cordia unum fequamur , & colamus Deums &

a

angufia . : quoniam paucioribus virtus data efl, &

D

ardua , quoniam ad bonum, quod fummum at-

que fublime efl, mift cum difficultate, & labore

mt

"

ll

non potef? pervoemiri. Cui veto lubet plura in

Seni

1

hanc rem legere , adeat inter alios fanctum

0 di

"

Auguftinum,qui b) amorem Dei, & noftram

beatitudihem idem effe, data velut opera do-

cet: Maximum ergo ,. quod*ad beatam. vitam

OR

ducit , brimumque 3nandatum eft : diliges Domi-

num JDeum tuum ex toto corde &c.

Legantur

" B

caput undecimum, acduodecimum eiusdem

»

l düx

libri, quorum pofterius ita finit: Sed rurfus

J

jl

"

ea vere aebet homo , me ab ipfius Dei charitate,

]

qua fan&tificatur , ut beatiffanus maneat, alterius

J

!l

t)"

vcreaturae , $d efl, buius. mundi amore feparctur.

1l

(

";I

Huc etiam facit quam maxime epiftola eius-

dem Sancti Auguftini c) ad Macedonium ve-

!

[

ram eiäerän felicitaþem explicans.

CA-

j

a) Divinar, inflt, libr, G r2

1 3l

b) Libr. de morib. Ecclef. Cath, c, r1. & 1a.

€) Auguft. ep. 52

(

oms, 11I.

G

u

98

Trattatus VI

CAPUT XIIJ

Quid de ea divifine, qua alium. amorem. ami-

cmae, alium concupifcentiae e[fe oolunt, cen-

L

jändum ft.

ïï;

"an amor ifte beaturm

$. 910. Hic iam quaetitur ,

(

reddens Ífit amor concuplfccntzac,

vel amof

amicitiae.

f

j*

$. 911. Quid amor concupifcentiae,

*

Q

9ra2. Et amor amicitiae in vulgan fenfà acceptus

fit.:

IU

913. Prima itaque fententiz eft, folum amorein

"

concuplfccntlae fufüicere,

j

914

Altera, folum amorem amicitiaes.

15. Tertia denique, & coiminunis utrumque ad

r 5*0", e»5

veram felicitatem requirit,

;conéupifcentiae. ab

916. Hie. mprmm amoretm

Y

amore amicitiae vix legitime diícernent.

*

TU

$. 917. Hic iain prima ;

$. 918. Et mox fecunda,

«

$.

919. Ac denique tertia fententla exphcantur, &

Qu

in unam conclhantur.

N

$.

920, Hic vero dices:

quod omnia Deo ultimo

i

tribui debeant; nobis remanet nihil,

& res to-*

N

táfervituti, quam beatituti fimilior eft.

21. Sed fincerus amor nihil petit, quam pro di-

lecto totus impendi:

$.

9a2. Et quidem íi pro Deo toti 1mpendamur,

etiam quoad nos pgrfectiores eílicimur.

LY

99.3. Quod quidem in fervitute , & amore , queis

rej ereatae ferte addxcxmur, aliter fe habet,

$ gie.

29

, €aput AII.

$. 9ro.

t du

Quapröpter, ut hucusque dicta repetam,

prop:er Deum agere, id agere, quod iufti-

lat

ua vult, & quia vult, fuo affectu, & vo-

luntatis decreto ultimum in Deo fiftere,;

Deum amare, & fummo bono frui, ac deni-

» bett

que quantum praefcentis temporis calamitas

TU

fert, beatiffimum, atque, fi haec conftan-

ter fiant, perfectum effe, haec, inquam,

EU

omnia unum, idemque funt.

Nunc dubita-

re quis poterit, an tot ac tanta bona in amo-

y m

ve concupifcentiae , vel in a

tineantur,

jsze amz*citz'aek Con-

j 1

5- 911.

A1fnärom autem concvpifcentiae. eum. efï'e,

mtïae

volünt, quo Deum ur nobis bonum diligi-

ll

mus, utilitatem, deleciationem, ac plenam ex

eo fatietatem ultimo nobis defderantes. In

7!1!11! [ !

quo-proin amore nos ipfi ultimus finis;- jn

quem totus affectus tandeim dclinit, effe vi-

) ul

demur; fiquidem eam, quem huica

inori 'tr;-

m i

buunt, indolem r,e(itfa intelligo.

* Ut vero ',fciaä, unram ego dé amore concupif-

npfüv

centiae, prout isab'aliis plerumque accipitur,

1deam conceperim , nota fequentia: /Si tibi bo-

num velis ita, ut buius voluntatis ratio prima,

& ultima tu ipfusmet fis, tum tu ipfe uitima hu-

T quü

ius afiectus ratio exiftis, qui. proinde virtus non

bel

erit: cunmi iuO aífectu extra. bnem ultimum ,. id

vero

:ei'tv, Dgulïx 4c1uie1ccrc lïmn'quam' liceat, $i

, Ub

tibi

TU

z

*l

Io0o0

Tyattatus VL

tibi bonum concupifcis, quia Deo placet, quiá

Deus vult, ut fis beatus; tunc ifta voluntas, feü

concupifcentia eft amór proximi; intert quos

quisque fibi eft primus: amor quippe proximi

f

eft, quo alteri, & maxime nobis ipfis propter

peum bonum volumus, id eft, mos diligimus,

Unde ad explendam omnem legem amor concu-

pifcentiae mox defcriptus omnimno eft neceffarius,

longeque abeft, ut is omnimodae perfectioni obs

(

fit; ut potius üt pars aliqua éandem conftituat.

(

Quia vero amor proximi €ft amor Dei, & quidem

amor amicitiae5 ideo talis etiam neceffario erit

Fl

ille, quem hic explico,, amor concupifcentiae:

*

YO

prout mox docebo $. 917. & feq.

u

Alius amoft concupiscentiae eft plenu-sþ, quo ont«

D

IK

pibus facultatibus noftris in Deum ferimur, & ex

otis nobis Deo inhaeremus: & talem amorem

fi

effe veram, ac plenam amicitiam, ac denique

h

confummatam noftram beatitatem ex fubfequenti«

bus adpareb-i?-.

D

*

5. 912-

4mor Nero amicitiae is. eft,.

quó *Dneum

Q

propter fe diligimus. Atque hoc amore bo-

num eidem volumus, non in quantum nobis,

H

f

fed ipfi bonum eft ita, ut Deus amici affectus

huius & prima ratio, & finis ultimus exiftat.

Utriusque huius amoris genuina ac fimplex

differentia in eo eft, quod in utroque affe-

&u Deus quidem, fed in illo amore concu*

pifcentiae propter nos, in ifto vero amore

amicitiae propter fe diligatur,

ä

$. 913-

Caput XHL.

ror

t, qii

i5, f

$. 9ï 3*

i quu

Tam quaeritur, an ad fïnem ultimüm con-

g

fequendum, & abfolvendam beatitudinem

prop

ii

noftram fufliciat amor concupifcentiae, vel,

A

an ctiam amor amicitiae requiratur.

Iam

vifiriis

prima fententia eft, fufficere folum amorem

ioni (

cohncupifcentiae;. hic enim ad. fatianda defi-

wfütid

u

deria. noftra compáratus veram noftram feli-

rio t

itatem proxime fpe&tare videtur.

Num ve-

terti

Yo hanc fententiam aliqui doceant, mihi fal«

tem non. conftat: ipfo vero ufu eandem ex-

quu o

erceri, certum eft. Innumeri quippe om-

n &

nem conatum, ac virtutum etiam Theolo-

ao

gicarum totam exercitationem ultimo ad fa-

qenqi

*

3queüfi-

lutem propriam referunt,

$. 9r4.

Altera fententia requirit folum. amorernr

Doy

amicitiae ab omni propriae utilitatis ftudio

fe bó

purum: & licet amorem adeo liberalem prae-

;

ceptum effe, haud afferant; eum tamen ad

f

ii

füummam perfectionem, exclufo omni amore

»lell

concupifcentiase, neceffarium effe, autumant;

mpm

utpote quam in amore non interc(fato, prout

) affC

vocant, id efít, in amore ad propria emolu-

n

menta nullatenus refpiciente 'conftituunt,

Haec vero doctrina, cuius praecipuus af-

m

fertor erat celeberrimus Fenelonius, Eccle-

fiae auctoritate c?ondemnata fuit.

*

j

äv 9150

G 3:

9.

103

jTra..Efatüs F. I.Q

fes,

$. 915.

que

Communi tamen fententia utrumque amoa

rem, fcilicet tam illum concupifcentiae, quam

hunc amicitiae requirunt, pro utroque in-

nuimera fcripturae teftimonia accumulantes:

i

Huc fpectant ilJa fufpiria: Sitioit in te anima

&

mea a) Quonacmodum d. fiderat cerous ad fon-

-

Qu

i5 aquarum , ita d.fiderat. ahima mea ad. Deum

:

t

vio mb). Et pro amore amicitiae proxime

4

maximeque facit ipfum fummum illud cari-

üm

tatis praeceptum : JDilig.s Dowinum . Deum

1

N

é&um cx tolo corde $uo

$ C.

nif

-

-

if

5 9! 6.

pur

Unicum in hac caufa difücile eft ädmo?

108

dum;,' ícilicet ut amorem concupifcentiae

fui

rite intelligamus.

INam iile concupifcendi

W

Dei affe&tus, vel vis, ultimo in nobis fiftat,

vel in Deo? feu aliter: bonum illud , quod

amore concupifcentiae defideramus, vel ul-

timo nóbis, vel Deo volumus? $i primum,

19

quomoco affectus ille vircus eft, quae inrem

ter

creatam aliquam, & infra Deum , id efty in-

fra finem ultimum definit? NNam abfit, w

inb.a

Üni

virtuts oerae cuiquam. forviant , mifi ii , aut

ropter illum , cui dicimus: D:us virttum ! 6 )

j

Si vero alterum dicamus; tunc per talem

£

affectum nobis nihil concupifcimus, utpote

)

omnia, & nosmetipfos in Deum transferene

pn

tes

3) Pfalm 63, 9.

b) PfaIm. 415 1.

Y

€) Enarrat, S, Auguft, in Píalm, 100.

*

Cafut XIIL

105

tes, Veldic, cui ultimo famuletur ill&,

60

quem dicimu.sï,g concupifcentige amor ?

26 9. -

, quu

ye n

Et vide, an non omnes tres fententiae,

antes.

in fpeciem diverfae adeo, in unam componi,

(

& amice conciliatae tanquam una, eadem-

af

que adoptari queant.

]taque prima $. 9135.

Jan

poterit effe vera, futficietque, fi Deum amo-

Qxime

re concupifcentiae ubique profequentes, eo-

Is

dem potirij ac frui perpetuo , fatagamus.

Dan

Nam potiri Deo, eoque frui non poffumus,

nifi eum amice diligamus, eique propter fe-

ipfum. inhaereamus.

Quippe Deo non am-

plimus fruimur , fimulatque eidem propter

d-

nos inhaeremus: prout enim fupra dictum

ALE

tenüd

fuit, iis, quibus propter aliud inhaer?mus,

uti , non frui, recte dicimur.

4

"d

g

$ 9!8——.,

j i

Sed etiam altera do&rina, (puta, fi in

m

"

re&o fenfu adhibeatur) $. g14. vera effe po-

nred

terit. Scilicet: JDeum amüce dilige, eique [oh

l

!

inbaevere fatage, "eumque pro omnis a[fz&tus tui

j ^

prima, & ultima ratione munquam mon fLatue:

tul

& per bunc emorem deintereffatum, id cft,

1'(,

liberale , mereque amicum Deo frueris , ommé

jet

exinde pura concupifcentia, & iuflis defiderüis ple-

poæ

* [atiatis.

Si enim Deum propter te diligas;

re

per talem affe&um non Deum gu

"

ftabis., fed

i^

ig temetipío deficies.

G 4

$. 9'19.

22

"u

1904

Tvattatus VI.

$. 91g

füy

füb

Denique ad confütuendam

felicitatem

ho

noftram, atque ad omnia officia athor con-

be

cupifcenuae , & amor amicitiae requiritur.

at

Quia non potelt ]DtChl"l fine gmtdtu iummi

HU

boni pcrfetta felicitas :

neque plena datUF

lo

1ufhm, nifi omne officium ultimo exfolva-

dl

tur el

qui omnium obligationum, & rerum

It

(

umverfarum prima ratio, & finis ultimus eft.

Paucis: folus amor concupifcentiae fiquidem

P

q

P

omni facultate Deum concupiscas, eique to-

tus inhaereas, fufficit; folus amor amicitiae

tot

fatisfacit ;

uterque praeterearequiritur, quia

uterque unus idemque actus eft. Vid. S. g10.

$. 920C.

qu

,,Sed fi omnia in Deum definere, nobis-

qu

que nihil manere debet ; QUId exin noftrum

f

erit? Qualis fatietas ex illo cibo, qui per

]

manus noftras tranfiens, demum totus alteri

Tiic

cedendus eft ? Scilicet totum vel. felicitas

&t

non eri, vel faltem noflra non erit

Nos

Ij

totos Deo impendere, & pro eo confumi,

lr

quantum ad nos, merae fervitugj, veroque

N

mancipatui, quam beatitudini fimilius eft ;

Y

& fic per amorem amicitiae delicias, verame

h

que fatietatem exphcabls nunquam 7

H

.. $. 921.

e

Si quando flncere amaíti; expertus ens,

p«

quo cibo amor pafcatur.

Egere, calamito-

um

Es

Cgþut XHE..

105

fum, ac m:fe rimum effe, denique mortem

fübire cft id, quod amorem maxime delectat,

GItettt

OF CQ

fiquidem ex tot malis fuis dile&um fibi caput

"beatius red Idatut.

J

Si enim vel ipfa mors

- TUUT

n:antw non dde&*arcc

eandem pro amico

DOH iubirent.

d

Gaudglent velut, ac, prout

loqui folemus, in.nihilum redigi

dummodo

xfo

amicus fit

Terut

& utique, poftquam in nihilum

redacti fuerint, nullius exinde utilitatis reci-

iusdi

piendae capaces funt. Adeo veri amoris, ac

jidet

amicitiae delectatio , indoles, vis, & vita

u

tota ad alium eft

mïc [I«e

m

$. 922

390.

Sed amor Dei, quod tu non attendifti un-

quam, hoc fpeciale habet, ut quantumcun-

nobls

que amator Deo tribuat, tanto etiam ipfe per-

Q

* fectior,

ad per id ipfüm beatior reddatur,

u

ltaque nonne omnis defectus, omne malum

;du

mera negatio boni eft? Certe malum aiehs,

Ticità

. &aut, ut communius dici folet, affirmatioum

N

.non datur.

Tanto igitur res quaehbec me«

fm)

lor, ac perfectior eft, quanto plus eft. Jam

omne effe.creatum eft merum effe propter

sefïæ

Deum a;; nam res creata, quae fit propter

qu

fe, nequidem cogitari poteft.

lam cum om-

ne creatum fit merum effe propter Deum, res

creata quaevis eo plus erit, quo plus erit

pmpter Deum a) Unde denique etiam m ne-

eri

£0*

"

$) Vid, in tra&atu de prim, rer. ration.

fun

105

: Trvaäatus*— V. I

go'tid, &Exi&imatione morali non -vpotefc-:

f oy

q

non effe optima, maximeque perfecta, fi tota

& fuerit, & operata fuerit propter Deum. a)

$o

$..923.

* Similitudo illa, quam a fervitute hümana

$ 9

accepifti $. 920, huc non facit: cum enim

$.5

nec voluntaria, nec ab amore profe&a fit;

l

fervientem non dele&tari $. 921, fed tantum

iU

afflipere poteft. Praeterea eadem fervitus,

b

eoquod homini ea ferviatur, fervientem me-

j

j

liorem reddere nequit $. 922.

Homo quip-

peex fua indole non propter hominem eft:

)

ho

ac proinde ex eo non plus eft, in quantum

[i

propter hominem eft: is vero eo plus effe

$n

debet, quo plus propter Deum eft, cum prop-

Til

q

ter Deum effe totum hominis, & rerum (')m;jr

4

nilum éffe fit.

l

CAPUT XV.

Mp

Vi

V

Quanta. i aerna. Dei lex in «oluntatem bw

otum

manam agat : fou quanta fi ratio Deum

Oty

. dilizendi.

dttmï

5."99.4. 'Divïna voluntas infinitae eft maieftatis,

Q

i

u

!

$. 925. Neceffari

o tamen, quantum licet, expli-

canda,

fünt

$. 926. Utpote per. quam omnia expucandä, & in-

iten

tellirenda v'eniunt.

ea if

$. E

W

a) Vid. *'et;am $. '799.

Caþuï XIV-

107

fotel

$.

927. Aeternitas, etiam creata tantum , omnem,

qui cogitari poteft, numerum excedit.

ftot

'etm,

928. Verum divina voluntas etiam aeternitatem ,

eamque beatam, & multlphcem bonitate fua fu-

perat; ita,

&.

9*9. Ut omnes felices. aeternitates ad eam com-

JUmmdts

ul

paratae nihil prorfus fint,

S. 930. Et baec ultra omnem modum. optima vo-

a f

.luntas eft pondus immenfum, quo ad nos eidem

tantür

totos permittendos efficaciffime urgemur.

'I'le&

$.

931 & 32. Unde ad eam nonnihil intelligendam

ju jl

omnia loca, ac tempora, acres omnino ommes

oqu

tranfcendendae ,. ut eam demque folam intu-

eamur,

em d

äl

n

933. Neque dicas , hoc in prae.fent:s Vltae con-

ditionem vix cadere :

j a

5.

934. Nam bonitas divina etiam in hac v1ta aeque

prop

mapna , « aeque certa eft ,

quam magra ,

] QU

certa in coelefti gloria adpareblt.

5 924.

lam fe offert ea caufa, quae in tota 'Theo-

logia morali, in omni disciplina, & in toto

univerío eft facile omnium graviffima, cui

ll h

totum aedificium innititur, & a qua omnis

'eüm

motus ac vis, quae in quocunque genere

datur,univerfim proficifritur. Hic enim tra-

Gatur de natura, & efficacia infinita illius

$

fummae rationis, quae omnibus, & quod

t

funt, & quod agunt, gratuito tribuit. Haec

autem ratio eft divina voluntas, & Deus ip-

&

fe, feu'lex aeterna Dei: de qua fpecialem

907.

tractatum fcripfi, ita, ut eius bonitatem tan-

quam

—

1o8

Traftatus VI

quam vim, & rationem ad Dei amorem im-

pellentem, in hanc p

-

refervarim.,

raefentem fcx:igcionem

QU

$. 925.

que

Eu

Quare immenfam hanc totius divinitatis

bonitatem. imperite quidem , necéffario ta-

hen

eyf

menexplicandam mihi fumo ; eo efficacius

enim adoranda vis in animos hominum aget,

Ts

Qüot

quo plenius infinita eiusdem . bonitas menti

noftrae perípecta fuerit.

n

EU

5. 926- Y

Qj

Yi

l0

Sed quam arduum eft, immenfam divini-

tatem in humanum fermonem cogere, id eft,

Q

T

dicere, quid fit Deus! Nemo Deum vere

intelligit, nemo. digne explicat, nemo eum

CO

(à.

rite definit, per quem demum, tanquam pet

primam veritatem, omnia explicari, ac de-

Til

lioc

finiri debent : & qui, prout Sanctus. Cypria-

nus ait, 4) eft defimitio defimitionum. . Et huc

(te

CCe

conari, & etiam fine fpe perveniendi, quan-

tum licet, tendere debemus, utaliquid, &

10j

d

plura femper de Deo, & optima ejus volun-

tate inte

?

"

ligamus: lícet nulla fpes effe pot-

luty

den

fit, eó pertingendi , ut a plena eius cogni:

tione non infinitis femper intervallis difte-

t

inus.

ANam m

(

&i

&

enus efü, C mon babet Jïnemï:

o t

excelfus, 659 immenfus b ).

V

5 92'2&

* M

2) Epiftol. ad Cornel,

b) Baruch g, $ 5.

"k

TOj

.X'*Capuï Al V,

Vorem ?

-

$. 927

"O0f

.. Sed ut ad humauae mentis captum eà,

quae poffum, conferam, iuvit ro0 per fe-

quentes rationes tentare.

INihil inaiorem in

.23*»'* 31

fivinit

animum noftrum vim

Vx4x AL

n7ybeum vés

ffatio :

hementius commovet, quaz: «

, quae nos$

efficat

exfpectat,

áeternitatis 'leniis.

Accumule-

"s

um 4

mus milia, myriades,

eng 1

s annorum,

quotquót verbis, aut

O AE

M Nl

45 Dd

"f

«

- sprimere' po-

2

tuerimus : ac demum /*stu:

n

l;'

n

ót milliones

NE

/N

3h

;.

E

*

P2

MYv g

6

P

annorum, quot globus m

aqueus

Corpora münimá, ac fin

|

DX

/

"

H

t. nullique di-

:

m (

vifioni obnoxia punc&ta h

abeti eut, quod finé

3 lt

omni comparatione maius ett. o^cipiamus tot

minuta Corporum , quot in toio uüiverfo

m

continentur.

mo

Iam fi fingula eiusmodi pun-

quam

Fï

&a, quae pene infinira fuüt, pro centum

millionibus annoftum valear

M:

lt.'-xv'

Quam longum

NU

n

hoc tempus foret? Omüei f

:'ibendi facul-

15j

D

tatem, Cérte totum animi captum longiffimé

h

)

excederet.

Aft tot àt norum

X.

^volutis mil:

l qüä

uld,g

lionibus & infana ha témpo?um mole tan-

dem füblata, num fic tanderh definet aeter-

ä

volt

nitas? Vel an dimidia, aut aliqua faltem eius-

j

j Cogm

dem pars poft horrenda adeo morarurmi fpa-

tía evoluta erit? Nulla fane! poft tantorumi

T.

enim millionum intervalla nec uühico iminu-

"

to temporis fini fuo propinquior eft facta,

&deo, ut horrendae illae temporum compu-

A[

M

)!

ïii*'

tationes ad aeþernitatcm aeftimatae, fint

bil,

Ilo

hil, quae aeternitas utpote infinita, nullis,

quantiseunque fubdu&ionibus nec per uni-

cum . inftans brevi

qr, quam antea fqera-t', )re"c?-.

di poteft.

Hl

li

$.. 928.

f

Ti

Quantum ijam nomen aeternitatis ! *'Sed

fingamus, hanc iam felicem, & omnibus cae-

Ti

[f

leftis gloriae. bonis refertflimam! quantum

hoc aeternitàtis emolumentum! Quanta lae-

(s

titia! Bonum quantum! In huius aeftimatio-

qu

ne mens humana deficit , omnem cormpu-

di

tandi vim amittens.

Aft non unam, fed in-

If

la

numeras huius generis aeternitates accumu-

lemus:; & hae tandem ad cominovendum af

Tul

0

fe&um noftrum , nifallor, fat grave pon-

dus conftituent.

Verum, quomodo fe haec

(

omnia ad immeníam divinae voluntatis bo-

o

nitatem habent? Nunquid haec tandem eam

A

fuperabunt, autadaequabunt faltem ? Quia

tamen omnia ifta nonnifi a divina voluntate

funt faca, haec voluntas his omnibus me-

lioreffe debet, utpote quae ab ea démum

l

defcendunt, & fe tota ad eum referunt. Nam,

fe

qui fecit omnia, m«lior eft omnibus a ). Et quid-

quid boni quaeris., ille erit tibi ,. fimmuum . bo-

l

li

num , 9 emne bonum, zþfe etheus B

Ti

(

5-. 929-

4

..a) S.þAuguPr. in Pfalm. 19. !

W

b) S. Bernard, fermon. de mifer, human;

"

III

- Capui XIV

, )

5; 929.

eru

Cum vero eadem omnipotentiffima :

J t

& fine omni aeftimatione optima: voluntas,

nedum has, quas pro exemplo ftatuimus, fe-

lices aeternitates, fed innumeras alias, plu-

res femper, ac demum numero, ac beatita

t:s

T

nunquam non malores, & ita Thalores, ut d

1

obus t

nullum unquam finem,. aut terminum perve.

Quant

nire detur, cuminquam tot felices aeternita-

ynti l

tes creare queat; infuperabile demum confe-

Jtimi)

quens eft, ut haec, quam imperite adeo lau-

N

damus,. Dei voluntas etiam aeterna felicitate

y, i

infinitis vicibus melior fit; adeo, ut inter

aC

hanc aeternum duraturam omnium anima-

rndumï'

rum felicitatenr, & inter divinae voluntatis

e pCï

bonitatem nulla prorfus ratio,. proportio, aut

) e

comparatio inveniri queat, & UT ILLA AD

u

HANC DEMUM SE HABEAT

AD OMNIA.

x U B NIHILUMF

Qene

?U

olunt

þ m 5. 5300

b

Scilicet divinitas omnia abforbet, om-

demü

nem, qui a quacunque bonitate venire poteft,

ii NZH;

enfum extinguit, ac demum omnia, etfi fum-

u

l

J

Á

;'.

ma effe videantur, velut in nihilum redigit,

ii

ita, ut mens confpe&a hac immenfitate iam

)

nihil aliud videat, nihil amplius

, 3C proin

nec feipfam fentiat.

Et nunquid in tanta lu-

j.p

ce, & inter immenfíos ardores iftos mens

noftra multvumþlaborabit, Ut fe totam vi hüic

PGL'-

"

II2

kaaäzvzms VL |

permittàt? Velan fdrte ea, quae feiþfäm lam

lf

neícit, affe&u fuo ad fe redire volet? Nun-

nita

quid defiderium vel delicium, aut beatitudi-

f

nem aliani optate poterit, quam ut tota pro

eo fit, qui folus eft, & extra quem nullius

iam rei fenfum habeti2

u

* x Cum veto fe totum alteri impenderé, & pro €o

confumi , fit extremum amicitiae exemplum;

i

-

cumque mens, divinitate penitus perfpeécta, nul-

[

lius alterius vis quae fe moveat, percipiendae fit

(Um

Capax j eadem mens nihilaliud concupifcere, nülla

accip«,

alia re dele&ari poteít, adeo, ut tota in Deum

rapta, tota pro eo velut abfumatur.

Et fic (fal«

LU

tem quantum ad Deum) amorem amicitiae cum

lr

amore concupifcéntiaé eundem eífe, etiam ad

*

fIti].

captum adparet,

fe

P»G (

$. 93

T

Quare, o mens foli Deo deftinata! utin

Dus

tanta caufa digne iüdicare queas, omnialoca,

D

omnia tempora, omnes caelos, atjue ipíaim

aeternitatem transfcende, eousque transícen.

de, atque ad tantam altitudinem te urge ;

Ten

ut illa ornia cuae intelligendi efficaciae elap-

.,j

fa, ac velut deleta tibi penitus difpareant,

Ds

nullusque eorum .fenfus in te remaneat.

Va

'func enimvero, filente iam rerum creata-

Ti

üe

rum tumultu, & earum vacuitate defpe&a ,

in fumma pace contemplaberis bonum illud

Exig

ineffabile, nonalio bono bonum, fed feipfo

bonum, bonum & fummum & unicum. - Et

)

in tanta iam excelfitate conftituta, aeternae

)

legis,

*

Capw XIF.

115

Yfam t

165'18 , feu divinae voluntatis füpremam bo-

$N

nitatem parumper mtelhoem exclamabis: /p-

yeubtud

Jfe enim.folus eft a.).

toty

E

n nuii

$ 032

Ad audendum hunc volatum te fanctus

& p

Auguftinus quoque b) incitat: . JVibil ergo Dea

xerplu

illo fuperius ,. qui verbum genuit aequale Jfibi ,

t 1

couelermut fibi, wmnigenitum jfine tempore, per

ojendat

quem conderet tempora.. Sic evgo Chriftum Deum

QU f

«accipe de Juperthis , ut exc edas cogitatibne tuá

o Du

PAU

omne, quod fattum eft , univer[am oimnino crea-

Citiae v

turam, omne-corpus, ümnem Cun(luz ün fpiritum, om-

euátt !

tem rem quoquo moedo mutabilem

Totum excede,

jficut excofft Doannes ,. ut wmmüeret

Inprinci-

$o erat oerbum g verbu

4214

v

n. erat cz/)ud Deum , 55"'

3Deus erat ooerbum. —

Sed g:'u tránsfcendet viri-

u

bus fuis? L"mhllz« üle, qui dixit :

volo, ut ubi

vgo ipfe .fum , €9

3. ipfi fint mecutit.

mala ü

j

$- 933

4nslca

s Qms veram adeo claramque mprxmls

e Ut

ae al

rerum creatarum, ac dem vel maxime ipfius$

Dei cognitionem tribuet nobis, ut, paulatim

yyret)

vanefcentibus illis omnibus ,

demum ultimo

;manfïv

crem

folum Deum confpicianius ! Quls nós confh-

tuet in cónfpectu illius folis; ad cuius ortum

p

exigua reliquorum aftrorum lumina penitus

Tj IHUj

dif-

j (e1p

) Iob:.23,. 13

fi

b) Tra&at. 39. in Ioan,

te

Tom. IIl

M

i

Traätatus 'V J

*

difpareant, ita ut nullius iam, nifi quae à

Deu

fole iuftitiae venit, lucis fenfum habeamus?

VOlu

O ut fplendor illius diei, quae in aeterna pa-

defe

triafulget; etiam hobis luceret! fplendor

Chr

tantus, qui rerum creatarum haturas libere

e0,

adeo, pleneque pervadit, ut hae nullas iam

itàq

umbras, ad fallendos puros intuitus factas,

ttit

intelligentium aniinis obiicere queant! "l'unc

6U

enimvero facilis effet ille amor, quem Deus

äEgUi

perfectum adeo a nobis exigit: tunc iucum-

nf

dum foret intemeratum illud:aequitatis ftu

Tato

dium, quód aeterna iuftitia vi tanta fibi po-

Ofti

ftulat.

Nünc vero nos velut fomniantes

Qef

bona imgaginaria, quibus reapfe nihil fubeft,

impeditos tenent, quo minus nos totos Deo

dare poffimus.'*

*

$. 934.

2

!

Verum fi fenfus omnes excedere, &, pró-

ut innegotio morali oportet, fola mente uti

M

velis, habeo, quibus querelas has tuas miti-

gem faltem, fi non fopiam penitus. . Iam dic

an te in aeterna gloria conftituto, Deus me-

]

liof fütutus fit.

An tunc indolem fuam mu-

ä

Vs

tabit, ut àámore dignior, quam nunc, exi

ftat? Sane non! Eadem, immenfa fcilicet,

iX

ac divina amandi ratio iam nunc datur, quae

aliquando in coelis dabitur.

, Sed cogriitio,

3,perfpicuitas me deftituit.« Aft pro intelle-

j

9i

ctu folum certum valere debet.

Iam mihi

'*?aeovgita: an modo nondum tibi certum

6&5

|

eum

p

*

Caput. XV.

1IS

fi qui

Deum amore omni digniffimum effé, adeoque

thentu

voluntatem tuam tanta, quantam hucusque

etemt )

defcripfi, vi urgere? Noih, lucem gloriae

fylet

clariorem tantum, non itenl certiorem effe

iras Ut

eo, quo nunc utimur, lumine fidei.

Cum

ll

itaque in hac 1am vita non minus, ac in pa-

üs I

tria, id, quod urgeo, quantum ad rationem,

u Ti

&

aeque cercum

quantum ad voluntatem,

lt J

aeque grave fit

dic iam, (nifi mero fenfui

ünc J

oblequi velis) quo obtentu, aut per quam

vt

rationem refragari queas,

quo minus fine

a fj

omni exceptione, & infuper fine irtermiflio-

fomid

:

ne te Deo totum permittas ?

jhi

fib

(

?Os D

CA PU

XV.

Qua demum ratione Deum diligere oporteai

fe, &)F

U

035. Cumi creata aeternitas ad Divinitatem infini«

gent

tis vicibus minor fit, quam unitas ad mille mil-

liones; ideo omnes res creatae nullum in animo

jl

j 1

J

4

.Deum cognofcente fenfüm ciere polfunt:

936 Praecipué cum hàe niere ad Dcum, & in fe

a^

nihil fint,

fpatt f

937. Quare iure mcut:(ï'mo omnis. aFe&tls eft

[ :

Deo foli addicendus:

(

[

[

938. Id enim peft tantam rationem omntere efict

U

* (U

I,]

horrendum fæc,

It

! COED

059. Et error fummus.

0 IU

ä;.

940. Quare femper agendum , quod Deus Vult,

& quia Deus vult.

am !

$

941. Et primum quidem iam fatis diflicile ,

u

o

Haà

$. 944

]

116

Tratctatus: V. :

942, Secundum vero longe difücilius.

;

943. Unde ei, qui nonnifi propter folum Deuri

agere defiderat, facilids accidunt ea, quae ani-

f

tem.

mali naturae ardua , quam quae eidem delecta-

- pilia funt.

10 Í

Y

944 & 945. San&orum äefuþeï ïämentä récen-

fettur :

t n

246. Et perfe&árum quárumdam mentium ex

:

em

termi

pla extolluntur.

(tt l0

ï.

.947. Spes tamen theologica ad :'pugnam difficilem

adeo certam victoriam ,

d

948. Conatus vero, etfi irritus non raro, fempet

tple

tamen inftauratus coronam fpondet.

f

fuhi

leri

$. 935:

QUan

Quare ex hucusque difputatis habetut ;

tantam et

hd

£

excellentiam, ac bonitatem Del;

f

(00

Ut in eius comparatione bonitates creatae

nülum in ànimo noftro fenfum edere que-

fed.

Nh

ant. Mera unitas, ad mille milliones non am-

frf

plius (ub fenfum cadit ; & tarnen inter has da-

dou

tur proportio aliquà: quanto minus res crea-

Ple&«

tae omnes ad Deum confideratae fentientur;

(iti

ubi nulla prorfus ratio , aut proportio? In

priori exemplo datur differentia ingens, fini-

3.

tatamen: in pofteriore datur differentia non

|

tantum maior, fed omnino plena, ac vere

infinita.

Quare cum urita

ad tmille millio-

nes fentiri, feu aliquem 1n animo moturm

Ciere nequeàt; res creatae cum Deo collatae

infinite minüs aptae funt, ad animum vel

per minimam pattem commovendum.

d 2 us um i m T

$. 936

r

DO

Caput XV.

117

$. 936

Lm j

Lqi*'

Alia item ratione perfuaderi poteft, men-

jen n d

tem noltram fuo affectu in rebus creatis ulti-

mo fiftere, aut quiefcere nequire.

Omnis

j

res creata nunquam ftat, fed perpetuo tran-

fit, non tantum motu temporis, quo fine in-

um d

termiffione labitur, fed etiam motu, fi ita li-

m dib

cet loqui, e[:ndi, quo mere propter Deum

eft. Si rem creatam ad ufum adhibeas, feu.

, f

ample&*u*xs propter . Deum;. bona eft: Sin ea

fruaris, id eft, eidem propter fe iphaereas3

nihil eft;. quia propter fe non eft

Unde fal

leris infelix anima! & vebentiflime falleris,

quando affectus.tui finem in re aliqua, quae

ht

n

)

fatta eft, acügnas.

Non habet iíta, quae

tota propter

: u

lium eft, ullam rationem finis,

fed absque omni frabxhtate in Deum labitur.

)d

310

Nihil in fluxo. figi poteft, & quies in motu

fruftra quaeritur.

Eiusmodi rebus inhaeren-

i

li

»

do umbram captas, & fluentem undam com-

T ü

noene

ple&eus, quae, quo arctius eamn ftung1s, eo

citius ex amplexu tuo elabitur.

fü0: ^

t

1. J

* Quod ft ex rebus creatis aliquas dehcxas a te

ul

percipi afferas, indeque neges eas nihilum effe ;

attendas, rogo te, nos de fatietate mentis 10qu1.

M

Senfus tuos res illae (fünt enim bona naturae)

Je f

pafcere poffunt, mentem non poflünt;

fed. eam

0 movï'

infinita. fame affli&tam nunquam mon relinquunt.

M

Hic vero.dices:

4 Àb experientia conftat, quod

0601

nedum fenfus, fed etiam mens in re creata af-

j '

fe&u íuo fiftat: cum vero hap(. propter fe non

)

fit, & nullam rationem finis ia fe lhabeat3. in-

i

3

tel-

*

T

Trattatus VT.

telligere non poffum; quomodo mens eandem

WE

propter fe compleécti, in,eaque tanquam in fine

qu

fuo quiefcere queat

Vel forte decreta pec

N

candi nihil fung? **

j

Verum dgendo, ac decernendo nunquam reapfe

dur

peccamus:; & quotiescunque rei alicui aemte

affectu mhaexemus, eam ampleéctimur, in quan-

(et

ld

tum eft. Sed, in quantum eft,

propter Deum

eft: ergo rebus qmbuscumque mi aeremus , in

Qu

Si vero retn

f

quantum eae propter Deum funt.

elii

ampleüimur, in quantum propter Deum eft;

eam utique propter Deum amplectimur.

Et (ic

a

nullum

mentis noflrae decretum extra

Deum

quiescit :

fed omnia

infuperabili

necelfitate in

Ra-

Deum tanquam finem ul-.j, un rapiuntur.

tio peccati coníiftit neutiquam in a&u aliquo,

firn

fed in mera negatione, prout clarius patebit ex

R

penultimis huius tractatus capiüibus

ü

l

5 907

qde

De

Quapropter affe&us omnis in eum deni-

que transferendus, qui fumme & unice eft.

fi

It

Haec illa immenfía ratio, quae, prout faepius

D

iam dixi, omnes alias rationes, ac vires ita

(

exhaurit, ut de iis in animo fapientis nullus

eft melior

)

deinceps fuperfit fenfus.

Q uae

]

univería terra, melior caelo, feliciffima ae-

ternitate melior, infinitis vicibus meliors ut

in illius comparatione haec neq! uidem bona

amplius, immo prorfus nihil fint.

E

$. 9

0l

fb

Hoc iam tantumbonum fub imagine aeter-

nae iuftitiae, & pumae legis animum noftrum

a *

]

b

Cæput XF.

119

T5 0

adgredltur, atque ad praeftanda ea, quae ex

W m

quocunque titulo debemus, amice follicitat.

TW

An non porterto eft finile,

hanc non icqul ?

Ipfius infinitae aeccn:tams virtuti animum

am r

humanum refiftere, eaque minime fle&i, vi-

'CUIL t

If Q

detur extremum, aut potius impoflibile effe;

ter D

iam aeitimari nulla amplms ratione. poteft

Il*"ülï'S,

quid demum fit,

eam bonitatem, vim illam

Q

elidere, quae infinitis creatarum mentium

Dénti- €

LE

aeternitatibus immenfis vicibus eft maior.

" D

$: 939-

Celtal

ftut, -

Attende, obfecro, orationalis anime! &

U 4

firmiffime crede, nullam'extra Deum aham

p M]ïc

rationem effe bonam, aut firrmam adeo, ut

ei inhaerere queas; utquid te ipfum operofe

adeo fallis? In hac vero ratione, id eft, in

Deo tuo datur omne bonum; quidquid amave-

W dsf

ris, ille tibi crit; b) ita, ut ultra aliquid pete-

i

re etiam maxime volens omnino nequeas.

L

Dic tandem ahquanuo, & conftanter. dic:

H)Eo'

Quid enim eft mibi im9aclo? & aie quid volui

j Ti

Juper terram?. Defecit caro. maa, & cor. meum :

mCIh

-Deus cordis mei, &j pars mea Deus n aeternum b)

mb

liof

,u

$. 940.

j B!

Grave hic certamen nobis imminet ,. &

T

Hoc eft ne-

acerrima tOtlUS vitae pü"l"l?l

gotium illud perfecti amoris, ad quod ab-

folvendum omnia, quae in ufus noihos ce-

! aetE[

H 4

dunt*,j

oft

a S. Auzguft.

in Pfalm.

19

fl

b) Pfalm, 72, 25 & 26

120

Trattatus. VE

dunt, comparata funt.

Huc fpe&ant omnes

.

naturae, & gratiae faculmtes, nobis liberum

(ie

he

aut vacuum nihil rel mqmtm ; eoquod ex to-

to corde , ex totaanima, & ex omnibus vi-

ribus Deum diligere mbcamuï,

Quare fem-

per, &invi&a Lon*ïahtia nonnifi id.z gendum,

uod.divina voluntas imperat, & quidem 1deO,

C

quza voluntas lein id xmpelat

T0f

prac

$. 941.

ien

Et quidem femper eligere id, quod Deus,

m

Vu1t nou &sie

axduLm ] certe non obicu-

&t

Ium eit- adc

buc enim gx communibus.

QUa

praeceptis , & ex fej

?^ulis confcientiae fat fa-

(

cile intelligitur.

gdln nullus hominis actus,

(

cafüs nullus ex do-

nullae r'v:u-mïaaum ;

Qp

minmo aeternae legis emg DQIHQEUs, aut nobis.

l

arbitrarius

fi recte

Oxüuh)'

cogitari poteft,

e

ficj

utpotre. quae lex o

mnia in pum lero, ponde1e,

ac meníura conítituit.

Unde h actum ali-

per

quem lexaeterna attentis omnibus

nunc qui-

Tie

dem proba.mmh petefé, ant probabilius nol-

ts

le vide atur,

facile erit mdvcxu'n

fi V(.I'O id

Cllxu

obfcurum ,

'G in üt rnmque partem aeque

Q

probabile adpareat,

tunc ab eo actu tamdiu,

Ws

abf*mmaum, fe u, quod idem eft, ea actio

M

