conferre, ac defiderare ceita facrilegia funt:

Tf

m

hac enim ratione, prout alibi evincam, g

l'c:l-

tia.

153

Caput VI.V

Nonne multi ho-

e patia

tia naturae poftponitur.

rum de facris pene erubefcunt, & nifi pro-

et af

Ttsts d!

fano apparatu fulgerent, ea ne tangerent

] st

quidem ? Quant induftria, quamdiu in in-

feriori gradu conftituti erant, curam anima-

terta J

ef m

rum tractabant, fi tanto in eas ftudio ferun-

tur?

Vel an forte uunc: primum illae ani-

ii

mae tam pretiofae funt factae, poftquam ex

at h

earum rectione futurus hic.earum Paftor tot

ys afitti

profana emolumenta fperare poteft?

Xenta V

j, 1*

valucat.

$. 573-

le, & ZH&

vffecra

Sed neque illi, qui fedulam tanto nego-

Tolatione

tio operam navant, per omnia fecuri funt.

"

Nam nonraro, fialios ad Drr gloriam, &

animarum falutem facilius, felicius, ac ube-

rius, quam fe, & homines, fuae fortis, aut

conditionis facere cernunt, id aegre ferunt,

iisdem refiftunt, aut detrahunt etiam, a fe,

m, acprï

fuisque omnia (utique ad meriffimam Dkt

yxiae T

Hi vero aperte ma-

gloriam, geri optantes.

Ut' 4

jus bonum impediunt;

& fuo conatu aliorum

j

Sed an legem , qua

y qU

faluti reapfe officiunt.

ii !

divinus honor, & aeterna aliorum felicitas

yiliis *

omni modo curari jubetur, ejusmodi homi-

r d

Nullatenus: nam hoc ftu-

nes ignorant?

et *

dium publice profitentur , omn

es vitae fuae

hibe*

l d

rationes ad hoc, prout opinantur, compo-

Ul

nunt. Sed circumftamias

aec

ia

ffi

L in quibus h

lex

C o

4

-

n r lp n

184.

Appendex.

lex ftringit, item quod lex pro meliotibus

hh

illis magis , quam pro fe urgeat, forte igno-

10

rabunt? . Aft neque hoc: nam ideo eos füb-

affe

movere fatagunt, eis adverfantur, quia ti-

t

iun

ment, aut cernunt etiam , quod conatus fui

a praeftantiore aliorum. opera fuperentur,

4

INiqirum fub obtentu religionis, & reapfe ex

if

propriae partis ftudio. majorem divini: nomi-

u5

nis gloriam contra apertam vim aeternae legis

r

impediunt, .uti

*

dà

que fine. omni confcientiae

fuae moleftia.

110f

[U//

$

374.

J?Z'." )

E

dtij

Quantse vero deceptiones. etiam pias

mentes in ejusmodi caufa non raro involvant,

nemo.faeile credet; alias certe Apoftolus

non potuiffet lamentari, quod Philippenfium

falutem nemo praeter Timotheum fincere

f

curet, addens: Omses enim ,

juae fua fünt,

bini

Watrunr, von quae Sefu-Cbrifli «). ^ Cogitay

Bro

qua Ecclefiae aetate, & de quantis Ecclefiae

lum

operariis haec fcribat Paulus. ^ Haec labes

elie

etiam Apoftolorum eoiisque nondum perfe:

lom

&orum fuiffe videtur 5), mam' dicebant:

feran]

Praeceptoy

vidmmus quemdam in momme tua

€jicientem dae

Blauf

nionia ,

& probibuimts eumy quia,

W

1202 j?quz'tzæsf mbæyï

wn, . Et ait ad illum Jefuss

h

4Volita

4) 44d Pbilipp. 2, 2.

D

9) Luc. 9, 49, so,

j.

185

Caput XF'*L.

ii

JVolite. probibeve , | "

u: enm "of eft aciverfzmx

qos

tie igut |

vobifzwm elt, . Purifüimus econtra erat

T

affectus Moyfis: dum enim viri duo ex fpiri-

T^

tu Dzr loquebantur,

ajebat quispiam ad

nis lj

Moyfen c): JDomine mi Miovfes! proinbe eos,

[

perenu

At ille, quid, inguit,: aemtul«vis pro me? Quis

fed

tribuat , ut omnis populus prophetet, | 9. det

ini t

eis Domimus [piritum fuum.. Huc quoque fpe-

that

&at magnum illud Pauli exemplum d): Quwi-

dam outem ex contentione Chr:[fum aumanttanta

nícien

101 fincere exi[limantes preffur«m fe fufcitave

aenculis. meis.

Quid. enm?2 . Dum omn modo,

five per occafionera , . fIve per. veritatem Cbriftus

annyatietur :.&9 in boc gaudeo, fed & gaudebo,

m y5

VOj

$. 575.

oftolus

O qüantum in his non raro ftudia noftra.

bþeïäïmï

y n

faliuntur , dum toties pro DEo laborare no-

bis videmur, & tamen reipfa non nifi ftudio

propriae affectionis agimur.

Si nil nifi emo-

(0g

lumenta Principis mei quaero , perinde mihi,

fjl

efle debet, an per cognatos meos, aliosve

t ,'3'063

homines regio, aerario copiofae pecuniae in-

j pelf 1

ferantur.

Si malo, ut mei potius quam alii

joebanta

plaufibilem hanc operam praeftent, non jam

ii

folum principem , fed infuper meos illos di-

ym, qïlä

ligo. Si denique nolim, ut multae pecuniae

j J

M 5

ad

v,.?

I(Oäïlfä

€) Numer. X1, 28 & 29,

d) 4Ad P;JZZIPP- L5 17* 18-

186

Appendix.

ad aerarium redeant, nifi eac per caros meos

Fitur

obtineantur: tuncíolos amicos meos, Prin-

0

cipem vero nullatenus diligo.

Longe aliud

'Cïa.

habent exempla Sanéctorum, qui in curando

qui

divino honore non tantum plus, fed*etiam

00

aeque profuturis cefferunt: & tunc demum

fla

fe totos impenderunt, cum rem ab aliis aut

omnino non, aut faltem minus recte geri ad-

verterent.

Qui vero fecus agunt, id quod

alii jam agerent, fruftra, ac otiofe propemo-

dum agunt, aut omnino majus bonum feip-

T

fos in locum meliorum intrudendo . impe-

diunt: & fi in fine totum computetur, cau-

Áil

fae Dr1 ingenti ni(ü fuo aliquod etiam dam-

Verl

finí

gum intulerunt.

4 fät

$. 576.

levif

Q]

Equidem in mentibus profanis, quibus

N

O

nihil bonum, nihil facrum, nifi quod ad fiu-

xa hujus vitae commoda facit:, quae toto co-

QUX

natu in caduci temporis hujus emolumenta

ac1

feruntur: in his inquam mentibus periculum

Vidt

longe majus eft. Hi fibi manentem hic civi-

pern

tatem conftituunt: & licet fors aliud ore pro-

pro

fiteantur, füturam nullam inquirunt. Horum

1äecu

contentio ad aeterna eft pene nulla, utpote

nl

omni eorum induftria in praefentia haec ruen-

r

te. Cum vero per angujtam portam multi vo-

Jent intrare, & non poterunt e): facile intelli-

1l

gitur,

€) Luc. 13. 24.

pl

Captit FI. i

187

IOR

gitur, qualis aliquando horum fors futura fit,

0s Pno

utpote qhi intrare ne quidem conantur, con-

tra apertam divini Redemtoris fententiam,

n al

| a

qui interroganti, num pauci falvi fint futuri,

(edtenim

eodem loco ait: Contendme intrare per angu-

( denit

ftam portam.

; ais a

( Riï

$. 577-

,qu

nl

pum i

His vero deteriores, ac exitio fuo longe

magis propinqui funt iij qui nedum curam

do 1

falutis omitunt,: fed eidem ajente opera ad-

tr, d

am d

verfantur etiam. . Qui ut nocere queant, ip-

fam falutis.caufam prae fe ferunt, reapfe vero

ad fatiandum odium, ad fulciendas fpes fuas

leviffimas, aut ad quemcunque pravum affec-

tum pafcendum caufam religionis, curam mo-

res emendandi, abolendi varios intelle&tus

j qui"il:'

errores, aliosque piiffimos titulos adhibent,

pl d

auxila, ac velut arma ad gratiam tuendam,

etoto *

ac falutem denique obtinendam a divina Pro-

videntia liberaliter

conceíffa. ad multorum

ercu um

perniciem transferentes.

Hujus exemplum

hic o

pro dolor! Proteftantes ante duo, & ultra

grep

faecula praebuerunt: dum fub fpeciofiffimis

fori

titulis, quorum aliqui etiam veritate niteban-

; u

tur, horrendam illam in caufa fidei, feditio-

nem moverunt.

Hi profe&o Judaeos imi-

iil *

tantur, quibus gens fua, & templum fuum

J

l

g ?

legitima CunrsTI.Occidendi caufa eft vifa,

glEva

aut

L

188

Appendix.

aut potius allegata. Verum omiffis i;f!:is, qui-

d.

g

bus mundus, ac propria deleétatiobro Dko

eft, ad animos D£r magis amantes monen-

tun

Ten

dos redeamus: ex quorum difcrimine profa-

niftimi illi magnitudinem periculi fui, aut po;

us certum exitium intelhgere poterunt.

$. 578 —

du

m

Et quia cuncta ignorantiae pericula re.

ft

cenfere haud licet, unicum. commemorabo

Íj

eorum, qui rem DEr re&te, & infüper prae

It j

alis melius curant: & de tam proípero re-

fff

rum fuarum fucceffu mire dele&ati, pedeten-

eutdi

tim a motu divinae voluntatis. averfi nobile

adeo negotium gerere deinceps pergunt, non

d

den

quia divinum, fed quia fuum vel quia pro-

m

fperum, ac eminens eft. ]Jam num iftis tam

Quay

fagacibus, & religionis fenfu imbutis adeo,

Cs

üs

aeternam illam rationem, quae aliunde omni-

bus praefens eft, ignotam effe dices? Vel,

lii ;

ftan

Contr

certe hos ignorare aíleres, eas circum

icdi

ti-

oet

T caf

as, quibus datis lex haec maxime ur

QUE

$.

535.. 536. Verum has ipfas circumftaütias ,.

.ä n

( i

feu negotium facrum folertiffime tracant: &

creditu difficile eft, ut religioni operam dan-

tes, circumftantias religionis non attendant.

*t quidem hi, de quibus hoc $vo. loquimur,,

(

id quod lex religionis imperat, rite exequun-.

A'-uäï

tUr: quia tamen id non ex efüicacia. legis,

ieÓ,

]5

Caput FE

I£6

fed ex motu propriae delectationis factitint ;

etiam ifti rationem anfinite bonam fequi omit-

9 Dro

Tionet

tunt, defe&um exinde fat magnum incur-

a

TCDCGS,

Eu

M

S 579-

Denique fi omniía exempla ignorantiaé

duobus hisce capitibus recenfita, fi haec ani-

morum ítudia, fi fines quos conatibus no-

icUt t

ftris de fe minimé malis incaute defifnamus,

yefmora

fiinquam , haec omnia in alterius animo cia-

te intueremur; autíi talia ab aliis i menté

pere

pero f

noftra cerni noffemus, nonne fenfum vere-

yedettt

cufidiae mox perciperemus? Quomodo vero

| nobi]e

de talibus ipfimet erubefcere, aut in aliis ea-

"

100

dem improbare poffemus: nifi animo noftro

eam regulam praefentem haberemus, pef -

m j

ühw

Ü

quam talia funt improba?

Maxime vero'

js i

ejusmodi actiones ,. & affectus tanquam mi--

nus rectos ac plane iniquos accufaremus, fi

ndlj Ill f

i^j

? u

eontía nos, aüt caufam noftram ab aliquo

ftant

in cafuü prorfus fimili ederentur,

At talis,

f"

LA D

rOp

M

fi mala effe ne[ciret, mequaquam doleret , fibi

fltds

effe illata f).

du v

$. 586.

ï&m Gfln'*.

1enoa

Sed quorfum haec orr;nia difputamur?

Üh

-)g'ui'zïi

Num hos, de quibus ultimis hifce capitibus

Skü(iuïfi?'

V

b

»

)

ï?f&C ta-

à]

;

,l

j

fs. Hieronym, ad. Allgaf.

J

v

i

Kau-

190

Appehäix*.-

tractavimus, & innumeros alios de lethali

! [der

peccato condemnabimus? — Et inprimis ajo;

fenfü

peccata ignorantiae materiam confeffionis non

tyi

effe: nemo enim confiteri poteft, quod ig-

Ego

norat.

Unde futficiet de omnibus occultis

fe reum generatim dare.

Ipfa vero caufa eft

ardua fane, & ad terrorem facta, circa quam

duo fola affero, ex quibus primum eft: ad

peccatum perfomale feu proprium requiritur

[

cognitio etfualis, feu praefens; hac' vero ha-

bita alio ad peccatum opus haud eft, quam

ut voluntas legem a fe cognitam non fequa-

'

LU

f A5

tur. Neque ad peccatum requiritur, ut quis

Íciat, legem a íe cognitam,; . aut. violatam

[

fuiffe.

Alterum eft, quod affero, faepesni-

h

mirum vocem aeternae juítitiae a nobis per-

0Q

ceptam, & fimul a. nobis neglectam fuiffe;

W

absque ut defuper nobis confcii fimus.

1

j

Val

$.

$8í;

Ad fingula vero, quae hucusque defcripfi;

$o

exempla nihil definire, nihil refpondere pof

g

fum, quam illud: ZJe/i&a quis intelligit g):

li

pro caufa vero propria nunquam fatis repe-

Ab occultis meis wmun-

tam id quod fequitur.

da me Dowmine,' 69 ab alienis parce fervo tuo.

Siquis vero totum, quod de peccatis igno-

WT

tu con-

iT

rantiae habetur, amplq quodam intui

Qderet,;

.:) P[alm. 1g, 13.

b)pj

Coput F.

Igi

e ld

fideret, exhorrefcens fane, in abundantia

fenfus fui ufurpabit verba illa b): /mflamma-

imtis if

jonis n

tum e[ft cor meum, &3 venes mei commutazi funt ;

qui j

Ego ad nibilum reda&us fum , & nefcivi;

IT

CAPU T. VIl

) d

jrca (

Dé vemediis contra peccata ignorantiae.

n d d

regirit

$.582. In tanto periculo primum fubfidium eft Ípes.

Cvei

invicta:

eft, qu

9:583. et 94. Et preces ardentes., Itemi

on k

$.585. Vita moderate fevera multum fecuritatis prae-

; ut q&i

ftat i

violatat

$. 586: et 87. Dum vità profpera füd, qua mentem

fiepet

jois p**

occupat, vi homini fenfum.legis multum im-

pedit.

» fuili

j

$. 488. Àdverfà hominemi erudiunt?

&. 589. Quod ab Antiochi Regis, aliorumque exems

plis oftenditur,

Deniqué negotia, etfi non jucun-dg

$. 590. et 9I.

jisi

a pOi'

gravia tamen fuo pondere curfum juflitiae d-ï?«'

ficilem reddunt.

Jigit &

ii r

yir tl

$. 582.

Sane fiquid mentem etiam folidiflimam de

jis o*

ítatu fuo dejicere poffet, & fÍi-vacillare ali-

p 07

fidte

quanda

b) Pfalm, 72, 2x:

192

Zbpendix:

juando, aut áliquid diffidentiae admittere áe-

quum foret, id certe ex peccatis ignoraritiae

Wi

ii

contingere deberet: Verum abüt, ut aliquan-

tur

do moveamur UCUDHTG lnmplentes

potius

JDu

viriliter agtite, C cunfurtetur cor vefirum, om-

Vi

nes qui fperatis i Domino a).. Quapropter in

t

caufía adeo ancipiti pr qc&ntliïïmum, & nun-

quam fallens auxilium eft invicta in DEuM

fiducia:

Nam 75 Domino [perans mon infirma-

bor b) ocul: mei femper ad Dominum, quoniam

Zpfe evellet de loqueo pedes meos c). Si infüpe-

QU

rabili conftantia in Domino confidas, tunc

lu

ficut omnia alia falutis pericula, ita etiam illa;

DiEo

quae a peccatis ignoraptiae veniunt, certiffi-

7)

me fuperabis: Nam /pes mon confundit d)

& ff

Thütab

$. 58

SCI (

Tta o

Huc quoque quam maxime opportunae;

quor

imo neceffariae funt preces ardentes, Sanctif

Qulh

fimis viris exemplum nobis quoad has prae-

die

euntibus. In hanc ambiguam caufam compa

& ]

ráti tot 1111 gemitus: ///umima oculos meo$., fie

Unus

zmquam

-

fenf

&v

&à) Pfalm. 30. 25

Plu

5) Pfalm.;25. t;

€) Pfalm. 24. xS

94

4) Ad Romau. 8. 5.

)i

&) 4dd Roman. 12, 5

li

?

19

ï*apui Vii.

Lete i

tunüuain obdermiam $n Tnorte z tte quando dicat

Oratie

inimicus meus praevalui adverfus eum e). Et

C

rurfus: Quom'am Tu illuminas luceruam meam

; prüü

JDomine: ^ Deus meus illumina tenebras meas f).

Vias tuas Domine demon[lra mibi: & femitas

Yoptr 2

tuar edoce me g).

, IUl

in Drot

. $84.

t ii

4

: quoï;irä

Conftans orationis ftudium . ad illuftran-

Gi il

dum intelle&um facig ea lumina illabi, qui-

js, U

bus & rectam viam, & noftros fimul, quos

e[iam Va

'

in ea figimus, paffus cernere poflimus.

Sed

,

& voluntati miros illos calores impertitur, ut

i! JJ

ea omiffis aliis bonitatibus Bonum illud im-

mutabile per omnia fequi fortiter decernat.

Scilicet gratia piis exercitationibus copiofifli-

ma obtinetur: quae quidem miros, & tales;

quorum 1nentes frigidae nullam experientiam,

ytit

s, Oi

nullum fenfum habent, effectus edit. Quam

fus p*

diverfi enim affe&us ex eadem doGrina, &

ex le&ione ejusdem libri capiunt varii? Et

unus quidem nihil haurit, immotus, & finé

f l

fenfu manens:. dum alius fublimiffima ejus-

i

dem veritate fufpenditur , ac velut ardere in-

Scilicet prout habet piiffimus libell,

dé

f» Pfaim, 17. 29.

e) Ad Roman, 12, :';.

£) Pfalm. 14. 4.

Tom. L.

N

194

'Appendix.ev

de imitat. Chrifti: Una vox lz'bromm, "n

Uij

40n omnes aeque informat : quia intus fum. doc-

if

toY veritatis, [crutator cordis, cogitationum

quai

intelle&bor , a&hionum promotor ,. difiribuens ffa-

fl

gulis , ficut dignum judicavero,

ati)

5- 585'

Ad periculofum hoc ignorantiae malum fe-

liciter depellendum inter alia maxime condu-

f

Ti

cit fevera, ac moderatg rigida vivendi ratio;

qua mens exteriorum, ac interiorum fenfü-

10

um illécebris adverfari folita foli aequitati ce-

bge

iU

dere dffuefcat! nullamque dele&tationem dif-

cat admittere, quae non ex puriflimo juftiti«

(l

qU

ae fonte fit haufta.

Vita mollis, multisque

,

delitiis foluta fevero juftitiae ftudio non eft

g

apta.

Ecce. Timor. Domini ipfa eft. Sapientia,

proy

€ recedere a. malo intellizentia b). Haec vero

jl

Sapientia ubi invefüitur ?. Ét quis efl locus intel-

té,

ligentiae? 1Vefcit bomo. pret:wm ejus: mec in-

Ua

venitur in terra fuaviter viventium 1).. Vitae

faüaa

genus arduum, & quale mors fenfüum recte

l(

ldl

vocatur, ad falutem etiam ex divino Chrifti

"

mmqu

oraculo eft neceffarium. Nam Evangelium

Do

teft

habet fequentiai 1): Dicebat . autem . ad

d

! (Q

omtnes

tis0 f

Z) Job. 28 2g.

Q .

tlj

3) lbid, V. 12, 13.

1) Luc. 9. 24.

9)l

.Caþu? FIL

X95

[

M ji

omnes

.

L]

,

f

quis vult poft me venire abneget [emet-

T

3bf

i, €$ tollat crucem fuasm quotidies & fe-

tatont

' uatw* T7R€.

Qui en? voluerrt anmmam fuam

T

[aloam facere,

.

perdet eam: tam qui perdiderit

anmmam

fuam propter

me s. [aloam faciet ilam.

1

vö. 5860

Quapropter ii, quibus curfüs-i*&i*um plo

du

fper admodum, quibus magna auctoritas,

eo

e

multa apud alios gratia4 opes copiolae , . ho-

nli Tïiïj!

nores eminentes, aliaeque ejusmodi illece-

u i

brae ubertim fuppetunt, peccatis igriorantiae

quii

omnium imaxime funt expofiti. -His omnes

i

y ii

adplaudünt, lenocinantur, hos cuncti lau-

dant, eorumque facta probant, extollunt,

ïuliisqüe

adorant.

Hinc tanta felicitate velut. ebrii,-

n()neï

proniffimum eft, ut omnia eo ipfo fibi etiam

wpv E?;?ilï,

h Vfï?

jufta effe cenfeant, quod omnia & fibi arride-

ré, & ab aliis probari fentiant... Horum for-

jj h

tunatorum affe&us bonis Dgo. inferioribus.

u ff :71-

fatiatus, Bonum divinum, feu aeternam ju-

l 1/1[86

ftitiam, etfi ea rationi, ac intellectui bumano

/um I'Säe

nunquam non luceat, capere. jam non amplius

) Chr lfh

poteít. Tot, prout opinantur, bonis cumu-

mgeïïum

lati continere fe haud poffunt, ut dulcibus

j ^

adeo fenfibus fe non totos permittant, nulla,

gtl

quae a juftitia venire poffet, motione ad-

nore

iniffa, Nimimm $) Homo, cum in bo

effet

$) Pfalm, 48. 21.

196

Capþut P.

effet, fton. intellexit: comparatus efl jumeniis

| i

l

& qr

sn[ipientibus, & fmilis factus gfi illis.

; 1 go' 5870

Gravia fcilicet nunquam non gravem viri

in mentem noítram exferunt: uhde non nifi

Que

| 0

v

vis gravior, ac robur plane invictum iis re«

Nam

liftere poteft. « Sorsprofperrima gravem fem-

per, ac vehementem fenfum in animo noftro

Yibt

efficit.

In his difficile eft, ut non nifi ae-

kf

'quum, &juttum eligamus: & longe difficilius,

Tl

"11

ut id non propter naturalem felicis adeo con-

if

ditionis dignitatem,, utilitatem, ac dele&tatio-

N

nem, fed ex mero amore juftitiae decerna-

1 Qj

mus

U

LT

lae^quidem juftitia in gravi caufa

gravem íemper vim exferit, ut adeo vi gra-

1

vi adeo non obfequi, & rationi longe inferi-

ori fe perrnittere, vix leve'queat effe. . De-

nique fi Apoftoli fententiam re&te intelligo,

[

vita jucunda, nullisque adverfis exercita cer-

X Qu

tum reprobationis jindicium eft. Nam capite

G fqu

duodecimo in fua ad Hebraeos epiftola, ut

eorum animos in gravi perfecutione erigeret,

ita fcribit: Obliti eflis confolationis, quae vobis

zanquam füliis loquitur : Fili mi! moli negligere

difciplinam Domini: neque fatigeris, dum ab

?

4j

£0 afgueyis, - -

Uis enim filius " quem mot

)

LU

£erYipit patey ? Quod fi extra difciplinam e[üis,

eujus

)

]m

Caput VII.

197

jneti

ciijus participes fatii funthonmes: gkgo adulteri,

LI

S un fiii cjïisf

d $88.

Contra vero vitae genus rigidum, multis-

at wiq

que aerumnis exercitum vitae Chrifti, ac

je nl

Sanctorum fimillima, .ac proin fecuriffima eft.

um r

Nam generatim fcriptum eft: ) Per muitas

qven d

£ribulationes oportet mos intrare m vegnum. Dei:

m m

& fpeciatim ad depellendas perniciofas igno-

y nl £

rantias ardua, & advería optime faciunt o):

difici

JBonum mibi, quia bumilia[li me, ut difcam ju-

ade0

füificationes tuas, Quorfum etiam illud fpectat

llb

(ecerma

p): Cafligafli me, & eruditus [um, quafi ju-

venculus indomitus.

N Qu

eov f

$. 589.

u mïr'

ele ^

Iluftre etiam hominis fenfu aerumnarum

] mferg*ït

ex quodam ignorantiae fomno excitati, aut

a

ex felicitatis aliqua ebrietate vi calamitatum

Y capïïc

jfolt, j

ad mentem redeuntis exemplum eft Rex An-

tiochus q): Qui paulo ante fidera coeli contin-

gf igerïig

u

«b

3

gere

n

T

r

ii

[

"LU

9) Pfalm. 118. 71-

li

jnatt P

d

D) Jerem. 3x. 18.

d

4) 2. /Macbab, 9, 10 & feg..

198

Appendis.,

l

gere fe avbitrabatur, eum memo poteyat propter

p

E

intolerantiam foetoris portare. Hinc igitur .cot-

Den

pit ex gvavi fuperbia deduclus ad. agnitionem

füu

f ven:re, divina admonitus plaza: quae ei in-

!l

ter alia etiam fequentem confeflionem extor-

jl

fitv): /vunc.reminifcor malorum, quae feci in

Taii

Serufalem, unde €3 abftuli omnia fpolia aurea,

der

€5 argentea, quae erant in ea, &5 mifi aufer-

ve babitantes Judaeam fine caufa. « Cognovi er-

! Áj

go. quia proptevea inoenerumt me mala i[la. Et

dti

huic quideni calamitas cognitionem, non item

| u

veram poenitentiam de peccato tribuit: fru-

ilà

€(tum uüberiorem ex aerumnis fuis tulerunt

illij de quibus, Ofee fcribit: /» tribulatione

«Ut I

fa mare confurgent ad me: venite, C rever-

| g

tamuy ad Dow:num.

Sane vita felix per om-

mepm

nia, nullisque adverfis füba&a mihi maxime

ET

fufpecta videtur.

Multos novimus, qui for-

Quod.

e

tem afperam fortiffime tolerantes ex ea mire

fe perfecerunt: probitatis verae, ac inteme-

; ob

ratae, & inter mera profpera perdurantis ex-

empla funt rariffima.

Ita mortales comparati

fumus, ut ad normam recti calamitatem faci-

lius, quam felicitatem moderemur.

!FaviaI

S. .$90.

UCMUI

Verum nedum vita beata, fed etiam vita

euris, laboribus, ac variis, praecipue fi ea

-

gravia

s) saj

$) .. ZMacbab. 6. 12, x3.

)N

: Caput VII.

199

gravia fint, negotiis multum impedita, haec

T

inquam vita jufto timore, & magna fufpicio-

vt t

nenon vacat.

Nam mens in ejusmodi con-

gnitiomm

ftituta, & multiplici fpe, ac timoribus variis

w

laceffita non nifi cum multo labore fe totam

m ettr

juftitiae permitüt s).

"errena quippe inbabi-

ia f

tatio deprimit [er[um mnlta cogitantem. Ejus-

jia d

dem fenfus eft etiam fequens teftimonium t)?

yf d

Ab[line Te a multis negotis , C wubil delingues.

a t

uicunque enim multa megotia agtmt, multa

Jo i

deünquunt:. quia conftri&i [wnt circa negotia

n izf?

fua, & non fereiunt Dro, — Quae quidem non

buir: m

in eum fenfum accipias, quafi aut publicis,

: u

aut privatis negotiis vacare malum foret:

hii

hoc enim adeo non eft malum, ut vel maxi-

&

Peccabis, fi circa

Ine praeceptum etiam fit.

.per ort

talia defes exiftas.

Sed id. duntaxat volo,

| at

quod. urgentes hae curae tunc periculofae fi-

]

qu'l [

eri incipiant, cum juftam falutis curam in

TU

qobis intercipiunt.

"

ii

r

í

$ €X:

! g

$. Sgr.

um

Quod V'ero negotia copiofa, präecipue fi

gravia, aut multum felicia fint, tantum pe-

riculum inferant, ratio eft in anguftia animi

Á

4

^. noftri

"

f

5) Sapient. 9. 15.

jv

QQ

gï&ï

f) Paftror Hermae libr. $. jmili;u?. 4

200

Appendix«. |

noB:r»i, qui cum non nifi certae, ac limitatae

capacitatis exiftat, tanto minus fpatium, fa-

cultatis, ac virium poteft huic negotio tri-

Pl

buere, quo plus impendit aliis. Atque uti-

nam non frequenter vitae condi

tio, atque

varia, quibus obftringimur,

officia nos etiam

nolentes turbis, ac tum

ultibus immitterent,

N

in quibus vox divinae

11 folet.

juttitiae aegre ex—&-uc,l.i«'

M

$

s

|

ül

iol

f

N

$. n

DT

f

] Ó

ht

Fa

CAPUT

201I

€oput VIHT.

'

Q

CAPUT VIIB

N

0 d

Probatiffima in[litutio egregium ü:zter caetera

jt Ut

contya peccata ignorantiae auxilium eft.

ty

Turi

$- 592. Contra malum ignorantige fua utique natura

g,

lUll

facit fcientia, coeleftis illa maxime. -

$- 593; & 94. Difciplinis moralibus uon recte accen-

fetur Poefis,

$. 595. Ex indole fua alias minime perverfa.

$. 596. Philofophia moralis Gentilium omnine,

$- 597. Magis tamen noftra Chriftianorum ad hane

caufam efít admittenda.

$. 598. Non tamen huic foli omnia tribuenda:

$. 599. Etiam Thcologiae morali non penitus inniten-

dum eft.

$. 60o. Scripta denique San&orum, aliorumque vi-

rorum perfe&orum tum contra peccata ignoran-

tiae,

$. 6o1. Tum in toto falutis ncgotio potifinam, ac

fecuriflimam inftitutionem praeítant.

$. 602, & 3. Quod ab auctorita:e, & experientia con-

firmatur,

$- 592.

Dum inter remedia contra lethalem igno-

rantiam laudo fecura

m inftitutionem, & com-

N $

para-

j

202

Appendix.

paratam exinde fcientiam, non eam intelli-

&

go, quae infl;t d): magis vero humilem il-

fac

lam, ac coelitus potiffimum hauftam, de qua

t

aeternum Patrem laudat divinus filius £):

f

Conjiteov. lib?, Patev, Rex coeli, & terrae! quia

ab[condijli baec a. fapientibus , & prudentibus,

€ revelalli ea paroulis. . Et quidem in nego-

tio falutis magnam inter diverías ícientias

difcretionem adhibendam etfe, facile patet ex

ïä

verbis Apoftoli c): Seriprum eft enim: Pey-

dam [ap.eutiam [ pientum, & prudentiam pru-

dentiwm veprobabo.

Ubi fapiens ? ubi fcriba?

tbi conqw[itor bujus faeculi ?

IVonne [lultam

fecit. Deus fapientiam bujus mundi? — Vide-

d& en?m voratioxem veftvam fratres! quia mot

mitilti potentes, non multi obiles: fed quae [tul-

ta funt mund: elegit Deus, ut confundat for-

ta — Ut "on glorietur omnis care in confpe-

ul

Gu ejus.

|

W

h

$. 593.

C

Et quidem inter difciplinas ad formandos

Il

lioominum miores fa&tas recenfemus Poefin,

If

quam tum in fabulis fuis generatim, tum ma-

le

xime in theatris ad emendandos animi affe-

—

ii

éus

f

l

"

€&) Y. ad. Corintb. 8, x,

|) Mattb, 11, 25.

ï»

€) 1. ad. Corinth. Y, x9. 8'feq.

203

Caput VIII.

!

mte Jl

&us mire efficacem effe volunt. . Et quidem

lem 1

facile largior, quod Poefis moralem inftitu-

ia

tionem, & praecepta aliunde bona ad fen-

ius Jj

(um interiorem velut condiat, & quódam-

i

modo fapida reddat: quod vero ad juftitiam

Ht

ex fua indole aliquid addat, haud poffum

Poefis eft ars liberalis: vi pro-

N

concedere.

C

priae naturae, muficae inftar, ultra fenfum

p

interiorem non affurgit; nec ipfum animum

j )

affequitur.

Et licet commoto fenfu, etiam

7)

mens facilius cedit:

proxime tamen Poeüs

| ftriää

infra mentem definit.

fun

J

$. .594. -

a t

4 /fll

t fr

Imo pufifümum juftitiae ftüd*ium per hanc

artem non nihil corrumpitur quandoque; eo-

w

quod haec tantam portionem, ac vim ex fen-

fu adhibeat: cum tamen animus ad jufta de-

creta fua nullum admittere motum deberet,

nifi eum, qui a fola juftitia venit. Sic fors

quuuot

in fcenam dabunt infigne aliquod filialis pie-

tatis exemplum , affe&tu fpe&atorum inde ve-

px

»

V erum omnes ardores

jn

hementer comimoto.

ifti ex interiore fenfu, non ex ipfo animo na-

Ó

i

fcuntur: ut quid enim animus ratione prae-

ditus fe per talia adimodum commoveri pa-

tiatur, qui rem totam, aut certe maximan

ejus partem confi&am effe, probe novit?

Unde quamprimum fenfus deferbuit, in ani-

mo

364

Appendix.

lg

mo nihil ex tota fabula füpereffe folet. Quod

Vvero totus fere aeftus in folo interiore fenfu

Ql

obtineat ex eo quoque probatur, quod gra-

T

lià

vioris aliquod , & fortioris juftitiae exem-

plum finipliciter ab aliquo relatum parum pla-

In

pi

ceat: quia ad fenfum nulla arte conditum

ficce narratur. Ettamen mens prudens per-

th

fuafa, ac certa eft, quod huic longe plus

fubfit, quam fcitae illi fabulae, quae ipías

Y

fors iachrimas eidem elicuit.

Scilicet ani-

mus ad veritatem factus illi rationi non ce-

q

f

dit, quam fictam, ac proin nullam effe no-

vit.

Quare ex imea fententia ars poetica ad

!

H

li

delectationem , ad animi remiflionem, deni-

que ad elegantiam morum :

4111

iicc

lta; ad puram

EM

Vvero, ac genuinar

n morum juftitiam paucif-

dir

proy

fima .c;olnferc,

E.

iis

w

,' $. 59$.

"

Lj

Equidem ars ifta turpes non raro dele-

ctationes, & quod periculofius eft, füb fpe-

cie alicujus virtutis ciere folet: imo aliquan-

do apertum fcelus docet.

Et licet vitia fu-

perare faepe doceatg quia tamen omnia fua

Pb

vehementiffime, & aliquo velut furore agit,

(]

non poteft infignem repraefentare virtutis-

Pïox

victoriam, nifi praevie ingens'etiam vitium

oftenderit.

ïkw

Unde tenellae, ac integerrimae

O

indoles ex hac arte ignes illos in fe prima vi«

de

ce

Coput. V11l.

2805

ce aécenfos fentiunt: quibus extinguendis

Qui

dentt

nullius deinceps opera futficiet.

Sane fi paz

rentes recte affecti ruinas, ac naufragia pro-

d ge

lium fuarum noffent ,

intemeratas fuorum

exvn

M

np

indoles ab omni ejusmodi poefi longiflime

prohiberent.

Unde generatim , & maxime

A

D5

W

theatralis illa Poefis apud Ecclefiae Patres

l

male audit: quam proin vocant pudendi amo-

du

ris magiftram, integritatis corruptricem, chri-

c i

ftianae feveritatis hoftem.

De his jam, aliis-

u

que ars poetica graviffime abs omni culpa

yn G

fua accufatur: haec enim vitia & magna vi-

ffe *

tia, fed non artis, bene vero hominum arte

(2 à

den

hac abutentium funt.

Nunquid etiam aurum

accufabimus: eoquod mult illud ad paran-

Juram

dam peéccandi viam male expendant.

Qua-

a

propter Poefis nobilis eft, & inter artes om-

nes fors nobilifima: ad magiíterium tamen

juftitiae quod folum volo, non facile admit-

tenda.

) du

&. $96.-

p

um

j U

Verum in negotio honeftatis vel maxime

Philofophia moralis fuas fibi partes vendicat.

jl fi?

Et id merito quidem: nam fi benefica DEr

; agiFa

Providentia coelefte fidei auxilium nobis non

irtpUS

fuppeditaffet, Philofophia moralis jam fola

t

extitiffet legitima morum magiftra.

Jam fi

Wi

de Philofophia gentiium loquamur, ea qui-

ya V

dem

(

— M:

206

Appeudix.

dem in fchola Pythagorae, Socratis, Platohis,

u

& Zenonis praecepta, imo etiam.exempla

d

juftitiae, ac integritatis edidit, quae laude,

D

aut ipfa etiam admiratione funt digna.

Atta-

pu

men omnes (quae eft imbecillitas hominum

M

lumine gratiae deftitutorum) in ingentes erro-

Ti

res prolapfi funt, circa varia officia, prae-

cipue circa cultum religionis mifere decepti:

ut de hisce Philofophis fcribat Apoftolus. d):

gEvanuerunt in cogitationibus fuis, &3 obfcura-

zum eft infipiens cor eorum : dicentes enim fe.e[fe

fapientes füulti fati fuut. - -.Et ficut non pro-

y

lf

baverunt Deum babere in notitia, tradidit 1llos

iDeus in veprobum [enfum, ut faciant ea, quae

f;

h

fide

ton conoeniunt , epletos omnä iniquitate.

f

10

üttm

$- $97.

ln

d

Felicior eft noftra Philofophia moräiägs

NT

quae fidem, & gratiam focias , imo. duces ria-

Com

&a, illorum errores facile emendavit.

Quia

tamen etiam noftra ethica rationis naturalis

1ie ]

Cept(

ductum fequi cogitur, ea, praecipue poftori-

ginariam illaam tabem, contra peccata,igno-

Of

Qüla

rantiae utique omnium periculofiffima , fuffi-

ciens remedium praebere haud poteft. Prin-

E

Y H

cipia, & deductae ex principiis doctrinae me-

ra natura funt: naturam vero abs gratia ad

m

Qu

, fglutem haud fufficere, aliunde jam certum

QG1iL.

,J) » Ram?m. I 21 & fe;.

Capu; VII.

207

ILOD

eft. Non quod natura, aut ed, quae ex d'iii

ciplina naturae difcuntur, mala fint: fed quod

G

hd

praeter naturalem inftitutionem , nedum ex

N

parte voluntatis, fed etiam ex parte intelle-

J

u)

ctus, & cognitionum plurima alia requi-

&t

rantur.

;

^

y

jeut

J

[/

$. .598"

ij

Quapropter minime probaverim, fi fcfi.

J

ptis laudatiffimorum licet Philofophorum fe

fj

,M

Udlt lk 1

totos committunt, omnemque fere vitam ad

fola eorum praecepta componunt, difcipli-

2, [

nae fidei vix aliquid tribuentes.

'Tales pro-

fecto in fe Chriftianum adeo non effingent;

ut imaginem etiam hominis exinde abfoluturi

non fint.

Facile enim concefferis, quod

aegre fufficiat naturalis ratio per peccatum

guui

adeo debilitata ad naturalia praecepta rite

u

comprehendenda. Unde nullum: a Patribus,

u

ne libro quidem officiorum S. Awnnosrr exe

ls

It

[uräll'

cepto, opus morale extat, in quo hominis

ol

r

officia ex fola ratione definirent: fed ad fin-

"g

(

gula pene capita divinam autoritatem, & fa-

à u

cras literas adhibuerunt, periculofe fe factu-

prr

ros arbitrati, fi coelefti luce neglecta, infi-

j 7

dum humanae duntaxat rationis duüctum fe-

n

querentur.

:

| cet

Ó

$.599.

n

208

Appendis.

d

lt

$. 599.

üei

b

| Poefi, & Philofophia morali, 'aut natürss

]i jurisprudentia altiorem aliquam in caufa

qu

do

honeftatis fcholam aperiunt "Theologi mora-

les, ex principiis fidei fuas jam do&trinas de-

fic

C

rivantes.

Sed neque, quod mirum videri

poterit, totum his committendum eft ab eo;

ju

Ti

qui per viam falutis fecuriffime vult incedere;

Licet enim Theologi morales principia non

—— À

ig

nifi divinitus prodita fequi profiteantur: vis

tamen inferendi, item judicia, quibus factá

quaevis ad'eorum leges aeftimant, mere na-

turalia, ac proin errori obnoxia funt.

Sci-

|

licet nos quoque Theologi praejudiciis, per-

I*;thä

W5 f

verfa infttutione, pravis item affectibus, &

in peccatorum poenam triíti ignorantia a.co-

lim

i

gnofcenda limpida veritàte non raro impedi-

mur.

Licet aliquando ingens juftitiae, aut

Thart

[

rigoris ftudium obtendamus:

faepe tamen

naturales, aut omnino perverfíi ad id fines

Pa

—

It

nos adigunt.

Non fpirat in noftris fcriptis

ea gratia, & caritas, quam profitemur: ni-

Cb

-

hil humani a nobis alienum eft,

od

COmp

ii

hmt |

$. 6o0.

Wt

tim

