tur, id tamen tam parum huic opinioni officit,

quam parum generalem , et ab ipfa natura infitam

cognitionem unius Dei intercipit communis quon-

ftii

dam fuperftitio illa, qua plures Deos adoptave-

runt.

IQ

Nam aliud eft veritatem aliquam ab omni-

bus fuiffe cognitam: et aliud, eandem ipíis mo-

D

ribus fuiffe expreffam.

Voluntas nempe cogni-

li

tiones

proprii intellectus

fequi frequentiffime

f

Oomittit,

b

)

0* I27I.

D

Y

Tam facrificium in genere ita definitur:

efl oblatio rei externae, [eu fub [enfus cadentis

of

cum aliqua ejusdem deflructione in. reverentiam

tü

b

füpremae excellentiae facta. Nulla enim- major

reverentia, neque clarior noftri ad infinitam

illam.naturam nihili profeffio in nos cadit,

quam ut in vicem noftri rem aliquam de:

ftruentes eandem coram immenfía majeftate

t

velut in nihilum rediramus.

k

*) Agimus vero in praefenti de proprii nominis fa-

crificio.

Nam nomen f[íacrifidii in fenfu minus

proprio, et per metaphoram mnon raro vocatur

laus

,

17

c)'C/ollatiou. 8. C, 23.

EE

Caput VIL

73

uc d

l]aus Dei, aut quaecunque rectá actio. Unde dici-

i

14

J

tur;: immola Deo facrifcium laudis d).

Quo

it r

etiam pertinet illud fancti Auguftini: Suaviffimum

[

adolemus incenfum , cum im ejus con[pectu. pio;

t fti

Janctoque amore flagramus , ei facrificantes bo-

V

JLiam bumilitatis ,. et. laudis

fervidae caritatis e).

ïz'n ara cordis igne

e d

$.

I272.

Oädü

inftit

Varia facrificiorum exemplfa, ut de facri-

quot«

yuüve

ficiis gentilium nihil dicam, diu ante legem

) O

Mofaicam in Abele, INoe, et Melchifedecho

fpectamus: plurima vero, ac diverfiffima ex-

fis n

Qp

in Deus per Mofen conftituit. Et quidem

Yi

Ípectando materiam alia erant libamina, quae

effufione fluidorum fiebant, illius, qui pro

nobis fufüs eft, divini fanguinis fors typi a

Deo inftituti.

Alia erant immolationes, qui-

1

li

bus corpora folida velut thus, fimila, panis

j

n

Offerebantur.

'Tum vero vel maxime daban-

tni

tur viciimae ,

quibus varia animalia rïlactfz-

TiaJ

bgntur.

Jitat

$.

naä

j

1273.

j 0

Alia facrificiorum Mofaicorum divifio pe-

du

titur ex ratione, qua offerebantur.

Si id

fiebat ad merum cultum divinum ; vocabatur

jis )

bolocauftum, — Si ad Deum pro peccato placan-

m

3

um

ul

X

l

p

d) Palm. 490 14.

e)' Libr, Xo, de civitat, C, 4.

ag

"

Tractatus decz;mus..

dum offerebatur; tunc facrificium propitiato-

Af

vium vel boflia pro peccato dicebatur.

Demum

Vé

hoftia pacifica. erat facrificium pro beneficio

hs

jam accepto, vel primum accipiendo obla-

qra

tum: et fic erat eucbariflicum ,. vel impétrato-

Ut

.

1'z'um,

P

Jii

(ui

$. 1574.

Fl

In nova jam lege poft facrificium crucis

Ál

datur unicum altaris facrificium, quod illam

f

antiquorum facrificiorum diverfitatem mire

complectitur, aut potius. infinita . dignitate

fua in immenfum .exfuperat.

Haec e[l illa

sunda oblatio, quae per oarias facrificiorum, fia-

nf

iurae, et legis tempore fümilitudines. figurabatur ;

ii

«

utpote quáe bona ommia per illa fignificata , velut

illerum ommium confumunatio. et perfectio come

ii

LU

ll

plectitur f).. Quod etiam Ecclefia ait: DEUS,

1

0

l

qui legalium dijferentiam bo[iiarum wnius Jacri-

f

flcz'i; perfectione /a'n;i/iz' 2

fi

$.

I275.

mag

Tl

Iam tremenäum altaris myfterium a facri-

"i

fició crucis quoad fübítantiam minime, fed

L

quoad modum duntaxat diverfum eft:. eo

Ti

quod in utroque eadem hoftia Chriftus fcili-

f0

cet aeterni Patris aeternus Filius vere offera-

forn

tur;

J2 Canc..»'Trident. Seff. 20, C. 1.

|

g) Orat, Secret. in Miffa Dom'?' pofi Peut,

75

pitit

tsur;x ita tamen, ut illud crucis eruentum, hoc

Jemut

vero incruenium exiftat: per quod intelligi-

nefion

mus, Chrifti fanguinem in cruce pbyfice, in

) 0i

ara- vero my/lice a corpore feparari, re ipía

pdue

autem idem efle.

Una enim, eademque efl bo«

flia, idem munc offerens facerdotwm | müniflerio,

qui féipfum tunc im cruce obtulit, [ola offerendi

vatione diver[a.

Cujus quidem, oblationis cruen-

eruti

tae, inquam, fruc

tus per banc uberrüne perci-

illam

,:pz'unzw* b).

nir

gnïtate

$

9.

1276.

h i

.Nöftrum vero altaris facrificium. effe fa.

u h

T

crificium vere tale, certum eft dogma: nam

quii

idem concilium "Tridentinum id definit: f

quis dixerit , in wiffa mom offerri Deo oerum, et

(0*

proprium —facrificium , aut quod offerri mon fit

D.E«L"i?

aliud, quam mobis. Chbriflum . ad. manducandum

J

dari: anatbema fit i).

Nititur praeterea hic

fidei articulus perpetua traditione, cujus

magnus inter alios teftis eft fanctus Augufti-

mus: profecto éficitur, ut tota ipfa redempta ci-

A

vitas, boc efL, adgregatio, [ocietasque fanctorum

fl

univerfale facrificium offerat Deo per facerdotem

u

magnum, qui etiam ipfum obtulit in paffione pro

fafl

nobis, ut tanti capitis corpus e[femus fecundum

m Cbri-

j

tf

formam. Jeroi, — — . Hec ef facrificiu

sz'ano-

' h) Trideut. Concil. Sejf. 22. C. 9,

i) Se.ä',. 22. Canor, I.

1.

16

Tractatus äecimus.

Quod etiam in Sacramento

im

[ À

füianorum, — —

aitaris fideliter noflra freguentat Ecclefia L).. .. Ni-

mjis porro longum foret, fi hanc veritatem

MU

per omnia retro faecula teftatiflimam fuiTe,

IU

velim reterre m).

m

$.

1277.

ln

- Hoc jam tantum. myfterium ita deünitm—;

ia

ut,fit novae legis verum [acrifum , quo. Cbrifrus

l

lm

JDeo i confecrationis fub fpeciebus pamis, et wini

miniflerio [acerdotis feipfium. vere immolat.

uae

äl )

quidem ex doctrina concilii Tridentini hucs

usqge laudata aperte defumpta eft.

;

" CAPVT OCTAVUM.

Natura nofiri Sacrificii ex. data dejïnitionä

explicatur.

4

My

$. ro78. Sacrificium novae legis Imo proprie ef.t actus

Qur

caritatis theologicae.

m

$. 1279. In eo lido primarius facerdos, minifter, et

' hoftia Chriftus :

*

ET

Y

$. 1230.

Secundarii vero miniftri

facerdotes N. T.

! hujus Sacriücii funt

fy

fa

| $. 128r.

6

l) Libr, 10. de civit, Dei, C. 6 ..

m

Qit

e) Vid. aperta teffimonia $.

luftin, dialog. Eum

Fi()]

Tryphou. $. Iren, Libr. 4e b

aeref - C. 32.. $. Cy-

D

$, Augnflin, in

üt

priomi Épiffol. 63. ad Caecil.

x

Pjalm, 39. :

EEE

x

Caput. VIII

77

t

Pt

e

128*. Et quia eft verum facrificium, IlItio Chri-

m

ftus in eo aliquam deftrüctionem fubire debet:

.

itatit

1282. Licet reapfe haud occidatur.

| füi

-

1283.

Hanc jam deftructionem aliqui explicant pet

. fumtionem hujus Myfterii :

.

I284.

Alii per effe Sacramentale, preut vocant:

M^ 60 u^ u^ w

L

1985. Aliqui demum, et recte per myílicam fan-

guinis effufionem.

TU

^

*

1286. Quae quidem fanguinis effufio non eft mere

briji

imaginaria.

.

d vt

I287. Unde nec fumtio, nec alia litur

]

fubftantiam | Sacrificii Ípectat,

giae pqrs ad

E

fi u

O^. o^

1288. 89. 9o.

Cum itaque natura Sacrificii in

utriusque Ífpeciei confecratione abíolvatur ; ad

hanc certo habendam Ecclefia varia ía

Pienteg

praecepit,

$.

1278.

óit

Ex hac jam deíinitione apparet Imo, hoe

Myfterium eo ipfo, quod fit verum facr:fi-

d «

cium , eíle fummum caritatis actüm, ac pro-

in merito non nífi hoc loco explicandum.

E

Nam omne facrificium generatim, et ex fua

I!

jam indole non nifi Deo in conteítationem

g

fupremae excellentiae fieri poteft: hoc vero

ul

tantum donum, ac divinum etiam Deus nec

;n

exigere, nec acceptare poífet, nifi ex infi-

nito Divinitatis titulo.

In debito, aut folu-

tione debiti plus effe non poteft, quam quod

24

in ea ratione efít, ex qua debitum illud eft

$U

ortum.

Licet vero alii facrificium ad officia

[//

ii

moe

religionis referant, id quod faepius jam

nui,

af

Tractatus. decimus.

78

nui, ex eo fit, quod omnia officia Deo de-

bita, et inter haec etiam officia quaedam

theologica e. g. adorationem vago aliquo figni-

ficatu religionem vocemus.

Si vero religio»

nem in proprio fenfu, et prout a virtutibus

theologicis diftincta ad claffem virtutum mo-

ralium fpectat, accipiatur, tunc religio facri«

ficium tanquáam actum ad fe pertinentem fibi

vendicare minime poteft: quia fcilicet ex ti-

tulo finito, quali omnes virtutes mere mo-

rales nituntur, donum immenfum ac divinum

deberi, aut offerri per leges inviolabilis jufti-

tiae non poteft. - |

*) , Sed huhqüïd ex doctrina Cóncil. Tridentih. a)

,hoc facrifidium etiam in honorem Sanctorum,

,1mmo adfinem: mere naturalem e. g. ad impe-

; f

Drit

,trandas pluvias, recte offertur, ipía Ecclefia

fite

,ípeciales defuper liturgias infliruente ? **

Aft

Sacrificium nunquam non foli Deo litatur: in ho-

(

norem veróo SS..ea ratione.impenditur, quod eo-

! vic

rum nomine Deus per hoc-facrificium fumme. ho-

noretur, quod ipfis acceptifümum effe debet,

.

Vel certe fructus faerifici, .qualis vel maxime

t

aliquis eft vis agendi gratias, pro fanctis, eorunr

gratia; et gloria Deo tribuitur, dum facrificium

novae legis in honorem. SS. obimus.

Sic etiam

früactus facrificii, qui eft impetratorius, ordinari

poteft ad obtinenda auxilia gratioe, immo. etiam

e

folius naturae e, g. fanitatem , licet pretium facri-

ficii nofiri omnes gratias, et dona nmaturalia in

Y

immenfum excedat. .Non licet füperiora ad infe-

riora, e. g. divinum aliquid ad donum gratiae,

aut

4) Seff. 22.

»Caput VIl.

19

€0 Q

aut gratiam ad bonum natu.raie ordinare, aut im-

Yedut

pendere, prout agendo de Simonia oflendam, bene

vero id facere permiffum eff cum eorum effecti-

of

bus,

Nam, quod probe notandum, nedum Deus,

r

fed étiam gratiae non raro edunt effectus mere

£üLU

naturales. .Sic ipfe Redemtor üutique per preces

[ 1

ex gratia nobiles panem quotidianum petere nos

) at

jubet, et ipfusmet ob fidem petentium fanitates

m [

aliaque beneficia. naturalia faepe contulit.

Unde

facile fu;ri poteft, ut mens recte affecta e, g. fa-

at

crificium, ejusque divinos eíffectus ad Deum tan-

we mo.

quam legitimum finém referat, dum effectus ejuse

rinütt

dem maturales ad (íines itidem naturales recte

ordinat.

j

$. | 1279.-

(if1 f

Quia vero, prout deünitio loquittlr, Chri-

Qrutt

Wi

ftus feipfum immolat, ex ea infertur Ildo,

primum miniftrum, primum in hoc facrificio

ol

r/

D

facerdotem, ac primum offerentem effe ipfum

)!

Chrittum, qui 1idem fimul eft pretiofa nimis

d

Victima, Scilicet, prout habet Tridenti-

i

num b), una eademque bo[lia ,. idem munc offe-

de:ïüll

vens . [acerdotum | aminiflerios

qutte

: quz' Jéipfum. tunc ?n

atl

cmce obiulit.

icin

$. þïzgo.

eut

i

r

Sacerdotes novi t'e&amenti funt veri fa-

cerdotes, ac miniftri hujus tanti myfterii,

n]sn

j

n

prout habet idem 'Concihum c): funt tamen

i

fa,cæ;-

ratia

i

b) SPU', 20, C.'Q-'

c) Seff. 22. Can, 8.

"F m

J

80

"Iractatus - decimus.

facerdotes fecundarii, ac fubordinati, vicem

finr

Chrifti agentes, unde non fuo, fed Chrifti

LUR

nomine loquuntur: Jicens, accipite, et man-

(acrii

ducate.etc.

lidem facerdotes funt veri offe-

rentes, iterum fecundarii utique. Denique

tota Ecclefia, ac praecipue fideles facrificio

adftantes non quidem facerdotes, aut mini-

uare

ftri, vere tamen offerentes funt.

ftQi

miffam audire, prout vocamus, id eft, facri-

Tbufi

;

ficio intereffe, longe plus eft, quam facrum

E

hunc ritum ipectare, et aliquas füb eo pre-

b j

Conf

ces fundere: nam affiftentes non otiofae per-

fonae, fed actores, et aliqua ratione hujus

Jrae

fotf

tantae rei auctores fünt, utpote qui facrifi-

cium alieno quidem minifterio, fua tamen

i

-

dHfn

voluntate, et quodammodo auctoritate:Deo

—

offerunt.

ji]

0?

9.

I298fÍ.

LU

f

Curh vero omne proprii nominis facrifi-

(h

cium ex fua jam indole aliquam illius, quae

fit

offertur, hoftiae : deftructionem requirat; in.

telligitur IIItio, Chriftum, tanquam veram in

mx;[

hoc facrificio victimam, aliquam in eo de:

Ti

Mi

(tructionem fübire, licet in hac explicanda

fit diverfa diverforum fententia.

Ef

i

$.

1282.

| $

Illud. quidem omnium fententia certum

eft, Chriftum in altaribus noftris non occidi,

ere fe-

nec fanguinem ejus a corpore ejus V

pargri.

—

—

L4

d

qutlüi[

8r

VW

&

þarärï; Cbrijfus enim refü

[4

Chri

bri

Sens ex mortuis jam

non moritur amplius d). - Unde aliud in noftro

( n

Mi

r of

facrificio deüructicnis genqs quaerendum eft,

'eti

(

/

crilc

j

*

$.. Iäsg,

Toit

Utf

Aliqui jam deftructionem ad facrificium

requifitam explicant per fumtioneém, aut com-

latt

munionem fíacerdotis.

Verum hac ratione

|Cruti

facrificii noftri natura n

on in confecratione,

p

fed in fumtione

, quoad . partem praecipuam,

N

conftitueretur ,

et confecratio

foret. mera

duj

praeparatio ad facrificium ,

quod omnium

acti

fenfui adverfari videtur.

Hoc quoque fenfui

imen

Concilii Tridentini paru

m coneordat, quod

De)

definivit e): fignis

dixerit, in müffa mom offerri

L/8e0 *wrum,þ

et propium facrificium, aut quod

offerri non fi

t aliud,

quam nobis Chriflum ad

manducandum dari :

anatbema fit.

Sane in hac

frt

fententia confecrar

Chriftum nobis me

e effct nihil aliud, quam

quae

re ad manducan

dum prae-

» flv

parare. Et quia reliqui

Chriftiani: de hoc

m

myfterio fumunt,

vix poffet dari füfficiens

T

Tatio, ex qua

participantes, feu communi-

cantes.

ani

ex hoc actu praecipuo

veri miniítri

ac face

rdotes dici

prohibeantur, facrificantes

exinde dicendi,

quia actum facrificii fumen-

do Euchariftiam |

obirent, Denique ipfum fa-

Cere

J

4) Ad Roman, 6. 9.

u ,

b

e) Seff. 2o, Can, 1. de Jacrif. miffae,

n

Tom, IV,

L

F

m

Tractatus decimus,

$2

cerdbtïum ad perficiendum facrificium certe

confertur: et utique ad fumendam Euchari-

ftiam facerdos nullo ordjne indiget.

ef

lice

EM d 1284.

*

fec

uare alii Chriftum in facrificio quodam-

add

I

j

modo deítrui ex eo dicunt, quod is per con-

ib

fecrationem ab efJe naturali ad' e[Je facramentale

tranfeat. Scilicet, dum fub fpeciebus panis,

libe

fett

et vini, et fub minima quavis eorum parti-

cula latet, compenetratis, ac proinde ligatis

f

BH

fenfibus. velut in conditione mortui exiftere

incipit: in qua conditione anima, licet a cor-

de[l

(ite

pore haud feparetur; ad omnes tamen exte-

riores perceptiones inepta, ac impedita effi-

D

kt]

H

citur. Elegans explicatio, et propinqua mor-

Y

1

tis. imago! Sedthac admifía in confecratio-

ne unius fpeciei totum jam facrificium intel-

)

ligitur: nec fatis explicatur tanta illa neceili-

tas, qua utriusque fpeciei confecratio ad ab.

folvendam facrificii naturam jJure divino re-

quiritur,

Denique per hoc genus mortis,

quo fenfus Chrifti fonum, colores, et reliqua

exterius incidentia percipere prohibetur, pa-

rum exprimitur illa mors, quam Redemtor

in cruce fuftinuit, et quae feparatione fan-

guinis a corpore peracta fuit, et quae per

verba confecrationis aperte denotztur, dum

Vi verborum prima confecratione corpus, et

dein fanguis feorfim, ac velut feparatim po-

nitur.

4

$. 1285.

um

Caput V1II.

ä*—!

83

. (Rttt

$.

1285.

T

Unde plurimi myfticam aliquam fanguinis

effufionem in hoc myfterio intelligunt. . Sci-

licet vi illorum verborum, quibus panis con-

fecratur, fub fpeciebus panis folum corpus

OQtt

adducitur, dum dicitur: boc eff corpus meum.

* C0)

Item vi verborum: bic efl calix fanguinis thei,

Tenitil

quibus vinum cponfecratur,

folus jam fanguis

pam'g,

habetur *).

Unde vi Verborum, quibus con-

fecratio peragitur, corpus a fanguine. velut

þam'

ïxgatb'

feparatur: myítice autem feparato fanguine,

yllet

mors myftice fequatur, neceffe eft... Sic jam

; Ut

deftructio, ac interemtio divinae noftrae ho-

egte

ftiae, et infuper cruentae mortis imitatio rite

T

intelligitur: denique apparet, facrificium al.

taris non nifi utrius

m

que fpeciei confecratione

cratfü'

perfici.

| inte!-

*) Caute tamen nota, his non obítantibus Chriftum

]e'celï-

j

totum , cum'corpore et fanguine, anima, ac di-

vinitate füb utraque fpecie contineri,

Sub fpe-

ofe

ciebus enim panis vi verborum folum corpus ad-

ortiSa

ducitur: quia tamen hoc cum fanguine, anima;

Jiqu

et divina natura unitum manet; haec omnia per

COrpus velut attrahuntur.

Idem de fanguine,

. p

Unde recte docent,

fi in triduo mortis confecra-

ii

) li

—

tio fuiffet facta, fub fpeciebus panis folum cote

V

pus, et divinitas, fub fpeciebus vero. vini folum

e pef

fanguinem cum divinitate fine corpore, et anima

du

extiturum fuiffe, Eo enim tempore fanguis cor.

$ (

pus et animam Qbi unitam non habebat,

:

P

j

F3

5 1286.

84

2 mctatus decimus.

lium

j

1286.

«

tum

Nequä haec fanguinis a corpore feparae

fin

tio hucusque explicata in facrificio noftro in»

anis, aut ficta, fed velut moraüis, et omnino

vera eít.

Nam aliud eft duo per feipfa, at-

re: et aliud

queex propria intentione accipe

eít, per fe ipfum, ac per proximam inten-

DI

te ]

tionem non nifi unum accipere, quod dein

tes altera fortuito, ac.extra intentionem fe-

TU

quitur. Sic e.g. filius aliquis ad parandam

.

9t

medicinam auro 1

ndigens, id a patre petit.

Ti

j gemma

Hic jam eidem annulum aureum, cu

pfi;

pretiofi

ffima acclufa eft, praebet.

Hic jam

fiit

praeter aurum etiam

lapidem. pretiofum ca-

LE

pit. lam hoc jus in aurum partim ex volun-

—

frl

tate filii, partim ex voluntate patris eft or-

U

tum: jus in gemmam ex folo arbitrio patris

f

defcendit, nam voluntati filii per folum au-

G

rum fuiffet fatisfactum.

Donatio gemmniae

eft actus feparatus, qui nullum ad preces

filii refpectum habet, et fine qua totum,

quod filius intendebat ,

negotium jam fuitlet

abfolutum.

Sic nos quoque a

d facrificium

noftrum non nifi corpore fine fanguine, et

nec per

fanguine fine corpore indigemus,

verba confecrationis plus pétimus:

atque his

obtentis facrificium noftrum jam eft abfolu-

tum.

uod vero aeternus Pater cum cor-

pore fanguinem quoque, et animam Chr fti

una cum ejus divinitate fubmittat, id fit ultra

nego-

noftram intentionem , e:;tra noftrum

tium,

A

85

Caput. VII?.. :

tium, et feparato beneficio, denique per

actum a facrificio diverfum: ut adeo quan-

tum ex folo actu facrificii corpus a fanguines

feprt

iro ]

fanguis autem vere a corpore feparetur,

3

Tonino

n d

$.

128*

: alitd

Es hac jam, qua deftructionem hoftiae

intel

omni facrificio propriam explicamus, ratio-

deit

ne illud quoque intelligitur, eflentiam, feu

n fe

paturam facrificii confiitere in fola confecra-

dam

tione: fumtionem vero ejusdem partem effe

petit.

non nifi integrantem, ut vocant, feu minus

&f

'

principalem.

Multo minus facrificium .con-

: j

ftituit praevia illa panis, et vini oblatio, quam

] (d

ofertorium vocamus ,

quodque probabilius

jun

folo jure ecclefiaftico

inductum — fuit . *).

t or

Omnium minime requiritur, ut omnes ad-

paträs

ftantes de íacrificio fumant, feu communi-

j d

cent. Vid. Tridentin. feff. 22. c.8.

n

*) Et fane obligationem ad. tres praecïpuäs miffae

'ecd

partes attendendi nimium exaggerant: et vagum

tUffy

puerorum ,

ac adolefcentum ingenium facile in

yilet

omnem partem elabitur, unde magnos conícien-

ciott

tiae angores patiuntur: eoquod, ad tres praeci-

puas partes cum non attenderint, praecepto Ec-

n

Clefiae fe non fatisfeciffe arbitrentur.

Et.dum

: pP-f

non audent errorem fuum majóribus manifeftare

17

per merum errorem non raro peccant.

Sed uti-

folt

que miffam audire eft voluntas Deo Chriftum per

d

facrificium offerendi: et haec voluntas, eo irío

quod miffae adítent, tacite perdurit, ficque hoc

jl

jltd

officium quoad praecipuam partem , feu' quoad

fubftantiam facillime impletur,

u

E5

$. 1288.

J

86

Tractatus . decimts,

irtti

$.

1288.

jl

Cum itaque facrofanctum facrificium hoc

] gin

in fola, utriusque tamen fpeciei confecratio-

a

ne confiffat; ideo Ecclefia non tam fuo,

od

quam divino praecepto jubet, wt /i facerdos

lebw

poft confecratienem. corporis tantum, | ante. confe-

(/f1

erationem fanguinis deficiat, *el utroque confecra-

u

to id acci i, mi[la per alium facerdotem implea-

W

tur ab eo loco, ubiile defüit, et in cafu nece[frta-

(j

tis etiam per non jejunwm g); quia'ícilicet fa-

[

tius eft, ut quis non jejunus, vel etiam bis

if

in die hboc. myfterium obeat, quam ut facri-

lu

ficium iftud mancum, aut etiam fola fumtio-

(il

ne, quam lex divina a facerdote in facrificio

[

fieri praecipit, deftitutum maneat.

0i

ä

*) Grave pro hac doctrina argumentum füppeditat

qu

'lIridentnum b): Sacerdotem fecundum | ordinem

q

Melcbifedecb fe in aetermum . declarams corpus et

0

fanguinem fuum fub fpeciebus panis, et vini Deo

(

Patri obtulit , ac fub earundem verum . fymbolis

6

Apoftolis , eorumque in — facerdotio. fuccefforibus,

wut offerreut , praecepit.

l

$.

1289.

/l

In hanc rem pergit eadem Rubrica, feu

lex ecclefiaftica: .Sí autem emiprolata. forma

COn t«

corporis obüt Jacerdos, guia non efl facta

cratio,

(

|

$J Rubric. titul. Iö.

. ) Seff. ac.

n

o Caput. VIH.

67

eratio, mon efl mece[fe, wt wi[a per äliuni fup-

pleatur.

Si vero obierit femiprolata forma. fan-

n hot

guinis, tunc alter profequatur , et fuper eundem

Cratio

calicem repetat integrawm formam ab eo loco: fimili

1 )

modo etc. Alibi vero habet fequentia: Si ce-

ficrdt

lebrans ante confecrationem | advertit , bofliam e[fe

rl

(j

corruptam, aut mon e[Je triticeam , aliam. ponat,

)f

et facta oblatione faltem tente concepta, profequa-

mp!ea-

tur ab eo loco, ubi defierit, . Si id. advertat poft

;e-/M

confecrationem , etiam po[t illius bofHiae fumttgw

t f

nem, pofita alia faciat oblationem , ut. fupra, et

n bj

incipiat ab illis verbis, qui pridie etc.

and [/7

Bu

boc contingat pofl fumtionem [anguinis; apponi

imto

debet rurfus novus panis, et vinum cum aqua, et

TlciO

facta. prius- oblatioue :facerdos: confecret, incipiendo

ab illis verbis: qui pridie, ac flatim fumat utrume«

que,

Si boflia confecrata difpareat, wel cafu ali-

pedit

i

quo, vento, aui miraculo, reperiri nequeat 3 tunc

altera confecretur , incipiendo ab €o loco, qui prie

,'P(U j

Similia mox circa defect

j Du

üie etc.

7I

eadem Rubrica praecipit i).

qm vini

;/!W!

$.

1290.

Videntur Rþubricae hae fignificare, hatu;

ram facrificii maxima ex parte in fumtione

fii

confiftere.

Quidquid autem fit de hoc, in-

jl

primis non intelligo, fi una fpecies rite fit

aj

coníecrata , fola altera deficiente, rurfum

jl

andam: item fi utraque

utramque feffe confecr

r

fit

z:) Titul, 4. de defect, in celebrat,

4

Tractatus 'decz'mus-.'

ss

fit rite confecrata, fed alterutra, vel utraque

fumi nequeat, rurfus vel unam, vel utram-

que recens confecrari debere k).

$ic enim

vel fesqui, vel omnino duplex facrificium fiet:

et fumtio eorum,. quae altera vice coníe-

j

12

crata fuerunt, integritatem vel primi, vel

fecundi facrificii complebit, alterutro incom-

pleto remanente.

Dein auctor harum Rubri-

$n

carum ponit naturam facrificii in. contecra-

lu

tione, vcl in fumtione, velin utraque fimul

Y

fumta.

Si primum; tunc confecratio proe

? hg

pter fumtionem nunquam erit iteranda, ne

principale fit propter minus principale. $Si

$n

fecundum; tünc facerdote;poft primam con-

fecrationem deficiente nihil erit fupplendum,

Óa

quia facrificio initium non eft datum.

Si de-

nique tertium; tunc erit duplex confecratio,

ln

et una fumtio, et fic fesqui facrificium, id

eft, mancum, quia vel primae, vel fecundae

confecrationi nülla refpondet fumtio. Quare

cum multis aliis malim credere, fiquidem fa-

criüicium, prout cum meliore parte arbitror,

in confecratione faltem potiffimum confiftat,

deficiente alterutra parte, hanc folam con-

fti

fecranda effe, et fi utraque pars fit rite con-

BU

fecrata, folius fumtion

1

is gratia nihil effe

hi

iterandum.

di

of

k) Vid. titul. yo.. N. 13,

M

Y

—— ÁÁ 4b il À

CA-

P

Caput IX.

89

r

CAPVT NONVM.

ETE

C enn

- De pretio, ac efficacia Sacrificii. noftri

Im t

, difputatur.

Confe

Izär, Sacrificium noftrum eft. infiniti þre"tii, et ex

i, W

TDcor.

omnibus myfteriis facile fummutn,

faubi

1292. Mutuo, ac infinito amore dignum,.

Vectt

g

1293. Omnes affectus noftros fibi vel maxime

fim

vindicans.

pro

1294. lId vero ad terrorem, et magis fimul aä

amorem eft factum,

"n

l J

1295. Sacrificium altaris aeque ac Sacrificium cru-

cis eff infiniti valoris:

1

X

I296. Licet participatio in utroque, quantum ad

nos, nonniüi finita fit.

Yde

ä

1297. Semper tamen noftrum altaris Myfterium ad

ratiq,

j il

Deum digne colendum , ad reddendas ei gratiag,

ad debendas poenas, atque ad varia dona impe-

ydie

tranda manet eüïcaciiümumf

*

QulBW

f

$.

I29I.

[rtl,

[

Cum in facrifidio hoc admirando hoftia

col

fit ipfe aeternus aeterni Patris filius, ac ve-

CO

rus Deus; ideo unanimi omnes fententia affe-

d

runt, hoc novae.legis treme

ndum myfterium

dignit

atem ac preüum f[impliciter ac. per

omnia infinitum continere.

Quare cunctis

Ecclefae myíteriis,

etiam ipfa Euchariftia,

in quantam haec facramentum aliquod eft,

majus, ac denique cum facrificio crucis, cu-

—

Jus eft iteratio, absque comparatione fupre-

ü

].

E 1

mum

"Ivactatus. decimus, -

99

[

mum eft. Scilicet non fanguis ;reapfe fufus,

non acerbitas mortis, non denique aliud

lj

iCe

quidpiam, fed fola ejus, qui in cruce feipfum

facrificavit, immenía dignitas facrificio cru-

b

cis infinitum ac divinum pretium conciliavit.

Qui

Sed idem omnino, prout certum dogma ha-

hw

bet, fe in altari noftro incruente quidem,

ii

vere tameu facrificat, infinitum ac divinum

T

pretium exinde no

h

fcro -faci'ificioï ) neceíTario

|

c-onferens.

h

||

[

$.

1292.

T

.O! pEUM VEäUM DEÓ VERO VERO SACRI«

FICIO IN ALTARIBUS NOSTRIS AMORE NOe

)

STRI ITERATO IMMOLARI, funt verba infi-

nitae fignificationis, quae continent myfte-

rium amoris infiniti, qualis amore mutuo

pariter infinito, immo perenni ac aeterno

mentis raptu, feu ecítafi digniffimus eft: qui

denique eum, qualis a felici aeternitate no-

bis venire folet, fenfum longiflfime fuperare,

immo penitus extinguere deberet.

Omnes

enim omnium felices aeternitates ad pretium

ejus, quam immolamus, hoftiae omnino .ni-

hil funt.

Hic enimvero experimentum aper-

tiffimum capimus, quam bonus fit Deus.

$.

1293.

Nonne hoc tantum amoris myfterium va-

lere debet ad nos nobismet ipfis eripiendos,

ros in

nosque totos, et omnes aifectus noft

Deum

um

Caput 1X.

91

: fül

- Deum vi quaplam infinita rapiendos ? Qua-

: lii

lis jam populo chriftiano, et^nobis maxime

feipfn

facerdotiDus circa hoc Myfcerlum . quod tam

10 C

propinque tractamus, fenfus efle debebit?

CURV

Quam vere proinde dixit, ec quam apte ad

a i

hoc myfterium digne frequentandum nos in-

Ut

ftruxit piiffimus ille' magifter: itg magnum,

IVIDUE

Tovui, ac jucundum tibi oideri debet, cun cele»

dfni

bras, aut wi[Jam audis *), ac fi eodem die Cbri-

.Jfus primum in. uterum virginis defcendens, bomo

factus. e[Jet, aut im cruce pendens:pro falute bo-

minum pateretur , aut moreretur a)

TU

] NU

u

, Magnopere mdrget emendatione fere communis

Chriftianorum error, qui facrificio intereffe, aut

mff

aliud quid religionis obire, eodem pene loco ha-

wite

bent.

Et tamen facnücmm frequentare eft totius

u

religionis actus facile' omnium primus.

Hic enim

Xerno

actus habet divinam inftitutionem, vim operandi

gratiam ex opere operato , id eft, proxime et ex

T

folis Chrifti meritis venientem , ac velut fibi con-

en

natam, et denique, propter excellentiam Myfterii

7U

vere infinitam, quamdam divinitatem participat.

frté

Iam fideles miffae praefentes, prout jam fupra

tUf

dixi, in tanto ne.r;ono non funt meri, ac otiofi

fpectatores, fed íunt perfonae actrices, funt de

01

numero offerentium "

qui non

quidem proprio/

d

àctu, aliena tamen.Opera, et fuo nomine, ac

velut auctorltate tantum facrificium. litant,

Fue-

runt, qui in ftatu peccati lethalis miffam audire

grave peccatum effe dicerent

Horum fententiam

non ex ea ratione rejicio, ac fi ralis actus ftatum

j *

gratiae ex fua 4ignitate non requireret, fed ideo

folnm,

dOb,

i

&) De imitat, Chrift, lib 4* 69 2.

jl

-

902

Tractqtus decz'muä

folum, quia hoc Myfterium eft. propitiatorium,

Wt

id eft, ad reconciliandos cum D^o iniquos, ad

impetrandam poenitentiae gratiam ex fua jam ine

i,

dole factum.

Tenti

Fere ficut facramenta mortuorum

extra ftatum gratiae fufcipere licet,

ficnf

a

$.

1294.

ghlal.

tini

Et quidem fi excellentiam noftri facrificii

vere divinam aeftimemus; ad illud contre-

mifcere, ab eoque longiflime fugere debere-

mus, verba illa prae líraelitis longe juftius

M

ufurpantes: ecce oflendit nobis Dowinus majte

lp

flatemy et magniiudinem. fuam : oocem . ejus audi-

T

vimus de medio ignis — —— cur ergo moriemur,

ele

et devorabit nos ignis bic maximus b)? — Attamen

tjd

hoc tantum licet Myfterium amoris eft, non

E

O d

udicii, et velut facrificium crucis ad remit-

d

tenda, et non ad punienda peccata factum.

D

Altaria quidem noftra vere throni divinitatis

-

tor

funt, fed in quibus non ejus juftitia, fed fola

lr

Q0

ejus in nos caritas fedem habet, quae proin

fibimet velut imputare debet, quod tantum,

N

4

I

et tam indignis dederit.

Q

1205.

H

$.

Tje

- Hie jam difputant, num Sacrificium alta-

Qu

ris aeque ac ficrificium crucis fit infiniti va-

—

p

loris, plerisque in fententiam negantem pro-

9l

pendentibus. Sed firmiffime tenendum, utrum-

q

que,

b) Deuteronom, 5. 94. 25.

p —

bap'ut IX.

93

APE

que, aut potius idem facrificium effe ejusk-

yus, d

m

dem, id efít, infiniti valoris, hac fola diffe-

OCO

rentia inter utrumque intercedehte, quod

facrificium altaris omnem, quam habet, effi-

caciam ex facrificdio crucis acceperit.

INa

oblationis cruemtae fructus per banc altaris obla-

crifi

tionem uberrime percigiuntur e).

OLre

$.

1296.

ore

j

Ut autem hanc doctrinam penitius intel-

; uj

ligas, et eos, qui nobis adverfantur, ad no-

j awf&

ftram partem adducamus, notandum eft, aliud

fl

eíffe valorem, et efficaciam facrificii, et aliud

atel

ejusdem participationem a nobis perceptam.

non

Si de priori loquamur ; utrumque facrificium

em

eft infiniti valoris: . nam hoftia infinita valo-

cull

rem mere finitum obtinere, ex evidenti ra-

niuti

Si vero de no-

tione, ét fimpliciter nequit.

gf

ftra participatione, qua ex utroque Sacrifi-

proin

cio diverfimode haurimus, ea non tantum

FUff

in Sacrificio altaris, fed etiam ex Sacrificio

crucis finita.femper eft. '—Ex hoc tamen utri-

que facrificio infüinitus valor conftat:: vel

forte etiam (acrificio crucis fuam infinitatem

negabis, eoquod ex eo aliqui fructum exi-

lt

guum, aliqui magnum, nullus infinitum ca-

i

piat? Scilicet ex utroque Sacrificio iteratis

p

conatibus haurire, et pro rata ftudiorum,

ruif

et affectuum noftrorum ditari debemus.

Li-

que;

bera-

e) Tridentin, Sc;ü', 22, C. 2;

94

: Tractatus. decimus.

beraliffimus Redemtor nofter in utroque my-

t

ls q

fterio infinitum dedit, infinito éxinde amore

digniffimus: et horum donorum infinitati ex

[ tüa

(ebes

eo ne parum quidem detrahitur, quod per

noítram imbecilitatem, aut etiam negligen-

1 lippl

tiam impediamur, quo minus unica, vel pau-

jotu

ci$ acceptionibus omnia

.nobis neceílaria ca-

-)j

pere poflimus.

tj

$. | 1297.

]i

;

Manet ergo noftrum altaris facrificium,

et per omnia eft my'erium vere infinitum,

myíterium per omnia fummum, reliquorum

5]

myíteriorum compendium, totius religionis

f

chriftianae apex, ejusque confummatio per-

f

pl

fecta, ac omnem admirstionem extedens.

Hoc oblato Deum cultu omnium fummo affi-

1

cimus, eumque tandem digne amamus *),

eftque noftri in Deum, et fimul Dei in nos

Hoc

amoris ex omnibus actus praecipuus.

h

item dignas pro infinitis beneficiis gratias re-

pendimus, mirabili compendio, fummum be-

neficium accipiendo pro reliquis abundanter

fatisfacientes. . Haec praeterea divina hoftia

legitime poenitendi auxilia, et poenarum pro

peccatis refiduarum remiffionem facillime im-

Eft denique ad reliqua, atque a

petrat **).

ipfum perfeverantiae donum obtinendum effi-

caciífima.

Ipfo oceano in immenfum eft am-

plius hoc myfterium , utpote ipfius aeterni-

Tu jam

tafis limitibus haud concludendum.

cura,

p .

- Caput. IX.

95

lt r

cura, ut vas fat amplum afferas ad haurien-

; QO

das aquas de fontibus Salvatoris: vel faltem

qtat d

fi tuae capacitati diffidas, prout diffidere jure

jod t

debes; hauftus tuos frequentiffime iterando

eglp

fupple, quod unica induítria capere non

'l p

potuitti.

ra d

.'*) Et hic finis facrificio noftro eft proprius, ac pri-

mus: reliqui funt duntaxat fecundarii, aut potius

ejusdem effectus.

Nam hoftia tanta proxime non

