bitis, ſeu exercens aliquem actum proprium ſui
Ordinis ſive ſacri, ſive non ſaeri, peeeat mor-
taliter, & pro pœna incurrit irregularitatem Pa-
pæ reſervatam: in qua tamen, ſi ſit occulta, po-

teſt diſpenſare Epiſeopus virtute Cone. Terlcl-
. Seſſ.

De

er lpenlan
,aer Ho
l, gor
Dehm.

Vunan,/
Dnt ſeque
gelmn tempe
Abyitins e
niss vel in
Alrras, ve
Adol Mr
n ſicrun
poprio in:
tone Orch
deane N
1 irrephha
Dnlaeo, exc
0, denune
le, com
ene duos
n aliguem
Oritione
Uneitio
1 Per anm
ione, te
ordinav
inſolam
ipile

1.

—

lin
—

Ne

n

ſe,
mni

10inn er
fuimn heti

1 Mrirdh
En ,i

anhi, ,1,1
r A G
ſnd

Pmmaſdre
M Ule
Wndance
neeitnmn
nlen

mCuit
1n un
non tei,
mtinge
nen I,
N

De Cenſuris. 419

Seſſ. 24. c. 26. ubi ſuper omnes oceultas irre-
gularitates diſpenſandi faculeas eſt ei data, ex-
ceptâ eâ, quæ provenit ex homieidio volunta-

rio, & illis, quæ jam ſunt deductæ ad forum
contentioſum.

AQ. 17. Luecnam ſunt tommuniorer ſuſpen-

liones à jure?

Reſp. Sunt ſequentes. I. Suſpenſus eſt, or-
dinatus extra tempora;, quæ Eecleſia præſcripſit,
vel ſinè legitima ætate, aut ſine titulo, vel ſine
dimiſſoriis, vel interſtitiis absque diſpenſatio-
ne non ſervatis, vel per ſaltum, vel in cenſu-
ra, vel poſt Matrimonium ratum. Item- qui
Ordinem ſacrum ſuſcepit ab Epiſcopo alieno,
vel à proprio in aliena Diœceſi. Hi omnes ab
exeeuttone Ordinum ſunt ſuſpenſi, niſi id feciſ-
ſent absque dolo, & ſi Ordine ſuſceptô utantur,
fiunt irregulares. 2. Ordinatus ſeienter à² Si-
moniaco, excommunieato, ſuſpenſo, aut inter-
dicto, denunciatis. 3. Ordinatus in irregula-
ritate, eum quo ſolus Papa diſpenſat. 4. Su-
ſeipiens duos Ordines ſacros eôdem die. 5. Or-

dinans aliquem invitum eſt ſuſpenſus per annum

à celebratione Miſſlæ. 6. Ordinans aliquem ſi-
nè beneficio aut Patrimonio ſufſiciente, vel ti-
tulo, per annum eſt ſuſpenſus 4 talium Ordinum
collatione, tenetúrque talem alere, ſi ſcienter-
eum ordinavit. 7. Ordinans non ſubditum-
(etiam ſolùm ad primam Tonſuram) ſinè licentia-
proprii Epiſcopi per annum eſt ſuſpenſus à Pon-
D d 2 tifi⸗

420 Tract. XIV. Exam. I.

tiſcalibus; ordinatus verô eſt ſuſpenſus ab Or-
dine, quamdiu Prælato placuerit. 8. Excom-
municans, ſuſpendens vel interdicens ſinè ſcri-
ptura & cauſæ expreſſione, per menſem eſt ſu-
ſpenſus ab ingreſſu Eccleſivx. Excipitur Præla-
tus Regularis quoad ſuos. 9. Sacerdos ſinè li-
centia jungens ſeu benedicens ſponſos alterius-
Parochiæ. I0. Religioſi admittentes fœminas-
ad ſua Monaſteria ſunt ſuſpenſi à Divinis, & in-
habiles ad officia. II. Religioſi Apoſtatæ re-
cipientes Ordines in apoſtaſia. 12. Religioſi
admittentes ad Profeſſionem ante eompletum an-
num probationis. 13. Religioſi non utentes-“
habitu & veſtitu modé ſibi præſeripté. 14. Qui
in Concione populari, vel cœtu virorum ac mu-
lierum diſputant in alterutram partem de Con-
ceptione B. V. ſuam ſententiam argumentis fir-
mando, oppoſitam refellendo. 15. Llerici in
ſacris conſtituti notorii fornicarii ſunt ſuſpenſi,
donec pœniteant. Qui ſi ante actam pœniten-
tiam in officio ſuo miniſtrent, fiunt irregulares,
per ſolum Papam diſpenſandi.
MHæ ſunt eommuniores ſuſpenſiones; plures
partim uſitatæ, partim jam abrogatæ videantur-
in aliis Authoribus, præſertim in Binsteldio.

Q. 715. Quid & quotuplex eſt Depoßtio?
Reſp. Depoſitio eſt privatio Ordinum clericalium.
Et eſt duplex: Una verbalis, altera realis. Pri-
ma elt, qua per Epiſcopi, vel ejus Vacarii, ſpe-
ciale ad id mandatum habentis, ſententiam Cle-
rico

—
U jetpetun
in ad
le perp
helſtur
Itnen ad
alt de
Nrixat 1
Cericatu:
Poterum
1Iulezt⸗

weſfotu un
1et aien
1 igreſun
Aun don
founid dun
Im, Mterdn
nitun,

A do.
epe E
tis locis
Alibetur e

Qrr.

i. dun
Kaerame
nodum
1 Culpal

De Cenſuris. 4²1

rico in perpetuum prohibetur Ordinum ſuorum
executio, & ad altiores promotio, quod idem
eſt, ac eſſe perpetuòô ſuſpenſum, niſi ab Epiſco-
po diſpenſetur poſt actam pœnitentiam: ante
quam tamen adhuc gaudet privilegiis Clericali-
bus. Realis depoſitio eſt idem quod degrada-
tio, ac privat non ſolùm exeeutione Ordinum,
ſed & Clericatu ac Privilegiis ejus, ut degrada-
tus impoſterum habeatur velut Laicus; etſi cha-
racter maneat.

LQ. 79. Quid eſt Interdictum?

* Reſp. Eſt Cenſura Eecleſiaſtics rohibens 4aliquoram
Dacramentorum miniſtrationem & receptionem, ac Di-
inne vina efſcia etiam audiendæ: & ſepulturam Eccleſiaſti-
cam, ac ingreſſum Eteleſi?. Ubi nota, quòd In-
terdictum non ſemper privet omnibus illis, quæ
definitio data exprimit, ſed aliquando unéò ſo-
lum, interdum pluribus, prout in jure expri-
n e mitur.

Q. 20. Quotuplex eſe Iuterdictum?

lin Ne

n tmm

.

8
.
iete Reſp. Eſt duplex: Locale, quod prohibet in-
uint certis locis Divinis aſſiſtere; & perſonale, quò id

tem d prohibetur certis perſonis.
eg OQ. 21. Qii ſunt effeltus Interdicti?

uiliun Reſp. Sunt I. privare activè & paſſivè aliqui-
in bus Sacramentis, v. g. Euchariſtiâ, niſi detur-
Mes per mocum viatici; Sacramenté pœnitentiæ, ſed
,6 folos culpabiles perſonaliter interdictos, niſi
D d 3 ſatis⸗

422 Tract. XIV. BExam. I.

fatisfaciant, vel cautionem præſtent; aut Extre-
m IInctione, quæ non poteſt conferri in loco
interdicto, aut ſpecialiter interdictis.
2. Privat active & paſſivè Officiis Divinis,
V. g. celebratione Miſſæ, audientiâ ejus, facul-
tate cantandi, aut aſſiſtendi divino Officio, Ho-
ris, Matutinis, Veſperis, Proceſſionihus, aquâ
benedicà, &é, vel etiam ſolùm privat ingreſſu
Ecesleſiæ, id eſt, functione Ordinis ſaeri in Ec-
cleſia, non tamen privat facultate ingrediendi
Eccleſiam, & recipiendi Sacramenta tune, quan-
do officium divinum non celebratur.
3. Privat fepulturà Eccleſiaſticà, attamen il-
li, qui interdicti non ſunt, poſſunt ſepeliri in-
loco, qui non ſubjaeet interdicto.
Nota, quòd in Interdicto locali generali illi,
qui ſunt innocentes, id eſt, qui auxiliò, oon-

ſili, favore, &c. Interdicto cauſam non dede-

runt, poſſint divina audire extra loeum inter-
dictum.
Ex quo ſequitur, quòd qui ſubjacet Interdi-
cto perfonali quamvis generali, cui cauſam de-
dit, non poſſit etiam extra loeum interdicum-
licitè Divinis intereſſe. .
Quòd ſi Clericus perſonaliter interdictus in ſa-
cris conſtitutus, aut in logo interdicto exerceat
actum Ordinis, incurrit irregularitatem, in qua
ſolus Papa diſpenſat. Patet cap. is, qui de ſentent.

Excoms. i53 6.
Q. 22.

.

—

11 Ouit
Ue, gul
bhonine;
erwinum,
e Con
ieelt ab
Knon!1
h ulis Ce
Ais,
Nnnmn IMer
llnt in
tt Dine
ltee: (d
Andleentes
ndun de ſ
unt; Und
4. Vn
a, Mimürd
onieicium
1 humani
eſia con
iter pro
IInd Reli

644

. I
nelle,
eelt

, god

na.
Gi, Mun
ln ylii
Upnli⸗

luuli,

De Cenſuris. 423

D. 22. Quis poteſt abſolvere ab Interdicto?

Reſp. Ille, qui illud tulit, aut ejus Superior,
ſi ſit ab homine; ſi ſit à Canone ſeu jure ad cer-
tum terminum, eò elapsô finitur; ſi eſt poſitum
abſoluté & Conditori Iuris non reſervatum, re-
laxari poteſt ab Epiſcopo; ſi ſit interdictum per-
ſonale, & non reſervatum, abſolvit ab eo, ſi-
cut & ab aliis Cenſuris non reſervatis, legitimus
Confeſſarius.
Cæterùm Interdicta à Jure ſunt veria, quæ vi-
deri poſſunt in Summiſts vel Canoniſtis. Plu-
ra adducit Binsfeldius, ex quibus frequcntiora
ſunt hæc: Quòd interdicti ſint Cleriei ac Reli-
gioſi inducentes aliquem ad vovendum vel pro-
mittendum de ſepultura, ſi in Eecleſia eum ſe-
peliant; ſi non reſtituant omnia intra deeem.

Anm A dies. Item locus ſpeeialiter à jure eſt interdi-

n ban

Uier

1*

ctus, nimirum Eeecleſia aliqua, ſi ſit polluta per
homieidium, vel injuſtam ſanguinis effuſionem,
aut humani ſeminis ſtudiosè proeuratam. Item
Eceleſia conſecrata per Simoniam, vel princi-
paliter pro quæſtu, vel ſinè lieentia Diœceſani,
vel ſinè Reliquiis, &c.

23. Quid cenſes de Ceſſatione à Di-
vinis
Reſp. Illam reduci ad Interdictum, eique fi-
milem eſſe, quæ tamen non eſt proprie Cenſu⸗
ra, ſed eſt ipſa deſiſtentia à Divinis, ſeu ipſum

factum, quò propter aliquam gravem injuriam-
D d 4 Ec-

424 Tract. XIV. Exram. I.

Eceleſiæ illatam Divina ſuſpenduntur, ſive ab eis
ceſſatur, ut injuriantes reſipiſcant. Differt ab
Interdicto per hor, quòd Ceſſatio non afficiat
perſonas, ſed ſolſuùm locum, adeôque extra lo-
cum (in quo eſt cefſlatum à Divinis) quilibet-,
licitè poteſt audire Divina: & licèt Clericus in
tali loco celebrando peccet mortaliter, non ta-
men ſit irregularis.

Q. 2 42 Qüuid eſt Irregularitas?
Reſp. Eſt 4 edimentum Canonicum, directè im-
pediens à ſuſceptione Ordinum, & uſu ſuſceptorum, àt
Ordines ſunt.

Q. 25. Quotuplex eſt Irregularitas?

Reſp. Eſt duplex: una ex delicto, altera ex de-
fectu. Irregularitas ex defectu iterum quadrifa-
riam dividitur: I. In eam, quæz eſt ex defectu

corporis. 2. In eam, quæ eſt ex defectu ani-

mæ. 3. In eam, quæz eſt ex defectu lenitatis“.
4. In eam, quæ eſt ex defectu Sacramenti, ni-
mirum matrimonii ſeu ſignificationis.
Iregularitates ex delicto ſunt: I. quæ con-
trahitur ab infamia aliquibus criminibus pu-
blicis impoſita, v. g. Apoſtaſia, Simonia-,
Sodomia, perjurio in judicio, hæreſi, &c. Item
irregulares ſunt, qui officium infame exercue-

runt, ùt hiſtriones, ſatellites, carnifſices, &c.

2. Ex iteratione Baptiſmi. 3. Ex violatione
cenſuræ, v. g. excommunicationis aut ſuſ-
penſionis, ut ſi in ea actum aliquem Ordinis
ſo⸗

exer

—

un el en
dron
M pecc⸗
Lenunciad
u buche.
en ſi M
on tatm
uet exer
lbebet.
vrunr ilas
l ordin⸗
1 murd
n Cdn
itais.
Iweghhan
Müncanion
leßit rep
ponſe ſen
Gitum
Uiſt dua
Unde bi
In reite
intur,
i. Vel
Plaray⸗
tuo⸗
6 plure
(uin ſi

Si
h leng

lliner
canb
Nond

De Cenſuris. 425

ſolemniter exerceat. Unde quia Irregulari-
tas non eſt Cenſura, irregularis eò ipsé, quod
eſt talis, non privatur Jurisdictione ad abſol-
vendum à peccatis, ſicut excommunicatus, ni-
ſi ſit denunciatus: peccat tamen mortaliter-
abſolvendo: ipſe etiam poteſt abſolvi à pec-
catis, ac Euchariſtiam ſuſcipere ad inſtar Lai-
ci. Item ſi Miſſam celebret, peccat morta-
liter, non tamen incurrit novam irregulari-
tatem. 4. Ob peccatum, quéô Clericus ſeriò
& ſcienter exercet actum Ordinis ſacri, quem
non habet. y. Aliqui inter irregularirates-
numerant illas ſuſpenſiones, quæ ſuprà q. 17.
de male ordinatis relatæ ſunt. 6. Ex homi-
cidio & mutilatione, quæ ſexta Irregularitas
eſt non ſolùm ex delido, ſed etiam ex defedu
lenitatis.
Irregularitas ex defectu Sacramenti ſeu ſi-
gnificationis contrahitur ex bigamia, in qua
deficit repræſentatio ſeu ſignificatio unitatis
ſponſæ ſen Chriſti cum unica ſponſa virgine
nimirum Eccleſia, bigamus verò corpus ſuum
diviſit duabus.
Unde bigamia, quæ aliàs nihil aliud eſt,
quàâm reiteratio matrimonii, quoad præſens
definitur, quòd fit defectus proveniens ex ſecundis
nuptiis. Vel ſic: Eſt irregularitas proveniens ex de-
fectu Sacramenti, nimirum Matrimonii.
Quatuor ſunt modi bigamiæ: Primus eſt, cùm
quis plures habet uxores de jure ſucceſſivè.
2. Cùm ſimul habet plures, unam de jure,
D d 5 aliam

4²⁶ Trabt W. Exam. I.

aliam de faco. 3. Cùm plures habet ſuccel-
ſivè, unam de jure, aliam de faco. 4. Quan-
do viduam ducit uxoren. Fr omnibus hiæz-
eſt irregularitas adjuncta.
Nor. I. Ex S. Th. ſi quis in Uxorem da-
cat eam, quam ipſemet defloravit, proba-
bilius eſſe, quôd non fiat irregularis, quia-
carnem ſuam non diviſit in plures.
Not. 2. Si mulier fornicetur poſt matri-
monium contractum, non efficitur ex hoc vir
irregularis, niſi poſt corruptionem adulterii
eam iteratò cognoſcat.
Not. 4. Vir fit irregularis, ſi ducat non
virginem, ſeu ab alio corruptam, puta, nunquam
maritatam; ſi autem ipſe corruptus contra-
hat, ex hoc non fit irregularis. Ex quibus
colligitur, quòd per matrimonium ratum non
conſumatum non incurratur bigamia, quia-
caro non dividitur in plures, niſi per actua-
lem copulam. Ex his
Bigamia eſt triplex: nimirum Vera, Iuterprés
tativa, Similitudinaria, Vera eſt in eo, qui ſuc-
cefſive habuit & cognovit duas legitimas“
uxores. Interpretativa eſt in triplici caſu. 1.
Si in uxorem quis ducat & cognoſcat eam-,
quæ jam eſt corrupta, ſive ſit vidua, ſive for-
nicaria. 2. Quando maritus reddit debitum
uxori adulteræ. 2. Dum quis in figura &
ſpecie Matrimonii viduam, vel plures mulie-
res cognovit tanquam uxores, ſed Matrimo-

nium ob impedimentum quoddam dirimens
fuit

—
dbun Re
ns initi
Ae Mati
Wen du
Anuptam
glaritas
pore y
i uniler
Not
Ellilin
eu lbe
1 mezuei
n ileoipn
18, caln
Ae auv⸗
Ne, Cö
lueacan
dortior
lacis ſeu:
ſi, ſen e
ſt, un⸗
erbapt
n udicie
Ungulat
ita a
ſe eſt,
unt, ne⸗
th et

63

Minen e

, er 1
vſungt
Ppns coen,
glh
Innnntn
tenn d
un Nch

De Cenſuris. 427

fuit nullum. Tandem bigamia ſimilitudina.
ria eſt, dum Religioſus profeſſus, vel Cleri-
cus ſacris initiatus, adeôque poſt contractum
ſpirituale Matrimonium cum DEO & Eccle-
ſia uxarem ducit, & cognoſcit viduam, vel
aliàs corruptam, vel etiam Virginem.
Irregularitas ex defectu corporis contrahi.
tur à corpore vitiatis, quorum alii ſunt debili-
tati, alii mutilati, alii notabiliter deformes.
Uti v. g. ſunt Hermaphroditi, ſeu in quibus
ſunt genitalia utriusque ſexs, caſtrati, epi-
leptici, ſeu laborantes morbò caducò.
Ad irregularitatem ex defectu corporis ro-=
ducitur illegitimitas & ſervitus, ac defectus
ætatis, & caſus prolis expoſitæ, ac in platea,
vel ante januam Eccleſiæ, aut hoſpitalis in-
ventæ, cujus parentes ignorantur.
Irregularitas ex defectu animæ proveniens
incurritur ab amentibus, phereneticis, de'mo-
niacis ſeu arreptitiis, id eſt, à dæ-mone ob-
ſeſſis, ſeu energumenis. Item ab inſanis, fu-
rioſis, lunaticis. Et à Neophytis, id eſt, re-
center baptizatis, vel ad fidem converſis, uſque-
dum judiciò Epiſcopi ſufficienter ſint inſtructi.
Irregularitas ex defectu lenitatis incurritur
ex licita ac illicita mutilatione, homicidio,
in bello, in judicio. Ut autem incurratur,
neceſſe eſt, ut occiſio vel mutilatio adtu ſe-
quatur, nec ſufficit propoſitum, nec ſola vul-
neratio etiam gravis.

Notz

428 Tradt. XIV. Exam. I.

— — —

Nota tamen duos eſſe caſus, in quibus-
oceiſor vel mutilator non incurrit irregulari-
taàtem:
primus eſt: ſi ſive Clericus ſive Laicus ob
neceſiariam vitæ ſuæ ſeu corporis defenſionem
cum moderamine inculpatæ tutelæ factam-
alium occidit vel mutilat.
Setuvdus eſt: ſi Laicus aut Clericus injuſtum
Reip. vel hominis innocentis invaſorem muti-
lat vel occidit, cùm ad hanc defenſionem na-
turali & divinâ Lege tenetur.
Exceptis his duobus caſibus, omnis, qui
juſté hominem occidit vel mutilat, vel etiam
licit́ modé dat cauſam propinquam mortis
vel accelerationis ejus, fit irregularis, effectu
ſecutò. Ita patet ex diverſis Canonibus.

Q26. Homicidium caſuale ſeu quod eſt
preter intentionem) inducitne irregulatitatem?

Reſp. Circa hoc tres generales regulæ ſunt
notandæ deſumptæ ex S. Th. 22. q. 64. a. 8.
Prima eſt: Dans operam rei licitæ, & adhibens
diligentiam, quam debet, & non habens vo-
luntatem occidendi vel mutilandi, non incur-
rit homicidii reatum, nec irregularitatem-.
Secunda eſt: Dans operam rei licitæ, & non-
adhibens diligentiam, quam debet, vel exi-
ſtens in culpa etiam levi, non autem leviſſima,
per mutilationem vel homicidium ſequens fit
irregularis. Pre quo vide Tract. 8. Exam. 6.

q. 10. & II. quid & quotuplex ſit culpa-.
Ter-

3

—
al: Dans
ſe leque
Cctis .
(ericus,
occio, n
iis extr
Weoncon
Prio, di
letirntion
AAairerſun
itan d
rin prin⸗
e .
Kihin n
teratds
en, E
Giads
1Re, don
vs I, in
fum, non

gui de

umunica
le notta
ens aun
nndnic⸗
leſaſtie
ſulus
(onke
Umac 4

De Cenſuris. 429

Tettia eſt: Dans operam rei illicitæ, quan-
tumcunque adhibeat diligentiam, per mutila-
tionem vel ſequens homicidium fit irregularis.
Ex dictis reſolvuntur caſus.
I. Clericus, quem ſuus Diœccſanus ſuſpen-
dit ab officio, non poteſt abſque incurſu irre-
gularitatis extra Diœceſim celebrare, quia
ſuſpenſio eoncomitatur perſonam, ſicut excom-
municatio. Si tamen celebret, non obliga-
tur ad reſtitutionem fructuum, quia Beneficium
eſt quid diverſum ab officio, niſi fortè ſuſpen-
ſio fuerit tam diuturna, ut tacite vel expreſsè
habeat vim privationis. Ita Bonitfac. in Clem,
cupientes de ſent. exsommunic.
2. Si quis ante legitimam ætatem Ordinem
Presbyteratus ſuſcepit exiſtimans ſe attigiſſe
ætatem, de quo peccato poſtea confeſſus, &
exiſtimans ſibi licitum ſacra facere celebret.
ſæpe, non eſt ſuſpenſus aut irregularis, quia-
Pius II. in ſua Bulla, quæ incipit: Cum ex ſa-
crorum., non fert ſuſpenſionis cenſuram, niſi in
eos, qui dolose accedunt. Non irtem fit ex-
eommunicatus: quia non videtur tunc pee-
câſſe mortaliter, id quod exigitur ad ineur-
rendam majorem excommunicationem. Quòd
ſi ſciens aut ſcire debens ſe ſuſpenſum, & ex-=
commanicatum atqne irregularem Beneficium
Eccleſiaſticum acceperit, mortalitet delinquit,
& titulus eſt nullus. Et ideo adſtringendus
eſt à Confeſſore, ut vel renunciet, vel habili-
tatem ac diſpenſationem occulte à SummobpPon-
tifi-

430 Tract. XIV. Exam. I.

tiſice impetret, faciendo expreſſlam mentionem
de intruſione, in quam incidit aceipiens (ci-
enter poſſeſſionem dicti beneficii: vel certè
eſt admonendus, ut habilitatem à Summo Pon-
tifice obtineat ad Beneficium habendum, &
poſtea clam expoſtulet ab Ordinario, ut illud
ſibi de novo conferat, & hoc conſuluiſſe ſe du=
dum affirmat Navarrus. Non tamen tenetur
fructus omnes beneficii interim acceptos reſti-
tuere, quia ſuſpenſus ſolùm erat ab officio,
dummodo ſuſpenſio non ſit tam diuturna, ut
habeat vim privationis, ùt antè dixi.

D. 27. Wuis poteſt diſtenſare in Irregula-
rit atibus?
Reß. 1. Solus Papa jure ordinarié diſpen-
ſat in irregularitatibus. Ratio: quia nemo
Papiâ inferior poteſt diſpenſare in univerſali
jure Canonico ſeu Eccleſiaſtico; ſed tali jure
irregularitates ſunt ſtatutæ: ergo.
Reſp. 2. Epiſcopi & ſimiles Prælati juxta-
Trid. Seſſ. 24. de reform. c. 6. diſpenſare poſ-
ſunt in aliquibus irregularitatibus. Verba Trid.
ſunt: Liceat Epiſcopis in irregularitatibus
omnibus, & ſuſpenſionibus ex delicdo occulto
provenientibus, exceptâ câ, quæ oritur ex ho-
micidio voluntario, & exceptis aliis deductis
ad forum contentioſum, diſpenſare; Et in qui-
bu scunque caſibus occultis, etiam ſedi Aàpo-
ſtolicæ reſervatis delinquentes quoscunque ſibi

fſaubditos in Diœceſi ſua per ſe ipſos, aut Vi-
ca-

Meotie
iloratt
Cen toro .
1 iariis
9 dul
Cionem e
atis dll
nbus iis .
ſan ſis,

4.

Nbec
üneerlun⸗
us coud
1o Ndet
Decn; Kd
N Gs
habeat 1
t inoll

mu on Mõ
i Uteineng,

nent , 4
an Gn
ant

Mr/

luniſcifen
Htin uun
Uue uwiet
Aenslm
e
niss ui
,t b hele
lutg ſenl
aClnn
, ronn
werddir⸗
lbunt
,eind
te ac
rl

De Cenſuris- 431

carium, ad id ſpecialiter deputandum, in to-
ro conſcientiæ gratis abſolvere, impoſit pœ⸗

nitentiâ ſalutari. Item & in hæreiis crimine

in eodem foro conſcientiæ eis tantùm, non-
eorum Vicariis ſit permiſſum.
Keſp. 3. Superiores Religionum habentes
Jurisdictionem quaſi Epiſcopalem poſſunt cum
ſuis ſubditis diſpenſare in hæreſis crimine „ G&
in omnibus iis caſibus, in quibus poſſunt Epi-
ſcopi cum ſuis.

L. 25. Duæ eſt forma diſpenſandi in Irre-
gularitate?
Reſp. Eſt hæc vel ſimilis Ego diſpenſo tecum
ſuper irregularitate vel irregularitatibus, quam
vel quas contraxiſti propter talem cauſam.
Ex quo patet, qnòd non tollatur per abſo-
lutionem, ſed per diſpenſationem.
Ex dictis ſequitur, quod Confeſſarins (ni.
ſi habeat ſpeciale privilegium à Papa) non
poſſit in ulla irregularitate diſpenſare.

Ex Exam. II.
De Caſibus Reſervatis.

D. 7. Quid eſt Reſervatio!
Reſp. Eſt reſtrictio jurisdictionis ad abſol-
venda certa peccata, facta illi, qui aliàs ha-
bet ordinariam vel delegatam jurisdictionem.
Unde eorum abſolutio reſervatur ipſi relervan-
. ti,„

He C.

432 Tract. XIV. Exam. I. E
—,— —,i— – —
ti., nimirum Papæ, ſi ſit caſus Papalis, vel remuntiun
Epiſcopo, ſi ſit Epiſcopalis :ſinè quorum pro- Mlies
inde licentia nemo ab iis validè abſolvere po- in non hal
teſt extra mortis articulum, in eo quippe qui- nid nora cẽ
libet Sacerdos à quibuscunque peccatis & cen- 1 gvam
ſuris valide & licitè abſolvere poteſt. lbt cont
Cone pecc

. 2. uale peccatum poteſt re 2
Duale 4 atun 1 NR reſervari: n; non ve

Reſp- Peccatum externum ac mortale grave, aleſervata,
omnino perfectum & conſummatum, & non- id 5
Eis,

dum confeſſum. .
. . u Dioleß/
Conluetudo etiam Summorum Pontificum skraui
eſt, ut Summo pPontifici non reſervetur pec- uckeltg
. j n
catum, niſi ratione cenſuræz annexæ, adeôque 4
qui excuſatur ab incurſu cenſuræ, à quocun- l hoh

que Sacerdote ablſolvi poteſt; ab ineuriu au- Wmndbh
tem cenſuræ excuſat ignorantia, maximè ubi lüd
cenſura lata eſt contra temerè agentes vel præ- & ndcddi
ſumentes, aut ſcienter violantes legem, in- Ni
quo etiam ignorantia cum bona fide excuſat; Moohenn
verius tamen eſt, quòd ignorantia debeat eſſe Ecelis, in
invincibilis. Excuſat etiam oblivio, inad- Ratio2,
vertentia, indeliberatio acts, & ſi a tus non. pœne 21
fuit conſummatus. Vide Exam. præc. d. iemn non
9. undecim cauſas excuſantes ab excommu- init, vel e
nicatione. Tchiris C.
Interea probabilius & tutius eſt, quòd ad Ikationen
incurrendam reſervationem peccati, cui cen- , 2. l.
ſura annexa non eſt, non requiratur, ut pec- uunte ad⸗
cans habeat ſcientiam reſervationis. Ratio:? Möfine,

quia hæc videtur eſſe mens Superiornm pec- m 400
ca-

De Caſilus reſervatis. 43⁹

cata reſervantium: & ita fert praxis Confes-
ſariorum tales non abſolventium, etiamſi hanc
notitiam non habuerint.
Porzô nota caſum reſervatum latiùs ſe ex-
tendere, quàm peccatum reſervatum. Caſus
enim ſub e continet & peccatum & cenſuram:
unde omne peccatum reſervatum eſt caſus re-
ſervatus; non verò è& contra, cùm poſſit eſſe
cenſura reſervata, ut patet in Caſibus Papalibus.
. 3. Luid, ſ quis habens caſus reſerva-
nuun g s n lua Diæceſ ſtudid iret 40 aliam, ubi non ſunt
n eine eſervati ? Et quid ſi fit Religioſus migrans de uns
3 Conventu ad alium?

,1o Keßp. 1I. Probabilius eſt, quòd, ſi Caſus re-
iumt ſervatus non habeat annexam cenſuram, poſſit
umi in alia diœceſi abſolvi; ſecus ſi habeat, v. g. fi
uuee ſit excommunicatio reſervata.
Ratio I. p. eſt: quia pœnitens judicandus
& abſolvendus eſt juxta conſuetudinem illius-
diœceſis, in qua judicio pœnitentiali ſe fubji⸗
cit. Ratio 2. p. Excommunicatio habet ratio-
nem pœnæ affieientis ipſum pœnitentem; pœ-
na autem non poteſt tolli, niſi ab eo, qui eam
inflixit, vel ex commiſſione ejus, quam cen-
ſetur cuivis Confeſſario dare Epiſcopus excom-
municationem non reſervans.
Reſp. 2. Idem eſt de Religioſo ob negotia-.
migrante ad aliur Conventum vel Provinciam,
etiam eòô fine, ut ibi à caſibus non cenſuratis ab-
ſolvatur à Confeſſario aliàs rite expoſito.
E e Ex

8*

434 Trabt. XIV. Exam. II.

Ex his patet, quòd caſus alii fint teſervati,
alii non reſervati; ſicut excommunicatio alia
eſt reſervata, alia non reſervata. Reſervata
alia intra, alia extra Bullam Cœnæ.
Q., 4. Qusnam defacto in ſpecie ſunt reſer-
vata?
Reſp, I. Caſus vel peccata reſervata reſpe=
Qu Sæcularium & Clericorum, ac Reli gioſo-
rum ſunt diverſa. Quæ reſervantur reſpectu Sæ-
cularium, uti & quæ reſpeétu Clericorum, ple-
rumq; continentur in Rituali cujusvis dicœceſis,
Reſp. 2. Clem. VIII. permiſit poſie à Su-
perioribus reſervari undecim caſus, qui tamen
non omnes in quavis Religione ſunt reſervati,
ſed in hac vel illa plures aut pauciores, pro-
ut conſtat ex propriis Religionum Staturtis.
Keſp. 3. Ex communicationes Papæ reſerva-
tæ intra Bullam Cœnæ (ſie dictæ, quia quot-
annis in die Cœnæ Domini promulgantur)
ſunt 20. quas P. Vidal in fine Patris Martini
Wigandt Tract. 18. Append. 2. Exam. 2. G. 8.
adducit ſic ex textu ejuſdem Bullæ expoſitas.
Prima eſt I. Contra quoscunque à Chriſtia-
na fide Apoſtatas. 2. In omnes & fingulos a-
lios hærcticos. 3. In eorum credentes, fecc-
ptatores, fautores, defenſores. 4. In eorum-
libros hæreſim continentes, vel de Religione
tracdantes, ſinè aucétoritate Scdis Apoſtolicæ
fcienter legentes. 5§. Aut retinentes, impri-
mentes, ſeu quomodolibet defendentes, cx

quavis cauſa publicè vel oeculté, quévis in-
8⁰-

ſel colore.
Romanl
weienti⸗

t
M,

es a
notum bor
ehpel etn
Capi
lel, l. .
i Laurun
1e Moſtun
Acre ad 1
eceptores
Ete, Coutr
Doma On
DD
idNenta
Qun elt.
nora pee
ulbus üͤbi
ce licent!
leos,
Uunt.
eſt, 1.
folcapun
ſentonis
torum,

ran
De Caſibus reſervatis. 435⁵5

een, genmiöô vel colore. 6. In Schilmaticos, & cos,
NN qui ſe à Romani Pontiücis pro tempore exi-
Ne ſtentis obedientia pertinaciter ſubtrahunt, vel
i recedunt.
Secunda eſt. I. Lata in omnes & ſingulos-
appellantes ab ordinationibus, ſen mandatis
Romanorum Pontificum ad univerſale futurum
Concilium. z. In eos, quorum auxilié vel
favore appellatum fuerit. 3. Univerſitates,
Collegia, & Capitula interdicuntur ipsé factô.
Tertia eſt. I. Lata in omnes biratas, Cur-
ſarios, ac Latrunculos maritimos diſcurren-
tes mare Noſtrum, præcipuè à monte Argen-
tario uſque ad Terraſinam. 2. In eorum fau-
tores, receptores & defenſores.
Quarta. Contra ſurripientes cujuscunque ge-
neris bona Chriſtianorum naufragantium, in
cujuscunque maris regionibus, mari vel litto-
re inventa.
ninmh Quinta eſt. I. Lata in omnes, qui in terris
llm ſuis nova pedagia ſeu gabellas, præterquam-
nmem in caſibus ſibi à jure, ſive ex ſpeciali Sedis Apo-
Eſtolicæ licentia permiſſis imponunt vel augent.
ait 2. In eos, qui imponi vel augeri prohibita-
Gn exigunt. . B
Sexta eſt. 1. Lata in falſarios Litterarum-
Apoſtolicarum, etiam in forma Brevis, ac
ſupplicationis, per Romanum bontificem, vel
Nekmeu . R. E. Vice-Cancellarium, ſeu gerentes
vices eorum, aut de mandato ejusdem figna⸗
en tarum. 2. In falsò eas fabricantes.
Nn E eE 2 ,7 Fe⸗

0 e./

s 61
Nul
trbets⸗

4³36 Tralt. XIV. Exam. II.

—

43 — —
Septiua eſt. I. Lata in omnes illos, qui ad
Sarracenos, Turcas & alios Chriſtiani nomi-
nis hoſtes & inimcos, vel hæreticos per Nos,
& Sanctæ Sedis ſententias expreſsè vel nomi-
natim declaratos deferunt ſeu transmittunt.,
equos, arma, bellica inſtrumenta, materi-
am, aliâque hujnsmodi, quibus Chriſtianos
impugnant. 2. In illos, qui per ſe, vel per
alios de rebus ad ſtatum Chriſtianæ Keipu-
blicæ concernentibus in Chriſtianorum perni-
ciem & damnum ipfos Turcas in damnum-
Catholicæ Religionis certiores faciunt. 3. In
eos, qui illis auxilium, conſilium vel favorem
quomodolibet præſtant.
Octaναeſt. I. Lata in omnes impedientes-
(eu invadentes eos, qui vicdualia, ſeu alia ad
uſum Romanæ Curiæ necefſaria adducunt. 2.
In eos, qui, ne ad Romanam Curiam addu-
cantur vel afferantur, prohibent, impediunt-
ſeu perturbant. 3. In eos, qui hæc facientes
defendunt per ſe, vel per alios, cujuscunque
fuerint ordinis, præcminentiæ, conditionis
& ſtatũs, etiamſi Pontificali ſeu Regali, aur’
alia quavis Ecclcſiaſticà, vel mundanâ præ-
fulgeant dignitate.
Nona eſt. I. Lata in omnes illos, qui ad Se-
dem Apeſtolicam venientes & recedentes ab
cadem ſuâ vel aliorum operà interficiunt, mu-
tilant, ſpoliant, capiunt, detinent. 2. In illos
omnes, qui jurisdictionem ordinariam vel de-

hel
—,—
m4 Nobis
es, Wamn!
colna motat

elt. 1,
ntes, vult
epred
Alrbem
Kacceden
neecen
,conbliun
Minselt, 1
Ulintes, vuln
1a, Cetinend
1 Cardins
Hopod Yp
Nlnds,2
Dläüs, Vrrks
e donn en
en preltagte
Dloleina
twnt ad
I. Lata
llios bert
lecnlares
canſisn
Wuria Pro
Unque ge
Abentte
rCictis ea

.„△ . an
Nr gud g.

/
6 Uein

Liglz⸗

Olllun e D

Mis inrehent
ult Nrat

i aArenne
un Cron,

Mdea

ent, md

N,
, ,ge,
,

ſon d. 4
en Re

ngl
1,N Ddl

n lve
1 i
wiſrenn

vllun,

De Caſibus reſervatis! 437

legatam à Nobis, vel Noſtris judicibus non
habentes, illam ſibi temerè vendicantes, ſimi⸗
lia contra morantes in eadem Curia audeant

perpetrare.

Detima eſt. I. Lata in omnes interficientes,
mutilantes, vulnerantes, detinentes, capien-
tes, ſeu deprædantes Romipetas, ſeu peregri-
nos ad Urbem causâ devotionis ſeu peregri-
nationis accedentes, & in ea morantes, vel
ab ipſa recedentes. 2. Et in his dantes au-
zilium, conſilium vel favorem.
Lhdecima eſt. I. Lata in omnes interficientes,
mutilantes, vulnerantes, percutientes, carce-
rantes, detinentes, vel hoſtiliter inſequentes
S. R. E. Cardinales, ac Patriarchas, Archi-
Epiſcopos, Epiſcopos, SedisApoſtolicæ Legatos,
vel Nuncios, aut eos à ſuis Diœceſibus, ter-
ritoriis, terris, ſeu Dominiis ejicientes. 2.
Nec non ea mandantes, vel rata habentes .
ſeu præſtantes in eis auxilium, conſilium.
Duodecima contra offendentes eos, qui re-
eurrunt ad Romanam Curiam pro negotiis,
eſt. I. Lata in omnes illos, qui per ſe vel
per alios Perſonas Eccleſiaſticas quaſcunque,
vel ſæculares ad Romanam Curiam ſuper eo-
rum cauſis & negotiis recurrentes, ac illas in ea-
demCuria proſequentes, aut procurantes nego-
tiorumque geſtatores, Advocatos, Procurato-
res, & Agentes, ſeu etiam Auditores, vel Judices
ſuper dictis cauſis, vel negotiis hujuſmodi, oc-
cidunt, quò quêmodé percutiunt, bonis ſpo-
E e 3 li⸗

438 Tradt. EIV. Exam. II.

liant. 2. Seu qui per ſe, vel per alios dire-
SRè vel indirectè delicta hujusmodi commitere,
exequi, vel procurare. 3. Aut eiſdem auxi-
lium, conſilium vel favorem præſtare non veren.
tur;, cujuſcunque præeminentiæ & dignitatis
fnerint.
Detimatertia eſt. I. Lata in omnes cujuſeun-
que dignitatis, qui prætexentes frivolam.
quandam appellationem à gravamine, vel fu⸗
cura executione Litterarum Apoſtelicarum-,
tam gratiam, quàm juſtitiam concernentium,
& aliorum decretorum à Sede, ſeu Legatis,
Nunciis, Præfidentibus Palatii, & Cameræ
Apoſtolisæ Auditoribus, aliisque Judleibus,
& Delegatis Apoſtolicis emanatorum, aut a-
liàs ad Curias ſæeculares, & Laicam poteſta-
tem recurrunt, & ab ea appellationes hujus-
modi, ae litteras, & alia prædicéta capi, &
retineri faciunt. 2. In ipſos, & Magiſtratus,
qui, ne Tabelliones & Norarii ſuper hujuſmo-
di Litterarum executione inſtrumenta, vel acta
conficere, aut confecta parti, cujus intereſt,
tradere debeant, impediunt, vel prohibent-,
aut etiam partes capiunr, percutiunt, car-
cerant, detinent in civitatibus, locis, & re-
gnis ejiciunt per ſe vel alium publieè, vel oe-
eultè. 3. In ipſes, vel alios, qui aliàs qui-
buscunque perſonis in genere vel in ſpecie, ne
pro quibusvis eorum negotiis proſequendis,
ſeu gratiis vel litteris impetrandis ad Ro-

manam Curiam accedant, aut recurſum ha-
be-

—
1 ratt

M,

ece prohi
vd ſe au
onodo
ual
1 per
en, a al
Hnexas 3
i, dliq
1 UMord
nns ceuſas
1 3 ge
Uesuterpon
rocindum
in s
as 1On
uram N
doibet
Onllinm a
lentie n
n, ley eti
it bier
ninz nili
1Apohe
fmil, Re
Ulhemnt d
lina guin
lecleſi
leclei

wenund

Be Caſibus reſervatis. 439

beant, ſeu gratias ipſas, vel litteas à dicta Sede
impetrent, ſeu impetratis utantur, directè vel
indirecte prohibere, ſtatuere ſeu mandare, vel
eas apud ſe aut Notarios ſeu Tabelliones, vel
aliâs quomodolibet retinere præſumunt.
Decima quarta eſt. I. Lata in omnes & ſin-
Zulos, qui per ſe vel alios quorumeunque exem-
ptionem, ac alias cauſas ſpirituales, & ſpiritua-
libus annexas ab Auditoribus & Commiſſariis
Noſtris, aliisque Judicibus Eceleſiaſticis avo-
cant. 2. Illorúmque curſum & audientiam, ae
perſonas cauſas ipſas proſequi volentes impe-
diunt. 3. A ſe de illorum cognitione tanquam
Judices interponunt. 4. Quivé partes actrices-
ad revocandum, aut ad faciendum à cenſuris &
pœnis in illis contentis abſolvi per ſtatutum,
vel aliàâs compellunt. §. Vel executionem lit-
terarum Apoſtolicarum ſeu exeeutionalium quo-
modolibet impediunt, vel ſuum ad id favorem,
conſilium aut aſſenſum præſtant, etiam prætextu
violentiæ prohibendæ, vel aliarum prætenſio-
num, ſeu etiam donec ipſi ad Nos informan-
dos, ùt dieunt, ſupplicaverint, aut ſupplicari
fecerint; niſi ſupplicationes ipſas coram Nobis
& Sede Apoſtolica legitimè proſequantur, etiamſi
Imperiali, Regali, Ducali, vel alii quàâcunque
præfulgeant dignitate, aut Archi-Epiſcopi, Ab-
bates, Commendatarii ſeu Vicarii fuerint.
Decima quinta eſt. I. Lata in eos, qui Per-
ſonas Eccleſiaſtieas, Capitula, Conventus, Col-
legia Eccleſiarum quarumcunque coram ſe ad
Ee 4 ſu⸗

440⁰ Trabt. XIV. Exam. II.

ſuum Tribunal, Concilium, & . præter Juris“
Canonici diſpoſitionem trahunt, vel trahi fa-
ciunt, vel procurant directe vel indirectè quéô-
vis quæſité colore. 2. Nec non qui ſtatuta;
ordinationes, &e. ſeu quævis alia decreta in
enere vel in ſpecie ex quavis cauſa, & quôvis
quæſitõ colore, ae etiam prætextu cujusvis con-
ſuetudinis aut privilegii, vel aliàs quomodoli-
bet fecerint, ordinaverint & publieaverint, vel
factis, & ordinatis uſi fuerint, unde libertas
Eecleſiiſtiea tellitur, ſeu in aliquo læditur, vel
deprimitur, aut aliàs quéôvis modé reſtringitur.
3. Sen Noſtris, & Sedis Apoſtolicæ, aut quarum-
cunque Eceleſiarum Jjuribus quomodolibet diredte
vel indirecte, tacitè vel expreſse præjudicatur.
Decima ſexta eſt. I. Lata in eos, qui Archi-
Epiſeopos, Epiſcopos, aliésque ſuperiores &
inferiores Prælatos & Judiees Eceleſiaſtieos,
Ordinarios, quomodolibet hae de cauſa directè
vel indirectè carçerando , vel moleſtando eo-
rum Agentes, Familiares, conſanguineos & affi-
nes impediunt, quominùs ſuâ jurisdictione Ec-
eleſiaſticà contra quoscunque utantur. 2. In-
