ro rogabunt, ut eorum nomen faltem publi-

N

ce taceatur. .Adeo tacite perfuafi funt, fuos

V

timores fcrupulos, ac prorfus inanes effe;

Et tamen prae follicitudine fenfus eorum

ii

aeftuant, et algent, calorem fimul ac frigus

tj

patientes: dum interea mens eorum fecura,

firmum de inanitate hujus timoris judicium

tenet: licet hujus judicii fibi conícii minime

int.

'

.....

,9 Quod vero tale juüdicium fub ipfo timoris aeftu

lt

menti infit, etiam ex eo mire confirmatur, quod

n

fcrupulofi ejusmodi in cafibus prorfus fimillimis

facile, prompteque rectam fententiam proferant:

pui

Tf

memo enim fcrupulofos facilius plerumque juvat;

quam ipfimet fcrupulofi, lam non poffent

pro-

Qo

erre

C«put XIF.

Io9

fezre judicium , nifi pro ea ipfa caufa illud in

mente praevie jam lateret.

Scilicet per eas ipfas

rationes, et leges, quibus aliorum dubia' fine

m p

haefitatione diffolvunt, in cafu prorfus funili, et

of

in propria caufa fuos timores in animo, in ani-

mo inquams contemnunt,

Turxixü'

Xopte

at

'

$. 496.

dl

1

f

il

i

Ex hac jam do&rina inprimis inteïligimr,

bi, t

innumera in animo noftro tam judicia, quam

t d

decretalatere, quorum nobis conícii non fu-

p

mus Quis crederet, anxios hos, quos fcru-

Quid;

pulofos vocamus, clam , et fecure infuper

jis m

judicare, timorem fuum, quo tantopere ve-

a

xantur, inanem efle.

Scilicet ad judicium

! d

J

rationis, et ad voluntatis decretum requiri-

me ^

M

tur, utíciatur id, quod intelligitur, aut de-

np

cernitur, neutiquam vero neceffarium eft,

mt, uüä

ut fciatur, id a nobis cognitum, vel decre-

g

[e

tum fuiffe. Quod quidem ad intelligenda pec-

eori

cata ignorantae, de quibus dcinceps agams

Mi

mire juvat.

k

fecuis

ul

i

yi

i

$. 497 .

Alterum ex hac fcrupuloforum conditio-

ne confectarium eft, quod non tantum, quan-

tum plerique putant, periculum fit, ne ícru-

u- , qtlo

pulofi in dubio pra&ice pergant: dum nempe

Gmil

jini

miferi hi durante hoc angore actiones fuas

rotef*"*

equi-

ia

wa"'

t p

profoquuntur. Nam faepfiïinue (nolim

dem

i

IIO

Tratlatus. quartus.

dem dicere, quod id femper fiat) non obftan-

te hac fenfus interioris tempeftate, animus

T

dubii expers de honeftate illius actionis, fu-

per qua fenfus adeo trepidat, fecurus eft. *

* Illud mirum, et paucis obfervatum, mihi vero

a multiplici experientia compertum effe puto,

ä'

quod hoc anxietatis malum non melancholicis,

& atrz bilis hominibus magis, quam iis, quos

fanguineos vocamus, infeftum fit.

Neque-huic

experientiwe fua deeft ratio: nam horum fangui-

:

neorum fenfus omnium eft delicatiffimus, ac

proin ad quemlibet impulfum mobilis, qui fa-

f

cil motu ignis inftar, aut aeris totus. irritatur,

ac turbatur,

et innumeris vicibus ex leviffima

ls

ratione mutatur,

In excogitandis item contra

:502

fe argumentis perfpicaces funt admodum, wut

ho

viro etiam egregie docto negotium faceffant.

Lentae vero, ac anulta velut terra graves natu-

]

rae conceptum aliquando judicium non tam fa-

|

i

l

eile dimittunt.

uöl

h

]

d

3

j

ij

h

lj

G

W l

€A.

Caput XV.

1li

CAPUT XV.

jbl

Nnimu

Tota, quae de con[cientia bucusque tradita e[f,

'1'155 h'

doGrina, in unam regulam contrabitur.

D

$.498. Non licet agere, nifi convenienter ad legem,

$.499. Unde in dubio ab agendo abftineri debet ;

yhi vt

fe puff

$. 5oo. Multo magis fi pro lege ftent minus probabi-

xl

lia argumenta.

$. 5o1. Hinc nunquam agendum eft, nifi ad agendum

]lj, q'wi

fufficiens ratio ex lege habeatur.

qge i

, n

$. 502. Quae eft regula proríus univerfalis, nulli ex-.

ceptioni obnoxia,

mus, ^

$.503. 504. 505. 506. Nec quoad miniítrum S, Sacra-

qui t

mentorum ,

rrititily

evillimd

6.507. Nec quoad judicem

contà

«508. Aut medicum.,

« 509. Haec eadem regüla fcripta eft advocatis, et

Il , W

prohibet, ne

"

at

d

g T

$. 510. Contra veritatem

511. Et juíftitiam deteriorem caufam defendant,

s

519. 513. 514. Caufam enim in judicium deducen-

do nequaquam volunt cauiz fud argumen;a judici

tantum proponere.

$. 515. 516. 517. Neque ob fpem graviora momenta

pro deteriori modo cauía inveniendi litem in-

choare licet,

$. 518. Maneat ergo regula $. 501!, fcripta,

$. 519. Quae pro fingulis cafibus folvendis fufficientif-

ima CH.

/

)

$. 498.

Inprimis vi ipfius contradi&ionis in fingu-

lis cafibus etiam pby&ce eft neceífarium agere,

vel gon agere.

Paritey cextum eff, quod

Li

nUn-

CA 1

b

1F2

Tra&atus quartus.

nunquam impune agere liceat, nifi hone&e,

Jr

h.

feu concorditer ad legem aliquam: idque eo

ipfo, quod actus inter bonum., et malum me-

dius, feu indifferens dari nequeat.

Scilicet

menti liberae non eft permiffum ullum ali-

u

quando motum, nifi venientem ab aeterna

r

juftitia deliberate admittere, —

mJ

pv

$. 499

eí

i

Tam fieri non poteit, ut aliquis a lege mo-

tus menti adveniat, quando argumenta pro

ea lege, et contra legem eandem mutuo col-

lifa ejus vim fufpendunt

Certe voluntas le-

gem fequi nequit, cum intelle&us legem pro

P

hoc actu dari non judicat:

jn dubio autem,

1

feu contrariis argumentis aequali vi urgenti-

bus intellectus judicium aliquod de obliga-

tione legis ferre nequit; Ííed potius inter

utramque partem füfpenfus absque omni fen-

tentia. fluctuat.

Unde in dubio actioni Ju-

ftae , id eft a lege praeceptae locus effe non

lj

poteit, Vide $. 474. et feq.

fi

lU

ln

$. 5oco.

l

Si vero agere non licet, dum pro lege

n

aCtionem imperante I'HUOIIGS aeque probabi-

lm 1

les pugnant: longe minus id erit juítum, fi

li

QU

:a'gumenta pro hac lege facientia.fint münus

m

Ump

pro-

l(ïm

Caput. XV.

113

probabilia, aut omnino nulla, et penitus fal-

ondte,

Ique &

fa. Quare

6. Sor.

t m

ethed

'Totam de confcientia do&rinam fequen-

lum d

ti regula concludes: Pofl odbibitam pro gra-

aet

vitate caufae juflam indu[flriam, mullam un-

quam a&ionem ede, feu ab attu femper ab[tine,

nifi pro ea a&ione cognofcas, legem certam, aut

probabiliorem. faltem. [lave.

Seu quod idem

eft: INunquam age , mifi ad agendum fufficien-

tem vationem ex lege babeas.

'ege mOI

n p

?** Cum enim nunquam non inter duas leges unam

jo C0*

praecipientem , alteram vero prohibentem . verfe-

mur$.472. X feq., cumque electio unius prae

dasle

alio nunquam noftro arbitrio relicta, fed omnes

9 m

potius actiones noftre divina aliqua lege defini-

Mem»

tae fint: ideo nunquam licet agere, nifi praeva-

lens ex lege ratio habeatur.

lam nifi lex certo,

u

aut probabilius faltem actum exigat, ratio ex le-

3

ge praevalens ad agendum nunquam habebitur:

y 5

et fic ab actu. femper ceflandum erit; eoquod ad

m

non agendum ratio non requiratur.

Atque ideo

potiffimum leges prohibentes legibus przcipienti-

jon

bus fn pari caufa potiores funt, quod ea, quz

fl

funt, non item ea, quz non funt, fufficiente ra»

tione indigeant,

Quz quidem fupra de confcien-

tia dubia jam uberius dicta fuerunt.

3. 502.

Haec porro regula rite intelleCta adeo eft

ol

vera, ut nulla exceptione nec quoad minie

ftrum facramentorum, nec quoad medicum;

nec quoad judicem, vel advocatum, feu cau-

tun

farum patronum indigeat: etfi quoad hoc aiii

F mmüs

4om . íl.

ple-

m

II4

Tra&atus quartus,

plerumque aliter fentiant; qui pro hifce qua-

tuor hominum claffibus fpeciales conícientiae

lis,

n

regulas deícribunt.

N

CQtQ

lis !

g.

£ó3.

ni

Et quidem de. miniftro facramentorum

duc

tradunt Íequentia;

"Si e. g. ad baptismum

Telp

"aqua certo, et alia probabihus fuffectura

Ti

"eft, tunc hujus facramenti minifter non poe

hoc

"teft adhibere aquam ad baptismum . probabi-

fpe

?lius aptam.

Idem de íacrificio, et aliis fa-

— (

lunt

cramentis

ut adeo in ejusmodi caufis nec

Inoj

probabiliori, fed non nifi certae fententiae

?detur locus; nifi in neceffitate, in qua alia

lj

TE

Yelut

"fors materia pro baptismo miniftrando ha-

eü Ttor

beri non poteft

Neque parum. ut puto,

K

"fibrgratuiabuntur Tutióriftae, quod in ce-

lC iort

?lebri, ac trequenti adeo cafu eorum do&tri-

1 lm «

na triuimphet.

pletat

$. 504

'&þt

Verum in omni controverfia confciéntiae

Denipi

fingulae ieges, ac fingulae quaeftiories probe

lüee (

füat attendendae, et nullatenus ad plures, ve-

lüt in cumulum conjeéctas unica refponfio,

aut fententia éxigenda eft: nam una poteft

efle falía, et altera vera:

imo etiam eadem

h

l tlx

fententia ex lcge aliqua fors jufta erit, quae

ip(

per aham jegem: 1niqua erit.

Et haec accu-

ïämen l

li

4

TatUo ico:ogos morales, et alios. morum

Q

T Q

Dcétores:onge frequenuus, quam quis opi-

mr.ur, deítituit;.dum toties ex diverfis legi-

"r

$

bus

Caput. XP.

II$

Y qu.

bus, ac officiis ad confirmandam unicam fen-

Y ojendr

tentiam argumenta .accipiunt; dum tamen

certum eft, quod fingula. officia fingulis titu-

lis nitantur, et adaequatam fui caufam non

nifi unicam habere queant. Nulia res bis pro-

menttrug

ducitur, fingulae itaque quaeftiones fingulis

aptimd

refponfionibus, ac feparaüs fententiis termi-

(oftdut

nandae funt.

Sic e. g. alia quaeftio eft, num

r

hoc genus aquae fuffecturum fitad baptismum

; r

Ípectata ejus indole, et divina, quam ex vo-

2 diis d

luntate Chrifti habet, inftitutione: et fic ejus-

quíis 16

modi aqua probabilius, etfi non certo, ad

opfentis

baptismum apta erit.

Et haec quaeftio eft

a di

velut Dogmatica de natura baptismi.

Alia

b

eft moralis, fcilicet quanta myfterio huic ex

lege religionis reverentia, ac cura debeatur,

odin &

ne forte ex inepta materia irritum , ac nul-

lum evadat. ltem alia lex eft caritatis, et

f dOC(U'

pietatis in homines,

e fcilicet ifti ex dubia

baptismi materia facramento utili adeo , ac

penitus neceíffario carendi periculum fufti-

m/cie'nü'?e

nere cogantur.

"

i p*

yre o

5.'505,

a[pon u

Iam e. g. aqua aliqua fpe&ata natura bap-

eydet

tismi poteft effe probabilius genuina: ejus

[!

tamen ufus, quantum: ex lege religionis , .ca-

ritatisy ac pietatis erit'certo facrilegus , fi

mol'um

aqua certo fuffectura füppetat: .wi/iet gra-

ul

T

viljumorum wmalorum pericula etiam mintus . pro-

"

2

bab ilia

116

Jra&atus. quavtus.

|

babilia ab aliis avertere ex certis legibus ge-

neratim tenemur .. quondo id. absque no[lro gra-

vi incommodo fieri potejt.,

$. 506.

uod vero propter periculum etiam mi-

nus probabile fpeciales confcientiae regulae

miniftro facramentorum non fint defcriben-

dae, patet ex eo, quod idem in quovis nego-

tio obtineat, in quo abs omni fere noftro im-

pendio aliena difcrimina prohibere poffumus.

Sic non licet ardente titione per domum pul-

vere pyrio refertam tranfire, fi ingentis in-

cendii periculum etiam remotum advertas:

moleftia, qua aliquot paffuum circuitum fa-

l

t

cere cogeris, facultatem tibi haud tribuit,

utalios in tanti mali difcrimen etiam minus

Yl

d

probabile conjicere queas.

Sic pondus ex

I!

tecto projicere, fclopetum explodere, et in-

I , Q

numera alia minime licent, fi alios graviter

T per

Tnys

laedendi iietus minor quidem, non tamen pe-

nitus nullus fit.

((

li

(

|1

MT pr

** Nam in caufa adeo difpari pietas alteri debita

Üfttio ]

propriae libertati, ac pietati merito, et ex te-

Aliud

l (

UOQ

fümonio fenfus intimi praevalere debet.

böï)apr

in vierisque ac paribus confcientiae quaeftioni-

bus.

Sic centum ex pacto, oflcium pietatis

Cäp 1

«

in parentes . penfum aliquod religionis, et in-

numeraalia, quae probabilius non debes, prae-

ftare non teneris,

Licet enim non praeftendo

talia

Captuit. XV.

II7

E

pIbl g

talia alterum laedendi aliquod difcrimen adeas:

attamen haec ofücia exfolvendo prar, aut maius

ii

detrimentum, aut nwlefham fubire cogereris.,

In ejusmodi cafibus . e.

. parentes aliquo obfe-

quio carere, vel tu id praef'car., debebis: ünde

in pari detrimento caufa probabilior merito vin-

cit

Si vero trabem ex tecto incuriofe jactare

velis, vel tu moleftiam in viam profpiciendi,

vel alter vitae d:fpendlum tolerare

COg& Ldro

etun f

U»de, quod dictum jam eft, in tauta impendii

)e Iegll'äï

diffimilitudine periculum etiam minus probabile

(eh:

l

j

per legem aliquam non minus,

aut magis pro-

VIQ n

babmm, fed per iegem dhquam certam , etaper-

yoltrort

tam devitare obhfraus.

um

]urm pu

$

i ntis 1

dve]* 2).

Cur pro judice praecipuas aliquas confci-

æum

| trbu ii

entiae leges ftatuant. aliqui $. $02. plane non

video.

iNam fi pro acione, feu quod fem-

am an !

j

T

per idem, pro actore, aut crcchtr)re lex cer-

of

ta, aut probabilior ftet, tunc actionem Judex

ere, 6[ T

imperare debet

Si vero lex certo nulla,

)C ïzï

jj

minus, aut aeque probabilis pro actore de-

u

g

tur: tunc judex reum abíolvit, petitam actio-

nem prohibet, aut faltem non praecipit ;

fed.

wlul

omnia in antiquo , feu in eo ftatu relinquit,

Jer !

in quo ea ante motam controverfiam fe

na-

M

fl

et.

Àil

bebant.

Quod ipfum ea, quam in praefenti

ftio 1

. et totus ineus

quae

capite defcr: bo, regula $.

n

r

hd

de conícientia tr a&tatus loqultur.

(|]54

ra

f

2

(

j

$. 508

ji

H 35

d

1I8

Tratatus-quartus,

r

$. 508.

fiüs

pat

Sed etiam medicus 'non nifi communibus

f

im

confuiendae regulis indiget: atque ideo de-

bet adhibere medicinam certo profuturam,

hïþ

et relinquere eain, quae non nifi probabilius

4 Ua

n

aegro falutaris e

Et id quidem ex lege ca-

ritatis certa, quae. praecipit, ut aliumi ex

periculo mortis etiam minus probabili eripia-

mus, cum eum. eripiendi auxibum certum in

te

promtu nobis eft: quod ruríus medico. adeo

Y

—

non eft peculiare, ut ad idem etiam alii qui-

rl

cunque teneantur.

Sic teneris dormientem

IH

a lomno excitare, fi metus aliquis prudens,

a

etf remotus adfit, ne e. g. ab hoftibus, aut

r

vi nocturni frigoris perimatur.

]tem debes

to

ni

bibere volentem monere, fi ex aliqua licet

falfa potius, quam verd, gravi tamen ratione

mmq

timeas, in hoc potu venenum latere etc, At-

que huüc orania ea transferenda funt , quae

füpraa $. 5.4. et deinceps de miniftro facra-

mentorum dixi.

t

$. $e9.

Yis j[

atro

Caufarum denique patrono, feu advoca-

BdVep

to caufas vel ex ipfius opinione minus pro-

B

babiles tuendi facultatem faciunt nedum Pro-

Á

babiliftae , fed etiam Probabilioriftae non pau-

tl

ci, proinde huic quoque fpeciales de con-

Yel Ji

fcientía leges ftatuunt. — Atque etiam hoc mi-

^m

nus

E|

d

Caput XV.

119

nus re&e fit, et ifthanc licentiam caufarum

patronis minime afferendam effe opinor: cau-

füim enim minus probabilem in judicio tueri

mnrbus

iio d

inviolabilia veritatis, et juíftitiae jura pro-

N

hiþeng

Oabl

Á

*

x

$. 510.

gl

[

jl «t

,?Et quidem veritate invitiffima id fieri pa-

certm d

tet ex co, quod ejusmodi patronus, feu ad-

fico 45

vocatus toto conatu judici perfüadere velit,

"

ali QU

caufam hanc vero propinquiorem effe, quam

mientett

tamen falfam potius. effe, ipfüsmet perfuafus

rüden

eft: nifi enim judicem inducat, ut arbitre-

9

yi, qU.

tur, juftitiam probabilius ftare ex parte pa-

m

Y

troni hujus, hic fententiam pro fe obtinebit

qua ]w

pnunquam; paucis, vult fallere,

atf

j

o tU |

$ NT

il

)j

UAV

(1t

l

il

Sed etiam eaufae minus probabili patroci-

nando juítitiam aperte oppugnat: cum enim

vis juftitiae pro parte adverfa etiam in animo

patroni fit major, contra hanc nitendo eidem

adverfatur utique.

Scilicet confcientia eft

gdy(m

prudens judicium. de obligatione legis circa

jU$

pïO

fingulas actiones. $

2

^

70

Iam fieri non po-

yn L

teft, ut aliquando vera prudentia fuadeat,

n

vel juíta lex jubeat, caufam 'deteriorem cum,

( (

detrimento melioris juvare.

ii

lhocmh

[

S. 512.

E.

I20

Jracatus quartüs,

S U A

jf

Inp

Sed patroni non adeo rationis egeni funt,

qui

ut hanc fuam quibuscunque caufis patroci-

e

nandi confuetudinem tam facile deferant: di-

ne

cunt eüim primo: "Malum eífe non poteft

"caufne füae merita, ac momenta candide,

"ac fne fraude coram judice explicare, et

tel

"re judicis arbitrio commiíla, et promto ad

hu

"parendum animo ejus expectare fententiam.

h

"Nonne privata induftria in jura hucusque

"minus probabilia indagare, Doétorum con-

"filia adhibere, rem in facro tribunali expli-

""care ex omnium fententia oportet? quomo-

" do jam idem publice agere impium eft, quod

"privatim curare non raro etiam

l

praeceptum

" eft ?^

f

1

$. 513.

V'erum probe advertant patroni, et par-

2

tes lingantes quaecunque, quod judicium

fubeundo non judicis arbitrium, confilium,

l,

aut doctrinam fimpliciter exquirant: Si enim.

judicem legis peritifflgum ad inveniendam,

!

ac docendam Veritatem, feu jUftitiäm aptif—

finum eífe putent; poffent eundem ad con-

Mi

fiium privatim adhibere, ejus monitis, .ac

j

!

effatis ftare etc: litem vero judicialem in-

choando (uam caufam juftiorem eífe diífer-

te allerunt: non folam judicis do&rinam, fed

infu-

)1

I2I

Caput. XV.

infuper ejus poteítatem, ac jurisdictionem

implorant.

Unde non primum quaerunt,

Yi i

am rem ipfam, aut jus

quid juftum fit, fed j

yitoc

exigunt, definite afirmantes, juftitam pe-

r d

*

nes fe ftare.

n d

catdito

uod quidem tam diu jufte fieri non po-

|cyt,

teft, quamdiu mens caufam et opinionem

(Ormt) d

fuam probabilius falfam effe, intime perfua-

fa eft.

qtetid.

Jucusqé

i COf*

* Quod vero lites juftitiam caufae fuae non quae-

j exyl-

ryendo fed afirmando inchoari debeant, ex eo

qom-

patet, quod ad initium caufae Juramentum. ca-

J Qu

lumniae, quod vocant, faltem vi legis fcriptae

Scilicet Imperator 4) prohibet

g

fit exigendum.

inchoári judicia quaecunque, amfequam utrius-

que partis advocati Jacramentum legitimum prae-

fient , et ipfae principales perfouae [ubeaut jus-

jurqndum. Et ailor qzu'dem juret , non calum-

e par

niaudi amimo litem fe moviffe, fed exiffiman-

(iUn.

do, bouam caufam fe babere. Reus auíem mon

;?udf

unf]ylmæ

aliter fuis allegationibus utatur, mifi prius et

Sianim

ipfe juraverit, quod putaus fe bona inflantia

8nd£lm j

uli, ad reluttaudum — pervenerit.

Et poftea

utriusque partis viros differtiffmos advocatos

T

] cont

juramentum praeftare, facrofanilis [cilicet Evan-

js, d

geliis ante judicem pofitis.

m J'

]

d

Hs

$. 514«

pIl i;e

ii

4) L, 2. C. de Iure, Iur, propter calumm,

122

Tratlatus. quarius.

ï

D]

S. 544

L

?

Lon

p d

o n

liter res fe habet in privata illa

771

induftriaj qua in jura noitra, imo etiam alie-

na indagare oportet, etfi hucusque fint mi-

nus probabilia: omnino enim oportet in cau-

fae veritatem inquirere, et juftam pro gravi-

tate negotii induflriam nunquam non adhi-

li

bere, ne fi errare fors contingat, error ille

t

fit vincibilis , id eft culpae obnoxius. In-

quirendo autem nondum juftitiam, et jus

nobis afferimus, nondum partem alteram ve-

Ü

lut hoftiliter adgrediendo civile bellum mo-

j

vemus, juftinae giadium pro nobis ftringi

hi

volentes: quod tamen lite judiciali mota

[V

omnino contigit.

Bo

bb

$- 515.

Vi

j

Per quod etiam alterum argumentum cor-

(

ruit, quo deterioris partis patroni fuam ju-

C

ftitiae infeftam operam purgare fruftra fata-

Il

gunt; ajunt quippe: "Sit enim caufà clientis

te[

"mei hucusque minus probata: poteft tamen

Veri

"per decurfüm litis probabilior evadere, pof-

r

Ti

IN

"funt pedetentim nova inftrumenta, et ex

iUf

"ipfis partis adverfae refponfis firmiora in

"caufam noftram momenta peti, Eventus,

" et fata judiciorum, aeque, ac bellorum funt

"maxime inexpectata : in utrisque innumeris

"vicibus foruor fuccumbit.

$i minoribus

Y

copiis

I2

" copiis: bellum - cur 5011 et minoribus ratio-

t

"nibus litem movere, aliquando prudentis

t2 1

25 üt ?n

m lie

[mt mI'

S. 515.;

n a

ogir

| Aft donec ea argumenta inventafint, non

bilius indebi-

n ul

licet folutionem hucusque proba

r MBI

u l

tam jam praevie, ac definite exigete

tim de-

j h

an caufarum paátroni permittent genera

et n

apfu

bita probabihus nulla exigere, eoquod. 1

m ve

temporis probabiliora fieri queant? ut omnia

p n

aliaomittam, nonne is, penes quem jus pro-

;1'-;

(l

babilius exiftit, adverfam, in

AXLá

usque proba-

I0

bilem caufam jure repellet dicendo: aeque

ntius eft, ut minus pro-

pronum, imo freque

babile fiat certo falfum,

quam, ut id proba-

bilius, vel certo verum evadat? ut quid er-

go ate potit

18$, qua

m a me in caufa hac vin-

n

Cl etto

tumobtineri defideras: praecipue cum

caufa tua hucusque deterior exifta

t? Scilicet

; )

in praefenti caufa nunquam fatis notari po-

| fitt

f

teít ,

quod litem movendo non tantum in

veritatem inquirant,

fed a&u ipfo folutionem

t

babilius debitam de-

jam exigant, vel eam pro

7 POI:

finite negent.

V v^

4

j

(tU9,

$.. SI7.

Bu

meTiS

Argumentum ab armis ad jura translatum

Jb

huc minime quadrat: nam majores, mino-

resve

:QP)S

NusnPP

124

Jra&atus quavtus.

resve vires ad juftitiam belli nihil fane con-

Q

ferunt.

Ex eo quod paucioribus copiis bel-

b

lum aliquando recte geratur, minime fequi-

tur, quod ex infirmióribus argumentis melio-

rem cauíam judicio laceffere juftum fit: et

poffet fors quispiam fimile, fed ineptum pror-

ä

fus argumentum formare: infirmiore exerci-

tu, ac proin etiam débiliore jure bellum re-

cte geritur.

Et fane quanta tranquillitas in

republica, et quanto pauciores lites perftre-

perent, fi quilibet patroni, feu advocati hanc

doGrinam fequerentur;

etfi contraria, et

vulgaris opinio, evertendae, aut certe ve-

xandae meliori caufae nata,. feliciter exula-

ret? Nunc operam fuam in fas, et nefas ae-

q

que venalem circumferunt, oblata quacum-

lt

que caufa non an jure, fed qua arte defendi

W

queat, unice foiliciti.

Y

5- 5180

Quapro'pter- tota confcientiae cäufa in

(;1

regula $. 5o1. defcripta continetur, eftque in

I

ipfo ufu expedita, et facilis.

Scilicet con-

b

Ícientia eft intelle&us, et veritatis negotium,

k:

eftque merum judicium, quod eo rectius eft,

i^

Etfi totum

quo veritati propinquius fuerit.

)

follicite expendatur, nulla confcientia eít tu-

li

tior, quae non fit verior.

Nunquam ad

«

agendum aliquem motum adinittere licet, nifi

fm

qui

Caput XV.

I25

! (

qui alege veniat: jam nifi Jex faltem proba-

s b

biius urgeat, ex ejus vi nemo agere poteft.

fequ

Hunc fimplicem adeo agendi modum ex du-

fic]0«

&u folius rationis, et fine fpecialibus de con-

D &

Ícientiae regulis veteres, et omnium. aeta-

tum , ac locorum tribunalia tenebant , quae

j

X

a&ionem nunquam decernebant, reum, id

efít, partem negantem nunquam non abfol-

m

ia5 1

vere íolita, nifi pro a&ore, feu pro acuone

ere

argumenta praevalenua haberentur.

?i dunc

2, 6

$. 5T19.

? Ye

xule-

Hac naturali fimplicitate contenti anti-

qui illi, de confcientiae negotio parce adeo

$d

cum.

traétantes, pauca de eo teítimonia relique-

runt nobis : dum cau(a haec in noftris fcho-

endi

lis tanto ftrepitu perfonat, ut majoribus ad-

huc affe&ibus in DoGorum animis agitetur.

Ufus aetatis, et fola Doctorum difiidia tra-

&atum de confcientia, fua indole breviffi-

mum, regulis ac confcientiae pene infinitis

divifionibus ex proprio captu inductis, de-

yft i

inceps tam amplum reddiderunt.

Atque ut

ïque j

eandem regulam iterato recitem : /Vaunguam

r Cot

ptlUy

agas, mifi proevalentem ad. agendum vationem

ex ea lege babeas , de cujus oblsatione sn pro-

J5 d

tutm

pofito quolibet cefu aeitur. Haec regula rite

intelle&ta totam de conícientia doctrinam

£ u

comple&itur: et ad ufus tuos perpetuo fola

j ?

fufficiet, Leges enim aliunde, et per reli-

;l

quam

qul

126

Tra&iatus quavitus.

quam "Theologiam moralem difces; et fingu-

la facta probe nofcere fatages: et quantum

ad folam conícientiam ; feu quoad applica-

tionem facti ad legem haec, quam commen-

do, rggula in nullo unquam cafu te deftituet.

Qu

APPEN-

fing

a

Jl

QR

T

JUS0R

APPENDIX

AD

TRACTATUM DE CONSCIENTIA, ID

EST DISSERTAT IO DE PECCATIS

IGNORAN TIA'E.—

pE

l

qu

hi

Íc

u

f

t

te

Pl

(;

OHM

b

Ut

fed (

li

li

(i

THi|

MW

f

,

(b

m;lïn

Wie

tmgnl

1y

1)

!

129

i

ï] prafenti de pcccatls ignorantiz fcribo;

que quxdcm tantam timoris; ac follicitudi-

ut ad haec

illami

nis materiam prabent,

.Apo?toh fententiam pertinete arbitrer, qu&

i(,nb ta):

INibil mibi confcius fum : fed mon

in boc juftifzcatus /um

Vera funt, que hic

fcribo; ac proinde etiam ut;ha

ne vero

tantus, quem peccata ignorantie inducunt;

terror Te vàcillare faciat,

aut omnino d(,jl-

cere queat

mentem tu: m previe. firmare,

& pgravi huic; quo DeguM timere jubemur ;

officio re&tum ordinem defcribere opus ha..

CO.

Itaquc irmobilia fpel theoïoglcac offi-

Cia petunt, ut animo nunquam vacillemi us

fed quahtum inibeci hI'CdS noftra cn.p;t ümhf-

Paj

lime Dro infiftàmu:

»5 J

Juxrà illud P)

Om

confdzm[ in Donii zo., J4 icut wons Sion : A^0o0n KO"/I-

Tocelitur in æz:emzmz Gc. Timot, qui HJO uare

faCIt nóh virtus fed vitium efï

Calcar

debet elfe,

quod tardantem incitat,

non

flæm.m , quod inhibeat currentem. Deni-

que quia invicte fperas; ideo magnopere

timendum;

Tom, 11

3; Hoc

d) 1. ad Corinth. 4, 4.

b) Halm, 124. 1.

120

tl

,,Hoc lp :m tampn mirabile efr, quod fpes

& quod ex

p*

AV

ur;tate

jro

ite

,,thxc:itvdc 3afei queat

Quomodo tumul-

pu

tus ad pacem facit *

In hac ipfa differta-

fUc

»t tione

A

l

n mare immenfum,

decumanis

fluétibus infeftum , & immanibus zterni

Ut

trc

,,,nmnafm pencuhs

liorridum,

me velut

»precipitas, & in tanto turbme me fcilicet

di

exigis ? **

,immotum eífe e

')101

Et tamen res hec tantam conftantiam

X

etit

limor Domini, fiquidem fit rectus,

non confiftitin judicio;, quo Te probabili-

Ti

ter, aut omnino probabilius periturum effe

à)

judicas.

Talis actus non eft virtus, fed pec-

Sed

catum, quod cum virtute fpe: pugnat.

»4f

timor Domini eít ingéns voluntatis conten-

1,th

tio, qua poft confpecta tanta difcrimina fpes

»ejäï

noftra executioni detur.

?

E

Pater quispiam parvulum fuum

ut in-

»

gens pondus tolleret, ita juílit, ut promit-

que ejus faculta-

teret, fe ea fuppleturum,

C

tem fuperalent

Jam tenellum hoc robur

Qu

d

omnia ad motum auxilia conquirit, vectem

M

li

utique non fuffe&uram propoltite moli fup-

Ta]t)

pouit

Denique magna vi agit

cumque

l a

pondus omni expeGatione fua gravius efle

It fen

experiretur,s

»eüam majore. Vi quam antea;

W

inítat.

Ec hcet pondus a fe moveri nullate-

QUE

eeo

nus poffe , certus effet: attamen paterm pro-

,

Bo

miffio memor ne parum quidem dubitat in-

feftum hunc obicem a fe motum iri; eftque

m

pro

m

I3I

Q

0

pro rata gravitatis vehemens magis, non

UR

item magis follicitus.

Imo id ipfum, quod

tomd.

parentis auxilium certa fpe eXfpectet, rem

aten

fuam tanta contentione agit, minus, aut

cumni

omnino nihil a&durus, nifi concepta dé Pa-

; at

n

tre fiducia animaffet.

e w

'

!

il

.En quomodo verum fit, quod füpra

e fü

il

jl

r

dixi :

Üuia fpera$ n magnis periculis mag-

nopere iimendum Tibiy4 id eft fummo conatu

Ya

res agenda eft, — Vides ni fallorj quod timor

Domini non fit hoftis fpei, fed crudus non

E feut^

nihil, fortis tamen ad falutem tuam confulto

ab ipfa fpe conductus famulus.

j et

&

,,Sed éur fpes timorem tam pacifice to-

j

'fed j

[v

»,lerat, Qquem perfe&a catitas fibi exofum

contel

», habet? fcriptum quippe eft (c): Timor non

ia ï? j

» £h àn caritate . fed. perfetta caritas foras$ mit-

» t timorem.

Nondum fatis intelligo; quo

»1oco timorem habere debeam.**

l, ii

m

Mens humana in negotio timoris tripli-

T

cem conditionem fubire poteft. Et primo

quidem mero fenfu poenarum a&a foli cuti-

j t

vecter

cule fuz timét, ita ut idem fenfus fit prima

ratio, et finis ultimus in vitàndo peccato.

gl g

cuft

q'

Et talis tirnor non eft vera virtus: eoquod

Ü

in fenfu definere, feu ultimo hzrere nun-

V

1 ei

g a

quam fitjuftum. In hoc tamen cafu poteft

effe opportuna conditio, qua affe&tus ad

j il

m f

peccatum incitans refringatur.

Alia vice

J

jbitd

mens timore agitur ex jufta pietate in femet-

C[

ql

2

Jp-

E

n

"&) 1. dfoan. 4. 18,

145

ipfam: datur quippe preceptumi, üt nobis

nedum a pona damni, fed etiam a poena /en-

fus caveamus,

alis porro titnor eft vera

virtus, ac donum Dzr, qua in ómhi cafu;

& ad implendam omnem leger juvare po-

teft (4). "Tertia tandem vice animus legem;

auüt potiu$ latentem in lege divinitatem adeo

diligit, ut fine adminiculo timoris, aut pie-

öb

tatis in femetipfum eideiti legi obfequatur.

Hiejam amor legis, id eft caritas De1 totum

Hec

obtinet, nullo alieno auxilio indigens.

catitas eft perfecta, que timorem tanquam

fervum fibi inutilem foras mittit. Seu brevius,

LE

cur perfe&a fpes, non item perfe&ta caritas

j

timorem àdmittat, ràtio eft fequens: Qui ad

Es

imiplendam legem timorem adhibet, poteft

berfecte fperare, non item perfecte diligere.

Flagellum fervo eft neceffarium: filio ofcu-

lum a Patre libandum fufficit.

V

Itaque vehementer time: fed. invitte

i,

fimul confide: & ad horrendos, qus circa

nf

I10r

peccata ignorantie infonant, divinorum ju-

diciorum fragores, totis artubus contremifce;

m

animo tamen immotus in Dzo tuo nitere.

lem

Cum vero etiam mens quandoque vacillare

difCer

incipiet , obarma eandem invicto fpei fo-

filos

bore; dicens e): m JDemino [perans non in-

tüipn

formabor,

It Q

od

C A-

d )&FV ig' : Di,üï;ïtdt. de moral, bonitat. a&tion, $. 10$:

N

BI

€) E/aln:t. 25. 1.

dub

133

ii

CATUTER

d Jt

t vet

Duplex, que circa peccata ignorantie inter Do-

j d

Gores obtinet, fententia vecenfetur.

a y

$. 520. Ut

quis lepem fequi queat, eandem ab eo

; lg

cognoíci neceffe eít; quod quidem per con-

em u

fcientiam fit.

$. 521. Ad hanc de confcientia do&trinam. fpeCtant

aupe

peccata ignorantize.

fequt

$. 522. Circa qua) difceptatur, an ad peccatum a-

Eu tD

&ualis femper cognitio legis, vel aétuali mi-

y M

.nor aliqua requiratur.

tanqu

$23. AGualem fcholaftici petunt:

birevt

594. Alii leviore quapiam contenti funt,

525. et 26. Ubi circa fiduciam fcriptoribus caute

Cáritas

adhibendam ex occafione traótatur,

Qui d

ä

527. Sententia eorum , qui feverius fentiunt, eX-

ol

plicatur.

digete

$.

520.

o QW

Ut legem quis fequi, eamque explere que-

at, ante alia requiritur, ut lex illaà menti

ii

noftra fit cognita.

Quomodo enim illam

j d

normam imitabimur, quam non . cernimus,

morumjü'

fimpliciterque ignoramus* Porro cognitio-

,mrgmïiæï

nem hanc generatim per inftitutiones, & alia

p n

difcendi auxilia, fpeciatim vero, & ad fin-

] Vg[ff]ïf d

gulos a&us per judicia confcientie, quibus

u

adiones quasvis ad leges expend

bis comparamus.

:

imus, nOo-

$.

521.

Ü

Negotium confcientiz amplam tra-tati-

,*,Wt g' s

onem habet, idque fere ex ufu fcholarum,

3

CUA

134

A5 ppendix

— —

cum in fe breve admodum, fimplex, ac fa-

li

cillimum fit :

prout meum de confcientia

ali

tractatum expendentl perfuaderi fors pote-

qu

rit.

Habet tamen ea corífcientiz difciplina

Qq

difficilem aliquam, & obfcuram appendicem

hanc, qua de peccatis 1gnolant1æ a me in-

fcmb] tur:

quz non tantum intellectu diffici-

lis, fed ad magnam triftitiam, planequc ad

d

terrorem fa&ta- 'effe videtur; & quam nihil

aliud prefari lubet, quam illud 2): JDelitia

ql

quis intelligit ?

j

]e

9. 522,

lil

j

. Cum itaque legem non cognitam nemo

p

fequi queat, vérum fane erit illud: Zgmorans

dC o

món peccat.

Nullane igitur dantur peccata

if 1

ignorantie ? Dantur enim vero, & longe

fl. ll

r

plura dantur, quam p]emmque arb1tmmur,

tent

In quibus ex-

u

prout ex fequentibus patebit

Clï

plicandis vehementer laborant Theologi:

ile

nam fi legem ignoras, quomodo peccare po-

ll

tes ?

Si vero legem cognofcens peccas,

quomodo peccatum ignorare vales ? Con-

troverfia itaque in eo eft, an ad omne pec-

catum prefens, feu actualzs cognitio 1egrc fit

ï&llfc

neceffaria :

vel an aliqua. cognitio cogmflo-

Tum

ne a(uali minor peccatum. imputandum in

Hu

delinquente fufficiat.

Et me quidem hec

3155

V Lïm

quaftio magis qu

diiz

alios premit: cum enim

taLL

ex meis principiis omne aut prefens, id eft

Ád

actuale,

QU j

a) P/alm. 18. 13

g

t

192

Caput. ".

[2

M

vl

afuale, aut nihil fit, multum fane erit, íi

[cienta

aliquam legis cognitionem ftatuere qucom,

^

iualis, id eft,

pote

quie cognitio fit, nec tamen at

[opint

que inter aliquid; & nihil media fit,.-

enö.'x«:;m.

B

)

j. o

Itaque ex TI

eologis fcholafticis plurimi

1 diäf.f:

(

docebant, peccatum non dari, nifi mens

M D

delinquentis cognitionem legis actuaiem,

^

&

Dii

'x;

quam vocamus, habuerit; id eft,

i

eOo

c

£

nfit,

ipfo tempore, quo in peccatum conf

legem huic a&ui adverfam fibi perfpectam

