Gg551-4_1

»

—

m

8

b ln a

—

p

p

—

LT

3.

m

—

-

i

s a

N

Jw.

s.

-

Ls n

— tunxnw:.f

ERE a

r

MENMQQUE , vtl

.

ERE

v*

3

5

L.

E

D

X

^

i

:

QUE VT

**

3

D d

ET

n

«

98

: *»..Wv.

i

M d

z5

a

)

E

ts

294

h

*

h

*

2

9s

y

hd

s*

r d

EUS

CM

"-

VY

ie

^

D

n

&

T

M

w

t

»

T

2

A

m

M,

-

m

d

w

En

L

s

--

z

«*

$^

1

o

E

p

ce

:

3

E

É

*

"A.

h

p

i

D

P

"

h

W

V

at

x

E

3.

a

*

L

*

d

^g

3

*

p/

E

H

x*

49

L

W

"*

g*

d-*

Ó

V

T

»

m.

(

*

*

h

$

if

m *

E

";

s

DC

E

"

f

s

.*

X*

A

i

Ps j

E«

s

2

?5

*

i

P.

s

E

r

N

*

3

d

E

,..r-

st

IN E.

LA

A

4

»

*

E

H r

^

D

**

*

2

r

^

PC

A

D

E

21

&

m

t

w

Pa

IT

:

g*

-

P

a

R

z*

3

$8 s.

x

om

]

H

d.

de

w

a

—v

x

*

A«

"

n

"

É

l3

x

E.

*

z

»T

.g."

MJ

r

s ^

a

P

j*

-m

$

:

P

n,r.

s

"

*

v

4.;.,

Mi

Hs

-s

"

xdto

A

b

d

y

P

s

d

*

TT

z

E

s

EE

3v

As

*

«

A

4.

-*

ER v

vf

uT

E

M

s*

"

»

W

p

"u

*

sE

«

E

»

d-

EM

*

"

*

w*

.m

h

AE

A

Ü

*

u

*

1'

E

.h

r

r

P

3

Y

*

z

E

*

H

d

^K

E

i«

x

Ir

i

:

.!

:

.

w.,

ER

ii

g

RE

At

X

*

v

&3

$

b

f

E

et

a

L

E

s*

g

m.

:

ATE

Mm

* 4

1

av

I

w e

.W.

"

E

y

T

f

"

*

P Ed

«»M

*

B

"

:

5

CT

T

x

»

"

MO

W

4

5

NS

RA

.JW:

*

.,J

d.

&

/w-

^

*

o

n

M.

-t

x

A.

E

zi

às

j

-

u

dv

1j

a*

s

Mi

LE

af

Q3

i

-,M

LE

&

^ DA

"

»*

$

N

U

*

D*

ts

UY

D*

X

X

x

:

z

t

u

"

V.t

$

c€e

Á

M uU

**

AE

um

As

x

t

*

rl

g

VrEtROS

*

.mn

d

QU

*

"s

*

*

M.;

*

$ob

zv

vt

v

*

G

W

x

z

j*

EU

*

1*

^*

.w

P*

»

:

:

u

*s

PU.

:

r

v

at

4

u

x

D oPIS

U*

x

Pt

x

«

j

n

N g.

r

r

EC OR

meud as

o

.

Mi

»

x

m

*s

w

N

23

A.

AU

p

p

w

P

.

"

*

*

R

"

A

--

A * a*

&v

*

É

$

i

s

ET

N

LP

a.

**

a.

NV

Ms

L

NY

z.

PA:

hi

dH E

*5

A

2

p

4 M

..H

LA

As

.-..H.

Xx*

a

TP u

Y

t

GE

as

*

ia

pusa

m

a

"R.

ha

E

A

m

.

um

*

P

d

E

3

us

»

U Es

m

*2

r

d-

2

-

A

u

T

A

H2

*

Dd

*

3

i

j

bo

a

EEE

av

TE

3

s

E lp

ib od

du RH

PC

R

D

Is

i

x$

D.

i

[*

ss

p

ARTTE TE

3

s.

w

EE

RA

þmac

U

fsl

m.s.

B

Fs

x

ORTA

W

N

5

AE

t i

M

r

Rs

m

IT

MR OU

4 m

.

w

j

ss

-

s

:

r

rü

n

MT

Vs

3

-

2

*

n

D

*

hd

.

x

:

2*

T

CA

d

d.

zi

x

2

E

du

2

-

As

*

ii2

E

n

E

X

m tl

x

AR

x

das

i

m

Nücieis

w

as

fs

D

k

REO

m

.u.

t

E

A ii

——

—

--

NB

ia

ia

z

P

*

AE

z

s

NI

-

MUET

TOAN

—

g s

—

€um

-

b

—

i

—

um

m

;

z

Pl

z

——

i

E

us

m

-afb

N Y

iav

2

at

gf

s

&

fs

u

v TAU CR Q r a

-

Eb a

z

v D g

Scteu

dca

T

VU

m

——

ia

a

—

o

ia L

erge

s

-

i

ais

n

ER

m

m

s

&

-

KOb

b

e

)

9

Á

N12«526079227 021 Lj US

[

TL MM ...... l

i..& g,x

P. FR. HERCVLANI OBERRAVCH

In

ORDIN. MINOR REFORMAT,

Ie

Mu

li

d

0

THEOLOGIA

I

f

le

MORALIS

TOMVS QVARTVS

CONTINENS 'TRACTATVS DE CHARITATE

THEOLOGICA, DE CHARITATE IN PROXIMVM

ET DE VIRTVTIBVS MORALIBVS.

ha d o ——

t'—

*

BAMBERGJE ET NORIMBERGAE

MDCCXCViiI

—

—

—

c

—

d

As

at

ii

"GE G CEDSSuss-

-TRACTATVS DECIMVS,

DE CARITATE DEISPECIALI, SEV DÉ

,CHARIiATE THEOLOGICA.

In--hac jam, quüm de caritate Tpeciali tibi

exhibeo, tractatione illud. ne

gotium agi

: facile intelliges,

quod inter omni

Á

a non quie

dem amplitudine fua,

bene 'vero gravitate,

dignitateque eft fümmum, et ex fingulis fine

omhi comparatione primum, Ex immenfa

item Dei Majeftate hic quidem, et utcunque

defcripta etiam in reliqua inferiora officia

lucem quampiam, et infigne robur derivari

videbis; atque hic denique füummum

&nimo

ardorem percipiens te in ipfo apice rei mo-

ralis conftitutum effe, facile fenties.

BUb um s

A 2

CA-

*-

"Jractatus. decimus.

CAPVT .PRIMVM

| !

De natura. caritatis fpecialis,

j

Sl

1196. Per fidem, et fpem intellectus hominis,

ö.

1197. Etper caritatem ejusdem voluntas mire per-

ficiuntur.

:

$.

11898. Praeter caritatem Dl generalem | fpecialis

*

[

quaeplam in praefentl explicatur.

QO

$

i189. Voluntas Dei aeterna, ac 1mmutab1hs rebus

omnibus,

S.

I190, .Et fpecxatxm actibus morahbus eft prima

lex:

Licet eadem in dxverf $ cu'cumf'cantus diver-

ä.

r19I.

fas vices. fubire foleat.

Has porro . c:rcumüantxas voco debendi titu-

$.

1192.

los, q

uorum ahqul funt infiniti alu vero finiti:

$.

1193. . Ex prlorlbuq omnium pr1mus eft ipía Divi-

nitas.

SO

1194. Cui proxime fpeciale caritatis officmm de-

:

betur.

$.

1195. . Quod. ulterius probatur.

|

1196. Quidquid fpiritu Deiftarum plem contta

objiciant,

Ex qua deéfint-

Z

1197. Definitur caritas fpecialis

tione

1198

Sequitur Imo, praeceptum illud: diliges Do-

minum Deum t

uum etc, non ad folam caritatem

fpecialem pertinere.

5- 1199. Et lido, hanc folam juftitiam non conferre.

IIltio gratiam fanctificantem non

$. 1200. et I2O0I

in fpeciali tantum ,

ífed in generali, ac plena cari-

tate confiftere.

$. 120

ov Eaput o

$. 1205.

Quae quidem

tanquam juftitia generalis

omnem iniquitatem, feu 'omne peccatum fibi ad-

verfum habet.

$

1203. Immo varia offidia Deo proxime exhiberi

folita non ad hanc, de qua hic agimus, caritatem,

fed ad religionem fpectant,

u

$.

I204. 5 6. 7. Omnes virtutes in aliquo fenfü

funt theologicae, ac ratione infinita nixae: in quo

il

fenfu omne peccatum iis eft contrariu

m, ac maü»

tiae quodammodo infinitae,

]i

$.

I208. Aliquae tamen fünt fpeciatim' theologicae

ut adeo divifio in virtutes

n

lgg« firma maneat,

Wtheologi'cas, ac mora-

w

$.

II86.

Poftquam de fümmo genere virtutum, id

eft, de ftudio juftitiae, quod eft amor Dei

Yl

generalis, egeram; exinde ad diverías fpe-

cies, in quas füummum genus virtutum divi-

i

ditur, defcendens,: de virtutibus theologicis

in genere, et mox fpeciatim, de fide, et fpe

tractavi. Atque per haec perfectae mentis

iÜ

elegantiffimam tibi imaginem pinxi. Mentem

enim in folo Deo, et firmiter adeo niti de-

]

bere, dixi, ut omnis curae expers, et vinci

neícia adeo füperari nequeat, ut nequidem

)

commoveri poffit,

aeternae pacis vivum

jj

quodpiam exemplum facta.

f

$.

I197.

0

Sed 'etiam voluntas ejusmodi menptis,

i

et foli jam Deo per-

omnia creata fuperantllss

9

fecta

m

6

"TIractatus: decimus;

x

fecta caritate inhaerentis, ejusmodi, inqüani,

h

voluntas in nullo jam deficiens totius per-

f

V

fectionis ambitum explet, ipfam exinde bea-

titudinem adepta. Animae in Deo invicte

q

3

confidentis, eümque perfecte amantis feli-

d

cifimam conditionem verbis nemo exprimit,

ü

immo etiam fola cogitatione in praefenti vita

nemo vere aílequitur.

N

$.

II98.

l

|

t

Sed fub: gehere caritatis genemlü non tane

tum fides, et fpes, fed infuper alia caritas

l

fbecialis, et de qua in praefenti agitur, con-

[

tinetur, cujus proin virtutis, tanquam Oimm-

nium nobiliffimae, indoles diligentiffime eft

|

explicanda,

I

$.

II89.

Quod quidem vel ex eo magnopere eft

neceíilarium, quod 'Theologi caritatem ge-

neralem, et hanc, quam theologicam voca-

[

mus, in eandem naturam mifcentes, in de-

fcribenda re morali ingentem confufionem in-

duxerint. lam ut legitimus doctrinae morali

ordo conftet, fequentia notare, aut potius

repetere juvat.

S

J.

YIO9O.

Divinam voluntatem, prout.ea rebus omQ

nibus in quocunque genere imperat, veteres

b

legem

"d

Caput I.

,

legem aeternäm, aliquando rationemc immue

i

tabilem, et quandoque regulam neceffariam

D6

vocabant. Idque non eo feníu intelligebant,

jj

quod tale decretum Deo liberum non fuerit,

fdl

aut quod ad illud concipiendum, aut eden-

[]I

dum ratione aliqua permotus fuerit; alias

Va

enim lex haec non fuprema, nec prima fo-

ret, utpote quae ex praevia aliqua ratione

ortum ducens, eidem velut fubdita famula-

retur.

Quare legi huic gloriofum aeternita-

tis, immutabilitatis, ac neceflitatis. titulum

ie

ex.eo tribuebant, quod mens noftra, quae

tj

hanc legem fibi femper praefentiffimam habet,

)u

eandem íine initio, et cauía exiftentem, et

fic aeternam, omnibus viribus fortiorem, ac

1

proin immutabilem, non aliena, fed propria

virtute fubfiftentem, -

proindeque neceiTaþiam

FII'e ) claþe; confpiciat.

&

Ü

$.

II9I.

"

Prout vero eadem fuprema Dei voluntas

0

actus hominum liberos fpeciatim regit, rur-

fus vocabatur lex aeterna Dei: fed in hac

n-

acceptione eandem infuper legem moralem,

jl

fupremum jus, primam juflionem, aut divi-

nam juftitiam nominabant.

Eadem vero di-

vina voluntas per rationem naturalem cogni-

ta, eft jus naturae: fi véro per lumen fidei

eandem. edoceamur; tunc

f r

jus Dei poþti*uum?

vel arbitrarium effe dicitur.

l

$

À 4

$. 1192.

—

"Iractatus. decimus,

$.

II92.

Häbänt quidem fublimia haec duo jura

diverfos fines proximos, diverfa auxilia, di-

ECHQDRERPRENEEENN

ft

verfam materiam, circa quam verfantur, di-

&

verfos modos, quibus cognofcuntur, diverfa

denique tempora, in quibus obligant paucis

p

diverfiffias circumítantias: in prima tamen

fua indole, atque in primaeva obligandi effi-

E

cacia, cum fint merae legis aeternae partici-

h

pationes, habent eandem aeternitatem, ean-

l

dem neceffitatem,' eandemque divinitatem,

ü

manentque per folam circumftantiarum diver-

fitarem difcreta.

Unde reapfe omnes caufae

]

morales ad hanc folam quaeftionem redu-

f

'cuntur:. quid in his circumftantiis vult Deus?

q!

l

$.

I1193.

Has porro circumfítantias, et rat'iories;

ex quibus obligationes, nafci videntur, debendi

titules vocavi; pro quorum fcilicet diverfi-

tate divina voluntas diverfimode' nos ftrin-

gere folet.

Aliqui horum titulorum funt in-

finiti, ac divini, quibus intellectis vim vo-

luntatis. divinae infinitam -fentimus, ita, ut

obligatio inde/percepta non tantum ex lege,

quae obligat, fed etiam ex modo, quo ea

obligat;;. aliquam infinitatem trahat. 'Sic,

quod jam alibi' dicebam, nonne maxime, et

ultra. oómnem. modum 'eft debitum, ut infini-

tae veritati credamus? ut infinitae fidelitati

fg;uyiünïe fidamus ?

L

$. I-'I 94«

3.

"g

Caput I.

9.

II94.

UTF

Sed quid putas, an non aeque, id eft in-

(

(i

finite juftum eft, ut divinam, excellentiam,

et immeníam majeftatem digne colamus, et

r

(

omnibus, quibus licet, officiis fpeciatim , et

proxime propter femetipfam profequamur?

d

Varia, et ex variis titulis debemus; verum

fí.

an putas, aliquid magis, ex quocunque titu-

J

lo, debere nos poffe, quam ea, quae Deus

[]e

fibi nulla alia interveniente ratione ob folam

y

divinitatem petit? Et haec eft illa caritas,

3

quam f£beologicam vocamus, et quae ex fingu-

H

lis officis principatum tenet: licet ipfamet

(]e

füb genere generalis caritatis, ac ju[litiae tan-

N

quam fpecies omnium nobiliffima continea-

tur. Velan forte negabis, ex omnibus ju-

ftiffimum. effe

mus ?

, Ut Deum, qua Deum, colg-

d

j

$.

II95.

|

l,

Omnia equidem officia moralia primo, ac

ultimo nonnifi Deo debentur, et exfolvun-

)

tur: eoquod lex aeterna, feu voluntas Déi

!

fit prima ratio omne debitum praefítandi;

0

nam quidquid bene fit,

Deo fit, quia ex ejus prae-

À

cepto fit à). Attamen aliqua proxime ex im-

um

menfa divinitate fua petit: dum alia ex diver-

j

fis, longeque inferioribus momentis exigit.

)

Nam fenfüm mentis tuae intimum tenta, et

[

h d 5

quae-

a) S. Auguftin, Enarrat, in. Pfalm, xoo,

-

IoÓ

"oractatus decimus.

Ü

quaere ex teipfo, an accepto aliquo benefi-

cio, grati animi penfum exfolvere Deo non

ql

li

placeat? ^Num cognita eminentis hominis

dignitate.Deus non exigat, ut eundem pro

eius merito reverearis? Petit haec fane Deus,

t

vel, fi mavis, haec omnia aeterna aliqua ju-

ftitia, quae reapfe Deus eit, ftricte exigit.

[

Si vero haec juftitia exigit, ut quemque pro

i

fuo gradu honores; quantopere eadem jam

inftabit, ut divinitatem ipfam pro fua, quam

habet, infinita praeftantia digne colas? Sci-

licet eadem juftitia, quo major exigendi ra-

tio datur, eo véhementius urget; et fi ratio

exigendi fit infinita; infinita quoque vi ad

g;usmodi debitum exfolvendum: movebit.

$. II96.AVX

ïg

Hic vero aliquis Spiritu Deiftarum male

afflatus iterum oggeret? ,,Quid Deus amo-

,rem aut cultum a mente creata exigat, qui

,nullius eget, et fibi fufficientiffimus eft?

1Num forte honorem a nobis accipiens bea.

,tior evadet ?

Sed dicas, rogo, cur mundum condide-

rit?

Num ex eo tempore felicior, aut glo-

riofior eft redditus? . Cur blasphemiam, per-

jurium abominatur? Vel forte ex tua do-

ctrina nullam illius injuriae, quae fibi proxi-

me infertur, curam habebit? — Qui enim nihil

adquirere, ille nec perdere, aut pati aliquid

poteít. Sed fcilicet noftri amore, atque ad

utili-

s

- Capet I;

II

ef

utilitatem noftram fecit omnid, et illä uti-

I

que mentitus fuerit, qui de Deo fcribit »):

I5

unioer(a propter [emetipfum operatus efl. Dominus.

J

Qui jam poft infinitos annorum milliones

ls

tandem nobis benefacere incepit, tardus no-

]

ftri amator eft. Si vero haec omnia dicere

glt.

audeas; hoc unicum, rogo, ut nos edoceas.

Jü

Scilicet. quaenam fuit ratio, quae ad nos

1]

creandos Deum permovit?. Vel haec ratio

fl

erat fola Dei voluntas, vel nos eramus ratio

Md

Deum movens? Si haec ratio fit fola Dei

fv

voluntas omni ratione anterior; jam verum

il)

eít, quod Deus propter femetipfum nos con-

1]

diderit: fi vero nos pro ratione nos creandi

afgnes; tunc paradoxum, quodque fecum

ipfo pugnat, loqueris: nam antequam Deus

nos condiderit, nos eramus nihil, ac proin

ratio nos creandi. effe non. poteramus; alias

J

Deum id, quod eít nihil, moviffet; et uti-

[)

que, quod dictum jam eít, nos ante creatio-

ii

nem eramus nihil; ut nihil dicam, .in hac

i

doctrina nos noítri ipforum cauíam futuros

d

fuiffe.

Veriffimum itaque manet, a Deo nos

non propter nos, fed mere propter femet-

v

ipfum conditos fuiffe.

Benefecit nobis Deus,

p

dum os totos ad fe condidit, et, prout

r

alibi jam oftendi, peffime nobis confuluiffet,

je

fi nos non totos propter fe, et ad fe feciffet.

l

Palmaris vero, ac prima ratio ,, cur Deus

"N

cultum et amorem a nobis fibi petat, eft ea,

d |

i

quod

iL

b) Proverb.x—fö. I4*

Sibupa i

I2

Tractatus. decimus.

ï

fa

quod Deus eundem fibi velit. .Ne quäeras,

cur Deus aliquid velit: nam voluntas divina

|

|

'Tale autem

it

nefeit rationem fe priorem.

quid. Deum fibi velle,.fenfus intimus loqui-

W

0b

tur, et teftatur, quo nobis penitiffime con-

fcii fumus, juftum, ac proin praeceptum effe,

o^

t

ut bonum infinitum , quantam vslemus, amo-

re infinito profequamur.

Dele hunc fenfum

]i

in mente noítra, et tuam fententiam adopta-

i

Q

bimus.

Ya

IK

$.

I197.

H

]i

Quapropter fpecialem hanc caritatem fe-

dl

quentem in modum definiendam effe puto:

f

caritas efl wvirtus tbeologica, qua Deus proxime

Q

propter infinitam excellentiani , feu propter [emet-

ipfum, fuwmume diligitur, et eo, qui ipfi foli debe-

iur, bonore afficitur.

Ut adeo fola, et omnia

latriae officia ad hoc genus virtutum fpectare

debeant.

Nam de amore proximi in prae-

j

fenti elucubratione tractare,

minime mihi eft

l

propofitum.

$.

II98.

ä

Ex hac jam definitione fequitur Imo maxi-

mum illud caritatis praeceptum: diliges Do-

minum Deum ituum ex toto corde tuo, — — &

ex omnibus *viribus tuis, non ad hanc folam

caritatem /pecialem, fed etiam ad generalem il-

lam, de qua tractatu fexto agebam, perti-

nere.

Licet enim officium hoc, de quo in

prae-

Caput L

13

1?&8,

praefenti agimus, ex fingulis fit omnium no-

Vi

biliffemum,: et fine' comparatione fümmum;

attamen non omnia in fe concludit, nec om-

lï&!?l

qul

nes vires noftras depofcit fibi: Equidem Deus

AU

ob infinitam dignitatem fummam reverentiam,

3

obfervantiam, ac cultum fupremum jure pe-

10

tit: eas tamen facultates, quibus humano ge-

fl

neri, civitati, parentibus, aliis quibuscun-

(d

que, ac denique nobismetipfis o^fequia ex

varis titulis debita praeftareé poffimus, has,

inquam, facultates, res, temporum fpatia

nobis libera, et a cultu divino immunia re-

linquit.

1.84

Sicüt enim Deo, qua Deo nihil,

l:

aut parum dare eft impietas omnium fümma;

Q;

Wil

fic omnia cultui divino impendere, reliquis

ofüiciis ingens praejudicium affert.

l

$.

1199.

J

f

Ex mear hac, quam de caritate trädo.,

La

doctrina videtur, IIdo inferendum effe, folam

Ü

hanc caritatem theologicam hominem lapfum

Deo haud reconciliare, nec plene juftum

efficere,

Qui enim j«flificare, id eft, omnem

juftitiam explere defiderat, ille non tantum

j

Deum pro ejus dignitate colere, fed omne

)

debitum implere, atque omnia

| officia exfol-

l

vere tenetur.

li

$.

I200.

j

Ó

Difputatur inter "Theologos in quonam

!

babiiu, feu dono divinitus infüfo coníiftat

e

gratia

Sadcocs

14

Tractams decimus.

gratia. þmctijïcans; quae quidem in toto regno

M

gratiae eft dos fuprema, reliquas omnes non

tantum excedens, fed praeterea iníuperabili

(

Scilicet do-

quodam nexu fecum trahens.

ïm

num, et babitus fidei, ac fpei, dona item fpi-

)

dl

ritus fancti, ac reliqua animam jufti exor-

Dnantia decora, gratiam fanctificantem tan-

H

Q

quam miniftrae reginam fuam nunquam non

aífectantur.

Aft hac infuper gratia fanctifi-

(

cante ftupendum illud, quo. in filios Dei ad-

Optamur, et haeredes legitimi caeleftis regni

infituimur, et qua denique ad tantam evehi-

mur dignitatem, qua extra divinitatem major

li

non intelligitur, hac, inquam, gratia fancti-

[

ficante ftupendum hoc jus conc.ipetur.

wpe

f

$.

I20I.

i

U

Iam hanc tantam gratiam aliqui volunt

confiftere in habitu caritatis theologicae: dum

N

t

alii eandem donum ab hac caritate diftincctum

aliquod effe, . contendebant.

lam ex notio-

J

ne caritatis theologicae $. 1197. inferendum

eíffe videtur IlIto, gratiam fanctficantem non

in fola theologica, fed in caritate generali

:

confiftere.

Non enim illa fola, fed hac de-

mum plena juftitia abfolvitur, vereque, ac

:

per omnia jufti efficimur.

ui Deum pro

'fua dignitate plene colit, ille in parentes im-

|.pius, et in alios perfidus etc., et fic extra

|

g£ratiam manere poteít: ficut, qui reliqua

omnia rite implet, in cultu tamen divino de-

CiE:

Caput 1.

I5

Q

Hcit; vere juftus, ac Deo amicus effe nequit.

0

Scilicet; caritas theologica juftitiae pars tan-

jl

tum aliqua, et ex omnibus praecipua infüper,

Q

non tamen fe íola eft confummata juftitia.

þi-

Denique omne peccatum, quo gratia, et

J«

amicitia Dei deftruitur, caritati ac juítitiae

li

generali, neutiquam. tamen omne peccatum

j

caritati huic.fp

eciali,; de. qua in praefenti

j

I-

diqutamus, adyerfatur.

l

$.

I1202.

uarer verum manere videtur, gratiam

I

fanctificantem eífe babitum caritatis quidem,

^fed caritatis, ac juftitiae generalis: et omne

peccatum efTe defectum caritatis, ac juftitiae,

feu genus aliquod iniquitatis, prout in tra-

ctatu de fuprem. gener, virtut. dicebam.

Iam

audiamus. Apoftolum defuper difputantem:

Si fcitis, quoniam ju[flus efl; [citote, quoniam et

ommis, qui facit ju[litiam ,. ex ipfo matus eft,

Videte, qualem caritatem dedit nobis Pater, ut

. filiüi Dei nominemur, et fimus, — — — — Cha-

rifimi! munc fili Dei fummus: et nondum ad-

paruit, quid erimus, — —

Omnis, qui facit

. peccatum, . et ini

qzaita€e1n facit : et peccatum e[i ini-

quitas. c).

$.

1203. *

Equidem Deo ex variis titulis. obftricti

furqus, quales non tantum infinita ej

usdem

[

exclel-

€) 1. loann, 2, 29« et fe4.

16

Tractatus - decimus.

excellentia, fed etiam dona maturae, et gra-

fe

Yi

tiae fünt: haec tamen non funt de fe infinita,

vel, fi gratiae fanctificanti, cui feiix: aeter-

t

m

nitas ex aequo debetur, aliquam ex hoc quafi

infinitatem vindicare velis, hoc genus infi-

Die

0f

nitatis erit creatum duntaxat, ac minime di«

vinum. - Atque exinde'facile intelliges IVto

(j

l

J

oficia Deo ob ejus beneficia qualiacunque

ä

l

debita, non ad caritatem hanc $. 1197. defi-

Wi

nitam, fed ad virtutem moralem religionis

Licet. enim "Theologi, aliique

pertinere.

officia, quae fupremo Numini tum ob pro-

priam ejus excellentiam, tum propter ejus-

dem beneficia liberaliter tributa exfolvuntur,

fatis ac. pro-

fub religionis nomine incaute

äu

mifcue accipiant ; baec tamen

tota aliqua in-

Nam debitum,

finitate inter fe differunt.

quod ex ipfa infini

tate proxime nafcitur, in-

V

finite majus eft ill

o debito, quod ex aliqua

re creata, licet

M

vmulcqm eminente » or;gm

li

ducit.

$. 1204

li

lt

Hic vero Aquaef*cionem- difficilem fane mo-

vebis, an fcilicet baec fola caritas fpecialis,

de qua in praefenti opere tractatur , vel an

generalis illa, de qua antea difputavi, et quae

omnes virtutes füb fe conplectitur, tertiam

virtutem "Theologicam conftituat. Et fane

ä

Patres hanc divifionem in caritatem genera.

le, ac /pecialem ignoraíffe, aut, quod forte

verius

t

- Caput. L.

17

Q

vei*ius eft, eandem dilucide

defcripfiffe haud

"

videntur. Omne

S equidem virtutes ad cari-

hr

tatem aperte ac füepiffime revocant: fed fi

tuí

omnées virtutes de genere caritatis fint

; per

inü-

neceífariam confecutionem dicere debeb

d

imus,

omnes virtutes etiam morale

s effe theologi-

V

cas: atque exinde illam, qu

a alias virtutes

T

tbtologicas, alias vero morales

tantum ftatui-

efi

mus, divifionem fcholafticis,

D

alisque fere

univerfis maxime invitis abolere

Ts

cogemur,

1Ü

NT ISÓS, -

jl

J

Puto itaque,

omnes virtute$, etiam eas,

quas morale

dole effe th

$ duntaxat vocamus, ex fua in-

'in-

L

eologicas, id eft

, tales, quae ex

[l

caufa infinita nafcuntur.

Atque hujus afer-

i

tionis certa ratio füppeter

e videtur,

Omnis

u

vir;ü*s,

et actus honeftus

alicui legi morali

entaneus effe debet; c

um tota honeftas

is nil nifi

mo

conformitas actus cum le

ge

1 fit, prout omnes fatentur.

lam in

omni le

nite bor

]a

&e morali latet voluntas divina infi.

. immo haec voluntas eft lex mo-

Q

ra;lis unic

g.

Unde omnis actus honeftus re.

Ij

apfe cum v

oluntate divi

na conformis effe

4

debet: ut ad

eo is infinita.

non nitatur..

ratione. nunquam

ij

O

mnes virtutes et rectas actio-

f

nes, quibus divi

nae voluntati obfecundamus,

I2

merito exind

? amorem 1£)

h

ei effe, palam alibi

evictum eífe puto.

:

* « dom. "1 V

B

$. 1206.

ag

"Tractatus. decimüs, -

18

$.

1206.

N

0f

Quad per rationem contrariam aeque de-

l)

moníiratur. Per quodliber peccatum chari-

(0[

tas affligitur, et, fi

grave fit, evertitur peni-

J

de digniffimum. lam

tus, poena aeterna proin

D

quodlibet peccatum caritatem oppugnare non

poífet, fi caritas cuicunque peccato non ad-

verfaretur: neque infinitam poenam mereri

poffet,

nifi rationem inünitam violaret. Ve-

ff

rum itaque manet,

omnia delicta moralia

n

caritati adverfari, et eorum quolibet Deum

neceífario offendi.

Quae quidem in toto

ly

(der

tractatu de caritate generaii latius differui.

Y

1fi)

$. 1207.

p

n

Atque haec etiam fententia Apoftoli effe

ne-

&

videtur. Qui inprimis fummam carit

bi

ceffitatem explicat, fcribens: Si lingu

05

t

num loquar, et Zingelorum, caritatem auit

[

babeam ; factus [um velut aes fonams, au

j//

s

balum tinniens, — Et fi babuero propbetiam , €t

mocerim omnia my[fleia: — — et fi babuero

T

omnem fidem, ita, ut monte

s transferam , cari-

b

tatem autem mon babuero; mibil fum etc. Dein

]

vero omnes virtutes ad caritatem revocans

pi

pergit: Caritas patiens efl, benigna efl, — —

Y

omnia fuffert, omnia credit, omnia fperat, omnia

Ítem omnia vitia eidem contraria

l

f«f inet.

effe afferit; Caritas non aem

ulatur, mom agit

efü ambitiofa, non

Z?eïPeïG"t, non inflatur, mon

cogitat '

"—

Caput I.

19

cogitat malum.

Et, ut

intelligamus, in his

K

r

omnibus de caritate tbeolog

ica difputaffe Apo-

Chtte

ftolum,

totum caput fequentem in modum

&i

Ylas, iria baec:

concludit: INumc autem manent fides,

fpes, ca-

d

las d).

major autem borum eft cari-

J

m

I208.

$.

eret

Ve

N&que' exinde inanis eft illa virtutum in.

morales et tbeologicas divifio.

vala

Licet enim

um

omnes virtutes fint caritas,

ac proinde theo-

logicae, id eft

t00

. x infinita ratione defícen-

dentes: aliquae

tamen earum proximam ratio-

nem in re creata habent.

4

licet ?rima earum

Tatio nunquam non fit Deus

*

Aliae porro et

proximam, et primam ratione

m ex Deo ca-

d

piunt, non tantum , quoad

fubftanti

am, fed

etiam, quoad modum infinitae.

j

Unde velut

il

bis theologicae ac infinitae funt,

nullum, nifi

Il

ex imbecilli noftra obfequendi fa

cultate limi-

lle

tem admittentes,

Quare fpecialis haec cari-

»

tas, quam in pr

l

aefenti fcriptione explicsn-

titi

dam mihi fümo,

aeque ac aliae virtutes ex

radice caritatis ex

O0f

[

furgit, et,

quantum ad g«-

"!5 , eandem cum

lis naturam participat,

Dl

quoad /peciem vero fi

J5

ngularem infinitatem fibii

propriam habet, fup

remus fuper reliquos ra-

mus, et in pulch

!

1

1

errjma 'arbore altiffimus-

u

apex.

(

.Blzd

CA-

fil

l

d) 1. ad Corintb, 12,

ii

Tractatus. decimus.

20

CAPVT SECVNDVM.

[j

fii

Merita, et actiones. Chrifi pro primo caritatis

la

——————

[pecialis fonte flatuendae e[Je videntur.

Ti

Ie

S.

1209. ]lam ad intelligendam hanc caritatem fp'ecia-

d

lem notandae funt rationes, ex quibus ea debe-

j

tur: et dein illa officia , quae debentur.

DN

,

I210. et If. Pro beneficiis gratiae, ac gloriae haec

It

caritas non debetur.

(

1212. Eoquod haec dona fimpliciter infinita non

fint,

(

üi

ï

1213. Propius hoc

?pectant merita, ét actiones

(

Chrifti :

p

1214. Licet harum dignitas e:iplicari vix poffit.

1915. et 16. Ad ea quippe Omnes felices aeterni-

Eu

tates nilil funt:

t

- :

ä

1217. et 18.

.Ex harum quoque Chrifti actionum

(

bonitate rite intellecta omnis ,

qui ex tot anima-

q

Y

rum ra?iis percipitur, dolor difparet.

*

$.

1299.

N

|r

(

-HIam ad intelligändam' füummam hanc obli-

l

gationem

duo explicanda veniunt: primo

e, quove titulo hoc

ícilicet, ex qua ration

officium Deo debeatur

; fecundo autem loco

jpfum caritatis penfum, feuea obfequia, quae

/ZDeo vi hujus cgritatis exfolvere tenemur.

|

$.

I2IO.

Et inprimis quaerere quis poterit, num

e aeternae

:l

.|pro beneficio gratiae, ac. glqria

E

aec,

CEDRBSBIL a. d

| Caput 1l.

2I

haec, de qua agimus, caritad$Deo tantorum

munerum auctori debeatur.

fitil

t quidem gra-

tiae fanctificantis tanta eft dignitas, ut ejus

magnam partem non tantum plerique igno-

rent, fed etiam ut ad eam penitus intelligen-

fj

qee

dam nullus omnino fufficiat.

Per eam quip-

pe in filios Dei vere adoptamur, fummam,

J

immo divinam nobilitatem 'exinde adepti.

Per hanc gratiam divinae naturae aliqua ra-

110

tione participes efficimur: quo majus aliquid

cogitari poffe haud videtur.

Denique .gra-

018 i

tiae fanctificanti gloria aeterna, ac regnum

caelefte ex aequo debetur, ita ut ex infinito

[^

praemio infinitum gratiae pretium clariffime

tl

adpareat.

Sane qui hoc ferio expendit, fta-

tum gratiae, id eft, conditionem hominis in

mutt

divina amicitia conftituti usque ad mentis ex-

W |

ceffum admirabitur; atque ad eandem ultímis

viribus tuendam non poterit non exítimu-

lari.

Nonne populi chriftiani circa hanc tan-

tam rem ignorantia deploranda et inftitutio

defüper diligentiffima, iterata, ac velut pe-

Y

(

rennis magnopere defideranda tibi videtur?'

ii

9Q

$. 71211.

;uze

Merito itäque xfufpicabäris, an non pro

dono hoc infinito infinitum, pariter officium

feu caritas theologica a Deo fibi jure peta-

tur. Et quidem ex hoc obligationem aliqua

ii

ratione infinitam nafci negare haud poffum:

l

quia tamen omnia dona gratiae, ac gloriae

Ó

b 5

etiam

22

Tractatus dec-imus.'

ï

etiam aeternae

ac proin infinitae creatum

T

aliquid, . ficque "ipfa divinitate infinitis vici-

lus

E

bus inferiora funt; ex his illud genus carita-

f

tis exigi nequit, quod titulo divinitatis de-

betur, et quod caritatem fpeciatim theolo-

gicam Vogaxnus.

I2I2.

$.

Quibus etiam illud accedit, quod Ange-

Jorum et

humanarim mentium aeternitas

femper quidem crefcat, longiorque, nunquam

tamen fimpliciter infinita, efliciatur. . Per

totam quippe aeternitatem nunquam licebit

dicere: nunc tandem infinita inftantia prae-

terierunt: fed omnium inftantium definitus

lj

numerus iniri nunquam non poterit.

Futu-

T

rumgaevum noftrum femper augebitur: quod

!N

vero augeri poteft, nunquam infinitum eft;

p

nam de indole infiniti eft, ut per nullas ac-

ab

cefhiones augeri, et per nullas fübtractiones

BI

minui queat.

Si enim minui poífet; tunc

Y

denique exhauriri quoque poffet, ac proinde

[

infinitum nunquam fuiffet, utpote quod finiri

fi

potuit.

M

$.

1213.

I

l

Arctius 'äd tantum officium nos Wad&rin-

y

gunt actiones, merita, mors, ac generatim

omnia diviniffimi Redemptoris noftri myfte-

|

Tl2 "

Haec enim ex dignitate illius, a quo

fuerunt edita, dignitatem vere infinitam, et

quagx-

Caput. 11,

23

um

quamdam etiam divinitatem trahunt: ex qui-

M

^bus proinde fummum officium deberi con-

E

*

h

. fpicitur.

$ b

&l

—) Caute hic dicitur, quidnam actiones Chrifti a

nobis mereantur, non quo officio Perfona Chriftt

fit digna: haec enim cum re vera fit Deus, Patri,

Spirituique fancto per omnia aequalis, cultu la-

triae perfecto , atque fupremis officiis, ac caritate

fumma eft digniffima.

Atque de Perfona Chrifti

fe

ea omnia intelligi debent, quae de ipfa divinitate

(0

infra dicturus fum.

m

Per

bt

$. r214.

ia

. Sed o quam ardua eft haec difputatio!

fs

Infinitas, cujus notio in anguftias humanae

[

mentis minime cadit, a nobis hic aeftimanda,

d

id eft, res longe latior, quam oceanus, in

I

palmari orbiculo concludenda eft. .Et tamen

[

ab his minime abftinendum , et ut humana

I*

mens ex tantis myíleriis in mutuum, eum-

J

que vehementifimum amorem abripiatur,

de

tentandum eft hoc pelagus, etfi certa in eo

li

fübmerfio immineat.

in hoc fequimuf fan-

ctum Leonem, qui de his myfteriis dicere

incipiens praefatur fequentia: Succumbat ergo

bumana infirmitas gloriae Det, et in explicandis

l

operibus mifericordiae ejus imparem fe femper in-

qoeniat.

Laboremus. fenfu, baereamus ingenio,

ea

deficiamus eloquio, — Itaque

!

]

B 4

5. I2IS.

24

Tractatus. decimus.

$.

06

fiit

Parvulis noftris in ipfis cliri&ianae doctri-

0s

nae rudimentis fequens doctrina certiffima

e

quidem, fed ab adultis aeque, ac a parvulis

abl

parum intellecta propinatur:.ad redimendum

lic

?

totum genus humanum, ad delenda omnia

peccata, et ad infinitos homines caelefti glo-

ria donandos divini Redemptoris noftri uni-

cum fufpirium , unica gutta. fanguinis plus,

quam fufficientifima fuiflet, : Immo Deus per

D

totam aeternitatem, et per fingula ejusdem

p

inftantia mille, et quotquot cogitare poteris,

de

mundos creans, eosque fingulos rationali-

Y

bus mentibus implens,. nunquam.tamen tot

ti

poífet condere, ut ad eas redimendas, et

»

caelefti, aeternaque 'gloria beandas. quaecun-

T

que etiam minima Chrifti actio non effet fuffi-

»(

?

ciens,. immo inflni—;e abqndans -ac ?Llperüua,

»

$.

I216.

)»

?

Ex quo jam ihtelligitur, omnia omniuni

?

beatorum gratiae:ac gloriae dona una cum

)?

toto pondere innumerarum aeternitatum ad

51

minimam actionem a Chrifto editam faciant

rationem prorfus nullam, planeque nihil fint.

Quid demum in ejusmodi actione latere de-

bet, in cujus aeftimatione omnis, qui ab ipfa

etiam aeternitate venit, feníus in mente fa-

An non forfan

pientis penitus extinquitur!

offet,

:g

fub gliqua ratione illud hic qgoque dici p

a Ccà-

. Caput. Il

25

a caritate, quando perfecta fuerit, foras

Yette

mitti timorem? . Nam omni alio fenfü peni-

tus extincto, hic folus, quem nimia Chriíti

finy

Wil

caritas excitat, omnes animi noftri facultateg

abforbere deberet

Qu

, nullo aliis affectibus re-

furt

Eicto fpatio,

g

$. r2r7.

Lf

lus

Ab aeternis tot animarum e'xitiis, homi-

per

m

num peccatis, aliisque graviffimis malis con-

tra Dei exiftentiam, aut potius contra ejus-

erig,

nl

dem providentiam et bónitatem cum antiquis

Manichaeis noftri aevi increduli argumentum

tot

q

inftruunt: ,,Si Deus datur, aut etiam bonus

. eft, unde tot mala?

Vel in homine me-

ul

jf

:

»Qdiocriter bono intolerabile foret, fi atro-

5 Ces adeo calamitates et poffet, et tamen

d

,,nollet impedire.

Et fi forte Deus hisce

», malis ad fines optimos uti dicatur; illa que-

»rela nunquam mnon fuperetft: quare Deus

