potuiffet fcribere fequentia: /obrietatem enim,

et prudentiam docet, et ju[litiam, et virtutem:

tribud

quibus utilius nibil efl in vita bominibus.

Nam

caritas prae omnibus homini utiliffima eft.

Atque hucusque a me dieta fere habet S.

ä. 1431.

27,

Ambrof. lib. r. de officiis Minift. Cap.

Sed

&) Sapient. 8.

Tractatus. duodecimus.

208

Sed etiam S. Auguftin. 1.6. de mufica, et l. r.

de lib. arbitr. c. 13. has quatuor dotes ad fin-

gulos virtutum actus requirit.

Hae quatuor

1caque praeroaatwae virtutis generatlm ac-

g Tetur

ceptae non funt partes dividentes,, fed funt

- lmo

zmad

partes fingulas virtutes conftituentes, i1it pro-

L

in ex antiquorum fententia genus virtutis in

M

&t |

has quatuor tanquam in fubjectas, ac diver-

h, f

fas fpecies non debeat dividi, utpote quae

« [pet

fimul omnes in quavis virtute neceffario re-

let :

periuntur.

ä

R (

t o

CAPVT. SECVNDVM

4 ünm

A f01

Quomodo virius moralis proxime debeat dioidi,

st

Terel

$.

1432

Multum refert, primam divifionem effe ge-

nuinam.

T

$.

1433-

Atque ita poterlt inveniri: tituli debend1

' finiti vemunt vel a libera voluntate unius , vel

voluntate düorum ;

$.

I434. NNam quovis recte facto ahquls fit exactor,

ita, ut alium alicujus faltem penfi debitorem fibi

Mi

faciat, feu pietatem expofcat,

1435. Ex mutua vero voluntate juítitia in arctiori

li j

fenfu oritur.

g Q

1436. Pietas ergo, et juftitia funt fupremae fpe-

diy

cies virtutis moralis.

I$

1437. Pietas ex recte facto orta eo major debetur,

"r

quo magis ipfum libertati noftrae debetur.

9d

ä

1438.

Unde foli.Deo integrum pietatis penfum

gt

debetur,

Itje

105 |

$. 1432.

li

/1'

Caput: Il -

209

et L II

ad [

$. 1432.

Qatuot

Atquä utinam tam facile foret aliquid

m 4e

rectum ítatuere, quam expeditum eft, alio-

d f

rum opiniones accufare. Et tamen fi in pri-

if pr

hd

ma divifione erraveris, actum eft de legiti-

üts i i

ma totius molis conftructione :

nuünquam

enim legitimum cuique offiio gent

1s. defcri.

(ive- .

equi

bes, fi ne(cias, in

quaenam inferiora penera,

ac fpecies fupremum genus dividatur. Et

5 m

licet aliquorum officiorum indolem feliciter

fors defignaveris ;

tamen Ífi legitima divifio

te deílituat, officiorum hexum, ac mutuos

E

eorum refpectus non intelliges,

gt m

tes fors tene

fingülas par«

ns, integra omnium ftructura

perpetuo carebis.

intereft, ut fciamus

Quid multa? magnopere

, in quae mem

d

bra vjrtus

moralis prgximg dividatur.

db *

llf Yi

*

$.

1433.

EXBCIOQ ;

em li

Hic jam exitum aliquem f"eqxuent'i via re-

periri poffe,. arbitror.

Omnia officia ejus

funt indolis, qualis eft

| 3yctiüïi f

ille titulus, et ratio,

€X qua quodlibet naícitur.

Quod faepe jami

dixi.

Porro omnes . deb

s D

*

endi tituli creati (de

his enim folis in caüfa v

irtutis. moralis.quae-

ritur) aliquam füi caufa

m ha

bent, eo ipfo,

debemv '

quod finiti ac creati fint.

Haec porro cauía

debet eíle

libera; voluntas: nihil enim. mo-

penfum

rale, aut caufa rei moralis eft,

quod liberum

non fit.

Rurfu

T

S h'bera volunta

$, €X qua ali-

14321

om, 1V.

quod

$

EEE

210

T vactatus. duodecimus.

uod officium feu obligatio ex(urgit, debet

Ituod

effe vel ejus, cui quis obligatur, vel utrius-

:

DC

que.

*). nam fingulaé obligationes non nmifi

ttcte f

inter duas voluntates effe poffunt.

Tgitur

omnis debendi titulus creatus nafcitur vel

*) Dh

qua

ex voluntate exactoris folius; vel ex volun-

T

tate exactoris, ac debitoris fimul.

qdim

i

*) Dice.zs: ,An nullus titulus debendi, ac prbifide

filig

nullum debitum poteft oriri ex fola voluntate

itfg

», debitoris ?

Certe obligatio ex delicto videtur

qi

,ex fola delinquentis voluntate ortum fuum du-

Tn

Idem de liberis donationibus.

32 0Te/ ^

tor

Aft debitor «eft obligatus , ac obligationem corn-

Dra

trahit quidem, fed ea vis non ex delicto deícen-

dit, abfit enim, ut;ex delicto jus. nafcatur: fed

haec obligatio. reapfe oritur eX €o jure, aut offi-

cio, quod a delinquente violatum fuit, et cui

Qu

proin fatisfactio debetur. De hoc tamen alibi,

f

Porro liberales promiffiones, 'ac donationes

t

pf

nullam obligandi vim in debitore producunt, nifi

ab altero acceptatae, ac proin ex duplici volun-

3d Jus

tate fint natae.

[

C('E'p

& fepl

$.

1434-

TRH

,,Aft quomodo exactor fua foliusrvolun-

te

,tate poteft alium fibi obftringere? .Nonne

,.hoc eft contra regulas confcientiae a me

,,adeo inculcatas? Poteft fane, fed non fo-

lo arbitrio, fed omni recte facto. Ea enim

hT

eít bonae actionis *) dignitas, ut omnes etiam

üder

invitiflimos fibi devinciat: et cum virtus etiam

Ete(

micis

QIUm :

in. hofte '"Iaudan?ia fit; ea etiam ab ini

- ali-

n

4

2TII

- Caput I

t,d

eu

i

aliquod penfüm jure, et ex intimae mentís

o| utril

fententia fibi petit. — Hoc jam officium ob

non Iniü

recte factum pietatem vocandam eíle,' puto.

. du

tur Y

*) Dicitur ex omni recte facto, et ex bona actione

K VOll-

quacunque, et non, prout/in priore rl

Jeologiae

meae editione fcribebam , ex

"evo beneficio: ne-

dum enim beneficium,

fed quilibet actus bonus

ill

i liberae voluntati, ex. qua o

c proit

tatis penfum expofcit.

Nam

r'gur » aliquod' pie-

voluntd

pone bominem, qui

infigne artefactum improba i

d

uflria invenit, v.4

p videt

qui pro juftitia neício, qua

e acerba (uftinw

Ine

fuum d

nonné etfi nulla in te utilitas re

bonam exi

dundaverit, faltem

ftimationem, et. dato

cafu Opem huic

nonen (

?

prae aliis-a te deberi intime fentis

qp i

fei ?

e, lt

$.

1435.

Uiïs ag

Quod fi uter

em fuam obli

que in idem confentiat, uno

8ante, et altero eandem ac-

do

ceptante; alterum jam nafcitur officium

teunt, P

; quod

j ii

ad jus, fidelitatem, et juftitiam arctío

re fenfu.

acceptam fpectat.

Ut adeo offcium pietatis

ex recte facto al

iquo, et officium fidelitatis ex

conventione, fe

U pacto orta fint illa mem.

ra, in quae vi

rtus mor

3 V()hm

alis proxime ac legi-

ti-me dividenda fit.

Non*

p i

g. 14360

pl fP'

Atque hanc divifionem c

uique . probari

debere, arbitror, tum ex jis,

quae $. 1432.

jdf

et feqq., tum vero ex eo,

quod nullum offi-

i^

n

j

cium oftendi queat, quodo

Dd

on vel ad pieta-

tem,

*osna

212

"Ivactatus: duodecimus, .

temm ., vel ad juftitiam feu fidelitatemi . perti-

| puari

neat.

Certe . quidquid aliqui moliti fint, huc-

Rn i

lm c

usque nullum oftendere potuerunt, quod non

ex propria indole fua, atque ex legitima r

d-

0nK

tione ad alterutrum debuerit revocari: id

u

quod ex totius, quam de virtute morali de-

Unt; j

inceps profequar, conftructione rmagis pate-

du

bit.

Et in hanc fententiam, qua juftitiam

h

w í

fummum genü$ omnium virtutum ftatuo, et

deinceps eam irpietatem ac juftitiam fpecia-

lais

tim fumtam divido, in hanc, inq

ugm, fen-

Às

tentiam patronum eloquentiffimum rlon inepte

i

fiüex

adeo advocari poffe arbitror.

Eft is Lactan-

'

Ane (

tius b): juflitia quamvis ommes fimul «virtutts

tte j

amplectatur ; tamen duae funt omnium principales,

jl

quae ab illa divelli fepararique mon po[Junt, pite

Qu ]i

ias.el aequias, — —

Nam Romani veteres,

u

qui ju[litia gloriari folebant, iis utique virtutibus

Cf

gloriabantur, quae, ut dixi, proficifii a juüitia

EW

po[funt, et.ab ipfo fonte:fecermi: pietag vero et,

deco

aequitas quafi venae funt ejus

j bis enim fontibus

trip

confiat iota jufiitia,

qUoy;

D

$.

1437

Et prímo quidem loco de officio pietatis,

id eft, de eo agendum eft, quod ex recto

aliquo facto, et ex unius voluntate genera.

tone

tum, eft.

lam recte factum bonae voluntati

m ime

at(

eo magis eft tribuendum, et ad laude

lQu

putari

Tife

b) Lib, 5 divinar, inftitut, C, 15.

'T

Caput. II.

213

"t pett

þü-tari debet, quo þlus ea voluntás ad egre-

int, hu

gium illum actum ex füa libertate. contulit;

yood n

lam. caufae creatae non liberae ad bonam

jtim r

acionem, etfi phyfice a fe editam, morali-

jcari: d

ter tamen, et ex fua libertate nihil confe-

oral

runt: nam fufficiente, ac infüperabili ratione

g pb

ad agendum propelluntur.

Sic gladio tuo

yuftiue

nullum officium debes, licet ejus ope ipfam

4t00, (

vitam fervaveris: unde ex bene factis non

n p

liberis nullum officium pietatis oritur.

fl, fe

Agentia creata libera ad bonos actus ine

)ninep

numeris fubfidiis juvari opus habent, et mae

; Lactt

r

xime qüidem lege ad bonam actionem alli-

ciente indigent.

Quia tamen haec auxilia fe

iiptl

ipfis non funt rationes plene fufficientes ; et

n, p

quia liberum arbitrium fua demum propria

| u

vi ad juftum aliquod decretum haud parum

Ug;-;g;lü'

'

j

confert; ideo ex juftae actionis laude illa

( ji

Jl

l

l

j

auxilia multum quidem, non tamen omnia

; t

decerpunt, fed aliquid libero hominis arbi-

finit

trio relinquunt. Atque exinde homini pro

quovis recte facto

sliquod pietatis penfum

Omning debetur.

$.

1438.

fett |

Aft Deus fine lege praevia, fine ulla ra-

enelï:

tione motrice, absque omni cauía juvante

olül

8j

agit (neque enim fummus aliquid altius fequi,

en

neque omnipotens auxilium quodpiam ad.

mitteré unquam poteft) atque totius actio»

püf&ü

nis fuae totus, ac folus auctor eít; unde

3

actuum

214

Traciatus duodecimus,

Yl

actuum ac factorum, quae extra fe ac libere

q

edit, omnem laudem, et redundans inde pie-

D

tatis tributum integrum omnino, et folus fibi

l

vindicat.

Ut adeo pietas ex recte facto orta

0l

in eam, quae Deo, et in eam, quae creatae

qui

Du

voluntati debetur, neceífario dividatur.

qu

i]

Mj

CAPVT TERTIVM.

ln

«tl

De Religione ïæaturali generatim fpectata.,.

[

Q

1439. Ex opéribus et actibus Dei oritur religio.

;

h

14.0. Quae definitur virtus moralis officia Deo

Ti

Ob beneficia creata debita praeítans,

&

J441.

Unde neutiquam ad religionem pertinent

T

Imo ea animi grati officia, q

uae p?o beneficiis

D«

Redemtionis Deo exfolvuntur :

m

öl

1442.

Prout Hido nec plura alia, utpote ad carita-

d

tem porius fpectantia.

I

1443.

Cum vero religio ipífa fit duplex; ;juvat

prius de naturali, utpote quae origine prior eft,

tractare.

Et

Í

f

$.

1444. Aliqua religionis naturalis oflicia Deo. pro-

xime; alia vero rebus ab eo conditis exhibita,

&

[

reapfe tamen Deo praeftantur.

Et priora quidem

vel interioribus, vel exterioribus actibus cons

ftant.

7

$. 1439.

Tam ea officia, quae Deo ob ejus opera,'

Offic

et actus debentur, religionem. vocamus.

ïtq

Nt

E

*) Atque fic tandem religionis natura 4 caritate theo-

lAf

IOgïca rite difcernitur.r Si enim eam velis effe

vir-

215

Caþut I1I

virtutem, qua dCbltUS Deo cultus exhibetur, eam-

(t Dibe

que. velis a caritate ex eo differre, .quod ifta

nit pi

Deum; religio vero tantum cultum. idem tanquam.

folus

objecto cui, (fi liceat ita loqui) prsefiandum pro

CtO OT

Objt!CEO habeant:

nunquid etiam de caritate dicere

2 Cf

quis poterit, eam atnorem Deo exhibendum pro

(

objecto,. et Deum tantum ut objectum cui fpe-

Neque illi evadunt, qui religionem non

in Deo, fed in illa aequitate, ex quà Deo cultus

debetur, fundari putant.

Nüunquid etiam amor

in aequitate illa, ex qua debetur,; confiftere pot-

tl

erit? obfecro! quis Deum propinquius attingit,

tu eundem amando, vel alter eundem colendo ?

Cumque amare fit alteri placitum, et bonum prae-

yr at

ftare $. 790. 5 et cultus utique de genere bono-

of J

rum, et placitorum fit; quid colere Deum aliud

erit, nifi eidem bonum velle, id eft, diligere eum ?

pett

Tota itaque differentia in titulo illo latet, ex quo

benei

Deo bonüm, et fpeciatim cultum debemus, aut

praeftamus.

Si id fiat propter immeníam ejus

eadtlu

dignitatem , bonitatem etc. ; erit caritas: ifte enim

titulus eft increatus, et divinus; fi ob beneficia

gratiae, et naturae, érit religio; feu virtus moe

lex; J

ralis: eoquod hi tituli fint creati, et a Deo di-

i prlOl' :

ftincti.

Ex quo opinio mea $. 987. et feq. relata

fat et iterato ftabiliri videtur

fcilicet virtututmn,

Doo. 9f

et obligationum naturam non ex objecto, in quod

exhibià

tendunt, fed ex titulo, ex quo oriuntur, metien-

quii

dam effe.

&

ios &

$.

I440.

Eft itaque religio virtus moralis, qua Deo

officia ob beneficia creata debita praeftantur..

$ opCïB-

"

Et quia haec beneficia partim ad naturam,

partim, fi naturam omnem excedant, 'ad gra-

tate

üu

tiam pernnent, etiam re lgIO merito in na-

VeIIS '

tura-

)

æ04

-

7 Pf

216

"Tractatus duode'cimui

turalem , et eam

Tidt

tecte dividitur.

, quae fuüpra ngturam eft,

tati

W

$.

1441.

m) |

ttà

Ex qua definitione infertur Imo officia de-

be

bita pro beneficiis incarnationis *), paffionis,

fir

qui

et mortis Chrifti, item facrificii miffae, (quia

hoe eft mortis Chrifti quoad fübítantiam ve-

Wt

D

ra iteratio) itemque amabiliffimi illius myfte-

Dd

ri Fuchariftiae, officia, inquam, pro his be-

neficiis debita longe certius ad caritatem theo-

Sunt enim beneficia vere

logicam pertinere.

infinita** Deo digna, et ad quae praeftan-

E

da non nifi immenía caritas fufficere potuit:

4 üdo j

infuper pondus omnium zgratiarum per totam

Wt

aeternitatem, et in immenfum augendarum

Áig |

ad pretium incarnationis, et mortis Redem«

Ts ve

toris ***) nullam faciunt proportionem, pla-

ide

neque nihil funt.

Unde inter titulos gratiae

ie

referri non poteft,

uod gratiae ambitum

lo

iufinitis

vicibus 'tranfcendit,

Prout fupra

hi

$. 1214. et deinceps dictum eft.

tribu

lt r

d o dcmus,' hanc non amore noftri, fed' ejus,

. »quae in Chrifto e(t, naturae humanae amore

, contigiffe.* . Nam pretium . amoris non eft ex

*

conditione illius;' cui is exhibetur, íed ex pro-

pria magnitudine, et fervore aeftimandum, Amor

Pyladis, i non fit fictus, non ex eo, quod Ore-

flen, fed quod Oreften tantopere amaverit, omnis

aetatis admirationem proméruit.

**) Infinitate feilicet relativa feu parricipata , mon

abfoluta , qualis eft izj ipfa natura divina; eft ta-

Taen

Caput IIL .

:2/171

n d

men vera infinitas,; ad quam omnium animaruh

rationalium pretium, et aeternitas nihil eft: pro-

ut mox dictum.

; 1

***) De pretio Sacrificii miffae ex inftituto alibi jam

tractavi.

Sed nunquid inter infinita, et divina

fficis d

beneficia etiam adorandum illud Euchariftiae my-

affioth

ft.rium referendum ? non quidem ob gratiam,

quam oreratur, fed ex dignitate Perfonae, . quae

, (qi

jam v

in eo feipfum vere donat.

Beneficium plane divi-

num ,

et quo,

ut recte Au

; myle

guftinus habeg 3 Héc

j hi e

chs mag;us dare poteft,

o Lhet

$.

1442.

Icia vett

Ex eadem Religionis definitione habetur

pratp

poruiu [

do, varia hominis in Deum officia reapfe ad

* [Ofal.

caritatem theologicam fpectare, licet ex con-

odanit

fueta hucusque doctrina inter actus religio-

Redt

nis referri confueverint *). Atque hoc ex-

f p:'a-

inde contigifle videtur, quod noftri Theolosi

enii

in explicanda re morali antiquorum Philofo-

imbituf

phorum veftigia nimis arcte prefferint: qui

t i

Philofophi. caritatem: Dei ignorantes omne

tributum Deo debitulm

E.

| promifcue fub nomi-

f i

ne religionis accipiebant.

] Qmüfe

T

*) Sic tota latria, varia orationum genera, adora-

tio, jusjurandum, et maxime facrificium non ob

a n

beneficia divina, fed ob immeníam excellentiam

, At r

Deo praeftantur.

Maxime vero facrificiüm novae

j U* V

legis Deus ob beneficia, aut quaecunque bona

, 0tii |

'creata exigere nullatenus: poteft. Quid enim funt

Onnia gratiae, et naturae dona ad illam hoftiam,

, Mi

quae in noftro facrificio litatur? Equidem pro

ctis

du

)

| beneficiis impetrandis, vel Apro lis, quae San

aut

EU

Tractatus. duodecimus.

aut nobis collata jam füerunt, non raro facrifi-

plig

camus:; fed in facrificio novae legis hae- intentio-

Ml

nes fecundariae tantum , et accefforiae effe poffunt,

rima vero facrificandi ratio femper ac neceffario

effe debet divina excellentia: huic enim foli, et

nulli alteri tantum. donum famulari poteft.

k

/

benefi

$- 1443.

xime |

;

; hu

Cum itaque religio in naturalem et füper-

naturalem $. 1440. dividatur; imprimis de

j une

naturali, de altera poítea agemus: natura

] j

| ïllm |

enim origine, et cognitione, licet minime

timi

dignitate , gratiam praecedit *).

! Tox,

*) De religione naturali tractantes ea duntaxat ho-

minis ad Deum officia explicabimus, quae eidem

ob beneficia creationis, confervationis debemus:

longe plura enim, et fere eadem quae fupra in

tractatu de caritate theologica commemoravimus,

Di

Deo etiam ex lege naturali, et in ftatu folius na-

turae debemus ob infinitam ejus excellentiam.

In omni enim rerum ordine, et Dei .providentia

V

Deus.O. M. infinito amore, et ideo fuper omnia

diligendus fuiifet.

Et fane haec, quae modo ex

N

religione natutali derivábimus, oflicia pleraque et

$u

his plüra, non tam ob ejus in nos naturalia be-

neficia, quam ejus immenfam dignitatem eidem

debita, non.magis ad religionem, quam ad nàtu-

Y

ralem, caritatem pertinebunt.

Nam amor Dei fu-

l

Unde in ftatu

per omnia utique eft juris naturae,

gratiae, et elevationis praecipuus Dei amor nobi-

lior ex adjutorio,. ac dignitate coeleftis gratiae,

j $

Y

non item amplior eft, quam in ftatu merae na-

Officia verc religionis ob novum gratiae

M

nobis conceffae tíitulum in moderna Dei providen-

m ar-

tia, feu ordinatione etiam et longe quide

pliora

-

Caput 1 V

219

aro ficrí

pliora funt, quam.fi Deus. nos ope gratiae fuae

TANGIIIR

e

in filios non adOptaH"et.

Jle poliut,

necefno

m foii,

$.

1444

l

Porro officia ob bona naturaha, feu ob

beneficium creationis debita aliquando pro-

!

xime Deo praeftantur, faepius vero eidem

L

in rebus creatis exhibentur.

Et ea quidem

Y füpt

Ts (

tum externa, tum interna, maxime vero co-

f

piofa effe debent:.

-neque mens fapïens, ac

frifitm

jutta facile credet, pro bonis praecipuis ul.

Sed de his

timi modi ofücns fatisheri poffe.

Inox.

taxat h

j exden;

Jebemus | l

CAPVT QVARTVM

fügra

Mavmlk

De iis naturalis: veligionis. officiis

quae .Deo

fl

proxime praeflantur.

Jlentilh

gvidu

*

1445

Actus, quos requirit religio naturalis, et

qui ex aliis titulis longe magis exiguntur,

r O

od

*

1446. Praecipue debent effe interni.

raque

*

1447.

Interim tamen eham exterior rehglo tum

rilia B6 |

propter internam,

; &

e

ab d *

1448. 'Fum feipfa debet Deo praeftari.

*

1449. Notabilem vitae partem. Deo effe fpeciatim

DU lL ?

T

dedicandam,

r n* ;

.

I450

Argumentis ex facris literis

"

g['ah

^

I 45I.

Ex coníenfü gentium petitis evincitur:.licet

p P

]^

V^ w uO^ wO v wO u^ [2

.

1452.

Gen's, aut fpecies actionum tam arcte a

gw! |

natura definita non fit.

QV

d*v

am Hm

$. 1445

WW'

*s

ii

20

Tractatus duodecimus

$.

1445.

l

K

Omma, quae toto hoc capxte ex txtulo

tedas.

religionis naturalis pro Deo exiguntur , alie

elimin

no fere loco tractantur: nàm haec jure.po-

tiore éx religione fupernaturali ,

feu ob bene-

nem j

dUtefm

ficia gratiae, et omnium maxime copiofiífi-

meque ex caritate cheologxca, et ex titülo

LUR

K

totius .divinitatis optimo Nurmini funt' debita.

| tf

Quod quidem praevie notatum,vel maxime

velim, ut eorum, de quibus in praefenti ca-

iX

R

pite differo, excclfa indoles, ac fumma vis

Tüm

rite intelligatur.

[i

BU

$.

1446

Wa

Et quidem actus mentis proxime ac po-

(j

tifümum Deo debentur: /piritus enim eft. Deus,

fifh,

et in [piritu, et oeritate oportet adorare eum a).

N

Immo omnis religio exterior non vera reli-

*

gio, fed umbra, et fimulacrum religionis eft,

nifiin quantum haec ortum fuum a rehg:one

interiore ducit,

vel ad eam juvandam, aut

De materiata

coram aliis profïtendam facit.

ejusmodi et ab affectu mentis deflituta reli-

gione intelligenda effe videtur acerba illa ac-

cufatio: populus bic labüs me bonorat: cor autem

eorum longe e[t a me b)

$. 1447

a) loan. 4. 24.

b) Martb. 15. g.

j

Caput IV.

221

$.

1447

i

x titih

Neque ex hoc profanis illis hominibus ac-

cedas, qui omnem exteriorem religionem

jr, il

eliminatam efle vellent, fub obtentu religio-

Ure )

b be

nem interiorem excolendi, purgandi; reipfa

autem ex €0, quod omni religione careant,

piofil

titdl

omnemque in aliorum mentibus extingi opta-

rTent

Aít officia religionis exteriora funt

debiti

1023

neceffaria omnino, et imprimis fine hac reli-

gio interna nec inchoari, nec confervari,

eft C

nec propagari poteft *).

Quod quidem fum-

J V

mum ipfius Chrifti potiffima religionis noftrae

myfteria in fignis exterioribus, ac materiatis

Imsno

riübus inflituentis exemplum evmcxt

n nullum nomen veligionis feu verum, feu falfum

V p

coagulari poffJunt bowünes, mifi aliquo-fi gnaculo-

vum , vel [awamentm um «vifi bzlzum can/omo colli-

J

"TT

gentur c).

n 9g

*) Paucae enim funt juftae adeo mentes, ut fola

nis dl

fümmi entis cognitio easdem efficaciter adigat ad

ea, quae eidem. ex pluribus titulis debentur, mul-

glOIIe

ta.et ardua officia exfolvenda

Pauci quoque ea

, a

intelligendi, et imaginandi vi pollent, ut tantum,

eria

et reipfa fummum momenturm digne capiant.

Plu—

rimum

autem

ifti

| rele

]uvan tur externo appa ratu,

]l aC

pubhus exemnhs, inftitutionibus etc.

Certe fum-

mi Principis. jus, et d1gmt'-s in. exteriori fplen-

quidt

dore, famulitio etc,

minime confiftit :

his tamen

fi careat, et vitae habitu, atque ufu a mediocri

cive haud differat; dlgmtatem fuam tueri, .et de-

bitam fibi reverentiam obtinere non poterit.

H

9- 1448.

e) S. Augu/im. libr, 19. contra Fauft, C, 11..

Tractatus duodecimus

222

$.

1448

|

tl

&

|

mmqu

Praeterea religio, et cultus divinus ob

1

nl

fuam dignitatem etiam exterius fplendere, et

(eatur

tanquam negotium ex omnibus praecipuum

otum

extolli petit

Infuper hoc officium magnifice

pars v

coram alis profiteri nos oportet.

Denique

& tf

fupremus rerum omnium auctor nedum ex

udit

áctibus mentis, fed etiam ex actionibus cor-

p

poris, ac demum ex rebus omnino omnibus

fitta

aliquod cultus ac reverentiae tributum jure

ilrpe

Íummo- petit,

ut adeo, quod jam alibi dixi,

N

religio exterior proxime, feipía ,

et non

T,.

mere in fubfidium rellgloms interioris prae-

Wfüe .

cepta fit.

$.

1449

Et tantum quidem rerum, et actionum

W

w

pondus titulo religionis requiritur quantum

ad reliquos actus, et rerum ufus computari

Qte

mereatur.

i

bi

Duo quippe extrema vitia caven-

da funt

Scilicet ne foli religioni ftudentes,

]i

b

pietati commun:, et aliis- virtutibus, earum-

& |

que obligationibus defimüs; et ne ex parte

NI

tatt

-

adverfa rehqms moralibus virtutibus omnem

petyt

operam dantes, folam primam ac praecipuam

Q

negligamus, vel eidem non ex integro fatis-

BC

faciamus.

Va

Et quidem pro officio hominis

omnium pritmae , fummaeque. obligationi eam

prim

menfuram ftatuere., quae ad Pehquas nequi-

n

dem aeftimari

mereatur,

refugit. admittere

mens aequa, veraeque pletatls fenfu imbuta:

ut

Caput IP,.

223

ut adeo notabilem portionem actuuni, re-

rumque noftrarum Deo tribuendam effe, ra-

hs ol

tioni humanae proxime perfuafum effe vi-

Qere, «t

deatur.

Quia vero decima circiter pars ad

ecipum

totum aliquam rationem notabilem habet,

p

pars vero Óta, sta etc. gravis admodum eft,

)enit

et totum. plurimum minuit, immo ex fua

dum d

conditione velut in aliam transfert: contra

us CO

Vero pars 20ma, aut 3oma dd totum com-

Omnibu

D

parata levifima eft, planeque difparet; re-

iil jUïe

ctifime dici videtur, de jure naturae romam

ji d)

circiter partem actionum, fic etiam tempo-

et tf

ris, et fors etiam rerum noftrarum Deo pro-

j pni

xime confecrandam effe $. 1452.

*

5.

1450.

of

Et quidem hoc juris naturae caput, pro-

ut plurima alia, ex fide, et divina auctori-

uantut

mpuzari

tate robur, et lucem accipit. In veteri lege

tribum Levi integram praeter eos, qui libera

caven

jentes

pietate fe devoverunt, et fic magnam par-

tem populi; ex tempore praeter alias fefti.

t

yt

vitates feptimam quamque diem fibi Deus

petiit.

ymnetd

Et utique non ad otiandum, luden-

dum etc. fed adorandum, et meditandam le-

j pua.m

j lib

gem hos dies a negotiis reliquis voluit effe

vacuos: ex rebus praeter liberas .oblationes,

oniti

primitias, et decimvas- ex omnibus exegit.

gi €3m

neqm'

*

y|

Licet vero iftud argumentum minime teneat:

itter

bic actus , et baec memfura veligionis evar prae-

[bufä:

cepza in lege antiqua : ergo eziam im nova; (illa

Jl

enim

Y

Y

224.

Tractatus duodecimus,

r

fitia

enim praecepta per Chriftum abrogata obligandi

robore dudum deftituta funt), tamen. firma eft

dub

fequens. . ratiocinatio :

bic modus religionis tot

pe

pol

actiones ad eam fpectamtes im veteri lege imnrer

eam, quae Deo, et inter eam, quae. maturae de«

betur , piezatem. evanz. imediae , juflaque menfura

1

dii

ad explendam obligationem naturalem : ergo etiam

t

tales funt im mova lege

Neque enim credi pot-

eft; Deum talem fe colendi modum in priore illo

foedere ftatuiffe, qui fpectato jure.naturae vel in

relipionem , vel nimiis exactionibus in pietatetg

naturae humanae debitam , vel in alias virtutes

ed

peccet. .Scilicet antiqua illa conftitutio non qui-

fiorn

dem lex, doctrina tamen circa jus naturae effe

debet.

Er ne contra vim hujus argumernti dicas,

Wm,

(dem (

legem illam de decimis, de die feptima celebronda

d

et ejusmodi ad legem Dei arbitrariam pertinu fle;

pro parte decima habentur illuftriffima exempla

Ttri

jam diu ante Moyfem, fcilicet in Abrahamo, et

lll

TIacobo

Certe viros illos fanctiffimos et nulla

Qunjo

lege Dei arbitraria conítrictos vel in religionem,

lt

vel in pietatem 'fuis debitam . peccaffe, nemo. fa-

cile dixerit.

D 'g

Denique /'aliquam rerum et maxime

actionum noftrarum portionem Deo proxime de-

On:

Si noftra mentura nof

beri, etiam tu cenfebis.

lo

placeat; aliam defigna: fed eam certioribus ac

poto

probabilioribus notis infgni, alias tua opinione

if e

meam nunquam dejicies.

Aliquam ,

quantum

fieri poteft, verae . propinquiorem religionis mene

ld

furam in re fumme practica, id eft, cujus ufus

W

in fingulos dies recurrit, defignare eft plane ne-

ceffarium. " ldque maxime, quantum ad actus mene-

tis, verum effe videtur: hi proxime pro Deo com-

parati, . mutationi non--ubfunt: licet ritus exte-

riorcs arbitrariae varietati fint obnoxii. Sic facri-

ficia

M

EU

Of

d) Genef, 14. 20f'et 28, 22.

u

P

V Caput | IV

225

t Ob

ficia poffunt diverfas conditiones, ac mutationes

j m d

fubire: actus vero amoris, adorationis etc. feme-

Iz'gioms fil

per funt iidem, neque naturam fuam ita m

Jepe ii

poffunt, ut tamen actus amoris maneant,

utarg

votune d

it mejin

**) Et quantum ad áctus mentis, id eff, quovad ítu«

ergo etii

dium orationis fumme follicitus fit,

quicunque

credi p

animas curae füae commiffas falvas effe

vnl;,

priore d

ine vdi

$- . I45r.

i pietztt

as vt

Sed eadem portio religionis, ac menfura

) non Qu

quie d

inter reliquas gentes non tam exempla, quam

ufum, ac pene confenfum habuit.

Et qui-

nemi d.lk'af,

coerid

M

dem de die Sabbathi, et (ic feptima

Deo de-

dicanda ex Philone, lofepho, et aliis docet

pertinu u

; exemp

iluftrifümus . Huetius

quaeft?ion.

Alnetan,

famo , *

libr. Ill.. C. 4. i fabbatbo vero

x ecnd

poti[f/anum obfer-

vando tantus fuit bodieque

efl plurimaru

". gene.

:g

, hm j

tum confenfus , ut totius. orbis feftum

. & celebri-

tas quaedam bwmani generis

« a

queat; appellari,

'oxime &

Omnino is defüper legendus.

Scilicet. quia

jiurd f0l

tota dies ob varia negot

ia Deo dari nunquam

oribus *

poteft ; loco diei!decima

e, feptima, et prae-

opfnllone

ter ea varia fefta fuerunt defipnata: fvilicet

quanmm

ut hac ratione decima t

Qnis mep-

jus u

Deo maneret integra.

andem temporis pars

n P*

*

qus 1

$.

1452,

Deo CUf*

js &*

. Sed et genus actionum Deo debitar

«

um jus

jc i

"

naturae per omnia haud definivit: licet enim

j

actus mentis laudibus, a

gendis gratiis, ad.

oratione,

ac praecipue amore, immo etiam

fidu-

Vom. IF,

*

ii

k

226

Tractatus duodecimu;.

fiducia et defideriis etc. conftare debere ra.

tio ipfa doceat; et etiam, quantum ad actus

ü,

externos, magnificam cultus, fummae reve-

bet

off

rentiae profeffionem, omnisque honoris figni-

nat

ficationem in genere praefcribat, ipfos tamen

foly

ritus, et honorum exhibendorum infima ge-

fici

nera non determinat *), Unde de jure na-

bus.

turae non tenemur aedificare templa, inte-

[

ros dies Deo dedicare: poffent enim ex fin.

10f

gulis diebus certae horae, et pro exercenda

publica religione aliqua regi

O

:

nis plaga, —publi-

Ca fora/,: fylvac etc. ftatui *).

$

D

*) Quod fi enim gent:es in civitatem xcoiverint; de

D)

jure naturae requiri crederem , ut Deus etiam

publico confilio, et non tantum privata pietate

colatur.

Secus enim non iantum jufto minus co-

Ms

leretur, fed infuper publicus Dei neglectus in ali-

Id tamen

Du

quam ejusdem ignominiam redundaret,

fimpliciter, et antequam gentes fuo arbitrio ali-

l lus

quam civitatem conftituerint; item antequam cer-

b g

ta religionis forma juffu divino e. g. per legem

*

evangelicam fuerit introducta.

?

et fic ex folo jure

iu

náturae praeceptum effe crederem, ut fupremo

I

Nümini ex fingulis rerum creatarum generibus ali-

b

qua proxime, et ex titulo naturalis caritatis, et

T

religionis impendantur: e. g. a quolibet homine

certa portio actuum, temporis, loci, fumtuum etc.

) u,ä

Nihil enim aequius, nihil magis cognitum eft,

quam ut eidem ex omnibus aliquod tributum ex-

É 141,

folvatur, qui omnium finis, et rerum omnium eft

conditor.

Et ifte quidem mentis noftrae fenfus

non exX arbitrionoftro natus effe, fed absque omni

electione feipfüm animo noftro offerre videtur.

De fingulis autem opportunis in locis agam.

Non

t

OE

Caput V.

227

befe t

'Nor; tamen adeo definite ex Hngulisrhiscle, pue

d actu

ta, ex tempore, locis etc. certam portionem de«

W IN

beri dixerim, ut per aliud, ad religionem fpectans

9ni g

officium non queat füppleri, fi gravis id faciendi

05 Go

ratio urgeat, et alia dein in eo majore copia ex.

fima p

folvantur. Sic e.g. qui fumtibus in religionem

faciendis non íüfficit, poteft facrificis , oratiopi-

jure d

bus etc. id compenfare,

Solos tamen actus men-

tis, feu orationem per aliud

ja, i

neri

non poffe, dicam alibi,

quodcunque fupple?i

yerceni

j publi-

CAPVT QVINTVM.

De iis veligionis offciis , quae Deo in rebus ab eo

yeiit; d

crealis exfolountur; feu de

us elt

pietate naturali

u peat

in nos a.l;'oque.

pinus (

1453.

Pietas in nos, al

s

qs 14

Deum redundat,

ioqü,e creatüuras demgm in

ld arit

:

1454. Unde ad religione/m perfingti*

piri d

quam

1455. Nemo quippe in jure fuo exiflit,

v

filo j

1456. Hinc oificia, quae aliis praeftantur, Deo,

in cujus jure exiftunt, folvuntur.

fipreni

rpis a

ï

1457. Haec ergo pletas non eft illa ca

iads, *

m $. 1358. defcripta.

:

;itas proxi;

Joriit

$

1459.

Etenim haec pietas no

fed dignitate naturae nititur.

n carigate theologica,

m e

1459. Officia pietatis hu

tU i

negantia,

jus.funt aut gjentia, aut

ynidit d

j Ial

$.

1453.

ge 01

videti

if

Iam ea oflicia pertractanda veniunt, quáe

N

quidem ex jure naturae, et ipfi Deo deben-

2

tur,

us d

228

"Tractatus :duodecimus.

tur, ita tamen,. ut eidem non proxïme, fed

quidem

in ipfis rebus creatis impendantur,-et in re

fübditu

bus conditis ipfe earum conditor honoretur.

üitus;

Sunt autem ea officia, quae pletatem in fe-

minus |

ipfum, et in alios homines, ac

kdenique in

jre fü

nan,

re»s quasvis -conþi-*tituunt.; '

D

l ]

$. 1454J

& N

Aít cur haec officia ad genus religionis

DN

referuntur,. cum tamen ad pietatem natura-

lem ac proin ad officia homini debita

rtr

fott

3

cia

edem

nere aperte videantur? |.Sed ommia o

ác obligationes fuam indolem ex €o titulo

y

|/

hauriunt, ex quo debentur.

f

Omnis vero titulus debendi creatus fuam

n

Q

originem refert ad. liberam. aliquam volunta-

D

tem, 0.1433. ut proin officium illud ei de-

W

mum debeatur, cujus voluntas illum titulum

D

praeftitit. lam titulus, ex quo officia pie:

tatis in nos ipfos, aliosque debemus, absque

omni dubio eft dignitas naturae rationalis,

D

quae certe ortum íuum et proxime quidem

lbb

q

a divina voluntate accepit: ut adeo totum,

EAC

de quo hic agitur, ili debeatur, .a quo to-

N

tum defcendit.

Scilicet totum, quod es, a

?tli

n

Deo eft conditum: in quem ergo laus crea-

at

tionis, nifi in folum creatorem redundabit ?

tht

0j

0

$.

1455.

q M

Scilicet non fumus in jure noftro, fed

toti alieni fumus.

Immo in jure noftro .ne-

)

qui-

Caput V..

220

üme, &

e m

