ſu Confeſſarius fugiat, & Banniti Philippum
occidant, ille revelat confeſſionem, & ex ho-
micidio inde ſecuto incurrit irregularitatem.
Ratio primi: quia etſi fuga illa abſolutè &
per ſe ſumpta ſinè aliis circumſtantiis videarur
indifferens, nec ſit declarativa peccati con-
feſſi; ſumpta tamen prout in caſu proponitur
R

396 Trabt, EII. Exam VIII.

—

& in iſtis circumſtantiis non manet ſignum-
indifferens, ſed ſatis manifeſtum Bannitis, quòd
ob ſolam confeſſionem de conſpirato ſui ho-
mieidio id fecerit, neque enim in ullam ali-
am cauſam reduci poteſt. Ia Navarrus &
alii communiùs.
Ratio ſecundi: quia hæc fuga non ſolùm-
fuit illicita, ut eſt oſtenſum, ſed etiam cau-
ſam ſufficientem dedit homicidio Philippi.
Relolves ſecund?: Si Parochus publicam me-
tetricem confeſſam non abſolvat, quia emen-
dati animi ſignum edere nolebat, non poteſt
ad obviandum ſcandalum reſpondere illam qui-
dem fuiſſe confeſſam, aſt non abſolutam, ſi
Parochum de abſolutione interrogent, qui vi-
derunt illam diu apud eum detentam: & ſi
ſic reſpondet;, violat ſigillum.
Ratio: quia hæc verba: non abſolvi iſtum,
generant, quantum eſt ex ſe, in animo audien-
tis ſuſpicionem de pœnitente, quòd vel non
fuerit contritus, vel aliquam cenſuram reler-
vatam incurrerit, ob quam non fuit abſolu-
tus, cùm ùt plurimum ob iſta denegetur ab-
ſolutio. Itàâ docet S. Antonin. Soto & Na-
Varrus.

Ex Exam. VIII.
De Satisfactione.
O. 7. Quid & quotuplex eft Satisfadkio?

Reſp. Satisfactio eſt duplex: una ſacramen-
ta⸗

—

—.
u don
ic qudo
nie leni
Mius
Pectd p
lebque
dh keltat
en tempe
n. Alen
Plnd,
Adcompe
aluun,
mun temp

. Ge 40

. Mdn
lL. No-
* Mu
Ex parte
Tatice, !
un, bon
1 Pon
tio ſen
telis o
. PDet
ſeti
Non
Kceptnn
Ee. Per

VNI

—
Mmanet ien

itont

ninulen

E Nren

nt non ſe

ſad eime
lio lilini

Publcun

1, gis tr
e, non
fre ilanan
ſolutam,
Ut, gi

tamn: 1

ſoR ihr
imd ate⸗
no n
ran et
it do
ege

or

ℳ
R.

Ameh-⸗

4

De Pœnitentia. 397

talis, alia non ſacramentalis. Prima defini=
tur à Trid. quòd ſit adtio, per quam in Sacramen-
to Pœnitentiæ retribuimus D E O recompenſationem ali-
quam pro pescato juxta ſententiam Sacerdotis. Licèt
enim peccata per Sacramentum jam ſint re-
miſſa, adeôque pro eis ampliùs non fiat ſa-
tisfactio, reſtat tamen eorum effectus, ſcili-
cet pœna temporalis, in quam æterna com-
mutatur. Alters eſt per opera à Sacerdote,
non injuncta, ſed ſuâ ſponte aſſumpta puni=-
tio ſui ad compenſandam injuriam DEO per-
peccata illatam, ad eümque fſc placandum,
ut pœnam temporalem remittat.

DQ. 2. uæ conditiones requiruntur ad ſa=
tisfaciendum?

Reſp. Reqhiruntur triplicis generis conditio-
nes. I. Aliquæ ex parte ſatisfacientis. 2.
Aliæ ex parte operis. 3. Aliæ ex parte Dei⸗
Ex parte ſatisfacientis requiritur ſtatus viæ
& gratiæ. Ex parte operis requiritur, ut ſit li-
berum, bonum ac ſupernaturale, laboriofſum
item, ac pœnale. Ex parte Dei requiritur ac=
ceptatio ſeu voluntas remittendi pœnam in-
tuitu talis operis.

Q., 3. Poteſine unus per alium ſatisfacere
ſatisfabtione ſacramentali?
Reſp. Non poteſt, ſieut nec poteſt adimple-
re præceptum audiendi Sacrum, recitandi Ho-
ras, &c, per alium: quia ſunt onus perſona-
le;

8 Tract. XIII. Exam. PIII.
39

le; bene tamen ſatisfactione non ſacramen-
tali, quatenus hæc eſt compenſatio pœnæ?
quia ſic ſumpta eſt quoddam debitum non-
purè perſonale, ſed mixtum, quod poteſt ſol-
vi â debitore, vel ab alio.

Q. 4. Satisfabtio Sacramentalis quos babet
effectus?

Reſp. Habet triplicem effectum ex opere ope-
rato. I. remiſſionem temporalis pœnæ ex pec-
catis jam condonatis relictæ. 2. auxilia quæ-
dam ſupernaturalia ad peccata in futurum fa⸗
cilias cavenda. 3. augmentum gratiæ habi-
tualis.

Q., F. Teneturne penitens pœnitentiats ra⸗
tionabilem impoſitam acceptare & implere?
Reſp. Affirmativè. Quia juxta Trid. tenetur
Sacerdos pœnitenti injungere peœnitentiam:
ergo pœnitens tenetur eam acceptare. Con-
ſequentia patet, quia tam Confeſſor, quàm
pœnitens, tenentur efſicere Sacramentum Peœ-
nitentiæ integrum.
Porrò pœnitentia implenda eſt primâ com-
moditate, aut tempore, quod Confeſſarius de⸗
ſignavit. Paulò ulteriùs am differre non eſt
mortale, ſed veniale. Et licèt non teneatut
quis eam ante communionem impiere, tene-
tur tamen antequam de novo confitetur: quia
ante novam Sacramenti receptionem tenetur-

præcedens perficere,
Q. 6.

—,—

—

n

lelrid
rins e
cininum
conve
Habean
um ie
ite cut
n, led
m & ca
bendeigi
Anuftar
3,conditi
peniten
iis pecern
Iis Deems

18 carnis

is othcia
zuls enin

Atemen

lrendun⸗
lemomde
ndo, v.
dus ſe
ipeenit
Uada i
Conte

N VI,

4
penltio
Eebien
noc onc

lalr gr l

umncete
parten,
2 auiug
in krun i .
gratie h

iat,
en
id. denen
Cnientiun
drue (
elor, gin

mentuan hr

. Uunl ã
lelinte
ette hor
hon tetent

De Pœnitentia. 399

Q. J. Dualem pœnitentiam debent Confeſſa-
rü injungere?

Keſp. Ex Trid. Seſſ. 14. c. 8. Debent, quan
tùm ſpiritus & prudentia ſuggeſſerit, pro qua-
litate criminum & pœnitentium facultate ſalu.-
tares & convenientes ſatisfactiones injunge-
re - - - Habeant autem præ oculis, ut ſatis-
factio, quam imponunt, non ſit tantuͤm ad
novæ vitæ cuſtodiam, & infirmitatis medica-
mentum, ſed & ad præteritorum peccatorum
vindicam & caſtigationem.

Habenda igitur eſt juxta Rituale Rom. tit. de
modo admin ſtrandi Sacramentum pœnitentie, ratio
ſtatůs, conditionis, ſexůs, ætatis & diſpoſi-
tionis pœnitentis: & quantùm poterunt, con-
trarias peccatis pœnitentias injungant, ſicut-
avaris eleemoſynam, libidinoſis jejunia, vel
alias carnis mortificationes, ſuperbis humili-
tatis officia, deſidioſis devotionis ſtudia, &c.,
ſingulis enim morbis convenientia ſunt adhi-
benda remedia.

Cavendum tamen Confeſſario, ne in alterum
extremum declinet, pœnitentias nimis leves im-
ponendo, vel nimis durum vel auſterum pœni-
tentibus ſe exhibendo: præſtat enim animam
parvâ pœnitentiâ impletâà mittere ad purga-
torium, quàâm cum magna non impleta nec
implen da in infernum præcipitare. Poteſt
etiam Confeſſarius minorem pœnitentiam in-
jun⸗

Exam. VIII.

— —— — —— b—

jungere intuitu Indulgentiarum lucrandarum,
vel impedimentorum ac laborum, quibus peœ-
nitens quaſi quotidie diſtrahitur, aut ſi pœ-⸗
nitens det extraordinaria ſigna contritionis.
Porrò ſatisfactio ſacramentalis non ſolum-
debet eſſe medicinalis, ſed & pœnalis. Ope-
ra autem ſatisfacoria pœnalia ſunt potiſſimum
tris, ſcilicet eleemoſyna, jejunium, & oratio.
Ita patet ex S. Th. Ex quo
Nota, ad jejunium referri, quidquid corpus
affligit, üt ſunt vigiliæ, peregrinationes, ci-
licia, flagellationes, &c. Deinde quidquid
expenditur in utilitatem proximi, habet ra-
tionem eleemoſynæ;, uᷣt ſunt opera miſericor-
diæ, ſive corporalia, ſive ſpiritualia. Simi⸗
liter quæcunque latria Deo exhibetur, uùt vo=
tum, ſacriſicium, genuſlexio, &c. reducitur
ad orationem.
Declaratur ulteriùs cum S. Th. latens in-
his tribus operibus medicina peccatorum-
Nam extirpant in nobis tres peccatorum kfa-
dices: Oratio, quâ nos, & omnia noſtra Deo
ſubmittimus ,„ comprimit ſuperbiam; Jeju-
nium concupiſcentiam carnis; Eleemoſyna-

40⁰ Tract. XIII.

concupiſcentiam oculorum ſen avaritiam.
OQ. 7. Poteſtne injungi pro ſatisfabtione opus
debitum ex præcepto vei voto ?
Reſp. Afbrmativé cum S. Th. Sot. Adrian.
Med. Cajet. S. Antonin. Navarr. Ratio: quia

opus, quantò magis meritorium, tantò eſt
ma⸗

inahcon
AMtm culp
an a0 e
1jeradim
ihntet, ac
inum o
mum on
lb in he
Uenter
Amen,
Apatie in
A calla,
ore bleem
dun cxle
Ulser pre⸗
1i coalt
Utur ei di
m huue

nie Molu

nis gname
eceptti,
1 beteſ,
lenpore,
. Quod
itentin ſe
tenpore
Ul tamen
uin i
Inm &
Onpofſtb

UInattones
i, luber
ra miene

4lla, Sn

4
, OIh

tut, it o

1
. aene
De W

pecettonn

atitun.

De Pœnitentia. 401

magis ſatisfactorium, quod enim valet ad re-
mittendam culpam & augendam gratiam, va-
lebit etiam ad condonandam pœnam; jam
autem per adimpletionem mandatorum nos-
mereri patet, ac ideo ſatisfacere. Unde omit-
tenti divinum officium poteſt injungi, ut il-
lud nunquam omittat, & omittenti Roſarium
(quod bis in hebdomada ex voto recitat) ut
illud diligenter oret.
Nota tamen, quòd opera aliâs debita non
ſint ordinariè in pœnitentiam danda, ſed ra-
rò & ex cauſa, & ideo, cùm imponitur à
Contfeſſore Eleemoſyna vel Jejunium, ſi nihil
aliud clarè explicetur, intelligi debet de iis,
quæ aliàs ex præcepto non ſunt debita. Quò
fit, ut qui confitetur in quadrageſima, ſi im=
ponantur ei aliqua jejunia, tenetur ea per
annum facere poſt Paſcha, quia nomine pœni-
tentiæ abſolutè intelligitur opus ſupereroga-
tionis, quamvis permiſſive quandoque poſit
eſſe præcepti.
Q. §. Poteſtine ſatisfactio injuncta impleri
cédem tempore, quéò alius alctus cadit ſub præcepto?
Reſp. Quòd ſi opus aliunde præceptum 6
pœnitentia ſe non excludant, poſſunt eò-
dem tempore perſolvi, ùt Roſarium pro
peœnitentia injunctum ſub Miſſa præcepta; de
conſilio tamen eſt, perſolvere aliò tempore.
Ratio: quia illi duo actus, nimirum recitare
Roſarium & audire Miſſam in omni integitate
ſunt compoſſibiles: quia talis adeſt Miſſæ præ-
Cc ſen-

402 Tract. XIV. Exam. I.

entiâ corporali & morali, per neutrum enim
zb altere diſtrahitur, retinet namque unam-
ſaltem ex triplici attentione ſuprà Tract. 10.
Exam. 5. q- I0. explicata; quia non tenetur
attendere ad verba Sacerdotis, ſed reveren-
ter intereſſe miniſterio Sacerdotis apud aram,
illud videndo vel audiendo: quod fit recitan-
do Roſarium.
Hæc ratio proportionatè applicata probat,
quòd qui orat Horas ſub Miſſa præcepta, eô⸗
dem aGu ſatisfaciat utrique præcepto.

Q. 2. Ad quid tenetur, qui oblitus eſt ſa-
tisfactionis ſibi impoſita?
Reſp. Si poſſit adire eundem Confeſſarium,
& ille recordetur ſatisfactionis impoſitæ, vel
peccatorum contſeſſorum, tenebitur ab illo
exigere novam ſatisfactionem; quòd ſi non-
poſſit eundem Confeſſarium adire, & ſuâ cul-
pâ contigerit illa oblivio, tenetur alteri con-
fiteri, & novam petere ſatisfaſtionem, quod
ſi ſinè culpa contigerit eadem oblivio, conſultum
erit per modum ſatisfactionis aliquid ſibi in-⸗
jungere pro confeſſis peccatis, licet non ſit⸗
abſolutè neceſſarium.

Q., 70. Satisfactio injunéta ab uno poteſtne
mutari ab alio?
Rep. Affirmativè, ſi ſequentes adſint condi⸗
tiones. I. ut fiat juſta de cauſa. 2. ut fiat
in tribunali pœnitentiæ, quia hujusmodi com-

mutatio eſt actus jurisdictionis Clavium. 3. uf
au⸗-

D.

—
hereatis
ii inpoli
iis mutatio
auſam in

01

enſucs
Algentii,

1
Centuris

C.
. Qerlurn
CGcindis u
Müens donn
uuit, Priran
du,
Dicitur, n
otis emen
ſemendate
pant ta
en homo⸗
en, den
ementor
aum, fe
d Ke,

.),

er Neuthr,
Lnungken
irl
ii Non te
, ed n
leusn
Aoshrmet

plen l
1rean
recrpnn
An
onleſetir
voltte,
r 35 0
ſd K nor
AlN
Aeri
Onen, 0
loconiin
w

No ℳ1

De Cenſuris. 40²³

auditis peccatis ſaltem in eonfuſo (ob quæ
ſatisfactio impoſita fuerat à priori Contfeſſa-
rio) talis mutatio fiar, quia judex nequit ju=
dicare cauſam ineognitam.

CIRCA
TRACTATUM XIV.

De Cenſuris, Caſibus reſervatis,
Indulgentiis, & Extrema Unctione.

Ex Exam. I.
De Cenſuris in genere & in ſpecie.

D. 7. Quid eſt Cenſura?
Reſp. Cenſura ùt ſic eſt pœna Eccleſiaſtica
medicinalis ac temporalis, quâ judex Ecele-
Kaſticaus hominem baptizatum inobedientem
punit, privando eum bonis Eccleſiæ commu-
nibus.

Dicitur, medicinalis, quia eſt inſtituta ad pec-
catoris emendationem; temperalis, quia pecca-
tore emendatéô cenſura debet tolli; baptizatum,
quia pœna tantùm infligitur ſubdito, ſubditur
autem homo Eccleſiæ per baptiſmum; dicitur
tandem, benis Eocleſiæ c'mmunibus, nimirum uſu
Sacramentorum, participatione ſuffragiorum
fidelium, functione officiorum Eccleſiaſtico-

rum, &c.
CcC 2 LQ. 2.

404 Trabt. EllV. Exam. I.
D. 2. Quot ſunt Cenſuræ ſpecies? —

Reſp. Tres propriè ſunt, ſcilicet: Excom- Qamnitone
municatio, Suſpenſio & Interdictum. Qui- aaltrnum
bus addi ſolent quatuor impropriæ ad prio-
res reductæ, nimirum Degradatio, Depoſitio, aetian,
Irregularitas ſaltem ex delicto proveniens, ac anum
Ceſſatio à Divinis. Tres priores reducuntur yfna!

ad Sufpenſionem, quia per illas homo eſt quaſi mtem

ſuſpenſus à receptione & uſu ordinum. Ulti- kglam gel
ma verò ad Interdistum. Inn uc.
D., 3 Quetuplex eſt Cenſura? ciͦ
Reſp. I. Eſt duplex, alia à jure, alia ab he= a4
mine, Prima eſt, quæ per ſtabilem & perma-
nentem legem ipsò factô obligantem eſt lata, l he
& tamdiu durat, quàâm ipſa lex, etiam mor- kfiſie
tu⁶ Legislatore. Et ut incurratur, ſufficit ſo- Eeklin
la declaratio criminis facta ab habente pote- nb

ſtatem. Cenſura ab homine eſt, quæ ab ha- & Wun
bente poteſtatem in ſingulari quodam caſu Mirn
infligirur, & extinguitur cum morte eam fe- in, &l

rentis. e ineurt
Reſp. 2. Cenſura alia eſt lata ſeu latæ ſen- mexcom
tentiæ, alia ferenda ſeu comminatoria; prima riyst
incurritur ipsé factò, non ſecunda. len kre

Q. 4. Cenſura poteſtne inftigi ob peccatum à bec
veniale, aut purè internum? . (e. L
Reſp. Negativè ad utrnumque. Ratio primi 4
eſt: quia cenſura utpote peena gravis non et ,
proportionata culpæ veniali. Ratio ſecundi ( l

i 8
eſt: quia peceata purè interna non cadunt- e⸗
Pafkiw

en elech

—
reun
lo, Deek
dtoſenieng
8slellene
konol 4

hemm.
H
mn mor.
eirh.
te pote.
lbabhe.
am eli
e en .

ne len

uzprini

c0ℳ

De Cenſuris. 405

ſub cognitione hominis, nec ſpectant ad fo-
rum externum, ad quod tamen cenſuræ per-
tinent.

Neque etiam cenfura infligi poteſt, niſi re-
us ſit contumax: quia cenſura tanquam pœ-
na graviſſima non fertur, niſi contra rebelles;
rebellio autem non eſt ſinè contumacia. Pro-
inde etiam debet præmitti trina admonitio,
nimirum in Cenſura ab homine lata.

OQ. 5. Quid eſt Excommunicatio, & quotu-
plex?
Reſp. I. Excommunicatio ùt ſic efſt Cenſu-
ra Eccleſiaſtica privans hominem Commu-
nione Fidelium.

Keſp. 2. Excommunicatio eſt duplex: Ma-
jor & Minor. Prima eſt Cenſura Eccleſiaſti-
ca privans hominem omni communione Fide-
lium, & uſu Sacramentorum. Sccunda eſt,
quæ incurritur ob communicationem factam
cum excommunicato excommunicatione ma-
jori, privâtque uſu Sacramentorum.
Item Excommunicatio alia eſt roſervata, alis
non. De quibus infrà.

Q. 6. Quis eſt effedtus utriusque Excommu-
nicationis, majoris & minoris?
Reſp. 1. Effectus Excommunicationis mi-
noris eſt, quòd ſub mortali privet participa-
tione paſſivà Sacramentorum, & nominatio-
ne ſeu electione paſſivâà ad beneficia vel digni-
Cc 3 ta⸗

406 Tralt. V. Exam. I.

tatem Eecleſiaſticam- Verùm adminiſtratio-
ne activâ ſolùm privat ſub veniali. Si ergo
talis celebret, licèt non fiat irregularis, pec-
cat mortaliter, quia Sacramentum recipit: uti
& ſi ſcienter acceptet talem eleéctionem; po-
teſt tamen Miſſam audire, à peccatis & Ex-
communicatione abſolvere, pacem ſumere, &c.
Idem eſt de ſcienter eligentibus illum, quòd
nimirum & illi mortaliter peecent.
Reſp. 2. Effectus Excommunicationis majo-
ris primus eſt, quòd hominem privet rece-
ptione & ſimul adminiſtratione Sacramento-
rum, ita ut laicus percipiendo aliquod Sa-
cramentum, & Sacerdos recipiendo vel admi-
ſtrando peccent mortaliter juxta S. Th.
2. Privat omnibus Eccleſiæ orationibus,
ita ut excommunicato, quamvis occulto, non
liceat aſſiſtere Miſſæ, nec officio Divino, nec
pro illo poteſt offerri Sacrificium, bene tamen
orari in Memento, & privatim pro illius con-
verſione. Si eſt denunciatus, non poteſt i-
psò præſente Miſſia, nec Officium Divinum ce-
ſebrari, quia tunc vitandus eſt.
3. Privat exereitid Ordinum ſub pœna ir-
regularitatis.
4. Facultate præſentandi ad beneficia, ur-
nec præſentari, nec præſentare poſſit: & fa-
Ga in eo ſtatu præſentatio & collatio eſt nul-
la.
5. Sepulturâ in loco ſacro.
6. Converſatione eivili, puta, ſi ſint nomè-
na-

——
n exccocmn

Puirat col
iis,
Ennicatum
s aciper
un non 1
ls, ecu
ienim
Anor pra⸗
Authe

Wond
e conlcli
n 1n. d
mhes,
ids
KuN

94 Pote
ep. No

Karisdie
Oem, ne⸗
un habet
Konis u
Nommun
Mommun
, tem⸗
Uieatio
ni pol

1.

—
I AnN

l .
nhleii
nnht
dſoner
eeni
en ſen, 4
ln
.
1tonign
Ptirer e⸗
canen
gro
Vel an
Th,
ioniblt,
Ro non
ino, Ne
enetare
llis e
lporet
floum

Paßt,

De Cenſuris. 407

natim exccommunicati, & publicè denun-
ciati.
7. Privat communicatione forenſi v. g. of-
ficiõ Judicis, advocati, &c. ita ut contra ex-
communicatum etiam toleratum ſemper pos-
ſit reus excipere. Quod ſi non faciat, & Ju-
dex eum non repellat, acta ejus valent, ſi ſit
toleratus, ſecus tamen eſt de Judice non to-
lerato, is enim Jurisdictione privatus eſt. Sed
attendatur praxis.

Q. 7. Anathema differtne ab Excommuni-
catione ?
Reſp. Non differt naturâ, ſed formâ: quæ
in hoc conſiſtit, ut proferatur ab Epiſcopo
coram 12. Sacerdotibus Epiſcopum circum-
ſtantibus, & manibus Iucernas ardentes te-
nentibus, quas, dum anathema concluditur,
in terram projiciunt, ac pedibus conculcant,

D. S. Poteſine quis excommanicare ſeipſum,
vel ſuperiorem aut æqualem?
Keſp. Non poteſt. Ratio, quia nemo ha-
bet jurisdictionem in ſe ipſum, nec in ſupe-
riorem, nec in æqualem, quia par in parem
non habet imperium. Defectu ejusdem juris-
dictionis non poteſt excommunicatus alium-
excommunicare. Poteſt tamen quis pluribus
excommunicationibus innodari, & abſolvi ab
una, remanente aliäã. Ratio: quia excom-
municatio eſt quædam pœna; pœnæ autem-
iterari poſſunt, cùm exigit juſta cauſa: po-
Cc 4 teſt

408 Trabt. I. Exam. I.

téſtque quis abſolvi ab unz pœna, remanente
ali, cùm neceſſariam connexionem non ha-
beant.
Q. 9. Quxnzm excuſant ab excommunica-
tione, ſic ut is, ſuper nuem cenſura eſt luta,
quovis abſolvi poſſit?

Keſp. Undecim præcipuè numerantur cau-
ſæ.
Prima eſt bona fides, quâ quis omnino &
rationabiliter credit ſe non niſi veniale com-
miſiſſe.
2. Depoſitio contumaciæ, & emendatio
ante excommunicationem facta cum propoſi-
to ſatisfaciendi, ſi quod damnum illatum ſit:
nam excommunicatio eſt pœna medicinalis:
ergo ſi peccator ſit correctus, Eccleſia eſt con-
tenta.
3. Ignorantia invincibilis, ſive juris, ſive
facti, quia, ut incurratur excommunicatio,
requiritur eontumacia, ideſt, inobedientia
contra legem, quæ contumacia non datur-,
ubi eſt ignorantia invincibilis. Ita docet S.
Th. & alii communiter.
4. Ztas, v. g. in pueris, ſi ſit talis, in-
qua eos ignorantia excuſare poteſt.
5§. Impotentia, quæ impedit impletionem-
præcepti Eccleſiæ, quia tunc non adeſt con-
tumacia.
6. Occulta compenſatio; hinc, qui tan-
tum duntaxat de alieno abſtulit, quantum al-
ter

—.
hinnſ
eieliuere,
lieri, ſe⸗
tentio in
alpebiles

ſon poß
contet
Kperio
lalt in gr
gi ſor
nKe) n
quiahe
Iin igſun
lum boni ee
) Merus iu
1dons co
DDle Gamn
ehe, co
1os cum te
II. Violen
co
6 excon
Ut, non
(cüm v
um, &
P homin
Ate cum
10. Q

4
e Nen

91

onen .

nen
4 e,
nerentnr 4
uis omnin
Fenilee

enence
n propol
runſt
. .
Ncinali,
del (O.

tis, in
hunientd,
becleut⸗
Carne
Coce

tlls,1

De Cenſuris. 409

ter de ſuo injuſtè detinebat, ſi Eccleſia præ-
cipiat reſtituere, excuſatur, quia non eſt de-
tentor alieni, ſed ſui, quod recuperavit.
7. Intentio imperantis, certas perſonas-
etiam culpabiles cenſurà comprehendi nolen-
tis.
8. Si non poſſit quis parere absque fractia-
ne ſigilli confefſionis.
9. Si Superior præcipiat aliquid revelare,
quod cedit in grave damnum ipſiusmet reve-
lantis (quia jure naturæ nemo tenetur dice-
re contra ſe) vel parentum aut conſangui-
neorum, quia horum infamia & damnum red-
undat in ipſum teſtem: niſi fimul cedat in-
damnum boni communis.
IO. Metus ratlonabilis ſeu gravis ineurren-
di in bonis corporis, famæ, honoris, &c.
notabile damnum per obſervantiam mandati
Eccleſiæ, cujus benignitas non vult ſuos ſub-
ditos cum tanto rigore gubernare.
II. Violentia ſimpliciter talis, ſeu coa-
ctio ad committendum vel omittendum
opus excommunicationi ſubjectum, quæ
excuſat, non quidem à lege naturali vel divi-
na, (cùm voluntas cogi non poſſit ad pec-
candum, & oporteat malle millies mori) ſed
à lege hominis vel Eccleſiæ non intendentis-
obligare cum tanto rigore.
. 70. Quomodo & quando licet communi-
rare cum excommunicatis?
Ante B., nota, quòd excommunicati alii
Cc S ſint

41⁰ Tradk. IV. Exam. I.

ſint tolerati, alii non tolerati ab Eccleſia, ſic:
ut priores non neceſſariò ſint vitandi, bene-
tamen poſteriores, niſi in caſibus exceptis,
Hôêc notatô
KReſp. 1. Sunt certi caſus, in quibus licet
communicare ſen agere cum excommunicato
etiam non tolerato, indicati héêc verſu, quem
ponit S. Th.

Utile, Lex, bumile, res ignorata, neceſſe.

Per utile intelliguntur ea, quæ pertinent ad
ſalutem. quia de talibus homo poteſt licitè
cum excommunicato loqui. Per, Lex, intelli-
gitur, quòd uxor, filius (non emancipatus)
& ſervus poſſint communicare cum excommu-
nicato. Per humile, quòd Superiores poſſint
communicare cum inferioribus, vel è conver-
ſo, ſaltem in iis, in quibus ſunt illis obliga-
ti. Res igsorata denotat, quòd quando igno-
ratur excommunisatio, licita ſit communica-
tio. Per neceſſe intelligitur, quòd, ſi quis vi-
deat excommunicatum in neceſſitate, poſſit,
imò ex præcepto charitatis teneatur ei pro-
videre.
Rep. z. Caſus, in quibus non licet com-
municare cum excommunicato exeommunica-
tione majori, indicantur hôc verſu:
Os, orare, vale, communio, menſa ne-
gatur.
per ly es intelliguntur oſcula, colloquia-,

amicitia, munera, litteræ, &c,. Per Iy erare
Com-

—
mio kech.
Slum. D
ſones ſerip
1 inerdi
lretlatio⸗
ußs cun,
onedat

1, add
ommmuni
t, ile
1Abrire
n bot
lrid wland
Conei.
UImürum:
edin
ChNNudie
Nn,
Unicatus er
excommn
(ſeut
lum zur
mmoniez
lit, ſeut
, eſt
latione.
tng li
Anore e
ltatio ne
18, Th.

G),
—
ea
rltnel ,,
ſbl e

rgibne
eNomnu

de feit e

NA,,
E pertien
potek ,
hlen n
ancſpin
excomn
es polue
Leonyt
lis odl
undo i
commun
lguun
te; po.
ur l,

D
onmunn
1

De Cenſuris. 411

Communio Eccleſiæ, Sacramenta ac oratio-
nes Fidelium. Per ly vale prohibentur mutuæ
falutationes ſeriptõé, ſignò, & verbéô. Per ly
communio interdicitur habitatio in eadem do-
mo, converſatio, mutuum, &c. Per ly men-
ſs, ne quis cum excommunicato in eadem
menſa comedat vel hibat, vel in eodem ledo
dormiat.
Nota 1. quòd liceat audire Miſſam Sacer-
dotis excommunicati, dummodò non ſit de-
nunciatus; ipſe tamen Sacerdos peccat mor-
taliter, & fit irregularis.
Nota 2. Excommunicati tolerati non ſunt-
neceſſariò vitandi, bene tamen non tolerati,
qui poſt Concil. Conſtantienſe non ſunt niſi
duo, nimirum notorius Clerici percuſſor, &
ille, qui ſpecialiter nominatim & expreſsè fuit
excommunicatus, ſeu talis denunciatus.
Nota 3. Qui participat ei, qui eſt excom-
municatus cum omnibus ei participantibus-,
eſt excommunicatus majori excommunicatio-
ne: ſicut & ille, qui præbendo conſilium.,
auxilium aut favorem participat illi, qui eſt
excommunieatus ſimpliciter; aſt ſi parti ciper-
in aliis, ſicut in verbo, vel in oſculo, vel in
menſa, eſt cxcommunicatus minori excom-
municatione. Ita S. Th.
Nota 4. Licet comunicare cum excomunica-
to minore excommunicatione, & ſic excom-
municatiô non tranſit in tertiam perſonam..
Idem S. Th.

Ne⸗-

412 Tract XIV. Exam. I.

— —
Nota 5§. Probabilius videtur, quòd, qui
cum excommunicato participat verbòô vel oſcu-
16, vel in menſa, non ſemper peccet morta-
liter, ſed ſolùm quando in crimine illi par-
ticipat, vel in Divinis, vel in contemptum-
Eccleſi?. Ratio: quia hoc videtur nimis-
grave & durum.

Tandem nota, quòd licèt pœnitens pecca-
tum veniale per fe poſſit omittere in confelſ-
ſione, non tamen, ſi hæc cenſura ſit annexa,
ne in ea recipiat Sacramentum. Et ideo Con-
feſſor ſemper præmittit abſolutionem à cen-
ſuris, antequam abſolvat à peccatis.

Q., 77. Quid ergo faciet Sacerdos actu con-
ſecrans, ſi videat intrare aliquem excommuni-
catum?

Reß. Cum communi: ſi intret non ex pro-
feſſo, ut Sacrum audiat, ſed ut ſolùm obiter
pertranſeat, aut in templo obambulet, po-
teſt Sacerdos ſacrum proſequi, quia hoc non
eſt verè intereſſe Divinis; ſi verôò vult audire
Miſſam adinſtar aliorum, debet Sacerdos cu-
rare, ut exeat (modèò ſinè ſcandalo fieri poſ-
ſit) vel ceſſare à Sacro; ſi verò probabiliter
ſubſit ſcandalum, & Canon inceptus non ſix
recedat ab Altari; ſi Canon jam ſit cœptus“,
proſequatur Miſſam usque ad Communionem
incluſivè, quâ ſumptâ recedat, & Miſſam fi-
niat in ſacriſtia.
Q. 72.

1,

n 41
ilrs ab
heror,
dAb
in von!
Kernata,
Eelns,
Alolyi
rNa, h
orvn b
ſ reri⸗
blola
arlrca
n non
ndem
3non fun
imnd
nmod 4
lel & ſo⸗
de, gus ,
chn,
ninit Ne
15. Pore

lenn
n ejlan

. Cum
le i⸗

.

—
kin
ſerhon
Tejaett
I ntene
lene
pelt)
ſtele n
/
Nlura ſtere
Ur dot
1onen 7
ti⸗
,A
mnl

loner,
ſoo
Gbulet,
n hoe⸗
fllre
Sacetost
llolen
Unlgte
unal
ſtynt

NI.

»

De Cenſuris. 413
. 72. Duis poteſt abſolvene ab Excommu-

nicatione ?
Reſp. 7. A minori quilibet Confeſſarius, à
majori lata ab homine is, qui eam tulit, aut
ejus Superior, ſucceſſor aut delegatus.
Reſp. 2. Ab Excommunicatione Juris aut⸗
Canonis non reſervata quilibet Confeſſarius;
ſi ſit reſervata, is, qui eam ſibi reſervavit,
vel delegatus. Non autem debet excommu-
nicatus abſolvi à culpa, niſi priùs abſolutus-
ſit à pœna. Ratio: quia non eſt capax Sa-
cramentorum Eccleſiæ, cùnm excommunicatus
ab ea ſit præciſus.
Porrò abſolutio à cenſuris poteſt ex ratio-
nabili cauſa dari abſenti, ignoranti, imòô exi-
ſtenti in mortali: quia non eſt ſacramentalis.
Ob eandem rationem verba abſolutionis cen-
ſuræ non ſunt determinata, ſed ſufficiunt ver-
ba, imòô ſigna abſolutionem ſignificantia.:
dummodò adſit intentio abſolvendi. Poteſt
tamen & ſolet abſolutio dari his verbis: Au-
Soritate, qua fungor, ego ie slſolvo à vinculo excom-
municationis, quam incurriſiiP Propter N. & reſtitus te
Sacramentis Eeccleſie & Communioni Fidelium,

Q. 73. Poteſine Superior majori excommuni-
catione livatus abſolvi à ſuos ſubdito, & quidem
etiam excommunicato, v. g. in caſu mutuæ
bercuſſionis 3
Reſp. Cum noſtro Donato tom. 3 kract. 5F.
4. 17. ſic diſcurrente: Dico, quòd ſic, quia

Con-

414 Tract. V. Exam. I.

Confedarius hujuſmodi ſumit authoritarem-
non ab eligente, ſed à Canone committente,
quandoquidem bPriores in ſuis Conventibuæ,
& in corum abſentia Suppriores & corum Vi-
carii omnes Fratres noſtri Ordinis ad eorum-
Conventus declinantes ab omnibus peccatis
& cenſuris, tam à jure quàm ab homine ge-
neraliter prolatis, & Sedi Apoſtolicæ ſpe-
cialiter non reſervatis, poſſunt abſolvere, ac
etiam eis Sacramentum Euchariſtiæ & Unctio-
nis miniſtrare, ùt conſtat ex Mari Magno Clem.
TV. nobis indulto, & habetur expreſsè in pro-
logo noſtrarum Conſtitutionum; ſed totum-
id, quod hi Priores poſſunt in ſuos ſubditos,
valent & hi in illos, ſi in ipſorum Confeſſo-
res eligantur: ergo fi Superior aliquis perculſ-
ſerit ſuumm ſubditum, poteſt ipſe percutiens-
abſolvi ab alio ſubdito ſuo ab ipſo in Con-
feſſorem electo. Roderiq. tom. I. q. 20. 4⸗ 12.
in fin. verb. adverte.
Amplia, quòd ob cauſam neceſſitatis extre-
mæ, ſi ſubditus & Prælatus ad invicem ſe per-
cuſſſſent, & in Conventu non ſit aliquis, qui
eos poſſit abſolvere, poſſint ad invicem ſe ab-
ſolvere, prout docent plures DD. quos alle-
gant & ſequuntur Roderiq. loc. cit. & Paſſa-
rell. quia, licèt excommunicatus per cap. cu-
divimus 24. q. I. non poſſit alium excommu-
nicatum à majori excommunicatione abſolve-

re, in caſu tamen neceſſitatis poteſt, nam ne⸗
ceſ-

—
S lpeli I
a20, le
ium
Chutonen
ab Aperi
nere
1 guͤh
ne ſbdit
eltum.

len cau
hlirles!
per eren
luiun et
1Aon non
uen tdſol
A
I Conie
dercud
“ C
dalm,

eelebrane

Uligen 1.
Mis pine⸗
it kad
tum, aut
non liee
en acet
üüntun
Am ef
i lit⸗

he
De Cenſurir. 415

IEE ceſſitas legem non habet, ut dicitur in cap.
Naiiz diſcipulos 26. de conſecrat. diſt. 5. Hæc Dona-
n tus. Qui tamen in eodem tom. tract. 12. q.
84. reſolutionem dat de hoc caſu mutuæ per-
cuſſionis Superioris & ſubditi, & vult ſolum-
renere, ſi percuſſio ſit occulta ſeu non no-
toria, & quòd Prælatus tunc priùs debeat,
abſolvere ſubditum, & ſubditus abſolutus po-

nin ſtea Prælatum.-
unleiniiet

re , Si autem caſus ſit notorius S& clarus, Præ-
ierannt latus ex privilegio eligendi ſibi Confoſſarium-
unn (quô per Percuſſionem non privatur) eligat
miͦ luhe Confeſſarium etiam extraneum ſæcularem-
enn (dum alium non habet) qui electus habet,
facultatem abſolvendi, non à Prælato eligen-
„te, ſed à Papa committente; fi verò nullius-
ul alterius Confeſſarii eopia eſſer „nec etiam ſub-
ti ditus percuſſus eſſet Confeſſarius, Prælatus
i gerat ſe, ac ſi eſſet ſolus, & ad vitandum-
Aubnctz: ſcandalum, infamiam, &c. poteſt celebrare,
nec celebrando fit irregularis.

Colliges 1. Quòd, ſi pœnitens excommuni-
cationis vinculéò irretitus ignorans invincibi-
liter aut factum, videlieet ſe eſſe excommu-
nicatum, aut jus ipſum, nempe excommuni-
cato non licere ad Sacramentum accederen,
& tamen accedit, & à peccatis abſolutus fuit 2
non ſolùm tunc verum receperit Sacramentum,
ſed cetiam effectum, ſcilicet gratiam. Ratio
eſt, quia aliàs nemo eſſet tutus an verè ſit
ab⸗

onn t
nön

nuiu;

416 Tradl. XIV. Exam. I.

abſolutus, cùm nemo ſciat certò ſe non eſſe⸗
a2liquâ excommunicatione irretitum.

Coll. 2. Quòd ſi quis ſciens ſe excommu-
nicatum, quando ad confeſlionem accedit,
obliviſcitur omnino hujusce excommunicatio-
nis, & ideo à peccatis abſolvitur, antequam
ab illa verè eſt abſolutus, non tenetur con-
feſſionem reiterare, ſed ſatis eſt, quòd recor-
datus poſtea excommunicationis, ab ea ab-
ſolvatur, præcipuè ab eodem Confeſfſario.
Ratio: quia excommunicatus, qui ob juſtam
ignorantiam Divina celebrat, excuſatur in⸗
cap. Apoſtolica de Cler. excomm. miniſtr.

Coll. 3. Quèd, qui confitetur alicui Con-
feſſario habenti authoritatem ratione Bullæ,
Jubilæi, aut,alterius facultatis, & per obli-
vionem ſeu inadvertentiam, aut inſcitiam-,
quâ neſciebat aliquid eſſe peccatum reſerva-
tum, non eſt illud confeſſus, & à Confeſſore
abſolutus fuit ab omnibus ſacramentaliter,
hæc abſolutio adeo ſit valida & perfecta, ur-
etiam ad illud peccatum reſervatum, oblitum
ſeu ignoratum ſe extenderit, adeo, ut cùnm-
poſtea occurrerit memoriæ, vel cognoverit-
fuiſſe cenſurà innodatum, tencatur quidem-
illud confiteri non tanquam reſervatum, &
cenſurâ illaqueatum, ſed velut ſimplex morta-
le peccatum, à quo poteſt per quemcunque-
approbatum Confeſſorem abſolvi, ut declarat
pPaludan, in 4. diſt. 18. . 5, Et Gabriel. diſt-
17

—
.D ,Summnil

Coſtruti
taren elt
u cenſun
1 gocd ge
aſerali C.
at ablolut
,2 cu
tu Mie
itett: 4,
an Conkeſlo
Ronmmibus
uingot ſo⸗
ſKerpeefne
Nuncon el 1
l, ellan
es wen
nOd Er
Att cOneßis
kſumentes
per ſtatuti
Nint ir0 f
eont ablol
1 in Clem.
min, 1,
hkenlares
mnicani,
ne Do
, non
Regul⸗
Mlta l

De Cenſaris. 41 12

17. q. 1. Summiſtæ omnes. Et ratio eſt: quia
intentio præfati Confeſſoris habentis præfatam

“M authoritatem eſt uti eâ in ordine ad omnia-

ler

Senian
Kena

.

n, En

reſervata & cenſuras, quibus pœnitens eſt irre.-

titus, id quod deelarant tum verba, quæ uſu
jam univerſali Confeſſorum omnium præmitti
ſolent ante abſolutionem à peecatis, ſcilicet: Ego
abſol vo te 4 vinculo excommunicationis, in quanlum-
poſſum, & tu indiges. Tum etiam, quia etiamſi
ſolùm diceret: Abſolvo te, recta intentio virtua-
lis ſaltem Confeſſorum eſt, per hæc verba abſol-
vere ab omnibus neceſſariis, in quantum poſ-
ſunt, ùt inquit oannes Gerſon in 2. p. ſub cap.
Conſeſ. & expreſſiùs ſub cap. excommunicationum.
Notandum eſt tandem diligenter, quòd omnes
Religioſi, etiam ab Epiſcopo approbati, præ-
ſumentes abſolvere excommunicatos à Canone,
alié modòé & ratione, quàm in caſibus tantàùm-
² jure conceſſis, vel ex licentia Papæ, aut etiam
præſumentes abſolvere excommunicatos à ſenten-
tiis per ſtatuta Provinceialia vel Synodalia, in-
currant ipsé factô exeommunieationem, à qua-
nequeunt abſolvi, niſi per S. Pontiſicem: ùt di-
citur in Clem. de privilegiis, cap. Religioß. S.
Antonin. 3. p. tit. 24. c. 5S4. Quôd ſi Presby-
teri ſæculares abſolvant ab iſtis, non erunt ex-
communicati, niſi abſolvant à reſervatis in Bul-
la Cænz Domini: Quia dicta Clementina cap.
Religioſi, non comprehendit niſi Regulares: Qui
tamen Regulares, ſi abſolvant ab excommuni-
catione lata ab homine, non incidunt in excom-

D d Wmu⸗

418 Tract. XIIV. Exam. I.

municationem, ſed peccant mortaliter, & ab-
ſolutio eſt nulla.

Q. 74. Quid eſt Saſpenſio?
Reſp. Suſpenſio, propriè tantùm Clericos affi-
ziens, definitur, quòd ſit Cenſura Eccleſiaſtica-
privans Clericos exercitis ſui Offci, vel Bentficii.

Q. 75. Quotuplex eſt Suſpenſto?
Reſp. Duplex: ſeilicet ab offieio & à benefi⸗
cio. Prima prohibet Ordinum executionem-,
ſeeunda pereeptionem fructuum beneficii; & hæe
vel eſt totalis vel partialis. Rurſus alia eſt à Ju-
re, alia ab homine; alia reſervata, alia non.

LQ. 76. Quid eſt eſſe ſuſpenſum ab officiis
Divinis
Reſp. Eſſe idem, ac eſſe privatum facultate⸗
v. g. celebrandi Miſſam, aut Miſſæ, aliisque di-
vinis officiis aſſiſtendi, aut in choro cantandi,
nimirum ex offieio ac more Clericorum: unde-
id agere more Laicorum licet.
Suſpenſio gravis ſupponit gravem culpam. De
abſolutione à ſuſpenſione loquendum eſt, ſicut
de abſolutione ab excommunicatione.
porrò ſuſpenſus fungens Ordinibus ſibi prohi-
