obligatione immunis pronuntiabitur. Si dein

j

OWHQ

hi duo conveniant, et pater dicat: "Sacer-

|

"dOs a me confultus edixit, quod nihil tan-

)ndem'

gu

? quam debitum in hac cauía a te queam pe-

] /|

"tere:" nonne filius refpondere debebit:

if

g. |

?^ Recte omnpino! nam idem cenfet etiam meus

" facers

T.

D

44.

TraGatus quartus,"y

"facerdos, qui ajebat, quod in his circum:

»

iif

" ftantiis ad nihil praeftandum tenear. " En!

»

quam bene concordet Tutiorifta, et Proba-

bilifta, et in eandem fententiam. amice coe-

ant, in eo folum differentes, quod prior ex

fpurio amore legis, alter vero ex non re&a

erga humanam libertatem pietate in idem ne-

fas confpirent.

S

413.

Verum T'utiorifta nihil magis adverfabi-

tur, quam Ííe cum Probabilifta exaequari.

E

NLSDPTIT As

uare dicet:

"Ego caufam probabiliorem

"nullatenus laedo: id folum ajo, quod de-

&l

" beat folvere, fi in caufa controverfía fit de-

i

"bitor; velfi fit exa&tor, ut nihil fibi prae-

Qu

"ftari poftulet.

Si enim juftitia, et veritas

j

QW

"pro fe non ftet, utique pars etiam melior

f

"optime facit, fi caufam fibi adverfam ad

Y

"fpeciem quidem minus bonam, reapfe ta-

li

"men juftam non violet: fi vero juftitiam et

l

"veritatem fibi faventem habeat, cum hoc

de

"certo fcire nequeat, rurfus utiliflime faciet,

äp(

"fi fecuritatis, et confcientiae gratia cedat,

f

?*

"GE qUS , 30£ quamcunque obligationem fibi

debitam liberaliter remittat, aut fi pars ad-

"verfa aliquid, etfi ex argumento minus pro-

"babili, exigat, optimum erit, fi petitum ge-

"nerofe praeftet,

Wi

Sic enim bonis animae,

li

"ac conícientiae accrefcet , quod ex tali do-

"patione in aliis facultatibus deerit.

Pau-

10

0bl

? cis: pars probabilior donat, et fic nulla ei

t

eü)

-—|

45

Caput FT.

TCW.

2 flt injuria: et infuper ex ufraque parte omne

In!

»periculum peccati aufertur, quod unice

i

n

M gurandum eft.^

equ

$- A14.

TUbot

11

o

w

Enim vero hoc argumentum nemo liberi-

tius, quam Probabilifta excipiet, fuumque

m &

faciet avidifflime.

Sic enim ejus alumna, id

eft, fententia minus probabilis tandem vin-

cet, et jure. vincet.

Nam fi reapfe veritas,

end

et cujuscunque generis jus in cafu alicuJus

controverfiae fit penes fententiam minus pro-

equaïi.

horet

babilem , aliunde nemo ei debebit moleftus

y d

effe: quod fi vero eadem veritas, et jus par-

tem adverfam jüvet, quod equidem hucus-

l

W i

)

y

qué probabilius erat; tunc éademi pars for-

tior vi hujus argumenti, et fecuritatis caufa

Veio

Jv

IU

tenetur jus fuüum remittereg gratis relaxare,

| o

f

m

J

(

vel fi eadem pars fit debitor, tenetur pre-

tium folutionis aut qualecunque officium li-

xap ]

el

j

Jl

beraliterj et donato praeftare.

Et fic pars

deterior vel habet. juftam caufam, vel eam

u)

à parte antehac meliore recens accipit: et

e f

| (ai

4

fic femper triumphat.

z

f jl

5; 415.;

JS X

j pro

Àf de hac donatione; et liberali ceffio:

ne quaerere juvat, nüm ad eam faciendam

m

mmae.

cauíae probabilioris dominus ex opinione Tu-

tioriftarum fit obligatus, nec ne? fi non eft

jl

l

obligatus, eam non faciet: quaeftio enim

u

af

eft, ad quidnam quisque teneatur ,

quod, do-

Ti

nare

f

46

Trafatus guartus.

nare quedt; quisque aliunde novit, et füper

&

f

hoec neminem ad confilium facile adhibebit.

W

Imo fiquis donare libere ftatuat, ceffat con-

troverfia, et ex novo donationis titulo alte.

Si vero ad remitten-

ri jus certam nafcitür.

dum jus fuum pars probabilior pro fecuritate

conícientiae fit adftricta, hoc donationis ge-

nus mirabile fane, et liberae coactioni non

ä

abfimile erit, quod fors nomen, neutiquam

2

vero gaturam donat(ionis obtineat,

g.

AIÓ.;

Dein intelligere non poffum, quod patti

deteriori ex reverentia erga jus minus proba-

bile jus fuum probabilius remittere caufa me-

m

lior teneatür.

Num hoc adfecuritatem con-

m

fcientiae facit? vel an non per potiorem ra-

tionem pars minus probabilis animo ita com-

t Éu t

parata effe debet: " Quod fi ego iniquam cau-

T

"fam habeam (quod quidem, vero propin-

"quius eft) per omnia debeo, et volo cede-

"re: quod fi vero veritas penes me forfan

"fteti fecuritatis,, et confcientiae gratia add-

(

"verfae partis voluntati lubens deferam;"

Tter

Vel fi talis caufam füam minus probatam ad

Qgrj

r

lm

"Tutioriftam deferat, an hic pro ea, et contra

probabiliorem fententiam feret? Neutiquam!

| k

n

Sed poftquam e. g. exactorem cum probabi*

»

liore antehac fecuritatis titulo condemnave-

]i

tat; fiG. modo debitorem infirmiore ratione

C

nixum multo magis fua fententia configet:

(ent

ac proin quidquid aget Tutiorifta, et fua do-

Q

&rina,

um

Cuput. P

47

[

Grinas etin collifione fententiae probabilio-

ris cum minus probabili femper verum debi-

;L

yt,

t

torem —fme jufto exactore habebit.

o de

CAPUT VII.

t

CUri

d dirimendam, quae inter caufam probabilio-

on;e

rems et minus probabilem datur , coutyouer-

oni n

fiam, divifio mimme fervit.

Uiquid

6.417. Transa&dio, quam Tutioriítae proponunt,

$.418. In multis non poteft fieri, quia bona plurimà

funt indivifibilia,

$. 419. Praeterea etfi in caufis bona, et a&us divi-

j päfü

fibiles concernentibus,

.420, Compofitio tamen locum non habet;

proba-

i

j me

.421, Eoquod titulus debendi tantum attendi de-

bet, qui indivitbilis eft in caufa fimplici.

i eon

$.422, Caufa minus probabilis nullum fibi jus con-

jrem f

tra probabiliorem titulo conventionis

potett,

exigere

qa

$.423. Porro caufa ptobabilior eft quoque fempef

wund

magis tutá,

u

lo

L

$. 417.

j

l,

yc t

Cun jam ex hucusq

ue däæl*iþtïs nullum ré-

ii

medium plenam fecuritatem concilicet ; 'T'u-

fetaf

tiorifta pro ultimo fecuritatis refugio divifio-

um ?

nem ftatuet, et fors fibi in hoc etiam Proba:

[ COW3

bilitam , utpote alias jam fatis amicum fibi

Qu

non adeo adverfantem habebit. "Itaque ex

xïgb& J

"pretio, officio, aut quocunque obíequio

at

"controverfo unam e. g. tertiam capiat fen-

) ï?itiong

"tentia minus probabilis, duas vero tertias

goüügä:

"pars melior obtinea;: et fic quaelibet caufá

( f d

"pro

ärinäv

48

Tra&atus quavtus.

"pfo fua dignitate ex aequo honorabitur; et

p

ex

"aliquo transactionis genere totum nego-

Dia!

"tium tuto fmietu'.r;

E AA

QU

pa

Verum innumeris vicibus controverfia eft

de bono aliquo, et de a&tu indivifibili; et

bc

infuper de tali bono; et dé tali actu ; cujus

1

defe&us ex nullo alio genere bonorui, et

pe

pér nullum alium aéctum compenfari potelt.

de

Sic controverfia effé poteft de bono vitae:

li

an jam pars exactrix partem ream partim oc-

M

— —— ——

Ccidet, partim vivere perinittet; aut certe

Q

data pecunia compeníationemi praeftabit ?

bito

|tem fi agatur de honeftaté falfhiioquii. pro

B

certis circumftantiis; num in hoc caíu par-

$$

tra verum; partim fallum dicet; aut certe

f

aliquod genus honoris in compenfátionem ve-

ritatis reddet? Idem quaetitur in controver-

fiade juré matrimonii , de obligatione virtu-

tum theologicarum; de actibus; quos intrin-

fece malos vocamus,; de fimonia; - blasphe-

iià etc. fi fcilicet difputetur, num ambiguus

aliquis actus ex harum virtutum , et officio-

rum legibus praecipiatür; aut prohibeatur:

Fupe,«

Quare ex hoc; divifionis, aut compenfatio-

flVe I

nis confilio fperatum effugium haberi fae-

"Q

piffüime nequit:

C Y

$. 4tg.

Vij

Ptl

Praetered ne quidem in caufis, quae bo-

iium, vel actus divifibiles concernunt, fpe-

'(

Nam quod in

li

fatus exitus fecure obtinetur.

prae-

| TW..L

Coput VIl.

40

pet

praefenti notatur, et deinceps amplius expli-

N

cabitur,

indoles officiorum non habetur ex

natura rei, vel obfequu, quod debetur: fed

quantum ex materià debiti omnia officia funt

paria, et pares in confcientia leges habent.

u

erï

li w

Unde eadem opera ex diverfiffimis officiis de-

f d

beri poteft: et idem non raro officium diver

l,

fiflimas fibi operas expetit.

Sed neque ex

Tü

perfona, quae debet, neque ex perfona, cui

d

debetur, ofliciorum legitima differentia col-

Q Vid

Higitur: eoquod idem non raro debitor eidem

TE

creditori diverfiffimis vinculis obftriétus effe

j e

queat.

Verum genuina officiorum, feu de-

flabit

bitorum natura manat ex ratione, feu titulo,

1]

per quem aliquid debetur. *

lu 9&

* Sic idem homo eidem homini ad dandos pror-

fus fimiles centum poteft teneri ex caritate, ex

u

ynent'

religione, et ex mxfer'cmdn, ex filiali pietate,

€x pacto etc.

Si materiam debiti, fi debitorem,

fi exactorem confideres, omnia funt aequalia,

o và

aut eadem femper: et tamen quam divería funt

05 Jl

haec oflicia ?

Dia]

$. 420.

105

Quare officia, et judicia confcientiae de-

et 0

fuper concipienda femper debent effe paria,

QD9" "

five materia debita divifionem admittat five

nia iU

i

eam non admittat: et inde divifio nunquam

)d

l

erit jufta, etífi pretium, aut-opera debita di-

vidi, aut per aliud per partem aliquam com-

penfari queat.

g

qu

* Quae quidem de divifione, aut compenfatione

ul

J

in collifione confcientiae mmus,

magisque pro-

ïbm. [ e

babilis

)U

3

f

Jra&atus quartus,

babilis intelligenda funt: namalias unum debet

quandoque compenfare defectums alterius, e. g.

fi frumentum debitum praeftare nequeas, pecunia

3te danda erit.

$. 42t.

Tam in propofita caufa vel eft unica, et

fimplex debendiratio, ac proin debitum uni-

cum: vel ratio debendi, et natum exinde

debitum multiplex, ac diveríae rationis ? Si

g

fecundum , caufa controvería non nifi mul-

l

tiplici confcientiae judicio erit terminanda,

quorum unum fors erit verum, probabilius;

*

(

alterum vel falfum, aut minus-.probabile.

Si vero titulus, ac natum ex eo debitum fit

p

QU

fimplex, tunc fi hoc debitum fubfiftat, de-

betur totum: fi vero non fubfiftat, debetur

lu

dn

nihil. Et quod inde confequitur, fi debitum

hoc ex fimplici ratione natum eft probabilius,

db

tunc probabilius totum debetur: et fi caufa

j

«t

minus probabilis pro leviore fuo argumento

partem aliquam accipiat, verum erit dicere:

(h

Iley

Hanc partemi licet minorem probabilius ini-

que capit. **)

peta

: z

In exemplo fors Petrus cum Paulo difceptabit, an

& Qu

ille huic quinquaginta ex mutuo, et alios quin-

Ullm (

quaginta ex emtione, et fic centum debeat, vel

non debet.

lam in hoc cafu judicis, aut cujus-

I

]U

q

cunque mens inepte fimplici abnutu, velannutu

definiret: debet centum, vel non debet centum.

AUR

Sed eaufa horum centum eft reapfe duplex: unde

!

D

Tto

nandum.

utrumque ejus caput fpeciali judicio eri; t;l'lni-

u

i

** Fingamus Petrum inter et Paulum probabilius,

Tpf

non tamen.certo dari mutuum, ex quo Paulus

Petre

Caput VII

SI

Petro debeat centum

Iam fi poft adhibitam de-

( C0

uf

bitam induftriam certa veritas haberi nequeat, et

Paulus feptuaginta folvat, triginta non folvat:

NI

nonne verum erit dicere:

Paulus triginta pro-

babilius inique retinet, cum . probablhus etiam

triginta debeat.

us j

$4 422.

umü'l

Neque caufa minus probabilis , in debito

emö

JmS

fimplici, partem aliquam titulo conventionis

fibi exigere poteft.

iNam transaétio tantum

Yf

habet locum, quamdiu fpes eft ex utraque

ammaó

parte ampliora inveniendi argumenta, vel

mbhw

quando exitus cauf:

aliunde incertus adhuc

aiile.'

xmm

pendet: in his enim circumftantiis pars utra-

que pro rata fpei fuae poteft transigere, fere

Qu o

ficut de aliis incertis eventibus jufte fpon-

r

dere poffumus, et non raro folemus. Quan-

deb hu

do vero omnis pro indaganda veritate opera

Obabyh

tunc nullus juftae trans-

n [l'ïmü

jàm adhibita eít

actioni locus fupéreft: fed pars melior debet

a]. um N

(puta femper in fimplici caufa) totum obti-

nere

Transactionem judices nunquam im-

hu» U

perant

fed confulunt tantum: atque hoc,

et quidem merum confilium adhibent ad ini-

ræpfï?b"'

tium contentionis ,

vel certe ante ultimam

dgbCït, "

fententiam, id eft quamdiu ípes utrique fu-

pereft, fuam caufam meliorem, feu proba-

a a

T

biliorem fore, quam proin fpem pro aliquo

j centb

pretio jure poteft vendere.

Quando vero

J

pe

g

nulla majoris probabilitatis fpes remanet, tunc

T

fimpliciter pro probabiliore pronuntiant: ne-

li

que part victae in honorem argumenti mminus

f0b3

p

lH

2

pro-

qb Pin

52

Jra&atus quartus.

probabilis ullam portionem adjudicant. Quiä

d

fciicet fenfus intimus clamat: probabilius

f

eft, quod meliori totum , et deteriori nihil

ei

ex hoc fimplici caufa debeatur. **)

IT

* Siquis a te fructus futuri anni fimpliciter, id

eft vel nafcituros , vel non nafeituros emat, po-

teris ab eo exigere pretium promiffum, etfi nulli

b

fructus fint nati.

Idem de eo, qui navem ex In-

dia redituram cum omnibus mercibus vendidit:

U

qui navl licet fubniería pretium fponfionis jure

d

petit.

Equidem fi juftus effe velit, debet minus

n

pretium pro fructibus incerto nafcituris, quam

pro extantibusfibi pacifci: idem pro navi in ma-

rj fluctuante minus debet petere, quam pro ea

te

jam in portu conftituta,

Quippe. fpes rei incer-

po

ta minoris effe debet, quam res ipfa: folae fpes

QUi

certae rebus ipfis aequivalent,

&

** Loquimur in praefenti de judicio inter caufam

Md

probabiliorem ,

et minus probabilem ferendo*:

fcio enim, quod aliqui mifericordes judices in

kïm 1

cauífalicet fimplici, aeque tamen probabili divi-

Qve

NC

fionem rei controveríae faciant; licet etiam hoc

de (

minus recte fieri, infra oftendere fatagam. Con-

(

tra caufam probabiliorem, ct infuper fimplicem

nullam finita indagatione divifionem faciendam

Coní

effe omnium,. quantum fcio, tribunalium ufus,

Qpor

ac proin ingeps evincit auctoritas.

I

Mil

$.

423.

bex

Ex hucusque difputatis, et maxime ex

$.410. corollarium aliquod deducitur, quod

magni momenti, et communi etiam Probabi-

QW |

lioriitarum, feu fententiae probabilioris Pa-

tronorum do&rinae efít adverfüm.

Eft au-

b

tem fequens: Nunquam aliqua fententia eft

probabilior, et minus tuta; ficut nunquam

«5-«

A

"

datur

il

Caput F.

53

(l

datur minus, probabilis, quae fit tutior: fed

Sabï"ms

fi certa veritas haberi non poteit, ea femper

ri ii

eft, quantum ad rationes confcientiae tutiory

imo tutiffima, quae fpectatis omnibus legi-

(dten

,

l

bus (probe notes fpectatis omnibus legibus

moralibus) prae fententia contraria eft pro-

"p

T

babilior.

Et quidem hoc adeo verum eft,

Vefn d l

ut etiam in miniftro facramentorum , in Me-

vt

dico, in Iudice, et'demum in omnibus obti-

(ioris j

Conícientia namque in omniuimm ani-

jet ii

nis, qi

mis par eft: et cum fit prudens judicium in-

i i

"n

l

tellectus, aliud fibi propofitum babere non

j p d

poteft, quam folum conatum veritatem,

yel n

olie a

quantum licuerit, propinquiffime attingendi.

Debet equidem Miniíter Sacramentorum,

y ul

Medicus, imo frequenter etiam alii fpecia-

r

lem cautelam adhibere: verum hoc non ex

!

us

diverfitate conícientiae, fed ex fpeciali lege

yili

T.

u

defcendit, ad quam legem non fatis atctenden-

n

) (s

tes morum DoG&ores diverfitatem hanc in

r hmrh&'

conífcientia, et non in fpeciali lege, prout

!

P 5

oportuiffet, quaefierunt: quae tamen orinia

jin ?

inferius, fcilicet capite decimo fexto, diligen-

tïus— explicabo.

CAPUT VIII.

g u

[Ufaquo ,

Quatido in. quae[tione con[cientiae certa veritas

P;Oba

per juflam induftriam non poteft baberi, tunc

jori

»

probabilior pars eft. ample&enda.

»i

yeno

$.424. Cum ergo ex propofitis fententiis tum Proba-

j

Ti

biliftarum, tam T utiorii'catgilm fubfiftere poi

lit3

üi

Ed

s- 4-25!

*

$4

Tratiatus quartus.

N

$. 425. Seqmtur, et quidem ex definitione Xmo fe-

n

ü

qu endam. effe fententiam probabiliorem.,

$. 426. : Haec eft ipfius naturae vox

427.

Sacris quoque auctoritatibus firmata

ä

4

-- ) *

oQ

Quae fola contradictionis argui non poteft, .

Ob1 Tutioriftarüm, quod nos haec fententia

$. 429.

z(ïï

a peccandi periculo non liberet;

$ 430. €t 451

Ad quam üton omnes Probabiliftae

frite 1elgondent d

$.432. Solvitur.

$. 433. Confirmatur folutio.

$.434. Hinc necelfe eft fententiam fimphc1tc1 proba-

biliorem fequi.

]

$- 424

f

Cum in omni confcientiae fimplici quae-

hn

ftione dentur duae partes fibi mutuo contra-

[

dicentes, quarum una debitum affirmat, ne-

1

gat altera $. 372. ideo non poteft fententia

hr

ferri pro minus probabili, nifi condemnpetur

D

probabilior; quod quidem faciunt Probabili-

ftae $. 405. Sed neque contra probabiliorem

[

decerni poteft, nifi hoc ipfum fuffragium pro

Ü

minus probabili feratur ; quod 'Tutioriftae fa-

D

&mcmt $.412. Verum neque divifioni juftus

(uu)

jam locus effe poteft $. 418. et 419. Unde

(ic

aliud fuper non eft, quam ut pars melior ex

Tit

fimplici cauífa caplat totum.

.$.435.

Etfane, velex hoc folo, quod confcien-

Ti

tiafit prudens judicium $. 470. re&te, ac ve-

"n

rifime, et Xmo quidem infertur, quod fen-

tentia probabilior in, caufa tam diu agitata de-

ium ex integro vihcere debeat.

Quid enim

In

j

C'apz—&t FHL -

35

in negotio c.onfcientiae, id eft in caufa vetita-

m fe

tis melius fieri queat, quam ut probabilius

amplectamur,

fi certum per. humanam qui-

dem indufiriam O

btineri non poteft? Non-

pote'l.l

ne demum ex teftimonio fenfus intimi haec

qntad

affertio animo noftro luculenter probatur ?

hat

$. 426.

Haec vox naturae effe videtur, ipfis gen-

tilibus non inaudita: unde Tullius de acade-

jtr p

micis agens 4) dicit: /Veque d:/putationes mi0-

[ftrae quidquam aliu

d agunt, mnifi ut in utram-

ue partem dicendo,

et audiendo eliciant, et ex-

aut ad id quam

jc u

primant , quod aut eerum [it,

condee

maxime accedat. Similia habet Plato: b) Hoc

unum in vebus dubiis [Iudiofe eft claborandum,

yit, Ti

fenteti

ut aut difcawmus, quo modo b«e fe babeant, atit

inmveniamus: aut [i boc fievi tton. potefl , buma-

jente?

--

Ws

wavum vatiomm faltem ea, quae melor , fir-

valovque , feu quae

minus vefutari poffit , dele-

p

difficul-

um p

^

Ge, & quafi infideamus , ut pericula ,

tatesque enavigemus, Omnium praeterea gen-

i

(

tium tribunalia juxta veriorem fimpliciter ju-

1 J'Emï

J

j

N

dicantia naturalem fimul, et in

ritatem conftituunt.

gentem aucto-

gelor

$. 427.

Nec Wfacra au

&oritas nos in hac caufa de-

ftituit. Sic S. Chryfoftomus c) ait: $::ef-

cone

" Wegotiatorem , ct

(i^

k

metta emiurus gykas unu

4

aite-

W

od

a) Lib. o. quaeft. Academ.

gnatä "

b) Dialeg. 1. im Pbaed.

u]d 0v

jj

€) Homil. 44. i5 .Mattb-k

E

p

56

. Tratiatus Quargäs.

Ah

altevum , et ubi weliores. bejlcs z'izven'erz':, et

pretio viliore ab illo comparas, quomodo non

il

Il

ts

oportet populum circumtre ownes Dotloves, et

inquirere , ub? fincere veritas Chbrifli veutumda-

[ni

0f

Luí., eb Ubi corrüpta; et omnitum confe[fiones

cogno[cere, et veriovem eligere plusquam ve[li-

fà

mentum. — Dicit Apo[Tolus z ommia probate, quod

O.

bouwnm efl , tenete.

Cum vero feveritas Tu-

tioriftae etiam meliorem caufam condemnet,

benignitas Probabiliftae etiam deteriorem ab-

folvat, et cum moderatio Probabilioriftae

e

media via incedens parte minus probabili con-

f

demnata caufam magis probatam vincere fa-

U

ciat: nemo fane juítius Probabiliorifta pro

Lir

fe ufürpabit regulam a S. Donaventura d) fta-

Ij

y

bilitam: " Cavenda efl confcientia mimis larga,

i

et nimis flriia: nam prima generat prae[um-

DI dew

D

tionem, fecunda defperaiionem.;

jtem. prima

b

Is

faepe faloat damnandum, fecunda econtra dam-

niat [aleandum.,

Atque hoc eft, ni fallor, il-

Iud in facris literis toties praedicatum, quo

jubemur, zec ad d

»

?

exteram , nec ad fiuifiram

declinaye..

»

$

428.

»

i

Tam haec eft illa fententia, quae in colli-

01

fione magis, minusque probatae doctrinae

? hu

D

fola eft vera, fola vera eíTe poteft, reliquis

tln

duabus femet ipfas evertentibus. Nam fi pa-

(ir

ter in exemplo tam diu verfato, graviora

L

fuae caufae argumenta Probabilioriftae expo-

D)

Qu

nat, ab iíto facultatem hoc pietatis obfequium

(0

tan-

?

"

,I 8) L. a. Conpend, Tbeolog.-' Véritat. & 52.

Caput VIIL

37

ntyt

tanquam debitum a filio exigendi 1mpetramt'

filius vero libertatem fuam levioribus momen-

Üh tl

N

tis defendens hunc judicem minime props-

lil ddü

ium habens, ad praeftandum hoc officium

omnino condemnabitur.

Et fic demum cau-

fel). j

i 1'6

fa fine do&trinae contradlötlone conftantem

exitum fortietur.

T q'ff

jas ]

$. 429

demi

Qrcrn a

Verum non adeo inopes funt Tutioriftae,

)]lt(]l' lv

et qui vel ignorantes, et inviti eorum cau-

jbl

am mea opinione adjuvant, Probabiliftae,

CCf

ut non gravi argumento Probabilioriftas ur-

geant

Sic vero illud inftruunt

? Vel fens

f [n

tentia probabilior opinionem fibi adveríam

Dic

eo usque debet fuperare, ut omnem pru-

"u

K dentem errandi formidinem excludat: vel

rj

" eam fequi poffumus, etfi de ejusdem falfi-

i p

"tate minus quidem, pruJentcr tamen formi-

gro d

"det? Certe timores etiam minus probabiles

allo

"mentem prudentiffimi hominis afficiunt, et

Um;q

"ad varias cautelas adhibendas permovent.

[

"$&.389. lam fi dicant, auod tantum pro-

- bablhmtls pondus requiratur, ut exclufa

l

"omni formidine, ac motu contrarig mens

m COH

" huic fententiae plene adquiefcat: tunc Tu-

odl'mae

"tioriftae Probabiliorittas amice amplectun-

yeiqu

tur, plaudentibus Probabilifüs ,

quod ad-

pl

velfaru fui in eam fententiam lncxdcunt,

IU

"quam a femetlpia impugnari, imo plene

T p

"confici, ac proin nullam effe, facile per-

fequ

Pvident.

. Certe. Tutioriftae fat prudentes

funt

—

D5

L

58

"Tra&atus qua.i.'m:.

"funt, utin negotio morali non geometi'i-

Qn

? cam, .non phyficam, fed moralem fecurita-

p

"tem requirant, nom utcunque poflibile, fed

ne

"prudenter formidandum periculum abeffe

lo:

"volentes, Si vero major probabilitas ita

i

"fufficit, ut partem adveríam fimpliciter vin-

x

"cat, prudenti erroris periculo adhuc treli-

qu

" &o : quomodo ultimum judicium poteft effe

Tni

"fimpliciter certum, et ab.omni deceptionis

fin

"prudente formidine vacuum? Num poteft

0n

"ex fententia non penitus certa inferri ali&,

Pr

"quae ex integro certa fit, ita ut effedus

bui

"caufae fuae efficacia major fit? "

Iäffs

Ale

$. 439.

Ti

i

Si vero Probabilioriftae pro more fuo di-

E

cant, quod non cum probabilitate quomo-

DW

docunque fgperante, fed non nifi cum mul-

pe

tum, et pluribus gradibus fuperante proba-

tüm

bilitate contenti fint, (jam omnibus pene theo-

fent«

logis ratum, fixumque eft, opinionem oppo-

ICI0

fita multum probabiliorem tuto adoptari poi-

là

Ücf

fe: unde opinio multum probabilior, etfi re-

AQOS

ipfa nondum fit penitus certa, per judicium

aliquod füperadditum, et a tanto confenfu

petitum moraliter certa efficitur) fi hoc, in-

quam, Probabilioriftae dicant, tunc Tutio-

Q

Til

riftae, et Probabiliftae inprimis per jocum

bl

u

interrogabunt, quot demum probabilitatis

l0s P]

gradus fint neceffarii, ut aliqua fententia ex

lo

íe benignior, et legi advería, fecura redda:

ltg

tur.

j (

Num decem, viginti, aut omnino cen-

WQ(

tunm

Caput VII.

$9

ore

tum gradus requirantur. Si enim gradus hos

jcurit

praevalentis probabilitatis nobis non defig-

iil

nent, eorum fententia, cujus ufus in fingu.

» 2d

los dies toties recurrit, inutilis, et ad for-

1andas vitae noftrae rationes nulla erit. Dein

biüts !A

ii «

pergent interrogando, an firmus ille gradus,

du

quotuscunque demum, omnem errandi for-

pl

midinem jam ex fe, ex propria virtute, et

ab

fine judicio füperaddito excludat, nec ne: fi

an p

omnem excludere debet, tunc Tutioriftae

Probabilioriftas ejusmodi vel invitos fuae tri-

j

[ eio

bui fuccenturiabunt.

Si vero fententia illa

fatis probabilior non omnem formidinem pro-

xime, et fua efficacia depellat, tunc ultimum

judicium confcientiae nunquam erit certum.

"ID

Nam maxima auctoritas, et quantuscunque

e quo'f y

Do&orum confenfus- non poteft efficere, ut

cum J

fl

ex aliquo non penitus certo aliud penitus cer-

jifd

»

tum fequatur. Palam quippe eft, quod hanc

fententiam fequantur, non quod proprio ju-

at

n

n

dicio fatisfaciat, fed quod aliud effugium non

habentes, eam neceffitate compulfi, ac vacil-

| anr

9)

j *

ul

lantes amplectantur,

TM

&. 431.

uidquid vero fit de his, demus interea,

ü hOCS )

quod major illa multorum graduum proba-

y T

bilitas ope au&toritatis demum certa fiat: quid

e

1!'

nos Probabilioriftae dicemus de illa probabi-

p

litate, auae adveríam fibi fententiam non nifi

u

l]

j

uno, alterove gradu fuperat.

E. g. vincant

u l

vin-

CM

duodecim teítes cent'ra unum, et tuto

cant,

jl d

65o

Tvatiatus quavtus.

cant, et in noftro exemplo patris argumen-

(it

q

tum fit decuplo majus, quam ratio filii: ut

proin parenti fuum obligandi filium fecuram

de

facultatem facere poflimus.

I

Sed quid dice-

mus , fi praevalens probabilitas non nifi uno

i

gradu fit major, Ífi unus teftis ftet contra

C

duos, fi patris caufa conditionem filii velut

u

uno duntaxat numero vincat? Multorum

h

graduum affertores cum uno non poterunt

ü

e

eíffe contenti, ac proin patrem, et ejus cau-

fam una folum libra graviorem condemnare

(

debebunt: eoquod omne peccandi periculum

Ü

modico hoc probabilitatis exceffu non abo-

[

leatur. Sed nonne hoc fuo judicio filii con-

D

r

ditionem etfi minus probabilem meliorem red-

*

dunt?

Et quid vi hujus do&rinae filio. cau-

iri

fl

fam fuam non nihil minus probabilem expo-

&

nenti dicent ? — —- Scilicet Probabilioriftae

N

W

fi fententiam fimpliciter, vel unico gradu

probabiliorem rejiciant, velint nolint Tutio-

«

riftae erunt.

d

1

$. 432.

la

"Quare ad acionem fecuram reddendam,

tu

«

ad judicium confcientiae prudens reddendum

atque ad omne peccati periculum amolien-

Ti

n

dum fufficere nobis debet argumentum , aut

probabilitas unico, vero tamen *) gradu ad-

vería parte füperior: quae quidem -do&rina

non fola multorum au&oritate Theologorum

in ftatuenda propria doctrin

a fibimetipfis non

fat conftantium,

fed invi&a ratione a formi-

dine

: .Capzlt FIII.

61

T

dine peccandi liberatur; quae quidem eft fe-

MM

quens; Ín omni judicio confcientiae agitur

l

de jure duarum partium $. 572. et 373. jam

impoffibile eft, ut melior pars (qualis eft etiam

td )Lf.'

Yib

fimpliciter probabilior) cauía cadat, nifi vin-

cat deterior, qualis rurfus eft ea, quae vel

um

f velt

unico gradu minus probabilis eftj prout ex

hucusque difputatis apertum eft. Iam inftrui-

uori

V

tur fequens fyllogismus: Oui eligit optimum

ex omnibus, quae im poteflate babet, mon pec-

its d

jenot

cat: fed qui in collifione fententiae minus pro-

babilis cum probabiliore eligit fimpliciter ,. et

ticuli

li übü'

licet non multis gradibus probabiliorem., eligit

optimum, quod in pote[tate faa babet ; ergo qui

fiicol-

jl rl

eligit fimpliciter , et licet non multis gradibus

probabiliorem , non peccat. Major propofitio

p Q

iup

ex fenfu libertatis, et ex indole aeternae ju-

ftitiae eft clariffima: nemo quippe ultra facul-

n

tatem obligari poteft. Minor propolitio ex

eo fit omnino, ac palam certa,. quod repu-

]t Tuü'o.

diando utcunque probabiliorem per necefífa-

riam confecutionem adoptemus minus pro-

babilem, Certe effugium, ut puto, non da-

tur, praecipue cum divifio $. 418. et feq.

dend J

et donatio $. 415. et 416. imperari, vel ad

'deg()lfm

finiendam controverfiam hanc quidpiam con-

lnghen

ferre nequeant.

i qi

* Dices: ,,Sed quid eft gradus folidus, ac verus?

),du i

quippe aeque difficulter definitur, quid fit mul-

Jou

y

tum probabilius, ac quid fit fimpliciter, folide,

ogon

ac non mere frivole- probabilius, ** Refpondeo,

*

quod hoc facile defignari queat ex proprio ani-

tl

mi fenfu. Cogitet quisque, ingens pretium ei

j for

Ü

pr«.)pQ-

)b

65

- Tratiatus q;aartus.

propofitum effe, qui /ex duabus con&overüs,

[

et non admodum inter fe inaequabilibüs fenten-

tiis veram tetigerit,

et inox animus fuggeret :

omnibus perpenfis ego e. g. pro affirmante fpon-

V

f

derem. Quodí reapfe in mente lateat praevae

lens judicium pro alterutra, tunc ftudium et

f

fenfus magnae utilitatis in dato exemplo perci-

piendus illud facile deteget.

Quod fi oblata

p!

r

ejusmodi lucrandi fpe mens neíciat, in quam

partem fe vellet. convertere, tunc jam. non pro-

Qq

babilior, et minus pfobabilis fententia mutuo

pugnabit, fed tunc incipiet ftatus dubii, erit-

que caufa in utramque partem aequalis, de qua

*nox acturus fuim.

ff

$. '483.

]i

]u

Atque rationem fimpliciter f'üperantem

Poít adhibitam juftam induftriam fíufficere,

«

»

neque pondus multis gradibus praevalens re-

quiri, ut de ufu tribunalium nil dicam, ip-

w

Sic DBonifacius

D

fae leges facrae fítatuunt.

VIIIvus e) ait: nfpicimus n obfcuris, quod

x

p

e[t vero fimilitus , vel quod. plerumque fieri coti-

füevit. Profecto non ait, quod multum vero

»

!

fimilius efk : aut quod vix non femper, fed fim-

pliciter, quod plerumque fieri confuevit." INon

d

(ef

gradus, non additamentum, fed fimplicem

exceffum commemorat.

Huc facit illud f )

Qj

Vio

quoque: £nbis, quae dubia funt, quad. certius

exi[limamus, tenere debemus.

Eandem fen-

Yer

tentiam omnino tenet S. Thomas g), qui

f

"

un

f

nihil aliud requirit, qugm ut qlz'quid f& ver

in

Dor

"

e) Regu. lur. 48. in 6.

Vit

f) €. 3. de Sponfal.

Ws

2 pr.í2? quaef, 69. arf. x«

| Caput( I)IIL

65

verl

2n plu

h'bus, licet interdum deficiat in paticiori-

intell

bus.

Non opus eft, ut in multo pluribus fit

E

verum, et in omnino paucifimis fallat: fed

s

fanéótus doctor nulla plurium graduum facta

at

um d

mentione, fine exaggeratione wite majoris

) yte

probabilitatis, fententiam fimpliciter verio»

j 0i

rem, feu argumenta, quae faepius verum,

n qui

quam falfum continent, adoptat.

yon t

; utto

$.. 434..

j, t*

T2

Ad exigendos plures gradus, et ad requi-

rendam non tantum fimpliciter, fed multo

probabiliorem fententiam Probabilioriftas im-

pulit folum moleftum illud Probabiliftarum,

Aptem

-

C0

et Tutioriftarum dilemma, quo interrogant:

», Vel fententia probabilior veftra debet adeo

Qs re

,effe probabilior, ut omnem prudentem pec-

m

,,candi timorem aboleat, vel non eo usque

jfacut

», debet effe probabilior? fiprimum: quo ca-

J

.pite, vel etiam quo puncto a Tutioriftis

"

, dilfertis? fi vero alterum dicatis: quomo-

j

3,do ultimum judicium poteft. effe certum?,,

f -

Iam gravis illa interrogatio redit etiam de fen-

m

tentia multum probabiliore: quae vel in do-

ficem

&rinam Tutioriftarum incidet; vel juftam

my

violandae legis formidinem non evadet.

Si

gtl

vero duas in omni caufa, et obligatione par-

i feüf

tes, prout oportet, confiderabimus, tunc

Qj

fententia etiam fimpliciter probabilior non

g

poterit rejici, nifi fententia minus probata

vincat.

Per quod in omnes , quibus Tutio-

roba-

ziftas premimus,— anguítias etiam nos P

bilie-

h

64

Jva&atus quartus.

bilioriftae conjiceremur:

Ífi cum fententia

fimpliciter veriore contenti efle nohmus.

a

CAPUT AE

x

h

N

Explicatur. flatus confcientiae dubiae, fen in

utramgue partem aeque probabilis.

435. Explicatur ftatus confcientiae dubiae,

H

*

1

436. Cujus conditio eft ambigua plane.

)u

9437. Hac ftante plerique partem legi faventem

El

amplectendam effe volunt;

$.438. Auctoritate Juris Can. ut putant, nixi.

€

$.439. Verum hac ratione partem aeque probabi-

lem hoc ipfo damnant.

/

I)

$. 440. Probabiliftae totum libertati ad]udlcantes fe

( ]

implicant.

$.441. Divifio quoque in hoc confcientiae ftatu 1o-

GU

cum nof habet,

$- 435.

Atque utinam ratio in partem alterutram

N

praevalens, et fic fententia probabilior fem-

j

per haberi poffet!

Verum in eas non raro

f&

anguftias mens noftra delabitur, ut ea argu-

Du

mento fuperante defüituta, fuo judicio . ab

B.

utraque parte aequis intervallis diftet , aut

Bili

potius omni judicio intercepto de caufa con-

rf'I]*)

troverfa penitus fileat.

Qui quidem ftatus

Quf

mentis propri nominis dubiwm vocatur: et

TU

frequenter nobis accidit in caufis ex fua jam

lt(hl

indole obífcuris, in quaeftionibus facti; qui-

& [

que maxime infirmioribus ingeniis familiaris

&t

eft, quae faepe admodum, in quam partem

Idf

fe vertere debeant, plane ignorant,

b

$. 436

l

Caput LX.

63

AUA

$.. 436.

à

. Quonam in via adeo ambigua tendendum

jam eft ? vel unde in tantis tenebris, et in,

hac nullis humanis viribus fuperanda igno-

rantia lux aliqua petenda erit? F'ors a confilio

f

Verum

Ó

aliorum, aut longa meditatione ?

varii varia, ac diverfa confulent, absque ut

mens difcernere queat, cujus confiliura prae

