juftum fit, vel an non juftitia exigat, ut

infinitae veritati fides , ut immenfae Ex.

cellentiae amor, et fupremus cultus, ut

pro beneficiis naturae, et gratiae earun-

dem auGori religiofa pietas, ut menti, et

x

corpori humano ab iis actibus, et con-

qu

tumeliis, quae eorum dignitati adverfan-

tur, caveamus, ut parentibus obfervan-

d

tia, creditoribus fides, et fic omnibus de-

F[ lil

bita omnia praeftentur.

Vel unicum , fi

xfre

poflis a&um moraliter bonum commemo-

f

ra, quem edere juftum non fit.

hi

$. 655.

^oli

e J

Hic forte.a&us gratuitos, et quos

eüt

Jupererogatorios vocant, recenfebis, utpo-

& (

te qui moralem bonitatem continentes, ex

oque

nullo tamen debito praeftantur, a nulla

vero

juftitia imperantur.

Paucis confilia bona,

g |(^1

fed nullatenus debita funt: et fic lex ju-

lquam

ftitiae leges mere confulentes, quae tamen

u

J

morales funt, fub fe minime comprehen-

m

dit.

Hoc argumentum ex ea quaeltione

petitur, an dentur mera, et omnis obli-

gationis expertia confilia: de qua tractatu

tertio jam egi.

Nunc fequentia juvat ad-

Ji

il

dere: Non poteft confuli, nifi quod ethi-

rinci

Jf

tj

ce feu moraliter bonum eft: cum enim actus

u

(

s

indifferens non detur , eo ipfo confulere-

non bonum confulatur.

u

]2?« ü:

tur malum, fi

]U

j

R 3

: ]lam

li

fpe

od

262

/

Trattatus Quintus.

Jam moralis bonitas eft conformitas cum

]

lege aliqua morali : unde non poteft con-

fuli nifi aliquid, quod cum lege morali

conforme fit,

lam legem fine omni obli.

gatione vix poteris cogitare, qualis enim

lex , quae nullatenus ob!igat ? Unde, quod

morale bonum, et legi niorali conforme

eft, legi alicui, ac proin obligationi ali.

cui obnoxium eít. Sive itaque legem ar-

P

&ius, feu minus ar&e obligantem fta-

Hi

tuas, ubique legem, ac proin debitum

cernes.

f

Denique fi.nihil aliud Tibi fatis-

faciat, ftatuam aliquem ac&um ex confi-

]

J

lio debitum : nam aequitas aliqua poftulat,

tel)

five aequum eft, bonum confilium fequi.

&

*

*ic quis ultra legem Ecclefiae jejunium

Thor

fubierit ,

jejuniüm

erit

upererogatorium ,

prout opinaberis.

Aft fi pro peccatis pro-

Tis |

n

priis, vel alienis nulla .eft fatisfactio prae-

ftanda, fi contra pericula peccati caro neu-

Yà,

tiquam maceranda, paucis,

fi

ex nulla ra-

&

tioné jejunare pro hoc homine aeqdum effe

fingas: tunc tale jejunium non erit virtus,

Z

Qu

fed vitium illi legi adverfüum, qua proprium

-

I)

Si vero

corpus moderate fovere tenemur.

QU

aliqua ex rationibus mox recenfitis urgeat,

tunc ejusmodi jejunium , quantum ex lege

arg(

fnr

ecclefiaffica, gratuitum ; quantum vero ex

ilis rationibus, feu legibus, aliqua quacun-

Trm

que ratione debitum erit.

Yer

Etfi fors dicas:- In cafü confilii Deus utrum-

r

que probat, efum fcilicet, et jejunium: at-

WR

tamen fateri cogeris, quod Deus illam par-

ten!, pio qua'ítat confilium, magis velit.

lam cogita, an non aequum, ac proin ali-

qua

Caput. V.

263

tï, ut eliramus id, quod

Yas tf

quatenus debitum fi

Ut nihil dicam, quod

Deus magis vult

*

tef i

Deus duo fibi contrari

a vere velle ne qui-

.

m eadem vis in

e n

deni poffit.

Quomudo eni

toni d

partem fini

firam urgere poterit, dum in dex-

-

*

-

teram magis urget *

Diverfae vires, nonitem

EU

cadem vis in div.iía poteft ter'dere.

/

d

Jl

UI

HU

j

$. 656.

m

l

Verum haec juftitiae generaliffima lex

[

ll

non tantum compleétitur ommes , fed etiam

l(l

o

Nam cogita omnes leges

folas leges morales.

Tib

li

morales, et nullam repe

ries, quae non fit

[)1

(

juíta:

et viciffim nullam legem juftam in-

s, quae non fit lex moralis.

Sed

| pOlw

tellige

n fe

ér nul

la fe Tibi offeret a&io in genere

IIf

l ]['I

morum bona, quae non fitjufta:et rur-

)OdfO)M

(üs nullam unquám ad&ionem juftam defig.

QS

nabis, quae in genere morüum non fit bo-

AU0

d

l C(JO

na.

Ut adeo per veram converfionem,

et fine omni exceptione tam de legibus,

xlllt

1l

quam de actibus dici queat: omne bonum

äeq'uwlF

ent "

morale eft juftum, et omne juftum nun-

u PW

m eft;. Atque hoc

quam non morale bonu

c

l.'ih

argumentum pro

.

primo honeítatis, ac

j

ü

g d*

omnium legum pri

ncipio, feu fupremo ea-

im

u

eo firmum elt, ut

rum genere defignando ad

qUü

quäï

verae demonftrationis vim habere videa-

yeis. If

tur. Attamen quod ad primum quodcun-

juriu 'r

n "

que principium infuper magnopere facit,

5 !

TRU

[

R 4

-g.657;

yr

/

il

264

Tra&atus quintus,

$. 657.

Ü

Idem juftitiae generale imperinm eft

maxime nece[fariuim.

(à

$. 654. aut potius im-

n

mutabile,

Nam ex fenfu intimo experi.

(u

Te, 3n vis aliqua, aut quicunque eventus

facere aliquando poffit, ut debitum ex-

plere non fit juftum:, vel ut id, quod

t

debétur ('et utique quamdiu debetur) praee

ftandum non fit

Longe uterius de im-

inutabili hu

jus legis neceffitate dicam in-

ferius $.675. et feq.

$. 658.

ä]ä

I

Et quia eadem lex in chnfu morali

rl

debet effe prima $.654. nullique priori

&

innixa, jam cogita, vel ediffere eam ratio-

!

nem, per quam juftum fit, omne debitum

praeftare: et nullam invenies, quam vim

|

ilam intime perceptam, quae in volunta-

tem noílrau non aliunde participata, fed

propria efficacia agit; quaeque eft omni

ratione prior, ac Superior Dei voluntas.

Sed etiam de hac

primatus praerogativa

diligentius infra.

$. 659.

Denique

idem juftitiae principium

etiam c/ay

if|mum, et intelle&u facillimum

eít.

Nam

quae mens eít barbara adeo,

ac inhuma

na , quae non fentiat, illud quod

debe-.

Caþzitï V.

265

debétur, praeftandum effe.

Haec enim

eft ipfa originaria, atque omni initio, et

n

caufa carens juílitia, quam nemo, etiam

51f

4^ 67 5

maxime volens ig

iiv

are potelfb. *

Redde

n

Mu

cuique quod. debes , eft maturalis, ac vehe-

ei

mentiffima vox aeternae juítitiae, quam

Dd

nemo non percipit, quaeque omnem vi-

(

tiorum , ac perverfarum inftitutionum ftre-

]"

Q

pitum pervadit; quae denique inter infer«

Glïx

ni horrendos ejulatus clariffime exauditur.

i

Et quidem aeternum . damnatorum fumma

poena in eo eft, quod hanc vim juftitiae

optimam percipiant, eamque fequi non

poffint, vim inguam optimam , infinite bo-

nam, quae eft immutabilis Dei juítiti? ,

90

Jrioll

et Deus ipfe.

ati0-

* Dices forte: " Equidem fat clarum eft, omne

um

,praeftandum effe, quod debetur, et quia

; vit

,,debetur: aft quid, quando, et quomodo

Junte

,,debeatur, hoc eft ambiguum,fatis, et non

,,taro obfcurifimum.

Per :quod: claritati

jf

principii

multum . decedit.

Ex eo

! of

,, hujus

autem, quod ufus hujus principii,ad fingu-

tintas

la facta arduus;^uon raro exiftat, ejus pro-

bitati, et claritati nihil detrahit: nam prae-

gaciva

terquam quod idem de omnibus principiis

queri poffis, iíte defectus fe non tenet ex

parte principli, fed ex parte eorum facto-

rüim, quae per hoc Principium aeftimari de-

bent.

Sic e. g. Deus bomini gratiam . fuam

dj

promiftt : Deus de immortalitate animae teffa-

iif

zus eff : funt affertiones dogmaticae, et fors

qde0s

nonnunquam obfcurae fatis:

Sed: infimitae

T

veritati affemfus debetur eit fententia mora-

K5

did d

od

Ws

266

Tra&atas quintus.

lis, fed item m:nffma.

Idem in'aliis quo-

que fcientiis. obtinet

: Sic nihil in aeftimatio-

ne

atithmetica eft cl irius, quam quod bis

duo (íint quatuor

num vero. bis duo, ac

!

proin quatuor hic adíint

obfcurum plane,

ac incertum' manere poteft

Seu aliter

Cir-

ca factum , non circa jus datur obfcuritas

quae tamen claritati regulae, feu principii ne

parum quidem detrahit.

9

CAPUT "^VI

H

Md aK a

ldem ab auttoritate confirmatur

660. 661

S. Scriptura virtutes omnes;

662

!

Et fingulas juftitiae tribuit,

663. Peccata vero injuftitiae.

1

ä

664. Haec veritas ne gentiles quidem latuit.

ü

$. 660.

Í

$

Aeternam vero ]u[htlam feu juflio.

j

nem Dei effe primam legem,

et inter vir-

tutes morales juftitiam , fw omnium de-

bitorum expletionem effe fummum genus

:

omnulutn virtutum morailum non tantum

ratione , prout hucusque fa&ctum, fed vel

|

maxime facra auéctorit

LO CVIHCICU f.

Sic

Í

divinae literae in locis fere innumeris ho-

Ot numeris moralibus

minem perfectum

]

omnibus abfolutum vocant generatim ju-

ftum.

Inter alios S. rosgPHUM virum uti-

et omni ex-

que omnino fancüffimum,

ceptione majorem laudat ümphatcr a):

Tl

lofépb autem «ir ejus , cum e[fet. juftus.

Et

«) Mattb. x , 19

v

Caput' VI.

967

qu

W

de SS. ZACHARIA, &L ELISABETH , qui in

omnibus mandatis, et ]7'/Zyzaatzombus Domini

yt

)y

incedecebant fine querela, ait divinus fermo 2):

]s

Et ne

J

Erant autem. jufli ambo ante./ Dewum.

(

quid ad praefentem caufam defit, ipfum

Cpi

CHRISTUM Omnis VITEUCN

ac bonitatis mo-

ralis exemplar utique abfo uu(ïïmum Spi-

ritus S. ffimpliciter juftum vo

re folet;

prout inter alios loquitur S. s TEPHANUS c):

F occiderunt eos,. qui praenuntiabant de ad-

ventu qufii

9. 66r.

Praeteréóa ipfam cum Deo amicjtiam,

lmlh

et gratiam /an&lificantem . vocat juftitiam ,

et hominem ab omni peccato immunem

ffo»

juflificari faepius dicit divinus. Codex: at-

que inter alia d)

Tuflificati evgo ex fide

:at

m

pacem babeamus ad Deum — —— ui ficut re-

gGUL

hj

gnavit peccatum. in mortem , ita.et gratia ve-

gnet per juflitiayi.

lam ineptum foret , fo-

[d

ntug

lam juftitiam commemorare,

aut ad per-

[ Ye

(

MU

fectionem vitae requirere, ü aliquod of-

ficium morale daretur, quod füb figno

j

$ hv

juftitiae non militaret

i

Wil

$. 662.

um

ju

Verum non tantum virtutes Genera-

tim omnes, fed etiam fingulas earum fpe-

w

et d

CIe8

j

B

b) Luc.. 15 6

l

W

€) 4dor. 7, 52.

d) 44 Romam. 5, Y.e2 21.

268

Tvattatus .quintus.

cies ad legem juítitiae revocat idem divi-

nus fermo

Et inprimis quidem fideme)

Credidit Abvabam , et.veputatum efl ei ad ju-

Jlitiam.

Item fpem f ):

h

Qui contra fpem in

J

IK

fpem credidit , ut. fievet Paler multarum gen-

Ó

tum. — —— ldeo et veputatum efb ei ad ju-

ftitiam

Idem

de dilectione .inimicorum

i

de perfe&a caftitate , manfuetudine etc.g)

[

Quia nifí abundaverit juftitia veflra plus, quam

i

Jcribarum

ac Pbarifaeorum , non intrabitis in

vegnum coeloxum

EÉt exinde recepfet per

longum

inimicos effe dilieendos,

etiam

ab impuris cogitationibus fibi temperan-

dum; pro injuria beneficium reddendum

Q

d

effe, ultra ac Pharifaei, et eorum juftitia

habebat.

.Dum vero varias juítitias, ac

it

Ípeccatim eleemofynam, et orationem clam

aluis ac remote ab humana gloria fieri ju-

bet cHRISTUS, praevie monet b): Aíten-

dite , me ju[litiam vveflram faciatis coram. bo-

)

d

sninibus, ut videamini ab eis.

Ejusmodi por-

ro tefhmonla, quibus divina auctoritas

Ti

modo diverías, modo virtutes generatim

gt

omnes Jufhtlae accenfet, in nullum pene

numerum cogi poffent.

T

t

l

d

$. 663

IU

t

&) Ad Rom.

» 3

li

K) Ad Roman. 4

$ 0. jäq.

N

) Mattn

5, 2O0., ecz eg:

þ) Mattb.

65 1.

269

Caput . VI.

d.

$. 663..

m

)ui quidem facrarum literarum fen-

0ij

fus , quibus juftitia tanquam univerfale ho-

j !

neftatis genus, ac proin lex juftitiae pro

nj

fupremo omnium legum moralium genere

"

defignatur , mire confirmatur ex eo, quod

icom

[

eacdem divinae literae per rationem con-

9[&

)

) D

trariam peccata modo univerfim, modo

j

fingillatim injuftitiam innummeris pene vici-

ii

bus nominent.

Et ne plurima teftimonia

fetu

!

alias jam notifima huc accumulare de-

etit

beam, fola. S. roaxNrs fententia fufficiet,

peta

qua peccatum velut generatim definiendo,

endit

dicit i): omnis qui facit peccatum, et iniquita-

ulüiti

$ «

iem facit: et peccatum eft z'm'quz'tqs.

6 ()('H.;.

clant

&v

Poft clara adeo, et innumera fcri-

l

At

)

pturarum teftimonia facras au&toritates

Unde

j

alias recenfere fuperfluum foret.

4 teftimoniis SS. Patrum. confulto abfti-

)d]p(]l'

dort

nens, profanas potius aliquas, et quidem

1er8[im

gentilium huc referre ftatui, ut tanti mo-

menti veritas etiam ab humama ratione,

u

atque ab ipfía natura teftimonium ferat

Itaque cicERO ad hoc ipfum principium

praefta cuique quod debes , iisdem pene verbis

5 (f

omnia officia revocat, dum ait &): Tüum

ut pro dignitate cuique tribuatur. ld emim eft

juftitiae fundamenium , ad. quam. baec veferen-

da

d) x j ,' "

k) libr. X.. de . offic.

N

1

270

Traüatus . quintus.

da funt omnia, —Quare L. Syllae,-et C. Cae-

WH

Jaris pecuniarum translatio a Juflis. dominis ad

alienos mon debet liberalis videri.

INibil enim

eff liberale, quod non idem fi juflum. — —

ANibil enim boneflum effe potefü, quod juftitia

In

vacat.

Praeclavum

igitur — Platonis ilud:

er

JNon. folum inquit , fcientia , quae efl remota a

Iu

juftitia " calliditas- potius , quam fapientia eft

i

appellanda ; veruwm . etiam. amimus paratus. ad

It

periculum, fi.fua cupiditate , non utilitate «om-

Vl

muni dnpellitur , audaciae. potius momen babet,

quam fortitudinis,

Vide ibidem etiam reli-

Vr

(i

qua, atque inter aliailuud: Nullum emim €

(

tempus, quod ju[litia acare debeat.

Quibus

| QUi

quidem.ad omnia hominis officia juftitiae

I0f)

tanquam communi omnium generi fubden-

m

da, nihil apertius dici'potelit.

CAPUT VII.

;'

hi

Vi« ac imperium juflitiae intime perceptum ,

U

quo omme debitum veddere jubemur, eff prima

Qu

?e-ritas . aelerna Sapientia, ac iffa

Ofnr

Divinitas.

.. i

66s. Lex haec juflitiae etiam eft verit

^

l K

666. Quae non demonftrari

as prima ,

667. Nec definiri, fed fentiri poteft.

Ton

Idle

668. Haec lex mente noftra longe füperior,

669. Ad' quam actiones examinamus , probamus,

fs f

vel damnamus.

-ä

670. Imo ea altius quidpiam non datur.

Titre

: feih

:671.. Eftque vere, et incommutabiliter bona.

Wiy

$. 672-

/

Caput VII

27I

$.672-674. Quae omnia S. Auguftini teftimoniis

(i

illuitrantur.

li

M

d

h

$. 665

Primam legem non in intelle&tu, fed

I

2L

in voluntate, utpote quam proxime ad.

[l

quaerendam effe, jam fupra mo-

!

greditur,

11

nui $..646.

Nunc vero eandem leveem

[ï

"

juftitiae füb imagine veritatis, ac fapien-

il

[

tiae exhibeo, quia eadem lex nedum eft

L

ll

vis, per quam voluntas ad actum juftum

ltll

ac nun-.

impellitur, fed infuper eft certa,

n r

quam fallens regula, ex qua mtel]cc"tus

!l

T d

de aétibus

quibuscunque reé&te judicat:

i

ü

quam. proinde in negotio morali ad ra-

t

q

tionem primum lumen, et ad affectum pri-

det

mam motionem efífe recte dixeris

$. 666

Tam vim ilam moralem, ac genera.

iffimum juftitiae praeceptum $.645. ab

] p

i

omnibus fentiri, manifeftum eft cuique.

Pï

Quia tamen in. füo genere primum, et

(

omni ratione anterius eft,

ideo ex nullo

priore principio deduci

aut demonftra-

ri poteft :

in Tegno enium morfali primum

pHFl

non foret , fi fons aliquis , aut caput mo.

rale cogitari poffet, ex quo tanti nomi.

rofy

nis regula proflueret.

Quod in fuo ge.

]1

illud ex nullo alio na.

nere primum eft,

fcitur , fed lpfummet potius reliqua gignit

borth

univerfa.,

Unde iterato jam monui, prin-

cipia

U

s

272

Tva&tatus g)uz'ntus.'

cipia primaà non ex aliis inferri, fed fe.

Qué

ipfis proxime confpici tantum poffe. ' To-

(EIT

tum, quod inftitutio circa prima principia

00

praeftare potefít, in eo efít, ut mentem

Is

moneat de eo, quod jam antea nóh tam

àut

Gidicit, quam continuo rationis intuitu

eft

clare confpexit,

t

$. 667.

lI)

Sed cum prima lex demonftrari ex

ci

alio quopiam principio nequeat, eoquod

Ca(

prima eft, fic eadem nec definiri poteft,

tür

eoquod fimpliciffima fit.

Eam tamen pri-

It

imam veritatem moralem, ac ipfum Deum

u

effe, vel ex intinio fenfü tuo, prout fpe-

lE 4

,fo, Te convincam.

Neque teítimonium

Tni

mentis tuae a te rejici ullatenus poterit,

E

teftimonium nativum, ac clariffimum, eo-

fem t

que' vehementius, quo magis proprium

fibi

libi exitlit.

Quod gnaviter advertit LA-

|

hng

CTANTIUS a): dllud coelefle lumen , quod fa-

nis mentibus wulto clarius fole eft, quam bic ,

quem carne mortalà cidemus y . fic reget, fic

gubernabit, ut ad. fummum fapientiae , virtu-

l$ e

Qsque portum fine ullo errere perducat.

Su-

1tenm

Jéipienda ipitur Dei lex efl ,^ quae nos ad boé

éter dirigat , illa fan&ia, illa coelejQis.

N

$. 663.

hänc

"

Itaque ut ea, quae fuperius jam d1

Y ]mn

Xi, hic repetam, nonne cognito quocum-

Pt

l0

que

lCC*re

8) libr. 6. givinm-. anftitut.. C. g.

| T0m

E

Caput VII.

73

i

f

n

a

(

b

1?0

que debito ad illud explendum volunta.

tem tuam foliicitari, trahique fentis? Sed

inci

Tentt

cOgita ulterius, num vis ifta, qua trahe.

(

ris, mente tua inferior, vel fuper

ior,

aut eidem aequalis fit ?

Nonne füperior

Ti

eft? Nam aliqua |

,in eam reverentia, ac

timore afficeris.

Vel an non formidas ,

[

horrore aliquo corripetis, ftimulum con-

r

V

j

Ícientiae fentis, fi legi, ac intimae eff.

ii

caciae huic réluéteris ?

Nonne ei fübdi-

tum Te eífe fentis?

| po',ilü

lam nemo inferio-

ma

rem, aequalem fibi, aut feipfum revere.

j put

tur, vel timet, , nifi hic aliena, et altio-

o

re aliqua virtute, vel au&oritate forte

101l5

munitus fit.

Et ne vim hanc fors men-

yotetil

tem tuam ipfam dicas, etiam ipfam men.

m €

tem tuam legi ac efficaciae illi obnoxi

am,

ïopfl'r

fübditam, ac plane obítrictam

elle, intel-

t J

ligis, ac plane perfentifcis.

L

,

$. 669.

p bif;

"0

vae[, ,

Cum vero ea, quae egi.Pci, vel a&u-

(5 "

0

LH'

NI

rus es, aeftimare volueris . nonne eadem

[ïw

f

iterum ex hac ipfa lege judi

cas ?

*

Cui fi

7 j

conveniant, ea facile, et cum mul

t* at

h

mi pace probas: fi vero

actus illi legem

hanc adverfantem fibi hab

eant, tunc eos

etü caros tibi,

fuaviffimosque etiam in-

wþmä

vitiflüdus. condemnas.

Ft quia in hoc«ne-

gotio multum

qué

reverentiae fentis, neque

W

dicere poteris,

quod- ipfa attionis n

ativa

Tom : A

indo-

l

274

Tya&atus . quimttui,

1

Ja

indo

ies

ac

ea judicandi rationem praée

D

Nam üt alia hic omittam , aCtiones

beat.

p

ac decreta tua mens ipfa efficit : quae

Qr

vero unquam. caufa effe&um a Íe editum,

Qar

Quj

cui omnia, quae in'eo funt, tribuit, ree

vereri folet? Praeterea actiones tuae fünt

n

id, de quo judicas: non vero funt id,

bo

Actus malos ipfus«

fecundum quod judicas.

leg

met condemnas, ex fuperiore fcilicet rà-

tione aliqua,, et non ex ipfis actibus.

Ex feipfo nihil condemnari poteft, quià

ij

nulla res fibimet contraria eft.

D

ä(/ä'(

6-- 670. LJ

-

(j

d

-^

Sed cum hanc, de qua agimus, le

IT

gem mente tua fuperiorem effe, ita ut id

inficiari nequeas, ipfusmet fentias, cogi-

ln

BJ]

K

ta, num haec ádmiranda vis aliam fe fus

puvs

periorem habeat, vel utrum eam ex füa

jam indole fupremam effe putes? Num vi-

E

Qu

0C

des hac ratione altius quidpiam ? vel dic,

per quam rationem ea juflio, qua omne

Vl |

debitum praeftare jubemur , jufta evadat ?

H!re J

]ntende omnes animi tui vires, ut anti.

Vi

quius aliquid, eminentius quidpiam cerne-

[ ag(

re queas: et exin defigna, quale illud fit.

Sane nihil invenire potes: et vel exinde

V

fateri propriae mentis teftimonio cogeris,

UET

hanc legem. effe bonum aliquod , non alio

Cl]s

bonó, fed feipfo bonum.

Et cum ante

]

modo

effe pri-

fe nihil habgat, pariter liquet,

mum

li

Caput VII.

27$

p

mum bonum: cumque a nulla ratione de.

DO

pendeat, fed potius omnes füperet, ne.

, qu

gare non pótes ,.hoc, quod tamdiu lau-

X

damus, in fuo genere eífe füummum bo-

[, F

num.

Cum vero aliunde conítet, Deum

ye i

in omni genere effe primum, ac fümmum

u

bonum, eo ipfío fatearis neceffe eft, hanc

,I'

legem. Deum effe.

"

lia

lL

$. 67r.

d

Ó

o

Vel forfan dubitas, an haec lek de

Ilï ,

Nam

genere bonorum fit? Neutiquam !

adeo inbumanus non es, ut ad. praeftanda

debita trahi, fuaviterque adigi, bonum

effe neges

üs, !

Eft vero bonum fane,bonum

incommnutabile , bouum nunquam variandum,

11

jX

^

u

U

0t

bonum nulla vi, au

cafu «ex gradu. fuo

12

dejiciendum, . bonum optima indole fia

f

privandum nunquam.

Neque enim fieri

j*

aliquando poteft, ut debita praeitando,

(*

Nun"

*

L

d

*

hoc ipfo nen aliquod bonum fequamur

vel fi de a&tibus noilris quaeratur, eve-

LH Omj

nire fimpliciter, ac per' omnia nequit, ut

e

J

u[', li

fll

juftitiae obfecundando aiiquando non be-

ne. agamus.

-

m CCWV

y i

j

jV

$.. 672,

e] eXlU"

Verum hanc ipfam dif'putationelh ]le-

Q

gef

li

ges apud 5. Auguitinum P) longe effica-

5on i

cius, longeque elegantius digeftam:; dum.

j

n5

modo ad eorum, quae aífert, et füumma

Y

S 2

arte

j

b) libr. 3. de liber. avbitr. C. I4. et Jziï'

Qs s

276

Trezäqtm quintus.

ES

arte connectit, argumentorum vim p&rci.

i

piendam fufficiens Tibi facultas fuppetat.

Paucas ex eo fententias, quas de fupre-

ï

Y

U

ma lege, et de prima honeftatis fapientia

b

habet, excerpam.

Et quidem de füpre.

li

ma hac juftitiae magiftra fapientia ita feri-

/

bit c): Ut illa veritatis , et fapientiae pul-

1f

cbritudo (tantum ad(t per[everans "volunias

ü

eadem jfruendi) mec multitudine audientium

J

con[lipata fecludit soenientes, mec peragitur iem-

6(1"

pore, nec migrat locis, mec notte- intercipiur,

d

nec fenfibus corporis fubjacet.

De toto mundo

[//

ad fe cómverfis omnibus proxima efl, ommibus

N

Jempiterna.

NNullo loco efl: musquam deefl.

Ti

Foris admonet, intus docet: cernentes fe omnes

commutat in wnelius; a mullo n deterius com-

ll

jud:'(.

mutatur.

Nullus de illa judicat : nullus fme

Qum

illa judicatbene. — 4c. per boc eam, manifeftum

efl, mentibus mofiris, quae ab ipfa una fiumt

d.

ts ;

fapientes, ei non deipía, fed per ipfam de cae-

Tif

ieris judicant, fine dubitatione e[fe potiorem,

(j

Tu autem conce[[Jeras ,. fiquid. fupra mentes mo-

(

firas e[fe monfirarem , Deutn e[fe conce[furuims

-

fi adbuc mibil effet. fuperius.

Si enim aliquid

ü (i

li fij

efl excellentius, ille potius: Deus eft: fi auieim

DT

non eft , jaiïz ipfa veritas Deus eft.

minu;

u

$. 672.

Verum de àeterna vetitate, per quam

lo Py

dfl?cia

omnia aut reCta, aut vitiofa funt, et per

quam

€) libr.a, de lib, arbitr, C.14. et 15,

)i

Caput VII.

?77

quam talia effe judicantur, idem S. Do-.

Ü

u

i

&or jam praevie, et egregie demonftra-

:

verat, quod mente noftra fuperior, et

»

omnium fumma ratio exiítat.

Ita vero ha-

yenti

bet d): &Hanc ergo veritatem, de qua jam

furt

Ü

diu loguimur , et in qua wuna tam multa con.

a

j p

fpicimus , excellentioreim. putas efJe , quam mens

&ofira efl, an aequalem mentibus nofiris , am

il

etiam inferiorem? . Sed fi e[[et inferior , mon

i

li

iil

Jecundum , fed de illa judicaremus ficut. judi-

camus de corporibus, quae infra funt.

Ei

nlm l

j

dicimus, ea plerumque mon tantum ita e[[e,

u

"

vel non ita: Sed ita, vel non ita e[[e debere.

ii

Sed et de anümnis mnoflris, mon folum ita ami-

a'gäfl.

mum noftirum e[[t novimus, fed plerumque etiam

t

ita e[[e . debeve.

MEt de corporibus quidem fic

: if

judicamtis, cum dicimus , minus candidum effe,

u

quam debuii.

De animis vero: minus aptus

N

ujej'ïüm

efl, quam debeat, minus laetus , aut wünus le-

u

nis, aut minus vebemens , ficut. nofirorum mo-

"m

yimnn fe ratio tulerit.

Et judicamus baec fe-

mm'fiïï.

cundum interiores ilas vregulas veritatis

uas

jj

communiter cernimus: de ipfis oero mullo mo-

At

,

do quis judicat. — —— Si autem e[fet aequa-

il

!

f;i.':

lis mentibus nofiris baec veritas, mutabilis etiam

ji (WW

dpfa e[Jet.

Mentes enim nofirae aliquando eam

wünus, aliquando lus wident, et ex boc fa-.

tentur [e e[[Je wmutabiles: cum illa in. fe tmanens

"ec pvoficiat, cum plus a mobis videtur , mec

T

deficiat , cuim minus; fed integra, et incerru-

-

p

3

pta

qum

4) libr.2. de liber. arbitr. G. 15. er 15.

T R

278

flï'aftazus/ quintus.

ia et. conver[üs laetificet lumine , 'et aver/()'s

ht

T

;ï

It

puniat coecitatg — — ngniam in qeritate

int

cognofcitur , et tenetur fummum: bonum; eaque

veritas fapientia efl, cernamus in ea, tenea-

fen

bu

musque . [ummum bonum, eoque perfruamur.

n

Beatus eff quippe, qui fruitur. Jummo bonos

baec emim weritas e[lendit. omnia . bona ,. quae

era funt. — —— Fortis acies.mentis, et ve-

Iu

geta , cum multa «era , et incommutabilia cer-

D

ia vationgecon/pexerit ,. dirigit fe in ipfam ve.

ritatem , qua. cuntta monflrantur ,. eique inbae-

C?:

Vi

rens ianquam oblioifiüitur caetera, et im illa

Jimul omnibus fruitur.

f

Quidquid .enim. jucun-

dum efl im caeteris veris, ipfa utique veritate

(ufi

jucundum ef[t.

Haec eff libertas nofira, cum

t li

ifli' fubdimur . veriiatgis ET 1PSE EST DEUS

Ql

NOSTER, QUI NOS LIBERAT A MORTE,

(

ID EST A CONDI TIONE PECCATI.

B

«

titit

$. 674.

Quomodo autem omnia vera non ni-

U gl/idl

| (l

fi per aeternam veritatem , ld eft PfOptCr

Deum vera fint, alibi e) jam dixi; Scili.

j Dlor

cet omnia quae funt, et in.quantum funt,

fipig

non nifi propter . Deum, et per Deum

funt.

lam omnia in quantum fünt, eate-

Dus etiam vera funt: effe enim, eb ve.

rum eífe idem funt.

Unde omnia, quae

per Deum füunt, etiam

neccífario per

Deum vera fünt,

Porro clarius haec omnia

intelli.

e) Tradar. de prim. vat. $.6. ez feq.

[).

270

Caput VIIL.

d

:

( ]

intelliges,

fi librum S. Auguftini de ver

legere, fed etiam

(Ll

]

)l

religione non tantum

intelligere poffis. Éx quo unicam pro prae-

gzvr;

|

L:

fenti caufa fententiam exfcribo f): Per

Tumy

banc (lucem) illud unuam -vides:y quo judicas,

unum e[fe , quidquid. aliud vides , vec tamen

TU

boc e[fe, quod illud eft , quidquid mautabile

105(

:

vides. Quod.fi baee intuenti palpitat men-

/hn

tis afpetius , quiefcite , molite. cevtave , "if

cum con[uetudine corporum ; ipfam vincite, er

"

244

tb

vitla erunt ommia.

Unun certe qzmeri

MS,

n

quo fimplicius nibil eff.. Evgo in fimplicitate

"

cordis quaerite uium.

Agite otium , inquit,

, (

(l

et agno[cetis , quig eso. [um Domimus: 58on

" DEU

otium defidiae , fed. cogitationis, ut a locis ,

0RT

PT

Haec enim pbanta-

et temporibus. vacetis.

fimata tumoris, et volubilitatig conftantem

Yf2

unitatem videre mon [imunt.

Loca o

[ «6

it,

quae amemus; tempora furriptunt , quae

T

amamus, et velingumnt in anima iurbas

Pmp[e,ï

phantafimatum , quibus in. aliud , atque aliud

j X

m R

eüpiditas imvz'tem.

. af

w

"p«

t*

CA-

el li

84

D

L0

io P

i^

) libr. de ver, veligion. C.24. et 25.

*

*

$280

Trattatus quintus.

CAPUT VIII

Eadem prima lex fuüb propria divinae ei

inm:«tabihls juftitiae imagine exbibetur.

(e

$.675. Eadem haec lex

non tantum prima ve-

fü

ritas ;

i

$.676. Verum e

ftatis eft.

tiam prima norma omnis hone-

U

t

$.677..et 678. Du

plex diftingui poteft neceflitas.

679. Prima lex

non ex alia praevia ratione eft

aQ

neceffaria; eft enim Deus.

le

6

80. Quae alias non foret prima lex.

ht

681.

Haec menti intime cognita eft.

—

682. Q

uod teftimonio S. Aug. illuftratur.

[

683.

Ti

fueriimus.

Etfi nobis hujus cognitionis confcii non

de

$. 684. It?. ut vere Deus fit.

9

t

$. 675.

Ti

F'ucusque adorandam legem noftram

ql

U

fu

f

"

23

,

b effigie primae veritatis, ac aeternae

l!

n

pientiae et prout ad intelle&um compa-

ten

rata eft, potiffimum fpectavimus: et qui-

tàb

dem non tantum prout in genere morum,

fed etiam prout in quacunque ratione eft

prima ars, ac regula omnium, quae in

quocunque genere bona ac reéta funt.

Nam omnia, quae quom

diq

odocunque pro.

lie v

bantur,

juftam fui aeftimationem ex ae-

lm

terna hac lege accipiunt, fecundum | quam

Jüdicat ommia, et de qua

judifare nullus

BI

Dotefl a.

dat

$.676.

hil

) S. Auguflin, libr. de ver.

relig. C.':u.r

Coput VIIL. '

281

$. 676.

n

Nunc vero in ordine ad affectum ea-

l

dem lex, prout fupra jam facere coepi,

n

fub fpeciali immutabilis juftitiae, qua pro-

xime in voluntatem noftram agit, et prout

M

!

omnis honeftatis prima norma eít, no-

tione profequenda eft.

Seu aliter: de

v

[

aeterna lege modo tractabo, prout omnium

« d l

legum moralium füpremum genus eft. Et

hujus legis efficaciam fupremam , nulla ra-

tione mutandam, ac proin infuperabilem

n

neceffiriam intime fentimus, quam proin-

&i M

de.neceffitatem diligenter, prout potero,

explicabo, aut potius mentem de eadem

a fe nunquam non cognita ftudiofe com-

monebo.,

ldque eo rectius a. mé fiet,

N

quo communiore plerique fententia pro

em

V

juris naturalis *re&tius dicerent legis ae-

o

ternae) charactere praecipue hanc immu-

tabiltatem defignant,

yoru

$. 677.

y a

u n

Tgitur Neceffarii grande nomen lex

| l

nvl

aliqua , aut res quaecunque duplici ratio-

p

ne vindicare fibi poteft.

Et primo qui-

e

ex

dem, fi res illa ex neceffaria aliqua ra-

l ülW

tione per neceffariam quamdam, et quae

tb

vh I

mutari nequeat, confecutionem defcen.

dat.

Res jam in hoc fenfu neceffaria ni.

.7

|

hil aliud eft, quam neceffariae caufie ne-

$5

ceffa.

h

228

'ïü"aäatkz:z.s' quinf-:zis.'

ceffarius. effectus: unde hoc genus neéef.

h,z

fitatis neceffitatem participatam recte. vo-

ftij

caveris.

Sic plurimi (quibuscum ego qui-

dem minime fentio) voluntatem Dei quos-

dam aé&tus praecipientis, aut prohibentis

Ce

necéffariam :vocant, eoquod acus 1lli m.

trin/ece ," id eft ex füa jam indole prout

0

arbitrantur, boni aut mali, perfe&tiffimae

lpl

Dei voluntati rationem neceflariam prae-

E

beant, ut eosdem non praecipere, aut

hu

non prohibere fimpliciter non poffit.

N

$. 678.

l

Aliud neceffariorum genus funt illa,

(

quae non ex praevia aliqua ratione , fed

lg

feipfis, ac ex propria virtute funt, et ita

(tty

li

funt, ut nulla vi aut ratione mutari que-

IN

ant.

Et haéc neceffitas propria, ac ab-

fup

foluta jure nomipanda effe videtur: quae

*

proinde vel maxime naturae divinae com-

petit3 cum nulla prior ratio aflignari, aut

cogitari queat, ex qua Deus efle debeat.

Si enim daretur ratio, per quam Deus

effe. deberet,

ila ratio effet Deo anti-

quior , fuperior , meliorque, quod vel co-

gitare horrendum foret.

De priore illa

neceffitate $. 678. dicitur: Hoc nece[Jario ita

e[fe debet: de pofteriore vero liac, id eft

de neceffitate abfoluta aliud dicere non

ä

licet, quam fequens : /Joc nece[Jario ita eft.

Vel pouus ita pronuntiandum : ZJoc /ua

cirtutt

?

Capu, VE .

m

vv

^ wirtute fic Q/Z, ut wutari perq*-ullam rationem,

[e W

aut vim mnullatenus po[lt.

0 Q

$. 679.

&

ff

p

Nunc jam quaeritur, ad quam&' ne-

]lll Lj

lex

ceffitatum claffem prima

pertineat.

Quia vero haec aeterna, divina, ac Deus

m

ipfe eft, vim aut neceffitatem participatam,

n

ff u

aut ex priore aliqua derivatam recipere

l

TL

nuliatenus poteít

Divinae legis aeternae

ii

Majeftati, id eft divinae voluntati nimium

quantum derogdremus, fi eam aliqua prae-

Via ratione pofteriórem ,. ejusque velut

n

n

)

pediffequam efficeremus

INam omnis cat-

lsf

Ja efficiens eff : omne autem efficiens majus eft,

Nibil autem ma-

et u

quam id, quod- ejicitur.

1 que

jus efl voluntate. Dei.

JNon ergo ejus cau[a

EY

quaerenda eft b).

L QV

* Dum vero legem aeterpam , fumme néceffa-

e C0l

riam effe dico, hanc neceffitatem' non in eo

fenfu accipias, in

quo. neceflitas opponitur

libertati :

nam

lex

Dei aliqua

praecipiens ,

j

aut prohibens eft liberrimum divinae volun

j I

tatis decreétuim.

Sed neceffitas aeternae levis

nf

in eo efít, quod per nullas rerum creatarum

TE

aeternitatem

«du

vires etiam per totaium

magis

l

femper, magisque multiplicandas mutari, aut

r

|

l

fuperari queat.

Quantum ad nos, non con-

U

p

fiderata ad Deum ea neceífaiia, ac immuta-

l

,i

il

cilis et eft, et effe in fenfu noitro intimo

percipitur.

g

ii

f

: ö' 68(:)9

]/w

)^

ii

b).S. Auguftin, libr.83. quaeft. Q

ia

284

TraGatus, quititus,

$. 680

il

Et fane

nl

fi divina voluntas alia prae-

ciplendo , alia vero prohibendo rationem

Qu

liqüam e. g. intrinfecam aétuum humano-

ipei

fiec

rum bonitatem aut malitiam fequeretur,

aut ab ea moveretur, tunc voluntas di-

Tat

Du

vina non effet prima lex, ne quidem im

ejfendo , prout vocamus

fed prima lex fo.

ret intrinfeca illa actuum bonitas, aut ma-

litia, utpote quam velut legem aliquam,

Iv

aut certe ut priorem ahquam rationem fe-

qui, eique obtemperare etiam ipfa Dei

n

fed

voluntas teneretur

Tota denique con-

ftructio moralis in nativam attionum noftra.

1]

rum indolem tanquam in verum fui initium

Wt

defineret, utpote aCtuum naturae ceu fun-

j

W (

damento fuo innixa: quod nullatenus ad-

Wi

UA

mittendum.

,

TN

$. 68r.

"

Qu

Quare tota primae legis neceflitas,

101

8]094116 vis per omnia immutabilis in eo

l

Mvc

