repudiatis omnpibus pacis conditionibus , ad-

verfam partem femper usque ad excidium

tu gray

erfequeretur, utpote quam fibi alias infe-

fet, f

lo g

ftum femper fore optime noffet. Et fic tan-

lere fo

dem contemto omni jure res tota ad folam

pot,

vim fpectaret: omnique füblato morali vin-

culo hamanum genus ad conditionem bellua-

fum,

f& eeff

fum folo robore fua jura definientium redi-

eretur, ac ipfi fui excidio adpropinquaret.

Qie u

Quod quidem foret pro toto genere noftro

T pt

miferia omnino extrema, facile, et jufte in-

Q e

Lu-

teprarum civitatum interitu redimenda."

iniquo

fnafüm

i»ine naturali clarum eft, fatius effe plures

civitates, quam omnes homines excidit peri-

At |

culum incurrere.

Atque ex his jam intelli-

tteyin

&dem.

gitur, inducias hofti vietori promiffas ftatu-

to inter nos tempore fervandas omnino effe;

etfiintra illud tempus eundem «snihil mali ex-

fpectantem poflemus delere, a quo tamen

nobis utpote decretoria pugna devictis evo-

luto induciarum fpatio certum exitium im-

ltec :

mus d

tminet.- Scilicet pietati. toti humano generi

debitae innititur fidei datae infüperabilis fir-

Vie ta

iem (

mitas.

Sed de bis plura dicentur, ubi de

ent

jure et juftitia acturi fumus.

D

*

QUf

$. 'IV.S 16,

tgte

M

Sed vide jam, Edäs,, et veritas quam pro-

fiden

pinque cognata officia fint: nam omn!a, quae

CO

piam

Qe üdc, Qnox dixi, ad veritatem

N

transfer, et

vidt-

Caput XI

293

re frit;

videbis caufam utriusque parem omnino effe.

YUs

i

Nam, ficut. nemini fideremus, (i fub obren-

exeidn

tu gravis, ac juítae caufae fidem violare lice-

ret,

fic etiam nemini crederemus, h ex titu-

[ias i

liC tf

lo gravis ac juftae neceffiatis veritatem fal-

lam fi nemini

credi

d foun

lere foret integrum.

li Y

poffet, omnia mox negotia moralia inter ju-

m bellüt

ftum, et iniquum faltem in gravibus momcn-

tis ceffarent, meraque vis füperetfet.

At-

m r

nquut

que ut alia omnia omittam, maxime corrue-

Nam fi falfum di-

'e dl

rent pactum et fidelitas. .

cere ex gravi, et jufta "neceffitate licerets

jitea

d

iniquo victori nunquam polfet vere eífe per-

fuafum, partem victam vero animi decreto

& plure

(j pet

fidem füam oblivare velle, eoquod fallere,

et ejusmodi fe obligandi Volunmcem fimulare

m'dl*

as fl

eidem fas effet.

*

no

m t

$.

ISTT

Ü [ampn

Atque ne contra hucusque dicta' excipias,

crl M

jm .m

haec in publicis duntaxat obtineant, ftatua-

mus duos cafus, feu exempla privata.

Prae-

g?!

vie tamen, ac folerter notandum, praeíen-

[hlh J

tem de flde fervanda, et de dlcenda veritate

u d

controverfiam tunc folummodo ohunere,

quando caufa fidem exigenüs, aut de veri-

tate rei interrogantis impia, aut iniqua eít.

Nam nemo mhumanus eft adeo, ut afferat,

fidem in jufta cauía exigenti, fidem fine pec-

T

cato frangi poffe, vel.verum in recto quo-

, quäe

piam negotlo quaerentem falfa refponfione

Pv

Ju,ue

Tb

o

E

t

L

2094

Tractatus. duodecimus,

jüüe poffe,. Nam falfiloquii patroni tantum

fit,

defendunt, id tunc demum juftum effe, quan-

Qitere r

do faifum dicens juftam fimul

, ac gravem

üpo d

neceffütatem pro fe habet,

quum?

vii per

/

$.

ISI8.

tveltn

- Miloqui

Primum itaqüe exemplum fit fequens;

ttit pu

Titius a Cajo injuria laceflitus, huic mortem

i

IU

machinatur impie uütique et inique prorfus,

um in

ï

Domum.Caji, furenti fimilis, ingreffus ex

Maevio totius rei optime gnaro quaerit, num

Cajus. domi fit,

Ille nullum. aliud . fervandi

Tif

Caji auxilium füpereffe cernens falfum dicit,

afferendo, Cajum heri profectum fuiffe. Iam

n

fint f

fit alter. cafus: Titius fe injuria-a Cajo affe-

ctum ex falfis indiciis credens, praefentem

lt

mortem ei machinabatur: dum Maevius ul.

R

t

timum ab innocente Cajo periculum. amoliri

volens, omnem fidem fuam interponit, eam

lm :

Quide

injuriam non' a Cajo, fed ab alio profectam

Tre |

eíle : quod etiam veriffimum fuit,

tur, (

$. AES TO.

TC p

firium

Yoen

]am fi doctrina, qua in graviffima, et juftä

fimul necéffitate falfum jufte dici poffe affe-

i«

runt, adoptetur, atque publice obtineat;

Don

Veru

falfiloquium mifero, et innocenti nihil prod-

eft. Nam in priore cafü Maevio de abfen-

conf

tia Caji teftanti Titius nullam fidem adhibe-

quod

bit, immo nullam adþibgre ppteric,x eo

4

1 Ciat;

!

Caput. Xl.

295

Maevium in his circumftantiis falfum

J tanton

fciat,

uld

Tfe, qui:

dicere poffe, immo ex pietate teneri.

ergo in hoc cafu prodeft ejusmodi falfilo-

t gt

qui

um? Nonne Titius poft affertionem Mae-

vii per omn

es domus angulos Cajum aeque

ac fi Maevius tacuiffet? Quare

inveftigabit,

falfiloquium (puta fi contraria n

obis, fenten-

pro vera

tradatur )

fequent

tia in publica inftitutione

|c mortet

innocentiae nunquam prodeft. Sed þvide,

e proris

quam infigniter eidem noceat.

(

erit fU

$.

1520.

| fer

fum d

Titius ne quidem in altero exemplo

$. rs18. Maevio credere poterit, etfi verum

illo, n

dicat afferens injuriam illam a Cajo non fuiffe

:

qjo ii

aefentt

illatam. Nam Titius probe fcit, in ejusmod?

cafu falíum dicere Maevio licere.

Et more

erins o

; u)

!

"

l

]

tem Cajo aeque afferet, ac fi Maevius nul-

lum pro Cajo teftimonium dixiffet: quem

mi!:, äm

rOfatti

quidem fervare, et fidem apud Titium obti-

nere potuiffet, fi noftra doctrina adoptare-

tur, qua dicimus, nec in gravi neceffitate,

nec pro jufta caufa et contra iniquum adver-

farium. falfum dicere licere.

Scilicet haec

poena mendaces neceffario confequitur, ut

e juiïa

in eo cafu, in quo falfum loqui folent, fidem

ff a

non habeant, etfi alia vice in eodem cafüu

btineag;

verum loquantur. Adeo falfiloquium feipfum

| pf

) clientibus fuis inno-

ht

conücit.: et Tullius a

cen-

T 4

jl

) qUO.

&) Oration, pro Ligar.

fill

206

jTractXatus duodeciänus.

centibus aeque ac reis peflime confuluit, dum

]

ad Ligarium, fi fieri

potuiffet, boneffo, pro-

ut dicebat, mendacio

] ,,A

juvandum fe paratum

fuiffe oftendit.

Qualem enit fidem apud

2* I

C

aefarem habiturus erat vir ille ; €ui menda-

ul

cium pro mifero adhibendum honeftum vide-

yJulte

NT

batur? "Tolle ex humano genere, noftram,

quam de inviolabili veritate fovemus, doctri-

yret

nam: et omnem falífi

yilior

j

loquiixtui vim, et utili-

* um

tgcem fuftulifti,

ylit p

$.

IS2I.

" sitln

Quare null

um profädto eHïngeS exemplum,

XQ 3 d

»Q0 (

in quo, fecundum proditam doctrinam tuam,

falfiüloquium poflit utile effe.' Contra juftum

"LU

st L

interrogatorem ex omnium fÍententia non

licet illud adhibere:

apud iniquum . vero, fi

(det

fit confcius doctrinae

üren

tuae, falfiloquium tuum

adeo fidem no

tüm

n facit? ut eam. etiam "Ve-ral

* eu

affertio perdat,

PU

- , *) ldem etiam in negotio fidelitatis obtinet. chfi

w fatt

concedas, ut iniquum metum poffus datam fidem

-

fallere impune peffit, hac conceffione feu doctrina

EU

nemini plus noces,

QUtnt

incutitur.

quam illi, cui iniquus metus

Nam iniquus aggreffor fcieris, alterum

um

hoc cafu fidem fervare non teneri ,

nullam .ejus

fponfioni fidem habebit:

N

ficque gravius malum in-

1 odl

feret, a quo, ad minor

em moleftiam fe obligan-

do, liberari potuiffet.

Adeo innocenti, et inique

oppreffo utile eft, quo

g "ino

tam fervare teneiutur,

d fidem inique licet extor-

Scilicet falfa affertio, et

Obligatio non obftringens

p;oix:de inuriles funt.

fidem non fagiunt: ac

Y

$. 1522.

Qtn

m

Capat XI.

297

ül, d

9. 1522.

fi, g.

pardts

»Aft fingamus, 'litium in priore cafu

m qu

»V. I518. conftitutum nefcio quo errore vel

| TIeni

,fact, vel juris putare, fe Cajo mortem

,julte machinari; et ita comparatum elfe,

um Yi

noftrat

Utíi confilii fui impietatem perípectam ha-

»beret, ab ejusmodi facinore vehementer

y

U

» abhorreret,

Et ftatuamus infuper, Mae-

.Vvium hanc Titii mentem clare pervidere.

» Hic plane negando Cajum domi effe, et fic

»falfum dicendo fidem inveniet, et innocen-

»tem Cajum fervabit.

Nonne fic faltem in

G

1m t

,,€0 cafu, in quo mens interrogantis Jufta,

»€t.caufa ejusdem eft iniqua,

falfiloquium

L juftün

Aft in hoc cafu Maevius non

j m

debet 'Titio falfüm dicere, fed debet eum

vero, /

docere verum, fcilicet,

m CUf

errore aliquo Ti-

tium. implicatum effe.

Unde nulla in hoc

um ver

cafü falfum loquendi neceffitas datur.

»Ve-

,IUm figamus infüper,

4à Maevio ex de-

,[ectu argumentorum "Titium de iniquitate

Aff f Í

.,confili fui convinci non pofie.* En in

dodtit

yy Dieti

quantas anguftas falfiloquium jam- fit red-

actum. Unicus cafus tot, et raris adeo con-

tlteru

hm ]l |

ditionibus veftitus fupereft, ut falfiloquium

m $ |

in ultimum 'angulum refugiens,

toto pene

dig? |

regno morali exturbatum jam fit.

at n

i

"d

$.

o *

1525.

u P

Verum ne quidem in hoc angulo falfilo-

quium haerere patiamur. Nam quamprimum

-

Ifp

$

. Mae-

b

»

Tractatus duodecimus,

298

Maevius, antequaimn fallere conetur, farout

fimum

debet, verum docere volet; "itius advertet,

üm et

Macvium eífe adverfae opinioni addictum;

yrorfüs

et ü verum fit, in hoc cafu falfum dicere

dem fi]

Maevio licere, eo ipfo jam Titius nullam

dem, al

Maevio fides habebit, utpote cui in hoc

Qidem .

ca'u fallere liceret; atque exinde hujus falfi-

Wt fa

*

loquium inutile manebit.

Supereffet etiam

Q Dottt

ET

poít haec omnia adhuc aliqua latebra, in

quam Íe falfiloquium poffet recipere, fed

Aeon

eam, ne cafus in immenfum protrahatur, ex.

Wt quo

cutere omitto: nam ad ommne ei perfugium

dmapa

intercludendum fufficient fequentia:

jGMHep

* Hlb

$.

I524.

dj

dim.

Itaque in eo cafuü, in.quo falfiloquium

u

honeftum 'effe dicis, vel interrogans fcit, al-

u1

terum in his circumftautiis falfum dicere juré

tj

poífe: vel id non fcit? fi fciat, fidem ei ad-

[7]

lu

hibere non poterit: et fic falfa affertio effectu

fuo carebit.

Si vero neíciat; tunc omnes

i

t

humanae aífertiones, ac teítimonia aliquid

o

de fuo robore perdunt,

Cum enim nemo

t

omnia, praecipue circumfítantias factorum,

LU

et tacitas aliorum fententias fciat, cumque

exinde interrogantes nunquam poflint effe

certi, quid refpondens de juttitia propofiti

negotii fentiat: quales circumfítantiae hoc

$

factum comitentur, denique an interrogatus

Titris

pon fit in eo cafu, in quo ignoranti falfum

dicere liceat *), ideo nunquam ejus dictis

rmaim

j

Capu; XI,

209

t p

firmam akdeo' fidem adhibebunt, quam fi cer-

advertt,

tum et ab omnibus admiffum fit, in nullo

dietum.

prorfus cafu falfum dicere licere. |Et fic tan-

m d

dem fides totius humani generis exiguo qui-

s nullm

dem, aliquo tamen gradu minueretur.

Qui

BU

quidem gradus adeo parvus plerumque

eft,

jus f

ut nec fentiatur quidem; quia tamen concer-

bt etud

nit totum genus noftrum, ingentis momenti

eft.

en, d

Sic ad evadendum difpendium mille

efe, M

aureorum non licet illud auxilium adhibere,

qu &

ex quo omnibus totius orbis hominibus de-

cima pars oboli decederet: licet jacturam de-

IT

cimave partis oboli nemo fentiat,

*) Habet hoc etiam S. Auguftinus P): äuomodo '.crxne-.-

dendum eft ei, qui putat aliquando effe mentien-

dum, ne forte et tunc mentiatuy , cum raecipits

Joqui?

ut credamus ?

Unde enim fciri poteft ,— utrum

[di ?

et tuuc babeat aliquam caufam ,. ficut ipfe putat,

vre JUt

]

officioft mendacii , exiflimans falfa narvatione bo-

fl ei E

minem territum poffe a libidine coliberi, atque

boc odo etiam ad fpivitualia fe confuleve men-

y efft

tiendo arbitretur ?. Quo. genere. admiffo omnis

o

Ita.

omnino ffdei difciplimna evertitur,. — —

ao

omnis doctrina veritatis aufertur cedems licen-

i netm

tiofjfimae falfitati, fv mendacio vel

officiofo .(ll?e

ctoru

unfie penetrandi aperitur locus,

cum

$. 1595

-ropOüïl

j

Scilicet quidquid falfiloquium agat, quo

magis fe extricare conatur, eo arctius fe in»

vol«

filif

: d

b) Libr, de mendac. e äi

gfmam

1

500

Tractatus dubdecz'mus.

volvit. Quia fcilicet nunquam poteft effe

f( 4 jur

verum, falfum effe dicendum; nec vi veri-

que Ral

tatis falfitas imperari nec, prout advertit in

hanc rem S. Auguftin. «) lux tenebrarum cau-

fa effe poteft. Sicut enim . nunquam poteft

i

T.

elle - bonum, ut malum fiat, .(fic nunquam

jrare n

poteff effe verum, uc falium dicatur.

w im

ttionis

$.

1526.

) hU]USü

Superfunt aliae quaepiam confecutiones

um ,

s üetet,

forte non ita graves, quibus falfiloquium

premere liceret.

Quod fi itaque in magna,

m

ts bot

et jufta neceffitate. falfum dicere permittas;

nunquid etiam falfos tefítes ad affirmandam

tiem

licebit ?

Licet veroó

m loq

falftatem |fuborpare

hoc non nihil afpere fonet, concedes tamen:

Wuln :

Qüm W

fi enim in ejusmodi calu falfum dicere tibi

non fit malum; cur id malum fit aliis? . Sed

Ts

fulfüm

nunquid etiam jurejurando falfiloguum tuum

confirmare auderes? Hic horret, ni fallor,

ü$, n

1

Jt jus

mens. tua.

Sed hoc eft fere neccffarium, ut

falfiloquium tuum utile effe poflit.

Nam fi

&us (

Mi El

n

publice. conftec, in gravi caufa, et in qua

D

falfiloquium juftum eíle dicitur, ne in gravi

Jisqur:

ï&unqu

quidem, inquam, caufa gravi caufa falfilo-

quium facramento confirmare licere; tunc fa-

lfs «

gax interrogator mox jusjurandum jure ut-

q amw

pote in gravi caufa exiget, quam primum .co-

gitare poterit, a te falfiloquium adl;iberi. Et

iC

M

dUm

c) Libr. de mendqc.

um

1

Caput XI

3ot

otelt vl

fic f jurare non audeas, jam te cepit, tuum-

c v vir

Vdvertit i

que falfüoquium decexit.u

ATU C

$.

1527.

jm poti

Et cur in tua fententia pro falfiloquio

Qunqud

jurare non audeas, fi illud pium fit? Non

'im

enim impium eft, Deum in piae, juftaeque

Dices:

actionis vadem ac teftem vocare.

, hujusmodi jusjurandum ex eo fieret impro-

faeutiott

Sbum, quod Deum falfitatis patronum red-

s deret, velletque, ut teftando falfum, ipíe-

Jfoquiul

,,met falfum loqueretur.** *Sed fi tua falfi-

jn ml

tas bona eft, cur Deum patronum, et vin-

jerImiti

mandi

dicem habere nequeat? An vero Deus .fal-

fum loqui ex, tua fententia. poflit, difputabo

w vel

s ao

poftea: interim hoc ad praefens argumen-

tum fufficiat, ad hoc. ut tu falfum jurare

jcert t

l

j*

poflis, non effe neceffarium , ut et'am Deus

falfum loquatur: nam Deus in teftem voca-

"T

tus, nunquam fere teftimonium perhibet. Et

fic jusjurandum tuum polffet effe efficax, quin

riutt,

Deus falfum dicat.

Sed ícilicet jufta mens

N

E

tua, adigente vi quapiam Oocculta, ejusmodi

rin d

jusjurandum

vehementer deteftatur.

Sed

t

o

i'

l

nunquid etiam illa doctfina fufpecta nobis

1 fi

j

effe dehét, qua ftabilita impium ejusmodi fa-

cramentum folide condemnare vix poífemus?

ue P

m o

äo 15280

i l

Sed nunquid f falfiloquium aliquando bo-

num foret, illud etiam in Deum caderet, qui

L

orninis

N

202

"Tractatus dqadecimus:

'omü-is boni particéps, immo auctor eft? p

,.Utique minime: fecus enim ut innuméera

yintrin

, proul

,,alia omittantur, revelatio, et fidei noftrae

litam

,auctoritas plurimum concuteretur.

Fir-

?

s potel

miffime enim credimus, infinitam verita-

,tem falli, et fallere nefciam nobis locutam

Set m

Jam haec auctoritas non jam effet

sültem

,.fallere nefcia, fi falfiloquium in Deum ca-

sulíta

,deret. Recte haec quidem: fed impius

sem

,me m

aliquis fidei noftrae capita in dubium vocare

audebit, dicendo: ,, haec fidei chriftianae ca.

ytat?

ylando

,,pita etfi a Deo prodita, forte falfa erunt:

,Anam ütile, ac bonum falfiloquium eft ali-

»penit

ylülo

,quando, ac proin etiam Deo non eft in.

,dignum.* Quid huic jam falfiloquii patto-

wpofft

»flcut |

ni refpondebunt?

,,9cilicet fequentia , nl

4, fallor: nos falfiloquii bonitatem tuemur tan-

s m

s e

,tum pro eo cafuü, in quo jufta, et fimul

gravis caufa non nifi ope falfiloquii juvari

» Wt

Iu

,poteft; feu aliter: in cafü gravis neceffita-

Iam in Deo poteft equidem dari grde

( di

Mf po

,,vis caufa, fed nulla unquam neceffitas, eo-

,, quod juftam partem nedum per falfiloquium,

g

,íed per mille alia auxilia tueri queat.

t

ttüjtro

Other

,icin Deo nunquam datur cafus, in quo

tàm f

, falfiloquium pium efle dicimus,**

Omni

N

ritur,

$.

1529.

as

'Gravitef,haecs et apte ad caufam tuam

Wnda

dïCiS-

Sed fi religionis noftrae hoftis (prout

Deum

[

ve€

9199

fagax eiïe,i'olet impietas) ita pergeret

$45 11*

Md

i

393

Caput- .XI

"

H

ctor d

.falfiloquium ex fua i;ido'le, et; üt ajunt,

jonomit

,intrinfece, velut actus contra naturam, vel

&l to[te

»prout odium Dei, eft malum; et ejus ma-

y, n

!

,litiam nulla neceffitas purgare, aut excufare

f vens

» poteft: vel falfiloquium non ex fua indole

s locitit

,eft malum; et éjus bonitas aut honeftas

Sfaltem ig Deo fruftra ad falum cafum ne-

j ei

Dem à

ceflitatis reftringetur.

Quis; enim Deo le-

»8gem hznc tulit, ut falfiloquium ex fe mini-

d inpi

at voud

,Ime malum in folo cafü neceffitatis adhi-

,beat? Praeterea Deus falfum aliquid teve-

[rionae d

Jf erut

5lando poteft habere altiffnpos, et nobis

penitus ignotos fines.

Et licet hos non

f e& E)'

*

y dii

j

51olo falfiloquio, fed etiam per al

4

4 auxilia

» poffit obtinete, ad hoc tamen non tefetür:

iil patt

TU 3

|

»licut in aliis faepe cafibus per acerbiffima

u

u

,remedia, cum poffet per leniora, varia bo-

et [

a eflicere folet, Scilicet Deus is eft, eui

!

:

,.fiemo pote[L dicere: cur ita facis? *

)uid. de-

iil jUVH

gl

mum hisce aut fimilibus refpondebimus, quam-

dati

n

diu dicemus, falfiloquium non raro bónum

effe poffe. Sufficientem, pleneque fatisfacien-

fitus, 0

joqul

tem rationem aegre dabimus: neque, proüt

arbitror, propugnando boniratem falfiloquii

1e:ïf. '

jng

omnem circa fidem divinam, vacillationern

]

tam facile eliminabitnus,

Ac proinde fidem

omnino firmam, et qualis ad falutem requi-

ritur, vix obtinebis.

Nobis vero facilis eft

caufa, dum omnem falftatem in omni cafü

condemnamus.

Nobis

mens

intima dicit,

lm füä

Deum eíle primam veritatelfl

s.

(

; per quáim, ut

U

i

1

t

DI

$. Au

y

f

-

Tractatus. duodecimus. -

394

S. Auguftinus c) demonftrat, omnia Vefa

|

effecta fünt, quaecunque vera funt. Et cum

Deus veritas fit, facile patet, eum 'cum fal-

' Oj?igiw

fitate tam parum, quam.lucem cum negae

t

tione lucis, . componi poffe: nam utraque

L

contradicunt fibi, funtque fibi mutuo extre«

tr f,

d

me oppofita.

um

9.

1530.

s

dum |

thq'u& fie hanc caufam »fere philofophi

inftar pertractavi, utpote quam ad captum

N

intent

rationis ab aliis non fatis diligenter defen-

fam fuiffe, puto.

Sacras auctoritates hue

ä* ]535-

nE

facientes (fane nimis graves) accumulat $.

Auguftinus d), qui etiam argumenta huic no-

ha,

dti,

ftrae doctrinae contraria diiïo?vit ).

j g,

D

c) Libr, d"e Qer. religion. j?:epiu::.

NT

d) Libr, de mendac. C. 6.

f

ä- 1555,

n

e) Lz'br. de mendac, C, $. 7. 9. et féq.

sssv d Eüiumame um

NT

Um

ïllO, e

Wt

Qs f

li d

CA-

Q

p

C*ap—üt XIL

395

.

As

f YU

'APVT "DVODECIMVM, -

, Ktan

1 um d

Officia veritatis e

x /iabz"h't"z's bucusque

principiis |

CUm t

deducuntur,

m utt

4

Q

j

x

$.-1531. Ex definitione mendacii fequelae deducuf

(00 CRl

D

tur f, etiam ver

daciüim.

um dicend? fRo[ï'e committi n?en.

5, 1532, 2,.-Non quaevis ftratagemata effe illicita,

$. 1533. Quid de reftrictione dict

um

It,

H

a m,.e'nt,ali fentieti«

phbon

d tl

L»

$.1534. An liceat facere 'id.-, eä qnuo alter

intehtionem agentis creaturus praevidetur,

praetef

ter i

itates !

5. 1535. Indici legitime interro

pandi :

ganti oportet- verutu

ymult :

doic

$..1536. Alios 3. licet fVe"ru'm te

dacio,

"

g'erä' .äbs'qpe men-

)

$. 1527. Neque . peccat, qui ipfe de.cdptuS falfum

dicit.

$. 1598. — Vel 5. falfum ita pronuntiat, ut Omnes pro

falfo habeant,

$. 1539. Poteit 6. denique aliquis effe perfdus, quin

fit mendax.

& n

Cum itaque mendacium fit c&mams, alte-

rum in errorem inducendi $. 1503. fequitur

Imo, etiam verum dicendo poífe mendacium

committi, quando fcilicet quis verum dicit,

quia fcit alterum nunquam non contrarium

.

fuis dictis

J

uo cafüu

Ü

Ton, IV.

udicium com'cipere. De q

tractat

b

o6

Tractatus duo'decünus.

tractaf $, Augu&. a) Parum quippe intere&,

an quis verum aut falfum dicendo, verbis,

do: et

itendi

aut factis ftüdeat alteri errorem injicere.

?M

o o i580s

fil

filin

Ex eaq'd*e;n)ïïlän("iacii deühïtione feqüitur

]htert

IIdo, etiam ftratagemata, feu artes ad fallen-

licet

dos hoftes adhibitas effe mendacia, fieo ten-

intel

occi

dant, ut hoftis falfum judicet: fecus fi fint

dclt

comparatae ut hoftis verum ígnoret.

n

l

* Sic.þl'icet Aplures affultus parafe, ut nefciat hofcis,

tem

qualis ferio adparetur, et ut vires, et copias cO»

hic

gatur in plures partes dividere, quia nefcit, an

non etiam ex altera parte res ferio agatur. . Et

füerj

dis,

utique in bello hofti nil creditur: unde ejus cona-

Qu

tus nil nifi ambiguitatem efficere poffunt; dum-

Ts

modo falfum judicium , feu error ftudiofe non in-

tendatur,

d

$.

1533.

i

Cufnqüe 'Theologi tanta difpütent de am.

hibologia, id eft, locutione, quae dupli-

qüOque

Qis gl

cem fenfum offert, item de reftrictione, quam

b

vocant, mentali *): tota conjroverfia haec

"Jltto

at W

ex definitione mendacii $. r503. dirimitur.

Scilicet fi hae artes adhibeantur, ad alterum

üm

10n t

in errorem inducendum ; tunc malae funt: fi

vero plus non dicatur, vel agatur, quam ut

t

L

quaqu

per haec alter in veri notitiam venire ne-

queat;

8) Libr, de menda?, - E

p

p

Caput . X1I,

997

: interd

queat, mendácium non committitur,- Päu;

, Veti

cis: error alieni intellectus nun

[cete,

intendi.

quamv debet

*) Reflrictio mentalis datur, quando verba prolata

falfum continent: aliquo vero addito, fed intra

: fequit

folum animum retento vera foreht,

E. g. fiquis

interrogetur: num tu occiditi Caju

m?. et ille,

i falo

licet reapfe occiderit, refpondeat: non occidi fub-

fieo tt

inteliigendo heri, cum tamen eum nudius tert

ius

!

as L0

Occiderit, Sed utique hic nihil nifi putidum men-

,

dacium fübeft: dum apérte vult,

fe pro inno-

cente haberi.

. Contra vero ab omni mendacio

longe alienum eft, Ífi facer

d nf

/

/dkg.s neget, poeniten-

L]

ts d

tem aliquod peccatum fibi

effum fuiffe: licet

| el; !

hic illud delictum in confeffione om

nino expo-

fuerit. Immo 'etiam juráte defüper

poteft- facer«

gut. *

dos, fibi in confeffione nihil (fübi

ejus Qu

,

ntelligendo,

; &f

quod prodere liceat) detectum fuiffe.

Nam ome

nes fciunt,

jofe n d

dum fit.

quantum -ejusmodi affertioni fiden«

P Is

EU

, Sed longe obfcurior quaeftio eft: an tuäc

g düp

quoque mendacium " committatur,

quando

quis alterum decip

ere minime vult, attamen

y, Qu

j

M hi

ejusmodi factum edit, ex quo alterum prae-

ter voluntatem füam, certo tamen fal

len-

j

dum praevidet *),

Hanc difficultatem etiam

ao

) funtt |

non tantum gratiae, fed etiam veritatis mae

ximus doctor Auguftinus fenfit b) fcribens:

Uam l

quamquam [ubtz'lwz'm ?uaerazur, uirum, cum ab-

nire P

P

queat-

. eft

þ) L;br. de mendac, «C, 3,

308

""Tractatus. duodecimus;

7

"

f cot

eft ooluntas fallendi, abfit ommino mendacium.

j

Mihi fufficiat, omiffa longiffima difputatione,

üicium .

fimpliciter meam fententiam fcribere, qua fe-

þus «

cus, ac aliquando putabam, ejusmodi factum

vabirkomni mendacio immune efle cenfeo.

*;) E, g. Domum quamdam intrans certus es, alicui

Porr

ex praefentibus, quin id defideres, ex hoe in-

tlb

greffu perfuafiffüumum fore, mentis tuae effe, ut

trill

t

amicum invifas, quod tamen plane falfum eft,

üetum

eoquod alterius negotii caufa eam domum ingredi

i.

*

;

cogites,

ii

fità

t nond

$.

1535.

9 0m

Sed nunquiyï

ri.-tiam' reo delictum a fe com-

ttugc

l

miffüm negandi facultatem tribuemus, fia

fectio

jüdice interrogetur? Et inprimis reus judici

f

legitime interroganti ex obedientia verum

Vr

lne

refpondere tenetur: jus enim interrogandi,

il

quod eft in judice, intelligi, et.dari non pot-

Alias da-

Wt

eft fine obligatione refpondendi.

od

retur juftus exactor absque omni debitore.

KE

Puta, fi legitime interroget, id eít, legitima

af

oteftate , et fufficientibus de delicto indiciis

inftructus.

Sed baec obediendi obligatio huc

i

W

ls

non pertinet, utpote quae ex jure, et juíti-

tia, non ex veritate defcendit.

Sed, quan-

u

&

tum ad veritatem, tam parum ope mendacii,

tu

quam ope ítupri nec innocentis, nec rei vi-

hi

tam fervare licet.

Prout habet S. Augufti-

Ig)

01'0-

«t

nus c). .»Id folum addere licebit, facin

um

c) Libr. contr, s:nendaciume C, 18.

N

d

Caput XII.-

399

men;iacimr

füm coram judice fidem invenire, falfum in-

Iputttin,

dicium injicere, et fic mentiri vix poffe.

Ta:

?. qui

us enim nihil creditur..

od fctt

onfeo,

f« 1530.

Qs e5, d

Pcäirro mendäcium efít conatus alterius ine

at

tellectum in. errorem inducendi: inde infer-

tite f t

tur H1tio, eum haud mentiri, qui tegere rem,

e iilin

ortum g

alterum celare, demum qui fcienuam jam

adquifitam alicui eximere fatagit: nam nefci-

re nondum eft falfum judicare *).-

*) Omnia quigþäffcire ad perfectionem. quidem ine

TE

tellectus: aliqua tamen neícire ad minorem per-

mDüs, !

D

fectionem , nondum tamen ad ejusdem dedecus

'eus u

j

facit,

Unde licet fuas affertiones retractare ; non

tamen contrarium affiritiare.

Et hic demum eft

o vw

:ïï

limes , qu

O

que ad reparandam bonam de aliquo

'errogi

exiftimatiog

m, feu ad reftituendam famam co-

j nup

nari debet^ille, qui crimen verum , fed hucusque

Es

Alus à

occultum aliis notum fecit. Scilicét poteft dice-

; debit

re: nolite haec credere etc. neutiquam vero licet

afferere: Titius hoc delictum non commifit.

T

10 indial:

SSed quid de eo, qui nemini alteri, fed fibi-

metipfi errorem perfuüadere conatur ?

Item . de

jratiid

ilis, qui certas fententias non ex ratione, fed

e

Hi

ex aíffectu, aut ítudio utilitatis feligunt?

«edq qua?

enimvero mendaces funt, aut faltem- effe nitun-

tur,

Nec ideo im umullo vitio efl, quamvis uon

mentiatur, ff aut credenda mon credat, aut, quod

"T

ignorat, no[fe fe putet d).

Et utique deterius

| Auguih-

f

l

eít falfum judicium ftudiofe concipere, quam ve-

fic)

3

rum

!

j

d) S. Aug. libr. de mendac. C. ?.

Tractatus. duodecimus

j1o

rum fimpliciter omittere, id quod facit ille, qut

credenda non credit.

Coeterum périnde ePc, five

De

alteri, five tibimetipfi falfum judicium injici

Quid enim ,intereft ad inferendam contumeli

a

*

V]to

an quis alienum , aut proprium mtellectum dede«

factüru

core afficiat ?

trii,

1n fj

$.

I537

10 me

1 d

Ex dictis eruitur IVto,

non mentiri eum,

qui falfum enuntiat, quod verum effe arbi-

tratur.

) H

Jalis enim poteft errans dici, et te-

parr

Inerarius :

mentiens enim non recte dicitur:

At

nec fallere cuplt, fed fal itur,

v

*

$.

1538.

(

Sed et Vto mte:hmtur, a mendacio ime

]i i,

munem effe, qui affertionem falfam ita enün-

tlat

.ut omnibus certum effe,

íÍciat, hanc

falf' um effe.

Habent. enim joci evide entif/mam ex

5- I

li

zp/n pronuntiatione, aique ex ipfó jocamtis ajfectu

lenificationem animi mequaquam fallentis , — etf

j

ü- 154]

non vere enuatiantis f).

Alias omnes fabulae,

allegoriae, Lomoedlae etc, efflent mendacia,

NT

4(

u

quod longe abeít. (Unde etiam ad menda-

cium jocofum

quod vocant, requiritur ani-

T

$

mus quempiam f&ltem ad tempus fallendi

NT

$. 1539

l

e) S. Aug. libr. de mendae, C. 3.

ä l5

) ldem eod. libr, C. 9,

| Capu—t XIII,

511

t w

$. 1539.

de eft, (nt

f

um ij

Denique ex definitione mendacii infertur

Ofit

Jl

;

VIt , non effe mendac

5

qui aliquid. fe

um d

facturum ferio, et non ff

late tantum proe«

mifit, etfi exinde promiffis non ftet, fed da-

tam fidem fallat.

Perfidus quippe eft talis,

non mendax: nam quamdiu loquebatur, ve-

rum dicebat.

f

tuon w

efe d

, *') Illud quilibet aliunde intcelliget, ad mendacium

j db

perinde effe, five quis verbis, fcriptis , geftibus

te QictU

aut quocunque alio figno quempiam in errorem

inducere intendat.

CAPVT DECIMVM TERTIVM.

hcio

De ds, qui certas doctrinas a fe defen[um iri,

ia d

etiam. jurejurando. promittunt,

j, 10

$.

1540.

Veritas non permittit afferere aliquid, etít

if

in fe pium effe videatur, quod quis falfum eífe

üii (

judicat.

j

i, d

Q.

IS41. Aliqui dicuntur jurare in verba magiftri,

: fabu

yendi

öl

1542.

Aut. quasd

am fententias a fe defenfum þïri

jurant.

j d

[

1543*

Quo vel maxime fpectat illa de immacu-

(ULA

lata conceptione B. V., et votu

à

m, quod —voc:'mt

Jend

fanguinarium,

$.

1544. lam quamcumque fententiam veriorem , aui:

!

I

553.

ominino certam licet, immo tenemur defendere,

/

ita quidem,

öl

1545. Ut quis etiam ,juramento fub pericul;) vitae

*

obftringere fe poffit.

U4

$. 1546-

P.

312

Tractatus duodecimüs.'

$. 1546. Et talis fententia. certo. eff illa de immacu-

lata conceptione B. V. M.

auctoritas,

pro qtfa et Ecclefiae

Al

pre

$. 1547. £t facrae literae pugnant,

vilegi

$.

1540.

faltem

Has quoque controverfias ad officia veri-

üfrin

m h

tetis omnino fpectare, arbitror: non enim

ii !

licet afferere id, quod quis falfum effe, judi-

càt, licet id, quod afferit, ali

qua ratione ad

*) pr

pletatem pertinere videatur.

pi

?

lu

f

51

I54T,

d

Itaque aliqui in verba magiftri juraffe di-

Qu

cuntuür, id eft, aliqui jurejurando ea affere-

itir

ii

re, ac tueri etiam jurato promififfe dicun-

n

tur, quae excellens aliquis magifter, cujus

W

Ícholae fe addixerunt, docet.

Si tamen id

aliquando factum fit.

$. | I542.

d

[

Alii doctrinas fibi auctoritate publica, aut

t

privata imperatas adoptare, afferere, ac tue-

ri promittunt.

p

Celebre quoque eft illud jus-

jurandum, quo tum privati, tum integra

Collegia, ac Univerfitates illud beatae Vir-

ginis privilegium, quo a labe originaria im-

munis effe pie creditur, et mente tenere, et

;ï

pglam profieri promittunt.

541543-

"Pv

Caþut XIH..-

313

TM

t Ed

*

$.

1543.

Al"iqüi füo in virginem affectu eo pro-

grefi funt, ut pro tuendo hoc Virginis pri-

vilegio etiam mortem oppetere jurarint, vel

falem pie jurari vel voto defuper aliquem

obftringi poffe docerent.

Contra votum ta-

jcia vt

men hujusmodi, quod /anguinariun voca-

jn elit

eft, u

n

runt, Muratorius acriter pugnavi; h

b

AOT

*) Praecipuum ejusdem argumentum erat feqüens'

principium : jimprudemtis eff bomum certum pro

bono incerto expomére.

Verum contra hoc quis

forte excipiet:. privilegium Virginis, etfi &dei

dogma non fit, certum tamen effe poterit. Dein

quoties bona certa, pro incertis impendimus,

atf o

1 df

immo impendere tenemur? Nonne miles vitam

ipfam certo periculo mortis exponit pro fpe victo-

fe NI

riae incerta ?

Et quantos, eosque certos labo-

res fubit agricola pro f[egete incerta, et trifli

2 0

n

grandine fors depopulanda? ' In ftatuendis prin-

cipiis, quae nova funt, cautiffimum effe oportet.

Ad tale quid longiffimae meditationes, et innu-

uae-

merae ilationes praemittendaé, et fpecialis

dam mentis ferenitas requiritur, fi quis vifu

en-

tis aliquid cernere velit, quod tot acutiffimarum

mentium intuitum fuübterfugit.

Plaufum ab im-

Jic, 4

, (

peritis fibi facile quis comparabit, fed recentes

ejusmodi doctrinae aetatem non ferent, et eadem

jl

facilitate haec lumina difparebunt, qua primum

Bu

fplendere inceperunt,

Sors haec multas fenten-

u V

tias absque dubio exfpectat, quae modo com;mu-

u

nes admodum, planeque propulares hab

ïntur 1

[ief 8

nam non nifi veritas pf:rennat.

Us

Bu

Q,ä-;54æ-

314

"Tractadus. duodecimus.

$.

1544

rem d

de, r

Sed his difputationibus fuperfedere facile

Sic fl

poffumus: nam fententiam aliquam tenere,

cane f

afferere, ac tueri negotium folius veritatis

d ng.

efc, quod ex inviolabilibus ejus officiis defi-

niri debet.

Q C

Nullus hic legibus, aut pio;af-

tetant

fectui eít locus: neque ulla aut f2cra, aut

&ndew

politica emolumenta ad decidendam hanc cau-

Mpoti

fam admitti poffunt.

Si aliqua doctrina, aut

Tehm

quaecunque fententia falfa, minus probab:hs,

aut in utramque partem aeque. probabilis eífe

l,

tlts, |

videatur, eam íalva veritate nec tibi, nec

aliis perfuadere, nec publice profiteri, multo

? ) K

Sin

(s j

minus eandem aliis imperare poteris.

aliqua fententia verior, aut omnino certa

CUDQue

fenera]

appareat, eam animo réjicere, aut verbis

negare, omnium minime impugnare licebit.

p

nifi

Tib

Veritas nullum legislatorem admittit,

u

eum folum, quem lpfa et infallibilem, et ab

Ttefe

omni erroris periculo immunem dono quo-

Qüe

dam fpeciali praeihtlt

