longo examine librare prudentia, et pietas in

iW

femetipfum permittunt.

d

S.

308

I

It

», Verum numquid haec doctrina, feu con-

»,Jectura mujto gravior, aut potius intole-

»,rabilis erit pro voluntate? Quis enim nifi

: afw

»,heros plane, et confummatae jam virtutis

U['ghl

». homo fufliciet ad invicte, et nunquam non

mx

.,eligendum iilud

quod melius?

Nonne

qn x&

», hoc eft ipfam fanctit atem, ac numeris omni-

( [UI"«

,,.bus abfolutam perfectionem plane praeci-

Qs 3

»» pere, hommesque ad coeleftem vitae ra-

j

»,tionem vi praecepti urgere? Quae quidém

,,dlfmcultas exeo in immenfum augetur, quod

bun.

eïh"*

, non fufliciat femper agere id, quod melius,

3,aut Deo magis accepturm eft

fed quod in-

gebCR

,,1uper requiratur, ut id abíciffe ideo fiat,

»,quia Deo magis placet, prout partim ex fine

Cum [

,Ultimo, partim ex maximo illo praecepto

j I9

,Caritatis patet. ,

D

moïïe*

5b

;99.

*

ia

Nune vero etiam ad hanc accufationem

4 eL lM

Ü

habeo, quae refpondeam.

Nam per doctri-

a i

p

IN

Dam iftàm non tenemur femper praeoptare,

2

quod durius, fed quod juftius, ac proin q juod

Opel'm

of

Deo magis acceptum eft: jam quod aequius

x r

2

eft

t

260

Tra&atus. tevtitis.

eft ad mentem, non raro etiam ad fenfum

facilius eft. Corpus, et naturam animalem

moderate fovere, fui fuorumque curam ge-

rere, et fexcenta alia luftitiae, et Deo pla-

cent.

lmmo amplius, non raro praecipue

ab initio contentionis ob ipfam imbecillita-

tem naturae noftrae levius, -et facilius fit

etiam juftius, cujus contrarium ex fua indo»

le, et in robuftiore aliquo alias aequius fo*

£eti

INVeque mittuut vinum novum Tn. utres ves

teres: alioquim rumpuntur utress et vinum ef-

*

[j

Jüunditur, et utres pereuut a).

u

tt

"4

$.

510.

L

"Neque dura, aut illiberalis éft haec Dei

li

lex, qua nihil unquam , nifi ex pura Dei vo-

1

luntate eligere jubemür; Sic enim folum ubi-

iM

que Deum fpectantes, eique foli inhaerentes

t

cum fummo bono fine intermiffione conjun-

gimur.

Haec eft fumma, quae in praefentem

vitam cádit, felicitas, ficut etiam, in coelefti

patria idem puriflimus amoris affectus aeter-

Tij

nam beatitudinem noftram aliquando confti-

l Bfä)

tuet.

An non vides, o mens! quod hac rà-

"

4

]

lg

"i

tioné non n«

AVI

le4

tia, non detrimentum, fe

f

müm

mera, et fumma utilitas tibi obtrudatur. Me-*

N

N

lior per ifta fit conditio tua.

Ut quid etiam

!s

bonum averfaris ?

Excepto Deo omnia funt

C fj

infra mentem rationalem, quaeproinde foede

corrumpitur, ac turpiter decipitur, fi fuo af

u

fectu alicui, quod ipía inferiüs eft, inhae:

t) ;

ren-

g

91

261

Coput PIIL.

eendo conditionem füam meliorem fieri pof-

ï

fe, autumat,

bl

(

$.

3Irf.

! la

Quibus itaque per Dei auxilium animus

eft, pulcherrimam, ac beatiffimam hanc ju-

N

fütiae, feu, quod idem eft, divini amoris

viam ingrediendi, horum quidem feníus ve-

"

hementiffime non raro laborabit, mens vero

eorum in dies mire perficietur.

Hos. jam

dulciflimis, quae ubertim fuppetunt, verbis

1 E,

erigamus, ac incendamus dicentes eisdem: »)

Poiens eft Deüs omnem gratiam abundare fact-

Y m vobis, ut in ommibus femper omnem fuf-

ficientiam . babentes. abundetis in omne opus bo-

3

num. — Multiplicabit femen ve[trum, et auge-

g"

bit incrementa frugum. juftitiae veftrae.

Item

j

1

illud c): Quia qui coepit in vobis opus bonum,,

p

perficiet usque in diem. Chrifti 3efu.

: CUU]

$

312.

d

"h

Hujusmodi acriter contendentibus non

j

p

nifi fuaviflima effe poterunt verba illa 4d):

Beati qui efuriumt , et fitiunt. juflitiam, quo-

) coti

n

niam faturabuntur.

Denique omnem follici-

j!

tudinem nobis eximit fententia divino jure-

Ms

jurando firmata e): Jusjurandum , quod ju-

p

vavit ad Abrabam patrem no[flrum, daturum

(id ü

fe tiobis, ut fine iimove inimucorum meflvorum

Qu

3

lz -

j

P) 2 ad Corintib. 9.

h 1

c) 44d Philippenf. 1, 6.

h

d) JMatib. 5, s.

1 !

Q Lut, 1, 73.

262

Tra&atus tertius.

liberati ferviamus illi im fantitate, et jufltia

coram ip/o . ommibus diebu: noftvis.

Haec eft

praefentis vitae noftrae fors, quae ad labo-

rem, ac contentionem tota eft facta.

Male

facimus, Íí! durante hac peregrinatione ad

— Á— RP

quietem nos componere velimus.

In hanc

pugnam nati, et toti comparati fumus: in

pv w

quam nos.inftruit Apoftolus f).

Exhbibia«

us ?n omnibus nofmet ipfos ficut. Dei miniflhvos,

in multa patientia, 1n tribulationibus , in me-

ceffitatibus , in angufliis , im plagis, in carct-

vibus, in laboribus, in visiliüs, in jejumis, i

verbo veritatis, in virtute Dei, per arma ju-

l

flitiae a dextris, et a finiflris, quafi morieftes,

«

et ecce. vivimus, quafi trifles, femper. cutem

«Xf

gaudentes, quafi mibil babentes , et omnia po[-

&

fidentes.

IQ

TU

CAPUT NONUM.

Dan

Bonitas moralis

eu conformitas a&lus cum

)

lege

4

W

Xplicari iücipit.

5. 313. 3:4. Bonitas moralis confiftit in conformitate

Ttem

-

Wlmu

actus cum lege.

$. 315. Hanc alii petunt ex objecto, ex circumftantiis,

et fine actionis.

lg

$. 316. 317. 318. Quae exemplis illuftrantur,

Müm

$. 319. Quorum unum fi bonum non fit, tota actio

mala.

lu ,

« 320. Intentio ad bonitatem actus,requiüta varia

ODem

ftatuitur.

Qui

$.^ 3a1.

VT6Qul

f) 2 ad Cerinth. 6, 4. et feq. |

263

^

j

321. Verum non probatis aliorum fententiis boni-

tatem moralem unice ex lege morali peti debere

d

afferitur.

PU

Mi

ii

3422. Dicta enim illa tria adeo obfcura funt, ut fa-

i

cile confundantur 5

*

| hr

323. Et fingula fe folis morafia funt,

j

324. Itaque, ut actus fit legi conformis, fieri de-

bet, quod lex vult ;

W(;

j

Wx

;ä

325. Et quidem qui non facit, quod lex vult, le-

gem nullatenus exfolvit.

MM

Y

| u

l

5. 315,

fs

Hucusque dictum fuit, quod bonitas mora-

n )

lis (idem de malitia morali) non in phyfica

ntt

aCionum noftrarum indole, fed in aliquo

i

extrinfeco, quo aéctus cum lege morali con-

T Püf'

cordat, refpectu confiftat. Additum praete-

rea fuit, eandem legem omnes a&iones fibi

mancipatas tenere; jta, ut nullam a fuo im-

perio immunem relinquat.

Nunc jam de ip-

ía hac a&tus cum lege conformitate agendum

h*

eft; nifi enim hanc probe explicemus, boni-

tatem moralem penitus intelligere, haud po-

Onfüïmu

;crimus.,

$. 314.

;cumW

Equidem ut a&us noftros ad aliquam re-

gulam exigere poffimus, inprimis requiritur

((

eX parte intelle£tus cognitio illius regulae:

non enim conformiter ad regulam aliquam

u g "

operari poffumus,

fi eandem ignoremus.

Quia.tamen actus moralis eft voluntatis de-

xqulüta ï ls.

cretum aliquod, juvat eundem inprimis in

Jl

vl

R 4

VO 3

J

Trü&attus tertius,

264

L

-

voluntate tanquam in proxuna ejusdem caufá

confiderare.

$. 315

Sed quomodo voluntas fe demum gerere

debebit,

uf

actum 1]

lesi conformem edat?

-Antequam tamen ad gravem hanc quaeftio-

nem

ex mea opu jione

1u,,01;u 'am,

reterre

-

EE Ut d RESQUE n LUE

ju Vat , .quid. alii defuper

C:-ï ant.

lain ex

xd(zlï] bOonita-

triplici fonte àctum quemlibet

tem, vel euam malitiam accipere docent,

quantum Íício, plerique:

Ícilicet ex obiectg

acHonis pFÓprio, éx crcum[lontiis, et ex'fne

Cil

quem cujusqdue voluntas in tali actione fuo

Dan

arbitrio fibi propofuit

EU

:

$. 316

Quod quidem ex fequel ti exemplo clarius

patebit.

Statuit quifpiam füpem in egentes

erogare, ut pro peccatis fuis offenfo Numi-

ni fatisfaciat;

Ut vero ad opem hanc mife-

ris impeu idendam facultates fuppetant, per

longius tempus temperate admodum vivebat.

miferi-

En' tres virtutes in uno negotio:

OC

cordia in pauperes, poenitentia, €t tempe-

Xl

rantia.

Jam in dato. cafu benevolentiam in

Rn

egenos volunt effe bonitatem actus ex o/je£lo,

u

id eft ex propria ejusdem indole velut conge-

D q

mitam, ac proinde praecipuam: non enim

€leemofyna, feu ftips libcralis. .cuipiam im-

Ctnt

&t

T

pendi poteft,

quin fit mifericordia in mife«

rum ahqucm exercita.

£f

lr

:wq)

Y

$ 317

EE

€aput IX

268

N

$. 317

*

Porro intentio delendi peccata füa huic

homini erat fims agendi, ipfi mifericordiae

jj

exterior, ac velut aliena , ac proinde; boni-

2

tas huic a&tioni fecundaria.

Dari*quippe po-

[1

"f

teít actus mifericordiae,

uin is ad placan-

IPIT

dum Deum fit comparatus.

$. 518

'lertia hujus actionis bonitas ex circtm-

UMM

flantii: temperántiae accedit huic actui.

Fa-

Qu

cile enim quis alterum juvare poteft, quin

Py m

ii

parce, ac temperate vivendo hoc in ahqubm

auxilium comparet.

"*) Idem obtinet circa: peccata: ut fiquis ope. men

dacii furtum committat, ut gulae indulgere queat

Ubi injuftitia eftf primaria hujus peccati malitia

)d

li?

finis temperantiae adverfus, et mendacium. veri-

(fef i

tatl contrarium, et mgluvu.s temperantiae aavcr-

a fecundarias malitias (ex trita fcilicet fententja)

p

conftituunt,

p

$. 319

ämq [

Et haec de fontibus honeftatis ac malitiae

u

(

n

q

docent; quos utique facilius, ac brevius pro-

temy

xime ex legibus derivaremus

Sed etiam de

il

intentione ad contrahendam bonitatem ac ma-

jl j

litiam neceffaria varie fentiunt

Et quidem

jv

j con

Ut.quis peccati reus evadat,

fufficere do-

G»t

lon 9

cent, ut quis deliberate contra legem

u

etfi peccare non intendat, immo contra pec-

li

catum pxotef'cctur. ut fiquis voluntarie, ac

l ln m »

brobe fciens alteri injuriam inferat, et tamen

Rs

per

Nll

j

9 [

266

Tra&iatus. tertius.

per hoc nolit peccare.

Item ut aéctus malus

t

efficiatur, fatis eft, ut aliquid ex eo e. g. finis

m

agentis fit malus ; etfi circumftantiae, et ob-

hi

jectum actionis fit bonum. . Unde qui ad au-

aC

cupandam vanam gloriam ftipem elargitur,

j

ujus hominis mifericordia jam eft pecca-

e

tum.

Nam prout habet notiflfimum illud a):

t

IVialum ex . quolibet defetiw: bonum ex integra

catifa.

$. 326.

g

SPd ad acturh bonum non tantum requi-

Cii

runt, ut objectum, finis agentis, ac circum-

€ni

ftantiae fimul fint bonae: fed etiam certum

per

genus intentionis neceffarium effe, volunt.

]i

d

EÉt quidem ut bonitas ex objecto veniens in

füoq

actum redundet, fufficere volunt intentio-

(l

nem newecian

vel etiam 7nterpretativam

üper,

ad conciliandam vero eidem bonitatem ex

üt

circumftantiis, et fine operantis exigunt in-

h«

tentionem dire&am, id eft, talem, ut ea bo-

nitas propter feipfam appetatur; feu, utilla

bonitas fit prima ratio agendi

Scilicet bo-

feri

num connatum ac proximum facilius attingi-

ln

tur, quam remotum, et actui e. g. mifericor-

x(ena

diae velut alienum.

Atque ita alii fentiunt

»Oran

plcnque aut etiam Ommries nO&ll aBVl Do-

d

ctores morales.

ia

-

aïbm-

$. 32r.

"-

DRte

Verum in hac doctrina mihi quidem varia

0 tlj

non probantur. JBonitas, ac malitia moralis

on-

Vlre

(TQ

[

a) 4uct. libr. de divin, nominib. c.

L

Cäput LX.

267

]U

omnium confenfu ex lege dliqua, et non ex

i

indole phyfica, vel circumftantiis actionum

t

noftrarum intelligi debet: et ipfüm objectum

Jl

aCionis per fuam cum lege morali conformi-

AU

tatem , aut difformitatem bonum, malumve

efficitur.

Lex, non actio eft fons bonita-

A

Ü I

tis moralis.

$. 322.

1

Praeterea in eadem actionum fucceffione,

quod objectum effe dicitur, nil nifi mera

circumftantia eft. Nam ut in propofito ex-

t

jfcut

emplo pergamus, nonne de eo, qui ope tem-

Ef

perantiae pauperem juvit, ut peccata fua ex-

yunt.

piaret, nonne, inquam, de hoc dicere licet,

js Y

quod ope temperantiae, et mifericordiae pro

delictis fuis fatisfecerit? — Ubi plane ;m'entio

tento

g

operanti:, id eft, intentio peccata fua expian-

di totius operis objectum, ac praecipua cau-

Y E'

fa conftituitur.

Tb

a Hw

$. 323.

j, U

Item ille, qui ope mendacii furtum per«

jj

fecit, ut gulae füae litaret, an ifte, inquam,

$ aäüfiïf

non voluit mentiri? Nonne voluit pruritui

I]]TEIWI'

edendi fatisfacere? Atqui huic mentiendi, ac

:

pul

vorandi voluntati aeque, ac voluntati fu-

randi fua malitia eft congenita: neque, prout

m DO

arbitror, peccato alicui fit injuria, neque

peccatum hoc mutat indolem füam, fi diver-

o alicui peccato ex intentione peccantis fer-

a Vf"

! g

vire cogatur.

Vel an homo ejusmodi in fa-

cre tribunali non fatis accurate fe accufaret

on

dicen-

9s

P

I'*)

68

Traclaits teris.

a

dicendo; Semel mendacium dixi, femel fu-

ratus fum, ect aliquando gulae: induifi?

Si

H

tendacium non ad furtum, et furtum non

«

N

ád gulam retuliffet, nonne mendacium hoc;

aut

uwtum iftud eandem malitiam cónti-

2

rj

nuiilet

S. 324«

O

11:

vll

ä

cunque vero circa communem do-

ctrinam hanc obtineat::negótium morale per

Ti

fequenti modo apte, recteqüe explicandum

c

eíffe; cenfeo

Ut itaque actus legi confor-

a

mis, feu quod idém eft, morali bonitate con-

1;

b] [

fpicuus evadat, requiritur, ut fiat id

quod

ittm

lex vult, et utomittatur, quod lex fieri pro-

lon

hil

Sané non video, quomodo legi e. g

—S

folutionem' praecipienti famsücu, aut actus

)

juftus fieri queat

fi;|:quis folvere. omittat.

Verum hoc nemo:ullus negaverit:

aft alia;

eaque gravior quaeftio eft, qua intentione

actus a legc praeceptus :e.

o

folutio mutui

k).

praeftanda fit, ut illi legi,, quae mutuum fol-

vere praecipit, fatishat; feu ut folutio hu-

jus debiti legi fuae. conformis facta, mora-

r

lem ab ea bomtaæm, ac decorem juftitiae

il

percipiat.

$- 325:

J

lam lex in ejusmodi, immo in quocun

«»Y7w

que cafu diverf:

Gii

) omnino vim emerere. aut

f

potius mens hnmrma varie ad. eam. affecta

Ya

eife, poteft.

"t primo qwdf*m relucens ex

I

lege aequitas debilem adeo vim in hominis:

!

269

Caput LX.

i

'mmm obtinere poteft, ut fenfüm quidem

N

aliquem in eo edat, ita tamen, ut per aíre-

ctum adverfum fuperetur.

Sic debeat Ticus

| ml

jam 1ille .. ha-

! i

;'vl'

Sempronio centum ex mutuo.

CM 5

2p

ut tamen

O

bebit aliquam rationem juftiti

affectus avaritiae fuperior fit: utque proinde

cum moleftia aliqua (utpote fenfu juftitiae

folutionem fuadente) equidem optet, fimpli-

ff (

citer tamen folvere detrectet.

Per intentio-,

k r

nem, ac voluntatem ipnfirmàm, adeo in affe-

ctum -ejusmodi ex lege decus juftitiae redun-

0i

ïw

dare nemo facile dixerit: nam retinendo de-

)

bitas pecunias nullus actus ex vi juftitiae,

10

immo eidem adverfus a 'Titio editur. Paucis,

uU

non fit, quod lex vult. $. 324.

M

[ ub

*) Eiusmodi mentis affectus.non decretum, fed in-

ane votum exiftit: foletque vocari ve//eifat, ut

Yi

à feria voluntate diftinguatur.

Et quidem fi de

WE

A

actu exteriore agatur, imbelle ejusmodi vótum,

qu

llf

a ferio decretó facile difcernitur: fi vero res fit

de folo actu mentis,

iCie decipimur,

prout

p f

alibi agendo de dolore ad confeifionem necetffa-

y

rio uberius docebo.

Quorfum plane ípectat vul-

qua. dicit:

[

gatiflima illa. $. Bernardi fententia,

. fD

Anfernus eft plenus bonis voluutalibus. Nec non

illud Sapientis: vut , ét non vult piger a).

p

CAPUT DECIMUM.

Variae intentiones, quibus voluntas legi obfe-

que

quitur, vecenfeutur.

ete t

$. 326. Qui non facit, quod lex vult, et qui facät,

quod lex vult, fed non quia lex vult, legem

1 j

L

I

]

non exfequntur.

$. 3274

ho

li

4) Proverb, 13 4.

T

TraGatus. tertius.

K

$. 327. Qui facit, quod lex vult, ex parte tantums,

ex parte autem aliam rationem admittit, non ple«

L

ne fatisfacit legi,

|

428. Et nihil ücquentms in ufü v1tae humanae,

|

quam haec agendi ratio ;

[

329. Quae in magni momenti negotiis haud levis

angoris materia exiftit;

330. Quamvis totum actum non malum reddat.

f

uV w um U

331.

Neque vulgare illud:

bonum ex inutesva cate

Ja, malum ex quolibet. defectu,

nobls contra-

rium eft,

i

332. 533. Qui ad finem optimum confequendum

ul

medium malum adhibet, ab initio forte bene

agit, fed confequenter totus actus corrumpitur

Tot

$. 334. Illud adagium: Pozum ex imtegra caufa etc.,

tä]'ju«

non vult, ut totus finis bonus fit; nam decreta

&ünd

mentis poffunt effe compofita; et vae homini,

| u

fi, ut actio aliquam bonitatem habeat, totus fi-

nis bonus effe debet,

lt,

al

ls

S 335. Tandem genuina agendi ratio, in qua virtus

Sie

regnat, eft ea, qua quis ex fola legis aequitate

beg

'N'IC.

$. 356

H

tàm

"It

d

N en$, prout $. 325. defcripta fuit, legi

nihii tribuit,, eamque prorfus non exequitur.

Qd

Tif |p

Secundo jam loco, lex actum folutionis de-

CRFU )

bitae a mente Titii obtinebit quidem, ita ta-

men, utlex non fit prima ratio, qua debitot

t

demh

ifte ad folvendum movetur: ac proinde vo-

3

luntas folutione fua ultimo non 1n lege quie-

i

Tllpe

fcet, fed eam ad finem aliquem ulteriorem re-

feret.

Sic forte 'T'itius debitos centum prae-

N

ftabit quidem :

fed non quia juftitia id petit,

humäï

e

— "Iralatus: tertius.

271

tUt

fed quia negando folutionem coram aliis in-

M

famiam, autlitem coram judice fuftinere co-

getur. Velforte, quod majorem honettatis

Wi

fpeciem prae fe fert, folvet, non quia debet,

fed quia Sempronium pecunia vehementer in-

i

m

M

digere novit.

Brevius: in hac conditione

conftitutus Titius facit id, quod lex vult;

(

du

fed non ideo, quia lex vult.

i

»n u

6. 527.

- CQ

Ait tertio loco T'itius nofter jam altius

affurgit: et lex, ejusque juftitia propria jam

|Jena

virtute in ejus animum agere incipit.

Id 'ta-

Ü ben

men fit remiffe adeo, ut non nifi auxilio al-

mle

terius rationis, commiferationis, timore fub-

ia

eundi judicii ad. confenfum pertrahatur. Hic

a

ho

jam miens duos fibi fines propofitos habet,

ita, ut unus non fübordinetur, aut famuletur

[

alteri, fed ut propria virtute uterque urgeat.

V

q

Sic folvendo Titius adeo juftus eft, ut ei li-

)

PL

beat folvere etiam ideo, quia juftum eft: nec

tamen eousque, ut decretum Íolutionis fa-

ciendae ex folo juftitiae ftudio, fed per ali-

e u

(ii

stl

quam partem ex metu litis, aut ex motu com-

.Xegulah

miferationis tandem concipiat. Atque in hoc

0i v

cafu propter feipíam expetita Juftitia domina-

) n

tur quidem, ita tamen, ut illud judicii eva-

QURP

11

dendi, aut egenti opitülandi ftudium velut

ï

t "

imperii fui focium patiatur.

£

«

TU

$. 328.

o

Nihil autem frequegtius eft jn ufu vitae

g

j

humanae, quam haec agendi ratio. Quotus

i

enim

ii

Nb

272

Tra&atus . tertitis.

N

enim quisque eft intemeratus ille honeftatis

amator, qui in quotidianis , immo in fingula

fere monienta recurrentibus actionibus inter,

caufas motrices nullum alium , quam qui ab

honeftate, 'et juftitia venire folet, motum

1111

.

ad

iiri

ttat: ut e. g. ad decretum folvendi mu-

tuum Íolo aimore juítitiae, ut ad capiendos

Iä

fapidos cibos fola pietate, qua nos ipfos fó-

31*

Vi

vere, dc fuftentare jubemt

Lï,

inoveatur?

d

Mens puriffima , victoriis pene infinitis foli-

Ex

Bo

data, ac plane invicta huc requiritur.

l

r

Á

his plane intelligitur, prout- iterato notare

M

foleo, quod faeilius fit jejunare, quam ex

pura, quae naturae hümanae debetur, pieta-

te comedere, quodque magnis opibus fe ab-

dicare, a matrimonio abítinere, propriam

Qu

voluntatem in alterius arbitrium conferre at-

ly l

duüm purae juftitiae ftudium iulto levius

| m

reddat. Quam verum proinde eft iilud Apo-

B

ftoli fufpirium 2): Quis me libevabit a corpore

pl

moriis bujus?

Cui confentit alius quifpiam

üm

vir fummus 2): Cum falus fit caufa edend:, &

j Tj

bibendi, adjungit fe , tanquam ped:[fequas peri-

ülo

culofa jucunditas, et plerumque praeire conas

l

Tor

tur, Ut ejus caufe fiat, quod. faluzis catifa met

Qd

Jacere vel dico, vel volo.

Wt

Yi

$. 329.

fiy

xu—ü

Innumeris nempe vicibus puro juftitiaé

ftudio per partem aliquam fe admifcet impe-

[ ldem ü'

Bof

tus

4) d Reman. 7, 249

J ljg lj

Qet

&) St, AugufF, libr. 1o; confef. €, 3t.

[

Ái

273

C&þut X.

I

tus fenfus: et, fi ad remi nobilem adeo mae

teriatum exemplum aliquod adhibere ías eft,

I

a 91

w Gu

frequentifim

us, nigetque equus curzum

l

)

trahunt; id eft, duos non rafro fines propo-

val

fitos nobis habemus , quorum uterque alteri

if

minime fubordinatus, propria virtute 1n ani-

mum noftrum agit.

Et hoc quidem in quo»

[

Wi

vis fere negotio, maxime vero ingravioris

bus, ac praecipuis multam follicitudinem,

M

raebet: in gravi quippe caufa non totum

j i

juftitiae dare, .cui tamen totum debetur

ni)w

haud levis angoris materia cfca

m

am t

$. 356i

)ueu

fe (Lb

uidquid vero horum fit, ex tali actü,

JWW

qualem indea $. 270. defcribo, juftitia, feu

L

lex jam habet honorem, ut ipfa ex parte fal-

9l

evia

tem aliqua fit finis, et prima ratio mixtae hu»

Mi

jus actionis. Et ejusmodi actus eft velut due

i

( UT

plex: et quidem eft actus Juftitiaé, in quane

tum famulatur legi; eft vero actus étiam anie

QUij

malis, in quantum per eum quis fenfui ine

NV' l

'Hajf

dulget.

Neque eX eo ejusmodi;, prout ar-

bitrorj omnem bonitatem moralem perdit,

j l »

itl [ |

quod affectum vitiofum fibi admixtum habeatt

nam reapfe ex duplici imotu animi eit comi«

pofita, quorum unus.ad juftitiám , alter ad

fenfum tendit.

Impofübile quippe eft, üt

idem fimplex motus ad terminos mütuo ope

j jto

C(Jt 1

pofitos feratur. Quate nihil obeft, quo mi»

Ü

nus melior motus, feu affectus juftitiam fpes

ctet: dum ejusdem pars altera vitio fervit,

Tom. I,

$. 331-.

274

Tra&atus tertiu;.

X

$. 431.

h

^

Neque tritum illud opponas: Bonum ex

znteava.cat[a, malum ex quolibet defectu. Nam

hoc.intelligendum eft de eo defectu, in quo

vel totus finis, vel tota actio, vel omnes

——

circumftantiae, aut àuxilia cuncta vitiofa funt.

Tunc.jam totus actionum proceffus pecea-

tum eft. Etquidem íuflicit unum horum,

3

ut tota actio fit mala: neque ad conciliandam

actioni illi malitiam opus eft, ut ipía actió

Q

£V

fimul, finis, ac reliqua omnia fint mala. Et

in hoc fenfu malum ex quolibet defectu ha*

T0

-

ln

b eturo

f

-'*"g. 335.

Tü

l

Tic veroquaeres: "Siquisoptimum fibein

Ti

"intendens, ad eum confequendum malam

[

"aliquam circumftantiam e. g. mendacium tan-

ld

"quam auxilium adhibeat: num in tali cafuü

faq

"omnia funt vitiofa? Annon potius menda-

LDI

"cium tunc equidem peccatum erit ita, ut fi-

lmþ

"nis ille laudabilis e, g. ftudium aliquod pec-

Tils

" catum impediendi bonum maneat? Si ei-

U

? dem actioni duo fines, bonus fcilicet, et ma-

"]us praefigantur, malitia finis mali, bonita-

eVGQ

defl lj

"tem finis melioris ex noftra doctrina non de-

"let: numquid impietas medii, feu auxilii ho-

OUUI

l

m [

* neftatem boni finis intactam relinquet? Qui

* itipem partim ex pietate in egentem, partim

CCl

—

11

De

* ex vana gloria erogat, ex noftra doctrina

-

Cole

"totam mercedem non perdet: cur ille, qui

Qutis

"mentitur, turpitudinem aliquam committit,

ut

nor

Caput X.

275

.ut alteri profit, nil nifi merum peccatum ex

u

? toto conatu fuo referat2?

N

$. 333

W

N

J

Ad quae ita refpondendum elffe cenfeo.

afuh

Frequenter qms ab initio bonum decernit, et

ex intervallo primum ad malum auxilium ad-

)u

Q

M

hibendum prolabitur

Iàm hic absque dubio

in primo inítanti recte agit, et meretur ali«

a

d

quid: poftquam vero malum agere ftatuit, ut

eveniat bonum, eum pfer omnia peécare, affe-

li

"

TO.

9

Nam talis (etíi fit ei aliter perfuafum)

bonum, et juftitiam nullatenus d1hg1t, eandem

jam non amplius intendit, ac proin nil boni

vult.

Ad auxilia pro certo fine àadhibenda

fe

non nifi finis impellit: impoffibile veto eft, ut

quU

Mi

juftitia ad injuftitiam impellat, quam tota fua.

m

indole averíatur. Motus ton poteft effe Caus

gl p

fa quietis: nec calor aliquando frigus efficit,

m

)w

Unde amor juftitiae eidem 1qutlae ialum

ltaj J

Velle nequit.

Poffumus equidem dilecto mi«

J

nus malum e. g. acrem increpationem velle;

u

4

ut nmus e. g. emendationis bonum inde eidermi

j

eveniat: féd in hac circumftantia hoc maluim

jf &

- Bo

definit effe malum; etfit pro dilecto merüm

11100 j

bonum. Si vero malum maneat malum, tune

]i hC

y

illud etiam ad obtinendum majus bonum di«

"I

lecto inferre inviolabiles caritatis leges pfOs

l)

hibent.

N

Unde iniquitate fua nemo juftitiam

j

colere poteft: et fieri nequit, ut ftudio vir«

tutis peccatum quis committat.

Et licet id

[ ]uei 1

o

àmore pietatis, aut cujuscunque officii facere

2

ib

276

7ratlàtus tertius.

fibi videatur, fallitur tamen in hoc, eoquod.

in ejusmodi cafu reapfe merum fenfum ali-

quem tacite fibi propofitum habeat. Quapro-

pter veriffimum manet illud c): Z/Vonfaciamus

Thale, ut véniatit bgn«a.

e

334-

Tllud vero adagiu

m: JPontim ex iniegrà

caufa , malum ex quolibet defe&iu, non illud

vult, ut totus finis agendi, aut tota actio fit

bona: cum enim una pars alteri non fübor-

dinetur, fed potius quaelibet feipfa agat, una

per alteram corrumpi non poteft. Alias vae

t

€ji

actibus, vae virtutibus noftris! Si tanta pu«

fj

ritas requireretur, vix ulla actio hominis bo-

na, fed fere omnes mera peccata forent. Ne-

fcit fane delicatam meriffimae virtutis indo-

lem, et nefcit naturae ac fenfus animalis frau-

E

f

des fimulet vires, quibus hae in mentem ip-

fam agunt, ignorat haec, inquam, qui tam

frequenter puram, et ab omni naevo immu-

nem virtutis exercitationem a íe edi vanus

autumat. Bene quis in hac caufam ufurpa-

bit verba lfaiae Prophetae d): E f48j fu-

3j

mus ut immundus omnes.mos: 'et quafi panuus

4

men[iruatae, univerfae juftitiae noftrae.

u

,

j

ä

jrh

"Tandem mens h.umaana. excelfum illud cul-

y

nen conícendit, in quo libere regnat virtus,

!

eu potius juftitia aeterna, nullum jam aemue

fg

]um

3

Ti

c) Z Reman. 9, 9,

9 QM

d) C. 64, 6

!

Caput teri?us,

-

277

lum paffa. Quando fcilicet quis ex fo/a jam

j|

]i

legis aequitate agere ftatuit: ut fi Titius no-

fter de nullo judicio, honore, poena pecca-

Y

li

ti cogitans, aut certe de his modo nihil foili-

citus, ideo duntaxat fuos centum ?x mutuo

fors debitos reddere decernit, quia id aequum

eft, quia juftitia id exigit. Hic jam certidime

n

edit actum juftitiae, actum legi vere confor-

il

J

"

mem, utpote quae in hoc actu dominatur, et

;do Ó

fola dominatur. Haec folutio ex juftitia, tan-

(f

quam ex prima fui ratione, velut nafcitur, et

; ul

tanquam optimae parentis nobilis proles de

; Yi

ejusdem bonitate totam naturam, ac indolem

j pu

fuam trahit.

5

w

N

CAPUT UNDECIMUM.

j

uaenam ex agendi vationibus bucusque vecen-

j

fitis fufficiat , ut debita a&twm boneftas mbuaty

nte.m W:

feu, ut a&us legi conformis fit4 eique

ytu

atisfaciat,

)

336. Finis $. praec. defcriptus conformitatem cum

T

lege plene abfolvit.

Verum an praeter eum nul-

lus alius ?

j

j

337. Quaelibet lex habet propriam bonitatem ;

"

538. Immo proprie unica tantum lex datur, volun-

!

pamwï

tas Dei fcilicet,

339. Quae fe ipfa bona eft, et obligans.

340. Huic ergo propter femet ipfam fatisfieri debet;

341. Alias enim jufto minus coleretur.

342. Quaecumque rationes e, g. timor, fpes, quae

d

non a lege veniunt, eidem famulari debent;

; vit

qu

343. Lex vero, tefte fenfu intimo, ad nihil aliud

referenda eft,

lr

$9) t AA G

344« 345. 346. Quod auctoritatibus probatur.

S. 336.

3

Jra&atus tertius.

278

LJ

M

356.

Nobilem adeo, ac finceram legi obfecun-

dandi rationem, quam proximo abhinc $. de-

fcripfi, ad legitimam .actus noftri cum lege

conformitatem plene abfolvendam fuflicere,

dubio caret: nihil enim juftius fieri poteft,

quam ut quis faciat id, quod lex,.et juftitia

vult, et quia id eadem juftitia vult.

An ve-

ro haec ageridi ratio fola, et praeter eam nul-

]a alia fufliciat, proindeque an eadem fimpli-

citer neceffaria exiftat, ad plenum juftitiae

2

decorem actibus noftris impertiendum , gra-

l/

vis aeque, ac obícura eft quaeftio.

t

*) Cum enim inter actus deliberatos non vifi bonus

tl

aut malus, nullus vero inter bonum, et malum

medius (quamdiu de actibss deliberatis e? fermo)

atlp

h

dari queat, magnopere, et quidem ad fingulas ac-

tiones noffe intereft, qua demum mentis inten-

tioneactiones noftrae ab omni peccati naevo im-

Hla regula,

munes, vereque juftae effici queant.

J

prout opinor, fcitu fumme . eft neceffaria, cujus

ufus in fingula fere momenta recurrit.

!

L

fl

337

Et huic quaeftióni priore mox capite fere

iU

fatisfactum eft: utile tamen erit, eandem ple-

lita

nius diggerere.

Iam lex quaelibet propriam

li

fibi bonitatem habet: fi enim vel nullam, vel

m

5

non nifi communem cum alia lege bonitatem

Q«gn

—— ——

obtineret, tunc vel lex non effet, vel certe

if

diftincta ab aliis non effet.

PET

p

Immo amplius dico: lex reapfe datur uni-

ca, aeterna fcilicet, et infuperabilis, quae eft

j

divina

j

279

Caput XI.

divina voluntas, a nulla ratione dependens, et

per nullam infüper rationem mutanda, quae

reliquarum legum omnium vis, et anima eft:

'1

quae quidem nil bonitatis habent, nifi quan-

ä.

n

tum ex aeterna illa lege hauferunt, non fua,

Q

Nam a):

P Y

fed aliena bonitate reverendae.

WUU

uid illa lexg quae fumma vatio nommatur, cut

nv

femper obtemperandum eft, et per quam mali mi-

"

am M

feram, boni beatam vitam merentur, per quam

fnj

denique illa (lex) quam temporalem vocandam

u

diximus, ve&le fertur, ve&leque mutatur, pote[t-

vt cuipiam intelligenti ton incommtutabilis , ae-

, B

ternague videri? — — Simul etiam te videre

bonts

arbitror, in illà temporali lege nibil effe juftum,

atque legitimum, quod non ex bac aeterna bomi-

At

-

m

tic5 fibi derivaveritit.

qqus

$

339-

Han& porro le

gem omnium legum effe fo-

H*a u

làm Dei voluntatem, fumme bonam, fe ipfa

i * j

fola, et non alio bono bonarm alibi evincere

ftudebo 5).

Ex quo illud quoque promte

confequitur, quod lex ifta nullam aliam bo-

pit ^

nitatem ante fe habens, fed potius primo bo-

jen j

na, exinde propter fe ipfam, et non ob aliam

quampiam rationem cultu, et obfervantia fit

g

digna.

Nam abfciffe primo loco, et per fe-

u

ipfam obligat, ergo abfciffe primo loco, et

el e

per ipfam obligaris.

$4

öl 34*0.

j

J

4) S. Auguftin. libr. . de liber, avbitr. C. 6.

u

b) Traciatu de leg, Dei «::ru.

jn

2$0

JvaBatus. tertits.

4

$. 340.

Porro, fi per legem primo loco obli

ga.ris,

numquid confequens eft, utlegi propter ip-

fam legem, et primo loco obedias, obliga-

tionem exfolvas?

Quare magni momenti re-

gula ftatuitur fequens : /n qu.

actione de-

bemüs pr?mo loco legis bonitatem pro v qtione o-

Uice a[funere: Seu, quod idem eft, Jegis bo-

miatem. quavis actione debeuis wtimo foectare,

U

Denique quod rurfus. idem cum prioribus di-

Cit: /von taitum . debeius preefiare , qued dex

f

wult , fed debemus illud prae[tare, qUia lex vllte

VI

i

$ 34r.

Y

Praecipua hujus regulae ratio in eo eft,

«(l

quod lex prima, etin omnibus legibus latens.

fibi

vis fit divina voluntas: prout jam fupra di-

Pt

ctum eft.

Ti

Iam divina voluntas propter fe-

metipfam obfervanda, immo adoranda eftz

d

I

minus ea colitur, fi non nifi propter aliud

colitur, quae tota propter fe ipfam eft. Et

li

utique non nifi propter aliud colitur, fi ei»

i

dem non nifi ob aliam rationem obfecunde-

&d

mus. Immo hoc modo.divina voluntas diver-

nt

fae illi rationi famulari cogitur, dum prop-

dmat

ter rationem illam peregrinam ftatuimus divi-

AC

nam voluntatem explere.

Qui quidem ordo

vitium continet; /Von enim ordo recius, aut

ordo appellandus efl ownino, ubi deterioribus

tueliora [ubjiciuntur. c)

fif

$. 242.

Dey

tb

& .S.[,Axicg:gä. Libr, , de lib. arbitr. C.

9.

Coput XI. ——

281

$. 342.

Qs

Hoc vero etiam naturali ratione evinci-

n

£ur.

Nam finge Titium noftrum circa debi-

tum ex mutuo nullam praemii aeterni, aut

poenae, vel divinij humanive judicii, pau-

Tiv "

))

cis, nullius rei rationem habere; aut certe in

J

j AA

eo inftanti, in quo fe ad folutionem teneri

t

intime fentit, de nullo horum cogitare, ita,

ut animo ejus tunc quidem nil nifi lex jufti-

n

tiae objiciatur.

An in hoc rerum articulo ad

j

folutionem non tenetur?

An fic non fola

"T

vi juftitiae et quidem primo ac ultimo loco

urgentis ad folvendum debitum adftringitur,

adítringitur, inquam? Et an ex intervallo

; di

MA

fübiens divini, aut humani judicii recordatio

priorem obligationem mutat, vim juftitiae

nÜ

mitigat, eamque ad fecundum ex primo loco

w

detrudit? Neutiquam profecto! nam poe-

( d

na, praemium, honor, decus coetera, vel

"T

"

laefam, vel integre cultam juftitiam fequun-

d ?

tur primum, eamque adeo non mutant, ut

m

eidem tanquam principali negotio accedant

st

tantum. lam, prout mox dictum, minus or-

dinatum eft, fi primarium fecundario famu-

j I'OP

lari cogatur, id eft, fi illud propter hoc inten-

j o

$. 343.

lfs D

TL

