nonne rurfus ipfusmet Deus eft? Sane! alias

wl

verum. non efïþt- illud: J?)eus caritas . eft. £)«

E

d) Sapz'enf. 4. $6,

JJ loan, 10. 30,

g) IQ 101171. 4..8)' v

, Caput. IV.

49

ii;tum

Et illud: caritas Dei dgfq/?z eft in cordibus -mo.

Jiris - per. Spiritum.| fancium ,

qui datus efl mo«

þz's b).

$. vï245*. :

f0

Tam quanta debet effe magnitudo, et ma-

I'O

jet

as Dei, ut ad eam digne exprimendam

Pa

nulla forma, nulla omnino imago

. COgitatus

qu

denique nullus fufficiat,

quae Deo minor, et

Qino.

Deus ipfe non fit!

Verbum denique aeter.

] M

num jam folum eft immenía illa doctri

na,

ii)

Dä: [//4

n

qua vere explicatur, quid fit Deus.

nemo vidit unquam: wunigenitus

füins, qui eft. in

//, [

Jinu. Patris, ipfe enarravit i).

divi

Item: /i cogno-

viletis me, et Patrem meum 1

itique. cognovi[]e-

h

ts 1), Quanta item erit D

el

g

bonitas, ad

quam digne amandam nulla itide

m caritas par

effe poteft, quae non fit Deus.

Haec deni-

que diviniflima caritas, ipfe fcilic

et Spiritus

fanctus eft divini amoris füummum

exemglum

fimul, et pro divina bonitate

(t«

argumentum

QXCP emum,

)u

1

$.

1246,

j

. Nunquid haec demum bonitas ter ihfïnita'

p

e

Et tamen ipfifima haec eft ratio ad

li

amorem nos urgens. Nunquid portentorum

extre-

b) Ad Roman, 5, &,

i)/ loan, t. 18.

J) loan. 1d;

Jom. 1F,

st

TE

£

5o

"Tractatus decimus,

(

extremum erit, fi voluntas humana immen-

(ae huic rationi refiftens taptam bonitatem

non diliat, colere omittat? Scilicet ex im-

Y

menfo totius divinitatis titulo natura et in«

doles illius, de dua in praefenti tractamus,

Offierium ex omni-

caritatis recte- diícitur.

bus maximum, quod in fe fimpliciter eft in-

finitum, nüllum, nifi ex arcta facultate no-

fira limitem aut modum admittens.

Id eft:

nos ad infinitum amorem obítringeremur, fi

T

Huc fane

aliquid infüniti in nos caderet.

n

fpectant graviffima illa Spiritus fancti verba:

r

terribilis Dominus,. et, magnus ebementer , ' &&

QU

ilius.

D

Glorificantes Dominumy

0f

mirabilis potentia

quantumcunque po

tueritis , /yp;walebit enim. ad-

Ts

buc m).

EX

p

In

CAPVT' QVINTVM,

le

a

eratim officia Deo ex boc [peciali

V

; anmam gen

caritate debeantur.

1

, explendumï ofüc'il—xm

[l

$.

1,247. Reliquas virtutes ad

f

caritatis fpecialis

uflicere, aliqui male opinati

ü

funt.

D

I248. Quos ipfo ufu non pauci fequuntur,

aï

i249. Lumine, ac jure naturali defuper damnati,

ä

1250. Ét patenti aeternae darhnationis periculo

v

exinde obnoxii.

.

ias1. Quibus praeterea illa gratiae auxi

lia de-xe':ü'e ;

folent, quibus aliqua explere poflint,

$. xgsz.

q). Ecclefiaft ic, 43. 31. et fq.

e

Caput. V. :

SE

Is

6. 1232. 53. 54. Porro Dïeum fpecialibus officiis. co-

£MU

lere negligentes ex pro

V I

emplis revincuntur. -

prio fenfü, et variis ex-

i

lu

$. 1255. et 56. Séd nec illi immunes fünt, qui cul-

um

tum divinum ex profana, aut

quacumque aliena

V

Tatione denique curae 'habent.

[ 1

2

$. 1 247;

d

Pro tanto ipfius divinitatis, quam Buc..

r Í

üsque imperite ex

fatt

*

plicavimus, momento Nu-

mini optimo certa

et gravia officia jure in-

erbi

j

n

finito deberi,

vix aliquis humanitatis eo us-

que expers erit, ut neget.

Wm)

Quia tamen

u

omne rectum factum Deo praeft

atur, et om-

nis virtus aliquis

Dei amor eft 4)5 l

iqui in

grandem hunc errore

m inducti fuere, ut.vi-

tam ad reli

quas'juftitiae leges ex

actam pro

legitimo,

ac fufficiente,

qui Deo debetur,

amoris . penfo computaren

t.

ii

! Qui büs favere

videtur fententia Apoftoli:

Veligio munda, et-

immaculata apud. Deumn

» &i Patrem baec efd, vi-

jcut

füare pupillos,

et viduas in tribulatione

eortim,

]pinla

et immacularum f& cuflodire ab boc

Jaeculo b).

Et hi quidem vitam per omnia hon

amore Dei

eftam cum

idem effe putantes, fpecialem '

amnsü) '

Dei cultum,

et caritatem ignorare videntur.

i

D2

f

$. 1248.

3 dek

"

p

r

) Fid, differt, de hmmi gen. virtut, 6.813. et feq,

b) Iac.d I, 27,

v

m

g

52

Ti mctatus äecimus.

H

$.

I248.

y

Hanc jam peftiferam doctrinam, immo

inhumanam non pauci noftra aetate aperte

tüentur; inter alios vero longe plures ejus

fenlus, ufusque magis femper, magisque in-

valefcit. . Nihil enim probant, aut laude

dignum effe cenfent, nifi id, ex quo pro-

fana utilitas aliqua in fe, aut in fuos redun-

dat. Quidquid Deo proxime impenditur, id

plene perditum, aut fuüperfluum certe arbi-

trantur, ac propemodum verba illa ufur-

pant: wu£t quid p

erditio baec 9 — Potuit. enim *oe-

TTar

numdari wvlto, et dari pauperibus.

Unde arcta,

,

ac pene, nulla orationi, ac cultui divino fpa-

tia fibi/defignant: et quafi in hanc duntaxat

d

—

Q

vitam effemus geniti, futurorum curam pene

-

t |

onmem QII]I[EUDC.

ahq

&t

$. | 1249.

"-

of

Verum li religïonischri&ianae fenfum

ple

m

quoad potiffimum caput in fe extinguunt, ex

-

chriftianis in meros homines degenerantes:

Mi

quibus jure merito, et in aliquo fenfu gravis

E

illa quaeftio intorqueretur: nonne et etbnici

boc faciunt. c)?

Immo nec praecepta natura-

li

lia a talibus vere explentur: nam Deum pro

Qu

fingulari dignitate fua fpeciatim colendum

Ti

I

e;ï?e, lurgine naturae notum eft.

T

k

*) Duþ

c) Martb, 5. 47.

um

Caput V.

$3

*) Dum vero aliqui innuunt, Deum pro fe nihil

t

petere, aut noftra in Deum obíequia nimis effe

exigua, ut tantae Majeftatis, talia accipere, in-

ipet

terefle queat, dum, inquam, haec quidam innuunt,

non attendunt, opinione ifta totam fe naturalem

; qu

honeftatem Ífubruere.

je 1

Si enim Deus non curat,

laudt

ut officia exfolvantur, quae tamen infinita ratione

proxime nituntur; cur is follicitus effe dcbeat,

pro

Ut fides e. g mutuo fervetur, quae nullum funda-

3dun'

mentum, praeter arbitrarium , pactum habet ?

"m

arbi

$.

I1250.

Wt

Qüänto autem aeternae juftitiae, et ahi—

TRU

marum difpendio, immo certa earum jactura

id fiat, nemo facile explicabit. NNam aliud

p

u

eft, dicere: utilitates, et commoda humana

curare, egentibus fubvenire, omnes honefta-

pelle

tis leges explere bonum, Deo placitum, et

aliquod divini amoris officium eft; et rurfus

aliud eft, aflerere: his, quae modo dixi,

officiis Deus fatis honoratur, et tota lex im-

Yi

pletur. Singulae leges fingula, et propria

penfa fibi depofcunt.

a

Qua jam ratione fieri

jl

poffit, ut lex, quae ex fingulis praecipua, ac

av

omnium praeclarifima eft, nihil peculiare,

(ni

aut fibi proprium obtineat? Scilicet homi-

W

nes alias honeftifimi in die judicii, dum reli-

qua omnia forfan expleverint, legem pri-

| pfO

yd

mam, quae eft de deo digne colendo, quan-

tum ad fe vacuam, et inexpletam fpectabunt,

im eaque lege nil nifi fuam damnationem ítu-

pun

pentes legent.

D 3

$. 1251.

p

Tractatus. decimus,

54

1

$.

I25I.

ytí

Altera vero ratio, ex qua ifte divini cul-

ylis

tus neglectus periculofiffinus evadit, in eo

"

D i

eft, quod ejus modi hominibus gratiae, feu

divina auxilia ad recte vivendum, caeteras-

que obligationes exacte implendas parciflime

adfluant, aut eos potius deílituant penitus.

Non eft verum, faltem plerumque non' eft

s negligen-

l

verum, hominem oflicia religioni

tem ad reliquas pugnas rite fuftinendas fuffi-

cere.

Scilicet in oratione demum, ac reli-

l

quis fácris exercitiis ea lumina, atque illi ca-

lores miniftrantur, quibus ad explendam to-

[5

tam, et non raro arduam juftitiam rite ar-

q

mamur: quae quidem magis patebunt ex iis,

|

quae infra de ingenti orationis neceflitate

N

di—cþurus fum.

W

$.

1252.

]i

Verum ipfa quoque ratio eam fententiam,

Hl

qua Deo nulla fere fpecialia officia, et pene

9

Y

nihil, nmfi vitam caeteroquin honeftam im-

pendendam eífe ftatuit, tanquam implam, ac

li

Nam

ür

fenfui intimo adverfa condemnat.

fpeciales obligationes per folutiones, ad quas

aliunde obíftringimur, expleri non poffunt.

Sic filius quispiam nulla patri fuo obfervan-

tiae filialis officia exfolvens poffet dicere:

l

,in complementum pietatis tibi, o pater!

,;debitae, omnia creditoribus meis debita ex«

l

ulce-

1olvam.* Quid ,rjam' mens patris ex

rata

Caput V.

55

rata ad ejasmodi refponderet?. ,, impie!"'üc

, officium filialis obfervantiae ex integro tol-

j a

"

lis? 1lla, quae commemoras, grata mihi

1«

,lunt: quia tamen ea aliunde debes, mihi

2 f

j5 deniquew'nihil ?eddis.cc

L

"It

miti

n &

Vefum accumulemus plura exempla ad

hanc caufam facientia.

ial

Quid de eo cenferes,

[uffe

qui iniquiffimus rei alienae praedo, fed a

. Yel

fpurcitlis carnis alienus, officia 'caftitatis in

ii

vicem juftütiae Deo offerret? -Item quis ju-

u

ris, ac juftitiae tenaciffimus , ebriofus caete-

e d

roquin legem fobrietatis per actus juftitiae

r li

implere fruflrra ftudebit. — Rurfus- familiae,

I

aut reipublicae fuae ftudiofiflgmus, alias vero

in fervando pacto creditoribus fuis perfidus,

per fuos pietatis actus legi fidelitatis non

poterit fatisfacere.

Quomodo jam.per actus

tj

aliarum virtutum. officium caritatis, et reli-

gionis implebit? Si unquam alias, hic certe

p€1]€

1m

verum eft illud: oportet-unum fieri, et alterum

non omiti, . Praecipue fi illud alterum ex

x

N

orpnibüs fit fummum, ac primum omnino.

E

Q'JBS

Jf

$.

1254.

W

Früf'cra infuper fe confolantuxr, Lquod pef

bonam intentionem omnes labores et cona-

l;[er |

tus, fcilicet. quos ex aliis officiis debent, in

d

| le

gloriam Dei offerant; nam id probum qui-

dem,

j

-

uN

Tvactatus. decimus.

56

dem, atque.ad explendas alias leges oppor«

Wi

tunum fane eft

Sic enim legibus illis vere

m

qut

faüstaciunt; nam fub qualibet lege morali la-

tet dxvmltas, et vere propter legem quilibet

Qul

agit, fi propter Deum operetur.

Sed quod

a

jam dixi: legibus reliquis fic fatisfaciendo

fin

e. g. curam familiae fuae gerendo, et pluri.

iil

bus ejusmodi, penfum caritatis ac latriae tam

Qr

parum exfolvunt, quam parum 'talia pro

P

fUt(

officio caftitatis offerre poffunt

Alias quis-

pian centum ex mutuo debitos tibi folvens,

fum

potfet intentionem ,concipere, hac folutione -

lu

pro aliis centum, quos forte ex empto de-

li

beblt, famsfdcændz.

ti0

lo

D Neque illa quorundam exceptio valet, qua dl-

1

qmï

cunt;

ego in famulatum me addixi, qui perennis

(

eft adeo, ut nullum mihi pro exercenda religione

Nam in his mera ple-

Til

liberum fpatlum fuperfit.

rumque deceptio latet.

Diebus facris, tempora

nocturna fomno haud neceffaria, et tempora diei

fuccifiva ad pia legenda, ad preces fundendas, ad

mentem cum Deo conjungendam .copiofa inter-

valla miniftrant.

Et dato etiam in raro aliquo

cafu famulatum aliquem omne tempus fibi vindi-

care, nemo ftamen pocePc promlttere 1mquum ac

proinde nemo copiofam adeo operam locare, quae-

cum prima, et maxima obhgatmne non poteft

componi,

$.

I255

Illud quoque hic neceffario a me, et a

quocunque alio notari debet, officia divini

cultus, ac totius religionis propter Deum

eidem

Caput V.

27

r

eidem abfciffe effe exfo]Venda. — Multi cau-

VC

fam relgionis tolerant, vel etiam tuentur,

J d

aut demum aliis commendant, quia fine vin-

ibet

culo religionis civitas, aut quaecunque fo-

u

cietas humana confiftere non poteft: quia

en)

fine hoc tranquillitas , aut fides humana aut

Dl

omnino non, aut nonnifi aegerrime obtine-

tur.

Verum abfit haec religionis oeconomia!

jn

Primum, facerrimum, et quod reliqua omnia

juis

fuperat, officium profanis. emolumentis in

enSy

famulatum addicere, improbum fane eft *),

Qp

Aut Deus propter fe colendus, aut omnino

od

negligendus eft. Cum majeítate primae ra-

tionis, et fipis ultimi pugnat, eam ex primo

loco in claffem mediorum, feu fubfidiorum,

10

entl

quibus inferiora obtinentur ,. inique detru-

dere, et quod p

7

ropter

f

e coli meretur, nom-

g

nifi propter alia curare.

u

qut

*) Qua tamen adfertione eós minime taxare velim,

"m

qui ea difpendia, quae ex neglecto, aut pernitus

T ]

n

deleto timore, ac cultu Dei in totum genus hu-

manum redundant, copiofe commemorant eo ani-

]if

m0, ut perniciofum animorum affectum , quo in

7ind

fluxa haec et profana toti rapiuntur, pro virili

n

mitigent.

Et fane horum philofophia eft gravis

quae

admodum: nam contía occulta detrimenta, et in

vt

ultimo aut periculofiffimo ' articulo contra 'aper-

tam perfidiam nulla ab auctoritate, aut a poenis,

fed a fola confcientia, et reverentia in Deum effi

Cacia, aut vis aliqua fperari poteft.

Nefciunt

fane, reque fcient aliquando ii, qui religionem ad

(

fpeciem dufitaxat curare folent, quanta detrimen-

a

ta a luis patiantur, et quanta in ingenti aliquo

!Jm E

difcrimine, aut in re defpérata timere debeant.

a

5

,iNeg

—

58

TFractatus . decimus.

Nec mitum .ífane: mam fi Deum. curare Qon eft

opus; nulla amplius. fuppetit eis ratio, ad fidem,

ac pietatem . colendam , quoties homines latere

0

poffünt, aut timere nón coguntur. Finge, quod

abfit, hac irreligione , id .eft, contemtu Dei ma-

giftratus, plebem, milites gregarios cum 'fuis du-

cibus imbui:.nonne eo ipfo momento quaelibet

civitas in focietatem latronum mox abibit? Quem

Sl

exercitum opponemus impietati, fi haec ipfos ex-

ercitus noítros occupaverit?

Scilicet

recentiffi-

ma, ét maxime horribilia in hanc rem exempla

nobis fuppetunt.

Verum haec etüi graviffima ad

'expugnandos

affectus. religioni adverfos, nune

ut ratio

motrix àd inducendum

quam ..tamen ,

äï

cultum divinum valere debent.

D

$. -1256.

Iuvat irterato fenfum paterni animi pro

exemplo adhibere. Quid jufta parentis mens

l

fentiret; fi omnia, quae a filio adhibentur,

i

obfequia folam haereditatem, aut alia pro-

iidiiidnade... at

pria commoda fpectare. clare perfpiceret ?

'Totus ejusmodi filii conatus non fincerus pae

rentis,-fed illiberalis fui ipfius amor foret,

j

quo affectus paternus offenderetur magis,

quam oblectaretur: meritoque is filio fuo illa

j

ex divinis literis verba objectaret: 5i ergo

-pgter gga fum , ubi eft bonos meus* d).

" d) Malach, x. 6..

——-—-———u.q—--—-—-'

CA-

M

Cz;p ut W.

59

n d

CAPVT ; SEXTVM.

| fiden,

- Juen

, Quii

Officia ex [peciali caritate Deo deblita amplius pere

iractantur. — Ubi etiam de actibus. caritati

)8 f

ii d

qdel

buic adverfis qgitur.

A

Quem

1257. Caritatem hanc fpeciaïeni Omittentes aeter-

fos t*

nam. ruinam

incurrent ,

honeflae vitae obtentu

'enti

fors mifere delufi.

ertl

1258.

n d

Quibus vero Evangelium non eft pröditum,

1259.

nl

Si minus'ex defectu chriftianae religionis,

'endis

1269.

At ob Deum non fatis cultum peribunt:

1261.

Utpote qui cuique' fat cognitus eft. -

.

1262.

Cognito autem, Deó ingentem cultum ad-

hibendum effe, quivis vel invitus intelligit,

.

1'263.' Hun

1

c tamen etiam laud;atifïïmi inter gentiles

j

omiferunt.

f

1264. Hunc porro cultum latriam vocamus:

j

Ll,

L

$7) w ] C u w te^ U2

1265.

Cui odium Dei , et fpeciatim idololatria gra-

j |

viffime adveríatur :

m

I266. Utpote quae fümmam majeftatem ad res

»

40

€reatas impie transtert :

)f el)

ï

1967.

Huic claffi accenfendi funt, qui d&bito

i

cultui impie obíüftunt:

«Dei

g?

l

$.

1,268. Item dictis impiis þeum laceffunt.

"

j

,

$. 3257.

| Mentesv itaque, quae, reliqua hoheftate

contentae, nil cultus Deo fpeciatim adhibent,

aut, fi talem eidem adhibeant, id non propter

Deum, fed ex alis rationibus praeftant,

Deum ne parum quidem diligunt, íe totas

7

(faecu-

6o

Trac;atus decimus.

n

faeculo, ac praefentis vitae conlïmodis'p'er/-

mittentes,

»/

Et, quod jam fupra dixi, cum

fummum, et ex omnibus graviffimum jufti-

2

»t

tiae offi-ium violent, ingenti, aut potius cer-

tae damnaconis periculo expofitae manent.

»

»!

ln die judicii, reliquis fors legibus utcunque

explets, fola prima et maxima quoad mul-

n

»u

tos penue vacua in ingentes hiatus dehiscet;

quod quidem eo ceruorem ruinam iis accer-

fct, quod vita caeteroquin, prout putant,

honeíta tantum. vulnus obtegens, palmarem

bunc defectum eorum oculis, quamdiu vi-

m

vunt, fubducat.

Verum haec ignoratio eo-

r

rum caufam minime juvabit, et fententia

lu

aeternae damnationis fequentibus verbis etiam

!l

his fcripfit Apottolus: ite, ut fimt inexcujabi-

u

les: qvi cim cognovi[Jent, Deun, non ficut Deum

"

ü

glorificaverunt ).

:

d

de

$.

I95 4

E

Hic vero folvi facile poteft illa quaeftio,

YO

T

quam homines ab omni fide chriftiana alieni,

I

immo quandoque etiam orthodoxi movere

folent.

,Scdlicet quomodo ii, qui nullam

p

,unquam de Evangelio notitiam hauferunt,

,caeteroquin autem honeíte vivunt, dam-

In caelum chriftiani a reli-

,nari poffunt?

»gione fua alienum neminem admittunt, lo-

mnino

q

,,cum medium (faltem pro adgltis) [e

$5 De'

q) 4d: Roman, I.,Q(l). 21

AE

?

Caput VI.

6x

; p

,,hegant: quid ergo pro his ignorantibus nifi

lolus inférnus fupereft? Et talem habita-

CUrt

juli

tionem pro tota aeternitate Socrati, Pla-

$

»toni, Ciceroni, Epicteto, aliisque fimili-

Qett,

»bus aflignare non tantum duriffimum, fed

D

bonitati divinae prorfus adverfum eft. Er-

mul

»80, quod tacite. inferunt, reli

gio ta;»ia fta-

CCl

,tuens, vera eífle non poteft.**

Cer

*

iti

$.

1259.

r

Aft quibus fine omni füa culpa Chriftus

L

ignotus manfit, hi ob defectum fidei minime

: 180'

ld

damnati fünt. Si emim mon venifJem, et locu-

wam

tus fui[Jem eis (Iudaeis) ; peccatum.non baberent :

jl«

nunc autem. excufationem mon babent de peccato

"o b). Sed alia eft quaeftio, an infideles

qi

Chriftum impune ignorantes contra alias le-

es probe cognitas non deliquerint. Et qui-

dem ut alia delicta, de quibus ab aliquibus

accufantur etiam ii, quos tu integerrimos

10

vocas, omittam, íola haec lex fpecialis ca-

h

ritatis, de qua in praefenti differo, et illis

at

Iaxime cognita, et vix non ex integro ne-

a

glecta, et fic ad eorum damnationem fuffi-

Th

cientiüimg eít.

fl

$.

I260.

]

Jo

Nam an Dei majeftatem, fupremam na-

10

turam, et primam omnium rationem iis 15n0-

tam

[

b)/ Ioa(l. 15. 292,

62,

"Iractatus. decimus.

tam fuiffe, afferes? — Et certe hanc iis, quos

t

tantopere laudas, absque dubio cognitam

w

t«

fuiffe, certum eft, utpote de qua tam elegane.

ter fcripferunt.

Verum etiam minus eruditi,

Qu

et ufu . rationis mediocri

praediti nunquid

(

magnitudinem Dei ignorarunt? An fuprema

| Qu

ratio, et-prima veritas, per quam omnia,

B

N

quae' vera funt, vera demum efficiuntur, in

ilorum animis non luxit? — /terum autem nec

q

bis debet ignofci: fi enim tantum potuerunt fcires

T

ut po[Jent aeftimare faeculum, quomodo bujus Do-

Q

minum non facilius invererunt? c): quia quod

ij

tio

notum efl Dei, manifeflum efL in ülis, Deus

enim . illis manifeftavit.

Invifibilia enim ipfius a

t

creatura mundi, per ea, quae facta fuünt, intel-

n

ld

lecta confpiciuntur ;; fempiterna quoque ejus-oirtus

el dz'*vz'nz'ms: ia, ut fint. inexcu[abiles d)

H l

I2Ó6I.

$.

Et ut nihil dicam, quod mihi veriffimum

eft, divinitatem feipfa, et quidem omnium

h

primo loco effe cognitam, Deum unde unde

)

cognitum nemo ignorare poteft; etfi ad hanc

Ü

It

cognitionem reapfe a nobis habitam frequen»

ter non attendamus, donec de ea moneamur.

Quod etiam in aliis principiis lumine naturae

t

notis frequentiflime nobis contingit: fic dis-

cipuli

c) Saþz'gnt. 13. 9. et 9.

d) Ad Romam. 1. 19. f't 20,

um

Caput. VL

65

Qtbi

cipuli . Arithmeticae varia kAxiomata &

o

nitut

aequale additum aequali illud facit duplo majus,

gt

recens fibi difcere videntur, etíi ea plus,

lii

/

quam centies, per decurfum vitae füae jam

nyil

cognoverint.

Ea, quae prima fünt, nun-

Yi

quam vere docemur; nam ex quo priore il.

mnig,

lud, quod primum eft, inferre poterimus?

r, Tl

Sed tota inftitutio quoad prima, per ea, quae

"B

ex primis fequunturs' afcendendo, animum

füit,

monet duntaxat, prima illa fibi probiffime

D

cognita jam effe.

Omnis demonftratio, quam

j

a po[ieriori vocant, reapfe non novam cogni-

Jui

tionem, plerumque faltem ingerit, fed cogni-

j

tionis jam antea habitae nos recordari tan-

fm

j

tum facit,

Deum itaque omnes cognitum

rru

habuerunt: et fapientes illi, quos tantopere

laudas, eundem prae reliquis intrelle;;'erunt.

"

x

$.

1262.

fny

:Sed, cognito Deo, nunquid multa philo-

Yf

fophia indiget mens noftra, ut tuto inferre

ni

Qqueat, tantam mnaturam pro dignitate fua

ii

digne colendam.effe? Parentes fuos hono-

o

randos effe, nemo, prout puto, ignorare

n

poteft: quomodo jam aliquis ratione utens

Ut

nefcire poterit, communem omnium genito-

Iw

rem, cujus fuprema excellentia fuperat omnia,

J

quae- cogitari poffunt,

p

copiofo ac fupremo

icultu diguiffimum effe ?

$..1263.

Tractatus decimus,

64

q

$.

1263.

t

ii

Et qualem cultum gentiles füpremo' huic

p

Domino adhibent? Excepta fíterili, et in-

At

erti cognitione nullum., Philofophi in plebis

qu

gratiam falfos infuper Deos adorantes, ho-

]ir

norem Deo debitum/rebus creatis impende-

TC

runt, ejus majettatem publice negarunt, et,

a

quod in republica eft.crimen perduellionis,

Yen

illud in caufa réligionis perpetrarunt; ex de-

N

fectu fpecialis caritatis, etfi ab omni crimi-

(u

ne caeteroquin eos immunes efíle, velis,

Q

aeterna damnatione digniffimi.

Scilicet qui

C0

cum Deum cognovi[]ent, mon ficut Deum glori«

p

ficaverunt. .

-

(

Et fpeciatim Epictetum de Chrifto absque fua

Ts

" *)4

In

| h

culpa ignorato excufare etiam ridiculum eft.

aureo illo religionis noftra& faeculo, in tanta pro-

dizsiorum , quae in confirmationem .chriftianae Re-

ligionis ibi facta fuerunt, luce, inter tanta vir-

tutum . exempla, et argumenta infuperabilia ab

homine fapiente Chriftum innocenter ignorari po-

tuiffe, plusquam incredibile eft. — Scilicet proxima

vero conjectura eft, Epictetum elegantia, quae

fcripfit, morüm praecepta non ipfummet invee

neriffe, fed ex moribus Chriftianorum didiciffe

1

tantutie

go I 2640

Atque ifte cultus, quem Deo ex titulo

fupremae excellentiae praeftare tenemur, et

de quo in praefenti capite tractamus, eft il-

enus,

lud fummae reverentiae, ag obfequii £

quo

E.

Caput VI,

65

q:uoïd lairiam VOcamu-s, nullique alteri, prvae-

Q i

terquam íoli fupremo Numini competit. Hunc

porro non recte (prout iterato dixi) inter

&

actus religionis relatum , ad caritatem tan-

jplebis

quam ad propriam fuam fedem velut poft

U

jeti

liminio reduco. Cum enim religio fit virtus

moralis, id eít, officium ex ratione aliqua

t

creata, ac finita debitum, eos actus jure fibi

T

vendicaré nequit, quos ex immenío totius

t de

TÍtm«

divinitatis titulo exfolvere Deo tenemur.

Quapropter religionem , prout ea a virtute

veli

caritatis theologicae. diftinguitur, illi cultus

t u

conftituunt, qui Deo quidenmi, aft non pro-

pter divinitatem, fed propter beneficia grae

glm'v'?

tiae, et naturae, id eft, ex rationibus crea-

tis tanquam o

» (

ptimo earundem auctori prae-

,

ftantur *).

us

í

j M

*) Per hoc autem,k qixod haec officia Deo

proxime

exfolvantur, ea tam parum fiunt caritas

theolo-

] Vif'

TEU

gica, quam parum officium pietatis filialis abfol-

np

vit illius pecuniae folutio, quam -filius equidem

yiftt

patri fuo, fed ex mutuo debebat.

Scilicet nec

que

debet ,

ex conditione illius , cui debetur,

"vel illius , qui

nve

denique nec ex indole illius rei, vel actus,

jcl

qui alicui debetur, íed ex ea ratione ,

ex qua

debetur, officia tnoralia, et divería eor

nera internofci debent:

um gee

nam idem eidem ejusdem

generis obfequia ex div

erfis titulis, et fic ex di-

verfarum virtutum offi

cüis debere poteft,

Et

quidem ratio patens doctrinam praefentem evin«

j

cit.. Quanta enim cun

que fit bonitas naturae, et

-ec

quantacunque füpra hanc fit excellentia gratiae:

1

utraque tamen harum immeníis vicibus eft infra

]i

divinitatem,

ota

om. IV.

Qu?modo ergo ex rationibus t

in-

pl

4

-

66

Tractatus. decimus.

inünigate diverfis ejusdem generis, etr 'nxaturae offi

Yer

cium naíci potett ?

Qul

1]

S.

1265.

T

fet

Ex quibus illud quoque intelligitur, in-

s officium graviffime

lu

primis odio Dei caritati

qu

violari.

uale enim, quantumque malum

qu

elle debebit fummum bonum odiffe? Unde

(te

illud quoque adparet, idololatriam non reli-

Yor

gioni,

in quantum ea virtus moralis eft , fed

&l

caritati opponi.

Eft autem idololatria pec-

qu

catum, quo fupremus,

ac proin foli Deo

L]

debitus cultus rei creatae cui

cunque adhibe-

tur.

Iam hoc fumme impium, füupremae ma-

atque, prout füpra jam

jeftati injuriofum,

*

ohe totius univerfi idem

dixi, in confiderati

Qdi

eít, quod in civitate 'perduellio.

Subdituni

N

pro fupremo Principe colere crimen in poli-

ticis eft maximum: fed etiam rem a Deo con-

qu

1m

ditam pro Deo adorare in re divina ex omni-

tj

bus fceleribus neceffario eiï:rkfummum.

1

-

$.

66.

|

li

(

Hoc enim crimine voluntas humana fü-

fin

am velut divinitatem abro-

u

premo Numini fu

gat, et eidem fupremum hono

rem auferre,

ä]

di

J

et, quod idem eft, fummum malum rrogare

conatur. lam fummum malum. inferre, ali

u

Tit

cui, eft fümmum ejusdem odium: unde ido-

lolatria eft fummum Dei odium, ac proin ca-

E

ad-

i

ritati theolo;;icae ex propria indole fua

Ver.

Caput Vi.

67

tE 0l

verfum. Et quam

parum tot quondam, et

cultae adeo gentes,

virique alias plane fün

mi facinus !

iorrebant !

Et tales, qui füpre-

mum cultum ad rem

creatam . impie trans.

^ Tv

ferant, noftra aetate rari funt: qui vero vo.

"n

luntate (nam intellectus Deum ignorare ne.

3alut

quidem poteft) Deum non .exift

ere optant,

i

aut fallem. eundem talem vel ap

erte, vel ta-

rel

cite, et quoad folum affectum

faciunt, ut

f

vere Deus non fit,

dantur plurimi, eadem,

u

et horrenda 'cum pri

oribus illis fententia ali-

Do

quando involvendi.

j

x

o ffà

$. 1267. |

j

i

Dantur infuper alia, et minof-is malitiae

/

n

odia in Deum. concepta, Quo. fpectat :affe-

poh

ctus ille, quo de incremen

tis divinae gloriae, .

quam vocarmus extrinfecam

Q

ul

. dolent, vel ea

of

impedire ex

non juftis caufis conantur, prae-

cipue, fi talia: ab hominibus, qui non fuae

conditionis fünt, efficiantur.

Et licet variog

titulos irr

eligiofo affectui fuo obtendere ftu-

deant, hi

tamen. non attendunt, fpectato in-

L

finitae ex

cellentiae momento titulos illos

jufto levi

o

ores exiftere, et füub hoc fuo ftu-

ao

dio lethalem illam affecti

onem latere, qua

)gm

Deum parum curant,

vel omnino aliquate-

[

nus averfantur *).

Cum vero peccatum ca-.

ritati proxime adve

j

rfüm feu odium Dei non

(

admittat parvitatem m

feu cum odium Dei

ateriae, prout a junt,

)

ex fua indole femper

[

z

fit

"Tractatus decimus.

68

l

i

ft grave, fane periculofiffme faciunt, qui

[

ofügiis Deo impenflendis parum favent.

*) Huc fane pertinent ,

qui toto conatu in pï-ofaha

commoda feruntur.

Qui famulos , filios a reli-

tationibus avocant.

Qui fedulum Dei

giofis exerci

cultum in a

lüs derifui habent, atque ad imbecillis

-

ingenii officia referu

nt, per hoc alios ftudio hoc

*

Nunquam fatis inculcandum,

avertere conantes

1$ OCCU

.

hanc caritat

upationem ex omnibus effe prie

mam , nobili

'Himalþ, ac fumme neceflariam.

$. : 1268.

£

Huic porro catita

tis ofïïïc'io contraria funt

etiam atrocia, et in

digna in Deum ipfum

aut in res facras)

(non in fanctos tantum,

verba, querelae *), et fa

cta, id eft, blaspbe-

mia?, et facrilegia, ac demum quicunque actus

injuriofi, et in i

pfum Deum proxime com-

j

hi ex fua natura fint leves,

mifüi; licet enim.

nunquam tamen

non graves efficiuntur, fi-

berate in Deum committat.

j

qüis eos fat deli

Ét haec de injuriis ajentibus Deo i

latis; quae

et jam per-

quidem, nifi in plene perverfis,

ditis, penitus rarius, aut absq

ue plena lal

tem deliberatione contingunt.

Quantum ad

ipfum ufum, hominibus faluti

s fuae ftudiofis

51

majorem follicitud

*

inem injicére debent inju-

riae negantes, 1

d eft, neglectus cari

?

tatis et

rtinentium: de

ommiffio actuum ad. eam pe

quibus a $. 1248. usque ad $. 1258. actum

fuit. Rariores quippe funt, qui Deum ipfum

impia

VENG

Caput. 1.

69

E—1

t

impia aliqua actione adgrediuntur; frequen:

,1

tes Vero, quixeunvdem jufto miqus honorant,

H

*) Ubi equidem vel maxime excipere, oportet que-

r

1

relas in Deum amice motas: quae noftrae cum

divina voluntate plenam coniormitatem continen-

jf Dü

tes, fünt admirationes, aut divini auxilii implo-

bedl

rationes.

jo

Qualis inter alias eft illa: juffus quie

dem tu es Domine: fi difputem tecum : — Verume-

du

zamen jufla loquav. ad te : Quare via impiorum

e p

profperatur ; bene eft. omnibus , qui praevarican-

fur, et imique agunt e)?

Super omnes autem

eminet piiffima et caritatis affectu pleniffima, aeter-

ni Filii ad divinum Patrem querela: DEUS wjez;?

^ DEUS meus! ut quid dereliquifli me f).?

fit

:

CAPVT SEPTIMVM.

pälm

maS)

De natura, quam movae Legis Sacrificium

m

obtinet.

gt

u

$.

1269. Cultus jam Dei in interiorem, et exterio-

i

3

rem recte dividitur: qui quidem cultus exterior

fuap:e natura generatim neceffarius ;

n

jl

jl

| í

$.

1270.

Solo tamen jure naturae ípeciatim haud eft

definitus.

Sacrificium tamen definite deberi, fola

quae

ratio genus humanum docuit,

"

ö.

127 1.

Sacrificium generatim definitur.

Y

a/

ö.

I272. et 73. Cujus in antiqua lege variae erant

mïJ

fpecies :

l

ö.

1274.

Quae tamen omnes in unico novae Legis

)

j j

Sacrificio Altaris mire con*iþ:ehenduntur.

E3

T.

$. 1275.

e) Ieremc I2. IWQ

f

f) Müttb. 27. 46-

qpfl

Ea

s

70

"Tractatus. decimus,

$. 1275. Quod quidem a Sacrificio crueis, qüoadl fub-

ftantiam, haud diverfum,

$. 1276. . Ac proinde veri nominis Sacrificium eI'cf'

frn

$. 1277. Quod proinde definitur.

Yt

fic

$. 126g.

cu

tU

li

Poftquam de iis officiis, quae fupremo

ád

Numini ex titulo infinitae excellentiae deben-

Tur]

tur, et quae fpecialem caritatem conítituunt,

n

generatim tractavi, de praecipuis eorum jam

fpeciaüm agendum eít; quae quidem in ím-

leriora, et exteriora dividi folent, prout tcili-

pu

der

cet vel fola mente concipiuntur, vel prout

fb

actu quodam corporis etiam füb fenfus ca-

tn.

d.nt.

Nam quod jam alii demonftrarunt,

actus latriae exteriores nedum ad fovendos

Dd

1

W

inter.ores, fed ex fua indole, ac proxime ad

Et fane

il

Deum digne colendum requiruntur.

ts

quis .de hoc.dubitet, cum ex omnibus tam

X

interioribus. quam - exterioribus noftris in

W

Deunmi officiis primum, ac praecipuum, fácri-

Vr

ficium fcilicet, in actione aliqua adfpectabili

b

confittat. Neque enim adeo abfürdus quis

ü

erit, ut divinam hanc oblationem folummo-

do ad ignobiles mentis noftrae affectus fo-

Generatim

p

*endos comparatam efle velit.

E

itaque ex toto Dei cultu fua ipfiusmet digni-

tate eminet facrificlum, tan

, latriae actus.

quam pl*a?cipuus

*

Q I270.

EE

Caput VII.

PX

4d fl

$.

1270,

Licet vero divini cultus penfum, et no-

ei

ftri in Deum obfequii adparatus pro füua grae

vitate copiofus, et pro fua dignitate magui-

ficus effe ninquam non debeat; ipfe tamen

cultus hujusce modus aut fpecies ratione na-

turali raro eft definita.

Sic magnifica templ

m

ad Dei honorem optime quidem faciunt; ho-

bel

rum tamen defectum fÍplendidae areae, aut

Jl

integrae regionis plagae divino cultui dedi-

j

catae fupplere fors poílent; et diebus feftis

n

[

plures ex fingulis diebus horae Deo impen-

dendae, quantum ex jure paturali poífent

0U.

fubítitui.

; (

Solum tamen Sacrificium fingilla-

tim, et ex fua indole ante omne arbitrarium

u

ndOs

Dei praeceptum, id eft, ante omnem fidei

inftitutionem deberi videtur.

Atque ita fen-

ii

tit S. Thomas a) et ante illum omnes gen-

- (ue

tes, et aetates arbitratae funt.

Magna quip-

l

]1

li

pe fuit in eo populorum confpiratio, multis,

3

et amplis voluminibus celebrata ).

Et fane

ici

officium facrificandi cum ipfo humano gene-

J.blh

re in, Abele, et Caino initium fumens, dein-

quS

ceps per quaelibet aeva, et inter omnes po-

I

pulos, de quibus aliqua nobis memoria fu-

Yj

pereft ,

usque ad Chriftum continuatum,

t

aequalem fere cum opinione de divina exi-

n

der4

ftentia

jl

4) 9. 2. quaefl. 95, art, 1.

b) Huet, quaeft, alneftan.. L. 3. c. 2.

p

F um

"£

Tractatus. decimus,

ftentia confenfum habuit. Egregie huc fa-

ciunt verba Cafliani: Quomodo /cire potuit Zbel

necdum lege mandamte, quod offerre Deo de pri-

mitiis ovium fuarum, et de adipe ipfarum facri-

ficium. debwiffet , nifi infitam fibi legem. naturali-

ter fuilfet. edoctus c)?

*) Et fi aliquae gentes facrificia nulla habuiffe dican-

