De Matrimonio. 533

nium ſit conſummatum, & unus vel ambo
mutuòô conſenſu Religionem profiteantur.

OQ. 9. Solviturne matrimonium Infidelium
unb eovum ad ſidem converss?

Reſp. Verbis S. Th. hic q. 59. a. §. in c.
Quando alter conjngum ad ism convertitur,
alterò in infidelitate bermanente, diſtinguendũ
eſt, quia ſi infidelis vult cohabitare ſiné con-
tumelia Salvatoris, id eſt, ſine hoc, quòd ad
infidelitatem inducat, poteſt fidelis libereé
diſcedere, ſed diſcedens non poteſt alteri nu-
bere; ſi autem infidelis non velit cohabitare
ſinè contumelia Creatoris, in verba blaſphe-
miæ prorumpens, vir fidelis dilcedens poteſt
alteri per matrimonium copulari. Hæc ibi; quæ
procedunt etiam de matrimonioe conſumma-
to. Unde in cap. finali 28. q. 2. dicitur-,
quòd contumelia Salvatoris ſolvat jus matrimoni, non
quidem ipsé facté, ſed tunc, quando fidelis,
ſive vir, ſive mulier reipsâ contrahit aliud
matrimonium. Dixi: quande ſidelis; non enim
ſolvitur per hoc, quòd infidelis nubat alteri:
quia privilegium datum eſt in favorem fidei.
Debet tamen fidelis priùs infidelem monere,
an velit converti, vel pacificè cohabitare, &
quomodo, &c.
Cæterùm dicta difſolutio fit jure Divinò ex
ſpeciali Chriſti privilegio in favorem dei. Et
ra tio conceſſionis hujus privilegii eſt, quia⸗
bonum fidei eſt majus, quàm bonum matri-
LI3 mo-

534 Tract. XI. Exam. Il.

monii: ergo ubi per contumeliam Salvatoris
ſides periclitatur, & ne conjunx fidelis ad-
ſtringatur ad perpetuam vitam cælibem, &
exinde infideles deterreantur à converſione,
conveniens fuit dare hoc privilegium.
Dixi in Re. Quando alter ad filem convertitur;
quando enim uterque convertitur, vinculum
matrimonii non ſolvitur. Ratio: quia per-
Paptiſnrum non ſolvuntur conjugia, ſed tan=
tùm dimittuntur crimina.

DQ. 70. Infidelitas ſuperveniens ſolvitne
vinculum matrimonii
Reſp. Neg. Ita Innoc. III. C. quando de di-
vortiis. Et ratio eſt: quia matrimonlnm fide=
lium redditur prorſus ratum & firmum per ba-
ptiſmum. Videatur etiam Trid. Seſſ. 24. de
Matrim. can. 5. ubi legitur: ſi quis dixerit pro-
oter hæreſin aut moleſtam cohabitationem, & c. diſſolvi
poſſe matrimonii vinculum, anathema ſit. Idem de
adulterio ſub anathemate decernit can. 7. Sed
de hoc ſtatim.
77. Solviturne matrimonium per adul-
terium?
Reſp. Negativè. Patet ex Trid. immediaté
citato; & ex S. Th. cujus ratio cit. q. 59. a.
6. in c. eſt: quia aliâs vir liberé poſſet dare
libellum repudii uxori adulteræ, & eâ dimiſ-
Sà aliam ducere, quod falſum eſt. Poteſtta-
men matrimonium diſſolvi quoad cohab'ita-
tionem & thorum, ut dicetur infrâà Exam. 7. qil⸗

O. 70.

—
—
ilh
K 7

Ge taetn

e)

ee lo
Lommt
,ſeu nul
1e; ktinn g

Clo ſegitn
rratholic

Aſcen cat
lecn heni,

W R AN

en iuri

ancun
leß. lia
atio corj n
1, Alian
ehlum ne
Ninginr
4 ertindz
tam keſl
Uhlen 18,
nis ii/

ner

ach t
ooem .
0N 40

n ere,

ce

D eſe⸗⸗
an ed

De Matrimonio. §35

D. 2. Duid, ſi alter coniugum haæreticoruns
utpote baptiza torum convertatur ad fidem
Catholicam?
Reſp. Per hoc inter eos non ſolvitur matri-
monium, dummodò hoc antea revera fuerit
validum, ſeu nullô affectum impedimentéô di-
rimente, etiam quod ſit tantùm juris Eccleſia-
ſtici. Ratio: quia matrimonium Hæretici cum
Catholica nallà lege ſive naturali, ſive Divi-
nâ pofitivâà diſſolvitur.
Ex quo ſequitur, quòd, ſi ex duobus con-
jugibus acatholicis baptizatis unus converta-
tur ad fidem catholicam Romanam, alterô
nolente converti, nec ei cohabitare, imo de
licentia confſiſtorii acatholici alium ducente,
non poteſt hôc vivente is, qui veram fidem
ſuſcepit (niſi matrimonium ex alio capite in-
veniatur eſſe nullum) idem facere.

DQ., 73. Solviturne vinculum matrimonii per
mortem naturalem unius conjugis, ita ut miraculese
reſuſcitatus non amplius ſit obligatus conjugi?
Reſp. Ita ſolvitur, ut nulla ſit ampliùs ob-
ligatio conjugalis, ſed ſuſcitatus poſſit, ſi ve-
lit, aliam ducere. Ratio: quia per mortem
vineulum matrimonii ſimpliciter ſolvitur &
extinguitur; obligatio autem ſemel ſimplici-
ter extincta non reviviſcit, niſi accedat cau-
ſa eam reſuſcitans, quæ in præſenti eſt novus
conſenſus. Hine 1I. Cor. 7. Apoſtolus ait:
Mortué viré liberata eſt à lege viri uxor, Aliud eſ-

L I 4 ſet,

536 Trali. XryI. Exam. V.

ſet, ſi contrahentium conjugum intentio fer-
retur in vinculum etiam poiſt mortem juxta-
propoſitum reſuſcitationis caſum.
Hinc relolves caſum, quòd, ſi aliquis æſtu
libidinis abreptus peccet carnaliter cum per-
ſona conjugata, ſed mortua, non commit-
tat adulterium, quia per mortem uxor ſoluta
ck à lege viri; ſed vommicttit vitium contra
naturam, quod ſpectat ad malitiam pollutio-
nis, non minùs, ac ſi eam procuraret inſtru-
mentéô inanimatòô; aliter tamen dicendum eſt,
ſi ex affectu ad illam ůt viventem habito cum
illa coiret, quia tunc foret adulterium in af-
tectu.

Ex Exam. V.
De Impedimentis Matrimonii in-⸗
generali.

Q. 1, Qaotaplex eſt impedimentum Matri-
monii in genere?
Reſpy. Eſt duplex: unum impediens tantùm,
fic, ut in eo contrahens mortaliter quidem pec-
cet, Matrimonium tamen ſit validum. Alte-
rum impediens & ſimul dirimens, ſeu valorem
contractüs annullans. Eſt autem hic ſermo
de impedimento matrimonium præcedente,
quia ſuperveniens non ſolvit, nifi in duobus

caſibus anté explicatis de voto ſolemni, &

converſione alterius conjugis infidelis ad fidem.

)Mlinin

—

G

6l inpe
eltro ciri
1 hork
gleß dien
gre uunn
m, CAnune
glentsgun
1eſpesdo
lülliuscme
e Cinno

. 2 ninn
10lo ore Lee
Nlnd A e
N Kun
i. N W
Morcimtit
Cinenti,
8
Hiint, N
matrimor!
de con
d. 4 1—
gnd ſennt
74, go
npopten
.
n more,

e⸗

1

E

Uceendn
lalin

leimi

.

Rn—
tun n

en mn,
lun. Ne
ſenfürz
Nie e
etete,

4

De lnpedimentis Matrimonii. 537
Q., 2. Quis poteſt diſpenſare in impedimen-

tis
Reſp. I. In impedimentis jure naturali & Di-
viné poſitivé⁶ dirimentibus nec ipſe Papa dil-
penſare poteſt. Ratio: quia inferior per ſe
non poteſt diſpenſare in lege ſuperioris. Quæ
autem jure naturali dirimunt, ſunt iſta, ſcili-
cet Error, Cagnatio in primo gradu lineæ tam-
aſc endentis, quàm deſcendentis, & Impotentia per-
petua reſpectu omnium, reſpectiva veròô re-
ſpectu illius, cum qua vel quo quis coire nequit;
quæ jure divinô dirimunt, ſunt Votum, & Liga-
men.
Keſp. 2. In impedimentis cæteris, utpote
quæ ſolò jure Eccleſiaſticò dirimunt, Papa-,
& nullus alius poteſtate ordinariâ diſpenſarce
poteſt, ſed tantùm ex commiſſione Papæ.
Reſp. 3. Poteſt tamen Epiſcopus poteſtate
ſuâ ordinariâ diſpenſare in omnibus iſtis im-
pedimentis, dummodò adſint hæ S§. conditio-
nes:
Prima, ut impedimentum ſit occultum. 2.
ut matrimonium ſit publicum. 3. ut fuerit bo-
nâ fide contractum juxta formam Decreti
Trid. 4. quòd ſeparatio fieri non poſſit ſine
magno ſcandalo. Quinta conditio eſt disjun-
Giva, quòd ſcilicet vel non ſit aditus ad Pa-
pam propter impotentiam, vel aliam cauſam 3
vel quòd, ſi talis adeſſet, eſſet tamen pericu-
lum in mora, putà periculum incontinentiæ,

1* 1

G )
38 Tract. XrI. Exam. V. n
u

infamiæ, aut alterius damni, ſi publicaretur: ralbyinn
ut ſi impedimentum ſe tenerer ex parte fœ- zimitt
ming, eſſétque affinitas ex copulq illicita cum eenl bapt
conſanguineo mariti ante matrimonium. de 8
Ratio eſt nobilis Epikia; neque enim cre- Ilidheu
di debet Papam fſibi reſervareé diſpenſationem
in tanto animarum periculo: ergo in eo caſu (gen:
poteſt diſpenſare Epiſcopus, non tamen ejus 4

Vicarius Generalis, niſi ex commiſſione ſpe⸗ nehn
cia li. enzi
. noris inpri
2 3, Duot ſaunt impedimenta impedientia nidh,
tantum? lhrns diene
Reſp. Continentur his verſibus: Eesbjtenuin
Eccleſie vetium, nec non tempus feriatum, erhniin
Atque Catechiſmus, crimen, ſponſalia, Votum, ti i
Impediunt fieri, permittunt facta teneri, N Wd

Eccleſiæ vetium eſt interdictum, ſive prohi, emmyün
bitio Eccleſiæ de non contrahendo cum cer- Weunmn
ta perſona. Huc etiam reducitur ſtatus pec- ſhlanint
cati mortalis & excommunicationis.

Tempus feriatum eſt à Dom. I. Advents uſ.
que 44 Epiphaniam, & à feria 4. Cinerum-
uſque ad Dominicam in Albis, quibus tem-
poribus non prohibetur ipſe contractus ma-
trimonii, ſed tantàm ſolemnitas nuptiarum,
id eſt, I. ſolemnis nuptiarum celcbratio. 2. elſeltr
Traductio ſponſæ in domum ſponfi. 3. Cele- Petſonn,
bratio ſolemnis convivii ac tripudii. ten n
Catechiſmus, id eſt cognatio ſpiritualis con- hien
ſecuta ex Catechiſmo, ſeu inſtructione Fidei,

„ba rer- APn 14 0 ipe, 2 uquæ
W.Rα.

leſucn
lſetut
afor
ACnie

De Impedimentis Matrimwonti. 539

quæ ante jannas Ecclcſiæ fit ſuper enm, qui
defertur ad Baptilmum. Vel, ut alii explicçant,
contrahitur ab eo, qui reſpondet pro infante,.
quando poſt Bapeictnien in necefſitate colla-
tum fupplentur cæremoniæz, Hoc impedimen-
rum poſt Trid. non cenſetur ampliùs eſſe in
uſu.
Crimen. Solent aſſignari ſeptem impedimen-
ta ex crimine, impedientia mattimonium cum
quacunque. I. Inceſtus cum conſangui-
it nea uxoris in primo vel ſecundo gradu ſcien-
ter admiſſus, vel cum propria matre aut filia.
2. Raptus alienæ ſponſæ. 2. Uxoricidium.
o, 4. Presbytericidium. §. Suſceptio propriæ
prolis ex Baptiimo ad impediendam redditio-

ian nem debiti. 6 Publica Pœnitentia, quamdiu
durat. 7. Matrimonium cum Moniali. Hæc
epo ſeptem impedimenta ex crimine orta (quæ
ne jutà communiorem ſentententiam non am-
thnk plius ſunt in uſu ) exprimuntur his veriibus
ua Inceſlus, taptus ſponſatæ, mors muliebris.
fnsci Suſceptus propriæ prolis, mors Presbyteralis.
un Vei ſi pœniteat ſalemniter, aut Monialem
hültt Accipiat: prohibent hæc conjugio ſocian-
Kuddn dum.
1

N Syonſelia, ſcilicet validè contracta cum al-⸗
eklic,

tera perſona, Votum, nimirum ſimplex ſervandi
Ue ,.

i

caſtitatem, ingrediendi Religionem, non nuben-
di, ſuſcipiendi Ordinem ſacrum. Excipe vota
ſim-

540 Tradk. XI. Exam. V.

ſmplicia Soc. JRSU, quæ ex ſpeciali Eccle-
ſiæ ſtatuto vel privilegio non ſolum impedi-
unt, ſed & dirimunt Matrimonium contrahen-
duns. „
HNota I. Differentiam inter eos, qui con-
tralkunt cum voto fimplici caſtiratis, & eos,
qui cum voto Religionis. Priores enim non
ſolùm mortaliter peceant contrahendo, ſed &
debitum petere non poſſunt, licèt petenti de-
beant reddere. Poſteriores verò, quamvis
contrahendo peccent mortaliter, poſſunt ta-
men petere ac reddere, cùm caſtitatem non
promiſerint abſolutè, ſed ſolàùm ſub condi-
tione, ſi Religionem ingrediantur.
Nata 2. quod cum illo, qui Matrimonium
contzahit cum voto ſimplici caſtitatis, poſſit
Epiſeopus diſpenſare, ut poſſit petere debitum;
qui ramen ſoluté per alterius conjugis mor-
tem matrimonii vinculé tenetur ad caſtitatem,
vel ad intrandam Religionem, ùt patet ex 5.
Th. hic q. §3. a. I. ad g.
Porrò hiſce impedimentis annumeranda eſt
omito proclamationum abſque diſpenſatione
vel juſta cauſa. De quibus Exam. ſoq. q. 35.
SE ſeqꝗq.
Q. 4. Daot ſunt impedimenta dirimentia?
Reſp. De jurc antiquo ſunt duodecim indi-

cata tribus ſequentibus verſibus, quibus jure

nov6 Concilii Trid, addita ſunt duo, nimirum
Clau-

N unt

6esſhhin
, Cenn,
ir Aent⸗
r cnit,
ſmndi,6
frene ſrn
zomnidus
Ketur in
li calu ſ
i.

Ut Mrn
iene
umu M.
nlmn it
W
N
in conſent,
mimete ded
Altit, Na 5
Nati: Cin
1, & teroe
vel inni
lis Altris
nium el
conſenſt
i, panetl

Be Impeaimentis Matrimonii. 541

Clandeſtinitas & Raptus, quæ indicantur per
duos verſus ſubjunctos. Verſus ſunt hi:

Error, Conditio, Votum, Cognatio, Crimen.
Cultus diſparitas, Vis, Ordo, Ligamen, Honeſtas.
Si Sis afinis, ſi forte coire nequibis.
DMiigenm Si Parochi, & duplicis deſit præſentia teſtis,
itnle Raptave ſit mulier, nec parti reddita tutæ.

lei De omnibus his impedimentis in particu-

ti lari agetur in ſequenti examine, priùs tamen
tnün, nonnulli caſus ſcitu valde neceſſarii ſunt re⸗
lun ſolvepdi. Unde
n Ab n
i. Q. §. Ut Matrimonium, quod defebtu con-
ninoi Jensis, arpote qui vel fuit fitus, vel coactus ſeu me-

mi, pol tu extortus (licet perſonæ fuerint habiles) fuit
eCebiumn invalidum, fiat validum, requiriturne no-
irisn vus conſenſus utriusque?

Acalten Repp. Probabilius eſt, quòd ille, qui illegi-
Nas timeè conſenſit, de novo conſenſum ſenſibiliter
exprimere debeat, üi alter conſenſum non re-
nde* vocirit. Ita S. Th. bic q. 47. 4. 4. ad 2.
tlenid⸗ Ratio: Cùm conſenlus unius fuerit legiti-
i mus, & revocatus non ſit, adeéôque morali-
ter vel virtualiter duret, nihil deeſt, niſi com-
ſenſus alterius: ergo ſi hic accedat, matri-
monium eſt validum. Quomodo autem-
ille conſenſus pofſit vel debeat ſenſibiliter ex-
primi, patebit ex dieendis ad q. ſequentem.

A 6.

nn

542 Trabt XyI. Exam. V.

.
2. 6. Quaid ſaciendvm, ſ matrimonium bo- a

nä fide contrabatur à perſonis impedimenté affinitatis
v. g. praæpeditis, quod poſimedum ani parti
innoteſcit?
Reſp. z. Ut hoc matrimonlum convaleſcat,
non ſufficit renovare conſenſus tacende nulli-
tatem mattimonii, ſed debet pars impedimenti
conſcia monere partem illius neſciam, licet,
càulam nullitatis non explicet. Ratio: quia
quod nullum eſt, non poteſt ratificari; ſed il-
jud matrimonium eſt nullum, & conlſenſus
nullus: ergo non ratificaeur; ſed conjuges“
runc ſolùm intendunt ratificare, non verò de
novo contrahere, cùm putent matrimonium
eſie validum, actus autem non operantur ul-
tra intentionem agentium: ergo nihil faciunt,
nilſi nullitatem ſciant. .
Rep. z. Pars conſcia impedimenti nec po-
teſt perere, nec reddere debitum. KRatio:
quia matrimonium eſt nullum, unde ſimulet-
e infrmam, absque mendacio tamen, usque-
dum diſpeniationem obtinuerit, & conlen-
Jùm renovaverit.
Refp. 3. Petenda eſt diſpenſatio ab Ordina-
rio, quâ obtentâ pars conſeia comparti dicat
lic: Diligis me ita, ut ſi non eſſet inter nes
matrimonium, denuo contraheres, & ex nunc
vis me in conjugem, ac ſi antea non fuiſſe⸗
mus conjuges à Et ille reſpondeat: Ka, vo-
lo, ita, accepto te in conjugem; & interro-
gans

elndin.
1rioi contt
R, ſed e
prins
litio a
n muttimo
4. Md
ichcit, d
entes Aet
rerliud a
ium poret
lgnin ee
11t poluoute
ELnind con
Ki.Lden
e,Ln
epondo
Ettle non e
Cconlenlos
ſo hetend
eit po el
eh. 6. Ne
n eyile⸗
lo: in
tenter ſt

Uentioni

W

uifen 4
1 alſin
d e
5 nent
Mutrioni⸗
Perunnr l
Ftilcint

De Impedimentis Matrimoniit. Sa3

gans eòdem modô dicat, & conſenlum ſuum
exprimat, quò pactô mâtrimonium aliaàs nul-
lum fit validum. Ratio: quia ſic non inten-
dit in priori contractu, qui nullus fuit, per-
ſeverare, ſed de novo contrahere ſub illa con-
ditione, ſi prius matrimonium ſit irritum.,
ſed conditio illa tunc exiſtit: ergo veré con-
trahitur matrimonium.
Reſp. 24. Ad dictum matrimonium validan-
dum ſufficit, ſi conjuges impedimentum ceſ-
ſare ſcientes affectu maritali ſe cognoſeant,,
non præſtité alié conſenſu. Ratie: quia ma-
trimonium poteſt non ſolùm verbis contrahi,
ſed & ſignis; ſed nullum ſignum tam expreſsò
denotat voluntatem contrahendi, quàm con-
greſſus animé conjugali factus: ergo.
Reſp. y. Si adeſt periculum ſcandali vel in-
famiæ, & pars impedimenti ignara conſenſum
in reſponſione tertia explicatum dare noller,
neceſſe non eſt comparti impedimentum ape-
rire, ſed ſufficit, ſi cautè curet, ut utrius-
que conſenſus renovetur, v. g. diſſimulanter,
ab ipio petendo, ut pro conſolatione ipſam-
habeat pro conjuge, & ipséô dicente: volo,
pariter & ipſa dicat.
Keſp. 6. Non requiritur, quòd matrimo-
nium revalidetur coram Parocho & teſtibus“,
Ratio: quia illi, üùt ſuppono, honâ fide an-
tecedenter ſunt adhibiti, jamque ſatisfactum
eſt intentioni concilii Trid. circça clandeſtini-
tatem.

LQL 7.

Tract. XI. Exam. V.
Q. 7. Quid cenſes de coniuge, qui dubitat

de valore matrimonii, aut qui ſeit ejus nullitatem
KReſp. 1. Conjunx, qui nullam habet juſtam
cauſam dubitandi, ſed tantùm movetur qui-
busdam ſcrupulis, debet eos judiciô viri pru-
dentis deponere, & ſic liberè uti matrimo-
niß. Ratio: quia tunc non eſt dubium, ſed
tantùm ſerupulus, contra quem cognitum ut
talem agere licet.
Reſp. 2. Conjunx meritò dubitans de valo-
re matrimonii, ſi factâ diligenti inquiſitione-
adhuc dubitet, ſine mortali debitum petere
non poteſt. Ratio: quia exponeret ſe peri-
culo fornicationis vel adulterii.
Reſp. 3. Conjunx, qui cum dubio de impe-
dimento dirimente, v. g. de morte altertius
conjugis contraxit, non poteſt petere debi-
tum, reddere tamen tenetur alteri non dubi-
tanti. Ita deciditur in c. Dominus de ſecundis
nuptiis. Ratio: quia poſſeſſor bonæ fidei non
eſt ſpoliandus jure ſuò propter malam fidem
alterius.
Keſp. 4. Si uterque malâ fide contraxit, du-
bitando ſeilicet de impedimento, neuter po-
teſt reddere vel petere. Ratio: quia tune aul-
li ſuffragatur poſſeſſio, cœpta eſt enim malã
ſide. Quòd ſi uterque bonâ fide contraxit,
& poſtea ambo de valore matrimonii dubi:
tent, & adhibitâ ſufficienti diligentiâ adhuc

dubii manent, ex titulo poſſeſſionis poſſunt:
du-

N/Myrn
—

S rrtiet⸗
een letl
4 ntſtie
6,, K uun⸗
nmutrinon
hetere, dee
betllti
10 lpe g
Peteli
t Ce ee
1 Etratoo
5d Wtnd
lienun ele
2e elent in
golmire

Wlmr

Uhpecimen
ni poſtbill
bocum,

er, 4
1ciyiſe, id
nonicume
ſe lanin
lcre ,
ſnn,
ltreeen

n,.
— De Impedimentis Matrimonii. §545

e, gli
ai⸗ dubium practicè deponere, & tutâ conſoien-
tiãꝗ petere ac reddere. Ratio: quia in pari cau-
ſa melior eſt conditio poſſidentis.
Reſp. ?y. Si unus tantùm conjunx ſciat nul-
litatem matrimonii, certum eſt, quòd non.,
poſſit petere, nec reddere, etiam ad vitanda-
gravia pericula infamiæ, continentiæ, &c.
Ratio I. p. quia ex matrimonio nullo nul-
lum jus petendi conſurgit. 2. p. colligitur ex
C. litteras de reſtit. ſpol. & c. inquifitioni 54. de ſent.

inli⸗e.

tiftgila excom. Et ratio eſt: quia ſi liceret in caſu po-
Eine ſito ob vitanda gravia damna reddere debi-
eete tum, licitum eſſet adulterium & tornicatio,
. nec hæc eſſent intrinſecè mala, quia poſſent

oein, bonéô quòdam fine cohoneſtari.
ne inin O. H. Duid ergo conſilii pro tali muliere, ut
Ne itet redditionem debiti, & evadat illa mala?
Reſp. Clàm debet procurare diſpenſationem
in impedimento, ſi ſit juris Eccleſiaſtici: vel
omni, poſſibili modéô ſe abſentare, ac confer-
re ad locum, ubi ſcandalum ceſſat.

OD. 9. Qaaliter debet conſtare de morte con-
Jugis, ſi ſuperſtes velit ſecundò nubere?
Keſp. Quidquid determinetur de hoc per-
jus civile, id non attenditur, per jus cnim
Lanonicum correctum eſt c. in praæſentis de ſponf.
ubi ſie ſtatuitur: Non poſſunt tales ad ſecundas nu-
ve Ptias convolare, denec certum nuncium accipiant de-
e, morte virorum. Unde non ſufſicit cauſa proba-
bilis ad zredendum, quòd obierit, nec ſufficit

M m o⸗

to, dan

el eunn

546 Tract. XI. Exam. V.

ſola ſama de morte ejus, niſi adfuvetur admini-
culis, ratione quorum habeatur certa proba-
tio.
Q. 70. Qugænam ſunt ila aaminicula?
Reſp. Adminicula illa ſunt varia, quæ vide-
ri poſſunt in Sanch. l. 2. de conſenſ. matrim.
diſp. 64. n. 15. q. 16. I. Longitudo abſen-
tiæ, & univerſalis fama de morte ejus ibi,
ubi commorabatur. 2. Si ſit mortuus in lo=
co valde diſtanti, longéò tempore abfuerit-,
& diffieulter aliæz probationes inveniri poſſint.
3. Ut mors ſit antiqua. Alii ſic dicunt: ſuf-
ſicit ſola fama cum ſuis adminiculis, v. g. ſi
vir erat valde ſenex, æger, vel erat in acien,
& non rediit aliquantò tempore expectatus,
v. ge per annum, & uxor accipit litteras eo-
rzum, cum quibus pugnavit, vel cum quibus
crat valde familiaris.

Q 1I. Sed quid dicis ad bunc caſum?

Titius putans uxorem ſuam vivere, contra-
hit cum Caja, volens eam decipere, poſtea-
verô intelligit uxorem ſuam reveràâà eſſe mor-
tuam, valetne matrimonium?
Reſp. Non valere, ſi Titius nullé modò Ca-
jam ducere voluerit. Ratio: quia ad valo-
rem matrimonii indiſpenſabilitur requiritur-
conlenſus. Si verò Titius generalem habue-
rit intentionem ſeſe obligandi, prout poterat,
eàmque ducendi, quatenus illud poſſibile erat,
contractum valuiſſe patet.
Q. 122

he⸗
——
1. lebet

1
guſi
t. Coot
mlier colp⸗
nr Conlele
ete, hll
uane ſer
Potn, go⸗
goormnti
ogiter in
nn, vel habe
Gen Mlen
tinaum⸗
urur n b
drr oollcenti
nA
vneb We!
uni, An
uturum,
monere,
plura mna
Er his e
rms:
arata ehger
itur hihere
leteckio i
Grim ſune ,
een die e
neceſſta
laneh,

Nells, N

at a

114,,.
nuno⸗ le

De Impedimentir Matrimonii. 547

.72. Teneturne Confeſſarius admonere
ees, quos ſeit centraxiſſe matrimonium invalidum?

Reſp. 7. Quoties ignorantia eſt vincibilis &
mortaliter culpabilis, ſive juris ſit, ſive fadti,
tenetur Confeſſarius vi officii eos admonere,
& docere, niſi admonitio non ſit profutura,
& ſequatur ſcandalum peœnitentis.
Nota, quòd optimus indagandi modus ſit,
an ignorantia ſit vincibilis, bonõ modé in-
terrogare, an pœnitens credat ſe eſſe in bono
ſtatu, vel habeat conſcientiam dubiam. quod
tamen prudenter faciendum eſt, ae ex inter-
rogatis, aut modo interrogandi pœnitens con-
ſtituatur in dubia fide, qui priùs illæſam ha-
bebat conſcientiam.
Keſp. 2. Si pœnitens laboret ignoranti4 in-
vincibili, ſive facti, ſive juris, Divini vel hu-
mani, & præſumatur ſcandalum pœnitentis-
ſecuturum, vel alia mala, non tenetur eum.
admonere, ne occaſionem peccati accipiat' „
& plura mala ſequantur.
Ex his reſolves caſus:
Prims: Accedit mulier hodie confeſſura,
parata eòdem die celebrare nuptias, & repe-
ritur habere impedimeneum dirimens, cujus
detectio infamiam notabilem induceret, in-
terim ſunt omnia jam parata ad nuptias eòô-
dem die celebrandas: in hoc caſu urgentiſſi-
mæ neceſſitatis poteſt Epiſcopus diſpenſare“.
Ita Sanch,
M m 2 Sed

548 Tract. XI. Exam. V.

Sed ſi non pateat recurſus ad Epiſcopum: tune
Confeſſarius, ſi videat pœnitentem laborare er-
rore vel ignorantiâ invincibili, taceat, difſimu-
let, & bonâ potiùs fide, quàm sonſternatâ con-
ſeientiâ agere ſinat; at verò ſi advertat pœniten-
tem duci errore vel ignorantiàâ vineibili, & ra-
tionabiliter dubitare, & maximè, ſi etiam in-
terroget ac conflium petat, tune ex communi
doctrina, Primò veritas omnino aperienda. Se-
vundò, permittendum contrahere cum üntentione
faciendi, quantùm licet. Tertiò, ſunphiciter in-
terdicenda conſummatio matrimonii. Quartà,
prætendendum privilegium primi bimeſtris, in-
terea vel Romàâ diſpenſatio procurari poterite,
vVel fiat recurſus ad Epiſcopum, -qui eò caſu ur-
gentiſſimæ neceilitatis diſpenſare poterit: quia-
tunc tenet illud: Caſus Papales occulti fiunt Epi=
ſeopales.
Secundès: Advertit Confeſſarius Petrum con-
traxiſſe matrimonium invalidum, advertit etiam
nihilominàs, ſi ipſum informet, tamen Conju-
gem putatitiam non derelicturum continuò pec-
caturum, aut ſi derelinquat, oritura graviſſima
ſcandala, aliàque incommoda: In hoe eaſu po-
teſt & tenetur Confeſſarius prudenter diſſimula-
re. Ita Sanch. & alii. Ratio: quia ex duobus
malis minus eſt eligendum, ſi ambo vitari non
poſſint, ùt hic contingit; minus malum autem
eſt fornicari materialiter tantùm in bona fide-,

quàâm accept? imprudenti informatione formali-
tet

Nehhhe⸗

—
7Veeue cum
ora miln e
tsCnr
6 Cllmguin
n er ettott
,enetar C0
Geritute, q
en intorme
lt ntionel
11 Prion.
i aCnonttio
Uum, Conk
ſonn ſglie⸗
terl, Cono⸗

r
ellrrzrs mte

Delmmein
Pj,
Lt. 4

Ante Nen
1t Gople
rin corte
Keire ſul
Uihere n
pera in
dpeer
ennc

ut, 8 D
ſen um g
nd er Komn

gene

ni⸗ Cn,
bineltl,i⸗
iolent,
dahu.
ent, gi.
iiun i

Petrun co
Ceritäim,

nen
ichen Cor.

Ape

De Impedimentir Matrimonii. 549

ter peccare cum continua perplexitate, aut alis
graviora mala cauſare.
Quòôd ſi Confeſſarius advertit Petrum dueere
velle conſanguineam in gradu dirimente, qui
tamen ex errore invineibili ita ſe poſſe putat-;
eune tenetur Confefſarius Petrum informare de-
rei veritate, quia ex officio ſuo tenetur pœni-
tentem informare de erroribus eonſeientiæ, ni-
ſi ſubſit rationabilis cauſa diſſimulandi, ſicut in
caſu priori. Si tamen Petrus ſpretàâ Confeſ-
ſarii admonitione pergat ad celebrationem nu-
ptiarum, Confeſſarius id impedire non poteſt
ratione ſigilli confeſſionis, Petrus autem tune
viderit, quomodo coram Deo reſponſurus ſit',
Confeſſarius interim ſuæ fanctioni ſatisfecit.

E Exam. VI.

De Impedimentis dirimentibus in ſpecie,

Error, Conditios Votum, Ordo.

D. 1. An & quis error dirimat matrimo-
mum?

Ante Reſp. nota, quòd error quoad præſens
ſit duplex. Primus eſt circa perſonam, ut ſi cum
Maria contrahas putans eſſe Annam. Secundus
eſt eirca qualitatem perſonæ, ut ſi putes te con-
trahere cum divite vel nobili, quæ tamen eſt
Pauper & ignobilis. Uterque hie error eſt rur-
ſus duplex: Primus eſt antecedens, qui dat cau-
ſam contradui, ita ut ſinè illo non feret, Se=
N m 2 cune

5F 50 Tract, XrI. Exam. PI.

cundus eſt concomitane, quando errans eſt in tali
diſpoſitione animi, ut æquè libenter, vel li-
bentiùs contraheret cum tali, ſi ſciret, ſeu ſi non
erraret circa hanc perſonam. Héôe not.
Reſp. 1. Error perſonæ antecedens jure natu-
ræ dirimit matrimonium. Ratio: quia deeſt con-
ſenſus. Idem dic de errore concomitante: quia
ad valorem Matrimonii requiritur, quòd ſit po-
ſitivè voluntarium, adedéque ut contrahens de-
facto conſentiat in hane; nec ſuſfieit, quòd con-
ſentiret: debet enim eſſe conſenſus de præſenti,
v. ge duco te.
Ré. z. Error qualitatis & fortunæ, ſi præ-
cisè ſit circa qualitatem, & contrahens abſolu-
eè½ contrahat, non irritat matrimonium. Ratio:
uia talis error non eſt ecirca aliquid, quod ſit
de ſubſtantia vel eſſentia matrimonii: & ſi quid
ibi ſit involuntarii, ſolùm eſt ſecundùm quid.
Dixi: Sj præcisè ſit circa qualitatem, & contræ-
bens abſoluiè contrahat; ſi enim error redundet in
perſonam, quod fſit tunc, ſi contrahens expreſ-
sèe excipiat, ſcilicet dicendo: non ducam te-,
niſi ſis virgo, dives vel nobilis; vel ſi qualitas
deducatur in contractum per modum conditio-
nis, tunc matrimonium eſt nullum, ſi non ve-
riſicetur conditio, ùt patet in omni contraciu
conditionato.

Q. 7. Due conditio dirimit matrimonium?

Reß. Sola conditio fervitutis ignoratæ diri-

mit matrimonium jure Eccleſiaſticô, ita, ut ſi li-
ber

—

— 4
Gihu cun

Setun an⸗)
lavun ein
ernalter
foniun. I
m, wet

uuntt

ſ. Cmmdl
gavlles an
w, Wi
ltonm
ſune lbe

n llenn in

N. ber
lgione
Er Patnm
Pdit
it petet en
Ceenthe P
An wonn
bontii,
krir dehiti
nct, un
. 1 I1,

Lcontnle

s e

Pri, „e
den, Gloleen

t

ne, loe
Hen Mo.
n Nu.
(
AN!
Cun gu
1,6 Kale.
Pnlncri
euan.
Crn
ell en
mn otr
Emn.
i

De Impedimentis Matrimonii. 5§551

ber contrahat cum ſerva, quam liberam eſſe-
ecredebat, poſſit cognitàâ ſervitute aliam ducere.
Ita habetur can. ſi quis ingenuus 29. q. 2. Si ta=-
men poſtquam eandem novit eſſe ſervam, cog-
noſcat carnaliter, vel cum ea contrahat, valet
matrimonium. Ita habetur in jure loc. eit. Va⸗
let item, ſi uterque conjunx ſit ſervus.

D. 3. Sequunturne proles conditionem Patris
vet Mari?
Reſp. Cum S. Th. hie q. 52. a. 4. ſecundùm Le-
ges civiles partus ſeqvitur ventrem, id eſt, ſi mater
ſit ſerva, filii ſunt ſervi, licèt pater ſit liber-:
& è& contra ſi pater ſit ſervus, mater verò libera,
filii ſunt liberi. Ratio S. D. ſi quis ſeminat in
terra aliena, fructus ſunt ejus, cujus eſt terra;
ſed venter mulieris reſpectu ſeminis, viri eſt ſieut
serra reſpectu ſementis: ergo.

D. 4. Quid ſentis de impedimento voti?

Keſp. Per votum intelligi votum ſolemne in-
Religione approbata emiſſum, item votum ſim-
plex Patrum Societatis Eſu, quod ſimiliter im-
pedit & dirimit Matrimonium contrahendum-,
àt patet ex Bulla Gregorii XIII, incipiente 3
Aſcendente Dominé.
An votum ſolemne Religionis ſit diſpenſabile
à Pontifice, non conveniunt DD. Nam ex no-
ſtris negativam tenent Zennerus, Gonet, Wi⸗
gandt, eum pluribus aliis, innixi S. Th. 2. 2. q.
88. a. 11. in arg. ſed contra, Affirmativam-
Mm 4 verò

5§ 52 Tract. XrI. Exam. FI.

verò tenent pariter ex noſtris Durand. Palud. D.
Antonin. Cajet. Petrus de Ledesma apud no-
ſtrum Francifcum de Arauxo, quos cum aliis ci=
tat, & ipſe ſequitur. Ex aliis Gottierez, Va-
lentia, Reginald. Sbogar, & Schmier, ac com-
muniter DD. tam Theologi, quàm Jurisperiti,
quæ ſententia innititur authoritati S. Th. in 4.
diſt. 38. q. 1. à. 4.⸗

DQ., . Quid cenſes de impeaimento Ordinis?

Reſp. Per hoc impedimentum intelligi Ordinem
ſacrum, id eſt, Subdiaconatum, Dia conatum-
& Presbyteratum, qui impediunt matrimonium
aliter tamen apud Græcos, aliter apud Latinos.
Et quidem jure tantuùm Eccleſiaſticöũ. Nam apud
Græcos Ordo ſacer impedit matrimonium con-
trahendum ſolùm ex vi Ordinis, ſed apud Lati-
nos cx vi Ordinis, & ulteriùs ex voto continen-
tiæ, quod eſt Ordinibus ſaeris annexum: quod
etſi quis verbotenus non emittat, ex hoc ipſo
tamen, quòd Ordinem ſultipi, ſecundùm ritunt
oceidentalis Eceleſiæ, intelligitur emiſiſſe. Er-
ideo apud Græcos & alios Orientales ſacer Ordo
impedit Matrimonium contrahendum, non ta-
men Matrimonii priùs contracti uſum: poſſunt
enim Matrimonié priùs contractô uti, quamvis
non poſſint Matrimonium denuo contrahere;
ſed apud Oceidentalem Eccleſiam impedit Matri-
monium & Matrimonii uſum, niſi fortè ignoran-
te aut contradicente uxore vir Ordinem ſacrum
ſuſceperit: quia ex hoet non poteſt ei aliquod
præ-

inn

—

ün ie n

4, adt li⸗
en ad 6

genbhluti,
Dlatnmi,
Gteci den

tees 14 ſ⸗

hocie inhe

lßn

n

6 l Corſiu
snd,
Ralm ſer h
tradun. W
religne
12 (9
hen, I
ſſen coll
tamn geſce
e Aeenee
telcenlen
murerini)
K mitn
. lina t
e

enril
neliei i
Dzcnunn
Mihingnin
D Laint
Mngn

niun con.

Inllt.

ednnen⸗
ehnn
el bopt
ndnn
enik ir.
ben
n, r.
ſn u
i, um
Pntnher
Nerke
enn

De Impedimentis Matrimonii. 563

præjudicium generari. S., Th. hic q. 53. a. 30
in c.
Nota, quôs illi, qui ante ſacri Ordinis ſuſ-
ceptionem apud Græcos olim erant uxorati,
non poterant Matrimonié uti poſt ordinationem,
ſicut & Latini, à qus tamen obſervantia poſte-
riores-Græci defecerunt, quod quia Romani
Pontifices ad vitandum maſus damnum tolerant,
Græei hodie in hos non peccent.

Cognatio.

., 6⁶. ODaid ſentis de impediments Cogna-
tionis ſeun Conſanguinitatis?

Rép. I. Conſanguinitas, dicta ſanguinis-
unitas definitur, quòd ſit vinculum perſonarum
ab eodem ſtipite deſcendentium, carnali propagatione-
contractum. Ubi ſtipes vocatur illa perſona, 2
qua reliquæ oriunturs ùt filius, nepos, &c.
Reſp. 2. Conſanguinitas in divèrſas dividi-
tur lineas, nimirum in rectam & tranfſverſa-
lem ſeu collateralem. Recta ſubdividitur in-
lineam deſcendentium & aſcendentium. In
linea aſeendentium ſunt Pater, avus, &c.
in deſcendentium filius, nepos, &c. In linea
transverſali ponuntur frater & ſoror, patru⸗
us & amita, avunculus & matertera, &c. Et
hæc Linea transverſalis etiam eſt duplex: ni-
mirum æqualis & inæqualis. Prims eſt, in quza
M m 5 col⸗

554 Tracz. XrI. Exam. PI.

colloeatæ perſenæ æqualiter diſtant à ſtipite,
uüt patet in exemplis mox datis: Altera, quando
inæqaaliter diſtant, ut Patruus & filius fratris.
Linea tandem dividitur in gradus. Pro quo
D. 7. Duid eft Linea, quid Gradus?
Reſy. I. Linea eſt ordinata collectio perſo-
narum conſanguinitate junctarum, ſeu in co-
dem ſanguine commuuicantium,
Reſp. 2. Gradus eſt habitudo ſive menſura
diſtantium perſonarum, quâ cognofſcitur, quo-
tâ conſanguinitatis diſtantiã aliquæ perſonæ
inter ſe conjungantur.

D. 5⁵. Quot ſunt regule pro rognoſcenda cen-
ſanguinitate?
Reſn. Sunt tres. Quarum
Prima eſb pro linea reca tam deſcendenti-
um, quàm aſcendentium, nimirum: Tot ſunt
gradus in linea deſtendente vel aſcendente, quor ſunt
perſonæ uuâ demptâ, nimirum perſonàâ ſtipitis.
Secunda eſt pro linea transverſali æquali:
In linea transvetſa æguali, quor gradibus perſonæ di-
ſtant à communi ſtipite, totidem gradibus diſiant inter

ſe.
Tertia eſt pro linea transverſali inæquali:
Quot gradibus perſona remotior à communi ſtipite di-
ſtat, totidem gradibus ipſæ perſonæ diſtant inter ſe⸗

Z. 9. Uſque ad quotum gradum conſangui-
nitatis prohibetur Matrimonium ?

Rep. Defacto matrimohium usque ad qhar-
tum

elipten

Gi/

4ren: N
r um
ſem, el
do: Ma
lgiotigre
mer ahn

lud nullonn,

ele,
Mdun ſt in
eeltang,
baun
ineliean
ibun n a
ates !
un: ul
Mlangounhre
UImn Month
clelielles,
le lunoe,
Uls ultrz p
a0 ſien
Nenim te

m
vdo ſoe ner
(Oonoſeiper
Cprolinng

Ae

Vihien

dcenden
inm. /
n g/
ont

rmuß, 14

G

rſe
Gue
MlK

nn

De Impedimentis Matrimonii. 55§

tum conſanguinitatis gradum incluſivè interdi-

Gtum eſt. Sed
D. 10. Qus jure conſanguinitas dirimit
matrimonium è
KReſpy. Prim?: Matrimonium in primo gradu

Nlineæ rectz tam aſcendentium, quàm deſcen-

dentium, v. g. inter patrem & filiam, filium.
& matrem, eſt jure naturali & Divinô nullum.
Secundès: Matrimonium in ſecundo, tertio
& ulseriori gradu conſanguinitatis lineæ rectæ,
v. g. inter avum & neptem, eſt pariter jure
Divinò nullum.
Terti?: Probabilius eſt, quòd Matrimoni-
um inter conſanguincos primi gradůs lineæ
transverſæ, v. g. inter fratrem & ſororem,
contractum ſit jure naturæ nullum: cxceptô
caſu neceſſitatis, qualis erat in primordio mun-
di, ob quam DEIUS tunc diſpenſavit. Et.
hoc intelligendum eſt etiam de fratribus &
ſororibus ex altero tantùm patre: quia verè
ſunt fratres & ſorores.
Quartò: In ſecundo & ulterioribus gradibus
conſanguinitatis lineæ transvere matrimo-
nium non eſt irritum jure naturæ, ſed tantùm
Eccleſiaſticôé., c. non debet, de conſanguinitate
