eft, quod feipfa fit,

quod propria virtu«

te voluntatem noftram adgrediatur, fua-

lu

viterque ad fe fequendam follicitet, et

u

»W

ita quidem, ut nullae vires, nullus cafues

ill

j

nihil demque hanc legis vim fuperare,

aut

D

]

immutare, neque efficere queat, ut ea in

Q

voluntatem noftram non agat, aut nos ex

ejus.poteftate velut emancipatos relin.

il

qua&

E

285

Capui FTH

quat. Si vero tranquilla mente hanc le.

gem contemplemur, hucusque dicta de

1 praef

n

hac lege nobis adeo nota, planeque per-

Tif

fpe&a, imo intime percepta erunt, ut ea

nedum fine inftitutione, fed etiam fine

r

[

Qtas o

ratiocinatione proxime, ac feipfis mente

]dell r]

noftra videamus fentiamusque.

j o

SS'- 6829

ao

*

Ethïviäe, quomodo $. AUGUSTINUS

Jiqut

à

Evodium fuum convincat, quod in pro-

nen:

ximis $. $is di&la non tantum vera fint,

l J

fed quod eadem Evodio femper perfpecta

je (

fuerint c): $? populus.fit. bene movatüs ,. et

golts

nitiuf

gravis, communisque tUtilitatis diligeuti[fi-

J fün

mus cu[los , in quo quisque minoris rem pri-

y d

vatam quam publicam peudat, nonne ve&e

lex fertur , qua buic ipfi populo lceat crea-

ve fibi magiftratus , per quos [na ves, id eft

publica adminifiretur ?. RcGe prorfus../ Por-

enïfäiw

vo fi paulaiim depravatus idem populus vem

3 Q

privatdm veipuüblicae praeferat, atque ba-

|

l

or

beat venalae füffragium, corruptusque ab

rl

eis, qui bonores amant , regimen ?n fe flagi-

ret, Q

; tl

tofis, confceleratisque committat: monne

f& g

item vetle, fiquis tünc extiterit vir bomus,

T

qui pluvimum po[fit , adimat buic populo po-

yi

tcffatem dandi bonores , et im paucorum bo-

sell

nortuin ,

i^ |

€) libr. .. de lib. arbitr. C.6.

ó0

2

Tractatus. quintus,

novnm , vel etiam unius vredieat arbitrium?

hn

VV

Et id vedie.

Cum ergo duae iflae leges ita

jir:

f[ibà videantur contraviae , ut una earum bo.

h:

norum dondorum populo tribuat pote[latem,

nj

efferat altera j et cun ifla fecunda ita lata

qu

it , ut nallo modo ambae in uua civitate fi-

10j

iU. effe poffint , num . dicemus , aliquam ea-

U

W

"

vum inju[tam e[fe , et ferri minime debuiffe?

INVullo modo

lii

ZIppellemus ergo iflam legem,

i

f placet temporalem , quae quamvis jufla

ta

i

fit, commutari tamen per tempora. jufle pot-

eft.

Appellemus.

f]/äm

Quid ia lex, quae

Jumma vatio appellatur, cui femper obtempe-

Wij

randum e[ft , et per quam. mali miferam , et

boni beatam vitam merentur , per quam de-

nique ilia, quam temporalem vocandam di-

-

N

ximus, vecde fertur, ve&eque mutatur, pot-

gua

eftue cuipiam intelligenti mon incommutabi-

at

lis , aeteruaque videri? n pote[t aliquando

lud F

injuftum effe, ut mali miferi, boni autem

lt

beati fint, aut ut mode[lus, et gravis po-

Qüe

pulus ipfe fibi magi[iratus. creets, diffolutus

toffr

vero, et nequam tfla licentia caveat ?. Fideo

ür

il

banc legem. aeternam ejfe, et incommutabi-

lem.

LTA

Simul etiam videre arbitror , in illa

lf

temporal mibil. effe jufrum , atque legitinium,

U oy

quod. non ex aeterna bac fibi bomines deri-

vave-

)

um

Caput. . HIE

287

tavtyint

d

NNam, fi populus ille quodam tem-

ewo

edi

p5 l

pore jufie bonores d

t, quodam vurf[us ju-

fle &on dedit , baec vici[fitudo temporalis , ut

jufta e[fet, ex illa aetermtate tra&a eft,

i

qua femper juftum eft , gravem populum. ho -

fith jl

nores dare., levem "on dare. — —— Cum

Il

b

ergo baec fit una lex , ex qua illae owmnes

temporales ad. bomiues. vegendos variantur ,

vum ideo ipfa wariari mullo modo pote[1?

duielliuyo, omnino mon poffe: neque eumm ul-

/

la vis, ullus cajus , aut. ulla verum: labes

lf

[

,

effecerit , ut jufium non fit omnia. effe ordi-

j !

IU

natijima.

Ial

mf

UM

$. 683.

(

V

j

Il v

Igitur aeternae legis neceffitas in eo

Ti

eft, quod ante eam nuülla fit ratio, ex

lll ]

qua defcendat: et. quod poft eam nulla

lll

ratio cogitarl queat, quae immuütabile il-

g

I/li

1

A

iv'j

lud praeceptum :vel mutare, vel füperare

ullatenus poffit.

Et quod mirabile, utram-

N

Jj

"m

N

que legis aeternae praerogativam mens

IJfI

noftra claro rationis

intuitu contempla-

lj

tur: nam fapientia haec eft /ux wera quae

Jl'[W

iluminat omnem bominem venientem in bunc

V

n

iibl

mundum d).

Sed et voluntas, ac'affectus

li

A,Zþ

nofter ejus vim, et ardorem nunguam non,

et vehementifime . quidem perfenufci!

L

.

hii li

INec

6; []f)'

d) loam. 1, 9.

!'/M'

288

Tratlatus quintus..

IVec e[f, qui fe abfcondat a calove ejus, — Et

fie eft Jex Dommi immaculata comverteng

aninas et fapieutism. praeflans parvulis e)

Licet mens humana fenfibus immenfía, et

perveríis affe&ibus: fubaéta ignoret fre.

quenter, vel non attendat, divinos hos

radios a fe perceptos fuiffe

Scilicet aliud

eft lumen quodpiam percipere: et aliud

eft hujus perceptionis fibi confcium effe.

Siquis recólat ea, quae de peccatis igno-

rantiae difputo, facile inducetur, ut cre-

dat, plures, ac pene infinitos a&us in

mente noftra tranfire, quorum nobis nul.

la recordatio , nullus fenfus fuppetit:. quia

fcilicet aliud eft cognitio, qua res aliqua

intelligitur, et decretum quo aliquid de.

cernitur: et rurfus aliud eft illa cognitio,

qua ilia rei cognitio, aut decretum co-

We

gnofcitur.

fü i

*) Contra fummam, et omni momento majo-

3 Tel .

rem aeternae legis poteftatem aliquod argu-

ln

mentum fuppetere Tibi videbitur. ex ipía

actionum indole, vi cujus Deus aliquas prae-

Ior;

cipere, et alias prohibere, prout putant, te-

(Üam

netur, et leges deíuper latas . relaxare ne

(s l

quidem poteft.

Verum his, et fimilibus in

W5 1

tradatu de juftitia a&uum humanorum , ejus-

que primis quàtuor capitibus per maximam

n

partem fatisfactum iri fpero.

Tre

Caeterum Deus teneri , vel alicui debere nul-

It

latenus quidpiam poteít: alias in aliqua ra-

t

l

tione

Ubl 4

e) Dfalm. 19, 7. 8.;

T

Ciput. VIIL

289

tione cuicunque jam fierelt fubditus. Neque

.d

enim alicui inferiori aliquatenus fubelffe pot-

dl |

eft, qui per omnia, et in omnibus eft fu-

t

premus: neque fibimetipfi aliquid poteft de.

bere:

nullum: enim debitum

nifi inter exa-

I(/)I

f

é(orem, ac debitorem, id eft inrer duos da-

n

ri. potcft.

Sic. homo varia fibimet debere

dicitur quidem: reapfe vero talia non fibi,

$ I)

non naturae fuae, fed íoli naturae humanae

conditori, et proxime quidem reapfe debet,

3[5

Qu

^

j

prout agendo de naturali pietate oftendere

m al

fatagam.

Denique Deus fidem 1uam alicui

dans, eandem fervare haud tenetur: fed in

Sxï

hac caufa nihil aliud dicere licet, quam fe-

I C

quens: Deus, prout ex intimo fenfu certif-

ul

Ui d

fimus fum, fidem fuam invictiffime firvats

l

quae omnia jam alibi di&a, hic folius me-

Jb 1

d

moriae gratia repeto.

'

aiga

$- 684.

(( de

M

J

l xmü'

Quare ultimo tandem-. vis -illa-, qua

m o

tuae voluntati aliquid . in quocunque ca-

fu imperari intime fentis, eft primum jus,

rei moralis prima radix , lex omnium fu-

g mj

QU 8

prema, ac prout deinceps patebit, lex

moralis unica.

g n

Hanc de qua mentem

m g

YU

tuam toties contellatus fum, vides, vi-

des inquam , et fentis effe aeternam, omni-

bus viribus, ac momentis fuperiorem, nul-

mhüüäbl

Il

li praeviae rationi fubditam , ac fine omni

gt

qut

reprehenfione,

exceptione bonam,

imo prorfus optimam, et omnibus deni.

put y

que divinitatis characteribus infignitam.

j*

u

Ubi etiam iliud Te cernere autumo: quod

Tom. 1I.

haec

Viicigsio

200

JvaGatus. quintus.

l

haec ratio fuprem'a omnibus viribus; quae

per totam aeternitatem cogitare poteris,

D

lk

fit major, ac proinde omnes rationes in

immenfum excogitandas fuperet, utpote

1.'I]C

pf

prorfus immutabilis: lam quod omnia mo-

menta in infinitum multiplicanda abs ulla

at

menfura excedit, illud neceffario eft infi-

Qu

nitum.

Praeterea eandem legem ex fe

tota bonam effe confpicis: cumque et in-

finita, et merum bonum fit, eo ipfo hanc,

D

quam in praefenti imperite laudamus, im-

mutabilem, et. prorfus optimam legem et

bonum aliquod, et bonum infinitum eífe

Scilicet füa, ac propria

f

palam intueris.

fj

virtute immutabile idem ac infinitum effe

M

:

non adeo apertum -Tibi videbitur. . Sed

f

prout mox innui, quod infinitis viribus

|

(

:

eft fortius illud plane infinitum effe debet,

quod facile. intelligis: atqui lex aeterna

OUY

infinitis: viribus eft fortior: ergo plane e

infinita.

Minor, feu fecunda propofitio

$6

patet ex eo, quod legem aeternam pror.

gl 690

fus immutabilem eíle concefferis, aut po»

tius vifu mentis adípexeris. lam proríus

immutabilis.ea non foret, fi faltem infi

f5

Caeterum ed«*

nitis viribus mutari poffet.

ä

fs

dem lex fuüb imagine juflitiae, feu juflio-

nis in animo noitro jucet

fi

Nam quod

gt

etiam veterum latinorum ethymologia, et

)

2

697

nomenclatio habet, juffio, et juftitia , pIO-

ut juffum, et juítum idem funt, Et fic

*

in

Mi

L

N

Caput IX.

99t

W

in-immutabili illa, quam voluntas noftra

J

al

&

iwcipit, juffione aeternam- Dei juftitiam

CU

oramus: quae Dei juftitia adeo in toto

i

*

u

tbl

morali genere prima eft,

ut non jufta

]

plaecxplat, et mala prohlbeat,

fed. ut

actus praecipiendo juítos , .et vetando ini-

aba

du

quos eífe faciat

j

CAPUT

IX.

le gt U]

[

W

u

tl

De zufuperabzlz , et mumquam fallente aeter-

DU

N

nae legis ejjïcacza.

"

r

nf

ii

u

685. Primo loco ft tuendus. e& Deus ,

P

W

686. Dein h!mmma ejus voluntas, feu lex aee

terna Dei,

wm J

Üv

687. Quae rebus 11he1tate caventibus

ä

688. Lt libertate utentibus fumma lex eft,

V

n

$.689. Et per rationem, aut revelationem agnoe

fcitur.

»

ïe deb» J

yt fi

$.690. Res libertate careuteylegem hanc ad amuf-

fim fequuntur.

hi

g

prout Deus

I

$.691. Dum ita agunt,

vult,

et

n

prouti juffae funt agere.

ol

Pa

$.695. Cur autem Deus eas aliter agere "non vO-

luerit, curve rebus his plura bona non de-

u

rOuI! d

derit,

$.695. Quaeri non poteft

n !

«

li

694. Verum neque voluntas libera

t

ib

$.695. Legem aeternam, id ett, voluntatem Dei in-

fringere valet.

a i

$.696. Aft nonne divina voluntas antecedens per

n V

peccata faepe f'uftratur ?

Jo

UM

$. 697. Nequaquam:

fub ea enim ratione , fub

qua aliquid vult, certiffime fit,

1

o

t !

$.699. Etiam tum, cum peccatur,

P

$. 699.

292

dvactaius quintus.

$. 699. Voluntas divina non poteft. piivari eo

quod ipfa vult.

"

J

$.700. Vult.autem in peccante fenfum, im

"'ä?"

asente et fenfum, et amplexum boni.

i

]

$.701.702.703. Atque his non obftantibus fa'l-

va manet libertas creata.

e

te

$.:685.

f

g

Ad totms univerfi cogmtlonem at-

d

ue ad omnium, quàe funt, admlrandam

Qu

conftructionem rite intelligendam primo

1il

loco ftatüendus eft pEUvs: neque facile

f

quis adeo defipiet, ut de hoc dubltale

D

ullatenus poflit.

[/7/

$. 686

Aam

]

Tum veró praevie ad omnes res,

ltu

quae extra Deum cogitantur, fecundo lo-

co ftatuenda eft liberrima Dei voluntas;

at

j

Ut

abs omni ratione, et nullum bonum. fe-

quendo, fed omne, quod bonum eft, pri-

Tum

mum efficiendo agens, ita ut in capite

rerum omnium altiffime emineat

r t fllb

hac confideratione ex fententia Patrum

divina voluntas eft lex aeterna Dei uni-

i lt 1

verfaliffima , omnia quae funt, etiam ipfum

bCI' I

cHRISTUM qua hominem fub fe conclu-

Tifhq

dens.

Itfar

udeo

$..687

Teon

Porro dominans voluntas haéc duas

4 ]i

velut vices fubit, et in duas quodammo-

P

Caput IX.

293

14

do partes quafi dividitur. Ft ïnprimis eft

prima ratio omnium eorum, quae funt,

W

et quae a creatis facultatibus libertate de-

ftitutis producuntur.

Sic. jam eft caufa

p 1?

effe&rix, quae ex cognitione , ac con-

templatione divinae naturae, id eft per

verbum aeternum, ex prototypo divini-

(

tatis totam naturam exitentem, et abs.

J 1d

ar [

que-libertate agentem cflicit

Nec ! jaimn

p r

illud. ambigendum eft , incommutabilem ua-

j þh

turam , quae fupra vationalem animam fit,

lUbUcl

Deum e[fe; et ibi effe primam. vitam , et

primam e[feutiam , ubi eft prima [apientia.

INam baec e[l. illa incommutabilis veritas ,

quae lex ommium arvtium ve&e dicüur a).

as reï«

Et ex hac jam aeterna norma divina vo-

þndO L

luntas fecit omnia, quae fünt, ficque una

)

nu

Ó

cum aeterna divinitate eit lex aeterna re-

t ^

Cïtn L'

yum omnium.

] Cd y

$. 688.

t

Sed eadem divina voluntas, fub al.

I

tera ratione, id eft, prout facultatibus li-

y U

bll

beris imperat, efb etiam lex aeterna, feu

m

prima ratio totius rei moralis, omnis ho-

con

Ut

neftatis, et juftitiae fons aeternus.

ideo breviffima.oratione totum morale

negotium comprehendi queat , fi dicamus:

W.

Itj

Ea bonefla, jufta , et in cenfu wmorali bo-

(

E

na

d

&) S. Augu/iin. linia—r. de ver. religion. C. 31.

L

&

294 .

Tratiatus quinms.

Tl

2a funt, quae. Deus jubet , aut vuli. Por.

J

ro legem aeternam nedum generatim, fed

D

etiam prout eft prima ratio fpeciatim rei,

ii

ac bonitatis moralis, effe meriffimam vo-

4

luntatem Dei, clare teftatur S. Augufti.

r

nus b): Lex wero aeterna e[ft vatio divina,

hi

oe) voluntas Dei.

lür

Id

. $. 689.

w

d

«

Quäa vero Deus hanc füam volunta-

f

tem manifeftam nobis reddit, modo qui-

ha

dem fua quam menti noftrae proxime ex-

hibet praefentia, et prout-loquimur, per

I

U!

hj

V

lumen rationis; alia rurfus vice per tefti-

monia divinitus reddita, feu per fidem

Lu

I

revelatam: ideo aeterna haec honeftatis

Qun

Blo

lex, in legem naturalem, et in eam , quam

vocamus, pofitioam , aut arbitrariam , a no-

bis dividitur- Nam leges Dei naturales,

et quas neceffarias nominamus, fine infti-

Hl

l

tut;one, et non raro fine ulla unius ex

altero confecutione, fed proxime in men-

fiu

fed

te tua confpicis: rbitrarias vero vel ex

teftimonio divini, autshumana inftitutio-

Of

Qif

ne difcimus, — Notitia harum legum, rion

earundem efficacia eft divería: diverfimo-

W

de cognofcuntur, non diverfimode obli-

Qar

QR

gant. lNam poftquam ex fide didiciíti, ba-

pþifmum divinitus . imperatuin effe, (unc

]

u

D

Tibi

L) libr' 22. 6071"'. Fdll/l- Co 270

295

Caput LX.

''ibi aedue nece[Jarium

erit, hoc myfterio

h

lteri fidem fervare,

initiari, quam datam a

J

|

l

Divina voluntas

*

qrentes revereri etc.

HUl

ubique aequalem ,

id eft femp

er infinitam,

[dt] V

vim obtinet ; neque fie-

ac irrefragabilem

higi

eft, ut jubenti Deo non

ri aliquando pot

T

fit obtemperandum : qu

ae quidem Dei vo-

€

^

icit, ut etiam hu-

luntas nece[Jarium effe f

mano tantum legisl

atori in re juíta prae-

Ne fcilicet ulla vis,

cipienti obediamus.

.

legibus humanis exi-

et efficacia vel in

Vvoli

ftat, quae non ex acterno illo

fonte fit

U

haufta.

Dum autem frequenter dicitur:

ym

aliquae etiam divinae ceduni

leges bumanae , ei

m

gravi nece[Jitati :

non ita intelligendum eft,

et vim harum le-

per u

ac fi gravis ratio fuper

r Ti

gum, fed quod hae leges ex fua indole

ondft

4

pro hoc cafu non ftringant.

,0

TE

h

l)

$. 69o.

paturie

De hac jam Dei voluntate quaeritur,

üne j

num aliquando füperari, et effectu fuo

wb

fruftrari queat.

Et quidem motus , et ef-

im

en T

fe&us naturales fallunt nunquam : resen

er Wn

omnes, earumque motus vices fuas. exa-

il ]i

li

Giffime obeunt, ac fuas periodos absque

ut vel femel exerrent, elegantiffime nun.

uf *

áiret

quam non.defcribunt.

Et licet non raro

atura vitia,

ac frequentes

ofe "

quaedam in n

es deprehendi videantur,

jl

ejusdem error

prout in peíte, grandinibus ,

frigore aut

[

aeftu

Ms

296

Trattatus. quintus.

aei'cu- extraordinario , et maxime in ipfa

morte, aliisque innumeris eventibus fre-

quentia exempla haberi pütantur , licet in-

?

quam, talia contingant: attamen in his

adeo nullum eft vitium , aut eventus di-

»

»

vinae voluntati contrarius , ut potius haec

bb

caufae, quas tu noxias effe autumas, ad

»

hos ipfos effe&us edendos a providentif-

M]

fimo conditore comparatae, factaeque fint.

?

Scilicet Magna opera Domini , exquifita in

»

0mnes volzmtqtes ejus c).

$. 6gr.

»

Sane omnia funt, et ita fünt, et eö

modo operantur, prout effe a Deo ac-

eff

Vil

ceperunt, et prout operari juffa funt: et

ä

ul

ea ipfa mala, quae inferunt, vel ad pu-

riendos iniquos , vel ad exercendos juftos,

DN

Vin

et fic ad univerfi ordinem maxime opor-

A

tuna funt.

li

Ut proinde non nifi iniquus

aut alias, aut meliores a&iones, feu ef.

;u

(e

&

fectus exigere queat.

"ittende quaefo, utrum

Iny

re(te vituperes , quod ita efl, ficut e[Je debuit :

nemo autem debet, quod nom accepit, — —

r

lus

Quantum enim acceperunt , tantum. agunt , et

fter

tantum veddunt ei, cui debent , quod. funt , in

quantumque funt d). Quibus quidetn ad ex-

U

cufanda naturae vitia a

Is

ptius, aut plenius

nihil dici poffe arbitror,

Wt

C

$. 692.

Te

€) Pfaln. Y10,

Lj

—

"

S. Auguftin. libr. 5. de liber. arbitr. C. 152.

?

-

. Caput IX.

297

i

$.. 692.

t

;,Afï: cur Deus rebus, hifce, quäe to-

xeh

[

,ties deficiunt , non plura dedit ; Non enim

,. boc aut ommipotens mon potuit , aut, bonus in-

ju

3 vidit. 8).

Et dato , quod fupremus, et

S

,,omnipotens nemini quidpiam debere pof-

E

,lit: fed cur eadem liberaliffimus non do-

».p[l

,nat; praecipue cum donatis etiam infi-

!

A.

[]

,nitis muneribus Deus nec unico hilo

j

, egentior evadat ? ,,

$. 653.

Verum lhoc argumentum non contra

eg

efficaciam , fed contra bonitatem divinae

eo d

Ut tamen nihilofecius

voluntatis pugnat.

]*

ad id refpondeam , juvat ex tractatu pri-

d i

mo de fine ultimo repetere , quod ante di-

!u&

AU

vinam voluntatem non detur bonum, ni-

d OPLI

hil omnino detur, ac proinde nihil prae.

l

10

L«

ter, vel ante eam voluntatem optari, vel

fot

etiam cogitari queat, ut circa illud vel

till

ll

immenfa liberalitas fe exercere debeat.

li

l

[

Praeterea illi ipfi defectus naturae, qui

bus tantopere commoveris, electis, pro-

TP

pter quos omnia funt condita, maxime

!]

fllm '

pro funt.

His vitae praefentis calamita-

jadd

tes ingentia fünt beneficia: et licet hae

quandoque occafioó peccati etiam electis

plenlu[

exiftant, per decurfum tamen, et maxi-

j

me in fine adparebit, quod etiam adverfía

E

iisdem

If

e) lbidem C. g.

'x*;» -

2908

Tractatus quingn,.

iisdem. vel ad falutem ,. vel ad. copiofio-

!t

rem falutem . opportuniffime famulatae fue-

ii

rint Nam /eimus,quoniam diligentibus Deum

'h

onmia cooperantur in bonum, dis, qui fecum.

dum propo[itum vvocati funt. fantti f ).

L

$. 694.

J

J

,JVerum nunquid in ordine Morum

,Ccontra Dei voluntatem innumera con.

l

»tingunt, foedeque fallunt Dei propoft

,ta, ejusque confilia fan&tiffima? et qui.

; dem id facile intelligitur, quod nemo vim

»aeternae legis, feu divinae voluntatis

1

,eatenus evadere queat, ut eam non per-

lii

,Cipiat, aut ab ea non follicitetur, invi-

,tetur: aft plurimi eidem refragantur, ab

N

l'l!l;

,eaque plane avertuntur: velan tot, et

W

:

4,tanta, peccata non funt contra volunta-

tie

,tem Dei, quae. malitiae hominum cede-

lii mo,

,Ie coaca, et tanquam optima ratio à

Peffima hominum affe&ione toties füpe-

,TAl ? ,,

$. 695.

uj

Et haec id fpeciem veriffima funt:

»!

quia tam,en voluntas Deí, prout eft prin-

cipium boni moralis, eft juftitia , feu juf-

»J

s!

fio Dei $.685. ideo aeternae huic jufti-

Y

tiae ne quidem peffimus mortalium vel

minimam partem derogare poteft. Quia

Pl

neye

f£) 44 Roman. $, ?.8.

Caput L1X.

239

Mi

01

nemo ji;pärat leges'mzfmipazeniis Creatoris: mon

J [u.l

finitur awmima mon reddere debitum. Aut enin

Du

veddit bene utendo, quod accepit, aui veddit

P

amittendo, quo bene uti noluit.

Itaque fi non

reddit facietdo . juflitiam , eddet patiendo i.

feriam: quia im utroque verbum iliud deliti

fonat.

Hoc enim etiam modo dici potuit , quod

l

L

didum efl: fi mon reddit faciendo , quod de-

u

(f

buit, reddet paiiendo , quod debet g). Unde

t

tanta lex, et omnpipotentiffima voluntas

er U

ne quidem in unico puncto inexpleta un-

UL

quam manet.

Cui volenti faloum facere, nul-

n

Q

lum bominis. vefifHt arbitrium. — . INon eff du-

0f

nl

bilandum voluntati Dei bumanas voluntates non

If

polJe vefiflere , quo minus jJaciat ipfe, quod

uuF, H

vult: quandoquidem etiam de ipfis bominum

ot, e

voluntatibus , quod vult, cwum wvult , facit , ft-

Qui

l

«ne dubio babens bumanorum cordium , quo pla-

N

M

ceret, inclinandorum — owmipotentif]

W

M

imiam. pote-

flaiem. D).

1U]

fiji

$. 696.

E

Verum his minime fatisfa&um Tibi

erit: fed potius ingeres: ,,Nonne Deus

, n

,;magis vult, ut bonum faciendo per viam

( pïln

,]uflitiae potius, ac felicitatis, quam per

( ]

,viam vindi&ae, ac miferiae voluntati

»fuae, id eft aeternae juftitiae obfequa.

i

.,mur? Vel an Deo aeque gratum , five

(j

J:FC"

1

1»,'

L

g S. Aztgüjiin. libr. 3. 3 liber. arbitr. C.1z.

») ldem libr. de tovrept. e grát,. C 14.

*

m

co

Trattatas quintus.

, bereant homines,

five aeterna felicitate

t

P

teh

,,bcentur? Nonne ult owmes boiines fal-

. v05 fieri i) ? Haec fane de falute omnium

ten

,voluntas in Deo vocatur prima, feu an-

tecedens: dum illà, quae de*poena eft

, fecunda

in vicem prioris fuüccedens,

,,4C conjequens. recte nominatur

Et pro

»

, dolor ! quoties voluntas Dei illa antece-

):]

4dens , et prïma Dei intentio fallitur, fu-

»

»peratur, ac penitus caíffa manet? ,,

'Dï

»

$. 67

»

At Zdonai Domine! magnus es Tu, et

Pl

»l

praeclarus in vivtute. tua:

ei quem fuperare

nemo pote[fl. Quia dixifli, et. fa&ta funt ; «mi-

Vil

Jiftà. fpiritum. tuum , et. creata fünt: et non e[f,

Q

qui vefiflat oci tuae k). — Et non ef , qui po[-

fit tuae. veftflexe voluntati, fi decreveris. falva-

vre lfrael 1).

Nullaàtenus igitur

admitten-

dum

del

quod Dei vo

oluntas antecedem , aut

quaecunque alia vel in minimo fallatur,

tej

di

aut quod aliquid fub ea ratione, fub qua

a Deo fuit decretum CXGCUUO]]I non man-.

Mi

detur.

;Sub ea vero ratione, fub' qua res.

i

Btn

aliqua decreta non fuit ,

Deus eam non

volmt, fub ea ratione mhll eft,

nihilque

tf

in aeternum manebit,

ita ut de tah ratio-

lite

Quí

ne, aut momento nec cogitare, nec di-

fcepta-

Ti

7) Ad Corintb. o , 4.

k) Iuditb. 16,

t 6.

L)

T) Eflber 13 9.

g,

Capit IX

3oI

t L

fceptáre poffimus : multo minus dicere li:

J

cebit , quod in ea divina xroluntgs aliqua:

ul

tenus fruflrata fuerit.

dU

:

T

19. 698.

S

Qet,

$

ed quomodo Deus falutem repro-

,borum voluit, pro quibus cHRrsTUs eft

L

Mi

Ti

,,mortuus ? Quomodo actus juftitiae a pec-

t

,,cantibus exegit, ad quos obtinendos tot

J

,leges couftituit, tot coelitus au&ilia eft

,, largitus ?

Nunquid ad fpeciem ,. et. ad

, decipiendos nos; haec fe velle fimulavit

,tantum, quae fi fincereé voluiflet ,;:cer-

fi,

,tifime prout, ais, fecutura fuiffent? ,,

;m,

Jl

Scilicet in ul

j [

timas hic m; angpuuf-*cias. redi-

il h

gere Avideris.

if

$. 699.

n

A

Attamen haec utcunque graviflima ce.

J

dere potius debebunt, quam ut omnipo-

D

tens voluntas Dei in aliquo vinci, fallive

!

lfs

dicatur.

Ad haec tamen folvenda fuffi.

j QUi

cient ea, quae alibi jam fcripfi &): juvat

(at

tamen aliqua eorum repetere.

Itaqueobli-

jtó

gare, juftitiam hominis potius ,. quam ejus

00l

miferiam, omnium, etian) reproborum fa-

jit

lutem velle, denique omnia, quae in hac

40

caufa dici poffunt, aliud non funt, quam

cdl

menti humanae fenfum aeternae legis , feu

epta

fupre-

:1) Traclat. de grat. et. libero avbitr. $. 191. et

deiuceps.

302

Jvattatus . quintus

fupremae illius , de qua tractamus , et quae

lu)

Deus ipfe eít praebere.

Deus bonitatem

5

fuam guftari a nobis facit, quam dein li-

r

bertas noftra haurire, et amplecti non ra-

ro detreétat, fua Lmque*fponte.

Deus in

reprobis; ét peccantibus aliud non vult,

quam ut bonitatem fuam fentiant , et per-

"

cipiant:-atque ut ifte fenfüs ope. gratiae

j

vehementior evadat.

Et fentiunt. plane,

D) f

Hocob-

et véhementer infuper: fentiunt

yp

"

tinet divina voluntas:. plura non voluit.

»P

In quonam ergo haec voluntas ab iniguis

u RRR T

»(

fruftratur, aut faihtur?

»1l

$ 700.

w

N

Itaque in peccantibus Deus unum,

yll

in juftis vero duo vult.

In prioribus vult,

in

nofte.

nl

ut bonum immutabile fentiant:

w

rioribus vero vult

ut idem bonum fen-

»l

tiant

et ut illud amplectantur

Utrum-

»!

que autem infallibliter , et infuperabiliter

»|

completur ita, ut invictiffima Dei. volun

»(

tas nec in unico hilo

aut minimo aguo

»li

piam punécto a propofito fuo abfítrahatur.

»u

Et ipfi infantes fine baptifmo decedentes

»"

eoquod originarium illud peccatum in fo-

» b(

lo Adamo ipfis liberum fuerit, aeternae

»Di

legis bonitatem in folo utique Adamo gu-

fcan tits

Adami voluntate

»u

et in ejusde

b qu

oblatam infinitam bonitatem amplecti ne-

D

glexerunt

Qua vero ratione alienae lt-

berta-

»g

Caput 1X.

303

q

X

bertatis delicta ipfis imputari qüeant, hoc

mhm

explicare ad praefentem caufam nihil in-

D il

tereft.

Ut

$. 701,

d

$u

Vul [

»Sed num iniqui, quibus Deus ae-

at Ptï

, ternae legis fenfum duntaxat, non item

?

Ll'ie

,confenfüm decrevit, an inquam , in hae

ruxw

,fua conditione illud inexplicabile bonum

[

(l

»poffunt ampietti, vel non. pofluüt am-

VO

,ple&i? ltem jufti profpera adeo forte

ut illaa fum.

j

,,donati, quos Deus vul

ï;:

?

,,ma bonitate fatientur , eique inhaercant,

A

EF

i, an poffunt ab hoc ampie-

»jufti inqu

y,xu fibi temperare, vel nou poflunt?. $i

Bs

,,injufti illud bonum poffunt ampicéti, tune

ult

,infgnis aliqua bonitas , fciitcct feiix ifte

,,complexus poteft exiftere, quem tamen

v,;,'qi'ïe'

( lj

,,Deus non decrevit, non voluit: item

Cf

,,fi jufti beatam illam fatietatem refpuere

, valent, quam tamen Deus pro iis de-

ii

VOU

,crevit clementer adeo, tunc Divina vo-

o

,Jluntas fuo effectu fruftrari potelt , quoq

D

l

1

l

,,Stamen tanto molimine pernegatur.

»1

i

(v

,,Vero dicatur, quod nec mali bene, nec

dent

i

,,.boni male agere

queant, quomodo ex-

2

*

Nihil hic fatis-

terti

,plicatur creata libertas

,facit, nec fenfus coupofitus , aut divifus,

10

nec voluntas antecedens

,Qquos vocant:

u

,, vel fubfequens , aut. quaecunque YTheolo-

nflï l l

, gorum fententiae ad fuperandam extre-

]

,,uam

p

304

i

catus quintus

, mam-hanc difficultatem valent

Scilicet

,,8ut efficaciam liberi arbitrii, aut vim

8eternae legis'cedere neceíle eft

$. 702

Aft fixum firmiffimumque manet

INe-

Nec dari bo-

mo fuperat leges ommipotentis

num poteft, quod non primus decreve-

rit Deus: quia emme bonum aut Deus, aut

;g

ex Déo n)

ltaque ut minus apte, ac

X

contra exactam rationem refpondeam , nec

boni male, nec mali bene agere poffunt

!

pnam mala aéctio bonorum et item bona

[

actio malorum non eft,

non erit, pror.

Di

fus nihil eft: facultas, quae nihil agere

| t

poteít, facultas non .eft. Et ne ad autlo-

l:

nes poffibiles in hac quaeftione confugias,

lg

obítat

quod omnia poflibilia aut nihil

|u

fint

aut arte ante omnem vim facultatis

CQ

creatae talia jam fint: ut adeo potentia,

!du

feu facultas creata, quae non agit, nihil

t

babeat, in quod felatur.

Verum quod

libertas noftra nullum exinde praejudicium

fuftineat,

quantum mea facultas tulit

di-

ligenter dlocfh, in eo tractatu, quem de con-

D

cordia gratiae cum libertate fcripfi.

$. 703

f

M

Scilicet juftus a juftitia non. defle.

570

€&it, nec iniquus fectatus eandem

In

utroque

! (0

2) S. Auguflin, libr.

de lib. arbitr, C. 13.

Un,

Caput X.

305

f

utroque datur a&us unicus: ac&us conQ

trarius eft, et in aeternum manebit nihil.

Et quia potentia, feu facultas tanquam

notio relativa non poteft intelligi fine

e€o, ad quod datur: ideo nemo poteft

I

cogitare facultatem ad nihilum. En! quam

Ü

operofe difputemus de eo quod non co-

j

gitamus, quod in difceptationem venire

2

!l

ne quidem poteft. Denique ab aliquo non

ente mifere fatigamus , imo acerbe torque-

mur, [n hac caufa aliud nihil eft verum,

Ü

quam fequentia: Deus vult, et praebet

W

cuique fenfum aeternae bonitatis: et im-

HUF

pius /4a /ponte, fuo defe&u eam bonita.

d j

W

tem non ample&itur.

Ei vero, quem

n

li

Deus juftum effe vult, et fenfum hujus

191

bonitatem miniftrat,

et ita miniftrat,

nhl

ut eam /ua iiem fponte, et avbitrio etiam

uul'a

complectatur.

His folis preffe inhaeren

(2)

J

dum: extra haec nihil datur,

nihil cogi.

p

tari debet,

i

quOO

jcium

CAPUT : X

j

e ol

Eadem aeterna lex feipfa claviffma fempeh

nobisque maxime per/petta. eft.

$.704. Lex aeterna, Dei juftitia, divina volun-

- tas idem fignificant.

i

$.705. Haec lex menti noítrae abs praevia iníti«

l

tutione lucet,

g*

$.706. Tanquam prima Ratio: breviter ipfe Deus

'h'

A'om. eI I:

U

$. 707*

X

Traäat«zis quintus.

566

$.707. Hinc fit; ut ïegem natuíae per érrorem

[

neceffariam dicamus,

cum Ífíola Dei volun-

tas infuperabilis fit.

|

$. 708. 709. 7 Io.

Quae di&á funt, au&oritatibllvs

firmiantur.

711. Inde fequitur, Deuni a priori demonftra:

ri non poffe:

aï

12. ltem : noi dari peccatum philofophicum.

€

:

13-716. Illlud quoque, an lex naturae invin-

cibiliter ignorari queat; ex dictis lucem ac.

Q

cipit.

f

f

6 7045

N

Ex hucusque allatis patet. inprimis,

aeternam legem , ptout ei totum regnuri

It

pull

morale fubeft, item Dei juftitiam, ac de-

mum divinam, àc infuperabilem volunta:

lt

ter

tem, quae abs omni pfaevia ratione quae-

'e(;

dam praecipit, et alia prohibet , haec

' riu:

quam, omnia idem effe.

r

$. 765.

Nunc jam repetendo ea, qtiae fupta

jam diéta fuerunt, oftendendum eft, hanc

legem feipfa má&imie cogrüitàám menti no-

firae abs ulla praevia inítitutione folis

inftaf imo üt vera divinitatem clariffime

lucere.

Ut vero mentem humanam defu-

per convincere peffimus ,. ea interrogans

da eft, an leges naturales aeternas, necef-

farias, ac prorfus immutabiles effe putet.

Et nifallor, facile in id confentiens dicet?,

us effe

Intime feritio innqcentem nullaten

laeden-

Caput X.

306y

W

laedendum: .Tum vero pergendum, an

i

pet aliquam rationem innocentem laedere

fit prohibitum.

Et cum etiam hoc admit-

TW

tet, inftandum , num gravis illa ratio, pef

quam laefio innocui hominis damnatur,

J

aliam ante fe radonem habeat.

$1 'quis

etiam illa ratione priorem aliquam (hnulla

quidem prior intelligi -poteit ) a fe con.

jj

[j

fpici arbitretur, eo usque quaeftio inftau-

tanda, donec mens confiftere coacta fa.

teatur tandem , aliquam rationem effe pri-

màm , ex nulla priore defcendentem, quaé

rii

reliquarum ratio ita fit, ut ipfa nullam

egM

ante fe habeat, planeque per fe folam

x d

fit.

Quare quantumcunque relucteris, fa-

du

teri cogeris, quod a 'Te Bonum aliquod,

qth?e'

et primum, id eft omni alio Bono ante-

o

rius et quidem per feipfum, atque abs

omni priore ratione fuerit cognitum.

9*

» Sed à&us ipfe bonus aut malus eft ratio

»legis, per quàm vel praecipiatür, àut pro:

5»» hibeatur. 5,

Sed attende, actum effe id quod

,RV

praecipitur, vel prohibetur: nomn eft id, ex

m

quo prohibetur. Ad&us cvidenter fübeft legi:

. li

porro Ífi ac&us effet ratio legis, tunc legi

Yi*

non i'ubditus/ö fed eadem fuperiorforet, Aft

j dä[ll'

.Nec fic adquiefees , fed perges dicendo:

10f

;,Ratio legis etiam in

legibus naturalibus

,datür, earumque velut caufía exiftit.

Sie

p

,,in hac lege: [umocentesi me laedas, ipfaho-

n

]i

3,minis innocentia eft jufta hujus legis ra-

$5 tiO. 55

Sed falleris* nam fic proxime qui-

diceg'v

cen-

y Ü

dgm legi, ac dein per légem tuae inno

g

tae

508

Trattatus - quintus.

tiae fubeffem , utpote cui etiam ipfa lex fo-

ret fubdita.

'Tuae, innocentiae, et aequita-

Q

ti, utpote ad quam aliunde exequendam ac

[fo

perpetuo tuendam teneris, ego non fubfum.

| C&

Aequales fümus: nullam proin legem mihi

Sed data innocentia fíolus

li

fcribere potes.

tu

Deus mihi, ne Te laedam, liberrime prae-

cipit, utpote qui fi vellet, etiam innocentem

N

occidendi facultatem tribuere potefít, utpo-

It

te qui nulla unquam lege, vel jure obftrin-

(c

gitur.

In

-

C0

$. 706.

n

Cum vero nihil ex rebus creatis, fed

Ti

folus Deus abs omni füuperiore ratione

D)

exiffat; cumque prima ratio, quae primo

; füin

loco a&um aliquem petit, vel averfatur,

quaeque vel ex pervicaciffimi confeflfione

| li

eft prima, abs omni ratione et fit, et

optima fit: confequens fane eft, illam ra-

tionem Deum effe.

Nam quo nihil aitius

De

eft, illud Deus eft: utpote qui altiffimus

eft.^ Ac proinde momentum nedum in na.

te

hu

turalibus, fed etiam in moralibus primum

COf

