
naturam.

Nunc vero matrimónium. et ufus

Thor

matrimonii fine erole intellipitur, et faepe

T

[er

etiam datur, .quin aliquatenus natura vio-

letur.

60 163Ic í

Supereft, ut eos actüs expendamus, qui

N

f

füa indole minime funt venerei, ex quibus

tamen effectus venerei, fors etiam extremi

QUs

Ia

e. g. effutio feminis praevidentur.

Tale quid

chirurgo ex artis fuüae exercitio non raro

ef

e

contingere potefít. Et quidem communis ac

certa fententia eft, talia, etfi de fe non in-

Qu

Ver

honefta effe peccato obnoxia, fj effectus tur-

pis intendatur, aut in eum exinde deliberale

T

con-

NU

X-X/Caþu,t XX.

383

ol

confentiatur ,

aut certe confenfus fecuturi

ho

propinquum periculum praevideatur.

fit

|pit

$.

1632.

jl

es ft

Aft controverfia in eo eft, num talibus

qui

operam dare liceat, etfi intentio ejusmodi,

ïegi.ti-

confenfus, -aut confenfus periculum abfit.

fh il

lIam fi honefta, et gravis caufa urgeat, talia

s [lb

iterum licere, omnes facile concedunt.

Sed

j m

fi gravis ratio non urgeat, ejusmodi effecti-

oU

bus caufam praebere multi prohibent, aliis

»ngeïïi'

id concedentibus, adeo, ut non pauci a pec-

i5 1

cato libidinis cum quoque eximant, qui per

|vett

actum inhoneftum, dummodo is non in ge-

onttt

nere venereo inhoneftus fit, turpis hujus-

modi effectus cauía exiftit,

[ L'-fU:'

E. g. fiquis ni-

[

mio potui indulget, praevidens, ex eo prae-

j W

ter intentionem tale probrum-fecuturum effe.

$.

1633-

Mihi ultima haec fententia probabiliör eft.

Ratio mihi defuper fequens probatur: vel

Zu

effectus venereus ex caufa non venerea or

tus feipfo, et in fua indole eft contra natu

te

ram, vel non eft contra naturam,

Si non

ïg

(

| u

eft contra naturam; tunc non eft curandus,

et nulla urgens ratio requiritur, ut permitti

j

nb

queat: fi vero ex fua jam indole naturae ad-

verfus eft; tunc nulla, ne quidem graviffima

B

t

5erale

raio eundem purgare poteft; quod nemo

ad-

eu

sss

à

Traciatus duodedmus.

394

admittit. .. Non enim in tali negotio hic vet.

' puta

famur, in quo neceffitas, aut $ravis ratio

cafü

"ung

at

fteri

ifam mutat, prout e. g. in legibus huma-

V

Dïö,

in officiis pietatis alteri debitae, et in

! du

|

multis aliis obtinet: fed hic agitur de officio,

at

quod nulla ratione. flecti, aut mutari poteft.

tll

Denique innumeros actus leviter vitiofos ex

piti

fior

hoc capite de gravi noxa condemnpare debe-

remus.

Sic ex nimio efu, aut liberaliore

'potu fenfus carnis acriores, aut leves etiam

motus plerique; praevidere debent. Iam fen-

fus ifti, et motus funt initia, et pars actus

Si

confummati: unde eadem in exorabili lege,

Iu

qua actus pertecti tenentur.

'Talem certe

fibit

fenfüm aut motum intendere, aut in eum

I

deliberate confentire, etiam per ultimam ne-

Qete

v

4xr

P N

ceffitatem non licet.

quo facile apparet,

Ti

IN

venereis hisce initiis legem quampiam . flecti

nefciam effe fcriptam.

Et tamen vix aliquis

-

tiffr

de gravi peccato accufabit, qui tentationi

te(if

carnis in quam confenfurus non eít, actu le-

»e

viter vitiofo e. g. aliqua incuria oculorum

[ben

4

ticul

: occaüoneïn praebet.

-

& 0

$.

1634.

fjUst

mïS 1

Supereft itaque, ut dicamus,' praecifo con-

Cebr

fenfu, sut copfenfus proximo periculo in

lubr

hac caufa nullum effectum ad culpam impu-

Cent

tari, nifi effectus ejusmodi ex caufa venerea

ln

defcendat.

Si vero ipfa cauía jam turpis, et

t

venerea fit; tunc omnes effectus omnino im-

ER

putan-

Caput XX.,1

385

C

putantur, fiquidem fint praevifi. ; In priore

T0

cafu malum hoc quis patitur tantum: in po-

hum

fteriore vero illud fua actione e. g. ardenti-

& n

Hanc in rem

bus ofculis, proxime. efficit.

fficio,

juvabit legere Epift. S. Gregorii M., quae eft

yte

ultima, ad interrogationem undecimam Au-

fos &f

guftini Cantuarienfis Archiepifco

;deba

pi, et, ni

fallorj meam fententiam adproba :

maott

eDu

$.

1635.

p

; ar »US

Si denique totum, quod de caftitate huc-

o

usque tractavimus, folerter expendas; adpa-

| Curi

rabit, officium caftitatis integrum effe mere

j &U

negans, vi cujus abftinere, nunquam vero

(' 1

agere teneamur. Unde, urgente pugna ca-

-,-'t)'&'ï(ff

ftitatis, nunquam ajente opera refragari, fed

] T

tantum non confentire jubemur.

Vehemen-

jj

tfimo ac periculofo. fenfüi ajente decreto

i

refiftere nos plerumque volunt: id vero non

t^

ex officio caftitatis, fed ad ^ praecavendum

p

liberum confenfum requiri, arbitrantur. Pe-

riculofillimum. quippe eft, fi voluntas iners,

et omnem. contentionem omittens ardenti

ejusmodi fenfui fefe otiofe permittat, et ni-

mis pronum eft, ut fuo quoque confenfu ille-

l)

Ti

cebram urgentem adeo, et infuper fumme

Ü

p !

lubricam amplectatur.

Veriffime haec do-

,

cent: ego vero in ancipiti ejusmodi pugna

ent"

non contrarium mentis actum, fed exterio-

rem aliquam, eamque. repentinam ac vehe-

0 y

mentem occupationem adhibendam effe cen-

Tomn. IV.

b

fuerim.

Pumü

386

Trqctatu: duodecimus,

fuerim.

Quotiescunque enim ejusmodi in-

feftationes velut moleftiffimas mufcas abege-

i

ris; femper tamen usque redibunt.

Senfus

!

interea magis magisque effervefcere poterit,

utpote qui mentis decreto minime fopitur:

exterior vero defatigatio, aut agitatio vehe-

T

mens etiam contra fenfum eft eflicax.

v d

NU

$.. 1636.

Quare officium caftitatis fequenti regula

totum reapfe continetur: facultatem generandi,

exira matrimonium , . deliberata opera ad tullum,

Il

et ne quidem incboatum actum adbibe, fed, quan-

ä

Ti

ium ex propria electione, [eu libera voluntate, eam

perpetwo quiefcere. permitte: et oficium caftitatis,

b

uipote mere negans, exglefvi/li.

N

cosn MÉ as

tb

fün

ulr

büs

Ver

Q5

(

t

CA-

m

N

* ^ Caput X XI.

387

d

' CAPVT VIGESIMVM PRIMVM.

ibepe

Senf

JDe iis officiis , quae circa *uþ;m quarumcunque re.

Oferi,

rum ex beneficio creationis de/cendunt, et [ic

pl

'

'

vi religionis naturalis Deo debentur,

vde

[ n

r

'1637. AUltimüm genus pietatis rebus ratione deftis

tutis, et reipfa Deo debitum in eo eft,

1638. Ne re quapiam nifi ad finem ultimum , feu

ad honeftatem utamur.

Et fic facile jam

1639.

Defnitur ambitio;

u

1640.

Et defcripto legitimo fortunarum ufu,

"(

TA

1641.

A varitia ,. ac

j ,q&dïv

g

1642.

Generatim . omnia delicta temperantiae ad.

^ u

verfía,

Attamen

(l'cati.',

1643.

Ex claffe v

-

itiorum eximitur eutropglia: licet

etiam iíta

:

I644. Ex immoderatione mehdd ali

ficiatur.

quo faepew in«

p

-

$.

1637

Quia vero non tantum rebus ratione uten-

tibus, íed etiam iis, quae ratione delítituta

funt, aliqua officia debentur; ideo demum de

ultimo hoc pietatis officio, quod Deo in re-

bus creatis debemus, tractandum eft. Hic

vero ampla obligationum, ac officiorum íe-

ges fe offert. Scilicet cum omnia a Deo con-

dita, et fic in jure ipfius exiftant: et non tan-

tum pietas in naturam rationalem, íed etia

J

Db2

in

Tractatus duodecimus;

388

tuQ

n naturas ratione deíftitutas reapfe in Deura

tür

redundet: infuper quia Deus nihil condit, ne-

ge rerum conditorum ufum concedit, nifi

fie

Ui

in fubfidium honeftatis exercendae; ideo fe-

uitur gravis aliqua regula, et in ufu rerum

)

poteftati noftrae fübjectarum , divinae con-

ceffionis fequens arcta lex eft cuftodienda,

videlicet: vres nulla ad ufum adbibenda, immo

nec retinenda : mifi: quousque ad. boneflatis oficía

H

j5

quam quidem jam

exequenda illa conducat *

multoties vel integram vél per partes innui.

ä

*) Ét hoc adeo verum eft, ut res quaecunque ufur-

panda, aut retinenda non fit; etíi talis ufus, aut

retentio ad juíftitiam fervire videatur utcunque:

Non

fi neglectus ejus ad juítitiam magis faciat

enim fervit juftitiae illud , cujus abfentia ad jufti-

VOR amm . QR . "mesdii d- M er

tiam magis conduceret.

Vel an negotium illud

fauftum tibi fuiffe, dices, in quo centum cum»

difpendío ducentorum lucratus es ?

$.

1658-.

&

Philofophia gravis admodum *), vera ta-

men! eoquod Deus Optimus Maximus ex

juftifflmo propriae gloriae ardore eum tam

tum in finem res, condiderit ac concefferit

univerfas; ut adeo hic diverfus, ac notus

titulus, et quidem creatus lateat. Creatus,

dixi: nam fpes et caritas in proximum fimi-

les abufus ex altiore et divino titulo prohi-

bent: prout fupra jam eft oftenfum. Sed ex

um vir-

. du

hac demum ipfa lege variarum aliar

tutuin»

Caþut XXI

389

Jeut

tutum, ac vitiorum natufa feliciter detegi-

tur; ambitionis, avaritiae, et gu)ac maxi-

, ne'

, Dl

me **): de quibus adhuc ex data hic Oppor-

30 f

tumtate agendum.

rf

(00

) Utpote quae rerum. omnium ufum .fola neceffi.

tate, et utilitate definit; quaeque ita facit, ut to-

[exlda,

ties quis parvula furta committat, quoties res

ii

ultra neceffitatem , et utilitatem, id. efít, ad alios,

quam ad.folos honeftatis fines adhibet,

Licet

uyï l

jn

enim Deus res omnes ad noftros uíus condiderit,

concefferitque; ad alios tamen, quam fines, ufus-

m

que honeftos nihil conceflit

Et' quidem quam

arduum fit, folam in omnibus ]

eftatem fectari,

j ul

dici vix poteft

j, 9

cum plerique honeftatem quidem

profiteamur;

reipfa tamen

impetum ,

et fenfum

tpgt

naturae fequamui

nifi egregia quaedam virtus,

Nut

et magnus conatus, fuppreffo feníu, folam hone-

j t

ftatem pro caufa motrice admittat,

Senfus enim,

j Ill

ejusque delectatio , prout fupra dictum , non ad

j Y

electionem unius actus, prae alio impellere, fed

actum ex puriore fine jam eïectum, faczhorem

reddere tantum debet,

**) Atque ex, his genus temperantiae juftam defini-

tionem. capit: eff icilicet off/cium , quo rem quam-

u

cunque mifi ex [ludio, ez fime bomeffo ad ufum

illa

j

noflrum. adbibere probibemur.

Ufitata enim

j ur

definitio, qua virtus haec omnem inordinatum ap-

petitum refraenans defcribitur: vaga, et fuo de-

finito ipfo obícurior efft.

g

r

j

$.

1639

proü

red Ü

Itaque ambitio *) eft appetitus, ufüusve

honoris ultra, aut praeterquam is ad implen-

vt

Bb 5

da

jl

Tractatus. dubdebimus.

£

$90

dà officia honeftatis conducit; five dein aga-

E6

tur de fama, id eft, de interiore aliorum

bona de nobis.exiítimatione, five de ipfo

honore, feu de exteriore aliqua noftrae ex-

cellenciae conteftatione , qua fcilicet alii no»

ftras virtutes, noftram poteftatem, nobilita-

xä/

tem, fcientias aut artes, ac quascunque de-

mumn bonas dotes reverentur.

Quapropter

nihil honoris petere, vel admittere licet, eo-

quod ejus fenfus nos blande afficiat; ficut ex

mera voluptate non licet comedere, féd quo-

usque id ad horeítatem exfequendam nobis

conducit.,

Ad hanc enim iis, qui publice

praefunt, immo etiam privads, plerumque

hopor, et maxime fama eft neceffaria **).. .

.*)kPeccati hujus ambitionis male faufta parens fü-

perbia eft; omnium quidem vitiorum , tefle S.

Scriptura Eccli. X. 15. originarium caput, flem-

Superbia vero ipía eft appeti-

dumque initium.

tus eminendi fuper alios ultra, quam aequum eft.

Si ícilicer. fuperiori, aut meliori te parem, aut

aequali anteferri, vel demum inferiorem longio-

ribus, quam par eít, intervallis poft te relin-

quere velis: five dein agatur de ordine honoris

ex virtute, poteffate, fcientia, aut quibuscunque

bonis redundante.

Unde malitia fuperbiae coón-

fiftit in relativo, feu in iniqua comparadone unius

ad.alterum ; et.proxime opponitur juftitiae : 'eo

tamen deterior efít furto, et rapina, quo nobi-

liora bona (unt fama, et honor prae bonis for-

tunaé. Atque fic etiam virtus humilitaus, im

quantum ea fuperbiae adveríatur, ad genus jufti-

tiae pertinere intellizitur.

Duo fcilicet. involvit

ono-

haec eadem virtus , quoþrumx primum , ne h

rem

*

Caput. XXI.

391

rem fibi non debitum. quis ufurpet,

Atque hinc

| d

innumeris

furtis divinae

gloriae

fubtrahimus,

Qrüt

Omnia quae nos circumfítant, nibil funt, quam

Jl

a

Dei benecficia, ab eo vel proxime, vel ope ho-

eo

minum collata.

Ipfimet et noítrae facultates me-

n

rum rurfus. Dei donum fumus.

Praeterea- etiam

actus noflri non liberi toti funt Dei e. g. robur

biltt

corporis, excelfae animi- cognitiones etc. nam. il-

e d

Actus. et de-

lius eft actus,. cujus eft potentia,

j

i

creta libera, fi fint vitiofa, non bona, fed mala,

$i

vero

)[1 eo:

et fic nullatenus gloeriae materia funt.

actiones liberae honeftae fint, majorem imprimis,

a

melioremque earum partem fibi gratia. vindicat,

qu

Et licet noítro quoque arbitrio bonum elegeri-

fo.

y

mus; ipfía imprimis facultas eligendi eft tota in

Ti

Ü

jure Dei, et denique in ipfum quoque rectum

um

ejusdem ufum Deus magna ex parte influit: ut

&s)

de ordine, quo quoslibet actus ipüiusmet fuavie

ter, et ad libertatem noftram .attemperate certo

femper obtinet, nihil dicam.

Quare fere nihil

renS f«'

ex honore nobis retinendum- eít fed omnis, etfi

vl

nobis delatus, ín eundem, cui totus debetur, fide-

l M

liter. refundendus.

Scilicet, quis ze difcernit?

q

quid autem babes, quod non accepifli? fi autem

-

accepifHi,. quid. gloriaris, quafí mon accepervis?

p, ^

L. Corinth. 1V. 7.

[or

]

Ü [tlf

Alterum hümiligatis officium efc: ut debitum

p

nobis contemtum aqua mente toleremus, vel quae-

ramus etiam, quantum altiora officia id permit-

)scuf«ä'f

j

j t

tunt, et juftitia recte, et fevere praecipit.

'Tot

n

f

tantasque res per totius vitae noftrae male trans-

tl

actae curfum .jam peccavimus, quae ignem a

p

divino furore fuccenfum, et fors etiam aeternum,

on "

merentur.

Nullum igitur contemtus genus ad

J5

nos fatis deprimendos fufficere dicemus: 1íi juíti

J l*1

effe velimus etc.

mv(w,

]

BbA4

" y Es

[

Ms

^

392

"Tractatus. du

od&c—imm.

^

**) Et quidem. fama de honeítate, feu aliena de

nofítra innocentia exiflimatio fere cuilibet, vel

ex eo eft neceffaria; quod alias materia fcandali,

Nifi enim poenitentia

et offenfionis evaderemus.

in vulgus riota, vel caftigatio pro delicto tolera-

ta periculum avertat; ipfía éxiftimatio, et impu-

nitas criminis ejus dedecori quid detrahit, juftum-

q"uï de eo horrorem jn ciyiFaþe miguit.

$. 1645.

A

.Ex iisdem principiis, práecipue ex

($. 1384-) jufta poffeffo, et ufus fortuna-

u

o at

(0

Tum, indeque per rationem adveríam quo-

que avaritia, regulam accipiunt.

Tantum

li

Q

Ícilicet. bonorum tibi comparare, retinere,

et ad ufus tuos-adhibere potes, quantum ad

lo

officia, honeftatemque conducit; ita, ut fi

Q

fine aliqua certa portione aeque honefte *)

Y

agere queas, ea eo ipfo dimittenda fit **).

Quod enim ad finem honeftatis non .condu-

| p

cit, non eft utile, et ex rebus creatis nil

nifi utilitatem capere licet. ^ Rurfus, quo fine

morum honeftas aeque obtineri poteft, illud

ad honeftatem nihil confert; et ideo inutile,

et fuperfluum,eít.. Huc faciunt egregia ver-

ba Clementis ad ($.1467.) allegata. "

*) Scilicet, ut religioni, pietati in civitatem, im

temetipfüm , in familiam, in pauperes fatisfacere

Valeas.

Cumque aliqua caufa ex his femper ur-

£eat; in comparandis bonis rarus: bene vero in

iis retendis

. adhibendisque f1'equglïs abufus con-

tinget,

**) Et

Caput XXL

393

M d

**) Et quidem in rebus magni momenti follicita

,W

aeftimatio bujus utilitatis adhibendàá: in leviori-

d

bus autem temporis in diuturnum examen adhi-

Ytenti

bendi dignitas pretium exiguarum rerum longe

tolte

excedit,

Scilicet, quod jam femel, adverti, mos

inpl

netas aureas, vel etiam grandiores argenteas; non

t

item nummos cupreos aut ftanneos, minusculos-

que prudentes ponderare folent.

$. 164i.

«

Eft itaque avaritia appetitus fortunarum

jf

ultra, quam ea ad explenda honeftatis officia

Qe

conducunt: ut adeo veriffime avari fint, qui

TM

pecunias, praedia, ditionesque, aut quae-

(f6!

cunque tenent ideo, quia delectat talia ha-

f 3

bere. Immo etiam illi, quibus talia ad publi-

[f

cam, privatamque utilitatemr funt neceffaria;

f

in iis tamen retinendis, quaerendisve non

ftudium honeftatis, fed fenfus delectationes

![ H),'

Yib

pro ratione motrice admittunt *).

$ l"u'

f

*) Patet hinc itärafo, quod toties jam commemo-

ilii

ravi, graviffimum in hoc negotio illud: nimirum

in poffeffione, ufüque rerüm omnium ad folam

Wk!

honeftatem adhibendarum infignem ' animi mode-

ye

rationem , et in delectatione a ratione motivi ex-

cludenda vim quamdam pene infuperabilem elfe

neceffariam.

Eft ícilicet longe facilius, |bonis

1;!

praecipue eminentibus carere, quüuati eadem f[ine

fu. |

omni vitio tenere. — Quo excellentius quippe eft

"u

bonum aliquod, eo. ardentius fenfüm delecta-

tionis irritat, eoque vehementius in. voluntatem

i

qi

agit. — — Ubi etiam, velut aliud agens, duo

gravifima capita commemorare velim.

Quorum

Bbs

1)5

primum

394

Tractatus. duodecimus;

primum eft: caftum adeo ac feverum circa res

j

creatas affectum inviolabili et nunquam relaxanda

Velimus, nolimus,

lege nobis praeceptum effe.

omnibus aliquando nos abdicare, et foli Deo ine

]

haerere debemus, priusquam cum fümmo bono

uniamur,

Aut generofo animi decreto , aut pia-

l

cularibus aliquando flammis omnis affectus extra

[

Deum quiefcens neceffario purgandus eft. Alte-

——

rum vero eít: res plurimas, praecipue eminen-

€2..

tes, et fortem profperrimam, etiam fpecie reli-

gionis, aut publicae utilitatis tectam fub imagine

boni non raro nobis largiter illudere: cum tali-

bus carere nobis ad veram juftitiam longe utilius

foret. Unde ingenti ftudio, vita demuim, et fan-

— I o D

guine noftris detrimentis inhiamus non raro. Plu-

ribus facile carebimus, et ot:nnis dolor, qui ex

rerum etiam pretiofifiinarum. jactura venire folet,

mox abfítergetur: fi quando rite intelligamus Ora-

l- E

culum Eedemtoris noftri, Luc. XVIIL 19 memo

—2

bonus,' ti& folus Deus. — —

Sed etiam illud,

-—

contra tot in rebus .graviffimis deceptiones nos

gb n

egregie juvaret; fi quodlibet negotium velut in

puncto mortis conftituri. aeftimaremus.

Ibi rebus

pereuntibus, et fub imagine boni apparentibus

fus larva- detrahitur; eaeque in propria fpecie,

id eft, in fua inanitate fiftuptur.

Graviffimum eft

illud ac verifimum S, Hieronymi ad Paulin. facile

contemmit ommia, qui fe femper cogitat ejfe 10*

vYituruth,

Z

$.

1642.

Huc qu'oque referenda omnia cuj.uscün-

que intemperantiae genéra.

Sunt enim ufus

rerum quarumcunque ultra, quam

eae ad ex-

Ab

plendie honeitatis officia contribuunt.

avarina non plus differunt, quam u

fus rei

a

J

Caput XXI.

395

n

d

ab ejusdem retentione: ihter fe vero non

1

difcrepant, quam, quod una re voluntas hu-

d

mana ad delectationem guftus, alia ad de-

YO

lectationem oculorum, auriumve, et fic de-

p r

inceps abutatur.

Et (ane ejusdem iniquita-

a r

lt

tis effe videtur, an rem quampiam contra

jus divinum ad hunc, aliumve ufum quis ad-

It |

r

hibeat; $ta ut pene ejusdem rationis. de-

u

t

lictum fit: an quis nimio potui, nimiaeque

edacitati, nimiae mulficae etc. vel fi- haec ni-

tl

d

mia non fint, hisce ex impetu capiendae de-

lectationis

indulgeat.

Sémper

enim

rem

?lu-

j

quampiam ad uíus a Deo non concelilos. ad-

*

[

u

hibet: praeterquam, quod in abundanti ul

te

cibi potusque non tantum rebus abutatur,

g

iHuäs

fed' infuper vires corporis, ejusque integri-

tatem, deftruat, et (ic feipfum, id eft, diver-

Q

I

»

fum Dei jus laedat: cum utique íanitas et

u)

integritas corporis aeque, aut magis, quam

tb

cibus et potus ip jure Dei exfiftant.

v

"

*

5.

1643.

d

TU

Ex his tamen non eft fatis jufta illorum

rigida. nimium fententia, qui nempe eutra-

peliam, id eft, ufus, et actus ad remiilio-

nem animi deítinatos ex numero virtutum

Q

expungunt; eosque tanquam íeveritatis chri-

il

ftianae di(ciplinae adveríos .condemnant.

21

0

enim cibo, potu, fomno, et agitatione cor-

p

pus jufte et utiliter reficimus; cur non etiam

Ij

ftu-

j

animo, feu potigs fenfui interno feveris

diis

POl ag

P*

396

Trgz'ctatzts däodecimus.

diis muitum,v defatigato aliquod äuxiliun; pie

feramus ?

Ipfius cibi.quandoque non . eft

tanta neceffitas, quanta eft, ut fomno, tem-

perato motu, lufu denique, ac innocuo quo-

dam joco graves quandoque animi curas mi-

tigemus; adeo, ut verum hominis ad fe-

Immo mufica,

ipíum officium hic lateat.

poefis, et aliae quaedam humanieres artes

(utique non malae, neque turpes) ex füa

natura ad fenfus interioris fubfidium come

paratae, non nifi delectando profunt.

Qua-

propter in his onfnino licet proxime volupta-

tem quaerere: per quod a cibo, et potu

aliisque facile diftinguuntur.

Haec enim non

fua delectatione, quam excitant, fed, mi-

niftrando nutrimenrum, et fuccum vitalem,

corpus reficiunt: fapor autem, et voluptas

a natura eis indita non ad utilitatem, fed ad

folum. ufum faciliorem reddendum pertinent;

et fic nunquam poffunt effe ratio, ex qua

talibus utamur; fed fünt auxilia, ut aliunde.

cibos fumere volentes, id facilius exequa-

mur: fere ficut currus, et equus non ratio,

fed auxilium perficiendi itineris fünt. Unde

in his fenfus voluptatis proxime non poteft

quaeri, bene vero in iis, quae ad remiflio-

ä

nem animi pertinent, quaeque non nmifi de-

lectando utilitatem fuam praeftant *).

*) Quod vero in ufu delectabilium ju&ös limites

non raro excedamus , id moderatum, et fola uti-

ä

/

litate definitum ufum eorundem tam parum in-

E

ficit

wgy;[

P3

s

Caput. XXI

397

ficit vitio, quam parum frequens aliorum inglu-

Lpr

d

yies moderate, et ex ftudio. vires. fuas reficiendi

comedentes delicti reos poteff facere

Equidera

LEl

infipgnis moderatio etiam hic requiritur; et im-

qu

primis qui mechanicis occupati feníus interiores

] Im'

liberos. plerumque, parumique fatigatos habent,

]b

praetet

cibum ,

potum ,

et quietem . non adeo

amagna animi relaxatione indigent.

Qui vero fe-

ff

veris fcientiis intentam navant operam 3 et m']ng

ii '

adhuc qui graves fuftinent CUrasS, praecipue fi

f

publicae illie, ac magni momenti fint:

hi, in-

CQ

quam ,

pluribus mjlgent, ne tandem interiore

fenfu exhauíto mentis tarditatem incurrant

Duas

Qu

upfäv

vero, tresve horas in fingulos dies, et aliquan-

do infuper hebdomades

et menfes confabulatio-

pO[U

nibus, jocis, venationibus, ac lufibus dare, uti-

Wi

que certae intempérantiae vitla funt.,

i

*

llemg

$.

1644

p

D

if

Et haec quidem de recto delectabilium

ufü, qualia ejus, quem cum beftiis commu-

g

unde

nem habemus, interioris fenfus, velut cibus

qi

quidam funt; quo tamen vefci mens noftra

minime debet

utpote quae cum diviniflfimo

30

Tnde

Redemtore noftro fenfibus fuis perpetuo di-

3Eeü

cere tenetur: ego cibum habeo manducare;

quem vos nefcitis — —— meus cibus eft ut

jj

k

faciam voluntatem ejus, qui mifit me, ut

Ioan. IV.

perficiam opus 'ejus.

320

34

uod quidem efficit,

quando in omni actu

nil nifi ftudium ju[ht ae ad deliberatam ele

ctionem admitti

Quod fi faciat animus no-

j

fler

ü

ft

X

b

M

398

Tractatus .sl'uodecimüs.

R&r, deniquek -ini folo jam Deo quiefcit, et

mirabiliter pafcitur: anmus, inquam, no-

fter, excelfa omnino indoles, utpote quae,

nifi a nobilitate degenerare velit, vefci non

debet, et

fatiari nequidem | poteft , | nifi. folo

Deo.

-- b aE

M

h

n

fot

Qu

EY

j

UE

*

um —

—

-

EuE

"E

R

"-

—

ais

:

— t

x

d

w

p

—

——

3

—

—

— AÓÓ

-

A E

YT

S

"

VN

E

W

2

:

ts2 M

a

A

Eu

o

t

m

-

xm

w

um

J as o ia d APE a

s ii

E

s

as

23 snmania

À

d

FE p ERE a

—

N

»

m

D.

"a

d

"

du

ES :

iv

&

u

$

t

d

&«

nt

A v d

2

-.

]

s

E

d dul

2

Es

:

f

^

"

i

»

$ k

A

d

AA

--*

y

2

7

"

i

s

[j

ís

,w(

^

»,

*

,w

ES

g

FO

W

P

hr

s

-

LE

X

a

"

*

L

(b»

]

x

£

s

h

*

nu

"

45

M

*..

M

*

-

N

E

É

--

».

ta

as

*

x

N

"

P

&

"

.

Y

"t

*

2

a

X

"

^

*t

H

V.x,

die

A a

r

(

aYN

4*

x

:

*

*

d

w s

N

ij

P3

eo

t

E

;$€

wd*

L

*

Hev"

E

T

*

"O

A

*

E

i»

W

sE

Ej

$.

3

N

OR

9

*v

A^

p

hi

Eni

*

T

stl

d

U

E

M

d

*

te

;

&

;X

wv

*

*

"

a

r

s

.

OA

H

DC

*

^

&

t

Fs

N

P»:

$ii

2oeci

s

"

P

M

z

:

"

5

lo

m

E

Vi*

d.

J

$a

d

*

*

»-

2

2

t

7-

-

a

EM

A

"

m

*

J

**

?

;

3

x

T.

*

X 49

9-

d

*

MR

A

$

Y

d

I*

»

Z

N

X

M

-

st

r

s

2

v4

s*

«

g

VE

*

ia

z

g

wa

*v

X

a

x

*

w

vl

ts

v

dN

a*

M

*

".

3*

V

E

d

T

**

E

itr

T.

NT

o

4

&

ES

k*

r

ll

m,v.y

d

L2

à

deo-

7

a

E

.^

*

L«

n

E

E

25

A

£

AE

s

Pa

:

P

g

7

W

a

-

x

-

w

W

.. vy

EE

^K

DA

* --

.r

L

a

r

us

a

A

3

FUR

o.w E

n

.....—

-

£

.N u.

"

*

"3

MA

."

xv

T

.Mw," "

24

n..

24

PA

^

.m.

vi

$.

*

N

T*

*

s.

!...

.

M

M *

n5

Ii

dcS

r

x

E

T.

d

s

f

zt

s

M

E

-

F

.w

i

"d

"n

m

UEUAT

z.

P

w

W

i*

Á

*

P

TO

a

x*

Es

*

:

A

z

*

w

As

Xs

h,,

n

*

X

A

w«

M.M

*

*

"

"-

ES

x

E

Nowtr

i

E

Es

M .g.«, E m

n

2X

5t

£

"h. s

m

5

Lf

*

d

M.

.M

s

E

s

E

AE

M

E

p

&t

w

M Y

x

i

d

U

:

Éu

*

j

m

ss

Em

j

-

"

T

:

x

Fs

*

*

p

M. 4

)

W

T

.

E

es

E

:

A

t

X

x

A

zaptS

w

R

-

d

SuES

d

BN

A

m

g

£X

s

5

M.

A

A

"U

Es

D

us n

.w

s

z

L.

d

Es

N

N

N

n

;*

2

u

N

N

s

A

i

&

DRESE

um

A

s

W

w«aæ

PSSr

MWæ

ass

W

(.

A

AUE

*

X

u

E

N

d

i

2

d

$

d

D

x

:

u

É

u

X

u

[

$s

A X

MAT

1

M

"

du

pÉ

.

H

W

rl

AE

À

p-

f5

"

$)

t

X

P ENS,

H

x

Y

i

us

n

Rs

I

:

A

æww'r s

X

"

um

T

ü

ER

".

MW c»A

A

D ab P

i

ii

n

m

T

E

r*

i

.

.

at

z

fwæ W

u

LU

-

d

T

L.

n

s r

d

u

o

Lv

o

A

UE

A

m

A P

d

PA e

s

"

s

"n

ü,

N

N

ER

w

Ms

z

TE

J

ais

cents u

uT

Mp DN Vs

r

N

NROUN

u*

OURU R . at

I

C

.

E

s

A

i

«

d

u

*

Á

$a

2 Rs

i

at

E

--

ueslise N

X

N

T

pditi

us

aE

Ut

E

x

A

x

-

u

--

T

ass

E

u

x5

m

u

n tanai n

m

ER MR

£

ts

du

o

3

Es

m

20

| ]

Euroskala Offset

19

P. FR, HERCVLANI OBERRAVCH

18

VierFarbSelector Standard *

»

ORDIN. MINOR., REFORMAT,

17

qu

j5

Balance

i

Q

O

ii

od

THEOLOGIA -

10

Focus

1

It

MORALIS

s

]

13

12

E

11

10

TOMVS QVARTVS

]

CONTINENS TRACTATVS DE CHARITATE

THEOLOGICA, DE CHARITATE IN PROXIMVM |-

|

ET DE VIRTVTIBVS MORALIBVS,

ha d Ms ——

E

E

d ais

BAMBERGJE ET NORIMBERGJE

MDCCXCVUIII,

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

E

E