mo data plurimum imputatur: licet lex caritatis

fuerit eximia ratio ad dandam veniam, ea tamen

in tanto' aeftu. plurimum de fua vi perdidit, ut

adeo voluntas haud parum de fua vi debuerit ad-

Contra vero vindicta ab altero fumpta non

dere.

adeo imputatur, eo-quod fenfus iniuriae, licet

non fufficienter, vehementer tamen ad actum odii

impellebat, ad quem proin in genere caufae mo-

tricis, feu finalis voluntas vim non magnam adeo

conferre neceffe habebat. Ad explicandam vim

caufae motricis juvat addere aliquod exemplum

SES

a cauffa efficiente petitum.

Motus plauftri equo

tuo erit eo plus adícribendus, qu

infirmiores

erant vires, quas equus equo tuo juffctus ad tra-

U

henduni plauftrum adhibuit, licet hic equus tuus

fine auxilio alterius equi plaüftrum movere fim»

pliciter non potuiffet.

Idei teftantur facrae auctoritatés, quibus difficile$

pugnae magnopere laudantur: 4liiautem diffenti

l) 4l

fünt, mon fu[cipientes redemptionem , ut melio-

vem fu[ciperent refurrectionem. | Alii vero ludib-

) Ü

via, et verbera experti, infuper et «incula, ef

]04;)

carceres; lapidati fust, fecti fünt, tensati j:::t-

* (j

E T

,

L !

s.

!

' C'aput Vlbf :

129

d

i occifiowe glg-dii'mart*t.'i funi.— — Ouibus

u

dignus mon evat mundus: iu folitudinibus erran-

N

jes, in

Y

li

monutibus, , iu fpel;'mc'is, et cavernis 1er»

[

j

'Contfía vero pä-'*o.ut habet $. A'uguiäcïxï'u's C)* -A ,Quämæ

1o.quis viucit facilius, tanto pugnat: minus.

1

- ïadcm obtinent circà imputationem culpae. Sie

(l

li

Tudaeis pro fpeciali peccato imputatur, qwod

j

poft tot oftenta Chriftum rejecerint:

Cum aus.

fem iania foigma feciffet coram eis, monu crede-

n

baut im eum.

d) Omnium clariffime haec habet

enu

T^ *

S. Auguftinus e) Quisquis bujusmodi damnatios

jaap

uem (Adami) vel gimiam, vel iniuftam putab,

wietiri profeilo ne[cit, quanta fuevit iniquitas im

caritio

, ml

peccando, ubi erat tanta facilitas non peccaudi,

j *

SSicut enivi. Abrabae non immerito magna obe-.

dientia. praedicatur , quia, ut occideret filium,

N

n

a

res. dificillima eff imperata: ita et in paradifo

fanto major iuobedientia fuit, quanto id, quo

i

d

praeceptum eft, nullius dificultatis fuit.

L fl

qu

wme

€ut obedientia fecundi bominis eo praedicabilior,

)

quo failus efF obediens usque ad mortem, ita in-

u

il

obedientia primi bominis eo deteff

W.Ildä )

n

abilior,l quo f«

Uus eft inobediens usque ad moriem,

0 d exx,wï

j

jn'

ji^

wkdu

j;

j j

li

j

^

jv

Í

[

if

B) ab i5 as

€) Contr, Inlian. 44 €,3.

n

n

(f

jl

d) loan, 12, 37.

Jji "

l

i

€) De civit, D. Libr.q4, c.18.

TOWJ E L

I

",,,aul

/

(CA-

-

13e

"Tra&aitis fecundus,.

CAPUT -SEPTIMUM.

Quomodo ignoratitia, metuä, concupi[centia, et

ä

coatlio fe ad libertatem babeant: item an mobis

';

iberi fint ii effe&us, quorum vel caufam

damtus, -vel quos impedre omittimus.

16r. Libertas non datur ftante ignorantia :

162.:Quae vel eft juris, aut facti. Unde

1

163. Omnia, in quantum ignorantur, non funt

-ibera.

pi

164. Porro vis mentis eft tanta, ut/nullo metü

DI

ï

I65. 166. 167. Nullo fenfus impetu, aut concupi-

i,

fcentia, vel cujuscumque boni creati defiderio

fto

eius efficacia aut libertas fuperari queat.

viol

168. Nifi forfan fenfuum aeftus-ufum rationis inter-

]rio

cipiat.

Diet

169. Divinitas tarhen' clare c'ogriita'tdllifübertä.tem.

;

470. Coactio exterior actus corporis, non item

mentis neceffarios, ac libertate deftitutos effe

"facit,

Inoq

$. 171. Denique omnia ea nobis libera funt, quorum

lo

nos vel caufam ipfimet conftituimus,

llbem

;ä-.. 172. Velcauíam aliunde datam ab edendo effectü

l:

» Q

:fuo non impedimus.

Ul Qpj

$.

IÓI,

Tl

lj

lt

VOïuntas libera i

n nullüm bonum ferri po-

teft, quod antea per cognitionem intellectus

mm dE

eidem non fuerit exhibitum:: nam juxta vul-

tum.

gare iulld, an?[ UO!itum-, (lu()d 9209 e/ï c()gni-

POI'

Quare libertas circa fingulas actiones

fj

nunquam eft major, quam erat earum prae-

Defioy

via

C'aþut F.

133

via cognitio. Unde ignorantiä tollit liberta-

tem circa ea, quae menti humanae ignota

r

funt.

j

$

165.

Porro haec ignorantia eft vel faffz'., vel

juris, feu legis: prout fcilicet quis vel actio-

nis fuae indolem naturalem , vel moralem

ignorat.. Sic aliquis propofiti laboris caufa

manum vibrat, etignorans, parentem fuum

"

propinque adftare, eundem percutit: alius

probe gnarus parentem fuum percutit, neícit

yell

tamen, ejusmodi percuffionem fpeciali lege

j

prohiberi.

Iam uterque faltem a peccato

(fderi

violatae filialis obfervantiae immunis eft:

prior enim factum, alter vero ius, et legem

M

pietatis ignoravit.

S.

j

165.

EU

.. Licet vero ignorantia juris fit delicata ad-

fauums

modum, de qua fpecialem differtationem fuo

loco fcribam, deutraque tamen ex definitione

i

libertatis $. 156. confecutio Vta infertur, quod

ea, quae ignorantur, nobis non fint libera.

"d

Sua enim qualicunque bonitate in. ignoraritis

voluntatem non poffunt agere, qui proinde ta-

lianec pro ratione motrice refpicere, neque eo-

ferr?

rum defectum de füa efficacia fupplere poteft.

yd"

9

$.

164.

]m,ta

Porro mens libera omnibus, excepto Deo,

TL

i

fuperior, in nulla re creata fufficientem ratio-

j V

püï

nem agendi invenire poteft: et quia omnis

ine-

a

2

134

Trqfïatus f ecunidüs.

qnetus venitaa periculo amittendi alicuiüs bó«

dü, ideo intelligitur VI:o, quod nullus metus;

'dut periculum boni creati amittendi vim men-

tis liberae fuperet, aut libértatem tollat. Un-

"de. heroica illa. Apoftoli fententia a): Certus

wm, enim, quia neque mors, meque vita, féque

"Ingeli, neque. Principatus, neque virtutes, te-

que & Ilantia, teque futura, meque ;fortitudo,

yegue aititudo, meque profundum, meque crea-

i

qura alia poterit nos feparare a caritate Dii.

Q

. &j Metus quidem minuit libertàtem, et proet fcho-

lk

laftici loquuntur, caufat involuntarium fecundum

wuid. Sic metu mortis Chriftum negans libere

'peccat, minus tamen prae eo, qui talem perfidiam

committit nullo adigente metu : ad prioris pécca-

tum voluntas de füo parum; ad pofterioris vero

delictum voluntas de fuo pene totum addit.

Tllud quoque notandum, quod metüs equidem mon

fufficiat ad fuperandam libertatem, beiue veroó, et

frequenter quidem ad folvéndam legem.

Sic gra-

Yi metu obítaute in die fefto libere, aft fine pec-

Cato a facrificio Miffae abeffe poteris.

&Onc

Denique, fi metus eo usque excrefcat, ut ufüs ra-

TD£er

tionis perturbetur, perit equidem libertás; fed

non ideo, ac fi metus aliquis vim mentis fuperare

um 1l

queat, fed quod homo in tanto aeftu mente fua

DDer

uti nequeat: qüia in tanta perturbatione phan-

tafiae intellectus ab eadem dependens in fuis có-

Tügeo

gnitionibus impeditus haeret.

P"Ullt t

ln Y

K

$

165,

Etquae iil

Xne

X

de metu mali dicta fuerunt;

Ieg

eadem omnia de concupifcentia boni intelli-

lsz

gen-

a)aj Reman, 8, 38.

h

4j

Caput VII.

r33

génda fünt *). Tam duplicis generis cognitia-

h

nes, etconcupifcentiae dantur in homine, qui

J

ex natura animali, et'ex rationali mente mire

!

compofitus eft. Sic ut de fola concupifcentia

tj

agam, brutorum inftar fentimus in nobis va-

W

rios appetitus, e. g. fumendi cibi, capiendi

fomni, generandae fobolis etc. etc

Daàntur

1j

J

vero in nobis puriores , ab omni materia fé-

M

£regatae, et quales etiam in Angelos cadunt,

]i

appetitiones, quas mens noftra vel aliunde

advenientes patitur, vel propria efficacia li-

jl l

ii

um

bere edit, et quae fünt ipfa decreta libera.

g

*) Illud mirum, quod metus mali, et defideriute

vt

boni idem fit

Nam malum eít defectus boni,

j Q&,CG

ac.proin nolle defectum boni eft velie bonum:

s w

Sane qui

jb

eo quod duplex negatio fit affirmatio.

metuit, aut non. vult mortem, reipfa vitam de-

mw

fiderat.

w ub

s.

166.

y M

Íam animalis illa, immo. etiam rationalis

jj li

eoncuplfcentla, quae. actus liberos praecedit;

ingentes non raro motus, ac ipfum velut bel-

uaï

Et licet hos

hbertäw

lum nobis etiam invitis cient.

nns üpe

appetitus ante peccatum originale, et in ftasu

i ]I]CU

innocentiae nobis obfecundantes, et aeque,

j o

s

pzout modo. ufum manuum , oculorum, etOus

i mf

in poteftate habuiffemus : hoc tamen domi-

nio, per originariam illam culpam excidimus,

lamentante Apoftolo: b) Pideo autem aliam

g^ Jegem in membris meis, repugnantem legi mentis

| 3füe

Teae.

bmm

Qui quidem tumultus ipfi voluntati

gen

3

ma-

&) ad Romas, 7, 23.

-

Euon!

134

Tra&atus fecumdus.

magnum plerumque negotium faceffit, et cla-

ras rerum cognitiones etiam ex parte intel-

lectus multum impedit.

Corpus enim, quod

corrumpitur , aggravat animam: et terrena 1n-

feufum multa cog

babz'tat-z'o deprimit:

ztantem c).

$

167.

Quia tamen omnia materiata funt longe

j4nfra vim mentis rationalis; et quiabonaDeo

inferiora etiam per rationem cognita celfitate

mentis multum leviora funt, ideo ex definitio-

ne libertatis $. 156. habetur VlIIma confecu-

tio, quod nec animalis, nec rationalis concu-

pifcentia tollat libertatem , feu, quod nun-

quam effe poffint tantae, ut ad obtinendum

decretum fe folis poffint effe fufficiens ratio.

Unde ait Apoftolus d) : Fideits autem Deus eft,

qui non patietur vos tentari fupra id, quod po-

deflis, fed faciet etiam cum. tentatione proven-

zum, ut po[fitis fuftinere. Quorfum etiam fpec-

tatillud e) 4Ve fatigemini animis ve[iris de-

ficientes : nondum enim usque ad. fanguinem ve-

füti[lis, adverfus peccatum repugnantes.

SO

168.

/

/

if

:

Equidem vis fenfuum adeo poteft exae-

fupe

T

ftuare, ut ufüm rationis penitus intercipiat,

p

S if

et fic, mente extra ftatum moralem conftitu-

ta, nulla detur libertas: fed talis tempeftas,

Qdb

Vi

in homine fanae alias mentis, nunquam eft

diuturna, ut per has nubes non aliqui ratio-

qeuOdq

ni$

€) Sapient. 9, 15.

mällm

d) 1. Corintb. 10, 15.

€) ad. Hebr, 12, 3.

Coput. VIL

135

nis radii mox traluceant. FKt ipfo ketiam ufu

"

rationis intercepto libertas non ex eo tolli-

tur, quod haec vis mente rationali fit fortior,

i

fed quod mens in tali conditione confiftens

M

1!

ex defectu cognitionis vires fuas non poffit

exferere : prout etiam in fomno, ebrietate,

À

?A

morbo contingere folet. *).

*) Illud infuper hic addendum, quod vebemens

li

Wi

]i

ejusmodi'aeftus, fomnus non penitus difcuffus,

)

imperfecta ebrietas, morbus non adeo intenfus

libertatem , ac imputationem minuant, et non

raro peccatum alias lethale non nifi leve effe

QU

f

faciant.

Nifi, quod faepe contingit, ejusmodi

1

non fat deliberati effectus in caufa penitus liberi

0) J

exiftant:

prout contingit in iis, qui fe ine-

briant, bene gnari, in quales actus in ebrietate

j

; TU

erumpere foleant.

Item , qui ex affuetudine

fanctiffima facramenta, aliasque res facras atroci-

Mi

bus verbis equidem ex repentino furore, et abs

deliberatione impetunt: attamen huic vitio ex-

qïwüï

"

"

tirpando, et fuo impetui coercendo non eam

folertiam adhibent, quam rei gravitas poftularet.

X

| ee[ï? "

E

$.

1 69.

u

Cum vero divinitas etiam mente rationali

j

p

fit fuperior, et. quidem. infinitis. vicibus

fuperior, haec demum, fiquidem a. nobis fat

cognita fit, etiam in genere caufae mora-

yf &

nteïü?ï

lis fufficiens caufa eft. Quare noftra defini-

tio libertatis $.156. facit inferre VIIIvo: quod

i con

g"

divinitas clare intellecta tollat libertatem ,

quodque proinde amor beatorum non fit li-

g

f

ber.

Licet enim vis libertatis fit tanta, ut

A

p

maius bonum contemnere, ac minus amplec-

ü tan-

ti queat: attamen, quia vis libertatis et

t2

4

136

Jratlatus. fecundus,

ta, creata tamen, ac finita eft, ideo bono in-

finito- tanquam caufae vi mfimta urgenti refi-.

ftere nequit. *) Praeterea,Deo. clare, ac.per-

fecte intellecto, mensin eo invenit omne bo-

num: neque ullam fallacem extra Deum bo«

nitatem amplius confpxclt

Cum vero.. mens,

noftra fine omni zatione decernere. nequeat,

et data clara Dei cognitione 1euq1 ae ratione

cunctae difpareant : fwle confequitur, quO;i

!

in ejusmodi conditione rationem unicam, et

eam infuper infinitam abs ulla refragandi fa-

cultate fequi, neceffe habeat.

£

X) Per eandem rationem ejulatus et perverfus dam-

natorum affectus libertate caret.

Qum enim tanta.

T

K

fit jactura, quantum cft bonum, quo puvamm

boni infiniti; quale Deus eft, jactura malum in-

&

fuitum effe debet.

lam mens nofira finita vim

infimtam fuperare haud poteft, ac proinde jactu-

DT

CQ

ra boni infiniti, qualis utique in demmnatis da.

tur, tantum praebet fenfum, cui fubigendo vis,

Iog

finita. par.effe non poteft.

Vel fi haec ad tollen-

ü

dam damnatorum libertatem tibi haud fuflicere

30rm

videantur, dici fors poterit, quod Deus dammna-

nObll

tis fenfum aeternae legis, feu voluntatis fuae, ad

quam tamen fe totis fuünt facti, fubtrahat ut

1!0] Ue

proin eandem fequi nequeunt, infinitam cex-

"Inen

inde facultatem patientes,

lg

$. I70.

Cum vero vis exterior facile effe poffit.

1

tanta, ut motus, et actiones extenores ut«

pote quos mens in poteftate non penitus ha-.

j

bet, fuperare queat, ideo falva definitione

libertatis intelligitur, quod vis et coaótio tol-

1

r

leza.

gü 0]1

CGPW Vi

132

lere queat libestatem *cïir,cax actus Corporis, ut.

!

pote qui non vi morali, fed motui, ac impul-

R'x'

fibus phyficis obnoxii funt. Unde tales actus

N

etfi iniqui àlias, omni peccato vacant, fi mens,

N

quae cogi non poteft, in eos haud confentiat.

sl

Quo fpectantgenerofa illa verba, quibusfanc-

Mq

ta Lucia judicem ftuprum comminantem in-

(

terpellaffejfertur: Y^) $i mvitam ju[Jeris vio-

(

lari, ca[titas duplicabitur mibi ad coronam.

I

S

171.

"

Cum porro ex conatu, et actionibus no-

ftris, quas noftro arbitrio, ac libertate edi-

diti-

mus, varios fubin effectus orituros effe non

t

raro praevidemus; ideo ex definitione toties

.mu? *

m u

decantata $. 156: infertur IXno, omnes tales

u W

effectus praevie cognitos, feu, prout eos vo-

& ïaüï'

camus, voluntarios in caufa nobis effe libe-

at d

ros, *) eo ipfo, quod actionis talium effec.

ao "

yj ul

tuum effectricis caufa libera exiftamus : licet;

forte poft caufam libere datam effectus ille a

j fjf

y i*

nobis jam non amplius impediri queat.

Sic

j *

noluerunt utique Iudaei interitum fuum, et

i "

tamen dicitur, g); Perditiotua ex te, o Jfrüel!

u

Quia fcilicet perniciei non voluntariae pecca«

ts fuis voluntariam caufam dederunt.

* Non tamen ;ifectus? qui in caufa nobis liberi

i poï)';-

fuerunt, propterea nobis femper ad culpam im-

putantur,

Certe. ex doctrina Chrifti caufam

t k

ruinae fuae ludaei fumferunt: unde difcipuli di.

u

"15

cebant ;

j

| aälo i

f2 Breviar. rom, ad diem 15.. Decemb.

p

£) Qfte. 13 9.

E

138

Jvatiatus : fecundus.

cebant: b) Scis, quia Pbarifaei-audito werbo boe

Jcandalizati funt.

Et tamen abfit, ut optimi re.

demptoris noftri divinas actiones culpae alienae

participes aliquando fuiffe, dicamus.

$.

- 323,

Demum ex noftra libertatis definitione $.

156 infertur ultimo, quod etiam ea fint no-

bislibera, quae efficiuntur ex cauía, aut co-

natu alieno, fed quem fuo effectu frustrare,

feu quem noftra opera impedire potuiffe-

mus. *) Hoc genus libertatis alii vocant vo-

Iuntarium indivctlum, eftque in. eo, quod alie-

na facta impedire: deliberate omittamus.

$

) Libera haec funt, fed non femper culpae . ob-

noxia, aeque prout fupra de illis dixi, quae li-

bera in cauífa vocantur.

Quoties teneamur 3

caufa alieno peccato danda abflinere, aut quo-

ties alterius peccatum, aut quodcunque detri-

lr

mentum data opéra impedire, non ex praefenti

doctrina, quae de libertate eft, fed deinceps ex

qi

officiis caritatis, aliisque definiri debet

Lt

Plus tamen ex duabus hisce circumftantiis nobis

il

non eff liberum, Quam quod tempore caufae

qU

datae, vel cauíae non impeditae nobis erat co-

It

gnitum: quod enim cognitum non. cH: in potefta-

te voluntatis non, eft,

Guf

o

Dd

ïïüte

T&

eff

jï,'e

&) JMattb. 12, 35

CA-

Caput PHI.

139

[

CAPUT OCTAVUM.

v

W

ua demum vatione gratia, ei liberum avbitrium

ad actwn fimi ultimo aptum fimtil concurrant.

&. 173. Tam libertatem cum gratia conciliaturi, no-

tamus,

JN j

ii

174. Quod inter caufas morales ad actum fini ul.

timo aptum primo loco lex

irl

175. Altero vero gratia veniat.

176. Tertio demum loco fe infert libertas noftra,

W

177. Vera, fed non prima aut ultima laude ex-

u1

inde digna:

»

ä

178. Quod aliquo exemplo ijluftratur.

«.o

$. 175.

XMQ J

xr&mu;

a (

Hucusque de gratia, et libertate feorfim tra-

G&avi: deinceps de iisdem conjunétim agen-

v?

Y pü*ä

dum, qua demum ratione, aut quo ordine

fin

g.

a&iones noftras ad Deum, tanquam finem

u

ultimum mutuo. conatu provehant.

Tota

jb f

autem quaeftio, quod perpetuo notandum,

t o

non in genere caufae efficientis, fed in genere

lj mt j

caufae moralis, feu motricis, aut finalis $. 154.

j p

procedit.

Nam, quoad vim actionum nos-

trarum effe&ricem, a&us, ac decreta noftra

faltem per magnam partem ex voluntate no-

ftra defcendunt: et infuper in ratione caufae

eflicientis voluntas noftra cum aliis caufis non

liberis fere per omniaà convenit.

& 174

o

1409

Jratcta:us Ecundus.

$. f74.

as

Iam:'inter cauf:

»

morales ad a&um juftusm

primo loco. movet lex aeterna Dei *), quae

in omnibus etiam humanis legibus latet, eis-

que omnem bonitatem moralem tribuit.

C

W

Haec lex aeterna reapfe nihil aliud eft, quam.

(

voluntas Dei, quae bonorum omnium, ae

10

proin etiam moralium eft prima ratio, per

quam folam fuünt omnia, quae bona funt: a

üt

qua omnia ineipiunt, etin quam tanquam in

finem füuum ultimum iterato relabuntür.

*) Dum ad actum juftum legem pro prima, et

gratiam pro fecunda ratione defignabam, quis-

L

piam non nihil offenfus fuit, eo quod legem.

Tor

aliquid naturale effe .putaverit, dum gratia to-

tam naturam.íuperet; fed is magnopere falleba-

m

N

tur: nam leges emnes, etiam humanae totam

vim ex lege Dei aeterna, id eít, ex voluntate

n

divina trahunt.

Unde in omni lege morali. quid.

Tu

increati, et aeterni latet, dum gratia, etfi fit do-

f

i

num nobilifimum , de genere creatorum eft.

tar

Praeterea gratia legi aperte famulatur: nam ad.

implendam legem fervit, et hominem juvat. De-

e[fi

gique gratia eft propter legem: non lex propter

gratiam? prout mox dicetur.

facj

feu l

$. 175.

Qrn

Inter caufas motrices, quae mentem no-

fram ad actum fini ultimo aptum, feu, quod:

femper idem eft, ad actionem juftam urgent,

h

1

»

fecundum locum obtinet gratia (utique aiya-

mmm

lis, de qua fola hic traétatur) feu caelefte auxi-

ü tlm

lium, quo bonitas legis intellectui noftro cla-

n

&ius explicatur, ac voluntati tanquam ratio

vehe-

"

4l

Capub FIIL -

Véhementer urgens velut admovetur. Diver-

fimode itaque lex et gratia in animum noftrum

apunt: nam lex propria bonitate, et ad fe

g

trahit; gratia. vero alienam bonitatem adpli-

,EA

€at, et ad aliud, id eft, ad legem fequendam

u

urget. Cum.enim gratia fit bonum de genere

q

€reatorum, nunquam poteft effe prima, fed

f [

nonnifi alteri, id eft, legi ac divinae volun-

n

tati famulans ratio.

j

:

$. 176.

"'Qui:a,'.ve"ro lex fimul, et gratia vim adeo

Tr0deratam in liberam mentem exferunt, ut

M, H

qlll!

ingenere caüfae moralis, urgens quidem, aft

toe

non plene fuüfficiens ratio exiftant: ideo tan-

qa O

«em libertas. creata de fua efficacia complet,

3W

. QU

'quód duabus illis.caufis prioribus defuit: ità

tamen, ut voluntas noftra fuam hanc partem

rouun

r

j U

munquam collatura fuiffet, nifi lex-et gratia

jl

Mi

fuam motionem priores addidiffent.

Et fic

p

*andem libertas humana non tantum ut cauía

onym

(uE

efficiens (hoc enim etiam caufae non liberae

j i

s p

faciunt) fed etiam ut caufa praevie motrix;

feu ut caufa moralis ad rectam actionem cori-

'eurrit.

$. 177.

j 1

Quare veram laudem metetur mens libe-

) q

fa, qualem caufae non liberae fibi arrogare

| urgenïv

minime poffunt: attamen laudem primam et

j

ultimam fibi vendicare minime poteft, Quan-

i

tumcunque enim in ratione caufae motricis

o

dc füe ad actum contulit: hoc tamen de fuo

Uam s

- eolla-

v

142

Tvaatus fecundus.

collatura nunquam fuiffet, nifi lex, et gratia

Et fic tan-

füam vim praevie. exferuiffent.

dem falva libertate noftra verum manet, quod

Deus actum juftum primus, folus, et totum

decernat, ut demum ultimo ommnis gloria

etiam in negotio libertatis in Deum folum re-

dungdet, quin exinde libertati creatae aliquid

detrahatur,

AC LY

Haec vero doctrina fequenti paradigmate

amplius explicari poterit.

Pater quispiam

optimus filium fuum trans foffam fat latam

:

conftitutum ad amplexum invitat.

Quia ve-

ro timida indoles ejusmodi faltum tentare non

autet, pater nobiliffimum ex famulis fubmit-

tit, qui filio bonitatem patris nitide explicet,

et ad aliquid audendum ejusdem affectum fol-

licitet, ita tamen, ut nec invitatio patris, nec

perfuafio famuli fe folis fint ratio fufficiens

ad incitandam voluntatem filii.

Hic tamen

fua jam fponte, et vi arbitrii fui praeftat id,

f

quod illis rationibus praeviis defuit ad cau-

N

fam motricem penitus complendam: qui ta-

men de amplectendo Patre ne cogitaffet qui-

$a

dem, nifi pater primo ad tale ofculum pro-

vocaífet, et exin famulus eundem animaífet.

NT

Quare filius ifte gloriari poteft, quod officium

1

filialis pietatis diflicili aufu compleverit; a

famulo tamen audire jure debet: Tu nihil

$g

tentaffes, nifi ego prior incitaffem: cui rur-

f

fus pater verifime objiciet:

'Tua incitatio

S 135

nun-

D

asf

"Caput VIII.

143

wnquam extitura fuiffet, nifi ego filium pri-

»mus invitaffem, et ad hunc magis urgendum

Jl

ego te fubmiffiffem.

]

Et fic fákus i(le, et

fübfequens amplexus proxime, et in genere

"

caufae efficientis a filio; in genere autem

V

caufae ^mroraliter moventis a triplici caufa

)

procedit, ex quibus tertia, id eft, arbitrium

filii fecundae, ideft: famtulo; haec vero pri-

mae, id eft, Patri fübordinata eft: qui dein

pater nullam caufam fe priorem habet; et

p

proin hujus amplexionis prima, et in quam

qu

hujus negotii proceffus fe totum refert, ori-

J

l

g£go manet.

j

CAPUT NONUM.

-

od

i

AArgumenta buic explicationi adver[a di-

luuntur.

m

yn [0

uri

179* Primum contra doctrinam meam argumentum

T

in eo eft, quod Deus hac fatione futura prae-

iil

u

q

videndi certo adminiculo deftituatur:

"

j

190. Quod folvitur, Ad alterum argumenturm,

i^

fcilicet,

*

j Ü

[ N

191. Quomodo Deus quoscumque actus a libera

j u

voluntate obtinere queat; res

192. Aliqua S. Aug. fententia explicatur.

l[fet qu

m )

&^ u»n

193. Libri ad Simplicianum, ex quibus illa fen-

tentia depromitur, quoad hanc ab Augüftino

g

mnunquam retractati,

r

$. 184. Sed ab eodem íancto Doctore in fine vitae

füerunt confirmgti potius, immo

Tu mll

I85. Pro limite defignati, a quo circa gratiam

J

plenius fapere incepiffet,

mcüav ]

$. 196.

9

.

*

'

144

! Traitatus ]ECQMdus.

$. 186. KS—i, qiod eft tertium àrgumentum, gratide jus

fto minor 'efficacia. per haec tribui videatur,

$. 187. Sufüciens refponfio redditür.

$. 179.

,Itaque inprimis. dices: f" Si*lex, et gfätïa fe

? folis non fünt caufa füufficienter movens, et

"fi non nifi futuro voluntatis arbitrio tandem

"complentur, tunc Deus nullum: habet au-

?xilium, ex quó futura definite, et abs ullo

t

"errandi periculo praefagire, aut.prfaevidere

El

"queat: forían enim liberum arbitrium füam

W

"partem conferre omittet: etfi Deus vehe-

f]C)

»^menti gratia illud adgreffus füerit. Et fic

(

" gratia cum-libero árbitrio- non fat apte con-

? ciliatur, "

Qpe

D

$. 180.

hO(

Verüm Deus nulla. futura. praevidet, ut-

V

pote, quae nihil funt ; fed non nifi praefen-

»

dc(

tia intuetur. Deo nihil füturum eft, qui onr

bet

nia ftabili, immenfo quidem, fed fimplici, et

omnis tranfitus experte inftanti fibi praefen:

e] ál]

Vi n

tiahabet, Quae nobis futura dicuntur, Deo

praefentia jam funt.. NNullo itaque ad futura

Lmul

]

Tüf

praevidenda auxilio indiget, mDein magnope-

re notándum, quod.Deus etiam ad praefentia

cognofcenda ab his tànquam ab aliquibus ads

Refp

miniculis nullatenus difponatut,. determine:

d

tur, aut in quacunque ratione adjuvetur: fed

E

omnes cognitiones propria intellectus effica-.

cia concipit.

Abfit, ut ad actum immenfum,

j

Hj

VEere-

f)

](h

d

*

'UH

Caoput IX. 1

145

Vereque divinum ereata eóhditio requis

|

ratur.

Deus omnia pér verbum cogno:

Ícit, quod verbum íeu filius aeterni pa-

tris

eft cognitio omnium :

nunquid. res

«creata aliqua erit neceíffaria, ut illud verbum

i

tale, quale modo eft, nafci queat ? Scilicet

hic rürfüs Deum talem facimus, quales nos

s

yt

fumus, qui ad cognitionem difponi non poffu-

u

1Tn»us, nifi per eas res ipfas, aut per earum

yü

imagines, quas cognofcimus.

Verum longe

aliter res divinae fe habent: nam ficut Dei

i

j lt

voluntas fime praevia ratione decernit 2)53

fic intellectus fine ullo adminiculo cognofcit.

d

f; (

Quod quidem eft longe ultra facultatem, et

Q9

egperientiam noftram.

1S8I;

"Sed licet intellectus, ac fcientia divinà

^hoc modoe falva fit, laborabit tamen Dei.

? voluntas.

Nam Deushac ratione definito,

du

"accerto auxilio deitituitur ad actus quosli-

j ye

W

"bet a libero arbitrio obtinendoós: nam data

"etiam quacunque gratia nondum habebitur

g

u

"vis motrix plené fufficiens, fed haec a libera

j

"demum voluntate compleri debebit, quod

n

"an futurum fit, praevie incertum manet. "

" u

agno?e

I 2.

e[entlü

W)Refpönfio ad haec

ex fubfequentibus ela:

pï'&

MO

rior evadet: nunc folis verbis fancti Auguftie

etro

ni refpondere fufficiat.

b) item verum e[t:

0a

N €U1I

4Von.

ä»

à) F. tralfatum de

pïi'mö

rer, át.

-

:ctüb v

ij

L]

$-.32. "etJf'qq-.

a

D) Libr 1, ] Sivmlzlicign.l quáB, . 2

u

9?21; P^

o

146

'*Ts»fääatw Sec*unäüs;

INoti voleutis, teque cuvventis, fed miferentis e]i

JDei, qui, etiamfi müultos vocet , eorum. tamen

wuferetur., quos ita vocat, quomodo eis vocari

aptum efl, ut fequantur. — Falfum eft. autem,

? quis dicit: Igitur non wiferentis Dei, fcd vo-

lentis atque curventis eft bominis ; quia nullius

JDeus fruftra miferetur.

Cujus autem mifere-

iur, fic eum vocat, quowodo fcit ei congrüere,

Scilicet divina vó-

u vocantem non vejpuct.

€atio 'equidem fe foIa non eft plena ratio obe-

dientiae inde fecuturae ; eft tamen ratio tan-

j

ta, qua data homo de fuo addet, quod ill

rationi, feu vocationi in genere cauíae mo-

?

[/

tricis deeft. Quanta vero debeat effe vis

ff

/

gratiae, ut voluntas creata füas ei vires jun-

gat, noverit ille qui utramque creavit, et

r

M

eisdem tantum, etomne id tribuit, quod ha-

fi

bent, et euod fünt, et quod agunt,

idf]

N

$

183.

| Aäü

"Tantum Avguftini teftimonium muülti ex

(em

Üüros

eonohint adoptare, quod ipfe fanctus Augu-

ftinus fateatur, fe mirabile gtatiae, et liberi

hs

arbitrii commercium ab initio haud intellexif-

J [bz

fe, et in füblimi hac fapientia profeciffe

fWPatu

pedetentim. Verum per hoc non elevaft

B

pondus tanti teftimonii : cum enim hos quo-

lr !t

que ad Simplicianum libros, ex quibus haec

teftimonia deprompta funt, prout pleros:

J dz&

que alios ultimo vitae fuae fpatio retractal-

fl it

fet, nihil ex hac, quam laudavi, fententia

d 4

€orrexit.

$. 184, |

C)C

)l

Caput LX.

147

4

$.

I184.

ïï

il

Etfan*e eorum, qui hoc teftimonium fté-

pudiant, conatus mirabilis omnino eft, Nain

'W]

"

ubinam demum fancetus Auguftinus fuum in

caufa gratiae priorem errorem, et fubfequens

i

£ectius judicium commemorat ? Scilicet in li-

hw

(

bro de dono perfeverantiae, id eft, in libro

ultimo eorum, quos circa gratiam abfolvit,

4

90

ubi habetfequentia: c) /Veminem velim fic am-

pietti omnia mea, ut me fequatur, mifi n dis,

pt

in.quibus me mon errare per/pexerit. . IVani

Tb

propterea umc facio libros, in quibus opufcula

"i

mea retrattanda fufcepi, dit nec me ipfum in oms.

MO

tibus fecutum fuiffe demon[brem, fed. proficien-

: XW

ter me exi[limo Deo miferante fcripliffe, nomtas

Y, ^

men a perfeione caept[fe, etc; . Et fane verit-

Lgö' V

fime haec de fàncto Auguftino dicuntur, quod

in cognitione gratiae pedetentim profecetit.

Aft nedum ineodemlibro, fed infuper in eo«

dem prorfus capite fuos ad Simplicianum

t

j

libros in caufa gratiae maxime probat fcrí»

bens: d) Püdeant, utrum in primi libri pofte-

& hbä

J

tioribus partibus, eorum duorüm, quos qmei epi«

yde

í

ftopatus initio ad. Simplicianum Mediolanen[ena

0?8("

Epifcopum [cripfi, remaneat aliquid, quo voces

Qï

g

)

tur in dubium, gratiam Dei non fecundum mes

; I

rita noftra dari, «— —— Etutrum ex iis, quae

j

ii

ibi diGia fuerunt, non confeguenter eluceat, et

"

&on fit expreffum, etiam usque in finem per[fe»

v

H

Qþrantiam fonnifi ab eo donari, qui mos pra-

K

)

-

deflis

(X SsI.

8) Litr. de doue perfeverant, C, 81

j

*548

| "Iratiztus. fecumáas.

sdeflinawit. Sane omnia, quae in libro de do-

0 pérfeverantiae tractat, in libris ad Simpli-

i |

cianum contineri afférit: adeo ex his libris

nihil corrigit, ut ex iis ultimam, ac perfe-

«X€tam doctrinam smaxime confirmet.

$. 1$5.

Et quohiam fancti Auguf*cin'i progreffus;

«uos in cognitione gratiae fecit, et ille tran-

ditus, quo a minus recta, ad veram fenten:

3

tiam demüm tranfiit, tanti momenti tibi effe

f

videntur, ut ex hoc folo teftimonia ex libris

l

ad Simplicianum petita rejicere audeas; ideo

g

ille terminus ftudiofe inquirendus eft, ex quo

hi

Auguftinus de gratia recte fentire incipiebat

i

Et en! etiam ifte opportune omnino occur-

l,

iit: nam ipfe fanctus Doctor fcribit fequen-

tia, et quidem eodem ultimo libro , capité

mox praecedente : e) Qu

od plenius fapere cae-

$i in ea. difputatione, quam firipfi ad. beatat

^

(

inemoriae Simplicianum Pyifcopum Mediolenfis

49

lii

&Kcclefiae.

An pcterit poft haec quispiam in

u

caufa gratiae libros ad Simplicianum accufare;

et quidem argumento ex libro de dono perfe-

verantiae defumto, in quo velut in ultimo ha

litu dicit fe ab iis demum libris rectam fen-

Àil

j Y

tentiam inchoaffe, in iisque contineri ea, quaé

Ts

in fine vitae de gratia intelligebat Auguftinus?

C&Cl |

Sed ne liberum aàrbitrium ex hoc fancti Ay-

4fe

guftini teftimonio gloriari queat, fuo demum

Q

le fO

confenfu gratiam efficacem fe reddidilfe, alie

Qpinjo

ejus-.

€) De douo pefeverant: C. 20,

j)8

Em

Caput LX.

149

ejusdem teftimonio, quod priori illi mox füb-

jecit, et de quo me amicus quispiam oppor-

tune monuit, evincitur.

Sic autem fcribit:

slj

Cum ergo nos ea dele&ent , quibus proficiamus

ad Deum, infpiratur boc, et praebetur gratia

JDei, non nutu no[lro, et indu[lria: quia tut fit

Wutus voluntatis, ut fft mduftia [tudir, ut

617'4

fint opera Charitatis fevventia: ille twibuit, ille

xhï

largitur.

Scilicet perpetuo verum manet :

(!!

non ideo gratia eft efficax, quia voluntas con-

y u

fenfum ut cauffa efficiens edit, fed ideo vo-

Ji

luntas ut caufa efficiens confenfum edit, quia

ld&'

gratia tam efficax eft. Scilicet adulter mon

u

fuifti: boc tibi Deus. dicit: ut mom confentires,

ego terrui. — Agnofce ergo gratiam ejus, ctut de-

«

ififti. f'),

as

kcs;,y quod. tton adin

$.

186.

W

? Sic fcilicet exclufa: gratia quam intrinfé-

M*me*

"4

?ce efficacem vocamus, admittis mere con-

"L

/

"gruam: dum. ais, quod Deus ita vocet, $ro-

Mi

l

^ ut fcitei congruere, ut vocantem nonvefpuat-

!

pläv

gCCUJW

S-

I87.

Abfit, ut huic:.de gratia vel intrinfece effi-

li

gol

u

caci vel congrua, ut huic, inquam, praelio

me immittam. . Quoscunque ego de gratia ef-

10 J

ficaci differentes audivi, ii vel fibi non con-

u

il

ftare, vel a me-non intelligi videbantur. Ita-

x

que folam, quam de efficaci gratia foveo,

o U

itur gra&ia ompnem virme

jj "

ff

opinionem promo. Ig

3

L]

fuam

d

f9. . Muguflin. Homil, 25, inter, s0.

Tra&atus fecundus.

150

fuam non a libero axbitrio, fed a Dei benefi

centia habet.

Dein illa prior adgreditur vo-

Juntatem noftram: nos ea provocat, non ve-

YO a nobis provocatur.

Porro gratia in nos

agit, ut caufa moralis, qualis in mentes libe-

ras duntaxat cadit $. 154. Rurfus tanta vi

agit, ut ipfa fola totam caufam moralem non

conftituat: facit tamen tanquam opportuna

CODdltlQ, ut liberum arbitrium de füo addat,

quod in genere caufae motricis legi, ac gra-

tiae deeft. $. 175. etfequ. Tantam vero effi-

caciam in gratia non admitto, ut fe fola fit

caufa motrix integra, e

et ut in genere caufae

S

moralis, feu motricis voluntas nihil de fuo
