De variis modis acquirendi Domi-
nium.
Q. 1. Cujur ſunt animalia domeſtita vel er-
rantia.
Reſp. 4. Animalia demeſtica, etſi longiùs

aberrent, manent Domini: quia talia anima-
I. lia

162 Tradt. VIII. Exam. III.

lia ex natura ſunt manſueta & domeſtica: er-
go per fugam non acquirunt libertatem.
Reßp. 2. Animalia ſylveſtria ſeu in ſylvis &
montibus, & in lacubus, fluviis, piſcinis er.
rantia ſunt primi occupantis: quia quod nul-
lius eſt, naturati ratione adjudicatur primo
occupanti, niſi loci conſuetudine aliter ob.
ſervetur. Animalia autem per naturam fera,
ſed per induſtriam hominum cicurata, quam-
diu habent conſuetudinem redeundi, tamdiu
manent ſub dominio ejus, cujus ſunt; ſi verò
conſuetudinem hanc amiſerint, fiunt primi
capientis. Ratio: quia in ſecundo caſu cen-
ſentur recuperâſſe nativam libertatem, ſecus-
in primo.
Reſp. 3. Si animalia transcensò muré diffu=
giant, vel aves avolent, vel piſces ruptis ſe-
ptis emigrent & vivariis, & non ſit ſpes redi-
tůs vel recuperationis, fiunt primi capientis t
quia ſic redeunt ad naturalem libertatem.
Reſp. 4. Si animalia contineantur in ſy lvis
ſeu ſaltibus magnæ vaſtitatis ſive arte ſive-
naturâ circumſeptis, iſtæ feræ non ſunt eò
ipsò ſub dominio illius, qui eſt Dominus ſyl-
væ (idem cum proportione dicendum de pi=
ſeibus) quia adhuc cenſentur gaudere ſuâ na-
turali libertate.
Ex quo patet oppoſitum eſſe dicendum-,
ſi ita incluſa ſint, ut pro libitu poſſint capi,
vel ſint illic repoſita.

—

Q., 2.

lan ren
Kcanerecn

N
lut, gn
i Nenni
rhecuni
6 Pretin
e natute
Alnuliu

II.
—
comelſe
bertaten,
en in Hi

9 piſcini⸗

uia guot
eetur pet
e aliter
neturam E
rita, gun
indi, tam
ſunt, ſiN
ſunt oii
caſu ce
m, ſecn

ur6 A
ruptis ſ
(pes kecl
capient⸗
ttatemn.
t in ſhher
Arte ſſe
on lunt:
ominsß⸗
dum e
lere in

ſcendin,
orca,

De Dominii acquiſitione. 163
Q 2. Cujus eſt fera ab uno vulnerata, ab
alio capta?

Reſp. Si vulnus eſt mortale, adeéôque ſuſſi-
ciens ad eam capiendam, eſt vulnerantis, ſecus
autem capientis: quia in primo caſu fera mora-
liter eſt jam apprehenſa ſeu occupata, ſecus-
in ſecundo. Si veròô fera, quam unus pro-
ſequitur, cadat in laqueum alterius, eſt pri-
mi occupantis, ſcilicet vel proſequentis, vel
illaqueantis: quia in pari jure melior eſt con-
ditio poſſidentis.
De 3. Cujas ſant gemmæ, venæ metalli-
c, &c.?
Reſp. Gemmæ, lapilli, & c. ſicut & venæ
metallicæ auri & argenti in loco publico in-
ventæ; ſtando in jure naturæ, ſunt invento-
ris tanquam primoò occupantis: quia ſtando
in hoc jure cenſentur inter bona, quæ nul-
lius ſunt; defacto tamen ſeu jure civili & par-
ticulari regnorum talia mineralia applicantur
ad cameram Principis.

De, 4. Cujus eſt theſaurus inventus?

Rep. 1. Theſaurus propris dictus (qui defi-
nitur, quòd ſit vetus depoſitio pecuniæ, eujus non
extat memoria, ut jam Dominum non habeat,
per pecuniam intelligendo etiam alias res mo-
biles pretioſas, v. g. annulos, gemmas, & c.)
jure naturæ & gentium fit inventoris: quia-
quod nullius eſt, eſt Trimd. occupantis, Han⸗
2 0

164 Tract. VUIII. Exam. III.

do in præfate jure; theſaurus autem cenſe-
tur eſſe nullius, cùm non ſit pars v. g. agri;
ſicut mineralia.
Reß. 2. Jure tamen poſitivò 1I. Theſaurus-
in proprio fundo inventus totus eſt invento-
ris, 2. Si in fundo alieno, etiam Principis,
fortuitò repertus fit, medietas eſt inventoris,
&S medietas domini fundi. 3. Si non requi-
ſitô dominé fundi ex induſtria ſit quæſitus &&
inventus, inventor poteſt quidem expenſas
deducere, aſt theſaurus totus eſt domini fun-
di. 4. Repertus arte magicàâ ſive in proprio
ſive alieno fundo, eſt fiſci. S5. Si quis ſciens
in alterius agro latere theſaurum, & Domino
non manifeſtans, tantùm ab eo petat licen-
tiam quærendi, theſaurus repertus eſt totus
domini fundi: quia licentia per errorem con-
ceſla pro nulla habetur. 6. Si dominus fun-
di conſentiat, ut alius in ejus fundo theſau-
rum quærat, ſtandum eſt conventioni factæ,
ſi verò nulla conventio facta ſit, theſaurus-
totius eſt inventoris: quia tunce dominus vi-
detur ceſſiſſe juri ſuo.
Reſp. 3. Si quis ſciens in alterius agro vel
domo latere Theſaurum, emat agrum vel do-
mum, fit etiam dominus Theſauri, utpote in
proptio jam fundo reperti.
Keſp. 4. Si Theſaurus ſit abſconditus in re
mobili, v. g. lana vel pane, cujus Theſauri
venditor vel donator nullam habet notitiam,

emptor vel donatarius fit dominus Theſauri ?
quia

e
“ ne
6 Coan
92
6 Iuve
ürlen
id tane
r bone l
aenen
Ceilicn
uuncetein

enloet

anl,

a
ANu,

1
n, gle
u. E
ile N.
Nnm
l det
od db
ei cſe
Mlgtien
neclfen

W

—

—
alltemm D

t. Theſann
elt inven
in rinch
invento
inon re
gleſitns
mn expen
lomini ſn
in propt
nis ſcien
2Domin
tat licen.
elt toru
em con.
inus fun⸗
0 Welan:
oni kade
heſaurne
dmninbs

8 49ko
m e—
Utoen

tium,
t
gun

De Dominii arquiſitione. 16 ⁶5

quia prior dominus lanæ vel panis, cùm la-
tentis illius Theſauri nullam habuerit ſcien-
tiam, non intendit illum occupare: ergo nec
efficitur dominus.

D. 5. QDuis eſt dominus rei perditæ?

Reſp. Inventor rei perditæ debet adhibere
poſſibilem diligentiam in inquirendo domino.,
qui ſi non compareat, fit rei inventæ poſſeſ-
ſor bonæ fidei, nondum veròô dominus, niſi
poſt completum tempus præſcriptionis à Lege
definitum; congruum tamen eſt, ut quid-
quam de re inventa det pauperibus, etſi ab-
ſolutè ad hoc non teneatur nec jure poſitivò,
nec civili, nec Eccleſiaſtico, utpote quod
nullibi extat.

Q., ⁶. Quid judicar de Acceſſione & Inædi-

ficatione?

Reſp. 1. Acceſſio eſt, quâ res accedit ad
eam, quæ tua eſt, vel bonâ fide putatur eſſe
tua. Eſt duplex, una naturalis, altera indu-
Krialis. Naturalis eſt vel per nativitatem, ut
fit in partu ſervæ, fœtu pecoris, &c. Vel
eſt per Alluvionem, quæ eſt incrementum,
quod ab alluente fluvio uni demitur, & al-

teri adjieitur. Aceeſſio induſtrialis ſit pet⸗

induſtriam, quàâ quid implantatur, inſeritur;
inædificatur, intexitur, ſcribitur, pingitur,
&c.
Reſp. 2. Acceſſio per nativitatem tribuit do-

1

166 Trabl. III. Exam. III.

minium. Sic dominus ſervæ (licèt pater ſit
liber) fit dominus prolis. Ratio: quia par-
tes ſequirur ventrem. Idem eſt de fœtu pe-
coris, de plantis, quæ creſcunt in fundo:
quia acceſſiorium ſequitur ſuum principale.
Reſp. 3. Per Alluvionem latentem acquiritur
dominium fſoli accreſcentis, nhon verò per pa⸗
tentem, niſi dominus partis avulſæ habeat-
eam pro derelicta.
Reſp. 4. Acceſſionis indaſtrialis regulam
ſignificant hi verius:
Quidquid plantatur, ſeritur vel inædifitatur,
Omne ſolo cedit, radices ſi tamen egit.
Ex quo ſequitur Primè, quod in proprio ſo⸗
lIo ædificans ex materia aliena, ſit dominus
ædificii cum onere ſatisfaciendi domino ma-=
teriæ: quia quod ſolo inædificatur;, ſolo ce-
dit.
Setundé, qui ex ſua materia æ.iificat in ſo=
lo alieno, ædificium eſt illius, cujus eſt ſo⸗
lum: & ſi ædificaverit ſciens eſſe alienum, in
foro externo pro ſua materia nihil expoſcere
poteſt, licèt domus diruatur: quia cenſetur-
donâſſe vel temerè ædificâfle. Excipe, niſi
fortè hât ratiane utiliter geſſerit negotium-
ablentis. Quòd fi bonâ fide ε diſicavit in-
alieno ſolo credens eſſe ſuum, debent ei à do-
mine fundi expenſæ & pretium materiæ refun-
di: quia par non eſt, ut dominus ſoli locu-
pletetur cum detrimento iunocentis ædifican-

tis.
Ex

.
ſorshe
gei⸗ g
fatl

kelle:

A
Ing
yimce
Ncredn
uit feme
Cet ee

m.

II.

—
licetpan⸗

o: quin

de fetl

t in funt

rincipalt
n dCui
erd per
le haben

8 regulin

icaun,
3
oprio ſ
Otninus
ino ma⸗
ſolo ee

dat in ſ⸗
1 ek ſ⸗
enum,1
expolen
cebleiut
ipe 1
eponin⸗
cai iu
teiih
eau

De Dominii acquiſitione. 167

Ex Exam. IV.

De modo acquirendi Dominium per
Præſcriptionem, Uſucapionem, Promiſſio-
nem, Donationem, Teſtamentum, Lu-
dum & Sponſionem.
D. I. Quid eſt Præſeriptio & Uſucapio?
Keſp. Præſcriptio eſt acquiſitio dominii
vel juris per continuationem poſſeſſionis tem-
pore à lege definité6. Eàâdem definitione de-
finitur Uſucapio ſic dicta, quia per uſum ali-
quid capitur ùt ſuum: licèt enim aliqui Præ-
ſcriptionem & Uſucapionem bene diſtinguant,
quòd Uſucapio propriè tantùm conveniat re-
bus corporalibus, Præſcriptio verò tam cor-
poralibus quàm incorporalibus, v. g. juribus.
hodie tamen communiter pro eodem ſumun-
Ktur.

. 2. Qaot ſunt conditiones ad Praſeri=
ptionem requiſitæ ?
Reſp. Sunt quatuor his verſibus compre-
henſæ:
ADqua fides, Jutſtus titulus, res non vitioſa s
Tempore præſcriptô poſſeſio continuetur.
Primò debet eſſe æqua ſeu bona fides, id eſts
illa credulitas, quâ rationabiliter quis exiſti-
mat rem eſſe ſuam, vel ſaltem inculpabiliter-
neſcit eſſe alterius. Unde eſt regula juris:
Peſeſor malæ ſidei nunquam præſcribit.
L 4 Secun-

168 Tradz. VIII. Exam. IW.

Secunds requiritur juſtus titulus. Quid ſit,
titulus & quotuplex, nimirum verus & præ-
ſumptus, vide Exam. 2. q. 4. in hoc Tract.
Ad præſcriptionem ſufficit titulus præſumptus
& putativus. Quandoque etiam præſcriptio
bonæ fidei procedit ſinè titulo, ut ſi quis 30.
vel 40. annis rem poſſideat, immemor tituli,
ex quo eam poſſidere cœpit. Deficiente titu-
16 oſtendendum eſt tempus immemoriale poſ-
ſeſſionis, quod tempus eſt, cujus initii nul=
la extat memoria, etiam apud ſeniores.
Tertia conditio eſt res non vitioſa; id eſt apta
præſcribi. Unde præſcribi non poſſunt, quæ
jure civili vel Canonicò ſunt prohibita aliena-
ri, v. g. res & loca ſacra, religioſa, vel pub.⸗
licis uſibus deputata, ut pontes, via publi-
ca, &c. Nec jura ſpiritualia, v. ge jus deei=
mandi, beneficia conferendi, &c. à laicis
præſcribi poſſunt contra Eccleſiaſticos, nec
item jurisdictio in perſonas & bona Clerico-
rum.

Quarta conditio eſt continuatio poſſeſſionis

totò tempore à Lege definité́, ita ut res mo-
biles privati hominis, vel cujuscunque Eccle-
ſiæ, etiam Romanæ cum titulo præſcribantur
trienni, ſinè titulo 30. annis. Res verò im-
mobiles privati hominis præſcribuntur 10. an-
nis inter præſentes, & 20. annis inter abſen-
tes. Præſentes cenſentur, qui demicilium-

habent in eadem civitate vel Provincia: ab-
ſen-⸗

ſontülte
Cpbis
Non cort
okinum
let,
ni
Conelan

e.

ſac,4
eride

. Vy.
—
8
verus 6
in hoe II
prelon
preleri
r ſi guit
emor tint
lejente iß
woriale Nl
Rinitiin
niores,
idelt
lunt,
a 4lien,
Vel pube
4 publ⸗
us deci
4 laich
c08, le
(lerie⸗

oſeſſoni
les N
ve bec⸗
eriben
Fefin
er t⸗
ela.
4 45.
ſen⸗

De Dominii acquiſitione. 169

ſentes, qui in diveria Provincia, vel remota
parte ejusdem Provinciæ.
Ad præſcribenda bona immobilia contra-
Eccleſias, aliäque pia loca requiruutur 40.
anni. Contra Eccleſiam Romanam 100. an-
ni. Contra ordinem S. Benedicti 60, Men-
dicantium, & corum, qui cum illis partici-
pant, juxta Molinam & Leſſium, 100. anni.
Nota autem, contra præſcriptionem in qui-
busdam caſibus dari beneficeium quoddam,
ſeu remedium juris, quod factâ præſeriptio-
ne relinquitur priori domino, ut Judieis au-
Gtoritate poſſit reſtitui in ſtatum priſtinum.,
ſen in daminium & poſſeſſionem rei amiſſæ,
& vocari ſolet reſtitutio in integrum, quæ primò
conceditur minorennibus. Secundò Eccleſiis,
Hoſpitalibus, aliisqne piis locis, quæ in fa-
vorabilibus æquiparantur cum minoribus &
pupillis. Majoribus autem hoc beneſicium-
non conceditur, niſi ex cauſa, quam judex
legitimam exiſtimaverit, qualis eſt v. g. ſi
conſtet, quòd quis propter abſentiam causâ
reip. vel ſtudiorum, &c. præſcriptionem litis
conteſtatione interrumpere non potuerit.

OQ. 3. Duid eſt Promiſſio?

Reſp. Eſt deliberats & ſpentanea fidei obligatis al-
gerè facta de re licita, poſſibili, ipsique grate. Quæ
exteriùs ſeriò facta & aceeptata obligat ſub
L S mor⸗

170 Trabt. VIII. Exam. W.

mortali: quia ratio naturalis dictat, fidem
etiam hoſti eſſe ſervandam.

DQ., 4. Promiſſio fub cenditione turpe obligat-
n

Reß. Antequam conditio redigatur in acum,
non obligat: quia aliâs daretnr obligatio ad
peecandum. Poſtquam verò in actum reda-
da eſt, obligat in conſcientia, obligatione-
ortâ ex natura promiſſionis oneroſæ.

Q. 5. Promiſſio merè interna obligatnè in
Conſcientia?
Reſp. Negativè: quia hanc promiſſionem-
non ſervans nullam facit promiſſario injuri-
am: cùm iſte nullum jus habeat in rem pro-
miſſam. Si tamen promittens adctum inter-
num firmaret juramentéô, teneretur in conſci-
entia, non ratione promiſſionis, ſed vi jura-
menti ob reverentiam Divini Nominis in te-
ſtem vocati, Idem intellige de donatione me-=
rè& interna.
.„ 6. Quid eſt Denatios
Reſp. Eſt datio liberalis, irreddibilis, compenſatise
sem non intendens.
Q7. Qui poſſunt liberò donare?
Reſp. Illi ſolm, qui habent dominium bo-
norum, & ſimul eorùm adminiſtrationem cum
facultate alienandi. Unde ad reſtitutionem
tenetur, qui aliquid accipit ab iis, qui non
poſſunt donare.

0s 4 N
FLobunn
n) uk

Gc
ien mun
Noli.
Mor al
ſetoceri a
ſipelugn
intiin et
UNl,al
(aluse
pole can
ufit,
en daſc
Iucden
, ſc

V.

.

+—
dict

e
ur in a
obligati⸗
umn ne
hligation
2,

iſſonen
0 imjn
lin peo⸗
n inter.
conſei⸗
Vi jur⸗
s in e
lone ne

4

anbo⸗
meun
oten
on

4

De Dominii acquiſitione. 171

Q ⁵. Donatio liberè fadta eſenè revocabilis?

Re. Donatio mortis causâ poteſt ad libitum
revocari, quia in hoc differt à Donatione in-
ter vivos, quæ per ſe revocari non poteſt, ſed
tantùm per accidens, & in eertis caſibus, qui
emergunt vel ex ingratitudine donatarii, vel ex prole
ſuſcepts, vel quia denatio eſt inoſſcioſa.
Caſus ex ingratitudine donatari ſunt quinque.
I. Si donatarius donatori (non ſinè mortali
gulpa) inferat impias manus. 2. Si ei infe-
rat atrocem injuriam vel contumeliam. 3. Si
bonis ejus inferat grave damnum. 4. Vel ſi vi-
tæ ejus inſidiàâs ſtruat. S. Si non impleverit
conditionem donationi appoſitam: hoc ta-
men jus revocandi non tranſit ad heæredes:
quia eſt perſonale. Sextum caſum addit Syl-
veſter & alii, nimirum ſi Donatarius dona-
torem magnàâ paupertate preſſum ſublevare
nolit.
Nota autem, donationem Eccleſiæ factam-
revocari non poſſe ob ingratitudinem Præla-
ti, ipsiusque Capituli: quia cenſetur facta non
intuitu perſonarum, ſed ex pietate erga D E-
UM, qui nunquam eſt ingratus.
Caſus emergens ex prole ſuſcepta eſt, ſi quis
prole carens magnam bonorum partem do-=
navit, & poſt rei traditionem contra omnem
ſpem naſcitur ei proles.
Tandem caſus emergens ex donatione ineffcis-

ſa eſt, ſi donatio ſit tam excedens & immo-
mo-

172 Tradt, VIII. Exam. Il!.

moderata, ut præjudicet legitimæ filiis aut
parentibus debitæ, & hæc ſecundùm jura po-. hl
teſt revocari quoad ſupplementum legitimæ. aln
Q., 9. Quia & quotuplex eſt Teſtamentum? iſe⸗
Reſp. I. Teſtamentum eſt voluntatis noſtzæ ju- 1
ſta ſententia de es, quod quis peſt mortem ſuam fieri a
vult, cum directa hæredis inſtitutione. Differt ab am IIn
aliis ultimis voluntatibus, feu diſpoſitionibus qumti
ad ultimam voluntatem pertinentibus. Ur ulsli
ſunt. onte in
1. Codicillus, qui eſt ultima voluntatis di- pymet
ſpoſitio, quâ circa teſtamentum aliquid expli-
catur, mutatur, additur, diminuitur, &c. ita
ut in eo non inſtituatur hæres faltem directè.
2. Fidei commiſum: quod eſt diſpoſitio, quàâ
gravatur hæres, ut vel totam hæreditatem,
vel certam ejus quotam cogatur reſtituere al- nckat
teri cuidam, qui per hoc indire inſtituitur 9, 8
hæres. 4
3. Legatum: quod eſt ultima voluntas, quà

ongre Ne
ſonar ie
5

N

ef ſor

jubetur hæres rem aliquam certam & parti- nl
cularem alicui tertio præſtare. D
4. Donatio mortis causâ: quæ eſt ultima vo- 6N Nd
luntas, quâ alicui præſenti & acceptanti ali- un
quid donatur intuitu mortis. Neuel
Reſp. 2. Teſtamentum aliud eſt Solemne, quod aid
habet omnes ſolemnitates à jure requiſitas; nlnl
aliud minàs ſolemne, quod iis caret, vel non- N

eget, uti eſt teſtamentum militis, vel ad pias iſteii
cauſas, quod etiam privilegiatum dicitur. ig 9,
Te-

—

ne .
e fi ſeriptum ſeu clauſum, quò teſtator hæredem,

um legt
Hamez,
is m
ten ſuan
Difken
boſitione
tib

Intatis
Uid cxp⸗
1, * c. 1
direg
tio, g
litaten
kuere?
uſtitui

ntas,r
& hert

tim
nti41.

ged,
itas;
n.
Apins

,

De Dominii acquiſitione. 173
Teſtamentnum ſolemne eſt duplex, unum-

ſcribit, ſuàmque voluntatem teſtibus ad ſubſcri-
bendum tradit cum ſolemnitatibus à jure requi=
ſitis, quales ſolemnitates ſunt, quòd Teſtator te-
ſtamentum ſuum propriâ vel alterius manu con-
ſcriptum ſeptem teſtibus ad id rogatis vel
vocatis offerat, profitendo eſſe ſuum teſta-
mentum. Inſuper ſi ſciat & poſſit, ſuâ ma-
nu coram teſtibus ſubſcribat, vel alius pro eo
octavus teſtis ſive ſubſcriptor adhibitus. Po-
ſtea omnes ſeptem unéô, eodémque continua-
to tempore vel propriò vel aliené ſigillò con-
ſignare debent. Alterum eſt nuncupativum,
vel denunciativum, in quo teſtator coram ſe-
ptem teſtibus vivâ voce hœredem nuncupat.
Porrò in teſtamento ruricolarum ac tempo-
re peſtis 5. teſtes, imò aliàs etiam duo, ùt loco-
rum eſt conſuetudo, ſufficiunt.
Q. 70. Qui ſunt capeces condendi teſtamentid
Reſp. Jure civili prohibente teſtari ſeu te-
ſtamentum condere non poſſunt 1. Servi, ni-
ſi ad pias cauſas. 2. Nec filiifamilias ſub pa-⸗
tria poteſtate conſtituti, niſi de bonis caſtren-
ſibus vel quaſi, ſi ſint puberes. 3. qui com-
miſerunt crimen, cui annexa eſt pœna, quâ
ipsé factò ſunt inteſtabiles. 4. Impube-
res, furioſi, mente capti ob defectum ratio-
nis. §. Nec prodigus, & cui bonorum ad-
miniſtratio eſt interdicta, nequidem ad pias
cauſas. 6. Surdi ſimul & muti, vel etiam-
mu-

muti tantùm, ſi ſcribere neſciant: ſicuti &
cæcus. 7. Dubitans de certitudine bonorum
3. Obſes. 9. Reus criminis læſæ Ma jeſit atis.
10. condemnatus ad mortem.
Ex jnre Canonico teſtari prohibentur Cle=
rici de bonis congruæ ſuſtentationi ſuper fluis.
Item Religioſi ob votum paupertatis. Pro-
inde incapaces teſtandi his verſibus continen=⸗

tur?

Teſtari nequeuut: Impubes, KRelligioſus,
Hlius, in ſacris, morti damnatus, & obſes;
Prodigus, ac ſlultus, dubius, ſervus, furioſus 5
Erimine damnatus, cum muto ſurdus, & ille
Qui Maj eſtatem lædlit, ſis cæcus & ipſes
DQD. 11. Teſtamentum eſtne revocabile!
Reſp. Afürmativè. Quia voluntas ultima eſt
deambulatoria uſque ad mortem. Excipe-,
niſi juramentô firmatum eſſet: tunc enim eſſet
irrevocabile ab extrinſeco vi juramenti ob re-
verentiam Divini nominis, in quo tamen ju-
ramento diſpenſari poſſet, ſi quis metu vel

fFraude ad id foret indudus.
Cæterùm ſi teſtamentum ſit factum, & na-

ſcatur filius poſthumus; rumpitur teſtamen-
tum. Ita jura.
Q. 72. Quotuplex eſt bares, & guis ordo ba⸗
redum in ſuccedendo
Keſp. I. Hæres eſt alius ex teſtamento, id eſt
in eo inſtitutus, alius ab inteſtato, id eſt, qui
ſueccedit ſinè teſtamento. Item alius eſt hæ-

res

eſucced!

Ece

D
Ueſirtt
n bonac
h lege
Meliorez
Mkietendo
n conen
Hlbern
ſiur,
ſodu
een nonnt
ltu,
Unie

. De Dominii acquiſitione. 175

—
R res neceſſarius , ſeu qui non poteſt præteriri „
U ſed neceſſariò debet inſtitui in portione legi-
Math tima ‚uti ſunt omnes in linea recta deſcenden-
tes, poſt hos autem aſcendentes, niſi ſit juſta
henark cauſa exhæredandi. Alius non neceſſarius, quem
lfüperkt

. Teſtator non tenetur inſtituere, licèr poſſit.
tis 5 Keſp. 2. Morienti ab inteſtato ſuccedunt.⸗
Scontin hæredes héc ordine: I. Deſcendentes. 2. Pa-
ter & Mater æqualiter, & und iſiorum defi=
e⸗ ciente ſuccedit alter, & non aſcendentes, aut
Oαο deſcendentes deficientis. 3. Succedunt avi pa-
ni rerni in bonis à Patre habitis, & avi Materni
οα in bonis habitis à Matre, & lucra iſtorum bo-
Me⸗ norum æqualiter inter eos dividi debent. 4.
Alite! Deficientibus prædiétis ſuccedunt fratres, &
locò iſtorum jam defunctorum filii eorum. His

e deficientibus prædictis ſuccedunt proximiores
“ conſanguinei collaterales. 6. Morienti ſin con-
obn ſanguineis, etiam collateralibus, ſuccedit Rex.
men, Breviter dicendo Parentes carentes filiis tenen⸗
nene Kur bona diſtribuere inter cognatos & propin-
quos, ſi egentes ſint, ſervatò ordine charitatis,
“ honeſtiores, Propinquiores, pauperiores aliis
etie præferendo. Si egentes non ſint, licitè bona

ſua convertunt ad pios uſus. Ex his
’ Habetur I. definitio hæreditatis, quæ de-
ul finitur, quòd ſit ſucceſſio in univerſum jus, quod
deſunctus habuit. Totam hæreditatem antiqui
alſlem nominârunt, qui in duodecim partes-
ui dividitur, & ſingulis ſinguls nomina tribuun-
he. tur. Unica pars ex duodecim vocatur r:
uæ

176 Tradt, VIII. Exam. IV.

duæ unciæ Sextans, hot eſt, ſexta pars afſis:
tres unciæ Quadrans, id eſt, quarta pars aſſis:
quatuor unciæ, ſeu pars tertia Triens: quinque
unciæ Quincunx? Sex unciæ, ſeu dimidia pars,
Semis Vel Semeſſis: Septem unciæ Septunx:
octo unciæ Pes: novem unciæ Dodrans: decem
unciæ Decunæx: undecim uncie Undecunz dicitur.

Habetur 2. quòd Deſcendentes omnibus con-
ſanguineis tam aſcendentibus, quàm collate-
ralibus (etſi aliàâs iſti in proximiore gradu
conjuncti ſint) in ſucceſſione præterantur: ita
quidem ut ſucceſſio deſcendentium procedat
in infinitum: cùm inter deſcendentes perpetua ſit ju⸗
rium transmiſio. Strik. in Tract. de ſuceſſ. ab
inteſt. diſſert. 1. cap. 2. n. 32. Quia juxta
edictum Juſtiniani æquum eſt, ut Liberi ſecun⸗
di gradus, five nepoôtes & neptes, &c. locò
parentum in hæreditatem admittantur: quo-
niam ſi parentes eorum viverent, illi in parte
hæreditatis ſuccedere deberent.
porrò Delcendentes eſſe intelliguntur filii &
filiæ, nepotes & neptes, & quidquid nomi⸗=
ne Liberorum venit.
Habetur 3. Quod ſi contingat quempiam
defunctum in linea deſcendente nullum hære-
dem relinquere, tunc ſuceedant aſcendentes,
ita tatmen, ut gradus proximior remotiorem
excludat. Quod quidem in Auſtria non ob-
ſervatur: quia ibi conſuetudo viget, quòd
hæreditates non redeant ad alcendentes.

Ha-

i bprirn

Clnguine
ecolvookur
1quunet

echitens
e dedont!
&luce,
1 Aben
kinoblsge
Ker pool
r, cun:
Ui eguul
al pat
8 Pipin

an,

ta pats
leu: gin
imidi 1
e jn
tanm: den
tunz dicie

nibus n
un colle
niore gri
kantur. ,
procel⸗

eius ſt5

uceſl. 9
ia jur
ti ecun
c. loct
e qon
in pen

tur hlit
id non

lemttt
n ber⸗
nCene, .
othen
nob⸗
dd

De Dominii acquiſitione. T

Habetur 4. Quèòd defuncto nullum hære-
dem in linea deſcendente vel aſcendente re-
linquenti ſuccedant conſanguinei collaterales,
uti eſt frater & ſoror, aut filii in eorum de-
fectu, proximiore conſanguine remotiorem
excludente. Et horum ſucceſſio etiam cxten-
ditur in infinitum, quousque quis ſe probare
poteſt ſanguine junctum.
Reſolvuntur varii caſus:
T. Si quandoque contingat nepotes & pro-
nepotes cum filiis primi gradůs hæredes fie-
ri, tunc filii primi gradùs ſuccedunt in capi-
ta; filii autem ſecundi & ulterioris gradus in
ſtirpes. Et hoc quidem jure repræſentatio-
nis, vi cujus filii in locum & gradum paren-
tum ſuccedunt; v. g. Matthias decedens re-
linquit duos filios Leonem & Marcum viven-
tes, tertius autem filius Leonardus moritur,
ante patrem, qui etiam duos filios Jjulium S
Lucam relinquit: in hoc caſu hœreditas Mat-
thiæ dividenda eſt in tres partes, quarum-

duæ cedunt Leoni & Marco, tertia autem Ju-
1

2. Si hæreditas inter proles ex diverſis ma-
trimoniis genitas dividenda ſit, tunc quæli-=
bet ex prolibus ſuccedit patri & matri ſpecia-
liter, cum aliis autem v. g. conſobrinis ſuc-
cedit æqqualiter in illa hæreditate, quæ ab
æqquali patre aut matre provenit.
3. Privigni ſuis vitricis aut novereis non.,
ſuccedunt: quia illis ſanguine non ldngunsar
M ſe

178 Tract. UVIII. Exam. IV.

ſed tantùm ſunt affines; ſola autem conſan-
guinitas, non verò affinitas ſucceſſionem po
ſe trahit.
4. Si Vir uxorem relinquat gravidam, etiam
poſthumus ex iſta naſciturus patri ſuccedit;
qui tamen ut heres fieri poſſit, requiritur-
mò, ut vivus naſcatur. 2dι, ut tempore-
debitò́ ad completam nativitatem requiſitò,
non citò aut ſerò, in lucem prodeat. ztio,
ut non ſit monſtroſus, aut à forma humana-
degenerans. 4t, ut tempore teſtatoris ſit-
eonceptus.
jSi frater habens fratres & ſorores dece-
dat, fratres iſti & ſorores æqualiter ſucce-⸗
dunt (deficientibus nimirum deſcendentibus.)
Si autem ex iſtis aliquis vel aliqua moriatur-
filios relinquens, filii in locum perſonæ de-
fundæ jure repræſentationis ſuccedunt, &
partem hæreditatis eidem debitam accipiunt.
Tandem ſi defunctis fratribus & ſororibus con-
tingat ſolos illorum filios ad hæreditatem-
concurrere, hæreditas illa in capita eſt divi-
denda, id eſt in tot partes, quot ſunt hære-
des, non obſtante, quòd unus plures relin-
queret filios, quâm alter: prout in comitiis
Spirenſibus expreſsè ſtatuit Carolus V. 15296
23. Apr. Ut autem ſciat quis, in quibus ca-
ſibus Jus repræſentationis locum habeat, no-
tet regulam: Tunc Jus repræſentationis lo-
cum habere, quando unus alterum ob pro-
ximiorem conſanguinitatem à ſucceſſione ex-

cludit. 6. In

eknrched⸗
len e
Pun
Pnommel
umd ſon
eurtnens
telingen
em de
O.,
edu
Eea
Gen ne

V.

—

—
Utem cC
eſtonen 1

idan ei
i ſoccen
requirin
t tempon
lRrequitt
eat. 11
a humzt
ktoris

bres de⸗
er ſuce.
entibln
ofiatut
one de⸗
unt, 6
ccipinn,
bus cor
dituen.
elt cin
nt hen
es leln
Nontis
Ne ihe
ibosc⸗

eit, 10⸗

sho⸗
6 DI 0⸗
le ex⸗
belo

De Dominii acquiſitione. 179

6. In caſu, quo decedens ex una parte re-
linqueret Patruum, ſeu parentis ſui fratrem,
& cx altera parte filios fratrum, hi illum ex
ſpeciali privilegio Juris à ſucceſſione exclu-
dunt, quamvis ille cum iſtis à teſtatore in.,
æquali, nimirum in ſecundo gradu diſtet.

DQ., 73. Spucceduntnè etiam illegitinsi in
harecditate?

Reſp. 1 Cum S. Th. in Suppl. J⸗ 86⸗ 2. 2.
in c. dicente: Filius illegitimus non ſuccedir
in hæreditate paterna, ſed tamen naturales
filii ſuccedere poſſunt in ſexta parre tantùm,
ſpurii autem in nulla parte; quamvis ex jure
naturali parentes eis in necefſſariis providere,
teneantur. Ubi illa ſucceſſio in ſexta parte
reſpedu naturalium videtur intelligi debere,
ſi non adſint alii legitimi, nec ſuperſit uxor⸗=
defuncti. D. N. 89. cap. I2. §. 6. Iilud au-
tem de ſpurio, quòd non ſuccedar (ſive de
ſpurio patris, ſive matris ſermo ſit) intelli-
gendum eſt reſpectu illius, cujus eſt ſpurius:
nam ſi ſpurius ſit uxoris, illi, quia eſt marito
extraneus, poteſt maritus, ſeu pater putatitius
relinquere hæreditatem, ſicut extraneo: &
idem dicendum, ſi ſit ſpurius mariti de uzo-
Reéſp. z2. Filii illegitimi in hæœreditate mater-
na æqualiter ſuccedunt cum legitimis. S. 3.
Inſt. ad S. Orphit. L. penult. Cod, eod. Hoc
tamen non intelligitur de filiis ex inceſtu aut
M 2 . adul-

180 Tract. VIII. Exam. W.

adulterio natis: nam ſpurius, niſi ſit legiti-
matus etiam in defectu legitimæ prolis, neque
ex teſtamento, neque ab inteſtato, neque,
donatione mortis causâ factàâ, aut aliquo con.
tractu inter vivos poteſt ullam partem hære-
ditatis accipere etiam in foro conlſcientiæ. Ita
Molina, Leſſius, Lugo.
Qui autem ſint filii illegitimi, naturales, &&
ſpurii, dicetur Tract. 16. Exam. 7. q. 8.
Q., 14. Quid eft Ludus & Sponſio?
Rep. 1. Ludus (quoad præſens) eſt pa-
Gum, ſeu contractus, quéò ludentes animi
oblectandi causâ paciſcuntur, ut victori ce-
dat, quod uterque expoſuit. Sponſio eſt con-
tractus, in quo duo de veritate vel eventu
alicujus rei contendentes ſibi viciſſim aliquid
ſpondent, ut hoc ſit ejus, qui veritatem aſſe-
quitur.
Reſp. ze Uterque contraéctus per ſe & ex na-
tura lua eſt licitus, ſi nimirum veſtiatur debi-
tis conditionibus.
Reſp. 3. Conditiones ad juſtitiam ludi ſunt
tres. I. Ut ludentes ſint ſui juris, ſeu poſſint di-
ſponere liberè circa rem, quam ludo exponunt,
ita ut ſi dominium illius non habent, habeant
ſaltem cxpendendi licentiam ves expreſſlam-,
vel tacitam ſuorum Superiorum. 2. Ut alter
alterum per injuriam v. g. per minas, frau-
des, &c. ad ludum non pertraxerit. 3. Ue
non utantur fraudibus contra leges ludi, uta
eſt v. g. certô ſignô notare chartas: aliàs
enim

Nbetir
eeag

t
1grzceder
II Recte

en
Uedueton
Molri
Num, Ni
emin v.

C:.
e.
eptio.
len er
t rce
Cunt
en, nin
ANali
on

, negt
Aliguo
ltem he
ſentie,

turales,
8.
sſo?
) el n
es znin
ori ee
eſt con.
eventi
aliquid
in alle.

ex na⸗
ur gebi⸗

udi ſon
NWnt⸗
vonult,
habenne
ellan,
Utder,
u.
ul
Ui⸗
Climn

De Reſtitutione. 181

enim tenentur ad reſtitutionem lucri. Leges
autem ludi ſunt, quas ipſi ludentes commu-
ni conſenſu inter ſe ſtatuunt, vel quæ in co
loco receptæ ſunt, ſi inter ſe nullas faciunt.

Ex Exam. V.

De Reſtitutione in genere & in ſpecie
de ea quoad bona animæ, corporis, fa-
mæ, & honoris.

DQ. 7. Quid eſt Reſtitutio?
Repÿ. Eſt actus juſtitie commutativæ, qué res ab
alio accepta redditur, ſi non eadem numeré, ſal-
tem in ſpecie, vel damnum illatum compenſatur.
Eſt præceptum affirmativum formaliter: quia
Per actum poſitivum impletur, & omiſſione
violatur; implicitè tamen eſt negarivum, &
reducitur ad præceptum non furandi: quia-
involvit hanc negationem: ne retineas alie-
num, hinc obligat ſemper & pro ſemper ſal=⸗
tem in voto.

D., 2. Quod ſunt radices reſtitutionis?

Reſß. Hæ duæ: Res aecepta, & injuſta ac-
ceptio. Id eſt, homo tenetur ad reſtitutio-
nem ex duplici capite, nimirum vel ratione
rei zacceptæ, vel ratione injuſtæ acceptionis.
Addunt aliqui claritatis gratiâ tertiam radi-
cem, nimirum ratione contracts, ſi videli-
cet vi alicujus contractus initi aliquis debeat
& non lſolvat.

M 3 Diſle⸗

182 Trabkt. VII. Exam. V.

— — — . 1
Differentia autem inter has duas radices-
hæc eſt: quòd, qui obligatur ex re accepta,
ceneatur tantùm ad rem, ſi extet, aut ad fru-
Rus extantes: vel in quantùm fadus eſt di-
tior parcendo ſuis. Injuſtus verô acceptor-,
ſeu qui obligatur ratione injuſtæ acceptionie,
tenetur ad rem, vel & qquivalens, ſive perierit,
ſive non, five caſu, ſive ſuâ culpâ; imò etiam
tenetur ad fructus omnes, quos Dominus erat
percepturus, ad lucrum ceſfans, damnum.
emergens, &c.

O. 2. Quomodo reſtituet, qui alium damni-
ſcavit in bonis 4nimæ naturalibus vel ſpiri⸗
tualibus

Reßp. In bonis naturalibus tenetur reftitue-
re, qui philtré, malefici, vexatione, &c. al-
teri abſtulit uſum rationis, ſcilicer, quantum
in ſe eſt, maleficium tollere, remedia, quibus
convaleſcat, procurare, & omnia damna in-
de ſecuta reſarcire. Similiter qui vi vel frau-
de impedivit aliam à ſtudio literarum.
In bonis ſupernaturalibus tenctur reſtitue-
re, qui alium vi vel fraude induxit ad pecca-

tum, idque pro poſſibili, ſcilicet ad meliorz

hortando, pro illo orando, qui alium docuit
falla dogmara, revocando, & vera eum do-
cendo: quia qui eſt cauia damni, tenetur il-
lud reſarcire.

2 .

Pnltaind
eriktwonms
hn
ſt, en
fokes,
l hei
Ahellus!
ln un
M3
vn, lee
elenmt

ln
lie

v

re accen
aut
us el
cceprot
acceptjon
ſſe hetiei
metin
Ominus e
Ganmnln

hui.

teſlitue
3) &e. 4
quante
lammil.
Vellat
h
teſine.
perr
Nelt

Ne

7
ei l

De Reſtitutione. 183

Q. 4. Quomodo reſtituet, qui damnißcavit
alium in bonis corporis, occidendo vel mutilando ?

Reſp. 1. Injuſté alium Iædens in vita, mem-
bris, viribus, &c. tenetur læſo aut hæredibus
neceſſariis in alio genere bonorum reſtituere;,
etſi ex damno corporali nullum ſequatur da-
mnum in bonis temporalibus, læſo quidem, ſi
obierit & indigeat, in bonis ſpiritualibus; ſi
verò non indigeat, hæredibus in bonis tem-

poralibus. Et hoc verum eſt, etſi vcciſor-

pænâ corporali à judice plectatur: quia hæc
pœna ſolùm eſt compenſatio inſuriæ factæ reip.
Unde ſi lædens, quamdiu vixit, reſtitutionem
non fecit, ad eam tenentur hæredes: quia-
bona defuncti tranſeunt cum hoc onere, & qui
ſentit commodum, ſentiat & onus.
Reſ. z. Compenſatio damnorum realium-
fit, ſolvendo expenſas eurationis, cibos ca-
riores, lucrum ceſſans, id eſt, quod opificiò
v. g. feciſſet, ſi læſus non fuiſſet; non verò
expenſas funeris: quia hæ fuiſſent faciendæ;,
etſi naturali morte obiiſſet.
Reſp. 3. Si qui ſe mutuò́ provocant ad duel-
lum, lædens læſo ad nihil tenetur: quia læſus
cenſetur renuntiâſſe juri ſuo.

Q. 5. Ad quid tenetur, qui ſtupravit?

Reſp. 1. Qui ſtupravit virginem volentem
& ſolùm leviter rogatam, ad nihil tenetur-:
quia ſeienti & conlentienti nulla fit injuria;
. M 4 ſe-

184 Tract, VIII. Exam. PV.

ſecus, ſi per vim, metum vel dolum ab ea-
copulam extorſit, ob rationem oppoſitam-:
unde tunc tenet illud gnoma: vel due; vel
dota.
Reſpy. 2. Qui ſub ſpe matrimonii corrupit,
virginem, ſive verô, ſive fictò animé promiſ-
ſi, tenetur regulariter ad ducendam eam, id
eſt, ſi ipſe non ſit multò melioris çonditionis;
aut non fuerit aliquod ſignum evidens frau-
dis, quia præſumi probabiliter poteſt, quòd
ſponſa non fuerit decepta, ſed decipi ſe fin-
gerit. Vel niſi adit impedimentum dirimens,
aut votum Religionis vel caſtitatis. Aut ſi
ſequantur gravia mala vel ſcandala. Aut ſ
puella poſtea fornicetur cum alio, aut finxe-
rit ſe virginem, cùm tamen non eſſet.
Idem dicendum eſt, qui vi vel fraude ſedu-
xit viduam, aliäâmque jam corruptam, hone-
ſtam tamen.

O. 6. Ad quid teunetur adulter vel adultera?

Prænotatò, quòd tria ſint damna, quæ or-=
dinarié ex adulterio ſequuntur. I. Quèd
proles educetur ex bonis patris putatitii. 2.
Quòd accipiat dotem & ſponſalitium. 3. Imò
hæreditatem, ac ſi eſſet legitima proles.
Keſp. 1. Si cx adulterio proles non naſca-
tur, nec ullum aliud damnum ſequatur, adul-
ter nihil tenetur reſtituere marito adulteræ
Vro violatione thori; ſi tamen id maritus re-
ſciat,

