INam , fi quis dixerit, bominem

edd

l3

Juis operibus, quae vel per bumanae naturae ,

; QUi

vel legis do&irinam fiant, absque divina per 1e-

bt

[um Cbriftum gratia

jl

po[Je igtjiz]ïcari corau Deo z

( u

auatbema f;t E

ln

4

G s

*) Im-

t

,

| d) "Tridentin. Seff. 6. Can. 2.

Ki^

«€) Eadem Seff. 6.- Can, 1

roó

Tractatus. fecundus.

*) Immo homo, etír iuftus hucusque, ad mortene

fervale nequaquam iuftitiam poreft.fe folo, et

absque gratia? nam idem Tridentinum] f ) ana-

thema dicit ei, qui dicit, igflificatum fine fpe-

ciali auxilio Dei in. accepta iuftitia perfeverare

pofre.

S.

129.

Cum , vero hoc gratiae actualis donum ex

Tneritis Chrifti miniftrari dicat definitio eius-

dem $. 124. ,ideo docetur Vto., quod omnia

gratiae munera, et auxilia proxime non ex

Dei clementia, fed ex vita, paflione , ac

morte Redemptoris noftri descendant. Nam

f;

de plenitudine eius nos omnes. accepimus ,

et gratiam pro gratiag). " Si emim , prout

la

habet Apoftolus b) unius deli&io multi mor-

tui funt, multo magis gratia Dei, et donum i

$i

gratia unius bommis lefu. Chvifti im. pluves

abundavit €Xc.

Denique Tridentinum :).

Quamquam nemo po[fit effe uftus, mifi cui me-

vita pa[fionis Domini nofiri communicantur &

P

M

Iv

&hqu

mdoï

oj

CA-

Tign

f) Tridentin. Cas, 6.

&tj

£) Ioan. 1, 16.

b) ad Rom. 5, I5.

$) Se(f.- 6s Cap. g.

AA

Copur TIII.

107

/

"

CAPUT TERTIUM

L.

T

L

Quidnam a&ibus noftvis ad, finem ultinum per-

u

t

ficiendis tribuat gratia [antüificans.

I30. Gratia habitualis, feu fanctificans , tanquam

donum, gratia actuali longe nobilips -

nu[ül 1

I31

. Definitur, unde

Qo

132

Eft denum aliquod perftans,

[

133

. Quo filii Dei adoptivi,

mb

134

. Et regni cocleftis legitimi haeredes efficimur.

"E

Nn

135

. Ex eadem vero gratia actus noftri pretium

?

ingens adipifcuntur,

TE

*

156. Et quae proinde ad omne meritum de con-

') p

digno femper requiritur,

"o

u^ Dd u^ LO^ UP0 UP Ut C5

137. Unico duntaxat cafu excepto.

hwtit/

$. 138. Denique eadem gratia hominem naturae di-

" plurg

viuae confortem admirabilh aliqua rati011c ;f-

ficit.

jj 4

"H

S.

895 .

Praeter gratiae genus, quod hucusque ex-

plicavi , et quod luminis, et ardoris inftar

aliquid tranfiens eft, datur ipfuper alterius

indolis gratia, quae donum ftabile, animae

noftrae adhaeérens , et fi gravis culpa illud

Haec

non aboleat , etiam perpetuum eft.

J

gratiam illam acualem dignitate fua multum

fuperat, et gratia Sancficans vocari folet :

denique haec eft ipfa illa caritas, aut certe

cum

I08

TraGatus. fectindus.

cum ea coniunctiffima eft, quae charitas fa-

cit, ut filii Dei nominemur, ac fimus.

$.

I4I.

Huic iam fan&ificanti gratiae fequentem

definiionem, fuffragante rurfus communi,

prout puto, Doctorum, ac Ecclefiae fenfu,

defcribo: Gratia fan&ificans e[t. donum caele-

ä

[te animae conflanter inbaerens, quo baec et filia

n

JDei adoptiva, vegni caeleftis. legitima baeves,

üj

ac denque, divinae meturae confors efficitur.

p

Cuius iam definitionis partes per legitima

(ii

corollaria explicare iuvat..

f

[it

1l

S.

122..

"Unde. intelligitur. Imo. gratiam San&ifi-.

cantem non donum. aliquod tranfiens , aut

effe

alienam iuftitiam. nobis. imputatam , neque

aliquod ius morali quadam ratione nobis com-

liae

petens, fed decusaliquod fingulare, animam

li?

noftram mire exornans., in eaque vere re-

(nid,

ceptum exiftere. Scilicet eft iuftitia Dei, non

dt

qua ipfe iuftus eft, fed qua nos. iuftos facit,

Qüide

de

qua renovamur [piritu mentis noftrae, et

lüs

35l

non modo reputamur, fed vere iufti nomi-

M

iife

namur, etíumus, iuítitiam in nobis reci-

ER

pientes unusquisque fuam, fecundum men-

iuram, quam Spir

itus Sanctus partitur fin-

gulis. &).

)ul

S. 133.4

Üw

4) 'Trident; &zff. 6. C. 7.

J

ET

109

- "Caput IL.

133.

fs

S.

h

Verüm , quod intelligitur, IIdo., per

idem donum nos'filü Dei, neutiquam qui-

dem natura, fed iure adoptionis etüicimur ,

qu». "

itaj, ut Deum non adfcititio, vel allegorico,

Jf

NI

ífed in vero, iuftoque fenfu patrem noftrum

jj

J

K

vocare poffimus, a fervili conditione in no-

,

u

vum, inauditum , ac plane fupremum divi-

INon enim ,

"n

nae nobilitatis genus translati.

| M

[

ait. Apoflolus b), accepiftis [piritum fervitutis,

gffw !

fed. accepiflis . [piritum. adoptionis fizorum , n

errtm

Ipfe euim fpiri-

quo clamamus Abba (Pater).

tus teflimonium veddit fpiritui moftro ,. quod

,

fumus fiii Dei.

S.

154.

Sand:

Sed, i filii fumus, quid magis confequens

)ns ,

effe poteft,. quam 'quod. iidem nos legitimi

".

haeredes Dei exiftamus , iuxta illud Apofto-

od

lizcoys

$: aurtem filii, €t baeredes: baeredes

e, d

j vefeï

qnidem Dei, cobaeredes autem Cbrifti, Unde

ex definitione fequitur IlItio ,. quod ingens

po"

quidem fit beneficium nos in gratiam recep-

[rith

tos, atque in eadem usque ad finem vitae

Is j

fuiffe confervatos: hoc tamen dato , nos

j f

of

aeterna haereditate, ac caelefti gloria dona-

yis r

riiam non beneficium, fed ius effe.

Bepo-

n D*

fita efl4 ait Xpoftolus d) , mibi corona it

^

-:iii-«

r

$

u

w

l:) ad Roman. 8, 15.

€) ad Roman. 8, 17.

$

y

d) 2 ad Timoth., 4» 8

P od

EE

IIQ

Tra&äms fecundm*.

tiae quam reddei lmibi ?n ilum diem iuflas

iudex.

N

S.

I35,

Filius Dei adoptiv

us, quantum nomen!

Sed ex hoc ipfo infertur IVto , quod ex tan-

ta operantis dignitate etiam ipfa opera non

poílint non effe digniffima , ac nobiliffima

proríus. 'Unde certa fententia eft, quod ad

meritum de condigno *) in agente praevie re-

quiratur gratia fanctificans: actus enim noftri

ex nativa fervitute viles praemium ac here-

ditatem filiorum fe folis nonnifi impudenter

fibi arrogarent **5,

Sic ergo iu[lficati, et

amic? Dei , ac dome[lici fa&i,: euntes de virtu-

te in virtutem venovantur, ut Apoftolus inquit,

de die in diem, — — in ipfa iuflitia per gra-

tiam Cbrifli accepta, cooperante fide bonis ope-

ribus crefcunt, atque magis iu[tificantur e).

*) Meritum omne dividitur in illud de cozdigzo,

etin aliud de congruo.

Illi merces, augmentum

gratiae, ac gloriae ex aequo debetur, ita, ut.

»

^

inter meritumi, ac praemium vera fit sequalitas?

huic vero, id eft, merito de congruo plerumque

(

non nifigratiac actuales, aliaque beneficia, quae

gratia fanctificante inferiora funt, et haec. in-

fuper non ex aequo, íed adiuvante, et defe-

ctum fupplente divina beneficentia debentur.

Eiusmodi iam merita de congruo comparant fibi

homines in gràvi peccato conftituti, et Deum

E

deprecantes , 3ut aliud quid recti operantes:

horum enim iuftae actiones ope gratiae actualis

editae, ex ea aliquam, etfi minime confumma-

tam perfectionem, aut dignitateg accipiunt.

Unde

e) Tridentin, Seff, 6, C. 10,

D

. Caput 1.

IIE

[

Unde miferi hi, ideft, homines ex lethali noxa

Qu

Deo inimici a fundendis precibus, aliisque vir-

tutibus edendis minime abftinere debent: his

enim ad reparandam gratiam fanctificautem egre«

gie praeparantur , et adiuvantur.

Nam dispo-

yi

nuntur ad ipfam iuflitiam, dum excitati divina

gralia , et adiuli fidem ex auditu concipientes

p V

libere moventur ip Deum. f )

r I

m

n

Recte igitur Theologi opera hominis iuffa divi-

bil

dunt in moríua, mortificafa. eí viva.

Prima

quoä i

meritum de cozdiggo nec habuerunt aliquando,

eritt

nec modo, nec deinceps habebunt: et haec funt

j

h

Se-

7 Iu

opera bona in ftatu peccati lethalis edita.

c ht

cunda meritum de coudigmo habuerunt antea ,

dentc

nunc vero minime:, funtque rectae actiones in

ftatu gratiae quondam editae, poftmodum vero

ji, d

per peccatum grave, et per poeuitentiam non-

rti

dum deletum fíuo fructu, privatae.

D

Tertium

UA

denique bonorum operum genus habet meris

tum de cozdiggo nunc, et hucusque fibi come

wv

petens: et tales funt actus iufti in gratia editi,

yits d

per nullum lethale peccatum extincti, aut certe

u

per fubfequentem poenitentiam nova yelut vi-

l,

)

i

ta, et efficacia d'o.nati.

l qu

Dill

[2

Q

g'.ï'.&'ïf'-*

:'*) Omne enim donum gratiae, ac gloriae tantis

Il MA |

intervallis excedit bona naturalia, ut ex recep-

: EC(JW

ta, certaque S. Thomae fententia fummum in

TL

natura non affequatur id, quod eft minimum in

dics 07

gratia.

Actiones iuftae ex praevia gratia actua-

t Qu n

li magnam iam nobilitatem trahunt, etfi homo

easdem edens in gradu filiorum -nondum :con-

! dcbe'*wi'

ftitutus, ex fua, quam modo obtinct, conditio»

mp?ïïamïi

ne fervilem aliquam notam eisdem adípergat.

| Ct n2

p

LU

o

$. 136.

1cciPiä;&:

f) Tridentin, Seff. 6. C.6.-

II2

:Tïa.?fatus fecundus..

S.. 136,

-

l

Unde Theologi ad meritum 4e condigto

requirunt 1mo ftatum viae, id eít, vitam

praefenteim ;

eoquod in altera vita nemo

IIdo ftatum liberta-

quidpiam mereri queat.

tis ex mox dicendis.

IlItio actionem ex fua

conditione iuftam, feu honeftam.

IVto gra-

tiam fanctificantem in agente , quod mox

dictum fuit.

Ac demum multi petunt, ut

actio ad meritum de condiguo non tantum

honefta, fed etiam fpecialiintentione in Deum

N

referatur.

"tura(

De qua conditione alibi fat dili-

genteragam. Prima conditio ad actum me-

ln

V

ritorium requifita fere in fecundam confluit :

oportuiffet tamen gratiae actualis auxilium,

DT

tanquam neceffariam ad meritum conditio-

für

p

nem, non omittere.

?

$.

157.

t

Haec tamen grátiae fanctificantis ad me:

h)

ritum de condigno requifitae neceflitas gra-

Qy;

vem patitur exceptionem: nam aétus, amo-

)

ris Dei fuper omnia, et contritio, feu do-

lic

lor ex hoc amore natus adeo pretiofus, et

li

efficax eft, ut fine praevia gratia fanctifican-

UI

te perditifüumum hominem mox àb omnibus

D

q h(

peccatis purget, et quod proríus admiran-

h(imw

dum, filium Dei conftituat.

Nam docet

tdj

praeterea facra Synodus Tridentina g): £tfi

I.HCQL

contritionem banc aliquando perfe&lam effe con-

tingat, bomitiemque Deo reconciliare priusquam

VE la

0c

"E

E

g) Self. 14 C A

Coput. Ill

115

boc Sacramentum (| Poenitent

piatuy C3c. *)

?ag) a&fu fufci-

j

*) Equidem divináe gl'atiac etiam per fàcrificium

viu

novae legis, et per Sacramenta obtinentur: fed

LR

non per viam meriti, de quo àgimus modo: in

J

illis enità. myfteriis caeleftia haec dona non jme«

ga

zentur, fed gratis,

et copiofiffie infüpér at«

fu.

que proxime ex meritis Chrifti donzgnturf

od u

$. 148.

i, o

'Cum vero, quod habet definitio $. 124

ii

per gratiam fanctihcantem homo divinae na-

nDet

turae confors efliciatur, fequitur Vto , quod

f d

homo in gratia conftitutus Deum fibi fpecia-

n m

tim praefentem , et quodammodo fuum ha-

gyftt

beat *): id quod fcribit Princeps Apoftolo-

i

rum b):

Per quem maxima et pretiofa mobis

CO

promiffa

donavit , Ut per baec efficiamini di-

vinae confortes maturoe.

*t Paulus de cari-

tate iuftificante teftatur 7): Caritas De: dif-

füfa eft n cordibus moflris per.fpiritum fan-

Iu

i

jæ:

li

N ö:h

Gum, qui datus efL mobis.

U

)

T

**) Licet Theológi non cóncordent in explicatio»

ne huius, quod cum divina natura. per gratiam

g

labemus, confortii: aliqua tamen, qualiscunque

coniunctio Deum inter ,

et

iuftum. hominem

QLIOWM r

j

g

omnino datur.

Í

Ubi etiam intelligitur gravitas,

tthorror peccati lethalis illius potiflimum, quod

homo in gratia hucusque conftittus committit

N

tali enim peccato fides Deo data perfide fallitut,

E

incomparabile illud divinae adoptionis vincu-

l

lum

nb

(

)) o Petr. I, 4.

m

3) ad Roman. 5, 5.

TM

?

T(Wn'a Io

H

114

'Tratïatus fecundus.

Tum ihipie diffolvitur, et ftupendá jllaicuni di:

vina natura focietas facrilege peffumdatur. Un:

Á

de peccatum grave ab homine iufto commiffum,

prout follicite notandum, ex fua indole multo

gravius, immo fpecie diverfum ab illo eft, quod

in ftatu peccati iam antea confítitutus perpetrat.

Quanta enim haec fit ftrages, et quanta in ho-

inine iufto peccante ruina contingat, et quanta

ä

bona, ac praerogativae tollantur, "dum 'mens iu-

fta antea, Deoque amiciffima ad ftatum hoftili-

tatis, 'et damnationis tranfit, haec, inquam,

verbis nemo 'explicat, immo 'vel folo -animo

nullüs 'comprehendit.

Nec minor poteft effe

Ü

dolor ille; quem "ex tanta perfidia mens illius

pawis, qui per primogenitum fuum nos in filios

Tlüy

adoptavit, patitur.

Ad quem aliqua ratione ex-

o ]

plicandum non inepte adhiberentur verba illa:

lf

Quouiam , . fi. inimicus meus. maledixiffzt 'mibiy

Juftinuiffem utique: et.fü is, qui oderat me, fu-

q lj

Qtan

er me magna locutus fuiffet, ab[condiffem me

forfitan ab eo.

Tu vero bomo unanimis, * ux

digeï

"meus, e£ notus meus eic, k)

D

CAPUT QUARTUM.

Aliquae libertatis notiones re'cenferifui*;

Türfi

| 3eft

159. Actus fini ultimo aptus debet ïhï'üüer E—Ifäbef.

r,egülal

re hqne&atem naturalem.

hbfïta!

140. Porro honeftas ifta 3 liberfäte agelifis, et a

Wntar

iuftitià legis dirigentis nafcitur:

rjgente

141. Libertatem vero ad honef*ï:itemxrequiri 4 9

Of

divina auctoritas,

g

142 Et fenfus intimus teítatur.

UET

gul

&iby

$. 143*

E

k) Pfalm 54, 13. I4.

hg

Caþut IF. :

lI$

i

U

$. 143. Huius iam libertatis idea nobis intime prae-

iM

fens per diverías a diverfis voces exprimitur.

ii

$. 144. Ufitatifma eius definitio refgrtür,

|

a

!

$. 145. Additis, quae pro ca füppetunt, argumentis,

m

j

$ 146. Hanc tamen tuto impugnari poffe oftendítur,

u

$. 147. 148. 149. 150. Et reipfa ex graVvibus ratio«

s

niþus -impug«natuï.

"

—

u

$« 139.

lod

poïeü Ü

Ut actiones mentis noftrae ad finem ultäa

as 1

mum aptae, id eft, Deo placentes fint, pri-

s1 fl

tione à

mo loco debent habere nobilitatem, ac cae-

ho Wi

leftem quandarm dignitatem a gratia $. I22.

a

et 123. Sed praeter hanc alienam, et adíci-

j n

titiam , altera infuper,.et nativa dote in-

»iij''

digent, honeftate fcilicet naturali.

Qnmia-—

TLUL

praecipiente Apoftolo a) bonefle fiant. -

$. 140.

M

Naturalis porro honeftas ifta ex duplici

rütfus qualitate componiturs a&us enim ho«

"m

neftus non poteft intelligi, nifi is libet, ae

i

regulae morali conformis exiftat. Ut adeo

libertatem a. facultate agente, id eft, a vo.

luntate noftra, et zuflitiam alege morali di«

ap

rigente *) obtinere debeat a&us ille). qui

honefti fibi nomen arrogat.

*) Meris noftra eiusque actus variis legibus ac re«

gulis funt obnoxii.

Sic dirigimur aliquando le»

gibus'mathematicis, modo phyficis, alia vice

ex aliis artibus ,

ac ícientiis vel ab ipfa affue*

M

H2

4) 1 Corint, 14, 40.

Atudine

XIÓ6

- "lra&atus fecundus.

tudine venientibus.

Aliqua iam actionum ho-

f&arum regula vocatur moralis ; et hanc nul-

Jam aliam , quam aeternam , incommutabilem ;

et in mente nofítra clariffüeime lucentem Dei iu-

|

ftüitiam eíffe, oftendam , quando de aeterna , et

H

prima lege differam.

Unde facile intelligitur,

quod a lege iuftitiae nullus alius, quam decor

iuftitiae in actus noftros derivari queat: quod-

que conformitas cum lege 'morali, . et iuftitia

actionum noftrarum una res eademque fit: feus

p

quod idem.eft, libertas,

et iuftitia actionutm

-f'noürarum( actum honeftum con&ituunt,,

$. YAE

Ft quidem libertatem ad. honefte agen:

dum neceffariam effe, et fine ea veram Jau-

l

f

dem intelligi non poffe, fides, et ratio do-

cent.

INam erit illi gloria aeterna , . quz qo-

d

D

iuit transgredi, et mon eft transgve[fus, fact-

E

ve mala, et non fecit: ideo [labilita fünt.bona

[v

illius in Domino b), Ut de auctoritate Eccle-

fiae fatum Manichaeorum, gratiam Calvinifta-

rum, aliaque circa libertatem perverfa dog-

ES

H

mata condemnantis, nil hic dicam.

di

lij

$.

I42.

|

l

fün

Sed etiam rationis noftrae fenfus intimus

libertatem evincit, quod vera honeftas, vir-

tus, ac iuftum encomium non nifi ex libe-

N

ra electione veniat: quodque nulla mercede

|

illa facultas fit digna, quae non fuo arbitrio,

l

bonum.| t

fedex infupe?abili quadam neceflitate

egit.

g

&) Ecd. Cap. XXXT.

tigs

äaput IP.

H

egit..' Sic e. g. nullam lapidibus , aut co-

M

lumnis gratiam debemus ex eo, quod tem-

pla ac domos noítras fuftentent, Bona cun-

&a ,' quae a libertate noftra non defcendunt,

infignia Dei, aut aliorum hominum. benefi-

cia poffunt effe , virtutes tamen. morales

j ul

quoad nos non fünt: ornamenta ac decóra

erunt, fed quae ad bonum honeftatis non

pertineant. *)

JLU(

*) Quapropter. verum eft, quod omnia moralia

fint libera: utrum autem, quod multi opinari

videntur, omnia libera etiam moralia fint, alia

eft quaeftio.

Equidem valde-ambiguum eft, an

mens füi compos, et libere agens ab aeterna il-

ageï

AW

la regula,, quae omnis honeftatis, ac iuftitiae

fons eft, quaeque nobis perpetuo obverfatur,

U

an, inquam, mens noítra ab ea regula etiam per

q

breve tempus contuitum fuum averterg queat.

1l

ln

Etfi autem id, prout puto , firi haud poffit,

egoque lubens in fententiam illorum concedam,

jl

f

qui regnum libertatis iisdem , quibus regnum

j

li

M

moralitatis, limitibus. circumfcribunt ; verum ta-

men manet, quod libertas ad actum neceffaria

i

L

quidem, ipfa tamen fola ad eundem conftituen-

(

dum fufficiens non fit: quodque notio actionis

liberae actum moralem nondumplene contineat.

Indoles quippe moralis conformitate , aut dif-

formitgte actus cum lege ultimo abíolvitur.

e

fs n

$.

143.

?)

&

yeli

Sed quid demum rei eft libertas? Refpon-

jl "

D)

fio. eft facilis, utpote quam dat fenfus inti«

m

mus.

Sicut enim argumentum praecipuum

y J

contra eos, qui libertatem dari inficiantur,

"

plica-

a fenfu intimo petittlt, i:ta equd,em ex

to

Y18

Trd&'atus fecundus. :

tio, ac intellectio ab eod—em fenfu fecuriffime

habetur.

Quare inter Catholicos, immo in-

ter cultas gentes fere omnes nulla contro-

verfia eft, quod detur, aut quid fit libertas:

hujus enim omnes nobis intime conícii fu-

Inus.

Sola moleftia in eo eft, quibus ver-

bis apte ad gratiam, ad divinam praefcien-

tiam, aliaque huc pertinentia libertas expli-

cari debeat.

De re ipfa concordamus, pene

de folo ejus nomine. diflidentes. Unde( :

$

144.

Varii variam libertatis definitionem fta-

lü

tuimus, in refellendis aliorum opinionibus

(d€

fat efficaces, in propria doGrina firmanda

o

nonaeque felices.

Ego antequam propriam

hi

opinationem referam, unicam, eamque ma-

IN

xime tritam definitionem expendam, quae

Q

eft fequens: Libertas e[t facultas,, datis omti-

ali

bus ad agendum vequifitis, agendi

agendi , vel agendi contrarium.

T ve( 1?012

ä.

148

['ar

Hanc iam defiliitionem, ut de diuturno

u

fcholarum ufu nil dicam, ipfae divinae literae

ï&Sg

adoptare videntur, dum virum juftum ex eo

dumr

laudant:

Qui potuit transgredi, et mon e[t

W.

f

transgve[/us, facere mala, et momn fecit v).

Sed etiam Ecclefia in condemnandis liberta-

liby

tis hoftibus huic favet definitioni. Sic inter

Dofe

alia ita definit: 52 quis dixerit, liberum bomi-

Quea

"s arbirium a Deo motum, ei excitatum tii-

du

€) Ecclejiäjï. 3154; IQ;

VE

r d

119

; Caput IPV.

iid

bil cooperavi ,

-- fieque po[/& dzmntire , fi kve-

Y

lit - - anatbema

fit d. ltem: Siquis dixerit,

nu

non e[fe in pote[late bominis vias [uas malas

xh?ä

facere - - anatbema [it e). Demum in fami-

j

liari colloquio ferenonnifi hanc definitionem

)

j

ad exprimendam, quam de libertate habe-

a

i

mus, lnotionem adhibemus.

i

146.

$

E

Equidem Ecclefia liberum .duntaxat arbi-

]

li

trium, non item ejusdem, quam recepimus,

defnitionem canonica fententia definire vo»

luit: et facrarum literarum mos habet, ut

om M

TU

eae fe confuüetae loquendi methodo accom-

modent; ut adeo tuto hanc definitionis for-

^

top?

mulam impugnare liceat.

Idque eo certius

juftum eít, cum iam tot alii, quibus confue-

Qu

tae definitionis vitium fuboluit, alias, atque

1. *

P

alias, centarunt.

l

L

y

S

147.

1

Et inprimis dum facultatem agendi con-

trarium ad conftituendam libertatem affu-

munt, eft id plane fuperfluum: nam liber-

t

tas ex horum doGrina integra intelligitur,

dummodo quis agere, aut non agere queat,

n &

etfi ad agendum quidpiam contrarium haud

Í t

fufficiat. Sic ad inferendum damnum plane

w

Ü

liber eft, qui!ab ejusmodi noxa abftinere

dis hb

poteft, nullum licet beneficium conferre

s

34 beneficium conferen-

j

queat, S,Cilicth circ

r l

H 4

4du m

(l

"

l

d) Tridentin. Sefs, 6.. Can- 4

e) lbid, Can. 6.-

"P

M.

120

JvaGatus fecuttidus.

dum vel non corferendum incipit nova li-

bertas: cum faepe quis damnum a fe inferen-

dum, non item beneficium alteri

praefcap-

dum in poteftate habeat.

S

IA8.

Ex trita igitur libertatis definitione non-

nifi duo membra füperfünt, facultas fcilicet

agendi, et facultas mon agendi.

Aft facultas.

noií agendi eft nihil.

Qualis enim eft illa

facultass, illa cauífa, illa, potentia, quae ni-

hil agere poteft?

Nihilum nullam íui cau-

íam habet, vel habere poteft. Nihil agere

etiam res nondum creata valet.

$

149.

f

I

Si vero facultas non agendi nihil eft, ex

ijo:

hac facultate nihil, ac proin nec libertas com-

Cli

poni poteft. Quale enim illud totum, quod

duas partes habere videtur itaj. ut pars alter-

utra nihil fit? Equidem ad explicandas cog-

nitiones noftras non raro negationes adhibe-

mus: fed hoc fingendo facimus ; reapfe enim

nullius rei pars aliqua effe poteft id, quod

V

omnino non eft. |Liberum enim arbitrium.

non eft aliqua fiétio, aut difciplinae alicu-

jus artificialiter adornata compofitio: fed eft

E

notio ajens, efficax facultas, et inter dona

naturalia praeftantiflmum | aliquod;

quod

proinde ex nulla, negatione. conftitui poteft.

$

150.

511

uapropter ex hac, quam oppugnamus,

libertatis definitione nihil amplius füpereft,

Ó

quam !

Caput IF.

i2f

.quam illa particula facultas agendi: Verum

quia facultas. datis omnibus vequifitis agendz

P

etiam caufis non liberis competit, per hanc

definitionem liberum arbitrium a facultatibus.

libertate deftitutis nullatenus fecernitur. Pau-

cis: definitio ifta genus quidem, nullam ta-

W

i

men differentiam complectitur.

Sentimus

intime illam notam, qua voluntas noftra ab

PAN

aliis caufis differt, maxime perfpecta eft illa

o u

nobis, imo ea nosmetipfi fumus: fed dicite,

obfecro! quibus verbis eam exprimere, aut

o

quo nomine eandem defignare debeamus.

ägeï»

Quibus vocibus utendum eft, ut id, quod

fub nomine libertatis latet, aptiffime expri-

mamus? Ego meam nomenclaturam promo:

hi

Vos, fi melior occurrat, dein veftram edi-

s

*

citote.

Uh

Wf

f o

CAPUT QUINTUM.

d

Propria de liberiate opinio flatuitur.

jb

U

" U

$. I51. Qüinque caufarum. genera aScholaífticis ftatuta

j

referuntur, fcilicet caufa materialis,

formalis ,

efliciens, exemplaris, et motrix, quam etiam fina-

1

]»

; Q

,lem, et moralem dicunt.

fed D

$- 152. Caufae creatae rationales tum ex parte intelle-

ctüs, tum ex parte voluntatis rationem priorem,

habent: contra caufa increata ab ommi ratione

u

praevia immunis eft,

;

j

S:. 153. Caufa intelligens creata indiget regula, fecun..

dum quam intellectus operetur; haecque caufa ex-

:

IN

i

emplaris vocatur,

p

)v

uid fit caufa motrix, explicatuf.

fup^

8. 1154:, Q

H 5

S. 155.

quü?l

Q Em

122

Tra&atus. fecundus.

6.155. Haec caufa motrix velin fuo genere aliquando,

X fe fola eft fufficiens: aliquando vero per liberum

1

arbitrium compleri debet.

$:156. Et hac facultate» qua voluntas noftra defectum

caufae moralis fupplere poteft, libertas creata

conftituitur.

-

$. 151.

^Wuinque caufarum genera ftatui folent, fci-

Q

?

licet. caufa materialis, formalis, efficiens,

excemplaris, et motrix, quam ultimam etiam

caufam. fnalem, et quandoque. moralem vo-

cant. "Tria genera priora omnibus agentibus

funt communia: duo. pofteriora folis ratio-

ne, ac libertate. utentibus funt propria

Et

quidem de caufa materiali, et formaii nihil

Ti

dicam , tum, quod. ad praefentem caufam ni-

d

hii faciant, tum, quod his praeter mera no-

mina nihilrei ex plerorumque opinione . füub-

Ü

fit

Immo, noftra aetate de his tractans do-

Ya

ctis derifui fieret: etfi, ut verum fatear, his

I

longe plus ineffe fufpicer, quam communis

vo|

habet opinio. Caufam vero efficientem, quae

rem exiftere proxime facit, cuique jam ab

Catt

mOV

experientia perfpectam eífe arbitror.

ilo)

$.

152.

m

Caufae jam,

quibus ratio fuppetit, tum

Ti

ex parte intellectus, tum ex parte volunta-

t

tis caufam aliquam priorem habent: puta, fi

Q

fint caufae creatae, nam cauíam increatam,

k

etfi.ea fit fumme intelligens, ab omni priori

D

caufa immunem, et in omni confideratione

N

p mam toio primo tractatu vindicavi.

CDpic

$.153- -

Caput. F.

123

»

$.

I83.

m

]taque omnis caufa intelligens, et libera,

quantum ex parte intellectus, nunquam cae-

QU

co modo agit, et ideo regula aliqua, et for-

T

ma priore indiget, juxta quam dein agit, de-

cernit, eíficit, recte aut male actura, fi re-

gulam fuam fequatur, vel non fequatur. Sic

t

pictor bene pingit, fi propofitam hominis

i

faciem rite exprimat, male picturus, fi imago

a

afuo prototypo aberret. lam, quod agen-

"MU

tem tanquam regula dvir,ig—:it, caufa exemplaris

It

Ü

Vocatur.

dtio

$ r 54

f

Aft cum, qui cum ratione agit, nedum

pl

morma praevia, quantum ad intellectum, re-

? T

git, fed etiam aliqua ratio, feu momentum

Volun-

nm

aliquod quoad voluntatem movet.

e!

tas creata nunquam non aliqua ratione prae-

g

via movetur: fua folius voluntate decerne-

&il y

re, nonnili in Deum cadit. lam illud, quod

,mmllüü

voluntatem creatam ad agendum movet, vo-

catur caufa motrix, et quia id, quod primo

»m ) quae

jn?

movet ad agendum, femper eft finis aCtionis,

ideo eadem a fcholafticis vocatur etiam caufa

finalis , id eft, ea, in quaeffec&tus ultimo de-

finit.

Si vero negotium morum honeftatem

m t

concernat, ea vocatur caufa moralis: reipfa

uiui

femper ea eft ratio, propter quam voluntas

U

creata aliquid decernit, et.qua ad agendum

incitatur.

Quid vero fit,

aliquem finem

j n

fpectare,' et quid fit, aliqua ratione ad con-

j

cipiendgm aliquod decretum moveri, aut

V

quo-

L]

j

"

»

124

Tvo&aius. fecumdus..

4

quomodo ifte motus a motu fenfus, aut quo-

vis alio differat, haec omnia explicar ne-

queunt, fed ex propria experientià, et ex

:

fenfu intimo difcere quisque debet.

Fere;

ficut nemo verbis, fed quisque non nifi ex-

perientia capere poteft, quid fit illa percep-

tio, aut fenfus, quam vifionem vocamus.

S.

155.

Iam haec. caufa motrix, feu fimalis al

lVi-

quando in fuo genere fe fola eft fufficiens,

ut mentem ad actum permoveat: alia vero

vice haec non eft cauía fufficiens, puta fem-

per, in genere cáufàe finalis, de qua fola in

praefenti agimus.

Si fit fe fola fufficiens,

(

tunc, nulla in tali a&u intelligitur libertas,

4

etfi is.a voluntate tanquam a caufa efficiente

Q

procedat.

Si vero illa ratio motrix (utique

rurfus in genere caufae finalis) fe fola non

N

fitratio fufliciens, tunc liberum arbitrium ex

vi fibi innata poteft fupplere; quod efficaciae

caufae.finalis defuit.

Et in hac denique vi

libertatem conftituo.

S.

156.

Ttaque libertas (creata) efl facnitas füp-

plendi 2d, quod caufae finali, feu vationi mo-.

tici defüuit.

Ut exinde a&tus.liber fit ille,,

cujus wotrix vatio proxima per partem ali-

quam *) efF-in ipfa voluntate.

ta ut fi quae-

xatur: quare boc decrevifli, voluifti, refpon-

dere poflis: quia volui.

Sic enim clare in-

SIA

tellgitur ; cur actus ifte five.in bonam, five

in

125

Caput V.

äh-fnalam partem tibi vere imputari queat:

pam aétus ifte non tantum in genere caufae

ü

efficientis, fed etiam in genere caüfae motri-

1

cis in voluntatem tuam refert originem füam.

d

Scilicet dicere licet; voluntas tua fuit in cau-

T

fa, cur loc decretum fuetit editum, idque

non tantum in eo fenfu, in quo ignis eft

caufa caloris, quem efficit; fed in fenfu in-

fuper diverfo, atque in eo caufae genere,

3

16'00,

quae ante cauíam eflicientem 'exferit vim

fuam, et quae in folas cauías rationales ca-

j

q

'dïtc

Unde, prout arbitror, maxima pars

o

obfcuritatis, quae circa intelligendafn liber-

Mi

tatem nos involvit, ex eo venit, quod in-

1

KO

dolem, ac vim ejusdem inter caufas efficien-

tes quaeramus: quae tamen, prout mox di-

en

xi, in longe alio, fcilicet in morali caufarum

m

:genere inveniri debet,

a

Cum enim mens creata abs omni ratione praevia

p

j *).

nunquam agere queat, ideo Jibertas creata totius

u

caufae finalis defectum fupplere nunquam poteftz

»1qu

m

et caufa, quae ad agendum impulit, ex actione

etiam alias libera magnam femper partem fibi de-

cerpit.

Scilicet tótus actus voluntati creatae

imputari nunquam poteft. Quae quidem omnia

de notione libertatis hucusque dicta ex fubfe-

J

quentibus magis patebunt.

j n

j UM

CAPUT SEXTUM.

!l

j

j

quac

Legitima ex moflra defmitione corollaria

deducumtur.

$. 157. Determinatio ad alterutrum a yoluntate noftrá

(j*

per magnam partem dependet:

J111

$. 159,

126

Traäatus fecundus.

$. 158. Licet libertas creatà abs omni ratione praevià

^

decernere nihil queat.

$.159. Haec tamen libera facultas minus präe majore

bono fectari poteft.

$.160. Ex his imputatio certam regulam accipit: íci-

licet eo major eft im

bertas.,

putatio, quo majgr eft li-

S. - I87,

x definitione libertatis $. 1 56. fluit Imo, de-

E

terminationem ad alterutrum, feu ele&tio-

nem proxime *) per magnam partem ab ipfa

voluntate fieri, et eam neutiquam ab altero

factam menti noftrae advenire. Alias haec

electio voluntati liberae non poffet imputari.

7) Proxime, inquam: nam omnem actum, omne

bonum, aàc proin omne bonum liberum Deus

primo loco decernit.

Malum vero, feu morale,

feu quodcunque aliud merus deféctus boni, pla-

neque nihil eft; ac proinde nullam fui caufam ha-

bet.

Voluntas noftra in eo folo peccat, quod

verum bonum amplecti oinittat.

Qua vero ra-

tione Deus negotium rotum inftruat, ut libera

voluntas bonum amplectatur, alii diligenter di-

ä

fputant: ego in fubfe

dum tractabo.

quentibus id parce adm07

$- 158.

Cum vero, quod habet definitio, $. 156.

ä

libertas creata füppleat id, quod caufae mo-

trici, et extrinfecus advenie

nti deeft, fequi-

tur Ildo., quod mens creata abs omni ratio-

Citi

ne praevia agere nequeat: licet ea fola mo-

QUs

trix ad actum ratio effe,

r

potlit.-

-

falva libertate, /ha,ud

*) Cum

)y

XCN

| Caþz;t VL .

127

d

Jï*')*Cum enim auctor boni fit foluls Deus 4) mens

creata bonum primo invenire neutiquam, fed

bonum praevium fequi duntaxat poteft: licet,

proh:dolor! non raro bonum adparens, véro ac

p

immutabili bono male omiffo, ftuite amplectens

conditioncm fuam multo deteriorem reddat,

]

$. 159.

Per eandem rationem habetur .IIItiO-,

*quod facultas libera non quidem extra omne

bonum tendere, bene vero minus prae ma-

I

QUi

t

jore eligere queat.

p

*) Quid enim, fi mens libera 'majus bonum non

|tero

queat relinquere, fed illud velut corpus aliquod

majorem impetum fequi, quin poffit refiftere, de-

[j et

beat? Quaenam demum eft praerogativa agentis

i

Atl

liberi prae agente neceflario? .An, quod jam fu-

pra notavi, culpa in eo'eít, qui eligit id,, quod

Q

Qs

putat effe optimum? Immo, quaenam eft laus

in eo, qui facit,. quod eft melius, fi ad id fa-

r

ciendum vi fufficiente, et fine ulla facultate re-

J

lr

fragandi adactus fuit? An non etiam e. g. in me-

yl

"

dicinà aliquod daretur meritum, 'quod ad fanita-

j qu

tein agroti conduxerit? Scilicet teftante fenfu in-

| quO

yui

timo, in eo datur peccatum, quod quis fua vi,

fuo arbitrio negligat illud bonum, quod melius

j

effe,

time convictus erat: imo, dum peccat,

( um

perít

d

fi

imus eft, fe melius facturum fi non pec-

caret, planeque fub ipfo peccato eft certus, quod

per hoc conditiongm tuam longe deteriorem faciat.

M 156.

5' I 60.

fic

Iam vero IVts. et magrii momenti confe-

feqw

4

cutio ex definitione libertatis derivatur, et

n j

, qua tota, et ab aliis copiofiffime tractata do-

f 9

&rina de imputatione continetur. Scilicet:

" l

Qui-

4) Vid, Differt, de fiu, uli» $. 5. G.

, Q

*

1

128

TraGatus fecundus.

tilibet a&us , feu omi[fio agenti eo magis.five

ad meritum, five ad culpam imputatur ,. quo

quinov erat vatio wiotrix , et proimde quo plus

voluntas n defeGium caufae fimalis de [uo addi-

dit. Seu, quod idem eft, eo major eft im-

putatio, quo difficilior erat a&io. . Ratio hu«

jus regulae eft facilis: a&us eo magis eft in

genere caufae moralis tuus, quo plus ad eum

in eodem genere caufae de tuo contulifci.

Y

'**) Fingamusduos» ad iracundiàm vehementifümé

€oncitatos, quorum prior inimico generofe ig-

nóvit, alter vero fe ultus fuit. lam veniaapri-

