ftin&ione , qua aliud principium effendi , et

aliud principium cognofcendi effe . volunt ,

Doff

i

de íola prima lege agam: quae quidem

omnibus notiffima eft,

prout fupra jam

db

diéctum,

N

eoquod in tota caufa morali fit

prima, ac proin lumine naturae nota, Cum

(üg

Véero plura in re morali per feipfa fint

clara,

!

H

4 Caput. IH.

237

clara, aegre difcernimus , quaenam i:t ex

fi M

1

^

h

omnibus prima , cui reliquae tanquam fun-

Mi

!

n el

damento füo innituntur, et ex qua reli-

quae leges morales fecure ' deducuntur.

Qd

[

Qua itaque ratione, et füb qua velut ver-

füna

borum exprefüione prima lex fe mentibus

noftris ingerat, feque reliquis ommibus

velut bafin, ac firmamentum fübíternat,

Jam talia plusquam centum a diverfis fta.

tuuntur: ex quibus ego non nifi praeci-

pua, et quae in re&o fenfu genuina funt,

J

recenfebo, utique in recto, et eo'qui ad

propofitum noftrum facit, fenfu expli-

J

fith

canda,

$. 625.

" W['

lil

Sua itaque antiquitate, et vulgari ufu

M

primo loco receníeo fequens: declina a ma-

lo, et fac bonum.

Hoc . jam principium di-

d

vi Thomae, et plurimorum Patrum effe

fertur.. Sic S. Fulgentius «) ait: Concordat

du !

in utroque (teftamento ) faluiis. bumanae fen-

tentia , qua praecipitur ,. ut mon. peccemus , e£

jubetur , ut . bonis operibus infiflamus.

Deni-

yt !

que ex hoc principio primam parvulorum

noftrorum aetatem in catechefi ad juíftitiam

Ojllmq

chriftianam inftituimus,

Hoc quidem abs

yidt

attamen ad infti-

dubio genuinum eft,

i

tutionem moralem . minus

accommoda.

yi li

tum. Nam quaeritur primum, quid inter

Cut

tot

; l

a) Serrhon, de confe[f.

cth

258

Trattatus - quintus,

tot alia, quae bona, aut mala nobis eífe

lite

videntur, fit bonum morale, honeftum,

| t

feu illud, de quo difciplina moralis unice

Ti

follicita. eft.

Sic oratio ad omnes elo-

iar

quentiae regulas elaborata eít bona uti-

que: non tamen eft bonum morale, iio

jn genere morum poteft effe' infigne ma.

lum. . Contra vero mors dicitur malum,

ün

et tamen malum morale non eft. Scilicet

p

bonum, et malum morale ex regula mo.

12

rali definiri debet: de qua in praefenti

I

primum quaetitur.

r

diid

$. 626.

&nin

Alia porro fententia habet fequens

m

Rette!

fed

principium: Perfie teipfum.

Mvl

quid demum eft feipfum perficere? Nun.

t

t

quid furtis conditionem füam quis auge-

h

re, etíic perfici poterit? Sane non: nam

lete

non nifi honefta probaque vita quemque

vt

perfici volunt etiam ipfi hujas fententiae

übu

Patroni,

Alias miferi minime, perverfif-

fi

fimi vero, et profpera fimul fortuna uten-

Imm,

tes perfe&tiffimi forent. (Cum vero vitam

D

honeftam, ac probam pro vcra perfectio-

Qtis

ne merito defignant, redit molefta quae-

W

Ad)

ftio: quodnam eít fupremum genus, in

L

W

&

quo omnia honefta conveniunt, et ex quo

x t

decoram adeo honefti denominationem ac-

1]

cipiunt ?

Certa id poft principium hoc

liüs

aeque quam antea incertum manet. . Et

itin

fape

Capuill.

239

Ir3

fane huic principio recentiffima illa, quae

frur,

de amore fui ipfius noftris primum diebus

n

uh

W

inve&a elt fententia niti, aut certe fami-

s &l

liariffüma effe videtur.

Y u

'

$ 627..

, ii

(X f

Hoc enim principio aliqui peffime

i

nä!ilah,

utuntur, oumnia fibi indulgentes, quae

il

Sic e. g. quidam a

prodeffe videntur.

jejunio ab Ecclefiae praecepto mox fe im-

h D

ol

munes arbitrantur, quamprimum carnes

prae aliis cibis fibi conducere putant, ut

Dicunt

alia longe deteriora omittam,

enim: his, quae vulgus inhonefta dicit,

ego magis perficior: feipfum autem per.

»quem

[

ficere elt naturale, et primum quidem prae-

ceptum, contra quod nulla lex inferior,

N .

P

300

ISV

multo minus aliquod fcitum humanum va-

lere potefít. Sed tanta turpitudo non eft

y n

vitium hujus principii, fed-*illorum, qui

m

renti

abutuntur eodem. Saepe enim nofliri de-

j

ftruéctione, ac ipfa morte magis quam vi-

i

l q

rium, ac vitae integritate perficimur. Sci.

licet in negotio morali non agitur de cor-

,vkuü

poris, aut quacunque incolumitate, qualis

j

etiam in beítias cadit, fed agitur de fani.

qua?-

n

tate mentis, quae penitus perfici, ac ple-

3

í qUU

ne fanari non poteft, nifi toto affectu fo-

li Deo adhaereat.

Nunquam enim nobi-

Jma

lius per aliquid deterius, fed quodlibet

; IU

2

ultimo non nifi per aliquid fuperius, aut

* prae-

I

4o

"TTrattatus quintus.

praeftantius perfici poteft: Cumque men-

110

te rationali praeter Deum nihil füperius

fit, confequens plane eft, excelfam hanc

qui

mentem non nifi ex fua cum Deo con.

Jio

£0

junctione (in quocunque demum haec con-

Tg

fiftat) ultimam Íui perfectionem adipifci

Ce

pofíe.

aC

d

$. 628

le

Nihilofecius candide fatendum non

Yi

tantum improbos quosdam , fed etiam prae-

Tq

cipuos aliquos ex Proteftantibus juris na-

—

dj

turae interpretes hoc ipfum, quod a pro

u

pria perfe&ione petitur, principium ad me.

Coje

ram praefentis vitae, ac ipfius fenfus in.

-

Sic Thomafius

t f

tegritatem detorquere.

ür

praecipit fequentem in modum: Facienda

Ti

Junt, quae vitam bumanam reddunt , et qaxi-

Verf:

sie diuturnam , et feliciffmam : vitanda. pari-

ter , quae vitam veddunt infelicem , et. mortem

accelerant.

Felicitatem vero hanc Fleifche.

rus conftituit in maxima laude, fuavita-

QUe

te,

ac rcrum ommum copla.

, Hermeri-.

&l'ma

chius vero, aliique hanc felxcmatem, ad

lr

quam totus hominis conatus tendere de-

t pi

bet, vult effe in tranquillitate animi, ami-

W vj

citia, et. pace focietatis humanae.

Iam

TU

haec, et fimilia, a mente Epicuri parum

m

aliena, ex. innumeris rationibus damnan-

Hmmu

da funt: ex quibus unicam ac praecipuam

f?l' V]e

noto.

Scilicet eti.hi Do&ores ex ejus-

*Si

Y

modai

t

Tom, l

Caput 1.

24t

i Vm

modi principio varia alia officia inferant,

N

| lt

quia tamen hoc fuum pro primo princi-

pio,

et pro radice caeterorum ftatuunt,

) QU

eo ipfo iftud pro fine reliquorum defig.

" CO

nant

RG

Nam propter illud reliqua effe ne-

celle -eft

quod reliquorum prima ratio,

ac meta unica eft. Et fic per horum do-

&rinam Deus etiam ex lege naturali co-

lendus fors effet

fe

ideo fcllicet, ut

ii

vita felici , pariter, ac longa perficeamur:

A

nam lex de vita fua dilicentiffime foven-

1 !

da vi hujus fentepntiae effet principium,

:)4?1

Deum

et ratio, ex qua demum fequitur

j &f

colendum effe

Si enim officia relisionis

7[2)5 l

ex ftudio vitae fervandae non fequeren-

Qu

tur, ilud principium non effet primum,

j

nec ita generale, ut reliqua officia uni.

d

verfim omnia completterctur.

j

$. 619

j n

Quae ficut impia funt, fic illàd quo-

f

fi

NU

que indignum , et miferabilé ex hac do-.

&rina fequitur: quod excelfa mentis no-

H el 1ar*

ftrae indoles, . quantum ex lege naturali

teffly

J

ad nihil altius nata, factaque foret, quam

ad vitam animalem , quam cum beftiis com-

j 2

munem habemus, fervandam , et excolen.

u j

quam

n

dam: quod quidem aliüd non eft,

animum ad ignobilem fervitutem fenübus

r

fj

ferviendam: condemnare.

raecwllb

* Si fors dicant :

Haec felicitas nobis 1deo pos

SCX ejlw

tiflifnum curanda imperatur,

Ut divina glo-

f

w

Tom. 11.

x1à

242

Tra&tatus. quintus,

tia magis illufiretur, tunc primum pränci-,

l

pium a divina gloria, et non a cura vitae

hujus petere debuiffet

quod enim propter

qud

fere

aliud eft, illud primum, et ultimum in 'fuo

ordine effe non poteft.

dam

Et an non ex lumine naturali faltem probabi-

lis opinio

e(t, mentem noftram eífe potft

mortem adhuc fuperftitem , acimmortalem ? Et

fi hoc, an nulla cura pro illa vita longae-

vaà adeo, et aeterna nobis effe debet? vel

fiu|

an beata aeternitas fors ideo curanda,

ut

hat

brevia ac fluxa hujus temporis momenta tran-

—

-

De

quille tranfigere poffimus? Sane ad vitam ani-

malem tuendam, ac perficiendam mens ratio-

fe

ne pollens nequaquam poteft effe condita.

Tl

fe )

$. 650,

-

(i

^il

Ex iisdem rationibus grincipium focia-

ACp

litatis inter Proteftantes celebre adeo , ne

lj n

quidem inter principia recenfere, fed hic

religh

non nifi extra ordinem. commemorare ju-

WT

Vnt.

Id vero Puffendorfius potiflimus ejus-

tbl

dem affertor fequentibus explicat: Cuilibet

do8

bomini; quantum in fe efl, colenda , et Jer-

i

vanda focietas.

Id vero fequenti ratione

ls

)

potiffimum fulcit:

Homo eít animal fui

COb

confervandi tam ftudiofum, quam . ad id

tur,

effliciendum infirmum , ac proin alienae opis

& C0

indigum: fed et idem animal ad alios in

üeim

muitis juvandos , vel etiam cedendos fat

flten

validum eft.

lam animal ejusmodi ad fa

"t

lutem, et incolumitatem fuam melius fa.

Tif

cere nihil poteft, quam ut aliorum com-

fOC]'a]

modis , quantum poteít, ferviat, et a no-

/

be!

*dü

Cuput II.

243

p

i

1

m

xa Hs inferenda conítanter abítineat. Qua

quidem agendi ratione alios ad mutua con-

pro

jl )l

ferenda commoda facile pelliciet; et a

damnis inferendis plerumque arcobit.

pO

CilC. )

$. 631.

jen:

1 1

Hoc vero principium officia in Deum

at ]

nulla comple&itur, ac proin omnia fub fe

a !

haud comprehendit.

Licet enim etiam

eniv

Deum colendum, aut potius timendum ef-

Vi

J

em ib

fe doceant, hoc tamen tanquam corola.

ontlo

rium ftatuere, et religionem ex focialita.

te inferre coguntur hoc fere modo: So.

cietas e[L colenda: ergo etiam :Deus colendus,

jl füt'

AÁc proinde felicitatem humanae focieta.

"p n

tis pro fine omnis conatus noftri ac ipfius

M

M

dkl

religionis aperte ftatuunt.

Quo quidem

)X -JVx

in tota naturali jurisprudentia indignius

UUx u

nihi! cogitari poteft. Quod idem füpra de

14

T.

do&rina Kemerichii, aliorumque jam no-

üi

"

tavi. Scilicet totus hujus principii cona-

| H

Yj

tus, vel certe quoad magnam partem in

umaï ;

corpus, et vitae animalis integritatem fer.

) 9

tur, nulla pro animo, nifi quantum hic

m

lna

e0

ad corpus facit, cura relicta.

Ut nihil

jos 7

dicam , quod vita folitaria jure detur , vel

I

oc lr

fallem per Deum fieri , jufteque eonfer.

ha L

vari queat.

lam. in ejusmodi cafu vel ho-

lj

stü

&

minem exlegem fcribent, vel ex quonam

9

focialitatis principio jus naturale pro eo

deducent ?

"T

Q2

$. 632.

244

TraGatus quintus.

"n

*5 632.

(e.

Imo hoc principium femetlpfum in-

d

terimit

Cum enim focietatem colere ju-

O

beamur ideo, ut alii quoque nos. juvent,

u

nobisque minime noceant

focietatem per

hoc reapfe nullatenus , fed quisque feipfum

duntaxat VElIC, et amiée colit: vera GDIm

amicitia in dxlc&o definere,.et non ad

f

propriam utilitatem ultimo referri debet,

)

fi in affeé&tum mercenarium degenerare no-

d

lit.

Et quia principium focietatem colen-

di ex alio $.631. ideít ex ftudio propriae

(e

falutis infertur, nullatenus eft primum in

f

fuo genere, fed fj res feliciter fe habeat,

nu.(:

alcerum fors locum occupare poccü: 111-

ln

mo autem, et ultimo ]oco, nil nifi omne

J

male feriatus amor fui ipfius fuperarit:

Vi

qui quidem, fi pro primo principio fta-

tuatur,

ea mala

inferet, qualia traclat

prim, a $. 69. et deinceps dcfcrlpü.

— B&

de

$- 633

ahq

i

Et quis credat, quod hoc ipfüm prin.

cipium a ftudio in communitatem tanto-

Yer

pere decantatum,

atque ad.eam, prout

foci

videtur, unice ta&um , inneminem magis,

81

quam in ipfam focietatem humanam inju.

3

riofum fit?

Et tamen res ita fe habet.

Nam focietas praecipue totius generis hu-

Pli

máni non propter quemque, ac fingulos

m

ex

245

Caput : 1.

ex nobis, fed propter femetipfam , et qui-

dem plus quam quisque ipfus , eft colen-

um 1

da,

Pietas fibimet debita cedit pietati

wj

Omnibus debitae: eoquod menti juftae fa-

'yg.x'er:ï.,

tius effe debeat

cunctos potius, quam

m

unicum efle beatum. . Unde e. g. milites

etiam pro falute folius civitatis vitam po-

j

enentur.

"

nere

lam au&or hujus principii

d

focietatem ex . eo vult.effe colendam, ut

i

l

h

W

|

V

nobis bene fit:-quae quidem meram merce-

t

dem, nullam vero Íinceritatem olent,. de-

nique.in ftudium. propriae utilitatis. ex in-

,

[

tegro definunt. Unde vi hujus do&rinae

)

focietas humana ,langiflime-infra fuam dig-

m

d

D

d

nitatem coleretur: cum, prout dictum eft,

íh

focietas non propter nos fidgulos, fed

f o

propter fe, et plus, quam nos fmguli ju-

pem*f

,

d

n .i

vanda, et .pcrücicnda" fit.

| u

$. 634.

[

Denique cum gentiles tanta fapientia

de prima lege fcripferunt , mirum fane eft,

aliquos ex chriftianis doctoribus in tanta

!

caufa tam foede, ac tantis intervallis a

um p

vero aberraffe.

Nam praeter principium

1 n

focialitatis, aliaque hic commemorata lon-

D

ge alia, ac deteriora a quibusdam fucere

procufa,

Scilicet faepius jam cogitavi, ju-

TE

l

ïæ

Íito immoderatius forfan:

Proteftantium

b J

:

L'

Philofophi difciplinae juris. naturalis mul-

i

l

tam operam impenderunt, et ipfa opera

)

hac

(f

;v';

3

246'

Trattatus. quintus.

hac majorem plaufum tulerunt.

Et qui-

ia

RU

dem fi de norma, feu methodo, et cultu

füli res fit, juftam laudem merentur: fi

Q

mo

vero de praecipuo negotio, feu de ipfis

praeceptis moralibus res fit, parum fane

a&

to

in philofophia morali praeftiterunt, folo

eruditorum vulgo , qui folidiora nunquam

deg

didicerunt, fervili eis affe&u adplaudenti-

Ve

bus.

Qu

Nam dic, quamnam novam, et huc.

usque nobis ignotam veritatem invenerunt?

pul

d

— — Ego nec unicam novi: natn ea, quae

recens ftatuerunt, jam corruere, ac con-

fin

temni incipiunt: Errores vero groffos, ac

multos infuper ab iis invectos effe, faci-

le oftendimus.

DI

CAPUT III:

frnir

« (

Princijia alia laudantur.

Yen

$.635 - 6357. Aliud principium cognofcendi : Age

N

finibus relationis convenienter, expenditur.

-

prin

: 639. Age convenienter divinis perfectio-

,S' 638

nibus.

Qu

"

l0s |

€&.640. Expenditur.

'$.641. 642. Illud de diligendo. Deo fuper omnmi

00

examinatur.

Ti

llliqu;i

i 635.

&f (

M fp

Omiffis jam, et aliquibus per trans-

*tnnam commemoratis principiis minus re-

T

&is, ad ea, quae reapfe legitima fünt, ex-

lj h(

pendenda redeamus.

lam celebre inter

Rtipa

' alia

Caput III.

247

alia principia eft illud a finibus ereationis

K

et cui

duéium.

Et fane fi fingulas hominis fa-

cultates attente confideremus , divinam

xor ]

mox voluntatem intelligemus , et ad quos

uI

"n u

a&us, et fines fingulae earum ex condi.

toris decreto deftinatae fint: ipfa earur-

m

dem indole fümmi legislatoris voluntatem

muntit

Sic aliqua fa-

ul

velut legendam exh:bente.

cultas' ad intelligendam veritatem , alia ad

, M

tneni.

'.

ample&endum bonum, alia ad propagan-

dam fobolem, et fic deinceps aliae ad alios

at

L

fines cog;paracae effe aperte cernuntur.

ul t

$. 636.

EHE, n

Verum finesa creatore humanis fds

eultatibus defignati admodum varii, et

minime omnes morales funt.

Sic arteriae

ad fanguinem in membra difpenfandum,

yenae autem ad eundem in cor revehen.

dum deftinatae funt: unde ftatuto jam

)

]

principio primum , et neceffario quidem

xpgndhhf

perfe I

quaeretur, quinam inter tot creationis fi-

nes morales denique fint.

Quod fi dicas,

eos fines morales effe, qui libertati hu-

p ^

manae mentis fübfunt: tunc ipfi principio

aliqua. nota libertatis addenda fuiffet. Sed

etfi fines creationis non qualescunque,

fed fines libero arbitrio defignati pro pri-

[i t

mo principio ftatuantur , timeo tamen,

Vilb L

ne hoc principium ambiguum, et indeter-

( d

minatum moneat; nam etfi demus, quod

verum

j )

f

Q 4

248

Tra&tatus. quintus.

verum effe puto, mentem liberam ab ae-

tom

terna honeftatis regula intuitum fuum pnun-

id

quam poffe avertere:

certum tamen eft,

quod libertas, utpote ad malum et bo-

num aeque apta illa honeftatis norma haud

fit, quae fines phyficos a finibus morali-

h,ef

bus ultimo diftinguat. Ut adeo dato hoc

pn

principio notio rei moralis nondum fat

Ind

definita, nondum vere abfoluta fit.

imr

* Neque fi ad voluntatem Dei fimpliciter, ac

dar

generatim. fpectatam confugias, plene tibi-

t

metipfi fatisfacies: nam voluntas divina ne-

da£

dum fines morales, fed etiam phyficos, et

B.

quoscunque aüoskdecemüt, et vult,

RT 0

ü j

$. -657.

Ubüb

Forte quis hoc principium , quod ex

finibus creationis petitur, etiam ex eo

impugnabit, quod minus clarum exifítat:

cum fines creationis non raro abfirufi

Y

fnt admodum.

Gravius argumentum af-

pui

Íferet ille, qui dicet, illud minus fimplex

)t i

effe, eoquod ex ipfo verborum tenore

(fes

ab initio mox plures fines pro fundamen-

Ice

to ftatuat.

Cum vero omnia moralia füb

:

Sl/Z

eodem genere moralium ac proinde in no-

trqj,

-

ta aliqua fimplici conveniant, moleftam

UUR

quis quaeftionem movebit, quaenam vi

öyüïis

hujus principii fit fimplex illa nota, in

qUa omnia moralia inter fe conveniant:

lut pundo tota

*L quomodo ex yno ve

COIll«

J

C(Z]*Lit III

249

bl.'»

compages

per

legitimas

il'ationes mcho-

m a

anda ac.exinde

wauemda fit.

Es

| et Do

$. 658.

malaü

Afít quaenam certior, meliorgue ho.

neftatis, regula .effe. poterit ,

quam aivinae

jato X

perfectiones ?

ivNonne oz,ulmap

voluntatl

du

maxime

placebunt. actiones. noftrae,,

.fi eas

l

immenfarum perfettionum chuum quas-

hUï'

dam imagines, etimitationes effe cernet ?

pll»

Unde multi has, quas nunq

m fatis lau-

divint

dare poíffumus, perfectiones, . et praero-

vlios, *

gativas pro principio. cognofcendi, id eft

LH

pro ea ratione flatuunt

X. qu

gcenera.

tim Intelligi queat

quid Deus lingulis vi-

Cibus velit

aut pmcc1p1at

üiod

$..639

N

)

Et hoe demum eft Deum ceu opti-

eilf

Utlv

mam regulam fequi,

quod optimi Philofo-

Inuta-

nrhm /t

phi per generale praeceptum illud:

ye Deum, cenfuerunt

et cui Ecclefiae Pa-

fimpe

tenu

tres mágno confenfu fuffragium fuum ad

ndaüu

Jecerunt.

Inter-quos S. Leo a) fcribit $

NY faþzenter creationis nofirae mtellzgamus ex-

li b

ordium , inveniemur ,. Uominem | ideo ad imagi-

i

du

nem.Dei conditum ,. ut. imitator. e[fet , fu. . da-

Etom

Quorfum denique fpettare videtur

pam "

ila Redemtoris noftri divina fententia 5),

,

'enie

Q s

-

Eflote

jo (

&) Sermon. 1. de. jejun.

b) Matth. 5, a89.

(

256

Trattatus quintus.

Eflote pevfeQi, ficut et Pater weflev coelejhs

titd

perfe&tus eff. Vel an putas, quod in quo-

( (

cunque genere bonorum,

aut forte in

Det

107

negotio bonitatis moralis fpeciatim aliquid

rectius, aut melius praecipi

vel cogita-

pbm

ri tantum poffet

quam quod cum fum-

lan

ma bonitate concordat, eamque pro mo-

fen

dulo fuo imitari fatagit ?

pof

$. 640,

p

Tis

Aft cum divinae perfe&iones pluri.

| Ve

mum diverfae fint, jam iterum quaeritur,

I6

quaenam ex illis regulae morales effe de-

I)

beant

Certe omnipotentia, aeternitas,

aliaeque plurimae nobis ad imitandum non

Item num una , aut plu.

]

erunt propofitae

res ejusmodi perfe&iones regno morali

IN

imperant ? Cumque res morales in aliquo

!

u

inter fe conveniant, videtur, quod non

«

Ws

nifi unica perfectio totxus moralis bonita-

tis

formula efíle queat

et quaenam €x

Vi

omnibus illa? RWihil deümtl, nihil fim

Clpi

plex, nihil omnibus commune hic cerne-

ef

re nobis videmur.

]ul i

110f

l

$. 641.

Wde

Igitur grande

llud amoris mandatum:

l0 (

Dzlzges Dommum Jeum tuum ex toto corde,

WQE

e€x tota annmna QOPUX oumibus viribus tuis C),

Iyy

primum illud, et omnia reliqua fub fe con-

tl

clude-

c) Marc. 12, 31.

j

Caput III.

25I

t

cludens praeceptum , certaque regula erit,

in Qu

ex qua omni vice cognofci queat, quid

yte 1

Deus velit.

Nam majus borum mandatum

diiqu

non efl d), quo unicería lex pendet , et Pro-

[

pbetae.

Patrum vero omnes leges ad fo-

lam caritatem revocantium tantus eft con-

m n

fenfus, ut eorum fententias nemo facile

a

poffit . colligere.

tt fane fi aliquam le-

gem, praeter legem caritatis dari fufpice-

ris cogita , cui facultati eam fcriptam effe

M

4j

velis, poftquam praeceptum caritatis vi-

res hominis omnes, et mentem ejus omni-

paen

d

no totam fibi vindicavit,

st

um

$. 642.

Et fane principium amoris effe pri.

yt pl

mum, et maximum, id eft commune re-

m

, g

liquis omnibus veriffimum eífe cenfeo :et

ad ipfum etiam captum oftendam in alio

d t

Jon

tra&atu, qui de füummó genere omnium

virtutum aget.

Attamen hoc ipfum prin-

i

cipium ufitatis ,

et ad folam caritatem

iil f

fve&tantibus verbis elatum ad ufus fcho.

C

lafticos, atque ad ordinatam inftitutionem

Nam

non videtur penitus exactum effe.

quaeritur, quid demum fit Deum ex to-

to corde diligere.

Si refpondeas, ea,

ndHWF

quae Deus vult, feu quae ei placita fünt,

invida femper fide exequi: mox redibit

j

alia non minus implexa quaeftio, quod.

o

nam

d

d) Mattb. 22 40.

252

Tratkatus. quintus.

nam fit primum genus, feu tuta regula

hu)

eorum , quac Deus . velit j-aut quae ei pla-

f f

citura fint

et.de hoc ipfo maxime . di.

tlici

fceptamus , dum in generalem regulam di.

tlon

vinae voluntatis cognofcendae mdavamus.

g

Supereft, ut fi fieri queat ,

quinque haec,

(

quaé probavi, principia in unum aliquod,

Ven

quod legitimae conftructionis fundamen-

ftra

tum efïc queat, co hgamus.

ht

OT

CAPUT* IV

€0

n

Lex juflitiae pro prime bone[tatis principio y &t

L0].

pro fupremo legum ompniun genere

Q]

fiatuitur.

I 2

$. 643.

Oumque mt1me fentit vim urgentem ad

"t

explenda debita.

644. Nemo poteft. eam non fentire.

hrit

pie

643. Vis haec eft fupremum genus omnium legum.

46 Mente noftra lotge fuperior.

liqu

647. Non uti gratia, propter aliud, fed fe

-

T

ipfa bona.

G

648. Hinc propter feipfam obfervanda;

gä

649. Et non propter aliud.

Tilfi

Jus

$.650. Eadem haec lex, fi laefa eft, per poeni-

tcntiam expiari petit.

651.

Quae non eít fpecialis virtus.

3

652.

Et praeter debiti folutionem laefionis re-

perationem. complecitur.

YV fe

tl

$.. 643.

60fy

Cognito debito quocunque voluntas

Due

humana abs ulla aliena inftitutione, aut.

«t

pro-

Caput IV.

253

TOU

propria ratiocinatione proxime, ac inti-

eau

me fentit, fe ad illud debitum explendum

l

Jilv

alici, ac fuaviter trahi: licet ob alias ra-

R

U

tiones, ac proprio arbitrio huic affectio-

(

t

(

ni non raro obfiftamus , et in partem lon-

......

Hanc vero fua-

J

ge aliam ire foleamus.

1

QUVA

vem adeo vim in mente tua dari demon-

:

G

Íftrare non poffüm: eoquod in genere fuo

fit prima, ex nulla alia defcendens, et

omnis originis expers ratio.

Porro haec

eo ipfo prima non foret, fi ex alia| prio-

fe inferri, aut per füuperiorem aliquam r4-

a

'i

i

n

f

d

j]

, |

tionem demonftrari poflet

.

nam geheratim

t

omnes cognitiones, quae in fuo genere

primae funt, nullo modo deduci, fed in

mente inveniri debent, utpote propria

genffmï

!

claritate infignes , a nullo alio lucem ac-

cipientes, fed omne lumen in quaevis re-

n

liqua difpenfantes. Si Tu quicunquebanc vim

inficiaturus es, eam in mente tua non per-

l, L

cipias, actum eft de te: tu regnum morale

161

nunquam ingredi, et ne primum quidem

ejus limitem attingere poteris.

$. 644.

TL

Af* nonne fentis hanc vin? Enimve.

ro fentis,

Nam mentem tuam ad omnem

feritatem , atque ad immanitatem ipfam

e

compo

- ;

et cogita, num e. g. proprium

parentem in te beneficum pariter, ac inno-

Vomf'ï

um

onc; !

centem levis lucri aufa eccidere bon

fit,

254

Trattatus quintus

fi

Sane vel invitiffimus vim aliquam a

fD

nefando hoc facinore retrahentem fenties.

jeri

Tutt

Equidem fenfus animalis eo usque irrita.

ri, et accendi fors poterit

ut enormita-

füpe

animus

tem hujus facti haud percipiat

VIS .

vero tantae aequitatis, quae ejusmodi fa-

ul

&o: obítat, efficaciam

ac virtutem effu.

ear

aliu

gere nunquam poterit

-

Qic

$. 645.

Qu.

Hanc jam vim purifimam, qua ad

llU

omnia officia rite explenda, et ad abfti-

nendum ab omni injuria incitamus, pri.

mam legem , rei moralis initium , et caput,

ac omnis honeüatls fupremum Genus, ac

"

dm

]ui'lï pumum prmc1p1um cífe ajO

Haec

-

f

tamen fanQüffima lex non in intellectu,

T0v

fed in voluntate noftra, in qua proxime

4 f

fentitiur, quaeri debet:

neque enim af-

Ti

fertio, aut judicium ; fed juffio, impe-

[ciy

rium,

et affeftus folhcltatlo eft

unde,

tiüs

quantum ad voces, et grammaticae regu-

Tedd

las non in modo Zndicatioo , fed in dnpe-

Jrim,

valioo hifce circiter verbis efferenda eíl

f

PRAESTA CUIQUE QUOD DEBES

petio

$. 646

T

IU

Porro haec juffio non eft vis mentis

d

noftrae 5

utpote quae illi

fe. fubditam,

fxuru

magnaque reverentia, ac timore ad eam

parg

Íe teneri et ab ea [íe obftringi intime

Qu

fentit :

Caput IV.

255

du

fentit: nihil enim fibimet fubeft , nec im-

fens

perium, aut obligationem a fe ipfo ad-

Ifti

mittere poteít; et omnis reverentia in

t

fuperiorem aliquem tendit, Multo minus

w

vis eadem eft a&us aliquis mentis noftrae,

mj

utpote de qua confcii nobis füumus, quod

m d

eam non noftro arbitrio eliciamus, fed

aliunde advenientem absque noftra ele-

&ione fentiamus vel inviti: eftque illa,

quantum ad nos paffio folum , et nuUate.

nus actio.

qu'

u äk

$. 647..

(US, Ol

g p

Sed neque eadem, de qua modo

ltra.

i, d

&amus, efficacia, et juflio eft vis divinae

f

gratiae: haec enim ex fuo indole ad aliud

elledi

movet; dum vim lecis affe&tum noftrum

ad íe trahere, ac propria bonitate ani-

PW.X'WL

enm *

mum nofítrum urgere intima perfuafione

? jf

íciamus. Quae quidem perfuafio , aut po-

Jj Urli?ï

tius confcientia etiam de eo nos certos

D

qe T

V

j

reddit, quod haec vis fit in fuo genere

prima, quod non alio bono, fed feipía

j i

j

fit bona, cum nullam rationem ea aut fu-

periorem, vel meliorem aut antiquiorem

animo noftro cernamus , aut invenire pof-

fimus. Quae quidem per decurfum hujus

traétatus faepius, ac longe copiofus di.

$ melïö

&urus fum: Ex quibus dein clariflime ad-

1bdlïäw

parebit, hanc legem cum Deo, ecjusque

| 3d eaa

fan&ifüma voluntate prorfus idem effe,

j Iu

Nunc

- f

ORegnes

256

Jra&atus qm'ritu;.

!

Nunc folum legis tenorem(a'mplius expli-

þ D

rüt

U

care neceíle eit.

mo

$. 648

far

int

Cum'itaque lex ifta per -omniä fit

de

prima, ac per femetipfam bona, cuwque

lr

fe fola, ac propria duntaxat virtute ur-

I€

geat, facile confequitur ; quod voluntas

Tai

noftra teneatur eam primo loco fpe&are,

Qu

eamque pro

ratione agendi prima, feu

101

pro fine adtionis fuae ultimo nunquam

di

non defignare, ita, ut non tantum ex qua-

cunque rauone praeftet id; quod debet,

fed ut mens no(ítra ideo praeítet, quia

àd praeftandum debitum, haec; de qua

loquimur , lex urget.

Haec quippe prout

debig

mox dictum, fe ipfa, et non per aliam

lirit

rationem eft bona: unde propter feipfam

fiqi

eft obfervantia, et cultu digniffima.. Nam

dem

lumine naturae notum eít, quod illud ju-

;

fto minus colatur, quod, cum propter

ij

femetipfum coli meretur, non nifi propter

m

aliud colitur.

liaec lex in cenfu morali

plen

primum eft: nonne exinde juftum fit, ut

Dlies

eadem in eodem

QUia

loco intendatur ?

negotio morali pfimo

& h

füï.lem

$- 649.

WQte

Unde principio no(troó: Praefa cuique

Jft

ffet: Ri

quod fie!:es, claritatis caufa addi poi

Ti

pr;eþq

Caþut IV.

257

eW

praefta ideo , quia debes : píaefla ex ea ratione;

Ejus-

ex qua debes . feu quia lex imperat.

modi tamen additamentum non eft necef-

farium: nam fub fimplici principio id jam

intelligitur.

Non enim praeftat quis, quod

n

debet, vel faltem non ex integro prae-

Qu

ftat, qui exfolvit quidem , quod exíolve-

!

J

J

j

re tenetur, fi non infüper exfolvat ex ea

VOl

ratione, per quam tenetur: alias quippe

quantum ex fua intentione ad fecundum

fpe&'ga

i, []

locum detruderetur id, quod per fuam

mus

dignitatem primo loco fpectari meretur.

yer

l ii

W n 650.

j ! ü;*"':"

(le (,ïï'.'

Cum vero fuprema haec ratio omne

: nrol

debitum expleri jubeat, etiam illud intel-

wf

X du

ligitur, ac intimo percipitur animo , quod

fiquis fublimi huic imperio defuerit,. ea-

f

n

1& Nl(

dem lex ad refarciendum defectum, et in-

fuper ad compenfandam injuriam urgeat,

il

Unde in quolibet officio eadem generalif-

pfüp[;,'

jp

fima juffio ad debita hucusque integta ex-

plenda, et ad eadem forte violata velut

: o

placanda impellit. Seu, quod clarius eft,

l fïta ;

quia omnis obedientia , et obfervantia le-

j primï

gi huic debetur,

ideo eadem nunquam

fallenda lex fibi vel obedientiam, velhac

detre&tata poenitentiam nunquam non ex-

àgit.

of p

h

4

Quv

— Tom, If.

R

$. 65r.

r Mi ld

258

Tra&tatus. quintus.

$. 65r

ht

Atque exinde virtus ; aut potius of

D

g

hn

ficium poenitentiae recte explicatur

rori obnoxia T[ïihl videtur effe communis

dem

licet fcntevtla

qua

poenitentiam virtu.

N«

tem aliquam fpccualern effe volunt.

Haec

N

üni

virtus, feu verius lex poenitendi eft ge-

£0tii

Qu

nus fuprcmum legum 6mnium, et primi

principii velut altera pars

Non enim ali-

T0

quibus ofliciis fpeciale,

fed omnibus com-

, bet

muniffime conveniens eft,

ut fiquod of

W :

ficium violatum fit, lc":tlmn talis defe-

It

&Qus poenitentia

vel fi- baec defit jufta

[(g'la

vindicta 'expietur.

pofr l

J

)d

$. 652.

B

0, ad

Illud infuper ad inteligendum poe-

li

nitentiae officium magnopere notandum,

DI

quod ad legem fimpliciter explendam f'm-

Catn

ad

plex panter Obedientia fufficiat:

Quf

gem vero violatam legitime deinceps pla-

unum fcilicet

candam plus requiratur :

caput pro debito nondum foluto , alterum

vero pro injuria illata.

Sic thbet te-

l

debg;

netur ab mjuna alteri inferenda abftinete,

idque etiam innocens

et nullius hucus-

!tl

que peccati reus: aft commiffa. jam int-

quitate ad aliquid '*mphus quisque obli-

gatur.

s 633

Sic poft illatam ipjuriam ridicule

Ti

9

uthue quis diceret alteri: 4m compenfatio

fs

Wem faüae contumliae comejiür, quod wellem

]ea

nil

, 655. l

:

!

Caput IV.

259

i

- mil mali e. g: beflerna die a me Tibi fuifJe

$1

ilatum , et su[uper mil tale a me. deinceps

j

Nonne alter mox, et qui-

commilfum iri.

QR

dem ex motu fenfus. intimi refponderet'

Vit

INequam ! ad utrumque borum obligabaris, etiam

antequam ulla me injuria violafti ?

Hoc eft

)

d

conditionem iniqui cum forte- innocentis iniqui

ïï'

exaequare

Quapropter ,

quod folertet

notandum, coram aeterpa juftitia plus de-

'F.m

us u

bet effe in rea poenitentia, quam antea

in innocente obedientia fuffeciífet

u

Qua-

re ratio ex qua tenemur ad juftitiam in-

js

ü[ Jm

tegram explendam, et dein. ad. eandem

poft peccatum mitigandam in omni officio

/par

ac generatim eadem eft: penfum ve.

ro, ad quod tenemur, per eandem juftitiam

amplius debet effe in peccante

quam in

w

a

1nnocente

De hoc tamen amplius di.

(f o

cam, dum de dolore ad poenitentiam re.

ii

quifito agam.

eus]

CAPUT. V,

m

av

Legem juflitiae :

Praefta cuique, quod

jtibe ^

debes , fupremum genus omnium legum mo-

jl

i

n

A

ralium , ac proin primum boneflatis : principium

j !

[

e[Je, vatione oflenditur.

j

$.653. Lex juftiüae babet omnes dotes pro pti-

y v

!

mo principio requifitas

; 1

M

$.654. Eft Imo dæümfa, feu convenit omnibus

w

(

legibus. moralibus 5

li

ii v

S 655. Eüam aáibus fupererogatoriis, uti vocant,

d

6;66

260

Jra&atus quintus.

fj

.. 656.

Etiam convenit thn legibus moralibus.

657.

Eft Ildo necefïaua,

ul

658

Eft IIItio prima,

/

lii

ä

« 659.

Et IVto clara

el

$. 655.

pn

(e

Ad primum prmcuplum conftituendum

u

mea opinione, et aliis cunctis, quantum

tü

fcio , confentientibus,

quatuor dotes re-

tü

quiruntur.

Debet fuhcet effe definitum ,

t

nece[Jarium , primum , ac clarum.

Et inpri-

l

mis ejusmodi principium debet effe defi-

M

nitum , id eft, debet omnia ad fe perti-

H

nentia ita fub fe concludere , ut nihil alie-

ni comple&tatur: feu prout in fcholis lo-

quimur

debet convenire ompi,

et foli.

Sic fupremum , ac primum genus legum

/;(1

^

moralium debet fub fe

continere folas

M

fi

lt Q

leges morales

enim alias quoque 1rn-

m

cluderet, effet jufto amplius ; fi vero non

f

vt

omnes morales leges fibi fubjectas tene-

fed

ret, jam juíto arétius, et neutiquam in

ii

l

fuo regno fupremum evaderet, utpote

Tor;

quod non omnia ad hoc regnum perti-

nentia fibi fubdita haberet,

dit

pett

$. 654.

h

l0i

le l0

Wt

Iam noftrum honeftatis principium

d

Praefta cuique , quod debes , convenit omni

( &

legi morali.

Nam percurre omnes , quas

Id

nofcis leges morales, et mox fingulas, ne

una quidem excepta, ad legem juftitiae

lür I

fpetta-

26I

Caput V.

lus

'fpe&are comperies. Sic cogita , an non

