que ex bac regula inferunt. Imo, proximo in ex-

Y

trema mneceffitate conftituto, id eft, de vita, aut

(

de alio bono;, quod vitae aequiv:let, periclitanti

W

debere a nobis fuccurri iis fubfidiis, fine quibus

vitam nofítram tolerare poffumus.

Idem dicen-

| H

W

dum, fi 2do alter calamitate valde gravi laboret;

e. g. de vitae fuae conditione, libertate, fama etc.

Ü

'ï

periclitetur: debebis enim eundem juvare, fi abs-

j

]

|

que periculo fimile malum incurrendi id praeftare

valeas.

Demum 3tio pauperi vere, etfi non gra-

viter indigenti tribuendum , quantum neceffitati

i

tuae füpereft; et quibus tu absque fimili moleftia

carére poters, —— —

Ab hisce regulis tamen

excipiunt eminentes fumtus, et qui fint extraordi-

narii,

Vitam enim et neceífitatem, etiam pro-

ii

priam, non tenemur nifi confuetis fubfidis tueri;

et fic multo minus alienam

Unde ad periculofe

decumbentem non eft neceffe medicos diffitos ac-

cerfere, pharmaca pretiofiffüuma emere etc. licet

exin certa Ífpes falutis affulgeat.

Neque enim

f

corruptibilis vitae portio tanto emenda effe cen-

fetur: neque opus eft homini alias morituro tam

pretiofas mortis

inducias compagaxe $. 1460*

et feq.

ä.

. É EE —

l

CA-

Caput III.

165

Dd

CAPVT TERTIVM

d

f cut

uandm vaiione a walis proximo inferendis ex

Vrrendüt

eadem lege caritatis ab[linere teneamur.

1b0, i

Jim

$.

1394. Non tantum ut proximo bonum fincere

19 1f &

velimus, fed quoque ne eidem verum malum

vita, ai

»riclitatt

(nifi forte majoris boni nofiri gratia) capiamus;

aut inferamus, lex caritatis rigide praecipit:

e Quibu

(icet

$.

1385. et 86

Id quod rigidum caritatis praeceptum

Jobort

una

cum adpofita fua limitatione , obviis quibus-

fumg

dam

exemplis illuftratur.

( db

$.

1307

Ex eadem vero ftricta caritatis erga alios

prictur

lege

ícandalum maxime inter alia prohibetur.

n0

ecefit

1388. 89. 90.

Circa quod quidem avertendum gra-

noletià

ve malum, triplex, quae etiam fummarie expo-

tama

nitur, regula obfervanda venit.

Unde porro fe-

vraott

quentibus

m p

$.

1391.

92. 93.

Quinam, ac quomodo tam contra

; tlit

primam, quam fecundam, ac tertiam mox pro-

ricuh

pofitas regulas delinquere foleant, propofitis nons

jtos d

Inde autem

^ Jiet

nullis exemplis declaratur.:

» eifil

.

1324.

Án et quatenus legi. mere humanae cum

o tl

praevifa alterius fpirituali ruina obtemperandum

(j Mm

fit, explonatm.

Sed etiam docetur,

o

$. 1395. Quid fi t pro eo cafü, quo quis absque gra-

vi moleftia abfítinere non poteft ab ea actione, ex

qua alterius fcandalum fecuturum eífe praevidet.

Sed ex his, quae de fcandalo hucusque explicata

fuerunt,

$.

I396. Facile adparet, nec illam fcandali in pufil-

lorum, et Pharifaeorum divifionem ; fed neque

ilud diferimen inter actionem magis, aut minus

propinque ad ruinam alterius (falva tamen 'fem-

CA'

D

per

"—

166

Tractatus usdecimus.

per prima, et fecunda regula) concurrentem m

Pl

j

Mtm

gnopere attendendum effe,

li

$. 1397

Atque hucusque dictae regulàe pro fcanda-

y

lo omnino fufficiunt,

10

L!

$.

1384

[/,

Lex fevera caritatis quoniam etiam alteri

lt

bonà velle

diftricte praecxmt' L5 1561.7

0b

eadem multo magis. mala

illi inferre prohibe-

[

bl

bit.

Et.deo quoque extra obligationem ju-

K

ftitiae, damnum quodcunque alau velle aut

inferre *),

caritati procul dubio adverfum

eft. Alteri enim msalum defiderare,- eft pro-

pria odü notio

prout eidem bonum velle,

Unde non

veriffima amoris idea eít ($.790)

licet.unquam alteri velle malum, praecife

Iïi

ut ei malum, bene vero, in quantum id eidem

vel alteri bogum, et ita bonum eft, ut de-

C

trimento majus fit.

LY

jic enim non tam ma-

lum, quam bonum nobis,

lisque volu.

1f

mus **)

T0

*) Actus juftitiae 2dverfi deteriores, et duphm ma.

M

litia plerumque infecti funt prae ilis, qui cum

W

fola caritate pugnant.

e. g. qui fumme indigenti

Y

1o

ex pacto debitos non- folvit, plus peccat,

quam qui.ex pacto nihil debet, et opem ex fola

k

caritate debitam exhibere detrectat,

Et hoc qui-

dem.non ex ea rano"e, quod in juftitia ex pacto

nata plus fit, quam in caritate, fed ex eo, .quod

I

in juftitia, et caritate fimul plus fit, quam in fola

caritate

[

**) Semper tamen attendi debet, ut haec regula te-

ü

SIC ditiffimus

l

neatur [alva iuftiia, et fidelitate.

ali-

A

Caput III.

167

Dteff. (i

aliquis quadam pecuniae quantitate facile. careret,

immo id forte etiam utile eidem foret: non tamen

'

licet talia eidem clam auferre, vel etiam adhibita

0 f

vi eripere,

Et caute ab ea confecutione, qua fe

tot inyolvi permittunt, abftinendum: Poc utrique

wtile: ergo juftum eft.

Item: cui praeceprus eff

finis aliquis* ei conceffa funt etiam media feu

auxilia, queis ad fimem pervenitur.

Scilicet

n alte

utile etiam juftum eft, mnifi lex aliqua, aut jus

13f

obítet

Oportet enim, ut alia plurima taceam,

rohibe

etiam cum proprla et alterius condictoris detri-

n

Jeffl ]i

mento fidem fervare: fecus enim omnia pácta. et

rerum divifliones mox ceffarent, íi hae poffent

jl aut

negligi, quoties . easdem diffolvi utrique parti uti-

verium

lius fore, videbitur.

Denique propofitum. finem

[. pio

obtinere, quilibet tenetur: fed non nifi p

mees

yellà

dia, et auxilia aliunde juíta finem quem

que,

e no]

aut undecunque debitum affeqni oportet:

nanm

conceffo fine non eo ipfo omnia media conceffa

aol

funt. Certe alias egentibus latrocin'arþi liceret,

eidet

Ui Ü

$.

I385.

f De

Ex data mox regula licet optare mortem

voli

innocenti filio, ne ejus probitas in magna

morum corruptela corrumpatur. Jtem pium

^j ffld

eft, impiis morbum, aliasqugy calamitates

; um

precari, ut hisce fracti emendefitur, Deum

jgeni .

non offendant, ne aeternum damnentur etc.

ecett

Item iniquis reipublicae Ecclefiae, aut no-

Y WJ

ftrum ipforum aggrefforibus licet ruinam,

C qlii'

j

Ítragem, aut mortem, aliave mala precari,

i

immo aliquando etiam moliri et inferre, li-

] fl |

tem movere etc., dummodo haec fiant, non

quia haec mala funt aliis, fed quia nobis bona

at

fimul, et jufta funt.

fmqs '

ij

öo I 386-

N

P

168

Ti Yactatus 'undecimus.

ftpt

$. 1386.

iptiz

AR

-Non tamen licet majus malum velle. pro-

dum

ximo propter noftrum bonum minus: e. g.

pBCCRI

mortem agnato propter haereditatem inde ad

te redituram.

Thor],

De ipfis tamen fortunae. bo-

nis, non attenta ea, per quam eadem adepti

?5

It

fümus, occaíione, et caufa, e. g. morte pro-

pinqui tui, gaudere

t

p

non eft. improbum.

, quantum ex hoc capite,

u

j

)

$.

I587.

autem inter omnia màla peccatum

l

fätl g

e maximum, id cuidam optare, vel

ad illud quemdam inducere, caritas magno-

J

pere probibet.

EÉt quidem. qui pravo quo-

|

dam actu àad fimilem perpetrandum alium in-

ducit triplicis *) peccati reum effe plerique **)

docent,

Scandalum itaque definiunt, effe

dictum, factumve alteri praebens occafionem

peccandi.

Peccatum horrendum fane, et

fors poft

L

nale odium Dei omnium gra-

villimum!

*

m

nobiliffüpae virtuti, ícilicet

caritati, ex íua natura opponitur; et ei,

quem ex illa caritate diligere tenemur, ma-

lum omnium graviffimum infert, dum in pec-

catum inducit.

Licet tamen [íubin ex eo

hujus peccati malitia multum mitigetur, quod

forte alter libere et fua demum malitia fit

peccaturus.

Nam difficultas feipfum juvandi

cafum , et caufam multum mutat.

Sic ad

bapti-

169

Ccfpzit ,

baptizandum infantem etiam cum periculo

*

vitae currendum ; non item ad impedien-

l p

dum grave peccatum, licet triftius fit grave

: 6f

indeud

peccatum committere; quam [ine baptifmo *

mori.

Dae

-

1 dj

M

Scilicet qui blähspþemando aliuffi ad idem crimen

incitat, fe reum facit blasphemiae propriae; prae-

te pro

terea blasphemiae ,

quam ab altero effutiendam

Capit

praevidet; denique jaefae caritatis; eo quod fuo

exemplo graveni in eo tentationem excitet.

Ex-

tra autem controverfi;m praeter fpeciale pecca-

tum Íícandali, quod.cum caritate pugnat, etiam

peccati ab altero committendi ex omnium fententia

reus efficitur ille, qui ad fimilem impietatem alium

CCALU

inducendi animo e. &

o^

blasphemat.

Si vero alte-

, V

rius ruinam non intendat; ex malo tamen exemplo

àpno-

fuo fecuturam praevideat: aliqui volunt, talem

QUO'

praeter propriam blasphemiam, et peccatum fcan-

dali, alterius blasphemiam, utpote non intentam,

m i

íuam non facere.

Aft minus recte, ut puto: nam

ye"l

ipfo opere, et actu exercito periculofam tentatio-

!

gl

nem fine jufta caufa in altero excitat; et fic etiam

jonat

alienae blasphemiae cauífa exiftit.

, 0

m

**) Addere debuiffent etiam 4tum. — Nam per quo&-.

libet peccatum caritas, et pietas propria vel ma-

ilicgt

xime evertitur.

Qui enim furatur, alteri qui-

; el?

dem ita nocet, ut tamen peccando feipfum, ma-

Tio

gis laedat.

Sed haec fpecies malitiae cuili

ec-

p

cato eft propria, et expofito peccato fatis intelli-

( 0

gitur; reipfa tamen quodvis peccatum facit eífe

duplex.

Si enim pericula proxima peccandi;

i

quanto magis ipfa peccata fugere ea, de qua agi-

d

!d

mus , caritas praecipiet ? $.. 1374

7

J

L s5

$. 1388.

a,

m

x

1

.

170

Tractatus undecz'mus;

$.

I388.

tverit,

Ra

Quia vero faepifime ex noftra actione

& alterius peccatum praevidere cogimur,. ita,

ut exinde aliquando ab actibus fumme ucili-

bus, aut pene neceffariis abítinere cogere-

Tü

mur: doctrina de fcandalo eft obfcura non

(ttn)

QI li

Yaro.

Ego totum tribus regulis comprehen-

il

WW

di poffe arbitror. Quarum prima eft: mnum- ,

D

Af

quam própinque adeo ad peccatum alterius. con-

Qs

curre, ut tua actio partem alieni peccati, feu actus

Pügn d

mali con[lituat.

Hoc enim efle reipfa peccare.

Dd

e. g. fi quis in fuffocando innocente part.m

It

funis trahat, adftringat.

ä

Non item partem

!

i

l

peccati fua actione conftituit, qui fe inebria-

Ton d

turo adponit, qui iniquo foeneratori ufuras

folvit.

Nam fe inebriare, et iniqua lucra

l)g

1

accipere eft peccatum.

Vinum . praebere,

pecunias numerare alteri ex fua indole non-

dum funt actus bibendi, aut accipiendi: un-

de, quantum ex hac prima regula nondum

funt peccatum fcandali

é.

I389.

unda porro regula eft: tua actione pec-

alterius nunquam intendas

Hoe- enim

idem foret, ac peccatum velle: et utique

apérte peccat, qui vult peccatum,

]mmo

hoc eft peecatum fcandali fpeciale: propter

quod in obfcoenis actionibus femper inter-

rogandi poenitentes, quisnam prior follici-

tave-

m

Caput III

171

taverit, utpote qui juxta $. I387. triplicis

':l aCt Ouh

peccati reum fe-fecit, fiid fatis incellexerit.

N

m

$.

I390.

It h*

d

| Cog 0,

Tertia demum regula eft fequens: mun-

Urq Ti

quam alüquam actionem . edas, ex qua alterius pec-

Dprela

catum probabilius *) praevidetur etiam praeter in-

ï lib

lentionem tuam fe.uturum

"n graoeom

pen/atis

AU

oWnibz$, . babueris: agendi rationem

Nam eam

LT

pugnam, aut periculum accerfere, in quo

peccati

pï'Ox aOoHius

cadet

eft eidem grave malum

p:h tUl

1nie

IG

Nam licet liberum e

fit peccare:

p f

periculofum tamen fenfum ,

aut irritamentum

inebti

tua folius vulumate incurTit.

non fua, fed

üfüret

luci

*) Ex mcis principiis, quae de confcientia dubia

eby

€

Ícripfi, etiam. tunc ab actione eft abítinendum;

le n0?

quando ex ea peccatum alterius aeque probabili-

ter fecuturum effe. putatur,

Periculum vero mie

d u

nus

probabile

curare

haud tenemur:

alias ufus

ondl

vitae humanae ob tantam eorum' frequentiam ni-

mis impedirus ac difficilis redderetur.

Puta, quan-

tum ex caritate, et per leges de fcandalo

nam

fi accedant'alia officia e. g. pietatis,. religionis ;

faepe aliter fontiendum.,

Sic parentes debent libe-

ros fuos a nocturnis difeurfibus, quantum valent,

prohibere ,

NI

focietates fufpectas interdicere, etfi

ent

periculum letbalis peccati minus probabile videa-

tur,

Idem fere de animarum curatoribus.

u[ que

Hilud etiam animadvertendum , plura' pericula

[ri?

V

D

J

minus probabilia facile coalefcere in unum pro-

0i

babilius

Sic facultatem tribuendo, qua filio cum

n

foemina familiarius agere liceat, noctu aliquando

ylite

per plateas vag*ruz, per hoc prima . vice peccato

, lethali

m Ve:

um

X

Tractatus undeaz'mu;l.

lethali probabilius haud implicabis :

fi vero id

ft10

páffim fieri concedas, corruptio mox probabilior,

gui'

W

et breyi etiam certa fiet.

") I

9.

1491.

f

N

Iam vi primae regulae peccant, qui non

V

tantum praevia auxilia ad peccatum mini-

ti

l

ftrant; fed ipfum actum peccati juvant, vel

Dn

exercent, e. g. fe ad ofcula, tactus, aliaque

f

hd

impudica offerunt; ignem cuniculis, tormen-

W

tis in bello iniquo admovent; fe tueri volen-

n

tem tenent etc.

fK

i

$.

1392.

h

lo

q

Vi fecundae regulae delinquunt foeminae,

quae fe ornant, aut inverecunde veftiunt,

i

ut amatores fibi concilient *): qui fpectacu-

la edunt, in quibus vis, motusque ex turpi

LU

amore petitur **): qui verbis, aut omhino

tactibus ad turpia follicitant: qui etiam ad

cavendum peccatum majus, e. g. adulterii,

peccatum minus e. g. fornicationis füadent

etc. ***) hi enim omnes reipfa peccatum vo-

lunt.

*) Mentiuntur iïbimetipüs tales,» dum verbis, ve-

ftitu, blanditiis amorem turpem olentibus hone-

ftos duntaxat amatores a fe fibi conciliari, ajunt,

Nam talem amorem accendere volunt, qualem

aliorum mentibus ignem admovent.

Si nil nifi

honeftos fenfus aliis injicere vellent, virtute, pru-

dentia, labore res urgenda foret; nunc autem eos

motus

: Caput - 1II.

T79

f ven d

motus affectusque, qui facillime excitari poffunt, .

ptobdbi

quique ex caufis parum verecundis naíci folent,

id eft, turpes intendunt,

**) Hi quoque frufltra de honefta delectatione in

fpectatorum animis fuícitanda fibi

blandiuntur.

Nam vel volunt, ut ea, quam exhibent affectio

qui x

vim fuam exferat, vel non? fi non vVolunt, cur

m ni

talia in fcenam producuntur? cur hunc affectum

rant, u

prae alio elegerunt? an optant, ut effectum ars

, liti

fua, et haec, quam prae reliquis optarunt, artis

materia non edat, voluntque, ut comoedia íua

OM

non placeat? . Si vero volunt delectare fpectato-

ri vold:

rum animos; utique turpem illorum delectatio-

i

nem intendunt: ad hanc enim folam, et nullam

aliam excitandam, ifta;, quam urgent, aifectio com-

parata et apta eít, Peucis: delectionis genus, et

honeíti amoris nomen praefeferat, non nifi ex fa-

4

Ynté.

cultate generante nafcitur; eftque primus ardor,

vf

et initium interioris hujus actus, ad quem natu-

ram etiam non confentientis nunquam licet irri-

eccacuf

tare.

x £Uf

esey Oui i:entum furari, vel fpoliare, et occidere

omni

m i

parato füadet, ut eidem 50 tantum auferat; vel

ut fpolio duntaxat, et absque caede contentus fit,

nlterà

a peccatis utique immunis eft: talis enim non tam

paden:

peccatum mirus fuadet, ad quod alter fua jam

f vo

Voluntate paratus eft; quam vult, ne duplex, vel

majus committat, Sed quid de patribus familias,

qui pecunias, aliaque exponunt, ut a famulis,

js, t*

fiquidem infideles fint, facile aufferri queant, ut

$ yote

exinde deprehenfi.caftigari, 'aut domo expeili que-

h

ant? Plerique hoc generatim probant: ego vero

diftinguendum puto.

Si famulus fit incertae fidei,

T

jl gj

poteff ex gravi caufa occafio furti, libidinis etc.

offerri, ut tiae probitatis aperta documenta edere,

, Dro

j u

et fic fiduciam plenam patris aut domini prome-

rent

gt

E..

Tractatus undecimus.

174

reri queat, Si vero famulus pro certo fiüre fhge

[10! 1f

beatur,

defuper tamen 'convinci Luacusque nom

Qegugt

poffit, tunc pecunia ftudiofe exroni non. potefft ea

(

iud

intentione, ut in novo 'urto deprehenfus domo

ejici queat.

Nam talis intenderet. peccatum. furti,

dunda

utpote quo pro argumernto.uti cogitat.

Scilicet

Occafionem peccandi miniftrare, ut alter materiam

l

'

exer&endàe virtutis habeat, non eft coritra fecun-

lt

dam.hanc regulam, quam praeíente . &. deferibo;

D

bene vero.contra eam pugnat eandem occafionem

d

miniflrare, ut alter peccet, vcl peccato fe ipfum

T

prodat, vel hoc peccato contentus ab alio ab-

——

«

ftineat; ut adeo Loth, fiquidem ; rem fatis; intel-

5

lexerit, contra hanc regulam peccaverit, offeren-

»

do filias fuas, ut extremum dedecus , quod. cives

—

»

Sodomae intendebant ,

ab hofpitibus fuis aver-

»

teret,

?

b

$. 1393.

b

Y

Ex vi demum tertiae regulae peccant: qui

]

joci et animi gratia turpia colloquia mifcent$

imagines obfcoenas pingunt, vel exponunt:

faeminae fe non rite contegentes *) ;. pecu-

nias non neceífarias füb ufura mutuo acci-

pientes: ezupones vinum ad ebrietatem,. aut

carnes diebus jejuniorum ,ob vile, quod fpe-

rant, lücrum, aut ad evadendum leve ine

commodum miniftrantes;. petentes ab impio

facerdote facramenta, cum fine gravi incom-

modo pofílent pium accedere: ii, qui fui con-

fpectu alios ad turpem amorem, odium, frau-

des etc, probahilius incitandos noverunt, et

tamen-domi fe, dum citra gravem molett:am

poffent, non continent. Diu tamen fe do-

mui

m

Caput. IIl.

175

o fine

mui ihcludere, à divinis abeffe, fua negotia

J

negligere ad avertendum fcandalum privatum

non potela

henfüs dor

(aliud de publico, et in totam civitatem re-

dundante) nemo tenetur.

Ceattm lr

t X

ter Dat

*) Mea opinione hanc pudendam faeminarum nudi-

ontra &

tatem nullus patriae ufus fufficienter excufat.

Li-

(, deíeti

cet enim infignem molefiiam alium veftitum fuü-

oceaftot

mendo fübire debeant; illae tamen praeter com-

o fe p

munem regulam ad eam tolerandam obligantur:

ib al

eoquod illarum hoc fcandalum fit publicum. ,, Qui

ficis. n

, Vero putant, ipfa confuetudine, et patriae ufu

ri, offat

,,nudi pectoris afpectum, vehementiam fenfus, et

qui d

»demum periculum commune mitigari: pectus

[üis 1

, etiam in foeminis.ad partes honeftas pertinere

,,aeque àc faciem ; et utiqüe .hanc abfcondi, a. ne-

»UDine praecipiendum fóre: etfi fragilibus etiam

» àb fola eleganti facie periculum imineat: * qui

ita ratiocinantur, mea opinione egregie falluntur.

"

ent: d

Nulla pars humani corporis inhonefta eft; fed

tantum ad inhoneíta provocans.

An ergo omnes

il

per confuetudinem denudari permittent? Íi vero

gpünliiiï

omnem vehementem provocationem ad venerea

j p

nf

evitari neceffe eft: cur eam, quae ab afpectu ube-

Ug u

rum venit, immunem effe. pronunciant?

Deni-

eff, H

que, quae eft ultima ratio, apertis vultibus in-

cedere-eft vera, et publico neceffitas, et fic a

od ff

leve m

Ícandalo etiam publico excufans; aeque ac pri-

vata neceffitas excufat privatae ruinae occafio-

p in

nem:.nudo pectore procedere vel nulla vel certe

ii

non publica neceffitas eft, et fic vel a nullo, vel

fui eüt

faltem non a'publico fcandalo (tale enim reapíe

j fïäu' :

eft) quamcunque mulie;rem' immunem faciet,

Illb J

let .

f v

!

J

À

$. 1349.

z

Tvactatus undecimus.

176

$.

1594

Mot

f

Alia porro controverfia eft, an leges hu-

p

manos explere neceffe fit: etfi praex'ldeatur,

alium exin peccaturum, e. g. fi die fefto fa-

crificio interfis, odium inimici te conípicien-

FXi

tis in novos actus exardefcet. —

Ego forte

pl

contra plerosque verius effe, putem, te in

fimili eventu adeo non tener!

ut nequidem

p

poflis ad templum vadere; fi de lege tantum

Y yo

tinde

humana, et non infuper de gravi tua mo-

t ul

leftia ageretur.

l cxmdaï

Ea eft legum

la pü

*) Ratio meae opinionis eft fequens

humanarum benignitas, et clementia, ut gravem

W e

rationem non tantum nos,

fed etiam alios con-

A m

cernentem admittant ad nos ab obligatione exi-

DN

mendos,

Sic etiam ex mera caritate omiffo Sacro

aegroto, etiam non extreme indigenti affiftere li-

!M

cet

Atqui occafio, in qua alter probabilius pec-

caturus efít, quantum ad eum, eft gravis ratio:

,,Neque

ergo eam pro excufatione adnmtunt

s dicahit. alii :

àegrotus fuam infirmitatem invitus

» patitur; alter vero liber peccabit:** refpon?eo

enim

licet peccatum ei fit liberum; tentationem

tamen, et fcandalum praeter füam voluntatem 1n-

currit

Collatio non inftituitur, inter morbum et

! — «5 "t a.

peccatum :

fed argumentum ducitur a morbo ad-

tentationem ; quae nec libera eft, et tamen gravis

calamitas, Ífi ex ea laptus probobilius prnefagxrl

debeat.

»Neque obeft textus ex C. 2, de novi

9. 0p. nunziat, opera illa, quae fne peccato mor-

tali omitti non poffunt, non fünt pro vitando

»icandalo dimittenda.**

Nam ibi verfabatur ob-

ligatio juris naturae; et non mera lex bumana.

Archiepitcopus enian Cantuarienfis inique premebat

W

MoOo-

P s

Y

177

Monachos ejus urbis, et a fatisfactione praeftanda

fe immunem ob periculum fcandali effe volebat:

epes D

ideatut

prout textum, et hiftoriam n nti patebit,

teflo f

$.

1395.

fpicit

0 forte

Ex eadem vero Regula IlTta ( $. 1390.)

, tei

a peccato immunes [funt omnes, qui citra

gravem moleftiam ab aliqua actione abftinere

(

Ea tutt

non poffunt; etfi grave alterius peccatum

exinde probabilius praevideant: dummodo

a o

ex nulla circumftantia in primam, aut in fe.

cundam regulam peccent; neque fcandalum

[t legm

ita publicum evadat,

ut non tantum noctitia,

gnya

fed etiam morum co

rruptela ipfi communi-

)g COl

(e ex.

tati immineat; publicae enim incolumnitati

privatae ratior;es femper cedere debent * »

0 Saqt

ferc )

dus f

*) Unde non peccant mulieres pro ratiöne conditio-«

nis fuae fe ornantes; etfi uni alterive occafionem

s riti

ruinae id füturum effe, praevideant: cum dede.-

M

N

:eqüe

ipyit

core enim publice apparere grave eft. Ultra mo-

rem tamen, et conditionem fplendentes, cum (íu-

pon d

perfluis carere poífent, immo deberent, praeviíae

trorell

exin aliorum ruinae reas fe faciunt

Neque pec-

n i

cant mercatores, hofpites, aliique merces fuag

um &

vendentes talibus, qui eis ad peccatum abufuri

p v

funt: modo absque gravi difpendio fuo tales iis

g

negare non poffint.

Idem de petentibus in ne-

ei

j m

qefïïtate mutuum cum p.romifïïone ufurae,

o

-

irindt

$. 1396.

f Ob'

Atque his regulis totum pene de fcandalo

mana.

fpfbäf

negotium abfolvi credi

derim. Neque enim

M

dom. 1V.

illa

Tractatus undecimus.

178

ila fcandali in pufillorum et pbarifaeorumwdivi-

d

Nam

tios

fio admodum a

j

ndenda mihi videtur.

cum gravi cau

i

(qualis fufficit ad aliquem

?uü

pf

ab obligatione legis humanae e. g. jejunii, vel

«l

diei feftae etc. eximendum) neque ad fcanda-

fir

Jum pufillorum refpiciendum; et fine gravi

l

Q

caufa neque fcandalum pbarifaeorum *) per-

mittendum eft.

£x levi enim folum ratione.

w

lt

etiam per meram malitiam peccaturo occa-

fionem illud delictum perpetrandi, quod alias

fine ulla occafione non fuiffet commiffurus,

praeberi poffe, haud exiftimem.-

b Scandalum pharifaicum illud effe definiunt, quo

li ;

dato alter non ex fragilitate, fed ex mera volun-

QORU

tatis perverfitate peccabit.

Contra/vero fcanda-

lum pufillorum illud effe volunt, ex quo alter non

U

d

Íua malitia, fed debilitate animi delinquet, : Ve-

rum in utroque peccato malitia, et debilitas eft:

N

et fic quoad praecipuum «negotium paria funt.

pa

Equidem unus prae alio diffücilius refiftit: fed quis

b

in ipfo ufu gradus difficultatis metietur ?

Neque inter actionem propinque, aut remo-

Mu

tius ad fcandalum, feu alienum peccatum concur-

s

£Ul

at

rentem Ífollicite admodum mea opinione, diftin-

ff

guendum eft, Tantum cavendum illud, quod pri-

W

ma regula ($.19388.) prohibet: ne fcilicet actio .

Qu

noftra pars peccati exiftat, illudque quodammodo

T

conftituat.

Nam mutuum cum ufura accipere

propter quamcunque neceífitatem , dummodo ea

E

fimpliciter gravis fit, licet: et tamen ad exactio-

N

fem ufürariam confenfus promittentis propinquiffi-

tf

me facit, et tantum non conftituit eatm.

Solum

lr

fcandalum publicum et ita publicum, quale ($. 1395-)

defcriptum fuit, fpeciali nota dignum ; et non nifi

(

ex publica necefütate permittendum, Denique nec

l

divi-

u-

Caput III

179

tit d

divifïæo fcandali in activum , et paffivum follicitïc')hs

r N

PA

-

nos habere debet.. Nam. pro priore tres regulae

aiquem

fufüciunt: alterum neutiquam fpeciale, fed iilud

ipfum peccatum eft, ad quod quis per fcandalum

ütii, vd

actüivum e, g. pravum exemplum inducitur.

Soli

| (eatide

fimplices non raro monendi fünt, qui ad prava

le prii

aliorum opera attoniti fcandalizatos, fe fuiffe, di-

*) pt

cunt, Hi enim fcandalum reapfe adeo non poffi,

ut potius Verum eum

ratiote

que ju&immur:n de peccato

U

horrorem copceperint.

y

L

od al

VTatus

$. 1397-1

iituP qüU

Atque has regulas, quantum ad fcanda.

lum integras, ac proin nulli exception: ob-

4 volie.

- feandb)

noxias efe credebam: fola tertia minus fuffi-

lr w -

ciens effe quibusdam. vifa eft,

'litius inno-

&(. : H'

centi Cajo iniquifmam machinabatur necem,

litus d

Oblata caedis occafione folus

gladius ad per-

r

petrandum facinus deerat.

f

lam hunc a Mae.

vio totius rei probe gnaro fibi commodari

rogabat.

jt r

Huic vero id renuenti aureum ob-

cona

d

tulit, Licet vero aureus contineat pretium

i

1

1

; difti

fimpliciter grave; horret tamen animus, fi

jpd p

pro ejusmodi pecunia inítrumentum ad tru-

« at

m

culentum adeo ufüm miniftretur,

Hoc ta-

Ien non obftante has tres regulas, quantum

i

wdo j

ad doctrinam fcandali, plenas effe, puto,

exiti

Nam, quantum ad peccatum a Titio commit-

jpgil

tendum , Maevius pro aureo gladium fuum

Solut

locare, feu concedere aeq&£e poteft, ac ven-

12j

]

j

ditor, qui pro.magno.lucro rem fuam ven-

on D

dere poteít, etfi eadem re emtor abufurus

j m

d

2

etle

38

Tractatus undecimus.

180

effe praevideatur.

Id quod in praefenti cafü

u)

Dia

fenfus intimus abhorret, non eft vis caritatis

in Titium, fed pietas in innocentem Cajum,

Bo

d

ut adeo Maevius pro hac pecunia conceden-

do gladium non committat fcandalum in Ti-

| um

i u

tium, fed impietatem in Cajum, de qua in

db

praefent non quaeritur.

Scilicet tanti inter-

M

eft, ut non, quod in Tractatu de confcientia

faepxus monui, in eandem quaeftionem plu-

m

i

7

res tituli, et plures caufae mifceantur.

Yi

ä)

*) Ex hisetiam intelligitur illa quaeüxo , an quis$

|

u

domum füuam-ad exercendas ufuras, aut ad leno-

J

Et id

cinium. pro magno pretio locare queat.

n

licet, quantum ad conducentem , et caritatem el-

Ht

dem debitam: quantum vero ad detrimenta in

à

egentes ,

aut in incorruptos redundatura, non

j

licet, faltem fi haec difpendia non nifi ex loca-

N

tione hujus domus emerfíura fint,

n

Ó

CAPVT QVARTVM.

|

n ex lege caritatis aliquos odilfe, aut certe a

jungenda cum. ipfis amicitia abflinere

teneamur.

Yi

1398. Ex caritate Dei tenemur odiífe eos quos tart-

fni

quam perpetuo a fe averfos odit Deus ;

habu

1399

Ideo vitanda fuper[titio , quae definitut,

&m

;

1400 — t1403.

Ex definitione infertur, quinam per

lib

d

fuperfitionem jljccent,

1404 — 1408.

Quinam folum videantur fuperfti-

m

tiocfi, licet reapfe non fint.

ls

$. 1409.

Caput IPV.

I8r

&nt; cofí

1409.

Contra paecta diabolica aliud pactum cum

Caritats

Diabolo, feu repactum inire non licet,

Coun.

I41ó.

Adjunguntur quaedam .de thefaurorum in-

ODCedet

dagatoribus,

1411.

n in Ti

Qui quadruplici fere modo ineptire folent,

1412

Talia caute credi, fed non fimpliciter rejici

qua

debent.

L int

1413 —16. Quomodo cum his agendum, quid eis

Tfoien

proponendum fit.

m pl

"

1417

Invicta in Deum fiducia certifimum contra

infultus daemonis remedium eft

, 4 qui

ä

1418.

Miniftri tamen ab Ecclefia ad id defhnat:,

taih

item preces ejusdem Ecclefiae non fine 1auone

praehabentur aliis,

Ri

tütem d

$.

14I19.

Poft virtutes theologæcas tractandum venit

yenta ii

de virtutibus moralibus

g, n

$.

1420

Expenditur antiqua virtutis moralis defi-

ex ln

nitlO,

*

1421

Et virtutem moralem arctius, id eff, virtu-

tes theologicas, et intellectuales füb fe non com»

prehendentem accipiendam effe, docetur,

L

"

$.

1398

At quia quamcunque facultatem ratione

pollentem, et quod inde confequitur, Deo

Qs tl

fruendi capacem diligere, et ex eo amicam

habere debémus, quod Deus eandem diligit,

lfe

eamque, quantum ex fua parte, amicam aut

habet, aut habere defiderat ; ($. 1365.) nun-

quid e converfo igitur alias mentes, e. g

damnatos et malos daemones odiffe; aut nul-

xtit

las certe cum iis amicitias Jungere ex prae-

M 3

cepto

o

182

Tractatus. undecimus,

frranti

cepto caritatis Deo debitae tenebimur, ex

eo nimirum graviflhimo capite, quod fcilicet

fum. q

vt

idem aequiffimus Dominus eosdem perpetuo

odio perfequi, neque ullatenus in fuam ami-

Q0n6s (

citiam admittere juftiffime decreverit *).

At-

| P0 &

qui ex hac ipfa ratione magiam, fuperftitio-

i w

nem €tc. non vero ex vinculo, ficut vulgo

! demon

creditur, religionis impias, atque fic caritati

| vll 1

oppofitas effe, cenfeo.

] T.

| ntt

*) Superftitiofus vero petens, et exípectans auxi-

—

D

lium a daemone, atque aliquid honoris eo ipfo

um

j

[

[

eidem impendens, velut amicitiam , et focietatem

cum illo jungit; et fic cum jurato perpetuoque

Dei hofte cólludens, caritatis amicitiaeque divinae

fanctiffima. jura immanem in modum violat.

Non

D

enim profecto poteft. quis. cum eo neceffitudine

t

aliqua conjungi, quem verus amicus illius toto

hi

affectu perfequitur.

Sic namque utriusque volun-

Cl

tas jam non quoad ommnia concordat: quod tamen

hod

ad perfectam ami;itiam requiritur.

Ws

d

$.

1399.

Tnit

Quare peccatum, quod tanquam aliquod

lty

hOC |

religioni adverfum (uperftitionis nomine ve-

nire folet, rectus ita definitur, ut fit pecca-

l

tum caritatà adverfum , quo contra leges divinae

caritatis petendo, ex/pectando auxihum . daemonis,

aliquod. amicitiae genus cum €o. conftituitur.

$. '1.406.

Fx bac definitione intelligitur Tmo pytho-

ob-

ni mum, hydromantiam artem notoriam

fer-

y m

185

fervantiam vanam, ac divinationem ac de-

TAE

yl (ritce

mum quascunque fuperítitionum ipecies in

aeftimatione morali ejusdem generis fuperfti-

perpet

füàm an

tiones effe; "Tota enim harum malitia in

f *): A[

picto et amicitia cum daemone inita confi-

iperltt

itit: nam parum"intereft, utrum quis ope

t vig

daemonis futura praefcire, vel mira eflicere

t cariid

velit: num quis vultus, aut manuum linea-

menta, avium diverfos occurfus pro fignis

etins du

fuperftitiofis aut cetera hujusmodi adhibere

s e0

velit.

focietatit

$.

I4OL. .

etpetuoqu

ue dv

/Ex definitione füperftitionis infertur IIdo,

ht M

ceffitudi

pactum expreífüm, et tacitum cum daemone,

llius tQti

immo ipfam magiam et maleficium ratione

je voli

caritatis, feu in fpecie folius fuperftitionis

od titd

haud differre.

Utique enim et in his omni.

bus aequaliter cum Dei inimico, id eft, cum

daemone amicitia jungitur, cum eo pactum

initur, aut certe auxilium ab eo exfpectatur.

al

Et parum refert, an verbis vel factis impium

jne v«

hoc commercium exerceatur.

p puto

*). Quod fi dicas, per uhum actum fuperftitiofum

dicin

unicam malitiam perpetrari, cum magia vero ine

ami

numera damna, et plane nefandos actus plerum-

h

que conjunctos effe: facile refpondeo, haec male

facta fpeciales malitias, fed aliis officiis, non ca»

ritati oppofitas continere- In genere fuperftitio-

nis fimplicem et eandem contra leges divinae a

s

citae malitiam participant.

yth(?' !

jn

l

d

MA M $. ..1402;

—

9À

184

Tractatus undeaimus,

$.

I1492.

dit

a

dif

Eadem füperftitionis definitio docet IIIin;,

ilos graviter. peccare, qui daemonem ferio

fni

pIl

in auxiljum advocant, cum eodem pacifcun-

T&l

tur, fiduciam in eo ponufit, quemcumque

1b

honorem eidem impendunt.

LU

Yt

$. 1403.

ln

d

Immo. his, quos moxxrecenfui, aequales

Tot

D

funt, qui idem tacite, feu ipfo opere perpe-

trant. Quales generatim íunt, qui re feu

facra feu profana quacunque utuntur. cum

(

exfpectatione illius eíffectus, ad quem edene

dum nullam feu a gratia, feu a natura eflica-

t

ll

ciam ili rei competere probe noverunt.

Qu

1

M

*) Hujusmodi ineptiae funt dum e. g. Evanäelium

ER

etc. loannis contra febres capiti imponunt, fen-

p

u

tentias ex divinis literis petitas, vel herbas quas-

dam contra latronum ,. aliorumve . infidias. adhi-

foli

bent. Ex conjuncrione aftrorum , ex inteftino-

*) I

rum infpectone, ex cantu avium ex fomniis fu-

tura aliqua a fola Dei, aut hominum libertate de-

!

pendentia praefagiunt.

1

Immo etíi res aliquae ad

]

defideratum effectum virtutem quamdam . conti-

neant e, g. herbae contra mórbum;,eas tamen ade

)

t

hibere, füperfüitiofum eft, quamprimum .aliquid

