$.

1545

Quod fi jam aliqua affertio verior, aut

Conc

omn:ino certa videatur, ad eam tenendam,

QUar

nunquam impugnandam voto, aut jurejuran-

fine

do, denique etiam füub peuculo vitae, feu

Qp

voto /anguinario fc obftringere quisque pot-

theo

erit.

.Per hoc enim non tam novam obliga-

Qty

tionem übl inducit, quam prlorem firmio-

Ts

rem

Caput. XIII.

315

rem duntaxat reddit

Hoc enim jam aliun-

te fl

de, in quavis etiam leviffima caufa obtinet

Sic fj tibi verius videatur, Titum heri cum

tenett

Vefitat

cane fuo ambulaffe; etiam mori potius, quam

id negare debebis.

Et quanta in hac re pec-

elis dei

cata contmgunt

Patroni caufarum omnia

pio d

tentant pro caufa fibi demandata, etfi ipfimet

eandem parum.probent.

Quid in. publicis

MV

negotiis plerumque obtineat,

nec recenfere

tina,

velim.

Quantum ad dnctrmas, faepius fpe-

'Obäblhs,

ctavi, immo expertus fui,

viros cordatos

hilis el

alias, fententias fibi adverf'as, quas refellere

lbl, f

j mult

non poterant, cum argumentis non poffent,

odiis perfecuti fint.

ldque non in re qua-

( Sm

U

cunque, fed in caufa morum, et in negotio

generalis juftitiae fecerunt,

Sc1hcet ftudium.

verbi

licebi

partium cum difpendio veritatis pene irrapa-

rabili ad decidendam cauífam non raro fuffi-

t, Il

Cit

Nullum hic condemnare velim, eoquod

1,ec

nefciam, quoties ejusmodi ifliquitás mihi quo-

10 qUC'

que ignoranti obrepferit,.

$.

I546.

Quantum vero ad 1mmaculatam Virginis

n P

conceptionem mirum omnino fit, fi haec cui-

quam non probabilior videri queat, cum ea

endtt

u

fine temeritatis nota negari, mea quidem

t

Licet Ecclefiam in apo-

& jel

Opinione, nequeat

e p

theofi, feu canonizatione SS. nullum de fan-

jbf

cttate fervorum Dei dogma ítatuere dica-

j

mus, tah tamen fanctitatem abrogare teme-

rariun

9

gus

Tvactatus. duodecimus,

rarium fore, omnes dicunt. lam nulliuä fan-

titus $

ctitas folemniter adeo, et tanto omnium Ec-

. miciti

clefiarum confenfu defimità eft, quam fancti-

immo

t»s virgineae conceptionis, utpote quae in

: joimie

fingulos annos fpeciali, et folemni adeo fefto

rf

celebratur vehementer premebat hoc argu-

COR

mentum aliquos, unde afferebant, folemni

AR

adeo feíto non conceptionem virginis, fed

tam]

ilud inftans, in quo fanctificata fuit, ab Ec-

fs |

clefia celebrari.

,

Aft, prout arbitror, nulli

AUffet j

unquam fidehum hoc in mentem venit: et ad

AT

omne abftergendum dubium faepius declara-

Qb «

tum fuit, ipfam immaculatam virginis con-

. bt ]

ceptionem ab E?c;eüa hac feftivitate coli,

parator

Q

$.

I547.

B

.

Nequeürma ek divinis literis teftimonia

Ecclefiae defupt. — Sic in libro genefis ad fer-

pentem dicit Deus: inimicitias ponam inter te,

et mulierem, et [emen iuum, et femen illius. lam

fub femine mulieris Chriftum, et fub hac mu-

fag

liere beatiffimam virginem vi literae intelligi,

ii

chriftianae

antiquitati perfüafiffoum . fuit.

lam dic, in quo confiftant inimicitiae mulie-

ä- lRaf

rem inter, et ferpentem. : Aft certum eft,

ät 15:

inimicitiam cum ferpente, diabolo, feu. pec-

cato generatim effe gratiam. NNunc folum

dubitatur, qualis gratia, angratia prima, Ve

$n

hus

gratia reparata eam inimicinam conftituat,

quae mulierem inter et ferpentem hic fpecia-

l

m Spi-

tim commemomtur. Gratiam reparata

gv Ij

ritus

E.

Caput XIV.,

317

lls fan-,

ritus S. füb hac non intelliget: nam hoc ini-

jum De

micitiae genus cum ferpente omnes Sancti,

n f

immo omnes juíti exercent.

Et exinde haec

Quie i

inimicitia otiofe de hac muliere praedicare:

leo fel

tur fpeciatim, quam cum tot aliis non nifi

n

Qc d

communem haberet.

ualis enim pradictio

folemy

foret, fi e, g.

C*"xi M

itus S. dixiffet: matrem

U',"N'

nis, f

aliquam, et filium ejus poft peccatum Adae

,l

gratia fantificante ornabo.

Nonne pronum

]

!

fuiffet inferre: ergo poft peccatum Adae nul.

J a

lum aliüm tanto dono ditabit ?

uod fpe-

- decr

clatim dic

j

itur, fpeciale aliquid fignificare de-

;inis (0]

bet. lgitur hae inimicitiae non gratiam re-

Qu

paratam, fed gratiam primam foli mulieri, et

femini ejus propriam et nulli alteri commu-

nem fat apeþte fignificant,

Rn

il

d

CAPVT DECIMVM QVARTvM.

n

li. U

De officio , quo ebrietas prabibetur;

hac

1549. Ebrietas juxta Ápoft, 1. Cor. 6.

intelià

malum,

s

eft grave

p J

, niP

1549. Quia ebrietas non eft genus intemperántiaé j

« 1550. Neque ob pericula,

mum prohibita: ideo

—quïz acccïmt ; potifi-

[a

, fO] li

I551,. Statuitur melior ejusdem &efmitio.

i, "

1552. Ex quà apparet, eandem nec morbi pel.

yitt

lendi gratia licere; et infuper eam

d

ä

1553. Semper effe animae lethalem, adeo, ut

m

$. 1554.

n

318

| Tractatu; duodeqimus.

ö.

1554.' Potu licet parcifimo — procurata, fiquidem

fitoum

plena, ac fat deliberata fit, grave femger de-

Dein«

lictum imgqrtet. Sed et

fis DO

5.

1555. lllud intelligitur, plene fatuum in hoc de-

contta

. lictum non polffe deduci.

Demum

ufi ex

QO

1556. Pravi ejusdem effectus velut appendicis

t . J06cO0 recenfenþur.

$.

1548.

Ü

t

f

Potu inebriante ufüm rationis intercipere

deri

Qiendi

malum effe, et grave malum vix omnes affe-

p

rerent, praecipue fi id ex utili aliqua ratione

6s

fieret: nifi, Apoftol. «) id differte diceret:

&i fj

lNolite errare : neque fornicarii, meque idolis fer-

Tto a

vientes. — —— neque ebriofi — vegnum Dei

Poff

Yi fee

fzdebunt.

t

$.

1549.

ittde

At Q

Natura interior hujus quoque vitii, tam-

Viti |

etfi omnium oculis adeo patentis, nobis ta-

men parum cognita, et ratio genuina, ex

qua ejus malitia defumatur,.non minus ac

füpra illa.mendacii in obfcuro latet. Aligui

hanc collocant in. eo quod fcilicet nimio po-

libus

tus. ufu contra leges temperantiae pecce-

Cturr

tur; eamque fere cum gula et avaritia ex.

LT

aequant. — -—- Verum, alio detrimento

botus

non fübfecuto, hujus pofterioris generis pec-

tum con-

*)]

cata raro? aut nunquam grave delic

S

ftitqunt ;

8) àd 1. Corintb, 6. IO,

h

W

X

Ckput.Xïlï

319

, fiiün

fütuunt : þquod;.fec'us eft in vitio ebrietatis.

femger b

Dein quantumcunque biberis: íi ufüs ratio-

nis non impediatur; ebrietatis vitium non

i o d

contrahes. Unde ab intemperante potionis

ufü ex certa ratione differt.

appadi

$.

1550.

Quare iterum alii hujus vitii malitiam ex

€o derivant: quod nempe ebrius varie delin-

pterciet

mne: d

quendi periculo fe exponat; item fibimetipfi

providendi facultate deftituatur.

Aít cum

ia root

ejusmodi ebriofi hominis veris commodis

: diett

alii faltem poflint invigilare: cum dein non

p

1 Da

raro ab incurrendi peccati periculo alias prae-

vie fecurus- effe talis valeat: et quia denique

haec mala ex contingente duntaxat eventü

accidere folent; haec omnia non neceffariam,

aut congenitam, fed accidentem folum hujus

Tti, f

vitii malitiam explicant.

noo «

WP

$.

I55I.

mifius

Al

s Quare relictis vulgaribus aliorum opini(;-

m PU'

nibus aliud non fupereft, quam ut hoc pec-

catum definiamus hoc modo: eft ebrietas. ge-

mus impietatis, qua bumana mens ufu vationis vi

r g

.mmï La

]

jotus inebriantis dejiizuz'tzf? a

g

p€€

um d

*) Et ratio. definitionis /hu.ius videtur effe facilis,

Si enim juxta $. 1504. et feq. fevere adeo

ro-

Ri

hibetur, ne mentis humanae excelfa indoles vel

'unico erore ifnbuaturs quanto deterius erit, ean-

depi

rÁ

329

me-ctatus ;iuodeeimusi

de;ü. velut fatuam reddere, et i/lln.umeris falfis

judiciis, ac perverfis confecutionibus deturpae

ii

re? — —

Equidem in eo maxime laboramus,

inpi

» quod fcilicet citra grave piaculum fomno etiam

Tan

,,nimio ufum rationis intercipere, ( et cur non

.i1dem nimio potu?) absque lethali culpa per-

Verum in ipfa mentis noftrae na-

, miffum eft.**

tura difpar haec.ratio invenitur.

Nam fpiritus

li (

nofter non tantum mens judicandi, et decernendi

capax, fed etiam anima eft: quae ex füi naturà

& ia 1

t v

ad vitai Corpori impertiendam , et fic ad actus

animales edendos, ac ita etiam ad fomnum me-

, m

ceffario. capeffendum comparata eft: et fiquidem

QR Q

etiam fomnus fit nimius: hujus actionis non ma-

Aofto

tura, fed modus duntaxat menti noftrae adverfus

eít. Rationem vero potu inebriante, etiam 1iion

pinpit

| 0 Àd

nimio obruere, ejus generis actio eft: quae ex

Ípecie, ac natura fua, et animae, et menti col-

li n

travenit; et ad quam ea, nec ut animus, nec ut

IEfquw

Qu

principium animale, deftinationem aliquam habe.t;x

Nn

n

$.

1552.

Yd

ttn

Quod fi igitur jam definitio ac doctrina

g

ftatim ($..r551.) defcripta conftet; fequitur

i.

inde IÀo non liceré, etiam morbi, aut cujus-

Yet

cunque mali pellendi, vel boni adipifcendi

&Ub

Vid

eratia fe, aut alium deftinato confilio inebria-

re *);.etfi nihilominus ex gravi caufa per-

Tr

W

mittatur, fefe inebriaturo miniftrare.

dl

*) Eaedem enim rationes, aut potiores etiati, Quas

LE

contra mendacium ( $. 1404.) attulij huc quoque

pro priore corollarii praefentis membro faciunt.

Quod ad alterum adtinet, praebere folum, et

apponere potum nondum eft ille actus, quo ebrie-

aEX

t5 ipía, proxime faltem, perficitur,

Dici-

2

(

EE

Caput . XI V

321

ts (j

Dicitur tamen ex gravi caufa: nàm ob levem

s du

Tüboren

fàtionem potum fefe inebriaturo praebere utique

Otno eitn

impium eft. Sed haec diligentius in doctrina de

fcandalo a $. 1387. usque 139g8. pértractata funt,

et cur m

culpi p

N

mofirae t

$.

1553.

um l"pirin'.f

t decernu

Ex $. rssr. deducitur Ildo, vitium hoe

x füi nati

ex fua natura efle femper grave *). Plena

fic d t

enim velut everfio mentis eft infigie dede-

fommum t

cus, maximaque improbitas eidem illata:

« figilt

quam quidem hujus

peccati gravitatem etiam

jis 100 0

Apoftol. r.

yge d

ad Corintli. VI. graphice fatis de-

pingit.

, (

H

*) Adverte autem , quae hic de peccati iftius mali-

gnenti t

tia mox enunciavi, de ebrietate plena, fufficiene

terque praecogitata, (qualem quidem vulgo cra-

l$, at

pulam theologieazm nominant

um ii

) effe accipienda,

Nam qui pr

aetet exfpectationem , e. g. vim vini

ignorans, (prout patriarcliae

,

Noe olim contigit)

vel ex inaffüeta ltomachi in&

rmitate etc. ebrieta-

tem non praevifam incurrit ,

utique, praefertim a

graviori noxa,

immunis eft. .

Praeterea debet,

| [equjtu:

uti flatim dixi, ebrietas eífe

plena; ita, ut ratio

*

Jt cij

vere fopiatur, et non tàntum perturbetur.

Limes

fipitl

autem inter crapulam plenam

, et minus plenam

vide:ur in eo effe:

an quis actus liberi, et hu-

) inebf i

mani exercendi fit capax, vel incapàx. Solent

T

etiam pro figno plenae ebrietatis ftatuere ,

fi quis

y

altera die non am

plius recordetur, quid pridie

& fe dictum, factu

mque fit,

:däm, 1

j

J quf)l]ïc

$.

1554.

j f

folttis 'B,

Ex eadem $.

1551. ebrietatis defcriptione

eonfequitur lllti

Tom. lV.

o nedum pimiog fed

beque

p

4

mode«

hc-

Tractatus. duodecimus.

222,

ibidin

moderato potu, vel etiam medicina, aut

quocunque modo rationis ufum in vigili ho-

tliari

f3m (

mine *) impedire licere. Quo certius malum

eít, quando quis alterum non advertentem

ne m

joci, aut amicitiae caufa ftudiofe inebriat.

1

tanta,

Magis vero d

eteftabilis funt illae concerta-

tio,

yücin

tiones po

culis initae, quis plus bibere, aut

potàndo alterum vincere queat.

De his

yUen

fcriptum eft): ae qui potentes eflis ad bibene

gomni

dum vinum, et viri fortes ad mifcendam ebrie-

ylet;

iaiem.

Qtten

Yeto |

* Nam ea, quae.ad fomnüm conciliandum faciunt,

naturali, et animae noftrae minime adverfa ratione

Datura

mentem füi impatentem reddunt: ficut jam fupra

& qui

ad ($. 1551.) declaravi.

ACCOrE

$.

I555:

tt;r (f.

AR

Qw

Contra vero videtur quarto loco inferen-

dum effe, fi alia incommoda non fünt timen-

, Quide

Cere,

da*), non effe malum (faltem non grave

et de quo hie difputamus) plene fatuum in

-- 1 Qul

4 A0

ébriare. Non enim poteít in hoc ufus ra-

tionis intercipi, qui in tali nullatenus datur.

| litud

lrüm

*) Alias utiqüe non licet fatuos in aliquod jur! n2

üdet

turae adverfum inducere; ob rationes alibi à me

f

jam explicatas.

e[t f

$. 11556.

! uti

; (

De cetero inpumera funt incommoda,

quu

i

(Itge

fne es hoc fpurco vitió redundant, p!

]bi*

b) 1-/;".0 *-50 ngg

41

Caput XIV.

323

n, u

libidines, bläsphemia:e, rixae, caedes, rei fa-

ii b

miliaris. ruina etc. et quod omnium triftiffi.

s maut

mum eít; affuetudo huic vitio indulgendi pe-

érteft]

ne infuperabilis.

Cumque detrimenta íint

inebri

tanta, ac difüicillima infuper hujus mali emen-

FD cete

datio, nata efít quaeftio: ,,an non ope me-

.,dicinae, velalia quacunque ratione iíta vis

Q g.

De 1

bibendi in corpore humano extingui, et ab

aj li

,,Omni potu inebriante naufea procurari va-

jgn df

,1e3t;^* quibusdam aílirmantem, aliis ne-

gantem fententiam amplectentibus.

Cum

pm tcif

vero bibendi facultas naturalis, nulla vero

naturalis facultas in noítra poteftate fit, nifi,

j t

et quousque ea ab ipfa natura feu naturae

auctore concefíülefTe claris indiciis cognofca-

tur ($. 1455.): et infuper in hanc, de qua

difputamus , bibendi vim nullam nobis licen-

e!

tam conceflam effe, appareat; ego (nefeio

( mfe

i t

quidem, an fatis recte) banc naufeam indu-

cere, feu, quod idem e(t, hanc bibendi fa-

Jl

p

um

cultatem deftruere, iniquum effe cenfui. Vel

an contra graviffimam e. g. turpis peccati con-

« dti

fuetudinem potentiae generandi ope medici»

narum vim inferre, vel eandem hebetare

j 1

I

auderes? Timeo tamen vehementer, ne.ifta

giii?

facilius, quam verius fcripferim. Nam aliud

eft facultatem aliquam deftruere, aut ea ab«

uti, et aliud nimiam ejusdem vim mitigare,

m

]

Neque facile accufabis eum, qui ópe medi-

cinae vim libidinis leviorem reddere fatagit.

p

A 2

CA.

324

Tractatus duodecimus

inima.

CAPVT DECIMVM QVINTVM.

& mo

De officio cajïztatzs, et [peciatim de peccatzs

65 10;

contra maturam.

&a€ 1

Tere

$.

1527. Etiam facultatibus naturae humanae animd-

libus officia debentur.

per

vt

1558-

Ac praeprimis ilud caftitatis,

|

WO fat

1559. Contra quam lapfus funt perlculoümml,

at

3

1560.

Perlculaque lapfus longiffime 1em0venda,

) P«

1561.

Definitur autem plerumque caftitas fic, üt

Qu

fit genus temperantiae,

f

Exominatur haec definitio

Ti

P

1562.

Melior e11t ila defin

, quae per caftitas

jus

ä

I1563.

L

pe«

tem abufum facultatls genefantis prohiberi dicit,

dl

ita,

Y

$.

I1564. utfit 111ud officium, quo abufus facultatis

t

generantis prohibetur.

a

I465. Abufus, et proin peccatum eft vel contra,

$.

vel fecundum naturam.

ü'

1567. Stabilitur deümtlo data auctorltate S. Pauli

Rom. 1. 26,

H

g.

1568 — 72. Recenfentur peccata contra naturam.

ltnton

1 m

Wt

5.

1557*

y

MW

quon

Hucusque ea. officia exphcaw, quae me.

liori hominis parti, id eft, menti debentur:

Yel j

Sed [

jam ea fequuntur, quae hommls naturae ani-

mali funt debita.

Nam etiam facultatibus

T

hominis animalibus fua reverentia debetur,

!

W

utpote quae pars noítri funt, et ab eadem

Qu

aniima,

Caput XV.

325

-

M

anima, quae rationis compos eft, fenfum

ac motum accipiunt

Et quia hae faculta-

l AR

tes nos ipfos conftituunt, feu nos ipfi füumus,

$

eae in jure noftrae minime fünt, ac proinde

mere juxta voluntatem Conditoris,

quam

1ata6 d

ex earum deftinatione intelligimus , adhiberi

poffunt.

Equidem ab earum ufíü abftinere

!

non raro, nunquam tamen ad actus eisdem

Qotfm,

contranos jis uti permiffum eft *).

emoyenü

*5) Peccata carnis a doctoribus dividuntur in ea,

ilius 1

quae funt contra naturam, €t in ea, quae non

funt contra naturam. Ubi fub natura intellisitur

natura humana, et non Jus naturae

nam contra

Jus naturae funt omnia delicta obícoena

Porro

p o

peccata contra naturam dictà funt mollities, ac

Yiiberi (

reliqua, quae hoc capite recenfentur :

peccata

vero, quae non funt contra naturam, funt for-

ys f

nicatio, adulterium , et coetera, quae capite fe»

quenti- defcnbuntur.

) yd d

$.

1558

l

4 $!

Hic vero de hac re loquentem, ac fcri-

bentem magna erga fe verecundia, et jufta

; nitit

in integerrimos aliquos juvenes miferatio te-

net, qui talia dedecora adeo hucusque non

contraxerunt, ut eadem lgnoravermt etxam,

u

quorum nitidae integritati tales foeditates

vel refcire non poteft non effe moieftum.

j belh

ia

Sed etiam non tam lapfüs, quam ruina hu-

manae naturae magnopere miferanda eft,

u][&flbw

quae, quod nemo facile crederet, contemta

ia

maxima nobilitate fua ad haec, quae deian—

j di

3

1

N

bo,

»

426

Tractatus duodecimus,;

bo, et infuper in alia, quae vel pagina reci-

ftolis,

ad foli

pere erubefcit, dedecora volens ruit

-

volupl

faturi

$.

1559

Tant

türsQuE

Verum non tantum turpitudo, fed etiam

propinquum adeo in talia prolabendi pericu-

NY

vito |

Ium.calamitatem hanc nimium quantum auget.

Conftantiffimi alias, ac graviflimi, et integri

(mnen

of

lausque contra omnem exfpectauonem re.-

pente in hoc 'luto haerent,

et ita haerent,

COnCfa

ut eos eruendi auxilium, vis nulla fupereffe

quu

videatur.

Haec enim affectio vim mentis

tüm e

fenfum honeftatis alias acer-

Tefcin

repente hebeta

rmum'uno momento extimgult, et ebricta-

i (j

tem

liquam

ac ipfam pene amentiam ad

fs eni

tempus inpgerit.

Demque quod periculofiff-

d

mum eft, hunc fi

enfum in potefcate non ha-

Qicet

bemus, eftque haec ex omnibus, quae ex

Ya

originali peccato etiam poft baptifmum re-

buni

manent, calamitatibus facile omnium prima.

Unde in hoc genere lapfus funt omnium fre-

quentiffimi

ac propinqui adeo, ut in hoc

tantum pene fenfus, quantum in aliis confen-

fus, evitandus effe videatur,

«

t

lt

$.

I560.

-

ten|

ü$

Atque ideo, fi tua, et aliorum integritas

cordi eft tibi, ab ommbus fermonibus, can-

tüm

tibus, confortis . praecipue folitariis , obfe-

Cftä

quus, muneribus, fpectacuhs, picturis, epi-

Wt

ftolis,

at

N

- Caput XV A

327

a»gina t

ftolis, quae nedum ad ,,apertam-x)eherem', fed

üIt,

ad folum carnis amorem, atque ad hoc genus

voluptatis fpectant, etfi nomen honeftatis,

futuri matrimonii, aut alios titulos praefefe-

rant, ab his inquam, aliisque fimilibus tibij

fed e

tuisque folerter caveto: alis brevi, aut ex

(l perin

intervallo (expertiflimis id eredas, rogo) in

vifco hoc haerebis, et ita haerebis, ut per

kom aupt

e m

omnem vitam te jam amplius extricare vix

tionem t

Tofüis. Nullum ex omnibus vitiis tam facile

4 haerat

contrahitur, et tam difficulter emendatur,

quam vitium carnis.

Hlud quoque te moni-

; liprt

im neii

tum effe velim, ut fi-quos in hoc lapfos etfe

aliag &

refcias, non eos contemnendi, fed tibimet-

t ebnià

ipüi timendi materiam. inde fumas: arrogan-

tes enim Deus. facillime relinquit, ut proprio

ptiam *

lapfu fubmiffionem difcant, quam ex alieno

riculols

difcere fuperbe neglexerunt. In hanc rem

m2

maxime verum eft illud: Deus fuperbis refiftit :

qui

fmum fe

bumilibus auiem . dat gratiam,

m p

nium i

$. r156r.

r in

^

; qunid

Praemiii'a gravi hac praefatione jum ad

explicandam caítitatis, et peccati eidem. op-

pofiti indolem transeundum eft. ltaque in-

ter facultates hominis animales aliqua eft po-

tentia generandi fobolem , cui a variis abufi-

bus tuendae officium caítitatis eft compara-

fl

t

tum.

Iam hoc definiunt, dicendo: caflitas

U^ Ü

eft genus temperantiae, quo- appetitum , ufumque

Q

venereorum (id eft, potenF

jae generandi) recte

Y

j *

I

4

que-

li

l

328

Tmctams -duodecimusf

moderamur, ^ Xerum haec definitio . non dQ;

quo [

cet, quid in hac cauífa, rectum aut minus

nititu

ryectum fit.

Et dein.eum quidem, cui hoc

Colert

officium debetur, non item rationem, aut

offici

titulum, ex quo debetur, defignat: quod ta.

; füngi

men ad intelligendam . alicujus officii indolem

Tatnt;

praeprimis eft neceffarium *),

hs ve

Q «

.*) Illud quoque in hac caufa fOllïcftudinxem au'geft',

quod inprimis liic nulla detur parvitas materia

Droles

Drhic

prout loquuntur, id eft, quod omnis actio, dc

delectatio huc pertinens nunquam levem, fed fem-

tertun

per gravem noxam inducat; fiquidem plena. de-

liberatio accedat. , Idque. habet communis Theo-

bïhit./

logorum fententia: licet varias defuper rationes

flatuant.

Mihi ea videtur genuinaà effe, quod

f

hoc delectationis genus ex fua jam natura, ac fe-

ipfo actus exterioris initium ,

sl

et pars aliqua fit:

| d;ber l

prout infra explicabo.

| Jotg f

Alterum ambiguitatis caput in eo eft, quod

ffeih

inter tot delectationum genera, quibus fenfus no-

de li

Íter animalis, praéecipue interior abundat, faepe

obícürum fit, an is ad potentiam generantem, vel

lent,

ad aliam pertineat: non enim omnis illecebra,

Offii

quae ex alterius forma, et perfona captatur, ve-

iil

nerea *eft,

Scilicet res haec, ficut aliae. quam

Türm

plurimae non tim judicio, et verbis, fsd pro-

Fant

prio fenfu definienda eft. Nam age, et dic mihi,

quid e g. fit videre.

Qui vifü gaudet, facile id

the

intelligit: caeco autem nec ope longiffimae differ-

Cümp

tationis id explicabis.

, U

ribus.

Quod infgrius dicetur plu.

| Clor

$

1 ne

1562.

aliqu

. Ut itaque hoc oflicium feu caftitatem fe-

ftim

ex

liciter deüniamus , ea :acio, feu -titulus,

quo

| Q'lum

p .

Caput. XV.

3?9

001 di

quo hoc officium nafcitur, et quo deinceps

üt m

nititur, indagandus eft. Dic, cur caftitatem

C hr

colere extra matrimonium teneamur, et ego

en, at

officium caftitatis mox intelligam.

Iam ple-

quod

fumque pietatem in prolem nafcituram affig-

indolt

nant: perfractis enim regulis caftitatis, pro-

les vel.omnino non, vel certe mifera nafce-

tur-

inem 4

Sic e. g. permiífo actu contra naturam

proles omnino non dabitur, permiíffa vero

f mm'iag

; atb

fornicatione, et vago concubitu proles in-

; d

certum, ac proin quafi nullum patrem ha-

plent d

us Tl

b.e,bit.,/

t fatin

$ 1563.

d af

yn, t5

Sed inprimis quomodo aliquod oüïciüm

aüqua fi

d:beri modo jam poteft ei, qui nondum eft,

fors nunquam. futurus eft? Utique proles

d at

nafcitura nondum eft. Dein quid dicemus

fanlsti

de iis, qui prolem gignere aut nunquam vo-

it, t

lent, aut ne quidem poterunt? mNum his

qtem, Y*

ilb

officia caftitatis relaxabimus? . Et quidem fi

impuberes, virorum decrepitam, ac mulie-

ator, *

je Qu

rum maturam fenectutem, fteriles, prae-

fad prt

gnantes, et omnes, qui matrimonium con-

(it mi'fï'f

tahere prohibentur, aut nunquam volent,

[

computemus, pietas haec in prolem futuram

f0f diinï'

« p

quoad plures homines ceffabit, et longe pau-

ciores obftringet *). Atque exinde commu-

ne periculum, feu generalis praefümtio ab

aliquibus male in fubfidium advocatur: qualis

kem f

enim eft illa praefümtio, feu generale judi-

us, BX

cium, quod longe faepius falfum, quam ve-

NI

qUO

rum

330

Tractatus. duodetimus,

rum eft? 'Scilicet auctoritate magis, quam

(ate

ratione officia caftitatis hucusque defenfa fui

Cont

mihi videntur.

pis 4

*) Res in immenfum excurreret; nam bhaec, quam

8054

lo

aífignas, pietas in prolem, ipfi proli egregie no-

cet: nam hac fublata frequentiffime proles -mafce-

retur, et non raro in bona conditione naíceretur;

quae fub arctis hisce caftitatis regulis omnino non

naícitur,

Praecipue fi haec officia fub cautis qui«

P

busdam cqnditionibus relaxarentut,

lye

&

lentu

$.

I564.

ynr

PU

uare aliud, antiquius, et non ex for-

tuito duntaxat eventu petitum principium

Tf

caítitàti praeftruendum eft. Atque faculta

p

tes noftras in jure divino proxinte, et neuti-

quam in noftro jure, et arbitrio exiftere,

jam faepius dixi.

Unde iis non ni(i ad fines

a Deo defignatos, et quos ex facultate, et

Cor

in&

indole ipfarum facultatum intelligimus, uti

permiffum eft, omni earum abufu fevere in-

Ie

terdicto. Vide, quae füpra de abufu intel-

hi

lectus in negotio veritatis fcripfi.

flje

-

Tülo

N

. T5 5.

[

uare caftitatem definio effe ojïcz'z;m, quo

EUf

abufus facultatis generantis: probibetur.

Et fic

,füä

peccatum caftitati adverfüm nil aliud eft,

i

f

quam abufus hujus facultatis, ac proinde titu-

lus, quo hoc officium nititur, eft ipfa haec

lun-

3CtlltaS, quae ex fua indole, ac ex vo

tate

as

d

Capu; XV,

:331

j qui

tate Creatoris non nifi ad legii:imum ufum

fa Pa

conceditur.

Porro bonitas hujus definitio-

nis ex fuübfequentibus magis intelligetur, et

, qui

apparebit, omnia et /ola peccata carnis fub

hoc definitione contineri,

g m

ls n

ceretut

L

Qino i

$.. 1566.

auis qU

Porro abufis ifte vel ex eo datur, qudd

haec facultas ad actuüm fibi adverfum adhi-

beatur,. vel quod actum quidem. fibi pro-

prium, attamen inique, feu potius illegitime

adhibeatur.

ey f*

Prior ad peccata contra natu-

ram pertinet: de pofíteriore capite fequenti

nopi

facili

agam,

t n

$.

1567.

if

a lii

Peccatum vero contra naturam eífe ufus

cOrporis, aut potius animae *) ad actum fuae

at t

, 7

indoli adverfum, et meram contumeliam fibi-

'efe Y

metipfi illatam , diferte docet Apoftolus a):

j n

propterea tradidit illos Deus in pa[honem ignomi-

niae,

Nam foeminae eorum immutaverunt natu-

ralem ufum in eum ufum, qui efl contra naturam.

Suniiter et ma[fculi, relicto naturali ufu foemi-.

?

9

a8, exarferunt in defiderüs fuis in imvicem,

i !

l]

"

mafculi"im mafculos turpitudinem operantes, 'et

f

mercedem, quam oportuit, erroris fui in femet.

.ïd. el.[,

ipfis recipientes **).

j t

; hi

: *) Nam

VO]UH' |

&) Ad Roman, t. 26. et 27.

tu

Tractatus. duodecimus.

33?

*) Nam omnium fenfuum animalium principium eft

anima, quae etfi ratione praedita, et vera mens

fit, nihilominus eft anima, id eft, ad vivifican-

&T

dum corpus, et ad obeundos actus animales de-

I

fünata.

Nobile adeo:principium ab omni contu-

melia tutum effe omnino vult.

Niltale dàtur in

animalibus brutorum,, quae arbitrio noftro fub-

lr

ditae ad ufus arbitrarios adhiberi impune poffunt.

ter

Unde diverfos eorum coitus, fi propria voluptas

a

exinde non captetur, procurare non eft impium,

fie

&

**) En! nil nifi ignominiam in femetipfum, et pro-

In

pram naturam commemorat,

Quod etia: S. Au-

tü

guftinus b) hsec peccata explicando facit, haec

It

carnis dedecora et nova peccata, et priorum pec-

catorum paenas, ac probra efle docens.

t

$.

1568

Iam ex regula $. praecedente tradita fe-

quitur Imo, mollitiem, pollutionem , feu ftudio-

fam. effufionem feminis extra omne corpus

tem

tenti

effe peccatum contra naturam: de quo fcri-

41f

bit Apoftol. «)

neque molles — — regnum

&t

Dei po[fidebunt

Ttur

*) Videtur hoc peccatum a legitima generatione,

Wi

quantum ex fe, longiffime diftare.

Certe ex eo

eft magnopere deteftandum , quod facile incurra-

?

tur, et omnium diflicillime emendetur.

Eft non

raro non tantum poenitenti, fed etiam facerdoti

omni confilio deftituto pene materia defperationis.

Horret mens recenfere ea mala, quae per hoc

pecca-

) Libr. dé nat. et grat,. C. 22,

€) 1. «d Corintb. 6. 10,

i

put XF.

$38

w d

Peccatum inducuntur: inter quae fácilius*comme-

r O

moranda funt corporis et maxime ingenii debilitas;

ivificin

|*

morbi periculofi, mors ipfa, et integrarum fami-

ales d

liarum extinctio.-

Quapropter nemo facile male-

| CORt)

dictis ac deteífationibus 'eos fatis onerare queat,

dàtur d

qui alios ad hoc fcelus inducunt, et adolefcen-

T0 f

uam, immo ]am pueritlam réem parum mtelhgen-

poltu.

tem , ac fui incuriam praec1p1tanï unico tali actu

rolupt

centum , aut mille gravium peccatorum caufa exi-

npiun,

ftentes,

Quare modefte, quantum fieri poteft,

et in prn atis potiffimum adhortaiionibus monendi

&

inregri hucusque, ac innocentes, ut ad minimam

1 5 Al

turpitudinem fugianr,

oculas , audltumque aver-

tant,

t, ht

denique ut circa tactum proprii corporis

um p«

Ca umf"m fint:

nam pnnumeri flbimetipfis caufa

tuntae ruinae exiítere [olent.

$. 1569

u i

Ex dictis fupra facile quivis infert IIdo ad

fudi

genu

peccati contra paturam fpectare por-

tentu

Cof PU5

illud actionis, qua homo cum bruto

Ü fcn-

animante coit.

Scilicet nullum fcelus, nulla

atrocitas cogitari poteft,

in quod- humana

natura auxmo gratiae deftituta non prolaba-

vatiom

tur *).

g u

*) Leses quidem profanae veluti conftitut. Caroliri,

inautm

& non

articul. 116. contra hoc fcelus poenam rogi fta-

tuerunt

cul etiam beftia tanti criminis inftrumen-

anonï

tum ícilicet ad augendum. deteftationis fenfum im-

p( nitur.

Leges tamen facrae, quod fcxam, nul-

g

lam fpeciatim ultionem contra hanc enormitatem

PeM

fanxerunt:

fors ex eo, quod putent, in nullum

Chriftianum tantum nefas cadere.

$. 1570.

as

334

Tractdtus 1duodecimu5.'

*

$.

1570.

1

Sub ge-näre pecbati" contra naturam Iütïa

fpecies coitus duorum hominum ejusdem fe-

perfe«l

xus continetur.

Haec vero vocatur /odomía,

. Qui

ab Imperatore vero /celus nefandum: eoquod

Conir:

ex ejus fententia d) illud nefcire, et hinc ne

«plic

quidem nominare. expediat.

Ex eo autem,

quod hoc fcelus hominem fociumr* habeat,

(

ipfa mollitie, et Peflialitate, quam vocant, ute

pote quae crimina folitaria funt, deterius eft,

!) þe

*) Ius Romanum l. mox cit. poenam gladii, Caro-

"4

lina vero vivicomburium (per confuetudinem fors

in poenam gladii mitigatum) et infüper infamiam

WJQ

ipfo facto incurrendam conftituit.

Per jus facrum

[

laici funt excommunicandi.

C. 4. de excetf. Prae-

j D

Jat, item infames C.4. C.3. q. 7.

Clerici hujus

[

criminis rei privantur beneficiis, et a.forte cleri»

cali funt deponendi, et in arctum monaífterium

lw

detrudendi: 'immo per decret. S. Pii 5ti. Merren-

dwum etc.

Clerici fodomiam exercéntes, id eft,

faepius committentes funt degradandi, civili ju»

NT

dici tradendi, et inde ultimo fupplicio afüciendi,

Ms

$j5 I57Ie.

- Denique datur IVto peccatum contra n4-

las

turam etiam inter homines diverfi fexus: dum

fcilicet in membro a natura ad id non ordi-

Vi

nato ejus generis coitum exercent, ex quo

generatio fequi fimpliciter nequit, et fic fa-

b

cultate generante foede abutuntur.

.—g-. I 572.

d) L.35. C, ad leg. jul, de adulter,

Caput XVI,

335

NT

1572.

f Il

Hic quoque explicare oporteret actus im-

dem b

perfectos ad hoc genus libidinis pertinentes,

fadini

Quia tamen actus imperfectos, qui non funt

eOqunl

contra naturam, inferius explicabo, his rite

ainc f

exphcams illi quoque facüe 1ntelhgentm.

qutelm

Tate:

ant, U

CAPV'I DECIMVM .SEX Y VM

i ef

De peccatis luxuriae, quae mon contra maturam

j, re

QU?B dicuntur,

nem ff

infatit

$.

1573.

Ex . dictis 1566 patet, dari etiam peccata

carnis fecundum naturam,

$ fa&, u]ï

[f j

p

1574.

Diffücile vero eft rationem dare, cur «ales

actus ]UU Il turae repugnent,

t d

vftertt

1575. et 76,

Aliis pietatem in prolem nafclturamæ

Ti

aliis alios titulos affignantibus.

Xl &i

1577 — $0.

Peccata carnis fecundum naturam fre«

ii v

pugnant juflitiae ;

ciani

I581. et 82.

Et fimul funt impietas in natlvam

hominis dignitatem.

"11f

1583.

Unde definitur peccatum carnis fecundum

naturam j

(ut

od

ä

1584. Ex qua definitione deducitur I. id genus

f

peccata et juílitiae, et praecxpue pietati advexfa

j

effe ;

j i

$.

1585. 2. Nec malitiam horum actuum purgari

qualicumque confenfu,

p

[j

$. 1573

Traciatüs duodecimus.

5536

5.

1573-

D

troli -

isque

Abufus facultatis generantis, feu peccá:

Df u

tum caítitati adverfum confiftit vel in eo. ab-

poteft

ufü, quo haec potentia ad actum fibi adveme

fum, de quo hucusque actum eft, adhibetur,

velin eo abufu, quo haec potentia ad actum

Ali

quidem fibi proprium, fed illegitime, et ini-

t loc

À lic

que ufurpatuþ: prout fupra $. 1566. dicebam,

$.. 1574.

ftri fo

itpler

üulo -

lam ufus foeminae naturalis quidem, fed

extra matrimonium factus foedus, et juri nà-

tiit,

turali contrarius effe

dicitur ab omnibus;

i vel

Quam certum id eft, tam arduum accidit

Vficin

eam rationem affignare, per quam hosce actus

ipfum jus naturale abominatur.

Atque haec

caufa obícura eft adeo, ut aliqui fufpicaren-

tur, fornicatio forte fola lege Dei arbitraria,

COntr

feu jure pofitivo, quod vocant, prohibita

effe, merito ab Ecclefia exinde damnati.

liyi,

m a

$.

1575.

-

i.

mflgmw

Plerique hic ad pietatem proli nafciturae

Othie

debitam confugiunt: quae ratio quam infirma

em*, 04

fit jam fupra explicavi.

Hic fequentia ad-

Quis

Ea

dere Juvat.: Inprimis parentes non omnia,

fed communia folum emolumenta debent,

Acto

prout patet in matrimoniis conícientiae, pro-

ut vocamus.

Item fi mater dives, vel certé

& ftupratore copiofis pecuniis inftructa fitj

Ti

proli

—

N

Caput .X VZ

337

proli- jam fatis;prov-if'um eft. Dein fi mulier

