jam Deum ipfumet effe, et feipfo cogni-

tum effe, neceffe eft. De his tamen plu-

lus

L stl i

(te]y

ra aliþi.

|

linj

9. 7c7.

li q

L

Quapropter Deus, et quae a Deo

haud difünguitur, divina voluntas eft illa

Utpo

ii

neceílitas, et aeternitas, quam mens hu-

l1

mana in legibus naturalibus a fe clariflime

confpi-

l n)

Capjut X.

309

iij

In ed

q !

confpici, intime fibi confcia eft.

"T

folo facile decipimur,

quod hanc ne-

bfit.

ceffitatem aliquid a divina, ac infuperabi-

| ii

(

li voluntate diverfum , et ipfi actui inna-

tum et ipfa lege anterius effe arbitremur.

m

g

Nam ut alia omnia defint, et ut aliquam

W

neceílitatem actionibus noftris ineffe, con-

)bilfm-

cedamus, attamen certum manet, actum

in quantum in fua fors aererna efífentia

confideratus, aut in quantum ex tua opi-

nione eft neceffarius, nec libertati ac proin

jj

nec legi fuübeffe.

Proinde a&iones juben-

gtiUn

tur, aut prohibentur, praecife in quantum

Yifmi

funt contingentes, ac liberae: neceffaria

fatuf,

enim nunquam poffünt materia legis effe:

fhiont

&

$. 708.

")

m

Et quidem hanclegem, quae reapfe ipfe

| dii

Deus eft, feipfa nobis cognitam effe, ex

jfima

teftimonio

ipfius mentis nof(trae alfferui

jj

hucusque: nunc idem ex facra au&toritate

rimum

confirmandum venit.

Et inprimis Apofto-

cog

lus fcribit a): Revelatur enim ira Dei de

efi PIU' |

coelo : fuper omnem impietatem , eL injuftitiam

bominum, eorum , qui ceritatem .Dei in injufli-

iia detinent : quia quod notum efl Dei, mani-

feflum efl ilis, Deus enim illis manifeflavit ,

, Di

utpote per lumen rationis, loquitur enim

"Ll

ibi de gentilibus.

Unde pergit: fnvifibilia

u P

enim ipfius, a creatura mundi, per eny quae

jl

j

fatta

ay Ad Roman. 1, 18. 19. et 20.

con |

Tra&taius quintus.

310

fatta funt , intelle&bu confpiciuntur : fempiterna

j

:

quoque ejus virius, et divinitas ; ita. ut - fint

inexcufaliles.

Quod vero gentes legem a

|

|

fe cognitam fuifle, id quod in praefenti

lt

propugno, ex proprii fenfus teftimonio

T

convincantur, dieit idem Apoftolus ):

Ji

ui oflendunt opus legis füviptum àim cordibus

l

fuis , teftimonium veddenie illis. confcientia ipfo-

C

Yum.

Denique quod eadem lex fub no-

K

tione' divinae juftitiae gentibus fuerit co-

d

gnita, teftatur fpeciatim c) : Qui cum jujti-

)

Lam Jei copnovilJent , mon intellexerunt, quo«

1

niam qui talia agunt , digni fumt morte.

Scl.

Ái

licet legem, qua peccatum

prohibetur,

i

omnino et quidem fub forma juftitiae vi-

hiij

derunt, folam poenam, quae peccatum

Ju

c—onfequitur, ignorantes.

a

M

$. 799.

De clara, et humanae inftitutionis

fi

li

haud indigente lege hac etiam S, Augu-

hi

ftinus teftatur d) : Quis de juflitia interro-

gatus, quando monm babet caufam, mom facile

lij

vefpondeat , quid fit juflum ?. Quandoquidem ma-

nus fermatoris noflri in ipfis cordibus noftris

Jfcripfit: Qued Tibi non vis fieri, me facias

TU

alteri. Hoc et antequam lex daretur , memo

mj

iguorare permifjus efl, ut e[fet, unde judica-

Tenl ,

Pb) A4 Rokmn. 2 , I5,

€) Ad . Roman. 1 E A

4) In Pfihm. s7.

ee

s

m

Caput X.

311

TeAMUY. , quibusi lex mon e[fet-.data..-; 1dem: ha*

ii

Credibilius . eft - enim

bet etiam fequentia;

ln

bropterea vera refpondere de quibusdam difci-

m

plinis etiaw] iwperitos earum , quando bene in-

il

terrogantur , quia praefens e[l« eis. lumen vatio-

I

nis agternae , ubi baec immutabilia vera con-

l

giciunt e). De aeternis, ac divinis ratio-

m:?ll

nibus, et de earum claro, quo mens eas

:

Aff

contemplatur, intuitu in libris de trinita-

M

te, et maxime duodecimo f) copiofe tra-

A

&at S. Auguftinus: 444 quam fapientiam

pertinent 6&a, quae mec fuerunt, mec fuiura

h

[unt, fed [unts et propter aetermitatem , in qua

funt, et fuiffe, et e[Je, et futura.e[fe dicun-

betily

áur, [ine ulla utabilitate temporum.

ANon.

g "

enim füc fuerunt,. ut e[fe definerent, aut [ic

atum

futura funt, quafi nunc. mon. fint : fed,id ipfum

e[fe femper babuerunt , femperque babitura funt.

AManent autem non ianquam in. [patiis locorum

fixa , veluti corpora, fed in matura incorpora-

jtiont

l

li fic itelligibilia praeflo [unt mentis afpetü-

h

pl

bus, funt ifía in locis wifibilia, vel contrelta-

l?i,lz'a- corporis fenfibus etc.

j J

,

j

T

$. 710.

Kl

j

Huc quoque fpe&at illud. D. 'Tho.

! j(w:l' |

mae g): Cum pfalmo quavto dixiffet : $a&

"

erificate facrificium ju[litiae, quafi quibusdam

U 4

quat«

m;üaï:

€) libr, .. Retract. C.4.

fX .

g) 1. 2. Q. 11. art. .

412

— Tratlatus quintus.

quaeventibus .. quae fiat juftitiae opera , fub-

f

jungit:' Multi dicunt , quis o[lendit mobis

li

[e

£ona? Cui quae[tioni vefpondens dicit: Si-

gnatum eft fuper: mos lumen. vultus tui Do-

«

D

mine, quafi lumen|rationis naturalis , quo

difiernimus , quid fit bonum , et quid ma-

jum quod pertinet ad . naturalem legem ,

Tübil aliud fit, quam impreffio divini lumi-

p

5i. Denique haec eft illa lex, in. cujus

laudem pfalmum omnium longiffimum ac

Q

fuaviflimum: Beati immaculati i. ia fpiritus

al

d

$. didavit, et Ecclefia quotidie canit, ne

unquam aeternae legis memoria nobis ela.

li

D«

batur. Adeo autem haec lex in pfalmo illo

inculcatur, ut nedum in toto, fed etiam

K

il

^

in fingulis pene verfibus ejus mentio re-

petatur.

Et quia lex haec eft decretum

| ldb

divinae voluntatis, per quam Spiritus S.

fee

à Patre filioque procedit, ideo fpirituo S».

ln

eft maxime propria.

leg

fin

$. 71r.

de

def

Ex quibus etiam illud confequitur,

quod Deus a priori equidem demonftra.

[üa

ri minime queat; nihil enim Deo anterius

&

eft: fed quod Deus feipfo fitnotus. ldque

dn

€X eo, quod aeterna ratio menti noítrae

lt

praefentiffima, eandem mentem noftram

ad füi co

ln

gnitionem proxime, et abs ulla

ratiocinat

ione determinet.

Quare argu-

menta

Caput X.

313

menta noftra, quibus hucusque ufi fumus,

[il

tont

non fpe&ant ad ingerendam Dei cognitio-

Ó

nem , utpote quem aliunde. novimus, fed

ad convincendam rationalem mentem, quod

H

Deus ipfi nunquam non cognitus fuerit.

)

') [

$. 712.

Il

J

M

Ex his etiam Patroni peccati philofo-

I

phici caufa cadunt, qui docuerunt, quod

quis contra legem moralem poflit agere,

E

n

M

absque ut contra Deum agat, aut eun-

jt

dem offendat, *

Neque enim lex natura-

H[' ' )

li, et divina, imo nec humana absque

js dl

10 ih

Deo poteítcognofci, Nam]lex prima, quae

reliquarum velut anima omnem eis vim,

etian

of

et eíficaciam tribuit, nullam fui caufam

habens eft Deus ipfe.

A nemine ea de-

tetul

tà

fcendit, nullique fui originem debet, fed

i

103

-fimpliciter, et ineffabiliter eft: ut adeo

legi adverfari, et Deum offendere idem

fint,

Exinde jam gentiles, et homines fi-

de divina, imo etiam humana inftitutione

deftituti de actibus legi aeternae adverfis

Ut g

tf

t

fuam ignorantiam fruftra obtendunt: haec

enim lex, et quae cum hac lege eft ea-

U

J

dem , ipfa divinitas fub imagine immutabi-

Jda

lis regulae in illorum animo feipfa clarif.

lt

fime lucet.

uri

N U]Ii

* Peccatum merekphilofophicmn dari eft do-

um

&rina ab Ecclefia damnata.

Propofitio ab

U 5

Alexan-

ml

314

Traä—atu's' quinius.

Alexandro. VIIL. an.1690. damnata.ita fonat;

Peccatum philofopbicum ,. feu morale eft a&us

bumanus difconveniens naturae rationali, et re.

élae vatiomi: Theologicum vero, et snortale

eff transgreffio libera divinae legis.

Pbilofo-

phicum. quantumcuuque grave, im ilo, qui

i

Deum vel iguorat, vel de Deo adu mon co-

ipï

gitat , € gr:ave peccatum , fed. mon eft ofm]ä

1

Dei, neque peccatum mortale , diffoloens ami-

&&

eitiam Dei,v meque poena aeterna diguum,

(ef

h

$- 713.

Te

Huc, nifi fallor,. illa quoqüe con-

HU

troverfia fpectat, an jus naturale, aut quae

ha

juris naturalis, et juris pofitivi velut ge-

J

1l

nus eft, lex aeterna ab aliquo jnvincibiliter,

l |

W

id eit, absque omni culpa ignorari queat,

i

Varii varie fentiunt:

et fat acriter pro

li

!

fuo quandoque affe&u in fe mutuo inve-

den

huntur.

Aliqui füblimes has léges gene-

q0

ratim, alii remotas conclufiones, alii nul-

m

lum juris naturalis caput, etfi ex primis

fe

principiis per longas confecutiones dedu-

ci debeat, animum noftrum, et noftram

bu

cognitionem fubterfugere poffe credunt:

Ti

aut certe, fiquid horum ignoremus, id ex

qu

pravo affectu, aut ex noftra negligentia

Q

contingere.

lam ad amicam in hoec ne-

&t

gotio concordiam fequentia aliquid con-

i

ferre fors poterunt: quod quidem aliorum

Y

judicio lubens relinquo.

T

er

Y

$. 714.

315

Capui A

Jtdt

u

| $. 714

au

pl

Suprema lex, ac primum o

mnis juris

il

,

1

!j.'/l

principium cunétis notiffimum, et.in pro-

pria fui fpecie nunquam non praefens eft :

lä?» Iï-:

/,xf;'enþ

eadem tamen vim fuam nec ubique, nec

y Mf

l,

áequali femper efficacia in humanam men-

tem folet exferere.

In aliquibus. circum-

ftantiis, et. ex quibusdam debendi titulis

vehementer, in aliis moderate, aut omnies

i

Mi

no ad a&um non urget, fed eidem adver.

T

n

fatur etiam.

Sic fi Deus loquatür, in«

d

W

time fentimus , juftiffimum effe, feu quod

J

if !!

idem, juftitiam magnopere urgere , ne tan-

tam au&oritatem de mendacio fufpectam

qued

: pro

habeamus: quae tamen vis, etfi ab ea-

I

dem juftitia veniat, longe mitior eft, quan-

hi

do de levi injuria. alteri remittenda agi-

w

j

j m

tur.

lam omne jus latet in fola lege, quae

j

f

femper clara eft: eae vero circumítantiae,

(et

e. g. locutio divina in

caufa fidei qui.

ofïï 3

u

bus datis lex urget, ad contingens, et

M

merum fa&um fpe&ant.

Unde lex, et

ed

lf

J

quaeftio juris naturalis nunquam ambigua ,

ex;

J gen"ï

quaeftio vero fa&ti non raro ambigua, aut

Sic e. g. omnibus

j Y

etiam ignota manet.

( qu

certum , apertumque eft, nobilem aliquam

jorul

naturam nullo dedecore effe afficiendam :

rudiffimus tamen aliquid ignorare fors pot.

erit, naturam humanam adeo nobilem;

vel, quod facilius contingere poffet, im.

!

pudi-

07

us

316

Trattatus. quittus.

h

pudicam aliquam aétionem effe probrum

in nàturam humanam commiífum.

u

M.

$. 715.

fat

lüte

Scilicet, quod in rem hanc iterato,

fot

àc probe notandum, lex moralis , fcilicet

Ex

divina voluntas . nullam unquam diverfita-

hui

tem, aut divifionem. (quantum ad fuam

YO

indolem) fubit.

Eadem tamen ac fibi fi-

millima femper lux diverfos velut colores

De

pie

efficit, prout per diverfa media fertur ,

h

aut in diverfa obje&ta incidit: ac proin

(Er

etiam ipfa diverfa, ac multiplex nobis ap-

paret.

liüg

Unde legis nomen non tantum di-

Q

vinae voluntati , fed etiam iis circumftan-

li

tiis tribuimus, quibus datis divina volun-

tas mentes noftras urpet.

Sic dignitatem

naturae humanae vel tanquam legem, vel

certe tanquam fontem, ex quo lex aliqua

pietatis ac mifericordiae oritur confidera.

n

! dr

mus: cum tamen non dignitas humanae

naturae, fed data humana natura divina

gar

voluntas ad certa officia nos obftringat.

thu

Alterius natura nobis par, non füperior

r l-ïerf

(s

eft: et ideo nos obligare, fibique fuübdi-

tos reddere minime poteft,

Et quidem

ier:

creatus debendi titulus utcunque nobilis,

fd 1

aut excelfus legem . moralem conftituere

nullatenus poteft: fed omnem legem mo-

ralem infinita aliqua bonitate eminere ex

€o evincitur, quod aéctus legi adveríus ,

feu

LUR

«

Caput X

317

feu peccatum poena infinita non raro di.

Ob

gnum fit: qualis poena prorfus lmqm fo-

ret, fi peccatum, cui poena infinita irro-

gatur, non infinitam aliquam rationem vio-

laret.

qud enim eít dignitas hominis

ern?O]

fors inique occifi, ad ignem aeterpnum?

fCl!k

Ex quo etiam illud adparet ,

in lc"lbuo

vetj

humanis veram Ob]lURUdI vim non efíle

j fddlx

voluntatem praec1p1entls, fed voluntatem

l

i

Dei, qui legitimorum Re&orum juífa ex

(Q

pleri praecipit : alias quippe contra legem

f

humanam nullum lethale, id eft poena ae-

ph

Jb d

terna dignum peccatum fieri poffet; nul

lius humani legislatoris eft infinita digni-

Wil

tas, ac proin negata eidem reverentia

vt

nunquam.infinita eífe poterit.

vualut

Qitis)

q

$. 716

xm,x

Iam quamdiu de jure naturali dxfpu-

d

^l

s&ü

tamus *, tota ambiguitas , aut ignorantia

f

hd

mmanti

circa circumítantias, in quibus lex obli-

gat,

et quae merum aliquod factum , neu-

(v

Mi

tiquam vero vinculum morale confatuunt

Tif

verfatur: illis circumftantiis unde cogni-

l elOA

tis, lex nunquam non clara eft.

Seu ali-

fi

n

ter: non datur ignorantia juris vere talis,

,u] &f

fed fa&ti duntaxat.

7bth9

ytod

* Verum nedum in jure naturae, fed etiam

j m

humano idem obtinet,

Nam etíi

voluntas

humani legislatoris non raro abs omni culpa

r a

ignoretur: haec tamen hominis voluntas, et-

arfua !

H

fl

pf

318

Tratatus. quintus.

fi lex, et jus effe dicatur ;

vera tamen lex

! t

moralis (quod. mox dlctum, et de origina-

ria, ac infinita IC'JIS dighitate intelligi 'vehm)

(f

Quid- circa

neutiquam poteft Lüe

jüs Dei

d

arbitrarium , prout id vocamus, in quaeftio-

lQ

ne ignerantiae obtiueat;

hic quidem nolim

tractare

dec

VC

CAPUT XI

( 1

Wa

t

Ouodnam, fib principium coghofcendi, fetu

qucenam detur genevalis vegula, ex qud

le,

fingulis vicibus divina voluntas

tüt

lun

cognofci queat.,

f&

$,217. Principium : praefta cuique, quod debes;

*

reapfe convenit cum aliis $.625

et feq. re-

cenfitis. — 721.

$.722. Si ergo omnia haec principia nom nifi

f

principium effendi conftituant; quale erit cos

gnofcendi principium ?

| Qoti

$. 723. Dubitare licet ; an tale-detur; ,

e ^

$.724. Idque ex gíavi ratione.

fed

.725. Scimus quidem; quas Deus a nobis pom

velit actiones 5

! juf

üo

$.726. Sed leges diveríae adeo in fimplicem re-

gulam redigi vix poterunt.

lil

$.2727. Unde ex titulis debendi potius leges des

| hj

dücimüs , novimus ;

$.728. Ex generali vero ac univerfali ahqua ré-

gula, quid Deus in fingulis cucumüantus vées

lit definire liaud poiïumus,

$ 717

]ä

Antéquari hane quaeftionem de jrime

p

principio cognofcendi.adgrediar ; quimque prm-

lela

Caput . XI.

319

W

lsl .

éipia fupra a 0.626. et deinceps làudata

cum meo hoc principio juftitiae prae/?a cui-

Ts ]

qué quod. debes , componere , aut potius per

u

hoc explicare juvat.

]taque fac bonum ; et

Si

n Md

declina a malo rediffime praecipitur.

vero quaetratür, quidnam in genere mo-

rum bonum, maiumve fit, refpondendum

erit: omne et folum juftum effe bonum

morale: prout nullum datur malum mora-

li, M

d.

le, quod non iniquum exiftat; neque da«

i

tur iniquum aliquid, quod non item ma-

lum morale fit.

Vide omnino $. 6546 et

Íeq.

tsl

5 718:

Sed etiam perfice Teipfina , utique pet-

yorr Il

fe&ione morali, utpote quae fola in ne-

ent

gotio morali in difceptationem venire pot.

eft. Hic vero attende, an reliquam per:

fe&ionem moralem cogitare poffis, quae

QUi ]

jufta non fit: vel an aliquid juífti animo

l

(

p r

tuo concipere valeas, quod perfe&tio mo:

ralis non fit.

Seu brevius: omnis et fo-

197&5

la juftitia perfectio moralis eft. *

* Ut hic omittam, quaeinproximo tra&atu di«

li

i

yiit

&urus fum: in quo oftendám , omnem a&um

juftum effe Charitatem Dei.

Charitas autem

nos cum bono fummo conjungens nos ultimg

perficit, &àc proin ab Apoftolo vinculum per^

ftélionis re&iffime adpellatur aj.

é Prfjil

4) Ad Coloffenf. 35 14

e pflü

5' 7 190

c.L'l

3520

Jra&atus quintus,

$.. 2:9;

3;1(]1

: tihi

Sed inter tot fines, quos rebus crea.

ts divina voluntas conftituit , quinam de.

j

fee

mum morales funt: nam hi foli in quae-

!

ftione honeftatis follicitos nos habere pof-

|

jrit

&0(

funt? $.656. Sed qui a finibus creationis

primum pro jure, et jurisprudentia natu-

be:

rali principium petunt, multum fane erit ,

Cic

nit;

fi hi alios, quam fines juflos in juris natu-

ralis principium affümant : cum illius, quam

alit

füti

traéctant, difeiplinae etymologia, imo na-

tva indoles pro totius naturalis jurispru-

yot

1101

dentiae initio et fine jus, et juftitiam ve-

lut intento digito defignet.

Ut vero in.

i turf,

Ond

vi&um, quod mihi pro juflitia fuppetit,

argumentum huc quoque adhibeam, cogi.

tes rogo , an aliquem finem moralem in.

telligere queas, qui juftus non fit: vel an

|

juftum aliquod finem moralem non con.

kg

u

ftituat.

le,

L]

CUm

$. .720;

W d

Quodfi alicui primum honeftatis prin-

[ibo

cipium inter divinas perfectiones quaerere

lique

lubeat $. 639, is ex mea opinione non di-

ent

'

verfas, fed unam Dei perfe&tionem pro

ll de

fuo principio ftatuere debebit: primum

fi de

enim fimplicis alicujus difciplinae " princi-

ii

|Q

pium nec multiplex , nec diverfas invol-

Vety

vens indoles effe poterit.

Plura non pof-

Vere

funt in eodem genere effe

prima: nam ut

u gg

aliquid

Iu

Caput IX.

3?t

aliquid poflit dici primum, non fufficit, ut

nihil habcat ante fe, fed requmtur infu-

qu

A

u

per ut nihilibabeat juxta fe: potius necef.

Omnium

qui

fe eft, ut cunéta poft ferelinquat

primum in aliquo genere non eft, fi in

ep

V

Mi

eodem genere vel unicum aequale fibi ha-

u

j/

beat.

lam fi ex omnibus divinis perfe-.

"

T

nl

&1onlbus non nifi unicam pro omnis bo-

nitatis moralis fonte defignare queas, vix

p m

h

"

aliter facere poteris, quam ut divinam ju-

Pcmam ilam perfectionem effe dicas, ut.

lmO n

VN

pote optime gnarus , quod omne bonum

morale prout toties oftendi, fit juftum: et

Wm N

«

nä

rurfus quod omne juftum nunquam non

bonum morale fit.

n

,

, 005

$. 721

em Jf

Et quia legem caritatis $. 642. omnium

VO

legum morahum primam, ac fupremam ef-

yn

fe, nemo facile negabit, hanc' quoque

cum lege juftitiae eandem effe, fupereft,

ut demonftrem, Atque hoc uberius prae-

js p

ftabo in tractatu, qui hunc proxime fub-

fequetur: nunc illud notare fufficiant fe-

uaett

q0n

quentia.

Diligere (fiquidem de virili amo-

ris decreto, et non de imbelli aliquo fen-

p p

rinut

fus delicio fit fermo) eft praeitare dile&o

ea, quae dile&tus vult, quaeque eidem ex

n

j

vera ratione placent: ut proinde fi Deum

vere folideque diligere velimus, non nifi

on p

u

ea agere debeamus , quae Deus vult

]am

Tom. 1I.

apud

J

322

Tm&atug qz;intus.

apüd animüm tuum definias velim, at on

t

juftum fit, ex duobus fibi propofitis eli-

(

gere id, quod Deus vult: item an id,

j 19l

quod Deus vult, aliquando non juftum

] lat

elle queat.

Scilicet ompe, et folum ju.

| p

íftum divini amoris materia eít.

Volun-

il

tas Dei eft prima /ex ex probatiffimorum

U

fententia: jam quod Deus vult, illud eo

biti

ipfo juftum effe incipit; etfiquid tibi juftum

&t

effe videatur, jam certum eft, quodDeus il-

i

iud. velit.

Dum vero ad fingula principia

Ua

idem femper argumentum, quod fcilicet haec

1 tT

omnia principia conveniant omni, et fo.

li jufto, dum inquam hoe argumentum fem-

[

'il u'!m

per repeto, fafidium ne admittas.

Nam

1

ut definitio conveniat ommi, et foli defini-

ii

to efít prima, maximeque neceífaria bo-

(f

nae definitionis regula.

Definiendo, id

jri

eft, alicui rei legitimos fines, ac limites

BU

defcribendo debemus omnia huc pertinen-

tia ita complecti, ut aliena quaevis rite

| fce;;

excludamus,

Cum jam in praefenti circa

definiendum primum honeftatis principium

occupamur, aliud utique argumentum,

ltta

quam a regulis bonae definitionis petitum

adhibere non licuit.

Pfqil

&

$. 722.

E

m

En! quomodo divería adeo,/quae ego

i

quoque probo, principia difparibus adeo

[ta-

effe

Verbis, ultimo idem tandem dicant.

türf

que

.

Caput XI.

323

fi0f

d

que aeterna juítitia $.644. et feq. et quae

cum aeterna juftitia eft eadem, divina

| il

voluntas $.687. et feq. eft primum hone:

üfhun

ftatis. principium, ac legum moralium fu.

"p

premum genus.

Velle enim aliquid, et

ol

illud jubere in Deo idem fünt.

Volunta.

Bofum

ti divinae, id eft, infinito Bono pro Ar-

g

bitrio refragari non licet: et proinde. ad

]um

eam fequendam , qua demumcunque ratio-

ne trahimur, tenemur.

)cuaä:-

Aft quia. volun-

ial

tas Dei eít primum principium in e[fendo,

nt hü

tam longa difputatione nullum hucusque

et )

principium cognoftendi eruimus: imo [fi ve.

m

rum eft, quod laudata illa qainque prin-

Ml

cipia nihil aliud feapfe, quam aeternam

deli

jufiam, et Dei voluntatem id eft prin-

4 D0

cipiwn — e[fendi importent,

etiam

illorum

&0, 1]

principiorum Patronis neceffitatem impo-

finió

If

no, ut de alio principio, quod ad COgn0s

jl

na

Jfiéendwum faciat, folliciti effe debeant.

jj T

| C]m

$. 723.

cipuf

plbl

Afít vehementer fuüfpicor , nullum ge-

nn[llmi

nerale cognofcendi principium dari

b]

ac

yetiu

proin nullum inveniri poffe, *

Voluntas

Dei eft ipfa lex, feu principium effendi, quis

jam unica, ac brevi regula definiet, quid-

nam finpulis vicibus veiit Deus? — Tot res

y d

in natura funt, et ideo fünt, quot Deus

effe voluit, et quia eas effe voluit:

ET

; u

rurfus tot a&us funt jufti, et ideo funt

X2

ä

jutti,

324

* Trattatas. quintus.

jufti, quot Deus, et quia Deus eos juffit,

feu voluit. Ita ut bonorum naturalium non

magis, quam bonorum moralium prima ra-

|

tio fit: Quia Deus fic voluit.

* Generale principium cognofcendi haud dari,

i

a quibusdam juris naturalis confultis, prout

alicubi legi, negatur.

Atque inter Mhos re-

cenfent Leyferum b), aliosque a. Kemerichio

Num vero in eandem mecum fen-

relatos.

tentiam cohfpirent, aut quibus rationibus ni-

tantur, afferere non poffum: eoquod fola

corum nomina defuper relata legerim.

$. 724.

Et fane, fi generalem aliquam. regu-

lam a Te requirerem, ex qua colligi queat,

quaenam Deus condere voluerit, nonne

indignareris ? Sed quando in re morali prin-

cipium aliquod cognofcendi a me petis,

o t ET ERE EEE -

nonne aliquam regulam exigis, ex qua tu.

to difci queat, quid Deus jubere volue.

rit? An voluntas divina imperans facilius,

quam voluntas Dei creans aliquam nor-

mam admittit, ac velut certa aliqua lege

li

concludi poteft? * /Sane non! nifi quod

tanto molimine impugnavi hucufque; legem

ac regulam divinae voluntati impofitam

comminifíci velis.

Ipfe enim folus efü, et

ä

nemo potefl avertere cogitationem ejus: eb ani-

[

ma ejus quodcunque voluit, boc fecit c)

* Hie

ä

b) Specimin.3. ad ff.T.

€). lob.. 23 , 13.

um

Caput XI.

325

ufi

* Hic alicujus animo intrinfeca a&uum quorum-

jl

dam malitia, aut connata eorum bonitas rur-

fus obverfabitur, quae divinae voluntati ali-

CO

quam praecipiendi, prohibendique rationem

minillrare videatur.

Verüm non juvat ea,

quae toties jam dixi usque ad fenfum mole-

ld [

, yl(

ftiae repetere: ad praefens vero megotium

hoc folum addere velim: qui a&ibus huma-

hr

fIetit

his aliquam bonitatem moralem divina velua-

i

tate priorem defendunt: ii etiam maturis re-

rum divina voluntate priorem aliquam effen-

j

od Ái

tiam concedere coguntur.

. lam ficut ex in-

trinfeca refum eífentia, fiquis talem admit-

tat, nunquam poterit aliquatn. rationem, et re-

gulam eruere, per quam Deus unum potius,

quam' alterum producere. debeat, nifi divi-

r

n

nam libertatem plane abolitam effe, totum-

que univerfum caeco quodam fato non tam

ue

regi, quam abripi velit:. ita ut in Deo mil

1onto

Nam

nifi gloria caufae efficientis remaneat.

hac ratione ipfe Deus nihil in fuo arbitrio

ipïi'n

haberet, fed . optimis et infuperabilibus ra-

pEUS,

tionibus adftri&us,

imo fubditus nunquam

qud

fua au&oritate ageret, fed momenta quaedam

Vglue;

et ita ut ex eorum vi fe

priora neceffario,

;cmu-:a

neutiquam extricare queat, fequeretur.

Quod,

j TP

ni fallor, eft ipfum abominandum Fatalifta-

rum [fyftema,

divinae humanaeque libertati

:

extreme adverfum.

Si vero iutrinfeca rerum

bonitas Deum non poteft adigere ad eas pro

qUO ,

ducendas, cur intrinfeca actionum noftrarum

u

ofitl

bonitas Deo ad easdem praecipiendas vim in-

ferre poteft ?

Si Deus aliquod bonum ante

h

fe invenit, Ííi optimus eft, tenetur illud fe-

j i

[

qui: aut certe optimus non eft, fi bonum

non fequatur.

Sed ícilicet Bonum aliquod

Deo prius ftatuere eft alterum , imo antiquius

» p

Deo nofiro Numen comminifci,

X 3

$. 225

x*ü—»-* i

326

Tratlatus. quintus,

$. 725.

5 V

(

Hic vero dices: ,,Si nullum princi-

; pl

L

»pjum, nullae rationes füppetunt, exqui-

(at

, bus difcere poflimus, quid Deus velit,

qu

. Qquomodo ejus voluntati obfequi pote.

E

»Timus? Seu aliter: Ad quid principium

»€[Jendi, fi nullum datur principium feu

fi

0b

» regula prius illud cognofcendi? ,

€0]

$. 726.

(Q1

Non ego hoc volo, quod nullae ra-

Qu

tiones exiftant, ex quibus voluntas Dei

cognofci queat, fed id folum fufpicor,

quod hae in certam, ac fimplicem regu-

lum compingi nequeant.

Quando Deus

aliquid a nobis exigit, a nobis aliquid fie-

ri vult, abs dubio id nobis manifeftum

reddit: fed .ficut pro mer

Larbitrio fuo,

et absque ulla praecedente ege nobis ali-

N

qua imperat, fic etiam modus tale impe-

rium nobis denuntiandi fumme arbitrarius,

nulliique priori regulae fübje&us manet.

!

$. 727.

Cum vox aeternae juftititiae fit prae-

ia cuique quod. debes :

ego ex diverfis de-

bendi

titulis

ofüicia hominis univerfim

LI

omnia deduco, non

quod obligationes ex

ill

is titulis reapfe oriantur, * fed quod da-

ti

S illis titulis divina voluntas diverfimo-

€ iuam oblisandi vim exferere incipiat.

Sed

3?7

Caput XI.

Sed tituli ifti nulla certa, ac fimplici re-

I

ffunt, etfi nos in cogni-

yint

gula conftringi po

tionem divinae vo

luntatis fat aperte indu-

YU

Sic divina auCtoritas eft ratio , ex

cant.

velt,

nefieium creationis

pit

qua fides debetur: be

ad religionem ; ben

eficiu

m generationis ad

cinit

filialem pietatem, pa&um ad fidelitatem

W f'eaj

obfiringit. lam cogita , quid haec quattor

commune inter fe habeant jita, ut per

communem illam rationem principium ali-

quod, et fimplex regula effe queant. *

hé b r

! Dä

* Peccatum aliquam malitiam quandoque faltem,

et in aliquo fenfu infinitam involvit, utpote

pit

infinita poena dignum:

igitur peccatum ratio-

T

nem, f2

u obligaionem infinita

m violare de-

bet.

feu obligatio infinita ex

[

Haec jam ratio

£-

( fe

debendi titulis, qui plerumque creati, et

niti

funt.. &

g

*

pacum , beneficium, nma

fci

o(Lort

non poteft:

quia caufa finita effe&um infini-

ïuq,

tum edere fimpliciter

nequit: fupereft itaque,

N

ut obligatio moralis, quae reap

fe eft volun-

jts d

Y

tas divina, ex illis debendi titulis tanquam

ex fua caufa minime oriatur; fed datis illis

raii d

;'

quod divina voluntas

titulis cognofcimus ,

.

o arbitrio obligare in-

iv

fponte fua, e

t propri

cipiat.

Sunt i

taque illi tituli rationes cogno-

lex ali-

Ícendi ,

fed difparatae, adeo , ut fimp

minime

quod principium ex 1i$

conftrui

u

poffit.

Fl: dB

** Sic offidia theologica nituntur titulis infini-

t

efilf

IS,

a

c divinis, officia moralia vero titulis

& d

creatis ac finitis:

jam quis rem fane arduam

fi divinum cunm creato,

et in-

l

adgrederetur ;

!

finitum cum finito

in fimplicem aliquam re-

J

Equidem hoc inter

l

gulam componere ve)it.

fe

»

X

»

1228

Tra&tatus. quintus,

fe.commune habere videntur,

quodi omneg

(it

tales tituli ad obligationem mor

alem compa-

rati effe adpareant.

Ve

Atl

o

rum, quod jam di-

M

&um eft, haec .vis obli

5

andi illis titulis . mi.

L

rime propria, fed extra

nea penitus eft, mi-

, p

mimeque connexa cum ii

S.

,divinum teftimonium infiniti

Sic e. g. etiam

licet. ponderis

fit, ad certum tamen reddendu

m intelle&um,

-et non ad obligandam volunta

tem ex fua in-

dole,

Pu

lam ve

et ex vi nativa facit, utpote ad fo-

ritatem comparatum:

poftquam vero

If

Deus locutus eft,

lex primum , feu divina

voluntas noftram v

oluntatem adgreditur, ne

tantum teftem de mendacio fu

m UVS P

fpectum hab-ea-

i

:

f

j

$. 728.

Sicut igitur plurima novimus, quae

|

H

Deu

$ voluit condere , absque tamen

, ut

ea omnia generali r

T

egula compleé&ti poffi-

mus: fic plurima pa

riter intelligimus, quae

)

?

Deus voluit praecip

verfali

ere ita tamen , ut uni-

effato. definire mi

nime poflimus,

quae Deus jubere, aut

prohibere gene-.

ratim voluerit.

Et vide an non huic opi-

nioni fuffragium

ferat Spiritus San&us 4):

3 Y0]

Qm's enim bominu

M

n potertt fcire confilium Dei?

«Tut quis poterit

cogitare , quid wvelit - Deus?

a

Copilationes enim

mortalium timidae, et incer-

QUQ

zae providentiae noflrae.

t[fe

Corpws enjm, quod

corrumpitur

» üdgravat animam , et terrena in-

Y

Babitatig d

ep

u

vimit fpiritum multa cogitantem.

4 m

— — Séfi

m aute fuum quis fciet, mifi tu

r

dederis

2 Sapi&:ri 95 I3. c? feg.

!

Caput XEFIL u

339

0tn

dederis. fapientiam , et' miferis fpiritum . fanttum

(ODpa-

tuum de alüffumis ? Et fic corre&ae fint femi-

w d.

hh) T

tae eorum, qui funt in tevris, et quae Tibi

BR ! -

placent , didicerint. bominas.

b, m

Dondeny

CAPUT XII.

ellgc"tu;,

&hn

Per infimitam aeternae legis effücaciam aliqua

& qd f

dU

via tentatur ad primi peccati in po[leros. 44dae

l Q

fropagatienem. explicandam.

Itü!,

» hi !

729. Praefens caufa

730. Ab hoftibus Evangelii ad illud impugnan-

dum male affumitur.

731.732. Confulta 'Phéologorum fyftemata mi-

[í

nus recta.

[

U

733.234«735. 736. Quae in hac caufa funt cer-

P

(

't2 ,. recenfentur,

n, o

6.7237.738.739. Alia quae negari non poffunt,

defcribuntur.

o 1

$. 740. 741. Quinam ex peccato Adae effectus re-

à (

dun'dgrint.

ut i

$. 729.

»

"

Dum de aeterna lege, feu de diviha

jc opr

voluntate, fer quam omnia, prout loqui.

34 |

tur S. Auguftinus a), ordinatifmma | funt ,

]ï

i 2

tra&amus gravifima fe offert quaeftio, *

jui

jnt

qua fcilicet ratione. ordinatum et juftum

effe queat, ut miferi Adae filii paternae

, qzm: ,z

noxae rei evadere queant, quam adeo non

u

commiferunt, ut tempore perpetrati de.

TM

lidi ne extiterint quidem.

Num prima

M

lex

u

hY

?

:2 U de l; itusc CR

330

Tvatkatus quintus

lex moralis etiam nondum exiftentes ftrin.

glt, aut obedientiam ab iis quoque exi-

git, quibus libero arbitrio plane deftitutis

E

vel obfecundandi,

vel refragandi nulla

ü

prorfus facultas fuppetlt ?

Qu

* Extra ordinem, et loco

maxime alieno de

IÉ

hac caufa tractare tibi videbor

verum tota

01

res haec proxime ex aeterna lege defcendit,

qu

unde etiam ex hac eadem

lege proxime ex-

plicanda venit.

Et uthue peccatum OTIgt-

n

nale de genere malorum moralium, et fic le-

&

gi aeternae adverfum effe facile concedes.

lic

Ye

$. 730.

for

fro

Atque exinde religionis chriftianae

di

hoftes pro peffima cauífa fua ingens argu-

a

t

mentum, ac pene materiam triumphi fibi

Qu

1

DN

fuppetere inani laetitia gloriantur.

meua

Tüt

proin reéte fentientes jure refpondent, in-

W

numera effe vera quae ratio humana non

lU

capit

cumque in rebus naturalibus tot

dentur, quae captum noftrum fuperant

mirum fane non erit, fi etiam in morali-

bus unum alterumve caput noftram facul

hq

tatem excedat

ui ex eo , quod non in-

telligit ,

jnfert, id falfüm effe,

ifte per

tig

Qp

hoc non adverfam partem v1n01t fed pro-

Nlmls mul-

bis

priam ignorantiam confitetur.

ta profecto falfa forent, fi ea omnia ef.

QUi

ia

fent falfa, quae ego non intelligo,

Iq

It

$. 731.

Caput XH.

$31

trin'-

o 790

e

Ad rationem humanam in ardua hac

ts

caufa juvandam, duo potiffimum fyftema.

nili

Et primo

ta.a theologis ftatui folent.

quidem ajunt, quod per ipfam naturalem

m à

nativitatem , qua ex Adamo defcendimus,

m ul

engl,

originarium malum illud contrahamus. Aft

quomodo per materiatum hoc wedinm, feu

n d

modum etiam morale malum propagari,

| (»".'

Á

et imputari queat minime intelligo.

Et

(55

licet $. Auguftinum in hoc multum fibi fa-

ventem habere putent, magnopere tamen,

formido, ne fanttus Doctor natales no-

ftros, non pro caufà fed pro occafione'et con-

Laf

ditione incurrendi peccati habeat. Aliud

ap

j li

quippe eft dicere: omnes primam culpam

contrahunt, qui ex Adamo funt nati: et

W

rurfus aliud: omnes ill peccato obnoxii

W

efficiuntur, quia ex Adamo originem tra-

j m

hunt.

T tüi

6. .232.

efäml;

yot

Quare alii noftras voluttates fpeciali

fc)

aliquo Dei decreto voluntati primi paren-

g

tis alligatas fuiffe. ftatuunt, ita, ut five bo.

Ü pü

num, five malum Adamus elegerit, id no--

( pro-

bis quoque vel prodeffet vel noceret. Aft

SmU' r

quia nec ad ipfam alligationem a Deo fa.

j d

&tam, nec ad electionem a. communi pa.

] T

rente noítro male inítitutam liberum ar-

x

bitrium noftrum quidquam contulit ,

alieno

h

3

2332

Tra&atus quintus.

