alieno paécto ejusmodi miferos forfa, ini.

M

LU

quos vero ac peccato obnoxios effici nos

potuiffe, nullatenus intelligo.

Praeterea

|1

li

0tit]

non capio, qua ratione nojftrae volunta-

n

tes alienae adftringi eo tempore potuerint,

lun

quo nondum erant.

Novam ego Expli-

[//

cationem molior, ex qua peccati origina.

lis propagatio facilius forte intelligetur.

la

Cum vero haec caufa fit delicata admo-

dum, et ego ad eandem digne fuftinen-

dam haud fufficiam, ea quae hic fcriptu.

pec

rus, nedum contra fenfuüm Ecclefiae, . fi

pon

hunc forte non affequar, .fed neque . ut

meam definitam fententiam valere vclim:

ny

)l

i

et licet eandem fat diligenti medidatione

h.

diggefferim, eam tamen graviori aliorum

G

judicio expendendam duntaxat offero; ut

vero difputationi fuus curfus conftare

nj

que

queat, me tanquam hujus doGrinae pa-

,

yi

tronum geram.

gin

85.:735.

Antequam tamen ipfam fententiam

meam ftatuam, praemittenda fünt ea, quae

lat

in praefenti negotio certa funt.

Itaque

pO

imprimis fide divina eft certum, in nos

hif

nedum poenam, fed etiam culpam pecca-

]

m

ti tranfiiffe, et cuique noftrum propriam

l

fa&dam fuiffe, quod ab Adamo commiffum.

fuit.

Clariffume id habet Apoftolus 2):

Sicut

l)ï

i

b) Ad Romam. £, 1.

E

Caput/ XII.

333

i

Sicut per umum bominem . peccatum n bunc

j

mundum iniravit, et per peccatum wnors: ei

h

N

ita in omnes bomines mors periranfüt in quo

omnes peccaverumt.

]dem definit Tridenti-

ünà

BTIM

num c): Siquis dixerit — —— inquinatum ii-

j

lum per inobedientiae peecatum. 1ortem , et poe-

lr

"as corp

"

oris tantum in ommne' genus bumanum;

jl

transfudiffe : 4dnatbema. fit.

Vi

S. 734.

J

Pariter certum e(fe videtur, quod ad

[

"

peccatum Adae a&uale, id eft ad vetitum

n

pomi efüm noftrae voluntates nec caufa

et

phyfica, nec caufa moralis extiterint. Ni-

clif

hil enim, quod nondum eft alicujus rei,

ii

of

feu a&us caufa effe poteft, certe/alias pec-

Yrutm

catum ilud nobis non hereditarium, fed

E

Y

perfonale foret , fi ejus caufa noftrae quo-

n

"

Denique multi-

que voluntates fuerunt.

p

plicem haberet originem: nunc autem ori.

gine unicum eü d).

$. 735.

ntdt

Infauftam vero hanc culpam perpe-

qu

tratione folius Adami, et dein non nifi

t

propagatione unicuique propriam faétam

liU

fuiffe, clare afferit Apoftolus e): Per unum

eca

bominem peccatum in bunc mundum intravit.

Y

liem: Sicut per inobedientiam unius bominis

ff

peccato-

€) Seff. 5. can.2.

$ii

d) Tridentin. feff. 5. can. 3.

ï

e) ád. Romas. $ , 42. «f fäqmnt-

'*Ewï

334

latus quintus.

peccätores vtonflituti fünt multi etc. ^. Untus

y

delifto multi mortui funt etc.

$i enim unius

delitto 1nors regnavit per unum, multo magis etc,

m

Jam fi noftrae quoque voluntates ad.illud

fed

peccatum quacunque ratione cooperatae

Et

fuiffent, non per unum

hominem tnors

Da

intraffet ,

non per unius inobedientiam

cü

peccatores multi conftituti fuiffent, non

de

unius delidto multi forent mortui, deni-

(qu

que non unius delido, neque per unum

nt

mors regnaffet:

fed per plurimos haec

)d

l

omnia facta fuiffent.

Denique peccatum

10

originale non effet unicum , et commune,

tf

fed multiplex, et cuique peculiare: imo

Tk

Adamus , quod eft contra Tridentinum f),

j t

nobis nihil, fed propria cuique, qua a

Áttjy

illud peccatum concurrit , opera nocuiffet.

ii

; Mi

obhg

$. 236.

WQ

Huc quoque fuppeterent, et ubertim

Cu)

ï

Can

quidem Patrum teftimonia, atque inter

hos praecipue S. Auguftini g), qui con-

ü,

tra Pelagianos confitentur, peccatum ori-

ginale nobis nullatenus in noftra fed in

fola Adami voluntate fuiffe voluntarium:

quod quidem falfum effet, fi noftra vo-

m

luntas ad illud malum feu in genere cau-

Qu

fae phyficae , feu in genere caufae moralis

leger

aliquid de fuo contuliffet.

1€qu

( $.2377

f) SBJ 5. Crm.Q.

$J Libr.a. vétrádlion. 13. et alibi frequenter.

)

Caput XII.

35

1

$. 737.

BUA

'Tota itaque difficultas in eo eft, quo-

t t

um

modo ex actü mere alieno nedum poena,;

"

|L]

Il

j

fed etiam culpa in nos tranfire potuerint.

erá

Et quidem poenam ex fa&o inobedientis.

Ih

Patris in filios propagari, facilius, quam

t

[

culpam fe intelligere putant, non atten.

ff

dentes, quod.poena (ine deli&to

utpote

(

quod illa neceffario refpicit, non queat

us

intelligi.

Quomodo enim poena irrogatur

)d

ili, qui culpa caret? Aut poena in nobis

CC

non eít, aut eulpam praev1e in nobis la-

mï'l] J

tere neceffe eft.

()uod etiam advertit D.

d

Ti

Thomas /)

Alius efl eorum error qui di-

Jf 1

cunt, in puero nato nullam e[fe culpam , fed

jUd

tantum obligationem ad poenam , quod divinae

N

il

]

juflitiae manifeffe repugnat , ut fcilicet. aliquis

obligetur ad poenam , qui culpa caret.

Qua-

proptef ;

propagationem poenae tam diffi-

Ia

ypettb

culter, quam imputationem culpae expli.

camus

Imo translatione poenae explica-

gl

il[4

TAU

ta, participatio culpae facile fluet.

If *

$. 738

iT

aru

'Tertio certum paritér effe puto pecca.

tum ,

in quantum eít peccatum. non ali-

i Y

n (u

quld ajéns, fed meram rmegationem , qua

legem aeternam,

id eít bonum mümtum

(f

WS

fequi mere omittimus, etfic merum defe-

&um,

M

b) 2. 2. diflindl.. 305 91« art.3.

m,im*

as

336

! Trattatus quintus.

&um, feu merum nihilum effe i).

Qua.

£0f

propter a&tus peccati, feu peccatum attuale

1

eft averfio a fummo bono , feu negle&us,

"l

qua fummum bonum amplecti omittimus:

qui

peccatum vero babituale eft averfjio mox

aV

explicata poft a&dum peccati eousque per-

fiis

feverans, donec per poenitentiam cum

ht

Ó

fuüummo bono iterato conjunganiur.

| pec

haec quidem efít notio omnis culpae tam

J t

a(

babitualis , quam a&ualis,

i (en

$& 239:

fuit

13

Inter ea quae in hoc negotio certa

Almm

íunt, quartum eít, quod ex communi

theologorum fententia omnes per natura-

fod

| Mp

lem generationem ex Adamo defcendentes

in gratia nafcituri, juftitiamcuique propriam,

Dl

et conjunctionem cum Deo , innocentiam,

immortalitatem corporis, libertatem a con-

cupifcentia et alia plurima bona fortituri

vin

fuiffent, fi Adam non peccaffet: quae qui-

|

dem tanta bona in pofteros fuos redunda-

der

lde

tura primus homo in praemium fuae obe-

dientiae tuliffet,

tm

Tuf

üt

BUEZ

To]u

Cum vero tot dotes nobis .non nmifi

CUt

fub conditione, fi Adam obediens perfi-

kquu

ftat, nobis decretae fuerint , cumque haec

cone

llüm

tàmy

i) ld clarius evin/mm in differt. de fupremo ge»

&erve virtutis,

C. ultimo praecip. S. 150.

]s [

Caput XII

337

Qu

conditio minime impleta fuerit, naturale

dul

ac intelie&u facillimum confequens eft, nos

aM

^

J

exinde hisce bonis deftitutos manfiffe. Et

quia defectus gratiae, defe&tus juttitiae,

| D

averfio a Deo, id eft defectus conjuné&tio-

3

(n

nis cum Deo eft ftatus ipfiffmus peccati

$.738., ideo ex peccato Ádami verum

»

peccatum incurrimus.

Ti

Cumque immorta-

litas, et libertas a concupifcentia füb ea.

dem conditione, quae non evenit, nobis

fuit adpromiffa, neceffitatem moriendi, et

j ut

illam fenfuum feditionem eo ipfo contra-

u

ximus. Et fic facile , et apertum eft, quo-

modo defectum juftitiae, aliaque tot. mala

fatrte

]denüi

ex primi parentis noftri peccato incurra-

mus.

prrfam

MC

Yaf

$. 741.-

ja d

Et quia conjun&tio cum juftitia vera

Qul

T

virtus, ac proin defe&us juftitiae (fiqui-

d

dem voluntarius fit) verum peccatum eft, *

'

ideo ex illo Parente noftro verum pecca.

Q

f

tum traximus: id eft incurrimus defectum

juftüitiae non quidem in noftra, fed aliena

voluntate liberum; alias quippe hoc pec-

g !

catum non orjgimale, fed perfonale. foret.

Equidem ex fenfü Ecclefiae, et Patrum

originale peccatum non eft fimpliciter alie-

num, fed cuique noftrum proprium: hoc

qu

tamen ita intelligendum eft: fi caufam hu.

LUE

um

jus peccati confideres, hoc eft peccatum

[

glie.

x,g.»s*f

338

Trattatus. quimtus,

alienum; fi vero /fubjeftum, in quo recipi-

|

tur, id eft, fi mentem , quae iftum julti-

tiae defectum patitur, attendas cuique eft

Í

proprium, ac fingulare. **

* OQmnem virtutem effe juftitiam toto fere tra-

&atu hoc oftendi: ac proin per neceffariam

confecutionem omne peccatum defectus jutti-

tiae erit.

Clarius id patebit ex tra&atu pro»

ximo,

pr

** Hoc tamen per totam hanc fcriptionem fir-

[t

miffime retine, quod peccatum, macula, re-

Vi

atus, culpa, &t ipfa etiam poena non fint

aliquid po/faivum , feu ajens,

fed quod fnt

Q

merae variorum bonorum negationes: et fpe-

Ij

ciatim peccatum non ajens aliqua nota aut

natüura quaecun que ,

fed eft

merus defectus

Qui

. Qon

juftitiae.

Quare ad rigorem philofopbicum

non re&e dicimus: Ex peccato Adami aliquid

r

in nos tranfiit, vel propagatum fui:.

Aptius

Q

rem exprimemus dicendo: ob culpam Ada-

mi juftiia, conjuné&io cum fummo bono, et

j

alia infuper varia bona, quae alias nobis

| gaf

communicanda fuiffent, in nos transfufa non

j fün

funt.

Et licet Doc&ores omne malum in ne-

| m

gatione conftituant, pedetentim tamen, €t ex

vfu loquendi femper notionem mali ajentem

ä p0e

fibi affingunt , qua aliquando concepta innu-

prii

meris diflicultatibus, praecipue circa caufam

defe«

malorum fe implicant: vide ommino in differt.

Vah

E

:?e upremo. genere virtutum.

W W

CAPUT XIII.

"h

lpfa opinio, qua propagatio peccati originari

uj

explicari fors poterit , defcribitur.

; li

$. 742. Propria in hanc rem fententia fta

tuitur.

$. 743

3

Caput XIIL

339

T

8—,743- Propagatio peccati quoad Adamum poena,

Vl

quoad nos peccatum efít.

Dum hoftia fuc-

cedanea

T.

$.744.745. Aeque ac Chriftus pro alieno- pec-

cato facii fumus.

r

$. 742.

WL

Itaque fi Adamus in obedientia pere

ftitiffet, in praemium virtutis hujus nedum

M

propriam, fed etiam filiorum fuorum ju.

ftitiam , ac felicitatem tuliffet g. 739, nunc

vero, quia praevaricatus eft, juflitia, alia-

j

que felicitatis capita ipfi ademta, et pofte.

qu

ris ejus non. communicata fuerunt.

Et

quia in poenam primi peccati haec. nobis

pl

L

non fuerunt tfibuta, quod omnes faten-

lh

ali

tur, ideo miferos Adae pofteros vittimam

N j

-

et eorum mala ultionem de primo pecca-

m A

to fuccedaneam voco: et per hoc propa-

j Or[l j

gationem peccati originarii explico : ita ut

m

1llf4 K

funeíta, quam pofít lapfum Adae incurri.

j II li

mus, conditio noftra, quoad Adamum

CCX

poena quoad nos autem vera culpa, pro-

jae

prii nominis peccatum fit, quia inter alia

g i

defectum juítitiae involvit.

Ne vero no.

qq

d

W

"

va haec victima, aut piaculi fuccedanei vox

te offendat, cogita, rem effe antiquam,

et prout mox dicam , quod etiam ex Pa.

trum fententia Adae- pervicacia in nobis

[]

u

puniatur, quod ipfum nil nifi alterius de-

^

licto füuffe&am, ultionem dicit.

"

qiti

Ya

1

5-743-

340

Trattatas quintus.

$. 743.

Quare ad puniendam tantam, quam

Adamus plena cognitione , fumma liberta.

te perpetravit, pervicaciam hafce homi

num ex ÁAdamo nafciturorum animas fim-

pliciter tanquam hoftiam fuccedaneam Deus

defigunavit.

Cum enim Deus nemini quid-

quam debere, ac quod certo inde confe.

quitur, nemini injuriam facere queat, ejus-

f;0di anima conditori fuo, id eft, .fig-

mentum figulo fuo exprobrare haud pote-

rit, quod eam. fic, et non alio modo fa-

'cere voluerit.

in hac itaque opinione

mea transfufio originarii peccati effet me.

ra, poena, qua Deus Adàáe peccatum etiam

Caute ta-

t

in ejusdem pofteris vindicavit,

men, quod mox dixi, adverte, quod pro-

f

pagatio haec confiderata ad Adamum fit

mera poena: * nam quoad nos eft verum

peccatum, prout ex fubfequentibus appare-

bit. ?*

Seu, quod idem eft, ad punien-

dum Adae peccatum nos et peccato et poe-

na peccati involuti, et fic per utrumque

lg;

triftiffimum hunc effe&um pro alieno pec-

$5

cato hoília Vicaï'ia' facti fumus.

* Et quidem hujus mali propagationem effe

i

meram ultionem primo peccato irrogatam S.

X

Auguftinus multoties, et inprimis in libr. re-

traétation. a2): docet; unicam duntaxat fenten-

tiam ex alio ejusdem libro in hanc rem ex-

[

fcribo

8) libr. y. Cap. 9.

91

Caput. XIII.

4

fcribo 'lr):-ut autem de illo prito conjugio et

eum igmorantia, et cum diffcultate, et cum

t

mortalitate nafcamur , quouiam illi peccaviffent,

et in errovem, et in aerumnam ,

et in

380Y -

.

tem praecipitati funt , verum moderaiori , fum-

boni

mo Deo jufliffme placuit, wt et in ortu bo-

s li.

qmiuis originaliter appaveret jujlitia'pzmz'enfi!

] Del

- et in prooedu mifericordia liberautis.

u

** (uae ut facilius intelligantur, notare de-

beo, quidnam ego fub peccati originali in-

C(Eh/

P

tellizam.

t

Iam peccatum a&zale, feu

acus,

quo

reapfe peccamus, eít diétum, Jfüchum, vel

l

0

concupitum contra legem Dei aeternam: prout

JA

)

ex S. Auguftino c) coimmuniffima habet fen-

tentia,

J

Fa&o peccato ac&sali deinceps perdurat

a

ff

peccatum babituale, quod duobus velut ca-

| Qu

pitibus confítat.

Quorum primum eft priva-

((

tio caritatis, defectus juftitiae, inimicitia cum

Deo, averfio a fummo bono, mnon quidem

|ort

fimpliciter fümta, fed prout ex peccato actua-

um :

li defcendunt, et quae omnia idem funt rea-

u

pfe, et quae a Theologis peccatum, et rea-

ven

Alterum ,

ex

2"5 culpae vocari folent.

quo

p

peccatum

habitüale

conftituitnr ,' aut quod

uÜi

nid

faltem illud confequitur, eít obligatio ad va-

u pOE

rias, et graviffimas poenas fuftinendas. Quam

obligationem veazum poerae ex peccato actua-

um

Ü

linatum vocare folemus.

Neque fcio Theolo-

9]

gum, qui ad peccatum habituale plus requirat.

Homo hifce duobus capitibus vitiatus ve-

re peccator, peccato infectus, et filius irae

t d

rectiffime. vocatur.

j y

Porro conditionem hanc damnatoriam quis-

jbr. "

que poteft incurrere vel ex a&tu proprio, et

tleptt

fic erit peccatum habituale perfondle,, vel ex

ii

actu

u

D* libr. . De libert. arbitr. C. 20.

,

€) libr. 22. contr. Faufl. C.

342

Tra&atus quintus.

adu alieno, e. g. primi parentis, et tune

erit peccatum Aabituale óriginale.

Quare peccatum originale ex . mea fenten-

tia eft privatio caritatis , defeclus. juflitiae,

inimicitia cum Deo , averfoo a fummo Bomo,

et reatus culpae, prout ex peccato AAdae bace

omnia im mos framfierunt: quae mala adjun-

&am fibi babemt obligationem ad fuffinendas

varias, et graviffimas .poenas.

Neque puto,

quod aliquis ad conftituendum peccatum ori-

ginale plus requirat.

Certe concilium tri-

dentinum naturam labis originariae definiens

haec fola habet 4): Siquis Adae praevaricatio-

nem fbi foli, et non ejus propazini afferit no-

cuiffe, et acceptam a JDeo [anclitatem, et ju-

itiam, quam perdidit , fibi foliy et mon mo-

bis etiam eam perdidiffe; aut inquinatum il-

lum per inobedientide peccatum mortem ,. et

poeuas corporis tantum im ^ omme genus buima-

uum transfudiffe, non autem et peccatum, quod

mors eff amimae, anatbema fit.

Atque in his facile concordamus, ut pu-

w

to, maxime tamen haeremus , qua ratione ex

j

libertate aliena, et ex deli&o alterius nos

u

nedum reatum poenae, fed etiam culpae in-

Ccurrere potuerimus.

lam ego opinor, quod

In

hoc ad peccatum Adae digne puniendum fit

[

juftiffime faftum, adeo ut nedum poena, fed

f

etiam culpa noftra quantum ad Adamum fint

ha

mera ultio , quantum vero ad nos fit veri

nominis peccatum nobis fingulis proprium.

Cl

Nam etiam omne peccatum habituale , quod

Ti

quis ex deli&o proprio incurrit, quaritum ad

i

acum iniquum mera ejus poena, in fe autem

Ün

verum peccatum manet: utpote quod ex actu

injufto tanquam ex venenato parente venena-

Va

ta proles omnem ejus indolem, ac totum

venenum trahit.

Quod

d) Se.y; 5- Clm'. 2Z.

Capz&- XIII.

34?

«t

Quod( quidem maxime notandum: alias ne-

dum originale, ideft peccatum babituale ex

.

i"

[

1]

alieno fa&o, fed mne quidem ftatum peccati

perfonalis, id eft peccatum babituale ex pro-

f

pria a&ione contradum , re&te intelligemus.

p b

hdae bt

Sola enim privatio. juftitiae plenam peccati

idaeam fors nondum continet, nifi haec con-

Y

if

fideretur, prout ex peccato a&aali orta, ac

tanquam elffe&us ean

dem cum caufa fua na-

ye piii

turam neceífario nacta eft.

in hanc rem

at 0l

m

us t

nunquam f[atis repeti poteft communis do-

&orum fententia, qui peccatum in defectu

d

et quidem in defe&u juftitiae DEBI-

i

juftitiae,

«*AE Conftituunt.

Inter quos S. Bonaventu-

uj

12 in libr. 2

fententiar. diftin&. 32. q

í. IR

LE

concluf. ita fcribit: JPeccatum originale im

"RUL

earcutia ju[flitiae debitae confiflit forma[iteg

TL

grtlhy f

j

$. 744..

M

"T

jin,

Hoc qui mirari voluerit, obftupefcat

potius, quod ipfi Filius Dei, cujus vita

g u

T

i

yiomd

et fanguis omnium animarum aeterna falu-

tae infnitis vicibus pretiofior erat, quod

yenis ?

aipt.!

inquam ipfe Filius Dei, innocentiffimus

ffy qüj.:

utique pro Adae noftrisque peccatis ho.

j ^

ftia ejusmodi fuccedanea evaferit, fatus

wocnal IUV

maleditium pro nobis a).

Quis fe capiat,

a ^

RP

cum verba Apoftoli legerit b):. Eum qui

PWFW

non novoerat peccatum , Deus, pro mabis pec-

2]51 qüü'

j

caium fecit , ut mos efficeremur juftitia in ipfo.

WW

Omnes angelos , et animas hominum uni-

j

Jd 21 g

verfas aeternum perire prout omnesrfa-

4

ten-

put

xæm

4) Ad , Galat. $, 13

Qu'"

b) 2. Ad Corintb, $5 *1.

ss

p*

344

Tyattatus quintus.

tentut, tolerabilius fuiffet, quam Deum

frit

hominem vel minima moleftia affici. Nunc

etiam mortem et quidem mortem crucis

idxv

ad expianda peccata noítra id eft

aliena,

fubiit.

m

$. 745.

Haec fcilicet eft illa aeterna lex, di-

T

vina, nempe voluntas, quae etiam Chri.

fto homini eft fcripta, qui per os Prophe-

UT

tae confitetur a): n Capite libri fcriptum

|

eft de me , ut facerem voluntatem tuam. Quod

teftimonium , ut fcias ad primam legem ,

$

et ad mortem a Chrifto ex ea pro nobis

Q"j

113

exantlandam pertinere

, intérpretatur Apo-

M

h

itolus b). Tünc dixi:

ecce venio.

In capi-

te libvi fcriptum efl de me, ut faciam Deus

voluntatem tuam

Superius dicens: quia boftias,

Mj

et oblotiones pro peccato noluifüü, tunc dixi:

£C6ce . Uenio,

ut faciam voluntatem tuam.

In

qua voluntate fanttficati fumus per oblationem

ï

corporis lefu Chrifii: O immenfam aeternae

Z

h

legis bonitatem et eflicaciam infinitam ,

per quam omnia, quae bona funt, fiunt,

€t per quam omnia, quae fiunt , bona funt.

er quam intelligimus bonum effe, ut ani-

mae de fe innocentes pro alieno peccato

Juftum piaculum , id eft pro peccato Ada-

)? W*ï

In1

»tat

» gat

^&) P[alm.

» $.

"

P) 4d Hebraeos lOo;, 7. et feq.

-

Caput XIV.

345

Deu

micum Chrifto victima fiant: nam Deus

Nun

id voluit

l

UW

Mp

CHRPUT -XTIV

Rationes buic explicationi adveríae folountur.

$.746.747.749. Explicatur, quod non mera poe

L

na, fed etiam peccatum in nos in Chriftum

(

Al

fola poena peccati tranfierit

749. Status peccati confiftit in defe&u carita-

)mnh

ts, et juftitiae

ï

irij

5o. Parvuli fine propria culpa peccato impli-

W

cati ,

A Deo odio habiti,

lepdt

;-

. Summa miferia affecti

l

Dl

j* 784-

Inimici Dei exiítunt,

r n

ä

gï

g?

5. et.756.. Quod de Chrifto,

licet

is pro

peccatis noihls fit hoftia fuccedanea,

dici

N

]u

nequit

$ 757.758

Parvuli

per

privationem . juftitiae ,

hoj

l

Chriftus per mortem fuam debitas peccato

(

poenas luit

r !

$.759. Poena Chriíti eft gravior, quam illa par-

vulorum eft.

f

$.760. Qui proinde infinito titulo nos fibi de-

tert

vin LtOS tenet.

Qitaf,

6.761.76

Status peccati in parvulis ampiius ex-

plicatur.

fiun

H fuy

$. 746.

yt at

.,Nonne fic transfufio peccati oripi-

eCcato

,nalis in infelices Adae pofteros confifte-

) A

in obli-

Ti

,Iretin mero reatu poenae, id eft:

»gatione debitas alieno peccato poenas Inen-

53 dLy

mortem ï.OACïdDdl, feu in eo, quod

Ys

92 qul

C

346

Tra&atus qqintus.

,,quis pro alterius deli&o in hoftiam Vfuc-

j

,,cedaneam a Deo affumatur? Atqui hoc

»

;;

,plane falfum eft: nam Íi obligatio pro

nC(

,peccato Adami juftam vindictam fubeun.

, di peccatum originale in nobis confli-

,tuit, tunc dicere cogemur, quod etiam

,; Chriftus peccatum originale contraxerit,

hi

,jutpote qui'/reatum ac obligationem ju-

— -s

pr

,Ítas pro Adami noxa poenas luendi a

10

Chri.

,Patre fuo impofitam fuftinuit.

ha

,,ftum vero eo modo, quo nos de pec-

Tüe

,Ccato Adae participaffe abs ingenti fa-

lr

,crilegio dici non poteft,

pe

f à

$. 747

Ql

,Scilicet per peccatum originarium,

(t

,praeter obligationem fuftinendi poenas,

Sed

,;0nge aliud quidpiam propagatur: nam

tàn

,per illud inimici Dei, id eft peccatores

W

, conftituimur , definiente id concilio tri-

Q

,dentino a): Siquis 44dae praevaricationem

&

» fibi foli, et mon ejus. propagini a[ferit nocuif-

—— SÓáÁ€

ut

»f€: — — aut inquinatum illum per inobedien-

ali

,liae peccatum, mortem, et poenas covporis

WU

.tantas, in ommne genus buwmanum transfudi[[e,

li

»-Anatbema fit. Quod intelligi nullatenus

pe

»poteft; Ergo longe abeft, ut per ideam

p«

»» Viétimae fuccedaneae qualis equidem Chri-

U

»,ftus pro peccatis noftris eft factus, trans-

W

»fufionem peccati originarii rede expli-

y

Qu

4)' Seff. S.. Can. 2.

Caput XIV.

/

347

nf

M

,,ces. KFEramus natura lez'z' irae, ait Apo-

i hr

Ch

N

»Ítolus ad Ephef. quod in Chriftum no

:

h y

3 Cadit. ,

Qd

I COW

5- 748.

j o

Utique poenitere me debébit, quod

T

huic caufae, in qua füccumbere me jam

Da

I]

praevie eft neceffarium , in loco tam alie-

Qeni

no me immiferim.

Sed an prorfus nihil

?

Fo

habeam, quo ad argumentum, cujus vi

d)

me tantopere premis refpondere poffim?

efti :

Igitur nos, non item Chriftum in Adamo

peccaffe tantopere exaggeras: hoc enim

fi abeffet, propagationem originariae illius

culpae per hoftiam meam fuccedaneam non

Jf TUf

adeo inepte explicari fors concederes.

Q efdS

Sed dic, quid eft ftatus peccati haeredi-

N

tarii, quem noftra nativitate infelici fane

catom

incurrimus? Puto, quod hunc in a&u illo,

jlio ?

quo Adam peccavit, non conftituas. Nam

'cg!iäliff |

efus pomi fatalis adeo in nobis non eft,

ul

ut etiam in Adamo mox tranfierit.

Seu

i

aliter: peccatum. quod ex Adamo traxi.

(l

f

7

mus, non eft peccatum aGuale, fed babi-

!

^

t

j

il

tuale, prout theologi loquuntur: qui fub

j

peccato atuali intelligunt ipfum a&tum , quo

jf

peccatur ; fub peccato autem Pabituali ac-

T]C rh

cipiunt peffimam illam animae conditionem,

q

in qua peccantis anima etiam poftquam

CXPL

peccatum tranfiit, perfeverat. Sed neque,

i

Ü

quod lubens admitto , ftatus originalis pec-

cati

m

d

384

Trattatus quintus.

cati ftat in fola obligatione debitas pro

ht

d

eo poenas luendi: haec enim in Chrifto

wrg

abs tamen peccato originali dabatur.

-

Quic

d

au

$-- 749.

a

te

Itaque ego puto, quod ftatus babitua-

put

lis peccati quo;/homo ex a&u praeterito

Iu

peccator conítituitur, confiftat in defe.

ais a o

boi

&u juftitiae, quae eft inimicitia cum Deo,

at

feu odium , quo Deus peccantem perfe.

C&

quitur , juxta illud:

Odio funt Deo impius,

Tun

et impietas ,. ejus.

Vel an ad ftatum pec

fat

cati ex actu praeterito remanentem aliud

Ie (

requiris? Certe hac ratione Chriftum, qui

juftitiam nunquam perdidit, a peccato jam

liberavimus; inter hunc enim, et Patrem

perpetuus amor dabatur: qui tamen par-

hd

vulos utpote filios irae mifere deftituit.

Ts

W

$. 750.

L

U0

Dlices: » VVere haec, fed ad rem

110|

»ipfam omnia inepte dicuntur: nam re-

la La o Üf

QUa

»dit eadem quaettio , cui te , eandem fem-

—

Veli

»per iterando, velut immori faciam. Dic,

Qum

»Cur Deus parvulos de fe innocentes

Driv

»Odio habere queat? At quid juvat ho-

wf

»ftia tua füccedanea? Explica, quomodo

li

»Deus innocentem odiífe queat.,,

iT

$. 7$1.

m

R

Sed etiam hic aliqua refponfio, ve.

lut füuppetiae quaedam in infidiis pro me

1

&&

latet

n

Caput XIV.

379

A p

latet.. Quando: Deus parvulos et omnes

Crilo

originario peccato infe&os odio bhabet,

[rl

quid fit? Quid eft odiffe? Amor et ami-

citia ex mea opinione eft affe&tus, quo

alteri bonum volumus : unde odium effe

hbt

puto affe&um, quo alteri malum decerni-

vetet

mus.

Sed quia malum eft merus defectus

)d

boni, reapfe per odium inimico varia bo.

m

nae s. vitam, honorem etc. deeffe volumus.

; p

Certe mori eft vita exui: unde qui alte-

) duf

rum occidit, eundem vita carere defide-

m p

rat

Non video, quid ex his facilé nega-

m al

re queas.

m, qu

$. 253

tj

Patret

Quando itaque Deus aliquem odio

habet, varia ei mala vult,

f

feu. quod cla-

n pf

jl

rius eft, varia eidem bona deeffe decer.

nit: aliam enim odii, quale in mentes ra-

tonales, et non in merum fenfum cadit,

j m

notionem non habeo.

lam . quaeritur ,

quaenam bona Deus inimicis füis deeffe

velit: puto quod fola eos caritate, et quae

; Di&,

cum caritate femper eft eadem, juftitia

Caritate enim fruimur Deo, id

ya

privet.

eft, fummo , et omni bono: caritas , con-

"U

omOLO

ftituit fummam hominis felicitatem, prout

in Tractatu de fummo genere omnium vir-

tutum ex Patribus, ratione, et ex ipfis

L

gentilibus Philofophis demonftrabo. Unde

y

$ Cà.

p p

neceffario confequitur , qpod defectu

rita.

lat

ag

550

lratkatus quintus. |

ritatis fumma miferia fit.

Sat eravi ita-

que odio Deus eos perfequitur, quos fum-

ma miferia id eft defectu caritatis punit

, uX

$:-753.

/

et

Tota itaque inimicitia , quae Deum

| þï(

inter et hominem peccatorem datur, in

; IO

eo eft, quod homo ejusmodi Deum non

qui

diligens caritate et juítitia, feu conjun&io-

t

n

Vit

ne cum Deo deftitutus. maneat.

Quam-

at

primum enim Deum diligere incipit, tam

primum ceffat ompe odium, et tota ini-

p

micitia.

aet

Caritas non tantum originarium,

fed etiam proprium quodvis peccatum ab-

olet.

Inter diligentes: odium non poteft

intelligi.

S- ?54-

| atis

& !

Status itaque peccati et odium Dei

in hominem peccato obnoxium, demum

5

ber

ille

divina inimicitia eft defectus juítitiae et

caritatis noftrae in Deum. Quamdiu Deus

! Qu

hac caritate nos privatos relinquit, nos

; poe

fummo odio habet,. id eít: fümmum no-

jf

bis malum irrogat.

Sicut enim caritas,

tüm

li

prout mox dic&tum fuit, cum Deo, id eft

cum fummo bono nos conjungens eft fum-

(f

ma noítra felicitzs, ita privatio caritatis

Ttm

a Deo, feu fummo bono noftro feparars

n

non poteft non eíle fumma

iní

ra,

/miferia nOoe

$. 755*

Coput XIV.-

351

t

$. 75—5.

&m

Iam Chriftus pro peccato Adami (et

[

utique etiam pro peccatis noftris) factus

eít hoftia fuccedanea eatenus, quatenus

Den

ro eo peccato mori debuit: parvuli ve-

E

ro fimilis hoftia fuccedanea funt fatti, eo-

quod caritate quoque. propter illud pecca-

f M

il

W

tum privati extiterunt.

Et ideo privatio

vitae in Chrifto, et privatio caritatis in

Qüm

[

parvulis ea mul&a funt, quam utrique

j

pro dolendo illo primi hominis facinore

aeternae juftitiae exfolverunt.

Vrl

Dm d)

y

I

!

L]

$. 756.

uia vero defe&us juftitiae et cari-

tatis eft ftatus peccati, divina inimicitia

; t

et odium Dei; et quia Chriftus neutiquam,

bene vero parvuli caritate caruerunt: ideo

audüm

bene.vero ifti fta-

ld

ed

ille quidem nunquam,

tum peccati fubierunt. Etfic in Chriftum

] Dau

no

poena peccati, n

on ipfum peccatum in

ros vero Adami utrumque, pecea-

m

poüe

tum

fcilicet, et poena peccati tranfit,

amac?

[

Vl

His enim nedum varias poenas, fed etiam

defe&tum caritatis, id eft, fummam mife.

i

f

riam voluit, $.752. feu quod idem, hos

t

etiam odit $.754. inimicos habet, id eft

n

0 r

in ftatu peccati reliquit.

"N

$. .757-

9 75»

d

352

Trattattis qzzz'ntus.þ

, ?Ztl'.'

$5257*

, Et hucusque te non admodum adver.

fantem habebo.

Item quod Chriftus inno-

|

cens poenam pro alieno peccato fübeundo

hoftia fuccedanea fieri potuerit, non tantum

im)

credis, fed etiam utcunque capies.

Solum

u

id tibi manebit myíterium: quomodo in

1 t0 i

fin(

poenam alieni peccati Deus innocentes

nedum affligere fed etiam odio habere

eril

Scili

queat.

Sed in quonam confiftebat poena,

quam Chriítus pro Adae peccato fubiit?

&

ln privatione vitae haec poena conititit.

et

Quidnam vero eít odium, quod Deus in

Dlüs

illos parvulos gerit? Eft privatio juftitiae

r

lt

et caritatis $. 753.

Hac enim a fummo

]u

Bono fejuntti, quocum alias per caritatem

lm

fatts

fumma quadam felicitate uniendi fuiffent,

incurrunt fummam miferiam. Et fic Deus

Ub

eis irrogavit fummum malum, id eft: ma-

iu

ximo eos odio habuit:

et quod

iterum

qu.

idem eft, per hoc.eos conftituit in pec-

Cat

cato babitualà $. 749.

n

: du

hii

$. 758.

Parvuli itaque per id hoftia fucceda-

nea funt facti, quod juítitia et caritate,

Chriftus vero ex eo fimilis pro peccato

m

noftia evafit, quod vita privatus fuerit,

t

lam privationem vitae in Chrifto a te in-

Tif

telligi putas ; privationem oratiae et cari-

tatis

Caput. XIV.

353

tatis (quae jam alias nemini debetut) pro

impenettabili myíterio habes

| UT

$- 759

.IS l x()

lethO

Et inde an non magnopere te ipfum

Iri

implices

Cogita enim, cujus.pretii fit vi«

OT

ta Chrifti, et fanguis ejusdem prto peéca-

Qodp1

to fufüs: et cujus pretii fint omnes omnium

fanétorum ,

et quorumcunque fplrituum

OCU

lldu

exiftentes ,. vel etiam poffibiles caritates ?

Scilieet prae his omnibus pretium vitae,

W

fuh

et divini fanguinis vicibus vere infinitis

In vita Chrifti in immenfum

on.

eft majus.

Jeli

plus fuit, quam in falute aeterna, aut in

caritate omnium Anüelorum et honnnum F4

]UHI L

fumt

prout omnibus certum eft.

Iam privatio«

tatt

nem hujus, et tantae vitae parum admi-

raris: privationem caritatis non nifi vi

yfent

tibi illata tándem credis.

Scilicet Chtriftus

M

fua mofte poenam in infinitum majorem,

51f f

[qur

quam nos noftra caritatis ja&tura pro pec.

caàto Adami éxfolvimus.

illud punitionis

Ilj Pe

genus intelligas velim: et leviflimos illos

i&us, qui parvulis inflié&ti fuerunt - adml.

rari ceffabis.

1

-

$. 7606.

UCLCC

Cuim vero Chriltus non tantum pro

jtitl

pCCn

eO peccato, quod ex prxmo parente tuó

tfàxifti, fed etiam pro iis, quae tu com-

ïl!"ï

l

W

mififti fit mortuus; hlc quidem per oce

Tom. 11,

[

cafio-

[af,

[ )

354

Tradtatus quintus.

éafionem te monere juvat, quae vis feri:

fum tuum intimum pervadere debeat, curmi

in Propheta de Redemptore tuo lcges.

li

Vere languores mofiros ipfe tulit, et dolores

h

Whoflros ipíe pertavit; et nos putavimus eum

eí

quafi leprofum et perca[Jum a. .Deo

Ipfe au

U

tem vulnevatus efd propter iniquitates no[lvas;

d

atiritas. eft propter [celera ofrra.

Omnes nos,

fu

quafi oves erravimus , et Oofzut Dominus in e0

k

mzquztatem ómnium no/h um.

Oblatus eff, quiá

M

tpfe ooluit 4 et non apéruit os$ fuumi ficut ovis

qu

àd occ

ia

tonem ducetur.

tgh

c s Propter fcelui

V

populi mei percujf. eum.

Verum de mümca,

g

et omres aeternitates lmmehfum exceden-

Ti

te caritate qua Deus Homo pro nobis e

u

mortuus

tractando caritatem theolovicarti

li

diligentius agam

Nunc jpraáefentem cati-

Mi

fam ptofequamut.

l

Q

el

$. 761

a

Itaque ultra hucusqué dictá animuri

f

tuum vellicabit feqüens: ,,In peccato ori.

p

fi

»ginali praeter obligationem ad aliquas

, poenas fuftmcndasg, et praeter defectunmi

,Caritatis aliud infüper cerhere mihi vi.

s d

Aegre aliiss perfuadebis, pdrvu-

,10s ex eo folo noxa originaria infectos

», efíe

Nam

quod fine caritate nafcantur

M

»Deo invifi, et digna odii materia funt. j

i

$. 762.

Caput. XF.

355

) ff?'

& i n6e.

Qu

. Hic vero recole ea inprimis, quaé

agac!

l»bx ]

fupra $.752. et feq. $.743. ** di&a funt.

0il

Tum vero adde fequentia: omnis virtus

!

ii

eft juftitia et caritas a), ac proin per cer-

V

j

tam confecutionem omne peccatum eft

Ó

)l

J)b

p

Prout de

defectus juftitiae et caritatis.

(,'x

j

fupremo virtütum gencre agens evincam.

L]

"i

/

Et fi forfan hoc tibi perfuadere nequeam,

id faltem eum omnibus theologis admittes,

[ i

(u &

quod omüe peccatum caritatem aflligdt ,

r

Vel fi lethale fitj etiam evertat eandem.

J

j

Igitur omné peccatum attuale , id eft a&us,

(&

MV

A

quo reapía pecéatut , non in quantum eft

Juis ü

a&io phyíita ; fed in quantum efít mora-

lam fi pecca-

ogiïäïu

lis; erit defectus caritatis.

m

tum a&ualé eít metus defeétus juttitiae,

jeu caritatis: num babituale peccatum , id

eft, ftatus poft actum iniquum remanens ,

aliquid aliud quam merus caritatis, feu ju-

ftitiae defe&us effe poterit? Num effecttui

anm

j d

00

