tamdin fufpendenda erit, donec eius edendae

fupbcmno, id eft, probabmormtlo habeatur.

Atque huc omnes

eae regulae adhi! bendae

erunt, quae de confcientia: probabiliore, mi-

lj

Qus, aut aeque probabm alibi fuerunt tradi-

n

tae

-

"o

Caput XV.

I2l

*

; Offi

tac.

Et tanta quidem, &inviolata adeo obe-

Tenr

dientia ficut premoium, ita arduum omnino,

fwcuhuum efï

dà

bi

$- 94

are d

'endit

Aft illud lónge difficilius, magisque deli-

il

catum eft, ut , quae lex aeterna imperat,

nonmü 1de0 praeftemus , quia eadem lex id

praecipit, nonnifi ex eiusdem motu unquam

agentes: ne fcilicet.in bono aliquo, creato

aliquando quiescamus. .A&tus noftri frequen-

lOdDEL

] oDia

ter, & longe ncquantlus rationes motrices,

jittillid

quas fequimur, & intentiones, feu.fi ines, ad

i fit l

quos aCtiones noftras referimus , nobis igno-

js aA

tae funt , & füb optima non raro fpecienos

egregie fallunt

Et quidem in rebus naturae,

d

j o

& affectui noftro adverfis minus perlculum

ePc naturà enim nos ad fui afflictionem non

p

facde impellit; nifj forte. ex ipía aflli ictiong

pomv"

(l

per aliam partem pabulumi aliquod, e. g. Và-

nae gloriae fibi furtive quaerat.

Sed in re:

Wic

ll ? m

bus ad guftum noftrum facientibus longe fa-

cilius contingit ,

ut fubdolüm hoc 'mlmal

Tal)

actionis illius, quae alias pro his circumftan-

j du

tamo

tiis Deo placita foret, inaximam paltem clan—

culo depaícat.

ü

edW

$ 943

abew

'»en

Et res. haec.adeo difficilis eft, ut ex fen-

lfejm

tentia Sanctorum facilius fit leiunare, quam

ïæute, & absque omni omniuo animi labe.

: r

[

Á

^i

]

Hs

prane

122

T7 attatus VE

bni

prandere* bOHlS y 146 Jplcndxdls muncribus

n

fuis fe abdicare, quam iis fumma mentis in-

Mi

i

tegritate uti: voluptatibus, ac proprio arbi-

h

f

trio renuntiare , quam hisce absque omni

prorfus naevo indulgere. Denique nemo fibi

q

fecurus fit, donec eo pervenerit, ut fibi om-

C

[l

nia oflicia naturae alias g.ata, oneri cffe fen-

tiat

Quare, prout ad alias faepe rationes

€.B. contra peccata ignorantiae, Dc etiam- 1f

Tif

praemnm periculo vita ardua, vari hwu,m-

tl: ff«

j fub-

modis ( nifi haec fint omnino mordentia

q»«ï

acta , aprolper'utem. quaeque multum de-

j

16

lectare queat, forto fatis remota,. eiusmo-

4

li

di, inquam, vita, ac conditio ad purum iu-

ftitiae ftudium, ad finem ultimum. atque ad

f

Ál

veram felicitatem aílequendam eft maxime

i

f

opportuna.

L

ff

*

$. 914

l

J

Ht

fane omnia ea lamenta

& ploratus

adícribendi forent,

uco9na

quos Sancti circa p

gsto

huius

änhu,ltatem, ac dilcrimen edi

l ÓO

ICru

mt;

Lege defüper inter alios fanctum Augufti-

DN

Ab-

num 3) ex quo iuvat pauca excerpere

fit Domine !^ abfit acorde feroi tui , ut quocum-

Y

£01

que gaudio gaudegm, bcatum me pz«;t

oltie

Ej

"

enim gaudi mz, quod non datur impiis , fid &i ,

^

(1 4 i?

g, twf colunt ,

Jlu

23

um gaudium iu ipfe es.

T

Et ijfa eft beata . vita gaudere ad a, de i, &

f* opter

a) Libr, 11. confeffion. C. 28. usque ad C« 43

(1 j u uX E

I2

à

APU

710

Cum

P?ODF"T te

1?/23 17' L $

CQUS 1f

muaq/ ero tibi ex.omn

m ; fidsq

UP

erit do-

l10 Y

lor, &j labor: C& wiva crit azm nl

om piena

]& 0f

te

INunc autem, quem tu imples, |

ly &uas- eum :

09

i*

aA

0

emo u

quoniam twi plenus :

2071 jmn 3

ib fum.

Contendunt laetitiae inéae

qTudae

m lae tanms

1101 1 0/

el 'ï

W

elt

qmoeroribus :

& ex qua parte /Z Pt vzczc»na, nefcio.

lhOrv

M

"1

Hei mibi domine !

mifererz mei !

Cont

idunt mo ;

H25]

/"cY

uD

r,) ll

rores mei mali cz

(

wudm bonis ;

Bo

ex qua pm

of

ut

j

V

0

n

ie fiei vittoria , ne

JL&

9b). - Hoec me

/'-U?/ZZ

[5

d

um medicamenta

|

)

quemadmo

ic alünénta fum-

turus -accedam.

m.n uv

Sed dum àd. quictem fatietatis ex

indigentiae molefcia 1

tran[cos inip[o iranfitu mibi

ejum

ii

[

tfidiatur l(zguws conrwyf entiae: ipfe enim tran-

n

[2

D

Jitus voluptas eft ; C? non eft alius, qua.tranfea-

que

Bo

F cum

mamfü'

iur, quam quo trazfire cogit nece

//li .

/al :5 fit caufa. edendi , GP bibendi j

Ed

adiungit fe

tanquam pjdz—[jequa pewculoþ 17'04mmms, &p ple-

'7/11'141

rumque praeire

(

u UL

v, UL eius caufa jf(z», quod

Jalutis caufa me facere vol dico , vl 'oolo. c. )

rl

r

$

ul

ud

J.

915.

i DW

Ob fuam vero , q

m ftillat

Ípiritus

u

n

Lnfzohem þ';.xe'u*"mta.ndum non eft

ie

ij

oD5

Ddj

COWne

.

q!

boc opus efi p rfo&i. viri

At

munquam. ab int

171

?17

um . velaxa-

l:

ention? cae lef*zwm a

d

TL,U

nter miidtas CuTas qüdll /Z:V Cura. ir ('77;2-

[)

]

2

T€ -

non miore tarp

t.ll/

m, fed pra:zrogativa. duadam,

jpd l)

libe-

if

b) Ibidem c,

29

r.ö

b) Ibidem c

l

»[(f

C) lbid. c. 31

d) Libr. 3. de imit, Chrift, Q« 26

ll 43'

N

124

Tmäatus VE

liberae snemtis, mulli creaturae inordinatae affe-.

(

&ione adbaerendo.

Obfecro te piifme Deus meus *

i

praoforoa me a. curis buius.vitae, a-multis nece[-

L

h

fitatibus. corporis , ne ooluptate. capiar, - ab amis

mae ob[lacilis , ne. moleftis fra&tus deiiciar. —

Hl

KEcce cibus ?. potus., ' veflis., -ac caetera. utenfilia-

ad corporis fuftentationen

i pertincniia fewent*i

4

Jpiritui. funi enerofa. $.

I

$..946.

10

uanta in his, & omnibus vitae huma-

Y

nae ofüciis accuratio, quanta. affectus cafti-

j

tas requiritur, fiquis absque omni affectus la-

li

be vero.acíoli bono, id eft, Deo inhaerere.

(

conftantet velit? Quam beatus effet ille, qui

)

ea verba, quae fanctae Agnetis fuiffe perhiben-

W

tur, iure ufurpare potfet: Jpfi /oli frvo fidem:

Ü

ipfime tota deotione committo a) Y Lluftriflumum

tantae integritatis exemplum nobis miniftrat

incomparabilis Regina Efther: quae. dignitate

fua regia,ex qua nedum fumma de potentilfi-

mo regno excellentia, fed etiam falus ele&i.

l

populi, & emolumenta íacra fere innumera

li

redundabant, ne.parum quidem capicbatur

Cuius affe&tus tanto. animi robore, & fideli-

tate plene ftupenda in' folo Deo haerebat, ut

ipfum Deum fequentibus verbis conteftari

potuerit b): 74. fs mecefftatem -meaum quod

qþominv fignum jä/peïl;iae, C gloriae meae, quod

[4

*

a) Breviar. Roman. ad. diem. 21 Ian,

h) Efiher. 14, 16. & feq.

"" d

Caput | XIV.

125

h djt »

ejf fuper caput meum in diebus g/ïmtatiam's meae :

VAU

€9 detefler illud, quafi bannum menfiruatae, — —

o

K quod munquam laetata fit ancilla tua, ex quo.

N

buc translata fum, usque in praefentem diem, mifz

i, -

inie Domine Deus brabam.

l

iaf

$. :947.

fervenïä

Sed nunquid titubat mens ad confpectum

montis tafn alti, & acclivis adeo ? Alt velis,

nolis, in hunc enitendum tibi eft, nifi mole-

Tunt

ftias longe graviores in poenam timiditatis

; Gil

tuae fubire velis.

Aude aliquid: nam vis

us t

immenfa urget.

Certum tibi.eventum fpon-

vvpla

dere pofTum; fi absque ormni titubatione in

)e, qui

Deo confidas; nam invicte fperantibus De-

jibet

um certiffime adfuturum elfe,. fpes theolo-

n

gica pleniffime petfuadet. scriptam quippe

hu

eft a)f:- INon dolingaent omnes ,. qui [perant n te.

nift

$. 948.

nj

atl

^

Et li freqduentiffime coratus tui, & fpes

eledi

tua (nam nifi praevie fpes deficiat, conatus

um

certum femper eífe&um fortietur) deficiant;

p

pugnam tuam nunquam non inftaura. Quam-

fit

diu durat conatus, tamdiu clanculo, te om-

Lf ut,

nia contraria opinante ; durant progreífus

ifeüml

tui. Eraliquando ingenti laetitia eo te pro-

) (If?fvnï

vectum cernes, quo te perventurum effe,

f

nunquam fperaffes.

uanta vero exultatio

Orte in

velin eo folo tibi grit, fi inftante m

| meré

a) Pfalm, 33, 28:

Ti&ï buGU UL V!

126

mero labore, ac contentione pro Deo exati-

:

tlata totam vitam a te exactam fuiffe, recor-

daberis? .Et fi fors aliquid vel extremo illo

.

tempore deeffe videatur

b

nihilid te pertur-

bet: nam lamae jpei bomo eft , fü eum fic. profi-

hi

ntem dies u

La WU

vitae buius inocenerit, ut ad-

g

EZClmLtM Cy; (:wwg DIG

J

í

icienti defuerumt ; Cg per-

li

ficiendus , quam puniendus. potius iudicetur a )*

lt

" Neque ex his omnibus T

)eus nos tntos & om-

K

hia fibi vendicans durus im nos, ac vchr avàá-

Ti

tus, fed potius fumme beneficus eft. Cum enim

Deo omnibus facultat

e1l

L;.OL

^s fuis inhaerere no-

pie

u

ftram beatitudinem conídtuati conditionem no-

ftram Deus deteriorem feciffet , fi vel unicam fa-

cultatem fibi non coniunctam reliquiflet

Ipfe

fenfus animalis huic vitae generi tantopere ad-

verfaüs facit, ut mens maiori vi agere, ac proin

t

Deo intenfius, ac velemehntius inhaerere coga-

non minuendae ,

hii

tur: ficque beatitatis noftrae

fed au(rendae oppouuna occafio eft.

Qui

mf

HO

GAPUT

XVI

[

i

Gravitas peccati. explicatur.

l

mn

$ 949. p o ü*if*mtudme ac bonitaté divinze volun-

tatis, cui advelfatm peccatüm , huius g1av1tas

aeftimati debet ? &

Inaneés;

$

950

qmbus incfeduli contra aetcmua-

;Lï

tem poenal

rüm excipiunt,

&. 951.

Querelae refütantür,

$- 952

Peccatum aeterna damhnatione detérius,

9. 954*

W

à) 5

Avgutu Jibr. de dono perfeverant, C. 21;

ll

Caput. XV1.

127

!

0 exat

$. 923. Et fummaá hominis miferia, utpoté

T0

$. 954. Qua a fun/nno þonm avertimur.

0 1j

$. 949.

pett

His iam diligenter, licet non pro fua

j

1143

dig-

nitate explicatis, nihil facilius erit

*

C

$

$ VE RA

m de

d

gravitate peccati dicere.

0

a

DI Plf'

Quantum, & quam

inexplicabile malum, a tanto bono volun

tge

)

re averti? Nemo tantum defe&um poteft

M

penitus intelligere, nifi ille, qui magnitudi-

lu w*

um

nem eius boni, quo nos libere fpoli

amus,

plene capit: quod quidem i

tere m

Il neminem;, nifi

Quem f

in folum Deum cadit,

h:

ii fï

$. 950.

u D

pert t

TA Oin

Nunc etiam, ni fallor, increduli illi cön'-

tra aeternitatem poenarum iure excipient:

a

qendtt

Aiunt enim: ,, Pro levicogitatione deliberate

quidem, fed ad unieum duntaxat i

SIYE

Aiitc

;j

i

ns ad-

miffa aeternos ignes decernere non feverum

iodo, fed iniquum plane, & omni crudeli-

tate fuperius eít; quod proin in Deutn mi-

nime .cadit.

Quis enim vel immaniflimus

Tyrannus pro i&u oculi in rem quam

piam

o 1

T0

maxime dilectam n

on fatis modefte conieéto,

hj

lentum, ne dicam, aeternum rogum ftatuat?

graVlt

Et talia de Deo fum

"à

&tet

fingunt. j

tne bono Chri&iani Con«

$. QSI.

Verum noón att

$

endunt materiati homines,

il quonam moralis a&tuum hum

anorum ima-

.

ali

li«

128

Tyatamus YT.

itet

litià cotififtat. ' Non enim haec in illa cogi-

fed

tatione, non in illa oculorum licentià j aut

L

fimili quopiam animali a&u, fed in eo eft,

quod mens rationem il'am. aeternam, infini-

te bonam, & infuper probe fibi cognitam,

ac praefentiflimam ,. quae eam a tali actü re-

vocat, non fequatur.

A bono inünito de-

liberate averti, non poteft non effemalumiin-

finitum. . Cogita ex ura parte divinae boni-

tatis abfolutam infinitatem , cui peccans li

s

bere adverfatür, & ex altera parte aeftima

poenarum infimitatem creatam : & invenies

hanc, quam aeternitas damnatorum conti-

net, infinitatem illa infinitate divina, fine

omni comparatione, minorem effe. Unde

nifi damnatio involveret privationem Dei;

ea vi folius creatae aeternitatis nequidem à

s o

longe fuffliceret ad peccatum digne punien-

$

dum.

$. 952

Ex quibus vera, ac horrenda peccati grà-

NT

vitas intelligitur; quae quidem longe maio-

rem animis noftris horrorem deberet inge-

rere, quam aeterna damnmatio.

Haec im-

r

na eft;

piorum damnatio idíta, ac proinde bo

cum nihil iuftum poflit malum elfe: ex eó

fola mala eft, quod ex praevio peccato in-

ducatür, quae tamen maálitià a damnatione

prorfus diftincta, acfoli peccato propr

id mä-

-

net

--

L

Caput XVT

129

net

[ t

Adeo peccatum non modo fümmum,

fed unicum eft malum.

( d

108

** Hic vero elezantem pro ttt'o peccato apologxam

ex ignorantia tua adornabis dicens:

» Sit ratio

j i

peccato contraria tam ingens:

quis vero eandem

)gn täw!

fatis Capit? Vix acutus Philofophus eandem ali«

adi r

qms intelligit: ex reliquis , ut de vulgo , & a

t (

religione- chriftiana alienis..nil. dicam :

eanderni

lum

nemo advertit.

Jam illam legem 2raviter adeo

violare

non poffumus, cuitus ma1ef*catem vel par*

ue b0

ce admodum, vel omnmo non cognos cimus., **

CAf

o atl

Sed ego mentem etiam folo ufu rationis mediocri-

ter praeditam ex folo eiusdeni fenfu intimó con-

ii

teftor

Dicitaque, an malum non néceffario fu-

j C

giendum eft? Velan aliquando bonum effe: po-

l, li

teít, malum facere ? Neutiquam! Sed in te ipfa

clae vides ,

mÉalum neceflario fugiendum,' aé

Ü

Hw

proríus mpuihbuu elie ,

ut malum perpetrare

1 DX

aliquando oporteat

idem

$i vero elare intelligis , maálum neceffario fugien-

Jj

dum effe; eo-ipfo etiam conípicis rationem, pef

quam neceffario fugiendum eft : eaque ratio aper-

te eft neceflariaj quia per.rationem contipgen-

tem, nulia malum fugiendi neceflitas induci po*

teft

Sed fi lianc rationem neceffariàm effe confpicis;5 nune

.Caf gF

cn pj

quid eo ipfo eademtanquam immutabilis tibi ad-

paret? Certe necefíarrum non cit, quod mutari

a

poteft.

Aft

[clm

Dum immutabile ahqmd cCopnofcis; nonne iarm

yia

aeternum vides? Immutabile non eft, quod ali-

& e

quando potuit omnino non effe

'atO li

Jl

Rurfus cognitio alicuius aeterni eft feipfa cognitio

Ptl

alicuius infiniti,

Aeternum liniütes non habet;,

initig

W n

dom. II

"

130

- Tra&atus V.

À

initio & fine deflitutum , ut adeo notio vére

ac (impliciter aeterni, id eft, illius, quod ne-

ceffario eft aeternum , ut, inquam, talis aeterni

notio neceffario etiam fit notio infiniti.

AÀn non

putas. infinitum, aeternüm, immutabile ac ne-

ceffarium diverfa nomina,

reapfe autem idem

$

effe? Velan ille , qui neceffarium vifu mentis

intuetur, non eo ipfo etiam aliquod aeternum,;

& infinitum videt? Nunc pergamus, .

]llam rationem neceffariam, per quam omne mà-

[

lum, feü peccatum meceflario vitari debet, an

[

bonam eíffe, putas? An non fub imagine boni

t

illa in animo tuo lucet ? Vides utique, eamcer-

to bonam eífe , quae cuim malo tantopere pug-

nat; & per quam certiffime, ac

J'necen*ario bonum

eft, malüm vitáre,

Denique fi hanc rationein peccáto contrariám cet-

nis effe bonam, infinitam, aeternam, immutabi-

;ll

ler, ac neceffariam; 'eo ipfo iam vides aliquod

bonüm infinitum.

Malum neceffario fugiendum

li

effe, eftfeipfoy & absque ulla hominum infti-

tutione tibi cognitum; '& fic etiamn ratio necef-

farià, aeterna, infinita, bona, id eft, bonurm

infinitum, per quod peccatum neceffario vitàn-

dum effe, iudicas, iam ante hoc iudicium feipfo

& absque aliena inftitutione tibi cognitum fuille

debeét.

Perpetuo vidifti hanc immutabilem ra-

tionem: tantum non attendebas ad hanc cogni-

tionem, qua illam cognovifti.

Et totüm prae-

Dicesl

fens argumentum non fpectat ad cognitionem pri-

mae legis tibi ingerendam, utpote quam tu iam

antea habuifti, fed mea haéc opera tantum te

monet, deternam hanc legem nunquam tibi ig-

notam fuiffe.

Dic iam, an peccando non contrà

rationem infinite bonam, Óa te probe cogni-

tam egeris ?

Af

p ——

Caput XVI.

&

13fÍ

f

E

0t0.X

Aft cogitabis: , Fors ratio a tali aCtu revocans eft

qud

ipfa atrocitas talis actionis: aut certe vis animi

connata?; omnis enim mens honei'ca ab omm ini-

ls aete

Ànni

quo fua iam indole abhorret, "

Jl d

tem i

.Sed à&us p&rv*erfus non po

Pc effe lex contra fe-

contrarium, aut fe»

f m

ipfum: nihil enim fibime

LOCCLTU

ipfum prohibens effe poteft, Ratio itaque actui

advería non eft ipfe a&us

Ome J

Verum neque mens ipfa eftratio ifta: nam mens

deh»f !

tua intitue fentit, fe huic rationi effe fubditam,

timet, ac reveretur eandem : formidat, fi contra

jit i

, m

eam agat

Nihil autem feipfo fuperius eft: nihil

fibimetipfi imperat

Et ficutactiotibi, tanquam

p J

ro bol

effectus caufae fuae, fubiecta eft; ita te huic le-

gi fubiectum effe , fentis

A&us eft id , quod

prohibetur, tues, cui aliquid prohibetur: aliud

ER

itaque in ipfo animo tuo intueris, quod pro-

m

hlbbtu

; du

1g1endl

Ut nihil dicam, in acione, aut mente tua nihil ne«

Nm lJu

ceffarium , nihil aeternum

aut infinitum dari ,

uuonä—

& utramque , fciiicet tam mentem , quam adcio-

b

nem tuam aliquando bonam

aliquando malam

-10 v

effe poffe.

Cum tatnen rationem iniquo advere

unïkä

fam iemper ncccfl'anam, & femper bonam eiïe,

m fw

cernas, '

bilem f

yc a

Dices praéterea:. ,, Dum legem hanc aeternam, &

ideo infinitam, & quidem bonam quoque effe,

u j

j P

animo meo intueor, eandem in duratione qui-

dem, nón tamen quoad ipiam bonitatem infini-

j u u

jb

tam effe, cerno: & fic peccando contra bonum

non egi, quod aliquam bonitatis infinitatem ha-

ii

beat; àtque bonum in propria bonitatis notio»

ne infinitum non violavi,

aut faltem a me il«

] c()g

lud violari, non pervidebam.

Aft

Jl

15

142

Tr*aäatus VI.

Aft aeternitas divina inprimis non per infinitas, aut

N

plures:durationes; fed fimul & in fe infinita eft,

prout tra&fatu de commevc, grat, €9 libert, C

ult. dicebam.

Attamen fequar fenfum tuum.

' Quid þutas? Anmon bonitas etiam quoad folam

dürationem infinita, ex hoc folo, ingenti, immo

fümma obfervantia eft digna? Non potes hanc

bonitatem offendere, nifi offendas fimul eius in-

finitatem : nàm haec eadem bonitas habet infinr-

tas durationes, feu ipfamet bonitas infinite jam

duravit ,. & ex teftimonio mentis tuae tamdiu

etiam durabit deinceps, eo ipfo, quod eandem

MYM p as

immutabilem effe, cernas.

Sed-attende infüper, an noi hane, de qua difpu-

tamus, bonitatem, etiam in ratione bonitatis in-

Atque ut nos$

finitam effe, ipfusmet videas.

mutuo facilius intelligamus, demus bonitati no»

E

Et

men-aliquod ,

eamque iuftitiam. vocemus.

hm

inprimis cogita, an urgente quocunque bono,

jea

aut emergente qualicunque cafü contra bonam

hanc iuftitiam agere liceat.

Poteris facile ali-

Yor

quam circumftantiam fingere, qua data haeciu-

feu

flitia urgere definat: quamdiu vero eadem ur-

i

get, puto, & etiam tu arbitraris, nullum bonum

poífe eífe tantum, ut ex eo iuititiam violare, bo-

qie

Tnn

num fit.

Sed perge, & finge bona maiora fem-

per, & maiora: & infuper tua fidione , quam-

pe

tum vales, in infinitum perge.

Num potetis

defi

aliquando tot, & tam magna bona comminisci ,

fl

quae bonitate iuftitiae maiora effe queant, puta

femper, quamdiu iuftitia haec in animum tuum

fm

vim fuam exferit? Vel aliter:

num poteft bo-

56

num aliquod tantum effe, ur ex eo iuftitiam

LT

violare, bonum fit? Animo tuo, ni fallor, clare

cernis, nullum bonum eífe tantun , ut bonita-

tem iuflitiae fuperare queat,

Nunc

i

p

a

Cagut XFTI,

133

Bnttis

Nunc iam dicäs, rogo, an ille non videat bonum

nitat

etiam quoad ipfam bonitatem infinitum, qui ta-

le bonum cernit, quod omnibus bonis etiam in.

r

] tUl

infinitum excogitandis femperï maius: eft ?.

yogd la

.Equidem hucusque *dicta, iufto breviora , attamen

enti,i:

faltem accedente propria ac longiore meditatio-

otes 1

ne fuflicientia funt ad perfuadendum , te, quo-

yL s

ties feiens. peccafti, nunquam fine legis infinite

iber intt

bonae, id.eft, fine cognitione boni infiniti pec-

anit i

caffe.

Legem, eiusque infinitam bonitatem nun-

j um

quam non cognoviíti? tantum non attendebas,

( d

kanc a te fuiffe cognitam.

)j

yui d

$ 953

I

grttts

j u m

Caeterum ad capiendam genuinam pecca-

yitti

ti notionem repetenda funt ea, quae iterato

j

iam commemoravi.

Mali omnis, & fic etiamm

je boli

peccatinulla eft natura, fed amiflio. boni mali

?

n W

nomen accepit.

iam. in aecerna Dei. lege,

fidje

j u

feu eius voluntate tanquam in originaria, &

d "

immenía bonitate fuo affeétu fiftere, in ea-

m bor

que ultimo quiefcere, eft vera ac-fumma ho-

hite,

jon f

minis iuftitia fimul, & felicitas $. 8?9. Unde

A qllï»'

per eandem rationem ab hac optima regula

j püïffï

deficere, affectum fuum in eo non defigere,

nmillfSU'

fed ab eo averti potius, neceffario eft gravif-

1

l p'ü:

n

fima iniquitas, & fumma hominis miferia.

d

Scilicet malum

(t

| e[t avverfio ab incommutabili bo-

jullit

": 4).

n Ü

bonlh

ä3954ï

NU

) -S., Augufï. lib. 4. de lib. arbitr. c. 49;

Trd&atus VI.

*

$. 93 4.

$

uare peccati natura,l,ü H'ita loqui opor-

tet, non confiftit in eo a&u, quo quis e. g.

j

alienum rapit, innocentem occidit: eiusmo-

j

di enim aétus eft motus phyficus, ac proin

bonus; cum vero ab his acubus ratio quae-

W

piam optima, & quae ex teftimonio fenfus

intimi eft immutabilis, feu infinitae firmitatis,

nos retrahat; tota peccati ratio in eo eft,

$g

quod mens libera fummam illam rationem fe-

qui omittat. Quare omne peccatum eft me-

äl

j

ra omiflio, qua immurabile amplecti negligi-

imnus

Bono item umbratili inhaerere (reapie

tamen eidem non inhaeremus, cum in caden-

$.

ti ac fluxo aliquo fiftere nemo queat:), non

eít peccatum, fed bonum; quod aeternum

ftat, non ftringere, hoc eft ipfifimum pec-

i

catum, & extrema miferia.

r

M

CUA POU TOXVIE

P

ANatura peccati amplius. explicatur.

$. 955. Natura peccati eft in mera negatione.

$.. 956. Licet vero Deus propter peccata puniat ;

$. 957. Attamen etiam poenae ;onüüunt in'nega..-

tione.

$- 958. Etlicet dolor aliquid aems effe dicatur; at*

tamen

n

$. 959. Etiam iíte in Ldefc&u alicuius þerfe&ionis,

datur.

itt

äf 960.

£5

*

135

| Caput' ); VII.

$.

960. Quare Deum ob peccata poenas infligere ni-

hil aliud dicit , quam quod obkead'cm homini

'

varia bona non tribuat:

ji o

061. Id quod au&oritate, & ergumento S. Augu-

quit f

ftini evincitur.

i

eiuit

$.

962. Quare aptifime diei non poteft

96

poenas

i p

propter peccata effe: nam omnino non funt.

jo qu

$.

965. Denique fi peccatum aliquid effet ; tunc bo-

jo f

hrtit:

num effet: omne enim, in quantum eft, Xboq—

num eft,

194

.

964. Quare a&io phyfica, qua peccatum, fit, non

eft ipfum peccatum:

[

Qnon:

d

S

Lj

965. Pront egregie S. Auguft. explicat.

u

$

. 966. Qui peccato aliquam . indolem agzemtem tri-

buunt, ex a-rgumentq'Manichaeorum fe nunquarm

e(tedp

extricabunt.

p at

967. Unde Catholicorum do&rina nulli malo ali-

*), fil

)

quam naturam tribuit,

Xetmi

ï.

968. Ad mentem fcilicet S. Auguftini,

um [

969..Quare peccatum fibimet ipfi fumma poena

e€

970. Quam peccans iam in hac vita fuftinet,

;

971. Ipfis gentilibus id agnoscentibus.

972. Totum itaque in eo eft, ut amorem Dei fu-

f.

premum genus virtutum, veramque beatitudi-

nem noftram ;

omne vero peccatum odium

Dei, & ultimam miferiam

Ji7

'noi'cram effe ,. dica-

; mus,.

unz?.t;

i

- $. 955.

TL

Dum vero peccatum in nihilo confiftere

in mea de. commercio gratiae s libertatis di[Jer-

i

tatione (nunc huius Theologiae Tom I.) .di-

4

Cce-

(á

36

"Trattatus ,' VE

cebam, quod tamen, quantum fcio , päne

[

omhes docent; quispiam, cuius forían eru-

qu

d

ditio, quam philofophia erat maior, adver.

Cal

fabatur mihi dicendo , peccatum equicem

o

non effe aliquid aiens, non tamen. mihil, fed

negaiioum aliquid : Sed nihilum, negationem,

&

flü

ac megaticum .omnia idem, id eft, nihil effe,

refpondebam: neque enim, prout arbitror,

inter effe, & nihil effe, illud, quod negativum

vocamus, medium effe poteft.

bit

$. 956.

€

Tun

nib

Aft urgere pergebat: ,, Certe Deus ini-

quos propter peccatum punit: jam fi pecca-

dol

ho

tum eft nihil, hunquid eos propter nihil, id

eft, absque ratione, & fic inique punit? Aut

1

t

dicas: quaenam eft omnium, quae peecanti-

bus aut a Deo, aut ab hominibus infliguntur,

poenarum ratio 2

$.. 957-

b

Hic vero in ar&am illam Metaphyficam,

Vif

de qua tra&tans de prima omnium ratione age-

d

')/'1"

Ü

ithi. redeun-

(

bam, & maxime ad $. 58. & //

-.-.:l.

dum eft. Ktinprimis debeo explicare, quid

];

qu

rei fit poena; hac enim generatim intellecta,

-

intelligemus , quaenam fit eius ratio, aut fi-

Ti

nis.

Iam immunitatem a poena, feu mentis,

Do.

ac fenfüs integritatem aliquam perfectionem

,

effe, puto: atque, quod ex hoc facile confe-

N

üi

quitur, defetüs aut negatio huius integri

Cä-l-

ti$

Caput XFI.

tis erit poäna autaffi&io,. Sic poena damni,

0, p

n ett

quae in damnatis datur, nihileft aliud, quam

defe&us illius clarae vifionis, ac perfectae

, 4

j

caritatis, qua beati Deo feliciter fruuntur.

Poena vero feníus in eo eft, quod operatio-

hi,

"

LOTL

nes fenfuum aut penitus intercipiuntur, aut

ihi (fl]ï

plurimum impediuntur faltem.

ib

[

$. 958.

r:gzzt

y

[

l

,,Sed dolor, id quod alius acute oggere-

bat, non eft negatio a&tionis vitalis, fed om-

Mortuus deftituitur operatio-

nino eft talis.

nibus vitae, fed doloris infuper eft incapax:

u 1

Quare dolor

dolere nonnifi vivus poteft.

l pþCCï

non merus defe&us, & tamen poena eft;

jlii,

nonergo omnis poena mera negatio effe po-

terit. ^^

T

i,guntuïs

$S..989..

Iam utique plus eft dolere, quam omni

a&u carere penitus: fed infuper plus eft aétus

vitales fine omni dolore obire. Itaque dolor

yflCBme

eft a&tio vitalis cum difficultate a vivente fa:

n

&a. In quantum itaque dolor eft actus vita-

i

qwc

lis; perfectio, & nullatenus negatio, fed ne-

que poena eft: in quantum vero vivens hunc

atb

at

actum fine facilitate, viribus, aut organis

minus perfectis obit; in tantum eft afilictio,

neti

poena, defe&tus facilitatis, ac proin mera ne-

jonte

gatio.

Itaque omnis dolor, poena, & affli-

con

ni

od de

&iol defectus : alicuius bo

3

»fupt ; eoqu

bono

z

P58

| Tm&atu; VI.

lii

bono, in quahtum eiï boxnum,, nemo dolere.

queat.

[

j

*

Q

$. 960.

l&

Nunc iam ad propofitum non ita grave

u

argumentum refpondeo: poena a Deo pro

l

peccatis inflicta eft mera negatio, & nihilum

fi

non habet caufam, non rationem, non finem.

(

Poena nihil eft, ac proinde propter aliquid

(

effe non poteft, Quare haec affertio: . Deus

dQ

propter peccata delinquent.m punit, reap(e habet

T

bunc fenfum: .Deus propter defibum iuflitiae

V

bomini varia bona mon tribui.

Immo. neque

(0

haec verborum formula fummam fimplicita-

Q

tem affequitur: fed in hanc rem optime di-

Q

cerentur fequentia: JDeus folis iuftis propter in-

W0

bacrentem iis iuflitiam varia dena, ac praemia tri-

TR

bf.;.' i.

Scilicet . buc. quoque. Zugoiflinianzm, illud

elt

adfiribere mecc[fe eft : Pauca funt, quae proprit

lig

loquimur : plura non proprie.

M

R

$. 961.

T

Quae quidem aliis infuper verbis expliba;

pe

ripoffunt. JMali nulla natura eft , f.d ami[fo

be

boni mali nomen accepit a) Qui de natura pec-

W

cati fpeciatim agens habet fequentia: b) K

quaefioi, quid e[[ct, iniquitas, & nom inveni. fub-

flantiam , fed a fumma fubflantia a. Deo detortam.

j

in infumam voluntatis perverfitat-m. Quod alibi

fe

quoque fequentibus dicit: Peccata enüm non

]i

i .ba-

a) S. Augufl. lib. rr. de civitat, c. 9.

b) Libr. 7. confeff. c. 16.

Caput XVM. -

r39

dola

babent [ubftantiam : inopiam babent, mon fubftan-

tiam a). Et certe, quae fan&tus Auguftinus

contra Manichaeos caufam mali ftatueré vo-

lentes innumeris locis apertiffime, & ad cap-

i g

tum rationis demonítrat, illud duntaxat vo-

Je0 D

lunt, peccatum, & alia mala, in quantum

nihilt.

funt mala, nihil effe, ac proinde nullam fui

n fer

caufam aut originem habere.

Certe qui pec-

qini

catum effe quidem aliquid afferit, fed tantum

"

aliquid "egatioi, ex fequenti dilemmate fe

e Dalt

nunquam expediet: vel hoc peccati negativumt

iufni

ultra nihilum in aliquo affurgit, vel nec uni-

Bu

co, quod aiunt, hilo nihilum füperat? Si fe-

lph'cizg-

cundum; tunc nihilo' par, merumque per

ime d

omnia eft nihilum. Si primum; tunc quae-

p )

ro, quaenam fit prima caufa illius minutiffi-

'

mae entitalis, per quam megatioum hoc plus

fi1td

J

t

eit, quam nihilum ? Deus, prout puto, ma-

lignae huius enüati; auctor non erit.

Res

; lpïoþïi!

creata alicuius, quod fub quacunque demum

ratione plus, quam nihil eft, prima caufa, pri-

ma ratio fieri nullatenus poteft.

Vel ergo

xphca

peccatum habet fui caufam , vel nullam ha-

(ttl

(JW

bet? Sinullam habet; aut nihil eft, aut a fe

n

gü, quod dicere horrendum foret. Si habet

p/

Ccaufam; tunc habet vel unam, vel inter plu-

res aliquam primam habet.

Sive ergo unam,

fl f

m (

li

five inter plures aliquam primam habet, tunc

E

j

femper dabitur aliquod primum mali princi-

j

pium: quae quidem eft ipfiffima Manichaeo-

lí

rum

2) Enarrat. in Pfalm, 123.

Tratftatus V.

940

do&rina. .. Malum itaque eft nihilk, rheraqua

amiífio boni eft, nullamque. fui caufam ha-

bens. .Íam peccatum certe eft malum, puta,

q

quatenus peccatum .eft Ergo peccatum,

Ea

quatenus eft peccatum, nihil, meraque amif-

fio eft.

t

T

$. 962.

y

Pa

Iam pï:op.'cerv nihil, ac proin etiam prop-

fii

ter peccatum nihil poteft fieri ; eoquod nihil

non poffit e(fe ratio motrix ad agendum. I£rgo

Dd

hs.

poenae vel nihil funt, vel propter pecca-

(

tum non funt.

Sed utique poenae nihil, ac

(0

mera amifüo feliciratis funt ; unde poenae

nec finem aliquem, nec fui rationem babere

0n

qi

poffunt. Quod nihil eft, ad nihil referri po-

teft. Scilicet, quod mox dixeram, fola prae:

D

mia propter piorum folam iuftitiam funt..

$. 963.

4

Hisce omnibus etiam fequentia quoque

i

aliquid luminis afferre poterunt: vel pecca-

Tl

tum, in quantum eft peccatum , non plus

0

eft, quam merum nihilum, vel eft plus ni-

1]

hilo?, Si primum; tunc rurfus eft , manet-

Ti

que nihilum: fi alterum: tunc peccatum eft

L

aliquid; eoquod plus nihilo fit.

Iam omne,

(í

in quantum eft aliquid, bonum eft: nam effe

femper melius eft, quam non effI2.

Si ita-

iil

que negatioum peccati, feu peccatum a]iquidþ

wj

eít; bonum id eft,

.. &. 964.

Em

941

Caput XW;. '

r

gb 964'.

m D

,,Sed utique motus ille, quo quis inno-

centem Occidit, eft aliquid, vel an omnes

JCACUT,

'«'fül.i'

T

acus, quibus peccamus, nihil effe, dices?"

16 d

Aft ille motus, & quaecunque pravae actio-

nes in quantum funt actus, bonum fünt,

perfectiones, & mneutiquam peccatum funt.

Peccatum in eo folo confiftit4 quod vis iu-

? n

0d fl

ftifiima ab eiusmodi a&ione retrahens a te

neglecta fuerit, quod eandem fecutus non

N

fis.

Efl equidom. p:ccatum a bono incommutabili

w

Sed non nos

fi

li

2

|

ad commutabile fatta : comoerfio.

convertendo ad:bonum commutabile, fed

p0€üäf

T

omittendo bonum incommutabile peccamus:

d

quae quidem omiflio, feu motus averfionis,

m

l pra

prout yacamup, qmesm eft nihilum. :

jnt

S 965.

Facilius baec. aduiittes , fü eadem vverbis fantti

"uguftini vepetam a)..— Ita fit, ut neque illa bo-

VA

ma , quae a peccantibus appetuntur , tullo modo

«

mala fint 5 — f^d malum fit. aver[io eius, ab án-

j p]d&

commutabili bono , & comverfio ad mutabilia. bo-

I

fi

.

7»4: quae tamen averfio , & converfio quoniam

a

non cogitur , - fed cfü voluntaria ; digna & ivfta

Ü

m

eam müferiae poena. fubfequitur.

ed tu forta[fis

o

quacfiturus e$ , quonam movctur. voluntas , cum

"T

avertit feó ab incommutabili bono, wunde ei iffe me-

j

tus exifiat , — fi enim motus ifle, id efl, averfüo

J

qu

voluniatis a Domino Deo fine. dubitatione pecca-

£utih

* &) Libr. 2, de lib, arbitr. C, 19, & 2o,

964-

942

Trattatus VI |

tum efl ; mum poffumus auttorem peccati. Deum.

Unde

dicere?. INon. erit ergo ifle motus ex .Deo

igitur erit? lta quaerenti tibi ,. t e[pondeam ,

u

nefcire me, forta[fis eris triftior : [d tamen oera

fii

refbonderim: Sciri enim mon potefl, quod

]i

INibil eft.

(

[

TUf

9.

966.

lll

" Scilicet ut hucusque di&a per 'c"ompen-l

l(

dium repetam, qui peccatum , in quantum

&

eft peccatum , velper minimam rationem,

lur

aut portionem ultra nihilum attollit, ille ex

fan

argumento Manichaeorum nunquam evadet,

quo quidem perpetuo quaerebant: unde ma-

D

Qur

lum? Sieft; fui caufam babet: fi malum ha-

bet fui caufam, datur principium mali: quod

M

Neque evadere

folum petebant Manichaei.

poterant Catholici dicendo: malum a libero

Nam fi liberum arbitrium

arbitrio nafcitur.

dat malum; ipfummet eft malum: nemoenim

dat, quod non habet: neque aliqua caufa

gu

poteft quidpiam ex fe producer

e, cuius infe

fen

Si vero libe-

[

rationem praevie non habet.

rum arbitrium in fua natura malum habet, ac

lj

li

proin malum eft; quaeritur, quis illud fece-

ün

rit: Deus bonus malum non condit: fequi-

Lt

tur proin, ut Deus aliquis, feu aliqua pri

Qu

ma caufa, quae mala eft, malum illud arbi«

j

trium fecerit.

Et fic dabitur aliqua mali cau-

d

fa prima, quam Magichaei Deum malum vo-

W

caverunt,

1

$. 96,77*

a

.Capm;' .XVII

943

du

$. 967.

! LIM

ul

f

Aft Catholicorum, immo omnium fapien-

n a

ï

í

tium perpetua refponfio erat: Mali nulla eft

