nunquam licet, nifi Dominus confentiat.

Iam

n

confenfüs divini nullum extat indicium , cum ta.

r d

men tale aliquod edere Deus facile poffet, Ac.

cedit alia ratio; fi liceat ad utilitatem propriam

jc m

feipfum occidere; tunc talis feipfum propter te

ipfum infumeret. Iamx intellici nequit, eumdem

homi«

N :

250

Tractatus . duodecimus.

- hominem ad feipfum referri, eundemque proptet

qerte

femetipfum confumi licite poiïe.

(em i

$.

1474.

(Ex principio $. 1473. ftatuto fequitur TIdo,

il

non licere alium. quemcunque occidere, ccü

$ foet

nobis moleftus, aut etiam caufa mortis exi.

M.

ftat:

fiquidem id absque fua culpa efficiat.

ln

(it for

Sic non licet hominem levandae navis cauía

in mare vi deturbare: neque ponte dejicere,

at HS.

du

neque infantem in via jacentem obterere:

etfi alias mortem, quae ab infequente hofte

Qmy

tibi imminet, effugere nequeas.

Nam homo

ä potel

ille in tuo jure haud exiftit, neque propter

Tüo ;(

te eft factus: unde eum proptel te perdere,

lxm e

Haec tamen

ftem

aut perimere, juftum non eft.

adeo certa non funt, ut non contraria Va-

riorum fententia a me quoque timide defen-

!)W

datur.

Puta pro iis cafibus, in quibus mors

alterius tua actione efficitur, ita tamen, ut

eam nec ut finem,.nec ur medium ad finem

intendas

Alias enim tale homicidium certe

Aliud obtinet, quando agitur

impium foret

de altero ajente opera fervando

non enim

MT u r m , L o

teneris tua morte alterius vitam tueri.

Sic

pro falüte reipublicae licet civem innocen-

tem in manu hofítili relinquere: non tamen

permiffum eft,

innocenti amputatum caput

ad fervandam patrlam et ad placandum ini-

quum civitatis obfefï'orem in hoftilia caítra

transmittere.

Hic enim mors

innocentis

aperte

95I

Caput VHI.

Ut proptt

aperte tanquam auxxhum ad placandum ho-

ücm intenditur.

$.

1475

tT

Unde nunquam licet dare operam ejicien-

do faetui medicina, aut ea actione fibi con-

ere, dl

TCS CT

fulerej quae proxime, et'fua virtute ad id

facit

eüm

Nam vel vivit ifte, et eft homo; vel

V15 CQU

tua fors opinione nondum vivit, et eft pàrs

dejicer

matris, quae fecus

ac alia membra, non ad

bterert

falutem matris, íed. ad alium finem a natura

e ho

comparata ,

ad utülitatem matris nunquam

1 DOf i

potett deftrui

Aliud eft de faetu jam mor-

tuo, qui vel pars matris non eft, vel, fi ta-

prop

erdete

lem effe velis, a natura ad nullum alium

finem dettinatur *)

tam

j n

*) Poenae procurantium abortum foetus nondum

duf

16 (0075

animati, et eorum, qui mulieri praebent venena

fterilitatis

funt eae, quae alias in homicidas funt

en, !

conftitutae. C. /Z aliquis de bomicid. excepta ta-

- finet

men irregularitate; hanc enim non incurrunt. Con-

certt

tra vero procurantes abortum foetus animati ex

conftitut. Gregor XIV, quae eft octava hujus Pon-

acttur

etilrt

tificis ,

excommunicationem | quidem

incurrunt,

fed non refervatam Pontifidi, et a qua, prout

$i

etiam ab ipío hoc peccato quilibet, dummodo ab

jocel

Epiícopo fit pro hoec fpeciatim deputatus, poffit

tammel

abíolvere.

Tales infuper funt irregulares, utpote

veri homicidae

item funt obnoxii quibusvis poe-

a

nis in utroque jure in horicidas conftitutis.

Cle-

7 il

rici infuper privantur omni dignitate, et benefi-

Z

cio (utique poft fententiam faltem 'declarantem);

n

item funt ad omne beneficium deinceps adquiren-

yetti

dum

d

252

Tractatus. duodecimus.

;

|

dum inhabiles, denique ipfi degradationi obnoxii,

l

Et quidein, dato hoc cafü etiam occulto , quoad

]

irregularitatem, et inhabilitatem ad beneficia etiam

n

Romae aegerrime remedlum invenitur.

Illud . in-

ifum

füper probe contra Antiquiores notandum , pene

qum

certum e(le, foetum primis mox diebus animari.

,Et quia foe:us mature vivere incipit, et procurato

Feneri

Vitam

abortu plerumque vera caedes perpetratur, et ea

defuper irregularitas incurritur, quae vix, aut

1rtjo,

non nifíi poft iteratas preces relaxatur; et prae-

Qu f

terea, quia durante irregularitate facro officio quis

li, qQ

fungi non poteft: ideo hujus criminis rei plerum-

m

!N

i

|

que mox et ante omnem fententiam füa beneficia

dimittere tenentur.

Niti fors ex dimiffione bene«

(es |

fici tam propinqua infamiae, aut aliarum gra-

vium calamitatum pericula urgeant, quae contra

! li,

irregularitatem 'valeant, utpote quae irregularitas

9D

g

eft lex humana folum; quae proin. omni gravi

moleftiae cedere folet.

fioQ

fin

Et fic mitigata per gravem caufam irregulari-

tate, íeu potius ad aliquod tempus fufpenfa, pote

Y

erit fàcris interea officiis fungi, et beneficium re-

tinere cousque, dum ceffante graviffima moleftia,

fuam, quam incurrit, irregularitatem fervare, et

Illud tamen ad-

fic. beneficium dimittere queat.

dendum, gravem illam moleftiam , quae ad diffe-

rendam beneficii dimiffionem ftatuitur, debere effe

I

fpecialem , id eft, a moleftia perdendi beneficii

diftinctam : haec enim ab ipfa lege, et etiam ex

;

ftylo curiae, et fic vi confuetudinis non attendi-

tur.

Neque hoc genus irregularitatis in curia Ro-

mana relaxari folet.

Id forfan impetrabis, ut per

tempus aliquod dimiffio beneficii differri queat:

et id infuper factum aliquoties fuiffe, afferunt, ut

dilatione iterato, et aliquoties impetrata, tandem

fublata penitus irregularitate, perennis retentio

beneficii obtineretur.

$. 1476..

23

Caput 'VHI.

| Obnoxi

$. 1476.

0, qui

ia &t

Praeterea Ilitio infertur, non licere, fe-

Tiud-j

ipfum membro aliquo mutilare, aut ali.

m, t

animi

quam facultatem e. g. videndi

audiendi,

generandi etc. extinguere, nifi id fiat ad

Yrocura

ET.

vitam corporis fervandam *).

Unde. ca-

Vix ,al

ftratio, medicinae fterilitatem efficientes nun-

w prie

quam non impiae funt: etfi fedandae libidi-

fich qu

nis, aut fervandae famae caufa adhibeantur.

&i plerut

Nam hae facultates in arbitrio noftro nulla-

. Deneliot

jone bete

tenus funt, ac proin pro noftro arbitrio de:

yrüm g

firui, aut enecari nequeunt.

ye Contt

-egulzritzs

*) Dictu mirum! pro fojute corporis, Ífi neceffitas

urgeat, ejusmodi psrtes amputari poffunt:

cur

) g

non multo magis pro falute animae, aut ad alium

finem gratiae id fieri. queat ?

Scilicet haec mem-

u

bra fünt partes corporis, ac proin ex ipfa eorum

35(3 ; W'

conditione, ac ftructura velut cernimus divinam

jcium fe

voluntatem , qua talia ad vitam, et fzlutem totius

ol

corporis proxime, ac feipfis ordinantur: nullum

l V&feaF:

vero adparet indicium , haec proxime, proxime,

ime

qd d

inquam, ad falutem animae, vel emoltimenta gra-

|

tiae pertinere.

Quare ad hos etfi optimos ífines

b d

noftro-arbitrio, aut jure, utpote quod circa talia

bend

nullum eft, quoad membra, et faculrates noftras

otim il

nihil ultrà divinam voluntatem agere, aut diípo-

queti

nere licet, Unde alienum. membrum e. g Pauli,

yi; M*

ipfo licet confentiente, ad nofítram integritatem,

' Jt per

et fanitatem data opera perdere, minime permiffum

queatï

eft. Membra videlicer Pauli ad ipfius duntaxar,

h i

et non ad noftram incolumitatem a Deo data, et

2nodf

conceffa funt,

Unde impium utique futurum fuii-

tent)

fet balneum, quod Conftantino M. ex fanguiné in-

fantium parandum fujiïe, non nullj, minus tamen

pro-

i

/

d

254

Tractatus duodecimus.

probata fide, referunt,

Aliud. obtinet circa fes$

"N

nobis inferiores, nobisque fubditas: has enimvero

lem

pro arbitrio ad quoscunque fines, et effectus ad-

fpet

hibere licet; dummodo demum . ad finem ultimum

alter

ile ufus conducat.

j

*

7)

&

9.

1477

Ex principio $. 1473. fequitur IVto, cum

in jure Dei exiftamus

ex ejus

voluntate

[ie

clare prodita nobis nos ipfos aut alium etiam

UE

innocentem Ooccidere licere.

Ex qua dein

ratione Abraham filium fuum immolare vo-

üivi

lens 4), item Razias D) et Eleazar c) *) fe-

tüenda

yifita

ipfos praefentïmmae morti pro populo fuo

«t fi

objicientes innoxii, et laude digni eíTe cen-

fentur: eoquod vel aperto, vel interiore ali-

quo Ml

1mm ne!

quo Dei praecepto mortem üblmetlphs in-

tulerint.

Ws

E

") Abraham ab ipfis S. literis magnifice de ea vo»

m

luntate Jaudatur d), qua filium juffu Dei occid.re

ftaruerat

Sed etiam, poftericres duos, licet ahquz

It J

eximium

virtutis

Ttort

contrarium fentire videantur,

exemplum edidiffe, puto

Nam de Razia ait di-

M

vinus fermo e):

eligens nobiliter mori potius;

lii

quam fubaitus fieri peccatorzbu:, et contra nata-

m

]es

D

a) Genef. 22. 9. et 1O.

j

b) ?. Macbab. Y4. 37. et feq.

c) t. Macbab. 6. 44.

d) Genef. 92. 16. 17.

e) 2. Macbab. 14. 42.

p

u

Caput VIII.

255

QUi f

les fuos indignis imjuriis -agi, En mortem nobi-

enmver)

lem vocat, qualis neutiquam foret, fi eam fine

Tectts af

Ípeciali impetu fpiritus S. fibimet intuliffet.

De

) Ulinur

altero autem fcriptum eft: dedit fe , ut liberaret

populum fumn, et adquireret fibi momen. aeter»

num.f). Quae quidem verba encomium íonant:

et a nota impietatis aljena funt.

$. '147,8.

0, CUf

oluntate

(n &tl

Licet vero vita in dominio noftro haud

üg del

fit, ac proin eam ajente opera deftruere fine

divino imperio minime. liceat; ea:tamen. ad

are T0

)9j

tuendam, vel exequendam magni momenti

juftitiam. adhibere omnino, et etiam in eo

J

p ln

[e cetv

cafu licet, immo praeceptum faepe eit, in

Qquo mors ab aliena manu, aut cafu quopiam

jre ali

iómminere cernitur.

Sic curator animarum

Jis !

aegris pefte infectis Sacramenta miniftrare,

miles periculofiffimam ftationem tueri, afful-

J^R

tum in moenia tentare, quisque fidem. ac

od

religionem chriftianam' fateri tenetur: etfi

vt dl

viitutl

mortem exinde probabilius, sut certo etiam

exfpectet.

Scilicet officium negans de morte

dit d

pn!itm

fibi non inferenda nulli:cedit neceffitati: of

T

cium ajens de vita tuenda graviori cuipiam

u

officio faepg dat locum.

f) -I. Macþ(lbo 6, 44.

-

huH düb ORE m

CA-

256

Tractatus. duodecimus

CAPVT NONVM

Titp

Qua ratione aliquos. occidere liceat.

t eri

w

*

1479. Ex communiffüma fententia licet aliquando

Cntra

iniquos occidere,

t5 (]

L

T0 &ij

O^

1480.

Cujus licentiae quatuor afferuntur rationes

Nulla tamen harum rem plene con

imefo

«O^

1481 — 83.

ficit.

! Cs

.

1484. ]1ta, ut hujus doctrinae verae vera rauo

) Wt2

ignoretur.

i

.

1485.

AÀn ad tuendam pudicitiam ;

aut fortunás

ep

- EEE ]

D

iniquum aggrefforem liceat occidere,

n

A^

L

1486. S. Auguílinus primum negare videtur

Q

hml(

.

1487. Bella tamen ob haec bona gefta, et coni

munis fententia id probant

qilo

s

1488.

Pro fervanda tamen fama id nunquam licet

Wi

1489. Unde duella Jure prohlbxta, et variis poenis

obnoxia funt.

CX — 0 ^ — w

In difficili quaeftione, an liceat inno-

centem aliquando indirecte occidere; referuntur

À

lbcto

argumenta, quae id vetare;

"Um, |

w

1493. Et ea, quae id pérmittere videntur.

Q

1494

Ut etiam de obligatione ex injufta hominis

& v

caede, mutilatione et orta dicamus.

Pro vita,

Qm

vulnere et nihil folvi poteft

ib

1495. Bene vero detrimenta fortunae inde ort4

(bi

reparari debent.

Afl

1496.

Hanc compenfauonem poffunt etiam haere-

h

*

anq

des petere,

VO

li

$* 1479

: Capuit IX.

257

$.

1479.

Ml

Impios, et iniquos occidere aliquando li-

cet ex communiffima omnium fententia,

Sic

t aiud

contra perfidos permiffum eft bella gerere,

reos capitalium criminum morte afficere, im-

r tatiotts

mo etiàm privata auctoritate iniquum vitae

adgrefforem caedere *), juítum eft.

plene ct

]

*) Cum moderamiue tamen iucu

vera t

lpamä ezutelae , pro-

ut ajunt. Id eft: tunc demum iniquum adgreffo-

rem recte quis occidit, quando nulla alia via ad

yt fortund

expediendam falutem füam fupereft, Unde prius

debet focios advocare, fugere, vulnus non le-

(etür,

thale infligere etc. — Puta, quando haec auxilia fe-

curam opem fpondent: fecus ad talia adhibenda

haud obligatur. Sic e. g. cum notabili vitae perí«

LE

culo non tenetur fe fugae dare, dum fcilicet jutte

timere debet, ne fugientis tergum lethali vulneri

ym 1

pateat.

jj p

$. I48c$.

(ert

Atque haec affertio ab auctoritate omnium

veferu

doctorum, atque ab exemplo omnium aeta-

tum, ac gentium certa funt,

i

Aft ratio, per

quam iniquos occidere liceat, non ita clara

homl'mï /]

eft. Equidem dicunt:

r. fcelus morte dig-

num eft. 2. Bonum eft

, implos necari.

3.

Sibi imputet

: nam fua libertate hoc malum

fibi accerfit.

4

" u |

. Pro reis occidendis fpecia-

lem aflignant r

ationem: fcilicet, quod alias

tranquillitas publica, ac

j lute |

proin-falus civitatis

aegre obtineri poffet.

x

Tom, IV.

R

$. 148.1.

TM

CR

238

; "Ivactatus: duodecimus.,

$.

I48I.

pmf)and

ii fuute

Sed nulla harum rationum plene fatis-

M: t

facit.

Nam fcelus equidem poena dignum

fetate í

eít: fed dum vita deftruitur, non jus pec-

DT

cantis, fed jus Dei deftruitur. Circa bona

102 (b

in poteftate hominis conítituta mulctam de-

Quf

linquens pati poteft: non item circa vitam,

tonierc

.quae ipfius non eft; et quae in fenfü morali

u

Deo tanquam vero vitae domino, non vero

d v

homini, in fenfu, inquam, morali, eripitur.

ib (i

TO -qec

L

$. 1482.

üUm e

|

Ad altlerum dico, bonum equidem effe,

V& fs

Qum f

impios non vivere: fed ex hoc periculofe in-

feres toties permiffum effe, aliquem occide-

ün Wf

& infer

ye, quoties bonum foret, eum non vivere.

Equidem impius, quod erat tertium, mali

Q

i

RTT

omnis, ac poenae fuae auctor eft: fed occi-

dendo non impii, fed jus Dei deftruitur. Sci-

licet vita hominis in folius Dei jure exi[tit.

1

$.

1483.

[

[

(

Vi

Í

Speciali mentione tum ad praefens, tum

J

ad alia negotia dignum eft argumentum quar-

fs m(

tum.

Ex eo enim, quod alicui finis aliquis

tj

praeceptus, aut faltem conceffus fit, multi

PT

lümqn

incaute inferunt: ergo conceífa etiam funt

media, id eft, auxilia ad talem finem perve-

Tuni

(

niendi.

Atque exinde in republica facra, et

mpïe

nime

hmus

politica ea exemp;a pro&ant, quae mi

pro-

Caput 1X.

259

probanda füht.. -Sic ali(juando dicebatur: boe

ad faiutem. aminarum y et.ad. Ioccleftae ausmentum

ve (

facit: ergo juitum e[ü.- Similia etiam noftra

, dimun

1

aetate fiunt: dum pafüm dicunt: conce[jo fine

jus pe

fcà bon

conce[Ja funt etiam media: ergo rvectori reipublicae

emma conce[Ja funt, quae ag finem reifublicae fa.

etam d

ciunt.

ui itaque juftitiae, et animae fuae

1 Vitat

t mond

confulere vult, inter media et auxilia jufta,

et iniqua caute diftinguat.

Ad quemcunque

ton ven

finem nulla conceffa funt media, nifi aliunde

eripltr.

jufta (int.

Neque ad falutem publicam, im-

l

mo.nec ad falutem aeternam per aliquid ini-

quum eft contendendum.

lgitur quamdiu de

jen Qfïea

jure naturali quaeritur, utilitas publica exi.

guum íane argumentum miniftrat: et curan-

vlofet

| ocoié

dum eft maxime, ne fpeciofus adeo titulus

j vt

ad inferendas aliis graviilimas injurias nos in-

ducat. . Scilicet, prout tritum illud habet,

]. mä!i

fad 00*

non funt facienda mala , ut eoeniant bona,

f

i. 'bE.

egittl

$. 1484.

. Quare argumenta hucusque commemora.

ta vix evincunt noftram fententiam, ad quam

Ü tur

proin afferendam folo potiffimum auctorita-

tis pondere propellimur.

nqu

Quapropter doctri-

$ J

na $. 1479. tradita vera quidem eft: fed ge.

nuinam pro ea rationem ignoro, nifi fenfum

: m!Ml

humanae mentis intimum, et infuper com-

[j

muniffimum tanquam divinae voluntatis in-

] per Ve'

terpretem, ac velut nuntium admittere ve.

iCfs d

mmlme

limus. äx intervallo

fequens ratio occurrit,

R 2

N

quae

p

260

Tractatus. duodecimus.

quae an ad decidendam hanc caufam fufficiat,

"m e

aliorum judicio relinquo: non enim obvio

p fer

arpumento, quod tot alii incaute faciunt,

ingum |

Ótaque omnis vis

mox triumphare velim.

36, fl

alieno corpori adhiberi nequit, nifi alter fit

!mani g

iniquus: contra innocentem pugnare non li-

cet.

Siquis vero iniquus fit,.is in regno

ääanc lite

morali, utpote cujus leges et jura non fer-

vat, civis effe defiit, :belluae loco habendus,

utpote qui in aeftimatione morali homo effe

P?opt:

defit. «Contra impetum vero noxiarum bel-

TAURTU

luarum juftam vim valere, et ratio et fenfus

o i

intimus clamat. Non jam hominem, fed he-

m Q

ftiam, aut aliquid beftia deterius interimit,

: oris c

lt Ne

gui ir?iquum occidit.

Q bg]

$.

14835.

N dee

t (

Sed ficut licet juíta bella gerere, reos

morte punire, et iniquum vitae adgrefforem

- u

rivato

Occidere: an étiam licet iniquum: pudicitiae,

et fortunarum invaforem occidere, fi alia fe

toftrü

m h

fuaque defendendi

»,ratio non jam amplius

4

Xam Qu

fup petat.

QDtnet

$. 14-86'.

m !

Dl

S. Auguílinus pudicitiae caufa neminem

üpren

occidi poífe, afferit, prout ego antehac, et

g

Sed id minme

alii g) periqug arbitrantur.

cer-

l jüü

g) Libr, x. de lib. avbit. C. 5.. et libr. Y de. civi-

s

( (

14:. Dei C.25.

*

d Q

Caput IX.

261

fuffcid

certum eft: quia tamen de vera quoad hoc

m obvo

caput fententia S. Auguftini difputare n'mis

faciun

longum foret, omiffa S. Auguftini. auctori-

(nos Yi

tate, folam reliquorum hominum, aut potius

1 alter f

huümani generis auctoritatem ad decidendam

e non l

hanc litem adhibebo,

BU

2

ton i&

L

$.

1487

bendi

y0mo d

Propter injurias circa bona pudicitiae, et

m D6

fortunarum illatas bella geri poffunt, et jufte

e; fenl

faepe geri cenfentur, multiplici utique ho-

, It

ftium. caede

Ergo propter bona etiam in-

mcenm»»

ferioris ordinis iniquus adgreffor jure occidi-

tur

Neque hujus argumenti vim elidit illud,

quod bella publica auctoritate gerantur, durn

nos de caede pnvata difputamus.

Sic capi-

talium criminum rei publica fententia morti

re, )

addicuntur: nemo tamen exinde inferet

idem

VI'EfTOW

privato arbitrio fieri poffe

Hoc, inquam,

jj db

nofirum argumentum, et confenfionem om-

TU

nium hominum noftrae doctrinae haud eripit.

anpli

Nam quamdiu agitur de vita non deftruenda,

obtinet merum jus naturae, quod proin per

legem humanam, aüt publicam auctoritatem

mutari non poteft

lam liberae gentes, et

fupremi principes utuntur inter fe mero jure

hu P

naturae *)

Ut adeo pro bonis fortunae bel-

i

lo jufte gerendo velut tettimonium perhi-

u

beant, iniquum adgrefforem etiam pro tuen-

dis fortunis, aut fervanda pudicitia aliquan-

ii n

do occidi poffe.

Rel non nifi publica aucto-

3

ntate

E-

Tractatus Juodecimus.'

262

u

ICt1s

ritate morte plectendi funt, quia conftituta

civitate fpeciali lege jus vitae, et necis ad

ie f

Si in

potettatem regpatricem eft ,delatum.

lnt,

civitatem nunquam coiviffemus ; quisque ini-

) "

quum poflet occidere, puta, fi ejus magno-

» fOf'f

pere intereffet, et grave detrimentum eva-

T

fuman

dendi alia ratio haud fuppeteret **)..

(demo

4) Quapropter rario publici non intelligiturl nifi inter

D

Rectorem , et populum:

duo

Rectores mutuo

QUE

Et

coimparati privatorum conditionem obtinent.

defa

fi dignitàs totius. populi, quam Rector fuftinet,

i

Ípeciale momentum continere tibi videatur; talis

dignitas etiam in altero Recrore da*ur, adeo, ut

etiom ex hoc capite pares habendi fit.

**^) Immo ctiam leges caedem iniqui adgrefforis pro-

At

bant

Nam lex duodecim tabularum nocturnum

2 Q

furem occidi

permittit j

dummodo clamore id

ls qi

praevie- teftificetur,

Et licet furem diurnum oc-

cidere prohibeatur 5); id tamen intelligendum. de

Ài etin

tte

fimplici fure, qui telum, aut vim non adhibét,

bus f

eF quj proin facile abigi poteft, intelligenQum ett,

(l (

$.

1488.

äa

J

(etree

lfimi

Iftam vero injuftum aggrefforem.- occi-

DT

dendi facultatem. neutiquam extendas velim

& u

ad cafum periclitantis duntaxat famae *).

ffie

Haec enim aliis remediis, uti implorato offi-

E

co judicis, aut Principis, vel provocato

EPT

etiam totius populi judicio, vel datis fors

il

i

publice libellis, vel faltem evocatis aequis

Q

arbi-

fite

TP

Em

Caput IX.

263

confitot

arbitris etc. reparari abunde poteft; praeci

L. eQs d

pue fi de iis, quae plerumque contingere fo-

m 1

lent, et de ftatuenda regula quaeratur **)

üisque

üs m

*),. Bona equidem famae integro genere pretium

,fortunarum excedere cenfentur$ ** ^prae his ta-

tuffl

men faciius refarciri poffunt, ad reparandam enim

.

famam alio non eft opus, quam innocentiam fuam

demonítrare , vel advería. argumenta diffolvere,

i nil i

Et dato etiam, id aliquando difficile effe:

Occifio

tofes Ti

tamen adverfarii ad íe íüamque exiftimationem

defendendam aut reparandam auxdlum plerumque

Jbtttat

mor ff

nppmüïmum eft.

jentu;

n ädwf

$.

1489

Atque hanc rationem effe, crediderim,

reforis p

jctur

ex qua Benedictus XÍV. anno 1752. notas

clamort

illas quinque propofitiones damnaverit. Duel-

durmur &

ij

la enim privata (quae enim publica auctori-

lhgenul""

non aa hu

tate indicuntur, jufta funt) duabus opinioni-

bus falfis nituntur, quarum prima eft, dede-

,endum Üi

cus, et infamiam imminere pugnam prlvacam

detrectantibus, quod quidem falfiffimum eft.

Infamia enim non naícitur nifi ex delicto:

m o

pugnas autem privatas detrectare adeo non

eft delictum, ut etiam officium fit

Altera

amüe

falfitas in eo eft, quod haec qualiscunque,

rato 07

et ex opinione vulgi nata infamia ope judicii

et auctoritate. publica feparari rion queat

r 0

Et licet upna, alterave propofitio de ftatu

T

corruptae civitatis loquatur, in qua ex ne-

u

gligentia , vel iniquitate judicum . jus, et fen-

tentia non poflit obtineri: talem tamen civi-

R4

tatem

264

Trdct'aws duadecimü:.

tatem dari, ita, ut neque ad i"uperiokres ma-

tonceff.

giftratus, vel ad ipfum Principem provocari

jrisdic

profit, aut liceat, credibile non eft; prae-

at ]oc

cipue in caufa aperte juftiffoma, qualis eft

firi pe

ilorum, qui duella recufant; et infuper in

1 rivati

ea caufa, cujus neglectus nemini prodeft,

1vts I

quamque vel maxime defendi, et privato-

: um

rum, etipfius civitatis intereft. Verum lon-

f f

ge plus furor ifte fingularium certaminum fa-

|

dicm, C

luti animarum adverfüs eft: quia, prout ait

! m f

Concil. 'lrid. Seff. XXV. C. XIX. deteflabilis

ftpir

duellorum ufus, fabricante diabolo, efl introductus,

V tio

ut cruenta corporum 1uorte animarum etiam perni-

fe p

ciem.| lucretur.

KEt quidem omnino poenas

acres huic crimini idem concilium inflixit.

* Int

Qu

Qui enim pugnam commiferint, et qui eorum

us

patrini vocantur, excommunicationis,. om-

W

nium bonorum profcriptionis, ac-perpetuae

infamiae poenam incurrant: et ut homicidae

Et fi in

juxta SS. Canones puniri debeant.

ipfo conflictu deceflerint, (etfi fors poeniten-

d

tes) perpetuo careant fepultura ecclefiaftica.

l

ltem illij qui in caufa duellorum confilium

J

tam in jure, quam facto dederint, aut alia

d

quacünque actione ad id perfuaferint, nec

non fpectatores excommunicationis, ac per-

petuae maledictionis Vinculo teneantur. De-

nique idem Concil. Trident. in eodem cap.

E

decernens ait;: Imperator, Reges, Principes,

d

Marchiones, Comites et quocunque alio no-

mine Domini temporales, qui locum ad mo-

nomachiam in terris ífuis inter Chriftianos

j

con-

"m

265

Coput. 1X.

OtCS T

"*conceü'efint,' eo ipfo fint excommunicati, ac

fOVOCHI

jurisdictione, ;et Dominio civititis, cafiri,

m

aut loci, in quo, vel apud quem duellum

al l

fieri permiferint, quod ab Ecclefia obtinent,

üptt 1

privati intelliganturs et fi feudalia fint, di-

prodds|

rectis Dominis ftatim ' adquirantur.

Quae

priva

quidem onfnià de duellis vere talibus intelli-

tum lo

genda funt: qualia duella funt pugriae ex con-

dnom 4

dicto, et privata auctoritate fufceptae. :

uae

1:

1out d

enim. publica auctoritate, etfi inter perfonas

$

atfb

fingulares ineuntur, huc non pertinent; pro-

dradtci

ut neque illae quae a privatis quidem, fed

jm j

fine praevio pacto aut condicto obeuntur.

. pOm

infixi

*) Inter alios militares abufüs obtinebat etiam fe«

quens: fi quis injuria, aut infami dicterio laceffi-

j eonu

tus ejusmodi calumniatorem. ad, privatam pugnam

i, 0

non provocabat, vel ab alio ad duellum provo-

r

catus ejusmodi pugnam detrectabat, is pro infami

omicit

babebatur, adceo, ut gregarii milites füb ejusmodi

gt

duce militare detrectarent: et is magiftratu bellico

cum íngenti füo, et fuae familiàe difpendio fe

Qantt

abdicare cogeretur, utpote quo deinceps fungi

ii

haud: poterat.

Cumque, prout fertur, nec apud

müh'um

judicem, aut ipfum etiam Principem malo teme-

j d

dium inveniri poffet, ejusmodi calumniator, vel

ad duellum , provocans non tantum bonum bhono-

( f

ris, fed etiam bona fortunae adgredi videbatur,

X peþ

ita, ut tale detrimentum evadendi via non ame

j

plius effet reliqua.

Unde multi doctores in ejus-

p o

modi cafu pugnam privatam, feu duellum vel

nj

Offerri, vel oblatum acceptari absque piaculo poffe,

docebrant. Sed Benedictus XIV. 7) quinque. pro-

jjio 1*

R 5

pofi«

T

(L09

i) Bulla: deteflabilem, 10,. Novemb, 1752.

d

,,

266

'Tmctatus duodecimus.

pofitiones damnavit, ex quibus refero fequentes:

fine

u

quarum prima: vir smilitaris, qui mife offerat,

vel accepter duellsamn , tauquam jbrmidulvfuk, ab-

for

jectus , et ad officia militaria ineptus baberetur;

ten

zndeque dfficio , ,quo fe fuosque fuftenzat , priva-

12

verur, vel promotionis alias febi debitae ,. ac pro-

qui

mevitae fpe perpezuo carere deberet, culpa ac

$

u

poéna vocaret , féve offerat , ffve ac

tet duellum,

tiii

Secunda: afferta liceutia ( duelli

TE

ilicet accep-

tandi, vel offerendi) applicari etiam pote[L fatui

civitatis male ordinatae, in qua mimirum vel

negligentia , vel malitia magiflratus ,^ juflitia

aperte denegatur.

Simul fapientiffimus Pontifex

k

apud Principes. inflitit, ut auctoritate, ac pote-

ts

ftate fua tantus error aboleretur, et pugnas has

privatas detrectantibus fuus honor, et fecuritas

proby

conftaret. .

lene

Et fane impia: ejusmodi certamina

otmittere virtus eft, et juftitia.

lam pro ipfa

t del

juftitia infamiam publico velut confenfu ftatui im-

Titioi

fanum omnino ac intolerabile eft.

De'm |

ts

$.

1490.

Vien

finil

Supereft quaeftio ex omnibus, . quae cir&a

&g

homicidium occurrere poffünt, maxime in-

10 g

tricata.

Quaeritur, num ex gravi ratione

intem

liceat innocentem faltem indirecte occidere.

U w

k*) Directe occidere dicitur ille, qui actioni dat ope-

iïïud

us

ram, quae ex fua natura eít comparata ad mor-

tem alterius, ita, ut/ mors vel intendatur ut finis,

qul

Si e. g.

vel certe ut medium ad finem: quemdam.

tür,

magiftratus jubeat occidi innocentem civem ad

fot

placandum tyrannum.

Indirecta vero occifio eft

Cs

illaj, quando mors alterius non ex natura actio-

nis, fed cafu fecutura praevidetur, ita tamen, ut

t

mOrs ifta nec ut finis, nec ut medium ad aliquem

finem

Caput IX

267

fequents

finem affünietur ab occidente, . Sic hoflis accenfis

lf uf

cuniculis infeftós. milites , et non innocentes cives

tlf d

fors in ea civitatis, parte exiftentes perimere in-

bubertn,

tendit,

Mortem enim illorum nop intendit pri-

t rít

mario ,

neque per. civium

innocentium | necem

i, tj

quidquam ;liud efficere cogitat.

Et ipfi cuniculi

al t

ex fui condiiione non in civés innoxios, fed in

t dul |

milites, et hoftes parantur.

(cet a

,O;e(l /fd!i'

ii d

I49I.

$.

jj ]24]2'4

g Dontit

Et quidem in vitam, et membralinnocen-

, X p

tis nec indirecte quidquam licere, ea ratione

pugis b

x fecurt

probatur; quod talis occifor fua opera, et

bene gnarus rem alienam fine Domr'ni licen-

certan

tia deftruat.

p i

Unde enim, et quidem ope

f 1

rationis patet, Deum ad id licentiam dediffe ?

Dein plane falfum eft, eum mortem inno-

centis non intendere, quam fua opera *) et

fciens infuper efficit; eftque talis per omnia

fimilis furi qui rem alienam auferendo fibi

]2 d

ex naturali pietate confülere, neutiquam ve-

ro alterum (nifi indirecte duntaxat) laedere

intendit.

at

Scilicet furtum eft ipfiffima laefio,

idee

et admotio flammae ad pulverem pyrium eft

illud ipfum, quod occifionem efficit innocen-

Ts

« n

tis; et licet iíite fortuito duntaxat, et prout

loqui folemus, per accidens ftrage involva-

11' t finff,

$

tur, id tamen occidentem tam parum excu-

ia d

fat, quam parum furem juvat, quod res in

ctil d |

ejus utilitatem impendenda cafu folum, et

" «t

utique non ex fua natura fit aliena.

trrel Ü

i

l

f

* Aliud

RL

269

Tractatus. duodecimus.

dat

*) Aliud foret, fi opera alicujus non proxime ad

jicex

mortem innocentis faciat.

Sic civem innocentem

hofti iniquo tradere, non tataen occifi caput transe

dlter

OCCU

mittere licet, fi patriae falus id exigat.

Ex metu

mortis, ( quantum ex praefenti capite et officio)

Qige

fore

etiam in bello iniquo civitates munire, remis na-

fenii

ves impellere, tormenta , et materias igni. con-

cipiendo parare, non tamen accendere lice

illa

du

hoc vero

d

enim práevia quaedam auxilia funt

UM

ipfiffrimpa occifto eft,

$

1492.

Ver

Praeterea ex hac fententia impiutrí foret,

'tin,

fi quis cum praefenti, aut proxime imminenti

pernicie fua cuniculum, aut pulverem py-

[iitn p

E

rium incendendae, et diflipandae navi defti-

Ti po

natum accendere, ecü id fiat, ne in hoftium

poteftatem ea veniat

Item: fi qu1 ad per

f if

aut

fentifi

fequendos hoftes per femiviva civium,

Vs Y

militum fuorum corpora- equos lmpellant.

dens

Nam ifti omnes fua opera, ac,proxime qui

p]' i

denr vitam innocentis, in quam jus nullum

fem

babent, interimunt*), Atque ita habet pri-

fit f

ma fententia.

T ff

*) Licet enim quis vitam defendendi jus habeat ;

fettat

non tamen habet jus eám per fubfidia iniqua, et

f

cum injuria alterius defendendi:

certe ad fedan-

dam famen tuam non potes panem füum alteri

ferup

&C m

aeque efurienti eripere.

Demum qui aliter fen-

tiunt, bellum ex utraque parte juftum et vim

EEE

mutuam aeque 311&:11*0 admittere debebunt, idque

üum

in eventibus innumeris, nam Íi tu ad confervan-

ïsz V

dam vitom tuam alterum ex ponte deturbare im-

N

pune poffis; nunquid etiam alter ad confervan-

dam

E

Capui IX.

269

roxime 1

dam ,fuäm pariter innocentis vitam, etiam te de-

mnocenten

jicere poterit ?

Vel dicas, eur non liceat tibi

alterum poffeffione, et jure fündi cujusdam. jufte

'iput trt

Ex oet

occupati exuere, fi tu eodem aeque ac alter in-

digeas? Scilicet jus fuum contra iniquum aggref-

et offii)

forem impenfis. et difpendio innocentis defendere

. féDDs Q

igni.

fenfui jufti-repugnat; et injuriam ab iniquo quo-

licet: 1l

dam aggreffore pati melius effe, quam tertio cui-

dam innocenti eam inferre, lumine naturae no-

hoc ve

tum eít. !

5. ' 1493 ?

Verum datur alia quoque multorum fen-

jr fort

tentia, qui ex cauía graviffima e. g. ob bo-

nmintnt

-

num publicum, ob eminentis virtutis exer-

rem p

iium.fe, aut alios innocentes indirecte oc-

rj delt

hoftur

cidi. poffe, arbitrantur.

Sic. peftiferis mini-

ftrare, Sacramenta praebere, idque cum prae-

a

fentiffimo contagionis periculo tot, et tan-

If r

tis exemplis probatur, ut ea non nifi impru-

npe!ïanp

dens de.impietate accufare queat,

Ét uter

me q»

propinquius 1& morti offert, is, qui pulve-

gullut

rem pyrium accendit, an is, qui pefte in-

ia JIf?

fectum contingic? -Et quid faciunt milites

in affultu et aliis innumeris circumftantiis in

hibetts

certam, aut faltem probabiliorem mortem

i, *

fefe inferentes? Dices: mortem fibi non in-

s

j fer

ferunt, fed patiuntur tantum.

Ait füa vi,

j dtt

g f

ac motu accedendo fe velut configunt: vel

]

an aliquid interefle putas, utrum quis glae

g m

; d

dium in pectus fuum, vel pectus in gladium,

füa vi, fua voluntate urgeat, et intrudat?

at i

'Mihi tandem, cum in hac quaeftione ad plura

pv

du

non

G.

279

Tractatus. duodecimus,

non füfficiam, utramque fententiam

uxde Q

þgtülifï'g,

vuneri

fatis effe debet *).

formitat

Sed an non fecunda haec fententia priori ex eo

?

fors praeferenda erit, quod aliquod. argumentuni

Jetes,

& d

ab officiis veritatis accipiat 2;. Sanctum eft. offi-

cium veritatis, et folo jure Dei nixum, mec un-

turis,

quam violandum

Nunquam licet intellectum al-

Ttde e

terius in errorem. dara opera indücere: et tamen

licet ea agere, ex quibus alterius error fequetur.

tt$, a

t 4 re

Sic tu commodiorem viam. carpcre volens, prope

curiam incedes, probe advertens, amicum procul

NU eti

aípicientem certo crediturum effe, te. curiam in-

Mint,

trare velle: licet longe alio ire cogites

Iám fi

errorem alterius nullatenus intendas, a piaculo

qidem

ü

inendacii

liber manes.

Sic fi mortem innocentis

tua actione eíficiens, eam nec ut f[inem actionis

NO0

