H

d(ü hh

trahere: ac proinde eundem extra ftatum mo-

i d W"

ralem relinquere, in quo, fi juftitiam non

li,

ul ,

expleret, culpa vacaret.

Ex eo enim , quod.

non accepit, vullus veus eft ; ex eo vero, quod

T

10n facir, quod. debet, ju[te reus eft. d) Et fic

etiam condita jam' natura humana Doeo libe-

Qd

Q

rum

4) S. Auguft. libr, 3. de lib. arbitr, C. 16.

C- 16-.

216

Zvatiatus tertz"us.l

i't—lm adhuc manet, hominem lege morali con-

ftringere, vel eundem ab ea immunem re-

linquere.

CAPUT TERTIUM.

-

Eadem argumenta. amplius expenduntur.

$. 260. 261. 262. 263. Refpondetur objectioni, quae

dicit, pofita femel lege, licet libera, actum ne-

ceffario bonum aut malum efífe,

C

$. 264. Bonitas ergo, et malitia actuum noftrorum

Q

IK

ex fola lege peti debet.

!s

260.

Ü

$.

ad

Hucusque Vero dictis haüd adquiefcens. per-

lt«

ges: "Hoc tamen poft haec omnia neceffa-

Dote

"rium manebit, ut, fi Deus legem moralem

"homini denuntiare voluerit, homo exinde

" neceffario. obftringatur: fere ficut dicitur,

"quod Deus neceffario animal rationale fa-

fin

f

"ciat, fi hominem creare decrevit.

Scilicet

om

" hae funt neceffariae rerum cífentiae, et im-

1f

"mutabiles illae, ac aeternae rerum ereata-

TC eí

"rum naturae, quae quidem juxta plerosque

idem

"ante füi productionem nihil funt, fi tamen

Cu

il

"producantur, neceffario tales fieri debent,

Tlpen

? quales illarum effentiales, quas vocamus,

T

l

"notae exigunt, ex quibus res quaelibet

" neceffario conftituuntur, fi eas exiftere

1l n

M

]Om

" contingat.

Sic fi Deus circulum formari

COndie

"velit, mox oritur neceflitas , ut non nifi fi-

Z

gura rotunda defcribatur.

Scilicet condi-

lg ]

$3. CI Q

Captit Ill

217

fl«

"tio, et id, quod conditioni fubeft, contin-

IÉ

^gentiafunt, nexus vero inter utrumque ne-

ceffarius eft. Legem, et hominem dari con-

" tingens eft, data vero lege, et homme obli-

» gationem abefï"e, impoflibile evadit. '

,/,6[

t

$.

)

Ad hoc ar gumnntum inprimis quaerere li-

ceat:

'Si homo et ]

x funt duo contingentia,

a.

quomodo nexus mter utrumque POtCLt tuC

QORU

neceffarius ? Num relatio, feu connexio in-

ter duo potett effe firmior, quam duo illa

extrema, a quibus fuftentatur? Potius etfi

ex duobus connexis etiam alterutrum tantum

fit contingens, nexus iis intercedens jam non

ean

*

m(,ex

poteft effe neceffarius.

| «

S.

262.

QGX

MM

ii

V rum in noftris, quas modo verfamus,

naturis ac conditionibus metaphyficis nullus

rahOl

omnino datur nexus

Sic €. g. homo eft ip-

g

fifimum animal rationale, et legem alicui fer-

jf 391

re eft prorfus idem, ac eum ligare, feu, quod

a d

idem eít, eum in ftatu morali conftituer

; PIEF )

Cum jam homo fit meriffimum aliquod con-

U

lM

lo

Yl

tingens, et animal rationale fit idem ipfum

g

meriffimum.centingens; cumque conjunctie

1 OCW-

in uno dari nequeat, dic jam, in quodnam

Jl

) qhd"

11

denominatio neceffitatis cadat

Idem de alii

Q

u

OS verbis enuntiamus,

mi

--

conditionibus, quas

yy n

et reapfe nullae funt.

Sic e. g. dicimus: f

)9 p

Deus homini legem ferre decrevit, tunc enin

ï

i

Q

O 5

necef.

— d

Tratlatus tertzus.

218

|

neceffario obligat: nam lex non eft, quae.

nullatenus ligat.

Item.fi Deus actum amo-

e

ris fieri decernit, neceffario decernit actum

[

aeternae legi conformem : qualia innumera

dicere folemus.

f

Aít in his omnibus nulla

reapíe datur conditio, nullum horum ab alte-

;

ro dependet, nulla denique vis, nulla necef-.

fitis unius ad alterum : fed fi talia fimplici-

ï

ter, ac vere enuntiare velimus, dicere debe-

&

mus: liberum decretum , condendi hominem,

I

eft ipfum liberum ac contingens, decretum

IQ

creandi animal rationale.

Decretum contin-

Ial

gens imperandi amorem, eft merum, decre-

f

tum contingens, quo. aliquis, actus legi aeter-

Dd

nae conformis jubetur. In omnibus, ejusmo-

du

In

di exemplis dantur- mera, contingentia :. immo.

Tati

in fingulis exemplis datur unicum contingens;

E(h

nulla vero connexio, nulla neceflitas, nulla

tmg

conditio, nullus refpectus, fed fimplex :dentz-

lu

ta:, Íecu mera unitas. Licet nos de eadem

di]

re non raro, tanquam de duplici, difputemus,

tum ut nos mutuo facilius intelligamus, tum

ut ex duabus, quas de eadem re imperfectas

habemus, ideis, unam tandem perfectam for-

li b

menmus.

Scilicet notiones fimplices, ac per-

E

fectae difficulter obtinentur, et adhuc diffi-

dt

cilius aliis communicantur.

Qualia quidem

Mïe

jam in primo tractatu de aeternis rerum ef-

Chm

fentiis fcripfi.

mml(

$

263.

EJ S'r

ü

Denique íi fub ejusmodi conditionibus

vera intelligatur neceflicas, vide, an non om-

]1[

nc

ld (

Caput IlIc

219

If

ne demum contingens difpareat, et cuncta

li

efficiantur neceífaria.

Nam Ífi Titius velit,

Y

I

n

et poffit ambulare, neceffario fane ambulabit:

fi vero aut non poffit, aut nolit ambulare,

g

ejusmodi ambulatio exiftere ne quidem pote-

)ul

rit; et fic aut neceffaria aut impoflibilis,

p

Dein ac-

nunquam vero contingens erit.

p

J

cipiamus ipfum contingens, et quidem fub

qeli

ea nota, fub qua proxime eft, et denomi-

ii

[

natur contingens.

Nonne etiam de hac

iil

W

nota, ficut de quavis alia proprietate et

ul

]

natura dicerelicebit, quod neceffario fit nota

d

rei contingentis ; quodque Deus, fi eam pro-

(in

ta

ducere velit, neceffario debeat talem facere,

IN

qualis effe petit? Nam contingens etiam fub

ORWW

ratione contingentiae, ut hoc vocabulo utar,

Qgen*»

eft neceffario contingens.

Iam fi ipfum con-

$

n

üngens migrat in neceffarium, ego quidem

Á u

nuilam amplius contingentis cognitionem in

U

j

)

animo meo effingere poffum.

£0

Ti

$. 264.

Jl m'ïx

Quapropter firmiter tenendum, quod. om-

er W

1 j

nis bonitas moralis in actus noftros ex lege

Dei aeterna, feu ex divina voluntate defcen-

r

dat: id eft, omnes actiones noftrae ideo ab-

u dlü

qmdem

fciffe funt bonae, quia Deus eas praecepit, fi

enim Deus eas non praecepit, et libera ho-

minis voluntas, praeter Dei voluntatem,

ejusmodi actiones edat, tunc iam funt malae,

Ma-

l

utpote primae regulae non conformes.

jtoD

litia quippe moralis eft. merus defectus boni-

i

(n

tatis

j

220

dvatiatus. tertius.

tatis moralis: medium, prout ex mox dicen-

dis adparebit, non datur; cum non bonum

effe, jam fit malum.

Merito proinde emen-

danda funt, quae aliquando in theologia mea

$. 14I. fequentem in modum minus confide-

rate fcripfit ut adeo mon fat profunde fodiant,

qui primam vationem omnis legis im volumtete

divina iuvenive fe po[fe, arbitrantuv.

Haec

€nin

1 ljberrima alias, banc legem a propria ju-

flitia fibi praevie Wnpofitam nece[Jarvo feguizur,

at omne juftitiae adverfum, vi infuperabili adi-

geste, ti0n fuo aybitrio probibet. . Nam qualis

eft ila malitia, quam divina voluntas, tan-

quam juftitiae aeternae adverfam, prohibet ?

Ni fallor, ea erit malitia moralis; omnis por-

ro bonitas, et malitia. moralis eft conformi-

tas, aut difformitas cum lege morali. lam

RR

quaerere licet, quaenam fit illa lex. moralis

divina voluntate fuperior, et antiquior. Fors

divina juftitia? Sed de hac iterum interroga-

tur, an tali actui neceffario, vel libere ad-

verfetur? Si libere, tunc omnis bonitas, et

malitia moralis primam fui rationem in divina

libertate habet,

Si vero dicas, quod divina

juftitia aliquos actus neceffario, id eft, pro-

pter aliquam rationem immutabilem prohi-

E

beat, tunc jam adftruitur ratio, quae nedum

Dei voluntate, fed etiam ejus juftitia (licet

hae duae nullatenus differant) anterior fit. **).

Va

2* "" Scilicet (pröut forte dices) haec ratio eft in-

"trinfeca actus bonitas, aut malitia, quam pro-

"pugno, cet quae in mentem illam juftiffimam

neceffas

:

EEN

224

; Cäput IZIo

^

u

^ neceffario aliquam vim exferit, ut actum bo-

QUil

?num probare, et malum abominari necefíario

* debeat. ?

Aft illa bonitas, et malitia Intrinfe-

Qu

ca, ni fallor, erit rurfus moralis, ac proinde

conformitas, feu difcordia cüm lege ? lam dic,

j ;

quaenam fit moralis illa lex, quae voluntatem,

mW.

ác juftitiam divinam praecedat j et per quatmi

vt

prout tu forte voles, primo juftitia, et dein

voluntas Dei moveatur.

Verem haec longe ab-

funt ab immenía, ac fuprema Majeftate divinae

yn

1l

voluntatis: jSi enim babet cau[am veluntas Dei,

[

j

'L.f

eft aliquid, quod antecedat voluntatem Dei ,

l

h

4uod nefas eff credere! &) Sed de bis mox plura.

"E

!

Interim perpetuo, et conftanter mentem. tuam

] Qu

urge quaerendo: Quid eft boni:tas illa, et qui-

dem bonitas moralis, quae divina voluntate, et

j5 !

Jbet

aeterna lege anterior Deum movet ad legem ali-

i

L d

j

N

quam condendam defuper ? Hic aliquam defi

tionem ftatue. apud temetipfum defigna.

bict

mïom

quid eft bonitas moralis, moralis, inquam, an-

AXX, L

"tiqua àdeo, ut decretà divinae voluntatis praé-

cedat? Scilicet bonitas phyfica rerum a divina

; 0i

voluntate proficifeitur, fola bonitas moralis di-

Jor. 1*

vinam voluntatem aetate fuperat.

Jl

ia

1

u

CAPUT QUARTUM.

of '

iil

j di

Argumenta ex divimis pe

vfe&ion

( ibus petita

g d

if

folvuntur.,

di, D

9. 265. TIntrinfeca actüum bonitas in perfectionibus

divinis- fundari dici non poteft, etfi id dicére,

lm pio P

plaufibile videatur:

(

(l

$. 266. Nam aut ipfae Dei perfectiones haec boni-

j

tas funt, vel aliquid, quod ab iftis dilferat, nec

"o j

a divina voluntate proficifcatur 5

$. 267.

P j

um

n

e) S. Auguflin, libr, i, de Genefi contra M&

JWl

J

gt

"

-

222

Jra&atus tevtius.

5 267. Quod nullatenus adiittendum:

$. 268. Donitas enim moralis ante decreta divinaé

La Iu -

voluntatis exiftens vel aliquid a voluntate Dei

jubente acciperet, vel nihil, quod utrumque ad-

verfarios premit.

269. 270. Neque Dei perfectiones funt ratio prae-

via, cur voluntas Dei quosdam actüs praecipe-

re, vel prohibere debeat.

271. Si porro quaeritur, an Deus in lege naturae

V

li

difpenfare queat :

uf

272. Refpondetur: quamdiu voluntas Dei legem

naturae urget, tamdiu non difpeníat,

| Tne)

273. Communi tamen loquendi modo diípenfare

poífe, dicendus ett.

D

274. Quodfi mens ad iftud 'exhorrefcat; id a folà

T

Yat|

lege aeterna, et infuperabili venit.

Dhie

275. Ut adeo actus ideo duntaxat bonus fit, quià

VOl

legi conformis.

p

.76. et 277. Quod auctoritatibus firmatur.

Qui

g

278. Actui ergo nulla ineft intrinfeca bonitas;

:

aut malitia.

fi;

S.

lej

265.

Dleg

"Rerum quarumcunque natura, et acterná

"jndoles, atque inter alias neceffaria, ac in-

Witer

üfem

?^trinfeca bonitas eatenus divinam volunta-

"tem antecedit, quatenus eae in divinis per-

fGCa |

Pfectionibus primam fui formam habent, in

I &dace«

" easque perfectiones füam velut radicem mit-

"tunt. Aeternum quippe jure vocatur, quod

llm.el

JUFG l

"aeterno eft fimile. " Elegans fane argumen-

quod-

tum, et qugd nemo facile contemnat;

que .

ld

Caput 1F.

25

ue veram demonftrationem continere, mihi

NU

faltem diutiffime vifum eft.

n

n

S.

266.

Aít dum aliquid divina voluntate ant-

p

quius, feu praecedens commemoras, num il-

od

lud reapfe nil nifi divinas perfectiones effe

vis, ex quibus per divinam voluntatem ex-

du

inde facta funt omnia, quae funt, et in quan-

tum funt? Ert fic in tuam fententiam tota

]i i

n

meate concedo.

Sed divinae dein perfectio-

nes actibus noftris adeo extraneae funt, ut

i

fi[pen

intrinfeccim eorum bonitatem conftituere, non

fat apte dicantur: fed de nominibus non ju-

ükü

vatlitigare, fi re ipfa concordemus. Si vero

praeter divinas perfectiones aliquid divina

voluüptate prius ítatuas, tunc jam quaerere

usl

le

pergo, num illud quodcunque reapfe fit ali-

n

quid, num ultra nihilum vel parum affurgat,

etan faltem cogitari queat.

$i prorfus nihil

j U

fit ac proin nec cogitari poflit, tunc ante

divinam voluntatem, praeter Dei perfectio-

nes, nihil remanet, ac proin iterum pacifice

inter nos convenit.

Tunc ante Dei volun-

j (

tatem nulla datur, aut cogitari poteft intrin-

j

Y oïunïz

feca bonitas, nihil in Dei perfectiones fuam

i $ pü

fadicem mittit, nihil aeterno Deo eft fimile,

ij

haben[ü !

ác denique nihil, extra Deum, gloriofum il-

jion?

]um alicuius aeterni , aut neceílarii titulum

jure ufürpat.

ia

! angW'

us T

* 250

qm

224

Iyathatus iertuus.

21$..257;

Si vero aeternas illas naturas, extra Dei

i]'

perfectiones et ante decretum, non mere ni:

hil, fed aliquid, in quacunque ratione aliquid

]

i

effe, idque'non mere fingendo aut cognitio-

nes tuas explicandi gratia, dicas, tunc toto

animo tibi adverfor: Neque enim ante ae-

;;

ï'ï

terna decreta aliquid cogitare licet,

quod

al

non f ct

f

*) Aliqui refpondent ad iftà, quod intrinfecá, et

aeterna bonitas actionum noftrarum reapfe ante

voluntatem, feu legem Dei non fit: fed, quod

ea praevie id habeat, ut, poftquam Deus talem

f['] Í

jufferit, et decreverit, ea bonitas talis effe de-

n

beat, qualem eam animo noftro jam antea fingi-

*X

mus, Sed haec verba, fi éa intelligo, nil nifi

fequentia dicunt: Neceffaria actuum bonitas ea-

I

tenus éft aliquid ante divinam voluntatem , feu

legem, quatenus aliquid eft poft eandem.volun-

tatem feu legem.

Quae: quidem àd rem ipfam

parum apte dicuntur, etfors ad hanc caufam ma-

gis implicandam, quam explicandam faciunt. No-

lim tamen cum his pugnare: dum modo omnem

ante Dei voluntatem rerum creandarum, ac prae-

«

cipiendarum ajentem bonitatem conftanter negent.

fic

lit

l

$.

268.

M

Si vero ante aeterna decreta aliquam bo-

Tij

tri

nitatem, quae non fit ipfe Deus, vere cogita-

Qlïl, |

ri poffe, afferas, tunc omiflis omnibus aliis,

Til

quaeram, an a morali illa bonitate, quam ae-

ln

ternam vocas, bonitas illa, quam Deus jubet,

UT

n

et fuo decreto eflicit,. in aliqua, vel minima

Ver

parte differat, vel, an tota quantafit, eadem

hc

cum

?0(/

^

^

a

: faput lP.

228

eum illa aeterna ? fi fecundum dicas, tunc

voluntas Dei nihil efficit, nihil jubet, et ac-

:

tus noftri a lege Dei nullam prorfus bonita-

T

tem accipunt, utpote quae tota, ac integra

ul

eft ante legem, nihilque magis otiofum cogi-

il

tari poteft, utpote quae fieri juberet id , quod

t

1

jam anteaforet. Si vero primum dicas, tunc

[

jam adftruis bonitatem moralem, quae non fit

L'Lwd

eterna, quae Dei lege pofterior, et abícif-

fe demum ideo eft, quia Deus eam vult.

Et

t

j

circa hanc etfi velis minutiflfimam bonitatis

"

i

moralis particulam , omnia ea argumenta ip-

,O

füusmet folvere cogeris, quae contra mealm

21

fententiam obmoves.

p x

Ql

"

* Illud vero notandum, quod in praefenti non quae-

j i

ram de legibus divinis arbitrariis, fed de necetfa«

yas

riis, quas vocamus. De actu qui tibi éz£rinfece .

a

bonus, vel malus videtur, interrogo, au Deus fua

nN

lege ad intrinfecam bonitatem, et in quantum ea in-

j

triufeca effe dicitur, an, inquam, ad intrinfecam

bonitatem fualege aliquid addat, vel non addat. Si

)u

nihil addit: fon jubet id, quód utique jam ed : fi

4 0i

addit, illud vel nihil, vel mere contingens eft, Et

W

fic Deus intrinfecam bonitdtem, in quantum eft

(l It

antrinfeca

nunquam jubet. Praeterea fic nemo

perpetrat z2friz/ece malum, aut bonum, in quan-

tum iníriufece eft talis: nam bonitas, et malitia

intrinfeca eft aeterna et immutabilis. Confequens

ullmbo

eft, ut virtutes, ac vitia noftra, in quantnum funt

JCO a

Ü

noftra, et fint contingenter talia, intrinfece mala

yus o^

non int: nam aeterga illa bonitas, cum hac noftra

1*

contingenté, ac velut fortuita, eadem fieri nulla-

xus

»

tenus poteít; eoquod ab aeterna illa aliquid di-

Vil

veríum etíit, et maneat femper.

Porro ea, quae

)1 Iml

hic fcribo, contra eos tan

tum*;alent, qui natu-

i,

: 70(?2'- &I(i

ris

i

P

226

"Tracattis tertius.

ris illis aeternis, ac neceffariis aliquid reapfe iij-

dl

effe, autumant: qui enim eas, ante divinam vo-

Tit

luntatem, reapfe nihil effe, ac proin non dari,

confitentur, ab iis non fententia, fed folis.vcrbis

10

difcrepamus.

l:

]i

ae

'$. 269.

|D

? Saltem divinae perfectiones fünt praex;i'"a

"ila ratio, propter quam actum quempiam

! x

"divina voluntas vel imperet, vel prohibeat.

hs

" Sic immenía bonitas exigit amorem, aucto-

fun

"ritas petit fidem, veritas Dei averfatur men-

Hir

"dacium, et fic deinceps. am tales rationes

m í

"fequi nec divina voluntate indignum eft.

tl

"Pulcherrimum , ^immo neceffarium eft, ut

Q

AI]

"optima voluntas optimas rationes fequatur.

Tol

s

"Et fic mera voluntas Dei jam non eft.primàá

L(vap

?ratio omnis bonitatis moralis, "

tlp

?

j

iU

^f

ïm

'& az6.

")

h

AU

Ad grave hoc argumentum 'eadem '**fuppe-

j Wkn

tit refponfio, quam in tractatu de prima om-

nium ratione f) faepius fcripfi. Scilicet, an-

Sjln

i

tequam divina voluntas aliquid decrevit, et

fecit, nihil facit ad gloriam Dei; ne quidem

|. Oi

n

inchoatam capacitatem habet ad augendam

li

gloriam divinam: unde divina excellentia ta-

A |

libus non eft digna ; utpote quae nihil non

»

]

Q

poteft exigere.

Q

q

Et quod ibi de bonitate na-

turali diutifme difputavi , idem ad bonita-

QUge

Uj

tem moralem ex pari ratione eft transferen-

dum. Infinita nempe bonitas non exigit

Ü

amo-

n

Cat

: f) $. 94

at

Caput IF.

255

I

amorem, infinita veritas non petit noftram ve«

V0

ritacem etc. Si Deus ejusmodi actus non vult,

ü h

a

vl

]j

non praecipit

Quia ficut in genere naturali

nihil eft bonum, nifi Deus id fecerit, fic in

aeftimatione morali nihil eft honeftum, nifi

Deus id juilerit

Perpcetuo itaque, ac fir-

tsb

wj

miflime tenendum, :quod divinae perfectio-

lmfï

nes fint id, fecundum quod divina volu:tas

jl

D

2:

operatur

fi vu/t operari: neutiquam vero

du

funt id, fecundum quod 4e^et operari

Di-

p

vina quaecunque perfectio divinam volunta-

HLVWS

tem fuperare, autlegem eidem ferre non po-

jn'

teft. Circa divina decreta nihil aliud verum,

Deus voluit,

f

quam:

Qui interrogat, quare

jf

voluerit, ille fupremo fuperius, et primo ali-

gïmä

quid prius quaerit.

Equidem in ratione in-

telligendi prior eft fapientia quam voluntas,

fed non in ratione volendi.

Quae quidem

voluntas divina non foret, fi etiam in ratione

.

volendi aliquid fe prius habetet

m

i

rin P

$. 27I.

j

"[tane vero Deus legem amoris relaxare,

;eu'

"odium Dei, et actus DCdedOb quoscunque

ii

"permittere poterit? Neque negare id poteft

llle, qui omnem bomtdccm moralem a mera,

enüa [

ac. liberrima voluntate Dei pendere atTerit, ita,

hï 9

"uthaec absque ulla ratione pro fuo arbitrio

yae P

quaevis praecipere, aut prohibere queat.

poti

$. 272.

raüSf o

Num Deus 1egem naturalem. relaxate

Ou

quc&t varii varie opinati funt: unde in hoc

'

F3

argue

298

Tra&otus - teriits,

argumento non eft tantus horror, qualeim

prae fe fert.

Ego autem ex meis principiis

r

refpondeo, quod Deus leges fuas tamdiu ne-

l

Tüc

queat remittere, quamdiu eas fert; neque

actum aliquem nefandum .perpetrandi facul-

d

ali

tatem tribuere poffit, quamdiu eundem pro-

hibet.

Leges vero, et decreta divina funt

Q

libera equidem, attamen aeterna: unde nul-

lot

lum fpatium, aut mora cogitari poteft, in qua

€0;

haec decreta non foveat, et has leges non

pe

ferat, ac.proinde neque dabitur mora, in qua

Tur

haec abeffe poflint. g) De eo temporis fpa-

tün

ültr

'tio, quod non eft, quaeri, aut difputari non

poteft. .Circa aeternum non poteft cogitari

t0nd,

tempus, in quo non fit: quamdiu vero eft,

Ti

tamdiu non effe non poteft. Decreta Dei

!.lm

Bs

dibera funt, fed immutabilia, quia aete;*næ

1

$

275,

QUi

Ts «

Ut tamen aliquid 'confuetudini tribuam,

Proy

"refpondeo, quod Deus (fcilicet juxta recep-

tum cogitandi modum) has leges relaxare, et

tales actus impios permittere queat. Neque

i

ad hoc adhorrefcas: nam íublata lege hi ac-

Q FHU

tus non amplius morales,-et fic nec boni,

E:USMOd

Jj

nec mali forent, puta, in aeítimatione mora-

" |

li; naturaliter enim boni manerent.

Modo

;;

J Q(m

quidem nullum .

usmodi actus exemplum ha-

Vs

betur, quia le:;

eneralis amoris totam mere.

iDerab

tem, et omnes vires noftras fibi vendicat.

$i

li üll

ta-

n DGO

£) Vid. tralatum meum

de gratia, et libertat,

I at

ür

$. 226 et /eg,

TU

|!

Caput. IP..-

229

jj

I

taimen fieri queatg quod multi opinantür, ut

mens noftra libere aliquid decernat, quin in

q

momento decreti ad legem moralem atten-

(

dat, tunc etiam nunc extaret exemplum actus

y

alicujus, qui in cenfu morali nec bonus, nec

Y

malus foret.

Sic forte (ad mentem aliorum

] m

loquor) negotiator aliquis diu confultabit, an

n

contractus aliquis fibi utilis futurus fit, et

per naturalem incuriam eo tempore ne pa-

J

ruim quidem recordatur, an illud paetum fu-

turum fit juftum, vel quod omnia ad. finem

5 fgü-

B

ultimum referre teneamur. Hic jam fi in tali

conditione conftitutus pacifcidecernat, ejus-

gfcari

| Q

modi decretum moralem bonitatem, aut ma-

litiam haud involveret.

l Dï

Actus moralis non

lt

poteft cogitari inter bonum et malum medius

aliquis: extra cenfum moralem multae actio-

nes erunt indifferentes. De quibus capite

j

proximo.

dui

$. 274.

x

His tamen omnibus animum tuum peni-

N

tus.fatiare, haud potuerim: fed.ex actibus

i?

ejusmodi impiis immutabilis aliqua malitia re-

c bo

dolere, tibi videbitur, quam eorum indoli ve-

lut connatam cernere te.putas. .Et recte hoc

Mgdf»

cenfes: nam datur aliqua vis aeterna, ac in-

)hhx ml

fuperabilis, ex qua actus hi immutabiliter

n

mali funt.

Vv

j

Sed ea vis non eft in actibus, fed

jiCüt-

in Deo, qui fua voluntate eisdem invicte ad-

Ü

verfatur.

Sentis hanc vim, et fentis eam effe

T

immutabilem : in eo folo falleris, quod eam

e

Ó

acti

o

3Q

Tra&atus. teriius.

actibus ineffe putes, cum fit in ealege, quae

mutabilis minime, liberrima tamen eft,

Vi-

,]j

àc $. 278.

$. 975

Igitur omnis actus moralem bonitatem ex

eo folo habet, quia legi aeternae conformis, vel

d:fformis eft, feu, quod idem eft, quiaDeus eun-

dem jubet, aut prohibet, fcilicet, ut in capite re-

rum oniumum íola Dei voluntas Ícripta fit, l) ut

[

ante divinam voluntatem nulla res gloriari pof-

01

fit, quod prior Deo aliquid. rationis,; motio-

li

nis, aut quodcunque dederit, ut eidem quid-

oj

piam retribui queat.

Nunquam aequum ceft,

immo nunquam bonum eft aliquid, ex quo

lm

la

Deum aliquid velle, aut decernere oporteat.

Qui quidem non fecundum priores rationes

t

at

N

aliquas, fed qui operatur omnia [ecundum cott-.

LURT

jitzzim, voluntatis fuae., i),

linp.

& 276.

if

Illam Vero intrinfecam. actionum bonita-

ub

tem, et malitiam etiam Patrum auctoritas

(4)j

premere videtur.

Et quidem S, Auguftinus

y ;

.contra Iulianum £, qui actus honettos ex fua

lu

jam indole bonos effe, afferebat, wrgumen-

fütfoy

tum fic inftruit: Inprimis ait, etiam ex doc-

,

trina Pythagoricorum, ac Platonicorum ve-

»

u

ras virtutes non effe, »fi quae menti quodatn-

»

msi

modo impromuntur, ac proim extrin[ecus advt-

niunt

Tlth

P) P/alm..39. 8.

L

LE

i) 4d Ephef. 1, 1t.

qzlf gd

k) libr, 4 coztr. Iulian. C. 5.

Coput. 1P.-

235l

Wi

nz'uht a forma illius aeternae , immutabilisque

fubflantiae, quod e

Ut fane mirari

!

magnopere debeamus, quod gentilis Philofo-

phia ad tantam puritatem, tantamque fubli-

Scilicet aeternae

mitatem eluctari potuerit.

W

illae rationes animis noftris femper funt pro-

]

Ximae: perfípicaciores vero mentes nedum

^il

eas cognofcunt, prout reliquae mentes em-

k,l

nes; fed infuüper confciae fibi funt, illas ra-

tiones a fe cognitas effe.

Aeternae rationes

rtü

omnibus funt cognitae: fed ipfa-earum cogni-

jl

i

tio, plerorumque attentionem fubterfugere

)m qU

folet. Idem vero S. Doctor dein ait, actio-

um d

num bonarum totam meralem indolem muta-

a

ri ex fola agentis intentione, quae utique ac-

;)?()X (

tui extrinfeca, contingens, ac liberaeft. Sic

n

autem Iulianum adgreditur: Cum emim agitur

T

ii

aliquud prudeuter , fortiter , temperate, jufte,

quae.fecundum tuam difputationem verae virtu-

tes funt ; [i/ ad cognofcendum, utrum verae fint,

boc tantummodo intuendum., quod aeitur, nec

Tb

caufa.quaerenda eft, cur agatur.

Unde ne vi-

ayd

j

dear tibi. calumniari , ipfa tua verba: jam po-

u

"am.

" Cunctarum. inquis, origo virtutum in

i &

"rationabili animo fita efl ; et affectus omnes,

g

" per quos aut fructuofe, aut [leriliter boni fumus

m e

"n fuübjet&to funt mentis noftrae, prudentia, iufti-

gri"

J

"tia, temperantia , fortitudo.

Horum igitur

7 (

il !

^ affectuum vis cum znfit naturcliter , non ta-

i^

ij

j

"men ad unum finem in omnibus properat ; fed

711'[»

"pro judicio voluntatis, cujus nutui fevvoiunt,

"aut ad aeterna, aut ad temporalia dirigun-

Üü.

232

"ra&atus tertitus.

tur Ouod cum fit, mou 11 eo., quad fmt, ttonzij

cu quod agunt, fcd ^n.eo f[olo variant, quod. me-

ventur.. [Nec nommis fuiigitur po[funt, nec ge-

? nevis fuftinere d jperld tni, fed fol?us, quod, ap-

"petrverunt

praemii aut amplitudine ditantur,

ut exilitate fru[tvantur

Haec verba tybi di-

di eris, nefcio, jam tamen cernis, coyrfeqmm e[fe,.

Ut vera fit virtus avarorum prudentia, qua ex-

cogitant geneva lucellorum, et avavorum tempe-

yantia, qua luxuriae, quomiam fumtuo[a, e|

colibet appetitum etc. — —

) Ü Va.

?1t004€

mon officits, fed fm/^us a vitüs difcernendas effe

virbutes. — — UCum taque facit bomo aliquid,,

zbi peccare non videtur, fi non propter boc facit,,

propter. quod. facere debet, peccave convincitur.

gä

*) Et merito S Auguftinus hoc teprehendit; nam

actus nofítri ob meram. aliquam circumftantiam

ia

extrinfecam, et ab illis prorfus remotam non ra-

Ut

ro totam fuam indolem mutant

Sic fingamus,

ER

patrem tuum, et alium quempiam ad te mihil

l

pertinentem hominem extrema , et quam mors

proxime confecutura eft,

inopia laborare:

tibi

b

vero fupereffe fruftum pams ad alterutrius, neu-

ld

tiquam vero utumquc mortem arcendam f[uífec-.

turum,

liit

Iam panem in hoc caíu patri negare uri

naturae adverfum. ac proin intrinfece malum eft.

f'rl

Interea beneficus aliquis patris tui inopi iam co-.

Vtta

per icu-.

piofe levavit, ita, ut folus extraneus ille

lum mortis füftineat,

Hic vero. panem patri ne-

gare adeo non eft malum, ut etiam, praeceptum

fit.

Nunc cogita, quid actui ili, quo panem

paantz tuo deftinafti , magis exirinfecum ,. quid.

Tün

magis liberum, ac conungens fit, quam bene-

volus ille alterius atfectus; qui patrem tuum ju-

vit, fuaque, quam clacm impendit, ope nil tale

cogi-

g

Caput 1.

233

[i]

cogitans ex tuo actu intrinfe

ce bono fecit ac-

[

tum intrinfece malum.

k

$.

2

u

Scilicet non ex natura fua, fed potius per

"

mi'g1

rationem fibi extri

nfecam, et ex eo actus no-

ftri efficiuntur boni, ju

ftique, quod propter

Jj &*

tabile bo-

l

"

f

acternam legem, propter incommu

fiant, aC

TA

num, ac propter primam juftitiam

Nam

per hoc eidem

conformes reddantgr.

g

!

ln

VM

) wvrtutes, qu

as fibi animus babere

vz'd'ez-w*,-

li

tih

er quas ?mperat corpor

*

i, eb vitiis, Wüfi ad

vitia fumt potius,

!

)

!

Deum vetulerit , etiam pfa

utes.

iNam licet a quibusdam tumc

/q

l M'

quam virt

fatih

verae , et

boneftae putentur e[fe viriutes, cum

nec propter aliud, expe-

LE

ad [eipfas referuntur,

Zuntur,

etiam tunc inflatae

ac [uperbae funt, et

i, V

, fed vitia judicanda funt.

Et

ideo non viiutes

gt

utique virtutes

propter femetipfas expeti, et

y n

(ent, fi in fe bonae forent,

L]hp«

ad fe referri po

nativam velut, ac congenitam

bonitatem ha-

j *

facit teftimonium S.

bentes.

Huc quoque

Qru

D

Tldephonfi &): Quaprop

tey cogitent i[bi difpu-

tril

,

foi

tatoves naturarum. Leges,

cogitent et divinarum

jgr 17 |

verum vivtuies : qui

a non ex "

atura verum di-

e!ïnï

ii

"

vinae lege: pendent,

fed ex. divinis legibus tia-

n O

leges manare probantur.

j

t)urae verum, et

gäl. :;$';7 E; L

l

ul r

Y

(

Verum omnia, quae hucusque dicta fue-

YO j

runt, tibi penitus haud fatisfacient, fed e. g.

cul

ii

COn-

g !

zn*

u) S. Auguftin. lib. x9. de civitat. Dei C. 25.

(f ü

"

9) Libr. contr, eos, qui de virginitat, ei&.

qu

—

234

JvaGatts tertis.

contra perjurium, fimilesque actus infupera-.

bili horrore afficietur mens tua recta, et ju-.

fta: quae, neftio, quam malitiam in ipfo ac-

tu velut cernere fibi videtur.

Et hanc mali-

tiam immutabilem, et neutiquam contingen-

tem, aut libera Dei voluntate inductam ani-

mo. tuo vere te fentire arbitráris.

Et recte:

nam datur aliquid in

fit

-

animmo tuo praefentif-

num, quod etíi liberum fit, tu tamen ne-

ceíffarium vocas ex eo, quod illud cernas effe

nullis viribus mutandum, et infuper vere ae-

ternum; et hujus tu infüper habes vivacif-

fimum fenfum in voluntate, et imaginem in

intellectu. clariffimam.

Sed hoc non eft in

actu illo periurii, quem pro exemplo affumfi-

mus , fed hoc eft lex Dei aeterna, feu divina

voluntas illi actui extreme. adverfa: quam a

des RP A EE ER

nobis, femper, et clare videri, oftendam agen-

do de lege. Dei aeterna.

Nihil auctoritatis,

nihil legis, multo, minus ratio, et caufa legis

datur in actu. humano, utpote, qui integer,

et ex tota natura fua eft fuübditus le

gi.

Id

quod füperius eft, in inferiore aliquo

, Yatio-

nem habere nequit:

neque id, quod tertium

eft, primi,

!

aut fecundi cauía effe. unquam

ii

poterit.

Quare probe attende, et. videbis,

ql

primam rationem horroris tui non effe. natu-

ram actus, utpote quae bona eft

, fed legem

actui contrariam, qui proin non ideo eft ma-

lus, quia actus eft, fed ideo, fcilicet per ra-

tionem extrinfecam, quia lex eidem adverfía-

tur.

Caput IF.

[*

tur.

wae mala, licet intelligamtis tiot - e[Je

Y

naturas, fed vitia naturarum,

tamen fimui in-

d

tellisimts ea, nifi in aliquibus,

et ex aliquibus

IN

vaturis effe non poffe ;

nec aliquid

effe malum,

N

niü a bonitate defz&lum.

*

— —— : Malitiat vero

b&

b

capit (natura)

?;0f, part:

cipatione mali, fed pri-

"

vat/one bomi, id eftl, m

o commifcetur. matur aes

nulla watura, 1n

i

j

uae aliquid. malum efl, quia

n

quantum natura eft,

malum

efl ; fed quia de-

d

cit a natura, quae fu

wwmum., atque incommu-

eu

tabile bonum eft. à) Nos vero, dum ac

tus ali-

rl

quos ideo prohiberi a Deo dicimus, quia ma-

g

li funt, jam ipfi actus illius naturae non fa-

qi

tis attendentes aliquam malitiam affingimus.

i

Peccatwm fcilicet: ejt. diium,, fa&ium , vel cot-

u

cupitum aliquid. contra aeternam legem: Lex

vero aeterna eft vatio dioina , vel voluntas Dei.

a

$

h

p) Tu vero aliquod peccatum , feu malitiam

moralem ante divinam voluntatem cernere,

iti

tibi videris: cui proin haec definitio, quam

J

ä

Auguftinus a divina voluntate petit, con-

o

Sed cogita, qualem de-

FII

venire haud poffet..

finitionem antiquiori illi, ac divina voluntate

fatlü

ii

lii

priori peccato fcribere velis. Itaque perju -

rium non propter fe, fed ideo eft malum,

Nam

Deus vero illud idea

jebis

-

quia Deus prohibuit:

prohibuit, quia voluit. Quae quidem jam

n

fupra iterato dicta fuerunt.

egem

i

Wt

r f

CA-

u

f

e) S. Augu/l.xlibr. r. contr. lulias. C. 9.

"

p $. Auguft. Libr, 22, contr. Fauft, C. 27«

256

Jra&otus tertius.

CAPUT. QUINTUM;

Omnibus actionibus noftris alig

Ua lex eft feripta,

quae proim omnem actum

2hter

bonos, et

melos medium excludit.

279. Bonitas et malitia mozalis f|

t

aut difformitas cum lege.

int conformitas,

280. Hinc actas morales indifferentes dari nequeunt,

2g1. Quod evi

ncitur ex praecepto amoris omnes

actiones. noftr

as fibi vindicantis,

g

282. et 83. Infuper

probatur.

auctoritate s. Auguftini eom-

2804. Nulla.quoque datur lex mere permiffiva,

Qu

$. 279.

Igitur bonitas moralis eft conformitas ac-

tus noftri cum lege fua morali, prout hucus-

I

que dictum fuit: qua conformitate fi careat

qu

actio, mala effe incipit, eoquod malitia mora-

I

lis aliud non fit, quam defectus ilius, quam.

1je

modo laudamus, conformitatis.

I0

Nam. quid.

eft malitia, mifi boni indigentia ? a)

2)

Ht

QU

T

7^ Ex quibus etiam id intelligitur,

quod: totum

negotium morale non íüb notione

abfoluti, fed

t"rq l

relativi, et. fub im

agine meri refpectus fit acci-

(

piendum. Bonitas quippe moralis 1]0114(3& nas

[*gl

tura aliqua, aut.pars fuübftantiae

T

» fed eft mera

Q

concordia,

qua actüus noftri

cum ]lege conve-

ï

i(

b

niunt: malitia vero mor

Ub

alis eft merus illius con-

cordiae defectus, et neutiqua

m fubftantiae ali-

le j

cujus, fed merus hujus relatio

nis defectus.

u

$. 280.

a) S. Ambrof. libr. de Ifaac. C, ,

;

h1

237

Caput F.

