íftus horror prohibet .Sic fcilicet juftaum ,

1'3 g

fic beatum eft, quod fenfüm animalem de-

leGát, re&eque faciemus, fi contemta omni

divina ac humana fide, et neglecta tota ju-

gt

ftiua in meras voluptates ruamus.

Néque

j o

eflici potuit hucusque, tt feveritas legum

m

Contrà extremam hané licetitiatn excitare-

paüis 2

tur: et mirum videbitur, fi omnia vacillent

etfifublato omni vinculo morali, nón ci-

ves, non homines , fed belluas inumana for-

ma veftitas habeamus, Neque enim alii efl'e

i UOPF

poterunt, poftquam libri publice editi et

Jumn. I

Cugà

3PD P

Q

EUR

$2

"Ira&atus primus.

cum plaufu excepti aliquid. Epicureifino de-

terius vulgare permittuntur,

CAPVT SEPTIMVM.

Syflema proprii amoris, prout bic 'tanquamprï—

as et univerfali[fima lex proponitur, ab

au&oritate impugnatur.

"

I^ ]

97. ;Pfinc.ip'itim utilitàtis propriae fententiae Chii

fti Matth. 32, 37. &c. adverfatur.

98

S. Pauli item 1 Cor, 13.

99. Et communi &c, P. P. do&rinae.

h

U C Uun

100. Tollit legem ex fenfu totius Ecclefiae pri-

1

mani,

l

*

IoI, Evertit totam do&rinam de poenitentia,

IO2

Et fummam virtutem theologicam,

103.

Statuendus ergo Deus eft pro prima omn

ratione,

Xium

IOA4.

Et fine ultimo.

t^ u5 G t U^

.

à

IO5. In quo fumma nofítra beatitudo , tota gle-

ria, dignitas, excellentia confitit.

äïln

fj

li

$. 97.

^|

iþfu

"Tu quidem amorem tui ipfius, aut fi mul-

l

tum fit, etiam aliorum nobis pro prima le-

ge defcribis: fed divinus Redemtor aliud

aperte docet, dicens: a) diliges Domintm

Deum tuum ex toto corde iuo, et in tota atti-

U

(8) Matth. 22, 3;-'-. & 39. et feq.

h

Caput F.

83

a tua, et 2n tota mente tua.

Hot efl. pri«

mum et maximum mandatum.

Secundim at

tem fimile e[l buic: diliges proximum tuum [i-

cut teipfum.

In bis duobus mandatis univerfa

lex pendet, et. Propbetae.

Quomodo haec

cum tua fententia congruuünt? Chriftus di-

N

le&ionem Dei, tü amorem tuiipfius pro pri-

mo praecepto ftàtuis, cüm Chriftus amorem

noftri 4 et aliorum fecundum tantum , quod

primo fimile , non aequale eft, pfaeceptum

"

faciat.

Et ne amorem Dei, et tuiipfius eun-

dem effe putes, Chriftus dicit duo praecép-

ta, ex quibus altetum primuim, alterüm ve-

ro fecundum eft. Chriftus omhia ad àmo.

g w

rem Dei, et proxiihi fimul revocat, tu a fo«

lo amore tuiipfius cun&a pendere, fams.

]

$. 98

Paulus quoqué 5) adeo omnia ad carita:

j of v

tem Dei revocat , ut fine hac etiam fum:

mam in alios beneficentiam, et denique Cun-

&a alia inania et nihil effe dicát,

&t dfiri-

g

buero ommes facultatt$ was im cibos paupe-

yum — — à4«iiaten aütem mon babttero, qi-

bil mibi prode|t. — Quomodo jain amore tui-

ipfius, vel etiam aliorum contentus'effé po:

tes?

$. 99

N

at 9

leftimonia ac fententias Patrum. omnia

, ii

efficia ad. caritatem Dei revocantium adféri:

ben:

"T

J

E.

bjad Coriüth. 13, 1. et feq

aEX

84

Tratiatus prinus.

bendo , uütique moleftus. cuique efficerer.

Sufficit afferere, eosin hoc capite concor-

des effe.*) Te vero maxime contentus ero,

fi vel unicum nomines, qui àmori proprio,

totum inaedificet.

tanquam fundamento ,

Quod fiid facere nequeas, cogita, quam

gravem populum tibi adverfum habeas, et

quanto pondere fententia tua deprimatur,

nifi forte de vili eorum grege efTe velis, qui

patrumy auctoritatem infigni impudentia con-

temnunt , et prout in non paucis adverti,

adeo Patrum fenfa non affequuntur, ut eos-

dem ne legerint quidem.

1

3 'Teftimonia Patrum omnia ad cafitatem Dei 'i'e'-

vocantium vide tractatu de fumino genere vit-

tutum,

g

M

$. U105.

Et in quantum falutis aeternae difcrimen

X

hoc de amore fuiipfius fyftema totum popti»

lum Chriftianum adducit? Praeceptum ae€

Deo propter femetipfum f&per omnia dili-

gendo fine controverfia, et ex totius Ec-

k

clefiae fententia eft primum : quales jam in

X

judicio apparebunt iij qui amori fuüiipfius

i

unice ftüdentes primum et maximum prae-

deCew

ceptum ex integro vacuumreliquerunt? Nul-

Tim

la hic ignorantia obtendi poteft: nam fupre-

Dlgu

mam majeftatem . et füummum bonum fupre-

LE

mo cultu, ct fummo amore profequendum

&t

eiffe, fenfus intimus clamat.

Vel fi Deum

curare

que ;

f

cultu fibi furamo jqr.e debitum nihil

àtp

W

pu-

Captt VH.-

85

.

P

uta,ä-, utique etiam cultores idolorum. cae-

lo inferere poteris: non enim aegre feret

)

Deus, fi cultus. ille, quem ipfe penitus ne-

Y

IIO,

M

ligit , immo prorfus c.onte,mnjt , trunco. et

n

lapidi impendatur.

M

$.

IOI.

l

Ü

a

Praeterea quid definies de illorum poe-

nitentia, qui poft grave peccatum cum Deo

Ü

Uþï

Tu)

in gratiam redire volentes, non nifi ex amo-

re fuiipfius dolent? Nonne talis dolor etiam

'eü

e

in gentiles cadit? Et definias, obífecro! num

ejusmodi dolor cum Sacramento Poeniten-

aW

tiae, vel fine hoc Sacramento hominem cum

Deo reconciliet. Omnem affe&um,. qui in

RU

Deum non fertur ,

vitio obnoxium efle,

evincam alibi: tu vero talem etiam ad. ho-

minem a commiffo. peccato expiandum. fat

jf

idoneum fore, adítrues.

n

i

$. to3.

j

í

Fidem re&am ad obtinendam falutem 41e-

i Ü

0 j

ceJitate medii, id eft, ita . requiri, omnes af-

n Ó

erunt, ut fine ea in nullo quis. cafu. falvus

fSeri queat. Nunc jufti rerum aeftimatores

foipP

f

decernan-t;,,, quanta caritatis, quae eft.om-

"s

ïl

nium füprema virtus, cui fides,. fpes, dc-

0N

f

nique omnia. famulantur, et quae nemini

nifi foli: Deo fervit, quanta, inquam,, cari-

fij

Tta-

gi

tatis ad: falutem necellitas futura fit.

4

que amoris proprii Patroni vel afferere co-

pe

u

gentur, quod caritas Dei, et officium Deum

F.

j

à

dili-

16

Tvatlatus trimts.

diligendi nullum fit, vel quod d1hgcndo nos-

metipfos obligationem diligendi Deum ex-

pleamus, veldenique fateri cogentur, quod

hac fua fententia genus hümanum in extre-

mum incurrandae damnationis periculum

coniiciant.

$- 103

Sed abfit, ejusmodi fenfa, quibus nos

ipfi pro fine rerum omnium, et cunctorum

affectuum noftrorum ineptiffime dcü(ïnamur,

adoptare

Secundum Deum, tanguam pri-

ll

mam normam, omnia funt fa&a $. g. Et

fi

dein fola ejus voluntate , ac efficacia funt

N

fa&ta $. 32. et feq. Eft itaque Deus abs omni

IK

dubio, et qu1dem in omni confideratione re-

rum omnium prima regula, primum, quod

K

«

movet, momentum, prima vis efliciens g^

l

paucis, cauía et ratio per omnia longlüïme

f

Pl nna,

T

*).Caufa ad agendum movens, et caufa rem efli-

ciens in rebus creatis diverfae. funt:

fed in Deo,

I)

divina voluntas eft prima ratio. movens, et ef-

(üi

ficiens fimul.

Divioa voluntas eft ipfa omnipo-

ä'np

tentia: hace an1potcntztiï"1masx prout eam Augu-

T

&b flinus nomunt, voluntas, ícipfa fola vult rem ,

et res jam adeft. "Volendo Deus fecit univer-

lx(]n

fa.

Unde reapíe in Deo non datur nifi duplex

facultas, intelligendifcilicet, et volendi:

ad prio-.

ren rcrcrtur hlms, ad pof'w]mem pertlnet Spl-

ritus. fanctüis.

Utlaque vero, nullatenus. rationi

ZOI

quae Deo exterior eft, obnoxia dici potePc Ab-

Tijg

fit, ut dicamus,

ahquxd divinum a re creata ;

aur qnacunque ratione pendere.

Tew

Dter

$. 104.

$7

Caput VIL'.

$. I04.

)

uia vero Deus-eft rerum omnium pri-

s

ma ratio, eo ipfo eft etiam earundem ul-

(

timus finis $. 52.

Omnia enim quae funt ,

't,

et in quantum funt , non tantum in primo

I

creationis inftanti, fed continuo ac perpe-

tuo fe totis a Deo pendent.

Sunt merum

pendere a Deo $. 52, unde rerum omnium

finis ultimus. eft Deus:. nos ipfi , et felicitas

j

noftra etiam coeleftis et aeterna a Deo eft,

u

et tota natura fua in Deum fertur : non fiftit

am Uf.

Finis efle

in fe, fed in folo Deo finitur.

| rl

non poteft, cum medium duntaxat aliquid

É

fit, quo fini ultimo, tandem coniungimur.

H

Wi

Sumus propter aeternam felicitatem.

Sed

yU

nos ipfi et aeterna felicitas, utpote quae me-

iUl l

re creatum aliquid eft, fumus ultimo prop-

"n

h

ter Deum. Fruftra noftro affe&u vel in no-

sb

bis vel in noftra felicitate quiefcimus:- nihil

Meri funt

onp»^

finis, aut quietis datur in his.

motus, cum fe totis abs ulla intermiflione

In motu non datur

] [l P

in Deum .referuntur.

ad u Df

quies.

Fruftra tanquam primum et ultimum

at

[5

ample&imurid, quod in tota ferie fecundum,

1 om.

n

tertium, paucis, quod inter finem, etinitium

Wh j

non nifi medium eft.

j uv

$. 1OS.

g

EUH

Sumus merum e[fe propter Deum. — 'T'an-

to plus fumus, quo plus propter Deum eri-

)eïupü y

g

qus

mus, tanto minus Xuturi, quanto minus pro-

püm

pter Deumfuerimus.

Corrumpunt nos Ma-

e U

J

4

giftri

$ [

XQNJ

88

Tratiatus primts.

giftri amoris proprii, detemoresquc reddunt,

dum vi fpurii huius amoris nos propter nos

ipfos, et non mere propter Deum effe iu-

bent.

Graviffime noftram, dignitatem vio-

Jant ,

dum nos ad fumma deítinatos in re

ignobili, et creata tantum definere, feu po-

tius/omnino evaneícere faciunt.

[ufta me

arrogantia impellit ut Deo potius, quam mi-

himet ipfi velim impendi.

Immo ex eorum

doGrina ne mihi quidem profum; nam, nifi,

in quantum propterDeum füm, non melior,

non beatus

fed nullus fum. — Omnia, in

quantumcunque funt, prout faepius iam di-

€tum eft, propter Deum funt: nihil enim ex

l

B

infinita poteftate fupremi huius finis eman-

cipari poteft.

Igitur in quantum aliquid non

Q

eft propter. Deum, in tantum non eft: et

dum nos mere propter Deum effe prohibent,

t

*os omnino non effe volunt;

1

E

ALSDETSUEIRUESRSU TE ID LOI gRR pE epnc i

Te

&

ll

[

aj

Ya

d

Jüs

&l

P

FE

TRAC-

89

—

?

Qs

»

TRACTATUS SECVNDUS

n

u

DE DIVINA GRATIA, ET LIBERO HOMINIS

u

ARBITRIO, QVIBUS ACTUS NOSTRI AD FI-

n

NEM ULTIMUM APTI REDDUNTUR

d

)

Y

actus noftri ad finem ultimum rite fa-

]ELW

Vt

m

ciant, id eft, ut Deo placere poflint, ad

eos inprimis d1v1na gratia, tum vero.liberum

1 d

m

infuper arbitrium noftrum omnino necefta-

rium eft.

j

Atque hoc inter Catholicos, immo. inter

A

DN

omnes ferme, qui chriftiano nomine cenfen»

tur, certum dogma. eft: et licet variialiquan-

Jh !

o

do. vel neceffitatem gratiae, vel vim liberta-

tis noftrae negarint, noftra tamen aetate (ne

ipfis quidem Calvini affeclis exceptis) raros

invenies, qui aut gratiam, aut libertatem ve-

re inficientur: eo quod tot divina teftimonia

gratiam, et libertatem creatam, tueantur, pro

libero autem arbitrio infuper fenfus intimus

tam clare teftetur, ut ore tantum, non item

animo refragari queant,

Recentiffimorum

vero. quorundam, qui gratiam ,

libertatem,

difcrimen inter aequum et iniquum , totum

jus naturae, denique omnia, quae fenfum

animalem tranfcendunt, impudentillime ne-

gant, horum, inguam, vel mentionem. inge-

rero

-

T RAC

90

w

Tracatus. feciduse

rere haud poffum,

nifi gravem apud recte af-

fectos 1nd1gnat10nem incurrere velim.

L

Cum vero circa actum, qui Deo dignus.

fit, gratia ita dominetur, ut voluntatem no-

ftram mere famulantem, fibitamen in fociam

adícifcat, hanc gratiae ac liberi arbitrii con-

cordiam explicare tam difficile nobis accidit,

quam arduum eft, in dominatu aequalitatem,

Deni-

et libertatem in fervitute intelligere

que eo non nulli prolapfi funt, ut hic My-

fterium humanae facultati impervium latere

arbitrentur, in eas exinde opiniones prolapfiy

quae vel cum. dignitate graüiae, vel cum effi- .

cacia liberi arb1tru componi aegerrime poflint,

Tantae obfcuritatis, et tot pugnarum ra-

$

tionem in eo effe, arbitror, quod vitiofas li-

bertatis definitiones hucusque ftatuerimus:

et quod eft alterum, de iis actibus , qui ni-

hil funt, nihil femper erunt, ac proin ne qui-

dem cogitari poffunt, operofiffime difpute-

inus.

Utique plusquam difficile eft, refpon-

dere de ea facultate, quae nihil übl propofi-

tum habet: quod enim nihil eft, et nihil fem- -

$a

per manebit, fui caufam non "habet.

Ego

( ]

in hac tanta caufà explicanda non illa toties

decantata proferam, ífed fimplicem, arctam

tamen rationem fequar.

Legatur totum, et

11

iterato expendatur, ita, ut non fingulae par-

tes, fed etiam mutua earum connexio tran-

quilla mente aeftimetur, et me uno alterove

f

paffu propinquius ad veritatem acceffiffe, fors

apparebit.

Cujusque vero de mea doctnna

iu

$9t

! Caþut" I

f

judicium immotus. ex'cipiäm,; dummodo, quod

optandum eft maxime, doctrinam meam ex

u

1

argumentis, et non ex affectu, aut recepta

Vi

fentiendi. confuetudine, aeftimare quisque

u

Velital

4

A

tl

")

: CL,APVT** PRIMVM;

)

Xv

.

Propter Deum omnia utmquam mon, operantu,

uf

l

^

$. 106. Omnia propter)Deum Opérarij ac proinde

/u

$:

107. Non nifiea quae. Deo, placent, et quià pla-

-

QXW,

cent, operari debent.

108

d fa-

m

Et quidem in facultatibus non liberis i

93

o^

cile intelligitur t

e

f

109 et I10. Quod nihilominus in facultatibus li-

beris nunquaü] non verum monet, ita,

L

j

I1r. Ut.etiam impii divinam. voluntatem nunquam

j

(

non impleant.

für

115 et 113',. Quod magis, explicatur.,

r

II4. Porro jü&orum a&iones propter Deum funt:

jl

b

114. Et ideo hi ea, quae Deo, placent, et quia

[

Deo placent.

la tOtle*

I16. Ac proin jufta nunquam non agunt.

aïCW

117. Qualis quidem a&io eft vera dile&tio Dei :

ol

Eäïä

g

118. Qua quidem dilectione , et in pe

Fegrinatio-..

g

ne hac,-

U(lo

t

$. 119.

Et aliquando in aeterna patria finem ulti-

ife"

mum perfectiflime affequemur..

»

j

n

p

$. xc:.ö',»s

essaui

92

TyaGotus fecundus,

$. 106,

Cum omnia, prout in primo. tractatu ope-

rofe adeo explicavi, mere, etper omnia pro-

pter Deum fint, apertiffümum fane confe-

quens eft, quod eadem mere, et per omnia

proptert Deum operari teneantur. Illius enim

actiones effe omnino debent, cujus eft ipía

agendi facultas

Velan putas, quod, cum

fubftantiae totae quantae fint propter Deum,

earum actus ad alium finem potius, quam ad

Deum tendere queant? *)

*) Reapfe autem omnes hom1ms actiones. ,. etiam

j

)

eae, quibus peccatum fubeft, in quantum funt,

propter Deum funt

Nihil enim, dari, aut qua-

cunque ratione cogitari poteft

quod, non fit

propter Deum.

K fine ultimo rerum omnium

nulla res, quae eít, aberrare permittitur, Itaque

nullus actus, in quantum eft, peccatum eft; fed

peccatum eft, in quantum non eft, - Sic affectus

odii non, eft. peccatum , prout eft. affectus; fub

hac enim ratione eft liberae mentis nobilis actus.

Sed actus odii fub ea duntaxat ratione eft pec-

catum, in quantum legi divinae conformis non

eft. Quod quidem eft merus defectus, meriffi-

lum

maque negatio.

Wt

Unde communis 'Theologorum

fententia eft: Peccatum conjïj?:t in negativo. Et

Q

iam S. Auguftinus fractat,

I

s

im loann. aperte

fcribit: Mazifeffum eff, quia peccatum uibil eft.

Piri

Etiam peccata commiffonis , prout vocamus, m&-

juf

rae negationes funt, et in folo defectu conü&unt,

Q

' fcilicet in quantum peccata funt. Hanc doctri-

Ram

Caput 1.

93

xiam etf communem inter doctores , aliqui aC«

cufarunt, tanquam offenfioni obnoxiam et ma-

teriam fcandali : nonne, aiebaht, populus pec-

r

]

'cata horrere definet, Ífi audiat, peccatum nihil

teffe, Sed peccatum eft averfio a fümmo bonos

yf

n

et fic manet fummutn malum. Scilicet etiam ve»

yae doctrinae offenfioni effe poffunt, (i fub odio»

erum

fa, et perverfa fpecie exhibeantur.

um

CU

$. 107.

J

j &d

"Sivero omhià propter Deuüm, huncque

unicum opefari tenentur, facile intelligitur,

uod non nifi ea facere teneantüt, quae Deó

,ün

placent, et quidem ideo, quia Deo placent. *)

yn

'*)" Fieri enim non poteit, ut quis propicr, te il-

up

M

)

lud faciat, quod tu non vis, vel quod tibi ad-

verfum eít. Sed licet ea fors actio tibi placeat,

u

yr

fi tamen eandem quis ad alium finem, e. g. ob

j

cognatum fuum edat , is fane non propter te

n

l

u

operatus eft id, quod propter alium egit,

j j

QU5

j TT i

i

$. 108.

] E& Pe*'

! Et quidem caufae non liberae a divina vo-

yrtri )

luntate nec per unicum aliquando hilum ex-

errant: quae quidem eft fumma, qualis in

p

eas cadit, et a nobis invidenda earum felici«

j

tas. Etlicet aliquando naturam turbare, et

"

n !

Z

(

]

fravia detrimenta inferre, et longe faepius

^

f mhl!

jufto minorem utilitatem afferre videantur;

um

haec tamen omnia ita faciunt, prout ad ea fa-

y con

ülw j

exiftuntz

)

cienda a conditore fuq apta et facta

j :

Q

g

A

À

94

Tratiatus jecundus.

Quantum enim acceperunt, tantüm.agunt, et

zantum reddunt ei, cui debeut, quod. funt, in

quantumcungue funt. (a) | Scilicet caufae non

liberae, quidquid agant, aut quoscunque ef-

fectus edant, id omne fecundum voluntatem

conditoris fui faciunt: nam duo pal[feres. alfe

veneunt, et unus ex illis.mon cadet

.fupe? ier-

ram fine patre *ve]ifq. IQE

S--L I 09'

. Verum etiam facultates libertate praedi-

tae, ac mens quoque humana infüperabili

quapiam lege in finem ultimum abripiuntur,

4

ita, ut nunquam fini ultimo deeffe; aut ab

E

ejus immutabili poteftate fe emancipare que-

ant'

Nam, quamdiu libete agant (motus

(

f

enim rationem praevertentes huc nón per-

W

tinent) femper ea, quae jufta, Deo placita,

N

et fic fini ultimo accommodata fünt, operan-

tur, vel certe, fi minus recta gefferint, iufta,

e

etDeo placita, id eft, aequam poft delicturi

l

ultionem patiuntur.

» Quia nemo fuperat lt

t

ges omn!potentis Creatoris : 4on fimitur anima

ton vreddere. debitum.

Aui enim reddit bene

Cet

Qul

utendo, quod accepit ,. aut yeddit. amittendo,

uo bene uti nolui. — —

Si non feddit fa-

e[f

lts

.ciendo , . quod. debet, veddet patiendo, quod de-

bet.

INullo autem temporis intervallo ifia di-

QUg

füm

viduntur, ut quafi alio tempore mom faciats

häbc

quod debet, et alio patiatur, quod debet. — —

on

qu's-

Tülm

(d) S. Auguf. libr. s. de lib. arlitr. C. 15.

(5) Matth; 16 29,

(;

Copüit 1.

95

d

ton facit , quod. debet, fine intervallo

2

'Quisquis

atitur , q

"od debet; quomiam e[L tanta beati-

J

tudo ju[titiae , ut nemo ab ea mifi ad miferiam

u

po[fit abfcedere. (c? e

i

j

2

6t

j

$. IIO.

"

Scilibet, quod eft argumentum S. Augu-

ftini, eodemlibro defcriptum, aeque juftum,

ac proin aeque bonum; et quod infuper con-

fequitur, ad ultimum finem aeque conducens

p

eft, ut mali fint miferi, quam ut boni beati

jopu

'exiftant. Infernus (poft peccatum) aeque

Qu

ac coelum, eft optimus, utpote a juftiffima,

a

ac proinde ab optima voluntate fabricatus.

i

Quod vero iniqui mox per ipfum peccatum,

(motüb

fummum malüm incurrant; advertit optime

idem fummus Doctor: nam bono infinito pri-

| ?Wïh

vari, eft infinita iactura ac proin malum in-

finitum. Tam peccans ab aeterna juftitia, quae

wev

nit ^

eft bonum infinitum, plane avertitur, et fic

bono infinito privatur, ac proin hoc ipfo ia-

R deþ(k

Scili-

J

"

cturam, et malum infinitum incurrit.

i 1

cet non fefellit haec res gentiles Philofophos,

"

4i

jj !

qui peccatum fibimet ipfi füummam poenam

ammm

jl

eífe docuerunt: et impii in hac vita degern-

tes a damnatis fere in nulla re differunt, nifi,

gl J

m I

quod fpes veaiae eis fuppetat, et quod illius

t

fummi , quod cum damnatis jam commune

jh

j

faflä

habent, mali fenfum hueusque non patiantur.

Hominis in lethali peccato conftituti aptitli-

debif-

hucus-

Qui

)x,num paradigma eft il]e&, qui ditiffimus

]

que

76'5'

(c) S. Auguft, Ji£r. 3. 4e lib, arbutv, . €i 15-

96

dra&atus fecunduss

que omnibus repente facultatibus exuitur, et

tantl difpendii ignarus debitum tanti mali do-

lorem nondum percipit.

go- ;IIi.

Quare nemo quidpiam contra Dei voluti«

tatem unquam facere, aut omnipotentiffimam

hancrationem füperare poteft. Fruftrà vos

torquetis o impii! quidquid agitis, etfi fumme

inviti, nunquam non Deo, ejusque volun:

tati famulamini: ,,/Vemo füperat leges ommni-

potentis."* Nihil poteft fini ultimo deeffe. -

-

: V. rià

,Aít nonne Deus praecipit, ut potius

»,per viam juftitiae ad beatitatem, quam per

»viam iniquitatis ad miferiam tendamus?

» qui omnes bomines wult falvos fieri? Et pro

,,dolor! quot funt, pet quos haec Dei vo-

4,luntas turpiter fruftratur?

Denique, an

.nDon voluit Deus, ut eae leges fanctiflime

Íerventur, quas innumeris vicibus viola-

,1nus? Et quomodo jam voluntatem Dei

Iw

,Dunquam non inviolatam manere praedi-

l

d

»Cas? Aut forte Deus voluit, ut peccando

:

»,leges ejus transgrediamur ?

q

hlm

$

II4,

Dty

Ad hoc argüumentum reiþöiideo, quod

proj

inprimis homo recte agens voluntatem Dei

:om

nequaquam fallat: voluit Deus rectam actio-

Qu

0Q

&em. earmque in homine jufto etiam obti-

nuit

li

Coput 1.

97

nuit. Aftin eo, qui a recto defcivit, 'qüi

:

3

peccavit, ne quaeras de recta actione: haec

enim non eft, nunquam futura, paucis, nihil

eft. De nihilo quaeftio moveri nequit, eo

quod de eo nequidem cogitare poflimus.

Wm*

*) Unde obedientia, quae non eít, quam homb

jn:

praeftare omittit, Deo, et fini ultimo non de-

u

eft.. Nihil itaque, quod eft, et in quantum eft,

j*

a fine ultimo alienum eft: quod vero non eft,

ad finem ultimum factum non 'eft, quia omnino

Yi

noneft, Quodfíidicas: Recte a&ie in iniquo fal-

TU

tem poffibilis erat, tunc refponideo, quod Deus

vl

non pofüibilem, fed tantum acualem, id eft; ex-

iftentem hominis iuftitiam praecipiat; Lex vult:

ut iufíta actio detür, ut exiftat, ac proinde non

in poffibile, fed in a&uale, in exiftens. tendit.

QOW þ

Dum vero acum iuftum etiam iniquo : praecep-

am

tum effe dicis, id inferius, fceilicet $. 207, ex-

yu

plicabitur.

Interim firmiter tene, quod ea, quae

mon fünt, Deo non defint: nam cui felum mni-

d

hilum deeít; ille omnia habet, ille nulla re de»

Atituitur.

C.DEII ;ïl

iM

ül

$.. II4. '

f

mïf-

]bw Xx

l

Veruüm omiffa trifti hac via, qua impii etiam

o

j

inviti in finem ultimum abripiuntur, potius

-

u

defcribendam nobis füumimus viam feliciorem,

qua jufti in Deum, eiusque fanctiflimam vo-

luntatem , utique non absque nifu proprio ,

provehuntur: in hocenim theologiae noftrae

probatiffimus labor defudat.

Cum. itaque

jl

l

Keoa j

:

i0mo propter Deum folum creatus fit, is

yie

:

quoque nonnifi propter Deum agere, etope-

rari tenetur; propter eum enim etiam actio-

ii

nes

:ï'F

| 9m, L.

1

Tra&aius. fecundus;

98

nes effe debent, propter quem ipfa facultae

agens exiftit.

$.

IIS.

Porro, fi quis propter Deum operari ve-

lit, debet ea agere, quae Deo placent, et

quia Deo placent.

Impoflibile quippe eft,

ut quis propter Deum agat, qui vel agit,

quod Deo non placet, velfi id propter alium

quempiam finem agat. $ 107.

$.

116.

Rurfus Deo nihil placet, nifi iuftum : *)

ideo nonnifi iufta agere debet , qui agere

(

vult, quod Deo placet.

(i

*) Nam quantum ad actus liberos actio Deo pla-

Da

cens, et actio iuffa fünt prorfus eaedem, etprout

o

aiunt, convertibiles.

Et quidem , quod omnis

b

facile confenties: fed

actio 4iufta Deo. placeat ,

Mi

num ex actionibus liberis nulla, nifi iufta, Deo

fo

placeat , hoc ambiguum forfan tibi videbitur,

Sed cogita, num actum Deo acceptum edere

di

aliquando non fit iuftum? Nunquam omnino.

)

Ergo nullus actus ( puta femper actum libere,

editum) Deo gratus eft, qui iuftus non fit. Et

fic juftum, et Deo acceptum in actionibus li-

tfï

beris ultimo eadem prorfus notio funt. Sed de

his uberius, agendo de lege Dei aeterna, et

fumm. gener. virtut.

$.

117.

ä

Iam iufta, feu ea , quae Deo placent,

[

agere, eft diligere Deum. *) Certe nemo

magis dilexerit Deum, quam unigenitus ii

]

lus

E

Caput I &

99

i

lius eius: et tamen aeterno patri praeítara

placita unicum totius vitae negotium ei fuit.

" Quia ego ,

quae placita fünt ei, facio fem-

per." d

ia

*) Scilicet agere, quae placent alteri, et quía pla«

e d

cent eidem, eít vera amicitiae, feu amoris nos

tio, prout uberius explicabo alibi, quando dé

| f

b

natura amoris agam.

Üb

ju

$.

RIX

Cum itaque ad.iufta, et Deo placita þfaea

ftanda unice «comparati fimus , atque. haec

TP

agendo totius vitae negotium abíolvamus,

xä&ü

cunmique hoc ipfum nihilaliud fit, quam Deum

diligere, $. r17; plane contfequitur, quod

po

per amorem Dei finem ultimum in hac qui-

dem vita aíffequamur.

Sic enim iam propter

y ub

Deum folum oper

j V

amur, omnes conatus in

Quo

eum folum referimus, paucis: p

ropter eum

folum viv

| mü&-

imus, propter quem folum con-

j W

^

diti fumu

8

g *

'*) Scilicet hoc eft magnum illud, ae demum unis

Wl) 1!

l!

cum mandatum ; Diliges Domizum Deum tuum

li

ex foio corde fuo, et in tcta anima tua, et im

d

fota menie iu4. €) Quomodo vero grande man«

; M

datum omnem vitam noftram occupet, et omnes

geri

facultates noftras vindicet fibi, nosque totos exe

hauriat , optime explicat $. Auguftinus £): . Uf

omnes vogitationes tuas , et ommewm vitam , ef

omnem intelleum in illum couf

eras, a quo babes

Cum autem ait e'«tota

acen l

ea ipfa , quae confers.

T!

G 2

€9r^

i Deü

| d) Ioan. 8, 29.

x

L

:

&) Matth. 22,

'u

( f£) Libr, 1. de

dlaäurin. ebrifiian,

100

Tva&atus. fecundus.

corde, tota anima, tota mente, nullam vit?e 80-

fivae partem velinquit, quae vacare debeat , et

uafi locum dare, ut alia ve. frui velit, fed quid-

quid aliud diligendum veuerit in animum. illue

rapiatur , quo totus dilecliouis impetus curvit, "

$. 11g.

*

Aft in aeterna illa patria immenfam Dei

et omni

bonitatem clariffime intuebimur ,

iam affectuum tumultu, et.pugna ceffante

eandém tranquille iam diligemus. .Et quia

fummus amor dilecto füummum bonum vult,

ideo propriam eius bonitatem Deo volemus:

et quia hanc iam habet, immo, quia haec

ipfusmet eft; ideo in beatiffima illa condi-

tione nos Deo non abfens bonum 'operofe

defiderabimus, fed,'quod omne bonum fibi

praefens iam teneat, aut potius, 'quod'omne

bonum fit, vehementiffime gaudebimus. l-

le certe amor erit gaudium de excellentia di-

le&i: ille'itidem amior 'erit fumme amicus,

eoquod dilecto. fümmum donum abs "ulla

priore ratione velit.

Sed et idém amor, feu

gaudium illud erit plane fummum , "utpote

f

proxime 'ex fumma ratione conceptum: ut

proinde gaudium, et exultatio de Deo 'ex-

V

iftente, prout opinor, in caelo noftram ali-.

quando beatitüdinem conftitutura fit.

Fer

i

caritatem itaque perfectiffimam Deo, feu fini

ultimo proxime coniungimur : quam proin

Apoftolus £) vinculum. pevfe&onis re&iflime

P

ocavit, Sed haec eadem iterato, et copio*

Rmm

f;us

£) Ad Coloffenf, 3. 14;

Ior

Caput II.

!

fius explicabo tra&at. fext. de fuprem. gener.

i

viViut. c. 12. et 18

i

li

)

llu

CAPUT SECUNDUM

wWidnam ad mobilem bujus witae caritatem ,

feu ad. moftrum juftitiae fiudzum, quo fini uiti-

)

Q

mo famulamur, inprimis conferat gratias

quam a&uslem vocamnus.

j

"(

I2O0

Negotium '"Theologiae moralis unicum ca-

ritas

vUL

fmus

I5I

Et eae, quae ad caritatem requiruntur, do-

tes funt..

hec

yndi

122. Et quia Deus praeter naturam etiam gratiam

leïow

tribuere dignatus eft;

125

31

Ideo.actus noftri coeleftem quandam a gra-

tia nobilitatem fortiri debent.

j n

Jam gratia eft vel habitualis, vel actuahs,

n

124.

quae hic. definitur:

et proinde eít,

n

5, eupernaturalis,

yi"

106 Ad.illuftrandum intellectum, ac commoven-

17

dam voluntatem,

mof.ï

127. Atque ad inchoandos actus noftros, et fa-

uwd

ciliores reddendos comparata

um ii

I28. Quibus exinde coeleftem aliquam nobilita-

w

*

tem impertitur, eadem gratia,

gn i

C u ^s unum w U V t t

29. Utique non nifi ex meritis Chrifli proxime

H

redundans

I20.

$.

$ prl

re&nhï*

P ropter Deum tanquam finem ultimum no-

ftrum unice conditi fumus; atque ideo prop-

1

G

ter

102

Tra&atus. fecundus.

ter eum folum operari, atque fic non nifi

ea, quae, et quia Deo placent, agere tene-

mur. $. r14. et feqq. denique nonnifi: Deo

placentia operari ipfiffimus Dei amor, feu

felicifmum illud vinculum eft, quo cum

fine noftro ultimo feliciffime componimur.

$. 118. Quare theologiam noftram fola Dei

perfe&a charitas, et quidem ea, quae huic

vitae convenit, follicitam habet: quam fi af-

fecuti fuerimus, confequetur alia, longe me-

lior, nulli periculo, aur labori obnoxia cha-

ritas , q

;

Z

1ae quidem ea;lem, omnino curmi cae-

letti gloria erit.

C

WE DAUR

li

Charitatem itaque huius vitae explicatu-

f

b

ra T'heologia noftra docere neceífe habet,

quibusnam dotibus indigeat actus aliquis, ut,

charitas effe poffit: feu quod idem eft, quae-

2

nam requirantur, ut actiones Deo placeant,

et ad finem ultimum rite faciant.

5. 12*

Placuit vero benefïcentiüïrho Numini ,

Ti

quod quidem ex fola fide discimus 4)- nos.

n

ex obícuro fervorum genere elevatos, non

LU

tantum in libertatem, fed etiam in conditio-

[

nem adoptivorum filiorum ftupendo pror-

li

fus beneficio afferere, ut adeo actiones no-

Q

ftrae non famulorum tantum, fed etiam filio-

l;

yum obfequia exiftant.

di

Hin-.c;

&) Trident, Seff. 6.. Can. 1. 3. 3.

Capus L.

roj

if

«

Hinc habentur fuaviffima illa verba, quibus per

iuftitiam, et charitatem , et fic appofite ad no-

Qv

ftram. doctrinam $. 1

16. et feqq. divinam adop-

tionem nobis addicit apoftolus:

b) Si fcitis,

quo

niam iuflus eff ,. Jcitote,

quoniam et omnis,

) jl

qui

facit iuflitiam, ex ipfo na

tus eft. VAdete,

qua

lem charitatem dedit nobis Pater,

ut filii Dei

i.

xominemur, el. fimus.

! Dï.

) Fv

$.

123

Yi

Ut adeo.a&iones noftrae Deo placentes

pen

inhoc, quem Deus modo inftituit, provi-

ia t

dentiae fuae ordine duo principia, et duas

]

fui cauffas neceffario habeant, evatiawm fcili-

cet, et naturam.

Quarum quidem prior il-

lis confert nobilitatem. quamdam tota natura

fuperiorem, altera vero tribuit eisdem acti-

at

bus vulgarem , ac nativam honeftatem: ut

N

proinde duae hae, fcilicet dignitas per gra-

qiis "

tiam addita, et boneflas a natura ingenerata

ïü'g qu&i'

a&um fini ultimo aptum plene abfolvant.

Placæm'-

G. I24.

Et haec iam gratia, quäe tantam' aé&ibus

noftris dignitatem conciliat, duplicis potis-

Vi

fimum generis eft: quorum quidem prius

a) fs

gvatige a&uales, prout eas vocamus, confti-

h UOB

tuunt; alterum vero genus gratiarum gratia

fan&üficans vocatur. lam gratia a&ualis e[t

jo 9*

auailium caelefle intelle&iui, ac voluntati mo-

j )

firae ad. a&ius. bone[tos incboandos,

ac perficien -

!

g D

tiobilt -

dos, eosque fuperna quadam dignitate

ian-

jr

b) 1 Ioan, 2, 29. 31, etc.

104

JvaGatus fecindus,.

tandos ex meritis Chrifli miniflratum. — Quam

definitionem communis non Doctorum mo-.

do-,,/ fed etiam Ecclefiae confenfus probat.

E.

$. I25.

Cum igitur hoc genus gratiae fit auxilium

catlefte , fequitur Imo; Quod totius naturae

limites, et omnium beneficiorum, ac dono-

rum naturalium pretx:ium« longiffime excedat,

Ü

$ | I26.

g?

Cum vero fit auxiltum intelle&ui, ac vo-.

luntati miniftratum , ideo intelligitur: IIdo ,

[/44

hu

quod natura, et velut phyfica gratiae actua-

lis indoles confiftat in piis mentis noftrae il-

j

[

luftrationibus , ac piis et fortibus voluntatis

noftrae motionibus, quibus animus.nofter

ad iuftum, re&umque intelligendum , atque

ad illud generof& decernendum inftruitur fi-

mul, et incitatur.

Tif

Caeterum a reliquis men-.

tis noftrae actibus ex eo. potiflimum differt.

G'gn

ll

gratia, quod haec non ex vi mentis excita-

ta,, fed ah'unde, recepta motio paflioni, quam.

|q

d ]

actioni fimilior fit. Plerumque vero, ac po-

tifinum |haec gratia mentem adgreditur ;

Gd

[ti

ll

aliquando tamen ea adeo. exundat, ut, etiam.

fenfus noftros, interiores maxime , inflam-

t ]

[

met, iuxta illud Prophetae c): "Cor meumn,

et caro mta exultaverunt in Deum vivum.

g

50 1270.

.e) Pfal. 83; 2

)

:

b oni

Caput III..

IO$

i

$.

ia

W

Porro hoc gratiae auxilium datur, prout

l

definitio loquitur, ad aGus iu[tos ?nchboondos ,

ac perficiendos

unde confequitur Illto.

Yl

i.

M

Quod per illud noftralucta multo levior red-

MA

datur: immo; cum detur gratia ad a&usiu-

i

)U

Ia

ftos iucboandos , intelligitur, gratiam in omni

d

virtute primas fibi partes vendicare, atque

CU

ad bene, et prout oportet, operandum gra-

tiam fimpliciter effe neceffariam.

Nam f

quis dixerit, ad boc folum divinam gratiom per

Chriflum lefum dari, tt facilius bomo tu[tevi-

C V0

T

n

vere, ac aeternam vitam promereri po[fit ; quafi

per. liberui arbitrium. fiue gratia utrumque,

t

fed aegre tamen ac difficulter po[fit: anatbema.

nl

[it. d)

t

M

128

l

$.

u

Rurfus nobile hoc gratiae donum compa-

)

!

mldlï

ratum eít ad actus. noftros fuperna quadam

dignitate nobilitandos. $. 124. unde fequitur

(s 1

j Cluwi

IVto , quod a&us noftri quantumcunque iu-

exdi

fti ac innocentes fine gratia non fufficiant

J qlläm

ad nos Deo acceptos, vereque iuftos red-

dendos *

p

