natwura , fcd dsfc&us boni mali momen accepit. Et

í qwd

liberum arbitrium utique a Deo optimocon-

ditum, malum ex fe non producit: fed bo-

num fibi oblatum fequi mere omittit. Mere

omittendo nemo agit: cumque malum in me-

Off

M

Vantt

ra omiffüione confiftat, ac proin per omnia,

Oi

ac fimpliciter non fit, non exittat; ideo ma-

ille d

lum non producitur & fic nullam füi cau-

evad

fam, nullum principium habet. Et fic mali

yde m

principium rion datur: deberet autem tale

u

N

dari, fi malum vel per minimam rationem

pius, quam nihil foret.

qu

*

vadt

Jj

$. 968.

l

&f

pittil

l

Quae quidem omnia diligentiffime pertra-

yoenit

Cat, & magna fapientia explicat fanctus Aue

j

guftinus a), ex quo unicam hic delibemus fen-

T

jini

tentiam: Jtemque [cio, in quo fit; mala. voluntas,

lib

id in eo fieri, quod fü. nollet, mon. fieret : & ideo

yel, Ü

mon néce[Jarios, [2d oluntarios defe&tus iufta poena

|fe

d

confequitur. — .Deficitur. enim. non. ad mala, fid

l

male, id ef£, non ad malas naturas, fd ideo male,

fet

y

quia contra ordinem naturarum ab eo

. qui fumme

efl, ad id, quod. minus eft.

ANeque- auri. vitium

j 1

jj ci

eft avaritia, fed bominis perverf amantis aurum,

2uftitia derelitia, quae incomparabiliter debuit au-

n

.

TOQ

3) Libf. 12. de CiVitat. cn I' 2. '3. 6- & maXImG 74

p

944

Tva&aius - V L.

vo antcponi. — [Nec luxttria eft vitium pulcbrorum,

filt

füascivanque corporum, fed .

animae perverfe aman-

qu

le&a temperantia, qua

24

tis corporeás voluptates, meg

"

iiter

IN

rébus fpiritualiter pu

Icbrioribus, & incorruptib

u$ coapiamur. —— -— 246 per boc, qui

Juaciorib

À.

amát cuiuslibet maturae bonum, efi adi-

mf

peroerfe

pifcatur, ipfe fit in bono malus

fit

: » 6G 71?7;/.?:7" meliore

|eii

privatus.

^

UC

go« 969'0

:

ünt

&um itaqué ratio peccati abfeiffe in

eo

fim]

fit, quod mens libera bo

num immutabile, &

Y

eoque libere careat;

LU

infinitum fequi omittàt,

cumque bono infini

tocarere, noón p

offit non

fti

eíffe malum infinitum,

ac immenfus defectus

li

ligitur, ipfum peccatum

aliquis; aperte col

Q

effe peccati fumma

m & infinitam poenam.

ho

ün

Sicut enim, prout

fupra $. 889. & feqq. di-

cebam, affe&u fuo , ac tota men

te Deo in-

aej

fic ab

haerere, eft vera

ac fumma felicitas,

[/7

ere, neceffario e

hii

immenfo bono illo defle&t

fumma miferia: tantus enin

?

; eft defectus quis-

li

bonum

illud, a quo quis

que, quantumr eft

(

deficit.

Unde ficu

t aeternitatis ad Divinita-

i

tem nulla pr

orfus eft comparatio, ita dam-

L P,

ad gravita-

g

natio, in quantum aeterna eft,

-

tem peccati nihil eft. Aeter

nitas tamen poe-

j

tifime eft contti-

h

narum Contra peccatum rec

tuta: cum enim totius difpendii, quod per

peccatum libere incurrimus , fenfum fimuls

at5

& unica viþe facultas creata ca.,pgre.neque

|di^

ï)

T

Cagut XFIIL |

245

jl

j at

faltem diuturnitate compenfari aequum ei',c/a

quod efficacia fenfus fimul capere nequit.

: g' 970«

Vil

172

llud mirabile , quod peccans fummam

Ül é

inferni poenam, quae infelici aeternitate in-

; tdi

finite maior eft, & quam poenam damni vo-

camus, iam in hac vita fecum circum ferat,

utpote ab infinito bono deítitutus. a) Seníu

tantae poenae, non ipía poena caret, efique

| du

fimilis eij quife mori neíciens, Vita iam ca-

abl

rere incipit. — n fuguruam. éudicivam. foroatur. ad

& Cf

ananife[lationem,

atque ad acérrimian f/nfm mi-

offt

Jériae, quod mnc occulti/me vindizatir. 9) De-

d

nique tanta quodammodo eft vituperatio pec-

ecetto

cati, quanta eft laus Dei: Cum enim propterea

n

banc (rationalem naturam ) vituperamus ,. quoni-

L

am fummo C incommutabili bono, id eft, -creato--

us

ve fuo frui non vult ; illum fin? ulla dubitationelau-

s i

dawus. . Quantum ergo bonum , & quam in:ffa-

lü rioe

piliter linguis omnibus, & in-ff'abiliter cogitationi-

"m

bus emnibus, praedicandus, 65 bonorandus

C

o

) Q

ereator omnium DDeus, fme cuius laude nec lauda-

"

TR

i po[Jumus, nec vituperari? INon enim vitupera-

a t

Á

vi po[Jumus, quia in eo non. manemus , nifi quia

g1 at

magnum & fummum, & £rimum nofirum bonum

enf"

eft imanere $n. illos unde autem boc eft ,

iqon

mþ, quia

incdjabile bonun eft. c)? * |

Dum

od P

f

a) Vid $. 902

b) S. Auguft. lib. 3

: )de lib, arbitr, c.

x uæ*

c) Idem eod. lib. €, 13.

äzsL

!

Tom. IIl

K

946

"Trramäyïæms VI

* Duni vero peccatum bono infinito relpugna"re,

m

& fic malum infinitum effe, aio 5 nor fequitur,

omne mox peccatum lethale efle.

Nam lex,

feu voluntas Dei infinite femper bona eft, non

tamen tota vi fua fingulis vicibus, fed pro di-

verfis-citcumftantiis ac diverfis debendi titulis

diver&mode agit a). Si vafi infinite amplo exi-

gua fiffula quaepiam infigatur; non tanta vis

erumpit, quanta, fi integrum vafis illius latus

jo

aperiátur.

i

$; Attamen , fi.vel gutta e'FHuat; ea in dato exem-

itlt

plo infinite pretiofa foret, id eft, contra vo-

C

luntatem infinite bonam vel parum r agere, de:

bet effe infinite malum: & fic cuique etizm mi-

jur

pimo peccato debebitur poena aeterna? ac pro-

nj

ld

inde omne peecatum lethale crit; utpote cui,

1 g

eifi leve id videatur; vis non equidem infinite

Y

1

vehemens, bene vero infinite bona inunquam

non refiftit." — Ad grave hoc argumentum, nes-

M

cio, an fatis apte , refpondeo.

Ex his tamen nom re&de infertur, peccataglevibra

effe mortifera , ac poenam aetcrnam inducere.

P :r

Equidem pugnant cum ratiot

Iv 03

nfinite bona, &

Det

fic quadantenus funt mala inünita. Poena vero

G

ipfis aequa eft privatio fruitionis divinae ad

qUag

tempus inflicta.

Eiusmodi feparatio a bono in-

QGS,

finito iam eft poena fecundum quamdam rato-

I

nem infinita ,- licet non fit aeterna.

Quod ii

Qüey

aeterna lex non tantum bonitate infinita, prout

in levioribus obligationibus , fed etiam- vi in-

nih

finita, prout in gravibus praeceptis, urgeat;

no|

ture voluntas eandem violans in iuftam poe-

Con

nam & bono infinito carebit, quia bono infi-

ftei

nito refragata eft, & infuper in eiusmodi cafü

bono infinito aeternum carebit, eoquod b:oni

Q

infiniti vel ut totam !Vim repulerit.

bet

Sci-

j

a3) Vid, T rg&atum dé Sp'e C-.þ I, & 2.

m

Caput X VII

947

CpUg.

Scilicet aIiuS eff, qui vini infinite dulcis ali

quot

(Iequir

guttas prodépgit; & alius eft ,

, qui vini infinite

Nm l

dulcis portionem infuper infinitam effudit. Pri-

adi

or poenam femel, alter vero

d i

aequo meretur.

! vbis infinitam ex

ndi ii

wBr ONT. :

mplo t

tant f

jltus 1

Denique peccatum . maximam fibimet ipí

poenam effe, & quam exinde peccantes iam

( o

in hac vita, immo in ipfo » quo delinqunnt,

Qntta 3

inftanti mox fübeunt, hoc, inquam, nec Ci-

cero ignoravit: a) . Omimes gentés, & omini tem-

ftt $

etum?

pore una lex, & fempiterna, & immutabiis con-

a

Unebit, — . Cui , qui non. parcbit; ipfe f fugiet,

pit d

ac táturam bominis afbernabitur bec ipfo,luct ma-

; jf

ximas poenas, iami.

pulqu

caetéra füpplicia, quae pu-

um v

tantur, e.' ugerit.

$. 972.

s lr

Scilicet, quod tota praefens elucubrstio

d

: Dott

petit, amor Dei eft fuprema virtus, fub qua,

(u

j V

tanquam füb primo ac füummo genere, rcli-

](nnz"

quae omnés virtutes, tanquam fubditae fpe-

o

Cies, militant. Idem vero amor Dei ettfum-

j fo

an

ma noftra, ac perfe&ta felicitas, utpote per

quem amorem cunr fummo bono noftro, cui

]j [l'c

n

nihil deeft, quodque proinde omnes affe&us

Wt

noftros pleniflime fatiare poteft, feliciffime

g

coniungimur,

Nonne ex his neceffaria con-

mo y

odl 9

fecutio habetur, odium Dcei etfe füpremum

&enus omnium peccatorum, ita, ut quodii-

(V

bet ge'ccatum fit;; 1*'&?&0&1126 vocetur- odium

"

Á

M

»

Dei,

a) Vid, (La&ant- dävi)n; i

Ü lib. 6, c,-8

m

948

ïmms Vl

9'

Dei, utpote ex quo, tanquam ex in*imo ge-

nere fuo, omnia delicta venenatum. fuccum,

& damnatam indolem fuam hauriunt.

Sed

& per easdem femper rationes idem pecca-

tum, quo a fummo bono noftro peflime fe-

jungimur, non poteft non effe fumma noftra,

ü

ac extrema miferia, Quare aliud facere non

a

poffum, quam ut graviflima fancdi Chryfo-

(

Ítomi fententia te moneam a):

Si pofl haee

]

j

emnia dificilis virtus videaturs cogita , diffi

Hm'lz'v-

[

a

rem Je nequitiam.

H

L

CAPUT XViII.

i

Summus. dicini. amoris a&us explicatur.

l

S. 973. Hucusque d'ifp:utata totum amoris negotium

minime abíolvunt: nam maius aliquid fupereft.

$. 974. Puritas, amoris in eo eft, ut dile&um folum

ultimo fpectemus.

Magnitudinem vero amoris

ex illo computare oportet, quod minus , aut

mgis ardua, aut pretiofa eidem impendamus.

q

$- 975. Ex qua regula etiam amorem divinum me:

-

Q

tirl debemus.

t

$. 976. Deo iam nihil melius velle poffumus; quatrt

feipfum:

$- 977. Unde voluntas, qua Deum Deo volumus,

feu laetitia de Deo exiftente eft fummus amoris

a&us, & quem fat explicare non poffumus.

$. 978. Sed etiam in hoc ipfo a&tu veriflima felici-

tas noftra confiítit,

Ad quem

EU F T MESES.

| S.'979-

2) Homil 39 in Matth. -

u

Capa XVHI.-

149

Y

$. 979. Denique onnia hucusque cx&pïic:ïx.t»a maxime

ii

pertiuent,

u

n Y

$. 973«

g p

Dum de caritate Dei gencrali tamd-itï—-,

I(Emeu.

anol

& operote fàtis difputavi; nemo facile cogi-

tabit, minimam me eius partem hucusque

n

exfecutum effe. Quid autém hucusque evi-

Cj

ci, quam ut nos iplos, & totos quidem Deo

n

h

if

liberaliter demus, omnes aétus, totam vie

tam eidem impendentes? . Et quantula haec

amoris portio, & quam leve cft: hoc noftrae

in Deum amicitiae pretium! Exigui fane mo-

menti, &, fi ad Deum illud aeftimemus, etiam

nihil eíft.

Undelonge maius amoris officium

j

fupereft, & excellens adeo, ut illud non dig-

ne tractare, fed attingere duntaxat conft

neg(!!:fif:

rm,

»

icue;s

l fllptf;l

$- 974.

.W fd".l

v u

jjis, "

Si puritatem, ac finceritatem aniicit—iae, &

10

amoris fpeCtes; is ex eo nobilior efficitur,

j 9

quod quis, feipfo ac quovis alio velut negle-

&o, praeter dilectum fuum aliud nihil affe-

n d

&u fuo fpeGet: fi vero amoris intenfionem,

ac magnitudinem aeítimare velis; is eo vehe-

"

mentior, maiorque efficitur, quo diílicilius;

j 1

1

ac pretiofius illud bonum fuerit, quod quis

amico fuo dare, autimpendere ftatuerit. Caio

IH ffx'xä

viro optimo donum aliquod largiri duo de-

creverunt ; ita, ut ad ljberaütatem hancex-

H

* 23

eicen-

9.

^A

Tra&tatus. VL

- 180

ercendam utrumque nil, nifi dignitas Caii

tl

permoverit. ' [am prior eidem centum, alter

Qu

le,

vero ducentos dedit: dic iam: quis: Caium

plus dilexit? Si rationem donandi attendas,

p

ter

eain utroque par, meraque amicitia eft; fi

ipfum donum confideres ; illud in fecundo

di

eít duplo maius, quod amorem duplo maio«

Qu

n

rem apert-e prodit.

btl

$. 975-

let:

fent

Atque hoc ad aeftimandum, ac intelli-

füs

sendum noftrum Dei amorem certam regu-

pen

lam niiniftrat. Si affe&u noftro praeter Deum

Iu

nihil aliud - ultimo fpectamus; omnes eun-

QUn

dem purifime diligimus: qui vero maius, ac

excellentius bonum prae aliis D'eo volunt,

ii noü finceriorem , maiorem tamen in Deum

ít;, eun

affe&ium fovent, id e

od )

dem plus, quam

Lf

alii diligunt.

Ft quidem.qui fe totum , om-

d

nes actus fuos, ipfamque vitam Deo impen-

del

dit, vel forfan aliorum quoque affectus , ac

tto

res creatas omnes , in quantum poteít, Deo

conciliat, ac confecrat, ille ingentia bona

!t

li

Deo tribuens infigne amoris fpecimen edit:

n

quod eo pretiofius evadet, quo maiori mo-

U

leftiafua, & quoacrio

:

ftiterit.

re c011tenþi0ne id prae-

f

N

-

4

$: 976.

f

Datur tamen bonum aliquod, quod Deo/

velle ,poffumus ,. hucusque. commemoratis

-

no-

EE

| ISI

Caput XVliL

s Ci

nobilius aliquod, longimmeqüe praef*cajhtius,

h, d

quod eft Deus ipfe

Unde Deum Deo vel-

Catut

le, eft fummus in Deum amor.

Equidem in

kenos

proprio fenfu neminem fibimetipfi velle po-

elii

terimus, quia id, quod volumus, debet effe

diverfum aliquid abeo, cui id volumus: ne-

XeUnÜ

que enim aliquid ad feipfüm referri poteft

| majw

unquam. Praeterea omnia, quae Deus eft,

eaiam ante nos, aeternum, ac necelfario ha-

bet : unde fublimiflimus ifte, de quo in prae-

intel

fenti capite tracto, affectus non eft opero-

fus conatus aliquis, quo Deo quidpiam im-

W

at

pendimus, fed eft mera laetitia, qua gaude-

mus, Deum omnia iam habere, vel

potius

- CUl

p X

eundem talem effe, qualis iam eft..

J

; $. 977.

Jeu

Quare fummus nofter in. Deum amor eft. exul-

qui

talio qmentis de

n

Fï

eo exiftente.

Hunc denique

actum, hanc animi affectionem unicum in

tï]pfil'

$, V

aeterna patria negotium noftrum fore, arbi-

D

trorz nam ficut ad intellectum eft.vita aeter-

na, u cognofcant te folum Deum,

Jun

& quem mif-

edi

Jti IESUM CHRISTUM, a)

ità, quantum

-:

ad voluntatem, grande hoc amoris mandatum

Ü

vita aeterna eft. b). Nobiliffimus ifte actus, &

prae

puriffugggum hoc de Deo exiftente gaudium

reliquos omnes complectitur, ac longiffime

fuperat, & tamen plerisque eft penitus igno-

4

M

p

(?ifsu

PU

a) Ioann. 17, 3.

b) Ioann. 12 50.

f

'fraïtatus V.

152

lq

tus. Et ägo quidem eundem inteïlecmlmep

penitus haud aíflequor, & ea, quae ex illo

jl

Q

me intelhgere, puto , verbis aegerrime ex-

atbitror *.

Unicum in prae-

li

plicari pofte ,

fenti addo: Nonne in Dco omnia funt , &

[

q

ipfe demum eft- omnia ? Qui proin Deum

fi

effe , vult, ille omnia vult: & qui reliqua

omnia vult, ille infinitis vicibus minus vult,

)

r

1

quam ille vult, qui folum Deum effe de Ed?-

Vel

yat, aut potius i-am laetatur.

b

[

"* Nam (;i'ce.ndi- poffe, Ptlfo, omne ftudium , quo

nil, nifi, quod Deo placet, agere conamur, ac

p

ll

integram vitae huius contentionem ad folum hoc

de Deo exiftente saudium ex propria fua indo*

lat

le referri: & fiquidem eadem contentio felici-

d

ter, ac plene perfe&a fiv; tuncfeipfa, & totàá

Q

quidem in huncfolum acum definet, quoó Deum

effe, unice gaudcbimus.ä

mis diflicile foret.

Sed hasc explicar::1 Di«

$. 978-

In hoc porro ga,udio, quo Deum exiftere

fuper omnia exultamus, non folum fumma

nofira in Deum amicitia,: fed etiam ex im-

menfa ratione defcendens, ac proin confum-

Scilicet tancum in

imata felicitas confiftit.

EO

wCE

(0,

mente fapientis eft gaudium, tanta exul

quanta eft ratio, & caufagaudendi, ac cxul-

tandi: iam Deus eft ratio bona

, optima, 'z€-

liquas

Ls

Caput XVIII

r5

n

liquas rationés omnes abforbens, infinita, ac

rb

immenía prorlius

Nunquid ex hac ratione

Ie &

tanta aliud gaudlum, aliae deliciae,

. quam .

fummae, &in quantum mens UOFETH capere

in

UR

poteft, immenfae redundare poterunt: fatis

avarum effe arbitror, cui Deüm dar, hon

B

Teli

thh(.m

Hoc demum .illud gaudium eft,

videt mec auris dudivit:

H2C 11 CO0T

u$ Vi

gæoa oculug: H0n

e Ql

bominis aftendif a) ,. gaudium immenfüm , ac.

vere divinum, utpote ex ipfa Divinitate pro-

xime hauftum. :

Sed haec integrum tractatum

requirerent, . ad qualem digne .fcribendum,

um,7

at

prout fupra iam faffus ium., haud fuffigio.

Hoc iolum Ício, in hoc fuummum momentum

DIl

hi ind

latere, & ad mentem immobilem

redden-

(( Ut

dam, camque penitus fatiandam fatis eiï'e, fi-

& t

quis cogitet, & fimul intelligat hoc unicum:

p Du

DATUR Dzvs.

a

$.

979.

It2que bepevolns affe&us, quo nos totos

Deo volumus, aliqua, fed exigua. noftri in

fed demum vehe-

xit

(lot

[

Deum amoris eft portio:

mentiffima mentis noítrae de Deo exiftente

fun

j

&

exuitatio fummus noíter in Deum amor,

; n

extrema amicitia e!t.

Sed eadem quoque eft

QTAL

plenifima laetitia, ultima perfe&tio, ac con-

iif

U.

K5

a) 1. ad Corinth. 2. 8. Recentiores aliter explicant

VCI ba citata.

Quae, nifi nos omnia fahunt, ad-

33"

. plicari faltem ad noftram materiam poffunt.

lewi)

*

154

| Trattatus V T.

fummata i)eatittldo noftra ad quam ipfe Deus

nos invitat, dicens: Facate,€9 vidste; quoniam

ego fum Deus a). Cui merito refpondeamus ;

"inima mea exultabit in. Domino , & deletiabitur

füper fabitari fuo: omnía

o[]a mea. dicent ; Domni-

5e quis fimilis tibi? b) -

a) Pkfalm. *5« 1 L.

b) Pfaln$ 34, 9.

Di

)

f

Quj

Tün

1eg

vel

Tua

WO

28

3

TRA-

"

s

155

6 D

Qutin

ATU

(

nj

IRACTATUS VII

DE VIRTUTIBUS 'THEOLOGICIS GENERATIM

SPECTATIS.

*

Ex fummo officiorum, ac virtutum genere

iam ad inferiores earundem fpecies explican-

das defcendimus.

Ex quibus primo occur-

runt, & fupra reliquas omnes longiffime enii-

nent eae, quas recepto vocabulo Lbeologicas,

vel etiam d/vinas vocamus, eoquod originem

fuam in aliquam ex divinis perfectionibus

proxime refelant

CA UI

Qua ratione füpremum — virtutim genus dein-

ceps in dioer[as adeo [pecies legitime dzm-

"-

datur.

$. 980. Licet lex moralis fuprema fit fimplex, &

unica; non tamen fequitur, omnes virtutess &

vitia inter fe effe aequalia g

.

l

$. 98t.

Ti mä"tatus V TL

156

$. 98t.

Tdem enim de natura rerum phyfca dicen-

dum foret,

$. 982. Hirc ad explicandes diverfas fpecies a&io-

»um illud tritum adagiumz atus jþeu icantur ab

obiitto,

6. 983. Quia tamen acus legi potius, quam obiede

coníormari debent,

$. 984. Etex quatuor ad legem rululfm

$. 985 Modo,hoc, modo. illud pro obie&o ddï(r«

-

rtiatut 3

$- 986.

LHnc iuxta legitimam rei moralis conftru-

; c'honem

g 987. Aüus a rationc, feu titulo debendi fpccs

fumit.

&. 988. ()uam regulam facxlcm effe,

$. 989. Exemplo oftenditur.

$. 99o. Si. pro obiecto fumatur. ratxog ex qua a&ug

debetur 5. illa bcholaftlcorum Tegula cum nsüw

coincidii

$. 980.

Cum lex moralis demum fit unica, feilicet

Dei illa aeterna, de qua omnem quam ha-

bent, vim moralem reliquae legespartici-

pant; cumque quaelibet virtus moralis fit iue

ftitia, & Dei amor, nonne fic demum unius

fpecieileges, & fic non ni(1 unius fpeciei vir-

tutes habebimus, quosdam philofophos, &

haereticos fecuti, qui omn:s virtutes, & om-

Tiia peccata inter fe dCQUd»lla LHC, LUJNSCDU

funt? Vel quomodo ex unica,:ac fiumpiici

adeQ;

o

"

Caput. L

157

d "

&deo, eaque aeterna infuper ratione, fcilicet.

ex lcge Dei tam;a diverfitas naíci poteft?

S.: 98 t.

- Sed fi hoc areumeutum te moveats mul-

oD

tüm erit, f1 non res creatas quaslibet etiam

quoad.naturam earum phyficam ad eandem

fpeciem referas, utpote quae fe totis adivina

ddj

voluntate, eaque finplicitlima deícendunt. -

nfn

$. 982.

Ut itaque hanc cau/am rei moralis docto-

p

res rite explicarent, ad varia actionum no-

ftrarum obiecta contugerunt, docentes, &

commune axioma

iþatuentes ov J2 ecifican-

;

nu]

iur ab obz'gvöta.

vt

$. 983.

Verum cum ex omnium doctrina 'boni-

tas, & malitia moralis confiftat in corformi-

j

tate, vel difformitate actus cum lege; mirum

fane effe debet, fi haec conformitas, ac dif-

;li

formitas ex obiecto actus potius, quam cx

ul

lege petenda fit: cum actus morales legi po-

L

)

W

tius, quam o

«

biecto conformari, neceü"e Hà-

ill

beant.

*( 5 984.

0li

Verum haec doctrina ex eo magis impli-

ü

E

d

eare fe videtur, quod in defignandis obiectis

moralibus parum fibimetipfis conftent. Ad

;

(

quqd

1

158

"raüans VLH.-

quod intellisendum, ex trattatu de con[ciemn-

&

iija recolendum

-

non poffe cogitari ofli

E

cium morale, feu obligationem , nifi detur

1*9 aliquis, qui debeat; & 24e debet dari is,

cui obligatur; requxrltul praeterea 44 actus,

quem prior alteri debeat; ac demque 4^? ne-

ceffaria eft ratio,

ex qua aliquid debetuür, ob-

ligationes enim non fcipfis, aut fine ratione

naícuntur.

Iam cogita, nüm tibi aliquam

obligaonem fiugere

e quea$, ad quam haec

quatuor capita non concurrant.

$. 985

q

Nuncii, qui aCcus morales ab obiectis

«

t

fuam fpeciem, feu indolem fuam capere af-

Mi

ferunt, ex his quatuor capitibus modo hot,

N

modo aliud pro obiecto ftatuunt.

Sic di-

cunt:

Y

obistbum legum inoraliim e/Z mens bomi-

h

Qs lbtra.

En! hic obiectum oflicii eft ille,

obiettum

li

qui :tenetur.

.Alia vice fcribunt:

L

pietatis paternae eff filius. Hic iam obie&ti vi-

h

ces fübit ille, cui hoc officium debetur. Rur-

C

fus aiurit: obieGum religionis efü cultus Doo. de-

i

bilus: & fic id, quod debetur, hiuius obliga-

tionis obiectum efficitur.

Fandem docent

obiettum fidei efl veritas divina falli ,

j(&Llö'? 2

K

nefcia ; in quo denique exemplo ratio obliga-

tionem inducens pro a&us moralis ObleutO

p

li

defigitur *. sQuis iam in tanta actibus fuüum

Oblccmn dcü"nde va u"tdte tuto pedem fi-

gere,

——

Caput L.

159

n

gere ; aut fcabilAem à

audeat ?

«

liquam regulam fcfïbere

(

lt

* Ut nihil dicam de aliis obieäorum di*vifïonibüs,

quibus aliud adaequgtum, aliud tuimus adaequa-

&

ht

ium: aliud. primarium, /ecundarium vcro aliud,

formale , & matevinle, & nefcio , quae alia effe

10

volunt: ex quibus omnibus nemo facile enavi-

It

gabit.

qu

*

,i

$. 956

Égo vero conftructionem moralem fe-

quentem in modum ordiendam effe, ceníeo,

Prime intelligirur ( utique poft legem . Dei

aeternam, & in ordine humano ) aliqua ra-

C

e d

tio, ex qua obligatio quaedam nafci videtur:

neque enim obligstiones morales a feipfis,

ho

M

quantum ad fingulos cafus, exiftunt. Hanc

iC

vero rationem titulum debendi voco.

7

Ex

hoc iam titulo focunde leco debitum, feu ob-

j

i'l

J

ligatio oritur : ubi dein £ertio debitor, & ex-

actor neceffario intclligitur.

ll

Quarto dein fi

huic debitofatisfiat;. dabitur virtus, feu actuts

;

cuiuscunque iuftitiae; aut fi eidem non fa.

j

:)

tisfiat, erit peccatum, feu iniquitas,

u

Qg inig

denique fi huic officio frequenter fatisfiat, aut

gt

fiilud faepius violetur; inducetur Pabitus,

lh

id eft, affuetudo recte, aut m

Go o

b 1 -

ehdi :

n

prout habet tritum illud: ex

frequeutatis atti-

&t

j

bus fzt /mþit*zss

J

$. 087-

Ire,

hs.

]

160

'Traäæt-z.zs V. ;?I;

f

[

$.. 987.

Iam folutio debiti ,feu expletio OHïCiï-,

ac pfoin, quod idem eft, virtus moralis alia

non eít, quam erat debitum,. cui facisfadtum

eít: Obligatio enim , & folutio obligationis

relatioae funt, id eft , mutuo ac neceflario

invicem relpe&u, fe excipiunt.

Porro debi-

ä

tum quoque eft tale, qu

alis efttitulus deben-

Z

di: ex hoc enim tanquam ex füi caufa. debi-

f

tum totam indolem füam haurit

Supereft

itaque, ut. omnis obligatio, ac dein omnis

virtus ad eam ípeciem pertineat, cuius fpe-

iä

K

ciei, & indolis erat ratio, & titulus debcndi.

l-

$. 988.

(

Quare in ipfo ufu actuum moralium fpe-

ti

ciem, feu naturam ita indagabis. Primo quae-

re, num eiusmodi actum edere iuftum, aut

quomodocunque debitum fit.

Quod fi ex

nulla ratione id iuftum fit; tum eiusmodi

a&us otiofus, & neutiquam virtus erit. Si

3

vero actus ille iuftus eífe, videatur; tunc

1

quaere fécumdo, ex qua ratione, feu titulo

actus ille debitus, aut iuftus tibi appareat:

& tunc actus ille ad eam fpeciem pertinebit,

ad quam titulus ille, aut ratio fpectas.

$. 989.

In exemplo id magis patebit. Caius egen-

tis patris locuples filius parenti huic füo cen-

Quia vero hi ad de-

ïuïm debet ex mutuo.

cen-

pE

^s ia

p

Caput: £.

I6I

centem fenis fuftentationem non fufficiunt;

ideo ex naturali pietate ad alios centuin dan-

fici

dos fe teneri, arbitratur.

]am utrique debi-

5 d

to Caius fatisfacere volens, primos centum,

(

& brevi etiam alios centum feni parenti fuo

(

Wi

exfolvit, In hifce duabus folutionibus & qui

f

debet, & cui debetur, ac denique quod de-

Ü

betur, paria, immo eadem funt.

Quia ta-

a

men priores centum ex pacto, pofteriores

de

vero ob beneficia paterna debebantur; prior

folutio erat virtus fidelitatis, feu vulgaris iu-

r

Of

ftitiae: altera vero erat actus pietatis filialis,

$

Adeo ratio debendi debito, & dein folutioni

l

totam moralem indolem tribuit. Tenta hanc

J*l

regulam, & ipía experientia doceberis, eari*

dem effe plenam, & nulla unquam excep-

hn

tione limitandam.

W

n

$. .990.

f

per obiecta fcholaftica tendele

(100

Quod fi

malis; non errab;s $

dummodo . cuiuslibet

actus Obiectum illud ftatuas, ex quo actus

t

ille debitus, aut iuftus eft. Sic enim in in-

iU

]'Eam

t

dagagnda actuum fpecie, aut natura morah res

nunquam te fallet

eblh

gm

(

n

(

Tem. IIl

Ca-

u

g,

165

Tradiatus VII.

C A PX

It

q

Yi

Haec jþeczes morales computandi ratio ad .Dài

;

legom . aeternam exp;zmtur.

p

ü

$. 991. Hi debendi tituli non funt vera lex morahs,

« 992- Qualis eft unica voluntas Dei;

w

*

993:

Sed funt tantum condmones " qmbus datis

lex aeterna urget.

.

D)

994*

Quod exemplo quodam materiato ;

L

996.

Et teftimonio S. Auguft.

illuftratur.

z

h

.

996. Hi tituli mutantur, dum interim divina Vo*

(1)

luntas immobilis ftat.

bo

.

997. Etiam in virtutibus theologms divina vo*

T

Iuntas

li

u w5 &»

*

998. Per proprios utulos voluntatem noftram ad

V

Dl

greditur.

t

.

:999. Interim tituli hi non funt principià legum;

el

fed principia cognofcendi legem;

?

genus

horum tltulorum

Vil

ij

1000. Suprcmum Vero

feu principium cogno;undï generale

.

1Co1. Non datur, nec dari poteft, quia liberrima

Dei voluntas nihil debere potett

LÀ

1003. Hinc fufficit ,

titulos hos in varias claf.

l

uv — u u^ ^ un

fes legitime diftribuere

Vi

[U

$ 99I.

.Verum proxime dictá vehementer im-

l

pugnabis dicendo: ,Nonne toto tra&tatu quinto

id folum agebas, ut tota rei moralis indoles

alege, & denique a fola Dei lege aeterna de-

l

h

rivares? Quomodo iam repente novae & tot

quidem ofhcwrum Ícaturigines aperiuntur,

T

qua-

27

| Capui H

i63

quarum pleraeque nihil aeternitatis, nihil di-

vinitaus habentes, mereque contingentes, ad

]

j

1

ipfum non raro humanum arbitrium, prout

pacta, & beneficia gratuito pr

1

Qutds

tineant? *

aeftita , pe;'-

^

$. 992.

i5 t

. Àft non hoc volo, hos debendi titulos

effe veram legem moralem: talis enim eft fo-

la voluntas Dei, omni caufa, & praevia ra-

i

tione carens, Firmiflime tenendum, omne

bonui primo, & ultimo effe ideo tale, quia

n v

Deus iilud volui. . Nec in poflibilitate, nec

inexiftentia rerum aliqua pro divina volun-

m 4

tate ratio eft quaerenda: omne enim in quan-

tumcunque eft, divina voluntate Dofterius

egu

eft. Qiwuid enim babes, quod non accepi[li : f au-

temn accepifTi . quid. gloriaris? a. )

Yi

$. 993.

jettt

Sed divina haec ac omnípotentiffima vo-

j dw

lurtas pro fummo fuo ac liberrimo, ac ab

Omni praevia ratione immuni arbitrio in his$

circumitantijs maiorem, in'aliis mibotem, in

aiiquibus diverfam, rurfus in aliis nullam

j

vim obligandi exferit. Non quod illae cir-

tll

cumftantiae fint ratio divinae voluntatis, fed

quod in his fic, in aliis aliter,- in plurimis

(

4

nullitenus humanam voluntatem aggredi,

follicitare ac ftringere liberrime, liberrime,

Mi

Seu, quod idem eít, tituli

inqqgm», yelitf

13

.dea

qu

i 3) I, ad Corinth, 4. 7

NT

164

Tmö'tdtus Vil.

bendi non funt ipfa lexx, aut r'atid legis, f»d

qu

üs datis lex aeterna ments noftrae ífenium

p

interiorem commovet.

Nunquam hi tiiuli

fi

Lex ett u-

veri nominis lex effe poflunt.

pra mentem humanam, utpote cui haec cit

aperte fubdita: tituli debendi vero pleruüm-

i

que funt infra mentem humanam, immo noii

"

Y

'aro eiusdem effectus e. g. beneficium gratui-

to praeftitum, pa&tum libere initum.

Ü

N

.S- 994.

cär(

Ouomodo vero lex aeterna, ac fimplex

CR

T

adeo fuam obligandi vim diverfimode in va-

ris circumítantiis edat, fequenti paradigma.

t

W

tealiquando defcripfi. 1n horologio aliquo

fabrefacto variarum partium varios motus

qe

Pl

fpectamus: dum una rotulain dextram, alia

in finiftram gyratur. Aliae rurfus partes Cir-

Bi

lr

culum integrum , aliae ofcillando dimidium

defcribunt.

Demum, ut caeterà omittam,

t

aliquarum partium motus eftcontipuus: alia-

(

rum non nifi per intervalla contingens, &

L

üi

aliquarum celer eft admodum, dum aliarum

tardifimus elt, . Num diverfa harum partium

figura, aut certe earum varia compofitio di-

veríorum adeo motuum caufa exiftit? Mini-

me profe&o: nam partium forma ac collo-

catio inertes, & nullius motus caufa funt,

Et tamen illi motus fine hac partium figura,

& ordine haud quaquam darentur.

Scilicet

$ ae-

*þosamqtus omnes effcit fglum pondu

qua-

| Caput. II.

16;

«l

I

quabi

1wävi urgens, & omnem feHïcavxcwam in

fem

partes horologii diftribuens, ita, ut hae non

Qu

fint caufa motus, fed media duntaxat auxilia,

di

TO

per quae pondus tanquam unica vis movens

n;otus—illos in horologium diverfiflime exfe-

lerit:

rit.

v

0 ni

$..99:.

m

Sic in praefenti caufa noftra vis ftringen-

di eft tota in voluntate divina: illae vero

2

circumftantiae, ac momenta. ex quibus offi-

ii

cia, & obligationes oríri videntur, funt me-

n v

ra vehicula, ac velut canales, per quos ae-

[f

terna ac fimpliciffima lex vim fuam diverü-

j

mode adeo in mentes noftras difpenfat *. Un-

de a&us noftri aeternae iuftitiae conformcs,

noujs

Jl

aliquae illius, id eft, aeternae iuíticiae ima-

d

gines, fed imagines diverfae admodum (unt.

jdd

n multis iuftis quafi multae iuflitiae videntur . e[fe,

iuaæ

eum fit una. Dei, cui omnes "participant.

'Tan-

quam fi una facies intueatur. plura [becula ,. quod

:2112

» y

in illa fingula

ditur. a)

re eft, de illis pluribus plurwaliæï red-

T

trif

"* Quomodo lex una, eaque aeterna ac immutabi-

T

lis diverfos adeo effe&us edere queat, & pro di-

verfitate circumítantiarum velut mutari videa-

lii

tur, claré explicat S. Auguft. b) dum ait, iu-

ol

ftam legem fore, -fi populo communis utilitatis

i.

ftudiofiffino facultas creandi magiítratus conce-

datur: & legem huic contrariam pariter fore iu-

i

j

ftzæm, qua populo depravato, & exinde fua po*

3

tefta-

Aze

2) S, Aug. Enarrat. in [

8

falm, 1o,

n

b) Lib, 1; de lib. ar(bitr. €. 6«

166

| Trattatus VI?.

"

"*

Iam

teflate abutenti eadem facultas adi'matï/.ll

T

de legibus hiícé fibi adverfis, & tamen iuftis ita

cel

fcribit: Cum ergo duos ifige leges itq. [ibi vide-

uf wng earwu honorurm Gün-

N

antuwr coniraviae ,

dorum populo tribuat potefiatem , aufivat alteras

ml

J

€8 cum 1)/iía Jecunda. ia fit ,

db Wsduo gogo am-

T

5

WiHi GICHPBAS,

bae in ecdem . civuate effe. g« [l

I

;8 ;".-

(

;

l

aliquam earum mj

[

/ g/;,ï»; 4

M

1

erii moinue

*

2

Ti

debui[fe

eppellmus evgo legem figm tempova-

len, quoe quamvyls ujia [i. comimoitari tamen

Mi

5

il

[2

n

]

per teimpora. iufle potejt.

Y

v?

£ex *

quae

Ils

Jumina vaiio agprllaiwy ,. cut f timpev obtemperan-

Q

dwum rj, -- gper quam deuigue íllaà, Qquam tem-

piu

goraleim vocandam. diximus, velle. fertuvs retfe-

f

que mulaiue , potefine. curpiam . imtelligenti nou

incomvaw übilos , Geternaque. videvi 2 z. golcfe

aliquando wiuflum e[fe , wt ncod: lus ac. gravis

gopulus ipfe fibà magifleatus ce«et. diffoluus ve-

^Y0, C? wquam :fla. Licevtia careui ? dideo hanc

i

aeternam , ac incommmiapilem lL gem efje. Simul

;

eliam Íe ïv'lil]'(,':"f avbiivov , 1

nHia ttmporali nthil

tu?

e[fe. iuftum

"Giqué legitismum ,. quod mon ex ha

Tni

Nam fi go-

aeterna. .b hommés dermvaverimt

X

( ulus ilie quodaes temipore i lle

honares. Qidits

p

quodam vurfus. infle non dedit; ;

haec. vici[[tudo

temporalis, u vuya.eflit ,. ex 1lla

aeteeniate irü-

NI

&a efl, qua f[zmmer iuflum efi . gravem gopu-

h

lum houores dáve, leve: mon dare.

a

$. 996.

Hoc fcilicät in qualibet relatione , id eft,

in quolibet refpe&u contingere, & facile in-

iO extrema, quae

telligi poteft. Sic fi inter d

fe mutuo refpiciunt, aut coniun&ta funt, pri-

e€Y

mum immutabile ac immotum. maneat ,

alterum duntaxat mutetur, tunc mutuus quo-

que

Caput II

167

|

hn

que refpe&tus, aut coniun&tio mutatur, aut

ii

ceffat, falva prioris extremi immobilitate

ii (

Nimirum aeterna lex, feu divina voluntas

*u Ti

eadem femper

ic.immota ítat

tota muta-

VU

tio, ac diverfitas adícribenda eft rebus crea-

TET

tis, quae pro fuo perpetuo defe&u diverfe

mpn

mutantur, ac proin ab aeterna legc varie af-

fl:l

Ciuntur,

Sol ifte aeternus aequali femper

[)"u

menfura radios fuos d1fpenfat, quos tamen

Wu

corpora diverfo modo aut omnino non exci-

u

Th

piunt, prout haec dlvelfo modo foli axpoüta

fuerint.

! f0

$. 997

g

Dum tamen omnem obftripngendi vim folr

divinae voluntati tribuo;

haec regula in vir-

p m

tutibus theologicis. ahquam exceptionem ad-

(lil

mittere tibi Vldetur

Haec enim officia pro-

xime ac feiplis aliqua divina perfectione, ac

proin aeterno, ac Jmmutabxh titulo nituntur.

Sic officium credendi ex

infinita veritate de-

u

Ícendit, quae feipfa. & ante imperium divi-

nae voluntatis culm. & affenfu eft digniffi-

ma.

Lerre loquenti Deo credendum eft, etfi

