reſervatis. Ibid. Aut à Caſibus Papæ teſervatis ex⸗ nalgione 1
tra Bullam Cœnæ. 452. Ablolventi à Caſu reſer- unl guil
vato quid obſervandum., 451. An & quando poſſit Ni innu
quis indirectè abſolvi à Caſibus reſervatis. 453. Ab⸗ Sn lit, ke
ſolutus in agone à Caſu reſervate, ſi convaleſcat, n mannen
an tencatur confiteri, Ibid. An quis poſſit abſentem K Aztin

abſolvere à reſervatis, ſi comperiat, quèòd eum malek lll

Unen Qni int

ocm n
Cllkenum gi⸗

.

. . 1 . E Unbltho :
ab eis abiolverit. 455. An Superior majeri excom- uirgil .
municatione ligatus poſſit abſolvi à ſuo ſubdite ex- ir Atnen
communicato v. g. in caſu mutuæ percuſſionis. 413. un lt

An abſolutio à cenſuris dari poſſit abſenti ignoran- nr it nlog
ti, aut in mortali exiftenti, Ibid, Acce- Me u ,

Index Rerum Verborum.

1XI Acceptio perſonarum quid, & quale peccatum. 212.
312. An etiam poſſit committi in judicis. 214
Acceſſio quid, & quotuplex. 165. Quando transferat
Mrunn Ul dominum. 166. .
Accuſatio quid, & quomodo differat à denunciatione,
Mi 223. Ab accuſatione quinam repellantur. 225. Ac-

beinen cuſator quid poſſit, & àd quid tencatur. 224.
Acedia quid, & quale peccatum, ejus fliæ. 94. & ſeq.
Acolythatus quid, ejus materia & forma. 350. Inſti-

tutio, & veſtis. 482.
Fengle, Actus humanus quid. 24. AKus indifferens an detur.
A5S⸗ An externus addat ſpecialem malitiam vel bo-
s nitatem actui interno. 46. An idem poſlit habere
an . 1. . . .
dlunn AJuas oppoſitas ſpecies moralitatis. Ibid. An inter-
nus poſſit præcipi lege humana. 101.
Acdjuratio DEl quid. 25r. *
Adoptio quid, & inter quos contrahatur. 566.
Adoratio, quid & quotuplex., 248. Ejus ſpecies. 2492
Advena. Vid. Peregrini.
Advertentia qualis requiratur, ut delectatio moroſa, vel
quodcunque peccatum imputetur ad culpam. 62. Quid,
ſi quis dubitet, an habuerit plenam advertentiam, 66.
Advocatus quam ſententiam poſſit tueri. 24.
Adulterium quid, 82. An dirimat matrimonium. 570.
Adulter & adultera ad quid teneantur. 184. Adulter
Eid inceſfſtuoſus an & quando privetur jure petendi der
erk pitum. 588.
Ghh equivocationc an liceat uri. 260.
eeim Aeromantia quid. 276.
Wtas, Vid. Annus.
Affinitas quid, & quotuplex, ac ad quotum gradum di-
timat matrimonium. 557. Quæz ſint ejus regulæ.
558. An pariat affinitatem. 559.
Alluvio quid, & quande transferat dominium. 166.
Ambitio quid. 80.
Amen: an teneatur legibus. 103. An habeat domi-
nium. 154. An ſit irregularis. 427.
mt eni Amor ut paſſio quid. 48. Amor amicitiæ & conenpi-
,lr bin⸗ ſcentiæ quid. 130. Am-

4

1
rmdid
in nnti, aur

1

Index

Amphibologia. Vid. ÿquivocatio.
. mplexus an Peccatum. 72- . tione 40
. hemz an differat ab excommunic . . 7
Anämals domeſtica, vel' errantia cujus ſint. 262. Item
ſylveſtria. 162. A4 ſpontslis 5. Ad ma.
Ann anbm. 573.“ Anni bubettati⸗ qui ſint. Ibid.
Anticliriſtianiſinr, ipecics Infidelitatis. 120.
. id & quotuplex. 123. .
4 Bahale Erdtirue & rationalis quid. 87. Appetitus
eirhu⸗ an ſit “ Neturie⸗ Ibid.
henſio quid & quotuplex. 153.
Arpehends duic quid. 4. Approbatus pro n
ApPreſt an poſſit exaudire extra illam cjusdem Dic-
ceſis incolas- 38
iſtocratia quid. 57.
Arisoerrs an ſit irregularis, 427.
Ars notoria quid. 2 72:
do peccatum. 71. . .
Aakerune ig. ur ifnus an gaudeat jure Aſyli.
aliniun * .
Affümptie Divini Nominis in laudem quid. 252.
li jure qui gaudcant. 215.
ſeu Aſtrologia quid. 276.
Atheiſmus ſpecies Infidelitatis. 120. 1. diferat ab
tio quid & quotuplex, ac quomode EHH
Airetemiatne, 264. Quæ requiratur ad Horas
ieer es⸗ ſit fcri contritio. Ibid.
ne⸗ id. An poſlit ſieri contr is.
Artrke ecnanicne⸗ quæ ſint. 374. Attritum ſeri co
uid. 373.
Kraritia id⸗ & quantum peccatum, 81.
Audacia paſſio quid. 49.
Augurium quid, 277.

B.

„.. „ 4 „E ðð 34 for.⸗
i do inſtitutus, ejus mateèri: .
Be cſenn g jus materia pof-
, & miniſter, 312. & ſeq. An ejus m .

4

1ul Nulen
Kuntee batti
genr Aeetts

lüm ſeüicltan
It piulo n
, 1 on
1l Mmelltu
huinnenbilia,
Unuleren 2
Lilcto conenh
lun illcnt n
un gid, A ge
Gelitone, Hit
notenter kre
re ⸗
Gcitne tenen
on temumt ien
Minn K rüle
ſellon. i..
Ciet t, d
6 Acipiencr
lcd bid Ren
aloniniun,
eſtt ilor
Pltr bnl ds
tmeink dißecl
1 Renefcird
Gtianmn anrtn
ntiin Nermlta
guittt ud⸗

u ABelling

1.
vank
umn Ahen

i ien rumn

Aunm 4

eann. gl

urn, ein orn

Rerum, & Verborum.

ſit eſſe aqqua roſacea, humor fluens ex ligno, aqua

ex vitibus putatis, aut arboribus ſtilanz, 313. An
ſit validus baptiſmus ſub hac forma: Ego te bapti-
Lo in nomine Patris, Eilii, Spiritüs Sancti. 314. Quem
præferet Sacerdos ſimul ad baptizandum infantem, &
abſolvendum adultum vocatus. 315. Quid faceret;
ſi infans periclitaretur in pelle ſecundina. 316. Quid.
ſi ſinè periculo non poſſit expectari perfecta nativitas.
Ibid. Quid, ſi monſtrum ſit baptizandum. 317. Quan-
ta ſit neceſſitas baptiſmi. 315 Quis effectus. 31 8
Ejus initerabilitas. 320. An Parochus adigere poſ-
ſit mulierem ad nominandum patrem prolis, quam
ex illicito concubitu peperit. 321. Baptiſmus inter
quos inducat cognationem ſpiritualem. 563.

Bellum quid, & quotuplex,. 138. Quomodo differat à

B

Seditione., Ibid. An in bello juſto occidi poſſint ina
nocentes: Et an Clericis ac Epiſcopis licitum ſit bel=
lare. 139.
eneficiatus an teneatur ad Horas. 263. An omittens
Horas teneatnr reſtituere & cui. Ibid. Quid, ſi Be-
neficium fit quidem cellatum, ſed nondum in poſ-
ſeſſione. Ibid. Quid ſi primò ſemeſtri Horas nen re-
citet. 264. An rata omiſſionis Horarum eòôdem mo-
dô accipienda ſit de Parocho, ac de Beneficiato ſim-
plici. Ibid. Beneficiatus an, & quorum bonorum ha-
beat dominium. 157. Quid ſi habeat filios & filias,
an poſſit illos alere ex reditibus Eccleſiæ. 158. An
poſſit ſimul due vel plura Beneficia tenere. 159. An
teneatur bis recitare Horas, ſi duo habeat Benefcia.
160. Beneficiatorum ſimonia. 284.

Beneficium curatum an debeat dari digniori. 213. Be-

B

neficia permutare an fit ſimoniacum. 286. Aat re-
ſignare eò pactò, ut renunciatarius renuncianti reſti-
tuat expenſas, quas in acquiſitione Beneſicii fecit. 287.
Beneficium reſignandi modus quis ſit. Ibid.
eſtialitas quid, & an coitus cum dæmone, & Kdelis“
cum infideli ad eam reducatur. 83.
Rr Bi-

Index

Ditamd⸗ quid, & quotuplex, & an ſit irregularitas. 425.
& cꝗq.
Blaſphemia quid. 124. Blaſphemans indeliberatè ex
conſuetudine an peccet mortaliter. 124.
Bona caſtrenſia, quaſi caſtrenſia, profectitia, adven-=
titia. 154. ,
Bona Clericalia, quaſi Clericalia, verè Clericalia. 157.
Bona paraphernalia quæ. 155.
Bona inventa cui danda. 163. & ſeq.
Breviarium. Vid. Horæ Canonicæ.
Bulla Cœnæ unde dicta. 434. Quæ excommunicatio-
nes intraillam ſint Papæ reſervatæ, Ibid.

C.

Cambium, quid, quotuplex, ejus juſtitia. 240.
Canones antiqui quas Ppœnitentias aſſignaverint. 458.
Canonicorum bona, dominium, obligatio ad Horas“.
Vid. Beneficittus. Clericus.
Cantilenæz, an ſint peccata. 70.
Caſtratus an irregularis. 427.

Caſuum reſervatio quid. 431.
Caſus Papales intra Bullam Cœnæ reſervati qui fint. 434.

& ſeqq. Extra Bullam Cœnz. 443. £ ſeq. Caſus
non reſervati Papæ 446. Cafſus Epiſcopales. 448
uis poſſit abſolvere à caſibus reſervatis. Ibid. &
ſeqq. An habens caſum dubium poſſit à quocunque
Confeſlario abſolvi. 453. An reſervatio tollatur per
confeſſionem invalidam, & hujusmodi invalida con-
feſſio ſit ropetenda. 454. An refſervatio tolli poſſit
extra confefſronem. 455. Plura vide Verb. Alſo⸗
lusio. .
Capitalia vitia quæ. 78.
Caupo an carnes apponcre poſſit hæretico in die je-
junii. 92.
Cauſa criminalis, civilis, pia. 16.
Celebratio. Vid. Miſſa.
Cenſura quid, quotuplex ,ejus ſpecies, & materia. 403°
& ſeq. Abſolutio ab illis. Vid. Excommunicatio- In-
terdiéum. Cen-⸗

lobonoum. 2
,3
ulce gulc 34

Irumſantie l
Cr Acintu
e intn enn
telind aafen

n4
un leclele 1
Cnwun
Ubur hatie:
lerwonmn
Ceminiun, lj
e lcert
Uict.
belln uie,
toeotup
Aueſus uih,
t rinut n
intr Cnlangl
le meſe
io hül
Müthmilht,
nter n tnn
Unmotmnn, 2
nniatie⸗ 4
tio⸗

nlr, Nlſeit

li (eel
ul
ier

D
elmne bil

lnto N

rmiügüit
) N
CAu kolcon
us lentn.!
bin elt ien
unlni ul
Pufumol inn
A ietemnti
Dlon iie ien

olt berin

1 15

eelten⸗
ecund

Rerum, & Verborum.

—

Cenſus quid, an fſit licitus. 236.
Ceſlatio à Civinis quid. 423.

Coeſſio bonorum. 203.

Character quid. 302. An fit perpetuus & indelebilig“
Tbid. Quod ejus ſubjectum. 303. Quæ munia Ibid.
Oharitas quid. 128. Ejus objeſtum & præceptum- 129.
Effectus 124. vitia ei oppoſita,. 138. Ordo in dili-
gendo. 130.
Chirogtapharius 199. Chirographorum emptio. 237.
Chiromantia quid. 276.
Chirurgus quam ſententiam debebat ſequi. 23.
Chocolate an ſolvat jejunium. 90.
Chriſtianus quis, quod ſignum ejus. 318.
Circumſtantiæ quid, & quot ſint 38, Quornplices. 29.
Quæ dicantur mutare ſpeciem. Ibid. Quæ aggra-⸗
vare intra candem ſpeciem. bid. Quænam ne-
ceſſariòè confitendæ. Ibid.
Clamor quid. 94. .
Clandeſtinitas an dirimat matrimonium. 5775.
Clavis Eccleſiæ quid. 2. Quotuplex. Ibid. & ſeq.
Cur vocentur claves, cùm ſit una clavis. Ibid. Cla-
vibus Eccleſiæ aliquid ſubjcere quid ſit. 3.
Clericorum obligatio ad Horas. 263. Eorum bona &
dominium, 156. & ſeq. Privilegia. 467. An eis bel-
lare liceat. 139. An poſſint teſtari. 174. Vid, Be-=
neficiatus.
Codicillus quid. 172.
Cognatio quotuplex. 562. Cognatio carnalis ſeu Conſan-
guinitas quid, 553. Uſque ad quotum gradum, & qué
jure dirimat matrimonium. 554. An diſpenſari poſſit
inter conſanguineos in gradibus prohibitis, 556. Re-=
gulæ cognoſcendæ conſanguinitatis. 554. Cogna-
tio ſpiritualis quid, & inter quos oriatur, & diri-
mat matrimonium, 562. Cognatio legalis quid, &
inter quos contrahatur. 565.
Commodatum, 245. & ſeq-
Communicatio cum exçommunicatis, Vid. Excommu-
nicatio,
RK2 Conm⸗

Index.

Communicatio cum infidelibus an ſit licita,. 120. Cum
Hæreticis. 122.
Communio Paſchalis quos, & quando obliget. 245. An
ſatisfiat præcepto per Communionem ſacrilegam. Ibid.
An poſſit fieri in Eccleſia Mendicantium ſine licen-
tia Parochi. 346.
Commutatio votorum. Vid. Votum.
Compenſatio occulta quando fieri poſſit. 204.
Complex an in Confeſſione manifeſtari poſſit. 390.
Concionari ſolemniter an competat Diacono. 487.
Concubinarius quid. 84. An Concubinarius abſolvi poſ=
ſit. Et quid, ſi ſit Sacerdos. Ibid.
Concupiſcentia quid, & quotuplex. 33. An cauſet in⸗
voluntarium. Ihid.
Concupiſcibilis potentia quid. 48.
Conditio ùt impedimentum matrimonii. 550.
Conductio quid. 241.
Confeſlarius quis. I. Ejus poteſtas. 2, Ejus approba-
tio. 4. ejus virtutes. Ibid. Scientia ejus duplex. 5.
Triplex officium. 7. Conſtitutus in mortali teneaturne
confiteri. 4. Sinè requiſita ſcientia fungens officiò
peccetne mortaliter 5. Quid, ſ dubitet de ſůa ca-
acitate. 6. An poſſit abſolvere neſcientem neceſ-
ſaria neceſſitate ptæcepti. 115. Teneturné ſemper
in individuo judicate: hoc eſt mortale vel veniale 7.
Teneturné pœnitentem examinare. 8. Si ſit pro-
babilioriſta, teneneaturné pœnitens ſe illi accomo-
dare. 23. Imperitus Confeſſarius in quibus caſibus
excuſetur. 6. Confeſſarius reſervatorum quis. Vid.
Abſolutio.
Confeſſio quid. I. Ejus præceptum quando & quos ob-=
liget. 376. Ejus miniſter. 381. Ejus qualitates. 388.
ualis integritas ad eam requiratur. 389. An pro-
pter ejus integritatem tencatur quis vevelare com-
plicem. 390. An pueri teneantur ad confeſſionem⸗
annuam, 377. An habentas ſola venialia-. 378
Quando obligat præceptum confeſſionis, 376. An
ejus præcepto ſatisflat per confeſſionem ſacrilegam..
377

nnde.
lgerleſul

e

Crlitgritt
Cnſceenin
ſpletet l
1n lltet⸗
tün enere

(bllerenon
11 Aleen

Wwmn
ſenpll
lus bis.
Coien
ſieni nre
Crlinſis0
Cniuntinn
Sent in
Unſeno
doerl o
mentio
Conngu
ſuoler
tutionen
ualter
uſe

Rerum, & Verborum.

377, An quis teneatur confiteri per Internuncium,
per ſcriprum, vel per Interpretem. 379. An tenea-
tur quis confiteri circumſtantias, Vid. Circumſtantiæ.
An eadem peccata aliquando bis confitenda. 380.
Confefſionis ſigillum. Vid. Sigillum.
Confirmatio quid, ejus inſtitutio, materia, forma, mi-
niſter, & neceſſitas. 322. & ſeq. Cognatie per cam
contracta. 562.
Conjuges reſuſcitati an ſint ſoluti à vinculo matrime-=
nii. 303. 535. .
Conjugium. vid. Matrimonium.
Conſanguinitas. vid, Cognatio.
Conſcientia quid & quotuplex, 9. Ejus differentia à
ſyndereſi. Ibid. Conſcientia erronea quotuplex, 8&
an obliget, 10. Quæz fit differentia inter conſcien-
tiam erroncam inviucibilem, & conſcientiam rectam.
II. An duplex committat peccatum operanz cum
conſcientia erronea, Ibid. Quid fit conſcientia vin-
cibiliter erronea, 13. Conſcientia dubia quotuplex.
14. An liceat agere cum conſcientia practicè dubia.
15. Quæ fſint regulæ, juxta quas Conſcientia du-
bia vel crronea reformari poſſit, Ibid. Conſcientia
ſcrupuloſa quid. 19. An liceat agere contra ſcrupus
los, Ibid. Quæ illorum cauſæ. Ibid. Remedia. 20,
Conſcientia ſubſequens an vitiet actum. 13. Con-
ſcientia probabilis. vid. Sententia.
Conſenſus ad peccatum qualis requiratar. 68.
Conſuetudinarius quis, an abſelvendus, & quomodo
differat à recidivo. 86.
Conſuetudo lex quid, & quotuplex. 105. An, &
quando vim legis obtineat, Ibid. An per eam lex
abrogari poſſit. 106.
Contentio quid. 80. 138.
Contractus quid, & quotuplex, 227. Errer in illo
quotuplex, 228. Contractus, ob quem quis ad re-
ſtitutionem temetur, quotuplex. 201. Ex contractu
qualiter quis ad reſtitutionem teneatur, 202. & ſeq.
en Ex quafi contractu, 20;z. Quafi contractus quid.
atelhobe R 1 3 . 291

Iadex

201. Contractus Mohatra aun fit ufurarius. 237.
Contractus Societatis quid. 240. Quot modis fiat.
241.
Contritio quid. 372. Quotuplex, 273. Quando quis
obligetur ad contritionem. 375.
Contumelia quid. 94. 187.
Convitium quid, 187.
Cooperantes ad damnum an reſtituere teneantur. 195.
Cooperari ad damnum quor modis quis poſſit. Ibid
Cooperari materialiter ad peccatum an ſit dare ſcan-
dalum. 142.
Correctio quotuplex. 136. Fraterna quid, & quando
obliger. 137.
Credere in Deum, eredere Deo, credere Deum, que-
modo differant. 1I14. vid. Fides.
Creditores quotuplices, & quò ordine ſolvendi. 198.
& ſeq.
Crimen ut impedimentum mâtrimanii. 56 7.
Crimen læiſæ Majeſtatis an privet jure Aſyli: 216.
Crux Chriſti an adoranda. 249.
Crux ſignum Chriſtiani, myſteria in ea comprehenſa. 318.
Culpa quotuplex, 200. Juridica itidem quotuplex. Ibid
Ex qua cuspa oriatur obligatio reſtituendi in bonis“
fortunæ, Ibid. In commodato. 202. In depoſito.
Ibid. .
Cultus diſparitas impedimentum matrimonii, 569.
Cultus Sanétorum. vid. Dulia.
Cura animarum quid & quotuplex. I.
Curioſitas quid. 81.
D.

Damnum emergens quid, 235.
Decalogi præcepta quæz fnt, & ad quam legem ſpe-
Decimæ quid. 250. An eas defraudantes reſtituere
teneantur. 251. An in iis ſimonta committi poſſit.
288.
Dæmon incubus vel ſuccubus, 83.

De.

eino it N
edzto noto
A Uimn requ
(ꝛ Mene
Cklenſis 09
ionrt 6.
ln Ngol
ceren, 07,
te, G A
Demoentin gui
Dellbentd 10
Denunchio gn
Dehoſto ae
Deyoſtun gui⸗

lid l

Mio gil ig
Dteinn ail
Deitunm d
Dehento d
Depento ir
tler gette
Nendio qui
1h An
krtelete
n. d,
eſnno guic,
ſantl g
itn, ſom
onng d
thnin
deſt
ünitinn
Anion inn

Ne
e

e 1
u
E

line tuentt
malt u,
enninſtin

numngul, 1

aeinhen

Nne ltei

i ,
e Al

nmehelve
G
Vmendnde

W

ununend

nl

Lilen ⸗

ekautunte ein
gorn nnil

.

Rerum, & Verborum.

Dæmoeniacus an irregularis, 313.
Defectus rei venditæ, vid. Vitium,
Defenſio ſui. vid. Invaſor.
Degradatio. vid, Depoſitio.
Delectatio ůt paſſio, 48.
Dele catio moroſa quid, & quale peecatum. 62. Quæ
ad illam requirantur, ut ſit peccatum moztale. 65.
Quæz advertentia ſeu deliberatio. 63. Qualis-
conſenſus. 68. Quid ſi habeatur delectatio condi-
tionata. 66. Quid, ſi quis ita diceret: Si non eſ-
ſem Religioſus, vel in Sacris conſtitutus, uxorem-
ducerem, 67. Quot ſint cauſæ deledationis vene=
reæ. 69. An eas omnes vitare teneamur. Ibid.
Democratia quid, 51.
Deliberatio ad peccatum quanta requiratur. 62.
Denunciatio quomodo differat ab accuſatione., 223.
Depoſitio. 420. .
Depoſitum quid. 244. Depoſitarius ad quid teneazurz
lbid. An poſſit uti re depoſitâ, Ibid.
Deriſio quid. 187.
Deſiderium conditionatum., vid. Delectatio.
Deſiderium ùt paſſio, 48.
Deſperatio ùt paſſio. 49.
Deſperatio ùt vitium quid, 127. Deſterao⸗ quotupli=
citer peccet. Ibid. .
Detractio quid, 186. Detrador quomodo reſtituat.:
189. An obligatio reſtituendi famam tranſeat ad
hæredes. 190. Cauſæ excuſantes à reſtitutione fa-
mæ., 188.
Devotio quid. 248. .
Diaconatus quid, quod ejus officium. 487. PFjus ma-
teria, forma, inſtitutio, veſtis. 488 & ſeq. An-
Diaconus pixidem, in qua Buchariſtia cohtinetur.,
de loco in locum transferre poſſit. 488. An in ne-
ceſſitate, vel juſſu Epiſcopi Sacramentum Pœnitentiæ
adininiſtrare, vel matrimonio aſſiſtere poſſir. Ibid.
Dignior, dignus, & indignus ad officia, vel beneficia-
RI 4 guit/

Index

quis. 213. An digniori votum dandum, vel bene-
ſic ium conferendum. Ibid.
Dilectio. Vid. Amor. Charitas.
Diſcordia quid. 80. 138.

—
Deelines
get, E

Diſpenſatio quid. 107. An legislator diſpenſare poſſit

in ſua lege, Ibid. An valeat, ſi fiat ſinè juſta cau-

ſa. 108. Quid ſi obtenta ſit eé cauſa falſa. lbid.
Quid, ſi caula à principio ſit vera, ſed poſtea ex to-
to, vel ex parte ceflet., Ibid. An valeat diſpenſatio
continens errorem. 109. An valeat diſpenſatio ſu-
per impedimento conſanguinitatis vel affinitatis“,
quando præviè habita eſt copula, & hæc non fuit.
expreſſa in libello fupplici. Ibid. Quænam juſtæ
cauſæ diſpenſandi. Ibid. An poteſtas diſpenſandi ex-
ſpiret cum morte concedentis, re nondum exocutio-
ni mandatâ. 1I10.
Divinatio, ejsque ſpecies, 275. & ſeq. Divinatio
ſomniorum qnid. 276.
Divortium. 585. & ſeq. Ejus cauſæ. 587.
Dolor ùt paſſio. 48.
Dominicæ diei inſtitutio, 269.
Dominium quid, & quotuplex, 149. An parvuli,
amentes, filiiſzmilias, uxor, ſervi. Religioſi ha-
beant dominium. 154. An Clerici ſæculares. 157.
Sub dominio quæ res cadant, 160. & ſeq. Varii
modi dominium acquirendi., 161. & ſeqq. Per Pre-
ſeriptionem, Uſucapionem, Promiſſionem,. 167. &
leqq. Dominns rei perditæ quis. 165.
Donatio quid. 170. Quotuplex, & qui eam facere-
poſſint. Ibid. An ſit revocabilis. 171.
Dubium quid. 147. Quotuplex. 14. Au in melius“
interpretandum. 148. Dubium poſitivum, negati⸗
vum, ſpeculativum, practicum quid. 14. An liccat
operari cum dubio. 15. Quæ regulæ reformandi
conſcientiam dubiam. Ibid. An in dubiis pars tutior
eligenda. 16. Dubius in fide an ſit hæreticus. 122.
Duellum quid, & quando licitum. 140. Quid provo-

catus ad duellum zeſpondere debeat prevocanti. ui.
⸗

Enhſerl g
mhto guit
Dneſumenn
lin gut g

Plun dun
Meteru,3
turin ſan
G
ſenn ol
n in 61
Eſn

i. 3

* iſt⸗ ⸗

ln eſeg
nn ſmen
Ulkanchin
e he
Alinnin
Dtonem
1lt h .

lhuetuihele

WAinen
l N

l.
n t. Me!
binn Nhinn,
An il e 1
n ar 1
Arb cukus n
le n ithunnn
An 16
eben gence

Rerum, 6& Verborum.

— — —,— — .
Duellantes & provocantes quam pœnam incurzant.
144 .
Dulia quid, & quibus competat. 249.

E.

Ebrietas quid, & quale peccatum. 88. Quæ ſigna-
completæ ebrietatis. Ibid. Quid agendum cum eo,
qui confitetur: Fui ebrius. 89, An ebrio moribundo
dari poſſit Euchariſtia. 343.
Eccleſia quid. 114. Quotuplex, II5. Ejus characte-
ras ſeu notæ. Ibid. Eccleſiæ violatio. 5ol.
Eleemoſyna quid, & quotuplex. 135. Ejus præceptum
Ibid.
Emphytenſis quid. 151.
Emptio quid, 228. Res empta cui perlat. 232.
Energumenus qnis, & an irregularis, 427.
Epikia quid. 99. 146.
Epilepticus quis, & an irregularis. 427.
Error vincibilis & invincibilis quid. 10.
Error in contractu dabilis quotuplex, 228.
Error ùt impedimentum matrimonii. 549.
Buchariſtia quid. 223. In quo conſiſtat, 224. An fit
plura Sacramenta: & quæ ejus neceſſitas. 225. Ejus
materia, 327. An in eca aqua immediätè converta-
tur in ſanguinem: & an unaz ſpecies ſinè altera con-
ſecrari poſſit. 330. Chriſti in ea præſentia. 31.
An in ea aliquid maneat de pane & vimo. 332.
Quid ſub utraque ſpecie contineatur, 233¾. De for-
ma ejus. 335. An verba formæ proferantur recita-
tivèe 336. An liceat repetere verba formæ, 327.
Quis effectus Euchariſtiæ, & an poſſit applicari aliis
non ſumentibus. 338. Quot ſint modi manducand'i
Euchariſtiam: & an illam Angeli manducent, 339.
Quæ diſpoſitio requiratur in ſumente. 340. An ſit
deneganda peccatoribus, 341. An non habentibus
uſum rationis, aut ebrio. 342. & ſeq. An ejus ſum=
ptiouem impediat pollutio, vel actus conjugalig „
aut cibus praaſſumptus, 343. An tabaca, vel ſo-
7 5 maus

Index

mnus non præhabitus. 344. Quos & quando obliget
præceptum Communionis. 345. Quid de neceſſita-
te viatici,: 347. An Chriſtus ſumpſerit ſuum Cor-
pus, 349. Quis miniſter Euchariſtiæ, 350. Eu-
chariſtia ůt ſacrificium. 354. Vid. Sacrificium.
Excommunicatio quid & quotuplex. 405. FEjus effe- WMeull
ctus. Ibid. Quis ab ea abſolvere poſſit. 413. Cau- A gon
Kus. Ibid. Quis ab ea abſolvere poſſit. 413. Cau- AId.
ſæ excuſantes ab ejus incurſione. 408. An quis poſ- 1 Mit
ſit ſe ipſum excommunicare, vel ſuperiorem ant æ- A amnſin
qualem. 407. Quomodo & quando liceat commu- euleglit
nicare cum excommunicatis. 410. Quid, ſi Sacer-. UA⸗
Qoꝛt conſecrans videat intrare excommunicatum. 412. M qundo:
Poteſtne Superior excommunicatus abſolvi à ſuo ſub- n lid⸗
dito excommunicato v. g. in caſu mutuæ percuſſio- unlend inn
nis. 413. An oblitus confiteri excommunicationem wlluld glis
teneatur reiterare confeſſionem. 417. Quid, ſi ali- ncn nign
quis ex ignorantia vel oblivione omittat peccatum- lr ila
reſervatum, & abſolvatur ſacramentalitar ab omni- olt n inen
bus ab aliquo authoritatem habente. Ibid. Vid. Ab- nndit t,
ſolutio. Excommunicationes reſervatæz, Vid. Caſus. Wnpuil
Excommunicati non tolerati qui. 411, tenn l
Exorciſtatus quid, ejus materia, forma, & inſtitutio. 20 K
481. & ſeq. forma, Miniſter, ſubjectum. 461. 8 ſeq. riir llctn
Extrema Unctio quid, ejus inſtitutio, erian,
Lforma, ſubjectum, miniſter. 461. & ſeq. Quzæ par-
tes inungendæ. 462. Obligatio ad illam miniſtzan- (uiin i 1

git 112.

dam præſertim tempore peſtis. 463. Uennt inent
F Ceumigii
„ 1Wa guig,

Fadha quid. 147. Cauſæ excuſantes ab ejus reſtitutio- Urli ſiidi
ne. 188. Obligatio eam reſtituendi an tranſeat 2d enteentig
heæredes. 1990. Modus eam reſtituendi quis. 189. (Algll
Cauſæ excuſantes infamantem à mortali. Ibid. In- Gen Ni
famare ſe ipſum an liceat. 190. 161.
Feſtum quid. 268. Quæ opera in feſto facienda. 269.
An in illo debeat quis audire Sacrum, Concionem, ſrtiin 1
vel Veſperas., Ibid. A quibus operibus abſtinendum ui “
in u

—
e 4 1
ſſitln
inmti, S
i Snitenn

e be
erpl ,
erple
e i.
1 ſheiotn

Alniun
ln muen ſen
acommnnusts
, ( i
nitr ecet
lur Den.
e M
W

ntn al

le
inilu ni
n G

ana hini
Alinenl u m
1 ninnen ſn
ni mnd NI
19o I.
n ſ
te Knn, le
cetbu

ſcen

Rerum 6s Verhorum.

in die feſto, 272. Quinam excuſentur à celebra-
tione feſtorum. 273. Feſtum an liget extra territo-
rium, & itinerantes. 274.
Feudum quid, & quomodo diflerat ab Emphytenſi. 151.
Fides quid. I12. Ejus objectum. II3. Ejus actus quo=
tuplex, 115. Ejus regulæ. II13. Ejus ſymbolum
quid & quotuplex. Ibid. Quando obliget præceptum
fidei. 118. Quando obliget exterior ejus confeſſio-
Ibid. Vitia ei oppoſita. 119.
Fidei commiſſum quid. 172.

Fidejuſſio quid. 242. Conditiones ad illam requiſitæ.
Ibid.

Fœtus quando animetur. 217. An ejus expulſia ſit li-
cita. Ibid.

Fornicatio ſimplex quid. 82.
Fortitudo quid. 49.
Fructus rei quotuplices, & cui obveniant. 194.
Fuga paſſio. 48.
Furioſus an irregularis. 427.
Furtum quid. 218. Quale peccatum. 219. FEjus ma-
teria gravis. Ibid. Per furta minuta quomedo pec-
cetur. Ibid. An liceat furari propter neceſſitatems,
220. Si quis furetur Imperialem, & imponens Lot-
periæ lucretur centum, ad quid teneatur. 208.

G.
Gaudium uùt paſſio. 48.
Gemmæ inventæ cujus ſinte 1630
Geomantia quid. 276.
Gratia quid, & quotuplex, 298.
Gratia ſacta & facienda quid. IIO0. An exſpiret morte
concedentis. Ibid.
Gula quid, & an ſit peccatum. 87. Ejus fliz & ſpe⸗
cies. Ibid.
H.

Hæreditas quid. 175. An in ea ſuccedant filii illegiti-
mi. 179. Hæres quotuplex, 174. Ordo inter hæ-=
redes. 175. Hæ-

4

Index

Hæreſis quid, quotuplex, & quale peccatum. 121. In
fide dubius an ſit hæreticus. 122. Hæreticus an
tandus. Ibid. Hæreticorum libros legere an licitum.

ITbid. Pœna Heæreticorum. 121.

ad leges Eccleſiæ. 103.
Haruſpicium quid. 276.

Harmaphroditus an irregularis. 427.
Homicidium quid, & quotuplex. 215.

vis

Eorum obligatio

Homicida an⸗

ſit irregularis. 427. Homicida afſaſinus an gaudeat-

jure Alyli. 215.

Homicida ad quid teneatur. 183.

Homicidium quando conſtituat impedimentum diri-

mens. 567. Homicidium caſuale an inducat irregu-

laritatem. 428.

Honor quid. 147. FEum reſtituendi modus. 190.
Honeſtas ùr impedimentum matrimonii, ex quibus con-
ſurgat „ & usque ad quotum gradum dirimat. 79.

An poſt mortem perſeveret. Ibid.

Infideles. Ibid.

An detur inter-

Horæ Casonicæ quid, & quot. 261. An ſit mortale-
omittere unicam Horam etiam parvam, aut partem

notabilem. 262.

Quinam ad eas obligentur. 263.

Ex quo titulo oriatur obligatio illas dicendi. Ibid.

Quz intentio ad illas requiratur. 265.

An infir-

mus, qui non poteſt perſolvere totum, teneatur ad
Cæcus & ſurdus an teneantur ad Ho-

ras. Ibid. Cauſæ excuſantes à recitatione Horarum.

partem. 267.

268.

Hydromantia quid. 276.
NMRyperdulia cui competat. 249.
Hypocriſis quid. 80.
Hyhotheca quid. 242. Quotuplex. 243.⸗

Hypothecarius an Chirographario fſit

Jactantia quid. 80.

Idololatria quid.

Jejunium quid, & quotuplex. 89. Quot fin

tia ejus. 90.

275.

An vio

I.

letur per ſumptionem Thé

præſerendus. 199:

t de eſſen-

☛◻

Cal-

Tn Oo

Anmre, 9l
Mund, lis
aulen lig
ugn hi

l. 3 4
ncbiin ldid
cao n ecule
lporan
eceht
lgun ui,
1 d
cceſto in!
lubo cuic, g,
Innuninte hec
pecinenn in

mentn rinn
e,g

Ueienmn z

temheik
Deſenl gn
zuen tent
Detui lbic,
Hrerzio Fi
Ennpeilm
lrliatb u

ehcendi
etſccrti⸗
1 gnnio guie
Ndllent gei
450
Cnnttine
kntn AAe
Ee dolin

17
gurle Nk
n e
nlbnle
nn i

D .

N
mironi, acu

1 gun Aun
1

1. Arem,
unm u e
u Aan
n A nd!
nun. ). N
en unm, ent
iu nenmmt
i nuluten

6

gla „,
huinh ei⸗

je unnen

Rerum & Verborum.

Zaffé, aut Chocolate. Ibid. An in es detur pvrvi-
cas materiæz. 91I. An prandium debeat efſe conti-
nuum. Ibid. Cauſæ excuſantes à jejunio. 90. An-
cxcufetur fatigatus ex labore ob recreationem aflum-
pto. 92. Exiturus e& loco jejunii ad alium, in quo
non eſt jejunium, poteſtne jentare, 93.
Ignorantia quid, & quotuplex. 34. An cauſet invo-
luntarium. 36. Ignorantia vincibilis quid. 13. In-
vincibilis, Ibid. & 35. Ignorantia excuſans à pec-
cato an excuſet à pœna. 77. An ab irregularirate.
78. Ignorans necefſaria, neceſſaria neceſſitate me-
dii & præcepti an poſſit abſolvi. 115.
Illegitimi qui, & quotuplices, 596. Eorum legitima-
tio. 597. Suſtentatio. 179. Irregularitas, 427.
Succeſſio in hæreditate, 179.
Illuſio quid. 187.
Immunitate Eccleſiaſticà quinam gaudeant. 215.
Impedimenta matrimonii. Vid. Matrimonium.
Impedimentum publicæ honeſtatis quid, 57.
Impotentia ut impcdimentum matrimonii quid, & quo-
tuplex. 571. Quznam dirimat, Ibid. Quantum
temporis à jure concedatur ad explorandum, an ſit
perpetuà. 572. Quid, fi ſeparatione factâ pars im-
potens depreheudatut non laboräſſe impotentiâ per=
petu. Ibid.
Imprecatio. Vid. Maledictio.
Improperium quid. 187.
Inædificatio quando transferat dominium. 166.
Incantationes quid. 278.
Inceſtus quid. 982. Inceſtuoſus an, & quando privetus
jure petendi debitum. 588.
Inconſideratio hamana an tollat voluntarium, 36.
Indignatio quid. 94.
Indulgentia quid, quotuplex, & quis poſſit eas largiri.
456. & ſeq. Quomodo differat à jubilæé6. 457.
Conditiones rebuiſitz ad eas lucrandas. 459. In-
tentio ad eas lucrandas requiſita. Ibid. Quibus con-
cedi poſſint, Tbid. Indulgentia tot & tot dierum quo-

K64

Index

modo intelligenda. 458. Feſté translatéô an Indul-=
gentiæ transferatur. 460.
Infamare ſe ipſum an liceat, & quidem etiam metu tor-
mentorum. 161. 190.
Infidelitas quid, & quotuplex. 119. Ejus ſpecies. Ibid.
An ſuperveniens mætrimonium illud ſolvat. 534.
Matrimonium cum infideli contractum an valeat. 569.
An mattimonium infidelium ſolvatur uné corum ad
fidem converséò, 533. An liceat communicare cum
infidelibus. 120. An Fideles poſſint eis vendere,
aliqua, quibus utuntur ad ſuos ritus. Ibid. An illi
obligentur ad Leges Eccleſiæ. 103.
Infirmus, qui non potefſt orare totum Breviarium, an
tenearur ad partem. 267.
Ingenuus quis. 474.
Inimici quò modé reconciliandi. 131.
Injuſtitia quid. 145.
Innocens an poſſit licitè occidi. 216, An liceat, ſi ſit
probatus neocens. 221. An in bello juſto, 139. Per
innocentes qui intelligantur. Ibid.
Inobedientia quid. 80.
Inſanus an irregularis. 427. .
Intentio quid, & quotuplex, 265. Communis & pri-
vata. 304.
Interdiſtum quid & quotuplex. 421. Ejus effectus. Ibid.
Abſolutio ab eo. 423. Interdiéta à Jure. Ibid.
Interpolatio & Interruptio Miſlæ. 502. & ſoq.
Invaſor vitæ, bonorum temporalium, ſamæ, honoris,
aut pudicitiæ an poſſit occidi. 217.
Invidia quid, & quale peccatum. 87.
Involuntarium quid, 27. Ejus cauſæ. Ibid.
Ira quid. 93. Quas habeat filias, & quomocdo dife
rat ab iracundia. 94. Iratus & iracundus quomodo
differant. Ibid. Ira ut paſſio. 49.
Iraſcibilis potentia. 48.
Irregularitas quid & quotuplex. 424. In quibus ca-
ſibus occiſor non incurrat irregularitatem, 428.
Quis in Irregularitate poſſit diſpenſare. 4304 .
Irritatie voti, 254 Jubi⸗

n.

ni lbut
ſi, cin
nkun con
n Um git

lionnn guid
ſe.

—

i

lenen

umn i ier
onndnne,
ſlh

ſiornin K
l
wun heinin

l
6 Ar leer,
An n
4

Crmmt

ſl hutͤin
nlchie hi
l: ii
lun, iue u
W
m 1
cle

Ax t gwnt
us A Mcnduge

9 4

1 N
ineglnine
ellne

Rerum Verborum,

Jubilæum quid, & quomodo differat ab Indulgentia ple-
naria, 457.
Judex quid poſſit, & ad quid teneatur. 220. An poſ-
ſit judicare Clericos, 221. An poſſit condemnare
probatum nocentem, quem ſcit eſſe innocentem,
Ibid. An poſſit accipere munera & ſponrtualas. 2822
Judicans in peceato mortali an peccet mortaliter. 147.
Quam ſententiam teneatur ſequi. 23.

Judicium an ſit actus Juſtitiæ. 146. Judicium temerze
rium quid, & quale peccatum. 147.

Juramentum quid. 257. Quotuplex. 258. Requiſita ad
ejus licitatem. 257. Quot modis tollatur. 258. Ju-
ramentum coactum an obliget, 31. Jurantes v. g.
autigæ ex conſuetudine an peccent mortaliter, 258.
Jurisdictio qnid. 2.
Jus aſyli. Vid. Immunitas. — ,
Jus quid & quotuplex, 143. Jus naturale & Genzium
quid. 144. Jus altum & baſſum. 150.
Judicia quid, 144. Ejus ſpecies. 145. Ejus conditiones.
146.

L.

Latria quibus competat, 249. Cur non compertat B.
Virgini, cùm tamen competat Cruci, & aliis, quæ
Chriſtum contigerunt. Ibid.
Læſio ultra dimidium an inducat obligationem reſti-
tutionis. 230.
Lectoratus quid, ejus materia, forma, & inſtitutio. 480.
& ſeq. Z
Legatum quid. 172.
Legitimatio fliotum quor modis fieri poſſit. 5977
Lex quid, & qutuplex. 96. Ejus differentia à præcepto.
97. Ejus promulgatio quid. 98. Quid lex æterna &
naturalis. Ibid. Naturalis an fit mutabilis, & an pa-
tiatut interprætationem ves Epikiam. 99. An poſſit
dari ignorantia invincibilis illius. 100. An lege hus
manza

Index

man præcipi poſſint actus interni. I0I. An ad ſa-=-
tisfaciendum legi requiratur reflexa intentio ſatisfa=
ciendi. 102. An lex humana obliget in conſcientia.
Tbid. An lex pœnalis ſtatim bliget ad pœnam ſub- millet,
eundam. Ibid. Unde cognoſéi poſſt, quèd lex hu- i nlt ſehn
mana obliget ſub mortali vel cum periculo vitæ. 103.
Quinam ſubjiciantur legibas, Ibid. Quot modis lex mute
poſſit abrogari. 106. Quæ requirantur, ut eam con-
ſuetudo abroget. Ibid. Quando nam ceſſet. 107.
Legislator an poſſt diſpenſare in ſua lege. 107.
Liberum quid. 26.
Librowam hæreticorum leétio an ſit licita. 122.
Licentia in Religioſo requiſita ad aliquid dandum vel
recipiéndum. 155.
Litteræ, quibus Romam recurritur pro licentia abſol-
vendi à reſervatis, aut pro diſpenſatione in impedi-
mentis matrimonii, vel votis reſervatis, quomodo

ſormandæ. 448.
Locatio quid. 241.
Lucrum ceſſans quid. 235. Lucrum ex pecunia fur=
tiva an reſtituendum. 208.
Ludus quid, & an fit lieitus, 180.
Lupanar an fit licitum. 84. .
Luxuria quid. 81. Quot & quæ ejus ſpeciese 82. &£
ſeq. Si quis peccet cum perſona conjugata, ſed mor-
tua, quomodo peccet. 526.

M.

Magia quid & quetuplex. 278
Mahometiſmus Ipecies inſdelitatis, 120.
Maledictie quid & quale peccatum. 2670
Maleficium quid. 278.
Malitia ſupplent ztatem quid. 509.
Mali miniitti an conficiant verum Sacramentum, &
an liceat ea ab iis petere, 305. ten
Malum minus eligendum, de quali malo intelligendum. Denun
en glo

Mangeres qui. 597.
Man. W. ug

u, Folen

Rerum & Verborum.

RN Mancipium. Vid. Servus.
uitlean Mandatum quid. 243. Mandantis obligatio. Ibid.
S Matrimonium quid. 505. Ejus inftitutio, materia, for-

aln gt ma, miniſter, 306. & ſeq. An in eo ratio contra=-
dan einin, ctůs poſſit ſeparari à ratione Sacramenti. 5o. Anz
li u ad matrimonium requiratur conſenſus. 520. An-
