tuae nec ut auxilium. feu medium ad aliquem

itye j

finem intendas, quantum ad-iolum jus'vit«e, de

quo in pra.fenti tractatur, nonne idem facis, quod

itinere tuo ad. jus veritatis in-priore exemplo

egeras ?

Utique, quantum ex lege .caritatis, nil

Yo

tale facere poteris, mi(i:graviffima , et legi cari-

tatis in hoc cafü praevalens ratio urgeat — Probe

bonis

itaque jus vitae, et jus veritatis ab iis detri-

Y p

mentis difcernere oportet: quae derrimenta fi

(Ue

amoveas, et quae detrimenta per alias leges pro-

m

hibentur; tunc jüs vitae, et veritatis eodem p.ffü,

quantum .ad praefentem contoverfiam, ambula-

l$ 0i

L

I «

bunt.

Et neício fane, an non eà, quae in praé-

fenti fcholio fcribo, ad decidendam hinc difüci-

| od

Tütn

lem.caufam plene fufficiant, fi diu, ac folerter ex-

pendantur.

5

-

dem

$. 1494;

(l

Tle

HEX(

Demum hic folent tractare de obligatione

ominis

reparandi damna , quae ex iniqua h

" hEre

/caede

—

- Caput. IX. ;

27I

Teti

eaede oriuntur, ltaque pro vita, membris,

vulneribus, doloribus, fuütura corporis de-

formitate nihil debetur.

Non enim certe

ion ex 8

mgumentud

preces, fuflragia, aliave bona gratiae: non

m ef di

enim adeo nobilis eft vita, et integritas na-

, fUb

turalisy ut pro ea reparanda bonum aliquod

dectum d

. et taad

gratiae exigi queat.

Contra vero bona ho-

nori$, ac fortunarum non ita pretiofa funt,

r fequeut

ns, proyt

ut ad refarciendum . bonum vitae, aut cor-

poris etiam ex parte duntaxat aliqua fufficere

eum prd

curiam 3

pofint.

Cum itaque ejusmodi injuriae ne-

s i Í

quidem pars aliqua compenfari queat, fequi-

1 piaaid

tur, ad hujuscemodi, compeníationem ut-

ipnoceni

m acioli

pote.ex integro impoffibilem neminem teneri.

j aliquet

Atque ita habet communis ibnteqtia..

Vitit Ü

pis, Qu

$.

1495.

. eu

ritatis, P

Porro damna, quae ex iniqua caede in

r d

bonis fortunae fequuntur, reparari plerum-

j df

que poffunt, ac proin reparari etiam debent.

jdment 4

idque non tantum laefo, fi füpervixerit, fed

les ]*

etiam haeredibus, et quibuscunque aliis, qui-

en pl

bus occifus vel ex oblipatione, vel etiam

ambilt

pro mero arbitrio benefeciffet, dummodo

d pe

occidens horum damnorum a fe inferendo-

y dfid

jerter &

rum aliquam cognitionem praevie ante cae:

dem habuerit: fi enim haec fortunarum de-

trimenta penitus ignorarit, planeque non in-

tellexerit, circa haec ficut nullam culpam,

gtov

ita nullam refarciendi obligationem . contra-

p

here potuit, Haec porro excufatio in foro

caf?de

ex-

É

E

| Tiqctaztus duodecimus.

externo nunquam valebit: in foro tamen

Átisfaci

mere interiore aliquando, licet caute admo-

yerit:

dum, admittenda eft: eoquod mala praeci-

lt oc

pue atrocia facile cognofcamus, licet eadem

à

a nobis cognita fuife, ob aeftum furoris

haud recordemur.

$.

1496.

Df

Qultatt

Denique jus petendae compenfationis

etiam haeredibus defuncti, et aliis competit,

ha,

quorum intererat, ne beneficus ejusmodi al-

Qv

tor occideretur.

Licet enim haeredibus, aut

alis nullum forte in patronum fuum jus ex-

bt

t

Qf

titerit;. tale tamen in impium ficarium ha.

buerunt, ne fcilicet is optimum ac benefi-

g,

cum amicum eriperet.

Unde faevus ejus-

tübi

modi latro pretium fpei, quam hominis oc.

5- Y

cifi clientes, ac alumni fovebant, comper-

N

fare tenetur,

Haec porro omnia fere habet

ä) 150

te

lex Romana /): Cum liberi bominis corpus lae

fum fuerit 5 judex computet snercedes wedicis praes

5':

I50r

ij

[litas, cagteraque impendia, quae in curatione

facta funt,

Praeterea. operas quibus caruit,. et

l I

cariturus e[l ob id quod inutilis factus eft. — Cicas

ä' 1304

tricum autem , et deformitatis nulla fit. aeftimatio,

W

ü

quia liberum corpus mullam vecipit aeftimationem.,

Denique aliquod precum, facrificiorum, alia-

5- Iy

que facra penfa reddenda effe volunt occifo:

eccatis

Sn 150

eoquod fpatium et: occa.üonem pro p

b

- fatis«

S- lt

l) F/lfim. Jf. de his, qui effuder,

Ti

Caput . n

273

Q tatd

fatisfaciendi, merita coinpärandi eidem erie

te adm

puerit: nifi quod recte addunt, certo cone

à pras

itet, occifum in lethali peccato decefliffe.

'et endet

] füroiy

[

CAPVT DECIMVM.

De offcis pietatis negantibus, quibus abufus fae

cultatum noftrarum probibetur , et [peciatim.

vnfatiot

de officiis ceritatis,

conpel

stmodi 4

.

1497. [nter officia pietatis negantia alþþrum eft de

cavendo abufu facultatum,

fus, i

.

1498.

Qui aut generalis eft, quando non ad finem

j j5d

rium i

ultimum , id éft, propter Deum adhibentur,

* Detis

u^ — C 0 «

*

1499. Specialis vero, quando adhibentur in actus

us ed

noObilitati , aut conditioni fuae adveríos,

nins 0

*

1500. "Voluntas tota eff ad amandum bonum, id

4

compæ'

eft, Deum,

L—À9

1

.

te ld

15OI. Intellectus vero ad contemplandum veritas

tem factus.

'aïpuS

—

—

l

]

—

l

l

.

li )

'

I502, Huc pertinet quaeftio, an liceat aliquando

falfiloquium dicere.

u

p

f

W^ — w — w — OO

.

aïz'lf[ ] f

1593. Definitur mendaciumg

"n

b al

e

I504. Nunquam . licere altérius intellectum falfo

,e/l il'foä;

judicio deliberate imbuere » probatur cum S, Aue

u

Buft. 1, ex miro veritatis fulgare,

[ d

I1505.

f, i

2. Ex ipfa natura veritatis,

f oCCl'[OI:

L)

1506—1509.

3. Ex natura intellectus,

ec[jans

.ad veritatem fecit,

quem Deus

f

$.

1510 — 12. Refpondetur objectionibus,

Tom, 1F,

S

$. 1497-

m

274

Tractatus. duodecimus.

g.

1497.

: Ofïïciorüm negantium, quae naturae no-

h

ftrae facultatibus ex pietate debemus, claflis

fes, et

altera eft, ne fcilicet iisdem abutamur. :Por-

ius,

ro abufus ejusmodi duplex effe poteft, gene-

Jrite 4

valis fcilicet et omnibus facultatibus commu-

fatus

pis, alter vero cuique /pecalis, ac fingulis

i

Qtr)

ü

Hütp

facültatibqs proprius eft.

üm,

$

1498*

Sic

j

It

Abufus generalis fere in eo confiftit, quod

Titat

dliquam facultatem noftram, nifi ad finem

Tlds

ultimum, id eft, propter Deum adhibeamus.

fiqi

Magnum quippe illud mandatum amoris, quo

Deum fuper omnia et ex omnibus onibus dili-

gere jubemur, omnes facultates fibi vendicat.

Nam cum ait: ex toio corde, tota anüna , iota

b

VOL

mente, mullam vitae noflrae partem veliquam fa-

Cit, quae vacare debeat. — —

Sed quidquid

Qum

41 di

aliud diligendum *venerit in. animum, illuc Tapia-

UI

tur, quo totus dilectionis impetus currit a).^ Sci-

licet contra voluntatem Domini re illa uti-

mmm

r

mur, quae tota vel proxime, vel ultimo fal-

tem propter Deum facta ad inferiorem ali-

Quet

iqus

quem finem contra nativam deftinationem

fuam detorquetur.

$.

1499.

?

*»

Topot:

A

8) * Auguft, libr. t. c?e doc:fin. cbrz]iiafz.

N

ss Caput. XX

15

$.

k

1499.

Jrae no

" Abufüs vero fpecialisin eo eft, quod vi-

s, Cl

res, et potentias fuas quis, adhibeat ad eos

j du

actus, qui earum naturae, ac indoli pro-

ff, p

priae adverfantur *). Et ipfis autem facul-

comm

tatibus noftri$ aliae ad mentem, aliae vero

: ingi)

,ad corpus fpectant. .Et quidem. de.;priori-

. 3bus utpote ma

dum.

^

gis nobilibgsïpränlïlo ]ch,agen.

.*) Sic intellectus ex indole fibi. fþeciaiï. veritatem

fpectat. Majoris, vel alterius boni, quam ve-

li, u

ritatis intellectus non eft capáx: ut proinde ves

j fen

—ritas fümmum . intellectus bonum, et quod con-

ibeamus

fequitur, erfor fümmum ejus malum fit.

js, Qu

jius di

$.

vendu.

N Posss vz&fadiiïtaies mentis intellec

tus, et

l

f

/

Cll

voluntas funt. .Haec jam ad amandum bo.

i

'

num, et quia folus Deus verum bonum eft:

qlil

dzyuï:s

,ad diligendum Deum tota eft facta: ut adeo

7 mþ:(ï'

omnis affectus in. re creata quiefcens, ne-

)

chv

dum legi caritatis ,. fed etiam pietati, ac digni-

jl t

jo 18

tati voluntatis noftrae adverfetur, utpote

"quae tota non ultimo tantum; prout res re-

em ?

xione?

liquae, fed pr(?ixime ad Deum eft facta.

)

$.

ISOI.

Q

!

,j

4

. Haec p0r4ro tanta voluntatis liberae prae-

rTOogativa, qua proxime propter Deum eft

facta, etiam intellectui noftro competit *).

$2

Haec

276

Tractatus duodecimus.

Haec enim intelligendi facultas, fecus ac fa-

filla

eatiti

cultates, ac res homini fübditae, nemini nec

"071'?

voluntati quidem **) , fed foli Deo proxime

eludi

famulatur, utpote quae ad contemplandam

aeternam, et immutabilem veritatem proxi-

tione

me, et ex fua indole eft facta.

Jt jnt

etiam

varia

*) Habet 'hoc S. Aupuftinus b): itaque etiam filius

volun

recte. dicitur ex ipfo, caetera per ipfum. . Prae-

umme implens wunum,

d

ce[fit eniin forma omnium ,

efe,

de quo eff , ut caetera, quae funt, ím quamtum

lm ;

funt uni fünilia, per. eam. formam feerent, . Ho-

vum ülia fic funt per ipfam, ut ad ipfam etiam

«t

fént, ut ommis vationalis et imtellectualis crea-

zuva, im qua bomo rectiffÜne dicitur factus ad

imagimem Dei: mon enim aliter incommutabilem

veritatem po[fet menie confpicere. Alia vevo ità

ht

fünt per. ipfam facta', ut ion fint ad ipfam. Et

ideo razionalis anima, f£ creatori fuo ferviat , à

DUtat

li t

quo facta'eft 5 per 'quem. f'acta eff ,' er ad. quem

facm eft , cuncta ei coetera fervient.

Venne

Vident

.^*j A(t nomne voluntas, utpote quam caecam po-

faMIOq

tentiam vocart, indiget ductu, ac cognitione in-

tellectus ? Et fic intellectus ad famulandum vo-

n ejus

n

luntati comparatus effe videtur.

Verum res non

üïa PT.

ita fe habet, fed veritas feipfa fummum intel-

I f

lectus bonum. eft. - Cuncta fpectacula , ez omnis

D

curiofetas, quid aliud quae-

illa, quae appellatur,

iam ? Q:id

jl

vit, quom de rerum cognitione laetit

lonr

ergo admirabilius , quid fpeciofrus ipfa veritate,

ad quam ommis fpectator pervenire fe cupere con-

r |

fitetur , cum vebementer , ne fallatur , invigilat ?

Àpfum denique praeffigiatorem , nibil aliud, quam

r T

)5

) Lib. äe ver. Relig. C. 43. 44.

]

277

: Caput- X

us ac

fallaciam , profitentem Jiligenter intuenfüy , eP

mni

cautiffime obfervanz: et ff eluduntur , quia fua

non-poffJamt, illius delectamtur fcientia

) pronios

eludit c). -

, qui eos

mpland

Ex eo vero, quod voluntas intellectus cogni-

m p

tiones faepe in rem fuam adhibeat, non fequitur,

ut intellectus propter voluntatem-fit factus: nam

etiam voluntas in auxilium intellectus non raro

varia fciendi fubfidia conquirit; et nemo dicet,

eiom J

voluntatem in fubfidium intellectus comparatam

. P

effe.

alenr

Vel demum mentem propter corpus factam

effe, dicee, quod mens corpus, et vitam anima-

íp um

lem innumeris vicibus juvet, et foveat?

Res

eut, D

,'Pf,;m D]

cole ea, quae 9 871. er feq, babentur.

tuilir (

- fogtti

$.

1502.

vutabit

|

4 utro !

. Celebris hic fe offert controverüä, qua

| fam

difputatur, an in nullo unquam cafu falfum

feroit!

i 044*"

loqui honeftum fit.

Prifcis temporibus fen-

tentiae inter utramque partem divifae fuiífe

videntur; poftquam vero S. Auguftinus omne

t P

falfiloquium condemnavit, orbis terrarum

vitom ?

in ejus fententiam videtur conceffiffe.

NOf

ndum *

j e n

íflra aetate falfiloquii rurfüs aliquos patro-

nos fpectamus, quorum fententiae nulla nota

m Jf

inuri debet: cum Ecclefia nullum unquam

J

j i

J

judicium defuper tulerit.

Immo hanc quae-

"N

ftionem abftrufam, ac difficillimam effe fate-

T

L

.

tur ipfe falfiloquii fummus adverfarius d)

83

Late-

muigi[dt?

ii 1

j

:z

€) S. Auguft, lib, de ver, Relig. c. 49.

d) S. Auguft, libr. contr, «endac, C, 1.

asl

278

'Tractatusy duodécimus,

lorum «

Latebrofa eft enim mimis , et quibusdam quafi ca-

dng at

vernofis anfractibus faepe. intentionem — quaerentis

omni. f

eludit: Wt modo velut elabatur e manibus, quod

piter f

inventum erat, modo rur[us adpareat, et ïmfus

if Gl

qbþrbeqtui.

quaerity

2$

I1503.

t Omf

Wüm,

Mendacium. itaque generatim acceptum

Pf

eft deliberatus conatus, quo quis alterius mene

lut:

ieim falfo judicio imbuere feu verbis, feu factis

ficida

fatagit, Nec alia eft fententia S. Auguftini e):

Augutt

enuntiationem falfam cum voluntate ad. fallendum

Qtu)0s

prolatam , manifeflum eft. e[Je mendacium. lam

Mmn, d

ejusmodi conatum, feu actum 'perpetuo, ac

ii raj

in omni prorfus cafu improbum eífe poft S.

Pt

Auguftinum usque ad noftrum fere aevum

(ttür 1

fenferunt fere. omnes.

Eundem tamen fal-

lw

lendi conatum in cafuü magnae neceflitatis ab

tb m

omni piaculo hac noftra aetate abfolvunt

Qu 1

muli. Quam quidem in ejusmodi cafu fal-

D7

lendi induftriam, ftrepero medacii omiffo no-

Tienti)

mine,. mitiore falfiloquii nomenclatione de-

H J

tienze,

f?gnant.x

"

g.

1504.

0

3 AEgo priöf—i» fententiae fere ex mera aucto-

ritate me addixeram fíemper: nunc vero

eidem etiam ex argumentis multum praeva-

Primum

Ts

lentibus ad&ipqlandum efï'e,( cenfeo.

- horum

;) Lil)r. de imendác. c. 4.

]j

Caput X.

279

Mf (

horum eft mirus:veritatis fulgor animis no-

quaati

ftris intime praefens femper, qui animi ab

omni falfo nunquam rnon. refugiunt.

»5Iquis

ihus, qui

TA

pater graviter decumbens, et ex nuntio oce

cifi filii penitus conficiendus eife pracfciatur,

quaerltur jam, an de forte filii-fui definite,

et omni elabendi via praeclufa, interroganti,

verum

aut falfum . dici oporteat.

In. hoc

t

jam cafu veritatem haud dicendam effe, vo-

i h

lebant

eoquod veritas, prout dicebant, ho-

,/ fzms

micida *non fit

His jam ita rcfpondet S.

ynfüniu

Auguftin. e)

cum propofuero ante qualescunque

li

oculos cordis wmei intelligsibilem illius pulcbritudi-

um 1

nem, de cujus falfi mnibil ore procedit , quamovis,

96[(10,

ubi radians imagis magisque clarefcit veritas, ;bà

pofï *

palpitans mea. reverberatur infirmitas

tamen fic

e qevit

amore tanti decoris accendor , ut cuncta quae. tne

ten 2

de me vevocant

bwmnana contemnam. — — Nec

ffitati d

me movoet contemplantem | luminofum . bonum ,. in

abfolttt

quo endacii tenebrae mulla? funt, quod mobhis

cgfu f?"

meniiri nolentibus , et. bominibus. «ero audito moe

milloy

vientibus bomicida dicituv- veritas.

l

INunquid enim

jone 4

"

fi fluprum expetat impudica, :et te non confen-

Viente, [aevo amore perturbaia moriatur ; bomz-

cida erit et ca[litas?

, ao

4

$

$505

Idem alio argumento ex indole ipfius ve-

rae 'al

ritatis petito S. Doctor profequitur in cafu

prinut

4

omnium

jio?

e) Libv. coutr. mendac, C. 18.

od

280

Tractatus duodecimus.

omnium maxime arduo, cum aliquis bapti-

vl

zandus ab impiis ita detinetur, ut de falute

iM J

aeterna extreme periclitetur, et non nifi ope

Yi f

mendacii adiri queat.

Neque in hoc diffi-

fifgiant

cilimo articulo fubfidium mendacii adhiberi

dlinid

permittit f) : cum enim, fi cuflodes ifli, ut nos

ad bapiizandum bominem admittant , flupro illici

* m

Venit

po[[unt, mon facimus contraria caftitauti: et fi

us

mendacio decipi po[Junt, facimus contraria veri-

find

iaii, cum procul dubio mulli e[[et, amabilis cafti-

dicit

tas, fi non eam praeciperet veritas?. — Proinde ut

])7 Dp

u

perveniatur ad. bominem | baptizandum ,. fallantur

Cl

mentiendo cuflodes, [i boc jubet veritas.

Sed

Vr

quomodo jubeat ceritas, e[fe mentiendum, fi non

i

gubet caflitas, efJe maecbandum? — Cur autem boc

Nj

qon. jubet caflitas, mifi quia boc memn docet veri-

li

1

Qa$? . Si ergo, mifi quod veritas docet , facere non

füce

DT

debemus, cum veritas doceat, mec propter bomi-

d

nem baptisandum facere, quod contrarium eft ca-

[;

flitati, quomodo mos docebit facere , propter bapti-

[

gandum bominem, quod:ipfi efl conitrarium «eri-

(

l

tai? Et hucusque argumentum ex indole

veritatis eft petitum *): legem vero verita-

[7,

tj

tis prae lege caítitatis reapfe' clarius menti

Q

noftrae illucefcere deinceps profequitur ele-

bu

gantiffime: J/ed ficut oculi ad. intuendum folem

y

parum firmi ea tamen ,. quae a fole. illuflrantur,

libenter intuentur, fic animae, jam «valentes de-

lectari pulcbritudine caffitatis, non tamen omnino

T

per

Pfinci;

KJ Libr, contr, mmdac.k C. 20.

:

P

Caput X.

281

ls bupt

per feipfam confidevare veritatem, unde lucet ca-

de lu

flitas, pofJunt, ut, cum «entum fuerit ad ali-

1 tf o

quid. faciendum , quod. advoer[um efl veritati, ita

hoc df

refugiant, quemadmodum refugiunt , fi faciendum

i adhibv

aliquid proponatur , quod adverfum eft. caftitati.

UNDT

t) Argumentum contra falfilloquium ab ipfa natura

p d

i. d)

veriratis hauftum jam antea g) egregie fequenti-

bus digefferat: PofWremo quisquis mibi pro per-

n qu

Jtadendo , et. defendendo ullo mendacio contra-

ul aj

dicit, quid dicit , ff verum non dicit ?

$i autem

Bujni

propterea eft audiendus, quomiam verum dicit,

quemodo me vult facere verum , dicendo menda-

jl

!

Ilj

li

cem ? — Quomodo mendacium patronam fibi adbibez

veritaten ?. An adverfario fuo vincit , ut a fe-

, j

!

ipfo vincatur ? Quis banc abfurditatem ferat?

guian D

Nullo ergo wodo dixerimus, eos, qui afferunt;

Qp U

aliquando effe mentiendum , id afferendo. effe. ve-

fuceremä

vaces , ne , quod eft- abfurdiffimum et. fluleiffimum

credere, veritas mos doceat effe mendaces.

Quale

s M

eft enim , ut effe adulterandum nemo difcat

& cas

u (

ftitate, Deum offendendum nemo. difcaz a pietate,

hiut WP&'

cuiquam mocendum memo. difcat a benignitate , et

effe menziendum , difcamus a veritate?

Porro ff

T

boc uou docet veritas ; non efl vevum:; ff mon eft

y ii

verum ; non eft. difcendum : f& mon eft difcendum;

) verit

nunquam e[b igitur mentiendum.

Legatur uter-

que lib. tam de, quam contra mendacium, in qui-

jur d

bus fuam doctrinam fententiis ex facris literis,

praeter alia, confirmat.

i Jf

jf

$. r506..

j ?

"

i

Tertium argumentum ex communïbus

!

—

!

principiis petitum omnino firmum effe mihi

NI

vide-

g) Eod. libr. C.19.

ia

282

Tractatus duodecimus,

videtur, eftque fequens: fümina, ac demum

unica lex efít divina voluntas.

jam intel-

h

lectum ad veritatem ex voluntate conditoris

effe .factum,

Ub nü

ex ipfa intellectus natura cla-

rifmum eft. Quapropter error, feu falfum

tits

Qultatu

judicium neceífario eft fummum intellectus

malum.

Ac proinde Deus errorem ftudiofe

Q

i,

lu

at

injiiendum eo.ipfo prohibet, quod intel.

lectum a fzlfo tantopere refugientem fecerit,

qure |

Scilicet magnopere notandum,'ac identidem

repetendum, quod S. Auguftinus 5) et ratio

Q e

fat

ipfa docet:

res omnes,

quae ratione non

fuünt praeditae, propter nos, feu, quod idem

htio |

eft,

unde eas

F

ad.nos pnoxime effe factas:

ad u('us noftros juftos quacunque ratione ad-

hum |

hibere licet

Unde animalium opera. ad fe-

hN

M

renda oOnera, eorum carnibus ad cibum, de-

Il db

nique diverfo variarum fpecierum coitu ad

f

procreanda diverfa, ac nova animalium ge-

T

nera uti permiffum eft, prout fcilicet nobis

bra

utile fuerit

Aít facultates fubftantiae ratio-

tem

nalis non propter nos, velad nos, fed pro-

Dori

Cülta

xime propter Deum, feu ad Deum funt fa-

ctae.

Unde pro noftro arbitrio nihil circa

QUnrm

AC

eas licet agere, fed cautiffime ad ufum funt

adhibendae fecundum divinam . voluntatem,

lw

quam in earum naturg,defcriptam legimus.

e ]

e[fe

$. 1507

(e

uf

W

b) Lib. de ver. Relig. C, 43. et 44.

E

Vid. $.947.

Caput .X.

283

: demut

$.

1507.

m imp

Onditori

Hoc vero exacte adeo fervandum eft, ut:

r i

fub nullius majoris utilitatis , ultimae neceffi-

u fallün

tatis, aut falutis aeternae obtentu ultra fa-

tellecti

cultatum rationalium deítinationem , ac in-

ftudiol

dolem, aut potius contra, aut ultra Dei vo-

X inté

luntatem circa rationales facultates aliquid

fecerit

agere liceat.

sic membrum aliquod refecare

licet, fi id falus corporis exigat, immo fi ad

dentide

et nati

eam etiam utilis tantum ejusmodi fectio exi-

ftat.

Idem vero, feu quaecunque fui muti-

f& DO

od ij

latio jam pervería effe incipit, fi ea ad falue

tem animae, vel ad fuperandum praefentiffi-

jde &

jne 46

mum peccati periculum adhibeatur.

Item fi

al fe

modici'et quo haud aegre carere queas, mem-

n, d

bri abíciffione alterius vitam alias certo peri-

turam fervare queas, ejusmodi fectionem ad-

oiti d

mittere nullatenus -potes: quia fcilicet mem-

um P

bra tua non ad falutem animae, fed ad falu-

o fit

tem corporis, et quidem tui duntaxat cor-

d pI

poris funt data, atque conceffa.

Infuper fa-

cultatem generantem, licet ex ea nullam un-

jjt d

a

quam. prolem orituram eífe, certum fit, ad

actum contra ejus naturam nunquam adhi-

y fütt

tatetfy

bere licet: etfi fine tali actu totum corpus,

et ipfa quoque facultas generans emoritura

us

effe praevideatur.

Séd fi argumenta a facul-

tate generante petita valeant, nunquid ab

"

abufu hujus facultatis, qui ex fua indole fem-

per eft gravis, argumentum habetur, omnem

abufum rationis multo magis gravem efífe?

T

Verum

3

284

Tractatus duodecimus.

Verum: voluntas ad fummum bonum certe

lectüs

eft facta;

num ideo omnem averfionem a

Comqui

tanto bono gravem effe affirmabimus? — Ab-

eu, e

cultati

ufüs facultatis generantis fat deliberatus fem-

per eft gravis:

fed praecifa auctoritate, dic,

intellect

per quam rationem etiam levis potentlac ge-

longe 1

nerantis abufus ex fua indole fit gravis.

Sci-

veríüm

licet in re fumme abftrufa definiti aliquid

eiufati

ftatuere, perarduum eft. Communis certe

Cula

fcntentia mendacium non nifi pro levi pec-

cato habet

e

$.

IS08

99

Horum jam omnium ratio proxima, im-

"HOHHE

mo unica eít divina voluntas, utpote quae

»üonem

tanquam fuprema lex in ipfis rerum proprie-

ylütlete

tatibus, vivis velut caracteribus expreffa cer-

suio !

nitur.

Quam primum enim indolem e

ma-

w q

nus, aut potentiaé generatis recte intellexe-

,äbsw

ris, mox capis, immo quodam animi obtutu

» Cede

mtuerls, manum in auxilium corporis, facul-

PT

tatem vero generantem ad actum generatlo-

Qu ]

nis exfüi coüditione, ac, quod idem eft, ex

m d

voluntate creatoris eandem ita condentis, ac

ltur

formantis deftinatam eftfe.

Ultra volunta-

icitm

tem autem creatoris circa res nobis non fub-

l'ohib

ditas nihil difponere licet

Qm f

mur

$.

1509

i

li f

Tam cogita, num facultas generans ad

M

actum .generandi propinquius, quam intel-

tün

lectus,

Caput X.

285

t certs

lectus, et ratio ad verum judicium fpectet?

Tionem 1

Cumque turpitudo contra naturam in omni

u) db

caífu, et neceflitate verum dedecus nobili fa-

atus n

cultati'illatum maneat; multum fane erit, fi

Ate, d

intellectum rationalem, id eft,. facultatem

ntiac f

longe nobiliorem in actum fibi extreme ad-

d

verfum inducendo, hunc fallendi conatum

j dliqii

exeufatione utilitatis, aut neceflitatis ab omni

p certi

macula purgare queas.

feri p

$.

I$IO.

, Sed fi totum a divina voluntate pendet ;

, n

,.honne in cafu extremae neceflitatis relaxa-

.4tionem legis de benigniflimo Numine prae-

(e qui

roptie

.,fumere licebit ?

uid modicus, ac brevis

.,adeo humanae rationis, feu intellectus no-

effa ct

ep n

»,ftri abufus ad falutem aeternam animae, fi

.,absque mendacio infans fine baptifmo. de.

ntellett

j ob

, cedere cogatur ? **

Sed refpondeo, licen-

tiam, quam praefumtam vocamus, tunc de.

j füci

yeratio-

mum locum hàabere, quando ille, qui licen-

tiam dare poteft, eandem reapíe dare cen-

d

yis, *

fetur, licet hujus conceffionis fuae aliquod

ohund

indicium edere abfentia fua, vel alia ratione

prohibeatur.

0f fulr

Quando vero praefens eft, et

cum facile poffet,.füuae indulgentiae nullum

fignum edit, immo potius pro obligstione

legis priora indicia dare pergit, de tali nul

lam licentiam praefumere poffumus.

lam in

n äd

caufa veritatis et. in omni facultatum huma-

O prae.

mtel

narum abufu res ita fe habet.: unde erg

oCLUS

fumta,

"Ivactatus. duodecimus,

286

fumta, qüam memoras, licentia? .Vel nuin

fonum :

effectus

auderes urgente gravi neceffitate aliquid .tur-

pe contra naturam ex praefumta ejusmodi

quid gl

qut dec

licentia comminittere ?

Opportune omnino

nobis praefto funt officia caítitatis: quae,

Baptilrm

prout advertit S. Auguftinus $. 1505. officiis

d on

veritatis non quidem. clariora, attamen ma-

Wtri,

tm v

gis nota funt, aut certe communiore calculo

probata fünt: licet veritas cafítitate antiquior;

Wil e(t

^

tDeo n

ac nobilior exiítat.

kti-mel

$.

ISII.

Qie atto

Dn Q

,,sed dura haec lex eft, acerba, aC pene

Qüod D)

,crudelis, qua prohibetur, ne ope mendacii

lterey

Hïtllam 1

?5

baptifmmus in ultima neceffitate conferatur.

,;iNon cadit hoc in Numen beneficentiffimum. *

li, (

Sed quid putas?. An lex caftitatis arcta adeo

Diow

in. Numen beneficentiffimum cadat? Dein

C

lus l

fi Deus pro hoc homine beneficium baptifmi

decrevit; nemo refiftet . omnipotentiflimae

decrei

voluntati: fi vero Deus baptifmum huic ho:

Ts,

mini non decrevit; ejusmodi, baptifmus . bo-

Ulem

nus non eít, deüderari non meretur, deni-

Q fe |

que per omnia nihil eft. . Scilicet jam iterum

lts

eo errore implicaris, quem in tractatu de

fine ultimo tanta contentione expugnare ía-

Deus nullum bonum facit, quia bo-

tegi.

num efít, id facere: fed omne, quod bonum

DE

eft, ideo demum eft, quia Deus illud fecit.

yte f

Nullam bonitatem divina voluntas poteft fe-

] f&lf]l,

mum

^l

qui ; aligs non.in omni genere effet pri

bo-

"-

Ms

df

Caput X.

s

Tl n

bonum: fed omne, quod eft bonum, eft

yud ür

effectus divinae voluntatis, ne fcilicet. ali-

yusmod

quid gloriari queat, quafi Deo ad agendum,

Omnin)

aut decerendum prior aliqua ratio extiterit.

1. Q

Baptifmus a Deo non decretus, bonus non

. Offc

eft, omnino non eft, ac proin non eft digna

6] Tl

materia, circa quam optima, ac beneficen-

: calcu

tiffima voluntas fefe exerceat: denique adeo

nihil eft, ut nec tu, fi fapiens fis, bapti(fmum

ntiguior,

a Deo non decretum defiderare poffis.. Equi-

dem mentem noftram aegre admodum eo us-

que attollimus, ut intelligamus, nullüm bo-

num cogitari, aut defiderari poffe, mifi id,

a per

quod Deus fecit, et in quantum Deus fecit.

vendiol

Interea id faltem firmiffime teneamus, quod

erati

nullam rem, nullam naturam, nullam effen-

quo'

tiam, denique nihil, quod cogitari poteft,

Es

Deo poffe effe primam rationem agendi, de-

) Dei

cernendi. ^Alias enim res ejusmod . mox effet

finis ultimus, ubi etiam divina voluntas fuo

p

tilhitue

decreto quiefceret.

Sic faltem hoc intellige-

gic o

mus, rerum creandarum futuram, aut polli-

jj 00

bilem bonitatem ne quidem ex parte aliqua,

. den

ad fe producendam etiam optimam Dei vo-

teruit

1lunvtatem movere, aut invitare poffe. -

u d

&

gt b

$.

ISI2.

j

» Aft legem hanc, fi vellet, Deus relaxa-

0il

fetii |

»re faltem poffer, ut juvante mendacio, feu

»falfilloquio ultimam perniciem quisque a fe

"

jmuti

Certe poteft Deus intel-

», amoliri qugat.

,, lectum

o

288

Tractatus duodecius,

,,lectum deftruere, et in nihilum redigef,e:

ETA

,,cur non poffit ejusdem levem aliquem ab-

tione,-

,,.ufum permittere? Quare per argumenta

tOpate

,, hucusque producta non evincitur, ac proin

(, Qu

,,per ea negotium falfiloquii, feu mendacii

tonis,

,,non recte explicatur. * Laborant equidem

fibtrahe

Doctores in ea quaeítione, an Deus jus feu

W0 ob

legem naturae relaxare, vel num actus, quos

VefUt,

intrinfece malos vocamus, permittere ali«

quando pofhit.

Ego ad hoc jam refpondi ali-

bi fcilicet tractatu de íntrinfeca actuum buma-

norum bonitate, quae fi huc transferantur, fua

Mi

argumentis noftris vis, et robur conftabit.

Scilicet Deum nos illis legibus, quas de ab-

l

ufü humanarum facultatum tulit, conftringi

1505

m

4

velle, ex ipfa earum facultatum indole legi-

mus.

Tam quamdiu datur voluntas divina

ölïä ;

5

nos obligandi, utique non poteft non ea ob-

ä.

u

ligare.

Voluntates autem Dei omnes funt

"r

aeternae, et reapfe immutabiles.

Quaerere

BU

autem, num, Deus, antequam hanc volun-

5- n

tatem conciperet, non potuiffet contrariam

Ti

concipere, idem eft, ac quaerere, quid Deus

fi

p

facere potuiffet in illo inftanti, quod. aeter«

N

nitate antiquius eft. Paucis: ad hanc quae

g

füonem, an Deus leges naturales remittere

queat, aliud mea opinione refponderi nequit,

quam fequens: quamdiu nos iisdem conftrin-

git, eas non potefít remittere: et nunc lis

nos confiringit. Quae Deus non facit, ea

non poffunt intelligi, de iis nihil quaeri pot-

la

eft: cum vero Deus leges veritatis, et jus

natu.

þr() i

I

Caput. XI.

289

tediree

haturale modo non ielaxet, de hac relax&

Iquem d

tione, aut remiílione nemo prudenter inter-

igunen

rogare poteft. Ut autem tibi obfequar, di-

, A pruo

co, quod Deum, ficut intellectui ufum ra-

mendad

tionis, fic voluntati fenfum legis fuae poffe

: eguid

fübtrahere: quo feníu legis dato homo om-

y ju

nino obítringitur, et eo fublato le

tenetur.

ge. non

ts qu

Wtere. d

pond d

CAPVT VNDECIMVM.

j jut

pur, f

Reliqua pro inviolabili veritate. avgumenta

conftabi

vecen/gnzur.

j d Ü

1513. Tidem datam fervari, etfi ihique extortam

oníttitg

ile leg

1514. Eft pietas tóti generi humano debita,

t dï vt

I5I5. Et pietas quidem juftiffima.

yn e Ob*

ä

1516. Pari ratione fümmi intereft

tum effe falfum dicere:

? nunqüam licis

yer l

ite

I517. Idque etiam inter perfonas privatas,

;

( vll

.1518—.1523.

Nam in exemplo oftenditur , doctri-

pirand

nam hanc, fi

aliis cognita, nunquam prodeffa

jdDeu

falfum dicenti, fi vero. proptereà quia ignoratur,

| aett?

.nuere,

Profit, eam totius generis humani fidem .immii«

*

$.

|1526 —30. Impugnantur falfiloquii patrohi ex fe«

3mit[€?'e

fe J

c;uelis facile inde- deducendis,

oniitt

9. - I513.

ü

gf

Praeter argumenta. palmaria hu&usque re-

jf poi

lata fuperfunt alia,

atque inter ea illud, quod

pro veritate ob

parem fationem a fidelitate

hi

.om. lV,

duci-

"

Z

200

Tfactatu& duodecimus.

ducitur. Mira vis fidei datae, utpote quami

fervare neceffe eft nedum cum praejudicio

Cui

proprige pietatis, fed cum internecione to-

tius civitatis: idque etiam tunc, quando cau-

Wt t

ífa fidem exigentis improba, et caufa fidem

Oftries |

tVinciti)

fuam obligantis recta eft. Nulla vel a com-

muni utilitate,. a religione, aut quocunque

WL üfa

Wi ec

titulo petita ratio ad diffolvendum vinculum

fidei fufficiens eft. Unde jam tanta vis, qua

h), f

itronur

fides data omnium reliquorum ofliciorum eff

qiod f

caciam fuþerare videtur ?

detrime

iniqua :

50 À ïgI4ö

üt: fj

t d

Scilicet, quantum ego ïntellfgo, fub ob-

14, Offn

ligatione fidelitatis latet pietas non fingulis

( i

hominibus, non integris communitatibus, fed

Netent

toti humano generi debita: et ideo quacun-

l n

que alia pietate, et officio fuperior eft: men-

Bj

ti quippe juitae fatius effe debet, plurimos

ticend

potius quam ünum, aut páucos: et demum

tO]E;'ar(

omnes potius, quam plurimos effe. falvos.

T j

Atqué ex hac ratione jam füpra, explicando

thOä[ïei

ordinem pietatis $. 1460, docebam, falutem

n

communenf civitatis falute .propria cuique

m

potiorem effe debere: ét per eandem ratio-

bellu

nem nunc affero, caufam humani generis,

Peffi

id eft, caufam omhnium caufa civitatis fupe-

todi

riorem jure effe debere.

N j

jl

$. 1515.

P

Caput. XT.

201

Qfe quii

$.

ISI$5.;

raeution

xcione Q0

Caufae vero alias improbae fidem fer«

jando Cl

Vari, totius humani generis fumme intereffe,

ufa f

omnes paílim affirmant, idque certa ratione

'e| 2 00D

evincitur. Fide enim non fervata non tan-

um

tum una, fed omnes tmox civitates corrue.

vincd

rent: eoquod, prout egregie monet Cice-

Ls

39

j Yi Q

ro a), fine fide, et jure ne

quidem focietas

jorim &

latronum . poffit fubfiftere.

Si enim ex eo,

quod noftra magnopere interfit, graviffimum

detrimentum inftet: vel, quod pars altera

iniqua fit, fponte cedere in hoc cafü tenea-

tur: fi, inquam, füb his obtentibus fidem

j

datam diffolvere liceret; tuné omnia foede-

[b o

fa, omnia pácta publica, quibus pax et foe.

1 Qngllifa'

dera inter gentes conftituta funt, mox cor-

Jous, :

ruerent, omnia bella, fine ullo eadem fapien-

) qU,BCUU

di remedio,

sque ad internecionem humaní

r n

generis recrudefcerent. Nam paárs victa pa-

Jurimi

Ciftendo nunquam noft magta detrimenta

r demi

tolerare folet, et-caufam füuam femper aequio-

tem eíffe credit (alias enim bellum non in-

ficand

choaffet) ideo dàta opportunitate nunquam

fauel

hon juftam pactum frangendi rationem habe-

; (

ret. Velfifciens fuam partem iniquam effe,

bellum nihilofecius c

tra meliorem partem

geDEF

geffiffet; tunc jam aliinde certum effet, ejuse

tj I

modi hofti nunquam fidendum effe, utpote

ppugnavit Quodfi

qui jus etiam cognitum 9

-

2

A) Dä Officiis X.

par.ls-.

rf

[

Tractátus duodecimus,

292

ars vi&trï);,hanc doctrinam .obtinere fciat:

vitebis

Mam, -

