refpondendum eft iis, qui aequalitatem natu-

lr

tet

rae pro ratione proximum diligendi affignant,

lr

praererquam. quod in horuni fententia Ange-

X

los.minus, quam homines, et bruta animane

l

tia aliqua faltem caritate theologica diligere

[

teneremur.

Nam homines prae Angelis fünt

pnatura aequales nobis, et animantia minime

per omnia funt nobis diflimilia, utpote.quae

pluri-

p —

agl

Capi)t L

143

| velit

plurima naturae dona nobiscum habent com-

K

munia.

At

I

fote

b

: *) Atqui pro principio caritatis proximo debita.e

im 0

ftatuunt illud Redemptoris oraculum a)* omwria

ilitd

i

quaecunque vultis , ut. faciamt vobis . bomines , et

Is

v

vos facite illis,

Verifimum equidem hoc, fed

entdt

ejusmodi, ut eo effato definiatur, quid proximo

debeamus, non ipía ratio debendi.

Hic eniur

jis d

quaeritur, quare ex eo debeamus proximum dili-

gere, quod Deum diligere jubeamur.

eo

5- /136Io

n

Quare fors fequens doctrina in praefen-

&

a

tem caufam optime facict.

Omiffa cogni-

tione fidei ex fola indole rationalis mentis

ey

m

patet, hanc ad bonum capiendum a Deo effe

factam, ut adeo appareat, Deum mentibus

AeI0,

ratione praedius bonum velle, feu, quod

i

idem eft, eas a Deo diligi.

Iam fi quis Deum

gICBB,

vere ac per omnia diligere vult, is eo ipfo

faul

debet omnia diligere, quae Deus diligit: nam

p

alias nec Deo quis omnia bona vellet, dum

1j

illud, quod Deus cuique homini maxime vult,

det

non defiderat.

Scilicet hac ratione non da-

u

retur ea, quae ad veram amicitiam requiri-

t

tur, perfecta voluntatum confenfio; unde

n

ex eo, quod quis Deum diligat, aperte con-

iE

fequens eft, ut etiam proximum diligere de-

gere

beat.

Quod ipfum docet magnus caritatis

fu.

I]me l

m,agi-

Id

.a) Mattb, 7. 12,

jn

d

Tractatus undecimus.

144

J

magifter ex caritate Dei caritatem proximi

Ti

inferendo »):

cariffmi! fi fic Deus dzleut 00$,

i

hi

eL nos debemus altevutrum diligere, — — —

Et boc mandatum babemus a. Deo, ut qui. diligit

&d

Q«

Deum, dilgat et fratrem. fuuimn,

be.

j

J

li

9.

1362.

Ti

«ï;

Quare hoc oflicium, quo proximum dili

l

d

gere debemus, fic definies:

praecepivm . dili-

&

gendi proximum e[l obligatio caritatis tbeologicae,

&l

qua fuüb[lantiis ratione . praeditis, ideo bonuum vo-

lumus , quia Deus eis bonum *vult

$.

1363

))

in

Sed ex hoc ipfo capite, imtmo ex maturd

nj

dilectionis proximo debitae, infertur Imo hoc

Qs

officium ad caritatem Dei fpectare.

Cum

W

enim ratio, ex qua proximo bonum volu-

ü

fed in Deo

IT

mus, non in perfona proximi,

exiftat; affectu iíto non tam proximum quam

)

Deum diligimus : eoquod. omne officium in

1

eum redundw, ex cujus amore id praefta-

tur.

Et ex opinione mea, nec id,

quod,

nec ile, cui debetur, vel 1mpend1tur affe-

ctus, aut opus, fed ratio, ex qua debetur;

et praeftatur quidquam, fuani ei negotio Da-

turam definit.

——————

*) Neque negave*nm dignitatem naturae humanae,

et eam quae inter nos eft, aequalitatem ; denique

ipfam,

b) i. loan, 4. 11. 21,

9

—

P

'C[lþbit L

145

proxiti.

ipfam., quä ex eodem communi parente ä&fcendi—

mus, fanguinis, ac carnis communionem, multa

AE

" mue

beneficenia, immo reverentia dienam effe

Sed

)

hoc genus officii ad naturalem pietàtem, non vero

ii g

ad divinim caritatem referendum . effe, ceníeo;

eoquod haec ratio debendi proxime non in ipfo

Deo, fed in aequalibus, ac conjunctis nobiscum

hominibus . exiftat.

H

Paucis debetur ex dignitate

naturae humanae; et fic titulo finito, et neuti-

quam theologico.

Quapropter fedulo adverten-

T

7l

]

dum: duplicis generis officia,

f (

l

unum zbeologicum,

et alterum smorale, proximo a nobis impendenda

Inzjnt

effe, quae a plerisque parum difcernuntur,

mv

g.

I264.

Ex his intelligitur IIdo

, res inanimatas,

bruta animal

jaturt

ià4, immo nec proprium Corpus

9o hu

caritate theologica profequendum. effe, Nam

Deus haec nequaquam diligit *).

( i

Immo.haec

tota quanta in ntilitatem hu

VOl

Qanarum mg;f:

tium comparata funt.

f Du

*) Diligere, eftalteri bonum velle,

Iam Deus hisce

qui

rebus nullum. bonum vult,

m i

Non enim eis vult

boónum finis, id eít, poffe

ffionem Dei; hujus enim

jl

non funt capacia:

non bonum utile ;

nam omnia

'»1

n

eatenus duntaxat funt utilia ,

quatenus ad obtinen-

Naiïe-

dum Deum, ejusque poffe

füionem faciunt.

Equi-

haL

dem naruras,

et reS ration& deftitutas et

Deus

Curat, et nOS curare non ràro jubemur:

jo ff

id vero

facimus non amore earum rerum, ;

fed ex amore

et ftudio in nos, aut proximos,

h

quibus . res ejus-

nanta

modi utiles effe poterunt, ut

3deo cura ejusmodi

non nifi noftri, aut proximor

3niqlli

effe poffit.

um noftrorum . amotg

Scilicet. id demum amatur,

quod amo-

j .þ

ris eft prima. ratio

'): et Hmfsy; qtïod enim ad

aliud

reíe-

Em. IF,

146

Tractatus- undecimus;

referimus, et in quo noftra afï'&c*tione:nön qui-

fnt,

efcimus, illud non amore, fed eo duntaxat uti

dicimur.

Quare cum proxinum, quantum ex

jm pa

caritate theologica, etiam proxime, et abfciffe

lpt

AU

propter Deum diligimus; haec, quam modo tra-

fä

ctamus, caritas proximi, non tam proximi quam

Áiptr,

Dei folius amor ett.

Idque non ultimo duntaxat,

fed etiam proxime:

nam in caritate theologica

titulus, et ratio diligendi proxima eft Deus; dum

in pietate naturali;, quam proximo ob naturae

Ü

humanae dignitatem debemus, ratio proxima pro-

ximum fovendi, àc juvandi non Deus, fed ea,

Q00 ey

du

D

quae in homine eft, naturà ett.

B t

| riam,

$.

1565.

£

—5 tentt

Ex definitione $. 1362. defdripta fequitur

| d

pl

]IIo, omnino Angelos, et quosvis, homines

h

etiam Deo, et nobis inimicos diligi a nobis

? B

debere.

Nam hisce omnibus Deus bonum

1 Rew

4 w

vult, dum eorum poenitentiam exfpectat, et

fubfidia ad eandem fuppeditat.

Unde ab offi-

defe

cio caritatis foli illi excludendi funt, quos

1105

conftat aeternum damnatos effe, adeoque

—

:

'

nullo modo a Deo diligi.

e

|

*

$.

1366.

Quare jure merito ea ofüäa hic genefa-

tim explicanda veniunt, quae inimicis ex ca-

ritate theologica debemus.

Quod quidem

grave hoc praeceptum ex ea ipía caritate,

qua Deus eosdcm diligit, indixit nobis ipfe

0$ v6-

)

diyinus Redemtor nofter? diligite inünic

Jiros,

g

Capu; L

147

n r

Ihtyat Ui

]i;'as, benefacite bis , qui oderz;nt v0$, et orate

JAnm d

pro perfequentibus, et calanniantibus vos :

ut fitis

et ao

fiüü patris veflri, qui in. coelis eft ,.

,qui [olem

modo tr

Juwm . oriri facit- fuper. bonos. et* malos

rimi quit

, & pluit

qüptii

'/uper ju]ios et injuflos b),

theolgt

$.

1367.

eus; dU

)- natud

dma pr

Unde debemus primo. generali

qa.-ff'ectu,

; fed &

quo ex amore Dei omnibus bonum v

olumus,

etiam inimicos nofiros complecti.

Specia-

Dm tamen poft recentem 'et' atrofe

m 'inju-

ram, aut ih vehentiffimo iracundià

e. fenfu

mentem ad inimicum adve

It

E

rtere periculofum

equ li

effé poteft.

Q

-:In.tanto aeftu. juvat actum amori,

Iv

: Dei

à n

!

Beneralem .concipere: vel quod fac

ilius erit, &

b()n»m

mentem ad alia vertere, juc

unda quaedam,

xc[a

hi

vel feria tractare, donec íu

mma tempeftas

r

bü

Id

defervefcat: dum ab omn

uj

i,vgccu odii interea

nobis temperemus *).

(e0

(

*) Nunquam enim in illorum fententia

m etíi fatig

communem concedam,-dum urgente

vehemenctffi«

ma aliqua contra fidem

mi, caílitatem etc,

» Caritatem. Dei aut proxi-

geftioni

pugna actum vehemen

j

ti fug-

contrarium confulunt ,

aut. praecipiunt

H

etiam. Hoc enim nimis arduum

gene

eft; juvat in-

oU

terea ab omni confenfu fibi tempe

rare, mentem-

que aliis . cogitationibus

Occupatam ad diverfuüm

ufdem

quidpiam divertere.

rumpit ,

Quando vis acerrima pro-

rj

viator prudens contra eandem feipiþm

u

g

non

j ?

b) Mattl, s. 44, et 45,

/fm,

148

Tractatus. undecimus

non urget, fed prudenter ex via, donec furor

tranfierit, decedit, contentus, :ü tempeftas corn«

prtec

uarla eundem non feriat,

exita

fignif

$.

1368

f

Secundo debemusfinimicis ea benevolen-

tiae figna praeftare, quae aliis in eisdem cir-

cumfcantm exhibemus *). .Nifi propria,. aut

m

Jpüus inimici umhtas aliud petat *-*)

Ils

10b

*) Quare inimici - affectus indicia funt, 6 falutem

dicentem..mutuo non falutemus::-

fijdb.eà vid

W

per quam nobis obviam fertur, ftudiofe decline-

*

mus, literas ad nos transmliïas ne :eífractas , qui-

d

dem remittamus etc.

g

Mi

J

")

(amt) Proat obtlnet, fi benevolentiae Of*cenf'one alter

Si

fiü

:

pervicacior fiat, magis, aut diutiüs 'noceat.:

n

ldb

ad plura amoris indicia.a nobis edita, alter. ;nule

lum reddat.

Si, prout ,in 1upeno1e facile pntcff

V

T

contingere, figna offenfi animi utilia fint,

ad alte-

rum , terr endum :

emendandum.

Omnino . attene

ca

dendum, ne fpecie utilitatis, merum odium Pcu-

)

diofe fe obteo at.

Ve

K

$.

1369

j

l

Verum nedüm ab edendis inimicitiae fignis

abítinere,

fed tertio- demum inimicis. noftris

f

etiam a]entza caritatis.indicia ederé tenemur,

Et

f

quod ipfüm reconciliationem vocamus.

Y

ad hanc obítringimur, fj alter veniam petat,

Q

fatisfactionem offerat, vel in levioribus of-

(

fenfis benevolentiae, et honoris figna edat,

prae-

ETSERBS

*

*

.- Caput I

149

nec fu

vfas (

praecipue , fi offendens myajoris dighxitatl'is

exiftat.

Ad eandem porro ajentem amicitiae

fignificationem tenemur, fi nos priorem, aut

fi graviorem ipjuriam intulerimus,

yevolt

$.

Jem C

1370.

ri, al

xuamvis&cari*tas in. nos et alios aeqüalis

effe debeat; in collifione tamen mutuae uti-

"

litatis praecipuus quidam titulus pietatis pro-

? fite

nobis pugnat: $, 1363. et feq.

Neutiquam

& Vil

tenemur

inimicis

retnittere

; dedire

obligationem

Ktus Q

damna honoris, et bonorum refarciendi.

Bt

utique alias aequiffimum' eft, ut nocens po-

tius, quam innocens detrimenta ferat. Unde

yre dt

N

fatisfacere nolenti litem movere licet: donec

nobis ea, quae defünt, reparentur. immo

lr p

l RU

etiam ad poenam publicam agere licet: dume

modo non appetitui vindictae ,

fed reipubli-

T

cae utilitati, et fecuritati confulere veli:

jpn d

mus *). Nam etiam judicia publi

non ad

veram vindictam; (haec enim foli

:

O corme

petit) fed duntaxat ad folum, ut ego puto,

exemplum conftituta funt: ut poenis in faci-

norofos exercitis, alii a. perpetrandis facino-

hii

ribus abfterreantur, et fic communi pàci, et

nofmä !

fecuritati confulatur.

Nifi enim haec utilitas

TM

l,

fpectetur; noftra parum refert, malos jam

"

in hac vita miferos effe,

Neque licet un-

petat;

quam agére quidquam, nifi folius utilitatis

T2

Cauia.

À

edt .

" *

K g

* Si

APE

*

150

Tractatus. undecimus

*) Si vero ad alias reipublicae calamitates parum

p

afficiaris, et maxime ad deferenda crimina ad te

pt

non pertinentia nihil movearis; cui perfuadebis,

g

te lolius reipublicae gratia ad accufandum pere

ü

moveri? velan putas, ex injuriis tibi illatis prae-

9

cipuum quoddam publicae tranquillitati periculum

Q

lmmgncrg? Vide, ne vindictam puhlicam , poft

t

reparata jam damna tua, defiderando, privatae

lt

vindictae aeftum refrigerare velis,

4«

Tij

du

$.

i57t

Et quae hucusque de diligendo proximo

difputavimus, vel maxime intelligenda funt

de nobis ipfis diligendis.

Nam quxlxbec no-

cui Deus bo-

e Qu

Ítrum ejus generis mens eít,

nuni vult, ut adeo ratio dxhgendl nos ipíos

eadem fit, quae eít dilipendi alios.

Unde

lg

etiam divinae literae jubent. diliges — —

])HM:WIM?H i'um ,

icut te ipfum c).

Ubl aperte

$u

idem amor prommo impendendus 1mpcratur,

qui nobls debetur *)

Vi

z

* Van

obis Doctores praecipiunt de ordine cari-

f

t:tis, quo fcilicet loco, aut quibus impen(is; quis-

que diligendus fit.

Et fic parentes, vel filios etc.

Verum in fta-

ante slios diligendos effe volunt.

M

tuendo 1110

ordine

Officia caritatis cum ofliciis

J

pzemtls incaute confundunt.

Conjunctio, quae

venit a cognatione, non eft officium caritatis theo-

ä

logicae, fed pietatis moralis, ac naturalis

Cum

jl

itaque ratio theologicae in proximum caritatis fit

ea, quod Deus eundem diligat, ideo , quantum

ex

J

c) Luc, 10 27

Caput. II.

ISI

s pini

ex hac, eos debemus plus diligere, quos Deus

i ad g

prae ais amat.

Et fic primo otmnium loco dili-

indel

genda eft natura humana Chrifti, tum

is San-

lum p

ctiffima Mater ac reliqui Sancti, fuo qu

äj

quem

lts

ex gratla babet, ordine.

Inter vivos jufti plus,

Jertouut

Prae-

quam impii ex lege caritatis amandi funt.

in, p

ter ordinem gratiae etiam ordo indigentiae eft. at-

priva

tendendus:

nam ea eít índoles amorls, ut inter

aeque dilectos eum praehabeat, qui majore cala-þ

mirate premitur, qua data aliquando caritas minus

carum praefert ei, ad quem alias magis afficitur.

OT

CAPVT SECVNDVM

d

bet I*

Quaenam bona proximo, et nobis ipfis ex lege

j!

jj 9

caritatis velle teneamur.

Ij

pl

Unde

1372.

Indoles caritatis vult 4. ut nobis et aliis

primo loco Deum velimus,

—*

Ti

1373.

Et 5. gratiam fanctxücantem qua Deo jun-

r

gimur,

a

:]

1374. Obligamur ex caritate Dei ad hanc nunquam

amxttendam

't C

ä

I375.

Itaque etiam ad ea media adhibenda, qui-

bus eam per totam vitam probabilius fimus con-

/(ü

I5

fervaturi,

(s etü.

ii f

1376. Nequaquam vero remiffe agere,

offici

$. 1377. Sed magna contentione niti oportet ex fen-

tentia Cthu.

| qu&i

; t

1

.

1378.

n

Tenemur etiam 6. proximum in gratia fan-

cficante confervare, quando id absque gravi no-

ris 1

ftro incommodo fieri poteft.

T

$.

1379.

In iftum antem finem prae reliquis orationis

D

etiam

maxime fubíidium rmo compaáratum eft;

ex caritate tam pro neceflitatibus partxculanbus

Ka

pri-

GE M.

IS2

Tractatus undecimus

privatorum bominum, quam ipfis publicis inte-

um

grae cum ecclefisfticae, tum civilis communitatis

D)

non fegniter ab unoquoque mutuo expendendum.,

feci

ä'

1380

" Succedit orationi 2do fraterna proximi forte

tac

peccantis admonitio, et correptio

n qb', tamen

«

recte adnibenda ficut certas quasdam conditiones;

Ti

V

$.

1381.

]ta etiam debitum ordinem fervare ex praees

lt

m

d

cepto rite diífpofitae catitatis oportet, Verum

z

13382.

Praeter hactenus memorata proximo in fpi-

ritualibus indigentiis fubveniendi media datur quo-

" que 7timo ,ex caritate,ftringens eidem in corpo-

x

Qu

ralibus neceffitatibus Occurrendi Obligatio :

f

$.

1333

Cujus quidem ftrictae obligationis fumma

l

]i

videtur poffe unica brevi'generali regula com-

lm

dita e&

prehendi , cujus tamen, adplicatio non fat expe-

i

Ql

g.

1278

tl

(

Diligere, eft.alteri bonum velle: et qui-

id eít,

qi

dem quos, et quo ordine diligere,

eis bonum velle debeamus, hucusque d]Xl'

jt

$

fupereft,

ut doceam,

quaenam bona . nobis,

"

aut alns vi caritatis Vc] e, et data occafione

praeftare vi caritatis. teneamur.

lam inter

)

Y

omnia bona eminet, immo inter omnia ve-

rum,

ac unicum bonum

demum folus ett

Deus:

unde

indoles caritatis $. 790. exigit

IV:o, ut primo loco Deum velimus.

ä

$.

I573:

Er quia Deo potiri haud datur, nifi per

g

carxtaaem, et per gratiam fanctificantem , quae

cuim

"EE

Caput 1l

$

E

$ n

cum caritate aut eadem, aut certe conjün-

immunitat

nos

déndup,

ctiflima eft, ideo facile intelligitur Vto

?

fecündo Joco cuigue caritatem et ftatum gra-

dmi fort

tiac defiderare, ac, quod feriam. voluntatem

u$ f

Vditionss

neceífario confequitur ,

ipfo . etiam effectu

procurare, atque adquifitam jam, quantum

ex prie

licebit, confervare debere.

Türm

$.

1374-

ín fj

ur que

Cum vero omnis, qui ad

äliquem

Corpo ,

obtinendum obftringitur, per né

d

ariam con-

fecutionem faltem tot media, feu auxilia ad-

fümm.

hibere teneatur, quot ad eum finem faltem

- Ctite

probabilius fuffectura funt; ideo magni no-

t oye

Dinis, arduum, et, prout aliquíbus videbi-

tur, novum, verum tamen principium fta-

tuitur: quiübet ex caritate fibimer debita tenetur,

accuratam adeo et tam arctam «itae rationem inire,

t tl

qua data per ommem «vitam ex gratia in grave

J d

(iti

peccatum. probabilius munquam — fit/prolapfurus,

Seu, quod idem eft: nemini adeo remiffe

]Ob]S, |

agere licety ut aliquando gravem ex.lethali

fiot |

peccato ruinam fibi probabilius praefagire de-

ntel F

beat.

Dicitur autem probabilius: nam ea eft

Vé

P

praefentis vitae calamitas, ut de gratia per-

| ICI"

petuo confervanda nemo certus eíle queat:

yj

nam fiquis dixerit, magnum illud usque in

finem perfeverantiae donum-fe certo habitu-

rum, abfoluta, et infallibili certitudine dixe-

rit, nifi hoc ex fpeciali revelatione didicerit ;

p 3

anathema fit a).

K5

t Quod

u i

u

n) Tridentin, Seff.G. Caiz.(lö.

: Em

!

154

Tractatus. undecimus.

-

(Qnte

*) Quod fi alicui- centum aLbeas, nonne res tuas

occonomicas ità inflituere debes, ut ad eos ex-

jener

folvendos faltem probabilius fuffecturus fis ? Num

fium

puLdS 5

patremfamilias ex eo haud peccaturum,

conit

quod fe fuamque familiam in illud difcrimen con-

jicdiat, in quo omnibus bonis probabilius fit ex-

o

uendus, planeque ad. incitas redigendus.

Proba-

Nie

bilius vita

perdendae periculum fubire non licet

WICOIT

et tamen officium confervandae vitae .aliis gras

til al

vioribus officiis aliquando, illud de gratia dlvma

perpecu

nfervanda nulli unquam officio cedit ;

cems

in nul

d

cafu permiffüum eft grave peccatum

nmmit

Scilicet domum accedere, focio fe

Wiq

jungere, negotium affumere, in quo quis' proba-

t

bilius eft peccaturus, eft occafio proxima peccati,

dem

ad quam non requiriüir peccatum. certo futurum,

li

fed fufligit, judicium , quo peccatum potius futus

rum q. uam non futurum effe praevideatur.

Qidp

qe

[]

H

EE

$

1375

Iam ingens moles obligationum ex hoc

principio nafcitur.

Cum enim inter tot pug-

nas, quae vel a natura corrupta, ab aliorum

exemplis, .vel etiam incitationibus, in maguis

füm

nPgotus, honoribus et aerumnis, aut ille-

QUat

cebris, item in lubrica aetate frequentiffimae

Qu

et vehementiffimae folent eíffe, cum, inquam,

s

in'er tot:pugnas per omnem vitam femper

[

v ncere, fit maxime arduüm, et fors pauco-

l

rum: ideo obligamur, obligamur, inquam,

0n

iis fubfidiis nos infiruere, et fere obfirmare,

für

quae perennis gratiae fpem praebeant.

Sed

T

quanta demum debet eíle.contentio? quae

M

menfura rccta? et quis demum erit legitimus

e]a

con-

P n

Caput. Il

155

-f5 Qu

contendendi modus? Haed enimvero vix

] 05

f52 Nu

generatim, et non nifi, quoad fingulos,. dee

finiri poterunt.

Oituti

Alia quippe cura indiget in-

if (

conítans adolefcentia, alia competit .condi-

us (tde

tioni militari, alia fuficit iis, qui in tutiffimo

, Dd

vitae genere delitefcunt: fic rurfus alii funt

'on fiat

incorrupti, dum alii pravis confuetudinibus,

|iis. 2

4 divi

aut aliis irritamentis ad lapfüm velut vi pro-

0 cedt,

pelluntur. Aliquam lucem affundet, fi cogi-

eCCatun

temus, quot, aut quinam intepri perfiftant,

(odio 1

vel quotnam fub ufitata vivendi ratione nau-

s proo

fragium aliquando patiantur.

Et haec qui-

| peott

füturit

dem aettimatio in eam te fententiam inducet,

aliqud prorius virile, ac pene inufitatum

i f

quidpiam requiri, fi quis fpem folidam, et

quae probabilius non fallet

,.de tuendg per-

enni gratia velit Qöncipere.

Y lx |

g.

I396.

*

m

forüt

Atque hoc eft, quod directionem anima-

u

rum reddit ma)gime arduam.

51 fuggeras ea,

- J

quae fufficiunt, non admitrentur: fi fuadeas,

jmae

quae admittuntur, ea non fufficient.

Scili-

cet multa inter mere füperflua, ac pene fu.

luam,

m

perftitiofa rejiciuntur, quae in ufu vitae chri-

j

füanae fimpliciter funt neceffaria, fi quis ab

omni graviore pecda

-

o fibi perpetuo tem

pe*

tdty

j

E

jirts

rare velit. KEt fiqu

m id intelligerent; re-

miffe agendi ratio jam . feipía foret lethale

$d

peccatum, non quidem ex ea ratione, quod

;uae

m

ejusmodi vita proxime, ac per feipfam grave

-

PA

j

ie)

E

L

Ó

156

Tractatus. umdecimus.

iu Wi

officium violet,; fed quia pravis officii afi:

(tig *

quando violandi occafio, aut caufa fere fem-

X

per efíe contfuevit.

fu.

(inte

L.

$. 1377.

fUL

nit d

/

Quare fi quis fuos falvos efï'ä velit, eos

eqUtgf

in feverum agendi modum inducat.

Et.ime«

Q

primis frequenti ufu facramentorum, copio-

li i

ía pariter, ac fedula oratione, optimorum

& q

librorum lectione, follicita a levibus pecca-

tqu

tis fibi cavendi induftria, focietatum ac con:

judici

ventuum , qui vel parum fufpecti funt, con-

fin,

ftanti fuga, demum recta genium fuum in

obftr

rebus alias non malis defraudandi afluctudi-

n

ne, aliisque feveritatis chriftianae exercita.

eme

tionibus muniat: multo vero magis ad hos

IN

Evangelii fenfus feipfum . exerceat.

Alias

tonts

fuam apud Deum.gratiam conftanter haud

UR

tuebitur, et forfan jam nünc ignorans lethali

peccato infectus erit. Non funt confilia

| le (

(quidquid communior fenfus habeat) non funt

]

confilia, Ífed praecépta, fine quibus prae-

cepta plerumque non explentur: neque funt

]ï

arbitraria, fine quibus neceífaria obtineri non

folent,

Divina funt oracula omnem mundi

fapientiam confundentia: regmum coelorum vim

petüur, ei violenti vapiuntgsliud b). — Intrate per

angu[Lmn portams; quia data porta, et [patiofa

E

J

via ef! , quae ducit ad. perditionem , et multi funt,

qui

dx

b) Mattb, Y1, 12.

1

157

ffeit d

ii

qui intrant per eam; — — — Quam angufta, -eti

U

f

n

arcta ia efl, quae ducit ad vitam!

Et pauci

funt,^qui inveniunt eam c).

lpfe auiem dixit:

contendite dniraye, per; angu[fjam partam: — quia

multi, dico vobis, quaerent intrare, eb mom pote-

runt.d). Scilicet vitae remiffae futuri lapfus

lit, &

cauterium jam nuüftum eft per illam fenten-

Iu

tiam: quia tepidus es, et mec fripidus, nec cali-

COpi

dus, incipiam te evomere ex ore meoe). .Si vero

Tmorum

ea, quae mox recenfui, pugnandi auxilia,

Pe?CCä

tanquam mneceflaria vendites; turbine. prae-

aC COII

judiciorum abrueris: etjam ii, qui boni aut

funt, aut efíe videntur, tanquam .ad infolita

um 3

!

óbftrepent.

Sed. fcilicet experientia auctor

fuctii

omni exceptione major, caufam. pro nobis

(2

evincit, quae teftimonio tot apertarum rui-

d h0

narum (ut de peccatis ignorantiae nil dicam)

li

]

contentionis genus vehemens ad gratiam per-

r huj

petuo tenendam p

fetit

j

lane neceffarium elfe, faci-

le demonftrat *) |

2011

li

il

Jl f

*) Per haec tamc'eAn nolim damnare .£0$, qui talia

prae

non raro tanquam fümme utilia commendant,

ipfam . eadem, adhibendi: obligationem — tacentes,

- f

1] 108

Scilicet haec prudentia tunc erit adhibenda, quan-

do hanc, de qua. loquimur , gravem obligationem

mu ntll

alios aut non credituros, aut non lexplgr()s jam

f

i

praevie certi. fumus,

Sed hoc filentium in infti-

ll

D

]

tutione

Ll

J

c) Mattb. 7. 13, et 14« |

QU

f

L

d) Luc. I3. 94.

e) Ap.oc. 3. 16.

1

—

xR

158

Tractatus undecimus.

tutione fingulorum probaverim

in inflitutionibus

vé

vero publicis juftam, id eft, acrem .conteniionem

m

dii

praeceptam efï'e, reticer! vix poterit

Nam etti

aliqui cognitae veritati refragaturi fint; dliorum

ii

tamen mdu('nm, et nata exmde in gratia conftán-

Qu

tia fatis compeniat

Certe. alias nec leges hu-

N

eo-

pu

manae, ncc jus naturae promulgari porerit:

quod jam praevie certum fit, imultos haec oflicia

Va

haud expleturos effe.

t

I

D

Ti

$.

1378

Vr

ul

Cum itaque juxta $. 1373. gratiam, et no-

w

bis, et alis ex praecepto caritatis. modis

Wi

ómnibüs velle, et, quantum in primis ad nos,

j

ea fübfidia adhibere teneamur, quae ejusdem

fempetr

coníervandae

fpem probabiliorem

S

praebeant,

ftinem fine mediis auxil

-

ex

fpectare videamur: cumque porro ex 9. 1361.

l

eadem caritas etiam alis devinctos nos te-

j Qu

|

neat; fequitur VIto,

nós obligatos effe, ut

lnw

conemur euam prox;mvxm 1 "ï'atlü confm-

fet

vare, eo usque faltem, quousque id fine

&era-

Id

vi mcommodo nofiro fieri poteft *).

Vide

*) Nam privatos fua fponte, et arbitrio peccaturos

m

W

a peccato non tenemur cüim gravi noftra molcftia

prohibere.

In periculo enim gravis damni. no-

Et

üraxäcauiam alienae praehabere debemus.

licet periculum peccati fit malum graviflimum', et

ad primam claffem malorum pertinens; noftrum

prohibendo alieno

vero detrimentum, quod in

peccato patiemur, forte non nifi ad bona fgrtunae

fpectet; attamen haec bonorum macthtas ex

eo compeníatur, 'quod alter pro arbitrio a. pec-

cato abílinere puiïït, nos autem in dato cafu gra-

ve

—

Caput IL.

i'59

qutonit

ve damnum e, g. fortunarum neceffrio incurra-

tenuope

mus, fi alterius peccatum mmpedire vclimus. Nam

N i

dificultas fe juvandi in ordine caritatis, et pie-

; dorum

-

tatis femper mutat. cafum et officia,

Et haec

| Cnfl

quidem in periculo peccati privati, 'et alieni,

eges

Nam fi de communi periculo peccati, et fcandalo

erii: d

publico agatur, non pifi detrimenta publicà pràe-

iC ola

valere poffunt, Denique in cafü peccati proprii,

aut probabiliori ejusdem inecurrendi periculo nulla

neceffitas , nulla calamitas,. nec mors ipía tanti

momenti eff, ut propterea-aut peccatum. perpe-

trare, aut probabilius peccati commitendi péri-

culum adire liceat.

et no

Per quod tamen minime ne-

gayer

. periculum peccandi- probabiliüs , in .mi-

modis

nus pTobabile?; adhibitis variis auxiliis

cx;enuari;

)d Dot

poífe: de quo alia vice plura.

i5 dem

g'orcm

$.

1379.

i 0

j

":

j

i,

Atque inter haec alios juvandi fubfidia

u

$1

quaedam Ípeciatim commemoranda veniunt.

2 l

Inter quae fua efficacitate et facilitate, immo

od

neceffitate *) eminet oratio, de qua alibi plu-

n

r2, ln praefenti vero id- folum ítatuo, dari

videlicet gravem obligationem orandi cum

4turo

pro aliis fingulis , tum etiam pro communi

Vf

peceiïitate tam Eccleüae, quam civitatis **;.

ni

N E'

,

— Ncnienim licet otiofis nobis tot fcandala tot fe-

'IlTh d

ductionés, errores, tot animas in certum exitium

ruituras fpectare.

Ex tot ac tontis malis, et'ex

oftyu

4l

immenfis infelicibus tot miferorum aeternitatibus

mentem noftram, nifi ea terrenarum affectionum

um

jj 5

fenfu tota effet Occupata, tantus profecto dolor

Obruere -deberet, ut ei mitigando extra Deum in

"

toto rerum 'creatarum ambitu fufüciens folatium

T

;

inve-

j

"s

Tï'a;tdtus undecimus,

160

ihvenïri non pomt; ,Cum'que aiia auxilia plerum';

tdft 1

que in noftfa facultate haud non-fint; quid aliud

PT

fupereft, quam, ut, nocte, et die ,obfecrationibus

E

aprud Deum iníftemus: qui folus farciendis tantis

ruinis fuflicit ?

u qu

**) Pro necef?(ï'tatibus politicae civitatis. quandoque

ü)(

fe

mori; qggntu magis igitur Orare tenemyr?

$

f

i

é. | 1380.

f

W

" Verum etiam alia, quae in noftra pote-

Ó

V.

e omnino

Iu

ftate erunt, auxilia adhibendi,. gra

datur praeceptum:

nifi tamen gra

vis pariter

moleftia ab eodem nos exim.t.

Atque inter

haec ex communi ufu hic recenferi folet fra-

terna correctio: quae eft conveniens admo-

nitio, qua alium a peccato, vel a peccati pe-

riculo avertere conamur.

Haec porro re-

quirit certas conditiones, ut ad eam oblige-

elt

mur; et certum modum, ut eam rite exe-

quamur.

Conditiones

fere funt quinque.

de

lur

j»a, ut fine gravi tuo incommodo e. g. fine

al

periculo perfecutionis, magni favoris amit.

tendi etc. proximum corrigere queas *).

Mu

ly

llàa, fi hoc ei.beneficium non ab alio im-

]lIda, fi peccatum fit

M

penfüm iri praefcias.

Tib

certum: nam fors innocentem corrigendo,

;|

Tic

gravi ac juftae reprehenfioni te exponeres.

Superiores tamen et amiciffimi etiam folam

l0i

follicitudinem cuique fuam absque offenfio-

EU

nis periculo exponere potfünt. IVt2; fi ad-

me fl

fn; periculum peccati ?terandi, et' maxi

adfit

—

Caput. IH.

161

f plera

adfit periculum confuetudinis contrahendae:

Qquid ii

XCratiotiu

aliunde enim emendatum íruftra corrigeres.

endis t

Et denique V'2, fi adfit fpes emendationis:

ad quid enim medicina certe morituro ?

quaxiy

*) Gravi licet ratione fruftra ob&ante; nec excufah-

r

te, periculum publicum feu Ecclefiae, feu rei-

publicae, vel etiam perfonarum privatarum tibi

tamen proxime aut fpeciali titulo conjunctarumns

Ípeciale firniliter onüs. monendi etc. non raro ime

ponunt

Puia tàmen femper, fi fpes peccati im-

4 pote

pediendi adít: non eniin magnis fümtibus medi-

)ommm

cinam nihil profuturam comparare teneris.

Ne-

; parit

que ipfi communitati eam operam debemus, quae

ye n

mentum allatura eít,

nullam illi utilitatem, nobis etiam infigne detrie

jlet f

adn

$.

xati p*

I381.

0 T

oblie

Ordo vero petit, ut, quantum fieri pot-

[p o

eft, proximus minima cum fua moleftia emen-

detur.

Unde [mo loco inter te et i

gt

pfum fo-

n

lum; Ildo adhibi

to uno alterove viro gravi,

amit

aut quem delinquens

maxime revereturs

45

I

iItio demum adhibita füperiorum auctoritate

jo 1l

hoc negotium perficiendum; fed, quantum

id fieri poteft falvis femper aliis

uft J

forte gravio-

ribus officiis.

Nam pertinacia peccanti

S, pes

gendüx

n

riculum commurie,

aliaeque . circumftantiae

non raro jubent

Ibigm

» prima ítatim vice alios,

el)

ID

h

aut etiam auctoritatem publicam adhibere

[j ?

[

ii

| Ton.1V. -

$. 1382.

zmes

x,ä

162

Trabtatus undecihms.

n

$. 1382-

[/

n u)

Non raro autem etiam res exteriores, ac

(

materiatae ad gratiam et caritatem tuendam

figjo?

utiles, immo neceffariae funt homini, utpote

a

corpore fimul et anima conftanti

ideo ex

(ilj

indole caritatis $. 790. patet Vlimo, etiam

Tepui

fubfidia corporis proximo impendere nos fre-

tun,

quenter teneri. JNaem qui babuerit fub[lantiam

frrmr

bujus mundi, et viderit fratrem fuum nece[[tatem

hm

babere, et clauferit vifiera fua ab eo, quomodo

caritas Dei manet in eo f )? | Ubi rurfus aperte

imp

— 9 À

Yab

habetur, vi caritatis Dei ad diligendum pro-

]

ximum nos obftringi: et de hac fola agimus

Quas

Qarit

in praefenti.

Nam datur aliud quoque offi-

cium in proximum ex dignitate. naturae hu-

*H

fmanae debitum, et ad naturalem pietatem

fpectans, de quo infrm

$. 1383. !

Verum caritag nobis et proximo debita

L

non raro collidi videtur, dum fcilicet auxi-

lium nobis et aliis neceífarium, facultas vero

juvandi nobis aliisque fufficiens haud eft. Sic

panis unicus ad pellendam famen fufficiens

tibi fors füppetit: jam, te,,et proximo efu-

riente, dubitabis, utri hupc cibum impene

dere tenearis, Sed vide, an non fequens re-

uali

gula dubium hoc diH'olVere queat; im aeq

ne-

" f) I, Iaan. 3/0 17!

Caput II.

163

mece[fitate te aliis praebabere debes, mom quidem

ex carüale, quae im omnes plerumque . aequalis

IOres d

tuendim

efi *), fed ex narurali pietate, quae in fanetipfam

miajor, quam in alios e[je debet **).

$i. ver9

, pot

ideo at

egeflas fit major ex parte aliorum ,. tumc.caritas,

alios nobis anteponi praecipit ***),

Graviffima

, &l

regula!

uam beatum foret genus huma-

ts fr:

num, fi ea haec ab omnibus intemerate ob-

Iftattüs

fervaretur !

Certe -haec fola ad omnes. fere

Vi

calamitates aboléndas fufficeret: prout totum

quama(l-?

ampliffimo intuitu contemplanti facile appa-

; It

rebit. ^Mortem et morbos excipias: reli-

uf pro

quas vitae humanae miferias folus defectus

agimus

caritatis Iinduxit, -

if2 4051'

e hi

*) Nam ratïo. diligendi pr-oiimum eft, quod Deus

jeutit

eum diligat.

lam plerumque, et nifi eminens gra«

tia id probet, Deus me non plus, . quam: alios

diligere cenfendus eft. *Quare officium amoris noh.

.à me incipit:

aflerunt,

prout ex trito adagio pl-eæ'umque'

) dEb)[?

t u

". Et hoæQOFF,cium non eX virtute theologic;a » fed

ex virtute morali pietatis. defcendit : nam ex ipfa

j Vem

conditione, sc conítitutione naturae humanae pa-

N

lam intelligitur, membra,; et facultates meas pro-

ffciti

Xime propter me effe.

Unde in

potius, quam aliis famulari deben

t

pari caufg mihi

10 Ü

jmpen'

***) Hic duo fünt notanda, primum, .fubin alicui

p n

longe plura effe neceffaria, quam alteri. e. £ Si

j

major tibi fit dignitas, fi te confervari plurimum

4

interfir, fi alter fua culpa. fuas aerumnas incurre-

tit, et plura ejusmodi .alia,

Haec enim omnia

tuam caufam parem, aut etiam meliorem efficiunt,

2

Alte-

Sius

164

Tractatus: undecimus;

Alterum vero eít, ut folicitlä: Ccaveas, ne amor

aut potius fenfus proprius turpiter te decipiat.

Nimium enim nobis lenocinari folemus, fi cum

| Qu

moleftia, auc impenfis noftris alteri fuccurrendum

fit.

Hic vero mera aliorum fcita adfcribo, qui-

bus nil ex meo addere, aut Jemere velim.

Ita-

U

