tura ex mea fententia ut fupra diximus, eft cone

P

fidere, exfpectare, feu, quod idem eft, iudicare,

iliud bonum nobls eventuürum effe:

quae omnia

ad intelle&um ex indole fua fpectant

$. 115r.

:2

*

Cuput. X,

289

T N

$. 1ISrI.

URU

f h

Scilicet füblimis illa philofophia , quarh

non nihil diligentius traccavi alibi a, perpe-

li

B Q

tuo retinenda eft, Deum folum *effe, reli-

qua vero non nifipropter Deüm effe poffe,

n

Si itaque res creatae omnes non nifi propter

y 1l

Deum dari poffunt: etiam non nifi propter

m

folum Deum defiderari, aut exfpectari pof-

| dU

funt. Propter fe folas omnino non funt:

fant

nihil igitur appetis, fi aliquid creatum prop-

gt

tér fe folum adpetas, Et mne forte dicas*

m

'equidem rescreata reapfe eft propter Deum:

jf

in mea tamen imiente per errorem mihi ean-

[f

dem tanquam infe bonam fingo. Ne, inquam;

|

»

u

hoc dicas: nam illud a tce fiétum tibi reprae-

fentatur tanquam bonum propter fe, & fic

non rem creatam, fed Deum tibi proponis.

"Vel bonum illud ope fictionis tuae tibi exhi-

ii

betut ut bonum propter aliud, & fic non in-

if j

telligis aliquod bonum propter fe, non pote-

ddi

ris exfpectare, vel adpetere.

Vel denique

hat

illud bonum in, mente tua fingendo pingitur

jri$s

tanquam aliquidy quod nec propter fe, nec

propter aliud eft bonum: & fic nullo modo

*

eft bonum, imino nihil penitus; quod proin

q

nec exfpectare, 'nec/ïdefwxder'aï'e -'p'c)teris.

afh

Se IIäz.

j

a) Differt. defin.y ultim,

Tam. III.

1

— Ü

——2

290

Traätaius IX

$.

1152.

Ét haec eft ratio, cur id,'" quod,integra

ifà

caeteroquin fpe exfpectamus,

quandoque

non eveniat: & ut aliquando, dum fanitatem

qu

Íol

petimus, mors fequatur; quia multis mori

utilius eft, quam vivere.

Sic utique bene-

&

ficium erat illud: Raptus ef], ne malitia muta-

G

Qf

vei intelle&tum eius:. aut me fittio deciperet animam.

illius, — — — Propier boc properavit educere

bulu

(on

illum..de medio iniquitatum à). O quot modo

damnati in coelis viverent; fi citius mortui

chi

fuitfent !

Qu

m

$. 1153.

p

Dl

'Unde etiam S. Auguftinus habet: Quid

U

quid ergo petitur , quod pertincat ad boc gaudium

N

confequendum, boceft in nomine Cbrifti petendum,

für

fi. divinam intelligimus gratiam , ft vere beatam

fat

d

goftimus vitam. — Quidquid autem. aliud. petitur,

qibil petitur b). ltem: De manfione namque. bu-

Ti

jus faeculi mobis aliquando . fubrepit , ut boc peta-

D

mus, quod nobis mon expedire, mecimus. Sed ab-

]

füt, ut fiat nobis, fi manemus in Chriflo, qui non

yfacit, quando petimus , nifi qued expedit. mobis c).

—— —

$. 1154.

a) Sapient. 4» II. 14.

b) Tra&at. 102. in Ioan.

€) S. Auguít, Tractat, Q1. in loann.

s

C?þuï .X: í

19l

$. 1154.

;

ntut

. Quare ab initio cuiuscunque negotii, &

ygi

maxime in caufía falutis aeternae , omnium-

T

que auxiliorum ad eam pertinentium nos toto$

; i

foli Deo, absque follicitudine, aut titubatione,

béte

&, quoad omnia nos concernentia, permit-

iil

tamus: & fic eam fpem concipiemus, quae

TO

nunquam confundit.

Elegans huius rei fym-

du

bolum nobis pinxit S. Francifcus Salefius ei:

Yod0

Commonet nos fcilicet alicuius infantis bra-

yortü

chiis parentis fuae fecuriífime indornmientis : in

quo licet ufu rationis deftituto ipfa natura

grandem aliquam philofophiam oftendit. Nam

parvulus fe totum fmatri fuae permittens$ ab

omni fui cura ita abftinet, ac fi intelligeret,

(v

conatum fuum fruftraneum fore, eoquod ni-

T

il

mis infirmus effet.

Sed eundem etiam otio-

t

fum fore velut afferit: eoquod mater pro eo

hii

u

fatis follicita fit.

Denique fuam contentio-

if

IM

")

nem imprudentem futuram effe innuit: cum

77

minime intelligat, quid fibi nocere, aut pro-

j

deffe queat.

Vivum paradigma animae in

u

principio, in principio, inquam, rerum fuarum

j

Deofe plene permittentis, & omni falutisfuae

"

periculo fuperioris.

1j

Tag

CA-

3) In Tractat, de divin. amot,

292

TI/ni.ätatus IX !

CXTUT'XL-

Pl

Ti

De peccatis. [pei adverfis.

(ix

de

5. i155. Primum peccatyum Ípei adverfum eft prae-

r

fumtio de femetipfo, aut rebus creatis 5

n

e

$. 1156. Licet hae re&to ordine 'betne deinceps adhi-

"

[

" beantur.

^

-

[^

S. 1157. Aliud praefumtionis genus explicatur.

f

tl

G. 1158. Alterum vitium, quo fpem violamus; eit

diffidentia, feu titubatio:

t

comra quam novis

f'f&tipturae

$. 1159. 'Tefimoniis animus firmatur.

G. 1160 &feqq. Rationes adverfae

i

S. 1164. Et animus illuftribus fe'xgmp.lis( röbörat:u:rä

6. 1165. & feq. Inter quae "mors Chrifti acerbifli»

Ti

U

"mqm in fe.

T

L]

^E

&

$. 1155.

qu

Tribus hifce i'pei dotibus, quas puritatem;

[o

jfirmitatem ,. C& Jan£itatem X re&ius forte prü-

Q

dentiam dixiffem) nominavi, utcunque expli-

(

€atis, nilil facilius erit, quam peccata fpei

«t

adverfa intelligere.

Primum eft itaqüe con-

H

fidentia de fe ipfo, aut de quacunque re crea-

t

ta, etíi facra, aut coelitus conceffa; quod

Cs

li

peccatum praefumtionis re&e vocamus. Non

VU

quod proprius conatus omittendus, aut con-

ll

ceffa a Deo auxilia fpernenda fint, fed quod

his primo loco minime ignitendum , atque

a

t

Caput. XI.

293

abeis confidendi initium haud quaquam fu-

mendumífit. Quo quidemerrore, prout fupra

dixi, etiam fagaciflimi facile implicantur.: Un-

de huc pertinere videntur illa:

Propterea

L p

JJeus deflruet te in. finem, evellet te,. & emigrabit

&& de tabernaculo tuo, &* radicem tuami de terra

| àdi

viventiutm,

KEt videbunt iufti, &2 timebunt ,. &

fuper eum videbunt , & dicent: .Écce bomo, qui

non pofiat Dewm, adiutorem. fuum ; . féd [peravit in

TRSI

multitudine divitiarum fi

*

uarutm , em- j)mefvaluz'þ pA

]

vanitate fua VAE

*

$. 1156.

| H'uiius p,eïccati: Afaquoque Rex Iudaereus.

at

erat, qui nec n infirmitat2 f4a quaefioit. Domi-

num, fd magis in medicorum arte confifus. eff.

il

Utique medicos, & pharmaca contra vim

morbi adhibere tam parum eftimpium, quam

efu. ciborum famem pellere: immo, utrum-

1

que praeceptum etiam eft,

Sedin his primo

loco confidere, fine refpe&u ad Deum, &

yt

cadem fimpliciter, & non ut Deo fübordina-

ta auxilia adhibere, hoc eft caufae fecundae

j

eam fiduciam tribuere, quae foli caufae pri-

j

lreä-

mae debetur, error eft. Nunquam enim ex

tractatu de finé ultimo fatis repeti poteít il-

T

lud: Non ideo Deus medicamenta tribuit,

(l

quia in his circumítantiis profünt: fed ideo

h

illa in his circumftantiis p

rofunt , quia, ut

j

T' 3

IC

"

a) Pfalm. 51, 7. & feq.

R

Tratlatus IX.

294

hic forfan proüint, Deus eadem tribuit. Sci-

M

à

licet quod Deus non primo decreverit, illud

caufae creatae nunquam efficient. NNos vero

lo

ü

ita comparati fumus, ut fimpliciter cogite-

mus: hoc ad fanitatem facit; igitur id con-

d

tra morbumadhibebo. Haec ratio ad moven-

dum animum facit: itaque hac delinquentis

animum ad poenitentiam urgebo : Cum tamen

f

neque qui plantat, efb aliquid, meque qui igal,

jl

f qui incrementum dat Deus. )

D

W

&. 1157

Q

ii

Datur & aliud praefumtionis genus non

T

fuübtile adeo, & abftrufum, fed apertum, &

é

quod facile quivis advertere poffüt. Hoc non

circa initum confidenti, fed circa auxilia

(

D

fpem exequendi verístur:

eftque in eo, quod

b

quis licet forfan in Deo primitus confidens,

deinceps tamen fubfidia a Deo ordinata ad-

hibere neglgit.

'Talis porro foret, qui falu-

f

V

tem fine bonis operibus, aut ab

sque cibo vi-

tam naturalem fervare vellet, Kiusmodi ta-

men praefumtio non tam fpei,

quam ftatuto

a divina providentia ordini, ac proin

de offi-

cio religionis adverfari, ficque ad peccatum,

quod tentationem Dei vocamus, pertinere vi-

s i

detur. Licet reapfíe in eiusmodi mente iam

praevie etiam ipía fpes defecerit: fi enim le-

ä

gitimam fpem habuiffet; haec talem animum

ne-

8) r. ad Corinth, 5 7.

um

Caput XI.

295

N

,ne&um falutem exfpe&tare, fed etiam per fe-

, il

&a auxilia obtinere feciffet.

Spes enim nul-

n

lo vitiolaborans non permittit, ut quis in ten-

«t

tationem Dei ipcida.c..

dun

10

S- II58' |

d)

[A

J

Alterum fpei theologicae, & illi, quam

Lt

Tij

fpes requirit ,

firmitati inimicum pecca-

tum eít vacillatio, diffidentia, aut defpera-

tio, qua efficax Dei auxilium nobis adfutu-

rum dubitamus, aut defuper animum penitus

defpondemus.

Grande peccatum: fed quod

N

nos parum plerumque attendimus, aut cura-

mus.

Deo loquenti fidem non adhibere, id

I

nl

eft, non credere,' infigne nobis piaculum vi-

n

detur.

Deo promittenti fidem negare, aut

timide duntaxat in eo confidere, culpae no-

y

bis vix vertimus.

05

Dic, obfecro! an dubitas,

Deum confideritibus in fe omnia promififfe,

n5

fii

fuamque eis fidem fancte addixiffe? Aft di-

p

vinae literae id innumeris vicibus afferunt,

j

& falva fide negari plane nequit.

Quod $.

t

IIc6 &feq. oftendi, & in cuius confirmatio-

nem etiam fequentia adícribo.

nen quippe

ol

(

dico vobis , fi. babueritis fidem, ficut. grauum fina-

Xis, dicetis monti buic; tranfi binc illuc, & tranfi-

d

Jf

bit: Cg nibil impo[bile erit vobis a). Ytem: Ha-

jl

bete fidem . Dei: amen, dico *vobis, quia quicunque

dixerit buic monti: tollere, & mittere in mare, &?

T 4

710T.

a) Matth. 17, I9«

Tmffrz* "IX

296

fl

non .baefitaverit in rordv Jto, - fed crediderit , quza,

(

guodcmque dixerit, fiaty fiet ei.

S I189.—

ï

Ac ne forte pute

hic.agi de.ea fide. quae

'eft prima. virtus theologica

aut non agi de.

( füturorum , Chriftus 1 l*rcm

fiducia, feu fpe

ltu. ptl')' LE

wöïr 'ea. dico cob

, ütnmid

(116 /Z!)-

d

onito

Ccunque or. antes petitis

Cr£

vUrLUx

vl '61 ,M.S, 'g':d

i

aperte- a

Ds

asitur non de

evonient vobis. &). Ubi :

p

credendis iis, quae fatcta, & exin nobis re-

h

velata füunt, fed deiis, quae. certa fiducia pri-

k

mum. cxfpe&anda & obtmen la promittuntur.

Si vero eredas, prout credere debes, Deum,

(

fidem.fuam inviétae fiducide vere adleIffe,

«

cogita iam, qua confcientia infinitam fideli-

i

tatem in fufpicionem perfidiae vocare queas,

M

dl

3

I160.

f

Hic vero tuam difidentiam excufabis d1-

cendo:. ,, Si fcirem, Deum /impliciter, & abs-

que ulla conditione.fidem. fuam. confidenti-

bus in fe obf*crxmr*ï'e; facile confiderem:

nunc autem nefcio,

an res ita fe habeat.

Magna inter primam, et fecundam virtutem

theolommm differentia verfatur.

De veri-

tat^ dictorum fuorum fimpliciter teftatus eft,

PU g a 2 u E

—

fed ad eventum fpei nefcio quae praeparatio-

—

E-—1

nes, proprius conatus , remotio. obftaculo-

rum

&

[—1

a) Marc, 11, 23. & 24.

('6;3') t )S.l/

297

I'le ]'GC]UJ*'UD'CU.]*

Peccatum praefummoms

tlf

committit, qui fme propria induftria, & bo-

no libertatis ufu falutem cxf*)ectqt

Ratio

difidendi, penes Deum nulla eft

. plutima

Uiy

VEro penes res creatas. N

j

$. 1161

Iul

Sed quid diceres homini circa religionem

1/!3

chriftianam fatis infiru&to, & circa aliquem

!U

fidei articulum dubuantl, Ífi errorem fuum

d

purgare vellet, diceudo:; ,,ego Deoloquenti

T

facile affennal

fed tuto nondum fcio, Deum

p

locu:um effe.

Ratio mea dubitandi non eft

[Uh

penes Deum, fed penes rationes illas crea-

J(Il

tas, per. quas, Deum aliquid teftatum. fu:fï'e,

[e

edoceri, neceffe habeo.** Aft num Deus cir-

Ji

Ca aliquem articulum fidei e. g. circa facer-

sag.

dotium novae legis, in divinis literis clarius,

aut faepius teftatus eft, quam de certo even-

tu fperantlbus promiffo? -

,

i

-

$. 1162.

j

Quantum vero ad alterum, iam iterum in,

li

eum.errorem relaberis, quem iterato, & ma-

xime. $. 1106

tibi eximere. conatus fum.

l

Mi

Deus firme confidentibus fine ulla conditio-

)H

ne, &, prout loquimur, ' abfolute omnia pro-

mifit. -

T'uus conatus, & reliqua omnia, quae

j

inter. conditiones fpei recenfes, neutiquam

funt conditiones ,

quibus Deus promiffio-

Q

nem fuam alligarit, fed funt effe&us fpei, &

velut

x ,

298

Tra&atus IX

velut inftrumenta, pert quae promiffio-

nem fuam, fiquidem in fpe non deficias, cer-

tiffimae executioni dabit. Spera fimpliciter,

& abfolute.

Nam Deus fimpliciter & abfo-

lute fperantibus promifit.

Non licet, plane

non licet titubare,

5- II 63*;

Scilicet, fatearis duntaxat candide, non

ignorantia divinae promiflionis , fed aliud ti-

ii "—

tubare te facit, eventus fcilicet fpei tuae to-

u iE C - RRR

ties adverfus, & preces tuae effe&tu fuo to-

ties, prout arbitraris fruftratae. leremias

propheta prodit angores &uo

s: Exjpettavi-

mus pacem, €g mon erat bonumn: tempus medelae,

& ecce formido 4). 'Fot oppreffionesiuftorum,

tanta religionis difpendia, ruinae animarum

pene infinitae, calamitates naturales gravif-

fimae, ex quibus evadendi non via aliqua,

non ullum confilium vel proeul confpicitur.

Haec te trepidare faciunt, & tantos montes

infirmo precum tuarum halitu moveri poffe

defperas.

In eiusmodi triftiffimis eventibus

dicere foles: Circumaedificavit adverfum me,

&? mon egrediar: aggraeavit compedem. meum..

Sed & fi clamaucro, & rogaveros exclufit oratio-

nemmeam c). Denique ego dixi in exce[Ju men-

iuorum c).

tis meáe: proie&kus fum a.facie oculorum

$. 1164.

3) lerem. 8, 15.

b) Threnor. 3, 7. & &

€) Pfalm, 305 23«

Faput- XI.

299

(f

$. 1164.

q

18f

Sed cur ea, quae Propheta ibidem mox

fubiungit, non addidifti?./deo exaudiffi vocem

o

lu

erationis mcae, dum clamarem ad té.

— —— a?

Viriliter apite, & confortetur cor veftrum omnes,

qui jperatis in Domino. Illud quoque attende-

Te potueras : quia adbuc vifus procul, & appa-

f0

rebit in finem, Cy non. mentietur : fi moram fece-

rit; ex/petta illevm, quia veniens oemist, &$ mon

]u

1

tardabit a). Et quoniam in acerbiffimis even-

tibus ad erigendam mentem, eamque invi-

)ü

Id

&am reddendam nedum divina teftimonia,

fed exempla quoque plurimum valent; hanc

It«

viam Paulus quoque ingreffus eft, ut fideles

'W )

cum graviflimis calamitatibus 'colluctantes

Jf

nedum conftantiam edoceret, fed ut iisdem

(l

perfuaderet infüuper, mera in adverfis Dei

y

1

D

beneficialatere. Rem autemita aggreditur b»

J

f

$. X 165.,

Jl

Et inprimis aerumnas, pericula, tormen-

bui

ta, & mortes, quas San&i in antiqua lege ex-

ffi)

antlarunt,

longo ordine recenfet,

'Tunc

t

vero ad Chriftum ipfum transgreditur, fcri-

]i

bens: Zdfpicientesin au&torem fidei, & confumma-

!

torem. lefum, qui propofito fibi gaudio fuftinuit cru-

j

Ccem. — — Rcogitate enimeum, qui talem fufti-

h

nuita peccatoribus adoerfum fe contradittionem :

ui

2) Habac. 2, 3.

x

b) ad Hebrae, €, 1J. & 1.

400

Trattatus IX;ä

ut ne fatigemini, animis vjlns deficientes. . At-

que ut haec omnia ex benevolentiflimo op-

timi patris affe&u immitti; atque gravifli-

mas aerumnas reapfíe aeternae praedeftina-

tionis, ac beatiffimae electionis velut neceffa-

ria figna effe, oftenderet, ita pergit: Obliti

effis confolationis , quae vobis tanquam filiis loqui-

iur, dicens: Fili mi! noli megligere difciplinam

JDomini: neque fatigeris , dum. ab, eo argueris.

Quem . enim. diligit Dominus , caffigat:. flagellat

auiem omnem füam, quem recipit. — [n difciplina

perfeoerate. — Tanquam fiüliis oabis offert fe Deus:

quis enim filius, quem mon . corripit pater?. Quod

fi éxtra. difciplinam eftis, cvius participes fatti funt

omnes E Jïlzz) j ergo adulteri, & non fili dflis.

$- 1166.

| Et quoniam detrimenta facra, & caufäx'nz

Dei, ac animarum concernentia piorum ani-

mos prae reliquis vehementius commovere

poffunt, ac folent; iuvat fupremum aliquod,

du Samd . di MO a o C LR o al P m 0 m 97 od

imo divinum exemplum non nihil diligentius

contemplari. Confidera itaque conditionem

nafcentis Ecclefiae, quam, in die parafceves

obtinebat. Hoftes illius plene iam trium-

phabant, amici, ac.defenfores difperfi inter.

extrema defperátionis, perfidiae, ac proditio-

nis exempla animis iam penitus conciderant.

Ecclefiae auctor ipfe in patente patibulo nu-

— qus, ac faucius pendcns,: a Deo . dereliétus,

1n-

-

^

.'Caþz-ttï X

401

u

ter altiffimos clamores; qui defperantis effe

videbantur, exípirabat: fuo deintumulo una

l

f5

cum nova Eccie

ÀAUCR

fepultus.

EFt quia om-

H

nes electorum, 2

w

C re

Y

z

roborum aeternitates

i

l

ad pretium illius vitae, quae in crüce extin-

li

&a fuit, nihil funt; Deum hominem occidi

1/l

eventus tam atrox eft, ut ex omni aeternita-

)

tenihil invenire, nihil fingere queas, quod

!

cum eo velin minimam com

1

parationem. Ve-

mire queat,

S. 1167.

/

Et tamen ïlluäö Quo Chrift

E

E

eft mortuus;

temporis punctum erat illud i

üm, quo Ec-

clefia fuit nàta: ex illo novae legis facri&ci-

um, omnia facramenta, cunGta gratiae ac

gloriae dona, quae a condito orbe usque in

totam aeternitatem exiftent, copiofiflime flu-

xerunt. Et cum ex moderno ordine omnia

naturae beneficia ad gratiam , & gloriam funt

facia; confequens eft, ut in hoc mortis in-

ftanti fit tota natura. quafi fundata.. De-

nique divina gloria, ad Quam ombi AORS

comparata fünt, in illo momento tànta incre-

menta coepit, ut reliqua omnia ad eandem

non tantum, quantum fola Dei — h

ominis;

mors contulerint: & haec ex omnibu

$, quaeé

Deus aliquando contulit, beneficiis

fuit om:

:

hino fupremum;

4

m

505

'Tmäatus ZX

60 11680

O pun&um mortis, & admirabile tempo-

!

tis momentum! Si totam retro aeternitatem,

& eam, quae deinceps futura eft, ad captum

noftrum per inftantia perpetuo fibi fucceden-

tia numerare velimus, tu ex omnibus inftan-

i

tibus, quae ante, ac retro, & fic bis infinità

funt, facile acerbiffimum, fed etiam fine om-

ni dubio beatiffimum es.

O punctum mor-

tis! tu es Dei ex triftiffimis optima facientis

exemplum longiffime fummum, ac fingulare

prorfus. In te, fiquis probe intelligens, ob-

tutum mentis perpetuo defixerit, eum vel

in acerbiffimi$ eventibus commoveri, aut

äi

perturbari animo , impoflfibile vicetur.

Sci-

sl

licet, quae mala videntur, perfecte confiden-

Nullum

tibus nunquam non funt optima

ergo eft illud, quod ex acerbiflimis cafibus

tibi fumis, trepidandi argumentum: dum ex-

emplum,. quod omnium triftifimum elTe vi-

;

debatur, quodque ipfum Chriftum concer-

nebat, reapfe omnium laetifümum fuiffe,

confpicias,

,

CA.

303

CAPUT XII.

&

i

telh

iDe teriio. peccati genere, quo jþes noftra frequen-

£r vitiatur.

X

d

50

ii

1169./" Tertio tandem c'ontgra fpem peccaniu'S', cum

n

vel non Deum, vel aliquid non comparate ad

Off

Deum exfpe&'amus.

uo»

.

|Qr

1170. Quod S. $, Martytum exemplo explicatur.

1tis

1171. Non raro in eo peccamus, quod rem ex fe

he

quidem vere utilem , fed non ad re&um finem

concupifcimus.

d

$.

1172. Hic quoque de peccato in divinam miferi-

d

cordiam tra&atur,

M

5.

1173. Quod intellectu difficile eft adinodum,

en

1174. Porro divina mifericordia aliquando eft ra-

lii

tio timorem mitizans: alia autem vice poteft effe

W

ratio ad peccatum impellens.

"

]

1175. In pofteriore fenfu continet fj

pgcial'em mà-

litiam :

ve[

J

1176. & (1177. XNofïi'tem in priore, prout égo

quidem puto.

1178. Ad quaeftionem, an Deus prapter fiduciam

noftram omnia nobis promiferit,

1179. & feq. Pluribus réfpondetur. Itaque

ä

I181. Vitia fpei de fe tenent vel ex parte eius, in

quo male confidimus, vel ex parte a&us; quo

non re&te confidimus,

vel denique ex parte rei,

de qua impetranda confidimus.

L

SQ IIBQF

304

Tra&atus. IX

$. 1182. Denique fpem eife folatio plenam adparet:

p

«

$. 1182. In ea tamen concipienda iuvare poteft vo-

luntas perfectam aliorum fpem imitandi:

t

$. 1184. Item prodeffe 'p'ot'e'i*c plena noftrae "V(v-)lun'ta-

fi

tis cum .De(? conformatio, -

Q

Q

$. 1"169.

Q

VM

Nihil bonum , nifi folus 'D"eufs: reliqua

wvero eo duntaxat bona funt, quatenus ad

f

N

Deum diligendum nosadiuvant. Porro Deus

optimus nihil, nifi bonum promittere po-

E

Bi

tuit: unde nil nifi Deum; ac reliqua non nifi,

| lo

quousque ad Deum faciunt, ope Ípei exfpe-

&are oportet. Ex quo iam tertium fpei nó-

firae vitium intelligicur: dum fcilicet vel

LU

Deum pro fine exfpectationis noftrae non dé

figimus , fcilicet aliquid exfpectantes, quo

vel ad Dei amorem non conducit, vel ia

f

d

hunc amorem opportunum fit, -ad/*-alium fi-

Ti

pem jd trcferen»tes.

n

. $. 1170.

M

Unde frequenter fpes noftra faüit*,' aut

Certe eventum petitioni noftrae contrarum

fortitur. Sic opes, aut fanitatem, aliaque

K

eiusmodi non raro exfpé&amus, quibus ta-

ien paupertas, morbus, mors ipía, aut alia

t

advería fucced—unt:

-quia fcilicet háec'prae

*fïïl'ofpea

- Caput XII.

305

Xtet ;

profperis ad finem ultimum magis non raro

w

conducunt.

Sic primorum faeculorum chri-

ftiani ad avertendas graviflimas, quas patie-

J

bantur, perfecutiones oraverint, minime de-

fuper a Deo exauditi.

Si enim audiffet eos,

quantis nos exemplis, quantis patrociniis,

quot heroibus, & laureis deftitueremur? Et

quantum ad ipfos Sané&tos illos, graviffima,

iqii

vi quorum mortui funt, tormenta eorum

; d

Ipem adeo non afllixerunt, ut eandem perfi-

ii

cerent, pleneque coronarent,

AÀn non tibi

DPO

quoque tacite perfuafüm eft, prima tria reli-

gionis noftrae ífaecul

a omnium fuiffe longe

| f]iü,

florentiflima?

p

J

vi

6. iI7I. '

E

qucï t

Alter, quantum ad praefens, A-'def'e&us

J

fubtilior eft. Ex(pe&amus non raro aliquid

àd finem ultimum vere conducens, ita ta-

imén, ut tacite illud intendamus ultimo ad

lnem creatum. Sic e. g. res religionis vere

Ccuramus, eius difpendia, quantum licet, qua

Opera, qua precibus avcrtere conamur, id-

1

que non tam ex eo

» quod caufa fit Dei, quam

quod noftra fit.

li

Iam cum intentio noftra in

re tam pia tam facile nos decipiat; longe fa-

ll

f

cilius id circa profana nobis imponere poteft.

Jj

Opes, honores, munera publica, integrita-

[l2

tem corporis, vitae tranquillitatem , utique

[

mera bona petimus: quia tamen iítis inhia-

Inus

Tam.y J1I.

"^

306

Tyattatus. 1X.

mus ex eo, quod fenfum dele&ent; ea no-

Vl

bis bona eíle definunt: fieri enim non potett,

m

ut bonum aliquod malo famuletur. Unde

]c

data tali intentione noftra, haec mutant in-

pi

dolem füam , & materia fpei iam non amplius

t

funt: Deus enim nil, nifi bona promifit.

li

Qu

$. u72.

li

l

tü)

Clare vero id habet Apoi"tolusg Petitis,

uod male petatis s ut in concu-

Is

€&? mon accipitis: eoq

gifcentiis veftris infu

matis a). Quare intentione

1ua ultimo in re cr

eata fiftere nedum eft con-

P

tra inviolabilia caritati

s praecepta, vi quo-

rum affe&tus nofter nunq

uamin rem creatam

r

definere debet; fed etiam

fpem id' evertit,

it

bonum fit, nifi ad Deum , ac

eoquod nihil

N

proin a Deo

nihil promiffum, & a nobis ni-

t

hil exfpectandum fit,

nifi in quantum id ad

pe

Deum ope amoris po

füdendumþ facit, Pof

fe

haec tamen omnia

ii

p

[]

$

1173.

DN

Duo ad naturam fpei penitius intelligen-

dam quaeres.

Et quidem

primum eít: Spei

fari docent peccatum. in divinam

quoque adver

amifericordiam

prout voca

nt: quod tunc con-

Te

s ex eo facilius peccat,

tingit, quando qui

p'eä

quod fciat,

peccanti

bus folere facilem a mi-

di

Deo veniam concedi.

Ad hgc

fericordiüïmo

V1X

&

W

3) lacob. 45 3*

Caput. XII.

397

4

vix definite refpohdere potel'*oi videtur ta-

otel

Ünit

men, fi divinam bonitatem''pro ratione ad

peccandum adhibeas, id maxime quidem im-

l ln

pjium, magis tamen caritati, quam fpei con-

pu

trarium effe; videtur enim non tam promif-

fioni, quam bonitati divinae iniuria fieri. Et

quia totum fpei officium in confidendo confi-

ftit; haec praefumtio , quantum ex fe fola,

/

fift

nullum defectum fiduciae continens, officium

T-

fpeiviolare vix poterit.

jone

COf

/8. 1174.

juo

if

Quanium ad ipfum ufum, hoc praefum-

tionis peccatum haud exiguam dubitationem

:rtitï

d

importare folet.

Si enim cuique. peccato

$1 |

certa mox poena, aut damnagio immineret,

nulla fpe veniae relidia; quam pauca exin

u

9b

peccata contingerent! In omni fere peccato

Ípes reconciliationis horrorem peccati folet

imminuere: num propterea dices in omni

propemodum

nis contineri?

peccato peccatum praefumþio«:

«

: N

'5. I 175

U

Ad grave hoc dubium5 nefcio, an recte,

ol

Qdb

refpondendum efie, puto. "Fiducia de im-

petranda venia ad committendum peccatum

f

duplici ratione fe habere poteft. Aliquando

hY

enim haec fiducia falutarem timorem, quia

g

peccato revocat, ita mitigat, ut tamen ipfa

2

a

Trattatus. IX.

308

ad perpetrandum deli&um minimä impellat.

Alia autem vice mens perverfa Dei mifericor-

diam aífumit pro ratione motrice ad pecca.

€0

tum: qualis dein mens ideo eft mala, quia

te

Deus bonus eft. Longe quippe diverfa funt,

j

obftaculum, quod producendo effe&ui ob-

pO(

ftat, tollere: & aliud eft, fuas ad producen-

agiz

dum effe&um viresconferre. Sicutille, qui

d

afferem decurrenti globo obftantem tollit, dif-

Ti

fert ab eo, qui fuo robore globo illi motum

QU

imprimit: hic quippe, non ille caufa mot

PIS

tt

iit-ius dici meretur.

a

S. 1176.

;

le:

dtn

Jam certum eft, fpeciale, ac divinae mife-

d

ricordiae adverfum peccatum comimittere

B

eum, qui hanc pro caufa ad peccatum mo-

vente fibi ftatuit. - Horrendum quippe elt,

Qu

bonitatem, & infinitam bonitatem COBere,

ut humanae voluntati fummi mali cauía eva-

dat. Neque quis putet, hoc aliquando fieri

llum-am am-

Y

vix poffe: na

m mens iuftitiae nu

D

plius amorem habens,

& a concupifcentia

non nifi parum impulía, ex eo facil.us pec-

care poteit, quod acer

bos peccati effe&tus

non admodum timere debeat.

]dque fere eo

nifi

modo, quo quis vinum alias non biberet,

Et

p

quia eius bibendi facil

is copia offertur.

talis non tantum vini genero

fitate, fed etiam

h

Q

vinum offerentis facilitate, ad bibendum mo-

vetur.

g

i

$. 1177-

399

Coput. XII. :

& IITAS

peli.

iUP

At quis adferere aufit, fpeciale peccatum

pta

m

committere etiam illum, qui divinam lenita-

tem pro ratione peccandi haud affumit, licet

u

u d

a peccato abftineret, fi fpes veniae timorem

poenarum non minuiffet? In eiusmodi enim

lucil:

X

animo divina bonitas nom eft caufa' peccan-

di, fed ratio minus timendi, quo dein timore

, (

OCU

mitigato fola iam concupifcentia, vel alia

caufa hominem ad peccatum pertrahit. Cer-

;

te, qui omni fpe veniae füblata peccaret, in

certam damnationem fe praecipitem dans, il-

le videtur plus peccare, quam qui modo qui-

dem delinquens, deinceps per Dei beneficium

mï(e-

ittat

ad diligendum Deum redire intendit. Atque

| n

ita quidem ego fentio, firmiori aliorum, fi-

ed

q-uod ztiiïelï'ant, argumento facile ceffurus.

Ogm) l

T

$. r178.

;h'e

14

ï

Alterum

» quod circa fpem movebis, du-

uens:

a

bium eft feq

: 39

Non intelligo, quomodo.

in praefenti caufa r

es fe habeat.

Deus mihi

1 pec

certam o

j

pem promittit. fi ego legitime con-

fidam:

-ego ideo demu

e)eel)

quia Deus promittit.

m legitime fpero,

,

:l

Hic videtur fiducia ad

promiffionem,

haec vero ad fiduciam adpel-

lare.

e D!

suntque hic duae conditiones fe mu-

tuo refpicientes, ex quibus, cum nullaaliun-

| m

de compleatur, utraque corruit: Si quis di-

3

cat ;

1f

*

510

Tïaätlcztu& ATX

f

cat: Ego volo, fi tu vis: alter vero refpon-

t

deat: etiam ego volo, fi tu vis; neuter quid

vult, nifi alteruter fimpliciter, & absque con-

al

&L

ditione confentiat **.

Ad hoc iam

$. 1179.

fi utmque con-

Re('ponde"o : id verum effe,

ditio aeque ab altera dependeat:

íji vero una

ti

d

prior exiftat , & alterius caufalit, hoc argu-

mentum nihil válet,

Alias certe omnes con-

Ut

ho

tra&tus effent. nulli: e. g. fiquis dicat: mille

po

florenis vendam praedium meum: alter vero

refpondeat: dabo mille : contraótus certe te-

lig

Yel

nebit; nam confenfus prioris, etfi conditio-

gatus, confenfum pofterioris pro-

lo

ne aliqua I!

W

vocavit. Qui quidem non eft am

plius, prout

fed caufalis.

Dit

fcholae loquuntur, conditionatus ,

li

Etreapfe ita fona

t: quia pro mi

lle fpondes

fe

dare

?

: dabo.totidem

*

Nam. próut ICti opti-

meadvertunt. maxl

me differunt haec duo?

dl

lu

Si vis, dabo mile, et: quia

I;UL'S',

dabo anille. Et

*

Deus promittit, fi

b

1

n nofítro fpei negotio,

confidamus: nos autem confidimus ,

non ff,

tu

Noftra confidentia

Y

fed quia Deus promittit

fionis non eft caufa,

fed effe-

t

divinae promi

&us. Qualia etia

m in phyficis plurima ha-

e

bentur exempla.

E.g. Sidetur paier s dabitur

pater..

filius: & viciffim; ft datur filius 5 dabitur

P

b

lice-

Q

Ubi fi exacte loqui

velimuss; deinceps

ideo datur fülius,

?

f

bit dicere; quia daiur pater;

mis

$

r

31I

Caput XHLLos

2n

minime vero exac&te diceres: quia datur füius;

qui

ideo datur pater.

Nam in connexione cauíae

COf

ad effe&tum, particula caufalis quia non etfe-

&ui, fed foli caufae recte adponitur.

5-1 I 180-;

D

Ui

Quia vero hucuäQue di&a fubtili quaeftio-

Ufd

ni parum fatisfacere, aut certe obícura vi-

debuntur, capealiquid exemplum. Ego do-

2j

0t

num aliquod me daturum fpopondi illi, qui

jlt

hodie primus domum meamingredietur. Spo-

"r

pondi veroillud liberaliter, & fine omni ob-

o

ligatione.

Iam Caius demum primus, Titius

10

vero fecundus eftingreffus: nunquid donum

Tor

hoc Caio debetur? Verum an ingreffusillius

Qu

eftcaufa huius donationis? Minime: nam

1

gratuito illud promifi; & tamen, fiingreffus

u

ile maturius non contigiffet; Caius obtinuif-

u

fet nihil. .Scilicet dum dicebam: primo in-

1(0

gredienti dabo, perfonam duntaxat defigna-

D

bam, in quam ego liberalitatem meam, fine

J

caufa, & mea fplius voluntate, exercere fta-

169

tui.

Sic etiam in negotio fpei Deus libera-

Y

lifime, fine omni ratione, ac fumme gratui-

to omné bonum promifit, noftra vero fidu-

ff

lt

cia eft nota, & velut nomen ac defignatio

eorum, quibus fua folius voluntate Deus ea

jl

If

bona promifit.

Quae quidem eo conducunt,

ne generofam confidentiam noftram pro cau-

fa motrice divinae promiffionis tacite haben-

tess

jl

U4

312

vaftatus . IX.

tes, primo löco clam, & quia- id advertamus,

in ipfa fpe nottra & non in divina promiflio-

ne confidamus.

Non Deus promifit, quia

confidimus nos:; fed nos confidimus, quia

J li

Deus promifit.

(0]

ab

tad

$. 1181

W

Quare ex omnibus hucusque äifþwzæ:s

W

intelliges & vitia, & dotes fpei. -Prima ha-

(i

fi

rum eft ex parte eius, in quo fperamus, &

fic oportet in folo Dco fperare. | Altera íc. na-

qi

de

betex parte actus, quo confidimus: & hic

f

debet effe ffrmilfimus ac-minime vacilans.. "T'et-

tia denique fe tenet ex parte eius, quod ípe-

ü :

(s

r2mus: (cilicet, ut nihil exfpe&emus, mifi

Devm, & ea, quae ad Deum faciunt."

(

* Dlud quoque utiliter, immo neceffario adverten-

W

li

dum, tot» hac differtatione agi de donis certo,

gratuito, & ope folius fpei Obtinendis: nam plu-

Ll

rima Deus pér merita noftralargitur, quae ratio-

nem mercedis, & non meri doni habent, ltaque

li

ope fpei eft. exfpe&atio & certa, & univerfalis,

Ü

id eft, omnium bonorum; per merita in homine

í

iufto datur exfpectatio certa, fed limitibus ac pro

ratione meritorum circumfcripta,

In homine

denique divina gratia deftituto per viam fpei da.-

tur quidem certa ac univerfalis exfpectatio: fed

per viam meriti vel nulla, vel incerta divino-

tum beneficiorum exfpe&atio dari poteft.

OS II 8«2.

N ss

s

3I3

| Caput. XII.

fl

5. I 18,21

jo

|qui

Rite expenfis omnibus illud quoque fa&i-

QUi

leintelliges, fpem effe virtutem fuaviffimam,

coníolatione liquidiffima, immo plena pace

abundantem: & ex qua tranquillitate pene

€adem, qua beati perfruuntur in caelo, per-

frui iam in hac vita liceat.

Dic, ut interro-

[)

j

gationem iam fuüpra factam iterato inftaurem,

1 [

dic, inquam ; an dubitas, Deum invicte con-

14

fidentibus fidelitatem fuam de omnibus, de

n

quibus certe confidunt, addixiffe? Si vero

W

de hoc dubitare non audes; dic porro , an

Tat

fluctues, ne forte Deus datae fidei defuturus

fpe

fit? Quidergo doles? De quotriftaris? Quid

L

deiectum te facit? Ea, quae tantopere formi-

das, vel non evenient, vel confidenti fümme

TA

proderunt: quae proin forte defiderare, non

item timere nunquam debebis, Dic itaque

j

)

animae tuae: noli tímere: credetantum, & falva

£ris &). RKobora identidem mentem tuam (o-

Jau

u

Jidiffimis fententüis illis; im .Deo meotrans-

fili

grediar murum — Dominus illuminatio mea, &

gl

falus meas quem timzbo? Dum. adpropiant fuper

D

me nocentes, ut edant carnes meas, qui tribulant

yOl

me inimici mei , ipfi infirmati funt, & ceciderumt.

..Si confifiant. adver fm me caflra s. mon. timebit cor

( äl

T

meum: fy exurgat adoer [um me praelium ; in. boc

jl

- €go fberabo b), Re*ugla Domino vias tuas & [bemzþ

