Chrifti du-

"n

dum adquifita nobis prodeffe poffunt, fi

C

eorum fparticipes nos digne efficiamus.

l

Pertinet omnino ad. eorum gloriam, fi in

aetorna patria plures focios habeant, qui

aeternam gloriam ipíis magna ex parte in

acceptis referant: eruntque nor femel tan-

tum, et in feipfis, fed multoties, et et-

j

iam i& nobis beati, qui eorum meritis,

h

q

et patrocinio beatitudinem'aïdxep.ti erimus.

?

CAPVT SEXTVM.

h

(

W

De cultu- jþeciali * gm' divinae. Matri -debefur.i

$. 1752. Beatiüïmäe Virginiïmajor :prac aliis' San-

c&is, imio diverfus cultus débetur:

6. 1753:- 58. Quia ejus merita longe funt'e'xcgl-

Jentiora ;

l

$. 1759.- 63. Digiii

f

Bs vero ejus qua Dei gcnitfïf

li

cis eft prorfus. ftüpenda,

f

$. 1764 et 65. 'Qulaeque foli B. V. competit.

]i

$. 1766. Quod etiam fentiunt PP. Ecclefiae.

. 1767 et 68. 'TTantam ergo Virginem, non'e;ü

] |

.periculum, ne nimium honoremus.

5

$. 17

921

g

Cagut VI ]

107

pett

$. 1752.

wyote

fhunio

Deatiffimae huic Matri cultum 'prcgreliquis

coelitibus non tantum majorem, fed di-

perlo

: Wf

verfum deberi, facile evincam: cultum,

inquam, majorem pro longe majoribus me-

jf d

int, 1

ritis ; cultum vero jpecialem propter fpe-

cialem dignitatem ,

iciamqf.

et emineqtiam : "'Bngu-

n

llare-mk prorfus.

j QUI

arte n

$. 1733.

e] ti

Vt autem meritorum, quae fibi haec

et &

Virfo comparavit, rationem utcunque

erits

legitimam ineamus , notandum eít primo

u

ex certa, ac communi doctorum. do&rina

gratiae fanctificanti certas gratias atuales ,

feu auxilia deinceps jufte vivendi refpon-

dere , ita,. ut in: gratia conftitus)eo ipfo

At

Avelu.t'

þju.s*a;a quasdam gtatias actuales ha-

fis 3

þpat-.

Ms 1754

t tml'

Si vero unicus gratiae fan&ificantis

M/fll

£radus tale jus.ut. certam menfuram auxi-

liorum importat; facile confequens eft, a

fecurido gradu fecundam gratiarum a&uali.

j

um menfuram importari, et fic deinceps,

non enim fecundus gratiae gradus primo

od

ignobilior, .aut. minu

s efficax effe proterit.

Quodfi quis tali gratia- actuale digne uta,

s gra-

tlfrf ,.P,Oft- primum gratiae fan&ificanti:

9

3 dum

108

Tractatus XIV.

dum habebit fecundum ,' et cum hoc du-

plicém' gratiae a&ualis: menfuram. .Si ve-

y

ro cum binis hifce gratiis fideliter opere-

tur,

id eft, fi duplicem .hanc mepfaram

(f

Tm

rite expleat, adquiret ;fibi .binos gratiae

fan&ificantis -gradus, .qni cum prioribus

k

Tüà

duobus- quatuor conftituunt , quadruplici

Tac

gratia actuali exinde muüniendus, Hac ve.

bog

ro plene utens quatuor gradus, et addi-

n

tis prioribus quatuor,?octo jam gradus

gratiae fanetificantis ,. et tot virium gra-

ty^p"

O

Q

tias actuales tenebit. In qua quidem com-

putatlone fi ahquamdxu progredlamur res

Tht

ü

brevi omnem computamo*uem fuperablt ,

n

et tantum non infinita erit. *)

li,

.*) Hoc tamen ex ordine gratiae et' fecundum

(f

"divinam dlfpofltlonem obtinet , quae tamen

plerumque fi non femper, invertitur, .

Raw

Vr

upe

enim vim gratiae affequimur, et jam- multum

feciffe nobis videmur, fi coeleftem hunc mo-

u

tum utcunque fequ:mur, et non omnino ei-

dem refr agzamur.

Secundum totam menfu-

Accedit

"

yam glauac vix unquam. operamur.

aliud ,

. idque longe maJuü 1mped1mentum,

w

quod per peccata etjiam levia, ea tamen plu-

itj

rima, et nobis parum :cognita affluxum. coe-

leftium .auxiliorum. magna ; ex- parte, aut ete

jam ex integro aveuamus.

Nam. in Juftam

oenam levium peccatornm , praeupue fi ea

randiufcula fint, eae' gratiaé fubtrahuntur,

lànj

uge:vi gratiae fan&:ücant:s, aüt ex alio fon«

*

te ggbls ahas obventurae érant.-

»

L

i

d

aï

e

$. 1755

109

i Cdput;VL |

$. 17"5'5:. 4

: du

t

j

à Iam beatiffi

mam Matremi ab omni pto:

per

prio,.feu actuali..peccato. immünem per

Quram

omnem. vitam extitiffs) docenteé Corcilio

nuit

Tridentino,, ...eft: fenfus. totius. Eeclefiae.

jo

Et licet. id; dogma non fit j certum tamen

Ynpit

manet, eoquod. communi Ecclefiae :doctri-

nae refragari, ab omnibus temerarium ha-

1c vt

beatur.

T

Dudum id,docuit et plane cori:

gsadus

ftare , aíferuit S. Auguftinus a), . dumi

!m grä'

omnés etiam fan&flimos aliquibus . naevis

Obroxios fuiffe, docens, folam hátic vir-

| Con.

nIn

ginem exeipit ; feribens :

excépta ilaque fan«

Ga ViWgine Mari; de qu

4 proptey. bosorem

d

JDomini nullam

rorfüs , oum de

peécatis. agis

iür; bábére oolo quaeflionem ;

ii

ündé enimi fi-

muss quod ei plu$ gratiae coll

aiumn " fuerii: ad

e (

vincéndum omhi éx parie beccat

4ms quae cons

. fun

Ciperé ac parere merint eum

m

s (uem conflai

yc v

nulum babuJé peccatum.:

Idem docet S.

Bernardus b):

yin V

abfit'4 t jropriü

quidqüami

E

inquinainenti domus. baé:

,

( beatiffma. feilicet vir

AccedlA

&o) alijuando babuil[é:

gt

ditatur ;

üt ii d pró:

jet plll'

mde fcop.a; Lazari guaärfefetzgr*.-

j o

qu d

$ca756.

j

e fid

Sed f

beatiffhis Mafer ab ofni et:

Juntllh

iani levi p

eccato immufis perpetuo e&ti:

i

ütj

JX De hatur et gri C. 36

b) Sern. 9. !'d-e' alfumtion:

1

äs*"

*

I1o

! Tdelalti XITV,

2

tit ; confequens fane äft,*heandem data fibi

gratia plene femper ufam fuiffe. Siquis' exi-

f

(

guam gratiam, aut minimam ejus partem, ne-:

glipaty id eft, pretiofiffimum aliquod donum:

D

lt

inane, et otiofum tranfire permittat; is

jam culpam aliquam contrahit, et ab om-:

l

f

ni nàevo minime vacuqs manet. H

1

ij

$

1252, Aurs

D

Quodti jam;,,Bea,t:i Virgo cum .bmrïiï

J

gratia plene operata fuit; computatio gra-

tiac, ac meritorum pene immenfa, quam

füpra $. 1754. defcripfi, in bhac Virgine

vere obtinet, quae, fi per omnem ejus vi-

b

tam ducatur, ómnem numerum, et ca-

t

ptum longiffime füperabit.

Qür

u

$. 1758.

W

"Et-haee-de ordine confueto

: dïc&-.

à

re debemus: in eventibus fingularibus no-.

qï

va, et aeque ampla computatio ordienda

d

10

eft. Qnid enim in beatiffimo illo divinae

incarnationis inftanti, in quo poít Spiri-

ly

tum Sanctum potiffimam ipía perfonam fu-

ftinuit, fibi lucrata fuerit? Quid tempo-

re paffionis, et mortis, quando Chriftum

Deum verum, 'eundemque proprium fibi

fiium in crüce morientem et penuitiffime.

Ü

D

intellexit, et immota fpectavit? Quis haec

omnia rite computabit, aut vel a longe

n

aeíti-

, baþut VEX

IIL

t ibi

aeftimare poterit " eoquod: tantis : gratiig

T

femper. fideliffuma Virgo easdem fuo affe:

m

ctu ex integro impleverit, gratia plena

NU

nunquam futura, fi vel unicam, vacuam

m

transmifliffet,.. Omnem captum humanum

j t

longiflime: fuperat ,. quantos gratiarum the-

fauros per omnem vitam congregaverit.

Sane aut de hac muliere, aut de nulla

alia affertio Spititus Sancti vera erit: mu/-

iae filiae congregaverunt. divitia

y n

J&. $ uni've;fa:.'

) p

quat

EE

"gt

N Hucusque merita beatae Matris ; qux

j

bus omnes &lectos longiffime. fuperat, et

o

reliquis longiffime. majorem .cultum mere.

tur, expeundimus imperite fane, et quo.

ufque infirma facultas

,noftra pertingere

potuit Nunc de ejus dignitate

, quae ei.

y Jb

dem tanquam divinae Matri co

mpetit, et

rbu n

quae cukum fingularem' expo

fcit ,

agzen-

r

dum erit: licet

jam praevie certum fit,

m

divil

noftram explicationem- ipfà rei' veritate

jp [l

lopgimme inferiprfzm füturam effe.

m fl

emp?

$. 1760.

nfhlm

m

Iam füb hac V. Maria confideratione

ei hominis veriffime eft cauífa:

quem

cilit

Proinde tanquam efífectum fibi

Obnoxi:

" I

um,; véreque fubditum habet.

Doctrina

jony

veri-

J

112

Tyattatus: XIIIZ

veriffimà j: -fuprá omnem. inódum gravis,

ac pene' àd terrorem fact

45 fiquis eandem

f

l

utcunque affequi queat. .Senfibus quafi

IX

omnibus; omnibufque àrtubus concutimur;

fej

quando cogitamus, Virgitiem. hanc eun.

a!

dem , ét corimuneri: C

gm- w'.e.j;-e"temq Pm?

E

habäre* üligþ;h

à

$ xdbgu.

i

t

£ft veto Dei lominis mater, veraque

Qu

éaufa in confideratione phyficá,; et mora-

T8]

li infuper. Nám phyfice;/ad conceptionermi

jote

Filii Dei omnià contulit; quae natura ma-

U

,ïE

terna ad Ééhefandam prolém- €onferre de:

Vni

bet;, immo amplius: cum fin& patre* con-

fieq

&*:epemt ;

Fillus Dei omnia"de matre*funt:

W

toni

[it; quaé- aliis prolibus

a pire f

Qu

i'imti*ä. ti'iiB—'ui debent:

M

$. iyäz"*).!*'

Paf

$ed étiain in fenfu tnorali ;

beii arbitrii fui mater Dei eft:

ab ejus

Deus

ébim cónfenfu concepbionem Chrifti

Tatio

jendere volüiti ieque incarnatió an

té elt

E

BCau

facta, quam Virgo confentietis illà infini-

&

ti momenti verba protuliffet: eccé áncillá

Dümini: fái mibi fécundum: wérbum iuum.

X

p

üeba

Omn

Atque hic Patrum hu

6 Virginis confen-

füm tantopere extollentium , et ad eumi

&b

ijc

mhündi fedemtionei referentium teítimo-

li

| hiä

"

"m

'öaþ' Vi

113

ii

Wi facile omittam, folam, eaimqué aper.

iniem

tam rationem refero.

Deus enim Virgi

nem absqué ejus confenfu impraegnari cerre

qui

JOUT,

noluit, et ea vere, et humano modo ma-

W

ter Chrifti haud foret, fi ejus conceptio

j ht

a Virginis confenfu non pependiffet, quod

a fide catholica alienum eft.

inter veramgi

matrém, et verum filiüm datur verum

officium morale: verum officium moraleé

:

iL

non nifi ex caufa morali, qualis nulla eft;

at

quae libera non eft, nalíci poteft. Ex actu

m

10nen

mere phyfico offieium morale haberi non

poteít: aliasibrutis vere oligaremur ; uts

m m

i

pote à quibus varia emolumenta habemus;

I

Vnde ut vera mater generatim intelligatur;

je u

neceffe eft, ut filius ab ejusdem libero

rl

confenfu aliqua ratione pendeat, ftilicet

nj 4

ut humana proles genitoribus füis plus

quam partus animalium fuis parentibus dé:

ere queat;

á

" Yl ïl

$. 1763.

Ü e]LS

[taque Maria eft Dei hominis tam iü

j De

ji d

Tatione morali,

quam in. aeftimatione phy-

fica ve

jb ii

ra mater, et vera caufa, cui idem

ánii

Déus homo ex

parte aliqua feipfum vere

debet.

Quod q

uidem fi rite intelligatur ;

hl

omnem admirationem longiffime excedit ;

et tantàm Virgini dignitatem conciliat, quá

j

major in re mere

Y

creata non poteft intel-

emmo'

Jomus Vi

ligi:

li

ER

T d

114

XTrac,tatus XIV.

ivitiáe Matris tota;

ligi; Vnde de titulo

Ecclefia inde a Concilio Ephefino, in,quo

titulus ifte tanquam dogma definitus fuit,

tantopere exultat,

eamque non. majori

IK

tantum, fed diverfo, ac fpeciali hono-

re concelebftat.

[

. N'bi diligentet explicahdum venit, Gh-*

fk

eularem hanc dignitatem prioribus , et an-

W

tiquis Chrifti progenitoribus ne ex parte

f

quidem convenire. Nexus ille, qui inter

(l

caufam et effectum datur, quique hunc '

qii

caufae füae obnoxium, ac fubditum , pla-

neque devincetum reddit, et quem fcholae

caufalitatem vocarunt, ille, inquam, nexus,

dc relatio datur inter effectum , et folam

caufam proximam, et nullatenus inter cau-

Qj

fas remotiores, utpote, quae nullam in

illum effectum efficaciar exferunt, eum-

N

fs

que ne attingunt quidem , immo faepe eo

tempofe , quo effe&us próducitur, non

^i

QUs

amplius exiftunt: ubi aliquam ab effe&u

relatiornem, feu refpectum recipere ne qui-

lr

dem poffunt.

'Tota itaque prioris caufae

f «

gloria in caufa proxima, quam produxit ; E.

lw

N

finituí: eoquod caufae prioris vires, pro-

ut mox diéctum eft, in ipfüm ; de quo di- ..

li

IIERS

fpuþamus, effe&um non agant.

ftign

(usg

"

$. 1765:

A n

Capui VÍ,

114

toti

A

UO

; fül

Quaré ahtidui illi Patres, ex quorum

najor

ftemmate Chriftus eft natus, illius caufae

]uno-

non funt. Caufa et effedus debent fimul

e&iflere. Caufa, quae jam praeteriit, ni.

hil poteft efficere,

Priores illi Patres ea

aetate, qua Chriftus producebatur , non

amplius exiftebant, ac proin ejusdem cau-

)l

ff

«

faé effe non poterant.

Quapropter di.

gnitas caufae ,

qua Chriitus produGus

y pal

fuit, et a qua Chtiftus vere pendet, eft

1 Int

| ht

oli Virglni propria, et nequa

quis illis parentibus communis.

quam amib

m

fcbold

Il

1

N 5. 1766'.'

"

iil

l

y dl

Sed quis explicabit, quis vel à longe.

capiet, quid fit Chriftum a fe pendentem,

lm Y

et eo officio, quo effe&us feipfum caufae

h eup

fuae debet, devinétum habere? Chriflus

u

magna ex parie f& l'irgini debet: haec pau.

j, )

eti

cula verba quis pro dignitate intelliget ?

pe Q

Chriftus exiftebat a naturali hujus mulie-

ris efficacia, et foecunditate, et infuper a

eaulat

us

libero ejus arbitrio quadatenus pendebat:.

hoc eft, Maria eft vere mater Dei homi-

,W

nis *). Merito itaque fcribit alicübi S. Tho-

jo

Ias : ex eo enim , quod mater *Dei eft babet

quamdam infmitam dignitatem ex bono infinitos

JNeque modum exceflit S.

2

Berna

jo

n

quod efi .Dem"zr.

Tractatus; XIV.

&

tió

Bernardinus Senenfis; dum ait b): þlus

weruit, glorioa Virgo in. uno fuo confenfu , feu

cónceplioné lii Dei, quam ommes creaturae

five dngeli, ffoe Lrcbangéli , froe bomütes in

cun&is füis aGibus. — Et quidem owmhes mibü

amplius potuerumt wereri mif fecundum dioer-

Jüs. Jlatus , et gradus. gloriam fecilitalis aeter«

mae.

Haec autem Virgo in illo gloriofó con-

fenfu. primatum. orbis ,. dóminium inundi fuper

omnes- crealuras , Jcepirum vegni, plenitudinem

omnium gratiarum, omnium virtutum , omniui

Curii enimi Chriftum terum oimni.

donorum.

üm Dominum fibi obhoxium ac pràecipuó

quodam juré devin&um habuit, jufta veta-

i

q

ue S. loannis Damafceni fententia eft c):

.

i

gere enim rerum. omni

um.domina jada.

f/i ,

i

dum Creatoris mater extitit.

ttj

nepte facidrnt /farcri o;a'tores, duin facerdotiui

N

)!

novae legis extollere volentes, illud cum di-

gnitate divinae Matris exaequant. Sacerdotes

quippe nihil propria virtute , nihil in propria

fed omhia in perfona Chrifti, et eju$

pérforia;

Dein Ghiiftum fion efficiunt,

lt

virtute faciunt;

fed adducunt duntaxat, Íuntque per omnià

ejusdam miniftri, et füb nulla ratione ejus-

dem caufa.

Quae omnia in divina genitrice

aliter fe habént.

Inánita furit niyfteria, et

praecipue facrificiüm noftram eft plane divi-

D

num: fed horum omnium vera caufa eft folus

Chriitus , et nuntiquaam facerdotes ;

utpoté

à

d

K

b) Sermiot. ó1, €. ó.

"i

€) Lib. 4 de fid. ortodox; c, 13.

.

Caput. VI.

$9

117

p

l

quibus. Chriftus, ut' meris miniftris utitur fo-

]um.

| jeæ

Iiiud etiam probe intelligendum dum

Wt

Patres beatam Virginem beatiorem dicant ex

eo, quod Chriftum perfectillime geftaverit in

N

li

mente, quam quod eum utero füo.conceperit.

Nam .hoc inteligunt im rationé meritorum;

ä

Rl

et gratiae ,. ron ratione dignitadis, de qua hic

U0

aginus, . Nam ratione fantae excellentiae, ti-

( i

tulum divinae Matris utique füper ommes res

creatas extollunt, eumque omnem aeftimatig-

II

nem, et omniuim. mentium ca

jj

differte docent,

ptum 'fupergr.—:q

i

ofmi-

$. 1767.

(nuo

Rem tantam non quidem plene, pro-

vde

d

pius tamen, quam reliqui attigerit foemi-

"m

na illa fanCtiffima, quae Spiritus S. impetu

a&a, magna voce exclamavit d): unde boc

mibi, ut veniat Mater Dom(ni, weij ad me?

Haec eft praerogativa, ac dignitas inter

iif

1 o Ü

mere creatas omnium füprema, qua-altior

yodi!

nullaa datur, fors nulla dari poteft. Veli-

i

mus, nolimus, fateamur neceffe eft, par-

i gt

efici

te ex aliqua Chriftum Mariae vere deberi,

r oD

je àju

2 $. 1568.

etítti

:fifh '

Quanto jam titul

Q

$

je divl

, quanto beneficio

totum humanum genus fibi obítrictum Vir-

q o

"

]

u

;4

o tenet! Num arbitraria tantum pietas, vel

r

cium erit, eandem mo-

Poülïls [olidum' offi

H3

di,s

d) Luc. ; : 435

Nipsai

318

Tractatus. XIV.

dis omnibus colere? Et ut, quae ex hucus-

que di&is prona confecutione manant,

complecar paucis omnia, poft tantam gra-

tiarum ac meritorum abundantiam, et poft

fummam divinae Matris dignitatem

'ütique

magnopere cavere debebimus, ne, quo

noftri aevi homines tam follicite monent,

flaccido noftro cultu legitimum in hono-

randa hac Virgine modum excedamus.

Mihi contra perfuafifflmgum eft, ab impor-

tunis iftis monitoribus nec Filum, nec

Matrem intelligi; et neutrum fincere ama-

ri; i enim Filium vere diligerent, veram

ejusdem Matrem non diligere non poffent.

*

CAPVT SEPTIMVM.

De diebus qyiïbusdam Deo facranäz's.-

&

1

t769. Cum leges humanae omnem honeftatem

ex jure naturae trahant; merito huic illae recto

ordine fubjiciuntur.

Quantum jam ad oiääiff

n

r

orandi

l

l

$.

1770. Duae potifimum dantur leges humanäa

üna gemeralis, de diebus quibusdam Deo confe-

f

crandis; altera fpecialis, de locis fcilicet cano-

lu

nicis.

Et quia opera fervilia maxime facris die-

bus prohibentur

3 €x ftatuta defüper aliqua re«

lr

gula

q

$. 1771. Explicatur Imo , qüaen:in opera fint fer-

D)

vilia; quae tamen

W

. 1772. Ád conditionem liberalium ex eo nomn

LR

tranfeunt, quod absque lucro, vel amimi caufa

&ij

*

fiant ;

$g

'Caput VII.

119

MH

fignï: ficut liberalia ex fine a.i;ervili exercita

dIL.

fqa nobilitate non exuuntur.

Tà

LÀ

1773. Ex eadem regula $. 1721. IIdo do&etur;

;

quaenam (fint actiones liberales: et.

yt

MY

1774. Illtio non nifi Iongfus protractum 'labo-

rem ad grave peccatum fuflicere.

Hic vero

qu

od

1775. Vana, et ex.timore otii petita aliquo-

E

fono

rum excufatio refellitur ; attamen

i

Bu

5.

1776. Nundinae, choreae, fpectacula

$ et ej'xus-

I

m

imodi quondam prohibita: immo

dH

'127'77. Tpfüm peccatum die facro c'ommifï'um a

ama

fpeciali piaculo religioni adverfo contra anti-

quiores | conftitut

jetat

jones ope confuetudinis excu-

of

fant.ur?

£ 8 1769. j

d

Nunc demt

l

m ea afferenda fulnt,' quae

j

Circa orationem et adorationem Zcclefia

füls legibus conftituit $. 1703. dllud enim

perpetuo mihi propofitum , et etiam. aliis

j

oiücm

omnibus, ut puto, perfuafum eft, neu.

ram civitatem nec facram , nec profanam

an

novam, et a jure naturae alienam hone:

cone

ftatem poffe invenire: cum enim lex na-

| CJnO'

turae jubeat nos fimiles effe Deo, quan-

is di

tum in nos id cadere poteft, in Deo

autem omnis detur perfeé&tio , jam nulla

extra jus naturae, id eft, extra Deum no-

j i

va honeftas inveniri poterit.

Leges hu-

manae, immo ipfa non raro gratia, nihil

n W

jal

aliud facere poffunt, quam urt officia ex

H 4

patue

ggm'

s

TONOQI

1260-

Jractatus. XIV.

naturali ad coeleftem condltlonem a,dtol

lant, eaque utpote quantum ad nos faepe

vaga, ac incerta ad varias circumftantias

accommodent,

et: defmlant

*aut certum

;::

circa ea modum ftatuant

Vt adeo non

tantum ipía vis praecipiendi fuam radicem

habeat in. principio naturali: obedi legitime

jraecipienti ; fed etiam materia praecepta

:

(

femper de genere eorum effe debeat, quae

Deo placent ,

ejusque Jufhuae ,

tanquatn

T

t

primo, omnis honeftatis principio , con-

formia funt

Vnde praeceptiones bumanae

i

divinis, et maturalihus re&o — ordine fub-

jiciendae fünt.

De legibus divinis arbi.

y

irariis hucusque dicta nolim intelligere.

*

5 1770.

Et quantum ad officium oraiionis.,

duae prae reliquis leges ecclefiafticae emi-

nent; quarum frior eft generalis ; omnibus

Chriftianis communis, eftque de certis die.

bus Deo, utique oratione potiffimum fun-

denda, confecrandisi altera vero quibus-

dam fpecmlzs, quae datur de penfo, feu

horis 'canonicis perfolvendis.

Prior con.

ftitutio eft inter praecepta Ecclefiae illa

vulgaria primwm , et ita folet efferri: Sia-

iuios Kcclefíae dies feflos celebrato: Quia ta-

men abítinere a fervilibus, et Miffae Sa-

grxficw afHüere, et nihil aliud ab Eccle-

fia

Capus VT

121

itol

fïa vi hujus praecepti in die fefto jube.

lY

mur; multa oratio, aliaeque facrae exer.

nti

citationes hisce diebus obeundae, magis

u

fnem, quam, m

riam huius praecepti

i

conítituunt.

ld eft, jubemur a profanis

d

abfünere, ut opportunum Deo vacandi

giim

otium pancifcamur: ut adeo jure merito

vt

praeceptum de certis quibusdam diebus

1' qu

deo dicandis tractatui de oratíone adjunga-

ul

inus, utpote quod praeceptum in f. ora.

(

tione finem,

E

legitimum titulum, ;osamqufa

vt

fui deftinationem habcä».

(üb

ib

*:) Cum enim profana negötia 'his Akdigeb.üs v'p.rohi,-

beat. facra poteffas, otium Vvero ipfum . jus

J

naturae interdicat j nonne tacite , .ac velut

per ambages ad mera facra adizimur? Et li-

cet aliqua opera liberalia permittantur; mul-

i2 tamen ex iis interdicuntur, et reliquofrum

licentia. fors ad confüetudinem, .et . non ad

TP

primaevam facrorum dierum iníftitutionem ori-

T

Ü

ginem fuam refert.

Certe Cap. l. 4e feviis

t

ut antiquiora taceantu

nnibü

Aä.

r, jübet omnes dies do-

miünicos cum owmi veneratiome obfervari. |An

s Q

vero, qui femel Sacrificio Miffae interefl, per

; lt

reliquam autem diem lufui , confabulationi-

ii

bus, aliisque profanis, licet non fervilibus

negotiis, vacat, talem diem cum ommi vene-

il

coni

ratione: obfervet , . juffus verum. arbiter. decer

züt. ^ Speciatim.- divería Concilia ,

et ipfae

: il

I) f

incipum conpftitutiones plura religionis eser-

N

ciia, immo per totam diem pene dentünua

j

praecipiunt.

Sic Turonenfe IHIum c. 40. ha-

bet fequentia: oporzer ownes Chrifliauos a fer-

du

vili opere, iu laude Dei uique ad vesperamá

d

?ei:flwermi; o

Similia habent Concilia Hhe-

f

mens

A^ ^2

i

H

tsss

22

"Ivactatus XIF

mens, anno 1783., Mecliliniens

1270. Con-

ftituio item Ludovici P

[

quae habetur

lib. 6. Capitular

Rc«

Franc. juber. fideles ,

ut reverenter agant

Dominicos , abftinen-

tes a profanis canul

s, afalu, a conven-

fed ut horum loco

tibus publicis in platea ,

occupentur rebus fpiritualibus, ac precationi-

bus.

Ex quibus facile patet , qumfum dies

fefti pmecrpue ex intentione anthulous Ec-

cleüae fpg&ent.

ä

$

12725

y

Nunc vero expediendum , quid infti.

f

tutum Lcclefae noftris moribus accommo-

I

:datum circa ,haec obtineat:.

neque enim

ft

hic attendimus, quid mens Ecc!eüae, quid

ha

fanioris aetatis ufus , quid lex naturae, et

fih

Del exigat.

Et quidem. primum eft cef[a-

(

$io 4 þr'vzlvfus, feu talibus- operibus, quae

l

ex fua conditione , ;et natura proxime in

N

corpus et fenfus exteriores definunt.

( A

&

enim , quae ad juvandos fenfus interiores

n

feruntur ,

iph menti famulari ünguncur.

Qu

Quare fub cenfu fervilium,

et die feíto

II

prohxbitorum per Imum confectarium -ex

T

hac regula deductum veniunt omnes artes

B

mechanicae, ruíticae etc., item venationes,

if

aucupia, et probabilius pictorum, et ty-

au

ogr

horum opera. * Omnia enim ifta

&

ad fenfuum exteriorum fübfidia, aut recte

ad fenfus exterioris deleCtationes pertinent,

*) Scii

ii

123

$

*

*Caput V]L

Cot

* Sbriber

e, iter facere, edere, bibere etc. die

J

hett

felto permittuntur, vél quia ad animum perti-

li

n

nent, vel potius, quia confuetudo a

n

lgtv neCf:Hï,tls

egdem a lege egimit-.

n

[/

Q

$

AO

^

772-

N

Sub genere .fervilium ifta omnia ve

j D

niunt, etí talia, quae recenfita fuerunt ,

fiant fine /utrà, vel animi relaxandi gratia.

Intentio enim agentis naturam actus non

il

immutat. Sic haud excufantur (nifi no-

q

tabilis pietas, neceffitas aut mifericordia

ullil

intercedat) qui veftes confuunt, imagines

etit

fculpunt, ligna convehunt, findunt, one-

M

i

,

ra portant, aut transvehunt; licet gratist,

ae, j

fine mercede, aut. etiam animi remittendi

(tj

caufa, et leviffimo: labore talia faciant.

g

Reipfa enim die fefto fervilia hi omnes

m n

exercent: finis autem operantis non fuffi-

a

cit ad mutandam naturam operis. Ex qua

u

ratione etiam illud contra infertur, eos,

n

qui pila, conis , aliisque fimilibus operofe,

fd

&l

cum multa fatigatione, diu, et infuper fors

rm à

a focio mercede conducti ludunt, legi ec-

t

clefiafticae haud adverfari: nam tales ro-

)nes,

ipfa fervilibus non dant operam.

Fines

^

autem operanti

no

um opera liberalia

"ia Pa

n fa-

, il

j

li

giunc fervi.lia-.

$dl

I? 3»

?

E

1234

Jractatus ; XIV.

$. 1773«

d

Ex regula $0. 1771 data ,. prout. do.

l

cetur /eczmdo, inter opera fervilia. minime

recenfendi actus religionis etfi laboriofe

l

exerciti ,

artes vere liberales quaecunque,

et inter has etiam mufica, ftudium fcien-

tiarum , Ieccxones, demum exercitationes

ï

ad remiffionem animi ex fua natura Com.-

]

Ifta enim omnia in mentem , €t,

paratae

B

qui füb nomine mentis hic accipitur, in

fenfum

definunt.

interiorem — proxime

$. 1772.

$

I7/4

f

uia vero in materia legls humanae

5

verfamur , feqmtur MItio:

'aut certe bic

"

fed

addendum ,

'non omnem: labore

3

b

b

non nifi per: notabile tempus exercitum

ad grave delictum füfficere.

Notabile au-

3

»

tem ad integrum diem . fpatium videntur

effe duae horae, utpote,

quae duodeci-

»

ür

ma, aut fi dormiendi tempus ex die facro

fübtrahere . velis ;

fere oóGtava diei pars

ler

]tem

xiftifnt

quod ajterum eft, quam-

N

libet gravem moleftiam ab hac lege exi-

W

mere,

Licet eniim ampla Deo vacandi

u

ífpatia ab ipfo iure naturae conítituta fint,

Y

ea tamen ex eodem jure diei certae mini-

i

ipe funt affixa, fed in una die omiffa fa-

li

cile in alia compenfam poffünt, dummodo

tig

tamen

Coput VILC

125

- tamen compenfentur aliquando,

- Vnde

T

* agricolarum fuam meffem ob diein feftumi

hotabili periculo committentium fpuria eft

Ti

Qrioft

religio, a fuperftitione parum diftans, ct

pietati fibimetipfis debitae non raro ad-

WR

vería. Porro levior fatio ad levem la-

p

A

008

1

borem ab omhni noxa excufandum, : et ad

ïaboremf'lcngiorem a culpa gravi dlias ad

1 Q

levem tran:sfetendum , paucis, ad legem

T ] 6;1

j ?

gravem mitigandam non raro fufficit,

2

&s

«

3

» 17753

'Eäfh tamen qüomndaüï tationeti

nolim facile probare , qua ajunt: ,,totam

TU

» diem orationi dare non poffüm: confa-

r

y, bulationes periculofae, et peccatis ve-

;

ii

,,nialibus Óbnoxiae funt: ad frequentan:

»

4,das tabernas 6

(Aïc W

a

t exercendos ludos nemo

Ie obligabit: denique otiari non licet:

i d

lt d

Vr

(

!

»igitur honefto labori per aliquot horas

duo

j

»,Indulgeo. ** In his enim nil , nifi mera

