..ad fines nobiles adeo non per mitiora ali-

iM

lä

5 qua auxilia tendit?

Et licet, quantum ad

Wi

,1nala moralia, homini facultatem pro fuo

u

»rbitrio bene maleve agendi relinquere for-

n

,te debeat, ut virtus moralis, et obfequium

M

l

.Deo libere praeftandum obtineri queat;

h

$,aliud tamen eft facultas peccandi, et aliud

plz

sipfum peccatum.

Prior ad actum virtutis

h

€ít neceffariay non item alterum ; nam in

!

]uftis et virtutem et facultatem peccandi

)t,

»absque.ipfo peccato dari cernimus. Cur

[

8!

)

, Deus

6

if

26

Tracta;us decimus, -

,,Deuä optimus, prout tamen poffet, non

facit, ut falva libertate .a peccato aeque

,ac jufti reliqui omnes abftineant ? **

ä

;

gl

fti

f

é. 1218.

10

Ad h:;mc accufationem Doctores nofffi

(

varie et operofe fatis refpondent, ita, ut

plene fatisfacere mihi quidem haud videan-

tur.

Vera quippe, ac.plena refponfio eft

illa, quam alibi ex principiis Sancti Augultini

collegi a).

Hic vero alia occurrit, quae qui-

dém non eft propria, ad abolendum tamen

Vides

omnem . doloris

(enfum

aptiffima.

j

enim in vita, et actionibus Chrifti tantam bo-

nitatem,

ac defuper laetandi materiam, ut

ad eas aeternae omnium felicitates nihil

fint.

M

lam fi de interitu alicujus animae queraris

l

nonne aeternam ejus falutem deeífe doles:

nolle enim perire aliquem, idem eft, ac eun-

f

dem íalvum velle? Cognito tamen pretio

meritorum Chrifti et aeftimata immenfa illius

caritate totus animus tuus obruitur, atque

confpecta tanta bonitate, ad quam reliqua

creata omnia nihil funt, exbauritur penitus:

dic jam , quaenam ex tuis facultatibus ad re-

|

cipiendum

dolorem aliquem vacare queat?

Fingamus, pe

lagus aliquando tam dulce effe,

j

quam modo amarum e

ft; num poteris inte-

gro mari dulcedinis ad ebibendum oblato

unam

j

. $) Tractat. prim,. de prim, ver, omn, vat,

o Caput Mil

27

ho

ünam alteramve ftillam aceti forte immiztam

«que

fentire, et accufare? — Et fi palatus fit tibi

delicatus adeo, ut habito mellis oceano de

ftilla amaritudinis tricari velis, cogita gut-

tam ad oceanum aliquid faltem, aeternas ve-

ro omnium falutes ad bonitatem eorum, quae

oftt

T

Cl;riitus'edigli;, operum nihil effe.

odll

el

CAPVT. TERTIVMf

Lini

Merita Chriffi, eorumque pretium amplius

]u

Uil

e.-vcplz'aatuï..

(je

5.

1219. et 20, . Ex omnibus vero Chrifli. actibüs

0

mors ejusdem ,. Sacrificium

j..ef Sac;amentum AI-

W

taris eminent,

mtl

.

I221. Et quidem morte fua etiam reprobos infi-

r

nite dilexit.

u w

*

ei

1222. Animae Humanae dignitas, aut pfetium aeter-

li

nae felicitatis :

e

LO

I223. .Nec non peccatorum noftrorufn atrocitas ad

IU

aeftimandam Chrifti iortem imperite adhibetur.

yt

1224. Vera Dei magnitudo nec ex confpectu to-

tius univerfi,

lua

[

N

/1225. Nec ex dignitate mentis humanae,

.

iU

-

1226. Nec ex pretio gratiae, aut gloriae,

j

C CA w u e

I227. Ne

tione,

que ex qualicumque pomþilium cogni-

&

.

h

1228. et 29.-

Sed ex Chrifto, ejusque actibus,

philofophia pl

ane,conticefcente , intelligitur.

QÜ

^

&^ — €o

1230. Ad defignandum per occafionem fummum

*

Chrifi patientis dolorem , intelligitur, eum nec

1

n

| naturali acerbitage türmentorum, nec in aeter-

na

-

28

"Tractatus dec;imus.

nà tot animarum ruina, nec in malitia peccato-

k

rum noftrorum,

:

| W

1231. Sed in jufliffima in femetipfum commifera-

| t

tione,

Qu

1232. Suffragante aperta ratione,, conPcitiH'e.

Vel

1n

1233. Unde defuper eidem vehementiffimum affe-

ctum,

Mil

il

I234. luxta exemplum Sanetorum fummo jure de-

YO

bemus, adeo,

f

I

1235.

Ut pro Chrifto ardua agere, et pati, etiam

ä

d

Qin deliqiis eífe nob)is debeatf

n

f

$.

I219.

hi

Si vero minima actio a filio Dei edita eft

n

tanti momenti;. quid erunt. actiones illius

praecipuae? Quid jejunia et orationes per

longa fpatia, ac totam noctem protractae?

uid graves ejus labores, perfecutiones, ago-

h

nes usque ad. fanguineum füdorem acerbi?

uid dolores? — Quid extremi contemtus?

Q

uid. vulnera, et mors ipfa? Quid illud fa-

crificium, quod facrificii crucis non ectypon,

(

fed, quoad fübftantiam, vera iteratio eít?

Y

uid menfa Euchariftica, in qua feipfum no-

bis in cibum et potum adponit?2 — — —

:

In horum aeftimatione omnia deficiunt; hic

aeternitas definit. —— —

Et quid putas, pro

his omnibus a nobis deberi?

$. | Izïo.

.Hic mens noftra jam non cum aeterni-

.

tïate, fed cum ipía velut divinitate luctatur

t

Caput III.

a9

SCCRO

Et quamvis omnia, quaecunque in hanc rem

aut dicimus, aut cogitamus, ad rem ipfam

toifnt

prorfüs nihil effe, jam praevie fciamus; ali-

qua tamen corollaria ex hac fummi momenti

veritate deducere fatagam; Ícilicet, ut eum

1 ul

jn nobis amorem, prout potero, vehemen-

tifime accendam, qui pro tantis beneficiis

re d

inexplicabili jure debetur.

O quam vere tan-

tarum rerum. diviniffimus auctor conteítatus

etian

eft: lgnem *veni mittere in terrams et. quid volo,

nifi ut accendatur? Et quanam occafione id

fiet ?

Baptifmo paffionis, et mortis meae,

babeo baptizari: et

quomodo caarftor, usque duim

el

J[us

perficiatur ? a).

ï

$.

122I.

-pe

x

Et inprimis, cum fides certa doceat, Clri-

qp

"

ftum etiam pro reprobis fuiffe mortuum;

confequitur

)

]i

Imo etiam hos infinito, . ac. tantopere a

)on.

Chrifto fuiffe amatos, ut fi falutem aeternam

(

lisdem infuper addidiffet, haec illa caritate

n

longe inferioris pretii extitura fuiffet. . Im-

mo amor Dei etiam pro reprobis vitam fuam

J

ponentis eft tantus, ut beneficium aeternae

electionis nullam ad eum rationem habeat,

p!O

E

planeque nihil fit.

Quare etiam in reprobos

beneficentiflimus extitit

eosque infinito fibi

titulo devinxit.

*) »Aft

f

jli0

&) Luc, 12. 49. et 50o.

D

"Iractatus. decimus,

30

*) ,, Aft quid reprobis tantum pretium confert, fi

,hoc fruftra expenfío nihilofecius aeternum ar-

, dere debeant ?

Immo poít tantam redemptio-

,D-em, et ex fruftrato Chrifti fanguine eorum

,damnatio non nifi gravior effecta eft, adeo, ut

,€eis bonum fore videatur, Ííi Chriftus pro ipfis

Att

,1mortuus non fuilfet, **

Inprimis. quoad reprobos gravioris damnatio-

nis caufa non eft mors Chrifti, fed eorum pecca-

ta, quae ex eo longe graviora fiebant, quod ab

iis perpetrandis fe contineri ne quidem per tan-

tam caritatem fint paffi

$i tuum argumentum

vim aliquam haberet; etiam optandum foret, ne

Deus adeo bonus foret: omnia quippe peccata

eo deteriorafiunt, quo melior, perfectiorque eft is,

quem offendunt.

Scilicet peccata adeo mala funt,

ut eis etiam bona, non quidem cauía, bene tamen

occafio majoris detrimenti efficiantur,

Occafio,

inquam, nam caufa omnium malorum eft fola

libera voluntas tua; neque enim fieri poteft, ut

aliquod verum difpendium aliquando incurras, nifi

quod ipfusmet voluifti.

Si a Deo libere nun-

quam avertaris; reliquae calamitates omnes eo

amplius tibi prodeffe etiam invitiffimae cogentur,

quo graviores fuerint.

Dein probe advertas, quantum ad praefentem

caufam, aliam rem effe merita Chrifti, et aliam

eorundem participationem.

Merita ac pretium

divini fanguinis pro omnibus fufi quoad omnes

aequale eft; participatio vero eorundem in diver-

fis per altiffimam Dei voluntatem diverfa manet.

(

Si participationem attendas; ea in electis major

quidem omnino, quam in reprobis eft: fi ipfa

merita attendas; ex iis etiam electi tam parum

(

ut id ad totum thefaurum nihil fit,

hauferunt ,

Num propter exiguam hanc participationem in-

um ?

feres, Cþrifï:um nec pro electis fuiffe mortu

Pro

*

| Caput lll.

3tX

rl

Pro quo tandem eundem mortüum fuiffe, aut

) d*

quemnam hoc extremo caritatis exemplo fibi de-

iptio

vinxiffe putas? Scilicet pretio divini fanguinis

CUT

pro nobis fufi ne parum quidem detrahitur ex

ni-

0, It

eo, quod aeterna Patris voluntate, et ipfa hor

Iv

ii

nis Jimitata natura factum fit, ut nos non nmifi

limitata ménfüra aliqua ex iis participenius.

Sic,

ut exemplo aliquo utar, verum manet, amicum

natit

C

tuum centum milliones pro te expendiffe, teque

fibi maxime 'obftrinxiffe; licet pretium illud ex

d'd

interveniente caufa aliqua nonnifi quoad minimam

tan

lii

portionem ad te pervenerit,

Quia fcilicet aliud

eft, fuümptus pro'aliquo ingentes fieri; et aliud,

a

ead

fumptus ejusmodi eidem ipfo effectu prodeffe.

Qui primum fecit, officium amici plene abfolvit;

t

fi alterum fecutum non fit; ida voluntate amici

(itly

haud pendebat.

n

AT

Denique primum totius vitae üofï:rae, ac ipfius

fol

aeternitatis negotium in eo eft, ut Deus a nobis

"

digne honoretur: unde menti juftae, ac fapienti

acceptiffimum effe debet, ut tantum debitum ex

;, j

fua parte. impleatur.

Quantum jam in reprobos

j]ig

:

beneficium erit, quod Chriftus eorum nomine fe

offerens Deum eo, quo dignus eft, cultu etiam

jnn

pro ipfis reprobis affecerit? - O quam opportune

vel ex hoc capite exiftunt reprobi, utpote quo-

i

rum nomine Deus tantum honorem accepit!

Vfl

um

$.

I1222.

na

"

Porro ex doctrina hucusque tradita in-

[

telligitur

;30!

ldo fcriptores quosdam, cum multa mo.

Ipü

ii

deratione intelligendos effe, qui ad explican-

íi,

dam animae bumanae dignitatem,

et aeter.

i

)

nae felicitatis pretium acüimandUm mortem

fÜ

Cnrifti

4

N

.

?

Tractatus decimus.

Chrifti adhibent,'et res creatas ad divinumi

d

aliquod pondus librantes par fere utrisque

QU

pretium imperite conftituunt.

Verum abíit,

Üv

haec ita inteiligere!

Caelum gratis donare

(et.

potuilfet: et fiquidem illud per modum mer-

ij

cedis voluiffet dare, ad nos hac in re juvan-

ts

dos fubfidium infinitis vicibus. minus füffe-

Wa

m

ciflet. , Non ad nos redimendos, aut aeterna

n

ac caeleíti felicitate beandos, fed ad exía-

li

tiandam infinitam ejus caritatem tanta proe

fuüg erat neceü"arig.

$.

1223.

E

ty

Sed neque/ illad aut fimpliciter ,. autl Hne

multa explicatione " accipiendum eft, quod

Til

dicunt, ex divino fanguine, qui pro expia-

tione delictorum noftrorum effufus eft, ma-

"

D

litiam peccati intelligi, quafi peccatum tanto-

n

pere fit detefítandum, quam pretiofus eft

fplt

fanguis ille, qui ad illud delendum folus fuffi-

dC

ciebat.

Sed aliud eft dicere: fanguis Chrifti

d

ad fatisfaciendum pro omnibus noxis erat

&

neceffarius, aut fufficiens: et rurfüs aliud eft

Á

innuere, divinum hoc pretium eíle tantum,

W

quanta erat culpa peccati.

Mille aurei ad

!

expungendum debitum decem aureorum fünt

fufficientes quidem, ita tamen, ut debitum

] l

hoc longe excedant.

Omnis quot, et quo-

rumcunque pecc'atorum etiam extrema 1mae

litia ad bonitatem illius lytri, quod ad come

ihil

peníandam pec»catum Chriftus exfolvit, n

eft.

Cagut III. :

x

1ttt

eft. Cumque peccatum non quidem vera

isque

qit,

caufa, fed occafio mortis Chrifti eft factas

divina gloria ex peccatis noftris nedum nulla

Qnat

T«

detrimerita, fed augmenta potius, et quidem

infinita accepit. . Unde merito Ecclefia fpiri-

( Vaf«

tus farcti impetu acta exclamat: O felix Zdae

ff

ET

peccatum , quod. Chrifti morte deletum eft! .O ffe-

lx culpa, quae talem

xf

, 86 tantum. baberg meruit

pro.

??d€ï7igtqï*em f lyJ);rj

$. 1224;*

Ex tantis i'nfuper redem

myfteriis intelligitur

ptionis noftrae

(tte

u

IiIto. vera Dei magnitudo, ejusque infi-

nitas in patenti aliquo exemplo exhibita,

ypit

Quam parvus namque eft Deus, qualem no-

Tij

o

bis ratio et philofophia ex ofítenfione totius

univerfi explicat! Stupenda haec, quam ad-

;d

f

"

fpicimus, mundi

fmïx'

machina ingenti potentia,

ac fapientia plane admirabili ita. conftructa

vl

eft, ut ambitum intellectus noftri ]

etdi

excedat.

ongiffime

Unde. Deo fu

o Propheta canit:

ell

Quia delecta[ti yue ,

Qf

Domine, in factura tua, et

in operibus mamnuwm tuarum exultabo.

uam

xad

magnificata. funt opera tua ;

funi

li

Domine! nimis pro-

j

fundae factae funt. cogitatione

I

$ tuae c).

u

d oY225)

a-

b) In Lirurvg, fabbat, fance, :

)

ff

j

j

c) Pfaln. 91, et 6, |

ei

Tom. IV.

C

dU

Vicegs

3

| Tractatus decimus,

m

a

at

9. 1225.

Itl

JOuantacunque autem haec fint, 'übique

—— Ó

i

tamen limites fuos produnt: nihil dominans,

b

nihil infiniti hic cerno; potius ex finibus,. ad

n

um eorum famu-

quos ordinata funt, perpetu

«

cio.

Potius mentem meam,

latum | confpi

quam tamen a

Itiori rationi fuübditam effe, in-

time fentio, his nobiliorem. fuperioremque

eífíe, intellipo; quae ta

men ipfa füuo, quo

l

il conftantiae, nihil

femper tranfit, lapfu nih

Q

quietis continens, fibique in nullo fufficiens

lt

enormem egeit,acem' palam oftendit.

te

if

1226.

$.

de-

Si altius affurgens ex natura in regndm

pl

fi

gratiae, cui felix aeternitas jure imminet,

Y

transeam ; aliquid infinitatis reperire mihi vi-

Ó

deor.

Quia tamen omnes aeternitates ad

Deum nihil funt;. etiam in his non invenio

f

tÜ

quidqt

iam, quod Deum mihi digne explicet:

d his omnibus plene intellectis, intet-

d

eoquo

vallo prorfus immenfo me infra Deum con-

fiitere, intelligo.

1227.

$.

Si forte per poffibilia (utique ad captum

duntaxat noftrum ) tendere placeat; Deus

utique pl

n

V

a, et meliora femper univerfa con.

Fs

dere, dona gratiae ac gloriae majora fempe

ï;

ac majora largiri pofle, tibi videbitur. Si

.tamen

Caput lL.

785

tamen haec per totam aeternitatem compu-

tando, femperque eadem tua imaginandi ra-

W

]u

tione augendo pergas; in his tamcn "omni-

bus nihi] Deo dignum videbis; et haec tanta

s u

ad Deum fem

fui

per nihil effe, vel invitus con-

cedes.

Jeaf

-

; l

*

$. 1228.

ngut

. Aft quando De

um hominehi fact'um,' pro

quà

nilil

me laborantem, preces fundentem, in agone

conftitutum, in cruce morientem, in altari

3ens

iterato, et innumeris vicibus oblatum con.

templor; tunc omnium aeternitatum deleta

imagine aliquid Deo dignum cernere mihi vi-

deor; et tota Divinitatis fpecies animo meo

;näm

plena luce fe ingerit.

Nullo enim munere

If

fuam

, id eft, divinam bonitatem adaequare

jn

non ante potuit, quam tandem Deum dona-

583

ret. Ubi etiam illud prona confecutione in-

'enio

ferre cogor, quanti in illa mente bonitatis

-

thefauri latere debeant, quae

(

Deum donan.

t

U.

do rantum fui .fpecimen dedit.

$.

1229.

$

Hic ratio deficit, et omnis

philofophia

conticefcit, liberrime profeffa,

non fuis prin-

cipiis lumine natura notis,

X

fed myfteriis rez-

nj

ligionis chriftianae fi

de divina

proditis magni-

tudinem divinam vere doceri

*

(l

Hic vis, et

7U

dignitas totius grati

ae plene exhauritur: hic

aeternitas, cujus fenfus in contemplatione

i

u

2

horum

*

56

Tractatus decimus.

horum myfteriorum penitus difparet, ter.

minos patitur;

[

Jet ipfa neceffitas legem ad-

mittit.

-

D

iä

$.

1230.

| ch vero illa etiam quaeftio, qua inter-

Chri-

li

rogant, quisnam fuerit fummus in mente

t

j

füi dolor, facilem folutionem babet. Quir

tf

dam arbitrantur, hunc dolorem ex naturali

(üt

aerumnarum, et mortis acerbitate fummum

ht

fuiffe.

Ali eundem ex aeterna tot anima-

a

rum ruina maxime doluiffe, autumant. . Et

Y

denique, quod juftiffimum effe videtur, qui-

«

dam putant,

injurias per peccata noftra aeter-

s

no Patri.illatas amantiffimo e

jusdem. filio do-

Ti

loris plurimum attuliffes neque absque ra-

tione. id arbitrantur.

Cum enim aeterna

damnatio malum fit ipfo peccato longe mi-

y

Í

nus; ex hoc tanquam fummo malo dolor pa-

riter fummus mentem illam fanctiffimam ob-J

t

ruere debuit.

t

$. 1-7,'31?.

Chriftum ob dolores,

Ego autem cenfeo,

*

ac mortem fuam maxime a

fllictum fuiffe, ita,

ut ifte dolor reliquos omnes füperaverit quam

ERa

longiffime.

Et fane id evincere videntur

graviffimae illae preces, inter fanguineum

fudorem, et usque ad agonem mortis ter

repetitae.

Triflis ef anima mea usque ad mor-

ian: — — — Et progre[Jus pufillum , Pïgci(liï

P m

Val

Caput IlI.

97

t

in faciem fuam, orans, et dicens: Pater! fí 29/-

a

fibile eE, tranfeat a me calix zjie d),

5.

1232.

Neque clara, aut certa rdtio opinionem

r

t

hanc meam deftituit.

Nam mens illa fapien-

tiflÓa probe intelligebat, vitam fuam effe

)uL

tanti pretii, ut longe tolerabilius effet, to-

2

aut fub-

i

tum univerfum in nihilum redigi,

lato caelefti regno omnes omnium animas

d

B

aeternum perire, quam fuam infiniti pretii

vitam. vel ad momentum deftrui.

Unde nec

qu

[rf

aeternarum, et innumerarum damnationum

,atrocitas ,

inmo nec omnium peccatorurmt

do

malitia e) tantufn horrorem, qualem mors

Id

fua, id eft; mors Dei hominis, animo ejus

t

potuit injicere.

Et proinde juftiffima erga

Tf

feipfum commiferatio fummus Chrifto dolor

p

efle debuit

qui proinde, velut. omiffa falu-

Ü

tis aeternae, ac peccatorum noftrorum re-

cordatione, etiam nobis, fi jufti effe veéli-

mus, fumma afflictionis materia effe debebit.

d

*) Verum non tantum ad juftitiam, íed etiam ad

utilitatem noftram maxime faciunt, ea officia, quae

ln

Circa vitam ;

et paffionem Chrifti

exercemus,

1

Nulla ex omnibus piis exercitationibus utilior,

nulla foecunda magis extitit , quam eae, quae vi-

tam àc mortem Redemptoris noftri concermmtæ

!

C 3

d

Quid-

d) Mattb..26. 38. et 39.

!H

j

e). Vid. fupr. $. 1223

j

398

Tractatus decimüs.

Quidïqui(d &irc-a officia moralia, circa hominis no-

viffima, aut ala quaecunque agitur, longe infra

confiderationem , ac cultum illum funt, qui myfte-

T

ris redemptionis moftrae impenditur.

Nam ad

gloriam Dei,; ad delenda peccata, ad impetranda

caeleftia auxilia, denique ad commovendam vo-

luntatem noftram et ad ardentiffimos aífectus ex-

citandos, nihil aeque efficax, et abundans effe

poteít, ac Dei hominis vita et mors.

In. his

quippe ad piam vitam, et falutem aeternam ratio-

nes efficaciffime movenres, auxilia infinita, et ex-

*

empla divina continentur. In his iniquus melio-

| [

ris vitae initia, juftus progreffus fui certitfima

adjumenta, et perfectus plenam confummationem,

atque, intermicante ubique Divinitate, fublimis

contemplationis materiam ubertim reperit.

Inter omnesï vero, quibus. vitam,r ac paffio«,

nem divini Redemptoris proféqui poffumus, locum

omnium longiffime primum tenet Sacrificii ac Sa-

Ti

cramentorum frequentatio

Nam haec myiteria

iC

n

a divina inftitutione fublimia gratiam ex opere

operato , id eft, ex propria virtute a Chrifto fibi

ü

indita

Operantur,

Et quidem Sacramenta ex mo-

al

tientis Chrifti - latere ,

prout Patres loquuntur,

D

fluxerunt, adeo, ut eadem fÍufcipiendo fluentem

WK

de cruce fanguinem vclut proxime excipiamus 5

altaris.vero facriüicium illius, quod in cruce lita-

&

tui fuit, non tantum figura, fed vera illius itera-

tio, ac denique,. quoad fubftantiam, cum cruento

äf.'ac'rifisïo prorfus idem eft.

*Sat gravis error in facris oratoribus hic note-

tur, qui totam. orationem fuam praeceptis mora-

libus implent, et de divino Redemptore vix ali-

r D TM i BEU Á Ls

quid. commemorantes, saruralem etbicam potius,

quam Evangelium praedicare videntur.

Cun ta-

mén Dei- hominis vita, et mors fere totum oc-

ia o ii

cupare deberent, ad exemplum Apoftoli, qui,

Co-

E

Caput 111

23

Counthlos erudlpns "

nihil fibi fcire videbatur,

1lo

nfra

praeter. lefum Chriflum , et/ bunc. crucifixum,

Fru(tra hi loquuntur, per Ícientiam philotophi-

y

cam auditores fuos fors erudientes, aut per elo-

m

qd

quentiam etiam delectantes:: fed. voluntatibus eo-

rum ardorem, et robur ad exequendam juftitiam

W

[

non lmpertlentur.

Vix datur grátia, nifi ex audi-

ü

to Iefu noinine.

Q*uodü my&erla vitae, et moOre

tis Chrifti brevia, et ad ufum non admodum fa»

li

It«

cientia ipfis videantur, non inde. eft, ac fi háec

non effent infinitae locutionis materia, fed ex eo

ex

venit, quod ea ipfimet parum pervideant, imt-

[io

Itd

menfo eorum fenfu defítituti,

q

It

$.

I2533

]0s

Quahs jam fenfus ex conüdemtlone hujus

ii

N

mortls, et mortis pro nobis exantlatae ani-

i

mos noftros pervadere debebit?

Num pu-

Pm

tas,. Dei pro nobis morientis amorem fpe-

fli

ciali caritate dignum effe? Nunquid txmlus

J

aliquis cernitur, ex quo infinitum affectum

Ilfy

CusD

Deo noftro deberemus? An putas, homi-

nes caeteroquin non malos (cum lmpwbls

l

[?

enim nolim agere) honeftate fua naturali, ad

i

qualem etiam gentiles Chriftum 'ignorantes

li

tenentur,

officio chriftianae Religionis fatis-

facere , pro tanta . caritate nihil reddentes,

li

nifi quod aliunde debent? Num vera non

n

eft Apoftoli fententia: Caritas Chrifli urget

J

20$: ae[limantes boc, quoniam, fi unus. pro ommi-

"m

Et

bus mortuus efb, ergo ommes wortui funt.

pro omnibus mortuus eft Chrifrusz ut et, qui vi-

)

&

ount,

r d

A0

Tractatus ' decimus,

vunt, jam non fibi «

&

i*vant,: þd ez ; '»qui , pfo ipfis

D

imortuus ejZ f) ;

$. 123.4. "

Et fàne valuit haec. tanta Dei caritas äd

multorum . animos . vehementiffime commo-

at

E

vendos, ad actus maxime arduos tentandos,

TR

ad fe, fuaque- omnia impendenda, ad ipía

Q

tormenta depofcenda, denique àd mortem

h

non tantum tolerandam , fed etiam inquiren-

dam.

b]g

Hinc ila martyriorum defideria. ple-

&

qu

rumque non tam ex defiderio coronae, quam

ex caritate in Chriftum nata.

Atque ut. ex

i

reliquis unicum referam, dum,S. Potamienam

l

ardenti pici injicere vellent, ^per amorem

Caefaris, quo folo judicem füum moveri

i

poffe fperabat, obteftabatur, ne unico jactu,

Ü

et tota mergeretur, fed ut lenté, et per pár-

eï

tes ignito illi balneo immitteretur. -Alias ci-

i

to nimis comburenda, voto fuo longe mi-

nora pro Chrifti amore fe paffuram dicebat.

Quod etiam obtnuit: nam capillis fupra hor-

rendum illum lebetem fufpenífa, folis pedum

digitis ardenti illi fluido immerfa fuit; et his

Il:ä

combuftis plantae, ac reliquae pedetentim,

et progreffu temporis corporis partes mer-

gebantur, ita, ut lentae hae aduftiones us-

que ad pectus continuatae nonnifi poft duas,

et dimidiam horas generofam illam, et Red-

empto-

fF) 2- ad. Corintb, 5. 14« €t I5,

m

Ti W;;*

4

cemCapur HH 0

if

em*pforis' fui -;v'ehementimme' .amantem ani«

mam ex adgftqwgorgore qu extorferint g).

$.. 1235..

p

. Kt fane fiquis intelligens, et juítus rei

IU

aeftimator effe velit, fieri non poteft, ut hu-

d

p

manum fanguinem fundere non geftiat, poft-

h

quám divinum pro fe fluere ftupens con-

f

fpexerit. . Et intellectui quidem noftro am-

ele

biguum effe non poteft, id effe aequiffimum;

j

et i. tarditas voluntatis noftrae in tantos

df

aufus affürgere: detrectet ; aliquid faltem

ü

audeamus, ad tantam caritatem in minima

i

aliqua ejusdem parte compenfandam. At-

£n

que inter alia,. quae ipfimet agemus, adverfa

e

fgna immineant, lubentes amplectamur: ex

ti

omnibus vero ea pretiofiffima habeamus, quae

ex odio relisionis, aut juítitiae ab aliis illata

"

(h

fors pati continget. Hujus ehimvero gene-

[

ris calamitate$ non declinandae tanquam poe-

Id

na, fed prenfandae.pro corona. Nulla in

J

his materia triftitiae, fed merum gaudium

If

ï

eft. Et quidem. coram divino Redemptore,

I

qui in eaelis aeternum propter nos faücius a

fj

nobis confpicietur, fine ommni'ipfius amore

tolerato vulnere, aut cicatrice adparere,

u

maxime indgcorum foret.

M

*) Hllud quoque magnopere notandum, calamitates

dd

Q

pro- juftitia et qreligione exantlatas non tantum ad

5

noftram

.g) Fid. 4cta Ruinart, de S, Potdm.

OCLTEDGGSNRON

DRRT

42

Tractatus deciæms.'

noftram in- Chriftum .caritatem explendam effe per-

opportunas,.íed etiam ad..alienam propriamque

falurem plurimum foecundas, etiam tunc maxime,

Di

quando cum ingentbus Religionis, àc pietatis

difpendiis conjunctae funt.

Qui tantam Chriftia-

norum lanienam, quae ultimis

Diocletiani annis

-

N

contgit, confiderabit, is ultimum religionis Chri»

ftianae périculum in eo cernet, fed effectus is fuit,

ut intrà decennium fubfequens totum imperium

iT

Ex omnibus vero

pene chriítianum . efliceretur.

hu

eminet tempus morients Chrifti.

Captus is erat,

ab ommnibus,,etiam ipfis Apoftolis defertus, ad

J

n

"mortem condemnatus, et in infami ftipite defun-

lx

ctus. Quis nafcentis Ecclefiae' conditionem in his

rerum cireumítantüs rite aeftimavit, quin 'eam

jI

perditam exiftimaret ?

Et tamen in illo ipfo tri-

D

Ex illo, pro-

ftiffimo.puncto mortis furdata fuit.

u

üt videtur , infaufto morts inftanti omnes gratiae,

Q

ornia

M0

cramenta, novae legis facrificium, tota

N

BReligio chriftiana, et omnes. omnium electorum

aeternáe electiodes defcendunt, et acerbilhmum,

quod unquam fuit, temporis in(tans factum eft ex

Y

omnihus laetiffimum. « Quantopere falluntur hoftes.

juítitiae, dum'juftos perfequuntur !

'Tanto plus

J

eidem profunt, quanto vehementius eidem no-

cere contendunt.

Non aerumnas, non difpendia,

$

fed mera emolumenta juftis afferunt, dum eos

ex odio juftitiae-acerrime infectantur; licet igno-

remus, quando, aut ubi uberes, qui exinde fe-

.quentur, f;ttctus* naícituri fint,

»

(

um us

od ^uele. —— o ( us

CA-

f2

v

Caput IF.

43

Te w

impi

CAPVT : QVARTVM.

D

De praec*puo caritatis fpecialis titulo, qui e/if

pI

liil

ipfa divinitas.

PU

: Cn

1236. "Tria infinitorum "genera ftatuenda effe .vi-

UM

dentur

€X quibus primum eft aeternitas noflra.

Jo)

I237. Secundum conftituunt merita Chrifti,

vt

1239.

'Tertium

eft

ipfa divinitas :

nam Chmih

[

actiones a divina voluntate defcandum

, 4

efun

1239. Quae item plures e;usmod: decernere poffet,

i Wi

ä

1240.

Quantum jàm nomen divinitatis !

L a

I241.

Quae ad cáritatem hanc fpecialem. proxime

R) ll

urgeüns eft ratio:

D

I242

Ad quam omnia, quae hucusque dicta fue-

ia

runt, nihil funt.

il

ii

1243,

Haec nihilominus ex verbo aeterno, quod

Qu

propria Dei imago, et Deus ipfe eft:

t

1244- Et ex natura Spiritus S., qui folus eft fuffi-

Vi

!

ciens Dei amor,

PM

I245. Optime intelligitur.

Et quae divinitas

Dd

(ih

2

1248» Exinde fümmis officiis, et immenía caritate

omnino digniífima. efle. cognofcitur.

qu

10

X

n

N

$.

1256.

Quantumvxs difputatio de infinito a fa-

cultate finita, qualis noftra eft, obeunda diffi-

cilis admodum, ac pene temeraria fit: cum

tamen mens noftra infinitis rationibus urge-

tur; etiam de iis tractare cogitur, quae ean-

dem longiilime excedunt.

lam tria infinito-

rum genera ftatuenda eíle mihi videntur: ex

ll

qui-

44

Tractatus$. decimus.

quibus primum a fecundo, et hoc a tertio

! (f

tota, et nova aliqua infinitate fuperatur.

| ueY

Et quidem eam, quae unumquemque no-

| 01

ftrum exfpectat, aeternitatem aliqua ratione

| Omfi

efle infinitam, facile admittimus.

; g

M

hg

$.

12325

; (j

' Sed etiam actus ac merita Chrifti infinita

effe, et non tantum unius, fed omnium ho-

minum, et quaecunque cogitari, aut fingi

poífunt, aeternitatibus majora effe, et qui-

dem infinitis vicibus majora, et fupra jam

ti f

dixi, et nemo eft, qui negare audeat.

Nul-

! qete]

u

lis quippe beatarum mentium aeternis felici-

tatibus/ haec merita aliqua ex parte aequari,

CUf

Mer

multo minus exhauriri poffunt, neque Deus

per omnes aeternitates intuitu horum meri-

flmn

nf

torum tantum tribuere poterit, ut ex iisdem

pro

non infinita fgm;aær moles fuperfit.

fan

r

$. -1238.

ln

Sed num actiones divinifimi Redempto-

t

(

ris noftri ab ejus perfona, id eft, a divini-

tate, rurfus infinitis. intervallis fuperentur,

fi

quis tuto-dixerit? Hoc tamen dicendum efle

omnino videtur.

Nam inprimis actiones,

[

(l

et merita Chrifti funt propter Deum tanquam

finem füuum ultimum, et ipfa ejusdem mors

ut]

erat fummum facrificium ad Deum digne co-

Praeterea omnes

legdum' ab egdem oblatum.

Chrifti

Caput IV.

45

fero

Chriüixactiones aeternae legi, id cft, divi-

TC

nae voluntati erant obnoxiae, quae ab eadem

p

et ordinem, et modum accipiebant.

Quae

"t00

omnia de Chrifto docet Apoftolus: Jdeo in-

grediens mundum dicit: — —— in capite libri

fcriptum,e/i de me, ut faciam voluntaiem. tuam.

In qua voluntate fanctificati fuínus per oblationem

corporis lefu Cbrifli a).

Yf

] o

$.

1239.

finf

t Qj

Denique merita Chrifti funt equidem pre-

i

tii bimpliciter infinii 4 non ea infinitate, qua

) u

NV

aeternitas noítra eft infinita: utpote quae

finitas femper partes concludens ex eo tan-

olici

rj

tum infinita Vocatur,. quod femper crefcat;

Dui

Merita, inquam, Chritti fingula, feipfis ac

fet

fimul, fine incremento, et jam abfolute funt

jv

infinita, et, fi ita loqui oportet, nullatenus,

prout aeternitas noftra, finitis partibus con-

ftantia, utpote a perfona dignitatis fimplici-

ter infinitae comparata.

Attamen divina vo-

luntas, prout nos cogitare et loqui folemus;

ad ejusmodi actus in infinitum augendos fuffi-

i

n

ceret; fi tot, et tantos vellet . decernere.

Et etiam ii, qui modo dantur, ideo duntaxat

ul

.funt boni, et adeo boni, quia Deus tales

efle voluit.

Unde bonitas divinae volunta-

n

tis etiam merita Chrifti longiffime füperat:

]uam

m

ütpote quae tanquam primo earum caufía

eadem

T

15

a) Ad Heþr. IO. 5, et J;qü

j

46

Tractatus. decimus.

r

eadem merita tanquam effectum non tantum

antecedit, fed ad plura ejusmodi procuranda

th

in immenfum fufficientiffima eft. . Quo vel

maxime fpectat fententia Apoftoli a me jam

alibi.laudata: Omnmia enim [ubjecit fub pedibus

ejus (Chrifti hominis) cum autem dícat: ommia

i

i

r

Jübjecta funt ei, fine dubio praeter eum , qui fub-

qu

jecit ei omnia.

Cum autem fubjecta fuerint illi

Ti

ommia, tunc et ipfe filius fubjectus erit ei, qui

BU

fabjecit fibi ommia: ut fit Deus ommia in ommi-

u

bus b).

(n

$.

I240.

T

p

Et quid demum erit ipía divinitas, quae

i

ls

tantis meritis, actibus, ac denique ipfa mor-

üy

te Dei bominis, id eft, divino facrificio eft

ia

uanti bonitatis thefauri in illa

i

digniffima?

abyífo latebunt, ex qua divini generis actus

tot produci poffent, ut femper, et in infinie

tum plures, pluresque ex eadem hauriri pof-

fent.

Deficit mens in metienda aeternitate

t

creata, quae tamen ad opera Chrifti in im-

T

menfum minor, immo penitus nihil eft. — Ve-

o

lut definit, ac in nihilum redigitur omnis

S

facultas totius jam aeternitatis oblita, ad

T

*

confpectum fecundae, ac. novae infinitatis

«

hujus.

Quid demum cogitare, aut fentire

[ü

debebimus, dum füper humana .Chrifti opera

Ri

nos tota immenfitate altius urgere cogimurt

Nune

IE[

b) 1. ad. Corinzb, 15. 96. et feq.

P s

Caput. IV..

47

hi

Numquid. tertjium. aliquod i

at

5

nänitatis genus

hic dari obftupefcis ?

o "d

Y n

$.

1241.

j

yi

(

ch enimvero recolas, licet, quae de bo-

"

nitate legis aeternae alibi fcripfi c) fed uti-

que etiam illa.ad aeftimandam divinitatem

j d

nihil fünt, nifi palmaris regula ad metiendam

;(

otti.

immenfitatem .adplicata,

Unicum tamen hoc

advertas, te rogo: divina bonitas tanquam.

Omnium virtutum, ac generalis caritatis pri-

ma ratio, qualis quidem. ibidem. defcribitur,

per varios, eosque plerumque creatos titu-

qu

los velut temperata voluntatern tuam adgre-

T0f

ditur: hic vero eadem immenfa vis per fe-

od

ipfam, .ac proxime ad caritat

à

1]

[

em fpecialem

te urget.

V

l

$. 1242./

ji)

j po

uis jam animus tibi, dum cum divina

firit"

infinitate luctari te fentis? Quam difficilis

l]

ml

in eo eft opera, ut quis vel exiguam tantae

Ve

bonitatis cognitionem alteri ingerere queat?

,mnls

Si ad ea, quae hucusque dicta fuerunt, tibi

fatis. conftas ; -omnes reliquorum | ominium

il )

[

cognitiones ad tantam lucem penitus difpa.

efe

f

ruerupt: ut cunctis jn animo tuo deletis nihil

gpef

jam, praeterquam folum Deum, confpicias.

nu

Et tamen 4(cogita, quo loco remanferimus

VU

huc-

c) Tract, de caritat, general, C. 12,

48

Tracstatus decimus,

lt

hucusque) nihil Deo dignum a me dic

"

tuiïi

IM

fuiffe, arbitror.

h

lis i

$. 1243.

| Sed en! nova aliqua via aperitur hobisg

perquam gradum noftrum nonnihil promo-

k

vere licebit. . Nónne Verbum aeterni Patris

tll

eft imago Dei, feu aeterna fapientia, qua

Wi

Omnino:

Deus feipfum plene cognofcit?

D

nam efl candor lucis aetermae, et fpeculum. fine

DN

macula Dei m

£

[j

/flatis, et imago bonitatis 1llius d);

J Wi

uod confirmat Apoftolus , dum aeternum

Tib

Dei. Filium. fcribit. effe /plendorem gloriae, et

[

figuram :fabflantiae. ejus e ).

Haec vero. divi-

U? [

náe bonitatis imago eft tanta, ut etiam ipfae

]

met imago baec fit Deus.

Unde dicit: £go

|

|

m

et pater unum [umus f). Sed pergamus,

; df

Q

$. 1244

fon

] üm

Nonne infuper Spiritus i'ahctus, feu tet«

| Wi

tia Trinitatis perfona eft ille amor, quo Deus

feipfum digne diligit: et divinus ifte amor

