haerefin fuam profitendi.

Haec enim pec-

u m

cata externa quidem , fed fua i

*

*

fidem non funt

$. rost.

S'ed' nedum in haereticos , fed. etiam in.

eorum fautores , receptores , defendentes

haec excommunicatio conftituta eft: fiqui-

dem favorem, laudem, defeníionem &c. eis

in caufa haerefis praeftent, idque non folo

animo, fed etiam a&u quopiam externo, Vid.

C. 8. 9. & 13. de. haeretic.

$. 1052

Aliae infüper. poenae.tam facrae, quam.

politicae in haereticos funt conftitutae, de

quibus iuris interpretes, gentium pada, ac

confuetudines attendendae funt. NNoftra

aeta-

Caput. VI.

21$

aetate in multxs regms, quantum ad rationes

politicas, tolerantur omnes haerefes.

Num

hu

vero omnibus erroribus ius civitatis conce-

!

dere ad commoda civilia conducat, ipfe pe-

W

detentim eventus doceblt.

Kemi

Jeti

V f

CAP U T-VIl

al

n

De. peccatis. fidei, adverfis.

It

)

.

1053. Contra fidem peccant Athei,

t

L]

1054. Idololatrae,

Qrut

1055. & 56. Deiftae prorfus abominabiles ,

ij

ts u o^

-

1057. & $8. Naturaliftae, quorum vita doGrina'

p«

peior eft.

"

i

1059. Quibus omnibus, proprium, eft fibi nun-.

quam conPtarf:.x

1060 Huc pertinent Mahometani ,

1061. Peccant contra fidem. fudaei,

u

9

1062, Apoftatantes a fide

X o^uvA £

.

10635. Haeretici,

all

iU

a

5.

IoSaQ

fot

Horum primum vocatur Pagamsmus,: ad.

(

hunc pertinent ii , qui omnem genuinam re-

velationem , feu omnia capita divinitus pro-

dita reucmn*c, folam, prout aiunt, rationem

naturalem admittentes.

Aptiffime hi. omnes

"

infideles , feu tota fide divina deftituti vocari

i

merentur.

Horum alii nullum agnofcunt

!

Deum, & totum univerfum vel a fe, vel for-

i

tui-

.O 4

W

"

216

Tmäcztus FIII x

tuito cafu exiftere , fingunt. xRidic-uli, ho-

D

V

mines! quafi fi univerfum a fe exiftat, non

eo ipfo fit Deus.

Quod enim fibimetipfi

plene fufficit & nullius eget, illud Deum effe,

neceífe eft. Si vero hoc univerfum fit ipía

f

Deitas; quomodo in tot partibus fuis mife-

raeít? Si vero univerfum a coeco- fato exi-

f

ftat; unde, quaefo! illud fatum forte adeo,

& (apientifimum originem habet? Ut taceam

infinita alia ineptiffima, quae ex hoc facrile-

f

*

K

gio neceffario fequuntur.

M

$. 1054.

Alii rur.füs ex infidelibus dxivini"tatem ag-

Q

nofcunt, fed ita, . ut aliqui fummam hanc

maieftatem rebus creatis tribuant, ?dololatraa

exinde vocati: alii vero verum Numen con-

fiteantur.

Sed &ifti in Deifias, & Natura-

?:

liflas, accepta nomenclatura dividuntur.

$. 1055.

Deiflae Deum totius mundi fabricatorem

docent, quem tamen mundum utpote ex

omnibus, qui fieri poterant, felegit opti-

mum, tamque ícite inftruxit, ut eius guber-

natione haud indigeat, fed exactifimo, &

imperturbabili ordine, quem a Deo accepit,

conftanter volvitur, adeo, ut Deus fine la-

bore, & cura fecurus quieícere, & fibi, fuo-

'Taies

que genio libere indulgere queat

Deos

d

217

i

Deos etiám Epicurus inter infinitos mundos

N

voluptuofam vitam agentes confinxit.

Itj

$. 1056.

i

t

Horrenda vero funt, quae ex hoc fuo

ni

fyftemate inferunt. AiuntenimImo, Deum

m

rerum creatarum incurium nullum fibi cul-

tum, & amorem exigere, utpote quibus mi-

30

Cedf

nime indigeat.

Mundum enim non propter

o

fe, fed propter nos condidit.

Ex quo illud

porro colligunt, nulla iniuria, nullo etfi atro-

cilimo facinore offendi Deum poffe, eo-

quod divinae tranquillitati, " ac felicitati ini-

quus rei creatae conatus nihil derogare que-

r

at. Sed infüper tertium prono alveo exin-

Yf

de fluit, nullam precum, ac affe&uum no-

Tij

ftrorum rationem Deum habere. 'Nam prop-

Q

ter verba noftra optimum rerum omnium or-

jult

dinem non volet, immo non poterit inver-

"

tere. Denique quia utpote optimus ad opti-

mum quodvis adftringitur, omnia ex immu-

tabili lege agere debet.

Per quae quidem

rl

omnis cultus divinus, & tota religio abole-

p

tur, rei moralis principalis nervus inciditur,

ac totum univerfum infupverabili fato rotzllturg

y

$. 1057.

. lam Naturaliffa» nedum veram divinita-

Jl

lt

tem, fed infuper eiusdem liberam providen-

l)

tiam praedicant, cultum Deo, & obedientiam.

]^

divinis legibus, praemia infüper obedienti-

9

L

3

bus

p m

218

fraäatu;- VHl.

bus, & pervicacibus poenas &;atu,entes.v Sed

haec omnia eatenus duntaxat admittunt,

quatenus talia ex fola ratione difcuntur. Di:

vinam inftitutionem, divina teftimonia, &

omnem revelationem negant, dubitantes, an

talis fine d,(ede,c.ore,þ h

glnïaïnae rationis. dari

queat.

pi4

$.. 1058.

q

Hi iam ius naturale, ac veri nominis iu-

f

ftitiam, ac honeftatem docent quidem , non

li

l

item exercent.

Cum enim nos tot mylíte-

riis Chriftianae religionis, quae coeleftia au-

xilia propria virtute efficiupt, muniti, &tan-

to lumine fidei illuftrati, non nifi magna

contentione oflicia iuris naturalis explemus;,

quid facient homines fola vacillantis ratio-

nis luce ducti, & omnibus prope gratiae

s

viribus deftituti? Apage honeftatem Na-

ä;

turaliftarum !

Verba, non rem habent.

ui non credit in eum ,. iam iudicatus eff, quia

nigeniti fii Deia). Et

non credit, in, nomine. u

quia in non credenti

bus defe&tus fidei cul-

pa non raro caret 5 omnes. non credentes.-

aliis peccatis iuri naturae adverfis plenos effe:

oportet ", ut nihil dicam , noftri aevi infi-

deles, quibus divina Chrifti miffio tantopere.

teftata eft, negando. fidem, & certo,. & gra-

P

viflime. peccare.

e:

Ciiia- funt :

. 3k Sola enim praecepta iuris naturae diffi

qui-

.eae leges, quas Chriüu/s tulit, ne unica

dent

l

$) Ioan. 3, 18-

319

öagut VI.

'

M

dem exceptai, facillimae. funt, auxilia ierius

H

I

quam onera,

"i

ftravi.

szjoukt,, in alia —fcriptioae. demon-

i d

ll

b

,A

| $. 1659.

-

Caeterum me vadem praéfto, ex noftri

aevi infidelibus nullum legi, nullum audiri,

qui fibi peromnia conftans, & fyftemati fuo.

li

Is

fidelis exiftat, ita , ut ultimo definire quis

T

nequeat, an ad claffem Deiftarum, Natura-

litarum, vel omnino Atheorum pertineat,

h

jti

Modo enim ex hoc, modo autem ex alio fy-

Lb

ftemate aliqua capita adoptant: & etiam illa,

-

-

n

quae aliquando adoptarunt , perpetuo mu

TIUS

tant, in fine jgnorantes , quid teneant, quid

P

velint, vel quo tendant, miferrimi fane, qui

r

perpetuo nefciunt , aut nefcire volunt, quid

demum fibi bonum, aut malum fit.

Scilicet

:

)

Q

&rror fibimetipfi diu conttare non poteft.

!

j

$. 1060;

Qu

f

Ad claffem infidelium feäun.db. loco. re&-

feruntur Mahumetani, qui cum revelatio-

d

jl

nem falfam fequantur, nullam habent. Quia

tamen Moyfi, & ipfi Chrifto. plurimum tri-

pBIC

buunt, & quia Deum verum non ex mera

f

ratione, fed ex libris divinis, atque ex do-

&rina Chriftianorum didicerunt; divina au-

t

&oritate penitus non deftituuntur.

q!ll

j

fen enim, & Chriftum a Deo miffos confi-

ten-

2206

Tra&atus FIIL

tentur, licet hos tanquam imperfe&to

4

s 'infra

h

Mahumetem deprimant.

$. 1061.

'Tertius contra fidem error eft Iudaeo-

rum, qui divinam auctoritatem in libris an-

tiqui foederis, in quibus Chriftus tanquam

in figura exhibetur, reverentur.

Quia ta-

men Chriftum; & novum teftamentum re-

fpuunt; a potiffimo fidel capite aberrant,

omifla veritate. fola veritatis imagine con-

tenti, Jimis emim Lcgis Ciriflus. a.)

$

4

106,2,

* — Quartum, quo fides evertitur, peccatum

eft apoflafía, quae eft a fide femel fufcepta,

integra difceffio.

Cuius quidem graviflimi

fceleris infigne ad. memoriam, ac deteftatio-

nem exemplum praebuit lulianus imperator,

afacris chriftianis ad cultum. Deorum defi-

Cuius velti-

ciens, apoítata exinde dictus.

gia premunt noflae aetatis increduli, quos

Naturaliftas, vel fi mores aeftimare velis,

Athceos vocare licet.

Hi facris Chriftianis

initiati aliquando, & in divina rel/gione eru-

diti, ad teftimonium folius rationis, et ad

meram philofophiam defcifcunt, vel deícif-

cere fe, inani ambitione fimulant.

2

$

1063.

sft,

Quintus error fidei adverfus eft baer

qua plura chriftianae religionis do

gm iata

adop-

'a) Ad Roman. 10, 4«

L

V'Caput lV.

221

i

i

adoptahtur, aliqua tamen, vel unum» faltem

reiiCcitur

. Tales erantinde a condita reli-

gione chriftiana, funtque adhuc plurimi , e

*

n

g. Ariani'9 Neítoriani, Eutychiani &c.

d

* Ab haerefi tamen probe difcernes Jchifina, quo

j

non a fide, ied ab unione cum vera Eeclefia

2l

deficiunt, credere, non item obedire volentes,

LC

Et boc vitium eft voluntais, non intelle&us,

Raro tamen datur merum íchióma, quod non

At

brevi

in

baerefin

degeneret,

Mox

enim vel

o

veram Ecclefiam, vel eius poteftatem negare

incijiunt, quod utique fidei contrarium eft.

Non enim adeo inverecunda eít pervicacia, vt

leg timam poteftatem. confiteatur fimul. & ccn-

temnat; ne fcilicet propria crimen fuum fenten-

ii

tia condemnet,

Ft quot noftra aetate, etfi lon-

p

ge aliud effe velint, huius tamen criminis quam

j

maxime coram Deo rei fünt! Non enim ex Vver-

t

bis, fed ex rebus Deus fententiam fert: & tan-

dN

tus Ecclcligp, eiusque Pafítorum contemtus cum

li

Vera Obedientia, ac reverentia debita compo-

ni etiam ex iudicio humano nequit

Atque id

u

ingenti fuo malo faciunt, poena plenae dereli-

&ionis, quod vehementer timeo , exinde mulc-

)UO)

tandi.

Huc fane

7

quadrat illud a): /Nom emim

nj

te abiecerunt, Jed me, ne :regzggm Jper ees.

)ruv

4

*

Ü

a) 1. Re'g"',sf ». -

j

"

r

TRA-

f

i

222

Traftatus. IX.

"

ä

TRACTATUS IX. :

(

-

DE SPE THEOLOGICA.

-

[

Ab omni fere aetáte mea, fciens fpem theo:

logicam nobiliflIgpam aliquam , & vix non

omnium primam virtutem 'eífTe, mirabar, a

Do&oribus de eadem tam parce tra&ari. Et

id quidem me eo magis attonitum habuit ,

quod in divinis literis eiusdem ipei mentio;

fi minus in fingulis capitibus, in locis certé

innumeris Óccurrat. Unde ad explicandum

tanti momenti officiüm aliquid operae con-

ferre ftatu

i: idque eo iuftius, quod circa nà-

turam Ípei antehac nonm re

&e me fcripfiffe

€Xij

putem; quodque in fidelium mentibus t

ua hüius virtutis cognitio, & ufus non n

.il

ambiguus effe mihi videatur.

Non id,'mihi fümo , ilt tantatn caülam

me putem fcriptione hac mea rite effe abfo-

luturum: per

occafionem tamen huius fcrip-

tiunculae alii poterunt de explicánda i

ncul«

candaque fpe theologica fieri magis foiliciti ;

quia magis fol-

atque vel ideþ Iagis exacti,

' liCitiz

Caput [

225

liciti, Id certe omnibus'a me perfuafum ire,

arbitror, in fpe theologica momentum vul-

gari opinione longe maius latere, curam ve-

ro ac induftriam, quoad ipfum fpei docendae

& exercendae ufum, in plurimis deficere.

- Ex omni vero lucubratione hac apert&

cernes, fpem hanc effe fummi momenti, con-

folatione pleniffimam, bonorum omnium ma-

trem foecundam adeo, ut nobis hac fola ob-

tenta ex reliquis, quae defiderari poffunt,

du

tl

bqnis nullum .-omnino deeffe queat.

n

CAPUT I

'Ullï !

It

(ut]

de de mátura [bel 'tbeolggieae varii jäntiantü;(—

d

j

- biliffima;

ie poft "caritgtem omnium virtutum no-

(

$. 1065. Quoad indolem *tamenþ i'uam-'pafuni cognita

Hl

€it,

jj

$. 1065. Hanc iam plures in fiducia:

a

$.

1066. Alii in defiderio conftituunt;

ji

$« 1067. Non pauci vero ex fiducia fimul & defi-

derio eam com ponuünt,

Wil

$. 1068. Licet vero fideles ad confidentiam , ac pu-

rum Dei defiderium omnino fint inducendi;

lt

$

- 1069, lpía tamen natüra fj

Pei non in duplici à&u,

jl

S. 'Ig

7o. Neque in folo defiderio eft conftitüenda.

am

j

J

&l*!o7 r. Defiderium

definit,

K

eflicax in früitionem Dei iox

l

"

S.Vwïzf

has

^

Dd

24.

Trattatus WXI.—-

Q

$. 1072. Frui autem eft idem ác amare.

W

$. 1073. 1n hac tamen vita femper etiam quoad De«.

um datur locus defiderio.

In quo tamen

8

$. 1074. 1075. i076. 5pem haud conü&;re, ofter-

fi

ditur.

[

$. r064.

N

q

Fidem itaque excipit fpes, quae origine

Q

9

potterior eft fide, dignitate tamen eadem fide

i

fuperior eít: (ficut caritatem. aetate, non no-

"

bilitate antecedit.

Quam proinde fecundam

Y

in regno virtutum principem recte vocave-

ris, utpote nemini iam, praeterquam foli

f

Deo, & caritati famulantem.

/

S

1065.

Et tanti nominis principem, ac officium,

tantum non omnium fummum, (quod non

l

mediocriter moleftum effe cuivis intelligenti

dum interim

debet) ex. parte ignoramus,

q

acriter difputatur, in quonam mentis

noftrae

a&u virtus fpei denique confiftat. Et nef-

-jo fane, num cuiuscunque rei proprietate$,

ffi-

requifita, ac cobiditiones tuto definire po

mus, quamdiu circa ipfius rei naturam, &

fubftantiam fluctuamus.

9 1066.

H

Itaqu& alliqui, & fere prae reliquis multi

fpem in' iudicio mentis noftrae conftituunt5

quo aeternam vitam, & fübfidia eo condu-

cen-

N n

Caput [

328

centia nobis obventura arbitramut: qui pfo-

d D

inde fpem ita definiunt, ut fit virtus theolo-

d

gica, qua aeterna vita, & auxilia ad eandem

Ut

firma cum fiducia exfpeCamus, tum quia

Deus promifit, tum quia omnipotens , & ad

haec largienda fat liberalis, & forte etiam,

quia Chrittus. promeruit, aut ominino ex eo

quoque, quia nos partem noftram ad Dei

rigi

m hd

gratiam fideliter addicturi fumus, Et fic fpes

Y o

divina fidelitate, omnipotentia, ac liberalita-

ondd

te, Chrifti meritis, vel etiam noftra opera

C

niteretur: & haec fünt aut fimiles vulgaris

!

y li

j

Ípei formulae, quibus Chriftianus populus im-

buitur.

$. 1667.

Cilf

AU

Alii vero nec pauci, nec ignobiles 'T'heo-

logi fpem conftituunt in a&tu voluntatis, quo

[3

Deum tanquam fümmum bonum nobis defi-

j

deramus. Unde eorum fpei definitio eft fe-

EOH []

r

quens: fpes eft virtus tlieologica, qua Deo

potiri, ac frui defidetamus ex eo, quod is fit

Vii^

o

fümmum noftrum bonum, id eft,' quod fit

nobis fumme deleéctabilis.

In hac iam fen-

j

tentia titulus, & ratio fperandi effet fümma

Dei dulcedo, ac dele&atio, quae in divini-

tate latet. Et horum doctrinae meum quo-

que caleulum in theologia mea improvide

gl

T

'ï"ativs, prout modo quidem arbitror, adieci.

i

'Twm. Ill

P

l

: $. 1069.

SOSkguas.

226

^ Tyiattotus IX

$. 1068.

Demum multi, minimeque contemnendt

'Theologi fpem ex fiducia $. 10665 & ex

defiderio $. 1067. explicatis componunt,

duplicem eidem naturam, prout videtur, tri-

buentes.

$. 1069.

In gravi adeo, & incerta fimul caufa pro

ipfo ufu omnino tanquam certiflimum adop-

tandum, effe gravem obligationem in Deo

inviéte confidendi, eumque fuper omnia alia

defiderandi: * & populus chriftianus ad

utrumque grande hoc officium rite explen-

dum fedulo inducendus eft.

Nefciunt innu-

meri, praecipue parum eruditi, quam dulce

fit Deo frui: ac proinde nullum fere Deo

fruendi defiderium eos tenet. — Ad ipfam de-

nique aeternam beatitudinem tanquam à

eximiam, & nefcio quam, fenfüuum delectatio-

nem, & non tanquam ad puriffimum divinae

bonitatis, ac dulcedinis guftatum anhelant.

li

Q

Nefciunt fcilicet, ac fere per omnia nefci-

unt, quid fit Deus.

K

* Quia vero, prout in differtatione de fupremö

genere virtutum, feu de amore Dei doceo, Deo

frui,

& eundem amice diligere, ac denique ve«

&

rA noílra beatitas idem funt, i

deo officium de»

Ti

fiderandi Deum nos parum follicitos habere des

ferio (tudent,

h

bet quoad eos, qui amori divino

Qui Deum amice diligere fatagunt,

perhoc ipfum

lam eundem defiderant, immo eo

dem, quoad

fub-

—————M

Caput [ |

227

fubítantiam, iam perfruuntur: quia de natura

od

fummi boni eft, ut invito deeffe nequeat. Hic

vero etiam fequens fedulo eft expendendum: fi

&i

verum eft, prout verum effe debet, antiquos

magno. confenfu docuiffe, Deo per amorem in-

OWH

uj

haerendo beatos nos effe; non fat apte mo-

dezni Deum in bonum in fe, & in bonum erga

nos dividunt. Nam fi Deum nobis ita defide-

ramus, ut eundem ultimo nobis velimus, & ut

Deus fua bonitate in nos tanquam in finem be-

ij

neficentiae fuae definat; magnopere decipimurz

nam nullius boni, omnium minime divini af-

!

:

fe&us finis ultimus ulla res creata effe poteft.

Deus in nos bonus, aut beneficus effe nequa-

E

quam poteft, nifi quatenüs fe a nobis amice di-

ligi facit: & nos Deum guftare nonnifi per eum

j 4

pleh

actum poffumus, quo eidem nos totos, & alia

omnia eidem, & quidem ultimo volumus, quod

n

ipfum.eft Deum amiciffime dili

jut

dem penitiffime frui,

gere, & ümul e0-

u

na

"

$. 1070.

n

i

Iam digniias tantae Virtütis, id —e&, fpei

f

poftulat, ut ad cognofcendam genuinam eius

indolem, quantum valemus, enitamur. lta-

d

ul

que, prout ego quidem opinor, fpes ex fidu-

cia, ac defiderio fimul, tanquam ex duabus

partibus, haud conftituitur.

Ultima enim

pïem?

D

virtutum ac officiorum indoles fimplex eft

um

admodum , ad plures, ac diverías fpecies

T

mox fpectatura, fi ex pluribus ac diver

12

fpeciei partibus componerentur.

fge

jath

le'm

j

P25

1

$. 1c71*

228

Trattaius. 1X.

| $. IC7I.

tl

Qu

Ut adeo fimpliciffima, ac unicae fpeciei

matura fpei ex diverfis partibus conftare ne-

'queat.

Iam fiducia, feu certa exfpectatio

eft aliquod intelle&us iudicium, quo bonum

n

aliquod a fe obtentum iri, iuditat: defide-

f

rium vero eft affe&tus voluntatis, quo haec

H

bono alicui vehementer inhiat. Qui proin

D

a&us difcrepantes adeo in eandem fimpliciffi-

Q

1nam maturam fpei coalefcere plane neque-

r

unt

Et licet uterque actus in fpe forte con

u

currat: aliud tamen eft dicere: fiducia ac de-

El

fiderium ad fpem requiruntur ; & aliud: baec duo

Q

ipfam fpem. confhituumt.

Multa non raro rem

D

aliquam vel tanquam cauíae,

vel tanquam

l)

vel demum tanquam effe-

praevia auxilia ,

Á

€tus neceffario comitantur :

propterea tà-

men ea omnia illius rei effentiam, feu mta-

ram minime—ingrediuntur.

$

1072.

)

V

Deo po-

Sed neque natura fpei in meto

Etc hic

tiundi. defiderio recte collocatur.

quidem ea, quae fupra $. 1069. iàm c

omme-

Quale

moravi, amplius explicanda funt.

itaque defiderium ad fpe

m requirunt? Num

virile aliquod, folidum,

ac eífficax: velan

dab adverfo ali-

imbelle, flaccidum, & quo

quo affectu clam fuperatur

? Et quidem in-

erti adeo defiderio officium fpei abfelvi,

haud

au

"

Caput. £.

229

*

eile dices: non eiusmodi defideria, quando-

que faltem, funt ea, quae occidunt pigrum a.)

[

nidi

$ 19073«;

ü)e&aüc

Tont

.Si vero defiderium forte, & efficax prd

natura fpei ftatuas; tum illud mox ex indole.

d

fpei in naturam fruitionis, ac poffeflionis mi-

Q li

grabit. Licet enim res creatas frequentiffi-

L

me defiderare tantum, & minime poffidere

ylid

poffimus; Deum tamen nemo defiderat, quin.

1

eundem eo. ipfo.iam habeat.

Haec eft prae-

ríeq

rogativa fummi boni, ut aut invito deeffe,

T

ac proin defiderium fui fallere, aut morari ne-

-

hi j

queact.

ui ergo tnente integra. Deum . defiderat,,

LJ

0

profetto. iam babet, quem:. amat; b) puta tamen

l

mente integra, id eft, defiderio, quod ex me-

n

ro voto iam in folidum decretum

: abiit. Vid.,

qui

$. 1072.

j

S. 1074.

Et fane hoc etiam ad captum rationis ex-

plicari poteft. Frui enim (puta frui, quale

in folam mentem cadit), eft amore alicui rei

inhaerere propter feipfam c). Qui porro re

!

j

of

aliqua fruitur, eam defiderare amplius iam.

non poteft: nam ficut quies motum, ita pof-

feflio defiderium excludit.

Iam Deo foli in-

)

;

hagre;e,j omnique a

ffecione in eo acquief-

u

E

ce-

Í

j

3). Prov. 2t, 25.

4

b) S,. Gregor. homil. 50. in Evangel.

li

4

€) S, Auguftin. libr. de do&r. ch'ri'ïfian..x [ AUR

g,

b

239

Tratiatus IX.

Q

cere, proindeque eo frui nunquam non te-

&«

nemur. Ubinam ergo locus defiderio relin-

[

quitur ?

$. 1075. |

. Eft vero locus, fed in mente nondn'm

perfe&orum, quales in hac vita omnes fu-.

mus: qui Deo plene nondum inhaerentes, ad

ampliorem,ac denique, quae in aeterna patria

datur, ad plenam caritatem anhelamus.

Si

ï

P

Deo totis viribus inhaeremus, tum Deus in-

vitis nobis ad plenam fatietatem noftram haud

deeffet: quia vero noftra culpa omnem affe-

étum ineum aut omnino non, aut faltem non

conítanter transferimus; ideo defiderio alicui,

id eft cruciatui ex bono abfente locus re-

linquitur.

Nondum decernimus totum : Oop-

tamus tamen, ac precamur, ut totum ali-

quando decernamus.

Bonum eft hoc, quo

nos totos Deo dare optamus, votum, fed

minus efficax, utpote quod in . verum decre-

tum nondum convaluit. Poftquam vero in-

p Á

firmo voto huic forte, ac conítans decretum

fuecefferit; ceffabit neceffario omnis inquies,

& omne defiderium.

Cum inbaefiro tibi ex om-

mime s musquam erit miNi dolor, && labor, ff Vi-

va erit xita.mea, tota plena te. a )

S. 1676. -

í

Iam fpes theologica in eiusmodi infirmis

mobis ufitato defiderio confiftere plane ne-

quit,

g) S. Auguftin, lib, 1o, ;onf- C. 28.

Caput . I

23F

quit.

1f

Nam quo magrs anima progreditur,

fen

€o plus defiderium, in fruitionem, ac fatie-

tatem mutari mcxprens,

decrefcit.

Spes

vero €o magis augetur, quo magis quisque

perficitur, INam amor perfectus utique. per

Ti

It

Ípem perfectam omne robur ex Deo haurit

1

Immo:quia fpes perfeca in nullo unquam

j li

nos confundi patitur, prout infra docebo,

hac obtenta omnium votorum infirmitas in

Qätü

; d

meram folidorum decretorum generofitatem

anox excrefcerec.

(lb

ANullatens. eyim dslinquent,

dul

ii

1

ii Jperant in eo æ) In Domzwo Jberans non ite

Dd

j

rmabor b),.

fiüi

IUl

CAPUT I

r

q

J

Propria circa. maturam [pei. fententia flatuitur.

|í

W

$. 1077. Spes 1taque eft mera fïduela, quae fola Dei

"

pf

fidelitate nititur.

u

$. 1078. Divina liberalitas explicatur, & eam

ff

S. 1079 . Certam exfpectationem bonorum haud mini-

tlf

ftrare oftenditur.

S. 108o. Spei definitio:

]

$. 1081. & 1c82. Quae ex Apoftolo multis confirma-

tur.

D

$. 1083. Divina mifericordia, liberalitas, & omni-

potentla cum fpe conciliantur.

r

P4

$. 1077

a) Pfalm. 33, 25.

f

Jli

) Píalm, 25, 1«

d.

I

Tmäatus IX.

$ 1077

Cum itaque deüdemum fpem theologl-æ

cam ne ex parte quidem conftituats füper-

eít, ut haec iam in fola fiducia confiftat,

ita tamen, ut ea non divina potentia, aut

liberalitate, fed immobili promittentds fidee

litate proxime nitatur.

Beneficentia licet

divina et infinita non videtur certam miüni-

ftrare fiduciam: licet enim bonitas ad quod-

vis bonum largiendum fit plus quam fufficien-

tifimas; illud tamen femper prae oculis ha-

bendum eft, nec aeternam hominum falutem,

nec quodcunque aliud bonum effe, nifi Deus

ilud decreverit,

effecerit.

Neque enim,

quodin prima differtatione de prima rerum

omnium rattone multis dicebam, Deus íua

beneficia tri

ouit, quia bóna funt, aut erunt:

fed haec funt aut erunt bona

Qquià Deus

haec tribuit, aut tribuet

*x os equidem

mentes creatae bene agendo ,

bonam Í[etm-

per rationem Q—:qu;mm

fed Deus utpote

cunétorum bonoruim principium in omni ra-

tione primum nihil boniante fe invenit, fed

omne. quod- bonum eft ,

& fub. quacunque

ratione bonum eít, primus efficit.

Quare

ante decretum dlvmax, voluntatis falus noft-

ra, aut quaecunque , quae nobis fingimus ,

bona, non funt apta materia, circà quam di-

vina benencæntxa fe exercere queat.

—— —

5 I078.

*

Caput II. |

233

-

g.h 1c78.

lf

Divina proinde liberalitas ex eo explica-

tur, & omne créatae liberalitatis exemplum

p

]i

longiffime excedit, quod Deus fua dona fem-

per absque omni ratione & fic omnino libe-

,

fb

raliflme tribuat: ex noftris, fi qua praefta-

mus, beneficiis magnam femper. partem de-

l14

lj

Til

Cerpit illa ratio, qua ad eadem tribuenda

permoti fuimus.

Munera divina tota funt

Q

At

Dei: noftra partim benevolentiae noftrae

funt, partim funt eius ra

1

!

tionis, qua excitati

-fuimus.

Nf

Pal

| S. 1079;

tffl

uare fola Dei liberalitas certam fecu-

uj

fub Deo infinite li-

lu

ritatem haud praeftat:

berali vis multitudoque hominum ingens,

ii

efficacibus ad falutem auxiliis deftitüta, ae-

J

ternae ruinae expofita manet. Aftpoftquam

l

b

Deus de precibus noítris exaudiendis fidem

V

dedit; iam certum fit, exauditum in nos,

Qu

ac falutem effe confecuturos. Fidelitas ita-

r

«que Dei fpem noftram ita firmat, ut ad nul-

fd

lum, eti fummum impetum titubare queat,

d

AU

*) Quod fi dicas, etiam data infinita fidelitate in-

ä

numeros perire, & íic neque ex ifta fpem pror-

!l

fus immobilem obtineri, fi hoc, inquam , menti

!

tuae occurrat; non attendis, Deum non quibus-

i

cunque fidem fuam addixiffe, fed iis tantum, qui

in eo. Znviffe confidunt.

Si ommnes absque ulla

titubatione in Deo ftetiffent5 nullus unquam pec.-

caffet, nullus periiffet: nam fpes non confundit,

! 8»

$. 10802

P$

234

qu&ams- IX

« .. $. togo.

fi

. Quare fpem tandem ita, & fimpliciter de-

finiendam effe arbitror:z Spes efd virtus tbeolo-

gica, per quam firma cum fiducia. acterna. falus

ideo ex[bcitatur, qda. Devs fideliffemus eam confi-

dentibus m fà fecure adpromifit.

-

$. IOT.

*

'Atque fic fpem aperte 'ezäplicat Apo'ftd;

lus, eamque prorfus inaedificat promiffioni

.ääi

a): «dbrao»ae namque promittens Deus, quoniam

neminem babudit, per quem iurarct, maiorem, tu-

vavit per- [ametipfim , — — — Et fic longarà-

smiter férens. Abrabam adzptus eft. repromi[fonem..

— —— In quo abundantius «olens Deus often-

ETA

dere pollicitationis baeredibus: imniobilitatem conft

lii fui , interpofuit iusiurandum , vt per : duas- ves

immobiles (promi[onem [cilicet &5 issiurandum):

ä

quibus impo[Jibile cft , mentiri Deum , fortifrmum

Jolatism. babeamus , qué. confugimus ad. tenendam.

propofitam fpem, quam . ficut anccoram. babemus

animae tutam ac firmam. . .En non tantum Ab-

rahae, fed etiam noftra fpes firmiflime niti

debet divina pollicitatione Dei iureiurando

ärma;a.

50

Io28.

Eandem fententiam fuam effe prodit Apo«

ftolus alibi b): Teneamus /pei nofirae «aonf;& 0«

ka) AÀd HEbrae. 6, 13. &feq.

b) Ad Hebr. xo, 2$

Caput VII:VV

235

nem indeclinabilem: & quare id? . Fidelis oft enim,

(

qui repromifi.. Et rurfüs a): ^J/n fbem vitae

t

De

adernae, quam promifit, qui mon menistur.

jf

gentibus vero nondum baptizatis, aut Chri-

n

ftum non agnoícentibus fcribit idem Apotto-

Ius b): Quod fuerint promiffionis [pem non ba-

bentes. ltemc): INovos caelos, & movam tcrram

Jecumdum. promifla. ipfius . exfpettamus.

Quae

lo

quidem omnia robur fpei noítrae totum in

10fl

divina promiflione collocant,

wkgm

$

1083.

Ü

1

*Per quae tamen divinam omnipotentiam,

n

liberalitatem , & illam mifericordiam, quae

M

in facris literis toties, & magnifice adeo lau-

h

dantur, & cuius tot exempla proftant, mini-

1

me negamus.

Et quidem, quantum ad ne-

j

gotium fpei, ad bonitatem divinam fpecta-

u

bat, confidentibus tot & tanta, & in(uper

u

certo adeo promittere.

Unde haec bona

7

promittere ad divinam largitatem fpeGabat:

p

quibus dein promiffionibus firma demum fidu-

cia innititur.

Praeterea Deus innumera bo-

j

TU

na praeítat etiam fine praevià promiffione

& fine fiducia, aut fpe noftra, id eft, fimpli-

citer, ac proprio duntaxat motu: inter quae

praecipuum aliquod eft haec ipífa, de qua in

fpes

praefenti diiþutanms, firma fiducia, feu

the-

£$'Ad Tit. 1;

-

o

b) Ad Ephef, 2, 12«

c) 2, Petr. 9, 13.

L

236

Tm&atw-' T55

—

theologica ; quae gratis conceiTä nullam prae-

viam fiduciam confequitur: nam f[pes ipfa

Á BM

fpe, id eft, fþipfa» pri??r eífe non poteit.».

m o n

C-A P-U T. li,

"rgumenta buic daärg'naz contraria, diluuntur.

S.

1084. Equidem div'inae literae credere, ac con-

fidere pro eodem frequenter accipiunt, & üdem

ac fpem fere confundunt 5

1085. Eoquod hi duo a&us, quantum ad i

r

lem phyficam, haud differant:

1

5

*

K

divi-

1086. & 1987. Cuius exempla ex fcripturah

;ma afferuntur.

ï

1688. Verum licet hae duae virtutes eandem in-

- dolem habere videantur;

1689. in aeflimatione tamen morali plurimurm

diíferunt.

1090, Quod patenti exemplo monítratur.

1091. Quod fi dicas, hac ratione fpem ad intel

a

le&um pertinere 5

-

ä

1092, Id tibi liberaliter concfcditurf,

5 I084.

UEt dices t ,, Divinae literaefiduciam ubi-

que-vocant fidem: & confidere idem dicunt

ac credere.

Sic fcribitur; Ommia quaecunque

erantes pet

jis, credite, quia accipietis a). Item:

ur-

Crede tantum . g jlicz tua falva erit b ): R

us

a) Matth. 1T, 23. & feqq.

b) Luc. 8, $9.

"

Caput. 11I.

237

T

fus a): Poflulet a«tem in. fide mibil baefitans b ) :

if

Jecundum . fudeni o jiram | fiat. vobis.

Denique

plurima alia teftimonia in. hanc rem facientia

ex divinis literis produci poffent. — Ergo fi-

ducia ad fidem ípe&8ns fpem conftituere

non poteft".

Et hoc argamentum contra-

Af

riae fententiae me antehac plane addixerat.

S

1085.

Qu

fieh

i

Cui argumento fatisheri puto polfe re-

Íponfione bac: fides & fiducia; credere, ac

ii

Íperare feu fidere ex fua indole morali plu-

tl

ruanum differunt: in fua tamen natura phy-

fica paria, & eiusdem Íípeciei aCtus, id eft

a

mera funtiudicia intellectus, queis alteri ex

quacunque dein ratione confidimus.

Sic &

tf

afferenti, & promittenti fdem adhibere, eis

que credere fimpiiciter dicimur, quamvis

hae duae confidentiae multum inter fe diífe-

j

'rant.

Sic creditorem vocamus etiam eum,

qui fola debitoris fidelitate nititur.

$. 1086.

Hunc porro loquendi modum etiam fa-

Jj

crae literae frequenter fequuntur.

Et im-

)

primis S. Paulus aliquod huius rei exemplumi

fuppeditat c): Jdeo ex fide , «t fecundum gra-

W

tiam firma . fit promi[fio omnà femini.

Qui Abra-

i

l

pater

bam contra, f[bem in. [pem credi?it, ut fieret

U

a) Iacob. i, .

'mul-

C) ad Roman. 4, 16, & fed.

um

238

Täö*tatus" IX

multarum gentium — — Ei non in]ï?matus ef

h

bu

de, — — In repromi[Tone etiam Dei non bae-

fitavit diffidentia , f d confirmatus eft. fide , dans

N

li

gloriam D:o* pleniffmg, [ciens , quia quaecunque

Sane in hoc te-

gromifit , potens cft & facere

Ji

ftimonio Abraham per fpem credere, & pro-

hi

hi

miffioni non diflidere, fed confortari fide ,

dicitur: hic credere fpei, & fides promiffio-

[

[

ni adiungitur; & utrumque in idem mifcetur.

Sane qui totum caput quartum epiftolae ad

[

IT

Rom. attente legerit, clare perfpiciet, totam

Abrahae fidem tantopere praedicatam. nil

üi

Qj

aliud fuiffe, quam firmiffimam fpem de pro-

lii

L

mittentis Dei fidelitate conceptam. |

j

$. 1o37.

Du

r Im

Et vide, an non forte Apoftolus in füa

qu

j

ad Hebr. epiftola reapfe fpem definiat: licet

P od

ex vulgari opinione ejus verba pro defini-

)

tione fidei, id eft, primae virtutis theologi-

q

cae affumantur a).

Durm enim priore capite

fe-

fcripfiffet:. Juflus autcm meus -ex fide: voivit ;

quensitainchoat: Eff autem fides [peranda-

vum fübflentia rerum, argumentum non adparen-

üum.

EÉ: cum fidem antiquorum patrum

ä

magnifice laudaret; continuo ad fecuram fu-

turorum exípectationem , atque ad divinas

promifliones appellat:

& eam, quam ibidem

lau-

a) Ad Hebr. 11, 1.;

JCapur- H

239

"j

Jaudat;antiquorum fid'em divinis þromïiïioni-

hu- F

bus, ac Dei fidelitati velut inaedificat a). Fide

li

4INoe,. refponfo accepto dedis, quae adiuc. mon vide-

hl

bantur, ieiuems aptavit. arcam in falutem. domus

(

juae — — ( dufltiae, quae per fidem efl ,

pre

baeres eft inflitutus.

Pide, qui vecatur Jbra-

de,

bam , ebedioit in. locum exire ,. quem accepturus

[Lo

erat in baerediatem. . — — — Fide

demoratus Q,G

AU

in terra vepromi[[onis , tanquam in aliena in. ca-

ul

falis babitando cum Jfaac ,. & lacob cobaeredi-

jl

bus reprowifhonis eiusdem. . Expettabat enim fun-

[ f

damenta babentem. civitatem ,

cuius: artifex. &

I

conditor oft Dous. — Fide &? ipfa Sara fterilis vir-

Mip dn conceptionem . Jaminis . accepit ,. etiam

praeer tempus actatis ,. quoniam fiddlem credidit

enm, qui repromüferat. .. Fide obtulit ZMbvabam

lfaac ,. cum tentar-ztur , & uni

o

ronitum

of

zrebati

M

qui fufceperat, repromif;ones.

d quem dittum.

jio

eft: quia in. Ifaac vocabitur tibi, fomen , arbitra-

tu$, quia ég. a mortuis jï:fcz'tare potens e?- Daus.

ïnþ

j

Dein pergens per fidem fere omnium San-

&orum veteris teftamenti itatandem finit: Et

li2

f

quid adhuc? JDeficiet enim m: iz

m p as enarran-

tem de Gedeon, Barac, Samfa

0. ,- lep^te , Da-

vid, Samuel, & Prophetis.

Qvi per fidem si-

eerunt vegna ,

J

!

repromi[fones.

operati funt iu-(iitiaþz, adepti funt

$. 1088.

EMil

- 2) Ad Hebr. r1, 7. & íeq.

of L»-&X

;

249

Tratiatus IX.

li

$. 1088.

,Sed nunquid hac ratione fides, & fpes

h

non tantum commune nomen, fed , nullo

pt

inter eas relicto difcrimine, eandem quoque

ü

naturam fortirentur, ac denique in upam,

eandemque vittutem coirent? Nam fpes non

