[eri 0U

eít; tunc nulla necefüitas, aut honeftas eam exe

.am iül

jsc

cüfare poteft, Nam officia caítitatis ejus indolis

funt, ut nulli cedant necefíitati.

Quapropter mea

, ob

opinione generatim nulla actio violat cáftitatem,

nifi ea libero voluntatis confenfu decreta, V-el

imperatd fuerit.

r

—— —— TE AX À—ÀÀ

t

j 9

j

CA-

Z4

ji/.

"

360

Tractatus düodeci&us.

CAPVT DECIMVM NONVM. .

JDe verbis , cantibus , carminihus , amplexüu's etc,

caftitati infeftis.

L

$. 1606. Ofcula, amplexus etc. caflitati per fe non

nocent.

£

$. 1607. Plurimum vero noc

Ícaenae.

gnt libri , picturge ob-

$. 1608. ' Er prae his ornnibxlg fpeCtacula obf&aena,

$. 1609. Equidem opera fcenica poffunt prodeffe ;

$. 1610. et 11.

Sed päout, modo funt, multum no- *

Ceïrlt-—

$.

I1606,

Porro ex doctrina, ac principiis g.'moz.f

plis

ftatutis infertur 11do, ofcula, amplexus, ver-

M

ba, et carmina, picturas item ac fpectacula

k

Utpote actus ad generationem haud tpectan-

fic

tes caftitati baud adverfari, (j nulla ex iis

ad

turpis delectátio deliberate percipiatur; eadem

de

tamen omnia mox lethalia evadere, quam-

fy

primum inhonefta illecebra in iis intendatur,

til

vel fuüa

QU

tatur,

d

d

«* Illud equidem follicite cürandum, ne, dum agens

talia, nihil timéat, 'talia admittens in gravius peri-

culum conjiciatur; praecipue in negotio adeo lu-

dl D ii ii

f

brico, et in tentatione hoc omnium peériculofiffima.

In propria alienaque caufa, crede mihi, arrogan-

tiae, et inanis confidentiae voces et fententiae non

et opinione

M

Faro funt, quas inngmeri lapfus ,

longe

L

k ;

Caput XIX,

361

longe plures abunde convincunt,v quam eae labidi

fundamento nixae. fuerint.

Sicubi, certe in hac

'ms Ü

pugua infignis timiditas, perpetua fuga, et' cau-

tio pene fuperftitiofa tibi erit adhibenda: nifi ruina

ipfa tuam. temerita:em luere velis.

L'ecreta ani-

fe n

hi wec mortze frangenda , et tuendae gvatiae jurae

tos ajffectus. pudendus ifle ignis emnllire foler.

Unde piiffimorum,. graviffimorumque Patrum, alio-

rit (

rumque Virorum, quorum confümmatam doctri-

nam immenius infuüper rerum ufus perpolivit, in

)fEaena.

fusdenda fuga, ac follicitudine perpetua, et una-

df

nimis cura eft: ut pene quis dixerit, quantum in

reiiqua peccata confenfum , tantum in turpi vitio

tm n

,1'ole-m etiam tentationem eífe dcdinandam,

[

$.

1607.

Libri obfcoeni, et quae omnibus libris,

1fo

plus nocent

picturae, et ftatuae impudicae

,

Vd

huc accenféendae fuünt vel maxime: eoquod

YXacli

ifta fint fcandala, id eft, corruptionis occa-

VCl

fio perennis, et nedum ad noftram, fed etiam

ad futuram aetatem vitiandam facta.

&f il

Et fiqui-

x

dem talia publice expofita fint; aliquem re-

quam-

fpectum ad ipfam communitatem habent, et

jatul |

nihil aliud, quam publica fcandala funt. Cum-

que privata quidem, non item publica fcan-

j

dala ex gravi ratione permitüi queant; vix

dabitur aliquando fat grave momentum, ex

l ageni

quo hoc publicae corru

ptionis fomenta jufte

T

tolerari queant. -

"

ffir

$.

1608.

fjf

Scandalis publicis accenfenda funt fpecta-

p HUU

jnio

cula ad amorem, et carnis delectationem

45

facta,

Jonr

Tvactatus dubdecz'muk.*

565

facta. Ft haec quidem ex omnibus, quae

hucusque retuli, irritàmentis maxime noxia

funt.

In libris éenim, et verbis fola phanta-

fia, in ftatuis dc picturis infuüper, oculi, in

.fpectaculis vero etiam auditus, et ommis de-

nique fenfus incenditur, utpote-in quibus

verbis, oculis, geftibus, mufica, veftitu im-

pudicitiae, et libido fe velut vivam oftentat.

$.

1609.

Et quidem SS. Patres vix unqüam vehe-

mentiores füunt, quam dum de fpectaculis

Qu

differuntz et tamen ea fpectaculorum exem-

a

pla, quae ex Plauto, T'erentio, Seneca, et

Q0

aliis nobis fuperfunt, non magis inverecunda

T

funt, quam,ea, quae noíter 'hfus probat.

h

Quapropter magnopere intereft, ut legiti-

hs

mam, et qua fecure uti liceat, doctrinam de

l

fpectaculis, quantum valeo, ftatuam.

Itae

fi

. que comoedia, tragoedia, aut quodcunque

V

opus fcenicum ad artem poeticam pertinens,

t

ad remiffionem, vel etiam ad cültum animi,

q

eumque probis informandum fenfibus com-

N

paratum, et hinc ex fua natura bonum eft,

f

infigniter utile, longeque magis, quam vulgi

opinio fert, commendandum.

Hoc. quippe

- genus poefeos ad commovendum fenfum, fen-

fum, inquam, nou mentem, prae omni elo-

j

quentia eíficax eft.

l

*) Plurimae enim arltes, fcientiae et virtutes vivax

[

imos

fui fpecimen edere, atque fpectatorum an

opti-

gt

363

qu :

optimis fenfibus imbuere poffunt ex probo, et ab

D10fà

omni impietate vacuo theatro.

Equidem 'aon

t

raro etiam ftudium virtutum magis ad fenfum,

i

quam ad purum juftitiae amorem flectitür, et ve-

hementes affectus ex' profana, et fluxa felicitare

js de

in fcena noftra urgentur: ubi cura aeternorum

tibu

mitigata, mens terrenis dfügitur, et vis gratiae,

U i

ac fidei haud parum fatigatur.

Sed haec fünt non

Tat

ipfius artis, ad bonum aeque ac malum oppor-

tu,nae, fed ea abutentium vitia.

Y

$. * 1610.

V

ln

H

Aft fi vis comoediae fenfüm, et affectu

xl

turpis amoris urget; jam tota fabula permi-

4;"

oX

ciofa, et impu

iv

itiae malo infecta eft. Nam

26

comoeédus fenfüm íaltem interiorem ad ve-

um

nerem, quantum poteft, incita&; et incauti

obt

h!

fpectatores ex hoc latente venenio liberaliter

Jepit

q

háuriunt.

Nam vel ejusmodi choragi vo-

m o

lunt, ut fcena ad amorem compofita vim

lt

füuam exferat, vel id non volunt? Si non

Ia

Df

volunt; cur eam edunt, cur ejus vi affectum

i[ol

urgent?

Num volunt eam fcenam fine effe-

f

ctu languere, et fabulae fuae vitium effe?

ort

Si vero intendurit, - ut talis fcena placeat, fen-

J eü,

fum fpectatorum vehementer afficiat; tunc

vl

utique deftinata voluntate, atque ipfo opere

u

eas delectationes excitare fatagunt, quae a

f

venere veniunt, et illorum actuum initia

d

funt, qui caftitati gravitet,adverfantur. Cer-

te ejusmodi delectationes etiam in non con-

fenfuro ftudiofe excitare, nunquam non im-

vt

mmUS

probum eft.

$. x6t.

qu

À

b d

264.

Jvactatus duodecimus:

$.

IÓII.

Certe hic fenfus adolefcentum, immo pue-

rorum hucusque integerrimi primas flammas

concipiunt, quae in horrenda deinceps in-

cendia brevi fuccrefcunt: et certus fum, a

parentibus, fi non ex amore virtutis, faltem

ex naturali affectu erga liberos fuos, eos-

dem a taàli orcheftra longiffime remotum iri,

fi vel dimidiam cerruptionum partem fibi

cognitam 'baberent, quibus nobilifpae in-

doles, ejasmodi fpectacula foeda intuendo,.

pedetentm foedantur, dum impuras ejus-

modi fabulas iterato fpectant,

*) Equidem hene accu(ationem foedi amoris magi-

ftri hi di

fe farsgunt dicendo: ,,tales ruinas

a, minime Jntendimus, immo dolemus, fiquid tale

», contingat.

Innocuo joco aliquo homines ha-

.Tüm rerum jam aliunde inteliigentes delectare,

,,ftultam. nupturientium, aut conjugum fufpicio-

,,nes exagitare, amantium imprudentiam, et de-

» trimenta exhibere ftudemus , ut quilibet fibi ca«

a» Vere difcat,

Denique faepe non nifi amores ex

. matrimonio honeflos in fcenam damus.**

Att

quamdiu affectum ; aut potiuB fenfum hujus amo-

ris urget, et, quod idem eít, excitare fatagunt;

quaevis proteftatio eft facto contraria , opereque

ipfo agunr, quod fe agere nolle, per omnia peje-

rant.

Et funt illis fimiles, qui alterius pectori

copiofas flammas admovenr, eumque adurere fe

nolle, afleverant. , Eccur yero, ut alia omittam,

hos afectus fanflüm non' femper producunt, dum

nullam ;ene fabulam dant, in qua non carnis

amor prmum, aut nobilem aliquem locum te-

neat? Nonne quia hunc fenfum facillime füccen-

í

&

Coput. XIX.

365

di poffe, optime norunt ?. Sed'et ipfi fpectatores

ramidis 'hisce ilecebris maxime fe afüci. produnt,

)

ac proin turpi huic voluptatulae libere indulgent,

ID

et fuá, quani ad haec oftenéunt, oblectatione

comoedis-auctores fiunt, publica ejusmodi fcan-

p

in,i

dala gnaviter. proiequendi ?

Si fanciorum exem-

faltem

plaà, fat heroisg, ni fallor, in fcenam produce-

rentur; nunquid mox plurimis totum défiperet.

n

Nihil fcilicet. plene fapit,' niff aliquo a venere

fale conditum fit.

Frufira quoque ad honeftatem

m irlz

m [

affectus .conjugalis provocant: nam fenífus con-

9 ]

jugum aeque alios inflanimat, ac ille, qui extra

matrimonium turpis '*eff.

Senfus enim animales

a,

addita conditione, aut intentioné fuam indolem,

Qu

aut motum nunquam variant

$. 1604. Ut de

alis malis, quae in theatro fpectantur, nil dicam.

Sic deterrimae fraudes, ingentes perfidiae, et fum-

- m

ma crimina non raro exhibentur, quae' etfi ad

ruia |

deteftationem producantur, attamen eo ipfo, quod

d t

fpectentur, "Bifcuntur edam, quae vel igndyaffe

s l

per omnem vitam,.falubre fuiffet plurimis

Huc

Jectit

pertinent verba S. Auguftini, quibus invebitur in

jfint

lectionem. poetarum . gentilium 2): .Sed vae tibi

üæ

flumes moris bumani, quis vefeflet tibi? ^ Quam-

7übi [

diu non: fitcabevis ?

Quousque volves Evae filios

res

iu mave magmum, et forimidolofum , quod *wvix

« J

tyanseunt, qui lignum. confceuderimt ?. — — —

s 4

Er ramen o flumem tartareum ! jactamtur in .te

mguntä

filii bominum. cum anercedibus , ut. baec dsfzant?

u

et maügna res agitur , cum bhoc agitur pubiice um

p

J'oro, in confpecru legum fuper. mercedem falaría

n

decernentium ; e£ fuüxa rua percuris, ,et.fonas,

dicens ?. binc. verba' difcuntur , , hinc. acquirirur

ni[[lf-'!

eloquentia vebus pevf-adendis, femtemtii que. ex-

, qii

p(;mndi: mnxw?e necrjjaria.

lia vero won cogno-

an

cer;-

[m [6'

j

8) Lib. , Conf«ff. Cap. 16.

-

"

566

Tractatus. duodecimus,

Jeeremus. verba. baec, imbrem. aureum, et grei

N

mium, et fucum, er templa coeli, et alza vere

ba etc.

Lege totum. caput.

&

CAPVT

VICESIMVM

5. I

De actibus, qui etfi ad carnem fpectent , a. cri«

$t

mine tamen libidinis immunes wanent.

ff

1612.

Actus matrimonii caftitati non. obfunt,

NT

1613.

Etiamfi fiant absgue fpe prolis conc1p1endae,

1614. -

Idem de actlbus 1mperfectxs conjuges intet

$t

dicendum eft,

1615.

Circa quos errore facillimum.

16:6, Et omnino abftinere longe facilius eft, quam

üis rite uti.

tU

ä

1617. AÁtque haec, quae de licéhtia tahum actuum

dicuntur, omnino vera füunt, Ííi fiant ad petitio-

per

nem alterius.

et

de;

I618. Aut ftudio habendae prolis.

Qi

1619

Haec autem licere ad vitandam propriam

der

incontinentiam , etiau aliqui SS, Patres negare

fuff

videntur.

1620. et 2I.

ll;

Verum S, Paulus z. Cor. 7.

1622,

Cui confentit S. Chryfoft. imo

1623.

Ipfa ratio contrariam fententiam juvant

ä

1624 Contra quam argumentum ex fine matrimo-

nii.ductum non multum facit,

Qu

1625.

Etüi pro diverfo fine conjugum haec fa-

Ve

cientium

D

1626 — og

Sententia SS, Patrum contraria vera

Y

j

prorfus eft,

*

Ti

*

5- 16 90

367

Caput XX.

t u

1629. et 30.

Subjunguntur alia duo argumenta fen-

If Ut

tentiam noftram fulcientia,

S.

1631.

Ex actu ex fua indole non venereo non-

nunquam eífectus venerei fequuntur,

$.

1632.

Qui tameng, fi actus fit hone&us, percamx-

nofi non füunt;

t i

6.

1623

Quod etiam diei debet, fi actus funt per fe

inhonefti,

1634.

Non tamen inhoneíti in genere carnis.

1l

1635. "Fentationibus vero carnis non eft opus,

yendit

imo nec confultum opera directa repugnare.

ï

1636.

Officium enim caítitatis eft mere negativum.

s 1

$.

IÓ6I2.

R

Ex regaïa $. 1583. ftatuta recte eruitur,

actum matrimonii, fiquidem ex fua indole fit

qctult

perfectus, officio caftitatis. non adverfari:

p

etfi ex eo proles nulla nafcitura effe praevi-

deatur.

Nam ex una parte non eft actus

qui propriae perfonae injuriofus, potentiam

oprii

generantem violet $. 1566. ex altera parte,

neg

fuffragante jure matrimonii, nulla eft injuria

in alterum commiffa $. 1583.

$.

1613

-

i

atf

Übi - magnopere cavendum a doctrina ali-

quorum, qui actum matrimonii inter fteriles,

Tb

wel cum. praegnante exercitum ,

et ex quo

proles nunquam oritura eft,

lethalem A

Nam

«

naturae adverfum $.1566. ei"e dicunt.

haec doctr.na et condmonem conjugum ex-

4^ treme

1j

Niquasisi

L

D

"vactatus duodecimus.

)

368

treme Xpäriculof'am rejdit, prout conüdä—-l*

ranti patet; et argumento haud firmo niti-

tur. Longe quippe diverfa funt facultatem.

tAtis

enerandi ad actum fibi adverfum adhibere,

actu

et actum ex fua indole completum fuo effectu ^

Prob

carere, Qui alteri falfum dicit, alieno in-

ER

ilpe

tellectui injuriam facit: qui autem verum

« v

dicit, licet irrito conatu, et licet verum ei-

li

dem perfuadere nequeat, humanae rationi

uU

La

nullam infert iänjuria?n..

$

lC a

——

lii

$.

16i4;

lt*

(elec

Per eandem rationem actus conjugum im-

(at0

perfecti, quales funt tactus, afpectus, et -

Ea

ejusmodi, a dehcto caftitau adverfo vindi-

Wlgls

cantur, nifi eousque provehantur, ut in mol-

LU

litiem, aut aliud crimen naturae contrarium

titus

degenerent, aut probabilius degeneraturi effe

Nam lifet. res a

feu

praevideantur $. 1566.

mei

ipfüm concubitum non perveniat; attamen

iij

tales actiones manent initia, et pars concu-

föctu

bitus, ut adeo iis, quibus totum concedi-

ACl

tur, illis etiam pars permiífa effe debeat.

Certe per talia natura non violatur: neque

y

aliquid con

tra . jus tnatrimonii -comrhittitur.

Multo magis omne &ürnis delictum abe

f,fi

per hos actus imperfectós, tanquam per auxi-

lia naturalia ad opus matrimonii praecipupm

ultimo devoniatur.

J

)

3

50 16150

»

Caput. . XX

L2

369

j

go j 16150

) Dit

Verum etfi talibus. contra officium cafti-

ateft

tatis haud. peccetur: non tamen exinde hi

JDere

actus ab omni naevo more immunes fünt,

Jfectl

Probe quippe cavendum, ne actus ejusmodi

0 l

VEUf

imperfecti, immo. ne ipfüm opus matrimonii

€

,

x voluptate exerceatur, itd, ut voluptas

n

haec fit ratio motrix, ac

satil

1

À

T

proin finis horum

actuum.

P3

iV

iens enim humana utpote proxi.

me.ad Deum facta, nunquam. nifi propter

juftitiam , id eft, propter Deum agere de-

bet*); ut proin doctrina eorum, qui folius

at

delectationis gratia comedere ab omni pec-

cato immune effe volebant, ab Écclefia dam-

m

—

—

€— — «

nata füerit a): comedere ac bibere usque ad fa.

vin

[—1

—

---

tietatem .ob. folam | voluptatem mon . eft peccatum,

modo non obfit caletudini, quia licite pote]l appe-

x

titus. naturalis. fuis. actibus. frui.

E

Quam mox

(né

fequitur.altera P) ad noftr

am cauíam proxi-

tó

E

——

r

e-

me pertinens: opus conjugii ob folam volupta-

EL2

tem exercibum ommi penitus caret culpa, .ac de.

CQ

fectu veniali, .Ex quibus ad actus imperfectos

Oncedl»

facile ducitur argumentum,

l

de tl

d

*) Arduum tamen hoc foli Deo inhaerendi olficium

tf

non ea caftitate, fed ex caritate, ac juf

rali defcendit,

litia. gere-

p

"m

j U

öo 16166

lC]

puum

&) Propofít. 8. ab lunocent, XI. d(lmil(lt','

b) 9. inter. damnatas,

f

Tom. IV.

À a

0f

370

V'Tractatu: duodecimus.

I616.

lat

$.

eft

In his vero omnibus delectatïoni nullate-

pet

nus cedere, fed eam ut merum füubfidium ad-

il

hibere, et quidem in eo duntaxat cafu, in

par

quo pietas, aut juftitia talem actum exigit,

(q/f

eft arduum admodum, et quod in pauciffimos

M

Unde matrimonii conditio plurimo-

cadit.

rum levium peccatorum continuo periculo

eft expofitum: ita, ut fiquis ab omni naevo

fibi temperare decernat, is confülto plane a

matrimonio abftineat.

Unde S. Auguftinus c)

me

ait: bunc babitum circa continentiam non babent

[i

illi, quibus. dicitur : fi fé non continent , mubant.

atl

LHunc vere babent, quibus dicitur: qui potefl ca-

Que:

Sic ufi [unt perfecii amimi bomis

pere.

capiat,

Qf

terrenis ad. aliud. nece[[ariis pev bunc babitum con»

H

bui

[s]

sarentur, et quo po[jent

iinentia, quo eis mon alli

gt

eis etiam mon uti, fi non opus e[Jet.

INec. quis-

of

quam eis bene utitur, mifi qui et mom uti poteft.

Cer

Multi quidem facilius fe abffinent ,

ui non utan-

1ug

Et

tur, quam temperanter , ut bene utantur,

et

ln

rurfus d) id alibi ampliqs explicat.

^

e

(f

$.

1617.

a

lon

'Sed qüaenam demum rationes funt, ex

(06|

quibus actus matrimonii tum inchoati, tum

confummati fine. omni piaculo fieri poffunt?

Qu

Iam

c) De bono conjug. C. 2!.7

4) De adulterf conjug.

J

a

Caput XX,

371

Iam(cä'rtum, et omnium fententia probatum

eft, ut talia fiant, fi alteruter conjux talià

Vate

n .

petat: nam alterius juri obfecundare, aeterná

juítitia praecipit.

Idque etiam tunc, quando

i, 1

pars altera fors ex mero delectationis ftudio

x

talia exigat: dummodo pars obfecundans ex

ffmor

yrime

mero juítitiae ftudio alteri obfequatur.

xicil

pien

$.

1618.

une 1

Altera ratio, quae omnem ab hoe actü

dnis)

naevum abftergit, eft ftudium habendae pro-

p

lis: non quidem quod aliquod vinculum pie-

quim. L

tatis in prolem nondum extantem cogitari

jf v

j ltl

queat, fed quod ipfi generanti bonum ac ju.

cundum fit in alio, et fic. velut iteratis vici-

g

bus etiam pofít mortem vivere.

Ut adeo le-

L

gitima ratione prolem quaerere fit aliquod

f qms-

"

officium pietatis in femetipfum.,

Et liaec fen.

p

tentia etiam eft S. Auguttini e), qui ut coti.

f

juges Patriarchas ul

trà noítri moris conjuges

j

:

[

extolleret, ita fcribit: mon tali officio IT TA 2

bant . illi ( Patriarcbae) filios ex muptüis. quali du-

cuntur if ex quodam fenfu naturae mortalis fuc-

ce[Jionem .. dece(Toni * requirentis,

Quod quisqui$

bonwm mnegat, ignorat Deum wmnium bonorum Q

n j

coeleflibus usque ad terrena, ab immortalibus

h

tf

-"uS-'

que ad mortalia creatorem.

ol

j

Aa23

$. 1619;w

e) De bouo conjug. C. -1'9.

20*

Tractátus düodecimus."

$.

I619.

xtw

Verum num actus matrimonii, aut aliqua

[

ti

ejus initia omni etiam levi culpa vacent, fi

Sl

ftudio vitandae incontientiae, aut tuendae

i

propriae fanitatis fiant, eft alia quaeftio diffi-

[

cilis admodum, et eo gravioris momenti,

quo frequentioris eft ufüs. .Et quidem fi fola

f

[

Patrum auctoritate res definienda fit, vix

puto, partem benigniorem, quae hanc licen-

tiam tribuit, caufam fuam evitguram eífe.

Delibemus aliquot Patrum teftimonia, quae

ad praefens negotium faciunt. Sic S. Leof):

(er

&i

Si timens lapfum dncontinentiae jucenilis, copus

lam uxoris elegerit, ne crimen fornicatioris incur-

f

veret , vEm *videtur feci[]e venialem.

S. Augu-

j

ftin.g) in verba Apoftoli: hoc autem dico

eu

fecundum ' indulgentiam , ita fcribit: evidenter

b

h

quippe, dum tribuit «eniam, denotat culpam.

In eadem Apoftoli verba fcribit S. Grego-

rius ): qui enim, fornicationis metum praemifit,

Á

profecto mon. flantibus. praeceptum /contulit , [td

ne ferta[e in terram vuerent, lectum cadentibus

fü

oflendit. —. — Culpa quippe e[[e innuitur , quod

fk

indulgeri perbibetur.

S. 'lThomas i): fi aliquis

Qu

di

per actum matrimonialem intendat vitare fornicae

iioneqm

in

JJ FEpiflol, 9o.

£) De grar. Chbrifl, ez peccat. origin, libr.2. C.38.

b) Pafforal, part. 3. C. x.

i) In 4—. deLLZPILit. 3!. qg 2- (Hf'f. 20

um

Caput XX.

873

tionem in conjuge, mon e[1 aliquod peccatum — —

fed li iniendat vitare fornicationém in fe — —

li

et fecundum boc efL peccatum. oeniale,

'Tandem

Wi

lo

S. Bonavent. /): qui coit caufa fornicationis vi-

tandáe aut in fe, aut tm aliero: fi in altero — —

(

omnino & CZlcPJl E'X'(JZJölïu?

Qui vero coit caufa

o

fornicationis vitandae in fe, n boc famper peccat

ifolt

venialiter.

!

Vit

[jce

1620.

$.

wl

Verum nefcio, qua pracfidentia in fen-

qu

M

tentiam gravium Theologorum inclinor

il

u

actum matrimonii ab omni culpa immunem

m

7

faciunt

fi is ex honefta ratione e. g. pro-

Lufi

priae incontinentiae, pacis conciliandae, aut

ejusmodi cauía obeatur.

Movet me inpri-

(io)

ii

mis auctoritas Apoftolim): propter fornicatio-

nem auiem uwnusquisque uxorem babeat, — —

;,F(l[ï j

JNolite fraudare invicem, mifi forte ex confen-

n

lil

fü.— — et üerum revectimini in id ipfum etc.

uae plane confulentis, et inftigantis verba

jj

f»z

'

funt.

Iam horret mens admittere,

ut Ápo-

"

ftolus peccatum lev

confulat, ad averten-

[

M

j

dum grave.

Sic nemo perfectae jufítitiae ftu-

f

diofus aufit dicere: bibe levem crapulam, ne

in actum gravis odii confentias.

TT

/

AÀa 3

$. 1621.

(

h

D) In 4. diflinct. 3X. 4. 9. art.2.

7) Y. Gd Corintb, 7. 9. et. feq

Tractatus duodecimus.

3974

$

I621,

Aft contraboc argumentum exczpmnt ad-

veríae partis patroni:

,.Apoítolus haec fe-

m

fof

» cundum iadulgentiam comedlt, quod ex opi-

,nione Patrum leve peccatum denotat.

uid

li

(iit

,emm indulgeatur, fi proríus nulla fubfit

,, culpa? **

Verum inhaerendo foli literae

D

videtur indulgentia haec non remiffionem cul-

[

pàe, fed neg tionem imperii fignificare.

Sic

j

nedum culpa, fed etiam illae actiones indul-

li

eri dicüntur, quae non prohibentur.

Et

V t

fane hunc fenfum verba Apoftoli aperte ha-

0f

bere videntur, ait en:m: 5oc autem (ut ma-

ür

trimonio operam detis) dico fecundum indul-

fej

gentiam. nonu facundum nnperium, — Unde et ver-

fio aethiopica ita habet: et boc quod dico vo-

bis, confilium do svobis, et nom quod praecipiam

volis.

V ulc fcilicet Apoftolus dicere: nullum

tü

generatim datur praeceptum ineundi matri-

monii: incontinentibus vero id tantum con-

lil

el

fulo: continentibus vero diffuadeo: et vide,

an non apertus fit hic Apoftoli fenfus: nam

volo enim omnes v0$

N

eodem loco mox fubdit:

e[fe, ficut meipfum: féd unusquisque. proprium

p

donum babet ex Deo — —— quod fi fe non conti:

pr

vment, nubant etc.

Sane de peccato levi nul-

Vi

lam hic mentionem video: et illa indulgentia

p

non peccatum leve innuit, fed folum negat

Q

praeceptum.

$. 1622.

Caput XX.

375

N

$.

1622.

tl

Et ne a Patrum auctoritate deftitui videa-

e»fe

mur, pro caufa noftra laudare licet S. Chry-

x Opl

foftomum n): quae igitur fuit caufa conjugü?

ul

Et cur illud datum e[1. divinitus ?

Audi Paulum

ubl

dicentem : ad evitandas [cortationes quisque fuam

n

n

uxorem babeat.

Ut [cortationem «vitemus , ut

u

moderemur concupifcentiam, — contenti uxore proe

j

pria: boc mobis affert conjugium, boc ejus fructus,

indi

boc inde lucrum efl. In boc quaerendae muptiae,

.f

ut ad vitam. pudice agendam mos adjwverit.

En

t bt

conjugium divimitus datwm, ac proin inftitu-

J f

tum ad evitandas fcortationes, ac proin in

a

jl

remedium incontinentiae !

rva

u v

$.

1623.

qpi

Noftrae porro fententiae etiam argumen-

wHum

tum a ratione fuffragatur.

Nam ejusmodi

qatt

Nec

p

ufus non eft contra naturam $. 1566.

efít contra pietatem naturae humanae debitam

vid

nu

. 1583. eoquod talis conjux utatur jure fuo.

Nec eft actus ex mero fenfu editus, eoquod,

i

; 0i

yr

prout ex mero ftudio vitandi peccatum, ac

proin ex pietate fibimetipfi debita, aut ex re-

qh

] nll!

verentia erga caftitatem in his circumftantiis

periclitantem proficifcatur.

Dic ergo contra

enti

quam legem ejusmodi actus pugnetq?

[

Aa4

$. 1624.

2») Homil, 9. :

l)

Wa

376

'Tmctatunsq duodecimus,

$. 1651;.

toui

Dices: ,,peccatüdi in eo eft,'quod tales

tes.

neft

, matrimonio -ob folam prolem inftituto ab-

,jutantur ad alium finem.

p

'Talissconjux agit

Tat

,Contra voluntatem Dei, quam ex ipía ma-

Tum

,trimonii indole velut legimus.** .Quod fi

IH

hoc argumentum füubfiftat, vide, ne ex eo

fie

fequatur, talem actum etiam lethalem effe.

Tat)

Certe malitiam actus contra naturam pugnan-

HU

tis $: 1566. ex . eo derivamus,:quod volunta-

tem conditoris in ipfa conítructione faculta-

do :

Y

tis generantis .cernamus. -- Dein- hac. ratione

j

confequeretur, neque ad petitioriem alterius,

bj

nec ad continentiam. in conjuge:tuendam

iftum actum honeftum effe: fi nulla fpes pro-

)

lis talem actum commendet, et actus ifte ad

folam prolem, et àd nullum alium finem etfi

honeftum 'referri quéat, foilicet" matrimo-

niufi, id éft; contractus ex fua indole'té-

fpicit jus ex éo'ortum. .Tus'datur ad actum.

Actus non neGeffário fertür"in prolem: alias

inter- fterilés non' ' daretur. miatrimonium.

Etiam fterilis tenetur reddere debitum: et

timén conjux alter ex matrimonio 'nullum

jus aliquo 'actu. abutendi adquifivit.

Poteft

cogitari jüs, ex quo abufum perrhittere, num-

quam datur jus, ex quo abufüm proxime ad-

juvare, ac perficere teneamur. Quare dicéti-

dum, ommia, quae fimpliciter in jure noftro

W

funt, ad quoscunque fines, juftos tamen,

—

adhibere fine peccato nos poífe. Sic vinum

tuum

EEE

408

Caput XX,

377

tuum« vel ad potum;, vel ad diluendos colo-

d t

res, vel ad lucrum, aut ad quamcunque ho-

neftam ütilitatem. abfumere. poteris.

Vel. fi

Jto dj

per omnia ex jure canonico o) tria tantum

lt gt

matrimonii bona, Íícilicet bonum prolis, bo-

fa.

num facramenti, et bonum fidei effe velis;

uod f

tunc ejusmodi ufum "matrimonii ad bonum

er

2 d

fidei pertinere dicam. |.Nam. uxor ineundo

matrimonium non tantum fidem dedit de non

u

adhaerendo alteri, fed etiam de obfecundan-

glonta

scülte

do proprio viro.

Gerte omnes. concedunt,

"ot0ft

imimo jubent, ut conjux alteri conjugi actam

/AUüatrimonii exigenti obfequatur: jam. haec

Merit

Obligatio certe ex bono fidei de[cendit *).

hd

1553 'Cefte fn fentäntia adverfa.nemo facer:ïotu;n poffet

; pro

L

(ie u

innocentibus data opera, et, quod ajunt,.pofiti-

ve confulere matrimonium: non enim

licet. .dice-

" dj

re; excita animum ad iracundiam , ne ià pravum

m'mþ

amorem coníentias.

Status

quoque

inatrimonii

dl

mültó prae vita caelibe arduus fo

:

ret

v

»

nám .con-

COU

victüs ille cum muliere arctus adeo, et cum-foe-

li

cunda rarus admodum , atque ad libidinem irritan-

1

dam, non mitigeandam factus; .cum,

fterili vero,

nium:

ac praegnante penitus interceptus beroicae cafti-

n

tatis labor feret: ad quem ómnes caelibum pugnae,

ul

4 ^Tmea þopinione, compargri* non merentur.

od

tit

$. "162 5.

f Rd'

jb

Nunc jar.ii videndum, an tantum pondus

i()ü'fo

adverfae nobis auctoritatis non nihil levare

a

J

m

frél

pofii-

u

9) C, ult, de condition.

gu

Tractatus duodecimus.

278

poffimus: ad illud enim penitus tollendum

om

haud fufficiemus.

|taque conjux urgente pe-

]io

riculo incontinentiae matrimonio vacans pot-

eít effe in duplici conditione: et primo qui-

dem, confpecto periculo, uxore fua utetur,

ita, ut delectatio fit caufa motrix hujus ufus:

of

periculum vero illud mera condito, et cir-

p

cumftantia, qua data putat integrum efle,

V

fuo fenfui inzulgere.

Alia vero vice quis

IT

matrimonio utitur, abfciffe ad periculum illud

10

certius fuperandum, ita, ut ftudium vitandi

q

]V

peccati fit ratio motrix, et finis unicus hujus

actus.

Prior vult fuperare periculum, ut

pr

h

poflit matrimonii fenfum captare: alter vult

(i

matrimonii fenfum captare, ut fuperet peri-

!t

culum. 1n priore coitus eft finis, et periculi

g0.

victoria eft medium: in pofteriore coitus eft

(

medium, victoria vero fnis eft. — Et quidem

m

proniffimum eft, ut dato periculo delectatio

hi

in locum caufae motricis, feu finis. vel ex

lr

integro, vel faltem per partem aliquam ob-

l

Firmiflima fane mens fit, oportet,

repat.

Ü

quae fenfüi veh

ementi ne parum quidem ce-

f

dat, fed eodem feveriffine tanquam mero

li

auxilio ad intemeratum innocentiae ftudium

d

utatur. Ut adeo etiam noftra fententia fub-

p

fiftente ftatus matrimonii fumme arduus fit

pro eo, qui nedum lethalia, fed o

mne etiam

Eft itaque

[

leve piaculum vitare defiderat.

matrimonium in pugna caftitatis contra gra-

via peccata infigne remedium: ad declinan-

da vero etiam leviora ftatus coelibatus fine

omni

Caput XX,

379

Qdut

omni comparatione in pugna caftitatis faci-

p

lior eft.

! pOi'

"

$.

1626.

qu

gtl

l

T

Iam ut ad auctoritateni Patrum redeamus:

fors dicere licebit, eos gravi fua fententia

a

priorem duntaxat, non vero polteriorem,

dl

u

ut proximo $. defcripfi, conjugum conditio-

nem involvere.

Et vide, num gratis omni-

i

ii

no haec afferam. .Et quidem S. Auguftinus

cujus teftimonium $. 1619. retuli, id eodem

j

I

, J

prorfus loco 9) fat aperte intelligere videtur.

[

Excipiamus totam ejus fententiam: im ipfis

ii

conjugibus, quando mom propagandi voluntate ope-

per»

ram creandis überis impendunt, fed lafciviendi

ricil

y d

voliptate ex[atuvandae libidini inferoiunt. — Quod

(fcilicet licentiam libidini neglecta intentione

j

q

prolis inferviendi) propter witandas fornicatio-

nes mariis, et uxoribus fecundum . veniam , mon

J d

Jecundum. imperiumn . concedit. Apoflolus.

Eviden-

j o

ter quippe, dum tribuit veniam, denotat culpam.

Jiidd

j

En S. Auguttinus loquitur de conjugibus, qui

ftudio lafciviendi matrimonio utuntur: et in

nal

hoc exemplo ftudium, et intentio averten-

(

dae fcortationis eft penes Apoftolum, non

| (i

penes conjuges, qui, prout verba Auguftini

;

habent, in hoc cafü matrimonio indulgent,

3a'am

et peccatum per hoc vitant, fed non matri-

f

qLC

monio indulgent, ut peccatum vitent.

Pau-

[ gra

cis:

jf

fit

) Libr, 9. de &rat. et peccat.þorigindl. C. 38.

omüï

"Iractatus duodecimus

350

df

cis: mens horum conjugum, de qu;buq lo-

quitur $. Auga&mus, ultimo haeret in mero

( (

cui

fenfu.

hic

$.

1627.

]b

Tibi

. Sed etiam S. Gregorii $. 1619. relati fen-

tentia banc exohcatxoncm, qualem $. 1625.

feci, admittere videtur.

Unde prioribus ver-

bis. fubjunxi

fequentia: quibus cum in magna

fhor

honeflate conjugii aliquid de voluptate largirétur,

10]

adjunxit : boe autem.dico fécundum "indulgentiam.

GN

Culpa: quippe ej"e innuitur, quod mdzslgm per-

(

bzbezw

11ot

0f

$.

1628

DA

]ro

vel

Clarius eam'doctrinam , quam $. 1619. de-

fcripfi, confirmare videtur S. Thomas 4) ita

P

hi

fcribens

1 enim ad actum - matrimonii otrtus in-

vel veli-

ducat vel juflitiae , ut debitum reddat ,

gionis, ut proles ad cultum .Dei procreetur , me-

vitorius efl.. Si autem moveat libido, fiflens in-

fra bona. matrim

bilul 5

n411

ut foülicet naullo modo ad

y

üliam * accedere' oeliet , efl peccatum venialt

En

ll

hic,

Cit

quem de peccato veniali condemnat,

equidem habuit ftudium temperandi fibi ab

Q*

alia: fed ad füam movente libidine acceffit:

be

j(a, ut ratio. motr

ï'iP' 7

i — d

d actum merus fenfus

lg

extiterit

J-Xdiwr dCan S

Doctor: naiura autem

?ur

ob

mooere non potef?, quin *vel ordinetur vatione;

e

(l

4) Tn 4. diflinct.

6. 4. . art. 4«

Q

vCaput' XX.

381

du

etfic erit motus virtutis; *vel non -orilz'nezw; et

242

[2

Iu

fic erít moius Tibid

i. lam qui ultimo nil fpe-

ctat, quam ut & peccato immunis permanéat:

hic plane ratióme

, éet non .fv'enfu, aut motu

libidinis 'dlt';cituï:.

j

i

1629;

1foj

$

Ft fäne mirum fit, oportet, fiquis matri-

n

monio fuüngi queat ad continentiam conju

bl.ö—,

gis

TCCU

T

non item ad propriam incontinentiam prae-

nl

cavendam.

51 matri

monuium eft izi;.gimtum ad

jj

témperantiam uxoris; non. video, cur idem

non etiam ad tuam fpectare queat.

Prius

omnes, etiam Patres admittunt: fpecialem

pro caíü pofteriore rationem ego non video:

vel an aliquando, reliquis paribus, datur

amplior fa

?

fulendi ?

cultas aliis, quau fibimetipfi con-

ll

[f

;

[

$.

1630.

[l

7l

gr

j i

Su

A1i1

agatur quoque in hanc rem ratio fü-

Q t

pra jam indicata.

Nam per actum matrimo-

h

niiex fincéro vitandae libidinis ftudio exer-

TO

citum nulla infertur injuria facultati generan-

ti: nam haec ad actum fibi naturalem adhi-

p 2

[ 4

(l

betur.

Neque fit injuria ftatui matrimonii:

[

I;

nam. contractus ex fuüa natura ípectat me-

rum jus ad actum, et jus, quod ex contractu

[m'f"lh

U!

"u

obtinetur, ad meruüm actum matrimonii per-

j

[

Deni-

ünet, in.eoque finem füum fortitur.

que neque actui fit injuria; nam generatim

actus

w

Tractatus duodecimus.

382

actus noftros, qui in jure, et arbitrio noftró

(or

funt, ad fines quoscunque dummodo hone-

prc

ftos, ordinare poffumus.

Sic e. g. erogatio

pecuniae, quae in jure tuo eft, vel ad pie-

tatem in teipfum vel erga alium, vel ad jufti-

tiam fpectare poteft.

Quod vero proles fit

o

potius finis, et intentio conjugum, quam

GOn

conjugii, ex eo plane demonítratur, legiti-

mum matrimonmium ejusque juftum ufum in-

lim

D

ter fteriles, et fic fine intentione prolis fub-

lgt

Certe fi proles effet ipfius ma-

g

fiftere poffe.

trimonii, aut illius actus, quo matrimonium

Düs

il

exercetur, finis naturalis ac velut congeni-

tus; tunc ifte actus im iis circumftaptiis, in

u

dcti

quibus nulla fpes prolis datur, involveret

gravem malitiam: eoquod effet ufus contra

Ti
