ſona piorum a maledictione & damna-

tione legis, per fidem, propter Chriſtam,

eſt liberata, & quod B. O. ipſorum--DEO
propter Chriſtum ſunt accepta & grata, &

quod -- ex renoyatione ſpiritus S. cc a-
mimo

ei,

0— .

od

ui-⸗

SyMBOLICA. 19

animo promte & ſponte faciunt, quæ DEO
placent, quatenus, ſecundum interiorem ho-
minem, ſunt renati (p. 723). Antea vero,

qua flunt opera civilia, ſine Chriſto, non

R

placent (p. 94).

XxXXIV. Auditores itaque ſuos nondum ju-
ſtificatos ad Theologiam Theticam remittit,
ut ibi diſcant, non ſolum, quomodo juſtificari
poſſint, ſed & actu ſe patiantur converti
& juſtificari. Nos enim revocamus no-

ſtros ad conſiderandas promiſſiones, & de

gratuita remiſſione Peccatorum & reconci-
ciliatione, quæ fit per fidem in Chriſtum,
docemus: Poſtea addimus & doctrinam le-
gis (p. 95).
XXXV. Iuſtificatos autem docet, ſetvicn-
dum efſe DEO, in illis mandatis, quæ ipſe
tradidit, non in mandatis, quæ ſunt exco-
gitata ab hominibus, quia bonum & per-
fectum vitæ genus eſt, quod habet man-
datum DEI (p. 37). Nam perfectio Chri-
ſtiana ſita eſt, non in contemtu civilium or-
dinationum, ſed in motibus cordis, in magno
timore D El, in magna fide, ſicut Abraham,
David, Daniel, etiam in magnis opibus at-
que imperiis, non minus perfecti erant,
quam ulli eremitæ (p. 26). Omnibus et-
4 lam

*,

1

30o TEOLOGIA MoRALISs

—

iam S. ordinibus & ſtatibus, in ſumma bre-
viſſima, quam proponit vel Tabula Oecono-
mica (p. 385), & paſſim, pro diverſitate vitæ
generum, doctrinæ piopenuntur, ut deinceps
videbimus.
XXXVI. Diverſos itaque, vi diverſi ſta-
tus, deprehendit Th. M. diverſorum audi-
torum animos, diverſasque vires & operati-
ones. Impiorum IN TELLECTVsS ex ſuis viri-

bus verbum Dei prædicatum intelligere non

poteſt (p. 656); nec, quomodo ac quibus me-
diis ſpiritus S. in nobis veram pennitenti-
am, novasqne vires ac facultates ad bene
agendum, in noſtris cordibus operari & lar-
giri velit, & quemadmodum nos erga ob=
lata illa media gerere, & iis quomodo u-
ti debeamus (p. 669). CONSCIENTIA
vero ideo pacata in iis non eſt, nec ex-
cogitare poteſt, quod contra terrores conſci⸗

entiæ & iram DEl certet (p. 120). VO-—

LVNTAS odio DEI & virtutis (p. 55.)

referta eſt, nec ſe convertere, nec legi

DEI obedire poteſt (p. 677). AFFECTVS
tandem ſunt indomiti, & ad peccata ſe-

ducunt. Verbo: homo eſt peccati ſervus

& manicipium Satanæ, a quo agitur (p. 656),

1
nec ad pœnitentiam ſe movere ac præparar-

valet

E*
0*
tæz
pS

ta-
di-
ti-
ri⸗
on
ne-
ati⸗
ene
lar-
ob⸗

5 U-

IA

ex-
nſci⸗

55.)
legi

TLVS
a ſe-
ervus

656) ;)
ararez-

valet

SvYMBOLICA. 3

valet magis, quam homo mortuus (p. 658).
XXXVII. Contra ea regenitil N TELLE-
ETVS a ſpiritu S. per verbum jam eſt illu-
minatus (p. 372.), & jam cognoſcit, quid pi-
orum ſit offcium, quomodo in vera pieta-
te vivere & ambulare conveniat (p. 717).

CONSCIENTIA ejus jam etiam fide pla-
cata eſt (p. 93). VOLVNTAS promta

jam eſt ad bene agendum, & delectatur le-
ge DEI (p. 703), quatenus per ſpiritum S.
veteris Adami mortificatio, & renovatio in

ſpiritu mentis eorum inchoata eſt, ita ta-

men, ut vetus Adam in ipfa natura, o-
mnibusque illius interioribus & exterioribus
viribus adhuc inhæreat (p. 719), imo poe-
nitentia Chriſtianis duret usque ad mortem,

quia luctandum eſt cum peccato reſiduo in

carne per totam vitam (p. 327).

pARS II. PDE PRINCIPIS EFFöCITIIS
6T MäDIIS.

XXXVIII. Principiaæ effedtiva Theologiz

Moralis funt cadem, quæ Theologiæ The-

ticæ: I) nempe DEI AMOR VNIVERSALIS:
quia non tantum prædicatio pornitentiæ, ve-
rum etiam promiſſio Evangelii eſt nniverſalis
(bP. 804 ), quod voluntate non ſimulata &

32 THEOLOGIA MoRALIS

ficta, ſed ſerio, in iis, quos ad eum modum
vocat, per verbum efficax eſſe velit, ut illu-
minentur, convertantur, ſalventur p. 805).

Quod fundamentum fidei noſtræ maxime
neceſſarium & conlſolationis veræ pleniſſi-
mum, non patimur everti, per eos, qui DEO

contradictorias voluntates tribuere vellent,
ac ſi vpoluntate ſgni quidem doceret: ego ex-

terne quidem vos omnes voco, ſed volun-
tas mea eſt, ut maxima hominum vocato-

rum pars neque illuminetur, neque conver-
tatur, ſed æternum pereat (p. 307), cum
DEVS, etiam poluntate beneplaciti velit, ut
nullus hominum damnetur (p. 829), ſed ſe-
rio velit, ut omnes homines ad ſe veniant,
& ſibi conſuli & ſubveniri ſiant (p. 628).
Quorum in ſummis tentationibus meminiſ-
ſe, & ex iis conſolationem petere debemus,
ut ignita diaboli tela extinguamus (p. 610).
XXXIX. Eſt II) ELECUTLIO & hæc non ex ra-

tionis judicio, aut lege D El judicanda (p. 618),

ſed ex Evangelio diſcenda (p. 619), & nequa-
quam ex abſoluto aliquo decreto derivanda

eſt (p. 621.). Natn ſi abſoluta eſſet: oriren-

tur in mentibus pernicioſæ cogitationes, qui-
bus ægerrime reſiſtere poſſent: ſi DEVS me
ad æterrnam ſalutem elegit, non potero dam-

nari,

nib
que

SyMBOLICA. 33

quicquid etiam deſignavero. Contra ve-
ro, ſi non ſum electus ad vitam æternam,
nihil plane mihi profucrit, quantumcun-
que boni fecero, omnes enim conatus
mei erunt irriti (p. 619. coll. p. 801). Immo
pertutbatæ mentes nullam ex hoc conſola-
tionem percipere poſſunt (621). Contra
hic articulus, recte & dexte explicatus, ve-
ram & omnium firmiſſimam conſolatio-
nem perturbatis mentibus præbet (p. 802.),
doctrina etiam hac percepta, vitam emen-

damus, veram pœrnitentiam agimus & pro-

miſſioni Dl credimus (p. 816), non otioli
ſumus, aut Spiritui S. operanti & agenti
reliſtimus, ſi in omnes tentationes inci-
derimus, nos erigimus, &, ſi aliquando
in peccata labimur, vera Ponitentia & fi-
de nos a Spiritu S. converti, patimur (p.

2817). Scimus tandem etiam, Deum in æXter-
no ſuo conſilio ſibi propoſuiſſe, ſe juſtifi-

catos in multiplici & varia ipſorum infir-
mitate, adyerſus diabolum, mundum & car-
nem defenſurum & in viis ſuis deductorum,
ubernaturum, &, ſi lapſi fuerint, manum
H ut in cruce atque tentatio-
nibus ſolidam conſolationem porcipiant, at-
que ad vitam Fonſeryentur (b. 303),

34 THEOLOGIA MonAIIS

XL. Eſt III.) caRISTI MERITVM univerſale
& ſufficientiſſimum, qui hoſtia factus eſt
non tantum pro culpa originis, ſed etiam
pro omnibus actuali bus hominum peccatis
(p. 10.). Quia enim in DEl indignatione
jaciebamus, perpetuæ damnationi adjudicati;
nulla hic erat amplius relictà aut ſpes re-
cuperandæ gratiæ, aut conſilium adipiſ-
cendæ ſalutis, aut auxilium placandi Patris,
aut conſilium ignoſcendi delicti, donec il-
le immortalis filius, caſamirolam miſeriam
& exilium noſtrum ſua profundiſſima bo-
nitate miſeratus, de coelo nobis opem la-
turus deſcendit, nosque ab omni, & pec-
cati, & mortis ac diaboli captivitate in li-
bertatem adoptionis ſuæ aſſeruit (p. 494).
Nam poſt lapſum legem facere non poſ-
ſumus, niſi prius per Chriſtum reconciliati
ſumus: Imo contumelia Chriſti & Evan-
gelii abrogatio eſt, ſentire, quod vel remiſ-
ſionem peccatorum, propter legem, aut
aliter conſequamur, quam fide in Chri-

ſtum (p. 176.). Ideo Chriſtus ſola noſtra

eſt juſtitia (p. 583), qui nos, ut DEVS
& homo, a peccatis noſtris, perfectiſſima
ſua obedientia, liberavit, juſtificavit, & ſal-
vos fecit (p. 682.). Cum enim Chriſtus

non

ati;
re-
biſ-
ris,
il-
amn
bo-
la-
eC-
li-
4).
voſ-
liati
an-
niſ-
aut
hri-

ſtra

3VS
ima

non

ſal-
iſtus

SYMBOLICA. 35

non tantum homo, verum Deus & homo ſit, in
una perſona indiviſa, tam non fuit, legi ſubje-
ctus, quam non fuit paſſioni & morti, ratione

ſuæ perſonæ, obnoxius: quia Dominus legis e-

rat. Eam ob cauſam ipſius obedientia (non ea
tantum, qua Patri paruit in tota ſua paſſione &
morte, verum etiam, qua noſtra cauſa,
ſponte ſeſe legi ſubjecit, eamque obedi-

entia illa ſua implevit) nobis ad juſtitiam

imputatur, ita ut DEVS, propter totam
obedientiam (quam Chriſtus agendo'& pa-
tzienao, in vita & morte ſua, noſtra cauſa,
Patri ſuo cœleſti præſtitit) peccata nobis
remittat, pro bonis & juſtis nos reputet, &
ſalute æterna donet (p 685.). Etſi enim
vere in Chriſtam credentes & renati mul-
tis infirmitatibus & nævis usque ad mortem

obnoxii; firmiter tamen illis ſtataendum

eſt, quod propter Chriſtum, Deum ſibi pla-
catum habeant (p. 585.).
XLI. Eſ IV) Operatio Spiritur S. per o-
mnes gradus gratiæ in Theol Thet. recen-
ſitos. Hic pauca modo leges. Spiritus S. per
GRATIAM VOCANTEM uoOs ad Eccleſiam vo-
cat per Evangelium (p. 372.). Primum enim
nos dugit Spiritus. S. in ſanctam commu-

nionem ſuam, ponens in ſinum Eccleliæ,

2 per

36 THEOLOGIA MoRALIS

per quam nos docet et Chriſto adducit

(p. 496.), quia hæc mater eſt, quæ quem-
libet Chriſtianum parturit ac alit per ver-
bum, quod Spiritus S. revelat & prædicat,
& per quod pectora & lluminat & ac-
cendit, ut perbum actipiant, amplectantur,
illi adhæreant, inque eo perſeverent (p. 497).
per GRATIAM PREVENIENTEM quem-
libet antevertit: Cum naturales hominis
vires ad veram converſionem nihil con-
ferant, aut quicquam adjumenti adferre
poſſint: DEVS ineffabili bonitate & miſe-
ricordia, nos PREVENIT, & Evangelium
annunciari curat (p. 676). Eſt gratia II. LV-
MINANS, ſ. docens, quando verbo illu-
minat pectora, a verbum accipiant (p.
497), quam && illis offert, qui verbum
DEI audire nolunt, nec ſic a Spiritus S.
illuminantur (p. 672.) actu. Per verbum
vero prædicatum & auditum Spiritus S.
corda illuminat & convertit, homines
verbo DEl credere & aſſentiri poſſint (p.
671): quo ipſo illuminatio non tantum
præcedit ſanctificationem, ſed & fidem

(p. 667). Evangelium etiam homines pro ſtul-

titia & meris nugis habent, priusquam a Spi-
ritu S. Maminezeur. & doceantur (p. 657),

cum

er-
cat,
ac-
tur,
7).
em-
dinis

erre

niſe-
lium
LV-
illu-
(p.
bum
as 8.
bum
us S.
nines
t (p.
ntum
dem
oſtul-
a Spi-
657),
cum

SSYMBOLICA 37

„½

cum natura cœci ſint, & verbum DEl prædi-
catum neque intelligant, neque intelligere
poſſint, ſed illud ut rem ſtultam judicent
(p. 656.). Eſt GRATIA CONVERITIENS
ſ. REGENERANsS, qua Spiritus S. non opera-
tur converſionem hominis ſine mediis; ſed ad
eam efficiendam, uti ſolet prædicatione & au-
ſcultatione verbi DEl &c. (p. 579.). Docent
nempe noſtrates e verbo DEl, quomodo ho-

mo ad Deum convertatur; quomodo & qui-

bus mediis (videlicet per verbum vocale
& ſacramenta) Spiritus S. in nobis effi-
cax fit, & veram poœnitentiam, ſidem, novas-
que vires ſpirituales ac facultates ad bene a-
gendum in cordibus noſtris operari & largiri
velit: & quemadmodum nos ergo ob-

lata illa media gerere, & iis quomodo uti

debeamus (p. 669). Converſio nempe ho-
minis talis eſt immutatio, per operationem
Spiritus S. in hominis intellectu, volunta-
te & corde, qua homo (operatione vide-
licet Spiritus. S.) poteſt oblatam gratiam
apprehendere (p. 679) ; non vero quaſi
nova animæ eſſentia ex nihilo creetur;
nec uti Enthuſiaſtæ (qui in Eccleſia Dei
ferendi non ſunt) ſomniant, DEVM ſine
omnibus mediis, auditione verbi. & ſine
uſu ſacramentorum, hominem ad ſe tra-
C 3 here

38 THEOLOGIA MORALIS

here, illuminare, juſtificare & ſalvum
facere (p. 678). In converſione enim per
Spiritum S. novi motus in nobis excitan-
tur (p. 680.), & conyerſio hominis non

tantum ex parte, ſed tota eſt operatio,
donum, & opus Spiritus S., qui eam

virtute & potentia ſua, per verbum in in-
tellectu, corde & voluntate hominis, tan-
quam in Subiecto patiente, ubi homo nil a-
git aut operatur, ſed tantum patitur, effi-
cit & operatur (p. 681). Conf. & p. 552.
XLII. Ita homo deducitur ad POENI-
TENTIAM. Hæc lapſis contingere poteſt,
quocunque tempore, quando convertuntur

(p. 12). Partes eius ſunt Duæg: CONTRI-

TIO, ſeu veri terrores conſcientiæ, cum ſen-
tit DEVM iraſci peccato, & dolet, ſe pec-
caſſe (p. 165.), quæ officio legis (p. 319) fit,
quia hæc eſt fulmen Dei, quo manifeſtos pec-
catores et hypocritas proſternit.-- Hæc uon
eſt activa contritio, ſeu factitia & accerlita,
ſed paſſva contritio, conſcientiæ crucia-
tus, vera cordis paſſio & ſenſus mortis
(p. 320.). Et reſpectu hujus poe nitentiæ
partis, Evangelium, in propriiſſima ſua ſi-
gnificat'one uſurpatum, non eſt concio
pornitentiæ (p. 710. ſq.). Altera pars poe-

nitentiæ

ec-

von
lita,
tia-
rtis
tiæ
ſi-
ncio
P⅜

ntiæx

SYMBOLICA. 39

nitentiæ eſt FIDES, eaque Specialis, GWA
CREDIT unusquisque, ſibi remitti peccata

propter Chriſtum (p. 68.) quæ pet Spiritum

§S. in nobis efficitur (p. I1.), & per quam
Chriſtum redemtorem noſtrum in verbo
Evangelii recte agnoſcimus, & ipſi confi-
dimus (p. 694.), & oſtendit diſcrimen
inter contritionem judæ & Petri, Saulis
& Davidis (p. 166)). Hujus fidei, ſive partes,
ſeu gradus, ſunt TRES, NOTIIIA, ASSEN-
SVS & FlDVCIA. Fides enim ſignificat non
tantum hiſtoriæ notitiam, ſed illam fidem,

quæ ASSENTITVR promiſſioni (p. 69.):

non tantum eſt NOTITIA in intellectu, ſed
etiam FIDVCGIA in voluntate (p. 125.). Non
itaque loquimur de otioſa notitia, qualis
eſt etiam in Diabolo, ſed de fide, quæ re-
ſiſtit terroribus conſcientiæ, quæ erigit
& conſolatur perterrefacta corda (p. 108.).
XLIII. Eſt GRATIA JVSTIFICANS,
qua homini ponirenti, ſeu credenti, ex me-

ra gratia imputatur obedientia, paſſio & re-

ſurrectio Chriſti, quibus ille legi, noſtra cauſa,
ſatis fecit, & peccata noſtra expiavit (p. 684.),
ſed ita, ut homines non ex propriis meri-
tis, ſed gratis juſtificentur, propter Chriſtum
per fidem (p. 10), quia promiſſio nobis
C offert

4 0 THEOLOGIA MORALIS

ôffert gratis reconciliationem propter Chri-
ſtum, quæ accipitur non operibus, ſed ſola
fide (p. 68). Concurrunt nempe hæc IRIA,
promißto, gratuitum, & meritum Chriſti: pro-
miſſio accipitur hde, gratuitum excludit no-

ſtra merita, Cbriſti Merita ſunt precium

(69). Ad juſtificationem enim tantum
hæc requiruntur, gratia DEi, meritum Ch.
& fides (p. 687). Sed hæc fides tantum
eam ob cauſamn juſtificat, & inde vim il-

lam habet, quod gratiam DEI & meri-
tum Chriſti in promiſſione Evangelii, tan-

quam medium & inſtrumentum, apprehen-
dit (p. 693 ſq). Brevibus: vocabulum ju-
ſtificationis in hoc negotio, ſignificat, uſu
forenſi (p. 109. )juſtum pronunciaré, a pec-
catis, & æternis peccatorum ſuppliciis ab-
ſolvere, propter juſtitiam Chriſti, quæ a

D0 fidei imputatur (p. 685.). Sola fides

juſtificat, quia reconciliati reputantur juſti &

Rilii Dei, & fides eſt juſtitia, qua a DEO juſti re-

putamur, non quia eſt opus per ſe di-
gnum , ſed quia accipit promiſſionem
(pP. 76).
XLI. Statim ubi homo juſtificatus eſt, ſequi⸗
tur GRATIA HNHABITLANS. Poſtquam fide
juſtificati ſumus, accipimus Spiritum S. (p. 83).
&

il-

eri-

an-

ju.
uſu
eC⸗
ab-
*
des
ti &
re-
di-
nem

qui-
fide

83)
&

SYMBOTL ICA. 4¹

& inhabitatio DEl ſequitur antecedentem
ſidei juſtitiam (p. 695). Immo immediate,
nullo intercedente alio tempote, gratia
SANCTIFICANS, quæ fidei juſtitiam ſe-
quitur (p. 686), & qua juſtificatis Spiritus S.
datur; qui eos renovat & ſanctificat (p.
687). Hinc revera hominis nova volun-

tas inſtrumentum eſt & organon DEI

Spiritus S. ut ea in operibus Spiritui S.
cooperetur (p. 583 coll. 682). Hoc in ſtaru
ſiducia atque agnitio Divinæ gratiæ &
clementiæ lætos, animoſos, alacres efficit,

cum erga DEVM, tum erga omnes cre-

aturas, quam lætitiam & alacritatem Spi-

ritus S. excitat per fidem. Inde homo fine ulla

coactione promtus & alacris redditur, ut
omnibus benefaciat, omnibus inſerviat, o-
munia toleret, idque in honorem & lau-
dem DEf, pro ea gratia, qua Dominus
eum eſt proſlecutus. Itaque impoſſibile eſt,
bona opera a fide vera ſeparare (p. 701).

Quia vero inchoata hæc legis impletio pro-

cul abeſt a perfectione (p. ny?), quando
ſanctiſicationis opus inchoatum eſt, quotidie
augetur. lam enim tantum ex dimidio
puri ac ſancti ſumus, ut Spiritus S. ſub-⸗
inde habeat, quod divini verbi prædicatio-
C 5 — ne

41 THEOLOGIA MoRALIS

ne nobis eluat & purificet, cum in dies
ſingulos remiſſion em peccatorum diſtribu-
at, usque in futuram vitam (p. 501.). Gra-

tia tandem CONSERVANS ab hac di-

velli nequit. Docemus autem, ſalutem con-
ſervari et retineri non per opera, ſed tan-
tum per Spiritum Dei & per fidem, qua
ſalus conſervatur (p. 590.).
XLV. Hos gratiæ gradus debite ad-
mittere homo debet, ſi ad Chriſtianam
perfectionem contendere, ipſi eſt animus.
Gratiam ad eccleſiam vocantem, ſi quis extra

eccleſiae adhuc eſt pomeria, audiat, quia ne-

mo theſauros, quos Chriſtus nobis impetra-
vit, extra eccleſiam accipit, niſi Deus ver-
bum prædicandum & divulgandum omnibus
emilſiſſet, in quo Spiritum S. largitur, ut e-
jusmodi theſauri nos faceret compotes (p.
497.): & extra Chriſtianitatem, ubi Evan-
gelii locus non eſt, neque ulla eſt peccato-
rum remiſſio, quemadmodum nec ulla ſan-
ctificatio adeſſe poteſt (p. Sor.). Gatia etiam
Præveniene debite admittenda eſt. Hæc e-
nim per Spiritus S. tractionem, ſeu motum
& operationem, ex hominibus repugnanti-
pus & nolentibus, volentes homines facere

nititur, quia in accendendis novis motibus
eſt

hom
itaqt
in e

& re

repu
injur
Ctan
int e
enin
in h
pron
vel
pere
tuere
ligen
res i
com
ered
nugi⸗
tu S.

hom
men
te re

ſpirit

lies
du-
ra-

di-

n⸗-
n-
gua

ad-
am
us.
tra

ne-

er-
bus
t e-
(p.
an-
to-⸗
an-
iam
c e-

nti-
cere
ibus

eſt

SYMBOLICA. 43

eſt occupata, & per verbum voluntatem

hominis reſiſtentem aggreditur (p. 582.). Qui

itaque Spiritui S. & hic reſiſtunt & obſtinati

in ea contumacia perſeverant, indurantur
& reprobantur (p 808).
XLVI. GRATIA pariter ILLVMINANS
repudianda non eſt; ſed intelligamus, nobis
injungi ſerio, ut ſemnper prædicando & tra-
ctando Dei verbo inſtemus (p. 812.): & hoc,
int er alia, vel propriæ indigentiæ ergo. Etiamſi
enim ingenioſiffimi & doctiſſimi homines
in hoc mundo Evangelium de filio Dei &
promiſſiones divinas de æterna ſalute legant
vel audiant, tamen ex propriis viribus perci-
pere, intelligere, credere, & vera ea eſſe, ſta-
tuere nequeunt. Quin potius, quanto di-
ligentius in ea re elaborant, ut ſpirituales
res iſtius ſuæ rationis acumine indagent et
comprehendant: tanto minus intelligunt &
eredunt, & ea omnia pro ſtuültitia & meris
nugis & fabulis habent, priusquam a Spiri-

tu S. illuminentur et doceantur (p. 657.).

XLVII. GRATIAM CONVERTENTEM
homo admittat, vel hoc etiam motus argu-
mento, quod in ſua natura poſt lapſum, an-
te regenerationem, ne ſcintillula quidem
ſpiritualium virium reliqua manſerit, aut
reſtet.

44 THEOLOGIA MoRALIS

—
reſtet, quibus ille ex ſe, a gratiam Dei
præparare ſe, aut oblatam gratiam apprehen-
dere, aut eius gratiæ (ex ſeſe & per ſe) ca-
pax eſſe poſſit, aut ſe ad gratiam applicare
aut accommodare, aut viribus ſuis propriis,
aliquid ad converſationem ſuam, vel ex to-
to, vel ex dimidia vel minima parte, con-
ferre, agere, operari aut cooperari (ex ſe-
ipſo, tanquam ex ſeipſo) poſſit (p. 656). Im-
mo, quia homo naturalis, interiores motus
non poteſt efficere, ut timorem Dei &c.
(p. I15.): ideo, liberatus jam per gratiam præ-
venientem repugnandi neceſſitate, non re-
pugnet, quando Spiritus S. novas in conver-
ſione motus excitat; nec ſibi perſuadeat, quaſi
in converſione perSpiritums. prorſus nulli no-
vi motus in nobis excitentur, neque ulla ſpiri-
tualis operatio in nobis inchoetur (p. 680. ſq.);
cum manifeſtum ſit, ubi per Spiritum S. in
hominis intellectu, voluntate & corde pror-
ſus nulla fit immutatio ad bonum, et homo
promiſſioni divinæ fidem prorſus non adhi-
bet, & a Deo ad gratiam non redditur ido-
neus, ſed totus homo verbo Dei repugnat,
quod ibi nulla converſio vel fieri, vel eſſe
poſſit (p. 679.) e contrario & concionator
& auditor certo ſciant, ſi verbum Dei pure
& ſincere prædicatum fucrit, & homines di-
ligenter

dit
ſua

dar

Ab

adæ
prie
der
cor
das

ſalte

mic
cor
ten
miſt
dile
in a
rum
Pert

tion

res,
re n.
169)

opin
rum

Dei
en-
ca-
are
to-
on-
ſe-

tus
&c.
rX-
re-
er-

uaſi

no-
diri-
ſq.);
. in
ror-
mO
dhi-

ido-

nat,
eſſe
ator
pure
s di-
enter

SYMBOLICA. 4 ½

ligenter & ſerio auſcultaverint, illudque me-
ditati fuerint, certiſſime Dominum gratia
ſua præſentem adeſſe, & largiri ea, quæ ho-
mo alias ſuis viribus neque accipere, neque
dare poteſt (p. 67t. ſq.).
XLVIII. Pæœnitentiæ gratiam ne negligas.

Ablit falſa & hypocritica poenitentia. Abſit,

adducaris per pornitentiam ad fiduciam pro-
priorum operum, pollicitatione plenariæ re-
demtionis coram Deo, ſi homo vere doleat,
confiteatur & ſatisfaciat (p. 321). Nec cre-
das, ſi quis contritionem non haberet, eum

ſaltem attritionem habere oportere, i. e. di-
midiam quaſi contritionem, vel initium

contritionis (p. 322.). Nec credas, in Poni-
tentia homines æternæ iræ reos mereri re-
miſſionem peccatorum per actum elicitum
dilectionis, quoniam in agone conſcientiæ &
in acie experitur conſcientia vanitatéêm illa-
rum ſpeculationum philoſophicarum (p. 66).
Permittas, ut lex in te ſeriam excitet contri-

tionem, quæ ſit mortificatio, & veros terro⸗

res, quales ſunt morientium, quos ſuſtine-
re natura non poſſet, niſi erigeretur fide (p.
169). Confitearis peccata tua; nec tamen

opinefis, omnium & ſingulorum peccato-
rum enumerationem eſſe neceſſariam. Qui

enim

46 THEOLOGI A MoRALIS

enim confitetur, totum in ſe eſſe merum

peccatum, is comprehendit omnia peccata,

nullum excludit, nullius obliviſcitur (p. 327).
Serio depreceris peccata, eademque deteſta-
ris, quia cum propoſito peccandi, fides con-
ſiſtere nequit (p. 71.). Fides rua nequaquam
ſit otioſa notitia, qualis eſt etiam in diabolis;
ſed reſiſtat terroribus conſcientiæ, erigat &
conſoletur perterrefactum cor. Talis ve-
ro fides neque facilis res eſt, neque humana
potentia, ſed divina potentia, qua vivifica-
mur, qua diabolum & mortem vincimus,
ſicuti Paulus ad Coloſſ. (c. 11. 18.) ait, quod
fides ſit efficax per potentiam Dei, & vincat
mortem (p. 108. ſq.). Ne itaque te decipi-
as, ut colligas, quod, quia fides, ſecundum
primam partem ſuam, eſt vera cognitio Chri-
(p. 68.), & quia eſt, quoad alteram partem,
Aſenſus (p. 68. 69. &c.), quod ideo in fi-
dei ſtatu, vel minimum in ipſo pœnitentiæ
exercitio ſis, ſi veram doctrinam de Chriſto
ſcis eique aſſentiris, licet in peccatis vivas,
nec contritionem veram ſenſeris. Vera e-

nim fides, quam maxime etiam eſt FIDVCIA
in promiſſionem de gratia per Chriſtum (p.

68.), Eiducia in voluntate (p. 125), quæ
vaniſſima foret, in homine in peccatis hæren-
ti

ti. S
cone
ſent

quæ
pece
qui
tur
86.)
toru
& ve
fides
cone
med

terre

bus
X
hauc
conda
ſive
ſeque
fides
eſt o
accip
Nec
quod
tes g
lum

erum—
cata,
327).
teſta-
con-

quam

volis;
gat &
s ve-
mana
ifica-
mus,
quod
incat
ecipi-
ndum
Chri-
rtem,
in fi-
entiæ
hriſto
Vivas,
era e-
VCIA
m (p.
gquæ
æren-
ti

SYMBOLICA. 47

ti. Sed fides vera exiſtit in poenitentia, h. e.
concipitur in terroribus conſcientix, quæ
ſentit iram Dei adverſus noſtra peccata, &
quærit remiſſionem peccatorum & liberari a
peccato.--- Quare non poteſt exiſtere in his,
qui ſecundum carnem vivunt, qui delectan-
tur cupiditatibus ſuis, & obtemperant eis (p.
86.). Evangelium etiam remiſſionem pecca-
torum non ſecuris mentibus, ſed perturbatis,
& vere pœnitentibus annunciat (p. 711). Quæ
fides, uti ex verbo Evangelii & Sacramentis
concipitur, ita indies deinde quoque iisdem
mediis ali & conſervari debet, uti etiam in

terroribus poœrnitentialibus & aliis afflictioni-

bus creſcit & confirmatur (p. 86.).
XLIX. Gmtiam autem JVSTIFICAM
haud quaquam credas te mereri vel de
condigno (p. 87.), vel ullis tuis operibus,
ſive præcedentibus, ſive præſentibus, ſive
ſequentibus (p. 684.). Immo ne quidem
fides ideo juſtificat, aut ſalvat, quia ipſa
eſt opus per ſe dignum, ſed tantum, quia
accipit miſericordiam promiſſam (p. 70.).
Nec putes, te juſtificatum eſſe & per ali-
quod tempus manere poſſe, licet ſequen-
tes gratiæ gradus non admittas, nec ul-
lum producas bonum opus. Fides enim
juſti⸗

7

48 THEOLOGI A MORALIS

juſtificans novam vitam in cordibus parit,
nec ſtat cum peccato mortali, ſed tantisper,
dum adeſt, bonos fructus parit (p. 7r. J.
L. Gratiam Unionis myſticæ, non nili ve-
ra juſtificatione præcedênte adeſſe (p. 112.),
cogites, talemque te geras, ne Spiritum S. con-
triſtes & exaſperes (p. 809.), malus, deficias
& Spiritum amittas (p. 706.). Cogites po-
tius, quod Spiritus S. in electis, qui jam in
Chriſtum credunt, habitet, ut in templo ſuo,

Dei ad obedientiam, mandatis Dei præſtan-
dam, ipſos etiam credentes non otioſos eſſe,
multo minus agenti & operanti Spiritui 8. re-
fiſtere debere (p. 347.) Itaque GRATIE
SANCTIFICANTII te perpetuo tradas,

plicantis: Facite bona opera, ut perſeveretis
in vocatione, ne amittatis dona vocationis,
quæ prius contigerunt, non proprter ſequentia
opera, ſed jam retinentur fide, & fides non
manet in his, qui amitunt Spiritum S., qui
abjiciunt posnitentiam (p. 222.). Fide enim
renati concipiunt Spiritum S. & habent mo-
tus conſentientes legi Dei (p. 92). Scimus
enim, Dei æternum decretum eſſe, quod
opus illud bonum, à fſe in illis ince-

& in ipſis non ſit ocioſus, ſed impellat filios

prum

attendens ad verba Apolzgiæ, 2. Petr. L.lo: cxr

—

—
ptu
fine
ipſii
tur.
ren
cep
I
per
tio!
Eit

ad

boli

vVari

nos

beat

pon

Vole

ea 0
ri (-

Cctus
noſtt
pta

&al
tilite

qual
Doc

1

wus

nce⸗-
cauf

—

8

„

SYMBOLICA. 49

ptum, promovere, atque confirmare & ad
Rnem usque conſervare velit: ſi modo verbo
ipſius, tanquam ſcipioni, conſtanter innitan.
tur, ipuus opem ardentibus precibus implo-
rent, in gratia DEl perſeverent, & dona ac-
cepta fideliter & bene collocent (p. 803.).
LI. Egregium etiam ad perfectionem Ch.
perveniendi medium eſt diligens conſidera-
tio neceſſariæ connexionis fidei & B. operum,
& impulſus ad hæcce, immo argumentorum

ad ea impellentium. Pleni ſunt LL. Sym-

bolici hujus doctrinx. Sed cum N. 71. & 32.
varia huc ſpectantia adſint: paucioribus hic
nos expediemus. Docent, quod fides de-
beat bonos fructus parere, & quod oporteat

pona opera, mandataa D EO, facere, propter

voluntatem DEI, non ut confidamus, per

ca opera juſtificationcm coram DEO mere-
ri (p. II.). Sequi debent B. O. quæ ſunt fru-

ctus pornitentiæ (p. 12.). Falſo accuſantut
noſtri, quod B. O. prohibeant. Nam ſcri=
pta eorum, quæ exſtant de decem præceptis,
& alia ſimili argumento, teſtantur, quod u-

tiliter docuérint de omnibus vitæ generibus
Se officiis, quæ genera vitæ;, quæ opera, in

qualibet vocatione D EO placeant (p. 16.).
Docent noſtri, quodr neceſſe lit, B. O. fagere,
non

=

1

SO THEOLOGIA MoRALIS

non ut conſidamus, per ea gratiam mereri,
ſed propter voluntatem DEl (p. 18.). Hinc
facile apparet, hanc doctrinam non eſſe ac-

cuſandam, quod B. O. prohibeat, ſed multo

magis laudandam; quod oſtendit, quomodo
B. O. facere poſſimus (p. 19.). His ex Aug.
Conf. deſumtis, cum addideris, quæ in Apo-

ogia, LL. de juſtiſicatione, de impletione le-

gis, de pœnitentia, de confeſſione & ſatisfa-
ctione, de B. O., in Articulis Smalc. de poeni-
tentia, quomodo homo juſtific. & de B. O. in
Catechiſmo, de Decal. & F. C. de juſtitia & fi-
de & B. O. quali ex profeſſo, & alibi ſpar-
tim, traduntur: conqueri non poteris, quod
LL. Symboli non ſatis B. O. exercitium urgeant.
B. O. autem vituperare, uti confeſſionem
doctrinæ, afflictiones, officia charitatis, mor-
tificationes carnis, profecto eſſet; vituperare
externam regni Chriſti inter homines poli-
tiam (p. 96.). Sunt autem opera facienda
propter mandatum D EI, item, ad exercen-

dam fidem, item, propter confeſſionem, &

gratiarum actionem (p. 95.). Laudamus &
requirimus B. O. & multas oſtendimus cau-
ſas, quare fieri debeant (p. 97.), quo & perti-

net, quod fidei neceſſe eſt, parere ſpiritua-

les motus in cordibus (p. 33.). Præmiis et-
iam

eri,
linc
ac-

ulto

odo
dug.
4po-

e le-

isfa-
veni-
. in

& fi-

Par-
uod
ant.
nem
nor-
rare
voli-
enda
cen-

, &£

us &
cau-
erti-

tua-
s et-

lam

1

SYMBOTICA. 15

iam B. O. haud dubie moventur fideles ad
bene agendum (p. 97.) &c. His aliisque

motus, Chriſtianus diligenter operatur bo-

na, licet in electis & renatis hominibus ad-
huc maneat lucta inter carnem & ſpiritum

(p. 673.), ſciens, B. O. credentium, licet im-
perfecta & impura, grata & accepta eſſe

DEBO, propter Chriſtum (p. 723.)

LII. Pia & diligens lectio S. Scripturæ,
tanquam medii ſalutis, multum confert, ex
qua ſola ſtatuere debemus, quæ ſit DEI er-

ga nos voluntas (p. 807.), per quam etiam

gratiam, vires & facultatem DEVS largitur
(P. 806.). Per legem enim in quotidiana
pornitentia contritionem excitat, per Evange-
lium fidem ſuſtentat & auget. Hæc vero poeni-
tentia in Chriſiianis durat usque ad mortem,
quia Spiritus luctatur cum peccato reſiduo

in carne per totam vitam, licut Paulus Rom.
VII. oſtendit, ſe belligerari cum lege mem-

brorum ſuorum &c. idque non propriis viri-
bus, ſed dono Spiritus S., quod remiſſionem

peccatorum ſequitur & quotidie reliquias

peccati purgat & expellit, & in eo eſt, ut

hominem purificet, rectificet, ſanctificet

(P. 328.) . Quod ſi vero quis adeo infelix eſt,
ut Biblia non habeat, is minimum quotidie

—

D 2 Cate-

522 THEOLOGIA MoORALIS

Catechiſmum legat, & meditando ac loquen-

do exerceat, cum Spiritus S. adſit huic lecti-
oni, ſermoni & meditationi, qui ſubinde no-

vos motus excitat & majus lumen ſuppeditar,

ut quotidie magis magisque hac doctrina af-
LIII. Prodeſt legitimus aſus ſacramen-
torum. Et BAPTISMVS quidem inſti-
tutus eſt, ut hoc omnibus horis & uti
& frui queamus, ut re, quam ſemper no-
biscum in parato habemus (p. 529.). Ita
nempe baptiſmus conſiderandus eſt, & nobis
fructuoſus faciendus, ut hoc freti, corrobo-
remur & confirmemur, quties peccatis aut
conſcientia gravamur, ut dicamus: Ego ta-
men baptizatus ſum, quod ſi baptizatus, cer-
tum eſt, ea promilſſa mihi data eſſe, me be-
atum fore, ac vitam immortalem & anima
& corpore poſſeſſurum (p. 543.‧)½ . Cnz
autem, tanquam pro quotidiano alimento
nobis data eſt, ut hujus uſu, fides iterum vi-
1es ſuas reparet atque recuperet, ne in tali
certamine, aut tergiverſetur, aut ſuccumbat
denique, ſéd ſubinde magis magisque fiat ro-
buſtior (p. 556.). Ideo admonitione per-

opus eft, ut ii, qui Chriſto nomen dederunt,

ſe præparent ad hujus venerabilis Sacramenti

Loln⸗-

cor

Cai

1. c.

mu

n-

Ri-
n0-

tar,

af-

SYMBOLICA 8383
communionem ſæpe frequentandamp. 559.).
Cauſſas aliquot impellentes B. LVTIIERVS
I. c. p. 650. ſqq. proponit.
LIV. Piis PR ECIBVS pariter impetre-
mus perfectionem Chriſtianam. Et poſt-
quam D EVS per Spiritum S. ſuum initium
in Baptiſmo fecit, atque veram DEl aghitio-

.

nem & fidem in cordibus noſtris accendit,

atque operatur: aſſiduis precibus orandus eſt,
ut per eundem Spiritum, ſua gratia (per quo-
tidiana exercitia audiendi, legendi & ad u-
ſum ttansferendi verbum DEI) in nobis fi-
dem & ccœleſtia ſua dona fovere; de die in
diem confirmare & ad finem usque conſer-
Vare velit (p. 659. ſlq.).
LV. Proba crucis & omnium tentationum
conſideratio, quod quidem magna ſint &

ardua pericula, nec lenium tentationum im-

pugnationes, quæ cuique Chriſtianorum per-
ferendæ ſunt, quamdiu in hac calamitoſa
Vita conſtituti, ab ommbus partibus impu-
gnamur, infeſtamur & fugamur (p. 520.),
quod tamen longe alia res ſit, tentationes
perſentire, & iisdem conſentire. Perſenti-
re omnes cogimur, neque tamen easdem
omnes, ſed nonnulli plures & graviores
(p. 521.). Quapropter convenit, quotidie
3 aſſiduam

7

54 THEOLOGIA MoORAIS.

aſſiduam tentationum pugnam exſpectare, s
diligenter vigilare, ubi ictus prævidendi &
declinandi ſint: in tanta vero difficultate non
aliud relinquitur conſilium aut remedium,
quam ad orationem confugiendi (p. 520 ſq.).
Cogitant etiam, quod Regnum Chriſti cruce
tectum ſit (p. 147.), inque cruce, diſcunt,
mundo & omnibus periculis mori (p. 502.).
Scd non timet mens pia, quia nil quicq uam
certius Gbi futurum pollicetur, quam cum
diabolo & omnibus angelis ejus, neque
non cum mundo, ſibi ſuſcipiendas eſſe ini-
micitias,; eam omnibus modis & omni mo-
leſtiæ genere vexaturis & infeſtaturis (p. 520).
LVI. Eccleſiæ cum videt multos malos &
hypocritas admixtos eſſe, (p. 11.), credit ta-
men pius, licet magna fit multitudo impiorum,
Eccleſiam exiſtere, & Chriſtum illa præſtare,
quæ promiſit Eccleſiæ, ſimulque allaborat, ut
verum membrum ſit Eccleſiæ, non ſolum
nomine, ſed nomine & re (p. 146). Imo
miniſterium malorum non inutile & inefft-
cax eſſe, credit, ſed ſacramenta & verbum,
propter ordinationem & mandatum Chriſti,
eſſe efficacia, etiamſi per malos exhibeantur
(P. I2.). Ceterum etiam ſcit, integritatem
Eccleſir conſervari, quando firmi tolerant

7

infirmos (p. 105.). LVII.

on

.).

ice

SYMBOLICA. 55

LVI. Virtutes etiam in genere admodum
promoveri, pius deprehendit, quando mortis

ſuæ aliquando, & incerto quidem tempore, fu-

turæ, perpetuo memor eſt, ubi ſcit, quod Deus
mortem corporis hominibus inflixerit, & poſt
peccatorum remiſſionem, propter exercen-
dam juſtitiam, non ademerit, videlicet ut

cxerceatur & probetnr 'nditia eorum, qui

ſanctificantur (p. 1 96.).

X

LVIII. Promovetur pietas diligenti obſerva-
tione, quomodo DEVS juſtum ſuum judicium,
quod hominum impietas meretur, conſpici-
