Eltraordtn
da, vel
kicdlen
M5
ſoht e
6 manit
e vel
oven
4bonor
Uai

—
—
lolum 1

oppoſtn
vel ce 1

i corrwi
im Pron
mn eam,
Condition,
idens en
teſt, Ne
cipi et
Giriner
„Au
Aut
It ſinxs
.
de ſedt
n, hone

dultene

Ged,
I. (ul
titii 1
Zl
es
14 Al⸗
erlere
s te⸗
in,

De Reſtitstiene. 185
ſciat, tenetur uterque ad ſatisfactionem per-
ſigna doloris, veniæ petitionem, &c..
Reſp. 2. Si adulter ſit moraliter certus pro⸗
lem eſſe ſuam, tenetur ipſe & adultera ad re-
ſtitutionem damnorum, quæ patri putatitio,
ejúsque legitimis filiis vel hæredibus eveniunt,
uterque bro rata, alterò deficiente quilibet
in folidum; quia uterque eſt cauſa damnorum
errum.
Reſp. 3. si adulter rationabiliter credat.,
prolem non eſſe ſuam, non tenetur ad di-
Gtam reſtitutionem: quia in dubiis melior eſt
conditio poſſidentis, & aliàs nemo tenetur lue-
re, antequam conſtet eum eſſe debitorem.
Reſp. 4. Adultera natâ prole tenetur, quan-
tùm poteſt ſinè vitæ periculo ac famæ diſpen-
dio, laborare, ne legitimis prolibus vel hæ-
redibus obveniat damnum, tenetúrque ad ejus
reparationem: quia eſt cauſa efhciens hujus
damni. Reſtituet autem vel ex bonis para-
phernalibus, vel per compeniationem laboris
extraordinarii, vel parſimoniæ in victu & ve-
ſtitu, vel inducendo prolem ad ſtatum Cle-
ricalem aut Religioſum.
Reſp. 5§. Si adultera nullé dictorum modòô
poſſit reſtituere, non tenetur per ſe loquen-
do manifeſtare erimen ſuum cum periculo fa-
mæ vel vitæ: quia bona inferioris ordinis per
ſe loquendo reſtituenda non ſunt cum jactus
ra bonorum fſuperioris ordinis.
Dixi: per ſè loquende, quia ſi periclitetur bo-
. M 5 num

186 Traébt. VIII. Exam. V.

num commune, teuetur revelare etiam cum
vitæ diſpendio, ut ſi ſpurius regni vel prin-
*cipatůs hæres eſſet hæreſi infectus, vel peſſi-
mis moribus imbutus, legitimus veròô eſſet
virtuoſus, Catholicus, & c.

Q. 7. Quomodo reſtituet, qui alium exterius
dammiſicavit in bonis fſamæ & bonoris ,Ar
Ante Reſp. nota, quòd aliquis aliquem in vßiit
fama & honore damnifcare poſſit per detra- Wulhu
Gtionem, contumeliam, ſuſurrationem & de- zn lid
riſionem, & quidem dupliciter: 1. Per verba. coſecct
2. Per facta, ut per paſquillas, per appoſiti- nncin
onem cornuum ante ædes, denotando ſæmi- lelil
minam eſſe adulteram. Mnut
Detratctio eſt injuſta denigratio alienæ famæ per ver. Gnſinn
ba occulia: ſive deinde verba ſint propriè dicta, qkri
ſive æ quipollentia, ut ſunt nutus, geſtus, ſcri- nd e

ptura, imò aliquando etiam ſilentium. Elur a
Et poteſt fieri directè vel indirectè. Dire- Wdt
tè& fit 4. modis ſignificatis hôc verſu: Dnſte

unbeſett

Imponens, augens, maniſeſlans, in mala vertens.
id tautn

Id eſt I. Cùm proximo imponitur falſum

i Al
crimen. 2. Cùm verum crimen plùs juſtò exag- 2 ai
geratur. 3. Cùm crimen oceultum manitfe- dud
ſtatur. 4. Cum quis facta proximi apud alios mit
interpretur in partem deteriorem. hr
Indirectè etiam fit 4. modis hoc verſu ſigni- ſten
ficatis: ęẽ d
Qui negat, aut minuit, reticet, laudatque remiſiè, 4 l
1 11)

an,,

—
velare ei
kegni
tche , e

tinls renz⸗

1Alls ert,

„

G inni,)

bGis igten
ſit Pper Cen
tionem
1. Per ven
er appol
ndo en

me ſer er
prid di⸗
ellus, ſc
um.
de. Di⸗
erlu:
14 veta
itur iln
um m.
4pulin

4

De Reſtitutione. 187

Id eſt, 1. Cùm quis alterius benefacta, do-
tes vel metita negat. 2. Cùm ea extenuat.
3. Cùm ea tacet illò tempore & locô, quòê
taciturnitas acceptatur pro vituperatione, pro
relati defectůs confirmatione, &c. 4. Cùm
quis alium laudat frigidé & ſimulatè.
Contumelia eſt injuſta dehonoratio vel læſio honoris
per verba vel ſacéta manifeſta. Dividitur in Contu-
meliam ſtrictò dictam, v. g. quando alteri objici-
untur crimina ſua animê injuriandi. In Con-
vitium, quod fit alteri objiciendo injuriam, quæ
in co peccatum non eſt, v. g. eum vocando cæ-
cum, claudum, & c. Et in improperium, quod ſit in-
juriosè alteri objiciendo beneficia ab eo recepta.
Suſurratio eſt idem, quod detractio quoad ma-
teriam & formam; differt autem quoad finem,
quia detractor intendit denigrare famam, ſu-=
ſurro autem ſeparare amicitiam. Definiri
igitur poteſt ſuſurratio ex S. Th. 2. 2. q, 74.
quòd ſit Verbum ſeminans intra amicos diſcordias.
Deriſio eſt, ut dum quis intendit, nt alter
crubeſcat, & eſt de malo vel defectu, qni ſe-
riò taxatur. Ditffert à detractione, contume-
lia & ſuſurratione: nam detrahendo inten-
dit quis diminuere famam, convitiando de-
primere honorem, ſuſurrando tollere amici-
tiam, itridendo intendit quis, quòd ille, qui
irridetur, erubeſcat.
Addi poteſt, quòd ſi hæc inhonoratio fiat
factis, vocetur illuſio; ſi nasò rugatô, ſubſan-
natio; ſi verbis aut cachinnis, deriſio ſeu ir-
ri⸗

188 Trabkt. VIII. Exam. F.

riſio: hæc autem materialiter ſolùm diſtin- „

guuntur, quia conveniunt in fine per ſe reſpe-
to.
Porréô, quid ſit ſfama, quid honor, vide
Exam. I. poſt e. 3. ad q. 8. His præmiſſis
Reſp. 1. Quamvis honor & fama injuſtè ab.
lata ſint reſtituenda cum omnibus damnis ſe-
eutis, uti v. g. ſunt privatio officii, beneficii,
&. ſunt tamen aliquæ cauſæ excuſantes à re=
ſtitutione famæ. Quarum
Prima eſt, condonatio fadta expreſsè ab in-
famato privato, cujus fama non eſt alligata
aliis. Vide Exam. 2. q. 11. g. 3.
Secunda, neceſſitas, ut ſi quis injuſtè alium
infamet, & is infamiam aliter non poſſit aver-
tere, niſi prodendo crimen ejus occultum.
Tertia, impotentia moralis, ut ſi reſtituere
nequeas ſinè amiſſione propriæ famæ longè
præſtantioris, tunc enim reſtitutio fiet in pe-
cuniis, vel alio genere bonorum. Item ſi
nequeas ſinè periculo vitæ; niſi fama publicæ
perſonæ melior ſit, quàm tua, vel ſi infamâs-
ſes aliquem de falſo crimine, ob quod ipſe eſt
morte plectendus.
Quarta, Ceſſatio damni, ut ſi infamatus ſit
per teſtes convictus, vel per ſententiam judi-
cis declaratus talis, vel fama ejus per oblivio-
nem repararta.
Qainta, Compenſatio, ut ſi duo ſeſe æqua-
liter infamrunt, ſi tamen abſit ratio ſcandali.
Reßß. 2. Infamans in diverſis caſibus poteſt
ex-

goendo⸗
1, N
A mnent

ercimm
nin ho
glit t
emimn l
ſrlo hn

n he it
ne ri
leſocd,
cenſcbit

.
—
—
er ſolin

fne Derſen

nora,
kun init
s Cann
culantes,

Preſss
elt ali
3
juſts zi
ofit an
cultum.
reltirue
me lor
ſet inn
ltem
na puble
ſ inſini
od

AInitu
tiam .
ohie⸗

At⸗
aCli
poel

De Reſtitutione. 189

excuſari à mortali. Primus eſt, ſi malum ſit-
veniale, vel ſi quidem in ſe grave ſit, tamen
reſpectu talis perſonæ prudentum judiciéò eſt
infamia levis. 2. Si perſona, de qua dici-
tur, in tali genere jam ſit infamis. 3. Si non
credatur detrahenti. q. Si fiat ex inadver-=
tentia. S. Si advertatur ad tales circumſtan-
tias, quæ impediunt infamiam, ut ſi malum
narretur de aliquo non noto, nec unquam-
cognoſcendo. 6. Si narretur crimen, quod
jam eſt, vel proximè certò ſiet notorium.
7. Si narretur malum cum crimine principa-
li notorio connexum. 8. Si defectus proximi
maniſeſtetur ex rationabili cauſa, v. g. ad
avertendum grave damnum.
Reſp. 3. Si crimen ſit publicum publicitate
facti vel juris per ſententiam judicis, potes id
ubivis revelare ſalvàâ juſtitiâ? quia delinquens
per criminis notoreitatem amiſit jus in ſuam
famam, potes tamen peccare contra charita-
tem, quia quod tibi non vis eri, alteri ne ſeceris.
Reſp. 4. Quod concernit modum reſtituen-
di famam, ſi quis alium infamaverit de crimi-
ne falſo, facilis & conveniens modus eſt, ut-
coram illis, qui detractionem audierunt, di-
cat ſic: Quando hoc vel illud de tali vel tali
dixi, deceptus hoc dixi, modoò autem dece-
ptum me invenio, & falſum eſſe, quod dixi,
eumque virum honeſtum agnoſco, & quod di-
zi, revoco. Qun ratione vitabit ſuam, &
compenſabit infamiam alterius, quòd cnin⸗
Pol-

190 Tradt, VIII. Exam. V.

poſſit ſnè infamia (ui dicere, ſe fuiſſe déce-
ptum, patet, quia ipſum peccatum deceptio

quædam eſt.
Si verò quis alteri famam abſtulit dicendo

verum, ſed injuſté, ſuavior præ cæteris eſt
modus, ſi dicat: Quando tale delictum de tali
dixi, putabam illud eſſe verum, ſed ex poſt
deprehendi me dixiſſe fallum. Quò modé in-

—
Pono
ihnnen

S.

1
E,

famato reſtituit famam, nec mentitur ipſe ſie

dieendo: quia verum eſt, quòd tune dixerit
falſum, quia invenit ſe id dicendo peccàſſe,
peccata autem in Scripturis vocantur falſita-
tes.
Reſp. 5. Potiſſimus modus reſtituendi ho⸗s
norem per contumeliam ablatum eſt veniæ
petitio, duis per hanc ſe quis humiliat & de-
primit, ac alterum honorat.

OQ. 5. Obligatio veſtituendi fSamam tranſitne

ad bæredts ?*

Reſp. Negativè: tenentur tamen compenſa⸗
re damna: quia prima obligatio eſt perſona⸗

lis, altera realis.
Q 9. Eſinè licitum infamarr ſe ipſum?!
Reſßp. Ex juſta cauſa, v. g. ob humilitatem
Chriſti, vel bonum virtutis licirum eſt ſe i-
pſum infamare. Tum quia homo eſt dominus
famæ ſuæ: tum quia fama eſt minus bonum
bonéô virtutis. Vide cçaſus exceptos Exame

2. q. 12. K. 3. re
Por-

ſsrſcrmn

e
Alcund
uten
otionmn
ſe, guin
potent
od 1
go, H
Eegbittl
ende

Dtur fak

1
tendl 1

elt yen

De Reſtitutione. 191

Porrò, qui metu tormentorum etiam gra-
viſſimorum ſe infamat fatendo crimen à ſe non
commiſſum, ob quod mutilatione vel morte
punietur, peccat mortaliter, teneturque re-
tractare, licèt tormenta renovari præſumat:
qnia talis per confeſſionem illius criminis po-
ſitivèà cooperaretur ad deſtructionem vitæ &
membrorum ſuorum, quod nemini licet.

Ex Exam. VI.
De Reſtitutione in bonis fortunæ.

7. Qezi alinz damnificavit, auferendoe,
quod aftu habebat, ad quid tenetur?

Reſp. Tenetur ad æqualitatem damni: quia
vielavit juſtitiam commutativam.

Q. 2. Dui alium damnifcavit impediendo,
ne adipiſcatur id, ad quod erat in via babendi,
ad quid tenetur à

Reſp. Non tenetur ex æquo compenſare-,
ſed ſecundûm arbitrium prudentis juxta qua-
litatem ſpei ac conditionis perfonarum & ne-
gotiorum:; quia minus eſt aliquid habere in
ſpe, quàâm in re; ſi verò quis aliquid habeat
in potentia tam propinqua, ut æquivaleat ei,
quod actu habet, tunc debet reſtituere ex
*½u.. Ex quo
Sequitur, quôd, qui injuſté impedit, ne
Præbenda detur digno, antequam firmatum ſic,
quòd

192 Tract. VPtit., Exam. VI.

quòd ei detur, tenetur quidem ad aliquam-
compenſationem ſecundùm quantitatem ſpei;
conditionem negotii & perſonæ; ſi verò jam
firmatum ſit, tunc idem eſt, ac ſi jam habi⸗
tum auferret, & ideo tenetur ad reſtitutio=
nem æqualis: Ratio primi eſt: quia nondum
fuerat adeptus, & multipliciter poterat im⸗
pediri. Ratio ſecundi eſt jam data. Idem.
intellige de quocunque offieio.

D. 3. Ad quid teneiur poſſeſſor bonæ, vel

malæ , aut dubicæ ſidei

Reſp. I. Poſſeſſor bonæ fidei eomparente
dominé ante legitimam præſcriptionem tene-
tur reſtituere rem fnftivam, quæ vel in ſe, vel
in ſuo æquivalenti (puta in lucro, ex quo fa-
Aus eſt ditior) extat. Ratio: quia poſſidet,
quod non eſt luum, & ſeit, cujus ſit: nec po-
teſt repetere à domino pretium furi pro ren
furtiva ſolutum: aliàs ille dominus emeret rem
ſuam.
Reſp. 2. Si poſſeſſor bonæ fidei tem furtivam
juſtò vendidit pretiò, ad nihil tenetur: quia tunce
res apud eum nec in ie, neec in virtute extat.
Si verò majori pretiò vendidit, tenetur reſti-
tuere illum exceſſum: quia in eo res æquiva-
lenter extat; qui tamen excefſus ſi fuerit in-
duſtriæ, ad nihil tenetur: quia res in eo non
extat & quivalenter, cùm non ſit fructus-
rei, ſed ſpecialis laboris.

Keſpe 3. Si rem furtivam donéò acciperet,
S*

4
„glolci
enml,
oelhron
ono nlt
Vet⸗

.
Mreln
okbonnin
Uthol M
Une dhei
el, Circh

entt
Uligenet
iieh
0nNeruten
lebce,

,.

—
alah

titaten in

ſi jan i
1 reltin
bia nond
boterat!
la. Ilde

7 lore

nparentt
zenn ten.

in e, M

qu4
Pollder,
nece⸗
U pro
meretten

urtitin

qia un
ute ennt
etur rl.
3eunt.
pert n.
in eovol
, Hudhs

pttet,
4

malæ ſidei, ſcilicet ad reſtituendam ipſam rem,

De Reſtitutione. 1993

& bonâ fide venderet, teneretur domino red- .V
dere totum pretium: quia in co res æquiva-
lenter extaret. Excipe, ſi dominus rem ſuam
aliter recipere poſſit.
Reſß. 4. Qui emit rem bonâ fide, poſtea
verò cognoſcit eſſe furtivam, ut ſuæ conſulat
indemnitati, poteſt receptò pretiò licitè eam
furi reddere, ſi moraliter certus ſit furem do-
mino reſtituturum; ſi verò incertus ſit, debet
domino reſtituere, ad quem ſemper clamat'
non veròô furi: quia æquè illicitum eſt rem-
alienam invitò dominòô diſtrahere, quàm oc-
cupare vel retinere; ſed ad conſulendum pro-
priæ indemmitati non licet rem alienam in-
vitò dominéô occupare vel retinere: ergo nec
diſtrahere, quod tamen fieret, ſi res reſtitue-
retur furi, à quo dominus rem rehabere non.,
poſſet.

Haæc eſt tutior & probabilior Patris Wigandt

poſt Dominicum Soto, Io. Medina, Covarruv.

Barthol. Medina, Cajet. Sylvium, Franciſcum
Bonæ Spei, quos ſequuntur Auguſt. Matthæ-
ucci, Gircken, Henno, & alii.
Reſp. 5. Poſſeſſor dubiæ fſidei tenetur primò
diligenter inquirere verum dominum, quem
ſi diligentiâ adhibitâ invenire non poſſit, re-
tineat, & continuet poſſeſſonem, ſecus verò,.
non. Serundò tenetur ad idem, ad quod poſſeſſor

Iue

.

194 Tradt. PIII. Exam. VI.

jucrum ceſſans, damnum emergens, & ex mix-
tis etiam illos fructus, qui naturales ſunt-.

Q 4. Quotaplices ſunt fructus rei, & ad
quem ſpectant?

Reßp. Fructus alii ſunt meræ induſtriæ, alii ipſius
vei. Primi ſunt, quos ipſa res ex ſe nullate-
nus progignit, ſed ſpecialis labor operantis
vel negotiantis, ſicut lucrum, quod negotian-
do acquiritur ex pecunia, frumento, vino,
&c. Et hi fruëus plenô jure ſpectant ad illum,
qui induſtriam adhibet: quia ſicut fructus rei
ſequitur rem & dominum cjus, ita fructus in-
duſtriæ induſtrium operarium. Frudus rei alii
ſunt pureè naturales, quos natura nullò vel vix
ullé hominum labore concurrente producit,
v. g. animalium fœtus, arborum poma, cam-
porum gramina, herbæ, &c. Alii fſunt mixti;
qui proveniunt partim ex natura, partim ex
labore, v. g. ſegetes, Item caſeus, vinum,
oleum, lana, &c. Fructus naturales ſlunt⸗
domini ipſius rei: quia quælibet res fructifßtat do-
mino ſuo. Unde poſſeſſor bonæ fidei tenetur-
domino reſtituere omnes fructus merè natu-
rales, quin & mixtos adhuc extantes, poteſt
tamen deducere expenſas & æſtimationem la-
boris; ſi autem dictos fructus conſumpſit, te-
netur reſtituere, inquantùm ex iis ditior fa-

Kus eſt.

5

0 gecorc⸗
eeiar
meſe
SFdere

ucon
nln:
en, ſuh
er A di
ſnin
e
Adann
0, tinid
m ila⸗
Aur

s dl

y,
e
ells, Een
lkales inn

41 rei,

hie, ali
1 ſe nul
r Opet
Cnepdt
ento, in
nt ad le
t frud
frudtet
kus rei!
6 vel
rogucl
1a, cam
int min
Attim
Vinn
les lund
Ctifen
tenetl⸗
re nun
8, pet⸗
oren⸗
nl, 4
☛☚

4

De Reſtitutione. 195

Z. S. Cooperantes damno tenenturne roſti-=
tuere?

Reſp. I. Diredè vel indirectè, efficaciter ta-
men ſeu executivè cooperantes, ſic ut proba-
biliter æſtimari poſſit ex eorum cooperatione
damnum eſſe ſecutum, ad reſtitutionem tenen-
tut, licèt de re ablata nihil acceperint. Ratio:
quia ſunt cauſa efficax damni.
KReſp. 2. Modi, quibus quis poteſt ad alte-
rius damnificationem cooperari, indicatur his
verſibus:
Juſſio, Conſilium, Conſenſus, Palpo, Recurſus.
Participans, Mutus, Non ohbſtans, Non manifeſtans.
Primi ſex modi ſunt diredi & poſitivi,
fiunt enim præcipiendo, recipiendo, auxilium
præbendo, &c. Reliqui tres ſunt indirecti &
negativi, quia fiunt diſſimulando, tacendo,
non revelando, non impediendo, &c.
Juſſio ſignificat mandatum, vel expreſſum
vel tacitum.
Confſilium: Si nimirum quis efficaciter ſua-
deat, ſeu hortetur, inſtruat, promiſſis alliciat,
&c. ad damnificandum alterum.
Conſenſus; id eſt efficax approbatio.
Palpo: id eſt, qui laudando aliquem allicis
ad damnum inferendum, vel etiam deriden-
do, timiditatem exprobrando, aut contume-
liam illatam exaggerando, &c.
Recurſus: id eſt, recipiens, occultans, pro⸗
tegens ipſum damniicanemn vel rem ablatam.
2 ℳ =

196 Tract. VIII. Exam. VI.

Participans: nimirum vel in crimine; vel in
re furtiva.
Mutus: Qui præceptô, prohibitione, minis,
monitis, &c. damnum poſſet impedire, & non
impedit, cùm tamen ex officio teneatur.
Non obſtans: Qui ex officio tenetur auxiliis
per ſe vel per alios adhibendis damno obſta-
re, & non obſtat.
Non maniſeſtans, ſeu non revelans crimen, vel
ejus auctorem, cuùm tamen poſſit, & cx officio
ei incumbat, vel ex contractu, quaſi contra-
ctu, pacto, juramento, &c.
Reßp. 2. Inter obligatos ad reſtitutionem eſt
ordo. Primè & ante omnes tenetur, qui obli=
gatur ratione rei acceptæ, licèt eam conſum-
ſerit, malâ tamen fide.
poſt rei alienæ detentorem primò tenetur-
præcipiens, & omnis ille, qui cogendo vel in-
ducendo fuit eauſa damni: 2. Executor., 3.
Conſulens. 4. Palpo ſeu adulator. §. Con-
ſentiens. 6. Recipiens. 7. Non impediens,
S&c. Omnes hi tenentur in ſolidum, uné ta-⸗
men reſtituente, alii ſunt liberi, à quibus ta-
men reſtituens repetere poteſt. Si omnes ſi-
mul ad reſtituendum concurrant, reſtituent-
pro rata, ſeu ſervatâ proportione partis.

Q. 6. Cui facienda eſt reſtitutio, ſi dominus
rei ſit ignotus, vel multùm diſtens?

Reſp. I. Si dominus rei ſit tantàùm ignotus“

In particulari, reſtituenda eſt communitati:
quis

H 16 Gon
uronnc
innlar d

Petizen
ci donn
lgii
lro tene
ſe Ne
KAn
llis e
ie in
1 qni
tüp

1.

—

vore,

dire g

leator,
tür aux;
nno obl

timen,
er Ofſe;
ſiconn

voneme
ui obl⸗
onſun.

ehetar
velin.
tor. 9
5Cor.
ediel,
undu,
bus t
nnez⸗
ituene
e⸗

in
Nte*

141:

glis 3

—
miner n

De Reſtitutione. 197

quia ex innato amore in patriam præſumitur
hæc eſſe voluntas domini. Si verò deominus
rei etiam in communi ignotus ſit, pro ejus-
ſalute eroganda eſt pauperibus: quia ſic ha-
bet communis uſus, & conſuetudo Eccleſiæ ha-
bens vim legis. Si autem dubium ſit, an hic
vel ille ſit dominus, juxta dubii proportionem
inter utrumque eſt dividenda, vel in ſortem
mittenda: quia in eo caſu non apparet con-
venientior modus refſtitutionis.
Reſp. 2. Si dominus rei ſit mortuus, reſtitu-
tio facienda eſt hæredibus: quia illi compu-
tantur quaſi una perſona cum illo.
Reſp. 3. Si dominus rei ſit multùm diſtans,
& habens rem alienam ſit ſolùm obligatus ra-
tione rei acceptæ, v. g. qui eam invenit, vel
bonâ fide poſſidet, non tenetur propriis ex-
penſis eam mittere domino diſtanti, ſed ſatis-
facit dominum monendo, quid de re ſua fieri
velit: quia talis nullum damnum intulit. Qui
verò tenetur reſtituere ratione acceptionis,„
ſive juſtæ, ùt fit in mutuo, depoſito, &c. de-
bet reſtituere, & mittere ſuis expenſis: quia
talis accepit rem, in proprium commodum?;
ſive injuſtæ: quia æquitas juſtitiæ poſtular“,
ut qni damnum injuſtè intulit, gravetur, &ι
ſibi imputare debet ſumptus ſecutos.

Q 7. Poteſtne ſieri reſtitutio per Confeſſa-
rium ?

Reſß. Poteſt, ſi id neceſſe ſit ad ſervandam

198 Tradk. VIII. Exam. VI.

famam peœnitentis: quia ſic ſufficienter repa-
gatur damnum. In quo caſu ſi Confeſſarius ex
oblivione vel malitia aliquid retineret; prin-
cipalis debitor id reſciens non eſt liber à re-
Rtitutione, habet tamen actionem contra Con-
ſeſſarium. Quod ſi idem Confeſſarius ex cras-
ſa & affectata ignorantia non moneat pœni-
gentem de reſtitutione, tenetur ipſe reſtituc-
re. Excuſatur tamen I. fſi ex oblivione vel in-
advertentia non imponat pœnitenti onus re-
ſtitutionis. 2. ſi prudenter judicet pœniten-
cem utpote literatum ſcire ſuam obligationem:
conſultius tamen eſt monere, quod tamen-
modeſté & indirectè fieri poteſt, dicendo
v. g. Non dubito, quin Dominus ſciat ſuam
obligationem, unde ab admonitione abſtine-
re volens injungo, ut oret pro ſalutari pœni-
tentia, & e.
Z. 5⁵. Qub ordine reſtituendum eſt Credito-
ribus ?
Ante Reſp. nota, quòd Creditores alii ſint
ealet, qui ſcilicet habent jus in re, ſeu ad rem
debitoris, & vocantur hypothecarü, quia eis res
aliqua aſſignatur pro ſecuritate, quæ quando
eſt mobilis, & in ſe ipſa traditur, dicitur pi-
gnus; ſi verò in ſe ipia non tradatur, dicitur
hypotheca, quæ propriè ſolùm eſt in re im-
mobili. Alii ſunt creditores perſonales, qui
directè habent jus in perſonam debitoris, in bo-
na veto ſolùm indirectè, & vocantur chirographa-

ri, quia carent hypothecâ, Hôc not.
Reſp. I.

.
Ceunn

on ſon
Au,
eidores
dt⸗

10 hor
tumen 4
Womm
el
ieus

V.

——
ienrn

nke Karig

neret,
lbert
ontra C
ins excn
heat parn
ſe keltitr.
jone veli
onns
peniten
Ationen
tamer
gicene⸗
1t ſoan
bſtine.
beeni⸗

Nrece.

aliin
ladten
eisn
gnutn
iur,i
Cichr
lei⸗

De Reſtitutione. 199

Reſp. I. Creditoribus hypothecariis ſolven-
dum eſt priùs, quâm chirographariis: quia-
hypotecarius & rem && Perſonam ſibi soobliga-
tam habet, chirographarius verò ſolam perſo-
nam: ergo prior habet plus juris: ergo eſt præ-
ferendus. Item inter hypothecarios præfe-
rendus eſt is, qui habet antiquiorem hypo-
thecäãm: nam qui prior tempore, potior jure.

Keſp. 2. Si bona debitoris non ſufficiant-
ad ſolvendum omnibus crediroribus, priùs
ſolvi debent debita certa præ incertis & dubiis:
quia creditores certi ſunt melioris conditio-
nis. Inter certa priùs debent ſolvi ea, quas
adhuc extant in propria ſpecie: quia domini-
um non eſt translatum, ut patet in depoſito,
commodato, furato, imò & in empto, ſed
non ſoluto, quia & hoc involvit conditio-
nem: ſi fuerit ſolutum.

Cæterùm debita ex delicto, v. g. furto or-
ta non ſunt priùs ſolvenda, quâm orta ex con-
tractu, v. g. emptione: quia in utroque caſu
creditores habent æquale jus. Imò poteſt es-
ſe, quòd debitum ex contractu ſit antiquius:
ergo hoc non poteſt jure poſtponi. Quod
ſi tamen debitor ſit ſufficiciens ad ſatisfacien-
dum omnibus, debet priùs reſtituere debita-
ex delicto orta: quia ibi dominus rei eſt ma-
Zis invitus.

N 4 8

4 7. . .
6. „6ρααnαα 244 ar an Zö ie

200 Tract. VIII. Exam. VI.

Q 9. Ex qua culpa oritur obligatis reſtitu-
endi in bonis fortunæ?
Reſp. Ex ſola culpa Theologica mortali, ni-
ſi obligatus fueris damnum impedire ex con-
tractu, vel quaſi contractu, aut ex alterius da-
mno facus ſis ditior; unde non ſufficit culpa
tantùm juridica commiſſa ex inculpabili inad-
vertentia: quare ob homicidium v. g. caſua-
le in cunſcientia ad nullam teneris reſtitutionem.
Dixi, in conſcientia, & ùt alii addunt, ſecun-
dum jus naturæ & ante judicis ſententiam: quia ob-
ligari potes ex ſpeciali lege poſitiva. Finis
autem ejusmodi legum eſt ſtimulare civium-
cautelam in damnis fortuitis præcavendis:
& quia leges hæ pœnales ſunt, non ante, ſed
poſt judicis ſententiam obligant.

O, 70. Quotuplex eſt culpa?
Reſp. Duplex: Theologica & juridica. Pri-
ma eſt peccatum mortale velveniale. Secun-
da eſt omiſſio diligentiæ ad impediendum da-
mnum proximi requiſitæ.

D. 71. Quotuplex eſt culpa?
Reſp. Eſt triplex: Lata, levis, leviſſima. Pri-
ma eſt omiſſio diligentiæ, quam viri circum-
ſpecti in re propria paſſim adhibent, v. g.
dum quis pallium ſibi commodatum relinquit
in loco publico. Secunda eſt omiſſio diligen-
tiæ, quam ſolent adhibere viri circumſpectio-

zes in re propria, v. g. dum quis pallium
lu

00
lhoßto
loene

1
tiotu
dics
fugi,
,Th
ereli

A;,

VI.
—

ans ni

mortal
—h
re ex 4
ltering⸗
dbiliin.
. 9 l
itutionet
int, ſ4n
qia
civiun
endis
te, ſed

Cilar.

15

De Reſtitutione. 201

lud relinquit in ſuo cubiculo, ſed oſtium non
claudit. Tertia eſt omiſſio diligentiæ, quam-
circumſpectiſſimi adhibere ſolent, v. g. ſi hoc
pallium in cubiculo ſuo reliquit, oſtium clau-
ſir, ſed ſeram non tentavit, utrum clauſa es-
ſet.

Alii admittentes hanc culpæ diſtinctionem,
culpam latam bene diſtinguunt rurſus in latio-
rem & latiſſimam, Culpa latior, eſt dolus præ-
ſumptus vel apparens. Latiſima eſt dolus-
apertus. Dolus autem eſt quævis calliditas,
fallacia & machinatio ordinata ad decipien-
dum. Calliditas, proptiè fit tacendo. Fallacis
ſt mentiendo. Machinatio arte verborum.

QD., 12. Quotuplex ſe contractus, ob gquese

aliquis ad reſtitutionem tenetur?

Reſp. Eſt triplex: Primus cedit in utilitatem
ſolius recipientis, ùt in mutuo & commoda-
to- Secundus in utilitatem ſolius dantis, uti in
depoſito. Tertius in utilitatem utriusque, ùt
in locato.

OQ. 73. Quid eſt quaſi contractus?

Reſp. Eſt quantùm ad præſens alienorum ne-
gotiorum executio, v. g. cura, tutela, officium
Judicis, advocati, procuratoris, medici, chy-
rurgi, magiſtratús, confeſſarii, concionato-
ris, Theologi, architecti, &c. in quibus in-
tercedit contractus ſaltem tacitus.

NS D. 14.

202 Tradl. VIII. Exam. VI.

Z. 14. QBualiter ex contractu quis tenetur
ad reſtitutionem?

Reſp. I. Ex contractu cedente in utilitatem
ſolius aceipientis, ùt in commodato, tenetur
quis ad reſtitutionem etiam ex culpa leviſſima,
non tamen in caſu fortuito, niſi transferatur
dominium rei, uùt in mutuo.
Ratio 1I. p. quia æquitas poſtulat, ut in cu-
ſtodia rei alienæ, quâ præciſé in tuam uteris
utilitatem, maximam impendas diligentiam,
ne domino pereat.
Ratio 2, p. quia quævis res dum perit, do-
mino ſuo perit. Si tamen adſit culpa vel pa-
Gum, teneris ad reſtitutionem.
Ratio 3. p. Quia res perit domino ſuo,
dum ſubitò perit; ſed in hoc caſu alter v. g.
mutuatarius ſtatim efficitur dominus rei: quia
per mutuum trânsfertur dominium. Ergo.
Reſp. 2. Ex contractu cedente in utilitatem
ſolius dantis, ùt in depoſito, tenetur quis-
de dolo & culpa lata; niſi v. g. depoſitarius
ſeipſum obtuliſſet, vel acciperet mercedem de
induſtria. Quia in eo caſu accipienti nulla-
fit gratia vel urilitas: ergo non debet grava-
ri ad majorem diligentiam, quàm homines
paſſim in cuſtodia rei propriæ ſolent adhibe-
TSe

Reſp. 3. Ex contraétu cedente in utilitatem

utriusque tenetur quis ex culpa lata & levi,
non tamen de leviſſima, nec in caſu fortuito.
£qu-

eonne
dem, in
ele,
tunen Gin
cocnue
ſchntonn

C⸗ u
Needi
Dkentian
ra tui
auodhanr
tem en
tlicen.
il credn
ontane
onum,
l ven
nid er
nit
les

Nuir ne

11 Utilitie
t0, tehe
9 eyiſſin
ransteran

t, ut ina

amn Utet⸗
lgentian,

erit, o.
pel Pt.

o ſoo,
t Ve g
rqui
tgo.
ilitacen
r qui⸗
ſitarin
cemd⸗
Nulle
gnr.
mlneß

Cnie

De Reſtitutione. 203

Æ quum enim eſt, ut quis in cuſtodia rei præ-
cisè in ſuam utilitatem conceſſæ diligentem
impendat curam, non tamen tenctur ad dili-
gentiſſimam, quia non ille ſolus, ſed & do-
minus commodum reportat.

Q 75. Qualiter quis tenetur ex quaſi

contractu?

Reſp. Si quis aliquid ex officio faciat in al-
terius commodum, non tamen accipiat mer-
cedem, tenetur ex dolo & culpa lata: quia
non pro ſuo, ſed alterius bono laborat; ſi
tamen officium illud quæſiviſſet, vel mercede
conductus fuiſſet, tunc teneretur cx culpa le-
vi ob rationem oppoſitam.

Q. 76. Qa ſunt cauſæ excuſantes 4 reſtitu-
tione in boms fortunæg? =WS
Reſp. Prima eſt impotentia phyſica. 2. Im-
potentia moralis; unde non teneris cum ja-
Gura tui ſtatůús juſtè acquiſiti reſtituere, ſed
ſecundùm rectam rationem. 3. Neceſſitas ex-
trema, etiamſi creditor in eadem neceſſitate
exiſtat. 4. Neceſſitas gravis ſui vel ſuorum,
niſi creditor in pari neceſſitate exiſteret. §.
Spontanea creditoris remiſſio. 6. Ceſſio bo-
norum, quæ à Legiſtis vocatur flebile & miſe-
rabile remedium, à jure inventum, quò debitor
nimiò ære alienô gravatus bona ſua cedit, ſeu
relinquit creditoribus dividenda; qui tamen
ſi poſtea ad pinguiorem fortunam deveniat,
ma-

204 Tradt. VI. Exam. VI.

manet in conſcientia obligatus reſtituere. 7.
Conpenſatio, quæ dupliciter fieri poteſt: Pri-
mô ut ſi debitor & creditor ſibi invicem de-
beant, & debitum debitô compenſent, voca-
tuùrque à Jurifſtis debit: & crediti inter ſe contribu-
tio, ad cujus juſtitiam requiritur, quòd debi-
ta ſint æquè liquida & ejusdem rationis, &
quòd accedat mutuus utriusque conſenſus“
Item requiritur, ne inde lædatur bonum Rei-
publicæ, ne violetur depoſitum, vel commo-
datum, & ne res ſit aliena ex furto debita.
Secundè poteſt fieri compenſatio occulta ſic,
ut creditor inſciò debitore ex ejus bonis tan-
tum ſurripiat, quantum ei debetur. Ad cujus
juſtitiam requiritur. Imô. Ut fiat ſinè ſcanda-
lo. 2dô. Et ſinè ulteriori damno debitoris,
temporali nimirum, ne adhuc ſemel ſolvat ipſe,
aut heredes: & ſpirituali, ne putet ſe non-
dum ſolviſſe. Unde cautè monendus eſt eum
à debito eſſe imunem. 3tiò. Ut fiat ſinè dam-
no vel periculo tertii, v. g. illius, qui habet
jus prælationis in bonis debitoris; & ne ha-
beatur aliqua ſuſpicio furti. 4t6. Ut debitum
ſit liquidum & certum, & ſit ex juſtitia, non
veròô ex gratitudine tantùm, vel debito anti-
dorali. Stò. Ut, quod ſubripitur, non ſit de-
poſitum vel commodatum, ſed ſit proprium-.
ipi debitori. étò. Nec ſit diverſæ rationis
ſeu ſpeciei à debito, in eo ſenſu, quòê antè
de compenſatione priori dictum eſt. Octava
cauſa exculans eſt ſolutio creditori creditoris
fa⸗

lſe, N
oonpee

Rſtet kent

Ndn,
um lo!
Bituenen
eeptih
1 C⸗
e ,
lem 6
inen

y.
potelt⸗
lnvicen
lent,
er ſt lo
od

tnioniz,

conſenſe⸗

bonum N
elconn
o gebite
culea le
onis tn
40 ci
ſcandi.
lrorise
at iple
ſe non⸗
eſt enn
inedin
ui hube
A neh
Gebian
ta
iton.

De Reſtitstione. 205

facta. 9. Aufctoritas juris vel judicis rem-
eſſe uſucaptam vel præſcriptam, aut aliàs non
ſolvendam judicantis. IO. Interitus rei de-
bitæ per caſum fortuitum. II. Ingreſſus Re-
ligionis.
Ex dictis reſolvuntur ſequentes caſus:
1. Si quis agrum alienum undecim annis-
bonàâ fide poſſederit, decimô anné́ complet
inter præſentes præſcripſit eum, ſicut & no-
vennii fructus; decimi anni fructus, utpote
ante præſcriptionem completam perceptos re-
fundere obligor, quia non dum ſunt mei,
ſunt quidem in præſcribendo, ſed ſecundùm
Canones nondum praſcripſi. c. veniens. de præ-
ſeript. fructus anni undecimi ſunt mei, quia.
ager eſt meus. .

2. Si quis per novennium poſſedit agrum,
per triennium bonàâ fide, per triennium du-
biâ fide, per triennium malâ fide: primé trien-
niò completéê præſcripſit fructus, & agrum-
cogitur reſtituere. In ſecundo triennio ipſi
incumbit inquirere dominum ad dubium tol-
lendum, quod ſuppono fuiſſe dubium poſiti-
vum. In tertio triennio tenetur ad agrum.,
reſtituendum in optimo ſtatu cum fruétibus-
perceptis & percipiendis.
3. Qui furatur v. g. equam valentem pro
nune 20. Imperialibus, poſt annum verò ven-=
dit eam 60. Imperialibus, tenebitur vel ad
reſtituendam equam, vel ad reddendos 60.
Im-

„

206 Tract. VIII. Exam. VI.

Impnriales: quia iſti é6o. Imperiales ſunt in-
crementum rei propriæ domino. Qui ſtf ni-
hil reſtituat, tenetur emptor, qui bonâ fide,
equam emit, reſciens eam eſſe furtô ablatam,
ad reſtitutionem illius: quia eſt res non ſua.
Quòd ſi equa illa pariat hinnulum, erit domi-
ni equæ: quia quælibet res fructificat ſuo do-
mino.
4. Qui bonâ fide poſſidens rem alienam-
eam voluntariè deſtruit, ad nihil tenetur: quia
in nullo factus eſt ditior.
5. Invitatus bonâ ſide ad hauſtum generoſi
vini, quod poſtea advertit eſſe furtò ſublatum,
ad nihil tenetur, ſi nihil ſolebat bibere; cæ-⸗
terùm ſi ſolebat bibere, & ſuo pepercerit-,
debet reſtituere, in quantùm factus eſt ditior,
quia id, in quo factus eſt ditior, ſuccedit in
locum rei alienæ.
6. Si quis bonâ fide invitetur ad prandium,
& eò ſumptô noſcat furtò eſſe ablatum, obli-⸗
gatur ad expenſas, quas domi feciſſet, licèt
etiam in prandio furtivo duplé plus conſum-
pfſiſſet, quia in tantùm pepercit ſuis, & factus
eſt ditior; ſi prandium fuerit minùs pingue,
quàâàm ubi ſe lautiùs tractâſſet, obligatur ad
æquivalens rei conſumptæ. Si domi equidem
ſolvere debuiſſet, v. g. quia eſt commenlſalis,
ad nihil tenetur: quia in nullo factus eſt di-
tior.

7. Qui adit pinguem bæreditatem bonàâ fi-

dea

Uior⸗
Cbe
ſed eli,
in dnecn
Nl

ton, dn
i.
9 K
N, kann
nort
fonisdlis
Gline
Aering i
ſenialite
10. 81
ndtta
t eſe
adhr

N,

—
ialesi

Qil
bonit,
1 abee
5 non l
erit don
eat ſo

n Alienn
nentt

1 geneni
ſublann
ere; cᷣ
rcerit
ditior,
cedit i

tandin
m, ol.
et, I
conbn.
& luan
Piner,
gann il
eglin
menllg
Ad.

f⸗
len

De Reſtitutione. 207

de, vi cujus ſtatum ſuum mutat, & expoſit
intelligit ſe non eſſe verum hæredem, diligen-
ter inquirere debet, an bona ſua perſiſtant in-
eodem ſtatu, in quo fuiſſent ſeclusâ hæredita-
te, ſi meliorata ſint, tenetur iſtam meliora-
tionem reſtituere, in quantùm factus eſt di-
tior: ſi ob exceſſivam ſtatus mutationem ſint
deteriorata, ad nihil tenetur, quia non eſt fa-
Gtus ditior.
8. Qui bonâ fide colit agrum proprium-
alienò equò, equum reſtituet, & in quan-
tùm parcendo ſuis factus eſt ditior. Colens
malàâ fide equos in optimo ſtatu reſtituet, &
damnum per eorum detentionem cauſatum,
ſive id, quod dominus lucrari potuiſſet, com-
penſabit. Si autem colat agrum alienum equis
propriis malâ fide, obligatur ad reſtituendum
agrum in optimo ſtatu cum omni meliora-
tione, cum fructibus perceptis & percipien-
dis.
9. Si plures decerpant uvas ex conventio-
ne, ut tandem vinea deſtruatur, quilibet pec-
cat mortaliter, & ſibi imponit onus reſtitu-
tionis aliis deficientibus in ſolidum: quia ſin-
guli in totum damnum influunt; ſi verò unus
alterius furti inſcius fuerit, quilibet peccat,
venialiter, & tenetur pro rata.
10. Si v. g. Petrus mandet occidi Pauium,
mandatarius autem occidat joannem, quem-
putat eſſe Paulum, in hoc caſu Petrus equi-

dem adſtringitux ad compenſationem damno-

rum:;

20⁸ Tradl. VIII. Exam. PI.

rum; ſecus, ſi mandatarius joannem bene-
noverit: tunc enim mandans nec eſt caula-
