penſatis circumſtantiis diſcretio dictat cum-
majori fructa fieri poſſe.
Quarta: Ut correptio judicetur neceſſaria,
cenſetur autem neceſſaria, quando peccator
per cam, & non aliter, creditur converten-
dus.
Quinta: Ut correctio poſſit commodè fieri,
nimirum ſinè notabili damno corrigentis,
damno, inquam, ſalutis, honoris, famæ,
fortunarum, &c. niſi frater eſſet in extrema-⸗
neceſſitate.

138 Tract., VII. Exam. VII.
Ex Exam. VII.

De vitiis Charitati oppoſitis.
Q. 7. Quc ſunt vitia eharitati oppoſita?
Reſp. Sunt ſequentia: odium, diſcordia, conten-
tio, ſcandalum, ſehiſma, duellum, bellum, rixa, ſe-
ditio.
Odium eſt averſio voeuntatis à Deo vel proximo
ſub ſpecie mali ſeu nocivi repræſentato. Eſt duplex:
unum abominationis, alterum inimicitiæ. Pri-
mum eſt averſio voluntatis ab aliquo, in quan-
tùm mihi vel alteri, quem amo, malus ap-
prehenditur. Secundum eſt, quéô volo ma-
lum alteri perſonæ, ut illi malè ſit.
Diſcordiæ eſt, quâ quis voluntati alterius de
bono divino aut humano, cui debet conſen- aim
tire, ſcienter & ex intentione contrariatur. in e
Contentio eſt vitium inclinans ad inordinate
altercandum. Hæc importat contrarietatem mn, Nal

in locutione, diſcordia in voluntate. n Cleen i
Schiſma quid ſit, dictum eſt ſuprà Exam. 3. Mdi i
q. 10. Doſhnt

Bellum eſt congreſſio plurium vi & armis fa- i wolli
Gta contra extraneos. Differt à duello, quòd riimn
hoc ſit unius contra unum, aut paucorum id

contra paucos, ſive concives ſint, ſive exrra- lt
nei. Item à ſeditione, hæc enim eſt plurium i
contra plures in eadem Republiea. “l

Not. I. Bellum aliud eſſe defenſivum-, venig

quod aſſumitur ad injuriam (quæ moraliter
eſt

ten

lhpolti

loin, n,
n ſni

1 KE ſu

11 N
, I
ininetie
no, Mi
Glo vob
iderine
e collen
Oonumarnr,
Wiworcer
contureur.
ntun,
ſwribrri

Ii A
dheloe
Aut daun
nt, ne
nin ete
blien.
e Geſt

De vitiis Charitati oppoſitis. 139

eſt in fieri) repellendam: aliud offenſivum,
quod aſſumitur ad obtinendam ſatisfactionem
pro injuria jam illata.

Not. 2. In bello juſto per accidens ſeu in-
directèé, ac præter intentionem, interdum-
licité occidi poſſe innocentes, ut ſi civitas-
aliter capi, vel hoſtis aliter præliò vioci non
poſſit. Per innocentes autem intelliguntur-
Eccleſiaſtici, qui nec ſunt pars populi, nec
tractant arma vel conſilia belli. Item pueri
ac mulieres, ſimplices ruſtici, & externi, ca-
ſu verſantes inter hoſtes, & armis eos non-
juvantes. V

Not. 3. Quòd quamvis Clericis & Epiſco-
pis ratione conditionis perſonæ illicitum ſit-⸗
bellare, excipiantur tamen aliqui caſus. I.
Si ſint Clerici v. g. Epiſcopi habentes domi-
nium temporale cum authoritate indicendi
bellum, hi enim bellum indicere, & pro eo-
dem ducem inſtituere poſſunt, non tamen-
(emper eòô ipsòé propriis manibus pugnare-.
2. Poſſunt pugnare ex diſpenſatione Papæ,
quia prohibitio eſt ſolàm juris humani. 3. Si
Clerici non poſſint vitam tueri aliter, quàm-
pagnando. 4. Si per Clericorum pugnam ci⸗
vitas poſſit conſervari, vel ex ea pendeat vi-
Goria in bello juſto. §5. Si Clericus ſinè
notabili ſuo periculo poſſit pugnando eripere-
innocentem.
Not.

140 Trabt. VII. Exam. VII.

Not. 4. Etiam Repreſſalias eſſe quandam
ſpeciem Belli, hæ autem diétæ ſunt à re &
prehendo, quaſi iteratæ apprehenſionis, ſic
ut cùm quis apprehendit res alienas illius-,
qui apprehendit ſuas. Et ſumitur vel pro
actuali apprehenſione, vel pro auctoritate,,
quam Princeps vel Reſp. ſuis ſubditis injuſtum
damnum paſſis facit, invadendi terram, & oc-
cupandi bona corum, qui damnificârunt,,
usque ad juſtam damni compenſationem.
Duellum ſeu monomachia eſt ſingulare certa-
men, ſeu deliberata duorum vel paucorum pugna ex
condicto inita cum periculo læfionis, ſtasuts tempore &
locöũ. Nunquam hoc eſt licitum, niſi in duo-
bus caſibus. I. Pro vitæ defenſione. 2.
Dum bellum ex conſilio Belliducum reſolvitur
in duellum pro bono communi, quale I. Reg.
17. fuit inter David & Goliath: tunc enim
ſufficiens eſt eauſa. lntl
Not. I. Provocatum reſpondere poſſe pro- iuliu
vocanti hôc modòé: Non reeusé duellum ex
timore & dejectione animi, ſed quia Deum-
offendere nolo. Vel: Paratus ſum duellum be
acceptare, ſi Dei & Eccleſiæ Legibus non re- im
pugnet. Vel: Ubicunque armis invaſus fue- fiuiß⸗
ro, armis me defendam, ut vitæ meæ con- iſt
ſulam. Generaliter adhiberi poteſt quæcun- Woil
que reſponſio, quæ non importat acceptatio- ickhe
nem formalis duelli. lum
Not. 2. ad 4. capita poſſe revocari actio- ce
nes in Bullis prohiditas, ob quas excommu-
ni⸗

1e

lr

ah

lis
eNditenen.

Penltiner
el wuln
Ne e
N, N 1
lenlone,
un tholtien
Aule Ne
Wei

nlen
ed defe
e d
1s ſun t
Legbun
misimi
vite
poret
ortatur

e kenne
ut⸗ 4

Ge

De vitiis Charitati oppoßtis. 141

nicationes incurruntur. I. Pugnantium in-
duello, provocantium vel acceptantium. 2.

Concedentium locum, aut non impedientium,
qui poſſunt impedire. 3. Aliquéò pactò coo-
perantium, ùt conſiliõ, mandatô, auxiliò,
Ilitteris, intimatione, licèt provocatie vel duel-

lum actu ſecutum non fuerit. 4. Spectantium

ex induſtria, ex quorum præſentia duellantes
fiunt audaciores. Porrò duellantes & pro-

vocantes ſolemniter incurrunt excommunica-
tionem Papæ reſervatam, alii non reſerva-
tam. Ita Trid. Seſſ. 25. de Reform. c. 19.
Kixa eſt contradictio in factis, ut dum ex
ira ſe percutiunt. Seu eſt quoddam privatum
bellum inter privatas perionas non ex aliqua
publica auctoritate, ſed magis ex inordinata
voluntate, ùt dictum eſt Tract. 5§. Exam. 5§.
J. 3.
Seditio eſt congreſſus vel diſſenſio unius par-
tis multitudinis contra aliam partem.

D. 2. Quid eſt Scandalum?

Reſp. Scandalum eſt dictum vel factum minùs
rectum, præbens proximo occaſionem ruinæ
ſpiritualis.
Ubi ſub dicto vel facto intelligitur etiam-
omiſſio alicujus dicti vel facti, quod dici aut
fieri deberet, eò fere modò, qué ſuprà Tract.
4. Exam. 2. q. 2. definitio peceati applicata
fuit peccato omiſſionis.

3.

.

142 Trabt. VII. Exam. VII.

OD., 3. Quotuplex eſt Scandalux!
Reſp. Eſt duplex, nimirum activum & paſſi-
vum. Primum eſt, quando aliquis ſuòé malô
verbé vel factô intendit alium in peccatum-
inducere, vel licèt ipfſe hoc non intendat,,
tamen ipſum factum tale eſt, ut de ſe natum
ſit inducere, vel ponere occaſionem ruinæ, &
hoc etiam dicitur ſcandalum per ſe, vel ſcan-
dalum datum.
Secundum eſt, quando quis ex dicto vel
facto alterius ſumit occaſionem peccandi, &
hoc etiam dicitur ſcandalum per accidens, & ac-
ceptum.
Hoe ſcandalum per accidens, ſeu acceptum
ſivè merè paſſivum dividi poteſt in ſcandalum
puſillorum vel infirmorum, quod oritur ex
ignorantia vel infirmitate hominis: & in ſcan-
dalum phariſaicum, quod ortum habet ex me-
ra malitia hominis ſcandalizati.
Nota, quòd ſcandalum adivum ſemper ſit
peccatum in ſcandalizante: quia contraria-
tur charitati. Et quidem eſt diſtinctum pec-
catum ab opere malo, ſpecialiter in confeſ-
ſione explicandum; ſcandalum verò paſſivum
ſemper eſt peccatum in eo, qui ſcandalizatur,
& hoc ſi ſit puſillorum, etiam eſt ex parte-
ejus peccatum, qui ſcandalizat, non verô, ſi
ſit Phariſlæorum. Ex his
Sequitur primè, quòd materialiter tantùm-
cooperari alterius peccato non ſit dare ſcan-
da⸗

. l
liu
nn,

1, ,y,
W. V.

De Jure & Juſtitia. 143
Riflaa⸗ dalum, dum nimirum adſunt hæ conditiones.
. 3 I. Si tua cooperatio non ſit ex ſe mala, ſed
bona, vel ſaltem indifferens. 2. Si fiat re-
Gâ intentione, ſeu ex rationabili cauſa. 30
Ssi peccatum proximi ex vi officii impedire,
ü non tenearis, & moraliter ſeu ſinè proprio
iene damno nequeas. 4. Si te non coρÿ☛ante
npine peccatum tamen committeretur, quia nimi-
Mrum non deerunt alii, qui materiam vel fa-
cultatem ſubminiſtrabunt.
Sequitur ſecundò quòd directè petere vel con-
ſulere alteri, quod ſinè peccato is facere nequit,
ſit ſcandalum; id verò petere, quod ſinè pec.·
B cato facturus non eſt, ſinè illo tamen facere,
len poteſt, non ſit ſcandalum, ſi ex rationabili
Uhant cauſa id fiat, ut v, g. ab uſurario petere mu-
deimt cuum.

Nlnind /,
dud ſhun 1

) ir er
Nen eranng

el CIRCA
MüNhNR
FTRACTATIM VII.
gian De Jure & Juſtitia.
l Eiranr

kiglterine, . EN Exam. 7. B
Inm De Juſtitia, Judicio præſertim teme-

guiſent rario, ac Suſpicione.
am eN⸗ .
un ei, Q., 7. Quid eſt Jus & quotuplex?
a, MH. .

Keſp. 1. Jus ſivè juſtum nihil aliud eſt, quàm
terilltet æqualitas debita inter obligationem unius & jus acti-
um alterius,
on i

Rep.

144 Tracz. VIII. Exam. I.

Reſp. 2. Aliud eſt jus ad rem, puta, haben-
dam, quæ nondum eſt in noſtra facultate,:
aliud jus in re, quæ actu ùt propria poſſide-
tur. Vel, ùt alli explicant, Jjus ad rem dici-
tur, quod non tribuit actionem in rem, ſed
tantùm in perſonam. Jus in 1e dicitur, quod
tribuit actionem realem, ſeu quod rem obli-
gatam habet, ita ut res nobis obſtricta ſit/,
ad quemcunque tranſeat, quia tranſit cum
ſuo onere.
Reſp. 3. Dividitur ulteriùs jus proportiona-
liter ſicut lex (unde vide Tract. 6. Exam. I.
q. 2. de Legibus) pro lege ponendo jus, ut
hoc ſit aliud naturale, aliud poſitivum, cujus
ſubdiviſiones ibidem vide.

OD. 2. Quid eſt jus nature & gentinm?

Reſp. Jus naturale eſt, quod ratio naturalis
immediatè dictat, vel ex ea immediatè ſequi-
tur. Dicitur etiam jus naturale, quod ori-
tur ex natura rei.
Jus Gentium autem eſt, quod communi
Gentium conſenſu eſt introductum, ſeu quod
omnes paſſim Gentes, obſervant; uti ſunt ſer-
vitus, diviſio & proprietas rerum, &c.

Q. 3. Quid eſt Juſtitia?
Reſp. Eſt conſtans & perpetua voluntas jus ſuum
cuique tribuendi. Ubi nota, quòd ſuum poſſit
eſſe reſpectu alicujus dupliciter, unòô modòô,

titulò proprietatis, ſeu quod jam eſt appro-
PrIa=

lN

tonem
Rehon
r,

r,
—☛ De Jure & Juſtitia. 145
. 2 .
4n priatum; aliõ modéô, titulò condignitatis, ſeu
At quod eſt ſolùm appropriandum-. patet ab
glne .l oppoſito, quòd Injuſtitia ſit vitium jus ſuum
i,,1. 1 ,, .
niäinui, cuique auſerens.

vi lcfen

kunlm
Nobis diere

t, aui Unlt

lnch F,lun
Vrenlo
lin, g

Ggnſen!

üntonuer
inmelind ie
Uunle, glt

, (ol cn
nann, ſr
nunn uil
lerum, K
itil
4 Munu
gvoe
tek, u0
Gii

Q. 4. Quot ſunt ſpecies Juftitieæ?
Reſp. Sunt tres. k. Juſtitia generalis ſeu
legalis; commutativa, & diſtributiva. Ratio:
quia cùm juſtitia ſit habitudo ad alterum, &
hæc triplex eſſe poſſit, ſcilicet partis ad totum,
partis ad partem, & totius ad partem: hinc triplex
eſt Juſtitia: Prima Legalis, ſecunda Commuta-
tiva, tertia Diſtributiva.
Juſtitia commutativa eſt conſtans & perpetua
voluntas ſive virtus, in parte vel quaſi in parte com-
munitatis alteri comparti tribauendi jus ſuum, conſti-
tuendo æ qqualitatem arithmeticam inter rem-
Sg rem.
Diſtributiva eſt conſtans & perpetuæ voluntas,
ſeu virtus in Magiſtratu vel communitate partibus
communitatis tribuendi jus ſuum, ponendo æquali-
tatem geometricam ſeu proportionis juxta me-
rita perſonarum.
Legalis eſt conſtans & perpetua volunkas ſeu vir-
tus communitati tribuendi jus ſuum, omnium virtu-
tüm actus tanquam Reip. debitos ad com-
mune bonum ejus ordinando, Et ob hanc
rationem hæc Juſtitia dicitur generalis: quia
ejus eſt omnium virtutum actus ordinare ad
bonum generale ſeu commune. Legalis autem
dicitur, quia hoc à Fep & Legislatore prin-
ci⸗

146 Tract. UUII. Exam. I.

cipaliter eſt intentum: nam bonum totias eſt
ctiam bonum partium.
Juſtitia Legalis dupliciter dividi poteſt. Pri-
mò in talem ſtricte ditam, quæ procedit ſecun-
dùm verba expreſſa Legis, & reſpicit finem,
quem verba Legis præſeferunt: & in Epihiam,
quæ non procedit ſecundàùm verba Legis, ſed
reſpicit mentem Legislatoris, & finem ab co
in Lege principaliter intentum, etſi per verba
Legis non expreſſum. Secundè in eam, quæ
architectonicè eſt in Principe: & in uſualem ſeu
miniſterialem, quæ eſt in ſubdito, quæ tamen
in utriſque eſt ejuſdem rationis, utpote idem
utrobique objectum tormale reſpiciens, nimi-
mirum bonum commune, ut adæquabile per
poſitionem adtus legaliter debiti.

O. 5. Quot ſunt Conditiones ad Juſtitiam
requiſitæ?
Reſp. Sunt tres ſequentes. I. Debitum le-
gale fundatum in jure rigoroſo proprietatis, vel
quaſi proprietatis. 2. Alteritas. 3. Æqua-

litas.
Q 6. Judicium eſtnò actus Juſtitiæ?
Reſp. Affirmativè. Patet ex ipſo nomine;
quod ut licitum ſit, tres requiruntur condi-
tiones. I. Ut procedat ex inclinatione juſti⸗-
tlæ. 2. Ut procedat ex authoritate præſiden-
tis. 3. Ut proferatur ſecundàùm rectam ra-

tionem.

2. 7.

nni

e e
K; 60 G9

Uinstor en
uKüm
uni Eob
Oſuthee
nlen
in, Dn
s kame
krauen
l rnn
roet

e,
— 3
—
n bopun 4

nihi hort
de ele;
het 4
un hin 5
in tifler
1, Eſen
lum,al en
Ainulte
in en
, ot el
eng 1
nubib

ir
irvnm:
cliunie:
lituer⸗
üm

De Juræ & Juſtitia. 142

—

O. 7. Judex in peccato mortali judicans
peccatnè mortaliter

Reſp. Affirmo, ſi judicet in peccato mortali pub-
lico & valde ſcandaloſo, quia ſic dat materiam
ſcandali; ſecus, ſi peccatum occultum ſit.

Q. 5. DQuid ſt Dubium, Suſpicio, & Jadi-
cinm ktemerarium!?
Reſp 1. Dubium eſt, quando animus ma-
net omnino ſuſpenſus, nec affirmat, nec ne-
gat, ſed ex argumentis pro & contra move-
tur in utramque partem, led ad neutram ſe de-
rerminat.
KRepp. 2. Suſpicio eſt opinio ſeu aſſenſus de-
bilis de malo proximi ad unam partem deter-
minatus cum formidine oppoſiti. Eſt ex ge-
nere ſuo peccçatum veniale, licet ft de re
gravi: quia non inducit perfectum & com-
pletum contemptum, conſequenter non con-

trariatur dilectioni proximi,

Reſp. 3. Judicium temerarium eſt determi-
nata & firma ſententia de malo proximi carens
omni dubitatione & formidine, & ſinè indi-
cio ſufficienti. Eſt ex genere ſuo peccatum
mortale: quia eſt contra charitatem & juſti-
tiam, proximo namque fit gravis injuria in
bonis famæ aut honoris.
Et autem fama nihil aliud, quàm bona de
virtute proximi in noſtris mentibus depoſita opinio. Ho-
nor verò eſt teſtimonium de virtute alterius, quod
K 2

148 Tract. VIII. Exam. I.

ſt honorificâ appellatione, corporis inclina-
tione, potioris loci ceſſione, &.

Q. 5. Suntnè dubia in meliorem partem in-
terpretanda & quomodo?

Ante Reſp. Not. I1. quòd quis tripliciter
poſſit ſe habere circa dubia. I. Judicium ſuſ-
pendendo. 2. Ea interpretando in partem de-
teriorem. 3. In partem meliorem. Et hoc
adhuc dupliciter, nimirum negativè & poſi-
tivè. Negativé eſt, non interpretari in dete-
riorem partem: & contingit, quando quis
propter factum ambiguum, quod de proximo
videt, perſiſtit in eadem æſtimatione, quam
habebat antè, & non format pejorem. Peſi-
tive eſt, formare novum judicium judicando
id, quod eſt melius.
Not. 2. Obligationem interpretandi dubia
in meliorem partem poſitivè dupliciter intel=
ligi. I. Sic quod homo oblatâ occaſione
dubii abſolutè teneatur exire in actum poſiti⸗
vum judicii de proximo. 2. Ex ſuppoſitione,
àt ſuppoſité, quòd homo velit exire in actum
poſitivum, teneatur exire in talem, quò du-
bium interpretatur in partemmeliorem, cùm
tamen abſolutè actum ſuſpendere poſſit. His

not.⸗

interpretanda ſaltem negativè.
Reſp. 2. Ex ſuppoſitione, quòd quis in re
dubia velit exire in actum poſitivum judican-
i,

Reſp. I. Dubia in meliorem partem funt“

ttmer
Mann

2

tn

1.

—

—
10rls inc
1arten

triplic
dicinm
partemd
me. Et h
ki in Een
anco
prorin
e, glel
n.
gicang

di dubi
ter ints
vccaſion
in pol
voſton
inic
glo
enn,
dli A

enr⸗
Si t

Cican⸗
63

De Jare & Zuſtitia. 149
di, tenetur dubium interpretari in meliorem
partem poſitivè. Ratio utriusque eſt: quia
quod tibi non vis fieri, alteri ne feceris; ſed
nullus vellet actiones ſuas dubias accipi in-
pejus, ſed in melius: Ergo,
Reſp. 3. Per ſe loquendo non tenetur ho-
mo dubia in meliorem partem interpretara
poſitivè, ſed ſatis eſt actum ſuſpendere: quia
per hoc ſatis conſulitur famæ proximi in re
ambigua.
Adverte tamen, quòd quando agitur de
damno in nobis vel proximo cavendo, aut de
remedio adhibendo, poſſimus dubia in dete-
riorem partem interpretari, non quidem de-
finitivè judicando, ſed per quandam ſuppoſitio-
nem, ùt loquitur S. Th. q. 60. a. 4. ſuppo-
nendo id, quod eſt deterius. Sic S. Job etſi
de filis ſuis nihil mali judicaret, offerebat
tamen holocauſta pro ſingulis dicens: Nefer-
is pecsaverint filii mei.

Ex Exam. II.
De Dominio.
D. 1. Quid eſt Bominium!?
Reſp. Eſt Jus ſeu facultas utendi re ſuâ ad quensa
libet uſum lege permiſum.
O. 2„ Qaotuplex eſt Dominium?
Reſpy. Eſt duplex, Jurisdictionis ſeu perſonarum,

& proprietatis ſen rerum. Primum eſt facultas
K 3 Zu⸗

150 Trad. FII. Exam. H.

gubernandi proprios fubditos. Secundum eſt
facultas diſponendi de re aliqua tanquam ſua
in proprium commodum.
Dominium Jurisdictionis ſubdividitur in E-
cleſiaſtitum & ſæculare.
Dominium Proprietatis autem ſubdividitur
in perfectum & imperfectum. Primum eſt, quod
continet proprietatem rei & commodorum
ejus. Secundum eſt, quod habet tantùm pro-
prietatem rei abſque commodo, vel commo-
da abſque proprietate
Domfnium imperfectum rurfum aliud eſt
directum, aliud utile. Primum habet ſolam rei
proprietatem, & hinç dicitur Dominus pro-
prietarius. Secundum habet ſolam rei utili=
tatem vel fruétum.
Tandem Dominium tam Jurisdictionis quàm
roprietatis dividitur in altum ſeu ſuperius,
quod habet Rex vel Refp. in bona ſubditorum: &
in jus baſſum ſeu interius, quod in eadem bo-=
na habent Domini inferiores, vel ipſi cives“
Q., 9. Quotuplex Aſe Dominium utile?
Reſp. Eſt ſeptuplex: UWſus: LIIusfructus, Emphy-
teuſis, Feudum, Superficies, Servitus, Poſſeſio.
1lſus definitur, quòôd ſit jus utendi re aliena ſal-
và rei ſubſtantiũ. IUſusfruétus eôdern modéô de-
finitur, modé addatur particula, & fruendi.
Pplus enim juris eſt in uſufructu, quâm in ſo-
lo uſu. IIle dicitur frui vel uſufructuarius,
qui in frauctus habet plenam poteſtatem, ut
poſ-

Onnecn
ſen ſett
Uel hu
henkcin
Nn
lentu
r al
iricl
ſerue
lit a
Ituurn

ſabdivich⸗

elt, t
nmodon
intüm D
el coma

aliud 4
lolam tt
ius pro
rei uiili⸗

1s quin
lupering
torumd
Adembo⸗
ſt civer
tile
4, Nh
Aliri
lod .

S
det Al

De Dominio. 151

poſſit eos vendere, donare, & rem fructiferam
elocare alteri, reditus vel penſiones percipe-
re. IIle veròô ſolùm dicitur uti ſeu uſuarius,
qui fructibus ſuis poteſt uti pro ſe & ſua fa-
milia, v. g. hortum intrare, in eo deambu-
lare, fructus percipere, iis veſci, & ſuos, uti
& hoſpites alere.
Emphytenſis eſt conceſſio rei immobilis cum transla-
tione dominii utilis retentéò directs, ſub onere certæ pen-
ſionis proprietario ſolvendeæ, idque vel in perpetuum,
aut ad certum tempus, aut ad vitam unius vel plurium,
quod tempus non ſit decenniò minus. Dif-
fert ab uſufructu, quòd hic conſtituatur etiam
in rebus mobilibus.
Feudum eſt conceſſio rei immobilis, nimirum agri
vel pagi, & c. cum translatione dominüi utilis reten-
14 proptietate, ſub onere fidelitatis & obſequii perſona-
lis præſtandi. Feudatarius igitur præſtat per-
ſonale obſequium, Emphyteuta verò penſio-
nem realem.
Superficies eſt contractus, quò ſuperficies
alieni fundi ſeu ſoli alicui (qui inde dicitur-
ſuperficiarius) conceditur ad ædificandam do-
mum, plantandam vineam vel hortum, &c.
Servitus eſt jus utendi vel fruendi re alienâ,
aut aliquid circa eam impediendi.
Dividitur in merè perſonalem, quæ à perſona
debetur perſonæ, ut ſi quis uſum ſui ſervi con-
cedat alteri. Et in merè realem, quæ à re im-
mediatè debetur rei, ut eſt, v. g. jus, quò
per tuum agrum vado, vel jumenta duco ad
K 4 me-⸗

152 Traét. VIII. Exam. II.

meum. Et in mixtam, quæ à re immediatè de-
betur perſonæ, quæ illà re immediatè poteſt
uti vel frui. .
Servitus realis iterum alia eſt ruflicana, quæ
prædio ruſticano, alia urbana, quæ prædio ur-
bano debetur. Prædium urbanum vocatur
quodvis habitaculum, licèt fit in villa, aut
hortus annexus amænitatis gratiâ. Prædium
ruſticanum eſt quodvis aliud;, v. g. horreum,
ſtabhulum, ager, &.
Boſf-ſio poteſt ſumi vel pro actu; & ſic vo⸗
catur poſſeſſio facti; vel pro jure, & vocatur
poſſeſſio juris. Prima eſt detento vei, corporis &
animi, & juris adminiculé interveniente. Altera eſt
ipſum jus, quod quis habet re utendi, ſeu ei
inſiſtendi tanquam ſuæ, non prohibitæ poſh-
deri.
Poſſeſſio alia eſt naturalis, quâ præſens rem
ůt meam detineo; alia civilis, quâ ſecundùm
juris civilis æſtimationem rem ſemel à me na⸗
turaliter poſſeſſam etiam abſens poſſidere cen-
ſeor. .
Porròô ad hæc præfata dominia, ut valida
fint, requiritur titulus. Uade.

Q. 4. Quid eſt Titulus?
Reſp. Titulus eſt radix & fundamentum do-
minii, qué quis ſe probat dominum rei, v. g⸗
emptio, donatio, ſuoceſſio hæreditaria, lega-
tum: Æ☚.

Præ-

zünian
8 4 C
Chndin
Pes⸗
(lis
Un
hhm
IDommm
6Anen
Cdens
Conle

.
i.d
fra
mialum
Ccipin
eſuun
ſon ſ
ihe
tut
bi
n 6

11.

—
ſegiats

icans,
2 precio⸗
um vocz.
rilla,
Dredi
6 hottenr

& ſe nn
& vocat
orporit
Alterael
i ſelj el
te poſt.

ſens kenn
ecundir
me nr
dere ter

Ut ſale

De Dominio. 153

—* . .. — . .
præter titulum tamen ad dominii acqviſitio-
nem ordinariè tanquam conditio requiritur
traditio rei, ejusque apprehenſio. Dixi, ordinarie:
quia inc ertis caſibus traditio non eſt neceſlaria.
Ut 1. in beneficiis, in iis enim ſufficit collatio &
receptio. 2. In hæreditate ſolà aditione & ac-
ceptatione ante apprehenſionem hæres acqui-
rit dominium bonorum defuncti. 3. In lega-
to. 4. Quando quid donatur, venditur aut
relinquitur civitatibus, Eccleſiis, aut aliis piis
locis, vel in redemptionem captivorum: alii
caſus videantur in Authoribus.
Porrò apprehenſo, quæ eſt poſſeſſionis rei
inceptio, alia eſt vera, ùt cùm rem manibus
apprehendo, vel pedibus inſiſto: alia eſt ficta,
ut ſi Dominus rei talem faciat actum, quéô ju-
ris æſtimatione cenſetur alteri rradere rei vel
domũs poſſeſſionem, v. g. tradendo claves
domũs.

Q. 5. Quotuplex eſt Titulus?

Reſp. Eſt duplex, alius verus, qui à parte rei
ſufficit ad juſtificandam poſſeſſionem, vel do-
minium; ut ſi res ematur à verò domino, vel
accipitur à tali, qui poteſt donare. Alius
præſumptus ſeu coloratus, qui licèt à parte ret
non ſit verus, tamen ex bona fide & invinci-
bili ignorantia creditur eſſe verus, ùt ſi res
ematur ab eo, qui non eſt verus dominus,
probabiliter tamen præſumitur eſſe verus, v. g=
à fure bonâ fide,
KS De

154 Tract. ViII. Exam. II.

De Subjectis Dominii.

OQ. 6. Parvuli, amentes, lliifamilias, uxor,
ſervi habentne Domimum:

Reſp. I. Parvuli ante uſum rationis (idem
eſt de amentibus) habent dominium habitua.
le, fundatum in porentiis naturæ rationalis;
non tamen actuale defectu usůs rationis.
Reſp. z. Loquendo de filiisfamilias ſub pa-
tria poteſtate conſtitutis quadruplex peculium
eſt diſtinguendum. I. Caſtrenſe, quod in ca-
ſtris ſeu in militia armata, vel occaſione mi-
litiæ partum eſt: & hujus peculii habent do-
minium directum & utile. 2. Eſt quaſi caſtren-
ſe, ita dictum, quia gaudet privilegiò peculii
caſtrenſis, Eſtque omne illud, quod filius ex
beneficio & poſt clericatum acquirit ex mili-
tia togata, & ex officio publico liberali: &
hujus etiam peculii dominium tam directum (alnhi
quâm utile eſt penes filiumfamilias. 3. Eft WMenil
profectitium,; quod primariò à parente prove- (etel

1
Aden t W

nit; vel quod principaliter & proximèé pa- ( (n
rentum causâ datur. Et hoc tam quoad pro- ſ ſek
prietatem quàm quoad utilitatem totum eſt Xhlde

parentum. 4. Eſt adventitium, quod filius? en
aliunde, quàâm ex re patris, nimirum ex ma- les, ſt
tris vel aliorum hæreditate, donatione, opi-
ficio, &c. ſibi quoad proprietatem, patri
quoad uſum fructum acquirit.

* 4 1
Ualat

ere ve

Reſp. 3

2, 11.
—
nii.
nilia,
1.

lonis (1
umn habin
tationalt
ttionis,
lias ſubn
X peculir
vod in er
ſione ni
bent dn
Raaßm.
pecyli
Plius er
ex mil.
crali: 6
tän
1, N
rot.
ime
ad n
tum a
I Ne
.
i

4

De Dominio. 155°

KReſp. 3. Servi propriè dicti non habent do-
minium perfecum: quia quidquid qu4vis cau-
sà vel occaſione acquirunt, Domino acqui-
runt.
Keſp. 4. Uxor habet plenum dominium bo-
norum paraphernalium, id eſt, quæ præter do-
tem à ſuis accepit.
DQ 7. Keligioſus habetne alicujus rei do-
miniu m
Reſß. Non habet ſaltem in particulari: quia-
per votum ſolemne paupertatis ſe fecit inca-
pacem omnis dominii: quod votum ſi violet,
peccat mortaliter exæ genere ſus. Ex quo
Sequitur, quòd ad hoc, ut Religioſus ali-
quid recipere, vel dare poſſit, licentia Supe
riotis requiratur, non quidem ſemper expreſs
& formalis, ſed tacita & rationabiliter præſumptaæ,
ſeu virtualis ſive interpretativa. Tum quia
eadem eſt vis taciti & expreſſ‚. Tum quia-
Præſamptio de voluntate Domini ſufſficit, ut

alienæ rei uſurpatio excuſetur à furto: ergo

& ſufficit ad excuſandum à violatione pauper-
tatis. Cæterùm heæc licentia debet eſſe libe-
ra ſeu petfectè voluntaria, ideſt non obtenta
Fer fraudem. Item debet eſſe ex juſta cau-
ſa, quæ poteſt eſſe v. g. pietas in egentes pa-
rentes, vel proximos conſanguineos, &cc.

D. 5. Quid dicir ad bune caſum?
Prælatus videt & ſcit ſubditum aliquid di-
ſtrahere vel acquirere, & non contradicit,;
heæc

156 Tradk. PII. Eram. Ik.

— —

hæc Prælati taciturnitas excuſatnée à vitio
paupertatis?
Reſp. Quanquam difficultatem faciat illa.
Regula juris: Qui tatet, conſentire videtur; Do-
natus noſter tamen duplicem diſtinguit tacitur-
nitatem: una eſt permiſiva, ſicut DEUS per-
mittit peccata, & hæc non excuſat: altera-
approbativa, & hæc excuſat-
Ad cognoſcendum autem taciturnitatem-
eſſe permiſſivam aut approbativam explicat-,
dictus Author ex aliis DD. Primè ait, debe-
re cognoſci ex circumſtantiis perſonarum-,
rei, oceaſionum, ob quas rationabiliter præ-
ſumi poſſit voluntas Superioris. Secundèò, ſi
Prælatus ſciens taceat ex verecundia vel timo⸗
re, aliové reſpectu, quia nimirum homo pa-
cificus eſt, ſubditus verô eſt inquietus, agre-
ſtis, turbulentus, &c. eſt taciturnitas per-
miſſiva; approbativa verô, ſi ex nullo ſimili
mortivo taceat.
L. 9. Qaid ergo eſt paupertas Religioſa?
Reſp. Eſt voluntaria renunciatio omnium re-
rum poſſeſſarum, omnisque juris poſſidendi
per ſolemne votum facta in Religione appro-
bata à Sancta Sede.

Q. 70. Clerici ſæculares habentne dominium!
Ante Reſp. Not. diſtinguendum eſſe inter

pona Eccleſiaſtica & Eceleſiaſticorum ſeu Cle-

ticorum. Prima ſunt, quæ immediatè ſeu
pro⸗

menerut
8 eenler
uben
Ponn

Gelicne M
Mine
zlle
.

ſthnde

ileur
ſen n
ciis i
ſbrabk,
enibs.
enn

ü bonort

0h, bein
ſes hu
liß 17
ſlbus
nen
entnti

atn 14

laciat
Liacnu,, 3

Sbittacſn

1t: Alten

tuthitaten
1 expliett
ait, Cehe
Onarumn
liter pre
Eiundt,
el timo⸗
mO Pä⸗
, agte.
18 per.
lo ſimi

mniumn.
ofſicend
e Altr

NiusH
ſeter
aulke.
en
ro⸗

De Dominio. 157

proximè ſpectant ad ipſam Eccleſiam. Secun-
da proximè ſpectant ad ipſos Clericos in par-
ticulari. Hæc ſubdividuntur in bona ſæcula-
ria & Clericalia, Clericalia rurſum in verè &
quaſi talia. Bona ſæcularia Clericorum (di-
Ga commuyiter Patrimonialia) ſunt, quæ
eis provenerunt ex quadam cauſa profana ſeu
titulo ſæculari absque ullo reſpectu ad Ordi-
nem aut Beneficium.
Bona quaſi Clericalia (dicta communiter qua-
ſi Pbatrimonialia) ſunt, quæ Clerici acquirunt
occaſione ſtatůs ſeu miniſterii Eccleſiaſtici,
non proximè titulò Beneficii veluti ejus fru-
ctus, ſed ùt prœæmium & mercedem impenſi
laboris.
Tandem bona verè Clericalia ſunt, quæ Cle-
rico proximè obveniunt titulò Beneficii, v. g.
Præpoſituræ, Et hæc rurſum debemus partire
in ea, quæ ad honeſtam Clerici ſuſtentatio-
nem ſunt ſuperflua: & in illa, quæ Clericus
parciùs vivendo de congrua ſuſtentatione ſibi
ſubtrahit, quæ vocantur parſimonialia. His-
præmiſſis.
Reſp. 1. Clerici ſunt veri & abſoluti Domi-
ni bonorum patrimonialium: quia nec ex vo-
to, neque ex diſpoſitione juris ſunt incapa-
ces hujus dominii.
Reſp. z. Idem eſt de bonis quaſi patrimo-
nialibus, uti & de bonis verè Clericalibus,
in quantùm hæc ſunt neceſſaria ad congruam
ſuſtentationem.
Ra-

198 Trzrt. III. Exam. II.
Ratio t. p. quia bona quaſi patrimonialia
Clericis dantur, àc ſtipendium quoddam &ι
merces præſtiti ſervitii perſonalis absque omni
pacto erogandi in pios uſus.
Ratio 2. p. quia bona verè clericalia con-=
gruæ ſuſtentationi neceſſaria debentur Cleri=
cis tanquam juſta merces ab Eecleſia, cui ſer-
viunt. Nam qui ſervit altari, vivat dt altari, &
nemo militat propriis ſtipendiis.
Reſp. 3. Clerici ſunt veri Domini etiam bo⸗
norum congrauæ ſuſtentantioni ſuperfluorum.
Quia juxta Trid. Clerici, qui non præſtant;,
quæ juxta Eccleſiæ ſtatutum præſtanda ſunt-,
fructus non faciunt ſuos: ergo à contrario,
ſi præœſtent, quæ debent, fruétus faciunt ſuos,
eôsque luctantur; ſed hoc eſt idem, ac fieri
dominum corum: & in uſu Juris Canonici
illæ phraſes: fructum facere ſuum, & fieri do⸗
minum æ&qui pollent.
Porrô reditus ſuperflui dicuntur illi, qu
ſupremum congruæ ſuſtentationis gradum ex-
cedunt; nomine autem congruæ ſuſtentatio-
nis intelligitur; quod Clerico moraliter eſt ne-
ceſſatium ad ſuam, ſuæque familiæ ſuſtenta-=
tionem juxta conditionem ſtatùs ac dignita⸗

tis.
Q. 7 ½ Quid ſi benefiriatus habeat ſilios vel
filias, nedum legitimos, ſed ſputios, poteſtné illos
alere eæ reuitibus Eccleſiaſticis:

Reß. Non poteſt, ſi liberi haheant ſuſſicien-
tia

, enen
e hoknt
en) ,

lcis heo
Alonelan
neler.
deſ 24
Di1
Ppa an
Vetrai
e
6 comm
lele
Urnn in

1I1.

—
Patr mor
quoddn
bo le
erlealig e
entur Cl
lla, euit
l chani

nietiam b
perfuotn
Prællan
2da ſunt,
ontrario,
unt ſvo⸗
ac fen
Canonic
2 eri do⸗

t ill, q
tadum er.
bſtentato
iter elke
e ſuledtt
e Cignin

flrn

lcen⸗
tin

De Dominio. 159

tis propria bona, v. g. adventitia 4 matre,
vel ſi pater habet bona propria patrimonialia;
id tamen poſſet, ſi eos habeat in ſuo ſervitio
ſeu familia, quam juxta ſtatůs ſui decentiam alit.
Licèt itâque Clerici ſæculares ſint domini
fructuum congruæ ſuſtentationi ſuperfluorum;
hoc tamen dominium ita limitatum eſt, ut,
non poflint de iis teſtari ad cauſas profanas,
aut convertere ad conſanguineos ditandos-
(licèt poſſint eis dare ad neceſſitatem ſuble-
vandam) ſed eos tenentur etiam cx juſtitia
applicare pauperibus, vel aliis cauſis piis-,
reſtitutioni cæteroquin (aut ſaltem peccato
mortali certè) obnoxii. Ita communiter docent
antiquiores DD.
Q., 72. Quid ſentis de illis Beneficiatis, Ca-
nonicis, qui plura ſimul habent Beneſicib?
Reſp. Quòd, qui ſinè legitima diſpenſatione
tenet ſimul duo beneficia, etiam ſolùm ſim-
plicia incompatibilia, vel quorum quodlibet
ad honeſtam ſufficit ſuſtentationem, peccet.,
mortaliter. Ratio patet ex Trid. Seſſ. 7. c. 2.
Et Seſſ. 24. de Reform. c. 17.
Dixi 1. ſinè legitima diſpenſatione, quæ à ſolo
Papa cum cognitione & relatione juſræ cauſæ
impetrari poteſt. Juſtitia verò cauſæ eſt me-
tienda (ut S. Canones docent) non ex pri-
vato commodo diſpenſati, ſed ex utilitate,
Eccleſiæ, quò etiam ſpectat prærogativa me-
ritorum in Eccleſia,

Tradt. zIII. Exam. II.

Dixi 2. incompatibilia, id eſt, quorum ſingu-

la exigunt continuam reſfidentiam.
Dixi 3. quorum quodlibet ſufficit &c. poteſt enim
quis tenere duo Beneſicia ſimplicia reſidentiam
non requirentia „ quotum neuttum congruæ
ſuſtentationi ſufficit.
Si quis ergo ſinè juſta cauſa & diſpenſatio-⸗
ne tenet duo Beneficia, quorum unum con-
gruæ ſuſtentationi ſufficit, tenetut eòdem die
bis dicere Horas: quia qui ſentit commodum- 5
Hinc talis ſemel tantùm
in die recitans Horas ex duplici capite tene-
tur reſtituere fructus: I. Ratione injuſtæ poſ-
ſeſſionis. 2. Quia non recitat Horas pro mul⸗
titudine Beneficiorum.

Q. 13. Qus res ca

7. Juræ naturæ homo non habet do=
quia conditione omnes-
ſe homo eſt dominus vi=
m, ſed ſolùm uſuatius
& cuſtos: quia dominium eſt ſuper illas res,
noſtrâ induſtriâ poſſumus acquirere; vi-
autem & Jmembra induſtriâ noſtrâà acqui-
rere non poſſumus.
Princeps vel Reſp. non habet domi-
hominum: quia eam ad placi-=
amén de ra-

ſentire debet & onus.

dunt ſub dominio homi-

minium in alterum:

ſumus pares.
tæ ſuæ aut membroru

nium in vitam
tum deſtruere non poteſt, cùm t
tione dominii ſit rem poſſe deſtkuere etiam-

(d
n ure,
Wner
MhMein,
Ain
i Gn,
1hii
be en
NANNN
AMra wens
Aorieh
Atonn
u pe
Wen

e n⸗
e

Sn
Unt, n

. II.
—
Juorun
n,

, potele
1l reſicen

tt
um cong

A dipenſi
n unum ca
Ut eden
Cmro
emel tant
capite ten
imjulte
18 pro

9

gio boſ

habet
one omne
dominun
n wſderir
er ilis
gikete,
oltti u,

habeten
it⸗
hlel
greun.
1

De Dominio. 161

voluptatis causâ, licèt non ſemper ſinè pec-
cato.
Reſp. 3. Homo eſt dominus famæ ſuæ: quia
ilam ſuâà induſtriâ acquirit, & ſi eſt ab alio
leæſa, poteſt condonare reſtitutionem. Item
poteſt detrimentum ſuæ famæ pati, niſi ver-
gat in periculum aliorum. Pro quo nota eſ-
lſe certos caſus, in quibus homo tenetur fa-
mam ſervare, & contra juſtitiam psccat, ſi
ſe infamet. I. Si ex tua infamia ſequatur in-
famia alterius, ſicut ex infamia Religioſi ſe-
quitur infamia Cœnobii. 2. Si tua fama ſit
neceſſaria, ut alteri præſtes officium ſtricéô
jure ei debitum, uti eſt fama perſonæ publi-
cæ, Epiſcopi, Abbatis, Prioris, &c. ut ſub-
ditos bene regat. 3. Si non quidem ex offi-
cio, bene tamen ex charitate tenearis pro-
ximo ſubvenire, per infamiam verò reddaris
ad hoc ineptus, tunc teipſum infamando pec-
cas contra charitatem: ſicut ſi quis pecunias,
Juibus pauperes poſſet juvare, projiceret in.

umen.
Ex Exam. III.
