rum: ultimo fpeciatim a me edita continen-

tur.

Sed contrahenda funt jam vela, ne

animum legentis in primo Theologiae mora-

mam

um

lis aditu gimium famgemus.

Res eft ardua

adeo, ut fumma ingenia per eam laffata fue-

j

(2U

iint.

N e

Quae quidem noftra aetate etiàm ex

eo gravior. reddltur, quod concepta aliquan-

um d

u

do ]UdlCla agre dimittamus , et non raro ea

D 5

dili-

J

Res;

]

m

»

3

Jvaftatus þrimü:.

*

-

diligamus magis, quam C*edamus.

Infuper

errorem, quem diu profefi fumus, dedoce-

ri moleftum nobis, et verecundum videtur :

—

cum tamen veritatem, praecipue palmarem

-

unde.unde invenire ingens lucrum fiti et

intelle&tum altifimis cognitionibus illuftrari

emolumentum praecipuum, et fumma fit glo-

ria. Etiam alii, inter quos vel maxime ego:

fum, etiam alii, inquam; ne dicam, noftra

aetate pene omnes,

circa haec errarunt.

Magnis exemplis errores noftros excufabimus.

Praeterea ctiam id ad gloriam, fiquidem hujus

cura.nobis eft, facit, quod in hac re non nifi

fummos et antiquifüimos fequamur: Íi quis

enim veterum monnmenta luftraverit, facile

l

intelliget, quod haec fcita minime fint nova,

|

fed antiquiflima, et omni humanae fapientiae,

li

quousque ejus n

.

b

obis aliqua memoria fgpetf

eft,..coaeva.

C

d

$. 63

^o'Pertindciffime itaque teneamus, quod

Deus nullam extra fe fuamque naturam, in-

telligendi materiam, feu objectum acceperit:

et quod divina voluntas nullam caufam mo-

tricem habuerit ad concipienda decreta fua.

Sapientia aeterna in via intelligendi, et vo-

luntas divina in negotio volendi, feu decer-

nendi funt primae per omnia, nulli rationi

obnoxiae. Ommia, quae cogitari . poffunt,

momenta longiflime antecedunt, quas demum

emnia in quacungue confideratione accepta

e-

Caput IF.

59

fequuntur tantum.

Non fat digne de Deo

fentis, fidicas: Deus primo loco effentias re-

rum cognovit: et dein juxta has operari de-

buit.

Velfi cogites: Deus hac, et non alia

ratione agere debuit. Deus elegit optimum et

Hk

debet praecipere, quod ex fe juftum eft. Fu-

J

tura mundi elegantia, ac perfe&io divinam

)

voluntatem ad.condendum univerfum exci-

"

tavit: et quae fünt innumerae aliae rationes,

W

quas divina voluntate priores nobis fingimus.

us

Verum haec omnia divinae voluntatis non

JUS

caufae, .fed effectus funt: quos, fi fub qua-

llü

cunque demum ratione divinis decretis prae-

ülS

ponamus, Deus nunquam prima omnium ra-

je

tio, fed fecunda duntaxat erit.

Et fi regre-

LO

diérido per varias.caufas afcendamus, tota fe-

d

ries non in Deum, fed in intrinfecam rerum

M

bomtatem., feu. illud, quodcunque divinis dé-

cretis antiquius ftatulmus, definet, ac proin-

de Deus rerum omnium finis non erit. *)

" Slcü quaeramus de, uïtmw effe&u, quare híe

Q

ad(t; refponfio erit:

quia cauffa proxima eum

t

produxit.

Sed cur ifta cauffa proxima datur?

etit«

fcilicet quia caufá tertia,

quarta ,

et fic dem-

ceps produxit: donec quae&mnes omnes in Deum

$10

exeant.

fnt.

Iam, vero quaeritur, quare Deus hoc

fecit ?. Tunc refpondebis, quia bona ratio eum

,v

movebat : nos vero nihil prius invenientes, aliud

dicere non poterimus , quam:

voluit.

Sic nos

]

Tu vero

aüüm

in Deo tanquam in fine qulefcunus

Deum velut tranfiens, in illa demum ratione

.iïunt,

*

quiefces , quae. Deum , prout vis, ad agendum

permovit.

Et fic in tua fententia non Deus,

u

fed intrinfeca rerum bonitas, aut quodcunque

alitud

f

"

60

Tya&atus. primüs.

aliud erit prima rerum ratio, et finis earum u-

£&imus.

Denique res coram Deo gloriati poffetz

Non omnino totam me tibi debeo, nmon gratis

mc condidifti:

nam res bonae indolis fum, et

in me corüdenda bonam rationem fecutus es,

quae prior tibi motum dedlt, vun ahquam in

fe exiaru:r

CAPVT QVINTVM

Sententia eorum expendiur., qui felicitaiem

bumani genevis primam rationem totius uni-

verfi, ei finem, uitimum q[/'e veluni.

Multi. felicitatem homxnum finem ultimuté,

$. 69.

conftituunt.

Hi tamen fibi non conüant, et ipfimet

glä

$. 70. 71.

J

nefciunt, quid ftatuant,

Deum imprimis gloriae fuae ftudiofum effe

d

$. 72.

«

negant ;

Sed falío, nam

b

$. 2725

fäw

s. 74. Deus gloriam quidem fibi pct1t, non famem

'ác fi eadun 1nd1're1et.

plï

6

& 75. Neque ex natura benevolentiae divinae prin-

cipium amozis proprii falvatur.

. 76.

Cujus principii mfuper abufus mgens fieri

poteft,

Y

$& 77. Neque cxphcatus alius hujus. principii fa.

vet;

Q

k

&. 78

Nam timendum, ne fenfus utilitatis propriae

lateat $

a

Tü

$ 79. Quem fenfum fi fccludant, habctur genw-

»

num pm.cxpxum amoris dwuu.

Vr

f

$. 98e.

6t

Coput F.

ï. 89. Neque principium.- amons propriü univerfá

[-20 215

W

[j

*569

Iam ab aliquo tempore audivi faepius, quod

felicitatem hominum pro ultimo rerum om-

nium fine, ac proin pro prima earum' ratione

quidam conftituant: et quod proinde ftudium

utilitatis, aut humanae aut propriae tantum,

j

pro unico hominis officio ftatuant, amorem

j

fui ipfius pro prima lege defignantes

Cum

tamen ne! cirem ,

quidnam per hoc fibi de-

nique velint, id f'1C11e neglexi, probe gnarus,

quÀ

quod indulgentes fibi animi novis, ac pere:

grinis facile dele&tentur, a qmbus, poftquam

(ié

vulgaria funt facta; fuapte fponte mox rece-

dunt.

Po&quam vero talia typis publicis

i d

edita, eta viris, qui "Theologiae chriftianae

praeceptls imbuti, ordinibus; immo infulis

facris infignes funt, Iucubrata cernerem, tunc

$^ (

riculum hdüd

T

plane cohorrui toti rei morali

tb

ex vano tuneus.

/

5 70;

, f

Eft autem contra hos tfa&are d fficile ad«

modum:

"Y AY

nam, in quantuni mihi legere hu-

tusque datum eft, adeo alter cum aitero m

;pn f

hac doétrina non concordut, ut nullus fe-

cumipfo conveniat, uwn, quod íemel ftatue-

p

runt, in contecutionibus negant, femper di-

verfi a femeti ipfis,

Praeterea aliquorum fen-

T

fa telerabiia [unt; dum aherum placita plae

ne

T.

W

65

Jra&atus promus.

ne ad deteftationem mentem rectam commo-

veant

Et quam faciles, immo leves in tanto

otio verfantur, dum, in conquirendis ele-

gantibus verbis et floribus eloquentiae largi-

terÍfpargendis unice intenti, dele&tare magis,

quam docere fatagunt, poefin non feveram

Ícientiam Ícribentes.

Dum enim de prima

regula illius 1nfcu;ut10nls agitur, quae reliquas

omnes fua gravitate, ac dignitate fuperat,

fummo ingenio, et multorim annorum mé-

ditatione opus eft, ut millenae, ac millenae

confecutiones, quae ex prima regula nafcun-

tur, rite aeftimentur, atque ut quis intra tot,

quae fe offerunt, obftacula refponfione fua

fibi, fuaeque do&unae perpetuo confítet. Et

id quidem fumme neceffarium tunc eft, cum

principium recens inducendum a fenfu om-

nium faeculorum aberrat

et ipfam divinam

auctoritatem übl adverífam habere videtur.

]

J

ää

5 121

lu

lam in ratione, ex qua noftram felicita-

tem unice curare nos jubent, et dein in ipfa

V0

definienda felicitate adeo difcordes funt, ut

Der

ultimo nefcirem, quid velint.

Aegre cum

LU

hofte pugna adornatur, fi nefcmtur, ubi con-

fiftat.

Iam quantum ad rationem

$. 725

(ej

Solam aliqui felicitatem aut noftram , vel

P

etiam aliorum 'a nobis promoveri volunt,

quia Deus id vult.

Nullam is fibi gloriam

l

petit,

)l

g

Caput F.

65

petit, utpote in fe beatiffimus, et fibi in imr-

W

menfum fufficientiffimus.

Deum gloriae cu-

d

pidum ftatuere , dedecus eft Ex immenfa

beneficentia fua nihil aliud petit, quam, ut

j

n

aliiss quoque quam optime fit.

Elegans fen-

TU

teunta, quae aliqua fuavitate fe commendat:

hii

fed quae contra piura, e

aque graviüïm Cà-

u

4

pita pugnat.

t

$. 73-

L

. Deus gloriae fuae ftudiofiffimus e

£Ge

-

Glos

[2

8f

riae cupido .uac folummodo vitum. eft,

t0y

quando gloria non debita quaeritur: juftam

glorium icu honorem debitum exigere, . ju-

efüa

ftum sít

p

Utque non menttus, aut fuper-

bus eít Deus, durm dicit:a) /m gloriam meam

cum

j of

ftci eum, creavt eum.

]tem: date gloeriam

Dom:no . Deo veflro. b) Et quae funt infinita

Mi

ejusmodi teftimonia.

Eft quidem Deus fibi

j

fufficientiflimus, et antequam exteriorem vo-

luit gloriam, €a non erat afficieridus, quia

fl

ü

talis gloria nihil erat: poftquam vero eam

voluit, eandem neceffario habet.

Non enim.

N ï?m

per omnia fibi fufficeret

TU )

quae habere voiuit.

j lu non haberet,

0 qui

$, 74.

x

Neque ex hoc gloriofior, quam. erat an-

tea, factus eft.. -Nam in Deo non datur

t, nihil

4f à

pr.ips etlpgiïerius.: in Deo ninil incipi

defi-

v

- 4) lfài. 49, 1;

n

b) lerem. 15, 16.

pC

1

p

E

64

TraBatus brimts.

|

definit, et omnia creata fibi mutuo fu'"ccedüht;

Deo autem fine omni fucceffione praefentia

funt.

Res omnes et omnia tempora immu-

tabili quodam, et conftantiffimo momento

fimul Deo adfunt.

Magnopere falluntur,

qui aeternitátem Dei fub ferie infinitorum fae-

cülorum, quae in Deo praeterierint, fibi fin-

gunt.

Tempora, faecula, et myriades fae:

culorum rebus labentibus, neutiquam immo-

bili divinitati conveniunf. Stare illud immu-

tabile omnem lápfitm excludit. Quae vult, fem-

per habuit, aut potius femper habet: nihilef:

£0 recerns accepit, quià quaecunque funt, ei

fg

femper praefentià funt: quae vero non voluit;

j

1

nihil funt, et ad gloriatn ejus minime faciunt:

0

$. 75;

q

þfaebefea, dum Deunm felicitate homiïhun'i

d

tantopere afficij et propriae glotiae incurium

3

effe, dicis, numquid reliquas ejusdem per-

&

fectiones inde ab aevo fibi foli fufficientes,

folam vero benevolentiam ab omni retro

aeternitate efurientem , utpote felicitate di-

lectarum fibi mentium deftithtam fuiffe, fta-

h&C (

tuis, nec per futuram aeternitatem plane f4-

I

tiandam? Cum enim optimum rerum ordi-

q.

riem (nefcio quidemt, unde is natus fit) etiam

m

Deus ex tua fententia fequi debeat; Numen

Deti

beneficentiffimum innumeros in miferia et ir*

li (

fiaitos in nihilo aeternüm relinquere cogitur:

Cnt

qiae quidem infinitae benevolentiae poenae

COnt

licet

Íunma, ac pene infinita effe debet. j Sci

fi

d

l

'Cäputvüi |

63

ä

fi infinita excellentia ex eo ,. quod fi b1 foli

H

fuffüciat, omnem cultum et adorationem re.

Y

pudiat, nemo inteliget, quomodo infinita

/)

felicitas fe non contentaj etnon nifialiorum,

]

r

et paucorum quidem , beatitudine compleri

i

opus habeat.

Neque hic dicant, quod bene-

j

volentia in alium tendat: nam, quantum in

j

auctoribus huius fententiae legi, berievolen-

i

tia in eo confift, ut aliis benefaciamus,

j

quia hoc nobis eft utile, aut quia nosdele-

&at, alios felices effe cernere: et fic totum

IN

[ef

benevolentiae negotium eft merum propriae

d

felicitatis ftudium.

Hac denique ratione;

Qu

quod triftifimum eft, nemo alteri, fed quis-

V

U

que fibi duntaxat fincere amicus eft: eoquod

omne beneficium ex eo folum in alterum

conferatur, quia aliquid utilitatis vel faltem

Wi

i

delectationis inde in nos redundat.

Vera

autem refponfio ad haec

ol

fi

petenda eft ex. $. 42.'

Im '*ö

et feq.-S

jent

(l

$. 76

j

j d

Illud quoque folicite aeítima, quantum,

hac doctrina tua malevolus aliquis abuti queat,

b t

Dicet enim : Deus fibimet fufficientiflimus

€ib omne externum , tanquam fibi prorfus

n()ïï

etiu

inutile, refugiens.

Nullum fibi honorem

petit, utpote qui ad tantam majeftatem ni-

u

!

hil eft: id quod tu afferis , et quae eft tua

tiü d

fententia,

lgitur etiam grati animi officia

| Coglïw

contemnet, et multo minus ad preces noftras

POETJP

attendet, omni

gumer-

d

pre;ationci noítra in i

0. ,

fum

,22

|

66

Tra&atus primus.

fum fuperior. Et quia utpote vere infinitus

Tihil poteft accipere, fic nec perdere quid-

quam poteft, ficut ab omni lucro , ita ab

omni jactura infinite remotus.

Quare pec-

cata noftra Deo nihil detrahunt : five pec-

caveris, five re&te feceris, Deo id perinde

erit. ) Sicut omni adoratione, et laudeno-

ftra,.fic gratiis a nobis agendis ," precibus

noftris, et obedientia legibus fuis praeftan-

da aeque facile carere poterit.

Cumque

Deus peccatis noftris minime offendatur,

immo offendi non poffit: peccata noftra cum

infinito bono non pugnabunt, et fic infinita

«

mala non erunt, atque exinde poena infini?

t

ta , feu aeterna iis non irrogabitur, autnon

l

nifi iniquiffime irrogabitur.

Certe vindicta

T

infinita, dum infinitus non fuit offenfus,

I'EE

iniquitas foret infinita. Quae quidem funt

[is

peftifera infamium Deiftarum principia. Vel

n

cogita, quid his folide refpondere queas;

Q

poitquam Deo omnem exteriorem gloriam

(E

inanem, etinfinitae , quam in fe continet ,

T

abundantiae fuperfluam aut potius inimicam

effe ftatuifti.

P

Qio

*) Quomodo autem Deus vere offendatur et ali-

quid perdat, ita tamen, ut eodem momento in-

juria eidem mox compenfetur , dicám age;ld

"

üti

de poenitentia.

eU

I fn

f()a[

p Hmo

g. 77-

— Ó Á

—

Caput F.

67

$. 77.

Y

Neque dicas, ex mea fententia non quo-

$nodocunque, fed ideo propriam aut alienam

felicitatem quaerere debemus, quia Deus id

lj

vult ac praecipit , ut adeo amor fui ipfius

il

in amorem Dei tandem definat.

Nam res

)u

Giffime quidem afferis , quod béneficia ho-

mini propter Deum collata non amor homi-

i

ng

nis, fed amor Dei fint. Semper actibus no-

n

ftris illum amamus, quem agerido, feu quem

cun

áctibus noftris ultimo fpectamus.

Sic ego

nid

et alius quispiam par quoddam obfequium

i

tibi praeftitimus.

Alter ille ad id tua digni-

;non

tate permotus fuit, te ultimo fpectabàt: ego

ia

vero hoc obfequio meo ad fimile, aut majus

o

]am

Y

rependendum permovere te volui.

y i

I

aequali induftria ille alter te, ego vero non

Re&e itaque fentis ,

m

nifti meipfum diléxi.

quod affe&tus in nos ipfos , et alios fint fin-

th

r

cerus amor Dei, fi tales affe&tus ideo fove-

n

mus, quia Deo placent.

De 'quor alibi co-

j

u

piofius agam. -

$. 78.

Yur d

Sed omnesifti, qui propriam, et alienam

TU

utilitatem ideo fe quaerere profitentur, quia

n 4

w

Deus id vult, magnopere attendere debent,

ne fub toto ftudio mere fenfus proprius la-

teat.

NNam pro amore fui ipfius, id eft, pro

primo honeftatis principio hoc argumentum

P

aíte-

j

l

Rss

68

Jra&atus þrimm.

afferunt, quod ad propriam utilitatem quivi$

fua natura maxime inclinetur, et quod for-

tiffima 'etiam Sanctorum exempla fpe praemii

demum fuerint edita.

Si enim principium

amoris proprii his rationibus nitatur, illud

aperte non in Deum, íed in propriam perfo-

nam definit.

*) Sed de his uberius 'in"fra fcilicet a $4 89« et

deinceps di&urus fum,

$.. 79.

5

Et dato etiam, quod propi*ii amotis pà-

q

troni fuam , aliorumque utilitatem ex eo fo-

Ti

Jum quaerant, quia Deus id jubet, tmnc ejus-

Q

modi ftudium-non fui ipfius, fed folius Dei

amor reapfe foret, juxta dicta $. 77. lam fi

fibi conftare velintj non amorem fui ipfius,

led amorem Dei pro primo honeftatis prin-

cipio defignare vel ex propria docirina co*

gerentur.

M

-

S. 80-

5

Supereft iam ultima quaeftio , quae pa-

tronos amoris proprii graviílime premit, quae

eft fequens.

$4

Vel Deus praeter felicitatem

humani generis aliquid infuper petit, vel

nihil aliud petit, aut jubet.

Si aliud prae- .

terea praecipit , tunc hoc tuum principium

t )4

non eft primum , non eít maxime generale,

Ti

ut-

Copu I

69

utpote quod non omnia officia füb.fe con-

cludit.

Si nihil aliud. praeter beatitudinem

W

hominum Deus defiderat, fi nulla officia ado-

/n

rationis, laudis et fibi foli, et fibi proxime

u

defiderat. tunc totum latriae eultum , reli-

i

gionem omnino omnem, ac denique, quod

rei caput eft, charitatem "Theologicam, qua

Deus ut Deus ac mere propter Deum dili-

NT

gendus eft, abítulifti, graviflimis, ac nobi-

liffimis omnium officiis ex codice legum mo-

ralium erafis.

Vel forte , prout aliqui fcri-

bere jam funt aufi, afferes Deum adorandum,

et invocandum effe,

quia ejusmodi ftudia

3?3

animo humano aliquam delectationem . affe-

Qu

runt, prout quidam canibus fuis blandiun-

T IN

tur, quia id fibi jucundum eft,

3

It

CAPVT SEXTVM

j

Ó7

Aliqua de amore fui ipfius fyflemata vecetia-

[ n? Q

fentur.

$. 81

Errant, qui proxime omnia nobis impendi

volunt, quia Deum ita velle dicunt

$. 82

Multo vero.magis, qui utilitatem. noftram

u -

L

pro fine ultimo. ftatuunt

Jl

5 qunl

$. 83

In qua fententia nulla dantur officia erga

hcltu

proximum

t

Xx

1fu

$. 84 — 9o. Referuntur, et refolvuntur obje&io-

i P

! nCl

nes,

p

E5

$. 9t.

—

"

Tvaclatus primus.

7

$. 9I.x '"Dum vero felicitatem noftram pro fine fta

þtuunt, quaeritur, in quo illa confiftat.

€. 92. Si in fruitione Dei confifüit, Deum finem ul.

timum &atuant, neceífe eff,

$. 93. Nec etiam Deus, et res creatae fimul pro üqe

-

ultimo ftatui poffunt,

. 94. In folis vero rebus creatis nulla hominis fe«

licitas quaeri poteft,

$. 95. Nifi ea, qu/a etiam bruta animalia gaudent.

S. 96. Peffima denique ex ifto pri11f:ipio adoptato.

timenda funt.

ä

1

5. SIQ

aefenti capite defcribo, ac-

Hac , quam pr

cufatione ,- aut potius exprobratione

nolim

ä

omnes amoris proprii *) patronos involvere:

maxime vero eos eximere debeo , quos Cà-

Tj

pite priori recenfüi, qui, cum nos propriam

(

et alienam utilitatem ex eo, quia Deus id

]

praecipit, curare jubeant, Deum utcunque

M

pro prima ratione, et fine noftro ultimo de-

H

fignant: licet in eo graviflime labantur,quo

W

Deo proxime nihil, fed omnia nobis impen

di velint.

*) Inter amorem proprium, et amorem fui ipfius

difcrimen ingens aliqui defcribunt. Sub pinf;

dfe,

Wme

Caput VT.

?i

intelligunt ftudium fe&andi ea, quae nobis funt

noxia: füb pofteriore accipiunt affectum 'adipis-

Sed id

cendi illa, quae nobis vere profunt.

fruftra faciunt: nam propriis detrimentis ftude-

Ü

re amorem proprium nemo fanus vocabit. No-

xia adpetere non amoris, fed odii efficium eft,

j

)

S. d

Itaque aliiamori proprio ftudendum effe,

$

t

docent, non quia Deus id vult, fed abfciffe,

quia nobis id utile eft, nos ipfos pro fine

ultimo aperte ftatuentes.

Quae quidem do-

dh !h L

&rinain Deum fumme iniqua, nobis vero

gïg&m

extreme noxia , et longiffime infra noftram

dignitatem conftituta eít. Sic tota mea de-

ftinatio in hominem, eumque miferum defi-

nit, neque fummae rationis , et infiniti bo-

ni famulus , fed mei ipfius, aut aliorum

aequalium miferandum mancipium efficior.

Neque quaerere licet, utrum ex hac do&ri-

E

e

(V

na nos, an finis nofter major, et excellen-

tior fit, cum dominus et fervus in hac opi-

vü

o

U

nione idem fint. Quanta vero miferja, quan-

)fOPl laï

ta calamitas nobis indé nafcatur, fi infra

Deum affectibus et conatibus noftris quief-

Dl

centes ultimo in nobis ipfis deficiamus, cla-

ucuïl

(gm

Q^

re oftendam in tra&atu de amore Dei ge-

nerali.

w-)qü'

j 7

$. 85.

Rurfus alii etiam eo progrediuntur, ut

alios quoque et non tantum feipfos juvaudos

Ü [ul 1

effe velint: fed id non amore aliorum , aut

Quj

UR

aliquo

(

n

72

Traïfaim primus.

aliquo in humanum genus ftudio, fed eate-

nus duntaxat praecipiunt, in quantum ex

tali benévolentia aliqua in quemque utilitas

redundat, ut adeo fublata omni fincera ami-

citia quisque ultimo neminem niíi feipfum

fpectet.

Et ficego eodem apud te loco ero,

quo loco tibi jumentum tuum eft, quod tam-

diu pafcis et foves, quousque aliquid utili-

tatis, aut dele&tationis ab eodem exfpectas,

quibus ceffantibus ejusmodi animal mox car-

nifici jure trades, ex ejus pelle aliquid pre-

tii pro te obtenturus,

Neque aegre id ferre

debeo, cum vi do&rinae tuae mihi quoque

jus fit, te, fiquidem id mihi expediat, pro

y

cane habendi. Certe tibi, qua tibi, nec hi-

»

lum oflicii debeo... Quibus omnibus an atró-

cius aliquid fingi queat, ego quidem non in-

!11

h

telligo.

Horret mens, fi quis omnia, quae

inde neceffario confequuntur, velmediocri

meditatione aeftimare velit , et a quibus re-

cenfendis ego quidem folerter abftineo, ma-

xime dolens, quod aliqua horum jam oculis

uiyrparc cOgamur.

]s

$. 84.

qi

U

Dum tanta fententiae tuae probra impu-

d

to, vehementer indignaberis, et veri nomi-

NI

nis officia ex tanto tui folius amore a te fta-

Ti

tui poffe ,. affirmabis.

"Nam przme vel in

W

"brutis animantibus cernimus, quod unum

Vil

"ab altero foveatur et juvetur non raro.

lo

?"2da Alios felices cernendo multum dele-

"Gatio-

Caput VL

73

" E&ationis capmmus

Quis enim non audeat,

"dum filis fuos felices effe cernit ? 3t10.

M

"Omnino etiam benefcia in alios conferen-

"daífunt, magis vero nullailis detrimenta

1

inferre debemus: nam hac ratione etiam

M

ali in nos benefici, et in re nulla nobis

"

ii

noxii effe. ftadebunt

4to. Nihil infamiae

l

" haec fententia habet

nam omnes hunc fibi

confulendi inftinctum habent ect in omni-

M

QIA

"bus fequuntur.

Manent ergo in hac do.

|

"ébrina etiam officia erga alios, etíi illa ul.

timo ad nos ipfos redeant. Oflicia in Deum

ï?'

du

utique .nulla erunt, quia is talibus non in-

W)

Pdiget: nifi aliquid religionis, et quidam fa-

^ n«

crorum apparatus ad homines delectandos,

ad

" C

utin officio continendos, id eít

ad no-

"ftram delectationem ac fecuritatem relin

Ü

Ài

quendus fors fit

s

ql

od

"0

$. 85

D

)

o D

Aft dum exemplum a brutis animalibus

A

petis, et conatus gallinae pro pullis fuis tan-

quam argumentum fententiae tuae adducis,

nonne totum negotinm morale ad feníum

j

animalem detrudis, et beftiarum imitatores

nos effe jubes , utique probaturus, fi ad ca-

007

1

rum exemplum alios dilaniare,

vcl etiam de-

Q

qd !

vorare nos faepe dele&avcrlt ?. Scilicet gra-

viffime errarunt omnes , qui regulas mora-

| u

les non a fenfu, fed a ratione Dctendas effe.

j n

J

hucusque docuerunt

et utique aetati no-

g

4

3

ftrae

[

1

74

,Traäatus primus.

ftrae refervatum erat, ut ex hominibus bel-

luas faciamus.

$. 86.

Aft nos, prout ais, $. 84. dele&at faepe

alhorum beatitudo.

"ed aeque frequenter

aliorum miferia, immo interitus jucundior no-

bis foret, ita ut inhumanus furor etiam pro-

prios, liberos vehementer non raro averfe-

tur, et vindi&a faepe omni amicitia dulcior

fit.

Omnia fcilicet funt perdita , fi officia

hominis fola utilitate aut delectatione me-

tiamul,'-..

$. 87.

]

Hic vero aliud principium ad tantum pro-

brum cavendum adftruis $. 84. Scilicetetiam

mea intereft, ut aliis benefaeiam, et a dam-

his inferendis mihi temperem : fcilicet ut

alios queque in me beneficos reddam , at-

que ne eos ad me pariter violandum mea

licentia excitem.

Si aliter facerem res mali

et mihi quoque magnopere nocentis exempli

Iä

foret.

Mihi profum, dum . in alios officio-

l

fus fum:

et meum in ali

os ftudium in me

|

l

denique redundat.

t

G

S' 88-

(

Sad quid praeftabis illis, a quibus tibi ni-

W

hil fperand

11

u

m, nihiltimendum eft? Hic tuus

in te amor nullam rationem inveniet, ex qua

i

te beneficum eífe oporteat, praecipue fi to-

tuim

Caput; VI.

75

tum negotium ü£ occultum , nunquam ma-

nifeftandum, ac proinde materia mali exem-

pli effe nequeat.. Quas leges potentibus fcri-

bes, qui vi eminentis fortis fuae omni fpe

et timore fuperiores fibi effe videntur. His

M

ni fallor, omnialicebunt. Quid agere opor-

cum ex fcelere etiam extremo tanta

M

tebibs

f

in aliquem utilitas, tanta delectatio prove-

niet, quae major eft omnibus iis, quae vel

j

M

profpera vel adverfa ab hominibus exfpe&a-

H]ul?t

requis poteft? Ex ftudio in femet ipfum in

n

hoc cafu a perpetrando tanto crimine abíti-

nere non poterit, in primum fuum honefta-

tis principium peccaturus infuper , Ífi tan-

tum commodum fuum capere negligeret.

Denique fi quis ad fervandam divinam aut

pfO"

aut ad evitandum extre-

r

humanam fidem ,

mum ícelus periculum et ipfum difpendium

us

vitae fubire debeat, quid huic faciendum?

et

Ab aliis certe nil habet, quod extpectet,. et

h^

fua iam conditione fpes omnes defpondere

j

1

debet, eo quod omnia morte finiantur? Quo-

modo in difficillimo hoc eventu delectatio,

geüï?h

qut utilitas propria ad implendum ofücium

2

difficile adeo juíta et fufficiens ratio effe po-

n

terit? Nam ab alia ratione motum et effi-

caciam petere , non licet, quam a .dele&a-

tione, et utilitate, id eft, ab amore proprio,

qui

utpote fub quo tanquam fupremo omnium

genere omnia officia moralia juxta te mi-

Hl J

et

gt

uc 11 W

$.

9.

D

—

as

76

JraGatus primus;

S. 89

Scilicet hic praemium alterius vitae pre

fuavi proprii amoris efca affignabis , quod

eo majus erit, quo gravior lucta ejusmodi

homini exantlanda fuerit

Sed etiam in hoc

egie falleris

prior enim eft recta aQio,

quam praemium ejus.

Illa eft caufa, mer-

ces vero eft effectus.

Propter praemium

nulla actio eft reGa, fed praemium datur

propter rectam actionem. ") Unde actio ex

e Jufta: alias

priore aliqua ratione debet eff

pl'HCI']lUIH non meretur.

Vel an forte recte

facies, fi ob fpem praemii latrocinia exer-

ceas? Affigna jam rationem, ex qua praevie,

et a

:nte praemium pfo fervanda e. g. fide mor-

tem fubire oporteat: attendé autem, ut hanc

rationem ex amore tui ipfius, ex ftudio de-

lectationis ,

ut utilitatis propriae derives;

Anadil - T ER — ia tal E h-

nam. praeter haec ex tua fententia non da-

tur fons honeftatis aut moralis bonitatis, eo

quod omnes conatus noftri ad folum fui ip-

fius amorem, prout vis, tendere debeant

^*) Per hoc tamen fpes praemii et aliae ratiomes

a reca actione non excluduntur:

nam faciunt ad

lä

Tütigandam luctam ,

et ipfe Redemtor nofter.

Jno])ofm fibi gaudio fuflinuit crucem a).

u(.d

haec omnia non debent effe prima agendi ratio,

ícd funt auxilia difüicultatem aoüewenu*z.

Pri-

:

j;u re&ae actionis ratio fcmpm eít lcx , utpote

per quam folam aGio fit recta:

prout alibi cla-

iius docebo

N

90.

NI

g) Ad Hebraeos

» 9«

J

Coput PLo

27

$.. 90.

. TDum vero $. 84. affirmas, omnes homi-

j

nes hunc erga fcipfos inftin&ctum fequi, fi de

fenfu animali, qui extra regnum morale ver-

.

fatur, et excelfitatem juftitiae

1111

AiUu

liatenus af-

»1 -

fequitur, loquaris; non admodum refraga-

al

bor.

Si vero de mentefit fermo, vehemen-

l

ter adverfamur: nam juítitiam nobis ipfis

effe longe nobis cariorem publice profite-

a

mur, et nom raro actionibus fat arduis etiam

oftendimus.

j

D]

Iuftitia eft melior, quam nos:

fle

quare eandem prae nobis non etiam diliga-

"

mus? Immo nos totos non nifi ad colendam

j

juftitiam fa&os effe perbene novimus, tunc

of

demum: boni et felices fututi, fi in omnibus

x

ant

Iuftitiae obfequamnr.

À tota noftra defti-

natione excidimus, et homines nullius fru-

) v

WIST

gis, planeque miferi erimus , fi noftros co-

natus ad nos, et non ad juftitiam ultimo re-

n

feramus.

Denique dato etiam, quod certo

I g

fui J

falfum eft, omnes homines in fe folos pro-

pendere, nullum nifi propriae utilitatis ftu-

dl

!

dium exercere; quid inde fequitur pro te?

1

10

Plane nihil. Non enim quid agatur, fed quid

jont a

agere oporteat, in quaeftione eft. Ktfiomnes '

o

12

N

neglecta juftitia iniqui effe velint, tu tamen, .

non obftantibus tantis exemplis, juítus eífe

1 1RUU*

teneris.

p

up

h

$- 9r.

j *

Su'peref'c, ut referam opiniones, quas Pa-

troni amjoris propri circa felicitatem homi-

»

. nis

.

; :sf;'*.;;;fä?)r*

Ll

!

[i

8

Traäarus Prïæ7au$.

nis fovent $. z. INam dum vi primi prin-

cipi , quo omnis honeftas nititur , feu vi

amoris proprii nihil aliud curare debemus,

quam ut bonum noftrum omni modo efficia-

mus, fane intereft quamplurimum , fcire,

quid demum bonum nobis fit.

$. 92.

Atque hic aliqui felicitatem noftram im

eo conftituere videntur, ut fummo bono,

id eft, Deo fruamur.

Verum cum Deo frui

non pofüimus, nifi Deo propter Deum af-

fe&u noftro inhaereamus , nifi intentione

noftra in Deo fiftamus , et non, per Deum

velut transeuntes, ad nos ipfos redeamus,

in amore Dei, et non in amore noftri feli-

citatem humanam conítituere deberent. Vel

enim affe&u noftro in Deo confiftimus, et

ficnon nos, fed Deum diligimus , et totus

conatus eft meriffimus amor Dei:

Vel af-

fe&tio noftra in nos ipfos ultimo definit, et

fic Deo utimur ad aliud, nunquam vero fru-

imur. Aliquid fincere, et propter fe ama.

re, eo frui, illudque ipfüum, primo, et ulti-

ftby.

mo fpe&are: haec, inquam, idem fuünt. Sed

BU

haec clariora fient ex tractatu de amore Dei

la

tU

generali.

T

*) Amare aliquid ,. et eo fnü' . quàntum haec

(l ]

in mentem cadunt, in eo confiftunt, ut qui$

RUT

yei

ultimo inhacreat, prout mox jam di-

&um eft,

fnt, f

Si enim rem quampiam ex affectu

in femetipfum quis ampleéctatur, ille re tali uti-

W w

tur, non fruitur.

lile demum re aliqua frui-

tur

-

Caput VT.

79

tür;j et inea quiefcit, qui rem non ulterius re-

fert,

fed in ea fuo affe&u quiefcit

Scilicet

Tnens femper ea ratione, quaà primo tovetur, et

]

in qua fua intentione ultimo quiefcit ,

fruitur,

Hanc folam vere amat : reliquis vero, quae ad

finem hunc adhibet, ut meris auxiliis utitur tan-

5

tum

Solus finis in ferie affe&uum noftrorum

dominatur: reliqua, quae ad finem adhibentur,

famulantur tantum

In fine fuo mens aut per-

ficitur, aut, fi is mente inferior fit, corrumpi*

n

tur. Et licet finis bonus nunquam ad adhiben-

da auxilia ma!'a, utpote fibi contraria, impellat,

I«

lpfa tamen perfe&io mentis non mifi ex fine ac-

i

cipitur: Quia mille bona auxilia ad finem non

4

bonum adhibita mentem perüccrc non poffunt,

9

Y

utpote quae hac agendi ratione in fine non bo-

no quielfceret.

Scilicet fumme intereft, ut fcia-

um

mus, quaenam fit prima ratio noftra, et quis

WT

fit finis nofter ultimus:; utpote a qua ratione in-

Ü

Cipere, et in quem finem nos et noftra omnia

definere, ac ultimo quiefcere debeant. Seu quod

d

idem eft, an nos propter nos, vel an propter

TM

Deum effe oporteat

Prius illud Patroni amo-

X WW

ris proprii: pofterius hoc nos totis viribus tue-

(d*

TAUT.

1[1]

i

$. 93

refO J

Alü jam felicitatem noftram in Deo, et

f d

tebus creatis, puta, in bonis fortunae, ho-

Dorlis, corporis ac vitae conftituunt, aeter-

od

Jj

na et transeuntia, inlinita, et finita in ean-

noïfiDeï

dem miaffam imperite mifcentes.

Sires iftas,

quae nobis longe inferiores funt , tanquam

n

auxilia ad adlpücendam felicitatem defignaf-

mwm

j

fent, fat prudenter egiffent; dum vero ha-

o j

ïïb»

g

)CL !]

rum rerum poffeffionem pro parte felicitatis

mofuae ftatuunt, erraverunt plurimum, et

u

Jj

"i

COIl-

60

Tra&atus brimus.

conditionem noftram fecerunt miferam. Non

poffumus meliorés, multo minus perfedi,

et beati effici per ea, quae nobis longe in-

feriora ac deteriora funt.

His ífe impende-

re, hifce inhaerere , et in his per partemtan-

tum aliquam ultimo quiefcere, longiffime in-

fra dignitatem noftram eft. Utique deterior

redditur, fi fuperior inferiori fubdatur , ei-

que famuletur, dum tamen ignobilius per

aliquod nobiliLls perfici opus habeat.

$. 94.

In quo vero felicitatem nofcramk confifte-

re velintii, qui Deum a nobis nec diligi ,

nec offendi poífe docent, et proinde totam

felicitatem noftram extra Deum quaerunt ;

planiffime ignoro.

Ultra rationalem men-

tem excelfior fubftantia non datur nifi divi-

na: jam intelligere nequeo , quomodo fine

dj

fis]

eo, quod folum nobis melius eft , meliores

effici poffimus.

Omnia creata, et ipfa mens

ls

noítra poteft effe mifera: quomodo veram

Íe |

«

beatitatem, quae omnem miferiam excludit,

obtinere poterimus , fi eo non potiamur , fi

lm

V

cum eo non conjungamur , qui folus omni

u

defectu fuperior , - et infinita bona comple-

Qäcl

ctens omnem miferiam immenfis fpatiis eX-

COnt

turl

cedit ?

&f

$. 985.

Veg

, Et tamen inventus eft aliquis noftrae

!Da V

getatis fm*ip/tor , cujus opufcula typis

publi-

' eis

i

" d

Caput. VTl.

81

eis edita Jþ'ef omnem late Germatiiam impte

ne volitant, qui beatitudinem hominis fuavi

j

fenfuum affectione abfolvit, eandem felici-

tatem hominibus, et brutis animantibus con-

i

ftituens;

Chriftiano nomine cénferi is am-

bit, reapfe vero eit Chrifti ipfius') et dein

n"l

etiàm humanae naturae hoftis. Verus Ari-

*riqï

ftippi nepos, a cujus dotrina etiam ipfe Epi-

Üü

curus , felicitatem hoiinis in delectatione

w

mentis, prout volunt , conftituens, offen-

fiohef pati debuiffet. 'laedet, immo pu-

det ad talia fefpondere: et utique La&tàn-

(

tius aliquis fua fententià totum abfolveret,

dicendo, quod tales a fuibus in nullo diffé-

jb

o

tant, nifi quod loquantur.

QUE

$. 96.

i

. Quid veto ex talibus do&rinis exfpe&are

f d

1

E

debeamus , Ífi nimirum plerorumque . anim

" f

easdem imbiberint, quo minus defcribam, iu-

g

