tum eandem oppugnandi verterent.

Scripfi

jam alias, ad del

.K.-u

eOti

da peccata noftra, atque

ad proeurandam nobis falutem alia. auxilia

longe plurima , fiquis ita velit, in poteftate

Dei extitiffe, fed ad fatiandam infinitam ca-

ritatem nihil fuffeciffe, nifi Deus feipfum

impendiffet.

Pretium divini fanguinis infi-

nitis vicibus excedit gravitatem peccatorum

noftrorum, & aeterna gloriaomnium electo-

rum eft longiffimeinfra pretium mortis, quam

Redemtor noíter ex nimio in , nos amoré

fubiit.

Venit enim, ut vitam babeant, & abun-.

dantius babeant a). ^ Addidi praeterea ,. nul-

lum ex hoc dedecus in Deum cadere. Ma-

jeftas infinita, " quantumcunque feipfam de-

miferit, nihil ex.eo perdit ; haec enim eft

natura infiniti, ut minui nequeat, fi enim

minui, aut aliquid perdere poffet, poffet de-

nique etiam exhauriri, & fic eo ipfo infini-

Prodigalitas, itaque non nifi

tum non foret.

in hominem cadit, quifi nimium effundat,

ipfusmet aut in fe, aut in fuis egere ilïcipiet,

officia pietaus per hoc violans.

$. é1r.

Et haec quidem vere dicta fuerunt 5 nunc

fequens addendum venit. Liberalis illa cul-

pae

3) Ioan. 10, Io,

^i

Caput — IH.

27

pae remiffio, quam morte ChfiPci- faciliorem

nohri

effe putas, modo. quidem nihil eft, utpote

O

a Deo non decreta.

Ignofce ftropham to-

fui

ties iam decantatam hic, et iterato occinen-

r

t, u me'ad id coegifti, qui aliquid bo-

Qxq

Dnum, immo praere iam extante melius effe

lt

dicis, quod non eft. Cum itaque libera cul-

Q G

pae remiffio modo quidem, íifevere loqui

Lipfufn

velimus, cogitari nequeat, ne fcilicet bo-

IUj

num aliquod. ante divinam voluntatem fta-

(oUH

tuamus; fupereft infinita fatisfadio, in vi-

Aett

cemi poenae fuüccedens, utpote quae poena

qüälïl

ob laefüum bonur: infinitum fuo iure petit.

[oit

ut & ipía infinita fit.

Satisfactionem vero

(

;:

infinitam nemo prae

J

u

g

ftare poteft , niii.. ipfus

M

met infinitus lfu.eltic.,-

N

nü

' g; $12.

im d

Denique. praecipua ad hoc impiorum ar-

a

gumentum refponfio. eft in eo , quod equi-

)t de

dem mors Chrifti fit fa&ta in remiffionem

nfml

peccatorum noftrorum, utpote qui tefte di-

] nifl

vinà fcriptura, lavitnos a peccatis noftris

dat,

in fanguine fuo, fed eadem mors ex tota fua

W

indole eft facrificium, id eft, a&us praecipuus,

ad Deum pro fua dignitate iufte colendum.

Porro officium Deum pro fua dignitate fatis

colendi eft tantum, ut illud nullis naturae,

j

Cl

nullis gratiae, aut gloriae aeternae obfequiis,

nullis amoris ardoribus etiam plus quam fe-

W

raphieis , denique nullis viribus , quae crea-

tae

28

Tmä"ta'tus Vï

t'ae &untaxaf funt, expleri queat. Hac ali-

|

quid, quod divinitati par fit, requiritur, qua-

le quidem a nemine, nifi a Deo homine,

praeftari poteft, Cum itaque Chriftus fe in,

cruce non fuo tantum, fed etiam noftro no-

mine facrificaverit, 1mmenfum , & noftram

facultatem infinitis vicibus excedens officium

explevit, füummum, . &, fiita loqui fas fit,

plusquam fummum in nos caritatisexemplum

edens.

En quomodo mors Chriíti nobis

non fuüperílua, fed fümme ppportuna, atque

ad id ; ut Deus a nobis fatis honoretur, ne-

|

ceífaria fuerit.

Quis vero vel a longe eos

1

fenfus, quos ex hoc quisque fufcipere de-

bet, quique divino illi amori debentur, ca-

pere poterit, illi; inquam, amori, quo Aeus

20

il

fic. dilexit mundum, ut. fiium fuum un

lac?u

daret ?

ïg

CAPUT IV.

JDe moflro, quo Deum dilgimus, amore often-.

ditur, quod fit fuprewunm genus ommniwum virtu-

a2

um moralium , & quod. a fincero zu/Z

LVb

ae flu-

dio minime. differat.

$. 813. Amor quo Deum diligimus,

S. 814- definitur.

ö. 815. Hic quoque omnium virtutum,

1g.e,nus exiftit)

prout iuftitia,

ä 916,

u

- Capui I V

29

t gl

$. 916. Nam omnis a&us iuftus , feu iüflitia hu-

mana

qui

jine,

$. 917. eft ipfusmet amor Dei;

ii

$. g918. hinc pariter fupremum virtutum moralium

genus.

unn

$. 819; Haec fententia mimime recens eít;

n

Cium

$. 820 —25. fed ipfius S. fcripturae,

s ff

&. 822 — 27, & SS, PP. pragcipue S A»ugu&mi.j

ylu

UC BIX

gos

Prdximis abhinc duobus c'aþitibus de af-

»

fe&u amoris generatim , & de divino in nos

u

amore fpeciatim tractavi? nunc de eo amo-

Ti

ris genere agendum venit, quo nos in Deum

ü

ferimur, eumque amice diligimus.

Et in-

,Dä'läi

primis quaerendum, quid fit, . & an fupre-

TR

mum omnium virtutum fit genus, ita, ut

omnes quaecunque virtutes morales, nil nifi

amori divino tan

quam generi fuo fübiectae

Ípecies exiítant.

$. 8n.

f

&41

Ti

Quid ïani fit nofter in Deum 'am,o)ï facile

intellgitur ex $. 790. Scilicet eft affectus

jizz

aut potius decretum voluntatis noftrae, quo

volumus ea, quae Deo placent, & ideo ul-

timo volumus, quia Deo placent. | Quod

quidem ex iis, quae fu

pra mox c?ifputata fge-

ifti

'rupt, facile infertur,

8160

59 .SIS'

i us

E

"Trattatus V.

39

DEU

[

Sed quomodo iam idein Dei amor fit fum-

mum omnium virtütum genus, & per fe, &

ex eo infuper obfcurüm videbitur, quod fin-

cerum iuftitiae ftudium pro primo omnium

Vel an

virtutum genere defignaverimus.

patientia, caftitas, fidelitas, (& fic de reli-

quis:) ex fua iam' indole amor Dei funt?

$ 816

l

]j

Sed iam in anteceffum concedes, omneriü

virtutem effea&uin iuftum; idque ex capite

j

primo huius tractatus invi&e a me oftenfum

Unde, fi evicero, omném vir-

fuiffe puto.

tutem, & quod idem eft, omnem actum iu-

ftum effe caritatem Dei, facile patebit, amo-

rem Dei aeque ac omnem actum iuftum etfe

illud genus, füb quo ommnes virtutes conti-

nentur. Scilicet omnis actus iuftus eft ámoór

Dei, et fic uterque, aut potius unus idem-

que eft illud pünctum, in quo tanquam com-

T — M —— UE EAU P p r a

muni puncto omnes virtutes conveniuünt,

eta cuius þatïïra omnes patticipant.

$. 817..—

]am actiones noftras iuftas, feu iuftitiam

hümanam effe amorem aetérnae iuftitiae faci-

le ex eo patet, quod finceté amare íit facere

id, quod dilecto plàcet, et quià id eidem

placet, idque fatis ex capite fecundo buius trátta-

eft,

tus intellipitur, lam actus iuftus in eo

| feu

»

Caput IV.

5t

feu ad hunc 'requi*ritur, ut faciamus quod

f

acterna iuftitia vult, et quia id iuftitia v

ult,

4l

prout £ratiat. tefl. Cap. 9. €&? 10 monftravi,

11

Ergo actus notter iuitus eft genuinus aeter-

Diun

naeiuftiiae amor. Atque shoc S, Augufti-

] a

nus a) difertiffimis verbis docet:

Utrum. qui

véGe vivere diligit ,

sl

— amet banc .legem aeter-

!

nam ícilicet, feu divinam volu

-

ntatem) Jabe-

atque carifmam?. zhmat omnino , ac vebementer :

j

l

L

nam if

:

am ipfam feguens ita vivit,

Quid, cum

nefi

banc ayiat, mutabile aliquid amat, & temporale:

an flabile aliquid

[2 74

/177

il

J

)sab ac fanpitermum ? «eter-

.

Ri

num [ane ac incommutabi

leiqu g/äxï)emzz;

Wi

Su 8'[8'

) l

10

Cum itaque omnis actus iuftus fit amor

e

Qf

Dei, et omnis amor Dei fit actus iuftus ;'iam

aperte habetur, amorem Dei aeque àc actum

&T

iuftum, feu iuftitiam humanam effe fupre-

fl

Inum, ac omnibus virtutibus

J

moralibus cont-

'n?une/:genus.

jl

*'Quoc*i fi forté ambiguum tibi Videätllr, an ficut

omnis nof(tra iüítitia eft amor

h

Dei, ita ofnnis amor

Dei fit à&us iuftitiae , cogit

ä,'a

n quemcunque

n

genuinum amorem Dei intelliger

e queás , quem

concipere, & exercere iüítum

non fit,

Manet

f

itaque inconcuffum

» omnem virtutem 'moralem

cert

fimul a&um iuftitia

&j '& är'pq'tem Dei effe,

qd

"

$. 819:

e

f

3^

Tgl»-aä*äm;s VI.

$. 819.

Caritatem iam non folum iuftitiam elfe

fed commune infüper omnium honeftarum

actionum, feu quarumcunque virtutum uni-

verfale genus pcregrinum omnino, ac novil-

fima fententia effe multis videbitur; fed iis

tantum, qui antiquos non legerunt, et inte-

riorém actuum moralium indolem fcrutari

non didicerunt, de vi verborum, non aeque

de indole rerum folliciti.

Sed mihi vide,

quáànta auctoritate nitar.

Et quidem com-

inunitatem virtutum in fola iuítitia conve-

nire, Capiü. primo buius irattat. tot apertis

ji

iisdemque divinis teftimoniis munivi, ut hu-

f

mana aliqua fuperaddere otiofum, immo in-

p

eptum fuiffet :

Quibus rationes a natura

L

petiCas? ac plane perfuadentes fübieci.

(

AR EOE

"

(

Sed etiam ad fupremum gradum inter vir-

f

tutes caritati vindicandum copiofas aeque

ac graves auctoritates afferre licet.

Et pri-

Ql

mo quidem loco fe offert divinum oracu-

lum a): diliges Domuünum Deum tuwum ex toto

corde, C? in tota anima tua , Cg n tota imente

tua. — Hoc efi maximum, & primum mandaium.

Secundum. auiem . efl famile buic: diliges proxi-

mum tuum - ficut. teipfum.

In bis duobus man-

Jam

i

daiis univerfa lex pendet , & propbetae."

ex his omnia pendere non poffent, fi dare-

Vtur

a) Matth. 22, 34. & feqq.

2 d

: 4

Caput. IV.

33

tui officium, auüt virtus

£is non pertineret;

; quag ad genus amo«

j df

* Et ne forte diüos amores pro fonte oimnium

ESrum

u

virtutum habeas, nota, quia proximus non nifi

;

propter Deüm eft diligendus,

ex ipía amoris

f

l.

3n&ole fequi, ut amor proximi. fit.merus amor

u

e

Quia, quod toties iam di&um elt, illud

edi

m

j

vere diligitur ;

4

concipitur,

propter quodf quajelibct diic;cftiq

4

ub

4 Ss 821:6

N

ii

vidt,

Confentit in hanc reri Apofïöluä quo-

que a), qui de caritate, fine qua reliqua

cont

ore

omnia, etfi dona excellentiffima, nihil eífe

peti

dixerat , fequentibus profequitur: Caritas

j li

gatiens ef? , b.nigna eff, caritas non a-mulatur,

j*

on agit berperam , mon inflatur — —— et quod

prorfus mirum eft, omnia cridit, ommnia. fbzrat.

at

En quomodo omnes, ac diverías adéo , ac

denique duas etiam virtutes thcologicas ad

Caritátem referat, quià fcilicet omnis virtus

eft caritas.

,&rt'ff'

Quod quidem ex eo mire con-

firmatur, quod per rationem coóntrariam per

d

u

omne cuiuscunque generis peccatum caritas

evertatur,

n

Non polífet omne peccatum ca»

£ fl

titati adverfari, nifi oppofita cuicunque pee«

:

í

Cato virtus cum caritate convenitet.

ial

N

j

$; 822;

n

N 6que Patres

aliter feritiunt. Ht quïdemï

n

iil

If

$. Greporius id aperte docet b

) .Qz/bïä J[ $

"dwm. IHI.

quéd

Qu

j

2) I Corinth. r3, 4. & feq.

; b/) Homil, 27, in Evang,:eh

34

Tra&atus | V. 1.

5

quod de dilectione: quafi de fingulari "mandaio Do-

aninus dicit: :Hoc efl praeceptum meum , ut. dili-

gatis invicem , mifi quia omne mandatum, de Jola

dile&kione efe, & omnia unum mandatum funi?

uit enim multi arboris rami ex una radice prodeunt,

fic multae. virtutes ex una caritate generantur —

— —. Praecepta ergo dominica & multa. funt,

& unum: multa per diverfitatem operum , unum

in radice dile&kionis. — ——. Omne mandatum , de

fola dile&tione ef —— — quidquid praecipitur , in

Confentit quoque S.

fola: caritate Jolidatur.

Leo a): Cum omnium fumma virtutum, & to-

dius plenitudo iuflitiae de illo emore majcatur,

:::

uo Deus froximusque diligitur, in nullis profetto

j

ic amor füblimius excellere , clariusque fulgere,

quam in bgatz]]ïmz's martyribus reperftw.

$S.*825;

Omnium frequentiflima pro hac caufa

fuünt teftimonia S. Auguftini, qui inter alia

A—. — PUEHRS — ——

habet fequens b) Nam in eo fe exercet ómnis di-

L—

vinarum [cripturarum [Hudiofus, ibl aliud in. &is

inventurus , quam . diligendum e[Je Deum propter

Og Meo a

Deum , 6 illum quidem ex ioto corde, ex tota

anima, ex tota mente, diligere: proximum. vero

eanquam fe ipfum, id eft ul tota. dileCtio proximi,

ficut etiam noftri, referatur in Deum. — lam cum

tota divina pagina ad officia quaevis rite ex-

rita-

M

plerïda pertineat; quomodo ea fqlam ca

Z

tem

b) Sermon. in S. Laurent.

a) Libr. 8. de do&tr. Chrift. C. 72

2

- Caput IV :

33

D

tem contineret, fi aliqüo;d-oiïicium extra ar-

[

bitum caritatis vagaretur?

X

u

ht

i

$. 824.-

Atf

: 'lAeqUe clarum eft fequens'2): Plenitudo

! -

legis caritas. Terret teramorum diffufio? Radicem

hi

lj

l

tme, Cj de magnitudine arboris moli cogitare. . Sit

Qu

in te caritas , & mece[fe efl, plenitudo legis confe-

"

quatur. Quid enim mefcit, qui caritatem. fcit?

L

Quo quidem àptius fymbolum omnium ac

diverforum officiorum ex uno caritatis gene-

u

re, tanquam ex communi omnium generé

Til

fpullulamium nemo piriget.

f

d

$. 828.

Sequens fententia, antecedente infuper

clarior eft b): ut generaliter , breviterque com-

plettar , quam de virtute babeam notionem:. quod

a

ad rette icendum attinet, virtus eft caritas , qua

ali

id, quod diligenduni eft , diligitur. — — Quae

j

u

Ji ia fe babeant,. unde fiet omnium reus, .fi in uno

offendat, qui tütàm legem fervaverit?. n forte

,

lhj

iil

quia plenitudo legis eft. caritas , 'qua. Deus proxi-

mufque diligitur, in quibus praeceptis caritatis to-

yeni

za lex pendet , &^ propbetae , merito fit veus. om-

fl

mium, qui contfà dllam facit, in qua pendent om-

inu

Qia? Porro haec S. Auguftini epiftola, fi to-

Ü

ta legatur, facile oftendit mentem eius, etfi

n

C 2

eane

&

4) Enarrat, in pfal, 75 !

- b) Epiftol, a.

46

Traäq;uä VI.

eandem mere $. Hieronymmm confulendi

gratia fcripferit.

P

;

$. 826.

OM -- o ERAT AUA i

Clariffima pariter funt fequentia a): Cari-

ias ergo incboata , incboata iuflitia efl. — Cari-

tas provetta provetta iuflitia eft. — Caritas magna,

magna iuftitia eft. — Caritas perfetta, perfetta iu-

flitia efl. . Ubi aperte caritatem et iuftitiam

in eandem naturam miícet, ex utraque idem

faciens: ut proinde non una magis quam al-

tera fupremum genus virtutum conftituat,

po o v w OISEMPETRE TL N

$. $27.

Ultimum, eft fors omnium Cïarifïïmuni

S. Auguftini teftimonium, quo iuftitiam &

caritatem tanquam eandem tractat, & utram-

n

'cludit,

que fub magno amoris praecepto co:

habetur ex eius libro de fpirit. & lit, b); Svd

forta[fe quispiam putavcrit , mizil. mobis dec[fe ad

cognitionem iuflitiae, quod Dominus verbum con-

fümmans, ac brevians fiper terram dixit, n duo-

bus praeceptis totam lzgem , propoeta[que pendere;

nec ea tacuit , quae vcerbis aperti[fmis promfit ,

diliges, inquit Dominum Dewm ex toto corde C9c.

Quid «verius bis impletis impleri omnino iuftitiam?

erumtamen qui boc attendit , etiam illud atten-

dat, quam in multis offendemus ammes. — —

Perro fi, quanto maior notitia, tanto maior ef

dile&tio: profete nunc, quantum. decff dilettioni,

[

tan-

3) Libr. de natur. & grat. C. 69 & 70.

i

97

Caput 1 V |

endi

äntzm berficiendae z'zJiïtz'ae deeffe credendum eft.

— — Proinde boc. erit primum fraeceptum . iu-

Jüitiae, quod iubemur Deum. diligere ex toto. corde,

ex ioia anima, et ex tota mente.

Cui eft. de pro-

(

&imo diligzndo alterum . confequens.

C'un.

Quod in ia

vita complebimus, cum videbimus facie ad faciem.

n

gl

SSed ideo nabis boc etiam. munc prazceptum efl, ut

admoneremur, quid fide expofcere, quo. fpem pro-

?tiam

qmüttere €$ oblivifcenda , quae retro. funt, in quae

den

anieriora mos extendere debeamus.

«dc per boc,

a.

quantum mibi videtur, in ea, quaa — perficienda

Qd

€ft, iuftitia, multum in bac vita ille profecit, qui,

quam longe fit & pevfeGione iwflitiae, proficiende

cognovil. Sed dici potefb. qua:dam iuflitia qminor

m

buic vitae competens, qua iufius ex fide vivit,

nt

ram

quamvis peregrinus a. domino: . & idco per. fidem

ambulans, nondum per fbezciom. — [Non abfurde di-

Ud*fy

j

cibur, etiam ad. iflam:pertinere, me peccet : meque

enim i efJe nondum pot«ft tanta dilcttio Dei, quan-

T.

f

ia il cognitioni plenae perfettaeque d-betur ,. iam

d

culpae deputandum. eft. . Ubi etiam illam. aeter-

(f

nae patriae perfectifimam iuftitiam , ac bea-

j

tillimam caritatem a

x

d idem g?nus amoris , gc

IW ]

iuftitiae revocat.

]

l)

itU

, [/

|

[/

Ij

t

CA:

C 5

.

38

Trattatus V,

CA PDT Y

Quantae. concertationes, & quam diverfae fenten-

djae in re morali ex eo f nt ortae, quod fupremuma

Virtutis genus vel omnino. mon , vel «nale de-

Jïmtum fuerit.

s.

828. Plerique a&us iuftos ab amore Dei dzvcrfoa

effe. cenfuerunt,

$.

829. Contra fententiam Anthuorum, quorum iu-

dicium tamen iemper gravius eft, quam moder-

norum

e^

. 830. Etfi ergo ;omnis a&us iuftus fit caritas Dei;

tamen.

Bendios , ol p endn o VAE L

$31. Aliqui virtutes morales ex numero virtutum

deleverunt,

832. Unde coguntur admittere, unius tantum fpe-

ciei virtutes, & peccata dari.

E

933. Auguftinienfes docuerunt, eaS virtutes qui-

dem eiTe, fed nifi per fpecmlem intentionem in

Deum referantur;

in vitium leve allquod dege—

nerare,

$.

934. Sine hac. fuperaddita intentione v1rtutcs mo-

rales a Thomiftis ab omni quidem. vitio abfol-

vuntur, omni tamen merendi eflicacia deftitutae

ab iisdem pronuntiantur.

$.

935. Neque gratis , fed nonnifi ex magna audtori-

tate id afferunt.

Q.

936. Alii hafce virtutes absque imperio , feu in-

tentione caritatis ab omni naevo puras, & in-

fuper feipfis meritorias pronuntiarunt.

$.

$37. Aliqui demum virtutibus moralibus adeo

omnia tribuebant, ut eas ad implendam totam

caritatem fe folis fufficere docerent.

äl

838. A quorum fententia moderni non abludunt.

$. 828.

: Caþüt P

39

L

50 828'

Haec iam fententia, quaeiuftitiam huma-

Q

3*

nam, id eft, fincerum iuf'itiae ftudium, quo

3nm*z

volumus id ,

quod aeterna iuftitia vult,

quae, inquam, fententia iuftitiam humanam

amorem Dei eíffe dicit , antiquis placita, &

«tf

communis, fed ab aliquot inde faeculis ig-

nota extitit.

Nolunt enim, omnem virtu-

! l

tem moralem fub amore Dei tanquam fupre-

i

mo omnium virtutum genere contineri: li-

cet, quid fit virtus moralis in genere, aut

Dei'i

omnino non,

, aut non nifi ambigue definie-

rint.

Y

um

1

$. .829.

f

Liceat vero. hic adfcribere id; qþu.oqd mag-

q

nis, ac multis erroribus meis didici.

Scili-

il

cet iudicium veterum gravius ac fecurius eft,

«

quam id, quod nedum apud modernos, fed

i

etiam apud illos, qui proxima abhinc aetate

nos antecefferunt, obtinuit, Et fi aliquibus

(«

N

€a, quae modernorum fünt, gravia, & ac-

curata videantur, id inde eft, quod gravio-

t

ra ac folidiora non legerint ," aut certe non

expenderint. Merentur fane egregiam lau-

1l

dem moderni pro ea opera, quam in. erudi-

I

tione hiftoriae , & in elegantia elocutionis

lEd

pofuerunt, in quibus priora abhinc faecula

fat negligenter fe geílerunt: in eo autem

(l

utrique lapfi funt, quod feveritati, gravita-

j

e genuini veritatis

t ac fimplicitati , qua

h

4

cha-

AG

Tmäa*ms VI

chara&eres funt, minus ftuduerint, non nifi

e

iis adctoribus, quos füi moris, aut inftituti

elfe certiebant, operam dantes.

Si verà

quandoque etiam veterum auctoritatem ad-

hibuerunt, id faCtum eft, non ut eorum do-

&rinam. fuam facerent , fed ut eorum gra-

vitate prefii, illorum verba ad fuas fenten-

tias inflectcrent.

[mmo .aliqui amore fen-

tentiarum fuarum eousque fe abripi funt paf-

fi, ut adverfam doCtrinam, quam argumen-

tis non poterant, iudiciis ecclefiafticis , &

politicis opprimere ftuducr*nc, dum. eos pro-

cul amovendos curarunt, qui fui fenfus non

erant

Quanta exinde in publicam utilita-

o RE OE C OA n Ia n n ER Ro CO CUR RE

tem

atque in ipfam veritatem detrimenta

redundarint, nemo facile dixerit

Quae qui-

dem per occafionem dicta fint

P.

. $ $59.

Verum agere, quod lex vult, & quià lex

id vult, fane eft legem amare

; & cum vi$

moralls omnium quarumcunque legum ex

lege Dei aeterna , feu ex divina voluntate

derivetur, legem explere, & quidem ex re»

verentia erga legem explere, eft idem ac le«

gem Dei aeternam, ac Deuüm ipíum amare,

Lumque infuper nulla virtus, nullus actus

in genere morali bonus dari queat, qui legt

non fit conformis, & quia, prout trattat:u tex

4ie evici, haec cum lege conformitas in eo

Q.fcg ut fiat quod Iex vult; apertum íane

eit

41

Caput : F.

n uil

eít , omnem virtutem , et omnem actum

titut

morali bonitate con

verü

fpixcuu.m' eife amorem le-

gis aeternae.

] at

1 (

$. 831.

n

| -Cum vero id minus attenderen

ts

U, E

]

n di-

Ivl

verfas adeo fententias abierunt, ut ipfae ex-

fe

inde Fcclefiae res turbatae fuerint.. ltaque

Lpd

aliqui, cum a facris literis, & a SS. Patribus

TT«

omnia ad caritatem trahi cernerent, eo pro-.

ET

lapii funt, ut praeter caritatem nullam virtu-

p

tem agnofcerent, virtutibus moralibus dig.

01

nitatem virtutis penitus abrogantes.

Atque

Ht

inter has funt propofitiones fequentes ab.

Jefià

à

Alexandro VIl]. anno 1636 damnatae, Qua-

u

rum prima ita fonat; Ommnis bumana aio de-

liberata eft.Dei dilc&io, vel mundi: fi.. Dai , cari-

a.

ta; Patris eft:. fi mundi , concupijcentia carnis,

boc ef], mala. Altera vero: Avera

eCCOb,

M

qui odio bab.t peccatum mere. ob eius Lurpitadinem,

| i

&& difconoeni-ntiam cum natura fine ullo ad Deum.

[v

of cufimn refbeu. — Quafi vero peccatum mo-

ifiid

rale fine refpectu ad Deum offenfum cogitari

m

poffet. Sequitur iam tertia: 4ntemtío, qua

jj Je-

quis dét;flatur. malum, & profquitur. bonums,

mere ut caeléflem gloriam. obtinzat , mon eft. rc&a,

f]dïen

Y

nec Deo placens.

uarta: omne quod mon eft. ex

fide cbrifliana, quae per caritatem. operatum . bec-

]

I

cat:im eff... Ac i virtutes morales non ex fide

per caritatem operante defcenderent.

Cer«

W

aN

tcxpeccata. etiam virtuti morali. tantum con-

.. trariaà

Güæ

42

Trattatus VI.

trana caritati adverfantur, eamque deftru.

unt.

Quinta fere cum fecunda coincidit.

Sexta tandem ait: 4ttritio, quae gebennae ac

k

focnarum anetu. concipitur fine. dilettione benevola

le

JDei propter fe ,-non eff bonus, Wotus, ac fuper-

b

saturalis :

dum tamen fpiritus S. in facris li-

Ü

teris peccantes falutari hoc metu toties. ad-

j

gredltur,

Ij

li

5 832.

tu

Illud vero Patronos harum do&rmarum

maxime premit, quod, fi caritas fola fit vir-

«

tus, non nifi unius fpeciei virtutes,ac proin

Q

iterum non nifi unius fpeciei peccatd deritur.

bt

Verum longe aliter fentiendum eft: nam li-

Ji

cet omnes Vlrtutes in genere carltans con-

Y

veniant; nihilominus poffunt virtutes in

Ll

communi genere haud dlverfae, deinceps per

varias differentias f'pec1ficas in diverfas fpe-

cies abire, & tamen veri nominis virtutes

manere.

Uthue lepidum quis fe faccret,

qui fequentem, in modum argumentum - in-

ftrueret.

Metalli genus eft unicum:

ergo

ftarnum, argentum , cuprum &c. inter fe

non differunt, funtque eiusdem fpeciei: vel

X;.

omnino metal]a non funt

Aft una eadem-

que natura metalli generalis varias fub fe ra-

'tiones admittit, per quas dein diverfa me-

talla diverfas fpecies , falva generis unitate,

coni'cxtuant.

;l

$. 833

sf

Caput

o

43

ftri.

$

vJ(

[

833-

cidil

It di

Secunda in hac quaeftione fententia eft

fchglae Auguftinienfis, quae virtutes mora-

a

les. ;

& omnes, quae caritate inferiores funt,

Á

b(*zïzab, verasque virtutes effe, patitur. Quia

ls ]l

ta

YY

iil

; d

en omnem actum moralem, qui in Deum

non definit, vitiofum effe, norunt, & quia

Vn'tutes morales ex

iisdem perfuafum eft ,

fua indole Deum non attmgere, ideo requi-

runt, ut per füperadditam intentionem aé&tus

Iuf

morales in Deum referamus,, leve. placulum

; VII

contracturi , fi id facere omittamus.

Unde

pïOIII

qui e. g. mutuum amore iuftitiae folvit, de-

ftit

beret mfuper cogitare: colo iuflitiam ideo ex-

nl

plre, quia. Dco id placet, fiquidem omni nae-

Vil

vo morali carere velit.

Quafi vero id, quod

Y

amore iuftitiae fit, non eo ipfo iam Deo

3.

praeü:etur, qui utique folus vera iuftitia eit

*

fj

$.

334-

il

Idem fentiunt. 'Thomiftae cum hac tamen

f

|

dxfferentla, ut, fiquis illam ex amore Dei

intentionem non addat, nullam, & ne le-

"

d

vem quidem culpam 1ncurrat, meritum ta-

men nullum fibi adquirat. -

Quia fcilicet S.

vd

2

Thomasa) aperteafferit: Meritum vitae aeter-

nae primo pertinet. ad. caritatem , ad alias. autem

lra

ii2

virtutes fecundario , Jecundum qvod earum. attus

a caritate imperantur.— — Fidei a&us mon. eft

(e

eeritorius.,- nifi fides per dilettionem operetum ,

ut.

—I.28 d J4. articul r

/

44 -

Trattatus VI.

ut» dicitur 'ad. Galat. quint. — Süniliter etiam a&us

4

f

hatientiae ,. & fortitudinis non «fd. meritorius, nift

aliquis ex caritate operetur. Quomodo autem

f

hi doGores actum deliberatum,. qui infra fi-

j

nem ultimum quiefcat, ab omni culpa ab-

folvant, Auguftinienfibus aegre explicabunt.

Pracceptum. enim. caritatis impleri mon potzft, mifi

tmnia referantur in Deum a. Vid. etiam S.

Bonaventurami) hac fu

per re in caput 1 p6m

ä

Lucae fcribentem.

| $. 835.

Eiusdem fenfus funt etiam antiquiores:

& inprimis S. Auguftinus b): Cum autem ait:

tote corde, iota anima, mullam vitae noftrae par-

|

Ltem reliquit ,. quae oacare - d:beat

& quafi lo-

cun dare, ui alia re, praeter Deum, «t

frwi, féd quidquid aliud. dilig.ndum 'vxm:rit n

E

animum , illuc rapiatur , quo totus. dilzGionis im-

petus currit. " Idem c): Non enim fru&us «

Cia-

bonus , qui de caritatis radice non. fargit.

riffima quoque in hanc rem funt fequentià:

ltaque fit fórvo. fua lex timor ipfo , qua conftrin-

gitur : fit aercenario fua cupiditas, qua Cy ipfe

ar&atur :- fed. Larum mulla fine macula cf? , au

'animas conqertere pote[t ;

! Carita$ vero conocrüb

animas (.;)-ï

$. 836

;a)vS. T'höm. I. 9. quaeft. 100. art, IQ,

E

b) L. 1. de do&. chrift. c. 12.

o9l.r äg fpirit, & lit, c. 14

a

-- Caþw F.

45

!t d

$..836. -

it, tj

— fam aliis virtutes morales, etiam fine ad-

quem

fcititia illa caritatis intentione editi, ita pla-

[l

cent, ut eas niedum ad omni culpa abfolvant,

3 b

fed ut iis etiam vim merendi tribuant, fiqui-

lbunt:

dem gratia fanctificans, & reliquae ad meri-

f."

tum requifita tali homini füppetant. "Multi-

an

plici vero facrarum literarum teftimonio hi

1 I'mkm

doctores munitiincedunt, quae divinae literae

modo fidel, nunc patientiae, & aliis virtu-

tibus aeternam mercedem promittunt , quin

Ífpecialem caritatis affe&tum ad id' requirant,

jorti:

Et Chriftus in iudicio regnum aeternum eti-

T N

am;iis adiudicabit , qui opera mifericordiae

j par-

fedulo exercentes ne attenderunt quidem ,

j

fehaec Chrifto praeftare.

Ait enim: zmen

sui

dico vobis : quod quamdiu feciflis umi ex bis fratri-

m J

hus méis minimis, miLifeciflis. a).

jr i

$. 837.

"E

C

£

Tandem aliqui adeo omnia folis virtuti-

ntid:

bus moralibus tribuerunt, ut fpeciale Deum

[

proxime diligendi; ac honorandi praeceptum

/ ipfä

vel nullum, vel rariffime obligans admitte-

rent.

, /h't,

Huc fpectant propofitiones ab Alex-

-Q;!W

andro VIL. damnatae: JHomo mnullo unquam

vitae fuae tempore teneiur elicere attutn fidei, fpri,

9 caritatis, ex i praeceptorum . dioinorum . ad

*

eas virtutes pertinentium,

Item fequens ab In-

necent. XL profcripta: 245 peecet mertaliter,

qui

f-"'f) Matth».* 25. V. 34. & fegQ

46

Ti'a&atuk VI |

qui attum dile£tionis Dei jä;"nel tantum in vita. eli-

6!

cerct , condemnare mon áudemus. Ultimo huc

fpe&at fequens do&trina: Probabile efl, n fin-

gulis quidem vigorofe quinquegmiis per fe obligare

praeceptum, caritatis im. Dewn, — .Et tunc. folum

obligat, quando tenemur , iuflificari, &5 non ba-

|

bemus:alz'amw'vz'am, qua iujlifcan' p'ojumus.

. $. 838.

)

Huic perverfe fentientium claffi vel mà:

xime accenfendi funt tot ex modernis, qui of-

ficium Deum diligendi, ac colendi fola vita

caeteroquin honefta abfolvi affirmant.

Qui

í

error etiam multos eorum, qui alias recte af-

fecti funt, tacite aduffit, qui officia religio-

nis, facrorum miniftros, & totum facrorum

apparatum eo reftringunt, quoufque talia ad

falutem, & curam animarum faciunt, foli

Deo nihil tribuere volentes,

Qu

fi

i

C POgq v

q

fi

Sententiaé zïivæfae adeo refé&tis earum. erroribus,

Ü

conciliantur.

li

1

$. 839. Praemittitur quoddam S. Auguüïni princi-

pium, cui infiftendum.

$. 840. Omnes do&rinae hucusque recenfitae in. fano

l

aliquo fenfu conciliari poffunt.

Et quidem

4

$. 841. Primae id damus, quod null detur virtus,

qi

quae non fit caritas, dummodo virtutes

morales caritatem effe concedaànt,

quoque

$. 842

d

47

Crput VI.

ii

$. 842. Omnem )item .a&um nobilitate caritatis de-

o ht

ftitutum levi peccato obnoxium ,. àc multo ma-

qeft

gis meritis vacuuim effe, facile largimur:, dum-

modo adfcititium illud cari

i

tatis imperium non

li

requirant,

Nam

fim

$. 943. omnes virtutés morales;

j li

$- 844. & inter has timor fervilis,

$. 815. & mágis filialis

$. 846 & 47. proxime, &ex fua

Deo exfolvuntur.

ïam in*ciolc- foii

| mà

S.. 848.. Scilicet timor femper'e& virtus, immo cari-

j

tas Dei.

o

$.. 849. Sed non plena, ac proin fe fola iuftum haud

) Vil

faciens ;

Jl

$. 85o. Cum omnia officia ex. ratione flïbix propria

at t

exfolvi petant, aut potius ab aeterna le

beantur.

gg iu-

dl

Oruti

ia

ä 849. |

f

Jl

Hic iam praevie magnum ex fan&o Au-

guftino principium ftatuitura). Quidquid bene

fit, Deo fit: quia ex eius praecepto fit. Vel enim

quocunque actu virtutis moralis ultimo iu-

fitiam, & aeternam legem fpe&amus, & fic

füllfp

Deum iam diligimus: vel a&us ille in iufti-

tiam non definit, nori àmore legis fit, & is

ne quidem virtus moralis, nullaque bonitate,

prinö'

morali infignitus erit. Qualem enim mihi

bonitatem moralem finges, quae non ex

/ fünt

aeterna lege, feu divina iüftitia defcendat:

jrtul

aut quomodo ex unico illo fonte in actum

ioqi

no-

3) Ennarrat, in pfalm. 109;

p

N

48

Tvaflatus VI

noftrum moralis bonitas derivabitur, fi tali

*ts

-—mE

actu non iuttitiam fpectemus, feu, fi is iutti-

— r

tiaenon iamulamr, fed ad alium nefcio quem

À

finem ferviat ?

Sed abfit, «t virtutes verae uj*

quam fmoiamt, mifi i, aui propter illum , cá

dicimus: Deus virtutum. a) V1dc. in hanc rem

tadatum teriium.

:

$. 846

l

His praenotatis, intanta fententiarumi di»

l

-

verfitite, vide, quantum mibi negotium

Y

fumam , dum per doéctrinam €. 813. tradi-

(

tam ac deinceps deicriptam fententias tanto»

I

pue*, prout videtur, adverfas ab erroribus

q

fuis purgari, hisque refcifüs in unam amice

ü

conuh.ux poffe, aifero;

l

$. 84t.

Et quidem do&tinae 5 83t. rcïatae 1

à

f

eo haud errant, quod nullam legem, nullam

Virtütem admittant, nifi illam cariratis; nam

Ti

V

praeceptum divini amoris ornes 1eges mora-

les coinplectitur, & amor, quo nos Deum

diligimus, eft fupremum genus omnium vir-

tutum, $. 7g0.. & ieq

In éo autem doétri-

nae hae damnatae plurimum fallunt, quod

vi earum Vvirtutes morales in claflem virtu-

?

tum non admittantur, fere ad conditionem

]

viGorum detürbatae,

Surnt vero virtutes,

Y

& gcnuinae adeo virtutes funt, ut etiam fe-

ipfis

3) S. Aug. l a. contr. Iulian, C. 3;

Capa VI.

49

f t

ipfis, & fine 'adfc*it'i-tia caritatis intentione

: ul

fint caritàs, quibus Deus

qua

;& aeterna iuftitià

] (

fincere diligitur, 3 850;

n,

[

C m

LI

Sed etiäm alteri

fententiae ïibegraïi'tcr lai

Bimur, omnem actum deliberatum peccatum;

leve faltem, effe, nifi in Deum tanquam fi-

lt d

nem ultimum definat. $. 8or.

INeque ad-

Qtium

verfamur tertiae fententiae $. 831

: quaeextra

trall

Caritatem nuüllum admittit meri tum.

Hoc ta-

tanio

men in utraque hac fententia improbamus;

oribus

quod virtutes morales per fpecialem inten-

yit

uonem, & füperadditum aliquod earitatis

imperium ex proptia natura velut in aliam

transferri ex earum opinione, opus habeant.

Cum enim per quemlibet. virtutis morali$

g

actum Deus d

?

diligatut $. 818., fuperfluum

T

fane erit per

egrinum illud caritatis

impe-

: fun

rium: hoc enim aliud non effiée

ret4 quam

more

ut Deüm diligartius,

& quidem eam inten-

Peut

tionem addendo,

ut eum diligamus.

Quod

r

quidem aliud non eft,

quam, proüt alibi

d

fcriph, candidifüm

um cálculum albo colore

pingere , ut eum éan

qu

didum reddamus: vel;

virti

quod idem, rem quandám novo conatü ta-

lem reddere

on

ULO

Vie eít.

» qualis ex füa in.dole' -iamy prae-

l

mle

;p[»s

don. liL

D

$. 843:

dratiatus . Vi

Sc

$. 843.

»

y

Atqui, patroni fehtentiarum hucusque

.

ftecenfitarum dicent:

, Hoc ipfum mirabile

»

»fane eft, per actum virtutis moralis Deum-

?

s,proxime , vereque diligit.

Sic Cajus cen-

J,Jtum, quos ex mutuo forte debet, fideli-

»

»

,ter quidem , fed de Deo nihil cogitans fol-

,,Vet, non ex ignobili litis, aut iudicii ti-

A

D

»more, fed quia folvere eft iuftum , atque

»,ad honefti viri offcium pertinens. -

Quis

»3iam negabit, ab hoc homine actum hone-

,,itum, iuftumque fuiffe editum ? Sed quis

p

»afferere fimul audebit, hoc ipfo Deumve-

fd

»re ac amice ab illo d1le6tum fuiffe?

f

$. 844

n

Pergent infuper

"Nunquid etiam timor

l

&

s,poenarum ,

c gehennae virtus moralis,

,,àc donum Spiritus Sancti eft? Certe Pro-

W

DN

3pheta rogat

