" gu?

accufationem de negata libertate fuftinent :

Ü

d

etfi fub immobili principio, quo certiflime af-

mmm

feritur nihil, quod Deus non decrevit, fieri

conat

poffe, etfi, inquam, füb invicto hoc princi-

pio fat tuti lateant.

Tantus vero horror,

j bon?

quem doctrina Thomiftarum excitat, mere

ex illegitima libertatis definitione nafcitur: fi

enim

g

172

JvaGatus fecundus.

enim facultas agendi et non agendi libertatet

Tot

conftituit, etiam in peccante facultas bene a-

^di

Iiat

Avl

et quidem proxime requiritür.

Vides

ter

plane, quanta mala ex definitione illegitima

Ca]

oriantur, et quod meliorem libertatis defini-

$

tionem tritae illi; ac vulgari haud otiofe fuf-

be

fecerim: Eminentia divinorum decretorum

bt

cum confíueta libertatis definitione componi

hi

non poteft: licet eandem ad captum aliorum

[^0

ego quoque frequenter adhibeam.

Dum ve-

ro de fumma rerum agitur, feveritate, et ac-

curatione metaphyfica neceffario utendum elt.

[l

"

b

li

$& 212.i

(Uaer

lam proxime, et ex mea fententia ad

ID n

1

tuum argumentum refpondeo: nihil habeo,

biti

quod refpondeam: et ne exinde te viciffe jam

Dond

putes, addo, quod tu quoque non habess,

p

n

Actus non futurus nihil

de quo interroges.

(ife n

eft, ac proinde de eo nec interrogari, immo

fenf

nec cogitari multo minus aliqua pro eo cauia

*s

'36!0]

aut facuitas aflignari poteft. iNefcis profecto,

T e

quid quaeras: et ego neício, quid refponr

at

deam.

eci enim men pote]ï, quüd nibu eft:

) ülH:[(

prout ex fan&o. Auguftino iterato dixi: Tria

L

hHQQ

qi

in homine peccante tu et,ego facile intelligi-

1us, prout fupra jam dixi. Scilicet Deus ta-

L.Eng l

lg $

hn homini fenfum aeternae legis indidit, gra

Pflos

tia eundem acuit, homo hunc fenfum non

) «

eít fequutus, de fuo nihil addidit.

Haec fola

funt vera, et clara fimul: libertatem plene

SUm

explicant, et fimul oftendunt, peccatum in

mera

Iur) CUH

Capur XE -

i

Kten ïïfiära negatione, omiffione, et 5011 in ajente

Wi

Batura confiftere, ac denique in defectu ae-

W

M

id eft, fummi boni, quod pec-

Y

ternae legis,

Id .'quod

s

éans peílme negligit, confiftere.

fs

S. Auguftinus quoque pro certo habet, Íícri-

bens rrallat. 1. in Zoan, ; Manifeftum eft, quia

oid

eqat

feccatum nibil ef.. Extra haec nihil eft verüm;

(

hihil, quod in difceptationem, vel intej;rogam

üonem venire quécat.

3

pu

SPMEDN

emduo-

Ex his, fi rite; ac diü expendantuf£, le-

eitimum refponfum accipit illa quaeftüio, quà

Qquaerunt, an, gratia efficax fuam etlicaciam

fibi intrinfecam habeat, vel an ad liberum ar-

!

3 mþ

bitrium congrua duntaxat fit.

Ad hoc re-

ol

fpondeo, quod gratia fit intrinfece efficax, in

quantum vires fibi proprias, et non a volun-

In eo autem

tate noftra acceptas habet.

n

u

fenfuü, quafi fe fola, et fine adminiculo libe»

iae voluntatis ad actum moveat, gratia nun-

r 60'51:i

quam eft intrinfece efficax, fed congrua dun-

[am

tixat

Scilicet, fi gratia. efficax fe fola eft ra-

q

Tf tj

tio fufficiens ad movendam voluntatem, eét fi

)

"T

haec quoad decreta fua eft méra caufa eff-

) dm 2' "

Ciens, tunc periit libertas, et omnis imputa-

jeime

t£io.

Si vero grátia habet quidem vires pro-

g*

prias, attamen fe folis non fufficientes, et fi

ndldlt, :

àd concipienda voluntatis decreta vis liberi

f

arbitrii nedum in genere caufae efficientis, fed

i

, H

etiam in genere caufae motricis requiri dica-

P E

m ti-

e

tur? tunc genuinam gratiae ellicacis idea

bi |

mr*

l

Bs

174

-Tra&atus fecundus.

uf

bi formaf*ci, quam tamen gratiam - congruaim

recte vocant.

Nam eos, quos elegit Deus,

üpi

i

id eft quibus gratiam efficacem largiri decre-

vit, Deus ita vocat, prout fcit congruere ita,

Cip

lun

ut de fuo arbitrio addant, quod gratiae effica-

cideeft. Etficgratia primas tenet, Si enim

lis,

haec non praeceffiffet, liberum arbitrium fuam

pr

partem nunquaim addidiffet.

Sed hac ratione

nol

etiam veraimputatio habetur: nam libera vo-

pati

luntas aliquam vim de fuo addidit, quae in

per

gratia non dabatur. Scilicet nec lex, nec gra-

tia, etfi efficaciffima, fe folis funt ratio fuffi-

ciens ad movendam voluntatem! nifi volun-

J

:Jäfu

I]]

tas de propria vi aliquid addat, decretum ad

recam actionem nunquam fequetur, fequi

Tulis.

g,

non poteft, eoquod fufficiens ad tale decre-

tum ratio defit.

Et in hoc intelligitur fiu-

BU

.dtffïw'm

penda creatae libertatis eminentia, quod defe-

ctus caufae motricis per partem aliquam pto.

lts

pria efficacia fupplgre queat.

TU i

S.

214.

d

"ü: f

Unde ilud quoque eertum habetur ab

" efünt

omnibus iis libertatem penitus auferri, qui

eCTevit

docent, quod mens rationes in alterutram

partem

praevalentes

neceffario Tequatur;

quod rationes infirmiores contra efficaciores

ü't'&S n

fequi non poflit, vel denique, ut aptius lo-

quar, quod tota determinatio a lege, et

rationibus veniat.

Sic

gratia, aut

aliis

enim voluntas in genere caufae motricis nule

Aum partem habet, in hoc inquam, genere

cauíae.

L

'l C aput le

175

"eaufae non agit, fed agituf tantum, et in con-

AUE

Jus,

cipiendo aliquo decreto manet mera caufa ef-

n

ficiens, quod quidem omnibus caufis et prin-

t

cipiis non liberis commune eft. Denique vo-

]untas in horum fententia intellectui eft fimi-

j

ö l €Tx

I

lis, qui ad concipienda judicia ab argumentis

praevalentibus rapitur, vel eadem voluntas

fï[

i

noftra omnino inertis corporis conditionem

[u

LUA

patitur, quod in eam partem fertur, in quam

Áv

per vim majorem urgetur,

z

f lo

o 215

Ü

tjo i

Tuvat vero eadein aliis verbis, et ad fcho-

]fl IOIU

larüm fenfum defícribere.

Nulla itaque res,

retutm &

nullus actus, feu liber, feu neceffarius, fiet,

n (eqk*

nullusfierij immo ne quidem cogitari poteft,

je d

quem/Deus non decrevit, praede[linavit, p«ae-

m

determinavit. Resextra Deum, quam Deus

Y d

non'primo, et quidem fe folo decrevit, eft

quam

"05 'ens, cbimaera eft, cujus nulla in mente

noftra imago, aut notio dari poteft, Seu re-

ctius: fola ea cogitari, et fieri poffunt, fola

ea erunt, aut potius funt, quaé Deus primo

hzbe» )

li

decrevit.

Utinam aliquando de iis quaeftio-

7l

h

nem movere defineremus , quae cogitatum

j

r

noftrum omnem fubterfugiunt! Tota obfcu-

j

ii

ritas in €o eft, quod itrito conatu eorum ima-

j

diac

ginem in nobis formare velimus, quibus nul-

: apüuh

la imàgo, eoquod nihil fint, refpondet.

Res$

j Rgeï

miferanda! quod de nihilo operofiffimam dis-

vjj

putationem cum periculo divinae Majeftatis,

g

9f

aut humanae libertasis moliamur.

—9- 2/160

i

J

h

176

Tratiaius fecundus,

216

S.

Sed etiam a contrario, fi Deus aliquid de«

X

crevit, illud infallibiliter efficiet

neque enim

»

ulla labes temporum, ullus cafus, vis ulla

»

confium omnipotentis evertet aliquando.

ä

Decreta Dei nunquam mutabuntur, tiunquám

in minima fui pafte, aüt in quacunque confi-

deratione früftrabuntur. Quod fi rurfus quae-

nc

Iq

ras, an divina decreta, quoad effectus liber-

be

tati creatac obnoxios faltem, poflint fruftrari,

0b

breviter refpondeo: Actus liber, aut quis-

Tde

cunque contra, vel praeter divinum decre-

t£um SVCHICDS, nec ame, nec a te COgltaH pO-

V

delj

teft

Obfecro! ne quaeítionem moveas de

li

Q

€o, quod ex nobis neuter cognofcere poteft

CL

'Tu nefcis, quod interrogas: non indignabe-

peapan

risutique, fi ego nefciam, quid refpondeam.

Scilicet non advertis forfitan, quod ea, quae

]]d h

RCCd;

praefens paragraphus habet, reapfe fint ea-

(Ll

Qt) ?

dem, quae in proume priore contenta funt.

Kteant

Dices:

" Scire vellem, num aliquando

7055 n

dum

cum munore quis gratia rectum agat

1men

alter majore adjutus auxilio peccat.

E. g

Cunk i

" Primus confidérato corruptae naturae impe-

AL dl

"tu, hofüli fuggeftione, aliisque adverfanti*

TU od

"bus habetgratiam, aliaque auxilia velut tria

? ad octo ita,

it de libero arbitrio debeat ad:

Omh lta

? dere quinque: et in tanta Vmcendl difficul«

h

"tate nihilominus recte agit.

Secundus cufni

T'aro Q

"auxiliis ut quinque vincit, de fuo nonnifi

Dto; j

*Iam

? velut tres partes addens,

J ertius quinque

36

licet

d 'Orfy

Om' I

Caput XI.

177

"licet auxilis adjutus, et etiam tres dunta-

l

H

?»xat partes addere omitcens peccat. Iam quae-

m

"ritut, an in datis exemplis ex tua doctrina,

lil

"haec, quae mox dicta fu

T

erunt, cont;ingere

" queant? "

Wuü

'Ad argutum hoe argumentum inprimis

T

non admodum opus hàbeo, ut refpondeam z

nam quidcunque horum dixerim, mea de li-

bertate opinio valere poteft. Ut tamen tibi

U, W

obífequar, juvat faltein per modum conjectu-

qie

rae. aliquid adícribere.

Itaque falfum eft,

m

W

quod nedum in jufte agentibus, fed etiam in

jl

delinquentibus vis ad re&um impellens ali-

v

quando fitminor, quam vis ab eodem revo-

T

CaDs.

Semper, et in quavis mente ratio non

Q

i

peccandi eft major , quam ratio peccandi.

Qonö»

Alias peccans reus elfe non poffet: quis enim.

ju!

accufabit.eeum, qui majorem rationem eit fe-

]

d

cutus? Omnes delinquentes, etiam quamdiu.

I

4 Il

J

peccant, intime perfuafi funt, fe melius factu-

(u

YOs, fi non peccarent: quod fieri non potlet, ni-.

T

E

)

tra peccatum

fi mens majorem rationem cor

J

cerneret. Quare data exempla inprimis emen-

l/'cät(

dari debent: ac proinde demus primo quin-

at

i

que gradus gratiae, fecundo, ac tertio feptem

a dv )

enu

momenta ad juftum impellentia.

"

j

D

M

Jam refpondeo. quod mea pace fors non

i ii

raro ex duobus aequalibus auxiliis adjutis

prior, non item alter rectum agat.

Immo

eümdw

1

etiain, e.g. quinque viribus inftructus bono for-

j

amplecti

ts

(U

fan, forfan, inquam, confentiet, quod

L

4om, I.

Qmit-

178

Jva&atus . Secundus,

(

omittit ille, qui fex £raduum robur obtinuit

[i

Si enim dato certo quopiam auxilii modo om-

nes confentiant:

eo autem non dato nullus

D

confentiat, omnia peccata, et merita erunt

il

i

aequalia; nec major erit obedientia Abraliaé

volentis filium immolare, quam beneficentià

pt

TK

Rebeccae potum paranymphi fui Camelis tri-

buentis: omnium feilicet libera arbitria aequa-

[r/

T

em de fuo portionem ad actum juftum con-

gerrent, et fic aequalem omnes imputationem

I

I

jücurrerent, quod nullatenus admittendum.

Q0i

" Sed fi in aequali conditione ünus gratiae

W

confentlat, renuente altero, quomodo Deus

Targ

?prioris obedientiam et fecundi pervicaciam

t

?ypraevidere potuit? Nunquid ex 1pfo actu

"futuro hanc praefcientiam haufit ? "

Qite :

Neutiquam. XNon enim Deus ex rebus

üne :

res quascunque cognofcit; fed ex eo;

quià

(f

i

Deus eft. Vide $um r80.

CQ

qQ

"Cur vero in tanta ctequahtate unus prae

Eu Af |

?altero rectum fecutus fuit 2"

El lm]

LYerc

Refponüo eft facilis: Qma gratla urgebat,

Hd]Lm

et per partem ideo, quia voluit homo.

QUge

? Aft, fic nonne fe1pfum ab homme malo

hg

» d1fcrev1t

Ícriptum eft autem:

uis te di-

1]

uüe

" fcernit ? Qyzd autem babes, quod tiom acct-

md LU

"Plftl ? PEI

n(*g[l'i

Si de proximo fit fermo, utique major eft

BN

Qra]

Il

gloria in eo, qui acrius, qui difficilius, qualti

äüxjha l

qui facile; vel omnino non pugnavit, prout

jvi-

6) Sap,

d

a

Caput Xl

179

L

divinae litterae frequentiffime, ac fenfus inti-

mus, teftatur.

Vide $. 160..

Si vero de

po:

prima ratione; et de fuprema laude quaera-

vll

tur, folus Deus totum ubique obtinet. Nam

1

difficilem victoriam aeque ac levem Deus et

lii

d

primus et folus; et totam; et abs omni ratio-

"

ne, ac fumme gratuito; ?nfallibiliter infuper,ac

mehk

10

in[uperabiliter decrevit, ac obtinet.

Nam;

nifi Deus totum ordinem fic mftrquH'et num

tum W

libertas de fuo tantam portionem addldlfï'et?

ii

Immo in hoc ipfo magna divini beneficii pars

Bd

continebatur, quod mentem hanc pugnae gra-

vi adeo unnhfcrlt, in qua tam gloriofe fupe-

!S gmh

joD&

raret.

Scilicet certamen forte dedit i, ut

M

winceret. D)

äOæ

Demqup fingamus; quod ad caufam ifi 58-

b

nere morali Complendam octo vires fufficiant;

turic faltem octavam partem liberuni arbittium

g

de fuo debebit adderé; nam fi hoc in genere

;809"

Caufae moralis de 1uo prorfus-nihil addat, et

actum ut mera caufa efficiens edat;. libertatem

Ti

aut imputationem omnino omnemi tollimüs.

Si vero ut caufa moralis vel octavam parteiid

adjungat, etiam de hac octava parte Omnes

naüäb

m0

quaeftiones; quas in hoc fcholio proponiss

debebis 1piusmet folvere;

INam feptem au-

g n

.EX w

xilia extrinfecus volüntati advenientid; Quo

gus j

maxime notandum; in voluntatem taüquarmi

in caufam efficientem vim fuarm pfaeviam; et

inoralem exferunt:

hon vero eadem feptemi

qu

auxilia in eandem voluntatem, prout haec pe£

d

j

M 2

modüfä

s

&) Sapitif, 13, 10,

Mp

J

8e

"ra&atus. fectindus.

mod&m cauffae moralis oc

(

D

Eaüam' portïonezä

praeftat, agunt.

n

Nam fi liberum arbitrium etiam quoad o€;

lu

tavam et ultimam partem anté fe habet cau-

fü

fam motricem, feu aliquàm nioralem caufam

priorem,. tunc quaero, anilla in fuo genere

XI

Tit fufficiens feu plena, vel an non fit plena?

QÜ

Si primum, tunc libero arbitrio nec octava

tc

pars ullatenus imputari poteft, Si vero alte-

T

rum dicas, tunc pergo, an defectus ille fup-

TX

pleatur per novam caufam exteriorem, et fic

Vid

libertas rurfus nihil in toto habet, nifi ut me-

!

1,[

yà cáuía efficiens.

Si vero hunc defectum

!

libertas noftra fua vi compleat, tunc debebis

Q] e

Ü

omnes, quas excogitafti, moleftias ipfusmet

etiam in hoc dimidio octavae partis toleraré

$i denique etiam dimidio huic; rurfus duas

)

caufas morales praevie affipnes, tunc perpe-

lum

1]

tuo quaeram, num l'iberum arbitrium ex prio-

I!ii

10)

xeratione fuífliciente, vel non futliciente vim

Vint

fuam moralem conferat; et tunc vel omnis

du

")

li

peribit libertas, vel denique fateri cogeris,

41 m

quod voluntas in genere cauíae moralis mea

pace faltem centefimam partem praeftet, quin;

"t

Yi

quoad illam minutiffinai partem , rurfus

W

.

priorem caufam Íítatuas inotricem;. meam

lr

ïL'i?e d

quaeftionem, an ea in fuo genere plena, vel

Ts «

non plena fit, vel unde plena efficiatur, in

hmlls À

jnfinitum ' repetam.

Probe tamen advertas,

(

TU

quod auxilia a Deo minifltfata ex hucusque

dicis ad attum, prout jn genere caufae elli-

cien-.-

181

Caput XI. :

Gientis avolühtate editur, fint verae caufae mo-

xom

trices, et quidem priores,ac potiores. Eadem

tamen Deiauxilia quoad eam partem, quam vo-

u

luntas ut caufa moralis de füo confert, non

a

funt caufa motrix: funt tamen neceffariae, quae

(

^

à caufis motricibus quoad imputationem pro-

ximam maxime differunt, conditiones, fine

) guï

quibus liberum arbitrium minorem fuam par-

L

n

tem nunquam collaturum fuiffet.

Scilicet.u£

La

gro ii

nihil unquam vei fiat, vel fieri queat, quod.

baPabs! r]

Deus et folus, et

131-; 111

IJJ 1LiA£VeE

[AJUAL UL

ecreverit. Ins

13

) a

victe retinendum eft principium SS. Augufti-

ni, et Thomae: JDtus facit, Ut bomo velit,

LULi

üt f

j

Nonnihil diutius expende ea,. quae fupra $,

"

eNP

188. ct feq. à n?e fcripta fuerunt,

".

TU

]

äo' 2I7'o

)

tgkïïfx":f

Ex his tamen

n'ullatenuïs aliquod pericue

yis d

1um libertati creatae imminet: nam etfíi Deus

u

primo loco omnia, quae. fiunt, folus decre-

a

verit, proxime tamen non folus in mentem

"U

j

agit, non fe, aut füam gratiam tanquam cau-

bv

am motricem iutegre fufficientem voluntati

[on CO

noftrae adhibet, fed eam ita adgreditur, it4

H()fäh.s 1

vocat. prout fct, congrüere ei, quem elegit, ub

Düeï« qh í

vocantem von vefpuat.

Et fiquidem fua auc-

j

j

i

toritate doctor gratiae, id eft, fanctus Augu-

" u

ftinus apud. nos aliquid valet, velimus, no-

j

limus, cogimur gratiam. nonnifi congruam

Eüc aU,Tæ

at

admittere, hanc enim, id eft, gratiam, et

M

VOcationem congruam ,

ictum.

hucufv

3

'prout jam d

C.ü'a.,,

Caufae :

ad

185

Traäatus fecundus.

eft, docet in fuis ad Simplicianum libris, et

hos in ultimo, quem plene perfecnt hbro a)

conürmat

ï;

$.

218.

It

Quare magnopere attendendum, quod

plenque haud advertunt, quod Deus aliter

fe habeat, ut caufa prima, et aliter ut caufa

proxima ad quemlibet effectum.

Ut caufa

prima decernit omnia, quae fi funt, etin quan-

tum funt, decernit, inquam, prinius , folus,

ä

abs praevia vatione, pror[us pratuito, decer-

(l

nit /noi&ffime.

Pro qua veritate fanctus Au-

IliQ

gufanus fummo nifu perorat totis tribus ulti-

Vire

mls, quos fcripfit, libris. b) *)

'at]e

*) Quae vero non funt

et omma, lll quantum

Cen.

non funt, non habent fui caufam, ac proin ta-

r

lia Deus pon 'decernit.

Unde circa peccatum,

d

aeternam reprobationem, et omnes defectus, in

Tügg

quantum funt defectus, nulla Deus decréta con-

cepit.

Quale enim foret illud' Dei decretum,

fe fOJ

quo nihil decernitur? Si vero accurate [oqui

du

velimus, dicendum efít, fela ea, quae aliquid

f2

funt, Deum tanquam primam caufam decernete.

fOI& dl

S.

219.

* Q

TIam vero idem Deus, qui ut caufa primm

Ti

folus et unicus eft, tanquam caufa proxima

omnino admittit cauias focias.

Et quidem

caufas creatas emeentes adm1ttere omnes co-

iy

guntur, nifi quis extremam pene abfurditatem

P'it

tueri,

.lem

4) de Perfeverant. c, 21.

Brat

b) lib. de correptzon et arat äe praedejw SS

t de perfeverant,

&

133

Caþut X L.

tueri, et omnem agendi vim rebus creatis au-

t

ferre velit. Sic enim e. g. cognitiones no-

NU

h

y

ftrae non a mente noítra, nec decreta noftra

3 voluntate humana, fed a Deo folo eflice-

rentur.

$& 220.

s

k

eUs t

Sed qui in genere efficiendi rebüs. creatis

r

u

vim indidit, numquid iisdem in genere mo-

U

vendi nullam efficaciam tribuit, puta, in ge-

r

nere movendi, prout mens libera ad conei-

/jis *

pienda decreta fua praevie movetur ? Neuti-

u

[|

quam fane! Nam gratia divina, aliaque varia

(LUS

p

A

momenta ad, movendam voluntatem noftram

Qu

vires fuas, proxime exíerunt, adeo moderate

tamen, ut fe folis nunquam fint ratio. fuffi-

ciens, fed ut liberum arbitrium de fua vi fup-

n

Ü

plere debeat, quod rationibus motricibus de-

a m

[

eft. Unde etiam gratia, et lex divina funt

x p

(

momenta ad movendam voluntatem noftram

s f

; u j]

fe folis nunquam eflicacia, fed femper coniertia

pi &

duntaxat. Quare Deus folus, aut miniftra-

ln

qu

ta ab eo auxilia nunquam funt ratio motrix

j

fola aut integra, fed vim liberi arbitrii in hoc,

iüm il

de quo agimus, movendi genere fociam fibi

habent.

n 1

j

$. 22I.

uare do&rina Thomiftarum. omnino. eít

j o

adoptanda, quamdiu de Deo, tanquám caufa

o

primaagimus: dum vero. Deum ut caufam pro-

(ii

A

ximam liberorum actuum confideramus, Patro-

u

fequendi funt. "T'ota, prout

nigratiae congruae

arbi-

M 4

praffw"

ais

184

Tvatatus fectindus, s

arbitror, ob,-feuritrzs,-,r et vehementiffima:con-

!

»

tentio ex eo . nata eít

DEZI

» quod. "Thomiftae, ea,

qu

G

Deo tanquam primae caufáe conveniunt,

eidem tanquam caufae proximae .adaptave-

rint, et vicillim gratiae congrüae Patroni ea,

quae Deus tanquam caufa proxima agit, ad

explicandam ,praerogativam caufae

rimae

ä

non re&te adhibuerint: licet, quod

j

aepius

V

jam notavi, denfiffimae. nel

ulace huic quaé-

; E

Crg

Íüoni, quae jam

aliunde fat abftrüfa ef

L. ex

dl

€o inductae füerint, quod de actibus homi-

Viq

Hl

num, quinon erunt, non fünt, prorfus nihil

lr

funt, qui denique ne quidem in cognitionem

nh

sl

noftram cadunt, quod. inquam, de his acti-

bus, et de eorum cau

lh

u

:

fa operofiffime difputa-

Ü

n

rint Quae non funt, niflfunt: quae nihil

MU

3 00

funt, his nec caufa libera, nec caufa neceffa-

qu

riarefpondet. Quaeftio, an ea, quae non fünt,

&

[di

fieri queant, feu, an detur facuitas ad id, quod

poi

J

muhil eft, nunquam futurum eft, otiofa eft,

Tet

et ad implicandum intellectum noftrum facta,

*LMIIL

quod toties jam dixi,

uae quidem onniaà

1oiam, veritatem am

"

antibus, e

m() l]l

A

t infuper ferio,

e velim.

€o m

4c .diuv cogitantibus Ícripta ei'ï

U[a

4f

g; 2 22 e

Habn

Ultimo vehementifii

me inftabis fequehti-

bus :." $1 jex

in homine

Sal[

peccante, et gratiá

ta;mþ,

LT

"Íufficiens non datur ad a

ctum juftum, num-

li,

"quid utraque haec otio

fa

eft, et ad illuíio-

Oonem noítram de-

1 ffcam

"nem facta, quae. conditi

"terio-

j lib

n

f

185

: | Gaþut,i XL

W

"teriorem reddit,.et quam abeffe bonum fa-

"

saret? » Sed

IU

5- 223.

N

A

Ejusmodi gratia. equidem .non ad. actum

ilv

"n

datur, nullatenus tar

n etiofa eft, utpote,

Ü

quae ad finem fuum optime facit.

Prima

FNE

'jus ratio, ac proin finis ejusdem ultimus eft

tb

voluntas. Dei.

Deus vult, ut adfit; adeft:

lc .l.(x

ergo finem füum feliciter affecuta eft. Neque

L.

ad iljufionem, aut detrimentum noftrum com-

fl

TO

Qs 1

pa

46

ta eft: nam aeternae. legis fenfum te ha-

rfuxh»

bere bonum eít, et ope gratiae hujus legis te.

]]['qu'

fenfum, acriorem. habere, étiam. melius eft.

Ub :/Cn

T

"FPotam malum in eo eft, quod hunc fenfum

(

decreto.tuo.non fequaris; quae quidem omif-

« u

fio tota eft tua.

Nonne ex hoc argumento,

a u

il

quod. contrà gratiam fufficientem profers,

e Qul

M

etiam fimile contra Dei exiftentiam inftrui

W

JH

poíiet fequentem fere in modum: Bonum fo-

0U

n

ret, f Deus non daretur: nam Dego.non ex-

?mm Lita

iftente. peccata noftra non tam atrocia, im-

jen ?

100 nulla forent? Scilicet nullum. bonum ex

eo mutat indolem fuam, qu

i

od tu eo male.

jj

Utaris.

Sl 224.

:

Habet vero ifta etiam. fanctus, Augufti-.

nUS a : (£a fit, tit neque la botia, quae a pec-

T

cantibus epperuntur, wlo modo mala fint, — —.

fed maltim fit. aver[io ejus ab tncommutabili bo-.

Y g

l

))0, cí converfio ad mutabilia bona: quae tamen

À

i

NES

aver-

)

j "

€&) I;ibr,. 2. de lib. a

rbitr.kc, 19. et 20.

186

N

| Tra&atus. fecundus.

aver(io, quoniam non cogittir, fed eft voluntaria,.

digna, et jufla eam miferiae poena fub[equitur.

Sed it forta[fe. quaefiturus es,. quonom, move-

zür voluntas , cum fe avertit ab incommutabili

bono, unde ei ifle motus exiftat, — — fi enim.

mottis ifle, id. efl, aver[io voluntatis a Domino,

Deo, fine dubitatione peccatum e[t, ntim po[fu-

us auGorem peccati. Deum dicere ?. [Vom erit

Unde igitur erit?. iia

ergo ifle motus ex Deo.

tä

yuaerenti tibi, [i. vefbonideam, nejcire me, for-

za[fis eris triflior: [ed:tamen vera refponder:m.

I

161

Scivi enim non poteft, quod, mibil eft,^— Per.quae

fanctus Doctor vult dicere:. Motus ad pecca-

&f

tum eft nullus, quia peccatum eft. mera nega-

lu

tio, qua ad Deum nos convertere mere omit-

lx

timus.

Merae omiíliones, utpote merum ni-

(lg))

W

hilum non poffunt intelligi, non poffunt fciri;

et ideo fanctus Auguftinus putat, fe de hoc

Tion

interroganti, nefcire, quid debeat refponde-

bos

0n

re: quia fcilicet peccatum non eft motus, fe

omiffio motus illius, quo jufti, et recte fa-

Dios

cientes Deum fequuntur. mNolite de nihilo,

ahqw

difputare, et pugna de libertate c,þefïv'abit,,.

Ion à

doleoe

$

225.

ilom

"His. tamen oinnib'us» haudgr obftantibus

mRIUm 1

* trifte eft non eas a Deo gratias tribui, qua-

Nb

"rum epe actus juftus fequeretur. E cenr

d! gäm

"que quis afferere. poterit, non luctuofifli

füff:!; :

"mum effe, tot homines aeternum damnari:

" Haec. doctrina fors ad rationem faciet; a

ll WZSS

"fenfum vero acerbiflima manet, "

ä- 22/6'.

[

)

.)

187

Cafut XL

Ht

$. 226.

1

NU

]u

.Yam iterum cum inani fpectro luctaris.

J

Affume, fi placet, aliam doctrinam, et tunc

Mi

n

j

exfpecta, an propterea plura gratiae auxilia

fint tribuenda, paucioresque exinde homines

u

fint damnandi.

Dein apud te ipfum ftatue

Wh N

Mi

(fcilicet, ut idem femper repetam ) an doleas,

quod gratiae poflibiles, vel quod gratiae ac-

i

iuales defint. Puto, quód de defe&u gratia-

! Wq

rum poflibilium, haud aflligaris: nam poflibi-

)f n

les, prouttu forte voles, dantur.infinitae, et

per

efficaciffimae; a&uales vero ante divinam vo-

qd pBCL

luntatem vel bonas effe, vel aliquid effe,

m

nunquam, prout puto, afferes. Si vero ac-

tuales nec aliquid, nec bonae funt, nifi Deus

po

eas voluerit, de earum defectu, fi Deus eas

Yfiot

non vult, dolere nunquam poteris c). Repro-

u

bos, feu iniquos puniri juftum, ac proinde

xat Iel d

bonum eft: vel an audes dicere, quod im-

l

$o

pios puniri non fit juftum, vel quod juftum

g n

aliquid, bonum non fit? Si vero bonum eft,

(

b*

j

non adeo inhumanus eris, ut etiam de bono

al

doleas. Quod peccaverint, hoc folum elt

malum, de hoc dolendum utique, fed hoc

r

malum nonnifi a voluntate noftra

um bo-

at

num libere negligente defcendit.

ä

Oui tamen

g

defe&lus, quoniam eft voluntaritus, in moftra . eft

B

politus poteftates f& enim times illum, oportet,

à

t

"

i

ut nolis fi autmïz tiolis, 10f eritr.- d)

]

&f

CA-

en

?

€) Fid. Differt. de fin.

ult, $. 27 et deinc.

d

n

s

4) S. dug. lib, 2. de lib. arbit, C 20,

183

JYaGatus fecundus.

C.Af?UT DUODECIMUM.

IK

aQ

Ex mofwa libertatis defimitione etiam. divina

)

Hotrias explicatur.

16

227. Hic non inepte de divina libertaté tractatur

$i

C u

228. Quae quidem intellectu omnium. difficiHima

CU

putatur.

hi

,

229. Repetitur, quod notio libertatis inter caufas

morales fit quaerenda,

Yel;

ï

.

230. Deus omnia abs omni ratione 'a-gït..w

&m

321. Et in hoc confiftit fümma ejusdem, libertas;

Y

l

$. 227.

Dum de libertate

Q i

creata, quae ad naturae

Omnew

lem honeftatem requiritur, differo, utique itt

epte, et extra ordinem de,libertate divina

Rnda

feu '5

quae intellectu difficillima eft, tractabo? Aft

ka Q

haec tractatio. neutiquam extra orbitam no-

Ti

Ítram vagatur: nam ad oninem gloriam im

üt

Deum referendam hic conatus mire facit, et

Qur f

cognitio divinae libertatis ad intelligendam,

Qi

df

creatam, quae illius eft ect

ypon, ingens ali-

WE

quod Iumen miniítrat.

lotrie

5*. 228.

RI

, Itaqué cognitio divinae libertatis 'Theolo-

r f

dijn fu

1

gis adeo abítrufa videtur, ut eam, inter diffi-

ll

id

i.

ciliima myfteria recenfeant, mNam actus, ac

l

Ve m

decreta divinae. voluntatis ab ejus effentia,

C

feu natura non diftinguuntur, fed reapfe funt.

(

T0 w

épfa illa. immutabilis natura,

$i enim actus.

novi

Merui

Cauput XIL —

189

Iïovi damnae menti acmdele, eamque novo,

ac diverfo aliquo modo aflicere poffent, mens

n

illa mutabilis,

et variis eventibus obnoxia fo-

ret; quod qmdem nullatenus eft afferendum.

S1 vcxo divinae voluntatis decreta idem funt

m t

curm, immutabili natura, quomodo decreta illà

fclá

libera,.ac contingentia effe poíffunt? Seu àli-

ter vel actus ifhia mente divina abeffe poffunt,

W

vel non poffunt abeffe. Quidquid dicatur, neu-

ærum ex his potett mtelhbl,

i^

$.

2*9

j i

- lam libertatem neutiquam quaerere opor-

fet inter caufas efficientes ; tales enim fünt

l mülïï*

omnes cauíae etiam non liberae, fed ea quae-

v

renda eít in genere caufae finalis, moralis,

öxe dü ^

feu 3motricis, quális in folas caufàs rationa-

lea Cadit, et cujus notitia nobis a fen(u inti-

v

gt !

1lo, atque ab animi noftri experientia füppe-

tit, nobis 1nqmm, ratione praeditis, utpote

1 Jl

qui foli aliquem. finem fpectare, id eft, ali-

j

quam caufam moralem, feu rectius finlesi ha-

[[][CHJ

ueïüw

L

bere poffumus $

54

Si itaaue haec caufa

j

ngH

motri in fuo genere completa, et fe fol

futliciens exiftat,. nulla in mente rationali da*

bitur libertas.

Si vero huic utpote fe fola

u

non fufficienti, mens de fuo addit id, quod

j Ti

mte( dh

illi deeft, tcunc datur libertas, et intelligitur

vera 1mput*1t10

Haec vero libertás, et duae

p*

M

fj

eam coni'eqmtur

imputatio eo major erit,

Cju

quo minorem vim cauía finalis in mentem

j

4 109

qo

exíeruit, et quo plus Rroxnde mens ad ean:

j d

dem

(l

x

190

Traäatus fecunaus.

dem complendam ex fua parte addidit,.. Qua&

quidem jam faepiug dicta fuemnt.

$i^ 230*

Mentem divinam abs omni ratione decer-

nerealibia) evici. Infinita enim; et in omni

genere prima efficacia; nunquam aliquid fe-

ä

y

qui, neque ullam in infinitis actibus fuis ra-

tionem admittere poteft; qua ad agendum

d

CQ

quomodocunque moveatur, aut juvetur. De-

cretà divina funt actus divini: nonne horre-

V

ü

ret mens tua, fi quis dicat: actus mentis di-

vinae habet cauüfam creatam ? quod quidem

Qui

]Oa

fieret, fi Deus ad Decretum quodpiam aliqua

rationé moveretur, alliceretür. Quia jam

)

[

Deus nec in genere caüfae efficientis; neque

in genere caufae moralis; feu motricis fociam,

Qf

autpraeviam caufam, quantumi ad fuos actus;

et decreta; habere poteft, ideo divina voluntas

non partem aliquam, fed totami caufam mo-

E

* o2

tricem füpplet. Atque exinde eidem decreta

fua funt fümme libera; fümine, atque ex

$s

tegro imputanda. . Si de mente creata quae:

)

jatur, quare demum voluerit, refpondendum

[ec

&

Qrit: partim, quia vatio motrix urgebat , par-

S 234

iim, quia voluit. Si vero de Deo interroge-

Id;

tur, cur decreverit, nihil aliud dicere licebit;

T

$R

quam: qtia voluim.

Aut, quod adhuc fimpli

i

lqu

tius foret: olmit.

5237(

hger

$. 231

39b

à) Vid. tra&atum de primaverum vat, $. 52 et fed:

ha

Capu XILL

191

Qu

5.' 29I.

Quare libertatem divinam definio, quod

fit voluntatis fupremae [ine praevia ratione a-

T

gendi prima vis. En! fumma libertas, en fum-

ma, et pleniffima imputatio! Ex bonitate divi-

qont

norüm actuum et decretorum nulla caufa prae-

u

vianullafocià vel minimam laudis partem fibi

füy:

decerpit. Libertas tánta, quantam nos nec

gt

cogitatione affequ? poffumus, utpote qui prae-

qu

ye AU

viae rationi nunquam non obnoxii, nunquam

experti fumus, experiri nunquam poffumus,

as

quid fit abs omnis-rationis auxilio, et fe fo-

j qmt?»

—10, decer

nere. Quam inve[tigabiles viae ejus ?

if

d

a

Qis prior dedit i, et vetribuetur ei?

Ut )

Ü

$

a

Quoniam ex i

pfoy et per ipfum, et-in ipfo fun&

mb , æw

omnia, Ipfi gloria in [aecula.

M

d

Lf 0

Jos

CAPUT ULTIMUM.

Yi

imw j

Ad argumenta contvaria refpondeiur.

. quu

"

o U

t

2. Decretüm condendi mundum

4

233. Non ex eo eft liberim , quod abefï'e queat;

Qï

(f

(

fed ex eo; quod fine ratione fit conceptum:

d

ä

334. Nullum enim tempus cogitari poteft, quo

W, p&

id non fuerit.

p

«!

gt

235 et 236. Neque fignum rationis, quod vocant;

n

aliquam fucceffionem importat.

i

| a& J

237. Quae omnia in decretis noftris liberis intel-

ligere cogimur.

M

SZ

238: Si' de decretis divinis poffibilibus quaeratur;

50

^)

'90 239;

M

£) Ad. Roman. 13, 35 ef feg.

Nj

192

Jradatüs fecumius.

8

230. Nulla ad. haec refponfio debetu

IK

í

f qu'ig de

his quaeri non poteft.

a(

240. Neque per hoc'divinae omnmipotentia

n

e -'gli-

quid dérogatur.

0l

la

241. Scilicet de onmnipotentia Dei, ficut de eï—üs

E

immenhfitate,

fe

249.

t ejusdem deternitate mon legitimas. ideas

te

nobis comparamus z.

Ta

ä

. 243. Sed his longe altiores,

fi

i n þxibäiL

j tuendae funt,

Q

li

$.

27

ql!m

E;xgone decretum condendi mündum a vo-

i

^luntate Dei, quacum idem eft, abeffe non

2

"poteft? Et nonne fic Deus mundum tam

»

Pneceffario condidit, quam neceifario datur

Pvoluntas Dei, coquod, prout omnes faten-

ts

^

^tur, decreta Dei fint reapfe ipía voluntas

»

W

[

M

$5 Del ? 55

"d

$.

233.

"füci

Aft quomodo actus divinae mentis ab

ipfa mente differant, difputarb, aliorum-

fit.

Sed decreta divina non ex eo funt

libera, quod abeffe poffint, fed ex eo, quod

L'O(

Titm

1

divina voluntas eadem abs omni praevia ra-

l WV

l

tione conceperit,

IN mQer

$. 294.

i

lo (5

Si vero inftes, an haec decreta abeffe

paüüm

queant, vel non queant, ad meam quidem

1]

nt

caufam tuendam refpondere non opus habeo:

ii

five enim abeffe queant, five nequeant, liber-

tas

li

«

193

Capui XIII. :

ün

tàs divina ex eo folo eft falva, quod haec fuos

actus fe fola, et fine omni praecedentis ratio-

nis motu ediderit.

Ut tamen penitius tibi

i d

obfequar, refpondeo, quod haec .decreta

haud pofüint abeffe.

Nam non poffunt abef-

d €jlï

ífe, quamdiu funt; quia nihil poteft eodem

js

tempore efle, et fimul non effe: neque pote-

rant abefe, quando non fuerunt.

Cum enim

s Q

fint aeterna, nullüm tempus cogitari poteft,

C

110

uc

rint.

De tempore divinis decre-

quo non t

tis priore difputare, idem eit, ac de mora,

132

qu

L ^

aeternitate antiquior fit, quaeftionem,

j

lepijda,m fzmg, moyere.

"I

$.-235

i u

jb U

" Aft id mihi debet concedi,. quod volun-

? tas faltem in figno rationis fuis decretis fit

? prior.

Unde quaeri poteft, an non haec

d

