quidem poffumus effe : alias quisque ü"bi effet

fubditus, ac proin feipfo inferior utpote fub-

ODOretr.

ditus; et fimul féipfo fuperior, utpote do-

m if

minus fuipfius.

Cum vero neque alter fit in

nique d

jure fuo; facile coagitur, injuriam circa

meam, aut tuam perfonam *) illatam non in

me, aut in te, fed in Deum proxime redun-

dare: illi enim fit injuria, cujus jus violatum

religï'onis

eft. Nam, quod mox dictum eft, nobis in

nos non datur jus: alias daretur relatio, feu

] nature

n

f

!

refpectus ejusdem ad idem; in uno autem

eodemque refpectus dari haud poteft.

g n6

i

eg i

*) Virtutes, et ofiicia non ex eo ; Oi prae&antur,

fed.ex titulo, ex quo praeftantur, difícerni de-

ys füt

bent. lam ifta, de qua modo agimus, pietas non

volud

ob infinitam Dei excellentiam , et bonitatem , fed

ETO

Ob ejus, qua nos condidit, bonitatem , liberalita-

tem, paucis:

ob beneficium creationis Deo de-

p ii

betur.

j p*

, absqæ

$.

I456.

atiüliïi]f'sæ

Dum itaque pietatem naturae humanae

guidem

debitam inter officia religionis recenfeo; jam

totum,

apparet, fententiam Apoftoli e) non in alie-

quo t

no, ied in proprio fenfü accipiendam effe:

d!

religio munda, et immaculata apud Dewm, et

j du

Patrem baec efl, vifitare pupillos, ét viduas in

du

(

tribulatione eorum , et immaculatum [ cu[flodire

ab boc faeculo.

Scilicet egentibus benefacere

et propriam naturam a pravis affectibus, et

T

p

alio

r

e) lacob. I; 27.

g

" Tractatus. duodecimus.

£39

alio quovis dedecore immunem fervare eft

aliquod religionis penfum rationalium natu-

U

rarum conditori exfolutum.

iimod

Y

&t cull

$- 1457.

& ab

Ex eo tamen, quod ifta Deo debeantur,

U 6

neutiquam fequitur, hanc, de qua agimus,

$ul

pietatem effe eam caritatem praximi, quam

Wt

$. 1358. et deinceps defcripfi.

)N

q

$.

1458.

d

1

Iam ex eo, quod haec natura fit digna

admodum; omnis autem dignitas fubfidium,

et cultum recte exigat *); deftructionem ve-

[

ro, et abufum juftifflge abnuat: debemus

naturam humanam fovere, et neutiquam lae-

dere. Quare facile pacet, praeter divinam

ilam, ac theologicam ex caritate Dei natam,

aliam. infüper, maturalem,. et ex dignitate

humenae naturae ortam pietatem ommnibus

hominibus deberi,

N

Quam quidem parum a

priore illa folent difcernere.

ä- I

*) Et exinde infertur, nullam quidem caritatem, fed

aliquid pletatis , etiam rebus ratione, et vita Ca-

V

rentibus, feu potius in his Deo deberi.

Cum in

his enim ultimae quaedam divinitatis fcintillae re-

j

luceant, vereque bonae, et ad noftram utilita-

tem, ac moderatum ufum conceffae fint, non licet

ea frivole deftruere,

et ad abufum

adhibere.

s

Deus quippe, ficut non nifi ad bonum finem con-

didit, ita neque nifi ad fimilem finem res a fé

|

creatas, earumque ufum concedere cenfendus eft,

fed de his a 9.' 1637. et féq.

| $. 1459

Caput. VI.

251

vue d

9.

1459.

T Dd

Ex eo jam, quod natura creata fit digna

admodum; omnis autem dignitas fubfidium,

et cultum recte exigat; deítructionem vero,

et abufum rectiffime abnuat; et ideo tenea-

beart

mur eam fovere, et neutiquam laedere:

agl

$. 1458. officia pietatis hujus in

l qui

negantia recte dividuntur.

ajentia *) et

*) Naturae tamen ratione deftitutae officia negantia

quidem $. 1458. nulla tamen ajentia ab homine

deberi crederem.

Non enim adeo nobiles funt,

J

ut homo eisdem, id eft, fuüperior interiori fere

|

Mu

viat.

büdiums

Si vero talibus cultus adhibeatur, ut ho-

mini profint; ea pietas non in res has ratione

jerm Vi

carentes, fed in ipfum hominem redundat.

obermi

am lp

CAPVT . SEXTVM.

divinid

| ff

Quo ordine officia pietatis ajentia nob'i; ipfis,

ii

atque Naliis debeamus,

)mnfbüi

1460.

Refertur - ordo ,

arufm 4

impendi debent.

quo ;uique .ofücia pietatis.

I46I.

In collifione vero titulorum pietatem exi-

(effhy feäï

gentium res valde ambigua eft,

vità

1462.

Sed tamen aliquali regula definitur.

(un !

g

1463.

m

Interim tamen vi hujus pietatis non nifi ad

1 IIIW'

utilia, id eft, ad

"

[

ligamur.

Deum dvucentia praeftanda ob-

o

db

(

$.

1464. Referuntur aliorum fententiae quoad ordi-

v

eff [

nem pietatis.

es 0^

$.

1465.

Angelis quoque et Sanctis pietas debätur;

dus

$.

1466.

NQn tamen proli primum generandae.

P.4

J

$. 1460.

Tvactatus. duodecimus.

232

$.

1460.

MW Go

pari

Atque hucusque dicta fqt perfpicua funt'

db

fet

aft quia facultas noftra, et fubfidia ad nos,

omnesque alios juvandos non fufficit; ambi-

qu

Xm

gua non raro quaeftio exurgit

cuinam ante

dunt

Nam

i.

ahos pietatis officia impendenda fint.

imprimis juftae menti fatius effe debet, rmo

IG

7

plures.potius, quam unum efle falvum *

Hï

2do fe oportere prae aliis juvari **), gtlo

tibu

e

majori commiferatione dignum effe, qui fe

juvare difücilius poteft,

i

N

prae eo, cul pro-

n

prium auxilium in promtu eft,

4to opem

)

noítram potius impendendam efle ei, cui pro-

(

babilius profutura eft, quam illi, qui defide-

d

ratum ex ea

fectum probabilius non obti-

W

nebit

sto quosdam copiofius ac liberalius

h

N

juvandos effe, qui fpectata vitae, et fanita-

tis, et dwmtatls conditione pluribug indi-

gent **4).

óto titulum cognationis ****)

reli-

pubhcae ac- pr:vamc utilitatis,. virtutis,

gionis,: gratl animi unum alteri praeïerendl

juftam iavpe caufam eíle

e, ut plur

alia omit-

i

*) Sed quot effe debent, ut plures uni, et fibimet-

ipfi praebabere quis debeat?

Pietatem reipubli-

cae debitam effe potiorem pietate in fe ipfum, cer-

tum efl

Sed quid fi ego cum duobus duntaxat

alis componar ?

E. g. 'Tabula poft naufragium

unica mihi integra eft neceflaria:

cujus tamen ope

duo alii fors litori

propinquiores 'et

alias

fub-

Qv

Inergendi poffent enatare.

Num hanc eisdem m

Oc cafu cedere mox teneor ?

NU

«*) Se-

ä

Caput VI.

233

**) Seipfum quisque ante quemque alium; reliquis

ld tamen. fieri

paribus, juvare omnino oportet,

eu f

debet mon ob íenfum, et appetitum naturalem 5

| d D6

fed quia ex ipfa corporis confiructione ac reli-

quarum facultatum conditione apparet, has pro-

N

xime propter nos factas effe: unde in ipíis vo-

df a

luntas creatoris, quae aliunde eft fumma lex, ve-

t M

lut legitur, qua fcilicet decrevit, ut hae facul-

tates nobis prae reliquis omnibus famulentur.

et, IU)

lvum ")

***)'Quo eminentior cujusque gradus eft, eo plu-

?), qt

ribus indiget, et eo magis probroía, et acerba

:]

eft egcftas

Plebejo facilis lacernula fufficit, fed

: qii

ilufiri non item

Qul pro

*'*) Ordinem cognationis ftatuunt fequentém: 1mo

0 0j

loco uxorem locant, utpote quacum maritus una

qui p

caro, aC velut idem homo 'eft factus.

2do loco

; delih

admittunt proles, natura velut ipfa id docente,

yn obf

ut fcilicet parentes filiis vitam ac reliqua prae-

beralj

ftent potius, quam accipiant aliquid. ' Caufa fcili-

cet effectui, non hic caufae tribuere debet.

3tio

t f

jam parentes, ac 4to fratres, et tandem reliqui

ij l

cognati, fuo [cilicet órdine, veniunt,

Id folum

I *"1"

addendum , a multis parentes filiis in ordine pie-

js, f

tatis praeponi, et effe non paucos, qui filiis, ac

0

ferelt

parentibus poftponant uxorem.

Ts

*****) Sic omnino ordo bonorum, de quibus peri-

clitatur, eft attendendus.

lam imo loco veniunt

bona gratiae.

2do bona vitae, et membrorum,

3tio bonum fzmae,

fliré

A4:0 demum bona fortunae.

De quibus 'àlibi plura.

reiputf:v

n &

dunr

I461.

p (* f

Ilud vero praefentem. caufam , (ordinem

15 fub'

dico pietatis) fumme ambiguam reddit, quod

defi p

.non raro unus titulus pugnet pro uno, alius

v

a

P

Vero

n

:234

"Tvractatus duodecimw.

vero pro altero e. g. unus ex indigäntibus

p

cognatus eft tibi; alter vero certius juvari

hü

Pl

l

poterit per illam operam, quae in tua pote-

j

ftate quidem fita, duobus vero minime fuffi-

K

ciens eft.

Item. pro aliquo plures, pro al.

[u

tero pauciores, fed graviores tituli faciunt:

fl'n

[i

et fic porro.

lam his omnibus fpectatis tot

combinationes, ac collifiones, ac computa-

fer

Yà

tiones oriri necefle eft, ut eae numerum ex-

E

cedant: atque ad definitam defuper regulam

edendam ego minime füfficiam.

Atque huc

fequentem — fcripfi

regulam ;

praefía cuique

omnia o[ficia, quousque eadem illi utilia, et pie-

Aft

tati tibi aut. aliis debitae non erunt adver/a.

piet

hoc ipfum maxime Qquaeritur, quid in colli-

Itl

fione tibi, et cuique alteri debeatur: vel

&

Mi

quid pietati propriae, aut alienae adverfetur.

d

50 I 4620

at

T

uare aïiamregulam pro definiendis pie-

T

tatis obligationibus tentare juvat, quae qui-

li

dem eít minime plena, plerumque tamen

ft,

fufficiet: itaque im fingulis cafibus ommes pieta-

Q

tis titulos, et diverfos eorum gradus *) expende:

üi

et pro quo aut plures, aut graviores fLare com-

hu

peries, eidem illud, quod in poteflate tua eft,

fü

oficium. dimpende **).

*) Puta eos, quos $, L146q. defcripfi, et fiqui alii

infuper occurrant,

**):In exemplo: frater et alienus quisf;iam pane in-

carere

digent, quo'-absquekmagnoï tuo dxetrimento

poffes.

Caput- VI

235

poffes.

Iam frater propinque cognatus eft

et

grntis |

s a

hucusque praeferendus eft frater.

Sed modo jam

alienus ille difficulter, frater autem facile feipfum

1it i

juvare poteft. Nunc pares funt

Aft. demum

ime ff

l

recordaris, illum peregrinum , id eft, non cogna-

p à

tum varia in te beneficia contuliffe, nunc hic

facinY

fratrem, qui tibi nunquam benefecit, demum vin-

Cit,

d

Et fic percurrendo fingulos titulos in omni

fere cafü ahquem aut numero aut dlgmtate prae-

conpt

valentem invenies, ex quo definies, in quemnam

erüum &

ante alios tuam pietatem exercere debeas.

u

Que li

gd

1463

( du

Illud tamen hic notandum, quantum ex

N1

f d

pietate *), nullum nos alteri oficium debe-

j coli

fj

re, nifi in quantum eidem ad amorem Dei,

M

Y

et officia honeftatis conducere videbitur.

(etif

'etie

Reliqua enim omnia, etfi ex fua natura Vi«

deantur eíffe bona, ea tamen, nifi ad finem

ultimum juvent, non beneficia, fed impedi-

menta, ac tandem mala funt.

Unde opti-

dis j

mus Redemtor nofter bonorum temporalium

( !

neglectum confulit, eoquod nimis pronum

n

;

fit, ne ad alios quam merae honeftatis fines

u

: L

ea adhibentes, ex naturalibus hisce bonis nil

e;püïllï

nifi detrimenta capiamus; praecipue cum Ío-

j i

lam virtutem fectantibus pauca plerumque

f O

fufficiant.

*) Puta, quantum ex praefenti pietatis officio: nam

gqul il

ex juftitia vulgari fenfu accepta, feu ex fide data,

etiam ad finem ulümum noxia praeftare non raro

tenemur.

,ane II

Sic pacis etiam

iniquiffime extortae

i cg,ffe

leges fervare obligamur :: quas quidem pacis con-

ditig«

palfö'

ingsaaos"

1

Tractatus duodecimus.

2536

ditiones fingulis momentis remittere, ad falutem

EAU

plurj

fine omni comparatione victori utilius foret, quam

easdem exigere, auta nobis eidem praeftari, Nos

m) $i

nihilominus ad folvendam fidetn, et reapíe ad in-

fubf

ferendum animae damnum adfítringimur.

debe

Tetti

$.

1464.

U0

w) ?

Hic juvat aliquot aliorum fententias ad-

bna

fcribere, quae ad ordinem pietatis fpectant,

fupa

quasque ego nihil de meo addens referre dun-

Ton

taxat velim. JNemo tenetur, aut poteft per

difpendia honeftatis vitam, mnec per . vitae

WH)

vit

jacturam bona honoris aut fortunae pro fe,

multo minus pro aliis tueri *).

&

Neque phar-

Ciyt

muaca mültum pretiofa aliquis tenetur pro-

puor

W 1

curare **), neque regionem ab aura parum

falubri infeftam relinquere ***), neque in

GN

Q

pari neceflitate alteri privato fuüccurrere **ee*),

t

Denique nequidem a ftudio augendi conditio-

T

nem fuam plerumque ceffare *****),

j

|.*) An vero quis pofit bonum -Vitae negligere ob

folum doloris, aut pudoris in curatione perferendi

fenfüum, non aufim definire; licet alii id velint,

Bonum .majus negligere ad declinandum minus

N

malum, non videtur verae pietati congruere, nifi

Ts

ad oílicia utilia ineptus deinceps, fe aliis non nifi

oneri diuturno futurum effe praevideat.

ml

Orej

**) Si enim homines paffim tenentur ad comparanda

fible

adeo pretiofa- pharmaca; idque ob fpem probabi-

t

lem duntaxat confervandae vitae: facultates fo-

d

cietatis humanae non fufücerent ad plurium alio-

TUum vitam integram, et certam füftentandam.

Di

V

Aliud

Caput VI.

337

X foluta

Aliud foret in homine Eccleüae,Q civitati, aut

Of qui

pluribus privatis valde utili,

far, Nu

***) Si plagae infalubres non colerentur; multi vitae

ipfe d

]

fubfidis deftituti. ipfa vivendi facultate carere

deberent, numerusque hominum multum minue-

retur: fatius autem efít, fuam vitam alicui peri-

culo exponere, quam alium vita carere penitus,

»****) Pietas enim propria ef*c major: aliud de per-

s d

fona publica, aut pluribus valde utili.

Pietas in-

Qectt,

fuper fibi debita eft adeo magna, ut aliis fingulis;

tf dl

non tamen, ut aliis plurimis poffit praevalere.

&t pet

r vitit

tntt) Veram delkicatakqdebet effe ifta licentia, fi

vitio carere velit. Si id boni publici cauía fiat,

pf

Y

4c Ornatos

eoquod civitatis interfit opulentos,

& pl

cives habere, rectum id erit.

Si vero ( quod

pronum eft admodum) hoc amplificationis ftudium

r pro|

parum

ex amore privatae utilitatis .fit natum; impieta-

tem inter alia alet: altero enim mneceff:riis carente

w 1

tu neceffaria quidem , fed nihil fors ultra neceffa-

e **?*), 1

ria pro te capere, aut habere poteris: nifi altior

ratio aliud. jübeat.

Et in pari caufaj non in

ydit

difpari, tuae partes multo meliores, quam alienae

elle debent, ut.alia plura hic taceam.

"t 0b ,

*

ferendi

$.

I465.

minus

Et quidem ea eft in diverfis hominibus

s, n

ftatus, ac conditionis differentia, ut alicui

n nj

mnulta fint neceffaria, quae alteri fuperflua

forent.

Neque tenentur cives eminentes ad

fuüblevandam aliorum communem neceflita.

grind

obati |

tem rem fuam domefíticam "usque ad notam

s f

dedecoris reftringere.

Quia vero maximus

al

|

fplendor a virtute et ab ea, qua finguli pol-

ydit

lent,

Al

Ms

238

Tractatus. duodecimus.

lent, poteftate venit; a pompa fuperflua üs-

ftre*),

tf adí

que ad ftatus dejectionem magnum fane fpa-

tium intercedit, longeque frequentius pietati

tominis

in alterum exercendae, quam ei, quae nobis

d quo

debetur, pietati ex hoc capite defumus.

TeOCtrT

Multo quippe plurima inter ftatui noftro ne-

de yure

ceffaria computamus, quibus fine omni de-

TU (

& i

decore carere poffemus.

Sic inter aliqua

gtb

t

equi, canes etc. diverfaque bruta ad folam

pompam ac delicias comparata, eam herba-

[

q

m

rum ac frumenti portionem devorant, quam

divina providentia famelico cuidam homini

1) Qu

deftinarat *).

Denique curandum, ne pro-

B

videntia, et cura de futuris neceflitatibus in

Vi

gravi hoc ofüicio imponat alicui.

JNec opor.

Tüt

i

tet, confiderare owmes cafus, qui po[Junt , contin-

Ti (

gere in. futurum: . boc enim effet. de cra[tino. copi-

tave, quod dominus probibet Mattp. 6. fed debet

dijudicai fuperfTuum , et, nece[Jariwum fecundum ed,

quae- probabiliter , et ut in. pluribus occurrunt.

lii

S. Thom. 2. '2.. do23. :'&rt. 5

Tloe.

Ti nog

Af nullane datur naturalis pietas in at-

n

(ie

gelos, ac defunctos? De prioribus id ne-

gant multi, eoquod angelos exiftere ex fola

-

Tien

fide, et neutiquam ex ratione difcamus. Sed

quia officia non ex cognitione, fed ex titulo

cya]L

pric

debendi nafcuritur: ipfa vero natura angelica

fe fola, et per nullam adhuc gratiam nobi-

dens

ïjf, li

litata digna eft admodum, ac humana natura

t

etiam dignior; facile fequitur: naturalibus

m

officiis eandem naturam angelicam coli de-

bere.

ii

Caput. VI,

239

ia üs-

bere *). Mortuis denique fenfu þietatis nos

f f

effe adítrictos, omnes fatentur, qui animam

Js p

hominis immortalem effe fciunt. Impia fane

j3e 100j

eft quorumdam fententia, et a fenfü omnium.

defumis

gentium remota, qua aliqui dicunt: mortuis

Yfuro v

de jure naturae nihil debetur, quam ut eo-

mai d

rum cadavera removeantur, ne vivos infi-

t aliji

ciant. Quis enim adeo inhumanus eft, ut

X (olt

parentibus, ac jufüs hominibus piam, memo-

? hente

riam, grati animi affectus

, aliaque pietatis

t, quii

r

Opera deberi neget ?

- hormin

/

*j Qüod fi fors þarentem tuum minime noyeris

, Dec

ne p

Xtibus 1

is.te noícat, arctum vero, quod inter vos eft

vinculum , ex divino . teftimonio difceretis, an

4 0

mutua deinceps oflicdia non am

: Qoti

plius ex jkure natue

rae deberren»tur 2

*

inn d

«] i

$.

1466.

st d

Denique ad prolem nafcituram nobis ob-

du

ligationem quamdam

, immo plures effe, ple-

rique aíferunt.

Et quidem pietatem in Deum,

n di

in nos ipfos *), et civitatem noftram gene-

ij

randae proli operam dare quandoque jube-

fol

ré, — hoc quidem admiferim. n prolem ta-

Y 10

s X

men primum futuram jam nunc pietatis offi-

cia jure requiri, intelligere non poffum. Hoc

. t

iil

I

principium mon- entis qulla funt jura , fat evi-

mgfh

dens eft. Prout etiam fequens: quod mipil

j nObl'

t

efl , illi debere non po[Jum. Quare vitia cafti-

ld

tati adverfa pietatem nafciturae proli- debi-

libus

J dv

tam laederel, et ex hoc demum capite tales

actus

bete

sE

Tractatus duo,decihaz;s.'

240

actus inhoneftos effe, a plerisquä mea opí-

àti, ptt

nione non recte docetur.

H

im, ol

i, i

*) Suavifimum quidem ad fenfum naturae eft ha-

qutm d

bere prolem , quae cum fit pars aliqua noftri, in

ea velut altera vita vivimus, et quodammodo

. ie 1nté

poft mortem perennamus.

N

tbet: ]

LUA

CAPVT SEPTIMVM.

L

vititun

Im þietazis ordinem mon-mutat, feu, quod idem,

lï*þer[um :

nemo potefi faloa pietate plus a[Jumere. ex

Mtü,

e0, quod dives fit.

j tit, T

f ttj

S.

1467.- D&us vult, ut omnia ita difpenfentur, prout

n

ad officium divini amoris explendum magis con-

1

ducere videbitur.

LT

QU ml

1458. Quod teftimoniis antiquorum roboratur,

1469.. Divifio bonorum per n

"

naturalem non toilit,

Os facta pietatexg

1470. . Si-pietas adeffet, diviione o'pus.non foret.

i

wQa w u^ w5

1471. Ín quonam ergo confiftat vera divitum fe-

li er

; IicitasT

I, l

hn

$. 14675

!lt, q

jiliqi

Deus fecit omnia pro omnibus: neque

£U J

rei cuipiam caracterem aliquem impreffit, ut

ea debeat eífe tua potius, quam alterius.

! hus )

Quod infüper ex eo patet, quod omnia eo

jL

"

fint condita, ut humano generi ad finem ul-

timum, et ad smorem Dei famulentur: ideo

)d

pen-

aperte vult, omnia int(/er homines ita dif]

A

fari,

Iu

MX M

Caput Vil

241

tte2 Qj

fati, prout ad officium divini amoris explen.

dum, omnibus et infüper fingulis confidera»

me d

tis, magis conducere videbitur.

EC Vide,

2 nodn,

quam definite in hoc Patres confpirent, At-

oodamm

que inter alios Clemens Alexandrínus a). ita

habet: Deus ipfe producit genus noftrum ad com-

municationem : et fecit omnia pro omnibus. — Sunt

ergo omnia Comiunia, me plura, quam alii, fibi

vindicent dioites. . Haec erpo ad(unt wübi, et

T i

Juperfunt, cur von me bis oblectabo ?. won efd. bt

u d

inanum , nec ad focietatem pertinens, « - Sció

|

enim, Deum poteflatem ufus mobis dediffe, ve.

rum £am usque ad id, quod eff nece[Jarium , et

ntur, t

magis tF

ufum cowwunam effe flatuit, — bfurdum eft ag«

tem, et turpé, wunum laute

, &i Zuxuriq[a Qiotr8,

ratüt.

um mulii efariant,.

, pied

$. t468.

m f

Huc quoque vel maxime faciunt fequene

fuium v

tia ex S, Auguftino b): tulta fuperflua bube-

mus, fi món mifi mece[Juria teneamus,

Nam fi

iania quaeramus, mibil [ufficit. — Fratres, quae-

rite, quod fuficit operi Dei, non quod fujficit cu«

þiditati ï)'e/irae. ER

e$ alienae. po[fidentur,

. req

cum fuperflua poffidentur.

Et S. Chryfofto-

'6&7 ;

mus c): fi

? quid amplius, quam pofiulet ne

ce[fi«

aleri

205' $

[

nnia 9?

nem UA

l ldPO

I:) la Pfahn, i41.

€) Concion, de Lás.

difptt

Iu

Q

Tom. I

Naceig

242

: Tractatus: duodecimus,

tas, in feipfum infumferit, graviffmas illic dás

arven

t ordit

iurus efl poenas.

INen enim funt ipfius, quae

ffed. confervorum - illius.

]dem habet .

limmo

pof[idet ,

ner h

Lactantius d

) dum fictitiam poetarum aeta-

tem. auream in chriftiana demum religione:

fIUCaf

tonven

dari afferit: mec fignare quidem, aut partmi li

W

mite campum, fas erat;. in medium quaerebant,

Quippe cum Deus communem ommibus terram de-

fodem

p

di[]et , ut com

munem degerent vitam , mon ralida,

et furens avoritia fibi omnia vendicarei , ne

c ulli

! ls mo

dee[Jet4 quod emmibus mafceretur, — — INec

mirum cum promtuaria ju[lorum benigne pate-

vent omnibus, mec avaritia intercipiens. beneficia

»

divina, famem, fitimque vulgo faceret ; fed owmnes:

viltero

aequaliter abundarent, cum babentes mon babtne

DOne

tibus large.,i copiofeque , donarent.

»Dorum

hmm

$.

I469.

m

»Tem

Aft nunquid facta divifione rertiäï, et

,,defüper fide mutuo obligata, communio-

næw

lKmur

,nem rerum füftulimus, resque communes

,antea noftras deinceps, et cuique proprias

Jortio

'

ns, (

legitime fecimus? Nonne ejusmodi fen-

tentia dominia, ac jura quaecuuque tolle-

Bs

tend,

, féntur.? *

Ad hoc argumentum. refpon-

deo, noftra divifione, ac pactis noftris na-

Qür (

üt ;

tivam rerum indolem, et eam, quam a COT

ditore fuo acceperunt,

deftinationem no$

)

mutare haud potuiffe. Vel an putas, noftris

Wi

con-

)

— .4) Libr, 5, divinar. inflit, C. S.

Caput. VIL,

243

ilit

éonventionibus res ex jure Dei emanci

pari,

W. qui

et ordinem divinae providentiae

potuiffe quo-

m hi

I a

dammodo mutari? Sane non:' pactis jura

)

inter hbomines, non Deum inter et homines

relig

!

mutantur.

lgitur,. quantum ad fidem, ac

hat l

conventiones, res factae funt propriae: quan-

i

tum ad pietatem, manferunt communes. . Et

g d

fiquidem ultra neceffi

tatem, et praeter regu-

las pietatis quidquam infumas

[ mi&if!a,.

. equidem per«

, T uf!i

fidus non eris, at eris non p

iUS. :

-

m

$.

1470.

. lt

V

fui n

.» Verum nonne (ic omnes aequalem. cum

», altero vitamdegere, ad primam commu-

j juh

»nionem redire, et vitam primorum chriftia-

»norum e) inftaurare, denique ex omnibus

»Civitatibus, ac gentibus unicam demum (a-

,,milian conflare ex obli

gatione legis coge-

ritt. *

,Tremur?. Hoc plane ni

mium, ac pene ab-

»fonum eft,*

Refpofideo ad fingula. "Te.

mmune

nemur aequalem vitam

*

; falva neceflitatis pro-

portione, agere: aliqui enim ratione fanita-

i W

tis, dignitatis, laborum etc. pluribus indi-

gent; dum alii paucioribus poflunt effe con-

, tolle

tenti, Caeterum omnes aequales fumus nati*

cur ergo unus prae aitero (nifi novus acce-

j

dat titulus) praerogativam al

iquam petar?

Deus enimn,

qui bomines. generat,

of n

et. inlpirat,

gt

omnes aequos, id efi, pares e[fe ol

uz't, E DUNTUA

2

u

Nema

I

e) Actor. 4« 34. et feq,

244

Tractatus. duodecimus. :

-

INemo apud eum ferous eft, memo dominus, Si

enim cunctis idem. pater efl; aequo jure ommes

| NÀ

liberi fumus. — —— luflitiae vis ommis im eo

efl, ut pares, faciat eos, qui ad bujus vitae con.

qelicia

.am j

ditiorem pari forte. venerunt f ). Dein debere-

mus ad primam communionem redire, et quae

J e

wtle :

eam inftauravit, Ecclefiam lerofolymitanam

imitari, fi omnes homines mutuo fat pii fo-

O Dpr

rent.

Cui enim bono in tanta. felicitate et

fl u

Q 3

in tanta omnium in omnes pietate divifio re-

rum? Cui bono pacta,' quando omnes ope-

LT

ram, et res in medium conferrent pro rata,

As f

ac neceffitate cujusque dividendas? . Dum

^i dj

|

vero alii nullam operam, et laborem, aut

W g

certe jufto minorem pro communi utilitate

LUE

impendere, alii vero ultra competentem fibi

N

artem multa affumere volebant: tunc enim-

080 fem

Wb

vero divifione, pactis, ac proprietatibus

opus erat, ut quos nativa pietas ad recti

tb à

m()dum

normam non adigebat, propria et fuo arbi-

trio inita fponfio vinciret. -Solus defectus

Ufe m

W p

pietatis neceffitatem dominiorum induxit. Fa-

miliam pro civitatibus inftituere (puta inter

ADefe |

(0 C()m

perfecte pios) nihil abfonum eft. Quid enim

defttm

genus h

umanum nonne unius patris filii, et

fic mera familia nati fumus? Profecto hoc

al

lt Q0

non effet aliquid peregrinum inducere, fe

ad nativam noftram conditionem redire.

enin

90 147 I'O

Ü

JP) . Loctant, 1.5. div, inftit. C. 15.

lM

Caput VIL

245

s $

$.

I471.

t o

n d

», Sed hoc effet conditionem divitum omnf

euo n

»felicitate exuere, eamque extreme pericu-

n det

»lofam reddere, Ad quid enim mihi opes,

, e u

»Íi ex eis nil delibare licet, nifi quantum

» cuique alteri ex iis tribuere teneor?«* Ve-

yritatia

i pi?

ram imprimis divitum felicitatem et paupe-

hat 6

rum fecuritatem inter chriítianos pingit hoe

divifo te

modo nobis Lactantius g) : divitiae quoque

Ts 0f*

non faciunt infignes, mifi quos po[funt bonis ope-

ro fii

vibus facere clariores. — Divites funt emim, mon

TE

quia divitias babent, fed quía utuntur illis ad

epera. jultitiae.

em, V

Et qui pauperes videntur, o

utilita

!

l

tamen divites fant, quia et mon egent, et mibil

concupifcunt.

Divitias vero magnum difcri-

xtem i

n et

men fecum ferre, ipfe Chriftus diferte teíta-

tur b): amen dieo vobis, quia dives difficile in-

rietati

u m

trabit in regnum coelorum.

Illud denique com-

fuo äïb'r

modum diviti jufte, et fine periculo fuppe-

defecti

tere mihi videtur, quod portionem fibi fuis-

que per leges pietatis competentem certo

a inte

capere poffit: utpote quae in tanto, ac publi-

jd ent.

co communis pietatis defectu eidem non raro

flii, 4

defutura effet. Unde omnino opes retinere,

ao !

H

falva pietate, poffunt, idque ob aliorum ve-

lut communiter inductum pietatis defectum:

"04

dife

fi enim tua omnia in alios difpenfaveris; ple-

Q3

rum-

j

| £) Libr. s. divin, inflitut,: C. 16.

b) Mattb, 19, 25,

i

246

Tractatus duodeczmus.

rumque deerunt tibi eaj. qude vi pletatls tibi,

tuisque deberentur 4

L p

*) Dum vero bonorum quamdam velut communio-

tU D6

nem,

et füummam naturae noftrae aequalitatem

praedico; ne putes me eam laudare, quam homi-

jun $

nes noftra aetate immo ab omni retro memorla

peffimi Jactant, qui fub . naturalis pxetam obtentu

hp 1

extrema impietatis exempla edunt, jura omnia

wrden

facra, et profana conculcantes.

Horum peftitera

n !

philofophia eo demum progreditur, ut abolitis

&fio 1

omnibus cfficiis homini prae brutis animantibus,

praeter formam exteriorem , nihil. praecipuum ree

W

p

linquat, immo fi fuis principiis conftanter inhae-

reat, usque ad excifonem generis humani pro-

)

u

Tif à

lapfura (ir.

Sed longe aliam hominum aequalita-

tem Evangelium et SS, Patres docent: fcilicet pie-

MA

tas falvo aliorum jure

eft. exercenda.

Sub ob.-

foc y

tentu pietatis aut religionis non licet aliorum Jura

ln

|

infring.re, non licet furari,

ut ftipem erogare

IU

queas, non licet alteri omnes ejus facultates rae

pere, ut templum Deo excires, ut facerdotem

fuftentes etc.

Immo fi quid tibi.ex pietate aperte

debeatur; non poteris id alteri vel clam auferre,

vel vi tollere.

Licet enim officium pietatis fit

EXP]I(

naturale, et omni jure annqux is 5 illud tamen juri,

äMU&,ql

ac juftitiae vulgari cedit, quia jus, pacta, et fides

At

data non quacunque pietate, íed pietate humano

M

j

generi integro debita mtunnu, prout infra do-

cebo.

Unde | doctrina

noftra

id. tantum vult

Vü&(

l

(

I

T^

quemque jure füo cedere, pactum, et fidem ac-

li

ceptam relaxare, rem in fuo jure conftitutam al-

! f

Tl

teri fuo arbitrio cedere íaepe teneri; nullatenus

QUf

Ti

vero

alterum

cui titulus pieratis fuffragatur,

domino invito eripere , poffe,

Scilicet jura, ac

dominia páctis hominum inducta in fubfidium na-

tivae pietatis, neutiquam vero in eJus PraeJUdl'

r

tium valere debcnt.

ï Iqs

CA-

Caput VIII

247

CAPVT OCTAVUM

kutis )

De idis pietatis officiis, quae funt megamtia, et

r

naturae vationalis de[iructionem probibentia.

dequaliut «

um h ^

1472.

Succedunt officia pietatis negantia.

0 memo.,z

itis OteY

1473:

1. Non licet fe, aut alium fine ipfius culpa

occi ere

jura ontt

f peül il

, 1474. Et quidem 2. etfi nobis moleüus, aut oc.«

t ab

cafio mortis noftrae fine fua culpa exiftat:

futmanto

1475.

Unde omnes conatus procurandi abortum

ecipulm *

anter Mi

impii funt.

1476. Neque 3. licet fe mutilare membro quodam,

imani

j 1]l

nifi ad fervandam vitam corporis.

fcilica

1477. Licet vero 4. fe, aut alium occidere, fi de

hoc voluntur Dei innotuerit.

$ub (

Qrum ]u

gï

1478.

Interea licet permittere fui occifionem ex

m enp

gravi ratxone.

H

j r

ficrt

t 9 |

d

$.

I472.

u

m at

!

Explicatis officiis ajentibus füccedunt me-

pieut !

iil J*""

3

gaentia, quibus fcilicet omnis injuria a natura

umana ,

et rationali

quocunque arcetur

ju fii

humälw

$. 1459. Haec autem prae illis prioribus fe-

;nfïa d

vera funt admodum, et duobus, ut opinor,

um VU)

capitibus continentur.

Scxllcet ne eam de-

fdem ? '*

jcital j

e

ftruamus, et ne eadem, ejusque facultatibus

abutamur.

pulitt !

*

JH: LU

1473

$.

]UH! d

qiun P r

Cum in jure noftro nullatenus exiftamus,

i u»'

$. 1455.: ac proinde de nobis praeter vo-

CA

4

lun.

248

Tractatus Juodccimu&,

N

luntatem Domini nihil difponere liceat; fa-

cile intelligitur [mo, nemini feipfum , aut

. ]b

Wt e

alium confentientem (nifi culpa ejus id me-

reatur) licere occidere *).

tatio)

Idque etiam tunc

Curar

eft improbum, quando mors utilis, et ad

Tetur

aeternam vitam proficua effe videtur **). —

yd j

üt n

*) Immo praeter izäjuriam vitae ill»atamx, caed,es,nou

tppam

raro alias infüuper, ac diveríae fpeciei malitias con.

metic

Citler

tinet. Sic.fi fanguine junctus, aut conjux occi-

datur, utique fpecialis pietas laeditur: quod qui-

li

dem impietatis genus recepto parricidii vocabulo

Caedi

defignatur.

Huc etiam pertinet impia crudelitas

l

parentum foetus vivos abi

gentium, vel natas jam

Dto.

proles occidentium.

fj

Specialem moleftiam facerdoti faceffunt matres

Thent

proles fuss in lectum fuum affumentes, utique

Cm

&dhi

non fine periculo easdem füffocandi. Nam plora-

tum nulla ratione compefcere valentes » pott ex-

mg

antlatos graves diei ]abores, integras pene, et

A

N

plures etiam noctes infomnes ducere deberent,

Neque fuppetunt facultates, quibus nutricem, aut

j

ant,

etiam folum conclave calefactum conducere que-

Praeterea quotiéscunque emendationem pro-

do

mittunt, fidem tamen fuam circa hoc, utpote ne-

p

ceffitate infuperabili victae , non fervant,

Ter

It

Quare data tanta difficultate imprimis monen-

dae generatim, ne parvulos vel unica vice in

I

lectum affümant: fi enim amicum calorem illum

nunquam experti fint; eidem tam importune non

*i)

inhiabunt.

Quod- & vero nullà ratione mitigari

C

queant; mea opinione poterunt eos inter duos,

tresve arcus fcit

? compofitos et mutuo connexos,

inferere ,

«

lium etia

et fic in lecto fuo locare, quale confi-

f

m aliiä probatur.

Nam

Caput. VT.

249

tet; f

Nam periculum fuffocattonis aliunde eft minus

üm, al

probabile; et ope arcuum eo usque extenuatur,

is d m

ut curari amplius non mereatur.

Si enim gravi

J P

ratione Íruílra urgente, remota adeo diícrimina

curare teneremur, vitae ufus. difüicillimus redde-

, tl

retur; et officium (ajens duntaxat) tuendi fuam,

r

vel alienam vitam non adeo fevere obligat, pro-

ut in metallorum fofforibus, et innumeris aliis

apparet.

Et paffim facerdotes pro hoc cafu nimis

Cledes Ti

foatas CUX

meticulofi, ac feveri mihi femper funt vifi.

Spe-

nj *

cialem infüper malitiam, et genus quoddam facri-

: quig:

legii ex jure faltem ecclefiaffico ortum continet

caedes facerdotis, aut Clerici,

li vont

a cuddi

Confueto pejus eft infuper homiciäium, quod

gl nits j

proditorium vocamus: fi

quis ícilicet, alium fub

fpecie amicitiae deceptum , aut certe nil mali ti-

mentem, ex*iníidiis etc. occidit.

unt mdti

Et quidem fpe-

, Ut

ciem amicitiae data opera ad faciliorem caedem

a p

adhibere caritati, íeu quae ipfifüima caritas eft,

amicitiae fpeciotim adverfari crediderim. ^ Omnia

, pO(E p

; p :

amicitiae jura reclamant, íi benevolentia ad no-

cendum adhibeatur, et amoris te

"

; debert

tum odium armetur,

lo fanguinolen-

vrícam, 1

ycere (*

Denique affaffinium hic commemorant; quan-

jnem pro

do ícilicet ficarius, aut quicunque dato pretio ad

jpote 0e

perpetrandam caedem conducitur.

In-hoc infig-

nem quidem improbitatem , fpecialem tamen non

intelligo, nifi eam ex fcandalo

. quo alter quoque

s mon

-ho.micid,ii reus efficitur,

| vice !

retf ilhlm

* e*) Vita eft in folo jure Dei: de re aliena difponere

u

