quibus db

tudo, quae Apoiítolorum et ipfius Chrifti fen-

tentiam ex fonte, ut ita dicam, tam pro-

pinque haufit, eundem mire confirmat.

Id

p Optdid

quod vel mediocriter erudito notiffimum

eit *5,

uae quidem auctoritas locupletifli-

ma eft, praeceptum Chrifti de frequenti ad-

modum communioqne effe laþum.

t

f

l

lriti d

.. *) Tuvat omiffis quam plurimis pauca teftimonia ad--

Ícribere.

Et quidem gravis auctor ex faeculo

JUCOuD

quarto fe offert, qui fequentià fcribit 2) : bonum

—

a ol

eft , et utile quotidie communicare, et participem

jp du

fieri corporis, et fanguimis lefu Chrifti.

Nos

quidem quater in feprimana , diebus dominica,

ip n

AMercuriz, veneris, et fabbati, atque aliis die-

viltus i

bus, quando alicujus martyris memoriam celebra-

atut, ^

245 , communionem accipimus.

Quod autem tem-

pore per[ecutionis Chriflianus , cui presbyteri,

)TaLiafüïä

g P

[

aut miniftvi copia mom efL , propria mamu commu-

nionem fumere abs ulla dubitatione renentur,

"

nulla: alia. demonflratione opus eff, quam quod

id ipfum uf conflamti, et amtiqua comfuetudine

ftabilitum fit,

Omnes. monacbi , qui deferta ba-

bitant, ubi presbyteri non funt, communionem

apud fe fervanz, et Juis mamibus communicant,

e[imtun

Alexandriae , et in Aegypta plerique laiei domi

gon J

Jàae affervant

Et id utique tempore pacis, quo

n

Bafilius vivebat, et extra omnem perfecutionem,

ia

g

Notiffinum pariter eft illud 8. Ambrofii D):

Accipe quotidie , quod quotidie tibi proftt, — Sic

g

vive, Wt qnuotidie mervearis accipere,

Qui non

m

yt

4

3HeY €«

P

"T

) mml!

4) S. Bafíl. epiftol. ad Caefaream.

moii

) Libr. $. de facrament, C. 4.

u

RAa

120

- Tvactatus deciinus; |

mevetur quotidie accipere , mon. meretur .pofi an-

flütia

num accipere.

Et fane experientia docet, eos,

qui non nifi in pafchate communicare volunt,

BU

omnium difficillime ad communionem admitti poffe.

l.l ptw

In Ecclefia S. Ausuftini quotidianam commu-

1 j

Tieral

nionem in ufu fuiffe, colligitur ex ejus libro fe-

cundo de fermon. Domin.

1 7

Immo innuit

tiote

ibidem, in Africa quotidianam communionem vix

tibo f

fine fcandalo potuss omitti.

Illud: |Quotidie

t

comimunionem percipere mec laudo, mec vitupero,

n

certe non eft fententia S. Auguítini: licet, ego

cutm aliis S. Au

-] fiti

adícripferim.

guítino eam impe?ite aliquande

| gt

f

$. .1336-

CUU

hriy|

Neque ex lege divina, quae de frequen-

; Wf

te communione datur, hac te eximes, quod

L

te indignum effe judices.

Nam ideo nemo

a legé immunis fiet, quod ad eam implen-

dam fe ineptum reddat.

Qui ad finem tene-

tur, ad procuranda omnia auxilia obligatur,

quae jufta, et in ejus poteítate funt.

Et

quidem ad f, Communionem, fi exacte loqui

velimus, plus non requiritur, quam ut quis

in ftatu gratiae, id eft, a peccato lethali liber

exiftat.

Ad quod qüidem quisque aliunde,

et non attenta communione eft obligatus.

$.

133t1.

Alterum pro frequenti communione argu-

mentum petitur ex imbecillitate noftra, qua,

ad peccatum proni, ingenti, quo identidem

munia-

^

L d

Caput. XIIL:. —

T2l

qui

muniamur , fubüdfoï magnopere indigemus.

Qt, 6

: VOLUN,

Nam per hoc liberamur a culpis quotidianis, et

t of

a peccatis mortalibus praeferoamur :

r

'out fupra

V

erum hic

1 C

jam ex "Tridentino dicebam.

3

iterato ad experientiam teftem omni excep.«

o inni

tione majorem provoco, quod divino hoc

)neta Yi

cibo frequenter refecti plerumque, et fi forte

Quarià

unicum poenitentium genus quandoque ex-

vitupr

licet «

cipias, vix non omnino omnes in perenni

gratia degant. Qua in re ad experientiam,

liquand

et teftimonium. omnium facerdotum, *qui diri-

gendis animabus conftanter occupantur, fe-

curus provoco.

Quot vero, et quamdiu a

gravi lapfu ii fibi temperent, qui a divina

equen

, quo:'

menía diu abftinent, non juvat definire *).. -

*) Quöt gravium peccatorumkfe'reos faciunt, aut

| f

i

aliquam faltem partem in iis habent, qui con-

feffiones audire nolentes, vel etiam data opera

at

communionem diffuadentes, aut'impedientes po-

Jigut

pulo chriftiano primum,.et efficaciffimum falutis

(

[

auxilium rapiunt !

d

Sed abufüs, indignam praeparationem , et ne-

f qu

Ício, quaenam alia caufantur: quafi vero, qui ra-

rO communicant, ii meliorem difpofitionem affer-

j bet

jund

rént, et non longe pluribus vitiis obnoxii vive-

rent,

Non eft ex eo tollendus rei ütiliffimae ufus,

Qu*

quod in eum aliqui abufus fe infinuent: alias re-

rum fere omnium uíu abítinere, aut certe eum

raro admodum adhibere deberemus; et inprimis

cibi rariflime adhibendi forent, eoquod cibis fre-

quentiffime abutamur.

a

Scilicet abufus, falvo ufu,

tollere oportet,

s

Saepius etiam adverti, eos

/potifïimum ab'-

(idem

afum, aut debitd minorem circa hoc facramentum

J

5

revé-

J

I22

Tractatus. decimus.

reverentiam .accufare, qui alias circa facra frigi-

[aeþe |

difimi, et circa cultum ac reverentiam religioni

qui

impendendam pene nulli funt.

Scilicet non amor,

hi f

aut ftudium erga hoc facramentum, cujus nullum

fenfum habent,

fed animus a íacris generatim

averfus facit, ut communionem frequentiorem

diffuadeant.

À

$.

1332.

W

bt

Omnium maxime coelefti hoc robore in-

diget juventus, fui incuria, et aetatis fuae

Quan

hii

levitate*fimul, et ardore lapfüi propinqua.

Wr

Incredibili experientia doctus, tuto afferere

fat

audeo, adolefcentem adhuc integrum , --et

àdli

baptifmatis nunquam hucusque violati deco-

fies |

re infignem primaevam innocentiam fuam

Qu

ope menfiruse communionis, diu ac conftan-

Per come

Qu

ter confervare nunquam folere.

Va

munionem octiduanam, aut faltem in alternas

W

hebdomades repetitam fervantur multi. Hu-

jus vero facramenti ufü frequentiori ex ulti-

fi

ma corruptione reparantur ex jam lapfis in-

numeri.

Et quidem quam primum eo usque

emendati fuerint, ut ad hoc facramentum

faepe,- ac continuo admitti queant, multi

)

conftanter adeo vincere folent, ut illius mali,

quod antea furori non erat abíimile, dein-

]i

Scili-

ceps vix fenfum habere fe, fateantur.

p

cet fedat , dum in nobis manet , Chriftus faevien-

t

iem Tembrorum legem d).

Et fiquis non tam

li

faepe

4) S. Cyrill, Alexaudr, libr, 4 in. Ioan, C, 17.

Capilt XIII,

123

r frg

/Zzeþe modo, mec tam acerbos fentit motu;, g;acias

lr

agat corpori, et fanguini Domini, quoniam vir-

0 m

Qs nullr

Pu$ facramenti operatur in iilo &). -

gen

Uentitu

$.::1393.

Atque in rem hanc ea veritas recolenda

eft, quod primaevam innocentiam tueri, et

ore i

baptifma nunquam violare, et quod lapfi ali-

quando, et eximde poenitentes ab omni le-

js i

thali peccato fibi temperare omnino tenean-

pI

tur

feret

Atque ex hoc alia, eaque certa obli-

gatio nafcitur, qua tot auxilia ad hunc finem

n,-c [

at

adlibere debemus, ut a gravi delicto immu-

nes nos fore, prudenter fperare liceat. Nam

faati

yoltu

quale illud animi propofitum eft, cujus exe-

quendi fpem prope nullam habemus? Certe

t u

T

vitae noftrae rationes ita ordinandae forent,

ut eae confuetum vivendi morem multum

j D

Y

Y il

fuperarent,

D

p[js J

. 1334.

| Usque

enturm

Si vero ad copiofa, et in pugnas ancipi.

g

tas adeo fuffectura auxilia comparanda obli-

gamur, obligamur, inquam; nunquid prae re-

[

liquis illud arripere debebimus, cujus efficacia

gtl

prae reliquis maxima, et ad tuendam gra-

( |

tiam potiilimum facta eft?

Nam hoc Sacra-

] ii

ur, fed

Amentum eft inftitu—tum, ut non moriam

j

Jamper

"

e) S. Bernafd, fermon, im coen, Dom.

m

124

' Jvactatus decimus.

de,.

femper . oivamus . in Chriflo f); Deni'qkue ufum

hujus Sacramenti ad gratiam perpetuo fer

üfen

tht

vandam fimpliciter effe neceffarium, Chriftus

diferte teftatur: amen, amen dico vobis, mifi

um

l

fito

manducaveritis carnem . filii bowninis, et.biberitis

ejus fanguinem , nom babebitis vitam im vobis g).

| Ui

His vero,,et in toto illo contextu Chriftum

| at

| tyli

de Myfterio altaris locutum fuiffe, Concilium

—

Tridentinum, et Patres

MP

, prout alignde— nofti,

COR

ubertim teftantur. .

| quie

| tehe

$.

1335.

| tuum

Licet vero hujus Sacramenti frequentandi

Wf

WUU

tanta fit neceflitas, et obligatio; aliqui ta-

men ab eo jure abítinent, aut neceffario ar-

centur: qui tamen plerumque ab hoc officio

0*) N

V

immunes haud funt, eoquod fua culpa ab

l

eodem prohibeantur.

Aliqui tamen vere ex-

cufantur, qui longi itineris, negotiorum,

aut alia gravi cau

f

à illud omittere, aut potius

l

differre coguntur.

CW

$.

I556.

OTI

It-aQue a divina hac menía vi juris divini,

aut potius vi juris naturalis arcentur omnes

peccato gravi irretiti: tantam enim purita-

tem cum ffóeditate tanta commifcendam non

efïe,

Y ) Tr?den'tin. Seff. 1.

£) loan, 6, 54.

ä

"4

Caput )XIII.

125

t vfin

eITä; jam ipfa ratio docet. .A quibzlls.' parum

tuo fe

differunt, qui identidem in gravia peccata

Chrity

relabuntur: horum enim poenitentia eft am-

li, j

bigua admodum, faltem fi lapfum deinceps

hii

futurum ipfimet praevideant*). . Si qui tamen

0015

a Vita perverfa ita redeant, ut fe jam non

hi

peccaturos arbitrentur, hos reverentiae, et

qciliüt

amplioris poenitentiae caufa ab ufu hujus fa.

cramenti arceré poteris.

Si tamen- eosdem

: Dolt

comimunicare volentes, mox admittas, id

quidem magno illus patrifamilias exemplo

tueberis, qui redeupnti prodigo filio fuo vie

tulum faginatum ftatim. occidi juífit, cum

ontati

peffimae frugis fobole fplendide mox epula-

U t

:

tuür ;!S.

10 af

ofici

*) Si vero omnes eos a f. Communione pfoh&bere,

] 2

voles, qui tua opinione in grave peccatum pro-

et o

lapfuri probabilius videntur ; tunc etiam ex inno-

centibus hucusque, non nifi raros divino epulo

ZiOI'UfIï,

dignos judicare debebis,

Nam ex omnibus, quo«

potllh

rum tu-confeffiones excipis, et qui hucusque funt

integri, quotus quisque ftrenuus adeo, et aliis

circumflantiis tam probis eft munitus, ut eum per

Omnem vitam a gravi noxa liberum, et, in pri-

maeva innocentia moriturum effe, probabilius con-

fidas? Nonne hac ratione a baptifmo infantibus

livini,

conferendo forte abflinere debebis, ex quibus,

Jl

nifi in infantia, aut brevi poft moriantur, rari

'urifä'

funt, quorum im gratia perennis conftantia etiami

tuo judicio non fit fumme ambi£ua? Denique fi

immapia, quibus vita noftra eft involuta, peri-

ls .

cula etiam ipfimet poenitentes pervideant; locum

adhuc habet conatus ferius, ac folidum non pee-

candi dgcretum. Nam faepe ad fpes minime cer-

t38

126

"Tractatus. decimus,

tas inens humana vere contendit, ef acres moti

ii

raro pugnae pro victoria multum dubia fuüfeipiume

Iti.

tur: ad fola ea, quae certo non funt futura, prue

Qua,

dens conatus non poteft intelligi

Quae quidem

nedum ad facramentum Eucharifliae, fed vel ma-

L

();

xime ad i'acrfzmemum pue:nitentiaei notare juvat,

g,

-

p

if |

$. iää?«

lil

atitt

ui vero ab omni gravi peccato fibi con.

dli

CU

ftanter temperant, ad. octiduanam commu-

W

nionem adimittendi, vel etiam inducendi funt.

hm

Neque enim eorum mihi fpiritus aliquando

Cont

|

mbit

probatus fuit, qui non nifi raram communio-

nem fuadent

Et quidem quantum ad eos,

! üpit

(

hn

quibuscum mihi agere datum eft, tales frigi-

diffimos eíffe, ut plura non dicam, qui fre-

dj

quenti )communioni obfiftunt, reperi.

T

; W

$.

13230.

Hic vero ad propriam cujusque experierne

tiam. appello.

Homines itaque a gravi pec-

]

cato liberos induc ad octiduanam communio»

dte

nem, et fimul ad vitanda 'etiam minora pec-

Qn

p

cata fvite ac frequenter urgere fatage, et

brevi videbis, hos ab omni fat deliberato

j lii

| fan(

piaculo abftinere ftudere.

Quodfï vero eos$

naevos, qui nobis non fat advertentibus, aut

Ti

m

quandoque etiam fuüb pleniore cognitione ob-

repere folent, fi, inquam, tales ad aliquem

a divina hac menfía excludendum valere- ve-

]

od

lis ; tunc; ufum Euchariftiae, et jpfum; qu

ge

l

"——

- Caput XlIL —

127

E65 f

defüper datur, praeceptum divinum fuftu-

fifeipiut.

liti. Cum enim nemo fine peccato fit, et

r

& quiddt

quid, /i dicamus, quoniain peccatum mon babe-

] vel i

wmuisy ipfi nos feducimus, et veritas in nobis non

4

ef/ i); generatim nullum, et omnium minime

? j

eos, qui fingulis menfibus, aut omnino fin-

gulis duntaxat annis communicare petunt,

admittere poteris. Denique fi ipfos Domini

bi COf

difcipulos non in ultima coena (funt enim,

Qmimu

ui in enarranda hac contentione Évangeli-

if

ütit,

am putent non ita ftricte tempus, quo ea

qui

i

contigit, obfervaffe ) de primatus honore

Juhllh

ambitiofe contendiffe velis; in aliis tamen

(] &0

capitibus a Chrifto reprehendebatur, et ha.

: ff

J

bebant fane fuos. naevos.

Nec propterea

M

tre

diviniffimus hujus. Myfterii

auctor 1lis illud

negavit.

uae Chrifti benignitas maximo

utique iis em

ngmento fuit.

5

$. ..1339.

erielt

Illud quoque haud intelligo; quomod05

1 pe(:'

doc

nuno'

ente id Concilio "Tridentino, vi hujus. Sa-

cramenti a culpis quotidianis liberemur 1), fi jani

] pCC'

m ó

praevie ab omni culpa immunes effe debe.

Imnus,

Certe

viri, qui noviflimis temporibus

berdt

en

fanctitate . ce]

J

ebres fuerunt, toti fuerunt in

frequentia Sa

cramentofum inducenda: primo-

]5, aUC

p 0

rqm vero faeculorum Patres aliunde conítat

fre

"Ab

/ 3) 1. Toast, t, 8,

l) Sejf. 7.

T

d

"

128

Tractatus. decimus.

fr!equentifïïmam, et multis in locis etiam quo-

tidianam communionem induxiffe. — Et uti-

hi

que non ignorarint viri fapientiffimi, omnes

(60,

pafüm fideles a quavis levi culpa puros haud

munic

eífe.

praoy

$.

1340«

tr?

.Neqiie immodeftus, aui in fenfüu proprio

j Dema

abundans cuiquam videbor, fi argumentum a

fs v

t

quotidiana communione fumtum ad commu-

41 &t

nionem octiduanam transferam, quoad eos,

lm

dui.a gravi peccato conftanter abftinent: et

| lims,

maxime quoad eos, qui conatum etiam con-

| Yeto]

tra levia adhibent.

Neque illam frigidorum

B

cantilenam occinas: res zanta nimia ufu vilefcit :

! lidof

in ianta frequentia eidem praeparaio mon prae.

f d

wititur: leoia peccata obflant: demique mifi pa-

fs f

tens in virtute progre[Jus cernatur , frgque-ntz' com«

munioni vitium fube[Je;: prudens fu[picio eff.

j

$

1341.

Q

Sed generatim inprimis refpondeo: haec

Merpi

in frequenter communicantibus plerumque. non

Tem .

contingere.

Et utique regula, ex qua agere

&

Lii

oportet, ex iis, quae plerumque fiunt, capien-

m

da eft. Si vero ex quibusdam abufibus le-

Qdei

gem generalem ftatuere velis, omnium pene

1133

rerum ufum fuftulifti: eoquod nulla res fit,

Cnt

qua homines non frequenter abutantur. Sci-

ïreq[

licet abufibus adverfari, non legitimum re-

Wt

rum neceífariarum ufum tollere oportet: ne.

Teq1

ffunt.

li

que älïi huic praejudicium inferre po

$. 1342-

z

av

Caput XIII,

29

um qu

$.

1342.

E u

Tam ad fingula accufationis capita refpon;

, 0D0à

'0s Dl

deo. Et inprimis quaero, an in raro com-

municantibus major reverentia, diligentior

praeparat!0, et puritas cordis major habea-

tur ?

Utrum horum facilius ad communio-

propti

nem admittis, eum ne, qui ante plures men-

ntum

fes, vel omnino ante annum confefus ' eft,

EOTTuT

an eum, qui ante octiduum adfuit? Puta

d &t

femper plerumque, et fi regulam ítatuere ve-

n &

limus.

Aliquando facram communionem ex

m Q

vero fubmiffionis fpiritu differre non accufo:

idorit

ed hoc remedium frequenter adhibere, per-

atf

niciofum eft femper.

Per hoc fpiritus ardo-

prael

rem adeo non accendes

P

. ut potius ipfum anj-

;

d

Imnis frigus. inducturus fis.

jti m

gft'«

$ 1343.

Quod fi in frequentes. communicantibus

certos aliquos in virtute progretfus requiras;

« lodl

iterum tenta alumnos tuos, num poft rario-

, noi

rem communionem generofiores, et ab omni

agere

etiam levi peccato magis remoti fint.

Cave

apïell

tamen, ne levibus hucusque peccatis gravia

"3

deinceps fuccedant, et quidem in juvenibus

1 pene

maxime,

Quodfi vero frequenter communi-

lj Hf,

cantes rarius peccent; tunc utique peccatum

N

frequentius vincunt, ac proin etiam varias

l]

virtutes per hoc ipfum frequentius exercent:

?

n

frequentius autem virtutem exercere, nifi

[

me omnia fallunt, eit idem, ac in virtutibus

!

Tom. 1V.

4:

pro.-

130

'vactatus decimus.

J

prlogredi. Denique fi haec omnia omitta-

K

mus; verum manet, utilem, ac neceffarium

[

eífe illum cibum, quo mors arcetur, quo

a

vita ac vires confervantur: nam fi talem fub-

1

trahas; deficient paulatim vires, ipfa non

'

l

raro morte fubfccutura.

f

fí

h

$. 1344.

j

Sunt denique non nulli, qui communio-

0i

nem etiam octiduana frequentiorem petant.

f

Atque circa hos praeter hucusque dicta at-

|

tendendum eífe, puto, an imprimios fpectata

cujusque Écclefiae difciplina, ac moribus res$

D

ejusmodi noxiam admirationem non fit ex-

K

citatura: et quidem diebus feftis haec non

1

facile timenda eft. Et dein prudenter, et

1

arte aliqua explora, qua potiffimum ratione

ad toties petendam communionem movean-

tur.

An non vanitas, inanis aliqua alios,

aemulandi cupiditas, vel

qui hoc faciunt,

alia levitas reapfe fubfit.

Quodfi a levibus

abftinere fatagant, eosque folo fe cum Chri-

ífto. conjungendi defiderio agi deprehendas;

tunc famule facerdos! hosce hofpites a con-

vivio nullatenus arceas: quos ipfe Dominus

voce propria, id eft, per purum gratiae mO-

tum invitat.

Praeterquam , quod in his non

modicus fe amor prodat, utpote quos defi-

derium Cbrifto potiundi, et finis huic Sacra-

mento proprius urget *).

*) Quodfi

Caput. XIII. -

13I

: miti

*) Quodfi quaeras, quae fit optima fe ad tantam

eeffanig

rem praeparandi ratio; refpondeo , omnes preces,

W. 0

actus virtutum, et maxime theologicarum , quae

jJem li

animo fe ad hoc myfíterium praeparandi exercen-

tur, plurimum. illuc conducere.-

Dein puritas

la 1

conícientiae magnopere curanda eft,

ita ut etiam

leviores naevi follicite evitentur, vel per cón«

feffionem , aut alia . poenitentiae Opera, quantum

fieri poteft, eluantur,

$

Sanctitas divina

. et maje«

ftas infinita utique vas puriffimum,

in quo reci-

piatur, jue requirit

' Denique tertio et. maxime

m

omnium prodeft perfecta caritas, qua me

ntem no-

u

ftram cum- divina voluntate per omnia confor.

t.

qit d

mantes foli jam Deo vivere, id eft, in omnibus

fola ipfi placita deinceps fequi ftatuimus.

Hoc

at

rIDu 1

bus f

j

eft enim fibi nihil relinquere ,

fed fe torum dare

ei, qui in facra communione

fe totum nobis im-

iM

( a

pendit.

Idque faciendum magna laeti

tia, et quan-

rec 00

tum Deus dederit, fecuriffima confi

lentia ,

[

ab omni fol

quae

j

g

licitudine longiffime. abfit,

Perfecta

ff

Ípes, et abfoluta caritas hominem cum D

eo plene

l ra On

conjungunt

o

Ved

In ejusmodi mente facrame

ntum hoc

nullum jam reperiens obicem

» tota velut vi fua

J al

lh

agens, ftupendos effectus edit

»

Totum hoc bre.

16 Y

viffimis verbis complectitur piiffi

mus auctor: Ego

Jeribus

Jfm; cui te totum dare debes, i

ta, ut jam ultra

; ht

zon in te, fed in me abs

vivas m),

que /omm' Jollicitudine

)endQS!

Illud tamen hic addendum

. miram hanc animi

4 eu

pacem videri faepe in noftra

f

poteftate haud effe,

[ny

dum variae circa ftatum con

nes, perturbationes ,

Ícientiae follicitudj-

jne 10

defectus. devotionis, immo

ingens animi frigus c

ommunicare volentem non

raro fatigent.

y

Quae quidem animae noftrae. ho-

r'

ftis folerter inge

rit, ut facram communionem: vel

5

2

impee

") Libr.. 4. de imitat, C 7.

Quodü

I

L

Tvactatus. decimus.

impediat, vel' certe perturbatiorem reddat, l;ene

gnarus, quanta ex ufu hujus facramenti detri-

M

mentà contra fe oritura fint.

Quandoque .tales

1fu

moleftias etiam - Deus immittit, ad nos puriores

p

exinde reddendos.

Ob ejusmodi autem moleftias

Quae ]

facra! communio nullatenus. intermittenda: nanm

exfoli

ad eam, quam bic defcribo, praeparationem fuffi-

Tdia!

ciunt fola, et ficca mentis-decreta, quae eo pu-

1 qui

riora plerumque funt, quo àb .omni fenfus deli-

cio magis remota fuering.

t

CAPVT DECIMVM QVARTVM.

| wmm

Re;iguï caritatis

fpecialis actus , breviter re-

| forqi

cenfentur.

fimul

&ïiorun

1345. . ld -alios caritatió fpe;ialis actus pertinet

Qul

etiam

b

1346.

Vita contemplativa,

— M

düm |

1347 — 50. Quae injuítiffime v

j

idi pefxditur a qfli-

fenfi

busdam.

«

I351. Cultus quoque Dei exterior fe ipfo aequie

ä

fet

ritur,

I 352.

Fere ficut externa fidei pfofemo eft ali-

quando necefliria.

1353.' Magis tamen requiritur cultus mentis:

1354. Quo vel maxime fpectat illa de Deo exi-

Ti

&f'nte* laetitia,

tht

g

1355. n quam reliqua in/( Deum officia definere

videntur.

Quo

Áf

1356., Confummatio gradii hujus aeternae felicitae

tis eft propria.

0i

fl

:

1357. Adhortatio ad caritatem Dei,

DO

$. 1345-

i ]

e2

Caput Xl V.

&dt, D

$.

1345*

meni det

'Ad caritatem hunc fpecialem, prout jam

doque

Qs puri

fupra dictum eft, pertinent omnia officia,

m ml

quae Deo proxime, et ex titulo divinitatis

nda: 0

exfolvuntur, feu' totus 'atriae apparatus.

(onem li

Talia funt facriticium, «adoratio, . et-

uc p

enfus &

pleraqqeg

quae fub anixïe religionisiveuiunt,r

d : 1343.

þxTö![D

Atque huc vel maxime referenda eft eita

contemplatioa , feu ftudium eorum, qüi fe to-

r 10

tos cultui divino dedicant.

Hi:jam foli Deo

famulantur, dum reliqui facrae, vel naturali

peïüwä

aliorum utilitati fe impendunt.

Nihil autem

apud multos tam damnabile, et delpectum

adeo habetur, quam hoc ipfum vitae genus,

dum antiquis, et etiam modernis,- qui recte

IT

fentiunt, venerabile, et prae vita activa, quae

ad hominum utilitatem com

o i

r

fecta, ac nobilig aeftimatur.

) ea' aü'

$.

1347.

(us:

-Et Ífane h'orium' fententia veriffima. Eft:

"E

nam omne humanum ftudium ex eo, cui fa-

mulatur, pretium accipit:ac proinde illud,

dennüfv

quod nobiliffimo: officio. fervit, pariter nobi-

liffügc«dum effe, neceffe eft.

Nam nifi in ab-

i

ominanda Deiftarum placita concedere velis ;

facile dabis, longe magis intereffe, ut Deus

pro fua dignitate colatur, quam ut homini-

bus

n

3

-

-

134

Tractatus decimus.

buS bene fit. Priüs illud dHïcium infinito

divinitatis titulo nititur: dum hoc pofterius

Ti

ex fola pietate hominibus debita defcgndi;.

quont

Qüon

1549.

tec C

$.

Te(ci

Dum vero ejusmodi homines de inerti

otio accufant; divinam majeftatem, aut certe

| tb

fi €

cultum eidem debisum negant, per illam di-

vinae [cripturae féntentiam | condemnandi:

Tib

fit

filius bonorat patrem , et jervus domimum [uum:

fi ergo pater ego fums ubi bonor meus, et fi do-

"minus cgo fum, ubi eft. timor meus a)?

]

Iu

$.

1349.

(ieat

Fruftra hos de otio poftulant. Qui enim

bt

primum ex omnibus officiis explet, et omnes

J Wi

vitae fuae rationes ad id confert, plane otio-

eup

fus non.eft. . Qui fe totum ad curandam mi-

que

liam, ad levandos aegros,. ad alios erudiene

dos impendit, eum a delicto otii facile ab-

folvitis: nunc eos condemnatis, qui ad Deum

digne colendum fe totos dant.

Et tamen hi

vél ex eo, ut alia omnia omittam, vobis

M

V

maxime opportuni funt, quod ingentes illas

lacunas, quas in debito Dei cultu vacuas re-

fla

Du

linquitis, pro vobis utcunque æ:xpleantt

u

Ín

$. 135o.

eM

!

a) Maxlacb. I. 6.

*

I35

Caput. XIV.

| infinin

$.

1350.

polerig

Illud quodue minime attendunt, quos et

fcendi;.

quantos hac fua criminatione condemnent,

quorum füblimitatem, et excellentiam nos

nec cogitando quidem aífequimur.

Denique

nefcio, quam fententiam de triginta primis,

je inet

iut Ceft

quibus divinus Redemtor nofter vinit, an-

nis, et de tot noctibus, quas idem ultimis

ilam ó

Ya

vitae fuae annis in oratione tranfegit, dicturi

fint,

i futt:

"MTO

$.

1351.

Iam cultus divinus generatim in exterio-

rem, et inieriorem dividitur ita, ut illé non

tantum ad fovendum cultum interiorem per-

tineat, fed ut feipfo, et proxime Deo de-

i ent

beatur.

Et corporis, et animi Dominus eft,

t o

unde ab utroque juftum cultus tributum jure

ne ot

exigit: et qui utrumque condidi

i

t, ab utro-

lam D

qrue jure honoratur.

d

$.

352.

jfe d*

Deun

Scilicet res haec eodem modo, quo offi-

yen li

cium fidei, fe habeft.

Non fufficit aeternae

vobi

veritati affenfum animi etiam firmiffimum prae-

as i"?i

flare, fed quandoque requiritur infuper, ut

j5 I

bunc etiam exterius cum certo vitae peri.

lto

culo generofe profiteamur, etfi fides interior

fne tali profeffione integra perítaret: quia

1

exterior fidei confeffio feipfa non raro eft

praecepta.

Neque dicere audebis, divinae

La

veri.

ss

* Tractatus deaimus.

136 PA

veritati plus, quam toti divinitati a nobis

jt 2ete

deberi,

cundii

Deum

$.

1353.

, e

uafnvis autem cultus Dei exterior, et

jm d

fu^

t

'nfus cadens feipfo requiratur; prae hoc

puudi

tamen: magis neceffaria funt obfequia, ac de-

Duis 1

votio ments:; nam /piritus efl Deus, et eos,

t j

/

/

qui adorant eum., in ,

piritu et veritate oportet. ad-

&O

orare b).

Huc jam ardentes animi noftri in

Wnte

Deum affectus, et maxima pars eorum fpe-

C

ctat, quae fub nomine orationis accipimus,

[0[115 |

quam frequentem,^ac prolixam. effe, .vel ex

Tatur:

hoc capite neceffe eft.

De hac tamen ubee

r pr

rius in proprio eidem tractatu- agam.

Hic

Wle i;

»

H

r

id folum, quod faepius jam notavi, repetere

w

i

T

juvat, fcilicet faluti plurimorum vehementer

Ti

timeri pofle, qui, alias honeftiffipe viven-

m

In

tes,.in Deo digne colendo defecerunt.

judicio enim, reliqüis praeceptis rite exple-

tis; quoad hos primum, et maximum, quod

eít de cultu divino., pene vacuum adparebit,

Yile

$.

I

^

3

54

W

w

-Huc quoque vel maxime fpectat fummus

Q

de

ille nofter in Deum amor, quo de Deo exi«

ftente, et de tanto, quae in eo dantur, bo-

i [n

norum omnium cumulo vehementiffime ex-

timm

m

ultamus, et cujus demum ope Deo plenimme

in

P) loan. 4.'?4,

EEE

Caput XlV,

137

11 li

in aeterna patría aliquando fatiabimur, [u-

cundiffimus hie- affectus erit perfectillimus in

Deum amor, quo eiderh (ummum bonum, id

eft, teipfum volumus: et quia tantum bonum

eriot, d

jam habet, irmmo ipfusmet eft, erit nobis

prae i

gaudium confummatum ,

vi cujus demum

T

Deus nobis erit omnuia in ommbus.

'Talem

, H

etiam in hac vita inchoare omnino oportet:

Uriet d)

et mentem ad grandem hanc fapientiam prae-

t d

parare poterimus ex fummo illo, quod ipfe

n fpe

Chriftus docuit, principio: memo bonus, mifi

Cpimus

fous Deus c)

Cum vero voluntas tota fua

,vUd

natura ad bonum facta, non nifi honum velle,

en u

ac proin non nifi de bono gaudere queat;

) H

vide jam, quid velle, aut de quo exultare

jpettn

poflimus, nifi de folo Deo.

Fallitur, ac de-

moentt

n

mum in nihilum recidit omne

: Viv

extra Deum terminatur,

gaudiu,m., quod

, d

: eip

$.

T5537—

j QUi

Hic te non nihil, et obfcure filtem per-

Ifb

videre arbitror, ficut omnia mere propter

Deum funt, ita omnia noftra in Deum, et

-

juftitiam officia reapfe in hoc unicum de Deo

exiítente gaudium ultimo definere.

Et licet

m

) (

de eo in tractatu. de generali caritate, feu de

f, U

Jummo. genere. oirtutum , "tapit, "ultim. tractave-

p U

rim, eo quod reliquorum omnium apex fit,

jl

fua tamen natura hoc gaudium ad caritatem

3

r

u

. chanc

€) Luc. 18. 19.

158

: Tractatus J—ecimus.

hanc fpecialem pertinere videtur. Hic jam

habitat pax illa, quae exfüperat omnem fen-

U

fum, et quam nulla verba, fed fola experien-

tem.

tia nos docere poteft. Quo magis vero in

lort

hoc amoris genere profeceris, eo plus ingens

affectuum tuorum diverfitas in unum coibit,

b

0i

et fedato omnium defideriorum tumültu, ac

juvi

tota cupiditate tua in pleniflimam fatietatem

abeunte, tui ipfius jam feliciter oblitus ex-

li eju,

Ui

climabis: datur Deus: et boc in immen[um

ffiat.

Pal

DUE.

$.

1356.

&t

0 jj

Verum talis amor, et gaudium purum

adeo, ac confummatum fere foli aeternae

beatitudini, quam ipfummet conftituit, eft

| 4

proprium: in praefentis vitae turbine illud

explicari audientes fere.nil nifi inania verba

percipere nobis videbimur.

Ab iis vero,

qui longa virtutum exercitatione feipfos per

poliverunt, et quorum fpiritus acerrimis pro-

bationibus purgatus eft, tanta laetitia velut

per nebulam confpicitur, et. quandoque pri-

Nobis id fo-

moribus velut labiis guftatur.

lum fufficere debet, veriffime dici, quando

dicitur, de Deo infinite effe exültandum.

Haec porro exultatio nunc jam tanta debe-

ret efle, vel certe aliquando erit tanta, ut

mentis noftrae omnes reliquos fenfus fupe-

ret, et tandem penitus extinguat.

Qs- 1357-

Caput XIV.

159

Wi m

$.

1357.

n fey

Ultimo denique ad fpecialem hanc carita-

peria

Vet0 10

tem vehementibus Spiritus S. verbis te ex-

hortari velim: £erribilis Dominus et magnus *e-

j g

| Coli

bementer ,

et mirabilis potentia ipfius.

Glorifi-

iltu, &

cantes Dnmmum quantumcunque potueritis, fu-

at

peroalebit: énim ad/mc, et admirabilis magmficen-

QUs &

lia ejus.

Benedicentes Dominum exaltate. illum,

quantwm — pote[lis

major efl enim ommi laude.

a

Exaltantes eun replemini virtute, me laboretis:

Ti0n enim comprebendetis.

Quis videbit eum, et

enarrabit ?

Et quis magmficabzt eum , Jicut. eft

ab initio d)?

pu Vff

fernae

d) Ecclefrafl, 41. 30. et feq.

]d

e Tj

| veni

vt

[os p

co—sacna ANMES ilftumasoa o

g pro

vehit

pll

1d fO

lk anä

;ndüm

b

d

l. Ü

li

0'1

TRA-

9)

ia

U

f

TRACTATVS VNDECIMVS

RE

hag

DE CARITATE PROXIMI

PROVT. EA EX

CARITATE DEI EIDEM DEBETVR,

g

*

CAPVT PRIMVM

Abï

Je cáritate, quae proximo i amoris divini

ln

debetur,

CI'lpJ

l

P

I358.

Ut exphcetur, quomodo caritas De1 cum

T

i

ila proximi conjuncta fit,

1359. Aliqui relacentem in proximo Dei imagi-

i

nem,

E

—

Tan)

$.

1360.

Ali mentem ratlonalem,

vel capacitatem

obtinendi vitam aeternam, aequalitatem naturae,

n

aut illud Chrifli:

N

onmza, quaecumque vultis etc.

affignant :

tlite

136

Rectius ftatuitur divina beneficentia , feu

lh

amor, quo Deus proximum diligit.

l

Q

1562

Definitur haec caritas

Inde

3

(

1363

Sequitur r. hoc officium Deo exfolvi

j

36 1.

2. Res homine inferiores caritatem nullam

Inereri

1364;,

Bene vero s. Angelos homines etiam ini-

micos diligendos efï"e

M^ u^ M^ uO^ u^ u^

1366. Atque hoc praeceptum ex caritate Dei na-

Tit

fcitur,

li

$. 1367.

ER

Caput 1

141

1567.

Uride tenemur eis generatim F. bene velle,

. 1368. Debemus 2. figna benevolentiae commuma

exhibere,

I$

1369. 3. Inimicis reconciliari,

ï

: I370-

Non vero tenemur damna nobls ilata re-

mittere,

pA H

$.

1371.

Debemus etiam dlhgere n0s,

$.

1358

bfoluto tandem in re morali eraviflimo

egotio, et caritate Dei, ijd eít, omnis

dioii

honeftatis apice, nefcio, an fatis exacte de-

fcripto, ad caritatem proximi, id efl, cuique

homini debitam transgredimur; immo in ca-

ep Qu

ritate Dei plenius explicanda remanemus:

eoquod proximi, et Dei caritas fit eadem,

| n

atque ex eodem fonte defcendens.

Labo-

rant DD. in adfignando hujus noftrae obli-

KCtttit

gationis principio; feu potius in inveniendo

naturta

nexu caritatis hujus ad caritatem Dei;

five

tj &

|

|

aliter, cur ex eo, quod Deum dllxgamus, eo

, B

ipfo etiam proximum fine novo interveniente

titulo diligere teneamur.

Et quidem primo

(quod femper facilius eft) aliorum opiniones

oppugnabo, exin vero propriam referam.

h

jl

$.

1359.

? 1

Et qurdem aliqui adfignant pro titulo ca.

g

ritatis theologicae eam, quae in proximo re-

lucet, Dei imaginem, adeo, ut amando pro-

ximum

jl

N

I42

Tractatus ufndecimusf

!

ximum non tam hominem quam Deum velut

phr

D

in viva ejusdem effigie revereamur.

Atque

:

in horum fententia de amore proximi fere

)

eadem, quae in cultu facrarum imaginum ob-

tinent.

Verum aliquid cum Deo fimilitudi-

nis datur etiam in animantibus, et in rebus

quibuscunque: et tamen ex communi fentene

tia ne quidem minima portio caritatis iis de-

betur.

g

$.

1560.

Alii ex amore Dei etiam proximi dilectio-

nem per id derivant, quod proximus ! men-

tem dico rationalem quamcunque) aeternae

K

haereditatis nobiscum capiendae aptus exi

tD

ftat: quem proin tanquam fratrem et ejus-

R

f

dem parentis cohaeredem diligere teneamur.

Sed capacitas aeternam felicitatem capiendi,

i

PU

immo ipfa aeterna felicitas bonum aliquod

ld

creatum funt, ut proin caritatis theologicae,

Ve

qualis eft amor proximi, titulus effe haud

(sl

poflint.

Debet autem eadem, diligendi pro-

ii

ximum, et diligendi Deum ràtio eífe: alias

ldem

1l

non idem, fed diverfus amor foret.

