Gg551-3_1

»

—

m

8

b ln a

—

p

p

—

LT

3.

m

—

-

i

s a

N

Jw.

s.

-

Ls n

— tunxnw:.f

ERE a

r

MENMQQUE , vtl

.

ERE

v*

3

5

L.

E

D

X

^

i

:

QUE VT

**

3

D d

ET

n

«

98

: *»..Wv.

i

M d

z5

a

)

E

ts

294

h

*

h

*

2

9s

y

hd

s*

r d

EUS

CM

"-

VY

ie

^

D

n

&

T

M

w

t

»

T

2

A

m

M,

-

m

d

w

En

L

s

--

z

«*

$^

1

o

E

p

ce

:

3

E

É

*

"A.

h

p

i

D

P

"

h

W

V

at

x

E

3.

a

*

L

*

d

^g

3

*

p/

E

H

x*

49

L

W

"*

g*

d-*

Ó

V

T

»

m.

(

*

*

h

$

if

m *

E

";

s

DC

E

"

f

s

.*

X*

A

i

Ps j

E«

s

2

?5

*

i

P.

s

E

r

N

*

3

d

E

,..r-

st

IN E.

LA

A

4

»

*

E

H r

^

D

**

*

2

r

^

PC

A

D

E

21

&

m

t

w

Pa

IT

:

g*

-

P

a

R

z*

3

$8 s.

x

om

]

H

d.

de

w

a

—v

x

*

A«

"

n

"

É

l3

x

E.

*

z

»T

.g."

MJ

r

s ^

a

P

j*

-m

$

:

P

n,r.

s

"

*

v

4.;.,

Mi

Hs

-s

"

xdto

A

b

d

y

P

s

d

*

TT

z

E

s

EE

3v

As

*

«

A

4.

-*

ER v

vf

uT

E

M

s*

"

»

W

p

"u

*

sE

«

E

»

d-

EM

*

"

*

w*

.m

h

AE

A

Ü

*

u

*

1'

E

.h

r

r

P

3

Y

*

z

E

*

H

d

^K

E

i«

x

Ir

i

:

.!

:

.

w.,

ER

ii

g

RE

At

X

*

v

&3

$

b

f

E

et

a

L

E

s*

g

m.

:

ATE

Mm

* 4

1

av

I

w e

.W.

"

E

y

T

f

"

*

P Ed

«»M

*

B

"

:

5

CT

T

x

»

"

MO

W

4

5

NS

RA

.JW:

*

.,J

d.

&

/w-

^

*

o

n

M.

-t

x

A.

E

zi

às

j

-

u

dv

1j

a*

s

Mi

LE

af

Q3

i

-,M

LE

&

^ DA

"

»*

$

N

U

*

D*

ts

UY

D*

X

X

x

:

z

t

u

"

V.t

$

c€e

Á

M uU

**

AE

um

As

x

t

*

rl

g

VrEtROS

*

.mn

d

QU

*

"s

*

*

M.;

*

$ob

zv

vt

v

*

G

W

x

z

j*

EU

*

1*

^*

.w

P*

»

:

:

u

*s

PU.

:

r

v

at

4

u

x

D oPIS

U*

x

Pt

x

«

j

n

N g.

r

r

EC OR

meud as

o

.

Mi

»

x

m

*s

w

N

23

A.

AU

p

p

w

P

.

"

*

*

R

"

A

--

A * a*

&v

*

É

$

i

s

ET

N

LP

a.

**

a.

NV

Ms

L

NY

z.

PA:

hi

dH E

*5

A

2

p

4 M

..H

LA

As

.-..H.

Xx*

a

TP u

Y

t

GE

as

*

ia

pusa

m

a

"R.

ha

E

A

m

.

um

*

P

d

E

3

us

»

U Es

m

*2

r

d-

2

-

A

u

T

A

H2

*

Dd

*

3

i

j

bo

a

EEE

av

TE

3

s

E lp

ib od

du RH

PC

R

D

Is

i

x$

D.

i

[*

ss

p

ARTTE TE

3

s.

w

EE

RA

þmac

U

fsl

m.s.

B

Fs

x

ORTA

W

N

5

AE

t i

M

r

Rs

m

IT

MR OU

4 m

.

w

j

ss

-

s

:

r

rü

n

MT

Vs

3

-

2

*

n

D

*

hd

.

x

:

2*

T

CA

d

d.

zi

x

2

E

du

2

-

As

*

ii2

E

n

E

X

m tl

x

AR

x

das

i

m

Nücieis

w

as

fs

D

k

REO

m

.u.

t

E

A ii

——

—

--

NB

ia

ia

z

P

*

AE

z

s

NI

-

MUET

TOAN

—

g s

—

€um

-

b

—

i

—

um

m

;

z

Pl

z

——

i

E

us

m

-afb

N Y

iav

2

at

gf

s

&

fs

u

v TAU CR Q r a

-

Eb a

z

v D g

Scteu

dca

T

VU

m

——

ia

a

—

o

ia L

erge

s

-

i

ais

n

ER

m

m

s

&

-

KOb

b

e

)

9

Á

N12«526079227 021 Lj US

[

TL MM ...... l

i..& g,x

^

zi

)

«* st

2l

E.

d m —

d

—

——

r

s

—

—

— t a —ÁÀ

—

u-

O ROE HERCVLANI OBERRAVCH

ORDIN. FRATRVM MINÓR. REFORMATOR,

THEOLOGIA.

MORALIS.

TOMUS TERTIUS.

CONTINENS TRACTAT'US DE SÜPREMO GÉ-

NERE VIRTUTUM, DE VIRTUTIBUS THEO-

LOGICIS GENERATIM, DE FIDE, ET DE

p

ECIATIM.

SPE THEOLOGIQA $

N

N u^

ä*'—g.*x

3

«W"'/

ä

BAMBERGA ET NORIMBERGAE ,

MDCCXCVIII.

" 2

-

—

s

(

—

-

d

*

^

d

TRACTATUS VI

DE SUMMO GENÉRE VIRTUTUM, SUB QUO

RELIQUAE . OMNES TANQUAM SUBIECTAE

SPECIES MILITANT, SEU DE CARITATE DEI

GENERALI,

ET QUOD IDEM EST , DE IU-

STITIA 'HUMA NA.

Dum de morali hominis virtute aginius,

feu dum hominem ad virtutem inftituere fat-

agimus , fcire magnopere opus habemus,

quid fit virtus moralis generatim fumta, in-

eptifime fingulas virtutes definituri, fi i.

certum nobis fit,. quid fit primum genus vir-

tutum. Atque in-hoc doctores . diíciplinae

morali male confuluerunt , dum radice , ac

trunco pulcherrimae arboris male neglectis ,

folos ramos ,. ac folia nobis propofuerunt ,

cum.ex hoc nunquam difcere potuimus, un-

de tota conítru&io incipiat, & quo ordine

in fingulas parte

vidatur,

5

$4 plfimo capite legitime di-

"Atque hoc-noftra aetate magis, quam an-

t£ehac requiritur, in qua arrogantiam, tur-

a

pem

R.

4

Trattatus VI.

peüäi*ää'orem , vim inique illatam, ftudium

fenfibus lenocinandi , aliaque vitia fpeciofo

virtutis titulo honeftant, variis ac genuinis

virtutibus in claffem abufuum, ftupiditatum,

ac fuperftitionum peflfime reie&tis.

Quomo-

do iam id impio firme perfuadebis, has actio-

nes non ad claffem virtutum, illas vero om-

nino nobili huic virtutum catalogo accen-

fendas effe, nifi firmifime definitum habeas,

quid fit virtus in genere? Licet vero de na-

turali a&tuum humanorum honeftate iam tra-

&atu tertio differuerim ; attamen ibidem

actum honeftum /impliciter, & füb ea ratio-

ne deícripfi, fub qua quaelibet virtutis fpe-

cies honefta eft, In praefenti defignandum

venit füpremum virtutum genus,

in quo'

omnes conveniant ,. & ex quo virtus in fub-

je&as fpecies deinceps legitime dividatur.

Ego iam fummum cunctarum virtutum

gefus caritatem Dei generalem ftatuo, ita,

ut fincerum iuftitiae ftudium, feu iuftitiam

humanam idem cum caritate Dei effe often-

dam.

Atque exinde ex caritate, &.iuftitia

omnes reliquarum virtutum fpecies tanquam

ex communi omnium fonte fcaturire,; & in

hac utpote communi omnium virtutum na-

tura convenirte affero, dicens : ommis virtus

eft 'caritas , et iuflitia.

Atque id magno Patrum confenfu, & ex

aperta ratione evincam , multas ac graviffi-

de-

mas conüovefüas, quae tantos ftrepitus

de-

ag

: Capuf É

H

ul

derunE , hocmodo componens. Scilicet ut

f0

us

multi arboris rami ex una radice prodeumt, fic

Tultae/iriutes ex und caritaíe generantur q).

IIy

. Etipfe Redemtor nofter omnium quarum-

cunque virtutum exemplar fe praebere vo-

lens, dicebat: Sic mos decet ümplere omnem u-

jlitz'am b).

al

15

ld

CAPUTE

d

jil

Sincerum z'ujïitz'qe fludium , fou. iufitia humam

0

; eft fuprcmum genus omnium . virtutum 1

N

no- :

Talium.

. 780. Non fine ratione hoc eloc,o,. :

Q

r

7

8r. in virtutum r

2

ia

gralium, quae diverfae adeo

funt,

: 782, notionem ,' feu fupremum genus inquititur.

ln

7853. Primalex moralis eft voluntas Dei,

794. feu divina iuftitia:

H

J

g

e

785. Iuftitia humana fupremum genus

moralium

N

virj;utkum

d

$. 786. tefte f, Seriþtufak

$. 797—89. & ipfa ratione,.

Il

$. 780.

4j

Poftquam. de fummo legum genere, feu

de prima lege, in qua omnes conveniunt,

egimus; nunc iam de

priorg abhinc tra&am

fu-

A 3

a) S. Gregor, homil, 17.Pin Evang.

e

x

25

.

bä 'Matth.

N

6

Traltitus V

fupremo Virtutum genere ,k fub quo omnes

virtutes continentur ,

& de cuius, natura

omnes participant, tractandum eft. . Etlicet

pleraque, quae praefenti hoc capite fcribo,

iam in priore tractatu praecipue capite quin-

to contineantur; eadem tamen hic iuvat re»*

petere: fcilicet ut toti feriptioni fuus ordo,

& claritas conftet.

S. 781.

| Et quidem honeftatem humanarum actio-

num, feu, quod idem eft, virtutem mora-

lem etffe conformitatem actus cum lege, in

tertio tractatu docui

Ubi infuper oftendi ,

quomodo actus noftri comparati effe debe-

ant, utlegi conformesfiánt, et veram ho-

Cum ve-

neftatem ex eadem lege hauriant.

ro leges morales multiplices effe videantur,

vel certe cum lex moralis vim multiplieem,

& in diverlis circumftantiis vim diverfam ex-

ferats confequens fane eft, ut actionum

noftrarum cum lege conformitas feu, quod

idem eít, virtus moralis multüplex, ac di-

ve;'fa omnino exiüaþ.

$. 782.

Cum vero omnes hae conformitates, feu

virtutes in aliquo inter fe conveniant, feu,

cum omnes ac fingulae recte adpellentur vir-

tutes morales; patulum fane eft, eas com-

quod-

munem naturam habentes ad univerfale

.dam

Caput L

7

e

dam genus pertinere.

Quare iam definien-

iri

dum eft, quid fit virtus moralis in genere:

al

quae dein definitio miram in totum regnum

morale lucem diffundet.

"

Il

n

$. 783.

,

Iam lex moralis prima ac demum unica

eft lex aeterna Dei, feu divina voluntas in

immenfum bona, ut adeo actus cum divi-

$a voluntate pugnans immenfo bono adver-

fetur, infnita poena hoc ipfo dignus:

Nul-

f

If

la enim ratio quantumcunque füblimis, &

univerfalis rationem fufficientem praebere

j

foteít, cur actus fibi adverfus fupplicio im-

Toenfo afliciatur , nifi ipfamet immenfam

bomtatem conmneat.

^

$. 784.

l

Rurfus lex aeterna, feu voluntas Dei eft

ipfa divina iuftitia, omne enim ideo eft ulti-

l

d

mo iuftum, autiniuftam, quia Deus id vult;

praecipit, aut prohibet.

Non enim nativa

actionum bonitas, aut malitia, feu quaecun-

que alia ratio in caufa eft, cur Deus aliquid

jubeat, aut prohibeat, prout tractatu tertio

evici:

ut nihil dicam, fieri non poffe, ut

divina voluntas generatim ullam unquam ra-

tionem fequatur, fed eam debere vi immen-

r

fae maieftatis fuae inter omnes rationes pri-

1530, ac fupremo loco altiffime eminere

A 4

$. 783

m

—

Tmöftatu; FI.

$. 788.

Cum itaque lex aeterna Dei, divina vo-'

, luntas, id eít, divina iuftitia fit fuprema , ac

generaliffma lex, apertum iam , et certiffi-

mum eít, actüm huic legi, feu divinae iu-

ftitiae conformem , feuiuftitiam humanam,

qua fcilicet aeternam illam obedierter fequi-

mur*, effe primum, ac maxime univerfale

omnium virtutum moralium genus, ita, üt

ficut divina iuftitia eft. prima lex, ita iuftitia

humana fit prima virtus.

Quapropter dico

iam: Firtus moralis eft iuflitia.

* Qubmodo iam agere debeamus, ut rite fequa-

1mur aeternam iuftitiam ;

vel in quo acionum

^noftrarum cum lege Dei conformitas confiftat ,

iam explicavi tra&at. 3tio a capite 8vo et de-

inceps,

$. . 786.

Iam iuftitiam humanam effe illam notio-

nem, in qua omnes virtutes morales con-

véniunt, et iuftitiam hanc exinde eífe fum-

mum genus virtutum , ex infinita auctorita-

Nam

te, & apertiffima ratione evincitur *,

ut omnem humanam' auctoritatem omittam,

in divinis literis modo omnes virtutes, mo-

do fingulae vocantur iuftitiae, idque perpe-

tuo, ac innumeris vicibus, prout vel parum

attendenti patet.

Homo vero, qui omnia

* officia explevit, omnibus virtutibus orna-

tus, denique ipfe Chriftus fimpliciter ;u/Hi

no-

k

Caput. [. |

nominantur. Rurfíus pef rat,ïonehï contra-

riam quaevis peccata fub nomine iniuftitiae in

(

divinis libris perpetuo veniunt: & S. Ioan-

|

nes a) peccatum generatim definit: |Pecca-

no

pum . eft iniquit

[ Pl

Iterum cuicunque peccato

:

obnoxios, iniuftos, aut iniquos Spiritus S.

l*

vocat, & eos, qui a quocunque peccato ad

gratiam recipiuntur, iu[fficari, id eft, iuftos

feri afferit: adeo, ut in divinis libris nulla,

res teftata adeo, totiesque repetita effe vi-

j

deatur, quam haec do&trina, qua omnes cu-

iuscunque fpeciei virtutes ad genus iuftitiae

:

revocantur.

* Dum vero iuftitiam pro primo genere v«irt'utum.

defigno, cave, ne fub hac iuftitiam illam- vul-

garem, & pa&itiam intelligas.

Haec enim ad

Ls

fpecialem, ac pene ultimam claffem fpectat.

Sic

e. g. dicitur: Hoc equidem:tibi ex pietate,

mifericordia, non vero ex iuítitia debetur.

Tu-

ftitia ia hoc fenfu «accepta non eft fummum

genus virtutum , fed illa iuftitia, qua officium

neraliffma notio virtutis.

ex quocunque titulo debitum praeffatur , eft ge-

d

Posn w

lam fola iuftitia univerfum virtutis mora-

lis regnum contineri, & hoc eosdem omni-

no, quos iuftitia habet, himites habere, in-

vi&aratio, et inviolabiles re&ae definitionis

leges demonftrant.

Nam omnis aékus iuftüs

eít virtus moralis, & omnis virtus gioralis

, eft

3) i. Ioa-n. $34«

-

;

IO

Tratlatus V. I !

iuftitia. 'Seu 'a]ite,r-: omnis & fola iuftitia eft

virtus moralis et omnis ac fola virtus mora-

lis e-fc juftitia, feu actus iuftus.

5!

Z288.

Et quidem omnem iuftitiam feu actume

iuftum effe virtutem moralem , quivis facile

concedet: neque enim futurum aliquem pu-

to, quiiuftitiam ex claffe virtutum moralium

excludere audeat.

Sed illud non aeque fa-

cile quivis pervidebit, folam iuftitiam elTe

virtutem moralem ,. feu omnem virbutem

moralem eífe iuftitiam , eoquod virtutes di-

verfae adeo ad folam iuftitiam pertinere haué

Y

videancu;*.

$. 789..

w

Aítomnino res ita fe habet.

Nam per-

curramus omnes virtutum fpecies, & tingu

las fub fignis iuftitiae militare cernemus. Et

quidem quantum ad virtutes theologicas ,

nonne iuftum eft, ut aeternae veritati affen-

fum praebeamus? Nonne iuftum eft, ut in-

finitae fidelitatituto confidamus? ut immen-

fae bonitati, ac excellentiae cultum & amo-

xeri exhibeamus? Nunc vero circa virtutes,

quas /eciatim morales vocant, quaerere iu-

vat, an non fit iuftum, ut auctori bonorum

omniüm pro beneficiis gratiae, & naturae

debita officia exfolvamus, ne naturam hu-

ntes

manam dädccore alliciamus , Ut parei

de-

II

*

Capur H.

debite obfervemus, ut fidem datam fideliter

folvamus, ut cuique fuum tribuamus? Qua-

propter aliud tibi non fupereft, quam ut vir-

tutem oftendas, quaim edere iuftitiae non fit

confentaneum, vel ut omhes virtutes ad ge-

nus iuftitiae fuamet indole fpectare conce-

das.

ä

CAP U..TH

t

Cum amor Dei idem cum fincero tuflitiae flu-

dio, ac proin. fapremum - genus. virtutum nora-

lum fü; bic de amoris natura generatim

aguur.

$ 7

790. Amor generanm definitur.

.Ad hunc jam

requiritur, ut fiat, quod dilectus vult,

A

2. & ideo duntaxat, quia dilecius vult.

$. 793 Quod idem verae amxcxtme naturam con-

ftituis.

$. 794. Unde f*eq;umu* , folo beneficio amorem

non conftare.

$. 795 & 96 Et 9. multos affe&dus amoris 'momen

falfo gerere.

$. 79? Omnes sífe&us 3. ethice confideratos in

unum amorem confluere,

D

$. 790.

Proprii nominis amorem fequentem in

modum definio: Amor eft decretum volun-

taüs, quo alicui bonum volumus , et ideo

un-

r

12

Trattatus . VT.

duntaxat volumus, quia eidem bonum eft

Unde ad fincerum amorem requiritur , ut

dile&us fit affectus noftri prima ratio mo-

trix, & ut in €o, quin ulterius tendat, tan-

quam in fine fuo quiefcat.,

Duaeitaque ve-

riamoris dotes funt, fcilicet prima, ut di-

le&o bonum velimus, fecunda autem, ut bo-

num illud praecife foli dile&to velimus.

5 791.

Ad amorem vero requiri, ut dxle&o non

nifi bonum velimus, id. clarum eft adeo, ut

de eo nemo dubitare queat. Quomodo enim

amore tui id facere Queam, quod ad te ni-

hil pertinet, vel omnino tibi adverfum eft?

Scilicez quando me ad. fomnum mihi fuàvem

j

componam,. vel quando ad te condemnan-

dum in iudicio perfonam accufatoris fuftne-

bo , id amore tui facere potero?

$. 792.

Sed & alterum caput ad officium amoris

omnino eft néceflarium: ut fcilicet mea be-

nevolentia non nifi eum, quem diligo, fpe-

&tem.

Si enim alium, quam te, in fine pro-

pofitum mihi habeam, tunc non te, fed il-

lum alium hoc meo affcctu diligam

Sed

age, id ex fenfu tuo intimo tenta.

Ego, et

alius quispiam. obfequium. aliquod tibi mag-

nopere acceptum tibi praeftamus.

t ego

quidem id tibi praeftiti, ut aequale, aut ma-

1US$

F,W

L

Capz/t H,.

ius aliduod retribuas: ille vero alter id febit,

quia tua dignitate permotus, te tali obfequio

omnino dignum aeftimabat. — lam apud te-

ipfum definias, rovo: quisex duobus ami-

cus tuus-extiterit , quis te fincere dilexerit.

Scilicet me ignobiiem mcrcenarium habebis;

ille vero fincerus ex amore genuino amicus

tuus tibi effe videbitur.

Et id quidem etiam

mihi ex feníu intimo videbitur : nam inten-

tionem meam, qua proprium emolumentum

hac mea induílria quacro, . follicite abfcon-

dam, rubore fuffundendus, fi appareat, te

non nif mei caufa, atque ad propria com-

moda fubdole a me coli.

Id, quod S. Au-

eSoalYa

guftinus de amo

I

As

differens, docet a):

Deus nofler laudetur. ooluntarie , ametur carita-

f2

Üe.

Gratuitum fit ,

'0d. amatur , C? quod

laudatur. — Quid eff-gratuitum? . Ipfo propter- fe,

»on propter aliud.

9) wm laudas Deumn, ut

det tibi aliquid aliud ,

eum

L]

i4m . mon gratis lau»da»s

$. 793.

Ingenua feilicet , liberalis, & ab omni

lucri defiderio remota eft veri amoris indo-

les.

Nemini is, praeterquam foli dilecto,

fervit, qui illi & prima agendi ratio, & to-

tius conatus finis eft.

In dilecto, quin ali-

quid ultra fpectet, ultimo quiefcit.

Huius

indolis amor eft genuina amicitia, de qua

ve-

3) Enarrat, in Píalm 55.

A

2l

14

Traftatus FT

1

veteres tam copiofe difputarunt. | Et licet

eius naturam non nifi ambigue definierint;

eam tamen in ordine bonorum ítatim poft

bona vitae, & ante bonum famae, & for-

tunae ftatuerunt, nihil pretiofius, quam ami-

cum, & amicitiam habentes,

Et fapienter

omnino in hoc iudicarunt.

Bonum quippe

famae, in bona aliorum de nobis exiftima-

tione confiftit, & eft nobile aliquod intelle-

€tus penfüm , quod mens ratione praedita

bene de nobis iudicando probitati ac digni-

tati noftrae praeftat.

Unde hoc bonum fa-

mae, prout illud vocare folemus, in excel-

fo mentis actu confiftens, bonis fortunae

utpote longe inferioribus longiflime ante-

pofuerunt, prudenter ftatuentes, omnibus

bonis fortunae bonum fàmae, fi quis quoad

hoc laefus fit, nec per minimam partem com-

Unde detractio boni nomi-

peníari poffe.

nis , calumnia, immo falfum iudicium exte-

terius nullatenus proditum quavis rapina ac

furto graviora peccata funt.

Cum itaque

bonum intellectus iudicium adeo pretiofum

fit, facile intelligitur, amicitiam, feu bene-

vólum liberae voluntatis affectum longe pre-

tiofiorem nobis eífe debere.

$. 794.

Iam ex amore fic defcripto eruitur Imo:

folo beneficio amicitian, feu amorem haud

sonitare.

Nam etiam pretio conductus fa-

mu-

" d

Y

I$

]

mulus, & ipfe hoftis nos fallvere VO

lens. bo-

na nobis non raro praeftant, qui tamen ab

amore alieni longe extra claffem amicorum

noftrorum verfantur.

Adeo beneficentia,

ac liberalitas fiquidem ad amorem , & amici-

tiam fpectare velint, ultimo in nos, & fine

refpectu ad alium fine

habent.

m definere necetffe

$. 795.

.Ex noftra amoris definitione intelligitue

Ildo, multos affectus nomen amoris in alios

non nifi inique ufurpare, cum [int merus

amor fui ipfius.

Extans huius exemplum

praebent turpes illi amatorculi, qui ingenti

ardore, aut furore potius in faeminas ra-

piuntur.

Hi enim non alteri bonum, fed

fibi delicias quaerunt.

Quid enim eft in

eiusmodi muliercula, quod mentem tantope-

re afficere, & ad tantos aeftus follicitare

queat? Senfu hi caeci, non ratione ducun-

tur. Dona largiendo, aemulos períequen-

do, & toto placendi ftudio delectationem

fibi captant, non alteri bonum volunt. Sub-

ftitue fallacibüs hifce formis virum omnibus

dotibus ornatum, et totus ardor frigefcet. |

. 796.

Trifte huius rei exemplum praebent etiam

parentes dulci, quem ex filiis capiunt, fenfa

ea, quae hi.s noxia effe probe noverunt,

: iiSf

;

d

em

Ts

/

16

drattatus VI. |

dem ind,ulgendo. Hi profecto probe gnafi,

malum, non bonum filiisfuis volunt, libero-

rum fuorum delicatae indoli lenocinantur,

quia nos vel parum afHligi, illis füumme dolet.

In fpurio hoc parentum in filios amore ra-

tio motrix merus eft fenfus , animalis fane,

et ?onge infra mentem conftitutus.

| $. 797.

Tam ingens agmen humanorum aíffectuum

"nobis defcribunt e. g. timoris, defiderii, odii,

aliorumque.

Et quidem fi hos phyfice, &

ad fenfum animalem confideres, plurimum

inter fe differunt; fi vero eos ethice, & ad

cenfum moralem aeftimes , 'ex definitione

amoris IIItio intelligitur, omnes hosaffe&tus

amorem effe : eoquod quocunque affe&tu ali-

cui bonum velimus, quod ipfum nil aliud,

quam amare eft. *

AX* Et age, percurramus fingula. NNonne per def';-

derium alicui, aut tibi ipfi bonum optas? Non-

ne per timorem ei, quem diligis, malum, id eft,

defedum boni alicuius abefle, ac proin bonum

adeffe defideras ? Times forte né pater tuus mo-

riatur i fcilicet, hoc ipfo eündem vivere4 bono

vitae porro frui optas.

Infenfiffinum hoftem

atroci odio perfequeris, vel trucidabis etiam.

Scilicet quia tibi dulce ac bonum videtur, te,

aut amicum tuum poft àcceptam iniuriam ulcisci,

hominem, qui commodis tuis advérfatur, amo-

veri.

Séilicet nemo , qualemcunque dein af-

fe&uii habere videatur , aliquid vult, nifi in

quantum id bonum eífe putat * neque bonum

vult,

Caput III.

17

i

"vult, nifi id alicui velit. Atque hoc ipfum eft

* diligere aliquem.

Unde fi non de meris fen-

If

fuum affedionibus, fed de veris animi decretis

[

loquamur; non datt

3

r affedus humanus,

qui

[d

amor non fit.

n

COA POUL dU E.

P

Hic per oöca]ïonem indoles illids amoris, quo Deus

ii

M,

Aos diljgit , explicatur.

$ 79'8; Quaeritur, an Deus nos pro prima ratione

li

ftatuere, & fic nos a'micexdilnigere:.queat.

i

S

799. Deusnos amans in femet i

pfo quiefcit, et hoþ

J

ipfo fincere nos diligit,

i

*

E

E

9oo. Nihil enim finis e

l

creátis j

ft in homine,. & 1ffebus

ly

2

801. proin tan

poteft nihil.

quam ultimum m illis ädþr;ïwndi

3o2. Sed ultimum hominis Deus eft,

d

f

/803 —805. Quod facra au&oritate,

& praecipue

.$. Auguflini probatur.

»

lii

. 806. Unde homo nonnifi

0

poteft,

foropter Deum diligi

10

907. Dei in nos amor fumme libe

i

H

tuitus.

ralis ei;c, & grg-

"

(

ï

8e8. Huius ar'noxfis exceffus eft Zm(l)rs Fili Dei,

(T

ä

i

809. Quam incredu

(

li tanquam Deo indignam pro-

clamant,

$

[]

4

If

810 — 12. Quorum gim.piag voces retarduntur,

Ü

T. VI.

B

798.

J m i

W*aäams F.

18

!

S. 798.

Dum vero ad genuini amoris indolem re-

amatur, affeCtus

quirimus, ut is, qui vere

noftri fit finis ultimus, feu ut in" perfona di-

le&i ita quiefcamus , ut praeter hunc nihil

aliud fpectemus, magni momenti , & ifüici-

lis fimul quaeftio emergit, an & quomodo

Deus amice nos diligat. Vel enim amore fuo

feipfum ultimo fpectat; tunc nos fincere non

dilisit, fed tantum ad finem ultiraum, id eit

ad feipfum nobis utitur: fi vero affe&u íuo

in nobis quiefcit; tunc a&tus divinus in rem

creatam definit, quod eft contra dignitatem

ac maieftatem divinorum acdtuum, & Deo

indecorum 'eft adeo, ut etiam in nobis cer-

tum fit vitium, fi affe&u noftro in re quo-

piam cresta ultimo fiftamus. Plane inter an-

gufuas contradictionis verfari hic videmur,

$. 799.

Yam refpondeo, Deum fuo in nos amore

in femetipío quiefcere , ita, ut ficut liuius

amoris ipfe eftprima ratioy ita etiam fit finis

ultimus : & dico infuper, hac demum ratio-

ne nos amiciffime diligi a Deo *, non aeque

fincere nos dile&üro, fialia diligendi ratio

in Deo daretur, vel dari poffet.

** Yd quod apertis, & plurimis S. fcripturarum

teftimoniis certiffimum eft, Néque arbitror quem-

quam fanae, re&aeque mentis hominem hoc in-

ficiaturum effe.

Deun 'enim fincero in

nos

amore

-

I9

»'Caput l

amore ferri, abs

que magno piaculo negare noi

aufim.

i

il

$. 800.

ü

Ut vero haec rite explicemus ; fevefä

lhll

metaphyfica uti neceffe eft. — Iam onmnium

i

rerum creatarum , ac proinde etiam homi-

N

his ultimus, ac totüs tinis eft Deüs.

Nihil

fil

ulümi, nihil finis datur in t'e creata, utpoté

[)H

*quac to'tg-, w('ïuan'*taæ eft, propter Deum eft,

el

$.

86I.

U

Iam apertum , & cuivis *faCiïe þeïrfþïa

a

cuum eft, neminém rem ullam, quae ulti-

mum & finis non eft

E

5

pro ultimo & finé pof-

0

j

fe ample&i. Velan putas, te illud tanquain

J0

aurum capere poffe, quod nonnifi plumbum

11

eft ? Unde a te plene intelligi puto, nullam

[i

voluntatem ut finem

»

& tanquam ultimum

fpectar

e poffe rem quamdam creatam, ütpote

quae in nulla confideratione finis, aut ali-

quod ultimum eft,

Res creata eft- merus

u

il

motus in Deum: nunquam ftat, fed finein-

termiffione movetur.

Quormodo ergo in eà

fis

fiitere

i

; in ea quiefcere poteris, quae perpe-

tuo volvitur, aut potius neceffatio, & quif

1116

Wi

quis hunc impetum vel ad momentum retar-

dare queat, in Deum rapitur ?

g' 802.

üilll

gl

. Quiitaque hominem ultimo fibi propofi-

J

105

quod

o

tum þabere-, 'eumv ultimok-fpeötarex,. |

z

ideni

as

—

CA

20

Traftaius V.

idem efít, ac eundem fincere diligere eique

vere amicus effe defiderat, ille talem propter

Deum diligere, & fuo affe&u in Deum defi-

nere neceífe habet. "Ultimum hominis eft

Deus: unde qui hominem tanquam aliquid

ultimum fibi propofitum habet, ille Deum

fpe&at, quia, quod iterato iam dixi, ulti-

murm hominis eft Deus. *

* Id quod in rebus creatis aliter fe habere vi-

detur, videtur inquam.

Sic Petrum propter

Paulum amice diligere noii poffum, quia Paulus

non eít finis, non eft ultimum Petri; bene ve-

ro Deus eft omnium hominum, & rerum cun-

&arum finis, & id, quod in illis eft uitimum.

Unde is demum hominem fincere diligit, üince-

iusque in eum amicus eft, qui eum propter

t

hY

Deum diligit.

$.:803.

Et vide, quam aperte in hanc rem facra

*uctoritas nobis fuffragetur.

Atque ut haec

teftimonia rite intelligas , notandum eít, ex

exque veriffima fententia, ali-

antiquorum ,

quid ultimo fpe&are, illud

pro affe&us fui

üne habere, eidem propter femetipfum in-

haerere,

fuo affe&u in eo quiefcere, & ea-

fub diverfis

dem re frui, unum idemque,

tantummodo vocabulis effe.

Neque enim

aliud fruendi genus in mentem, in mentem,

inquam, (aliud de fenfibus) cadit, quam rei

propter rem ipfam inhaerere , in ea fifteroe,

-

& alfectionem fuam non ulterius ordinar

1

»ä*aþut IH

AE

Ia

id quod ex S, Auguftino a) in hoc. ipfo tra-

i

&atu faepius oftendam.

Qui. ait: frui enim.

J

e/t amore alicui vei inbaerere propter. femetipfam.

d

Unde qui fummo bono affe&tu fuo' inbaeret,

.f

in eo quiefcit, illud ultimo. fpectat, ille,

Jil

I

quantum ad hunc affe&um perfeGtiflimus,

beatiffmmus eft, utpote qui ad. aliqüid altius,

(

ad aliquid melius tendere nequidem poteft.

V

Vide omnino, quae infra $. 880. di&turus

(

fum,

n

v

$ 8o4.

ii

iT

In hanc rem. in primis loquitur Apofto-

lus &:, Jta frater! epote fruar in Domino. —.Et

(

t

S. Zuguftin. b .. Haec autem merces fumma. eft,

ut co ( Deo fcilicet) perfruamur ,. & omnes, qui

eo fruimur ,. mobis etiam. invicem . in ipfo. perfrua-

7nWr.

AÁccipe etiam aliam tanti viri fenten-

X

tiam. c) Ommiuwm. ipitur, quae praeditta funt

baec fumma eft, . ut inielligatur. legis, &? omnium

qe

[)t

divinarum. fcripturarum. plemitudo, & fmis e[fe

Ji

diletio rei, qua. fruendum. efl, & vei quae mobis-

füi

cum frui potefl, id eft, amor Dei & proximi.

]i

-.Hoc ergo ut nofceremus, atque po[Jemus, fatta. eft

01

tota' pro. [alute nofira. di[penfatio temporalis, qua

V

debemus. utà won, tánquam, manforia. aliqua. dile&tio-

37, atque delectatione , jai tranfitoria, tanquam,

3

ff

VA s.

rd

5)' libr. X. de doctrin. Chriftian. C; 4.

i

b) Ad Philemon. v. 20.

[ó

C) libr, z, de do&rin. chriftian. C, 32.

4) libr, 1, de do&rin, chriftian, C, 35«

D ii t

22

fi'"raäa'tus- PL.

viae, tdnqudm vebiculorum, & aliorum ;guorum-

cunque inftrumentorum , aut fiquid. congruentius

dici poteft , ut ea, quibus ferimur , pro

pter ilud,

ad quod ferimur ,. diigamus.

5,. 805.

"

tiüs

Sequentia eiusdem dicta ad hoc peni

intelligendum multum conducent 3): Qua-

propter ambiguum e[fa videtur , cum dicimus, 6a

ve nos perfrui, quam diligimus propter feipfam,

et ea re mobis fruendum e[Je tantum, qua beati ajji-

cimur, caeteris oero utendum. — Diligit enim. mos.

Deus, & multum nobis eius. dileGionem . divina,

fcriptura. commendat. Quoinodo ergo diligit , ut.

mobis utaturg aut ut nobis fruatur ?. Sed ft fruitur,,

V

eget bono, nofiro, quod nemo [anus dixerit: omne

enim bonum noftrum aut ipfe efl , aut ab ipfo. eft.

INon ergo fruitur mobis, fed utitur : nam [) neque

fruitur, neque utitur, mon incenio, quomodo dili-.

gat.- Sedmeque fic utitur , ut nos: mam mos Te$,,

2

d

bonitate

quibus utimur, ad id referimus , ut .D

x

gerfruamur:: Deus vero ad fuam. bonitatem ufuam

.

3

P

noftrum vefert.

Quia. en

v

m bonus efl, fumus ,.

&j in quantum. famus , boni fumus , — —

in quantum tali. fumus, in tantum minus etiam

fumus. — — llle igitur ufus, qui dicitur Déi,

quo nobis utitur, non ad eius, fzd ad moftram uti-

litatem refertur , ad eius autem tantumumnodo bont-

taiem.

Scilicet tota noftra utilitas, ac pet-

us:

fe&io in eo eft, ut toti propcgr' Deum fim

ex

2) likbr.h.l. de do&rin. Chriüian.,v C, 51 &x 3.—2'.

Caput III.

23

m

ex hoc tamen Deus. nullam capit utilitatem,

utpote fine nobis aeque perfe&tus, ac bea-

u

tus: -fed id facit ex merlfiïma bonitate fua.

lul

$. 8o6.

Atque haec eft mens S. Augufhm, qui

eadem in eod, libro fequentibus fcilicet capi-

ttUs

tibus elegantliïïme pertra&at.

Scilicet quod

u

fupra iam di&tum eft, ne nos quidem, multo

u

n

l

minus Deus, poHumus nos amice diligere,

&, quod idem eft , nobis mutuo frui , nifi

In amore amici-

1

[j

in Deo, & propter Deum

tiae, & in actu fruitionis dilectus debet to-

J

J

lf

tius affectus effe primum, & ultimum, pri-

ma ratio, & finis, atqui ml tale datur in re

j

ur,

m

J

creata: unde omnis fincerde amicitiae, amo-

ris, & fruitionis affectus, quo hominem pro-

4f

J

fequimur, a Deo incipere, &in eum define-

nql[

re neceffario, debet.

Qui hominem vult dili-

Y

n

gere, propter. Deum eundem d:hgere debet.

FO

Neque Deus nos diligeret, nifi nos propter fe-

iil

j

metipfum diligeret, ex hoc demum fumme i in

li , X?

nos beneficus, quod nos totos ad fe raplens,

11

in femetipfo tanquam inbono infinito, im-

-0

menfo, unico, feliciffime quiefcere faciat

1/ll

pi

.. $. 807.

Quorfum omnmo intelligendaefunt divi-

nae fcripturae tot fententiae, quxbus Deus to-

PEL

ties teftatur, fe propter femetipfum varia be-

n

g

neficia contuhhe, peccata dimififfe, Ier ufalem

4

er-

rZ'

"ss

&

Trattatus VT.

fervaffe &c. Et qui'd&m res haec, fcilicet, quod

Deus omnia propter femetipfum faciat, cun-

ctaque ad fe referat, vel ex ratione patet,

Nam illud, per quod omne agens rationiale

primo movetur, illud illi agenti eft finis ul-

timus, prout iterato oftendi.

lam divina

voluntas per nullam rationem priorem , fed

per femetipfam mota absque dubio eft prima

$

ratio rerum omnium : ergo aperte, ac necef-

fario eft earundem.finis ulumus, in quem

omnia referuntur, & in quem feliciflime de-

finunt.

* Ex hoc &tiam intelligitur , divinam beneficen-

tiam verae, ac genuinae liberalitatis effe puriiti-

inum, & extremuni exemplum, utpote a fola be-

nefacientis voluntate fine omni alia adiutrice ra-

tione defcendens.

Voluntates creatae nunquam

fine ratione agere, & fic fine tali nec beneficium

conferre poffunt? Deus vero fua f;us voluntate

benefacit,

Neque haec liberàlitas vel parum ex

eo minuitur, quod totum referatur.ad Deum:

nam, prout iterato iam eft dictum, hoc ipfo Deus

feipfum ultimo fpe&ans , nos ultimo refpicit,

quia noftrum ultimum non nos, fed Deus elt.

g' 8080

þHaec porro Dei in nos caritas eo usque

exarfit, ut filium fuum unigenitum daret a), &

quidem in mortem acerbiflimam daret: per

quod amor Dei tantus eft factus, quantus

eft Deus ipfe. , Prodigium amoris per omnia

divini, quo nos totos Chriftus Deo vindi-

Ca-

2) Ioan, 3, 15.

ii

AESEMME:

Caput HO

25

lod

cävit v confecravic A

M

Es

X

&

$.

t oblat

one conji

H

73

un

"avit im fempitermum . fané

ICC

V

05 D

)

"Fanto

A

jiam fponfore, & preuo infuper divini fan-

Jule

guinis divinitati dedicati fumius, ut non tan-

i

tum id, quocum coniungimur, íed etiam

Tif

id, per quod coniungimur, divinum foret,

fed

& ut fummo bono per virtutem fümmi boni

Ifnd

foc.,ia—remu.r,

at

5*. SOQ-

en

Et tamen noftrae actatis impietas ex emi-

(t-

nentiffimo caritatis ekemplo adillud contem-

nendum, immo negandum argumenta acce-

?qen-

pit, ex melle dulciílimo atrociffima venena

rf

conficiens.

Aiunt enim

9

|oe

* 049

Deum peccan-

»tibus ignofcere, eisque debitas poenas re-

d

tii

»laxare, divina liberalitate dignum eft: pro-

u

»prium vero, eumque divinum filium inno.

Ya

Centem infuper pro reo homine in turpiffi-

n

Uf«

,1Ham crucem agere non amantis, fed in.

fanientis fimul, & iniquifümi facinus eft,

J

j

»Cur facili condonationi acerbiffimae vindi-

j Eü:

»&ae genus Deus praeoptavit ? Et fiquidem

Juítitiae fuae rationem habere voluit, ne-

»1Ho fane intelliget, quomodo iuttitiae con-

»lentaneum effe, et'gratum eidem fàcrifi-

]u

Ccium fieri

M

queat, fi inhoxius potius, quam

»,facinorofüs puniatur.

Fruttra igitur ille fe.

per

tU

»flium Dei effe iactat , & non nifi lepide

ii

amoris myfterium obtendit, qui crucis fup-

Ts

»plicium pro nobis fübiiffe videri vult

99

(

Bs5

$. 81o,

b) Ad Heb. Io, 4.

—

26

Tratiatus V. I

s

/5—. 910.

T

, Scilicet hoc. ad impietatem. faeculi noft

deerat, ut infinitam caritatem in argumen-

