? decreta faltem in priore illo figno rationis

" deeffe queant.

Apertum quippe eft, quod

? facultas agendi actione fua antiquior fit. "

; no

n 'ï

$.

226.

& u

m

Hoc fïgnum ratione prius nihil aliud dicit,

quam : uzum eft principium aiterius : unde, nifi

H & qU

tei

in divinis

w

pfum implicare velis, omnem in

iis fucceffionem excludere debes, et decreta

divina cum Dei voluntate perfecte fimulta-

nea ftatueee.

Et nullum proinde temporis

j

fpatium cogitare licet, quo decreta non fue-

äectew

i

rint: quam diu vero funt, deefle plane ne-

102

li

queunt.

j g

D

Tom. .

N

$.

67

T

T.

h.

194

Jra&atus fecundus.

$. 237

Si tamen ad intellivendam libertatem aé:

»

?

tus, adeo pertinaciter requiras, ut is effe, vel

»

non effe poffit, vide, an non proprium argu-

mentum circa actus mentium creatarum fol-

9?

Vere coegaris.

»

Decretum tuum liberum dic,

ä

quando poffit effe, vel non effe, ac proinde

quandonam in tua fententia fit liberum? An

tunc, quando eft? Minime! nam quamdiu

eft, non poteft non effe, ac proin fecundum

fün

An

lIQ

tuam fententiam ibi liberum non eft

forte 'tüum 'decretüm erit liberum, quamdiu

M

non'eft? 'Sed'eo tempore adeo non eft libe-

d

!

4 1

rüm,'ut'omnino non fit

Sentis, ni fallor,

ad actum liberum non requiri, ut pofüit effe,

fiad

vel non effe.

Poffe effe convenit etiam non

lo «

Do

W

liberis: poffe non effe nulli convenit; .quia

nihil eft.

Notio actus liberi, in quantum eft

MY

li

]e

liber, perfectio eft, et non defe&us, aut ne-

gatio

Scilicet libertas non eft aliqua quali-

tas actibus liberis inhaerens, fed eft denomi-

DJ)Ut

W

l m

natio extrinfeca, qua aliquis actus ex eo vo-

l

catur liber, quod ab ahqud voluntate is. Vel

Til

ü Cief'

fine fufficiente, vel omnino fine omnl ratió:

d

ne motrice fuerit editus.

Ut

r'qfhþn

$. 238.

LE

?"Sed quid de decretis Dei poHibülbus?

lgt

N

? An Deus non poffet velle alterum mundum

condere? Vel num forte Deus nil potefc

W

1

il

00

'"f'lCCl'C, nifi, quae modo jam fecit ? Quod

H»l )

HOq

"quidem eft divinam omnipotentiam aperte

negare.

)be,

Capué XIII.

195

"negare. Atqui tale decretum in Deo jam non

4

"datur: et, fi daretur, novum aliquid immu-

"

?tabiliilli naturae accrefceret, et cum eadem

?idem fieret.

Scilicet libertatem Dei, quam

gïl

"habet ad €ondenda infinita, quae nondum

| UM

. "dantur, explicabis nunquam. T

Q N

$. 239.

h

M

Dum de facultate faciendi ea, quae non

n

J

fumt, meurges, brevis mihi fuppetit refpon-

i

.

fio, quam in fimili caufa ex fancto Auguftino

jam fupra adhibui: . Quaerenti ti5i f refpon-

jafm

deam, nefcire e, forta[fe eris triftior : fd ta-

i

men vera Yefpoudevim fciri enim mom pote[t,

f&

Qf,

quod mibil efi.. a) Alter mundus, et omnia

)

ji

non extantia funt nihil: ad nihil non datur

1l

'mm

potentia; neque cogitari poteft decretum ali-

f

quod, quod libi propofitum habeat tihil. Ne-

&i

D

que ex eo meam refponfionem rejicias, quod

"m

"

mere poífbilia Cogitari poffe, et divinae om-

qu

nipotentiae propofita fors effe putes; nam,

[ du

etfi mere poflibilia in fe ipfis cogitari polfe,:

"D

demus; attamen Dei potentia, voluntas, ac

tite lj

decreta non feruntur in poflibilias haec enim

funt, prout tu forte voles, jam ante Dei po-

tentiam; utpote quae nihil poffet efficere,

nifi jam praevie poflibilia reperitfet. Dei om-

nipotentia non poflibilia, fed actual/a poteft

Qf

M

!

facere. lam atitalia, id eft, exiftentiaanteDei

mun

omnipotentiam, ac decretanon funt, nihil funt,

g

ac proinrecte refpondi, me nefcire, quid quae:

V

N2

Tas.;

et

m

i

j ^

8) Lib. 2. de lib, arbit. C. 20.

P

ii

19b

Jratiatus. fecundüs.

Tas: non enim iïnago, non cognitio eft, quae

nihil exhibet. Alter mundus nihil eft, cogita-

!:

rinequit: quare de facultate, et de decreto

faciendi nihilnoli mihi moleftus effe.

Fir-

miffime hboc unicum tene; /Vibi] cog:tari po-

teft, praeter Deum, et ea, quae Deus fecit, Vel

quod rectius dicitur: .So/a ea cogitay: po[futit,

quae aut Deus, &ut a Dee fat&a funt.. Et mul-

tam ex his pacem,

let inentis fatietatem ob-

tinebis.

5. 24 Ol

Etwwide, ne forte tu divinae omnipoten-

Vi

'iae, ejusque voluntati efficaciffimae plus glo-

pa

riae, quam ego, deroges, utpote, qui exi-

Yel

ftentia, feu, prout vocamus, actualia jam có-

h

gitas, quae Deus non fecit, non decrevit:

dum ego perpetuo ac conftànter affero: fola

Qu

ea dantur, ac proin ea fola cogitantur, quae

Deus decrevit, quae Deus fecit.

Ut aliquid

Qu

ad fui cognitionem te disponat, aut moveat,

neceffarium eft, ut Deus illud praevie fece-

&L

l

d

rit; alias non eft,. per nullam fui partem exi-

i

füit; quod per nullam fui partem exiftit,

T

Ifi

nullam in animo tuo fui cognitionem efficere

Mf lt

poteft. Dum ergo putas, a te alterum mun-

leet

BUn

'dum cogitari: nonne aliquid exiftens cogitas;

quod Deus non fecit? Et utique alterum

APo

k

BIN

mundum ut a&ualem, ut praefentem, ut exi-

ftentem modo quidem nihil effe, concedes

D

qt

Dum ergo alterum mundum ut exiítentem a

te cogitari putas, nonne cogitas id, quod."ni-

al

51!

Caput XIIL

197

hil eft, et quod proinde nullam fui cogitatio-

)

nem, aut imaginem habere poteft? Scilicet

li

dum res non exiftentes , ut exiftentes, cogi-

il

tare nobis videmur, reapfe intuemur imagi-

nes, quas ex rebus exiftentibus nobis compa-

|

)

ravimus, et quae in mente noftra perdurant;

"

"

etfic nil, nifi aliquid actuale, ac nobis inti-

xo[f';ü';

me praefens afpicimus.

A

$. 241.

av

. Dum itaque divinam omnipotentiam per

id explicamus, quod plura femper, ac plura

procreare poflit, fere idem facimus, cum di-

vinam immenfitatem extra totum univerfum

Uf g10

per infinita fpatia imaginaria exiftentem , ac

u o

velüt extenfam fingimus: cum tamen illa fpa-

ww

tia nihil fint, ut in iis Deus exiftere queat.

Socw

Qui in nihilo exiftit, ille nullibi exittit.

$. 242.

d.

M

1'" W

Idem de aeternitate divina dicendum ; ad

Ü

ul

quam explicandam ante mundi creationem in-

gentes moras, et temporum ípatia in infini-

y "

aeueh

tum protracta fingimus; cum tamen Deus

mundum, et omne tempus in illo rerum ini-

raftem

)!

il

tio primum creaverit. Nec locus aut fpatium :

(

nectempus, aut mora dabatur, utpote quae

Im efn

um ]

omnia Deus fecit, Rex faeculorum. exinde ab

s Q*

Ü

Apoftolo jure vocatus. P) Quomodo vero

Deus ab aeterno decreta fine mutatione in

T

p

]m, uï V

tempore tandem producat, quomodo excepto

Pl"&('-ï'

qoe

praefentïi,' omnia te

mpora, futurum ,

N

^

teri-

)

wif

E

u

jo

qll

P) 1. ad. Tittofb. Y, X7,

lj

198

Tratiatus. fecundus.

teritum, et maxime illud mundo antiquius

fint excludenda, utpote quae cognitiones pu-

ras tantopere morantur, fanctus Auguftinus

talibus verbis explicat, ut ea omittere piacu-

CQe Ü o NU x

lum effe videatur; funt autem fequentia: c)

Qud faciebat. Deus, antequam faceret caelum,

et ierram ?. Si enim vacabat, ingiunt, et mon

operabatumr aliquid, cur mon ffc femper, et dein-

ceps, quemadmodum vetro , ce[favit ab opere?

$87 enim ullus motus in Deo novus extitit, et vo«

luntas vowa, tit conderet creaturam, quamnitt-

ä

L/

quam ante condiderat, quomodo jam vera atitr-

mitas, ubi ovitur voluntas , quae mom erat?

Z

4Veque enim voluntas Dei creatura efl, fed ante

!

ereatüram : quia nom creavetur aliquid , mifi

h

il

creatoris voluntas praecederet.

ttgi

Ad ipfam exgo Dei fubftantiam pertinet vo-

l

luntas eius.

Ouodfi exortum.eft aliquid in Dei

Züzqg

fübftantia, quod prius non erat, non veraciter

«Iit

dicitur. aeteria illa fub[lantia.

SZ autem vo«

Ít, Q

(untas Dei fempiterna evat, ut e[fet. creatura,

tliln

eur non [empiterna et creatura? Qui baec di-

QUi

cunt, wondum te intellisunt, o fapientia Dei

!

ux mentzum?! dNVondum ntelligunt , - quomodo

ff

fiant, quae pev te, atque.in te fiunt : et conan-

(j

r aetevna [apeve, fed adbuc in praeteritis., et

l

)np 0

futuris verum. motibus cor eovwm volitat, et

f

tf

vanum eft. — Quis tenebit illud, ut paululum

Qu

flet, et paululum rapiat fplendorem femper [tan-

fj

dis aeterWtatis , et compavet cum temporibus

At

iem s

uI :

t quam [lantibus, et videat incomparabi

et

Ht

€) Libr,. Confeffon- -X7. C, 10. 1r, 15 e£ 3.

199

Capüt XIIH.

YUS

et videat lonetum tempts, mifi ex muitis präeter-

p

euntibus motibus,

Ui fimul extendi mom po[-

f

€

vi: mon autem praeteyove

im*s

funt, longum mon

J (j

quidquam im aeterno , fed, totwm £[fe praefens.

"

— — — Ecce! vefpondeo dicenti, quid facie-

TM

bat Deus, antequam faceret caelum et terram,

ve[pondeo mon illud , quod quidam re[pondiffe

Ü mïi

i

perbibetur joculaviter eiudens quae[tionis vielen-

tiam.

Alta, inquit, fcrutantibus gebennas pa-

D

vabat.

Aliud e[l videre, aliud. videre.

Hoc

T

WW

ego 10n refpondeo.

Libentius enim refponde-

vim, uefcio, quod mefcio.- — —— Sed dico te

7! aün"'

Et

)u

Deus meus! omnis creaturae creatorem.

il

fi. caeli et terrae nomine omnis creatura intelli-

fei t

X

gitur, audenter dico: antequam faceret. Deus

caelum .et terram, mon faciebat aliquid. —

m

At fi cujusdam fenfus volatilis vagatur per

imagines retro temporum, et te, IDDeun omnipo-

"n

tentem, caeli, et terrae artificem ab opere tan-

u

ll

to, antequam id faceres, per imumerabilia fae-

u

cula ce[faffe miratur, evigilet, atque attendat,

g

k

quia falfa miratur.

iNam unde poterant im-

j

nuwmera [aecula praeterire, quae ipfe mon fece-

p ""

T

vas, cum fis omniwm faeculorum auctor, et. con.-

ditor? — —— Cum ergo fis operator omnium

i T

(

Sïe'

temporum , [; fuit aliquod tempus , " antequam

u

faceres caelum et terram, cur dicitur, quod ab

TAE

hi

opere ce[fabas ? ldipfum enim tempus tu fece-

al

m ll

vas: tec praeterire poterant tempora, antequam

i?

q i

faceres tempora.

$2 autem ante caelum et ter-

p

j

ram mullwn erat tempus, cur quaeritur , quid

a,(a U l

j

tunc faciebas ?. INon enim erat tunc, ubi non

4

erat

-

TL

j

b

208

Jvaciatus . fecundtis.

erat tempus: mec tu temþorä tempora praecädz'i*,,

alioquin mon omnia tempora praecederes. — —

nni rui omnes fimul [tant, quomam [laut, nec a

venientibus exciuduntur ,. quia mon tranfeunt.

— —— Annituwi dies umus , et dies tuus fon

i

quotidie, fed bodie, quia bodiermus tuus mom

l

cedit crajtino ; meque enim fuccedit! befterno.

li

-Hodiernus tuus aeternitas, ideo coaetertium ge-

J

nuti, cui dixifli: ego bodie gewui te.

En

at

quantopere emendanda fit eaj quam de divi-

[/

na aecternitate habemus, notio.

Lege vero

f

totum librum undecimum confeffionum, et

i

illud lectionis tuae pretium feres, quod ab in-

t

numeris erroribus, quos inde a primis vitae

hi

annis haurire folemus, mentem tuam purga-

Áin

turus fis.

Inter legendum infüper ftupen-

n

dum Auguftini ingenium, et in hac re phi-

lofophiam plane fummam admiraberis, ut

merito Theologi ad hunc, tanquam ad fum-

mum arbitrum, àc pene tanquam ad oracu-

lum provocent.

Sed etiam non raro haere-

bis, cur nos Theologi, qui per omnia Augu-

fünum profitemur, in Deo diverfas adeo

poflibilium, futurorum, aut etiam füb condi-

tione futurorum ícientias ftatuamus: cum

tamen Auguftinus praeter fimpliflimam, qua

Deus praefentia coram intuetur, cognitionem

in mente Dei nullam aliam fcientiam admit-

tat; prout cuique hunc librum le

genti aper-

tum erit.

|

. gw

g') |

20X

Capui XIlL.

Y

m

$.2243.

Scilicet de divina omnipotentia aeque,

"C&

ac de illius immenfitate, et aeternitate longe

jl

j

L

fimplicior, longe purior, et longiffime altior

n

cogitatus eft imbibendus. Aegre animum no-

. N

ftrum ad tantam fublimitatem urgemus, et

)]ml m-

cum aliquando ingenti contentione eo evola-

Ul

vimus ad nos diutius inibi tenendos non fuffi-

h

cimus. Cum pervenitur, quantum fieri pote[t,

j d

«on in eis manet peyventor, fed velut acie ipfa

eW

veverberata vepellitur, et fit rei ion tran[itoriae

llïl*, 1

wanfitoria cogitatio. d) Sed fi ad confuetas

]3b!

tenebras redire cogit connata imbecillitas,

- Vitie

j

faltem hoc teneamus, ut ab iis, quae non

w

funt, contra ea, quae funt, argumentum non

]

Qu

I

petamus.

E

jtN

li

p i

Finis tractaäs fecundi,

gd f

U ]u

yiu

lii

F

31'[35 i

li

(

Tb

U

a

(i

jrio

]i

WU

j UP

a?

1 4

J

lib« 12, de. Trimit, C, Ya .

5,2

W

d) $. 41!5!!]?.

202

|

i

TRACTATVS TERTIVS"

DE NATVRALI

ACTIONVM : NOSTRARVM ,

QVA AD FINEM VLTIMVM TENDVNT,

*

HON ESTATE.

I' Ioneft

atem, ac virtutem omnes praedicant,

et mali homines fpeciofo hoc nomine actus

f.

peflimos non raro infigniunt. Sed etiam rec-

te affecti vagam füb nomine honeitatis ideam

li

fibi effinmgunt, incerti, quid demum genera-

[

tim honeftum fit.

Quapropter fummopere

5

ï

neceffarium eft, ut naturam honefti exacte

definiamus, indolem inhonefti exinde edo-

cendi: eoquod in actibus humanis inhone-

ítum non nifi defeéctus honefti exiftat.

Id

porro hac noftra aetate eo magis facere debe-

Dter

mus, quod in cognitione honefti, et in«defi-

CQUe

niendo honefti fummo genere velut publice

ebej'c

V

erretur, et quidem cum ingenti totius natu-

Hfo

rae rationalis detrimento erretur. Licet vero

Wn.

publici erroris torrentem privata fcriptio fi-

Ítere nequeat, ad fingulos tamen quosdam

fervandos, et ad privatam quorumdam falu-

k

bEm i

tem aliquid conferre poterit.

ob

CA-

X

Caput l.

203

CAPUT PRIMUM.

Moraii& a&ionum mnoftrarum bohitas, fet ea-

vwmn juflitia, ac vera generatim boneftas con-

iflzt in conformitate actuum uo[trortim cum

prima lege juftitiae, feu cum. divina

voluntate.

m

r

€, 244. Actiones noftrae debent Déo placere.

$.-245. Et hiflc praeter gratiam divinam honefti,

id efl, liberae et juftae effe debent.

$. 246. luftitia haec eft mera conformitas cum lege

morali;

odj

e at

$. 247. Et peccatum mera difformitas, negatio con-

formitatis cum eadem lege morali.

3 t

$. 248. Primo ergo conformitas actus cum lege con-

;

fideranda venit ;

qué

$. 249. Quae conformitas, feu bonitas actibus bonis

g

m

M

non eft intrinfeca,

g x

j ?

UM

5- 2440

l

; miwü;:'

Totixquanti Dei fumus, et toti quanti pro-

ylti

pter Deum exiftimus, ex quo inviolabile con-

Qp *

fequens eft, ejus actus quoque noftros effe

" jn.u?

debere, cujus nos ipfi fumus.

Quapropter

[ Ubh(-

tota follicitudo noftra in eo effe debet, ut

g

actiones noftrae Deo placeant.

j

$. 245.

ul

Ut jam actus noftri Deo placeant, de-

T

bent in moderna providentia, id eft ex prae-

möaüï i

fenti juffione Dei adfcititiam , ac. coelcftem

nobilitatem a gratia, et naturalem honefta-

tem

Ü

"

p

204

Tmäatus tertitis.

— g

íem fécundum nativam mtionän habere: ee-

quod ex moderna ordinatione Dei non tan-

RRR

tum homines honefti, fed etiam Chriftiani, id

eft, tales effe jubeamur, quorum vita totam

naturam fuperans per, partem aliquam ex fon-

te divino defcendit, ut. adeo duo principia,

]am

et ex his duplicem bonitatem habeant.

quid gratia conferat actionibus, in fecundo

tractatu explicavimus.

Honeftas vero natu-

ralis ex agentis libertate, et ex legis divigentis

jujttia oritur, ac proinde actus. honeftus l-

ber et juftus effe neceffario debet. Quia ve-

ro.in tractatu proxime priore non tantum de

gratia, fed etiam de libertate actum. jam eft,

Í

in praefenti aliud non fupereft, quam ut

li

[

alteram honeftatis partem, id eft, actuum

li

tectorum juítitiam defcribamus.

W

$.

246.

n

[

Haec vero actionum noftrarum juftitia eit

imera conformitas cum lege morali, quae qui-

dem eft meralex juftitiae*): quae proin actum

fibi conformem non. alia, quam. denomina-

tione juftitiae, infignire poteft. ) Unde ac-

« 01

Ü

tus legi morali conformis, actus honeftus,

actus juftus, et àctus moraliter bonus idem

ïl&e [u

funt.

HQL]()H

n

7) Omnem legem moralem effe legem juftitiae, €t

reapfe legem Dei aeternam, feu Dei voluntatens

, in tractatu de fupremo legum genere oftendam.

l a

hUJUs

49*) Et fane haec juítitia actibus noftris ex legé

Cllm (

adveniens, feu conformitas cum ]lege juftitiae

ümes

p

*

Capur [

208

u

*ümmopere neceffaria eft, ut actio ahqua Deo

placeqt, et fic ad finem fuum ultimum rite com-

LU

"parata exiftat.

Nam íola libertàás ad conciliau-

dam actui moralem bonitatem adeo non fufficity

J

l fü'am

ut actus etiam liberrimus tam facile malus, quant

N

benus effe queat.

Unde Theologi actionum ab

u

ul

homine editarum tres claffes deügnaut.

Sic pri-

Yi

50 animanoítra absque praevia deliberatione, et

M

fine uíu libertatis quaedam agit e. g. fanguinem

fic etiam re-

k

CANTU

per sotum corpus cucunwwrrdo

pentini iracundiae, amoris, aliique feu fenfus, feu,

rO ïnx*

j

fiquis ita velit, animi motus liberam electionem

n

noftram non raro praevenumt

Et hos actíus

ncü'w ;

bowinis nominant, actus animales fors aptius

q

eosdem vocatüri,

Qui

Secundo ex libero jam arbi-

tio unum prae alio deliberate eligimus , quin

t

tamen ad legem moralem attendamus, et ejus-

jam f

ómodi voluntatïs decretum vocant 4cium buma-

g.

nü"t.

Si denique etiam cognita lege morali vo-

Y

lüntas libera unum prae alio eligat, tunc ejus-

modi electionem acrum moralem nominant.

Ple«

11que tamen actum hümanum cum actu morali

confundunt; nec abs ratione id faciutit; cum

u

enim lex aeterna Dei menti nofrae nunquam

nüfh

non praefens (it, fors nunquam libere aglmus,

Me Cv

x

quin ad legem moralem attendamus.

jrine"

$. 247.

T

enp»

Porro haec convenientia, ac pulcherrima

Und

actionum noftrarum cum aeterna lege jufti-

gl

&iae concordia ipfam, quod jam dixi, creatam

T

f

jl

actionuin noítrarum juftitiam , feu bonitatem

moralem conítituit.

Ac per eandem ra-

tionem malitia moralis, feu peccatum ni-

mhmc?

1]

hil aliud eü, quam negatio, ac defectus

d

Ohmuh

" OüCUV

hujus conformitatis, quam aetio noftra non

cum quacunque, fed cum laudatiffima, ac

j

du

fempiterna lege juílitiae habere deberet.

(

| o

y

9. 24

ao

206

Tra&tatus. tertius.

$. 248.

f

d

Hic jam totum negotium morale lumen

d

aliquod accipit :

plerumque enim "non nifi

vagam, ac parum definitam virtutis, hone-

li

ftatis, ac moralis bonitatis notitiam tenemus.

p

P

ACv

T2aeo

mpuf* vero ambigua eft illa notio, in qua

M

omnia bona moraália conveniunt, et per quam

H

ab alüs bonis quibuscunque diftinguuntur

lk

Cum itaque actionum noftrarum juftitia, feu

€I$

moralis bonitas fit mera earumdem confor-

WP |

mitas cum lege morali, $. 246, ipfam hanc

actus conformitatem, ac dein indolem legis

l

imoralis, feu aeternae juftitiae, quae totum

aediticium morale fuftentat, explicare, necef.

dl j

VOf

l

fe eft: et tunc virtutis, humanae juftitiae, feu

Qürtm

bonitatis moralis clara, ac legitima definitio

fint

nobis fuccrefcet.

Nam omnes in quibusdam

Wt

actibus immutabilem, ac aeternam bonitatem

lg

aut malitiam admittimus, immo talem in illis

tlum

cernere nobis videmur

Si vero interroge-

Tde

mus, quidnam rei illa bonitas, aut malitia fit

id aegre explicamus, ac propemodum ipfam

ï

]tlden

efectl

materiatam phyficae actionis indolem pro mo-

rali illa bonitate füufpicimus

Unde de re ipfa

* lon

facile concordamus, et praefens fcriptio non

| "üpie

Onit

ad controverfiam fed ad explicationem hUJUS

cauíae fpectat.

Neque tamen res haec omni

"t

labore vacabit, ut intellipatur, quidnam, vel

) N

cujus naturae fit illa vis, et ratio, per quam

«t

actiones auqms nnmumbïhter malas aut bo-

Qui

nas effe,

J

den

etiam intimo fenfu percipimus.

dO](

llCCL in 'hac caufa fors nullum reapfe adver:

H

fantem

Caput L. —

207

'fantem habeamus, juvat tamen rem per mo-

Wi

dum controverfiae tractare , qua cum ipfa

m

mente noftra fuper notione bonitatis mora-

D

lis:contendo: quae mens bonitatem actionis

VAU

phyficam a morali aegre difcernens, utram-

n

que in eandem naturam quandoque íua opi-

r qua:

M

J

nione commifcet. Quaeftio itaque eft, quid-

J

M

:

^

Il

nam fit illa actuum bonitas, aut malitia, quam

a Á

)

J

eisdem intrinfecam -efïfe, ex communi fenten-

CQ

tia dicimus.

ii

i

$. 249.

nm ]t)

ltaque nullatenns abfoluta aliqua bonitas

: 900

aut rhalitia actibus noftris intrinfeca, aut

]«

connata, quae actionum noftrarum velut na-

df !

turam et indolem conítituant, admittendae

d)

funt.

Potius firmiter tenendum eft, quod

Ü

N

eadem actuum noftrorum bonitas moralis,

V0f

j

feu eorundem juftitia fit merus refpectus ex-

jm

m^

trinfecus, feu mera re/atio, qua actiones no-

n

mtefff

ftrae legi conformes funt: et quod peccatum

tmahu !

itidem fit mera hujus relationis negatio, feu

p

Qu

)

defectus *). Sicque totum negotium mora-

le non fub notione abfoluta, fed fub relativa

5j

1244

er

accipiendum eft, qua proinde bonitas moralis

00

i

püO

a bonitate phyfica, et quavis alia exacte di- i

fcernitur.

wflem huï |

p o

*) Seu aliter: Actus non ex fe, fed —abfcifï'c idéo

eft in genere morum bonus, quia lex aliqua, et

Ui

quidem aeterna, id eft, quia volupntas Dei eun-

z

h

dem jubet: et alius actus neutiquam ex fua in«

j; ?

dole, fed ex eo folo in aeítimatione morali eíft

n

imu

ialus, quia eadem lex, feu Dei voluntas euns

dem

g

od

J'au,gv i

208

TraGatus. tertzüs;

dem prohibet.

Hujus vero doctrinae argumen«

tà e&dem funt, quae in toto primo tractatu at-

H!

tulij, ut oftenderem, rerum omnium,.ac proimn

»

etiam bonitatum moralium primaàm, ac unicaim

»

rationem effe folam, ac omni alia ratione prio-

»

rem voluntatem Dei,

CAPUT SECUNDUM.

le

Argumenta buic deGrinae adeerfa. dilumtur.

1

$. 240. Objicitur, quod actus noftri ex propria füa

fan,

indole bonis legibus conformes fint;

Tient

$. 251. Aft repfondetur, id tantum verum effe, quan-

tum ad conformitatem unius rel creatae cum

fenul

lu

alterà, vel quantum ad leges humanas, quae non

poífunt praecipere, nifi actum aliunde bonum.

lunj

. 252, — 260. Solvitur altera objectio, quae amorem

ïd, Q

Dei fuper omnia intrinfece bonum effe, ftatuit.

"hjïberæ

NU

Q

$. 250.

I

Ti

"Sit enimvero , quod omnis bonitás ac

Ofim

» juftitia in actus noftros ex lege redundet, t

desu

3

"quod totius juftitiae noftrae decor in mera

tem

"actionum noftrarum cum lege Dei confor-

$i

"mitate confiítat: attamen eaedem actiones

] x

"poftrae (bonae fcilicet) faltem id habent ex

lfido "

"propria indole, ut legibus optimis. confor-

Ten1

Ml 1

?»qmes fint.

Scilicet optima voluntas non po-

Ts

)8

lg

hfa.

"teft, nifi optimum praecipere, et peflimum

ROW

? prohibere.

Sic artefactum mathématicums

W lp

lj

"et quodcunque aliud per leges mathelfeos;

þrüwd

ï

ä

l

"et alia quaelibet per leges fibi proprias judi*

Qu

n

ll

ll re

"cantur, et probantur, vel reprobantur: bo-

li

) Ief

nita- :

Qf l

Caput. 11

209

h

N

d

P"nitatem autem 111am aut defectum bonita«

"tis, qua cum bona reguh conveniunt, vel

i

Velan colo£

"difcordant, in fe continent.

Ya

"ille non ipfi panno mePc, quo pannus albus

p

? parieti albo conformis eflicitur ? "

g.

251.

Verüm haec, qmc modo dicta funt, m

legibus ac regulis humanis, et in illis confor-

d

mitatibus, quae inter duas res creatas vere

fopn

fantur, veriffima funt

neutiquam vero obtt»

nent in iis refpectibus, quibus res creatae ad

[fe, d

regulas divinas, et ad leges aeternas referun-

a *

tur.

q[ Pa

Nam leges hum'umM ac regulae ab ho-

minibus traditae non poffunt praecipere, nifi

od

id, quod aliunde jam eft rectum; neque pro-

i W

hlbele poffunt alia, quam quae Jam prius vi-

tiofa erant: voluntas enim praeceptoris hu-

mani, et conditae ab eo regulae non funt

n

01'15,11]'11'1218 bonitates, fed f1 bonae effe Vchat,

)

(fl

debent altiorem aliquam, et aeternam bonita-

u

j

tem faqm.

g

f

Sic e.

. DOn faro i

ulas mathemaáticas ex

Del con»

recta h(*üuuam

liorumque at tef. Lc* orum

g

indole nobis

*"Jimfm'ïs

éx quibue

dein

j

u

teracta

itidem recta confici-

regulis nova

; 0i

mus, ex prioribus ectypis nova ectypa for-

ony

j5

mantes. Prima tamen artefaéta nunquam non

: penx

ex aeterna regula efficiuntur, et facta dein

zihemaüa

probántur, aut reprobantur:

CX

aeterna, in-

] kgh'

quam, regula, per quam omnia, quae rpäuæ

5

L./ik

eQt:i

mmt

Non enim haec

tunt, recta effecta fu

[

dom.

L]

Ó

Ífum-

Obïmu

)

7

210

"TraBatus tertius.-

fumma lex aliqua probat, quia re&a funt, fed

omnia ideo recta funt, quia ex hac regula fa-

&ta fuerunt.

Idem jam nedumin reliquis arti--

bus, fed etiam in re morali, feu in negotio

honeftatis obtinet: nam hic quoque aeterna

ila juftitia non id) quod antea, et praevie

bonum -eft, praecipit, fed quemque actum

praecipiendo bonum, aut prohibendo malum

facit; fcilicet ne bonitas aliqua cogitari que-

d

at, quam divina voluntas fequatur, et non

Unde amor Dei abftiffe ideo

(

primo fecerit.

de

eft bonus, quia Deus eundem praecepit ; et

odium Deéi ex nulla alia ratione malum eft,

Quà

quam quod idem fummus legislator illud in-

ter mala moralia extremum, id eft3 odium

infinitae bonitatis prohibuerit.

Idem de aliis

Oofficiis, quae ex jüre naturali , et divino de-

fcendunt, fentiendum eft: Quia voluntas Dáà

«

l

in omnibus ef? ip/a 7ex Déi. a)

k

dt

$:

255

Haec vero multos magnopere offendent,

»

ex]

'et fequentem in modum a pluribus accufa-

el

buntur: "Siquis legem amoris libere, et fua

—

ln

T]

d

"duntaxat voluntate condidit, nonne:ean-

u

"dem legem libere itidem relaxare poterit ?

?

mam

? Et fic lex amoris divini, et quaecunque alia

| LU

"erit arbitraria, et ad jus Dei pofitivum,

h

"quod vocant, pertinens,

Nonne fic Deus

&

? poterit homini legem amoris Dei fuper om-

i

COn

"nia relaxare, ac proin permittere ut fum-

d

m

"mum

-4) $. vduguflin, in p[alm. 36, Concion, 3.

2II

Caput I'I.«

h]

,*-

^mum illud, ac per omnia infinitum bonüm

lt

"impune, et absque piaculo poffit odio ha-

b ,&ïu

"beri ? quod quidem ex omnibus

m

, quae dic.i

:

" poffunt, atrociflimum eft. "

j

n

$. 2$3.

i M

i

Ad haec vero facile refpondeo, quod

)

)

Deus legem amoris, et, fi vis, quamcunque

ri

]*

aliam (nulla tamen praeter legem amoris da-

&

tur) non nifi homini exiftenti tulerit.

Un-

jl

(l

de hanc legem ferre, Deo tam liberum fuit,

2

lïu'

quam liberum erat, hominem condere, et qui-

um &

dem talem condere, qualis modo exiftit.

j

yd i

od

$.

284.

NU

Verum his neutiquam adquiefces, fed' di:

io

W0

" ces infuper: "Equidem liberrimüm fuit Deo

n

u

"hominem condere, vel non condere, vel

"attamen factoó

aliquando hormine legem

"amoris

eidem

imponere, eumque non

?

"exlegem relinqgüere neceffe habuit idem

À Off Ü

"Deus juftiffimus, ac gloriae fuae ftudiofif-

ij

u m

" fimus.

Unde ante divinam voluntatem

ii f

- debuit vel in ipfis hominis actibus, vel, i

o "

"mavis, in divinis perfectionibus dari ratios

' od

"ut hanc, de qua agimus, legem moralem,

CUf

qu

"feu, quae cum lege morali eft eadem, le-

"gem amoris ac univerfalis juftitiae debue-

K

Y

" rit condere; fiquidem mentem ratione prae-

1 [upel'

? ditam creare ftatuerit, "

;

V^

i

D] muü

Q

$. 2

B.

"Ml 3'

2T5

"JvaBatus tevtüs.

$. 255.

De divinis perfectionibus dicam poftea;

modo folam actionum noftrarum zntrinfecat,

feu connatam bonitatem confiderare, juvat.

Ra R CUR

Itaque veriffime dicitur,.quod hominem con

dere, nondum fit maximam hanc ei legem

ferre: attamen hominem talem facere, qualis

[ odl 9 ] [2

modo eft,feu hominem in hac conditione

dl

morali condere, idem eft, ac legem amoris

0i

eidem praefigere.

Quod ut intelligatur, no-

e[l[l

tandum eft, quod Deus equidem omnia pro-

N o5

füt

pter fe faciat, idque non e

4X . CL

liqua lege, fed

ideo omnium rerum fe primam rationem prae-

Juti

(

lee

ftituit, quia rationem fe priorem nullam invé-

nit

Ort

His tamen non obftantibus minime te-

netur ad gloriam fuam'aliquid creare, quia

xt:

—

W

etfi omni:gloria dignifmus fit, nifiil tamen

ym

ad ejus gloriam facit, nifi' poftquam Deus il-

lud fecerit: omnis capacitas augendáe divi-

' dem

nae gloriae in rebus creatis, eft divina v0-

'luntate pofterior.

ESC

$. 256,'

IHUE

Rüral

a

Verum etiam poftquam hominem liberri-

ie condidit, iterum in mero Dei arbitrio eft;

m C

ád quos fines eundem adhibere, et pet quae

mmem

auxilia ad illos fines eundem perducere ve

(dfe

lit... /Vunquid . dicit figmentum ei, qui fe finxit:

/"

C()Hdl

M

Quid me fecifH [ic? .. An von babet poteftatem figtl-

lus juti ex eadem maffa facere aliud quide-m

elfo |

2.4)

vas in bonorem, altud vero in contumeliam*

st

6) p

f

&) 4d Roman. 9. 20.

4

2lI

Caput II

Et quidem in moderna providentia, feu in

praetenti ordinatione. placuit hominem jufti-

QQ KM

tiae, et divini amoris capacem reddere: ve-

[ h,

rumtamen potuiffet hominem a fe conditum^

fine ufu.rationis relinquere; immo plures. (et

m NU

infantes omnino omnes) fine tali ufu modo

I

jam relinquit.

Vel fi hunc ufuüm rationis tri-

A

d.

buiffet: nonne potuiffeteidem homini fenfum

d

I

aeternae legis fubtrahere ? Quienim hominem

j

rE

omni ufu rátionis deftituere libere potuit, illi

atuts

etiam liberrimum erat, homini afe condito ju-

-

n

ftiiae cognitionem in iptellectu, et ejusdem

0O

juftitiae fenfum in voluntate adimere. 5) At-

n

ü Pï

que exinde nulla dabatur neceffitas, ut Deus

W

K

m

hominem a fe creatum lege amoris conftringe-

j

ret: atque idem Deus eadem ampliflima, et

DW

nulli rationi obnoxia libertate exinde homini

l u

Q^

jam exiftenti legem caritatis tulit, qua eun-

Y l

dem antea exiftere fecit

gl

N

$. 257

(

m

Haec eadem aliis verbis ita poffent expli-

€ari

Deo erat liberrimum homini ftatum na-

turalem concedere, fed, hoc etiam- conceffo,

etiam deinceps Deo liberum erat, eundem ho-

j !

i

[bi[lïo !

minem in ftatu morali collocare Vel non collo-

care: prout modo omnes mente captos extra

rduceïe

conditionem moralem relinquit.

Neque talis

Y

t

: i f

mens otiofa, aut aliquod totius univerfi vitium

l!

effet :

poffet enim forte a Deo ad alios fines

yili^

j P

O 3

OFf-

ii

J

P) Vid traflatum de gratiae, et libertat, concord.

$. 200 e£ Jeq,

2314

TvaGatus tertzus.

ordinari, et e. g. mentibus lege amoris con-

ftrictis famulari; prout modo res lbertate

carentes ad noftros, ufus conítitutae funt.

Poifet infuper ejusmodi mentes etiam ad

amorem perfectum, qualis eft in aeterna pa-

n

rl

tria, praetermiíTo ftatu morali, et ex alienis

meritis ordinare: cujus ordinationis nobilif-

K

finum exemplum fíunt parvuli noftri fola

h

baptismatis gratia ad aeternam glóriam traní-

le

euntes.

Ce

Praeterquam íi fingamus hominem

folis perfectionibus naturalibus ornatum, et

qC

bonitatis moralis incapacem , in quo reliquis"

(eni

omnibus conceffis, folus legis aeternae fenfus

Qul

Ti

interceptus manet, fi, inquam, talem fingamus,

l

is jam aliquarum perfectionum divinarum ec-

(ttmg

typonexifteret: neque isad plura Deoredden-

m

da teneri pofTet, utpote qui ex fe nihil habet,

T

et aDeo plura non accepit. Deus eutem nullt

fllïï(

debet aliquid, qui omnia gratuito prae[tat. — Et

füN

fi quisquam dicet , ab illo aliquid deberi meritis

em

fuis, certe ut effet, ei non debebatur : non enim

evat , cui debererur.

Et tamen quod meritum

efl, converteve ad eum, ex quo es, ut ex ipfo

l

Bll

Itj

etiam melior [is, ex quo babes, Wt fis. — —

Qwnia ergo illi debent, primo quidquid fusit, in

Uam, u

Iilero

quantum naturae funt: deimde quidquid melius

effe po[f4nt, fi welint, quaecunque acceperunit,

R B l

"ii

Ut velinty aut quidquid oportet eas e[[e. c)

n &te

!0 f

Jam (

g) $. luguft, libr, 3. de lib, avbitr, C, 16.

d) g

Caput 1.

215

x

$. 258.

Q

Ubi quidem S. Auguftinus beneficium na-

Qul

turae a beneficio morali, feu a capacitate ju-

m

ftitiae, et caritatis aperte diftinguit: et fimul

n

innuit, naturalem bonitatem a bonitate mo-

rali, immo ab ipfa capacitate ad eam feparari

[

nob

poffe.

Si enim conceltfa natura deinceps lex

juftitiae effet debita, tunc juftitia, et fenfus

; [l

2

1 hr

legis aeternae, vel non effet beneficium, vel

certe non eílet beneficium a dono naturae,

0

jl

[f*

ac exiftentiae diverfum.

Quapropter nulla-

tenus ftatuendum, quod natura rationalis fit

relid

fenii

caufa et ratio, ut exinde eidem fuprema amo-

ris lex ferri, aut denuntiari debeat: alias ae-

yparmi

terna illa juftitiae lex foret propter naturam

humanam, effetque eadem pofterior; ac de-

m?.ü

mum fumma omnium, et aeterna poteftas

"

fufficientem fui rationem in contingente, ac

a

fubdita hominis natura inveniffet; quod qui-

9(1?2

dem afferere, nullatenus licet.

I

m

j m

g.

289.

j n

Poterit itaque Deus homini cognitionem

y o

plurimorum tribuere, et folam juftitiae noti-

uam, vel ejus in voluntate fenfum, fi velit fub-

