loei; poſſunt, ſi habitationem figant pro majori
Alnm Parte anni, ut funt ſtudioſi, famuli, aneillæ „,
ichun c. Ratio: quia in primo eaſu ille non eſt ve-

,

nligioe rus illorum Parochus, bene tamen in ſecundo,
„ gquia eontrahunt ibi domicilium parochiale.
Au af Q 32. Eſine validum matrimonium, ſi Pa-⸗

rochus & teſtes adſint vi vel dols adaucti?
lidcn Reſp. Affirmativèe. Quia tune adhuc ſalvatur
rdhnin finisi decreti Trid. ſeilicet, ut de tali matrimo=-
hroimim nio eonſtet Eceleſiæ, poſſitque de eo teſtimonium
dari, ne conjuges eò ſpretò aliud contrahant.
Mortaliter tamen peceant ii, qui contrahunt co-
ram Parocho vi detento, vel per dolum voca-

c

brbenar

Us hrochu SððBðð „111 . .
* to: Tum propter injuriam illi factam, tum ob
D contemptum Eceleſiæ, agitur enim tune eontra
„„pPræceptum ejus.
e O. 3. Suffieciuntne ad Balorem matrimonii
nht

fulicunque teſtes?
ere Reſp. Sufnheiunt, etiamſi ſint vitioſi, id eſt,
eii,il 00 qui

n
578 Tradt. WrI. Exam. VI. —

Az; 7 . — unnnohun
qui in judicio aliàs non admittuntur, ùͤt infames, l.
0C..

excommunicati, parentes, conſanguinei, ſervi,

familiares, fœminæ, imò & infideles, dummo- Hanh
do ſciant, quid agatur. üite
Ratio: Tum quia in cauſa favorabili admit- e do
tuntur teſtes alioquin inhabiles, ſicut ob fidei m ſ
favorem decernitur in c. in fidei favorem. de hæ- undin ho
ret, in 6. Cauſa autem matrimonii eſt favora- ni udt
bilis c. finali de ſent. & rejudic. Tum etiam, quis ninis hupe
admittuntur teſtes inhabiles concurrentes cum Plienie

alio habili & fide digno, per cujus habilitatem ni hrol
alterius inhabilitas ſuppletur; & ita fit in præſen- Ailmt ki
ti per præſentiam Parochi: Ergo. riih mlnm
Q. 34. Suntne aliqui caſus, in guibus va- ſanſetr
lidè contrahitur matrimonium JIiné præſentia loſtn i
Parochi 5

Uründhndt,
Reſp. Sunt varii. Primus eſt, ſi matrimonium lun aant
ratione impedimenti nullum fuit coram Paro- Mirrinmim
cho & teſtibus celebratum, tunc enim ablatéô im- 0n A un
pedimenté, ſufficit, quòd conjuges inter ſe ſo- Algoulm
los renovent conſenſus, prout dictum eſt Exame lt melin-
5. q. 6. Reſp. 6. quod tamen intellige, ſi impe- Hn boi
dimentum occultum fuerit. Secundus, ſi omni- re velhn
no nullus Parochus, vel Epiſcopus, aut eorum (ntl.
vices gerens adſit, tunc enim ſuſſicit deeretum-
Trid. ſervare pro poſſibili, nimirum adhibendo
teſtes. Tertius, ſi contrahentes ex loco, ubi iip u
Trid. ſervatur, migrent ad locum, ubi non ſer⸗
vatur, puta, ſinè fraude; ſi enim hoc dolê fiat; eſe R

vel ex fine contrahendi ſiné Parocho & teſtibus, Iiceniiin
. ta-

g

⸗ e,,
e gnd

Kncemon
n (dan

ſee
1es er M

In, Abi
in voe t

wdo

De Impe dimentis Matrimonii. 579

talia matrimonia invalida eſſe declaravit Con-
gregatio Card. Quartus, Chriſtiani apud Infi-
deles captivi, uti & Mercatores in terris Infide-
lium habitantes valide contrahunt ſine Parocho
& teſtibus: quia Deeretum in illis locis non eſt
publicatum. Quintus: Matrimonia à Catholieis
eontracta in Hollandia, Zelandia, & ſimilibus
locis, ubi Parochi non ſunt, funt valida, uti
Cardinalis Rupertus Bellarminus reſpondit Epi-
ſcopo Tricarienſi, ſeilicet Decretum Coneilii de
præſentia Paroehi non extendere ſe ad loca, ubi
nulli ſunt Parochi. Si autem Parochus ab hæ-
retieis toleretur, ſed ſub gravi pœna mortis vel
exilii, illi ſit prohibitum, ne Sacramenta admi-
niſtret, ſi tune matrimonia celebrentur coram.
Magiſtratu, ſunt valida, uti Epiſeopo Antver-
pienſi reſpondit, allegando reſcriptum Cardina-
lium, in quo dicunt tunc non obligari, ut fiat
matrimonium eoram Parocho, quando ad eum
non eſt tutus acceſſus, uti non eſt, quando ſub-
eſt periculum mortis vel exilii: ſi verò in illis
locis inveniantur occulti quidam Sacerdotes à
Papa vel Epiſcopo faeultatem habentes, ſi hi al-
ſiſſere velint & poſſint, coram illis contrahen-
dum eſt.

Q. 3 5§. Quid ſentir de matrimoniis heæreti-
ticorum, vel celebratis coram miniſtro hæretico;
Lutherano, Calviuiſta?

Reſp. Si celebrentur in locis, ubi Deeretum

Tridentini non fuit promulgatum, nee reeeptum,

0% 2 eſ

580 Tract. XrI. Exam. VI.

eſt eadem ratio, ac de terris Principum Catho-
lieorum, in quibus non fuit facta ejus promul-
gatio vel receptio. Si quis de induſtria vel ex
fraude ad ea loca mitrimonii contrahendi causàâ
ſe conferat, ex antè dictis circa caſum tertium
Patet eſſe nullum. Si quæ ſint loca hæretica, in
quibus nee Catholicis licet ſub gravi pœna ali-
ter contrahere, quàm coram miniſtro hæretico,
conſtat ex dictis valere. Si verô ante hæreſin-
in ea loca invectam Concilium Trid. in illis fuit
promulgatum & receptum, fateor, quòd ſecun-
dùm rigorem decreti deberent matrimonia judi-
cari eſſe nulla ob defectum veri & proprii Paro-
chi: ſed de benignitate Eecleſiæx, Germaniæ,
aliisque terris hæreſi infectis condeſcendentis“,
Practicè probabilius videtur ea eſſe valida. Ee
hoe vel maximè ex eo colligitur, quod, ſi ambo
sonjuges hæretici fiant Catholici, non denuo
contrahant coram vero & proprio Parocho Ca-
tholieo, quod tamen planè eſſet neceſſarium-:
quiz ſieut antè vixiſſent, ſie & poſtea ſemper-
viverent in fornieatione ac coneubinatu: nam-
illid matrimonium (ad differentiam matrimo-
nii Infidelium ſeu non baptizatorum) nece in-
ratione contracts (à quo rationem Sacramenti
ſeparare non poſſunt) fuiſſet validum: Ergo:
Idem ob candem rationem ſentiendum eſt de-
matrimonio ab hæreticis clàm, ſeu ſine Paro-
cho Catholieo contracio in loco, ubi hæreſis
publicè non graſſatur, nec toleratur, ſed tantùm

quidam haretici negotiorum vel metcaturæ 123.

lelirin
Seernen.

T,
,

(Marin
nktſ
6 Nes n.
la namine
AI al propt
1petz tile
pochamat
Aucklebratun.
e etian t⸗
Per kunen e⸗
Elnr auſt
Ihran anſen
lrt i
Oniſd wetd
ſolm npei

27
1 ue
liß. Din
Gernlt
1 atrimn
Noniſt aun
Neriun

o k

minfnoni,,
rpri
„Cemin,
ltnlent,
lc, N
Ah
1 W E
Modod
eoeſirun.
podertenpe
cbiuna, ne
Miim mumnt
nn) er
neal hentne
Adm: li
dun A6
ſen E
i zu
1r, AA
Uereae“

De Impedimentir Matrimoenii. 81

sàâ ibi ſe detinent, ubi & Tridentinum eſt rece-
ptum.

D 36. Matrimonia contracta ſins proelama-
tisnibus ſuntne dicenda clandeſtina?

Reſp. Neg. modò Parochus & teſtes adſint
quia illud matrimonium eſt clandeſtinum, & ſub-
jacet pœnis, quod fit elam, & non coram Ee-
cleſia, cui propterea de eo juridicè conſtare-
non poteſt; tale autem non eſt matrimonium-
omiſſis proclamationibus coram Parocho & te-
ſtibus celebratum,
IUlnde etiam talia matrimeonia ſunt valida- „
graviter tamen peccant, qui ſinè diſpenſatione
vel legitima cauſa omiſſis denunciationibus con-
trahunt: cùm ſit res gravis, & Conc. Trid. ſtri-
ctiſſime eas præcipiat. Hinc proclamationum-
omiſſio meritò poteſt annumerari impedimentis“*
ſolùm impedientibus, de quibus ſuprà,

D. 37. Quis diſpenſat in proclæmationibur?

vel quæ eſt rapionabilis cauſa eas omittendi?

Reſp. Diſpenſat Epiſcopus, vel ejus Vicarius
Generalis. Cauſæ rationabiles omittendi ſunt“.
I. Si matrimonium ſit inter Magnates „ quod
non aiſi cum magna deliberatione gçontrahi ſo-
let, 2. Si non ſit metus alicujus impedimenti:
& gravis cauſa ac neceſſitas urgeat acceleratio-
nem matrimonii ad conſulendum famæ cçontra-
hentium. 3. Ob magnam verecundiam eorum,
ut ſi egregiè nobilis dueat ignobilem., 4. Sa
3 non

5gz Tacz. WI. Exam. VI.

non vanè, ſed fundaté timeatur periculum im-
edimenti ex aliorum malitia, dummodo nul-
um aliud impedimentum dirimens adſit. §5. Si
timeantur gravia jurgia vel rixæ inter corrivales
vel etiam parentes, niſi ſtatim expediatur. 6.
Si ex cita matrimonii expeditione magna ſpere-
tur utilitas. 7. Si matrimonium prius contra-
Qum, ſed ob impedimentum latens fuerit inva-
lidum, &c.

AQ. 356. Quid oebſervandum in proclamatio-

tmibus 5

REſp. Juxta Trid. hæe ſunt obſervanda. I.
Ut fiant in Eceleſia, ſi tamen ex cauſa fierent
prope Eecleſiim, vel in loco publico, mod ſit

magnus confluxus populi, non eſſet peceatum-,

2. Ut frant à proprio Parocho vel alio Sacer-
dote de ejus licentia. 3. In propria Parochia,
& quidem utriusque contrahentis, uti declara-
vit S. Congregatio. 4. Debent eſſe trinæ tribus
diebus feſtivis non immediatis, continuatis ta-
men, id eſt, per nulla feſta interpolatis, licèt
dies feriales intercedant.

D. 39. Contrabens legitimè interrogatus de
impedimento scculto teneturne illud prodere, &
ààꝛ matrimonio abſtinere?

Reſp. Quòôd à matrimonie abſtinere debeat-,
liquidum eſt. Cæterum impedimentum lieité

detegere nequit, ſi ex illa detectione vel infa=
miæ

NMuin

ſoi
er Chhenet

—
1le, e

Arro, a ſ
4 Nugare

Arringuint

nnd ſeeketo
mniſono
menirlonind
Uulſtttonen
on Cob⸗
üh umnls
muEWN
AWͦ
Drtiktttn
taſut, Uuln
tha ignebatut
ſun erinen
rtertu gee
Id, aiond
Eel, kenr

Au. lie⸗

nN

un Pitl
ie mher hn,
nancimn
fon⸗ Mon
In Gi
lenfen

irnee

blrnnc,
aillifett
o, nog
geettan
AdN
in dudck
e, I
ele nnefi
1 tonknnt
Nepcbitl

itei
t in,
il

inee ete
Cinentun!
dor

De Impedimentis Matrimonii. 583

miæx labes, vel ſimile damnum alicui obveniret;
tunc igitur diſpenſationem petere, vel prætex-
tum à ſponſalibus reſiliendi quærere debet.

Q40. DQusid dicis ad bunc caſum?

Anna dicit ad Confeſſarium: Urſula deſpon-
fata eſt Petro, & jam facta eſt prima denuncia-
tio, ſed Margaretha juncta Urſulæ in ſecundo
gradu conſanguinitatis mihi ob certam eauſam-
ſub ſummo ſecreto faſſa eſt ſe eſſe carnaliter.
cognitam à ſponſo Petro non ignaro cognationis,
teneorne nihilominùs obedire Parocho Præcipien-
ti manifeſtationem cogniti impedimenti?
Reſp. Cum Gobat & aliis negativè. Ratio:
quia lex naturalis charitatis de correctione fra-
terna ſe ad hoc non extendit: inauditum enim.
eſt, quòd lex vel præceptum humanum com-
prehendat tam tragicos, cruentos & pudendos
caſus, qualis eſt hic. Unde nec ipſa Margare-
tha tenebatur directé vel indirecté manifeſtare-
ſuum crimen, tenebatur tamen Anna ſub alio
prætextu dehortari Urſulam ab illo Matrimo-
nio, ſi aliunde hæe juſtam haberet cauſam rece-
dendi, ſecus non.

71. Licetne poſk proclamatieones ſtatim
contrabere

Affirmo, stiam eâdem die, ſi adſit rationa-
bilis eauſa: quia non extat lex id prohibens.

O0% 4 A. 4.

„84 Trabt. XrI. Eram. VI.
D. 42. Quid ſi,matrimoniunm diu differatur?

Reſp. Si non contrahatur intra 4: menſes „
deelgravit S. Congregatio denunciationes eſſe-
repetendas, imô juxta Rituale Romanum ſunt
repetendæg (nili Epiſcopo aliter videatur) ſi
differatur ſolum per 2. menſes.

Q23. Da⸗d ſiconcubinarius vult concubis
uam ducere ad prolem legitimandam, & periculum
moræ non patitur d'ſpenſationem peti, poteſtne
Parochus omittere proclamationes
Reſy. Lieité eas omittere poteſt non petitâà ab
Epiſcopo diſpenſatione,. Ratio: quia mentem
Trid. ſic poſſumus interpretari, ut legem ſuam-
ad hujuſmodi caſus non voluerit extenſam ob
moralem neceſſitatem, in qua geſſat Lex huma.
na. L. unica F. de offic. conſ. L. aliquands y, . de
pro conſ. & G. 2. de obſervat. jefun. & tradit Sanch.
Laym. Gobat, Tannerus & alii, quos ſequitur-
Reiffenſtuek,
Impedimentum Raptũus.
D. 4g4. Quia eſt, & quando dirimit?
Reſp. Raptus in præſenti eſt violenta abdu-
Gio alicujus fœminæ, invitâ illd, atque etiam-
ejus parentibus, aut in quorum tutela eſt, re=
pugnantibus, ad explendam libidinem, aut-
ad contrahendum matrimonium. Hince ad ra-
ptum, prout eſt impedimentum dirimens, re-
quiruntur hæ quatuor conditiones. I. ut ad-
ſit violentia, 2. ut fiat libidinis vel matrimo-

nii causâ, 3. ut fiat traductio de loco ad lo-
cum⸗

N heunt

—

1,perſom
actones
men Up
eit elt n
etin lbert
11 24 de
1 cPtotem
Unretente;
Cliczti
lantio.
ol lavens
un wanrino⸗

gmner
una urch
1, Kenneka

uttinoni,
5
R ube

Nenrng, e
tale

e

r.
Ele lihe
ſſinen

,,
e,D
u
. N
untefen
, Kan
lle len
Nen
n, 6
1 f, s
☛☚
Aln N
Urlpen,
ereni
ler hn,
t ſf. 4
Nudd Lnd

W Kn

i
l Arint,
ohen
1 amni
1nuel el,
bicinen,¹
1, Hine
Gnnen,
Nes l 1
el munn
N

De Impedimentis Matrimonii. 5§585

cum. 4. ut perſona abducta ſit honeſtæ famæ.
Quæ conditiones ſi adſint, matrimonium in-
ter raptorem & raptam eſt nullum, niſi priùs
fœmina fuerit parti reddita tutæ, ſeu in loco tu-
to collocata, libertati reſtituta, Ita ſtatuit-
Trid. Seſſ. 24, de reform, matrim. c. 6. ubi
etiam in raptorem, & omnes ei conſilium vel
favorem præbentes ſtatuuntur pœnæ, nimi-
rum excommunicatio & infamia, ac in Cleri-⸗
cos depoſitio.
Ratio id ſtatuendi fuit, ut ſalvetur plena-
libertas in matrimonio.

Q., 45. Quid ſi puella volent it abdubta
parentes verò ſint inviti?
Reſp. Licèt ſit grave peceatum, nimirum
illa injuria parentibus illara, matrimonium ta-
men tenet. Ratio: quia puella eſt plenè libe=
ra , & conſenſus parentum non eſt de valore
matrimonii, ùt dictum eſt ſuprà,

Ex Exam. UII.

De quibusdam Matrimonio ſuperve-
nientibus, vel ei annexis, uti ſunt forni⸗
catio ſuperveniens, redditio debiti,
bigamia, & illegitimitas
filiorum.
DQ. 7. Eicetne viro, vel teneturne propters
fornicationem dimittere nxorem, & quidem prepris
Judicisᷣ?
Reſp. 1, ex S, Th. Viro conceditur juxta
◻% 5 De-=

NAen

—

586 Track. XVI. Exam. VUII.

Domini verba uxorem fornicationis causâ re- ce oonn
udiate ſeu dimittere: quia in tali caſu non- ali,5
eſt obſtrictus fidem ſervare ei, qui illam vio- lenle
lavit.

Hoc tamen intellige de repudiatione, non-

1
. . . bn
quôd difſolvatur vinculum: cùm vinculum- 1 kuere

conjugii ex natura ſua ſit inſolubile; ſed quo- me lun
ad thorum & cohabitationem, ſeu ut quis non mnabile,
ſit adſtrictus ad reddendum debitum. Klnin, in
Reſp. 2. Si uxorem adulteram pœniteat a- , in u
dulterium commiſſiſſe, non tenetur vir ex præs elſllt,
cepto illam dimittere; ſin minùs, tenetur,
ne videatur conſentire peccato uxoris.
Reſp. 3. Quantum ad thorum poteſt vir-
propriò judiciò uxorem fornicantem dimitte-
re: quia hæc dimiſſio utpote pœna privata-
privatim fieri poteſt; quoad thorum verò & En
cohabitationem ſimul, nonniſi judiciò Eccle- zmünen
ſiæ: quia hæc pœna eſt publica & cum ſtre- is ami
pitu: ergo debet à Judice infligi. Un ika
Excipit S. D. ſeptem caſus, in quibus vir⸗ “
non poteſt uxorem fornicantem dimitteren. ge
Primus eſt: ſi ipſe vir ſimiliter fornicatus fue- lian in
rit. 2. ſi ipſe uxorem proſtituerit. 3. ſi anſtig
uxor virum ſuum probabiliter mortuum cre- d
dens propter longam ejus abſentiam alteri nu-
pſerit. 4. ſi latenter cognita eſt ab aliquo
ſub ſpecie viri lectum ſubintrante. §. ſi fue-
rit vi oppreſſa. 6. ſi reconciliaverit eam ſi-
bi poſt adulterium perpetratum carnaliter eam

cognoſcens. 7. ſi Matrimonié in infidelita-
te

n 1 Kriti

Ina uke
ie intein
Uin, 1 1
Met l
Dln non dol
Pnuiitn

nceliun, 4
eunat⸗
kenenn ire
itis
1o uori,
kun pole
Altenn Ci
Deni Det
orun rend
Uched
a N —
lig.
Vrin a
nten rin
lonnatu
ſlierent.
r mortuun
dntian A
nel
nte, 5.
ellurertel
n cernti

De Annexis Matrimonio. 5872

2*

—.ſ.ͦdn½—

te utriuſque contracté vir dederit uxori li-
bellum repudii, & uxor alteri nupſerit, tune
enim, ſi uterque convertatur, teuetur eam vir
recipere.

OQ. 2. Quibus ex cauſis poteſt fieri divortium?

Reſp. Variæ ſunt cauſæ. I. Ex dictis adul-
terium culpabile, qué etiam ſpectat beſtiali-
tas, Sodomia, inceſtus, ſen quævis ſpecies-
Luxuriæ, in qua caro dividitur cum alia-.
Pullutio, oſcula, impudici tactus dant cauſam
ſeparandi ſaltem ad tempus, ut mulier corri-
gatur,. 2. Sævitia mariti vel uxoris ad judi-
cium Eccleſiæ, imò etiam antè poteſt eſſe cau-
ſa dimitrendi, ſi adſit periculum mortis. 3.
Sollicitatio ad peccatum, v. g. ad hæreſin,
veneſficium, &c. imò tunc vir tenetur ad ſe-
parationem, ſi periculum ſit grave. 4. Mor-
bus contagioſus, v. g. lepra, ſi ſit pericu-
lum infectionis. 5S. Hæceſis vel Apoſtaſia.
6. Mutuus conſenſus.
Præter caſus hactenus enumeratos, quibus
tollitur, vel ſaltem tolli poteſt jus thori & co-
habitationis, dantur caſus alii, in quibus ex
una pate tollitur jus petendi debitum, manen-
te interim jure cohabitationis. Tales ſunt,
Primèò, ſi v, g. parens cxtra neceſſitatem ba-
ptizet, vel è baptiſmo levet filium: talem
enim non poſſe petere debitum ob ſpiritualem
cognationem inter ipſum & uxorem docer-
§. D.

De Mn

588 Tract, XI. Exam. VII. 1
§. D. 9. 56. 2. 1. in c. prout inſinuatum eſt uctiin
en enlehn

Secundò, ſi conjunx fecit votum non peten-
di debitum, vel ſimplieiter caſtitatem vovit, intn
ſive ante, ſive poſt matrimonium, talis enim Gfuußtes
per & propter ſe nunquam poteſt petere de- rumi⸗
bitum, poteſt tamen & tenetur reddere, quia ſcund
nequit privare conjugem jure per matrimo- )gite
nium quæſité,. Excipe primum bimeſtre, c6 lelunſth
enim durante reddere non tenetur. ſoc mn
Tertid, adulterium etiam & inceſtus privant cun poy
jure petendi debitum; ùt magis patebit ex di- Wlun m
cendis ad q. ſeq. Unde efnltione

D. 3. Adulter & inceſtuoſus ratione ſui ſce- “
ileris perduntne jus petendi debitum? & quandoe à lei N.
& quis in hoc cum ipſis diſpenſare poteſt ? *“ n
Rep., I. Si adulterium unius conjugis ſit⸗ ren Ne
alteri notum, & hic ſit innocens, poteſt qui- itid
dem reus alterum ſimpliciter ſeu amicè ro- mnilſe
gare, non tamen poteſt exigere, id eſt, tan- eqaun
quam ex juſtitia debitum, cùm adulterium- cune
privet jure exigendi: niſi fortè alter conjunx n (le
in eodem genere peccâſſet, quia duo adul-
teria mutuàâ compenſatione tolluntur. Si au-
tem alteri notum non ſit, poteſt exigere; con-
junx enim nocens jure exigendi non privatur,
niſi per voluntatem, & quaſi ſententiam in-
nocentis, qui hic tenet quaſi locum Judicis.
Reſp. 3. Omnes quidem, qui cum propriis
gognatis & affinibus usque ad quartum gra⸗
um

1.

n) eun
terl G
nſungtert
Den en in⸗
Unit an;
len, 1 1
elk anſa
,

ſenntte
e e n
len.

“
Melkoe

g un

6,
16 gas
e
ee
Cenn and
Ab me
eittl,
Cnn let
e Aer
glu do
lunne!
Aeriet
Alrone
batenir
bern )
gian
gunu

5

De Annexisz Matrimonio. 589

dum incluſivè perfectam copulam carnalem-

ekercuerunt, vocantur, & funt inceſtuoſi; ùt
patet ex definitione inceſtũs Tract. 5. Exam. 2.
q. 3. Jure tamen petendi debitum ſolus ille
inceſtuoſus privatur, qui cum conſanguinea-
ſuæ uxoris dictam perfecttam copulam habuit
(afſinitas enim non oritur niſi ex copula per-
feca) & quidem intra ſecundum gradum-,
uti declaravit Congregatio Cardinal.
Hinc non privatur dicté jure, qui rem ha-
buit cum propria Cognata: quia per talem
copulam non contrahitur affinitas, ùt pater-
ex definitione affinitatis. Nec peceans cum-
affine uxoris ſauæ: quia eſt inceſtus impro-⸗
priè talis, uti & impropriè eſt affinitas feſpe-
Gu adulteri. Nec qui cum uxoris conſan-
guinea fecit copulam imperfectam, ut ex di-
ctis patet. Nec, qui cognoſcit conſangui=
neam in tertio vel quarto gradu, uti id decla-
ratum fuiſſe à Congregatione Cardinal. pau⸗
I10 antè dictum eſt.
Nota tamen, quòd inceſtuoſus hanc pœ=
nam (ſcilicet privationem juris petendi debi-
tum) incurrat, licèt inceſtus ſit occultus, &
alteri conjugi non notus: in quo ob majo-
rem ſuam gravitatem differt ab adulterio. Non
tamen eam incurrit ille, qui hoc delictum-
commiſit cum ignorantia juris & facti: facti
quidem, ut ſi neſcivit ſuam complicem ſuæ
uxoti eſſe conſanguineam in gradu tam pro-
pinque: juris autem, ut ſi neſcivit, nn0
uie

590 7rabt. XVI. Exam. VII.

huic delicto ex Eccleſiæ ſtatuto tam gravis-
pœna ſit annexa: tam gravem enim pœnam-
non incurrit ignorans.

Reſp. 3. Cum iis, qui propter inceſtum vel
adulterium jure petendi debitum ſunt privati,
diſpenſare poteſt Epiſcopns. Præter eum Re-
ligioſi Mendicantes expoſiti, ſed ex commiſſio-
ne ſuorum Provincialium, & tantùm in foro
conſcientiæ, ùt docet noſter de Lacruz citans
Bullam Pii V. & ex eadem docens, quòd ii-
dem Religioſi ex eorundem Provincialium-
commiſſione id pro eodem foro poſſint cum-
jis, qui ante matrimonium voverunt caſtita-
tem, qui tamen, ut ſupràâ dictum eſt, mortuòô al-
terò conjuge non poſſunt denuo conrrahere
matrimonium: ſi contrahant, non poſſunt
à novo Conjuge petere debitum ſinè noya-,
diſpenſatione. Quæ quoque nunquam dan-
da eſt, niſi ex tationabili cauſa, quæ ſuffi-
ciens eſſe poteſt periculum incontinentiæ.
Not. cx Gobat, quòd cùm Regulares hâc
facultate polleant, poſſint etiam extra Sacra-
mentum Pœnitentiæz diſpenſare, etiam cum-
abientibus. Hinc ſi Parochus per literas pro
quodam id petat (tacitôò ctiam nomine ejus,
pro quo petit) & Religioſnus reſcribat, giſpen-
ſo, res erit ſalva: dummodò ſubſit rationabi-
His cauſa, quæ vix deeſſe poteſt.

Q.4:

, N

— —
QS

en Dlori
rnonai
Cenctatha,
kun gea,
1 Neger
enileia gen
uptnen n
IUſßenrur,
1 gmendt
is nt ene
Nid, de
heyenne, ſer
un einel
Gim aſ
1 d
Rer Nt Rinins
Dportune, ae
ſine, 2
e enin non
1 l non
dmnits, i
lo henn geni
c , Ne
le,iim
2, Nininm
7 bonnd

dnterin

ret
Kun unr n
tacoN
Kitün
e laenu
gen, g
1 Moint⸗
o ln
foyenuor chr
el, on
1o connute
Nol pofnx.
In NN
dan
a, eel
odaiene
un heeder
aümern 8
ſun, admmt
ls derſien
aium nooir⸗
n leetbic,
60 Ctſtenn
gen

D

De Annexiz Matrimonie. 59 1
Q. 4. Qaag eſt obligatio reddendi debitum
sonjugale ?

Reſp. 1. Obligatio hæc eſt ſub peccato ex
genere ſuo mortali: quia eſt obligatio juſti-
tiæ commutativæ, utpote cx contradu, &
per ſe in re gravi.
Keſp. 2. Negare debitum conjugale poteſt
eſſe veniale in quatuor præcipuè caſibus. I.
eb parvitatem materiæ, puta, ſi redditio pa-
rùm differatur, vel ſi negetur rarò, dum pe-
titur frequenter: exceptio eſt, ſi ex parte pe-
tentis adſit periculum incontinentiæ, pollu-
tionis, &c. 2. Si ſolùm ſimpliciter, ſeu amice
ac benevolè, ſeu t amoris ac benevolentiæ
ſignum petat; ſi verò exigeret ſtrictè, ſen ve-
lut debitum ex juſtitia, mortale eſſet nega-
re: niſi ex alio capite eſſet excuſatio. 32. ſi
alter ſit nimius in petendo, ſeu petat nimis
importunè, ac nimis frequenter, & ſinè ne-
ceſſitate, & abſque periculo incontinentiæ:
tunc enim non ſemper eſt obligatio redden-
di. 4. ſi non petat ardenter & inſtanter,
ſed remiſsè, ita ut vel leviter ab altero roga-
tus petere deſinat. Pro quo
Reſp. 3. Vel ſemel negare debitum eſt mor-
tale, ſi ſimul concurrant hæ tres circumſtan-
tiæ, nimirum ſi petat ſerid, inſtanter & rationabi=
liter. Porrò irrationabiliter petitur, & ratio-
nabiliter negatur præcipuèe in his ſex caſibus.
Pri=

592 Tract. XI. Exam. PII.

LPrimus eſt: Si petatur in phreneſi, ebrieta-
te, amentia; &c. Exceptio eſt;, ſi in peten-
te eſſet periculum pollutionis.
Secundus eſt? Si conjunz reddendo expona-
tur periculo contagionis, quia nimirum pe-
tens laborat morbéô contagiosé, v. g. peſte,
leprâ, cum quo periculo non tenetur vitare
peccatum alterius (ſi quod fortè timeatur)
cùm non ſit in neceſſitate ſimpliciter, eò quòd
per alia media ſpiritualia ſe juvare poſſit.
Tertius: Si ſfœmina ſit tam debilis complexio-
nis, ut ex copula ſibi timeat periculum mor-=
tis, vel aliud grave incommodum.
Quartus: Si ex redditione debiti timeatut-
tuturs mors proli in utero jam conceptæ.
Ouintus? Si abſque juſta/cauſa petatur tem-
pore menſtrui. Dixi: abſque juſta cauſa; uti
ex negatione non timeatur maſus malum; v. g.
odium uxoris, pollutio, & c.
Sextus: Si petatur ex mera laſcivia;, & hoe
nimis frequenter, utpote diu, noctuque. Item
ſi petens in ipſo actu nimiam petulantiam fa=
ciat; ſi afferat oris fœtorem ex pridiana vel
ferè quodidiana crapula ortum, &c. in quibus
circumſtantiis uxor non peccat tortaliter-,
imô interdum nes venialiter: ſeclusò ſemper
perieulò majoris mali,

/An

—
4
A re o,
Une ſitn
Nnit n
oſcriſuooni,
prolss
gnocl pe
ni gunier
Dnonts, elg
1not elete
In nmere
Am
hotic
letkbue,
miu,
t, 9
illti
wi behie,
eciendt no

heeenm
naſalur ee

lsn
eiellunn
Cn
Li nmetn
Crtept
1 Ee
igale,
uumdnn
1 Mera, d
nocne
eninin
tun . N
tt onet
lrecd e

De Annexisz Matrimonio. 593

Q 5S. Quid ſi uxor ſciat, quòd ſoleat ede-
ve proles mortuas, teneturne abſtinere ab uſu
conjugii?
Reſp. Quòd non. Ratio: quia conjuges u-
tuntur jure ſuò, & defectus ſequitur per ac-
cidens.
D. 6. Eſtne licitum negare debitum ex me-
. zu nim iæ multiplicationis prolium?

Reſp. Non eſt licitum ſeclusé mutuò con-
jugum juri ſuo utrinq; cedentium conſenſu. Ra.
tio: quia proles eſt primarius finis matrimo-
nii: quodſi proles eſſet neceſſaria bono com-
muni graviter periclitanti, etiam cum peri-
culo mortis, vel graviſſimæ infirmitatis tene-
tur uxor reddere debitum. Ratio: quia bo-
num commune divinius eſt particulari.
OQe7. Quc peccata in aſu coniugii poſſant
committi à conjugibus?
KReſp. Potiſſima colliguntur ex his duobus-

2

verſibus.

Sie modus, & finis, ſinè damno, ſolve, cohære.
Sit locus, & tempus, tactus, nec ſpernito votum.
Sit modus, ſignificat ſervandum eſſe in con-
jugii uſu debitum ſitum, ſeu naturalem con-

rediendi modum, nimirum, ut vir in-&
8£

mulier ſuccumbat. Qui ſitus ſi non ſervetur,
eſt peecatum. Congreſſus ille indebité6 mo-
déô fit I. ſi maſculus ſuccumbat ſœæminæ. 2.
ſi maſculus accedat præpoſterè ſeu retrô, in
P Pp va-

594 Tyralct, WlI. Exam. VII.

vaſe tamen naturali. 3. fi fiat ſedendo. 4.
ſi ſtando. Inordinatus ergo congreſius ſem-
per eſt peccatum mortale, quoties inordina-
tio eſt tanta, ut ſequi nequeat generatio.
Quæz etſi ſequi poſſit, attamen ſi ſine juſta-
fiat cauſa, committitur ſaltem graviſſimum.
veniale. Imô ratione pravæ intentionis vel
cujuſdam gravis circumſtantiæ poteſt eſſe-
mortale. Necefſitas vel juſta cauſa excuſans
eſt, ſi vir propter pinguedinem non poſſit ali-
ter cum fœmina congredi in vaſe naturali quàm
à retro. Vel ſi fœmina ſit gravida & ob id
non poſſit aliter, quàm eò modéô præpoſterè.

Finis, denotat, quòd conjuges ſe debeant-
cognoſcere ex motivo Juſtitiæ & Religionis,
intendendo hoc ſaltem virtualiter: quæ inten-
tio meritôò ſæpius renovanda debet ferri in-
prolem procreandam ad Dei gloriam, qui eſt
finis primarius: vel ſaltem debet intendi re-
medium concupiſcentiæ, qui eſt finis ſecun-
darius. Si proinde conjuges habeant finem-
alium à matrimonio intentum, v. g. ſolam-
tantùm delectationem, peccant venialiter: ſi
ſibi imaginentur aliam perſonam, peccant-
mortaliter ſecundùm conditionem objecti.

Sine damno: ſi enim ex copula carnali, vel

inordinato ejus modo timeatur damnum mu- ac

lieri, vel proli jam conceptæ, eſt peccatum,
üt patet ex dictis ad q. 4. N. 3
Solve, puta debitum, de cujus reddendi
obligatione jam antè dictum eſt. Co⸗

NℳNα
— ſG⸗
ineligt
Mmanten -
ten inel
1vo, niniru
taänitum!
d in o
lbelcare
leuleer, ni
1ialtabitent

u itel, t
laglan re⸗

A üligeant
llinen pece

1 hnd hö
MNDen en
ibinmd.
C Hen
6r onnigen in
Moholotior
leul taent
n non tame
Kehticenn
ſuriii,
Cpnptundin
tden more
tr a une
ſen ien
15 Conßuun

n ,
—.
du e
Conge
Nie ein⸗

leglen .

lin,

nie e
leal e

Cal en

Prli 4
oc Prre

lgerſe behe
Relpin
e el⸗ Ce Md ſc
Cher derr

nhen

—

nuun e
etat t kenale

* . lendl Chei

chi 4 caN

3,
Eeahun

1 AN.

De Annexir Matrimonio. 69°

Cohere, intelligitur de cohærentia quoad co-
pulam carnalem perfectam, ſeu uſque ad ſe-
minationem incluſivéè.
Sit locus, nimirum huic actui proportiona-
tus, ut nimirum imprimis non ſit publicus,
vel talis, in quo hoc opus ab aliis videri poſ-
ſit, & hoc ad cavendum ſcandalum. Item non
ſit locus ſacer, niſi fortè eonjuges ex neceſſi=
tate ſimul habitent, ſeu ſe detineant in Eccle-
fia.
Tempus: ideſt, ut eonjuges, qui habue-
runt copulam præcisè cx delectatione, die ſe-
quenti abſtineant ab Euchariſtia ſumenda»
non eſt tamen peccatum mortale illam ſume⸗
re, præſertim, ſi copulam habuiſſent ad pro-
creandam prolem, vel ad reddendum debi-
tum. Porrô in die feſto, vel in Quadrage-
ſima actum conſugii exercere nullé jure pro-
hibitum eſt.
Tactus, Hæc vox inſinuat, quôd tacdtus in-
ter conjuges ſint mortales, : fiant eum peri⸗
culo pollutionis extra vas: ſeclusé autem hêe
periculò tactus & oſcula à mortali excuſan⸗
tur, non tamen à veniali, ſi ſoluùm fiant ob
gelectationem, & ſinè intentione copulæ. Idem
eſt de verbis obſœnis & aſpectibus. Si fiant
ad præparandum ſe ad copulam, vel ad to-
vendum amorem conjugalem, nee venialia-
ſunt: quia tunce adeſt debitus finis.
Nec ſperno votum; intelligitur de calu,; quòê
unus conjugum eſt ôbſtrictus votô ſimp iei
P p 2 ca⸗

596 Trabt EVyI. Exam. FII.

caſtitatis, qui propter hoc non poteſt adæquate
uti matrimonié́: quia poteſt quidem reddere,
non tamen petere. Jure enim petendi ſe pri=
vavit per votum, quod quia alteri non debet
nocere, nec ab eo jus tollere, reddere tene-
tur.
De Bigamia actum eſt Tract. 14. Exam. I.

q. 2 §.
D. 5. Euid reſolvis de liis illegitims natis?
Reß. I. IIlegitimus eſt, quicunque extra-
legitimum Matrimonium procreatur. Unde
S. D. hic q. 68. a. I. in c. ait: Quadruplex
ſtatus eſt filiorum: quidam enim ſunt natura-
les & legitimi, ſicut illi, qui naſcuntur ex ve=
ro & legitimo matrimonio. Quidam nartura-
les & non legitimi, ut filii, qui naſcuntur ex
fornicatione ſimplici. Quidam legitimi & non
naturales, ſicut fili adoptivi. Quidam nee
legitimi, nec naturales, ſicut ſpurii nati de-
adulterio, vel de ſtupro: tales enim naſcun-
tur & contra legem poſitivam, & contra le-
gem naturæ expreſsé. Et ad 2. ait: Ili, qui
conveniunt bonâ fſide in facie Eccleſiæ, quam-
vis ſit impedimentum, dum tamen ignorent,
non peccant, nec filii ſunt illegitimi.
Nota, quoôd Jure Canonicô filii naturales
vocentur omnes illi, qui nati ſunt ex talibus
parentibus, qui tempore conceptionis vel na-
tivitatis corum nullum habebant impedimen-

tum, quod inter eos irritum potuiſſet redde-
re

) Mer
——
Tomim,
N 45 omi
zun Ili
lenie
u n Coit
anlati exvi
6 Ure ken
n. Cdon
lud, 14
1. .
lgtümi
Ein (anones
en l une
lgl tlun ſe
erumnden
kontlnſe
un nturien
le enin io
Alnen.
nugtln leg
rolin neen
,,Au
ner iiur e
Arlnuer
elemen,
Mone eunie
ltalen,

er, in

l ieiten

lus eh

4 gtnt
glaunne
D
1t/Qud
Nid At N
leunare

hhtin
le eninnt
in, Acnn
Ani
elecele,e
unen ine
ſegrin,
ohiim
iln a
etiort
Puminn.

e

pinit

De Annexiz Matrimonio. 597

re matrimonium, ſeu qui ſunt nati ex ſoluto
& ſoluta ab omni impedimento matrimonium
dirimente. Illi verò, qui ſunt nati ex viro
conjugato & fœmina ſoluta, dieuntur norhi. Qui
ſunt nati ex cojitu aliquàâ lege ſpecialiter dam-
nato, v. g. ex ſtupro, raptu, ſacrilegio, in-
ceſtu, vel fœmina conjugata, vocantur ſpurif.
Qui ſunt nati ex viro ſoluto & ſcorto ſeu mere-
trice, aliaâve fœmina fornicaria, vocantur-
manceres. Quòd omnes hi ſint irregulares, di=
ctum eſt Tract. 14. Exam. I. q. 25.
KReſp. z. S. Th. afſignat ſex modos, qui-
bus filii illegitimi poſſunt legitimari. Duo ſunt
ſecundùm Ganones, ſcilicet per ſubſiquens Ma-=
tri monium, ſeu dum quis ducit in uxorem illam,
ex qua filium illegitimum generavit, ſi non-
fuit adulterium: & per ſpecialem indulgentiam C
diſpenſationem Domini Papæ., Quatuor alii modi ſunt
ſecundùm leges. Quorum primus eſt, ſi Pater fi-
lium naturalem curiæ Imperatoris offerat, ex
hoc enim ipſo legitimatur propter curiæz ho-
neſtatem. Secundus, ſi pater in teſtamento no-
minet eum legitimum hæredem, & filius poſt-
modùm teſtamenrum Imperatori offerat. Ter-
rius eſt, ſi nullus ſit filius legitimus, & ipſe-
met filius ſe ipſum Principi offerat. Quartus
eſt, ſi pater in publico inſtrumento, id eſt,
teſtamente, vel cum trium teſtium ſubſcri-
peione eum legitimum nominet, nec adjicias
naturalem.
Pp 2 Di⸗

9 8 Tyact. XyI, Exam. PlII.
Dicitur: Per diſpenſationem Papæ; hic enim ſo-
JIus poteſt legicimare ad jura Eccleſiaſtica-.
Ordines & Peneficia, ad quæ proinde illi, qui
dicuntur Comites Palatini, legitimare non poſ-
ſunt;, (altem ordinariè, ſed ſolùm legitimant
ad quædam civilia jura, officia, dignitates,
vel hæreditatum ſucceſſiones, &c. ad quæ Pa-
pa non ſoler legitimare eos, qui ſubſunt tem-
porali jurisdictioni alterius principis, ſed ſo-
lùm cos, qui ſubſunt ſuo temporali imperio.
Poteſt ergo ad ea legitimare pro ſuo arbitrio
quivis princeps aut reſp. libera ſuos ſubditos,
etiam in ordine ad ſucceffionem hæreditariam
parentum ac conſanguingorum, ac ſi eſſent le-
Eitimé nati,

Ceæreram legitimatus ad prædicta civilia.

non eô ipséô cenſetur legitimatus in paterna-
nebilitate, feudo, primogenitura, &c. niſi id
ſpeciatim expreſſum fuerit. Similiter à Papa
legitimatus ad Sacros Ordines & Beneſicia-
non eô ipsé legitimatur ad Epiſcopatum, fed
accuratè inſpiciendus eſt tenor diplomatis,
an privilegium ſit datum ad legitimandos fi-
lios non ſolùm alienos, ſed etiam proprios,

non ſolàùm ad naturales, ſed etiam ad pro-
genitos ex concubitn damnato, & ad quæ ju-

a. Habent Religioſi privilegium, quòd, ſi
qui Religionem profiteantur, ipsé jure ſinr-
diſpenſati ad Sacros Ordines, non tamen ad-
dignitates vel Prælaturas.

Quæ-⸗

OrOSIIIO
iners

fiel.
Doretenetn
anuns, er
1 Mnntespen
Uek ukamen
GAinne

tenchc
Ulete Mon
unm, qunn
Aere ſeelltu
dnbs Krnn
glon
Inf, & .
Khahti
en Nor
etiigeltt.
Uterininen
Aune
ſe eretien
obere N

N.M
—
lgeſien
Uu keceie
re inee
tglinten,
Chin⸗
oſci int
de. 40
uiſb
Uiri,
tenpontiin
te n lon
Nn ſrſi
en hene
Hel

edir le
mn o
tun N
Anlitert
es A ken
Ilplonr
enot dhhn
rzſnne
Aeun
el etim 41
orAE
leen,
1
,nontn

Prepoſikiones damnatæ. 599

Quæti hic poſſet, an etiam illegitimi ſuc-
cedant in hæreditate, ſed hujus deciſio habe-
aur ſuprà Tract. 8. Exam. 4. q. 13.

APPENDIX.
PROPOSHHIONIM DAMNATARIIM.

Propoſitiones ab Alex. VII. damnatæ A. 1665.
& A. 1666.

