ineptum admiícetur. e. g. ut eae herbae non nifi

fub folemni facrificio , recitatis certis quibusdam

verbis, nemine advertente, colligantur.

— — f

ä

.Sed quid de fomniis? Ea vel a natura, vel

a malo genio, vel demum à Deo veniunt.

Ulti-

mis folis fides tribuenda, fiquidem ea talibus in-

l

diciis

—

—Caput IF.

185

dicix;s infignita fint, exw quibus.colligere licet,.ea

a Deo venire.

Aft quaenam funt figna i

lla? Haec

ct T

difcernet folus ille; cui Deus dedit di

fcretionem

lem feri

fpirituum, de qua Apoftolus agit a). Plerumque

pacitun

aurem mentem clare adeo convincit, ac fecüram

DC

reddit, ut de veritate fomnii, aut divini illapfus

dubitare etiam volens nequeat ;. fi enim lumen ra-

tonis eft tantae virtutis, ut de certis quibusdam

veritatibus dubitaré haud permittat; quanto ad

hanc fecuritatem miniftrandam efficacior efi abun-

dans aliquando gratia ?

non nifi purioribus men

Sed haec rariffima, et

aeguda

*

tibus?quandoque obve-

nientia beneficia funt.

e perpe

j m a

$.

I404.

tur. CU

m edt

. Contra vero ex eadem definitione $. 1309.

i ellici

erütur IVto, non peccare eos,

qui res fa-

unt.

' cras adhibent,

etiam cum certa exfpectatio-

]e eventus naturae vires excedentis ( faltem

vange

fi aliud fubfidium juvandi naturale non am-

unt, i

plius fuü

ppetat) ita tamen, ut ea exfpectatio

rbas u

foli fide

i in Deum innitatur *;.

dis 2

inteüiqf'

*) Sic mulier illa cogitabat: /£ fimbriam vefliüen:i

yniis i

ejus zetigero , falva ero.

Fides hominum fuda-

r

ria, et femieinctoria Pauli, immo- folam umbram

jique ^

Petri prenfantium a nemine, ut puto, vituperabi-

tur. Circa olea ex lampadibus ad aras Sanctorum

m ?

collucentibus , et circa alia hujusmodi extant re-

y 4lil

centiora, et probatiffima exempla, quae nemo,

wnonïi

nifi verecundiae omnis expers, negaverit, aut

uibusd |

impugnavetit ; praecipue, cum talibus illa ex S. S.

litteris mox comniemorata clare praeluferint.

M 5

[1, vel (

l

. [l

$. ?405.

"

8) l, ad* Cürintbo I2. IO,

didi |

186

& Trastatus,imc.iecimus.'

r d

1405.

fitio «

$.

tne- n

Verum ex his fat implexa quaeftio nafc;*i-

tur, qua ratione ii, quos $. 1403. fuperfti-

tiofis accenfui, differant ab illis, quos in $.

proxime priore laudavi. Quid enim intereft,

v

an Evangelium loannis, vel fudaria Pauli,

fiperf

aut,omnino umbram Petri contra morbos

Vinuem

adhibeas? 1Ímmo res eo progreffa eft, ut

dem al

etiam res ab Ecclefia facratas e. g. aquam lu-

fuen

ftralem, aliaqué plurima de fuperítitione fuf.

] Bni

!

pecta habereunt.

fu.

1

|

düriof

T0 re

$.

I406.

dl

Verum hi —au'ctoritat;ä divina ex. actibus

(

Apoftolorum petita 5) revincuntur: prout

l n

etiam ex illo: et rogabant eum , ut vel fimbriam

w

veftimenti ejus tangerent: et quicunque tetigerunt,

qui

Jalvi facti funt c). Neque deeft certa regula

n

ex ratione petita, qua fuperftitiofum rerum

facratarum ufuüm ab ufü earundem pio fecer-

Qu

Ye]

namus. Nam fi fiducia in re ejusmodi facra

10j

fiftat, ac velut innatam ei virtutem tribuat;

Q

tune füperftitio fübeft: íi vero fiducia de

ejusmodi re concepta in ipfa re non fiftat,

fed per eam velut tranfiens vadat in eminen-

tius aliquod, per quod ea res facra eft, e. g.

uper-

per ümbriam in Chriftum ; tunc omnis fi

Vi

ftitio

ls

b) Actorum s. Y5.

li

€) Mattb, 14. 36.

f

N

Cap-iz; IV.

187

ftitio cöfïfat', et ejusmödi fiducia legitirha ra.

fo n

K

tione' nititur.

.Tip

rA

o n Y

$.

I407.

'

Af

tett

l

j

Pari ratione intel]ig—ic:ur Vto, neque ilïbs

ia Pu

li

fuperftitionis reos fe facere

qui inepta ad

morbi

aliquem finem auxilia adhibent, eoquod eis-

eft, 1

dem aliquam virtutem feu coeleftem feu na-

quip 1

turalem a Deo inditam effe, falfo putent.

jone Iu

Hi enim nihil fiduciae in malo daemone po-

nunt, egregie imprudentes, non item füper-

ftitiofi.

Quapropter ad füperftitionem omni-

no requiritur aliqua faltem cognitio confue-

actiu

tudinis, aut fiduciae, feu amicitiae cum atro

daemone habendae.

$i enim de malo genio

! pïOUL

ne parum quidem cogitet, nullam de eo fidu-

fanbn?

.cjam concipere poteft.

Multo minuüus- ali-

etigef:'/liä

quam culpam contrahunt, qui de naturali re-

; ii

rum quarumdam virtute dubitantes , . et ali-

1 feri

quod de iis experimentum capere volentes,

o fecet

vel ad confequendam utilitatem aliquam ejus-

j fac.

modi rebus utuntur, nil praeter naturalem

ribudis

earum efficaciam exfpectantes.

gi *

l ü&ar!

m

$.

1409.

]:, e'g'

Porro ex definitione fuperfcitionïs $. 1399.

Jupe

fít]

VIt: confecutio eft, hoc piaculum neque il-

los incurrere, qui figna, et fubfidia de fe

inepta adhibent ad -evadendas magorum in-

actum,

feiteftiones , fi id faciant animo illud p

. quod

A

188

Tractatus undibinis.

?

SiC

quod magus cum daemone habet, diffolvendi.

it

Sic e. g. fagam percutientem repercutiunt,

tatm

homini de magia fufpecto falem mittunt, eo-

m

quod iis vulgo perfüafum fit, daemonem vel

tiba

fua malitia, feu etiam jufto Dei judicio non

T

g

nifi füb conditione aliqua cum mago pacifci

poífe, e. g. ad pereu[fionem tuam infeflabo alte-

E

rum, mifi perculhonem illam repercutiendo velut

ä

veddat tibi; vel nifi falem etiasm imoito tibi ve-

gnittat.

Vel quamdiu bi crines, et clavvi i. lecto

| fl

ejus extiterint,

Hi enim nulium cum daemone

l

pO

pactum, aut amicitiam conftituunt, fed po-

|

ts 9

tius, eam, quam cum alio habet, diffolvere

it, Q

fatagunt.

Et dato etiam, falfum effe, fty-

. pder

ium hoftem non nifi füb conditione aliqua

Wt i

pacifei, ex hoc tamen remedium ejusmodi

J

;

LU

inane tantum, non item fperftitiofum red-

Y

D

dereþur.

h,

Qu

$.

1409.

a

d

f

Veti

Ab his tamen probe fecernendi funt alii,

fli |

qui vel per pactum apertum, vel per taci-

fie f

tum adhibendo figna et artes fuperftitiofas

EW

mago volunt nocere, aut eum majori velut

vi fuperare, aut torquere, aut certe in ejus

notitiam venire etc.

Hi enim vere volunt

aliquid ope daemonis efficere, et non mere

opus daemoniacum irritum reddere.

Unde

deti

(prout fcholaftici bene docent) repactum a

i

folutione pacti probe diftinguere oportet.

b

df

*) Sic

d

&

Caput I.

I89

ifolveni,

&

*) Sic etian impium eft, magum inducere, fogare,

ut ignotum aliquid a daemone difcere íatagat. Non

ereutur,

tünt, &

tamen eft malum ex mago interrogare ea, quae

net Yd

jam antehac ex difeiplina daemonis refciviffe pu-

tabatur.

Nam hac ratione nullus fit ad daemo-

Ticio 101

nem recurfus: et modus parandi fcientiam n mago

0 padt

antea improbus erat, ipfa ícientia, aut ufüs. ejus

abo dl

malus non eft.

n0o otdi

t t

é.

IA4IO.

1 d

Hic vero de thefaurorum füperftitiofis in-

daemott

dagatoribus, aliisque fimilibus ad ufum aeta-

d po

tis noftrae agendum eft: fidem quippe fupe-

tfolvert

rat, quantopere homines alias fpectatos, ac

fe, 1

prudentes in hoc negotio credulos, ac pla-

: lg

ne ineptos reddat

| vel egeftas, vel etiam

Qsmod

avaritia.

m m

Et id adeo quidem, ut nulla affeveratioe

ne, aut conteftatione errorem eis eximere

queas, utpote quibus perfuafum eft, facer-

dotes velle in omnium thefaurorum partem

venire, aut certe efficaciffimas adjurationes

n d

!

fibi proprias, maximeque occultas tenere,

r tac

ne fcilicet

quis alius thefaurüm invenire, et

Hdof

10

auferre '-fcia i

j vel

me !

J

$. 14IL

voli!

Qui hoc errore, aut hac ftultitia potius

j g

Un?

detinentur, fere ad quatuor claffes reduci

poffunt.

Itaque aliqui füb certis conditiopi-

tur d

L£l

bus fe fuamque animam daemoni addicunt,

aut

-Secunda claffis

&

got?us addicere tentant.

J $i

eorum

Tractatus. undecimus.

199

&

eorum eft, qui innumeris locis thefauros ab

ag

Wm m

ditos effe, putant,

ita tamen ut anima . ejus,

qui depefulc thefaurum ,

eum cuftodire de.

Theol

donec is

beat, et tamdiu hberart nequeat,

pe f

legitime inventus fit; ad quam inventionem

&T ]

variae obfervationes, et adjurationes ex eo-

fàr &j

rum opinione requiruntuür, ne ícilicet dae-

] Mj

mon liberationem animae, quae fola inven.

l

i C

tione tbefauri fieri poteft

impedire queat

IT

TTertio loco veniunt, qui (impliciter vel aper-

ä ET

te, vel ipfo opere fignis, et-auxiliis. variis

ftpiti

daemoms opem implorant, cum eo pacifcun-

N

tur etc.

. Quarto. demum áliqui hunc Dei et

Brur

noftrum inimicum reverentia, et horrore di-

Wn p

vini nominis adjurant, invitumque cogere

Afl |

nituntur, ut famuletur, ut opes in mari la-

d

i

u

x

tentes afferat, aut alia ratione coactus pro-

Q a

fit, prout in vita aliquorum Sanctorum. legi-

TOR

tur, iis a daemone invito maxuneque Bo

& |

luctante obfecundatum fuifíe.

Jus

EUH

fiil

$.

I4I2.

f

Tnprimis Jam quicunque es animarum ct-

WW

fator, ne facile credas inexípectatis eventi-

bus, relationibus aliquid vere daemoniaci

fubeffe.

Phantafia, imbecille judicium, im-

mo etiam fraudes ftudiofe adornatae frequen-

pau

ter fallunt, aut falluntur.

Sed neque ute

quami eorum parti accedas, qui daemoni !n

iij

res materiatas, in corpora, in fenfus exte-

riores, aut interiores hominum nihil valere

autu-

,

Ü

Caput J V:

I9r

etros d

aütumant. In fenfüs, inquam nam in men- -

itima

tem noftram proxime daemon ex probata

(Locre d

Theologorum fententia nihil poteft, licet

, d

ope fenfuum praecipue internorum ingentes

Ventig

etiam in mente pugnas, ac ftrages etiam non

5 Qu

raro edat, Scilicet induite armaturam Dei , ut

ilicet d

po[ftis [lare adverfus infidias diaboli, INon eft

N

ol n

nobis, colluctatio adverfus carnem et fanguinem,

jire quei

féd adverfus principes et poteflates, adverfus mun-

T vel a

di rectores tenebrarum. barum, contra. fpiritualia —

cilifs vt

Wequitiae in coeleflibus d).

"

Q puclt

Neque obícura infernarum infid

iarmh eft

ymc D

ratios nam cum daemon odio habeat Deum,

orrore?

non poteft non odiffe, et quantum valet

e cogt

etiam perfequi eos, id eft, nos, quos Deus

quni

diligit, quibus bonum vult.

Ut nihil dicam

cus p

de acerrimo invidiae fenfü, dum merito ti-

nj

mere debet hoftis nofter, ne aliqui ex nobis

eas fedes occupent, ex quibus ipfe, et focii

ngque lj

ejus deciderunt. Etfi adverfante fibi gratia

animam non poffit perdere, conjectu tamen

. facile eft, in corpus humanum inimicitiae

fuae virus,

quantum poteft-, omne eum ef-

jarum ^

fundere.x

j ve]:'

$.

I413.

eno

jufr, "]'þ

Tam de fingulis fuperftitioforum claffibus,

f 9 ^ pauca dicamus. Ttaque qui fe totos daemoni

1

]

nomen

(

addixerunt, et fuum, qgody ajunt ,

o

jj 0*

feidem

| qal

d) 4d Ephef, 6, 11, et 12.*/

g

192

Trdctatus undecimus,

eidem fübfcripferunt, . alia 'r;æ opus non, ha;

bent, quam ut vera poenitentia Deo recon-

Te

cilientur, neque pactum illud, utpote omni-

w prit

no.nullum ullatenus curent, omnemque vim

diaboli fecure contemnant.

Nihil juris in

( rium.y

animam jufti daemoni competit: neque cor-

fe munierit.

pori nocere is poterit, fiquidem invicta fide

| To

n

é.

I414.

tine |

Altera fuperftitioforum claffis, de qua

demo

$. 141 1.-docenda eft fequentia: inprimis quo-

wnq

ties habendi cupido aliquem thefaurum .ali-

! DOmi

Tecef

cubi latere ipfis finxerit, id nec quinquage-

fima vice verum effe.

Multo magis falfum

lium !

eífe, animam illius, qui depofuit thefaurum

d

poenas luere, eumque cuftodire cogi.

Nam

ftfe x

urgente hoftili, aut alio gravi metu faculta

m

tes fuas abfcondere peccatum, ac proin poe-

01

na dignum plerumque haud eít: et fiquidem

fn

aliqua culpa interce(Terit aliis poenis aeternis

Ü leüe

vel temporalibus, aut certe vivorum fuffra-

D6l

fbl

giis pro illa noxa, et non praecife inventio-

ne thefauri fatisfieri poterit.

Ubi rurfus illud

li

QUi

falfum eft, daemonem thefaurum abícondere

vel alio transferre in ejusmodi cafu folere,

A

nifi firmiffimis adjurationibus ligetur.

Quare

(uig

fi veri nominis thefaurus alicubi vere lateat;

L

lu ,

is fimpliciter, et eodem modo, quo res alia

QU

quaecunque, eruóándus, ac capiendus erit,

obfervando tamen ea, quae circa thefauros

J

leges humanae praecipiunt.

$. 1415

Em

Caput I V |

193

$ 000 D

é. 1.4*15.

€0 TeC0n

0te Onn

ac primis

Tertii generis fuperftitiofis $. 1411. aedue

Tque vin

nil praeter poenitentiam ,cü: neceffa-

| jun d

rium.

eque qt

Victa 1

$. I416.

Eos d/emum, quos quarto ldco comme-

moravi, non de füperftitione, fed de tenta-

tione potius accufare velim.

Hi enim cum

(e qu

daemone non amice fed hoftiliter agunt, om-

itjs qu*

nemque quam fovent, fiduciam in fola divini

m d

nominis virtute collocant *. Aft quia fine

lipqufe

neceffitite plerumque extraordinarium auxi-

: fallit

lium a Deo petunt, dum ordinariis locus

ofaurutt

effet, divinae providentiae

ordinem perver-

NI

tere volentes, tentationis

Dei, de qua alibi

fsculi

agam, reos fe faciunt.

Equidem tunc quan-

oin p

do auxilia ordinaria,

€t quae in poteftate no-

[iquid

ftra funt, deficiunt,

extraordinarise, ac coe-

getent.

leftes fuppetiae, et i

pía prodigia peti, et ex-

fpectari omnino de

i ff

bent,

neque per infupe-

HVEDUC'

rabiles fpei leges. animum

dejicere. unquam

(sj

licet: attamen cur

per daemonem potius

'condürä,:

quam per angelum,

aut aliam quamdam viam

folth

fe juvari petunt?

lllud equidem fatendum,

I

quia etiam. daemonia

Jübjiciuntur nobis in momine

Jtehh

tu0, ideft, Chrifti

£): attamen id certum eft

fe$ 3"3

quoad ea cpmpefc

enda, ne noceant; nefcio

:;tamen,

f

e) Luc, 10, 17.

Tom. IV.

N

nf

l

L

l

Tractatus unde(;imus.

194

!

ttll]s

tamen, än haec promiffio etiam ad ea coger-

da, ut opitulentur pertineat: nifi fpecialis

j

i f

4otus gratiae, qualis in Sanctis fine dubio

i

éxtitit, ad tale praeceptum in daemones fe-

Scilicet in nullo unquam

rendum moveat.

cafu, titubare, aut fpe fua fluctuare licet:

d

non tamen aufim afferere, auxilium divinum

füir:

definite per. invitos daemones ob

$

tinendurg

-

M

exípectari debere.

tinis t

*) Ipfa& tamen adjurationes, quas adhibent, apertis

iemot

'

^ plerumque füperftitionis notis infignitae funt,

—

j

fidos (

Pa

$.

tiler ;

Nunc demum de iis auxiliis age'hddm.;

hr

quibus fe tam ii, qui cum daemone amici

P^

tiam aliquando junxerunt, quam alii quicun-

1.

que, fe ab ejus, ac miniftrorum ipfius vi,

o

ac moleftia tueri queant.

Eftque tale po-

tifmum unicum, et nunquam fallens, cili-

cet iiperium invicta in Deum fiducia nixum,

ífeu virtus fpei. "Unde ipfe Chriftus patri il-

À

lius, a quo difcipuli daemonium non poterant

ïkeïlqu:

ejicere, clare edixit: /i potes credere: credenti

Vü |

omnia funt, po[fibilia f ).

Lt

ad*uerfa;

Et Apoftolus Petrus g) fcribit:

quas

vius ve[ler diabolus circuit, quaerens, quem £.

am

(Ogn

«oret: cui reþjizftel fortes in fide, Idem eti

qu-

Vg

bere,

f) Mrcrci 9. 92,

£J 1. Pet, 5. 8. et g.

!

x

Caput IV,

I95

6t t0pt:

Paulus praecipit 5):

in ommibus fumentes fou«

; [pec

tun fidei, im quo

one düon

pojitis ommia iela nequiffami

ignéa extinguere,

Tiones f

- unqut

re Dd

diviut

| N&que u'lllae definitae . preces huc reqüi«

tinendut

runtur: folum imperium per crucem aut no»

men Redemtoris fufficit.

Ét omnis adjura-

tionis tanta eft vis, quanta

eft fides e

jus, qui

nt, at

daemonem adjurat, aut ejus ,

|pro quo ad-

; füüf-

juratur, aut compefcitur.

Haec fola invicta

fides fi cui competat,

certiflime fufficit.

Per hoc tamen nol

im vituperare, fi mi-

nifter ab Ecc

lefia ad id ordinatus, aut iníti-

;endum-

, gmi

tutae ab FEcclefia preces prae al

lis adhibean-

tür:

nam in his major auctoritas in daemo-

| quict

nes, et ipfa fides Ecclefiae defectum fidei

fs V

t

noftrae per partem aliquam fupplere poterit.

ns; Ü

] Illïül"

$. 14191

a

- .Atque fic tandem ampl

um caritatis, ac

oted

reliquarum virtutum theoio

gicarum imperium

n

vel emenfi fumus ,

vel potius luítravimus.

tantum, |Ex ordine

igitur fe offerunt illae,

at

quas morales vocam

us,

Atque.ut ad hag

.

j i

cognofcendas. planiorem

nobis viam fterna.

mus, aliqua fcholafticoru

m fcita huc adícri

E

bere juvat.

j lgitur virtus

| generalitlime ac.

2

cepta

la)AdApre/Z 6. 16,

196

Tractatus undc;imus.

cepta eft aliqua perfebtio, q

uae facultatem

fira.

rationalem meliorem reddit.

Et aliquae ha-

oficio

alteri,

rum ad intellectum perficiendum factae, vir-

tutes intellectuales vocantur: et tales funt fa-

00 tib

pientia,

fcientia, prudentia, ars et maxime

65, d

intellectus non pro ip

fa facultate intelligendi,

Tibersi

PT

fed pro fpeciali prima principia pervidendi

perfpicacia acceptus.

Aliae vero virtutes ad

li

excolendam . voluntatem faciunt, quas in

ttimp

amplo fenfu morales nominant. Atque vir.

frts

tus moralis in hoc fenfu accepta, et prout

Qtique

fhve

virtutibus. intellectualibus opponitur, fub fe

continet etiam virtutes theologicas, etfi for-

te non fidem et fpem, faltem caritatem.

-

i

g.

I42C.

(tleet

.. Hoc virtutis genus fcholaftici ex Arifto-

hr

--

We

tele definiunt effe babitum electiowmn in medios

critate confiflentem , quoad mos determinata a

tuti

tione, prout definierit fapiens, Ex qua obicu.

li

riffima definitione, omiffis omnibus, illam fo-

W a

tdbin

lam definitionis partem ,. qua afferitur, vir-

tutem in medio confiftere, impugnabo: nam

haec vult, officium, feu virtutem

aliquam

nimium

per exceffum, prout ajunt, id eft,

eidem indulgendo,' violari poffe.

Sic, ni-

mium donando, in prodigalitatem , tanquam

vitium liberalitati per exce[]Jum adverfans, in-

cidiffe diceris.

Verum nulla virtus, nullum

officium ex füa indole poteft effe nimium.

men-.-

Cum enim omnia in numero, ac certá

fura

Caput IV.

197

faeiate

fura. a Deo fint Cbn&itU"ta; non poteft uni

ilique

officio plus tribui, quin ea portio mox defit

ficte, T^

alteri. Scilicet tunc nimium largiris, quan-

es fut d

do tibi aut tuis id, quod his ex pietaté de-

et maym

bes, deeffe incipit. Et fic prodigalitas, non

Xellien

liberalitati per exceffum, fed pietati fibimet,

erviden:

aut aliis debitae per defectum adverfabitur.

"irtütes £

Idem patebit per omnia virtutum et vitiorum

qui d

exempla pergenti. NNobis autem fuüpremum

Atoue t

genus virtutum moralium eft juítitia, qua

et p

cuique tribuitur id, quod ei ex quocunque

J fib i

five finito, five infinito tituloA debetur.

,

etli D

Ifoin

$.

I421.

Iam virtus moralis , prout fcilicet ab ih-

tellectuali differt, dividitur in virtutes theo-

) ANFO

logicas, et morales in fpeciali fenfu acceptas;

in n

id eft, non fub ea ratione, füb qua a vir-

nintit !

tutibus intellectualibus, fed füb qua a theo-

uav Obffü'

logicis differunt.

Et de virtutibus moralibus

m

in arctiore hoc fen

fu fumtis deinceps difpu-

f[ur, v

tabimus. .

qiqu

ni'meL'

meececsconmmu ER diEuseene r n

$,

gj

1Is ,

n

j

T

N 3

f

TRA-

Ade0 f

tlfseut

ite g

- TRACTATVS DVODECIMVS,

Qium 1

lt

tf d

DE VIRTVTIBVS MORALIBVS ET SPECIATIM

n

DE RELIGIONE. NATVRALI.,

bonef

tuipam

Tno-

ota haee "Tractatio reapfe ad jus naturale,

Torad

J

- fiu ad praecepta Dei lumine naturae

W

cognita pertinet: et tamen difficilis eft adeo,

ut ad aliqua eaque gravia.capita nibil ex mea

fehük;.ï

n——ÀÁ——MÁ—

&n

fententia definire, fed aliorum duntaxat pla-

cita adfcribere audeam. Neque alii propterea

d ;

habent, unde me magnopere contemnere de-

QqU

beant: fatis enim oftendo, quantopere alio-

f

rum doctrina, et ea communi pene calculo

EU

probata, deficiat.

Si itaque ad omnia rite

Ws

diame

refpondere non queam; hoc faltem praefto,

Cät'cl'

ut graves aliorum- errores detegam

Inter

J

hos porro absque dubio ille quoque eft, quo

M

Jurisconfulti- Proteftantes cum infgni anti-

Beià

quorum contemtu difciplinam jüris naturalis

Q

feliciter adeo inde ab ultimo fseculo excul-

Vfe

tam eífe, fibi perfuadent, ut ejus non tam

doctores, quari auctores efle fibi videantur.

CO

Verum tuto provocari poffunt, ut vel

liàt

unicam in re morali veritatem antiquis 1gDO-

Qui

tam, eta fe recens inventam oftendant. Nos

I

vero plura antiquis cogsnita, ab ipfis vero

a

illos

m

ignorata monftrabimus : ut adeo veteres

adeo

Caþut I

199

adeo non füperarint, ut eos nec procul fint

affecuti.

De villula fua exultant, et magni-

fice gloriantur, eoquod latum aliquod prae-

IN

dium nunquam viderint.

Atque haec toleranda utcunque fuiffent,

CIATII

nifi fanam doctrinam, praecipue circa prima

honeftatis principia adeo corrupiffent, .ut ge-

nuinam juris ac juíftitiae notionem mutaiTe,

immo extinxiffe videantur, ingenti utique rel

paturtl

moralis detrimento.

: patunt

eff adel

Exinde enim tanta circa leges honeftatis

j ey md

fentiendi licentia ab ultimo faeculo invaluit,

at p]

et in dies accrefeit, ut noftra aetate in aper-

thm infanifm prorumpat, quae nos extrema

y'opte

nore

quoque timere facit, et nullum pene crimen

relinquit,

quod non fpecie virtutis veftiat,

efe aw

; cakhlü

atque inter oíflicia recenfeat ea, quae inti-

mus juftae mentis fenfüs tanquam atrocia pec-

mit fià

cata necefíario refupit.

| Pl"le Dl

, I

Neque aliter fieri poteft, ut genuinis, ac

efh ,

unice veris principiis male neglectis, et, quod

ni ä"

pejus eft,

erroribus principiorum loco ad-

patt j

optatis quaevis abfürda, et extreme noxia

inferantur.

p a

j P

Atque haec funt, quae in laudem Iure-

Jea0

confultorum Proteftantium de diíciplina juris

U[ 1'61

naturalis tantopere gloriantium,

et eorum,

qui ex noítris eosdem fecuti funt, laudem

i if

fcribere potui: uberius hanc caufam futura

ntN

pofteritas, ipfis eventibus defuper: edocta,

j ve

e J

peror ablt.

N4

CA-

g

asE

B

200

Tractatus. duodecimus.

CAPVT |PRIMVM

*) M

lr

Quid fit virtus moralis in -vulgarz f[enfu

dv

fic

accepta.

x

1422.

Definitur virtus moralis, eftque ofücmm

t0r

p

ex titulo creato cuidam debitum.

g

1423

Divifio ejus antiquiffima eft in prudentiam,

temperántiam, juftitiam , et fortxtudmem,

1424.

Quae quidem divifio generatxm non fatis

legitima- eft :

Do

1425 — 28.

Et fingulae ha.e fþecæs fupremae dmï-

fs

cultatibus fpecialibus fübeffe videntur.

füt

Immo

& tot

ä

1429.

in éxerCiio cujuscumque .virtutis

quatuor hae virtutes tanquam mfep,g.rab:hs dotïs

T]e p

concurrunt, ità, ut

P d

tibil

S.

1430. et 31.

Non fint fupremae fpec1es, fed om-

lrifto

nium virtutum neceffaria decora.

fente

dent

N

1422.

t

|

Sicut virtutem theologicam afíferunt effe

hi

eam, quae Deum proxime pro objecto ha-

tanq

bet, ita virtutem moralem in vulgari fenfu

ltre

fole

acceptam, et prout a virtute theologica di-

ümgultur, dicunt effe illam, quae proxime

o

non Deum, fed rem creatam pro objecto

u

habet.

uia vero officia, et virtutes non

ab eo cul debentur, nec ab eo, qui debet,

denique neque ab illo, quod debetur, fed ab

d É

ilo titulo, ex quo debentur, fuam indolem

Va

accipiunt *), ideo virtutis moralis definitio-

nem do iftam: ef? officium aliquod. ex titulo crea-

to ac finito cuidam debitum.

*) Nam

]

um

d

Caput L.

2O0I

*) Nam qued faepius jam dixi, idem homo eidem

homini idem prorfus officium poteft faepius et ex-

Inji

diverfis virtutibus debere,

Sic idem civis eidem

facerdoti eosdem decem poteft debere ex religione,

ex mifericordia et ex juftitia: vel quia hic cura-

e oficun

tor animarum eít, vel quia egenus eít, vel quia

ex pacto alterum fibi obligatum habet.

udentit,

n

$. I.;].23.

non f

Hoc jam virtutum moralium fupremum

g d

genus fat tuto, nifi fallor, a me definitum

fuit: aft quomodo hoc genus dividendum,

o vittut

et tota deinceps rei moralis ftructura legiti-

me profequenda fit, tam obfícurum eft, ut

ylis dor?'

l

nihil magis.

Communiffima, et inde jam ab

fed ott

Ariftotelis , ac Ciceronis a) aetate. recepta

fententia eft, ut virtutem moralem in pru-

dentiam, temperantiam, in juítitiam ac for-

tidudinem dividerent, ita, ut haec divifio

u d

inde a tot faeculis fine omni controverfia

cto

t

tanquam certa haereditas, ad nos transfcri-

q f

beretur. Id quod etiam in aliis contingere

qia d

folet, ut ufitatas doctrinas, fine novo earum

royt

examine, fola antiquitate

, aut, confuetudine

objeC[O

permoti, gdoptemus.

:

s 10

5-'1424-

qe

d

ï

Aft haec divifio mihi difficilis femper eft

nj

vifa: nam praeterquam, quod omnis divifio,

;Hniin'

Ü

quae

"T

a) Libf. I. de offic. wmp. F.

t) N

Tractatus duodecimus

202

quae in plura, quam in duo membra fit, ad

ftone

rigorem exactiffime philofophiae nonmhd fu-

Qd

^QUEI

fpe—.ta hic^ mte]llgere nunquam potui,

sim

virtus moralis in haec quatuor potlüïmum

lonef

Prae-

membra, et non in alia fieri deberet.

pium,

terea omnis conítructio, quam in re morali

plinam

inde a quatuor hisce virtutibus profecuti funt,

ici

incertis rationibus niti, parum cohaerere,

Iu

ac denique multum arbmam habere, mihi

fut f

vafa eft,

Qum

yt

$.

I425

qui

10

Sed etiam in fingulis harum virtutum fpe-

Virtül

ciales difficultates fe offerunt.

Sic pruden

NU

tiam dicunt virtutem efJe docentem ea, quae bo-

nefia, inbone[lave funt.

uo omnino fpectat

auctoritas S. Bafili b)

Prudentia efl vecta

eorum, quae agenda, «el mom agenda funt, cog.

ni.

Verum hac rationé non aliquod genus

9)

virtutum moralium, fed intellectualium. pru-

"

dentia conftituit, eoquod doceat, ad cogui-

Unde

Vit

tionem fpectet, intellectum , perficiat.

hg

prudentia ab omnibus fcholaíticis, praeeunte

fii

Ariftotele, inter virtutes intellectuales re-

Ü

Q

cenfetur. Quod vero prudentia de moribus

tractet

at

tam parum idcirco moralis efücitur,

für

quam parum phyfica ex eo eft materiata,

en

quod de corpore, et materia agat

Certe

alias theologia moralis per partem aliquam

1n-

b) Homil. 12. ad yopul

i

dtt

um

Caput I.

203

AE

inhoneíta foret, quia de inhoneftis frequen-

Xnibil 1

tiffimae tractat.

Denique fi rem dailigenter

YT, U

ae(timess apparebit, fi agatur de cognitione

Qtffmun

honefti generatim, prudentiam effe theolo-

t Dne

giam, philofophiam, ac demum omnem difci-

fe Toni

plinam moralem: fi vero de fingulis factis

egti fün

judicium fit concipiendum; prudentia eft me-

yhaerer,

rus actus confícientiae.

uae quidem omnia

t, ni

funt fubfidia, a4 virtutem . moralem neuti-

quam vero ipfa virtus morali. Et nonne

polt rectiflimum actum prudentiae, quo ali-

quid inhoneftum .effe, quis judicat, idem

nou raro peccat: et tamen nemo, actum

Itum fé

virtutis ab hoc homine editum füuiíffe, dicet.

pruden-

quat D

Scilicet prudentia doctum, non juftum facit.

fpecti

$.

1426.

qi r

If , Lj

Temþeïantia' eft virtus. refroenans inordinatos

9d f

appetitus , [eu concupi/centias ,. poti[jmum | circa

um p

guflum et tactum..— Atque ita plerumque hanc

] cogi

virtutem detüniunt.

Aftquid ordinatum, aut

- Uni

iminus ordinatum eít?

Nunquid parum de-

aeeutt

finita haec definitio eft?. Sed nunquid inor-

jes f

dinatum appetitum odii refroenare oportet,

morfbäli

ac proinde etiam odium temperantiae adver-

jf

'

fum, et proin caritas temperantiae fpecies

qter

erit ?

Cart )

$.

14275

J

!

luftitiam plerumque definiunt effe confan-

&

jus

tem, uc perpeiuam voluntaien [uwm cuique

iri-

d

404

Tractatus duodecimus.

tribuentem

Cum vero vel ex religione. vel

!) Ari

t

ex caritate, vel ex pacto et fic deinceps

m«

aliquid quisque poflit exigere; jus, et juíti-

virt

tia jus alteri tribuens amplam, ac minime

aliq

definitam fignificationem habebunt.

]uftitia

Cer

fcilicet eft füpremum omnium virtutum ge-

p

nus, et non certa duntaxat virtutis aliqua

dlti

[i"

f

fpecies.

fci

T

$.

1428

Fortitudo denique definiri ita folet, ut

fit virtus incingns ad labores perferendos, et

I

ju/la. pericula aggredienda *) utique, ni fallor,

foner

pro virtute aliqua: nam Ífi quis magnos la-

Wt

bores, ac pericula ad perpetranda peccata

Íhhre

fuftineat; is non fortitudinis, fed magni pec-

eati exemplum aliquod edet.

A

Sed fi quis pro aliqua afferenda, aut tuen-

T

da virtute agonem difficillimum, immo ipfam

àc |

mortem perferat; is non fpecialis, fed ejus

yena

duntaxat virtutis, pro qua tanta praeftat,

fpecimem praebebit.

Scilicet e. g. qui pro

tv

tuenda fidelitate mortem oppetit, is in fide-

N

litate fe eximium ac heroem praeftabit, et

Q

non fpecialem, ac a fidelitate diverfam vir-

Yl

n

tutem exercebit.

Paucis: fortitudo non no-

De

va virtutis fpecies, fed aliarum virtutum al-

efe

tior gradus eft. Vel edatur unicum virtutis

Ti

exemplum, quod ad folam fortitudinem fpe-

V

ciatim, et ex fe fola peruneat.

dIVl(

4

& ]

*) Arie

Caþut I.

205

Jone, w

*) Ariftoteles fortitudinem definit, eam e[fe medio«

critatem circa metum et audaciam. Scilicet , ut.

: Qeion

medium ubique feliciter teneat. - Verum fic haec:

T

C m

virtus fere ad prudentiam [pectabit, ne fcilicet

aliquod ultra fpem evadendi periculum fubeamus,

Tutii

Certe ignavia, et timiditas, quae fortitudini op-

pofit2 vitia funt, non fortitudinis magis, quam

Atom p

alterius virtutis defectus funt.

i5 dl

Sic qui ingentem

zeftum odii füperare omittit, in fola caritate dee

ficit; ficut in foia caritate eximius erit, fi vehe-

mentiffimum hunc fenfum generofe devicerit,

M

olet, 1

JQ

.1429.

fott

V'Mdæs i

Demum decretorium contra hanc«divi-

fionem

DEU

al

[ HG,

i fall

gumentum eít, quod hae quatuor

nos 1

dotes ad omnem cujuscunque virtutis actüm

peccaïs

fint requifitae: non ergo poffunt eífe diver-

(

fae, in quas genus virtutis dividatur, fpecies.

xgm p

INam ege! an non ad omnem virtutis actum

qut t

requiritur praevia cognitio, an is honeftus,

10

t

ac legi conformis fit? lgitur etiam ad tem-

fed j

perantiam, juftitiam prudentia eft neceffaria,

raelt

-Sed. nonne affectus feu appetitus^

'irtuti

adverfus nunquam pon per temperantiam eit

qui p

n fid

refroenandus, et quidem non raro magna vi,

ac fortitudine refroenandus? et fic ad omnem

bi,

Lam h

virtutem etiam temperantia, et fortitudo eft

neceffaria.

on J

Omnem vero virtutem juftitiam

tm 4

effe, aperte alibi a me evictum eífe cenfeo

u

fcilicet tractat. fext, de. [ummo -gentre- virtutum.

vin

n*

ualis ergo eft haec divifio, àn qua membra

dividentia fere femper in unum confluunt,

huic

ac idem demum conüitggnt:? AQuare

J lr

! divi-

N

d

266

Tractatus duodecimus,

divifioni etiam magnus Auguftinus parum fide-

bat, dum fcribit c):

hamque. illud ,

quod .quae.

$e

dripariita dicitur virtus, ex ipfius amoris vario

Ac

hi e

quodam. affectu , . quantum antelligo ,. dicitur

h df

demum, quod ego affero, antiquorum fen-

I

tentiam refert, ac fere fuam facit, quod hae

100 m

quatuor non dwerfae fpeciei virtutes, ted ad

Qbl

omnem cujuscunque generis virtutem neceiï'a-

riae praerogativae exiftant d. -

TTR

findin

W

$.

14360.

fns

Atque hoc eft, quod in hac caufa verurá

iam

Mram

effe nuto

prudentia, temperantia, juítitia

qutüc

ac fortitudo non illa membra funt, in quae

D

fuprcmum genus, virtutum moralium d1v1d1

li tg

pnmt :

fed hae fünt CODdlClOHGS, dotes,

IY

neceffaria decora, quae in quolibet cuy.zs-

ïeqw

cunque etiam theologicae virtutis actu re.

quiruntur.

Nam cogita, num praevie a

&hi

[

fidem, fpem, caritatem

religionem, pieta-

tem in parentes

denique ad virtutes fingulas

li

!

Ti |

non fit neceflarium cogitare de ea lege, per

quam juíftgm eft ejusmodi actus edere

Non

Id

o

datur bonitas moralis fine lege: nec lex, nifi

coenita bonitatem moralem actui tribuere

ü l

(ti)

poteft

Cri

-

$. 143L»

Átq

lnb

€) De Morib. Ecclef.. C, 1.

9) Fid, S, Auguft, epiftol, 29.

!)

Caput 1.

207

n fb

$. : 1431.

quii du

uris t

Sed neque, H*quod füpra jam dictum eft,

u X

egi cognitae obfecundare quispiam poteft,

orom f

nifi affectus inordinatos moderetur, refroe-

netj

nfu improbo fibi temperet, immo

quod i

s, ltl 1

non rafo ingentia, quae in exercenda virtute

obfiftere frequenter folent, impedimenta re-

n necth -

Th»Oveat, et fic temperantiae vel etiam for-

titudinis aliquod exemplum edat,

Denique

virtus juftitiae fupremum omnium virtutum

genus, ac proin omnibus propria eft, immo

ipfam virtutem conttituit,

Vid. tract. de fu-

J ventt

premo genere virtut.

Et ex hac ratione hae

, jutiü

quatuor virtutes cardinales, id eft, omnium

ip qui

virtutum cardines recte vocantur, eoquod in

n dii

lotes, d

lis tota virtutum moles volvatur, et quod

ad omne bonum morale nunquam non omnes

et Qu

requirantur. Et funt non fpecies, in quas

at n

genus ipfum dividatur, fed potius veluti par-

qevit &

tes, ex quibus fupremum non modo mora-

. pfgïï'

lium, fed etiam theologicarum virtutum ge-

fngul

nus conftituitur.

Scilicet nifi ipfam carita-

je, p

tem hae quatuor ingrederentur, fapiens non

)

NI

i'exa i

