quis de nulla lege morali cogitaret.

Non

/

n

ergo divina voluntas eft unica lex moralis.

]

N

998

QUE

Sed attende,

pfl

. quid hic in quaeftlone Ti

Ü

Non tractamus m praefenti negotio, num

Jl

quis aeternae veritati absque perxculo de-

4

cep-

V

168

j Tia&atus V II. |

ceptionis. affentiri qu*eat; fed än ex officio

Á

morali, & fub periculo committendae iniu-

füitiae quis ad affenfum teneatur.

Divina

]

ucttoritas erroris, ac deceptionis inícia ex

fua indoie nihil aliud facit, quam ut intelle-

&tum ab errore fecurum reddat, folam nobis,

]

eamque certiffimam veritatem miniftrans:

hoc autem facto, velut munere fuo funda

Voluntatem ex fua indole ne qui-

Il

quiescit.

dem aggreditur, & obligationem moralem

(i

"

fefola noninducit. Firmiífime afferere, non-

dum eft obligare: illud in rationem definit;

e(

hoc atficit voluntatem

Poftquam vero De-

us locutus eft5 divina voluntas noftram ag-

f

greditur, eamque ad affenfum praeftandum

C

obligare incipit, & cauíam antea rationalem

tantum, deinceps etiam Thoralem reddit,

l

Ídem de aliis debendi titulis, quos vocamus,

quorum nullus proxime ac per fe ad vincien-

dam voluntatem pertinet: fed 1is datis pri-

qmurm ex divina voluntate 1uflio

: feu. l,e::;. 100-

ralis exiftere incipit.

t

;5 999«

Quapropter hi tituli debendi, : ex quibus.

totam rei moralis conftructionem adorno;

reapfe non habent vim obítringendi, fed fa-

ciunt nos fcire, ad quid divina voluntas nos

obftringat. NNon ip/alex, non legum prin-

4j icgem.

:;

cipium, fed funt priï:c.:pia' cognofcen

.His

-

Y

169

Caput l.

f

His enim cögi;.itis, intelligimus , aut quáfi

ii

fentimus, quid Ve-lit Deus.

Jv

5. Io00.

d

"

Mi

W

l

Sed nunquid -hi- debendi tituli in abquo

J00N

genere inter fe convenient, ita, ut genera-

Ya

lealiquod principium. cognofcendi ,

in quo in-

UT

veniendo modernae fcholae tam fedulo labo-

q

rant, demum obtineatuf, ut fciatur nempe,

[

1

Mu

quid voluntas divinageneratim iubeat? 5i di-

cam; Deus generatim iubet, quod iuftum

! mn

J

eft: mox quaeres: Sed quid generatim iu-

J

ftum cft? Praeterea per hoc etiam ex eo nihil

refpondi, quod, proüt alibi dixi,iuffum & 1u-

4

dum

ftum ex ip fi etymologia nominis idem fit. Etli-

cet in notione iuftitiae omnes. actiones iuftae

jet

Q

conveniant, et licet divina voluntas fuum

f1

imperium in mente noftra velutperhaec ver-

ba fac aut prazfta quod. debes! exerceat, ipfe ta-

Qp

men huius legis ufus in fingulis cafibus defi-

n

D

pitus non eft, fed ex variis debendi tituiis

menfuram accipit.

Porro hi titul;, aut ra-

tiones debendi adeo- difparatae fünt, ut eos

inaliquod commune genus cogere, ego fal-

tem neíciam. Quid enim e. g. aeterna veri-

ibui

tas cum potu liberaliter praebito, quid divi-

pagratia, cum paéto libere ante divinam le-

r']z[),

. -gem inito, commune, & quidem in penere

morali commune habent?. Et tamen haefunt

1

rationes, ex quibus varia officia praeftare te-

nemur.

-

;

L5

&. IOo*.

:

i

170

TraGiatus VII

51- IOOXO

Scilicet Deus, hifce datis, aliquid exigit,

e.g., ut fidem pa&o obligatam fervemus:

cur vero, hifcedatis, aliquid exigat, non da-

tur ratio, non principium.

Hiíce enim om-

nibus iam exiftentibus poteft Deus fenfum le-

gis, feu voluntatis fuge fubtrahere, & fic

eundem obligationis 'expertem relinquere.

Velan Deus cogitur forte; ut, datis eiusmo-

di titulis, hominem obliget, & vim fuae vo-

luntatis fentire faciat? An intellectui ufum

rationis intercipere poterit, voluntati fen-

fum legis adimere non poterit? Profe&o ti-

tuli hi, de quibus difputamus, non funt

rationes divinis legibus priores , propter quas

Deus aliquid praecipit; fed funt rationes di-

vinis iuflionibus pofteriores, per quas prae-

cepta fua humanae menti ingérit,

Deus pro

fuo arbitrio, ficut modo lioc, modo aliud

creat, fic rurfus pro fuo arbitrio imperat mo-

do.in his, modo in aliis circumftantiis. Non

quod illae circumftantiae aliquám praecipi-

endi rationem praebeant Deo; alias non di-

2

vina voluntas, fed illae circumftantiae effent

prima lex: fed Deus in quibusvis cafibus iu-

bet aliquid abíciffe ideo , quia vult.

Nam

quod dictum iam eft, Deus in iisdem circum-

n L ia

ftantiis poffet mentem humanam expertem

legis relinquere *,

* Moc

Captut Il.,v

171

* Hoc fors öbi'curum caiquam videfi poterit, eo-

quod nos legis nunquam experres, fed infüpe-

rabili, feu immutabili earum vi obftrictos fem-

Xl

per & intime fentiamus,

Imnmunitatem a lege

sU

nunquam experti. nullam eius notionem nobis

J

fingere poffumus.

-

Ideo toties fcribimus ac di-

1 01

cimus: zp/a waiuwra hoc petit, hoc refugit. Hanc

nh

legem mnatuva ex:git.

Hic Gtfus. femfum yrohi-

bet: dénique totam prohibendi vim non ad libe-

T

rum Dei decretum , fed ad aliud, nefcio quid,

Ü

referimus , quod ipfi Deo ferendae legis ratio

j

effe debeat.

Verum de his iam £vaGot, tevtio

K

Vi«

egi; quantum vero,ad praefens, dic, qualis na-

tura ad ferendam lecem iufta ratio. Deo effe de-

Ut

beat.

Natura materijata, aut mere animalis ratio

Ü

u

Narurá ratione

legis moralis utique .non erit?

i U

praedita lezibus inferior, ac fubdita eft, non eft

fi

iis fuperior: effet vero legibus fuperior, fi le-

gum caufa, ( vatio'exifteret, quia utique omnis

i

(j

cauía fuo efietu fuperior, ac nobilior eft. Igi-

$Ü

tur fupercft íoia fatio, & na^ura divina, a qua

aliquos acus prohiberi, aut exigi, vifu mentis

j

$

nf

J

clare cenípicis.,

Nequein patura aQus praeci-

piendi, aut prohibendirationem inquirass aper-

m

Pl

U

f

tum enim eft, a&um effe infra legem, eique fub-

f

b

1

cgem,

filex ex a&u

ditum: foret iurem . fupra

ieRE

VOl

ortum fuum

& cautam acciperet.

Cave

ob-

p

fecro, id quod tot faciunt, ne cognitioni divi-

hae, aut decreto divinó, id efl, actibus infiriite

ïd

'perfe&is motum , rationem, aut cdufam ex re

((l

:

3

]

quapiam crrcata petas.

N

s.

1o002.

J

e

Cum itaque titulji debendi in commune

. genus coiligi pequeant, feu, quod idem eft,

cum íimplici regula definiri non poflit, quid

Deo

[0t

R

Tratteius VIL

Deo in quolibet eventu praecipere, vel pro-

hibere.placeat; ad conftructionem moralem

riie ordiendam, aliud non fupereft, quam

ut debendi titulos, quos,. tanquam obligatio-

num fontes, nobis fingimus,

& qui earum

db du — rl

ineri reapfe camles funt, in varias claffes Ie-

gitme

, &ex regulis divifionis diftribuam ,

ut, qux communem definitionem aegre ad

mittunt, iuítam faltem divifionem capiant

Perquod toti morali aedificio & legitimus or-

do, & mira fimul eleganria accedet:

quam

mvdem fpe&tare, mentem non fenfibus fuis,

fed folo intelle&u utentem plurimum dele-

Ctabit,

CAPUT In

l)e titulo, ac ratione, ex qua virtutes toeolæ

RX5 X 5 ( ,

gicae deftendunt..

1c03. Tltuh debendi funt vel finiti, vel infïmtf

Ico04, Ex his oriuntur virtutes thcolomcac ; &X

u n C^ ec

ilis morales in fenfu fpeciali.

ï

1005. Quomodo eadem lex aeterna dxvcrizmode

adeo,urgeat, fimilitudine declaratur.

. 1006. Quia pro quovis officio morali divina vo-

luntas urget; peccatum philofophicum dari ne.

quit,

$.

1007. Virtus theologica in genere definitur,

$. 1003

|

Capw IH

173

p

5 IQUQ.

alet

Jam debendi tltUh, quos 1emtus noffe

qui

intereit, &

ad negotium morale tantopere

i

per quos legis.aeternae vis in mentem 1 o-

a

ürafn diverfe adeo denvatur, div.cendi ;unt

b f

hï l

finitos & fmitos *.

Pil

* Quapdo ícilicet debendi ratio eft perfectio Dei

d

aliqua (u*ique quae non fit voluntas Deiz haiec

ju

enim eft prima ac communiffima omp um obli-

IU

'-"UOHU.ITI

ratio )

tunc ex :ali perfe&tione- in-

h

Hegitur infinitum oflicium :

dum ex finitis ti-

du

fil

1Us

wlis non nifi finitae obligationes inducuntur.

jb

$. 1004

Porro ex titulis infinitis ac divinis orta

odlicia, ac virtutes voca:tur Zbeolopicae, quae

vero per titulos creatos ex lege Dei'set rna

in nos defcendunt, e

ea officia ac virtutes no-

n-

minantur mural.s: morales, inquam, in ipe-

th quodam fenfü, & in quantum -virtuti-

iNam oflicium

i

bus theologicis opponuntur

morale generalifüme acceptum etiam virtu-

&

tes theologicas fub fe concludit: eoquod in-

fhinitae e. g. veritati fidem adhibere iuftum,

10d£

honeftum, acproin morale fit: &omne pec-

v

catum virtutibus theologms adverfum ad ge-

nus malorum moralium pertineat

Legi ac

Iir

divinae iuftitiae haec theologlca officia obno-

Xia, a virtutibus, àc vitis feu dcfeä ibus

phyficis longe aliena,

$. 1005.

3&

$QÓ

174

Tra&tatus VII. :

&. 100S. ..

Ut vero haec facilius intelligantur, & vis

legis aeternae modo infinitis, modo finitis ti-

tulis fe attemperantis indoles rite explicari

queat, iuvat novum aliquod paradigma, vel

fymbolum fcribere. Sititaque oceanus, qui

Gd u L E . - 5

contineat aquas quoad indolem divinas, &

l

quoad copiam infinitas. . lam fiat apertura

infinita, & mox erumpet vis aquarum infini-

ta fimul ac divina.

Alia vice aperiatur mea-

tus finitus, & profluent aquae bonitate qui-

dem, non tameu copia infinitae, —Ita res fe

fehabet in officiis.theologicis, et moralibus.

ZV

(

Ad utraque explenda urget Dei voluntas ae-

terna, optima, infinita, ita tamen, ut ad

priora vi infinita, ad pofteriora vi quoad mo-

dum finita, .utrobique tamen vi divina, et

absque ulla aeftimatione, t ultta omnem

captum optima urgeat. Unde tam virtutes

morales, quam theologicas infinita aliqua bo-

nitasornat: utraeque enim veros natales fuos

X

14

m

Hs

modis vim fuam ex-

in aeterna lege dive

ferente habent, ita, ut morales virtutes quo-

itan

TE

tiam infini-

ad modum finitae, quoad fub

tae; theologicae vero tam quoad modum,

quam quoad fubítantiam, ficque bis infinita

E

?9

ac bis diyinae fint.

.5- IQ': 6'.0

t

'(xwutlll

175

$

ICOÓ;

!

l

»Unldejfacile apparet, etiam peccata ohï-

li

;ï r,;.

AV W

cio morali tantuin advería effe divinae maie-

ii

ftatis offenfiones, trans

i

Mi

ii

greflionemque legis

moralis fine offenfione Dcei, feu celebre il-

!5,

(

ä

lud peccatum . p/ilofop^icum non poffe dari,

(

immo ne cogitari quidem poíffe, merito ex-

i

ii

inde ab Ecclefia damnatum.

j:

101

$. 1007,

n

*

£

J

Unde officium, et dein virtutem theolo«

Is

]

gicam generaüm definio: offciian, & «virtus

M

m

toeologica efl ea,

d) W

debetur. *

quae proxime ex titulo. infinito

U[ Q

L!

I

'*g Quibus verbis

AE

nihil aliud volo, quaim "vïmutmü

theüi()gi*c&h;

| cam effe, ad quam divina voluntas

d.

per rationem aliquam -

infinitam urgeat,

Alio-

Dl

rum definitio eft fequens:

Vrtus theologicà e

TU

€d, quae Deum *

roxime gro obi«Co habet.

.Etiam

V

haec definitio eft bona,

fi fub hoc obie&o Deum

non finpliciter

; led tanquam aliquam rationem

f0

debendi accij

jant.

|d

Non enim totus, fi ita lo-

qui licet, Deus eft obie&um virtutis t

heologi-

j

cae. Unde mile aliqui docent, d

em ideo etfe

virtutem theologicam

]

n

, quia per fidem primo lo-

(

CO credimus,

dari Deum :

Spem vero ideo, quia

primo loco Deum a nob

ii

mus &c,

Obiecum e,

is obtinendum fpera-

praefenter

D

í

£. fidei;

quantum ad

1 caufam, non eft id,

quod creditur,

fed id, propter quod creditur,

Ca-

(

-

Traftatus V .U

176

CAPUT IV.

it

e

arum indoles ex data dt znz';zfqrze

f

V. ä;fïæ;my ibeologic

expiicqtz:r.

[X

IK

.

1o0B. Virtutes

theologicae funt 1. nObiliüïmäe, ad

bi

quas edendas

in iuüiücgtione habi»tus nobis in-

(

funduntur.

fi

1009, SuDt 2.

maxime urgentes,

10

:

ic10. Et peccata iis advería 3. ex fua indole funt

def

gxaviffima,

i0:1, Virtutes h

N

»ae' frequenter aQu exerceri de-

bent.

Ti

üantiïis d

1013. Et praecipue in varlis circum

It

1or3. F

orte in (ingulas hebdomades elici debent,

^

iufta follicitudo.

1614 Rom. Pontificum hac in re

1015. Hos actüs clicere ; praecipue parum piis

non eft ita facile.

1o:6. Unde multa oragione n

Echaria ad hoc gua

xilia obtineri debent.

ntautem tres Virtutes Atheüiag?"* e: fides,

ï

1017. 9U

fpes, caritas,

S. 1008.

Ex nofcrya jam virtutis theologica

e defi-

nitione fequitur [»», has eíle nobiliffimas ,

ac reliqui

s omnibus füperiores ; utpote ex

titulis fpecialem

immenüs, quibus nituntur,

infinitatem trahentes.

Etfane, cum ex mo-

.lara

derna Dei providentia feu difpofitione t

0b

(tatum naturae ad conditionem gratiae fub-

ut

Vi

lati emineamus; maxime congruum erat,

a

k

,

C

| j aþut*ï IV

177

utad a&iones füblimi adeolfor.ti þares apti

efPceremur.

Unde ad tales edendas in i»//H-

TT

ficationz , id eft, quando per baptifma, vel

per aliam viam vera quadam adeptione in fi-

1 ]

lios Dei recipimur, infünduntur nobis ha-

bitus fidei, fpei & caritatis. Qui habitus furit

jbis

certae quaedam facultates, quibus$ mens no-

ftra ad actus virtutum theologicarum neceffa-

l

rio indiget.

Quare Concil. Trid. a) itarem

definit: wunde im ipfa iuflificatione cum remif]ro-

ern

me peccatorum büec omnia fimul infuja. accipit. bo«

mo per Sfefum. Chriftum ,

€ui inferitur , fidem ,

Jpem, caritatem *.

jet

inidi

* Porto habitus if non (ünt aüxilla tranfeüntiàs

prout gratiae, quas GZuales vocamus: fed funt

immanentes, àác in anima eo usque perdurantes,

donec per peccatuin hifce hábitibus adverfum de-

«

ftruantur.

Sic habitus. fidei pef haerefin, aut

apo

o

li

fiam à fide, habitus fpei per defperatio-

25

T

7

nem , habitus demum caritatis per quodlibet

peccatum grave extinguitur.

Nam cum oninis

catum cáritati adveríum elfe.

virtus fit caritas; facile intclligitur, omne pet-

Adeo vero habitus ifti ad concipiéndos a&us theo-

logicos funt neceffarii, ut eorum defectus per

(

af

fpeciale Dei auxilium fuppleri, neceffe fit Sie

d)

in peccatum grave lapfus actum caritatis non

d

nifi fpecial! Dei ope elicere valet.

jf

$, I CCQ.

p

:

'häs

j n

Ex eadam .definitione infertur IÍ4o

?

obligationes effe omnium arctiflimas ac. gra-

)

j

villimas. "Prepidare mens fane debet, fiin:

Jom. lIl.

M

l

tini-

a) SCiï-u 66 Cb 79.

173

| 'D'a&atus V.

finita, ac divi,nä *ratiohe fe conítri&am in-

&

teuigat.

. $. 1oro.

P

| Atqüe ex eadem ratione infertur Il[ue;

Cà

peccata ofliciis theologicis adverfa , ex fua

indole reliquis omnibus effe graviora, adeo,

h

Q

ut prout Scholaftici loquuntur, ex fe nullam

admittant parvitatem materiae, id eft, fem-

fic

010

per effe mortifera , nifi fortuito ob defectum

plenae cognitionis , aut per aliam. rationem

ib

ü

a ftatu peccati lethalis ad conditionem levis

peccati tranfeant. Sic haerefis, defperatio,

T

bn

odium Dei nunquam , quan'tum ex fe, funt

peccata levia*.

X Haec res quandoque follicitos non effe, iubet.

Sic indignatio in res creatas levis erit: fed haec

non raro in ip(um Deum erumpit; quae proin-

de fi fat deliberata fit; a gravi culpa immunis

Is

non erit.

Serort.

Iü

$ed cüm haec officia graviter adeo obli«

(

gent, an non fors recie, & 1Vse quidem in-

ft

ferri poterit, iisdem nos infuper prae reli-

0

quis frequentiüs obftringi. Maximis momen-

j

tis non nifi rariffifna obíequia deberi 4 non

facile admittit fanà ratio ".

x Fuérunt, qui adum caritatis, qui tamen éft oi-

nium praeci

puus, non nifi rarifflime exigérente

Hi iam docere aüfi funt.

Zn peccet, mortaliter,

. qui aftám diletfonis Jemel tantum eliteret , con-

demnare non audemus à).

$. IOI2.

$-* — ——FT I

3) Propofit, 5, ab Innocent, 11mo damnata,

,

Capui IV.

179

ib

$. 1012.

. Alii, iique faniores ftatuunt fequentia:

Primo: quilibet tenetur a&us fidei, fpei, &

l

caritatis concipere, cum harum virtutum

x i

momenta poft obtentum ufüm rationis, &

al

!

habita fufficiente inftitutione prima vice cui-

ul

que fatis propofita fuerunt.

Secundo: in ar-

t

ticulo mortis.

Jtriio: faepius per annuütm.

Qu

Quarto: cum tentatio, feu pugna his virtu-

(s

tibus advería vinci non poteft, mnifi per

]

T

actum fidei, fpei, aut caritatis. ^ De his ta-

TL

men vide, -

Áii

quae infra £ratiat. de J,Ld -c. 2 die

'*"&urxus fum.

ub

Tat

. Deinum aliqui obligationem harum virtu-

u)

t

tum in fingulos dies dominicos cadere, con-

je&ant; nec id frivole. Nam cum tempus

J

. Deo vel ex lege naturali facratidum non me-

$)

ro otio fit tranfigendum, immo curn'facris

diebus à reliquis negotiis ideo abftinendum

fit, ut Deo liberius vacari queat; officia ex

omnibus praecipua, qualia funt illa virtututi

tl

theologicarum, primum fane locum in reli-

*N;gioüs hifce feriis fibi pofcere videntur.

[

5, Iol/q'. f

o

i

jf

Qui verocunque theologicorum a&uum

p

modus, aut frequentia iure divino requira-

tur, iuftiffima, & fapientiflima certe eft Ro-

p

odo

manorum Pontificum follicitudo, qua m

do-

H Traltatus Vfl.

189

do&rinas raro horum ufui foventes damna-

Ü

runt, tum fedulam in his inftitutionem, tum

O

formulas harum virtutum publice praelegen-

f

das in morem induxerunt.

Haec enim officia

fibi ab humana mente Deus exfolvi primo

N

locopetit: & haecad aeternam falutem maxi-

Imo horum efít tanta ne-

f

me conducunt,

ceffitas, ut homines eorum notitia deftituti,

fi

r

ex comrüuni fententia in facro tribunali ab-

folvi nequeant, donec eadem didicerint.

li

Ü

3X Aliqui tamen folas formulas ignorant, aut po*

tius memoria tenere non poffunt: rem ipfam

h

if

iam capiunt. Rudiores aliqui facerdotem fingu-

lis diebus dominicis e fuggeftu has formulas re-

E

citantem faltem animo, Ííi minus lingua, fequi

Ri

conantur: aut privatim ipfimet ex piis libellis

1l

dicere folent, Hi omnes, quantum ex hoc ca-

f

pite , abfolutionis funt capaces.

Sed aliud quo-

ad eos, qui nec formulas hárum virtutum, m

ec

earum fubítanüam tenent, legere nefciunt4 &

infuper publicis facris non interfunt, aut, fi in

a

conventu populi facerdotes has virtutes mnon

pracgunt, non recitant,

-$. IOI$..

ü

(

Hanc tamen follicitudinem 1multi nobis

propterea eximere volunt, quod mentes re-

j

ligiofae, & falutis fuae ftudio deditae, etiam

fine deftinato confilio, a&us virtutum theo-

logic

arum innumeris vicibus, velut non co-

p

gitantes , concipiant.

Nifi enim crederent,

(

Ífperarent, & Deum diligerent, ad haec ne-

K

V

gotia tantam mduüri'am non à

dhiberent, Iä;

/

5

".

æput IF.

131

AE

opere, & tota vitae ratione animi fui affe-

, t

&us produnt.

Et quidem quantum ad offi-

lum

cium credendi, facile affentio, eoquod hoc

oDX

fit facillimum. -Sedinvicte in Deo folo fpe-

p

rare, & eundem füper omnia ex toto corde

| m

dilipere, & quidem amice et propter feip-

(4

fum, id eftabíciffe propter Deum diligere,

friti

funt a&us maioris momenti, quam ut ope-

u

ra perfunctoria tam facile concipi poffint.

i

Equidem haud negaverim,

homines me-

diocriter pios hifce officiis ex parte fatis-

a

n ij

facere: nam fperant timide faltem, & aliquid

j nf

lolo amore Dei faciunt; fed an haec officia

jlus t

per actus eiusmodi imperfe&os vere exple-

feqi

ant, eft alia, & gravis quaeftio. In frigidis

libel

ioc d

illis, & omni pene religionis fupernaturalis

u

fenfu deftitutis res fere defperata eft. Pono

1 1

mentes Ecclefiae fenfum fequi volentes; fa-

i

cilius hae & quandoque faltem difficiles fpei,

mz, !d

g

ac caritatis regulas affectu fuo affeq

uentur.

zi

$. 1016.

| Quanta iam h

ic orationis, feu copiofae

circa divina exercitationis neceflitas fe often-

iil

dat, facile quivis pervidet *. Quam diligen-

"

ti opera curatores animarum circa explican-

uU

da, & inculcanda haec offidia uti debentz

ge

praecipue cum ipfae quandoque formulae,

n

praecipue circa virtutem fpei fi non vitiofae,

h

certe minus exactae fint.

Difficillimum ne-

Jn

gotium fe offert circaaegrotos, qui in malo.

f

animae ftatu exiftentes, viribus iam fracti,

i

&

.M 3

FE

182

Trattatus V II

& a facris ialm] aliunde abherrem;es. ad eius-

modi concipienda animi decrcta, & affectus

prorfus inepti funt.

In his res iterato , ac

frequentiflime tentanda, & confilium illud

fi

"13

L

'o

Üe

gerendum eft, ut, quantum iple valent,

e

IN

mentem fuam ad ecclefiae fenfum -

i

moretni;

quantum ad haec, componere íatsgant. De-

nique facerdos eo virtutum exercitio com-

tentus effe debebit: eoquod piura, ac C6r-

j

]

tiora obtineri non poflint. * *

* In his enim copiofae affluunt. gratiae , & auxilia

^

tür,

coeleftia, quibus facile ad eos affectus move

qui ad explenda praecipua officia faciunt. Sci-

licet absque auxiliante gratia nunquam dabitut

a&us falutaris, ad vitam aeternam faciens, Om-

nium. minime perfectus

*

INain in. onmi opeve Uo-

q4o "os non incipimus ,

Jed: ipfe mobis. infeirat a).

s cogitare aliquid &

ANon quod. fimus fufiiciente

nobis, quafi , ex; mobis b).

Eadem. infinitis pene

vicibus habet S, Auguftinus.

Et quid multa

fit? Vaeau-

adeo, cum res certum fidei dogma,

tem aetati noftrae philofophicae ,

quae omiffa

fide, & gratia ex fola ratione prae

cepta fua mo-

fed Chriftiant

ralia depromit.

Non Philofophi,

Ur.

coeleftem beatitudinem confequent

Aliud eft

rationem fimpliciter fequi, & aliu

d eandem fe-

qui,

quia fides divina eandem. fequi docet. Vir-

3

tutes philofophicae ficut

€

sratia non proficis-

cuntur, fic eandem non

fequentur, — Et licet

etiam Pagani, [udaei,

& quicunque alii inilu-

xum a Chrifto habeant; res tamen fumme am-

bigua efít in hominibus fola natura viventibus,

cum vel circa pios follicitudo nom vana fï?sï an

officia theologica rite expleant,

3C vIn

i

2) Concil. Aurafica. 2.

b) 1L. ad Corinth, 3,. 5.

Caput IP.

185

ü

:* In.eiusmodi hominibus res iterato tentanda

*

W

eft, & ad confeffionem, & abfolutionem faepius

difponendi funt, ut, fi res una, aut altera vice

O,(&x

l

fallat , effectum aliquando faltem obtineat,

1

lu

o

tl

m

50

ICI7

lu

ul

Eiusmodi iam. officia & virtutes theolo-

Q

gicae funt tres: fides fcilicet, fpes, & cari-

(

(

tas, docente' Apoftolo: JNunc autem manent .

fides, fpes, caritas, tria haec. maior autem bo-.

Pun

vum e[i caritas .a. )

ULO

*

tl

3) 1. ad Corinth, 15, 13.

du

$ 0

i u

nii

3

Yi

(

ii

jl

H

m

j

V

li

il

(

ii

.

jDus

L

(]

l

M 4

Tra-

184

TRACTATUS VIIE.

DE Pli;MA VIRTUTE THEQLQQCA SEU DE

FIDE.

;I

e

Ini(tiu»m V!it:ae chiriftianae eft fides: Atcede;zq

iem enim ad. Dewm oportet credere, quia eft a ).

Jam circa fidem duo potiffimum curare opor-

tet, fcilicet , ut fidei articulos legitime de-

monftremus, quod ad Theologiam dogmati-

cam fpe&tat: & ut officia, quae circa fidem

obtinent, rite doceamus, q

5

ui noftrae tfci«enl-

tiae labor etl.

CAPUT I

INatura fidei explicatur, & quidem maximie quo;.

ad eaoícia , quae circa eam iure naturali

ebtinent.

$. rorg. Definitur fides theologica.

:

$. 1019. Circa fidem quaedam nobis. imponit lex na«

turae, quaedam le;; divina fpecialis,

« joze

4) Ad Hebr« 11 6

18

Caput f

Iäæo*. Ilfa prim

d

prohibet ,

0 ver?&atibus revelatis "difï'entxi;r&

1o2r. Dein fecundo praecipit aiïenfum aientem iis.

y

dem praeftandum-.

1022. Fides in

omnes a*äionkcs nofiras influeré

debet.

1023. Quantum ad fidem, praevie debet certo

conftare, Deum locutum effe,

1024. Argumenta autem hoc evincentia, feü mo-

tiva credibilitatis non füunt ratio, cur credamus,

M

e

1025. His praeft

r

;mïbu's intellectus quntïe*-ïnl affen-

fum ruit,

ä

2925- Et taïrxtt.;mj*l;on impediri debet,

$. 1o18.

77

0)

Oä'cz'umk Jidd, quae fpem, et caritatem

non dignitate, fed origine praecedit, eff off-

mw

m f2u obligatio omnia ea, quae. Deus. vevela-

T

Wil

vit, credendi ob infiitam .Dei eadem. afferentis

autioritatem.

j

Cognita enim immenfía dicen-

tis auctoritate mens humana.eam vim ab ae-

!

terna lege percipit, qua prohibetur, ne af-

fenfum fuüum: tanto teftimonio pervicaciter

deneget.

lpfam vero virtutem feu actum

f

deiita definimus: Jides 4f virtus tbeolopica,

qua iis, quae a Deto. revela

fa junt , a[Jentimus ob

;

zfnjni,tzanf revelantis auttoritatem.

$. I1019,

Circa hoc oflicium aliquae obligati&nes-

Ll

vel ex lumine rationis innotefcunt, dum aliae

(

Et quidem

g;x lege divina. [peciali olïatinent.

datas

*

/

g m Y

133!

Tratftatus F II

*

data, ac probe percepta revelatione, id eft,

poftquam divinum teftimonium de aliquo.

articulo tuto

ac certo innotuit alicui;

obl

102

ibu

tur is d cohibendum diffenfum , & ad

aientem affenfum praeftandum.

$. 1020.

Et quantum ad, diffenfum, feu iudicium,

fidei contrarium, tenemur nobis femper, &

absque ulla ceffatione ab eodem temperare,

immane peccaturi, fi vel per momentum in-

finitam veritatem de fraude aut mendacio.

Et hoc officium fidei

fufpectam haberemus.

eft.megans, ac probibens, cuius. obligatio per-

ennis. eít.

5- IOZEI

;

Alterum officium fidei e&;m'ms , feu. prae«

l

cipiens, quo nedum ab a&u fidei contrario

abíftinere, fed infuper a&um fidei conformem

concipere, noftroque iudicio iis, quae a Deo,

di&a fuerunt, adftipulari tenemur. - Haec ta-

men obligatio ex

fua indole non eft perennis:

Gum. fidei

neque enim in fingula tenemur a

concipere. Quamquam homo iuftus, & ma-

p . Rss s

xime vir perfe&us etiam fine fpeciali indu-

ftria innumeros ac fere perennes actus fidei,

edere foleat.

$. 1022.

Ilud in rem praefentem.iterato. monere

atu-

debeo,. e praeceptg moralia lumine n

fae,

us

Caput L.

187

d

rae, aut ex auctoritate humana a nobis cogmta

1hq"

fimpliciter adoptemus, aut fequamur: fed prae-

j

cepta haec,rationem naturalem, totam inftitu-

u

tionem pmloff)pmcam, denique omnia fcita

humana amplecti debemus, quia fides & gratia

ea fequenda effe, divinitus nos docet.

Haec

res maximi momenti mihi effe videtur, prae-

J

cipue ad omne meritum, et fpeciatim ad il-

d

Velan tale

lud, quod de condigno vocamus.

en

dau poffe, pums, nifi actus ille meritorius

m

ex fide, ac lumine gratiae defcendat? In piis

TA

ac religiofis inentibus respericulo vacat: hae

NI

enim etiam non cogitantes ex fide vivunt

)

Sed profani illi, folique rationi omnia dan-

tes, iuftam quoad hoc follicitudinem admit-

tere deberent.

Virtutes mere philofophicas

iniudicio inanes, ac nullius ponderis, eff'e,

pïää'

Wi

appareblt.

J

g

S. 1023.

»

Verum hoc officium Deo loquenti fldem

rgc [E'

adhibendi non gratis, non quacunque occa-

j

fit

fione, fed tunc demum obtinet, cum certo

conftat, Deum locutum fuiíTe

Alias quip

J

jl

pefacile quivis in confirmationem fuae do-

ctripae divinam auctoritatem allegare polfet

j

dicendo: haec dicit Dominus, cum iamen Do-

minus mon fu

Cv

poa

( loculus.

Quare merito pro-

fcripta fuit fequens propofitio a): .4[fenfus

j

fidei [upernaturalis, G utilis ad [ahutem. flat cum

pl

notitia folum probabil revelationis, imo cum jor-

mi-

fi

188

xTraFfatus V Ilï'.

snidine ,

Qua- qui; fgrmidcgz * m him ft Zocütu&-

Deus. *

*

** Atque hic ingens in inftitutione publica, & in

formanda iuventute defectus notatur.

Sedulo.

docetur, quid fit verum , & quid credendum fit:

fed quare , feu ex quibus rationibus boc fit ve-

rum, vel

omnino tacetur, vel parce admodum

traditur.

Non id agitur, ut omnino perfuafum.

Reli-

fiat, hoc

vel illud Deum locutum elfe.

gionem pàtriam quisque ex inero praeiudicio fe-

quitur, quafi veritas una nobiícum ex parentibus

noftris nafceretur. Et quibus per Dei beneficium

in vera religione nafci contigit, ii aeque acriter

falíae addicti manfiffent, Ífi in ea mati. fuiffent.

Y

Quare faepe absque fua culpa vere dubitant, ut-

pote circa argumenta fidei minus eruditi. Quare

non rato obítupui, dum fcientia tam neceífaria

etiam eos, qui inter do&os funt, funtque alias

optima edücatione frniti,/ tam leviter tinctos effe,

cernerem.

Noftro autem aevo periculum hoc non raro ex-

tremum fit, in,quo doétrina fidei publice ac

impune oppugnatur, immo irridetur:; in quo ve-

lut gloriofum eít, fe a &de alienum oftendere,

& imbérbes au&ores, qui praeter levitlima quae-

dam folia nihil aliud legerunt, in tanta caufa

tuto prenuntiant, eamque, quam nunquam di-

Quam

dicerunt, di&tatoría fententia definiunt.

pronum eft, ut comto, ac fuavi, & plerumque

etiant arroganti fermone fideles animi capianturs

utpote folidis quibus eorum fides invicte nititur,

fundamentis deltituti.

Quis efliciet, ut lepidis, ätque ad nullos , aut ra-

riffimos ufus factis inftitutionibus folida chriftia-

nae religionis demonftratio fubfti;uat,ur!- At

que

hie

à) ab Innocent, XImo damnata,

ais

L

: ï*qput 1

1

hic inprimis , Däum non per folam rationem,

fec proprio ac fpeciali teftimonio nos quaeédam

docuiffe , invicte demonftrandum eff , feu , ut

aliis vérbis utar, revelatio, prout eam vocamus,

& !

invicte eft demouftranda.

Id autem areumentis

philofophicis , & hifioricis teftimonits praeftari

debet.

I

Cauía haec ad philofophiam , non ad

theologiam ,

nifi fors naturalem , fpectat: eo-

Qdl

n

i

quod fdes divina non incipiat, antequam prae-

Md

viis rationibus evictum fit, Degm aliqua locu-

tum effe.

Debent autem non tantum invicta ar-

101

gumenta feligi, fed infüper ita explicári, & ad-

Id

M

hiberi, ut mens eorum vim infüperabilem probe

(

n

(

fentiat: in quo plerique ehríftianae religionis

defenfores magnopere deficiunt.

lutelle&us ita

d

conftringi debet, ut nulla ratione elabi queat,

,U

& intime fentiat, omnino certiffimum effe, Deum

Vaf

hoc illudque afferuiffe,

"Tanta dein , id eft, in-

fii

finita auctoritate preffus, immo penitus iam fub-

gl

actus fua.iam fponte etiam facile , & arctiflime

en

tenebit ea, quae eius captum fuperant , ütpote

qui tot etiam in fola natura , ex.folo fenfuum

od

exteriorum teftimonio admittit, quae, nullo pa-

(

cto eapere, aut explicare valet. . Ín his circum-

(n

ftantiis conítituta humanà ratio non indigebit

fhy

pia affectione, quae ad negotium intellectus ac

W

veritatis aliunde haud pertinet, fed propria in-

dole, utpore

atl

quae tota ad veritatem eít factg, iün

affenfum ruet,

rit

: Poftquam vero religionis chriftiana& veritas palam

qu

evicta fuerit; nihil facilius erit, quam oftende-

tUf

Té, quaenam ex tot Chriftianorum fecti

s genuirna;

m

ac legitima fit. Quaelibet enim fecta interrogan-

da eít, quosnam fidei fuae articulos admittat ;

n

quosnam refpuat: poftea vero urgenda erit, per

if

quam rationem fuos illos, reiectis reliquis, ant-

plectatur.

Iam illa fecta fola probanda erit;

j

!

m ità

quae pro articulis fuis fuüicien.tem ratione

M

affig:

N

190

ï"raötat;ts' VIII

[

'äfügnabif, ut eadetm ratio pro articulis illis, 'qüö'ä

fecta haec refpuit, minime faciat.

Haec enim

fola in fuo fyftemate fibimetipfi per omnia con-

ftabit. Reliquae vero omnes dogmatum fuoórüm

vel fufficieütem rationem non aflignabunt: vel

eà ratio etiam pro illis capitibus, quae non ad-

mittunt , aeque faciet. | Et hoc quidem ex ra-

tione naturali apertum eft. Nihil enim tuto cre-

di potétt,

1

i

ro quo divinae revelationis fufíiciens

ratio non hà

eatur: fed neque fine ingenti pia-

culo aliquid negare licet, pro cuius revelatiome

fufficiens, id eít, certa ratio militat.

Hoc ar-

ä

&

gumentum, fiquis feite tractare id noverit; con-

tra omnes haereticos invictum erfit, utpote qui

füorum quos admittunt , articulorum, fufücien-

d

tem rationem nunquam affignabunt, nifi eaim af-

ferant, ex qua dein etiam illa capita , q

uae Ipfi

Paucis;

refpuunts prona confecutione fluent.

da mentem a praeiudiciis, & propria aftectione

liberam, & facile pervidebis, nullum inter chri-

ftianos fyftema fi

þi coníftare , niti illud Catholi-

Ccorum.

;ä

b

Porro atgumenta, quibus Deum lotütumi

fuiffe, evincitur, a theologis muotiva credibili-

h

iatis VOcantur; neutiquam tamen funt ratio-

[

nes illae, quibus fides noftra nititur. Mo-

1

t conditiones, ac

tiva illa credibilitatis fun

praevia auxilia, qu

ibus auctoritas divina no-

bisadhibetur, feu applicatur, cui dein tan-

ationi fides noftra,

quam unicae credendi T

feu affenfus praeftatur.

Sic duorum gravifli-

morum virorum teftimonium auditu tuo ex-

Cipis; fidem tamen de re narrata non audicui

tuo,

Caput. [.

191

tuo, fed viris a'liis adhibes, licet non ;niü au-

qu

W

xiliante auditu tuo eis credere poflis.

Q

1onJf

LÀ

^l

N

ni

Poftquam vero intelle&us huümanus vim

2

infinitae auctoritatis percepit; fuaindole, fine

) (

ulla coactione, fed ingenti impetu ad affen-

10

p

Íum rapitür, etiam quoad ea fidei capita,

UOl

quae eius intelligendi modum longe excce-

C

dunt. Nam, quod füpra iam dictum fuit,

QU

l

etfi quaepiam obfcura, & ratiónem huma-

p

nam fuperantia fe offerant; quiatamen mens

icldh

j 4l

ad credendum infinito pondere urgetur ; ani-

mus fapientis in adhibenda fide adeo non 1a-

ipi

Q

borat, ut ab ea non nifi vi, & imperio co-

joli

CHl

hiberi queat. Ubi etiam illa incredulorum

J

calumnia diluitur, qua dicunt, fidem Chri-

h

1!

