Confge iimere tuo cavnes meas:

,Uu iudiciis enun. tuis timut.

Et timorem ge-

de

Ti

,-hennae non effe füpernaturalem , do&rina

,eft ab Ecclefia damnata a).

Nunquid iam

(

fj

€tam timorem poenarum amorem Dei effe,

le

,dices? Quanta iam omnium ofliciorum, ac

Q

jvirtutum confufio foret? "

K

$. 845

Hi

i

tü

» Vel, quod eft tertium, fi etiam non

,»filialem tantum, fed etiam timorem poenae

,fer-

&) Propofit. 14. ab Alexand. VIII. dammn,

&

W!? VI

$I

» fetvilem amorem Dei effe,. dicere audeäs -

,Uunquid per fervilem hunc affe&um om-

t

»,nibus officiis fatisheri tuto afferes? Certe

iibit

Deu

.,fi illud affrmes; hoc negare non poteris:

,nam qui diligit, legem implevit. a) Afl inaniter

| C

fideli

»,putat, fe vi&torem e[fe beccati, qui poenae timo-

a, T€ 0. peccat.

Quia etfi non impletur foris ne«

ys ol

j

»&otium malae cupiditatis : ipfa tamen qmala. £u-

A

ag

ys gidiZas z'zz-tus ef? boflis. b.)**

(uis

$. 846.

hone-

] qi

- Ad graves accufationes has haud aegïïe;

prout opinor, refpondebo.

Nam inprimis

lm'V :l

fidelis, iuftusque Caius tuus, quem $. 843.

merito laudafti, fuos centum reddit ita, ut

prima reddendiratio, ac proin finis huius fo-

Qoot

ludonis ultimus fit lex, & iuftitia aeterna:

& fic iam diligit legem aeternamque iuftitiam,

Yal

e D

id eft, Deum; praeftat enim folvendo mu-

tuum, quod aeterna iuíftitia vult, & qui-

a

nf

dem, quiaid vult, $ 790. Si vero ob aliam

Tationem, & non propter iuftitiam is ipfe

räflüa

| n

Caius debitum fuum praeítet; tunc hac fua

folutione actum iuftitiae non exercet, immo

efTCa

] [

legi iuftitiae non fatisfacit, $. 792. Unde,

quaecunque recte fa&a edanturs fi non amo:

re legis, ideft, aeternae iiftitiae fiant ; eius-

ntodi vere retta non fünt, ac proin nec vir-

ccenfenda.

g

tutibus moralibgs a

D3

IN a.m abfit,

efi

i

.2) ad Roman. 9. t5.

j

f

b) $, Auguft, epiftol. 144«

32

| Tm&amä VI.

ut virtutes verae cuiquam fzwz'aht nifi ili, aut

gropier illum , . cui dicimus: . .Deus virtutum a)!

Propter aeternam iuftitiam omnia officia de-

bentur, quae proin minus reéte praeftantur,

fi non propter id praeftantur, ob quod prae-

ítari deberent.

Quare folutiones , omnia-

que fere opera moralia, fiquidem recte exer-

ceantur, phyficein hominem, ethice vero

in legem, Deumquedefinunt, idque etiamex

fua iamindole: Quidquid enim bene fit, Deofit:

quia ex eius. praecepto fit. e) "

^k Neque dicat in pronofito 'exem;;lo Caius no-

fter: Ego de Deo fub mea folutione ne cogi-

tavi quidem: multo minus ex eius amore illos

centum folvi.

Nam (i folvit, quia iuftitia id

petebat, omnino Deum fub imagine aeternae

iuftitiae cognovit, immo vidit: & fi eius mens

adeo ré&a fuit, ,ut praecife propter iuftitiam

ilàm debitum ífolveret; eandem iuttitiam, feu

Deum hac folütione. amice dilexit.

Nam fecit

quod iuftitia aeterna volebat, & quia id volebat:

quod ipfum ingenui naturam amoris conftituit;

prout iterato iam dicum eft.

$. 847.

Sed etiam timor poenarum, quem obieci-

ite $. 844. omnino virtus moralis, ac pro-

inde Dei amor efc,

Iuftum enim, id eíft, a

Deo iuffum, paucis, morale officium eft,

fibi ipfia malis, praecipue alteris, cavere.

Nqn magis Caius ille fuos centum credit

ori

ex

" $: Auguft. libr. 4. contra Iulian; C. 3.

b) Idem enarrat, in Pfalm, 100.

—1

Caput Iä; :

53

i, (

ex mutuo, quam nos nobismet ipfis hoc ti-

i 9)

mendi, ac cavendi officium ex pietate debe-

a de

mus, illud oflieium, quod füb nomine ti-

31l

moris, plerumque venire nobis folet, reap-

fe cit virtus pietatis in feipfum: quam utique

pra

mnit

Deus iubet, quam diligenter exfequi, acter-

[A 7

nae legi conforme, ac Deo placitum , & de-

| VOU

nique eiusdem Dei amor eft. *

jame

* Quare, fiquis mala, ac moleftias quascunque a

)uj

fe avertere conetur, quia lex iuílitiae id iubet,

& probat; hoc ipfo iam eam legem diligat, ne-

ceffe eft. . Si vero pecudum inffar ex mero fenfu

us n

naturae dolorem evadere fatagat, eiusmodi cona-

b (j

'e ls

mo facile dixerit.

tu animali virtutem' timoris Dei conftitui, ne-

Certe ex mera dele&tatione

iti i

comedere ,non effe peccatum ; damnata do&trina

terii

eft a): cur ex mero fenfu doloris

TC

fibia 111a1is Cà-

(

Vere, rectius, quid effe queat ?

m

S.

948.

, f

olebt

Aft, dum legitimum poenarum timörem,

t

caritatem, effe Dei affero; per hoc neque

virtutum diverfae naturae inordinate con-

funduntur; neque per hoc doceo, quod fo-

lo timore omnia officia rite expleantur; cum

yiet

ex folo timore agentes facile aliquo peccato

ll

implicati maneant. INon quidem in eo fen-

E

fu id velim intelligi, quafi timor falutaris in

1 EIL

fua jam natura peccatum involvat: fed quod

rti

folus timor ad ex

jt0!

plendam omnem iuftitiam

haud fufficiat, Sic Cajus, quem pro exem-

ü

3

plo

4) Innocent. XI. Propoüyt. 8

54

Tï'aftat;æs VI.

*

plo ftatuimus , centum ex mutuö debitos

fors folvet , folo gehennae metu adattus.

Hic iam a tanto malo follicite fibi cavendo,

minime peccat , & officium pietatis fibimet

debitae recte curat.

Placet id Deo: id iu-

bet etiam. Sed per hoc non fatisfacit fidei,

quam de praeftando debito dederat. Debe-

bat enim , etiam de inferno non cogitans ,

ob folam datam fidem , per quam eum lex

fuos centum creditori nu-

W

aeterna utget ,

merare. Unde coram hominibus, qui inten-

tiones animorum plerumque non pervident,

Dl

folutione ad quemcunque finem facta, Caius

mox pro iufto habetur: non item coram

[!

aeterna iuftitia, quae quaslibet leges ex pro-

t

à

pria earum ratione impleri praecipit. $. 792.

-

$. 849.

j

- Scilicet non quaelibet caritas, nec qui-

cunque iuftitiae actus iuftum per omnia, &

:

aeternae beatitudinis capacem facit: fedple-

na demum iuítitia, & in nullo, (ícilicet gra-

vi) capite deficiens caritas Deo nos amicos

?

reddit. Nonfüfficit in nos pios effe: fed re-

quiritur, utaliis fideles, ut religiofi, ut ca-

fti, utdemum ad omnemlegem exacti fimus.

Bonae funt fingulae iuftitiae noftrae: quae-

libet harum eíft membrum caritatis , & de

nobili eius indole multum participat : fed

nonnifi omnes fimul hominem Deo carum

abfolvunt,

Si fingulas in fpecie cuique pro,

pria-

Vi

(i*'äþut' VT. :

35

ébitol

priïa,fpe&es;*diverlfaeï funt: fi in. communi,

ts

& füummo earum genere illas confideres, fal-

va fpeciali fingularum proprierate, in natura

relih

Ibim

caritatis , & iuftitiae fine omni confufione

conveniunt.

d

fide)

Sic enim decet nos, imp?ere einnem.

ihiam a)

Debe

gï 8 $9.

a,

m Je

Et quod iam toties dixi, & nunquam fa-

1 Ill

tis dici poteft, omnia officia debent non quo-

inter

modocunque, fed ex ea ratione, atque ex

]dett

puriffimo illo aequitatis motu. impleri, quae

Cut

aequitas ad fingula explenda nos urget, ita,

COri

ut implendi officii vis illa aeterna, quam fin-

r

gulis vicibus intime fentimus, noftrae, quam

10h.

ad fingula officia exhibemus, obfervantiae

fit prima ratio, & finis ultimus.

iNon enim

fincere iuftus eft, qui exequenda iuftitia fua

(

!u

aliud, quam aeternam iuftitiam fpectat: ne-

que.ab iniuftitia vere abhorret, qui illam non.

"m

jple

ex fua in aeternam. iuftitiam reverentia dete-

ftatur. * — Tantwm porro quis

[

que pecoatum. -odit-,.

DC

quanium iuftitiam, diligit. D)

)d fe

* Sic, ut novo exemplo hanc caufam. exptictmd,

ra

mater aliqua. mire in. filium (üum aflicietur,

Si

hoc faciat ex. dulcis, ac blandientis, fenfus im-

us

petu; virtutem. per hoc nequidem exercebit mo-

quae

ralem: haec enim. pietatis fpecies, aut umbra.

du

potius in bruta quaevis animalia cadit.

Si vero

fe

hoc ftudium proli fuae impvend.at,. qyia;aeqfuitgs

P

rl

4

a) Matth. 5, 15.

pf 0

yria

b) $. ;Augluüixä. egi,f'cbla 14,415

$6

Tmäatus V T.

id poftulat; tunc demum virtutis moralis nos

tl

ilem

a&um

áliquem

eact.

Sed hac ratione

ter

5

p-ctas 1&1 conatu fuo naturali,

[2

d

materiato,

fee

infilium quidem; affe&u vero morali in aequi«

mquer

LEU

U

tatem , feu Deum- fe

uri maàm cufra Lhaec ma—

tetna a

a puriffima hàc aequitate primo movetur,

(ü

DT

eam fequitur, & ultimo in ea quïeiut

[

H

CAPAXT VH

fw

ldem, conciliationis megotium. ulterius per-

irattatur.

.

Y

851. ltaque tribus fententiis rite explicatis

»

952. Quarta iam $. 836. plurimum probatur:

&^ uO^ U

.

9853. In eo tamen deficit, quod virtutes morales

i

generi caritatis non fubdat.

n

f

]

'854. Licet vero omnes vírtutes funt caritas,

Qlï

*

æw*

855. Utpote quae omnes ïeaes,L ac virtutes fub

n

fe comple&itur ;

.

(

856.

£a tamen fpeciale, ac a 1ehqms fecretum

officium exigit.

Y

D&7. Quod quidem ex fingulis noblhffmum,

f

*

^

858- Invcntx falutis. periculo,

e

859. Et maxime, ex noítrae a aetatis genio, negli-

l

giturz

[

9

.860. lIta ut ex hoc ctiam 1ellqua officia mora-

lia ingens non raro plaeludvcxum fubeant.

KO* um U^ Q um U al

; OBf.

Scuu.ct omnia non nifi

. ob voluntatem Dei,

&. ahqua fpecxatxm, ac proxime Deo praeüan-

tur.

$.

851

Itaque damnatarum propofitionum Patro-

—Ó BÀ

nis$ hoc damus, non eíle virtutem , quae ca-

Tli-

: Caþut VL

97

lis o

:&itas Dei non fit, Aft id nobis concedere

titiont

tenebuntür, etiam virtutes morales & virtu-

terato

| 6Q

tes eife & aliquas divini amoris fpecies effe.

R.

-

jec T

"

etiam cum Auguftinienfibus, ac 'Thomi-

QVER,

füs pacifice confentimus: dummodo fincero

aC illibato aequitatis ftudio contenti, novam

aliquam, & adícititiam caritatis intentionem

iuper induci, non petant. $. 842.

n

$. 852.

Nunc iam cum reliquis transigendum eft,

Ttaque fententia, quae virtutes quascunque,

etiam fibi folH re

lié

Q

ijl,i

las, Omni naevo carere,

& infuper me

T!'t)

kX

o

ndi fufiragium babere docet,

$. 536. a fua fimplicitate, & nefcio, an non

Vs,

etiam ex aliquo fenfus interioris teftimonio

«s fil

probari mihi femper eft vifa.

Eadem do-

Crina,

ii fallor, a plerorumque hominum

CIQA

iudicio fuffragium habet: omnes enim quief-

cunt, fe fibi, ac confcientiae fatis feciffe pu-

I

tant, aC pene ipfa mente percipiunt, fe iu-

neglie

ftos effe, fuam obligationem rite expleviffe,

fi ex fincero iuflitiae, ac honeftatis affe&u

€a, quae debebant, praeftiterunt. *

FHOIB'

* Quod aliter ie habet in mente eorum , qui me-

; po

ré Ob timorem humani, aut divini iudicii fua

jl

debita expunxerunt,

Immo a talibus ( fiquidem

corum intentio fatis traluceret) quilibet hone-

ftus animus abhorreret , eisque Obiiceret: Im-

probe! nonne praevie ad omne iudicium , vel

t

de tali etiam non cogitans, folvere debuiffes?

1

D5

$- 853

58

Trattatus. VZ

5 8)30

af

Verum in.eo haec fententia deficit, quod

virtutibus moralibus diverfam a caritatis nà-

tura "mdolem tribuat:

quodque has feipfis

non proxime in Deum definere, fed nefcio,

le

in qua morali honeftate finem habere, dicat

uamdiu huiusdoGtrinae defenfores inferio-

ll»

res virtutes charitatem effe, negabunt tam-

Áti

diu ad mentem Thomiftarum ,

& Augulti-

Pb-

nienfium vel intentionem caritatis requirere,,

p

velactum, quiin finem ultimum non fera-

Praete-

po

tur, probare vel inviti cogentur.

J

rea divinorum literarum ;

& omnium. anti-

quorum cupéta bona moralia ad caritatem

revocantium auctoritate oppumentur

fi

quam eamque verain virtutem extra- caut,a-

tis confortium itatuere velint.

f

$. 854

u

Sed fi omnis virtus eft caritas, nunquid

f

demum fententia $. 837. recenfita triumpha-

n1

bit, quae, reliquis officiis expletis, eo ipfo

etiam perfectam caritatem abfolvi putat? Et

]i

omnes virtutes ne-

his qmdem lubens do,

q

dum . theológicas, fed etiam morales ( fiqui-

l

dem omnibus verae virtutis dotibus mïuu-

Gae fint ) ad explendum officium caritatis

proxime facere.

Vera eft fequens , affertio z

ommzs, & promt vidotur, a caritate diver[ae vir-

(;:

tutes funt rzapfe dilocio Dei., $a, ut fi. dilettio.

Dei non. fint , nequidom mrtutes fint.;

At illa.

ais«

59

?

affertio ,eft' falfa gxm*e-*rädü veliquas

'Uo

2i ';.

riuio$ 0TH-

, Qu

mibus officüs ,:/69? legi auwris piene. fatisfacimus.

AUS D

fa l

. $. 855-

!

Scilicet amplum caritatis imperium omnes

nefct

C

leges , & omnes virtutes fub fe concludit.

iC

Praeceptum caritatis fuper caelos, fuper ommes

miett

libros : ei emim fubdumtwr ommes übri , &i tuil-

tant omnes linpuae Sanctorum , ownes inotus dis-

Lumil

u

fes[atorum Dei, €? animae, 69 corporis.

Su-

Tü

j

pfeïr

pereminens enim eft oia , 9 protegit in aquis fa-

periora caeli , quia mibil imoenies ewunentus ca-

n

l

f d

Yitate in dioinis libris a ).

i

d

$. 856.

I

cartt

;

Attamen reliquarum virtutum omnium

ambitu ampliffimum caritatis imperium non

finitur.

Habet enim caritas, et füumma iufti-

tia propriam velut aliquam ditionem, et of-

mqüiä

ficia fpeciatim debita: neque fufficit reliquas

quascunque obligationes rite exfolvere ,

mPha-

) 1pw

nifi aliquae, et a reliquis diverfae ipfti. Deo

1

li

proxime praeftentui

Praeter generalem

|

D

* pl

5

quippe caritatem datur caritas aliqua fpecia-

[

lis, qua non tantum pietas in parentes, fili-

OS, alosque honnnes , caítita$, fobrietas,

ai'mj'

j

fidelitas, religio pro beneficiis gratiae, & na-

turae, & fic pergendo per fingula, €i, quae

rti

4

haec omnia praecipit, aeternae iuftitiae, aut

lu

divinge mhmtati e:;folvantur ; Sed aliqu

a?

tl

;

&

p

L

[

4) S. Auguflin. enarrat, im Píalm 105,

"u

Tm&atus VI.

60

& quldem coplofa, ac pïaeuaua Deo ob in-

hm

Thie

finitami eius excellentia: ndc,.v-nt Ir, quae tan-

quam primaria omnium ofüciorum fpecies

al

Omnia

fub generali caritate contiuentur.

Deo debentur, quia is primo, fuaque dun-

fed alia ex ti-

taxat voluntate ea praecipit

tulo aliquo creato , e. g. ob bona naturae,

TUf

& gratiae; alia vero titulo. immenfae divi-

a

nitatis fibimet proxime exigit

Et haec de-

r

mum fumma officia fpecialem illam, de qua

qen

in praefenti agimus, & quam magiftri illi $.

WR

8., 7. ignoraffe videntur, caritatem conftitu-

T

unt.

Scilicet amiffo hox, praecipuo , & ex

n

ii

caeteris omnibus primo officio homines alias

f

per reliqua omnia iufti, acerbam illam, ac

Tot

damnatoriam exprobrationem íuítinere co-

I

gentur: Qui cum Deum . cognovi[Jent , mon. ficut

li

Dewm . glor zfioa'veæ unt a ).

in

p

$. 857

j

Vi

Atque haec caritas fpecialis in qua ter-

tiam virtutem theologicam confiftere alibi

l

L

l

docebo, nos maxime follicitos habere debet,

id, quod in aliis tractatibus frequenter repe-

tam

Haec enim cft officium ex omnibus

nobilifium , & praecunctis reliquis vehe-

mentifime urgens

Si enim aeterna iuftitia

Ü

e

]

ob beneficium genérationis parentes co-

lere iubet; quanta vi inftabit eadem iuftitia,

il

li

ut propter füummam , res omnes, atque ip-

fam.

a) Ad Roman, I, 2r.

A ii

Caput , V'II.

61

0001

fam aeternitatem infinitis vicibus fuperantem

pug n

maieftatem ipfum Deum colamus, ac officiis

fpodi

Onti

ampliüimis profequamur ?

$. 858.

ve d

àert

Ex defe&u huius virtutis non täntum in-

A CUrd

numera gratiee auxilia nobis fubtrahuntur,

at df

fed etiam plurimos honeftae caeteroquin vi-

Hss

!

tae homines damnatum iri, arbitror.

Intre-

de Q

mendo enim iudicio illo, initis rationibus,

]i i

11

reliquae fors leges impletae erunt; fola pri-

ontti

ma et gravitlima, quae eft de Deo digne co-

D

s

lendo, inanis & vacua ad plurimorum dam-

nedi

nationem adparebit. Neque ulla hic ab ig-

UEHI, á

norantia excufatio fuppetit.

Nam quid dice-

ere &

res homini conftenti:

Novi equidem virum

u [

hunc patrem, aut principem meum effe: fed

ignoravi, Principi reverentiam, aut Patri

pietatem aliquam deberi.

Scilicet. conceffo

primo àd alterum inferendum ratio etiam in-

vita cogitur.

Nonne huc pertinet illud:

[uä [

i ul

Jfiergo. Pater ego fum, ubi bonor meus? . Et fi do-

tinus ego fum; ubi eft timor meus?. a)

: Qb

b

t fepu

45 SAd.

noi

Hic etiai. iuftam aeítimatiohem accipit

i

jli

genius plurimórum ommia ad privatam aut

publicam utilitatem | detorquentium.

Nil

l

2$ (

[

"

1f

iftis bonum, aut probatum eft, nifi quod fi-

i, aut fuis, focietati, genti, aut familiae

Tdei

i

fuág

4) Malach, i. 6;

P

Tï'aä'zzi'zzs VI.

62

prodeffe, aufumant, ex fluxis emolumentis

i

omnia aeftimantes. Quafi vero huius vitae

ii

commoda aut emolumenta forent humani ge-

M

neris ultimus finis: dum tamen cuncta crea-

j

ta ad Deum tanquam finem, ac rationem fu-

premam famulari, aut, fi hoc non faciant,

ex bonis in mera mala degenerare cogantur,

Ipfa iuris naturalis, ac honeftatis prima prin-

(

cipia a quibusdam, utique heterodoxis potif-

fimum ,.ea ftatuuntar, quae nonnifi'ad to-

tius univerfi vires, atque ad humanos potif-

al

fimum conatus a Dci 2more ad mere profa-

«

nam, & caducam üutilitatem transferendos

&

faciunt.

Detrimentum vero inde ortum eft,

BI

tantum, quantum eft innümeras mentes fine

b

fuo ultimo, ac vera fua felicitate excidere.

li

$.. 860.

lil

- Nám dum illi, de quibus mox dixi, in

(

l

huius. vitae delectationem totum conver-

tunt, nedum fpecialem, ac Deo proxime

ü

debitam caritatem omittunt, fed omnia offi-

V

cia moralia, & fic totam honeftatem peffum-

dant: neque enim virtus moralis eft,: nifi ad

eam edendam mens ab aeterna iuftitia primo

loco :mioveatur.

Bona agenda funt, non

quia id nobis, familiae, civitati, humano de-

nique generi utile eft,. fed.omnes curae tum

publicae, tum privatae, pietas in pectriam,

Ecclefiam, & in omnes homines exercenda

1na,

eft, quZa id iuftum eft, quia Jex illa fum

illa

' Caput. FIH

u

illa aequitas aeterna, menti noftrae nunquain

V

1

non praefens, ita petit: .quod, fi non fiat,

I

ls

eius modi a&us in generé morum nequidem

qu

bonus eft. Quare celebratiffima facta, & co-

ml

natus generofilimi, quos mundus pene ado-

dl

tat, cum fanc&to Auguftino nihil aliud vo-

Cf

candi funt, quam ancillae voluptatis a) , & lu-

pri

cellorum ignobiles famuli.

ponl

5-- ; 86[.

000

Ut vero hucusque difputata in brevem

pouf

yorn

aliquam regulam contraham, generatim di-

dbl

co: In negotio morali minus nihil fufficit ,

] dia

& plus non requiritur, quam ut femper

aga-

fité

mus, quod lx , C acterna duflitia

, f Deus

jete

vult , atque

ut id praecif ideo agamus ,

quia

lex dla aierna id vult.

JDummodo . intey / alias

zweftitias etiam illam. exerceamus, qua iuftiffmum

£ft , ut Deo proxime illum.amoris . 4€ TtUtFEn-

jl

] Vefn

Tjae modwm. iribuamus , quem is titu

lo infinitae

Majeftatis, id eft, duve omniun

1

villi

wnnno, fibi exi-

of

git. Sic tandem perennem iu

Á

itiam, &actum

amoris nunquam interm

utn

iffum exercebimus »

l

Deum, prout o

;gentes.

portet, tota jam mente dili-

100

-

o

d

CAPU T vin.

JDe jümmä bominis bono , quod ej. Deus.

P

$. 862. Philofophia gentilium circa fumm

um bonunm

nü

multoties erravit,

[

jl

&) Libr. 4. contra Iulian, C "

9 863.

4*

64

Tmä'tatus VI.

$. 863. Aliqua 'eius principia. ex La&antlo recens

D

fentur.

Q

964. Aliud eff vera hominis rehcxtas, & ahud eít

[

fummum hominis bonum.

Huius porro

ü

965. "Trés characteres (tatuuntur:

$i

866. Et definitur illud effe fummum bonum,quod

omnia bona in fe comple&itur.

/

i

867. Tale bonum iam folus eft Deus ;

269. Antiqui$, ac optimis Phlloiophls defupet

fuffragantibus.

869. Qui Deus demum bonum etiam eít unicum,

ä

[

*

$.

862.

]i

Dum de feveris adeo iuítitiae officiis agi»

il

El

mus; quis credat, hoc ipfo loco de fummaà

Ó

hominis felicitate nos reapfe traCtare ? Etta:

DI

men füb amato hoc cortice ipfa beatitas nó-

i

fira, ceu nucleus omnium dulciffimus , la-

tet.

Dum vero humanae voluntatis affectus

r

tanta vi in bonum a felicitatem fertur ; non

otiofa, immo fummi momenti quaftio Íeme

i

per eft habita, quodnam demum fit fum-

Ü

mum illud bonum noftrum, ad quod fümmà

[

j

contentione enitendum elt,

& ex cuius de-

nique poífeffione mens noftra demum . beátà

reddatur.

Et qmdx* min inveniéndo fümmo

bono hoc Uemzhs Phil ofonum fummo ftudio

labmavu., adeo tamen haec Philofophia i

l

variis Phllofophomm fectis a fe ipfa diffen-

fit, ut in fumma hac caufa non tam fe per-

feeliï'e, quam confeciffe potius videretur.

e

&

65

C;aput i V 11

Tece

De quibus fcriptum | eft a) : 'E-vanueïzmt n

capitationibus fuis,. Cj obfcuratum eft infipions cor

jindd

eorum , dicenteg enim ,. fe effo fapient:s ,

Jftulti fa-

&i funt. —.Et flcut non. probaverunt: Deum babe-

1

ve i nolitia, iradidit Mlos Deus in r

probum fens

1, qui

Jfum, ui

f

Y

qciant.ea, quae mon c—onfvc."

m'zmz 2 XJ ïeplew

EU qmnï z"niquiæte.

du

$.

$63.

(iCllmz

Plures eorum circa fummum bonum fen-

tentias recenfet. La&tantius bY: . [Nog

et ne-

eoffe omnia: circumire

» unum eligaus ac potif-

Jfimum, quod eft

fummum , ac principale, in:quo

151

dotius fapientiae cardo verJatur. - Topicurus fümeg

ufrim

imum, borm in, Soluptate animi effo, cenfit. dri

Fa

Jlippus in voluptate corporis. Calliphen , & Di-

s i

nomachus Cyrenaici ben«fdatem cum. voluptate iun-

xerunt. . Diodorus fummum Lon

um, in pricatione

5j

ff

i

doloris pofuit. .. Peripat:

fici im bomis amimi , cor-

poris, & fortunae. — H.rüli

[ nob

Jummum bonum . eft

fett

Jcientiaz Zenonis cum natur

& conpruenter viomre,

Quorundam. Steicorum virt

furt

stem.- fequi. .. ziriflo-

deles. n bon

m

locavit.

eflate ac virtute- fummum bammï col-

j Ü

bett

-

E 354.

Atque hos refellit c€

u(llü

apite mox f?:quenf;ï

idem eloquentiüïmus auc

tor: &.cum eorum

jl

]l

doétri-

j

a) ad Roman. t, zlr. & feg.

] pEf'

b) Libr. 3. divinar, inftitut, C. "

[

etii

Tem. il

i

E

w

T d

66

"Trattatus 'IV I

lt

do&rinas nóftra aetate vix aliquis ex ortho-

u(

doxis profiteatur, immo, cum quaedam 'ex

t

his in re&o fenfu exponi poffent; iuvat his

omifüis ad propriam, veramque fententiam

ne

Et inprimis diligenter

qu

propius accedere.

notandum, aliud 'effe fummuin hominis bo-

lu

di

num, &aliudfummam eius felicitatem : haec

quippe diverfa funt, cum unum fine altero

eu,

Tr

dari queat.

Summum hominis bonum, non

item fummam felicitatem

femper dari, cui-

I65

f

libet certum effe debet , qui inter homines

effe tot mifetos, confpicit. Dum immentae

p

Tit.

opes exiftunt , tu nihilominus pauperrimus

den

eífe poteris: quia fcilicet non opes folae,

unt.

in1

fed earum poffeffio demum divitem redd

tem inprimis

V

uare ad confummatam felicita

equidem fummum bonum requiritur, fed hoc

pl

do

nonnifi accedente poffeffione , ac früïiti.one

beatum reddit.

$. /86s.

Sed quodnam demum eft fummum illud

Ut

bonum, quod mos denique beatos reddere

«

queat? Varias ad conftituendum tantum bo-

Q

num praerogativas requirunt.

Prima earum

Qu

eft, ut bonum illud mente humana fuperius

9I

fi Mens enim humana poteft effe mifera;

[

fentit, fe egete, & fame aliqua cruciari; igi-

tur fibimetipfi non poteft eife fümmum bo-

Do

num.. Multo minus tale póteft effe aliquid

ft,

quente novfcra -igfel;ius: nam im.quüb,ile e

ut

67

Caput. V.T

ortit

ut excelía haec indoles

jm 6

p;er aliquod fe dete- :

rius melior fiat. Altera huius, auodinqui- '

vt li

rimus, boni dos eft.

, Ut illud invito eripi

centtt

nequeat, feu de cuius aeterna. poffefiione

igeli

quisque, fi velit, poffit effe fecurüs : Sienim

jis W

fummo bono fruentem aliquod eius amitten-

ha

di periculum, vexaret; perfe&e beatus per

Ts

eiusmodi incertum bonum fieri haud poffet;

m

limo in animo noftro vix ullum pretium

j d

res peritura habet,

Sic San&o Gregorio a

m

Ícribente, Sanctus Hermenegildus ípe regni

nneülï

privatus füblimi

quapiam fapientia cognove-

orfini

rit, nib

il fuiffé , quod potuérit auferri.

"Tertia

o

denique fummi boni condido eít, ut illud

jj

in fe concludat omne bonum ; fi enim eidem

D

Vel unica pars boni deeffet; tunc

interclufà

&t

plena fatietate,

x

iam locuin deüderiq ac pron*-i

dolori aperiret.

mtäöf!f

Y

$. 866.

Quare fummum bonuim. ln

jil

d e[fe dico, äuoä

emnia bUna n [o comple&itur.

Atqui.fic debet

aditt

j

etiam bonum effe unicuim ;

nam ífr vel uai-

cum bonum extra fummum ill

ud.vagareturs

extill

tuncillud, quod fummum eff

e dicis, iammon

lp.?m

omniabona cofitineret, neqt

iE

j

tis noftiae avid

infinitaemen-

7

i

poffet.

itg'tïi plenam fati tatem afferre

&

m

jio

ESS

T.

$. 8675

'uï :

jä) Libf. z Dialo*g; c 3l

7^

68

Trattatus Vï

$. 867.

ü

I

'fale iam bonum, numeris omnibus' ab-

C

folutum, omnia complectens, & omnia füpe-

Nam qui je-

fi

rans non eft, nifi folus Deus.

n

cit omnia bona, melior eft omnibus s qui fecit pul-

Ti

clnj

&, pulcbrior eft. omnibus ;

qui fecit fortia, for-.

e

idquid amaveris, ille tibi erit.

üor efl omnibus: qu

].

&) Etiomnis pulcor

itudo ibi eff, ubi fumma pul«

P i

lcbritudo , ubi

chritudo eft.. . Quanta. namque pu

.

(u

rerumomnium jpecies fine defettu'o

18

ent, fine tran-

PA

fitu )

ermanent, fie corrupilome co

qu

funt b)?

njijizmt. ,1 f[me

mutabilitate qetcrnae

for

Tr

g- 8680

. Atque in 'hac evincenda fententia non

Hili

admodüm laborandum nobis eft: cum in ea

t

neimo iam (nifi extreme improbus) retrage-

D

tur nobis. .Et quidem iam ex antiquis Philo-

Ü

3

lofophi Ionici gene-

fophis Plato, & fors PI

4l

risomnés, & praeter hos Pythagoraei quo-

L

que Deum pro fummo bono ftatuerunt:

prout te&atu-r fanctus Auguftiqus. )5 M

i

$. 869.

Illud magis curandum,f.ut mens noftra

Deum non tantum fummum,

fed unicum

Ni-

etiam bonum effe, conftanter teneat.

j

mis multa animus nofter.bona videre, i1mo

2).S. Auguftin. Pfalm 119.

gufia—

-

b) Idem libr. de fpirit. & anima EC

€) Libr. 8. decivit. C, 9. ^ :

d

*

Caput. VIl

69

&uftare fibi non raro videtur, quibus incaute

irretitus, ac inani eorum [pecie mifere de

Vs d

lj

ceptus, iisque tanquam affectus fui legitim

fini inhaerens, inane àliquid carpit, - turpi-

jj

terque deluditur Altiffime tuo animo impri-

T

il

me, haec non effe bona, nifi utilia, id eft,

eatenus bona, quatenus ad adipiscendum

ii d

inf

i j

H

:

Deum faciunt, non ad amorem, fed nonnifi

j t

admerum, & caftiffimum ufüm adhibenda.

Quod fi his pertinaciter inhaereas , eaque

Jt ii li

guítare voles; crede, longe minus quzddafn,

h li

quam inanem furnum., aut fallax àliquod

fomnium, te efft

? captaturum; de teque ve-

rum eritillud, a) JDormierumt fommum .

AUTL.

9. nibil inoenzrunt omnes viri divitiarum in ma-

j U

mübus fuis.

Illam potius regulam conftanter

m

tene: b) bonorum fumma Deus nobis eft,

euaf]

Deus nobis eft füummum bonum.

INtque in-

H

fza remanendum mobis éft ; meque ultra quaeren-

ger j

lterum nullum

dum: altcrum enim periculofums a

jf quþ

et.

enun

.

CAPUT IX

In quonam bcatitudo intcllettus confifLat

ii

)

$. 870. Diffident Theologi,-an intelle&us , vel vo-

t

luntas, vel ambo funul fummam felicitatem Ca-

piant.

; 4m

S. 871. Nec intelle&üs eff propter voluntatcm nec

ib

haec plOpLCI ilium:

E 3

$. 372«

a) Pfalm ?5.€ 6

b)S. AUgu& libr, r, de moribus ecclcf Qd

N

Trattatus V.

70

0i

$. 272. Sed ambae facultates proxime in Deum ten-

j

dunt.

$..873- Unde. beatitas intelle&us, qui circa cognos«

cendam veritatem tantum verfatur , erit

J

in m-

tuitu; & clara vifiore Dei.

:

5 974 -o.zg,ijc quanta haec erit beatitas

]i

fil

$. 870.

tür

Dum ïitaque fola mens ratione pfaedifa,-,

t

verae felicitatis fit capaxs videndum inpri-

T

mis, an intelledu, vel voluntate eandem

IK

affequi poffit: fcu an vera, & ultima perfe-

Vl

&io in cognitione, aut potius contemplatio-

(e

ne, & clara mentis vifione fummae veritd-

tis, vel in amore, quo ardentiffimis, affetti-

bus fümmo bono inhaeret , vel denique it

his duobus fimul fumtis confiftat, Circa quae

do&tores ( theolog

x

i potiüïmum ) multum i"Iïf

x*

&äz fe diflident.

$. 97I.

Ut veroin pulcherrima hac. controver-

fia viam aliquam íternams noto inprimis, in-

telle&um noftrum fua natura non effe pro-

pter voluntatem , nec voluntatem propter

intellectum.

Neutra facultas alteri famula-

tur, fed.utraque eft proxime propter Deum.

Hae duae facultates funt ipfa anima: & uti-

que eadem anima non poteft effe fibimetipfi

aut

fubdita nonï poteft ad feipfam reterri,

Or«

Coput IX.

71

1 tel

ordinari; ne. fc1hcet, quod cogxtan neqmt,

idem ad idem referatur.

n

1

5 872.

Iam haec unica, ac ümplex mens, nul-

lum ultra fe finem nifi folum Deum habens,

fub duphc1 ratione Deum refpicit. In quan-

tum enim anima fa&ta eft ad aeternam veri-

00j

tatem, dicitur intelle&us ; prout vero infi-

npri

nitam, bonitatem refpicit, vocatur voluntas:

mdet

neutra tamen harum facultatum alteri fer-

eff

vit5. fed proxime in Deum, i tota quldem

Jut0

ten dlt *

[

*

f

* ches' i Niü intelle&us fua cognitione volun-

ye i

.,tati praeluceat 3

haec nihil decernere poteft

..ergo voluntas pendet ab intellectu.**.

Sed re-

iU

fpondeo inprimis, nifi voluntas fuo decreto ac-

jnJ

cedat; intelle&us müulta non difcit: ergo intel-

le&us pendet a voluntate.

Vel forte intellectus

eft mere propter voluntatem, fcilicet ut haec

per illum dirigatur ?

sed voluntas neutiquam

pcndet ab intelle&u ,' néc ifte famulatur volun-

tau

Licet ehim cognhitiones intelle&us adopus

L

i OV&

faum, id ett,

ad concipienda decreta fua oppor-

jsJl

tnne Voluntas adhibeat ;

-ipfe tamen intellectus

exusque COOHILIOHCS plOXUFC ad aeternam veri-

) Pm

tatem funt fa'ctae, in eam tendunt, atque in ea

| op*eï

qu1efcentes, plene fatiantur.

Sic etiamn amor

ml

Dei, quin ad quxdqt.am ulterius referatur, in

bomtatem Dei ultimo definit, licet eius effedtus

yCUm'

;, W

e. g. meritum inde comparatum , ad varios fines

fint ut1hüm11 Vid. hoc idem $, 1501.

emf

d

—

F

-

4

$. 873

(

72

: Trattatus V,

L]

; 8- 18'7303

il

W

^ Quare'intelle&us nofter verbi aeterni ru.-

i

dis quaedam imago totus eft ad veritatem ,

à

non nifi hac, id eft, cognitione veritatis ul-

timo perficiendus.

Nulla, etfi rectiffima,

t

affeQüo intellectum perficit , ficut voluntas

j

fola cogniticne non. emendatur.

Propria ,

(

ac fpecialis cuique perfe&tio competit. Qua-

dl

re intelleétus non amore, fed cognitione Dei

Qu

fuam beatitudinem adipifcitur.' Ac.proinde

ilii qui totius hominis beatitatem ex intui-

ni

te

tu,. & clara vifione Dei, & ex perfecto eius-

dem amore componunt, re&ifüime fentiunt.

Ubi id folum addi debet,*nec vifionem Dei

ad amorem Dei , nec iftum ad illam ordina-

q

ri, fed utramque ex tota fua indole proxime

&

in Deum ferri *.

t

O* Ft fiquidem ad explicz;ndas res creatas exempla

divina adhibere liceat, ficut Spiritus San&tus non

|

eft propter filium,

nec filius prepter. fpiritum

fanétum ,. fed uterque feipfo fubfiftir, fic clara

Dei cognitio non e& propter perfecam carita-

tem, nec caritas Laec cognitioni ullatenus fa-

PA

qmulatur.

Et utique filius nihil aliud eft, quam

perfe&iffima Dei cognitio, & fpiritus fanctus eft

immenfus, & abíolutiffimus divinitaus amor.

:(ä

$ 874

Et quantum denique gaudium menti , ac

rationi eíffe debebit de inventa aeterna veri-

tate, quae reliquas omnes neduin conmpiecu-

P

;nus

tur, fed in immenfum excedit? Philolo;

p .

3 Capu I

3v

DN

ille, qui p—ö?x lon'gum ftudium veritatem,

u

problema aliquod tandem intellexit ,. per

At

(

compita civitatis velut mente captus difcurrit,

tist

altum exclamans: lwveni, inveni.

Quo's de-

fmi,

mum fenfus percipiet , dum omnes verita-

Untz

tesin una, & unam in omnibus, utpote per

quam omne, quod verum eit, verum eflici-

prit,

tur, dum, inquam, omnia uno vifu mentis

Qui

epa

adfpiciet? Plenam enimvero fciendi aviditas,

oinde

quae menti rationali connataeft, immo ple-

t

nifimam fatietatem capiet, dum in uno in-

telliget omnia.,

a

f

UIf

. 875.

) D

Quanta porro admiratione extfa fc ratio.

r'd'ma

U

creata abripietur, dum punctum illud fimpli-

cilimum, quod omnia tempora comple&i-

tur, omnesque omnium aeternitates infinitis

n

vicibus excedit, fine tranfitu in uno eoque

jsnit

indivifibili: inftanti ftare confpiciat ? QQuid,

iritut

d

dum omnium motuum auctorem fine motu

art

quiefcere cernet? Quid, duin eum, qui om-

T

niafuftentat, a quo omnia, quae funt, ne-

]

th

ceffario pendent, & a qué cunéta fingulis mo-

li Ü

li

mentisíe tota accipiunt, fine quocunque ad-

1uiniculo fibi ipfi fufficientiffimum

: &.fe folo

ïubü[tere obftupefcet?

d

réfi

$ 876.

&

71

h

. Qui omnino omnia intelligeret, intelle-

J

&um fumme excultum , ni fallor, fibi habere

*

Es

V

l4

Trattatus. VT.

74

Vld'-*retm ingens exinde gaudium, ac dele-

r

&atxoncm

qualis.in rationem cadit, perci-

pl

piens.

annmpuc enim natuürae ordinem,

t

CUIUS camen nec

(nf

d

xtefimam partem .intelligi-

f

mus, fpe&are dele&at, dum etiam ad fpe-

&anda artefacta mere humana in remotas
