Gg551-2_1

Ó

UT

—

R. 4

--

IG

"1

96

—

as

o

m

Qu

as

—

ia

—

:

—

—

—

E dee

poss d

:

E

DARO

vj

COV d

E D EU

du

T

OE

M RNINGN Qs Ee M

ii

$

-

D uH

N

x

^

P

d

ia

.W

P5

f

Eu

»

2

y*

"

2

s

x

d

m

i

E

apo:

2

-

-

£3^

3-

.H

Ti

i

*

z

g*

Fs

£X

H.

-

*

E

5

X

Wä ..,

m

m

$43

.

e

*

1.

;

(

M

$r

$

$$

ER

J

t.t

As

s

"

:

"

L

d.

1

»-

E

Ab

*

ü

-

"

h

^

"

,

p

*

*

x

E.

*

*€

»

p

»

*

ga

P

T.

A

"

A

"

Z

W

L a

F

3

s

»

a

m

ivedh

&

d

A r

n

[

As

IL

Lb

I Ls

— 2

£

/

Loss

fä

r l

e g

A^ t!

;

x

N;l e«526570085. 021 H

a

&L

$

*

DETTLIHI J

ubTÜBINGEN I

p

L

P. F. HERCVLANI OBERR»AVCHA

ORDIN.FRA&RVM MINOR. REFORMATOR,

THEOLOGIA

rum Id

(

MORALIS.

TOMVS SECVNDVS

CONTINENS TRACTATVM DE CONSCIENTIA

ET DE SVPREMA AC AETERNA.

LEGE.

queem

Mb at

— Á

BAAMBERGAE ET NORI MBERG/E ,

MDCCXCVII.

l—

q

j

li

la

( (

fþex

N

I

W

li

]i

lde

QU

q fa(

3-;

à

M

he&

i

C

V00

o zi aHglimo- «59- 4 ais —— o Ro

*

TRACTATUS QUARTUS,I'

DE CONSCIENTIA.

:

In nulla re doctores morales a duobus pro-

pemodum faeculis vehementius defudarunt,

quam in explicando negotio conícientiae, an-

tiquorum ductu, et authoritate in hac doctri-

na ut plurimum deftituti.

Mole librorum in

hanc rem feriptorum nos pene obruunt, ita,

ut ex amplillimis inftitutionibus enavigandi

i

Ípes nos pene deftituat.

Ego quoque de confcientia fat lon

güm in

:

praefenti tractatum fcribo, qui ta

n non

tam ad difcendum, fed ad dedifcen

X

"

um, id

eft, ad laetifirmam caufam in paucas, ac de-

nique in unicam regulam contrahendam com-

paratus eft. Cum enim hic de fola veritate,

id eft, de cauía fimpliciffima agatur, facile

quivis intelliget, rem hanc brevi admodum

et facili tractatione finiendam effe.

,. Quod vero praefens haec fcriptio longior

evaferit, ex eo venit, quod praejudicia prae-

Vie expugnanda, et tanta amplitudo ad natu-

ralem. fimplicitatem redigenda fuerit: non

enim tantum ad inutilia colligenda, fed etiam

ad eadem refecanda, mora et indufítria indi-

à

gemus.

À 2

CA-

Jra&atus quartus.'

'"CAPUT L

3De con[cientia generatim fpect;zta.

$.367. Hucusque dicta breviter repetuntur.

COR TT ETU RP a

$. 368. Ad actum moraliter bonum requiritur ex par«

te intellectus cognitio legis; ex parte voluntatis

decretum eam fequendi.

$.569. Cognitio legis vel eft generalis, vel fpecialis,

fpecialis dicitur confcientia.

*

$. 370. Quae definitur judicium prude'ü'side óbligatio-

ne legis circa fingulas actiones.

$.371. Cum ergo confcientia fit judicium; eruitur

3

Imo quod folam veritatem fpectare debeat.

1

$.372. Eruitur lldo, quod in omni negotio confcien-

tiae duae partes contiderandae fint.

(

//

$. 373. IfItio, Quod omnis controverfia coní£cientiae in-

5

ter duos tantum verfetur;

:

$.374. Et quidem IVto non nifi de una oblig

t

& lege,

gtionc,

li

$. 367.

N

Totus** Theologia

e moralis conatus in eo

TW

n

eít, ut actus noftros Deo placentes, feu, quod

idem eft, ad finem ultimum aptos edere do-

Q

D

ceat: ad hoc enim homo exiítit, ut propter

Deum ceu finem ultimum rerum omnium fit,

etoperetur 2) Iam ut a&us noftri Deo pla-

ceant, requiritur, ut coeleftem quamdam

Ade.

nobilitatem a gratia, et infuper honeftatem a

du

natura accipiant.

Haec jam honeftas dote li-

u

bertatis, et praerogativa iuftitiae conftitui-

i

m

tur $,.

Quae quidem actionum noftrarum

Lm

jufcit;ig

Gmm

&€) Fid. Trallat. de ;?nev ult. $. $2. et feq.

) Uy

&) Vid. Traftatum de

&grat. et lib. arbitrie 5- 121

€j Jeq.

t

: C'apui X

-

juftitia eft conformitas actionis noftrae cum

lege morali, feu, quae eft ipfa lex moralis,

cum divina juftitia, quae tanquam origina»

rius omnis juftitiae fons actibus fibi confor-

m

mibus pulcherrimam juftitiae denominationem

olnti

tribuit, et quae fola univería, quae jufta funt,

xl

H

jufta effe facit. — Quoniam juffus domimus , et

juftitias dilexit. iNon fru[ira pluraliter, miff

D

lj

quia bomines dicu, ut pro ju[us juftitiae intel-

u

lganiur pefitae.

Tn wultis en'm juftis quaft

[

mültae jnllitiae videntur effe, cum fit una Det,

OHACICH

cHP owmes participant ; tanquam [i una facies

intueatur plura fpecula; quod 18 illa fingular&

ncizþiü'

e[t, de illis pluribus pluvaliter vedditur c). Sci-

gt

licet noftrae jüftitiae funt- morales divinae

juftitiae per fuam cum ea conformitatem ima-

gines: ficut perfectiones naturales funt alia-

rum divinarum perfectionum.quaedam e&ty-

p

!

pa.

Quae quidem ad intelligendum moralis

d

conftru&ionis

edefï !

inutile.

ordinem rgpetjiffe, non erit

a

J

$. 368.

nnlüm !

À

Cum itaque a&tus. noftros cum lege jufti-

60 W

um

tiae conformes reddere teneamur , haec con-

formitas Tl'heologiam moralem multum debet

f

habere follicitam.

1 Q* ]

Ut itaque a&tus liber quis-

piam cum lege morali concordet, requiritür,

Wïum

ut intelle&tus legem. cognotcat ,. (quomodo

j

enim legem fequemur,.fi eadem nos lateat)

j

et ut voluntas iuxta prsefcriptum legis agat:

[

3

[

n

W

Nqn

€) S. zugufl, Emarrat. i. P[alm, 1o.

6

Tratlotus quertus.

IVou. euit cognitoves lemis , fed fa&loves legis

Unde haec conformitas

juftificabuntur : d.

actionis noftrae cum lege ex cognitione legis,

et magis propinqueex libero voluntatis legem

juftitiae fequentis decreto conftituitur: nam

bonitas moralis in actu voluntatis reapíe ex-

iftit; illa praevia in intelle&u cognitio non

eft pars bonitatis moralis, fed auxilium ali-

quod, quod ad eain bonitatem in anteceffum

:

requiritur,

j

$. 469.

P N

TMUE QUP RI D p EE As

'x'Pofrö haec co

gnitio legis vel eft genera-

—

lis, qua lex generatim difcitur; vel eft fpe-

cialis, qua fingulae actiones ad legem aefíti-

mantur, judicantur *.

Prior feu generalis

cognitio, et fcientia eft fere noftra Theolo-

Bia, aliaeque difciplinae morales: altera legis

cognitio eft.ea, de qua modo agimus, con-

Ícientia.

*) Nam quod magnopere notandum, leges quaecun-

que voluntatem humanam obftringunt, non prout

reapfe exiftunt. fed prout in mente cognofcuntur,

$icÍfi tu arbitraris diem aliquam profanam effe fe-

ftam, teneris eam feitam agere, etfi fefta non fit:

et viciffim, fi errore innocente deceptus, diem

.dominicam non diem facram, fed profanam ali-

quam cfíe cenfueris; eam diem ut feftam colere

C Ro i o DN

mTminime teneris, licet dies illa fit facra.

JUnde Doctores morales duplicis generis regulas

actiónum noftrarum ftatuünt.

Unam vocant re-

wioi4m , et füunt ipíae leges morales: alteram ve-

TO proximas: nominant; et eft confcientia cujus-

«que propria.

Licet confcientia non tam regula

moralis, quam cognitio regulae dicenda foret.

$& 370.

g.

Caput ?A

$. 370«

l

n

W

De hac iam confcientia ab ultimo potiffi-

mum faeculo operofe admodum tractarunt, ad

i

screm hanc concertationem non. folo verita-

Ti

tis amore, fed etiam ftudio partium flammas

i5

fubjiciente. Ego totum pene negotium ab-

Wi

folvi poffe, arbitror, fi confcientiae rectam

11

!

definitionem defcribamus, quam quidem ex

f

&. 369. fequentem aliis, prout fpero, non ad-

moduüm invitis ftatuo: Confcientia efl pru-

dens * iudicium de obligatione legis circa fingtts

las. acitones.

Kf

3^) Huic definitioni litem quis. forte movebit ex e0

fpe

«t

quod non conveniat omni conícientiae : ,,nam.

,inter alias etiam datur confcientia fcrupulofas

"

N

,,et vincibiliter erronea, id eft, talis, qua homo

eQlt

,fua culpa falfum de honeftate , aut turpitudine

[eti

»àctionis judicium concipit, Iam multum erit,

,»fi quis haec duo confcientiae genera iudicia pra-

Qu

$, dentia vocare, audeat, **

Verum hae, quas commemoras, confcientiae non

yeont

«

funt confcientiae:; fed potius vitia, confcientiae ?

(

nj

unde non eft opus, ut eis definitio conífcientiae

CUTun

conveniat.

Ufu, et errore docentium non rara

die

z

fit, ut rent, 4c vitium reifub eodem genere mif-

yni

ceant. Sic ut propinquiffimo exemplo utamurs

díen

confcientiam alii, et ego quoque controverfiae,

j d

ac confuetudinis caufa, dividimus in probabilio-

a

Iam conífcientia ex

rem, ac minus probabilem.

omnium fententia eft iudicium aliquod: et ftante

e(fül

ij

confcientia minus probabili mens potius contra-

jc n

Iam dic, quomodo. ratio

rium pro vero habet.

jv

e. g. pro parte negante aliquod iudicium ferre

CU]Ul

queat, in eo ipfo infanti, in quo partem ajen-

npl

tem veriorem effe, ipfamet judicat? Divifio con-

feh

fientiae in rectam, etvincibiliter errantem , iu

E

ov

P

T?a&idtus quartus.

probabiïiorem, et minus probaBilem, cPc fimilis

ili'divitoni. qua quis forte virtutem in veram,

et fpuriam divideret.

Porro virtus generatim

eít bonum morale: abfit autem, ut virtutem fpu-

[

f

riam, feu vitium .quodcunque füb genere boni

contineri, et tanquam fpeciem de bono hoc ge-

nere naturam et indolem participare dicamus,

$ 37L

Cum itaque confcientia fit iudicium, cum-

que iudicium fit a&us intelle&tus, qui totus

ä

quantus ad veritatem eft comparatus, ex de-

. ^. finitione confcientiae fequitur Imo, confcien-

tiam unice veritatem, quantum poteft, fe-

qui debere.

Unde illorum confilium neuti-

quam admittendum,

ui ex variis fententiis

fibi propriam, aut fibi, aliisque utiliorem,

aut gloriofam magis optandam effe, confu-

lunt. Veritas, non utilitas, non gloria, nul-

lus denique affectus ad concipiendum con-

fcientiae iufiicitlm legitima momenta funt.

* Quanta vero detrimenta in veriïatem, ac iuftitiam

ex neglectu hujus regulae redundent, pauci ad-

vertunüt.. 'Tantum enim intereft; ut cauíam ali-

]

quam acerrime defendant, quantum intererat, ut

lr

ea ipforum efficeretur. Et caufam aliquam fuam

j|

effe cognofcentes primo curant, non, an, fed quo-

N |

modo defendenda fit, bellum prius, quam cau-

Mggt

fam bellandi definientes.

Verum hoc

malum

b

etiam ícholas infecit: fententiae populares ma-

« |

UI

gis, et potentibus acceptae ferventiffimos, et co-

piofiffimos patronos habent.

Unde nobis ger-

tür

Ginnis in proverbium abiit:

caufía potentioris

Jemper eff iuffa.

Sed

Qj

plura de his agendo de

T

peccatis ignorantiae.

Ti

$. 372-

9

Caput. F.

1

E N ll:

$; 328

Wt

D]

Quia vero confcientia eft iudicium de

DC

obligatione legis, fequitur Hido, quod duae

(

a Mi

femper partes in quolibet confcientiae nego-

tio confiderandae fint.

Scilicet non potett

d

VE

dari obligatio, nifi detur, qui obligetur: fed

neque obligatus cogitari poteft, nifi aliquisg

cui obligétur, exiftat,

Exactor, ac Debitor

l , C

funt velativi, id eft, perpetuo, et nunquam

U

fallente refpeétu fe mutuo excipiunt, ita, ut

d

unus fine altero exiftere nequeat.

mfciep-

* Nova, et ambigua haec doetrina quibusdam eft

(

V

L o

! À

vifa: cum plerumque folum obligatum attende-

peuti

rent. Verum lex obligationem,, obligatio obli-

entis

gatum , obligatus obligantem dari invicte arguit,

et tamdiu in omni quaeítione conícientiae ve-

Qremy

rum, ac certum manebit, nunquam non de prae-

eoni

judicio duorum agi, donec vel unicum exemplum

) Y

proferant, in quo lex, et obligatio non inter

duos, fed in unico detur.

Et fimul haec do-

ym u

fít,

ctrina negotium confcientiae mire illuftrat: prout

ex fubfequentibus patebit,

]

cu

Fzï:i:;

[

$. 373

uv

p

Illud quoque et quidem IItio intelligi-

21j2

r o

tür, quod in eandem caufam, feu quaeftio-

lam mäm

nem confcientiae nunquam praejudicium,, feu.

E

negotium tertii mifcendum fit : feu quod idem.

lam CAH

—

eft, quaelibet controverfia conícientiae ver-

m awd

a

j

fatur inter duos duntaxat, et nunquam agi-

$ g?

tur de praejudicio, aut detrimento tertii ali-

yis P

cujus; fecus ac plerumque opinantur, Quod

T

)

piam

(

fi tertii, aut plurium in eadem caufa quid

n "

- obli-

interfit, tunc ineipit nova caufa, nova

gatiOs

«21

H

isisez

Yo

Tra&atus quartus. :

gatio, a*'nova quaeftio per novum confcien-

| fni

tiae judicium decidenda *.

Scilicet in quali-

Qu

bet fimplici obligatione non poteft intelligi

It

nifi aliquis obligatus, et alter obligans, feu

0b

ef

exigens: tertius aliquis:-non video, quem lo-

cum oceupare, aut quam períonam agere de-

ür

beat.

Obligatio eft mera relatio inter debi-

b

torem, et exactorem ; jam relatio non nifi

tü

inter duo dari poteft: fitertius aliquis aece-

Ing

dat, jam erit nova relatio, ac proin obligatio

QUi

diverfa.

Quod vel ex materiato. aliquo ex-

Mi

emplo capi poteft. Sic uta linea non poteft

nifi inter duo puncta. dari: ad tertium quod-

j

cunque punétum iam nova, et divería linea

?

;

duci debet.

r

ü

* E. g. Titius Cajo rem fuam vendidit, aft Sem-

li

pronii tanquam tertii in hac caufía intereft, ren*

[

illam non effe venditam.

Iam fi confcientia ho-

[

rum fluctuet de juftitia hujus emtionis; alia eít

[

quaeftio, an Titius Cajo, et alia, num Sempro-

fio obligetur: et facile poteít contingere , ut

Cajo teneatur, Sempronio ad nihibteneatur idem.

Titius ex eadem emtione. Quomodo ergo utri-

ä

que quaeftioni per unum conícientiae judicium.

f

poteft fatisfieri? . Si vero in ejusmodi cafibus

li

novum femper, ac diverfum judicium requiri-

d

tur, quomodo in eadem quaeftione praejudi-

t

cium alicujus tertii verfari dicitür ?

i

$. 274-

U

Verum nedum inter tres, fed etiam inter

Í

duos non raro requiritur multiplex confcien-

tiae judicium: eo quod idem debitor eidem

exactori in diverfis caufis poteft obligari ex

una, et non obligari ex altera. ^ Unde ex de-

finitione

C apu? l.

II

C

finitiotte confcientiae $. 570. intelligitur IVto

qui

quodlibet confcientiae judicium non tantum

Yi

inter folos duos, fed-etiam non nifi de una

obligatione, et de unica lege concipiendum

j H

ml

eíffe: et quod toties judicia confcientiae mul-

d

tiplicanda fint, quoties inter duos duplex de-

t d

bendi ratio, ac proin duplex debitum verfa-

y t

tur.

Ac proin Theologi, aliique rei morali

j

male confulunt, dum duo officia in eandem

quaeftionem non raro mifcent, *

pj

uo d

* Hujus erroris exemplum eft fequens: Titium in-

pote )

ter, et Cajum pactum dabatur, de cujus juftitia

quod-

dubitabatur.

Vir quispiam defuper confultus re-

du

"fpondit, hoc pactum omnino juftum effe, hanc-

que fuam fententiam fequentibus argumentis (üir-

;Sx $n

mabat: inprimis ajebat, Titius defuper fidemfuam

--

- dedit.

Dein Titii parum intereft, Cajus vero

W&a Rl

n !

4

tur.

egenus magnopere indiget, ut pactum hoc ferve-

Ac demum fi pactum hoc non impleatur,

,

. periculum eft, ne Cajus inde fcandalum patiatur.

j u

F.

Verum non exacta erat haec refponfio: in quae-

lgm: )

ftione erat, num pactum fit juftum, ac proin an

ii

Titius Cajo ex juftitia teneatur; ad quod pror-

ap?

ii

fus nihil conferunt pietas, et miferatio egeno de-

bita, aut caritas in certis circumftantiis caufam

j diP

alienae ruinae prohibens, Pactum poteft effe ini-

T

quum, et nullum, etfi ad illud explendum pie-

tas mifero, et caritas periclitanti debita urgeat.

Unde theologus ifte tres quaeftiones, et tria couz

Ícientiae judicia ftatuere debuiffet, interrogando

j 3

fcilicet, an 'Titius Cajo teneatur ex juftitia; item

num ex

)nfCien'

ritate?

müfericordia, ac ultimo num forlte eX €ü-

] eideæ

gíi

exo

CA-

st

12

TraGatus quartus.

ld

he

CAPUT 1l.

du

In omuz confcientiae quaefione agitur. de prae-

Q

judicio duorum.

«

— :

d

$. ?;75,. Debitor et exactor ad fe mutuo referuntur,

$.376. Nec Hicitum eft absque jure quid exigere.

$. 377. Ifinc fequitur Vto, quod non liceat plus ju-

fto petere, aut jufto minus folvere.

$.378. Adeo, ut VIto et exactori, et debitori ftri-

pta fit lex.

ä

$. 379. Quae eadem lex prohibet, ne q11f5 fibi ipfi

——

indebita vincula injiciat,

$. 375.

Ttaque confcientia eft judicium de oblga-

qi

tione legis, qua debitor exactori obftringitur

Q

non quomodocunque , fed utique ad. menfu-

ul

ram legis, et ejus, quae ex lege quacunque

q

i

nata eft, obligationis.

(

Quare debitum, et

jus exigendi funt relativa , id eft, certo, ac

i

definito. refpectu fe mutuo. excipiunt: et eft

Ym

impoflibile, ut alter plus poflit exigere, quam

Qu

prior debet; feu aliter, non majus juspoteft

(l

eife in exa&tore, quam. fit obligatio in. debi-

lil

tore.

luae quidem doctrina ex indole con-

BU

Ícientiae fat patet, et infüper ex certa qua-

Vr

piam ratione clare evincitur.

Ea enim eft

bl

N

Tpentis ratione ac libertate praeditae excel-

lt

fa indoles, ut propter Deum, atque ad finem

Qu

ultimum proxime, acunice facta ex fua na-

I

tura menti creatae non famuletur: neque illi

ül

ullatenus obnoxia fit, nifi in quantum ratio-

l&]

nes, et leges ab aeterna juítitia derivatae id

petunty

f3

petunt, quibus .rationibus fi obfe.qllätur, fi

ductum juftitiae obfervet, fi ex ejus imperio

quid agat, fl aeternae legis pondus pro prima

hn

actionis fuae ratione, ac proin pro fine ejus-

dem actionis ultimo fibi defigat, fi, inquam,

um

mens libera ita agat, tali iam actu reaple foli

rirert.

aeternae juftitiae famulatur, etfi a&tus. ille,

plus j

effe&us phyfice in hominem aliquem ferri,

r 1

eique fervire videatur. Scilicet quidquid be-

ne fit, deo fity quia ex ejus praecepto fit a).

ii

?

$. 376.

Itaqüe homo 1

J

on eft factus propter ho-

minem: ut adeo homo fua foiius voluntate

u

ab homine nihil poffit exigere, nifi altior, et

divina aliqua ratio aliquid exigendi jus, et fa-

ngitïlï

yeni

cultatem praebeat

Et talis importunus ex-

actor, qui fine fufficiente ratione liberam men-

cuaQ

)n, 4

tem fibi obftringere tentat, inter alia etiam

in dignitatem hominis graviter peccat, qui

JUn ag

t ev H

vinculum morale alteri injicit, eumque ali-

quo aeternae juftitiae imperio urgere audet,

[7] 41(;.7

dum tamen aeterna juftitia in tali eventu ni-

p

hil juflit.

"m

]

Per quod conditio humana fupra

conditionem reliquorum animantium, ac re-

ol Q)t

Hifce

u

rum quarumcunque mire attollitur.

tv

rsz

d

enim rebus omnibus, u

epg

ote quae propter

jli

a

nos funt conditae; libere, pro arbitrio ad

quemcunque famulatum recte utimur, dum-

|fneo

modo ejusmodi ufus vere utilis, et ad finem

j 9

ultimum conducens exiftat: homine vero fo-

uüi-

j

la noftra voluntate, et fine jure, aut J

tiae

yi

a). S, 4ugujl, Enarrat, in F/alm, 109,

)etuEä

I4

Trattatus quartus.

tiae imperio uti non licet, etfi eodem uti, no-

:

li

n

bis prodeffet *.

7* Et fane quis ordo, aut quae faciés in regno mo-

K

rali daretur, fi quilibet, a quolibet, et quodli-

I

bet pro arbitrio, et fine praevio quocunque jure,

t

et nulla urgente lege poffet impune exigere, id

eít, tanquam debitum jufte poftulare? Non enim

loquimur de exactione quacunque, et quae fo-

la vi nititur: fed agimus de exactione morali, et

quae auctoritate legis, et vi Juris fit, et quidem

in eo catu, in quo jus, et leges quaecunque filent,

Nonne hoc eft aliquem jure, ied fine jure oon-

;

ftringere ?

$. 377-

Ex hucusque dictis, et.ex ipfa confcien-

tiae definitione $. 370. penitius intellecta fluit

iam Vta et magni momenti confecutio, quod

non liceat ultra vim legis quempiam obliga-

re: quódque aequalis, fi non majoris mali-

r

tiae aufus fit, fi exa&or juíto plus exipat,

[

quam fi debitor jufto minus folvat *. Scilicet

&

non eft prudens de obligatione legis judicium,

quo obligationem lege majorem facimus.

ip

* Cajus ex pàeto centum debebat: noluit vero eos

&

folvere.

Sempronius 'fitio debebat itidem ex

fn

pacto centum: [fed Titius, his folutis non con-

Vi

tentus, petiit infuper alios centum ex eodem pa-

€to ab eodem Sempronio,

h í

Jam) aeftima, an Ti-

d

tius Cajo melior fit.

b

$. 378.

&

le

lam VIta, et cum priore fere eadem con-

n

ll

fecutio eft, quod fingulae leges duo conti-

Q

neant capita, ex quibus prius jubet, ut debi-

$t

tor mne, quod lex jubet, exfolvat, pofte-

riore

'

Capw l.

15

0

riore vero cavetur, ne creditor plus, quam

in lege continetur, exigat; forte tamen et

re&ius generalem aliquam legem dari, crede-

m

re debemus, qua fevera univerfis interdici-

tur, ne fine fufficiente ratione aliquid tan-

l

,'b n o

quam debitum praeftari fibi poftulent. *

n i

* Haec doctrina clara, ac certa effe cuiqu.c videbi-

ioï'dl!'. ':

tur: et tamen in ipfo ufu, ct'in difíciplina con-

t quiia

fcientiae aliqui ad eam non fatis attendunt, dum

J [l

totam falutis fecuritatem in eo conftituunt , ut

jreue

debitorem quam arctiffime confiringant. Potiug

ea via pro tutiffima haberi debet, quae veritati,

ac juítitiae propinquior eft: nam ícriptum elft:

4perite portas, et. ingrediatur genus jufla, cufio-

tfetete

diens veritatem b).

2 fük

qui

$. 379.

o

Immo amplius eadem lex, quae exa&tori

S maïi-

interdicit, ne fine fufficiente titulo, aut ra-

a

tione quidpiam exigat, haec, inquam, lex

Cei

etiam ipfum debitorem afficit, fcilicet, ne fe

adici

ipfum iis officiis obftringat, quae ex proprio

fU

ejus judicio nulla funt.

Impietatein enim in

f W[G qu

femetipfum committendam fapit, fi quis gravia

ii "

vincula moralia frivole, et absque iufta cau-

um

fa fibimet injiciat; Si enim pietas naturalis

abhorret alterum plus jufto obligare: idera

LE

etiam immo majus piaculum erit, indebito

ejusmodi rigore feipfum perfequi. Immo fe-

ipfum e. g. ex paéto obligare, dum tale non

9

dari quis ipfusmet judicat, infignis impru-

T5

-

*

j i

dentia, immo nifüs ad ixppoiïi.büe eft.

* Diceg

j

rii

æ) Ifm.- 2?, 2»

16

Tratiatus quartus,

3- Dest , ]üi*co plus obligare alium quempiam, &t

,in aliena eaufa &. 377. eft equidem perverfum:

]

5» fed fe ipfum ultra menfuram obftringere impium

*

,,non eft.

Quisque enim de rebus, et actibus

»fuis liberalis effe, et pro arbitrio aliquid dona-

Ü

,re, vel gratuito praeftare potett,**

Verum

probe advertendum eft, quod in praefenti non

|

agatur de liberali donatione, fed.de folutione ex

debito praeftanda, quam debitam non effe ipfa

folventis mens judicat, Si Cajus centum donare

velit, nafcitur nova caufa, juítus, certusque

folvendi titulus: jfed Cajus in aoftro exemplo

centum dare parat, tanquam ex pacto, et Jure

debito, quale pactum, et jus longe abeffe, ip-

à

fusmet | judicat.

ï

CAPUT IIII.

b

tj

fudicium ultimum debet woraliter. certum e[fe.

d

l

)

$. 580. Ex definitione Eon-fcientiae fequitur VlIImo,

ln

judicium ultimum, feu practicum

»

debere effe 1n0f

li

raliter certum.

!]

$.381. Triplex certitudo diftingui folet, metaphyfica,

phyfica, et moralis.

$.382. Metaph. ad actus morales requiri non poteft,

.. 293. Phyíica quoque faepiflime haberi nequit.

.384. Morali ergo contenti effe debemus.

$. 380.

l

In negotio confcie

ntiae agitur de obligatione

P

legis moralis, quae, prout alibi oftendam, eft

D

)

ipía aeterna juftitia: ac proinde agitur quo-

que de periculo committendi peccati. Quia

|

ii

vero Íe&tando juítitiam Deo conjungimur,

4

et peccando ab eodem feparamur, facile ap-

paret, judicium conícientiae effe fummi mo-

/

- genti:

,

Caput lll.

17

menti: atque exinde infertur VIImo, faltem

n

du

judicium ultimum, ad quod proxime volun-

jl

tas actum moralem edit, feu judicium proxz-

me pra&icum , prout vocant, debere effe cer-

"

tum moralter, id eft, eatenus fecurum, ut

Va

1

mens de ejus ver

iUd

te ambigendi prudentem

l

g

Prudens enim judi-

rationem non habeat.

ium in re tanti momenti non erit, nifi cer-

|

J

QU

dontt

tum fit: et prudentis hominis non eft, cau-

d

N

q

fam fummae gravitatis in certo fundamento

U

ff l

T4.

fuperítruere, * "Unde S. Thomas :) de ali-

quo plures praebendas tenente ita habet:

Bje, L

aut — — in quandam dubitationem inducitur

ex contrarietate opinionum, et fic, fi permanen-

tetali dubitatione plures praebendas babet, peri-

culo fe committit, et [ic procul dubio peccat,

utpote magis amans beneficium t&mporale, qam

gropriem falutem.

Aut ex contrariis opimiotii-.

| Vi

Ti

bus in nullam. dulitationem. adducitur : &t fic

fe non committit diferimimt, mec peccat.

uj

* Unde communifüima inter Theologos niorales do-

ctrina eft, quod in dubio practico procedere

0n

Pl jjum

reipfa peccatum jam fit.

Per quod volunx dice-

]UIL

re, quod ille reapfe peccet, qui eo tempore agits

quo dubitat, aliqua ratione fluctuat, timetque

ne actus ifte peccatum fit.

Qui enim de juftitia

actionis non fatis fecurus, eam nihilominus edit,

ngüe

reapfe etanimo ita eft comparatus : Sive pecca-

m Ü

tum hoc fit, 'iive'non fit, ab hec actu mihi non

j

temperabo.

Et quidem actus ejusmodi in dubio pracíico editus

LU

ad eam peccati fpeciem fpectat, de cujus periculo

timet.

j lm'h

dl

V

£) Quodlibet g. arf. 33. m Q

g

Jdom, 1I,

uU

men

18

Tra&atus quartus,

timet: c.g. qui agit quidpiam, timens, ne p?r

hoc homo occidatur, hic contrahit malitiam ho-

micidii: quae tamen remiflior eft in dubitante,

quam in eo, qui de fecutura caede iam praevie

ad actionem fuam eft certus.

Debet infuper talis intelligere, quod durante for-

midine in actione pergere fit grave malum.

Si

enim hoc vel non attendat, vel prae 'ftupiditate

fimpliciter non intelligat, a tali vel nullum, vel

non nifi leve peccatum perpetratum iri arbitror,

Obícura, et imperfecta cognitione grave in eo

delictum excufante.

Quae vero de dubio , aut formidine practica hic

dicta funt, intelligenda veniunt de dubio, ac ti-

more mentis feu rationis: non vero de trepida-

ef

tione fenfus, aut phaàntafiae.

Nam in meticulo-

e[q

fis illis, et anxiis infinita,

et frivola nafcuntur

"

g

dubia,fad quae certo judicio fingulis vicibus di-

rimenda hdüd fufüciunt : quare tet affu!tibus fa-

'Qeth

tigad, et in progre(fu actionum fuarum velut

meta;

perpetuo impediti aliquando agere pergunt, nom

ie

obítante fuo dubio, feu confuetis timoribus per

DEU]

certum judicium nondum diffolutis. .Tunc iam

bls (

in dubio practico perrexiffe, et ex erronea pro-

ut ajunt,

conícientia peccaffe íibi videntur,

Cf

alis quoque nomn fat peritis idem cenfentibus.

o

Verum res frequenter aliter fe habet: nam fri-

m

f

volis, leviffimisque rationibus, aut potius fimu-

lacris rationum inteliectus ipfe plerumque non

D

Tl

i

movetur. Commentitius timor ifte nondum fu-

Um1e

peratus in interiore fenfu, non in mente fae-

-à:

lii

Wt

vit, utpote quae (íibi fatis fecura eít, ficet hu-

Ui

jus fecuritatis per tempeftatem fenfus impedita

fibi non fit conícia.

Quod vel ex eo patet,

lj l

quod alteri de ridiculo ejusmodi timore quae-

Ül

g

renti, is ipfe facile, vel etiam ridendo fatisfa-

ceret, qui fibimet ipfi non íatis confulere fe

—

potfe arbitratur.

Adeo in fundamentis verita-

D

Quj

tem fibi tacite perfpectam habet, ut caíu pror-

m

us

Ui

z

Caput i

19

u

fus fimili absque ulla cunctatione fententiam, et

.00

Vr

quidem fententiam certam proferre poflit.

Iam

4

confcientia et dubium practicum noxium, ex

lr W

quo peccatum fequitur, non in phantafia, aut

AU

Íenfu interiore, qui quidem animalis adhuc' eft,

3

fed in rationali animo datur: ut proin perceptio-

iU

nes phantafiae, aiiquando ultra modum claras a

upi

un, *

judiciis mentis probe difcernere opus habeat,

qui de meticuloforum dubiis practicis recte iudi-

atbiti

v nd

care gï.ciidæ.rat. Sed de his plura inferius.

$.

381.

giit

Sed quousque ultimum judicium certum

j (*

effe debet, ut voluntas eidem fecure inniti,

i [fepjdl'

yetici

et ejus ductu actionem fuam tuto edere que-

a(cumul

at? Scholaftici omne necefiarium, et omine

iyis d

'certum in tria genera dividun& — Et aliquod

s

metaphyfice neceffarium, ac proin metaphy-

am

g

fice certum vocant, quod ne quidem per.

Deum aliter habere íe poffe afferunt. e. g.

gb

Ti F

bis duo funt quatuor.

Alterum phyfice ne-

Lroüel

W

ceffarium, ac certum effe, ajunt, quod néc

d

fe

j

per omnes naturae creatae vires, fed per fo-

enid

nb

lum deum mutari poteft: e. g. mortuus non

tius !

reviviicit. "ertium denique moraliter .cer-

1l ye

tum, et neceffarium dicunt, quod etfi fim- -

mdum lu

pliciter fallere, et mutari queat, nunquam

]

eni

fict

tamen, aut fere nunquam fallit. e. g. vir ho-

neftus filium proprium ac innocentem non

Occidit.

e0 r

I

r 1

S.

382.

!

Primum ,gehus necefliratis nobis commen

1odnümti j

jtis

titium effe debet, qui praeter Deum zeliqua

:

cam j

omnia meriffime contingentia eífle afferimus,

B23

omnein

20

dva&atus quartus,

omnem naturarum, feu effentiarum neceffita-

tem eliminantes.

Gloriofo metaphyficae ne-

11i

cethitatis tit

VL

o neio praeter naturam divinam

glorietur: reliqua omnia nedum, quae funt,

íed etiam quae cogitari, et fub quacunque

ratione cogitari poffunt, divinae voluntatis

arbitrarii effectus funt. 4).

Ouare metaphy-

fica fecuritas praevie ad a&us noftros non

requiritur ; requiri non poteft.

" Onmnium maxime metaphyfice impofübilia, quae

vocant, eliminanda funt

Nam omnia, quae co-

gitamus, nedum poffunt effe, fed, quod pauci

affequuntur ,

omnia, quae cogitantur, et in

quantum cogitantur, jam funt.

Prout agendo

J

de prima rerum omnium ratione $.38. et feq.

ü

oftendere,.conatus fum. De iis vero, quae non

cogitantur, et in quantum non cogitantur , ni-

(

hil quaeri, nihil difputari, nihil iudicari potc&f

Mi

N

$. 383.

'noüro

(

Sed et phyfica fecuritas omni a&ui

j

fubftruenda longe excedit imbecillitatem n0-

ftram. Si enim ex pa&to alium obftringere ti-

f

l !(IZI.A

bi velis, nunquam phyfice certus effe pote-

L

risj, quod alter confenferit: item quod facer-

dos te baptizare voluerit, quod ad obtinen-

dos varios juris effe&us legitime natus fis,

quod pater tuus rerum haereditariarum ju-

ftus dominus extiterit, et fic de infinitis aliis.

Et proxime ad praefentem quaeftionem, quis

ante fingulas actiones firmum adeo judicium

concipere poteft; ut non nifi.vi divina de-

ficere, aut res decipere queat ? Certe Deus

natu-

d) Vid. Tract, de fim, ult. S. 29. et feq.

Cagu.t n

25

vt

113&111'am noftram tot defe&ibus impeditam

r

condidit, ut majorem, quam moralem accu-

Vinidl

rationem nolit ab ea exigere.

Aptiffime in

€):

u

hanc rem fcribit S. Auguftinus

quisquis

f

ac debet,

ne

autem tantum, quantum bomo pote[t,

hus

dai operam inveniendae veritati, etiamft eam

g

1505 invetiat, beatus efl: tortum enim facit,

o n

quod, ui faciat, ita matus eft.

$: 5845

tlàs q,,:

Unde minore quadam, et quae in condi-

qhQE 5

pai

tionem humanam cadere queat, quamque

od

in fcholis certziudinem moralem vocant, $. 38 1.

a*

, agendü

judicii firmitate mens noftra pro edendis de-

et H

cretis, et aCtionibus moralibus contenta effe

W-E ul

debet.

Licet competentem operam ad inda-

Qu

gandam veritatem adhibere omnino teneatur *.

W ?O W

Nam boc ip/wum eft beatum bominis, perfetie

quaereye veritatem: boc efl enim pervenire ad

j

finem, ultra quem mon potefl progredi.

Quis-

of

quis ergo minus inflanter , quam oportet , veri-

[

]

tatem quaerit, is ad. finem bominis won perve-

f

gt f).

ol

(v

* Eadem tamen circa indagandum veritatem indu-

ohtirt

ftria non eft opus ubique.

In rebus majoris

tus þw

momenti, raro obtingentibus, abítrufis, ab ex-

perientia ,

et confuctudine remotis,

longiore

um ^

confültatione, ac indagatione, vel etiam alienis

uj

confilis, ac plurium fententia indigemus: le-

em

via, quotidie occurrentia, intelle&tu facilia ob-

Generatim

j

vio ac brevi judicio finienda funt.

3du-

v

noi'tra' in formandis conícientiae judiciis ii

B

[s]

l

iria.

J

01

&) Lib. 1. advers. academic. C. 3.

f) $, Augafl, lib. . advers, academ, C. $

*

".

»

E

22

Jvatlatus quavtus.

ftria a negliventia, et anxietate dnimi paribus

Qu

intervallis diltare, et inter utrumque vitium me-

tib

dia confiftere debet.

Praecipue ab &lteriore in-

dagandi conatu ceffandum eft, quando plura cir-

d

ca propofitam cauíam argumenta inveniendi pru-

q

dens fpes non amplius fupereft,

1£

M

i

CAPUT IV;

d

Quid fit. cou[cientia probabilior , et minus þra-

babilis , ac confcientia dubia.

S 385. Tudicium hoc ultimum variis praeviis judiciis

innititur.

$. 386. ludicium confcientiae quantum ad objectum,

vel verum, vel falfum eft:

$. 387. Quantunr ad intellectum uldlcmtem, eft vel

certo verum, vel certo falfum, vel probabilius

f

«

verum,

vel probabiltus faHum,

vel dubium.

Aliae infüper divifiones referuntur.

de l

:

388. Notio confcientiae probabilioris ftabilitur.

jj

389. Conicientia uob*mhor nequaquam cum .ino-

Q

raliter certa ea

dem eff

ll

9o. Defiuitur conícientia probabilis 5

Vüt

w'JJ

. Et dubia.

g

D)

..(

; Tr:plex damu ftatus intellectus in ncgotlü

conícientiae,

$. 385

h

]taue judicium ultimum, feu quod vocant

ïl

Aic

aliqui praciico- prati:cum , et ad quod fine ul-

V

teriore judicio proxime confequitur liberum,

ho

