negliunn uer etiam requiratur conſenſus parentum. 521. An va-
dn ngl leat ex metu contractume. Ibid. An, ſi fuerit in-
nule validum, convaleſcat ber juramentum, vel ſubſe⸗=
4 quentem copulame 522. An poſlit feri per conſen-
nklin ſum conditionatum. 523. Valetne initum héêc mo-
A ihitir 46: Contraho tecum, ſi generationem prolis evitâ-
ſti, ſi adultera fuiſti. Vel: Contraho tecum ſub hac
in kag; conditione, ut vivamus in perpetua caſtitate, vel ut
M leui!

wli,en non conſummatô matrimonié profiteamur Religio-
enore inim

aenei, gn nem., 525. An Matrimonium ſaltem ratum /it ſolu-
ennn g bile. 526. An in eo Papa diſpenſare poſſit. Ibid. Et
quæ ſint cauſæ diſpenſandi. 530. An ſolvatur per.
a ut Profeſſionem Religioſam. Ibid. Quantum temporis-

eoncedatur Neo-Conjugibus, ut poſſint deliberare
de ingreſſu Religionis. 531. Ah ſolvatur matrimo-
nium infdelium uné eorum ad 5Sdem conversò. 533⸗
B An per adulterium, vel anpdeliratem ſupervenicn-
n iß ſeith tem. 534. An ſolvatur per mortem naturalem unius
ancnfgtn le conjugis, ita ut reſuſcitatus non fit obligatus con-
jugi 535. Impedimenta matrimonii quotuplicia.
536. Impedimentia tantùm quæ. 538. Quæ dirimen-
tia. 540. Quis in impedimentis diſpenſare poſſit. S3.

4 Matrimonium invalidum quomodo revalidandum".
ain 1 541. & ſeqq. Qualiter debeat conſtare de morte
R⁊—’ coüjugis, Gi ſuperſtes velit ſecundò nubere. 545. Et
quænam ad hoc requirantur adminicula. 546. Quid,
1 ſi quis putans uzorem ſuam vivere contrahat cum.⸗
Setrter aliqua, volens eam decipere, poſtea verò intelligit
uxorem ſuam reverà eſte mortuam, valetne mati-=
sucf monium. 546. An Confeſlarius teneatur admonere
cos, quos ſcit contraxiſſe matrimonium invalidum.

547 Quid ſentiendum de matrimonio Clandeſtinso
5 5 575:

Index

SyS. Quid de Matrimoniis hærcticorum, vel cele-
bratis coram Miuiſtro hæretico, Lutherano, Calvi-
niſta. 579. Obligatio reddendi debitum conjugale.
591. Quæ peccata in uſu conjugii à conjugibus-
committi poſſint. 593.
Medicus quam ſententiam teneatur ſequi, 23.
Medium virtutis quotuplex. 32.
Mendacium quid, quotuplex, & quale peccatum. 259.
Meretricium quid & quale peccatum. 84.
Metus quid, & quotuplex, 28. An cauſet involunta-
rium. 29. An excuſet à peccato., 30.
Mineralia inventa cujus ſint. 163.
Miſericordia quid. 135. Quoruplicia ejus opera. lbid.
Miiſſa quid, & quando inſtituta. 497. Ejus partes prin-
cipales. Ibid. Ejus valor an fit infinitus. 257 Ejus
effectus quotuplex. 366. Pro quibus poſſit offerri.
360. Quoties Sacerdos ſimplex celebrare teneatur-,
351. Quoties curatus. 352. Poteſtne quis pre
Miſſa ſtipendium accipere, 358. An poſſit cadem,
pluribus applicari, pro qua ab uno datum eſt ſtipen-
dium. Ibid. Licetne pro una Mifla plura ſtipendia-
recipere., 358. Poteſtne quis partem ſtipendi dare
alteri, ut Miſſlam legat, alteràâ parte fibi retentâ. Ib. Li
cetne Miſſas anticipatè dicere pro ſtipendio futuro. 359.
An requiratur in Sacerdote celebrante intentio, 497.
Qualis debeat eſſe intentio applicativa ſacrificii. 364.
Ad quem perveniat fruétus ſpecialis, ſi Sacerdos o
bliviſcatur facere applicationem. Ibid. Quéô tempore
liceat celebrare. 498. Quoties. 499. Qué locô.
500. An in Eccleſia violata, 5oI. An liceat Miſ-
ſam interrumpere. 5o3. Vel interpolare., 503. An
liceat repere, verba formæ ſeu conſecrationis., 337.
Quanta obligatie circa verba Miſſæ & ritus Cano-
nis, 503. Miſſa quando audienda. 269. An etiam
in tribus ultimis feriis Hebdomadæ Sactæ. 271. An
in Nativitate Domini ſint plures Miflæ audiendæ.

Ibid. Quot ſint cauſæ excuſantes ab auditione Millæ.

270.
Moe-

herris aui
gih⸗
inchi
b altchlic
tbundts glon
Undo ndl an⸗
Mbluti,
ens ünd p
1i, Nn.
nenn poretne
Unn: min,
Utlent 1t

uun .

n ul
ReN Rinn

Rerum, & Verborum.

Mohatra an ſit contractus licitus. 237.
Mollities quid. 83.
Monarchia quid. 51.
Monomachia. Vid. Duellum.

Aun ſe . . Ici
urſei, Monopolium quid, & quande licitum. 233.

Mons pietatis quid, & an licitus. 238.
Moralitas quid. 43. Quot regulæ morum. Ibid. Quot
ſunt principia moralitatis. Ibid. Quæ & quot ejus

ſpecies. 44.
Morbéô caducé laborans an irregularis. 427.

Moribundus quomodo diſponendus. 385. Cum mori-
bundo rudi qualiter procedendum. Ihid. Moribun-
di abſolutio. Vid. Abſolutio.
Motus primèò primi, ſecundè primi quid, & ſintne pec-
cata, 62.
Munera poteſtne judex accipere. 222.
Munus à manu, à lingua, ab obſequio. 281.
Mutilator ad quid teneatur. 183. Mutilatus an irre-
gularis. 427.
Mutuum quid, & quotuplex, 233. An liceat mutuum
petere ab uſurario. 143. .

N.

Neceſſarium necefſitate medi & Præcepti quid, & quæ
ſint talia. I16. & ſeq.
Necromantia quid. 206.
Notarii Epiſcopi an poſſint accipere aliquid pro teſti-
monialibus ſinè labe ſimoniæ, 283.
Nothi qui. 507.
Novitatum præſumptio quid. 8t. Filiæ Novitatis, Ibid-
Nuptiæ. Vid. Matrimonium. Sponſaliz.

O.

„ Oblatio quid. 258.
In obſcuris inſpiciendum veriſimilius. 16. Minimum Ie-
eI gquendum. Ibid. ,
Oblſervatio eventuum vel ſanitatum quid. 2978.
Oblſeſſus an irregularis, 427.
S. 5 2 Ob-

Index

Obſtetrix quid poſſit reſpectu Baptiſmi. Vid. Baptiſmus.
Occaſio peccandi proxima vel remota quid. 88. An
verſans in hac vel illa abſolvi debeat. Ibid.
Occidere innocentem an liceat. Vid. Innocens. An
in vaſorem. Vid. Invaſor.
Odium quid, & quotuplex, 138. Odium ut paſſio.
48.
Oeconomica prudentia quid. 51.
Omen quid. 277.
Opus operatum, opus operantis quid ſit. 20999
Opera ſatisfactoria pœnalia quæ ſint. 400. Quæ ſer-
vilia. 272.
Opinio. Vid. Sententia-
Oratio quid. 248. .
Ordo ùt Sacramentum quid 469. Quotuplex, quando
inſtitutus. 470. Quot. Ibid. Ejus materia, forma»
effe ctus, ſubjectum, Miniſter requiſita ad ſuſceptio⸗=⸗
nem Ordinum. 471. & ſeq. Ordines minères quet.
478. Quæ requiſita ad eorum ſuſceptionem, quæ ob-⸗
ligationes. Ibid. Ordinatus quibus privilegiis gaudeat.
467.
Ordo ùt impedimentum matrimonii. 552.

Oſtiariatus quid, ejus officium, materia, forma; & in-

ſtitutio⸗ 479.
Olcula an ſint licita. 72.

D.

Paganiſmus ſpecies infidelitatis, 119.
Papa loquens ex Cathedra an ſit regula ſdei fidei. 114.
Parapherna. Vid. Bonae
Paſſio quid. 49.
Patrini cum quibus contrahant. cognationem ſpiritua=
lem. 563.
Paupertas Religioſa quid. 156.
Peccatum quid. 55. Quotuplex. 56.

& ſeqq. Peeca-

tum in Spiritum S. quid, & quæz ſint. 58. Peeca-
ta in cæzlum clamantia, Ibid. Unde peccata diverſi-
An etiam

ſicentur ſpecis, Ibid. Unde numeré. 59.
1—

ugnantut
ſel enoſet
ſeccrum 1
inmntgnuſit
Elctumn mort

ſ

len eikinen
1 o mortale
nn nortali
kxenala er

Polenl,, in

gregunl an ter
Guo anocho
etlun eccr
ejuinn ali,

li der 14
tent

enm. Wrne.
n, Wmn1

1 1r

t onttinn f

6
ler. . 4 ig 4
4 lr ot, N⸗
ale Netciu
4 Ile n

ucend

Rerum, & Verlorum.

diftinguantur voluntate peccandi moraliter interru-
ptâ vel renovatâ. 60o. Quæz advertentia requiratur,
ut peccatum imputetur ad culpam. 63. Unde de-
ſumatur gravitas peccatorum. 61. In quo differat-
peccatum mortale à veniali- 74. Regulz unum ab
altero diſtinguendi, 75. Quid ſit peccatum ex gene-
re ſuo mortale vel veniale. 76. Quod modis pec-
cata mortalia ex genere ſuo poſſint fieri venialia. 75.
Et venialia ex genere ſuo mortalia. Ibid. Regulæ co=⸗
gnoſcendi, an quis perfectè vel imperfectè conſen-
ſerit in peccatum. 76. Qui fint effectus peccati. Ibid.
Peculium quotuplex. Vid. Bona.
Penſio an ſit vendibilis, 294.
Percuſſor Clerici an ſit excommunicatus. 443.
Peregrini an teneantur legibus locorum. 104. Coram
quo Parocho matrimonium contrahere debeant. 5777.
Dericulum peccandi, Vid. Occaſio.
Perjurium quid, & quis perjurus, 2577.
Pertinacia quid. 80.
Peſtis tempore quanta obligatio miniſtrandi Extremam
Unctionem. 462.
Philtrum quid. 278.
Phreneticus an irregularis. 427.
Phyfiognomia quid, an ſit licita. 276.
Pignus quid. 241.
Pingere an fit opus ſervile., 272.
Plebiſcita quid, 104.
Pœnitentia quid, ejus pattes, materia, formæ ⸗ & ne-
ceſſitas. 367. & ſeqq. Ejus effectus. 370.
Pœnæz benigniùs interpretandæ. 16.
Polemica & politica prudentia quid. 5§510
Pollutio. Vid, Mollities.
Polygamia an ſit licita. 506.
Poſſeſſio quid. 152. .
Poſſeſſor bonæ vel malæ aut dubiæ fidei ad quid tenea-
tur. 192. Bonaâ fide poſidens rem aliquam, & vo-
luntariè ecam deſtruens, ad quid, 206, Poſſidentis
conditio melior, 15.

5 3 Poſts

Index

Poſthumus an ſuccedat in hæreditate. 178: An illéô na-
té teſtamentum factum rumpatur. 174.
Poteſtas Clavium. Vid. Clavis.
Præceptum affirmativum & negativum quomodo diffe-
rant. 97. Quomodo præceptum differat à lege. Ibid.
Præceptum materialiter & formaliter diverſum. 29.
Præcepta Decalogi quæ. 100.
Præſcriptio quid, & quæ conditiones ad eam requiſitæ.
167.
Præſtigium quid. 276. .
Præſumptio quid. I127. Præſumens quotupliciter peccet.
Ibid.
Precarium quid. 247.
Pretium rei quotuplex, 229.
Presbyteratus quid, ejus officium, materia ferma, in-
ſtitutio, obligatio, & veſtis. 490. & ſeqq.
Privilegium quid, & quotuplex. III. Quomodo ceſlet.
112.
Privilegia Clericorum, Vid. ordinatus.
Probabile quid & quotuplex. 21. Probabilitatis uſus-
Vid. Sententia.
Proclamationes ad matrimonium an neceſſariæ. 581.
Profeſſio Religionis an ſolvat matrimonium. 530.
Proles expoſitz an irregulares. 427.
Promiſſio quid. 169. Quando transferat dominium.
170. An obliget ſab conditione turpi. Ibid. Meré
interna an obliget in confcientia. Ibid.
Promulgatio legis quid, an ſit de efſentia legis, & an
differat à divulgatione ejuſdem. 98.
Prudentia quid. 50.
Pueri quô ætatis annéô obligentur ad communionem, 345.
An obligentur ad leges. 103.
Pyromantia quid. 276.
Pythones. Ibid.

Quadragena quid. 458.
Qantitas in furto requiſita ad peccatum mortale, 219.

ipeli volen
An guis,

66 n blo

lezinen Monan

d l.

rlde

enitn
Pon
Neheen
Renelilz 4
fihutant
empatio call

Amu⸗ gui
Uktar
Uuinulibu,
ulo kor
ten, 18. .
, tehitner
In, lon
n n an
ilinn
u mite
4 un el
Uluni rt,

menghlie

in, Teitſur

mIACauunine

1

4

peremnnoit

Rerum, & Verborum.
R.
Rapina quid & quale peccatum. 228.
Raptus, ut eſt ſpecies Luxuriæ quid. 82. Ut eſt im-
pedimentum matrimonii, quando dirimat. 584. Quid.
ſi puella volens ſit abducta. 585.
Recidivus quis, & quando differat à conſuetudinario.
86. An ablſolvendus. 386.
Reconciliatio inimicorum. Vid. Inimici-
Redditio debiti conjugalis. 591. .
Regimen Monarchicum, Ariſtocraticum, Democraticum
quid. 51I.
Regula fidei quid & quot. 1I2.
Regulæ morum. Vid. Moralitas. .
Religio quid, quod ejus objectum. 247. Actus ejug.
248. An ſit Simonia, ſi pro ingreſſu Religionis detur
vel recipiatur aliquid. 283.
Religioſus an habeat dominium. 155. Violans votum
Paupertatis an & quomodo peccet. Ibid., An tenea-
tur ad Horas. 263. ,

Repetere verba conſecrationis an liceat, 337.
Repreſlaliæ quid. 140. .
Repudiatie. Vid. Divortium.
Reſervatio caſuum quid. 431. Vid. Caſus.
Reſtitutio quid, & quot ejus radices. 181. Quomode
reſtituat damnificans in bonis animæ naturalibus vel
ſpiritualibus. I82. Aut in bonis corporis. 183. Quo-
modo ſtuprator. Ibid. Quomodo adulter vel adul-
tera. 184. An, qui damnificavit in fama & hono-
re, reſtituere teneatur. 188. Modus reſtituendi fa-
mam, & honorem. 189. Obligatio reſtituendi fa-
mam an tranſeat ad hæredes. 1900. Cauſæ excuſan-
tes à reſtitutione fſamæ. 188, Quomodo reſtituet.,
qui damnificavit in bonis fortunæ, auferendo, quod
habuit, vel impediendo, ne adipiſcatur, quod lia-
biturus erat. 191. An tencatur poſieſſor bonæ, ma-
S s 4 S 12

Index

læ vel dubiæ fidei- 19092. An teneantur cooperato-
res. 195. Et quô ordineg. 196. Cui reſtituendum,
ſi dominus rei ſit ignotus. Ibid. An reſtitutio poſſit-.
ſieri per Confefſſarium, & an ipſe tencatur ad illam,
ſi non monear pœnitentem. 197. Qué ordine reſti=
tuendum creditoribus. 198. Ex qua culpa oriatur.
obligatio reſtituendi in bonis ſortunæ, 200. Quali-
ter ex contractu quis teneatur ad reſtitutionem. 202.
Qualiter ex quaſ contractu, 203. Cauſæ excuſan-
tes à reſtitutione in bonis fortunæ. Ibid. Reftitutie
in integrum quid, & quibus competat. 169.
Reſtrictio quotuplex, & an eâ liccat uti. 259.
Reus quid poſſit, & ad quid teneatur. 225⸗ An gau⸗
deat immunitate Eccleſiæ. Vid. Immunitas. Reo fa-⸗
vendum potiùs, quàâm actori, 16.
Rixa quid. 94.
Rudis homo quam ſententiam poſſit ſequi. 22.

Sabbari abrogatio. 269. .
Sacerdos infirmus an ſeipſum communicare pofſit. 351.
Quoties celebrare teneatur. Ibid.
Sacerdotium. Vid. Presbyteratus.
Sacramentum quid. 295. An omnes Sacramentorum
materiæ & formæ ſint determingtæ. Ibid. Quæ mu-
tatio materiæ & formæ invalidet Sacramentum. Ibid.
An in Lege Moyſaica fuerint vera Sacramenta, &
quæ. 29 77. Effectus principalis Sacramentorum ſcil.
gratia, 298. Quam gratiam perx ſe cauſent Sacra-
menta novæ Legis. 299. Eorum effectus ſecundarius

ſcil. character. 301. Quæ intentio requiratur in-;

conficiente & recipiente Sacramentum. 304. Mali
miniſtri an confictant verum Sacramentum, & an-
liceat ea ab iis petere. 305. In Miniſtro Sacramen-
ti qualis requiratur diſpoſitio. 306. Unde deſuma-

tur differentia ſpacifca Sacramentorum. 308. Sacra-
men-

1l Canones,.

b ncenn,

Euunigconlult
Eetcltan in
ſeoltel
Eeltlturgni
emnteni aiob⸗

Pultun 11
erpili
UlI den
EIlte Glid
e

Rerum & Verborum.
Uelkinen
9b lr
i, A
gind

mentum formatum & informæ quid. 310. Saera-
menta iterabilia & initerabilias, 302. Sacramen-
ta vivorum & mortuorum, 299. Effectus cujuslibet.
Sacramenti. 308.
Sacramentalia. 370.
Sacrificium ùt ſic quid. 250. Sacrificium Mälz. 254.
Vid. Miſſa.
Satis factio Sacramentalis quid & quotuplex. 396. Cen-
ditiones ad cam requiſitæ. 397. An quis poſſit per
alium ſatisfacere. Ibid. Satisfactio quos habeat ef-
fectus. 398, An pœnitens teneatur acceptare & im-
plere pœnitentiam, Ibid. Qualis pornitentia injun-
genda. 399. Quales pœnitentias aſſignaverint anti-
qui Canones. 458. Poteſtne pro ſatisfactione injun=⸗
gi opus debitum ex præcepto vel voto. 400. An--
Poſſit impleri eòôdem tempore, quéô alius actus cadit
ſub præcepto, 401. Injuncta ab uno an poſſit muta-
ri ab alio. 403. Ad quid teneatur, qui oblitus eſt
ſatisfactionis ſibi impoſitæ. Ibid.
Scandalum quid & quotuplex. I41. & ſeq.
Schiſma quid, in quo differat ab hæreſi, & quæ pœnz
ejus. 123.
Scrupulus quid, & quotuplex, 19. Fjus remedia, 20.
Vid. Conſcientia.
Seditio quid. 138.
Senatúsconſulta quid. 104.
Senectus an impediat matrimonium. 5.
Senſualitas quid. 47.
Sententia probabilis quæ & quotuplex. 21. An liceat
illam ſequi concurrente vel non concurrente proba-
biliori. 22. Quæ differentia inter ſententiam pro-=⸗
babiliorem, tutiorem, & minus tutam., 21.
Septena quid. 458.
Sepultura an fit vendibilis. 283.
Servilia opera. Vid. Opera.
Servitus quid, & quetuplex, I5I. Ue impedimentunma
5* 5„ ma-⸗

en ,
1 bnnt
1

olrhi

n ,

le
, . 1
Genonn

Inde x

.

matrimonii. 550. Servus an irregularis, 427. An-
habeat dominium. 154. .
Sigillum coufeſſionis quid, & qué jure obliget. 392.
Illud violans quot peccata committat. Ibid. Quam
firicta ſit ejus obligatio, & an in eo detur parvitas-
materiæ. 39 3. Quænam Confeſſio inducat obligatio-
nem figilli. Ibid. Quænam cadant ſub ſigillo. 394.
Ex ſola confeſſione ſciens quis aliquem ad officium-
vel dignitatem eſſe incapacem & indignum, poteſt-
ne illi ſuum deuegarc votum. Ibid. Renuens indi=
ſpoſito ſchedulam dare frangitne ſigillum. 395.
Simonia quid, & quotuplex, 278. & ſeq. Quale pec-
catum., 280. Ejus materia. 281. Quod in illa pre-
tium. Ibid. Quà ratione licite accipiatur pretium
pro adminiſtratione Sacramentorum, pro Miſſa, pre-
cibus, benedictionibus, actu Jurisdictionis Spiritua-
lis, ſepulturis, ingreſſu Religionis. 282. & ſeq. Quo-
modo committatur ſimonia in Beneficiis. 284. An-
ſit ſimonia dare pecuniam pro matrimonio, vel pro
decimis. 288. Simoniacus ad quid teneatur. Ibid.
Qui reſtituendum pretium ſimoniacè acceptum. 289.
Simonia quas pænas inducat. 290. Quæ ſint regulæ
dignoſcendi, an ſimonia committatur in Beneficiig“.
292.
Sodomia quid. 83.
Somniorum divinatio. Vid. Divinatio.
Sortilegium. 277.
Spes quid, ejus objectum. 125. Ejus præccptum, 128⸗
Vitia ei oppoſita. 126.
Spes ut paſſio. 48.

Sponſalia quid, & in qua ætate poſſint contrahi. 509.

Eorum effectus. 510. An valeant contracta cum-
conditione: Si Papa diſpenſet. Ibid. Cauſæ diſſol-
ventes ſponſalia. Ibid & ſeqq. Diſpenſantes eadem.
512. An peccet alter ſponſoruin ſinè juſta cauſa⸗
reſiliens. Ibid. An ſponlalia per ſubſequentem co-
pulam tranſeant in matrimonium. Ibid. An ea Pol⸗
. Pol-

lannno abid
etirgiil,
ſic, Hin al

Un l

6Perfunm, er
Aud 1.
lpeato ulb,
Denſone Mah

Inbelan t
Fllereir gic

uttunians den
litun ſnt
erhernti g
Tennti Deig
dmennn P
Unilul cone
cadle e
ſen

. haintezte
6, Heee

ſoniun,

Rerum 6s Verborum.

ſint contrahi per parentes, vel tutores ante ſepten-
nium. 513. An eis poſſint pœnæ apponi. 514.
Sponſio quid, & an ſit licita. 180.
Sportulas poteſtne Judex accipere, 222.
Spurius quis. 597. An irregularis. 427.
Stupaum quid. 82. Stuprator ad quid teneatur. 18¾.
dubdiaconatus quid, ejus officium, materia, forma .
obligatio, veſtis, ſubjectum illius capax. 483. & ſeqꝗ.
Subditus Epiſcopi quot modis quis eſſe poſſit. 476.
Subſannatio quid. 187.
Superbia quid, & quale peccatum, 79. Ejus ſpecies“.
Ibid. Ejus filiæz. Ibid.
Superficies quid. 151.
Superfluum, ex quo fit eleemeſyna, aliud naturæ,
aliud ſtatùs. 136.
Superſtitio quid, & ejus ſpecies. 275.
suſpenſio quid, & quotuplex. 418. Quis poſſit à ſuſ-
pPenſione abſolvere. Ibid. Suſpenſus exercens mu-
nus officii an incurrat irregularitatem. Ibid. Suſpen-
ſiones à Jure. 419.
Suſpicio quid, & quale peccatum, 147.
Suſurratio quid. 187.
Symbolum fidei. 113.
Syndereſis quid, cjusque differentia à conſcientia, 9

T.

Taciturnitas permiihkiva & approbativa. 156.
Tactus an ſint peccata. 73.
Temperantia quid. 50.
Tentatio Dei quid. 278.
Teſtamentum quid, & quotuplex. 172. Quinam poſ-
ſint illud condere, quinam non. 173. An ſit revo-
cabile 174. Quid, ſi teſtamentum fſit factum, &
naſcatur poſthumus. Ibid.

Te-

. Index
Teſtis quid polſit, & ad quid teneatur. 226. An qui-
cunque teſtes ad valorem matrimonii ſufficiant. 577.
Theſaurus quid, & inventus cujus ſit. 163,
Theſaurus Eccleſiæ quid. 336.
Timor quotuplex, & quod objectum ejus. 125.
Timor ùt paſſio. 49.
Titulus quid. 152. Quotuplex, 153. Lituli Ordinum
quot., 476.
Tonſura prima quid. 464.
Traditio quid. 114.
Tranſactio quid. 243. An pofſit tranſigi fuper re te-
ſtamenté relicta. lbid. An & quando Judex pofht.
cogere ad tranſactionem. Idbid.
Triſtitia paſſio. 48.

Tumor mentis quid. 94. .
Tutela ſui zdverſus invaſorem debet eſſe inculpata-

217.

U.

Vagi. Vid. Peregrinie
Valor Vid. Prerium.
Vana gloria quid, & quæ ejus filiæz. 80.
Vana obſervantia quid, & quæ ejus ſpecies. 277
Venæ metallicæ inventæ cujus fint. 163.
Venditio quid. 228.
Veneficium quid. 278.
Verba turpia loquens qualiter peccet. 71.
Violentia quid, & quotuplex. 27. An tollat volun-
tarium. Ibid.
Vis ùt impedimentum matrimonii. 5S7?b .
Virtus quid, & an etiam appetitus ſenſitivus ſit ejus
ſubjectum. 47. Ejus divifio. 50. & ſeq. Ejus Ppro-
prictates. 52, An & quæ virtuter conſiſtant in me-

dio.

1e ſ0.
im tnoner

a,
4

Peclet,

o gii
tommuture,
tatione e
Mirinonti,.
gaſen 1.
Ular norlis
igne egn
ipio 1,
n auid, 5.

torumn leſee

a N

Petent i0 I

Rerum &ι Verborum.

dio, 53. Quomodo inter ſe ſint connexæ. 54. Vir-
tutes intellectuales, Thediogicæ & Cardinales quot
e & quæ. 50.

ein Vitam exponerèe pro alio an & quando quis teneatun,
1323.
Vitium quid, & an idem cum peccato. 55. Vitia ca⸗
den i N pitalia quæ, 78. Vitium contra naturam quid. 82.

Hujus ſpecies. 38 3. Vitia Fidei & Confeſſioni ejus
oppoſita. 119. Spei oppoſita,. 126. Charitati ope⸗
poſitu 138. Religioni oppoſita. 275. 257.
Vitia rei venditæ quotuplicia. 231. An obligent ad re-
ſtitutionem. 232. An venditor vitium ſeu defectum
rei venditæ teneatur emptori detegere, Ibid.

Voluntarium quid, & quotuplex, 26.

Votum quid, & quetuplex, 252. Requiſita ad ejus“
obligationem. 253. Ejus materia. Ibid. An fſit in
poteſtate voventis in materia gravi ſe obligare ſub
veniali, vel & contra. Ibid. ueot modis tollatur.
votum, Ilbid. Quis in illo diſpenſare poſſit. 254.
Quot & quæ ſint vota Papæ reſervata, 255. Irrita-
tio voti quid, & quis illud irritare poſſit. 254. Quis
commutare, 255. Quz regulæ obſervandæ in com-
mutatione voti. 25f6, Votùm ùt impedimentum-
n matrimonii. 551.
e it Initas moralis actuum & objectorum quando tollatur 4
uln ſ ejüsque regulæ. 60.
Uſucapio. 167. Vid. Præſcriptio-
1ettet l Uſura quid, & quale Peccatum. 234. An liceast pro
zu tli mutuo aliquid accipere ultra ſortem. Ibid. Et quéê
titulé quinque pro centum. 236. Cenſus realis vel
perſonalis an ſit licitus. Ibid. An uſurarii, vel in
eorum defeétu hæredes teneantur reſtituere. 237.
Quæ ſint pœnæ eorum. 238. An licest mutuum.s
4 petere ab Iuſurario, 143.
fruret in Uſus,

Ehe A ung

Iadex Rerum & Perborum.

. 5.
1 us quid. 15
& Uſus ſruct . 118.
Aſus
di. ationis quando attingatu nn⸗ 155.
W en eruin engi dei dimentum dirimens.
rortetdt uando conſtituat impedi- .
jcigium
Uxoricidiu

409

F I N 1 S.

A „ 4
udaret à multis a.
iber ſ, o0 ſudaret enr e
B e e intellexi eun
ſens Libe B . uelen
Dam de aſpirantibus d ,, eduge
e ah “ iter avidé expe »„ .
adenda. ?* exinde parare p
ten H ſuſcipiendos ſe exin e e
4 Ordines ſuſcip 4 ſae tc0
Ece u, ndum ſpem e⸗
dee an ias 3 ncernente
Unde der ge 1 materias ipſos tt genge, gos
diret, quan eu: & inſuper ex alii. e rei,
en , quæſtiones ſcitau dig
deſiderari bant ke⸗
ſubjunxi, at ſequit

encio con

le Mumi e
10
1eraat
inlan 4
Wwr
Ulnordu, nd
2, Oul ſn
e anante,
in del 1, 4
nnenar,
t liere G
nmn inf lrc,
eler, lna

.
W
inum,
2 li ilen
6) lt ine
ſt, gui br
lecleſt

rlnn
J —
n I
Inlen

13

in Ledht
en 8 Pllenr
Uaſcei, g
uek un
ſer ſa
duene
N A At
in

0%) 86 1

èòèDU

eerietde S =
H
MANUDuUCTIO
EXAMINANDORUIM

Ad materias Examinis ſui in hoc com-

pendio contentas: earundémque mate-
riarum auctarium.

CAPUT I.

De Materia Tonſurandorum, & quatuor Mi-
noribus initiandorum.

I. Xaminatori quærentts, quid petis, gquid reſpon
5 dendum eſz à Keſp. Sic eſſe reſpondendum: Pes
to examinari pro prima Tonſura, vel Quatuor
Minoribus, pro Subdiaconatu, pro Diaconatu, &c.
2. Quid ſetre debet Tenſurandas, & quatuor Mina-
ribus initiandur. Reſp. De utrisque reſpondet Trid.
nam Sefl. 23. cap. 4. de Reform. ait: Primi Tenſurd
non initientur, qui Fidei Rudimenta edocti non fnerint;
qulque legere &g ſceribere neſciant. Et cap. II, Nee
minoribnt Ordinibus, qui Latinam lingaans ſaltevs noss
integant, Unde ſit

§. 1. De chriſiano & eſus Signo.

1. Quid eſt eſſe Chriſtianum à Reſp. Eſt eſſe hominem
baptizatum.
2. Efine idem eſſs Chriſtiannm & es Cathelj'enm 7
Reſp. Hoc intereſfle diſcrimen, quòd Chriſtianus ille
dicatur, qui baptizatus quidem eſt, ſed tenet ſectam
ab Eccleſia Romana alienam. Catholicus autem, qui
2

2 Laput 7. H. 1.

& baptizatus eſt, & profitetur fidem Chriſti. Unde-
hæretici, ſi ſint legitimè baptizati, ſunt quidem Cht&
Riani, non tamen Catholici.
3. Seod eſt ſognum Chrifisni? Reſp. ef Egnum-
fancæ Crucis.
4. Quomodo fermatur ſiguum ſancta Crueis? R. For-
matlir, ducendo tres tantùm, vel omnes quinque digi-
tos extenſos manés dextræ à fronte ad pedtus, à pet
Kore ad humerum ſiniſtrum, & ab hoc ad dextrum a
dicendo: In momine Patris, & Filii, & Siritäe San-
&, Amen.
5. Quare ad farmandan Crucem adpibetar dextra ²⁶
6. Quare interdum tret, interdunm guingne digits
sdhibentur Vid. ibid.
7. Lur in bac Cruoo frentem zangende nominamus LPa-
trem, tangondo pectus nominamus Filiung, &s zangenda
atrumque humerum nominamus oͤpiritum Sanctum? Vide

8. Cur in hac eadem Craes prinz tangimu hbvmerusm
niſtrum, & peften tranſimws ad dextrum? Vid. ibid.
9. Formaturne ſgnum Crncis etiam alib modé Fors
matur pollice & indice manûs dextræ conjunctis, Hi-
guando ſe Crucis ſigné in fronte, ore, & pccteré, ſeu
corde: dicendo in tactu ſrontis: In nomine Patris in
tactu oris: && Fili; in tactu pectoris ſeun cordis:
eiritüs Sankti. Et hæc dicitur Crux minor ad diſtin-
Kionem alterius.
10. Quare in hac Cruce ad raltum frentis Pater, ad
raltum oris Filius, & aα tadtem pectoris Spiritus §.
nmonzinatier ?à Vid. ibid.
II. Cur ers in eadem zineri Crace duo digit
jancti sadbibentur? R. Pet hoc ſignificantur duæ na-
turæ in Chriſto, Divina nempe & humana, contra hæ-
reſin Monothelitarum, qui unam tantöm in Chriſto na-
turam affirmârunt, & ideo uné tantüm digitô ſignum-
Cracis formaârunt.
12. Cur zntens dicitur: In nemine; & nen: In

i con-

n—
WI

1 huiet
Anum ſe

An dl
menun,
Qumd,
6 Aulmich
lenne
lu,
Umniteten,

eNhigten er
d Deſen,

1as dleur

Nnn ſie

Aali

Mr, 4,

n ade,

layat bmmt
amn N l
en And
Ene wiind
dein
l WanI
ktoin ici

(MNA

d ſut N
e enin N

ſunndu

niat 9

De Mat, Tonſ. & Quat. Min. 3

minibus? R. Ideo, ut ſigniſicemus unitatem naturæ in
tribus Perſonis. .
13. Cur additur particuls, & ? R. Ad exprimendun
myſterium Trinitatis: quod omiſsâ hâc Particulà mini-
mé exprimeretur, ſed tres Perſonæ confuderentur, quaſi
ſolis nominibus & officiis diſtinguerentur, qui fuit ers
ror Sabellianorum,
14. Qus hec exemplöé peſir effendi?» R. Poteſt oſten-
di in nomine v. g. Joannes Ceorgini, Hoc enim no=-
men ſinè particula & ſignificat unum hominem; ſecus,
ſi dicta particula interponatur. Ita in Perſonis Divinis
interpoſitæ illa particula exprimit illarum diſtinctionem,

§. 2. Be Symbolo Fidei.

X.. Quid eft Symbolzns Fides R. Eſt collęæctio ſentens
tiarum noſtræ ſidei.
2. Qzotplex eft Srmbolum fiälei? R. Eſt triplex: Apo-
ſolorum, Nicænum, & S. Athanaſii. Vid. pag. 113.
3. Cur vocatun Symbolun dpeſtolorum“ R. Quia ab
Apoſtolis eſt compoſitum.
4. Luot ſaent Articult ſidei in hoc Symbolo zontenti &
R. Sunt duodecim juxta duodenarium Apoſtolorum nus
merum.
J Quomede ſequnntar? R. Credo in Deum Patrem, &ci
6. Qremado creai poteßt Filius Dei, ) Deus natus in
gempere, pacſus, mortuns, & ſepultus 2 R. Sccundum
Humanitatem. .
7. Ad quos inferos deſcændis? R. Non ad locum da-
mnatorum, ſed ad Limbum, in quo Animæ ſanctæ Re-
demptorem expectabant.
8. Deſcenditne cum Anima & Corpere? R. Corpusg
reliquit in ſepulchro, illudque poſtea tertiô die glorio-
ſlum reaſſumpfſit.
9. Cur dicitur in pluralis Deſcendit ad inferos? R.
Quia etiam ad Purgatorium deſcendit, indéque mul-
tas animas liberavit. .
30. Cer dicienr Chrifins ſedere in eelit? R. Per hoc
a 2 ſigni⸗

4 Cap. 1. F. 3. 4⸗

ügnificatut quies poſt cxantlates labores: vel etiam-
poteſtas Judicis jam ei collata. .
II. Cur dicitur ſedere ad dexteram TPeatrie? R. Quia
ſupremam in cælis gloriam conſecutus eſt. .
12. Qui intetiguntur per ivos & morimos, guos Chri-
Kas jadicabit? R. Per vivos intelliguntur Electi, per-
mortuos verò reprobi⸗

§. 3. De Ecclefi.

v. Ozid eft Eccleſiæ? R. Eſt ſocietas ſeu congregatie
Kidelium ſive haptizatorum ſub uno Capite Chriſto in
sxlis, & Vicario ejus in terris.
Plura de Eccleſia dicentur in Examine Subdiace.
nandorum. 5. I.

§. 4. De Gratione Demirica.

1. Qua eßt excekentiſima iuter omnes oratio * R. Ora-
tie Dominica, ſic dicta, quia ejus author fuit Chriſtus
Dominus noſter.
2. Quzer ſunt in es petitiones? R. Sunt ſeptem. Qus
tamen omnia, quæ à Deo petere pofſlumus, in ſe com-
prehendunt.
3. Efine etiazæ petitio?« Pater noſter, qui es in cæ-
lis? R. Non eft; ſed præmittitur, ut attentio & flia-
lis ſiducia in nobis erga Deum, tanquam Patrem opti-
mum excitetur.
4. Quia afßt: Sanctificetur nomen tuum? R. Per hot
petimus, ut ſemper, ubique, in omnibus, & ab omni-
bus promoveatur cognitio, timor, amor, honor, &
mum, cultus divinus. .
5. Quale regnum petitur advenire? R. Imprimis regnum
gratiæ, quéô Deus in via regnat in nobis. Deinde-
en æzternæ gloriæ, quod nobis ſervatur tanquam-
18
6, Car perieur Soluntas Dei fieri Frut in cake? R. tlt
& nos ſicut Angeli, integrè, perfeéteè, & conſtanterx-
gam adimpleamus.

7- E* intelligimus 1* anem, nem 4aotiad V

)
—
lai vun
1 naeltatet
onhs
10
1ln, in
9,C, ſer
1eslrinnt P
i venitl

Il ude
b lenone,
oni

li Ndls

ſiͦ ein m

1
n
d d
Cunke i
ul ßalen
Iin Nind
nli 1 4c

l1 rn,
nie
1 h
en
hndf

„NI ſunt

huen
e ul
en enn
tem inh
lſs Migen

Nien i e

luni g

Mi
,/,0

utor AC

le, Aüen
menat

ſennan un

. 49
ANN

telt, A

. un ſul

De Mat. Tenſj. & Quat. Min. 5

bie dari petimus 7 R. Omnia, quæ ad ſuſtentationem
ac neceſſitatem corporis & animæ pertinent.
8. Qualia debitz petimus dizitti! R. Peccata tam mor-
Klia, quâm venialia,
9. Cur Socantur debitz? R. Quia rees & debitores
nos faciunt pœnæ æternæ, ſi mortalia ſint 3 tempora-
lis, ſi venialia.
10. Quid eßi non induaci intentationem? R. Non ef
tentari: quia tentatio eſt vita hominis ſuper terram- „
& Chriſtus ipſe tentatus fuit; ſed eſt non ſuccumbere
sentationi.
II. Quid eſt liberari ab omni malo? R. Imprimis à ma-=
lo dæmone, deinde à malis animæ „ demum à maliy-
corperis.

§. 5. De Salutatione Angelita.

1. Salutatio Angelica ende ſie diäéa? R. Quia prima-
tia ejus pars ab Angelo fuit pronunciata.
2. Qus ſane Auctores Salutationis Angelica? R. Primæ
partis, Ave gratidâ plena, Dominus tecum, Auctor fuis
Angelus à Dee in legationem ad Mariam miſſus; ſe-
cundæ partis, Beneditte zu in mulieritus, & sbenedi-
Atus fructus Bentris ent, S. Eliſabethi „ hæc verba Spi=
ritu Sanctò repleta proſerens s tertiæ partis , ora pra
volis, &c. Eccleſia.

§. 6. De Decem Præteptis.

I. Qzot ſunt præceptæ Deealegi? R. Sunt decem „AuE
per Moyſen data ſunt Exod. 20.
2. In quer tabnulis data ſunt? R. In duabus.
3. Qzæ praccptaz ſunt in prima, &s alters tabale? R.
In prima ſnnt tria prima, Deum concernentia, in ſee
cunda ſunt reliqua ſeptem, ad proximum ſpeétantia.
4. Przceptaæ Decalagi insdemne Gerbis ſunt per Moeyſen
detaz, uibus hodis popalo preponuntkr? R. Non: Moy-
ſes enim ea amplioribus verbis deſcri bit; Eccleſia au-
tem in pauciora contraxit, ut rudiores faciliůs memo-
tie mandare pofſſint.
a 3 F. Sanzz

6 Cep. 1. §F. 62

S. Santne Dei precepta obſervatn peſſibilisg? R. Ita
Planè, cum Dei gratia: dicit enim Dcus I. Joan. 5.
ma data ſua non eſſe gravia.
6 Quid pracipitur, dum dicitur: Nen habebis Deos
slienos coram me? R. Ueum adorare, & illi ſoli ſer-
vire, cavere item infidelitarem, magias, divinatio-
nes, obſervationes ſuperſtitioſas, & quemcaunque cule
tum impium.
Licetne tamen Sanctos etiaz ceolere & invecare?
R. Licet, ſed inferiore cultus gradu, quàm Deum, vi⸗
delicet tanquam Dei amicos, & noſtros apud cum in-
cerceſiores, ſeu mediatores ac patronos.
8. Nonne derogar derogaz Ter. qui unus Moedia-
Sor decirur, ſ alios medtazores aeſirzxamns? Reſp. Non
derogare: Ohriſtus enim eſt Mediator principalis, San-
Gi autem minus principales.
9. Luotuplex erge eſt cultus, gsem Deo GS Sanctis
oxbibemues? Reſp. Eſt triplex: cultus latriæ, cultug-
dul æ, & cultus hyperduliæ. Primus competit Deo,
alter Sanctis, tertius B. Virgini.
10. Licetne Geserars imagines? Reſp. Licet, Chri-
Rum aut Sanctos in eis venerando.
1II. Nanne per hoc effeimur idololatræ, àt nobis hare-
iei appizgent? Reſp. Minimè: nam neque divinitatem
aliquam imaginibus tribuimus, neque ipſum lapidem-
aut lignum adoramus, uti ethnici faciunt; ſed cultum
uac venerationem iis exhibemus, qui per tales imagi-
mes figurantur, videlicet Chriſto, aut Sanctis ejus.
12. Qui peccaut eontra ſezundum pracepenm?? Reſp.
Qi male jurant, aut pejerant, blaſphemant, vota-
Kon adimplent, &c.
13. Quid per ſabbatum, gued ſanctificare jubemun,
inseigitaur? Reſp. Dies Dominica: in hanc quippe-
ſabbatum jam tempore Apoſtolorum mutatum eſt: nam
S. Joanes dicit ſe fuiſſe in ſpiritu in Dominica die.
14. Cur Sabbatuns matatum eſt in Dominicam? Reſp.
Quia in Deminica multa memorabilia facta ſunt, ut-
mundus creatus, Chriſtus relurrexit, Spiritus S. datuæ“
Lſt⸗ &c. 15

xt, odun

Uirine
1Na,
aluat u
1 iutrn
len almn
41 e

Dhnſche

l Enn
N
iice
ni
ur 44

6
1

6, u unn
,64

y
mne, al
eiapele ,

le

De Mat. Tonſ. & Quat. AMin. 7

I5. Daonmodo ſabbatnne ſe Dies Domixica celebran-
da? R. Ceflando ab opere ſervili, audiendo Miſſam
& verbum Dei, item Deum orando, aliisque piis ex-
ercitiis intendendo.
16. Per patrem &s matrem, ques benerære jubemur,
qui intelligeneun R. Non tantum illi, qui nos genue-
runt, ſed etiam illi, qui ſunt locò parentum, uti ſunt
Paſtores, Confeſſarii, Sacerdotes, Curateres, Tutores,
Magiſtri, Domini reſpectu famulorum, item Seniores
& Superiores tam Spirituales, quàm temporales.
17. Quid prohibetur per: Non occides ?à R. Non--
ſolum homicidium, mutilatio, vulneratio; ſed etiam.
rixa, odium in proximum, &c.
18, Quid per: Non mœchaberis? R. Omne peccaz
tum immunditiei; ùt adulterium, fornicatio, inczſtus,
KRuprum, ſacrilegium, raptus, peccatum centra natu-
ram., Item oſcula, tactus, amplisxus, & ſimilia illicis
ra amatoria.
19. Quid per: Non occides? R. Omais injuſta abe
latio vel detentio dominé juſtè invité, damnifcatio,
injuſta exactio, ftaus in quibuscunque contractibus, &c.
20. Quia per falſam teflimoniam non dicendam it Re
Maximè peccata linguæ, præcipuè quæ Gunt in judicie
à Judice, reo, teſte, Advecato. Reduci etinm huc
