eos, qui poſt ipſorum Ordinariorum, vel etiam
ab eis delegatorum quorumeunque ſententias &
decreta ad Cancellarias, & alias Curias ſezula-
res recurrunt, & ab illis prohibitiones & man-
data Ordinariis delegatis prædictis decerni, &
contra illos exequi procurant. 3. Eos quoque,
qui hæe decernunt, & exequuntur, ſeu dant-

conſilium, patrocinium & favorem in eisdem.
De-

hel.

—,—
Pun ſpinu
aones, len
ekeden
ailieas Per
Gonm & 2
ertinent
lalone ve
lorum ald
ahreſer lie
int ocke
1 eeimns
1Cericis,
liels 0 ee
Uun, al
n bonis
Porenttbus
Montidei 1
m. 1. W.
Oi trie⸗
ponts danti
zeos, gui
recic
tliom, ve⸗
vemnae
ig, etiaml
tigte. l.
S gwen
n eum ee
Mins zn
Ertu,

, Nol, nit⸗
loltee,

eractte
ai *
11 6*
CA,/*

onnte

De Caſibus reſervatie, 441

Decima ſeptima eſt. 1. Lata in eos, qui ju-
risdictiones, ſeu fructus, reditus & proventus=
ad Nos, & Sedem Apoſtolicam, & ad quascunque
Eeeleſiaſticas Perſonas ratione Eccleſiarum, Mo⸗=
naſteriorum & aliorum Beneficiorum Ecoleſiaſti-
eôrum pertinentes uſurpant. 2. Vel etiam quâ-
vis occaſione vel eaſu ſine Romani Pontifcis,
vel aliorum ad id legitimam facultatem haben-
tium expreſsa licentia ſequeſtrant.
Decima octava eſt. I. Lata in eos, qui col-
lecas, decimzs, Taleas, præſtantias, & alia
onera Clericis, Prælatis, & aliis Perſonis Ec-
cleſiaſticis, ac eorum , & Ecclefiarum, Mona-
ſteriorum, & aliorum Benefieiorum Eccleſiaſti-
corum bonis, illorümque frudtibus, reditibus,
& proventibus hujusmodi, absque ſimili Roma-
ni Pontificis ſpeciali & expreſſa licentia impo-
nunt. 2. In eos, qui diverſis etiam exquiſitis
modis exigunt- 3. Aut ſic impoſita etiam à²
ſpontè dantibus & concedentibus recipiunt. 4.
In eos, qui per ſe vel alios directe vel indire-
&ιε prædicta facere, aut in eisdem conſilium,
auxilium, vel favorem præſtare non verentur,
cujuscunque ſint præeminentiæ, dignitatis aut
ſtatůs, etiamſi Imperiali aut Regali Præfulgeant
dignitate. Innovantes decreta tam in Latera-
nenſi, quàm aliis Conciliis Generalibus edita,
etiam cum cenſuris, & peœnis in eis contentis.
Decima nona eſt. I. Lata in omnes & ſingulos
Magiſtratus, & Judices, Notarios, Seribas“„
EesSs Ex

442 Tracz. XIV. Exam. II.

Executores, Subexecutores, quomodolibet ſe-
interponentes in cauſis capitalibus ſeu crimina-
libus contra Perſonas Eccleſiaſticas, illas pro-
ceſſando, banniendo, capiendo, ſeu ſententias
contra illos ferendo, vel exequendo ſinè ſpecia-
li, ſpecifica, & exprefſa hujus Sanctæ Sedis Apo-
ſtolicæ licentia. 2z. In eos, qui hujusmodi li-
centiam ad Perſonas, & caſus non expreſſos
extendunt, vel aliàs perperam abutuntur; etiamſi
talia committentes fuerint Conſiliarii, Senato-
res, Præſidentes, Cancellarii, aut quvis aliò
nomine nuncupati.
Vigeſima eſt. I. Lata in omnes, qui per ſe-
ſeu alios directè vel indirecté ſub quocunque ti-
tulo vel colore invadere, deſtruere, osecupare;
& detinere præſumpſerint in totum, vel in par-
tem Almam Urbem, Regnum Siciliæ, &e. Pa-
trimonium B. Petri Thautia, &e. Civitatésque
noſtras, Bononiam, &c. & alias Civitates, ter-
ras, & Loca, vel Jura ad ipſam Romanam Ec-
cleſiam pertinentia, dictæque Romanæ Eecleſiæ
mediatè vel immediatè ſubſeca. 2. Nec non-
ſupremam jurisdictionem in illis Nobis, & ei-
dem Romanæ Eceleſiæ competentem defacto uſur-
pare, perturbare, retinere, & vexare variis“
modis præſumunt. 2. Nec non adhærentes,
fautores & defenſoôres eorum, ſeu illis auxilium,
conſilium, vel favorem quomodolibet præſtan-
tes.
Tandem eadem Bulla promulgat derogationem

privilegiorum ad has cenſuras abſolvendum, 45
4

e6
—
,ichencere
ecommu
le qai
ae lpeen⸗
ſeret, e
muneret,
mmiorem 1
i ila a1
llbet
nno ui
aPerape
C.
he, Epiſ-
In &Con
nibeint
A!
NA NOn d
W, N
entum, de
Neß. .
nn Bullam
bronptn.
ts 30. k.
ſig ue
lina eſc e
it peren.
Mund el
Untir el

1 Pape

J u 1

enle
berllke

annr,
Lib ang
n, Cunpr
un, ſaügn
n ln, de
. Citre
Kdsri

Ailnden

lurarh
k : Nel
N
ennlis
Nnl ſeu
Nmür
ohti⸗

De Caſibus reſoervatir. 443

addit: Quòd ſi fortè aliqui abſolutionis benefi-
eium impendere defacto præſumpſerint, eos ſen=
tentià excommunicationis innodamus. Hæc Bul-
la. Unde qui ſcienter ab his cenſuris abſolve-
ret absque ſpeciali privilegio, præterquam quôd
nihil faceret, excommunicationem latæ ſenten-
tiæ incurreret, ſed hæc non eſt reſervata juxta⸗
communiorem ſententiam: & ùt dicit noſter Sa=
lagar, ab illa abſolvere poteſt Ordinarius.
Ideo quilibet Confeſſarius has Excommunica-
tiones pro ſui & pœnitentis cautela diligenter,
legere & percipere ſtudeat, oportet: præcipuè,
quia in Bulla Cœnæ præcipitur, ut omnes Pa-=
triarchæ, Epiſcopi, Ordinarii, Rectores Ani⸗
marum, & Confeſſarii etiam Regulares tranſum-
ptum habeant earum litterarum penes ſe. Un⸗
de etſi aliqui AA. à mortali excufent Confeſſa⸗
rios non habentes tranſumptum vel copiam ea⸗-
rum, non exceuſant tamen neſeientes earum con-
tentum, de quo Bonacina tom. 3. diſp. I.
Reſp. «. Excommunicationes Papæ reſervatæ
extra Bullam Cœnæ adducuntur à noſtro Salazar
in Promptuario c. II. F. 5. tanquam commu-
niores 38. ex quibus in præſenti ſuſſicit adduce-
re eas, quæ ſunt uſitatiores.
Prima eſt eontra percuſſorem Clerici, ſi enor⸗=
mis ſit percuſſio.
decunda eſt in duellantes & cooperantes.
Tertia eſt centra Clericos cum excommuni
catis à Papa voluntarié communieantes, & ad-
mit⸗

444 Tradt, XII. Exam. I.

mittentes eos ad Divina officia, & omnes, qui
communicant in crimine habente excommunica-
tionem annexam.
Quarta eſt sontra eos, qui obtinuerunt abſo-
lutionem ab cæcommunicatione Papæ reſervara-
ſub conditione de ſatisfaciendo parti læaſæ, &
conditionem non implent: hi enim rurſus ex-⸗
communicationem novam incurrunt.
Quinta eſt contra Clericos inducentes quam-
cunque perſonam ad faciendum votum vel jura-
menta ac promiſſionem, quatenus talis perſons
ſibi in oorum Eccleſia ſepulturam eligat, vel jam
eledam aliò transferat.
Sexta eſt contra recipientes vel dantes cum-,
pacdo quocunque rem ad hoe, ut Religionem.
quis ingrediatur.
Septima eſt contra Mendicantes tranſeuntes ad
Ordinem non Mendicantium (Carthuſianorum
excepté) absque ſpeciali Papæ licentia. Tranſ-
euntes autem ex uno Mendicantium ad alium
non incurrunt exeommunicationem, vel ad mi-
nus non eſt reſervata, Societate JEſu exceptâ,
quæ in hoc particulari excommunicatione etiam
reſpectu alterius Religionis Mendieantium gau-
det. .
Ocava eſt contra eos, qui temerariè præſu-
munt aſſerere hæreſin eſſe, vel peccatum morta-
le, ſentire B. Virginem eſſe conceptam in pee-
cate originali, vel ſentire oppoſitum.

Nena eſt contra dantes vel promittentes in-
Cu-

6
—

SRoruna
lellis
t el e0
eAen, &
ztorom e
ins elt .
AIe, aut
ids contre

4
4

Miins e
Ker Dibli

ing ſeſte e
inis admin
lionn, vel
nninantes
lcend
Decm gun
DMrdinen vel
ine H
Onſientiale
Meina ſn
ommunic.
in⸗ n
tos in loe
Mina ock
Aifingen
Ed ttiam
Mune mn

ui polt

,e ntaa
apon

Wn wulatn

Mehn

Wno, Nen

nun
lelen

Kmnn
N tem
lect
in

.

De Ceuſflu⸗ reſorvatir. 445,

Curia Romana aliqua donativa, ut ea, quæ pe-

tunt, faciliùs aſſequantur.
Decima eſt contra viros intrantes Monaſteria
Monialium, & contra mulieres intrantes Mona-
ſteria virorum ex malo fine.
Iinndetima eſt contra malitiosè componentes;
retinentes, aut imprimentes lib: os infames & des
tractorios contra Ordines S. Dominici & Fran-
Duodetima contra furantes libros aut quater-
niones ex Bibliothecis Minorum & Prædicato=⸗
rum. .
Decims tertiæ eontra Religioſos cuſuscunque
Ordinis adminiſtrantes Sacramentum Extremæ

Unctionis, vel Euchariſtiæ, vel affiſtentes, aut

ſolemnizantes Matrimonium ſinè ſpeciali Paro-
chi licentia.
Decima quarts eontra Simoniacos reales eirca-
Ordinem vel Beneficium.
Decims quints eontra committentes Simoniam
confidentialem.
Decima ſexta contra incendiarios publicè pro
excommunicatis denunciatos.
Decima ſeptima eontra eos, qui ſepeliunt hæ-
reticos in loeo ſacro.
Decima octava eontra ſacrilegos, qui non ſo
lum infringunt Eecleſias, Monaſteria, Hoſpita-
lia, ſed etiam bonis ſuis ſpoliant.
Decima nona contra impedientes vel vexantes
eos, qui volunt ingredi Religionem.
Vi⸗

446 Trad! XIV. Exanz. II. Je
Vigeſima in NMoniales profeſſas, ſinè gravi cau uen ice
ſa Monaſteriò exeuntes. ”Ml
Vigeſima prima in retinentes litteras Apoſtolicas Uepligen
falſas, niſi infra ſpatium viginti dierum illas la- *
eerent vel reſignent. D heligio
igeſima ſecunda contra impedientes executio- allenes
nem litterarum Sacræ Pœnitentiariæ. untes ar.
linprin

Vigeſima tertiæa contra legentes aut retinentes-
libros prohibitos, ubi non eſt ſermo de libris , aPu
hæreticis, de quibus ſupräà. Hæc exeommuni- uletiz t
catio eſt ſententiæ ferendæ. Hæ ſunt uſitatiores- 10rinari,
excoinmunicationes Papæ reſervatæ, cæteræ vi- n uptor⸗

deri poſſunt in cit. Salazar, aliisque Authori-

bus. . hdonin
Keſp. Fe Excommunicationes Papæ non reſer- ils loonm
vatæ uſitatiores ſunt ſequentes: Un wen
Prima lata eſt in Religioſos habitum ſuum te-⸗ 2. M
merè & longé tempore dimittentes. Cdagun,
2. In eos, qui contrahunt matrimonium in- e a
gradibus prohibitis, vel cum Monialibus. I, vice

3. In eos, qui cogunt fœminas ad matrimo- ſabnetit
nium vel ad Monaſterium. rer iue
„ In dominos ſæculares, qui prohibent ſuis
ſubditis, ne Eecleſiaſticis ſua bona vendant, aut ſ,6. l
ab iis emant, aut alia officia prætent. eeti,
5§. In eos, qui procurant abortum fœtùs ani- ule ire

mati. . in.
6. In Confeſſarios Monialium, ſi foveant diſ- , 14
eordias in electione. 4

„7, In Doctores & Profeſſores non facientes“ ſeni

N. n
d
.

1 ſuli
eintz, en
1, iige 4

u Mprumn!

81

UGnteniun t
Unnin.
n mnmmein

imnim An

tN

Kaugtlk

nruümmt
ninn 1 IE

n;

De Caſibus reſervatis. 447

profeſſionem fidei, ubi Bulla S. Pii V. recepta-
eſt.
3. In negligentes adminiſtrare juſtitiam Eccle=
ſiaſticis.
9. In Religioſos inſtituentes novum Ordi⸗=
nem, audientes leges vel medicinam extra clau-
ſtra, tenentes arma ſinè licentia intra clauſtra.
10. In imprimentes, imprimi mandantes-,
vendentes, apud ſe retinentes, evulgantes libros
de rebus ſacris ſine nomine authoris, & appro-
batione Ordinarii.
II. In raptores mulierum, juvanfes, faven-
tes.
12. In dominos temporales, concedentes in
terris ſuis locum pro duello.
13. In præſumentes abſolvere à caſibus Bullæ
Cœnz. Plures vide in Buſenbaum.
Catalogum Excommunicationum, quæ noſtros
Fratres ex Conſtitutionibus noſtris affieere poſ-
ſunt, vide in iisdem diſt. I. cap. 18. text. 5.
ubi ſubnectitur Catalogus excommunicationum,
quæ ex Jure communi afficere poſſunt Regula-
res.
Reſpy. 6. Aliqui caſus dicuntur Epiſcopis de ju-
re reſervati, & ſolent aſſignari quinque. I. Pee-
catum de jure habens annexam publicam pœni-
tentiam. 2. Cui annectitur excommunicatio
major. 3. Quod habet annexam irregularita-
tem. 4. Peccatum incendiarii. gp. Publica-
blaſphemia, Verùm practicè verius videtur- „
quod Lezana cum variis docet, nimirum ex ſo-
o0

443 Trabt. XII. Exam. II.

lo jure gommuni nullum Caſum Epiſcopis reſer-
vari.
Caſus ergo Epiſcopales ſunt ſoli illi, qui ex
conſuetudine, vel potiùs per deecretum ſeu ex⸗
preſsè ab ipſismet Epiſeopis reſervantur.

D., 5. Quis poteſt abſolvere à reſervatis?
Keſp. 1. A Caſibus Bullæz Cœnæ abſalvere-
nullus poteſt exceptò Pontifice, ne quidem Epi-
ſcopi ex vi Tridentini ſuprà q. 27. k. 2: relati
(quanquam id opinetur P. Wigandt) nec Re-
gulares virtute ſuorum Privilegiorum, àt decla-
ravit Pius V. Greg. XIII. & S. Congregatio aſ-
ſerente Paſſeriné tom. 2. de ſtatibus & ofſiciis
q. 87. àa. I. n. 427. & 428. Et patet ex eo, quia
hane delegatam facultatem Epiſcopi certis annis
à Papa ſolent petere, ùt dicetur Reſp. ſeq-
UInde ſi talis caſus occurrat, recurrendum e
Confeſſariis vel ad Dominnm Nuncium Apoſto-
lieum, aut Romam ad Pœnitentiariam, & quia
hujusmodi recurſus maximè etiam quoad diſpen-
ſationem in votis reſervatis Papz, & in impe-
dimentis Matrimonii ſæpius eſt neceſſarius, vi-
ſum eſt hujusmodi recursũs modum huc inſere-
ge perutile. Itaque urgente necçeſſitate forman-

dæ ſunt litteræ hôc modô:
Intus ſcribatur.
Reverendiſime ar Eminentiſſime Domine,
Demine.
ponatur deinde caſus cum omnibus neceſlſariis

gireumſtantiis ſine nomine Perſanæ, poſtea ſub-
jun⸗

he 6
—
. e 6

n U
1 lſenatio
linento 1
orabilem
1 ploct
ſaretios
unde N.
.
nubiſin
na Dom

tergo ve

Dnne d, N
i

Ront obt
ô din
Utitionem
ldepercit⸗
ie nonr
leſtonis
ante il
ſont,
ercn

N. lun
Ki De WMWr reſervatis. 49
ungatur: Quare cum Caſus ſit merè fori conſcientiæ,
& pœnitens ipſe Urbem accedere nequeat, (aut ſi
petatur diſpenſatio in votis reſervatis Papæ, vel
Ain impedimento matrimonii, aſſignetur cauſa.,
Equæ rationabilem diſpenſationem valeat efſicere)
bumillimè ſupplicatur, ut licentiam abſolvendi conce-
dere (vel gratiosè diſpenſare) dignetur, & litteræ
gratiosè ad infra ſcriptum Sacerdotem in hoc Conventu
en,, N. Praovincick N. morantem mittantur. Quam Gra-
e, tiam Deus & .
Revwerendiſzma ar Eminen-
tiſſimæ Dominationis

„*

Humillimus Orator
N. N.

A tergo verò ponatur
Reverendiſſmo ac Eminentiſzmo Domino
Domine S. KR. E. Cardinali Pœnitentiaris Ma.
Jori.
Romam,

Romàâ obtentis dein reſponſoriis (quæ in ca-
ſu, qu diutiùs emanerent, urgendum eſt per-
repetitionem prioram litterarum, ne fortéè illæ
ſint deperditæ, & pro quibus Romæ nihil ſolvi-
tur, ac mox expediri ſolent) ſub audientia-
confeſſionis, vel ſi in publieo fiat confeſſio,
— mox ante illam aperiendæ ſunt à Confeſſario, &
u ſecundùm eas judicandum, ſtatimque illæ lace-
randæ ſunt, quod nonnunquam inſjungi ſolet ſub
an poœna excommunicationis.

450 Tradt. XIV. Exam. II.

Reſp. 2. Poſſunt tamen Epiſcopi à caſibus Bul-
Iæ Cœnæ tam occultis, quàm publicis abſolve-
re, ſi adſint impedimenta, ob quæ pœnitens-
erſonaliter Sedem Apoſtolicam accedere non-
poſſit. Ratio: Quia Eecleſia, àt pia Mater,
cenſetur id concedere. Præterea ſolent defacto
Epiſcopi à Papa pro certis annis petere, iisque
elapſis repetere ae impetrare facultatem delega-
tam ſuper varios Caſus Papales: adeôque fub-
diti ad eos confugere poſſunt.
Si quis igitur ab iſtis Caſibus ſinè debita li-
centia abſolvere præſumat, incurrit excommu-
nisationem latæ ſententiæ, quæ tamen extra Ita-
liam non eſt reſervata Papæ, ut conſtat ex Paſ-
ſerino. Requiritur autem ad illam ineurrendam
præſumptio, unde ignorantia excuſat, ſi tamen
exeludat dolum & temeritatem, & non tollat⸗
bonam fidem. Quod idem intelligitur etiam de
Caſibus dubiis, quia id Regularibus expreſsè
rohibet Clem. VII. ut itidem refert Paſſerinus.
Reß. 3. Regulares etiam Mendicantes defacto
non poſſunt abſolvere à caſibus, quos Epiſcopi
ſibi reſervant, ſine ſpeeiali eorum licentia: nam
oppoſita ſententia eſt damnata ab Alex. VII.
Reſp. 4. Regulares Mendicantes & eorum pri-
vilegia participantes extra Italiam abſolvere-
ofſunt virtute ſuorum Privilegiorum à caſibus-
extra Bullam Conæ Papæ reſervatis, niſi fortè
quædam excommunicationes poſt conceſſa pri-
vilegia cum ſuſſiciente derôgatione privilegiorum

reſervarentur: uti fuit reſervata excommunicatio
lata

De
——
onteonl
Multce eli
alis, 0
19 I. cit
eis Pont
a Ordini
1tert qui
Cen. VII
nmn intre
Cnnde
mmtkolron
ei gebere
UMreſtii de
ſichcit ad
Eenlis Conl
zdrund don
N Bopetio
legi teſpe
nt ner po
ſenatis,
em, ut 4
herior ſi⸗
(Conleſta
here dr
Cem,
is.
nndi à.
id vi
ſhecie

De Caſilus reſervatie. 4511

lata contra non ſervantes formam à¾ Greg. XV.
pro Pontifice eligendo conſtitutam. Ita cum
pluribus aliis, quas refert Paſſerinus locò fu-
I prà in Ge. I. cit. n. 443. in Curia Romana-
& Decretis Pontificiis ceu Generalis olim Pro-
curator Ordinis noſtri verſatiſſmus. Hic
Iniie etiam refert quinque Caſus contentos in De-
creto Clem. VIII. ſolùm excipi reſpectu con-
feſſariorum intra Italiam & cxtra Urbem exi-
s ſtentium.
Not. Quando Regulares vi ſuorum Privile-
giorum abſolvunt à Caſibus Papalibus, id ſem-
eeche Per fieri debere ſatisfa ctà Parte læsàâ, vel ſal-
nllnium Ten præſtitâ de hoc ſuſficienti cautione, non
a Quæ ſufhicit ad libitum læſi, ſed ad judicium
prudentis Confeſſarii.
KReſp. 5§. Ipſimet Religioſi vi dictorum Privi-
legiorum non poſſunt abſolvi à didtis caſibus
ſinè Superiorum ſuorum lieentia, cùm illa pri⸗
vilegia reſpectu Sæcularium fuerint conceſſa
Sicut nec poſſunt à Caſibus ſuis Superioribus-
reſervatis, niſi ad hoc ab eis habuerint facul-
tatem, ùt docet noſter de la Cruz, ſi tamen
Superior licentiam petitam denegaverit, po-
teſt Confeſſarius auctoritate Apoſtolicâ eum-
abſolvere pro illa vice, ut habetur in fine De-
creti Clem. VIII.
Reſpi 6. Confeſſarius habens facultatem ab-
ton. ſolvendi à caſu Papæ reſervato, qui idem ca⸗
edgin ſus ali vi eſft reſervatus Epiſcopo, non in-
Ann“ diget ſpeciali licentiâ: quia ablaté majore li-
PFf 2 ga⸗

K 52 Traét. XIV. Exam. II.

gamine non remanet aliud minus, in eodem
ſcilicet calu; niſi fſorté Epiſcopus eundem ca-
ſum reſervaret ſub ſpeciali motivo.
Reſp. 2. Confeſſariis Ordinis noſtri à Leo-
ne X. amplifſimum datum eſt privilegium,
qué⁶ omnes NB. Confratres Roſarii in Paſcha-
te, in Annunciatione, Viſitatione, Aſflum-
ptione, Nativitate & Purificatione B. V. ac
tribus diebus ea feſta præcedentibus ab omni-
bus Cenſuris, quâvis occaſione latis & pro-
mulgatis, & criminibus quantumcunque enor-
mibus in ſingulis, etiam Sedi Apoſtolicæ re-
ſervatis caſibus, contentis in Bulla Cœnæ dun-
taxat exceptis, poſſint abſolvere, ac juramen-
ta quæcunque ſinè alicujus præjudicio relaxa-
re, & vota quæcunque (exceptis quinque-
votis Papæ reſervatis Traét. 10. Exam. 3,: q⸗
6. Not. 3. adductis) in alia pietatis opera--
commutare, non requiſita Ordinarii licentiâ.
Simile Privilegium eſt Confratribus conceſſum
pro feſto Circumciſionis.
Nota tamen, Religioſos & Moniales, licèt
ſint de hac Confraternitate, non poſſe ſinè
Superiorum ſuorum licentia vi hujus Privile-
Zii à reſervatis abſolvi, ùt poſt alios Pontifi-
cis declaravit Clem. VIII.
Quid autem poſt dicta privilegia circa ca-
ſus ab Ordinariis reſervatos decreverit Alex.
VII. patet ex N. 3.
Reſp. 5⁵. FPoteſt quis habens caſum reſerva-
tum abſolvi à non habente facultatem in WD
Pu⸗

De

ALclll,
atucen u
zon kelern
cs iadin
clutendi
ur diree
Uis careat
aligoa
Miel, ſi
un, vell
iſcandi
Airi no
1 dlokei 3
atis cutn
o, R
i Nccen
Pis Candu
ternatio
Ppliciter

16,
1Aſutr
Autſetume
aſifern
ne
. K6
lt lacie

De Caßilas reſervatis. 45⁹

plici caſu. Primus eſt: ſi quis bonâ fide pu-
tans Confeſſarium habere Jurisdictionem-,
quam tamen non habet in reſervata, & ea
cum non reſervatis confiteatur: tunc enim à
reſervatis indirecte abſolvitur cum onere de-
nuo confitendi habenti facultatem, ut ab eis
abſolvatur directè, habitâ notitiâ, quòd Con-
feſſarius careat facultate. Secundus caſus eſt:
ſi ſubſit aliqua gravis cauſa vel neceſſitas, cu-
jusmodi eſt, ſi Sacerdos neceſſariò debeat ſa-
crificare, vel Laicus communicare, ita ut fi-
nè gravi ſcandalo vel infamia id omitti, ac Su-
perior adiri non poſſit: tuné talis poteſt di-
rectsε abſolvi à non reſervatis, & indirectè 4
reſervatis cum onere ſe fiſtendi legitimo Con-
feſſario, ut à reſervatis directè abſolvatur.
Reſp. 9. Si dubium ſit, utrùm pœnitens re-
verâ peccatum commiſerit, poterit (exce-
ptis Caſibus Bullæz Cœnæ, de quibus fuprz
dixi) à quolibet Confeſſario abſolvi, quia
reſervatio eſt odioſa, & caſus dubius non eſt
ſimpliciter talis.

6. Qui in articulo vel prriculo mortis
fuit abſolutus à reſervatis, teneturne ceſſante periculs
adhuc recurrere ad Superisrem? Quale periculum im-
minet v. g, illi, qui vadit ad prælium, domum
Peſtiferam, perituloſam navigationem, vel qui
patitur continuam ſebrem, &.
Reſp. Si Caſus reſervatus ſit ſine cenſura,

nec ſit facienda ſatisfactio parti læaſa, non-
Ff 3 6=

45⁵4 YTrast. XIV. Exam. II.

tenetur in veriori ſententia; bene tamen, ſi
habeat cenſuram, & requiratur ſatisfactio:
habens enim talem caſum debet abſolvi eum-
onere ſe præſentandi habenti legitimam facul-
tatem ceſſante impedimentéò, non quidem,
ut denuo ablolvaturx, ſed ut Superiori innote-
ſcat illum eſſe abſolutum, & iſte videat, an-
ſatisfactio injuncta ſit ſufficiens: quod pariter
applica ad B. 8. ante hanc q. Et ſi illa ex-
communicatio fuit reſervata intra Bullam-
Cœnæ, debet abſolutioni præmitti de paren-
do mandatis Eccleſiæ juramentum. Et ſi ha-
beat annexam ſatisfactionem faciendam, illa-
facienda eſt parti læſæ, vel debet dari cau-
tio ſive pignoraria, ſive fidejuſſoria, vel ſal-
tem juratoria de ſatisfactione præſtanda parti
læſæ.
D. 7. QLuid, ſi talis data occafione ſe non
praſentet?
Reſp. Ille reincidet in eandem excommuni-
cationem, ùt haberur in Cap, eos, qui de ſent.
excom. Recidet autem non ſtatim neglectaâ
primòâ eommoditate, niſi negligentiam comi-
tetur malitia & contemptus, nam Canon-,
quéô decreta eſt hæc cenſura, habet: Qui con-
tempſerit.
D. 5§. Lolliturne reſervatio per confeſſonem
invalidam?
Reſp. Affirmativè, ſive deinde Conteſſio ſit
invalida defectu contritiomis, aut propoſiti
emen-

e /
l belebt
1N. g ed
jligua eort
r ſutisdis
ain pece
aln Super
geatis, 6
1t ilis.
Kerrationie
aetiori m
enient
u, gode
Kunla, &
ſernatiode
gldeunage
bus Woe
ior) Cond
Döwione erd
jonem kacer
0, uti hec
Nis abſole

09. Doteh
Uire 4 en

6. Drobe
Ucenlſurat
hoteſt
Uris cuͦ⸗

— .
entenie de Cahibus reſeruatis. 45
i emendationis, ſive culpabilis integritatis, mo-

Ne
46 non ſit defectus culpabilis circa ipſa re-
ſervata, v. g. ea non plene explicando, vel
ſtudiò aliqua eorum omittendo, &c. & con-
feſſio fiat jurisdictionem in reſervata habenti.
Talis enim à peccatis reſervatis directe abſol-
vitur, cùm Superior ipſum abſolvat ab omni-
bus peccatis, à quibus potuit, potuit autem
etiam ab iſtis. Præterea tunc adhuc ſalvatur
ſinis reſervationis, nimirum, ut peccata reſer-
vata Superiori manifeſtentur, ut ille ea judicet,
pro iis pœnitentiam imponat, &c.
Nota, quòd cùm talis Confeſſio & Abſolu-
A E tio ſit nulla, & nihil operetur, niſi quòd tol-
nint, lat reſervationem, eſt integrè repetenda co-
Ne ram quocunque alio Sacerdote, qui ab o-
mnibus abſolvere poterit. Cæterùm ſi quis Su-
igiungflt periori confiteretur, habens reſervata, ſed ex
e oblivione etiam inculpabili nullam de iis men-
tionem faceret, per hoc non tollitur reſerva-
tio, uti nec obligatio denuo ea confitendi, ut
ab iis abſolvatur directe.

r D., 9:. Poteſine Confeſſarius abſentem alſol-
tenpn, nl vere dà reſervatis, ſi comperiat „ quòd eum malé
RKZõũ ab eis abſolverit?
Reſp. Probabiliùs non poreſt, ſi ſint peccata
non cenſurata: quia abſolutio ſacramentalis
non poteſt conferri abſenti, uti abſolutio à
“R” cenſuris, cùm hæc non ſit ſacramentalis.

ind/ Ff 4 Q. 70.

1El eter a

A eaoden gte

45⁵6 Tract. IV. Exam. III.

Q. 70. Poteſine Superior, qui reſervationem
focit, eam extra confeſionem tollere?
Reſp. Affirmativè, ſive peccatis cenſura ſit
annexa, ſive non; imò & una reſervatio ſinè
altera ſie tolli poteſt; qui tamen audiens ſo-
la reſervata non poteſt ab iis ſacramentaliter
abſolvere. Factà tandem ablatione reſer-
vationis poteſt quilibet Confeſſarius legitimè
expoſitus à peceatis reſervatis commiſſis &
committendis, uti & à cenſuris sontractis ab-
ſolvere.

Ex Exam. III.

De Indulgentiis.
DQ. 1. Quid eſt Induleentia?
Reſp. Eſt relaxatio pœnæ temporalis, debi-
tæ peccato actuali jam remiſſo, homini in-
gratia exiſtenti conceſſa extra Sacramentum à
Prælato Eccleſiæ illi applicante Theſaurum Ec-
cleſiæ. .

Q. 2. Euid eſt Theſaurus Eccleſa?

Reſp. Theſaurus Eccleſiæ ſunt bona opera-
ac ſatisfactiones Chriſti, Deiparæ, Apoſtolo-
rum, Martyrum, & omnium juſtorum à pri-
mo juſto Abel uſque ad ultimum, qui in fine
mundi naſciturus eſt, quæ ſemper manent in
Divina acceptatione, ac data ſunt Eccleſiæ
(cujus Chriſtus eſt Caput) ut ex iis fimul
ſun⸗

eArchiten
en elt ta
ugui proi
n 40, di
1n Dedica
Panni. 90
ükatem
o Noiten

G
. Diwicl
uis A pe
En& Kwn
Diiditer
calen. Ren
g Rolan
litalemr⸗
ne, Ut e
quotie
lerit, Lel
ie, vel
ltant.

(. n

. Ne

6, I
—

7e ſng
en ine

Ncrii egt
un nkn,
linen der
15 ſanen
Altor
btin 1
iſ contnch

Ntia

Horuls G
9, honmn;
Actagent
Iheluu!

lſd
n beunte
ne, h
lkonnt
n,Ci
per u
ſuhe
aI

De Indulgentiis, 45⁵7

junctis, velut ex quodam ſpirituali publico
ærario membris indigentibus communicetur.,

D., 3. Penes quem eſt poteſtas largiendi
Indulgentias?

Reſp. Architectonicè eſt in Papa, in Epiſco-
pis autem eſt taxata ſecundùm Ordinationem
Papæ, qui proinde ſolùm dare poſſunt indul-
gentiam 40. dierum authoritate S. Pontificis,
item in Dedicatione Eccleſiæ indulgentiam
unius anni. Solet etiam Papa ſuis Legatis da-
re facaultatem concedendi indulgentias, &
Summo Pornitentiario.

OQ. 4. Wuotuplex eſt Indulgentia?

Keſp. Dividitur I. in totalem & partialem-
Totalis eſt plenaria, remittens lucranti totum
pœnæ reatum; Partialis, quæ tantům partem.
Dividitur z. In realem, perſonalem & lo-
calem. Realis eſt, quæ conceditur alicui rei,
v. g. Roſario, ſeu potiùs in favorem illius,
qui talem rem geſtat. Perſonali: conceditur per-
lonæ, ut eam lucrerur vel in articulo mortis,
vel quoties hoc vel illud opus pium injunctum
fecerit. Localis conceditur loco, nimirum Ec=
cleſiæ, vel altari, ſeu illis, qui locum devotè
viſitant.

DQ. 5. Indulgentia plenariæ differtne à Ju-
bilæo?
Keſp. Non differunt quoad ſubſtantlam, ſen
Ff 5 quo-

458 Tract. MIV. Exam. III.

quoad effectum remiſſionis totius pœnæ, ſed
tantům quoad jurisdictionem & majorem fa-
cultatem, v. g, abſolvendi à calibus rrſerva-
tis & cenſuris, diſpenſandi in votis & jura-
mentis, quæ amplé ſolent concedi in Jubilæo.
Ex quo patet, quòd Jubilæum nihil aliud ſit,
quàm Indulgentia omnium pœnarum temporalium pee-
catis debitarum cum varus privilegiis & facultatibus
antè nominatis.
Porro Indulgentia partialis ſub variis for=
mulis conceditur.“ Nam 1I. aliquando datur
remiſſio tertiæ vel quartæ partis peccatorum.
2. Interdum dantur aliquot anni Indulgentia-
rum, vel aliquot dies, ůt quadragenæ dierum.
Indulgentia tertiæ vel quartæ partis pecca⸗
torum ſignificat remitti pœnitentiam pro tan-
ta parte pœnæ peccatis debitæ, juxta taxa-
tionem ſacrorum Canonum. Idem eſt de In-
dulgentia tot dierum vel annorum: unde ma-
le hoc intelligunt illi, qui dicunt intelligi tot
dies vel annos Pürgatorii. Pro quo
Nota, quòd antiqui ſacri Canones ſeveras
aſſignaverint pœnitentias ſacramentales, ſeu
à Confeſſariis injungendas, nimirum peccato
alicui gravi ſeptem annos pœnitentiæ. Pro-
aliis peccatis determinabant 40. dies jejunii
in pane & aqua & aliis laborioſis exercitiis.
Pro crimine valde atroci & extraordinario
injungebatur Quadragena, ſeu 40. dierum, &
Septena, ſeu 7. annorum pœnitentia. Qui

pejeraverat, vel alium ad id induxerat, de-
be⸗

Mnos le

foratus

en gadr
6, gbide

4 0
0
Cngue
1I8. 2, ut n
ſone major
Fen. ſ t
entirum
t, 5 Con
Aiper bmet

1. Magun

Nh. N
ceſtaria, ſee
WVa Ratio
mnon el
n Bulla 4
6s Indale
1 Eecleſi

(6 G
ſ. Con
dais, cun
ened
elis pe

b miht
ince
Peccgone,
, 8
Uolletn
edenn,
i hecci⸗
Pro tah⸗

NAt.

Aeh.
unle.
tliin
0
ens
les ken
in et
enik, N

De Indulgentits. 45⁵

—

bebat 40. dies in pane & aqua tranſigere, &
per 7. annos ſequentes pœniterc. Qui rapue-
rat, vel furatus fuerat Eccleſiæ, præter red-
ditionem quadrupli, debebat tres annos pœ-
nitere, & qnidem in pane & aqua.

. 4. Qus conditiones requiruntur in lu-
crante Indulgentias?

Reſp. Quinque ſequentes. Prima eſt, ut ſit ba-
ptizatus. 2. ut non ſit excomunicatus excomu-
nicatione majori. 3. ut Indulgentiâ pro tunc
indigeat. 4. ut ſit in gratia, præſertim, ſi finis
Indaulgentiarum ſit Deum populo Chriſtiano
placate. §. Conditio eſt cxecutio operis in-
juncti per ſemetipſum.

D. 7. Requiriturne intentio ad lucrandas
Indulgeniiss?

Reſp. Actualis intentio non eſt abſolutè ne-
ceſſaria, ſed ſufficit habitualis aut interpreta-
tiva. Ratio; quia Papa concedens Indulgen-
tiam non cenſetur aliam intentionem requirere,
cùm Bulla aliam non exprimat, ſed ſolùm di-
càât: Indulgentiam concedi pie viſirantibus

v. g. Eccleſiam.

Q 5. MQuibus concedi poſſunt Indulgentiæ?

Reſp. Concedi poſſunt eam vivis, quàm de-
functis, cum hac tamen differentia, quòd vi-
vis concedantur per modum lententiæ, ſen
judicialis poteſtatis, cos à pœna abſolvendo,
. de⸗

460⁰ Tryadk, . Exam. III.

defunctis verò ſoluùm deprecativè per modum
ſuffragii, auxilii, vel ſolutionis Deo factæ per
oblationem ſatisfactionum Chriſti & Sancto-
rum ex Theſauro Eccleſiæ. .
Ratio iſtius differentiæ eſt: quia abſolutio
judicialis eſt actus jurisdictionis in ſubditos;
ſed defundi, cum ſint extra forum Eccleſiæ,
non ſunt ampliùs ſubditi ei, bene tamen vivi:
ergo.
Cæteraàm Indulgentiæ ſuum effectum habent
in defunctis ex ſola Dei miſericordia, attentis
tamen meritis eorum (quibus applicantur)
dum erant in via, quia, ùt dicit S. Aug. In-
dulgentiæ & ſuffragie illis ſolis defunctis proſunt, qui
in hac vitæ meruernnt, ut in Purgatorio bæc illis pro
deſſent.
L. 9. Quid, fi talis anima non amplius

het in Purgatorio ?

Reßp. Quòd Deus illa ſuffragia applicet alte-
ri, niſi tamen is, qui ea applicavit, intende-
rit alteri determinatz animæ applicare, ſi
prior non indigeat, vel non ſt capax, quod
idem dici poteſt de fruétu & applicatione-
Miſiæ.
Q. 70. Translatô Feftò transferunturne
Indulgentiæ ?è

Reßp. Communiter non transferuntur, ſi fe⸗
ſtum fori quoad ſolum Sacrum & Horas Ca-

nonicas transferatur. Ratio: quia hæc fen⸗
E⸗

De Eyxt
—
Te nens
lun de
14 1 per
ton celcb
mul 4
Eeerur, kin
tu. Tra
elis prin
Uets ſecune
n, gui
1, eland

5
R darkame

„. Wie

e.1. Ni
ſentum ¹ 0
CcCAtorüm
Undio 5
nl lacta
e. 1 Pre
Etutum pe
Dt Deni
ne eli
(rum 8.
ie, 8
linſtlte

1.

—
lie N
1 deot,,

tli 1

n iin 6

eutnnſi

eanihe

lal, ue
PPplcaur
A 4
tmn 4

0n enhli

4leris
in iene
Alanr,.
cher
Ppichine

onßn

er, *
lunl.
ur⸗
4

461
ſetur eſſe mens Pontificis, quam probat pra-
xis Fdelium de tali translatione nihil ſcien-
tium: & ita patet in feſto Annunciationis
B. V. dum celebratur in Hebdomada Sancta,
Sacrò⁶ & Officiò translatô poſt Pacha. Aliud
eſſet, ſi ſimul quoad forum in alium diem.
transferretur, tunc enim etiam transfertur In-
dulgentia. Transferri eas pariter credendum
eſt, ſi feſta primariorum Sanctozum alicujus-
Religionis ſecundùm Rubricas transferantur-
in diem, qui à Religioſis & ſuis familiaribus-
colitur, ceſſando à ſervilibus.

Ex Exam. IV.

De Sacramento Extremæ Uncñctionis.
M., 7. Quid eſt Extrema Uncktio, & quando

inſtituta?

Reſp. I. Metaphyſicè definitur, quòd ſit Sacra-
mentum à Chriſto inſtitutum ad abſtergendas
beccatorim reliquias. Phyſicè verò, quòd
ſit Unctio Sacri olei in quinque ſenſibus in-
firmi facta ſub præſeripta verborum forma-.
Reſp. 2. Probabiliùs dicitur, quòd ſit à Chriſto
inſtitutum poſt reſurrectionem unà cum Sacra-
mento Pœnitentiæ. Ratio: quia eſt inſtitutum
contra reliquas peccatorum: ergo eſt com-
pletivum & conſummativum Sacramenti Pœ-
nitentiæ, & conſequenter conveniens fuit, ut
non inſtitueretur ante illud, ſed cum illo.

D., 2

De Extrema Undlione.

462 Trab. XIV. Exam. W.

Q. 2. Qua eſt materia & forma, & quis
Miniſter hujus Sacramenti?

KReſp. Materia ejus eſt oleum olivarum ab
Epiſcopo benedictum. Ilta ut miniſter ordi=
narius bencdictionis hujus olei ſit Epiſcopus,
extraordinarius autem poſſit eſſe ſimplex Sa-
cerdos ex commiſſione Papæ, ùt patet ex an-
tiquiſſima conſuetudine Eccleſiæ Orientalis.
Forma verò huſus Sacramenti eſt hæc: Per
iſtam Unctionem & ſuam piiſſimam miſericordiamn in-
dulgeat tibi Deminus, quidquid per viſum drliquiſti, C&ce

Q. 3. Qaid ſi Sacerdos non babeat oleum
novum, ſeu hc anné benedictum, ſes ſolum
antiquum ?

Reſp. Validè & licité utitur illò in neceſſita-
te, extta quam eò utendo peccat, quia agit
contra ritum Eccleſiæ.
OQ. 4. Qus corporis parter ſunt inungendæ?
Reſp. Organa quinque ſenſuum, nimirum,
oculi, aures, os, nares & manus. Ratio S.
Th. Quia quinque ſenſus ſunt prima principia
& inſtrumenta peceandi; càm enim nihil ſit
in intelledu, quin priùs fuerit in ſenſu, o-
mnia peccata actualia à ſenſibus originantut.
Ergo inungi debent oculi propter viſum, au-=
res propter auditum, & ſic deinceps.
De effectu hujus Sacramenti dictum eſt Tract.
II. Exam. 4. q. §. ubi videri poteſt.

De 5

—

Quthe

mnn, dice
mn Mn 1
Nr. o
fer inbrm
Ui, adebe
loe Lacra
e dacratr
Uintioſs &
Ateral,
1 ſericoln
nleſcat, 8
1 ek i

4

Ce.A
if. 80
1o cap. .
Nota Cu
Pentomn ſun
lint, vel
lerdotes
tamm R
caſum t
lnatione
n protm
Ahoc

wſinis
fneigß

ligr en
fln

inrehte

Ra

gl

k iatetee

In nmnnmn
Uld, NMuo)

ets

rs ed
l

De Extrema ndione. 463
S. Quodnam eſt ſulbjectum capax hujus

Sacramenti?
Reſp. Solus homo baptizatus, adultus & pericu-
loss inſirnus, dicente Trid. Seſſ. 14. c. 3. boc Sa-
cramentum nan niſi infirme, de cujus morte timetur,
duri debet. Poteſt tamen dari etiam pueris-
graviter infirmis, quamprimùm ſunt doli ac
peccati, adeôque & peœnitentiæ capaces“:
quia hoc Sacramentum eſt conſumativum pœo B
nitentiæ Sacramenti. Non eſt tamen dan-
dum furioſis & perpetuò amentibus. Neque
poteſt iterari, quamdiu manet eadem infirmi-
tas & periculum mortis, aliàs, ſi infirmus
convaleſcat, & in periculum mortis relaba-

tur, poteſt iterari, ùt habetur in Trid. loc.
Cit.
