nifi Deo, et neutiquam donis a Deo accipiendis,

quae mere creatum aliquid fünt, famulari poteft :

CtUtm,

nam ex recto ordine in adhibito medio nunquam

debet plus effe, quam in fine, ad quem ordinatur,

filtUL

ne fcilicet fuperius, ac nobilius minus nobili fub-

JOrU

datur.

UndE Sacrificinm noftrum ex propria na-

'(OLS

tura fua fummus noftri in Deum amoris actus* eft,

w

quo major, ac pretiofor mne cogitari quidem

df

»

poteft.

Et quia Chrifti femetipfum pro nobis

toties facrificantis caritas ad mutuum amorém vi

od

,

infinita nos urget; mirabili ordine idem myfte-

u

/

rium noftri amoris exercitium fimul, et caufa eít,

f D

id eft, amor et amandi. ratio efficitur.

I

&T

**) Utique confolationis plenae funt verba fequeri-

tia: mon eff oblatio dignior , et fatisfactio snajor

j be

pro peccatis diluendis, quam feipfim pure ac im-

n

u

tegre cum oblatiose corporis Chrifli in miffa, et

ofti

communione Deo offerve

$i fecerit bomo quad

] pI'O

in fe efl, et vere poenituerit , quotiescunque o

gratia, ez venia ad me accefferit , vivo ego, dicit

eIf

Domintus , quia tolo mortem peccatoris , fed ma-

T

Bis, "t comvertatüur, et vivat : quonmiam peccato-

di

rum fuorum won vecordabor. amplius , fed cuncta

a

ipfi indulta erunz d). |

Jl

Contra

j

d) De f'mz'm:. lib, 4. C.7.

Jfi

"Tractatus. decimus.

96

-

Contra Veroó quam miferanda, immo . horrefes

da earum gentium conditio eft, quae licet chris

ftiano nomine cenfeantur, facrificio tamen chri«

um

füianorum deftitutae vivunt,

funtque populus

Jemne. facerdote , fine . facvificio !

Hi griviffimo

rutn

peccatorum

pondere

iemper

increícente,

primo et omnium eflicaciffimo Deum placandi fuüb-

lx

[

fidio deftituti, ac pmmde graviffimis calamitati-

bus, aut, fi hae de(ünt, eo certius aeternae dam-

g

naátioni

xpofiti manent.

An forte de his quo-

J

que dicere licebit, quae de extrema defolatione;

et de ceffatione jugis [acrificii Daniel C. 8. v. 11

f

12. et 13

item C. 114 V. 31« ac denique C. 59;

W

V. It. fcribit?

Re omnium füumma carere, fum-

LEX

ma miferia, fummum periculum, ipfum pene exi«

tium eft. O! ut dies tantae defolationis per in-

finitam Dei

mifericordiam

abbifviarentur :

nunc

! Wc

vero tenebrae magis magisque ingravefcunt, et

etiam inter Catholicos hoc facrificium una cum

facerdotio et ipfa fide nimium quantum rareícere

incipit, ita, ut quivis fapiens horrendas ruinas,

h

ac perturbationes ominari cogatur.

Scilicet hor-

Qv

tendum írigus animos circa res fummas occupa.

vit, ita, ut non mf propter fines profanos, mae

tias

1f

ximam vero partem omnino non curent.

PTO

fenf

W

H

x fXMED Quuxus

f

|

l

|

l

tll

H

CA-

QíEEEN

' Caput X

97

| ho

CAPVT DECIMVM..

|cet dl

fen eira

Num Sacrificium novae Legis etiam gratiam fan.

poplt

iil

ctificantem ex . vi prqpria operetur,

creíctt

*

and i

1298. Quaeritur, an Sacrificium novae Legis gra«

tiam producat ex opere operato,

alumitt

nje du

*

1299. lam ipfa notio operis operati,

fs qu

$. 1300. Et notio Sacrificii inter fe comparatae,

(atinl

g, Y. H'

I301. et 2.

C Cl 52'

tio docet,

Et in allato defupexf exemplo ipfa ra&

t, lU

ä

:

1303. Sacrificium, prout eff tale, ex opere ope-

en ov

rato conferre gratiam.

*

p ln

: Tk

$. 1304« ;Utinam hoc populo diligenter inculcetur,

nt, «

j Qu

- 1'298;

velit

muló

HocwMy&erium ad Deum digne cblen-

«t ht

dum, ad agendas pro divinis beneficiis gra-

octp

tias, ad delendas poenas ex remiffis peccatis

, D*

refiduas, et ad impetranda varia dona ex

propria virtute facere, otmnes communi con-

fenfu affirmant. Negant vero itidem omnes,

id Myfterium gratiam fanctificantem per fe,

feu, prout loquimur, ex opere opersto effice-

re, bancque hanc efficaciam folis novae legis:

Sacramentis refervant.

Communi adeo fen-

tentiae intercedere arduum efít:

quae defuper occurrunt, momenta referre,

fua utilitate non carebit.

Et inprimis, quod

alibi jam feci, notionem operis orerati retris

care, id eft, quid fit gratiam fanctificantem

1

[]

$

(

pro-

Tractatus. decimus.

98

-

propria virtute eflicere, praevie explicare

velim.

N

$.

1299.

fenten

ierq

Si gratia fanctificans ex meric Chrifti me-

Qarita

ritis, et fine refpectu ad noftram operam,

lm,

aut ad merita humana datur, tunc gratia ex

fecum

opere opérato, et ex vi alicui myfterio pro-

f D

pria tribui dicitur.

Sic parvulus ad baptifma

nec intentionem , nec ullam praeparationem

confert, et tamen vi baptifinatis grauam fan-

ctificantem, t nefcio quot alia dona, uti-

I

feu o

que ex folis Chrifti meritis accipit. Quando

vero partim ex Chrifti, partim ex noftris

pretio

tügn

meritis gratia datur, tunc dicimus, gratiam

ex opere operantis obtineri. In priore cafüu

tem e

tm (

gratia eft merum donum: in pofteriore eft

praemium, feu bonum aliquod ex dono, ac

Q

f

Dem

mercede velut compofitum.

Tem

tifm

$. 1300.

Wi

Praeterea iterato notandum, omne Sacri-

i

ficium, et vel maxime illud novae legis effe

actum latriae, feu cultum Deo ob ejus divi-

nitatem praeftitum, ac proinde ex fua jam

indole effe actum caritatis theologicae, de

Sola quippe divi-

qua in praefenti agimus.

| ï.um

nitas eft tanto dono digna.

Effectus facri-

hi

ficii funt diverfi, ac creati ipfum facrificium

eu

ex fua indole, ac tota natura proxime foli

ln

lh

Deq üc./

$. 13or.

N

Caput X.

99

rplic

$.

130I.

Nunc vero propinquius ad caufam prae-

fentem ftatuamus duos homines, quorum,

Til t

uterque fe totum Deo per actum perfectae.

caritatis offert,

Opeft

Et fecundus quidem íe fo-

Fatia d

lum, licet totum, offert, prior vero una

o pto

fecum etiam Chriftum in miífae facrificio

of-

fert Deo.

aptif

l

tionett

$.

y n

1502.

j Ui

: ;lam neminem fore puto, qui cä.ritatemr

TAU

feu oblationem primi prae . oblatione fecundi,

moltri

pretiofiorem ,

nobiliorem ,

ac-promde . ad

augendam gratiam fanctificantem efficacio-

ratitt

e i

rem effe, neget. Evidens quippe eft, prio-

ore d

rem (ine comparatione plus ad ;igloriam Dei

m ] Ü

conferre, quam fecundum.

Ifte donat homi-

nem: ille hominem fimul, et Deum- homis

nem in holocauftum offert; ac .proinde:cerz

tiffimum eft, donum prioris per fe, et vi pro-

prii quod liabet, pretii .plus gratiae obti-

M

ld

nuiffe, quam donum pofterioris,

$ E(FB

Ü

V

gx

1303.

H ]am

& r

Nunc jam quaeritur, unde hoc äugmen-

) dW 4

tum gratiae, quo primus in dato exemplo

fiti

fecundum füperat, fit ortüm.

Num ex affe-

ciif

ctu, et contentione aut ex caritate hujus

Y

hominis? Sed quantum ad hanc pares fuiffe

finguntur. Nonne ex folo illius, quod ob-

^

j

jf

J

22

tulit,

Xioo

: Tractatus. decimus.

tulit, doni pretiö? Sed'hoc donum non

erat ex rebus, aut jure, feu ex meritis offe-

Q

rentis hominis, fed ex paflione, et morte

Chrifíti conceffum utique plane gratuito. At-

qui quod ex meritis Chrifti folis proXime, et

j !

fine refpectu ad noftra merita datur, illud

vocamus gratiam ex opere operato tributam.

Mp

Jam mihi explica, fi potes, cur augmeptum

l

gratiae fanctificentis, quo primus fecundum

hu

in praefenti exemplo fuperat, non fit gratia

M

fanctificans ex opere operato? .Nonne haec

per facrificium novae legis gratis, atque ex

f

meris Chrifti meritis fimpliciter donatur? Sa-

cramenta novae legis funt fructus, et effectus

NU

paffionis dominicae: facrificium vero novae

legis eft ipfa paffio, et mors Chrifti myftice

O

jterata.

Iam mirum mihi femper videbatur,

quomodo quoad aliquod. caput,. id eft, quo-

f

ad gratiam fanctificantem, e

D

ectus fua caufg-

eHicac;ior effe vdebeat. ]

g.

1304.

O quanAti momenti res eft Mi[fam audire,

Ts

id eft, novae legis facrificium frequentare!

yi

uam curta tantae rei fcientia populo chri-

Ti

füano füppetit! Quantopere mentes fide-

Qu

lium quantum ad hoc, fublevari deberent!

Te

Quanta induftria paftoribus animarum inftan-

Ts

dum erit, ut eae dignis fummo hoc Myft

h

grio

o

fenfibus imþuantur!

$

fn

CA-

Yor

Caput XI

f Dd

OCAPSET. :MN DECIMV M.

3s offe

Thortt

Quaenam fit. optima bujus. My/ïerzz frequen-

tandz ratzo.

0.

lt

(ne, d

5.

1305,

Sacrifitium et Sacramenta N. Legis. fexpfls

, li

efr;rcacxlï ma..

butan

$.

I 306.

Pro maJori reCIPICHtIS dafpoütxone plus pro-

ent

funt.

yndut

$.

1307*

In eam Vero praeparatlonem omnia faltem

g li

ea computantur, quae ex intentione ad haec My-

:

Vs

fteria obeuntur«

gt

-

UA

$. 1 308

Quo etiam. fpect:mt ommes exteriores conae

TE

tus ,

et animi affectus ad Sacr:ücmm dlrectæ.

Tect

g.

1309. Sed quis demum modus eft dipniffime hoc

0VaC

Myfterium frequentandi ?

AE

batl,

$.

1310. If. 12

13

Ex omnibus . praeparationum

generibus efficacifimus eft perfectus Dei amor,

g

quo una cum Chrifto nos totos Deo plene offe-

li

rimus,

$.

1305

Certum eft igitur, Sacrificium, et Sacra:

udm;

menta novae legis varia gratiae dona ex pro-

Itl

pria virtute divinitus indita, et, prout loqui-

C

T)ur, ex opere operato in nobis operari, id

fü*

quod fupra jam dixi.

Qua re novum Tefta-

1l'ent

mentum antiquum illud, nefcio, quod gradi-

(i

bus, longiffime fuperat

Hujus enim facri-

t

ficia, et facramenta, fi circumcifionem forte,

forte, inquam, excipias, erant egena, et in-

ürma elementa, .plus non efliciebant, quam

CA'

G 3

quod,

Yo02z

Tractatus. decimus,

quod, et quantum affectus, ac devotio talia

,| f

1 (

exgrceqtis v'alebat.A

*

It f

lus :

$. :^1306

Tum

^. Licet vero novae legis myfteria-foecunda

tone

adeo ex vi propria, quam ex niorte Domini

tir,

fibi inditam "habentj-gratiam operentür$' ed

ii

tamen in mente melius difpofita efficacius,

quam in mente minus difpofita, agunt, idque

Q)A

q

etiam quoad fuam indolem, et non tantum

h

ex conatu, et ardentiore affectu hominis,

prout verior "Theologorum' fententia 'habet.

1

Id eft, prout fcholae loquün

tür, in' dnimis

melius difpofts non tantum opus: operantis;

K

fed etiam opus operatum ex myfteriis hisce

d

(

augetur. . Fere ficut in' materia melius praee

parata, aut exficcata ignis facilius, ac vehe-

mentius fuccenditur, non quod praeparatio,

aut ficcitas ligni vim ignis acuat, fed quod

ejus efficaciam

atj

jam —,aliqnde,ïegiitenæm copio-

fius recipiat.

p

feen

$. 13907.

b«

»'Sed qugibnai'n operae, quinam conatus

l,

hanc, de qua loquimur, majorem: difpofitio-

ter

nem conftituunt ?.;, Variis varia. fentientibus

E

id certum eft, fi non alia, faltem ea pia ope-

lit

ra, animi affectus, et induftria ad haec my-

Q

fteria efficaciora reddenda valere, quae eo-

"tf

rum intuitu, atque ex intentione talia dignius

P

E. g. fiquis pridie

obeundi præmictqnþur.

Wt

Jeju-

Caput. XI

103

00 t

jejunet, ut altera die eo dignius poffit divi-

num epulum fumere, longum iter conficiat,.

ut facrificio intereffe poílit, aut variis acti-

bus ad dignius fumenda haec my&erla ani-

mum praevie excolat.

'Talia enim ex inten-

Oéttnt

tione agentis ad divina haec munera referun-

Doniü

tur, et fic ad digniorem difpofitionem jure

ürj d

imputantur. -

CaCu

idqu

.*) Alii arbitrantur , opus bonum quodcunque, e et ad

quemcunque finem exercitum , et plures gratiae

fantul

fanctificantis gradus ad majorem praeparationem,

[Unihiln

et fic ad abundantiorem gratiam ex facrificio vel

I

facramento aliquo percipiendam computari.

Et

PU

quidem tales ad recipiendum tale myfterium dignio-

res fieri, facile concefferim

num vero per talem

f

hist

dignitatem etiam facramenta efficaciora reddantur,

definire non aufim.

3

v

$.

1308

ial

| qui

Ex quibus illud. quoque intelligitur, do-

copt

nationibus, opera, miniftrando exteriorem

apparatum, et quocunque conatu, vel af-

fectu, qui ad facrificium pertinet, certum

ex eo fructum quemque capere, licet abfíens

t

fit, aut longe adeo diftet, ut facrificio in-

(ti)

tereffe minime dici queat.

Immo qui omnia

facrificia, quae usque ad finem: mundi Deo

f lii

T

litabuntur, offerre intendit, is aliquem fru-

^ (Ill*

ctum ex iis, et quidem fructum ex opere ope-

] e

vato pro rata affectus fui percipiet.

Nam

propinquitas loci, aut temporis per fe ad

umUS

;nd!e

augendam facrificii eílicaciam, prout ea ex

4

iü-

p

yo4

Tractatus. decimus,

inftitutione Chrifti obtinet, nihil confert: li«

qud

cet ejusmodi abfentes praecepto Ecclefiae

quo -

fatisfacere nequeant.

Quare pia voluntas

mel

omnia omnium temporum, et locorum facri-

in 6

ficia Deo offerendi fpeciatim efficax, et ad

lum

ferit

obtinendam gratiam faecunda eft plurimum,

$.

1309.

His jam ftatutis anxie quaeres, qua de-

Tieto

mum ratione hoc tantum.Myfterium digniffi-

d

me frequentare queas, vel quaenam fit opti-

m

ma, prout loquimur, miífam celebrandi, vel

D.

audiendi ratio.

Et recte id quaeris: nam fi

füm

graviffimo hoc officio feliciter defungaris;

lt

conditionem tuam hoc .folo optimam reddes.

Ten(

Per hoc enim et Deo pro infinitis titulis fa-

(em

cilime fatisfacies, et falutis ac piae vitae

T

auxilia copiofifime impetrabis: eoquod actus

doc

i&e:ex'omnibus totius vitge'üt praécipuus.

D

Bo

$. 1310.

bit

Ex reliquis vero conatibus, quiBus ad

tantum Myfterium. digne obeundum , effica-

cilfime difponimur, optimus eft perfectus Dei

amor, feu generale decretum, fe totum Deo

u

impendendi, univerfam juftitiam | explendi,

IN

five, quod idem eft, omnem Dei volunta-

ftt

tem, qoantum facultas noftra fert, per to-

ln

Sic enim homo fe

tam vitam exequendi.

lan

totun Deo dat, et quadam ratione ipfum,

LU

»

quod

Cop XLh ——

3o5

fert:

quod frequentat, facrifïcium'af]'eq-uitur, in

Teclefig

quo Chriftus fe totum Patri offert pleniffi-

Volunt

ine.

Haec jam oblatio: erit perfectiffima, et

m hr

in ejusmodi mente vis infiniti facrificii, nule

, &

lum jam obiem inveni

"Imut

ferit.

*

ens fe copiofiffime exe

$. igrrr.

Et licet quandoque ad tantam fpiritus ge.

u d

nerofitatem eluctari nequeas; res tamen tene

Ypnifl

$i enim to-

tanda erit, quantum poterimus.

t ol

tum aliquando non dederimus; pro rata ta-

ndi, VE]

nen oblationis noftrae nunquam non mul

nun Í

tum praeftabimus , copiofam femper, et co-

r

natus noftros fingulis vicibus - excedentem

'eQdes.

menfuram capientes.

Et fine jam, ut gran-

ylis i

dem hane veritatem referam verbis ex eo

: Ti

libello petitis, cujus fingulae fententiae non

n

doctrinae humanae, fed mera fenía gratiae

J

€x communi omnium piorum opinione effe

cenfentur.

Sic .vero ex perfona Chrifti fcri-

bit piffimus auctor:

J ad

$.

$1213

eHïCH

Dd

Sicut ego meipfum expanfis n cruce tnanibus,

et nudo corpore py

;DU'

0 peccatis twis Deo Patri [pon-

j

te obtuli, ija, ut nibil in/ me remaneret, quin to-

if

tum in [acrificium. divinae placationis tranfiret :

"

ita debes et tu temetipfum mibi voluntarie in ob-

T

lationem puram, et f mctam quotidie in miJa cum

[

omnibus viribus, et affectibus tuis, quamio inti-

ammius

!UO

Gsl

E

106

Tractams " decimus.

smius vales, offerre. . Quid magis a te reqtuiro,

Pitre

quam. ut fludeas mibi te ex integro refignare?

jus N

Quidquid praeter temetipfum das, mibil curo: quia

fam

non quaero datum tuum, fed te.

Sicut non fufj-

aol

ceret tibi, ommibus babitis praeter me, ita mec

f: to

wübi placere poterit, quidquid dederis te momn ob.

p

lato.

Offer te mibi, et da te totum pro Deo:

pei

et erit accepta oblatio.

Ego me totum obtuli Pa-

ivi pro tey dedi etiam totum corpus et anguineim

in cibum, ut totus tuus e[Jem, et tu meus per.

1naneres,

Si auiem in te fleieris, mec fponte ad

li

voluntatem 1neam obtuleris, mon eft plena oblatio,

nec integra erit inter mos unio a).

His vero

fimilia habet toto libro quarto in praefentem

has

caufam apprime facientia.

Omnia | verba

aurea, quorum vim, faporem et unctionem

nulla unquam philofophia, nulla eloquentia

i

.

affequecur.

$.

IOT.

N

Quapropter ad facrificium digne ce]ebrah-

dum nihil majus, aut efficacius conferre po-

f

terimus, quam ut nos totos una cum Chrifto

Deo offeramus, id eft, omnes .affectus, to-

]

tamque voluntatem noftram cum divina omni-

no conformemus.

'Talis enim actus reli-

|

quos omnes complectitur, et perfectus Dei

amor eít: cumque facrifcium ipfüm ex fua

| d

natura fit füummus et confummatus Chrifti in

Patrem

j

a) Libr, 4, de imitat. Chrift. c. 8.

Caput XII.

107

f(j

Patrem amor, utique ex parte noflra ad hu-

T

jus Myfterii indolem nihil tam*apte, nihil

2: 0U

tam propinque facere potefít, quam fíimilis

amor

mf

Hoc denique eft, nihilo fibi relicto,

1 fU

fe totum cum Chrifto itidem fe totum im-

j d

pendente fupremo XNumini dare, quo dein

B)

perfecta oblatio plene abfolvitur.

M

71

CAPVT DVODECIMVM.

N

lt d

De Natum et fine, quem augu[tum Altcms

Jati

eacramentum obiinet.

Ya

fs

$..

1314.. Sacramentum Euchariftiae omnem naturam,

rerid

.ac totam giatiam excedens ad claffem divinitatis

fpectat.

)nem

1315

Quantum vero àd fpecialem caritatem,

Iu

*«O^ vn

y.-

216

Idem Myfterium eft ad diligendum Deum

efficaciffimum : fubfidium :

1317

Id quod Patres, àc Theologi,

1318.. Et ipfa experientia teftantur.

brat

13:9

Eít praeterea idem Sacramentum etiam ra-

l pO-

do diligendi vehementiífima

rilto

.

1320

Nam per hoc infinita, ac divina majeftas

(0

1321.

Se in cibum praebet,

Jl

C G wO wO u W .

rj

1322

Et copiofifimam fui praefentiam miniftrat,

r

*

D

1323

Nullis, lic:t atrociffimis injurüis a tanto

amore abfíterrita.

[ii

.

11

1324 Denique hujus Myfterii ufus eft praecipuus

aliquis in Chriftum amoris actus :

fl

& . — €A

e

1325.

Utpote cui gratifÜmum eft feipfüm nobis

donare,

$. 1 326.

108

Traatartusä decimus.

20 ho

&. 1326,. n quo etiam latet finis praecipuus ih&i;ü&a&

$

4

Euchariftiae: quod infuper

i, U

& 1327. Nobis quoque in Euchariftia fum

dv

.effe ratio potiffima.

enda (debät,;

& Tl

locum

$.

I3IA.

AOrel

yny

Dumþ in praefenti de' caritate Dei fpeciali;'

tractamus, ac proinde meris divinis velut

D]

ii

innatamus; merito de fummo altaris Myfte-

rio agendum eft, et quidem non tantum, pro-

ut id novae legis facrificiur., fed eutiam pro-

ut inter feptem facramenta eft aliquod, et

l

Sub hac

utique praecipuum ex omnibus.

übfig

vero ratione non tantum regnum naturae,.

m

prout alia facramenta, et dona gratiae quae-

ltl

cunque, fed etiam regnum gratiae, et totum

ilyrm

ejusdem ambitum füperans, ad claffem divi-

tugg

norum omnino pertinet.

Nam ille, qui in

Ti

hoc ftupendo amoris myfterio feipfum do-

&ide

nat, Deus ipfe eft: neque intelligere quis

(füfi

poterit, tantum, quo Deus ipfe datur,

o

a

num divinum non effe.

lg

Q

$.

I315.

Qul

Sed, quantum ad caritatem fpecialem, dic,

[/i

My;

Obfecro, an hoc myfíterium eit auxilium,

quo ad Deum digne diligendum plurimum ju-

vita

vamur? Vel an eft ratio motrix, qua ad

Tu,

eundem diligendum vehementer. impellimur ?

Vel denique eft actus amoris, quo ipfüm ve-

)

re diligimus.

Ego haec tria fimul in extre-

J

mo

P

L

Capu-t XII 5

ic9

tnfitm

mo hoc amoris exeniplo contineri arbitror,

ita, ut fubfidia ad Deum digne amandum in

d d

divino hoc negotio habeant locum infimum,

ac merus ejusdem fint effectus.

Alterum

locum tenet vis ftupendi hujus beneficii ad

amorem mutuum fumme nos incitans.

Su-

premum denique occupat id, quod hoc epu-

fpecil

: veli

lum diviniffimum fumendo ingentem Dei amo.

rem exercearmus.

r i

Myfe

) pm

-

$.

1316.

m p

od, &

Et'quidem facram .communionem inter

j lu

fübfidia falutis, ac proin ad diligendum Deum

ytürae

omnium effe efficacifüimum, adeo certum eft,

i qUHE»

ut ad dogma fidei pertinere videatur. Nam

totil

m ff

inprimis tanquam íacramentum nmnovae legis

auget gratiam fanctificantem, quae utique ca-

qi n

ritatem permanentem continet, aut potius

m

eadem ipfamet eft. Siquis dixerit per ipfa Ja-

e (li

cratmenia movoae legis ex opere operato mon con-

! 00

Jerri gratiam , anatbema [it a).

Efficit prae-

terea, ut per grave peccatum hac caritate

non facile excidamus, miniftrando ea auxilia,

quibus liberamur a peccatis quotidianis, et a pece

) d

catis mortalibus praeferoamur b), Denique idem

Myfterium tribuit, ut in caritate Dei in finem

(l

'

m j*

Vitae, et pér totam aeternitatem'. perdure-

i d

-

müus. Nam qui manducat bunc panem, -;;z'aufzt;

n

ml

*

) Ve

a)—, Tri?lentin. S«ff. 7..C. 8.

ytt

b) Trident, eadem Seff,

$o

—

?i

IIO

"Iractatus. decimus

in aeternum c)

Pignus praeterea id e[fe votuit

fyfte

Tcr

futurae noflrae gloriae, et. perpetuae felicitatis d)

titatel

tendel

é.

1317.

Infinitus fim, fi omnia Patrum ac T]GO-

logorum teftimonia recenfere velim, quibus

miram efficaciam,

$

et innumera perfecte vi-

vendi, id eft Deum amandi auxilia, quae

ln

Ti

ex ufu hujus facramenti copiofe. redundant,

18

longiffime praedicant.

Atque ut alia omnia

T

omittam, res haec diviniffima jam feipía nos

V

vehementiffime füccendit.

hi

ïu

Q'id enim mirum,

Ji. totus ex te igne[fcerem , et in wme ipfo defwer em ?

qfntO)

Cum tu'fis ignis femper ardens, et nunquam de«

DIl

ficiens: amor corda purificans , et intellectum il-

m

Va

luminans e).

$.

1319

Pro fumma, quae ex hoc Myfterio per-

cipitur, utilitate argumentum infuperabile

fuppeditat ipfa experientia, de qua omnes

doni

df

hujus rei experti teftantur.

Nam frequen-

ter divino hoc cibo lefectl, paucis exceptis,

Q

dii

plerumque omnes a gravi lapfu fibi tempe-

ali

raDt, et fic in gratia, et caritate coptinuo

om

vivunt: puuores vero animi in ufu hujus

M.

! dnfi

| U

xc) n 6. 59.

Vf

d) Tridentin, Seff. 13. C &

din

e) Lib,4. de imitaz, C, 16

W

Ó

p m

IIIi

Caput XHC

l] ;vo'm't

Myfterii magnis ardoribus accenduntur, et

ii

generofa adeo decreta concipiunt, ut ad ca-

ritatem . perfectam ingentibus paffibus. cone

tendere palam cernantur.

c The

9. $1319.

, qubi

Sed eft hoc facramentum non modo auxi-

ecte

, qui

lium, fed etiam momentum feu vehementiffi-

mdati,

ma ratio diligendi Deum.

Cum enim amor

- Qrorui

mutuo dc pari amore nunquam non fit dig-

yfa n

nus; quantopere ad talem nos urgere debe.

|trrty

bit hujus, quam in altaris facramento Red-

fj

emtor nofter edit, caritatis exemplum extre-

iim (

mum? Cum fuavitate, atque dulcedine hu«

t J

jus myfterii nihil, quod infra divinitatem eft,

vel a longe yin comparatqironem venire poteft.

$.

1320.

U

erdil

Et hic quidem, fi legitimam hujus tanti'v

doni notitiam comparare tibi velis; ego apte

ommoe

defcribere, et tu rite intelligere debebis,

;quen-

quid fit Deus.

Ego quidem ad aeftimandam

epti

divinitatem omnes omnium aeternitates jam

em

alibi appendi: fed fruftra id feci.

Nam hae

m

omnes de genere rerum creatarum, ac proin

hii

infinitis vicibus Deo inferiores, et cum eo

Mr

comparatae, nihil funt.

Majus aut amplius

aeternitate animo meo nihil occurrebat, et

dum hanc ad aeftimandam divinitatem pro-

quid,

pofui, ad metiendam infinitàm lineam ali

quod

112

Tractatus. decimus,

:

quod püncto indivifibili eft minus, imperite

f&

adhibui,

Denique vera Dei cognitio eft fo-

as

lum. Verbum aeternum, feu Filius divinus,

I

idemque verus Deus: nulla itaque Dei cogni-

Wbis,

Vienti

tio exacta effe poteft, quge Deo minor ett.

$.

I321.

Y

.O quantus eft Deus! In ejus confidera-

| iufcruäu

ld f

tione non. modo omnes fenfüs, fed ipfa mens

|

[

u

deficit.

aT

Omnis de eo cognitio, omne judi-

, m

cium defüper conceptum infinitis femper in-

tervallis ab eo diftat.

Et tamen cum tantus

d a

fit, in divino hoc convivio corpus fuum, et

hi )

fanguinem cum anima, ac denique ipfam di-

BcT

TU a

vinitatem. dulcedine ineffabili adponit, totus

exinde nobiscum commifcendus, et per mo-

m

Ü

fi

AU.

dum cibi potusque in nos velut transmutane

tandus.

Ingenium amoris omnem admiratio-

; dfen

li,

nem excedens, et caritatis exemplum, ut-

tory

pote. quale in folum Deum cader

;

e poteiï,

vere diviniffimum!

uj

:

tf

iif

$.

1322.

UR

Et quoniam vehementi amori ea impa-

| fJOHU

tientia eft, ut a dilecto fibi capite abeffe du-

Tlen

rum, ac pene intolerabile fit, ideo Redem-

àr

l0

tor amantiffimus nedum in magnis civitatibus,

Qf

fed etiam in fingulis prope pagis, immo prie

U l

vatis templis, et domibus, et denique ubi-

d

f: acrae

D

cunque nobis placuetit, perenni in hoc

mento

T

M

h

! Caput XIL..—

113

Impert

mento praefäntia fui copiam facit, civis, in-

) eft fo

quilinus, ac contubernalis nofter effe defide:

Qivinus

rans.

Denique talem,.fe praeíftat, ut fine

l p

nobis, fi ita loqui,

q0r dl

videatur.

fa*s eG? nec vivere npofï'e.

Injuriae ex dignitate ejus perfonae, cui

Yfideti

inferuntur, grandefcunt, ita, ut, fi dignitas

laefi fit infinita, etiam ipfa laefio neceífario

4 ml

E ]Udl

infinita evadat. Hic jam Chrilti in nos cari-

tati, novae, et innumeraé infinitates acce-

p ln

) [a005

dupt ex iis, quae in hoc Myfterio amore

noftri patitur Deus homo. Et quidem in-

im,

m d

juriae in vulgus notaé, et o

mnibus vel pa-

COU

rum attendentibus

patente$ funt innumerae,

et graviflimae, qua

t o

e eidem a facrilegis Chri-

muldt

ftianis, et fidei n

oftrae hoftibus licentiffime

inferuntur: fünt tamen aliae infu

nirdi

per, igno-

n, !

tae, et immanes adeo, ut eas n

ec comme-

morare, immo ut de iis nec c

Ogitare liceat,

potölïa

Quid, obfecro!

beatiffimo illo

in coena illa ultima, et in

» Qquo hoc amoris Myfteriumi

inftituit,

morento ad confpectum tantae

atrocitatis, et ad torrentem tantarum offen-

Y

fionum fenferit mens illa divinifima? — Et ta.

ff d

men tot injuriarum, ex quarum íola recor-

l

Jml

datione mens humana obftupefcit, torrenteg

1

L

Obftare non potuerunt, quo minus Redem-

) !

]]d

tor noftri nimium amanis in hoc Myfterio fe-

: (j

ipfüm daret, tantum ut totus nofíter effe

fatti

poffet. Vel de hac, tot

et tantis malis in-

13[][0

om.

P

victa

ii

114

Tractatus. decimus

As

victa caritate, aut de nulla alia verum eft

illad:' Qüia fortis. ef , ut mors : dilectio , duras

TOem

aemulatio.

ficut. infernus ,

Lampades ejus lam-

iptum

pades ignis aique flammarutn..

Aquae multae non

iimi

Mlicet

otuerunt extinguere caritatem , . mec flumina. ob.

vuent illam f ).

(

lum

13242

ls f

Q (

Atque fic. qmdem conflderatum altaris fa-

| il

cramentum, eft ingens Chriftum vehemen-

n

tiffime redamandl

1llecebra

Sed punquid

T |

ejusdem ufus erit etiam nofcrl in Chriftum

VRO

amoris actus aliquis ? $. 1315 ANum donum

ingens a diligente accipientes, .eundem. hoc

ipfo mutuo dilgimus? Num ratio ad amo-

fem impellens, et ipfe. amor, idem. effe pot-

I

n

ífunt? Et tamen in praefenti caufa res ita.fe

habet: non quod unus amor ad feipfüm,im-

NON

tor

pellat, fed quod unus amor ad alterum nu-

futs

mero dzverfum vehementer urgeat.

Chl'lftl.

ISCu

feipfum dantis amor noftrum quoque amo-

g

rem Vehementer accendit: et talem amorem

Qu

in eo exercemus, fi tantum donum laeti cae

D

; piamus.

feri

5. 1325'.

Con|

fuiff

Nam Chriftum fumendo, eldem gratum

Ümr

facimus, ipfa infiniti beneficii acceptione par

propemodum. eidem reddentes.

Cum enim

DT

lbu

nobise

JJ Cantic 9. 6, er 7,

9

- Caput XII.

I15

m

fobiscum intime conjungi vi caritatis füae

, (f

vehementiffime defideret; maxime ubique ac-

Àf ltll

At f

ceptum eidem erit, fi defiderii hujus ardene

tiffimi explendi occafionem Chrifto faciamus,

f

Scilicet vehementer amantium eft, ut eas

demum divitias fuas effe putent, quas in di-

lectum fuum effuderint, et tunc demum de-

licias fentire fibi videantur,

fi isdem eum,

ris l

quem diligunt, innatare confpiciant,

Non

emen

admodum fallár, fi dicam, huc fpectare illa

nl

verba: defiderio defideravi. boc pafiba (in. quo

viftun

mox Ííacramentum hoc

| inftituit ) | tiünducare

jottn

voþz'scuin E.

j J

$. 1326;

amo

Et bic demum verum fürmi hujus fàcra.

" pOJ:

p

menti finem, et rationem latere arbitror,

nit

Scilicet. ideo: potiffimum amantiffimus Redem.

tor illud inftituit, ut, immenfo amori fuo

m 1

ohri

fatisfacere volens, totus effe nofler, et no-

biscum intime uniri poffet.

am

Equidem gra-

noret

tiam operatur myfterium iftud

, et prae reli-

quis copiofam quidem:

ad tales tamen lar-

Qu

giendas fipnum, aut inftr

umenturn Ionge in.

ferius e. g. coena,

qualem Calvini affeclae

confingunt ,

facile fufficeret :

neque opus

fuiffet, ut ipfe auctor pratiae fe

ipfum daret,

stl

Omnes gratiae infinitis vicibus

minores, ac

minus nobiles funt, quam ut Ch

riftus ad eas

enin

Uibuendas tanquam medium auxilium famu.

gl

2

| lari

&) Lue, 92, 15,.—

Tvactatus. decimus.

IIÓ

Jari poffet, Unde ratio metrix, et finis bujus

, ,| un]

facramenti longe altior, et divinus omnino

Npuid

effe debet, isque alius non eft, quam caritas

ij

illa, quae immenfa, et Deus ipfe eft:. qui

TE

quantumcunque largitus eft, nihil dediffe fibi

videbatur, donec feipfum donaífet.

(

$.

130 (5

T

xQualis jam, quantusque fenfüs ad con-

m

D

fiderationem hujus veritatis animum noftrum

Qu

pervadere deberet! .Quantum doni hujus

98

capiendi, et ftupendam hapc cum Deo no-

l

ftro intimam "unionem perficiendi defiderium

ln

30

füccendi oporteret! An non toti in eum

Ti

rapi deberemus, qui totus in nos tronfit?

Mb

Ignis ifte, cui velut injicimur, eft confumens

I

ile, aeternus, ac divinus; quales igitur in

hm

nobis calores excitare deberet!

Et tamen

N

fere nullum hujus rei defiderium fideles tenet.

NT

Sine.ullo fenfu per longum etiam tempus

I

Etiam

divinis hisce deliciis carere poffunt.

um

boni alias ad f. communionem per illas gra-

Q

j

tias, quae hic copiofe hauriuntur, et quibus

fe magnopere indigere fentiunt, urgeri de-

j

bent.

O fenfum

O frigus deplorandum !

chriftianae religionis extinctum plane! Al

|

NT

II3

terutrum, aut utrumque fit, neceíle eft: aut

et fides et caritas nos deftituit.

O quam

modicam caritatem, et debilem devotionem babent,

d

V

qui fàcram communionem tam faciliter po[lpo.

nunt,

Huc etiam quadrat, et nos gravius,

quam

ERN

Caput XIlL.

117

is hts

Ofmnin

quam Iudaäos;, ferit fevera illa exprobatioi

| Cint

munquid oblivifcetur virgo ornamenti /üi, aut

Jpon/a fafciae pectoralis [uae? populus voero meus

TU

ditfe D

üeþlitus efl mei a'iebus innumeris b).

CAPVT-DECIMVM TERTIVM.

De ipfo J-uju bujus fanctifmi Sacramenti,

] cor

$. 1328. Ufus fanctifimae Euchariftiae debet effe fre-

oth'm

i

quentiffimus ;

hi

à

N

I)EO lj

$. 1329. Idque ex mente ipfius CHriPa', quam optime.

fciverit antiqua Ecclefia.

(derit

$. 1330.

A

] eut

mitur ;

qua lege implenda indignitate nemo cXi7

"mft

$. 1331. Infirmitas noftra pariter frequentem ufum

uote?

requirit,

itürd

$. 1332. . Ad confervandafà porro primaevam inno-

Q1

centiam maxime eít neceffarius.

j

-ïä. I333. Cum vero ad illam baptifmi-integritateni

iervandam omnes teneantur:

emi

fitian

$. 1334. Cumque hoc. Myfterium ad illud maxime

conducat, frequens e

n

jusdem ufus guadam ratione

Uibl

etiam praeceptus eft,

d d

$. 1335.. Ali

inent :

qui;.'tramen ab eo fräqüexftando juíte. abe

xnfif

E

$. 1336. Quales' funt grairibus peccatis obnbxii."

$. 1337. Qui. vero a gravibus abílinent ad octidua-

"m

j

nam communionem omnino aàdmittendi funt.l

$. 1338. — Levia piacula ufum hu

jus Myfïerii hgüd

jbf

impediunt ;

j

H3

ViUS,

$. 1339.

Cb'ræ, C. 1Q,

(4m

. D) Libr. 4/. de fmz*tat.

118

Tractatusv. decimus.

$. 1539. et 40. Quod facris auctoritatibus probatur,

um d

$. i3.1. Ubi etiam ad ea, quae ayb-,aliquibus obji-

Qj q

ciuntur, argumenta

tentim

D

6. 1342. et 43. Plane refpondetur.

piqe

$. 1344.. Aliqui etiam ad communionem octiduana

Quod

frequentiorem admittendi funt.

d)

!

uT

$. '1328.

tdum

Uf'us diviniffimi facramenti hujüs ex fua

)

l

jam indole, atque ex infütutione Chrifti de-

l /

for

beret effe frequenuffimus, immo quotidianus,

N

W

nifi ea, quae recenfebo, impedimenta obfta-

IPB

fa

,rent: quae fi abfint, rarus, aut d;u dilatus

!l

Eu-hariftiae ufus caritati noftrae in Chri-

[/

ftum, et multo magis ei, quam Chriftus in

lir

nos fovet, caritati multum adverfíatur, ut

1

de detrimentis ac inopia earum. gratiarum,

j

quae ex frequentiore hujus facramenti per-

[

L

cepuone in nos eílent redundaturae, nihil

D/

diqamq

$. : i329.

1

l

!

Licet vero certa reguïak, aut definitum

Chrifti. praeceptum nobis cognitum non fit;

rcap'e tamen id definicum , ac determinatum

omnino eft. Omne enim, quod eít, defini-

tum. c rtumque eft.

Jam aliquod de fre-

quentan o hoc Sacramento praeceptum certe

datur, planeque efít: ergo hoc reapfe de-

finimm, ac determinatum eft.

lam nimia

!

odum

Chrifti in Dos cariias frequentem adm

uium

j

t

c;ggþt XIII.

119

b protit

ufum denotat, et primae Ecclefiae confue-

