Propoſitis I. Homo nullé unquam vitæ ſuæ
tempore tenetur elicere actum fidei, ſpei, &
charitatis, ex vi præceptorum Divinorum ad
eas virtutes pertinentium.
2. Vir equeſtris ad duellum provocatus“
poteſt illud acceptare, ne timiditatis notam-
apud alios incurrar.
3. Sententia aſſerens, Bullam Cœnæ folùm
prohibere abſolutionem hæreſis, & aliorum-
criminum, quando publica ſunt, & id non-
denegare facultati Trident, in qua de occuljtis
crimiuibus ſermo eſt, anno 1629. 18. Julii in
Conſiſtorio S. Congregationis EE. Cardina-
lium viſa, & tolerata eſt.
4. Prælati Regulares poſſunt in foro con-
ſcientiæ abſolvere quoscunque ſæculares ab
hæreſi occulta, & ab excommunicatione pro-
pter eam incurſa.
5F. Quamvis evidenter tibi conſtet Perrum-
eſſe hæreticaum, non teneris denunciare, ſi
probare non poſſis.

Pp 4 6. Con-

600 Propoſitioener damnate

6. Confeflarius, qui in ſacramentali con-
feſſione tribuit pœnitenti chartam poſtea le-
gendam, in qua ad venerem incitat, non.
cenſetur ſollicitâſſe in confeſſione, ac proinde
non eſt denunciandus,
7. Modus evadendi obligationem denun-
ciandæ ſollicitationis eſt, K ſollicitatus con-
Steatur cum ſollicitante, hic poteſt ipſum ab-
ſolvere absque onere denunciandi.
8. Duplicatum ſtipendium poteſt Sacerdos
pro eadem Miſſa licité accipere applicando
petenti partem etiam ſpecialiſfſimam fructüs-
ipſimet celebranti correſpondentem, idque-
poſt Decretum Urbani VIII.
9. Poſt Decretum Urbani poteſt Sacerdos,
cui Miſſæ celebrandæ traduntur, per alium-
ſatis facere, collatô illi minori ſtipendiôò, aliâ
parte ſtipendii ſibi retent.
10. Non eſt contra juſtitiam pro pluribus
Sacrificiis ſtipendium accipere, & Sacr ficium
unum offerre: neque etiam eſt contra fidelita-
tem, etiamſi promittam promiſſione etiam-
juramentò ſirmatâ danti ſtipendium, quòd pro
nullo alio offeram.
II. Peccata in confeffione omiſſa, ſeu ob-
lita, ob inſtans periculum vitæ, aur ob aliam

cauſam, non tenemur in ſequenti confeſſione ace

exprimere.
12. Mendicantes poſſunt abſolvere à caſi-
bus Epiſcopis reſervatis, non obtentâ ad id

Epiſcoporum facultate,
13. §a⸗

4
—
, Nhukp
ſalient eg
brizoler
Elit
itlecirpr
ſNonltens
Aun potek
ilinplent,
6 bene
Uibt tigere
eddten hon
I Nleium
munn n n
e hter
iin nocls de
EKe non 1 .
l ind Ne
e eetm
Ppr, nii
llie inte

nate

Charun
gem int
gon, 1

erirn
llin
dep
neſencd,
n ret d
ien e
lkinmm fn
eenen, i

Clel Kemn
Ir, Per An.
IMvndr

n o pan
me, Adi
el caunt ſi
Montone eir
dtn g

eonie e⸗
in, ucht
meni oolil

, tboent
n Nend

41

9

Ab Alex. VII. 601
13. Satisfacit præcepto annuæ confeſſioguis,
qui confitetur Regulari Epiſcopo præſentato,
ſed ab eo injuſte reprobato.

14. Qui facit confeſſionem voluntariè nul-
lam, ſatisfacit præcepto Eccleſiæ.

I5. Pœnitens propriâ auctoritate ſubſtituere
ſibi alium poteſt, qui locò ipſius pœniten-
tiam adimpleat,

16. Qui Beneficium curatum habent, poſ-
ſunt ſibi eligere in Confeſſarium ſimplicem
Sacerdotem non approbatum ab Ordinario.

17. Eſt licitum Religioſo, vel Clerico, ea-
lumniatorem gravia crimina de ſe, vel de ſua
Religione ſpargere minantem, oceidere, quan-=
do alius modus defendendi non ſuppetit, ue
ſuppetere non videtur, ſi calumniator ſit pa=
ratus vel ipſi Religioſo, vel ejus Religieni
Publicè & eoram gravifimis Viris prædica.
impingere, niſi occidatur.
18. Licet interficere falſum accuſatorem,
falſos teſtes, ac etiam Judicem, à quo iniqua
certòô imminet ſententia, ſi aliâ vià non po-
teſt innocens damnum evitare.
19, Non peccat maritus occidens propriâ
aunctoritate uxorem in adulterio deprehenſam.
20. Reſtitutio à S. Pio V. impoſita Bene-
ſiciatis non recitantibus, non debetur in con-
ſcientia ante ſententiam declaratoriam Judi-
cis, cò, quòd ſit pœna.
P p S 12, Ha-

6072 Propoſitioner damnate

2I, Habens Capellaniam collativam, aut
quodvis aliud Beneſicium Eccleſiaſticum, ſi
ſtudio litterarum vacet, ſatisfacit ſuæ obliga-
tioni, ſi officium per alium recitet:

22. Non eſt contra juſtitiam Beneficia Ec-
cleſiaſtica non conferre gratis, quia collator
conferens illa Beneficia Eccleſiaſtica, pecuni4
interveniente, non exigit illam pro collatio-
ne Beneficii, ſed veluti pro emolumento tem-
porali, quod tibi conferre non tonebatur.

23. Frangens jejunium Eccleſiæ, ad quod
tenetur, non peccat mortaliter, niſi in con-
temptu, vel inobedientia hoe facit, puta-,
quia non vule ſe ſubjicere præcepte.
24. Mollities, ſodomia, & beſtialitas ſunt
peccata ejusdem ſpeciei infimæ: ideéque ſuf-
ficit dicere in confeſſione ſe procuraſſe pollu-
tionem.
25. Qui habuit copulam cum ſoluta, ſatis-
facit confeſſionis præcepto, dicens: Commiſi
cum ſoluta grave peccatum contta caſtita-
tem.
26. Quando litigantes habent pro ſe opi-
niones æquè probabiles, poteſt judex pecu-
niam accipere pro ferenda ſententia in favo-
rem unius præ alio.
27. Si liber ſit alicujus Junioris & Moder-
ni, debet opinio cenſeri probahilis, dum non
conſtat rejectam eſſe à Sede Apoſtolica tan-
quam improbabilem.

28 Po-⸗

1aurton te
Nkun
wlt, etl no
lent, non
6.'Onnnes 0
hollltet lad
loneſeiunit,
rl comp⸗
31 Excuſant
Gnezili, ri

le er kant,

1,Aamnlir
12, Mr
aanecencl o,
oblaer
Nelihedi⸗
ummfupper
in, uas
Ulbenehit
hcie
binkſect
nze Mece
no.
Nelen
RN
berne
3, Ue
ente i

nu⸗
B alich
n hahit⸗
ſli,, ſel
n Peſer
kiinle luf
tltt a
cl lu inn
Uan Mot
Denounen
ſon anede

heltie
lien, niiir
VEct,N
pe

helirlig⸗
ednge

Urwide

dun alnt,
en: Co
n onnn

Uzene No
Nel a
ſnenri

irteN
Gtminen
Aoſglu

Ab Alex, VII. 603

28. Populus non peccat, etiamſi absque,
ulla cauſa non recipiat legem à Principe pro-
mulgatam.
29. In die jejunii qui ſæpius modicum quid
comedit, etſi nota bilem quantitatem in fine-
comederit, non frangit jejunium.
30. Omnes Officiales, qui in Republica-
corporaliter laborant, ſunt excuſati ab obli-
gatione jejunii, nec debent ſe certificare, an
labor ſit compatibilis cum jejunio.
317. Excuſantur abſolute à præcepto jejunii
omnes illi, qui iter agunt equitando, utcun-
que iter digant, etiamſi iter neceſſarium non
ſit, & etiamſi iter unius diei conficiant.
32. Non eſt evidens, quòd conſuetudo
non comedendi ova, & lacticinia in Quadra-
geſima obliget.
33. KReſtitutio fruéuum ob omiſſionem-
Horarum ſuppleri poteſt per quascunque elee-
moſynas, quas antea Beneficiarius de fructi-
bus ſui Beneficii fecerit.
34. In die Palmarum recitans officium Pa-
ſchale ſatisfacit præcepto.
35. Unicô officié poteſt quis ſatisfacere-
duplici præcepto pre die præſenti & craſti-
n0.
36, Regulares poſſunt in foro conſcientiæ
uti privilegiis ſuis, quæ ſunt expreſsè revoca-
tæ per Concilium Tridentinum.
37. Indulgentiæ conceſſæ Regularibus, &
revocatæ à Paulo V. hodie ſunt revalidatæ.

38

9 04 Propoſitiones damnatæ
38. Mandatum Tridentini factum Sacerdo-

ti ſacrificanti ex neceſſitate cum peccato mor-

tali confitendi quamprimùm, eſt conſilium,,
non præceptum.
39. Ila particuls, quamprimùm, intelli-
gitur, cùm Sacerdos ſuõ tempore confitebi-
tur.
40. Eſt probabilis opinio, quæ dicit eſſe
tantàm veniale oſculum habitum ob delecta-
tionem carnalem, & ſenſibilem, quæ ex oſcu-
lo oritur, ſeclusô periculô conſensus ulterioris,
& pollutionis.
41. Non eſt obligandus concubinarius ad
eliciendam concubinam, ſi hæc nimis utilis
eſſet ad oblectamentum concubinarii, vules
egalo, dum deficiente illâ nimis ægrè agerer

vitam, & aliæ epulæ tædiò magnéô concubi-
narium afficerent, & alia famula nimis diffi-

cilè inveniretur.

42. Licitum eſt mutuanti aliquid ultra ſor- Ak
tem exigere, ſi ſe obliget ad non repetendam

ſortem, usque ad certum tempus.

43. Annuum legatum pro Anima relidum

non durat plus quàm per decem annos.

44. Quoad forum conſcientiæ, reòô corre illin
G, contumaciâ ceſſante, ceſſant cenſuræ.
45. Libri prohibiti, donec expurgentur-, lin
poſſunt retineri, usquedum adhibitâ diligen-
tià corrigantur.

Pro-

ectament
a, conpen
nitebrrendt
Gin uendum
Ojdinis an
obabilire
1 unn O
6 Ctnefatin
lſeci ſye an
10 1 rotein

Eennin non

Cnntler
n

lunn,
hilikann
num, A,

„.5
on

ſlapſnin
1

1
5

in,gle
Muimnde
gier e
Cklutzuie

chnerbiun
ferninin
Cubinnni, 6
n e ſ
ugdcnen
Wmla dni

figcun
AMmnnpet
venp
No Anintn
leen umm
ventie, ten
,aelin al
ner ehue
Nibit

Ab Innoc. XI. 605

Propoſitiones ab Innoc. XI. damnatæ,

Propoſitio I. Non eſt illicitum in Sacramentis
conferendis ſequi opinionem probabilem de
valore Sacramenti, relictâ tutiore, niſi id ve-
tet lex, conventio, aut periculum gravis
damni incurrendi. Hinc ſententiâ probabili
tantùm utendum non eſt in collatione Baptiſ⸗
mi, Ordinis Sacerdotalis, aut Epiſcopalis.
2. Probabiliter exiſtimo judicem poſſe ju=
dicare juxta opinionem etiam minùs proba-
bilem.
3. Generatim dum probabilitate ſive in-
trinſecâ ſive extrinſecèâ, quantumvis tenui,
modô à probabilitatis finibus non exeatur-,
confiſi aliquid agimus, ſemper prudenter agi-
mus.
4. Ab infidelitate excuſabitur infidelis non
credens, ductus opinione minùs probabili.
§. An peccet mortaliter, qui actum dile-
Gionis Dei ſemel tantùm in vita eliceret „
condemnare non audemus.
6. Probabile eſt, ne ſingulis quidem rigo-
rosé quinquenniis per ſe obligare præceptum
charitatis erga Deum.
7. Tunc ſolùm obligat, quando tenemur-
juſtificari, & non habemus aliam viam, quâ
juſtificari poſſumus.
8. Comedere & bibere usque ad ſatietatem
ob ſolam voluptatem non eſt peceatum, mo-

4

4

—

606 Propoſitiones damnatæ
do non obſit valetudini, quia licité poteſt ſruen
appetitas naturalis ſuis actibus frui. Atnani
9. Opus conjugii ob ſolam voluptatem. ln Cen
omni penitùs caret culpâ, ac defectu veniali. lntis
10. Non tenemur proximum diligere actu i ale i

internéô & formali. enu pond
II. Præcepto proximum diligendi ſatisfa- in
cere poſſumus per ſolos actus externos. Ue pot

12. Vix in ſæcularibus invenies, etiam in n qvem
Regibus ſuperfluum ſtatui. Et ita vix aliquis 11 Eenſus
tenetur ad eleemoſynam, quando tenerur tan- Ien Iataun
tùm ex ſuper fluo ſtatui. Uonis,ind
3. Si eum debita moderatione facias, po- iM,lemn
tes abs que peccato mortali de vita alterius“ n Mlif
triſtari, & illius morte naturali gaudere, illam r muſiie
inefficaci affectu petere, & deſiderare, non- aminahis
quidem ex diſplicentia perſonæ, ſed ob ali⸗ eg i
quod temporale emolumentum- ſtife h
14. Licitum eſt abſolutéò deſideriò cupere ,
mortem patris, non quidem ùt malum patris, 1, ugt De
ſed ut bonum cupientis, nimirum quia ei ob- aunn
ventura eſt pinguis hæreditas. . ini
15. Licirum eſt ſilio gaudere de parricidio 6na
parentis à ſe in ebrietate perpetrato, propter anj
ingentes divitias inde ex hæreditate conſecu- ege
138 fotii . nn i
16. Fides non videtur cadere ſub præcc- ae
pto ſpeciali, & ſecundum e. muiihi
17.: Satis eſt acus fidei ſemel in vita elice= Peetän
Ie. — . 1, el dn
18. Si à poteſtate publiea quis interroge-
tut,

lnnct

idun hi;
n llne
N
Umun
n üntt
Esalummg
Uletig, eig
bin ſ
Aunlornen

1tone eer
le in
gucene
ſlaner, N
1 C

e

eatend r
nnadlun
niumcquui

Netecen
N

ebtte ld

ndinſ

1 40 U

Ab Innoc. TI. 607

tur fidem ingenue confiteri, & Deo, & fidei
glorioſum conſultò tacere, ùt peccaminoſum
per ſe non damno.
19. Voluntas non poteſt effidere, ut aſſen-
ſus fidei in ſe ipſo ſit magis firmus, quàm-
mereatur pondus rationum ad aſſenſum impel-
lentium.
20. Hinc poteſt quis prudenter repndiare-
aſſenſum, quem habebat ſupernaturalem.
21. Aſſenſus fidei ſupernaturalis, utilis ad
ſalutem ſtat cum notitia ſolùm probabili re-
velationis, imò cum formidine, quòô quis for-
midet, ne non fit locutus Deus.
22. Non niſi fides unius Dei neceſſaria vi-=
detur neceſſitate medii, non autem explici-
ta remuneratoris.
23. Fides laté dica ex teſtimonio ereatu-
rarum, ſimilivé motivô, ad juſtificationem ſuf=
ſicit.
24. Vocare Deum in teſtem mendacii le-
vis non eſt tanta irreverentia, propter quam
velit, aut poſſit damnare hominem.
25. Cum cauſa licitum eſt jurare ſinè ani=
mo jurandi, ſive res ſit levis, ſive gravis.
26. Si quis vel ſolus, vel coram aliis inter-
rogatus, ſive propriâ ſponte, ſive recreatio=⸗
nis causâ, ſive quôcunque aliò fine juret, ſe
non feciſſe aliquid, quod revera fecit, intel-
ligendo intra ſe aliquid aliud, quod non fe⸗
cit, vel aliam viam ab ea, in qua fecit, vel
quod-

60 Propoſitiones damnatz

—

quocdlvis aliud additum verum, revera non, eaden
menkitur, nec eſt perjurus.
17. Cauia juſta utendi bis amphybo- zis
logiis eſt, quoties id neceſſasium aut utile eſt ale
ad ſalutem corporis, honorem, res familia- Iir oen
res tuendas, vel ad quemlibet alium virtutis “ ne

actum, ita ut veritatis occulatio cenſeatur aut in
tunc expediens, & ſtudioſa. 0. Nicnur pe
28. Qui mediante commendatione, vel mu- zring
nere ad Magiſtratum, vel officium publicum ig

promotus eſt, poterit cum reſtrictione men- E aſe
tali præſtare juramentum, quod de manda- . lec
to Regis à ſimilibus ſolet exigi, non habité6 iniſima
reſpectu ad intentionem exigentis, quia non lec nel
tenetur fateri crimen occultum. rchak, h
29. Urgens metus gravis eſt cauſa juſta- klchtn
Sacramentorum adminiſtrationem ſimulandi. Slifur
30. Fas eſt viro honorato occidere invaſo- in gum
rem, qui nititur calumniam inferre, ſi aliter Ctehin.
hæc ignomivia vitari nequit, idem quoque unn
rſiuere,

dicendum, ſi quis impingat aiapam, vel fuſte
percutiat, & poſt impactam alapam vel icam Gumm
fuſtis fugiat.
31. Regulariter occidere poſſum furem pro l
conſervatione unius anrei. 4 n iſe
32. Non ſolüm licitum eſt defendere de- tinianen
fenſione occiſivàâ, quæ actu poſſidemus, ſed Klumge
etiam ad quæ jus inchoatum habemus, & quæ Neuin
nos poſſeſſuros ſperamus. n,
33. Licitum eſt tam hæredi, quàâm legata- 1
Cunm un

rio contra injuſtè impedientem, ne vel hæ-

—

Ab Innoc. EI. 60⁰9

en .
n reditas adeatur, vel legata ſolvantut, ſe tae
a liter defendere, ſicut & jus habenti in cathe-
lnine, dram, vel Præbendam contra eorum poſſeſſio-

Nonn e nem injuſté impedientem.
l

nlbe 34. Licet procurare abortum ante anima-
Nlne tionem fœtus, ne puella deprehenſa gravida
occidatur, aut infametur.
nenlim 35⸗ Videtur probabile omnem fœtam,

käin quamdiu in utero eſt, carere animâ rationali,
n eide. tunc primùm incipere eandem habere, cùm
Paritur, ac conſequenter dicendum erit in
nullo abortu homicidium committi.
36. Permiſſum eſt furari non ſolùm in ex-
trema neceſſſitate, ſed etiam in gravi.
37. Famuli & famulæ domeſticæ poſſunt
occultè heris ſuis ſurripere ad compenſandam
operam ſuam, quam majorem judicant ſala-
riò, quod recipiunt.
38. Non tenetur quis ſub pœna peccati
mortalis reſtituere, quod ablatum eſt per pau-
ca furta, quantumcunque ſit magna ſumma-
totalis. .
39. Qui alium movet aut inducit ad in-

1, guoc E 1
elbe, don
tpent, gtn

mm ferendum grave damnum tertio, non tenetur
aaa reſtitutionem iſtius damni illati.
e A40. Contractus mohatra licitus eſt etiam-

A π reſpectu ejusdem pPerſonæ, & cum contracta
Umhend revenditionis prævie inito cum intentione lu-
Cri.
zrec, gn 41. Cùm numerata pecunia pretioſior ſic
enem A numerandâ, & nullus ſit, qui non majoris

Q fa-

610 Propoſitiones damnatz

faciat pecuniam prælentem, quâm futuram,
poteſt creditor aliquid ultra ſortem à mutua-
tario exigere, & ecô titulò ab uſura excuſari.
42. Uſura non eſt, dum ultra ſortem ali-
quid exigitur tanquam ex benevolentia, &
gratitudine debitum, ſed ſolùm ſi exigatur. mverd
tanquam ex juſtitia debitum. rihet
3. Quidni non niſi veniale ſit, detrahen- ndh t
tis auctoritatem magnam ſibi noxiam falsé (In chn
crimine elidere? —AA Nlllen
44. probabile eſt non peccare mortaliter, Eollm,
qui imponit falſum crimen alicui, ut ſuam- Murio titio
juſtitiam & honorem defendat. Et ſi hoc non lies jur
ſit probabile, vix ulla erit opinio probabilis Ui bens
in Theologia. lirnn,
45. Dare temporale pro ſpirituali non eſt i 1
ſimonia, quando temporale non datur tan-
quam pretium, ſed duntaxat tanquam moti- a Inn
vum conferendi, vel efficiendi ſpitituale, vel aen d
etiam quando temporale ſit ſolum gratuita- ec,
compenſatio pro ſpirituali, aut & contra. elct,
46. Et id quoque locum habet, etiamſi Nnm
temporale ſit principale motivum dandi ſpiri- Almull
tuale: imò etiamſi ſit finis ipfius rei ſpiritua- int d
lis, ſic ut illud pluris æſtimetur, quàm res- in i gi
ſpiritualis. . mni
.Cum dixit Concilium Tridentinum eos Keinni,
alicnis peccatis communicantes mortaliter- zn
eccare, qui niſi quos digniores, & Eccleſiæ

magis utiles ipſi judic averint, ad Eccleſias N utn
PrO

mnt⸗
in Cnene
0 :0 n
unun “M
t lerne
blria
l,
enile i, eti

lbing;

Peecire non
en 1iaii ne
lt kl⸗
Cinonl

Ptiußinme
Un Cunn ten
ncguen
üirue
1 n gen
Me nnn
m hanet, e
ifuntent!
furt ſi
ment, gun

lucerir⸗
ates nol
ans, l
n, Ale

Ab Innoc. XI. 611

Promovent, Concilium vel primôò videtur per
hoc digniores non aliud ſignificare velle, niſi
dignitates eligendorum, ſumptô comparativ6
pro poſitivo; vel ſecundò locutione minùs-
Propriâ ponit digniores, ut excludat indi-
gnos, non verôò dignos; vel tandem loquiturx
tertiò, quando fit concurſus.

48. Tam clarum viderur fornicationem
ſecundùm ſe nullam involvere malitiam, & ſo.
lùm eſſe malam, quia interdictam, ut contra-
rium omnino rationi diſſonum videatur.

49. Mollities jure naturæ prohibita non-
eſt. Unde ſi Deus eam non interdixiſſet.,,
ſæpe eſſet bona, & aliquando obligatoria ſub
mortali.
50. Copula cum conjugata conſentiente,
maritò non eſt adulterium, ideôque ſuficit in
confeſſione dicere, ſe eſſe fornicatum.
§I. Famulus, qui ſubmiſſis humeris ſcien-
ter adjuvat herum ſuum aſcendere per fene-
ſtras ad ſtuprandum virginem, & multoties-
eidem ſubſervit deferendo ſcalam., aperiendo
januam, aut quid ſimile cooperando, non-
peccat mortaliter, ſi id faciat metu notabi-
lis detrimenti, puta, ne 4 Domino malè tra-
ctetur, ne torvis oculis aſpiciatur, ne do-
mòô expellatur.
52. Præceptum ſervandi feſta non obligat
ſub mortali, ſepoſitò ſcandalò „ ſi abſit con⸗

temptus. .
Q 2 53. Sa⸗

612 Propoſitionet damnatz.
53. Satisfacit præcepto Eccleſiæ de audien-
do Sacro, qui duas ejus partes, imô quatuor,
ſimul à diverſis celebrantibus audit.
54. Qui non poteſt recitare Matutinum &&
Laudes, poteſt autem reliquas Hotas, ad ni-
hil tenetur: quia major pars trahit ad ſe mi-
notem.
5. Præcepto Communionis annuæ latis-
ſit per ſacrilegam Domini manducationem.
56. Frequens confeſſio & communio etiam
in his, qui gentiliter vivunt, eſt nota præ-
deſtinationis.
57. Probabile eſt, ſufficere attritionem na-
turalem, modò honeſtam.
58. Non tenemur Confeſſario interrogan-
ti fateri peccati alicujus conſuetudinem.
Licet ſacramentaliter abſolvere dimi-
diat tantùm confeſſos ratione magni concur-
Sũs peœnitentium, qualis v. g. poreſt contin-
gere in die magna alicujus feſtivitatis, aut In-
dulgentiæ.
60. Pœnitenti habenti conſuetudinem pec-
candi contra legem Dei, naturæ, aut Eccle-
ſiæ, etſi emendationis ſpes nulla appareat. nec
eſt neganda, nec differenda abſolutio: dum-
modo ore proferat ſe dolere, & proponere-⸗
emendationem.
61. Poteſt aliquando abſolvi, qui in pro-
xima occaſione peccandi verſatur, quam po-
teſt, & non vult omittere, quinimo directè,

& ex poſitivo quærit, aut ei ſe ingerit.
62. Pro-

Donme 0
t, undo
An lgenci
6lictun e
Cünen Peccal
Gü wNro, .
6 Phlolvti⸗
Ulhort ign,
inſ per neli
in njtenum
mions D.)
65. Aſhei il
ptſtimn
ſirl h⸗
e,, Eenenn
unim ,r de
nn fl a
aſcen
nun ler in
flin ereul
4 Nonlee ,
Uitr roddi
3 Deitſene
e t
u Uirlden
5lurni
Zeenp une
Fohfm,:
1 eſe an
i n
l

untc,
dbectlel
antzni
busc.
ſir Nruinn
lnuloeg,

s yeh
dansnied,

noni mue
ninkleniin
Econmunde
l do

ye Mntoben

io erng,

letucinen⸗
Wonee Gnn
R anden⸗
9 Utken
tebirnutden

Ctleren
lanre, A
uls tppat
1 booor

t,Ahſn

erutne, gin
eleigen

1

Ab Alex. VIII. 613

62. Proxima oecaſio peceandi non eſt ftu-
gienda, quando cauſa aliqua utilis aut hone-
ita non fugiendi occurrit.
63. Licitum eſt quærere directè occaſionem-
proximam peccandi pro bono ſpirituali vel tem-
porali noſtro, vel proximi.
64. Abſolutionis capax eſt homo, quantum-
vis laboret ignorantiâ myſteriorum ſidei, &
etiamſi per negligentiam, etiam culpabilem, ne-
ſciat myſterium Sanctiſſimæ Trinitatis, & In-
carnationis D. N. JEſu Chriſti.
65. Sufficit illa myſteria ſemel credidiſſe.

Propoſitiones damnatæ ab Alex. VIII.

Propoſitio I. In ſtatu naturæ lapſæ ad peecatum
formale, & demeritum ſufficit illa libertas, quz
voluntarium ac liberum fuit in cauſa ſua, pec-
cato originali, & voluntate Adami peecantis.
2. Tametfi detur ignorantia invineibilis juris
naturæ, hec in ſtatu naturæ lapſæ operantem
ex ipſa non exeuſat à peceato formali.
3: Non licet ſequi opinionem probabilem,
vel inter probabiles probabiliffimam.
4. Dedit ſemetipſum pro nobis oblationem
Deo non pro ſolis electis, ſed pro omnibus,
& ſolis Fidelibus. .
5§. Pagani, Judæi, Hæretici, aliique hujus
generis nullum omnino accipiunt à Eſu Chri-
ſto infiuxum: adeéque hinc rectè inferes in il-
lis eſſe voluntatem nudam & inermem ſinè
omni gratia ſufficiente. .
Qq 3 6. Gra⸗

614 Propoſitiones damnatæ.

6. Gratia ſufficiens ſtatui noſtro non tam-
utilis, quâàm pernicioſa eſt, ſic, ut proinde-
meritoò poſhmus petere: A gratia ſußciente libera
gos Domine. „
7. Omnis humana actio deliberata eſt DEl
dilectio, vel mundi, ſi Dei, charitas Patris-
eſt, ſi mundi, concupiſcentia carnis, hoe eſt,
mala eſt.
8. Neceſſe eſt infidelem in omni opere pee-
care.
9. Revera peccat, qui odio habet pecca-
tum ob ejus turpitudinem & diſconvenientiam
cum natura rationali, ſinè ullo ad Deum of-
fenſum reſpectu.
10. Intentie, quâ quis deteſtatur malum-,
& proſequitur bonum, meréè ut cæleſtem ob-
tineat gloriam, non eſt recta, nec Deo pla-
cens.
II. Omne, quod non eſt ex fide Chriſtia-
na ſupernaturali, quæ per dilectionem opera-
tur, peccatum eſt.
12. Quando in magnis peccatoribus deficit
emnis amor, deficit etiam fides: & etiamſi
vidcantur credere, non eſt fides divina, ſed
humana.
13. Quisquis etiam æternæ mercedis intui-
tu Deo famulatur, charitate ſi caruerit, viti6

non caret, quoties intuitu licèt beatitudinis

operatur. .
14. Timor gehennæ non eſt ſupernaturalis.

Auntio,
,andpitn
eet le,
numrels.
Eierem ore
eni Meor
lete, e l
rüni i i

N

Eilam pr
ienir elt i
onneruco
Uun Ncrame
Finanun hon
Uemponis din
alalei⸗
w edet
cnr
4 Cllelionen
A l lacri
ienchinnn
rli
e 6 inpone
hni ſen

I W bc

— Ab Alex. VIII. 615

15. Attritio, quæ gehennæ & pœnharum-
metu concipitur ſinè dilectione benevolentiæ
Dei, propter ſe, non eſt bonus metus, ac
ſupernaturalis. .
16. Ordinem præmittendi ſatisfactionem
abſolutioni induxit non politia, aut inſtitu-
tio Eecleſiæ, ſed ipſa Chriſti lex, & præſcri-
R Ptio, naturâ rei id ipſum quodammodo di-
Noriiye ctante.
17. Per illam praxim mox abſolvendi or-
do pœnitentiæ eſt inverſus.
1iconnenet 1I8. Conſuetudo moderna quoad admini-
An ſtrationem Sacramenti pœnitentiæ, etiamſi
eam plurimorum hominum ſuſtentet auctoritas,
& multi temporis diuturnitas confirmet, ni-
hilominus ab Eccleſia non habetur pro uſu⸗,
ſed aà buſu.
19. Homo debet agere totâ vitâ peœniten-
uedi tiam pro peccato originali.
tn 20. Confeſſiones apud Religioſos factæ,
bPleræque vel ſacrilegæ ſunt, vel invalidæ.
2I. Parochianus poteſt ſuſpicari de Mendi-
cantibus, qui eleemoſynis communibus vi-
vunt, de imponenda nimis levi & incongrua
Pœnitentia, ſeu ſatisfactione, ob quæſtum-
ſeu lucrum ſubſidii temporalis.
A 22. Sacrilegi ſunt judicandi, qui jus ad
elandt Communionem Percipiendam prætendunt-,
ſckrbeuinul antequam condignam de delidtis ſuis pœniten-
tiam égerint.
Snn 23. Similiter arcendi ſunt à Saera Commu-
1 QQ q 4 nio⸗

Netotbuse
le

leeschiu

616 Propoſitiones damnatæ.

nione, quibus nondum ineſt amor Dei puriſ-
ſimus, & omnis mixtionis expers.
24. Oblatio in templo, quæ fiebat à B. V.
Maria in die Purificationis ſuæ per duos pul-
los columbarum, unum in holocauſtum, &
alteram pro peccatis, ſufſcienter teſtantur-,
quòd indiguerit purificatione, & quòd Filius,
qui offerebatur, etiam maculâ Matris macu-
latus eſſet, ſecundùm verba legis.
25. Dei Patris ſimulacrum nefas eſt Chri-
ſtiano in templo collocare.
25. Laus, quæ defertur Mariæ, ùt Mariæ,
vana eſt.
27. Valuit aliquando Baptiſmus ſub hac
forma collatus: In nomine Patris, & c. præ-
termiſſis illis: Ego te baptizo.
28. Valet Baptiſmus collatus à Miniſtro,
qui omnem ritum externum, formâmque ba-
ptiz andi obſervat; intus verò in corde ſuo apud
ſe reſolvit: non intendo faccre, quod facit-
Eccleſia.
29. Futilis, & toties convulſa eſt aſſertio
de Pontificis Romani ſupra Concilium Oecu-
menicum auétoritate, atque in fidei quæſtio-
nibus diſcernendis infallibilitate.
30. Ubi quis inveniret doctrinam in Augu-
ſtino clarè fundatam, illam abſolutè poteſt
tenere & docere, non reſpiciendo ad ullam-
Pontificis Bullam.
31. Bulla Urbani VIII. in eminenti eſt ſub-
geptitia.

Pro-=

41

—
vrAl
13. 9
1 Mra e
en

ſiett chari
zepotini pto

ulbent ampl
er peſlehi
uh eo man
lun vite ca
aiun omne
iſen
cod ned
Eron Mud
Amntam con
neE ſodrin
Geoninere,
Wmad purun
Den Det un
Fiteot hrie
Uindes huc
tkaſandel

vonſen,

hhhn
ͤe npie
11 opter

luſne 4

—
——
fel no)

ah
gu ih

6 e en S
i Men nlt
tbeen Kut⸗
ne, d

nncol Nn
tdi bt
n elg el
3
bete, il

Pulnn 0
ni, 4,
.

i Mn
OWnNN
Uncobelun
nen e 1

Onfuli t 4
¹ Cncliund.
lentliſe
lie,
oenumn
n tdoet,
tent A

1embeni4

Ab Innoc. EII. 617

Propoſitiones ab Innoc. XII. damnate, & An-
no 1699. die 73. Martü publicatæ centra Franci-
ſcum de Salinac Fenelon Archiepiſcopum Du-
cem de Cambray.

Propoſitio I. Datur habitualis ſtatus amoris-
Der, qui eſt charitas pura, & ſinè ulla ad-
mixtione motivi proprii intereſſe. Neque ti-
mor pœnarum, neque deſiderium remunera-
tionem habent ampliùs in eo partem. Non
amatur ampliùs Deus propter meritum, ne-
que propter perfectionem, neque propter fe=
licitatem in eo amando inveniendam.

2. In ſtatu vitæ contemplativæ, ſeu uniti-
væ, amittitur omne motivum intereſſarum
timoris, & ſpei.
3. Id quod eſt eſſentiale in directione ani-
mæ, eſt non aliud facere, quâm ſequi pede-
tentim gratiam cum infinita patientia, præ.
cautione, & ſubtilitate. Oportet ſe intra hos
limites continere, ut ſinatur Deus agere, &
nunquam ad purum amorem ducere, niſi quan-
do Deus per undtionem interiorem incipit,
aperire cor huic verbo; quod adeò durum eſt
animabus adhuc ſibimet affixis, & adeo po-
teſt illas ſcandalizare, aut in perturbationem
conjicere.
4. In ſtatu ſanctæ indifferentiæ anima non
habet ampliùs deſideria voluntaria, & delibe-
rata propter ſuum intereſſe, exceptis iis oc-

Q₰α4 5 ca⸗

618 Propoſitiones damnatæ

caſionibus, in quibus toti ſuæ gratiæ fideli-
ter non cooperatur.
5§. In eodem ſtatu ſanctæ indifferentiæ nihil
nobis, omnia Deo volumus. Nihil volumus,
ut ſimus perfecti, & beati propter intereſſe,
proprium, ſed omnem perfectionem, ac bea-
titudinem volumus, in quantum Deo pla-
cet efficere, ut velimus res iſtas impreſſione-
ſuæ gratiæ.
6. In hoc ſanctæ indifferentiæ ſtatu nolu-
mus amplius ſalutem, ùt ſalutem propriam-,
ut liberationem æternam, t mercedem no-
ſtrorum meritorum, ut noſtrum intereſſe om-
nium maximum; ſed eam volumus voluntate
plenâ „ ut gloriam & beneplacitum Dei, üt
rem, quam ipſe vult, & quam nos vult vel-
le propter ipſum.
7. Derelictio non eſt niſi abnegatio ſeu ſui
ipſius renunciatio, quam JEſus Chriſtus à no-
bis in Evangelio requirit, poſtquâm exter-
na omnia reliquerimus. Iſta noſtri ipſorum
abnegatio non eſt, niſi quod intereſſe pro-
prium. Extremæ probationes, in quibus-
hæc abnegatio, ſeu ſui ipſius derelictio exerce-
ri debet, ſunt tentationes, quibus DEIIS
æmulator vult purgare amorem, nullum ei
oſtendendo perfugium, neque ullam ſpem-
quoad ſuum intereſſe proprium, etiam æter-
num.
8. Omnia ſacrificia, quæ fieri ſolent ab ani-
mabus quàm maximé deſintereſſatis circa ea-
. rum

91

—

—
16 e imn hentt

Aoe ſri
ületnore

ebttogven .

1ls abolor

laremmis oi

ie Non 4
ſieteprobet

nina .
loionce
buuß m
Uasteſrnt⸗
Un läimere⸗
ber ur
N
Npurſuei
i A imim,
6tiun geſige
1n Diredor
ümlee
ilnetele, 8
irnit
lh letort
Iniagit lhei
tiore
1te nete
nihne nti⸗
eri lori anin
le icli u

mn
S ab Innoc. YII. 615
rum æternam beatitudinem ſunt conditiona-
lia. Sed hoc ſacrificium non poteſt eſſe ab-
ſolutum in ſtatu ordinario. In uno extrema-
Nrum probationum caſu hoc ſacrificium fit ali-
quòô modé abſolutum.
9. In extremis probationibus poteſt animæ
invincibiliter perſuaſum eſſe perſuaſione refle-
AN XâA, & quæ non eſt intimus conſcientiæ fun-
dus ſe juſtè reprobatam eſſe à Deo.
10. Tunc anima diviſa à ſemetipſa expirat
cum Chriſto in Cruce, dicens: Deus Deus meus,
1ut quid dereliquiſti me? In hac involuntaria
uninere impreſſione deſperationis conficit ſacriſicium
Anewi abiolutum ſui intereſſe proprii quoad æterni-
iune, tatem.
ne ee II. In hoc ſtatu anima amittit omnem
ſpem ſui proprii intereſſe, ſed nunquam amit-
breniakt tit in parte ſuperiori, ideſt in ſuis actibus di-
Ulus rectis & intimis, ſpem perfectam, quæ eſt de-
ſiderium deſintereſſatum promiſſionum.
I2. Director tunc poteſt huic animæ permit-
h tere, ut ſimpliciter acquiefcat jacturæ ſui pro-
u Prii intereſſe, & juſtæ condemnationi, quam
übi à Deo indictam credit.
13. Inferior Chriſti pars in Cruce non com-
Nn, M municavit ſuperiori ſuas involuntarias pertur-
AN bationes.
14. In extremis probationibus pro purifi-
catione amoris fit quædam ſeparatio partis-
ſuperioris animæ ab inferiori. In iſta ſepara-
tionc actüs partis inferioris manant ex omni-
n0

Nl e N

4
4

herilbere!
ſerelnis c

620 Propoſitiones damnatæ

no cæca, & involuntaria perturbatione, nam
totum quod eſt voluntarium, & intellectuale,
eſt partis ſuperioris.

15. Meditatio conſtat diſcurſivis actibus“, d

qui à ſe invicem facilé diſtinguuntur. Iſta-
compoſitio actuum diſcurſivorum, & reflexo-
rum eſt propria exercitatio amoris intereſſati.
16. Datur ſtatus contemplationis adeo ſub-

limis, adeôque perfectæ, ut fiat habitualis,

ita ut, quoties anima actu orat, lua oratio ſit
contemplativa, non diſcurſiva. Tunc non-
ampliùs indiget redire ad meditationem, ejus-
que actus methodicos.
17. Animæ contemplativæ privantur intui-
tu diſtinctò, ſenſibili, & reflexò JEſu Chri-
ſti, duobus temporibus diverſis. Primô: in

fervore naſcente earum contemplationis. Se-

cundò, anima amittit intuitu Eſu Chriſti in-
extremis probationibus.
18. In ſtatu paſſivo.exercentur omnes vir-
tutes diſtinctæ, non cogitando quòd ſint vir-
tutes. In quolibet momento aliud non co-
gitatur, quàm facere id, quod Deus vult,,
& amor zelotypus ſimul efficit, ne quis am-
pliùs ſibi virtutem velit, nee unquam ſit adeèò
virtute præditus, quàm cùm virtuti ampliùs
affixus non eſt.
19. Poteſt dici in hoc ſenſu, quòd anima
paſſiva, & deſintereſſata, nec ipſum amorem
vult amplids, quatenùs eſt ſua perfectio, & ſua
felicitas, ſed ſolùm quatenus eſt id, quod Deus
à nobis vult. 20

4

—
—
1 onietd
eurecan

Pwi M
uinstorto

(ammnsb
1un, Kfn
Bea taditn
Don Propoe
um, Nilener
ſe ponin⸗
1) Mene nn,,
) Mnmor;

ſe lube
mlnut,
Plmnli nie

ZB

eii
ditn tuum,
n 1n
idnnizt
iutbnstl
uft iuii
Lait lucn
ut Iu
lintnn,

eriantri
tens ,l
u Hin,
Mtiang.
aſediſ

elcenduton

to gctl.

eno 1id n
ll Denf
Get, r i
eenguni

Ab Innoc. XII. 621

20. In confitendo debent auimæ transfor-
matæ ſua peccata deteſtari, & condemnare-
ſe, & deſiderare remiſſionem ſuorum pecca-
torum, non ùt propriam purificationem, &
liberationem, ſed ùt rem, quam Deus vult.,
& vult nos velle propter ſuam gloriam.
21. Sancti Myſtici excluſerunt à ſtatu ani-
marum transformatarum exercitationes virtu-
tum.
22. Quamvis hæc doctrina (de puro amore)
eſſet pura, & ſimplex perfectio Evangelica in
uniuerſa traditione deſignata, antiqui paſto-
res non proponebant Paſſim multitudini ju-
ſtorum, niſi exercitia amoris intereſſati eorum
gratiæ proportionata.
23. Purus amor ipfſe ſolus conſtituit totam
vitam interiorem, & tunc evadit unicum prin-
cipium, & unicum motivum omnium actuum,
qui deliberati, & meritorii ſunt.

Propoſitiones Lutheri, & aliorum Hereticorum
quamvis damnatæ, prætermittuntur, ex principiis enim
Edei & Concilii Tridentini facilè dignoſcuntur.

n tdd

en,
eehſen 4
ertän,
i, N

5 2369 (0) 683838*
I N D E X II.
Rerum & Verborum ordine Al-
phabeticò digeſtus. Numeri pa-

ginam deſignant.

AParculan

oll
4

1*

— A

Abertum procurare, quale peccatum, quâs que peenat in-
A gucat. 216 . .
Abſolutionis forma. 368. An abſolvi peſſit ab- uwäng
ſens. 379. An Concubinarius, 84. An con- Wne
luetudinarius. 86. An frequenter recidivus, 386. Mu
An moribundus nullum dans ſignum doloris. 384. „ n
An ignorans nectflaria neceſſitate medii & præcepti.
IIS. An uxor incerta de obitu mariti, quæ ad ſe-
cundas tranſit nuptias. 387. An liceat abſolvere
cum jurisdictionc dubia, & probabili 382. An va-
lide abſolvat habens injuſtum titulum. 383. Qui
in abſolutione errorem commiſit, quid faciet. 386.
Abſolvene unicâ abſolutione v. g. 1000. hemines,
quot peccata committat. 6o. Abſolvere ab excom- Alert,
municatione quis poſſit. 413. Quis 2 Caſibus re- en n
ſervatis. 448. An Regulares abſolvere péflint à Ca- ſekuh 1n
übus Bullæz Cœnz. 450. Vel à Caſibns Epiſcopo nunn ſd,
