Quarto demum loco fucceduüt fcripta

Sanctorum, aliorumque Virorum perfecto-

rum, qui eminente quadam. virtute omnem

li

naturae

Caput. VIIÀ.

209

Háturae impetum fubigere didicerunt: ac

deinceps folius, quae talibus copiofiflime

yutit

afiluit, gratiae motibus aguntur. Horum,

qui fe DEo penitus permiferunt, fcripta, ac

) u

do&rinae folius pene gratiae partus funt: &

] t

fic puriffimi eorum fenfus aeque parum, ac

ii

ea, ex qua nati funt, gratia fallunt. -His

nb

140

jam tuto fidas, & intima tua fatagas confor-

mare: & fic fecuriffime perges, 'a peccatis

n

ignorantiae exin, quantum licet, fecuriflimus

pit

tur v

$. 6or.

us i

ner t

Atqu'e hoc confilium non tántum contra

j

lethale ignorantiae malum, fed pro toto falu-

j pef'

tis negotio eft fümii momenti: & fi hoc f'o-

U !

T

lum aliquibus perfuadere poffem, id pro

&bundantiflimo fcriptionis hujus fru&u aefti-

m

Inarem.

Legantur libri illi a fcientia, ab

4 Üj

eruditione , demum ab eloquentia; àc ele-

gantia commendati adeo; legantur inquam,

j m

minime adverfor: fed interiora tua, ac prae-

fenpt

cipuam mentis tuae affectionem non nifi ad

jr;

San&orum; aut fere Sanctorum praecepta

compone.

Ali, eti fümmi videantur, fal-

lunt quandoque, & faepius falluntur ipüi-

met: folum, quod a gratia proficifcitur, tu-

tifmum eft.

fctio

yfedt

n il.

5 602.

9

u

210

Appendix. :

$. 602.

H

Irit

Hoc quoque confilium S. Philippi Nerit

fen

fuiffe dicitur, ut ad ufüs facros, atque ad

de

animae directionem non legamus, nifi libros

il

TK

Sanctorum ; idque tam quoad cognitiones

intellectus, quam ad affectus voluntatis fa-

le

ciendum effe, ipfa experientia teftatur, Nam.

üc

inter cognitiones a natura exiftentes, & in-

Q

ter eas, quae ex gratia ortum ducunt, in-

credibilis , & ea differentia intercedit, quae

|

f

non raro etiam ad oculum patet.

INam ali-

Ti

|

quod fidei myfterium, e. g. mortem, quam

1

Dz1 filius ex nimio erga nos amore fuftinuit,,

lub

refer, aut explica duobus, quorum alter

Bu

fummo ingenio praeditus , immenía infüper

—

tue

in variis Ícientiis exercitatione perpolitus,

quantum vero ex moribus ad communem ufum

factus fit: alter vero exiguae fcientiae, infir-

mi ingenii, fed confummatae virtutis homo

exiítat.

Jam quam diverfos ex hac tua expli-

catione affectus ciebis? Quid mens prioris il-

hi

lius Doctoris, & quid animus alterius in eo-

[iatg

dem myfíterio cernet & fentiet? Prior magni

Q

momenti hiftoriam, ad fe utcunque pertinen-

lole

tem referri putabit: alterius vero intellectus

lg (

totam infinitatem clariffime cernet, in eaque

lore

Wt,

fui impos velut fubmergetur. Juftiffimum

infuper fore judicabit, ut mutuo amori us-

f

Cl

que ad incendium indulgeamus, ad ar-

]d,

on

dentfifïima pro Chrifto moriendi defider

ac

Ó

51l

Caput F'I-IT.'

&é demum ad omnia pro Chrifto tentanda pa-

rati. Unde tam diverfíae circa eandem caufam

»pl N'*

fententiae: cum tamen fides utriusque ea-

T

dem, fcientia vero frigidi illius fine compa-

2

if

]i

ratione major fit, quam illius qui ad relatio-

nem tuam tantopere exaeítuat? Ex his faci-

Qu

Ti

leintelligpes, quanto melior fit do&trina gra-

tiae, quam inftitutio naturae: & proinde

i M

a t

quam longe certiores fenfus ex fcriptis San-

éorum, quam ex Do&orum libris haufturus

CUP.M H

d

E

N

fis.

Et licet ad eorum ardores, & uncuo-

Mj

nem percipiendam faepe idoneus, aut dig-

jm, QUZ:

nus non fis, fecurus tamen femper eris, fa-

Non

fuiïiwgü

lubre effe, quidquid ex iis biberis.

um o

omnibus calorem,

ac fuavitatem, cuique

nl

tamen fecuritatem nunquam non praeftant.

polit

gt

$. 603.

Yie, J

jj P

Et quod modo de clara, fecuraque €o*

d

gnitione dié&tum eft, id etiam circa genero-

IOT j

fitatem, ac decreta voluntatis obtinet: in

jis j

quam gratia longe aliter, quam natura agere

j m

folet.

Purae mentes , fi poffent, in oratio-

t

ne cum Dro vellent perpetuo agere.

Ho-

imeüögi

nores, & profperam mundi fortem averfan-

d

tur.

Omnia relinquere, ac defpectam vitae

iij

rationem fe&tari ipfis videtur idems ac a vin-

a

culis, & magnis impedimentis fe exonerare.

y

Horum eíft praefentia defpicere, ac toto co-

2

natu

,deüdïfï

Sows

212

Appendix.

natu ih fütura ferri: & innumera ejistodh ;

Alii vero, etfi in rebus moralibus longe do-

CHiores , & verae fidei ex affe addicti ejusmo-

di fenfus minime habent, imo eos ut imbe:

cillium animorum praejudicia contemnunt ali-

quando, vel omnino commiferationem inter,

&6

& indignationem medii ad ofïcrumxpernnere

arbitrantur, excedenten ejusmodl reiigionem,

vel errorem fat noxium impugnare, & fi pof-

*Q&

fint in aliorum animis etiam extinguere. Ob

fecro! cur tanta aífettuum diverfitas in duo-

lä&

bus animis ex iisdem fidei articulis fua fenfa

|

Ó

f

derivantium? Scilicct aeternae falutis negoti-

um habet receffus profundos fatis, quos ha-

«

bita licet fidei luce, fcientia naturalis pervi-

j 54

dere non poteft, & ad quos non nifi per du-

ls

Unde Ferbum

&um gratiae penetrare datur.

crucis pereuntibus quidem. [tultitia efl; 3is au-

Vs

tem qui f[aloi frumt, id eft mobis, Dei virtus eft.

Scripium e[L enim: Perdam fapientiam fapien-

V

tum, & prudentiam prudentum reprobabo.

$6t

&6[3

(

N

D

CA-

Cuput LX.

213

$

CAPUT IX

Dge

cjus

Aliqua ex probetiffimis opera fpeciatim

I, II

recenfentur.

Iu

"

li

jl

$.604.:]uvat porto aliqua ex probatifiimis hifce fcri-

QU

ptis fpeciatim recenfere.

HCHVW

$.605. Et inprimis divinae literae locum abs omni

v

Y

comparationé primum obtinent

]

uv

ee.

$. 6o

Tum vero' antiquiflimi- Patrum,

1

l

$.607..Iu aevo Patrum medii,

TU

1b

€.608. Denique inter Patres recentifimi, & aliqua

eorum opera laudantur.

qu

&.609. Sequuntur fcrlpnones aliorum Sanctorum,

H» ff

o

$.619. et.11., Demquc Virorum perfectorum opera

( f

a probato eorum fpiritu commendanda.

416";

J

$. 612.

Horum ípiritus purillimus, & pmmo loco.

1

(

' u

imbibendus:

ii

P-

$,613. Et, absque tamen medlocuum contemtu ;

Wvü'

aliis praehabendus eft

$.614. Denique exempla SSorum,,

$,615. Et Chrifti, aliorumque fenfa intima, quorum

dato cafu, vel nos conícii fumus, non raro ad

confilium adhibenda

$. 604

Et quidem velin praefenti eaufa quo-

rumdam 'Theologorum. faftum offendam,

E

V

O 3

dum

214

Appendix.

dum pro fecuritate falutis tuae humilia adeo

Jplll

dipo

opufcula laudabo,

Quidquid vero illorum

a

fenfüs habuerit, auctor tibi effe velim, ut

tür

omnia fereSanctorum, eorumque, qui cer-

tis fanCtitatis notis infignes fuerunt, mora-

hu

110

lia opera generatim pretiofa habeas

Ali

ad lucernam ratioris humanae lucubrave-

if

runt: illi, quos. ego fuüggero ad folem gra-

hg

fui

tiae indita eoelitus vérba fcupfelunt, nog

naturae d1fc1puh, fed alumni gratiae.

$. 6os.

Ex pluribus itaque , quorum fpiritus

]u

probatiffimus, atque a fola gratia profe-

Ts

étus

ac proinde fecuriffimus eft, paucos

commemorabo.

Et utique divinae literae

fine

t

abs omni eomparatione primum loeum ob-

den

tinent: & praecipue Evangelium, & Epifto-

l

lae Apoffo]orum non nifi utiliffime legun-

dj

tur.

Atque utinam loquendi fmmulae ex

peregrinis linguis, quales fuünt hebraea, ac

dtre

Bitn

firiaca, leétorem non doctum frequenter

impedir ent'

S. 606

Septem genuinae S. Ignatii Martyrls

epiftolae chriftianae religionis primaevum

' Droe

ple

i

Caput 1X.

415

fpiritum abundantiffime propinant: & pra-

QTR

Tlort

cipue in illa ad Romanos homo omnibus

, d

IIF

jam mortuus, & foli Chrifto vivens pingi-

tur.

Et utique quae Clemens Alexandri-

qie

, D

nus, & S. Cyprianus ad formandos chriftia-

norum mores feripferunt, aureae aetatis,

n l

J

TUl

il

o

id eft, trium primorum, quibus noftra re-

M

lg

ligio maxime. floruit, faeculorum imago

funt.

u

J

j

df

$. 607.

uae ad fovendam pietatem SS. Bafi-

(pmm

lius, Gregorius Nazianzenus, Chryfofto-

pmfe-

mus, Auguftinus, aliisque praecipui Eecle-

P

fiae Patres feripferunt, otiofe commenda-

&t

L

rem.

S. vero Ephrem, & qui aetate eun-

um

dem longe fequitur, Joannem Climacum

Ut

Jaudo: dummodo terroribus fuis timidam

W

J

indolem quandoque non nimium coneutiant.

Wed

ii

Severum Sulpitium, & Caffiani eollationes

bm 0 LY

Patrum commendare omnimodis oportet,

$. 6o8.

- S. Gregorii M. tum omnia opera, tum

me

praecipue librum ejus paftoralem, etiam

j

4

grae-

j

216

Appandix.

graecis maxime probatum, utique de pri.

fl

ma nota laudare débeo.

Huc omnino fpe-

i

&ant S. Bernardi feripta, & maxime liber

de confideratione, tum ille quem in canti-

ea fcnpm., wvfhms donis,

quibus Vir

fan&iffimus abundavit, pafhm refertus. $

Bonaventurae opufcula minora, quaha fünt

b

lenum utae, itinerarium mentis in DruM,

iM

viginti quinque memorialia, aliaque pluri«

ma unétione fpiritus S. plena fünt.

Imo fi

vel ejus feholaftica legeritis, occurrent frec

Ill

IVoune cor aïdens erat

quenter. ver ba illa:

(ot

in wobzs

um laqueretur ttobis.

TT

DI

$. 609

M

li

M

)

9. Lkaurentii Tuftiniani, S, Caroli Boro-

!

mael, $. Franeifei Salefii libri füo , quem

le

afilant, fpiritu, fe feripta San&torum effe,

pr odunt.

$

Maxime commendant opera 5,

Lranmfca Salefii a mira feilicet fuavitate, ac

N

moderatione: ita dum alii aufïeram, hlG

-

ft:

dUCI

folus facilem ad perfectam caritatem viam

fternere videatur. Opera tamen ipfius fan-

&u Epifeopi, non item ea,.quae ad ejus

imitationem feripta funt, laudaverim. Seri-

pta 2 Th'*l efiae a foemina, fed a quali foe-

fie

mma

Coput LX.

217

dev

mina

venientia magnopere Te perficientz

no f

Siquidem bonusin le fpiritus vigeat

«lb

$. 610.

n cav

bus V

Nunc reeenfebo opera eorum, qui inter

SanCtos non habentur, cultu, non virtuti-

x] ux

al

IMt

(]l

bus Sanctorum deftituti

Atque inter hos

j Din

eminet liber de initatione Chrifti, cujus

]

au&or füb proletauo fermone tantam fa-

li

plentmm, & vim ad roborandum animum

"tf

nunquam exbauriendam ita condidit, ut

jni t

totius orbis admirationem obtinuerit.

Ve-

nerab. Blofii opufcula, exeeptis polemicis,

omnia tum 3 fpiritu probatiffima, tum a fa-

cilitate, & ingenti; quam eoncibant, fidu.

cia nobis maxime, qui pro DEO pauea, &

non nifi levia audemus, magnopere con u-

m

A:

lenda.

Laurentii Scupuli certamen fpiri-

qUEf

tuale eo folo fat commendatur, quod ex eo,

ii E[TE

S. Francifeus Salefius felpfum formaverit.

pela u

Nullum ego novi aftetam, qui tam aridus

(9L

fit: fed nullum pariter feio, qui aut folidius

"T

doceat, aut fecurius ducat.

j vid

i

$.. Ór1.

ad eïL!

Hue quoque. fpe&tant fcrlpta P Land-

"

u

fpergii , Dionyfii Carthufiani ,

P. Bartho-

21

lomae:

D»

Md

218

Jppendix,

lomaei Salutii, D. Boudoni, P. Rogiceii,

& nifi fallor, Eufebii Nierenbergii, Ludo-

viei Argentanienfis, & quem longe ante,

ac fpeciatim laudare debuiffem, P. Tho-

mae a ]efu.

Denique quem ex moderno

faeculo pene folum probatiffimae huic claffi

accenfere velim, huc referri debet P. Jo-

fephus Pergmayr ", de quo éjus editor

h

(opufeula enim ejus fünt pofthuma) feite

hi

advertit: Ita vixit P. Pergmayr, alias ita

f

feribere non potuiffet.

0i

l

hi

"* Pluribus opufculis fere idem femper, fcilicet

(ün

perfectam caritatem docet vir pius. Unde uni-

cum, imo ex aliquo tomulo quandoque pars

W.

Qu

unica ad Tui directionem fufficiet.

Ne .fcil-icet

d

multitudo regularum, quae tradit, 'Te obruat.

Qa

Et generatim vitam vere piam ingredienti con-

T

fulam, ut licet ggl fovendum animi ardorem di-

Ug

verfos legere cónducat, ad ipfam vero dire-

ctionem probatifimum aliquem,

fed eundem

f

Titi

femper adhibeat.

Conformis agendi ratio affüe-

tudinem , ac facilitatem. conciliat.

Plures viae

Romam ducunt: fed debe(bis uni femper infifte-

re; nifi grave hoc iter bis, aut faepius con-

ficere velis.

Omnes probati ad idem centrum

d

caritatis, fed per diverías lineas tendunt: re-

'ctiffime

4

Caput - 1X.

219

riti

ctiffme perges, $i per eandem femper lineam

tendas.

Unusquisque fuum . donum babek ex

;ud

qt0to

Deo: alius quidem fic ,. alius vefo fe.CÓ2-

T

yxlem

$. 612.

edii

M

,-S,cilicet puriffimos fenfüus, quos natura

eliut

nefeit, & fola gratia miniftrare poteft, non

lV

n

V

nifi puris mentibus adfpirare folet divinus

)

jns 1

fpiritus. Etlicet haud omnes, imo paucos,

qui ad fecuriffimam hane claffem pertinent,

huc adferipferim, /plurimos tamen, etfi

multum eelebres, confülto omittere debui.

fciit

Quorum vita perfe&ta non eft, eorum feri»

je u

pta fcientiam, eruditionem, eloquen

tiams

( Q'&ï?

multo ufü comparatam experientiam: id

, ii

eft humanas rationes, & naturalia fübfi-

» Qori

dia, abundantem vero gratiam, qua ipfi-

"

met carent, mini(trare nobis haud poffünt.

jorc i

Et fie illorum duc&tus in eaufa falutis tam

7[0 di.fe'

feeurus non eft, qualis eft illorum, qui fpi-

ritui S. fe totos permiférunt.

j; i

$- 613.

f imlg-e'

jj

Nolim hos, quos velut feeundae du&to-

qnt?

nim-

rum elaffi infero, vituperare: Leges e

Vero

j

f

4) 1. ad Corfntb. 27

al

d

220

Appendix.

vero hos non fine multa utilitate tua:

por

C0

tiffimum tamen meliores illos refpice; ac

maxime'quidem intima tua ex probatiffimi

i

alieujus Magiftri praeceptis formare ftu-

X

deas.

hi

In omni arte. addiftenda optimum,

quantum potes,

praeceptorem fequeris :

(

cür i& fuümma. caufa mediocrem probatlfï' :

lj

1

mo. dauci plaehabeas?

u

$ 614

d

jj

Vita Sanctorum, utique ex genuinis

(

fontibus legenda , .viva velut inftitutio eff

MU

ütpote. quae non ex praeceptis dlic:ltur, fed

]

eg(

in ipfis exemplis cernitur, .

Horum opinio-

[uan

nes, 3c animi affectiones tuas fac: eorume

E

que facta ifnparibus licet pafïïbus fequere,

W

Eventus probavit opus ;

haec via Sancto-

f

rum recta eft; .hos . enim per eam ia aeter-

d

.-Horum

nam patriam peltlcrlfï'e novimus

(

vefüigia, ge tota vita illud antiquis ufitatum

C

velut fibi inferiptum gerunt: Hac 1TUR.

h

Bu

$. 615

In caufis gravibus, & obfeuris potlfïï-

mum Juvat proprium quandoque animum,

&X pr OPUO ejusdem teftimonio tentare co-

-gitando.

Coptit 1X.

24l

d

,

PG

gitando: 'Quid in'ejusmodi eireurmftantiis

confüleret, aut faceret Vir, aüt fcriptor

T

m

ille piiffimus?

Vel quandoque expendere

u

poteris: Quid divina Redemtoris mens in

hoe eventu coufüleret? *

Et admirans vi-

O

debis, quod ea longe aliud, quam"Tu in

queria:

d

his eireumftantiis probaret, ac intime fen-

ties, quod füb tua folertiffima ammarum

eura nil nifi arrogantia, vel etiam invie

dia, füb vehementiffitüis ad bómmm pu-

blieum conatibus merum proprie utilita-

n

Wi

",

ts ftudium delitefcat.

Item deprehendes,

"

WL

quod induítria fibi füisque 'provideudi,

xr, ltd

negotiandi, fplendidi muneris obtinendi,

W

fuam conditionem augendi,

paucis füb

)Qï&

precipuis vite noftre actibus merus im-

mll

n

petus nature noftre, profani affe&tus,

jq

f

fenfuum illecebrae, propria delectatio, ae

N

denique vitiofa, quibus in hujus vitae

j

ft

commoda, eternis malé omiffis, adquief-

t

At

eimus, ftudia frequenter lateant, quz ti-

T

bi, aliisque fub fpecie variarum virtutum

perieulofiffime illudant.

* Per haéc rurfus adparét, légem aeternde juíti-

otlff '

tiae in omnibus circumítantiis, aut eventibus

n

m

M

praefentem, & afualem ejtlsqem COgnitïa3ne1n

n

nobis

al[ap J

222

Aippendix.

nobis femper füppetere: non enim . poffemus

definire, quid in hifce circumftantiis mens ju«

füffima faceret, nifi legem juftitiae etiam pro

his circumítantiis menti noftrae obverfantem

cerneremus.

Nam dum vides, mentem juttiífi-

mam jufte agere, nihil aliud fpectas, quam

quod conformiter ad legem juftitiae agat: jJam

actum.huic legi conformem videre non potes,

nifi illam ipfam, cui conformis eft, legem in-

tueari$.

Finis Appendicis bujus.

"

TRA-

"P

folent

mnens ?

um

veriut

n j

ló, Ctl

aga;i ;

n p

ht

TRACTATUS

D U J P x

TA

d

j

LE

DI

[

(

«

Qu

fece

dde

E

uf

l'int

üti

tefd

fitta

lu

lex I

?

Ti

u eerene (X « FE HELSDGIR OR Same

TRACTATUS QUINTUS

DE

LEGE DEI AETERNA, PROUT EA EST

PRIMA RATIO BONITATIS MORALIS

SEU

DE SUPREMO GENERE OMNIUM LEGUM .MO-

RALIUM

n laudem aeternae legis,

quae eft vatio

divina , vel voluntas Dai a) faepius qui-

dem, fed minus perfe&e fcripfi.

Et qui-

dem veniam facile 1mpetrdho, quod ad

caufam altiffimam rite explicandam non fuf-

fecerim:

praec1pue cum ea noftro aevo

adeo negle&a. jaceat, ut in .acclivi ,. et

ambigua via propemodum nulla praeeun-

tium , aut nos comitantium ve(bma Occur-

rant, folis antiquorum Vef'twlxs, quae fua

antiquitate jam detrita, ac pene exefa funt,

reliétis.

In praefenti jam. aeternam legem, ut

fontem , ac primum principium boni mora-

lis exhibeo,

Et fub hac ratione aeterna

lex nihil aliud . eít, quam aeterna 1uiht1a,

feu

&) S. Auguflia. libr. 22.. contr. Fauft. c.07.

Tom. 1I.

P

2265

draGatus quinius.

feu voluntas Dei a&ibus hominum liberis,

&f

utique ab omni priore ratione, et fuo dun-

&t

taxat arbitrio fuprema poteítate imperans.

li

qdün

Et quidem , quod t6ties jam notavi, haec

lex prima, aut füprema minime foret, fi

ul

rationem priorem fequens, et mota per

fün

eandem antiquiori cuidam principio füb-

bus

deretur.

bor

Quodfi ad contemplandam rationem,

dat

quae omnium eft prima, te . dederis, pe-

Cür

detentim animum .tuum mire perficies,

(ür

Iuj

ac puriffimis cognitionibus excoles pariter,

ac recreabis.

Quid enim altius cogitari

& (

poteft, quam id, quod fupremum eft?

0f

Quid pulchrius aut re&ius eo , per quod

omnia, quae in quacünque confideratio-

N

ne funt pulchra et re&a , talia efficiuntur?

| tteyi

Quid majus aut amplius animo tuo occur-

E

rere poterit, quam illud, quod reliqua

thim

omnia compleGitur, aut potius in immen-

j Ws

füum fuperat? Quid denique magis dele-

.CTFON

&are poterit eo, ex quo omnes deliciae

ldem ]

fcaturiunt , neque mentem vere reficiunt,

T f

nifi in quantum velut rivuli ad aeternum

Iefe n

fontem noftra defideria revehunt.

h fe

Viva, et fumme rationalis haec aqua

eft: ad fenfus non facit, menti eit fum.

Viþiofax

mum bonum , ipfam immortalitatem eidem

concilians,

Quodfi, prout mos fert, ni-

hil arrideat: nullae cognitiones tibi pro-

bentur, nifi quae fenfum interiorem , aut

| 6162

exte-

ti

Caput I

227

tf

exteriorem dele&tent

erubefce, quod ex

du

tanta fublimitate tua ad vilem adeo fervi.

tutem defciveris,

ut mens

ad fummam

TAT

duntaxat ratloncm facta, folis fenfibus fa-

te

[

T

muleris

Ín comparatione rei tantae levia

ü

"

funt, quae fummi aeftimantur, et in qui.

0 t

(i

bus perdifcendis totus aeétatis noftrae. la.

|E-

bor, prima veritate male neglecta, defu.

dat

ii

y

Equidem illa non omitti, ita tamen

curari deberent, uüt haec maxime addifca-

I p

o

v

tür.

Non eft folida fcientia , multo mi-

nus vera fapientia eft,

]a] [ff-

quae infra primam,

Coülüï:

ac fummam

veritatem

definit.

Animus

o']

] «

nofter non nifi fuprema ration

plene per.

10l

ficitur. -

rq!O

f

(I0

Summa genera rite ftatuere non ad

yout

terenda otia fcholaftica, fed ad primum

in quavis feientia negotium fpe&tat

His

o

TC! n

enim male defcriptis inferiores

definitio.

Yi

nes femper- vacillabunt, et.in graviífimos

ij

errores , ac fi de re morali agatur , in tot-

qm t

dn

KU

idem iniquitates quemque inducent,

Si ")ïl-

ma fallant

fequentia errore , ac vitio ca-

eflc il

rere non poterunt

ficut fundamento con-

æl',emug

tra regulam jatcto , totam conftructionem

vitiofam fieri, neceífe eft

a

y'

^

p

CAPLTI Ls

:m e]

d

De prima lege generatim. fpettata,

r !

ef

gbi 1

$.616. Prima lex moralis, licet nobis ignota mi-

ut

nime fit;

fen

Po

$.617

a

228

Trattatus quintus.

617. Ob multitudinem tamen legum moralium

j

obfcura nobis manet.

618. Quam vel ipfi gentiles agnovere.

ife

619, Prima haec lex, feu principium folet di-

!

e

vidi in principiun: e(fendi, et cognofcendi.

m

g

620. Verum principium effendi ab eo cogno

ar

vv

fcetidi non differt

TO.

$.621. Hoc vero ,. prout illud definiunt, leges po-

fitivàas, utique etiam morales, excluderet.

tü,

$. 622

. Reapfe tamen liberrima voluntas Del di-

fin

velfo modo nobis co'rnm.

ï

Ot

$.625. Eít primum lcgam omnium principium.

€0

yol

5 616.

f

Cum theologiae moralis praecipuus , aut

ut

fit,

potius unicus labor in eo defudet

aéctus humanos ad finem ultimum aptos,

ac proin legi morali vel maxime confor-

mes reddat, jure quaeritur , quaenam tan

Wt

dem fit illa lex, ad quam toties jam pro-

1

ts

vocavxmus, et CUjUS plcna cogmmo con-

Dequ

fümmatam eorum, quae hucusque di&a

1 di

fuerunt, Logmtlonem miniftret.

" Variae

dm

feu honeftatem

equidem leges morales,

QUs (

vitae fpectantes nobis coamtae, ac velut

TDentu

oculis ufurpatae funt : fed fuplemum legum

dea It

cunctarum genus, in quo omnes leges mo-

Ümnes

rales conveniunt,

et per quod ab omni-

li i

bus aliarum artium, ac difciplinarum legi.

dí lh

M

bus, ac regülis dliferunt et prima legum

moralium radiX, ex qua reliquae totam

fuam indolem capiunt, ignota fere, aut

Y

potius acerrimae controverüae obnoxià

| i

huc-

Caput I.

229

od

hucufque tnanet.

Imo notiffima nobis re-

apfe eft lex ifta fupremg: cam enim pluri-

OI"[ [

mae leges feipfis, ac lumine naturali fint

(eetd

mtae

longe clarius cognita nobis de-

u

ber eífe llxd lex,,

ex qua tanquam ex pri.

mo fui principio reliquae omnes deducün-

du

u

tur, et de cmus natura ita participant, ut

]u

fine ea ne quidem intelligi queant, unde

omnis, qui ie(re'n moraiem quamcunque

qu

cognofcit, legem primam jam videt, ut-

pote ex qua aliae leges univerfim con-

ftant

Fere ficut ille animam jam cogno-

Jl '

fcit, qui hominem vere intelligit

[deh

$. 617

Qu

confo

Tota itaque obfcuritas ex eo eft, quod

m v

inter tot leges morales lumine naturae

notas, prlmam

ac fupremam difcernere

3äm"'

ltOC

nequeamüs

(:randls tamen ex hoc folo

lue h

in difciplinam moralem calamitas redundat,

ïlü

dum primum ejusdem principium , ac to-

yettt

tius conftruéctionis moralis velut funda-

mentum nos fere deftituit.

Quam trepi-

P N

m lej

de, ut materiato aliquo paradwmate utdr,

omnes lineae. ducuntur, quamdiu pun&um

eo-os 9

ilud indefinitum manet,

ex qüo omnium

) 09""

lm

defcriptio inchoari deberet.

Ü

n ]eg

$. 618.

æeï

J

Magnifice omnino de majeftate pri-

etes

bnoX

mae leges vel ipfi gentiles fenferunt:; li-

cet

l

3

230

Trattatus. quintus.

cet limpidam fimplicemque, et peffe&am

ejus notionem miniftrare nobis haud po.

tuerint.

Audiamus Philofophum inter Ro.

ia

manos facile füummum a): AHanc videse fa-

j

Ho

pientiffmorum | fui[fe . fententiam , . legem. neque

bominum ingentis excogitatam , meque feitum ali-

i

ali

quod populorum , fed aeternum. quiddam , quod

ga

univerfum mundum vegeret imperandi, probi-

à

Tüa

bendique fapientia.

Aliam viri tanti in hanc

VQ

rem fententiam ex aliquo , quod deperdi-

tum eft, Ciceronis libro fervavit nobis

n

aC

La&antius 5): Ef quidem «vera lex retía va-

L/

tio naturae congruens diffufa in omnes, con[tans,

ter

Jempiterna, quae. vocet ad officium jubendo,

ia

velando a fraude deterreat: quae tamen weque

—— EOR

probos frufira /jubet. aut/ vetat , nec. improbos

Qtim

-

Jrou

jubendo aut vetamdo móvet,

Huic legi nec ab-

o

rogari fas efb, neque derogari ex bac aliquid

licet , meque tota abrogari potefi. ^ INec vero

dgm

j

per fenatum , aut populum foloi bac lege pof-

Jüsnus: neque quaerendus efl explamater, aut

Werpres ejus alius ; mec erit alia lex Romat,

alia Ztbenis, alia nunc alia poftea ; fed ewnts

&entes, et ommi tempore una lex et fempiterna,

£l

et inmutabilis continebit , unufque. erit. commu-

nis quafi Magifler et. Imperator omnium Deus,

i

Quibus quidem nihil verius, aut. gravius,

ïï

nihil magnificentius de hac prima, et omnes

[

tror.

alias complectente lege dici poffe arbi

90 619'

[

7) Cz:ce;-o de legib.5.

J libr.6. lIuflitue. divin. C. g.

;

251

Caput. L.

*

$. 619./

vtl

ui noftra aetate de fumma hac lege

ii

tra&ant, eam inprimis dividunt in princi-

interiq.

i )

pium cognofcendi, et in principium e[fendi.

Hoc effe ajunt plerique divinam volunta.

g

tem, quae neceffario * aliqua praecipit, et

| fciïzm

i,

alia prohibet, hominesque defuper obli-

gat: ficque legem naturae conftitui autu-

ji,

mant. Principium vero cognofcendi effe

n

volunt primogeniam aliquam , maximeque

] r

univerfalem veritatem , per quam deduci,

vt n

ac tuto difei queat, quidnam Deus in qua-

1 Tl

Seu ali-

vis caufa, vel eventu jubeat.

Ts

ter: Principium cognofcendi eft generalif-

] /JVJ

fima regula, ex qua fpeciales reliquae le-

yui v

gitima confecutione inferri poflunt: et

jijri

L

prout videtur, principium effendi ipfa lex :

»gH

principium vero cognofcendi eft ratio ean-

j i

dem cognofcendi, et velut adplicatio le-

M

(

gis ad quosvis cafüs et negotia.

"

vöq

* A(t fi Deus neceífario aliqua praecipit, aut

J

Ils

vetat, nunquid debet dari ratio, quae Deo

hanc neceffitatem imponat? Si vero datur ra-

u hi

fir

tio praevia, voluntas Dei ne quidem im et-

r

fendo eft prima lex, fed feécunda, utpote

(

Lif

quae voluntas Déi aliam legem priorem, a

r

qua prout putás, deflectere

ä

equit, patitur,

r

MA

et religiofe fatis obfervat. : Quod quidem a

du

" J

veritate alienum effe, evincere jam alibi fa-

tegi c).

e of

Hic vero a

liquam rationem divina volun-

j

tate priorem in divinis perfe&ionibus cerne-

4

re

€) Tradar. de juffitia atfuum bumas.

ïw&-&:*ä

252

Tra&atus. quintus.

reïTï'b"i videberis, . Nam 1*'e&iffïmä Dei vo-

luntas non poterit non praecipere, aut ve-

tare, quod e. g. cum divina iuftitia conve-

nit, aut pugnat.

Licet vero de his iam in

alio tra&atu tra&averim, et deinceps copio-

fius acturus-fim, fequentid haud otiofe ad-

diderim.

lam cogita, quales perfe&iones

Dei divina voluntate priores, et rationem;

quam neceffario fequi debeat, effe velis?

]l'ld

Omnipotentiam, fapientiam, immenfitatem etc.?

Has fane non, utpote quae non funt mora-

p

les.

Neque mifericordiam: haec enim ex fua

tüc

indole nullatenus obligat, fed gratuito prae-

alii

ftatur.

Igitur juftitiam , aut certe fidelita-

tem ?

ett

Sed nemo aliquod jus, aut obligatio-

pun

neém in Deum babet, utpote qui nemini ali-

dem

quid debet, aliquid debere poteft: ne fcili-

cet alicui , obnoxius ,

aut fubditus evadat.

fert

Datur equidem in Deo juítitia, fed ex non

;

CUD(Q

divina voluntate prior, íed ipía divina vo-

--

(6t

luntas eít, qua liberrime wnum praecipit, et

alterum prohibet.

Deus non jubet aliquid,

teban

quia juftum eft, alias in infinitum quaerere-

fuem

tur, ex quo illud juftüm fit; fed omne ju-

MU

ftum fit, quia Deus jubet,

Simile quid de

Q

divina fidelitate dicendum eft: de qua non

licet dicere: Deus tenetur fidein fervare , fed

nfe

-

Deus certifime vult.fidem fervare.

Abfit

Inte

itel

enim , ut divinam voluntatem cuicunque, vel

tifeg

etiam alicui divinae perfectioni fubditam fa-

ciamus.

Scilicet, quod jam alibi adverti ,

ttion

It u

Dei perfe&iones a divina voluntate diverfae

non funt id , propter quod voluntas aliquid

AU (

decernit, fed funt id, fecundum quod aliquid

m

-decernit.

Seu quod idem eft: divinae per-

M

fe&iones non funt rationes, ex quibus Deus

b

aliquid velle 4ebez, fed ex quibus aliquid

tulrt: eoquod non (int rationee ad decernen-

)

fl

dum voluntatem Dei moveBtes, fed eoquod

fint

Caput l.

233

u

fint normae, ac exemplaria, fecundum quas

qut

Deus libere operatur.

Scilicet dirigunt di-

a

vinam voluntatem,

neutiquam . vero movent

s n

eandem , vid. $. 45. et feq.

ps t

yxidf i

$. 620.

tfeitts

Tatt

Vertüm in communi adeo doétrina il«

De qu

lud inprimis quis quaeret , quare aliud prin-

u

cipium effendi, et aliud cognofcendi fta-

hn t

tuendum fit.

Num res quaecunque per

ia

iito Q

aliud quidpiam a fe diverfum cognofci pot-

te f

eft? Sane hominem non poffüum, nifi co-

pj

gnofcendo hominem cognofcere.

Equi-

i

dem in quaeftionibus facti multa non raro

ne

eti

lexteriora ante caufam praecipuam cognof-

Ker 1

cuntur. Sic prius teftem, ejusque auétorita-

jna V0

tem, et tum primum veritatem fa&i, de quo

Cï?it , d

teftatur intelligimus.

Sed in quaeftionibus

s

fcientificis non poteft fpecies fine genere

quaeïif-*

cognofci, neque ex aliquo ignoto huc-

onnt ?

k qii

usque principio id, quod ex eo fequitur,

inferri.

Sic hominem non fine fubítantia

qu P

u

u

intelligis: neque poteris rnethodo fcien-

cl

tifica ftatuere aliquod theorema , antequam

u '

axioma, ex quo illud fluit, intellexeris.

m ?

j m

Et utique quamdiu de fummo genere le-

TU

gum quaerimus, ratione philofophica in.

, MU

cedimus.

od d

* Dices equidem: "'Per principium cognofcen-

n P

,.di non intelligitur lex, fed id duntaxat,

us 09

»ad quod lex obflringit. "

Alt s&iones

r üh q'lï.

noftrae per principium cognofcendi non in

jecati

fuüa indole phyfica, fed in confideratione mo-

j o

pE i;

j

d

234

Jrattatus quintus.

rali, id eft, relate ad.legem , ac proin nun-

(

quam fine

ipfa

ege

intellicuntur.

Nulla

acio eft moralis, nifi fub refpe&u ad le-

H

gem.

l(

El

$. 62r.

Verum. haéc, quam modo fcripfi, ac-

P

cufatio aut vera, aut gravis forfan non

Aft illud

erit, facile proin negligenda.

magis contra legitimam rei moralis com.

lï

ftrucionem facit, quod primum juris na-

turae primcipium pro prmo rei moralis

fonte, ac pro fupremo legum omnium ge-

/

nere ftatuant multi: cum tamen, prout re.

bit

&iffime feribit S, Thomas 4), jus naturae

legis aeternae in rationali creatura participatio,

|

(

et fic aliqua füb fupremo genere conten-

D

ta fpécies exiftat.

p

Q

* Nam leges Dei, quas arbitrarias

feu pofti

u

V

7R$ VOCAIDnus

funt certo leges morales

et

tamen fub aliquo juris naturae principio haud

o

poffunt contineri, id eft, non funt leges na-

f,

turales,

fed totam naturam 1upcmntes.

Igi-

d(

tur

altlus

aliquod príncipium erui , debet ;

quod 1

um moralium fummum

ac legibus

50j

naturalibus, ac divinis arbitrariis , quas VO*

e

camus, commune genus effe queat.

lia

ell

$9..622.

QUA

Quapropter, quod quidem ex fübfe-.

quentibus magis patebit, primus velut la-

D

pis cui totum aedificium morale imponi

debet,

Tntr

M

d) 1.2. Q. 11. Zrticul. 9.

d

235

Caput [.

)u T

debet, eft Jex aeterna Dei: quae reapfe

Ua

nil nifi liberrima, atque omni ratione fu.

perior voluntas Dei eft, lam aeternum,

ac divinum lumen hoc, id eft Dei volun-

tas, prout ope rationis naturalis cogno-

fcitur, vocatur nobis jus naturae: prout

Flþü, b

"

vero eadem voluntas ex revelatione, id

fin d

;:

eft, ex divino teftimonio percipitur, jus

M

Jis

Dei $ofiivun, Íecu arbitrarium nominari

folet.

juris

m

$. 623

müm ?

Unde jus Dei naturale a divino ar-

To

i

bitrario in fupremo generelegum minime

n

diverfum. eft: cüm utrumque fit liberri-

mþ(l[ifg

ium aliquod Dei decretum, quo aliqua

ontelt

prohibet, alia vero imperat. Sed dein-

differre incipit ,

ceps primum .ab . hoc

t j

quod leges arbitrariae in modo, quo co-

014[»)

enofcuntur, ad fidem, et ex indole fua

[ W*d

lw

fpeciali ad gratiam pertineant. llia juris

a

MCS.

[r

naturalis neceffitas , quam intime fentimus,

u m

ïl

non fe tenet ex parte actus noftri, neque

x kvl

eft momentum, aut pondus, quod divi-

p

y

nam voluntatem negat, aut impellat, fed

;

eft ipfius divinae voluntatis vis immenfa;

quae, cum eam nullis viribus etiam in im.

Í o

menfüm augendis, mutari aut fuperari pof-

!

fe, vifü mentis cernamus, nobis neceffa.

«aui

j

rium aliquid effe videtur.

Non equidem

a

neceffarium ,. ac immutabile pro eodem ac-

cipi.

—

226

Jra&atus quintus.

hr

cipimus, reapfe autem differunt : illud enim

habet rationem infüperabilem ante fe: hoc

uAI

Q

feipfo infüperabile, et fimul liberum effe

poteft,

Unde lex aeterna Dei immutabi-

Qu

lis, aeterna, et infuperabilis, non tamen

Qi

b

neceffaria diei deberet, fiquidem fumma

accuratione uti velimus,

nc

VE

li

CAPUT IL,,

tü

Variorum primam legem. cognofcendi principia

pi

recenfentur.

It

624. Varia et multa ftatuuntur principia.

p

»625. Uti:

Ca

. Declina a malo', et fac bouum.

626. me'ce ze ipfum ;

627 - 629.

Quod etíü verum fenfum habere pof-

fit, plmlmls tamen abüfibus anfam dat.

63o. Cui afüne eft principium focialitatis.

631.

Quod non' eft univerfale ,.

ytin

63 2 Semeupfum evertit,

ls

. Et in civitatem fümma injuriofum eft.

M

Sgä

654 Mira recentioruni quorumdam caecitas im

ftr

hoc neg Oth.

II 1

9 624.

lt

il

u

Omiffa jam illa quaeftione, aut di.

Qie

