quis in animo perfe&te diligente poteft effe.

Quorfam enim timor impellat, poftquam

f

mens in termino per caritatem feliciter iam

quiefcit? Tefte Apoftolo timor poenam ha-

'

1

bet, in caritate perfecta poena non eft; quo-

modoergo in hac timor poenar

[

L;m locum ha-

l

bere poterit T

$. 1122.

]

Timor vero nobilior, quem filialem vo-

camus, & quo ex amore Dei, ac aeternae

iuftitiae peccata timemus, a caritate adeo

non excluditur, ut is ipfamet & mera cari

tas fit.

Nuilas hoc.timore poenas timerus,

ifmmo ceffante fors Éognitione poenarum ab

omni peccato follicite abftineremus , folo

Dei, cui peccatum adverfatur, amore nosad fu-

gam peccati adigente. Scilicet & fervus, &fi-

lius praecepta patrisfamilias violare timet,uter-

que, inquam, timet. Prior tamen timet, quia

flagellum fentire non vult; alter vero, quia pa-

cCem

UM

Caþüt VII.

265

u

trem diïïgït: & ideo timor famuli mera fervitus

A

manet, dum timor filii finceriflfimus amor eft.

!N

Ü

W

$. 1123.

a

Etne in hac explicatione meae duntaxat

1

philofophiae indulgere mearbitreris, oppor-

3

tune occurritexpofitio S, Auguftini in epifto-

3Cl

lam r. $. loan. Ubi a) hucusque diéta ple-

r

raque habet, & longa tractatione digerit: ex

Unde

MA

quibus aliquà tantum carptim dabo.

Ali

éntelügitur perfctta caritas? Timor non efl in ca-

ritale.

d

Quid ergo dicimus de illo, qui coopit time-

Ui

fe diom iudicii? Si pevfetta in ilo e[fei caritas,

Mif

non timeret . perfetta enim caritas perfettam face-

.a

vet iuflitiam & non. baberet, unde timeret,

Tuor quafi locum praeparat. caritatiz cum autem

(

1lt

cotperit babitares pelltur timor. — -— lam per-

fétta. ecuritate in animo , quale gaudium nobis eft,

*el in boc, «oel in futuro faeculo? . Et in boc faecus

B

lo quis mobis movebit plenis caritate? — — —

Opus eft ergo, ut intrei timor primo, per quem

ii

de

veniai caritas.

Jümor ænediþa1izenz'aiïz , caritas

a

h

þnitas.

1

6; I124.

d

Dein timorem filialem explicaturus p&l*-

1]

j

git: Eff autem alia fententia, quae buic sidetue

effe contraria. — — Dicitur enim: timor Domi-

[

ern |

"i caffus , permanens in faeculum faeculi. — —

Ut

Quod Á | ille aeiernum nob

is timorem q/lmdzft Em

R 5

quid

f

du

à) Tradat, g. in cap, 4; Ciusdem epiítol,

266

Traälfa'tus. IX.

quid contradicit illi ifla. epiflola, quae dicit, time-

[tt

vem non. c[Jc im. caritate? Dein rem explicat ex-

]

emplo duarum uxorum, quarum utraque

adulterium timet. Etprior quidem ne dam-

netur a viro: altera autem, quia virum plus

omnibus diligiz, & ab eo feparari, prorfus,

»i

abhorret. .

t inter alia fcribit flequentia: /Je

l

timor, quo times, ne in ignem. acternum mittaris,

non eft caftus: non enim oenit ex amore Dai, /fdd.

ex timore poenae.

Cum autzm iimes Deum, ne

h

defivat te prae[entia. eius ; ampletteris eum , ipfa

frui defideras. . Ac. denique dicit, priorem il-

lum timorem a perfe&a caritate excludi: alte-

[

rum vero cum caritate, a qua reapfe non di-

vuitinguatur , permanere in Íaeculum faeculi.

M

l

$. 1128.

u

Ex quibus omnibus adparet , timorem

etiam fervilem neutiquam confiftere in illa

flu&uatione, ac dubitatione intelle&us, qua

j

quis iudicat, aut ambigit faltem, ne a Deo

deferatüur: talis enim nunquam eft virtus,

s

fed potius naevus aliquis , ac vitium perfe-

j

&ae fpei contrarium.

Nam timor etiam fer-

vilis eft conatus evadendi poenas , quia iu-

ftum eft, nobis a talibus cavere: qui nulla-

tenus proinde in trepidatione intelleétus, fed

in tremore voluntatis a malo abftinere co-

nantis, prout bucusque di&um , confifüt.

Nullum itaque eft argumentum tuum , quod

|

m

[

contra fecuritatem , ac prorfüs immobile

I-

um

ii ia

T

Caput VIHl. -

267

[l

firmitatem fj

L

P

t

ei ex virt.utþ timoris divirí

A

protuæiiti.,

(um

p

CA P UT VIIL

Of

li

"A'tminens aliquod exemplum, in quo jþes firmif-

Afl

ji

ma fefellifJe. videtur , -dzflz'genter refpondetur.

M

$.

1,11264. Oratio. Chrifti pro o.mnibus. fufa, & quoad

il

reprobos, prout videtur, non exaudita aliquod

11

contra firmitatem fpei argumentum effe videtur,

)

l:

Ad quod

n

1127. Refponderi 'pc;te,fv't , fpem non nifi pro ip*fo.-

(

Íperante certum effe&um habere.

6.

1128. Et fic quoad fuam quisque falutem iam tuto

fperare poteft.-

1129. Praeterea Chriítus ficut fanguinem, ita &

"

preces aliter p

:

obtulit,

ro, regr,obisv, & alit,er; pro ele&is

i l

i

$.

1130, Nam omnia primo. per voluntatem Dei,

D

6. 1131, Et dein per Chriftum habentur.

U^ r

t

S.

1132. Unde Chriftus nihil unquam

petiit, qubd

X

in voluntate patris antea non fuerit.

i

$.

1133- Timor tamen, ne forte de ele&is non fis,

d

u

$.

1134. Nullum firmitati fpei tuae praeiudicium if-

ferre poteft,

]

W

$. 1126. |

ild

Ü

l

Grave argumentum contra infup.er-abifie-m

j

fpei efficaciam obmovit vir quisquam mihi

1

ankliciüïmus.l Interrogabat nempe: , Num

l

Jhri-

268

l

Traltatus IX.-

ü

Chriftus pro' omnibus etiam pro reprobisora-

«l

vit?. Curergotot damnantur ? Ex tribusunum

b

4

admittas, neceffe eft: Chriftus pro omnibus

nonoravit: vel fiducia& oratio certum effe-

[

u

&umnonhabuere: vel demum Chriftusin ali-

$

|iaearum, quae ad fpem requiruntur, dote

ii

lefecit. lam quoad primum adeo certum eft,

^

Chriftum pro ómnibus orafíe, ut etiam pro

'Tertium, id eft, af-

^

omnibus fit mortuus.

li

íerere , filium Dei legitima in aeternum Pa-

trem fuum . fiducia deftitutum fuiffe, atrox

in Chriftum iniuria eft. . Solum itaque fecun-

dum fupéereft, ut dicere cogamur, firmany

licet fiduciam, & orationem etiam minime

Y

u

titubantem certo effe&u quandoque defti-

(]

tui, aut certe ab aliqua eam conditiong pen-

s

dére **,

fic

$. 1 127;

C

Primawitaquc ad hoc refponfio, quam ta-

fi

men meam facere nolim , eorum erit, qui

f

docent, fpem omnino integram certum femper

C!

eventum fortiri pro eo, qui confidit, & orat,

Y

Si pro alio roget; nil certi promiffum eft ,

eoquod Deus fidem fuam non nià confiden-

tibus in fe definite addixerit.

Facile enim

contingere poteit, utis, pro quo oras, exi-

?uam, auteuam nullam .in Deum fiduciam

iabeat.

Sic Chriftus facile ab aeterno Patre

|

falutem illius filiij pro quo pater eius roga-

04 4

bä;g obtinuiffet : rquirebac tamen in e

quo

D

Caput. VIHL -

269

ittnt

quo inte'rpeli-abatur, Hdem, feu fiduciam, di-

Dui

cens: Si potes credere a). — Et huius. fenten-

mbi

tae eft etiam magnus Auguftinus b ). . 7ta

Jane iniclligmdum: efl, : quod. ait: dabit cobis , ut

ea. boncficia fignificata fciantur kis oerbis, quaz ad

ii

(

€05, qui p tomt, proprie pertinont.. Exaudiun-

ml

tur quippe ommnes Sanüi pro- feipfis,

Y

non autem pro quibuslibet aliis,

Wid

"non uticum

d

rPJ

bit volis.

que dith?æm-' eft, dal)zt, fed da-

WU

$. r12$.

QU

fnat

Et haec refponfio facile füfficiet, ut quis-

que pro falute propria certam fiduciam con-

rimþ

j

cipere queat.

Quia tamen, quoad preces a

Chrifto ipfo pro álüs fufas, aliqua obfcuri-

u

tas remanere poffet; aliam infuper refpon-

fionem *adícribo.

Et inprimis quaero , an.

Chriftus pro omnibus non fit mortuus, & an.

mors eius non fit pretium omnium falute in-

1

finite maius, Cur ergo tot pereunt? Nonne

(

p

fic ad alterutrum afferendum adigimur, vel

fi

Chriftum non pro omnibus eífe mortuum ,

vel lytrum ab eo perfolutum non fuiffe fuffi-

eü,

M

ciens? Quorum tamen neutrum afferere li-

/

cet.

j]

$. 1129.

:

if

Verum haec refponfio argumentum non

v

folvit ? fed mofratur tantum.

. Quare ultimo

r

3) Marc. 9, 22.

4

' vd—ic;en—

"

b,) 'TxaQat, 102. in Ioan,

L]

Tmïtatus *b

270

dicendum mihi videtur, Ch"riüüs'prdoïhüï—

U

bus oraffe, immo mortuum fuiffe, íéd im-

ij

pari modo. Scilicet pro reprobis preces &

Iu

fanguinem füum obtulit, ut poffent bene agere,

Q

(eo fenfu, quem agens de gratia explicavi)

k

& exinde falvari: pro eletis vero idem prae-

ftitit, ut && poffent iufle *vivere, & lalutem

1!

confequi, & infuper, ut id etiam re, & «üu

i

ipfo a[[equerentur.

Chriftus pro nobis

[

non plus praeftitit, quam voluntas, & dé-

?en.

cretum Patris poftulabat.

Quod Pater non

Q

decreverat, non erat bonum, ac proin iliud

optimus Filius ab optimo Patre poftularé

haud potuit.

-

Ü

5 ri30.

j

Magnopere quippe notandum, ele&orum

f

falutem non propter mo;tem Chrifti primoó

decretam a Deo fuiffe, fed Chriftum pro ele-

(

Jj

&orum falute mortuum fuiffe, quia eorum

Ti

falus per mortem Chrifti efücienda, decreta

j

iam antea fuerat. Prima omnium, quae funt,

& quae erunt, ratio eft fola voluntas divina:

haec primo Chriftum, dein

reliqua omnia

propter Chriftum decrevit. Hic eft caput

rerum omnium, propter quem funt omnia

3

tambonanaturae, quamgratiae. Qui eftima-

1 d

go Dei invifibilis, primogenitus ommis creatur

quoniam in ipfo condita funt univerfa in codis, &

in terra, vifibilia, & inviftilia, fvoe tbroni, frot

potoflates.

eminationes 5 — /iue J)qf-z'nczþanf»s Jive

-oQmnniá

*

Caput F. Ilj;

271

: of

Omnia per ipfum, & in ibfo creata Junt, RE

t n

íts d

apfe cft ante omnesz 5 omnia in ipfo conftant c):

Et nehaec de verbo aeterno, in quo tan-

gf

Jii)

quam ex primo archetypo omnia facta fünt,

,

forte intelligas, fed jíta de natura Chrifti

i p"ïae

u

hurmana dici fcias, Apoftolus eum vocat pri-

mogenitum omnis croaturae, & in eodem con-

W

textu dicit, eurdem Chriftum effe prímogeni-

) nl

tà

tum ex mortwis, ut fit ipf? in omnitus primatum

denens. , Quae . in. Verbum

: 101

jaeterinun»x Cadere

i

þullätenus poffunt,

du

$. 11gr.

ltaque omnia per Chriftum, & propter

Chriftum fünt: ipfe tamen Chritus (homo?)

propter Deum eít. Unde idem Apoftolus

ont

fcribit: Ommia veflra funt: *os autem

jill

Chrifli :

1 $

Chriftus autem Dei. d).

Omnis viri caput Chri-

Jfuseff. — — Caput vero Chrifli. Deus e). De-

a

s

nique cum fubiz&ta fuerint illi omnias tunc

& ipfe

filius fubie&tus erit ei,

qui fübiecit. fibi omnia , ut

f

vt

Jit Deus. omnia in omnibus. f) lnitium itaque

omnis boni Deus folus: & nihil boni cogita-

mnia

:

;apül

ri poteft,, quod Deus non primo decreverit:

& deinceps per Chrifturh

Q rp'rqptei' C hri-

j

ftum 'execu;t,ioni -dede'yitf

gfdf"?'

$. 11 39;

M

€) Ad 'Coäiïenf: 1, 15. &re&.

/

d) 1, ad Corinth. 3, 22, & 23*

Mff.j [

€) 1* ad Corinth, 11, 3.

"

f) L. ad Cerintb, Ij, a. —

m

ib

z;&ams Ix.

272

4r

S. T EA2-

ftum

Quare tandem dicendum eft, Chri:

rem nullam a Patre petüffe, quam is non

antea voluerit, non decreverit. Si enim bo-

num aliquod creatum a Patre nondum decre-

tum primus optaffet, aut rogaffet; tunc il-

q

lius boni prima ratio fuiffet voluntas Chrifti

lo

humana: quod dicere non licet.

Dixi ta-

H

men: valuntas Chrifli bumaná: nam voluntas

Qu

Chrifti divina,.quam cum Patre eandem ha-

Qi

bet, utique eft rerum omnium prima ratio,

N

Et, quantum ad prae-

ac primum initium.

Tin

fentem caufam, Deus pro reprobis decrevit,

H

ut .poffe

nt falvari; pro ele&is vero, ut &

l

poffent falvari, & reipfa falvarentur.

Plus

ne

Chriftus non petiit, quia plus non erat bonum.

p

Sed horum utrumque rogavit, utrumque ob-

len

tinuit: & fic nullam unquam repulfam eft

TE

paífus; nec fua eum fiducia fefellit unquam.

pe

Unde ipfusmet confitetur: Pater gratías ago»

lii

quia audifti me: ege autem Jciebam , .quia femper

W

me Qudis 4):

f

utem ine

* Hoc exempluim in noftra ad aliorum fal

Scilicet ,

duftria nos quoque fequi. debemus.

prout $, Auguftinus in toto fere libro de Cor«

reptione, & gratia docet, debemus aliis oppor-

ü

tunas correptiones, & ád Deum pro iis preces

ae filium pa-

adhibere, non quod nos ex filio ix

f

cis facere velimus, fed ut quoad Éum, qui iam

Ie

antea erat filiué pacis, .benevolum Dei decretüm

uti-

!

d

per noftram operam exccuüoni detur? certe

(.?ua

8) Ioan. i, ?;. ,12

p

-

C'apui,k DV'III.

273

ïïug fi ille üliu-s .pa"cils' non- fuerit, (pacem illam

Yif

ad nos redituram, id eft, pium conatum noftrum

nobis profuturum effe, -

j u

m

»É

$. r154.

dute

(l

Hic vero rurfus molefta illa coäitatïo

quaffabit animum tuum, ad quam iam alibi

hn

x t

relpondi. . Dices itaque: **Si vero ego ipfus-

met non fim filius pacis; quid fperem, aut

luntd

[ li

quomodo fpes mea non flu&uabit?: Néício

quippe, an de genere electorum fim.

Certe

r äm

omnes praecepto fpei tenentur, & longe plu-

u

rimi fpe fua delufi

TeV

incurrunt,

, aeternum exitium mifere

i&

Qua demum ratione firmiter

P lus

Ífperare iubes, cum iam praevie certum fit,

me,' fi de ele&tis nonfim, pro tota aeternitate

iUf

pQ

perditum, & meam falutem etiam impofüibi-

lem effe, fi Deus eandem, antequam nafce-

T

rer, ab aeterno non decreverit,

Nulia ru-

;uam.

pes decumano fluctui huic refiftere poteft?

j 1732!

hic montes aeterni commoventur ,- immo

mpäï

evertuntur penitus: & ad tantum fragorem

ícilicet , immotus ut fim, praecipis**, Aft

j

It -

G.. 1134.

q

' $i de repröbis fis tu fpem legitimis do«

ppCi'

i

tibus ipftructam nunquam concipies. Non

p

fpes te. fallet, fed tu in fpe deficies. Nullus.

n

reproborum legitime fperavit. Quibus Deus

t

perfectam fpem largitus eft, ii omnes erant

u

q

eledi; eoquod per Dei munificentiam certo,

$

&

Tom. L —

274

Trattatus ,JXf

& nunquam fallente fülutis auxilio fuerint

9'

inftru&i. Nihil itaque roboris contra fecu-

ritatem fpei eft in ea ratione, quam a tot ho-

Res in exemplo. cla-

minum pernicie petis.

rior evadet,

Perfecta caritas certo facit iu-

ä

ftum quemcunque antehac iniquum: quia ta-

men non obftante tanta caritatis efficacia tot

dàntur iniqui; num legitime dubitare potero,

an perfe&a caritas certam homini gratiam

i

conciliet.

Nonne fi tale dubium tibi prode-

rem; refponderes: falleris: non enim per-

fecta caritas in concilianda gratia, fed. homi-

nesin concipienda perfe&ta caritate deficiunt?

Siitaque tot iniquitates certam, quae in ca-

ritate eft, reconciliandi vim haud minuunt;

etiam tot animarum ruinae illi, quam fpes

praebet, firmiflimae fecuritati nec hilum de-

trahit.

Quare illi, ad quos tantopere trepi-

dás, flu&us, ac turbines funt picti tantum,

& umbratici, qui immotam fpei anchoram

adeó non tollunt, ut ne moveant qæ?idlejmä :

QJCATPIDSIOM

Reliqua terriculamenta , - quibus timiditas fl

male fé tuetur , dzjï?an*t;gr.u

6. 1134. Ex tantá fecuritate fpei fors inferes, quém-

que de falute fuà fecurum effe poffe.

l

$s i56. Quià tamen nefcimus, an legitimam fpäm

conceperimus; ignorantia falutis ,lqculn haþe're

*

poteft,

s.»zrgy;

! Caput. IX.

27$

i

$

*

1'137.' Nam quand'oþquä non p"r:'zhö loco in Deo

"n

confidimus,

lt

[

1138. & 1139. Quandoque non nihil ttubamus.

;N

q'a-

1149. Ubi ol'tehd.itïxï, quomodo fub ta'ntaquei

fecuritate locum habeat noftra ind*uüria.

J

--

. 1141. Neque peccata nollra firmitati fpei quid-

(

quam detrahufit,

20

1142. Ffiam remiffio þeccätorum-

m

ä

1[43. Certo fperanda: licet nefc

;

iatur , v"qugn vià

(e

Deus eam largiturus fit.

P

1144. Nam Deus etiam pccca*to—*res audit.

Ti

11 Ut

adeo omnis. perrürbátio animi ;gam iü

nt

nobis ,

i

a

ä

1:46. Quam in àliis eliminanda fit.

l

ir47. Ubi ftatus mentis perfe&e cónfidentis läüa

p9

dàtur,

i

(

:

1143. Et de ignorahtiä fpei, quae in populo chri:

j

I-

ftiano obtinet, legitimus dolor prgditur.

1)

$. I1538.

» Sed i fpes effe&um certum àdeo fpon-

det; nonne de falute noftra fecuri effe pof-

femus? Nonne donum perfeverantiae velut

ji

in poteftate noftra haberemus? Immo non-

ne omnis conatus apud nos ceffare, & fola

Ípes excoli deberet: hae enim obtenta Deus

!

iam tota fua omnipotentia falutem. noftram

operabitur, & fine fpe aliunde nihil

Gare licet** ?

: exfpe-

xre

$23

$. I i» 36.

276

ï;ra&atds IX

$. 1136

Haec afgumenta magna ex pax/'te iam fu-

pra diffolvi: iuvat tamen, ad eadem partim

EPPT C p UE ISESTIEECTHIPRLTUR

aliis , partim iisdem pene verbis refpondere.

Et quidem ad primum: Nonne perfedta ca-

ritas omne peccatum certo delet, & fi per-

feverans fit, falutem operatur quam certifli-

me? Ergo de falute noftra poffumus effe

certi, & quilibet tuto noverit , an amore,

vel odio aeterno dignus fit ? Scilicet nelcit

homo , an eiusmodi actum amoris concepe-

]dem, &

rit, qui certam iuftitiam tribuit.

magis infuper circa fpem contingit: nam ne-

dum de indole, ac dotibus legitimae fpei pa-

l

cifice non confentimus, fed poftquam haec

f

U

omnia rite intelleximus, mentem noftram

aegre admodum ad eam concipiendam ur-

tw

gemus.

S. LTA

1

Pene Myfterium eft, quomodo, & quaü-

tum ad primum locum, in Deo folo confi-

dendum nobis fit, nihil omnino a nobis pri-

mitus exfpectando: prout in differtatione de

prima rerum omnium ratione operofe difpu-

tavi. Eadem accuratio ac caftitas animi ad

Ípem, quae ad caritatem perfectam, requiri-

—— £f — dmAam.

tur. 'Scilicet, ficut voluntas ad concipien-

ne ex

da decr,eta fua nullam rem creatam ,

par.

277

Cqþut IX.

parte quidemïpro prima ratione ,m'lo-trice ad-

mittere debet, fi Deum perfecte diligere ve-

W

lit; fic intelle&tus in fuo confidendi, ac ex-

Vif

ÍpeCtandi negotio nulla ope creata, ne ulla

d

quidem ex parte, fed folo Deo niti poteft ;

H

fcilicet , ut primo loco ne parum quidem in

nobis, aut aliis confidamus.

p

Qui enim pri-

tll

mo loco vel parum aliquid a re creata ex-

di

ÍpeGat, ille rem creatam illius licet minimi

(ft

boni primam cauíam ,

s

!

ftulte conftituit.

& fic quaü Deum

f

]

1

$. 1138.

Iie

Sed etiam altera fpei präerogativa fubti-

N

lis, immo ardua eft admodum, ícilicet, ut

A[leV

fine titubatione confidamus.

Haec conftan-

ii

tia mentes etiam folidiffimas nonraro defti-

"

tuit: quae omnibus adveríantibus, & infum-

ia perturbatione rerum, feipífas non fatis

capientes, nefcio quid formidare, aut füfpi-

cari incipiunt.

Quis fiduciam fuam cum illa

Tudae Machabaei componere audeat, de quo

"

J

Ícriptura aita): Macbabaeus autem Jemper con-

ebat cum omni fbe, auxilium a Deo affutu-

p

rum. Et tamen vir tantus, quo fortiorem,

d

fi omnia rite expendas, nec in facra, nec

»

in profana hiftoria fors ullum leges, aliquan-

"

do non nihil titubaffe videtur, de quo lo-

It

quitur fermo divinus': Et confrattus eft corde b):

a

. cet

g

: a) a; Madmb. I5, 7.

p

.b)*I—. Machab, 9, 7.

a

Tratiatus 1X.

liCet poftea plene erectus inter.-inaud;itä for-

titudinis exempla g-ioxjiqüiïirmac victoriae fuae

fit immortuus,

$

1139.

Quis fiduciam P-ctri,ag:—qua.hxiyt.,; qui per flu-

&us maris, velut per quadratos lapides , fe-

curus decurrebat, ut veniret ad lefum. . Con-

!

ípe&o tamen, nefcio quo turbine aut vento,

H

timere, ac mox etiam mergi coepit, a divi-

——

Í

no redemtore noftro non iufte minus, quam

t

amice reprehenfus. — Modicae fidei quare dibi-

tafli a)? Scilicet fiducia perfecta per omnem.

|

vitam ab omni etiam minimo peccato nos

t

immunes fervaret: fed haec neiini eft pro-

prià, praeterquam Chrifto, eiusque fanctitli-

mae matri; quam tenet EÉcclefia nullo un-

—— £* —

quam vel levi piaculo, fe inquinaíle.

$. r140.

Itaque & fpes certa manet, & nos. de fa-

- —€«7C» -€2 .tT* 7-

lute noftra incerdi fumus, quia nefcimus, an

certa eiusmodi fpes nobis fuppetat. Tu ve-

ro inter alia dicebas, $. 1135. fub tanta fpei

noítrae eflcacia conatum, ac contentionem

Immo vero

noftram facile celfare polle.

w

2

fp:

s ipía facit, ut magnopere contendamus:

nam Deus per noítram plerumque pugnam

id quod fperamus, executioni dat. Invictae

P d

comn-

&) Matth, 14, 35*

um

Caput IX.

279

fot

conüdentlae cum magno. conatu absque ulla

(Ine

follicitudine

fociatae

illutt

exemplum

praebet Vates regius, aut pocws, quiibi per

Davidem loquitur,

jriftus ipfe, qui ait: /mn

te Domine fperavi , non. conf-ndar in. acternum,

En primo loco infuperabilem de Deo fidu-

ft

ciam! Et tamen, utique fine omni huius fi-

vr'

duciae praeiudicio exin vehementer. orat:

o

In zuj?itza tua libera me, inclina ad me aurem

t0,

fed

iuam: accelera, ut eruas moe.

Ubi aperte,

VIC

fecundo loco, precibus ac conatu fuo f'alu-

m

tem fuam curat:

eoquod illud auxilium,

jl

)e

quod certus exfpe&abat, ope precum fuarum

fibi datum iri, crederet.

Übi etiam illud in-

o

telligitur, nedum pr oprias preces, fed etiam

t

patrocinia fanctorum, ieiunia, a

aliaque impe-

il

trandi adminicula, maxime vero, & quidem

u

femper merita Cmfa, fine quo mhd impe-

trari poteft, fine omni fpei praeiudicio. adhi-

beri

Ex eo enim non ceffo. in folo. Deo

confidere, quod putem, iuxta ftatutum a fe

f

ordinem a Deo. per merita Chrifti, per gra-

al

tiae auxilia, per preces Sanctorum, dc meam

[7

induftriam effectum iri id, . quod Deus pro-

a

mlflt

& LEIAE

)

, »ed Deus non raro auxilia füa alias cet-

1

to- danda fübtrahit in. poenam peccatorum.

Peccata mea iuftam trepldandx materiam mi-

84

ni-

L E

1

280

! fra&a:ys IX.

ii

ni(trant. Sceriptum quippe eft: Quia. Deus

peccatores non. audit e):-Vel an ope fpei cer-

tam mihi peccatorum ac poenarum remiffio-

f

6

nem fpondere aufis? Sed fcriptum eft: De

gpropitiato peccate. noli. e[Je fine metu. £). **

!

$.

I1I42.

L

Verumabfit, ut peccatis nofïrïs*'bonitä-

V

tem divinam 1nïnor6m effe, dicamus. .Et in-

t

primis, dumais, propter peccata noftram fpem

l

fuum quandoque effectum non fortiri, non

attendis, per hoc fpem omnem te ad nihilum

p

Iedigere, aut certe plurinium vacillantem

n

reddere. Sienim peccata fpem incertam red-

dunt, & cum nemo noftrum fine peccato fit5

dic, quis tuto fperare queat.

/

Cui demum

legem invicte fperandi fcriptam effe, putas?

E

Verum etiam peccantibus, & graviffime pec-

cantibus mifericordiam tuam adpromifit De-

g

us.

d

Non eris deterior Iuda, qui defperan-

q

do graviffime peccavit: ergo tenebatur fpe-

rare. NNon vero tenebatur fperare, fi nulla

€i fpes, aut ratio fperandi fuppetiiffet. . Sci-

licet peccantes aeque ac iufti praecepto fpei

obligantur: ac proinde eadem Dei fidelitas

utrisque fe addixit.

Vel quibus demum ea

promiflio eft facta: Si fuerint peccata voftra ut

rini

eoccinum , quaft mix dealbaïbunt-ur: & f fue

Tf«

e) Ioan. 9, '31.

t D Eccleüa&ic.f, Sf

£

VC"aj-)þut l

*

: 281

)u

vubra, .quafi veä*üzïculus, velut l:md aiba erumt g) :

WCEI'-

Et en Deus ipfe tua de peccatis pene defpe-

fit

rantis verba recitat fimul, & refutat: Siclo-

cuti effis dicentes:. Iniquitates moftrae, & peccata

nofira. fuper nos funt ; & im. ipfis mos tabefcimus.

s

Quomodo ergo vivere poterimus? .:Dic ad eos:: Vi-

vo ego, dicit Dominus, nolo mortem impii,- fid ut

convertatur & vivat b): Quae quidem bene-

Iti

volentiffimi, & fub iureiurando adpromittén-

It

tis verba funt.

2

Et fi unum iusiurandum

fors non fufficiat tibi: addidit etiam alterum:

Q

Jf

Kgo fum, Ego fum ipfe, qui deleo iniquitates tuas

jropter me: &g

d

(2

psac'aäoz'-zzm tuorutn. non recqrdaw

d

]

5 1i43.

Ui

A

,Ergone remiffio peccatorum pïena; &

absque omni poena fperari debet? Unde er-

J

go tam atrox comminatio in peccantes? Un-

D. 5

de vindicta horrenda adeo in ludaeos, alios-

1l

que exercita, fi Deus etiam peceatores au-

X

dit? Nónne

J

per haec. officium gole(nigendi

Ü

abolg;ur. $«2

:

$. 1144.

ul

Omnino pleniffima peccatorum remiflio

[

li

eft fperanda. Quod fi vere fperaveris; ea

certo confequetur.

Col

ii

or, ut coccinum,

X

l

"

TUs

£) I(ai, 1, 19.

h) Ezech. 33, 10. 1x,

i) Ifai qaï 293«

— nl

Trattatus. 1X.

282

ruber in niveum repente mintatus plenam re-

mn'honem denotat.

An Deus pneccata tua

u

fit deleturus

s per gratuitam ræ,mlihonem, aut

B

alienatin i(.tïsfapuonem, vel an id effe&urus

f

fit per aerumnas tibi immiffas, & dein a te

Ti

patiente

exantlatas, aut per poenitentias

a te libere affumtas, nefcio

Hoctolum fcio,

(

duplex beneficium collaturum Deum effe, fi

(

advería pro peccatisperferendi, aut propriis

f

poenis fatisfaciendi tibi gratiam concefferit.

V

Sic enim praeter remiffionem peccatorur in-

NI

fignia tibi merita comparabis, conditionem-

?

que tuam meliorem reddes, quam erat ante

t

peccatum. Adverfa nocent equidem non

fw

raro: fed iis tantum, qui non fperaverunt in

r

Domino.

'[n his frequenter mera poena, &

lii

novum peccatum funt: fperantes autem in Do-

!

d

suino nunquam non qifericordia czrcumdalsztr

1145

N

V

i

Et quoniam coecus ille, qui dixit: guo-

niam Deus peccatores non audit.1), tantam mo-

-E

leftiam tibi faceffit; audi, quid de eius effa-

tu $. Auguftinus. loquatur: Zdbwe luto inun

2

&us loquztur

nam ésg pmatwes exaudit Deus

JSi enim | Deus. peccatores, non, exaudire ; fruftra

tlle. publicanus . diceret :

Deus propitius efto

mibipeccatori.

Et.ifla. confe[fo meruit iufü-

ä

ficationem , quomodo ifle coecus iluminationam.

Etfi haec non penitus te quietum reddunt;

co-

l) Ioan. 9,

L

—

EEE

Caput IX.

283

n

cogita, peccatores eos non exaudiri, qui le-

4 D

gitimie non fperant: qui vero plene, ac le-

x

gitime Íperant

hi & a Deo exaudmntm,

WUU

fed & peccatores effe mox ceffant.

Caete-

Wi

rumetiam iniis, quiiniqui manent, ad unum

&l

alterumve beneficium impetrandum, fiducia

fe

certa manere poteft, ita, ut etiam prodigia

Tb

edere queant: licet ex eo, quod non omuia

j

Íperent, gratiam, & caritatem haud obtineant.

"r

Certe alias Apoftolus non potuiffet fcribere:

ii

Si babuero tan tam fidem, ita, ut montes transfe-

iloli

ram:

caritat-m. autem, non babueros mihil fum.

at

E R reprobi illi in iudicio extremo dicturi

T0l

funt:

Don

une! ?20/27'8 n 71077'[2728 1u0. daemoma

t

eiecinus, &P in nomine tuo virtutes multas feci-

Mi

mus b)? Quibus tamen verbis confitentur,

ii

fe non quidem in caufa falutis, fed ad patran-

da prk)u.un vere confidentes in fua fiducia

dclufos non fuiffe: etfi peccatis obnoxu di-

le?d

Bra atia caruermt

Ex omnibus ergo pa-

L. pucantcs aeque, ac iuftos, ad fpem ob-

(l [À

fj

ligari ac proinde divinam promiflionem pec-

;ga

catoribus quoque fatctam effe.

Quare mter

alios vir. furmmus Moyfes in hoc lapfus,

1

ii

Deo tx,prchcn!us, ac etiam punitus fult.,

quod horrenda populi perfidia territus ac dif-

"W

(

fidens, dixerit : udite robelles , &j inzreduli!

lrl'

INum de : tra bac -vobzs aquam poterimus. elicere

c) ?

l 1]&

ff

$. 1146

3) T. a! Cort:h

I3

Q

5b) Matt!

7; 22.

c) Num:ror. z0, zo.

m

X

ES

284

X

| Tm Etams ?5

Ed

[

$. 1146.

^

Íx

f

Quäre Oomnis perturbatio animiï(änimï,

t

inquam: nam feníus non ett in poteftate no-

il

ftra, & etiam in Chrifto vehementiflime per-

a

turbatus faepe efta)) certum continet vi-

tium, utpote divinae liberalitati ac fideli-

p

tati

iniuriofa.

li

Oportet ad. quemcumque

étiam triftifhmum eventum imperterrite,

(

bu

& absque ulla animi perturbatione durare,

atque ad fragorem, acruinam totius univerfi

llj

(

immota mente confiftere. In quibuscunque

calamitatibus pro gloria Dei invicte ftemus,

omnibus diffidentiae affultibus divinas affer-

tiones opponentes. Denique omnibus ulti-

mam ruinam minitantibus verba lobi ufur-

i

pemus: eütam

fc

[i ecciderit. me , non. ddfinam in

eum [þämr& b).

M

$. 1147.

2

Q

Hunc honorem Deo etiam ivnräïü's deie-

&

&ae mentis, graviflimeque afllictis homini-

bus, quantum quidem potuerimus, vindice-

mus, eorum iniqualamenta generofe fuffo-

cantes.

Si dicant: Cur tot pereunt? Re-

;«

fpondeamus: quia non fperavcrunt in Do-

mino. Si vero conquerantur, diuturnas

reces fuas non nifi maiorem calamitatem

fubfecutam effe; dicamus: vel diflidentes

pe

a) Marc. I5, 33. 34.

b) !Qþo 150

A

285

Caput IX i,

'fperahïs: vel id; quod þeti:is, bonum non

n

eft vobis; aerumna, ac forte mors ipfa fum-

mum, quoad nos, beneficium erit. . Calicem

D

(

illum amariffimum divinus Redemtor veíter

apud Patrem acternum ('aliqua ratione ) de-

d 1

ho

precabatur: & quid futurum fuiffet, fi is Fi-

lio fuo obfecundaffet? Denique ne fub ob-

ny

tentu quidem peccatorum fuorum eos titu-

ii

Til

bare, permittamus: nam, quantum ad fpem,

o

4'1

iniquis non minor, quam iu

;

füfümis confi-

n

dendi ratio fuppetit.

um

$ 1184

zlïeg-

Ul

Quis iam nobis mentis in Deo folo, ple-

Jür

ne, ac conftanter confidentis ftatum apte di-

"]

Ícribet? Quamnam eius imaginem. pingemus?

Omni philofophia certiur, vi hoftili quacun-

que, & ipfa merte fortior, inferni ac aeter-

nitatis ipfius, utpote cuius horrore ne parum

quidem commovetur, longiffime victrix haec

fet

eft fpes rudi penicillo picta. O fpes perfecta,

jni

pax animi plena! Quantopere omnem fenfum

(

excedis! Somniavit, neéício unde, aliquid

To

gentilium philofophia, . mentem humanam

M

tranquillam femper, & inter omnia adverfa

immotam elffe volens:

D

quia tamen divinis

j

promiflionibus deftituta

erat, aut earum po-

d

tius ignara; huius,

quam nobis imperabat,

i

pacis fufücientem' rationem humanae menti

,

»

miniftrare haud potuit.

Has Dei promiffio-

nes fola religio chriftiana docet, ad vveram?

&

*

E

p

2

86

Trattatus IX.

nunquam amplius vturbþan.dam- 'þacem 'de6

Ti

u.

(f

ram, certamque monftrans viam.

*

$. 1149.

per

t

fac

Et quidem haud parum dolendum e

fuaviffimum fpei officium fideli populo tam

K

i

à0i

curte explicari; ut non minima pars populi

N

01

illud fere totum penitus ignorare muhi vi-

o

deatur.

Certe. formulas fpei frequenter re-

citantes, memoriam magis, quam mentem

fe

(üQ

exercent, & emergente quovis periculo paf-

fim trepidant, nefcientes, quousque confide-

pra

re oporteat.

Denique ex fua diffidentia vix

aliquem conícientiae fenfum. aliquando per-

cipiunt: theologicae fpei confolatione per

D

*

fuam ignorantiam deftituti, & in explenda

obligatione vix non omnium prima paflim de-

tif

ficientes. Res haec mé follicitum habet:

nam in repentino aliquo cafu, & feníu ex gfa-

viffima aliqua caufa nimium fervente, tur.

N

bari aliquamdiu, ignofcendus error eft: fed

conftanter, ac per omnem pene vitam flu-

ctuare, nunquam, Deo fecure, aut füb nef-

cio quibus conditionibus inniti: item, quod

ad primam fpei dotem pertinet, et in menti-

bus parum religiofis frequens eft admodum;

omniaa caufis creatis primo exfpectare, ac

proin in iisdem primo loco fere femper fidu:

cia fua fiftere, haec, inquam, vehementer

timeo, ne gravia contra fpem peccata fint:

fum

R

negotium infuper fglutis, immo etiam cur

hu

zM

Capu? Ix ,

287

(;

huius vitae ingenti- periculo exponant.. Hoc

certt

!»lli,

TY3

maximeque optandum eft, ut fideles

de officio, & fuavitate fperandi longe dili-

gentius inftituantur. Nihil brevius, nihilque

jl

facilius effe putant, quam actum fpei conci-

) uf

pere: & tamen hoc arduum, &, quantum

ad actum perfectae fpei, valde delicatum eft,

jl

UM

lNon tamen ne

j

averim actum fpei breviffi-

mum ac fimplici

j

limum effe, qui quidem eft

r

'

[(2)!

fequens: Deus omnia bona mihi promifit,

y

quod ex fide divina didici: ergo haec omnia

hi

praeítabic mihi.

Vif

pä( :

per

SO AUPUUUT Y

J

De tertia. ]bei nece[faria praerogatioa , qua ml,

l

&

nifi Dewn & ea, quae ad Deunm adipifcendum,

bet)ï

feu. diligendum faciunt , exþe&are tubemur. -

(

ti

$. 1150. Tertia f.'pei dos eftf San&itas, qua nil, nfi

fl

Deum, & reli

qua non nifi in ordine ad Deum

fl

exfpectamus :

d

S. 1151. Nam haec füb alia rätione non funt bona.

u

$. 1142. 1143 Unde adparet, cur varia, quae no-

x

bis videntur bona, quandoque non impetremus,

jur

"

S 115i4- Perfectae fpgi( fyxþboluxn aliquod pingitur,

$. I150.

fii

)nw

Cum fpes fit mera fidücia ex divina pro-

Í

ii

j

mifflione firmiter concepta $. 1980, [

umque

Deus

li

288

Trattatus 1X.

Deus optxmus nil,

nifi bonum pr0m1ttere

queats tertia fpei dos, quam /anctitatem vo-

co, facile mtclhglcm, fcilicet; non nifi bo-

Ti

num a Deo Optimo ex fpectandum effe. Aft

tü

quia Deus folus prm j0, & ultimo nobis bo-

Q

nus eft; cumque rciiqua eatenus fint bona,

S

quatenus ea ad adipifcendum Deum .nos iu-

vant; efficitur fan e, folum Deum ultimo, &

fo

res reliquas velut in medio , & tanquam au-

hn

xilia ad Deum facientia fperan debere, Hanc

Qh

vero animi accurationem, qua nil praeter

(

aM Y

ext

pectari debet, Sanüi-

hucusque recenfita

eg

tatem Ípei vocare. placuit $. 1093. fcilieet

ini

Deum denique folum, nedum ut fundamen-

der

tum ac robur, fed etiam,

.ut unicam exípe-

10t

ctationis 'noftrae mateuam , ultimo nobis

fei

defignemus,

Q9

Ve

3* Ubi voculae m/pæäïare, & confidere ar&e funt

bel

retinendae, & notio def'(*em neutiquam huc ad«

te]l

mifcenda eft. Licet enim pracccr Deum rnil defi-

!

derare liceat, prout alibi u;plxcav

attamen haec

1

I

affectus caftitas ad officia voluntatis, & amoris,

(f

DN

non vero ad leges fpei pertinet.

Spei enim na-

«j

