ac morale voluntatis decremm, hoc inquam

judicium debet effe moraiter certum: id eft,

"IQ

n

debet ab ommni, qui prudentem virum com-

miovere queat, errandi timore effe liberum.

Yth

(s

$.383. Verum judieium hoc ultimum plerum-

t

ld

que

Capub IV

2I

tinus

1

que non nifi ex pluribus judiciis praecedeiï—

]am ar-

tibus inferri, ac ftabiliri poteft *.

u

dua, et quae do&tores mire inter fe collifit,

n t

d D

quacftio fuccedit, quantam firmitatem judi-

cia illa praevia habere debeant, ut ultimum

illud tuto, et absque prudenti erroris formi-

j

dine confequi queat.

* Sic ut judicare queas: Hos centum jure petefe

u

poffum, debebis judicare, num pactum praecef-

ferit, num omnes, ut valere queat, conditio-

nes pactum hoc obtineat, am nulla illud ratio-

ne folutum fit, et fic deinceps.

j

jeaumy

$. 586.

M vd

Et inpïi'mï"s—- omne, ac proin etiam con-

íÍclentiae judicium ,. quantum ad objectum,

gbilius

du

de quo judicatur, dividitur in vertm, etin

Si enim judicium aliquod cum fuo

fitur

f^!fwm.

obje&o conveniat, verum dicitur: fi vero

un d

difcordet ab eodem obje&o, judicium falfum

Vocatur.

$. 387.

uantum vero ad facultatem judicantem,

feu quoad intelle£tum, qui judicat, omne

(OCZHf

judicium, et fic etiam confcientia dividitur

I ,

in certo veram, et in certo fal/am item in

enum

probabilius veram, et probabilius falfam ; ac

demum in dubiam, id eft, in aeque pro utra-

que parte probabilem. *

Conícientia certo

ie

] co

vera eft judicium adeo firmum , ut intelle-

ctus de ejus veritate ne quidem parum for-

p

jf

midet, vel follicitus fit: in quo dein cafu

4

aliud

qü

24

| Tra&atüs quartus.

aliud judicium ei adverfum , feu c;oþnt'radi.

p

f

&orium eft certo falfum **-

Q

*' Circumferuntur etiam al:ae confcientiarum divi-

fiones.

Sic dividunt «onícientiam

in re&am,

et errozeam s quae divifio ab ea, qua conícien-

tia in veram, et falíam dividimus, parum, aut

nihil differt.

Conticientia errans fubdividitur in

vincibiliter , vel invincibiluier errantem; prout

nimirum, aliquis vel fua culpa, vel abs ommi

culpa falfo. judicat: de hac vero tracto agens

de peccatis ignorantiae.

)a

Aliqua conícientia vo-

catur femera, qu:

t

magnum de minimo peccato

ïä;

fenfum habet: alia eit Jaxa, et temeraria, quae.

etiam grofía pecca:a vix fentit.

Verum haec

differentia non magis ex parte intellectus,

fed

j

potius ex parte voluntatis fe tenet.

De con-

l

fcientia perplexa, et fcrupulofa inferius,

li

**.e. g. Si certum tibi videatur, te aliquo. pacto

u

teneri, etiam eo ipfo jam certo falfum tibi eft;

te pacto non teneri.

$. 588.

Confcientia probabilior eft, cum ratio

judicio fuo ita in alterutram partem propen-

det, uttamen de contraria prudenter formi-

det: unde hanc, durante probabiliore judicio,

probabilius, non tamen certo falfam habot. *

** Unde fi duo, hanc diem ífacram effe, negent,

unus véro aflirmet, tu ab obligatione fefti pro-

babilius: non tamen certo immunis es.

VOV -7 2 CAL ERRUS 7 CL 177 RE

$.. 389.

Ubi notare debeo, quod fententiae

| pi*o-

babilioris .

À

ï

"atrohi caufàe fuae non ex integra

confulant, dum fententiam, et judicium pro-

babilius moraliter certum, etjudicium minus

p4r'0-

— ——

' : Caput IPV.

25

t

fobabile judicio, feu confcientiae certo fal-

íae aequale effe , ajunt.

Id quippe, mea

quidem opinione, minime verum eft: nam

Jm GN

ii

h

pericula etiam minus probabilia in mentem

ont

dentis agunt; certo nulla nullam in fa-

pru

1. d

piente animo vim exferunt. Naves numero

idi

ALUE

h

plures folent redire, ac proin etiam navis

UM

Caji probabilius, non tamen certo eft redi-

s (f

tura. Unde ei, qui pro fecuritate navis fpon-

to u

enti

det, ingens exfolvit pretium , pro periculo

| peccma

utique minus probabili: pro fecuritate navis

7 qLï&i

jam in portuexiftentis nemo prudens quid fol-

g

j, f

vit; quia ejus fecuritas jam eft moraliter cer-

ta.

'Tanto intervallo moraliter certa a pro-

Je CO

[

babilioribus etiam ex judicio prudentum di-

p p

ftant, *

i o

* Idem ex aliis exemplis innumeris conítat. Sie

pater quispiam a quopiam fide diguo audit, ca-

daver in foro jacens effe filit fui, duobus aliis

[am in his rei

j Täfþ

aeque gravibus id negantibus.

circumftantiis probabilius eft, filium non fuiffe

yopïul-

r fom

occifum: Ífed quantam moleftiam paterno affe-

ctui faceffit importunus ille nuntius? quanta

juaïölib

celeritate, et trepidatione in rei veritatem in-

UM

quirit ?

quod fi caedes filii in. fomnio eidem

fuiffet objecta: tunc expergefactus, fi prudens

negen[l

fit, ne quidem lento paifu ad conclave filii per-

—

uit g |

geret, de ejus vita indagaturus; licet filium

i

Vivere tantum moraliter, et non phyfice fit cer-

tum.

Sic ad iter quodpiam longius armis nos

iunimus: etíi etiam noftra opinione probabi-

Md W

lius a nullo aggrediendi fimus,

Et quot leges

p

contra pericula etiam minus probabilia cónfti-

y

tutas cernimus ?

T

b5

$.

90.

Pfo'

26

TraGatus. quartus,

$- 3909.

Confcientia minus probabilis ex definitio-

AMEISITC OE

W

ne conícientiae probabilioris facile intelligi-

tur: definitur autem, quod fit judicium *

C0f

gravi argumento nixum, ita tamen, ut intel-

icí

lectus gravioribus rationibus in partem con-

Wt

trariam magis. urgeatur.

len

* Fateor non. fatis apte vocatur judïcï'um haec,

bil

mentis conditio.

Fieri enim

ne

de qta agimus,

non poteff, ut mens illud verum effe quomo-

docunque j4dicef, quod probabilius falfum effe

Unde conífcientia minus

Q1

ipfamet períuaía eft.

Hi

probabilis rectius prudens fufpicio , quam ju-

dicium nominanda foret.

Ilud tamen fatendum,

Tij

conícientiam hanc etíi mínus probabilem, nom

lt

tamen certo elífe falfam :

idque per easdem ra-

1f

tiones, per quas confcientiam probabiliorem in-

n

On

fra gradum certi judicii haerere dixi $. 389.

f

$- 391.

s

Cohfcï'entia; de

mum dubia datur, dum in-

ä€q1

telle&tus inter rationes in utramque partem

dty

aeque urgentes de juftitia actionis fufpenfus

]rae

haeret. *

* Inter doctos difceptatur, an mens in ftatu du;

bii conftituta aliquod reapfe judicium ferat, vel

an abs omni acdu quiescat penitus:

et aliqni

aflirmant, alii vero negant, quod in dubio ali-

quod judicium lateat.

Verum utraque pars , fi

æz-

recte intelligatur, verum habet: fi enim quae-

ratur de conditione, aut honeftate actionis eden-

j

j

;394

daé. tunc mens in medio deprehenfa nullam

poteft ferre fententiam ; (íi vero quaeftio fit de

M

;

ftatu ipfius mentis dubitanti$y tunc utique mensy

fe dubitare, ignorare, et fine judicio fluctuare

j 39ä

intime cognofcit, et certo judicat.

)

«.892»

27

Caput lF.

[

S.

592.

/

J

ii

l

Eft itaque intelle&us nofter, quantum

jj

j

i

ad negotium confcientiae, triplicis ftatus, aut

]

j

V

mi

conditionis capax.

Aliquando enim certo,

!

àc fecure pro alterutra parte judicat adeo, ut

:

iti

] Q

pro advería nullam, vel ita levem rationem

fentiat, ut ea nullatenus moveatur, velut in

bilance, cum pondus levius pondus alterum

ii h M

r li

ne parum quidem a fundo poteft attollere.

Alia vice intellectus praevalenti rationi tan-

qllOï**ï'

fim Ü

quam probabiliori cedit quidem, fed non pe-

) nj

nitus, prout rurfus in bilance pondus mino-

ram

ris gravitatis alterum, quod ponderofius eft,

'endili

levat quidem , fed non ad aequalem altitudi-

j, 0

n fa

nem.

'Tandem intellectus per aequales ra-

m i

tiones in utramque partem aeque propendens,

m

fcu vere dubitans fimilis eft bilanci, cujus

duae bilances per pondera omnino paria ad

aequalem altitudinem afcendunt. ,Quod qui-

hnt

dem materiatum exemplum ad explicandam

paIf?m

praefentem caufam juvare fperaverim.

j

CCAPUT V.

u i

j

JNon licet fententiem mitts. probabilem

i, V*

T

ample&z.

j0 ah:

a, !

$.393. Partem legi faventem fequi licere omnes di-

cunt ;

| que

$. 394. Hancque docent tutiorem effe, alteram mi-

T

nus tutam.

nuïlm

€.395. At Probabiliftae hanc minus tutam, et infüu-

T

n(,

per minus probabilem amplecti licere docent.

s

$. 396. Probabilioriftae contendunt, eam debere eífe

ycie

probabiliorem 5

$. 397«

ao

28

! 'E'afïätus quartus.

$.397. Tutioriftae vero omnino certam,

$.398. Haec fentenriarum diverfitas haud exigu

þ-s

lites, ac tumultus excitavit.

,

$.399. Ex definitione . confcientiae fequitur VlIIvo

non licere fequi fententiam minus probabilem,

$. 400

Quia haec non'eft judicium prudens;

$. 401

Etf syravem rationem pro fe habeat.

402

. Poffetio, in.qua libertas effe dicitur,

403

Confcientiam minus probabilem non juvat;

« 404. Imo aeque fortiter oppugnat.

:

$.405. Neque haec fen:entia a benignitate commen-

0^ A. r» r r

dari poteft.

$. 406. Quod exemplo declaratur.

—— Ü

$.. 393.

Ul(tizmum , et decretum voluntatis liberum

proxime praecedens judicium debere certum

effe, et ne quidem judicium probabilius fuf-

ficere, jam fupra dixi $.380. Sedan non ni-

hil liberius quoad judicia ultimum judieium

praecedentia, et praecipue in collifione opi-

nionis probabilioris , et minus probabilis, fe

|

gerere mens noftra queat, acriter difputatur.

(

Et quia plerumque autumant, legem pro una

(l

parte ftare, non item pro alia: ideo pacifice

et

omnes in eo confentiunt, quod liceat partem

qr

legi faventem íequi; etíi ea fit minus proba-

t

bilis.

Quid enim fecurius, aut quid juftius

h

effe'poterit, quam legem propinquiflime , et

YX

infuper ultra praevalentem rationem fequi?*

l

Et ita quidem perfuafi funt.

* E. g. confcientiae. tuae. probabilius videtur ho-

diernam diem non effe feftam, ac proin feftam

efie tibi minus probabile eft, Iam fiin his con-

i

Ícien- .

l

!|

,

Caput V.

29

fcientiae tuae circumftantiis facro interfis, a pec-

Xig00s

Cato :e certo:immunem i'äpitllït, quantum Ícios

Qmnes.

$

394.

'N' flï'»'ü,

Itaque hanc partem , feu fententiam legi

bx

faventem vocant totiorem, eftque in quali-

P

bet quaeftione illa, quae pro obligastione le-

gis ftat.

Altetam vcro, quae pro libertate

| J

agentis datur, et quae legi advería effe vi-

CO

detur, hanc, inquam, nominant m'us iü-

tam: quae etfi minus fecura, non raro pro-

babilior eft. *

3* Sic in caíü prioris fcholii propofitio:, teneris

facrificio adeffe, eft tutior, fed minus probabi-

Non teneris facri-

lis: contra vero fententia:

Verufi

ml

ficio intereffe, efít probabilior, fed minus tuta

Q

ex.confueta ícilicet doctrina.

jj

$.

395.

n

Yam de fententia, quam tutiorem effe

yis

fione t

putant, nulla eft controverfia: fed de fola

fententia minus tuta lis fervet. Et aliqui do-

gbl

cent, quod fententiam minus tutam, feu eam,

jput

quae contra legem facit, adoptare poflunus,

; nf u

etfi easconfcientiae noftrae minus probabilis

) aCiäCï

M ?mæ

appareat: et hos ufitata in fcholis nomencla-

tione Probabililias vocamus.

Sic & dies pro-

n

vi

babilius fit fefta, et minus probabiliter fit

"m

uü;me j !

profana, non teneris ad facrificium Mifíae te

fiftere, puta quantum ex horum fententia.

) t

S.

396.

Ali cum fententia minus probabili non

j

jd

li

lr

funt contenti, fed requirunt probabiliorem,

)[()m

fiquis

j J5

l

30

Tratatus quartus.

fiquis contra legem libertati favere jufte ve-

lit.

Hos jam Probabiliovifias nominamus.

Unde ex horum do&trina a facrificio frequen-

tando abítinere non poteris, nifi dies illa

probabilius fit profana.

$. 397.

Aliqui (pauciquantum fcio) demum adeo

feveri funt, ut nullam fententiam legi adver-

fam probent, nifi ea fimpliciter certa, et pe-

riculo errandi ne quidem minus probabili ob-

noxia fit.

Et hi fub nomine Zutiiflerum

nobis veniunt, qui te, ut in eodem exem-

plo pergam, ab obligatione excipiendi Miffam

tam diu non eximunt, donec tibi certum fit,

hanc diem ex nulla lege effe facram.

$. . 398.

Quinam pro qualibet parte decertaverint,

quam originem , progreffum, et quos cafus,

et ítrages hoc bellum habuerit; item quo

affe&u , aut ex quo fine quisque ad alteru-

tram partem acceflerit, * denique guantum

auctoritatis , et rationis ad fuam quisque mi-

litiam attulerit, ** haec inquam omnia com-

N

memorare, a propofito meo longe abeft: ego

ä

inre frequenti, et gravi adeo, pro fola ju-

fütia, ac veritate conferam ea, quae mea fa-

cultas fert,

":

* Plerique. magno numero ad alterutram partem

accetfferunt, prout ea majori potentia,' celebri-

tate nominis, et ad fovendas varias fpes, vel

£tiam ad conferenda emolumenta aptior erat.

Alii

8*

Caput P.—

Alii occulto invidiae malo ;icti adverfae parti

A

dolorem facuri magno ardore pro fua caufa

PA

pugnabant.

Hinc iam accufationes qua verbis,

Corruptelam morum,

qua litteris acerbiffimae.

"

4

pericula animarum , ipfam religionem, ac fidem

y li

per fententiain adveríae partis in difcrimen ad-

ductas declamabant.

Et.tamen plurimi ex his

ità comparati erant,

ut alias, easque certas,

longeque graviores ruinas tranquiillo animo, ac

T 3&»0

pene ridentes fpecarent.

Hos jam perverfus

T

of

affe&tus , non ratio, et aequitas alterutri, licet

fors melióri parti addixit; non enim fincerus,

p

purusque veritatis, et juftitiae amor fibimet ipfi

li

(

diffimilis eff adeo, ut occulta, et ambigua ha-

rum virtutum difpendia usque ad vociferatio-

j

nem doleant,

ac. lethalibus

exm

de apertis vero ,

earundem cafibus nullum fenfum percipiant.

Ea;

Mifam

quae modo dixi, etiam ad alias caufas adhiben-

da funt, ac generatim ferviunt ad explorandam

Doctorum, ae Sceriptorum fidem, ac (Üncerita-

tem, qui non raro juftitiae, ac veritatis ftu-

dium obtendentes reapfe cum earundem detri-

mento propriis affectibus, et finibus famulantur,

a

Horum auctoritas nunquam nobis debet effe gra-

v

À

05 CE';RLUS.

vis, etfi magno impetu ruant, 1

efcio quam pu-

blicam utilitatem , et emendationem morum ja-

n ?

&antes.

Hi non fatagunt, ut fententiam, quae

j

vera, et jufta eft, defendant, fed ut éam, quae

fua eft, aliis perfuadeant: et(i coramy et aperte

»

d

luqueï

omnia alia profiteantür.

Imo, quae eft ingens

conditionis humanae infelicitas, faepius ipfimet

j

non advertimus, quod juftitiam, ac veritatem

od

mere obtendentes, reipfa vehementi conatu no-

flris duntaxat partibus ftudeamus.

L

Et hos, quod mox dixi, affe&us ad fuam partem

adegit; alios vero defectus rationis, feu igno-

rantia a recto abftraxit.

Pene ab incunabulis,

r

fc

aml

M

x;'

aliqua doctrina inter illiberales adverfae opinio-

cei

r:.

nis c(ontemtus imbuti fuerunt: momentd adve

ia

fpo

Ü

fin

!

ho

TraGatus quartus.

32

fa uon audierunt, vel äd ea, fi audiverint, per-

videnda non fuffecerunt.

il

tvl

** Copia, et celebritas Docorum pro quavis f6n4

tentia ftantium copiofe,

et cum magna fiducia

üi

laudari a plerisque folet: neque ego huic co-

n

natui admodum refragari | velim.

Hoc tamen

l

abs injuria a me notandum effe arbitror, quod

(

multa meditatio, ac diuturna exercitatio, folli-

citá argumentorum pro utraque parte facientium

confideratio , magna a praejudiciis libertas, et

h

demum felix circa prima principia perfpicacia

requiratur, fiquis in obfcuro negotio aliquod

fuo fuffrasio momentum, et non merum nume-

rum fácere velit.

Plerumque mediocria ingenia

velut tumultu,

ac impetu in eamr fententiam

U

—

abripiuntur, quae illa aetate plaufibilis , ac ma-

fj

xime.popularis eft: et tamén illorum teftimonia

r

lil

inter argumenta pro aliqua fententia recenfen-

tur.

Quapropter in controverfiis fcholafticis

JEmI

confultum eft, ut non nifi caute admodum au-

Conf

C&oritati nos permittamus: quod in rebus theo-

li

logicis maxime curandum, quando a Patribus,

B

ac tota venerabili antiquitate [uflicientia tefti-

monia defiderantur.

ptor

»

Pl

»

$. 899.

I

ALl

Cum itaque omnis confcientia fit judicium

t '[0

lQ

l

prudeus $. 370. habetur VIIIva, ac praecipua

aliqua confecutio, quod ex aliquo judicio

Tie

1

lr

minus probabili praecedente ultimum judi-

Ui 1(

Q

cium, quod practicum. vocamus, quodque

;

W

certum eíIe debet, $. 330. tuto inferri mini-

(

li

me queat; feu quod idem eft, ea prudenter

u

« on

" fequi non potes, quae etiam ex tua opinione

(

potius iniqua, et falfa, quam vera, et jufta

dfleo l

$ na-

Vi

! judicantur. Scili-:ef usque adeo rationali

1ura

jüc*f. l

4)

$

m i

Caput F.

33

iM

turd Vefugzt falf tatem; et quantum patefi, de:

j

viiat errorem, ut falli nolmt, etiam quicungque

amant fallere a). .

Ut adeo in intimo fundo

H

du

mentis fcnptum 1nvematur' mturam ratio-

iil

nalem violari, fi eam ad plobablhus falfum

)I, !

(nam hoc ipfiflimum eft idj quod minus pro-

Q

fnil

us

at

babile dicimus) amplectendum ; fi inquam ad

qut

hocnaturamrationalem reluctantem adigamus,

etip

dv

i

$: 460;

not

) dh

Verum mens minus probabilia fequens,

jm U?

a I

aut aliis confulens adeo prudenter non agit,

éntant

ut fibimet ex propria fententia contradicere,

,2C "

fuumque judicium evertere cogatur

Nam

li jonià

ii omni judicio confcientiae debent duae

ecani LR

femper partes, debitor fcilicet; et exa&tor

olb

um w

confiderari $. 372. et feq. Iam: Fm gamus, quod

us 1

cauía exactoris poft adhibitam omnem inda-

yatti

gandi induftriam appareat non quidem certa,

n v

probábilior tamen: cauía vero debitoris mi-

nus probabilis, neutiquam tamen certo falfa.

Perinde autem fore exiftimo,; five exaéctor ex

titulo caritatis; religionis; p1et1txs, juftitiae,

/d/r j

feu fidelitatis aliquod a debitore officium fibi

)räffCïP

'!C

praeftari petat. -

Sic in legibus divinis auctor

J (l

naturae et gratiae; in legibus humianis Ec-

ï

j ]leï

clefiae,, et Reipublicae Re&ores; Parentes,

ol

au

qu

ac Vicifm filii x pietate ; ex pactis hngula-

j n

res homines, paucis in omni controverfia

uaenü

confcientiae quidam ab altero aliquid exigit,

0 j

adeo ut quantuim abfciffe ad judicium con-

et IW

Ícientiaé nulla virtus ahqmd praecipui ha-

güühf l

Zom. 11.

beat;

à) $ Aug lib. $. advers amdem. C. 2

P i

34

Jra&atus quarttis,

beat, Statuamus vero aliquod exemplum *

naturali pietate petitum: Pater itaque ex pro-

»

batiore ratione aliquod obfervantiae genus .

D

petit fibi a filio ex gravi, minus tamen pro-

babiliore argumento id negante.

Iam in hoc

non fatis certo articulo alium pro confilio

adhibere volentes incidunt in Patronum fen-

tentiae minus probabilis

Et primus caufam

3

fuam exponit filius, cui quidem ex principiis

fuae fententiae vir ifte nihil aliud refpondere

poterit, quam fequentia: " Caufa tua eft qui-

"dem minus, attamen folide probabilis, un-

—— HÉRHRRRRRRRRA

" de ad exífolvendum hoc officium patri non

W

"teneris: confulto id facies, non tamen ex

?9

la

"ftriéto praecepto obligaris.

Si vero pater

fit

ex intervallo accedens, et meliorem caufam

N

fuamexponens interroget eundem Doctorem,

hn

an ex ratione equidem non certa, praevalen-

üh

te tamen, aliquid a filio exigere tuta coníci-

U

entia queat? Nonne ex fua doctrina exigen-

i5

di facultatem eidem facere debebit? vel num

lic

adeo inverecundus eritj ut modo meliorem

lte

caufam condemnet, qui antea deteriorem ab

Daty

folvit? Sed fic in hac controverfia dabitur Ju-

aut potius

0f

ftus exactor, fed nullus debitor:

H Ó

judicio fuo, minime utique prudenti, pro-

m()Ld

priam do&rmam evertit nofter fententiae mi-

!

m'Lw

nus probabilis Patronus.

E

Plu

U

f'l(] 0

$. 4oIr.

$

Et tamen fuam opinionem minus proba-

bilem à nota prudentiae potiflimum commen-

l

itoys

dant,

Caput F.

*

n

d

,

ant; ajüntque: "-fen&ntia—, qüa'e nititur gra«

ye

^vi argumento, prudens, et ad ufum tuto

us

" adhibenda eft: fed fententia minus proba-

1

"bilis nititur folido, et gravi argumento "

k

(fi. enim tale defit, opinionem aliquam ne

Onin

^

quidem inter minus probabiles numerant;

m

fed inter fimpliciter improbabiles rejiciunt)

caid

"ergo opinio minus licet probabilis prudeus

dncp

"eít, ac tüito adhibenda."

Aft prior propó-

ondt

fitio non nifi fub aliqua diftinctione admitti

du

poteft, Scilicet opinio áliqua gravi funda-

[is

mento nixa forte eít prudens, nifi opinio ad-

Ti d

verfa graviore argumento fulciatur: fi vera

en &

haec graviore, ac firmiore fundamento fub-

fiftat; tunc jam illa prudens amiplius effe nom

) pater

:au(&m

poteít... Sententiam fequi, quae vel ex pro-

Swïemv

pria perfüafione probabilius eft falía, ex te-

eut

fümonio fenfus intimi prudentis non eft.

T

Libra integra pondus folidum quidem eft: fed

;

ea ad duas libras appenfa levis efficitur, pla-

vel )

il

neque cedit. .In his circumfítantiis, feu in,

u

]i

hae conditione exiftens motum fibi adverfum

yen

patitur, proprium nulfum habeét: unde ejus

Ll

intum féqui res nuilla poteft.

Libra una

Di

tur )

tpo

11]

adverfus duas nihil efficit: et tota ejus vis in

motu contrario non nihil minuendo confu-

j

gj m

fntur.. Quod quidem confcientiae minus

probabilis, et ejus efficaciae non ineptum pa:

;

radigma eft.

$ 402.

Aliud arg

umentum pro fententia mirtüs

g ^

n

ns: "In caufa dubia,

probabili eü etiàm feque

C 3

?P eu

56

Tra&atus. quartus.

"et obfcura inter duas partes debet vinceré

f

"ea, quae poflidet, feu quae praerogativa

p

"poffeffionis gaudet: jam humana voluntas

?"contra legem in poffefEone libertatis eft:

"ergo in caufa obfcura (qualisutique eft con-

"troverfia de fententia probabiliore, ac mi-

^nus probabili) humana voluntas in hac am-

;

"bigua caufa legem merito vincere debet;

"id eft, fua libertate recte utitur. "

j

I

S.' —463.7

l]

Ad hoc argumentum üon juvat ftatuere;

quid fit poffeffio, et quantae cjus fint vires;

fe

dic

neque quod fupra $. 377. et 378. oftendi, te-

»

petam, quod voluntas humana a lege nun-

M

» dl

quam fit.libera, fed femper inter duas leges

flu&uet, haec inqüam omnia omittàm: [o-

1

]

lam regulam juris a Patronis fententiae mi-

nus probabilis tantopere decantatam adfcri-

l

bere juvat; eft autem fequens: Im pari caufa

qnelior conditio po[fidentis b

l]àm an in Col-

»

Cä

lifione fententiae minus probabilis cum pro-

babiliore par lit caufa aequus rerum arbiter

bl)lq

cenfeat.

[

Certe in nullo: jüdicio, feu tribu-

(

nali pro poffeffore contra veriorem,; magis-

(lun

que probatam cauíam fententià dicitur: ac

generatim , quod etiam deinceps faepius re-

Y

petam,'regulae juris non nifi in proprii no-

j Ob;

minis dubio, feu rationibus in utramque par-

CJem(

tem' aeque facientibus, ad decidendam C

au-i

l0 (

anm

din

$) Rl I, 65. ín €,

*e

— —

as

Caput F.

37

lbt

fam faciunt: argumentum pro alterutra parte

d Nä

pre aevalens nuHa regula juris fuperare poteft.

lUI L'Lh

$. 404.

sefï

Praeterea fi ex tua opinione voluntas hu-

N

mana generatim, et titulo folius libertatis in

4

poffeflione eft, ac proinde (nifi fors certam

u

fententiam contra fe habeat) pro fuo arbitrio

dUH

omne, quodcunque libaüerit, agendi faculta-

tem habet: hoc inquam, fi verum fit, filius

in propofito cafu ofïïcunn illud pietatis fors

patri re&e negabit, utpote qui pater fenten-

tiam probabiliorem , non vero certam pro

Ua

fe habet

Sed fi pater argumentum invertat

vtb

dicens:

"Mea libertas exigendi aeque ac

U

tua facultas negandi in pofleflione eft: vel

e quy

"dic, cur tuam pzutem potiorem effe velis,

M

x

"fl pinguis hic poffeflionis titulus folius vo-

m ^

"]untatis, ac libertatis humanae beneficium

J o

"eft? Scilicet etiam mea libertas in poffef-

m

jit

"fione exigendi eft, quae tuam libertatem eo

) u

i

certius debet vincere, .quod aliunde prae-

Sane la-

1[[)

alentes pro fe rationes habeat

um 7

borabit filius in diffolvendo hoc argumento,

| 3101ï€f

fi, quod Probabiliflae faciunt, folo libertatis

J

g

titulo, fe, fuamque poffeffionem fuftentet.

myl

$-..405

(«

d

Verum ex $. proxime priore fententiae minus

j

g5 !

probabili etiam popularis illa benignitatis, ac

n

ciementiae gloria eripitur.

Cum nunqua:

e fl

u

X

non dentur duae partes, quoties qmcibo con-

jatm Ü

Ícientiae Vcrfatur $. 370 et feq. cumque p:

3

n;ila v -

TroGotüs quartus.

58

—

minus probabili triumphante, pars probabi-

lior neceffario caufa cadat: evidens fane eft,

ä

in hac judicandi, et agendi ratione nihil be-

nignitatis latere.

Dulce, íed ad fpeciem

:

tantum eft, fi partem etiam minus probabi-

]em Juvare poflimus:

fed non attendimus,

quod fic probabiliorem condemnemus

K Alterutxa pars debet jacturam fuftinerez cum

vero hoc fit neceflarium, tolerabilius demum eft,

fi deterior pars potius, quam melior fP]oatur,

ut adeo licentia fequendi fententiam minus pro-

babilem longe gravior, longeque diflicilior fit,

quam obhdatlo, qua fententiam probabiliorem

fequi jubemur.

Si fententiae minus probabilis

patroni de fuo liberales effent, non contemnen-

i

D

dam bumamtltls, ac indulgentiae laudem mere-

rentur:

nunc vero dum caufae minus. probata&

lenoncinantur quidem, fed non nifi fumtibus cau-

4

|

g

fae probabilioris, mirabile fane, et fatis acer-

bum benignitatis exemplum edunt

ä

$. 406.

)

Sic e. g

à

. dicet aliquis Probabilifta : "ü Ti-

tius p1obab1hus ad jejunium obligatus non

, Jejunet, fed comedere impune permittatur,

?nemini id nocebit, ipfi vero hoc commo-

"dum, er aliquod beneficium erit. " Sed fal-

Ts

litur in hoc Probabilifta: nam jejunium com-

y

«

mune eft, velut publicum tributum ad pla-

H

candum N umen, et ad expianda deliéta com-

d

paratum. Unde qui de communibus Eccle-

il

fiae bonis participat,

debet etiam ad com-

fito

munia ferenda onera pro fua parte concur-

Quj

rer e.

lam communitati deeft id, quod fin-

ob]

guli

C*aptttx VI.

39

iüübif

guli quique ad commune bonum de fuo con-

ferre omittunt. Certa prodeffe debet prae-

hxï Dv

ceptum jejunii, alias Ecclefia illud ferge haud

peci&m

Potu,iiï'et,..

ïOkï"

CAPUT VI.

ïdim531

*

SI

Si certa veritas xbabew'" fequeat , of tamen 'te;

j [

nemur in eo cafu femper eam fententiam am-

ple&i, quam vulgo tutiorem vocatit.

»,n*JSL

i

.407. Sententiam Tutioriftarum fequi

alior ^

408. Prohibet IXao eodem data confcientiae defi-

nitio.

ipiliorel

409. Eft quoque haec fententia fe ipfam implicàns,

Yenunet

4IO. Ác. minime ad fecuritatem confcientiae -faci-

n mue

ens; unde jufte a fede Apoftolica fuit damnata.

pïmw

A411, Quae damnatio etiam Probabiliftas involvit,

du

412.'Cum quibus Tutioriftae mire conveniunt.

413. Reverentia inlegem, quam Tutioriftae jactants

ge i

414. Probabiliftarum quoque cauíae favet.

-..

g.

415. Neque animus donandi illorum caufam juvat;

$-416. Nam deberet potius caufam meliorem, quam

[

if

: deteriorem juvare,

i

$. - 407.

1

?mit;giüh

Itaque in concurfu fententiae probabilïo-

comm

Seä fal

ris cum minus probabili hanc prae illa am-

plecti inviolabiles veritatis ac juítitiae leges

j

non permittunt.

sed etiam probabiliorem

j J ph

adoptare vetant aliqui $. 397. fi probabilior

h&a qu

illa legi advería effe videatur.

Sic in propo-

y p

Bd (

fito exémplo $. 400.. pater ex praevalente

quidem, non tamen certa ratione filium fibi

cu

j

leigatum habet: attamen hoc officium exi-

qllO

E

Ul

: C 4

ggrc

4o

Trat&atus quartus.

gere non poteft; nam remittendo obfequium

j

j

hoc certo non peccat, illud poftulando pari-

culum íaitem minus probabile incurrit, ne

äï

hominem :

TW

Alia

ime

I;eritum ultra aequitatis ra-

tionem graviter obflringat.

Et ita quidem

hi, quos zat'or; iias vocamus, feruunc, vo-

lentes, ut quoties.certa fententia nequit ha-

ä

beri, non nifi tutior fententia in negotio con-

$

fcmmae adhibeatur.

h

€

$. 408.

bi

Verum qum confcientia eft judicium pru-

f

dens $. 470. [Xnum, et mea oplmone cercum

p

confequens éni, fentenuam probabiliorem

rejici nunquam debere, etfi ad certum per-

0.

i

|

tinpere

non detur,

ultra probablholcm, fal-

l

va prudentia, mentem urgeri haud pofle.

ür

Qui fententiam e. g. aHirmanrem fi ea pro-

D

babilior fit, non vult amplech, is neceffario

negantem (medium enim non datur) ample-

&«Lm, quae eo ipfo minus probabms ett,

quod probabiliori adverfetur.

- Sic e. g. fi fo-

d

lutionem p1onamht s debitam petere non au-

I

dea$, eo ipfo ftatuis, quod nihil debeatur:

quod ipfum in dato cafu minus p1 obabile e.t,

1:

(s

àÍ

$. 409.

bi

Sed meticulofus talis Tutiorifta aeque,

NU

ac temerarius Probabilifta $. 400. füuam hanc

N

doctrinam proprio judicio convellit , fibique

Y

palam contrádicere compelhtur.

Nam ut

eX]

in propofito exemplo $. 40o. pergamus, fi

lib

pacer probabiliore fc.ntcntxa, nixus, a Tutio-

t

r d

4í

Caput VT.

um

rifta quaerat, num filium fuum graviter ob-

)l'

ihl

cre queat, tutioris fententiae affertor

LY

hunc aufum patri- huic non poterit non pro-

hibere: ne fcilicet faltem minus probabïle ali-

AU

JUOR

-

quid in debitum poüulandl periculum incur-

[, V

rat.

Aft fi ex intervallo filius quoque cau-

fam füuam, deteriorem utique, corani eodem

IU d

100

explicet: nunquid is eundem ad exfolvendum

hoc ambiguum officium adftringere debebit,

et co magis quidem, quod filius ifte proba-

bilius obhgacus, et paternae exaé&tioni non

lm ^l

fatisfaciens diícrimen peccati probabilius, ac

CCf UI

proximius fübeat? ludicium mirabile omni-

T0Ten

no! ex quo unus ad praeftandum id adítrin-

guf

gitur, quod alter exigere prohibetur. Non-

y

ne hic debitor fine exactore, prout ex do-

QOW

&rina Probamhüarum exa&or fine debltor

a

emfcït ?

Jcef 12T1

l)

. 4IO.

m

j

Sed etiam laudamfflma ila, et extrema

ylis «

confcientiae fecuritas, qua fe 'Iut:lorlitfuum

doctrina potlfilmum commendat, ex his ipfis

j

p

rationibus corruit,

. Scilicet nofter fecunm«

opent

tis affertor patrem p],ohlbere non poteft, ne

iee^

a filio fuo obfequium aliquod probabilius de-

bitum poftulet, nifi filium eo ipfo ab obliga«

tione immunem faciat : quod ipfum adeo non

eft tutum , ut peccato proximum fit.

S]CUE

har

f bläl

vero fuüpra $. 405. benignitati Probabilistarum

exprobravunus, quod. non, nifi de alieno fit

Nan " ;

liberalis:

Sic in praefenti feveritatem Tutio-

ymi^

riftarum jufte accufamus, quod melioren,

Tu P

"—

3

caus

]]Iw

42

Tmäatü-s quartus.

caufam dure adeo ira&ans, caufae deteriori

&

usque ad licentiam indulgeat; quodque par-

W

tem damnationi proximiorem debitis vinculis

h

d

eximat, ut eadem parti probatiori injiciat.

Spurius eft ifte ardor juftitiae, et haec pru-

dentia verae fapientiae inane fimulacrum eft,

de qua fors intelligenda illa aeternae fapien-

tae verba: /Voli effe juftus multum: INeque

pius [apias, quam neceffe eft. a.

Imo hanc

L

doctrinam, qua neque probabiliorem fenten-

ul

tiam contra legem ífequi licere negant, ab

Vi

Alexandro VII damnatam eífe merito affe-

1e

aC

runt.

Propofitio vero ab eo Pontifice con-

fixa eft fequens: ZVon licet fequi opinionem vel.

/

iel

umnter probabiles prababiliffumam.

à

h&

$. 4EE.

d

V'erum (quod quidem per transennam no»

tare juvat) vide, num ex omnibus propo-

j

fitionibus a fumma fede damnatis ulla Proba-

biliftis magis. infefta fit, quam haec ipfa, qua

"Tutioriftarum rigor condemnatur? Multis

[

propofitionibus damnatis urgent Probabilis-

li

tas: ego nullam aliam ad Probabiliftarum fen-

It

tentiam impugnandam adhiberem, quam eam,

n

qua TTutioriftarum feveritas evería eft. Dum

d

Probabilifta pro caufa minus. probabili fen-

Qb

tentiam dicit, id quidem facere non poteft,

hh

»

niüi hoc ipfo caufam probabiliorem condem-

net: quod ipfiffimum Tutiorifta facit, merito

h

exinde damnatus, Moleftia, et jactura mea

3

certe

"

|

$) Ecchefiaft, 7, xr.

EE

€aput VI .

43

wl

certe eft eadem, five quis prohibeat, ne quid

petam, five alter debitori meo licentiam det,

hW

jnolls

ne aliquid folvat: ex utriusque fententia per-

do totum, et inique omnino, fi mea caufa

W

& W

prae caufa debitoris mei bona fit.

$. 412,

—— —

Sed etiam feverus Tutiorifta exlegem

N

'4"

y ht

agendi licentiam in Probabilifta jure nullo ac-

cufat: nam dum jus probabilius licet nihil

(enti

T

valere vult, caufam leviorem jam triumpha-

re facit, etin periculum peccati probabilius,

p d

e Cor-

ac proximius fe conjicit, Íícilicet ut diícri-

men peccandi minus probabile; ac remotum

u

ftudiofe declinet.

Nempe fententia Tutio-

riftae, quod plane mirabile eft, reapfe eft ea-*

dem cum doctrina Probabiliftarum: et fum-

um n

mus rigor in negotio confcientiae involvit

fummam licentiam: ficut fumma licentia fum-

p

d

mum rigorem conftituit.

Sic in exemplo

noftro toties detrito pater confilii petendi

j t

i

caufa, mala forte in "Tutioriftam incidens,

non obftante majori fua probabilitate caufa

jobl

gt

cadet: etfifilius dein meliore fato, fiquidem

tale fit, ad Probabiliftam deferatur, ab eo-

j &t

Juin

dem non obftante infirmitate caufae fuae ab

