
j

?

tribuat. Sic enim prorfus nullam capio liber-

(

tatem, nullam imputationem intelligo.

hn-

»

t

1no hac ratione voluntas ad actum jufa.m ni-

1

DI

hil amplius conferret, nifi mere in genere

»

caufae efficientis, feu eüet caufa mere elfi-

»

ciens, quod omnibus caufis etiam non hbcns

J

)

eommune eft,

Ij

»"

»

T

CAPUT DECIMUM

Tj

ley

JHüucusque. diia amplius. explicatitur.

tnl l

äa 188. Si quaeratur, an liberum arbitrium, pro tef«

Bsf

tia parte fua, quam ad actum bonum confert,

RU

habeat rationem motricem, praeviam:

«

$. 189. Refpondetur: quod lex et gratia, quantum

»

VOJD

ad ilam tertiam partem, non fint caufa motrix,

dh

fed conditio praevie neceffaria,

LU

?

QUte

S. I9O: €t 191. Quod 1n exemplo materiato exphcatu:ex

$. 192«

vel I]

Copur X.

tír

/

$.

. 19». Motus. ifte a gratia an,i-ma"e,—.impreüïtsv'e.,-ft de

genere motuum moralium, in aliquo. fenfu phy-

W

Wi

ficus, fed in fuo genere fe folo non fufliciens,

I93. Quae ommnia verbis S. Thomae explicantur.

n

;

194. Praecipua aliqua fententia S. Aug. qua vo-

ia

luntatem nóftram indeclinabiliter, et infüperabi-

"

u

liter agi, atfirmat,

fl

€.

195. Omiffis aliorum effugiis,

Qu

$.

196. In vero fenfu explicatnr, ita ut. eadem fen-

tentia' verae libertatis indoli ne parum quidem.

j

adverfetur.

(f

$.

188.

n

Sagax alicujus. in

genium fequentem hic mo-

1

vit quaeftionem:

"Num.lex et gratia fint

a

"ratio motrix, ut liberum arbitrium in genere

jc füt

" caufae motricis fuam partem addat, quae le-

;lb

j«

0L

"gi et gratiae deeft? Si lex et gratia non

"funt cauía motrix, liberum arbitrium, quan-

u)

" tum ad fuam partem, gloriari poterit, tan-

ne

" quam in fua linea primum, quod nullatenus

u

:

"admittendum: fi funt caufa motrix, tunc quae-

"ritur, an fint ratio fufficiens, vel non fuffi-

" ciens ad id, ut libertas in ordine caufae mo-

"ralis, feu motricis-fuam partem addat.

Si

f.

^lex, et gratia funt caufa fufficiens, non in-

yil.

""telligitur libertas: fi non funt caufa fuffi-

"ciens, tunc vel voluntas gloriari poterit,

yn T*

i

" quod in aliqua linea nullam ante fe caufam

j o

"habeat; vel, fi aliqua caufa affignetur, qua

? voluntas nedum ad. vim efficiendi, fed etiam

i, 07

?ad vim moralem fit prior, tunc redit eadem

a m

"quaeftio, an haec caufa fit fe fola futfliciens,

?"vel non fufficiens.

Et fic aperitur via pro-

aw CXPh*'

4

Q,Cc

( n

Nücacs

ïsï,

Tya&atus fecundtus.

"ceffui, et quaeftionibus in infinitum, prout

"confideranti patebit.

Scilicet prima gloria,

"tota, et foli Deo vindicanda cum libero ar-

" bitrio componi non poteft: et quamcunque

"]ibertatis definitionem tentaveris, fumma

vdifficultgs nunquam non redibit."

$. 189.

- Argumentum oppido grave, quod, ficut

aliorum, ita etiam meam definitionem. vehe-

menter premit.

lam inprimis juvat praemit-

tere ea, quae certa funt.

1]4

Et quidem, quod

primum eft, libero arbitrio debetur vera laus,

i

lil

ac folida gloria, longe alia; quam quae caufis

non liberis, e. g. foli, aut aítris bene utique

Tier

agentibus ; fed laus ifta nunquam eft talis, qua-

fiüs

lis ex omnibus, et etiam ex noftris actioni-

GX

bus 'juftis Deo debetur, -quae eft prima, ac

E

fumma gloria.

Dein, quod alterum, et in

Y&

hac cauía pariter certum eft, lex et gratia

ïit:

ü0

funt priores, ac verae cauíae motrices, etíi

fe folis non füfficientes quoad eam efficaciam,

(0t2

quam libertas noftra tanquam caufa efficiens

lühy

ad aetum honeftum exferit, id eft, moraliter

Virty

faciunt, ut veluntas confenfum füum phyfi-

hi

€e efficiat; movent enim, ut voluntas decre«

Al

ta fua coneipiat.

Iam ad moleftam quaeftio-

I foc

nem hanc refpondeo, quod lex et gratia quo«

| ïïieatd

ad eam partem, quam liberum arbitrium in

Ri u

genere caufae motricis, feu moralis confert,

lt n

non fint caufae moventes, bene vero circum-

COnd

fiantiae, fine qzuibþus idem arbitrium id nun«

Toad

quam

Caput X.

153

É

quam conferret, quod de fuo ad illas prae-

W

'vias caufas. morales confert, aut fuüpplet po-

d

tius.

Multum vero intereft, utrum quis ad

W

aliquem effectum fe habeat, ut movens, cau-

fa, vel ut mera circumftantia praevie r&Quifi-

ta, quae nullam in illum effectum efficaciam

exferit, fine qua tamen caufía efficax fuam

vim nunquam adhibebit.

fei

$.

190.

Iinio

d

In materiato aliquo paradigmate id faci«

lius intelligetur.

Duo pondus aliquod pro-

quiä

] IZU'«

movere nituntur, non tamen tantam vim ad-

quls

hibent, quae ad motum fufficiat: eatenus ta-

men pondus levant, ut accurrens aliquis ter-

W

tius vectem fuum fupponere queat; et fic

" Qpa

tandem moles illa loco fuo . amovetur.

Cer-

Qü() l

Wüds

te in hoc exemplo fpatium illud. recipiendo

vecti aptum, nullam ad motum vim praefti-

l &

tit: et tamen eo, non dato conatus ille a ter-

P

tio veniens nullus fuiffet, licet ifte conatus

( "

totam fui caufam in robore tertii illius focii

ii

(

jf

habuit.

Hic jam gloriari poterit: ego mea .

| i5

virtute, pro.tertia fcilicet parte, pondus illud

1ont

j

yili

movi, nullam, quae confiderata ad meum ni-

1]

fum prior fuiffet , caufam habens. Cui prio-

i

res focii opponent: omnino tertia pars ope-

Wem

rae a tua virtute, et non ex noftra defcendit:

j q

fed nifi locum nos vecti feciffemus tuo, tuam

j lum j

ilam partem nunquam additurus fuiffes.

En

conditionem neceffariam ad actum, quaetamen

quoad eundem actum caufa nullatenus eft.

T

j

K 35

$. I9 d.

qi

-—

154

Tmä*atus fecunaus.

$

I9I.

Hoc jam exemplum a motu. bhyfico ad

motum moralem transfer, et videbis, quod

lex e&gratia non fint caufa illius partis, quam

d

ad actum honeftum libertas in. genere caufae.

moralis confert, et quod nihilofecius liberum

arbitrium fine praevia legis et gratiae vi ne

quidem tertiam caufae moralis partem fupple-

-

viffet. Et fic ad argumentum me recte re-

fpondere arbitror.

Lex et gratia funt caufa.

praevia, non tamen integra, ut libera volun-

g

tas juftum decretum in genere caufae efficien-

&

tis edat: non tamen funt-cauía, ut eadem vo-

[

luntas praevie, et ante vim efficientem mo-

Deiy

Unde libertas in

tum moralem, compleat.

CQ

genere caufae moralis, pro tertia fcilicet pat-

Dor,

te, eft prima: ne tamen primam gloriam cap.

UT

tare queat, illud obftat, quod eandem tertiam

l

partem nunquam contuliffet, nifilex et gra-

Vel

tia non quidem ut cauíae, bene véro ut ne-

Tion

ceffariae conditiones. praecefliffent, Et for-

Draf

fan fic tandem intelligitur vera libertatis glo-

3111!]]1

Xia, quae tamen non eft fuprema laus: eo«

&t

quod liberum arbitrium etiam quoad fuam

Vf

partem a priore non quidem caufa, attamen

& praevia conditione dependeat. Ipfe vero

m

actus liber per hanc explicationem nedum in

EE

confideratione- caufae naturalis, fed etiam

Quf

caufae moralis primam fui caufam in Deo

habet,

DCUS y

WI'O e

$. 192.

€aput X.

155

S.

I92.

i

v]f

Adquae plenius intelligenda etiam fequen-

tia aliquid conferre poterunt. Itaque ex com-

qw:

ii

muni patrum fententia prox?me in mentem

lv

humanam nec angelus, nec daemon , multo

il

N

U

ininus alia caufa, fed folus Deus agere poteft:

reliqua enim per media auxilia, e. g. per phan-

Y

TR

NJH

tafiam, fenfum exteriorem, aut interiorem,

vel per propofitasrationes eandem mentem ad-

d

L

gredi valent.

Deus vero in animo noftro ne-

dum in intellectum, fed etiamin voluntatem,

v

ffici

et proxime quidem ope gratiae vim fuam ex-

ferit: unde affectum movere, mutare, incli-

UM

n m

pare dicitur. Hanc vero motionem non phy-

ficam, ac materiatam , qualem movendo cor-

vus !

r

pora exferimus, fed moralem effe, debemus

credere.

Porro hic motus voluntati noftrae

dam U

i

ld

impreffus eft aliqua affectio, delectatio, et

n

vehemens de bonitate legis fenfus, quem

It

d)

non mens vi íua efficit, fed a Deo im-

ao u

preffum recipit tantum: neque eft decretum

"1

[

animi liberum, fed eftratio motrix, quae in,

at

genere caufae moralis voluntatem ad tale de-

hs *

cretum fuaviter impellit, ita tamen, ut in ge-

nere morali equidem fit caufa praevia, non,

; att'rïmf

tamen integra, fed ut infuper opus fit, a libe«

f *

:O arbitrio tanquam in ordine etiam morali

ncdum

caufa fecunda fuam partem conferri,

Quare

fed d

Baec motio eft phyfica, in quantum éandem

Deus vere efficit, et mens noftrapatitur: non

xero eadem motio eff phyfica in eo fenfu, ac

i

lÜ

J

*

L

156

Tra&atus jäczghdus.

L

fi Deus per eandem animum materiato impe«-

tu velut . corporà ad motum impelleret.

$

195

D

Verba fancti Thomae e) totum hoc bre-

[

vius explicabunt: Zeluntas potefl immutart.

ü

dupliciter , wio modo ab interiori ; et fic cum.

motüs $0n [it. aliud, quam inclinatio voluntatis.

f

in vem volitam., folius..Dei eft immutare volun-.

tatem, qui dat maturae intellectuali vivtutem,

f

zalis inclinationis — — — Solus Deus efficaci-

| f

£er. poteft movere.voluntatem: angelus autem, et,

| 4

bomo per, modum fuadentis.

Iuvat vero plura.

(l

ejusdem angelici Doctoris fententias in hanc,

fien

caufam opportunas fane adícribere.

Deus

Váfti

ilffja

movet voluntatem bowmiuis. ficut univey alis mo-

zor ad univer[ale abje&um «voluntatis, quod e[t.

pl

bonunm: ei [ine bac univer(ali motione bemo non.

poteft aliquid velle, (En! quomodo homo nec,

fine ratione, nec extra ambitum boni aliquid.

»

»

10

velle queat) fed bomo fe determimat ad volet-.

]Z?D«

dum boc, vel ilud, quod eft verum, vel appa-

yens bonum, f) INe vero putes, per hoc Deum.

£oti

Vim

in genere caufae moralis vel non priorerm,,

vel omnino nullam exferere efficaciam,, rem.,

lg

t/

idem fanctus Docter explicat: Liberum arbi-

"h

zwiwm e[t caufa fuz' motts . quz'a bomo per libe-

U

UT

um arbitrium fe movet ad agendum. — INon ta-

men eft de nece[fitate lbertatis, ut fit prima.

y Omnem

Tl

caufa fai id, quod liberum efl, ficut nec ad boc,

&), l: part. quaeff. IIl art; .

N

Q"de

fJ I- 2' 05 90 ar!. 6Q

7 i

Caput X.

757

Ait aliquid fit caufa alterius (puta effectus non

liberi) rvequiritur., Ut -fit prima cius caufa.

JDeus igifür e[L prima caufa movens et ma-

zurales caufas, et voluntarias, feu liberas. e)

M

€t ne, quod multi videntur aíferere, arbi-

T

ireris, hanc Dei motionem ad actum liberum

1l

1

eífe caufam integram , et in genere morali fe

fola fufficientem, idem tantus Doctor fedulo

Wi

D

Occurrit :

Foluntas dicitur. babere dominium

n

fui aGus, non per exclufiotem caufae primmae :

f

J

fed, quia caufa prima ton ita agit n volunta-

ée, ut eam de nece[fitate ad. unum determanet,

t

erf

ficut. determinat naturam, non liberam. . Ft

[v

ideo determinatio atlus velinquitur in pote[late

vationis. b) Quibus quidem caufa haec clarif-

pui

s m

fime et apte infuper ad meam doctrinam ex-

plicatur.

i

wl

$.

I 940

m

]^

^ Aft in hac explicandi methodo gratiae

^non tanta ftatueretur efficacia, quantam ei

yiii

TL

? fanctus Auguftinus tribuit, cujus in hoc ne-

"D)

"gotio auctoritas eft praecipua.

3

Hic enim

'vim gratiae efficacis verbis fequentibus, et

j

t

"utique maxime fignificantibus

3*

defcribit.

pl'

r

1) Nubventum e[ ?gitur infirmitati voluntatis

n

^bumanae, ut divina gratia indeclinabilhter et

n |

" infupevabiliter ageretur. etc.

uae quidem

"LU

"omnem vim à libero arbitrio advenienterm

Nl

l

ld

" videntur aperte excludere. "

l

N

$. 195,

u

8) 1. part. quaeft. 83. art. 1.

&) Quaef^, 3. de potent. art. 7. ad 13.

7) LiPr. ch eorrept, et grat, C., X24

n

158

Jra&iatus j?cund?ts.

— RR

$

108.

Et haec demum eft illa fententia, quae fu&

RRR

gravitate animos occupans, ac penitus fuübi-

nl

gens diverfa adeo fyftemata circa gratiam in:

duxiffe videtur: ad cujus vim mitigandam

as

non ?nfuüperabiliter, fed iufeparabiliter legen-

ais

dum effe multi cenfuerunt.

Aft, prout ego

opinor, omnino Znfüperabiliter legendum eft:

nam fummus gratiae Doctor, huic fententiae

U ( o^ g-— Q M ( ) —^ .a

cX.

mox et fine intervallo fubjungit fequentiat

t

Ri id£o, quamvis infirma: ( voluntas) mon ia-

men deficeret, meque adver[itate aliqua vincere-

[

z*er,

£ZUr.

Utique in/üperabile dici debet, quod

nunquam deficit, quod nunquam fuperatur.

ï'fffpg

b

$.

106.

(Hat

Aft haec fententia adeo meam, aliorum-

adfüm

que opiniones nec aflligit, nec juvat, ut com*

h W

/

mercium divinam gratiam inter, et humanam

tioij

libertatem ne attingat quidem. — Auguftinus

QUer

enim in eo loco non definit, quanto roboré

Ptry;

gratia liberum afbitrium urgeat, fed quanta

lf 2

vis liberi arbitrii, quod gratia eflicaci fulci-

p

tur, fit in hoftem, contrarias affectiones, pro-

ICJ

d]

priam infirmitatem, et tentationes , feu pugnas$

VC Info

quascunque. Enimvero hae omnes tentatio-

. nes ad vincendum animum forti gfatia robora-

Obfeey

tum non funt fufficientes, huic utpote, qui ii

1 lg

hoftes znfuperabiliter agitur, praevalere fimpli-

COntm.

citer nequeunt: quantamcunque vim adhi:

TOif

lu

beant, nulla ad. dejiciendum ejusmodi ani

Uipts

imum eftfufliciens. An vero mens libera vi-

(

reà

*

189

Caput X.

?es efficaeis gtatiae fuperare queat, in illo ca-

Y

pitenequidem quaeritur. Vide,num hunc íen-

fam Auguftinifententiae pro mero arbitrio af-

j

r

fingam. "Totum itaque illud caput habet fe-

quentia. Mirabile omnino, quod liberum primi

n

hominisarbit£ium nullo adhuc peccato faucia-

u

tum ingratia non perfeveraverit: idem vero ar-

T

bitrium per haereditariumillud peccatum tanto«

i

perecorruptum (in electis fcilicet) firmiter a-

Vi

deoinbono perfeveret. Tunc jam pergit fanc-

iueüfrïï

tüsDoctor: fubocttum e[L igitur iufirmitatz vo-

u

luntatis bumanae, ut divina gratiaindeclinabili-

Sed obfecro !

jf |

ter, et infüperabiliter ageretur.

(uo

fefpectu cuius infuperabiliter agitur ? An

al

comparate ad gratiam? Neutiquam. Sed ideo,

quawvis infürma, mon tamen deficeret , meque

adverfitate aliqua winceretur. En! in eo fen-

qu'

yu

fü infupembxilz'ter agitur, Zt adver[itate aliqua

72,000 winceretuy.

.Ad finem tàndem addit fe-

g

quentia: Fortiffimo ( Adamo) dimifit, atque

hp*

permifit facere, quod vellets infrmis fervavit,,

l

pf

ut ipfo donante rnoictiffme , quod bonum eft,

f d

vellent, et boc deferere invifh[finte mollent. k)

a

Dic jam, refpectu cujus electi funt invicti,

?

etinfuperabiles? Num refpectu gratiae? Pro-

p

.fecto neutiquam: nam huie ceflerunt, eidem

u

obfecuti funt.

Nonne tota.victoria, et, fi

j o

ita loqui placeat, tota infuperabilitas datur

t t

contra vim adverfam, utpote quam liberum

;leteü

j

arbitrium Dei gratia adjutum gloriofe dejecit ?

qm

in ar»

1151110dl r

Qukanta vi uadverfus motum gratiae ide

bi-

jl

"u

h) Aikr. de eerrept, ef grav C« V2

166

"Tra&atus. feiutidus.

bitrium polleat, nulla in hoc Auguftini capi:

te habetur mentio.

Sane ex hoc fancti Au-

guftini teftimonio quod tantum in animis

doctorum motum excitavit, nec umbra ha:

betur, gratiae efficacis vim tantam effe, ut

ea in genere caufae moralis fe fola fufliciat ad

f

hominis confenfum obtinendum.

Denique

fi verum fateri liceat, idem teftimonium ad

gratiae cum libero arbitrio explicandam con-

cordiam a tot, et tantis minus recte adhibi-

tum fuiffe Videtur.

*) Scilicet in hac Concértatione duae acies diver-

í

1

fo modo poffünt inítrui. ; Prima vice ex una

parte ftat liberum arbitriuim efficaci gratia adju-

tum: ex altera parte pugnant quicunque animae

1

noftrae hoftes.

In hoc cafü prior acies manet

m

invicta, infuperabilis, et hoftilis phalanx ne qui-

h

dem potefít vincere, victoria non eft in ejus

l

oteflàte ; aüt libertáte.

Jaim de hoc cafu foló

in celebri hoc. teftimonio, aut capite agit Au-

$a

guftinus.

Alia vice poteft ex una parte efficax

jl

gratia, et ex altera liberum arbitrium confidera-

g 204

ri; de Quo fanctus Auguftinus in praefenti mi-

Vi

nime tractat.

Hic enim et gratia et liberum ar-

t

bitrium mutuo füperari poffunt, et reipfà nunc

gratia libertatem humanam, alia vice libertas gra-

* J05 ]

tiam fuperat. . Scilicet tantum intereft, ut quis Pa-

tres ctiam diligenter legat; etut quis eorum fen-

IT][[

dH

fa rite intelligat. 'Tota Patrum tractátio iutelligi

hQ/)

errorenm

üp

dcbet, feparatae éorum f[íehntentiàe i

inducere poffunt, prout hoc, de quo hic agi-

j

)

q

g

1, |

mus, male intellectum S. Auguftini teftimoniun

f

santos in Ecclefia tumultus excitavit,

d

)

T

La

LU

Wl

$q

CA-

Ti

Va

*61

Capit Xf

CAPUT UNDECIMUM

li

Pergitur $n vefellendis mtzombus cotitr arzis.

I

$.

197 Ad argumentum; quo quaerltur, an voluri«

-

tas gratiae efficaci refragari queat,

)

!

D]

[

$e

198. Refpondetur primo: quod generatim ficut

abs divino décreto nihil dari potefti fic eo da«

ij

to nihil deffe queat.

Dein

1 d)

199. Refpondetur /ecuzdo, quod libertas noftrá

N

gratiae efficaci repugnare nequeat.

A

$00. Cujus quidem refponfionis verus fenfus red

ditur.

di

& —^ um

2o0r, lam in iniquis maxinie quaeritur, an poffint

recté ageré, falutem confequi, atque an Deüus

x U

j

eos velit falvos fieri.

In his voluntas; ac con-

filium Dei plane falli videtur, ita,

u

s qu

g.

20o; Ut illa diftinctio; quae ab intezxtione, ét X«

LNa

ecutioné quaeritur,

nullatenus fatisfaciat.

Sed

hic vere

&

« ao

$.

203. Refpondetur, quod Deus nurquáii aliud i

T

intentione habeat, quod e

exfecutioni non det,

f

ïï

$

204. Voluhttas falvandi ommnes, étiam quoad par-

j EO"

vulos, continetur in voluntate ommnes àd juftis

gt

tián perducetidi.

h LhT

fül DP d

205. Iniquos lege obligari, et gratia fufficiente éos«

dem ad a»tum nunguam futurum juvari, haecs

jpuris * W

t ii

inquaim,

um * d

206. explicantur

M

Olue 13

207. Si quaeras, quorfum 1n hominé peccante lexs

t WOW

et gratia movertint,

qp IV

d

gl

€t — 00 M^

208 et 209. Refpondetur, quod vis legis, et gir&«

tiae non lint motus relativus, fed merus aliquis

]

u

fenfus abfolutiüs;

Jom, £.

34 4035

(

"162

"dra&atus. fecundus.

ä!

»10. Àn data gratia mere fufficiente voluntas bo-

num agere queat:

L

$.

g1t. Refpondent Thomiftae, quöd*non poflit ;

nec ratio jufta hanc doctrinam accufandi, aut hor-

rendi fuppetit, modo libertas rite deüniatur.

$.

o12. Optima autem refponfio eft nulla, qüia de ni-

hilo nec quaeri nec refponderi,

nec cogitari

poteft.

$.

213. In quo fenfu gratïa'üf intrinfece, " et extrinfe-

t

ce efficax," docetur.

li

S.

a14. Illi, qui docent, mentem rationes in alteru-

tram partem praevalentes neceffario fequi, liber»

P

tatem tollunt.

Q

Aä.

215. et 216. Ad quaeftiónem : an iniquus poffit

r

recte agere, melius nihil refponderi, uberius do-

Vo| il

'cetur, et varia dubia refolvuntur.

ln

*g.

217. Ex his tamen nulluin 'pericuium libertati im.

nf

minet; nam licet Deus primo loco omnia decer-

'nat, non tamen proxime mentem rationem plane

W v

g

' fufficienti adgreditur, fed vocatione congrua dun-

" taxat.

Dtojg

$.

2íg. Utüt enim Deus fit folüs 'caufa prima, nec

Á

Cf

tamen

Qu9j J

$.

219. Ut caufa proxima excludit caufas "fo.cias,» ' eas-

Wetti

'0

que motrices: nam

$.

"326. ' Quemadmiodum rebus a fe 'crc-atiskin'äiväïïtvv;im

hm

"effectricem; 'fic nec vim motricem eisdém nega-

'"vit: haec aütem totà vis motrix modérata eft, et

s

It

Q

Y

"minime vim libertatis fuperans,

Ton Ü

L]

251. .Doctrina'Thomiftarum, 'ciuämdiu de De'o tan-

OTUOXR

quam prima caufa agimus, omnino eft adoptanda;

UE

illa autem Congruiftarum, quando de Deo tan-

1

j

quam caufa proxima difputamus. Atque utriusque

Tfl'izü

huius caufae confufie, et difputatie de lis, quae

non

^ fot

Caput. XT.

165

i

gon funt, doctrinae alias abítrufae ingentes tené«

bras attulerunt,

Q

$. 202. 223. 224. 225. 226. Denique ad confuétas,

quas contra defectum tot gratiarum efficacium

)

j

movent, querelas refpondetur.

Ti

$. 197.

qu

AR omnibus hucusque dictis fruftra obftáne

ext

tibus, fevere exiges, ut tandem rotunde de:

finiam, an in mea, quam de divina gratia, et

f al"

libero arbitrio fcripfij, explicatione voluntas

J ]i

noftra gratiae motui refragari queat, vel non

queat. $Si dicam, quod praefenti, et efficaci

!s 1)01*33».

gratiae voluntas deeffe poffit, Deus , quos

jus d*

voluerit, actus tuto, ac znfallibiliter obtinere

non poterit ; fors eniim voluntas gratiae non

qui ?

confentiet: fi vero concedam, quod volun-

j

tas vim gratiae nünquam fuüperare poffet:

yum?

tunc gratia jam eft fe fola ratio fuffiiciens, ac

n

proin plene movens, ut voluntas fuuüm de-

a H

cretum tanquam caufa mera efficiens edatj

j

quod meam de libertate

evertit,

Wdoctrinam. penitu$

focin

$. 108.

P

"n

y

Jam ad graviffimam hane, maxinteque dif-

qii

i

T d

ficilem quaeftionem refpondeo duo inprimis

lcïala n

verba immobilia, et ipfa aeternitate infinite

fortiora.

Quorum primum eft: Qéàod Deus

De^

9100 "oUlt , mon. decernit, boc mon eft, mom. erit,

p

e[fe mon poieft. — Quod vero Deus vult, ac de-

J

cernit, id eyit, 1mo jam efl, meque fieri uliate-

um

wus pote[t, ut mon fit. Kectius àutem etiam

j dc 119) 1

L23

hi

f

N

(

FE

o

$64

Tira&atus f. ecünäus.,

hic refponderem, quod dcinceps— multoties

repetam, fcilicet id quod Deus non decrevit

nihil eft,. de eo cogitare, interrogare, aut re-

-

fpondere nemo poteft.

S.

199.

"

Nunc vero propinquius refpondeo: cum

Deus aliquid. decernit, et proin ad id tribuit

gratiam eflicacem, illud nunquam deerit, li-

berum hominis arbitrium níotui huic refraga-

ä

bitur nunquam.

Cuius refponfionis ratio eit

j

fequens: Data ejusmodi efficaci gratia liberi

Íar

arbitrii repugnantia non datur, non dabitur :

f

quod non eft, nec erit, nihil eft. *) Quod

&üre

nihil eft, non habet fui caufam, non poten-

pi

(

tiam; quia quod nihil poteft efficere, poten-

ER

tia noh eft. Non datur facultas ad. nihilumt

Q

id vero, quod Déus non decrevit, eft nihil;

Qüg|

femperque erit nihil, immo cogitari ne qui-

(f

dem - poteft.

Ut quid de eo quaeiïiqïnem

inoves?

li

") Quod 6i iterato eccurrat animo, quod equidem

(

lad

ejusmodi actus nihil fit acígaje, attamen, quo

fit aliquid peffbile: tunc díco, quod quaeftio fit

pl'O ef

0f. q

non de actione poff?ili, fed de actuali, quam vo-

W

Dr

camus: nam quaeritür, num poft gratiam efficacem

RU

voluntas reapfe et ipfo actu, efficienter actum grá-

kn IN

tiae contrarium edere, id eft, facere poffit, u

3

BIN

exiftat. d actum mere poffibilem, utpote qqi

pelh(

ex tua opinione aeternus eft, non requiritur Vi$

»

creata.

Potentia, et facultas nom datur, nifi4

»

RU

exiftentiam.

*

?)hgat

$. Q,Qo.

p

Caput XI.

165

S&. : 206.

Nl

Ut vero totum brevi fententiay et ad ip-

M&

fum captum explicem, in tota hac caufa nihil

u

aliud verum eft, quam tria fequentia ::In ge-

nere caufae motricis, feu moralis primam par-

tem confert lex aeterna in omnibus praecep-

tis moralibus latens: alteram partem tribuit

"N

gratia; quibus datis, liberum arbitrium ex

Ui

propria vi fuam quoque, id eft, tertiam par-

j

l

tem (puta femper in genere caufae motricis)

rl

addit.

Haec fola funt vera, extra haec nihil

fi

t

quaeri, nihii cogitari poteft Haec Deum

j [

tanquam primum omnis boni principium con-

vbitut

ftituunt, et libertatem creatam in pleno vi-

N

gore relinquunt, ac veram imputationem ex-

l QOW

plicant. "Tota obfcuritas, prout ego arbitror,

y

in eo efít, quod de potentia ad nihilum , de

MW

actu non futuro, id eft, de eo, quod non eft,

d

quod nec cogitare poffumus, laboriofe adeo

g

difputemus.

J

20I.

3ua€ü j

Et fic de conco.rdia gratiae ac liberi arbi-

trii ad actum juftum, et ad finem ultimum

uod eqlü

probe facientem fat apte dixiffe fors tibi vide-

lr[;lm

d i

bor.

T

i

Aft de actu iniquo, et fini ultimo re-

qua

m&

pugnante quaeftionem longe acriorem mo-

dha

ji

mefïïc "

vebis dicendo: "Si nihil fieri poteft, quod

j Db

gU

? Deus non decrevit, et per gratiam efficacem

a

-h

" perficere non ftatuit: jam, quid de actibus

m

iU

"jniquis, et quid de falute reproborum dicen-

r

v

g

"dum erit?

Cum Deus iniquos lege fua ob-

bfervent2

"ligat, an non vult, ut eandem o

^ nix'.unl

L 3

du

x66

Tracatus. fecumduss

"Num gratia mere fufficiens nohrdatur ad:

"actum juítum, utique nunquam futurum ?

^Nunquid impoffibilis erit ejusmodi recta ac-

"tio in homine peccaturo ? An Deus non

? vult omnes homines (utique etiam parvu-

?los fine baptifimo decedentes) falvos fieri ?

"$i non vult, quomodo ad talia obligat?. Si

"vero vult haec omnia, quae tamen mon

"fient, qua demum ratione, aut quibus argu-

? mentorum ponderibus tuam fententiam tue-

"beris, quod voluntas Dei, falva libertate

"creata, nunquam fruftretur, fuüperari nun-

ll

Q

"quam pofüit ? Et quis ad haec

T

^

omnia 1'e-3

"fpondebit ? "

Qu

(irj

$. 205.

ïl()nl

^ Et ne forte ad tritam illam refponfionem

"confugias, qua dicunt, quod voluntas Dei

l

"haec omnia z zntentione, licet nion 2n exec-

It l

"tione fibi habuerit propofita: nam, obfecro!

lts

?quid habet divina voluntas in intentione?

hum

? An poffibilem falutem ? An aGualem ? Vel

bus ]

"qullam? Si primum, tunc divina voluntas

Derfe

? otiofe aliquid intendit; nam, fi falus poffi-

Wetin

"bilis eft aliquid, tunc talis jam eft ante om-

MU

?pe divinae voluntatis decretum.

Si fecun-

m

"dum: tunc idem habet in intentione, quod

dRTa

?jn executione ; nam falus executioni data

(

li

"utique actualis, et exiftens eíft ; qualis in

mbus :

x

"reprobis minime datur. Si denique tertium,

li ln

[

^tunc divina voluntas nihil intendit, nihil

Rfa Ut

" vult, ac proin nihil habet in intentione."

fentem |

$. 203*

—

162

Caput XI.

$. 293.

ul

WW

Quantacunque horum argumentorum fit

eravitas, fupremae tamen divinae voluntatis

Ml

J

majeftas aliud dicere non pertmittit, quam fe-

quentia: quidquid Deus non decrevit , illud

E

5 I

adeffe non poteft; et quidquid decrevit, illud

nunquam aberit.

Ne fcilicet coram Deo ali-

I

quid vel parum contra, aut praeter ejus vo-

i

luntatem a fe effectum fuiffe, gloriari queat.

Qy

amï

Jam ad argumenta haec pene ineluctabilia.

fi

Itaque primo Deus nunquam habet aliud in

Jibet

intentione, et aliud in executione ; fed omne,

r 1

quod intendit, infuperabiliter etiam exfequi-

a 1*

tur. Alias voluntas creata gloriari poffet, fe

divinam voluntatem fefelliffe, et ejus inten-

tionem a fe fuiffe elufam.

, 204.

(mïxof

yontá

Iam quantum ad. voluntatem falvandi om-

nes idem dicendum , quod de voluntate om-

DUM

nes ad.juftitiam perducendi: fine propria

p d

enim, vel aliena juftitia neminem falvat. Qui-

j

j

bus vero vel propriam, vel alienam juftitiam

kaiv

J

perfeveranter tribuit, illis certam falutem im-

2 VO ^

pertitur.

Quando itaque explicavero, qua

fs P

ratione Deus.in hominibus peccaturis jufti-

tiam, feu actiones juítas intendat, jubeat,

data gratia mere fufficiente obtinere fatagat,

]

oD

tunc pariter intelligetur , quomodo in homi-

qon

j

nibus aeternum perituris falutem eorum ve-

j

o

lit, intendat, atque ad eam affequendam (fru-

l,

ftra utique) obliget. Quantum vero ad prae-

gl

fentem quaeftionem de infelicibus illis p

arvu-

44

lis,

,j

m

J!

168

Jratatus. fecumdus.

lis, dicendum eft, quod Deus eödem modo

eorum falutem voluerit, quo modo Adami

f

obedientiam voluit; utpote per quam obe-

al

dientiam falvandi fuiffent, tanquam homines

fine ufu propriae libertatis, et fine proprio

merito morituri.

Merita Chrifti reprobis in-

lj

fantibus tantum profuerunt ad falutem, quan-

tum Adamo profuernnt ad obedientiam, ut-

f

pote in cujus Adami velobedientia, vel per-

ü

vicacia tota horum parvulorum caufa, et fors

li

continebatur.

Parvulis vero electis ( quod

H

eft beneficium electionis ) merita Chrifti non

C0

tantum ad nunquam futuram obedientiam

tl

Adami, fed infuper ad baptifmum, aliave fa-

]utis auxilia reapfe futura, in iinmcnfum pro-

?GH

fuerunt.

fr

$.

205.

l

oTota itaque obícuritas'in eo eft, qua ra-

D

I

tioné Adamus, aliique peccantes ad actus ju-

bit

ftos nunquam futuros, nunquam a Deo de-

W

cretos, ac proin impoflibiles lege aeterna ob-

f

q

ligari, et data non equidem eflficaci, fuflicien-

te tamen gratia incitari potuerint.

Quid eft

di

qt

in injuftis aeternae legis obligatio ? 1In his

ten

quíd eft auxilium gratiae? videtur enim quod

utraque ad impoflibile aliquid otiofiflime fit

COII]P arata.

'

m

$. 206.

»

»

fün

Iam refpondeo tandem: lege conftringi

dCtu

gratia füfficiente füblevari, et adjuvari, et ni-

Tj

hlj

hilofecius legetn violare fequentibus explica:

m(m

tur.

Caput XI.

169

il

tur, Deus iniquis aeternae bonitatis fuae fen-

M

fum praebuit

Gratia fecit, ut feníus ifte

10

Iy,

'acrior fieret

Et iniqui aeternam bonitatem

nihilominus non funt fecuti. Seu aliter: Ma-

Of

jv

nus dextera mel dulcifümum iniqüorum ori

p

1009

t

immifit.

Manus finiftra, . ut fenfus magis a-

i

cueretur, mel illud 1mquorum palatui pro-

ll

u

fundius indidit

Sed iniqui illud non deglu-

W

N

tiverunt. *) Haec breviflima funt, facillima

infuper: et extra haec ad praefentem caufam

LU

nihil verum eft

nihil quaeri, immo nihil

j (qü

rdf l

cogitari poteft^ Peccatum fic plene intelligi-

tur

nam fenfum infinitae bonitatis non ífe-

etttd

a j

qui, eft defectus infinitus.

m QW

*) Idem etiam accommodate ad meam libertatis de-

acterna

finitionem fequentibus exprimi poteft

lex, et eratia ad obtinendum actum juftum, et

ad ceníftituendam pro eo caufam moralem fuas

W.

partes jam contulerunt

quia vero liberum ar-

dac N

bitrium caufam moralem de fuo non complevit,

ideo caufa moralis non erat fat eflicax ad cau-

19*

fam efficientem fatis movendam, et actus ille

&C['"ï ^

exinde effectus non fuit

Haec tamen explican-

mfn

di ratio mentionem facit actus, qui non datur;

u

ac penitus nihil eft, et ideo fummam fimplicita-

tem non attmgit

n

etil qüU

$. 207

fj

WVerum hisce tibi nullatenus erit fatis fac-

tum; acriter enim inftabis dicendo: " Quor-

" fum movet in hoc cafu lex, et g

ratia ? Ad

55

actum non futurum, qui in tua opmïone eft

coniï

"nihil? Nonne fic ad nihil movent, ac de-

uväf

nique motus non eft

non Cillll motus

bu S exrlh

»

a ll"

u

L 5

170

Tra&atus fecundus..

? aliquis intelli

?tendat ? "

gitur, fi ad nullum ltermlinumg

[ü

er

$.. 208.:

Pt

Antequam refpondeam , duo notare de-

Iic

beo

lu

Inprimis. in omni lege morali latere.

aeternam illam.legem , quae Deus ipfe eít:

hanc infuper.legem aeternam, feu divinam

bonitatem a nobis fingulis vicibus exprelfe .

5

»

fentiri, quoties animo noftro lex moralis oc-

5

cürrit; prout agendo de lege aeterna aperte .

i

oftendam. . Alterum eft, quod . duo.in vo-

»

ü

luntate noftra fenfus difcerni debeant. Unus,

Iuj

extrinfecus accidit, quem mens ab aliena cau-

:7

Quj.

fa recipit, et patitur tantum : alter ab ipfa.

voluntate producitur, eftque.decretum libe-.

b

gtati

rum. Fere, ut exemplo. materiato utar, fi-

R

cut alia vice manum tuam modo alter quis-.

Wt

piam movet, modo. autem eandem, moves;

Te

ipfusmet.

$. 209..

hi

Tam ad grave argumentum: me refpondere-

Hli]

(I1

poffe. arbitror, fenfus ille a lege aeterna, et

Ü

"t

a gratia veniens. non. eft motus aliquis, qui.,

0l

li

voluntatem ad terminum aliquem,, aut ad lo-

"IQ

cum aliquem moveat : fed eft merus gufta-

AQQMRLM

tus aliquis, quo. bonum illud . immutabile

mens etiam fine electione, et abs conatu fuo

percipit, ac deguftat, et adjuvante gratia ve-

Pofje

hementius percipit.

Iam fi illud bonum li-

Bo f

bero quoque decreto fuo complectatur, da-

UUGm

bitur actus juftus; fi vero hoc omittat, bo-

Aille

9l

V

* num-

L

Caput X J.

171

at

numque immutabile, quocll guftavit, n—egliga.t,

erit peccatum.

Iam mera guftato nullum,

prout jam dixi, terminum requirit, fed eft

j

notio fimplex, ac propri

a indole jam abf?-

Ms

]uta.

u

$. 210.

-

(

? Aft data gratia mere fufficiente num ani-

" mus. poteft actum juftum edere, vel non

o

Qfa

? poteft ? Si non poteft, quomodo intelligi-

"turlibertas? Scilicet talis gratia ita eft futfi-

]i d

0.1l

"ciens, ut nullatenus fufficiat: et fane, com-

; U

"miferatione, non reprehenfione dignus eít,

ena d

"qui bonum illud non egit, quod agere non

d

"potuit, /Si vero actum etiam juítum fola

a j

"gratia fufficiente adjutus poteft edere, tunc

m

? jam aliquid fieri poteft, quod Deus non de-

"crevit, efficere no

qui

n ftatuit ; id qflod acerri«

?me negas."

en D

$. 21tI.

Ad hoc argumentum Thomiftae, aliique

multi refpondent, quod ftante gratia mere fuf-

ficiente, ecfi Deus talem actum non decrevit,

3etemä-

voluntas creata actum juftum edere ne qui-

jiuss (

dem poffit.

Vehementiffimam vero exinde

g

