ergo & character. Eſſentia autem animæ ſolum
eſt ſubjectum ejus remotum.
Reſp. 4. Munera Characteris, & quaſi pro-
prietates ſunt. I. Hominem facere aptum ad
Divinum cultum. 2. Influere in actus ſibi pro-
Portionatos. 3. Hominem Chriſto configura-
re. 4. Eundem, qui Charactere eſt inſignitus,
diſtinguere ab aliis. 5. Indelibilitas eſt etiam-
ejus proprietas.

E Exam. IV.

De intentione conficientis & recipien-
tis Sacramnetum.
1. Büid, & quotuplex eſt intentio re-
duiſita ad Sacramenti confectionem,
Reſp, I. Quid & quotuplex ſit intentio, ni⸗=
gy, e, n Len E. delikesehe, Perlamnik⸗s n⸗de, Mmi-

. . . „ . , .
6 Wccr A c,lEe 1A,e 2* V edelie S“

304 Tract. 1I. Exam. I.

mirum actualis, virtualis, habitualis, & quid
ſint, explicatum eſt ſupràâ de Horis Canonicis-
Tract. 10. Exam. 5. q. 10. Quibus addi po-
teſt interpretativa, de qua ibidem dictum eſt.
Nota, quòd intentio in miniſtro Sacramen-
ti adhuc poſſit eſſe duplex. Una communis,
quà ſcilicet intendit facere id, quod vera Eccle-
ſia facit, & quod Chriſtus inſtituit. Altera pri-
vata & particularis, propriò & particulari ipſius
miniſtri judiciò regulata. Prima eſt principalis
& ſubſtantialis, totàmque actionem miniſtri, quo-
ad Sacramentorum ſubſtantiam regulat, & alte-
ram, ſeilicet intentionem privatam corrigit, limi-
tat, & ſibi ſubjicit.
Reſp. 2. In miniſtro Sacramenti ad minus“
requiritur intentio virtualis. Ratio eſt eadem,
quæ data eſt de Moris Can. Tract. 10. Exam. 5. q. 10.
2. Qualir intentio requiritur in ſuſci-
piente Sacramentum?
Reſp. Sufficit virtualis. Ratio eſt rurſus eadem,
quæ de Horis Can. Cæterùm in adultis, quibus
non eſt integrum hie & nunc liberé conſentire,
(ceæteris paribus, ſeu ſi aliunde nullus ſit obex)
ſufficit intentio habitualis vel interpretativa
Exceptô Saeramenté Poœnitentiæz & Matrimonii.
Dixi, in adultis: quia de infantibus patet ex pra-
Xi Eccleſiæ reſpectu Baptiſmi.
Deelaratur I. p. in caſu, quo quis voluit-
baptizari, & hâc voluntate non retractatàâ incidit
in phreneſin, vel dormit, talis valide baptiza-
kur,

— =
Ci i
erelce
liwtis,

l ob

59 et
upoorin
Ginorion
i

3
Rece⸗ en

NKN

1n eiann

ſeicis g

od keit l
mſ non
Meato ve
n neceſſt⸗
llorem
mcunie
Mnta, 4
nnt, ce
Rade
lebitan
inten

—
A
P

Cindni

dig 4

Aune
dachene
mnn
ſera loe
Altenn
lunii
Prinegt
nilti
t, A
iginln

mim
ſ eaden
d.
i9

tſutente
ltis
conſert
s lt
erhretun
Mtion
Pudaß

i folit⸗
aatines

abhn
n

De Sacramentis. 20*

—

tur, qnia habet intentionem interpretativam
Similiter eſt communis praxis, quòd infirmis ſenſi-
bus deſtitutis, detur Extrema Unctio, vel etiam
Euchariſtia ob intentionem interpretativam.
2. p. patet quia Sacramentum Peœnitentiæ pro
materia proxima habet ipſos actus poœnitentis5
& matrimonium actus contrahentium.

. 3. Mali Miniſtri confitiuntne vera Sa-
cramenta, & litetne ea ab iis petere? Ipſi verò
peccantne confictendo ?
Reſp. I. Mali ſeu in peccato mortali conſti.
tuti Miniſtri v. g. Infideles, hæretici, excom-
municati, &e. vera conficiunt Sacramenta, ſi ad-
hibeant neceſſaria. Ratio. Tum pro Baptiſmo
eſt voluntas Chriſti, ob ſummam hujus Sacra-
menti neceſſitatem. Tum etiam: quia character
manet etiam in maximis peccatoribus, etiam-
hæreticis, qui etiam poſſunt intendere facere id,
quod facit Eccleſia, ejusque formam ſervaren,
quam ſi non ſervent, nihil faciunt,,
Keſp. 2. Sacramentum Pœnitentiæ ab excom-
municato validè conferri non poteſt extra ca-
ſum neceſſitatis: quia hoc Sacramentum ad
ſui valorem requirit jurisdictionem, quæ per-
excommunicationem amittitur. Cætera Sa-
cramenta, quæ iſthanc jurisdictionem non re-
quirunt, cæteris paribus, à malis Miniſtris-
validé adminiſtrantur: ſuppono enim adhi-
beri debitam materiam & formam cum re-
quiſita intentione.
UI Reß. 3.

306 Tradt. XIlI. Exam. IV.

Reſp. 3. Cum S. D. 3. p. dq. 64. a. 6. di-
gente: Quòd ille, qui ad Sacramenta accedit,
ſuſcipiens à Miniſtro Eceleſiæ non in quan-
tuùm eſt talis perſona, ſed in quantùm eſt
Miniſter Eccleſiæ; & ideo quamdiu ab Eccle-
ſia toleratur in miniſterio, ille, qui ab eo
ſuſcipit Sacramentum, non communicat pec-
cato ejus, ſed communicat Eceleſiæ, quæ
eum tanquam Miniſtrum exhibet. Si verò ab
Eccleſia non toleratur (putà cùm degradatur,
vel excommunicatur, vel ſuſpenditur) peccat,
qui ab eo recipit Sacramentum: quia com-
municat peccato ipſius. Ita S. D. ſecus fo⸗
ret in calu neceſſitatis.

Reſp. 4 Miniſtrans Sacramenta in peccato
mortali peecat mortaliter ex genere ſuo: quia
Sancta ſunt ſanéctè tracanda. Et quò excel-
lentius fuerit Sacramentum, eòô gravius eit
peecatum: quia eſt irreverentia notabiliter-
gravior.
Q. 4. Ut miniſter Sacramenti non peccet,
qualis in eo requiritur & ſuſſicit diſpoſitio?
Reſp. I. Ante Sacramenti confectionem-
(ſi Euchariſtiam excipias) non eſt neceſſariò
præmittenda confeſſio, licèt id ſit de conſilio.
Ratio: quia nullum de hoc extat præceptum
ſive divinum ſive humanum. Quod tamem-
de Euchariſtia extat (puta ſi ſit copia Confeſ-
ſarii) in Trid. Seſſ. 13. c. 7. de Euchariſtia
verba illa S. Pauli, Prober autem ſe ipſum zme⸗

ine pef
Utogemm
ene
DR ,
ginin con
probe
1 nini
60 Ker
umen, ſ
cnftend

lam ſ
it Rtrid
id prece
1lis, ſed
yerd,
Cunliſio,
tio 1,
contortn.
lndife
n cogni
lem obl
olerab
contriti

14 bar

b
1e
in
tin
b be
l 1
cat .
le,
iſent
greetn
)ere
nis cn
leels

pecet
91 g
de
Wins
Kabii

ſtnt
econ
ctti
le
Nahe
d u
u
Lchut

De Sacramentis. 307

& ſic de pane illo edat, &c. exponente de pro-
batione per Confeſſionem Sacramentalem, ée
abſolutionem, quantumvis quis ſibi videatur con-
tritus.
Reſp. 2. Sacerder, ſi defectu Confeſſarii, in
mortali (de quo tamen contritus fuit) neceſ-
ſitate urgente abſque præviæ cenfeſſione celebraverit,
quamprimum conftestur. Ita ſtatuit Trid. ubi ly
quaimprimùm confiteatur, grave præceptum eſſe-⸗
tutius & probabilius eſt, & ly quamprimum idem
eſſe, ac primé oceaſione, quam ille Sacerdos-
peractò Sacrò opportunè tenctur quæreren.
Qui tamen, ſi ſoleat quotidie celebrare, ſatis-
facit confitendo ſequente die ante celebratio-
nem.
Reſp. 3. Ad alia Sacramenta (præter Eu-
chariſtiam ſinè novo peceato conficienda) non
ſufficit attritio cognita, nec tamen neceſſariò,
& ſub præcepto requiritur contritio in ſe ve-
rè talis, ſed ſufficit contritio exiſtimata. Con-
feſſo verò, ſi ſit copia Confeſſarii, ſolum eſt
de conſilio.
Ratio I. p. Quia Miniſter in ſanctitate de-
bet conformari agenti principali, ſcilicet Deo⸗
non ſanctiſicatur autem per attritionem, præ-
ſertim cognitam ut talem. Ratio 2. p. Quia
aliquem obligare ad contritionem in ſe talem
eſt intolerabile, & infinitos cauſat ſcrupalos,
cùm contritio non poſſit naturaliter cognolſci.
3. & 4. pars ſequuntur ex dictis.

U 2 . §.

30⁸ Tract. EI. Exam. Ir.
5. Unde deſumitur diſßferentia ſpecißca

Sacramentorum ?
Reſp. Ab effectibus primariis eorum, ſeu
ratiis Sacramentalibus, quas per ſe cauſant.
Declaraturæe Baptiſmus cauſat gratiam regene-
zantem; Confirmatio roborantem: Euchariſtia-
nutrienem ſeu cibantem; Pœnitentia ſanantem3
Extrema Unctio reliquias peccatorum abſter-
gentem; Ordo cauſat gratiam, quæ Miniſtrum
idoneum facit ad peragenda ſacra officia in
Eccleſia, Matrimonium cauſat gratiam, quà
Conjugum animi uniuntur per amorem, &&
uâ juvantur ad onera Matrimonii portanda,
& ad Eccleſiam Fidelium multiplicandam cor-
poraliter & ſpiritualiter.
Explicatur ulterius effectus cujuslibet Secramemti.
In Baptiſmo effectus primarius eſt gratia-
prima ſanctificans, regenetativa, ſeu delens
peccatum originale, cui effectui per ſe adjun-
itur remiſſio omnis pœnæ peceatis debitæ.
Effectus ſecundarius eſt character, & facere-
hominem Chriſtianum.
In Confirmatione effectus primarius eſt gra⸗
tia ſecuuda, ſeu augmentum gratiæ cum ſpe-
ciali robore ad fidem, non quomodocunque,
ſed conſtanter profitendam. Effectus ſecun-
darius eſt character.
In Euchariſtia effectus primarius eſt gratia
ſecunda cibativa; ſecundarius eſt quædam-
ſpiritualis dulcedo, Et etiam adeptio gloriæ
ſpi⸗

—

1 0

ut

t.A.
Keds

pecn

Kerat
iu 9
biua
N e
umn, 8
Arum
ſen d
ueri
uibisp
eldi
6 an
com
e
ilt ale
Urecup
banit
10rdi
heans ſe
ud der
dharad
leans
ie an
imn elt

ine
hcis

n
en, 1
tand

n α

mi
Nat
delen
adi⸗
Gebie
len

gelen
un
ocne
kt⸗
Ami

Neln.

ae4
6,91oris
lo g
9„.

De Saeramentis. 309

eſt effectus hujus Sacramenti juxta S. Th. Pa-
tet ex illo Joan. 6. Si quis manducaverie ex hos
pane, vivet in æternum.

Effectus Pœnitentiæ eſt gratia prima remiſ-
ſiva peecatorum poſt Baptimmum commiſſo-
rum.
In Sacramento Extremæ Undtionis effectus
primarius & principalis eſt atngmentum gra-

tiæ habitualis abſterſivæ reliquiarum pecca-

torum, & ex conſequenti etiam ipſorum pee-
catorum, ſi ea inveniat. Ubi per reliquias

peccatorum intelligitur torpor quidam, lan-

guor, ſeu debilitas ad operandum bonum,
cauſata partim ex præcedentibus peccatis me-
diantibus pravis habitibus, ac diſpoſitionibus
inde relicdis, partim ex ipſa infirmitate cor-
poris, partim ex recordatione peccatorum
antè commiſſorum, & tentationibus dæmo-
nis. Effectus ſecundarius & minùs principa-
lis eſt alleviatio quædam ægritudinis corpo-
ralis, imò interdum perfecta ſanitatis corpo-
ralis recuperatio, ſi ſeundum D EI providentism
(àùt loquitur Trid.) ſaluti animæ expedierit.
In Ordine eflectus primarius eſt gratia ſan-
Gificans ſecunda, faciens Miniſtrum idone-
um ad peragenda ſacra Officia. Secundarius
eſt character.
Effectus Sacramenti Matrimonii eſt gratia-
unitiva animorum conjugum per amorem, ùt

dictum eſt.
U 3 . .

310 Trad. W. Exam. IV.

D. 6. Quid eſt Sacramentum formatum,
quid informe ?
Reſp. Sacrzamentum formatum eſt, quòd non
ſolùm ſuſcipitur validè, ſed etiam licitè, & cum
fructu ſeu effectu. Informe eſt, quod eſt qui-
dem validum, ſed propter obicem peccati
non cauſat gratiam. Ubi patet quòd nomi-
ne formæ non intelligatur eſſentialis forma-,
Sacramenti, ſed effectus, nimirum gratia, quæ
er antonomaſiam vocatur ſorma, decor &
pulchritudo animæ, quâ deficiente illa coram
DEO manet informis vel deformis.

α . . . .
2.,7. Quot reperiuniur in quovis Sacra
wmente?

Reß. In quovis Sacramento tria reperlun-
tur. I. Id, quod eſt Sacramentum tantum, ni-
mirum quod ſignificat (ſcilicet gratiam ) &S&
non ſignificatur, v. g. ablutio cum verbis in-
Baptiſmo, 2. Res tantum, nimirum id, quod
ſignificatur, & non ſignificat, & eſt gratia-.
3. Kes, & Sacramentum ſimul, quod ſignificat“,
& ſignificatur, & eſt v. g. character (in illis
Sacramentis, quæ eum imprimunt ) qui ſigni-
ficatur in dicto Bapriſmo per ablutionem, &
ſignificat gratiam.
Declaratur de quovis Sacramento. In Baptiſ-
mo, üt di Rum eſt, Sacramentum tantùm eſt ablu-
tio cum verbis, res tantùm eſt gratia, res & Sacra-
mentum ſimul eſt character. Eòdem modé di-

cendum eſt de aliis duobus Sacramentis characte-
rem

—

—
160
lchartlt
n tann
5 5

ulaie
iippel
6ventun
He i⸗
dio
3.
1, &!
lument
14, hon
i, l
mns,
tim,
Chrich
Ulmal.
leſ er
id 5

1el

ecce
nom.
OrII.
d
cor 6
COan

ℳ

De Sacramentis. 311

rem imprimentibus, ut actio, in qua conſi-
Kunt, ſit Sacramentum tantùm, charader res
& Sacramentum ſimul; gratia res tantàùm-,
In Buchariſtia Species conſecratæ ſunt Sacra-
mentum tantàùm, quia ſignificant gratiam-:
Corpus & Sanguis Chriſti tes & Sacramen-
tum ſimul, quia ſignificant gratiam, & ſigni-
ſicantur à Speciebus. In Pœnitentia Sacra-
mentum tantùm ſunt actus externi pœnitentis,
quia ſignifſicant gratiam: res & Sacramentum
ſimul, eſt dolor internus, qui ab adtu exter-
no ſignificatur, & ſignificat gratiam. In Ex-
trema Uncetione Sacramentum tantùm eſt Un-
Gtio ſub præſcripta verborum forma: res &
Sacramentum ſimul, eſt quædam animi hila-
ritas, ſeu interna devotio, quæ eſt ſpiritua-
lis unctio, ùt patet ex S. Th. in Suppl. q. 30.
2. 3. ad 3. quæ ſignificatur ab unctione ex-
terna, & ſignificat gratiam. Et licèt omne-
Sacramentum cauſet internam animi devotio-
nem, non tamen ſub ratione ſpiritualis un-
Gionis. In Matrimonio mutuus conſenſus
externus, & contracus, eſt Sacramentum
tantàùm. Vinculum, quod per eum cauſatur,
ùͤt à Chriſto elevatum, eſt res & Sacramen-
tum ſimul. Er in omni Sacramento res tan-
tùm eſt gratis. Ita S. Th. in Suppl. q. 42

a. 1I. ad 5.

U A. Eos

312 Tract. XI. Exam. V.

Ex Exam. V.
De Baptiſmo.

L. 1. Quid eſt Baptiſinus?
Reſp. Phyſicè definitur, quòd ſit ablutis cor-
poris exterior falta ſub præſcripta verborum forima. Me-
taphyſicè verò, quòd ſit Saeramentum rege-
nerationis, ſen Sacramentum Novæ Legis, ad ſpi-
ritualem hominum regenerationem à Chriſto inſtitutum,
inſtirurtum, inquam, ante ſuam Paſſionem,
quando in Jordane baptizatus eſt. Obliga-
tio tamen utendi Baptiſmô fuit indicta non-
ante, ſed poſt Reſuruectionem Chriſti, dum-
Marth. ult. apparens Diſcipulis dixit eis: Eun-
tes erge, docere omnes gentes baptizantes eos, &c.

2. Quanam eſt materia & ſorma Bap-
tiſini?
Reſp. I. Materia proxima eſt ablutio. Po-
teſt tamen valide conferri Baptiſmus vel per-
immerſionem, vel per aſperſionem, vel per-
affuſionem, vel per ablutionem: ablutio au-
tem nnnc eſt in conſuetudine Eccleſiæ, quæ
ſervanda eſt, ubi fieri poteſt, trina ablutio
vel immerſio non eſt de neceſſitate.
Reſp. 2. Si quis intendat alterum occidere
ſubmergendo eum in aqua, & ſimul bapti-
zare, eâque intentione eum proſiciat in flu-
men vel puteum, verè baptizat: quia adeſt
debita materia, forma, & intentio miniſtri,
quæ non annullantur per intentionem Seei⸗
en-

S.
*.

ezlor
Gention
lemen
lamen.
zot el

len
n obe

uilt,

Eilan
nradh
e, N.
ande
pro
terie
melt
aur
lenus
itor
Ntio
rner
En 3
eno.
id

eie
14. MI.
n neg
eum
oten
Oblg
4 ho.
dun.
8 n
c.
1 B4,

lo.
Uelpe
Uel e⸗
utio
ſe
1 d

orte
l ti
uu
Alin
e ec⸗
la

De Baptiſmo. 313

dendi. Nec de neceſſitate Baptiſmi per im-
merſionem collati eſt emerſio. Si verò puer
& manibus tuis caſu decideret in fontem, &
proferres formam, non eſſer baptizatus defe=
Etu intentionis.
Reſp. 3. Materia remota Baptiſmi eſt (ola
aqua elementaris: quia Chriſtus ſic inſtituit.
Nota tamen, quòd extra caſum neceſſitatis
adhibenda eſt aqua de fonte ſacro & benedi=
Ko.
Reſp. 4. Si quis nequeat habere aquam ele-
mentarem ſimplicem propriè talem, habeat
autem probabilem, qualis eſt v. g. aqua ro-
ſacea, humor fluens ex ligno, quando igni
imponitur, aqua ex vitibus putatis, aut arbo⸗-
ribus ſtillans, &. non ſolùm poteſt, ſed 8.
tenetur adhibere ſub mortali in extrema neceſ-
ſitate. Ratio primi eſt, tum, quia ſi fas eſt
aliquando ſequi ſententiam quamcunque pra⸗-
cticè probabilem, erit vel hic maximèe pro-
pter periculum animæ. Tum etiam, quia li-
citum eſt in neceſſitate adhibere materiam du-
biam aut probabilem in Sacramentis; ſed ta-
lis aqua eſt materia probabilis, uti admittie
Puteanus, Leſſius, aliique apud Gobat, quos
ſequitur P. Gircken.
Ratio ſecundi eſt: quia quilibet jure Divi-
nô renetur damnationem alterius impedire,,
ſaltem quando poteſt ſinè ſuo gravi damno &
peccato. Idem ſentiendum de materia o-
mnino dubia, ſicut poteſt fieri in tenebris, ſi
U S quis

314 Tract. . Exem. V.

quis neſciat, an aquam capiat, an acetum-:
quia in dubio adhibenda eſt ægro peticlitanti
potiàs medicina dubia (ſaltem ſi non ſit ob-
futura) qoàâm nulla. Sanchez ex commu-
ni apud Gobat. In hoc tamen & ſimilibus caſi-
bus infans ſemper ſub conditione baptizandus
eſt, v. g. Baptizo te, quantùm poſſum, vel ſ
hæc materia ſit apta, &c. Imòô ſi contingat
eum ſupervivere, eſt poſtea ſub conditione re-
baptizandus habitàâ materiâ certàâ.
Reſp. y. Forma Baptiſmi eſt hæc: Ego te-
baptizo in nomine Patris, & Filii, & Spiri-
ts Sancti. Unde probabiliùs cum Sylveſtro,
Joanne Major, Armilla, Toleto, Vivaldo ,
Gammachæo & aliis Baptiſmus collatus ſub
hac forma: Ego te baptizo in nomine Patris, Elii,
Spirius Sancti, eſt invalidus. Tum, quia Chri-
ſtus juſſit fieri cum inſertis particulis copula-
tivis. Tum etiam, quia ſic non videtur ex-
primi Myſterium Trinitatis, ſed tres perſonæ
confundi, quaſi ſolis nominibus & officiis di-
ſtinguantur, qui fuit error Sabellianorum.

Q. 3. Quis eſt miniſter Baptiſmi?
Reſy. Quilibet homo, etiam non baptiza-⸗
tus, paganus, hæreticus, mulier, &c. Quia
hoc Sacramentum eſt maximæ necefſſitatis:
ergo conveniens eſt, ut habeat miniſtrum-
valdè communem & obvium, præſertim in-
articulo neceſſitatis. Porrò licèt ab impio

vel pagano nemo poſſit mundari ex opere-
ope⸗

Apel

Geti

I

—
tun
ltun
ltch.
II.
gi⸗
And

Vel

gi
nen.

i.

eltro,
o,
b
i,
ri⸗
p.
r e⸗
lone
disd

De Baptiſms. 315

operantis, bene tamen ex opere operato,
non quidem principaliter, ſed inſtrumentali-

ter. Cæterùm miniſter ſolemnitatis eſt Sacer-

dos, Parochus, vel ab eo deputatus. Ita
ſtatuitur in jure. Diaconus (ut ex formu-
la ordinationis ejus patet) ex proprio ſuo
officio, & vi conſecrationis ſuæ habet pote-
ſtatem baptizandi ex commiſſione Epiſcopi vel
Presbyteri.
Tandem noret baptizans conſultiſſimè age-
re, ſi, dum baptizat, priùs incipiat affunde-
re aquam, deinde proferat formam, ita ut,
affuſio ultra ejusdem prolationem duret.

Q4. Quid faciet Sacerdos ſimul vocatus
ad haptizandum infantem, & ad abſolvendum adul-
tum, quorum alteruter (qui alteri poſiponitur)
certò morietur ſins Sacramento?

Dico: Curet, ut infans baptizetur per lai-
cum, ipſe verô ſuccurrat moribundo adultòô;
at ſi nemo adſit, qui videatur recte baptizatu-
rus, debet infantem præferre adulto: ille-
enim aliàâs certò periret, non item hic, quia
ſalvari poſſet per contritionem & Sacramen-
ci votum.

Q. 5. Quanta eſt neceſſtas Baptiſmi?
Reſp. Baptiſmus eſt neceſſarius omnibus ne-
ceſſitate medii & præcepti. Ratio patet ex illo
Chriſti joan. 3. Niſi quis renatus fuerit ex aqua, &c.
Porrèò etſi aliquis eſſet cum Joanne in utero
ſan-

316 Traét, I. Exam. V.

Lanctificatus, non tamen conſequeretur cha-
racterem, quo Chriſto configuraretar, ideo
neceſſe eſſet eum baptizari, ùt docet S. Th.

L. ⁶. Quid at miniſter ageres, ſi infans
periclitaretur in pelle ſecundina, quâ non peæleſt
exui?
Reſp. Baptizarem, & baptizaretur validè:
quia illa pellis pro tunc pertinet ad infantem
t pars ejus.
D. 7. QLuid, ſi ſnè periculo von poſſit expe-
ctari perfecta nativitas prolis?
Reſp. Debet baptizari in quacunque etiam
minima parte corporis, quæ prominet, ht-
ſunt manus, pes, digitus, &c. modò ſit mo⸗
raliter ſenſibilis. Ratio, quia per ejus ablu=
tionem homo dicitur ablutus, tinctus, aſper-
ſus, ſicut ex minimo vulnere dicitur homo
vulneratus.

LQ. 5⁵. Quid ſi puer adbue hit in utero, G&
pericfitetur, obſtetrix verò poſſit manu adintus
V eum attingere & abluere?
Reſp. Poſſe baptizari tenent Chapeaville,
Bonac. Dieaſt. Tann. poſt Victor. Gabr. Valent.
Reginald. & alios apud Gobat. His accedit
Zennerus, Gircken, & inclinat Wigandt,
Ratio: quia non requiritur ad conferendum-
baptiſma, ut puer materialiter ſit natus, ſed
ſuſſicit, quòd de non homine factus ſit homo

capax ablutionis baptismalis, quia aliàâs nec
in⸗

51 §
n min
ptir
bl,i
untati
er e
Klun .
ihade⸗
n
elt
. 2.
10, du
od ſ
Kinun
Rtione
d— be
1Atern
d du
appan
ol

Fild

nlamer
8 ⸗

e etln
t, dr
ſitmo⸗
ae
on

Utent,l
Ant

bt.
ls
ſen
ſrle.

De Baptiſmo. 317

infans ex utero matris ſectæ extradus, nec
productus miraculosè absque generatione,,
poſſet baptizari. Unde cum S. D. negat ta-
lem prolem in utero poſſe baptizari, intelli-=

gendus eſt in ſuppoſito, quòd corpus illius
nullatenus poſſit ablui.

DQ. 9. Quid faciendum, ſi monſtrum ſit

baptizandum?

Reſp. 7. Si monſtrum ab humana figura in-
partibus minùs principalibus deficiat, eſt ab-
ſolutè baptizandum; ſi verò deficiat in parte
principali, ita ut dubium ſit, utruùm habeat
animam rationalem, baptizandum eſt ſub con-
ditione: ſi es heomo. Si verò majori ex parte-
in beſtiam degeneret, ut ſi nec caput, nec
pectus habeat hominis, nec aliquam actionem
humanam præſeferat, non eſt baptizandum,
quia eſt probabilitas animæ irrationalis.
Reſp. à. Si conſtet de monſtro, quòd ſit.
homo, dubium veròô, an ſit unus vel plures,
eò quòd ſub duplici capite ſit unum pectus-,
debet in uno capite abſolutè, & in altero ſub
conditione baptizari. Item ſi ſub nno capite
ſint duo pectora, priùs abſolutè unum pectus,
dein alterum ſub conditione eſt baptizandumſs
ſi verò duo habeat capita & duo pectora, &
ſatis appareat duplicem eſſe hominem, quili⸗
bet abſolutè eſt baptizandus,

. 70.

Trast. XI. Exam. .

Q. 70. Quis eſt effeétus Baptiſmi?
Reſp. Effectus ejus primarius eſt gratia pri=
ma ſanctificans regenerativa, ſeu delens pec-
catum originale, cui effectui per ſe adjungi-
tur remiſſio omnis pœnæ peccatis debitæ. Et
effeſtus ſecundarius eſt character, ac facert,
hominem Chriſtianum: ùt dictum eſt Exam.
4. 4. J⸗
Q. 11. Quid eſt eſe Chrißtianum, & quod
ſignum Chriſtiani?
Reſp. T. Catholicum eſſe, eſt eſſe hominem
baptizatum, & profiteri fidem Chriſti. Ubi
nota, non eſſe idem, eſſe Chriſtianum, & eſ-
ſe Catholicum: Catholicus enim eſt, qui Sa-
cramentò́ Baptiſmi initiatus in Eccleſia Dei
proſitetur veram doctrinam Chriſti: qui veròô
baptizatus quidem eſt, ſed tenet ſecam ab Ec-
cleſia Romana alienam, Chriſtianus quidem-
eſt, non verò Catholicus.
Rep. 2. Signum Chriſtiani eſt Signum San-
Crucis.

9. 12. Quare ad formandam Crutem ad-
bibetur dextra: & cur interdum tres, interdum
quinque digiti?
Reſp. 7. Dextra adhibetur ideo, quia di-
num eſt, ut ad Dei fetvitium membra dignio-
ra adhibeantur dextra autem eſt membrum

dignius,
Reſp. 2.

318

muts
pii

1lin
,

le
gonbin
Aliu l
1eno
i
rum
Uen
liter
Dam
Bendo
arns
4, len
Acor
Beſtan
li pa
lix ſe
(chrig
1
Uk, ni
Proxi
Demun
A tan
UImns

—

Pratitn
llen

P al
Cebin
1e lice
R In

,6

homde
iſi
m, àt
qul &
Rea D
dan dl
usctitn

guun 4

(yveR 6

iuſt

hect
4 LeoA
.

W

De Baptiſmo. 319

KReſp. 2. Tres digiti ſignifieant confeſſionem
Trinitatis perſonarum in unitate naturæ, quin-
que digiti cultum quinque vulnerum Chriſti.

Q. 13. Cur in Cruce maiori tangendo fron-
tem nominamus Patrem, & Filium tangendo pe=
dtus, Spiritum Sanctum tangendo utrum-
que humerum?

Reſp. Ideo, ut ſignificetur Patrem dici re-
rum omnium principium, ſicut à capite pro-
cedit vita in alia corporis membra: & Filium
ab æterno procedere ex corde, ſeu intellectu
Patris, ac in tempore in utero Virginis eſſe
conceptum: tandem Spiritum Sanctum veluti
amorem divinum à Patre & Filio procedere.
Similiter in Cruce parva tangendo frontem
nominamus Patrem ob rationem antè datam.
Tangendo os nominamus Filium, quia is ex
ore Patris procedit. Tandem tangendo pe-
ctus, ſeu cor, nominamus Spiritum Sanctum:
quia cor eſt ſedes amoris, & Spititus San-
ctus eſt amor divinus, Item dici poteſt, quòd
in hac parva Cruce frontem, tanquam vere-
cundiæ ſedem tangimus, ut non erubeſcamus
Ppro Chriſto ignominiam pati: deinde os, &
cor, ut utrumque cruce, velut ſignaculò mu-
niatur, ne ex co quid procedat contra Deum
aut proximum.
Demum obſerva, quòd in Cruce majori
Ppriùs tangimus humerum finiſtrum, & inde-
tranſimus ad dextrum: quia per Crucem Chri-
10

920 Tradt. EI. Exam. V.
i finiitra ad dextram, id eſt, à ſtatu da-
mationis ad ſtatum gloriæ traducti ſumus.

.174. Licetne infantes infidelium, qui po-
liticè tantàm & civiliter ſubſunt Eccleſie, invi-
tis eorum parentibus baptizare
Rep. Negativè. Ratio 8. D. q. 68. a. 10.
Quia tales parvuli ſic baptizati vel manerent
apud ſuos parentes, vel non? ſi primum:
tunc non licet, quia foret periculum apoſta-
ſiæ ob naturalem affectum filiorum erga pa-
rentes. Si ſecundum: etiam non licet, quia
eſt contra jus naturæ & paternum auferre fi-
lios à parentibus, quod Chriſtus noluit per-
legem baptiſmi violari, ut à poſteriori con-
ſtat ex eo, quod nunquam Eccleſia euràârit
baptizari parvulos invitis parentibus infideli-
bus etiam ejus poteſtati ſubjectis.

DQ. 15. Eſtne Baptiſmus reiterabilis?

Reſp. Negativè. Ratio: quia imprimit cha-
racterem indelebilem; regulariter tamen pro-
les ab obſtetrice baptizata ſub conditione eſt
rebaptizanda, ob periculum nullitatis prioris
baptiſmi, ejusquè ablolutam neceſſitatem.
Item proles expoſita ad portam Eccleſiæ vel
Hoſpitalis, ſi non habeat appenſam ſibi ſche-
dulam collati baptiſmi teſtem, ſub conditio-
ne baptizari debet. Ratio: quia non adeſt
moralis certitudo de baptiſmo, & in dubio

ſemper inclinandum eſt in favorem Papciran-
1„B

e-
e lalu⸗
1moone

0rete

6eboberi
erritoa
1
cola
au:
(ut
Ranah
ie,
(oeel
hlope
atumn
n orel
indue

177. Po
e ilum
GM*ρa

An.!
nn qui
ntini,
K
nonet
hlinumn
arenn
n

le, in.
3
4 68. 4 .
Amnen
ümun.
lun d
m eig ,
lcet,
Aulerte
oluit pe
lori con
curdͤrit.

8 iohdel

alile
rintd
timen⸗
ndlcon⸗
larirpo
eceſſtun.

De Baptiſmo. 321
di, ne ſalus ejus periclitetur. Ob quam ean-
dem rationem ſub conditione eſt rebaptizan-
da, ſi præter illam ſchedam nullé́ alié modô
poſſit haberi certitudo, quia illa ſcheda non-
facit certitudinem etiam moralem, cuùm non
ſciatur, à quo ſit appenſa, vel quomodò ba-
ptiſmus collatus, vel à quo, an ab obſtetri-
ce, de qua antea.

Q. 16. Poteſine Parochus mulierem, quæ ex
Mitito concubitu pepereret, interregere de patre
prolis, alids negaturus Baptiſmum?

Reſ. Poteſt juſſu Magiſtratus Eccleſiaſtici:
quia Epiſcopus loci ob copiam prolium for-
nicariarum & difficilem earum ſuſtentationem
poteſt ita juſtè ſtatuerce. Sed injuſſus id face-
re non poteſt Parochus, quia eſt grave pec-=
catum inducere ad infamationem.

Q. 77. Potgſtne Parochur admittere pro Pa-
trino illum, qui à Parentibus non eſt deſignatus,
& an cum tali non deſignato ſpiritualis cog-
natio contrahatur?

Reſp. I. Parochus admittendo peccat mor-
taliter, quia in re gravi agit contra decretum
Tridentini.
Rep. z. Cognatio ſpiritualis contrahitur-
cum non deſignato à parentibus. Ratio: quia
Tridentinum etſi præcipiat Parocho, ut requi-

rat à parentibus, quem pro patrino habere

Velint, & hunc, non verò alium admittat; ſi
X ta⸗

222 Trast. . Exam. V.

tamen culpâ Parochi aliter fiat, illum per-
Ordinarium puniri jubet, ſed non annullat⸗
factum, & ideo quia ſolus ille non deſigna-
tus tenuit baptizatum, naſcitur hæc ſpiritua-
lis cognatio tanquam quid neceſſariò conſe-
quens dictam tentionem ſeu ſuiceptionem pue-
ri juxta mentem omnium in rub. de Cognat.
ſpirit. Ita S. Th. & alii Theologi in 1. ſent.
diſt. 40. .
Inter quos contrahatur cognatio ſpiritualis
ex baptiſmo, dicetur infrà Tract. 16, de Ma-
trim. Exam. 6. q. 16.

Ex Exam. VI.
De Confirmatione.

Q. 7. Quid eſt Confrrmatio?
Reſp. Phyſica ejus definitio eſt: Eſt unctio
chriſmatis in fronte facta baptizato fub præ-
ſcripta verborum forma. Metaphyſica vero:
Eſt Sacramentum Novæ Legis à Chriſto inſti-
tutum ad ſpiritualem hominum in fide prote-
ſtanda corroborationem. Quod quidem Chri-
ſtus probabiliùs inſtituit in Cœna, ùt ex tra-
ditione Apoſtolorum docet Fabianus Papa-,
& patet ex uſu Eccleſiæ conſecrantis tunc ejus
materiam. .
Q. 2. Qse eſt materia & forma Confirma-
tionis?
Reß. Materia proxima eſt unctio, remota-

eit chrilma vel unguentum ex oleo olivarum-
per

AElo
iun Ia

1,6H
Mi⸗
bepti
en, ſc
uut ern
Konmnt
8 hont
nrd hoc
1A bene
lted er
1 te
1 don ſ

ndilun.

De cogr

Mrahitun

IRA

—
lun

ublt

ſit
nenn
Cont
nn

Piin
b,el

0,lrel
0

8

De Confirmatione. 323

per Epiſcopum conſecrato, & ex balſamo con-
fectum. Ita Elor. Forma eſt hæc: Signo te ſigns
crucis, & confirmo te chriſmate ſalutis in nomine a-
tris, & Filii, & Spiritüs Santti,

Q 3. Quoanam eſt ſubjectum, quis mini-
ſter hujus Sacramenti?
Reſp. Subjectum eſt quilibet & ſolus homo
baptizatus. Ratio: quia confirmatio ſe ha-
bet ad baptiſmum, ſicut augmentum ad gene-
rationem; ſed nullus poteſt augmentari, niſi
ſit natus: ergo etiam. Miniſter ejus ordina-
rius eſt omnis & ſolus Epiſcopus, ex delega-
tione S. Pontificis etiam ſimplex Sacerdos.
Porrò hoc Sacramentum eſt ſolùm neceſſa.
rium ad bene eſſe ſpiritualis vitæ, unde nul-
lum de eo extat præceptum rigoroſum: & ideo
nemo mortaliter peccat, qui hoc Sacramen-
tum non ſuſcipit. Seclude contemptum &
ſcandalum.
De coguatione, quæ per hoc Sacramentum
contrahitur, dicetur locò de Baptiſmo citatô.

CIRCA

TRACTATUM XII.
De Euchariſtia.
Ex Exam. I.

AQ. 7. Quid eſt Buchariſtia?
Rep. Euchariſtia phyſice ſumpta ſunt ſpecies
X 2 con.

324 Tradt., XII. Exam. I.

SEn —
conſecratæ ſub præſeripta verborum forma, ut realifer
continentes Cbriſtum ad cauſandam gratiam cibativam.
Metaphyſicè conſiderata eſt Sacramenium Novæ
Legis ſignificans Chriſtum ut vealiter ſub ſpeciebus con-
tentum, & gratiam nutrientem. Vel: eſt Sacra-
wentum ad ſpiritualem hominum nutritionem iuſtitutum.

Q. 2. In qu0 conſatit Euchariſtia?
Reſp. Eſſentialiter conſiſtit in Speciebus con-
ſecratis connotantibus Corpus & Sanguinem
Chriſti in eis contentum, ùt cauſam gratiæ
cibativæ; conſecrationem, àt actionem ſui
confectivam; ſumptionem, ùt finem. Ratio:
quia Sacramentum in recto debet conſiſtere-
in aliquo de ſe ſenſibili; ſed Species de ſe ſunt
ſenſibiles, & ratione contenti Corporis & San-
guinis Chriſti habent vim cibandi & ſanctifican-
di animam.
Non conſiſtit igitur in ſumptione: quia Eu-
chariſtia eſt inſtituta per modum cibi, & po-
tũs ſpiritualis; cibus autem & poôtus præſup-
onitur ante ſumptionem, eſtque illa ſolùm-
conditio applicans. Neque conſiſtit in con-
ſecratione: quia Euchariſtia eſt permanens“,
conſecratiò verò tranſit. Nec in Corpore &
Sanguine Chriſti ſecundùm ſe: quia Sacramen-
tum Novæ Legis eſt ſignum ſenſibile ratione
ſui; Corpus verò, & Sanguis in Euchariſtia
non ſunt ratione ſui ſenſibilia. Nec tandem-
inspeciebussacramentalibus ſecundùm ſe: quia

Euchariſtia eſt cibus ſpiritualis animæ; ſpecies
au-

k,

4

uiten
n, in
the/
ſuron
conti
n t
inis,
nit, 4
ns ,
Kellarn
ltem li
heciem
Uteriat
li ad
incit
od co
n d
aline
enrumm

41

—
4 ſilg

Cluſta
N
uti⸗
l bar
peur

,1

74:

duscr
uguiten
n gun
nef .
Rit0
ſiſtere⸗
ſe ſunt
Kan⸗
ccan⸗

grialt
Prel
l bolin
in d
unen
Lotpon:

De Euchariſtia. 325

autem ſecundum ſe „ & ſeclusé Corpore &
Sangaine Chriſti non ſunt cibus ſpiritualis-
animæ, ſed à Corpore & Sanguine Chriſti in
ſe contento habent vim ſignificandi gratiam.

D. 3. Euchariſtia eſene unum Sacramentum,
vel plura?

Reſp. Sacramentum Euchariſtiæ materiali-
ter quidem eſt plura Sacramenta, formaliter
tamen, ſimpliciter, & perfectivè eſt unnm. S.
Th. hic q. 73. a. 2. & declaratur ex eodem: Unum
dicitur non ſolùm, quod eſt indiviſibile, vel
quid continuum, ſed etiam quod eſt perfe-
Gtum, eſt autem aliquid unum unitate perfe-
ctionis, ad cujus integritatem concurrunt-
omnia, quæ requiruntur ad ejus finem, ſicut
domus v. g. integratur ex omnibus partibus
neceſſariis ad inhabitandum; Euchariſtia-
autem licèt plura in ſe contineat, nimirum-
ſpeciem panis & vini, uti & habet duplicem.
materiam & formam, hæc tamen ſunt neceſ-
ſaria ad ejus finem: quippe hoc Sacramentum
eſt inſtitutum per modum convivii ſpiritualis,
quod conformatur corporali; ad corporale-
autem duo requiruntur, nimirum cibus, qui
eſt alimentum ſiccum, & potus, qui eſt ali-=
mentum humidum: ergo & ad illud.

D. 4. Euchariſtia eſtne de neceſztate ſalu-

tis, etiam reſpectu parvulerum?

Reſp. Euchariſtia eſt omnibus hominibus ne-
X 3 cel-

326 Tyadt. XII. Exam. I.

ceſſaria ad ſalutem, diverſimodè tamen, adul-
tis in re, vel (ſi realiter eam ſumere non-
poſſunt) in voto proprio; parvulis in voto
Eccleſiæ: magis tamen eſt neceſſarius Baptiſ-
mus. Res ſiquidem hujus Sacramenti eſt uni-
tas corporis myſtici, ſinè qua non poteſt eſ-
ſe ſalus: nulli enim extra Eccleſiam ſalutis pa-
tet aditus. Res autem alicujus Sacramenti
haberi poteſt ante perceptionem Sacramenti
ex ipſo voto Sactamenti percipiendi. Unde-
ante perceptionem hujus Sacramenti poteſt
habere ſalutem ex voto percipiendi hoc Sa-
cramentum, ſicut & ante Baptiſmum ex voto
Baptiſmi. Eſt tamen differentia: quia per-
Baptiſmum homo erdinatur ad Euchariſtiam-,
& ideo ex hoc ipſo, quòd pueri baptizantur,
ordinantur per Eccleſiam ad Euchariſtiam, &
ſic ſicut ex fide Eccleſiæ credunt, ſic ex in-
tentione Eccleſiæ deſiderant Euchariſtiam, &
per conſequens recipiunt rem ipſius; ſed ad
Baptiſmum non ordinantur per aliud præce-
dens Sacramentum: & ideo ante ſuſceptionem
Baptiſmi non habent pueri aliquò́ modéô Ba-
ptiſmum in voto, ſed ſoli adulti: adeôque,
rem Sacramenti non poſſunt recipere ſinè per-
ceptione Sacramenti. Et ideo hoc Sacramen-
tum non ſic eſt de neceſſitate ſalutis, ſicut-
Baptiſmus.
Porrò hoc Sacramentum Chriſtus inſtituit
in ultima Cœna. Patet Matth. 26. & Luc.
12.,& c.

Ex

He

V
, 6

bhun
gn
ui
lagn
Aneno
dnin i
Norpore
6. 21
1s padin
98D.
ummunit
Nadhib
id vinnn
Uero!
un.
nhabe⸗
wenim
Rpokſun
In n
10
Meum,
Ue dul

—
eld.

ee i
inne
kpi
elu
oteſt
Autip
cramen
etaneni
UNde
ti hort
hoc
ex onn
i: per
iam.,
antut,
amd,8
eri
tian,1
ſn
prer
eptont
nod
Aet
elniſe
Vctmen
, len
6 4 e

De Euchariſtia. 327

BE Exam. II.

De materia remota Euchariſtiæ.

Q . Qua eſt materia conſexrationiz Eucha-
riſtiæs, & quanta poteſt vel debet eſſe, as quali=
ter præſens *

Reſp. I. Panis & vinum ſunt materia con-
veniens hujus Sacramenti. Sicut enim in Ba-
ptiſmo aqua aſſumitur ad uſum ablutionis ſpi-
ritualis, quia ablutio corporalis communiter-
fit in aqua: ita in hoc Sacramento ad uſum
