Gg551-1_1

Ó

UT

—

R. 4

--

IG

"1

96

—

as

o

m

Qu

as

—

ia

—

:

—

—

—

E dee

poss d

:

E

DARO

vj

COV d

E D EU

du

T

OE

M RNINGN Qs Ee M

ii

$

-

D uH

N

x

^

P

d

ia

.W

P5

f

Eu

»

2

y*

"

2

s

x

d

m

i

E

apo:

2

-

-

£3^

3-

.H

Ti

i

*

z

g*

Fs

£X

H.

-

*

E

5

X

Wä ..,

m

m

$43

.

e

*

1.

;

(

M

$r

$

$$

ER

J

t.t

As

s

"

:

"

L

d.

1

»-

E

Ab

*

ü

-

"

h

^

"

,

p

*

*

x

E.

*

*€

»

p

»

*

ga

P

T.

A

"

A

"

Z

W

L a

F

3

s

»

a

m

ivedh

&

d

A r

n

[

As

IL

Lb

I Ls

— 2

£

/

Loss

fä

r l

e g

A^ t!

;

x

N;l e«526570085. 021 H

a

&L

$

*

DETTLIHI J

ubTÜBINGEN I

p

L

r

i

-

W

—ÀÓÁ ——

—

-

$——

7 mf

——

—

—— MÓ——ÁY

—

" —À

um t r t t at

-

P. F. HERCVLANI OBERRAVGH

ORDINT. MINOR. REFORMATOR.

THEOLOGLA

MORAL

TOMVS PRIMVS

CONTINENS TRACTATVS DE PRIMÁ RERVM

OMNIVM RATIONE,; DE CONCORDIA GRÁ:

TIAE CVM LIBERO HOMINIS ARBITRIO,; Ef

DE NATVRALI ACTVVM. HVMANORVM

HON ESTATE.

&f! X þ&

b

A

|

z

s FM

2

SRUt

J

BAMBERGZE ET NORIMBERGAZE ;

TYPIS MICHAELIS JOSEPHI SCHMIDIEL

MDCCXLVII

"]

C

j

x*(sr

asE "h , UE

u- 7 n TE s

T £ oe—— o — ——

P d

m

a

n ARV GMCEOONASTUR

—

$—

ä

PRJIEBAT1Q

A d genuinam fcientiam omnino fpectat;

ut üanuïas doctrinas fuas ex certo

cïcuo-

que DI'IHCIpïO tanquam ex fUD] GIHO gZene-

re per proxima

ac magis magisque re€-

mota genéra recto ordine defcendentes

ultimo deducamus

Sic enim toti con-

ftructioni fua firmitas, legitimus nexus,

nativus ordo, et ea, quae intellectum

mire delectat, elegantia conftabit :

dum

fine fevera hac procedend1 ratione ipfae

definitiones fere arbitrariaé; neglectis

genuinis, quibus conftare deberent, ge-

neribus incertae, et ex quibus nihil tuto

inferri poteft, Herl neceffe eft. Eodem

modo u1v1f10nes non ad ordinem, fed ad

confufionem inducendam facient, utpo-

te quae juxta cu;usque cogitandi methos

dum defcribentur, dum fecundum rerumni

naturam fieri deberent;

Neque ipfae il«

lationes meliores, aut firmiores exfpecta-

ri poffunt, utpcte quae ex definitionibus

vacilantibus adeo, fecundum ordinem

divifionis arbitrariae deducuntur.

a

d

o

Veruim

&

aR

- d

( )

"Verum exa&um adeo tra&andi mó«

dum facilius eft optare, quam tenere,

cum in plerisque fcientiis ipfum primum,

quo totus tractatus niti debet, principium

Nam ut de altioribus difci-

ignoretur.

plinis nihil dicam, jam quoad eas, qua-

rum materia fenfibus patet;

quaero:

quodnam eft primum, et ex quo omnia

deinceps fecure deduci poflint, Phyficae,

ac medicinae principium ?

lmmo mo-

leftam hanc interrogationem de variis dif-

ciplinis mathematicis, quae tamen reli-

quis accuratiores funt, et fors de ipfa

geometria inftaurare aufim.

Quaelibet

Ícientia non nifi unicum, quod fit pri-

mum, principium, et res quaelibet non

nifi unicum initium habet

am diverfa

effe incipiunt,

quibus diverfa exordia

competunt: neque enim eadem linea a

variis punctis incipere poteft.

Hic vero fcientia moralis prae reli-

quis beata eft, utpote de primo princi-

Certa

piofuo minime dubitare coacta.

quippe eft, quod lex aeterna Dei fit fons

i;

(1

ile, ex quo univerfa difciplinae fuae ca-

Leges dein natura-

pita derivare debet.

|

les, et divinae, quas pofitivas vocant, il

el

nifi legis aeternae derivationes, aut fi

mavis, partes funt: dum leges humanae

M

fgcrae

d

C )

facrae et civiles juris naturalis,

et divini

imitationes, aut potius famulae exiftunt,,

ad eam rationem divinam nunquam non.

referendae, ex qua legem humanam fer-

ri juftum erat.

Licet vero haec fint certa, et ab

omnibus recte fentientibus adoptata, in.

ipfa tamen doctrina nec ab aeterna lege

"

incipiunt, et multo minus ab eadem con-

J«

ftanter,

et ordinata ferie progrediuntur,

-

-

fed f'mgula rei moralis capita fine ordine,

fine mutuo, quem habent, nexu, deni-

à

?

que fine communi, ex quo Huunt, prin-

Cipio exhibent, ut non Juftum rei mora-

lis in formam fcientiae,

ordinem con-

f

A

flruere, fed velut dlfcerpta Hippolyti

membra projicere videantur.

j

Haec vero accufatio recentiffimos rei

moralis fcriptores omnium maxime pre-

f

mit, quorum opufcula legens haefi fane,

nefcius, quid fibi velint, aut qua ratione

J

ex ejusmodi difciplina pro tot, et diver-

i

fis adeo eventibus firmum judicium con-

j

Cipi debeat.

Totum vero expendenti

mihi non vir feveram fcientiam fcubere,

f

fed adolefcens aliquis, reiipfius incurius,

jl

j

et de folo ftilo follicitus, ad floridam elo-

cutionem fe exercere videbatur.

Et ta-

fi4

inen faeculum noftrum videtur fibi pez

j

a 3

omnis

( vt

)

omnia ,go&if'ümum, ita ut mentem huma-

nam in fcientiis alius affurgere haud pof-

fe arbitretur: reapfe vero elft fimile illi

qui exiguos colliculos habet pro fummis

montibus, utpote quales nunquam vidit.

Enimvero unius diei auctores iftüi, prio-

ris aevi doCtores moralesliberaliflime con-

temnunt, quos tamen, prout ex eorum

fcriptione apparet, nunquam legerunt,

vel certe affecuti non funt.

Utique in

vaftiffima rei moralis fcientia antiquiores

multa recens invenienda, et emendanda

nobis reliquerunt: attamen probitate fen-

tiendi, firmitate judicii, et accommoda-

tione ad ufum recentiffimos aliquos fine

omni comparatione fuperarunt.

Nolim tamen omnes, qui noftra aeta-

te de remorali fcripferunt, fed eos dun-

taxat, qui bipalmi libello , quem fere to-

tum aliorum contemtibus impleverunt,

doctoris nomen tuentur, tantopere accu-

fare.

Verum levibus ejusmodi plagulis

non oportet irafci ; aetatem enim non fe-

rent, et eadem levitate difparebunt, qua

editae fuerunt: potius folidiores aliorum

lucubrationes, quantum facultas fert, ex-

colamus, nativum , ac unice legitimum

rei moralis ordinem inflruentes. ^ luvat

autem totius difciplinae, quantum ego

-

affequi

C vm )

affequi potui, typum praevie exhibere:

eft autem fequens

b

THEOLOGLE MORALIS IMAGO.

j

2

L ,Iaä:eu??eft rerum omnium prima ra-

tio, ita, ut cuncta fecundum Deum tan-

je

quam primam formam, et per ejus vo-

luntatem tanquam primam caufam facta

M

fint. Neutiquam exinde dicendum, quod

]i

It

Deus in condendis rebus quibuscunque

earum naturas fibi propofitas habuerit,

o

aut quod aliquam rationem motricem in

d

concipiendis decretis fuis, aut in rebus

efficiendis fecutus fit.

Certe Deus alias

j

non effet rerum omnium prima ratio, aut

l"

prima caufa, id quod innumeris nos er-

TraGiat. prim.

roribus implicaret,

hw'

II. Quia itaque res omnes, et homo

Il

maxime primam rationem in Deo habent,

id eft mere propter Deum funt, etiam

u

propter folum Deum operari tenentur:

J

Clarum quippe eft, quod actus debeant

]is

effe illius, cujus facultas agens eft. -Ut

o

vero actus noftri propter Deum fint, de-

Uà

bent effe tales, ut eidem placeant, et

if

cum ejusdem voluntate per omnia con-

)d

cordent, Ut vero placeant Deo, de-

n

bent in moderna Dei providentia habere

J

10

dignitatem a-gratia, et honeftatem a na-

tu-

à4

ul

E

(

"n

tura. Haec porro naturalis honeftas naf:

citur ex libertate agentis, et ex juftitia

legis actus noftros dirigentis,

Ubi dein

concordia, quam gratia cumJibertate hu-

mana habet, explicatur.

!"mttat. Jecund.

IH.

lam honeftas actionum noftra-

rum noón ex fola libertate no ftra, fed vel

maxime ex lege, qua actus noftri dmoun-

tur, derivanda cít. Unde nulla bumtas

moralis actibus noftris intrinfeca, feu con-

nata eft, fed ea confiftit in mera confor-

mitate cum lege morali.

Porro: haeéc

conformitas cum lege dabitur, quando

quis facit, quod lex vult, et ideo fecit,

quia lex id vult.

Traciat. tert.

IV. Ut vero mens noftra actus fuos

legi conformes reddat, debet legem in-

tellectu cognofcere, et actum a fe eden-

dum ad eam aeftimare, quod eft nego-

tlum row!rzm*ue Ut adeo etiam in

pecca-

tis , quae peccata igtorantiae VOcamus, ve-

ralegis praeviae cognitio lateat. 7raat.

quart. et appendix de peccat. ignor.

V. Legem moralem fcire volens vel

maximne quaeret:

Quid eft lex moralis, et

inter tot leges morales quodnam eft fu-

premum earum genus, 1in quoomnes con-

veniant? Haec vero eft lex aeterna Dei,

. feu divina voluntas a nulla praevia ratio-

ne

7À

(-ric )

ne dependens, et in capitererum omnium

fe fola eminens.

Quae Dei voluntas,

Y

fiquidem per rationem cognofcatur, vo-

'.

catur jus naturale, ( vero per fidem di-

vinam difcatur, jus divinum, pofitiount,

feu arbitrarium nominari folet.

Leges

|

dein humanae, quibus nihil praecipi po-

Xæ

teft, quod non per altiorem legem jam

d

praevie eft juftum, folum jus naturale et

divinum fequuntur. Porro per omnipo-

^

tentifllam hanc Dei voluntatem, tan-

C

quam per primam legem etiam propaga-

l

tio peccati originalis per occafionem ex-

l[,

plicari poteft, — 7ra&at, quint.

Vf. Quod fi jam mens humana id agit,

9

quod lex haec vult, et ideo agit, quia

W

lex vult, erit ejusmodi actus legi confor-

2l

mis, ac proinde honeftus, et juftus ut-

(j

pote lezi, juftitiae confentaneus.

"

Qua-

propter omnis actus honeftus eft etiam

juftus, et fic juftitia humana eft fupre-

il

mum genus omnium virtutum moralium :

eoquod omne, quod in genere morali eft

el

bonum, fit etiam juftum, et omne juftum

et

fit bonum morale.

Porro agere; quod,

.

u-

alteri placet, et ideo agere, quia alteri

n-

placet, eftidem, ac eundem arice dili-

h

gere: unde agere, quod lex vult, quia

9-

id vult, idem rurfus eft, ac legem jufti-

E

ag

C 3

tiae diligere, et fic actus juftus reapfe eft

amor juftitiae.

Iam lex juftitiae, feu ju-

ftitia divina, et prima lex eft voluntas Dei,

et Deus ipfe, etideo amor juftitiae, et

amor primae legis eftamor Dei: nam per

aéctum juftitiae fit illud, quod Deus vult

et quia id vult. Quare actus juftitiae hu-

manae, quo aeternam juftitiam fequimur,

et amor Dei funt idem, et fupremum ge-

nus omnium virtutum moralium.

Tra-.

&atg jä.ï to

ViI. Iam ad totius rei moralis ordi-

nem rite inftruendum notandus eft tenor

legis aeternae, quo fe, quantum ad fen-

fum moralem, in mente noftra exferit :

qui quidem eft fequens: Praefla cuique,

quod debes, Hoc. iam intime percepto fin-

gulis vicibus fola quaeftio fupereft, quid

debeamus.

Omne autem debitum e

tale, qualis eft caufa, feu titulus, ex quo

proxime debitum quodvis oritur : ominis

enim effectus alius effe nequit, quam ta-

lis, qualis. eft caufa, ex qua totam indo-

Jam titulus debendi

lem fuam haufit.

vel increatus eft, ac proxime divinus, vel

Exillo nafcuntur

g

eft creatus, ac finitus.

oflicia, et virtutes. zbeologicae, dum ex

hoc officia, et virtutes morales in proprio

ï

nomine acceptae oriuntur. Zra&at, feptim.

|

VUI.

(

XI

)

| VIIL Primus jam titulus divinus eft

divina veritas: cui loquenti debetur fies.

h

Jdiatiat. ociavus.

e

IX. Secundus inter titulos divinos eft

li

Dei aliquid promittentis infinita fidelitas,

quae firmiffimam /peni, feu fiduciam fibi

l-

vendicat.

Tractat. nonus.

ID

X. Quibus fuccedit immenfa Dei ex-

Q«

cellentia, et bonitas, cui proindeinfinitus

n

eultus. et amor fummo jure debetur. Et

quia facrificium novae legis, et auguftum

l

altaris Sacramentum nedum totam natu-

r

ram fed etiam totius gratiae ambitum ex-

].

cedens, ad vere divina eft referendum;

J

haec duo tanta capita ad caritatem theo-

[

logicam fuapte indole merito revocantur,

M

JdrYathat. decim,

^

lwd

XI. Cum vero omnes eos, quos

di

"

lectus nobis amicus diligit, nos quoque

NO

diligere debeamus, .cumque Deus omnes

jl

mentes ratione praeditas fincere diligat,

[

easdem a nobis quoque diligi per invio-

J

labiles amicitiae leges necefle eft. At-

j

que per hane rationem ex amore Dei naf-

vel

cituramor proximi. Et per parem ratio-

Qul

nem tenemur ab omni amicitia, et pacto

g

cum hoftibus Dei, quales funt damnati

o

fpiritus, ineundo caute abf

Vinere. Tra-

Al

Gat, undceim,

Jl

XII,

e€ X

XII. Poft officiz theologica veniunt

officia moralia, id eft ea, quae aeterna ju-

ftiia fibi quidem, fed ex titulo creata

duntaxat petit. |Et fic indolem virtutis

moralis facile intelligimus, dum eam de-

finimus, quod fit officium, quod proxime

ex ratione finita debetur. Sed in ordien-

da !

at

bgc)lb

inia divifione eft fumma difficul-

tas? nam quatuor illae virtutes Cardinales,

Prudentia fcilicet, temiperantia, juftitia,

et fortitudo non funt membra, in quae

genus virtutis moralis dividitur, fed funt

dotes ad quemlibet actum virtutis, etiam

theologicae, requifitae; eoquod omnis

actus in quocunque genere honeftus de-

beat effe prudens, temperatus, juftus,

etfortis, Nihil enim, quod eft impru-

dens, immoderatum, iniquum aut deje-

Ctum, virtutis nomen fibi ufurpare po-

teft. Eco jam de re bac ita arbitror: Ti-

tulus feu caufa officii moralis non nifi ex

principio libero , feu.ex voluntate de-

Ícendere poteft, ne fcilicet caufa effectu

fuo inferior fit.

lam omne officiam mo-

rale datur inter duas voluntates, quarum

prior eft, quae tenetur, altera vero illa,

cui tenetur officium tale exfolvere. Un-

de titulus debendi poteft exiftere vel ex

PUR PL ia a 2 E am- ] 9- - 2

Yoluntate «nmius, vel ex voluntate utrius-

que

C xm )

que, Ut vero quis alterum fua folius vo-

funtate obftringere queat, debet rectum,

et bonum quid. facere: nàm omné recte

factum honore, et cultu eft. dignum, mà-

;

la vero actione neminem nobis obligaré

poffümus. |Quod fi duo fidem fuam mu-

Íd

tuo obítringant, dabitur officium ex vo-

.

luntate utriusque.

Igitur ex recte facto

P

Oritur officium pietatis recte faciénti debi-

'vew

tae: et ex mutuo confenfu habetur offi-

l

cium /idelitatis, feu juris in vulgari fenfu

[

accepti..

Hanc porro divifionem genui-

X

nam eífe, cuilibet àpparebit, qui totum

J

expendet, nullumque officium affignare

JS

poterit, quod non ex indole fua ad alte-

.

Ut

rütrum horum duorum pertineat.

5

vero lane divifionem ulterius profequa-

"

mur, alia recte facta funt vel a mente

]6'.

divina, vel a mente bumana.

Officia illa

0

veniunt fub nomine religionis.

Sollicite

f

quippe difternenda funt officia, quae

eX

Deo titulo divinitatis debentur, et cari-

tatem theologicam confütuunt, et illa,

u

quae Deo ob ejus opera, ac beneficia

0.

praeftare tenemur.

Rurfus beneficia di-

vina vel ad vaturam, vel ad gratiom fpe-

]ag

C&ant: unde etiami oflicia defuper debita

n-

i religionem maturalem, et [upermatura-

2

leém abeunt.

]ain quantum ad religioneni

[

natu.

y

T- XIV- 9

naturalem, quaedam Déeo froxime cultum

fcilicet tanquam auctori naturae praeftare

tenemur

alia vero eidem :;m vebus ab eo

conditis

aecipue in mentibus ratione

Nam cum mentes

praeditis debemus

ifae fint proxime in jure Dei, omnia,

quae titulo naturae cuidam debemus, non

fed foli Deo. debemus.

rebus creatis,

Unde officia in vitàn humanem, officia

veritatis, fobrietatis, et caftitatis novo

quidem, fed legitimo exemplo ad religio-

nem naturalem revoco, quod ipfam tra-

Cationem legenti patebit

"raclat. duo-

decim.

E

XIIL. Verum alia ofticia Deus pro be-

&

neficiis gratiae exigit.

Et haec vel gene-

A

valia funt

fcilicet üt ea, quae funt grae

tiae, nulla injuria affic "iamus.

"Traciat. de-

li

cim., tert.

-

(j

XIV. Et infüper. pro donis gratiae

N

generatim tenemur ad officia ajencia cul-

d

Traciat, de-

tus, orationis , adorationis.

f

cim. quari.

li

XV. Ethaec qmda m funt generalia:

gratias Z/ZH:WOTSS,

fpecialia funt,.quae circa

W

et exteriores curanda fu n..

Qum fum in

f

aliquo fenfu fpectat facrificium, et ritus

W

adillud pertinentes. — Zra£iat. E quint

D

XVI.

L]

CUV - )

XVI Inter gratias exteriores recen-

;

feo Sacramenta, inprimis generatim fpe-

Q

Gtata.,

Tra&at. - decim. .fext.

t

XVIL. Tum vero de fingulis facra-

j

Trciat. . decim.

mentis fpeciatim agitur.

)

feptim. decim. o&iav. decim, mon. et vigefim.

n

XVTI.

Ultimum gratiae exterioris

S

genus eft facra jurisdictio, qua corpus

CH

Ecclefiae componitur.

TUn,

TraCiat, vigefim.

V)

XIX. Poft recte facta divina veniunt

t

ea, quae ab hominibus eduntur. Quor-

i

fum fpectat quaelibet virtus, et fpecia-

tim beneficia in nos collata, inter quae

x

eminent illaà parentum.

Jecund.

| Jraat, vigefim.

T

XX. Atque fic regnüm pietatis, quae

J

pro recte factis debetur, finitur. Succe-

L

dit jam alterum virtutum moralium ge-

nus, id efL, «&ides data, feu officium ex

M

ogl

duorum volurítate natum , quod eft ip-

fum jus et juflitia in vulgari fenfu accepta.

ii

Jra&at, visefim. tevt.

. XXI. Hoc porro jus, quod ftrictum

ia

tt5

vocare folent, vel eft publicum, quorfum

fpectat doctrina de legibus.

Traciat. vi-

1in

&gefim. quart.

'itus

XXII. Aliud jus eft privatum, quod

flls

praemiffo juris romani fyftemate, fecun-

dum

Vi

XVI

C

)

dum lege's civiles explicatur. Aïïfiz&'at«. vi-

gefmn. quint. vige[fmi, fext. vigefmm. feptim, oige-

im, oGiav. vigefim. nonus.

XXIII. Atque his conftat regnum vir-

tutum moralium, fcilicet piétaté ob re-

Cte facta, et fide ex mutuo confenfu in-

ducta.

Ex his duabus denique votum,

et jusjurandum componitur; quae proin

totam tractationem moralem finiunt. 7ra«

Gat, trigefam.

fj

al

al

HU

W

D!

L

m

æï"qx

A as

À!

Ü

Q

&l

Ttef

[lin

Cogr

QUi

Wer

Q

BN

T

Q

Ul

Thb

TRACTÁ-

?

A ag a

mu1ü3a- db Q 4 -

l-

f

TRACTATVS PRIMVS

ä

DE PRIMA RERVM OMNIVM RATIONE ET

I

DE .FINE EARVNDEM ULTIMO.;

A

ITH

Quae pra&fenti tra&atu fcribo, doctrina

moralis non fibi propria, fed cum omnibus

diífciplinis communia habet

Haec tamen

funt ea, quae ficut quondam a me, ita ab

aliis fere negle&ta, et tamen palmaria funt,

adeo ut fine his,

utpote quae reliquorum

fundamentum funt,

fua reliquis firmitas,

imo ipía initia conftare nequeant.

Scilicet

Deum rerum omnium rationem in qua-

cunque confideratione primam effe

do-

ceo: id quod facile omnes in exordio do&ri-

nae fuae confitentur, et in decurfu ejufden

iterum

negant,

fibimetipfis: minime . con-

ftantes.

Quomodo enim Deum pro prima

cognofcendi regula ii ftatuunt, qui nefcio

quas aeternas naturas, fecundum quas Deus

operari neceffe habet, eidem praefigunt? Aut

qua ratione ii Deum pro prima caufa defig-

nant, qui innumera momenta, quibus Deus

movetur, fibi, nobifque affingentes, eun-

dem ad optima quaevis eligenda cogunt?

Qui denique3 quantüm ad caufam rei mo-

ralis, docent, quod Deus aliqua praecipiat,

Tom. 1.

t

quia

i

M

2

TraGatus þrimus

quia bona funt, durh tamen dicere deberent,

Sed

haec eíffe bona, quia Deus praecepit.

ego conftantifime interrogo: Unde vis illa

nata eft, quae ante Dei decreta exiftens, et

divina voluntate antiquior eandem primo

movet?

Si enim ante divina decreta non

exifteret, fuam in Dei voluntatem efficaciam

non poffet exfereré.

Movere enim nequit,

quod nondum eft, quod nihil eft.

Scilicet, quod deinceps iterato mone-

bo, nos omnem fícientidm aliunde haurire

coacti, in nobis ipfis fapientiam non habe-

mus; et Voluntas noftra, utpóte quae nul-

latenus eft primum movens, femper aliqua

ratione priore, qua moveatur, indiget. Un-

de hané indigentiam noftram etiam Deo af-

fingelites, eundem nobis parem facimus: et

licet nos circahoc errare probe fciamus, per-

petuo illud juxta mofhvum concipiendi moduim

.Obtendimus, ficque fummias veritates inani-

bus verbis, et meris errforibus involvimus,

infinitas exinde controverfias, quae aliquan-

do etiam iü haerefes degenerarunt, indu-

centes.

:

1

Hic vero

li, quï rhera memoriá utentes

!

intellectum ad veritatem nunquam exercent,

]

fimplici, ac genuinae veritati adverfantur,

*

J

quod facile tolerari poteft: illud vero magis

Q

'dolendum, quod viri probati, ac verae fcien-

tiae ftudiofi obftrepant, et ex propriae, ufi-

tataeque doGrinae amore fincerae veritatis

Q

radios intercipere, abfque utid piaculo fibi

dj

ducant,

Caput 1.

3

ducant, acriter conentur, Dum vero hanc

doctrinam, quae antiquiffima eft, de novita-

te accufant, aliud non faciunt, quam ut pa«

lam oftendant, fe antiquorum fapientiae ope-

ram nunquam dediife.

dbissui

—

2uedr.

;ï;

:

CAPVT PRIMVM.

Y

It

Quanti momenti fit baec do&iyina.

$. 1. Cognitio principii, et finis uniuscujusque

]

rei multuiü confert.

W

$. 2. A multis haec fiegligitur; hinc fit, ut fibi pa-'

/f

r1um con&cpt-.

i

$. 3. Et maxime incaute primum in regno morali

&

principium amorem proprium aliqui ftatuunt.

u

$. 4

Rationem omnium primam nofífe fummi mo»

menti res eft,. fimulque admodum difficilis.

j

u-

$.5

Nec tamen ad defperationem usque ardua, aut

frucibus Jucundiflimis vacua,

lUA

L

at

Sesle

J

Ad quodlibet negotium rite intelligendum

nte

magnopere intereft, ut ejus initia et finem

probe nofcamus , neceffario per devia erra-

eno

turi, fi nefciamus, ubi incipiendum, et in

quidnam demum nobis definendum fit. Quo-

i

modo enim totam conitru&ionem intellige-

gt

mus, fi ignotum nobis maneat, quidnam pri-

É

mum, quidnam ultimum, et quid demum me-

wlfäïls

fj

diumfit, Fundamentum aedificii, et apicem a

A2

reliquis

lo

"-

MTR

4

Tra&atus $rimus.

reliquis 'ejusdem partibus probe difcetnere

hieceffarium.- eft,

ne medium parietem aut

omnino feneftram aliquam pro totius molis

A ICOSBXERCA N TE

cacumine imperite -fcatuamus.

$..2.

Atque id in praefentem caufam eo ma-

gis requiritut, quo minus hoc curari folet,

dum nobis rei moralis magiftri fingulas par-

tes tumultuarica opera objiciunt, minime de-

finientes, qua ratione unum alteri fübdatur,

duidnam reliquis dominetur, quaeve partes;

aut quomodo primae illi rationi famulentur.

:

Et licet ultimum finem plerique recte defi-

niant, Deumque pro tali defignent, modum

tamen quo, ad eum tendendum eft, non fat

It

conftanter tenent, nefcio quas rationes ànte

!

et ultra.Deum ftatuentes.

Aliqui vero, no-

ftra potifimum aetate, hominem in femet

[

ipfo quiefcere facientes, nullam ei aliam,

quam fe ipfum curandi, folicitudinem impo-

nunt; quafi vero homo propter femetipfum

duntaxat, et non totus propter Deum fuiffet

tl

conditus.

]

Q

S

3:

li

Atquehic latet error, qui fubtilis admo-

b

dum, et tamen in re morali omnium fummus

D

eft. Si enim hominem totum ad folum lio-

de

minem referamus, qui tamen totus cum om-

I]e

nibus conatibus fuis ad Deum eft factus, to-

(s

tam hujus heminis vitam omnesque ejusdem

QUi

actie-

——

"À

aCiones aliud vocare non poffumus, quam

W

continuum errorem,ac vitium perenne,. Ad

]i

quid obfecro! -mihi oculus, fi videre. per

eum non queam ?. Et quid homo, et res crea-

ta quaevis, quae mere propter Deum eft, fi

propter Deum non operatur? fcilicet a tota

i

fua deftinatione exerrans, totius per hoc uni-

u

Vetü macula eft,

g'&ï

$. 4

(Th

Atque ad rem hanc penitius pervidendam

2$

infigni induftria opus, et vifus mentis ad in-

WL

tuendam primam rationem multum intenden-

Jo

dus eft, eo quod varia praejudicia, folita in-

jum

ftitutio, infirmitas naturae noftrae a fuprema

: faï

ratione ad femetipfam facile relabentis, et

nte

ipfe, qui inter homines fere communis eft,

Y

vivendi ufus eam lucem, quae ad videndam

Ame

tantam veritatem requiritur, "intercipiant,

[Lin

a

j

fm

Neque animum defpondeamus, fi aliqua

uiffel

Oobfcuritas ab initio huic do&rinae fefe obji-

ciat, et fructus, qui uberrimi inde nafcen-

tur, mox videre non detur.

Sic aedificato-

Tes fabricam fuam in charta operofe defcri-

mo

unt, et dein foffas usque ad. obfcuritatem

profundas moliuntur, ingentia infuper pon-

mus

| ho

dera iisdem injiciunt, ct tamen poft folertem

meditationem, graves labores, parefque fum-

oft

t

tus de toto aedificio, utpote quod ne unico

quidem palmo ex terra eminet, nihil hucus-

(erf

13

que

6

Tra&atus. primus.

quä cernitur.

Aft prudens Architectus de

his ne parum quidem dolet, probe gnarus,

quod futurae domus firmitas, elegantia, et

ordo per potiffimam partem a fundamento

Ícite et firmiter jacto petenda fit.

CAPVT SECVNDVM.

Deus medum vei moralis, fed verum omnifo

omnium e[t prima forma et prima vegula,

fecundum. quam fa&a funt omnia.

6. Reipfía id omnes admittunt, licet fententiae

fuae fubinde eripiantur.

7. Deus eft omnibus caufis creatis fuperior,

8. Tria caufarum genera affignantur.

9. Deus eft prima cauía exemplaris.

*

IO. et II.

Deus feiptum intuendo per aeternam

fapientiam Creavit univerfa.

Ig.

Extra Deum nullae naturae dantur, quae

normae effe poflfint.

[

15. Senía aliorum circa poflibilitatem intetnam

referuntur,

-

*

14. Contra fentiendum eftd, eo quod

]

15. poffibilia nihil tint ;

r

16. 17. et 18. nec enim funt ex Deo, nec a Deo.

r]

I9. Poffibilitas ex alio argumento rejicitur.

)

^

t

.

DO; GLOOI.

Solvitur obje&io.

i

22

Proponitur difficultas.

(

23.

Eadem diluitur.

li

£d* U CA UA G UA U u» e» — UM —— UY UA n U Coy

.

24—280

Ex ftabilita doGrina deducuntur corol-

V

laria.

&. og.

,

-^ Caput II.

$. 58. Deus fecundum aeternas regulas operatur,

je

fed hae funt

lN

0

&. 29. ejus perfe&iones per Verbuxm cognitae.

$. go. Concluditur, Deum effe omnifuh rerum caue«.

i

. fam exemplarem.

-

$. 6.

Hanc veritatem exceptis iis, qui Deum a fe

negari fimulant, omnes profitentur, adeo ut

.

U

de hoc tractare oti

ofum cuiquam videri de-

l

beat. Aft per decurfum tu quoque mecum

dubitabis, an viri ifti licet graviffimi, id rite

pervideant, et an inftitutionem huic verita-

ytidt

ti conformem perpetuo teneant,

:

ff

$. 7

Itaque Deum effe facile concedes, eique

vim agendi minime abnues. Eftautem non

eeum

de genere earum caufarum, quae vel ex im-

petu fenfus animalis, vel omnino ex folo mo-

I

tuü materiato, qui in mera corpora cadit,

aCtiones fuas obeunt.

Sed Deus eft cauía

g

vationalis, id eft, cum ratione agens.

$. 8.

In agente itaque. rationali tria caufarum

,De

genera confideranda funt. Scilicet caufa ex-

It

emplaris, quam vocant, catufa motvix, ct cau-

fa efficiens. Prima eft regula, ex qua intelle-

&us agentem dirigit, fecunda, quae volunta-

tem praevie movet, tertia denique cft ipfa

retum agendi reapfe

, coïot'

con-

vis voluntatis, qua dec

4

4 /8.

3

$

Tratiatus primtis

concipit.

Sic in artifice e. g. feram confi-

ciente regulae artis ferariae funt caufa exem-

plaris, merces inde obtinenda, aut potius af-

fe&us in femetipfum, aut famil liam, qui jam

praevie praefens eft, cauía nïomx., et ipfa

fabri voluntas eft . caufa efüciens illius de-

ereti, quo feram conficere ftatuit

?

$. 9

Tam magnopere, proutfupra jam dictum

eft, intereft fcire, quaenam totius univerfi

prima fit ratio, ut fciamus, unde totum in-

cipiat, et in quidnam ultimo definat, totius

univerfi ambitum alias neícituri, fiillius ini-

tia, et finem ignoremus.

lam primo agen-

(?[:

dum, quae horum omnium fit caufa exeimpla-

vis ieu norma dirigens.

Et q aldem hic con-

J

ftantiflime aficnmus, Deum € ej mque perfe-

Giones efTe rerum omnium primum Prototy-

?

pon, primum exemplar, et primam formam,

ex qua, et fecundum quam faécta funt omnia,

quae fadta, et non a fe ipfis funt

ä

;

;

Ü

5- IO.

(i

!

Itaque Deus faciendo univerfum non ali-

quid extra fe pofitum

fed femetipfum con-

J

Hl

templabatur

et aeternam hanc regulam fe-

Y

cutus cuncta operabatur, ex Prototypo te-

nuja,

et quae regulam fuam minime atfe-

quuntur, ecypa faciendo: ita ut Deus om-

!

nijum quae funt, prima forma, et ipfüsmet

in

*

J)

Captit IZ.

9

fn linea cognitionis, ac intelletus omniumi

primus fit.

iï

$. 1.

Cum enim ante divinam voluntatem, feu

Qe

ante ipfius decreta nihil praeter Deum fit,

facile intelligitur, quod divina voluntas nul-

lam aliam regulam fequi potuerit, quam il :

lam, quae in divinitate fine.initio aeterna, et

ufl

fine praevia ratione omnino prima eft, ultra

rfi

quam nihil quaeri, nihil intelligi poteft. Per

verbum aeternum, per filium, feu per aeter-

T

U

nam fapientiam Deus feipfum perfe&iffime

id

l

cognofcit, et per hanc fui cognitionem ,

eít, per fapientiam fuam, facit omnia. Eft

a

J

enim fapientia haec candor lucis aetetrmat, eh

fpeculum [ine macula Dei majeflatis, et ?mago

Qni

j

Donitatis illius. à) Hic Dei aeternus filius eft

fplendor gloriae, et figura fubft

antiae ejus,

0U

Omnia

Rilln

omnia portans.verbo virtutis f[uae. b)

per ipfum ja&a. funt et fine ipfo fatlum eft mi-

fs

bil.c) Unde eadem aeterna fapientia merito

gloriatur: quando praeparabat cotlos, aderam»,

quando ceria lege, €t gyro vallabat aby[fos,

quando aethera fuümabat furfum ,. e& librabat

gl«

jontes aquarum , cum eo eram cuntia compo-

on

^ehs. d) Paucis, verbum aeternum , et di-

fe

vina fapientia eft prima forma , primaevum

te

As

exem-

jf

à) Sapient. 7, 26.

of

b) Ad Hebr. 1, 2

€) Ioanm 1,

9*

D]

m

d) Prov. 84 27 et feq.

n

1o

Tra&atus primus.

exemplar, feu caufa exemþlaris, ex qua, et

fecundum quam Deus operatus eft univerfa,

ante quam nulla prior aut antiquior norma

cogitari poteft, ita;, ut, quantum ad intelle-

Gum, ab hac omnia incipiant, et in eandem

ordine retrogrado omnia definant. . Quae

omnia S. Paulus clare dixite) qui efl imago

iDei invifibilis , primogenitus omnis. creaturae.

Quoniam in ipfo condita funt wwurver[a, in coe-

lis et in terra, vifibilia et invifibilia, five tbro-

Omnia

qi, five dominationes , [ive poteftates.

in ipfo, et per ipfum fata funt.

Et ipfe eft

ante omnes, et omnia in. z'g[o con[tant.

S. DL

Hic jam eam do&trinam impugnare debeo,

qua aeternas rerum effentias, feu naturas

^ ER CURRT NT E i NUOLU EPPPUST t

extra Deum ftatuunt, ex quibus tanquam nor-

CL

u

a effe

mis archetypis omnia formata, et fa

volunt, quae quidem docirina antiquis igno-

ta non nifi a quatuor fere feculis$ invaluit:

et quam ego quoque diu et tenui, et aliis

ü

perfuadere

o

jo

norans faepe conatus fum, ut

NI

adeo hanc erroris mei confeffionem acterna/e

E

veritati fummo jure dcebeam.

lr

5 d5..

Cum enim aliqua a -Deo fieri, alia vero

£(v*

vidlk

ne quid

per Deum efüci poffe arbitrentur,-

hanc differentiam non in.divinae potentiae

E

infirmitate, fed in rerum aeterna, ac prout

dicunt,

(

h

£) Ad Coloff. 1, 14. ct feq.

»

C aþut U.A

II

e

dicunt," immutabili natura collocant, eo quod

&

alia recipiendae exiftentiae capacia, alia au-

j

tem ad eandem obtinendam prorífus inidonea

]le

eíffe putant. Jam prioris generis naturas pof-

i

fibiles, eas vero, quae fecundi generis funt,

Q

zmpo[fibiies nominant, intrinfecam rerum o/-

"u

fibilitatem, et intrinfecam quarumdam rerum

[

(s

zmpo[Tibilitatem ftatuentes.

T

Unde Deum in creandis rebus quibus-

j

170

cunque aeternas ac immutabiles rerum natu-

41

ras feu effentias, earumque intrinfecam, et

T

connatam poffibilitatem fibi propofitam ha-

buiffe, et fecundum eandem tanquam immu-

tabilem normam operatum effe, immo fecun-

dum eandem operari debuiffe putant, ut adeo

b

00

has aeternas naturas pfo prima rerum om-

as

nium exemplari caufa hoc ipfo ftatuant,

o

$. 1.

"m

E

1

gz

Sed longe aliter fentiendum , neque ex-

j

tra Deum quidpiam aeternum, aut immu-

4 0

tabile, neque aliquid divina voluntate ante-

f i

rius, extra Deum, inquam, cogitandum vel

M

? U&e

admittendum eft, ne forte Deum fub aliqua

ratione ex primo loco ad fecundum detruda-

inus.

Effet quippe in linea cognofcendi fe-

cundus, fi non abíciffe per fe ipfum, fed per

aliquid extra fe pofitum in condendis rebus

vero

epturq

regeretur, primam normam non a fe ipío,

fed ab alio quopiam accipiens.

INon dantur

CDT iv

itaque rerum creatarum effentiae, vel natu-

po

Jf

yae neceffariae, aut immutabiles.

$. 1$.

Y2

Tra&atus prinus.

$. 15«.'

Nam fi tales reapfe dari putet aliquis,

quaero imprimis, an reapfe aliquid fint, vel

an nihil fint? Si nihilfunt, non dantur, nec co-

gitari, multo minus Deo tanquam exemplaria

in condendo univerfo propofita effe poffunt.

Nihilum non poteft effe forma illius, quod

reapfe aliquid eft, ficut ne

gatio non poteft

effe regula affirmationis.

s. 16.

Si vero dicamus, has effentias reipfa ul-

[

b

tra nihilum affurgere , et aliquid effe, tunc

quaero, unde fint? NNum a fe, et fibimet-

ipfis absqué praevia caufa fufficientes funt?

f

Quae eft fententia Wiclefii, prout teftatur

homas Waldenfis Jibr. do&rim. fid. amtiq.

€. 5. et 8.

Sed etiam ab iis, qui aeternas

has naturas tuentur, longe abeft, ut eas a

fe, id eft parva quaedam numina effe dicant,

'?Jj1

Nihil fibi plene fufficit, nifi folus Deus. Su-

eft

per

ViL

itaque ut eas vel

fi

ex Deo, vel a D

effe dicamus.

(

us

$. 17.—1

i

Sed imprimis quod ex Deo, ejusque divi-

Qis perfecionibus aeternum, ac neceffario:

eianat, quodque proxime ex Deo nafcitur,

illud verbum aeternum, ac Deus ipfe eft. Si-

IQ

cut quod ex auro fit, aureum eft, fic quod

