plus, vel aliud tribuendum putas, quam

ah fj

(

quit in caufa?

e[cftux

CAPUT. X V;

mlxl !

h, n

1

pä

l

i

(!

Relz'qual argumenta di[Jolountur-

f

þ,:

$. 763. 764. In parvulis non marus defectus , fed

vera caritadis privatio intelligitur.

ifi

|

Z9

g.

65*

L]

J

a) Fid. ?raäat. de fupremo genere. virt.

Ws

556

Tratatus quintus.

$.765. Quodü ne quidem ekx his ftatum peccati

in Adae pofteris intelligere tibi videaris,

$. 766. Cogita, ftatum peccati in mera juftitiae

privatione confiftere , quem Adamus poft per-

petratum peccatum . obtinuit j

füb

$-767. Vere peccator exinde nominandus.

op

$.7683. 769. 770. Nos illius actus, quo Adam

þh(

peccavit, non

fumus participes,

tánquant

foi

caufa acus , fed tanquam obje&ium , in quod

be;

actus ille peífimani vim fuam exferuit.

$.771. 772. ]n poenam fpeccati Adamitici nom

E

tantum variis calamitatibus, fed etiam ipfi

ott

E

peccato facti fumus obnoxii.

| fem

$.773.774. Ad poenam fenfus refpondetur.

Ím

$.775.776, Indoles hoftiae fuccedaneae explicatur,

$.777- 778. 779. Reliquae quae obítare videntur,

Vat

ant

inoleftiae complanantur,

ii

$. .763.

&

jut

.Aft parvuli caritate iioti privari

——

Wt

,tur hanc nunquam habuerunt, utpote iri

us

Va

»peccato nedum nati, fed jam concepti.

:

C0

,1Non potuerunt per peccatum primi pa.'-

tü

.fentis eo 'decore exui, quo nunquari

di

,Orhati erant,

Dein caritas utpote mera

(r

» gratia nemini debetur: nullum fuppliciurti,

C

» àut culpa intelligitur in eo, quod alicui

NT

. beneficium , ac metum donum fub nulia

Qs

V

,Latione debitum non tribuatur.

Et fic

Voc

.V6ra jprivatio caritatis in parvulis, vel

»,Don datur: vel faltem non poena, omnium

Viq

pe

»hinime peccatum dici poterit. ,;

Y

Obl

$6p

)

P

Caput XF.

$

«

«

l,

$. 764.-

Wt

f

Futurum neutiquam, multo minus

fuüb conditione futurum aliquod ex mea

opinione cogitari poteft. Unde multa ex-

b

plicatione, et variis ambagibus hic opus

iNqui

'l

foret a): quibus ne moleftus tibi effe de-

nqu

beam, juvat ufitatum loquendi modum

ilci N

fequi.

ltaque fi Adam nop peccaffet , nos

i

omnes in originaria caritàte nafcituri fuif-

femus, qua ingenti fpe nunc deftituti cum

fimus jam vera privatio intelligitur.

Pri-

.iicamt

detti

vari enim non tantum iis dicimur, quae

antea habita deinceps perdimus, fed etiam

jis, quorum adipifcendorum fpem certam,

et jus aliquod habuimus, et qua fpe, et

jure poftea exuimur. 'Vera in his jactura

TM

intelligitur.

Cumque. haec caritatis pri-

xe t

vatio quoad nos propter.

Adae peccatum

(

contigerit, veri nominis poena intelligi-

tj p

tur Quod vero mifera haec noftra con-

gt

ditio, fcilicet ftatus caritatis per pecca-

n

tum deftru&ae peccatum (habituale fcili-

cluff ,

cet) vocetur, et fit, patet ex antea di-

al

Gis.

In Adamo fcilicet confiderandus eft

pul

actus ille tranfiens, quo peccavit, et hic

a

vocátur peccatum a&uale. Exin Adamus

"

usque ad fuam cum Deo reconciliationem

fiif

peccatum omnino habebat, quod babituale

vocare folemus.

Et hoc confiftebat in

obligatione ad füftinendam juftam poe-

Z

nam,

sl

! 8) Vide traclat, de prim, verum cauf.

o

358

Tmäatus äuintus.

nam, et in privatione gratiae et carita-

»

tis.

1

Peccatum Adae attuale nunquam erat .

nofirum, utpote qui fru&um illum veti-

jl

tum nunquam comcedimus , bene vero pec-

»

»

catum Adae babituale , id eít ftatus poft

actum iniquum remanens.

lam .hoc pec-

a

catum babituale eít teerus defectus carita-

!

»

tis, et non qualiscunque defe&us, fed

prout eX peccatoÓ ac

iali defcendit, et ob-

sl

li

ligationem fub eundi debitam poenam fibi

fociatam habet

Haec privatio caritatis in

Y

A

^

damo: poft a&um iniquum erat veri no-

fà

minis

1o

pe

pe

ccatum , " babituale fcilicet:

tale

etiam eít in nobis, ea fola differentia,

(

ls

quod illud ip Adamo ex actu proprio, in

lic

nobis vero ex a&u alieno defcendat. Et,

fic defectus caritatis, puta femper prout ex

at

NT

jeccato Zddami inducitur , et privatio et poe-

I N

J

na, et peccatum (abituale fcilicet) et eiï:,;

et recte vocatur. i. 5 7 43-»33;;

l;

[

$. 765.

illg

uod fi mens tua ne his quidem fi-

Ll

[

bi fatisfactum eífe fentiat, fequentia in-

primis eidem occurrent: .,infelices Adae

-

M

»Ppofteri ob peccatum parentis fui malum-

h

» Concupifcentiae , innumeras calamitates,

tf

»necefüitatem moriendi, et infuper obli-

V

»£g3tionem fübeundi

n

poenas

aeternas,

quascunque demum , ac denique priva.

lh

» onem caritatis ,. quae eft vita animae,

et

859

Caput X V

n

mortem quoque animae incurre-

p et fic

t

, runt.

Sed haec omnia poena peccati,

W.

non itaque ipfum peccatum eiHe viden-

) tuh

Cum tamen ex primo parente no.

)

34

,Ítro etiam peccatum ipfum traxerimus.

p

,Quare notio piaculi vicarii, quo folo

, hiteris , peccatum originarium plene non

þzri?;

lnl

$s explicat.

Poenam pro peccato fübire,

y

Poenam qua-

,utique peccatum pon eft. ,

Ü c

lemcunque. fubire peccatum non eft: fi

l

)

L

atl

vero illaa poena contineat Wefectum. cari-

tatis, et juftitiae, tunc etiam ipfa poena

jj »

peccatum eft: Eoquod peccatum nil nifi

uH

'

9t

defe&tus juftitiae fit.

Unde Concilium tri-

oj

dentinum naturam peccati originarii defi-

niens plus de eo mon dicit, quam*fuüum

rr'

Sic autem ftatuit b ):

argumentum habet.

qui d

t p

Siquis 44dae praevaricationem fibi foli, et mon

ejus propagimi a[ferit mocuiffe , €t acceptum &

a Eïï

Deo fanttitatem et juflitiam , quam . perdidit fi-

bi foli , et non nobis etiam eum perdidifje, aut

inquinatum — lum — per inobedientiae peccatum

mortew) et poenas corperis tantum in omme ge-

w

j n

mus bumanum iransfudiffe , non autem. et. pec-

catum , quod wmors eft animae.

"naíbema fit.

ii

uo con-

Tam quid eft mors animae, in q

p

Pc anima

f

fiftit peccatum ? Scilicet caritas .e

vita: per confequens defe&us caritatis eft

o

mors animáe, nam qui non diligit, manet in

TO |

Et fic videtur concilium triden-

morte c).

Pïival

tinum

fl

:

g

€) S. Ioan. $ , 15.

b) Sef. 5. Can. 2.

460

Tva&tatus quintus, -

tinum labem originariam in iis folis capi.

tibus conftituere, quae argumentum tuum

4

continet, et quibus non vis contentus

: f

€1ie.

'ä pl'(

P

$. 766.

Et fane Adamum penitus infpice qua-

fe

ä

t

lis a perpetrato deli&do usque ad poeni-

d

tentjam extiterit.

En, datur in eo obli-

DC

gatio ad poenas hujus, et futurae aetatis

fuftinendas z-defeGtus caritatis, ita, ut nec

NU

| fue

ipfe Deum, nec Deus ipfum diligat, et

! DO

potius averfetur maxime, et quod idem,

juftitia deftitutus maneat,

'Tanta imala in

Qi

LU

eo non fimpliciter, fed propter efum il.

jumefatalem dantur.

Àn aliud infuüper in

Ti

Adamo poft peccatum, et ante poeniten-

tiam cernis ?. Defigna illud — — Certe

ftatum poft.a&ionem iniquam durantem

non tantum reatum poenae, fed etiam

)

reatum culpae, et veri nominis peccatum

»

effe (in quocunque demum confiftat) ex eo

?

patet, quod per poenitentiam nedum poe-

b

na, fed etiam culpa, id eft peccatum re.

mittatur. .Qua vero ratione culpa remit.

ä

ti poteft, fi poft-a&um praeteritum nulla

á MENRUQECTOONRUOANOTO MU EE Ed 0 ÉT

culpa ampliüs eft praefens? Et tanti de-

feé&us ne unico quidem accepto ob infe-

lix ilud Adae peccatum etiam in nobis

T

.-

ante Xbaptifmum dabatur

d

4

Y

$. 267

dcts

6t

Caput XV.

7

5. 7 67'

uum*ï

Jam fi quis Adamo in hac conditio-

WH

ne, et pomi efü jam finito exiftenti ex-

probaffet: Pecca

tj reus es, peccatum — babes ,

Peccatores: am talis Adamo injuriam fecif-

fet? Sed an exinde triftes hae denomina-

tiones non etiam in nos cadebant, et qui-

Qdf

(l

dem verifime antequam in Chrifto renati

eramus? Dic vel unicam rationem, per

u

:

quam Adamo mox defcripto nos meliores

fuerimus , nifi quod hic ex fá&o proprio,

J* |

[

D.

nos vero ex alieno peccatores fimus effe-

&i.

Scilicet ob rationes omnino pares

l ;'n

m

nos aeque, ac Adamus peccatores et fu-

mus, recdteque nominamur.

r

,

ftef

$. 768.

At

. Sed neqüe fic acquiefces, potius fe-

n

quentia objicies : ,,INos non tantum de

efif

407

,tatu, qualem Adamus poít peccatum

»Íubiit, fed etiam de ipfo a&u peccati

eyd

»participavimus. Ac&us ifte fatalis, qua-

pOE

,cunque ratione, etiam nofter erat. Hoc

j fe

»tua doctrina nunguam explicabis. ,

2

Jl i

$. 769-

P

d

j

Attamen finito efü nec ipfe Ada.

n

mus, ex ipfo a&u dico, ex ipfo a&u,

deinceps aliquid potuit participare. Nam

adus praeteritus non eít, nihil eft dein-

|

^ $

ceps i

462

Traütatus quintus.

ceps: ex nihilo nemo quid participare

[

poteft.

lam (j praeter lapfo jam»*actu,

li

nec Adamus aliquid participavit , multo

tri

minus nos aliquid exinde capere poffumus,

j tin

Verum 1

12ace

Pa

c tibi fors parum fatisfacient:

n

eoquod praeteritis, et futuris aliquid fub-

1

1ifi

elic, caque plus quam merum nmnihiium

a

DOA

continere tibi videbuntur.

"- w

mu

$

e

y.

".

OB

la

Quare propinquius ad morem fchola-

H

rum, et ad ipfum captum diéta tua di.

(

Wr

finguo: Nos ex ipfo Adami a&u aliquid

participavimus tanquam caufae actum per-

u

petrantes, hoc nego plane:

Nos ex ipfo

h

l

Adami attu aliquid participavimus tanquam

fub

xl

jectum recipiens, hoc liberaliter con-

pe

cedo.

Atque in hoc opinio quorundam

-

u

Ü

theologorum maxime impeditur, quod con-

tra Apoftolum $.734. et 735. laudatum

putent nofiras voluntates primi illius pec-

cati aliqua ratione caufas fuiffe, et nefcio

quo. demum

modo in illud confenfiffe,

»

Atqui hoc nullatenus verum fuiífe arbi-

5

tror.

Sic enim hoc peccatum non tam

»]

originarium , quam , perfonale foret, pro ra-

»|

ta fcilicet efficaciae illius, quam ad illum

»l

a€um a nobis exertam fuiffe opinantur.

»

Sic infüper illud. peccatum haberet multi-

plicem originem , quod quidem falfum eft.

LC vide quam fecure hac ex defipitione

con-

365

Caput XV !

1art

concilii Tridentini fcribere liceat, quod

pi

dU ,,

ita liabet 4): Siquis boc Z4dae peccatum; quod

lr

4

origine unum efl, et propagaiione , mon imita-

i

tione transfufum ommibus , id eft. unicuique pro-

II

ul

411

Po V

urac vires, «el per

prium vel per . bumanae

ld .UD

aliud remedium a[[erit tolli, quam per wmeritum

unius Mediatovis Domini moflri defu Chrifüi.

ihi H]f

— — Zhnatbema fit.

Quod vero primum

illud peccatum fui caufam habuerit in fo.

la Adami voluntate, docet etiam S. Au-

[

guftinus e) : Et illud, quod in parvulis di-

vt

T

0. cun adbuc non utun-

u d

citur originale pecca

tur arbitrio voluntatis, mon ab[urde vocatur

jigi

etiam «oluntarium, quia ex prima bominis ma-

1j

rin

la voluntate contrattum, faütum efl. quodammo-

do baereditarium.

Et fic voluntas noftra

*qll&."l

con

peccatum illud neutiquam effecit, ab alio

vt

tamen ex integro commiffum jufto Dei ju-

r

100

dicio fibi impofitum omnino fuftinet.

qurunm

MU

$. 77f

5P€v

19[»0

,sed nonne f'x'c, non peccatum fed

j

Tmera peccati poena in Adae pofteros eft

, derivata ?

Nam quid eft effe hoftiam

D)

| u

Jf

,pro alieno deli&to fu

M

CC

edaneam fieri, ni-

o n

, i pro alieno peccato puniri, et aite-

jf

»rius culpam luere? Sed hoc eft contra

'ü

»fenfum Ecclefiae, quae non tantum poe-

iit

j |

nam ,

e(u |

(

-d)- Sej'./s, Can. 3.

e) Libr. 1,. Retract, C. 13.

i

364

Tra&tatus quintus.

,nam, fed etiam ipfum pf:cca'tum' in mos

, derivatum fuiffe docet f ).,,

$. 772.

Refpondeo jam ad iftud eadem , quae

faepius jam , et inprimis $.770. jam dixi

fcilicet : Noftra calamitas quantum ad Ada-

mum efít mera poena: 'Tot enim malis,

atque ipfo peccato involuti fümus ad dig.

nas de peccato Ádae fümendas poenas.

uantum vero ad nos non eít mera poe-

na, fed.ipfum peccatum, quiax quod to-

ties jam dixi, noftra calamitas etiam defe-

Gum juftitiae involvit: Et fi totum pau-

cis compledti, velis fequens denique eft

verum: Ad puniendum Adae peccatum

miferi nos variis malis, atque ipfo etiam

peccato infe&i fümus per omnia tales,

qualis Adamus poft peccatum eousque erat

donec per poenitentiam cum Deo in gra-

tiam rediit.

Scilicet ad peccatum Adae

digne puniendum: nos quoque peccatores

id eft juítitia et caritate carentes fumus

etfe&ti.

L.

, Merus tamen defe&us juüitiaex, et carita-

non videtur

»,tis, quod perpetuo dicis,

,1emper peccatum effe.

Nam fi Deus pri-

, Ium, hominem in ftatu naturae purae et

».Pper aliquod tempus e. g. durante infantia

»Íine ufü rationis condidiffet, is certe jufti-

s tiae , et caritatis attamen etiam expers pec-

" Icati extitiffet. ,,,

Varia

: f2 Tridentin. .Se.'äl,s. Can. 2«

Caput. XV.

565

Varia huic argumento. opponi polfent?

n

et

haec hypothefis

ne

cogita-

inprimis ,

ri quidem fors poterit.

Nam

Deus con-

dendo mentem rationis capacem, eoipfe condies

dit facultatem ad bonum infinitun factam.

Curü

itaque bonum fummum pfout álibi oftendam, in-

qui

vito deelfé nequeat: vix poterit dari talis facul-

y (iu)

tas, qduae fiec per babitum; nec per acum

| Msl

cum bono funimo five per vinculum natura-

le, five per vinculum fupernaturale abs omnijli-

bertate non fit conjunca.

Et quidem, quod

d

hominem fenfu ac defiderio infiniti boni, feu

[

üeternae legis deftitutum condare potuerit ,

t

nenio prudens negabit.

Quamdiu vero huna

od t

fenfum menti ratione pfaeditae tribuit, fig-

num certiffimum eft, quod equidem fine omni

Wi

obligatióne, liberrime támen íalem menterri

T u

ad fruitionem fummi boni deftinarit;

Sed

j d

longa hac difputatione omiffa, (impliciter re-

d

eQtut

ífpondeo: defe&us juftitiae nullo modo vo-

luntarius fors non efít peccatum, attamen de«

d

[af]

fe&us juftitiae ià aliena faltém Vo

ntate vo-

tales

luntarius omhino eít peccátum.

Et fiquis

r

|

dem non rmifi adlienae voluntati ifte defectus

t

fit liber, erit peccatum fpectata ejus caufa

Wi

alienum, fed confiderata ea facultate, in qua

M

datur, ninquam noh erit peccatum proprium.

if

r

furis

, Sed péccatum ptoprium ek libertaté

,,aliena? — — 5

'uomodo ex aliena

H

culpa pofüimuüs juftitia deítituti inanere ex

e

$.740. ut puto facile intelliges. . lam jufti-

nj

J

Injuftitia eft nori

tià carere eft injuftum effe.

J pl'l

juftitia Medium inter has non datur.

Qui

4 C

caret luce, jam eft in tenebris: et qui vita

futti

deftituitur ; jam miortuus eft, — Qui juftus non

j

hi

eft, peccator eft nàm qui cüm aeterna jufti-

gpiu

tia non concordat, eidem jam adverfatur ;

i&

ejasdem quippe aeternae juftitiae immota fen«

Va

tern

|

366

Tra&tatus. quintus.

tentia eft fequens: Qui mom eff mecum, eon-

Üü

tra me efl, et qui "mom colligit mecum, dif-

pergit g).

Unde fi ex $.740. capis, quo-

p

;

modo per peccatum Adae jultitia deftituamur,

etiam eo ipfo intelligis, quomodo ex aliena

. [it

libertate peccato obnoxii fimus fadi.

Et fi

fat

haec res tantopere te implicat, multum erit;

fi non iterato in mente tua notám peccat

]u

1 fe

ajentem tacite tibi effinga$.

al

$. 773.

; Sed Parvuli fine baptifino decedeti:

;»tes non tantum defe&um caritatis, -fed

,etiam poenam fenfus fuftinebunt: id quod

?

j,ex peccato mere alieno aegre intelli-

2

9t

35 gitut'yäk

m

Ü

4'

$

(A6

yl

Quaïem poenam fenfus homines cui

AT

àu

folo peétato originatio decedentes tole-

raturi fint, adeo incertum eft, ut etiam

w

nefciatur, an aliquam poernam fenfus fubi-

»

turi fint. Certe S. Augu(tini fententia de-

)7.4

fuper nullatenus tam definita mihi hucus-

J

que vifa.eft, prout plerique opinantur.

»Í

yI

Sed omittamus haec

Quid eft omnis poe-

na fenfus ad. peenam dammi, quod voca-

»p

Per Poenam damni,

mus ?

Nihil

fane.

»]

»f

quod in defeé&tu caritatis confiftit, frui-

.

tione: Dei, privamur

.

per poenam fenfus

?) &

aliqud corporis, aut nefcio qua integrita-

$(

te

te animi deftituimur. .Si ergo pgtas

ca-

g) Luc. 11, 23.

NÀ

Al

Caput. XV.

367

t

capere quod pofteri Adami pro peccato

i

QU

parentis fui poflint hoftia feri,

quoad

poenam damm, id eft per prlvatxonem C«

ak M

ritatis, qua iplo Deo frueremur: mirum

f

fane erit,

fi admireris jidem contingere

]1 V

p

quoad poenam [enfus, quae bona longe in-

feriora nobis rapit, ac proin fine compd-

rationé minor eft, quam poena dammi.

/'W»

9. 77$

CR

il

4,9It itaqué quod privatio caritatis;

)

jan

j utique non qualiscunque,. fed prout ex

mEEH

»peccato Adae deícendit, fit inimicitia

j,cum Deo;

et grave ejus odium in ejus-

,,modl animam , vefumqué peccatum.

Et

,fit infuper; quod per hoc eaedem ani-

ul

;,maé pro peccato Ádae fiant vi&timae, feu

t)

,,ultio in alterius locum fuffe&a; denique

if

4,fit etiam , quod Chriftus

pro alieno pec-

j fqu*

;,cato moriens fit holtia pro Adatni pec-

;,cato longe pretiofio? , ac longiilime ma:

p o

»joris momenti, quam animae tanta licet

MC"

atl

i

[

miferià affeCtae: attamen deinceps poe.

, nam animarum iftarurm

et magis infu.

tü

qa

,,per mortem Redernptoris admirabor

et

Aff

$,pro myfterio habebo.

Paucis hoftiam

ml

[

$j füccedaneam generatim non Capio. Quae

fl

»enim juftitia poenas reo debitas ab inio:

p

j,cente exigete? ;;

j

Ü

$. 776

i

[

Nenaos

^

368

— Jratatus quinius.,

$. 776.

[,

Aft quoties unus pro alteto v*cþïulii-*

li

tarie expromittit, id eít, alterius debiturfi

[d

in fe fufcipit?

Certe Chriftus Adae, et

Q

hoftrum omnium debita lubens, et five

&

cum, five fine praecepto moriendi liberé

fubiit: nam oblatus eff, quia ipfe voluit b):

Et Ecclefia exultans de eo cantat: Quiproó

wobis aeterno Patri 24dae debitum foloit i).

]am quod privataà, ac propria hominurmi

voluntate jufte, reCeque fit, nuim idem

per divinam , omni jure, ac lege fuüperio-

rem Dei voluntatem jufte juberi poffe

negabis? Deus voluit, ut pofteri Adae

per privationem caritatis, et odium Dei,

quod exinde fuftinent, et praeter hos pre-

tiofifma morte fua etiam ipfe Dei filius

vicaria pro primo peccato hoftia evadat.

uid.in his accufas? Num mens humana;

quae aliena debita fua folius voluntate füb-

ire certo poteít, ad.fe ipfam obligandam:

!

plus juris habet, quam ad "eandem obli-

gandam habet voluntas divina?*

O Ho-

mo, tu quis es, qui refpondeas Dco? — INun-

quid dicit figmentum ei , qui fe finxit: quid me

fecifli fic ?. Quod fi Deus volens offendere iram; et

lo

[2

notam facere potentiam fuam fuftinut n mul-

ta-patientia vaf/a irae, apta in interitum , u

Qu

l

oflenderet divitias gloriae fuae in vofa mifert-

H

"TP

b lfu. 53« 7-

$Q dh hymno pafcbal;

569

Caput. XV.-

Ina-

cordiae , quae praeparavit in glmam k).

Ut

ni admiratione tua, crede mihi illi volun-

W

If

fed

tati, quae juftum non poteft fequi,

juftum omne jubendo primum facit, jus,

)

aut legem fcribere conaris.

;e

* Eqmdun mens humana alienam culpam fuo

arbitrio eoufque in fe fufcipere non p()tL&, ut

jj

;

pro ea ftatu gratiae, ac caritatis carere velit :

ne-

|

TU

mo enim a hmmv Bono fua voluntate fe aver-

t

u

tere jurepoteít. Poene vero pro aliena culpa

tam felici

conditione hominem

alias inno-

lm

zium

'"Ul.fïþ

poteft Deus

gui ficut. fua vo-

)epf i

luntate juí mam,

et gratiam,

Adamo

non

nobis

tribuiffet

OW

peccante ,

ita eodem pec-

j

:

cante ïms tantas

dote

1obis ,

et fua folius

voluntate , et jufliffime negar

potuit.

Vel

D

forte Deum ad

ti

jxuendum nobis caritatem ;

p

ac juftitiam obligatum effe finges? Qui nos

lu$

juftitia deftitutos fimpliciter, et abs ratione

i,

relinquere

potuit

an

1S

idem

in poenam

peccati facere nequivit ?

Vide in. hanc. rem

(f

S. Bonaventur.

in libr. I.

fentent. de poena

[l

pfravulo ($ Ubt haec du,ta infigni auc&oritat.

o

niti leges.

Obl]l

p

$ v?

M

Et quid rei demum eft

ea parvu-

j t

lorum fine

iptifmo decedentium , qua

if /

tantopere commoveris, calamitas? Puto,

gl

quod fit variorum,

ingentium utique bo.

4

i

norum defe&us: nam ipfum etiam pecc

j

t

, in quantum eft peccatum, mer

(

ov

k) Ad Romau. 9, 20. et jäq

Aa

Jra&atus quintus.

$79

defe&us, mera negatio eft. Si vero Deus

has mentes omnino non creaífet, tunc et

ilorum bonorum,

et ipfarum mentium

I

defe&us daretur: mnihilum enim eft fum-

mus defeéctus.

o

Et Deus quidem ficut eas

I

animas fua folius voluntate, et abs omni

ef

praevia ratione creavit, ita abs omni ra-

ef

tione eas

Gc

la

m in fuo nihilo relinquere po-

tuifft, Nunquid jam magnum myfíterium

ERE N

Q

Ti

tibi eífe debebit, quod Deus mentibus

ali

quibusdam ad juftiffimam et graviflimam,

quam contra peccatum fovet, averfatio-

nem oftendendam.aliqua bona non fit lar-

h

li

gitus, quibus bonum omnino omne etiam

b0

abs omni ratione negare juítiffme . potuif-

li

fec? *

9

10

,,9ed mallem omnino nön effe, quam adeo

;» mnifer. effe,

Ad

quid bonum exiítentiae,

Tioi

íe

s»fi id non nifi ad extremam mihi calamita-

3,tém faciat 2,,

Aft falleris, nemo poteft

u

velle non efífe.

Qui vult non

effe, nihil

h

vult: Qui nihil vult, non vult.

Etiam qui

al

fe occidunt, non volunt non effe, íed plus

et beatius effe,

Lege quam eleganter haec

be

omnia demonítret S. Auguftinus /).

ä

ita

Quam

difputationem

fuam

tandem concludit :

Duapropter- fscuz. mullo pacto . fieri poteff. ut

eon effe aliquem libeat: ita mullo padio feri

oporzet , ut ex eo, quod efé quisque s bonita-

d

1i ercatoyis ingvatus fit.

5

h

$. 778.

w

ü

e

l) Libr' 3' de Zibc l!ï'läl-'tr. Cn ?o 8- £'t 91

Caput. XV.

371

x

yDey :

4

$. 778-

W d

Scilicet omne in quantum eft, bo-

enitr

!

n

D

num eft: in quantum vero malum eft,

non eftí; eoquod malum ajens non detur.

u w

Iam omne bonum , quod Deus fecit, ad-

: Om]

oni t

eft: quod Deus non fecit, bonum nmon

eft. Nihil itaque abeft, quod bonum eft.

n

uid ergo lamentaris: vel de cujus bo-

Centt

ni defeéctu doles ?

]

1€;H",' ]

lW

Vel an putas, quod

aliquid bonum fit, quod Deus non fecit ?

f

|

Vel quem putas, ejus boni, quod Deus

r

Parvu.

(

non fecit primum auctorem effe?

li fine Baptifnmo morientes funt

eos effe

di

:

i

mï

bonum eít: num etiam de bono doles?

patui('

lidem parvuli beati non funt: eorum ve-

rOo beatitudo non eft bona, quia Deus eam

40

non fecit.

Num etiam doles de illius de-

an

1

fciu, quod bonum nón efi?

Eam bea-

um

titudinem iis fine ratione potuiffet nega-

p

Diz

re: nunc negatione hac opportune utitur

m u

ad fatisfaciendum juftitiae fuae

Àn ha-

5

i

bes, quod in his omnibus accufes ?

q

Q j

II

(

$- 779-

f/* jl

] m

O fi poffimus aeterham legem, id eft

j

divinam volüntatem in cujus laudem levis

haec, et nullius momenti lucubratio fcri.

pta eít, in vertice rerum omnium, atque

7I

ut bonorum omnium fontem et primum,

et unicum perpetuo contemplari: d ad

ve-

ia2

EX

37?

X

Trattatas ;gu.intus.

veram fàpientiam confequendam, et Jad'

continuam animi pacera tuendam nimium

quantum

aceret,

Nunc iünumera bona

nobis finimus, et inahi eorum defiderio

nos imprudenter cruciamus, quae Deus

non fecit, et quae proin bona non funt.

Nihil bonum, quod Deus non fecit: feu

omnia, et fola bona funt, quae Deus fe-

cit: hae duae, aut potius haec unica af.

fertio ingentis fapientiae compendium etl.

lis, qui hanc fapientiam tenent, ad gra-

vifimos, qui ex trifliffimis eventibus af-

flictae

menti

accidere folent, .fedandos

A $3 a& D — 4

^

1H

k

motus ,

atque anim

$v

m prorfus immotum

T

reddendum fíequentes duae voculae nun-

—

* o

ii

quam non fufücient: DEUS. VOLUIT.

L

»

UR

93

L

('l(

B T$

|

g

j

*

ss n s D Eu

il

3

Pl

(

n

n

Errata praecipuain 'Tomo fecundo,

*L

l

d

a

TU

Pag.

us Mv

39. lin.

4. Certa lege Certo

134. lin.

24. minor penatum lege minorad penatum

139. lin.

35. bene grave lege bene gnarus, grave

"

? i

2198. lin.

16. quae tradit lege quas tradit

19. fed ex non lege fed ea non

dx]I

232. lin.

w & |

239. lin.

penult, Certa id lege Certe id

dun

eAI, lin.

10. perficeamur lege perficiamut

245. lin.

o5. fucere lege fuere

10:

f

246. lin.

17. age finibus relationis lege age finibus

: QUH

Creationis

247. lin,

uit. moneat lege maneat

n

-

inveniemur lege inveniemus

249, lin.

954. lin.

1I. incitamus lege incitamur

255. lin.

15. lecis lege legis

259. lin.

7. iniqui exequare lege inique exaequare

264. lin.

$. longe uiterius lege longe uberius

286. lin.

5. alferat lege auferat

288. lin.

4. immenfa lege immerfa

504. lin.

ult. fectatus lege fectatur

305. lin,

10. fatigamus lege fatigamut

ibid. lin. 17, huius bonitatem lege huius bonitatis

360.

lin, 25. accepto lege excepto

361. lin, 4 Pecc»atiores lege Peccator se

J*

EX

1

»

.

—

VPERIN

z

H

f

7

iil

T z

X

.

g

us

as

U EE

U —ÀÁ—

-

—

s

—

——

-

r NG

CENNEL GE

Macpu

3

*s

d

—

a

Á

ss

—

w

ii

x

E

DNX d

L

a

nE«

r

a tv

n

^

E

a,

£

À

*«

,W

T—

*«,

x

—

um

—— —

d

p

i

nj

MM

w

:2

Ug

54

gt

st

^

at

s

5

*

w

37

p

od

p

]

2

z.

"

E

2

(

um

iA

2

j

?E

-*

E

p

M

m

»-

v

I

Bj

as

Á

3

EN

*

;1:

513

5

2

*

-

*

*

^

:f &

$d.

p

a

»

s

"X

ï:

5

2

*

t

r

L

3

f

2*

4

?

i

i

E

3

r

* eyot

:]

y

»

b

$*

E

:

a

*

y

i

4

As

P.

*

i

A

L

—

t

3W

7

:

*

iE

2

*

L

m

£

a,'

x

^*

T D

u

24

*sb

L2J

t

5

a

AE

j|

kb

h

a

&* w

d

*

*

i

X

E o

jh

$.

L4

):.

Ys

LE

44

:

.

m

*s

1

t

Á

;:.;

PA

»

de

aL

d u

»1

U

*

*s

u

E

"

À

2

D

'r-

£

E

-

*s

$

*

f*

ia

;

LEU

A

b

*

»

»

F

-

d

d.

P

T.

":

äf

^

-

?P

-:

E

[

à

£

;

" as

$*

$^

E

-

i.

i

E

;i

;;4

L^

AE

z

P

qos

at

V ts

4

p

P

s

f o

Ti

34

i

!

p

4*

d a

H

T

ls

H

"

o

D

u

A

"

s

'äx

1

215

ls

L.

L2

E

&

$

Üe

u

P

*

T

Z

-

"

Dd

*

-

»

x:

R EC

*

As

j

^

Sy*tubw:

*

:

h-

*

B

i

ts

a

-

"

::

$

-

qUy

i

"

D

"

*

»

3

*

*

*2

3.

2

v

d

-H

[

*

E.

" u

^.

t

ä

*a.

a

*s

D

^

E

j

:

J

s

*

E

2

d

al

M x

E

b

?

i

:

..L

j

"

"n

T

»

m

dUL

v

s

3.

n

5

Ms

w

2é

-

D

*

1?

Á

s

"r

e$

E

a*

m

DN

v

w

Y

E s

a

i. t

M

$

TU

"

*

j g

D.

2

a

2*

:

V*

Pín

V

t a

MUX

54

)7

?

N s

D6

p

;;

-

^

b

l^m

15

m

*

$

s

$s

Z

4

v

*

i*

ij

"U

Ll

*

5

L

3

".

Y

a

4

f hii

E

$

T

:

)

É

$3

*s

P

-

ab

a

A

i

fs

*s

*

i

4

a*

:

»4

&

^

L

iW

2

du

"

&*

C.ä

de, a h

U

P.

(

^

e

jv

YT

;.;

"

u

zi

—*

**

o

*

ao

-f

*

-

J d*

u ]

Ls

"

j*

a

z

.

w

s

&

35

?(

:

"

355

A

L

"

rE

*

Lo a m

*

E

-

*4

iá

k

Lj

Z«

&

E

P

$-

'.s

ia

*

i

E

2

»

LT

D.

r

4

*

d

E

ZA K

25

d

A

en

:l

i-

LA

4

;;

KZ

A

P

j

p

z

T

2

*

7!

«

*

s

2

5

$

a

g

$i

46 s

E

VA.

8

]

u

áe

ia

Y

B

j

U

'VPQ,,. :

*

"

*

*

*s

l:

g*

3

r

n

-

*s

:x

W

ss

i

p

E

t

L od

;?

X

i

p

XOMPUS

(b

TA

F

ï

-

41

A

É

:

*

d

d

N

a

$

*

a

M

*

u

Ri

*

*

j»

us

"

4

L AEY

Aeitg

)

"

5 w

".

s

£

L.

VL

x

E

eyt

L

E

x

"

r

h

d s

?

5

TE

*

i

5

z4

Ri

ii

3

P.

x

$

&I

T

E

À

-

P

oX

a

AA

-

u

-

Dx

;

»

d.

p

x

:

v

"

Ej

3

*

*

r

£

p

d

dk

v

:

ia

$*

M

s

5

secarstum

inna EO i vegi

20

-:

R

o

o

Q

P. F. HERCVLANI OBERRAVCH

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

ORDIN. FRATRVM MINOR. gEFonMATQR.

E

17

:1

ä

-

THEOLOGIA

m u

|

ä

(

MORALIS. -

14

-

13

12

TOMVS SECVNDVS

11

CONTINENS TRACTATVM DE CONSCIENTIA

ET DE SVPREMA AC AETERNA |

10

LEGE.

-

crcBebierig T U at n n i

BAMBER'G;E ET NORI MBERGAE,

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

MDchcvïj,

*