
Q. 6. Quir eſt Miniſter hajus Sacramenti?

Reſp. Solus Sacerdos. Ita patet ex S. jaco-=
bo cap. 5. dicente. Inducat Ptesbyteros.
Nota Curatos ſub mortali teneri hoc Sacra-
mentum ſuis ſubditis petentibus dare; qui ſ
nolint, vel non poſſint ſervire, tenentur alii
Sacerdotes ex lege charitatis & juſtitiæ lega-
tam Regulares, quàm Sæculares: quia-
d caſum tantæ neceſſitatis cenſentur in ſua⸗
ordinatione ſe obligâſſe, & pro eo obedien-
tiam promiſiſſe Epiſcopo. Unde Epiſcopus
Poteſt hoc mandare, cui proinde potius, quàm
. Su⸗

464 Tralt. XV. Exam. I.

Superiori Regulari (utpote injuſte) contta-
dicenti parendum eſſt.

C IRCA

TRACTATUM XV.

De Sacramento Ordinis.
Ex Ewam. J.
De Examine Tonſurandorum.

.7. Quid eſt Tonſura, quæs ejus materia,
& forma, quod ſubéjectum, quis Miniſter, quod
oſcium, quis ſinis, & obligatio?
Reſp. I. Prima Tonſura non eſt Ordo, nec
Sacramentum, ſed ſolùm diſpoſitio ad Ordines,
ſeu præambulum quoddam. Nou eſt, inquam,
Ordo & Sacramentum: quia nec gratiam cau-
ſat, nec characterem imprimit, nec ſpiritua-
lem aliquam poteſtatem agendi aliquid circa-
Euchariftiam tribuit, ſed ſolùm à populo, ſeu
ſæculari ſtatu ſeparat, Ordinum propriè di-
GRorum, Eccleſiaſticæ Jurisdictionis, Privile-
giorum, ac Beneficiorum capacem facit, ad
Eccleſiæ ſervitium, & ad pfallendum in ea-
deputat. Vocatur autem prima Tonſura, qu
eſt prima habilitatio ad Tonſuram Clericalem
deferendam.
Reſe. 2. Prima Tonſura non habet veram-

materiam & formam, ſed quaſi. Ratio: quia
lo⸗

e l
„ l is,
eeblellione
ulle potel
16 ſſe
hnini
zlonlura:
ſonumm
llaris; 4
, ſpeci
eig, & de
in l, dud
Mona,
, and,
uceremd
3. d
las Chic
Gris, i
ſobtio 3
Urikianum
oque &
utio elt
gantis.
ſots, lea
ſeptenni
mnls, ſin⸗
kei. Ee
nn)
1: qui⸗
drkame

De Sacramento Ordinis. 465

locò formæ habet verba, quæ prefert Epi-
ſcopus. Et is, qui tondetur, locò materiæ
habet abſciſſionem capillorum. Ex his prima
Tonſura ſic poteſt definiri: Eſt levis detonſio ca-
II pillorum ab Epiſcepo Cæremoniis Eccleſicſticis facte, quad
maſculus tyrocinis myſteriorum D EI initiatur. PFit
Io autem Tonſura ad modum eoronæ: quia co-
rona eſt ſignum Regni & perfectionis, cùm-
ſit circularis; qui autem ſacris myſteriis de-
putantur, ſpecialiter debent tendere ad per-
n fectionem, & accipiunt dignitatem Regiam.
Et hinc eſt, quòd prima Tonlſura etiam voca-
tur Corona.
Nota, quòd, ſi Tonſurandus eſſet Calvus, ſuſſi-
ceret, ut cæremonia fieret, qualiter fieri poſſet.
Reſp. 3. Subjcctum capax primæ Tonſuræ
eſt Mas Chriſtianus baptizatus, & confirma-
tus. Ratio: quia fæœæmina ſieut non eſt capax
Ordinis, ita nec primæ Tonſuræ, quæ eſt
diſpoſitio ad Ordines. Et Baptiſmus facit-
Chriſtianum, éſtque janua Sacramentorum,
ideòque & diſpoſitio ad Ordines. Porrò Con-
firmatio eſt de neceſſitate præcepti graviter-
obligantis. Vid. Exam. 2. q. 7.
Nota, requiri etiam certam ætatem, nimi-
rum ſeptennium ſaltem: requiritur enim uſus
rationis, ſine quo non poteſt ſcire rudimen-
ta fidei. Et eſt de conſilio (licèr non de-
Præcepto) ut Tonſuram recipiens ſit in.
Sratia: quia non eſt Ordo, ůt dictum eſt,
nec Sacramentum, nee gratiam cauſat.
g Por-

itr, gi
/
Cro, net
40cines,
inaunn
Ntimman

melonnen

Traëz. XV. Exam. I. He

466
. ⸗ — . —
Porrò qui vult tonſurari ſuper brachium ſini- Mf
ſtrum debet portare ſuperpelliceum, & manu V1
dextrâ candelam. 3, ei

Reſp. 4. Miniſter Ordinarius, & per ſe pri- iſnlee
mæ Tonſuræ eſt ſolus Epiſcopus, & quidem. einn e
proprius ipſids ordinandi, ſeu initiandi. Ra- igered
tio I. p. Quia deputatio ad cultum Divinum r geri
er ſe debet fieri per ſummum Miniſtrum. PDonmi
Dixi, Ordinarius, quia ex commiſſione Papæ gletcin
poteſt eſſe ſimplex Sacerdos. Ratio 2. p. Quia int.
actus Jurisdictionis per ſe & ordinariè fit à e
Miniſtro Ordinario & proprio; conferre au- un t
tem primam Tonſuram eſt actus jurisdlétionis. r
Reſp. 5. Officium Tonſurati eſt ſervire Ec- e ſe
egleſiæ, & canere in Eccleſia: quamobrem vo- leked
catur etiam à quibusdam Pfalmiſta. nr ſor
Reſp. 6. Effectus primæ Tonſuræ eſt facere en
Clericum, ac capacem jurisdictionis Eccleſia- Nh
ſticæ, privilegiorum, & beneficiorum, prout
dictum eſt Reſp. I. e
Reß. 7. Finis Coronæ ſeu primæ Tonſa- moln
ræ juxta antè dica ex Tridentino eſt, Fidelem

erit, I

Deo cultum præſtare. Ris
Reſp. 8. Pro Clerico præcisè tonſurato non ol
eſt alia ſpecialis obligatio, quâm deferre ha- lli
bitum & Tonſuram: quia nullibi in jure in- n, ſi
venitur alia. Dixi, præcisè tonſurato; ſi enim- uchl
habeat Beneficium, vel ſit Religioſus Choro ad- is, i
dictus, tenetur ad Horas. Ad caſtitatem te- Al
ATon

netur câà ratione communi, quàâ quivis etiam

Laicus- rivie

Q. 2. Aienm

1 „.
0 1,9,0.

o,ten
Guriiceie
l lenje
nobten
14
te el cen
Nns beclet
enm N

Mire

idoel

torittrt
n cein
bi in
le

De Ssacramento Ordinir. 467

Q. 2. Wuid eſte Clericuz, vel Clericatus, quæ
eus veſtis, quæ privilegia?
Reſp. I. Clerieus appellatur à ſorte, quia
Matthias ſorte electus eſt, qui primus per Apo-
ſtolos legitur ordinatus: Cleros enim, ſors la-
tinè, vel hæreditas dicitur. Propterea ergo
dicuntur Clerici, quia de ſorte Domini ſunt,
vel quia Domini pattem habent. Generaliter
autem Clerici nuncupantur, qui in Eccleſia.
DEI ſerviunt. Ita ex B. Iſidoroò. Hinc Clerica.
tus eſt ſtatus, ſeu dignitas eorum, qui ad cul-
tum DEl ſunt deputati.
Reſp. 2. Veſtis Clerici præcisè tonſurati eſt
ſuperpelliceum, quò ab Epiſcopo tondente
induitur. Vocatur fuperpelliceùm: quia olim
olebat deferri ſuper tunicas pelliceas de pel-
libus animalium factas. Amplitudo ejus ſigni-
ficat innocentiam viræz,
Keſp. 3. Duo ſpecialia ſunt privilegia.
Clericorum. Uuum dicitur fori, alterum-
Canonis, Primum eſt extraftio à foro, ſeu
judicie ſæculari ac civili ad Eccleſia ſticum,
ad quod reducitur immunitas ſeu extractio 2¾
tributis, & c. auctoritate laici impoſitis. Al=
terum, ſcilicet Canonis, eſt, quòd ſi quis ſua-
denté disbele Clericum percutiat, fit excommu-
nicatus, àt dictùm eſt Tract. 14. Exam, 2. q. 4.
Nota, quòd juxta Trid. Seſſ. 2 3. cap. 6. nullus

primà Tonſurâ initiatus, aut in Minoribus exi=

ſtens privilegiò tori gaudeat, niſi beneficium Ec-
eleſiaſtieum habeat, aut habitum Cleriea-
6 g 2 lem

468 Tract. X.. Exam. I.

lem & Tonſuram deferens alicui Eccleſiæ ex
mandato Epiſcopi inſerviat, vel in Seminario
Clericorum, aut in aliqua Schola, vel Univer-
ſitate de licentia Epiſcopi quaſi in via ad ma-
jores Ordines ſuſcipiendos verſetur.

O, 3. Quæ ſunt Clericis probibita?

Refp. Clericis prohibita ſunt. 1. Crapula-
& ebrietas, exceſſiva convivia, publicæ taber-
næ, ut nimirum has non frequentent, niſi cau-
ſa itineris.
2. Clericis prohibetur agere hiſtriones, in-
cedere larvatos, induere habitum perſonatum,
imòô & intendere nimiùàm hiſtrionibus, cho-
reis, obſcœnis comædiis, & ſimilibus.
3. Clericis prohibetur, ne ludant ad aleas
vel taxillos, quò́ nomine intelligitur talis
luſas, qui fortunã magis, quàm arte regitur.
Imô & prohibetur eis generaliter ludus char-
tarum, ſi non fiat recreationis, ſed lucri cau-
s4, & frequenter, ac cum periculo ſcandali,
vel amiſſione temporis Divino cultui aut ſtu-
diis impendendi, vel pro pecunia reſpectu Ec-
cleſiæ accepta, & pauperibus eroganda.
4. Geſtatio armorum, puta, proditoriorum,
& offenſivorum, ac inceſſus inſtar laici, aut-
militis armati. Si tamen Clerici tranſe-
ant in itinere per loca periculoſa, non eſt eis
illicitum pro ſua defenſione, & ad hoſtium-
Vel latronum terrorem arma portare.

5. Prohibetur Clericis ſordida avaritia, ne
ni⸗

De

—
Giumn Inten
6waocan
llter goi
P ob po
biltatio
ahibuit A
n Net en
am.
0. Dodi
7. Ven⸗
§. Coh
Eere, an
ſuped
9Lronun
inereſſe
Nnr ai⸗
1.

1.

e. l
Ceren
b qu
Uiſterin
ans 4
ver:
niChr
lmriinat

li

lventenii

re hiltin
Ampetſar
vnbu
Hilbus,
bant 04
ligtur ai
me nein
er wds
ſed leie
flloen
Cltnia
niinſea
enon
pocion .

Cerain

De Sacramento Ordinis. 469

nimiam intendant corradendis divitiis. Ad
extirpandam hanc avaritiam Ioan. XXII. ge-
neraliter quidem omnibus, in ſpecie verò Cle-
ricis ſub pœna privationis beneficiorum, &
inhabilitationis ad ea impoſterum obtinenda
prohibuit Alchymiam, & aurum vel argen-
tum per eam factum, cum ſit ſophiſticum &
falſum.
6. Prohibetur Clericis ſordida mercatura.
7. Venatio clamoroſa.
8. Cohabitatio cum mulieribus, exceptâ
matre, amitâ, ſorore; imò nec cum his, ii
ſint ſuſpectæ.
9. Pronunciare ſententiam ſanguinis, aut,
illi intere ſſe.
Plura alia Clericis prohibita videantur in.
DD.

Ex Exam. II.
De Ordine in genere.
OQ. 1. Quid eft Ordo ſive Ordinetio?

Reſp. Phyſieè definitur ſic: Eſt externa ſa-
cra Cæremonia ſub præſcripta verborum for-
ma, quâ traditur poteſtas ſpirituale aliquod
miniſterium exercendi, ſimúlque gratia ſan-
ftificans ad illud ritè obeundum. Methaphy-
ſicè verò: Eſt ſignaculum quodàdam, ſen Sacramen-
tum à Chriſto inſtitutum, qué ſpiritualis poteſtas tra-
ditur ordinato exercendi miniſterium Eccleſiaſticum, ſimul-
que gratia, &c.
S g. 2 No⸗

470 Trabt. Xr. Exam. II.

Nota, quòd ſieut in quovis Sacramento tria
diſtinguntur, nimirum I. Sacramentum tan-
zum. 2. Res tantum. 3. Res & Sacramen-
tum ſimul; ita 8 in hoc primum eſt externus
ritus ſeu ordinatio. 2. Gratia. 3. Chara-
Ser. Vid. Tract. II. Exam. 4. q. 7.

OQ. 2. Quando boc Sacramentum eſt à Cbri-
ſto inſtitutum?

Reſp. In ultima Cœna. Luc. 22. Hec ſatite in
tam commemorattonem. .
D. 3. QDuot funt Ordines?
Reſp. Sunt ſeptem, ſcilicet: Oſtiariatus
Ledoratus, Exorciſtatus, Acolythatus, Subdig-=
conatus, Diaconatus, & Sacerdotium.

D. 4. Duotuplex eſt Ordo?
Reſp. Eſt duplex; nimirum lacer & non fa⸗
cer; ſeu major & minor. Sacer eſt quilibet,
Ordo, ſi fecundùm ſe conſideretur, quia eſt
Sacramentum quoddam. Sed ratione mate-
riæ (circa quam habent aliquem actum circa
rem ſacram) ſunt tantùm tres Ordines ſacri
ſcilices Sacerdotium, Diaconatus & Subdiaco-
natus.
Addi poteſt, quòd Ordines ſint ſacri ex
duplici titulo. I. Quia propinquiùs accedunt
ad Euchariſtiam, ad quam omnes Ordines
ſunt inſtituti. 2. Quia habent annexum vo-
tum ſolemne caſtitatis, quéò ſpecialiùs & fir-

mwiùs Deo conſecrantur; qui iis inſigniuntur.
S Sub⸗

hes
—
eronatos
rleundo t
Piertio c
nor gvi⸗
1, guam
o Orcin
eminen
e eoram
cjcuat
ileriort
lleis oce

bon

6. AMärn
n Ainpri
egior,
laſeen
Res don
zriala,
ſeerdotin
optur ye
ſe inis,
14 OrCin
. 1.
lemote
mument
aditur.
4 in

Nckanenn,
Nelln
Minmn e

n. 4 3

1)

r,
Oini
khatns Nrb
tun,

„
407

teun, g
toge a
enaOrm
rdnesl
a in

ſot e
giis me
Met s

De Sacramento Ordinit. 471

Subdiaconatus in primitiva Eccleſia non erat
ſacer ſecundò titolò (quia non erat ei anne-
Xà obligatio caſtitatis) erat tamen ſacer pri-
méô titulò, quia ad Euchariſtiam acceſſit pro=
ximiùs, quàm 4. Minores.
Porrò Ordines ſacri vocantur majores pro-
pter ſui eminentiam & digniratem munerum,
ad quæ eorum fuſceptores deputantur; alii
4. verò dicuntur minores, eò quòd ſubjecta.
ſua in inferiori gradu conſtituant, & minori-
bus officiis occupent.

J. Sunine omnez Ordines proprid
Sacramenta?

Reß. Affirmative: cauſant enim omnes gra-
tiam, & imprimunt characterem. Neque ex
hoc ſequitur, quòd ſint plura Sacramenta-,
quâm ſeptem, quia Ordines Sacerdotiòô infe-
riores non ſunt Sacramenta totalia, ſed ſolùm
partialia, conſtituentia unum totale, ſcilicet
Sacerdotium, ad quod omnes alii Ordines re-
feruntur velut ad finem, unde ſunt unum uni-
tate finis.

. 6. Quæ & quotuplex eſt materia ac for-
ma Ordinis, qualis requiritur contactus, quis eſt
efectus, eſtne iterabilis?
Rep. I. Materia cujusvis Ordinis eſt duplex,
una remota, altera proxima. Prima eſt illud
inſtrumentum, qued ordinando ab ordinan-
te traditur, per quod actus Ordinis deſigna-
Sur, & in ejus traditione character imprimi-
g 4 tur

472 Tralt. XV. Exam. II.

tur. Secunda eſt ejusdem traditio. Forma-
ſunt verba Epiſcopi ſignificantia poteſtatem,
quæ ordinato datur.
Reſp. 2. Probabilius & tutius eſt cum S. Th.
quòd requiratur contactus phyſicus. Et ra-
tio eſt, quia aliàs (ut ait Goner) materia-
non videtur ſufficienter applicata ordinando,
eſt enim res phyſica. Noneſt tamen neces-
ſarius contactus phyſicus immediatus cujusvis
materiæ, ût patet in vino contento in calice,
quod imediatè phyſicè ab ordinando Presby-
tero non tangitur, ſed ſufficit tangere calicem,
quia juxta communem hominum uſum, qui
tangit continens, cenſetur etiam tangere con-
tentum, communiter tamen obſervatur, quòd
panis patenæ ſuperpoſitus immediaté tanga-
tur.
Reſp. 3. Effecus cujusvis Ordinis eſt du-
plex, unus primarius, ſeu principalis, ſci-
licet gratia ſanctificans ſecunda. Alter ſecun-
darius, ſcilicet character, qui imprimitur in
quovis Ordine, ita ut nullus Ordo ſit itera-
bilis. Ratio 1I. p. eſt: quia omne Sacramen-
tum in ſubjecto ritè diſpoſito cauſat gratiam
ſanctiſicantem, & quidem per ſe ſecundam,
ſi ſit Sacramentum vivorum; ſed, ùt ſupràâ
dictum eſt, quilibet Ordo eſt Sacramentum,
& quidem vivorum: ergo. S. D. hic q. 35.
a. I. in c. & ad2. & 3. Secunda & 3. p. ab
codem S. D. ibidem ad 2. probatur ſic;: o-⸗

mnesSacramentum, in quo non imprimitur cha-
ra-

De

—.—
e l iter

r ergo
Cſt che
4 eul 1n
es luß

4 De de⸗
Uns. De

io 1 p.
(ericat
venta pre
Genid woli
Mener e
Unde en
dt
Wes des
Ohriktus
guando i⸗
Hincſt
ineum ſe
apacem
dlemin
minumn
quam
le,el
2.

Neque
feriſte,

Exven,
—

De Sacramento Ordinis. 473
„ dlt 8 — – m—ͥ
feniig racter, eſt iterabile; ſed nullus Ordo eſt ite-

rabilis: ergo quilibet imprimit characterem
– Quid ſit character, imprimaturne indelebi-
une liter, & cui ſubjecto, ac quæ ſint ejus mune-

Ce, ra, habes ſuprà Tract. II. Exam. 3. q. 2.
dplen d D. 7. Quoanam eſt ſubjectum capax Ordinis

elt enn,
mſend Reſp. De neceſſitate eſt, ut ſit mas & ba-
ie ptizatus. De præcepto eſt, ut ſit-confirma-
ken tus.
Iin,n, 3 .
lnanch Ratio I. p. eſt ex S. Th. hic q. 39. a. I.
ach in c. Clericatus eſt quædam dignitas, & præ-

unin,, eminentia præ cæteris Fidelibus; ſed ea non-
Dieee convenit mulieribus: nam juxta Apoſt. 1. Cor.
nn, 14. Mulieres debent e ſubditæ viris, & tacere in Ec-
Ciue mne cleſia.
Unde etſi Deipara quoad ſanctitatem fuerit
dignior Apoſtolis, non tamen illi, ſed iſtis-
elaves Eccleſiæ à Chriſto commiſſæ ſunt, nece
Chriſtus eam, aut ullam mulierem admiſit,
quando in ultima Cœna Diſcipulos ordinavit.
Hinc fit, Hermaphroditum, qui ſcilicet ſœ-

nne mineum ſexum æqué participat, eſſe Ordinis
aultu incapacem, quia ſimpliciter non eſt vir, ſed
elnd pro fœmina reputatur lege 10. quæritur ff. de ſta-
el,ah tu hominum, ſi autem prædominetur ſexus viri-

lis, quamvis ſit capax, quia vir reputatur
cit. lege, eſt tamen irregularis ratione indecen-
tiæ.
Neque obſtant nomina Diaconiſſæ, Pre-
sbyteriſſæ, Epiſcopiſſæ, &c. quæ leguntur apud
g 5 an-

474 Tradt. XV. Exgm. II.

antiquos, ſigniſicant enim I. quòd fuerint-
uxores Epiſcoporum, Presbyterorum, Diaco-
norum, ductz ante Ordinationem, quæ po-⸗
ſtea quoad thorum à viris ſeparatæ cælibem-
cum eis vitam agebant. 2. juxta S. Th. q. 39.
cit. a. I. in c. fuerunt aliquæ cum quadam.
benedictione (Ginè tamen ordinatione) de-
putatæ ad recitandas Homilias in Officio Mo-⸗
nialium, hinc dictæ Diaconiſſæ ab actu Dia-
coni, cujus eſt legere Homilias.
Ratio 2. p. quia Baptiſmus eſt janua Sacra-
mentorum. 3. p. de Confirmatione patet ex
Trid. Seſſ. 23.
Q. . Quæ ſunt requiſita ad debitam & lici-
tam ſuſceptionem Ordinum?
Reſp. Primè requititur ſtatus gratiæ: quia-
quilibet Ordo eſt Sacramentum vivorum cau-
ſans gratiam ſecundam.
2. Requiritur prima Tonſura, hæc enim-
eſt diſpoſitio ad Ordines.
3. Requiritur certa ætas, quæ pro mino-
ribus ad minus debet eſſe ſeptennium. Ad
Subdiaconatum requiruntur 21. ad Diacona-
tum 22. ad Presbyteratum 24. initiativè. Ad

Epiſeopatum requiritur annus trigeſimus com-

Pletus.
4. Requiritur probitas vitæ, & ſufficiens
ſeientia.
5. Requiritur, ut ordinandus ſit ingenuus
ſeu liber, id eſt, non ſit mancipium, vel aliis
obligatus, ut ratiociniis detentus, vel aliquid hu-
jus⸗

he
—
no lo,
z efücir⸗
heggiti
minpedin
baritas,
ad. 14.
ar omni.
cica, 8
Necviri
anmugic⸗
1 (tiam
enlus⸗
Witregola
Nemo⸗
enioren,
A e
M, We
end d
Orinis
9, Re
lecleliat
ubbatis
ubb. an
orima
in, vel i
a, vel
10, Re
minter
nquun

dd 0

e
. 4
Nüdi⸗

.

Nalle

e gte,e
,606

gi
un dar

er enin.

Monmi⸗
Dlnt.
Nilt 8
nnncen

ſtcer

De Satramento Ordinis. 475

jusmodi. Quòd ſi ſervus eſt promotus ſciente
dominéô ſuò, & non reclamante, ex hoc ipſo in-
genuus efſicitur, ùt notat S. D. q. 36. a, 3.
6. Requiritur, ut ordinandus non habeat-
ullum impedimentum canonicum, uti eſt v. ge
irregularitas, ùt patet ex definitione ejus da⸗
ta Tract. I4. Exam. I. q. 26. Hic reviden-
da lunt omnia, quæ ibidem de irregularitate
ſunt dicta, & quinam ſint irregulares.
7. Requiritur, ut non ſit ligatus cenſur4
excommunicationis, ſi enim in ea quis Ordi-
nem (etiam minorem) ſuſcipiat, manet ab
eo ſuſpenſas. Hanc ſuſpenſionem aliqui vo⸗
cant irregularitatem.
8. Nemo poteſt licitè ſuſcipere Ordinem
ſuperiorem, niſi priùs acceperit inferiorem
quia eſt peccatum mortale ordinari per ſal-
tum, id eſt, prætermiſséô ordine priore, nam
ſaltem de neceſſitate præcepti character unius
Ordinis præſupponit characterem alterius.
9. Requiritur, ut Sacri Ordines ſtatutis ab
Eccleſia temporibus recipiantur, ſcilicet manè
Sabbatis 4. temporum, & ante Dom. Paſſ. & in
Sabb. Sancto. Minores poſſunt conferri fer. 6.
proxima ſabbatis, quibus Majores conferun-
tur, vel in ipſis ſabbatis, vel in quavis Domi-
nica, vel feſto de præcepto totius anni.
10. Requiritur, ut ſerventur certa tempo-
rum interſtitia, quæ quoad minores inter ſe
relinquuntur à Trid. Epiſcopi arbitrio. Sed
duoad Ordines Sacros Trid, integrum annum
Ec-

476 Tradct. X. Exam. I.

Eccleſiaſticum exigit à tempore, quò ſuſceptus
eſt. Hoc tamen FTridentini decretum non de-
rogat conſuetudini, quâ Epiſcopi ex cauſa-
ſolent minores Ordines & Subdiaconatum-
eôdem die conferre, cùm nullé antiquô jure
id prohibeatur. Non tamen poteſt Epiſco-
pus eòzdem die duos Sacros Ordines confer-
re, id enim expreſsé prohibet idem Trid.
II. Ad Ordines licitè ſuſcipiendos requiri-
tur animus Clericandi, id eſt ab iis ſinè juſta
cauſa non recedendi.
12. Requiritur, ut Ordinandus ſit ſubditus
Epiſcopi ordinantis. Quatuor autem modis
quis dici poteſt ſubditus Epiſcopi, & ille ſi-
militer proprius ad conferendos Ordines-.
I. Ratione Originis. 2. Ratione Domicilii.
3. Ratione Beneficii. 4. Ratione triennalis
familiaritatis.
Ultimò tandem requiritur pro majoribus-
Ordinibus ſufficiens titulus honeſtæ ſuſtenta-
tionis, ne Clerici cum Sacri Ordinis dedeco-
re mendicare, aut ſordidum quæſtum exerce-
re cogantur.
Hic autem titulus triplex eſt. Primus Pau-
pertatis, quòô ordinantur Regulares. Secundus
Beneficii. Tertius Patrimoniüi aut Penhonis, ad de-
centem ſuſtentationem ſufficientis.
Addi poteſt quartus titulus, dictus Titulus

menſæ, ut ſi ob defectum beneficii & patrimo-

nii, potens quidam Dominus, v. g⸗ Epiſco-

pus, vel Nobilis, aut alius curet quem ordi-
na-

es
ciill ſue
es Geti
ventetut, P
meutis.

g, 1. Jol
ctame
in. 7.
Ueriaſpet
im; ſed
Sns hei
lei Aer
Mjaconate
dieon⸗
io d.
VNeAadar
CNä,
habet ma
lerdos,
Neß.3
ttlam co
ſorelt ore
ibclitis
dinent
ANatio
Kt. Ra
Nat
lm aut
eſe ⸗

Kn.

lſeſcbciu
Utem moc
, ile
Odnes
Domicili⸗
tennil

edtbes⸗
e llen
b teo

un delce⸗

rinn de⸗
Keetogn

6, A⸗

De Sacramento Ord:nie. 477

nari titulõ ſuæ menſæ ſeu ſuorum bonorum „
ut ex eis CQlericus (cui alia media deſunt-)
alimentetur, præſertim tempore infirmitatis
aut ſenectutis.

Q. 9. Duis eſt Miniſter Ordinum?

KReſp. 7. Solus Epiſcopus eſt Ordinarius Mi-
niſter Sacramenti Ordinis. Patet ex Trid. Seſſ.
23. Can. 7. Ratio eſt: Conferre officia &
miniſteria ſpectat ad ſolum Principem vel Præ-
fectum; ſed ſolus Epiſcopus eſt Princeps &
Præfectus Reip. Chriſtianæ: Ergo.
Reſp. 2. Probabilius eſt, quòd Papa poſſit-
ſimplici Sacerdoti dare facultatem conferendi
Subdiaconatum & reliquos minores, non ta-
men Diaconatum, multò minùs Sacerdotium.
Ratio S. Th. quia dicti duo Ordines habent
immediatam relationem ad verum Corpus-
Chriſti, ſupra quod conſecrandum Papa non
habet majorem poteſtatem, quâm ſimplex Sa-
cerdos,
Keſp. 3. Epiſcopus nominatus, electus, aut
etiam confirmatus, ſi non ſit Sacerdos, non
poteſt ordinare Sacerdotes, poteſt tamen ſuis
ſubditis dare lieentiam, ut ab alio Epiſcopo
ordinentur.
Ratio I. p. quia nemo dat, quod non ha-
bet. Ratio 2. p. quia dare illam licentiam-
ſpectat ad poteſtatem jurisdictionis exterioris,
illam autem habet: Ergo.
Reſp. 4. Epiſcopus excommunicatus, de=-
gra-

478 Tradt. X. Exam. II.

gradatus, depoſitus, irtegularis, ſuſpenſus,
interdictus, hæreticus, ſimoniacus, qui Epi-
ſeopatui renunciavit, poteſt validè conferte-
Ordines, ſednon lititè.
Ratio: quia ordinatio eſt adus Ordinis-;
qui prohiberi quidem poteſt, non tamen ejus
effectus impediri poſitis debitis requiſitig.
KReſy. y. Non poteſt quis licité ordinari,
niſi ab Epiſcopo proprio, aut alieno de lis
centia proptii. Ita Trid: Ratio eſt: ut evi⸗
detur confuſio in Eceleſia, quæ vult omnia-
ordinatè fieri.
Abbates tamen poſſunt Minores ſuis jam

profeſſis conferre.
Ex Exam. III.
De Ordinibus Minoribus.
Q. 1. Qaot ſunt Ordines Minores? quæ zé=⸗
quiſita ad ſuſceptionem? quc obligationes?
Reſp. 17. Quatuor ſunt Minores Ordines 3
ſeilicet, Oſtiariatus, Lectoratus, Exorciſta-
tus, & Acolythatus. Qui dicuntur Minores;
quia Clericum ponunt in gradu minori, & ab
Euchäariſtia remotiori, quàm majores, uùt di=
Kum eſt ſuprà: quemadmodum & dicuntur-=
non ſacri, quia non habent adjunctam obliga⸗
tionem continentiæ.
Reſp. 2. Quodnam ſit ſubjectum capax Or-
dinum Minorum, patet ex Exam. præc. q. 7
Ultra hoc Ordinandus, dum compaäret, de-

g
bet

he .

——
ſeſetonluls
elced, &
cremer
m unet
glis von ce
Eobet erh
ihis, quo⸗
chole,
1n Ge re
2 Ore
ben ebli
PDalmos,
t UA
Aſtin
thenekciu⸗
leglars
ciun.
NNd dd
KKNRle
trunt, Ee
Cuibus
paul:
ſur ad
drumn pt

12,
e
. I1.
a Ord
yi, c,

duid,

ſte gliun
ines.
0lt onit.

6 iii

N

hee
finet!
Ocle,
Horir.
r Ms,
vol eun
s il⸗
Cicnr,

Pe
l

De Sacramento Ordinis. 479

bet eſſe tonſuratus, veſte talari indutus & ſu-
perpellicé, & habere candelam offerendam;
& ſufficienter diſpoſitus ad S. Communionem,
ad quam tamen non eſt obligatus ſub morta-
li, quia non conſtat de præcepto. Item præ-
viè debet exhibere teſtimonium de vita &
moribus, quod poteſt dari à Parocho & Ma-
giſtro Scholæ, in qua educatur. juxta Trid.
Seſſ,. 23. de reform. c. 5.
Reſp. 3. Ordines minores non habent ex ſe
ſpecialem obligationem, niſ I. ad recitandos
illos Pſalmos, quos Epiſcopus ordinans in-
jungit. 2, Ad portandum habitum ſev ton-
ſuram, ſi ſit in dignitate Eccleſiaſtica, vel ha=
beat Beneficium. s. Ad Horas Canonicas, ſi
ſit Regularis choro addictus, vel habeat be-
neficium. 4. Juxta Trid. tenentur Minoriſiæ
in ano quoque munere juxta præſcriptum E=
piſcopi ſe exercere, idque in ea, cui adicripti
erunt, Fecleſia.
Quibus privilegiis gaudeat ordinatus, di-
xi paulò ante Exam. I. J. 2. H. 2. Nunc
igitur ad minores Ordines in particulari,
quorum primus eſt

Oſtiariatus.
. 2. Duid eſt Oſtiariatur? guæ materia &z
forma illius è quando eſt inſtitutus 5
Reſp. 1. Oſtiariatus definitur ſie: Efl ordina-

tio ſeu Ordo Eccleſiaſticus, per quem datur poteſtas
aperiendi, claudendi, & euſtodiengi Ecceſiam, nimirum

dignoe

480⁰ Tract X. Exam. III.

dignos recipiendo, indignos, Apoſtatas, hæ-
reticos, excommunicatos, &c. repellendo.
Nota, quòd quamvis hoc etiam poſſint
facere laici, non tamen ex officio, ſed ſolùm
ex commiſſione.
Reſp. 2. Officium Oſtiarii patet ex data de-
finitione.
Reſp. 3. Materia remota Oſtiariatûs ſunt-
elaves Eccleſiæ, proxima eſt traditio earum,
& in hac imprimitur character. TLandem For-
ma ſunt verba Epiſcopi ordinantis, quæ ad
traditionem profert.
Reſp. 4. Hic Ordo eſt à Chriſto inſtitutus-
vel in ultima Cœna, vel quando dixit: Ego
ſum Oſtium, vel quando vendentes & ementes
ejecit & templo. Secundus Ordo minor eſt

Lectoratus.
AQ. 3. Quid cenſes de eo?

Rap. 7. Definitur ſic: M Ordo Eccleſiafticus,
vel ordinatio, quaâ confertur poteſtas ſpiritualis Prophe=
tias & Sacras Scripturas, etiam (extra Miſſam ta-
men) BEvangelium legendi.
Reſp. z2. Officium Lectoris patet ex hac de-
finitione: ad quod etiam ſpectat Catechume.
nis ſeu adultis baptizandis tradere rudimenta
ſidei.
Reſp. 3. Materia ejus remota eſt Liber con-
tinens Sacras Scripturas, nimirum Epiſtolas

& Prophetias. Proxima eſt traditio Libri;,
&£

Ned
hnin
Ungeretut
io, Gni
nn lunt
ut,
7 Cert
boon lel
rinſtitute
igt lecie
ko. Uert

6
.1. des
lngin, gu
entkunem
n kgenldr
lenddn. N
dem, at in
iſ: 2.
Uinitione,

iß. 3.
er exore
hac in
da Epiſe
ep. 4.
Udo obl
ſos in 4

8
e

Miriig en
tricinenn
lulntn
nts, ge;

ſo iliut
t:
d eyene
Minor el

6
ichr,
uln Mnt⸗
tilinne

take

.

De Sacrameuto Ordinis. 481

—

& in ea imprimitur character. Si pro mate-
ria porrigeretur Breviarium, eſſet valida or-
dinatio, quia continet dictas ſcripturas. Por-
rò forma ſunt verba Epiſcopi ſub traditione,
prolata.
Reſp. 4. Certum tempus inſtitutionis hujus
Ordinis non ſcitur. Poteſt dici, quòd ſit à
Chriſto inſtitutus, quando in Templo apertô
ibrô legit lectionem Iſaiæ, & poſtea tradidit
miniſtro. Tertius Ordo minor eſt

Exorciſtatus.

D., 4. Quaid de iſto2²

Reſp. 1. Deſinitur ſic: Eſt Ordo Eccleſi. gires „
ſeu ordinatio, quà confertur boreſta; manus imponemai
ſuper energumenos, id eſt obſeſſos à dæmonibus, & ſu-
per eos legendi exorciſmos ad dæmones compeſeendos &
expellendos. Unde hæc vox. Exorciſia ſignificat
idem, ac increpans.
Reſp. 2. Officium Exorciſtæ, patet ex hac
definitione.
Reſp. 3. Materia temota hujus Ordinis eſt
Liber exorciſmorum; proxima traditio ejus“,
& in hac imprimitur character. Forma ſunt
verba Epiſcopi.
Reſp. 4„. Chriſtus hune Ordinem inſtituit-,
quando obſeſſum à dæmone liberavit, ponens
digitos in auriculam ejus. Quartus Ordo mi-
nor eſt

Hh Aco-

482 Tradz W.. Exam. III. e S

Acolythatus. narh
Q 5. Quid cenſes de eo? H
1.
Reſp. 1. Sic definitur: M Ordo Eccleſiaßieus 6, ao
ſeu ordinatio, quâ darur poteſtas cereos accendendi; 8 allette
cos ad altare transferendi, & urceolos Subdiacono pro
ſacro miniſterio porrigendi.
Reſp. 2. Oficium Acolythi patet ex data de- Whcon
Rnitione, ad quod ſpectat, quòd debeat Diaco- gClleen
no & Subdiacono inſervire. Urceolos aqu rtom ii
& vinò plenos Subdiacono porrigendo. Aco-
lythus quippe idem eſt, ac pediſſequus. 1 add
Reſy. 3. Materia remota hujus Ordinis eſt n d

. .
duplex; una Candelabrum, altera Urceoli va- igral
cui: proxima iterum duplex, nimirum utrius- Urun
que traditio; character imprimitur in tradi- ANrdrcn
tione Urceolorum, quia hæc eſt materia prin- Hr
Wdd d

cipalis, & circa eam Acolythus habet prima-
rium actum. Unde etiam forma hujus Ordi-
nis eſt duplex correſpondens duplici materiæ,
nimirum verba Epiſcopi in traditione Cande-
labri & Urceoli prolata. De Snt
Rep. 4. Chriſtus hunc Ordinem inſtituit vel
in ultima Cœna, vel quando dixit: Ego ſum Iuzx . Gi
munai. lentu
Repp. y. Veſtis Acolythi eſt Amidus, ſeu Hu- . , 8
cerale tegens humeros, & Alba & Cingulum-. lacleſe
Reßp. 5. Acolythus poteſt agere vices Subdia- vin Al
coni in ejus defectu cantando, vel legendo Epi- n ei

ſtolam, ſed non ſolemniter & ex ofbcio, id eſt, mediu
non min

„ReVeleds

De Sacramento Ordinis. 483

non cum manipulo, ſed ſiné eo, & ex commiſ-
ſione neceſſitate urgente. ¶
Reſp. 7. Circa ſacra vaſa contingenda proba-
bilius eſt, quòd nemo, niſi ſaltem ſit Subdia-
conus, audeat contingere ſacra vaſa, v. g. Ca-
licem & Corporalia, &c. niſi fortè eſſet juſta
cauſa tangendi, qualis eſſe poteſt, ut ſi in defe-
cu Subdiaconi Acolythus Sacerdoti privatim-
Ppræparet Calicem, quod conſideratis cireumſtan-
tiis interdum lieitè fieri poteſt; & ita obtinuit
conſuetudo, & Eccleſiæ praxis.
Nota, quòôd Ordines Mendicantium habeant
à² Sede Apoſtolica privilegium, ut omnes eorum
Religioſi etiam Laici, dum in propriis Eccleſiis
ex Superiorum ſuorum mandato Saeriſtanos-
agunt, omnia paramenta, ſacra Vaſa (puta,
in quibus non eſt Euchariſtia) ac Corporalia,
Re, reverenter poſſint tangere & lavare.

Ex Exam. IV.
De Subdiaconatu & Diaconatu.
DQ. 7. Quid eſt Subdiaconatus? quæ efus ma-⸗
teriæ & forma? quando inſtitutus ? D

KReß. 7. Fubdiaconatus ſie definitur: H Ordo
ſacer Eccleſiaſticus vel ordinatio, qu erdinato datuyp
Poteſas in Altæri aſſiſtendi Preibytero ſasriſicanti, me-

.uiſtrando ei calicem cum vino, & patenam cum ho-

ſtis (mecdiante Diaconé) & ſolemniter legendi
PEpiſtolam in Miſa. Ad eum etiam pertinet pallas
Hh 2 Al-

484 Tradt. XV. Exam. IV.

Altaris & Corporalia abluere, panem pro po-
pulo conſecrandum in Altari ponere.
Reſp. 2. Officium Subdiaconi patet ex data-
definitione. Senſus autem eſt, quoôd Calicem.,
cum vino & patenam cum hoſtia Sacerdoti mi-
niſtret ſaltem mediatè, mediante ſcilicet Diaco-
n6, cui priüs ta porrigit. Hinc illa vox, Sab-
giaconus, idem ſignificat, quod Subminiſter; pro-
ximus autem & immediatus Miniſter Sacerdotis
eſt Diaconus, poſt eum Subdiaconus.
Nota: quòd alii quoque legere poſſint Epi-
ſtolam, ſed non ſolemniter, hoc eſt, cum ma-
nipulo, & ex officio.
Reſp. 3. Materia remota Subdiaconatůs eſt
duplex. Una primaria & principalis, nimiruch
calix vacuus cum patena vacua ſuperpoſita; al-
tera minus principalis, ſcilicet liber Epiſtola-
rum. Proxima eſt utraque utriusque materis=
traditio. Character imprimitur in traditione-
primæ materiæ, quia eirea eam habet actum pri-
marium, eùm proximiùs accedat ad eonfedio-
nem Euchariſtiæ.
Colligitur ex Iis differentia à materia Sacer-
dotis ordinandi, quia illi dantur Calix & Pate-
na cum pane & vino; Subdiacono verô Calix
vacuus, & patena ſiné pane.

Et advertendum eſt, non eſſe de neteſſitate,

Calicem cum Patena eſſe conſecratum, Tum-,
quna

es
—
Nuo
(Ae non e
4 conleer
es tribiti
Du-
znket Cupl
orbinanti
un Pitenn
Dhhrun ell
. . Chr
n Cena,
Ahn prepe

6. Obl
upet En
arch id
Canden.

A34
Nſe n.

Uſeulus,
unicatut
ini ton
n vigin
uſont ⸗
mtibus,
leſe 2.
n iket
2r eili

y
—
loen.
Mi ete 4
(lee
lilentgir
nteſler
lieh l ,l
lliez n.
ller nte

ut,

e olnh
l, ann

conile
6, Nininid
Nholu .
t Nidon
ne miti

n tdtone

lbet

10 Clo.

itenn ⸗
(dEe

0 ſen

enden,
n u,
S

17

De Sacramento Ordinis. 485

quia id nullé jure præcipitur. Tum etiam, quia
in Calice non conſecrato validè (etſi non lici-
te) fit conſeeratio Euchariſtiæz: Ergo etiam-
per ejus traditionem validè poteſt ordinari Sub-
diaconus.
Reſp. 4. Duplici materiæ hujus Ordinis cor-
reſpondet duplex forma, nimirum verba Epi-
ſcopi ordinantis. Prima ad traditionem Cali-
cis cum Patena eſt eſſentialis; altera ad Librum
Epiſtolarum eſt ſecundaria.
KReſp. y. Chriſtus Subdiaconatum inſtituit in-
ultima Cœna, quando panem & vinum conle-
crandum præparavit.

D. 2. Dus eſt obligatio Subdiaconi?

Reſp. Obligationes, quas Subdiaeonatus ad-
dit ſaper 4. minores, ſunt duæ, una eſt ad per-
petuam caſtitatem, alters ad dicendas Horas“
Canonicas.

D. 3. Quod eß ſuljeltum Sabdiaconatus?

Reſp. 1. Subjectum hujus Ordinis capax eff
maſculus, baptizatus, confirmatus, non excom-
municatus, legitimèé natus, non mancipium-,
primâ tonſurâ & 4. Minoribus initiatus, anno-
rum viginti & unius eompletè, ex quibue ali-
qua ſunt de neceſſitate præcepti, àt patet ex præee-
dentibus.
Reſp. 2. Præten veſtes aliis Miniſtris Subdia-
coné inferioribus communes, dantur ei aliæ
duæ, ſeilicet Dalmatica, in qua convenit eum-
H h 3 Dis-

48⁶ Tradt. X. Exam. Il.

Diacono, & manipulus in ſiniſtra manu, qui eſt
ejus veſtis propria & eſſentialis.

Q. 4. Subdiaconandus eum qua diſpoſitione
ac veſte debet comparere apud ordinationem?

Reſp. Debet apparere, ut anté examinatus &
approbatus, & ùt diſpoſitus ad Sacram Commu-
nionem, patulam habens Tonſuram, indutus-
veſtibus Acolythi ſuprà nominatis. Ultra eas-
debet lecum ferre manipulum, eùmque tenere-
ſiniſtrà manu, & Dalmaticam ſuper ſiniſtrum bra-
chium geſtans, & dextrà Cereum offerendum.

DO. 5. Debetne ordinandus neceſſario tangere
Calicem & Patenam?

Reſp. Id eſſe de præcepto graviter obligante-
juxta Pontificalis Romani rubricam, quæ man-
dat, ut ordinandi inferioribus digitis Calicem-
tangant, ſuperioribus verô Patenam. Si tamen
immediatè tangeretur ſolus Calix, & non Pate-
na, tangeretur phyſicè mediatè.

Q. 6. Teneturne Subdiaconus ſuum oſſicium
exerçere jejunus ?

Reſp. Tenetur ex congruentia propter reve-
rentiam Sacramenti Euchariſtiæ; hinc non pec-
cat mortaliter, ſi non jejunus miniſtret. Pro-
babilius tamen eſt, quòd peceet mortaliter, ſi
in mortali miniſtret. Patet, & eſt, S. D. hic q.
36. 2a. 5. ad 2. ubi ait: Eſt de jure naturali, àt
homo ſanctz ſancte pertracteét. Unde ſaltem contri⸗
ti0⸗

De 6
—
cader

visconte
deendun

U.

16. 1. Die
llſshen
yne
cmni Luane
2, 05
one, ltem
Diamn
n horel
codin
nenn,
is,
ſolemniter
Ceteronm
ſerpellie
ſolta ad
Mconns!
liceo 3
Uen pridt
em ex l
ptizance
pliare,

iſtrit

an, ,

Ullir “;

1 Ir wan.
i CN
Knor Ne.

n gin

Nopter e.

De Sacramento Ordinix. 487

tionem elicere debet: lieèt enim ſit de conſilio,
