Q. 3- Simonia quæle eſe peccatum?

Reſp. Ex genere ſuo eſt peccatum mortale,
ita, ut nunquam ob parvitatem materiæ ſit ve-
niale: quia nulla res in tam parvo gradu po-
teſt eſſe ſpiritualis, quin magna ſit Dei inju-
tia eam velle pretié́ æſtimare.

Not. Simoniam nunquam committi, nis
ae.

NeN
4 aun,
one po
n priru
i caus

Mns
n el;
Ncrame
nnecichas
lian, i
A is N
ndio

4 hein
,
M und
igrinr
tun iuhi
Uper,
Hinmim
imabil
le vel
A brit
kinſe
ilter
lilen
die,
ten
e i

enſione
V. G
chaatde
ell en
einport
Gccleſi
guodſe
emnor
onem.
Hec
dene.
te
dh
el m
lcentis
Lceſ

De vitiis oppſitie Relzgioni. 281

adſit pactum. Unde qui finè ullo pacto vel
obligatione poſt acceptum benefieium, aliam-
vé rem ſpiritualem, illi, à quo accepit, ani-
mi grati causâ aliquid dat, non peccat.

Q. 4. Qug eſt materia Simoniæ?!
Reſp. Eſt res ſpiritualis vel ſpirituali annexa,
ùt dictum eſt; ſed hæc late patet, & comple-
Gtitur Sacramenta, Miſſas, preces, ſepulturas,
res benedictas, uſum earum, jurisdicionem
ſpiritualem, ingreſſum Religionis, jus deci-
mandi, jus Patronats, Beneficia Eccleſiaſti-⸗
ca, transactiones ſuper ea, & ſimilia.

Q., 5. Quod eſt pretium in Simoniaæ?

Reſp. Pretium in Simonia ſolet vocari munus
illud, quod datur ex quadam obligatione“,.
Unde munus hic non accipitur, in quantùm
ſignificat liberale donum, ſed onns ac debi-
tum juſtiti? commutativæ. Hoc munus eſt
triplex, à manu, à lingua, ab obſequio.
Primum eſt pecunia, vel quævis res pretiò
æſtimabilis. Secundum conſiiſtit in ſermone ,
laude vel vituperio, ut ſi quis laudet aliquem
apud Principem, vel vituperet. Tertium con-
ſiſtit in ſervitio. vel temporali miniſterio, quod
quis alteti exhibet.
Triplex hoc munus, cùm ſit pretiôò æſti-
mabile, & poſſit dari per modum mercedis,
& ad temporalem utilitatem ordinari, poteſt
facere Simoniam, dummodò adst pactum vel
§. 5 Exe

282 Trabt. Xk. Exam. VII.

— — ———

expreflum vel implicitum, vel ponatur per-
modum mercedis.
Q. 6. Qus ratione licité accpitur pretium
pro adminifßratione Sacramentorum, pro Miſæ, preci-
bus, Benedictonibus, actu Jurisdictionis ſpiritualis,
ſepulturis, ingreſu Religionis, & c.
Reſp. Quando in Sacramentorum admini-
ſtratione v. g Baptiſmi, Pœnitentiæ, Extre-
mæ Unctionis, vel Miſſæ, aut pro precibus,
ſive gratis, ſive ex antiqua conſuetudine aut
Superiorum ſtatuto aliquid datur, non eſt Si-
monia. Ratio S. D. eſt: quia non datur pro
re ipſa aut actione ſpirituali, ſed pro ſuſten-
tatione miniſtrorum, vel pauperum preces
perſolventium.
Inferes 1. Clericus, qui principaliter fre-
quentat chorum, vel recitat Horas ob quoti-
dianas diſtributiones, item Sacerdos, qui non
celebrat, niſi ob ſtipendium, committit Si-
moniam. Secus veroò, ſt hoc temporale ſit,
motivum ſecundarium, ſeu cauſa tantùm im-
pulſiva.
2. Pro actibus, qui conſecratione aut be-
nedictione perficiuntur, ùt conſecratio Epi-
ſcoporum, benedictio Abbatum, velatio Vir-
ginum, non poteſt aliquid accipi vel exigi per
modum pretii. Ita S. D. hic a. 3. adz: ubiad
dit: Licet tamen eis (nimirum ſpiritualem
poteſtatem exercentibus) accipere procurationes,
quaudo ſubditas viſitant, non quaſi pretium correctionis,
ſed quaſi debitum ſtipendium. 3. Epi-

Peon,

2lorun
zeit le
lerport
In pe
ülipene

uun parte
zAare li
cponiac
) eige
ne u
ro bel
e ſacn
in T
ent en
1Cldcta
Ade
Nt, NW
1 Dichi
lut ſolten
erur:
leritie,
tori,
io pol
rns.
, Ro
gere v
en, ſi
ict a
lmin
nale

VII.

—,
pom

ip,
1 M
ni ſin
60
tun acn
ntie, b
0 precdt
etudine:
non el
Catury
0 ſaſte
precen

lier ſte
d qoo⸗
,e
mlttle
Urle ſ
ton in

N.
tio h
latoſl.
lbit

1en

ℳN,
benit
e
4 lyl⸗

De vitiis oppoſitis Religioni. 283

3. Epiſcopus pro collatione Ordinum, etiam
primæ Tonſuræ; Notarii pro teſtimonialibus,
ſi ſtipendia laboris ab Epiſcopo habeant, ali-
quid temporale accipientes, aut eis dantes,
Cenſuras & pœnas Simoniæ incurrunt. Si verò
Notarii ſtipendium non habeant, tamen ultra
decimam partem aurei accipere non poſſunt,
nec eis dare licet ſine labe Simoniæ. Ita Trid.
4. Simoniacum eſt (ſaltem ex jure Eccle-
ſiaſtico) exigere aliquid, ùt pretium pro jure
Sepulturæ, ut quis in certo Eccleſiæ vel Cœme-
terii loco ſepeliatur, licèt ipſe fundus ad uſum
ſepulturæ ſacræ emi poſſit exemplò Abrahæ,
ùt notat S. Th. Sicut & ſacra vaſa & veſtimen-
ta poſſunt vendi, modò nullatenus æſtimetur
ipſa conſecratio.
5. Si occaſione ſepulturæ ſpontè quid of-
feratur, poteſt accipi. Si ſit conſuetudo loci,
ut aliquid detur pro conſervatione Cœmeterii,
aut ſuſtentatione miniſtrorum Eccleſiæ, illa-
ſervetur: modò deſit turpis exactio & ſpecies
avaritiæ. Item pro loeo ſublimiori ſeu emi-
nentiori, præſertim reſervato, ut nullus alius
in eo poſſit ſepeliri, poteſt plus exigi. Et ita
eſt praxis.
6., Pro ingreſſu Monaſterii non licet aliquid
exigere vel accipere quaſi pretium. Licet
tamen, ſi Monaſterium ſit tenne, quod non
ſufficit ad tot perſonas nutriendas, gratis-
quidem ingreſſum Monaſterii exhibere, ſed ac-
cipere aliquid pro victu perſonæ, quæ in Mo-
na⸗-

284 Tract. X. Exam. VII.

naſterio fuerit recipienda, ſi ad hoc non ſuf-
ficiant Monaſterii opes. Ita S. Th. hic a. 3. ad 4.
Q. 7. Quomodo committitur Simonia in
Beneficiis?
Reſp. I. Conferens vel accipiens Beneficium
pro munere à lingua vel ab obſequio, eſt Si-
moniacus, Ita S. Th. a. 5. Cujus ratio pa-
tet ſuprà cx q. §.
Reſp. 2. Si quis aliquid ſpirituale alicui con-
ferat gratis propter conſanguinitatem, vel
quamcunque carnalem affectionem, eſt qui-
dem illicita, & carnalis collatio, non tamen
Simoniaca: quia nihil ibi accipitur. Unde
hoc non pertinet ad contractum emptionis &
venditionis, in quo fundatur Simonia. Si ta-
men aliquis det Beneficium Eccleſiaſticum ali=
cui hôc pactô vel intentione, ut exinde ſuis
Conſanguineis provideat, eſt manifeſta Simo-
nia. Ita S. D. a. 5. ad 2. loquens de pro-
viſione temporali.
Similiter mortaliter peccat, licèt non fit-
Simoniacus, qui ex metu Beneficium confert
indigno.
Reſp. 3. Qui per pecuniam facit, ut electio
ad dignitatem Eccleſiaſticam vel Beneficium-
cedat in ſui vel alterius fſavorem, eſt Simo-
niacus, & electio nulla. Ratio patet ex de-
finitione Simoniæ.
Idem eſt, ſi det mediatori per modum pretii.
Excipitur recognitio gratitudinis pro laboribus.

Reſp. 4. Licet dare pecuniam, ne eligatur-
e=

. i
en den
S,
zleele,
en cal
Anus in
„herunie
gbcin⸗
alcet
non pu
nim
nr ir i
wh.
MaNe
WN
Mada
tune
iritu
is pen
vero
Cella
Loſkciu
rale
Nicop⸗
enda,
Clario

bla

.
—
oe U
10 4,
mepi

Beneke
lio, el
Rretio

alcie
latem,
ehg
von tant
r. Un
btionisl
1. Kin
cü
üde ſ
Na Kinn
de n

non t
n Cn

teec⸗
enekein⸗
elN.

tet 410

.
Pe
Conbos
eAe
detu

De vitüs oppoſitisz Religioni. 285

indignus. Ita cum de La Cruz, dicente eſſe
communem Sententiam. Ratio: quia ſolùm
intenditur, ut ſervetur Juſtitia diſtributiva in
bonum Eccleſiæ.

In eodem caſu licet dare pecuniam, ut eli-
gatur dignus in communi. Ratio: quia idem
eſt dare pecuniam, ut eligatur dignus, & ne
eligatur indignus. Pro hoc citat Ledes, & Ca-
jet. Non licet tamen dare pecuniam, ut eli-
gatur digniffimus etiam in communi, quando
alii ſunt digni: quia Eccleſia tunc obtinendo
digaum non patitur graviſſimam neceſſitatem,
ob quam redimendam illud liceat, ſed tunc
pararetur via illi digniſſimo ad ſpirituale pex
temporale. .

Quòd ſi Religioſus dicat: Eligam te in Ab-
batem vel Priorem, ut me facias Suppriorem,
Concionatorem, &c. non committit Sinioniam:
quia tunc non temporale, ſed ſpirituale datur
pro ſpirituali; peccat tamen peccaté acce-
ptionis perſanarum, ambitionis vel (canda-
li. Si veròô dicat: Faciam te Abbatem, ut me
facias Cellarium, videtur eſſe Simonia: quia
illud officium ſpirituale non eſt, ſed omnino
temporale.

Keſp. 5. Antequam alicui acquiratur jus
in Epiſcopatu, vel quacunque dignitate vel
præbenda, per electionem, vel proviſionem-
ſeu collationem, Simoniacum eſſet adverſan-
tium obſtacula pecuniâ redimere: ſic enim per

Pe.

286 Tradt. X. Exam. VII.

pecuniam pararet ſibi viam ad rem ſpiritua-
lem obtinendam. Sed poſtquam jus alicui
jam acquiſitum eſt, licet per pecuniam inju-
ſta impedimenta removere. Ita S. Th. a. 2.
ad 5. Quia in ſecundo caſu præcisè tollitur
impedimentum obſtans, ne quis poſſit frui
jure ſuò, & non emitur Beneficium.
Reſ. 6. Permutatio Præbendarum vel Ec-
cleſiaſticorum Beneficiorum non poteſt fieri
auctoritate partium abſque perieulo Simoniæ;
ſicut nec transactio, ùt jura determinant. Po-
teſt tamen Prælatus ex offieio ſuo permuta.
tiones hujusmodi facere pro cauſa utili vel
neceſſaria. Ratio S. D. eſt: quia in defini-
tione Simoniæ nomine emptionis & venditio-
nis intelligitur omnis contractus non gratui-

eus.
Ex quo ſequitur, quòd Simonia ſit, vel ſal-

tem vehemens ſuſpicio ejus, ſi quis privatâ

authoritate Beneficium pingue permutet, vel
per pecuniam permutari procuret cum tenui
alterius, ob vehementem inclinationem natu-
ræ in melius. Nec evadit Simoniam per hoc,
quòd pecuniam det pro ipſis temporalibus re-
ditibus utpote excedentibus: quia illi reditus
percipiuntur titulò Beneficii, qui eſt ſpirirua-
Reſßp. 7. Pecuniâ procurare, ut quis in ſuum
Vel alterius favorem reſignet Benehicium, jux-
ta omnes DD. eſt Simonia: quia procuratur

ſpirituale pro temporali.
ro vemnofal Not.

uir

—
Ilbere re
nltione
iſle.
Amet in
tten

4 C
noh inü
ii ceun
Aibes de
1entonen
61. Nen
A tenmn
, J
ione
Uriusque
monia
i & re
Lone
oe
inkeſc
n helt
Nu
n4d.

co

teminmn

ſo en
Clli lit
u in
c enr
n ge⸗

ae!
eenm,
Cuet ae
Anutenr
NMlinge
Stenpolie
,giiſ⸗

en
erelet⸗
u

S
N

De vitiis oppoſitir Religioni. 287

Not. I. Optimum reſignandi modum eſſe,,
i quis liberè reſignet ad manus Collatoxris ſinè
ulla conditione, ut pro ſua conſcientia confe-
rat, eui vult. Si tamen quis ad manus Colla-
toris reſignet in favorem alterius (exclusé pa-
ctò libertatem conferendi tollente) & Collator
illi Beneficium conferat, non peccat, imò ex
quadam honeſtate debet illi conferre, nli ſit in-
dignus.
Not. 2. Quôd Epiſcopus, à fortiori Papa,
Clerico ob infirmitatem, aliimve inhabilitatem
Beneficium reſignaturo, vel in lite beneficiali pa-
cis gratiâ ceſſuro poſſit pro ejus ſuſtentatione⸗
ex reditibus Beneficii reſignati conſtituere ali-
quam penſionem.
Keéſp. §³. Reſignationem Beneficii facere eò pa-
t, ut renunciatarius renuncianti reſtituat ex-
penſas, quas in acquiſitione Beneficii pro expe-
ditione aut ſtatutorum ſolutione fecit, ex par-
te utriusque (in tutiori & prohaliori ſententia)
eſt Simonia, & quidem realis & completa, ſi
ſolutio & receptio facta ſit. Ratio: quia in ae-
quiſitione ſpiritualium omnis pactio & conven-
tio, quæ jure non ineſt, ceſſare debet, ùt ar-
guit Binsfeldius; ſed in noſtro caſu conditio ju⸗
re non ineſt, ſed extrinſecus apponitur: Ergo.
D. §. Quid, ſi conſanguineus Petr, Conſcliag-
rio Epiſcopi det pecuniam ef pacts, ut inducat Epiſco-
pum ad dandum Petro de Simonia nihil ſcienti
Beneficium ?
Reſp. Conſanguineus ille & Conſiliarius ſunt
Si⸗

298 Traét. X. Exam. VII.

ſimoniaci, non verò Epiſeopus, nec promotus,
cùm nihil inde ſciant. Imò ſic promotus ſecun-
dàm Corradum non tenetur reſignare Beneſicium.
Ratio: quia nimis durum eſt, ut, qui culpam
Simoniæ non committit, puniatur pœnâ Simo-
niæ. Idem eſt, ſi Simonia facta fuiſſet in frau-
dem electi vel promoti.
Cæteràùm ſi pecunia detur Prælato, vel eò
ſciente miniſtris, neſciente promoté, tunc pro-
motus non fit ſimoniacus, promotio tamen eſt
ſimoniaca ex ſcientia promotoris; ſi ergo id
promotus reſciat, mox tenetur renunciare; ſi
autem reſciat elapsé triennié, jam gaudere po-
teſt regulà Cancellariæ de triennali poſſeſſione-,
ita ut elapsé trienniò turbari nequeat vel mole-
ſtari circa illud Beneficium.

O. 9. Eſine Simonia dare pecuniam pro Ma-
trimenio, vel pro Decimis?

Reſp. 1. Dare pecuniam pro Matrimonio, in

quantùm eſt naturæ officium, Simonia non eſt;
bene verô ſi detur, in quantùm eſt Eceleſiæ Sa-
gramentum. S. Th. a. 2. ad 6.
Reſp. 2. Dare pecuniam pro Jure ſpirituali ac-
cipiendi decimas eſt Simoniacum; verùûm hoe
Jus non conceditur laicis, ſed tantùm res tem-
porales, quæ nomine decimæ dantur: unde pro
decimis dare peeuniam in hoe ſecundo ſenſu non

eſt Simonia.
Q. 70. Simoniatus ad quid tenetur?

Reſp. 15 Qui intervemu munIis 3 ideſt pecuni⸗
H””MG eu

e!

—

Gell, 6
te /
dor E
n per

elt

41 Her
Del⸗

mltio

1

den d
npton
Ur. 6
ael trar
non eſt
int, &
1 vel
te ſpin
ſum me

1

—
Dronnd,
tun len
eneſctr
ui eh
eni Snn
et in ſ

d, vel!
tune Dr
tamen!
ei
ncinte,
cere
ſione,
el mole

r⸗ M.

nonio,1
non e
elele .

Vern 4
unbp
o nut
t

4 vmni

D

pintnli

De vitiis Oppeſttie Religioni. 289
ſeu pretii, ſpiritualiæ quæcunque aſſequitur, es lici-
te retinere non poteſt, ſed tenetur reſtituere. S. D. a. 6.
Ratio: Ex natura rei debet reſtitui, quod
acquiritur per contractum injuſtum: ſed eontra-
ctus Simoniacus eſt injuſtus, quia in co vendi-
tur, quod eſt invendibile: ergo.

Reſp. 2. Beneficium ſimoniacè auceptum (ni-
ſi diſpenſatio, vel nova ejus collatio obtinea-
tur) reſignandum eſt ad manus Collatoris: quia
nemo poteſt Beneficium obtinere, niſi per legi-
timam collationem factam ab eo, ad quem ſpe-
ctat. Unde etiam talis Simoniacus tenetur re-
ſtituere omnes B eneficii fructus, quos percepit
vel percipere potuit, ſive extent, ſive non extent ;
deductis ſolùm expenſis, quas fecit vel causâ fru-
Gctuum, vel in utilitatem Eccleſi. Si verò con-
tigerit Simonia ipsé neſciente, tenetur ſolùm re-
ſtituere fructus extantes, non veròô bonâ fide con-
ſumptos. .

Q., 71. Cui pretium ſimoniacè acceptum ra-
ſtituendum eſt?
Reſp. Si res ſpiritualis (v. g. Beneſicium) non-
dum eſt tradita, reſtituendum eſt ei, qui dedit:
quia non eſt Simonia completa. Si verèò res ſit
collata, & pretium aceeptum, dandum eſt Ec-
cleſiæ vel pauperibus: quia qui pecuniam dat-
pro re ſpirituali, propter irreverentiam Deo ir-
rogatam meretur privatione illius pecuniæ pu⸗-
niri.

“U D. 172.

290 Tract. X. Exam. VII.

Q. 12. Simonia quæs pœnas inducit?

Reſp. I. Simoniaci tam vendentes, quâm e-
mentes ſpiritualia, aut etiam mediatores puni-
untur infamiâ, & depoſitione, ſi ſint Clerici;
& excommunicatione, ſi ſint Laici, ùt habetur
1. q. I. can. Si quis Epiſcopus. .
Reſp. 2. Simonia poœnas juris ipsô factô in-
ducens eſt triplex: Nimirum 1. commiſſa in-
ſuſceptione Ordinum. 2. in Beneficio Eccleſia-
ſtico., 3. in ingreſſu ſeu profeſſione Religionis-.
Reſp. 3. Aliæ Simoniæ v. g. in miniſtratione
vel rece ptione Sacramentorum, etſi ſint gran-
dia peccata, pœnas tamen juris non inducunt-
ipsé factò, ſed debent infligi per ſententiam Ju-
dicis.
Reſp. 4. Sola Simonia realis completa, licèt
pretium ſolum pro parte ſit ſolutum, pœnas ju-
ris inducit, non veròô mentalis vel conventiona-
lis, ab aliis dicta realis incompleta, vel ſemirea-
lis, etiam factâ traditione rei ſpiritualis, modò
temporale non ſit receptum.
Ex his ſequitur 1. eum, qui ſimoniacè con-
fert Ordinem ſive majorem, ſive minorem, imô
& primam Tonſuram, eſſe excommunicatum-,
Inſuper eſſe ſuſpenſum ipsò fac ab omnium Or-
dinum, etiam primæ Tonſuræ collatione, & ab
omnium munerum Pontificialium exeeutione, &
interdictum ab ingreſſu Eccleſiæ, imô (hàc ſu-
ſpenſiong non obſervatâ]) ſimul incurrere ſuſpen-

ſionem à regimine Eccleſi?. Quod totum pa-
tet/

Nr
—
Contti
Nenarum
,ucen he
2 lchend
e tamen
zturi

(umen
un . 5

elmomia
i Uod
n orric,

R
an w⸗
Pſckexes
crlmini
Wta t
ontrart
Uincrri.
lin dit
s non
Imnque
eAcon
ünem
ltt,

106
milli
Lecket
elgionr
Hiſkreno⸗
int Nr
vcun
tiam,

1, ld ..

Enas
entior
ſemie

, NdH

ae en
enn i

eſe⸗

Nn .

1

De vitiis oppoſitis Religioni. 291
tet ex Conſtitutione Sixti V. 1580. edita. Qua-
rum pœnarum relaxatio ſoli Papæ reſervatut“.
Per eandem Bullam ab executione omnium Or-
dinum ſuſpenduntur ordinati ſimoniacè.

Nota tamen, ad harum pœnarum ineurren-

tiam rfequiri, ut interceſſerit formale vel virtua-

le pactum: qué deficiente licet non fit Simo-
nia, eſt tamen grande peccatum mortale, ſiquid
accipiatur v. g. pro collatione Ordinis.
Sequitur 2. excommunicatum eſſe conferen-
tem, procurantem, uti & recipientem ſimonia-
eè Beneficium, ſi tamen ſit verum Benefßcium.
Et ille ſimoniacè ad Beneficium promotus eſt in-
habilis ad illud habendum abſque nova diſpen-
ſatione Pontifieis.
Reſp. 5Fe Simonia propter ingreſſum Religio-
nis tam intrantes, quâm recipientes ips factô
ſubſicit excommunicationi, & ipſum Cohventum,

ſi crimini conſentiat, etiam ſuſpenſioni.

Nota tamen, ob Monaſteriorum tenuitatem
& contrariam conſuetudinem hanc cenſuram ra-
10 incurri. . .
KReſp. 6. Simonia confidentialis completa, ni-
mirum daté, & accepté Beneficié, licèt acci-
piens nondum impleverit ſuam promiſſonem-
utramque partem contrahentem ipsé facté ſubji-
cit excommunicationi Papali, & annullat reſi-
gnationem & eollationem Beneficii, in quo eſt

commiſſa, & ad idem poſtea obtinendum in-

habilitat, omnibus Beneficiis & penſionibus an-
12 t8

292 Tradt. X. Exam. VII.

tè obtentis privat. TLandem Beneficia ſic colla-
ta reſervantur ſoli Summo Pontifici, cui etiam
ſoli ordinariè reſervatur diſpenſatio in præfatis
pœnis, etſi in quibusdam calibus (de quibus alii
Authores videantur) competere poſſit Epiſeopo.

Q. 73. Qus ſunt reguleæ dignoſcendi, an Si-
monia committatur in collatione Beneficiorum
Reſp. Prima eſt: Simoniam committit is, qui
pretium dat vel nre hi pro Beneficiorum colla-
tione, reſignatione, electione, confirmatione, &c.
Secunda, Qui fundum, cui annexum eſt Jus Pa-
tronatůs Laici, pretiéò ulteriori vendit vel emit
præcisè, quia illud jus annexum habet.
Tertia: Qui amico collatoris, electoris aut-
præſentatoris pretium vel aliud munus dat vel
promittit, ut ab eo commendetur, & operà il-
lius Benefieium obtineat.
Quarta: Qui pretié accepté cedit juri dubio,
quod habet ad Benefieium, ut ſi duo litigent.
Qaxinta: Si Petrus v. g. reſignet Beneficium-
Paulo fratri Annæ, ut ipſam reeipiat Uxorem.
Sexta: Pecunia, &c data pro collatione Be-
neficii à Parentibus, vel aliis in favorem Bene-
Kciati ipsé conſeiò, facit, ut ſimoniaci ſint &
donatores & Beneficiatus. Ex dictis
Reſolves 1I. Qui in concurſu Benefieii alteri
magis idoneo dat peeuniam, ut à concurſu de-
ſiſtat, eommittit Simoniam. Ratio: quia qui-

sunque dat vel faeit aliquid etiam minimum pro
ſpi-

nn po
Aius
lo, &
Uneicin
141

enteti
Lenſbi
Aiene
ſn aredt
ndn d
Neaundl
lollator
i rennn
tionen
enti
4 Nut
s n
dun
n gie
titi
enſe
unde
ieri

.
—
ir egl
i gin
prit
vibuuts
Pieone
,
umg
i, G
m coli
one er
u 1.

vel ent

s aut.
lat pel
er i.

igen,
etcium.
1orem.
tone be
n Ben.
ei in!

i A
cch e⸗
ng⸗
pup⸗
i

PDe vitiis eppoſitir Religioni. 293
ſpirituali, tanquam pretium ejus, vel cauſam-
principalem habendi ipſum, eſt Simoniacus, ùt
docet S. Th. 2. 2, q. 100. a. 5. Unde ille, qui
dedit pecuniam, ob excommunicationem ineur-
ſam, non poteſt obtinere Benefieium, nihilquè
valet illius præſentatio, electio, confirmatio,
proviſio, & quælibet alia diſpoſitio: & ſi obti=
nuit Beneficium, illud tenetur relinquere, & om-
nes perceptos frudtus reſtituere, ùͤt dictum eſt
g. 2. ad q. 10.
2. Si quis habens Beneficium, euſjus reditus
valent 800. aureos, reſignet eé animéô & confi-
dentiâ, ut detur ſuo Conſobrino afſignatis pro
ejus ſuſtentatione 200. aureis, reliquis in pen-
ſionem ſibi reſervatis, ut verò conceſſio faci-
liuùs impetretur, proventuum ſummam nonniſi
600. aureorum Pontifici enarret, is in hoc ca-
ſu non committit Simoniam in hae eonſdentia-
li renunciatione, eò quòd confidere ſolùm, quòd
Collator conferet Beneficium renuneiatum illi,
cui renuncians conferri deſiderat poſt renun-
ciationem liberè & ſinè ullo pacto vel modo
conventionis factam, non eſt Simoniaca confiden-
tia. Ratio: quia nullus intervenit ea in re con-
tractus non gratuitus, nec aliqnid deductum eſt
in pactum, quò collaito reddatur invalida. Cap.
quam pio I. q. 1. Interim eùm litteræ ipſius ſint
ſubreptitiæ tam quoad collationem, quâm quo-
ad penſionem, debet Confeſſor illi injungere,
ut rem de novo à Sede Apoſtolica impetret, enar-
ratà veritate, ſecus non poſſe gaudere penſio-
T 3 ne,

294 Tradl. V. Exam. PII.

ne, nec Conſobrinom ejusdem rei conſeium Be-=
neficié.
3. Si in Confraternitate quadam ſit ſtatutum,

ut in eam ingredi volens, ſolvat pro ingreſſu
certam peeuniæz quotam, & ſingulis etiam annis

aliam, tale ſtatutum non eſt Simoniacum: quia
illa Confraternitas non eſt Religio, ſed quædam
potiùs Congregatio hominum ad benefaciendum-
Tum etiam, quia Monaſterium indigens poteſt
pro ſui ſuſtentatione aliquid accipere ſiné Simo-=
nia ab eo; qui ingredi petit: ergo à pari. Ita
Cajet. S. Anton. Armilla. Ai tamen ad tollen-
dam ambiguitatem conſulunt hujusmodi ſtatutum
debere fieri ſub forma affirmativa, videlicet; Si
quis dederit tantum, recipiatur in Confratrem:
quia per verba negativa præeluderetur via ad
Confratermitatem, haberétque ſpeciem exactio-
nis; illud autem primum habet ſolùm rationem
voluntariæ reçognitionis, & ſpeciem gratuitæ re=
tributionis.
4. Si Blaſius v. g. Cuidam Presbytero Decçana-
tum, in quo certam habet penſionem, procuret
cum hoe pacto, ut intra duos annos illam re-
dimat 1 & ſtatim det ante ingreſſum 100. aureos;
in hoc caſu reſolvitur
Primè: Probabilius eſt, quòd vendere penſio-
nem ſit Simonia. Ita Joannes Major & Navar.
Ratio: quia decimæ etſi vendi poſſint, jus ta-
men pereipiendi eas eſt invendibile: ergo à pa-
ri, quamvis fructus penſionis ſint vendibiles,
ipſum

.—

—
n ken
cwvolit
zudnet
Goln
d con.
hen
utel
en
non
erung
9Pdon
0n
Conſo⸗a
mieniol
Fnln D
Mun,

ſe dee
Ut I
di re
un, p.
Gilp
d Be
morn
nci
beit
ten
l. cll

De vitiis oppoßitis Religioni. 295

ipſum tamen ſus vendi non poterit. Non tamen
hujusmodi emptio ſeu venditio excommunicatio-
nem inducit: quia extrevag. de Sim. comprehen-
dit eos ſolàùm, qui in Ordine aut Beneficio Si-
moniam committunt; penſio autem nec eſt Or-
do, nec Beneficium.

Secundò: Decanatús acquiſitio ſub pacio redi-
mendæ penſionis, donandique pro parte pretii,
ita fit Simoniaca, ut pœnas furis inducat : quia
quotiescunque collatio Beneficii fundatur in ali-
quo pacto non gratuito, eſt Simonia, ùt docet
S. D. 2. 2. q. 38. a. I.
Confeſſoris proinde erit dicto Presbytero de-
clarare gravitatem peccati, & Pontificiæ excom-
municationis pœnam, ipſúmque teneri ad renun-
ciandum Decanatum, & Eceleſiam Simoniacè ac-
quiſitam, & ad reſtituendos omnes fructus etiam
ante Judicis ſententiam. Reſtituet autem Ecele-
ſiæ, deductis expenſis, àùt dictum eſt q. 10. ꝑ. 2.
Et q. II. IIlIius etiam erit ei ſuggerere, quòd
factäâ reſtitutione fruduum hucusque percepto-
rum, poſſit ſibi providere de nova collatione-
aut diſpenſatione, quam diſpenſationem reſpectu
dieti Beneficii ſolus Papa dare poteſt ſeeundùm
Panorm. & Joan. Andr. Quamvis, ſi ſpontè
renunciet, per Epiſcopum diſpenſari poſſe, ur-
habeat Beneficium etiam euratum in alia Ecele-
ſia, teneat Armilla verbo: Simoma n. 82. &
Tab. eum codem n. 67. & alii.

T 4 CIR-

—

296 Tradl. X.. Exam., L. —

C IRCA u ni

TRACTATUM XI. L

De Sacramentis in communi: & un

in ſpecie de Baptiſmno & Confir- Ar
matione. ,g.
is,
De Eſſentia Sacramentorum. nui
T

D., 7. Quid eſt Sacramentum à tr
KRueſp. Eſt ſinum (Kenſibile) rei ſactæ ſanctißican. en

. ule nn
ris homines. zunn.
DQ e. suntne omner Sacranmentorum materic Mnſe
& formæ 4 Chriſto determinatæ?
Reſp. Affirmativè quoad determinationem ſal-
tem in genere ſeu ſpecie ſubalterna, non tamen
ſemper in ſpeeie infima vel in individuo, quam erh
in quibusdam Eceleſiæ reliquit. Et ideo dixi, l 4
Jaltem in genere: in aliquibus enim etiam eſt in- Ra
gpezie atoma determinata. is

D, 3. Quæ muätatio materiæ & formæ inva- len
lidat Sacramentum?

e
. Reſp. Eſſentialis ſeu ſubſtantialis mutatio ma-
teriz vel formæ invalidat Sacramentum: quia- lerat
nullum compoſitum, uti etiam eſt Sacramentum, us
poteſt ſubſiſtere ſiné partibus fuis intrinſecis & nDo
eſſentialibus; non tamem invalidat mutatio acci- 10r

den-

De Sacrameniis. 297

dentalis: quia aceidentia, cùm ſint extra ſub-
ſtantiam rei, eam non variant.

D. 4. Quando eſt mutatio ſubſtæntialis aut
. «lidentalis wateriæ vel foermæ?
Reſy. Mutatio ſubſtantialis materiæ eſt, ſi quis
adhibeat pro materia aliquid ſubſtantialiter di-
verſum, v. g. in Baptiſmo aquam roſaceam: ac-
cidentalis, ſi ſalvâ ſubſtantiâ parumper alteretur,
ut ſi aqua in Baptiſmo ſit calefacta. Subſtantia-
lis mutatio formæ eſt, ſi mutetur ſenſus verbo-
rum, ut ſi in Baptiſmo omittatur Iy in nomine,
vel ly Petris, &c. vel addatur, quod mutet. Ac-
cidentalis mutatio formæ eſt, ſi quid adlatur.,
omittatur. vel verba verba mutentur, ſic tamen,
ut ſenſus verborum non tollatur. 4

De. S. In Lege Mopſaicæ ſeu ſerlpta fuerunt=
ne vera Sacramenta?
Reſp. Affirmativè: Quia ad humanam ſalutem
necefſarium eſt homines adunari in unum veræ
Religionis nomen, quod non fit, niſi aliquò ſi-
gnaculorum ſeu Sacramentorum viſibilium eon
ſortiò colligentur.

Reducit autem S. D. Sacramenta Legis Moy-
ſaicæ ad quatuor, nimirum ad Circumciſionem,
cui ſueceſſit Baptiſmus: ad Agnum Paſchalem-,
qui erat figura Euchariſtiæ: ad Purificationes“,
quibus reſpondet Pœnitentia: ad Conſecratio-
nem Pontificis & Sacerdotum, quibus reſpon-
det Ordo. Alia tris Novæ Legis Sacramentu
TS non

298 Tract. W. Exam. II. —

unnenton
5 5

E Exam. II. e

. Fnnli
De Sacramentorum Novæ Legis effectu

non habent Sacramenta ex parte Legis Veteris-
ſibi correſpondentia.

ie,
principali, qui eſt Gratia. e
D. Quam gratiam per ſe cauſant Sacra- z nll
menta Novæ Legis. Ginan
Ante Reſp. Nota I. quéôd Gratia habitualis, un n
quæ vocatur ſanctificans, ſeu gratia gratum fa- lchdr⸗

ciens, definiatur à Theologis 1. Quòôd ſit,
qualitas ſupernaturalis animæ infuſa, per quam
reddimur grati & amicabiles DEO. 2. Quòôd
ſit qualitas ſupernaturalis dans nobis eſſe & vitam
ſupernaturalem. 3. Per quam effieimur divin?z?
conſortes naturæ. Haudn
Dicitur: I. babitualis, ad differentiam gratiæ ne
acualis, per quam intelliguntur auxilia ſuperna- dden⸗

l
emum
le
all

turalia tranſeuntia in intellectu vel voluntate re- No.
cepta, quæ dantur etiam peccatoribus, v. g. dum ul
pias ſeu ſupernaturales cogitationes eliciunt. naner
Dicitur 2. gratum faciens, ſeu ſanctificans iplſum Mon
habentem, ad differentiam gratiæ gratis datæ, ſher
quæ primò & per ſe reſpieit ſalutem aliorum, uùt kat
ſunt gratia ſanitatum, miraeulorum, linguarum, lone
&c. ot⸗
Nota 2. Quòd gratia habitualis ſit duplex, .
nimirum prima & ſecunda. Prima infunditur ſub- g
jecto actu nullum gratiæ ſanctificantis gradum-

ha-

1

eken
t Simn

bitunl⸗
dtun l
10 lt
gban.
1 vitan
Givinz

1 grait.

ſopenn
Ntate de
.9. n

lont.

nsigin
Ie

Drum
guum,

Ctr
urh.
An
1.

De Satramentis, 299

habenti. Secunda datur ſubjecto jam grato, ſeu
eſt augmentum gratiæ Præexiſtentis.

Nota 3. Sacramenta Novæ Legis alia eſſe vi-
vorum, quæ nimirum pro illis, qui jam vivunt
vitâ ſpirituali animæ per gratiam (quæ gratia eſt
vita animæ) ſunt inſtituta, uti ſunt omnia præ=
ter Baptiſmum & Pœnitentiam. Alia ſunt Sa-
cramenta mortuorum, quæ ſunt inſtituta pro il-

lis, qui in anima ſunt ſpiritualiter mortui per

peccatum mortale, quod eſt mors animæ: &
ſunt dicta duo, nempe Baptiſmus & Pœnitentia.
Noza 4. Dupliciter poſſe intelligi, quòd Sa-
cramentum caufet gratiam primam vel ſecundam.
I. Per ſe, quando nimirum eſt primariò inſtim-
tum, ut eauſet talem gratiam. 2. Per accidens,
ut ſi ex natura ſua petat cauſare gratiam primam,
in aliquo autem particulari caſu cauſet ſecundam,
quod eſt per accidens.

Not. 5. Quòd gratia dupliciter conferri Poſ⸗
ſit. 1. “ Opere operantis, id eſt, independenter à

Sacramento; per commenſurationem ad ſubjecti

devotionem, ſeu diſpoſitionem, quæ dicitur o.
Pus operantis. 2. Ex opere operato, id eſt, præ-
cisè ex operatione Sacramenti, per virtutem ex
Paſſione Chriſti jam operata ei communicatam.
His not.
Keſp. I. Sacramenta mortuorum per ſe con -·
ferunt gratiam primam: vivorum per ſe ſecun-
dam: quia ad hoc primariò ſunt inſtituta.
KReſp. 2

300 Tradk. XI. Exam. II.

Reſp. 2. Sacramenta mortuorum pen acci-
dens poſſunt cauſare gratiam ſecundam. Patet
in caſu, quò quis per contritionem jam juſtifica-
tus recipit Baptiſmmum vel Pœnitentiam.
Reſp. 3. Sacramenta vivorum etiam per ac-
cidens poſſunt cauſare gratiam primam. Ratio:
quia Sacramenta conferunt gratiam non ponen-
ti obicem; ſed peccator mortalis bonâ fide ſu-
ſeipiens aliquod Sacramentum vivorum, v. g.
Euchariſtiam, nullam habens conſçientiam peo-
cati mortalis, ſed invincibiliter ſe putans eſſe in

gratia, non ponit obicem gratiæ: ergo vi talis

Sacramenti recipit g gratiam, non ſecundam, at
patet: ergo primam.,
Reſp. 4. Omnia Sacramenta Novæ Legis,
validè quidem, ſed fictè, id eſt, indignè, ſeu in-
ſtatu pcccati mortalis fuſeepta, recedente fictio-
ne, id eſt, peccatô per penitentiam ſublatô, cau-
ſant ex opere operato gratiam, tantam, quan-
tam cauſaſſent, ſi dignè reeepta fuiſſent. Ratio:
quia connaturale eſt omnibus cauſis, ſolùm im-

peditis, & per contrariam cauſam non excluſis

impedimentôé remotéô producere ſuum effectum,
quem, & qualem habuiſſent, ſi impeditæ non fuis-
ſent: ergo ſublatâ fictione, ſeu peceatéô produ-
citur effectus, ſcilicet gratia, eùm Sacramenta-
per fidi onem ab illa ſolùm impediantur, non verò
excludantur velut per contrariam cauſam.

Ear

mmmin
18D,
unn n
tA
n de
2 iez
, con
Gun mi
not i
l,
ſe: eng
Nur 20
com
Kere 1
e .
Dn .
en.
Pimitu
er
rintan

n
m.
n er
n. Nx
on on
n ſce
Un, .
Nün
int elt
0 fill
Can,

Lepin
ſa in.
ſdi
10, e
,
Nuit
lhni
eutli⸗
fecnn,
nonf
ℳ
.
men
lon de
1

De Sacramentis. 301

Ex Exam. III.

De effectu Sacramentorum, qui eſt cha-
racter.

Q . Quæ, & cur non omnia Novæ Legis
Sacramenta imprimunt characterem?
Reſp. I. Per quædam Sacramenta Novæ Le-
gis imprimitur à Deo character recipienti illa.
Ratio S. D. eſt: Sacramenta Novæ Legis ad duo
ordinantur, nimirum ad remedium contra pec-
cata, & ad perfieiendum animum in his, quæ
pertinent ad eultum Dei ſecundàùm ritum Chri-
ſtianæ vitæ; ſed quicunque ad aliquid eertum de-=
putatur, eonſuevit ad illud conſignari, ſicut,
antiquitùs milites, qui adſcribebantur militiæ;
ſolebant inſigniri quibusdam charactteribus cor-
poralibus, quia deputabantur ad aliquid eorpo-
rale: ergo cùm homines per Saeramenta depu-
tentur ad aliquid ſpirituale pertinens ad cultum
Dei, conveniens eſt, ut ad ea inſigniantur cha-
ractere ſpirituali.

Keſp. 2. Per tria tantam Novæ Legis Sacra-
menta imprimitur character, nimirum per Ba-
ptiſmum, Confirmationem, & Ordinem. Ratio
S. D. eſt: hic q. 63. a. 6. Sacramenta, in quibus
imprimitur eharacter, non reiterantur, eò quòd

character ſit indelebilis; ſed reliqua Sacramenta⸗

reiterantur, ùt conſtat: ergo.

k

5

302 Tradk. XI. Exam. III.

Ex quo patet Sacramenta alia eſſe reiterabilia,
alia inreitabilia. Reiterabilia ſunt Pœnitentia,
Euchariſtia, Extrema Unctio, & Matrimonium,
cætera tria jam dicta ſunt inreiterabilia.

.2. Quid eſt character, imprimiturne in-
delebiliter, & cui ſubjecto, ac quæ ejus munera?

Reſp. 1. Character (qui eſt effectus ſeeun-
darius illorum Sacramentorum, à quibus impri-
mitur) definitur à Thomiſtis, quòd ſit potentis
ſpiritualis ordinata ad ea, quæ ſunt divini culiis.
Ratio S. Th. eſt. Character per Sacramen-
ta imprimitur, in quantùm per ea homo deputa-
tur ad ea, quæ ſunt cultùs Chriſtiani, qui con-
ſiſtit in recipiendo aut tradendo Divina; ſed ad
utrumque horum requiritur quædam potentia-,
ad tradendum quidem potentia activa, & talis
eſt character Ordinis, ad recipiendum verò po-
tentia paſſiva, & talis eſt character Baptiſmmi, li-
cèt enim is alia Sacramenta non recipiat àt quod,
bene tamen àt quo, utpote faciens hominem eo-
rum capacem. Tandem character Confirmatio-
nis, licèt paſſivè ſe habeat in recipiendo Divina
auxilia, eſt tamen potentia activa ad fidem cum
robore profitendam.
Reſp. 2. Character eſt perpetuus & indelebi-
lis. Ratio ejuſdem S. Th. a. 5. eſt, quia character
eſt quædam participatio ſacerdotii Chriſti, quod
eſt æternum, ùt patet ex illo pſ. 109. Tu es Sa⸗
cerdos in æternum. Unde remanet in cœlo & in in-
ferno, ut docet S, Th. dicens: quamvis, peſt hant
vi-

—
nu
Aar oll.
e ſe⸗
tuetur
bj ſel
anſi
13
Köne⸗
18Dee
a po
Ucunde
e ice
ſpeur
Adur
eCun
eiates i
VInum
nionate
4. B
nlere
ropri

1 CElllen
atrinont
bl,
ionn
lnere
es ſeer
ibus im
I Al.

(uii con
4, led:
Nenria
& tali
Ver r
ption,
. 1
nitten
Onkrmtis
nd Den

Hdeman :

Kinckki

hcun
Uritzn
one⸗
o N.
i

.

De Sacramentir. 303
vitam non maneat extorior cultus, remanei tamen ſi-

nis illius cultus.

Ex quo ſequitur, quòd, ſi Sacerdos mortuus
reſuſcitaretur, non eſſet rebatizandus, nec reor-

dinandus; ſecus eſt de conjugibus, quia vincu-
lum conjugii morte ſolvitur. .

Reſp. 3. Immediatum ſubjectum characteris
eſt intellectus, non ſpeculativus, ſed practicus.
Ratio S. D. eſt: Character ordinatur ad ea, quæ
ſunt Divini cultůs, eultus autem Divinus eſt
quædam proteſtatio fidei per exteriora ſigna-,
Ergo character immediatè reſidet in ea potentia,
in qua eſt fides; ſed hæc eſt in intellectu practi-

co (ſpeculativus enim abſtrahit ab operatione

