pit, et fic hoc praeceptum u]CHb tibi videbi-

ln :

tur

Ait falleris, nam jejunium praef'ïpcre-

* 3

reapfe eft prohibere cfum: et exinde praece-

ptum jejunii:manet mere prohibens; negans.

l

INon-exigit actionem ,. fed. aliquam: prohibet,

&

etexinde in pari caufa vincere debet

Cae-

lt

terum, quod.toties jam dixi, in omni etiam

du

fimpliciffima cauía dantur duae leges, qua-

ib

rum una pro actore faciens ita fonat:

Soive

Wt

o debitor,

lm

quantum. ex :hoc- titulo teneris.

Altera dcïntorem ;juvat,. actori interdicendo,.

l

f

ne exactor in fimplici debito plus petat, quam

Du

debétur. Vid. $. 478. et feq.. Unde illud con-

0

fequitur, quod in omni .etiam fimpliciffima

Ye]

Pt

controvmüa utraque pàrs, ex diveríüs hiice

UI

ILO*I.

Caput XI.

87

,qui

legibus, eft a&or, et utraque pars eft rea,

feu debitor.

Sic e. g. privatus Chriftianus

]b pis

ex lege ecclefiattica eft debitor, ut omnia in

lege contenta exfolvat, in quantum lex ei eft

cognita.

Contra vero Kcclefia id debet, ne

plun j

a fubdito fibi cive vi hujus legis * plus exi-

gat, quam lex illa continet, aut plus quam

rviïic»m-

dex fubdito eft cognita.

En quomodo non

i U

kü-) wa

tantum fubditus, fed ipfe quoque legislatot

etiam in caufa legis a, fe conditae debitor ex-

j tj

iftat.

Mea vero doctrina non qualemcun-

n t*

]oc u*

que debitorem, vel actorem in cafu dubii

potiorem eífle vult, fed eum , ggui prohibet,

et Ibo

qui actum omitti optat, qui omnia in priori

p u

ftatu relinqui vult. Iam in die dubie fefto ta-

o

lis eft. Ecclefia quoad labores mechanicos:

m D

quoad Miffae vero officium nihil fieri, feu

n p

non agi vult fubditus Chriftianus.

i vita

* Vi hujus inquam legis: nam 1j e. g. Ecclefia

m

novam velit condere legem, aut definite jubeat,

ipr

ut etiam in dubio quisque facriücio interfit,

j

tunc mutatur caufa; et omnibus confideratis non

, Il

n

i

aeque. probabile,

fed omnino certum eflicitur,

te ad facriicium Miffae tua praefentia celebran-

le[l Cäer

dum teneri.

Hujus doctrinae frequentia in le-

iM

ul

Sic caufa ex

Ul

gibus humanis exempla hobentur.

(5 q

utraqué parte non raro eft, quantum ex indole

fua, et argumentis proximis, aeque probabilis :

p

y tere

M

fi qua tamen pars habeat regulam juris fibi fuf-

fragantem , ejus caufa ope hujus regulae tanquaim

i

per legem füperadditam mox fit probabilior, aut

omnino moraliter certa,

r

qui

Sic in dubio delicto,

fmd (

vel in dubio impedimento matrimonii íeiiper

pronuntiatur contra impedimentum, aut deli-

IPh

u

ld

ctum: haec enim utpote odiofa ex regula Juris

fus

F^4

i

À

(p

$8

TraGiatus quartus.

reftrictioni funt obnoxia. Scilicet verum dubium

n

non incipit, nifi poft omnes leges confideratas

n

caufae aeéquales permaneant.

Idem de cognitio-

öx

pe legis.

'Scilicet humano legislatori non eft

permniffum, et divino non eft ulitatum exigere,

[

ut aliquis leges non cognitas, vel ut eas ultra,

quam [íint cognitae, obfervet, aut expleat.

d

$. 469.

5

«

. Modo alteri exemplo fatisfaeiam $. 466.

&

Ad quod notandum , quod jus fuum aliquan-

n

do'éxercens illud quaíi poffidere ex fictione

b

legürmn cenfeatur.

Unde in propofito cafu

Mi

reapfe non quaeritur, an dubius ille fenator

(&j

fuffragium fuum in electione ferre poffit, vel

Uf

non poffit; fed an poffeflione juris fui cede-

H

re, illudque in reliquos electores transferre

debeat, vel non debeat: quamdiu enim jus

d

ty

fuum poflidet, certum eft, quod eo uti que-

at.

Et quia non vult cedere, aut ftatum cau-

M

H

fae mutare, ideo in hoc exemplo pars ne-

gans, ac proin victrix erit.

f

Quod fi jus fuf-

It

fragandi huc usque nunquam exercuit, ac

ia

proinde in ejus quafi pofleffione nondum fit

conftitutus, tunc in caufa caeteroquin pari

fuccumbet, utpote qui aliquid agi, numerum

]

fenatorum augeri, et conditionem fenatus,

Q9

aut capitüli mutari defiderat.

Ídem obtinet

iR

in fervitutibus ajentibus.

Sic fi tu hucusque

Qu Í

per fundum Titii tanquam jure tuo tranfire

es folitus: tunc in pari cauía tranfitum tuum

[m (

Ctet

prohlibere haud poterit, etfi in hac caufa par-

h

tem negantem tenerevideatur. Contra Vero

N

lbla

&

in

h]

*

Caput XI.

$9

ij

in dubio is vincette, fi tu jds transeundi pri-

ahdera

mum inchoare co ontendas.

COgRi

Quac vero in hoc

$^ dicuntur, fere in folo Jure humano ob-

jon

1 QUCIO

tinent.

Cs Wt

$. . 470.

j

Ad tertium exemplum $. 467. 1'efpondens

dico primo ,. quod ad fubmovendam eam fa-

cem tenearis, etfi probabilius fit, nullum ex

vl

ea incendium oriturum efle: nunquid ergo

du

nec fententiam probabiliorem fequi non lice-

Al

bit? 'Tunc vero refpondeo, quod attentis ra-

H

p

lu

tionibus p]yfms domüs ea aeque probabili-

fatir

ter, vel etiam probablhus non fit Lonüagr'

)ä n l

T. ve

tura: fed confiderandolegem moralem pieta-

ii

tis non aeque probabile, íed plane certum

105

g

Ü

eít, quod leviffima opera tua, et nullis tuis

enïm l)

impenfis periculum etfi minus probabile, in-

iOU

ov

gentis tamen detrimenti ab alio avertere te-

mtum (

nearis.

Pericula enim minus probabilia in-

Pa Tu

gentis non raro aeftimationis effe jam fupra

notavil.

f

]Uo N

Sed de hoc non nmihil dlhbc.ntlus

j *

agam $. 503. et feq.

0[] lh "

dm

$. 47t

yun p*

Illud etiam argamentum expendi debet,

yutta

rull

quo dicunt: Qui dubitat de horis canonicis

Í natu

rite dictis, patitur legem certam contra fe,

ui folutionem non. nifi incertam praeftitit.

Lucusq

]am certa lex folutioni dubiae praevalere jure

qrupij

debet etc.

Aít lex illa tantum

eneratim

i u

sinime pro hoc homine eft certa, fed aeque

Id

dubia, ac ipfa precum recitatio. Et dein fi

"m

l

3

horas

b

9o

Jratatus. quavtus.

horas probabilius jam dixit: an etiam tunc

ItX

legem certam folutioni tantum pro.)ablhon

i

praevalele dices?

CAPUT XII

MU

Reliqua. argumenta expmduntur.

C0

h1[l

$. 472. Contra objectionem oifendltm, et pro de-

C

' bitore, et pro exactore in omni caufa ftare le-

gem.

pa

Te

$.473. Quod ex fenfu intimo. eruitur,

.474. Et ex illo : Virtus,confiftit in medio.

d

$.475. Inde tamen non fcquxtm, etiam Deo, fi ipfe

Tnty

eft exactor,

legem fcriptam effe.

It

$.476. Transmlüo etiam, quod pars negans non om-

Topef

nino ab actu abfcmeat, feu nihil agat;

$.477. Tamen 0pt1mum agit, quia minimum, agit,

Qu

$. 472.

Ym

ïmm:

At varia adhuc argumenta fuppetent, ex

t

qu1bus non nifi duo expendam in praefenti.

prar

uod in omni caufa, et omni quaeftione

C

" confcientiae femper duae dentur leges, prout

(er:

"fupra dicitur, eft novi aliquid, et affertum

mea

jur

quodplam ferein fubfidium propriae doctri-

^nae confi&ctum. In quibus enim tabulis haec

ä

01f

Vfep.

"lex eft fcripta? aut quis legis peritorum in

"eandem commentatus eftaliquando ? Et nun-

gl

"quid in plurimis officiis,

religionis potiffi-

t

mum, exactor eft ipíe " Deus?

Nunquid

d

etiam deo Jex eftftatuta, ne forte jufto plus

"emgat aut arétius obligando aliquod. peri-

"culum injuriae creatis mentibus inferendae

li

Qv

in-

d

Caput XII.

9I

't (

"ineürrét, mens illa fumma, res omnes, ac

bl

"proin omnium jura infinite cgmple&ens?"

$. 473-

s

Ad primum hujus accufationis caput di-

co, duplicem hanc legem fcriptam effe in

cordibus noftris, qua intime fentimus ex de-

l

bito centum folidorum, non nif? inique du-

t m

centos peti.

Item in caufa alterius virtutis

n u l:

patrem divitem ab egeno filio praeter officia

reverentiae ex titulo filialis pietatis etiam fub-

10

fidia.fortunarum non nifiimpie exigere, mens

intima teftatur.

Adeo etiam exaétor debito-

eo, 1

ri in fingulis caufis obftringitur. Certe fi hoc

porn üf

negetur, Probabilittis fufficientem rationem

nunquam reddemus, cur ex noítra fententia

[ zgi Z'(

permiffum fit do&rinam probabiliorem , fed

minus tutam ample&ti e. g. fi hac die proba-

bilius, non tamen certo nullum pro jejunio

(etit e;

praeceptum exiftat, cur in ejusmodi eventu.

yaefüüü-

comedere liceat.

An datur lex pro come-

yl

dere volente contra legem jejunii? t res

g,

mea eft fàálva: vel non.datur lex pro eo, qui

af

jejunare in hoc cafuü detre&tat? et comeden-

] dOäfl'

do ifte neceffgrio peccabit ; nam a&us indif-

jis hi

ferens. a nobis, et actus honeftus fine lege

n !

honeítatis a nemine admittitur? & 378. Prae-

ft gutr

terquam , quod in dato cafü hunc hominem

us

ad jejunandum obftringere impune: poffes.

nq

(iop/

$. 474.

Porro de hac lege fcripferunt omnes illi,

d

qui virtutem in medio confiftere, et: defe-

;*erendöe

éetum

p

92

Tratiotus quartus,

Gum.intef, acimmodefatiónem aequis diftan-

E

tiis pendere. volebant.

Quamvis. enim- ex

W

"mea opinione non rede doceant, aliquam

at

virtutem nimium expleri, vel prout ajunt,

NU

per exceffum |violari poffe:

attamen ali-

(

quam legem illorum mentes viderunt, per

fe

quam prohibetur, ne ex quocunque titulo ju-

€X

fto plus folvatur, vel exigatur: nam quod

of

toties jam dixi, jufto minus praeftare, et ju-

Qu

fto: plus exigere aeque vitiofa funt.

€

IK

$- 475.

e

Ad alterum hujus argumenti $. 4723. arti-

eulum refpondeo, quod equidem Deus nul-

»

lam legem patiatur, imo omnem ipfusmet

n

m

condat: et quia fola fua voluntaté omnia

&t

ü

jufta facit; ideo nulli injuriam aliquam face-

J

re poteft. Si Deus a mente creata actionem

EW

I

j

non exigit, f eam non vult, tune non bo-

»

na, ac proin mala foret: nam ad hoc ut ali-

»

quid fit inalum , fufficit; ( bonum non fit.

»

Quare fi in aliquo oflicio dubio Deus exactor

aC

»

a

effe videatur, non Deum, fed hominem lex

»

aliqua ftringit, qua generatim prohibetur,' ne

Ti

ullam absque divina voluntate, feu lege aCtio-

nem edat.

Cum vero in dubio tot argumen-

tapro exiftente, quam pro non exiftente di-

vina voluntate fuppetant; homo in tali con-

Q

ditione rationem ex Dei voluntate vénientem

f

(aliam enim rationem: fequi haud licet) ad

üüm

agendum habere non poteft: et ideo ab actio-

Ti

ign

ne tunc quidem temperare fibi debet; nam

a

Caput : XTI.

93

d

ad agendum omnino ,. ad non agen

dum.mini-

enim d

me necelfaria eft-fufficiens ratio.; .Etex hoc

ia

argumento plerumque incidunt in illum er-

rorem ,.quo plures:caufas in: eandem! quae-

t ii

ftionem improvide commuiifcent. $. 374.- fic in

f« d

ont, K

fefto dubio audire mi(fam: faltem Deus poteft

Sed aliud eft

titü

j

exigere, cui onmia debentur

;

f

oflicium latriae, aliud lex *ecclefiaftica, de

iT

gl

i t

j

qua folum quaerimus ii dato exemplo. lam

ex lege:ecclefiattica.D

6

ey'-sþon exigit, fi ea lex

$

nqnïclie-tur.

L]

$. : 476.

p

;Uläiin;.övudemum dices:; "Et iam ille, qui

Jets 1:

? partem, ,negantem,,fequitur,, agit: . habet

jfüsme

"enim voluntatem, ut omnia in antiquo ita-

; Qmui

"tu permaneant, habet decretum omittendi

am g

?a&tum, deliberate fuam partem ainplectitur:

od

"ergo rationes pro parte negante ailatae COr-

du

"ruunt, ac proin conditio omittentis non eft

yc Ut

»melior: eoquod voluntas omittentis aeque,

) non ?

"ac decretum agere volentis indigeat futh-

j u

"ciente ratione, qualem in dubio ex argu-

j H

-

f?m;ntis mutuo ccl)lliüs,habere non pqteü. n

p *

gune

Num mei*a et libera fimul omiffio dari

ente U

queat, item an decretum non agendi aliquid

gia

fitjin praefenti non juvat difputare: decre-

miæfæ?

tum enim, quo non actio, id eít nihil decer-

jet) "

nitur, decretum effe tam parum videtur,

q at

l cogi-

f

quam parum ea cogitacgg' eft, qua nihi

"

—

j

V

Tatur,

[

91

Tractatus qu'ärtus.

tatur.. Sed . demus inferea décretum tion agén-

|

;

di aliquid effe: id tamen erit certum, quod

(ex hac doétrina, qua decretum non agendi

aliquid effe volunt). mens dubitantis alteru-

j

trum decretum, fcilicet agendi, vel non agen-

di, neceffario ampleGatur, et ab utroque ab-

ftinere nequidem poffit.: Iam hoc admiífo du-

ï

bitansin his circumfítantiis nihilo fecius de-

cretum non agendi rectius concipiet: nam .etfi

hoc decretum aliquid effe velis, minus tamen

id continet, quam decretum, agendi... Cum

g

igitur alterutrum eligere cogatur, rectius aget,

fi deficiente ratione eligat minimum, quod

h

poteft: ad minimum enim minima fuüfficit ra-

tio; et hoc decretum fine füufficiente ratione

]taql

conceptum facile excufab

^

facere non porui.

it dicendo: Mz:jz'ys

of

* Forte etiam pars negans aliqüid ajens petere

legis

tibi videbitur: vult enim, ut omnia in antiquo

Ti

ítatu permaneant: omnia autem in priore fitu

permanere plus eft, quam fi fitus, feu "ftatus ille

N

definat.

C

Verum paàrs negans proXuhe tantum

petit, ne nova actione;, e

o

j2

rei translatione

fiat mutatio, quam actor fieri exigit; . hac au-

?

durat:

tem non facta prior ftatus maturali ordine.pet-

re) 1]

Hic utpote aliunde jam exiftens nova

actione non indiget.

( de

Yi [j

*

"CAPUT XIIL.

U l

Wl

ii R t Éd

Av

q

lSoctrïna de dubio in Cämpendz'um aliqz"tod'

a.

Ut

contrabiiur.

haben

ICef I

*

$.478. In quaeftione de confcientia dubia agi

^

:

lege ,

Ie- ne

: $. 479

Caput - XIII.

95

u

- 479. Qualis fine exactore et debitore nulla datur,

A480. Quisque iftorum legem fibi impofitam pati-

, Qu9l

tur ,

y

..

i

for

ä

481. Et fi€ periculum ex utraque parte eft aequale.

d

D

U.'

$.482. Quia vero una iftarum legum eft pofitiva, al-

tera negativaj

a

Quug

qut n

$. 483. Sequitur, negativam efle fequen

dlam tanquam

fortiorem.

U

$. 484. Quod idem volunt teftimonia $.

dius d

feq. citata,

456. et cons

:

Qam &

$.485. Et ittam fequi vere eft partem tutiorem, pros

ut lezes volunt, eligere.

TR

$.486. Eft enim haec fententia et vera, et tutior. !

u

$.487. Contradictionem non evitabis, fi hanc tene-

52f

re nolis,

^

$.488. -Etfi tübi nova videatur.

, qui

f f

$.

478.

o m

: Mi

Ttaque in omnis, ac proin etiam in dubiae

confcientiae quaettione agitur de obligatione

legis $. 370. Quaeftiones enim de mero con.

J QQ.'&T'?

filio mentem in utramque partem liberam re-

j 07

d äïn

linquunt, anullum :morale Vinculum indu-

centes.

fs

p nj

LJ

$. 479.

[31]513[110[13

« du

'Po-rro oblipgati

onem nullam potesr ftatue-

»;-dine p

re, nifi des aliquem, qui debeat, et alium,

jos 0V

cui debeat.

Qualis enim obligatio, fi ex ea,

vel nemo quid debeat, velíi debere aliquid

dicatur, id nemini debeat? Eqvidem aliqui

affertionem hanc in dubium vocare volue-

runt: fed immutabiles, quae de relationibus

j

habentur, regulae eos facile fuperarunt. Sci-

licet non poteft intelligi debitor fine exacto-

a(fltm i

re: neque juíftum quis exactorem fibi fingcre

poteft,

2

h

^a.

96

Trattatus quartus.

poteft, cui nullus refpondeat debitor. . Vel

ünicum. edatur exemplum, in quo aliquis

obligetur ita, ut nemini quidpiam debeat.

INovaeft haec affertio, vera tamen: ad quam

llvïihilominurs animi attendere non íolebant.

$. 480.

Tam exa&ori fcripta eft lex probibens ali-

qua, ne fcilicet aliquid, aut plus petat, fi

Sétl et debi-

aut fihil, aut minus debetur.

tor legem, utique praecipieutem, fibi impofi-

tam fuftinet, ut omnia praeftet, quae debet.

Porro utramque hanc legem ab omnibus ad-

miffum irij imo naturali lumine notam cui-

f

que e-iï'e,- minime dubito.

USCOASE.

fi

a

Wi

Itaque in omni cafu dubiae confcientiae

N

periculum eft, ne vel exactor praeter jus ali-

X

quid exigat, vel debitor contra jus aliquid

praeftare omittat.

Atque exinde fi obliga-

tio. illa dubia non detur, peccabit contra le-

gem probibentem eéxattor petendo: fi vero

;

obligatio illa exiftat, peccabit contra legem

Y

praecipierntem debitor non folvendo. " Et fic

lj

periculum peccandi ex utraque parte vi pari

&

nunquam non in cafu dubii urgebit.

j

L

$. 482.

Itaque in omni cafü dubii colliditur lex

praecipiens cum prohibewre.

Vel] unicum co-

gita exemplum, in quo non ex

j

utraqqg' parte

(

lex urgeat.

Plente

* Hic

li

Caput XIII,

97

* Hic iterum occurrent animo-confueta exempla:

M

aliqus

,;1n die, quae dubie fefta eft, equidem dubltarur,

,. non facrificium Miffae fit praeceptum : "fed

d

,quis legem prebibeutem in dato exem plo ex-

AUR

,;Ículpet? nunquid pr()hlblt'lm erit, tah die fa-

bïh

,crificio intereffe? item in ea die, de qua dubi-

,,tas, an lex jejunii pro ea fit lata: hic equidem

,lex commeftionem prablbnnv fors dabitur: fed

»legis, qua efus' prtaeciperetur, nec umbram cér-

du ;

43 110.

Et fic innumera confcientiae exempla fingi

N

»poflent, in quibus lex praecipiens cum proln-

l iMl ue" ]

, bente haud colliditur, **

l 1mp

u

Sed probe notes, quod quidem Jam fupra notavi,

i U

in priori cafu legem probibentem in eo effe, ne

mb[]x j

legislator ex lege non exiftente obedænmam pe-

m a

tat: non enim quaeritur, an in tali die facrum

frequentare fit bonum, fed an ex lege dubia ad

blisa

facrum freauentandum o

Ui bA

re, obhggre inquam,

et fub gravi reatu obftringere flt juftum,

ldem

N

in altero exemplo nulialex efum fimpliciter prae-

N

u

cipit, fed hoc eft praecepíum, ut Ecclefia, quan-

"

m o

]T

tum aLfciffe €x bac iege

facultatem comedendi fa-

v'

ciat.

iniquus eft,

qui fine fufficiente ratione

y u

M

agendi ea, quae ahas jufta forent, facultatem

] 0i

non tribuit,

Ín omni itaque cafu confcientiae da-

contfl

tur lex probzbens, quareus jüvatur, etactor pres

"

Jl

«

mitur: fed etiam lex praecipiens nunquam abeft ;

1Ud t

verum haec patrocinatur exactori, et onerat de-

"r

bitorem; ita ut pars utraque alteri obu«mtur, fed

,

et alteram fibi obitrictam fimul teneat, quia et

"up

jufto plus exigere, et jufto minus folvere aeque

et aperte iniqua funt,

[

$ 483

gicil

r

QUOtICS vero lex prohibens cum praeci-

fj

gqlle [

piente colliditur, toties in dub1o, et pari cau-

Jom. 1.

ia

j

98

Tratlatus quarius.

fa prohibens, utpote quae fortior eft, fe-

quenda, vel faltem actus eft.eo usque fufpen-

dendus, donec probabilior ratio pro alteru-

tra parte emergat.

lNNam ad actionem mora-

et

lem requiritur ratio fufficiens moralis, ad

fit

omiflionem actus non requiritur fufficiens ra-

pr

tio.

Ad minus minor ratio fufficit.

Cui

feq

** Atque haec fententia , quantum fcio, eft omni-

C

no omnium: Ífi forte eos excipias, qui in du-

be

bio quidlibet agendi facultatem humanae liber-

für

tati concedunt: et qui (inconfulto fatis) debi-

tori nihil folvendi, actori vero totum exigendi

ln

libertatem per neceffariam doctrinae fuae con-

nexionem indulgent,

u

$. 484.

QU

Ql

Si vero in omni dubio lex praecipiens

gan

cum prohibente certat S. 481. et 482. et fi in

Diedi

harum colüfione prohibens debet vincere

MIUE

$. 483. ,

acile intelligitur, cur in obícuris

minimum fit fequendum $. 456., cur in pari

caufa melior fit conditio poflidentis $. 459.,

cur in dubio reo potius, quam. a&ori fit. fa-

vendum $. 453., et quae omnia idem íunt,

Ub

cur pars negans, feu prohibens aétum nun-

C m

quam non fit fuperior, cur actus fit omitten-

Es

Cepb 'I

dus, et denique cur omnia in antiquo ítatu

ü

lg

fint relinquenda: id quod fo.lum ego volo.

10 d

It

t t

2

$. 485.

Coput XIII.

99

d

$. 485.

ia

) tllent

Ultimo, quod mirabile tibi videbitur,

m more

etiam illud confequitur, quod haec demum

njs, d

fit pars tetior, quam in dubio fequi leges

QCs t

praecipere:-videntuf $0:.448. -- ——

Nam

cum, quod toties jam eft dictüm $. 375. et

feq., lex prohibens, ac praecipiens in omni

,dui

caíu aequis viribus urgeant, fi legem prohi-

uird

bentem valere nolis, legem praecipientem.

funae li'»;:ïl-

fuperare aperte facis , utique. cum difpendio

fs &

legis prohibentis,

m euk

de a*

$. 486.

Tam apud. animum tuum deüni.as velim,

quamnam ex propofitionibus inde a $..478.

defcriptis negare queas.

Quod fi nulli refra-

gari poflis, id petam a te, ut hanc doctrinam

yutt '

1 &

Jj

r

nedum ut veram, fed etiam ut tutiorem ad-

ïrmccw

inittas.

bfegm

] 0^

a

y

S. 487. |

Ml

jpi

Iul

Ubi ad animum tuum magis firmandum

jl

eas ratiories , quibus fupra a $. 393. et dein-

jf d

ceps Tutioriftas, et Probabiliftas fatigabam,

[ Om][[eh

juvat repetere.

Si durante infuperabili du-

[

o

bio debitor confilii petendi caufa ex te quae-

rat, quid in tanta ambiguitate fit faciendum,

ex tuis principiis orpnino refpondebis: 74-

A

tius

YT,

Ioo

Tratkatus quartus,

tius elt, Qt foleas. . Sed fi ex intervallo obli-

gans interroget: An poffum in dubio tan-

f

quam debitum exigere: nam debitor donare

nullatenus vult? Multum fane erit, fi vi do»

Grinae tuae non cogaris dicere:

/utitis. eft,

ut nibil exigas.. Sane Tutioriftarum inftar

habes debitorem, cui juftus exactor nullus

refpondeat: ficut illi , qui in cafu dubii quid-

vis pro libitu agendi facultatem cuique tri-

buunt, juftum quidem exactorem ftatuunt,

fed cui nullus quidpiam debeat.

W

$ 488

L

«

Do&rinam novam, fed veram, ut puto,

hr

in hàc caufa inveni: quae tamen non jus, fed

h

factum concernit.

Nam in pari caufa debito-

N

Y

reni exactore potiorem effe, nemo facile ne-

gaverit: totum, quod inveni, in eo eft, quod

in omni controverfia legis agatur de obliga-

tione, ac proin quod inter obligatum, et

obiigautem difceptetur; denique quod in om-

ni, et fic etiam in confcientia dubia lex pro-

I;ä

hibens aliqua, cum praecipiente quapiam

4

nunquam non collidatur.

Sed omiflis, quae

Q

dicenda fupereffent, finienda tandem eft haec

W

difputatio, utpote in qua jufto longius pro-

ve&ci jam fumus. *

fü

Ti

Vr

* Sed neque fic caufam hanc peroravi.

Nam in?

8(!

ter alia fequens objiciunt: Qood fi duo alte-

rius damnum ita efliciant, ut non fint caufae fo-

fün

giae

&j

IOI

Copu: XIH

] d

€iae, aut quatunque ratione conjunctae, fed ut

IQ Laf

fuo quisque arbitrio nocere intendat, et ut fe-

r donyt

cuto damno dubium,

et in utramque partem

aeque probabile fit, ex cujus conatu detrimen-

F

d

tum hoc fuerit effectum. E. g. duo cum mulie-

iil

re turpiter egerunt, ita ut nefciatur, cujus fit

lam an uterque, primus, vel

um a

proles inde nata.

Íecundus ad alendam hanc fobolem eft adftrin-

or u

gendus: neutrum énim obligare pro infelici hac

ub

muhere durum, ac pene crudele foret.

Sed

Ui

etiam utrumque abfolvere aeque laxum, et ultra

Bo

modum induigens effet: fi vero quemque ad di-

midium praeftandum obliges, jam certum eft,

quod alterutri injuriam facias.

"Verum hie cafüs ex eo duntaxat adeo intricatus

pparet, quod duae caufae in unam incaute mif-

ceantur: nam alia quaeftio eft, num haec mulier

W QW!-

primum, et alia, an fecundum fibi obligatum

nl

habeat.

Obligatio, et orta defuper qme[ho nune

p s

quam inter tres, fed non nifi inter duos id eft

y d

inter unum exactorem, ac debitorem intelligitur,

p m

[

IJgitur mulier haec aggrediatur Primum,

et in dubio

lo e[h CLL »

quid vi juris naturalis,

aut in judicio civili tan-

IT

e 0s

* quam exactrix a reo ftante pari caufa obtinebit ?

laüï".

Quid judex plonuntlablt in hac controverfia,

U

M

Num

god

nifi illud antiquis ufitatum Non liquet?

forte tutius erit, rationibus in utramque partem

i lo

j

u

j

P

aeque urgentibus exa&tori potius, quam reo favere?

: ,m51 qüä»

Quod fi infelix mater fecundo litem moveat, num

in circumflantiis fimilibus adeo mehorem litis

fuae eventum exfpectare poterit? utrumque fi-

nglus Pw

Tul in idem judicium vocare non poterit:

nam

utriusque caufa faltem numero diverfa exiftit.

Scilicet in fine aliud in hoc cafu dicere non pof-

y!

d

fumus, quam fequens : Hic damnum fuit 1llatum,

f du "

V

QIJUS auctor 1gn01atur.

nt L'Euw J

Ut

G 5

^

IO2

Jvattatus. quartus.

Ultimaà contra fehtentïam hanc meam accufatio ex

eo petitur, quoód cum communi aliorum opinio-

ne pugnet.

Verum fi pro cafu dubii reliqui om-

nes confentirent, huic quaerelae pondus aliquod

ineffet: cum vero umnus reo, alter exactori fa-

veat, tertius partitionem imperet, doctoses im

hac controverfia nihil commune , habent,

niff

quod omnes in eam fe contradictionem inducant,

ä

qua Probabiliftas, et Tutioriftas inde a $. 400.

et deinceps premebam.

ä

Praeterea quando lex prohibens cum praecipiente

$

in pari caufa colliditur, illam prae hac fequen-

At^

dam effe, fatentur, quantum ício, omnes,

qui in omni dubio lex prohibens, feu negans

Ó

ceum praecipiente aliqua pugnat.

Ergo haec nun-

2

quam non cedere debet.

Neque enim poft fu-

perius dicta legem vel praecipientem, vel pro-

hu

hibentem cum lege mere , permittente aliquando

collidi, aliquis afürmabit.

Lex mere permittens.

non datur, quia lex fine obligatione lex non

eft. Permiffiones non funt leges, fed relaxatio-

-

nes legum, aut juritüm.

—— MÓ

, Qui denique regulas juris inde a 9. 456. relataS:

h

et ufum iribunalium attenderit, in opinionem.

u

ineam 3 communi fententia abliorrere plane non

Is

dicet,

Pt

QUaI

Vid

f&m [

1€g15

imo ]

CA-

C'dþlli' AIV.

xIOä

mufito vt

CAPUT XIV.

m qpiti-

[iou (t«

De confcientia ferupulofa.

y diq

xaoti f

q. 489. Cornícientia fcrupulofa, quae tamen propri'æ

conícientia non eft

ioctoss

jent, n

490. Definitur,

3 inditi

491. Et ex Definit. eruitur XIme, eam non fequen-

.dam effe,

TIT

492. Sed XIImo ex fanis principiis emendandam,

4

)

3. Et XII!tio et aptisremediis adhibitis curandam.

494. Dubitare

licet, utrum confcientia fcrupulofa

n

non potius morbus phantafiae fit, quam judicium

yc f

ment!s:

jnes 5

li nega.f.i

$.495. Id quod experientia ratihabere videtur.

"

.

.496. Verum enim in mente j

udicium ferunt, licet

fnec u

j p(]& j

fcrupulofi fibi hujus confcii haud fint.

!

vt pro

$.497. Unde periculum in dubio practico agendi, et

fic peccandi tantum non eft quantun jactant.

e Wm.

ts

t m [

Jwet!

j

$. 489.

] 102

H;)c loco de confcientia fcrupulofa ex re«

cepto more tra&andum: fi tamen ifta homi-

" g5

u

nis affe&tio confcientiae nomen jure fibi ufur-

pat; eoquod aliqua potius fenfus aegritudo,

quam judicium mentis exiftat.. Verum tritam

viam profecuturus, conícientiam fcrupulo-

fam definio, quod fit judicium de obligatione

legis frivole, et abs gravi ratione conceptum.

$. 490.

Eft igitur hoc confcientiae genus opinio,

imo potius error,

cui nor

n prudens rati

Md

G 4

levii-

Ü

104

Tra&atus 'quartus.'

leviffima quaedam folidae rationis fpecies oc-

cafionem dedit.

Per quod a confcientia pro-

babiliore, aeque, ac minus probabili differt:

quae etfi non raro falfae exiftant, ex iis ta-

men argumentis concipiuntur, quae aliquam

attentionem merentur, et in viro prudente

grave judicium, aut certe juftam aliquam fol-

licitudinem efücere poffunt. Confcientia ve-

ro fcrupulofa ejesmodi momentis nititur,

m

quae ad contemtum potius, quam ad conci-

tü

piendum judicium apta funt.

fo

p

&i

$- 49t.

fcru;

verf

Et hujus quidem mali tam nocentis fubin

f*

quam pervicacis vim, originem, ct remedia

Tom

contrá illud facientia confiderare operae pre-

i

tium feret.

Et.quidem hujus conícientiae

N

nulla eft vis moralis: nam eum ex ipfa con-

fcientiae definitione $. 276. veri nominis

conícientia fit judicium prudenss; ettale neu-

tiquam fit confciertia fcrupulofa, ideo ex to-

ties decantatá conícientiae definitione facile

eruitur XL hanc, de qua agimus, confcien-

&

tiam minime fequendam, fed ex melioribus

principiis, atque ex í2na ratione emendan-

dam eífe.

b

** Id autem iterato, ct follicite advertendum : ni-

"mirum hominem duplici cognitione pollere, r««

fionali fcilicet, et azimali, quarum prior a mene-

te, pofterior a feufu proficifcitur, -Quare hifce

per-

|

10$

Caput. XIF.

150

perturbationibus obnoxii, etíi de peccato a fe

committendo vehementer dubitare, imo judicare

u pno.

fibi videantur, a peccato tamen immunes íaepe

Qifert

manent, Vide infra $. 497.

$37

A

rüdettt

S' : 492:

um

TT

Ad habendum porro prudens in negotio

fiR

morali judicium facile et quidem XIImo infer-

j cot

tur, quod judicium confcientiae ex genuinis

fontibus, et fanis principiis hauriendum ; ac

proinde ex talibus confcientia fcrupulofa

emendanda fit: et quod rurfus confequitur,

fcrupulofos perverfe agere, dum vel ex per-

vería inftitutione *, vel ex perplexa phanta-

« fobi

fia**, vel demum ex impulfu etiam mali dae-

emeli

monis *** (hos enim fere folos fcrupulorum

UE

fontes effe crediderim) inepta fua, et meti-

o

«ulofa judicia concipiunt.

yft (

* Huc etiam confuetudo cum ejusmodi anxiis ha-

moras

benda pertinet.

Horum enim timores, etactus

j m

perturbati velut pro inftitutione, et exempla omni

h

IO eX w.

verbo eflicaciora .funt*.

c f

** YHaec enim propria fcrupulorum fedes ei*c; quae

a

cum in poteftate noftra non fit, ejusmodi ango-

:

jorius

res pertinaciffime retinet,

d

s Scili:et communis ifte naturae et gratiae hoftis

fuas plerumque in hoc negotio partes.habet, Deo

ad purgandam, vel exercendam animam id permit-

T

tente.

Illud etiam advertendum, quod in anima-

JUp l

bus in via juftitiae progredi incipientibus hos tu-

——

j

maultus plerumque excitet hoftis, fcilicet ut eas

r Jj

f

qe

vel

PCA

105

Jvatatüs quavtus.

vel. a concepto propofito dejicíat, vel in eodem

impediat faltem.

Generofe meticulofis hifce in-

gerendum eft fqueng * Ícrupuli a daemone funt,

$. 493.

Et u'ciqile prudens judicium, àác proinde.

genuina conícientia ex fana origine capienda

eft. Unde XÍIIm? confecutio habetur, per-

verfis illis principiis $. 492. meliora fubftituen-

da, ac totidem velut remedia contra perni-

ciofum hoc malum adhibenda effe.

Scilicet

fubfidium morale id: eft du&tum a prudente ac

do&o viro *, fübfidium naeturale per. medici-

nam, copiofas, ac multum ftreperas occupa-

tiones .**,

fubfidium a gratia per preces

Ícilicet obtinenda. ***.

fiy

(

X* Primo loco commendant obedientiam caecam, et

[

invictam viro probo przeftandam.

Subfidium.

certum plane,

et efficax, dummodo meticulofi,

H

hi, et in excogitandis aut potius- fingendis ti-

€d

mendi rationibus füpra fidem ingeniofi, fenten-

Qu

tiam ducis fui conftanter exequerentur.

Nunc

argl

vero nova femper in iis dubia fuccrefcunt, ut

iterato ad eundem recurrant, et plures infüper

]

alios fatigent, ac denique mulli obediant, Quot

tiQn'

capita hydrae huic amputaveris, recentia femper

d

abfimile

fine fine fuccrefcent: eftque boc malum igni haud

Hiiql

» qui tefte Sapiente &) Nunquam dicit :

[ufficit,

ly

I

3** Hz vero tam multiplices ac diver(e debent

d

elle , ut animus Ícrupulofi tota die occupatus

nulluntr

4) Proverb. q3, 16

4

107

Caput. XIV.

n

nullum temporis fpatium, quo anxietatibus in-

t

hilet

dulgere poffit, habeat.

Sic enim phantafia per-

Jne LUf

turbata, ac velut ardens quiefcere, ac refrigef-

ccere poterit, íane menti deinceps rite famula-

tura,

Profecto experientia ipfa conftanter do-

cet, quod exercitatio, & labores exteriores ,

qui mentem continuo ad alia avertunt, inter

auxilia naturalia contra hoc malum vel eliminan-

p

dum, autcerte mitiggndum fint efficaces adntlo dum,

j

*** Tllud etiam non pacuos juvit, quod a fuis di-

rectoribus fuerint inducti, ut non tantum fcru-

WA

Yütue

pulis non cederent, fed ut infuper ftudiofe con-

trarium agerent, idque iterato, ac continuo, ut

) perni.-

-fenfus eorum ad juftam audaciam firmaretur.

gcin s

J

yedici

$. - 494.

ecupt-

QXQCBS

Hucusqüe jam confcientiam ferupulofam

fub imagine frivoli, ac perverfi judicii ex re:

cepto more defcripfi.

Verum ego vehemen-

ter ambigo, an fcrupulofa confcientia ad ge-

Heæmï [

ubl

nus judiciorum vere pertineat: quin potius

ii

ii

ea folius phantafiae morbus, et vitium ali-

quod eft. Hujus affertionis meae ratio, et

fentt

Nuté

argumentum eft fequens: prout fupra $. 491.

ynt, "

j

jam dixi.

Homo emotae mentis, et ufu ra-

jnptt

tionis deftitutus facultatem judicandi impe-

j Quof

(ampat

ditam habet, ac proinde nec poteft judicium

aliquod concipere: homo vero fanae mentis

y h

T

levibus adeo, ac ridiculis momentis, quibus

fcrupulofi exagitantur, ad judicium, et ad fi-

"i

&cm talibus adhibendam permoveri gon poteft.

tu)

nl

]i

W

|

$. 495.

103

Tratlatus: quartus.

$. 495.

Quod etiam experientia, ultra quamx p.]e-

rique advertunt, teftatur. Nam fcrupulofi

fciunt, ac ipfimet perfuafi funt, fe fcrupulo-

fos effe, et inanibus terriculamentis exagita-

ri, ác fuis proin timoribus nihil momenti fub-

effe *.

Atque rem ita fe habere, facile qui-

vis experiri poteft. Nam ejusmodi meticu-

lofum na&tus dic eidem, te haec dubia, at-

que ea, ex quibus nata funt, argumenta, ac

demum ipfuüm nomen dubitantis publice aliis

relaturum elffe,-fors confilii petendi cauía:

mï

Du

et tales plerumque id etiam in caufa alias mi-

nime verecunda prohibebunt, erubefcent,

ia i

n

At

timentes, ne ab omnibus irridendi ipfam apud

eos ftultitiae notam incurrant; maxime ve-

Ti

Tür

