27. Ouid & quotnplex eſt ſeandalzm? Vid. pag. 1I41.
eg.

§. 18. De virtutibus Cardinalibus.
I. Quot ſunt Girtutes Cardinales? R. Sunt quatuer:
Prudentin, Juſtitia, Fortitudo, & Temperantia.
2. Quare vocantur cardinales? R. Ideo, quia, ut ait
S. Th. de virtut. a. I. ſuper eas volvitur tota conditio-
nis humanæ ratio, iisque velut cardinibus univerſa vi-
tæ honeſtæ & politicæ ſerics, & moles ſubnixa eſt.
3. Cum Religio ſie pars potentialis juſtitie, dic ezizm
de ilkla, quid ſie Religio? R. Eſt Girtus debienm culeum
rribnens Deo, tanquam primo owninm prineipio, ſeu ſa=
premo omnium Domino., pag. 247.

e § 4.· Cr

42 Caß. 2 §. 19

4. Quoraplices ſunt aäctnt Religionis 2 K. Sunt dupli-
ces: interni & externi. Interni ſunt Devotie, & Ora-
io. Externi, Adoramo, Sacrifieium, Oblztio, DPecime,
wotum, Jeramentem, Adjuratio Divino nominis, ejus-=

que in landem aſſeemptio: quæ quid ſint, habes ibid.
5. Quid eſt latriæ, duliag, & byperduliz, ſecies nè
wiirdam Adorationis? Vid. pag. 249.
De ſuperſtitione, Idololatria, Divinatione, Vana-
obſervantia, Magia, maleficio, veneficio, & philtro
quæ ſunt vitia Religioni oppoſita, Vid. p. 275. & ſeq.

Baptiſmus quid ſit. vid. Tract. 11. Ex. 5. pag. 312. Quan-
do inſtitutus, quæ ejus materia proxima & remota. Ib.
An, ſi quis intendens alium occidere eum aquæ ſub-
mergat, cum intentione baptizandi, baptizet. Ibid.
Qualis debeat eſie aqua: an roſacea, an humor fluens
ex ligno, &c. ſit materia ſufficiens., pag. 313. Quæ
ſorma, quis miniſter, pag. 314. Quæ neceſfſitas ba-
ptiſmi. 315. Quid, ſi infans periclitaretur in pelle-
ſecundina, quâ non poteſt exui, aut dum perfecta na-
tivitas prolis expectari, vel dum periclitatur proles in
utero, & obſtetrix manu poſſet attingere. pag. 316.
Quid faciendum, ſi monſtrum fit baptizandum. p. 317.
Quis effectus baptiſmi. pag. 318. An fi iterabilis“.
pag. 320. Inter quos contrahatur cognatio ſpiritualis-
ex baptiſmo. pag. 563. Quibus adde triplicem eflen
baptilmum, Fluminis, Flaminis, & Sangninis. Bapti-
mus Fluminis eſt, qui in aqua confertur. Flaminis-
eſt deſiderium ſeu votum Baptiſmi Sacramentalis vel
explicitum, vel implicitum, in contritione perfſecta-
peccatorum, aut amore Dei ſuper omnia incluſum,
Sanguinis eſt, martyrium ſupplens vicem baptiſmi, &
ex ſpeciali privilegio delens omnia peccata. Includit.
autem contritio perfecta aut amor Dei ſuper omnia votũ
ſeu deſiderium baptiſmi ſacramentalis, quatenus hi actus

ſunt virtualis voluntas adimplendi omnia præcepta Di-
vi.

adt⸗

. 1.
Pol erdi
mentia

lummun
cauſa nee
ſene K⸗
s excom
enz ſel,
ekem
5,15
Aſt
lein
44 I 4
der lis.
terin den
en chen
aN
biene
onit l
nanc

De Materia Subdiacenatüs. 4³3

vina, inter quæ comprechenditur etiam ſuſceptio ba-
ptiſini ſacramentalis.

§. 20. De Horis Canonicis.
Quid, & quot ſint Horæ Canonicæ. Vid. pag. 261
Quæ fit pars notabilis obligans ſub moxtali. pag. 262⸗
Quinam, & quotuplici titulé teneantur ad Horas. pag.
263. In materia reſtitutionis quid ſit hoc, pro rata:
'tem cui reſtituendum: aut quid, ſi beneſicium ſit qui-
dem collatum, ſed nondum in poſleſſione. pag. 263.
Eſtne eôdem modé Rata intelligenda pro Parocho &
Beneficiato ſimplici. pag. 264. An profeſſi ad chorum
deputati teneantur extra chorum ad Horas: item Reli-
gioſi ejecti, ac Moniales. p. 265. An, & quæ intentio
& attentio requiratur ad Horas, ac quotuplex utraque
ſit, Ibid. An infirmus, cæcus, & ſurdus teneatur ad
Horas. pag 267. Quæz ſint cauſæ excuſantes ab Ho-
1is, pag. 268. Quibus adde Matutinum dividi poſſe à
Laudibus: cüm & antiquitus id in uſu fuerit. Item
pervertere Horarum ordinem remotéô contemptu eſt ad
ſummum veniale: quia eſt aliqua deordinatio; cum=
cauſa nec eſt venialis, Item Dizconus in Horis præ-
ſente Sacerdote (niſi de cjus licentia) ita & Sacer-
cos excommunicatus Dominus vobiſcum, dicere non de-
bent; ſed, Domine exaudi orationem measm.
De temporibus Ordinationum, & interſtitiis habes-
Cap. 1I. §. 13. q. 24. & ſeq.
§. 21. De Subdiacenatu.
Quid ſit Subdiaconatus. Vid. Tr. 15. Ex. 4. p. 483
Quod ejus officium, materia remota, & proxima. pag-
484. In qualis materiæ traditione imprimatur chara-
cter. Ibid. Quomodo differat materia Subdiaconi à ma-
teria Sacerdotis, cùm utrique detur calix & patena. Ib.
An debeat calix cum patena eſſe conſecratus. Ibid.
Quando Subdiaconatus ſit inftitutus. pag. 485. Quæ
obligatio Subdiaconi. Ibid. Quod ſubjectum Subdia-
conats. Ibid. Quæ veſtes Subdiaconi. Ibid. Subdia-
euimu conandus cum qua diſpoſitione ac veſtef ad ordinatio-
nem

44 Cap. 3. G. 1.
nem accedere debeat. p. 486. An ordinandus neceſ
ſariò calicem & patenam tangere debeat. Ibid. An
Subdiaconus officium ſuum jejunus exercere, & an in-
mortali cxiſtens priùs confiteri debeat. Ibid.

CAPIH TI III.

De Materia Diaconatůs.

Quamyvis aliqui materiam Subdiaconandorum ac Dia-
conandorum ſeparent, ita, ut quæſtiones de Ultimo fi-
ne, de Actibus humanis, de Peccatis, de Legibus *
Præceptis, de Gratia, Virtutibus, ac Baptiſmo ad ma-
teriam Diaconatůús transferant, cum aliis tamen has-
nunc ſpecificatas quæſtiones cum materia Subdiacona-
tůs conjunxi. Hnde Diaconandus revideat hucusquen
dicta pro Subdiaconandis, imò omnia, quæ de prima
Tonſura, & 4. Minoribus dicta ſunt, eidem revidenda
erunt. Cùm enim Ordo Major Minores in ſe eminen-
ter contineat, ſuper Minoriſtas eminere debet ſcientià.
Proinde quæ pauca pro Diacono reſtant, duobus para-
graphis abſolventur, in quorum primo de Evangelii Ex-
plicatione, quæ interdum Diacono incumbit, & ſimul
de Sacra Scriptura, cujus auctoritate ad illud explican-
dum ſæpe uti debet, aliqua reſolvenda erunt.

S. 1. De Evangelii Explicatione.

1. Ouotuplex eft Evangelii (Sel Secræ Seriptere

ſenſus? R. In generc eſt duplex: ſcilicet Hiſtorius ſeu

Literalis, & Mſticus, ſeu piritualis.
2. Quid eſt ſenſus Literalis, & quid Myfticus² R.
Senſus Eiteralis, ſeu Eiſtoricus eſt ille, qui proximé,
ſeu immediatè ſignificatur per ipſa verba, ſive propriè,
ſive metaphoricé, aut parabolicè ſumpta. Myſticus,
ſeu Spiritaalis eſt, qui non ſignifcatur proximè per ipſa
verba, ſed per ram figniſicatam ipfis verbis, S. Th. I.
p. q. I. 2. 10.
3. Cam

a nen:
(viſe
VI. 1bi
engt,
7 anien
nallacche
muyt, .
ſeperitur
te ſenite
dun er
2mbulite
lle mm
ſgnitcarnt
lcarn ſe
4r 4g,
Cnlteh
ſeniherur
likkniin
Cnlki,
lenſu
abinie
enun
en

NN,
a dle,
itn
gle nn
nlen nis
ünn⸗

De M'ateria Diasconatüs. 45

3. Cam alicnjus ſænifßcationis memineris, dic, quo-
nplex ſit in Evangeliz, vel Sacra öͦ ripenra ſcgnifecatio 2
R. eſt duplex: una verborum, quæ pertinet ad ſenſum
literalem; alrera rerum, quæ pertinet ad ſenſum my-=
ſticum. Nam & verba fignificant rem aliquam ſecun-
dùm literam, & res ſignificata per verba iterum figni⸗
ficat rem aliam ſecundum myſterium. S. Th. loc, cit.
4. Sciſne aliquem texrum aſerre, in quo nterqne hie
ſenſus inveniater? R. Adduco textum illum 1. Cor. I0.
v. I. ubi Apoſtolus ait: Patres nofrri eomnes ſab nule
Iuerunt, & omnes mare eranſiernnt: & omnes in Moy-
Jſe baptizari ſant: &g omnes eandem eſcam ſperitalem
manancaverunt: &s& omnes eundem porum ſpiritalen bi-
bernnt. In his quippe, & ſequentibus verbis duplex
reperitur ſenſus unus literalis, qui proxime immedia-
tè ſignificatur per verba citata: filios nimirum IIraél“
dum cx Æ gypto egreſſi ſunt, tranſiviſſe mare rubrum 5
ambulàſſe ſub nube, comediſſe manna in deſerto, bi-
biſſe aquam de petra. Alter eſt myſticus, qui non-
ſignificatur proximè per verba citata, ſed per res ſigni-
ficatas verbis citatis,. Nam per egreſſum filiorum Ifrael
ex Ægypto per Moyſen ſignificatur egreſſus noſter cx
ſervitute peccati per Chriſtum. Et per mare rubrum,
ſignificatur baptiſmus: per manna Corpus Chriſti in⸗
Euchariſtia: per aquam ſanguis Chriſti: per petram
Chriſtus.
5§5. Senſus wmyfticus haberne aliquam ſubdiviſtonem 2
R. Subdividitur trifariam: ſcilicet in ſenſum allogoricuem,
anagogicum, & moralem ſeu ropologicim, juxta tripli-
cem virtutem theologicam, fidem, ſpem, & charitatem.
6. Vellem mihi exponi ſingulorun ſenſizene erplicatio⸗
nem ² R. Senſus allegoricus reſpondet virtuti fdei, &
tunc eſt, quando verba Scripturæ præter ſenſum litera-
lem ſignificant aliquid, quod pertinet ad fidem, id eſt,
ad Eccleſiam militantem, quæ ambulat per fidem, ten-
dens ad viſionem.
Anagogicus reſpondet virtuti ſpei, & tunc eſt, quane
do verba Scripturæ præter ſenſum literalem ſgnincant.
ali=

46
aliquid „ quod pertinet ad ſpem, hoc eſt, ad Eccleſiam
triumphantem, vel vitam æternam, quam ſperamus.
Moralis, ſeu tropologicus reſpondet charitati, & tunc
eſt, quando verba Scripturæ præter ſenſum literalem.=
ſigniſicant aliquid, quod pertinet ad charitatem, nimi-
rum ad inſtructionem morum, & officia charitatis.
7. Quotuplex ergo eſt ſenſus Evangelii ſeun ſeriptura ſie
bdiviſes? R. Eſt quadruplex: Literælis, Allegoricus,
Anagogicus, & Moralis. Litera ſeu hiſtoria docet fa-
Gum; Tropologia docet faciendum; Allegoria docet-
credendum; Anagogia docet appetendum; juxta ver=
ſum illum:
Liteeræ geſta docet: quid credas, Allegoria:
Moralis, gquid agas: què tendas, Anagogia.
9. Neſcis vocem aliquam aßignare, in qua bi Jaa-
zzor ſen ſus offtendantur 2 R. Eſt vox, v. g. Jeruſæalem.
Hæ enim vox literaliter ſignificat ipſam urbem realem
Palæſtinæ; allegoricè ſignifcat Eccleſiam militantem;
moraliter animam juſti; anagogice Eccleſiam triumphan-
tem⸗. .
9. Okam dar Regurlan S. Aszg. de ztceptione borum
euſanm ?à R. Hanc, quòd verba S. Scripturæ toties in
ſenſu literali accipienda ſint, quoties ex eorum proprie-
ſtate nullus ſenſus abſurdus ſequitur.
10. Deberne igitter quilibet locass Scripture hos qiea-
zuor ſenſus habere? R. Non eſt neceſſe: aliquando
enim exponitur unò tantùm ſenſi. S. Th. quodl. 7. 2. 15.
1I. Eſtne prater bos quatuor alius adhuc ſonſas K-
Eſt accommodatitius; quò⁶ tamen pie & prudenter ſine
ulla falſitate & abſurditate utendum eſt. IIIé uſus eſt
Chriſtus, dum Matth. 15. illud lſaiæ: Populks Re
labiis me honorat, cor auten: eorum longs ef a mé:
quod intelligitur de Judæis, qui erant tempore Iſaiæ,
aecommodavit Scribis & Phariſæis ſui temperis.
12. Die, quid nomine Sacræ Seripture intelligendum
Vr ? R. Nomine Saeræ Scripturz intelliguntur Libri

Ganonici tum Veteris, tum Nevi Teſtamenti, qui ſunt
1 xYelas

—
Elni in
zan Di
in n

ſu cele

(in 6
e
Ei e
ler
U.
4
Manhe⸗
Nema,
Teg
aahu

1g,49,7.
ten be o
nentum
iler, ).
4 lenotz,
Konm,
innt
iliro
nt lebe⸗
igto
ene⸗ de

nil, Ar

t, E
n1,

„nlin her e

eunnnr,i

4, le Neſtine .
4

6 fin 46
ni eun te

e
glen A

De Materia Diaconatus, 47

relati in Canonem, ſeu catalogum Scripturæ, fan=
quam Divini, ſeu à Deo inſpirati.
13. Oainam ſunt illi Libri 2 R. Cùm nomina illo-
tum paſſim nota ſint, ſufſicit eosdem verſibus ſequen⸗
tibus deſcribere.

Cum CGen it Exe, Levi, Nameri, Deuter, Joſaegue:
Judic, Ruthy, Reguem, Paral, E ſa, Tobis, ac Judith, 2*α6
Hos Eſiber, Iob, bſal, Proß, Eccleſiaſtis adibit:
Poſtea Cant, Sapiens ac Eecleſiaſticus ibit.
Uaæ, jerem, Barnch, Ezech, Daniel comitatur?
Oſe, Joël, Amos, Abdi, Jon poſtea fatur.
Ut Miche Nahnmnm, ſic Hat Sophon aſſociavit
Degeanm Zachar, Malach Machabeus amavit.
Matthenm, Marcum, LPncam, oan, Aclta ſequuntur:
Roma, Corinth, Gal, Ephes, Philip, Colos inde legunturæ
7Theß, Timo, Tir, Philemon Hebrais jungitur ipſis:
Jacoboque Perrus, jecan, ac jad, & Apocalypſis.

§. 2. De Diaconatu.

Quid ſit Diaconatus, quédve Diaconi offcium vid
bag. 487. An poſſit pyxidem Euchariſtiam continen-
tem de loco in locum deferre, aut in neceſſitate Sacra-⸗
mentum Pœnitentiæ adminiſtrare, vel Matrimonio aſ⸗
ſiſtere. p. 48 8. Quæ ſit materia Diaconatus proxima
& remota, & an hæc tantûm debeat eſſe Liber Evan=
geliorum. p. 489. Quæ ſit forma ejus, & quando im-
primatur character: quandéve ſit inſtitutus, & quæ ve⸗=
ſtis illi propria. p. 490. Diaconandus cum qua diſpoſi=
tione debeat ad ordinationem comparere. Ibid. Quæ
obligatio Diaconi, & an in recitatione Breviarii poſſit
dicere: Dominus vobiſeum. Ibid.

CAPHT IV.

De Ordine Presbyteratüs, ſen Sacerdotii.

Materiæ, ex quibus Presbyterandi examinari ſolent.
ſunt, quæ hic ſequuntur, & omnia, Puæ in præceden-

48 Cap. 4. F. 1.
tibus dicta ſunt de prima Tonſura, Ordinibus in commu-
ni, & in ſpecie de Quatuor Minoribus, de Sub-& Dia-
conatu, ob rationem Cap. 3. de Diacono datam.
Hinc Presbyterandus debet ſe præparare ad Examen-
ex omnibus, quæ præcedentibus rribus capitibus præ-
miſſa ſunt.

S§. 1. De Materia, Forma, Poteſtate, efficio, &:

Presb)terarus in genere.

Quid ſit Presbyteratus. vid. p. 490. Quæ ſit pote-
ſtas & officium Presbyteri, quæ materia & forma. p.
491. Quid, ſi Presbytero neo-ordinando non impo-
nerentur manus, vel ſi calix, &c. non traderetur. p-
492. An hoſftia immediatè tangi debeat. ibid. Quid,
ſi hoſtia & vinum ùt commixta in calice traderetur. p.
493. An calix cum patena conſecratus eſſe debeat. p.
484. Quid, ſi vino aqua admixta non eſſet. ibid. An
ſatis effet, ſi unus traderet materiam, alter pronunciaret
formam. ibid. Quando inſtitutus Presbyteratus, quæ
ejus obligatio, quæ veſtis. ibid. Sacerdos celebratu-
rus quomedo ducere debeat ſtolam. p. 494. Quod
brachium priüs Albâ induendum. ibid. Præsbiterandus
cum qua diſpoſitione debeat comparere ad ordinatio-
nem. ibid. Quæ in co ætas requiratur. p. 474. Quam
habeant veſtes Sacerdotis ſignihcationem. ibid. An-
Sacerdoti in aliquo caſu celebrare liceat ſinè ſacris ve-
Qſtibus. p. 496. An teneatur ante Miſlam dicere Matu-
tinum. ibid.
His adde illam obſervationem, quomodo Sacerdotes
novi in ordinatione cum Epiſcopo celebrantes ſe gerere
debeant. Nimirum ad vitanda pericula & perplexitates
obſervent ſequentia. I. Intendant formam recitare co
meliori modò, quò intendit & ſolet Ecclefſia. 2. Nul-
I6 modé præveniant Epiſcopum in prelatione verborum-
conſecrationis, ſed attendant, ut cum eo ſimul abſol-
vant. 3. Habeant intentio nem, quòd velint conſe-
crare eandem hoſtiam, fi fimul formam cum Epiſcopo,
abſolvant, ſecus verò proferre ſolum materialiter.

5§. 2.

E bd⸗
4 Us
Ekek
1 go eh
Aalſe unn
(umnin
likie
eſtn
1u in ſoln
ne in ſ⸗
ur in
(unr
Lluncit:
do u
Lnguinen
An ,,
AnChn
Ain hu⸗

aug er
,
er Fel ean
Erlte
tnit,
in ſei
lcan
Aüin
zy.

De Materia Preibyteratiis. 49

G. 2. De Euchariſtis, t Sacramento, & ut Sacriſicio.
Presbyterandus ſolet ſpecialiter examinari ex Tract,
12. de Euchariſtia, ùt Sacramentum, & àùt ſacrificium
eſt. Tales quæſtiones ſunt:
Quid ſit Euchariſtia, ùt Sacramentum. Vid. pag. 32 3=
In quo eſſentialiter conſiſtat. pag. 224.
An ſit unum Sacramentum vel plura. pag. 325.
Quantùm, & quibus ſit neceſlaria ejus lumptio. Ib.
Ubi & à quo inſtituta. pag. 326.
Quæ ſit materia conſecrationis in Miſſa, qualis pa-
nis, an ſolus triticeus, an ex hordeo, fſiligine, ſpelta,
farre, an ſolus azymus, quale vinum. p. 327. & ſeq.
Quare vino miſceatur parum aqnæ. p. 329.
Quanta præſentia, & quantitas materiæ requiratur,
& ſumciat ad conſecrationem. ibid.
An aqua vino admixta immediaté convertatur in5
Sanguinem Ohriſti, p. 330.
An poſſit una Species ſinè altera conſecrari, ibid.
An Chriſtus ſit realiter præſens in Euchariſtia. p. 331
An in Euchariſtia ali quid manezt de pane & vinos
&S quid illud. p. 332.
Quid in Euchariſtia ex vi verborum conſecrationis;
& quid per concomitantiam ſub quavis Specie ponatur,
Pe 333. . . d„ ⸗
Quid de caſi, quo in Euchariſtia miraculosè apparet
puer vel caro. p. 334.
„Quræ ſit eſſentialis forma utriusque Speciei Conſe-
crationis. p. 335.
AIn verba formæ proferantur ſolùm hiſtoricè, & pro
quo ſupponant. p. 336. & ſeq.
An pfima forma habeat ſuum effectum ante alteram-
P. 337. . .
An liceat repetere verba formæ in eadem Miſſa, aut
ſaltem ſupra aliam materiam ſeu hoſtiam. p. 337. & ſeq-
Quis ſit effectus Euchariſtiæ Sacramenti. p. 238.
An proſit aliis non ſumentibus. Ibid.
Quotuplex ſit mandueatio, vel modus manducandi
Euchariſtiam. p. 339.
nlne 4 An

50 Cap. 4. S. 2.
An Angeli manducent Euchariſtiam. p. 340.
uæ diſpoſitio requiratur ex parte animæ, an ne-
ceſſariò præmittenda confeſſio, ſi quis ſit in mortali.
b. 340.
Quid, ſi non ſit copia Confeſſarii. Ibid.
Quantum peccatum ſit indigna ſumptio. p. 341.
Euchariſtia eſtne peccatori publico vel occulto de-
neganda. Ibid.
Eſine danda non habentibus uſum rationis, aut ebrio
moribundo. p. 342. & ſedq.
Quæ diſpoſitio requiratur ex parte corporis, an ci-
bus, aut pollutio, vel actio conjugalis prævia impediat

ſumptionem. p. 343.
An ſint caius, in quibus non jejuno liceat ſumere

Euchariſtiam. p. 344.
In qua ætate pueri obligentur ad Euchariſtiam. p. 345.:
Quid de Communione Paſchali. Ibid.
An liceat quotidie communicare, vel omnino à Com-
munione ceſfſare. p. 349.
An Chriſtus ſumpferit ſuum corpus,

Judæ, p- 349. & ſeq. .
uid, ſi Euchariſtia fuiſſet ſervata tempore mortis“

Chriſti, an in ea fuiſſet mortuus. p. 3502
Quis ſit miniſter Euchariſtiæ, an ſolus Sace

etiam Diaconus. p. 350.
uoties teneatur Sacerdos celebrare. P. 351.

An Miſſa mali & boni Sacerdotis ſint ejusdem va-

loris. p. 352. . .
Quomodo Euchariſtia ſervanda ſit in Eccleſius, etiam

Monfalium, & quid de lampade. p. 353 ½
* De Euchariſtia ar Sacrificio.

& an dederit-

rdos ,vel

Quid ſit Sacrificium Miſſæ, & quande inſtitutum

497·
7 Quot ſint partes principales Miſſæ. Ibid.
An Miſſa ſit verum Sacrificium. p. 354.
An mors Chriſti in cruce. p. 35 5.
Quomodo diſterant Sacxificium Crucis,

Mifz, Ibid.

Cænæ » &

Quis I

lth
luaci
li
krinmn
Alen

Uwhet
n gli
inleen,:
ln len
ſende ldid
n M
un if
Cono⸗
1 Mn.
An hol
Conmmurie
(ullid
Cir
Uln

An ht

M nmn

d e

An lee

De Materia Preibyterati& 51

Quis ſit principalis offerens in Miſſa. p. 356.
In qua actione eſſentialiter conſiſtat Sacrificium Miſſæ.
Ibid.
An ſit infiniti valoris. p. 357.
An liceat pro una Miſſa plura ſtipendia accipere
358.
. Pohter quid detur ſtipendium. Ibid.
An quis poſſit partem ſtipendii dare alteri, ut Mis-=
ſam legat, alterâ parte ſibi retentâ. Ibid.
An liceat anticipatè dicere Miſſam pro ſtipendio
fururo. Ibid.
An Miſſa pro pluribus oblata æquè proſfit ſingulis
„ qum ſi offerretur pro uno tantùm. p. Ibid.
Quomodo, & pro quibus Sacerdos debeat applica⸗
re Miſlam. p. 360.
An poſſit offerri pro Sanctis, aut damnâtis, vel ex-
communicatis, ac infidelibus. p. 361. & ſeq.
Qualis debeat eſſe intentio applicativa Sacrificii. p. 364.
Quisnam ex Miſſa recipiat majorem utilitatem. p. 365
n Cujus auctoritate fiant reductiones Miſſarum. Ibid
Miſſa quos habeat effectus ex opere operato. p. 366.
An ſit utilius facere legi pro ſa Miſſas ante, vel
poſt mortem. p. 367.
Qué tempore liceat celebrare. p. 498.
An liceat eidem Sacerdoti ſæpius in die celebrare“.
Pe 499.
G in loco Sacrificium ſit celebrandum. p. 501.
An liceat celebrare in Eccleſiæ violata ſeu polluta;
& in quibus caſibus illa violetur. Ibid.
An licitum ſit Miſlam interrumpere, vel interpolare.
. P 0, &εα ſeg“ —N
1 M Quanta ſit obligatio Sacerdotis circa verba Miſſæ,
e ritus Canonis. p. 503⸗
His adde I., dum quis dimidiam partem Hoſtiarum,
vel inter plures hoſtias ſex tantùm velit conſecrare „
ſi intentio feratur in dimidiam partem determinatam;,
E vel in ſex determinatas & deſignatas Hoſtias, valida-
w erit conſecratio; non erit autem, ſi ſeratur in illas
GtOG w . 3 2 in⸗

52 Cap. 4. §. 2.

indeterminztatê; quia in priori caſu cum veritate po-=
veſt per pronomen Eoc demonſftrari materia, non verè
poteſt in caſu poſteriori.
2. Dum Sacerdos putans ſe unam Hoſtiam habere
in manu, habeat duas vel tres ad invicem conjunctas,
& proferat verba conſecrationis, fi habeat intentionem
abſolutam conſecrandi id, quod manibus tenet, con-
ſecrabit omnes, quia affectus conſecrationis ſequitur
intenti nem, non verêô exiſtimationem conſecrantis“.
Aliud foret, ſi intenderet tantùͤm unam, quam videt,
conſecrare.
3. 31 Hoſtia una non confecrata immiſceretur plu-
ribus Hoſtiis priùs conſectatis, in hoc caſu ſi Sacerdos
tot haberet communicantes, ut binas Hoſtias cuilibet
dando poſſet omnes diſtribuere, deberet ſic diſtribue-
re, factà præmonitione, quèd licitum ſit duas ſimul
ſumere, & ut non intendant abſolutè totum id ado-
rare, ſed tantùm quod re ipsâ conſecratum eſt. Vel
ſi Hoſtiæ non eonſeeratæ non eſſent nimis multæ, poſſet.
Sacerdos celebrans casdem in Communione ſumere, ut
etiam Hoſtiam non conſecratum fimul cum illis ſume-
ret. Quodſi ncutrum fieri poſſet, tenent plures debe-
re potiùs conſecrari illam unam non conſecratam Ho-
Aiam ſub hac intentione: Polo conſocrare illam, qua
non eßt conſecrara, quàm ut omnes aliæ jam certè con-
ſecratæ ſub condltione conſecrarentur.
4. Quodſi Hoſtüs conſecratis plures eſſent immixtæ
non conſecraræ, tunc neceſſe foret omnes ſub condi-
tione conſecrare: quis ex una parte non poſſent ſinè
magna incommoditate ſugulis communicantibus plures
Kmul porrigi: & ex alera parte poſſet contingere, quòd
aliqui ambas non conſecratas ſumerent, ſicque frau-
darentur Sacramentô⁶, & adorarent Hoſtiam non con-
ſecratam.
5. Dum in Miſia particulæ conſecrantur, non de-
bent ſtatim reponi ad tabernaculum, neque debent po-
pulo diſtribui ante communionem, niſi fortè ad dimit-

tendum populum eſſet neceſſitas accelerandi Commu-
nio⸗

—
zoren he
id
ſenionl
in beus
5
ln Ho
141 10
larumt
muls 25
Crt hen
cele e
aun ſeſun
Dentun 0
Tinden
Nlee
t ntn
Quult
hotenelg⸗
ſerien

Mn⸗

lo⸗

Pude
1 De
3 de!
DR
5 De
6 De
1De
dde
9 De
10, D

De Materia Presbyterats. 53

nionem populi: quia hæ minores Hoſtiæ ſimul cum
majori ad idem Sacrificium pertinent, ac prainde de-
bent ſimul eſſe cum eadem ſuper aram, quæ eſt pro-
prius locus Sacrificii-
6. Si Sacerdos celebrans poſt ſumptam ablutionems
aliquas Hoſtiæ conſecratæ particulas reperiat, peteſt
cas jam non jejunus ſumere: quia totius Hoſtiæ & Ca-⸗
licis ſumptio cum ablutione ſubſequente cenſetur una
moralis actio, pertinens ad ipſam communionem de-
center peragendam, ac proinde ſatisſiet intentioni Ec-
cleſiæ præcipientis jejunium, ſi ad integram ſumptionem
cum jejunio accedatur, & talis ſumptio eſt comple-
mentum Communionis.
Tandem Presbyterando zevidendæ ſunt Rubricæ de
Miſſis præſcriptæ, maximè quomodo defectibus, qui in
ca contingere poſſunt, occurri debeat.
Quodſi Sacerdos ſimul pro cura animarum ex-
ponendus ſit, multa, quæ ad ejus ſcientiam & officium
pertinent, hoc Compendium iubminiſtrabit.

INDEX
Manuductionis Examinandorum.

CATPUT I.

De Materia Tonſurandornm, & Quazuoy Minoribe
initiandorum.
H. I. De Chriſtiane, & ejus Signe pag. I.
2. De Symbolo Fidei. p. 3. –
32. De Eccleſia. p. 4.
4. De Oratione Dominica. 1bid.
5. De Salutatione Angelica. p. 5.
5. De Decem Præceptis. Ibid.
7 De Præceptis Eccleſiæ. p. 77
Z. De Sacramentis. P. 8.
9. De Gratia. p. 17.
nuen IO, De Charactere. p. 23. .
us melnt 4d 3 H. I1.

12.
13.
14.

—

10,
11.
12⸗
13.
14.
16⸗
17.
18.
19.
20.
21.

L.

2.

§. 11-

De Sacramentalibus, Ibid.
De Prima Tonſura. p. 24.
De Ordine in genere. p. 25⸗
De Ordinibus Minoribus. p. 27.
C AP U T II,:

De Materia Sabdiaconatiis.
De Eccleſia, p. 28.
De Fide Divina. p. 29.
De Sanctiſſima Trinitate. p. 31.

De Incarnarione Verbi Divini, p. 32.

De Gratia. p. 35.
De Sacramentis. Ibid.
De Sacramentalibus. Ilbid.
De Cenſuris, Ibid.
De Irregularitate. p. Ibid.
De ultimo fine Hominis. p. 36.
De Actibus humanis. p. 37.
De Peccatis. Tbid.
De Indulgentiis., p. 38.
De Legibus. Ibid.“
De Proceptis. p. 39.
De Virtutibus in communi. Ibid.
De Virtutibus Theologicis. p. 40.
De Virtutibus Cardinalibus. p. 41.
De Baptiſmo. p. 42.
De Horis Canonicis. p. 43.
De Subdiaconatu. p. Ibid.

CAPUT III.
De AMateria Diaconatüs.

De Evangelii explicatione. p. 44
De Diaconatu. p. 47.

CAPIT IV.
De Ordine Preabyteratus.

F. 1. De Materia, Forma, Potefſtate, Officio, &c.
Presbyteratus in genere, p. 48⸗
De Euchariſtia, üt Sacramento, & ùt Sacrikcio-

pag. 49.

E R-

Errata Corrigenda.

Pagina 13. Linea 17. canſis.

pag. I6. lin. 26. interpetratio.
Pag. I8. lin. 1I3. locò, per ſe.
Pag. 27. lin. 3. vel ut.

pag. 30. lin. 4. fit.
pag. 31. lin. 3. fornicandi.
pag- 43. lin. 5. intendentia.
pag. 54. lin. 26. ſit.
Pag. 63. lin. 14. ſi quis.
pag. 66. lin. 27. fi.

pag. 70. lin. 5. ortus.
pag. 73 lin. I4. qnod.
Pag,. 85. lin. 24. loco, 18,
pag. 96. lin. II. pofitiva.
pag. 102. lin. 7. autem.

pag. 112. Iin. 16. graruitum.
pag. 1II8. lin. 29. confeſtionis.
page I19. lin. 5. confeſſionis.
pag. I45. lin. 6. I. deleatur.
pag. I46. lin. 8. ſinem.
bag. 183, lin. 28. &.

Lege, caufis,
4, interpretatio.
1, peceatum.
velut.
l ſit.
, fornicans.
l. in] tendentias
l. ſit.
5. 4 opus.

O

l. ſi.
. ortas.
ſ. quodſi.
l. I7⸗
l. poſitiva.
l. actum.
4. gratuitum.
l. confeſſionis.
, confeſſioni.

l. finem.

l. vel. ibid poſt

vocem, tenetur: adde; in foro con ſozentis.

Pag. 185. lin. 9. orum,
Pag. 186. lin. 27. interpretur,
pag. 187. lin. 2. metita,
bag. 242. lin. I. ſit;
Page 269. Un. 6. eo,

L. illorum.
l. interpretatur.
l. merita.
. ſi ſit.
l. ca.

Pag. 304. lin. 16. & 20. locò, Ratio e eadem, po-
ne hanc cauſalem: quia quæ ſant præter intentio-
nem ſunt caſaalia, hoc asiztem de actione circs *

menta dici non debes.
pag. 314. lin. 4. qoàâm,
Pag. 368. lin. 8. aſſentiales
Pag. 376. lin. 27, locèò q. 8.
Pag. 386. lin. 4. paccatorum,
Pag: 426. lin. 19. phereneticis,

l. quâm.
l. eſſentiales-
l. q. G.
l. peccatorum.
4, phreneticis.

Pag. 461.

bag⸗ 493. lin. 17.
pag. 494 . lin. 7.
pag. 499. lin. 10. eſſe,
1 8. conſtituentem,
pag. 501. lin. 27. notaria,
pag. 507. lin. 24. Sacramentum,

pag. 487: lin. 1

ag. 593. in fig. Bapticent
15 6. in fig. Adepratur,
pag. 573 lin. 26. vos;
pag. 574. lin. 15.

item lin. 21 Muturo,

pag. 461. lin. 25.: reliquas,
pag. 462. lin. I. quis miniſter, opairt.
pag. 489. lin. 10. Ordinum,

1, reliquias.

l. Sacramento-
(rum.
l. obligatio.
l. ſtolam.
I. eſſet.
4. conſiſtentem
l. notoria.
l. Sacramen-
(torum.
, Baprizent.
l, Adoptatus.
J. VaS.
J. cohabitare-
matuton

e
A

2 3 ℳ4 *
„ vιäHιιιun e
C α
cq n RAam y Hi . tme .4 2d0
.- 1 8
4οα Mι „ .
„ 6
A 12 c 1
Venegio Nahh * eAE o .
4
S/,ANn ℳ₰ 3. Ta A1 ? , Kn Wora
6 ͤX .
P 1„ . . . 1
XX«α4- , . : — acns ι Vern Padc .
1 Ces 7X
7 WD tor 7 „
7 atαοα caſe Prnis Nrarenkelz

1 Iazete⸗ ma nuuam es le La , paren kis
£ omi ciclium 1 Ear e a

3 Prim. . . .
.
Giurn π⁰ιυα νιο „
S heret- com ieis in coundbne Hal rS

bon Nanalo .

, La
WrrIsr,

g. I E ar z g
, & *

V6Aa

4 .

4. „ er ma, m ,
D5 N c.4 ,5 A wr
„ . 7

.⸗ , . 2 /. E
nR 41. „ ef ZSL
ℳ

aukua⸗ 45 .

. 7 „
‚ 4
. 4 6 2* 4 1
2 1 —R
ℳIE — NE a 4
. 4-

.

Yr T777

N. &C k r)

19 20 21

18

17

16

5
8
—
.
.
8
5
2
8
3£
3
8
£
E

TRIBUNAL=
CONFESSARIORU=
ORDINANDORUuIM

Eximii Patris Magiſtri

MARTINI WIGANDA

Ordinis Prædicatorum,

In
BREVE COMPENDI

Collectum . .
Per P. PuM Füsi, Ejusdem Orck
Lectorem.

III

In quo
Uſitatiores Theologiæ moralis md
riæ juxta probabiliora ac inconcuſſa E
gelici & Quinti Eccleſiæ Doctoris D. THO
AQIINATIS, Ord. Præd. dogmata brev
& clarè pertractantur: Casusque plures –
reſolvuntur. =
Traditrque clarus & facilis modus pa

di ſe ad Examen tum pro cura animarum,
4 pro prima Tonſura, ac ſingulis Ordinibus ſuſcipiend
Accedunt Propoſitiones ab Alex. VII. & VII

I

f

Innoc. XI. & XII. damnatæ.
Item ſpecialis Manuductio Examinandorum a ☛
m auftario carundem materiar=
EKNRGEKK nunnnnnennn
4 5 6 7 8 9

IIIN

.ℳ₰ℳ2 Copyright 4/71999 VXMaster Gmbäa wwW. VXymaster. com

TTTTN
1 2 3