Gg54
author: Woken, Franz

FRANCISCI WOKENII,
8. THEOL. LIC. ET IN ACAD. WITTENBERG.
LIL. OO. p. P. OD. „

4 4534 NTRODEVCTIO H

THEOLOGIAM
MORALENMNMN
SYMBOLICAM.

tXII. SVMBGLIGS THEOLOGIA
. MORAIIS, QGOh“0 PRIMARIAS
DOCTRINAS, IPSIS LL. SYMM
BOL. VERBIS

EXHIBETVR.

ITTENEERGE,
Arvp HENRIGVM BRVHNIVM.

A. M DCC XXN.,

(ES

N
4 E
S

INTRODVGCITIIO
THEOLOGIAM MORALEM.
SYMBOLICAM.

Ntiqua Diaboli ars eſt
ac malitia, veræ ob-
jicere Eccleſiæ, quod.
bietatem vel planée
Ny non, vel tepide ni-
mis excolat. Juſtinus
M., licet ex vero di-
Kesrsgor sovoE
lons “ ι ααιραα

cere (4) potuerit:
2 G&α e ρααανιαοιν νπ C

&

() JVST. M. Apol. le, OO, E. We,

2

THEOLOGIA MoOR AI IS

☚

paſſim tamen conqueritur, de calumniis
hinc judæorum, hinc gentilium, nec non

Hæreticorum. Nolo jam his immorari,

aut, quæ de hæreticorum calumniis anti-
qui Patres referunt, late recenſere. Hoc
jam non agitur, & antiquæ Eccleſiæ Pietas,
omnibus calumniis jam diu potior apparuit.

Omnium vero temporum hæreticos ita e-

iſſe, hiſtoriarum monumenta non tacent.
Vel ſola Evangelico-Lutherana Eccleſia hu-
jus aſſerti fidem abunde probat. Quantis
enim calumnmiis non oneratus eſt L THEB-
RVS? Tædet, has referre. Et, anne Ec-
cleſia quoque noſtra tota, ab antiquioribus
& recentioribus, ob neglectum pietatis, tra-
ducta eſt miſere? Nolo SCHi ENCK-
FELDII, Mü NS TERI, FLACIANO-
RVM, ANTINOMORVM, aliorumque, col-
ligere ſcommata. E Fanaticorum genere
velunum audiamus ,; Autorem tractatus
Belgici: Een bhoognedigh onderſoeck boor alle
Iawonderen van Neaerlendt, en ſpeciahfk
voor de Burgeryé Ddan Aſerdan, ubi p. Iob.
ſcribit: de Proteſtanten (ſoo genaemt) zyi
an deſé Betooperinge en bedriegerye der Sa-

tans mede nie pry? Schoon in ſulke plompe

en groove maniere niet, 6 ya ſi nochmns
ae/s

△ % & 8

eS e

& N 1

—

era e

re

i 1 5*

0 à

Nr d1

. — 11 — —– 141

⏑ HDò N

SYMBOLICA 3

aen deſe berleidinge en betrogh mede Telbal-
digh; doch de Duyvel berleyt baer in een

fſubtzaer wyſeé, en doet haer geloopen, dat

beet kerkt gaen, * gebriyckt pan ae ſacm men-
ten, en Joo ſzne Eeeraren to polgen, de wa-
re en etnige Chriſten Gotts- Dienſt en Re-

ligie i; en ſoo gaer de ſlechte Chriſten daer

henen, eén volgt den wmet der Satans, en meynk,

Adat het de met Godts . Ex Indifferentiſtis

audi Ch. DEMOCRITVMLin ein Hirt und
eine Heerde / p. 3. &c. Umartheyiſchen Ge⸗
dancken / p. 27. ubi ait: Unſere Sau⸗Ortho-
doxie iſt in ihrer Abſotie ſo grimmig worden/
daß ihr nicht nur die Gottſeeligkeit / ſondern
anch nur deren Bild und Figar ketzeriſch vor⸗
kommt. Pontificios talia nobis objicere, nil
novi eſt. Obſerves vel ſolius 70 HANNIS&
Naß rhythmos in angelo paræneticocontra

Jolam ſdem delegato p. B5. So ſey im/ wie

es woͤll / lola fides giebt boͤſe Zoͤll / der todte
Glaub iſt wenig nutz. Ach wo iſt des wah⸗
ren Glaubens Schutz? Qualſi vero fidem
mortuam doceremus. Quod ad Kalendas
demum Græcas probabunt. Et contrariam,
poſt multos noſtratium, tum rationibus,
tum ipſius Bellarmini rectiori teſtimonio,
docnit ö. ECHTIVS in Diſp. Wo. R. M
AO Bhcke-

1

4 TEEOLOGIA MokALIs

Blocksderſzio hab., cui titulus eſt: Select. eS.
doctrin farmgo, T. I. Alios producit B. 7.
GERHARDVS, & alii alios. Addo teſtimo-
nium 70 H. DEZII in Vereinigung der Pro-
reſtanten mit der Röm. ircbe, g. 46. qui ad-
co nos pietatem urgere, fatetur, ut hic
conſenſus ſit inter nos & ſuos. Mirari ita-

que quis poſſet, ICt. celebrem, Dn. ANC I. Ax

in jure pleno Regni b. & M. D. L. potuiſſe
afſerere, Lutheranos nulla bona opera ad-
mittere p.3, & p.6.- ſcribere: Docent, ſolanm
ſidem, absque bonis operibus, Juſtiſetare, al-
que hoc eſt hereſis &S MO NIANA, & ENO-
MIANA, zeſte S. A VOVSTINO de Hereſi
c. ya. pridem damnata. Sed primum quam
fſit falſum, vel illi fatentur, qui LL. noſtros
Symbolicos, tot ſeveras conciones, libros

pietatem promoventes plurimos, a noſtra-
tibus editos, imo totam ſyſtematis noſtri

connexionem norunt. Taceo, quod, D. J.
alibi ſim oſtenſurus, ſeverius longe noſtrum,
quam aliorum quorumvis, Syſtema, pie-
tatis exercitium urgere. Poſterius autem,
quod S MO NIA NAMA & EPNOMIANAM
foveamus Heærelin, falſum eſſe, collatio

noſtræ & horum Hæreticorum ſententiæ,

liquido probabit. Et. quod quidem Simon

Ma-

ti.

SzMBOLICcA.

AVSTINVS nec loco, q iem citat, di-
xit, ut mox videbimus, nec c. 7. ubi de

Simonianu agit. Nec conterraneus Simo-

nis, Juſtinus M., urut ejus meminerit 00.
p. m. 62. G. 91. 3 29. ullibi hujus dogma-
tis ejus facit mentionem. Nec IRENALS,
primorum temporum Heæreticorum mal-
leus, late de Simone Mago diſſerens, hoc
docet, ſed male ſe intelligi probat, cum
L. I. adv. Hereſ. 9. 20. P. m. 43. oſtendit,
Simonem præcepiſſe iis, qui in cum,
in Helenaim ejus ſpein habeant, ut liberos
agere, quæ velint, ſocundum enim ipſius gra-

ziam ſalpari homines, ſed non ſecundum epe-

ras juſtos. Nec enim eſſe naturaliter ope-
rationes juſtas, ſed ex accidentia, quemad-

meodam poſuerunt, qui mundum fecerunt,

angeli, per bujusmodi præcepta in ſervitu-
tem deducentes bomines. An nos Luthe-
rani, hoc docemus? An, fidem in Simo-
nem Magum, ſalvare? An juſtum & in-
juſtum natura, non dari? An, juſtas o-
perationes ſuſcipi non debere? An, libe-

re, quæ volunt, fideles agere debere? An,

ab excluſione bonorum operum ab Actu

juſtificationis, ad libertatem agendi, quic-
. A 3 quid,

Magus aſſeruerit, ſolam fiden juſtiſicare,

.

5. THrOLOGIAM MoORALIS

quid libuerit, conſequentia valet? Anne
potius hoc docemus, quod homo, fide
juſtificatus, ſemper teneatur B. O. agere?
Nec id, quod Du. Ancuta vult, docuit Si-
mon, ſecundum EPIPHANIVM. Hic ez-——
nim contra Hereſ. I. 0 0. T. I. p. m. 358.
mentem ejus ſic eloquitur: Mz 4Xα
dαa ραα οο αι 1τοα, A r: d“ &oe,
rarne r“ AUναςσανυνα, α π rooααντααι 6
cliag T a e rα A. dic αν , re p
u s&νραααι τιαα%οαςυsρερ Hæc quidem ab I.—
KRENEI relatione abeunt; ſed longe ad-
huc magis ipſius opinionem a veritate E-an-
gelica remotam fuiſſe, comprobant. Nec
EVSa BIVS Hiſt. Becteſ. L. 2. . . pP. m. 50.
a. quicquam habet, quod vel invitum tra-
hi huc poſſet. Nec tandem PHILASTRIVS
Calal. Hereſ. E. 25. P. m. 13. quicquam ha-
bet. Falſa itaque hæc Accuſatio. Sed ſi-
milis etiam illi eſt altera, quod ElNOMI-
ANAM habeamus Hæreſin. Aro&‿†ν⅜.II1πτ—1s
qui ad hoc probandum productus eſt, pri-
mo audiamus. Verba c. 5. p. m. 26 1. hæc
ſunt: LEertur etiam usque agdeo fuiſſe bo- .
nis moribus inimics, ut aſeveraret, quod
gihit, cuiguam obeſſet quorumlibet perpe-
Watto, ac perſéverantia peccatorun, .

— ◻⏑ϑ 1

— ⏑ —

- n ſ „ „às˖ 1

SyYMBOLTICA. 7

buſus, guæ ab ilo docebatur, Edei particeps
Set. EPIPHANIVS contra Hæreſ. Aöëtit
T. L. 00. p. Me. vz. refert, eos docuiſſe:
20 5 irsgor 51r, 3 Grie Os&α 7 a αι, &αNX
Yirααn½αι 2Mor A6οα: & de graviſſimo
ſcelere, ndet uααν. 7 Tονενοο eos non eſſe
veritos, dicere. PHILASlTRIVSI
c. 6. hujus dogmatis non meminit. O!
quam ignoravit Gtus ſententiam noſtram,
qui Evnomianiſmum nobis tribuit! Doce-
mus, ſola fide nos juſtificari; ſed tamen
acriter fructus ſecuturos urgemus, & fi-
dem cum malo propoſito, vitave impia, con-
ſiſtere poſſe, ſemper (e. gr. Apol. p. 71. &c.)
negavimus. Qui ergo idem cum his ſen-
tiremus? Scitne etiam, quod nobis fides,
qu.æ juſtificat, non nuda notitia vel aſſen-
ſus ſit, ſed fiducia, & hæc quidem non ex
ſe, ſed Objecto apprehenſo, Chriſti meri-
to, juſtificet? Immo, quam falſæ hæ ſimi-

lesque accuſationes ſint, vel ex ſolis LL.

Symbolis patelſcit: qui, quamvis, maximam
partem, doctrinæ puritati primario litent,
abunde tamen etiam pietatis bonorumque
operum docent probam & genuinam ra-

tionem. Cum vero hoc hactenus intactam

fere relictum fuerit, ut Theologiæ Moralis
A 4 ali-

8 THEOLOGIA MoRATLIS

–

aliquod vel ſyſtema vel compendium ebL.

ſymbolicis quidam confeciſſet: tentabo ali-
quid, & primis quaſi ſaltim lineis indicabo,

LL. Eccleſiæ noſtræ ſymbolicos ue quidem

in tradendo inde, & ad eorum ortkodoxum

ductum, Theologiæ Moralis compendio,

nos deſtiruere. Det DEVS feliciter!

6 Prwognita T/ Zeol. Moralix.

1I. Theologia Moralis Symbolica eſt
ſincera doctrina, in genuino & ſano ſenſu,
e ſacris litteris collecta, & in articulos ſeu
capita breviſſima digeſta (p. 632.), quæ nobis

media oſtendit, per quæ Spiritus S. pietatis
vittutes in nobis vult inchoare & efficere „

& monet, quomodo conſerventur & auge-
antur, & hortatur, ut dona divina non
fruſtra acceperimus, ſed, ut dona illa ſedu-
10 exerceamus, (p. 676.), ut ſubinde magis
magisque lex in nobis fiat (p. 85.), & vitam
Pperpetuo ſalvam, felicem & beatam eziga⸗
mus (p. 413.).
II. Dari in LL. noſtris sy mbolick dockri⸗
nam veræ Theologiæ Moralis „vel folus uter-
que Catechiſmus Lutheri, G loca reliqua,
ubertim huc ſpectantia, etiam non forent,
tamen

o4. — — ◻☛.

— O0°⏑☚ i LQ. ⏑

SvYMBOLICA. 9

tamen primo intuitu quemvis doceret. Fal-

ſo igitur calumniantur nos adverſari, quod
noſiri non doceant bona opera, cum ca non

ſolum requirant, ſed etiam oſtendant, quo-
modo fieri poſſint (p. 85).
III. Et ut his temporibus homines ad be-
ne agendum invitentur, maxime eſt neceſ-
ſarium (p. 591.)
IV. Principium Theol. Moralis Symbolicæ
cognoſcendi cſt ſola S. Scriptura Vet. & Novi
Teſtamenti, quæ ſola eſt judex, norma &

regula (p. 572.), cui nulla alia ſcripta ſunt
comparanda & æquiparanda . F0. 635.); Per

quam Spiritus S., & fidem, & virtutes pro-
ducit (p. 11. Art. V. p. 676. &c.), & ſimul ta-
men etiam docet (p. 592. &c.). Ad hujus ita-
que præſcriptum, & Analogiam verbi Dei
& fidei (p. 798.), omnia. hic ſunt propo⸗=
nenda.
V. LL. Symbolici non ſunt rigoroſe lo⸗

quendo Principium cognoſcendi & norma

Theol. Moralis (p. 572.). Verum tamen
(NB.) Q. 1A ſi ſincera Chriſti doctrina in eis

ex S. S. eſt collecta, & in articulos & ca-

pita breviſſima digeſta (p. 632.), & (NB.)
QAXA« funt e verbo DEl deſumta (p. 6;5.):
Gtiam e L. ſymbolicis non inepte doceri &
A 5 pro⸗-

10% TaEOLOGIA MonALIS

probari Theol. Moralis poteſt; maxime, cum
reliqua ſcripta, QV'A ENVS probanda & reci-
pienda ſunt, ſecundum LL. Symbolicos ju-
dicare oporteat, ut, quæ modo retinenda,

(NB.) Q! AI ENS commemoratæ hypotyp-

poſi & compendiariæ ſanæ doctrinæ formæ
conformia ſunt (p. 635.).
VI. Rejiciunt itaque LL. Symbolici eorum
Theol. Moralem, qui e natura eam deducunt,
cum Pelagianis (p. I5.657.) ,& pariter pro oppo-
ſito ſuo agnoſcunt eam Theol. Moral., quæ
ſine S. S.prædicatione, per Enthuſiaſinum, con-
verti homines, dicit (p. 655.): item, quæ ad
traditiones non ſcriptas vitam inſtituendam
eſſe, docet (p. 205. ſqq.).
VII. Nec tamen eos tantum a ſe arcet
Theologia Moralis Symbolica, qui Princi-
pium cognoſcendi falſum proponunt, aut ſu-
peraddere ſatagunt; ſed & illos, qui vel in
Fine, quem ſpectat, determinando; vel in
Subjecto, in quo vel eſt, vel in quod in-
troduci Theol. Moralis, cum ipſo exercitio,

debet, errant, vel, qui in Principiis effectivis

& Mediis docendis, a S. Scriptura & L. L. Sym-
bolicis recedunt.
VlII. Cum itaque in rudioribus, morum
doctrina imbuendis, Catechiſmos Lutheri
nobis

iee ee e e — — 5 —

wSHe

2—

SVYMBOLICA—X 1I

nobis quidem injunxerint LL. Symbolici,
in acroamaticça vero Theol. etiam Moralis tra-
ctatione libertatem variandæ methodi no-
bis conceſſerint (p. 36r.): non aberraturi ſu-
mus, ſi Methodum in Moralibus uſitatam ad-
hibebimus, ut initio quidem Finem, tunc Sub-
jJectum, & tandem cum Principii Media con-
ſideremus.
PARS II DE FINE.
IX. Fina Theol. Moralis neutiquam eſt

vita æterna (uti G. CA LIXVYVS in Theolag

Moral. p. 3. aſſeruit), quam Mediis Theolog
Moralis, & omni tum perfectione, tum
ſanctimonia, afſequi non poteſt. Naim
propriis viribus homo juſtificari non poteſt
(A. C. Art. 4.) z0z nec juſtificati jam, in hac vi-
ta poſſunt legi ſatisfacere, quia natura carnalis
non deſinit, malos effectus parere, eth his
reſiſtit Spiritus in nobis (p. 87.). Et modo fingi-
tur, nos poſt primam gratiam placare DEVM,
cum nunquam legi ſatisfaciamus (p. 90.483.),
ne quidem quoad perfectionem partium,

quia decimum præceptum quod ipſam pecca-

torum radicem evulſam vult(p. 480.) funditus,
impleri nequit, ut, qui hoc cum reliquis aſſecu-
tus fuerit, cœleſtis & angelicus homo perhi-
bendus ſit, onge lateque omnem mundi ſan-
Ctitatem

ZEZ THäEOLOGIA MORALIs

Qitatem cxcedens (p. 483.). Inchoata vero
illa legis impletio non propter ſeiplam, ſed
propter fidem in Ch. placet (p. 91. ſq). Præ-
ter hanc vero impotentiam implendi legem,

merito & inde theſis negatur, quoniam pro-
miſſio non habet conditionem meritorum
noſtrorum, ſed gratis offert remiſſionem pec-

catorum && juſtificationem (p. 67).
X. Necſides eſt Finis Theol. Moralis. Nam

fides vel appellarur virtus primi præcepti (p.

406.): & ita non eſt bonorum operum Finis,
ſeu conſequens: quia legem prius non faci-
mus, aut facere poſſumus, quam reconciliati
DEO, juſtiſicati & renati ſumus (p. 137). Cum
vero fides ut juſtificans reſpicitur Jadeo eſt o-
peribus prior, ut B. O. fieri non poſſint, ni-
ſi poſequam fide juſtificati ſumus (p. 83.): cum
vero perſona jam eſt jnſtificata, zum etiam

per ſpiritum S. nenovatur & ſanctificatur, ex

ea vero renovatione & ſanctificatione deinceps
fructus, i. e. bona opera ſequuntur (p. 692).

Xl. Sed finis Th. Moralis eſt perfeltio
CLhbriſtiana, & quidem h. l. non ea, quæ inte-

gritatem communem Eecleſiæ infert, ſed quæ
erfectionem perſonalem (p. 104.).
All. Sed hbanc non ita intelligamus, quaſi
ita perfecti fieri poſſimus, ut vel opera ſuper-
eroga-

1

—

— —

—— . 8

—— —— „„ —

SxMBOLICA. 13

erogationis (p. 37.) haberemus, quia con-
ſcientia ne quidem pacata reddi poteſt, niſi
ſola fide (p. 100), & pacem conſcientiæ ne-
mo in operibus inveniet (p. 98.). Licet, ſi
de juſtitia & perfectione ea non agimus, quæ
cum DEO agit, ſed cum hominibus (I. c.),
comparative, longe perfectiores ſint Chriſtia-
ni, quam irregeniti, qui non formidine poe-
næ, ſed libero & promto ſpiritu, quatenus

renati ſunt, agunt (p. 721.), & B. O. Produ-

cunt.
XIII. Quare & illam negamus perfectio-
nem, quam quibuſdam in hac vita contin-
gere contendunt, ut peccare non poſſint (p.
13); cum David Pf.XLIII. 3. ſmpliciter de-

brahat omnibus etiam ſanctis & ſervis D EI

gloriam juſtitiæ, ſi non ignoſcat D EVS, ſed
judicet & arguat corda corum (P. 129, * ali-
bi alia plura leges).
XIV. Multo minus vota Monaſlica perfe-
ctionem appellamus, quod deteſtamur (p. 37),
& abſurdum figmentum dicimus, quod facti-
tiæ illæ religiones ſint ſtatus Chriſtianæ per-
fectionis, in quo & aliis ſua poſſint mutua-
ri opera (p. 36.); Imo deſerimus cos, qui
atum acquirendæ perfectionis vota Mona-
ſtica dicunt ( P. 284. quoniam ridiculum eſt,
ſentire

A4 THEFOLOGIA MoORATIS

ſentire, quod cultus D EI ſit, deſerere poſſeſ-
ſiones, amicos, conjugem, liberos, ſne man-
dato D EI (p. 286.). Imo milerabile eſt, per-
fectionem Evangelii, regni Chriſti, quod eſt
vita æterna, in his ſtultis obſervationibus ve-
ſtium & ſimilium nugarum collocari (p. 283.).

XvV. Nec eſt perfectio in aliis, quæ dicun-

cuntur aàα ⁵0επμ (p. 282), ſeu res non illicitæ,

ſed mediæ (p. 30.): in quibus per ſe nec cul-

tus nec peccatum eſt (p. 31).

XVI. Perfectio potius Chriſtiana eſt, ſerio

timere DEVM, & rurſus concipere magnam

fidem & confidere propter Chriſtum, quod

habeamus DEVM placatum, petere a DEO
& certo exſpectare auxilium in omnibus re-
bus gerendis, juxta vocationem. Interim fo-
ris diligenter facere bona opera, & ſervire vo-
cationi. In his rebus eſt vera perfectio Chriſti⸗
ana (p. 36.). Vel brevius: eſt, creſcere timorem
DEI, fiduciam miſericordiæ promiſſæ in Chri-
ſto, & curam, obediendi vocationi, ſicut & Pau-
lus deſcribit perfectionem: zraniformamur

a claritate in claritatem, tanquam a Domini

ſpiritu (p. 282.).

XVII. Licet vero hæc perfectio, quoad

fructus juſtitiæ (p. 137. 138.), tertium legis u-
ſam adeo non rejiciat, ut porius curate ſe-
”l!l Getur,

MU,ãĩ

de n &πω a de =S ☛.

60 –⏑

.2 1

„ à5r 18

„14

S

SrMBoLTIcA. „„

Getur, ut ad hanc regulam vitam ſuam for-
ment (p. 595.), quia Spiritus S. miniſterio le-
gis utitur, ut per eam renates doceat, & in
decalago ipſis monſtret, quæ ſit voluntas D EI
bona & placens (p. 720.); non tamen legalis
eſt hæc perfectio, cum precul a perfectione le-
gis abſimus (p. 92,93.), ſed EVANGELICA, in
qua fides creſcit, & fructus, tam quoad actus
elicitos (p. 66.), quam imperatos. Eſt enim
a) continuatio ſtatus juſtificatorum, in quo per
opera noſtra non conſervamur, ſed fide per
ſpiritum S. (p. 599.). Eſt &G) incrementum,

partim fidei, quoad omnes tres partes ſuas,

partim pietatis. Nec tamen lex fidem, nec
B. O. perficere magis poteſt.
XVIII. Attributum hujus perfectionis eſtr.
NECBESSTIAS, quod quilibet eo debite conten-
dere debeat. Debet fides bonos fructus pa-
cere (p. II.), & dilectio ac opera fidem ſequi
debent (p. 73. & paſſim) certiſſime & in du-
bitato (p. 539), fides neceſſario parit novos

motus & operaà (p. 109). Et quidem Decalo-

gus non ſolum requirit externa opera civilia,

ſed etiam alia longe ſupra rationem poſita,

ſcilicet vere timere DEvM &c. (p. 61.) Debemus
nos ſanctes & immaculatos exhibere (p. 707.),
& neceſſario ſequitur fidem legis impletio in-
choata

16 TnuEOLOGI A MoRALIS

inchoata (p. 92.), qua ſubinde creſcit dilectio,
patientia, caſtitas, & alii fructus ſpiritus (p.
223. conf. & p. 85 ).
XIX. ER II) perfectio hæc in hac vita I M-
PERFECTA. Reprchendimus non ſelum
errorem Monachorum de perfedtione (p. 37);
ſed & docemus, quod opera noſtra proculab-
ſint a legis perfectione (p. 95. 122), legi non
ſatisfaciamus (p. I25), libertatem ſpiritus in e-
lectis DEI filiis non eſſe perfectam, ſed mul-
tiplici infirmitate adhuc gravatam (p. 590):,
cum ne uni quidem præcepto perfecte ſa-
tisfiat (p. 482), ſed care aliquid de ſua immun-

dicie adſpergat (p. 95.): quare in nobis eſt per-

fectio exigua & immunda (p. 89.) .
XX. III) Duratio & CONSERVATIO ejus,
non datur per bona opera, ſed tantum per Spir.
S. & fidem (p. 590.). Paulus enim non tan-

tum aditum ad gratiam, verum etiam, quood

in gratia perſeveramus, & de futura gloria
gloriamur, (h. e. initium, medium & finem)
ſoli fidei adſcribit (p. 707.). Proinde per o-
pera perfectio Ch. etiam nec ex ioto, nec ex
Parte conſervatur (l. c.).

XXI. Eſt IV.) omnibus veris Chriſtianis,

omnihus in vitæ ſtatibus, COMMVNIS. Ita
v. c. non ſolum Patrum çonfeſſiones & do-

Ctrinæ,

10,

(b.

7);
b-
on
ul⸗
).
ſa-
n-

er-

us,
ir.

od

tia

SyMBOLICA 17

Giinæ, Pellaque Davidis erant opera ſan-
cta, vera ſacrificia & certamina Domini,

ſed idem ſentimus etiam de ſi ngulis bonis

operibus, in infimis vocationibus, & in pri-
vatis, per quæ opera omnia Chriſtus contra
diabolum triumphat (p. 95.). Nec cum
pater familias educat ſobolem, mater cum
Parit, Princeps cum regit rempublicam, i in
vitæ gerere tenentur, in quo perfectio hæc
locum non habet (p. 29); ſed & in his
vitæ generibus, mandatum DEI habenti-
bus (p. 37), ad Ch. perfectionem Pervenire
poſſunt.
XXII. Eſt V) amiſibilis, etiamſi quis
magnam etiam habeat fidem, ſi ſpiritum §.
non retinet (p. 101.), qui retineri nequit, ſi
ctiam electi ſcientes volentesque Peccant
(p. 59 I.).
XXIII. ADIVNCTVMChriſtianæ hujus per-

fectionis eſt CONSCIENTIXE TRANQWVII-

LITAS. Verum nunquam poſſunt opera con-
ſcientiam reddere pacatam, ſed tantum pro-
miſſio (p. 93.). Abſit igitur, ut pacaram conſci-
entiam effectum Ch. perfectionis dicamus,
quia conſcientiæ nullam inveniunt pacem
in operibus, ſed alia ſuper alia in veris ter-
roribus cumulantes, tandem deſperann, quia
B nul-

ISS THOLOGTA MoRALIS

nullum opus ſatis purum inveniunt (p. 98. N.
& fruſtra certamus contra terrores conſci⸗
entiæ acerbitate obſervationum (p. 120).

PARS IlI. DE SyBIECTO.

XXIV. SVBJECTVM INFORMATIONIS
ſunt omnes homines, quia triplex eſt uſus
legis; & lege diſciplina externa & honeſtas
contra feros & indomitos utcunque conſer-
Vatur: lege peccateres ad agnitionem pec-
cati adducuntur: denique renati lege docen-
tur, ut in vera pietate vivant (v. „7). Imo,
quia Theologia Mor. etiam media perveni-
endi ad Finem oſtendit, quæ lex, Chriſtum
per ſe ignorans penitus, neſcit.

XXV. Proponi itaque debet etiam impiis
& nondum converſis, quia duo illa doctri-
narum genera, lex & Evangelium ambo ur-
genda ſunt, certo tamen ordine & conve-
nienti diſcrimine obſervato (p. 713), ut lex
impium convincat, qued legi D El non ſa-
tisfecerit, ſed rota ejus natura, cogitationes,
ſermones, facta repugnent (p. 713.), & doceat,

qualem oporteat eſſe hominem in ſua natura,
cogitationihus, verbis & factis (p. 712.) Ev-
agelium vito, quod alias hominem docet,

quid

x

quid
(p. 7

prehe
timo
que
ignor
cat n

fugit

deſpe
ſenti

ctus,

(bp. 5
redit

rupti
intel
mala
&c.
ducit
X
do

plan

anin
ſit, i
ager
mod
DE-

98.),

aſci⸗

NIS
uſus
eſtas
iſer⸗
pec-⸗
cen-
mo,
eni-
ſtum

Ctri⸗
our⸗
nve-
t lex
ſa⸗
ones,
ceat,

tura,;
Ev-

ocet,

quid

SYMBOLICA. 19

quid credere debeat, legem & h. I. illuſtrat

(p. 213). H
XXVI. Impium itaque in miſertimo de-
prehendit ſtatu, qui in P. O. ſine amore &
timore DEI naſcitur (p. 55.), graviſſima-
que naturæ humanæ vitia in ſe habet, ſcil.
ignorationem DEI, contemtum DEl, va-
cat metu & fiducia D EI, odit judicium DEl,
fugit DEVM judicantem, iraſcitur DEO,
deſperat DEV M, habet fiduciam rerum præ-
ſentium &c. (p. 52), non tantum quosd a-

Qcus, ſed & quoad vim, ad hæc efficienda
(p. 54). Et hoc peccatum originale & he-

reditarium tam profunda & tetra eſt cor-
ruptio naturæ, ut nullius hominis ratione
intelligi poſſit, ejusque fructus poſtea ſunt
mala opera, decalogo prohibita, differentia
&c. (p. 37) , quos ſine intermiſſione pro-
ducit P. O. 5
XXVII. Homo ita per peccatum non mo-
do originale, ſed etiam actuale (p. 117.)
plane perditus, ut nihil ſani in corpore &
anima (p. 474), quoad res ſpirituales (p. 656.),
ſt, ineptus eſt ad bona, hic requiſita, per-
agenda, & excoecatus, & captivus tantum-
modo voluntati ſata næ paret, & , quæ
DEO diſplicent, facit (p. 668.).
“ B AXXVIII.

2 0% THEOLOGIA MoRALIS

XXVIII. Immo licet homo nondum re-
natus, utcunque ſecundum legem DEI
vivat, & opera legis ideo faciat, quia ad
eum modum mandata ſunt, eamque obe-
dientiam formidine pœnæ, aut ſpe præmii

alicujus præſtet; eſt tamen tantum Caini-

cus ſanctulus, h. e. hypocrita (p. 722.). Et
quamvis habeat aliquam libertatem ad effi-

cCceiendam civilem juſtitiam & diligendas res
rationi ſubjectas (p. 14. ſq.); hæc tamen

non vere B. O. ſunt, quæ demum fiunt,
cum perſona per fidem cum DEO recon-
ciliata & per ſpiritum S. renovata (p. 700.) eſt.
XXIX. Quia itaque Th. Mor. non ſo-
lum legem docer, ſed etiam modum &
ordinem, quo fiunt B. O. oſtendit etiam, quod
nemo legem facere queat, niſi per Ch. prius
reconciliati ſimus (p. 176), nec prius ad-
ſit dilectio, quam ſit facta fide reconciliatio
(p. 167), ſed quod poenitentia ſit agenda,
quæ non eſt activa contritio & arceſſita, ſed
paſſiva contritio (p. 320), & præter contri-

tionem etiam fides (p. 165. Ec.). Quam pœni-

tentiam homo e propriis viribus elicere non
poteſt, ſed ſpiritus S. excitat. citra cujus opera
& operam, nemo ad Chriſtum Dominum

pervenire poteſt (p. 498.), qui per verbum
Pectora

pecto

totum

ſancti

Xy
num
(d. 82
ſtifica
illis ne
quia
fide j

concc

ſtifica
OC. per

ſervar

bore

ſed ſe
fides

opera
gyjuia

(p. 18.
& præ
lectio
non ſi

ſegqua⸗

(p. 74

QVAI

n re-
DEI
a ad
obe-
exmüi
aini-
P. Et
effi-

s res

men
unt,
con-
)eſt.
1 ſo-
m &
quod
prius
ad-
liatio
enda,
, ſed
ntri-
eni-
non
pera
num
bum
ctora

SYMBOLICA. 12

pectora illuminat & accendit . Vr. &
totum opus converſonis, non minus, quam

ſanctificationis, perficit.

XXX. Duo itaque tantum genera homi-
num admittunt LL. Symbolici poſt lapſum,
(p. 822. ſq.) non-renatorum, ſ. nondum ju-
ſtificatorum, & juſtificatorum (p. 72 1.): de
illis negant, bona opera vera cos producere,
quia heæc fieri non poſſunt, niſi Poſtquam
84 juſtificati ſumus (p. 83.).
XXXI. Immo LL. Symbolici ne quidem
concedunt, in ipſo actu & momento ju-

. ſtificationis, nondum finitæ, hominem B.
O. peragere poſſe. Accipe locos, quos ob-

ſervavi, præcipuos, non quemadmodum ro-

bore vel claritate unus reliquos antecedit,

ſed ſec. LL. Symb. paginas: Deinde (cum
ſides ex terroribus liberavit) ſequi debent

opera, quæ fructus ponitentiæ (p. 12.). Et
Jzyia per ſidem accipitur Spiritus S. jam -= ut -

(p. 18.). Fides affert Spiritum S. ut deinde & c.
& præcedit legis impletionem (p. 68.). Di-
lectio & opera fidem ſéqui debent, quæ
non ſic excluduntur (e juſtificatione), ane
ſequantur (p. 73.): dilectio ſequitur fiidem

(p. 74.) PRIVS hac fide juſti reputamur,
QAXAäM diligimus (p. 81. ſq.). OSTQVAN
B 3 6

22 TkEOLOGIAM MoORALIS

diligere &c. IIæc non pollunt fieri, nini

poſiqua fide juſtiſicati ſumus (p. 33.).

Non igitur diligitur DEvS. niſi OSI QVAM

apprehendimus fide miſericordiam: ita de-
mum fit Objectum amabile (p. 84.). Acce-
pta remiſſione peccatorum, vere jam -- in-
vocamus, agimus gratias & c. Ita (ohannes

IV. 19.) ſigniſicat, præcegere fidem, ſequi

dilectionem (p. 86.). Sola ſide accipitur juſti-
ficatio, etſi, donato Spiritu S. ſequitur le-
gis impletio, & ſi qua fiunt civilia opera, ſi⸗
ne Chriſto non placent DEO (p. 94.). Poſt-
quam fit IN JVSTIFICATIS (p. 94.). Cum

hoc modo, (ut homo oſtendat fidem) B.

O. ſequi fidem debeant &c. (p 97.). Debet

ſequi fidem inchoata &c. (p. 100.). Nec

deſcribit hic modum juſtificationis, ſed qua-

les ſint juſti, poſtquæm ſunt juſtiſicati (p. 109).

Niſi fide in Ch. renati (p. 110.). Cum hhac
fide apprehenditur Ch., cor acquieſeit, &
incipit &c. (p. II5.). Sequuntur boni fructus

(p. 116.) Quod ſi corda ſint munda, & DE-

INDE &c. (p. II8.). Taxatur modus Pon-
tiſiciorum juſtificandi, qaod non docet
PRIVS remiſſionem peccatorum contingere,
Juam diligimus. Fides ſola uſtißcat. Pkl.

fßide juſtificati --ſumus, incipimus DEVM

SYMBOLICA 33

DE ur dilectio (p. 11.). in cor

vivificatur ſide, concipitur Spiritus S. qui re-
novat nos, u? &c. Fidei tribuimus juſtifica-
tionem, eth Aikeckin fidemn Jequitur. Ne-
ceſſe eſt igitur, nos PRIVS fide apprehende-
re promiſſionem -- Poſtea ixcipimus &c.
(p. 22.). Ideo PRIVSQAM legem faci-
mus, oportet corda ſide renaſci (P. 127.).
Iaeo juſtifßcamur, ut IVSTI, bene operari,

& obedire legi INCIPIAMVS,- nova vita ha-

beat nova opera (p. 133. ſq.). jaßi ifßcati ſunt
filii DEI --Poſpea opera &c. (p. 135.). PRIVS

juſtiſicati ſunt, quam legem faciunt. PRIVS

ſunt translati in regnum fllii DEl &c. Nec
legem PRlVS facimus -- quam - juſtificati
ſumus (p. 1;7.). Nec Prius dilectis adeſt,
guamn ſit falta fide reconciliatio. flem Fzai.
tur dilectio (p. 167.). Nec legem facere
poſſumus, niſi PRIVS per Chriſtum recon-
ciliati ſumus. FINGAMVS, A DESSE dilectio-
nem, FINGAMVS, ADESSE OPERAStamen
Ec. (p. 176.) PRIVS igitur oportet nos, fi-=
de accipere remiſſonem peccatorum, quanz

legem fainus, etſi, ut ſupra dictum eſt, fi-

dem dilectio ſequirur, quia renati Spiritum

accipiunt, ideo legem facere incipiunf

(P. V.). Promiſſio PRIVS accipienda eſt,
. B 4 ußß

24 THEOTOGTA MoRALIs

ut fide reconciliemur DEO propter Chri-
ſtum, guam legem facimus. PRIVS o-
portet -- gquam - (p. 178.). Fidem, RE-
NOVATIONEM & REMISSIONENM pec-
catorum, ſequuntur B. O. (p. 336.). Cre-

dimus, doccmurs & confitemur, etſi antece-

dens contritio & SVBSEQVENS nova obe-
dientia ad ARTICVLVM juſtificationis
coram DEO non pertinent -- -. Sed
POSTQVAM homo per fidem eſt juſti-
ficatus, IVM veram illam & vivam fi-
dem eſſe, per charitatem efficacem, &
bona opera ſempe- fidem juſtiſicantem
ſſequi (p. 586.). Et in rejectione falſæ do-
Gtrinæ XI. ABSQVE B. O. PRESENTIA
hominem juſtificari non poſſe (p. 587.).
Luando vero Jam homo eſt converſus
& illuminatus, ejusque voluntas venopata
eſt, tzum homo vult bonum, quatenus
renatus & novus homo eſt, --- & in

poſterum & c. (p. 673.). Quaado Paulus

affirmat, fide nos juſtificari, ſine operi-
bus: hoc ipſo docet, neque præcedentem
contritionem, neque ſoquentia B. O. ad
articulum aut negotium juſtitiæ fiäaei perti-
nere. Bona enim opera non præcedunt

. jaſtiücationcm, ſed eam demum ſequun-
Sur.

tur.
Juſta
6838.)
ſed/
juſtit
fiden
vita
ſtitia
tam
rum
inter
culun
inger
renor
Conſ
inter
ſancti
Iuſt fi.

novat

h. e.
ſum e
præſer
nis eſſe
Inhabi
dei jut
Zum d.

reconci,

SyYMBOLICA. 25

bri- tur. Et oportet perſonam primum eſſe
0- Juſtam, antequam B. O. facere queat (p.
RE- 688.). Concedimus de B. O. agendum eſſe,
ec- ſed ſuo tempore & loco, -- extra articulum
Pre- jaſtificationis (I. c.). Credentes, qui per
ece- fidem in Chriſto juſtificati ſunt, in hac
be- vita primum quidem imputatam fidei ju-
onis ſtitiam habent, deinde vero etiam inchoa-
Sed tam juſtitiam novæ obedientiæ, ſeu bono-
iſti- rum operum habent. Sed hæc duo non
fi- inter ſe permiſcenda, aut SIMVL in arti-
& culum de juſtificatione fidei coram DEO

em ingerenda ſunt. --- etian: ?POSTQVAM
do- renouata eſt, et multa B. O. habet (p. 689. ſq.).
IA Conſervandus eſt ordo inter fidem & B. O.
.). inter juſtiſicationem & renovationem, ſeu
ſus ſanctificationem. Cum perſona JAM eſt
s Juſtißcata, TVM etiam per Spiritum S. re-

aus novatur & ſanctifcatur, deinceps fructus,
in h. e. bona opera, ſequuntur (p. 692.). Pal-
lus ſum eſt, fidei, ut juſtificet, neceſſariam eſſe
ri- præſentiam B. O. vel in articulo juſtificatio-
em nis eſſe neceſſariam præſentiam B. O. (p. 693.).
ad Inhabitatio DEI ſequitur anzecedentem fi-
ti- Qdei uſtitiam (p. 695.). Verce bona opera
ñint tum demum fiunt, cum perſona per fidem

- Tecenciliata & renovata eſt. Neceſſe eſt,
r. B 5 ur

26 THEOLOGIA MoRALIS

ut perſona DEO antea placeat, -- ſi Cc.
(p. 700. ſq.). B. O. reconciliationem cum DEO
ſequi debent (p. 702.). Conf. & p. 5Sz. &c.
XXXIII. Locis his adeo multis, & maxi-
mapm partem clariſſimis, quod B. O. in actu
juſtificationis non ſint præſentia, non poterunt
pauca illa opponi, quæ extra contextum con-
ſiderata, dicere videntur, quod fides ipſo
jam in momento juſtificationis, quæ lapſis
contingit, bona opera producat. Bona
opera, cum fide, ſi modo vera & viva
ſides eſt, certiime deprehenduntur. Fides
enim vera nunquam ſola eſt, quin, charita-
tem & ſpem ſemper ſecum habeat (p. 586.).

Bene conveniunt & funt connexa inſ zpan-

biliter fides & opera: -- -: & tamen nun-

guans elſt ſola (p. 692.). Fides ſemper bona .
operatur (p. 70r.) . Salva res eſt. Aliter

ſe res habet cum fide in momento juſtiſica-
tionis, & aliter in ſtatu ſanctificationis, quod
LL. ſymbolici curate diſtinguunt. POST-
QAA“M homo eſt juſtificatus in ſanctiſicatio-
ne inſeparabiliter & ſemper B. O. ſecum ha-

bet, nec fides unquam eſt ſola, ſed una cum

ſide, ſi vera & viva eſt, B. O. deprehenduntur.
Et hoc de ſtatu loca hæc loquuntur. Nam

b. 5sé. & 5o. ipſa immediate præcedentia
verba

EO

xi-

tu

undt
on-
ptO
plis
ona
viva
ides
rita-
86.).
-
un-
pona
liter
ifica-
quod
58T-
atio-
n ha-

cum

intur.
Nam
dentia
Verba

SYMBOLIcCcA— 297

verba negabant, præſentia eſſe B. O. in ju-

ſtificatione. Quis diceret, tot prudentes
Theologos adeo palpabilem contradictio-
nem in eodem contextu bt admiſiſſe. Lo-
quitur ipſe contextus. Nam p. Jö6. pro-
bare volunt, quod fides cum malo pro-
poſito, peccandi contra conſcientiam, ſtare
nequeat, ſtatuunt, poſt Juſtificationem
ſemper fidem ſequi opera. Ideo & de
hac ſequela B. O. poft Juſtificationem,
immediate annexa agunt. Et p. 692. cla-

re ſatis etiam contextus loquitur, de ſta-
tu juſtificatorum eſſe ſermonem, quia in

præcedentibus ordinem inter juſtificatio-
nem & ſanctiſicationem docent. Imo in
immediate præcedentibus dicunt: Et hæc
(fides & B. O.) non ita divelluntur,
quaſi vera fides aliquande & aliquamdin
ſtare poſſit ceum malo propoſito; ſed ordine
Cauſſarum & Effectuum, autecedentium

& conſeguentium, ita diſtribauntur. Tan-

dem (p. 710.) pariter in deſcribendo ſta-

tu ſanctiſicationis F. C. occupatam elle,
non ſolum Patet, quia in L. de B. O.

verſatur, ſed maxime, quia p. præc. ter or-
dinem eum, quod B. O. demum in per-
ſona jam juſtiſicata dentur, inculcat, &
per

28 THEOLOGIA MonALTISs

per totam hanc paginam de ſtatu fidei,

tum vero tum imaginario, agitur, & quo-

modo fructus fidei fidem ſequantur: quod
inſpectio paragraphi quemlibet docet.

XXXIII. Ex quibus per pronam ſequi-

tur conſequentiam, quod SVBIECTVM O-
PERATIONIS Moralis ſit homo renatus &
juſtiſicatus. Nam hujus fides eſt quid-
dam vivum, efficax & potens, ita ut fieri

non poſſit, quin ſemper bona operctur

(v. 70r.); cum in ſtatu ante converſionem,
P. 701.);

homo in ſpiritualibus nullam agendi facul-
tatem habucrit (p. 669), & jam in con-
vcerſione immutatio quædam in intellectu,
voluntate & corde facta fuerit (p. 675). Per
ſpiritum S. jam novi motus in nobis excitan-
tur, ut ſpiritualis operatio in nobis incho-

etur (p. 680 ſq). Tandem & juſtificatæ per-

ſonæ modo opera DEO grata acceptaque

ſunt, licet in hac vita, propter peccatum

in carne hærens, imperfecta & impura ſint,
& hoc quidem propterea, quod ipſa per-
