ut priùs confiteatur, ad id tamen non tenetur-,
Idem dicendum de Diacono.

De Diaconatu.

Q. v. Duid eſt Diaconatus? quod cjus
officium

Reſßp. 7. Diaconatus definitur, quòd ſit Orde
ſacer Eccleſiaſticus, vel ordinatio, qud confertur poie-
Kas proximeè aſſiſtendi Tresbytero in miniſterio Altaris„
& legendi Evangelium in Miſſe.
Keſp. 2, Officium Diaconi patet ex data defi-
nitione. Item, quia in ordinatione Diaconi di-
citur: Diaconum oportet baptizare & prædicare, Dia-
conus poteſt ſolemniter baptizare ex eommiſſio-
ne Epiſcopi vel Saserdotis ei facta ex neceſſitate
urgente, ſie ut fiat miniſter folemnis non ordi-
narius, ſed extraordinarius, quòd ſi faceret⸗
ſolemniter absque commiſſione graviter pecearet.
Cæterùm dum ſolemniter, baptizat, debet eſſe
ſuperpelliceé indutus, & ſtols per transverſum-
poſitâ ad differentiam Sacerdotis. Poteſt item
Diaconus ſolemniter, id eſt, cum ſtola & ſuper-
pelliceo & ex eathedra prædicare, obtentâ ta-
men priùs ab Epiſcopo licentiâ & diſpenſatione.
Item ex Eccleſiæ ſtatuto ad Diaconum ſpectat.,
baptizandos inſtruere, diſponere, veſtibus exs⸗
ſpoliare, bona Eceleſiæ diſpenſare, eleemoſy-
nas diſtribuere, ubi adhuc eſt in uſu.

Hh 4 5

488 Tradt. XV. ExAm. W.

O. 5. Poteſtne Diaconus licitè pixidem, in
qua Euchariſtia continetur, transferre de loco
in locum?

Reſp. Poteſt: quia habet poteſtatem ſuper Cor-
pus Chriſti in ſacris vaſis contentum.

Q. 9, Poteſtne Diaconus in neceſſtate, vel
juſu Epiſcopi adiniſtrare Sacramentum Pæniten-
tiæ, vel aſſiſtere Matrimonio?

Reſp. Ad utrumque negativè. Ratio primi
eſt: quia ad id de neceſſitate requiritur character
Sacerdotis.
Ratio ſecundi: quia Trid. committit hoc mu-
nus ſoli Parocho, vel alteri Sacerdoti de ejus-
licentia, unde ſi Diaconus eſſer Parochus, id
poſlet.

Q. 70. Quæ eſt materia & forma Diaco-

natus?

Reſp. 1. Materia remota ordinationis Diaco-
ni eſt Liber Evangeliorum; proxima traditio
ejus. Vel dici poteſt, materiam ejus remotam
elſle duplicem: unam eſſentialem, & de neceſſi-
tate Sacramenti, nimirum Librum Evangelio-
rum, alteram accidentalem & integralem, ac de
neceſſitate præcepti, nimirum impoſitionem ma-
nuum. .
Nota tamen, quòd non debeat neceſſariò eſ-
ſe Liber Evangeliorum, ſed fuſſicit alius liber-,

aliqua tamen Evangelia continens, vel tota Bi-

De

lens, i
i e non
1 volzobs
aueric⸗⸗
md oble⸗
Mcommtus
(.0. Di⸗
Gem manun
muperit in
dum led⸗
rln e
U munus

el pote

ttlartan al

Ulnentein,
Debitus ec
leſe e.
Wu,
Nadi
li Alten
Pelis, C
Ui traditio
.

r

lep. In
otium
ſtio.

Niong

node, 5
,

MMum u
mung

Ginitr de⸗
iditoen

Con
ockur,

Ne Diud

De Sacramenio Ordinis. 489

blia, ſecus, ſi ſolàm vetus Teſtamentum ſit,,
quia in eo non ſunt Evangelia. Et ſi traderetur
liber profanus, ordinatio eſſet invalida defe-
ctu materiæ.
Porrò obſervandum eſt, quòd materia ordi-
nis Diaconatús nunc ſit liber Evangeliorum, li-
cêt Act. 6. Diaconi legantur ordinati per impo-
ſitionem manuum. Cùm enim Chriſtus non de-
terminaverit in individuo materias ſingulorum.
Ordinum, ſed aliquorum tantùm in genere, ſuf-
fecit quædam exterior cxremonia, quàâ ſignifi-
cabatur munus atque officium cujuſcunque ordi-
nis. Vel poteſt dici, quòd Apoſtoli tradide-
rint chartam aliquam doctrinam Evangelicam-
continentem, cùm liber Evangeliorum tunc non-
dum editus eſſet.
Reſp. z. Duplici materiæ correſpondet du-
plex forma, nimirum verba Epiſcopi. Prima-
ad traditionem Libri Evangeliorum eſt eſſentia-
lis. Altera ad impoſitionem manuum eſt inte-
gralis. Character autem imprimitur in ipfa li-
bri traditione, ůt ait S. Th. in ſuppl. 4. 37.
a. 5.
DQD. 71. Quando Chriſtus inſtituit Diaco-
natum ?
Reſp. In ultima Cœna: quia tunc inſtituit Sa-
cerdotium, ad quod Diaconatus eſt ultima dit-
Poſitio.
Q. 72. Quæ eſt veſtis Diaconi?
Reſp. Quamvis Diaconus portet omnes veſtes
Subdiacono communes, cm ſit Subdiaeonus,
Hh S eſlen-

490 Tract. XV. Exam. V.

eſſentialis tamen & propria ejus veſtis eſt ſtola-
4 ſiniſtro humero per pectus & dorſum ad latus
deæxztrum ſub brachio dextro ducta.

Q. 73. Diaconandus cum quaæ diſpoſitione 8
veſte debet comparere apad ordinationem?
Reſp. Sicut ſuprà de Subdiacono dictum eſt,
héc ſoĺ variaté, quôd debeat comparere indu-
tus veſtibus Subdiaconi, portans Dalmaticam-
ſuper brachium ſiniſtrum, & ſtolam tenens ma-
nu ſiniſtrà„ dextràâ verò cereum offerendum-

Epiſeopo.
Q. 74. Que eſt obligatio Diaconi?
Reſp. Diaconus non habet obligationes ultra
eas, quæ aſſignatæ ſunt pro Subdiacono: & quæ
ex vi officii ejus colliguntur.
An Diaconus ſuum officium ſejunus exercere-
debeat, vide dicta de Subdiacono.

Q. 75 Poteſtne Diaconus in reritatione Bre-
viarii dicere: Dominus vobiscum?
Reſp. Poteſt, modèò non ſit præſens Sacerdos,
qué præſente non poteſt, niſi de ejus licentia-:
quia ſic habent Rubricæ.

Ex Exam. V.
De Ordine Presbyteratüs ſive Sacer-
dotii.
D. 7, Qüuid eſt Preibyteratus? Duod cdju!
offcium ?à Quæ materia & forma?;

Reſp. 7. Presbyteratus ſie definitur: Et Ordo
ſa-

De

—
ſcſiut
yej
Salicken
tun,
e
, Dr
ettt er 4
tiale eſ
giinem
Uenis Or.
inne Lacr
tondos 4
ie gid l
l. . 4.
Uch benee
n commni
ACuran N
el 3. d
A RCN
Nobta holt
laſpotelt
neſte 4
heſt aſig
olitio
15 habet
Adotalis
e. 4.
honget
irum il
t Aai
l ule

Nimni
etoneri
o.,

Aanee

De Sacramento Ordinis. 491

ſacer Eccleſiaſticus, vel ordinatio, qu ordinato confer-
tur poteſtas ſuper Corpus Chriſti verum (illud nimi-
rum conficiendi ſeu conſecrandi) & ſuper Corpus
Cbriſti myſticum, ſeu ſuper fideles remittendi illis-
eceata.
Reſp. z. Duplex poteſtas Presbyteri & offi-
cium patet ex data definitione. Primum ergo
& principale ejus officium eſt conſecrare Corpus
& Sanguinem Domini. 2. Miniſtrare Sacramen-
ta excçeptis Ordine & Confirmatione, &c. 35
Miniſtrare Sacramentum Pœnitentiæ, ſolis enim
Sacerdotibus data eſt poteſtas clavium. Quæ
poteſtas quid ſit, & quotuplex, vide ſuprà in-
Tract. I. q. 4. 2. 4. Quartum officium Sacer-
dotis eſt benedicere dona Dei, prædicare, pu-
ta, ex commiſſione, & non ex officio, niſi ha-
beat curam Animarum.
Keſp. 3. Materia remota ordinationis Presby-
teri eſt Calix cum vino;, & patena cum ſuper-
poſita hoſtia; proxima eſt traditio ejus. Vel
dici poteſt, & debet materiam remotam Presby-
teri eſſe duplicem, unam eſſentialem, quæ mo-
dò eſt aſſignata; alteram integralem, & hæe eſt
impoſitio manuum: ſola enim, hæc, & non pri-
ma, habet ſibi annexam formam poteſtatis ſa-
cerdotalis collativam.
Reſp. 4. Duplici materiæ Presbyteratůs cor-
reſpondet duplex forma. Una eſt eſſentialis-,
nimirum illa verba Epiſcopi ſub traditione Ca-
lieis: Accipe poteſtatem offerendi ſacrifiium Dei, Miſ-
sasque cælebrandi, iam pro vivis, quàm pro defunctis
in

492 Traét. XV. Exam. V.

in nomine Domini. Altera integralis, nimirum-
illa verba Epiſcopi ſub impoſitione manuum-:
Accipe Spiritum S§. quorum remiſeris peccata, remik-
tuntur eis, & quorum retinueris, retenta ſunt.
Ex his ſequitur, quòd, ſi Presbytero neo-
ordinando non imponeretur manus, eſſet qui-
dem verus Sacerdos, quia haberet poteſta-
tem conſecrandi, non tamen eſſet perfectus
Sacerdos, quia ci deeſſet complementum ad
integricatem Sacerdotii requiſitum, ſcilicet-
poteflas remittendi peccata. E contra ſi ei
manus imponerentur, omiſsâ primâ materiâ,
non poteſt validè abſolvere à peccatis, quia
poteſtas in Corpus Chriſti myſticum eſſentia-
liter prælupponit poteſtatem in Corpus Chri-
ſti verum, quia per hanc fit proprie Sacerdos.
Nota: quòd Apoſtoli ordinem Sacerdota-
lem contulerint per ſolam manuum impoſi-
tionem, factum eſt ex Chriſti diſpenſatione, qui
materiam & formam hujus Sacramenti in ſpe-
cie infima non determinavit, ùt dictum eſt de
Diaconatu. Unde etiam Græci Epiſcopi ad-
huc valideè ordinant ſuns Presbyteros pes ſo-
lam manuum impoſitionem.

O. 2. Eſine Hoſtia immediaté tangenda?

Reſp. Sufficit immediatè tangere Patenam-,
in qua poſita eſt Hoſtia. Quòd ſi Hoſtia im-
mediatèe daretur in manus ordinandi ſinè
contacu Patenæ, eſſet quidem valida or-

dinatio (qwuia Patena ſolùm adhibetur ob
con-

e
Gienem,
entielier
econtta
ſen elt .
irageret
mn tationt

, Eiſet -
be nec
CGin Cal
a el
Pconcitie
ſahun tat
waret dorn
uncoe eni

E

M 1.
iolt in
keit Sacen
eß. 2.
mnns hal
eter ob
1 Cano
Hacer
Natus r.
Kerdos
ch.
mirum
6 1.

ann
lini neei
ſpeccnin
un eſen
CopusC
Geerche
Nredote.
ſenlliore

an,

e Man
Gthiti⸗
eud
6 ll⸗
0

„

M⸗

De Sacramento Ordinir. 493

congruitatem, & traderetur id, quod per ſe
& eſſentialiter requiritur) eſſet tamen illicita,
utpote contra præceptum Eccleſiæ in re gra-
vi. Idem eſt de caſu, in quo Hoſtia & vinum
alicui traderetur, ůt commixta in Calice, ob
eandem rationem.
AQ.3. Quid, ſi vino non eſi admixta aqua?
Reſp. Eſſet valida ordinatio: quia aqua ſo-=
lùm eſt de neceſſitate præcepti, non medii.
Quodſi in Calice eſſet quidem vinum, ſed non
Hoſtia, vel è contra, eſſet ordinatio dubia,
& ſub conditione iteranda. Porròô ſi unus-
Epiſcopus traderet materiam, & alter pro-
nunciaret forwam, eſſet invalida ordinatio:
utrumque enim idem Miniſter præſtare debet.

Q. 4. Quanao inſtitutus Preibyteratus, que
ejus oblatio, quæ veſtis?
R5. I. Chriſtus Dominus Sacerdotium in-
ſtituit in ultima cœna: quia tunc Apoſtolos
fecit Sacerdotes.
Reſp. 2. Obligationes ultra eas, quas di-
ximus habere Miniſtros & Subdiaconum, ac
præter obligationem ad caſtitatem & ad Ho-
ras Canonicas, colliguntur ex aſſignatis offi-
ciis Sacerdotis. Et plures habet Sacerdos“
curatus ratione officii curæ Animarum, quàm
Sacerdos ſimplex, uti cx ſe patet.,
Reſp. 3. Veſtes ſex Sacerdoti aſſignantur,
nimirum 4. inferioribus Miniſtris commu-
nes. I. Amictus, ſeu humerale. 2. Alba.

3

494 Tract. r. Exram., V.

3. Cingulum. 4. Manipulus. §. Stola per cru⸗
cem ante pedtus accomodata, vel pro diver-
ſitate miniſterii utrinque æqualiter deorſum
pendens. 6. Caſula ſeu planeta. Quæ duæ po-
ſteriores ſunt propriæ veſtes Sacerdotis, nul-
li alteri Miniſtro convenientes.
Nota: Sacerdos celebraturus aptans ſtalam
in modum crucis, debet eam priùs ducere 4
ſiniſtro ad dextrum latus, priùs enim fuit Dia-
conus, quàâm Sacerdos. Albam induens de-
bet primò veſtire brachium dextrum: quia de-
Xtra manus Chriſti creditur priùs fuiſſe cru-
ci affi xa.

Q. 5. Presbyterandus cum qua diſpoſitione
& veſte debet comparere apud ordinationem?

Reſp. Eò modé, quò de Subdiacono dictum
eſt, héc variaté, quòd debeat eſſe indutus,
àt Diaconus, nimirum Amictu, albâ, cingu-
16, manipulé, & ſtolâ per transverſum, in-
ſuper ſuper ſiniſtrum brachium portans caſu-
lam complicatam, geſtans etiam candelam,
& conferens albam mappulam pro ligandis
manibus.

OQ. 6. Prefateæ ſex veſtes habentne aliquam
boniſicatienem? .

Reſp. Habent primò moralem ſignificatio-
nem, ſeu quæ ad vitæz & morum reformatio-
nem refertur ùt enim S. D. diſcurrit. Ami-

Gus humeros tegens ſigniſicat fortitudinem za
1-

9e
aßi e
ennia, i
llus entet
n eim Di
, ſonibca
Ulerium
relt veſtis
6s partibu
Coc ipl
monitor.
1 enla
Kola aut
e humere
1 poreſtas
Ii Ninin
lane Wi⸗
R Chua
1Croen
Hbent!
palſione
rrale ſon
ſabant tae
linen
Chride
inm ſen
Uniſtus in
2wo bra
Uen, qud
Ans. b
1 en

—
Aln
7

Aret

n aln,
Prokeir

Nlne

De Satramento Ordinis. 49

Divina officia exequenda. Alba ſignificat pu-
ritatem vitæ, Cingulum repreſſionem carnis,
Manipulus exterſionem minimarum macula-
rum, Tunica ſtrica doc»drinam Chriſti. Sto-
la, dum eam Diaconus in ſiniſtro humero a p-
plicat, ſignificat, quod in ipſis Sacramentis
ad miniſterium applicatur, & Dalmatica ejus,
(quæ eſt veſtis larga, ſic dicta, quia in Dal-
maticis partibus primò uſus ejus fuit) deſi-
gnat, quòd ipſe primò diſpenſator Sacramen-
torum ponitur, ipſe enim Sanguinem diſpen-
ſat, in diſpenſatione autem largitas requiri-
tur. Stola autem Sacerdotis, cui ipſa in u-
troque humero ponitur, denotat, quòd ei
plena poteſtas diſpenſandi Sacramenta datur,
non ùt Miniſtro alterius, & ideo ſtola deſcen-
dit uſque ad inferiora. Caſula ejusdem ſigni-
ficat charitatem: quia ipſe charitatis conficit
Sacramentum, ſcilicet Euchariſtiam.
Habent ſecuudò ſignificationem myſticam.
ex paſſione Chriſti. Nam Amidus, ſee hu-
merale ſignificat illud velamen, quòê Judæi
velabant faciem Chriſti. Alba, quæ eſt ve-
ſtis linea & candida, ſignificat illam veſtem,
quâ Chriſtum indutum illuſit Herodes. Cin-
gulum ſeu Zona fignificat vincula, quibus-
Chriſtus in horto fuit ligatus. Manipulus
à lævo brachio dependens ſignificat illud li-
gamen, quô Chriſtus Chriſtus columnæ fuit al-
ligatus. Porrô ponitur à parte ſiniſtra ideo,
quia à dextra foret Sacerdoti impedimento,

dum

496 Traéz. Xy. Exam. F.

dum format cruces. Stola, quam Sacerdos-
circa collum conjungit, & illud ligat, figni-
ficat illud ligamen, quéô Chriſtus in bajulatio-
ne crucis erat collo adſtrictus“ Caſula ſigni-
ficat veſtem purpuream, quàâ Chriſtus in do-
mo Pilati fuit indutus. Vel, ùt alii volunt-,,
tunicam Chriſti inconſfutilem.

Q., 7. Licetne Sacerdoti in aliquo caſu cele-
brare ſinè ſacris veſtilus?
Reſp. In nullo caſu licet: & eſſe grave pec-
catum propter gravem irreverentiam divino
Sactificio irrogatam. In caſu neceſſitatis o-
mittere unam vel alteram ex minoribus veſti-
bus non eſſet mortale. Si fieret ex inadver-
tentia, eſſet mortale vel veniale pro quanti-
tate materiæ.
S. 5. Teneturne Ssacerdos ante Miſſam di-
cere Matutinum.
Reſp. Probabilius eſt, nullum, vel ſaltem non
eſle mortale peccatum (maximè fi fiat ex ra-
tionabili cauſa) celebrare Miſſam, non ne-
citatis privatim Matutinis cum Laudibus, li-
cèt fit de conſilio & decentia aliqua. Mera
negligentia eſt venialis.
Ratio: quia nulla de hoc extat lex, vel
præceptum, & eſt materia levis, nee notg-
biliter facit ad majorem Dei cultum, aur ſa-
cri myſterii reverentiam. Nec eſt neceſſa-
rium ex natura rei, nec cx connexione inter
utrumque, Lr. 27.

„, Oualir

,A Nllren

é 4d win
Clca Tra

Qus:

. 1. Ac
in nne
. Dehn
to. br⸗
.. W.
Iihen We
a NA
Chnius pe

ecratig

nnitatem
bbontige
Nota tr
ina ell
olkertor
Ofento
e ad ſ
o qvib
un ell,

de Miſſa. 497

7

D. 9. Dualis intentio requiritur in Sacer-
dote ad celebrandam Miſam, vel alia Sacramen-
ta conficienda?

KReſp. Ad minus requiritut intentio virtualis,

EX Exam. VI.

De Miſſa.
ekee D. 7. Quid eſt Sacrifeium Miſſe, & guan-
teltin E do inſtitutum ?
erän Reſp. 1. Sacrificium Miſſæ ſic definitur: Eſt
NMOEK

Sacrificium novæ Legis, in quo incruenta immolatur
eriuft Chrifus. Definitionem Sacrificii ùt ſic vide in
ogu Tract. 10. Exam. 2. q. 5.
Réſp. 22 Miſſa, dicta ab Hebræo Miſſace, quod
.Nm ſignificat idem, ac ſpontanea oblatio, inſti-⸗
tuta eſt à Chriſto in nleima Cœna, tunc enim
„Chhriſtus poſuit totam Miſſæ ceſlentiam in ſola
,nlinm conſecratione conſtituentem, licet alia ad ſo-
Nelitae ⸗ lemnitatem & cæremonias ſpectantia à Snm-
nut mis Pontificibus ſint addita.
lulpl Nota tres eſſe principales partes Milſſæ.
u Prima eſt Præparatio, quæ ſe extendit uſque
ad offertorium excluſivè. 2. Oblatio, quæ eſt
Iut e ab Offertorio uſque ad communionem inclu-
E ſivé, 3. Eſt gratiarum actio à communione
n ulſque ad finem.
Pro quibus poſſit offerri Sacrificium Miſſæ
dictum eſt. Tract. 12. Exam. 4. q. 10.

9 IL i D. 2.

.
1

498 Trat. X. Exam. VI.

D. 2. Quo tempore licet celebrare?

Reſp. I. Tempus legitimum celebrandi eſt
ab aurora uſque ad meridiem, exceptâ nocte
Natalis Domini. Plures tamen ſunt cauſæ,
ex quibus licet anticipare auroram & ſubſe-
qui meridiem. Eſtque primè eaſus neceſſitatis,
cùm neceſsè eſt dari moribundo viaticum,
tunc enim ſtatim poſt mediam noctem lici-
tum eſt celebrare. Secundè diſpenſatio Epi-
ſcopi ex juſta cauſa. Tertis conſuetudo ratio-
nabiliter introducta: ſic enim in Germania-
hyemis tempore tribus horis ante ſolis ortum
Miſſæ inchoantur. Quartè Privilegium, quale
habent Regulares (de quo Roderiq. tom. I.
qq. Regul. q. 33.) ut in itinere conſtituti unà
horâ ante auroram, & unaâ poſt meridiem-
celebrare poſſint. Quintò ſi Sacerdos ratione
itineris die feſt6 non potuit ante meridiem-
celebrare, tunc enim ex recepta conſuetudi-
ne poteſt unâ horâ poſt meridiem Miſſæ ini-
fium facere. De quibus, aliisque cauſis vid.
Layman, Palao, Salmant. c. 4. n. 35⸗
Reſp. 2. Omnibus diebus totius anni Sacer⸗
doti licitum eſt celebrare, præterquam feriàâ
quintâ, ſextâ, & Sabbatô majoris Hebdoma-
dæ, ùt apud omnes eſt in confeſſo. Sola ta-
men feria ſexta Paraſceves eſt ſimpliciter ex-
cepta, nam privatim & in ſacellis ſeparatis à
loco Miſſæ ſolemnis, à quocunque Sacerdote

Sacrum fieri poſſe in feria quinta majoris ned⸗
o-

——
mce ell eo
Lbbato in
t nrional

Lueet

Nonl
Urivitati
Chriltinan
Aeuma
ſitiualis
Nreibus nia
wruls, ſe
ſteinis.)
1 Alutes N
ui. Vn
0) Gnd in
las ae
t uN
Chus jejunn
,. Gcun
Ationem
ni: tun
ltionen
ul, Lu,
it. cita
Mmeator,
, det
Ulbunde
; nim

kninn,g
enn n
orttirin
mencen.
dos nü⸗

ler

i ann e

RK
Llelcal⸗

domade eſt communis DD. Idem poſſet fieri
in Sabbato in caſu aliquo particulari ex urgen-
te & rationabili eauſa, & ſeclusé ſcandalò.

D., 3. Licetne eidem Sacerdoti ſæpius cele-

brare in uno die?

Reſp. Non licet, niſi ſemel, præterquam in fes
ſto Nativitatis Domini ad ſignificandam tripli-
cem Chriſti nativitatem (quarum una eſt æter-
na, quâ eum Pater genuit. Alia eſt temporalis,
ſed ſpiritualis, quâ tanquam Lucifer oritur
in cordibus noſtris. Tertia eſt temporalis &&
corporalis, ſecundúùm quam proceſſit ex ute-
ro Virginis.) Et cùm gravis cauſa vel neces⸗-
ſitas plures Miſſas ab uno Sacerdote exigit ce-
lebrari. Ejuſmodi cauſæ juxta communem
DD. ſunt primè: Si Parochus duas habeat Ec-
cleſias Parochiales, nec ſit, qui commodè poſ-
ſit in una illarum celebrare, tunc enim bParo-
chus jejunus in utraque poterit Sacrum face-
re. Secunde: ſi Sacerdos aute ſumptam puri-
ficationem moneretur de extremo periculo æ=⸗
groti, niſi de novo ceonſecret, ſinè viatico mo-
rituri: tunc enim de novo ante ſumptam pu-
rificationem Sacrum facere poſſe docent Co-
ninck, Lugo, Palao, aliique plurimi apud Sal-
mant. citati, qui tamen notant, ſi Sacerdos
moneatur ante ſumptam hoſtiam de tali peri-
culo, debere potiùs particulam hoſtiæ pr
moribundo reſervare, quâàm iteratô celebrare.
Tertia, nimia Catholicorum vel peregrinorum
114 frs⸗

500 Tradt. . Exam. VI.

frequentia, qui forent Sacrô carituri, niſi Sa-
cerdos Miſſam repetat. Plures aliqui caſus &
cauſas agglomerant, ùt benedictionem nuptia-
rum, ſepulturam defunéti, adventum Epiſco-
pi, quas tamen Authores citati tanquam in-
ſufficientes meritò excludunt.

LQ. 4. eo in loco Sacriſßicium eſt celebran-
dum?
Reſp. Jure communi & ordinariò abſque-
neceſſitate non debet selebrari Miſſa, niſi in
loco ab Epiſcopo conſecrato vel benedicto,
vel ad celebrandum deputato. Habetur in e.
ſicut. c. nullus de conſectat. Diſt. 1.
Dixi: Jure communi & ordinatis & abſque neceſ-
ſitate: nam excipitur primè caſus neceſſitatis, ut
ſi Eccleſiæ ſint alicubi dirutæ, ſi nimius ſit
confluxus populi, quem parietes templi non
capiunt, ſi longum ſit iter faciendum per terras
infidelium: tunc enim etiam ſub dio Sacrum
fieri licitè poteſt per cap. Concedimus. de conſe-
crat. diſt. I. ſic pariter in caſtris militum-
Miſſa licitè celebratur ſub tentoriis: & in qua-
cunque domo privata, ſi dandum ſit viaticum,
& deſit Eccleſia. Excipitur ſecundò licentia Epi-
ſcopi & Privilegium, nam Epiſcopus dare poteſt
licentiam Sacrum celebrandi ſuper Altari por-
tatili in loco privato, Divino tamen cultui de-
ſtinato. Summus item Pontifex concedere-
poteſt & ſolet aliquibus Religioſis, præſertim
Miſſionariis Privilegium, ut poſſint Sacrißciunm
„ 1 à Miſſæ

—
n Ae
apu Mlum
/ l

lilette
its, 6

Lcceleſi
unit aliqus
uihil tale
i: der ſ
Ulegio, i
icopi⸗
13 g.
conlenlum
elras nor
ien 1 W
NWA W
ecentlus,
c. 2.
leeleſia
Prinu
ſum int
blieum
lllntut
notori
Nigna qu⸗
lntiu:
Mplice,
n ex

d cben
.

un hc

lund i
M,
e benels
Mypenrt

Aen
ceſtans,
ninins l
nner
lumpeen
doen

Ae aen
ain.

enaint

De Miſſa. 502

Miſſæ ſuper Altari viatico celebrare ubique gentium
in caſtris Militum, modò loca, etſi communia & pro=
fana, tuta & boneſta ſint.

O. 5. Licetne celebrare in Eceleſia violata
ſeu polluta, & in quibus caſibus illa violatur ?

Reſp. I. Per ſe'loquendo mortaliter peccat,
qui in Eccleſia violata celebrat: non tamen

incurrit aliquam cenſuram vel irregularitatem?

quia nihil tale in jure invenitur.
Dixi: per ſe loquendo: Quia lieitum eſt 1. ex
privilegio, ſi quod habeatur. 2. Cum licen-
tia Epiſcopi. 3. Ex neceſſitate, ùt patet cx S.
Th. p. 3. q. 83. a. 3 in c. ubi tamen requi-
rit conſenſum Epiſcopi; quod intelligitur, ſi
neceſſitas non ſit evidens; ſi enim evidens ſit,
toties à fortiori licet, quoties licet celebrare
extra locum ſacrum: quia primum eſt adhuc
decentius.
Keſp. 2. Sex in jure caſus ſunt, in quibus
Eccleſia polluitur:
Prinus eſt homieidium voluntarium & inju-
rioſum intra Eccleſiam perpetratum, quod ſit
Publieum & notorium.
Secundus eſt effuſio humani ſanguinis publica
ſeu notoria & mortaliter peccaminoſa, ac in
magna quantitate.
Tertius eſt voluntaria ac notaria pollutio ſeu
effuſio humani ſeminis five cum, ſive ſinè
complice. Idem eſt de coitu. Si verò con-
juges ex cauſa diutiùs in Eccleſia morentur⸗-
Li 2 &

502 Trabz. E.,., Exam. VII.

& conjugiéô debite utantur, Eccefia non pol-
luitur, uti nec, ſi ſit parva diſtillatio ſeminis,
licèt ſit mortalis; vel ſi ejus effuſio ſit involun-
taria: vel fiat in tedo, campanili, crypta, & c.
Quartus eſt ſepultura alieuſus excommunica-
ti, puta (poſt Conc. Conſtantienſe) non to-
lerati, ſeu vitandi, ut ſi publicè ac nominatim
ſit denunciatus, vel notorius Clerici percuſſor.
Quimus eſt ſepultura hominis infidelis, ſeu
non baptizati, etiam infantis, ſi tamen ſit-
Extra Mmatis uterum.
Sextus caſus eſt, ſi Eccleſiæ partes combu-
rantur, aut ita deſtruantur, ut neceſſe ſit eam
de novo reædificare, ſaltem quoad majorem
Partem, In qho tamen caſu non eſt propriè
violatio Ecceleſiæ, ſed conſecrationis deperdi-
tio, quæ proinde Eceleſia reædificata non eſt
veconcilianda, ſed de novo conſecranda.

Ex Exam, VII.

De Miſſæ abruptione, interpolatione,
partium omiſſione, & c.
OQ. 1. Licetne Miſſam interrumpere, reſiduuni
omittendo, vel ſemel cœptum reſumere?
Reß. Non licet: & eam interrumpens ſinè
urgentiſſima cauſa peccat mortaliter, & incur-
rit ſuſpenſionem. Cauſæ excuſantes recenſentur.
Prima oſt gravis morbus aut corporis neceſ-
Kitas. 2. Si Sacerdori ante conſecrationem im-
mineat periculum vitæ. 32. Si ante cœptum-
Canonem Sacerdos recordetur ſe eſſe excom-
mu⸗=

—
Tenum,t
ſne Mile

gonmdnie
te Canont
leeleſa c0
gudeat .
t, Porr
erdicum

9 1.

6. Licet
sperve
ei pr
nemediola
oe güde
em Cdndid
Ore
Cipienda,

985

Nep. O
Uendas
oqur ve
Uinterpe
ur oble
tent De
2.In (
lus Fand
Uez Di

GH
0ℳ0 viv

*

4
4 Wlet

1
d
I

4
dees⸗
tpoe,

De Miſſa. 503
municatum, irregularem, non jejunum, & ex
omiſſione Miſſæ non ſequatur ſcandalum. 4.
Si excommunicatus non toleratus nolit rece-
dere à Miſſa, & Canon inceptus non ſit. §.
Si ante Canonem ponatur ceſſatio à Divinis,
vel Eccleſia conſecrata violetur, & conſecrans
non gaudeat Privilegiô celebrandi in Eccleſia
violata. Porròô ſi inter celebrandum ponere-
tur interdictum, Miſſa eſſet perficienda clauſis
januis.
DQD., ZJ. Licetne Miſſam interpolare?
Reſp. Licet ex juſta cauſa, qualis eſt infir-
mitas ſuperveniens; fpiritualis neceſſitas pro-
ximi, ut ei provideatur etiam extra Eccleſiam
de remedio ſalutis necçeſſario neceſſitate medii,
& hoc quidem etiam poſt Conſecrationem-.
Item concio habenda ante oblationem, Sacro-
rum Ordinum collatio, Profeſſio Religioſa ſuſ-
cipienda, &c.

3. Duanta eft obligatio Sacerdotis circa
verbæ Miſſe & ritus Canonis?
Reſp. Orationes præſcriptæ inter veſtes in-
duendas non ſunt de gravi præcepto: illa-
quoque verba, quæ in majoribus feſtis Domi-
ni interponuntur in Cemmunicantet. Et: Hane
igitur oblationem, ſinè mortali pecdato omitti
docent Dianâ, Dicaſtillo, Filliucius, & alii.
2. In Canone unum, altermve nomen ali-
cujus Sancti omittere ſolùm eſſe veniale tradit
Suarez Diſp. 38. ſect. 3. Granadus, Diana,
Li 4 a

504 Zrab, XV. Exam. PII.

La Cruz, aliique, qui docent octo nomina-⸗
in Canone omittere fore lethale peceatum.
3. Gleri« vel Credo in Miſſa omittere, quan-
do diccndum eſt, non eſſe peccatum mortale
tenent ſuprà dicti Authores, quibuscum ſen-
tiunt Lugo & Palao, eò quòd non ſint par-
tes integrantes Sagçrificii abſoluté ſumpti, ſed
tantum iſtius vel illius diei, quod conſequen-
ter etiam dicendum eſt de aliis orationibus,
quæ non in omnibns Miſſis, ſed in aliquibus
recitantur. Oppoſitum dicendum eſt de Epi-
ſtola & Evangelio, nempe peccaturum mor-
taliter, qui Epiſtalam vel Evangelium culpa-
biliter omitteret, eò quod iſtæ ſint partes ab⸗
ſolutè integrantes Sacrificii Miſſæ, ſinè qui-
bus conſueta Sacrificii forma non conſiſtite,
prout cum Dicaſtillo, Diana, Palao docent⸗
Salmant. c. 4. n. 116.
4. Ritus porròô propieres Sacrificii circa-
proximam & remotam ipſius materiam adhi-
beri ſoliti, eò quòd contineant gravem & my-
ſticam ſignificationem, omitti non poſſunt ſinè
gravi peccato? Ita ſe habet mixtio aquæ, quæ
ſignificat unionem Chriſti cum Eccleſia, fra-
Gtio hoſtiæ, immiſſo particulæ in Calicem, & .
Univerſalis demum regula eſt, in celebratione
Miſſæ eſſe omnia obſervanda Sacerdoti, quæ
in Miſſali Romano præſcribuntur, ùt conſtat⸗
ex Trid. Seſſ. 22. decteto de obſerv. in celeb.
Miſſ. Quorum transgreſſig in gravi materia.
erit gravis, in levè levis.
Cæ⸗

1 le
6e Cooria
ee: ia 60
Un hec
11,5,4, I7
es Lacer
lore dacl
arantis,

INMANAC

De act
à Warrd

Nep. M
econtrae
hecie
commere
Wmitur,
ltie man
em, ina
que hd
montun
Uunda 3
ue,

Ceatinnn
Nerlin ai
Gnr ung4
Conſhir,
1o eent⸗

Uhei ie
Rerimn d
glnengng

nptult
tomige
Leckin t
(Acat
celte
coi
ee
7 1

De Miſa. 505
Ceæterum ſi Sacerdos omiſit aliquam partem,
quæ non eſt de ſubſtantia Sacrificii, v. g. Cre-
do, vel Gloria;: non debet etiam poſtea re-
petere: quia communiter non fit ſinè nota.
Ultra hæc videre potes quæ dixi Tract. 12.
Exam. §. 4. 17. Et Exam. 6. ubi dictum eſt,
quoties Sacerdos celebrare teneatur, Item
de valore Sacrificii, de ſtipendio, intentione
celebrantis, &c.

Cf IRCA

TRACTFATIM XVI.

De Sacramento Matrimoni.
Ex Exam. I.

De Matrimonio, ut eſt in officium na-
ruræ.
DQ. 1 MWuid eſt Matrimoniumd
Reſp. Matrimonium conſideratum ſub ratio-
ne contracts naturalis & civilis definitur, quòd
ſit pactio legitima inter virum & mulierem ad mutu-
um commercium & individuam vitæ ſocietatem. Si
ſumitur, ùt vinculum, definitur, quod ſit cen-
Junctie maritalis inter legitimas perſonas, virum & mu-
lierem, individuam vitæ conſuetadinem retinenzs, LI-
trôque hôc modé Matrimonium dicitur Ma-
trimonium ſecundùm ſe: inſuper ſub hac &&
ſecunda conſideratione eſt præcisè in officium
naturæ.

I 1 5§ ODe-

505 Tract. XVyI. Exam. I.

Demum, ſi conſideretur, ùt eſt eſt Sacra-
mentum, definitur phyſicè, quòd ſit mutuus-
viri & maulieris conſenſus externus ad perpe-
tuam vitæ ſocietatem. Metaphyſicè verò, quod
ſit Sacramentum Novæ Legis collativum gra-
tiæ viro & mulcri legitimò conſenſu copula-
tis ad perpetuam vitæ ſocietatem.
DQ., 2. Quid cenſes de Polygamia?
Reſp. Quamvis Polygamia, ſeu pluralitas uxo-
rum ſub uno viro matrimonii ſecundario fini,
qui eſt v. g. pacifiga cohabitatio, repugnet, pri-
mis tamen temporibus quibusdam multas duce-
re, & ſimul habere uxores fuit conceſſum, Deò
in Polygamia diſpenſante: quis enim de Batriar-
chis præſumat adulteria, & non dominia gor-
porum? Nunc autem poſt Chriſti adventum Po-
lygamos anathematizat Trid. non ſolùm ob pul-
lulantia quotidiana jurgia, ſed ex æquitate na-
turali exigente, ut ficut fœmina ſe totam viro,
ita vir ſe totum fœminæ tradat.

Q. 3. Quando eſe Matrimonium inſtitutum?
Reſp. Quamvis indubitatum ſit, quòd Matri-
monium in officium naturæ ſit ante peccatum in-
ſtitutum à Deo, quando Evam dedit Adamo;
verumtamen de tempore, qué Chriſtus ipſum,
ùt eſt contractus, & in officium naturæ, ad eſſe Sa-
cramenti elevaverit, ſunt variæ DD. ſententiæ, Sed
Probabilius eſt inſtitutum ſeu elevatum eſſe à
Chriſto, quando Matth. 19, dixit: Quod DEIS
comjunxit, homo nop ſeparet,
Qe 2⸗

—
GA,M
d

e N

1

Nueria eſos

1 roriegs ve⸗

Gecobſugis,
lerpto erp⸗

ns. Vorma

21

4

ſia

Em

ie e i
ote nn weu⸗

W

KNNN. M
None
onenciu
eiantconte
Diri ann
tiuatas n
e, Wedohl
menton,
Eere Teng
n,
ih brod
ultbep⸗
rer en

Uetnn.

,ρT

, leplern

relbn
, N
⁊æ
Genum .
Nnc.
tnüitle n
nn ir

De Matrimonio. „0v.
Q. 4. Qus At materia & forma Sacramen-

ti Matrimonii?
Keſp. Materia cjus remota ſunt corporz con-
jugum? proxima vero eſt conſenſus mutuus u-
triusque conjugis, ſenſibiliter, nimirum verbis,
nutu aut feriptò expreſſus, prout habet rationem
traditionis. Forma eſt idem mutuns conſenſus
ſenſibiliter manifeſtatus, ùt habet rationem acce-
ptationis, V. g. dicendo: Acoipio te in meam.
Accipio te in meum. Ita S. Th. in Suppl. q⸗
42. a. I. àad 1.
D. F. Qkis eſz Minifter Matrimonii.
Reſy Miniſter Matrimonii, etiam ùt Sacramen-
ti, ſunt ipſi contrahentes baptizati, non verô
Sacerdos aſſiſtens & benedicens; cujus proinde
benedictio non eſt de eſſentia, ſed accidentalis
cæremonia. Ita S. Th. loc. cit.
Ratio: Idem eſt Miniſter hujus Saeramenti, qui
eſt contractůs Matrimonialis; ſed ſoli contrahentes
efciunt contractum, quia illi ſoli ſe obligant: ergo.
Dixi: contrahentes baprizati; qui enim non eſt
baptizatus, non poteſt aliud Sacrmentum reci-
pere, nec conficere, cum Baptiſmus ſit janua Sa⸗
cramentum.
OQ. 6. Poſſuntne Fideles ſeu baptizati con-
Frabete verum Matrimonium præcisé in ratione contrs-
ctus, ſeparando rationem Sacramenti?
Reſ. Probabiliùs negativè, fſi uterque contra-
hens ſit b aptizatus: ſive intentio ſeparandi pro-=
cedat ex errore, ſive ex certa icientia, Ratio:
non

508 Tract. XVI. Exam. I.

non eſt in poteſtate Fidelium ſeparare ea, quæ
Chriſtus ſuâ inſtitutione conjunxit; ſed Chriſtus
contractum matrimonialem elevando ad eſſe Sa⸗
cramenti,; utrumque firmiter conjunxit, ſic ut
ratio Sacramenti, licèt non ſit eſlentialis eontra-
Gui ſecundùm ſe, ſit tamen neceflariò annexa-⸗
contractui, quatenus hie ſubſtat inſtitutioni Chri⸗
ſti: ergo.
Dixi: I. Fi uferque contrahens ſit baptizatus. Nam
Gi ſolùm unus ſit baptizatus, v. g. ſi vir fidelis
diſpenſatus contrahat cum fœmina infideli, etiam
catecumena, aut é converſo, probabiliùs non-
eſt verum ſeu proprieè Sacramentum Novæ Legis,
nec ex parte utriusque, nec ex parte ſolius fide-
lis, nec gratiam confert. Ratio: quia Chriſtus
ad eile Sacramenti non elevavit dimidium, ſed
integrum contractum, qui pro adæquata materia
& forma includit mutuum utriusque conſenſum;
ergo cùm una pars non ſit capax Sacramenti de-
fectu Baptiſmi, etiam in altera non eſt Sacramen-
tum, ſed ſolàùm legitimus contractus.
Dixie 2. ſive procedat eæ errere: quig error-
non excludit ſaltem illam virtualem, & genera-
lem intentionem faciendi, quod facit vera Ee-
cleſia;, vel alii Fideles, aut quod Chriſtus inſti=
tuit, üt docet S. D. hic q. 5I. 2. 2. ad 2.
Ex his infertur, quòd valida Matrimonia Luthe-
ranorum & cæterorum hæreticorum, utpote ba-
ptizatorum, etiam ſint Sacramentum Matrimo-
nii, licèt non credant dari Sacramentum Matri-

monii, habent enim generalem intentionem fa-
cien-

. Cenet

Vimg, 8

ſetrononin
E
6 onl
t feturenn

1 I Aℳ
1

Cetetimn
Ukkemnaties
6o, decen⸗
um Ciſut,
timen mnt
lopplen⸗
. Pitet
io lanis
Nort 1
lluch gn
hnls,

RK 1
n Moele⸗

e ſoliunt

vi Cnit
Niciun, ’
Pun nleri

Whhrlr
Auuhenen
nel ene
in
wüm
A
ſiei Nn
Cechut
24
nonulr,
,

n! .

Al⸗
4

e 42

De Matrimonio. S09

ciendi, quod Ghriſtus inſtisuit: quod ſufficit
nec eſt neceſſaria intentio partieularis.
Alia eſt fententia affirmativa horum contrari-
um aſſerens, quam tenent Pontius, Gobat, Bonac.
Herinæx, Cajet, Gonet, Platelius, Sbogar, ”M
Heinlein,; Krimer, & alii.

Ex Exam. II.
De Matrimonio quantùm ad ſponſalia.
Duid ſunt Sponſalia!
Reſp. Sponſalia à² ſpondendo dicta definiuntur;
quòd ſint futurarum nuptiarum inutua & deliberata-
promiſio. S. Th. a. I.
D. 2. In qua ætate poſſunt contrabi Honſe-
lia?
Reſp. Poteſt homo in fine primi ſeptennii con-
trahere ſponſalia; quia tunc homo & non antè
incipit habere prudentiam aliquam circa futurum,
ùt habetur C. Litteras de deſponſ. impub.
Cæterùm non oportet, ut hoc ſeptennium ſit
mathematieè completum; unde nihil obſtat, an
octo, decem, vel 1I5. dies deſint, quod enim-
parùm diſtat, nihil diſtare vigerur. Contrahe-
re tamen antè eſt peccatum mortale, licèt mali-
tia ſuppleat ætatem, & ſponſalia ipsé jure nulla
ſunt. Patet ex cit. C, Littaras, ubi nulla fit ex-
ceptio casûs, in quo malitia ſuppleat ætatem.
Nota, quòd malitiam ſupplere ætatem nihil
ſit aliud, quàm quòd eitiùs adſit diſcretio ſeu uſus
rationis.

Le 7e

7

510 Tracx. XyI. Exam. II.
OQ. 3. Qui ſunt effeltus ſponſaliorum?

Reſp. Primus effectus eſt obligatio gravis
matrimonium contrahendum ſub mortali. S. Th.
Suppl. q. in 84. a. I. ad 2. Et eſt communis DD.
Setundns eſffectus eſt, quòd ſponſi utriusque-
ſexũs teneantur ſe ſervare aptos ad generationem,
& abſtinere à fornicatione. Si cum alia perfo-
