phyſica, nec moralis, unde tune tenetur man-
datarius damna recompenlſare.
II. Si Petrus vult auferre Paulo 100. Im-
periales, ego autem fuadeg, ut auferat 50.
ad nihil obligor, quia utiliter ago negotium-
domini,. Si autem ſuadeo, ut 5o. à Paulon
& 5o. à Cajo auferat, tunc damnum illatum
Cajo per ablationem 5o. Imperialium obligor
reſarcire: quia conſilium meum non in totum.
ſed in mediam partém influit. Quòd ſi Pe-
trus velit futari ab indeterminato, & tu con-
ſulis, ut furetur joanni, deficiente Petròô te-
neris damnum Joanni illatum reſarcire, ut-
pote cujus es cauſa.

12. Ancilla vadens ad forum non poteſt ali-
quid etiam modicum ſibi de pecunia retineres
neque calceis impendere, qui multùm terun-
tur; ſed quod reſervat, in commodum do-
mini reſtituendum eſt. Neque poteſt ob ſti-
pendium minùs tenue clàm recompenſare: ſi=
bi enim imputet, quòd taliter contraxerit-as
cùm ei liberum eſſet plus exigere, vel alium-
dominum inquirere. Si verò dominus mi⸗
nůs dare vellet annò elapsô, quàâm conven-
tum eſſet, occulta compenſatio erit licita.

13. Qui furatur Imperialem, quem impo-
nit Lotteriæ, & lucratur centum, tenetur ſo-

lum reſtituere Imperialem ablatum; alios cen-
tum:;

Uin kugen
Ntt, Nein
Aluen oce
enortrir
ethals non
mieſto⸗
nprebi
Rde,
16, K1
emin
Kloo

Vl.

—

tenetur

ankere

nevotit

num ille⸗
ium obl
nin tor
od 1
è tucen
Petrò t
ie,

telta
retinen
um temn.⸗
dum
nſate l
tarett
l an
ints⸗
conſer
lc
1 o⸗
cen⸗
n,

—
annem de
lec eſt l

De Reſtitutione. 209

tum, quos lueratus eſt, retinere poteſt, quia
de hoc, quod ſorti adſcribitur, nihil reſti-
tuendum eſt.

14. Si Cajus mandet Titium percuti cum
proteſtatione „ne eum mutilet vel occidat„
mandatarius autem limites mandati excedat,
& occidat, tunc diſtinguendum eſt: ſi enim-
Cajus mandet levem percuſſionem, Cajus non
tenetur ad damna ſecuta: quis mandatarius
exceſſit limites mandantis exceſſu facilè & mo-
raliter ſeparabili, cùm in ejus poteſtate fue-
rib finem mandati ſervare. Dicaſt. Karchne-„
& alii. Secus eſt, ſi gravem demander: quia
mors ſecuta in morali æſtimatione ſe habet,
per modum unius cum demandata percuſſio-
ne gravi, & faeilé cogitari debuit ac potuit
in gratiam ſui hoc evenire potuiſſe. c. Is qui
mandat. in 6. Karchne & alii.

15. Si Sacriſta deprehendat furem in Eccle-
ſia in flagranti, & accepté ligone eum per-
cutiat, vicini autem hoc videntes adjuvent,
& furem occidant, tunc Sacriſta irregularita-
tem incurrit, ſi ejus percuſſio fuit lethalis; ſi
lethalis non fuit, præbuit tamen occaſionem
homicidio, irregularitatem non evadit; ſi
non præbuit, immunis erit. c. Significaſti. de-
bomicidie.
16. Si Titius mandet ſervitoribns ſuis, ut
Joannem interficiant, quod illi faciunt, & in-

ſuper 100, aurcos apud Joannem inventos fu-
ran⸗

210 Tradt. VIII. Exam. PFI.

rantur, Titius non tenetur reſtituere, ſi es
intentione homicidium non præcepit, ut ta-
les pecuniæ furté aceiperentur: quia furtum
illud non fuit à Titio volitum, non directè &
in ſe, ut patet, nec in cauſa, quia homici-
dium illud non eſt ex ſe ordinatum ad tale-
furtum, nec habent hæc duo delicta inter ſe-
neceſſariam connexionem, ita ut unum de-
endeat ab alio, velut effectus à cauſa, à
diverſis autem non fit illatio. L. Papinianus Fe
de minor. &c. ad audientiam de decimis.

17. Cùm ſtatuto civitatis prohibitum ſit.,,
ne quis ſericum, vel aliud ſimile mercium ge-
nus extra Civitatis confinium deferat ſub pœ-
na bis mille aureorum Fiſco applicandorum,
Titius autem defertur ad Judicem de ejusmo-
di crimine, ob quod in carcerem conjectus-
adducit duos falſos teſtes, qui jure jurandò
aſfirmant tales merces non fuiſſe ex earum-
genere, quæ erant prohibitæ, & ſic defrau-
dant Fiſcum: hi teſtes ultra peccatum morta=⸗
le non ſunt obnoxii reſtitutioni Fiſco facien-
dæ. Ratio: quia Fiſcus non habebat jus ali=
quod in bonis illis, cùm pœna non debeatur
in conſeientia ante condemnationem, ut do⸗=
cet D. Th. 2. 2. q. 62. 2. 32

18. Sciens lege eſſe prohibitum, ne quis &
civitate extrahat frumentum vel merces talis
generis ſub pœna amiſſionis earundem, ta-
men claneulùm tales merces vendendas extra-

hit

eeſte Un

Gd l

pigztun
Intnbin
ſe tuiokn
& anl
ſucfuen
les e
tundim 10
un 896
ttionen,
len Co
un n
o N
ine, 4

ſanl

.
—
—
gitete

depit,
bia in
n dins
nia hon
m 4d t
in inter
bpu
1carlt,
inin

tomn ſ
rciumg
ſubpe
Gorun
jusmo⸗
njenr
lurand
earun
, deſta.

1 Mots

De Reſtitutione. 211

hit ſinè ſolutione gabellæ & cæterorum peda-
giorum, nec peccat mortaliter, nec tenetux
ad reſtitutionem. Ratio: quia in his gabel-
lis conſuetudo interpretatur animum legisla-
toris, ipſi autem Principes ſciunt homines-
conſucviſſe illas defraudare, nec ſibi à Con-
feſſoribus heri ſcrupulum de reſtitutione, cùm
omnes ferè gabellæ quo ad quantitatem &
qualitatem ſint dubiæ dari juſtè. Sylv. ver?é
Fabella 3. D. 714, in illa quæſlione, qualiter circa hu=
Juſmodi ſe debeant habere Confeſores. Et Armilla-
verbò gabella num., 18. idipſum ferme his ver-
bis aſſerit: Quando gabellæ ſunt dubiæ, an-
ſint juſtæ, ſicut communiter hodie ſunt; Con-
feſſores non debent eogere pœnitentes ad re-
ſtitutionem: quia exponerent ſe pericule ſur-
ripiendi à pœnitente, quod ſuum eſt.
Hüujus tamen oppoſitum docet P. Wigandt
Tract. 6. Exam, 5. num. 80. dicens ſententiam
eſſe tutiorem & probabiliorem apud Thomi-
ſtas & multos extraneos, quòd leges juſtæ
tributorum, & vectigalium non ſint purè pœ-
nales, ſed obligent in foro conſcientiæ, non-
tantùm ad ſolvendum, ſed etiam ad non ſo-
lutum & defraudatum reſtituendum: & dat=
rationem, quia obediendum eſt juſtis legibus.
Idem docet, ſi de juſtitis gabellæ aut vecti-
galium dubitetur, innixus illi generali princi-
pio: In dubiis præſumendum eſt pro Principe ſeu Su-
periore,; à quo ſi ſemel, ait ille, recedatur-,
ruet tota boni Regiminis ratio.
◻2 19.

212 Tracz. IX. Exam. I.

19. Fingens ſe pauperem vel captivum apud
Turcas, & colligens eleemoſynas, diſtribuere-
debet inter alios pauperes: dantium enim-
erat intentio ſublevare proximi miſeriam-,
quam non ſublevant in acceptante, cùm non
indigeat, ſecus eſſet, ſi miſeria ſublevanda-
immineret; quod enim in proximo eſt, re-
putatur præſens.

CIRCA

TRACTATUM MN.
De vitiis Juſtitieæ oppoſitis, nimi-
rum de acceptione perſonarum, ho-

micidio, furto, injuſtitia Judicis, ac=
cuſatoris, teſtis, advocati.

Ex Exam. I.
Dè acceptione Perſonarum.
D. 1. Quid eſt acceptio perſonarum, &
quale percatum?
Reß. Acceptio perſonarum eſi vitiam, quò
id, quod ex debito juſtitiæ conferendum eſt
uni perſonæ, confertur alteri, non propter-
ejus meritum ad rem, quæ confertur, ſed
ob conditionem ejus, quæ non congruit ad
ipſam rem: ut ſi quis beneficium, officium-,
Parochiam, &c. conferat uni, quia eſt ami-

cus, dives, conſanguineus, &c. quæ nihil fa-
siunt

aodurum
lone
forae
Gilß/

lim
en
Epre
geteumä⸗
in antl
oe, g
leleſcis
Dn.
llceeti
mnſun

6.
i 1.

4 Mi⸗
ed

.

—
diine
dilhrbhe
iſerinm.
cNN
bleyene
0 l,

I.
nimi
1o..

De vitiGiz Juſtitiæ oppeſitis. 213
ciunt ad eſſe dignum officí. Eſt ex genere-
ſuo pecestum mortale: quia graviter repu-
gnat juſtitis, bono communi, & charitati
proximi.
Ex quo ſequitur, quòd collator Beneſicio-
rum Eccleſiaſticorum curatorum, aut digni-
tatum ſub mortali teneatr ea conferre, vel
votum ſuum dare digniori: quia collator vel
elector non poteſt ſinè gravi vitio acceptionis
perſonarum pro cauſa accipere conditionem
perſonæ, quæ nihil facit ad negotium.
Porrò Beneficium Eccleſiaſticum definitur,
quòd ſit Jus perpetuum recipiendi reditus ex bonis
Eecleſiæ ratione ſpiritualis offcii Eccleſiaſtics auéctoritats
conſtitutum.
Dixi autem I. curatorum: quia non videtuf
eſſe per ſe mortale, ſi conferatur ſimplex be-
neficium alicui digno prætermiſſis dignioribus,
t patet ex praxi Prælatorum, eriam ipſiug
Papæ, qui parùm cogitantes de dignioribus*
beneficia ſimplicia conferunt dignis.
Dixi 2. ſub mortali, id eſt in foro poli &
conſcientiæ: nam in foro fori ſtat electio di-
gni juxta S. Th. 2.2. q. 63 4 a. 2. ad 3.

D. 2. Duis cenfendus indignus, dignus,

& dignior in hac materia

Reſßß. z. Indignus cenfetur, cui aliqua-
aut plures qualitates jure ad miniſterium re-
quiſitæ deſunt; dignus è contra Beneſiciò eſt
◻ ille,

214 Tradl, IF. Exam. Y.

Ille, cui nulla qualitas à Fundatore; jure aut
ſtatuto ſpeciali poſtulata defictir.
KReſp. 2. Dupliciter unus poteſt æſtimari al-
terâ dignior, Trimò abſolutè, fimpliciter &
ſecundùm ſe, & ſic ille dicitur dignior, qui
abundat majoribus donis gratiæ & ſanctitatis,
Secundè comparativè ad bonum commune, id
eſt, qui plus habet de gratiis, donis ac ſub.
Kidiis, quæ ad talem ſtatum vel officium debi⸗
Ec exequendum faciunt. Contingit enim.,
quandoque, quéd ille, qui eſt minus ſanctus
& minùs ſciens, poſſit magis conterre ad pa-
mum commune.

L. 3: Peccxtum acceptionis perſonarum poe
teſine committi in judiciis

Reſpe Affirmativè: Quia Judex ad æqqualita-
dem Juſtitiæ reducit ca, quæ poſſunt facere⸗
oppoſitam inæqualitatem: acceptio erſona-
Tum autem habet quandam inæqualitatem-,
inquantùm uni perſonæ præter ſuam prapor⸗
tionem aliquid aetribuitur.
Porrò ad evitandam perſonarum acceptio-
nem Collator ſæcularium officiorum pariter
tenetur præferre digniorem, reſpiciendo meri-
ta, non perſonas: hæc enim officia ſunt bo-
na communia reip. fæcularis: ergo diſtribuen-
da ſunt juxta modum juſtitiæ diſtributivæ,
quæ reſpicit merita perſonatum.

Ex

unin.
4 e N
H guun
1 geemi
lique,t

4lt,
ſehent,.

1
L

Mei oo
Vutitne
ſenln
ii
dr, Ce
Arod
lerl,
Phemi
Cnfue
eriei
ſeri,
enn

—

—
e, ue

eſtinene
bblichte
nior
Anclien
wune,
a
lun
t ent
ſng
ad e

Gallt⸗
acele
erlon⸗
ten.
roho,

Eepte⸗
DWel⸗
Ntbo⸗
eer⸗
ſe⸗

De vitiis Juſtitiæz oppoſitis. 215
Ex Exwam., II.

De homicidio.
DQ., 1. Duid eft homicidium?

Reßp. Eſt injuſta hominis occiſio. Eſtque-
triplex: ſcilicet homicidium ſimplex, aſaſinium,
& proditorium. Homicidium ſimplex eſt, quod
ſt ſinè mereede, præviã tamen rixàâ, Alſſa ſi-
nium, quando quis mercede condudus, ſive
pro pecunia hominem oecidit. Proditorium
denique, eùm quis nullâ præviâ rixâ vel ran-
core, ſed potiùs ſimulatâ amicitiâ occidit-,
venenò, vel à tergo, vel aliàs nihil tale me-
tuentem.

Q. 2. Qui gaudent jure Aßli, ſeu immuni-
tate Ecsleſiaſtica?
Reſp. 1. Præter excipiendos in . 2. omnes
Rei quorumcunque criminum, gaudent im-
munitate, v. g. fures, ſacrilegi, perjuri, ſu-
ſpenſi, interdicti, excommunicati, monoma-
chi, id eſt, occidentes in duello, homici-
dæ, Clericorum occiſores, Parricidæ, ſeclu-
Sâ proditione vel aſſaſiniò. Sodomitæ, adul-
teri, Monialium defloratores, raptores, bla-
ſphemi, Simoniaci, Religioſi, Apoſtatæ, ſi
confugiant ad Eccleſiam alterius Religionis;
Clerici, ſi quid commiſerint, ob quod tor-
queri, degradari, &c. deberent. Item Judæi
& Gentiles ſeu Pagani.

4 Keß. 2e

216 Tradt. IX. Exam. II.

Reſp. z. Excipiuntur Aſſaſinus, hæreticug
in cauſa hæreſis, occidens vel mutilator in-
Eceleſia vel prope Eceleſiam cum ſpe immu-
nitatis. Homicida proditorius effectu ſecu-
t6. Aſſaſinus. Reus criminis læſæ Majeſtatis. Pu⸗
blici latrones. Pyratæ, & qui incolunt caſtra.
& quibus erumpunt;, ac vicinos aut peregri=
nantes damniſicant. Item nocturni agrorum
depopulatores.

OQ. 3. Eicetne occidere innocentem?

Reſp. In nullo caſu directè & per ſe id lices
absque ſpeciali Dei revelatione ſeu juſſu: quia
nemo directe & per ſe poteſt auferre vitam-,
niſi qui haber dominium vitæ; ſolus autem-
Deus habet dominium vitæz hominis-.
Dixi, dizectò & per ſe: quia indirectè & per
accidens occidere innocentem non eſt pecca-
tum, quâ ratione Reſp. licitè exponit pro ſua
defenſione vitam civium; quin & in-
caſu poſito innocens tanquam pars (quæ eſt
propter totum) ſpontè ſe offerre tenetur-
pro bono communi, ut à tanto malo liberet
communitatem, quod ſi non faciat, poteſt
id Reſp. ei præcipere, ſi præcepto non obe-
diat, jam fit nocens, & tunc ut talis poteſt
tradi tyranno.

O. 4. Licetne per medicinam vel ali« medis
precurare abortum?

Reſp. z. Procurare abortum fetüs non ani-
ma⸗-

—,—

1

.

—

—

ſpe im
feahne
elatie
nt cal
1 Peren
1grot

lep!
eig li
.
I: gui
iam.
tem.

.
.

hanid
utilator

De vitiis Juſtitiæ oppofttis. 217
mati, etſi homicidium perfectum non ſit, eſt
tamen quaſi tale & peccatum mortale. Pro-
curatio autem abortús fœtůs animati effecu
ſecutõ præter peccatum mortale homicidii
inducit excommunicationem & irregularita-
tem. Dicaſt. Filliucius, Benac. apud Sbager. Fœtus
autem præſumitur animatus poſt 40,. dies, quia
natura ſemper ſupponit pro maſculo, qui
quadrageſimõ die animatur; fœmella veroô
die ſexageſimô juxta quosdam medicos, die
octogeſimò juxta Ariſtotelem.
Reſp. 2. Licet ſumere medicinam, quæ di-
recté & ex natura ſua tendit ad ſanitatem
matris, & non ad expulſionem ſœtus, ſi ali⸗
ter ſanitas obtineri non poſſit, ſaltem ſi fes-
tus nondum ſit animatus. Idem licet, etſi
fœtus eſſet animatus, ſi de matris ſanitate
jam eſſet deſperatum, & eâ non ſanatâ pro-
les prodire non poſſet. Ratio primi eſt; quia
abortus ſequitur per accidens. Ratio ſecun-
di eſt: quia medicina eſſet favorabilis matri
& proli: nam matre ſanatâ poſſet prodire
proles & ſupervivere.

D. Fe Eicetne bomini privato occidere inju-
ſts invadentem?
Refßß. 1. Licet in ipſo actu aggreſſionis cum
moderamine inculpatæ tutelæ ad ſuæ vitæ de-
fenſionem, non autem alterius ocelſionem-
intendendo: quia vim vi repellere licet.
Dixi: sum maderamine inculpatæ tutele; hec
△ 5 eſt.

218 Tradl. M. Exam. II.

eſt, ut quis non faciat plus, quàâm ſit opus-
ad evadendum malum intentatam, ut ſi hoc
poſſie evadere, invaſorem vulnerando, non
licet eum occidere. Item ſi invaſor ſit iner-
mis, non debet eum aggredi armatus, niſi
invaſor ex ſe ſit fortior, vel æqnè fortis.
Rc. 2. Eadem reſolutio eſt intelligenda,
etſi quis dederit cauſam invaſioni: quia tune
non perdidit jus ſe defendendi contra inva-
ſorem authoritate publicâ carentem.
Reſp. 3. Eadem facultas occidendi permitti-
tur etiam ad defendenda bona temporalia-,
dummodò magni ſint momenti: quia hæc
ſunt inſtrumenta ad virtutem, & neceſſaria ad
vitæ conſervationem: ſi igitur licet pro defen-
ſione vitæ invaſorem occidere, licebit etiam
pro horum defenſione.
Reß. 2, Idem dicendum de invaſore pudi-
citiæ, famæ, & honoris: quod probat ratie
data pro defenſione bonorum temporalium-
illa enim ſuut bona ſuperioris ordinis.

Ex Exwam. III.
De Furto.

O. 1. Quid eſt ſurtum!
Reſp. Eſt acceptio rei alienæ occulta & frauguleuts
ſeu invitò dominé.
Qy 2. Quid eft Rapina?

Reſp. Eſt æceptio rei aliene per violentiam, id .
0-

N

e en

ts
caunw
Pend u
Uius die
ecin
tom.
ten i
ſeriz
gigel

.

ino
en

—
,„. —

1, u
ando,
or ſti⸗
matus,
orti⸗
ligene.
ia i
Ulra inn

.

permi
porali⸗
ia le
Natis
elen.
tetiam

e pd⸗
ui
Alim

*

ltl

De vitiie Juſtitiæ oppofitis. 219
dominéô vidente & rem ſuam ſervare volente.
Hæc ſicut & furtum eſt ex genere ſuo pecca-
tum mortale: quia contrariatur juſtitiæ. Gra-
vior tamen eſt rapina, quàm furtum: quia-
in illa dominus magis eſt involuntarius.
Ad rapinam reducitur primòô: ſi quis alte-
rum cçogat ad ineundum inæqualem contra-
Gtum. 2. Si quis faciat injuſtas exactiones
tributorum. 3. Si latro quid extorqueat me-
tu mortis intentat́. 4. Si teloniarius titulò
vectigalis plus extorqueat:; quàâm debetur,
Idem eſt de aliis miniſtris, ſi quid petant,
quod ex metu non audet quis eis denegare.

D 3. AQusnam eſt materia gravis furti?

Reſp. Varia ſuper hoc eſſe DD. placita, ple-
rique tamen in eo conveniunt;, quòd ad pec-
catum mortale fufficiat illa quantitas, quæ at-
Kentâ qualitate perſonæ requiritur ad victum-
unius diei pro tali perſona. Uti eſt florenus,
vel medius imperialis reſpectu communiter di-
vitum. Viginti crucigeri reſpectu artificis, de=
cem reſpectu pauperis. Si tamen à Rege fu-
reris duos aut tres aureos, peccas mortaliter,
quia eſt materia de ſe ſat gravis.

Da, . An 6 quomoda peccatur per furta
minuta ?
Reß. I. Qui committit furta minuta cum-
animo per ea diteſeendi, ſeu notabilem quan-
titatem auferendi, in quovis furti peccato pec-
Cat

220 Trabkt. LX. Exam, III.

cat mortaliter eôdem moraliter continuatò
peecatòô: quia actus externus imperatus ma-
litiam ſuam habet ab interno imperante; hice
auxem in eo caſu eſt mortaliter peceaminoſus.
Reſp. 2. Probabilior eſt ſententia Thomiſti-
ca; quòd qui ſinè dicta intentione, ſed ſolùm
occaſionaliter plura furta minuta committit,
ſucceſſivè tamen notabilem quantitatem acci⸗
pit, mortaliter peccat, non quôeunque actu,
ſed illé, quò cum furtorum præteritorum ad-
vertentia complet materiam gravem, five fu⸗
retur ab uno, ſivè à diverſis. Et toties, quo-=
ties materiam pro mortali ſufficientem de no-
vo complet: quia ratione materiæ gravis fit
injuria proximo vel communirati.
Reſp. 3. Si dictus fur ante ultimũ furtũ mate-
riæ gravis completivum ſeriò proponat à furto
deſiſtere, vel reſtituere, & tamen poſtea furetur.
non peccat mortaliter: quia non adeſt moralis
continuatio ob retracationem voluntatis.

Q. 5. Licetne ſurari propter neceſſitatem?
Reſp. Licet furari in extrema neceſſitare,
quia tunce ceſſat rerum appropriatio, utpote
contraria juri naturæ, per quod quilibet po-
teſt & deber ſuæ neceſſitati ſabvenire.
Ex Exam. IV.
De Injuſtitia Judicis.
D. 7. Quid poteſt, GQad quid tenetur Judex

Reſz. I. Judex ſub mortali tenetur judicsre
S=

Geh o
1 e ee
gleceuiu

SClanin

ed
nare cün
lebet
liam,
nte ten
ſconce
n dlo
uce
840

I

—

petaen
derante,
ce. mige
4 Thon
eſed
commit
tatem 4
lngue e
ktorun:
n, Eüet
tiez, N
n den
4 bis ſt

imate.
tbor
uretl,
morel⸗
atii
atg
ſta
bbetp⸗

41

leare

.

—
4 Contin

De vitits Juſtitiæ oppoſitis. 221
ſecundùm probata & allegata; hinc ſi merita
cauſæ ſint æqualia, nequit uni adjudieare rem
quæſtionatam, ſed debet dare decretum com-
poſitionis ſive diæxtæ, quod ſtantibus meritis
inæqualibus ſinè peccato mortali injuſtitiæ da=
Tre nequit. .
Reſp. 2. Judex ſæcularis non poteſt judicare
Clericos, poteſt tamen comprehendere Cleri-
cum jure defenſionis innocentis, vel pacis reip.
eumque detinere, uſque dum propriis Præla=
tis Eccleſiaſticis eum extradat.
Keſp. 3. Licet judici ſententiam mortis ferre
contra eum, quem ſcientiâ privat4â ſcit eſſe in-
nocentem, ſi ſecundùm publica teſtimonia &
allegata probatus eſt nocens, imò ad id tene=
tur, ſi non inveniat viam, quàâ innocentem.
ſalvare poſſit: quia judex eſt perſona publica,
ergo etiam uti debet ſcientiâ public, recla-
mante etiam ſcientiâ privat.

Q. 2. Quid in caſu poſito Judex tenetur
facere, ut liberet innocentem?

Reſp. 1. Officium propter hoc reſignare non
debet: quia formaliter & per ſo nulli facit in-
juriam, ſed utirur jure ſuê.
Reſp. 2. Si ſit judex inferior, ſaltem ex cha-
ritate tenetur cauſam remittere ad ſuperiorem,
vel concedere appellationem ad illum, & co-
ram illo pro innocente teſtem agere. Quòôd
ſi ſit judex ſupremus, & poſſit fieri ſinè ſcan-
dalo & damno reip. tenetur in legibus diſ=

ben⸗

222 Tradt. IX. Exam. IV.
penſare, ut vitam lalvet. Si hæc. omnia nons
juvent, poteſt & tenetur eum condemnare ob

rationem ſuprà datam.

LQ. 3. Liretne Judici acteptare muneræ vel
ſportulas 2

Ante Reſß, nota diſcrimen eſſe inter ſpôttu-
las & munera. Nam primè munera propriè
ſunt, quæ ex intentione dantut, non pro la-
bore, nec ex debito, ſed pro favorabili ſen-
tentia obtinenda vel obtenta, unde & cor-⸗
ruptiones vocantur. Sportulæ ſunt certâ pe=
cuniæ quota per conſuetudinem pofita, ab u-
traque litigantium parte æqualiter ſolvenda-
ex debito, non intuitu ſententiæ, nee ad cor⸗
rumpendum judicem,
Secundò munera ſumi poſſunt largiùs, tanquam
donaria ſeu honoraria ex mera liberalitate-,
vel ex gratitudine data judici vel alteri officia⸗
li, ante vel poſt latam ſententiam. Munera-
ſive in primo, ſive in ſecundo ſenſu dari poſ-
funt in ære, vel in eſculentis, aut poculentise
Hòc not.
Reßp. 1. Munera proptiè ſumpra acceéptare
non licet. Tum quia Inſtitia non eſt venalis
ſeu vendibilis. Tum quia per munera pro-
riè ſumpta tribunalia pervertuntur, juſtitia
ecliminatur, & magna ſeandala generantur-e
Unde peecant graviter dans & recipiens hæe
munera, & accipiens ad reſtitutionem teneture
Reſp. 2. Judex ſive ordinarius ſive Gelegzras

ne lenenin
r n
folon ſon
diein
pbaue
elpwite
ennthil
Gendtumv
Udebrſemd
ns boni
ſenae

D.

1
lſten

N.

HH
Ec oti
Ndlennn

Mbnrere

hter o
etn pror
not pro
Orabil,
de
t cert 4
fta, db
vorene
ad

taüquar
Wirae
iofſc
Muhet
Garipn⸗
oculen

Acet
ell feul
henn

ekun,

De vitiis Juſtitiæ oppoſitis. 223
ſportulas exigere non poteſt: quia habet ſuffi-
cientem ſuſtentationem ex beneficio; vel ſala-
rium à Principe aut Communitate, Hoc ta.-
men intelligendum eſt de Jjure Canonico: nam
judex delegatus poteſt moderatas ſportulas-
accipere (ſi ſumma, pro qua litigatur, excedat
centum aureos) prout fert laudabilis loci
conſuetudo.
Reſp. 3:. Acceptare munera in ſecundo ſeniu
tanquam donaria vel honoraria ſpontè obla-
ta ante ſententiam periculoſum eſt & ſcanda-
loſum, ſi ſint notabilis quantitatis: quia ſub-
eſt periculum ſubverſionis juſtitiæ, ne animus
Judicis ad injuſtitiam flectatur.
Reſp. 4. Eſculenta & poculenta ſinè ulla ex-
adione à partibus oblata, præſertim modica,
nimirum unòô die conſumptibilia, etiam ante
ſententiam acceptare non videtur illicitum
ſi deſit ſcandalum: quia non præſumitur ani-
mus boni viri per hæc modica à jnſto defie-

Ktendus,
Ex Exam. V.
De Injuſtitia accuſatorum.

Ae ?. Quid eſt arcuſatis, & quomodo differt
à denunciatiene?
Reſp. I. Accuſatio eſt delatio Rei de crimine ad
vindictam publicam libells facta apud Judicem competen-
tem. Quæ tamen poteſt fieri etiam verbali-
ter, modò Notarius omnia redigat in ſcriptum.

Reſp. 1.

224 Trabt. IX. Exam. F.

222 .
Reſp. 2. Accuſatio & denunclatio Evangelis
ca differunt primè, quòd in denunciatione ates
tenditur emendatio fratris, in accuſatione pu-
nitio criminis. Secundo, quòd accuſator tenea-⸗
tur crimen probare; denunciator verô tans
tùm manifeſtare indicia judici, quibus poſſit
moveri ad ultrà inquirendum ex officio,. Ter=
35, in denunciatione defertur crimen ad ſupe-
rionem ut Patrem, in accuſatione verò ut-ad

Judicem.

Q. 2. Accuſator quid poteſt, & ad quid te-

netur ?

Keſp. I. Si crimen, ut eſt v. g. proditio ci-
vitatis, machinatæ inſidiæ in perſonam Prin=
cipis, liæreſis &c. vergat in detrimentum reip.
quilibet tenetur ad accuſationem, dummodòè
fufficienter poſſit probare; quod ſi non po ſſits
non tenetur accuſare, bene tamen denunciare.
Ratio I. & 3. p. eſt: quia quilibet renetur
à corpore, cujus eſt membrum;, avertere ma-
lum corporale vel ſpirituale, quantùm poteſt.
Ratio 2. p. eſt: quia nullus tenetur ad hoc;
quod non poteſt debitò modòô perficere.
Reß. 2. Accuſans aliquem de occulto cti⸗
mine, quod in judicio probare nequit, pec-
cat mortaliter, & tenetur ad reſtitutionem-
omnium damnorum exinde ſecurorum. Ratio
patet ex dictis de detractione & reſtitutione-

tamæ.

Q. 3.

ent
cmtil,
einn e
blenntam
6 os drel
nlih i
oommence
1d teterni

e, ſee bedete

A ig
1n lesſe
Ctl kun
raiime
pinttſe
ilath,2
Nd ſler tn
Ulſoecrer.
Diri heien
itenogen
ent eine
Mionen,
der an
Lirang

ciatione⸗
Uſationen
ſtot te
verot
lbos
kcio, n
en 20 fn
jerd it⸗

1 git

lrio d
Prin

im teip⸗

acnod
a pol
unein,
tenten
tterenn
m pel
40 loe⸗
ere⸗
ultoch
it, N
toren⸗
1. D
Me

9

De vitiis Juſtitiæ oppoſitir. 225

De, 21 Quinam repelluntur ab accuſatione 2

Rep. In pœnam delicti repelluntut infames,
excommunicati, concubinarii, proditores, &c.
niſi probaverint ſe innocentes. Alii repellun-
tur ob decentiam, ùt ſubditi prohibentur ac-
cuſate ſuos Prælatos, ſervi Dominos „ Kilii
parentes, niſi in calu valde gravi, ex affectu
Poni communis, cui cedit particulare. Ali-
qui ob reverentiam ſtatús, ùt Clerici, &c.
Cæterùm juxta Cajetanum omnes, qui jure
ſunt prohibiti aceuſare, tenentur denunciare
crimina, in manifeſtum reip. ſuum, vel pro-
ximi detrimentum vergentia, ità tamen, ur-
ſi denuncians ſit Clericus, proteſtetur ſe non
quærete, nec petere vindidam ſanguinis.
Q., 4. Qxid peteft & ad quid tenetur Reus?
Keſp. 1. Reus juridicè interogatus tenetur
ſub mortali fateri veritatem etiam cum peri⸗=
culo gravidimæ mortis: quia ad debitum ju-
ſtitiæ pertinet, quòd aliquis obediat ſuo Su-
periorl in his, ad quæ jus ſuæ Prælationis ex-=
tendit, judex autem eſt Superior reſpectu ejus,
qui judieatur. .
Dixi: juridicò interrogatus, quia ſi judex tes
um interroget non ſervaté ordine juris, non
tenerur ei reſpondere, ſed poreſt vel per ap-
pellationem, vel aliter licitè ſubterfugere-=
quia judex tunc non agit ut judex, non enim
Poteſt interrogare, niſi de erimine publico 2
P .

226 Tract. E. Exam, VI.

& probato ſaltem ſemiplenè. Unde tunc reus
poteſt licitè dicere, ſe non feciſſe, vel ſe non
teneri reſpondere. Sic enim loquendo dicit
veritatem, & ſenſus reſpondentis eſt: Non-,
feci crimen publicum, ſeu de quo me juridicè
interrogare poſſis.
Reſp. 2. Reus ad mortem damnatus poteſt
fugere ex carceré, rumpendo vincula & pa-
rietes: quis licet teneatur publicè pœnam-,
dum ipfſi infligitur, ſubire; non tamen tene-
tur expectare, ut infligatur, ſed poteſt uti ju-
re ſué ad vitam, tuendam.

Ex Exam. VI.

De Injuſtitia Teſtis.
Q. Qauid poteſi, Gad quid tenetur Teſtis?

Reſp. I. Teſtis juridicè interrogatus de his,
de quibus infamia præceſſit, tenetur dicere
veritatem. Ratio eſt eadem, quæ de Ree
data eſt. Excipiuntur tamen aliqui caſus: I.
ſi ſciat ex Confeffione. 2. ſi acciperit ſub
ſide ſecreti naturalis, niſi ſint talia, quæ cedunt
in perniciem Reip. vel damnum grave alicujus
perſonæ: nam ſeeretum non obligat contra-
bonos mores, vel bonum commune., 3. ſi
uis crimen intellexit per injuriam, v. g. ape-
riendo litteras, alium ad revelationem co-
gendo. 4. ſi teſtificatio tua tibi aut tuis
graviter ſi damnoſa, niſi erimen ſit damno-

ſum

„2
2

o e

u Cund

ubene e

Unmoum ſe
ekirmier

6o won ef

4 R
andie
taudbbu,

unbukn

Cen
hantls
en Nae
.

.
G o
1 Düm
Nptio, n
4erdor

junic

1s do
cnun.
ell ten⸗
i,

De vitiis Juſtitiæ oppofttis. 227
ſum Reip. & non poſſit aliter impediri. 5.
ſi alter probabiliter non peccavit ob ignoran-
tiam, aliamvé cauſam, ut ſi Reus pro fera-
occidit hominem.
Keſp. 2. Quando teſtis juridicè interrogatus
omittit ferre teſtimonium, etiamſi inde ſequa-
tur damnum partis contrariæ, non tenetur,
ad reſtitutionem: quia ſolùm peecavit contra
obedientiam & juſtitiam legalem, quarum vio
latio non obligat ad reſtitutionem.
Keſp. 3. Si quis falſum teſtimonium ſcien-
ter & culpabiliter dixiſſet, ex quo ſequitur gra-
ve damnum Rei, tenetur ad reſtitutionem, ut-
pote cujus cauſa eſficax extitit.

Ex Exam. VII.

De fraudibus, quæ eveniunt in con-
tractu Einptionis & Venditionis.

DQ. 7. Quid eſt Contractus

Reſz. Contractus ſtriceè ſumptus eſt Palctis
Juarundam perſonarum inter ſe utrinque obligationens
Pariens, Vel eſt ulerò citréque ſeu reciproca ebli⸗
alio.

Q. 2. Qgotuplex eſt Contractus?

Keſp. Eſt duplex: Nominatus & Ianominde
ths. Primus eſt, qui ſpeciali nomine gaudet „
ùt emptio, venditio, locatio, &c. & hie eſt vel
circa perſonas, ut fit in matrimonio, vel cirez
res, t ſunt mox nominati. Sscundas cſt, qui
e⸗ P2 has

228 Trabt. IX. Exam. PIlI.

habet ſolùm generale nomen conventionis, &
eſt quadruplex, ſcilicet: Do, ur des. Facio, ut
aciss. Do, ur facias: Tacio, ut des.
Rurſus Contractus eſt duplex, gratuitus &
oneroſus. FPrimus eſt, qui in uno ſolùm ob-
ligationem parit, ut promiſſio. Stτunds, qui
in utroque obligationem parit, & hic contra-
Gus eſt ſtricte diaus.

O. 3 Quotuplex ſt error; qui in Contra-
ctu committi poteſt?
Reſp. Eſt duplex: Primus eſt circa ſubſtantiam
rei, v. g. ſi quis vitrum emat pro adamante,
& hic reddit contractum juræ naturæ irritum
defectu conſensůs. Secuxndus eſt circa qua-
litatem, ut ſi emere volens equum Neapoli-
tanum, emat Hungaricum, pro ſuo ufu æquè
bonum, & hic non irritat contractum: quia
error circa qualitatem non aufert conſenſum
ſubſtantialem. Si tamen qualitas ſit princi-
ale motivum contrahendi, ut ſi dones ali-
cui equum, quia putas eſſe tuum fratrem;
qui ſi frater non ſit, contractus eſt nullus 3
ſi verò des alicui eleemoſynam, quia putas“
eum eſſe probum, etſi talis non ſit, donatis
valet: quia probitas eſt finis ſoluùm ſecunda⸗
Eius.
OQ. 4. Quid ſ Emptio & Venditio!?
Reſß. Emptio eſt contractus, quò paeiſcos
Vendi=

dare pecuniam vel pretium pro te⸗
tio

Peimn
er Drinr
cnlliri
D
Nun
n en ſin
igſeumdde
A e
Konnis i
Alier en
nen non l
Dem a
Mlleen
eſoun
Uinbien

c et⸗
ig ⸗
Va
etien

tiotſe
lidht

titns,
lum o

us,

contt

Con/

Antiin
nante,
ritun
E
poli.
Eque
qult
enſan
rlnci.
11.
fen.,
Ibr
plt
DNAH
de

De vitiäs Juſtitiæ oppoſitie. 22²⁰
tio verò eſt contractus, quò paciſcor dare-
rem pro pretio.

QD.. 5. Duotuplex efz pretium?
Reſp. Eſt duplex: Naturale, quod conſiſti&=
in natura ſeu eſſentiali gradu rei: & uſuale ſen
forenſe, quod menſuratur ex utilitate & uſu
hominum.,

Pretium uſnale aliud eſt legitimum, aliud vul-
Zere. Primum eſt, quod lege eft taxatum, &
conſiſtit in indiviſibili, nec lieet illud trans=
gredi. Secundum eſt, quod communi homi-
num ſtimatione introducitur, & hoc habes
ſuam latitudinem.

Pretium vulgare rurſus eſt triplex: Aliud
inßmum ſen pium, v. g. 19. floreni. Aliud
medium ſeu moderatum, v. g. 20. floreni. Aliud
ſummum ſeu rigoroſum, v. g. 21. floreni: e
hæc omnia ſunt juſta pretia, atque his omni-
bus licet emere & vendere, ultra ſummum
tamen non licèr aliquid accipere.
Datur adhue aliud pretium arbitrarium, quod
oſt v. g. in æſtimatione raræ gemmæ, antiquæ
picturæ, præclari canis, generoſi equi, &c.
quæ ſecundùm affectus emuntur & venduntur,
& in his peccatum non committitur.

Cariès ergo vendere, vel vilius emere sem qum
valeat, eſt ſecunduùm ſe injuſtum & illicitum, ait S. D.
gq. 77. a. I. in c. & ſi in notabili quantitate
fiat, reſtitutionis onus indugit,. Deceptor
P 3 l⸗

230 Tradt. IX. Exam. FII.

ulrra dimidium tenetur reſcindere contra cum
juxta leges civiles.
Ex his reſolves Prim?: Quamvis liceat ven-
dere cariùs, & emere viliùs ob dilatam ſolutio-
nem vel anticipatam, non tamen id licet ex-
tra limites juſti pretii, niſi interveniat dam-
mum emergens & lucrum ceſſans, periculum
amittendæ pecuniæ, aut alterius moleſtiæ,
gunc enim cariùs vendere licet: quia hæc ſunt
pretiò æſtimabilia.
Secundò: Si ſit dubium, an tempore ſolutio-
nis res ſit plus vel minus valitura, & vendi-
tor ante tempus ſolutionis non crat rem ven-
diturus, ſed ſervaturus, poteſt rem ob dila-
gam ſolutionem vendere cariùs juſtố pretiô,
quod currit tempore eontractůs (quæ condi-
tiones ſi deſint, eſt uſura) quia propter du-
bium eventum eſt æqualitas inter emptorem
& venditorem, cùm uterque commodum &
incommodum expectare poſſit.
Tentiè: Si quis moraliter certò præſumat-
tempore ſolutionis fore pretium majus, quâàm
ſit tempore contractus, & merces ſuas, quas
ſervaturus non erat ad tempus ſolutionis, ven-
dit pecuniâ creditâ, & quidem nunc pretiò
indeterminatô, currente tamen tempore ſolu.
tionis determinatéô, injuſtitiam comittit, tene-
turque reſtituere: quia vendens conſtituit ſe
in tuto cum damno alterius.
Quartò: Qui merces, v. g. frumentum credi-

80 vendit pretié indeterminatéô, & ob dila-
tam

Ltebern
Cuannumn
dt: M
ſudnen,
don tn

ſeild,

am, Ken
Nergue
1 Ne⸗
opn
dd
Uten d
ee cerin
NAnaj
26
1 ſeut
e

—
Nrad

=

t Fele
ſolutn.
icet
t den.
iculan
lellie,
1c ſun⸗

Olto⸗

vend.

Nven.
dila.
tié,
acdi⸗

du.

drem
um ⁴

me
guin
guut

Ven.

dteld

ſol.

tel.

.

De vitiis Juſticiæ eppoſitiontt. 23 1

tam ſolutionem vendit pretiò ſummòô, quò vale-
bit totò tempore ſolutionis, vel nunc pretiò
indeterminatò, & tempore ſolutionis intole-
rabile determinat & extorquet, committit u-
ſuram, & tenetur ad exceſſum: quia proximo
infert damnum contra juſtitiam.
Quintò: Mortaliter peccat, & tenetur ad re-
ſtitutionem, qui fructum tempore meſſis ſibi
dandum nunc ob anticipatam ſolutionem emit
pretiõ, quod ſit minus infimô juſté, quàm-
valebit collectum, niſi excuſetur ratione pe-
riculi, cui merces fortè ſubſunt: quia com-
mittitur uſura palliata.
Sextò: Qui maldrum ſiliginis in Paſchate va-
lens 10. Imperialibus ob dilatam ſolutionem
vendit pauperi, ut circa feſtum Martini ſol=
vat 12. vel 14. uſuram committit.
Septimè: Qui ſcit magnam mercium copiam
futuram, & exinde pretium valde minuendum,
omnésque merces ſuas vendit pretiò curren-
te, non peccat contra juſtitiam: quia ven-
dit juſtô pretiò à Prineipe vel cummunitate-
taxat́. Peccare tamen poſſet contra chari-=
tatem, ſi alter exinde depauperaretur, niſi &
iple detinendo depauperetur. Nam cbaritas be=
ge ordinata incipit à ſe ipſa.
O. 6. Quotuplex ſunt rei venditæ vitia?
Reß. Triplicia: Primum eſt ſecungùm ſpeciem
rei, ſicut ſi quis vendit vitrum pro adamans

te, Alterum ſecundùm quantitatem, ut ſi quis
P 4 uta⸗

232 Tract. X. Exam, PII.

atur menſurâ, ulnâ, modié, pondere mino-
rzibus. Tertium ſecundùm qualitatem, ut ſi animal
infirmum vendatur àt ſanum. Hæc omnia-
obligant ad reſtitutionem: quia ſi ſcienter fiat,
committitur pecçcatum injuſtitiæ; ſi bonâ fide,
vel igneranter, non peccatur quidem, agni-
