habuerit. Hi vero ea potifimum ratione,

n n

gravi fae, nituntur, quod voluntas veile,

acfequi nullam rationem aliquando pofht,

']g;yomas

eccat

nifi ea per praefentem cognitionem eidem

fuerit adhibita. . Certe ex cognitione prz-

x longe

terita, aut futura nemo dirigi poteft: nam

ia

quantum ad prefentem animi ftatum prior,

o^

id eft preterita cognitio mera oblivio, po-

[heo]C

«

fterior feu 'fut..,ura fimplex modo ignorantia eft,

| p()fæg?

$.

524.

? (0

i

Alii vero hos plane condemnant, &

yt

ft

tanto in eos «ítu, tanquam in apertos mo-

j

rum, ac difcipline chriftiane corruptores

o

01

n

infiliunt, ut talia legendo aliquoties dubita-

d

verim, an non füb hac ipfa, & tanta acer-

bitate aliquod peccatum ignorantic'la'eat,

1

Ad quid enim faciat, in eos adeo fev.re,

'1 d

^i

qui in pace, & unione Ecclefie jam . obie-

l 4

runt?

ls

136

"Appendix

Wt

runt?. Erraverint, fi ita velint pofterioris,

ac mox recenfendz fententie Patroni, erra-

verint illi, plaufibili aliqua au&toritate, in-

ter

fütutione, vulgari prejudicio, & ratione

du

aliqua naturali in transvetfum a&i: quis vero

f

viventium tuto definiet, quod fua culpa

«

potius, quam innocente ignorantia hoc er-

[

rore implicati fuerint.

Nos precipue mor-

DA

tales, quibus juftum Dzgr judicium exfpectan-

t

dum eft, de alienis lapfibus plus mifericor-

X

diz, quam indignationisadmittere debemus:

d

precipue cum nobis ignotum fit, quot, &

pi

quantis peccatis ignorantie ipfimet labore-

1219

Inus.

&t

lüc

$. 525

Ubi arrepta occafione quemque fuz, &

(dfe

&dc

aliene falutis ftudiofum amice, ac follicite

monitum effe velim, ut in fele&u librorum

[N

cautus effe ftudeat.

Intereft fane, cujus

fpiritum imbibas. Sub obtentu periculofam

docendi, ac vivendi licentiam caftigandi,

rigorem chriftiane religionis veiut poftlimi-

foi

mio revocandi peffimus non raro fpiritus la-

Tnij

tet, quem fi tuum facies, male tibi confu-

Qua

les.

Chara&eres, ex quibus ejusmodi lib-

Tien

rosa bonis, & genuinam noftre religionis

Yer

feveritatem fpirantibus internofces, fere fe-

fori

quentes funt. n illis fcilicet alios infectan-

Áj

d

di, imo calumniandi affe&us ubique fe pro-

a

dit, ad graviores corruptelas frigidi, ad mi-

J

Ro;es,;

& fuo genio adverfas pene rabidi:

ut

]

É

"A

Caput

197

CRifiS,

wt apertum fit, non errores,'fed errorum

j at«

Patronos iis tantopere exofos effe.

Prze-

tte, it»

terea ejusmodi fcriptores fibimet omnia in-

- vitont

dulgent, in aliis etiam leviores nevos, &

quis o

fi aliquando eorum a&us non poffint tradu-

Duces

us i

cere, faltem intentiones accufant ,

hx

ceci excolantes culicem, camelum autem glutien-

Qe Di*

tes b).

Denique intolerabilis quidam fa-

ftus, & par aliorum contemtus, animus

x

V

item immifericors,

ac caritatis dulcedine'

defiitutus, preterea ftudium potentioribus

jebem:

uot, V

placendi, fuam conditionem augendi,

de-

' Jabor

nique profani aliqui fines fere ubique ex

eorum Ícriptis, fadisque tralucent, ut vel

hoc folo a divina Redemtoris noíiri leni-

tate alienos, & Spiritus fan&i, qui non nifi

fu?, j

ad ciclefia, & aterna urget, du&u priva-

follit

tos fe oftendant.

jirorz

e, U

& s26.

r

Contra vero il Scriptores, quorum

d "

fpiritus probatus eít, funt ejusmodi ut ne-

yflit

minem lxdant : feveri fünt in fe magis,

jrs

quam in alios, utpote non ad oftentatio-

; CoDii

nem , ex odio in alios, fed ex folo ftudio

veritatis, & ex tranquilo amore juftitie

qjgns

10f

Ícribentes. Timent, fed fibi maxime. Con-

(

folari quemque, ac juvare, non deicere,

ifet

aut damnare fíatagunt, quantum per leges

€ [e pIO

jufliti: permiffum. Ab omnijilliberali alio-

j»

ruIm

l s.

A s

(

i

u

b) Mqtth. 23. 24

138

"A ppendix

rum contemtu alieni, ubique humanitatem

107

infnuant: longifime vero ab iis eft, ut

ünt

Tit,

per fraudes , aut mendacia iis, qui ab ipfis

diverfum fentiunt, notam impietatis im-

n

pingere fatagant. Horum vero chara&erum

certa rgtio habetur. ]n omni, qui alios in

p

negotio falutis eternw infiituere defiderat,

dl

N

ex parte intelle&us ftudium veritatis, & ex

parte voluntatis amor juftitie, ac denique

ex parte utriusque du&us gratic requiritur.

Bonum falutis tuze ducem habes, íi Majgi-

ftrum hisce dotibus infiru&um fis na&us.

Veritasfedate indolis eít: fine motu fim-

pliciter afferit; lux eft ardoris expers. u-

ftitia efficax eít, & vehemens eft, fed non

-—-—P—, Qu2

nifi pro &quitate , & contra peccatum: ca-

teroquin pácifica, & mera pax eft.

Gratie

denique propriiffimi chara&eres funt manfue-

tudo & humilitas, quas ea a divino Aucio-

re fuo quafi aliquo nativitatis jure- haufit:

utpote qui duóbus velut coloribus fe totum

pingere volens ajebat: JDifcite a me, quia

E

üzzfz;z's Jum, C? bumilis corde C)

& ss

ltaque circa peccatum ignorantiw alia

Doctorum claffis." ad peccatüm cognitio-

nem legis a&ualem rjjpime neceflariam efíle,

inter-

fed. quandoque virtualem, babitualem

5

i;

t aliis

ln-emiiwmz, indire£kam , & nefcio quo

nomi-

ï

£) Matih, i. a.

Caput

IO

139

mitttet

nominibus illam, quam in prefenti ad' ru-

1

t fulicere. at'e-

d t

unt, cognitonem inígniat

*

L^

rit. *

Fuu- jam 1

Vil

tentix defenfore

mi-

i i

s m

nime omnes illi fciprorum g:neri, de q«o

B

cum

denm

$$. 525 526. egi, accenfere - eiim

plurimi eorum reco animo, & gravi mis

ao

S

)

auctoritatib::

]

1

xout mox patebit, adduct

leiïdm

J

j

[:

hanc fuam opinionem tueautur.

10'*

* Si quaeratur, quid fit, aut in quo a cognitio-

dgnfa;;e

t

quin

D

li

ne actuali differat illa virtualis ,. interpretativa

-

Martt

&c. varii varie refpondent.

Aliquando , &

Í

PUL

fs

plerumque ajunt, eam effe, quam quis habere

potuit, ac debuit, nec tamen habuit. .Sed hzec,

yy f

ábzeque reiponfiones ratdoni humanze haud fatis-

5 J*

faciunt: vel certe ego nihil ex iis intelligo.

Nam debitum habendz cognitionis, fev obliga-

d Don

n

tio ad comparandam fcientiam non datur fine

lege: jàm in cafu ignorantie quseritur, num

Cratit

ignorans cognoverit legem ac obligationem fci-

um

i;q,g.

endi, Vel eam legem non cognoverit? Si cogno-

vit hanc legem indagandi, d& eidem obfecutus

) Auie

o Dl

non eít, nemo ullus negat, talem peccaviffe:

quidem pro rata periculi , feu quousque ad-

fetoti

vertit, a fe peccati poffe. A(t in hoc cafu ha-

buit cognitionem a&tualem de periculo incurren-

di peccati: quod quidem tempore habite cog-

nitionis, non vero tempore fecuti eftectus com-

mittitur, Sic forte Sacerdos, íe doétrina mo-

rali nom fat imbutum effe, fibi conícius, nihi-

2 aha

lofecius ftatuit excipere confefüones: d& exin

in a&tu confefüonis ex Tiàc ignorantia, & ni-

ymito

hil de hoc peccato fuo cogitans indignum ab-

i elló

folvit.

Hic jam peccavit,

fed non tempore

i

impertitz: abfolutionis, potius, & eo duntaxat

X ahh

tempore, quo fuze infciti:e bene

rave hoc

tribunal exercere temerarie ftatuit,

jt quidem

nom"

talis .

149

"ppendix

talis non tantum facrilegee hujus abfolutionis,

fed infüper aliorum peccatorum fe reüm fecit,

de quibus committendis

Nor

periculum ( utique cog-

nitione aéctuali ) adverti

t tunc,

quando omiffa

fciendi induftria miniftru

coepit,

m pænife.ntiæ agere

g.

$i vero ignorans ejusmodi legem , & obligatio-

nem difcendi, indagandi, a negotio fuis viribus

graviere abfünendi antea non cognovit, fim-

pliciter ignoravit, tunc hanc cognitionem non

$

interpretativam, non virtualem, fed penitus nul-

iam vocari debere videtur,

Equidem incredi-

bile non raro erit, quod hanc inquirendi obli-

gationem non cognoverit: fi

tamen demus,

quód offieium inquirendi, fibi

cavendi ab eo

fumpliciter non fuerit cogüitum, tunc plane

non adparet, cur hunc ftatum mentis /n/erpre-

,

talivam cognitionem potius ,

quam pjenam

ignorantiam vocare velis,

$5

$aneipfimet Zuierpretativz hujus cognitionis Pa-

$s

troni diligentiffimi probe fentiunt, quod fua do-

étrima cum advería fententia, quze ad pecca-

tum cognitionem aualem rvequirit, & quam

aliqui eorum tantopere deteftantur, ultimo co-

incidat: vel qnod haec doétrina ad captum ratio-

l

nis humanze explicari nequeat. Tandem adver-

|

fus grave hoc argumentum

transferunt refpon-

Qui

fum illud,

Cat0

quod $. Hieronymus in dialogo fuo

|

contra P

elagianos (circa ignorantiam oripina-

00 ]

Íis, non

per[onalis peccati ) Ztticum fuum red-

dere faci

onfr

t: Af

pondet [iultg ignorationi liber fa-

gz'entz'æ $

ln (

ditiora te ue gzaæjer(;.

kgls.

T

j !

foilafis

q[] 4

W

C À-

-—

Cipu dÍ.

14i

CAPUT. i.

olhtoni,

u feit,

liqe QY

Non (Zazur peccatum per[onale , feu propriuim finé

lo omj

a&cuali cogmitiene legis.

Mp u

S.

28. Ád omne peccatum cognitio legis praefens ,"

feü actualis tequititut,.

- Qhiigt

e

529. Non tamen neceffa

ria eft recördatio, qua

füjs vj

quis legem a fe aüt Cognitaum , aut neglectàm

ovit, d

füiffe fciat.

tionem 10l

e

530. Plurimi enim ex a&tibus noítris attentionem

yetitus !d

!

noftram fübterfugiunt.

n ia

531. Lex sterna nobis maxime perfpecta ,

rendi d*

ä-.

532, Et fub imagine infiniti boni exhibita,,

] qemH,

$. 533. Vim tuam variis cireumftantiis varie attem-

ndi 4b 0

perat.

n pl

$. 534. Qu

4s Cirtumftantias mens$ noftra aliquando

frprt-

abs culpa fua ignorat:

um

$. 535. Alia vero vice easdem cognofcit , ita uteas

a fe cognitas fuiffe haud atteudar.

$. 536. In quo dein cafu peccatum ignorantid da-

mïfü P

P bituf,

od ftt o

T

328;

$;

IT

um ?

Mihi jám fe'htentia eorum verior vidétur;

qui peccatum perfonale (aliud utique de pec-

g r

cato originali ) dari poíie negast, nmifi lex

jpo

eo ipfo tempore,

quo in peccatum quis

angir

confentit, eidem fit cognita: feu quod idem,

non datur peccatum fine auwali cognitioné

lr

legis.

Ratio aífertionis mex eft fimpliciífi-

ma, & fequens quidem: Malitia peccati per-

fonalis in eo eft, quod volüuntas libera immen-

fam sterne legis bonitatem, que mentem

noítram amice, ac'vehementer Íollicitat, fe-

qui

(À

143

ZIppendix

qui negligat. ]am bonitas etiam infnita ne-

tie

Til5

quit affectum , feu voluntatem invitare, fi

tutm

huic ope cogroitionis exhibita, ac velut ad-

plicata non ft.

Ignoti nempe nulla cupido,

lr

e

M

feq

nullum de. derium

üe poteit: &. voluitas

etiam libera in bonum íumpliciter "incogni-

CQj

ht

tum ferri nullatenus poté!*

sententi, qua

fine cog-itioi'e légis peccatum per/onale ad-

firuuit, longe abirufior mihi videtur, quàm

n

Thy

ila do&iri(à, qua propagatio: em originalis,

quod foli Ade, non item poiieris ejus fuit

&t

itin

liberum , explicare fatagunt

le

bï

* Si negligeütiam in *vïnii;u)ire'näo, defectum earum,

4

UI

g

?

uibus coelefte lumen fibi obtinere oportuiffet,

& d

[

precum, fi peccata mentem exczecantia, om-

Tif

nemque delentia fenfum juftitiae accufent: tunc

equidem peccatum jsre adftruent,

fed tale,

quod eo tempore contigit, quo homo falutis

fuz incuriüs, & fibi confcius fimul erat ejus

obligationis, qua leges difcere, ac DkuM ro-

Eare tenemur, & fimul inentis noftree ftatum

aQ

peccatis corrümpere prohibeinur.

Et eo qui-

füm

dem temipore animus delinquentis non fine

UICJJ

aiadli legis cognuitione peccavit,

'Si vero

ftatuant; quod neque éo tempore, quo peccati

"p

[ g[

caufai ftatuit, aliquam fibi cavendi obligatio-

hem inens intelleXerit, tunc tam tempore data

QUam

caufé, quam fecuti effeCtus peccatüm per/ona-

Küt.

iefine €ognitione; ac proin fine libertate ad-

äïgllm

ftruunt,

Cb

ö $20.

D leg

Ut verö caufam hane noftrà stàte tan-

tam

i)1

;Qpere inmpugnatam; àc pene condemmna

rite

)l

11

Caput : l.

143

j

rite fuftineam , aut explicem magis, inpri-

ie, 1

mis noto: quod ex mea opirione ad pecca-

lut al

tum contrahendum requiratür, & futticiat;

1-3'0

npidi

fi ratio

.".&k

em cognofcat, & voluntàs eam

fequi omittati

Sic enim jam libere ab in-

octas

commutabili Bono, quod in quavis lege

incogte

latete alibi 2) oftendam , fe avertit: in quà

tà u

averfDoné naturam peccati confiítere docebo

d d

in alio ractatu. e)

Ad peccatum vero

ff qzy;m

rl

iï.5

minime eít necellarium; ut quis fciat, le-

;

!

gem a fe fuiffe cognitam, aut voluntatem

i

fuam ab ea fe avertiííe;

Seu aliter: notitia

legis; & affe&us legi contrarius peccatum

m edfit

2

conílituunt: notitia cognitionis, & confci-

yruilel

entia de voluntate legi adverfa ad péccatum

j, 0m

minime eít neceflaria;

; U

ol u&q;

-

$.

530.

y hi

n U

Innumeris poito vicibus fcogn'ftyiomïms,

p

ac deeretorum noftrorum conícii nobis non

e lum

fumus: imo magis, magisque próbari mihi

p a

yn i

incipit ea fententiaj Qqua dicitur, quod lon:

g r

ge plures actus in animoó nóftro contiogant,

j

g ciü

ex quibus nullàin mente memoria Tremanet;

ag

quam quorum aliqua nobis recordatio fup-

gt dïtæ

petit.. Cujus quidem gravia exemplà, velut

Fm)üba

ao V

argumenta totidem in fübfequentibus de.

Ícribam. Quare nunquam absque cognitio-

ne legisy. fzpe verä0 pro dolor! fine notitia

Qc-

j Ut

d) Tmäat. de leg. atern, $. v716. €7 Jeg.

€) De fuprem. geuer. virtut, C, alt,

144

V

'Appenäüc'

peccáti delinquimus: quià fcilicet aliud eft

Qbo

legem nefcire, aliud vero peccatum ignoras

BU

xe. Et in tali dein:cafu verum eft illud:

TX

ANibil : mibi con[cius fum: fed in boc ju/iijïcatu;

nem

&on fum;

i

&|

E

531.

Og

Rür

Porro lex eft unica; eterna nempe; &

jpfc

nullavi, aut cafuü unquam mutanda, aut

abs

fi

Y

-

l

:

perauda Dzr voluntas; que menti notre

nunquam non, proximeque abs ulla. iafü-

tutione; & fine omrni ratiocinatione prz-

fentem fe intelligendam , aut potius intu*

TO

endam offert.

kt licet hanc legem clare

—

Al

ádeo fibi cognitam eífe mens humana non

Quibus

attendat, eam tamen de habita hac legis

—

fl j

coguitione convincere tum. per: decurfum

UY

hujus tractatus , tum alias fatagam:

&

W

$. s32:

—

mod

Hànc jam legem eadem miens nóftrà

Q [i

non utcunque, fed ut bonum aliquod, &

r r

quidem ut bonum immutabile ; nulli alteri

| n'ngj

rationi fubditum ; ommnibus viribus majus;

—

infini

ac prevalens;

3c proinde ut fupremum, ac

tll

prorfu

s infinitum €ognofcit :

licet . rurfus

tum Bonum fibi

Qfnit:

mentes etiám fagacium tan

QQPS

robe, & fuüb tam ampla imagine fibi per-

Que quidem

Wi

Ípectum effe, non cogitent.

bl

omnia alibiQ prout dixi f), uberius expli-

Verft

cabo j

4

1 [mt'

n [

f Dz]'&t. de prim. E? irterna leg. C. 7, 8, 9, 10

0n,

P

Caput T.

14$

m e*t

cabo, & íucris ac legitimis auctoritatibus

communiam: denique menti humanae, etiam

ignre

t ülud^

maximae reluctanti duram hanc confeflio-

iij

nem extorquebo, quod non raro Bonum,

& Bonum infinittum, & infuper optime fibi

cognitum fequi libere omittat, quodque in-

numeris vicibus a Bono infinito averfa hoc

2!l

h (

ipfo defe&um, & malum infinitum incurrat,

Q U

absque ut de hoc malo cogitet aliquando. :

at D0-s

]i

illa 1l

& .533.

tj

)nt

Haec tamen optima, ac divina lex, feu

fU$ 106

voluntas omnipotentis; reapfe eft lex mo-

offl Clatv

ralis unica fuam obílringendi vim variis, in

ana 0

quibus homo degit, circumftantiis attempe-

Wt

ïtïä*

llf

rans, ita ut modo plusymodo minus, modo hac,

daci!

modo alis» ratione trahat, ftringatque. Atque

l

exinde omnes aliae leges non novae, multo

minus, diveríae leges, fed unius legis varii

modi, feu aliae, & aliae, quas lex illa uni-

ca fubit, conditiones ac vices exiftant. Ali-

qu UO

Qu

ter nimirum divina juftitia, feu Dzr juflio

ftringit, & imperat in pacdto, aliter cognita

PU;

j rlo

" m

PL

infinita Dxr loquentis auctoritate, aliter in-

telleo beneficio gratiae, & rurfus aliter

d »

cognita dignitate

naturae,

& Ílc dein-

j

It

ceps.

Vis divinae hujus juílionis, & nativa

uer

velut indoles eadem íemper eft: fola ejus

(

Jiev

h

adplicatio, & ufus, nec non ejusdem pro di-

verfitate circumftantiarum effectus diverfi ex-

r P

iftunt.

(

ldem eíft fol aeftivus, & hibernus:

& in eadem mu

O ea-

n&i plaga vis folis omnin

TLI

9,10;

dem

Jom. lL

g,

$46

Appendix.

— atl ais

dem quam diffimiles diverfis temporibus edit

Í

effectus ? Prout fcilicet illa regio hyeme, at:

que aeftate diverfo fitu eidem foli opponitur.

V

$. $34

]am lex illa unica nunquam non eft cognle

ta, utpote menti noftrae femper praefentifli-

ma: attamen eae circumftantiae, quibus vim

fuam attemperat, non raro etiam abs omni

l

culpa noftra, nos latere poffünt; unde in ta-

Qui

Ut q

li nonlegis, fed circuniftantiarum ignorantia

vim hujus legis non percipimus.

Porro hae

do

circumftantiae femper contingentes, aut fal-

*

Confi

. tem ab aliqua contingente conditione depen-

l NU

dentes, feu prout in fcholá loquimur, ali-

lgt

quid facti erurit

Sic dato & cognito pacto;

lic f

item divina locutione, aut revelatione per-

n e

cepta, mox aeterna, ac immutabilis vis ade-

Ob

rit, animumque vel ad fervandam ex pactó

N

fidem, vel ad affenfum Dro loquenti adhi-

Ym ]

bcndum follicitabit.

jam pactum dari con-

Til ]

tingens eft; & DEU aliqua eiocutum fuiffe

,minime necefï'arlum., merum factüm, ac no-

bis faepe abs omni vitio hoftro ignotum ma-

D

net. Si itaque hómo in ejusmodi conditione;

—-————————

Q

ac ignorantia conftitutus legem non fequatur

M

U,b

l

h

peccati reus non etit

*'*wr Pe

s Qüo

* [dem de legibus humanis: hae enimi originariani

vim non ab arbitrio lesislatoris humani, fed ex

E

lege aeterna. Dk1 habent utpote, 'quae legitim?

af Ihn

iinperfanti obedire jubet.

In homine, quantàae-

cunque fit excellentiae, nihil] datur infinitum:

Cï'eta Pï

ü

üm

unde actus ejus praecepto adyærfu.s nunquam poi-

h

Ü Caþl

of

Capaut 1.

147

büs &

fet eífe lethalis, ac poena infinita dignus; nifi

o d

lex humana ex altiore aliqua, & infinita ratione

ponit

vim, & auctoritatem participaret.

Haec tamen

omnia de legc Dxr aeterna differens plenius ex-

plicabo,

f m

selntl

553

bus t

Verum mens humana faepe non tantum

legem,

fed etiam eas. circumftantias , in

abs Q]

nde :

quibus lex ftringit 4 probe cognofcit, absque

gnora

ut attendat; has circumftantias, & legem mo-

do cognitam fibi effe

In hac jam conditione

orro 1

de-

qu d

conftitutà mens, fi legem non fequatur ,

linquet, & nefciet tamen, fe dehquuï'e, quia

; aepä'lï

Ul

|

neícit legem fibi reapfe propofitam fuiffe.

- Et

) QAQW

hic eft cafus, & peccati ipnorantiae genui-

num exemplum; pro dolor! ultra omnem

j »

; Vi5 0

opinionem , & usque ad horrorem frequens.

De hoc tamen tanto periculo mentem huma-

ex Paw

nam per aperta, & ufitatiffima exempla infes

Ient HC'V

rius g) commonefaciam;

( o

X

$.. $36..

;

-Datur itaque peccatum, & frequenter da—

t 1

tur, absque ut peccans peccati hujus con-

nalïl()ne'

fcius fibi fit: nontamen; prout ego opinor,

equa LH

datur peccatum ita, ut peccans in eo inftan-

t, quo. peccat, legem huic actui adverfam

flGH 21 V

non. viderit.

Qula nimirum innumerae in

J

| Ex

Un

animo noftro cognitiones, "dïectus, ac de-

" kv

creta praetereunt, quae nullum in eo vetfti-

qu?" "

HHJJI "

gium, nuliam fui cognitionem, aut recor-

2

datie-

,]q[]ämf

g) Capit. $, 6.

148

Afpendix.

dationem relinquunt. Equidem multorum

tmf

actuum memoriam tenemus: fed prout fupra

reli

jam dixi, longe plura in animo nottro fiunt,

STI

quorum oblivifcimur , aut potius, quae nun-

(uo

quam cognovimus, quam quorum recorda-

d

Inur.

Profententia hac, qua ad omne pec:

p

catum cognitionem legis praefentem , feu

do

a&ualem requiro, totum, quod hucusque tra-

ctavi, argumentum paucis comprehendi polfe

videtur: Aliqua legis cognitio praevie ad

peccatum ex omnium opinione requiritur.

Tu

Jam omnis cognitio aut nulla, aut praefens

x

eft: cum inter a&uale , & nihil medium non

fi

intelligam.

jus,

4

LCAPDT II

QUam

Tépfo

Argume;ita eorum.s qui peccatum absque grak—

Quider

fen-te, fe

u atuals legis cognitione dart

tf

afferunt, vecenfentur.

iBf

$.537. Porro huic explicationi adverfari videntux

EW

teftimonia tum ipfius Chrifti,

D

.538. Tum Apoftolorum ,

.539. Tum alia Scripturae,

Vitio

$.540. Denique fenfus ipfius Ecclefiae.

*

42, 43. 44. Audcoritas item S. Auguftini,

dqm I

541

'Tum triftiffáernn obduratorum conditio no»

:

545-

ftram fententiam premere videtur.

Q

QUi ;

$. 537

! Operae pretiu

m haud exiguum erit, re»

cenfere ea argumenta, quibus feveriores h

r

Magiftri gravem hanc, & plane ad terrorem

h w

factam doGrinam fuam evictum eunt,

Et

primo quidem iis talia ex divinis literis uber-

D li

m

E

U u)

Caput III.

149

nultorm

tim fuppetunt: ex quibus dignitate fua facile

t üpn

reliqua omnia fuperat teftimonium Cunr1-

lro ft

srra): Pater dimitte illis: mon enim [ciunt,

quem

quod faciunt. Etne hic de culpabili indagan-

| renorie

di negligentia agi putemus, CnnaIsTUS non

yte

pro negligentia, fed pro ipfo opere dimitten-

tefm, [j

do Patri fupplicavit.

usqutt

$. 538.-

yendio

TE

Idem circa horrendam hanc äbdem à

udaeis in CugrsTo perpetratam teftantur

requii:

p p

Apoftolorum Principes: hoc fcilicet facrile-

dium n

gium, aut potius fcelus omni facrilegio ma-

jus, & prout videtur, omnium, quae un-

quam contigerunt, peccatorum graviffimum

reapfe peccatum ignorantiae extitiffe, ^ Et

r

quidem Petrus ait D) : Adu&orem vero vitae in-

t du

terfeciftis. — Et munc frames fcio, quia per

ignorantiawm feciflis,. ficut €9 Primcipes ve[tvi.

"

1

ji vf

Paulus vero-ícribit e): $2 emim cognovi[fent,

nunquam. Dominum gloriae crucifixiffeut. Sae-

vitiem vero in difcipulos CunrzsTI exercen-

dam peccatum effe adeo ignorabant, ut Re-

demtor noíler teftetur d): Fenit bora, uf

Augmïinl»

onmmis, qui intevficit vos, avbitreitlr , — fe obfe-

quium praeftare Deo.

$. 539.

Á

1 gt !

j

Vir fan&tiffimus e) de feipfo dicebat: /Ve-

etnore

que enim veprebendit cor meum in. omni wita

j m

K 3

"nea -

a

4) Luc.o3, $34.

b) Attor. 3 133 8 17.

"

nd

€) 1 «d. Covinib. 2, .

d) Joan, 16, 2»

"

€) Job, 27, 6.

IS0

APPendfx-A**

"ea: &tamen alibi trepidat f): Verebav om-

mrim

3 ;

Qia opera mea [ciefis , quod. mon parcere: delin-

Tattti

quenti. Quid modo ex Scripturis divinis illas

d

deprecationes, imo lege divina pro ignoran-

E

tiis imperata facrificia commemorem? Quid

U

illam poenitentiam Pauli de fua, quam in Ec-

n

cletiam. movit, perfecutione dicam ? Etta-

Q

men is ipfe de grandi hoc peccato fuo ait g):

tati

lgüoraus feci i incredultiate mea.

C0f

Es

*

Ht

$. 540.

f'at

De fenfu Ecclefiae in hoc negotio confta-

ho

re videtur, dum in Concilio diofpolitano fe-

!t"llf/]

quentem Pelagii fententiam damnavit: Ob

171

vie, 6 ignorantia mon fabjacent peccato, quo-

277

miam mon.fecundum. voluntatem eveniunt ,. [ed.

fecundum mece[fitatem.

Porro. fententia Pa-

^0 (

feft

v

trum de hac do&rina erat fequens: , Hoc re-

(lia i

probat S. Synodus, & fantta Dei catbolica Ec-

[ N

clefia. Cui demum, ne ipfüusmet damnaretur,

B,(T W

ipfe Pelagius anathema dicere eogebatur. b).

(l

Tum vero Ecclefia illa Pfalmi verba frequen-

tiflime fua facit ;): Dej&a juventutis meaes

Cet, i

f0 oj

.83 ignorantias meas tie memitieris. -

- d

PECcaC

Quft

Wilnam

Sententias Patrum pro fef(elïiOJIQ do&rina

facientes in numerum aliquem cogi vix pote-

a?[ual

"

l

'

UT

runt;unum maxime Auguftinum defuper lau-

dant; utpote quo nullus aut uberius, aut gra-

d

vius de malo ignorantiae tra&avit. ltaque

pri-

f) Iüb.. 91 28.

£) X. ad Tissoth, 1, 13.

J) S. Augufe, de

&eff. Pelag. C. 18. .i) Pfalm,o 4,»47'

)

151

Caput HH [

htt ut.

vrimum ejus. teftimonium eft fequens.7) : 4n

t d

tanta fallacia eft, ut caveri omnimo on po[fit ?

inis

Si ita eft, mulla pecceta funt: quis enim pee-

gnora

cat in eo, quod caveri vullo modo pote[t?: Perca-

1 Qui

tur autem: caveri igitur potefl. — Et tamen per

mb

ignorantiam fatla quaedam improbamtur, &

| ? Efza-

corrigenda judicantur: ficut i divinis auGori-

uodu)

tatibus legitur. — Ait. enim Apoflolus : Miferi-

cordiam confecutus [um, quia iguovams fect.

ZAit & Propbeta:

j

Deli&ia juventutis , &3 1gno-

vantiae meae ne memineris, - - Sed baec omtiia

jo cont

bomuim funt ex illa mortis damnatione wenien-

fionoe

um: wam i mon eji i[la poena bominis, fed

j Ut

natura , nulla ifta peccata fuut.

$i enim non

ii ') (ïzm

veceditur ab eo wodo, quo naturaliter faQus e[l,

TMM

ea, quae debet, facdit, «um baec facit. * Si au-

n t

tem bonus bomo effet, alitev efTet : tunc autems

hn

quia ita eft, won eft 9/ous ,. fiec. babet. ia pote-

nb

Jiate, ut bonus fit, five won videndo, qualis

amnaf&ïw

e[fe debeat , five oidendo, &3 non. valendo e[fe,

Ubi aperte do-

wæmh

1

qualem debere e[fe fe, videt.

"s

cet, ignorantiam etiam infüperabilem pecca-

to obnoxiam eífe, eoquod illa ex originali

j P

eccato defcendat. 'Kt forte ex hoc S. Au-

guftini teftimonio aliqui damnatam illam do-

&rinam derivarunt, qua etiam ad peccatum

Bdoäüüi

a&uale, íeu per[onale eam cognitionem, ac

fors etiam libertatem fufficere di

(i €T1

j

in Adamo habuimus.

eranc, quam

;, dU

g

. J

"J

IH

(l

K 4

. $. 542.

yl

]) Libr, 3. de lib. arbit. C. :8.

Jun

I$2

: Appändfx.

$. 542.

Alterum S. Auguftini teftimonium ad

hanc caufam, & ad terrorem factum eft fe-

ten

quens (m): Dei tamen jujYum judicium nec illis

quo

porct, qui m audierunt.

Quicuuque enin

Ea

fine lege. peccaverunt, fine lege peribunt. — Et

quavis feipfi excufare videantur, . mon ad-

qui

qu.

mittt bane excu[ationem, qui fot, fe feci[fe

fu

boin/nem ve&un, eique obedientiee dediffe prae«

fte

ceprum, nec wfi ejus, quo male ufus e[f,. lübero

voluntatis aybitrio, etiam quod tanfiret in po-

flexos , matia[fe peccatum. - — Ac per boc inex-

eufabiis efl omnis peccator, vel veatu oviginis ,

vel veatu originis, vel additamento etiam pra-

priae voluntatis ; [ive gui mowit, five qui igno-

QU

li, |

41

Vat, fiee qui judicat, [ive qui mon judicat:

thh

quia C3 ipfa igmorantia , qui intelligere nolue-

i

yunt. [ine dubitatione peccatum e[, in eis au-

1

icm., qui mon potuerunt, paena pecati. Fvgo

a

in umisque mon efl jufta excufatio, fed jujla

damnatio.

Luii

En! etiam iniis, qui intelligere

non potuerunt, eít jufta damnatio.

An ad

condemnandam ignorantiam noftris viribus.

fuperiorem aliquid gravius, aut apertius dici

queat, plane ignorabis: ut fic nemo jam ad.

COgm

omne peccatum co

l

gnitionem actualem requi-

üyr ;

fere poífe videatur

Q.

Qï)usq

Iem,

(n

$. 543

()

() Epift. ad Si;ït. mihi 164.

Caput II

153

S! 543'

ium a

Verum audiamus tertiam tanti Viri fen-

j

tentiam (2): Siquis autem bomum putawerit,

"TOU

quod walum eft, boc putando utique peccat.

( Wi

£a fuut omnia peccata ignoramtiae, quando

T

u

j

wisque bene fieri putat, quod muale fit.

Et

ti d

quam definite, quam adeo fub nulla circa

"

"J

ftudium difcendi negligentiae commemoratio-«

l

ä

ne haec di&a funt?

"

fl

yt n

$ 544

]i

ii

d

yritit

Sed ne ullum füperfit effugium, inter alia,

uh M]-

quae omitto, habet demum fequentia (o):

TE

lila ignorantia, quae non e[E eorum., qui fcire

julictt

volunt, (ed eorum, qui tanquam fimpliciter ne[-

rt tl

ciunt, meminem fic excufat , wut fempiterno igne

i du

qon ardeat, fi propterea non credidit , quia von

g H

audioit omnino , quo& crederet : fed fortoffis ut

"b

mitius avdeat.

il

Jl

LÀ

I

»

$. 545.

; virbus

Ultimum argumentum, quo fine a&uala

LiUS d

cognitione legis peccari poffe, afferunt, pe-

oj 4

titur ab experientia.

Sic obdurati, & malo

p

eousque immerfi, ut nullum peccati horro-

xem, aut fenfum amplius habeant, abs omni

K 5

dubio

. (9) Epift. ad Publicol, mih, 154

(s) Libr, de grat, & lib, arbi&

"

154

Appendrx,,

——

FT

dubio peccant: etfi de peccato ne cogitent,:

du

quidem, imo de malitia fua glorientur etiam,

N n

Sic Judaei Chriftum morti addicebant, utique

V ss

ne tota gens pereat, ne Romani veniant, &

tollant locym, & gentem p). Certe hi, alii-

$ sss

i

que ipfis haud abfimiles nullam in confcientia

moleftiam patiebantur, eoquod nullam legem

o

a&ui fuo adveríam intellexerint. INum vero.

(0)

propterea hanc a Judaeis perpetratam injuri-

am, poft natos homines omnium atrociffi-

mam ab omni culpa eximemus, quod ea fpe-

ciofo religionis, ac publicae utilitatis obtentu

!

ornata nullum in illorum mentibus fenfum

Wt

ediderit?

l

YU f

e'f'q] j

AE

W

CAPUT IV.

gt

&W w

Ad argmq-zänm bucusque vecenfita ?efpæondet.züt-(.j

o

Téca

$. 546. Verum Chriftus Judaeos non ex ignorantia IL'- ;

dpenr

gis, fed facti excufabat :

*

— —

tentia

a

$. 547. 548. Utpote qui legem faevïi;(iae fuae repug

Pjæ, |

nantem optime cognoverunt.

g. 549. Eadem refponfio ad fententiam divi Petri red-

—

s

ditur:

$. 550. Pauli quoque t,'e&imonium explicatur,

b

&b

$. 551. Saepe quippe optimus obtentus aliquis tum

alios quoscunque ,

ij

i

|

; S—»- 552,

j Jitios

a) Lm

| p) ]oan. t:. 49 &60.

155

Caput IV.

$.

£522. 'Tum fpeeiatim Saulum in nefas aliquod in-

qu

duxit.

AUE CU

$

r

533 Aliorum San&orum trepidatio ,

u

Dïk

$.

554. Tum fenfus Ecclefiae cxphcatur.

555. 56, 57, 50, 59. Ad tefhmoma 8 Aurrufhni

aþa

'hu

1eipondctu1,

UR

[ d["lkcïh

*

560. Sed neque ex conditione obdmatorum ahquld«

contra nos evincitur.

Nugid

nj

l atïO""

$. 546

jod a

$ U

*zaque Judaeorum peccatum $. 537. Cm&us

$ fe*] ÜU

&liqua ratione excufare volens ajebat: INon

entm [eiunt, quid faciumt: id eft, factum füum

non mtdhgunt, ncuthuam vero Chriftus di-

cebat: fine praevia cognitione legis hoc fa-

&um perpetrarunt.

Scilicet neiciebant fe

peccare, ac proin horror tanti fceleris eos

[pond i

nec a peccato perpev*ando avertere , nec ad

eyordtm

agendam de perpetrato fcelere dig gnam poeni-

tentïam IIICJ'CEII'G pOtU] * ut plOlD ex hoc ca«

pite, & ipfum peccatum, & Judaeorumiin illo

Wg [gn g

peccato obítinatio non nihil minueretur.

gt

$. 547.

Legem, ac veritatem Judaei ommino in-

(eitl

tellipebant, mereque nefciebant has à fe in-

ahqll'ï

telligi.

Quoties enim Chriftus eos conv1cn;?

OAotzes non poterant vefpondere illi a)? Quo-

M

mes

$

a) Luc, 14, 6.

*

156

Aþþendzfx-.

ties, cum loqueretur, embej?:äbant omtes ad-

ver[arii ejus b)? Unde ait c): Si opera mon fc-

ciffem n eis, quae memo alius fecit4 peccatum

Pet

402 babereut : nunaAautem viderunt.

-

àae

$. 548.

gen

Num per tanta argumenta, quibus Q'o-s

im

toT

convicit, ac toties filentium impofuit, nihil

at

cognitionis eis ingerebatur? Sic fcilicet fa-

ctum eft, & fieri etiamnum folet, ut viden-

Ce

vel

Zes tton videant, €9 audientes not intelligant d):

bfa

id.eft, ut videant legem , & fa&tum fuurm,

quantum ad indolem ejus moralem, non vi-

—

Vidi

deant, non intelligant.

Senferunt enimvero

Quor

Tudaei vim legis, fed vindi&ae, ac invidiae

Cuufon

lo

affectus acerrimus obftabat, ut hujus cogni-

tionis, ac perceptionis confcii haud effent.

T

m x

Vel an putas, quod Judaei vel invitis animis

non perfpexerint, non fenferint, aequum,

inpe

ac juftitiae confentaneum effe, ut hominem

Wm,

Tiri

tanta vitae integritate, & prodigiis irrefraga-

bilibus, qualia propriis oculis frequentiflime

li tr

ufurparunt, confpicuum faltem ad turpem

t

adeo mortem non adigerent? Praecipue cum

ex certis vaticiniis in 1llud ipfum tempus Re-

demtorem fuum certo adeo exfpe&arent, ut

non pauci vel ipfum Herodem, cum alium

non baberent, vel habere nollent, pro defi-

U

deratiffimo illo Meflia, male adoptarent.

r

$. 549

Ül

&) Luc. 15, 17,

j

!

€) Joan. 15, 24«

d) Lf/f! 8I 10g

157

Caþut IV.

oNIMI D

S. 549.

1tfit f

Eadem refþonderi poffunt ad teftimonium

, pzccattm

Petri $. 533. relatum,

Scilicet impiiffimi Ju-

'

daei auctorem vitae interfecerunt, non le-

gem id prohibentem, fed indolem faéti fui

ignorantes, quia hanc legem, ac vim a tan-

Qu t

to nefas retrahentem fibi cognitam fuiffe non

fiit i

attendebant.

Quomodo enim Judaei inno-

(l

centiam Chrifti ignorare potuerunt, quam

, r

'

vel Pilatus facile adeo, & primo mox intui-

ulip

j

tu cognovit, probe gnarus, quod illi per in-

ium us

vidiam hunc hominem fibz tradidiffent &)?

;, 0 V

Quomodo bona fide füàm contra Chriftum

em]m/em

(

caufam urgere potuerupt, quem in fuo con-

cinvidi

cilio tanquam facrilegum ,

& blasphe-

us QO

gr

mum morti addixerunt f):

apud Pila-

Qd

tum vero tanquam feditiofum, civitati, ac

d o

imperio infeftum poftularunt g).

Denique

g«

eum, .ex cujus ore Caefari, quae funt Caefa-

j I

faris, danda effe audiverunt, eum inquam,

1 1!'1'5/.

1

ne tributa dentur Caefari, probibuifTe, fcien-

2

uenümme

tifime mentiti funt. b) -

ad H

]u

i

gppus ^"

$. 550.

(

ys 2

9) ädttb,- 245 18.

p

'f) Matib. 26. 65 æ 65-

(

o

E

) Luc. 23 , 2.

g'

b) Lac, 23; 2-

