cam, id eft, ex rebus cre&tis in fe redundan:

(

?tem; fummo jure petit. ?

Tb

1p01

546

at

Verum ad hoe argumentum 1npr1mls quae«

] 4

rere juvat, an inter omnes divinas perfectio:

f(

nes folam Dei voluntatem reliquis fubdïtam,

hu

ac m0t1bus, qui ab his perFe&mmbus veniunt;

gelP

0bn0x1am, et quidem in négotio volendi ob:

noxiam facére velis, ut unum praé alio vel-

le debeat? In negotio volendi,inquam: nam

in negotio intelligendi fapientiam voluntaté

C fu

divina non tempore; fed ordine priorem ef:

ext

fe facile conceffero:

of

"n

i

G.2

4

Cs

46

Tra&atus Primus,

547

Caeterum hoc argumentum tutum Jam ite-

tum confueto nobis errore nititur, quo ali-

quid ajens divina voluntate antiquius nobis

fitipimus.

Nam aeternae illae ideae, id eft,

divinae perfectiones per aeternam faplentlam

cognitae non requirunt eas imagines, vel fui

imitationes, quae nihil funt.

Nihil minime

petunt, minime exigunt

Atqui ante decre-

tum divinae voluntatis hae omnes merum

funt nihilum: ergo has non petunt

Vel has

divinaruim perfectionum imagines jam antea

aliquid effe, dices?

. 48

Sic etiam, ut

ina bonitas bonum velle

queat, debet utique dari aliquis, cui bonum

velit, in quem benefica effe queat. Benevo-

lentia quae nemini, id eft, nihilo bonum

vult, benevolentia non eft

Íam ante de-

creta divinae voluntatis noh datur aliquis,

cuidivina bonitas amica, etbenefica effe pof-

fit.

Ut nihil dicam, quod divina benevolen-

tia ipfiffima fit divina voluntas

Nam. bo-

num velle utique ex fua naturà ad volunta-

tem pertinet.

$. 49

Quid ad jus gloriae exterioris refponfu«

rus íim, jam ex hucusque diétis praevie in-

tellges. Etiam divina majeftas eam gloriam,

hono-

CO aE . — .

Capus. 111.

37

honorem, reverentiam, aut quaecumque

alia non exigit, quae nulla funt.

lam om-

:m

nis gloria Deo exterior ante voluntatem di-

vinam nulla eft, nihil eft: ergo eam non pe-

tit.

Per nihilum, et inane Deus non.hono-

;

ratur.

Scilicet hoc ex mente noftra elimina-

lil

re non poffumus, quin Deum nunquam non

illg

nobis parem reddentes, eidem legem ac ra-

dv

tionem fcribamus, eumque aliqua ratione po-

u

Íteriorem, ab eaque dependentem faciamus,

|his

quemadmodum noftra voluntas tanquam cau-

6d

ía fecunda, non prima bonum efficit, fed a

priore.aliquo bono ad agendum incitatur.

Deus autem nunquam agit, quia bonum eft

agere: fed omne ideo bonum fit, quia agit:

nos femper agimus, quia praevie bonum eft,

u

d

Ut agamus. |Nos femper prius aliquod. bo-

u

num fequimur: Deus nullum bonum invenit,

2

quod fequatur, fed omne bonum inchoat, et

y»

p

[iti

$. :50.

fej

V()len'

Scilicet longe fublimius de Deo cogitan-

dum, neque ulla ei caufa praeftruenda eft.

nbO

Caufas enim divinae voluntatis [cire volunt, cum

a

voluntas Dei omnium, quae funt, ipfa fit cau-

fa.

Si enim babet cau[am voluntas Dei, e

aliquid, quod antecedat voluntatem Dei: quod

nefas eft credere, — Qui ergo dicit: quare fecit

rpon)'u

JDeus coelum et- terram?- Refpondendum e[t ei :

n2

quia voluit.

Voluntas enim. Dei eft caufa. coel

€t ierrae, et ideo major. eft voluttas Dei, quam

Jori

n

3

coc/um

Séesises-

A

25

Tra&arus primus;

coelumm et tyya. Qui autem dicit: quare vo-

luit facere coelum et terram? Majus aliquid

quaerit quam efl voluntas Dei: mibil autem

május inveniripotefl. e) . Id quod fpiritus S.

brevi fententia per. os viginti quatuor fenio-

rum definit: dignus es Domine, accipere glo-

viam et bonorems et virtutem: quia tu creaftz

omnia, et propter volutitatem tuam erant, et

creata funt. f )

-

Dei fapienti

a ficutin ratione cognofcendi

eft omnium prima, ante quam nihil datur,

nihil intelligi poteft: ità ejusdem voluntas in

negotio volendi, decernendi adeo eft fumma,

ac prima, ut priorratio aut motus anterior

cogitari nullatenus debeat. Non amplius

r P

per omnia primus eft Deus, fi priorem ali-

quam rationem qFngd.chan? fequatur.

$. sr.

Hanc graviffima

m veritatem etiam, fpiri-

tus S. per os Pauli docuit. ) O Zititudo

divitiarum [apientiae et [cientiae Dei! —. quis

eon[iliarius ejus fuit? fcilicet regulam aut nor-,

N

mam agendi miniftrando. — 4ur quis prior de-

dit illi£ nempe motum, rationem et effica-

ciam operandi.

Quoniam ex ipfo, tanquam

prima regula, et per ipfum, tanquam per pri-

mam rdtionem moventem, et ij ipfo tanquam

*

prima

€) 8. Auguft. lib. I, contr. Manich. de Ienef, c. 2;

) Apocal. 4, 1I1.

&) Ad Roman. 11, 31 etfequ.

A

39

-

Caoput 1.

prima vi eiïicænte, et confervante fünt om-

ma.

L

CAPVT QVARTVM

]

JDeus eft finis tltimus verum omnum.

l

ü

$. 52.

ommum eft etiam finis earundeimn ultimus.

Hoc ipfo quia Deus eft prima ratio rcrum

$. 53. Res quaelibet eft, vera efít, bona eft.

Yi

J

$. 54. Res creata in quantum eft, mere ex Deeo,

pendet.

[j

l,

$. 55 et 56. -Veritas rei obJe&wa eft conformitas

or

cum ideis d1V1ms $

8.

97-

]i

nltlonem

Unde res creatae feipfis deducunt in De1 COg-

J

E

58. Bonitas quoque rerum creatarum eft mera

cum optuna Dei voluntate convenientia.

[

N

^59. Omnia enim , quae Deus vult, bona funt,

quae nonvult, mala funt; et omne bonum ideo

abíciffe eft, quia Deus id vult,

J

60.

Malum nihil eft

qiis

61—63

Solvuntur objectiones,

[0i

64. Omnia defideria, quae in ea tendunt, quae

Deus non fecit, inania funt,

!

(à

65 et 66. DodGrina, quae removet omnia, quae

Deus non fecit, eft pacis pleniffima;

àfl

äg

67. Sed non nifi magno labore addifcitur.

n

$. 68. Deus eft ergo et caufa exemplaris, et effi-

Y

ciens, et finalis rerum omnium.

n ^

C 4

$. 52

Hss

A*

Tratiatus primus,

$. 52

Pof'cquam evicimus, quod Deus rerum em-

nium fit prima caufa, etratio in omni confi-

deratione prima, nihil facilius eft, quam eun-

dem tanquam rerum omnium finem. oftende-

re.

Imo utraque. quaeiho eft una eadem-

que: nam prima alicujus rei ratio eft fempet

ejusdem etiam finis ultimus.

. Quod enim

nos ad agendum primo loco movet, in illo

noftra affe&ione nunquam non quiefcimus.

Sic ab initio incipientibus occurrit divina fa-

pientia divinas perfe&tiones contemplans, dein

divína feqmtur voluntas aeternorum, exem-

plorum imagines faciens, id eft res quaslibet

creans.

Dein per ordinem caufarum creata-

rum ad eum demum effe&tum inquifitio de-

Ícendet, de quo fors erit quaeftio. Etfic in

hac computatione primus occurrit Deus.

Si

vero ordine retrogrado ab ultimo hoc effe&u

incipiens per gradus caufarum afcendas, tunc

ultimus, et ultra quem nulla ratio cogitari po-

teft,

invenietur Deus.

Fere ficut punéta li-

neae numerare volens primum habebis pun-

éum A. et ultimum pun&um Z. Si veroa

pun&o Z. incipias, ultimo loco occurret pun-

ä

éum A. quod ipfum clariffimis verbis loqui-

turfpiritus S. a) — Ego fitm Alpba, et Omega,

princicipium et finis, dicit dominus Deus.

$. 53

[

!

8) Aporalyp. 1, $,

$i

AX

Capui IF,

$. 53.

- Sed age, hanc rem penitius excutiamus:

Y

magnum enim operae pretium faciemus, fi

l

in quidnam res omnes, ac totum univerfum

tandem definat, probe nofcamus.

j

Magno

T

itaque omnium confenfu de re qualibet prae-

dicatur, quod /it aliquid, quod verum aliquid,

Xf

j

et quod bonum fit. . Nam fi res eft, utique

e[t : quod non ett, res non eft. Porro fi res

o

Qu

eft, vere cft: fi enim vere non eft, omnino

non eft. Si autem vere eít res ea, utique

:

a

verum aliquid eft. Denique effe et verum

efTe aliquid boni eft. Effe enim et verum ef-

fe abs dubio bona funt.

Ws

Omne enim effe

Deus facit, et omne quod Deus facit, certif-

znj

àt

fime bonum eft. Dein omne verum bonum

cm

effe, neceffario dicere cogeris: nifi per ne-

ceffariam confecutionem decorum bonitatis

ol

titulum falfo tribuere velis.

Neque aliquem

adeo inverecundum fore arbitror, qui verum

tf

T

qua verum aut non effe, aut non bonum ef-

n

Íe dicere audeat. Haec jam tria elogia rebus

d

N

omnibus conveniunt, omniaque rerum gene-

ra traníc

endunt, praedicata iranfcendentalia

a fcholaíticis exinde dicta.

püfl

oqm

ifh

$. 54.

Sed quid eft illud effe, quod rebus crea-

tis omnibus commune eft, et in quo, ftante

tanta earum diverfitate, amice conveniunt?

funt factae, ita ut ni-

Tam res omnes a Deo

h

C 3

Ea

42

Tra&atus primus.

hil omnino in iis cogitari queat, qüodxa Deo.

non fit factum.

'Totae quantae a Deo funt.

ÉEt quidem hoc non tantum de primo creatio-

nis inftanti, fed pro omni, quo extant, tem-

pore intelligendum eft. Certe in primo crea-

tionis inftanti res a Deo pendebant: neque

cogitari earum natura tunc poterat, nifi ut

pendens a Deo.

Iam in fubfequentibus in»

ftantibus aliam naturam non acceperunt: un-

de omni tempore a Deo vi indolis füuae pen-

dent. Vela quo eam ftabilitatem, eam vim;

qua fibimetipfis fufficiunt, ex intervallo acce-

perunt, quam tempore creationis non habue-

runt? unde veriffimum eft illud tritum: con-

fervatio verum . e[L continua earwm . creatio. ")

Manet etiam verum , quod res omnes nihil

;

aliud fint, quam merijfimum pendere a. Deo. Mi

|

*) Aliter quidem res fe habet in artifice humano,

quo etiam jam mortuo artefa&dum non raro per-

durat.

.Hic enim nihil novi producit, fed pare

I)

tes antea jam extantes tantum ordinat. Modum,

(l

non exiftentiam tribuit, Unde etiam poft ope-

f

ram artificis res in fua ftabilitate, et vi moven-

di perdurant, utpote quam nonab artifice, fed

^

a Deo accipiunt.

Totum, quod manet, a Deo

Sic du-

eft: opera artificis ex integro tranfit.

&us penicilli ab artifice eft, et hic mox ceffat:

quod colores hoc ordine perftent , id ex fua

indole, id eft, a Deo habent,

b

**) Neque cogitare coneris res füb duplici ratio-

ne, ícilicet, in quantum.íünt, et in quantum

D

a Deo funt.

I

Namipfum etiam rerum creatarum

e[Je «t a Deo, nec fibram nec hilum ex re crea-

&

ata e'qgitare poteris, quae non fit a Deo. Quid-

of

quid

Captit IP..

43

era

quid ex ea cogitaveris, id a Deo erit,

"!

Deo continuo. pendebit: cum aliquid ab alio

pendens cogitari nequeat, fine eo, a quo pen-

(*

det, " Pendere eft refpe&tus unius ad alterum,

Unde interroganti, quid eft res quaelibet, ul-

d

tima refponfio reddenda eft: eít id, quod a Deo

I

pendet.

Et fic in ratione effe ultimo Deus tan-

Ui

quam finis rerum, in quantum funt, occurret,

n'

Tam aliquahdo, cum tranquillifümum otium ti-

bi fuppetet, aeftima, num ex re quapiam com.

M

dita, id eft, ex re per. omnes fui partes a Deo

bl

pendente aliquid cogitare queas, fine eo, a qua

1l

tota fua natura pendet.

Sed de his mox di-

cemus.

eu

"

$. 55.

(j]g

Nunc de veritate rerum. quarumvis. di-.

t

iil

cendum venit. Et veritas quidem alia fe te-

net ex parte humani judicii, et eft judicii

**)

hujus conformitas cum re, de qua judicium

fertur. Hanc recepto quondam vocabulo

Wt

j

praedicamentalem vocarunt. Alia autem eft

p

veritas non judicii, fed rerum ipfarum, de

duf

qua $. 55. rmentio eft fa&a, et de qua in prae-

ox

fenti agitur.

Sed quid demum e

t

JWJH.

iï haec veri-

f

tas rebus ipfis connata?

: po

j dll'

$. 56.

a

at

Hanc Veritat(äm,

Ícholaftici in eo repone-.

1 jl

bant, quod res fit apta cognofci, feu eft ca-

st

pacitas rei ad füi cognitionem in mente hu-

anmm

Iana excitandam. Verum longe antiquior,

u

et multo füblimior veritas rebus quibusque

3 qe

ineft,

lam $. 3. di&tum eft, quod Deus

Quid-

cog-

Wid

44

Tra&'*at;u& primtis,

cognofcendo jfeipfum, et fuas perfe&iones

intuendo fecerit omnia velut ex prototypis

pingens ectypa.

Jam res omnes creatae ae-

ternis illis exemplaribus, tanquam regulis,

fecundum quas fa&tae funt, quodammodo.

fimiles, ac conformes, ac proinde earumdem

imagines funt. Undoe haec rerüm creatarum

cum divinis illis ideis conformitas eft.illa ve-

ritas, quae non in judicio humano recepta,

fed rebus ipfis inhaerens, fingulis propria, et

M

omnibus communis eft.

LI

$ T.

[

. Unde magni nominis veritas eruitur,

quod res creatae tanquam divinarum perfe-

Qionum imperfe&ae quidem, verae tamen

imagines cognofcere volentem feipfis et non

tantum per arduam demonftrationem,, aut

longas confecutiones in Dei cognitionem de-

ducant.

Sic qui imaginem Caefaris videt,

etiam faciem Caefaris hoc ipfo non noffe non

poteft, et res creatae feipíis ad cognitionem

divinarum perfectionum, cujus funt effigies,

deducunt.

Nihil in ulla.re creata eft, aut

cogitari poteft, quod non ad exemplum ae-

ternarum rationum fit-factum, et quod proin

non aliquid divinitatis repraefentet, illudque

intuenti, ac cognofcenti non exhibeat. Quod

ipfum clare docet Apoftolus: s) fmvifibilia

enim a creatura mumdi per ea, quae fatta funt,

intellea. confpiciuttur, fcilicet, velut in fpe-

culo . ,

$) Ad Roman. I, 20;

d

: Caput IP.

45

culoó, et in vera aeternaruml imaginé. Com-

$

fpiciuntur autem , id eft, mox videntur, et

non per longam indaginem operofe inferun-

i

5

tur. *) . Haec veritas etfi clara ac certa, vi-

detur obfcura ex eo, quod in rebus creatis

l)

T

tanquam in imaginibus Deus fub nomine Dei

if

clare videri dicatur. Aft Deus, ejusque per-

feCtiones in quavis re creata non fub nomine

[:

T

Dei, fed fub ea ratione cernitur, fub qua res

quaevis Déi imago eft. Deum fub voce Dei

ü

nobis faepe obícurum manere facile concef:

ferim. xiedh

* Per hoc nolim negzne, quod non poffit a re-

1

bus creatis ad. demonftrandum Deum fcholaftica

rf

argümentatio duci: fed id tantum affero, quod

ia

etiam fine longa argumentorum 1érie fingulae

jon

Dei perfe&iones in rebus creatis4 tanquam in

divinirum perfe&dionum imaginibus , cernantur.

qi

Non enim poteft imago íine cognitione illius

j

videri, cujus eft imago;

Ceffat effe imago, fi

jl

in cognitionem fui prototypi non ducat,

Ne-

que illi fententiae vel parum derogare velim,

NU

quae veriffime docet, quod aeternae rationes in

(j

feipfis, et non tantum in fui imaginibus proxie

me videantur 2 mente humana, utpote cui funt

praefentiífimae,

"

Sed ude hoc: in pratfemi nom

)

agitur.

o

**) Tres itaque Déum cognofcendi modi 'haben'-a

tur. Primus pet argumentatioriem , feu argü-

df

mentá, quae ex veritate aliunde admiffa ducun-

o

tür & 9

o

. datur res creata; ergo datur creator.

li

il

In

Seundus, in-eo eft, quodDeus in rebus crea-

tis tanquam in ejus effigie, ac velut in fpeculo

| fW»

clare videatur, puta vifu 1hentis et non vifu

-u

praée

phantafiae awt gculi. Drtz'us: Deus menti

T

íe I

u

dl

Tra&ätus primus.

fentiffimus proxime et fine medio auxilio inteïlï

gitur, tanquam prima veritas, et omnium judi-

ciorum, quae vera funt, prima ratio, vel tan-

quam prima juftitia, per quam omnes boni actus

jutti funt.

Et fic de reliquis.. Prius enim jam

nofti juftitiam$;, quam aéionem aliquam juftam

effe. dicere. poffis.

Si enim primam juftitiam

jam antéa non intellexiffes; non polfes judica-'

TE,

hunc a&um eidem 'conformemi, vel non

conformein effe,

Id quod . docet S. Augufti-

nuüs:c) ltdque de iflis (rebus) fecundum illam

(aeternam legem) jadicamus , et illam cernimus

rationali snentis intwitu. . Ifla vero praefentia —

Jeufu corporis tangimus, qut imagines ubjen-

tium fixas m memoria vecordamur — — aliter

rationes artemque ineffabiliter pulchram talium

figurarum fuper üciem mentis fimplici intelligen-

tia caypientes.

Nam in illa aeterna veritate, ex

qua iempora

lia faffa fuit ommia, formam, fe-

cundum quam fumus ,

et fecundum quam vel àn

mobis, vel iw corporibus verà et vetia vatione

aliquid. operaimus , vifu mentis afpicimus. Ve-

yum excelfiffmae hae regulae fublimes funt adeo;,

ut licet eae menti proxime ac perpetuo fint pro-

pofitae, earum vix réecordeinur.

Zld quas cum

quis pervenerit, JVom 2m iis mamet perventor,

jed. velut . acie ipfa veverberata vepellitur .et. fit

vei Qton tranfitoriae iranfitoria' cogitatio. d) Cum

ü

enim aetérnae hae rationes utpote fümme fpi-

l

ritualés in phantafia nullam fui imaginem habe-

d

re quéant, nos vero opé phantafiae plerumque

agamus, intelligamus; ideo non tantuin aeterna-

Q

rum rationum,; fíed etiam cognitiónis defüuper

(e

habitae difüculter recordamur;

Sic cuique nil

fi

inagis eft cognitum , quam quisque fibi, id eft,

fs

ilud, quod fub nomine Ego accipimus, quoc;

&

r

-

dU

£) Lib. IIi. de Trinitat. C, 6 et 7.

*

N

Cs IF.

47

'ét ipfa mens noftra: et tamen de nätura mer-

tis noftrae, feu de illo, quod Ego vocamus,

diffidile difpütamus, et id quod íoli menti eft

du

reapfe Clariffomum, 'ex intervallo obícurnm effe

J

videtur, Et poft tot Deum cognofcendi modos

j

dantur Theologi, Philofophique, qui primam ac

i

divinam rerum omnium rationem ignorari pof-

(

fe, et reipfa a multis vel integris nationibusig-

j

noratam fuiffe afferant.

Qua quidem falfitate

j

aliam magig palpabilem dari poffe, haud puto.

i

i

; 56 580

N

Supereit, ut de rerum omnium bonitá-

11

u

te agamus: eoquod omnia non tantum fint,

n

non tantum vera, fed etiam bona fint,

Sed

ze

quid eft haec bonitas transfcemdentalis, feu.

, N

J

ommibus coinmunis? Hic imprimis refponde-

j

bunt, quod, ficut generalis veritas in eo eft,

ii

quod res poffünt cognofci, fic fimilis boni-

N

tas confiftat in eo4. quod res diligi merean-

vith

tur.

Prior eft refpe&tus ad intelleétu

m, haec

p

vero pofter

jor eft refpectus ad voluntatem.

g

g

.Verum etiam ifta bonitas eft lon

ge altius re-

petenda.

Scilicet ficut veritas r

ebus innata

í

| Qu

eft conformitas cum aeternis ideis; fic ea-

du

rumdem bonit

n«c

[v

1

eít

u

nexus eum optima, id eft,

divina voluátate ;

à.qua fingulis momentis,

mmqæ

quibus extant

j gtl

, totae ac per omnes fui par-

M

tes arGifime pendent: et eatenus bonae

ul

f

funt, quatenus ex fonte omnis bonitatis de-

ü d

cendunt, nihil bonitatis habentes, nifi quan-

QU

,1

[

tum ex optima voluntate íine intermiífione

?hauriqnt. Vid. $. 54.

48

TraBatus primus.

$. 59.

Tam circa negotium bonitatis maximi mó:

menti regulam fcribo, quae eft fequens: em-

Tia, quae per diviniam voluntatem fiunt , bona

füni: et mibilefl bonum, quod per divinam vo-

luntatejmmon. fit.

Abfit enim cogitare, quod

voluntas infinite bona malum faciat, aut quod

detur bonum, quod ad hanc voluntatem fe

non totum referat. *)

Neque in ftatuenda hac fegula.eít labo-

randum nobis, éo quod nemo fanae mentis

eidém adverfetur.

Atque utinam per decur-

fum do&rinae tam huic veritati fideles efTe-

mus, quam faciles füumus ad eandem adop-

tandam: prout in corollaris inde deducen-

i

dis abunde patebit.

'tf(

*) Nam bonum 4 divina vbluntate non pendens,

dic, unde fit? A femetipfo? Et fic Deus foret.

An ab.intelle&u divino, aut 'aliis Dei perfedio-

hibus?- Sed hae non operantur, non agunt, fe

Nam Deus

tantum voluntatem divinam dirigunt.

[

ütique nihil efficit, nifi quod vult efficere. Vel

h

denique bonum illud a divina voluntate non

defcendens efít a caufis creatis.

Sed hae creare,

ln

id eíft, ex nihilo quidpiam producere non pof-

aliq

funt: et quod tanquam caufae tecundae efficiunt,

tj

id per vim a Deo acceptam operantnr, et fic

tam quoad naturam fíuam,

et vim operandi,

t

hN

quam quoad effedus, quos producunt, a divina

voluntate perpetuo pendent.

Non igitur cogi-

1j

tari poteft bonum, quod ad Dei voluntatem nom

Qu

referat feipfum, et totam originem fuam.

?

$. &e.

ij

Coput IF.

49

:

$. 60.

Cum itaque omnia, quae feci

t Deus, bo:

hà fint, fequitur Ímo quod malum non de-

tur, non exiftat, meraque boni negatio fit.

l

Nam Deus nonnif bona £

dci

^

m:

t, et aliunde ni-

n

hil datur, quod.Deus non facit.

Vel fi ma-

lum aliquid effe.veli$, dic, ex quo principia

fit ortum? A Deo non eft. Unde vel a fe

erit, et aliquid divinum elfe debebit, vel cum

"

Manichaeis duo prima principia, quorum

unum ad bona, aliud vero ad malum fit

fU

u

comparátum, admittere cogeris.

Aft maium

nullam neturam babet, , fed defeRus boni ma-

ffe

Q

li-omen accepit. e) Malum mera negatio, ni-

hil eft; ac proinde nulio principio, nulla cau-

n

fa indiget. Omnia enim quae funt, et in quan-

tum funt; bonà funt: ergo maltun non eiï;;

n

for

S 6I.

[

W

P

i

!t j

Ut verd hánc Veritatem pfobe þei*ïricieaäg

eamque conftanter fequaris, multo lábore ti-

105

' It

bi conftabit, et per tmultas obfcüritates mag-

, 10

na te vi urgere debebis.

Sic dolores non

f&f

j pof

aliquid effe; et nialos non effe non nifi invi-

tflimus concedes. Exiftentiam iis) qui ae-

Cs

g

ternum damnati fuht, malum effe, certifíi-

«

mum tibi videbitur, utpote quibus expediret;

]

fi in nihilum redigerentur; immo fi nati nun-

j v

£5 Wofs

em fm

quam fuiffent. f) Et quaerent bomin

n

ts

e) 8.

H

Aug;ugi, libr, XI. de civitate Dei, c.

9«

f) Matth, 26, 24;

.

[

Ibm- I.

D

0s

so

TraBlatus prim'us.

zem, et fon invenient emm, et defidevabumt mo-

vi, et mors fugiet ab eis. g)

Denique qui fe-

ipfos occidunt, vitam abominantur, quae

certe eft aliquid. Vita ipfis malum aliquod eft;

$. 62.

Aft omnia, in quantum funt, bona funt,

quia a Deo funt: mala vero funt, in quan-

tum non funt.

Unde nemo poteft velle ma-

lum: nam qualis eft illa voluntas, feu ani-

mi decretum, quod in nihil fertur, quo nihil

defideras, quod nullam fui caufam, nullumi

objec&tum feu terminum habét? quod quidem

veriffimum, fed in fingulis exémplis quando-

[2 :

que explicatu difficile eft. Sic dolores, iii quan-

tum funt, actus animales, ac proin perfectio-

J

nes aliquae fünt: in quantum fine facilitate;

fine naturali fuavitate fiunt, in tantum do-

lores funt. Fac organa corporis rite difpofi-

FZ

ta, et dolóres ceffabunt, id eft, actus vitales

K

perfe&i, etíine difficili nifu ét fine vitio ab

't

anima edi poterunt. Scilicet aliquis defe&tus

i

et minus eft in a&tu dolorofo, quam in a&tu

fl

integro.

Vitaà cruciatui obnoxia plus eft,

R

quam mors, quae eft negatio vitae. Id quod

Q

acerbe fentis, eft nifüs animae ad a&tus vita-

l

les utcunque proféquendos,. quod quidem

perfectio eft aliqua, -ne fcilicet vita in aliquo

Ü

membro penitus deficiat.

63.

r

H

Exiftentiam damnatorum malum aliquod

&i

dicere, utique non audebis. INam dic, quis

QUJ(

g) Apocal. 9 6

þoc, '

/

St

(

hoc, quod dicis malum, pro*duXïc, et conti-

n

nuo confervat? Miror, viros graves, dum

j

in alio opufculo exiftentiam damnatorum

Ü

bonam effe fcribebam, indignatos, ac pene

offenfos fuiffe. Damnati bonis pene omni-

Qf

bus carent, et hi tanti defe&tus eorum mife-

Jdn

riam efficiunt: aliquod tamen bonum, id eft

f

feipfos illis Deus reliquit.

Nüm naturam

u

damnatorum;. quam Deus fecit; ac confer-

jl

vat, malam effé dices? Beneficiuni divinum

jjuf

haec eft, pro.quo damnati gratias Deo, prout

rdem

docet S. Auguftinus; ^) agere deberent

LJ

J

Amiflis omnibus reliquis bonis, fi unum fu-

j

perfit ; melius adhuc eftj quam omnino nul-

(l

lum; Damnati noti optant; nón poffunt op-

ts

taré, ut in hihilum redigantuf; et Chriftus

| d

noluit dicere; ludae bonum fore; fi nihil ef:

i

fet, fed fi in lucem editus non fuiffet; natus

xvlfältï

non fuiffet, iuxta fenfum Jobi dicentis:, Qua-

[ti

Ye de vulva eduxijli me? . qui utinam con[uritis

qu

f

effem , n& oculus me videret , de üieró ivàn[la-

f Eu

tus ad tumtilim. Ut omittam aliani, eamque

j

genuinam interpretationem illius fententiae;

qu

quam Chriftus de juda protulic.

Certe. dé

N5

non exiftentia Judae Chriftus non eft locu-

yio

tus, eo quod haec cogitandi et loqueridi ma-

gi

p

teria effe nequeat.

Idem de iis; qui fibi

mortem precantur, aut qui fe ipfos óccidunt;

Hi;'prout dicit S. Auguftinus, non nihil,

fed meéliores fieri defiderant, quia ftatum

jiq

hii imperite fibi efüins

o P

quietis 'fub þjno'milxxïe' ni

D

fiüv

gunt !

h) $. Auguft. libr. II.! de lib, arbitr.

52

— Tidtlams qeimus

gunt. Nam qui nihil defiderat; nbn»defiäää-

rab *) Neque ego primus haec docui; nam

Vide S. 'Tho-

etiam antiqui ita fenferunt.

mam Z. 4I. q. 27. articul. 4. item fupplement.

LÀ

*

$.

Sed etiam S. Bonaveritura in /ibr.

1. fentent. diflind, 33. q. 2. teftatur, eos,

qui parvulis non baptizatis poenam ignis

infernalis ftatuunt, aíferere, melius effe in

tali poena effe, quam omnino non effe. In

hanc rem Gregorius a Valentia fcribit Ti

41, difputai. 1. q. 17. de tert.. effetlu peccati:

IJNibiloininus Deum punire . citra. condignum;,

t potuifet jure exigere pro peccato veniali

poenam perpetuam, — INec poteft. jure conqueri

damnatus ob illam poenae perpetuitatem, quane

doquidem propter peccata mortalia, ut rette Ca«

jetanus ait, potu:[fet mevito pumire etiam per

annibilationem.

ltaque mifericordia Dei elu-

cet erga damnatos in quavis alia poena s quae

v0n. e[t amnibilatio, juxta illud, a Cajetanus,

mifericordiae Domini, quod woti fumtus confum-

zj. Et tamen hanc fententiam de novitate

poftularunt, immo eandem tanquam pericu-

lofam traduxerunt.

Atque haec accufatio

utcunque tolerabilis foret, nifi ego ipfusmet

in eadem ícriptura mea diligenüffime cavit-

fem, quaeftionem hanc, an melius fit damna-

tum effe, quam omnino non effe,. habc, in-

quam, quaeftionem ineptam, imo nullam, e£

nullatenus meam effe ; mereque ad eos con-

fundendos facere, qui fpe ànnihilationis fe

antur;

«ontra peenas aeternaAs ridicule confol

;!

1

—

eaput. VT.

35

j

De Annihilatione, feude nihilo non datur co-

w

gitatio, non votum, non comparatio: quia

T

perpetuo verum eft illud Auguftini: cog;tart

M

7s:*, poteft, quod nibileft. INeque. enim cogi-

t

tatio datur, Ífi nihil cogitatur.

Vide etiam

Q

S. Auguftinum c. 5. 8. 9 et 1. libr. 3. de li-

bero arbitr. quibus in locis haec aperte docet.

j

*) Unde inepta eft illa comparatio, qua dicitur:

BD

qui nequidem creati fünt, feliciores funt, quam

damnati. Nam qui non fünt creati, utique ni-

Ibn'

IIll:

hil funt, quomodo feliciores poffünt effe, qui

in nulla parte felices,

et omnino non funt?

JIthy

Qualis eft illa comparatio, qua aliquid ad nihil

tio)

aeftimatur ?. Quod efít, primum gradum tenet:

l

quod non eft, nequidem primum gradum habet :

et tu dum non extantia feliciora aliquibus, quae

q-z;an-

jam funt, vocas, nonne éa ad fecundum gra-

T

dum elevas, quae primum nondum attigerunt?

j

Nunquam fatis animum noftrum monere poffu-

T.

mus , quod cogitatio in mente noftra nihil ex-

hibens, nihil repraefentans, idea mentis , feu

;

T

cogitatio effe nequeat.

gt

Innumeris vicibus vocem nihili, negatipnis,

0" il

defe&us adhibemus:. fed. hae voces tantum iy ore

u

fonant, iu ménte vero femper aliquid ajens de-

notant; e. g. defelfum milie

orenorum patior.

o

Ua

Titius mon efl in conclavi fuo, ei.quae funt innu-

mera ejusmodi.

Hic verba negationem fonant,

usmeï.

et quod nos infuüper magis implicat, phantafia

v

nobis aliquam inanitatem ajentem pingit, fed

mens nonnifi. affirinantia intelligit e. g. "Litius

m

eft alibi: mille flozenos alius tenet, vel ego ex

Y j

tribus millibüs duo duntaxat. millia teneo,

Et

atf €

fic de aliis.

Veriffime in hanc ipíam rem. fcri-

bit S. Auguftinus; 2) Pauca velle enuniiamus z

y u

gn»

plura non relie.. Inielligitu

r tamen, quid fzelijnus.

3.

jutb

j

N

3 is confell, 11, & 2

54

Zva&atus primus,

$. 64.

Quia vero ex regula $. 59. fcripta, nihil

eft bonum, quod Deus non voluit, ideo

habetur IIdo, quod alter mundus, opes, aut

earum pofleffio, quae te deftituit, fanitas, qua

cares, et infinita alia, quae animo tuo ob-

verfari videbuntur, non fint bona, quia Deus

haec don fecit:

ác proinde cum bona non

fint, immo nihil fint, quod haec nequ1dem

defiderari queant;

*) "Saltem bona pomblha 1mh1 effe videntür, "

Sed tu haec non ut poffibilia, fed ut ex1üentla

defideras: bonum mere poflibile te non juvat.

Et utique faltem. exiftentiam rerum ante divi-

nam voluntatem nihil efi'e, concedes:

et tamen

harum etiam exiftentiam, quae certe nihil eft,

a te deüdelan falfo a1b1trans,

"AH: quotles conatus nófter. etiam prudens

Pin rem nondum emi'centem tendit?. Sic labor

"artificis in artefa&tum , -

quod nondum datur,

? tendit.

Cognofcit fane artefactum , quod non-

"dum ePcs ahas ad 1d obtmendum non labo-

1areto

Afc Voluntas artlüms non tendlt in artefa-

ahas tenderet

&um, quod hucusque nihil eft:

in 111h11um

'Totus ejus conatus vel ex ochw,

vel.ex alia mentis , aut fenfus affe&ione, quan-

tum ad voluntatem., proficxfcuur quantum ve-

ro ad intelle&um vel regulas artis fuae, vel

ideam ex aliis artefactis comparatam , et hucus-

que fuperfítitem fibi propofitam habet.

Nonne,

DN IEO p ME CLo, - d

f

ut rudi exemplo utar,

quaedam ammantla in

futuram hiemem ahmulta fibi congregant, quae

futuram hiemem nullatenus norunt,

fed prae-

fenti quodam fenfu tantummodo an*unttu(2 Id

quod

d

55

| Capw IF. |

$Quod efficere cohamur, conatus n

oftri effectus,

non item caufa, aut norma effe poffunt. .Cau-

fa, et norma agendi ab effedu pendere non pof-

funt: potius vero ifte ab illis pendet.

Quando

futurum effe&um nobis imaginamur , non, illius

effe&tum, qui hucusque nihil eft, ac proin cog-

nofci non poteft, íed fimilium rerum imagines

in meate nofílra extantes intüemur? vel omni-

no primam, ac aeternam rerum omnium regu-

lam contemiplamur, juxta quam, impellente qua-

cunque ratione, agere decernimus. - Quod non-

ï

dum eít, nondum cognofci potefts alias tali cog-

nitione idj quod non eft, id eft, nihil cognof-

ceremus.

D)

Noftri itaque conatus, ita tendere debent;

it

non quod nos bone alicui initium dare veli-

i

mus, íed quia Deus ad id moveét, qui noftra

V

opera velut inftrumento aliquo ad aliquid effi-

jj

eiendum uti forfan decrevit,

Nam. neque qui

h

plantat eft aliquid, meque qui rigat, [ed, qui incve-

mentum dat, Deus. k)

Nunquam vero ea ope-

r1, quam, impellente Deo, praeftitimus, fuo

d

fru&u carebit, licet is faepe longe alius, quam

i

Qul

nos perfuafi fumus, futurus fit. ^ Unusquisque

enim

prop

b

viam mercedem | accipiet , fe"cundum

I)

fuum . laberem, 1)

[rtefa

$. 65.

g

Itäque omnia funt plena: cuné&a, quae

ficiO

fecit Deus, adfunt, et bona funt.

Reliqua

g

nec funt, nec bona funt: nihil itaque defi-

mW

M

derari prudenter poteft, et mens, fi quidem

fapiens effe velit, ad füummam tranquillitatem

NOUO

fe componere debet.

Et licet fenfus exte-

ytit n

D 4

rlores

j

d

j pra

k) S. ad Corinth. 3, 7.

" ]

I) Ibidem v.8.

QU

—

56

| Tm&atus. primus. |

riores magnopere quandoque laborent, et

fenfus intérior ingentes non raro tumultus

excitct: mens tamen f[apiens his flu&ibus

tranquille fupernatabit, et velut fpeculator.

in altiffimo monte conftitutus denfiffimas nu-

bes, quae fubje&am vallem opprimunt, et

tempeftates ac tonitrua, quae in eandemi de-

faeviunt, fecura, ac quieta defpiciet. Seyere

enim mens femetipfam intezroget: Num bo-

num aliquod deeft, quod Deus voluit: vel

an bonum datür, aut etiam cogitari poteft,

quod Deus non voluit? Defigna tandem bo-

num illud, de cujus abfentia re&e doles: fi

vero nullum defignare potes, ut quid te ina-

ni defiderio , áut potius vano phantafmate

excrucias? Omnia quae bona funt, adfünt,

quae non adfunt, bona non funt, omnino

ä

non funt, jufta defiderii materia non funt.

[

$9) "Af multa bona forent, íi Deus illa vellet:

q

"quare illa non vult?" Atqui modo ea nom

vult ,

ergo modo bona non íunt: et ea quae

Déus jam vult, non ideo vult, quia bona crant,

fed ea ideo nunc bona funt,

quia ea volu

i

A'oluntas

Dei eft prior omni bonitate.

(

$. 66.

Y

O fÍapientia pacis pleniflinia!. quam

etiam gentiiium philofophia animum huma-

num ad perennem tran

1

q

À

E

juillitatem redigere

M

" Sentis enimvero

volens utcunque docuit.

ad quam excelfuüm àpicem haec de prima, et

e

uluma rerum omnium ratione do&trina pede-

«

tentim .

u

Caput IF.

EY

tentim deducat

Ardua, et laborze plena eft

haec doé&trina fed ad fumimia üon nifi magna

contentione asícenditur.

In vertice montis

Í

hujus acclivis adeo pax habitat, quae exíu-

perat omnem fenfum, fed quae hon mifi a

M

purà mente, quae a fervitute fenfuum jam

"

emancipata eft; deguftari poteft, . Per hanc

ii

doctrinam magnus ille Atheorum Coloffus

facile corruit.

(

Dum enim dicunt, quod

xä

cum infinito bono mala, quae certa et aperta

'ft,

dantu£, componi nullatenus poffint, facile

0

refpondemus: cum mali natura nulla fit, ma-

la non dantur,

$i vero de defectu bonorum

Í

u

conqueruntur , d1cunus, quod bona, quae

It

Deus voluit, jam adfint: quae vero Deus

j"

non voluit, bona non fünt.

Cur ergo de

1IQ

defe&u bonorum querelam moves?. Scilicet

L

eiror continuus in eo eft, quod bonum ali-

qued ante d1vmam voluntatem tibi üngas.,

ia

noü

$. 67.-

qu

df

Innumera in hanc rem feribenda füperef.

fent, et aliqua illorum jam in differtatione

ol

de prima rerum omnium ratione, et fine ea-

