teſt tamen interdum etiam ſpectari valof ope-
pis ad cauſandam gratiam:

Lepti⸗

Ner ſecde e
VekO lA

n doe

ii unaun
Wen die
rawenid)
ſel el ioe
lun ilſeu

(2,

⸗ Ne⸗
adiciun

poſt
166,

t

it regl
iter mun
mn.
önfnli
emn math

boni
4

guimn 4
ir6 acel

im per.
utanta
Beligio
Re
, ſed ſ
lo kadr
tenn ili,
t.
Nete⸗
teali,1

reltn

CNMel⸗

Ue o⸗
Aope⸗

De Juramento, &c. 257

Septima: Commutatio aut diſpenſatio voti
facta virtute Jjubilæi, petentis jejunia, Con-
feſſionem, &c. non valet, ſi non impleantur
requiſita pro Jabilæo.
Octava: Commutatione voti in aliam ma-
teriam ſemel factâ non reviviſcit prioris ma-
teriæ obligatio licèt vovens (niſi ex malitia)
impotens fiat.
Nena: Factâ commutatione in æquale poteſt
vovens pro libitu reſumere primum votum;
ſi verò facta eſt in melius, probabilius eſt,
non poſſe.

Ex Ewam. IV.

De Juramento, Perjurio, Mendacio,
Sacrilegio, & Maledictione.
Q. 7. Quid eſt juramentum & perjurium?
Reſp. Juramentum eſt invocatio Divini No-
minis tanquam primæ & infallibilis veritatis
in teſtem alicujus rei. Perjurium eſt violatio
juramenti, quod violans vocatur perjurus.
Vel eſt invocatio Divini Nominis in teſtimo-
nium falſitatis.
Q. 2. Quid requiritur ad juramentum, at
ſie licitum?
Reß. Requiruntur tres conditiones, nimi-
sum Judicium, Juſtitia, & veritas.

R D. z.

258 Tralt. X. Exam. W.

—

—

Q. 3. Quotuplex eſt juramentum!
Reſp. Eſt quintuplex, ſcilicet ſimplex ſeu in-
vocatorium, qú Deus ſimplici conteſtatione-
aſſumitur in teſtem. Imprecatorium ſeu execrato-
rium, quò Deus non ſolùm invocatur ut teſtis,
ſed etiam ùt vindex falſitatis, ut ſi quis dicat:
Damnet me Deus, niſi verum ſit. Aſertorium,
quòô afſeritur veritas præſens vel præterita-.
Promiſorium, quò promittitur aliquid futurum.
Comminatorium, quò alteri malum comminamur,
v. g. per Deum delumbabo te.
Juramentum quodcunque obligat ſub mor-
tali; hinc in formali perjurio non datur par-
vitas materiæ: quia Deum facere teſtem men-

dacii ſemper eſt injuria graviſſma Deo irro-
gata; poteſt tamen eſſe veniale ex indelibera-

tione.

Tollitur iisdem modis juramentum, quibus
tollitur votum, de quibus diéctum eſt Exam.

præc. q. 6.
. 4. Aurige, nautæ, ſimilesvé ex conſuetu-
dine jurantes peccantne mortaliter?
Reſp. Peccant mortaliter toties, quoties cum
advertentia jurant, talis enim conſuetudo eſt
mortaliter peccaminoſa; aliud eſſet, ſi pro-
ter conſuetudinem non advertant ſe jurâre, &
conſuetudo non ſit amplius ipſis voluntaria-,
puta, quia per contritionem vel pœnitentiam
retractata. Cæterùm Confeſſarius ſimilibus
præcipiat, ut ubi contigerit illos ex inveterata

COohn-=

O
( erin⸗
Iſ trppte
n bemici
d elecitio

lonis gratis⸗
rd

he, erlt
0 7
. Non
Lelt, qu⸗
1, quod
dione
eritate

—
ntun)
elſtation
en exelſe
r de tel
gnis
Aerent
dNeterin⸗
lutune
nminane

ſubenn
tur n
em men
eo im
elibera

ihe
, Ivibu

Eun

ee
dtien
Netuc
rine

Urate

ienin
ſribus
erach
(ob⸗

De Mendecis, Gr. 259

conſuetudine prorumpere in voces blaſphe-
mas vel juratorias „mox dolorem concipiant,
& veniam à Deo poſtulent, certas etiam pre-
ces ipſis injungat;, &.

De S Quid eſt mendarium?
Reßp. Eſt locutio falſa cum intentione ſallen-.
di, ſeu decipiendi proximum, qui judicat cah
eſſe veram. Wnde mendacium nominatur ex
eco, quod contra mentem dicitur,

D., 6. Quaotuplex eſt mendzciam!

Keſp. r triplex, nimirum jocoſum, Off.
cioſum & Pernicioſum. Joceſum procedit ex
motivo delectationis, ùt mentiri joci & re-
creationis gratiâ, quod ob parvitatem eſt ve-
niale. Oficioſum eſt, quod procedit ex moti-
vo utilitatis, ſive ad ohtinendum aliquod le-
ve bonum, ſive ad evitandum aliquod leve
malum: & etiam eſt peccatum veniale ob par-
vitatem. Pernaieſum eſt, quod pro motivo
habet damnum proximi: quod damnum ſi ſit
gaave, erxit mortale, ſi leve, veniale Pecca-
tum.

2. Licetne uti Rahri Mone 2
Reſp. Non licet uti reſtrictione purè menta-=

h, id eſt, quæ nullàâ circumſtantiâ vel exterio-

ri ſignõ manifeſtatur: quia eſt verè menda-
cium, quod nunquam licet. Licet tamen uti
reſtrictione non purè mentali ad difſimul an.
dam veritatem: hoc enic videtux eſſe gecel⸗
2 e

260 Traét. X. Exam. W.

rium convictui humano ad celandum ſecre-
tum, quod ſinè gravi damno vel incommo-
do aperiri non poteſt. Pro cujus intelligen-
tia
Not. duplicem eſſe reſtrictionem: Unam-
mentis, alteram dictionis. Prima eſt, quæ
præcisè fit mente, & non ex circumſtantiis“
extrinſecis & ſenſibilibus, nec ex eo, quod
vox plures habeat ſignificationes, v. g. in pri-
vato diſcurfu aliquis te interrogat: Feciſtine hoc
& reſpondes: Non ſeci, mente ſubintelligendo,
her!, cùm tamen feceris ante octiduum. Al-
tera, nimirum dictionis fit I. quando quis pro-
fert vocem, quæ habet plures ſignificationes.
2. quando vox, etſi ſit univoca, ſeu unam-
tantùm habeat fignificationem, attamen ad
plura ſignificanda determinatur à circumſtan-
tiis.
Q. 5. Licetne uti amphibologia?
Reſp. Non lieet uti amphibologiàâ, ſeu æ&
quivocatione formali, bene tamen materiali,
ad celandam veritatem in neceſſitate. Ratio

eſt eadem, quæ antè.
Nota autem amphibologiam ſeu æquivo-
cationem formalem eſſe, quando non adſunt
circumſtantiæ, per quas audiens vir prudens
offit venire in cognitionem ſignificationis“,
vVel ſensus verborum à loquente intenti; ma-
terialem veròô, quando tales circumſtantiæ ad-

ſunt, licèt audiens, etiam prudens, ob negli-
gen-

Ne
.
Nun colie
von imelib

4,
6. N diol
ino. El
ſolatio t
r ſo pec
lele veni⸗
Mertut, le

Lo.
inne
1e alletatl
de, & tan⸗
Uelicimas
I. danen
imdreten
Uiditerzd
A.

& .

ch. dun
la inliit
ſtatun
4 7.

—
hun ſen
ncomne.
ntellgen

Unen.
eſt (u
ſtanti
0, quct
e In P.
ine ee
ligence
m. 4.
lis pro⸗
tiones
unam.
en 40
ſtan-⸗

3

ſel e⸗
aterigl,
, N

Aln⸗
n AWo
Onlen
tond,
lti,Mi⸗
ie⸗
hlegli⸗
gel

De Horis Canonicir. 261

gentiam conſiderationis talium circumſtantia-
rum non intelligar mentem loquentis.

L. 9. Duid eſe Sacrilegium?
Reſp. Eſt violatio rei ſacræ, id eſt dicatæ cul-
tui divino. Eſtque hæc violatio triplex, ſci-
licet violatio perſonæ, rei, & loci ſacri. Eſt ex
genere ſuo peccatum mortale; in individuo
poteſt eſſe veniale, ſi nimirum irreverentia,
quæ infertur, levis ſit.

Q., 70. Quid eſt maledictio?
Reſp. Eſt imprecatio mali, v. g. utinam Diabo-
lus me auferat! Eſt ex genere ſuo peccatum-
mortale, & tantôò gravius, quantò perſonam,
cui maledicimus, magis amare & revereri de-
bemus. Parentes, ſi filiis diſcolis mala quæ-
dam imprecentur ex motu primo, peccant-
Ree alitcr; ſi verò ex animo, peceant mortae

E Exam. V.

De Horis Canonicis.

D. I. Qaid ſunt Horæ Canonice?

Reſy. Sunt quædam laudes & preces ab Ec-
cleſia inſtitutæ ad Deum ſingulis diebus, cer-
tis & ſtatutis horis laudandum.
Q. 2. Quot ſunt Horæ Canonicæ!
Reßß. Sunt ſeptem. Pretioſa non eſt hora-,

ſꝑed Commemoratio Sancorum. Et ſunt 1.
R 3 Ma-

262 Trabg. F. Exam. F.

Matutinum & Laudes. 2. Prima. 3. Tertia. 4.
Sexta. 5. Nona. 6. Veſperæ. 7. Compieto-
rium. Et hoc ad repræſentanda 7. præcipua
Paſſionis Chriſti myſteria, his verſibus con-=
tenhta:
Heæc ſunt ſeptenis propter quæ pſallimus horis.
Matutins ligat Chriſtum, qui crimina ſolvit.
Prima replet ſputis, dat cauſam Tertiæ mortis.
Sexts crucifigit, latus ejus Nona bipartit.
Veſpers deponit, tumulò Completa reponit.
DQ. 3. Eſtne mortæle omittere unicam ha=
ram etians parvam, aut nozabilem partem, &
que illa?
Reſp. I. Voluntariè & ſinè juſta cauſa omit“
tens unicam Horam, etſi parvam, v. g. Pri-
mam, vel Completorium, vel primas Velpe-
ras Paſchales in Sabbatho Sancto, peccat
mortaliter: quia quævis hora etiam parva.-
judieiò prudentům eſt gravis & notabilis pars
cotius officii.
Reſp. 2. Probabilius & tutius eſt idem aſſe-
rere de parte notabili unius Horæ: licèt non
ſit tam grave peccatum: quia licèt illa non-
ſit notabilis pars totius officii, bene tamen-
unius Horæ, quæ proinde graviter mutilatur.
Reß. 3. Tertia pars ùt plurimàùm quidem-
eſt notabilis pars obligans ad mortale; ſi ve-
rò totum ſit valde magnum, etiam pars mi-
nor tertiâ eſt notabilis: quia ita videtur cen-

tere debere prudens judicium.
2e .*
◻ 6g.

De n/
OiN,
W,
Niet
1 Ex ir

4 1I. le
3 Proen
Horas
6e maſori.
Uenetcium
uinoribus
n o hon
es Replla
Chorom i
te Cunonie
lenanen
Kumen)
Aauns, Rer
91
Erpheo:
ltuere me
1 brimam.
nes unius
ſed om

2
G. Fabr
Vel par
nun
6, Dro

Torti

Comnte
pracl
lbus ee

mus hor
ina ſohr
nni mnolt
don
eim l
, 6

4omit
g. Pri.
Velhe⸗
Neccar
Par
bilsu⸗

de d
licetnn
illu .
le unt
nutlnt
le,Ie
n
eeneen.

De Horis Canenitis. 263

Q. 4. Quinam, & quotuplici titulé tenentur
gicer⸗ Horas Canonicas
Reſp. I. Ex triplici titulo, etiam ſeorſim.
ſumpto, oritur obligatio recitandi Horas Ca-
nonicas. I. Ex titulo Beneficii. 2. Ordinis
ſacri. 3. Profeſſionis religioſæ.
Reſp. 2. Horas Canonicas dicere tenentur
I. Initiati majoribus Ordinibus, licèt non ha-
beant beneſicium Eccleſiaſticuam. 2. Etiam-
initiati minoribus Ordinibus, ſi habeant be-
neficium pro honeſta ſuſtentatione ſufficiens.
3. Omnes Regulares profeſſi utriusque ſexus,
qui ad Chorum ſunt deputati.
Horæ Canonicæ ſunt recitandæ verbaliter-
Notabilem partem omittens præterquam quòd
(ut dictum eſt) peccet mortaliter, ſi ſit be-
neficiatus, tenetur pro rata ad reſtitutionem.

OQ. 5. Quid hoc eſt, pro Rata?
Explico: Qui omiſit matutinas, tenetur-
reſtituere mediam partem fructuum; qui ſo-
lIùm Primam, ſextam partem tructuum; qui
omnes unius diei Horas omiſit, nihil lucra-
tur, ſed omnes diei fructus debet reſtituere.

D. 6. Sed cui reſtituet?
Reſp. Fabricis Eccleſiæ, ubi beneficia ſunt-⸗
ſita, vel pauperibus.

OQ. 7. Quid, ſi Benefcium ſit quidem colla⸗
tum, ſed nondum in poſſeſione?

Reß. Probabiliàs loquendo non tenetur ad
R 4 Ho-⸗

264 Tradt. X. Exam. V.

Horas: quia ante pacificam poſſeſſionem non
cenſetur quis plenè & perfecte Beneficium con-
ſecutus.
Nota hic, quòd, qui priméô ſemeſtri non
recitat Horas Beneficium poſſidens, etſi pec-
cet, non teneatur ad reſtitutionem, quis ni-
hil habet ab Eccleſia, neque iſte ex juſtitia-
tenetur recitare, ſed ex ſola Religione, quæ
non obligat ad reſtitutionem. Patet id ex
Bulla Leonis X. & Pii V. ſecus foret, ſi fun-
dationi inſerta eſſet etiam primis ſex menſibus
obligatio orandi.

§. Eſtne edem modé Rata omiſoniz Ho-
tarum accipiends de Parochs, ac de Beneficiato
ſimplici?
Reſp. Non eſt; ſed illud ly omnes ſrultus, dum
In Bullis dicitur eſſe ab omittente Horas reſti-
tuendes, videtur intelligi in Parochis (imòô
& in aliis Beneſiciatis, quibus incumbit onus
Miſſas dicendi, vel ſimilia agendi) cum re-
ſtrictione ad fructus Breviario correſponden-
tes, non verò correſpondentes aliis oneribus
Parochialibus, ùt ſunt concionari, ſacramen-
ta adminiſtrare, &c. Ratio ergo pro Paro-
cho facienda eſt arbitriò boni viri, dividen-
do v. g. reditus in tres partes, quarum duæ
eorreſpondeant laboribus Parochialibus, ter-
tia Horis, ut ſi quotidie habeat 3. florenos:
pro toto Breviario ſemel omiſſo reſtituendus

ſit unns florenus- 2.
9⸗

0oun

uls col
zin egss
l obl
ſud eſeb
4 ſelgiol
d

17 N

inn Ngri
Koled
Pendane
m, W
Not. 2.
Een ſittt
de g
liturad
ditur 1
d rem
Not. 3.
iplie
Virtual
in inten
N
AWnet

—
onemn
Ucinmn

eſtri ner
guiat⸗
juite
Dne, gu
let id
t, K
menſe

nir A
ſui

3, dum

tell.

(i
bit ont
cum k.
poncen
neribir
ctaner⸗
fo bi-
irice.
n de
iyter⸗
Nrenos,
⸗

De Horis Canonicis. 265

Q. 9. Profeſ ad chorum deputati tenentur-
ne exira chorum ad Horas à Item Religioſi ejedi,
ac Moniales?
Reſp. Affirmo. Ratio I. & 2. partis eſt im-
memorialis conſuetudo ex ipfſa proſitentium-
praxi vim legis obtinens, & à Summis Pon-
tificibus ùt obligatoria declarata. Ratio au-
tem quoad ejectos eſt; quia manent ſubſtan-
tialiter Religioſi, nec eorum profeſſio extin-
guitur. Aliud foret, ſi hæc extingueretur-,
ut fit in aliquibus ejedtis ex Societate.
Q. 70. Que intentio & attentio requiritur
ad Heras?
Ante &. Not. I. quòd intentio ſit adius vo-
luntatis, nimirum affectus, volitio ſeu pro-
poſitum aliquid faciendi; attentio verò ſit-
actus intellectůs, nimirum conſideratio & ad-
vertentia mentis ad orationem exteriùs prola-
tam, vel ad objectum ejus.
Not. 2. Quòd attentio ad orationem vo-
calem ſit triplex. Iha, quàâ attenditur ad ver-
ba, ne quis in eis erret. Secunda, quâ at-
tenditur ad ſenſum verborum. Tertia, quâ at-
tenditur ad ſinem orationis, ſcilicet ad Deum,
& ad rem, pro qua oratur.
Not. 3. Intentionem & attentionem adhue
eſſe triplicem. I. Formalem ſeu actualem.
2. Virtualem. 3. Habitualem. Prima eſt ipſe
actus intentionis uel attentionis phyſicè exi-
ſtens. Virtualis eſt virtus à priore relicta: &
hæc manet, quamdiu quis virtute primi pro-

266 Tradl. X. Exam. V.

poſiti vel actůs, nullâ contrariâ intentione,
revocati in adtione eœpta perliſtit, licèt ex
innata fragilitate mens ad alia diſtrahatur-,
modò diſtractioni, dum advertitur; non con-
ſentiatur, ſed ea pro poſſibili excludatur-.
Habitualis eſt quædam propenſio ad aliquid fa-
ciendum ex præcedentibus actibus relicta, ſic,
ut intentio adtualis quidem aliquando præ-
ceſſerit, ſed defactò nec in ſe, nec in aliquo
eftecdtu, nec in memoria vel cogitatione ho-
minis exiſtat.
Not. 4. Dari aliam adhuc intentionem in-
terpretativam, quæ variè accipi ſolet. Pri-
mè, quidam cam vocant indirectam, ut ſi
quis aliquid velit in alio directé volito. Se-
cundò hanc alii, ůût explicata eſt, vocant in-
tentionem in cauſa; interpretativam verò di-
cunt eſſe, quam quis nec actualiter, nec vir-⸗
tualiter, nec habitualiter habet, ſed dunta-
zat haberet ſub hac eonditione, ſi in ejus ob-
jecti cognitionem veniret. Tertiò ſumitur-,
prout includitur in generali intentione fa-
ciendi, quod Chriſtianum, vel Sacerdotem-
ſeu Eccleſiæ miniſtrum decet. His not.
Reſp. 1. Ad orationem (etiam Horarum-
Canonicarum) requiritur intentio & atten-
tio. Ratio I. p. eſt: quia oratio debet eſſe⸗
adus humanus; ſiné intentione autem non-
eſt talis. Ratio 2. p. Quia oratio eſt men-
tis in Deum elevatio /-mens autem ad Deum
non elevatur, niſi attendar ad ca, quæ lin-
gua loquitur. Reſß. 2.

alie:
Gals;

inrgtio
een firtua

e lelic

. elliee

1 2
Mellle

II. Nfr
Wan

d K. 8
NRN A

Negram
vu,
l tener
llaretur
npoſſt
ſt abee
comm

. 5

er Ve

—
lntenine
rahant
non con
Cſudatu.
Aiquic
clichz,/,
in lin
tione

lonem 4
ct. N
1, ut 1
0, N
Ant Ia⸗
jerd di.
nec vi⸗

d dun.

nejusot⸗
umitute,
tione e
eroten.
hot.
Horann.
& Aten⸗
ebet el⸗
el N.
nen⸗
AeuE
le li⸗

ℳ

De Horis Canonicis. 267

— —— —— =—

Keſp. 2. Intentio & attentio actualis non-
eſt ſimpliciter neceſſaria, quia eſt moraliter-
impoſſibilis. Habitualis non ſufficit, bene-
tamen virtualis; quia oratio debet eſſe actus
humanus & deliberatus; ſed ad illum non-
ſufficit intentio vel attentio habitualis; ſuſſi-
cit autem virtualis, cùm illa ſit ipſa actualis
in virtute relicta exiſtens-
Reſp. 3. Loquendo de triplici attentione in
Not. 2. explicata, ad orationem, ejusque,
fructum ſufficit prima, nimirum attentio ad
verba, ſimul cum animo devotè colendi Deum,
licètr deſit attentio ad ſenſum & meditatio.
Patet hoc in Monialibus latinè orantibus;, nec
ſenſum intelligentibus,

Q. 17. Infirmus, qui non poteſt perſolvert

totum, bene tamen partem, teneturne?

Reſp. Si poſſit Matutinum recitare, vel aliam
integram horam, tenetur; ſi verò ſolùm hy-
mnum, vel unum alterùmve pſalmum, ad
nihil tenetur: quia aliâs vix ullus infirmus-
excuſaretur ab horis, quia vix ullus eſt, qui
non poſſit ſaltem aliquid orare. Quodſi non
poſſit absque, bene tamen cum ſocio, euùm-
que commodéè habere poteſt, tenetur.

Q., 12. Cacus & ſurdus tenenturne ad
Horas?

Rep. Si ſæcus poſſit Horas memoriter re-
citare, vel poſſit cum ſocio, eumque com-
mo⸗

268 Trabkt. X. Exape. V.

modè habere poſſit, tenetur, ſecus ad nihil

de Horis tenetur: quia ad impoſſibile non-
datuxr obligatio. Debet tamen ſupplere per
alias preces v. g. Roſaria, &c. arbitriò Supe-
rioris, à quo ſi petatur diſpenſatio, ſe-
curiſſimè agetur. Surdus loqui potens tene-
tur ad Horas: non enim tenetur ſe audire,,
cùm non poſſit, ſed ſufficit, quòd ore pro-
nunciet, & mente attendat.
An liceat dicere horas ſub Miſſa præcepta.
vid. Tract. 13. Exam. 8. q. 8.

13. QSuot ſunt cauſæ excuſantes à Bre-
Viario ?
Reſp. Quatuor. Trima eſt cæcitas vel infirmi-
tas gravis. Secunda, inculpabilis carentia Bre-
viarli, Tertia, repentina & gravis occupatio,
quæ cum Horarum recitatione non poteſt per-
fici, & ſinè ſcandalo vel peccato, aut gravi
ſive lui, ſive aliorum incommodo nequit dif-
ferri, v. g. cura infirmorum, Concio, Con-
feſſio num auditio, publica lectio, &e. ſed ra-
rus eſſt talis caſus, ut Horæ non poſſint anti-
cipati, vel dici poſt negotium. Quarts, ju⸗
ſta Papæ diſpenſatio.

De Celebratione Feſtorum.

D., 714. Quid eſt Feſtum?
Riſp. Feſtum ſignificat diem inſtitutum ad
vacandum Deo per opera Religionis, é ab-

Ktine ndum ab opere ſervili. Talia feſta ſunt-
Chri-

Milit,
e wulta
Nundus e
fitus

Wen

, gegeſſe n
acee .

4 d
alels
ch,
tet tum
cis ic
1
1e ad Sa
liter P
2 parte
laliter
lotabi
liam
cenlel
ſt vel
NCe
fnnni

ſupplen
bittis
latio,
okens
ſe aucine

ore

1 prerne
erAh

inßerm
ntiahre
ccupavit
dtenpe⸗
aut gu
Bequltii
io,
Ae. el⸗
Ofint 41

Aune

Kiwon 1
, 4 5
lbln⸗

De Feſto. 269
Chriſti, B. Virginis, Apoſtolorum, &c. In-

ter hæc numeratur dies Dominica, dicta à
Domino Salvatore, in quam Eccleſia Sabba-
tum mutavit, & quidem juſtèê: quia in die
Dominica multa præclara fuerunt geſta, ni-
mirum Mundus ereatus, Chriſtus in eo reſur-

rexit, Spiritus S. datus eſt, &c.

D. 75. Quanam opera in dit feſto ſunt fa-
cienda?
Reß. I. In die feſto audite Concionem
Veſperas eſt quidem de conſilio, non tamen
præcepto; ſed ad audiendam reverenter Mi-
ſam eſt obligatio ſub mortali.
Reſp. 2. Ut ſatisfiat præcepto de audienda
Miſſa, neceſſe non eſt, ut quis celebrantem
videat vel audiat; ſed ſufficit, ſi ita morali-
ter præſens ſit, ut ex ſignis quibusdam colli-
gere poſſit, quid à ſacrificante agatur, ut-
patet tum in magno cofluxu populi, tum-
in cæcis ac ſurdis.
Reſp. 3. Integra Miſſa debet audiri ſaltem
uſque ad Sacerdotis benedictionem. Unde
venialiter peccat, qui etiam parvam aliquam
Miſiæ partem negligit ſinè cauſa legitima- 3
mortaliter verò peccat ſecundàm communem;
qui notabilem Miſſæ partem negligit, v. g.
dimidiam vel tertiam partem, qualem negli⸗
gere cenſetuy, qui primùm poſt Evangelium
venit, vel qui venit quidem poſt Epiſtolam
ſed poſt Communionem ſtatim iterum exit, ùt
ex comuni docet Con. bie dubi un. n. 25 . An

70. Tradt. X. Exam. V.

An verô ſatisfaciat præcepto, qui dimidiam
unius Miſſæ partem & reliquam dimidiam al=
terius audit, affirmat P. Wigandt, negat Con.
Suar. Fagund. & alii.
Reß. 4. Sub Miſſa fabulari, peccatum eſt
venigle, ſi per modicam; morrtale, ſi per no-
tabilem (nimirum tertiam vel circiter) Miſſæ
partem fiat.
Reß. 5. Dum alia Mifſſa commodè haberi
poteſt, ſeu ſinè neceſſitate faciens Confeſſio-
nem Sacramentalem, præſertim longam, ſub
Miſſa obligatoria, hoc præceptum non implet;
obſervari tamen poteſt, an Sacrum ſit mu-
ſicum, ita ut Sacerdote pauſante muſia pro-
trahatur.

Q. 76. Quot ſunt cauſæ excuſantes ab audi-
tione Miſſeæ ?
Rep. Communiter aſſignari quinque-
Prima eſt impotentia ſpiritualis, ut ſi quis-
ſubjaceat interdicto vel ex comunieationi,
per ipſum non ſtet, quominùs abſolvatur: vel
ſi ipſe celebrans ſit notorius Clerici percuſſor,
vel de crimine denunciatus, tanquam vitandus.
gecunda cauſa eſt imporentia corporalis. Pro-
pter hanc excuſantur captivi, ægri, navigan-
tes. Item qui adeo diſtant à templo, ut id
commode adire non poſſint.
Tertis eſt impotentia moralis. Hâc excu-
ſantur, qui eundo vel redeundo timent peri-
culum vitæ imminens ab haſtibus, vel aẽte he⸗
el=

—— —==—

, Ci nen

urcomunn

nibus nece

4 el tit

n ui

eſütare

,nloqvere
AMils
iſchele,
upeente
iudeluni
i Hie .
Ciercdbi
Ahorode
Ulored N
uuneci
nt permüt
ulus fre
atenm
le opifi
bfeqne
len6
gtionis
Rotanun
n triba
e eſt
4 gur

negett

catum
ſi Per
ter) M

ole hb
Corlek
ngan,
on inpe
n ſie m.

Uſia pn
1„„
4, Kdi

gue.
url
dationi,
Mvaturi
Petalt
n Nens
orali
i,uit
npl⸗ ,uG

en⸗
en ert
ideye

De Feſio. 271

qui timent jacturam famæ & honoris: qui
timent damnum rerum temporalium, niſi quis
cuſtodiat domum; vel qui alioquin ſepararetur
à comitibus neceſſariis, qui ipſi in via neceſſarii
ſunt.
Quarta eſt titulus charitatis. H⁴c causâ
excuſantur, qui proximo debent ſuccurrere in
gravi necefſitate; qui ſervinnt infirmis, quos
ſolos relinquere periculoſum eſt: qui timent,
ne, ſi ad Miſſas eant, graves inimicitiæ orian-
tur: qui ſcit ſe, ſi ad templum eat, fore aliis
ruinam peceati.
Quinta deſumitur ex ratione officii & obe-
dientix. Hâe caus excuſantur milites ſta-
tionarii, excubitores, paſtores pecorum, cu-⸗
ſtodes hortorum, ſylvarum, agrorum, publi-
ci curſores, veredarii, &c. Item mulieres, pue=
ri, famuli, quos mariti, parentes, Domini no-
lunt permittere ire ad Eccleſiam. Quod ſi
famulus frequenter impediatur à Domino, te-
netur eum primâ occaſione relinquere, Idem
eſt de opificibus, quos Magiſtri in vigiliis aut
feſtis frequenter laborare cogunt ſinè juſta cau⸗
sà. Item excuſantur puerperæ tempore pu-
rificationis. .
Nota nullam eſſe obligationem audiendi Sa⸗
crum tribus ultimis feriis hebdomadæ Sanctæ;
neque eſt obligatio in Nativitate Domini plara
Sacra quàâm unum audiendi.

272 Track. X. Exam. V.

Q. 17. A g4zuibus operibus alſtinendum eſt en
Feſto ?

Reſp. 1. Ab eperibus ſervilibus. Opera an-
tem lervilia dicuntur ea, quæ & verſantur cir=
ca materiam externam, vel mechanica & illi-
beralia ſunt, v. ge ſuere, fabricare, vel requi-
runt tantùm laborem corporis: & ab opera-
riis tantùm & ſervis fieri ſolent. Ita DD.
communiter ex S. Th. hia 2. 4. ad 3. Unde
ſervilia non ſunt, adeoque licita in feſto libros
deſcribere etiam lucri gratiã, modicum pin-
gendo delineare, vel efformare acu linteum-
diſcendi gratiâ, itinerari, contractus facere,
ad ſcopum jaculari, modeſtè ſinè ſtrepitu &
clamore circa veſperam ſeu tempore Divini
officii elapsé, per aucupium venari, modeſtè
v. g. hamé piſcari: quia hæc omnia cum his
clauſulis non fiunt potiùs per ſervos, quàm-
per Dominos, & ſupponunt deeſſe ſcandalum,
& Miſſam non negligi. Si verò in actione-
pingendi, venatione, piſcatione quis dictos
limites transgrediatur, ſervilia ſeu ſervis pro-
pria, & conlequenter in die feſto graviter-
prohibita cenſentur.
Reſp. 2. In die feſto laborare minori tem-
pore, quàm unâ horâ, eſt peccatum veniale;
laborare per duas horas certò eſt mortale-.
Laborare unâ longâ horâ eòdem die feſtô, vel
diverſis interruptis vicibus notabile tempus“

Ob moralem continuationem conſiituentibuu .
eſſe

—
merctle h⸗
ſlis o

4

Uind e
inne .
a, pre
ain, 11
t. der
Auem d
Alnelas.
&
Ulis egi
and
zN
bam vel
eise,
ae de
Eendumn
lea, ne
Nor P
corpo
ne
6 defi
end:
in
le:

—
Anlen,

Open!
ttlanture
nica
el ten
dbopen
lia N
13 bu
ſeſtolibe
icun
lintenn
facer
repitu
e Divin
Modent
Su
, guin
ſcancaln
in dor.
glis d
ſerir ⸗

0 Niſit

nioonm
n ſenn
4 Kori
ie t
enpus
Huuchn

De Feſto. 273

eſie mortale probabilius eſt, ſecus ſi fiat in-
diverſis feſtis ob defectum moralis continua-
tionis.

75. Quinem excnſantur d celebratione
Feſtorum?

Reſp. Primè excuſantur chirurgi pro neceſſa-
ria apertione venæ, Apothecarii, Piſtores,
Molitores, præſertim à ventis & affluxu aquæ
pendentes, fabri ferrarii ad ferrandos equos
itinerantium, laniones propter publicam ne-
ceſſtatem, inquantùm labor ille requirit, &
non ultrà. Barbitonſores, ſi unam, alterâm-
ve barbam radant, mortaliter non peccant,
ſecus ſi multas, niſi excuſet loci conſuetudo
ſcientibus & non contradicentibus Eccleſiæz
Prælatis legitimè introducta.
Secundès: Qui vacaat operibus vitæ neceſ-
ſariis, ut qui cibos coquunt, ligna findunt,
aquam vel ligna pro culina apportant, ſed
præcisè, quantum illé die opus eſt. Qui de-
ſiciente pane veſpere præparant farinam ad
pinſendum ſequenti die non feſtũ. Cavendum
tamen, ne Miſſa negligatur.
Terti?: Pauperes operarii, qui ob neceſſita-
tem corporalem non poſſunt ceſſare à labo-
re, ſinè quo familiam ſuſtentare nequeant,
modò deſit ſcandalum, & audiant Sacrum.
Quartòâ: Qui feriando paterentur grave daæ-
mnum in ſuis bonis. Sic Ruſtici die feſté ob
probabile tempeſtatis periculum poſt Divinum
§ lks

274 Tradt. T. Exam. V.

officium colligunt fœænum & fruges ſaltem cum
Ilcentia Parochi. Item extenduntur lintea-
mina lota, ne deſtruantur. Pauperes ancil-
læ reficiunt ſuas veſtes, dum aliis diebus id
non poſſunt.
Quintò: Sartores laborantes pro exequiis
vel nuptiis celebrandis, quæ non pgſſunt dif-
ferri. Mulieres, pueri, famuli, artiſices:
quando à ſuis Maritis, parentibus, domi-
nis, ſeverè ad laborandum urgentur, ſed Milſ-
ſa non eſt negligenda.
Sextà: Vendentes (Sacrô non neglectòᷣ)
in die feſto necefſaria vitæ, v. g. carnem-,
pullos, ova, butyrum & ſimilia ad urbes-
portantes, v. g. ruſtici, ne aliis diebus ſuum
laborem prætermittant.

Q. 79. Feſtum ligatne extra territorium &
itinerantes 5
Reſp. 1. De itinerantibus & vagis habes-
Tract. 6. Exam. 5. q.⸗ 8.
Reſp. 2. Non peccat, qui ſeclusò ſcandalò
pridie feſti laborandi causâ è ſua parochia-,
in qua feſtum eſt, vadit ad alium locum, in-
quo non eſt feſtum: quia præceptum Eccle-
ſiæ vetat quidem laborare die feſtò, ubi eſt
feſtum, ſed non vetat exire à parochia, S&
laborare extra illam. Unde talis exiens non
agit in fraudem feſti, ſed utitur jure ſú. A-
liud eſt, ſi expreſsè fraudem intenderet.

Ex

wopt

erlitiove

npoſtis
hhemmi
Ade 8

n dup
UDei
Mi, d
udane
Uis en
Rt Ortum
Ihus Civi
Ubeti,
1e. 2.
in ſpee
1 Vann

—
Aten 0

r line
res nel
iebig

ereqti⸗
ſunt d
tiſiees
1 Gon 1
ſed Mi

eglede
nem.
orbeg
s ſuun

7
ium 6

aber

candl
rochi⸗
un, ¹
mn ked
Alii
chit,
ens ei
d 1.
.

De vitiis oppoſttis Religieni. 275

Ex Exam. VI.

De Vitiis oppoſitis Religioni, nimirum
ſuperſtitione & ſpeciebus ejus, ac Ten-
tatione Dei. .
Præmiſsö, quòd de quibusdam vitiis Reli-
gioni oppoſitis, nimirum Sacrilegio, Perju-
rio, Blaſphemia, &c. actum ſit in præceden-
tibus, & de Simonia agendum in ſequenti-
bus:

. 7. Quid eſt ſuperſtitio, & gque ſpeties
ejus? ,
Reſp. 7. Superſtitio eſt vitioſus cultus veri
vel falſi Dei. Et hic eſt duplex, unus ex par-
te modi, alter ex parte objeci. Primus eſt
v. g. ut dum quis in Lege nova vellet uti ritu
veteris Legis, audire Miſſam „ ſed non niſi
ante ortum ſolis, &c. Secundus eſt, quando
cultus divinus exhibetur illi, cui non debet
exhiberi.
Reſp. 2. Superſtitio ex parte objeéti dividi-
tur in ſpecies, quæ ſunt Idololatria, Divina-
tio, Vana obſervantia.

D. 2. Quid eſt Idololatria?
Repp. Eſt cultus, qué colitur creatura locò

Dei.
J Q. 3. Buid eſt Divinatio?
Reſp. Eſt prædictio rerum nathraliter in-
cognoſcibilium, vel per expreſſam dæmonis-
S x„

276 Tact. J. Exam. IW.

ad aliqua manifeſtanda invocationem, vel per
cacitam opere poſitò.

Divinationis, in qua dæmen expreſas invo-
catur, ſunt ſequentes ſpecies:
Præſtigium, in quo dæmones præſtigioſis
quibusdam apparitionibus ſe aſpectui vel au-
ditui hominum ingerunt ad futura prænun-
cianda. .
Divinatio ſomniorum, dum dæmones per ſo-
mnia homini futura prænunciant.
Necromantia, quando dæmones ſe ingerunt-
per aliquorum mortuorum apparitionem vel
locutionem.
Divinatio per Pythones, quando dæmones fu-
tura prænunciant, vel per vivos, ut fit in
arrepfiriis; vel per quædam ſigna, quæ in-
rebus inanimatis apparent; quæ ſigna ſi ap-
pareant in aliquo corpore terreſtri dicitur-
Geomantia; ſi in aqua, Hydromantia; ſi in aẽre,
Aeromantis; ſi in igne, Pyrowmantis; ſi in viſce-
ribus animalium immolatorum in aris damo-
num, Haruſpicium.

Divinationis, in qua dæmones expreſsè non
non ſunt invocati, ſequentes ſunt ſpecies?
Aſtromantis, ſeu Aſtrologia judiciaria Plane-
tariorum, qui ex motu, ſitu, aſpectúque-
ſyderum judicant & prædicunt futura contin-

Sentia, etiam libera.
Ebiromantis S& Pbyſiegnomis naturalis ſecunduùm
6

ntk,
Uehahan
12 dis
ancen
nten
lgvi
entali

44
Neß.
Lobtin
utur⸗
ſries
no⸗
turme
uk

—

ſ ine
igiot
1 vel a
Prenun

pet ſn

ngerun
nemn ſe

nes .

ſit in.
a in.
Ra.
Giciror,
in dere,
in lce⸗
demo.

ir
a N⸗
edgee
10tir.

Hantin
.

De vitiis oppoßtis Religioni. 277
ſe non eſt prohibita, per quam ex membro-
rum inſpectione & lineamentis corporum, v. g.
manus, de complexione, temperamento, in-
genio, paſſione ac ptopenſione hominis quoad
morbos & mores poteſt fieri aliqua conjectu-
ra, quæ tamen circa mores valdé eſt fallibi=
lis; non eſt, inquam, prohibita, dummo-
do non prædicantur, aut exinde credantur
eventus fortunati vel infortunati, utpote qui
pendent ex ſola Dei providentia.
Augurium, quod eſt, ſi per motus vel vo-
ces avium, ſeu quorumcunque animalium, ſi-
ve per ſternutationes hominum, vel membro⸗
rum ſaltus futura prædicuntur.
Omen eſt, ſi hujuſmodi conſidetatio ſiat cir-
ca verba hominum absque intentione dicta,
quæ quis retorquet ad futurum, quod vult
prænoſcere.
Sortilegium, ſive ſors eſt, dum ab homine,
aliquid fit, ut ejus eventu conſideraté inno-
teſeat aliquid occultum.

Q. 7. Quid eſt vana ohſervantia?

Reſp. Vana obſervantia eſt, quâ aliqua finnt
ad obtinendum id, ad quod nec à Deo, nec
à natura, ſunt ordinata. Dividitur in quatuor
ſpecies: Quarum prima eſt
Ars notoria, quæ ad acquirendam ſcientiam
utitur mediis nee à natura, nec à Deo ad id
Ordinatis.

S 3 2 Ob⸗

278 Trabt. X. Exam. VI.

2. Obſervatio ſanitatum, quâ aliquid inane &
inutile adhibetur ad obtinendam ſanitatem.
3. Obſervatio eventuum, nimirum fortunæ vel
infortunii, ut, ſi cum ſocio ambules, & caſu
vetula vos tranſit, & ex hoc infortunium times.
4. Incantationes & figuræ collo appenſæ, dum
v. g. ſchedulæ vel imagines ad collum portantur.
Ab hujuſmodi ſchedulis autem portandis,“ cùm
illæ cauſæ naturales non fint, abſtinendum eſto.
Q. 5. Qäid e Mapia?
Reſp. Eſt ars immutandi corpora, aliâque
mira perpetrandi ope dæmonis. Hæc ars-,
ſi tendat ad nocendum alteri, dicitur malef-
gium, quod duplex eſt, ſcil, veneficium, quò
homini ant animali infertur corporale nocu-
mentum; & philtrum, per quod ope dæmo-
nis excitatur in homine carnalis amor vel
odium.
D. 6⁶. Quid eſt tentatio Dei?
Reſp. Eſt peccatüm contra virtutem Reli-
gionis, quò quis contra reverentiam Deo de-
bitam absque juſta cauſa nititur explorare-
aliquod attributum Dei, vel aggredi aliquod
opus absque mediis à divina Providentia ad
illud efficiendum ordinatis.

Ex Exam. VII.
De Simonia.
—77 Qüuid eſt Simonia.

Repp. Eſt ſtudisſs voluntas emendi vel vendendi ali-
quid

n 1

ellens,
4, quo⸗
le leſn
nents

M

Hitvalt

N2
9,2

Kindis
e uur⸗
ſahicd.
Mmdk
Mine. h
o te
nale,
lon dec
ermum,
ltenta
llentiot
ven
rcone
end
litee

—
4 irn

hituten
ortlle
, E
luntin
enſe,e⸗
vortant
lis 8
ndunel⸗

1 Alisn
ec 115
Ur
, q
hocl.
Gamd.
aot Ne
3
em Rei
Deo s
plorard
alg
lentiril

61

De vitiis oppoſitiz R eligionn. 279
qwid ſpirituale vel ſpirituali annexum pro temporali.
Per emptionem & venditionem intelligitur o-
mnis contractus obligatorius ſive oneroſus. Per
ſpirnuale intelligitur aliquid ſupernaturale, ſeu
pertinens ad ſalutem ſupernaturalem, à Deo
proveniens, vel ordinatum ad Deum, ùt Au-
thorem gratix,. Hoc ſpirituale eſt triplex:
Primum, quod eſt ſpirituale in ſe, v. g. gratia;
& Jurisdictio Eccleſiaſtica. Secundum eſt tale
ratione effects ſpiritualis à ſe cauſati, v. g.
Sacramenta Nov. Legis. Tertiam ratione cauſæ,
quia nimirum producitur à cauſa ſupernatu-
rali ſpirituali.

DQD., 2. Quotuplex eſt Simonia!

Reſp. Eſt ſextuplex. ſcilicet Mentalis, Con-
ventionalis, Realis, Confidentialis, Prohibita
jure naturæ, & prohibita jure poſitivõò Eecle-
ſiaſticò.
Mentalis eſt duplex: alia purè mentelis, alia-
Mixta. Prima eſt, quæ conſiſtit in nudo propo-
to pro temporali emendi vel vendendi ſpiri-
tuale. Secunda eſt. in qua, etſi talis voluntas
non declaretur, pergitur tamen ad opus ex-
ternum, v. g. pecuniam pro Miſſa, non pro
ſuſtentatione accipiendo, nullò datò ſignò hujus
intentionis.
Conventionalis eſt, quâ expreſsé vel tãcitè ini⸗
tur contractus ſuper re ſpirituali emenda vel
vendenda, ſed contractus executioni nondum
eſt datus.

§ 4 RKRed⸗

280 Tradt. J. Exam. II.

Realis, quàâ talis contractus defacto exccu-
tioni datus eſt.
Confidentialis eſt, quâ expreſsé vel tacitô pa-
G alicui procuratur Beneficium Eccleſiaſti-
eum vel Regulare cum certa confidentia, ut is,
eui procuratur, poſt tempus aliquod procu-
ranti vel alteri reſignet, vel ex eo penſonem
ptæſtet. Hætx damnata eſt à S. Pio V. Simo-
ia ſure naturæ vel Eccleſiæ prohibita declaratur.
Prima eſt prohibita, quia mala, uti eſt em-
ptio vel venditio rei ſpiritualis pra tempora-
li. Altera mala, quia prohibita. Eccleſia-
enim ſuâ Lege poteſt facere, ut id, quod ſe-
cundùm ſe, & quoad partem temporalem non
erat invendibile, fiat tale ob connexionem-
cum re ſpirituali, & reverentiam ejus. Hæc
Simonia committitur in permutatione Bene-
feiorum facta ſinè Superioris authoritate, ubi
non datur ſpitituale pro temporali, ſed ſpiri-
tzuale pro ſpirituali, quod ex ſe non eſt ma-
lam, cùm poſſit fieri cum Superioris licentia,
ſed eſt malum, quia prohibitum ab Eccleſia.
RKe.

