usque ad tempus patentis praegnationis non

| p

nifi unico cop

E

Y

uletur ; pater ignqrari non

potett.

| d

hibett

$. 1576.

] acttt

Ts

Alii plures easque diverfas rationes con-

tra hoc vitium accumulant. Sed generatim

Deebut

id, licet a doctoribus etiam circa alia Officia

fieri foleat, non recte fit.

Nam unicum ac

fimplex offcium non nifi unica ratione, aut

if f

titulo nititur: multiplex.ac diverfum effe in-

cipit, quando diveríos obligationum titulos,

juri fi

ac velut bis natu

mnibu;;

i

;

m duos pro íe natales idem

accil

officium ufurpat.

"

-

e act

; hs

$.

IT Tes

yicartà

jtratà

— Ego in priore editione titulum juftitiae

contra peccata, de quibus hic tractatut, affig-

'ohibiü

atl

nàvi, peccatis vero contra naturam pieta.

tem ac reverentiam facultati generanti debi-

tam oppofui.

Hanc jam nomine caftitatis

infgnivi: illi vero priori officio de vitanda

fornicatione, adulterio, juftitiam , feu jus

(l

tird

müfma

effe oppofitum dixi, eoquod per tale delictum

quis corpore alieno non quidem abutatur,

j d

attamen fineé praevio jure, et fine legitimo

ebu

I;;acto're non fua, e-t fic inique utatur,

| prO

cel

] f

| Tom, IV. |

&T

pml

$. 15725.

d

d

338

Tractatus. duodecimus,

$.

1578.

UI

AWCere

Nam comtabam

'actus ifte extra matrl-

af p.

monium eít ma]us, in matrimenio áutem ho-

finten!

neftus.

lam matrimonium, quantum ex' jure

lg

naturae, eít merus contractus, et jus ali-

i ]

quod ex illo contractu . ortum.

Igitur ,tota

t QUo

tali$ coitus malitia 'folo contractu, et'jure

oticat

inde obtento: purgatur.

lam d(.mque illa

lonine:

malitia debet effe contra jus,. et contra jufti-

lt a

tiam, quae malitia folo jure, et pacto tolli-

( n

tur.

Quod patet in exemplo: fiquis rem

tuam ufurpet, is peccat: fin conventione ali-

) No

qua jus illius rel in eüm transferas; ille re

fati

Nun-

bon

hac utendo jam non'amplius peccat.

E

qu1d peccatum illud erat contra jus et'jufti-

vt

tiam, quod conftituto exinde jure definit effe

Tet

peccatum? Et fie demum fornicationem, et

fere

alia bujusce generis peccata non, ca[htatx, fed

Vis

juftitiae adverfam docebam.

L

T«

u

$.

1579

Hic jam. aliquid indignationis oriebatur

ab iis, qui.per folam pietatem in prolem ma*

M

litiam fornicationis haud recte exphc.arl, pro-

1 tor

be noverant *), aliam infüper rationem ex

umj

jure naturali venientem nefcientes ;

quos

(erte

praetérea argumenta, quibus doctrinam meam

fier:

everter ent

deftituebant.

Aft amici ahqul

T

fedata, et aD omni adverfa affectione immuni

AC M

voce interrogabant: nonne ex tua doctrina

Qf

oimmne

um

m

- Caput, X. Vi:

339

omne jus haf'citur ex pacto? Neque aliud

1 oAl

facere poteram, quam ut hoc concederem:

j

nam pietas nativa, et jus pactitium ex mea

ütem lj

'

fententia conftituunt duo illa membra, in

| ef jit

quae genus virtutis moralis proxime dividi.

ju d

tur. Tum vero pergebant: unde ergo, aut

tur f

'

ex quo pacto jus illud eft natum, quod per

.

e

fornicationem violatur, praecipue inter duos

;iquel n4

omines,.q

L

uorum neuter alterum usque ad

ym j

tto 00

ilum actum viderat, nec ullum cum eo pa-

ctum inierat aliquando?

QUs

tione d

^*) Nonne hi omnes ipfimet hgec peccita non cafti-

M

]

bf

tati, fed pietati in proles adverfari reapfe dice-

p

c N;h'

bent? | Aut qualem titulum cóntra haec peccata

T

ffignabunt, qui non.ad aliam, atque a caftitàte

& us

diverfam virtutem fpectabit ?

Scilicet reapfe ipfi-

(init e

!

met hanc caufam a foro cafüitatis ad aliud transe

ynett,

ferebant: ego autem id non re tantum

. fed et ver«

lu

[

bis faciebam.

Si feripfiffem * ornicátio

!

n

eft pece

catum caflitati ex titulo jufitiae adverfü

ome

nes tacuiffent: licet per hoc naturam cafti

jutftitiae inepte '«.admodum confudiffem,

ts ét

&

&)*X'

df

$. 1580:.

nebt

J

em r

| 'Ad grave hoc argumentum -cögita'bam.;

af pm

&n non pactum aliquod generale, et a toto

humano genere.conftitotum afferere liceret;

ym d

, quüa

Certe fundos, et res alias dividendo, et fie

f mæm

generali conventione jura rerum, quae antea

| 4

j

communes erant, invecta fuerunt.

Àn non

dici poffet, nedum bona fortu

ae, fed etiam

oC ii

bona corporis, ac pudoris communi pacto

ol

2

farta,

340

Tractatus. duodecimus.

farta, ac tuta effe juffiffe totum genus humae

num? Pactum, et jus inde ortum naturae

Et

humanae pene coaevum, certe usque ad pri-

Tam rerum geftarum memoriam pertingens

itte f

effe videtur.

Sic bellum a filiis Ilacob contra

ompi -

Sichimitas, et poftea a Graecis contra Tro-

Yactlo

JIout €

janos, et a Sabinis contra Romanos in caufa

violati pudoris geftum exempla fat illuftria,

T08

lt hor

et antiquillima funt, quibus vetuftiflima gen-

tium contra illéegitimum corporum uíum core

Jrfitje

ventio evinci videtur; ut adeo generale ali-

CU

quod jus corporum pacto communi conftitu-

Ntius

tum haud ex vano confinxerim.

um h

ilis :

T ii

$.

IS8I.

Atque fic mihimet ipfi utcunque fatisfacie-

J n

3

bam.

Aft ex intervallo cogitabam: fed quid

Yi

fi gentes vel res nunquam divififfent, vel fal-

f

tem pro integritate corporis nibil ftatuiffent ?

f

An tunc promiícus coitus' approbandus erit?

Ü

Al

WXLel ftatuamus extremum in hoc negotio ex-

eibpltm, fingamusque 'non nifi duos diverfi

Q

fexus hommes effe conditos, quorum alter-

uter infüpér mente captus ineundi contractus

feu matrimonii conftituendi omnino incapax

fit.

Dabone in hoc cafu homini fanae men-

'Ontr

tis licentiam, alterum fua duntaxat volun-

lt im

tate ad actum generationis adhibendi? .Non

aufim fane.

WUZ;

l V

fit

$. 1582.

x

m

Coput XVI.

341

s huny

$.

1582.

ia

* Bd pxl

Et tamen ante omnem conventionem, et

ante rerum divifionem rem-quamlibet absque

TUnga

) COf

omni aliorum confenfu. ad ufus meos fine

nT

piaculo adhiberem.

Scilicet, re$ quaelibet,

n CU

prout ex manu conditoris exiit, ad ufus hu-

ufiri

manos generatim pro quolibet eft facta: fo-

lus homo eft tantae:dignitatis, ut non pro

ima f

um qu

-homine, fed proxime pro Conditore ipfo fit

factus *) Unde injuriam facit homini, aut

ne i

conft

potius aliquod impietatis genus in hanc nati-

vam hominis dignitatem committit,

qui fuo

folius arbitrio utitur homine, quah xüe pro-

pter illum effet factus.

*) Egregie huc facit teftimonium S. Auguftini fupra

(osfat

$. 150t. laudatum.

Quo docet, omnia per aeter-

nam fapientiam, mentem vero etiam ad aeternam

fed t

v

[

fapientiam , alia tamen non nifi a2 hominem effe

facta

etfi per aeternam fapientiam fint facta.

Vif

Unde haec tanquam res noftras ad arbitrarios ufus

us &

j

adhibere omnino licet, quod in homine, utpote

o €

qui non eft propter nos, longe aliter eft

dN

] jl

$.

1583

p

i

incip

Quare demum peccatum carnis, quod non

contra naturam effe dicitur, definio, ita, ut

p n

qu

J

fit impietas contra dignitatem bominis ex eo com-

N

tri[Ja, quod quis eo ad actum generationis fua fo-

lius voluntate utatur , quafi is, «velut ves vatione

deflitutae , propter illum bominem e[[et conditus

Ij'gzr

X.3

$. 1584

342

Tractatus d'u./:odc-cimus.

x

C

g.

1584.

Ex hac definitione eruitur, haec peccata

Dr p

non juftitiae, aut faltem non foli juftitiae;

prout antea, cenfebam, fed potiflfimum pie-

$n

tati adverfari, eoquod nativam hominis digni-

g

UI

tate-m V*iolenht-.ï

us

lt«

^

$.

1585.

[i8g

diti

Confequitur item, actus ad hoc genus per-

äläïl

l)

tinentes a fua:malitia haud purgari, etfi pars

v

altera confentiat, nifi confentiat in unicum

| I5

hominem, eumque perpetuo retinendum, et

10j

10)

nifi demum omne impedimentum quo matri-

monium dirimatur, abfit.

Impedimenta enim

u

ligaminis, quod vocant, et alia quaevis con-

B

:fenfum omni efficacia fua exuunt.

( M

i

*),Nam impedimenta non tantum.illa, quae funt

juris divini, fed etiam ea, quae ex jure humano

detcendunt, faciunt, ut confenfus fit nullus, aeque

ac fi non :adeffer..

Iam . alterius. corpore fine ullo

E

ilius confenfu uti, eft ipfifümum illud peccatum,

&tl

jj lgu

quod S. 15843. definitum fuit,

QOncuj

Tl

3 4

an——— HARD di EEi

Quo

fatto

&nfi

t

tf

Vs

CA-

n

Caput XV'II

2

4

[]

3

CAPVT DECIMVM . SEPTIMVM

pecci

De peccato fornicationis , adulterzz, ftupri, in-

Uftl

ceflus, ac Jacrilegii,

Uf D

$.

1586. Ex data definitione fornicationis mtelhgltur

nis d

ejus malitia,

1507. Quae major eft, ac fit furti, detracuoms,

ut adeo ex fe refarciri nequeat.

:

1588. Definitur adulterium, ejusque malitia often-

ditur.

Ü

Ieus

"i

1589.

"Quod, etfi quantum ad ipfam injuriam re-

, ef

i

päj

i

parari nequit,

] n

ï

1590 — 92

Ob laefionem tamen in bonis fortunae

n

nonnunquam inde fecutam difficilem fane reftitu-

tionem exigit,

jo 1

mta t

1593. Exin jam ftuprum,

evis (

1594-

Mox inceftus,

ä

1595.

Ac facrilegium huc quoque. pertinens defi-

niuntur,

qii

jre u

$.

1586

J[is, 4

i Ti

Ex definitione $. 1583.

ftatu fpeciatim in-

j pu

telligitur fornicatio ,. quam alias definiunt effe

concubitum f[olüti cum foluta: ejus tamen mo-

ralis definitio eft, quod fit genus impietatis,

quo folutus corpore folutae ad actum gene-

rationis fine legitimo, ac valido ejusdem con-

fenfu utitur *)

Nam tal

corpus manet non

tantum ex pacto aliquo, fed ex ipfa condi-

tione, ac natura fua ahenum, id eft, ad tuos

ufus non deftinatum.

*) Di-

(

Y4

344

Tractatus. duodecimus,

*) Dices: ,,foluta nullo impedimento irretita, et in

.actum libere confentiens non amplius manet

»aliena. |Confenfus ejus eft efficax: .nam nullo

,»,laborat impedimento.

Et tamen a peccato for-

,,Qicationis immunis non eít ergo nondum plene

»indoles hujus peccati eft explicata.**

Refpon-

deo: Mulier ab omni impedimento libera vel con

fentit in. omnem vitam, vel non. Si prius; tunc

I

jam adeft matrimonium, ac proin inter tales ceffat

Cutior

fornicatio,

Si vero non in omnem vitam huic

li

adhaerere promittat; tunc confeníus eft nullus,

donui

ac proin tale corpus tibi nulla ratione .fit obno-

fs a

xium, Nam matrimonii perpetuum , indiffolubi-

lemque uexum primus bumaui generi$ parvens di-

ht M

vini fpiritus inflinctu. promuntiavit, cum dixit:

QU q

boc mumc os ex offibus meis a).

Scilicet ut ma-

àd aj

trimonium .poffit éffe fymbolum ilius unionis,

quam Chriftus habet cum fua Ecclefia ab' ipfo

*)P

nunquam repudianda: matrimonia in hac Dei pro*

Y

videntia debent effe perpetua. — Licet vero. inter

impedimenta matrimonii doctores non recenfeant

ï

voluntatem ad tempus duntaxat aliquod contra-

hendi; haec tamen voluntas eff verum impedi-

mentum jure divino jam in paradifo conditum.

Nam talis voluntas confenfum facit irritum, omni-

que effectu , ac jure eundem deftituit.

,,Aft non-

.he fic fornicatio cum confentiente non juri na-

.turali, fed divino duntaxat adverfaretur: eo

»Qquod confenfüs ad tempus jure. divino arbitra-

»,ri0, non jure naturae effet nullus? * — Sed probe

notandum, aliud effe, quae rere, quo jure con-

fenfus temporarius fit inefficax, ét aliud, quo

jure fit prohibitum, re fibi non fübdita uti.

Illud

defcendit ex lege a Deo in paradifo lata, et non

nifi per fidem cognita: hoc vero étiam folo na-

turae

&) Tridentin, fcff, 24. in doctrin, Sacrament, matrim.,

l

[

[

Caput. XVII.

345

m

turae lumine cognofcitur, Sic pactum ex privata

I f

hominum voluntate conftituitur: 'pactum - vero

20 u

aliquando conftitut

'Cat0 f

hibetur.

Lïm violare, jure naturali pro-

um plt

Nf

$. -1587.

vel cüt

s; tUt

Infuper ex $. 1 583. habetur: mälum forni-

les qt

il

"

cationis deterius eíffe furto, ac detractione,

um t

levius tamen homicidio.

Nam per illud non

t nuls

bonum fortunae, aut honoris, fed his nobi-

Áit otte

difh

lius aliquod bonum corporis violatur *). Vio-

arti d

lat porro bonum corporis non primarium,

n d-

aut ad propriam vitam , fed fecundarium, et

et u m

ad alienam vitam pertinens.

niionh

ab i

*) Pro illata hac injuria ( nam in hoc cafü etiam

Dei pte

volenti fit injuria) compenfatio nulla. debetur, eo

to X |

quod bonum corporis reddi non queat, et bona

ocenli.

fortunae nullam ad bonum corporis rationem ha-

| aontt

beant, et fic hanc jacturam nec ex parte com-

inpé

penfare queant,

Eum duntaxat cafum quidam

)db

excipiunt, quo quis ficta, aut ex quocunque ca-

j 0*

pite irrita matrimonii promiffione ufum corporis

obtinuit.

Em

In hoc enim cafu volunt, ut praeftito

juri l

vero confenfu, eum, quem perfide antea fub-

ur: ?

traxerat, .fuppleat.

Et quidem pietatem.ad id ur-

ambite

gere, facile concefferim: jus tamen ftrictum nec-

ipit

dum pervideo.

Alia vero detrimenta circa bona

g d

fortunae ex tali dolo fecuta refarciri debere, om-

j, U

nes fatentur.

Aliquando tamen éx praecoci con-

W r

]

jectura dubium aliquod mihi obortum fuit, an

e f [

non poft fornicationem etiam fine praevia fraude

jv

commiffam detur obligatio ineundi matrimonium,

nifi altiores rationes obítent,

t*

Nam fornicatio eft

impia laefio circa bonum corporis, et matrimo-

at

nium ef'c'jus in corp

us, ac proinde pertinet ad

v'y 5

bonum

—

Jvactatus . duodecimus

246

bonum corporis: ut adeo compenfatio circá bo-

eft,

num corporis fieri omnino queat

Sed. utique

haec nova, et omni auctoritate erunt def(tituta.

e0

L]

conj

$.

1588.

(

i

at

Ex eadem doctrina $. 1582. etiam intelli-

juria

g:tur malitia .adulterii: quod.eft ufus corpo-

*

ris, quod non tantum ad ufüm adulteri non

eft deftinatum, fed infuper alterius juri eft

obnoxium *)

Unde continet hoc crimen

totam malitiam foxmcatxums, fed etiam in-

juftiHam juri inbpocentis conjugis irrogatam,

Et quidem fi alteruter fit conjugatus; voca-

tur adulterium /implex, fi vero adulter uter-

que fit conjugatus, erit adulterium duplex:

jita

eoquod tali crimine duorum innocentium con-

Ie

jugum jus violatur **)

O

t

*) Vel fi haec adulterii «definitio non . placeat; ad-

hibe vulgarem , qua dicünt

adulterium eft coitus

C

inter duos, quorum unus, vel uterque eít con-

bo

jugatus

Tit

**) Neque injuria adulterii purgatur per licentiam

t

conjugis fuo conforti tale nefas perpetrandi da-

tamO

Cum enim confenfus matrimonii ex.jure

dit

divino debeat effe perpetuus, et cum unica tan-

tut; talis licentia agendi cum altera eft nullius

roboris, ut proinde in cafu adulterii etiam vo»

lenti fiat injuria

Ef

$.

1589.

De

Ye

Equidem omnis injuftitia ex communi do-

r

ctrina inducit obligationem reftituendi, id

d

eít,

Caput XV1I.

347

citti t

eft, illatam injuriam compenfandi: quia in

d Qtqut

(ritütà

eó genere bonorum, circa quae adulter fuae

[

|

conjugi injuriam mtuht, id. eft, in bono cor-

l

poris nulla compenfatio poflbilis eft; ideo

ex communi fententia pro- fola adulterii in»

jttel

juria nulla reftitutio debetur.

Corph

*) Iure tamen humano. ac divino innocens conjux

n ol

adulterum potePc ab . ufu matrimonii repellere,

jri d

immo etiam ab ejus fe habitatione feparare, Non

Qrma

enim tenetur fidei oflicia exfolvere illi, qui fidem

turpiter adeo violavit.

Jam m

gätdm,

$.

IDQO-

YO

r Ug

Verum nedum jus in corpora, fed etiam

du

jura fortunarum per crimen adulterii graviffi-

f co

me non raro violantur.

Si enim peïhda

uxor prolem ex adulterio conceptam pariat;

talis proles fumtibus ignorantis mariti edu-

&t

ji e0i

catur, et cum legitimis filis non tantum in

g a E

bona materna. fed etiam in bona illius ma-

riti

ex quo tamen nata non eft, hereditatis

jeentiim

titulo fuccedet

immo non raro totam here-

ndi (

ditatem fola, et haeres unica capiet

& J

nulil

$.

1591.

j V

uare impia ejusmodi mulier

ejusque

adulter ad omnia haec damna reparanda te-

nentur.

Et fiquidem alteruter ex adulteris

vel non poffit, vel certe nolit, fuam par-

m d0'

tem conferre, alter tenebitur ad totum red-

dendum.

Et quia uxor ejusmodi raro poteft,

eff,

tantum

348

Tractatus duodeþimus.

tantum praeftare, quantum teneretur; de-

ibd

bebit faltem , quantum fpoteft, fatisfacere:

five

e. g. oeconomiam folertiffime gerere, ex bo-

nis fuis marito, et legitimis filiis omnia, quae

y

poterit, legare etc.

Et ad haec adulteri

tenentur, nedum quando proles aliqua. cer-

to, fed etiam quando probabilius folum eft

gä

adultera: nam in dubio tantum, id eft, in

pari .caufa . foboles ex matrimonio potius,

j

quam ex adulterio nata effe judicatur.

€. 1592.

I

Non tamen adulteri obligantur ad feipfos

A

Brihi

prodendos, neque per difpendia famae bona

1 te

fortunae refarcire tenentur.

Neque. debet

l N

mater filium ejusmodi in vitae genus facrum

ftudiofe inducere, fcilicet ut nihil, aut pa-

JIoy

Wne

rum ex haereditate capiat: nihil per ratio-

qdett

nes facras hanc vitae conditionem amplecti

eidem confultum fit.

Semper quippe imbro-

brin

Inq

bum eft facrum feu donum gratiae aliquod

(dem

ad fines mere naturales, etfi de fe honeftos

It

fel

referre. De quo alibi.x

1

$

1593.

Inter vitia.carnis poft adulterium fpeciali

aliqua malitia infectum. eft ftuprum. . Quod

eft violebtus ufüs mulieris invitae, et con-

tra ejus voluntatem *). .Ab hoc crimine pa-

enta

DUN

rum differt raPtus, qui definitur viol

: ab-

- Caput XV'IL

349

t d

abductio foeminae reluctantis five libidinis,

ficert

five matrimqniiv contrahendi caufa.

X

ex bo.

") Stulprumwtafnen purioris latinitatis fludiofis om-

, Qu

nem illegitimum mulieris ufum denotat: eoquod

dulteri

fornicatio fit vere non admodum latina.

Praeter-

4 (

quam, quod Komani matrimonia perpetua effe,

m

ignorantes ufum mulieris in unum, aut plures

d i

actus confentientis, vilem potius, quam fc

effe, arbitrarentur,

e?le&um

poti

$.

1594.

Inceftus eft acceffus ad . mulierem fangui-

ne, vel affinitate junctam inter gradus a jure

feift

próhibitos, - Immo fpecialis haec malitia etiam

: Doti

in nefando ejusdern fexus.uíü contrahitur.

debe

Et quidem eo major eft eadem malitia, quo

SCrur

propinquius illud cognationis, vel aflinitatis

t p

vinculum peccati auctores conjungit.

Sic

nl

deterius eft cum forore, quam cum confo-

qplecti

brina: peccare.

Unde gradus conjunctionis

(mbro

in confeffione probabilius exponi debet: fiqui-

jquo

dem peccans tunc, quando peccabat, fatis id

yeliol

intellexit.

..*) Inceftum cum, reverentia"proprio fanguini de-

De

hoc tat

bita, et fic cum pietate pugnare docent.

nen ubeyius agitur de impedimentis matri-

1nonii,

)æä

]

$.

1595.

con

Denique inter peccata carnis aliquod ge-

p

:

|

ent

nus facrilegii recenfent: eflque actus vene-

reus

d

&

g

a

Tractatus duodecimus,

350

j ió

reus ab eo admiffus, qui voto. caftitatis ad.

ftrictus eft. . Cujus quidem malitiae fe reum

NI

etiam ille facit, qui etfi ab omni voto liber

(

cum €o péccat, quem hujusmodi votum te-

net: utpote quem in committendo facrilegio

proxime adjuvat.

f

*) Voto caftitatis fe Obftringens corpus fuum Deo

velut dedteat :

jam re Deo devota abuti, aut eam

Thfelh

CQ

violare vel facrilepgium , vel certe peccatum rclie

gioni adyerfum efc

t0pl

&t 1

LU

CAPVT DECIMVM OCTAVUM.,

[un

fu

De. actibus . carnis zmperfectzs. -et fpeczatzm

-de cogitationibus.

g !

]

adl]?[e

$.

15906. Àctus imperfecti eadem ratione caftitati ad-

Qp

verfantur, ficut perfecti,

T

$.

1597 ,

Siquidem . delectatio inde hauf*ca fit venerea.

Trita

$.

1598.

Inter- facultates hominis eft phantafia,. et

EM

haec caftitatem per fe non laedit.

$

1599. Minus adhuc :«eandem laedunt cognmones

-puri intellectus, et decreta voluntatis in 1e fpes

ctata.

ttb

I600.

Appetitus vero animalis contra eandem

lQ

pugnat.

fpet

I6OI.

Qui tàmen frequenter parum obfervatur.

hür

g

1602,

Atque hi actus imperfecti omnino gravzter

&l

prohibentur,

n

ä.

1603,

Unde delectationes morofae fic dictae . funt

l.

peccatum, grave.

3j

5 16040

o Caput XHL .5

35x

s |

$, 1604, 'Cujus gravitas pro diverfa qualita-fe perfo-;

narum. creícit,

IQ ;

fibet

$. 1605. Illufignes ex fola phantafía ortás reprimere

m

confultiffimum, nþn tgmen apc?r Íe praeceptumi eft.

]ept

$.

1596..

? o Y

Ex bucusque dictis e& maxime ex $.1583.

üt enm

intelligpuntur actus imperfecti, quales fünt

n d

tactus, afpectus, ofcula, delectationes fola

Copitdtione conceptae. Scilicet omnia haec

ejus funt indolis, ac malitiae, cujus funt illi

/

actus perfecti, 'quorum imperfecti hi aliqua

fünt initiz. Sic delectatió capta ex eodem

j

fexu eft contra naturam, delectatio quaefita

ex homine conjugato participat de mialitia

adulterii, et fic deinceps.

Natm delectatio

at Ü

capta ex perfona confanguinéa, voto,. aut

matrimonio ligata, jam eít actus exterioris

nerea

iniium aliquod, icet mens fe delectantis

li [

actum externum haud intendac,;,

d

,

$. isgyj.

10105

xil

i[od

Atque haec fatis clara futit: illud äutem

ambiguum non raro eft, guaenam delecta-

piu

tio, aut quinam imperfecti actus:.ad venerem

fpectantes caftitati adverfeptur. : Cum enim

tU

bümana natura variarum ille cebrarum capax

ite

exiflat, multum intereít, ut. ede, quae ad

praefens negotium fpectant,.clare defignen-

fut

tur, ]taque in homine, qui mens "fimul, et

animal eít, quatuor facultates notare opor-

( ob

tet:

Tractdtus äïtodecimus.

352

tet: quarum duae ad cognitionem, alige vero

| at

- (ecer

duae ad gppetitum fpec;ant.

k

3

$. 1598 :

M

Itagque homo phantafia: eft praeditüs,' quá

brutorum inítar cognitiones animales conci-

Ddl

ddem

pimus.

Iàm hae cognitiones etfi circa res

bamus.

turpes verfentur, ex fua indole ad venerem

fnt j

haud quaquam pertinent: alias de talibus nun-

Oi

quam liceret cogitare, aut differere.

|

l d

fine praevia imagine phantaftica non datur

tt fae

plerumque rationalis cognitio. Dicitur ta«

um

inen ex fua indole: nam ex imaginibus re-

rum turpium in phantafia formatis alia quae-

«

Eü, P

piam facultas faepe inflammatur, cujus d.eini

dctus caftitati. vere contrarii funt.

à

DT

dppet

-

gice

$.. 1599. .

QUan

Alia porró in homine 'pdtentia eft intel.

teo

lectus, quo nos Angelorum inftar cognitio-

üp

nes rationales, judicia, ac unius ex altero

1 ii

At

deductiones edimus.

Cui accedit voluntas

rationalis,-qua rugfus fere, ficut Angeli, libe-

Yul

N

Q

ra decreta concipimus.

Iam nobilium harum

facultatum. actus caftitati haud funt inimici:i

dem

actus enim venerei animales funt; ac proin

foq

fui originem in mente rationali habere nul-

latenus poffunt.

zquidem voluntas libera

frequenter officia caítitatis violat: fed non

proxime per libera decreta, bene vero, in

quan.

E

gf

m

Caput. XVIII..

353

VAU

quan*tum' ce

.

rtum

lquempiam actum ahimalem

decernit.

d

$.

1600,

*

Supereft igitur appetitus animalis ille ani-

5, Qu

COr(

malis phantafiae naturalis focius, utpote quem

u

itidem communem cum aliis animalibus ha-

bemus.

Hi porro appetitus animales varii

eperett

funt in nobis, Sic datur appetitus edendi,

Us uD

Nat

dormiendi, vindictam fümendi, grata viden-

di, tangendi etc. Inter alios datur in homi-

l at

t u

ne facultas, et appetitus generandae fobolis:

qui maxima delectatione inftructus, et poft

büs t

; que

peccatum voluntati rationali obfequens haud

eft, ac proin hac invita periculofillimas pug-

[sdäï

nas non raro excitat. Unde hic potiffimum

appetitus Patribus ac 'lheologis fub concu-

pifcentiae nomine venire folet.

Et quidem

quando haec facultas in motus, et actus ex-

- t

li

l

teriores prorumpit, hi quidem facile fua fe

turpitudine fignant: fed quando iidem in fen-

enito

gite

teri E

fu interiore haerent, ab aliis delectationihug

"

animalibus aegre fecernuntur,

Sic ejusdem

J

p

vultus pulehritudo delectagonem natüralefh,

l hbe

.&ut veneream füfcitare poteft.

Amor. ejus-

furuf

dem pérfonae poteít modo efífe

mm!ch

inodo vero turpis,

»naturaiis,

pïOJ

t Qu

jiet

j 00l

Tam perceptiones interiores verbis ?ecre

et non nifi

propria experientid définiuntur:

qUäH'

Ton. LV.

quOes

Trastams duodecimus.

354

nicne

Q£1omodo enim tibi explicabo fapofem mali

icrio.

granati; fi ejus fenfum nusquam percepifti?

emo Íívilicet hominem a nativitate caecunr

j &mpli

Ita-

Tem

pulchritudinem colegum rite docebit.

que fequens regula in.hac caufa nos juvare

perfo

utcunque poterit: illi amores, affectiones,

V de

- Wi

blanditiae, amplexus, ofcula, ac denique

natae ex his delectationes funt actus poten-

j Y (

tiaé generantis, ac proin extra matrimonium

^ Wi

turpes, qui ex teftimonio fenfus interioris

- üpon

funt initia, et primus ardor, ex fua indole

ad motum aliquem exteriorem tendens: licet

*)H

fub honeftiffimis obtentibus clancularia. haec

venus fe occultet.

Sic dicünt: ,,ego hanc

g

Virginem plurimum amo, honoro, vifi-

LT

,,t0 etc. fed amore honefto, ob ejus pru-

d

925

dentiam, induftriam, et eximias fane vir-

,tutes. - Huic amori ficut tenere, ita etiam

ímpune indulgeo, utpote honeftifimo, et

I

,,ex virtute.concepto: mens enim utriusque

vï t

d6

,ab omni turpitudine longiffime eft remota.'*

licho

Sed finge tibi Virum grandaevüm prudentias

Offcit

fedulitate, atquc omnibus virtutibus prae illa

Qtout

feemina copiofifme exornatum. Num etiam

Thon

ad hunc dulciter*adeo afficereres ? En quale

Qd

genus dulcédinis fub honeftiffimo amore tuo

. at

lateat.

Mens tua ab actibus exterioribus

- liber

abhorret:

fed eorumdem actuum

interiora

| tjl

initia incaute delibat.

Denique fenfus ifte

* ïibuS

ultra omnem opiftionem aftutus eft, et peri-

culofuüs admodum, utpote qui nedum ex re

turpi, fed ex ratione honefta, puta ex opi-

]

nione

*

|

!

Caput XVIIT.

333

m mj

nidne prüdentiae, nobilitaxtis, virgïnïtatiä etc.:

cepltà

acrior non raro evadit.

Sed, quod in ex-

CA6QUIL

emplo jam oftendi, illas dotes, quae affectio-

m

D

nem tuam tantopere irritant, impone alicui

t

períonae, quae vel per aetatem, aut fexum

xtiotes

ad delectationem carnis nullatenus facit, et

denie

alfectionis tuae naturam, originem, ac finem

o

mox deprehendes.

O quoties venereo, ac

mponiut

turpi affectui honefti amoris nomen peflime

yerion

imponitur:!

. indo

((

y; Dd

-

*) Huc -facit doctfina ab Ecclefia . damnata a) .-/ eff

robabilis opinio, quae dicit, effe tautum venia-

r lr

j

e

» Ofculum. bahitum ob delectationem carnalems

jo i

et fénfualem, quae ex ofculo. oritur , Jeclufo pes

n

i

vieulo coufenfus ulterigris, et )p'ailuxtiom'.v,

us p

A

j

$. 1692.

, &i

n*

Ttaque actus potentiae generationi iie&ïl—

triUNe

JUS

[

natae, five completi, five in fenfu interiore

Jm()m:

inchoati tantum fint, hi, inquam, foli ad

ylento

ofüicium caftitatis fpectant.

Qui proinde,

prout ex hucusque dictis patet, extra matri-

m a

monium omnino omnes funt prohibiti: et

T

quidem adeo, ut nulla in His detur parvitas

T

materiae, id eft, omnes, fiquidem plene de-

rior

liberati fint, lethalé peccatum inducant. De

j

iiol

l

actibus confummatis, et de actibus exterio-

,[m Ixt

s res clara eft.. Nam

ribus etigm imperfecti

ar

-

Zz

fcrie

j

y/

y 0

]

) Inter/vpropq/ït. ab/?ïlexäff:dra F1I, .damn.nt. 40??!30

v

j

kTmctatus dztoäeciinus.—

356

fiore:

fcriptum eft b): meque fórnicarii,. nequekidolif

Qepta

Jervientes , meque. adulteri, meque molles , " neque

fünt 1

majculorum concubitores —, — regnum Dei poff--

ambit

débunt, Qua fententia etiam involvuntur, qui

t q

absque omni actu confummato, actu tamen

C

exteriore aliqua libidine feu impudicitia fe

lettri

contaminarunt. Nam prout habet Apofto-

r

lus e): foris cames, .et venefici, et tnpudici, et

&t fe

bowicidae etc.

Actus vero fenfus interioris

Detta

íemper, et graviter malos effe, paténtia adeo

ex divinis literis teftimonia non videntur fuüp-

li j

u

pétere: nam illud 4): qui viderit mulierem ad

delet

concupiftendum eam, jam maecbatus efl eam n

d

corde fuo:; hoc, inquam, videtur actum vo-

luntatis, quo quis actum exteriorem concu-

pifcit, denotare.

Attamen communis Docto-

rum fententia habet, quod delectatio vene-

rea fenfus mere interioris absque defiderio

M

actus exteríoris ad grave delictum poffit fuffi-

dnte

cere.

Neque gravis ratio deeft: nam ejus-

ttoy

modi illecebrae jam funt prima pars genera

Yerf

tionis,

E]

1

Gpit

$. Iöog.

Dent

defi

Atqükäï exkdb!ctrinä $. pröximo defcripta

fme',

fequitur 1mo, cogitationes morofas quas VO*

dey

cant, id eft, delectationes etiam mere inte-

fl

' rjores,

Ial

b) x. «d Corintb. 6. Q. 10,

der

c) Ap(:mïypj: 22. 153.

fquïi

J

d) Mattb, 3. 28,

í

Caput X VHI.

d5

it V

riores, ex impudicis imaginationibus; con-

, D

ceptas gravia effe peccata.

Non equidem

funt inchoatae pollutiones, prout plerumque

T

, Q

arbitrantur! fed funt initia illorum actuum,

ex quorum cognitione hae delectationes ex-

| ml

ia d

citantur.

Sic ex muliere foluta impudice de-

lectari ad genus fornicationis pertinet: de-

lpofo

Jectari ex juvene ad fodomiam, ac demum

iij t

ex fe ipfo delectari ad malitiam pollutionis

iterioi

fpectat. Certe fi illa morofa delecthtio ex

tie al

fua jam indole malum pollutionis involveret;

Quf fup:

nequidem conjux de conjuge absque gravi

j

TL

delicto " talem delibengte

pofï'et : admittere.

Quod minime verum eft.

um v

coti

1604.

Dod

$.

) VV

Circa morofas cogitationes, feu, qüod

Vf

idem eft, circa delectationes impudicas, folo

fic i

interiore fenfü perceptas binae dantur con-

nti

woverfiae. Quarum prima eft, num pro di-

geit

verfa qualitate perfonarum, ex quibus per-

cipiuntur, diverfas quoque malitias partici-

pent.

E. g. an delectatio mera, et ab omni

defiderio libera etiam malitiam adulterii cone

Mi

tineat, fi ea ex conjugata hauriatür.

Et qui-

dem fi objectum delectationis in genere ca-

(

ftitatis fit diverfum; ea fine dubio duplicem

nj

malitiam contrahit.

Sic delectatio mafculi

de maículo eft deterior, quam delectatio ma-

fculi de foemina.

uod fi vero objectum

ejusmodi non ex caítitate, fed ex alia vir-

tute

Tmctatus duodäc'imus.

TT

ttal

tüte e. g. ex juftitia, prout in cdïïjügata, vel

fine

ex pietate, prout 3n confanguinea, vel ex

Wt

religione velut in ea, quae voto lipatus, quod

mod

fi, inquam, objectum delectationis ex diver-

tien

fis ejusmodi rationibus differat;* multorum

V0G

fententia eft, meram ejusmodi delectationem

hm

nullam aliam malitiam importare, quam eam,

Ia

qude caftitati advería eft. Sic non effet de.

at

terius .de conjugata, quam de foluta de-

feon

lectari.

Verum contraria opinio mihi pro-

TO

babilior eft: eoquod haec delectatio ex fui

| büs

gonditione fit inchoatumr adulterium *).

jrae

*) Dices: ',,utipie tali:: nullatenus intendif adult&'

,rium perpetrare, ab omni actu exteriore maxi-

!

, me abhorreüs,**

Refpondeo, mentem ejusmodi

adulterium minime .cogitare: delectationem vero

animalem fuo jam motu in adulterium ferri, immo

adulterii velut primam partem jafm exiftere.

Pro-

be quippe. notandum ,. actus et decreta mentis,

non item actus, ac motus tum animales, tum ex-

teriores quoscunique conditionem , abftractionem,

limitationem , admittere,

Sic decretum voluntatis

innoóxium eft

fi cogites,"hac muliere vellem uti,

fi mecuni conjugata foret: contra vero jam imw-

probum efít,

fi de ea fenfu . interiore delecteris,

imaginando, fingendo, vel repraefentendo, tecum

matrimonio junctam - efle,

$.

1605,

- Altera controverfia, quae circa interiores

"has delectationes fe offert, eft in eo: an

inens connivere, (ine libero confenfu per-

N

fi phantafia, ac appetitus ani-

mitcere POfïï» ;

inalis

"Caput. XVIII.

359

malis ejusmodi düectationibu&fa*a f'pönte,, et

i, vel

fine

luntatis decreto fe immergat.

V£ er

Ibero vo

Et quidem, prout ego arbitror, otiofa ejus-

id

AU

; (

modi indulgentia plerumque libere confen-

tiendi periculum probabilius, feu, quod alii

jftorum

vocant, proximum importat.. $i tamen fo«

tiOnet]

TIl 82'.113

lam illam permiffionem fecreto confenfüs vo-

luntarii periculo fpectes; puto, nüllam in ea

fit d

malitiam dari: nam fi mera motuum vene-

u d

reorum permiffio eífet ex fe jam mala; tunc

hi p

innumerae actiones omitti deberent, ex qui-

,

e f

bus varios motus. fibi imminere,

j

x

th0 | jam

J

praevie" certus eft *).

l adnïz'fï

*) ,, Aft türpes ejusmodi effectus tum folummodo

re m2

, permitti poffunt, quando gravis, ac honefta ra-

jusa

m ve

110 et non mera defidia id petit: unde hoc ar-

,,-gumentum-in'ä. hoc productum nullius roboris

r if

,eft:« Mihi tamen, quod dixi, omnino firmum

& It

eff2 videtur,

Nam vel mera delectationis per-

f0

miffio (quantum ad officium caftitatis) mala non

p &

eít, et tunc fine gravi, aut honefta ratione per-

dtone

mitti poteft, vel eft intrinfece mala, prout voca-

olunfaïlï

mus,

Si vero intrinfece, id eft, perpetuo mala

