endum in quibusdam regnis, populis, perſo-
nis, proponat, ut nos tanto accuratius DEI
immenſam miſericordiam, in vaſis miſericor-
diæ, agnoſcere & celebrare diſcamus p. 814.).
Quod & diligens S. Scripturæ lectione inno-
teſcit, in qua DEVS hoc tacitus non præterit.
quanti ſua verba faciat, & a nobis fieri velit,
tum quam ſevere eadem tueri decreverit;

nempe quod acerbiſſimis ſuppliciis terribili-
ter exgruciaturus ſit omnes eos, qui ſua præ-

cepta contemſerint, ac violarint, & viciſſim,

quam largiter bona largiri velit iis, qui ma-

gni ea faciunt, & libenter, juxta præſcriptum

gorum, vivunt & agunt (p. 484. ).

L. X.

reddituri (p. 830.). In hoc enim Chriſtus piis &

—

1

56 TnuEOLOGIA MORATIS

EIX. Iudicii etiam extremi memoria admo-

dum pietatis promovet ſtudium, quia homines

ibi juſto judici de fide & vita rationem ſunt

Electis dabit vitam æternam & perpetua gau-
dia, impios autem homines ac diabolos

condemnabit, ut ſine fine crucientur (p. 14.).
LNX. MVNDI interitus, ejusque con-
temtus, nos Chriſtianos movet, ut, re-
bus omnibus, quas DEVS largitus nobis

eſt, non aliter utamur, ac ſutor quispiam a--

cu, ſubula, filoque ſutorio, ad conficiendum

. 7
opus ſuum, quo confecto, illa deponit: aut,
quemadmodum hoſpites diverſorio, ut de
conceſſis opibus victum & amictum habea-

mus, prout diurni victus neceſſitas exegerit,

quiſque in ſuo ſtatu, nec quicquam rei no-
ſtrum Dominum aut idolum eſſe permitta-
mus (p. 4.14. ſq.).
L.X I. Virtutes Iheologicas hic exercendas,
tanquam media ſpecialia incrementi, varie di-

vidunt. Et quidem (1) reſpectu ſtatus Sub-

jectorum, ubi aliæ ſunt in ſtatu Eccleſiaſtico,

aliæ in ſtatu Politico, aliæ in ſtatu Oecono-

mico, (2²) reſp. facultatum Subjectorum, u-

bi aliæ ſunt internæ, aliæ externæ, (3), re-

ſpectu Objectorum, ubi aliæ DEVM imme-
. diate,

las,

co,

no-⸗

„‚u-
re-
me-
ate,

SYMBOLICA. F3

diate, ali? hominem ipſum, & iterum aliæ

proximum ejus reſpiciunt.

LXII. DOCTORVM ECCLE-
§ I Æ fſunt variæ, uti e. c. (I) dili-
gentiſſime veritatem inquirere & ſcri-
pturam tractare, ut ſubinde locuple-
tiorem intellectum quotidianis incrementis
conſequantur, quoniam S. S. quam diu hic
vivimus, nunquam ſatis diſcimus & docebi-

mus (p. 5o4). (2) Verbum DEI pure doce-

ant. Quare rogant Chriſtum, ut Spiritu
ſuo S. cos adjuvet, ut Evangelium illuſtrare
& patefacere poſint (p. 104.). (3) Fint ir⸗
reprehenſibiles, modeſti &c. uti I. Tim. III.

& Tit. I. docetur (p. 385.). (4) Legitime

ſacramenta adminiſtrent, quæ altera ſunt Ec-

cleſiæ nota (p. 148:). (5) Conſtantia

imperterrita. Digna eſt cauſſa, propter quam
nullum recuſemus periculum. Tu ne cede

malis, ſed contra audentior ito, quisquis aſ-

ſentiris confeſſioni noſtræ, cum adverſarii,
terroribus, cruciatibus, ſuppliciis conantur
excutere tibi tantam conſolationem, quæ
univeriæ Eccleſiæ proponitur (p. 221.) . (6)
Concordiam ex animo diligunt (p. 823.), nec
eos delectant diſſenſiones in Eccleſia (p. 179),
nec inanes Aoyvenaziae movent (p. 136.).
Cum vero (7) mundus refertus ſit pro⸗
. D F pemodum

58 THEOLOGTA MonALIS

pemodum infinitis ſectis & fallis Doctori-
bus, omnibus divinum nomen ſuæ do-
ctrinæ prætexentibus: non injuria iplis in-

deſinenter clamandum eſt (p. 5y15.). Ne-
que propter abuſum, aut ſiniſtras aliquo-
rum opiniones, doctrina verbi coœleſtis ne-
gligenda eſt, aut rejicienda, quin potius

eam ipſam ob cauſſam, ut abuſus & pra-

Vvyræ opiniones tollantur, vera ſententia ex

ſacrarum litterarum fundamentis proferen-
da atque proponenda eſt (p. 798. ). &c.

LXIII. Magiſtnatus virtutes pariter non pau-

cæ hic indicantur, uti e. gr. (1) amor
verbi divini, quo gloriam Chriſti cupiunt
ornare & augere, nec permittunt, ut ſa-

na doctrina opprimatur (p. 232.). Obler-

vant (2) diſcrimen inter regnum Chriſti

& res politicas (p. 213.). (3) Defendunt

veritatem & cjus miniſtros. Hoc enim
officeium DEO maxime omnium ſe de-

bere, ſciunt, Sacram doctrinam conſer-
vare, & propagare ad poſteros, & defen-

dere recte docentes (p. 232.). (4) juſte

judicare (P. 14.) ut tranquille ſub iis vi-

vere queamus (p. 387.), & relaxare ob-

ſervationes, (ſi quæ ſunt) quæ ſine pec-
cato, non pollunt ræſtad r. 44.). &c.
Sub⸗

bpri⸗
lo-
in-

Ne-
no-

ne-

ius

ra-
Ex
en-

au-

nor
unt
ſa-

ſer-

riſti
unt
nim
de-

ſer-

en-
uſte
vi-
ob-

bec-
&c.
ub-

SvMBOTICA 59

Subditorum autem virtutes ſunt e. c. ora-

re pro Magiſtratu (p. 387.), obedire ei

(p. 198.), ſervare contractus, quos ma-
giſtratus & leges approbant (p. 217.). In

iis vero, quæ ſine peccato non poſſunt

præſtari, oportet nos, regulam Apoſtoli-
cam ſequi, quæ præcipit, DEO magis o-
bedire, quam hominibus (p. 45.).
LXIV. In ſtatu Oeconomico, Conjugum
virtutes ſunt e. gr. caſtitas, qua fit, ur
cor mariti, velut Abrahæ, mundius ſit, & minus
ardeat cupiditatibus, quam multarum virgi-

num, etiam vere continentium (p. 248.) .

Mutuum ſibi perpetuo præſtent amorem

([p. 387.), nec avari ſint, nec opibus fi-

dant (p. 287.), in ſuo ſtatu credant, ſe
ad Chriſtianam perfectionem pervenire poſ-
ſe (p. 585.) &c. Parentes filios cducent,
viros præſtantes, & caſtas modeſtasque
forminas, ut filii alii Eccleſiarum miniſtri
fiant, aliii idonei ad politiam adminiſtran-
dam, & filiæ ſuæ virgines educatæ ſint ad

Oeconomiam & liberorum educationem

(p. 311. ſq.). Filii & filiæ obediant parenti-
bus (p. 433. & 388.), orent pro eis &c. Ver-
bo, quilibet in ſuo ftatu ſerviat D EO e. g.
ſutor, pro univerſa civitate oret, & arti
ſuæ operam det (p. 285.) ec. LXV.

X

60 THEOLrOGIA MORALIS

LXV. II. Reſpectu Adjuncti, ubi exerantur,
Virtutes aliæ ſunt internæ, e. c. uti pius a-
morem DEI elicit (p. 66. & 175.), affe ctus
refrænat, cum plus quam cæcus ſit, qui ma-
los affectus in carne non ſentit eſſe peccata

(p. 91r.). Aliæ vero ſunt externæ, uti pre-

ces (p. 5o7.) cc. ,

LXVI. III. Obzectorum intuitu, I. aliæ virtu⸗
tes vel immediate reſpiciunt D EVM, quales

ſunt e. gr. fiducia in DEVM, ut cor homi-

nis nullam etiam comolationem, nullam ali-
am fiduciam ſciat, quam DEVM ſolum
(dp. 406.), laus D EI (p. 33. &c.), agnitio, &&
conſervatio veritatis, qua formam ſanorum
verborum non minori diligentia, quam ipſam
ſinceram doctrinam, firmiter retinemus
((p. 707.). Verbo, quæ in prima Decalogi

tabula nobis injunguntur. II. Aliæ virtutes

immecdiate N OS reſpiciunt, uti c. gr. in-

ſtruere ſe veritate divina, quod verbi DEI
exercitium DEO acceptius eſt, quam omnia
alia ſplendida hypocritarum opera (p. 429. 53

ſuſtentare ſe, vas ſuum in caſtitate conſerva-

re (Ä9. ) &c. III. PROXIMVM im-

mediate reſpiciunt, uti ſunt omnia ſecundæ

tabulæ officia. Decalogus enim eſt fons &
ſcaturigo, ex qua ebulliunt & in quam re-

„daeynunt

deunt
operum

decem
quidem

dum ſi

aut bor
videatit
Hæc
poteru

liqua,

is depr
bore c
afferre
bum ſ

ut, ſi
lum ſe

quam
leun

SS

IN CO

Præce˖

uti

SyMBOLICA 61

—

—

ntur;
us a⸗
ectus
ma-
ccCata
Ppre⸗

irtu⸗
uales
omi-
n ali-
olum
0, &
brum⸗
pſam
emus
alogi
tutes
. in-
DEI
mnia
29.)
erva⸗-
im-
undæ
ns &
n re-
leunt

dcunt vicidſim omnia, quæcunque benorum
operum nomine cenſenda ſunt; ita ut extra

decem præcepta, nullum bonum opus, quod

quidem DEO placere poſſit, eſſe, exiſtiman-
dum ſit, quamlibet tandem coram mundo
aut bonum, aut magnum aut ſpecioſum eſſe
videatur (p. 481.).
Hæc brevis introductionis vicem obire
poterunt. Qui enim eadem tantum cura re-

liqua, quæ ſparſim immiſta ſunt, his addet:

⸗

is deprehendet, vel me tacente, non ſine la-
bore quidem hoc fieri, egregium tamen
afferre frucuam. DEVsS nobis ſervet ver-
bum ſuum librosque ſymbolicos, faciatque,

ut, ſi qui ſunt poſteri, redeuntibus in circu-
lum ſeculis, lætiori adhuc Eccleſiæ ſtatu,

quam nunc eſt, Auguſtanæ confeſſionis jubi-
leum, quod nobis jam inſtat, in DEII
gloriam, lætis feſtisque diebus,;
tranlſigere poſſinn½
BEE–

— 2
IN COLLEGIO DisPVTATORIO PRIVATO

præcedentem introductionem in Theologiam
Moralem excuſſerunt
VIRI DOCTISSIMI;,;
quorum nomina honoratiſſima,
ſine alicujus præjudicio,
ſequuntur,
uti ſorte in claſſes ſunt diſtributa:
CA5515

☛☚ )62 (Le.
CLASSTIS 4. MD
Dn. M. Joawwes Gorrrmen SIITNERVys,

Widerau. Miſnicus.
Dn. JoANNES GEORG. RIETMAN NVS.

Hala Sucvus,

Dn. ERMESTVS Gorrros RITPTMEISTER,
Fridi! Sileſius.

. CLASSIS 7 1.
Dn. M. JoANN. FRIDERICVS RIEMSCHNEIDER,

Anhaltinus.

Dn. GEORG. CHIHISTOPHORVS JACOBI,
. Rotenburgo Francus.
Dn. GrokG. WirHELMVS STOELLER, .
Windshemio Francus. . “
CLASSIS. III.
Dn. M. ErNRICVs GorTFRIED SCHVMANN,

Zahna Saxo.

Dn. RvpoOr-PH. FR. pDEWVICHMANNSHAVSEN,
Re.. J. Sc Sax. Eques.
Dn. M. FRIoERIGCVS WiILHELMVS JAHR,
Goſmaria Luſatus.
CEASSI S TV.
Dn. JoANNES MARTINI,
Toxavia Hungarus.
Dn. GonoFkEDvVS SAOMmoON. Kickebuſch /
Gedanenſis.
Dn. CAROLVS ANPDREAS MA TVS,

Freibergenſi 5.

Acceſſit nuper:
Dn. Firncids CIIRIST. BAVMEISTER

t harins

C.) £

ð

8

. .
. —2

— ˙tꝛ.s—v

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

FRANCISCGI ☛-
S. THEOL. LICc. E W*) 2
424 1N 009

SYMBOINA
. .
EX LL. SYMBOL. I
MORAIL.IS, QVOa½
DOGCTRINAS, I
BoOL. V -

QO
WWHWITIENIT
ArypD HENRICV 0 .
A. M DCG

4 Copyright 4/71999 VXMaster Gmbhi wwW.yxymaster. com