ex Deo fit, divinum eft. . Nil nifi divinum

ex

"——

Capur 1i.

é& divina natura refultare poteft, fiquidem

N

illud neceffario; et non mere per liberum

Dei decretum ex Deo oriatur.

Quod ex

d

Deo' eftj: Dxeus ef

!

L

(

l

g.

18.

j

Si veto dicamus aeternas rerum naturas

M

4 Deo eíle, id eft, factas effe,. tunc redit

quaeftio, fecundum quale exemplar fint fa-

étae.

Num poflibilitatibus alias poflibilitates

praeftruemus; etífi de his ac deinceps quae-

y

ratur, in infnitum pergemus? Ífi vero poffi-

bilitates .ex prima et aeterna forma, quaé

J

Deus eft, fieri potueri

$^ 1-

f

11L;

jam non eft ratio, cur

nonetiam exiftentias rerum fecundum eandem

!

formam condere valuerit.

Scilicet . omnia,

tgir

quae funt, non tantum a Deo, fed etiam fe-

i

Hanc

Qd5

cundum Deum proxime fa&a funt.

jam aeternam fapientiam credimus .Deum de

41

Deo, iumen de lumine, Deum verum de. Deo

j

vwero , genitum, non fa&um ,. confub[tantialem

N

Sn&

Pairi, per quem omnia

fátta funt. f)

p

quo fattum eft nibil, quod. fa&ium eft.g) Huc-

usque quaelivimus, unde aetetnae naturae

fint: nunc quaeramus quid 1:1nt.

Vl

50 190 |

rio

Et imprimis indagandum, an exiftentia

tüïa

rerum cre»ataï'tlm cuim earundem poflibil

jtale,

J

eu.

jl

f) Symbol. Nicaen.

u

&) Ioau. 1, g.

at

14

dratlatus rimus.

feu aeterna effentia prorfus ac per omnia ea-

dem fit, vel an per exiftentiam poflibilitati

aeternae aliquid fuperadditum fit.

Si pror-

fus eft eadem cum exiftentia pollibilitas,

tunc exifítentia aeque, ac poffibilitas eft ae-

terna, et inimutabilis, utpote a qua in nul-

lo differt: Si vero exiftentia differt ab effen-

tia feu aeterna poffibilitate , et aliquid ab ea

diverfum eft, tunc exiftentia ante fui produ-

&ionem nihil, ac proin.nec poflibilis erat.

Poffibilitas ab aeterno ct ante creationem

Non er-

erat: exiftentia prorfus non erat.

£0 licet dicere: exiftentia ante creationem

poffbilis erat, eo quod omnino non erat.

Nihilum ajentem denominationem capere

non poteft. Denique fi exiftentia ab elffen-

tia et poflibilitate vere differt, quomodo

haec forma illius ante creationem effe po-

LL aR r

tuit? Non nifi par paris, non item diverfum

alicujus diverfi, nec e.

o

o

corpus alicujus

lam exiftentia

Ípiritus regula effe poteft.

aliquid a poffibilitate diverfum habet: et ideo

poflibilitas exiftentiae a fe prorfus diveríae

li

li

regula, et norma effe non potuit.

M

. 000;

q

" Aft nonne aliqua pofüibilia, id eft reci-

u

"piendae exiftentiae capacia funt, dum alia

ü

?produci omnino non poffunt, quae exin-

Uv

"de impoflibilia vocamus? Sic circulus, qui

(e

"quadratus fit, fieri ne quidem per Deum

Qu

"poteft, unde nota aliqua deügnari"debet, ;

pi

per

Caput 1.

T3

;per quam poüïbüxa ab impoflibilibus fecer-

?nantut. "

m r

)

. lam haec rerum poffibilitas, ni fallor, erit

res a Deo facta:

neque enim eam capac1ta-

tem aliquam a Deo inde pendentem.effe di-

A

Ces

Hic jam redit quaeftio, cur Deus uni,

et non alteri hanc capacitatem tribuere vo-

j

luerit, aut potuerit

Num ante ipfam pof-

en

fibilitatem aliam et ante hanc rurfus aliam

ininfinitum ftatues? Vera autem refponfio

j

J

ad hoc argümentum eft fequens

Nihil im-

t

poflibile cogitari poteft, fed omnia quae co-

6f€

gitari poffunt, poflibilia funt,

quamvis ne

pofübilia quidem qua pofhbïha cogitentur ;

do

fed femper actualia vario modo vel compofi-

0

ta, vel disjuncta nobis exhibentur, eorum

imaginibus adhuc in memoria exiftentibus

fo

y»

Si€ circulus quadratus in una forma cogitari

nequit:

]Ht

nam talis idea vel exhibet angulos,

vel non exhibet, vel exhibet angulos, et

ldeo

fimul rotundum ?

riat

Si primum tunc illa idea

non exhibet rotundum, ac proinde nec cir-

culum: fi nullos exhibet angulos, tunc non

eft tdea quadrati: Si denique utrumque, ro-

ea

timdum fcilicet, et angulos repraefentat, tunc

elt idea compofita, duo exhibens quorum

| aha

utrumque poflibile eft

'Tam parum in men-

exit

qi

te unica.cogitatione duo diverfa cogitari,

quam parum in tabula diverfae facies unica

Jei

lebei,

pictura exprimi poffünt, Itaque omnia, quae

CO(TI-

XT

"

L.

ió

Tradeius primüs.

cogitamus, p

offibilia funt: quia non erit im-

Dewun omne verbum. b) - Etideo

pojfioile apud

impoflibile non c

ogitamus; quod non cogita-

ftionem movere non poffu:

inus, de eo quae

Imnus,

multo minus opus habemus, ut eam

rationem &

fgnemus, per quam ea, quae ne-

quidem cogitamus, differant ab iis, quae co-

gitatione noftra obfequimur.

86 220

ui aeternas et immuta-

Plerique tamen, Q

biles rerum naturas tuentur, dicunt:

? Abfit,

?ut ante creationem aliquid ajens ftatuamus,

Deo coaevas al-

?ut velut parvulas naturas

ut,

? feramus.

Aliud non volumus, quam,

ea contradictionem

— — ZA $—2 A

"fi res aliqua exiftat,

»non involvat, feu quo

d idem eft, ut ejus

? praedicat

4 concordent, fe mutuo non ex-

? cludant,

fic rationale et animal fibi non ad-

bene vero rotundum, 6t qua-

? verfantur ,

"dratum; unde priora illa, non Ver

o haec

C

miíceri

^duo pofteriora

in unam naturam

Hoc deniq

ue totum eft, quod

I

? poffunt.

"fub nomine po

ji

iïïbilitatis intelligimus. "

d

$.-25.

Ti

li

Verum haec reétiffime fentis, tene haec

conftantiffime, dictis

hisce tuis perpetuo fide-

Q

T

LE

tus jucundiffimos,

p

lis exifte; et capies

^

ac denique gravilli

t-is controver

fiis te fupe-

li

riorem praeftabis.

Sed quod jzj.m dixi

» hifce

Ibf

l

18

k) Lucas 1, 27.

l

atl

Caput. 1Í,

17

di&is tuis perpetuo fidelis exiftas.' — Itaque

praeter Deum ante creationem nihil datur;

ac proin nihil cogitari poteft, Ominia quae

extra Deum cogitantur, mere creata, ac proin

mere exiftentia funt, ita, ut exiftentià rerum

NI OO IU X - -

Si enini

ab earum effentià in nullo. differat.

gl

effentia ab exiftentià in aliquo differrét, tunc

jam ante exiftentiam , feu ànte creationem

aliquid daretur, Unde verum manet magni

Auguftini magnum principium: ZVibil datur,

n

vibi cogitari poteji praeter Deum et ea , quae

Deus facit.

,gf,

Sed éave, ne deinceps dicas, pof-

0

fibilitatem effe rationem,. cur unum , non

E

item alterum a Deo fieri queat, ne fcilicet

[

aliquid rei ante rem ipfam ftatuas, eandem:

que rem fui ipfius rationém efífe facias.

pon

oJUs

$. 24.

b

uad

Éx his jam fequitur Imo: quod a Theo:

[, qua-

logis fcientia fimplicis intelligentiae, qua fcilis

J

cet Deus mere poffibilia videat, non recteé

ftatuatur. Mere poffibilia nihil fünt, et proin

neca Deo videntur: non enim eft fcientia;

"

quO

qua nihil intelligitur.

Deus non videt, nifi

femetipfum, et ea, quae fecit: reliqua enim

fihil funt.

Si vero füb fcientia fimplicis in-

Jiee

telligentiae cüm S. 'Thoma intelligant eam;

qua Deus fuas perfectiones, et rerum omnium

/hoe

primas formas ac regulas cognofcit, tunc ta»

Klmosa

lis omnino admittenda eft; quae quidem eft

fp

ipfum verbum aeternum;

pic

ii

| 10 meb

p

$. 2847

18

Tra&atus primus

N

e —

,, LJ

Sequitur porro Ildo: non aptä benefi-

cium creationis explicari, dum ajunt, quod

Deus ex tot poflibilibus hominibus nos po-

— N Q Md o

tiffium qui conditi fumus, elegerit. Nam

illi poffibiles homines non funtaliquid) et ex

colle&ione, quae nulla eft, non potuit nos

feligere.

Unde in hac re nihil aliud verum

eft, quam illud fcripturae: /pfe fecit nos. In-

gens autem beneficium creationis in eo eft,

quod nos abs ulla praevia ratione, fua folius

bonitate, ac proinde prorfus gratuito condis

derit.

6 56,

Rurfus inducitur Illtio ; quod otiofe,

et abs ratione difputemus, an mundus ifte

excomnibus poffibilibus fit optimus: nonenim

mundus nofter cum poffibilibus mundis, qui

per omnia funt nihil, comparari poteft. Nul-

la eft illa comparatio, qua res aliqua cum re

nulla comparatur.

Mundi illi poffibiles per

omnia funt nihil, unde nec in cogitationem,

multo minus in comparationem venire poli-

funt. Perpetuo quippe verum manet, quod

cogitatio, feu imago mentis nulla fit, fi ea

nihil exhibeat.

Sciri enim mon poteft , quod

nibil eft. i)

3 Atqui hoc tibi ab experientia—atqne ex teftimo-

Saepiffi-

Htl

nio fenfus interioris falfum videbitur.

mne

Int

Wt :

j) $. Auguítin. lib. H. da lib, arbitr. c. 2a.

Coput l.

19

me mundos diverfos a te cogitari putas,

Sed

plurimum in hoc falleris.

Nam quoties cogita-

re alium mundum,'qui nihil eft, tibi Vldel'lS,

i

toties mens tua non nifi imagines, quas fibi ex

praefenti mundo collegit, intuetur, quae imagi-

nes non alium mundum fed diverfas hujus mun-

di partes exhibent.

Et tamcn difputatio de mun-

do optimo faeculum noftrum co

uffit, et vel de

06

libertate, vel de bonitate Dei dubitare plurimos

m

coegit,

Scilicet arguunt fequentem in modum:

n

-vel ifte mundus ex ommbus eft optimus, ac proin

d

a Deo optimo prae aliis, creari debmt, et fic nul-

la in Deo mfclhmtm libertas :

vel non eft opti-

fiif

mus, et fumma Dei bonitas permhtatur, utpote

(

quae ex omnibus non elegit optimum.

Sed mun-

dus ite nofter eft eatenus bonus ; ; quatenus a

Deo bonus eft factus.

Non bonitas mundi fuit

caufa dmna voluntàatis.

Reliqui mundi nec ma-

jorem nec mmo1em, quam nofter mundus, fed

*Orey

nullam omnino bonitatem acceperunt, et prorfus

mhll funt,

d

En! quàm prom fimus ad ahquam bonitaterà

e*m

extra Deum etiam ante creationem ftatuendam;

f g

etfi in principio, et in regula dicamus, quod an-

te creationem , et prius ad voluntatem divinam

Nil

nihil ajens cogitari queat,

Quod vero nequie

n*

dem creanda primum, et fütüra bonitas divinam

voluntatem movere queat, dicetur inferius, Haec

no,

Vero, quamdxu cum poffibilibus pugnamus , ad

rem non pertinet; nam mere poffibilibus ne quie

pO

dem futura bonitas competit,

quO

59

$. 27.

quod

Verum ex do&rina $. 22 et25tradita erui-

)

tur IVto, cum effentiae feu naturae rerum

teü i

up

fint merae ex1ftent1ae, per omnia, quae funty

f

&ut ex quibus conítant, a Deo factae, et fum.

B23

ine

29

TraGatüs primus.-

me contingentes, quod, inquami, ob hanc ra«

tionem nullatenus aeternae, neceffariae, ac

immutabiles vocari debeant. Nihilin iis da-

tur, nihil in iis cogitari poteft, quod non fit

fa&tum, quod non fit mutabile, meriffimeque

contingens.

Quare non fünt formae, non

funt regulae, juxta quas Deus res omnes

operatus eft, fed funt id, quod ex altiore re-

gula operatus eft. . Non forma, fed forma-

tum, non Zrcbetypon, ied Ectypon, non cau-

fa exemplaris, fed effectus juxta exemplar

fa&tus, funt.

Sic artifex hominis faciem de-

pingere volens, nonimaginem, quam pingit,

et quae ante ejus operam nihil eft, fed vul.

tum hominis jam praevie extantem pro for-

ma, juxta quam operatur, et juxta quam

ä

operari debet, adfpicit.

3"*) Unde aptiffime in hanc rem faciunt teftimo-

nia fupra S. rxy. et infra $. 3o. relata,

$. 2$8;

Énim vero dantur aeternae regulae, ae-

ternae ac immutabiles naturae,

fecundum

i

quas Deus, et quandoque etiam nos opera-

mur, quaé funt rerum omnium primae regu-

N

lae, primae formae, ac primae ideae, quas

D

nulla alia praecedit, fed quas omnes artes,

et ea, quae fecundum àártem funt facta, fe-

I

quuntur.

Has mens etiam humana contem-

«

platur, cum fenfus exteriores et interiores et

O

maxime phantafiam fupergreffa, jam fe ipfa,

i

NNon tamen in

id eit, fola mente utitur.

(ür

tan-

Caps IL-

14

tanta altitudine fe diu tenere poteft, fed fen-

fuum gravitate preffa mox ad confueta Phan-

;

tafmata relabitur, et eorumi facile memoriam

amittit.

H

Cum enim aeternae normae iítae

t

puriffimus fint fpiritus, et phantafia animalis

J

puri fpiritus imaginem capere nequeat, nul-

i^j

lae poft fublimem hunc intuitum in phanta-

C

fia imagines fuperfunt, per quas purae hujus

vifionis memoria retineatur, «

W

cau-'

pl

$. 2g.

e

Et quid demum funt aeternae hae regu-

,

lae? Nihil aliud, quam divinae perfectiones,

quas Deus per verbum, id eft, per filium

f

fuum cognofcit, et juxta quas penitiflime

1uam

CQgnitas operatur omnia, quae. facere eidem

placet.

Et fic Dei perfectiones funt origina-

dune

riae rerum omnium formae, fummae ac pri-

1nae regulae, juxta quas omnia quae extra

Deum extant, facta, eaque perfectiora, aut

zinus perfe&a funt, prout plus minusve

34

cum aeternis formis, quarum res creatae funt

u

merae imagines, conformesfunt. 'Totus er-

oper 4

; Tep

ror in eo folo ftat, quod has immutabilis ar-

tis regulas extra Deum, et inter hunc, et

, qui

res creatas velut medium flatuamus.

Non

t

indigemus vicariis regulis, quando originariae

D

confpectui rationis funt expofitae.

Aufer

:()ütem'

ex oculis meis hominis imaginem , fi oculis

ioré

ipfum hominis vultum coram adfpicere da-

u

tur. Praeterea hae regulae intermediae, quas

ameïl

B

ln

extra

3

tut

1

22,

TyraBaits primtie,

extra Deum conftituis, dic mihi, ex qua for-

ma fint fa&tae, aut natae?

Nonné ipfusmet

ultimo ad divinas hafce ideas redite , ac de-

nique ex his omnia derivare vel invitus co-

geris? Per omnia Te precor, ne gloriofum

aeternitatis ,

ac immutabilitatis titulum. ad

rem aliquam creatam transferas.

Haec enim-

per omnia mere facta, mere contingens, tem-

pori ac mutaticai obnoxia nunquam ftat, fed

perpetuo labitur, ab omni neceffitate, et fta-

bilitate infinite ahenao

"*t) Dicess "füb aeterna, ac neceffaria rerum na-

tura nihil aliud intelligo ,

quam quod e. g

"fi homo exiftat, is neceffario rationale animal

*fit: item fi circulus datur, is neceffario rotun-

dus fit.

Ipfa cucuh natura inviolabili lege

p etit effe rotun da. ?

Sed utique haec et fimilia tunc neceffaria

effe dicis, fi exiflant, quod quidem fumme con-

tingens. eft.-

Tam quahs eft illa ncccïïïtas, quae

a conditione contingente pendct'2 $ic enim om-

nia fierent necefTaUa $ nam etlam COPU]"TL']*

ne-

ceffario contingens eft, quamdiu contingens eft,

et ut fit contingens.

Praeterea hae propofitio-

l

nes; e. g. fi datur circulus, neceffario eft rotun-

(

dus, reapfe non funt conditionatae , ícu a con-

V

ditione dependentes.

Nam inter conditionem,

*t id quod a conditione dependet, debet dari

d

diftinctio.

Nihil a fe ipfo dependet, nec pot-

M

eft effe caufa fui ipfius.

Iam e. g. circulus, et

ln

ilud rotundum non funt duo, fed unum idem-

que: non enim circulus potePc effe conditio ro-

QU

tundi, nec hoc dependere ab illo,

Ín unitate

QUi

non intelligitur COlldlth, aut connexio, utpote

b

ad quam duo requiruntur. e.

5*

o

Si laborem

praeties,-tunc mercedem exíolvam,

DT

Quare

]

Caput II

23

Quare totum, quod hic opponis, eft mera

eircumlocutio, quae tamen ex eo nocet, quod

;

hic lesem aliquam ex rerum creatarum natura

S.o

Deo fcubas, ex qua fic, et non aliter, fi qui-

H

dem aliquid facere velit, illud creare debeat,

Aliud in hac re nihil eft verum ,*

quam fe-

nl

q

quens: Circulus efl ipfum illud. votundum: un-

de fi Deus libere circulum, creat, libere quoque

y

votundum creat, quod quidem nec hilum necef-

fitatis contmet, et nihil aliud eft, quam idem bis

dl

M

dicere,

h

$. 30

ff

Denique ex $. 32 et 25 Vta, et in rem

praefentem — palmaris

confecutio — habetur,

[

xmmï

quod Deus cognofcendo, feipfum , tanquam

rotit

primam regulam, et, quia perfecta cognitio

U

j

eft verbum aeterni patris, quod per verbum

feu filium fuum fecerit. omnia.

effarià

Id quod

fcriptura iterato. teftatur.

Itaque. Deus eft

g (

,Uf

rerum omnium prima caufa exemplaris, quam

t

y 0il

vocamus, eft prima norma, prima veritas,

ef

'[x, I.C

id eft

in linea cognofcendi, et in via in-

).em ltg

ol

l

tellectus et rationis omnium primus. Id quod

J

toto hoc capite oftendere operofe fategi. Qui

p

[ECOH

-vero afferunt, Deum omnia, eorum natu-

monenh

ram intuendo. feciffe ,

hi afferunt, quod fa-

T du

cum et 1'eoula facu:ndl, quod forma et for-

p o

|US

&

matum, caufft, et effectus.idem fint.

Quod

quidem intelligi non poteft. .Atque totum,.

j ii

joo ?

quod hic dicitur

$. Augufhnus k) fumma

u

efficacia confirmat:

Singula iteque propriis

, UP

2

creata. f'unt ratzombus.

Has autem vatioties

| o

D 4

ubz

&) Libr. 93. quaeft, quaeft. 46

QuaW

"

N

24

'fm&ïams primus.

ubi avbitrandum eft, cj]&ä,* nifi in wiehte ibfa

ereatoris?. INon enim extra fe pofitum quidpiam

intuebatur , ut. fecundum id conftitueret , quod

conflituebat: mam boc opinari , facrilegum eft.

Et alibi fequentia habet:/) Caeterum ditius

eft in [cripturis [an&is fpiritus f[apientiae mul-

Pplex, eo quod multa in fe babeat : fed quae

babet, baec et efl, et ea omnia unus eftl. — INec

enim multae, fed una fapientia efl, im qua

funt immenfi, et infimiti tbefauvi verum intelli-

gibilium, in quibus fant omnes invifibiles et im-

wutabiles vationes verum etiam vifibiltum, et

wütabilium, quae per 1lam fatiae funt.

Vide

Gtiüm Sq Tbom' païtg I- q- IS.

CAPVT TERTIVM.

JDeus, ejusque fuprema wvoluntas im vatione

caufae motricis, ek im vatione catfae ef-

ficieutis efl primum omuium.

$. 31. 32. 33. Deu

$

motricis imperio.

; efficit omníia absque rationis

i

$. 34. Nos fenfu intimo experiri non pofï*amusa

quid fit fine ratione a

ratione agimus.

gere, th qui femper. ex

$. 35. Nulla datur ratio Deum movens.

Y

$. 36. Deberet enim ipfo effe prior.

$. 37. Nec talis extra, nec intra Deum invenitur.

f

d

. 38. 39. Nec ratio Deum movens effe poteft res

exiftens,

äg(

g., 4!

/

f0

[) L. de civit. C, 364

- Caput TIF.

25

Nec futura.

49

4I. et 42

Solvitur obje&io.

l

43

Nec

poffibile Deum movet.

44. et 45.. Nec una ex divinis perfe&tionibus.

|

ä

l

46. Voluntas enim divina aeque infinita eft, ac

reliquae perfectiones Dei.

/

47-

f

Nec divina voluntate aliquid antiquius có-

gitare licet,

|

i

48-

Nec divina bonitas,

t

49. Nec gloria ejus externa Deum movet,

(lh

g

50. 51. Id quod auGoritatibus confirmatur.

,

il

$. 3r.

Hucusque Deum, ejusquae fapientiam, qua

feipfum perfecte cognofcit, et qua extra fe-

ipfum ab initio nihil cognofcit, primam co-

gnofcendi regulam, ex qua poftmodum om-

n

nia funt facta, effe oftendimus, ita, ut in ne-

j

gotio cognofcendi fit primus, id eft, primum,

quod cognofcit, et primum, quod cognofci-

fat (

tur, et cujus cognitione reliqua omnia de-

mum formata fqerunt,

TummuS

pr &

$. 32.

Nunc vero inquirendum, num Deus etiam

in ratione movendi, et efliciendi fit prima

ratio, prima efficacia, prima, inquam, et

um

ab omni priore ratione independens: feu

ydt

an Deus fit primum movens, et primum

agens. Etquidem etiam fine omni argumen-

M

to haec facile profiteberis,. quod Deus fit

prima

ï

26

Tra&atus pirimus.

prima caufa efficiens, et, quantum ad virtu-

tem efficiendi, conítanter 'id tenebis: fed

quantum ad vim movendi a tua fententia

faepiffime defleGtes , et non nifi magna con-

tentione eo eluctaberis, ut Deum primum

motorem omni ratione anteriorem perpetu

oaq

9,

intelli

btlbq

$. 33.

Atque in hanc rem jam in anteceffum con-

cedere debebis, quod Deus fine ratione de-

Ü

cernat, et efficiat univerfa: fi enim prior ali-

qua ratio Deum moveat, non erit primum

movens, fed fi multum fit, non erit nifi pri-

mum, quod movetur, quod enim quidpiam

fequitur, illud primum elfe, nullatenusxpote&o

$. 54

D tU ETU TONC T OWPT ERN

Affertio vero ifta, qua Deum fine ratio-

ne agere dicimus, animum tuum vehemen-

ter movebit, ac pene offendet; fine ratione

enim agere imprudentis eft, et apertum vi-

tium tibi effe videbitur.

Verum horror ifte

i

ex eo nafcitur, quod mentem divinam ex

h

conditione tuae mentis improvide metiaris.

lr

Mens tua utpote fübdita et nunquam caufa

Y

prima non potefít fine ratione agere, im-

)

mo nunquam experta eft, quid fit fine ratio-

ne agere.

Nam etiam tale quid tentare, et

dj

ex mero libitu agere volens aget ex ratione

(ü)

aliqua c. g. quia id delectat, quia fe pro pri-

i

*na ratione ftatuere irrito conatu volet, vel

Wi

:

quia

—ü

27

quia veram fententiam falfitatis arguere defi.

derat, et quales innumerae rationes tacitae

"

latebunt, ita; ut vanum fine ratione agendi

conatum femper occulta quaepiam ratio mo-

veat. Scilicet primum nullatenus eífe pot-

W

eft, quod ex tota fua natura fecundum, ter-

tium, vel etiam quartum eft. Dicimus equi-

dem: actio fine ratione otiofa, et vitio ob-

noxia eft-

Sed tales a&tus non fine ratione,

fed fine utili et jufta ratione fiunt: et ideo

on

lne ratione fieri nobis videntur, eo quod

jl

rationes utilitate et juftitia carentes nullas

um

effe putemus.

Unde vere abs omni ratione

n

agere aegerrime intelligimus , utpote cujus

j

nullum experimentum, nullum fenfum habe-

tl

mus, nullum in.nobis habere poffumus, et

quem nonnifi ex Deo multa data opera nobis

comparare debemus.

n

S. 35-

amor

Atque firmiffime ftatuendum, quod Deus

g

nulla ratione praevia moveatur, fed quod om-

nia folo voluntatis fuae motu agat, nullum

or

j

n

motum aliunde accipiens. Nifi enim id per-

tinaciffrme teneas, Deum in genere caufae

ts

motricis nunquam ut primam caufam contem-

qua

plari poteris.

j

* $i enim Deus e. g. hunc mundum con-

Laï'fïüol

didit, quia bonus aut eft aut futurus erat,

f j

tunc prima ratio mundi non eft Deus, fed

j

ipfius mundi bonitas, quae proin gloriari pof.,

u

1

t: ÍVon gratis, fed ex gravi, et bona me va-.

Qb

iione

qlllä

Mi o

28

Tra&atus primus.

tione condidifli. Abfit vero haec dicere, narh

ea, quae mundo ineft bonitas, divinae vo-

luntatis effectus, non vero caufa eft. "Tota

haec bonitas ex decreto divinae voluntatis

defícendit: neutiquam divinum hoc decretum

ex bonitate mundi eft ortum.

Certe alias$

haec mundi bonitas effet cauía fui ipfius: et

effet id quod Deum movet, et fimul id, ad

quod eundem movet, quod cogitari non po-

teft. Motus ab uno ad unum idemque non

, datur.

7€*) Loquimur autem de vi motrice in fenfu ftricte

fumta: aliud utique dicendum eft de conditione

Sic

praevia, quam Deus non rare fequitur.

e. g. precibus Deus non movetur motione vera;

nihilominus

er.

cui . dedit donum orationis,

dat et alia, fed mere;

quia vult.

Huc facit

illud D. Thomae:a) oluntas emim, Dei vatio-

AOUR RRE COPREETT ER

valis efl, non quod aliquid fit Deo cau[a volen-

di, fed. in quantum vulé unum e[fe propter aliud.

Et illud Auguftini: b) "JVullame merita. Santio-

vwum? Junt plane, quia jufli funt: fed wt jufli

fierent , merita mou fuerunt, —— —— Perum ta-

cmen me f[aliem orationis putarentur. graecedere

mérila, —— —— eliam ip/a oratio inter gratige

gianera, regeritur.

li

ü

$. 56.

di

Iam fi divina voluntas primo. loco. per

aliquid moveri poffet, tunc jam ante De-

Do

k

cretum hujus voluntatis id. dari deberet, il-

ludque deberet aliquid. effe: nam quod nihil

ett,

a) T. p quaeft, Y9. art. 5.

W

&) Epiitol. ad Sixtum.

äapüt "

29

eít, vim movendi non habet, moveré non

:

poteft.

p

$. 37.

$

f

f

Porro fi ante Decteta diVinae,vOluhtatis

j

aliquid daretur, illud vel extra Deum;,. vel

á

intra Deum foret, effetque vel divinum vel

U

non divinum.

0O

Don

$. 58.

Ratio motrix extra Deum veríans, ac

1

proin non divina, deberet effe vel aliquod

(one

exiflens vel futurum, vel faltem poffibile quid-

NU

piam: nam impoflibili, fiquidem tale a te co-

Va

gitari poffe, arbitreris, vim movendi utique

TOR

facit

non tribues; fi enim impoffibile vim moven-

hi

di haberet, non impoflüibile, fed plus quam

at

poflibile, fed plus quam futurum, fed prae-

giud

fens effet: nam quod re

g

jam eft.

apfe movet, praefgns

uthl

TL

$. 39.

T

gratm

Íam nihil exiftens divinam vYoluntatem al«

licere, aut movere poteft: nam ante Decre-

tum divinae voluntatis hon datur exiftens

aliquid.

Omnia exiftentia divina voluntate

pofteriora, ejusque effectus, et nullatenus

) geï

3

ejusdem caufa effe poffunt.

&

$. 40;

n

jj

Sed forían futurum aliquid in Dei volun-

(atem agere, eamque movere poterit? Aft

eitam

39

Tmä?atus primtus.

,

etiam futurum, fiquidem mere futuro àli:

quam naturam tribuere volueris *), non da:

tur, non eft ante divinam voluntatem; quod

Deus non decrevit, nunquam futurum eft.

Non ideo Deus aliquid decrevit, quia futu-

rum,eít, fed ideo aliquid futurum eft, quià

Deus illud decrevit.

Divina decreta funt

*

caufa, non vero effe&us futurorum.

^) Si tamen finceritati, àc fimplicitati philoföphi-

cae operam dare velis, magnopere te cohortor, ne

futuri alicujus tibi idcam fingere. ftudeas.

Fu-

tura qua futura ninil funt, quibus proin nulla

idea, nulla notio refpondere poteft.

.Sed age!

et viam aliquam per quam ad hanc magni mo-

menti veritatem eluctari queas, fternamus. Non-

ne apud Deum omnia funt? vel putas, quod ali-

quid fit, quod apud Deum non eft? Scilicet non

eft, quod apud Deum non eft,

Rurfus Deum

inmutabilem effe facile concedes: nihil enim ei-

dem novum accedit, aut antiquum eidem dece-

dit.

Si enim aliquid eidem decederet, perderet

utique aliquid, quod antea habebat, quod ab-

furdiffimum eft.

Si vero novum quidpiam ei-

dem accederet,

uno capite fieret perfectior,

quam erat antea,

quod dicere nullatenus licet.

Praeterea novum illud a nemine poffet accipe-

re: non a fe ipfo, nam ipfusmet illud non ha-

buit: non a re creata, haec enim ipfamet nihil

habet, quod a Deo non accepit: non a nihilo:

nihilum enim aliquid dare non poteft,

Iam fi Deo nihil novi accidit, nihil apud eum

cogitari poteft, quod eidem nondum praefens,

fed futurum duntaxat eft: alias res ejusmodi ei-

dem aliquando. adventura nova eum praefentia

bearet.

Ergo apud Deum futura non funt: et

ideo, quia emnia, quae funt, apud Deum funmt,

futura

f

p2

Caput. III.

d

futüra omnino non funt, nihil funt, Sed rem

etiam ad captum humanum tenteimus.

"

Quomo-

do definiunt futurum ? fcilicet futurum, prout

"

ajunt, eft negatio rei pro tempore praefenti, et

d.

exiftentia rei pro tempore fubfequo.

Redcte!

iló autem tem-

q

ergo futurum modo eft nihil:

pore fubfequo eft praefens.

Itaque futurum ex

Y

negatione aliqua,

et ex praefentia aliqua com-

[j

1

ponitur: cum vero negatio nihil fit, et proin

nihil poffit componere,: ea. plane debet fubtra-

hi, imo ne cogitari quidem poteft,

Manet er-

hp

go mera praeíentia aliqua: et fic tu nunquam

poteris aliquam notionem futuri, prout a prae-

j Y

fü

fenti differt, nobis miniftrare.

i

jl

Si dicas: plus eft in re fuütura, quam in

a

mere poffibili: Sic plus dicit Antichriftus futu-

Iüus,

y mo

quam homo aliquis nunquam creandus.

N

Sed refpondeo imprimis, quod juxta fuperius

d ]

dida mera poffibilia non poffis cogitare, ac proin-

t

de nullam inter ea,

et futura differentiam re-

peum.

quirere,

Sed ut captui tuo in hoe deferam,

refpondeo fecundo, quod homo nunquam crean-

n d

l a

dus Deo non fit praefens; Antichriftus etfi non

tibi, Deo tamen praefens

m fit,

Divina de-

wrari

i !

nique praefcientia in eo contiftit, quod ea, quae

nobis non praefentia, fed futura duntaxat iunt,

j d

f.fo

fibi praefentia jam habeat,

Deus non fibi, ied

f c(ï'U

i

nobis futura . cognofcit.

Nam ,

!us lnte

prout habet

"Iertullianus:

Divinitati competit, quaecun-

«

que decveveri

g

uL perfetla veputave, quia uon

Jit apud. illum. diffzrentia temporis, apud quem

[ gt

mhllo

uniformem [latumtemporis dirigit aeteruitas ip/a,

Scilicet Deus eft immobile punctum, quod

nunquam mutatur:- eftque unicum et perenne

u) n

inftans, in fimplicifimo momento veram, et no-

jl

12

ftra aeternitate infinitis vicibus ampliorem ae-

ternitatem concludens,

Eít Deus meruuv //are;

ltaefgnlli

et

(

) dlïtt

€) Liär.' 3- eontr, Mlarcien.

fui

ld

JraGatus primus.

3^

et prout àjunt, perpetiluü] Nwíüc, omni témpo-

re, et lapfu in immenfum fuperius.

Mens nofítra, et omnis fpiritus creatus ut-

ae mero lapfui affue-

pote tempori obnoxius,

tus fe ad tantam altitudinem difficillime urget.

Nunquam expertus eft inflabilis fpiritus, quid

fit ea itabilitas,

quae omnem motum et tranfi-

tum tota infinitate excedit, et aliquid accipere;

vel amittére nefcia, perpetua aequalitate flat.

Hanc magni adeo momenti veritatemi om-

nes fapientes inde àb antiquiffima aetate magno

confenfu fatentur: fed noftra aetate, et aliquot

abhinc faeculis poft principia haec certa adeo,;

ab initio feliciter adoptata, homines in decurfu

do&rinae fuae primarum veritatum velut obliti

longe aliam;

et ad fenfum duntaxat humanum

factam viam ingrédiuntur, innumeris exinde dif-

ficultatibus involuti.

Sic operofe difputant,

qua ratione Deus futura certo praevidere queat :

cum tamen Deus nulla futura praevideat, fed

Praeter-

omnia fibi praefentia coram adfpiciat.

quam, quod etiam praefentium fcientiam non ex

1

zi

rebus, fed ex infinita foecunditate intelle&tus

non ni( per fapæntiam fuam cognofcàt.

Abfit

enim, ut a&us divinus, id eft, cognitio divi-

k

na ortum ex re creata accipiat, et ab objecis,

Qu

ficut in nobis fit ; ad eadem cognofcenda deter-

Tninetur,.

videt in feipfo,

Seilicet Deus feipfum

Alia

fae;

quia feip/um wvidet per e[fentiam fuam.

r

autem "on videt im feipfisMjed. in feipfo: in

lm

quantum in e[fentia fua continet fimiitudinem

£orunm.

)

U

Sunt vero plurima alia incommodá,

quaé

n

ex eo funt fata, quod futuris ajentem ideam,

N

et aliquam naturam tribuerint, et ex quibus ne-

(üe

dum in fcholis, fed etiam in Ecclefia ingentes

(ur;

tumultus funt exeitati; Tene fimpliciffimam hanc

veri-

li

d) $. 'Thomas in p'rima part, quaeft. 14. art. 5.

E —

E2 727

383

veritatem à S. Auguftino traditam: JVihil datur;

wuilil cogitari potefl, quam Deus, et ea, quae

Deus facit, ac próm exiftentia funt. — Huic mens

tua firmiffime inhaereat, et innumeris obícurita-

tibus, ac controverfüs fupérior erit, neque ab

hac fententia inens tua unquani difcedat, etfi

verbis longe alia e. g. futura, praeterita , pof-

j

fibilia,

etiam impofliblia loqui,ex recepto ufu

Cogatüt.

Sed quaeílio de futüris, quae eft no-

bilis adeo; ac tanti mometti, et quae tot con-

i

troverfiarum 'cauíá extitit, hiftée anguítiis com-

pl

prehendi non poteft. Si quisin hac proficere,

et totum pervidere velit, legat $. Auguftini lib-

l

j

rum undecimum confeffionum: legat autem con-

d

tento ftudio, et gravis induftriae fuae dignum et

W

in fine jucundiffimum pretium feret;

]i

[j

X

5 41:

f

Verum, dum affero, quod propter futü:

(

w

füm nemo, et omnium minime Deus ope-

Q&XIS

retur,

id tibi ab ipfa experientia falfum

videbitur.

i

Nonne agricola ad gravem la-

t

borem amore futurae meíüis movetur, et

f

quam Caro pretio fpes mere futuras. nobis

jett

faepe comparamus? Áft agricola non mef:

if

Al

fem| futuram; fed praefentem defiderat;

:M

nam ex tritico mere futuro nullos panes pin-

jith

fere poffet: et nos bonis quibuscunque non

qu

qua futuris, fed qua praefentibus inhiamus.

Sic vefte fütüra contra riporem hiemis me

deamq

s

tueri aegre potero.

Adeo füb iis; quae fu-

IGCIW

tura vocamus , noj nifi praefentia latent;

iv

yu

Toui, £.

C

$. 42

n

$4

j | "lratlaius. Primus,

»

$. 42.

Sed etiam in eo falleris, Aquod meffem pro

€au(ía habeas, quae hominés rufticos ad gra-

ves adeo labores permoveat.

Meflis non eft

caufa, fed effectus induftriae rufticae. INon

operantur, quia Meflis nafcetur, fed ut nal-

Catur.

Familia, ipfe agricola, autalii, quos

diligit, aut quibus aliquid debet, fünt caufa

motrix, feu ea, quae colono fudorem expri-

mit: Tolle hos, et nulla homini cura de

Meffe erit.

Caufa ad agendum movens fem:

perante motum, etmulto magis ante id, quod

tali motu efficitur, jam adeft,

$ 45

Aftforte poffibile aliquidj quod extrá

Deum,.nefcio, qua fatione, ab aeterno da-

ri arbitraberis ; Deum movebit, ut poffibili

illi donum exiftentiae largiatur.

Verum pof-

fibilia, prout fupra demonftravi, ab aeterno

extra Deum nihil funt, ac proin nullam ad

Deum movendum vim habent: Quod non

eft, Deum movere non poteft.

Nihilum

j

non agit: nam facultas movendi, vel agen*

:

di ngn eft nihilum.

It

le

$. 44.

N

Quia itaque nec exiftens aliquid, nec fu

-

d

turum, nec poflibile, nihil denique extra

l

Deum datur, quod divinae voluntati pro ra-

&one inetrice eíle poteft: videndur Jam, at

non

t

C'aput A

35

non tale quidquam intra Deum invenire pof:

fimus. $; 37

A

l

545

r4

äï

j

Et jam in d1v1ms perfeGionibus per fa

p1ent1am cognitis ratio aliqua tibi obverfari

0j

ex qua Dei voluntas jufte incite-

f

videbitur,

tur ad earum imagines aliquas formandas.

n

"Debetm aeternis ideis iftis honor ifte, üt

i

"jin rebus creatis aliquibus velut depingantur.

il

"Praeterea divina beneficentia ad alios feli-

7

?"ces reddendos mire prona; voluntatem di:

"vinam facile permovebit; ut ahquos creet;

qu1bus benefacere queat.

Denique immen-

"fa excellentia, ac majeft s glomam extrinfe-

i

