hujus Sacramenti eſt etiam quædam ſpiritualis

dulcedo.
Reſp. 2. Judas cum aliis Diſcipulis Corpus-

Domini & Sanguinem ſuſcepit. Ita S. D. hic

a. 2. in c. Quia Chriſtus judam occultum-
peccatorem ſinè accuſatore & evidenti proba-
tione ab aliorum Communione ſeparare non
debuit.
Reſp. 3. Si Euchariſtia tempore mortis Chri⸗
ſti fuiſſet ſervara, Chriſtus in ea fuiſſet mor-
tuus. S. D. hic a. 4. Ratio ibidem: quia-
idem Chriſtus, qui erat in Cruce, fuiſſet in
Sacramento; ſed in Cruce moriebatur: ergo
& in Sacramento conſervato moreretur.

Q. 20. Quis eſt miniſter BEuchariſtik; ſeu
cujus eſt Euchæriſtiam conficere & diſpenſare?
Reſp. 1. Solus Sacerdes poteſt Euchariſtiam
conficere, ſeu conſecrate. S. D. q. 82. a. 1.
quia illi ſoli in ſua ordinatione datur hæc po-
teſtas. De Baptiſmo (qui à queovis homine
validè conferri poteſt) eſt difparitas, quia-
eſt Sacramentum ſummæ necefſſitatis.

Reſp, z. Diſpenſatio Euchariſtiæ ſpedat
a⸗

1on Lai
winicr⸗
mOd!
onem

1r homi
Ntom.

1caſu,
Pparere

ſe Sang

11. 4
eccar
Duta,
Nemni

—

—
n n
lo le
e
kangne
etionen
lleg
nhitrt

l Con
48 b.
Cecnſent
Utipr
arate n

tis Chri

ſet wor.
11 Gvin

uilet

Aur:

eu.
e,
nſenl

4

lcharlku,.

Urbep

s bonde

i i⸗
Ger 1
6

lr

De Euchariftia. 35⁵1

Sacerdotem. Ita a. 3. quia Sacerdos conſtitui-
tur medius inter Deum & populum: ergo ejus
eſt dona divinitus ſanctificata populo tradere.
Diaconus tamen (ait S. D.) quia aliquid
participat de officio Sacerdotis, diſpenſat
Sanguinem, Corpus autem Chriſti non niſi in
necefſitate jubente Epiſcopò vel Presbyterõô.
Hinc in articulo neceſſitatis in defectu Sa-
cerdotis Diaconus (non tamen Laicus) in-
firmo Euchariſtiam dare poteſt. Imòô Sacer-
dos morti proximus, non habens copiam-
Conteſſarii, nec etiam Diaconi, poteſt con-
tritus ſeipſum communicare ob caſum tantæ
neceſſitatis. Valent. Sench. & Reginald. admit-
tunt etiam Subdiacono, vel minori Clerico,
nec non Laico licere Sacramentum Euchari-
ſtiæ miniſtrare ſibi vel aliis ſeclusò ſcandalò,
dummodò ſuſcipiens exiſtimatè contritus ſit“
Rationem dant: quia Sacramenta ſunt pro-
pter homines, & non homo propter Sacra-
mentum.
In caſu, quo ante ſumptionem Corpus Chri-
ſti appareret ſub ſpecie carnis, & ſanguis ſub .
ſpecie Sanguinis, vide ſuprà q. 4.

D. 27. Quoties tenetur Sacerdos celebrare?

Reſp. 1. Probabilius eſſe Sacerdotem ſimpli⸗
cem peccare mortaliter, niſi aliquoties in an-
n0, puta, tervé, quatervè, præſertim in fe-
ſtis ſolemnioribus Sacrificium celebrer. Ita D.
Th. dq. 82. a. 10.

Reſp. 2:

/7

352 Tradd XII. Examw. I.

Keſp. 2. Sacerdos curatus tenetur toties vel
er ſe, vel ver alium celebrare, quoties plebs
ipſi ſubdita ex præcepto obligatur audire Sa-
crum. Hoc quippe eſt ipſius officium, ideéô-
que accipit oblationes & decimas, ut oves*
paſcat, eisque diſpenſet, quæ ad earum ſalu⸗
tem ſunt neceſſaria.
Reſp. 3. Quamvis Curatus probabiliter non
obligetur (extra dies feſtos) ſæpius celebrare in
hebdomada (nilſi extet ſpecialis fundatio,
conſuetudo, vel præceptum) eſt tamen con-
veniens, ut ſæpius in hebdomada facrificet-,
præſertim ubi reditus ſunt pinguiores, & po-
pulus numeroſior. Ita communis.

D. 22. Miſſa mali && boni Sacerdotis ſuntne

ejusdem valoris

Rep. Sunt, quantum eſt ex opere operato,
non verò quantum eſt ex opere operantis. Ra-
tio I. p. quia utrobique idem conficitur Sa-
cramentum. 2. p. declaratur: Oratio, quæ
ſt in Miſſa, poteſt dupliciter conſiderari,
Unô modéô, in quantum habet efficaciam ex
devotione Saeerdotis orantis, & ſic Miſſa me-
lioris Sacerdotis eſt magis fructuoſa. Aliô
modòô, in quantum oratio in Miſſa profertur
à Sacerdote in perſona totius Eccleſiæ, & ſic
quantum ad hoc eſt fructuoſa non ſolùm ora-
tio Sacerdotis peccatoris in Miſſa, ſed etiam
omnes ejus orationes, quss facit in Eccleſta-

*

ſackeis,

III. Exam

. Lal
Mnidin
lan
I. Paro
i) er ot
loeo Ge
Anler, ſi
nponendo
ire Pecie⸗
nenti au⸗
12 lo ge
NKuce n
Ds euram
1
eile cllpr
li eausi,
trelingen
Unlinguet
quatuor
5 C⸗
, Nen
ſei⸗ ue
ſeertas ob
Mitione l
ial in⸗

N. l

ſ tamene
la ſcrite.
lofes, 4
5

tir ſc

ete opett
Petants
Konucher

ſe M
nctoo

Eeclele

lin

non oind

ct ini

De Euchariſtis. 353

ſticis offieiis, licèt ejus orationes privatæ non-
ſiut fructuoſæ. Quid ſit opus operatum, &c, vide
Traét. II. Exam. 2. Not. 5§.

D., 23. Buachariſtia quomodo in Eccleſiis ,
etiam Moniaskum eſt aſervande: C quid ſentis
de lampade ante eam ardente?

Reſp. I. Parochus.- (idem eſt de Saperiore,
Cœænobii) ex officio tenetur curare, ut Eucha-
riſtia in loco decenti & honorifico aſſervetur,
& frequenter, ſaltem omni menſe (novam Ho-
ſtiam imponendo, & antiquam ſumendo) reno-
vetur, ne Species corrumpantur. Ratio patet-
ex reverentia Auguſtiſſimo Sacramento debita.
Reſp. 2. Ex generali conſuetudine continuò,
die, noctúque ante Venerabile debet ardere lam-
Pas, cujus earam Parochus (& cum eo zaditu-
us) uri & Superior Monaſterii gerere debet,
Qui faeilè culpam mortalem committere poſſunt;
ſi nullè caus4, v. g. inopiâ, excuſante uné, alte-
rové die (præſertim cum ſcandalo) Euchariſtiam
ſeienter relinquunt ſinè lumine., Idem eſt de ædi=
tuo, ſi relinquat lampadem extinctam per tres di-
es, aut quatuor noctes. Ratio eſt, quæ prias&.
Keſp. 3. Quod eoncernit eonſervationem-
lkmpadis, penſanda eſt conſuetudo Eccleſiæ
talis loci, quæ ſi ferat, ut Parochiani ad eum-
ſinem certas oblationes faciant, vel ut conſer-
vatio fiat ex proventibus Eccleſiæ, vel ut pro
conſervatione lampadis contribuant Patroni, &
omnes, qui intuitu illius Eceleſiæ fructus aliquos
2 Per-

354 Trablt. XII. Exam. V.

percipiunt, tali conſuetudini ſtandum eſt, ſi non
vigeat, introducenda eſt.
Reſp. 4. In Monaſteriis Monialium Euchari-
ſtia debet aſſervari in publica Eccleſia, non verò
intra Chorum, aut ſepta Monaſterii, non ob-
ſtante quêcunque indulté, Ita Trid. Seſſ. 5S.
de Regular. c. 10.

Ex Exam. V.

De Euchariſtia ùt Sacrificium eſt.

Z. 1. Miſſa, ſeu Euchariflia, prout in Miſ-
ſe celebratur, eſtne verum, & proprié dictum
Sacriſficium? Idem quærs de morte Chriſti?
Ante Kep. nota I. definitionem Sacrificii ùr
ſie haberi Tract. 10. Exam, 2. q. 5. Item Sacra-
mentum & Sacrificium differre in hoc, quéôd Sa-
eramentum per ſe primò ſit inſtitutum, ut ſigni-
cet, nimirum gratiam; ſecundariò verò, ur
agat, ſeu gratiam produeat: unde ponitur in ge-
nere ſigni. Sacrifieium verò per ſe primò or-
dinatur, ut agat, nimirum Deo aliquid offerat;
ſecundariò autem, & conſequenter, ut aliquid ſi-
gnificet, unde ponitur in genere, ſeu prædiea-
mento actionis, ſupponitque pro actione exter-
na. Pro quo
Nota 2. Saerificium ſu modé duplex in No-
va Lege diſtingui. Unum Redemptionis, alte⸗
rum Religionis. Primum elſt, quod Chriſtus ſe⸗

mel in ara Crueis obtulit, eéòque unicò́, utpo-
te

—
o, 01
nt. Kecl
renteti
yr ench
tlepe ite
r. H
E. Mi
1 rinc⸗
l. in e⸗
bltt gefn
62 Ulin
Cnee fuit

5. 1. KX
16; er 1
lüs dikkert
lr hic ,
n eſt ead
n ofkeren
ohria ſpee
lem,
2. Lie
1Cnee,
Uer nomer
1 noltip
Lerificat

ldl

.

—

lin
lla,in
i )
krid N

clunc
rot il
i Ain
Cr
1crifett
tem Kacn
guo
m,ulle
ri ver,
Ponturi
ſeind
grid ole
Ainl
ſen een
10to 4

De Buchariſtia. 35⁵5

te infinité, omnes homines à ſervitute peccati
redemit. Secundum ſpectat ad Dei cultum, &
eſt repræſentatio prioris, ejùsque applicatio, ni-
mirum Miſſa. Sacrificium enim alicujus Religio-
nis debet eandem Religionem ſemper comitari,
Et hoc ſæpe iteratur, & toties, quoties Miſſa-
eelebratur. His not.
Reſp. I. Miſſa in Nova Lege habet veram ra-
tionem Sacrificii. Eſt de fide, & eſt S. Th. hic
q. 83. a. I. in c. Ratio: quia Miſſæ convenit
ſupra data deſnitio Sacrificii.
KReſp. 2. Ultima Domini Cœna, & mors Chri-
ſti in Cruce fuit etiam verum Sacrificium, Pa.
tet ex diéta definitione.

D. 2. Qzomedo differunt Sacrificium Crucis,
Cænæ, & Miſſæ?
Reſp. I. Ex parte rei oblatæ non differunt,
numeré; ex parte verò modi offerendi primum
ab aliis differt quaſi ſpecie, ſeu ſpecie modali.
S. Th- hic q. 83. a. I. ad 1. Ratio: quia res
oblata eſt eadem numeré, fſcilicet Chriſtus. Sed
modus offerendi in ara Crucis erat eruentus, &
in propria ſpecie, in aliis ineruentus, & in ſpe-
cie aliena.
Reſp. 2. Licèt tres illæ ſacrificationes, nimi-
rum iu Cruce, in Cœna, & defacto in Miſſa ma-
terialiter numeréô differant, ſeu in eſſe entis &
actionis multiplicentur; formaliter tamen in ra-
tione ſacrificationis, ſeu Saerifieii non differunt
numeré, ſed ſunt idem. Ratio I, p. quia fiunt

356 Tract. XI. Exam. VF.

diversò tempore, & in diverſis allis eircumſtan-
tiis. Ratio 2. p. quia Sacrifietum Miiſæ eſt con-
tinuatio Sacrifieii Crueis, & Cœnæ, continuatio
autem inducit aliquam identitatem, etiam ſim-
pliciter talem, non quidem omnibus modis, ſed
in ſuo genere, & abſolute. Quod declaratur-
exemploô Comoœdiæ, quæ eadem in diverſis lo-
cis, & temporibus exhibetur, quæ dicitur eſſe,
& revera eſt, eandem Comœdia, licèt actiones-
materialiter numeréê multiplieentur-
Q. 3. Luis eſt principalis offerens in Miſſa?
Keſp. Chriſtus àt homo eſf principalis offe-
rens in Miſſa, Sacerdos verô celebrans eſt offe-
rens minus prineipalis, & inſtrumentalis. I. P.
atet ex illo Pfal. 109⸗ Tu es Sacerdos in ædernum.
2. p. patst: quia Sacerdos agit in virtute Chri-
ſti.
Z. 4. In qua acione conſcſtit eſſentia Sa-
crificii Miſæ ?
Reſp. Tota Sacrifieii Miſſæ eſſentia conſiſtit-
in Conſecratione. 2. Quæ eſſentialiter eſſe de-
bet utriusque Speciei, 3. Cum habitudine tran-
ſcendentali ad Sumptionem, velut ad finem, &
terminum extrinſesum, ſpectantem ad Saerifieis
integritatem. Ita §. Th. bie q. 82. a. 4. ad 1.
& a. IO. in c. Ratio I. p. Quia actio, in qua
eonſiſtit eſſentia hujus Sacrificii, debet fieri in-
perſona Chriſti, àt principalis offerentis, & re-
præſentare Saerificium Crucis; ſola autem Con-
ſeæeratio ſpecialiter fit in perſona Chriſti, quia-

2*

vnuntor
a led
n nnte⸗

6(artu
4 ſel n ¹
eea⸗
millere,
Plhite
do, K
un, Ob
. P atet
lo r,
ir ren
Atemplo
in) ſed
ed in
4 Nimirum
gi⸗
herali

—
Ulls elrent

ie, coni
n) etun!
lbin ne,
in Eivere
r iein
lcet uie

4
GNr,
wipeli d
rans ell o
ntalis, 1,

iralenn
Ktute Chr

intiu

tir coni
lter A
bitucintn
n 10
2, ,1
acie,
ebek

e

De Euchariſti. 357

Sacerdos in ea loquitur, ae ſi eſſet ipſe Chri-
ſtus. Item illa eſt maxime repræfentativa Sa-
erificii Crucis: proximè enim ſignificat paſſio-
nem & mortem Chriſti, quia tune giadié verbo-
rum Corpus ſeparatur à Sanguine. Ratio 2, p. patet
ex Exam. 2. q., 2. Ratio 3. p. Corpus & San-
guis ponuntur in hoc Sacrificio per modum eibi
& pots; ſed ſumptio eſt finis, & terminus ex-
trinſecus integrans, & complens convivium:
Q., F. Sacrißcium Miſſe eſtne inſiniti va-
loris?
Reſp. Certum eſt, quòd Saerificium Miſſæ quo⸗
ad ſe, ſeu in actu primo, ſive quoad ſuſſicien-
tiam, & effisaciam intrinfecam, ſit inſniti valo-
ris intrinſecè, & extrinſecè, non ſoluùm ex parte
rei oblatæ, ſed etiam ex parte oblationis, licèt
defacto, & in exereitio sauſet ſolùm effesum.
finitum, ob limitationem ab extrinſeco adveni-
entem. Patet ex S. Th. q. 79. a. 5.

Ratio I. p. Valor Sacrificii non folàm de-
ümitur à re oblata (quia aliàs oblatio, quâ B.
V. in templo obtulit ſuum Filium, éſſet infiniti
valoris) ſed etiam à dignitate offerentis prinei-
palis; ſed in hoc Sacrificio non ſolùm res ob-
lata, nimirum Corpus Chriſti, & Sanguis hy-
poſtatiee unitus Verbo, verùm etiam ipſe offe-
rens prineipalis, ſeilieet Chriſtus eſt infiniti va-
loris, & dignitatis: ergo: Ratio 2. p. Cau-
ſa univerſalis in exercitio non agit ultra menſu-
2 3 ram

258 Tradt. XII. Exkps. V.

ram diſpoſitionis ſubjecti; ſed Sacrificium Cru-
eis & Miſſæ in ordine ſupernaturali eſt cauſa-
univerſalis ad merendum, & ſatisfaciendum-:
ergo in exercitio producit effectum limitatum-
juxta limitatam diſpoſitionem ſubjecti, eui appli-
eatur.
Z.q 6. Licetne pro una Miſſa plurs ſtipendia
accipere?
Rep. Non licet, quamvis ſit infiniti valoris,
nee quidem fructum fſpecialiſſimum Sacerdoti de-
bitum applicando: quia incertum eſt, an ille-
fructus (cùm videatur eſſe beneficium perſonale)
poſſit alteri dari. Et hoc verum eſt, ſive ſint-
plura ſtipendia adæquata, ſive parva unum to-
tale integrantia, ùt patet ex declaratione S. Con-
gregationis Concilii, edita juſſu Alex. VII. & op-
poſitum faciens tenetur ad reſtitutionem.
Poteſt igitur Miſſa applicari etiam pro innu-
meris ex charitate, modò in particulari applice-
tur ei, qui ſtipendium dedit: ſtipendium verò
non datur pro Miſſa, aut valore, aut fructu ejus

quia eſſet Simonia) ſed vel pro labore corpo-

rali, vel pro ſuſtentatione Miniſtri: & taxatur-
ejus quantitas ex conſuetudine pataiæ, vel ſta-
tuto Ordinarii.
7. Poteſine quis partem Ntipendii dare
alteri, ut Miſam legat, alteri parta ſibi retentâ?
Reſp. Non poteſt: ita deelaravit Sacr. Con-
greg. Concilii S. 4. ſub Urbano VIII. 1625. Et

oppoſitum faciens tenetur ad reſtitutionem: i⸗
nul⸗

m ttl

Feunin,
le p.
lol k
nfunc
conmi
uhutti⸗
Hei li
nn Can

litet

Won
KClen.

M.
1e ngul
eh. Pro
40 elſen
ibas non
ſngulis
n proſt
Umuri ſir
1,nulli
Uüniti v
unem eti
d, non
ni, n
umuni

nted
W
n linin

N

Nüiäinl
acercot!
ell, an
n penſont
,ſye ſnt
unn
ne 5. C
VII. &
nem.
n Mo in
Ulun zpnt
enclon ve
ut kmds
2bore tn
un
i2,

pnd 19
i
18el
I0

finn

e

De Eunchariſtia. 359

nullum titulum habet rerinendi, non gratuitum,
quia pecuniam non accepit per modum donatio-
nis, uùt ſupponitur, nee oneroſum, quia ipſe,
onus non ſubit. Excipitur Beneficiatus, qui
[niſi in fundatione aliter caveatur) ſuas Miſſas
poteſt committere alteri, datâ eleemoſynàâ fuxta
morem patriæ, licèt reditus Beneficii plus im-
portent. Diſparitas eſt, quia habet titulum Be-
nefieii, cui alia onera annectuntur, v. ge reeitan-
di Horas Canonicas, Se.

OQ. 5. Licetnze anticipatè Miſſas dicere pro
Kipendio futuro?

Reſp. Non licet. Oppoſitam ſententiam da-
mnavit Clem. VIII. 1605.

D. 9. Miſſa pro pluribus oblata prodeſine
æqus ſingulis, quàm fi offerretur pro uno tantum?
Reſp. Probabilius eſt, quòd Sacrificium Miſſæ
quoad eſſentiam & ſubſtantiam ſuam, etſi pro
pluribus nominatim, & æquè ſpecialiter offera-
tur, ſingulis, ſeu cuivis in partieulari æquè, &
tantum proſit (juxta cujuslibet tamen diſpoſitio-
nem) ac ſi pro uno offerretur tantum. Sieut.⸗
fi ex mari ſive plures, ſive pauciores ſimul hau-
riant, nulli aliquid deperit. Ratio: quia Miſſa
eſt infiniti valoris: ergo ejus fructus per appli-
cationem etiam ſpecialem, æqualiter pluribus
factam, non minuitur. =
Dixi, æquè ſpecialiter: ſi enim pro aliquibus
in communi tantùm, & in confuſo offeratur-,
„ 4 Pro

360 Tradt. UIl. Exam. V.

ro aliis verò nominatim, & ſpeeialiter, his-
magis prodeſt. Quis applicatio Miſſæ fit per in-
tentionem celebrantis.

D. 10. Quemodo, & pro quibus Sacerdos
debet applicare Miſam

Ante Reſp. Not. Sacerdos triplieiter poteſt
ſuum Saerificium alicui applicare. 1. Generaliſ-
ſimâ quidam ratione offerendo pro tota Eccle-
ſia, & peecaret Sacerdos, ſi à frudtu Sacrificii
aliquem exciperet, licèt exceptio eſſet valida-,.
2. Quodammodo in particulari, ut ſi applieet pro
illa civitate, pro ſuis, vel familiæ ſuæ benefa-
Gtoribus, pro omnibus petentibus in communi.
3. Omnino in particulari, nominando, v. g. Pe-
trum, Paulum, &c. Quantô particulariùs ergo
Miſſa applicatur, tantò magis prodeſt, cæteris
paribus; ſi nimirum is, pro quo offertur, ma-
gis ſit diſpoſitus, ſicut quævis cauſa, quantô me.
liùs applicatur, tantò meliùs operatur. His not.
Reß. 1. Pro co, qui eleemoſynam contulit,
tenetur Sacerdos tertié modé, ſeu in particula-
ri Miſſam applicare, & pro poſſibili conari, ut
in Memento expreſſam ejus memoriam habeat.
Poteſt tamen ſuſſicere memoria virtualis, ut ſi
Sacerdos ante celebrationem compoſuit Memento,
& poſtea obliviſcatur, vel in ipſo Memento dicat
Deo: Offero pro omnibus illis, quorum antea-
memoriam feei.
KReſp. 2. Trid. Seſſ. 22. definit, quòd sen ſo-
lum pro ſidelium vivorum pectatis, pœnis, ſatisfactio-
ni-

—
1, 6 Ni
/wun
4 Aon⸗
ibus Eid
Men
nnoelt
nodu
im e⸗
65. L⸗

Hio, ee
ltentie
t od
45 g
G.r.
le pro
tone,
fnt
la n
gel: g.
Umünibu
dcriſ
III. D
Koger
W, inc

ntis,

.
.

—
lter,

l
1e Menl

rier o
Generil
totn lett
n Kuetii
Et vlid.
Ppplietg
Ue benen
COM
V,. De.
ris erod
Caterid
ur, .
Nuntn
t. Hi
n connd
n erigt
cotuni
Cvalis, 9
it Mn
enenAN
ona—

De Euchariſtia. 361

nibns, & aliis neceſſitatibus, ſed & pro defunctis in-
Chriſio nondum ad plenum purgatis rite juxta Apoſto-
lorum tradlitionem oſſertur. Hinc offerri poteſt pro
omnibus Fidelibus etiam peccatoribus, qui-
bus tamen aliter prodeſt, quàm juſtis: his-
enim prodeſt per modum ſatisfactorii, illis ve-
rô per modum expiativi à culpa-, impetran-
do gratiam contritionis.
Reſ. 3. Sacrificium non poteſt propriè of-
ferri pro Sanctis, quaſi pro eorum ſalute, ſed
iu honorem eorum. Ita Trid. Seſſ. 22. Cap. 3.
Hinc hec Sacrificium Beatis prodeſt ad glo-
riam accidentalem.
Reſp. 4. Sacrificium Miſſæ non poteſt offer-
ri pro damnatis: quia in inferno nulla eſt re-
demptio, nec pœnæ, nec culpæ remiſſio, nec
pæœnitentiæ impetratio, cùm damnati in ma-
lo ſint obſtinati, & inflexibiles. S. Th. in 4.
diſt. 45. q. 2. 2. 2.
Reß. y. Non licet hoc Sacrificium directè
offerre pro excommunicatis majori excommu-
nicatione, præſertim nomine Eccleſiæ & Chri-
ſti, fi fint nominatim denunciati. Ita ſtatuit
Eccleſia in cap. à nobis 35. de ſeut. extomm. Et
ratio eſt: quia excommunicatio major privat
communibus Eccleſiæ ſuffragiis, inter quæ
hujus Sacrificii oblatio præcipuum tenet locũ.
Dixi 1. Directs: cùm enim Eecleſia Miſſam-
diredè offert pro fidei propagatione & aug-
mento, indireétè etiam offert pro illis excom-
municatis, uti & pro Paganis & hæreticis,
2 5 ur

362 Trabl. XII. Exam. V.
ut convertantur, quorum converſio Eccleſiam
auget.
Dixi 2. Nomine Eccleſiæ & Chriſti: quia validè
& licitè poteſt Sacerdos pro illis in Miſſa ora-
re nomine propriõ, mentaliter tamen, &&*
non per orationes communes, quas dicit no-
mine Eccleſiæ. Ratio: quia excominunica-
tio major non privat precibus privatis, ſed
orationibus & ſuffragiis communibus.
Dixi 3. Si ſint nominatim denunciati: quia ſi
Gint excommunicati non denunciati, & cum-
quibus ex Concilii Conſtantienſis indultò li-
citè poſſumus communicare, poteſt Sacerdos
pro iis ſacrificare nomine Chriſti & Eccleſiæ.
Ratio: quia Concilium Conſtantienſe geneta-
liter permiſit cum illis communicare in quibus-
cunque divinis.
Ex quo ſequitur, quòd etiam direcè liceat
offerre hoc Sacrificium pro converſione hæ-
reticorum noſtrorum, quia non ſunt excom-
municati nominatim denunicati. Et quam-
vis non ſint capaces fructůs Sacrificii quoad
ſatisfactionem pœnæ debitæ, bene tamen ad
impetrationem auxiliorum, quibus ad con-
verſionem ſe diſponant; ſuntque membra-
Chriſti per Baptimmum & characterem, licèt
non per fidem & charitatem.
Reſp. 6. Pro infidelibus, ſeu pro non bapti-
Zatis licirum eſt hoc Sacrificium offerre ſaltem
indirectè in ſenſu antè explicato. Ratio: quia

Sacrifcium Crucis fuit oblatum etiam pro in-
fide-

“D
tus:

1Ma
n iodire
CMtbecuu
Netio:
Cici .

um, P
n woto
helii⸗
Gingr
Pucom
der oper
Kolteren
Ni, &
ii⸗ 1ppl
Eula Pre
ſone N r
detam
o
lequitur
ſter int
Eere 41
li, i
gcer⸗

lecleſik

16 redun
Creris
N . ho

indalel
dacerets
Eecleſe
genera.
n guiut.

0 liee
tüone be
n erchr
lt gon

De Euchariſtia. 363

fſdelibus: & non adeſt prohibitio Eccleſiæ,
quòôd Miſſa non debeat pro iis offerri: ergo
ſaltem indirectè poterit. Poteſt item offerri
pro Cathecumenis tam vivis, quàm defun-
ctis. Ratio: quia licèt non ſint perfectè mem-
bra Chriſti & Eceleſiæ per Baptiſmmum in re-
ſuſceptum, pertinent tamen ad Ececleſiam per
ſidem in voto ſaltem & deſiderio, ſicut No-
vitii ad Religionem: & poſſunt per Baptiſmum
flaminis in gratia decedere: ergo.
Sciendum porrò eſt, quòd, ut Sacrificium
Miſſæ ex opere operato proſit iis, pro qui-
bus eſt offerendum, requiratur intentio Sa-
cerdotis, & voluntas frutum Miſſæ certis-
perſonis applieandi. Eſt communis DD. Ra-
tio: quia pro illis ſoluùm offertur, quibus in-
tentione & voluntate Sacerdotis applieatur-:
ergo etiam illis prodeſt, quibus applicatur-.
Ex quo
Sequitur I. Fructum generalem, qui pro-
venit ex intentione Eccleſiæ offerentis, non.
pendere à ſpeciali intentione & applicaâtione
miniſtri, ideôque ad Fideles pertingere, ta-
metſi Sacerdos nihil de hoc cogitet. Ratio
eſt Eceleſiæ intentio, quæ eſt, ut fructus ge-
neralis redundet in omnes Fideles. Quod pa-
riter dixeris de fructu ſpecialiſſimo Sacerdoti
debito, hòͤc ipsé, quòd dignè celebret; dé-
que fructu Miſſam audientium: cùm in obla-
tionibus, precibus, & Canone Miſſæ expreſſa
fiat ipſorum mentio.

Se-

364 Tradk. I. Exam. V.

Sequitur 2. Quamvis Sacerdos illicite Miſ-
ſam alteri applicet, quàm cui tenetut, ap-
plicatio tamen eſt valida, eique provenit fru-
Gus Miſ⸗iæ ex opere operato, ad quem Sa-
cgerdos applicationem dirigit. Ita Suarez, Co-
ninck, Layman cum communi: quia appli-
catio Sacrificii competit Sacerdoti ex poteſta-
te Ordinis, quæ ab alterius arbitrio non de-
pendet.
Sequitur 3. Hanc intentionem & applica-
tionem eſſe neceſſariò faciendam ante Confe-
crationem, vel in ipſa Conſecratione. Ra-
tio: quia jam tunc diſpenſatur fructus Sacrifi-
cii, quando Sacerdos in perſona Chriſti ſub-
ſtantialiter offert Sacrificium; ſed offert ſub-
ſtantialiter in ipſa Conſecratione: ergo tune
fructus jam diſpenſatur, adeôque per ſubſe-
quentem intentionem non eſt diſpenſabilis.

DQ. 71. Dualis debet eſſe intentio applicati-

va Sacriſiti?

Reſp. Cuimm communiori: Sufficere virtualem
& implicitam, non retractatam, ut ſi præce-=
denti die habuiſti propoſitum celebrandi pro
Petro, ſequenti die, tametſi de hoc nihil co-
gites, tamen fructus Petro applicabitur.

O. 72. Ad quem pervenit ſpecialis fructus
Sacrißcii in caſu, quo Sacerdos obliviſcitur ejus-
modi applicatisnem ſatere?

Reſp. Cum Layman, illi tune provenire, cui
Sa-

——
ns l
Lert rel
ln ſee
Ki (
1,.
Gcun

lnpplica
lellehe

(clern
1hoßt
4 elſ
Nereoti⸗
unc
lone ſt
nmium ci
lri, cen
1non 0
latar er
Pplicatu.
aui de
4 (
ſenn
1. den

luit

4
etut
toveni 4
1en
urer,l
Juin z
er e
tiomnt

e Con
ſone.
ks Kcnn
Prili
Fert ub.
tpo⸗ tuae
er woſe.
Ch.

en

e firuſt
urli en
ebrundl⸗
oe itle
dbiuu,

‚
TH
N

eke
1

De Enchariſtia. 365

Sacerdos ſaltem generali & implicitâ intentie-
ne fructum Miſſæ vult applicare, quod objé-
tum erit vel ipſe Sacerdos, vel illi, quibus
Sacerdos ſpecialiter eſt affectus, & obligatus.
Quisque enim (inquit Layman) Sacerdos pius &
doctus, ſi de es re interrogaretur, ita anims & vo-
luntate affectum ſe eſe reſoonderet. Quodſi Sacri-
ficium ne quidem generali intentione foret.
alicui applicatum, fruétus remaneret in the-
ſauro Eccleſiæ ſecundim Communem.
Q., 13. Quiſuam ex Miſſa recipit majorem
utilitatem
Reſp. Cæteris paribus, id eſt, ſi adſit etiam
major diſpoſitio ſubjecti, Sacerdos; & pofſt
eum is, qui contulit eleemoſynam, cujus-
collatio eſt ſpecialiſſima devotio erga Miſſam;
& conferentis fit ſpecialis memoria in Miſſa.
Poſt hunc illi, qui Miſſæ aſſiſtunt. Unde in,
Canone fit eorum exprefſla memoria per ly „
Et omnium circumſtantium.
Dixi, cærteris paribus: ſi enim, qui ſtipen-
dium non dedit, mæjori fervore ac devotio-
ne feratur erga Sacrificium, ei etiam ſpeciali-
ter applicatum, majorem reportat frucum„
quàm qui dedit.
Q. 14. Cujus audtoritate fiunt redudtiones
Miſarum, ut per certam, vel certas Miſſas, vel
Anniverſaria ſatisfiat pluribus è
Dico: Sacra Congregatio ſub Urbano VIII.
1626. ſtatuit, quôd poſſint fieri à ſola Sede⸗
Apo⸗

366 Tradt. XII. Exam. V.

Apoſtolica, & nullatenus ab Epiſeopis, nec ⁸
Generalibus Ordinum in Capitulis Generalibus,
revocatis contrariis privilegiis.
Non concedit autem Sedes Apoſtolisa illam
Miſſarum reductionem, niſi in Collegiis, vel
Conventibus eam petentibus ſit magna neseſſitas,
& paupertas, quando numerus Miſſarum funda-
tarum excedit numerum Sacerdotum, aut non-
fuit datum juſtum ſtipendium. Hinc non debet
concedi illis Collegiis, quæ faciunt ſumptus non
neceſſarios, vel magnifiea extruunt ædiſicia.

Q. 15. Miſſa quos habet efectus ex opere

operato?

Reß. I. Sacriſicinm Miſſæ non tantùm eſt lau=
dis, & gratiarum actionis, aut nuda commemo-
ratio Sacrificii Crucis, ſed habet tres effectus. 1.
Eſt propitiatorium, ſeu habet vim placandi Deum
peceatis noſtris offenſum. 2. Eſt impetratorium,
ſeu valet ad impetranda quævis bona ſpiritualia,
imò & temporalia, ſi ſaluti non obſint. 3. Eſt
Sarisfactorium pro pœnis temporalibus, quæ re-
ſtant remiſs â culpâà. Eſt de fide, ut patet cx Trid.
Seſſ. 22. c. I. & Can. 2.
Reſp. 2. Miſſa dictos effectus cauſat ex opere
operato. Ratio: quia cauſantur ex ſola digni-
tate hujus Sacrifieii, nimirum rei in eo oblatæ,
ae principalis offerentis, independenter à digni-
tate Sacerdotis partieularis, üt patet in Miſſa-
mali Sacerdotis, quæ tantum valet, quantum bo⸗

Mi, non ex opere operantis, eum illud wihi va-
eat ²

——
tho 4

nb
cs 1
ſmmelis
11 No
M
Mrai
u
niorl
vol no
horgnto
Uunt lum
lnant i
s hote
u no
tſan
Ulora a
lum

NA

eda

Mnt

ſtente

9.

.
oe
eob e
Generiie

Clolie
Lolepi
ennnetelle
llumm in
n, at e
ine on
t unptun
2zihei,

eN S

ntümeltl

cOmmemo

eſteus. 1

Andi Deu

henetin
iniune
bint, 3l
bas, !
tukterli

zuſit
e ſolt⸗
nenln
dennrit⸗
tet 1Ul.

De Buchariſßtia. 367

leat; ergo ex opere operato. Item indepen-
denter à dignitate ejus, pro quo offertur, ex
parte cujus tamen requiritur diſpoſitio, non ùs
ratio formalis cauſandi, ſed ùt conditis Ans qua⸗
non. Quid ſit opus operatum, &c. vid. Tract. I1.
Exam. 2. Not. §Fe
Q. 76. Eſine utiliuz Miſſas in vita ſili ce-
lebreri facere, quàm poſt mortem?
Reſp. Eſt utilius: quia exinde homo ſibi com-
parat majora beneficia. Nam Miſſæ pro aliquo
diéæ poſt mortem ſunt ſolôm ſatisfactoriæ pro
pœnis Purgatorii; ſi verò pro eo legantur in-
vita, ſunt ſimul propitiatoriæ, & impetratoriæ:
ſicque juvant in vita & poſt. Imò per eas mul-
tiplieatas poteſt in vita tota Purgatorii pœna-
deleri, ut moriens ſtatim exlum intret. Quod
tamen forſan rarò contingit.
Plura adhue de Miſla dicentur infrà Tract.
15. Exam, 6.

TRACTATIIM XIII.

De Sacramento Pœnitentiæ.

De Eſſentia, partibus, & neceſſitate
Pœnitentiæ.
Q., 1. Qauid eſt Pœnitentia!
Reſo. Pœnitentia phyſicè ſumpta definitur
quòd ſit exterior peccatorum confeſſio doloro-
ſa

368 Trabt XIII. Exam. I.

ſa ſub impenſa præſcripta abſolutienis forma-.
Metaphyſicè verò, quòd ſit Sacramentum Novæ
Legis inſtitutum ad remiſionem peccatorum poſt Bapti-
ſmum commiſſorum, ſen ad cauſandam gratiaen ſanun-
tem, ſive reſuſcitantem, aut remiſſivam dictorum

peccatorum.
Q. 2. Quot ſunt partes Pœnitentie?
Reſp. Partes aſſentiales ſunt tres, contritio, con-
feſſio & abſolutio. Satisfactio eſt pars tantum in-
tegralis. Ratio: quia Sacramentum Pœnitentiæ
ab intrinſeco non poteſt ſubſiſtere ſinè contritio-
ne, confeſſione & abſolutione; bene tamen ſine
Auali ſatisfacione, unde hæc in moribundo
non requiritur: ergo.
Q. 3. Que ſz materia & ſerma EPæœnitentiæ?

Reſp. I. Materia proxima ſunt actus pœniten-
tis, remota ſunt peecata, non ur acceptanda;
ſed ùt deteſtanda & deſtruenda: eàâque perſona-
lia ſeu actualia, & quidem poſt Baptiſmum com-
miſſa; quæ ſi fuerint mortalia, ſunt materia ne-
neſſaria, ſi venialia, materia ſufficiens ſeu libera.
Reſp. 2. Forma Pœnitetiæ eſt abſolutio, cujus
eſſentia abſolvitur his binis verbis: Abſolvo 1&.
Quia hæc ſuſſicienter exprimunt actum judicii, &
cffectum hujus Sacramenti, ſcilicet gratiam re-
miſſivam peecatorum; ſequentia verba: 2 peces.
tis tnie, pertinent ad integritatem, non quidem
Sacramenti, fed loceutionis.

Reſp, 3. Valida eſſat (attamen illicita) abſo-

lutio

—
la his
1, t
ej
Ar mutati
n aunu
Eed üli
t in .

4 A

2

11. Hoe
in ex ſn

2,
n hon el
inre hi
deſide
14.
. 3.)
n votum
d eius m
Catis ex
itdelideri
u dil
te hoe
uamen P
IMkeratur
Ratio
Aeite e

.l.

—
ienk
ſdneſun
in
Stien
Pan Cichn

Mientie/
tontriioee
pens tmtint
n Penitn
ſnd connt⸗
ne tamnen 4
moribuxt

Eſitentie

N enite
tepten
ge erl
ptlnuman
nn nuerut
ſan ier
Molotio,
Gum at
et gein
ecdi/
ia
ele

De Pæœnitentia. 269

lutio data his verbis: Remitto, condono tibi pesccaæ-
ta tus: quia hæec verba æquivalent prioribus:
Abſolvo te; æquivalentia autem verborum ſolàm
indueit mutationem materialem, quæ Sacramen-
tum non annullat. Ob eandem rationem etiam
valida, ſed illicita eſt hæc forma: Abſolvo à pec-
tatis tuis: hæc enim priori æquivalet, cùm ly te
includatur in Iy tuis.

D.,. QDaanta eſt neceſſtaz Pœnitentiæ?

KReſp. I. Hoe Sacramentum non eſt abſolute
neceſſarium neceſſitate ſalutis omni homini, ſed
ſed ſolàm ex ſuppoſitione, ſi peccaverit: quia,
eſt inſtitutum in remedium pecceati.
Reſp. 2. Suppoſitô etiam peccatò hoe Sacra-
mentum non eſt ſimpliciter neceſſarium in re,
ſed ſi in re haberi non poſſit, ſufficit ejus vo-
tum ſeu deſiderium. Ita declaratur in Trid. Seſſ.
6. c. 14.
Reſp. 3. Non eſt ſimpliciter in eo eaſu neceſ-
ſarium votum explicitum hujus Saeramenti, quo
(dum ejus memoria occurrit) præter dolorem
de peceatis expreſsè datâ occaſſione confiteri pro-
ponas, ſed ſi non recordetur quis peccatorum,
ſuffieit deſiderium ſen votum implieitum inclu-
ſum in actu dilectionis D El ſuper omnia. Vel
ſi quis de hoc Sacramento nihil ſeiens, recor-
detur tamen peccatorum, & de iis ſeriò doleat
ſeu eonteratur & firmiter proponat emendatio-
nem. Ratio: quia in tali propeſito & dolo-
re implicite eontinetur propoſitum confitendi.
A a Ex

370 Tradt. XIII. Exam. II.

Ex Exam. II. as
De effectu Pœnitentiæ. 4

. 4 une dN
Q. 7. Danturne peccara per panitentiam mns
non re mittibilia?

Keſpy. Nullum datur peccatum tam grave & kni
enorme, quod non poſſit remitti per pœniten- e
tiam. Ratio: quia oppoſitum aſſerere repugnat ahaſee
Divinæ miſericordiæ, de qua dicitur Joel. 2. nhuliz be
quòd benignus & miſerieos eſt, & patiens, & Ahi 6
multæ miſericordiæ, & præſtabilis ſuper malitia. Aömm
Q. 2. Quomods remittuntur peccata venia- Radenk
lis per pœnitentiam, aliäque Sacramenta, aut RM
Sacramentaliæ? “

Reſp. I. Sacramentum Pernitentiæ venialia n ini
legitimè elavibus Eccleſiæ ſubjecta tollit ex ope- ele
re operato. Ratio ex S. Th. quia venialia ſunt iiai,
etiam propria materia Sacramenti Pœnitentix,; *
ſaltem ſufſiciens, licet non ncceſſaria. n 3
Reſp. 2. Alia Sacramenta præter Poœnitentiam Dl
etiam habent vim remittendi venialia ex eperes Ioram
operato. Ratio ejusdem S. Dævenialia facilius ot,
renittuntur, quàm mortalia; ſed omnia Novæ Ven⸗
Legis Sacramenta tollunt mortalia ex opere ope- le, 3
rato, aliqua quidem per ſe, ůüt Sacramenta mor- Im a
tuorum; aliqua verò per accidens, ùt vivorum * i Ohere
ergo. 1 Opere
Nota tamen, quòd remiſio venialimm per alis leentis:
Sa= nmn

ie,

Naitent

tamn gen
Per t
ete ienn
eitur
helienn
per Nl
Ata Uiſ
n, ℳ

2 Neniel
Ait exe,
Venilu
Paniem
tu,
r Ponten
Alu er
eniaint
Honmu
e Cheß
enmehi
fn

De Pœnitentia. 271

Sacramenta non fiat immediatè, ſed mediaté, eò
modô, qué ſtatim dicetur de Sacramentalibus“.
AD., 3. Quid cenſer de Sacramentalibus *
Ante Reſp. nota; adiones, vel res ſacras-„
quas vocamus Sacramentalia, indicari héc verſu:
Oras, tinétus, edens, confeſſus, dans, benedicens.
Orans, id eſt, oratio Dominica, vel ofatio in
Eccleſia conſecrata. Tinctus, aqua benedicta.
Edens, panis benedictus, qui olim locò Eucha=
riſtiæ dabatur Catechumenis, vel etiam Fideli-
bus non communicantibus. Confeſus, id eſt,
Confeffio generalis, quæ fit in principio Mifle,
vel in Completorio, & in Prima. Hué redu-
citur tunſio pectoris, quâ manifeſtatur interion.
animi dolor. Dans, id eſt, eleemoſynam, quæ
peccata redimit. Huc redueitur jejunium reli-

giosè ſuſceptum. Benedicens, id eſt, Pontificis,

ſes Epifecopi, aut Abbatis benedictio ſolemni
ritu, ac ſignò erucis populo data. Vocantur“
autem Sacramentalia; vel quia ad Sacramenti
confectionem adhibentur, vel quia verorum Sa-
cramgntorum genium quodammodo æmulantur.
Hôc not.
Reſp. Venialia remittuntur etiam per Sacra-
mentalia. 2. non immediatè, ſed mediatè, in
quantum excitant pium motum voluntatis. 3.
non ex opere operato; probabilias loquendo,
ſed ex opere operantis. Prima & 2. pars eſt S.
Th. dicentis: Omnia iſta cauſant remiſnonem-
Peccatorum venialium, in quantum inclinant a-
A àa 2 nni-

372 Tract. XIll. Exam. III.

nimam ad motum peœnitentiæ, qui eſt deteſtatie
peceatorum, vel implicite, vel explicitèà. Et ra-
tio eſt: quia nihil immediatè tollitur, niſi per-
ſuum oppſitum; ſed venialia pro oppoſito ha-
bent fervorem charitatis (quem diminuunt) &
formalem eorum deteſtationem: ergo per illum,
& illam ſolàm immediatè tolluntur. IIlum ve-
ro excitant Sacramenta & Sacramentalia: ergo-
Ratio 3. p. quia nullibi legitur, quòd Sacramen-
talibus à Chriſto facta ſit promiſſio remittendi
pPeccata.
Idem eſt de Exoreiſmis ab Eccleſia inſtitutis;
ui inter Sacramentalia senſentur à S. Th. & qui
effectus quoſdam ſupernaturales contra dæmones
habent ex opere operantis tantàùm, & per mo-
dum impetrationis, quæ impetratio non funda-
tur in privata ſanctitate Miniſtri, ſed in oratio-
ne totius Eccleſiæ, quæ eos inſtituit, & dæmo-⸗

