$. 280.

'Sed.an omnis actus debet 1ägi morali effe

conformis? Seu an quaelibet actionum no*

l

ftrarum alicui legi morali obnoxia eft: vel an

quaedam a lege morali'immunes, ac proinde

necbonae, nec malae funt? Et quidem innu-

jts

meri actus hominis praevertunt ejus cognitio-

A

nem, et liberum arbitrium, qui proin mora-

les non funt. Et hi omnes cum extra regnum

a

inorale verfentur, nullam bonitatem, aut ma-

litiam moralem participant, et, fiita vis, in-

j

differentes manent: de quibus proin praefens

quaeftio minime tractat.

$ 28r.

Cum vero prima, et maxima lex jubeat

X

Deum ex omnibus viribus diligere, non video,

QUs

quamnam facultatem ( quamdiu lex illa ani-

yett

mo noftro obverfatur) ad ufum liceat impu-

1

f

ne adhibere, quin id propter Deum fiat. Por-

J

g

ro fi id propter Deum fiat, ejusmodi actus

.

qzml

Jam erit bonus: fin minus, jam erit malus,

quippe cum aliqua facultas alteri finij prae»

(Ij

if

terquam foli Deo, famuletur, qui totam men-

n

tem, atque omnes vires vi univerfaliflimae

J

«

legis fummo fibi jure petit.

Ampliffima fcili-

jm

m

cet illa lex charitatis omnem actum fuae po-

teflati mancipat, ac proin exclufo omni me-

nv

$ con

dio jure accommodat fibi verbailla: b) Qui

16 all

Q0f colligit mecum, difpergit,

»

äo 28 za

V) Luc. 11, 25.

80]

"

228

Tratiatus tertius.

G« 12825

Sacrae vero auctoritates in caufam no:

ftram ubertim nobis fuppetunt: S. Augufti-

| f

nus inprimis aperte pro nobis fuffragium fert

f

€c): Cum ait:. Ex toto.corde, tota anima, tota

D

mente, nullam vitae noftrae partem veliquit, quae

f

vacare debeat — — fed quidquid aliud dili-

gendum venerit im^ anmum, illuc rapiatur,

k

quo totus dilectionis Tmpetus currit ; ut adeo ad-

verfae fententiae patroni poft fummum hoc

J

ü

praeceptum fruftra interrogent, per quam

legem omnes actiones noftras in Deum refer-

Tuj

I)

re teneamur.

MU

$. 288.

| duer

Quorfum etiam, id eft, ad excludendum

Qnt

omnem actum indifferentem optime facit il-

E()g

lud d): 4Ve ficut. Philofophi facta quaedaw bo-

dl M

minum media dicamus inter veCle faGium, et

müy

peccatum.

Scilicet ejusmodi actus in univer-

QGt

fitate morali careret fine fuo morali, ac proin

Tuf

in 2eftimatione morali otiofüs, et 1dem, quod

lD]

membrum quodpiam in corpore humano fo-

tet, quod oflicio, et utilitate carens illi cor-

Qüor .

r

pori merum onus, ac reapfe vitium exifteret.

lo

Ieli

*) Dices fortet? "talis actus, quem benignus Deus

"imbecili hosminis naturae indulget, divinae

PEIEpS |

"jndulgentiae.laus, et fic ad decorem totius

"univerfi probe faciens particula foret: fere

"ficut idem . Deus multas homini noxas libera-

"liter remittit; etfi aequam pro iis fatisfactioneim

m h:

dfiectat

"juftitia exigeret ; quia tantum encomii accre»

l anwm

£) libr. x de doéclrin. Chriflian,

7f fcit

L

"g

4) S. Auguflim, €», 19« vel ga.,

Caput F.

? (cit divinae mifericordiae quantum ex hoc ju-

UE

? ftitiae . decedit.""

j

Ad hoc jam refpondeo, quod Deus inju-

It

ftitias noftras per hoc nobis relaxet, quod ju-

flitiae nos propinquos, et amicos reddat.

um

L]

Peccata enim non remittuntur, nifi per infu-

i

li

d

fionem juftitiae, et gratiae divinae, quamdiu

4*^

agitur de remiflione gravium peccatoru

J.-l l.

Si

(tth

vero levia gratis remittat, ceffamus habere

)0 dï

juftitiam divinam nobis adverfam, et fic gra-

W

han

U

tuita ejusmodi culparum remiflione Deus ve-

Qu

QUA.

Aft fi ani-

40!

rum femper beneficium praeftat.

[üu

mo noftro facultatem faceret, ut fenfui, aut

cuicunque rationi, quae infra Deum fit, in-

haerere queat, per hoc animi noftri condi-

d

tionem deteriorem redderet, ac proin nulla

j d

Deo gloria aut beneficentiae laus ex ejusmo-

W

di licentia àccrefceret.

Ea eft enim mentis

"n

ll L

noftrae indoles, et excelfitas, ut ea, prout

m

ex tractatu de lege Dei aeterna patebit, non

r

nifi Déum in omnibus fequendo, eique foli

W

inhaerendo melior, ac beata effici queat. . Lo-

n 0^

3 "

quor autem de deliberatis voluntatis noftrae

decretis: fenfibus enim, qui Deo inhaerere

jli ci

jlte t

nequeunt, delectatio extra Deum, velut com-

"3

$

petens eis pabulum, omnino concedendum

eft. Dummodo ruríüs mens in talibus natu-

j

miü

(

rae concedendis non nifi Deum fibi propofi-

ia

hpL' [

tum habeat, id eft, dummodo fenfibus has

delectationes animus naturae animali eatenus

jicit

ueu

tantum indulgeat, quia Deus id probat, et ju-

yi !

a

bet etiam,

$.

284-

2340

Tra&atus tertius.

A

$. ?84.

Illud quoque jam in praefenti caufa intel-

ligitur, quod nulla dari, aut cogitari queat

lex, quae mere permittens, et fub nulla ra-

Ad quam affertio-

tione obftringens exiftat.

nem tuendam, ipfa legis etymologia, feu de-

rivatio nominis aliquid confert: legis enim

r——— À K A— —— 2€— — E me DN T

nomen a ligando, vel obligando deducitur,

—

E

quae proin tam parum fine obligatione, quam

f

parum vinculum fine ligamine poteft intel-

Q

ligi. *)

Q

5*) Vera autem hujus fententiáe, qua omnem le-

gem certo obligare, et nullam mere permitt' «

du

tem effe, dicimus, ratio in eo eft, quod in oini

d

a

lege

etiam humana lateat lex Dei aeterna,

| te(b'i

nobis intime perceptà, cüjus fenfum Deus no-

lam

| fl

bis poteft, nunquam autem folet fubtrahere.

Üj

voluntas Dei eff ipfa lex Dei e). et voluntati di-

vinae nemo impune refiftit.

Nam quis rcjiitit

W (

di, ef pacem babuit ? f)

dl

Scilicet omnia in fuo genere ad Deum

tateï

tanquam Tinem ultimum facere debent, ut

, Wtat

adeo omne id vitium effe debeat, quod ad fi-

!

nem ultimum non facit, ex quo fine ultimo

tf g

nihil unquam emancipatum effe poteft. lam

Mj;

actus in genere morum confideratus vel facit

777

ad finem ultimum, et jam erit virtus, ve

non facit ad-finem ultimum, et ejusmodi ac-

tionem vitium jam effe, neceffe eft.

Vel

quod idem eft: aut talis actus, quem indiffe-

rentem vocas, fit propter Deum, vel non fit

propter Deum,

Quod fit propter Deuni, ca-

ritcs

) llþr

t

é

e) S. Zuguf. Emarrat, ip pjalm, 26, Couciou. 3«

f2 d. 94

L

l

241

Caput F.

ritas ch., quod . non fit propter Deum, pec-

t

catum eft: 11 enim non fit propter Deum, abs-

yd

que dubio fit propter finem éreatum. — Mens

jl

hf

veroinaliquare, quae ipía inferior eft, quie-

fii

fcens neceffario deterior fit: fi quiefcat in fe,

gi

mi(era manet, utpote quae fibimetipfi fuffice-

: nf

re hon poteft, . Ultra feu fupra mentem ra-

Wt

tionalem nihil eft, nifi Deus. lgitur vel Deo

(

fua intentione inhaerens perficitur, vel fibi

:

li

adhaerens miféra eft, vel denique inferiori

Et hoc eft ar-

conjunecta, deterior effüicitur.

T

gumentum S. Augyuítini a me alibi laudan-

f

dum: hic caufam

aefentem alio ejusdem

[ 0

m

teftimonio concludamus g): INemo volens ali-

us O

quid facit, quod mon in. corde fuo prius dixerit,

"

"

uod verbum awmore concipitur frve creatumaes

W

five creatoris , id eft, aut naturae mutabilts,

j

aut incommutabilis. veritatis.

Evrgo attt cupidi-

UP

tate, aut caritate : nom, quod mon fit amanda

creatuva, fed [i ad creatorem veferatur ille amor,

hf(

w

Tunc eninm.

9ion java. cipiditas fed caritas erit.

[u(]u

iHfu

efl cupiditas, cum propter fe amatur. creatura.

j

ïe]lU

Tunc «on utentem adjwoat, [ed corrumpit

fruenzem.

g

(üs '

od ^

J

J

0i

ml

GA-

€ï o

Deum."

p

-5) libr, 9. de Th'nitat.l ;2 e? g.

(

Jom. I.

Q

242

| TraGatus tertius.

. CAPUT SEXTUM.

Datur generatim Jex confulens , ac proim in

genere dantur merae, et ab ommi cat[a

vacuae imperfetlioues.

285. Praefens controveríia eft difficillima.

ä

206. Inprimis eertum .E&, dari leges m

-

legibus ftringentes.

itius .gl'ïiä

207. Divifio officiorum in perfecta

É

refertur, et expenditur.

; -.€tw ijmperfecta

Tij

288. Dantur confilia,

le

289. Quorum tria evaang"; jca fünt celebratiílima.

lfllj

290. Quae qui fervant, Religiofi dicuntur.

4 fel'd l

291. Statuitur propria fententia, in thefi dari con-

j Qlide

filia, non yero an hypothefi. .

; tUAT (

ï;

292. 2903..294. Confilia haec funt infignia adju-

| "i

menta arctioris cum- Deo conjunctionjs » quod

auctoritatibus probatur.

('am

dzxm

$. 295.

: In'praefenti C

ontroverfiam fuícipio mea

facultate muito graviorem *), et quam fors

confultius omififfem penitus: eam tamen ab

fett

alis jam tractatam eífe, cerno; quorum la-

Qüat

Uä 91*

bor, ac pugna, ne dicam, lapfus aliquam te-

VI (0

meritati meae excufationem praetendet, fi ego

t

quoque oneri huic füuccumbam. . Neque im-

proba adeo bhaec mea praefidentia erit, cum

Imtï qu

ebuam

haec non per.modum fententiae, fed conful-

nfl[lu

»

tationis tantum caufa fcripfifle velim.

&il

Ü Üj lii

':k)« Ipfe S; Auguftinus 4) diligentiffüme verfat il-

dQ e

lud: lgitur 4ui miafrimonio jungit virginem

uATE

&) libr, de adulterin, conjug.

! I

) j

*

243

N

fmm,—bene facit, ef qui non jungit, melius facit.

Et quaerit; fi matrimonio jungere virginem bo-

|

l

num eít, quomodo non jungere melius eít? Et

fi hoc eft melius, quomodo illud bonum effe

l

poteft? Et tandem in fine 7) confitetur, quod

per omnia, quae in eam rem dixerat, interro-

ganti defuper, immo etiam fibimetipfi plefle fa-

$4

tisfacere nequeat.

$. 286.

ul

Tuvat vero negotium a certioribus doctri-

nis ordiri.

Igitur certüm inprimis eft, dari

leges mitiüs ftringentes, feu oflicia in eo fen-

1 ql j)/

fu impetfecta, ut, dum unum fub gravi, al-

terum fub levi duntaxat culpa obitringat. Et

r oo

quidem hanc legum differentiam aperte tefta-

tur divinus fermo c): Omnis, qui irafcitur fra-

ti fuo, veus erit judicio: qui auütem dixerit

a a

X.S ,v

fratri füo vaca, veus erit concilio: qui autem

dixerit fatue, veus evit gebeunae 1guis.

$. 587.

P

Alia eft officiorum divifioy qua.in pet-

Ua

j

[

fecta , ac imperfecta eatenus tribuuntur ,

quatenus ad aliqua explenda

refractarius.

? iE

lii

4Jfl W

vi cogi poteft, ad alia vero vi cogi non po-

[

teft.

gl*

Sic ut fiden ferves cogi potes,;

neutiquam vero, ut egenti opem nullo jure.

aque h

debitam- praeftes.

Haec porro divifio juris

)HtQ (

I

naturalis confultis maxime familiaris, et ad

ufus focietatis humanae plurimum accommo-

i

data eft: quamquam . ad rationes folius cone

, qui

2

Ícien-

(l

j 4l

b) Eodem libr. C. 55.

! ju [)

c) AMattb, $, 22.

44

"Ira&atus tefïz'us.

fcientiae officia in praefenti fenfu imperfecta

ilis. perfectis antiquiora, et reapfe nativa

fint: dum ex congenita pletate, illa vero,

a i

quae perfecta vocantur, quandoque non nifi

ex pactitio jure defcendunt; prout etiam ex

praefenti exemplo, quod a fide promifía, et

ex naturali pietate, quam egenti naturae hu-

manae debemus, defumtum eft, ad oculum

patet,

$. 288.

;

Verum in praefenti capite alia, et illa qüi-

j

dem quaeftio a me tractatur, an fcilicet detur

lex aliqua actum quempiam mere, et eous-

que confulens, ut ejusmodi legem fequendo

recte quidem, eam vero negligendo non ini-

que agamus, nullum propterea piaculum in:

a

currentes.

ls

Et dari quidem confilia evangeli-

ca adeo certum eft, ut ea nemo fine infigni

Del

Yl

temeritatis , aut haerefis nata negare queàt,

Sic inter alios fcribit Apoftolus d) : De Fir-

VO

Ti

ginibus praeceptum. Domini non. babeo, confi-

lI

lum autem do. — —— Beatior autem evit,

Te

fic permauferit, fecundum meum confilium etc.

I$

PTOba

$. 289.

Talia vero confilia ex reliquis celebratif-

? f

fima funt tria illa evangelica, voluntaria pau-

lt

pertas, perpetua caftitas, ac plena obedien-

tia. -Et quidem vi primi confilii rebus omni-

|

:

H

Dl

bps, in quantum ex jure aliquo noftrae funt;

110? :

d) 1. ad. Corintb. f, 25.

P.

245

Caput | FR

"

abdicamus, ita ut re quacunque non pro ar--

bitrio noftro, fed non nifi ex alieno confen-

M

À

füu utentes, omnem ab iis affectum abftraha-

TU

ii

mus, éoquod ex omnibus nihil- noftrum efle,

fciamus.

Per alterum omni affectu,. et ille-.

M

»

Ü

cebra carhis, et ea, quae ex matrimonio ho-

i

'Lertium

Ml

nefta eft, nos perpetuo abdicamus

confilium eft quo quoàd.praecipuos vitae no-

n mm

ftrae actus e. g. quoad muncra, ac negotià.

gerenda, vel non gerenda alieno arbitrio füb

dimur, exinde proprio fenfui, ac voluntati.

m

qeti

indulgendi pericuh;m faciiius declinantes,

C0l

l

endü

Dum vero aliqui ad haec tria confilia vet

a

arctius, vellatius obfervanda folemnibus vo-

mm li

tis fe obftringunt, hi exinde religiofi, id cít,.

u

V:

Deo ex affe. devoti vocantur.

Status, feu.

à jl

vitae religiofae natura, generatim tribus hifce

p q],lEaa

votis conftat :.licet varii hominum religiofo-

Dr lf

rum coetus praeter tria vota varias infuper:

n a

E

regulas, ac pietatis praecepta a viris fanctif-

T

f

fimis *) condita, et exin ab Ecclefia publice

W" m:l

p?obata fibi fervanda proponant.

*) Quatuor .potiffimum religioforum.Patriarchae ha-

yd

bentur, SS. Bafilius, Auguftinus, Benedictuss

aïïä P?'ü

Franci(cus: .vel quod horum regulas re'iquae re-

Obedief

ligioforum congregationes fingulae fingulas ple-

rumque fequantur: vel certe ; quod horum f2-.

s

miliae prae reliquis frequentes fint.

gl

!u

$. 29 $.

QV'*ST

2

246

Tratiatus tertius.

$..291.*

"

:

Dantur itaque confilia, fed quousque, et

in quo feníu .dentur, non adeo expeditum

|

eft. Mea 1ententia jam in eo eít, quod con-

filia dentur :2 rbefi, feu generatim, vi quo-

rum velut ex indole fua, plerumque, et in

regula unus, actus, vel vitae conditio prae

altero commendatur: quod vero non dentur

in bypothefi, id eft, in, fimgulis eventibus, ac

confideratis propriis cujusque circumftantiis,

quae cuique fingillatim occurrunt 5

de quo,

agam capite proximo. "b

j

*) Res. in, exemplo. erit clarior. Sic. quia. mens.

ä

i

humana rei. creatae. fuo, affectu. inhaerere, in-

ln

ífuperabili, lege. probibetur, ideo, plerumque

confultius eft, bonis. fortunae generofe fe abdi-

ij

care.

Grave quippe. eft, pinguia,, ac. fplendida.

P

pauimonia tenere, et nihil affectus iisdem lar-

giri, fed. copiofis. illis facultatibus, cafte adeo, et

abfciffe eatenus uti, in. quantum, nobis ad in-

haereudum, foli. Dei- famulantur. Ef Aaec fu-

giendarum, cau[a. divitiarum praecipua eff, quod.

üuí vix, aut nunquati jinc amore. valeani ]wff *

fideri. e) Aft fpecialis dein quaeftio eft, an. Ti-

Ul

fium Ípectatis rationibus, quibus hic fingillatim

inf

homo, in praefentibus. circumftantiis Deo , Ecc-

lefiae, civitati, famiiiae, fibi, aliisque obftringi-

M

tur, an. Z2Liumi, inc

abdicare.

]uam , oporteat omnibus fe

$..293,

Et quidem per confilia generatim fpectata.

3

! planiorem ad caritatem viam fterni

, nemo,

nega-

1

€) S, Bernand. fermon, de Pon, dejerend,

247

Caput VI.

negabit, nifi is, qui indolem divini amoris;

et grande illud praeceptum foli Deo inhae-

a d

k

il

rendi ignoraverit. Innumera, et concordia

(

plane Patrum teftimonialiceret accumulare*) ;

Iu

(l

juvat vero in hac caufa folum S. 'Phomam f)

1

ü

audire: Requiritur, quod aliquis a fe removeat

ila, per quae po[fet impediri, me totaliter ejus

p

affectus. tendat i& Deum , in quo confiflit per-

(

fe&io cavitatis.. — Hujusmodi autem. fant. tria :

j

")

&

primo: cupiditas exteriorum: bonorum, quae tol-

l

4l

I

litur per. votum paupertatis : fecundo concupi-

üe kiu»

feentia: fenfibilium. deleationum, 1nter. quas

praecellunt: dele&lationes. veneveae, quae exclu-

j 1

düntur: per votum:cotitihentiae* tevt?o Tnordina-

tio voluntatis bumanae, quae excluditur per vo-

[t, Jl

qu

Qu

tum obedientiae: etc..

&

la

*y-Vid: S.".Ambiroflühï'g), Athanafium. 2), Augli-

ftinum i), Baüilium k), ut de Gregorio M. Chryfo-

(

ftomo, Bernardo, Bonaventura, aliisque nil dicam.

J E

li

TM

$. 293:.

M

LU 1

Id vero ipfa quoque ratio maxime evincit.

dul i

u

Cum enim bona. creata. quaevis vehementer

Efb 1

in fenfus noftros,. et:per fenfus in ipfam men-

f

J

tem agant, , haec ve

ro-foli Deo per omnia, ac

obf

j

to-

.QA

ypibts

f) 2. 9. quaeff. 96: articul. 7.

l

g) libr. x. de Várgin. C. 6..

b) libr. de virginitat.

Idem /ibr.

de incarnuat.

r

verti.,

^

j) Enarrat. in pfalm. 83

nj

k) Sermon. de inflitut. 7Monacb,

l

248

dvatkotus teviwus.

toto. afï'ectu inhaerere teneatur: eadem jam

mens ex tot interpellationibus ac illiciis non

nifi cum magno labore extricare fe poteft;.

in fuo ad. Deum itinere tot obfcacua per-

fs M$ fu. -u

fringere comfm, quot a. bonis creatis follici-

tationes gamtur

"Tot fc,hcet onera ferimus

in hac'pere, unamone, quot bonis. qwsque

utimur.

Cravia nonminus, quam elegantia

in rem praefentem fünt verba $. Bernardi /)2

quul M lul M d R a cssndk

&

«ce inquit, mos yel liquimus onimia.

Betie, opti-

we, et non ad infipientiam tibi :

.man et mundus.

L

et. velin

ere

jrahfi', et, concupzfcentia ejus,

[/

baec magis expedit, quam velingui.

Keh

u-

li

qmüs omnia, et [ecuti [umus te.

INiwmiruü quia

exultavit ut gizas ad, currenda

naa

IIA-

viam, tiec cur-

ventem fequi poterat. oneratus.

Sed. nec inutilis.

li

(s

commütatio, pro e», qui fuper ommia eft, omnia

—— PA

veliqui[fe.

ÍVam et /zwu! donantuy omhia: et.

Q

&de

üubi adprebenderis eum, erit unus ipfe omnia 1a,

onnibus, qui pro ipfo omnza reliquerunt.

fCl

U(j

$. 294.

lo

"

Scilicet nihil ad ufüm noftrum. unquam

f5

admittendum, nifi quod ad amorem Dei fa-

«Ier

Cit -

neque hoc fufficit,

fed. etiam. ea, quae

Tohi

ad amorem Dei faciunt,

caute adeo adluben-

lhc

da funt, ut non nifi ideo, quia ad.amorem

T

Dei faciunt, adhibeantur: feu aliter, non

Ctn

tantum . ed. agcnda funt, quae jufhtïa aeterna

T

vult, fed etiam abfciffe ideo, quia aeterna ju-

lfä[()y

ftitia Vult

Atque hoc moleftiam infigniter

auget,,

]) Sermon. de bon. deferend

1.

Caput P;hu

249

anget, quod füb obtentu ad folum Deum ten-

i

Y

dendi ejusmodi bona ad ufus noftros, eosque

minime malos adhibeamus ; interim tamen

g

J

fenfui noftro in his ipfis incaute indulgeamus,

J

Fidem füperat, quantae hic deceptiones con-

Q

tingant in negotiis etiam facerrimis, ut de.

Huc fane faciunt ver-

b

proisnis nihil dicam.

;

Ti

ba piflimi fcriptoris »): Fili faepe igni

$.f-.

N

d

det, [e fine fumo flamma,non afcendit, — Sic

et oliquorum defideria ad coeleflia flagrant s. ek-

p

/l dw

tamen a tentatione carnalis ajfectus liberi non.,

fünt. — ddeirco tom omnino pure pro bonore Dei.

j

1

hll

i

aguni, quod zam defideranter ab &0 pgtwt,

DL

L

7 qma

$« 293.

- d

Nemo in poffeffione, et ufu quorumcun-

i

TU

que bonorum fat fecurus eft, ne ille quidem,.

Qf

cui perinde eft, talia habere, vel non habere,.

m'w [

adeo fubdole fenfus nofter in ipfum animum.

41 li

ii

fcinfünuat, lile demum prae réliquis minus.

:

timere poteft, qui naturae accepta invitus

niagis patitur, quam volens tenet: quique,,

fi per altiora officia id liceret, mallet talibus.

ji iil

(

carere, quam uti, Quam excelía haec philo-

Der J

qu

fophia! Quam adeo:a fententia, aciconfüuetu-

dine noftra eft remota! Eam tamen fancto- .

hriodt

fl

rum, ac probatiffimorum Virorum fuitentant

307t

exempla, et teftimonia, quibus tantam cala-

noh

mitatei noftram acerbe deplorant. s) Conde-

Y

i

um inttriorem bominen,

m r

lellor legi. Dei [erund

3

Fidto,

Bnn:ü

m) Lib. 3. de imitat.. Clnjfji.x 49».

TR

2) 44d Romam 7 23« eb Jed.

g.

250

Traflatus tertius.

5

Fideo autem aliam lesem im membris ?inez's, vt-

puenantem legi mentis meae, et captivartem me

in lege peccati, quae eftin membris weis.

In-

felix ego, bomo, quis me liberabit de. corpore

i d-

mortis bujus?: Quorfum fpectat etiam illud: 9)

Vere, m'feria ejt vivere fuper terram. — Quanto

bowo. voluerit: effe [piritualior, tasto praefeus

vita fiet e amarior.: quia fentit melus, et videt

clarius. bwnanae, corruptionis. defetkus.

Nam

comedere» bibere, vigilare, dovmire, quie[cere,

et laborare , et: caeteris. nece[Jitatibus maturae

fubjacere, vere. magna. miferia. eft ,. et. affüitlia

Qu

boinmi devoto, qui übenter. e[fet. abfolutus , et

fn

L

liber. ab. omni peccato.. — 'alde enim . gravatur

i

N

interior. bomo.nece[fitatibus. corporalibus in. boc

mundo.

lr

Unde: Propbeta. devote.vogat, quate-

Q

Vs liber. ab .ifüs. e[fe; valeat, dicens:. de nece[-

Jlo

[itatibus meis erue me.Domine.. — Sed vae non co-

Ü

gno/centibus fuam miferiam: et amplius vae il-

tii

lis, qui diligunt. banc.m

&

làm vitam '

ifevam, cfc co?fruptibi-

ef

Euj

CAPUT: SEPTIMUM..

Vel,

Sitigulis: vicibus, et prout- dicimus, in indivi-

b

duo. tion. videntur. dari: confilia.

£n

$.. 296. Confilia: haec:fervare-nc- bonum:quidem fo-

ret in. quibusuis. circumftantiis. .

$.. 297.. Quaer"itur,.an in cafu fingulari unum fim-

EuE

pliciter bonum effe poflit, cum oppofitum me-

lius. fit:;

U

9' 298'/

On

e) lib. I. de imitat, Chriff, C. 22.

!

Caput. II

251

!

298. Refpondetur, id capi non poffe, quod

H

2?99. Etiam S. "Thomas fentire videtur.

|]

ä

300. Senfus delectationem tanquam anxilium. ad-

t

hibere hcet, nunquam vero. in fenfu,

il)

39

Sed femper in Deo quiefcendum eft

l

il

Quod quidem, adeo difficile eft,

fi

f?

303.

Ut longe facilius fit, iis omnino carere, quae

Sä

(s

fenfui lcnocmantm, quatm usdem ritc utl

J

fU

S.

296.

l

i

nm ]

[

Generatim itaque quaepiam. mere, et abs-

i

f

l

que lege confuluntur tanquam opportuna ad

li, "

finem ultimum. perveniendi fubfidia:. aliqui-

ruuit

bus taren talia adhibere per fpeciales rationes;

Sic ne-

j l

nonlicet, vel certe minus expedit

j

mo facile, quam . S. Paulus, virginitatem co-

L

piofius laudaverit: et tamen idem fcribit 4):

melius e[t

T

Quod. fi. [e. on, comfment1 mubant s

u

!

enim mubere, quam uri.

Sic: p'u'lter bonum,

TL

et ad. curfum caritatis. abfolvendum perutile

eit, ommbus fe abdicare:. fed quid fi Paterfa-

milias muülta. prole gravacus hoc: confilium

L

vellet exequi?. En!. aperta Lxempla, in qui-

bus ipía confilia fequl, minus coniultum, Vel

ii

etiam nnprobum foret..

$..297..

ydet

Sed, quod potiffimum in. .quaeftione. eft,

an nullus dari poteft f ügularis cafüs, in quo

nnm L

umfü

unum prae altero fequi fimpliciter, et minus

bonum, nulla tamen ràtione prohibitum; et

ex

j

)

&) 1. ed. Corinib, 7, 9.

252

dYa&atus tertits.

ex.parte adverfa contrarium melius qwdem,

fed nullatenus plaeceptum fit? Ego in theo-

logicis. inftitutionibus meis plane aíferui 5),

nullufn in fingulari confilium dari, fed. fingu-

lis, ac definitis vicibus nos ad meliorem par

|

tem ahquatcnus obligatos: effe.

Nunc jam

eandem opinionem non quidem deümengh, fed

magis confultandi animo, proponere juvat.

$, 298.

Hujus. vero opinationis meae potiffimum

a:rgumentum eft fequens: Mens humana pro

prima ratione, et pro fine ultimo abs piaculo

fpectare nihil potefc nifi legem Dei aeternam,

id eft, divinam voluntatem: prout agendo de

eadem lege aeterna evinco. lam fi, penfatis

IT

! Bf

omnibus rationibus circa caufam ahquam con-

ld

cunen—tibus, unum adpareat melius, id eft, di-

vinae voluntati confor mius ; feufi Deus 1d ma-

þu

de

gis velle tibi videatur: dac, curin partem alte-

ramabsque omni naevo ire queas? Adid ratio-

u

nem fuüfficientem ex Dei voluntate petere,

vix poteris;. eoquod haec in partem alteram

]l

magis.urgeat: aliam vero rationem, quae ex

m

j

divina voluntate non venit, admittere nom

V at

hcet, eoquod omnis moralis bonitas ex folo

Q] c

aeterno hoc fonte Droxime fcaturiat. *)

*) Dxccs

" Eo ipfo quod actus contrarius iminus

Vs

üy

qmdem, attamen fimpliciter bonus fit, jàm

'certum eít,

quod Deus eundem velit:

et fie

Cf

' etiam bonum minus optando nil mfl Dei v9^

Tüen

? juntatem fequimur, "

l Det l

Aft

É $.5

)t

255

Caput II .

i

AAf obfcurum non-niliil eft, an Deus in iisdem

b

"circumítantiis duo contraria velit. . Sed omiffo

h

etiam hoc, gravis quaeftio in eo eft, cur contra

J

Tüajorem vim -divinae voluntotis miti volueris.

ii

Si te totum divinae voluntati permififfes, tunc

ifta te in meliorem partem tuliffet.

$i dugae Vi-

t

j

res contrariae in idem corpus agant, tunc iftüd

fequitur vim praevalentem: 'quod Ífi corpus in

J lü

Hoc exemplo vim minorem fequatur, tünc cer-

Iv

*tum indiclum habetur, vim aliquam peregrinam

accefüffe, qua corpus in deteriorem partem ab-

reptum fucrit; aut certe àdem corpus intrinfe«

m

cis, et fibi propriis viribus vim illam alias for-

tiorem fuperarit.

i

';rï j

T

M

&4

$.

299.

À

Tidíl

Et vide, an idem fentiat S. "l'homas 2):

ylo de

INon autem dile&lio Dei, et proximi cadit fub

U

praecepto fecundum aliquam menfurem, ta, ut

m Qu

id, quod eft plus, fub confiio vemaneat: ut

jdi

patet ex ipfa forma praecepti, quae perfectionem

W i

demon[trat, cum dicitur : Dilges Dominum

'Eem j

Deum twm ex toto corde t9.

j

| pet

MM

B 500

(

Jv

Illud quoque hic iterato commemoran-

j a

dum, quod, fi aliquid in genere minus bonum,

g

0!

ac naturae animali magis arridens, fed ex fpe:

ciai eventu, vel communi lege fiat majus

i

bonum, ac proin ex mea conjectura praecep-

U g

tum, quod, inquam, tale in ejusmodi cir-

l )

cumftantiis amplecti omnino tenearis, ita ta-

i

men, ut fenfum ae delectationem ne quidem

j*

per partem aliquam pro ratione motrice aífu-

fücre

€) 22. Q, 184 ari. 3.

254

Jra&atus tertus.

mere queas: bene vero illam delectationem

pro auxilio utili, aut fors etiam neceffario ad-

hibere debebis ad illum actum, .quem ex puro

T

jufüitiae, ac caritatis tine edere decrevifti.

ü

$

50t.

i

Sic c. g. ex mero in propriam natüram of

f

ficio, feu, quod idem eft, quia Deus id jubet,

k

comedere ftatuifti, et quidem in iis circum-

Ce

ftantiis, in quibus edere melius eft. quam non

Ti

edere. Hic jam ab efu abftinere absque om-

bOb 1

ni piaculo vix poteris? eoquod divina volun-

f

Q

tas ad comedendum urgens te ad abftinentiam

| Drün

il

urgere non pofflüt: aliam vero, et à divina

£f

j

voluntate diverfam rationem fequi non potés;

Unde

nifi a bono immutabili adbonum fluxum con-

d q

verti velis, quod jam eft defectus, ac proin

lst

1nalum.

Si vero edere, et quidem ex mero

Dev

ac fimplici Deo obfequendi ftudio decrevifti,

Qen

tunc cibos condire, atque ad efum aptos red-

|. feli

dere recte, et eatenus poteris, quatenus fa-

Of

por inde redundans actum edendi juvare, vel

£eret

ad fanitatem conducere debet, Scilicet aliud

lt üm

eft fenfum faporis procurare, ut edere queas ;

( or

et aliud eft edere, ut fenfum faporis procu-

W feq

res.^ Rectus quippe poteft effe fapor pro-

pter efum : nunquam vero probus eft efus

LIT

lt ]

propter faporem. Unde in ejusmodi actibus

ftj

cave, ne fenfus ac delectatio ex conditione

|

f"PIenn

famulantis auxilii ad dignitatem finis feu ra-

(

W ]

äonis motr;cis in mente tua eluctetur.

) li

. $. 3e2.

!)

3

Caput lL.

255

a

$- 302.

0 ï&ä'

/Denique fi fe

nfuum illecebris mens tua

nunquam fuccumbere, fed puriffimo atffectu

um

,

l

Deum, et Deum folum pro fine fibi propofi-

tum habere velit, tunc ipfa experientia di-

fces, quod ex puro amore Dei longe facilius

m

fit actus corruptae naturae graves, 'et adver-

|

Wl

|

p

l

|

!

jUv

)

!

fos, quam eidem gratos ac lenocinantcs exer-

a

cere. Sic(puta femper in tanta affectus pu-

a

ritate) facilius eft jejunare, 'quam fapidos ci-

m

bos capere, omnia relinquere, quam magnas

volu

facultates tenere, alienam potius quam pro-

ontit

priam voluntatem fequi, fugere, latere, fi-

divini

lere, quam adparere, fplendere, imperare etc.

otes

Unde S. Auguftinus 4) matrimonium Abra-

j ot:

hae multum attollit fuper ftatüm virginitatis,

licet haec nedum ex S. Auguftini, fed etiam

ex certa fidei doctrina e) ftatum conjugii ge-

m

ecfe il

neratim fuperet. Et deberet totum caput vi-

j

R

gefimum primum, et fecundum ex libro de

ts t

]

bono conjügii exfcribi, et tunc facile intclli-

j

g"

geretur, quod ex mente S. Auguftini fácilius

fit omnibus illecebris abftinere, quam iis abs-

eet a

que omni naevo uti. Ubi inter alia etiam ha-

i pfOü"

bet fequentia: /Vec quisquam eis beme utitur,

nifi qui et non uti pote[t.

Multi quidem fact-

or p*

a eli

lus fe abflinent, "t non utantur , quam tempe-

yent, ut bene utantur.

INemo tamen botefl es

j

fapienter uti, mifi qui potefl et continenter non

)ndiïionf

Wti, Pro qua doctrina etiam perorant fanc-

dUL

torum

n

d) libr. de bon. conjug. äaäïï

302

e) Tridentin. feff. 24. Can O.

j

/

286

Tlvatlatus tertius;

torüm ac virorum perfectorum pene conju-

yata exempla: qui quidem fortunas, delicias,

ac honores etiam eos, qui a facris titulis ve-

|

DILHL, tanquam mgentïa oncra omnl COI]HT.U.

fubterfugere fatagebant.

L

$. 303

Ex his jam adparet, quid generatim cCui-

que confulendum fit, et quid in fingulis ca-

libus fpeciatim quisque agere debeat.

Sed

etiam illud intelligitur, quanta religionis chri-

ftianae fublimitas, quanta ejus puritas exiftat:

et quantum communis hominum fenfüs de-

d

cipiatur, dum magna contentione iis inhia-

Dro

mus, quibus carere, béatius foret.

Haec

| 'DEPJ

vero contagio erroris etiam mentes Deo fa-

Ti

Il

éras non raro inficit, et in negotiis facerrimis

))Dc

immane quantum graffatur.

Scilicet ipgen-

M

tia onera tanquam difficilis cürfus noftri auxi-

h h

lia affumimus: .et gravibus ac teapfe probro-

!3([

fis compedibus velut ornamentis glomofe in-

q7

'lel

cedimus.

CAPUT OCTAVUM

4l

MUU

JAirgumenta adverfa expenduntur.

« D

e]m ^

W

$. 304. Objectio: qui facit,. quod Deus vult, bene

N

M

!QQ

aO1t, fed Deus vult omne bonum, ectiam bonum

minus, ergo.

mPem

C0 ()

T

$. 305. Negatur; quod Deus illud velit, quod op

poütum eft illih quod magis vult.

Qu l

t

i Qu

1 Og

. 906. Accufatio miovetur contra numam hujus do-

Y

Grinae diflicultatem ; aft

LL'I

$- 307

li

J

Caput VIII

254

307. Haec doctrina. pro mtellectu non ita eft

I

^l

ardua

vi

VC

308. *Juc voluntati eft mtolerablhs :

Y

309. . Nam per doctmnam iftam non femper elige«

re clarius, fed juítiüs tenemur.

3Io. Praeterea furnma mentis beatitudo in hujus

doctrinae exercitio ítat ;

311. Quid enim,, fi fenfui gravis accidat,

1ü

Ji

ïä

Menti autem fit fuaviífima ?

NU

Y

$- 304

j d

"Omne quod bonum eft, Deus vultö

33'1'&&3

j

^"et bonum etiam minus bunum manet, 'ac

inhie

? proin. Deus illud vult. Iam qui agit, quod

"Dcm vult, neutiquam peccat, ergo eligens

h«

"minus bonum non peccat, utpote quod

v Y

? Deus vult.

m

.....

mx

Ac proinde absque omni naevo

c'ngmu minus bonum, ut proin majus bo-

um

"püm eligere in fingulis etiam cafibus cons

li

p

Y ftmun qmdc;n, non item praeceptum eiï'e

leclt

Q

r

Jo

^0

jv.)o

Aft i mfnrms valde ambiguum eft, an ali-

quid poflit in eodem

genere elfe Donum, fi

Itéim «

in Deus

L

ejJus contfarnim ett mdms

nu

t, bw

actonem vere poflit velle, fi mallet eam ac-

tionem non dari.

Dein peccatum abícitlle in

" bonuü

€o confiftit, quod qws à divina voluntate,

quae eft bonum immutabile, avertatur.

lam

quOd VU

qui omittit

, quod Deus fimpliciter vult, ille

veluta tuta voluüutate Dei cmccdlt, et fic die

Jj

Tom. li

R

. fpen-

j

Tva&Gatus. tevtius. .

28€

|

fpendium boni incurrit, ac proin verum ma*

lum patitur: et (dato etiam, quod Deus ac-

tum aliquem minus velle poffit, quamdiu ejus

contrarium magis vult) nonne qui omittit,

l'jz

quod Deus magis vult, ille partem quafi di-

[ïï

vinae voluntatis negligit ? Et utique quaeli-

bet divinae voluntatis pars eft bona; ut

proin nec partem hujus voluntatis omitteré

queat, quin bono fibi oblato exinde careat.

42

»

$. 306.

»I

"Sed dices: ;, Haec do&rina nimium arduà

))h(

»,,eft, ac inprimis intelle&ui jam eft gravif-

wli

,fima et moleftiffima, 'Quis enim in ufu vi-

» Cjig

,,tae humanae femper ac tuto definiet, quid-

91

,nam fingulis vicibus Deo magis placitum,

E

,,aut prae altera parte juttius fit? . Quis , ut

.,xemplum aliquod adhibeam, facile qua-

» P,EI

S)t

K

,vis die decernet, i, fumeido cibum, la-

,)dh

juvarey vel jejunando

, borantem nàturam

1 1

hd

t

»priora delicta punire aequius effe debe?t?,-,

$.

li X

307,

. Aft gravioris momenti negotia cum ali

» Qj

yll

l]j

qua confültatione fedulo libranda effe, haud

hs xlcanta

facile negabis: idque fácies ex cognitione, et

communibus confcientiae regulis, de quibus

deinceps agam, et ex quibus juftitia, et pro-

Nh

bitas actionum humanarum| aeftimari debet.

! gj

sl

]n obviis vero, aclevioribus momentis mul-

b

ta follicitudine fe torquere, aut operofam

A0d d

delïberationem adornare, nemo fane tene-

tur:

m

Capur VIII,

259

Iu

tur: fed in ejusmodi facili judicio arripien-

dum eft illud, quod primo adfpe&u aequius

qu

effe videbitur.

Levis pretii monetas in libra

jl

haud adpendimus, neque obvia negotiola

if

