iProprius cujusque fenfus doctrinae huic

fuffragium fert. Sic erubefceret quis, fi alii

perviderent, quod ex mero timore judicii

M

pter fo-

dgbitum praeftet , quod demum pro

N

. ]um

282

"ratlotus tevtius.

lum infernum ab inferenda contumelia, vel

patranda caede abftineat. Sic etiam mens pa-

terna indignaretur, fi perfpiceret, fe a filio

ob folum exheredationis timorem coli.

Et

tu, quod eft exemplum S. Auguftini in hanc

p EOR -

rem propofitum d), erübefceres, fi te uxor

tua propter divitias amaret,

Adeo ex fenfu

intimo nobis conftat, quod non propter aliud

duntaxat coli debeat, quod. propter femetip-

fum coli meretur.

Et in nofítra caufa mens

!

vere jufta non eft, quae vi juftitiae non mo-

veatur.

[/

4

Atque haec eft fententia S. Augu

ftini,

fj

qui in Iulianum fequentibus verbis invehi-

[

05;

tur.e): /Voveris itaque tion officits , fed. [mibus

lib

a vitiis difcernendas e[fe.virtutes. — — Si iBt-

floy

tur bomo von propter boc facit, propter quod fa-

lit

cere debet, peccare. conimcitur.

Aae tt fioft

attendens fines ab officiis feparafti, et. virtutes

veras officia (ine fimibus adpellandas e[fe dixifli.

— — Quidquid autem fit, ab homine, et non

!

propter boc fit, propter. quod fieri debere, vera

r

faptentia praecipit, etfi officio videatur Dotitumth,

T

ipfo 102 re&io fie peccatum eft..— .

X

( BN

M

à)

Et fane folutio pro contractu mutui ex

h

juftitia debetur: etíi quis folvat ob metum

judicii, non propter hoc facit, propter quo

Unde

fieri debere, vera fapifantia praecipit.

f

idem

) Enarrat. in pfalm. 33.

)

e€) Litr. 4. coutr. lulian, €,3.

)

Capüt XIL

285

f

idem alibi feribit: f£): Inaniter ;zutem putat,

*Qä

t e[fe victorem peccati, qui poenae timore non

o

peccat.

Inimicus ergo juftitiae efl, qui poenae

H

timove non peccat, — — lantum porro quis-

Mu

y

T

que peccatum odit, quautum ju]iz'tz'am diligit.

$

346.

d

Bu

Yij

Suffragatur nobis aliorum quoque gravis

auctoritas g): $t ztaque fervo fua lex timor,

a

irfuo mercenario ctpiditas. — -— Sed barum

1j

nulla fiue macula efl.. Et S. Thomas b): Lex

Quj

vetus dicitur cobibere manum , non. animum,

quia ,. qui timore poenae ab aliquo peccato ab[li-

net, non.-fimpliciter voluntas a peccato vecedit,

Tufblïl

ficut vecedit voluntas ejus, qui amore ju[titiae

N

ab[linet a peccato.

Denique S. Bonaventura

Wi

habetfequentia: 7) Propter illum trmorem poe-

D

narum ce[fat bomo a perpetratione peccatorum ,

u

licet &on omnino.ce[fet. a voluntate.

aemsfä

CAPUT DUODECIMUM.

i g

[]g(w

Rationes. buic doctrinae adver/ae däluuntur.

lh j

347. Timor, fpes etc. adeo non funt mala,

ifts D)

348. Ut fint verae virtutes

j M)Wi

349. Utiliter etiam ad explenda quaevis officia fer-

viunt.

350. 351. 352. Quia affectus legi contrarios fup-

primunt.

& « tvu

353. Officium nihilominus ex alio fine impletum,

mutui i

: €. g. folutio debiti ex alio fine facta

h g

$. 354-

3t€l' qim]

£ EP"/f"l-. I44.

l

£) S. Bernard.. Tratt. de dilig. Dzo. C. 12.

1d9m

5) . 2. quaeff. 1O7. art. x. .ad 2.

1) ?n 3tum. diflinil, 34. q. Y.

Q

a

284

Tralatus tertits.

$. 344. Inter homines nova folutione refarciri non

Y

debet,

$. 355. Obligatio agendi tantum quia lex vult, non

eft nimis ardua:

u

S

356. Nec ex parte intellectus,

$. 357. Nec ex parte voluntatis.

|

$. 358. Eftque in rebus gravioribus non levis obli-

gatio,

$.'259. In rebus vero obviis, ae continuo fibi fücce-

ä]

dentihus non nifi ftudium aequitatis admittere in-

gens labor eiít, fed idem labor culmen perfectio.

Vi

[

uis conftituit.

$. 560. Nec dona. coeleftia copiofa deftituunt ferio

ali

conantem.

e

$. 361. Tandem felix quaedam neceffitas nos hüc im-

/

ie

pellit.

l$a

$. 347.

dO]

" Nullumne ergo officium timoris, aut fpei?

40

" Ad quid illae minae, quibus in divinis lite-

li

N

I

'ris pervicaces Iudaeorum animos Deus ter-

"rere fatagebat? Et ne legem timoris. folis

k

Qu

? [udaeis fcriptam effe putes, nonne Apofto-

"li, et ipfe Chriftus etiam in nova lege ad fir-

" mandos in recto animos adminicula timoris,

"et bonorum aeternorum exípectationem

»

(t

»

"ubique adhibent? Et quidem ípem theo-

d0r

"logicam peccatum effe, nemo eo usque in-

»

"faniit, ut diceret: attamen timorem quoque

DI

2

Q

^de genere virtutum effe, certum eft dogma

"a): étquis dixerit, gebennae metum, per quem

3

^

Vf

"ad mifericordiam Dez, dolendo de peccatis con-

"fugimus, vel apeccato abflinemus, peccatum e[Je,

Cf

vif

"aut peccatores pejores facere : anaibema fu. "

; D

Gff

$. 348.

&) Iridentin. [eff, . 6. Can, g.

| J

285

Caput XII.

ff

$. 348.

Nerum timoris, ac ipei officia vere funt

le

talia, et propter femetipfía expleri petunt.

Timor quippe eft obligatio pietatis, qua a

poenis praecipue aeternis nobis cavere jube-

$l

l

mus,. Spes multo altior eft, qua infinitae fide-

litati immotam fiduciam praeftare magnopere

ln*'

obftringimur.

Paucis hae duae funt verae

3

virtutes, et quidem nobiles admodum.

Sed

aliud eft dicere, timor de genere virtutum

at 1

m

eft : et aliud, actus ex timore editus fufficit

hücr

ad explenda quaecunque officia.

Sibi a poe-

nis aeternis immo a poenis hujus vitae caven-

do nemo peccat: mutuum tamen non ex

amore juftitiae foivendo, huic officio non

U

js t

item fatisfacit. Si enim hoc genus juftitiae

ex mero poenarum metu, et non ex amore

eu t

ejusdem juftitiae colat,

eam minus colit,

ris i

quae propter femetipfam 'colenda eft.

Ano* j

$. 349.

| Um[ [

"'Attamen in facris literis, et ex ufu Pa-

tj

s

"trum timor, et fpes paffim adhibentur, ut

j d

^"hominem ad quaecunque officia rite explen-

? da adigant.

Unde inter alios àit ille D):

g

? Confige timore tuo carnes meas : a judiciis enim

?iuis tiimui.

du

Huc etiam fuppetit füummum

ef( li"

ql

"ipfius Chrifti exemplum, qui non fua ne-

"ceffitate, fed ad noftrum fulatium pro gra-

T

;l

g

n

" viflima lucta fua aliquod robur ex abundan-

ttere di-

? tiffimis mortis fuaef. fructibus admi

"gna-

j

&) Pfalm. 118, 120,

x"wxmx;*

p

286

Trattatus teytius.

?5

"gnatus eft. Unde fcribitþde eo Apoftolus*;):

Qui propo[ito fibi gaudio

fub[tinuit icrucem,

" cotfufione contemta, "'

ä

$. 350.

Licet vero lex divina in quolibet officio

J

latens debeat efTe ad fatisfaciendum illi prima

ratio: attamen fpes, timor, aliaque pie, re«

ä]

cteque agendi momenta in executione reli-

quorum officiorum minime excludenda, fed

li

omnimodis advocanda funt.

Non equidem

ifta poffunt effe caufa motrix ad quemcunque

actum eédendum: bene. vero opportuna ra»

tio ad affectum alicui officio contrarium fran-

lio

gendum.

Sic e. g. mentem avarum ea pretia

lf e(

parum delectabunt, quibus inique poffiden:

la

dis aeterna difpendia imminent.

Hàc vero

&

—

delectatione ope timoris extincta, animus vee

lj

lut ad libellam éompofitus; nullaque jam ad-

lt

verfía vi ad malum inclinatus fe legi, ac jue

hE

ftitiae facile permittet. Atque huc pertineré

Da

videtur fententia S. Auguftini d): Fac vel

1j

timore poenae, [i non potes amore juflitiae: Ve-

Dj

o Domina, fevvus. abfcedet :

lus

quia confum-—-

Ihata caritas foras wiz-ittit timorem,

R

t fdzm

C

- Scilicet peccatoi-um illecebrae fua fuavi-

1

ïlüae

tate deftituuntur, fi poenarum ea confequen:

D

tium gravitas hominis, qui ad peccatum in-

Thjfe

citatur, animum pervadat: et amariflima lü

Ie

COrq

Ctas

€) Ad. Hebrae. 12, $,

4) Sermon,. 157.

)

tapm bv

287

cta, atque ipfa.mors dulcefcit, fi per certam

].

h

fpem aeterna praemia in ipfo certamine prae-

guftantur.

Unde mens ita praeparata nec ad

inceftas delicias multum afficitur, et ad gra-

viílimas aerumnas jam non amplius cohorref-

m

RP

cit, motum juftitiae folum ad futuram actio-

n

f

nem facillime admiffura.

Et utique Chriftus

) ï,l

ad fubeundam acerbiffimam mortem gaudium

n

illud pro levamine, pro caufa vero motrice

Ü

nil nifl voluntatem aeterni Patris admiferit.

QOC

$. 352.

li

p

at

Sic etiam Nabuchodonofor &) absque du-

f

bio ex pietate, .et caritate tenebatur itipem

r

in egenos jam aliunde erogare: fi enim eam

t

in aerario fuo retinere juftius fuitfet, Prophe-

Ms

ta hanc liberalitatem nunquam eidem confu-

us

luiffet. Noxia prodigalitas ad placandam Dei

iram nihil conferre potuiffet.

Quapropter

u

T

Rexille ex liberali erga miferos animo hoc

beneficium praeftare debuit; alias in fe po-

gt

tius, impius quam in alios beneficus extitifTet:

f

nunc vero Daniel confulebat, ut eleemofy-

j I

f

J

nis, id eft, caritate aliis impenía, peccata fua

a

redimeret. Spes veniae, et timor divinae vin-

dictae in immiti Principis animo affectum ava-

riiae fubigere, et duram ejusdem mentem

] [üaVi'

praevie emollire: lex vero pietatis ad ipfum

feqe

mifericordiae actum impellere debuit.

Qua-

jf j

re quodvis officium ei caufae, cui debetur,

üïlma l

cordate impendendum eít: meritum inde re-

(

diens,

e) Daniel. 4, 24.

288

Tra&attus tertitis,

diens, Vafiique praeftiti officii fructus vel ad

affectum contrarium praevie fuperandum,

vel ad varios a nobis fines deinceps referri

poffunt.

$. 253.

" Aft fi folutione ex metu humani, vel

"etiam divini judicii praeftita legi non fatise

"fit: numquid talis, fi vere juftus effe inci-

"piat, altera vice folvere tenebitur; utpote

"qui priore illa folutione legem, ac juftitiam

»

" vere haud complevit? Hoc vero effet nie

"jgium, atque ab omnium ufu alienum. "

:

$. 354.

b

Aft in judicio, ufuque humano hoc non

IE

attenditur, cum intentiones agentium huma-

b

Dein ho-

»

no oculo non pateant plerumque.

mines res fuas recuperaffe contenti, parum

b

curant, quo animo hae a debitore fint reddi:

tae

Sed neque ad rationes confcientiae ejus«

modi debitorem ad iteratam folutionem tene-

ri arbitror.

Sufficiet enim, Ífi antehac ex

non recta intentione folvens, animum dein-

ceps mutet, velitque, ut pecunias jam folu-

&

tas penes creditorem non jam propter judi-

l"Qt

cium ,-íed propter juftitiam remanere velitt

&

nam ex hoc titulo, et ex nullo alio alter eans

(l

dem exigere, et acceptare, et modo retine«

üïlc

re potuit, cui titulo, fi debitor confentiat,

Y

juftitiae ex omni parte fatisfactum manet,

de

0b

$. 355.

fs

Caput XII.

289

|

S.

355-

l

r

" Att in propria cujusque virtutis, et offi-

i

"cii ratione , feu lege fuo affectu fiftere, et

"omnem alienam etiam honefítam intentio-

"nem excludere, et quidem füb obligatione,

V

"ac periculo obligationi alias non fatisfacien-

3

"di excludere, haec, inquam, t:

inta

w

arendi

i

)

"puritas, et intemeratus adeo amor juititiae

l

Ü

ï

"in facultatem humanam vix cadit.

Et licet

n

"aliquue peregrinae rationes e. g. timor, ac

if

"fpes uteunque, et ut mera fübfidia ad prae-

U

"cipuam caufam mere famulantia admittan-

"tur $. I07. et feq. fingulis tamen vicibus in-

"ter tot vitae hujus tumultus vir folertiffi-

"ius difcernet, quid mens fua primo, quid

«

"fecundo loco intendat; item quid pro fine,

w

"aut quid pro medio auxilio fibi defignave-.

ni

j'l

"rit Paucis, hoc eft obvium quemque,

l

"et maxime imbecillem ad perfectiffimam

ii

"vitae rationem fub gravi obligatione adi-

q

25 gere. ??

u

$. 2356.

j

an

j

m»

Sed res non adeo ardua eft, prout tu ean-

TU

dem pingis.

Et quidem , quantum ad intel-

lectum, feu ftudium indagandi, fuosque af-

qdi

fectus expendendi, nemo tenetur, immo abs-

ar eaü'

que culpa ne quidem poteft majorem indu-

ftriam adhibere, quam propofitae caufae gra-

eti

en

vitas meretur, prout fcilicet communes, quas

neto

de confcientia fcribimus, regulae habent. In

obviis res levi induftria finienda eft: in gra-

jbm- I.

d

vie

"

T

290

Tva&aotus tert us.

ViOii:bUS diligentia anxietatem inter, et fo-

cordiam media, ab omni tamen cruciatu alie-

na requiritur, et fufficit; major a propriapie-

tate prohibetur etiam. Sibi vero, fuisque

affectionibus nihilattendere, eft plane con-

tra Dei praeceptum, et exemplum Sancto-

rum, ex quibus aliquis de fe ipfo fcribit fe-

quentia f): £t meditetus fum nocte cum corde

91£0, €f exercitabar, et fcopebam fpiritum meum.

$.. 357-

Quantum vero ad moleftiam, et luctam

voluntatis breviffima, ac maxime perípicua

l

regula totam praefentem hanc tractationem

meam comprehendet, cítque fequens: 4m

d

ommi eleciione in animum mon admtas, Wi

[/

Si enim hoc folum te

fiudium . aequitatis.

moveat, etid quod juftum eft, et non nifi

Si vero ju-

quia juítum eft, femper «liges.

ftitia tibi non placeat, fi candem non fecte-

ris, fi foli fenfui, aut propriae (licet reapfe

IE

fpuriae) utilitati, ficque tibi duntaxat vivas;

paucis, fi juftitiae pulchritudo te non mo-

&

veat, tunc ubique Deum, qui demum ipfil-

ple

fima, et originaria juítitia eft, fugis, et fic

D«

ipfo indignus es.

Ql

EN

$3587

Is

Et quidem in negotiis gravioribus juftitiae

(

d

non obfequi, fed alteri fini fervire, adeo tur-

mu/

pe eft, ut omnis honeíta mens illud facile

a-

f) Pfaiu. 76; 7*

*

Ü

Caput XII.

20k

abhorreat

Sic

cogita filium, qui p'v'entem

fuum pei on

em vmm ob folam hereditatem

ä

T CVLL(,dtLh

quid de probitate hujus bomi-

nis exiítima

g

In gravi cauía aeterna lex,

l!

J

id efít,. di vina voluntas animum no/trum ad-

iil

greditur, et ita adgredi

&U

ir, ut eum propter

iam, rationem

fe, et.ad fe gravi vi urgeat

J

infinite bonam, quae gravi quodam miodo,

(

"T

feu menfura trahit, non fequi, et plane ne-

gliper&$ adeo abfurdum eft, ut ad illud de-

teftandum non eximia virtus requiratur, fed

mens mediocriter ingenuafufliciat: praecipue,

Wil

(ui

cum tot adminicula, quae a

a fpe, timore, ac

rectae conícientiae fuavitate ven

e loicnt,

HAIU

(

ad fuperandum affectum

et quemcunque

u

virtuti contrarium motum 1uppetant.

Wi

$. 959.

nnïh

In rebus vero obviis, ac continuo fibi

i j'l

fuccedentibus, item in levis momenti actio-

fo(tt

nibus conftanter nil nifi ftudium aequitatis ad

f

electionem admittere, ingens equidem labor

1

eft, fed idem tamen eft ipfa vitae perfectio,

T

plena demum juititia,. et confummata cum

ji

Deo concordia, denique, prout deinceps

g

oitendam, numeris omnibus abfolutus Dei

amor.

Hac vitae ratione demum expletur

penitus graviflimum illud, anti

mïlmum, to-

tam legem atque omnes Prophetas conclu-

uü *'

dens praeceptum g):

Diliges Dominum Deum

-

oLL

tuum ex toto corde ,

tx tota animas, atque ex

1gcu«

TZ

0mni -

)

& AMaitb. 22, 37

292

Irafiatus tertius.

omnibus viribus. Utique grave, et 1haxi1nae

contentionis negotium efle debet, quod to-

—— —— —

tam facultatem fibi petit, atque omnes vires

exhaurit.

$. 360.

Praeterea mentes ad tantam vitae purita-

tem comtendentes mire a Deo juvantur, ut-

pote quas maximam partem fuas ja

habet,

lli be-

Hae pauciffima impedimenta immenía

Ii

neficentiae objiciunt, ut proin ifta dona fua,

coeleftesque delicias abundantiffime in illas

el

effundere queat.

Unde non tantum purio-

ra, fed etiam copiofiora gaudia percipiunt,

Dà

quam homines genio fuo liberaliffime indul-

gentes: fcriptum quippe eft b): Si dicebam,

motus eft pes meus, wufericordia tua. Domine

adjuvabat qe.

Secundum multitudinem dolo-

| lii

yum wieorum if corde weo, confolationes tüuae

M

laetificaverunt. animam meam.

Horum auri-

bus continuo infonat vox illa fuaviffima 2):

Va

Beati, qui efuriunt, et fitiunt jufliitiam: quo-

niam faturabuntur. Fid. $. 311. e£ 312.

S Ya

A

5 306

a

Denique ad ineundam hänc, prout impe-

W

ritis apparet, difficilem viam, robur nobis ad-

iNam

S Y

dere debet felix quaepiam neceflitas.

mens noftra rei cuicunque, praeterquam fo-

li Deo inhaerens, mifera manet.

Non erit

pax

h

P) Pfalm. 93, 18. I9.

fer

i) 4Matib, 5, 6.

Caput XII.

293

k

pax donec tota fummae rationi conjungatur.

W

Iam vel ultimo nil nifi Deum in ómnibus fpe-

Wi

ctas, et jam feliciffima hac via progrederis :

vel in aliqua re creata affectu tuo fiftis, ideft,

'pro prima agendi ratione eandem admittis, et

|

y

certiflimus efto, rem illam tibi dilectam adeo

ereptum iri.

Quid ergo rei periturae infifüis

mens humana, quae tota tua indole ad aliquid

li

wl

perenne es facta? lam Deo frui non pote-

li

ris, nifi omnibus relictis. Velis, nolis, tuus

;ll

in res creatas affectus aliquando enecandus

li

eft, five dein per ardorem vindictae, five

/

j

per incendium caritatis.

J

du

CAPUT DECIMUM TERTIUM.

l

O,IVH

f W

i,

Aliquot ex bac doctrina covollaria deducuntur.

y li

[

14

j

$. 362. Ex dictis eruitur Imo, quod nulla virtus al-

V

teri ferviat.

J

$. 363. IIdo, quod leges divinae propter fe ipfas im-

m TN

pleri debeant; non item humanae.

»

s.

364. IlItio, quod hac demum ratione actus vere

juftus evadat.

$

365. Ut adeo juftitia humana fit obedientiía divi-

nae juftitiae exhibita.

m,lm?e

j

$

366. Ex his judicare licet de convenientia actus

)l

N

cujuscumque cum lege.

li

Tb

0::1864.

paï

Ex hac jam tenti nominis regula $. 540*

infertur Imo nunquam . unam virtutem fetvi-

rc

I'r 3)

Mu

Tra&atus tertius.

l

294

re alteri, id eft, nunquam unam poffe intendi,

adxnb

1 c.d alteram:

aut tanguaim auxurum

fed quamlibet propter

femetipf

Mq

$0

aut po-

tius

ex proprio,

per Liï ]eimn (1300' u

LïtLLlO

executioni dari debere.

Degenerai et quippe

ab indole

LLl"

fi virtus uhqm propter aliam

intenda

tür *

MVE

-) QL].!

1.1

opter xcmm:z

feu ve-

rius propter lege

fibi foli plopxmm edi jur

exipi m

*) Sic Titius füam folutionem ex mutuo . debitam

non poteft Deo pro penfo religionis offerre.

reuti fno d( beat ex con-

]tem fi hos centum pa

tractu emtionis, nón poteit

dicere

nos

ceniuim

—

folvendo, aliquod filialis pietatis fpecimen prae-

bere velim.

Nam patu inox culn n'uwuado.xc

00'0'61*61612

hanc pecunnm cuique placf*cam te-

nererist frivole igitur eos in penfum filialis of-

ficii refers.

Uc1hcet unica folutione non poffu-

.mus plura debita expungere: neque potes. fi

" ducentos. debeas, centum ea intentione folvere,

ut hac folutione etiam pro aliis centum, fatisfa-

€las.

Res moralis con(iftit in relatione, feu in.

relatione, feu in mutuo debitum inter et folu-

tionem 1Jpcctu.

Iam unica relatio. non poteft

dari, ni(i in duo folum.

Quodvis debitum cum

l:

folutfone exaequari po&ulat, et ideo totum de-

bitum totam folutionem fibi foli petit.

jl

25

Efuürientem pfceu volens,

W

**) Verum . dices:

"cum cibos non haberct, tales ab alio prT'lli-

l

'fo pretio emit,

cui poftmodum ptcumus e

"emto. debitas Hdelrmr exfolvit.

Hic profecto

« " folvendo

attamelt

)

actuni

'uitmac exercuit :

l—— —

T hu.

aperte propter caritatetm

intenait.

Vel

pt

'an dicere audebis, quod hic folutione fua vir-

e

?tutem

;umtxau nullatenus in hoc cafu

exer-

li

? cuerit ?

? Exgo jam datur aliquod exemplum, «t

? huic

Caput XIII.

295

"huic fimilia dabuntur exempla quam phulma

1:

4

"du qaïbus una virtus famulatur alteri. '

"

n

W

Omnino bcneü us iíte actum juftitiae fimul et ca»

ritatis exercult:

Sed

u[htnm íuam non retulit

)

ad caritatem.

Ad explcnaum officium caritatis

M

perinde erat, àn cibos aliunde jam proprlos,

vel an cibos pretio comparatos efurienti mini-

ftraret.

Unde caritas in dato, et fimilibus ex-

I

ad actio-

n

emplis erat occafio, non ratio motrix

J

nem jüftam:

nam folutio abíciífe propter datam

fidem

p

Ji1vi

4raett

tita fuit

Magnopere quippe diffe»

runt, fiquid ad alterum fit mera occafio vel fub-

fidium et fiquid ad illud fit

atio. primo mos

;&

VU;Q *

et finis

uiti

[9)

intentus.

Unde ut ex-

rccte

Lï;"«ïtl"'

non-.duraret

)!

empl

iiquo. uta

.....

ta tua, f1 nulia «

tur-alimenta: male tamen

1LUU

ex hoc inferretur :

ixn,o vita tua eft propter

u Uft)'?fZCï

alimen

?.3.

u

aitmenta ,

intendi poteft.

SICZeUs :m in tuo,

qi üd0d (70 h

35 LXCHIPJO, equl—

TRU

5 ?

dem jufta haec folutio nunquam danda fuiffet,

ffet

Au.

B

attamen eadem

v

pifi actus

caritatis datus fui

folutio non- propter cai 1tucm, fed mere propter

Q

iuftitiam intenta, et ex ünde t

acta. fülts

n

jv

$.

26

[

Ex data regula$. 34c. deducitur IIdo quod

j th

W n

leges orig

.L.H.

31'

wiae, quales funt divinae, feu

iv,

jill

tlumine rationis, feu fidei adminiculo cogni-

tae t'mtam, quantam data rezui

L-)L Lr

OD-

XOQP'

ferva antiam, et.tantu

f(

1.—1.

h

rem 1íib1 exjJZgant

C; .

*

otü

Hae enim cum fint ipía di

Val

H

*

VOilul

5 ïk.«"

a5 V

x,vj

(^1*

feipfas, et non

atl

ipfs funt bonac., prop

propter

pud funt:

'i-(«z i' kl

CX

mmgdge

p

^ 1

/C(:

fllw f

r

0

.-.-)

H

.feipfas, et 1

on propter :liud appetend:

! ltlv

honorand-tc, atque explendae. Neutiq V.a*n

|

jv

ln w

i

ver

j

J' hmv

296

TraGtatus tertiw-.

vero tanta reverentia dignae funt lege'g hu-

manae, feu facrae, feu politicae *, Unde die

fefto fatisfacit praecepto Eccl

efiae, qui facri-

ficio adítat religionis caufa, feu animo Deum

pro ejus dignitate honorandi: etíi de lege ec-

clefiaíti ca exp]æenöa non cogitet **.

*) fftae enim leges non continent propriam bonita-

tem, fed eatenus folum bonae, juflaeque fünt,

quatenus cum lege Dei feu naturali, feu pofitiva,

quam vocamus, concórdant.

Lex Dei fempiter-

na e[i, quam con[ulunt owwmes piae mentes, ui,

quod. im ea imvenerint, vel faciant, vel jubeant.

4) Non enim humana poteítas aliqua praecipere

Naullius

poteít, quae non aliunde funt jutta.

humana voluntas bonitatis moralis prima ratio,

aut origo effe poteft, fed aeternae legi, quae om-

nis bonitatis, ac proin etiam moralis fons unicus

eft, humani legislatoris voluntas famulari tantum

debet.

**) ..Itaque vero hac ratione in lege humana nulla.

flringendi vis eft: ac demum idem eft, ac fi lex

,. humana lata non fuiffet? Certe jus divinum to-

-.

,,tum dabatur ante legem humanam: quod fi haec

» nihil fuperaddit, nullum morale vinculum ex'ea

s contrahimus.

Furtum apud Romanos aliquam-

»dilese civili pon erat prohibitum : poftmo-

»üum vero contra illud lex fancita fuit.

Iam

»» finfamus ab alique-furtum ante illam legem, ab

,altero autem poít eandem legem fuiffe commif-

is a

,,fum: qu

49

fferere audebit, haec furta paris nia-

»,litiac peccata fuiffe? Nemo fane, nifi qui om-

, nem humanis legibus obligandi vim negare, eas-

» que mere otiofas reddere voluerit ? ,,

l

Aft

1

4) S. uguft, libr,. ? quaeft. in. Exod. p. 67.

-

"

Caput. XTIT.

297

li.

Ait leses humanae omnino vim obftringendi fibi

Bd

V UN

propriam habent

et furtum fecundi deterius eft

Attamen haec vis moralis

A

quam fürtum prioris

nova, ac fpecialis non ex voluntate humani legis-

Pt

latoris, fed rurfus defcendit ex aeterna lege Dei,

qui omnino vult, ut legitime praecipienti parea-

bk W

tur.

Unde ut in dato exemplo pergamus, contra

furtum modo quldem datur duplex et, poftquam

hoc delictum etiam lege ecclefiaftica 2) fuit pro-

ln

IU

hibitum, etiam tuplex vis moralis, una primaria,

quae eft juftitiae: alterae fecundariae famulantes,

/le" "

ac velut fuccedaneae

quae funt obfervantiae erga

'mp,**'

!

) LI]

legitimos fuperiores.

Sed attende, quid in hac

7

quaeftione verfemus.

ml

Hlm

Jaüh

Ld

&

r'Hw

)

Non quaerimus, an leges humanae in confcientia

ftringant, hoc

cenim ab Ecclefia iterato definitum

Á tl

: Qfil

effe, noíti: fed an ad fatisfaciendum leei humanae

requiratur intentio iis fatisfaciendum legi huma-

as

nae requiratur intentio iis fatisfaciendi; feu an

a

leges humanae debeant effe prima ratio ad actum

praeceptum praeftandum

Prius afferimus, folum

a

n*

alteram negamus.

x

» Quia vero dixifti, quod etiam vis moralis in lege

, humana latens ex aeterna lege defcendat, ac

j*

»proinde propter femetipfam bona fit; videtur

j

l

» quod etiam haec vis, prout leges humanas fulcit,

"

»Ípeciali efficacia donat, propter femetipíam in-

fut

»tendenda, ac per dimidiam partem prima agen-

a j üb

»» di ratio effe debeat.

i

)

L

Grave argumentum! fed attende, an non fequenti

j

I'ZL'CIOI]C elidi queat.

Vis legis humanae reapfe

Ü

equidem d1vma, et feipfa eft bona. eft tamen fuc-

Iv

cedanea, etin fubfidium legis principalis compa-

yata

3

[

ff

P) Titul, de furi,

P

TIractatus. tertius.

298

rata, it3; ut fi haec fola fit obfervata, lex huma-

na jam nihil habeat,: quod agat, fere ficut fidejuf-

— €

for haud eft neceffarius, quando. debitor princi-

palis jam folvit: aut quod fors aptius pro exem-.

plo adhibetur, ficut haeres fubftitutus nihil poteft

exigere, cum primo. loco inftitutus haereditatem

j — BÓ

adiit.

Qui leges originarias legitime explet, hic

Ei qui amore jutti-

nulla lege humana indiget,

tiae non furatur, furtum otiofe prohibetur.

Le-

— ——

ges humanae non tantum in fingulis, fed in om-

nibus, qui jus, ac leges primarias plene obfer-

vant, finem non habent, ac proin obligare quoad

tales generatim definunt: et fic jufto nullam ob-

ligationem , qua eas ultimo intendere. debeat ,

Num forte huc.fpectant verba Apo-

imponunt.

ftoli £) : 2541'

d igitur lex ?. Propter trausgreffo-

ves pofita efi.

Nam 6) Lex juffo non eft pofita,

j

fed imjuflis. Qui quidem iam priorem aliquam

fh

legem fecuti fünt: alias jufti non forent. Seu

«

denique breviffime: "Vis licet divina in legibus

N

humanis latens, propter jus altius et non propter

V

fe urget: ergo non petit, ut ab agente propter

Íe fpectentur.

Contra vero leges hae fübfidiariae peccare volenti

omnino obítantg ita, ut delinquens non nifi per-

fractis duabus legibus delictum fuum perpetrare

queat,

Sic furi poft legem primariam juftitiae,

&

etiam fcitum civile in fubfidium prioris compara-

l

tum adverfatur, duplex peccatum exinde perpe-

traturus, fi utraque infuperhabita rem alienam ca-

piat. Quare in cafu legis humanae officium fuum

C

implet, qui primam legem plene obfervat: pecca-

l

re vero nifi violatis duabus legibus, non potelt.

d

f€l

$. 564..

&

b) Ad Gaia«t. 3, 19.

c) 1. ad. Timothb, 1; 9.

—

Caput XILI.

299

li

t

$.. 364.

M

Eadem regula S. $40. facit inferre IIItio,

quod praeftaré debitum , et quidem ex ea ra-

tione, ex quaillud praeftare aeterna juftitia

i

jubet, demum fitillud, quo actus noftri con-

nlu

venientia cum lege, actus vere juftus, et

I

data praevia libertate vera honeftas, ac deni-

m

UK

que ex praecedente, etadjuvante gratia vir«

tus chriftiana conftituitur,

ædlf

qo

(QUM

$. 365.

v

1Nf

D

Ex quo etiam illud intelligitur, quod actus

V

J

juftus feu juftitia humana nihil aliudfit, quam

jiih

jquim

fincera obedientia juftitiae divinae praeftita:

N

eoquod in omni lege, etiam humana dunta-

k] M

xat, juftitia divina, lex aeterna Dei, feu di-

j

Ul

vina voluntaslateat, et voluntatem noftram

m

urgeat vi fua fuprema, ac divina, prout am-

plius explicabo.

WE

$. 366.

n

Quapropter ea, de qua in praefenti tra-

xlvpL

M

ctatu egimus, naturalis actuum noftrorum

j

honeftas non in phyfica actionis indole collo-

pj

canda eft, fed ea in mero extrinfeco refpe-

mm w

ctu, quam ad legem habet, conftitui debet:

Ó

totum vero negotium morale relativum exin-

j p

de efficitur.

Non enim de fubftantia actus,

fed de ejus nexu, ac convenientia, qua le-

0

gem refpicit, difciplina moralis difputat.

)

OM

Ea

—

a

El

z

c

e

—

—

———

MCLENIIPEUR

——

Errata Tomi prihü.

E

-s

"

Pag.

4.

lin. 8 tumuültuarica

lege tumultuaria

Igl

lin. 14. liber doctrin. lege liber t do&rin.-

lin, 5. inde pendentem

leze

independentem

15'

16. lin. 8. obfequimur

lege

affequimur

25. lin. 12. eiusquae

lege

eiusque

raro

28. lin

14. rare

lege

55 Dn

ult. agre

lege

aesre

9. ego: fum

58. lin

lege ego füm

64. lin

penult. poenae

lege poenà

82. lin

10 &c

leze

SS.

84. lin

4, TTe vero lese "Tecum vero

10o. lin, ult. oeavit ïege vocavit

1o2

lin

13,

cum

lere

eum

126. lin, 26. nequ^ount

lege neaueant

vc- hh

97.. facnltatem

leze vacuitatem

14€. lin penult, na*t

leze ratione

1541 lin. ra3. fint

leme

funt

lege mhil noli

196. lin, . 4. nihilnot

200 lin, 56,. fimplidimam

lege

fimpliciffimam

203. lin,.. 8. honefti

lece

honeftae

908. lin. 11. renson?etur lese refpondetur ,.

91t, lin. r4. vel attamen

omittatur vel

9217. lin, ult, enim

lece

enm

220. lin, 12. nrohiher

lege

-

prohibeat

224. lin. 7. quod non fit leze quod Deus non fit

226. lin, ult, &94 ece

$ 49

242. lin. 3. caufa leve

culpa

244. lin. 18. nata lege nota

gesi

—

268. lin. g. per omittatür

2773.

lin.

14. $ 270

—

$ 327

276.

lin.

2I, hac

—

hanc

^86.

lin.

IS. avarum .— avaram

H

288.

lin

21. velitque ut

omittantur & eorum loco

!

legatur: et

289. lin, 12. S 107 —

S. $350

— lin. 13. vir

lege vix

294. lin. 22. feu in relatione omittantur -

—

Itarie

296. lin. 20, Itaque

497. lin. 17. legi humanae

— —

requiratur

intentio iis

fatisfaciendum — omittaptur --

(

—1220

alteram

—

alterum

T AUR 26-

fulcit

— fulcit ac

—— — — »

—

a

Á

ss

—

w

ii

x

E

DNX d

L

a

nE«

r

a tv

n

^

E

a,

£

À

*«

,W

T—

*«,

x

—

um

—— —

d

p

i

nj

MM

w

:2

Ug

54

gt

st

^

at

s

5

*

w

37

p

od

p

]

2

z.

"

E

2

(

um

iA

2

j

?E

-*

E

p

M

m

»-

v

I

Bj

as

Á

3

EN

*

;1:

513

5

2

*

-

*

*

^

:f &

$d.

p

a

»

s

"X

ï:

5

2

*

t

r

L

3

f

2*

4

?

i

i

E

3

r

* eyot

:]

y

»

b

$*

E

:

a

*

y

i

4

As

P.

*

i

A

L

—

t

3W

7

:

*

iE

2

*

L

m

£

a,'

x

^*

T D

u

24

*sb

L2J

t

5

a

AE

j|

kb

h

a

&* w

d

*

*

i

X

E o

jh

$.

L4

):.

Ys

LE

44

:

.

m

*s

1

t

Á

;:.;

PA

»

de

aL

d u

»1

U

*

*s

u

E

"

À

2

D

'r-

£

E

-

*s

$

*

f*

ia

;

LEU

A

b

*

»

»

F

-

d

d.

P

T.

":

äf

^

-

?P

-:

E

[

à

£

;

" as

$*

$^

E

-

i.

i

E

;i

;;4

L^

AE

z

P

qos

at

V ts

4

p

P

s

f o

Ti

34

i

!

p

4*

d a

H

T

ls

H

"

o

D

u

A

"

s

'äx

1

215

ls

L.

L2

E

&

$

Üe

u

P

*

T

Z

-

"

Dd

*

-

»

x:

R EC

*

As

j

^

Sy*tubw:

*

:

h-

*

B

i

ts

a

-

"

::

$

-

qUy

i

"

D

"

*

»

3

*

*

*2

3.

2

v

d

-H

[

*

E.

" u

^.

t

ä

*a.

a

*s

D

^

E

j

:

J

s

*

E

2

d

al

M x

E

b

?

i

:

..L

j

"

"n

T

»

m

dUL

v

s

3.

n

5

Ms

w

2é

-

D

*

1?

Á

s

"r

e$

E

a*

m

DN

v

w

Y

E s

a

i. t

M

$

TU

"

*

j g

D.

2

a

2*

:

V*

Pín

V

t a

MUX

54

)7

?

N s

D6

p

;;

-

^

b

l^m

15

m

*

$

s

$s

Z

4

v

*

i*

ij

"U

Ll

*

5

L

3

".

Y

a

4

f hii

E

$

T

:

)

É

$3

*s

P

-

ab

a

A

i

fs

*s

*

i

4

a*

:

»4

&

^

L

iW

2

du

"

&*

C.ä

de, a h

U

P.

(

^

e

jv

YT

;.;

"

u

zi

—*

**

o

*

ao

-f

*

-

J d*

u ]

Ls

"

j*

a

z

.

w

s

&

35

?(

:

"

355

A

L

"

rE

*

Lo a m

*

E

-

*4

iá

k

Lj

Z«

&

E

P

$-

'.s

ia

*

i

E

2

»

LT

D.

r

4

*

d

E

ZA K

25

d

A

en

:l

i-

LA

4

;;

KZ

A

P

j

p

z

T

2

*

7!

«

*

s

2

5

$

a

g

$i

46 s

E

VA.

8

]

u

áe

ia

Y

B

j

U

'VPQ,,. :

*

"

*

*

*s

l:

g*

3

r

n

-

*s

:x

W

ss

i

p

E

t

L od

;?

X

i

p

XOMPUS

(b

TA

F

ï

-

41

A

É

:

*

d

d

N

a

$

*

a

M

*

u

Ri

*

*

j»

us

"

4

L AEY

Aeitg

)

"

5 w

".

s

£

L.

VL

x

E

eyt

L

E

x

"

r

h

d s

?

5

TE

*

i

5

z4

Ri

ii

3

P.

x

$

&I

T

E

À

-

P

oX

a

AA

-

u

-

Dx

;

»

d.

p

x

:

v

"

Ej

3

*

*

r

£

p

d

dk

v

:

ia

$*

M

s

5

secarstum

inna EO i vegi

&

o

eo

P. F. HERCVLANI OBERRAVOCH

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

17

ORDIN. MINOR. REFORMÁTOR;

ää;

-

—

THEOLOGLA

ä

MORALIS

13

12

| 40

TOMVS PRIMVS

11

CONTINENS TRACTATVS DE PRIMÁ RERVM

10

OMNIVM RATIONE; DE CONCORDIA GRÁ:

TIAE CVM LIBERO HOMINIS ARBITRIO; ET

DE NATVRALI ACTVVM. HVMANORVM

HONESTATE

N

É

*«

&cï'-i

l

-

— RAU

BHMBERGJE ET NORIMBERGZE;

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

TVPIS MICHAELL) JOSEPHI SCHMIDIL

MDCCXLVII

E

L i

1

l'