
t

mundi plagas míagnis fumtibus ac peucuhs

proficifcimus ? Quk precum ferret, cui da-

retur per lunam , ac reliquos planetas pere-

(

grinarij omnia coram adípicere, & accurate

h

deícripta ad nos deferre? Quam nobile pa-

M

bulum fciendi cupidis per talem operam para-

Y

.yet? Quale denique intelle&ui delicium fo-

I

ret, fiquis, prout dixi, omnino omnia fua

f

perfpicacia pexwdere potfet ?

li

$. 877.

.Aft haec omnia nedum m Deo e*icellen-

tifimo quodam modo, dantur, & videntur,

; fed hoc comparate ad Deum non folum in-

[

finitis vicibus minora, fed omnino nihil funt.

JQU

Qui omnia creata plemiïïme intelligit, in

comparatione illius, qui Deum intuitu men-

.tis contemplatur, prorfus nihil intelligit, ve-

8

lut ufu rationis de[*cxtutus,

$. 878.

O . quid demum erit immenfar, illam pul-

chritudinem ; & maieftatem divinam vifu

mentis clare adfpicere, & proutfcriptura lo-

quitur, facie ad faciem contemplar

Quan-

( —— . c—

4

;

Ed

$

puz X.

75

(e

ta haec erit fcientia! quanta fapientia! Quam

pera

&deo pc1ie&:fhmus erit intelle&us ille, qui

iten

CUUf

tanta cognitione fplendet! Scilicet h'leC erit

fummum gaudium, delectatio in genere m—

] l

telligendi extrema.

I

culi

$. 879.

üd

Verum noftra intitutio non ad illuftean-

pet

dum intelletum ,. fed ad perficiendam vo-

Cudt

luntatem eft comparata.

; Unde poft expli-

]e

catam beatitudinem mteïlec"tus, ad eam, quae

|pus

voluntatem exfpectat, redit, follicite inqui-

nf

ln

rens,. quomodo voluntas fummo bono per-

frui, & in eo plene perfici queat, ex potfef-

üone boni infiniti beatiffima iutula

Jl

L]

C APAUUL.X

n

7 It

Po[f^ffio. fummi boni ( quantum. ad. voluntatem )

[ifi]d

Jeu. perfeta: bowinis beatitudo confiftit in amore

If

Dei

d

W

$.

880. De huius tanti iam boni poffeffione opor-

tet effe follicitum

S

881

Huius porro, pofüidendi fola mens eít ca-

pax

882. Quae tamen non folo a&u intelle&us ,

yl

883. Sed affectu voluntatis tantum bonum deguftat,

j

884. Porro quoties voluntás agit, toties dccermt,

lo

ïï

085. Et ad id ahqug ratione movetur,

d

$. 986

r

76

Tratciatus VT.

i«

S. 886. Et qmdem prxma decernendi ratio femper il

lms decreti eft finis ultimus.

*

WK

$. 887

orro in finé tali uitimo voluntas :quiefcit

$..898. Eoque fruitur, ita

$. 889. Ut fi. per talem affe&um fummo bono fru:

tur, beatiffima efliciatur

L:

$. 880

Cognito jiam fummo bono , non minus

intereftintelligere, qua ratione . tantum bo-

num obtinere poflimus.

Nam ad quid. mihi

bonum, etfi fummum ,. fi eo- frui mihi non

detur? Nobis venae auri in visceribus ter-

rae profunddïïmïs latentes.parum pretiofae

funt, cum iis potiundi nulla fpes eft.

S. 88t.

Ad explicandam itaque beatam hanc pof-

feffionem,-in qua fumma felicitas noftra con-

fftt, iuvat greffum nonuihil tarde promo-

VECTe,

Et inprimis nonne concedis, fola

mente Deo potiri, eoque frui nos poífe ?

Spiritus enim eft Deus; &.nimis impuri,

graves, ac rudes funt omnes fenfus noftri,

quam ut tantam puritatem, tantam fublimi-

tatem , ac ipfam immenf(itatem capere que-

ant

Certe alias non homo tantum , fed

feedio u7 —

z

bruta etiam animalia fummi boni, id eft, Dei

—

capacia forent,

utpoté quibuscum

í

ie

^nfus

La

communes habemus: quam tanen tantani

à

fa-

F

Cæpz&ït» x

17

facultatem pecud

npet i

)

i nemo, þiü humanitatig ex«

pers, concedet *.-

yieicit

.* Egregie. iHufcfa

r xh:cmc fentäntäam' differtiffiius

f

Ladtantius 3): Cwum de-ofjicio hominis -agatur s

01

il

oyortet , fumza'zu-m fummsi animalts bonum, in 20

confliitui, quod commnune cum caeteris animalibus

«[e uon poj[ft.

Sed. ut. feris dentes, avmentis

corpua, voucvibws penuae propria funt, .fic ho-

snini aliquid fuwm debet-ad[ev.bi , fine quo vatio-

D

nem [uae coudit;onis amittat.

Nam:. quod. vi-

TyfUS

vendi, auut geuerandi.cavfa datum) eft. omutbus,

1 bo-

efl. quideim bounm matwrale, fiimmum itamen non

b, "ufi.quod eft. unicuique/ generi rogrium.

Bu

] nl

apiens ergo woa fuit, qu! fummum. credidit

animi volupiatem, quoniam five . ia fecuritas ,

o

Jive 'gaudium eft , toninunis eft omnibus,. zdri-

w

tioft

flippo ne refeondendum quidem duco, quem in

corporis. fempev' voluptatem. rurhtem:, ; mihilque

aliud, quam ventri, ac F'eueri fervieutem, nemi-

Sic enim

ni dubium efl, hominem wonu fwffe.

vixit, ut mihil inter ewn, pecudemque di[lavet ,

nifiunum , quod loquebatur.

Quid , fi afino,

p

üut, cat

gut. fui facultas logaeudi iribuatur ,

COU

quaerasque ab illis, quwd, fibi velimt, cum foemi-

n

nas tam vabide conje&lantur , quid aliud refpon-

folt

derent ,

[/

ifi fummum bonum e[fe corporis vo»

*X

J

d

luptqtem ?

f

S. 882.

)fm,

jf

Cum itaque non nifi ope mentis Deo frui

poffimus; follicite iam neceffe habemus de-

qu

finire, in quo nobilis mentis noftrae guíta-

foi

pa

tus generatim confiftat, facile 1nde intelle-

&uri, quid fit ope animi Deo frui. Atque

yi

)

?

. 'feli-

N

J

h

3) ler 3;'dix-vinar. inftitut. CS

——

Tra&atus VI.

78

Id

felicem hunc guftum .in fola. cognitione 1nentis

no[irae haud ccntmeu, facile, ni fallor, con-

cedes: innümera quippe bona cognofmmus,

X

114

quibus minime potimur.

.Et quantum ad

Deum, damnati eum fat clare cognofcunt;

u

haec fummi

fed, quia eo minime fruuntur,

bom cognitio eos adeo bcatos non reddit,

ut extremae f£niferiae iisdem occafio fit.

f

$. 883.

K

Frm ergo, & animo guftare , . in Volun-»

W

tate, & affecu quaerendum effe puto; . licet

E

boni guftandi cognitionem praevie, & tai-

d

quam neceiï'armm affe&tus 1ubf1d1um requm,

li

m1n1me negaverim,

li

&

$. 884

k

Quotles vero voluntas noftta agit, nori-

pe decernit qhqmd? Nam incidentes illae

!

affe&iones, quibus voluntàs fuo decreto nor

Ü

(

confentit, pafliones magzg, quam actiones

voluntatis noftrae recte dixetis.

Vel ultima

animi tui fenfa experire, & vide, num deli-

beratum aliquem voluntatis tuae fenfum ïeæ

perire quea$, qui decretuim hon fit.

$. 885.

Quoties vero mens nOPra aliquid deeer-

Tit, nonne toties aliqua ad decrétum illud

ratione movetur ? Licetenim ea décernendi

ratio

-.Qz;;æ.t ub

79

hi

ratio fe fola mmm(. fufäciat-«,f & nonnifi vi

d

liberi arbitrii volun

£f

Lab

, (00

$ contenfum obtineat ;

cimus

idem gamen liberum erbitrium (creatum fci-

m a

licet) fe folo nunqüam fed nonnifi opitulan-

fcünt

te aliqua ratione move

*E'ur; prout alibi co-

um

piofius explicavi.

'Cddiïy

- $. 886.

Porroratio illa, quae voluntatem ad con-

fenfum pellexit, fiquidem fuerit ratio prima,

nec ullam ante fe priorem habeat, quantum

'olii

ad hoc decretum , 'eft etiam finis ultimus :

;" [

nam quod primo movet, illud ultimo fpe-

[i

C&atur, prout axioma ab omnibus teceptum

rquirï,

habet. Sic fi Caio aliquam utilitatem prae-

ftitifti, idque non propter Caium, fed propter

eius parentem , qui tibi charus eft: ad hoc

benehcium non Caius, fed eius parens pri-

o

ma ratio motrix, & fimul finis ultimus exti-

ut. Nam ultimo nihil aliud intendifti,quam

ii

TOE

ut Pater ille ex hoc filii füi emolumento gau-

b

one

dium aliquod capiat. *

tni

Dices: ;, Amicus ifte beneficus ultimo non pa-

:

(d

rentem Caii, fed gaudium illud propofitum fibi

habuit.

Pater Cait jam prius exiftebat, ultimo

jfP

loco gaudium illud effe&um fuit.** Sed falleris,

qui ita cenfes ; gaudium equidem illud ultimum

erat, quod eífficiebatur; fed non erat ultimum,

in quo affe&us beiefacientis quievit.' Evidens

quippe in hoc exemplo eft, eum gaudium prop-

odf

ter parentem intendiffe, ad eum retuliffe & fic

*

I

non in ipfo gaudio, fed in 'caro illo parente

il

Y

Caii demum quieviffe.

ÜUltimum denique illud

'33,

jil

£0

"Trattatus .FT.

eít, G ad illud. omnia, ipfum vero ad nihil aliud

[

referatüur; quod quidem iu ommi affec&u huma-

Ju

no illud eft, quod mentem primo loco ad eune

NI

dem aff e&um impulit.

,

r

ha

$ 887.

ö

Infuper mens humana in e0, quod übl

ü

profuo decreto tanquam primam rationem,

Ál

& tanquam finem ultimum dehxit, eo ipfo

li

decreto quiescit; in eo enim quisque motus

(í (

vere quieícit, a quo ulterius jam non tendit;

(

& quod per eam rationem vocatur finis ulti-

mus alicuius intentionis , quod ad nullum

alium mncm deinceps referatur,

L

$. 838

'Tandem affe&u fuo inre quapiam fiftere,

in eaque fuo decreto quiefcere; feu, quod

idem ,- eidem propter femetipfam inhaerere

eft eadem re frui, eamque affectu menhtis gu-

ftare: Prui emim efl alicui rà inbuerer jropiee

Jügfun a) Nam cogita, num (quantum ad

i

mentem tuam), aliud fruendi genus fingere

M

queas, quam in dilecto illo termino , qui fua

Y

bonitate te ad liberum affectum pellemt eo-

dem umdem affectu quieícere.

gl

^

$-

889.

D

)

Iam bono tibi propofito frui, eft beatum

effe, & adeo beatum , quantum eft ilh lud

b

ipfum bonum , quo frueris ,

ita, ut beatiffi-

inus

:

TI

a) S. Augu&. libre x. de . doctrin. C.uflf"c- C 3

B

?l

P

g

Caþut XI.

8r

]

j

at

mus effe debeas, fi fummo bono fruaris./

t hum

Beatus eft. quippe , , qui fruitur fummo . bono. a).

ad l

Si potueris per feipfum per[picere bonum ; per-

Jbexeris Deum: & fi amore inbaeferis ; continuo

beatificaberis b).. Sic iam obtinetur fatietas,

& pax animi tam in hac, quam in altera vi-

Qd ji

Ortet,

ta: nam pax bominis mortalis , & Dei immor-

talis ef? ordinata in. fide fub aeterna lege obedien-

« Ti

j 0177 ) LIUSEELETRNIES

Pax caelefüis . cioitatis ordinatiffana,

11005

ac concordiffm

endit

)

]

& focietas fro;endz' JDeo , -&P dnvi-

cem in DDeo.

s ulr:

us

CAPUT XL

Hüc animi guflus,- quo quis fine fübi j)roþvjïte

^[left

fmz'tzgr " qzïzpliz!s. kexþlz'camr.

: quoä

at

[^ a

8'9'0.; Hucusque d

cantur.

i&a in exemplo zïliquo' expli-

(

891. Ex eo, quod decretum tuum aliquando ef^

])7

üfl

fe&u fuo fruftretur,

im «

j

892. Sua illüd deledlationé haud deftituitur:

inget

;

893. Immo etfiab initio dolorem iam contineat;

m li

894. Eiusmodi tamen decreïum vera delectatio ma-

"

v

net,

895. Et quidem fi affe&tus tuus in Deum tendat ;

x

is fallere ne. quidem. poteft : adeo

ä

896 U»t etiam doïog de. peccatis

attuf

$- 897.

3) S, Aug. lib, 3. de lib. arbitr. C, 15.

]

jv

b) fdem libr, g, de "Trinit- C. 3.

at

g

) idem libr, 19. de civitat. C, 13

Eï

Vi

Tom. IIL |

ts

$2

Daäams V 1.

$. 897. Reipfa merum gaudium fit.

Qu

$. 898. Decreta diligendi Deum non raro difübiili-

e&

^qna, & ab omni delectatione alieniflima effe fors

W

dices:

iïx"cctu fuo inhaerens Deo non iipfa

d

. 899. Attamen a

In

felicitate, fed fenfü, aut cognitione potius fe-

licitatis deftituitur3 qualem in altera vita ple-

[5

nam accipiet.

"

Per eandem vero rationem iniqui'etiam in

$. 900.

"Poft mortem autem

hac vita miferrim

i exiftunt.

huius miferiae etiam fenfüm

G. 9or. Praecipue confpecta iuftorum felicitate per-

ï,,di'

cipient.

»

$. 90s. Quae quidem: verbis

S. Auguítini explican-

*

tur.

»

$. 903. Rem itaqu

ealiquam pro prima agendi ratio-

*

ne fibi ftatuere eft in ea quiefcere,

ac eodem

frui.

u

D

$. 904.

Porro hoc ipfum eft eandem rem amice di-

ligere : ut adeó

per äm'p'rem denique Deo felici-

w

ter fruamur.

b

»

S.

895.

»l

D

Íam exemplum $. 886. 'cïeföriptum iuval*

Y

iterato adhibere? Nonne optaíti, uf pater

hlf

exutilitate Caii fui gaudium perciperet ? Per-

))Cl

cepit hoc gaudium.

Parens Caii ad confe:

35'0

rendum benefieium te primo loco movit:

D

igitur hunc ultimo hac tua beneficentia fpe-

$

&afti; ac proin hoc benefaciendi decreto in

eodem Caii parente adquiescis.

INonne

früéris, nonne te dele&at, hominem tibi ca-

En!

D

fum unico faltem capité be'ati'orem effe ?

quo-

Caput XL

83

diftci

quomodo affectu fuo in propofito fine qui-

escere, fit eo frui, & ali iquam inde deleda-

efe f

tionem, feu felicitatem percipere: quae qui:

f0l M

dem felicitas eo maiorerit; quo maior taus

in Caii genitorem. ámor, & quo vehemeri

tius $

ita p

tius de lucro filii fui gaudxum füerit.

tiam i

$. 89l

n autei

,,Sed qu1d de d)olor'e*2 Fmgamus fubfi-

3,dium Caio ex amore Patris deftinatum, e;

A

»B8.pecuniam in via petiiffe; ut nullum ex

xpnczu

$,a lucrum Caius, & fic nullum parens gau-

INonhe de-

ydium ex hoc dono perccpemt

di t

scretum aliquód amoris reapfe conceptum

etdt!

»fuit? Num vero frui aliquod feu delectátio;

jc d

»& non potlus merus dolor ex hoc decreto

) fe ]h

»,eft natus ? AÁn aliquo exinde bono per-

»frui tibi dàtum eft quod tuo affectü in di-

s,le&o illo liotnine quievifti? Scilicet iri pro-

»fperis eventibus; &in cafu, quo dilectó

s,capiti benefacere potes, aliquod fru1t10nls,

1üV

s,feu dele&tationis Benus intelligere datur : fed

at

5im cafü àdverfo ; quo ad hnem ahquem

2 p

»,conterdis quidem; fed petvenire non po-

con

3,te$, in hoc, inquam, cafuü ex fine przæhxov

jot

Y

3,nihil beatitatis , fed merus dolor in te re-

1

3,dundat.

eo jl

$. 892.

(0n

]blæ

Inpmmls ad hoc argumentum noto ; hic

?f

o agi de dolore fenfus animalis, fed de do-

loré

W

» l

þI*z

Tratiaius VT.

94

lore mentis, utpote quae fola verae felicita-

ü

tis, aut miferiae. eft capax.

Iam ut de pa-

rente Caii, quem hucusque pro exemplo ver-

h

[

famus, dicam: quando erogafti pecuniam,

nonne eo tempore putabas, vel fperdbas

faltem, eam ad Caium perventuram , & eius

i

parentem inde grawfurum eífe ?. Certe fi id

ne fperabas quidem, illud. pretium ex manu

Et nonne eo tem-

tua nunquam dimififfes.

pore in illo parente affe&u tuo adquievifti,

f

l

m

& dele&ationem exinde aliquam vel ex fola

ET

li

fpe cepifti? Omnino! Quid ergo tempore

praeftiti beneficii ad tuam delectationem de-

]

(

fuit, quantum ad affectum illum liberum:

ea' enim, quae contra voluntatem ex inter-

H

vallo acciderunt ,

tibi non libera, ficque ad

(«

ie

affectum tuum pertinentia non: erant,

lo

Q» $93-

C

!

2 Ait nonne, po&quqm eventus fcfe] [

s, lovum animi fenfum, novum aäc&um, id

H

, €ft, merum etiam ipfius metr 3tis . dolorem

,,permpm? O quoties carum aliquem iuvare

,0ptamus, nec tamen poffüumus?. Qualem

, delectationem i m fenfu acerbo adeo cerne-

», € tibi videris?

$- 894.

r

E

Omnino datur delectatios nam obfequi-

|

Uum, quod tamen in tua potciïate non eft,

imbelli licet voto optas amico tuo , vellcs

l

el-

l

A gt

Capit Xf

$5

-

iciti

e i

cidem tribuere päcünias, cum tamen nullas

QW

habeas: fed hoc nom faceres, non velles,

]u

nifi id velle te delectaret.

Scilicet gaudes,

ord

cum aliud non po

ff

18,. prompti affectus pen-

t o

fum dilecto tibi homini exfolvere,

e fl

Ti

$. 895.

g

Praþtärea ad praefentem beatitudinis cau-

xvl

fam plurimum intereft; qualem tibi finem

[ (ol

raeftitueris

Sifluxum, ac deficientem

ipoit

finem tibi defignafti) e. g. fiinparentem Caii

n d

affe&u tuo delifti, mifer utique, veroque

Tütti

dolori obnoxius effe potes,

Sed hoc vitium

itt-

non eít ex parte affectus , vi cuius frueris

j à

Comnis enim affectus fine fuo fruitur ) fed

fe tenet ex parterei qua frui improvide fta-

tuifti.

Res deficiens, qualis eft omnis res

creata, appetitum mentis fallere tantum, nun-

quam vero fatiare poteft. Si vero inte pri-

felll

marato patrem Caii honorandi, Deus fuit

n i

yren

e. g. quia iuftum, ac proin Deo placitum eft,

hominem probiffinum omni modo iuvares

vatt

Pj

tunc live pecunia tua ad Caium pertigerit,

five non pertigerit, totum obtinuifti. 'Nam

m

Deus fuit ratio motrix , & eo ipfo dandae

pecuniae finis ultimus: 'hunc folo decreto

erogandi jam attigifti, "in eo iam quievifti,

!qUi'

eo iam fruitus es. KEventus non voluntarii

in cenfüm moralium, quaefola huc fpectant,

611[1

non veniunt: & menti recte affectae ne pa-

3]!(?5

[

rum quidem nocere pwcü'unt. Deus eft ve-

E.

rum.

aR

Trafiatus 1.

86

pr

rum , ac fummum bonüm: fummi boni prae-

cipuaaliqua dos eft, ut invito decfTe nequeat,

Q

q

$.865., ut exinde eiusdem tanti boni pof-

feffione quis nullo unquam cafü, aut vio-

;

lentia, fed fola propria voluntate exui queat.

[

$. 896.

,,Sedfdolor. de peccatis pro prima ratio-

1

f

A

((

ne, & fine ultimo D:

--

um fane habet; & ta-

lH

men aáfflictionem, & acerbitatem fane maxi-

hi

mam continet; immo hac conftat etiam. Er-

b

go inhaerere fini etiam fummre bono non elt

)

femper frui, non eft delectari, non eft fem-

J

per beatum eífe,

À

$

997

l

Verum peccatüm eft privatio. aeternae

M

iuflitiae, a qua peccansfuo facinore averfus,

fuit. Quare peccatum nolle, de eo dolere,

eft vclleiuftitiam : duplex enimnegatio, prout

Scholaftici loquuntur, affirmatio eft; & non

f

b

defeétus fei eft res ipfa. Unde, fiquis pec-

catam vehementer nolit, & de eo acerbif-

q

fime doleat; isiuftitiam vehementer diligit;

ab ca vehementer movetur, rapitur.

Iufuü-

f

tiam aeternam ardenter velle, ei vehemen-

ter fuo affe&u inhaerere, eít in infinito bo-

no quiefcere, eo frui, & eo ipfo beatiffimum

effe. Et quidem, fi fümmum bonum fcrio,

acfolide defideras; tunc illud iam habes:

boni

ä

nam prout fupra iam dixerams fummi

pro-

ag

Caput IX.

87

|pne

proprius chara&ter eft, ut invito deeffe ne-

queat,

Qua propter perfectus dolor neuti-

u6

yi

quam cruciatum, fed merum gaudium habet:

Jt W

& acerbiffimae poenitentiae genus, quod fen-

qua

fum gravxfïïme afflligit, quoad mentem , -eft

mera quies in divina iüftitia, ac proin guita-

tus infiniti boni, & fümmum gaudium. Ab-

Tato

fit, ut amor Dei mentis, mentis inquam ,

&tü

tormentum fit aut tale ex fe pariat: mera is

laetitia eft ex fonte originariae dulcedinis

mhay!

VE

haufta.

Mens perfe&a dolere non poteft,

alias dolor etiam in caeleftes incolas caderet.

yon d

(Lt8f

Mens fapiens eatenus folum dolere poteft,

quatenus non toto affe&u in Deo haeret.

Adhaerere bono infinito, eidem plene ad-

haerere, & miferum effe, — haec mter fe

(etná

componi non poffünt.

verit

1016»"

$. 898.

'pmlP

, Mirabile tamen dele&tationis genus de-

; I

fcribis, acerbum non raro, & plerumque

exfuccum penitus.

Ego pr opter Deum ali-

P

emd

qua faltem ago, eumque pro, prima, ac ulti-

ii

mia actuum meorum ratione frequenter de-

flgno nihil tamen delectatloms inde fentio.

If

afïen

lmo ingenti vi indigeo , multamque acerbi-

tatem haurire cogor , f impetum naturae

on

jmul

animalis frangere , totumque affectüm in

efil)

Deum. transferre fatago.

Demum qui pro

Deo mori ttatuit, certe Deum ultimo fpectat:

ls

il

& quls perfuadebit mihi, decretum morien-

F 4

i

pl'O

$88

Tra&tatus VI.

di iucundiffimum effe?. Certe hoc felicitatis

genus, quodífummum vocas, ündequaque

cruciatui, quam gaudio fimilius eft "

fe

ür

$.. 899

q

ts

Ad hoc, ut beatus quis fit, fola felicitas,

i

tion fenfus, immo nec fcientia felicitatis re-

vel

quiritur

Certe ampliffimarum ditionum iu-

livitem

W

ftum poffefTorem etiam eo tempo

It

effe non negabis, quo forte dormiens, nefcio

M

de qua rerum omnium iactura fomniat

Sci-

licet res ipfae, & ius in. eas, non coghnitio

f«

huius iuris, autgaudium defuper conceptum

I

facit divitem. Sic aliud eft ipfa beatitas, quae

cuique adhaerenti Deo eft propria, & 'aliud

li

ll

eft fenfus & cognitio huius felicitatis :

hac

['7!

fola, non item 111a homines iufü in hac vita

deftituuntt

Iam evigilabit in die iita alte-

"

ü

ra, quae nulla nebula obícuratur , .& nullas

In

DOCUS IDGTUü*US tphtbras pGE ZJ.&H*"SCIL, ïmmO,

Xx*

quae occafum neícit

evigilabit,

inquam,

IK

mens recta, &, ouod:m fenfuüm discuffo

fomno, laetiffima 1Luucb1€: , quam dives fit,

dum foli Deo tota adhaerens , quantum ad

affectus fuos, eundem cum eo fpiritum fe ef-

f

fectam cernet; nam qui adbacrct (fuf,'zho, unjis

Jpirtus cfl.a);: ut adeo pro beo mori 1tatu-

T

entes hoc fuo decrefo 1am be atmzml fmt

-

2

M

Ü

$. 900.

8) 1. ad |Cotinth, 6, 17

d

z

(" h

»di

$9

-

fiitih

N

ue

H

9O00,

quT

Et quod hucusque de'o

Cculta,. ac-vera

felicitate iuftorum dictum

fm t idem obtinet

circa: miferiam imp 'o*'um, Gul,

icet neicio

quibus felicitatis fenfibu is ebrii, immo amen-

tes

cum infieni iufto

rum ac iuftitiae contem-

fiett

at

tu toto fe aére iacte nt, reapfe jam, mifbri, &

vel ideo miferi

ores funt, quod 1

AiÍíne

iili4 Vi

iae fuae

um

fenfu deftituti , tanto malo re

AIUCC

fao

dium quae-

Qv

QFïf

rere neiciant.

[920

c».L pecta paulisper, bre-

7!

w

P-g.

qui

V1 3CCT OHHTnUS,

cos occupabi

fenfüs

tX

ïn

A

juon

070

fequentem eis con

em e COl'Lqublt a)

Ergo erravimus a.«

/! [25]

l

VEV

"TL ais 5

r wWiffitiae lu-

)

mon non luxit. mobis!

Or

d. nobis pmf"zt Juper-

$i

bia,

!

ya

2]/1'

hY

& divitiaru

Jba ^j

ptia , quid contulit nobis?

tll

) umbra

f

bqn-

hi

17am erunt omnia ila tanfua

)

quam. vemtius

/"fc"

6915

[

T

D

LL n

AVM2

U

1G dUis ,

yc d

quae

ar/mwoldt m (ze

9

Cuius "zvzllwz Woenitiy

31

argu

[X EE

0072 27

2

[

T4;

m iina

ic.iam eft fenfüs ani-

f

|

Dïl 5

(Vïl

uco averfus bonis cr

is, acflu-

jj

Xi1S 8

txln.ixlïbj 2

enti utique errore, fed q

1janh

d

neminem nift ML,»Lu;,Ltvmmuzc fcfælht

ul

"J

. 9o1.

m

Sed non mino

iatus eorum ex con-«

2

ernbs

$

Á

fpecta iuftorum felicitat

nam videntes

, Wt

m

türbabmti

*

4

Uümore borvibili, &5 mirabu ntur n

fh

5 lwwzorza in/peratae

li LI(JZS

dicentes. intra. fe

*

*

j

iü /C rl

quos Layz:zmtzs afzqzm,ulaz

derifam ,

ifév

471

/þu'&

nen L.I/,/i GW? T.

C in fz

Nos infenfati oi-

564'3*7

"

3) Sapient. 5, 6, & feqq

99

Traftatus VI.

tam illorum a»ejïimabmhus infaniam , && finem il-

(üo

lerum fine. bonore.

Ecce ! : quomodo : co

tior

mputatij

De

Junt inter filios Dei a)!

!

£0

$. 902. :

be

Etne eos vel nunc faltem beatos effe,

n

a

utes, certiffima obftat ratio. INNam cum ab

infinito bono iuftitiae averfi vivant, amiflio

Tl

fummi boni, non poteft in eis non effe fum-

ma miferia,

Eleganter admodum hoc expli-

cat San&us Auguftinus b): | Nullo autem tem-

goris intercallo ifla. dividuntur, ut. quafi alio tem-

3

[

E

pore imiquus nom faciat , quod. debet, C alio pa-

tiatur , quod debet : me oel puntto temporis unioer-

l

f

iX

falis pulcbritudo turpetur, ut fit in ea peccati de-

decus fime decore oindittae.

Sed in futurum iu-

]

d

dicium fervatur c manifeflationem atque. acerri-

mum . fenfum . miferiae , quidquid mumc. occulti[f-

if

me vindicatur. Sicut enim, qui non vigilat, dor-

W

ts füc, quisquis non facit, quod debet , fine in-

l

k

tervallo patitur , quod debet; quoniam efl tanta

bealitudo iu[litiae , ut gemo ab e

ä&ä

d, w]i ad mg[g-.

viam quegt abscedere.

$. 9os.

Rem itaque pro prima ratione, & pro ul«

timo decernendi, autagendi fine ftatuere,

feu eidem propter femetipfam adhaerere, eft

idem,ac eadem frui. Unde peromnem actum,

quo,

a) Libr. Sapient. z, 5. & feq.

b) Libr. a. de lib, arþitr. CC

Caput XI

9T

fum

guo Deum tanquam primam, & ultimam ra—

tionem Ípe&amus, Deo fruimur: & cum

ii

Deo, ideft, fummo. bono frui beatum fit ;

eo ipfo tahs a&us (ex parte faltem) noftram

beatltudmem conüuwt

Quod fi conftanter

y d

non nifi propter Deum agamus; conftans

cum:

eiusmodi agendi ratio plenam beamtudmem

amil

noftl am abfolvet

H

Te füt

cexp

$. 904.

( itt

Porro, agere, quod alter vult *,

& quia

ao d

alter vult, feu eundem primo, & uxumo fua

? D)

&ïone fpe&are, eique propter. felpfum in-

haerere, eoque frui ** eft eundem amice, ac

f D

(i

fincere amare. $. 790. &feq Ergo actus, quo

"i d

Deo propter feipfüm inhaeremus, & quo eo-

)a[;f

dem fruimur, eft amor Dei.

Et quia in eo

occul

ipfo inhaefionis & frumoms, feu amoris a&u

W

noftra beatitas continetur, ultimum confe-

ld.

quens eít, beatitudinem noftram nihil aliud,

guam amorem Dei effe,

[ ii

jf

* Dices: ,,Ad id, ut quis altero fluatur, eique

mhaere?t, eumque pro prima & ultima agendi

ratione habeat, requiritur equxdem ut propter.

eum agat: non tameg opus eft, ut agat, quod

ei placet,

Cum vero amor etiam hanc condi-

tionem involvat ; actus fxucnch, ac 1nhae1end1

pni

tuife

cum actu amoris penitus non convenit. **

:lre Ex

Verum éo ipfo, quod propter Deum agamus ,

requiritur, ut agamus ea, quae Deo placent:

gäüm)

impoffibile qmppe eft,

ut agam proptcr te,

qHO

quod non vis, & iure mon vis,

d* V Sed,

92

1

faci

uus Tl ,

aek ,,Scï propter ühcvvm agere, c'dem propter

fémetipfum mhacrcu, in alterum tendunt; de-

MAegtarbovero, ac frt

n mnos videtur definer

T

Bui

AL,

utpote

qui hanc QCILCFIUOUGLD capimus.

Lxäo

hi duo aifectus idem effe non poffunt. **

Eauid

emn de]e&atm nón raro in nos definit: fed

$j

tunc !ioms, non De6o

fruimur.

Ex Deo- dele.

Ctáti onem capere p I'O pter

108S. ,

eft

in

nob

Yv N

d

m

$

1

qïü(m

ere,

aCcmobis innaerere

€ quo«

z

1

I

ferumef

'Yalis enim c[TculP quovis aé in

qL uilS Cit ll]C)

quoc u

tali. a&tu . coniungeris ,

vel

à

n

io-tu

*

pe

alfectu ,11'0 quiefeis

*

3

r Wïnua traníis;.in fine

folo gradum füiti i$, illique. absque otmni ulterio-

n motu CUFIUIIQ l'b.

Qu,u(, mh fumimnum bo-

num þHWO, ac Ul..i no IEC-.,LC*—'

um

illo. nun-

quam.

Jnmnw

185

U(: fic be'ïrua

nodi.

poteris

effe

es8

.totus ad Denum es fa-

Quantubcunm

|

tus.

neq uidem elfi

9, nifi propter Deumni,

fent

multo mmus perfet

ï

;L

beatus 6éfie " vales,

[7

i

nifi. propter Deum

Vel

tiffie falleris , fi

n t

'l/t:!

o velis ultimo « ;u ï*(.e**c: cum enim ra-

tio. ultima ,

aut ratiO

finis. in.té nulla .detur;

]

cofiatus, aut effe&us, quo ultimo conaris in te

ln

Ini

iÓjev e üáp

x»l

tandem

innihi-

ipfo quiefcere

bS

eceptus

(flz

lunm definit

'Tu . en

iii

'1*

1 (quod mox dictum eft),

hi.

non es, nifi im quantum proytyr Deum «

e€s.

Q

uare ex amore

Ct

iufne-

hi

*

Dei perfé&do-inge

mum gaudium quidem nmnascitur 5 iw hoc gau-

11

dium non eít ratio- amoris ; ied eius effectus.

LU

i

Non ideo Deum

dïlxn'

1ü$, "quia id

itopere

m

delectats. f

n

e

id nos. tantopere délectàt, quia

Qu

Deum abíciffe propter. Deum diligimus

Si enii

7]

ei1

Deum non propter E

J

1m, fed propter delecta-

Juonem diligimus; Deum omnino non diliginjus,

"n

fed in ;delectatione deficientes, extra fuümiüium

[

bonum deficimus, limusque eo 191"0 miferi,

CA-

i

| Caput XIT :

93

-

CAPUT XII.

i

lt G

Á5

(en

re,

üs. [

Beatz?tudïne,m hajämm in amore Dei confrfe

&

þgris auctoritatibus confirmatur.

nf

$.

9

o

.. 906. 907. Hucusque dicta auctori

"

;

tatg S. Au-

)no [

$

uftini confirmantur.

n n

üt

$- 908. Qui pro eadem fententia "uu.:liöris notae

.Philofophos, & maxime Platonem laudat,

$

$,

909, Quibus aliae, & facrae auctoriti tes addun-

tuto

il

^

$. 905. :

B

t

i

le

N equ& alia harc'fuper re fuit* ait;äuorum

11

D

Va

fententia; Res ergo aliae, quibus fruendum - eft,

i

aliae, quibus utendum , aliae, quae fruuntur, &

'Lïcïïät

t

"

24

"utuntur. . Illae, quibus f

ruendum . eft, )

v us

05 205

emit

IEL

l

faciunt: iflis, quibus utendum,

eft ,. tendentes- ad

b

C0

5 r

titudinem adi

244*

T

m

voamur. .. INos vero, qui fruim

E

IIl

D

[

& utimor , inter ütrasque conftituti , fi eis,. qui-

T*

i [

bus utendum efL, frui voluerimus, impe

[2

f1

itur.eur-

U

Jus mofter, & aliquando . etiam . deflctitur, ut ab

g

!

eis Tebus , quibus fruendum efl, obtinendis .el

D

IIl

;

JÁlN

velardemuv , vel etiam Tevocemur inferiorum

amore praepediti..

Prui enim efl amore.. ali-

"

b

j

-£ui T&l inbabrere

propter. [emetipfaim $.. uti i

L

121

BLL

7

U ,

44

b

qo

nhbtfaw

Mi

jl

quod in uf

" venerit, ad id, quod am

:,æ.,'-.:

ULL

28n-

e

dum referre ; fi tamtón amandum eft.....SNaum. ufus

u

i i

iliicitus,

p

abufus potius,

vel abufto: nonminandus eft.

Purens.

r

IX£5

ü

y!

)1]'

igitqü' *

uibi $ jruendum eft ,. Pater

ä-—

(

a

94

Trattatus VT.

lezus, & Spiritus fcm&us eft; eafl emque Trinitas;

It

una quaedam [umma rés. & )

Du

5 906

Sed pergamus.

Ini nzsz itur ommuus rebus

illae tantum funt, quzbm fmmd"/m eft , quas ae-

a

Cae-

r

ternas & mmmmumbzlvs cominemoravimus :

teris autcm utendum eft; ut czu illarum pei fl/ uitio-

EUj

nem peroenire po[[mus. — —

ltaque magna

(l

lij

Ti

quaejizo efi, utrum fe frui debeant bomines, an

wuii, am ulrumque.

Praeceptum. enim . eft nobis,

'(ls t

ut diligamus imvicem : fzd quaeritur j utrum prop-

IT

Wi

ter fe bomo ab bomine dzlzgmdus fit; an ]Jmpter

aliud; fi enim propter fo , fruimur eo: .f Q propte?

aliud ,

utimur eo.

Fideur autem mibi propter

l*]

aliud dzlzgmduzs quod. enim prapter [e diligendum

Sed. nec fcipfo

lh

eft, in eo confHituitur beata vita.

quispiaim frui debety quià nec füpfum propier faip-

fier

teni

Jum debet diligere, fed propier illum; quó | fruem-

C)]

du efl. — Tunec quippe optiinus « /11701720, cum tota

fua vita per. glt in mcomrrutabzlvm Jitam s €9 toiü

frti

affc&tu inbaerel illi.

Si autem f propter fe diligit;

ha

[ii

non. fe vefert ad Deutn; fed ad. [eipfum. coiroerfuss

a0n ád incommutabile flvqmä cotigertitur.

F

itlj

propiereà idm defettu aliquo f fruitur, qma melior

qii

[)

efl , cuin totus báe ets aique conftringitur incom-

mutabili bónó, quam cum inde dl ád feipfum ve-

1

laxatur.

Si ergo teipfum debes diligereg ed prop-

(

ter illum; übi dzleätwms tuae 1e€tgüzmus jfinis e/i,

PE

4101

;

) S. Auguít, libr, 1, de deéiys chrlü C 9s

bï

& feq;

Caþut XII,

95

Ti

h

mon fuecenfeat alius bomo, fi etiam ipfum þropterj

i

Deum düigz';. à)

$. 907. | s

( "u

Nec praetermittenda fequentia:; Verbum

LE

amore concipitur, fioe creaturae, froe Creatoris,

p d

ideff, aut naturae mutabilis , aut incommutabilis

T

i

veritatis: ergo aut cupiditate, aut caritate: mon,

( d

(

quod non.fit amanda treatura , fcd füi ad Creato-

JJ

S) []

vem refertur amor ; non iam cupidiias , fed -cari-

Iu

tas erit.

Tunc enim eff cupiditas , cum propter

mj

li

Je amatur creatura ; tunc mon. utentem adiwoat,

5

j

nj

Jtd corrumpit fmemem. b

p

$. 908.

j

W

dul

dl |

— *Proptér finem ageré, eique fuo affeQuü

» f'Lp*

inhaerere, ac per. hoc in fine illo nos beatos

fieri, etiam ex meliorum Philofophorum fen-

u

j

Ji/

tentia idern effe, teftatur fanctus Auguftinus.

lu

l

c) inter quos maxime laudat Platonem : ANunc

u

& il

Jatis fit comiuemorarey — Platonem. determina[Je ;

f

li

W

1

fmem . boni e[fe fecundum. viriutem. vivere , & ei

UE

Joli evenire po[Jey qui notitiaim Dei babet, & imi-

!

tationem : nec e[Je aliam ob cáufam beatum. — Ideo-

ii

que non dubitat, boc e[Je.bhilofopbari , amare .De-

H)l'h

!

J

wm, cuius natura ejfet incorporalis.

Unde utique

ll

intelligitur, tunc fore beatum

Jtudiofum. fapientiaé

iíi

m JDeo frui. coeperit.

jj

Cid enim . eft sz'lqþj?*büs) Cu

"n

Quain-

j

— &) S. Aug. libr. 1. de dodtr, chrift, c, 25

.

b) Idem libr, g. de Trinit. c. z. & feq.

6j

1]

c) Libr. g. de civitat. c,/ 9,&g

96

Irattatus- VI

Quamsis enim non continuo baa,tus fit, quz o frut«

Qu

tur, quod amat, ( multi enim. amando eay. quae

ten

amanda non fmzt, mifori funt, &j miferiores cum

n

U

lw')

0nr

jfruuntur ) ; nemo tamen

atus, qui Deo, . quod

amat , won . fruitur.

(

/1.,

7

s quis ergo fruitur co,

fin

quod amat, verumque

"ac F mmum anw;z amat,

Q

[

quis .eum beatum, 72]& müferrimus negat?. Ipfum

autem rixum ac f ummwum

II P

vtvvv

laf

o dicit Deu QR

fiÓ

i

h

É

1224

unde - oult [ 2

ïä

)l

(

-

H40

IFUL

torem Dei u

f

DJ7

) D6

aü

quoniam poWo)

tam xitam tendit, fm-

D

oUbl u

104

animoerit. Senten-

ens Deo fit .)æ.atzzs, qui Dei

dan

tia Platone, id eft, fummo Phllofopho digna

hN

fane.

-

* S 9

bio

du

Quis vero omnia annqucrum teftimonia

hi

pro praefenti -caufa facientia colliget?' Et

r

quidem otiofe id facimus, poftquam divi-

lib

rium oraculum lanc cau(íam decidit ïcquen-

u

Caritatem ba

Uv!/v 3

bpf

quod eft vinculum

tibus a):

f

gerfettionis :

ita, ut.praeter hanc nihil amplius

It

requiri aperte videatur.

Non tamen omittere

11217 ! eng

h

licet verba Spiritu Dei gkm b).

A—n*

d&

debeo- effe J?;ïzs tuus fu

LIL

imnus, p ultimus, f o

UT E

l]

defideras e[Jo beatus. Ex bac intentione j,mz hcabi-

tur ajemu tuus, [aepiu . rfd füpfimn, C? ad creatu-

vas male 7' wurvatus.

Vem fi tep

/bul [

f,mv

in (7'1"710

s

Ui

iC

arestis

2 necpars i

; re&te

que aeriss Jiatim mzwr

LLZ

/[14 153 5 Z?Z'Wï(l 'Oa'n""'im.

25

25 Z;E

U ij)ulbuiä

209 Ion i$ WW /07' s Deus

emcju& non abs-

que

^

| a).ad Coloff. $541

ä.i..

b) Lib s. de ugie CR

C. 9

Cabut XII.

97

1

af

qué utilitate potero elegantemiLa&antii fen-

y (ui

tentiam adícribere 8): — Haec autem via, quae

n

(

M",

eff veritztis , & virtutis, & iuflitiae, quorum

^, (l

onmium fens wnus efl, una vis, wna fodes , &

TTR

fimplex efl , quod paribus animis , Jummaque con-

DEU

