reliquis fanius fit: propria vero confuiltatio

a

1

animum dubitantis magis implicabit non raro,

et ignorantiam augebit etiam.

Praeterquam

M

p[ubïbl

quod aliunde ftatus dubii infuperabilis prius.

g

non incipiat, nifi poftquam ea, quae gravita-

(

ti negotii debetur, induíftria praevie conful-

flatu lo

tando, ac meditando jam fuerit adhibita,

;

$. 437.

Hic jam Tutiorittae partem fibi dilectam,

id eít, tutiorem et legi magis faventem am-

jat

r

j

plectendam effe eo magis jubent, quod fen-

tentiam etiam probabiliorem, fed legi, prout

putant, minus faventem perpetuo damnent.

&

Et quidem Tutioriftae pro caífu dubii Proba-

jioo *

bilioriftas, quantum fcio, plerosque fibi con-

, dl

fentientes habent

nam hi quoque in pari

J

cauía fat fecuros fe fore haud putant, nifi

; f05

T

partem tutiorem, ac legi propinquam magis

fequantur.

Et merito id faciunt: cum enim

fi; !

qlll

ex fententia probabiliore ultimum .judicium

ii

certum aegre pofüint elicere; quanto minus

p

id praeftabunt ope fententiae aeque proba-

l pal'ff

bilis? -

Jom, II.

E

$. 458.

9' 436:

R

66

dratiatus quartus.

E NTRU

$. 438.

t

Atquehi tum aliis rationibus, tum au

äOf

Q

u

ritate Juris Canonici potiffimum nituntur,

!

quod inter alia etiam habet fequentia: Atten-

dentes, quod in bis, quae amimae [alutem ve-

Ü

fpiciust Gd vitandos graves vemorfus con[zien-

tae pays fecurior efl tenenda. à) Et quidem

Iu

minime diffitendum, quod Jus Sacrum nedum

Hi

in caufis aeque probabilibus,: fed etiam in cau-

fa probabiliore Tutioriftis favere non raro

M

[j

videatur, fiquis obvium verborum fenfum,

et non totum earum legum ambitum fpectare

ü

velit: de his tamen omnibus agere nimis pro-

fecto longum foret.

Quantum vero ad. prae-

neor

]

fentem conftitutionem a

pvl

tum eft, quod fub

u)

f

parie f[ecuriore non niti veriorem , ac proba-

&b

biliorem, et neutiquam aeque probabilem in-

.

t

telligat illa conftitutio;

zxplicat Pontifex in

n

celebri hoc capitulo, quod in ipfo concilio

h

univerfali Viennenfi procufum fuit, explicat,

lie

ü

inquam, regulam Fratrum minorum a S. Fran-

ciíco Aflifiate conditam, et praecepta in ea-

Con[

Of

dem graviter eos religiofos ftringentia defig-

nat

Qüm

Ubique autem non certam, fed verio-

f( n

rem tantum fententiam ftatuit, ipfaque dubia

nxm ]

per plures Archiepifcopos, — Epi[copos, et im

mxll'

lf

dheologia Magifiros , et alios biteratos , provi-

IMSMÁN

2

IvilUS

M

dos, et difcretos ex

[ Y i

dnari fecit. b) n dif-

cut(u autem explicationis, ex variis argumen-

It f][

tis, imo conjecturis ibi adductis ad oculum pa-

tet;

li

4) C. 1. iwter Clemegtin. de verb. fignificat.

p) C. 1. ister. Clementiu, de v. ig.

m

ao

- Caput IX.

67

tet, quod Pon tifex in illa conäi*utione ea faepe

deliniat,' quae ex S Francifci regula nee cer-

dU

j

ta funt,' nec propinquius ad legem, fed ad

]ibertate

AiLk

T

Eratrum fac

á

iunt:

Aiibe

il

quodque ubique

ea aipleGtatur, quae fibi, ac de

E 2]

üenato a fé

jult t

uÀ

Doétorum confeffui veriora videbantur. Pau-

TT

g

cis de cafu, et caufa aeque probabili ibi mi-

nime tr

[

m

atur; et

oti

LR R

am.Pontitex iille totüs

a

in ea fententia eft, quod in conícientiae ne-

a

n ml

gotio illud femper fecurius fit, quod verius

fenfit

eft: quod etiam ego inferius $. 498. penicius

explicare, et evincere fatagam.

p

$. 439

15 p

d prae

Id interea recoquere juvat, quod fupra

;ot ib

uberius commemoravi, fcilicet "utioriítae,

gïoba

et Probàbiliorittae, fiin pari caufa unam par-

m

tem e. g. exatctorem ad tutiorem, et legi prout

o^

putant viciniorem fententiam obligent, eo

D.

J

) Q

ipfo parti alteri e. g. debitori in eadem aequa-

FUW

li caufa fraena relaxent. Vel quid dicent fiiio

,E

confihum in pari cauía petenti? num eidem

-ïrx*'n

ictid

gi?

officium p

tis exfolvere imperaburt, poft-

i^

quam patri iilud ex

.byA v

i0eore

prohibuerurt? Aut

QUi

(er l

en

forte pro filio tutius erit). dubiam obl

A

Jb(.l

;O"x

tio-

j

l,

.v

il

l

nem negligere ?

Scilieet non attendunt ple-

1

D

J

j

"!

rumque, quod pro utraque parte aliqua lex

j

fü

u

iemper militet, quodque aequalis periculi

|

res fit plus exigere, et jufto minus folvere.

M

f mivn

$-

440.

u

^

Tam Probabili

ftae in dubio, feu pari caufa

pro libertate humama eo fidenuus pronun-

j (b

D

Qant,

68

Tra&atus quarius,

tiant, quo generofius antea etiam caufam mi-

Ltic certe

nus probabilem vincere fecerunt.

libertatem in poffeflüione conftituunt: et im

avi deli&lo, vel caufa potior e[ft conditio po[fi-

denits c).

Verum ne argumentum jufto fre-

quentius repetamus, quaerere liceat: an li-

bertatem exactoris, vel debitoris, vel an li-

bertatem utriusque in poffetffione, et melio-

rem effe velint? quidquid agant, ex contra-

di&tione fe expcdient nunquam.

gïï

$. A4tT.

biyifioni, auttr

ansac&tioni tam parum in du-

(.

bio, quam in collifionefententiae probabilioris

cum minus probabili locus effe poteft, Vid.

M

6.417. et feq. INam officium debitüm faepiffime

nec dividi, nec per aliud apte compenfari po-

S-4€4

teft: et fi aliquando dividi queat, de parte

i

dimidia capienda erit idem dubium, quod de

W

toto. Nam ex fimplici titulo, aut totum, aut

nihil debetur: Et ipía jura non divifionem

pro hoc cafü decernunt, .fed ex illorum

$A

l

Ü

fententia, cum fuünt partium jura obfcura, veo

favendum eft potius , quam. aiori d).

(f

ldl

ii

CAPUT

XI

hï,u

In dubio pars megans, fcu quod idem, Teus,

at

aut debitor caufam obtinere, e& proin leges

dx,'u (

probibentes contra praecipientes viucere

"

q Pïl

debent.

tür (

S.442. In ftatu confeientiae dubiae, in quo meutri

debel

parti absque praejudicio alterius faveri poteft,

UES [

« A

€) Regul, Jur.in6. 66, — d) Regul, lur, a1, in 6.

UO

Caput . X

69

if

$. 443. Par eft periculum ex utroque latere.

c C

s.

444. Quod etiamex eo patet, quia ad omnem obli«

&

rwmonem datur titulus,

0p

$.445. Et is quidem unicus pro fimplici obligatione.

$.446. Obligationi fatisfacere,

feu debitum pradtare

d fe

absque deoundx titulo nemo . poteft.

:

$. 447. Nec etiam poteft exisi debitum absque titulo.

dul

$. 448. In dubio ergo et qui exigit debitum dubium;

et qui falvit qua debitum 1czltcm dubie pecedt.

t T0

$. 449. Neque periculo caret, qui in hoc ftatu folve-

x CO

re omittit ;

$.450. Sed attendi debet, quid in liac dé dubio quae-

ftione verfetur.

$. 451, Iam cum nuihil eft fine ratione fufücientegs

Ü

ul

5 452. Et' moraliter bonum nihil eft, nifi quod, et

)0b ] l

J

in quantum cui 1800 COHVCUI&T,,

s. 453. Durante vero dubio lex nullam vim et effica-

" Vil

c1am in mcntem €Xellt,

j

faopii

y

$-454. Sequitut, ab actione penitus abftinendum effe.

efidf

$. 455. Sententiae huic nofhae ipfe fenfus intimus fuf-

Jb

"d

fragatur :

d

$- 456 - 460. Et auctoritas tum facra., tum profana.

qLIO j

D!

tD

V

$. 442.

d

J l

n caufa adeo obfícura quid demum agere de-

X ]Jll]rum

]

etmens humana? Non enim, prout arbi-

l

WW

trantur,.pars alterutra eft tutior. » fed pericu-

!),

lum peccandi ex utroque velut latere aequa-

li vi urget.

uod quidem in praefenti dili-

gentius oftendendum eft.

Scilicet in omni

i^

a&u conífcientiae agitur de obligatione-legis,

j

ac proin in eodem confcientiae judicio verfa-

j

tur cauía alicujus, qui debet et alterius, cui

debetur aliquid: non emm, quod jam aliquo-

li

V

)

ties dixi, poteft cogitari obligatio fine obli-

jpo

yr

gato, etíine eo, cuiis obligatur. Cum it

j "

E3

que

79

TraGlatus quartus.

lt

que in omni confcientia duorum jura contrd-

f

ria verfentur, patulum eft, quod uni tanto

plus detrahatur, quanto magis alteri favetur,

$. 443.

Cum vero in caufa duorum aeque proba-

blh, feu in veri nominis-dubio par utr riusque

fit ceufa: confequeus eft, quod:par eu:»que

inferendae injuride: difcrimen: L.)s. utroque la-

tcz e 1mnnneat

S

444

»

Quc»d alia nnupm 'ratione pouefi: vfténdf.

In omni judicio confcientiae agitur'de aliqua

nt

legis obligatiónej prot

VLÀS

htik)vb ü hh CO CO1l-

Quf

fcientiae. $. 770.

Bo

J À 4

(ltl(ä

l

. lani omnig$ ïchs ol

nafcitur.ex aliquo.titulo, -feu legitiia debcn—

Qen

di ratione.

Cum enim ex creatis »nm,l fine

«f

fuficiente rationé dati queat? fme

li nallà

w

obligatio datur.

Si.enim.fine fi

fficiente ra-

tione obligationes dari poffent, tu1 c quilibet

poiï'et quemhoet adqum ibet ObHgdre: quo

quidem nihil iniquius, nihil'ad evértendam

totam moraletü Conftructionem: accommoda-

uus fingi poteft

5 443.

Porro quaehbct obligatio fimplex norn mfl

fimplici citulo- niti poteft: et quam primum

p'ures coricurrunt tituli debendi, tem primum

plüra eruntdebita, et officia, quorum unum

quodque fpeciatim expendendum , ac fpeciali

Dec

m

L

conícientiae judicio finiendum erit

Seu ali-

3

ter:

Cap'utl X

71

ter : nünquàm diverfae caufae in eandem quaee«

Ontta.

ftionem mifcere licet. *

tatto.

* Quod quidem multi Doctores, et nifi fallor,

AV

etiam ;quandoque. judices improvide factitant,

qui inter alia juris argumenta pro alterutra par-

e facientia etiam hujus partis egeftarem, aut

bona ejus merita admittunt.

Sed aliud eft quae-

| ETC

n

rere, num alicui jus ex pacto natum fuppetat, e£

( lii

aliud, an ob urgentem inopiam oflicium miferi-

cordiae urseat

et quia unum officium ruente al-

yji d

E

perfiftere

e

tero potett

, ideo utrumque unica fen-

tentia pericnlofe definitur: quod quidem jam fu-

perius notavi,

v

$. 446.

gflxl

4l

d

1

Iam qui aliquod officium explet, vel quod-

0 0i

cunque debitum praeftat ex ea ratione, aut

Ti

aM

V

lege, quam non dari-certus eft, ille impru-

ul

dentiffime agit, ac proin peccat*. Imo iftud

; Ut

1 m

eíffet conatus ad impoflibile: nemo enim po-

teft folvere, quod ligatum non eft.

* 'Talis enim debiti folutio nullam legem ,. nullam

j*

rationem fequeretur: ac proin nulli legi eifet

«qui*

conformis.

Iam bonitas moralis eft conformi-

tas actus cum lege

et quia haec conformitas in

T tenä;m

otiofa ejusmodi folutione non datur, haec folu-

tio non erit moraliter bona; ac proin, cum actus

m'm()d?

indifferens non detur, erit mala.

Imprudentia

vero in tali actione efít manifefta: quomodo enim

e. g. vis mutuum folvere, fi mutuum non dari

etiam tibi fit certuni,

Et hoc de debitore.

:nif j

$. 447.

Per eandem rationem peccabit, et certo

p

W Jlim

peccabit exa&or, feu creditor, qui ab altero

m

aliquod .offüicium tanquam 'debitum exigit,

TY^

f

j

E 4

quo

f

72

Tratlarus quartüs.

quod flbl hon deberi, certus eft. . Imo ad

d

tale quid debitorem ex nullo titulo obligare

elft

eft fimpliciter impoffibile: quomodo enim

Qu

alium ilo vinculo obítringes, quod nequi-

de

dem exiftere, probiffime nofti? *

K

* Dices: ,Alum fie fufficiente ratione fibi ob-;

ef

»fuingere equidem aperte improbum eft: fj enim

qi

»hoc juftum foret, omnia omnibus deberentur.

V

» Aft fe ipfum obfítringere abs fufficiente ratione

» pàtentem adeo iniquitatem non videtür invol-

»» Vere,

Quid enuim, (i ego alteri liberaliter velim

»folvere? quis defuper conqueri poflec? Mihi-

.,met ipfi et'infuper volenti mihi nomn facile in-

pl

,teram injuriam. **

lo

Aft attende, quod non quaeratur, an tu alteri

r

quidpiam donare queas;

fi enim donare velis,

p

mutatur caufa, novus aliquid praeftandi incipit

Tion

titulus, qui juftus effe poteft, nmifi for(an fri-

volam ejusmodi donationem pietas tibimet ipfi

lt

debita in praefentibus circumítantiis prohibeat.

üt;

Sedquaeftio eít, an absnova donatione, et ex ofü-

d

cio praevio, quod certo nullum eft, aliquid tan-

quam decbitum, tanquam debitum inquam praeftare

queas. Hocegoimprudentiffimum; imo impoffibi-

le voco.

Et nonne advertis, quodfitu debitum

non exiftens pofüs folvere, quod eo ipfo cre-

rj

(

ditor tuus illud licet nullum queat exigere.

Demum alium, feu quod pejus eít, fe ipfum gra-

ii

vi morali vinculo fine ratione obftringere, fe-

!

Q

que vel alium ífub periculo aeternae damnatio-

l$

nis àad praeftandum officium certo indebitum ad-

Y

igere, hoc inquam fe folo jam pietatem huma-

P

WV

V

nàe naturae debitam graviter violat,

IJ

IN

$. 448.

l:

l

Quod fi jam ex lege certo nulla aliquid

)

tef

tanquam debitum, vel exigere, vel folvere

eft

lu

Caput X.

73

"d

eft ceritim peccatum, firmiflimum confequens

DURI

effe videtur, quod exlege dubia, feu inutram-

1*

al

OQ.N

que p

tem aeque plODa'ïlh aliquid tanquam

debitum vel exigere

, vel folvere fic dubium

LU

peccatum. Ubi pïom illud quoque addendum

eft, quod in cafu legis dubiae licentiam ali-

(b d

lu

n

.....

quid.exigendi negare " vel facultatem non fol

eperet

vendi concedere aeque periculofum exiftat

" rq ne

f

vvvvv

$. 449.

yter Y

(Quare ex hucusque dictis, et quantum

] Mx

péer argumenta usque huc prolata ille, . qui

facile Il

ex dubia obligatione auqmd Lanquam debitum

U du

praeftat, et 1hc, qui.ex eadem in utramque

" HJI ,

partem aeque probabili lege aliquid tanquam

e,) Y W

non d b1tum [olvere omittit, aeque pericu-

|

lofe faciunt, et a peccato paribus intervallis

Qrt 'lï4

!

L

diftant.

Eadem in dubio conditio exa&ous

e; th

eft, prout confideranti patet.

h(ht]u U.

—

$. 450.

n m.l

] uupN

Ub1 etiam illud inteiligitur, quod ea do-

m

debis

&rina fibi non conftet, qua plerique pro catu

nlv [

dlL)Jl docent fequentem ferein modum : "Qui

Mgtïi

^indie dubie fefta Miffae facrificio intereft,

mf m

"certo non peccat: nemo enim adeo abfur

gel*e; fE'

impito

" dus erit, qui in ejusmodi die dubia facrificio

jun d

3 devotc adítare peccatum effe dicat.

Qui

y buri?

Vero in ancipiti hoc fefto a facrificio abeft,

"peccare poteft: ergo quilibet ea die, quam

"feftam , aut profanam effe definire non po-

- teft; officium de audienda miffa explere te-

] a]]qnlj

? petur

Atque idem dc aliis obligationibus

o

? du-

M

Mu

/

74

Tra&atus quartus.

I

" dubiis;^ « Qui itaque talia docent, non at-

foi

tcnumit

quid in hace de dubio quaeftione

fuf

veríetut

non enim quaer JCUI', num facrificio

intereffe in fefto dubio fit bonum, nec ne;

fu

hoc quippe certo bonum eft,

cum etiam m

Ms

diebus certo pïofams id ex fua indole fitopti-

le

mum:

fed quaeritur, num in tali dubio, et

t

ex lege hac ancipiti quemdam ad iawuczum

frcqucnt&mïum obligare, et fub gravis noxae

p

periculo. adftringere. fit bonum.

Hoc. vero

e

aeque dubium eit, ac ipfum feftum:. et fi*dies

illa reapfe fefta non fit, tunc aliquem vi talis

legis ad facrificium obligare eft verum pecca-

(ej

tum; licet facrificium frequentare ex fua in-

dole fit fummus religionis actus.

Unde ad

Vif

actum alias optimum ex lege dubia adftringe-

cog1

re, adítringere inquam, nunquam non peri-

bet

culofum eft.

Ü

N

I

$.. 451.

i&

Quid igitur in difiicili adeo, et omnium

V

obícuriflima caufa definiendum erit, aut urr

ii

de in tantis tenebris lux aliqua peti debel bit?

aC

Sed vide obfecro! an non principium illud:

fiü|

AVibil eft. fine. [ufficiente ratione. optatum pro

jot

dubxo exitum Ífit praebiturum.

Natm etiam

bonitas moralis fufficiente fui caufa nunquant

non. indieget,

$. 452.

leng

adn*

Iam bonitas moralis eft conformitas actus

QU

cumregula morali, quae regula

juxta me ef

jufliia generalis,

feu aeterna, et divina.

Q

ld

Porro.

;ï

4

us

Caput- X.

75

j &

li

Porro.ut a&us huic legi conformis fit, non

fufficit, fi fiat, quod lex vult, fed debet in-

M lq& 0

fuper hcn., quia lex vult: ita utlex fit pri-

LC T

ma ratio ad agendum movens.

N on enim fin-

BW '1

cere j:ac p]Lne legi-fatisfacit, qui.non.amore

m UW

nnnnn

legis. praeftat ea, quae per legem: imperan-

] 04 [

)

tur A. Lex et jufüua feipis obfervantia dig-

|

.

J

ae: 11111

non fatis eas colit, qui easdenr pro-

YR

rls Y

pter aliud' quidpiam colit, quae pxopter fe

o w

c01e14dac. funt.

i,

i

VI ib

m

S

483. .

I m in eafuü veri dubii, fi meris fatis at-

CCCd

111

tendat, femper duaeleges, et aeq

vtl

s quidem

tt]d. Jf

;

(e 1

j

mes dnutuo. COi,xiuLhïïUi, quantum ad eam

irin

Ü

cognitionem, quam mens ip vero dubio ha-

ï

bet..

Licet enim reapíe una lex

-cedat alteri,

n ?

ab. caque mperetm *-quia tamen animus dubi-

tantis. ob. aequalia. argumenta legem fuperio-

rem ab inferiore.non pmc& cufr"emcv

-ideo

o

utraque lex in eam,. de qua modo difp

:*amus,

Q

(

mentem, durante dubio aequalem Vuïl exferit,

[l

ac plomdc pïoprm utriusque vi- mutuo elifa

lii

nullum in animo dubita.ute motum.-edere

:

in

m r

poteit

1

P

5 454

fD

Cum itaque jufte," ac- honefte" agere vo-

lens, folam.legem juftitiae pro caufa motrice

admit

feu nullum nifi a leze motum fe-

qui.queat; cumque in dubio neutrà lex ali-

taxgi

À

" Uv

quem motum miniftret

-onfequens tándem

€1tb,

qu

Pof:)

4) Vid. difevtat. de moral. aclion. bouitat. C

g. $A

N

26

Tra&atus quartm.ï

eft, in dubio agendüm non effe, ab ac&u ab-

fünendüm, partem negantem fequendam, et

tam diu aGionem fufpendendam effe, donec

emergente pro alterutra parte praevalente ar-

gumento alterutra lex. ali

quam in mentem

vim, et motum edat, *

* Hujus efferti aptum fane paradigma ex motu

phyfico peti poteft.

Si duae vires contrariae

aequali impetu in idem corpus agant, tunc nul-

lus fequetur motus, íed eorpus in fua quiete

rmmotuim permanebit: quia fcilicet elifi$ mutuo

viribus non eít ratio fufficiens

$. €ex ,g.ua CQI'pU&

in alterutram partem eat,

$- 455.

*

p

Et quia durante duübio ex utraque parte

li

lex urget, et agere aeque periculoífum eft,

h

quam non agere: $.449. et 450. ideo pro par-

Ti

te negante in ejusmodi.cafü egregium a fenfü

intimo teftimonium habetur. Finsamus duos

[

inter aequalia argumenta conftitutos, quorum.

unus non egit, alter vero egit: fiiam aeter-

[:

na juftitia priorem interroget: quare tu ae-

quale ex utraque parte peccandi periculum

advertens ab actione abftinuifti? ^ Hic apte

refpondebit: Ideo non egi, quia agendi fuf-

El

ficientem rationem ex alterutra lege non ha-

N

bui, quam refponfionem nemo improbare po-

n

terit,. Alter vero interrogatus dicere debe-

k

bit: ego agere ftatui, etfi neutra lex ad agen-

dum vim, aut rationem miniftraret ; quod

Q

QU

quidem vis intimae mentis

admittere, Ve1

probgre refugit. *

* Neque

".

17

Ca&&t X.

nj

* Neque.pofterior ifte dld*ere poteft: ,, Ego acum

..potius, qu

am ejus omiffüionem etiam in du-

i, d

,blo elegi:

e. g. Miffae facrificio adftiti, ne

Sufficiens

dotet

,periculo peccati me exponerem.

J d*

,agendi ratio eft fecurifas confeientiae,,, Nam

fi hoc officium tanquam ex lege dubia debitum

Jntan

praeftitit, tunc periculum peccati non declina-

Nam

vit, nullamque (ibi fecuritatem obtinuit.

alium, imo etiam feipfum jufto plus obligare

& n

eft aeque periculofum, quam illi, aut fibi frae-

ontri

Qinc a

na ultra acquitag;m remittere, Vid. 450.

u HUH

m

$. 456.

l

Id

II

Haec porro fententia, etfi nova, et a nul-

lo Theologo hucusque defenfa videatur, a

graviffima tamen auctoritate, et ipfo tribuna-

lium, quantum fcio, omnium u(u comproba-

p*

jm du

tur. Etvide, num hocarrogantius, vel ve-

yope

rius fcripferim.

Inprimis fuffragantur leges facrae: m ob-

1l

ys d

fcuris minimum eft fequendum b). INihil autem

obfcurius, quam caíus dubii, et nihil minus

| qu()ïl';*fä

effe poteft, quam non agere.

Jtem.

.*

p ii

duid

$.. 457.

ii

j a

In ve communi potior eft. conditio probiben-

tisc) Certe fi haec regula cafum noftrum

penitus non comple&itur: ejus tamen ratio-

non "

nem continet. In re enim communi jura funt

bare?

u

:

paria: etin pari jure dicitur pars prohibens,

T.

quae.ipfa eft negans, fuperare.

Uocirca,

0

m

e offic.

f qUOH

quae eft fententia CicerOnis lib. I

TP

bene

*'C, n

þ) R*eg- Jïlï'- 30- in 6.

€) Reg. fur, S6. in G.

eui

2$

"Tratiatüs; quavtus.

bene praecibiumt, qui vetant quidquam agere,

quog dubites, aequum.fit4 an z'm'/quum.

lith

$. 458.

Ca

Huc quoque facit illud : cum funt partitm

Ya

Ti

jura obfcura., veo potius favendum eft , quam

a&ori. d) *

Per quod ipfum pars negans vin-

nu

cit: ubde omnia tribunalia in pari caufareum

ill

C

abíolvunt. Scilicet actor aliquid fieri, aliquid

praeftari, aut mutari petit: rcus id negat, et

f

quod omnia in anti

(

ant, contendit.

quo ftatu quiefcere Pd.ebe-

ü

QU

7* Dices: ,,Leges r&o ideo favent, quod neminem

, deliquiffe,

vel fi fit caufa civilis, a nemine

Qui

ltG

.,debitam folutionem inique. detrectari . praefu-

,,mant, feu Judicent.

Non favor partis negan-

QUi

,;tis, fed praefumtio innocentiae partes rei fa-

l

lh

Cit meliores.** Refpondeo, quod étiàm prae-

Q

fumendüm, feg seneratim judicandum fit, ne-

Tl

minem ab altefo inique accuíari: itém. quod in

fe(

caufa civili nemo ab altero aliquid ultra fas exiz

£3t. Obfecro! ex qua ratione in pari cauía ple-

Ti

l

rumque judicandum, eft, reum potius, quam

H?OF&

acorem juftum effe? Praeterquamr quod dubium

faepifüime ex obícuro, et alieno facto nafcatur:

J qu

f

in quo nec a&oris, nec rei aliqua culpa effe po-

teft.

E. g. fi quaeratur, num a teftatore aliquod

A

pro Cajo legatum fit conditum, vel non condi-

tuni,

]am fi verba tef

PA f

[

oris fint ambigua, dic

an petens legatum, vcl haeres illud negans in-

nocens, vel iniquus eíle praevie, ac velut in re-

gula judicandus fit,

Gs

füng

$. 489.

4) Reg. Jur. xx. in 6,

]

Caput X.

79

p

$. 459.

!

Ejusdem indolis eft fequens:. In pavi de-

f[icto, v

aufa potior. ejl conditio poffidentis €)

Certe poffeffio ex mea opinione eft detentio

"

rei animo eandem fibi habendi, ac proinde eft

Lpa

]

l

Ti

!

[

merum factum: et in jure naturae aeque pro-

)

qïw.ï

num eít, ut aliquis inique petat, vel ut alter

in vt

illud dare inique detrectet.

Scilicet in pari

fi feid

1

'

E

A

;LJLZ-

J

caufa mens judicis aequalibus rationibus fu-

fpenía non pote/t pro alterutra parte judicium

gt s

concipere, feu fententiam ferre: fed fimpli-

p d

citer tacet, et in veterum formula. nil aliud,

quam iners illud:

/von liguet , pronuntiat.

peminem

Quare praefidis judicio fufpenfo naturali ratio-

yeti

ne confequitur, utnil mutetur, omnia in anti-

gnali

quo ftatu permaneant, et fic eo ipfo pars pof-

; n

fidens, quae femper eft negans, partem actri-

m

1nm 9

cem vincat.

Scilicet viribus moralibus mu-

ii

tuo elifis nulla ex lege quacunque vis in men-

j q"öd W

te dubitantis fupereft,

Iam fine ratione mo-

mist

rali agere vitium morale eit: ne detur actus

ciil '*

moralis, qui nulli legi morali conformis fit.

1

(

j 0

Si quis vero dicat: Ego agendi rationem fuft-

gafcitt

] p0*

ficientem ex lege non habui, ideo non egi,

j

J

ri

talem nemo condemnare poterit.

ii

j u

$. 460.

J ür

»,Jgans lr

Denique nec frivole, nec fuperftitiofe ad

caleulum Minervae provoco, fenfum pro-

fundifümae antiquitatis inde pro me habitu-

o

rum,

*

e) Reg. Jur. 65, ia 6.

iisous

8o

Tra&atis quartus.

rum. Refero autem illud verbis Heineccii f)ï:

tl

Calculus IMinervae dicitur, quando i pari con-

h

demnantium, et abfolventium mumervo veus. a

pra

poena crimimis liberatur.

INam cum Orefles

ab

parvicidii accufatus n areopago caufam diceret,

tà

dique qui damnandum cenfebant reum, uno cal-

m

cjo vincerent abfolventes ,

Tinerva ununm cal-

pr

culum bis adjeciffe fingitur, ut in pari fuffra-

f

giorum numero abfoloeretur.

CO

Quae poftea lex

peune omnibus gentibus placuit, uti praediciffe

bi

Minervam finxit. Euripide:.

Ubi quidem in

€

jn rem hanc non vox ficta Minervae, fed con-

Tiii

der

fenfus gentium pondus maximum praeftat.

din

CAPUT XL-.-:

fU

dil

TU

M

JArgumenta aliqua. buic do&rinae contr

A

akia

li

a:iluuntur.

N

$. 461 et462. Objectio, qua fententia hàec circa prae-

Cte

Tox

ceptum obfervandi dies feítos fe implicaret, fol-

vitur.

fd

$.463. Argumenta, quae evincere laborant, in du-

Gte

bio legem obfervare bonum elle,

A64. Soivuntur.

f

l)

465. Contra fententiam noftram exempla

i

Ilj

$.466. 467. Alferuntur,

,

$

468« 469. 470. Et folvuntur.

$.471. Etfi generatim lex eít certa, in dubio tamen

pro dubitante minime certa eft,

&

I

"

$. 461.

Vifor

"

Haec DoGrina, q

ua durante dubio ab

| a&io-

OCn

ftatu

ne abfcinenclum, et omnia in antiquo

debi

relin-

ien

23

| f) Elemenia jur, nat, et. geut, libr. 2. $.1

'JOI

81

Caput AT.

relinquenda effe affero, gravia, et quae dum.

x

r

hanc fententiam prima vice deícripfi, minime

) far

praevidebam, quaeque multis infolubilia non

, O

abs ratione viía fuerunt, patitur argumen-

n du

ta, ex quibus aliqua, non tamen omnia, ne

in unica tuenda fententia nimium diffundar,

producam.

|taque haec fententia non raro

W"".*.*""

in lr

fe ipfam evertit: nam ftatuamus exempli lo-

co diem dubie feftum, et in hoc deberet. du-

us

J

l

bitans ab officio Miffae (puta femper tanquam

Wm

uden.

ex lege ecciefiaftica debito) abftinere, et fi-

fed tüt

mul ab opera fervili temperare: et fic in ea-

i

J

dem. cauía, .et lege contra noftra principia

dimidium exactor, qualis in legibus eccle-

fiafticis qua talibus eft Eccletia, et alterum

dimidium obtineret debitor, qui quoad facras

Qp

r

!

leges femper funt privati Chriftiani.

lmo in

hoc caíu ineam doctrinam fequens certo pec-

Caret.

Si enim fit dies fefíta, peccabit ifte,

vt at F

fuam facrihcio praefentiam non adhibendo:

d

fi dies non fit fefta, iterum delinquet in pie-

tatem fibimet debitam, liberalem fibi laborem.

filly i d

fub gravi obligatione praeter

interdicendo.

.omnem leggm

u

:

o um

Ad hoc jam argumentum refpondeo, quod

praeceptum hoc: dies 2b . Écclefia. jiatutos ve-

verenter obfervato, quod inquam praeceptum

hocreapíe fit duplex: componitur enim ex

pp

debito audiendi miffam, et ex obligatione ab-

fil

qllO

f

fünendi ab opere fervili. Ex quibus unum

Jom, 1.

aD$-

j

82

Tra&atus. quartus.

absque altero ftringere, vel relaxari potelt,

DI

ac folet etiam , ita ut id ipfo ufu quoque fre-

»

quentiffime fiat.

Sic ex necellitate aliqua

h

?»

gravem rationem habebit, ex qualaborem me-

chanicum per diem feftum profequi ita coga-

"

tur, ut dimidiam horam íacro audiendo dare

queat, et teneatur. Alia vice ruríus per gra-

vem rationem domo exire prohibitus ab of-

ficio Miffae, non item a debito fervilem la-

«

borem omittendi immunis erit.

Neque illud

quempiam moveat, quod ita fe gerendo alter-

h

utram legem certo violet:

nam leges non

Ti

obftringunt, prout reapfe, fed prout in men-

lia

te humana exiftunt.

Iam leges prohibentes

l

facilius, quam praecipientes in hominis con-

Yent

fcientiam vim fuam exferunt: hae enim non

pur.

nifi ex praevalenti argumento; illae vero

E"iüia]

etiam in pari caufa obftringunt, Aft

Qb

V. . 4063.

i()ï

3953

Ui

Iam delibemus aliud argumentum:

im-

r

"pereeptibile eft, quod partem legi praeci-

lQ

V

"pienti faventem in dubio fequens peccare

QB

"queat. e. g. audiendo Miffam, ex pacto du-

"bio folutionem praeftando. r. Non enim

&t

li

ka]

I

"peccat contra pietatem propriam: nam ex

(b

Ppraecipua hac reverentiain legem non nifi du-

Wf

0

W

"bie extantem magnam a Deo mercedem ex-

hm

"pectare poteft, 2. Dein füb legibus plerum-

"que latet bonum pub!icum, cui proin meri-

m 0[

AC

"to privata pietas cedere tenetur. 3. Deni-

iqe

"que lex omnis ad bonum comparata condi-

$

" tio-

H dlg

l

Caput. XI

83

"tionem: mentis meliorem - reddit,. - vincula

QU

equidem injiciens , fed non nifi aurea. Un-

N

" de varias obiigat'ones fubeundo nobis adeo

&

-non nocemus, Ut ex praofcrlptü pletatrs

2 0j

ploprmc nos pe1fïcnmub etiam. "

o du

*

$. 464.

per n

T

Ad.hoc argum entum, quod fane. nemo

nlem ;

contemnet, dico,.in quaefüone.non effe, an

G. g. in ïcf*o dubio facris intereffe fit bonum,

d() aiïu

hoc nop dubium, fed certum. eft: fed quae-

ves DUi

ritur,

an bonum fit ex lege. ecclefiaftica du-

j

bia.obligare; et graviter obligare fit, juftum.,

fugitel

Nam facile concedo , :quod. partem legi fa-

ventem fequi probum eqmdem foret, mifiim:

ys u

m n

pari.caufa aequale legis alicujus 'contrariae

Pr aeftare ah-

p T

violandae pericnlum urgeret.

quod officium., debitum:; folvere. durante. du-

bio pium. foret dummodo exaétor illud tan-

quam debitura in acquali.caufa poftulare quez

w ^

at

i vero ifte hoc.debitum. tuto exigere

(f1 lae&

nequeat, a

alter ex dubia cauía;,obligari nequi-

dem potcü Sl forte donare. velit,.nova cau«

j peC» "

TM

p

f25. et non. dubius, fed certus debendi titulus

incipit.

1

] emm

r. Legem dubiam.. gratuito, -et abs

s

obligatione revereri fors bonum erit,. fed ad

hoc obligare quempiam. non eft bonum. .. Vel

an non fOltu ad legem etiam minus probabi-

ao *

lem obfervandam me ad&rmgeS'

-pam vel

hanc explere. effet majus erga leges reveren-

join P^

l

a

? l

tiae genus, ac proin etiam majore mercede

Y

g c

p

dignum forct, fiquis legibus etiam minus pxo-

ji[ 01

Tz

babi-

34

dra&atus quartus,

2. Bonum. publicum

(

"bábilibus. affurgeret.

fruftra pro hac caufa laudatur. Nam vel vis,

fe

]i

quod bonum publicum in dubio legis vincat

privata commoda, et.caufa non amplius par,

ífed probabilior'eft: vel nom vincit, et do-

" &rina mea per hoc non laeditur.

Dein leges

naturales non continent bonum publicum,

€l

quia'jus naturae nefcit civitatem: jus divi-

Qum excepta unica, aut altera lege nunquart

l

&

refpicit commune commodum.

Leges civi-

lés fere omnes, quae jus privatum*«ab ipfo

h

li

Imperatore in fuis- Inftitutionibus dicuntur,

non nifi fingulorum commoda fpectant. De-

nique leges dubiae ádeo non evertunt ptiva-

tam pietatern, t leges etiam certae'gravi ra-

ï

tioni licet privatae cedere plerumque folearit;

[

Sic obftante' notabili, etfi privata tantum ra-

T

tione nemo tenetur jejunare: etfi ea dies ipfa

Yi

dies Parafceve exiftat.

5. Leges vero funt

Qu

órnamenta, ac folidiffimae utilitates, fi haec

frag

moralia vincula ex legitima-ratione induun-

äEq;

tür: fi vero absque füfficienté ratione inji-

À—Hi iil

(ür.

ciantur, tunc nullum a juftitia decorem tra-

Wfe

hentia nil nifi mera onera fünt. ^ Scilicet ali-

q f

os, et multo magis nos ipfos fine fufficiente

tatione, ac proin juíto plus o

"

þligare fempex:

magfet impiugï.; ä I2.

Ti

—

t f

$. 465.

—

faf'e[n

Nunc vero fpeciales: quosdam cafus re-

lt

cenfebis, in quibus ex duabus partibus a€-

vine

que pn

qgcp1'obabi'ljb115' pars ajens, feu exactor

ü il

cere

Coput XL .

85

cere aperte debet. Ex quibüs primum éft

Mm

VEl Vl

feftum dubium, in quo Ecclefia opera fervi-

; V

lia prohibens eft exactor, obligans , et Chri«

ftianus privatus eft debitor: et tamen etiam

]s od

ex nofítra fententia in feíto dubio a fervili-

)

q

Vv

[

]

bus fibi temperare tenetur, ita ut in hoc' du-

n l

ubl

^i

V

|

L

"(

l

i

"

"

?

bio exactor reo fuccumbente vincat. .Neque

'

enim adeo inverecundus quis erit, ut Eccle-

jus d

fiam in caufa legis ecclefiafticae debitorem,

unga

et hominem Ecclefiae fubditum exactorem

ies (f*

faciat.

Certe:lex ab Ecclefia lata non Eccle-

M j

ficuncu

fiam, fed fübditos obligat.

yt De

$. 466.

l pïiV?f

Alterum exemplum, in quo regula no-

g*mï "

ftra,exqua in pari caufa pars negans debet

eife melior, fallit, aleerum inquam exemplum

pl t

videtur effe fequens: Quispiam in fenatu ali-

Ti

'

quo, feu capitulo fuum hucusque tulit fuf-

fragium. . Iam lis ei de hoc fuffragandi jure

o 9

aequis in utramque partem argumentis move-

( j

1

[1

tur; et tamen in hac caufa prohibentes ce-

joe

1

dere, etipfein hac fua conditione agere, id:

g f

eft fuffragium ferre permittendus eft.

gt

p

$- .467.

U [emPä

Tertium exemplum' contra meam de du-

bio fententiam faciens miniftrat aliquis,. qui

facem ita ardere confpicit, ut domum ex cea

incenfüm, vel non incenfum irij eidem ]ae-

uf

que probabile videatur. : Tam hie in ejv:mo-

jv

id

A

di dubio piane-non abftinere, - fed agere,

eft,

j

86

Tra&atus. quartus.

eft, facem extinguere tenetur.

Ergo, quod

&l

feu

erat oftlendendum ,.non femper vincit pars

neg ans, feu debitor.

ex]

leg

S. 468.

C0f

Iam refpondeo ad primum. exemplum $

af

465. quod in fefto dubio ab opera 1ervili om-

pat

nino fibi temperare, et in die, de qua dubi-

lex

tan

tatur, an jejunii praecepto obnom iit quod

inquam in tali die jejunare Chriftiani tenean-

ett

tur:

nam. jejunare.idem eft,:ac-non come-

itl

d-.re et proin negans eft

Aítper hoc uti-

Jüc

que pars, quae 1cgnr

quae prohibet labo-

Joü

rem fervilem , aut certorum ciborum ufum

QUi q

interdicit, fuperat alterám, quae laborare,

lat

comedere, íeu agere vellet.

Equidem EÉc*

ls &

clefia, prout tibi videbitur, jejunium praeci-

N

