ftianorum effe ítudiofam i

gnorantiam, vim

humanae rationi illatam, :

ac denique dede-

cus, àc labem intellectui inuftam. Nihil

enim Violentiaé in mentes hominum exerce-

mus, fedillud folummodo momentum adhi-

bemus, quod fua iam virtute omnem in-

:

telletum, omni demonftratione fortius , füb-

igit, eumque ab omni er

"

X

curiffimum reddit.

^

roris periculo fe-

ti

»gn

$. 1026.

|

It

Equidem theologi piàm voluntatis affe-

j

j

Ctionem praecedere, tum fequi fidem volunt.

Jl

Cum enim actus fidei fit folius intellectus,

qui

(

ï?*w !ä,

Dgee-

192

Jvattatus VIIL

qui minime liber, ac proin nec moralis, neé

t-l

meritorius eft; non nifi accedente libero vo-

luntatis decreto talis efficitur.

Hic tamen

pius affectus, prout ego arbitfor, non ad

imperandum, aut extorquendum fidei affen:

ï

fed. tantummodo . Voluntatem

fum fpectat;

Cohibet, ne impellente prava, & fidei ad-

vería affectlone intellectum impediat, que

minus is fua

fponte in affenfum fidei ra-

piendus, in quem immenfa Dei loquentis au-

(

ctoritate fuo. iam impetu fertur, aiï'enfum

1

praeftet

]

CAPUT I

Reliqua offcia fid& , quae ex lumme natur alz

obtment

ä

$. 1927 Qma veutatlbus revelans diffentiré hun-

quam licet, & affetifus aiens debetur, graviter

peccat contrariam doctrinam pro vera habens,

credere omittens, & dubitahs,

S. 1058. Siquidem fatis fciat, has eile revelatas.

$. 1029. Quid in ientatione contra fidem agendum

1t,

Aae"4 TU D 0 2.—o .

$. 1030. Lex naturae llltio fidem etiàm folum D

lerue negare prohibet.

$. 1627.

Igitur alicui fidei articulo fatis demom

ftcato diffentire, et doctrinam eidem .con-

tra-

,

Caput H

193

n

j"

trariam pro vera habere, eft primum, et

03

graviflimum Ccontra fidem peccatum. — Alte-

A

rum vero in hoc genere peccatum eft, fi-

ond

quis talem articulum credere fimplieiter omit-

dl

.ï«

tat.

Quorfum etiam fpectat

z qui inter affen-

|ri:

j

veritate eius-

fum, ac diffenfum medius, de

el i

modi articuli dubitat.

Quia enim dubitare,

».

eft fufpenfum haerere, ac proinde idem ac

r

affenfum non praeftare,. dubitans . eiusmodi

-

H

contra fecundum fidei officium, de quo nunc

2

li

agimus, plane delinquit.

Quod etiafn faerae

Jeges defimunt dubius in fide infidelis eff. a)

$. r628.

Haec tamen intelligi debent de eo, eui

T

fufficiens demonftratio animo obverfatur,

quae cuin faepe defit, variorum circa fidem

dubia a peccato immunia manent, dummodo

á f

ea, qua par eft, induftria veritatem inqui-

[M

rant.

Et fane etiam piiffinae mentes gra-

l

viflimae circa fidem pugnae repénte 1mphcan-—

tur, putantque fibi falfitatem dhcums, aut

etiam plurium articulorum velut perfuafam

Qu

effe, aut. videntur faltem fibi in nefcio qua

incertitudine, circaunum alterumve dogma,

j

haerere.

His iam praecipiunt, aut certe

confülunt,

ut eluæmom

áffultus Oenerofo

actu fidei repellant.

Atque idem delendum

effe, putant in vehementí ac periculofa pug-

[

nà

a) C. 1. de Haeret.

Inp'

Tom. II

t

Tra&atus »Vi].l.

194

ha odii, impudicitiae, aliorumque vitiorum,

[

quando ingens confentiendi difcrimeg -grggt..

$. 1029.

L

Ego vero,

falva horum au&oritate, id

Nam fidei diffentire lex

tminime corifulo. :

ä

prohibens, ac proin nunquam non obligans,

perpetuo, ac pfo omni inftanti vetat: aífen-

füm vero praeftare ex lege aliqua praecipien-

te iubemur, quae frequenter quidem , mini-

am

— s O HPOS LE R,

me tamen in fingula momenta ftringit.

in difficillima pugna magis arduum eft actum

tantae vi contrariüm concipere, quam a folo

confenfü temperare, fuamque fententiam,

vel decretum in aliud tempus reiicere. Prout

-——— — —— —R — E

etiam S. Bonaventura confulit.

Pugnam de-

clinare minus periculofum eít, quam poten.

tifimo hofti fe obvium ferre, Qui pugnam

detrectat, non

dum eft vi&us: facile autem

caedi pofet,

fi gravem adeo aleam fübire

accederet. Q

uare ex meo confilio, faevien-

te eiusmodi turbine, mens a

lio eft vertenda,

aliquo repentino negotio, aut motu exercen:

NonoE ceN o— LT RE

da, ut velüt de via cedens, adverfum impe-

tum declinet: donec tempeítas defaeviat,

redeat ferenum, & mens velut praeparatà

in hoftem ire queat,

$. 1056.

Et hoc quidem ius naturale circa fidem

praecipit quoad attus mentis; alia vero im

p

rat

Caput | IL

195

nit,

rat quoad attus exäeriores.v .Unde tertium Hdei

I

"

praeceptum eft, ne eandem etiam folo a&u

externo negemus, diffiteamur, etfi eam clam,

& in animofirmiffimeteneamus. Haec quip-

E

pe fimulatio eft ingens in divinam autorita-

elt

tem iniuria, fi eidem coram aliis, etfi ficte fi-

Qu

ftulantes.

dem abrogemus, eandem velut de errore po-

T

Unde innumera fane, & ad me-:

p

moriam omnium faeculorum celebrarida SS.

Ü

Martyrum exempla proftant, qui extrema

fi

füpplicia, & acerbiflima mortis genera fubi- -

re, quam fidem velfimulate negare malue-

(n

?

E

runt. ANam divina defuper fententia habe-

fathy

tur a.): Qui ncgaverit me coram bominibus, me-

tou

Jgabo & ego eum coram Paire meo.

;d

$- IOT.

Q

Fx hoc tamen non damnamus induHrïaï&ä,

n

quae ad fidem non megandam, fed tegendam

j

, 4

b

tantum fpe&at. XNon enim tenemur cuique

prodere, quam religionem colamus; & fia

iv*ieï;

privato ea fuper re interrogemur; poffumus

EndïJ

u

eam diffimulare, & fcita aliqua réfpontione

Iu

eius quaeftionem ita eludere, ut nefciat, quid

a

credamus, non tamen, ut iudicet, nos erro-.

*

*

r1 aut fuperftitioni addi&os effe. *

v;"e

** Unde ex Vc.oni'muni fententia ïice'; templa haere-

ticorum auüt gentilium, vel fynagogas Iudaeo«

rum adire Videndi, audiendi gratia: dummodo

comipunicando in facris, vel alia raüone non

i

oftendamus, nos eorum religioni addi&tos eífe,

J

p

óten

h

a) Matth, m,-lgg.

i

i

) 4

/1

Trattatus VHL

196

Ttem fiquis int

&rrogetur, num catholicus fit, re-

t: Chriftianus fum: veram reli-

fpondere poteri

gionem fequor ;

velquid hoc ad te? Item Leet

eas veítes, aut

figna publice deferre, quibus

mnatio, civitas, tnilitia, non ipfa relisió nota-

tur, Idem de eo, qui carnes diebus, quibus id ab

ecclefia interdi&um eft, comedit, ne fe catholicum

effeappareat, Taliat

amen haud licent, fi e. g. eius-

onteftandam religio-

modi efus ab haereticis ad c

nem íÍpeciatim exigantur.

Sic Maclhabaei di£

fabbati pugnare a.)

, neutiquam carnes fuiles com-

edere aufi funt d.):

licet utrumque ex lege

ll

mofaica prohibitum effet.

Scilicet impii: pug-

f

prout efam

nam fabbato ineundam neutiquam;

carnium porcinarum, in contemtum verae reli-

gionis, & in profeffionem erroris exigebant.

[

'fCoh*tta wero fidei exterius negatae rei fünt, qui

idolo thus adhibent,

eius imaginem deferunt,

fuum inter

per eius nome

n iurant, qui nomen

Proteftantes pro

fitentür, ut iuribus eorum gau-

deant, civitate non moveantur ;

qui facra chri-

qui fidei ad-

ftiana contemnentibus adplaudunt,

verfas do&rinas fíe tueri, fimulants alios docent,

ut aliotu

m contentum evadant, ne pane aut

— a ". 132 F3 —

munere publico careant,

vel ut tale btine-

ut bonos ac devo-

ant, vel quod deterius eft,

ad fenfum moderni faeculi .

fplen-

tos exagitenf»

deant: etfi anim

o longe aliter affe&i fint. Ha-

cur ex fimilibus

EELEUANE u- a . d

bent fane noftra aetate multi,

fibi timeant, & gravi

s peccati reos fe effe iudi-

ferio fa-

cent.

Licet enim haec, & fimilia non

ciant,

&ex brevi intervallo fua. dicta retractant ;

jam reverentiam fi

dei debitam graviter violarunt

vel

dummodo unicum hominem induxerint, ut

breviffimo tempore putaret, eos pravae do&ri-

nae addictos effe. Si enim ad fervandam vitanm

nec unico momento veram fxdem folis verbis,

a3) 1. Machab. 2 40

-

197

-€uput. 1.

& fine interiore confenfu, negare licet; quanto

g

minus id ob alias rationes, vel omnino ioci

Tt

Jv

!

caufa, facere permiffum erit? O quot Chriftus,

Wbi

eiusmodi ad genium, &, plaufum. moderni fae-

culi factos, coram Patre fuo aliquando.fe noffe,

D

Ya

negabit?

[j

S. 103'2.-

d

lf

Verum, quod eft quartum fidei praecep-

J M

tum, aliquando fidem fuam ne quidem tege-

/I)

re, aut diffimulare licet: cum fcilicet quis a

l

"u

iudice, aut poteftate publica de religione

fua interrogetur.

Id. enim.exigit honor pub.

u

j

licus tantae caufae debitus.

Immo tota fide-

Di

!

lium communitas etiam non interrogata, ea-

qti

tenus faltem fidem füam profiteri tenetur,

ynh

ut in publicum conftet, effe plures, qui eius-

(l

modi religioni adftipulentur * Denique fi

n

di

agatur de periculo plurimorum, nifi quis fi-

T

dem publice, ac generofe confiteatur, tunc

n

ad roborandam communitatem in tanto di-

d

P

w'l:d

fcrimine publica fidei profeffio. praecepta eft,

fiquidem haec ad: confirmandos reliquos. ne-

ö jl

l

p

ceffaria effe videatur.

Oportet fcilicet ae-

li

ternae veritati publicum quandoque teftimo-

ii

nium dare, & crucem Chrifti adeo.non eru-

ij

Ti

befcere , ut eadem. potius ad fplendorem,

ac celebritatem. utamur. Sciliceta) V'erbum.

i

if

orucis pereuntibus quidem ftultitia eft , dis auteme:

a

ii

qui: aloi fiunt, id éft. mobis,, Dei virtus eft..

j

* Hanc in rem aliquam $^ Gongregäticmis*de: pro-.

lh

pagand, fid, declarationem. commemorant,, qua

N

la.c

a) z. ad Corinth, 1, 18.

"

198

Tm&ätw- V. iII.

haec 3 Sinenfibus fidei chriftianae praeconibus.

confulta reipondiffe dicitur ao 1644, eos non

11

quidem femper, fed congruis temporibus Chri-

ftum praedicare, ac religionis fuae indicia prae-

bere, non obítante infidelium offendiculo, te-

neti,

$

',CAx,PVUT)I!I.,

dem praeceptis , quae iuve divin;i

De lz'z'(s* circa fi

arbitrario dagztur.

$. 1033. Lex divina exigit fidem ex habitu infufo

elicitam.

34. Aliqua explicite, ut vocant, caetera

fa!tcm

$. 16

imp

licite: elia . wecefftate medii, alia' mecejfitate

. graeceptt credenda funt.

035 & 1036. Referuntur articuli huc fpedarm.

—ä.l

tes, & fubiungitur modus agendi cum haereti-

co in ag.one-'con(htuto..

$. 1053.-

Recenfita hucusque officia, data aliquan-

do divina revelatione, ex iure naturali obti-

nent, id eft, haec Deo loquenti deberi, ex

folaratione, & ductu naturae difcimus. INune

vero aliqua.ex lege Dei arbitraria, quam vo-

Et

camus, defcendentia recenfenda funt.

quidem auctor fidei id inprimis inftituit, ut

articulis a Deo. proditis non qualemcunque

fidem, feu affenfum, fed velut coeleftem ali-

quem praeítemus.

Unde homo in iuftifica-

tione habitum fidéi, id eft, facultatem ad

digne credendum divinitus infulam accipit :

quo

Caput LIT.

199

nb

quod idem quoad fpäm, & caritatem fit, prout

$

in priore tr'aöþatu iam dictum fuit.

(r

1

$. 1034 —

UL

Alterum ex iure divino arbitrario prae-

ceptum eft, ut aliquos ac praecipuos articu-

los explicite, id eft, in propria ac fpeciali eo-

rum notione * credamus. Ut ex his quo-

que articulis diftin&e credendis alios crede-

[

re debemus de neccj/tate medii: alios vero de

vece[fitate praecepti duntaxat '"*. Caput de ne-

1]

ce[itate medii credendum ex omnium fenten-

tia eft, Deum exiftere, et efle iuftum borio-

fils

rum operum remuneratorem ,

et malorum

:f/fah

vindicem.

Credere enim. oportet 'accedentem. ad

U

Denm , quia eft

d

; 5 inquir entibus fe remunera-

tor fit a. ).

u

* Exiftentiam Dei 2mplicite credit, qui "g';ogitat:

, Credo omnia, quae a Deo revelata funt.

Nam

fub omnibus a Deo revelatis etiam Dei exiften-

tia continetur. Qui vero ita cogitat: Credo

X

j

Deum LPJ&, is exiftentiam Dei explicite credit.

** Negefarium nece[fitate medii ilud vocamus?

Ü

quo deficiente falus aeterna obtineri /Umpüciter

D *

nequit: five dein defectus ifte velex aliqua cul-

"

pa noftra, vel fine omni culpa contingat.

Sic

fine gratia fanctificante aeternam haereditatem ca-

Ti

pere nemo poteít,.licet nulla fua culpa nobili

ilo dono deftitutus maneat.

Tales funt infan-

qä

tes. fine baptifmo morientes, & inter adultos

[

illij qui praeeipuos aliquos articulos non expli-

It

£ite credunt.

Afít hoc non in eum fenfum acci-

04

n

piendum eft, quod defectus aliquis ab omni cul-

pa

j

y

Na4

8) Ad Hebr. 11. 6.

j

E

$od

Trattatus LVIIL

pa immunis ad damnationem a Deo imput&-tür

ahquando; fed quod. fi conditione tantopere

neceffaria careat, alius defectus ac vera culpa,

e

o

9

., Originale:aut proprium peccatum femper

lateat, quod damnationem iure meretur, & quod

fine fide explicita, quam hic explicamus , nun-

quam tolletur.

Nece[fitatem praeceptà. eam dicimus, qua ad aliquid

aditringimur, ita tamen , ut, fi id praeftare fine

culpa noftra omittimus, falutem nihilofecius ob-

tinere poífimus,

Quorfum íp

1

cQant omnes kaätt';s.

quacunque lege. praecepti,

$. T034.

Ihter articulos neCïgïtate anediaü credehdo,s

multi iique graves Auctores fidem de Trini-

tate divinarum Períonarum, de incarngtio-

uorfum.

pe, & morte Redemtoris noftri.

percinere volunt illam fententiam : Et baec of

viía aeterna, ut cognofcant te folum Dewm verums

& quam mififli, lefum Ciriftum a. )

&. 1036.

Ex nece[fitate praecepti . explicite quivis cre-

dere tenetur fymbolum Apoftolorum, & fi-

dei articulos in eo contentos, * item ea,

quae concernunt illud facramentum , quod

quis fufcipere ftatuit: infuper neceffitatem

gratiae, & quaedam quae circa virtutestheo-

logicas fides docet, denique ea, quae ad of-

ficia Chriftiana, in quantum funt Chriftiana,

ui fa-

rite obeunda requiruntur. Un,d; illi, q

cris,

&) loan. 17, 3,

x

VEU

201

Caput. LL |

It

cris, & cura& animarum 'praefun;t; , ad ionge

o

plura, q

j

1]

uam alii, explicite cr?dend.a tenen-

QU

l

*

Ginij

tür ^*

i

u

il

* Hic etiam commemorant o,b.lig,a-,tio.nem,/ qua

d

h

li

quis orationem dominicam, & falutationem an-

gelicam memoriter tenere iubetur.

Legem ta-

men de falutatione angelica mallem ad ius eccle-

lia

t lt

:fiae communiffima confuetudine nixurm..,( quam

ad ius divinum revocate.

s 0i

X* Quod fi quis nacus fit hominem a prima aeta-

T

te haerefi innutritum, eique perdite adeo addi-

étum, ut vel ruditate ineptns, vel vi morbi iam.

fractus de errore fuo tam facile convinci ne-

queat, non malae caeteroquin voluntatis homo;

J i

tunc fequens ad talem iuvandum fuggerunt con-

Tif

filium.

Primo. itaque facerdos , fi alias ad eum,

(

negetur aditus, £idem fuam obliget, fe de arti-

Culis controverfis nullam mentionem iniedturum.

ä

U

efíe.

Quod etiam tunc proderit, fimens aegro-

u

ti tota quanta a facerdote catholico averfa fit,

SSecundo petat ab eiusmodi mifero , utaeternam

21

falutem confequi., & omnia ea auxilia, .& in-

duflrias adhibere. defideret, quas Deus ad tanti,

momenti rem exigit: neque enim facile quis ae-

ternum perire deftinato volet. Zertio dein actum.

J

fidei fub. forma nobis, & haereticis communi

Obtinere fatagat, addendocirciter fequentia: de-

Bl

mum ita credere, & eam. fidem concipere defi-

0

dero , qualem Deus a me exigit, quae. recta eft,

;uod

Quarto idem de fpe ,. & caritate , ac de. dolore.

l -

ij

fiat. Quinio maxime folicitum effe, oportet, ut

u

eiusmodi hominem repetitis vicibus, & fub di-

verfis formulis inducere fatagat, ut omnia Deo

[

placita, & omnem iuftitiam explere; ac denique

I

tot&m voluntatem fuam voluntati divinae integre,

d

&, quoad omnem affe&um , conformare fatagát,

(

In hoc enim actu vera fides, ípes, ac perfecta.

3

cari-

202

T ïa&atus. VIII

carxita.s, ^ Aïntegrar iuftitia, ac proin animus poeni-

í

tendi, ac confitendi continetur.

Et quia baec

rofeffio divinam voluntatem integre explendi

licet dubia peccatorum confeffio eft, ta-

j

aliqua,

& 1ub conditione a

jem fexto denique clam ,

cenfuris, & peccatis abfolvat.

Si enim eius in

l

fide error fit invincibilis ,. feu talis, ut eum de&e

doceri nunc faltem nequeat, & Íi voluntas eius

N

cum divina voluntate, faltem quoad gravia mo-

qmenta, Vere concordet, aeterna falute eiusmodi

homo non excidet : nam eà quae funt de ne:

|

cefütate medii explicite , reliqua implicite cre-

dit : & quantum ad abfolutionem fere fimilis eft

illi aegroto, qui non nifi dubia poenitentiae figna

edit.

Maxima vero follicitudo non tantum IH

i catholico homine gravi-

haeretico, fed etiam ii

ter decumBente in id t

endat, ut affectum voluti»

totum facerdos Dco ad-

tatis , quantum poteft,

dicat, Deo lucretur, ut

praeceptum ampliffimum

Hoc enim difüculter

caritatis rite expleatur.

obtinetur, &, opinione

frequentius fallit in ho-

morbi, & ipía vi mor-

mine, qui, vehementia

tis, fui fere impos eft.

^

.

.WXerba , & figna pro-

iffima, fed animus ea folido decreto

fae-

munt pi

pe non fequitur.

Unde, quod iam dixi , Te$

iterato & in pluri

bus vifitationibus tentandag

mni

P

.

timor gehennae illorum an

-l

s eximendus, quan-

tum fieri poteft, alacres ac

laeti faciendi, ut in

a&us amicos, ac liberale

s eo facilius; & faltþü;

una vice affurgam;.

CAPTIT J

De iis, quae X,E,cclejia circa. ojjicium

*

jdez' fcoft-

;/tituig.

$. 1037. Leges Eccleüae ad ümiandamïfidem ] pros

feflionem eiusdem quibusdam imperant.

. 1038

4

203

*

Caput I V

p

1039. Libros haefeticorum 2, legi-vetat.

i d

1039., Explicatur haec lex.

yplai

d

1040. Huc fpectat etiam , index librorum prohibi-

torum.

2

tr d

ena

IO4aI,. Cui legi

»c.onfuetu,do multumwdetraxerit vi-

n

goris$

LJ

a dl

1042. Séd periculüm monet, ob quod lata eft

TA

MIexs

&

jmy

1043. Mali enim libri pervertunt intelle&um, -

(e d

1044» Et certius adhuc corrumpunt voluntatem :

"m

ä

1045. Unde ab eorum le&ione

jlid

; fc;dulo cavendum

*

el

:?f.

E

tni

[

gravi-

$- 1037. j

il

od

Tres autem potifimum funt. eiusmodi

jimur

leges: quarum duae ad ítabiliendam fidem,

& una ad punienda peccata fidei adverfa per-

'Y

puï*ff

tnent. Et quia maxime intereft, ut ii qui-

m

t

in hac caufa reliquis praefunt, in fide quam

]^

maxime firmi fint; & ftabiles, ideo Concil.

ln

Tridentin. a) iubet, ut Epifcopatum adcpturi,

i

rofcffionem . fidei - emittant.

Item iubet b), «t

)uan

jrovifi de beneficüs quibuscunque. curam. anima-

Utl

J

vum babentibus teneantur a die adeptae po[fcffonis

ad minus intra duos menfes in manibus. Epifcopi,

vel. eo impedito coram generali eius vicario, feu of-

Jiciali ortbodoxae fuae fidei publicam

Z

acere profef-

f

K

onom, Cj in Romanae Ecclefiae obedientia. fe per-

j

/

uan[uros [bondeamt , ac iuremt. — Provifü autem

de canonicatibus ac dignitatibus in "eccleflis catbe-

n

dra

2). 880 24 ^C. I.A

P^

b) Ead, feff, C 12.

ha

204

Tf&äafus- FII.

L.

dr'alz'brus,—, nion. folum. coram Epifcopo, jZad etiam im

capitulo idem facere teneantur : alioquin. praedicti

omnzs fru&us. mon faciant fuos, nec go[]o[fwo fuj] va-

getur. * ltem ex Bulla S, Pii V. /n facrofan-

&a, omnes qui ad gradus fcholafticos, & ]li-

centias docendi promoventur praevie, & qui

Ícientiam aliquam , aut quamcunque ]ibera-

lem artem.docent, ad initium. cuiusque anni

fidem prohteri teneantur.

[

* Unde verior. fententia efít, profeffionem fidei

omittentes, & frucus nihilominus percipientes;,

tales fructus tanquam rem alienam, quam nun-

quam fuam fecerunt, ante omnem fententiam iu-

dicilec.c'lcüac reftituere teneri.

1

g.

IO58.

Altera anftitutio, aut potius conftitu-

tiones ad tuendam fidem (ícriptae praeci-

piunt fub poena excommunicationis, ac proin.

fub gravi peccato, me libros baercticorum bae-

refim continentes , oel de religione trattantes Jcien-

Ler quis legat, retineat, defendat.

Eiusmodi fa-

&um etiam quando Pontifici non eft refer-

vatum, in plerisque dioecéfibus eft cafus re-

fervatus..

$ o1o39.

Ex tenore legum harum inferendum eft

grimolibros haereticorum tantum, non item

infidelimm , e. g., Iudaeorum , Turcarum,

gentilium fub hac lege prohiberi. Quo vel

uiaxime fpectant male feriata eorum opera ,

qui

Capa 1 F.

205

$

jb

*q'üi Catholicos fe ihique nominant ,

qui ta-

)(hi

men omni haerefi infe&i funt, utpote quam

h

ipfis fuis opufculis apertiffime profitentur.

qf;äilz'

Infertur /ecundo unum folium nomine libri

haud venire: bene vero fi pluribus foliis e.

i

& decem eiusmodi fcriptio contineatur. Nam

)eïü;

etiam breves fcriptiones in fcriptura divina,

A

&in profanis Autoribus e. g. liber Ruth,

liber Ciceronis de amicitia riomine libri cen-

fi

fentur.

Jeriio ad id, ut talis liber prohibi-

10

Qu

tus fit, perinde efle, five haerefin contineat,

five de religione tractet, Neque neceffarium

jl

eft, ut libri eiusmodi ex praecipuo propofito de

religione tractent, fed fuflicit, fi per nota-

bilem partem de eadem agant *.

Quia vero

H

non nifi /cienter legentes hac lege involvun-

egi-

tur, ideo intelligitur quario, apoena immunes

Qd

eos effe, qui ex ignorantia culpabili, craífa,

W

ac fupina legunt, nonitem eos, qui ex ig-

2

norantia, quam vocant, affttata legunt, feu

!

qui ftudiofe hanc legem ignorare íatagunt.

T

Non enim ignorant hi legem, fed eius cog-

t

nitionem probe tenent: alias eandem eva-

dere, aut delere nor poffent velle **.

uin-

to ex verbis legis colligitur, eandem violare

etiam eos, qui tales libros retinent legehdi ,

vendendi, pro aliis fervandi gratia; Non

item 1i, qui foliis eiusmodi libri merces fuas

involvunt. Sic enim liber eiusmodi difcerp:

i

tus liber effe definit: nifiid fiat, ut hac ra-

tione talis libevr in aliquam provinciam

civi-

ao

206

'Tm&atus VH L.

civitatem clam, & elufa cenfüra publi.canin-

ferri queat.

Denique /exto in hanc legem

|

peccant, qui talium librorum non tantum

— P us ER —

eloquentiam, ftylum, fed etiam eiusdem fen-

füm laudant, defendunt, quo minus elimine-

tur, vi, & auctoritate

Spede. 4UUE- ——

impediunt, aliis Iege'n-

dum tradunt &c.

m

p

L

x per hanc rationem etiam illi haereticorum libri

prohibentur , quibus religionem naturalem ex-

—

—

plicant, Cbriftianam demonftrare fatagunt, di-

P

vinas literas interpretantur, Oratioies ad popu-

lum dicendas fcribunt, etiam nullam, fi tamen

hoc aliquando contingat, admifcentes haeretine

Non enim vult Ecclefia, ut filii fui ex impuris ,

& femper fufpedtis fontibus aquas falutis hau-

u

1

riánt.

3€K Inter legenxtes etiam cominunis fententid refert

;

etiam auícultantes.

Et quidem quantum ad ra-

tionem periculi legere, & aufcultare, paria funt?

fed, quantum ad verba legis , muitum ambigo ,

eoquod legere , & aufcultare, quantum ad vim

verborum, diverfifima funt.

In legibus auterü

bumanis non finis legis, fed verba legis attendi

debent: alias eiusmodi caufa in infinitum exten-

deretur, (& poena adulterio ftatuta etiem pro

peccato contra naturam intelligenda foret, eo-

quod hoc prae illo prohiberi mereatur.

; . T040.

Huic legi de non legendis haereticorum

librisaffinis eft admodum index librorum pro-

Hibitorum, in quo varii libri vel ob pericu-

]um fidei, vel ex eo prohibentur, quod ex

inferre

alio -capite ofïenüogem legentibus

queant,

[

L

Caput IV.

207

4l

N

'qhäant. De hoc obvios legere datur. Mul-

N

tum vero ex eo a quibusdam accufatur hic

1

index , quod probatiffimi libri praecoci iu-

J

li

dicio huic indici inferti fuerint , adeo, ut

li

liv

quosdam ex eo eximere necefífe fuerit, Att

f

iudiciis ecclefiafticis, etíi ea dogmatica non

fint, univerlim debetur reverentia: neque

n

iuftum eft iudiciis humanis, fidem ex eo ab-

)d

rOgare , quod haec pro conditione humana

u

deticere quandoque deprehendantur. Alias

D

A

quippe omniaiudicia, & leges humanae ob

fingularem quemdam errorem in periculum

l"" il

nn

vocarentur: quod quidem prope idem foret,

4

ac totius facrae ac politicae civitatis com-

ïpa'ggm folvere.

fe

| t

*

8. i1o4I.

ii

]uf

yn

His iám de non legendis haefeticg)rum ;

t

alisque prohibitis libris his, inquam, legi-

Lh?

$, quantum ad Zgem ecclefiafticam ,, confue-

(v

multum derogaverit.

Numero enim

pii

i

ve plures publice fine ullo remorfu con-

Ície

ntiae tales legunt , etfi pauciores fat ac-

curate abftineant, vel legendi facultatem re-

ligiofe admodum petant, ac facile obtineant,

ii

lmmo res eo iam prove&a eft, ut etiam in

-

fcholis publicis libri haereticorum de religio-

ü)

ne tractantium , immo eam quoad ali

qua ca-

J

pita impugnantium praelegantur,

à

208

Tra&tatus ,V Lä. |

$. 1042.

"Res fumme dolenda, &, ïicetxlegï eccle-

fiafticae multum per hoc derogetur, ad pe-

*

ciem.fa&a !

riculum immo ad certam pernt

pv N- E

Rarus fane erit, qui falvo iure divino, ac

naturali eiusmodi lectionem, fibi

tuto indul-

Nam feducunt in£cllettum & af*

gere poflit.

t eiusmodi le:

Tj

fettum. voluntatis. corrumpun

&tiones.

$. r643.

|

l

Faifa philofophia

calliditate, & faftu Oï*äzj

Q

torio probe armata,

vel etiam aeftu poetico

(t nedum ad imbecilles;

flagrans, fat valida e

Et

fed etiam mediocriter doct

os capiendos.

joíftra aetate in ime

hoc quidem periculum :

cï

menfum augetur ex eo ,

quod iuvenum ani-

à nón im-

ífni artium ,. ac Ícientiarum notiti

buantur, fed tingantur duntaxat, folida vero

Chriftianae religionis notitia

peuitus defti

l

fed

ti maneant, ne dicam, argumentis,

E

Et tamen

verbis a fua religione deiiciendi.

ac Ícelere refer

libros, qui omni impietate

ti, magno eloquentiàe ápparatt

l

fplendidi, &

funt, copiofe

di&tatoria témeritate turgentes

ed ad

non tantüm ad eruditionem,

légiffe,

per*

decorem etiam,

ac pene ad neceflitatem

tinere noítrae aetatis genio videtur.

Hos

ti, et

jam illi homincs diu no&uque terun

, glo:

quos nonlegerunt, a fe leétos fuiffe

rioíe

PL

Captit IV.

209

riofe mentiuntur, cumque folida inftitutio-

ne, ne dicam, legitima fcientia

deftituti

d

fint, et tamen nefcio quam profunde doé&ti

]

fibi effe videantur; cum cailidiffimo hofte

n

Ó

fine praefidiis, .ac velut inermes congrediun-

tur, a vera fide facillime, ac certiflime de-

:

Jl

L (

turbandi. In.his fibi iam mire placent, et

fuum, quod in caufa fibi reapfe ignota fe-

l

runt, iudicium pro gravi.ac decretorio ha-

bent, nefcientes, ad capiendos imbeciiles,

quales ipfi certiffime funt, vim minimam

fufficere.

Exin vero ultima illa poena, quae

in faftum humanum lege Dei ordinaria eft

0i

d

conftituta, corripiuntur, utin te tanta ex-

coecati nullum pro veritate argumentum ad-

j

j

mittant, et de füo errore triumphantes , ac

laeti fine omni remedio ad certam damna

n

1

!

tionem propellantur,

$. 1044..

L

J

Verum eiusmodi lectio non,tant.um in«

il

telle&um decipit, fed magis inficit volunta«

tem, & aliquam partem fpiritus horum libro-

!

M

rum nobis etiam non adwvertentibus aflat,

j

Aliquid femper haeret. Praeterea piis affe-

Ju

Cionibus, quae ex divina gratia nobis fupere

funt, vehementer adver(antur, & ipíam eius

j

wim extingunt.

Si enim Apoftolus de collo-

pü

quiis profanis fcribere iam potuit a.): Profa-

]i

"ná

f

3)ad Tim, &, t6« 17.

l)(]

Tom. II

O

)u

—

2410

" "Tra&atus Vl

^

[/

ma autem , €9 vaniloquia devita: multum . enim

groficiunt a

d impietatem, & fermo torum u can-

Ia

quid dicendum iam de iis fcriptis,

cer. ferpit ;

2l

quae perverfiflimo fp

iritu imbuta, velut atro-

éi praefentique veneno fcatent? Scilicet per

talia mens ab amore rerum facrarum avexrti-

,

tur, ftudium efficax faluts dimittit, profa-

nis affe&ibus inficitur, denique eotum at

trahit fpiritum, quorum fenfus, cum multa

—

l

dele&tatione, improvide haurit.

ä

$. ïb4$.

Unde omnibus, etiam iisj quos folidà

do&rina a deceptione tutos reddit, auctor

þl

effe velim, bt eiusmodi fcriptiones parciffi

me legant, et, quantum

fieri poterit, lo

Levifüma, quibus

gifime a fe amoveant.

hae fcriptiones nitunturt,

argumenta, quae

fa fünt,

jnfuper toties, ac penitus iam evet

vir doctus facil

a

*

e contemnet: fed quis eius

affe&tum poteri

t fecurum reddere? Praeci-

(:

.vel alterius utilitatis,

pue fi ratio gloriolae,

item fecuritas a perfecutione volunta

tem fol-

Novi vitos

qüüp- d* — a

licitet, pugna fat atdua fiet.

antéa probatiffimos, qui ad partes

hoftiles a

mobis defecerunt, qui non intell

e&u, fed

infirmitate voluntatis ceciderun

pliüs, etiam.ex iis, qui folida

(cientià defti-

eiusmodi le&ione perverli fuerunt,

tuti,

"Prius

non iudicio, fed affectu ;eciderunt-

ye

Caþüt- At :

211

i

vbluntas, quam intelleus ceffit: & genés

[

;ratigl error dibgitur Citius, quam -cre.ditur.

ij

Bul

CAPUT V.

3

T

De üs; 'gätae Kcclofía .gäe'cä'aï*im in baereticos

J

conflituii.

ni

hi

1046. L*egesr*ecclefmüiCæ 3. omnes haereticos ex-

(I1)

communicatione feriünt ;

1047. Sed ad incurrendam poenam hanc *reqilifïg

tur, ut haerefis fit formalis;

1048. Ut cenfura in haerefin lata, fit cognitay

1049. & 50 Ut haerefis fit exterma, non mere

internay & peccatüm gtave.

Jl

1o51. Etiam haerefum fautores hac poena feris

untur

"

1&9-

(

1052. Ut de àliis poenis COntfä haerefin

Y

tinentibus nil dicamus.

'olim *oþ«-

r

"a

jj

$. 1646. |

U

i

Omnes cuiuscunque nominis haeretici

i

Junt excommunicati a), a qua cenfura ab-

i

lolvendi facultas a Concil. Tridentino Epif-

7)

copis conceffa, exin a Pontifice fibi fpecia-

li

tim refervata, nunc vero paflim omnibus

E

j

Epifcopis fpeciali conceflione reftituta fuit. *.

3

"T

Id tzmen intelligendum de haerefi pr'i'ya"tä, aut

]

occulta: nam ab ea, quae in vulgus eft nota ,

!]

aut ad forum contentiofum deduéa, Epifcopi

2

aliunde, & iuré ordinario abíolvere poffunt. Si

quis tamen Romae licentiam àb haerefi, abíole

if

vendi fpeciatim obtinuerit$ ad eas duntaxat cén-

2

j

fu»

n

3 C 1g. de haeretic.

212

Trd&atus V. IIL

füras pertinet, quas ante licentiam facerdoti

conceffionis patebit.

conceffam poenitens incurrit, prout ex lli-teris

C 104'7.

Verx.;ïh- gravis adeo poena non mox, aut

per quamcunque haerefin contrahitur: fed

ad hoc quatuor conditiones requiruntur.

ï

Quarum eft prima, ut fi

t haerefis formalis,

j

ioni fatis cog-

l

id eft, ut quis divinae revelat

nitae pertinaciter refragetur ". Unde non

t

bene tamen ab excommu-

quidem a peccato,

.

nicatione liber manet, qui

ex ignorantia cul-

pabili aliquem

fidei articulum nefcit, aut ne-

— — quod quisquis

gat etiam. a.) JD fmientes

deinceps a[Jerere, defen

dere, feu tenere per

tinacitgï

graefumferit , — — tanquam

j baereticus fit. cen-

Jéndus.

ïä

: * Porro ad háerefin f?w-male;n requiritur, ut ne-

dum ore, Ííed etiam mente fidei in aliquo ca*

pite contradicat,

Unde metu poenarum auf

mortis fidem fimulate tantum eiurans grav

ifüme

quidem contra fidem peccat ,

formalis tamen

fit: Mul-

N

haereticus, aut excommunicatus minime

&

to magis immunes funt, qui in, haerefi enutritis

&

ftatim ad Ecclefam convolant, vel fáltem fuo

affenfu eidem adftipulantur, quam primum ve-

yitater] fatis edocti füerunt.

Unde multi ad

T

facra catholica tranfeuntes m

à

inime i.ndigent , ut

ab ïhaereli abíolvantur,

p1

5. 1048'

3) Clementin, unic. $. Porro de fümm. Trinitat,

$13

jC'ap-u; V.

v

50 1048.

[itnà

Secunda äd incurrendam haercticorum

excommvnicationem neceffaria conditio eft,

ut aliquam poenam íacram generatim con-

tra haerefin . conftitutam quis noverit. Nam

) wi

cenfurae generatim omnes, ab ignoranubus

B.

eas$, non incurruntur.

Sunt enim poenae

iM

medicinales, feu ad emendandum, : aut a pecca-

(

to cohibendum hominem inftitutae.

]am

q

hoc praeftare nequeunt, quamdiu ignor:n-

xno

j

tur

Unde habetur illud a;: ut animarum pe-

iil

viculis obvoictur , [omtemtüs pov flatvta . Ordina-

(

viorum prolatis ligari nolemuis ignoranies , dum

o

ptamen ignorantia cra[Ja mon fverit ,. avt. fi pina,

!sq

ll

Ex quo etiam illud haberi videtur, licet craffa

VC

ignorantia fidei a formali haerefi eximat, non

L

l

tamen craffam ignorantiam cenfurae a cen

B

ura eximere,

u

$. 1049.

j u

j

Tertia conditio huc neceffaria eft, ut

jid

J*

haerefis non fola men:e admittratur, fed ut

T

in actum etiam externum prodeat/ Nam Ec-

Mu

irith

clefia de actibus mere internis iudicare, aut

aliquid conflituere ex generali regula, aut

r

Non tamen

j

confuetudine nunquam folet.

il ad

requiritur, ut eiusmodi aétus externus ab

,l

aliquo advert

.

atur, vmulto minus, utis fit

publ'icus. '

g.

: i OSQQ

J

03

.8)

9

j

E

j C,a. de Conftit, in 6

m

214

| I'mäatu.g VII.

1

$- roSo.

?

uärta. demum conditio, qua data haec

excommunicationis cenfura demum contra-

hitur , efít, ut a&us ille externus fit grave

4 — -7 "3

peccatum , qua haerefin internam exterius.

quis edit, ac profitetur. Unde huic poenae

non eft obnoxius, qui haerefin fusm 'fola

hucusque rhente conceptam confilii capiendi,

confitendi cauía, autin plenà ebrietate pro-

dit: prout nec ille ,. qui ob occultam haere-

fin die fefto miffa abeft, coram SS. Sacra-

mento genua non flectit, diebus ieiuniorum

carnes comedit &c., nifi haec faciat animo,

