minus, quam fides forent nihil aliud, quam

iudicium mentis noftrae, quo Deo firmiter

credimus **.

i

$. 1e89.

t

Verum etiam ifta refponfionem aliquam

admittunt:

Licet enim hae duae virtutes re-

liqua omnia habeant communja; utraque ta-

men habet fpecialem, ac fibi foli proprium de-

|

bendi titulum, ex quo, prout fupraiam $. 986

& feq. differentia a&tuum moralis peti debet.

Nam prima virtus theologica Deo debetur

;

ex infinita Dei veritate: dum fpem Deus fibi

Longe

i

propter fuam fidelitatem . poftulat.

quippe diverfa funt, veritatem dicere, &

b

fidelem effe.

« $. rogo.

.

|

Poteft nimitum quis veritatem dicere,

quin fidelis permaneat. * Ex vera affertione

nullum morale inculum, quod deinceps ftrin-

gere pergat, defcendit: Omnino autem hoc

fit ex promiffione;

utpote quae dudum prae-

tem de-

térita, deinceps quoque promitten

V GMDNEC LAMED., , RECV

vin&um tenet, Quantum ad verba, prout

upra

a

241

Cagm "s

fupra iam dicäBam, tam afferenti, quam proe

n

mittenti aliquid, fidem habere dicimur: fed

t

M

Rul

haec duplicis, ac diverfi generis fides eft, ute

i

citur.

pote quae.ex longe diverfis ratiqnibus* naf-

DA

equ

* Sic forte printeps aliquis genti no&raekpac'em

addixit, fiücere, ac folida voluntate eandem

u

fervaré decernens.

Exin opportuna occafione

mit

ille&tüs, mutato iam animo, bellum nohis in-

fert, perfide id. quidem, & cum ingenti fidelita-

[4

tis pfaeiudicio,

Veritatem tamen per hoc neus

tiquam violavit, utpote qui mentitus haud eft,

Nam tempore initae. pacis, prout in praefenti

IQ

exemplo [fingitur, etiam animo, prout verbis

a

afferebat, pacem colere ftatuebat. Scilicet mera

f

affertio velut fterilis eft: promitlio obligationem

de

moralem in futura etiam tempora ex fe gignite

4

$. 109t. .

du

t

Ultimung quod obmovebis, eft fequens s

psflä

;» Licet rationes credendi, ac confidendi ve-

n

re diveríae fint; officium tamen his rationi-

2

bus, aut titulis debitum in noftra hac fen-

tentia eft affenfus intelle&us, qui per actum

fidei divina afferta vera, & per actum fpei

promiíTa divina: certo eventura effe iudicat3

q

feu, quod idem eft, non tantum fides , fed

i(id

etiam actus fpei eft merum iudicium, &;,

t

prout vocamus, virtus inielle&biva: quod ip-

M

fum eft contra communiorem Theologorum,

p

a&um fpei proxime ad voluntatem

r

tum**.

-—refgrenf

jl

Tom. IIÍ.

Q

$. 1093.

lpfü

-

242

Trattatus VILL

V

$.. .4 oþz,

"Ut ingenue fatear, quod res eft, ad ar-

)

gumentum modo allatum refponderis , clara

voce profiteor, fpem effe, quantum ad na-

turam fuam phyfíicam, iudicium rationis ,

$

qu

o mens humana fecure iudicat, id certo

eventurum effe, quod Deus pro

mifit. Qua

vero ratione eiusmodi iudicium, quo fpera-

mus, & liberum & meritorium fit, eodem

!

modo exp

licandum venit, quo modo füpe-

&ui fidei libertatem,

rius . $. 1025. & feq. a

F't haric fenten-

ac vim mere

ndi vindicavi *. |

em inaéctu iudicii confiftere di-

gä

tiam, qua ífp

fed onines ii adoptare

co, non ego folus,

or a€crum fidüuciae ex-

j

coguntur, qui fpem p

plicant, qui tam

en reliquos

i'heologos nu-

qmero vincunt.

Quid enim eft tuto 'confi-

dere , nihil titu

bare, quam iudicare, ac pla-

Deum promiflis fuis

ne perfuafum habere,

minime defuturum 'efTe

.* Equidem a, 'quae futürd,

& fimul borna fore

intelle&tus 'certe exiflimat, v

olüntas noftra mox

Sed tale 'defi

deriuin fpem

defiderat & appeétit.

1

non conftituit, fed eundem

'confequitur tantum,

Nemo quippe in bo

num

ilud folido affe&u,

immo prorfus inàni VOtO,

fed imbecilli duntaxat,

a

m futurum, ac

V

unquam fertur, quod mnun

proin nihil effe,

arbitratur.

u

ere poffibilia aut

qt

nihil, aut tanq

uam perpetuo abfentia defiderii,

teria

It

quod in abfens

aliquid femper fert)ur, ma

[

E

giïe nequeunt.

CA-

k

p

s Caput IV

243

COAPUT IV

Y

C

De prima [bei tbeologicae nece[faria. dote., qua m

T

,. Jülo. Deo. fiduciam noftram figere tenemur.

Jon

T

C

$- 1095. Legitimae fpei tres funt -äoytes

, paritas, fir-

nilas, €9 [antlitas.

(i

ö'

Ic94. Puritas in'eo eft, ut primo loco in folido

pen

Deo confidamus,.

Jqen

$

1o05. Nunquam TOs tan

quam ,'au&öres alicuius

U

boni copftituentes ,

w;

li

1096. Quod ex S. Auguftino confirmatur,

Ts

1eg7. Neque 'enim mos primo loco,

& 0

1098. Sed velut in vicem inft

rumentorum negotiis

üate

noftris ingerere debentus.

U

ä

1099. 11c0. l1oI. Ft licet mos primi 'effe nun-

2

quam pofümus ; faepe tamen, ut tales, nos ge«

rimus.

AOHH

S.

1102. I103. 1IO4. Ubi natu

H

militatis explicatur

rà, & necefífitas hue

j md

rj

1105. Quae'nos toties deftituit.

il

5 1095.

h

Yi

o

Nune ingens operae prétium »i'feremüs, f

j

fcire detur, quibus demum 4dotibus inftru&a

effe debeat virtus, quae plurimorum, immo

u

ol

omnium bonorum foecunda parens eft. "l'res

],"

| d

vero eiusmodi conditiones, aut, fi mavis,

qualitates ad perfe&am fpem abíolvendam

erth

ttti

requiruntur: quae quidem totidem 'etiam ob-

ligationes funt, quibus ex officio fpei obftrin-

G';aes

gimur, las porro dqtse-skf, feu - obligati

u-

L

E

Tratlatus. VILL

244

puritätem , firmitaiem , ac - Janttitatem forte

non inepte. VOcavero.

$. 1094.

lam fpei puritas in eo eft, ut primo Joco

in Deo,

& quidem, quod magnopere notan-

Quod Deus

dum, in folo Deo confidamus.

primus, & quidem fi

olus

*

non decrevit, il-

UVE B AUR LOA LR . AR * d

lud non eft, non eri

t, effe, immo cogitari

P-—— —

non poteft: id quod in differtatione de prima

ect.

rerum omnium ratione explicaré, conatus

fi fapis, primum pee

fum. Ubinam ergo,

dem, praeterquam in folo

Deo, figere fta-

tues? Velin quocunque or

dine vel aliquid

ante Deum vel primo loco aliquid cum Deo

D —Rl - RE EEE L

aequale collocabis? Si vero Deus per omnia

eft primo loco, ubinam, praeterquam in folo

Deo, tuam fiduciam, figes? Scilicet qui pri-

mo loco non confidit in folo Deo, ille in ne-

mine confidity

ác proinde omnino non con*

folus

fidit: nam primo loco nihil eft, niüi

Deus.

$. 1695.

- re&e tendere velimus $

. Quapropter, fi

debemus nos ipfos

in capite alicuius bonti

LEU PEaiet Mi M m s I

eiuüsdem au&ores,

ed

nunguam ta'quam

tentiffimae

mera inftrumenta, queis omnipo

voluntati uti forte placebit, conftituere. Non

eft, neque effe poteft bonum aliquod; Quius

primus auctor non üt Deus.

$. 1696;

H

Caput IF.

248

N

$. 1096.

Atque hoc eft, quod S. Auguftinus tum

alias frequenter, tum praecipue in lbro de

correptione & gratia toto molimine demon-

ho

ftrare contendit, volens, ut quod propofita

Otd

jbidem cauía habebat,

pro delinquentibus

at

preces ad Deum fufae, & correptiones fimul

adhibeantur.

Non quod nos precibus no-

t

ftris, aut monitionibus reo emendando ini-

rifi

tium fimus daturi, fed quod iisdem Deus: ad

[

"d

obtinendam eius poenitentiam a fe iam aliun-

n

de decretam forte ufurus fit.

Si enim Deus

j

W

poenitentiam delinquentis non fe folo prius

rqw

decreverit; nos noftro conatu aliquod. eius

Do

initium dar—e nunquam potermus.

*

(

jl

S

I097.

j

Magnopere itaque intereft, num mens

ii

noftra conatu fuo boni mmum, & au&or,

u

vel boni omnis auctori obfecundaris inftrü-

foi

qentum duntaxat effe velit, Sunt enimve-

TO facultates creatae non raro caufàe efficien-

tes, fed confiderate ad effe&tus füos: fi vero

eas ad Deum aeftimemus; conditionem in-

t

ftrumentorum fuperare , feu tranfcendeze

i

ftunquam poffunt.

ji

$. 1098.

|

(

M

Quare, ut idem iterato dicam, intereft

fummopere, num mens noftra aufu fuo in

ul

quacunque ferie tanquam prima caufa, &

]

pri-

096!

^

"

246

Tra&tatus EX.

jrima ratio, ac proin velut finis ultimus effe :

hi

liv

velan tanquam cauía fecunda, & in claffe

mediorum fuam vir ad efliciendum aliquod

fü

opus conferre geítiat. Prius. illud eft nifus

ad impoffibile, & animi. primam fibi, et (u-

premam in aliquo negotio gloriam ambientis

improbitas.

Cuicunque bono initium . dare

folius. Dei eft, qui ait: &) Propter mue, prop-

ter me faciam , ut. mon, blafbhemer: (9 gloriam

]ä

eneam, alicri non dabo. . dudi me Iacob, && Ifra-

£j

Ezo-ipfe,

€

&

f

70 brimus, & no-.

el, quem. ego: voco.

vi[imus. — — — Ego, Ego letutus [pim , &

vocavi eum, adduxi eum , C diretta eff via eius..

fi

It

Etrurfüsb): Nunquidnonego Dominus, & non.

f

eff ultra me. Deuis absque me?. Deus iuftus , &

Y

falcans nen, cft practer me

It

$. 1099.. :

lt

1 vm-—

W

Et tamen ( quae eft

.-b.ti

orantianoftra, et.

d

error fübtilis admodum , ac rariffime nobis

I

cognitus), plerumque in propofita , nobis.

D

negotia irruimus, fimpliciter a nobis initium

i

fumentes: nosque in primo loco. ftatuimus,

$23 $ ?3^

.

quin ad priorem, et necelfa

lidii

; caufam re-

Haec ett illa?

iC

]

Bducia de no-

fpiciamus.

bis ipfis male concepta, quam rartiflime ad-

)u

vertimus, et qua Dco potiflimam gloriam

d

ni-, CO-,

rapimus, nos, tanquam principium bo

Ti

amu-

ti caufae Q.biic.ie,ntes * cum tamen ut f

lans

2) Ifai. 48,. In & feq.

.« b) lfai. 45, 21.

Caput. IV.

247

!eö

lans inftrumentum in manum artificis nos da-

hf

re deberemus.

Ob hanc animi noftri prae-

d

fumtionem Deus efficaciffima nobis auxilia

on

non raro fubtrahit, utpote qui, tefle Pro-

t

pheta, gloriam fuam non dabit alteri. Hanc*

&f

quoque damnare aperte videtur Apoftolus

(

a) Kcce nunquid dicitis: . .Hodie, aut craflino ibi-

Jj

mus in illam cioitatem — — . Pro eo, ut dicatis:

;

ul

f .Dominus, voluerit..

I lA

$. r1OO..

f

Denique, qui fua virtute opus aliquod

V

81

j

L

fimpliciter, et quin praeviam aliquam caufam

^i

refpiciant, adgredi tentant, hi ipfo opere fe

d

tanquam primam eius rei caufam conftituunt,

vereque primo loco in fe ipfis confidunt:

fcriptum vero' eft b): Maledittus qui confidit in

bomine — — — erit enim. quaft myricae in. defer-

io, €? mon videbit, cum venerit bonum. — Bencdi-

u

QU

Gus vir, qui confidit in. Domino: & erit. Domi-

)

nus fiducia eius...Et erit quafi lignum, quodtrans-

im

plantatum efz fuper a

duas —— — nec aliquando

m..

m

l"

d?änet facere fru&tu

5,'. I IO I.a'.

Iu

j

Atque exinde. communis illa Patruni , aC

piorum fcriptorum fententia intelligitur, qua

hii

docent, humilitatem effe fundamentum om-

Fap

tis auxilium maxime

nium vir;utum, et falu

4

ne-

I

-a) Ia&oba 4 15. & feq.v

b) lereni, dv sX fegg

*

248

ti0f

neceffariüm. — Humilitatis, ac fimplicitatis eir-

t

dute nobis opus eft: quae, fi mon adefl, falus mo-

j

ftra certe claudicat a). Scilicecnullum in quo-

n

cunque genere bonum eft futurum, nullum

"fieri poteft, quod Deus non primus , et fo-

de

Et licet

ü

]us et infuper totum decrevertit.

bona moralia magna ex parte proxime a

t

libera voluntate noftra defcendant: attamen

)

Deus nobis prior aliqua, minimeque fallen-

fü

teratione iquaecunque demum illa fit). facit,

ut'vglnnus.. |

z

5 '4102.

Quare, quae eft vera humilitas 1leceffa1'i'æ

f

adeo, primo loco a nobis nihil exfpeétan-

dum, & cum boni aliquid fa&tum eft, ultimo

[

loco nobis nihil tribuendum, aut reliniquen-

dum, fed quidquid id eft, quod fa&tum. eft,

$

totum in folum Deum referendum eft. Li-

cet enim ex libere, re&eque geftis aliqua

laus in noftram voluntatem oiünino redun-

det; quia tamen haec aliquam caufam prio-

rem, divinam fcilicet voluntatem ante fe ha-

ä.]l

bet; ideo laus, & gloria ifta in voluntate

noftra ultimo non fiftit , fed tanquam per

medium aliquod tranfit, & tota tandem in

Deum definit. Cum igitur tota laus in Deum

neceffario feratur ; nobis plane nihil remanet:

ut adeo veriflima fit illa Ecclefiae fententia ;

Zg-

gyon,iam noflyum mibil '2'./2! uifi p etha*t,fum v

"0

&) $. Chryfoft, Homil g. in Matth,

QDEETIR

249

: Ceïmt IlT,

Vs

norantia. Omnia lql.lïP«Pe.: quae fant bona,

d

ex aliqua origine, quae nobis prior efl, fca-

Q

turiunt; ac proinde in nobis haud mianentia

Jl

in eandem primam fui originem necelfario re-

f

deunt: fluminum /inftar, quorute quaevis in-

l]

K

trani in mare, &j mare mon redmdat : ad locum;,

E t

unde extumt, révertuntur a). Univerlim quip-

m

peres quaelibet primae fui rationi ultimo

llen

femper im pucaturf. |

j

d

'1103.

Quapropter nec mica gloriae nobis ulti-

mo tribuenda: nec hilus boni a nobis primo

n

exfpectandus eft: quaenam igitur ftultitia,

L.

fi in nobis ipfis primo loco confidamus?- Quid

n

enim. babes , quod mon accepifti : fü. autem . accepi-

JH , quid gloriaris b) ?. Hlaec, haec eft illa

ud

EILL

San&orum fibi nilil tribuentium, fequecum

pefümo quoque vere, & fine exaggeratione

Ji

Omnibus enim

j

&aequiparantium humilitas.

ultimo in Deum fideliter relatis , aut potius

j

i

omnibus Deo redditis, ipfis etiam fanciffi-

mis remanet nihil; minus vero, quani nihil,

J

ff

nec fceleratiffimus habet , cum etiam ipfum

peccatum nihil aliud fit, quam negatio iufti-

peï

»'

tiae. Perviderunt fcilicet puriffimae mentes

lumine gratiae penitus illuftratae , laudem

aum

&l

€x artefadto nec minima ex parte inftrumen-

to, fed manui illi, quae

fe.

d

þinfcrumentum

3

CH

L

) Eccl&fxa&. I

|

b) 1. ad Corinth, 4 .

281

T;aftatus, IX

cit, eoque tam artificiofe ufa.

C

cft, totam effe

ulti1no.. tribge—n-dam,

$. 1104.

»

h

Et haec de fe diffidentia eft illa puritas.

Ii

fpei neceffaria adeo, ut haec virtus fine ha.

1

praerogativa in vitium abiens, vera fpes effe

fi

definat: & quia praefidentes de. femeupfis,

lu

id eft, fuperbi Deum fibi femper refiftentem

habent, utpote qui noBtnifi humilibus dat

ä

gratiam; ideo fine beata hac diflidentia nulla.

virtus, multo.minus chriftiana perfe&tio ob-

tineri poteft. Atque exinde vera humilitas,

feu, quam in praefenti laudamus, beata dif-

fidentia, qua a nobis primo loco nihil exfpe-

&amus, & proinde ultimo prorfus nihil tri-

!

buimus, eft funda.mg:mum,, omnium virtu-

tum *.

* Id vero. non in. eo. fenfu. ,k quafi )haec- humilitas,

effet nobiliffima ex omnibus virtutibus, aut

quafi foret fummum. earum. genus, fub.quo re-

liquae virtutum. ipecies contineantur, fed haec

diffidentia, ficut fundamentum in extruenda fab--

rica, fic 1n exercenda quacunque virtute eft pri-

mus a&us, & totius operis initium.

Quoties-

cunque aliquid. moliris, primum éf.uta de

prorfus nihil exfpe&tes: & fic illius. rei funda-

mentum pofuitli.

Dein primo. huic lapidi im-

]

pone alterum , quiin eo eft, ut a Deo. exfpe-

étes omnia.

Quod. fi Deus haec duo. tribuerit

efficere; aedificium tuum in miram altitudinem.

eïxfurgetj.

VO PC CU 2 u ages J

$. 1105.

251

Caput V..

J

$.. 1108$.

Atque utinam hanc conftanter tenere

poffemus! Nunc plerique eam ignorant, &

Ts

fagaciores aliqui ab initio eam utcunque te-

nent: pedetepntim tamen ab ea perfide de-

'hae

fle&unt, proprio conatui inniti, ex loco fub-

li

fidiorum ad ftationem primae motionis tranf-

5

m

ire, paucis, de fe confidere, id eít, prae-

fumere incipiunt. Accuratiores quoque res

Jit

]

haec fallere folet, & non nifi fpeciali gra-

tiae auxilio in felici hac de nobis diflidentia

ää

mentem confervare xralemus,.,

à

j

Y

CATUT-YV.

i

u

Dv altera Jbei dote;,'qzia' Deo farmiffime confidere

oportet.

J

$ r106, Altera ad fpem requiütavdos—æ eft firmitas ,

üt

qua divini$ promiffionibus tuto confidendum

jl

&fe .

(

p

S$. 1167. Sacris .au&oritatibus. ,

f

$. 1108. Etipfa ratione demo,n,üra.tqr,

i

$-

I Io06.

. Altera ad fpem theologicam necefífaria

a

dos eft firmitas $. 1095. qua, Dei promiffio-

j

j

ne firmifüime nixi, omne bonum a Deo fine

omni titubatione exfpectamus.

Nam mille

velut vicibus in facris literis fidem fuam no-

D

bis

52

Trattatus IX.

bis obftrinxit Deus, æ*onüdcntïbüs infe nun-

quam defuturüm fe elfe.

Ex quibus tefti-

iï

moniis pauca adícribam a): brabam mam-

que promittens. Deus , quoniam, neminem. babutt,

per quem iuraret ,

maiorem , iuravit per fowet-

ï;

p

5045

dicam te , (&3

ipfim dicens : mift benedicens. b

multiplicans anultiplicabo te. — Et ftc longanimiter

ferens adeptus efü. vepromilfonem. — — — n quo

abundantius volens oflendere pollicitationis baere-

dibus immobilitatem.confilii. fui interpo[uit. iusiu-

vandum, ut per duas res ümmobiles , quibus im-

um folatium,

eeoer - i MENRE i- R E UM

polfibile eft. mzntiri. Deum , fortiffan

babeamus , qui confuginus ad ienendam [pem ,

quam ficut aucboram. babemus animae tuism, ac

firmam. Cgc.

liem : iusiurandum ,. quod. iuravi

daturum . fe nobis ,

ád Zbrabam patrem no[trum ,

;

utjfine timore , de manu inimicorum, noftrorum

liberati, feroiamus illi im fanttitate & iu[üitio

coram zpþ omnibus. dicbus nojir-i; b).

$. 1107.

Equidem nemo facile omnia divina tefti-

jmonia colliget, quibus Deus fpem noftram

invictam, prorfusque immobilem reddit; ali-

qua tamen füpra defcriptis iuvat addere. Qui

confidunt. in. Domino, ficut mons Sion non commo-

vebitur in aeternum: c).. .Beatus. ir, cuius eft no-

ationes

suen Domini [pes eius d). Ræid?e jl»ii-' [

þomz'-f

2) Ad Hebr. 6, 13. & feq.

b) Luc; 1, 73. & feq.

1

c) Pfíalm. 124, I.

d) Eiägllg. 35 5

4

*

: Caþui AF.

153

W

bommum & fcitete, quia nullus fperavit in Do-

Wf

mino, C confufus efl e . Qui autem [berant in. Do-

j

enino, mulabunt foriitudinem : .a[fJument. pennas,

ii

ut aquilae: current , & mon laborabunt; ambula-

Vi

bunt, €9'non deficient f).

Wiaowmes, quifberant

"RV

dneum,noninfirmantur g).. Utnihil dicam detot

Vi

- affeverationibus ipfius Chrifti, qui in Evan-

T

gelis invicta fiducia rogantibus certum fpei

a

fuae eventüm tot in locis addixit: ultimo

ii

j

" denique Apoftolus h) generatim velut totum

/

J

comple&itur, fcribens: /pes autem men cenfun-

2»;

dit. Unde S.Auguftinus fpem certiffimamelfe

liA

if

dicens, id fequentem in modum exprimit:

L

Gaudium ergo noflrum fratres, mondum eft in re,

(l

( j iam in fpe.

Spes autem. nofira tam certa. eff,

]if

quafi iam res perfetta fü: .meque enim timemus

rili

promittente veritate. i)

ii

$. 1108:-

lam viro gravi promittendi alifjuid ,

quod in eius poteítate eft, fiduciam defpon-

4

dere, certa iniuria eft. Quid erit, fi Deo,

rj

eiusque promiflionibus. difidamus? Et is

j

tantus, & fümmus fola pollicitatione non

Quä

contentus promiflionibus. fuis iusiurandum

lA

iterato addidit.

Stupet mens ad tantas, &

e

!H

frmas adeo af

Verationes :

& nos quin

l]

e) Ecclefiaft, 2, 1r.

H noxam

Wf

f) Ifai, 40, 3t.

g) 1. Machab. 2, 6r.

h) Ad Roman. 5, 5.

i) Enarrat, in Pfalrm.. 125.

N

Es

&

154

Tra&dtw IX

:?3

noxam aliquam timeamus, toties 'd'iHidimüs,

fe

aut titubamus -fgltem.-!

CAPUT VL

l-iMomlenW, quae fbem mofiram non *áro vàcillan-

1;;

zem faciunt, vefelluntur.

(

1109. Licet tot dentur malaj

!l

ii10. Nullum!tamen eorum perfede -"o':oriüde'nüf—

;

bus contingit.

*

iirr. Quod fi putes, Deum non nifi

i füb "väriis

:

ä

conditionibus promififfe,

Ü

1112. Falleris in hoc,

:

[

fi

1115. Prout etiam con

uetae 'ffpci :f'ormu'la(-:a qminus

Y

funt legitimae ;

0i

1114. Nam

Deus fimpliciter con

fidentibus omnia

ï

& eae, quae tibi videntur, €onditio-

Q

promifit ;

mes fpei reap

(e eiusdém effectus funtf

$. r109.

Á

Dum tanta Dei promiffa animum noftrum

Il

vehementiffime in fpem firmiflimam "urgent;

li

habet is tamen, quae diffidentiae fuae obten-

entes pecoris fui an-

Ü

dat, & quibus imprud

guftias excufet: dicit

P

enim: .,Cur ergo tot

dantur cal

tates non impiorum duntaxat,

ami

E

fed etiam iuftorum

? Cur tot infüper, & qui-

'l'antae promiflio-

dem aeternum pereunt?

"& inexhauftà

mes, infinita Chrifti merita,

j

non

'i,pügs Dei bonitas contra tantas 'r'uinasf

u

L

Caput VT.

255

iU

äfücxt? Unde ergo ea.

» quam mihi imperas,

fecuritas petenda erit 2"

S. IIIO.

Verum non fimpliciter, fed iis tantum,

qui invicte in Deo confidunt, certum auxi-

lil

lium adpromiffum fuit.

Unde fcribit Apo-

ftolus a) PofWulet autem in fide, mibil baefitans :

qui enim. bacfitat, . fimilis eft. flu&ui. maris, qui

«ento movétur £ circumfertuyr.

INon ergzo aefti-

3

m dle bomo, quod accipiat aliquid a. Demino..

Quapropter omnes, qui perierunt, immo

1ti

qui peccaverunt, & denique qui quamcun-

que aerumnain vere noxiam (pleraeque enim

utiliffimaefunt) incurrerunt, omnes, inquam

u

ifti praevie a perte&a fpe defecerunt: quae fi

ii

omnibus integra ícmper conftitiffet; nec pec-

illd

Catum, nec infernus daretur.

Spes enim

non confundit.

S IIIL

» Attamen Deus quaevis bora non mi

i

ii

fub aliqua conditione promifit: ícilicet, fi ea

in

nos conferamus , quae noftrarum partium

fr

f

funt, . Divina auctoritate certum e

LL,

bona

[

opera, &egregium conatum ad (alutem confe-

j

quendam requiri.

Unde notiffianum illud

S. Au'guftini :Qui

n

Credrott te fine te, mon faloa-

II,

bit ie [ime te.. Denique receptiffima do&rina

)a

eft, quam etiam in inftitudone chriftiana

parvulis noftris 'p'r'öpinamus-, qua dicimus,

'fp"em

1?

2) Iacob, 1, 6, & 5

um

V'Traäatm H A

256

[

fpem ex —pärte Dei, non item ex parte noj a

2

Á

R

effe certgmu à

bi

$- II1IÀ.

x

0

prout opinor, error

n

änimVerO grandis ,

in hac do&rina latet.-

Sic fpem divinae pro-

onentes, edri-

(

miffioni, & noftro conatui imp

!

dem reddimus velut bipedem,

utpote quam

Verum abe

Qu

duplici ration

i infftere facimus.

(

fiduciae noftrae duas rationes

fit, ut in capite

ft

ftatuamus, cum fi

cunica, folus fcilicet Deus.

N

m rationis aliquando adep-

Equidem ii qui ufu

ti funt, fine propti

a contentione, & opera

ur, fed hoc ipfüum,

falutemm haud confequent

1

ícilicet, ut partem f

&

ama

d tantum opus con-

li

Deo exfpectare de-

ferant, invi&ta fiducia ^

(Q

bent, nefcilicet haeeind

uftria, autquodcun-

.

a Deo folo in-

Ti

que

bonum exiftat, quod non

)

& in eundem folum ul

timo non deft-

cipiat,

mo loco i

d a duobus

Il

Ut quid igitur pri

(

iab uno principio

exfpe&tas, quod non nií

hoc ipfum in Deo

venite poteft? Denique

confidendi, id eft, fpei eminens

donum ne-

icet ille,

mo, nifi folus Deus,

largiri poteft: !

hoé acceperit, de falute,

& de fuo ad eam

qui

conatu deinceps non

parüm'yfecurus fit.

$; 1113

1

ione fpes fere

Equidem ex trita infütut

:

- Baiicemr aacas 07 105 ER m m RE

fequentem in modum conc

ipienda foret.

p

falutem

, Deus ex

fua parte pr»oymiüc mihi

aeter-

Caput Vi

257

u

äetäfu*am, fi ego operam meam rite COn?e*

ram.

lam Deus promiffo fuo firmiffime fta-

bit; ego vero fideliter collaborabo, quare

ob utramque hanc rationem fat tuto falutem

j

meam exfpecto**,.. En quomodo hoc Ípei fi-

]

mulacrum duplici fundamento, divinae (cili-

l

cet fidélitati, & noftrae iuftitiae infiftat: et,

ut nihil dicam, quam gracilis fit pes alter,

na

cui tanta moles incumbit, ipfum in hac do-

onà

&rina initium fàlutis ex pàárte-noftrae indu-

)ew.

ftriae tribui videtur, id

, quod Vehemegþcf

T0

u

-SEmipelagianifmum olet.

)

$. r114.

fif

ot

5

.. Quare pro negotio fpei legitima cön&rü—

d

&io ita eft ordienda, ac profequenda: Deus

(lv

confidentibus in fe promifit falutem aeter»

[f

nam: & ob hanc promiflionem: eandem fecue

i

re fpero. Quia vero nullum tribuitur: bó-

oui

num, nifiper Chriftum, ideo imprimis fpero

copiofam participationem meritorum Chrifti,

p

o

per hanc vero participationem Ípero effica-

fí

cés gratias, per bas gratias iuíta opera meàa

il

(utique liberea me edenda ) ex iuftis Operi-

2

p

bus merita, & denique ex meriti

$ gloriam.

En! merita, gratia,

& ipfa participatio meris

torum Chriftinon funtid, propter quod fpe-

ratur, fed funtid, quod fperatur: haec omnia

funteffe&tus fpei, neutiquam eiusdem caufae,

i

h

Non ipfa ex his nafcitur, fed Ípes haec om.

d

nia ex fe gignit; ipfà vero nobilifimos nata.

Jom. Ill.

R

Ü

| les

258

Trattatus .,IX'

les fuos ad folam Dei 'üdölitatem refärt, tan-

quam theológica virtus divina origine illu.

:iï

ftris.

Scilicect theologica, ac divina virtus.

fatione aliqua creata niti nullatenus poteft:

& primo loco in Deo íolo neceffario fpe-

randum, wt non fümus . jiden"te"sr n mobis, fid ii

JDee a.

;;E

[

CAPUT VI. |

[

NT

*

D

Curt

Q

4drgumentum, quod contra f

gatem fbel ex wire

f

tute timoris petitur, eneroatur.

1

Q

ff

x1r5. Argumentum ex officio timendi petitum.

A^

1116. Eft nullum: nam timorem intelle&us noü

effe virtutem ex teftimonio S. Pauli,

e

e»

1117. Et $, Petri, aliisque oftenditur.

-

1119. Alius timor eít voluntatis: isque vel farvie

1

lis, vel filialis.

ü

1119. Et fervilis quidem fpei minime,

2

1120. Bene vero perfe&ae caritati adverfus ,

li

gior, Hacque praefente omnino otiofus eft,

6 6 d eP

Lj

1122. Timorem vero filialeim effe meraim Carita-

$

tem,

j

u

*

1123. Ex $. Auguftino oftenditur;

&2

e

1124. Ut adeo timori, feu flu&uationi intellectus

inter virtutes fpatium non deétur.

$. 11i$.

(

, Sed quorfum pertinet ille timor San&o-

tum, fi fpes certam adeo, & a nulla conditio-

ne

2) 2 ad Gerinth, 1, 9.

—

Caput Vil.

259

n

ne pendentem falutis exfpe&tationem mini-

jl

ftrat? Nonne cum metu, £ iremore tempore

Vi

incolatus noftri. fatutetn noftram. operüri iubemur

ul

2)? Item illüd: Quapropter fratres magis fata-

Y

Bite, ut per bona opera certam "osfltam . vocatia-

A

mem, & eletiioneim faciatis b) V'el an ille in fpe

forte defecit, qui ex inftin&tü fpiritus fancti

Orabat: Confige timore tuo carnes meas: a iudi-

dictis enim tuis timui c)? Certa nempe do&rina

,FPc., ümorem de genere virtutum effe: cum-

que una virtus aiteri adverfüri nunquam pof-

1

fit; tantam, quantam tu ftatuis, fecuritatem

Ófpei cum virtute timoris

Conciliabis **,

aegre :adm'qdum

i

: $. 1116.

Forte argàümentum, fed ad infirmandum

p

immobile fpei robur debile nimis. Itaque

alius timor eft intelle&us, quo falutem no-

Ítram non certo exfpectamus, fed animi no-

ftri iudicio circa eam confequendam, nefcio;

jite

'ex quibus rationibus fluctuamus.

Et hune

timorem iuftum, aut fapientem, vel. virtu-

tem moralem effe, ego quidem praefra&e

t

nego. Si enim iudicio intelle&tus titubare

aliquando liceat; quomodo fpei certus even-

tus tot divinarum literarüum teftimoniis addi-

Ci potuit? $. 1106 & ;'feqj *Qua- ratione Ap*ü:

d

2

(

2) Ad Philipp. a, 12,

y

b) 2 Petr, 1, Io.

€) Pfalm. 118, 12o.

L

L;*zm-vräï'?

*

260

, Tr;zäatüs g X

ftolus fcribere potuit: INb jbllz'ciii fitis, . fed

in ommi oratione, €9 obfecratione. cum . gratiarum

ïïï

ii

a&tione petitiones veftrae inmotefcant apud. Deum:

£? pax Dei, quae exfüperat omnem . fenfum, cue

H

o

ül

jiodiat corda vvoflra, && inielligentias veftras a

Situs animi omnis follicitudinis expers, &

pax omnem fenfum exfuperans, & non tan-

C

i

tum voluntatem, fed etiam intelle&um affi-

,

ciens, tumultum, ac perturbationem illius

timoris, qui intelle&us diffidentiam - progig-

,

nit gc Hu&uafzig;nem, aperte excludit.

-

| $. 1117.

B

i

: Neque 961"0 3 Paulo diffentit Petrus feri-

à

bens: Omnem füllicitudinem veflram proücientes

t

in ipfum: ipfi enim. eft cura de cobis b): Uter-

(

que autet hanc animi fecuritatem a divino

magiftro fuo didicerat, qui ait: Ideo dico ve-

H

man-

bis, molite folliciti e[[e. animae vefirae, quid

V

ducetis, & corpori veflro, quid induamini. ni-

d

ma plus eft, quam efca, & corpus plus, quam «o-

W

fiüimentum.

Confiderate corvos, quoniam mum ee-

N

qinant, meque metumt — —— et Deus pafcit. illos.

H

wanto agis vos pluris eflis illis?. Quis autem

veftrum cogitando pote[t adiicere ad flaturam fuam.

*

cubitum unum?.Si ergo neque ,. quod. minimum

eft, poteflis , quid de caeteris folliciti eftis? Canfi-

916-

derate lilia, quomodo crefcunt: non laborant,

vcftit 5

quenmnt —— Si autem. faenum Deus . fic &

qnan-

&) a;i Philipp. 4, 6. 7.

) 1. Petr, 5, 7.

261

Caput VII.

d

quanto magis cos pufillae fidei? — —— — Nolite ti-

d

mere pvfillus grax,

ü

L

"ia cemplacuit. Patri veftro,

)Wl

rp

dare vobis regnum à ). - Omnia, quaecunque. pctie-

4

vitis in oralione m'edmï-&äïffäääþiqtis by Petite, &

uj

accipieis, ut gaudiwm um fü plenum c).

0

Quae quidem, nullatenus video, quomodo

ul

cum anxietate timori$, quo intelle&us -du-

d

bitat, componi queant.

]

g

$. rr18.

Dzitur tamen aliud timoris genus, *'qüo

non intellectus flu&tuat, fed voluntas a rnalo

fett

abhorret, & quod non in iudicio, fed in affe-

&u, & decreto aliquo confiftit. Quiquidem

i

I

timor rurfus eft duplex: modo enim volun-

tas timet poenas; modo ex amore folius le-

Vm

[

gis, aut propter Deum, ne peccet, timet.

Priorem vocamus timorem fervilem, alterum

a

ii

A'li

vero timorem f/ialem nominamus: qui qui-

dem eítipía caritas. Et quia aeterna beati-

")

n

tudo in amore Dei confiftit d;; etiam ille ti-

ii

morem filialem habere, ideft, Deum diligere

u

re&e dicitur, qui ex defiderio aeternae bea-

titudinis peccatum timet.

^il

ff

ml

"i

R 3

$. 1IIg

*

3) Luc. 12, 22. & feq.

"/lllf ]

b) Matth. 21, 22,

(l

C) Ioan. 16, 24.

d) Vid. differtat. de caritat, feu de' fuprem.

genter,

virtut, $. 88o, & feq.

us

262,

Zï'aït.atu;- IX.

$. III!Q.

Tam timor fervilis fpei adeo non-þeüi con-

trárius, ut ex eadem etiam nafcatur. Sienim

invicte confidamus, nos a Deo aeternis poe-

nis ope contentionis, ac induftriae noftraeli-

beratum iri; ideo eandem operam noftram

AMjedti. n - a

copiofe impendimus, eandem minime adhi-

bituri, fi eas poenas evadendi nulla nobis

fpes füppeteret.

:X* Caeterum. ad intelligendam huius timoris indo-

lem facient fequentia: "Timor ifte vera eft virtus,

. qua poenam aeternam fenfusevadere ex ea, quam

Ya

C01

mobis. ipfis debemus, pietate fatagimus. — Mira-

beris, quid fit, quod folam poenam fenfus ad

9)

timorem fervilem revocem:z puto tamen, id me

neceffario feciffe.

Nam. poena damni confiftit in

lii

ia

privatione illus amoris, quo. beati Deo fruuntur,

Jam qui non vult privationem amoris, ille reap-

Yi

fe nil nifi amorem vult.

Duplex negatio dicitur,

Bl

& eít affirmatio: fed étiam nolle defe&um rei,

po

eít defiderare rem ipfam.

Aft rurfüs qui vult

amare, ille iaim dtRat.

Unde quinomw vult poes

nam damni, feu quod idem eft, privationemamo-

iis, ille vult amorem, ac proinde iam.amat. At--

que exinde timere poenam damni non ad timo-

N

rem fervilem, fed ad filialem, veramque carita-

l

tem fpe&at.

W

Dixi praeterea,

etiam poenam fenfüs ex . pietate no-

EN

bis ipfis debita, feu, quia iuftum eft,

nobis à.

anobisnosamoliri debere. Si enim

il

poenis cavere,

tb

ultima poenas. evadendi ratio foret

jolus fenfus,

& non /uflitia aliqua; tal

is timor ne virtus.qui-

D

dem aliqua foret: nam merum fenfum. pro prima

*agendi ratione effumere, feu quod idem, in fenfu

tan-

- Caput V'II.

365

tanquam in fine agenäi ultimo, affedu noftro

-

quiefcere, nunquam honeftum eft: alias etiam ex

Qt

mera voluptate, quod tamen ab Ecclefia damna-

tum eft, absque omni piaculo liceret comedere,

&if

Quapropter timor fervilis reapfe nihil aliud eft,

m

quam officium pietatis, quo aeterna iuftitia a

t

poenis variis nobis cavere praecipit, & hac ratio-

fran

ne fibi cavens a poenis, partem aliquam carita-

4di

tis, fed minime perfe&am habet: aeternae enim

iuftitiae obfequi, femp

^

&

,eg idem eft, ac eandem di-

yobi

ligere.

$. 1120..

BO

Timor tamen fervilis, fpei minimg:'.ad-

jlti

qu

verfus, cum perfe&Ga caritate amice haud

Miti-

convenit.

Nam Apoftolus fcribit: Zmor

T

non cfL in caritate, fed perfetta. caritas foras mit-

m

dl

tit timorem, quoniam timor pocnam babet; quiau-

a. t

tem timet, mon efl. perfeCtus in caritate a): Prae-

te

vietamen futurae caritati, tanquam utiliffi-

(utth

mus fervus, in mente humana locum op-

1

av

)

portune praeparare folet.

d

6. 1 I21,

fl

J

Et horum facilis, & aperta videtur ratio.

if

am divinorum iudiciorum horrendus fra-

rt

gor, & 1uftiffimus tim

k

r inde perceptus ani-

mum hucusque peccantis a peccato facile

(

avertit & poftquam hac acerbitate peccandi

bist

illecebra fopita, veletiam deleta eít; mens

j]

ab eiusmodi irritamentis iam libera foli iufti-

Á

tiae pulchritudini, acfuavitati facile fe totam

;ux

i

R 4

: Per«

unfu

J) t, Joan. 45 18.

-

(j

.

Nügosos

Trdä*tams IX ;

264

tf

permitt;it; puriffimamque hane vim lubens

fequitur, dum impetus contrarius falutari ti-

Ti

more retufus iam fuit.

Dum vero mens. ae-

ternae iuftitiae feliciter inhaeret, iuftitiam-

que iam propter folam iuftinam diligit; om-

nis timoris & caufa & effe&us, ac proin ipfe

pï

timor ceffat Quid enim timeat mens Deo

[

iam ex integro dedita? Aut quamnam facul-

tatem oflicio timoris impendet, poftquam

Ti

omnes iam caritati perfectae impendit? Sed

gü

neque finis aliquis, aut effectus timoris ali-

L

fi

