1858

äppendzx

il qui

$. 556.

n Q

dicior

. Páulus Vero, fi illud iepxiftolaeCaput i)

4 nor

diligentius expendatur, non dicit

,

, quod Ju-

titio

daei Chriftum gloriae Dóminum non cogno-

nefc

verint cognitione fimplici, & velut oidinaria,

D

fed quod non habuerint fapientiam fpecialem

tiae;

per lumen gratiae percipiendum; & JDei fapi-

toft

entiam 10 IMbyflerio, quae abfcondita eft , quam

pery

praede[tinavit ante faecula in gloriam noftram:

quam memo Principum bujus faeculi cognovit ;

quad

Tün j

Jt enim cognovifert, nnguam eloriae Dominum

erucifixiffent.

Atque ut certi effemus

-

-

IUentei

; -fer'»

d 6

monéem ibidem effe dé fapientia fpeciali; vet-

fu mox praecedenté proteftatur , quod hanc

Tl D

—

ff

fapientiam loquatur ?hnter þgïfeäos—, quaïig uti-

que ordinara non.eft. Praetetquam quod

—

d dd -

Qia ve

teftimonium Pauli eandeni explicationem ad-

mittat, quém fupra $. 548, & 549 fcripfi.

COnfo

patig.

Quod vero etiam ex fententia divi Pauli Chri-

ftum Judaei vere cognoverint, àdeo certur

Tnr. -

TQUitin

eft, ut nihil magis; fcribit enim k): ZVunquid

J[rael noti cogmovit? — il lfratl autem dicit:

die 1l

Jütte f&(

Tota die expandi matius meas ad populum mon

tredentem . 63 contradicentem,

däe fe 0

*

R

$. 5s1.

"ts

innumeris, quod in hoc tra&tatu perþetüo

ä*epet-o,( vicibus lex; & eae circumftantiae,

jn

—— — —

i) . ad Corintb, 2. 7. 8

0 ]Mn.

* K)ad Reman. x0. 19, 11.

Caput IFV.

159

i quibus lex obhgat clara cogmtlone in ani-

mo noftro exhibentur ,. ita ut ad ipfam cog-

nitionem nón attendentes nefciamus , legem

u

M

Y Il

a nobis fuiffe cognitàm. Et infuper data cog-

QU U

i

nitione légis pravo affectu eidem adverfamur,

)n u

neimcntus, quod hóc ipfo Ia em Vlolemus.

ORGIDA

s fpeciem jufti-

Et quia iniquus ejusmodi aä

fpeu

tiaé, aut obtentum rcALbl

* Ll&u

re non ra-

ro fole» * jdeo mens 1

De Jm

eccati fux inftja, etiam

Lusral

t

perverfe agendo putat fé recté

dbx.

T*C

& ali-

tl

quod.obfeguim praeftare. Deo D.

blc iulto-

1 uj

ruüum mentes pro tuenda religione fuà vehe-

"€l atl

menter exardefcunt, nil omittentes, quod

em,,&

ád eam àafferendam, qua argümentis, qua ar-

,cnl, [

mis propugnandam, & ad hoftes ejusdem

od Bu

acerrime infectandos fpe&are poteft. Verum

ual 35

quia d incaute faciunt, pro relipione non

Qu quw

quia vera, nec quia juftá, aut aeternae legi

none 4

conformis, fed quia religio fua; quiareligio

n

pátrià, ac proin caüfa propria eft, depug-

j

j a

nant. Jám nihil facilius eft, quam ut fe ob-

fequium Dko per tale religionis ftudium prae-

p

o (

At

M

ftare arbitretur: licet tationes pro adverfá

jj d

parte facientes menti vel invitae fat fplendi-

1j I

dae fe ofïcrant, quarum efficaciam ftudium

opu

partium in voluntate füperare, non item ea-

rum lucem in intelle&u extinguere poteft

Ü epa

9- 552

gt

j

]) Joán. 16. 3

160

Caput IF.

$- 552.

Hujus porro deceptionis infighe exem-

plum fuppeditat Paulus, Ecclefiae quondam

que

pro

hoftis , & paternarum traditionum, qualem

füt

fe ipfusmet vocat, aemulator (w). Cujus jam

eft fequens confeflio: Et ego quidem exiftima-

lgl]l

(

veram, e adveríus momen S3E[u INazarenz

ter

debere multa coniraria ageye.

uod €9? feci

Q0r

Jerofolimis , E2 multos San&orum ego in carct-

feie

ribus inclifi, a Principibus Sacerdotum pote[ta-

4€ accepta: & cum occiderentur, ego detuli fen-

m

dang

tehtiam Cc. .Et haec agendo fe peccare ig-

norabat oimnino, fpecie religionis deceptus;

| ])w;z/;

Mi

2

ait enim ipfusmet m): Jegnorams id feci in in-

credulitate mea, — Sed an, ficut peccatum, ita

f

etiam legem furori fuo adverfantem ignora-

at (

Aterid

vit? Minime: nam fentiebat omnino, ac ve-

hementer fentiebat vim ac rationem aliquam

Bu

fatts :

contrariam fibi: alias vox coeleftis eidemnon

potuiffet exprobrare; Saule, Saule! quid me

Og

perfequevis ?. Duvum eft tibi coniva. fmulum

calcitreye, Scilicet legem cognovit, & con-

tra legem a fe cognitam agendo peccavit:

quia vero cognitionis hujus confcientiam fu-

Cn

rOr, ac affeé&tus impius eidem eripuit; ideo

nOH OHJ

t

:

pecþcatu-m fuum ignoravit,

(

i

$. - 553

()

i

- (m) aà Galat. x. x4.

(") I

9) T. ad Timotb, x, 13.

W. li

Caput IV.

I6I

$. 553.

Eadem ratione follicitudo Jobi, aliorune

j O

que San&orum deprecationes, imo facrificia

quia

pro peccatis ignorantiae etiam divinitus in-

, qud

ftituta $. 539, facile explicantur, Quamquam

i

ignorantia non infcitiam , fed ipfum pecca-

t

tum quodcunque, etiam voluntarie ac fcién-

Nazafff'sll

ter admiffum ex phrafi divinis literis ufitata

t 1

non raro fignificet: ficut fapientia faepe non

piurt

fcientiam , aut eruditionem, fed juftitiam,

qyi p

timorem, & amorem Dkz in facris Scripturis

ii !

denotat.

Sic inter alia dicitur o): Kcce timor

vetcart

Domini ipfe eft [apientia : €9 recedere a malo

deceptub

intellimentia. .ltem p

*

*

Diletio Dei. bonora-

Unde inter alios S, 'Thomas

id 1 n

bilis fapientia.

qtum. !

ait qj: Semel tantum in anuo intrabat fummus

:

V

[

Sacerdos folüs cum fanguine , quando offerebat

mo, ^^

Jj

profua, & populi ignorantia , id efl, pro pec-

effi Rll

d

catis moftis.

Proverbior, 14: . Érrant, qui

j d pn

operantur malum.

ij m

/ MJM

$. 554.

( a

agv

Canon diofpolitanus $. $40. caufae nb&rae

non officdit: nam fententia pelagiana in eo

;

erat, quod oblivio, & ignorantia naturalis

jpul

fit

(o) Job. 28. 28.

T

(p) Ecclefiaflic. 1. 14.

(4) In Caput 6. epiftol. ad Hebr,

Tom, 11.

L

r6r

Aþp.endix.'

fit; quodque ex peccato originali nulla de-

fhà

ceptio, nullum vitium aut defe&tus in nos

dat

tranfierit.

Noftra caufa peccata ignorantiae

pat

perfonalia fpe&at, de quibus inter tumultus

(ta

Pelagianorum ne difputabatur quidem. De-

ablr

nique fenfus Ecclefiae non adverfatur fenten-

tiae noftrae: nam Ecclefia fentit dari pecca-

lp

quit

taignorantiae, feu quae ignoramus, quod &

nos afferimus ; Ecclefia vero nullibi definit,

tie

f

dari peccata perfonalia absque praevia cogni-

ceff

tione legis, quod folum negare pergimus.

füni

$. :555.

"Teftimonium S. Auguftini . 541. laudä-

tum plerosque mire torquet, & non paucos

C

plane defperare facit, quod cum noftra fen-

COf

tentia conciliari queat.

Verum non video,

QC Y

cur haec S. Auguítini do&rina nos adeo tur-

SXpli:

bare debeat: nam is ipíüsmet capite mox fe-

(f

quenti eandem claris adeo verbis explicat, ut

T? g

nihil ultra peti queat 7):

Dicunt enim:

;

Ü D

AAdam & Eva pecceverunt , quid mos miferi fe-

eimus , ut cum ignorantiae coecitate

— na[ce-

QUf 7)

venuv :

j primo Quidem. erraremus ,

nejcien-

h N

ies , quid mobis fif faciendum &c. — ReGe for-

Wf

zajfis. quererentur , fi evroris, ac libidinis mul-

L

Mkï

s bominum vior exifleret: cum vero ubique

LU Jtt

fit praefens, qui multis modis per creaturam

191

| UR

baa

p

! [

r) Libr. 3. de lib, avbit. C, 19.

faþut IF.

163

lh t

fibi domino feroientem averfum vocet, — eXati-

; in 1

diat deprecantem , mon tibi deputatur ad cul-

yoranta

pam , quod imvitus ignoras , fed. quod. megüigis

simulti

quaerere, quod ismoras. — IVulli emim bomimum

qu

ablatwum efl atiliter quaerere , quod 1mutiliter

yr fen

ignorat. En quomodo in fola negligentia in-

a p

quirendi, & Deuw rogandi peccata ignorane-

In tanta enim caecitate no-

n

tiae conftituat.

ibt d

ftra, & emergentibus tot dubiis, nemini ne-

erit U

ceffitas, obligatio, & lex quaerendi, preces

g

fundendi poteft effe ignota.

$. 556. "

M yt

i

Cum vero priore illo eapite ignorantiam,

n

?M.Q*a

Lno ah]

hr

& concupifcentiam peccata efle dixiffet:

hoc ipfum capite rgno mox fequente magis

2on "^

(s al

explicat dicendo: /Vam i//ud, quod ignorans

quisque non veGe facit & quod volens vetie fa-

l U:fï müï

ej

hcgl,b

xeve mon pote[l, ideo dicumtur peccata , quia

!/

y i

de peccato illo liberae volumzatis oviginem du-

7 [

ju

cuni: illud enim praecedens mertit ?/ta fequen-

PL

j

tia, dNam ficut linguam . dichmus mon folum

j5 "

]CWA

wembrum, quod movemus in ore, dum logui-

gl

l]

wür. fed etiam. fürmam, tenovemque verbo-

j

j

j

lii

yum , fecundum quem modo alia dicitur lingua

qn ï

graeca, alia latina: fic mon [olum peccatum

"i

ul

;

j

illud dicimus, quod proprie vocatur peccatum

d 2

(ibe-

164

Appe;zdix.

(ibera eiym'm voJuntatc, & ab fciente committi-

hi

zur) fed etiam illud , quod. jam de bujus fup-

eatis

plicio confequatur . nece[fe eft. Scilicet per tro-

putt

pum aliquem nomen caufae competens etiam

ts

effe&ui tribuitur: & licet aliqua ignorantia

M

fer

peccatum non fit, peccatum tamen a S. Au-

guftino vocatur ab ejus caufa, quae vere

D

Per quae

"

peccatum fuit, originale fcilicet.

omnis tollitur obícuritas ejus fententiae,

t

dar

quae $. 542. relata tantam nobis moleftiam fa-

cefTebat.

per

doá

$. 557.

Íie j

z

Quo f

Gravis vero do&trina S. Auguftini, quat

a

$. 543. recenfui, & qua etiam ignorantibus

nullam excuíationem , fed juítam damnatio-

nem effe ait, eft intelligenda de peccato ori-

k

ginali, quod legenti totam illam epiftolam

facile apparebit.

Nam in eodem 'Verborum.

defer

5 5)4

contextu fcribit: /Meque enim damnantur, qui

Won peccaverünt , quando quidem illud ex um

|

(

U

in omnes pertvaüfit, im quo ante propria

bl I)

in [ingulis quibusque peccata. omnes conmu»

WiteY peccaverünt.

Ac per boc inexcufabilis

! BN HOH

efl omnis peccator 'vel veatu originis , wl

N

additamento propriae voluntatis, five qui mo-

vit, [ive qui ?enowat.

Jam peccatum ori-

| Qj

&V(

ginale fine cognitione legis a nobis con*

trahi

! EM

Capüt IP. —

165

ol

trahi facile concedimus: id enim de folis pec-

jt

y

catis propriis negamus, quod etiam $. Au-

guítinus nullibi afferit.

Scilicet ex trunca-

um

ys et

tis Patrum fententiis vera eorundem mens

notamar

aegre definitur: fed fi tota illorum fcriptio

4154

ferio expenditur, tunc jam intelligitur, quid

u

Patres circa aliquam caufam cenfuerint. Un-

de factum eft, ut ficut ex divinis literis, ita

Dege

emtette

etiam ex Patrum fententiis tot haerefes, &

damnatae do&rinae procuderentur. |Quam

periculofe ergo faciunt, qui contra probatas

do&rinas, & non raro contra ipfum Eccle-

fiae judicium frufto fententiae , quod ex ali-

quo Patre feparatim exfciderunt, fuüa fenía

tuentur !

li, qum

)rantihPS

$. 558.

ao

cam

Porro ad affertionem S. Auguftini S. 344.

epd

defcriptam idem refpondendum, quod fupra

of

$. 552. dicebam.

Nam S, DoGor ita habet

gt p

() Et ea futb omnia peccata igmorantiat ,

u

quande quisque beme fieri putat, quod: male fit.

TM

Ubi non ignorantiam legis, fed ignorantiam

fa&i noftri, qua naturam, ac indolem actio-

f

nis nóftrae faepe nefcimus, ad explicandum

z

peccatum ignorantiae commemorat. Igno-

15 1

rantiam legis in, peccatis ignorantiae dari,

cWEF

Aulla Vo,cula commemorat.

Quod. infuper

tunt )

Q

L3

M

ex

joh

i

f) Epiftol, - ad Publicol, 1$4.

166

Appenaiix.

qe

ex eadem &piffïola fat confirmatur, dum ad

e

quaeftionem , an Chriftianis idolothytis vef-

p«

ci liceat,. ita refpondet:

$i ergo certum e[t

ne

e[fe idolothytum, mel/us Chrifliara virtute

tü

vefpyuitur: fiautem vl son e[fe fcitur, vel

li

ignoratur , fine wllo con[ciemtiae fevtpulo n

/t

ufum mnece[fitatis a[fumtur.

Jam fi ejusmodi

,

carnes reapfe idolothyta forent, & ab igno-

ül

rante fumerentur,

quomodo is a peccato

[

poffet effe liber, fi fub ignorantia legis pec-

catum ignorantiae incurritur ?

[j

f/i

$. 859.

Verum nec fententia Auguftini $. 545.

commemorata doCtrinam noftram ullatenus

N

Ls

f

afiligit: nàm ibi loquitur de iis, qui evan-

gelium non audiverunt, qui tamen damna-

J

i

dnt

buntur non ob ignoratum evangelium , fed

ob alia peccata, quae legi adverfari intuitu

lice

CQ0m

rationis probe confpexerunt. Quod ipfum

S. Auguftinus eodem . prorfus loco ait 4):

110f |

tuma

Veruntamen , ut babeamus ap[am . fcientiamy

fne dicat umisquisque nefcioi , mon audiot , mon

dem ]

ft

Je[]s

iniellex? , ooluntas comvenitur bumana, ubi di-

num

citur: INolite effe ficut equus , & mulus, qui-

M lt

bvs non eft intellc&us.

Sane hic voluntatem

quae nolit fcientiam & intellectum admittere,

Tf

apf:f—

)l

L

fg) Libr. de liber, aibitr, & grat. C, 3.

-

Caput - 1F.

167

aperte accufat.

Quod vero non propter

du

evangelium, fi eis nuntiatum non eft, fed

)

ytsv

propteralia peccata gentiles ac Judaei dam-

vt d

nentur, S. Auguftinus differtis verbis tefta-

y *irt

tur «): Dicit enim ipfe Dominus an. Eroange-

iti, v

lio: fi mon veniffem, & eis locutus mon fui[-

n

fem, peccatum mon baberent. — — INon utique

:

ejusrsodï

peccatum mullum baberent, qui evant plem

TI

alis magnis, wmultisque peccatisz fed boc pec-

1 pECC&[*)

catum vwul intelligi, mon eos babituros fui[fe,

[egis l

fi mon venifet, quo, cum audi[fent eumy mon

eyediderunt in. eum.

*

$. s60.

H

.)'

u

Sed neque obdurati illij planeque per-

qlatenos

l

verfi, de quibus $. $46. agitur, & qui omnem

uv

X

juftitiae, ac honeftatis fenfum amififfe. vi-

p U

dentur, legis cognitione carent aliquando:

Jiup ii

licet, quod nunquam non admitto, hujus

r 1

1 (l

cognitionis infcii, legem fibi exhibitam fuiffe

j ii

non recordentur.

Nam da hominem perdi-

^0 at lj

tum adeo , qui atrociffimum crimen e. g. cae-

[it

TL

7 j

dem innocentis ea facilitate admittit,

qua

L

J

fitiens frigidam bibit: hujus vero fenfum in-

jii

TL

j, !

i

timum conteftare, an non aliquam rationem

fentiat, imo videat, per quaim bonum foret,

,ji, ?

)

INullius mens eo

innocentem non laedere.

g

L 4

usque

iv t

J

v) Epiffol, ad Si:u.ït. IOS.

JO

168

L

Appendis.

usque eft inhumana, & efferata, ut fi verüum

fateri velit, hanc rationem fibi cognitam

fuiffe, negare queat.

Scilicet in ejusmodi

Q

homine non intelle&us cognitionem legis,

fed voluntas horrorem peccati perdidit. Ea-

dem certe mens, etíi peffima, tale nefas ab

NT

alio, & in caufa ad fe nihil pertinente perpe-

tratum detefítaretur, vel data facultate fors

UY.

puniret etiam.

Jam qui factum legi adver-

fum ex propria quoque fententia condemnat,

is non folum factum damnandum, fed etiam

legem , cui illud adverfatur, & ex qua dam-

s

nari meretur,

neceffario cognofícit: nam

bt

omne peccatum nec malum, nec damnan-

It

dum eft, nifi abfciffe ideo, quia legi aeternae,

tti

& immutabili alicui rationi adveïfatur.

6' 563

9

S' S66u

Mf

fJ

li

Y Que

k

m

4

1l n

CAPUT

mUm,

Coput F.

169

CAPUT V

jv

ngnia

jsmo

Quantam timoris materiam peccata tgnorantiae

praebeant.

i,

j h

nen d

6. 561

His tamen non obftantibus peccata ignoran:

tiae ingentis timoris materia funt

(

öq 562

Nam in cafu peccati ignorantiae mens ab

(ar s

y| alit

Omnl,

quod a fpe

aut timore venire poteft,

wndemp"*)

fubfidio deftituta ,

[n 6

$.563. Nulla nifi folius legis bonitate urgetur

Qu n

jj Tl

$.564. Hujus :porro periculi- exempla fuppeditant

homines homefti alias

fed religioni fere nihil

damni

tetfdos

tribuentes

"

$. 565.. Nec ullam defuper confícientiae moleftiam.

patientes.

$.566. Item. opem miferis facile negantes

$.567. Et qui munera publica ex mero affectu di«

fpenfant

$. 561.

Licet vero ex mea fententia nemo pecca-

re queat, nifi qui legem a fe eo. ipfo tempo-

uo peccat, cognitanm violet, haec

tam ä

peccata ignorantiae tantum timoris,

ac follicitudinis afferunt , ut momentum

in omi re morali, ac in tota vita triftiffi-

Tmum,- ac terrore pleniffimum conftituant.

L5

Gravis

C APUT

178

Appendix.

Gravis adeo, & eo usque terrifica fä caufa

100

hic offert, ut, licet hanc doctrinam pro do-

D

lor! verifimam improbis maxime, tum vero

frigidis illis, imo etiam mediocris virtutis ho-

qu

tut

minibus intelligere neceffarium plane fit, illis

ed

tamen, qui fe totos pietati, ac ftudio virtu-

no

tis dederunt, cohfulam, uta lectione duo-

VO

rum, quae hic proxime fcribam, capitum ab-

ftineant.

le

Qui enim ad vitae integritatem ,

X

atque ad juftitiae chriftianae perfectionem to-

T

to conatu incumbunt, a periculo peccatum

0i

ignorantiae incurrendi fatis remoti funt, & im-

ä

Ye

petu, ac terrore tanti periculi in itinere, quod

beneficio divinae gratiae feliciter profequun-

QUas

bt

tur, multum , poffent retardari. Timor nam-

OT

que utut bonus, & plerisque etiam utilis aut

lia

neceffarius fit, caritati tamen perfeQae, cui

optimae hae indoles magisque appropinquant,

parum amicus eft: Nam £mor non e[L n cart-

iate, [ed perfetha cavitas. foras müttit timo-

;

yem a).

itfin

$. 562.

10 f

« TiQ

Saepifïïme'itaqtïe, quod toties dixi, le-

zem illam aeternae, & nunquam mutandae

&i

fu» E

juflitiae, a cujus calove fe nemo ab[coudit D)

Ut

hanc

gognofcimtls , absque ut attendamus;

a

N

a

a) I' Joan' 4' 180

n |

b) Pfalm, 18. LP

timo

Caput V.

I7:

fe a

a nobis fuiffe cognitam.

In hac jam ancipi-

1DIO d

ti conditione conftituti plane ignoramus,

Quf VeO

quam noxius, quamque deteftandus ille actus

itoots hql

"

futurus fit, quem contra hanc legem forte

i

l

r

4

l

]

)

edemus. Legem fcientes, indolem a&us ig-

idio vt

(

norantes, nullam aliam vim a tali actione re-

dOQe 01

vocantem fentimus, nifi meram bonitatem

apitu

tf

legis: nihil hic nos juvant mala infinita, quae

;ggriweïü,

exinde incurrimus, nec roborant bona aeter-

tionn ?

na juftae actioni imminentia. Cum enim a&ti-

) netat

oris inftantis naturam in his circumftantiis

finti

verfantes non intelligamus, nefcimus plane

nere Q*

quas poenas incurramus, aut quae praemia

yolegut

obtinere poffemus, omni, quod certantibus

r n

a timore, aut fpe advenire alias folet, auxi-

utils i

a,

lio in ej LISHlF)di pugna deítituti.

yinm^

$. $635.

j

g m

j !

Quamvis vero aeternae legis fit bonitas

infinita, in remiffae tamen Vitae, imo etiam

in mediocris virtutis hominibus, folius, & ut

ad noftrum fenfum ita loquar, ficcae legis

o

)

exiguus eft amor: qui mentem ab omni fen-

fu, ac affe&tu liberam fors allicere poffet,

|

r

contra vim tamen adveríam, in animo noft-

L 4

Licet enim

[Us

hat

ro hic folus aegerrime valebit.

lex non nifi amore legis expleri debeat, fi

eam vere diligere velimus, impetus tamen

timoris ad dejiciendos contrarios affectus , &

dei-

172

Appendix.

dulcedo. fpei ad levandam pugnae difficulta«

gt

pri

tem tanquam auxiliares copiae in morali hog

certamine recte, & utiliffime admittunturz

dom

aT

Et opportuna haec auxilia, prout rem dili-

genter confideranti patebit, in periculo. pec-

p

po

cati ignorantiae nunquam non abfunt. Le-

nil

gem juftitiae, non item poenam violatae ju-

fac

ftitiae in ejusmodi cafu cernimus, fimiles om-

Ne

nino gentilibus Philofophis, de quibus Apo-

ftolus triftem ,. clariffimam tamen fententiam

N

Qu

f

fcribit c): Qui, cum juflitiam Dei cogi

QU |

d

fent,.

pr

f

UI

non intellexerutt, quoniam, quitala agwmt,

—

li ,

digni fünt.morte, & morte aeterna utique,

quia non qualemcunque, fed Dei, id eft, ae-

Tin

Yünt

ternam juftitiam agnoverunt, et contra cog-

nitam hanc juftitiam agentes, bonum aeter-

P'hilo

Doru

num, et infinitum violarunt, poena aeter-.

dtor

na, et infinita exinde digniflimi,

Et haec quidem clariora fient, cum tri-

ID 9

füs hujus ignorantiae, quae frequentiora,

et magis extantia effe folent, exempla retu-

f

lero: quae fr gravia, et acerba.tibi videantur;

&i

cogita: quod haec pro te, et contra pericu-

?d lo

Vtne

lum tuum fcribam. Sic inprimis homines non

pauci ita profanis negotiis fe totos impendunt;

lu

ut officio colendi Deum ne.eam quidem por-

Vi

tionem tribuant,, quam ejus natura, et ille,

quem

cï 4d Roman. 1. 32,

J

Caput F.

173

quem religio inter reliqua olficia obtinet ,

ifet

rli

primatus exigit.

Seu quod ajunt, ne qui-

dem cffeut/alta , feu neceffaria praeftant. Et

iuntu

tamen noftra aetate haec perfuafio magis fem-

vem (

per, magisque invalefcit, qua nedum inter

*ülo p

politicos, fed etiam inter facrerum miniftros

n l

D

nihil probatur, quod non ad profanam, vel

ylati J

facram hominum utilitatem conducit, quafi

Til

vero noitra utilitas totius univerfi finis effet:

bus A

cum tamen certum fit, quod officium Deum

mient

pro ejusdem immenfía excellentia honorandi

[/10'0 L P

omni cura, & falute animarum etiam aeter-

; atl

na longiffime emineat.

Qui proinde morali

gtique,

honeítate totam hominis probitatem abíol-

ell, 2

vunt, in extremo judicio fortern bonorum

t QD

Philofophorum, non item praemium chriftia-

Q «

norum ferent, in quos illud fcriptum effe vi-

] a

detur: /Vonne & eibnuici boc faciunt d)?

$. 563.

Sed num ex hac vivendi ratione aliquam

aum d

in confcientia moleftiam patiuntur? Nullam

jentort

fane: nam ignorant, fe primo, & omnium

; j t

graviffimo officio deeffe. Sed fcilicet legem

ad hoc obftringentem non agnoícunt? . Aft

,ideaHFUTl

" pencü

nonne Deum tanquam fupremum Dominum,

me, £0

& bonum omnia alia bona infinitis vicibus

€Xcedens agnofcu—nït, credunt, confiten

-

tur?

Be-

m o^

d) Maffb' 59 470

p

174

Abpendix.

Bonum infinitum, cui nos totos debemus,

m

fpeciali, & magno infuper cultu effe profe-

!

Ipe

quendum, eft ejusmodi doctrina, ad quam

quie

ex cognito tanto Bono fine omni dubitatione

Cur

inferendam non fides, non perípicax inge-

dQ

nium, non operofa inítitutio requiritur, fed

Yie]

ad hoc mens uíu rationis etiam mediocriter

doli

tantum praedita fuficit, imo cogitur.

Cog-

per

nofcimus fane hanc legem, & fummam Deum

OQU

magnopere colendi aequitatem omnino intue-

—— Ó

&

mur: & tamen hoc officium, quod ex omni-

T

bus eft fummum per maximam partem omit-

|

Qu

timus.

Cum jam gentilibus,. foio rationis

p

]umine inftructis, quanto magis nobis, qui-

Deo j

bus coelefte fidei lumen infuper illuxit, acer-

Wi d

ba illa Apoftoli fententia ífcripta erit e): £ta

Wt f

ut fint inexcufabiles: qui cwn. Deum cognovif-

l

fent, -nou. ficut. Dewn . glorificaverunt.

d

-

Sed

Vuet :

pergamus.

$. s66.

li

Mifervquisþiam cum infigni ezeftate con.

flians, aut cujuscunque opis magnopere

(i5, fe

U([

QUi

indigus divitis cujusdam, aut potentis auxi-

lium implorat: qui absque megno detrimen-

Y

0 af

to, & fine gravi moleftia fua auxilium ferre

poffet, cum plurima delectationi, aut peri-

"n

culofo illi conditionem fuam augendi ftudio

impendat, Hic jam fupplicem illum etiam

At

N

cum

L

e) d. Roman, 1, 20. 2I.

f)i

Caput F.

175

cbent,

cum ftomacho forte repellet, absque ut de-

i. Dtü

fuper aliquam in mente accufationem fentiat

quietus exinde, ac per omnem vitam fui fe-

V Qu

itatott

curus.

Sed an mens hujus hominis nullam

Cax n

aequitatem vidit, qua ad mifíero illi fubve-

yii r, ^

niendum impellebatur? Vidit fane: nam in-

odiocnit

dolem hominis nobilem adeo, & naturam

y. u

per omnia aequalem fuae fuo etiam ufürpavit

nDUx

oculo

Hanc vero pietate, ac cultu dignam,

i 1

& aliquam defuper legem urgere homo fanae

x of

mentis ignorare non poteft. Sane hoc offi-

tem O

cium juvandi proximum clarius, & apertius

quodammodo effe, quam illud de colendo

y ritit ii

blS, HA

Deo videtur. Unde fcribit Joannes f): .si-

, 4*

quis dixerit, quoniam diligo Deum, & fya-

g: 9

trem fuum oderit, mendax eft.— Qui enim mon

qgi uj

diligit fratrem fuum, quem widet, Deums,

t

M

quem non videt , quomodo poteft diligere?

S. 567

In difpenfandis muneribus nedum politi-

ht 00

cis, fed etiam facris nullo fere fe jure ligari

gngpef (

i, quibus tanta facultas-fuppetit, arbitram-

ES quiP

tur plerique.

Unde hominibus, ad quos pri-

etrime

vato affectu, aut ex charorüm precibus, &

ml ferre

€ex fua fpe aliqua magis afficiuntur, haec tanti

momenti, & ex quibus publica & non raro

d1 W

aeterna multorum falus magnam partem pen-

m etld'n [

det,

(l

f) 1. Joan. 4 2€.

176

Appehdix..

det, munera, aliis plus profuturis male omit-

fis, conferunt, absque ut defuper conícien-

tiae fuae timeant.. Sed an eam, quam fic

agendo violant, legem ignorant forte? An

publica utilitas, quam fummam legem aliqui

vocant, iis ignota eft?

Eft vero haec eis

$d

maxime cognita: hanc enim profitentur, quod

ad communem utilitatem omnibus viribus

contendant ,

de hoc laudari percupiunt.

Vaf

Gaudent, fi publico Bono natos fe vocari

j

audiant: & quando fpecialis affectus non ob-

(

ftat, ea, quae communibus commodis adver-

fantur, fevere prohibent.

Adeo in intima

ä 5'7/

E

6 Q.')

[/1

mente iliius aequitatis vim percipiunt, ex

qua juftum eft, omnes potius, quam aliquos

Tot]

beatos efle.

Aft an timent fibi, dum in re-

j

bus tanti momenti privato affe&tui foede adee

t

|

indulgere folent?

;

g

N

) Y

p

e

"

(ü

[

'

fer

sl

E' «70

»i ilis

h&s*,

CA-

T

Caput. V.

r77

üeomA

CÀPÜT VL

coma"*r

qum k

Alza infuper hujus zgnorantzae exempla

w A

veferuntur.

em &w.h

) hat &

$. 269. Huic periculofae claffi (üccenturiandi funt mul-

Ktur, d qui

ti librorum auctores ,

S Y nw)

ercug*ïm»

569. Et Proteftantium do&ores in caufa fidei:

f

70 Qui tàmen per omnia fecuri fibi vivunt.

js 100

$

571

Viri quoque Religiofi ;

(is 40f

: 572.

Et remiffae vitae facromm mxmfhl,

$ ii

s

;

573-

Imo etiam mCIlOTIS notae Sacerdotes hmc er-

unt, &

rori facile obnoxii funt

n af qUOJ

574. Quod ab exemplo Sanctorum;

gt

£95. £t apeua ratione confirmatur,

8.

5/0. In mentibus profanis infüper ma]us, quara

in prioribus cunctis ,

öo

577. ln iis Vero, qui facrá nedumi negligunt, fed

plane averfantur, difcrimen lethalis ignorantiaé

eft omnino maximum , ita tamen;

&.

578.

Ut etiam mentes prae rehqms probatàe perlch-

tentut,

70

Quae omnia in nobis haüd advertimus

in

jiis vero mox damnaremus , fi eorum intentio-

hes, ac conatus cérnere daretur.

(

dom.; II

M

$. 580.

w

178

Appendix.

$. .580.

581. Ád omnia hucusque 1eccnüta exempla ;

|. od

nihil certi definire, fed nil niti magnopere txmc«

Clar

1e pofïum.

ive

cog

omi

$. 568

dun

Ui

Inter alios etiam iis, qui aliquos ex cathe-

le

dra, aut integram omnino provinciam fcriptis

"

-

Q

fuis inftituere fatagunt, lethale ignorantiae hu-

fion

jus periculum infeftum etfe folet. Unde fre-

Oil

quens multis eft, ut in eam doctrinam , quae

Ífuarum partium eit, ex qua apud potentes

""

dant

du 1

gratiam fperare poflunt, qua invifis fibi ho-

lehqy

minibus aegre faduros fe arbitrantur, pau-

Cis, quae cuicunque eorum aífectui lenoci-

Quafi

natur, facto velut agmine concedant.

vero ad hoc, ut aliqua doctrina vera jufta-

que fit, tantum interfit, quantum intereft

h

ut ea nobis utilis exiftat

Et quod ad augen-

ficri

dam infamiam, atque ad nefas aperte oíten-

dendum facit, adeo faventem auram fameli-

lülg

doce

ci exmplunt, ut in caufis fummi momenti

um

contra propriam animi fententiam tam cala-

Dtex

mum, quam linguam pro levi ipe, aut pre-

ihq

tio venalem velut exponanc. Sic certum ali-

&Nct

quibus, fixumque eft, aliquam do&rinam to-

-

Pme [

ta facultate tuen,nedum priusquam contrariae,

fed etiam antequam propriae hujus argumen-

—

QW )

Cat

ta didicerint.

Alii invifi hominis fcriptionem

CICH $)

prodituram audientes jam praevie omne,

quod

let? (

put-VI.

U79

Cït'üþa;

Qüod hábent, fel, & animi virus congerunt,

G

calamum pro üca acuentes: & five bonum,

five malum fcripferit ille, caufam nondum

cognitam in anteceffum damnantes, nihil

omittere ftatuunt, quo fcriptorem illum ne-

dum contemnendum, fed etiam deteftandum

hi

omnibus efficiant. Imo quandoque neque hic

u

ftetit vile hoc ftudium partium, npam prout

m kriljh

ex multis exemplis conftat, cum argumenta

;m qrx nL

non fufficerent, legibus; poenis, proícripti-

Unieit

onibus, ac publicis Ecclefiae fententiis adver-

P ]h'

fantem fibi doctrinam opprimere conati funt,

! FOW Le)

qui Numini veritatis 1nn;1at1 magiftri effe vo»

s f

. lebant.

Ul

PH

j

Á

; ]enoc

Quall

$. 569

ïa Qw

doctores à

moï& H

Huc quoque referendi funt

q)

facris catholicis alieni, & de caufa orthodoxae

j ol

religionis fcribentes , aut quacunque ratione

docentes.

Num hi poft adoptatum Évange-

J fam

nO[] Eüü

.lium in doctrina catholica, ífi eam in com-

tam QU

plexu, ac tota ejus conftructione confiderant ;

allL pfr

an inquam in ejus complexu, 'ac in tota con-

ïtum dlh

ftructione, nihil roboris, nullam pro fua

parte dubitationis materiam in ea confpi-

mnaf?x

ontrt

h

ciunt? Cur aliqua dogmata recipiunt, repu-

p

diatis aliis?. Quaenam eft ratio, & ratio fuffi-

(ofi

Vi

ciens pro illis, quae non item pro iftis pug-

[

e Omnüs

het? Quanta capita contra vim trdditionis ;

q

:

2

id

180

PURENNER

Zppendix.

id eft, contra torrentem antiquitatis damhant,

dum alia longe levioribus auctoritatibus pro«

bata admittunt? Sic e. g. epiftolam ad 'T'itum

A

tanquam divinitus infpiratam utique ex tefli-

docc

monio primorum faeculorum recipiunt, Sa-

*

jura

cerdotium , ac facrificium novae legis con-

temnentes: & tamen donee pro auctoritate

Cipu

fent

ilius epiftolae unum ex prima ecclefia tefü-

Àn

monium proferatur, jam.bina, aut plura pro

r

facerdotio, ac altaris facrificio & multis fimi-

hib

libus fuppetunt.

Jam divinitatem facrarum

literarum non nifi ex teftimonio omnium re-

pro

— :

pert

tro faeculorum evincere poffunt; aliud enim

fine!

argumentum rejecta ecclefiae auctoritate ipfis

haud füppetit: qua jam conícientiae fecuri-

61?, ü

n

loitso

tate fimplex antiquitatis teftimonium fequune

tur, dum duplicatas ejüsdem atteftationes

Id

fii,

circa aliam caufam contemnunt? $Si mun-

Rn

dum neutris partibus addi&i recens ingrede-

rentur, an eapita minus firmata admittentes

ea deinceps, quae longe majore robore ni-

tuntur, damnare poffent?

Nuhc vero ho-

mines rerum, àc hiftoriae facrae minime ru-

)

des, ut gentilibus fuis lenocinentur, contra

Fjäm i

tanta momenta nituntur, & fuos faciunt effe

Tünt.

populum Sacerdotio, ac novae legis facrifi-

WR R

cio, ac omnibus. pene facramentis deftitu-

ïndu]ge

tum. Quid vero in caufa falutis aeternae

Snt

cum tantis difpendiis , imo cum hifée ruinis

LE

fere extremis comparari poteft?

t

$. 570.

üjor

IBI

Capur FF

du

$. 570.

ibus n

j Tivgg.

Num vero hi, & omnes alii ex affe&tu

e ex Lvl

docentes inviolabilia veritatis, ac jultitiae

Yunt; o

jura, per quae in quáavis controverfia prae-

Jems QU

cipue facra, & publica pro veriore parte

u

I

n

fententiam. ferre jubemur; forte ignorant?

|

An legem hanc, qua ex affe&tu potius, quam

Af

i

?

;0

:

:ll

exrationum momentis doctrinas definire pro-

yults

M

Num

PUl

hibemur, perfpe&am non habent?

fact

probarent tàle quid, fiin cauía nihil ad fe

mj

pertinente id ab aliis fieri cernerent? Minime

Jipó &

íane! Nam veritatis, ac juftitiae vis tanta

jate ipi

eít, ut eam etiam maxime volentes in animo

e fecutt

noftro fuffocare nequeamus.

Et quis de

fequu

retractanda do&rina, de refarciendis inju-

(ndones

riis, de animarum reparandis infinitis detri-

N

$ m

n*

mqgcig cog;ita;?g

ii

"

) fl*

$. 571.

$000

VG'O 1]04

Viri religiofi qüoque fibi cavendi mate-

j

jf

xiam in peccatis ignorantiae copiofam inve-

niunt.

Y

T gt

Multi quippe horum, etí voluntati

fuae renuntiaverint, eidem tamen.non raro

1151

ähm

s d

n

indulgent , unum religionis munus prae alio

,a

Optantes, quaedam» commoda ad genium

fuum facta ambientes, rebusque. léviflimis

(&c

vici, qui antea res magnas, & Ífpes etiam.

U

nm

d

arant,

Cum vero

(ajores generofe conc

M 3

geítio

T

ii

182

Appendix,

. t 1

geftio muneris alicujus magnam vitae partem

Occupet,

& potiffimas fibi vendicet atio-

füm

fan

nes ; cumque has ex propriae voluntatis ar-

bitrio, ac delectatione obeant, viri ejusmo-

qui

fer

di in bono creato haerentes ab aeterna illa,

ac divina ratione averfi vivunt, id eft maxi-

TU

mam vitae partem reapfe perdunt, etfi alias

QU

minime otiofi.

'Talia tamen non aperte fa-

Tí

ciunt,.ambitum füum, ac profanos affectus

Q

coram magis religiofis aliquo obtentu ve-

pi

ftiunt, verecundia aliqua tenentur, fi éo-

rum confilia, ac intentiones forte traluceant.

—— —— Ó

Adeo legem hifce, quibus tranquille, & abs-

que fenfu confcientiae indulgent, affectibus

adverfam cognofcunt, ut ex ejus violatione

erubeicendi materiam ipfimet fumant,

lo (

N

E

$. 372«

Ts

«Qr

lls

Sïed etiam alii Sacrorum miniftri, ac pu-

blici Ecclefiae Paftores ab ignorantiae malo

lüis

plurimum habent, quod fibi timeant.

Nam

glor

quaenam funt rationes, ac fines, ex quibus

ius |

eminentes hos in Ecclefia gradus aliqui, mi-

dalu

lem

nime omnes, ambiunt? Quibus auxiliis ad

eos fuperatis aliis, qui plus profuturi effent,

O

Y

candidatis provehuntur? Sacra, id eft be-

neficia gratiae ad profanos fines adhibere,

(ity

