nem & parum laridi, ac judicet ſe non aude-
re comedere, comedendo peccabit.
3. Putans eſſe jejunium, quando non eſt,
peccat, ſi non jejunet.

4. Si

kadi
t

Ne
3

laen
Mr
t ee
Mh

N

l
—
in eſe,
4 ,

ſt,

impo.
d dede

Gerr.

1,0

lle.
ſtenimn
licom⸗

lurem,
2gatur
rutiti
übe.
ens
ectti

Leſ⸗
00ℳ

De Conſcientia. 13

4. Si infirmus putet ſe teneri ad Miſſam
audiendam, quamvis non teneatur, ſi tamen
poſſit, etiam cum gravi incommodo, non au-

diendo peccabit.
5. Qui rem ſuam etiam invincibiliter pu-
tat eſſe alienam, eam tutò nequit retinere.

Q. 5. Conſcientia ſubſequens vitiatne actum?
Reſp. Non vitiat, ſi actus bona fide factus
ſit; ſecus ſi malà fide. Ratio patet.

Da 9. MQuid eſt Conſcientis vincibiliter er-

ronea?
Reſp. Si ignorantia eſt vincibilis, etiam con-
ſcientia eſt vincibiliter erronea; ignorantia
verò dicitur vincibilis, dum aliquis tenetur
ſcire, & poteſt ſcire, & tamen non ſcit. De
hac ignorantia infràâ redibit ſermo, cùm age-
mus de cauſis involuntarii, Tract. 3. Exam. I.
q. 15. & ſeq.
Porrò tria ſunt, quæ homo ſcire tenetur,
ſine quibus actus humanos exercere non po-
teſt.
Primum: Quilibet homo tenetur ſcire arti-
culos fidei: quia qui non crediderit, contemnabitur.
Secnndum: Debet homo univerlſalia juris na-
turæ præcepfta callere, ad quæ præcepta De-

calogi reducuntur.

Tertium: Ea, quæ ad ſuum officium propriè
ſpectant, quilibet ſcire tenetur. Sic quilibet
fidelis præcepta Eccleſiæ, Curatus ſuos caſus,
Medicus, cauſidicus, Procurator, Keligio-
uS „

14 Tract, U. Proæmial. Exam. I.

ſus, &c. ſub mortali tenentur ſcire ea, quæ
ad eorum oſſicia ritè exequenda reſpectivè ſci-
tu neceſſaria ſunt.

Q. 70. Quotaplex eſt dubium, aut con=
ſcientia dubia?
Reſp. Conſcientia dubia vel dubium dividitur
primè in dubium poſitivè & negativè tale, Pri-
mum eſt, quando ex æqualibus mediis & mo-
tivis poſitivis pro utraque parte pugnantibus
ſuſpenditur judicium. Secundum eſt, quando
judicium ſuſpenditur ex nullius mocifi pro
utraque parte apparentia.
Dividitur Secunds in dubium ſpeculativum
& practicum. Primum eſt, quod procedit mo-
dé univerſali & abſtractô, ůt ſi abſolutè quis
dubitet, an in die jejùnii liceat veſci ovis. Præ-
cticum eſt, quando dubitatur de operatione
hic & nunc exercenda, ut ſi quis dubitet, an
in hoc loco, vel tempore id liceat.
Dividitur tertis in dubium juris, & dubium
facti, ut dum dubitatur de jure ſeu lege, an
extet, vel de ipſo facto.
Dividitur quartò in dubium vincibile, quod
eſt culpabile; ac invincibile, quod eſt incul-
pabile. Cujus intelligentia patet ex dictis de
errore in Reſp. 1. ad q. 3.
Dividitur quintò in dubium rationabile, or-
tum ex ratione non futili, ſed prudente: &
irrationabile, quod nullâ, vel non prudente
ratione nititur;

.

te e
1

et, an

Cabiumm
ge, 1

e, gol
iner
dblee⸗
eneN

6*
M 6

8

De Conſcientla. 15

Q., 1. Licetné agere cum Conſcientia pra-
tae dubia?
Reſp. Non licet. Ratio eſt evidens peccan-
di periculum. Unde agens cum conſcientia
practicè dubia peccat peccatô ejuſdem ratio-
nis, cujus rationis eſt peccatum, de quo du-
bitat. Licet tamen agere cum conſcientia ſpe-
culativè dubia, dummodo aliquis ſe in praxi
reſolverit. Ratio: quia cum tali dubio ſpe=
culativo ſtat certum & rectum judicium de
honeſtate actionis. Cæterùm nequit hoc du-
bium deponi temerè & pro libitu, nec ad le-
vem aliquam ratiunculam, ſed ex rationabili
fundamento.
Hæc autem fundamenta ſunt. I. Anthoritas
D D. & exemplum virorum timoratorum. 2.
Rationes ex principiis moralibus deſumptæ,
ex quibus formatur tatio præcisè probabilis.

Q., 72. Danturnè univerſalia quædam prin-
cipis ac Regulæ Juris, juxta quæ conſcientis
dubia (vel etiam erronea) poſſit reformari?
Reſp. Dantur, & ſunt imprimis illa univer-
ſaliſſima principia: Quod tibi non vis fieri, alteri
ne feceris, Quod tibi vis fieri alteri feceris. Præter
hæc ſunt alia adhuc principia ac regulæ Juris
Canonici ex prioribus deductæ, quarum
Prima eſt: In pari delicto vel cauſa potior eſt condi-
io poſſilentis? quia poſſidens (bonâ fide) ultra
jus dubium proprietatis, in quo ambo ſunt
Pares, habet etiam jus poſſeſſionis, quò alter
Ca⸗

16 Tradl II. Proæmial. Exam. I.

caret. æterum hæc regula non tenet extra
materiam juſtitiæ in materia aliarum virtutum;
ſed ibi tenet illud: In dubiis tutior pars eſt ſeinn
eligenda. Et eſt Regula.
Secundæ: In dubiis pars tutior eſt eligenda. Tuti-
or, inquam, non comparative, quia aliàs hæc re-
gula rariſmſimis materiis poſſet applicari, rarò
enim utraque pars eſt tuta; ſed adverſative, id
eſt, cujus oppoſita non eſt tuta.
Tertia: Cùm partium ſeu litigantium jura ſunt ob-
ſcura, reo ſavendum eſt potins, quàm actori. Quæ
vera eſt tam in cauſa criminali, quàm civili,
& fundatur in jure poſſeſſionis, quò reus acto-
rem excedit. Excipitur cauſa actoris pia &
favorabilis, ùůt matrimonium, dos, libertas,
teſtamentum: tunc enim favendum eſt pori-
us actori.
Quarta:? Inſpicimus in obſcuris, qꝗuod eſt veriſimilius „
vel quod plerumque conſue vit fieſi. Ut contraxit
quis cum vidua, & longé tempore habitavit
cum illa quæ dicit ſe non eſſe cognitam, in
hoc obſcuro vidua præſumitur eſſe cognita:
quia ſic in matrimonio conſuevit fieri.
Quinta: In obſcuris minimum eſt ſequendum. H&e
regula locum habet I. in pœnis, juxta illud:
In pœnis benignior eſt interpetratio facienda. 2. In
dubio de quantitate injungendæ pœnitentiæ:
unde in hoc præſtat errare in mediocritate, a
quàm in exceſlu. 3. Cùm quis in conſcientia lbi⸗
perplexus eſt, inter duo mala celigat minus:
unde eſt regula l
Sexta

a Nep⸗

l.

—
kenet ien
N Virtute⸗

1 bans

4 UI
hecn.
li, rari
ſone il

A ſur s.
i. Oe
m cinit
elgao.
8 pin 8
lbertas,
poti⸗

hinlus,
CoNraxit
ubitarit
tam, in
Cogbit
nn He
aa i
l. 401
enitet
ſüane,
oliti
ne

erd

De Conſcientia. 17

Sexta: Ex duobus mælis eligendum eſt minus, in-
tellige de malis pœanæ & Damni; non de malis
culpæ: de hoc enim procedit illud: Non ſunt
facienda mala (etiam minimaꝰ*) ut eveniant bona.
Septima: Dubia ſunt in meliorem partem interpre-
tanda, ſaltem negativè, id eſt, in non pejo-
rem: quia quilibet habendus eſt bonus, do-
nec probetur malus.

DQ., 73. Quid ſi quis Aubitet, eæn ſit pec-

catum ſimpliciter ſive mortale, F ve veniale,
& eum tali dubio operent?
Reſp. Cùm in praxi communiter repræſen-
tetur aliqua malitia gravis aut levis, hinc ſi
tali dubitanti repræſentetur gravis malitia
ſaltem confusè, vel ejus periculum, peccat
mortaliter. Ratio eſt: quia vel adeſt cogni-
tio & alia requiſita ad peccatum mortale, vel
quia ſe exponit periculo. Si autem repræſen-
tetur levis nialitia, vel non appareat pPericu⸗
lum peccati mortalis, non peccat, niſi venia-
liter. Quòd ſi quis ita affectus ſit, ſive mor-
tale ſit, ſive veniale, peccat mortaliter: quia

amat periculum.

rg. Aliquis perplexus propter contræri-
as quasdam obligationes, putans v. g. ſe eſſe obligatum
ad non deſerenaum aægrotum, & audiendum
ſacrum die feſté, quid faciet?
Reſp. I. Exquiret aliorum conſilium, ſi
poſſit. .
Keſp. 2. Si hoc non poſſit, quia v. g. ſolus
8

18 Trast. II. Proæmial. Exam. I.

eſt, conſideret, quantùm tempus & res pati-
tur, quodnam ex duobus malis ſit minus ma-
lum. In caſu autem minus malum eſt mit-
tere ſacrum, quâm deſerere ægrotum: quia
præceptum audiendi ſacrum eſt affirmativum
& Juris Eccleſiaſtici; præceptum non deſeren-
di ægrotum autem eſt negativum & Juris na-
turalis. .
Reſp. 3. Si putet utrumque æquè graviter
malum, agat, quod velit, nec in ullo pecca-
bit: quia tunc deeſt libertas. Ità Metzger,
Sporer, & alii. Ex his
Inferes I. Practicè dubitans, an per ſe mor-
tale commiſerit, vel non, vel an commiſſum
confeſſus fuerit, nec ne, tenetur ſe accuſare
ſub dubio.
2. Dubitans, an excommunicatus ſit, tene-
tur ſe gerere ut excommunicatum.
3. Dubitans, an caſus ſit reſervatus, non
poteſt ab eo abſolvere.
4. Dubitans, an die Jovis vel Sabbati trans-
acta ſit media nox, tenetur à carnibus abſti-
nere.
§5. Dubitans de voto, ejusque obligatione,
tenetur votô. .
6. Dubitans de poteſtate Prælati, tenetur

ei obedire.
7. Dubitans, an Beneficium ſit nimis tenue,
tenetur horas recitare.
8. Dubitans de valore Matrimonii, non

poteſt petere debitum.
* . 9. Mer-

ncnn
ltun

WH
N
Pte e
lla e

—
—

41. De Conſcientia. 19

H Elt: 19
iam 9. Mercator dubitans de Juſtitia contra.
lemmnnn ctùs, non poteſt eum firmare.
nel i Ratio horum eſt evidens periculum.
tm.
natie BFBEyy Exwam. II.
nbelen De Conſcientia Scrupuloſa.
Mti; Q., . Muid eſt Scrupulus, & quetuplex?
ierzite Reſy. Scrupulus eſt levis quædam ratiancu-
her la, ſuſpicio, & exiguum argumentum, formi-
Hg dinem & apparentiam peecati (ubi peccatum
non eſt) faciens, animum vexans & angens;
en cuſjus ſolurio non ſtatim apparet. Alius eſt
mihon ſpeculativhds, qui conſiſtit in fola cognitione.
aluau Alius pfacticus, qui verſatur circa actiones &
res agendas in particulari: & hic poteſt eſſe
tene⸗ vel de præteritis, vel de futuris, vel de præ-
ſenti.
o , 2. Licetne agere contra Serupulos &
Conſcientiam Scrupuloſam?
ttant Keſp. Licet agere contra Scrupulos cognitos
AN ùt tales: quia taliter operans habet adhuc
judicium certum & prudens de honeſtate ſuæ
tor actionis: hoc enim per Scrupulos non exclu-

ditur, utpote in quibus nullum eſt funda-
un mentum. .
O. 3. Maot ſunt cauſa Serupulorum?
e Reſp. Sunt variæ, Prima eſt, naturalis quo-⸗
rundam complexio frigida, melancholica, ti=
mida. Secunda, debilitas capitis orta vel ex
melancholia, vel ex nimiis vigiliis, abſtinen-
B 2 tiis,

20 Tract. U. Proæmial. Exam. II.

tiis, ſolitudine, &c. Tertia, permiſſio divi-
na in pœnam præcedentium peccatorum.
Quarta, tentatio Dæmonis. Quinta, Scrupu-
loſorum ſocietas & converſatio. Sexta eſt,
ignorantia, quâ quis diſcernere nequit inter
licitum & illicitum. Septima denique pertina-
cia proprii judicii.
De 4. Qus & guot ſunt Scrupulorum re-
media?
Reſp. Potiſſimùm ſeptem ſunt. Primum re-
medium, ſi ſcrupuli oriantur ex prima cauſa,
fiat vitiatorum humorum purgatio; ſi ex ſe=
cunda cauſa, ſubtrahantur occaſiones melan-
choliæ, & exhilarentur Spiritus honeſtis re-
creationibus. Secundum, Si ſcrupuli oriantur
exn 3. & 4. cauſa, optima medicina eſt devo-
ta ac continuata oratio, item generoſa reſi-
ſtentia diabolo facta. Tertium, ſi proveniant
ex quinta cauia, fiat ejus oppoſitum. Quar-
zum, ſi ex 6. vel 7. cauſa naſcantur, ſtudiò &
prudentiorum conſiliò fuganda eſt ignorantia,
& frangenda proprii capricii pertinacia. Quin-
tum, non ſæpius repetere eaſdem confeſſiones:
alioquin enim Scrupuli non extirpantur, ſed
nutriuntur. Sextum, ut Scrupuloſus nunquam
eonſenſum præbeat Scrupulis, ſed ſemper con-
traveniat. Septimum, ut conſiliis, quæ aliis
Scrupuloſis ſuggereret, ſi requireretur, ipſe⸗
met utatur.
Ex

1.
iſe

cator
„Kem.
it ine⸗
bertinz,

s ze⸗

N .
caul,
er ſa
elan.
e.
intot
ey.
feſi.
lunt
u.
1o&
ntis
.
ner

De Conſcientia. 21

Ex Exam. III.
De Conſcientia Probabili.
Q. T. Quid & quotuplex eſt Conſcientia,

vel Sententia probabilis?
Reſp. I. Probabile ſeu opinio, vel ſententis
probabilis eſt, quæ habet motiva & argu-
menta aliqua veritatem ejus ſuadentia, cum
formidine tamen alterius oppoſitæ opinionis.
Reſp. 2. Alia dicitur probabilis ab intrins
ſeco, id eſt à ratione: alia ab extrinſeco, id eſt
ab authoritate. Unde duo ſunt principia
probabilitatis, ſcilicet Ratio, ſeu rationes ac
motiva, à quibus deſumitur probabilitas in-
trinſeca. Deinde Authoritas, ſeu teſtimonia
Doctorum, à quibus deſumitur probabilitas
extrinſeca.
Notanda hic eſt differentisa inter ſententiam
probabiliorem, tutiorem, de minús tutam.
Probabilior eſt, quæ (eò quòd nitatur firmio-
ribus argumentis ſive ex ratione, ſive ab au-=
thoritate petitis) apparet conformior verita-
ti, ſeu verior. Tutior eſt, quæ magis rece-
dit à periculo peccandi. Vel juxta alios, quæ
favet præcepto, & ſtat pro legis obſervatio-
ne. Minus tuta eſt, quæ favet libertati con-
tra legem, & dictat actüm efſe licitum, ſeu
non imponit neceſſitatem abſtinendi ab actio-
ne, eſtque in periculo, ne ſaltem materiali=-
ter agatur contra legem.

B 3 Q. 20

Tradt. II. Prormial. Exam. III.

Z. 2. Eſiné licitum ſequi ſententiam veréè
vprobahilem dictantem aliquid licitè poſſe fieri?
Reſp. Dum home tenetur operari, poteſt
talem ſequi ſine peccato, dum facâ fufficien-
ti diligentiâ ipſi non occurrit alia probabili-
or. Ratio: quia talis agit, quod poteſt, &
ultra poſſe nemo tenetur. Hinc homo rudis
ad authoritatem pii & docti v. g. Parochi;
Confefſarii, & c. poterit ſibi formare conlſci-
entiam practicè veram, & illam ſequi. Po-
terit itidem puer vel puella ruſtica in defectu
Conlfeſſarii vel Parochi conſulere Parentes vel
alios, eòsque tutò ſequi, modô ſimiles non
quærant blandiri cuti. Ratio: quia ſi fortè
errarent, tamen excuſarentur ob ignoranti-
am invincibilem.

Q, 3. Licetnè ex duobus opinionibus æaaα
probabilibus utramlibet ſequi?
Reſp. Non licet; ſed debet eligi tutior. Ra-
tio: quia in dubiis tutior pars eſt eligenda;
ſed homo videns duas opiniones æqué pro-
babiles, eſt dubius, quænam ſit vera: Ergo
cùm ſciat unam earum neceſſariò debere eſſe
falſam) non poteſt tutàâ conſcientiâ eligere,
quam voluerit, ſed relicdà eâ, quæ favet li-
bertati, tenetur amplecti eam, quæ favet legi,
& hæc eſt tutior.
Q. 24. Licetnè ſequi Sententiam probabi-
lem reliltà probabiliori?

Reſp. Non licet: quia exponit ſe periculo
pec⸗

eriu

Ne

Ue

MI

fe:
„ pott
lucßeier
pkobabit.
oteſt, D
no nud
bndeni,
nlct
i do.
eean
Ntes ve
es No
ort

talll⸗

De Conſcientia. 23

peccandi, qui eam ſequitur; Qui autem amat
peritulum, peribit in illo. Eccl. 3.
Inferes 1. Quòd extra caſum neceſfſitatis
circa Sacramentorum ſubſtantiam Miniſter ſe-
qui debeat ſententiam certiorem, tutiorem
& probabiliorem: nec uti poſſit materiâ vel
formàâ probabili, incertâ vel dubiâ. Ratio: ne
Sacramentum exponat periculo nullitatis.
Inferes 2. quòd medicus vel chirurgus ob⸗-
ligetur per ſe loquendo applicare media certa
ac Probabiliora: ne ægrotum exponat periculo
mortis, vel ſaltem morbi diuturnioris. Item
Judex (quando opiniones verſantur circa
jus) tenetur ſequi probabiliorem: quia te-
netur rem adjudicare illi, pro quo ſtat pleni-
or probatio, fortior titulus, clarius jus, me-
lior conditio poſſidentis; hæc autem non ha-
bentur, niſi ubi eſt ſententia probabilior.
Inferes 3. Quòd Confeſſariug teneatur ſe-
qui ſententiam magis probabilem. Quia eſt
Judex & Medicus: ſicut ergo judex & Medi-
cus tenetur ſequi ſententiam probabiliorem,
ità & Confeſſarius.
Inferes 4., Confeſſarium non poſſe abſolvere
pœnitentem, qui juxta ſententiam minùs pro-
babilem fecit contractum in probabiliori ſen-
tentia Confeſſarii peccaminoſum, niſi ſit pa-
ratus corrigi: quia non licet ſequi ſententiam
probabilem in concurſu probabilioris, unde
pœnitens ille eſſet indi ſpoſitus. Tenetur igi-
tur cum monere & inſtruere de ſequela ſen-
B 4 ten-

24 Tradt. III. Eram. I.

tentiæ probabilioris: cui pœnitens tenetur pa-
rere: ægrotus enim tenetur amplecti certas
medicinas, & reus tenetur parere juſtæ ſer-
tentiæ judicis; Confeſſarius autem eſt Judex
ac Medicus pœnitentis.
Inferes 5. Quoôd Advocatus in judicio fori
externi poſſit ſalvâ conſcientiâ tueri ſententi-
am probabilem, etiam concurrente probabi-
liori: & ex æquè probabilibus utramlibet, ſeu
quam maluerit. Ratio: quia non fert ſen-
tentiam, nec decidit jus inter partes conten-
dentes ſicut judex; ſed ſolum proponit meri-
ta cauſæ locò Clientis, qui eſt actor & liti-
gans; ſed actor habet jus in foro externo ex-
onendi ſuas rationes probabiles: ergo etiam
licite hoc facit per Advocatum.

CIRCA
TRACTATUM III.
De Actibus humanis, & de vo-

luntario ac involuntario in iis reperto,
eorùmque Circumſtantiis, ac de Moralitate.
Ex Exam. I.
De Actibus humanis, & de voluntario
ac involuntario.

OQ. r. Quid eſt Actus humanus?

Reſp. Sie poſſe definiri: Actus humanu⸗ S enu⸗

(MNken⸗

1t wer
& lii.
10 ex.
ctlamn

De Adtibus Humanis. 25

voluntatis libere ex deliberato judicio hominis procedens.
uæ quidem definitio eſt intelligenda non de
Lcunue actione hominis; ſed quæz proce-
dit ex prævia rationis deliberatione, ut colli-
gitur ex ipſa definitione. Nam obſervan-
dum eſt triplex eſſe genus actionum ab ho-
mine elicitarum. Aliæ ſunt actiones conve-
nientes homini ſecundùm gradum genericum,
ſeu ùͤt animal eſt, & dicuntur ſecundum ſe
potiùs animales: quia ſunt ei cum brutis com-
munes, ùt ambulare, nutrire, creſcere, &c.
Aliæ ſunt actiones humang convenientes ho-
mini, ùt homo eſt, & ùt à brutis diſtinguitur:
quæ diſtinctio fit per hoc, quòôd homo per
rationem & voluntatem ſit Dominus ſuarum
actionum. Quod idem etft, ac agere ex præ-
via rationis deliberatione, ſeu habere facul-
tatem poſitis omnibus ad agendum requiſitis
actum ponendi vel non ponendi. Et per tales
actiones homo meretur vel demeretur, déque
illis data definitio intelligenda eſt.
Aliæ tandem ſunt actiones hominis, & ſunt„
quæ quidem ab homine procedunt, ſed in-
deliberatè: ut ſi quis abſque omni delibera-
tione aliquid oret, vel non advertens barbam
fricet. Ut hoc magis explicetur,

OQ. 2. Quid eſt voluntarium?

Reſp. Voluntarium eſt id, quod eſt à principis
intrinſeco cum cognitione ſinis.

B § OQ. 3⸗

26 Traét. UI. Exrxam. I.
DQD. 3. Wuomodo dißferunt voluntarium &

uberum? .
Reſp. Per hoc, quòd liberum non tantùm.
petat procedere à voluntate cum cognitione fi-
nis, ſed etiam requirat indifferentiam judicii,
&& facultatem ad poſſe agere vel non agere: ut
antè dicum eſt ad Q. I. Hinc omne liberum
quidem eſt voluntarium, non tamen è con-
tra: quia voluntarium eſt quid ſuperius, &
ideo latiùs patens.

DQ., 4. Wuotuplex eſt voluntarium?
Reſp. Aliud eſt neceſſauriun, quod procedit à
voluntate determinata ad unum, ùt eſt amor
patricę. Liberum aliud, quod eſt à voluntate-
ad utrumlibet indifferente, ut eſt amor viæ.
Aliud eſt formale, quod eſt à voluntate actu
influente. Virtuale aliud, quod eſt virtus &
effedtus prioris.
Aliud eſt, quod alicui eſt voluntarium phyſicè,
ut quod quis per ſe facit. Voluntarium moraliter
aliud, quod fit ex mandato, conſilio, &c.
Aliud eſt voluntarium voluntate propri4; vel
voluntate alienâ, ut ſi voluntas alterius mora-
liter habeatur pro voluntate propria.
Aliud eſt expreſum, quod actu formali vel ex-
preſsé à voluntate procedit. Iterpretativum-
aliud, quod fictione aut ſtatutô juris, vel per
Epikiam ſeu prudentüm conſiliò à voluntate-
procedere cenſetur.

a n*α S Ker m . cnn 124
2

/

foltan
1 in
elod
Uin

1

—

1 enih
nitonet,
n otei

ere in
berun
necon.

i 6.

97
ecie⸗
amo
ate⸗
,
n
&

ℳ,
lter
.
3, el
:
no

le⸗

ricß

De Adlibus Humanis 27

Aliud eſt voluntarium in ſe, quod in ſeipſo
terminat volitionem. Aliud in alio, ùt in ſua
cauſa vel ůt in continente, quod in ſe non eſt
formaliter volitum, ſequitur tamen ex alio ob-
jecto, quod eſt in ſe volitum.
Denique aliud eſt diectum, quod ex poſiti⸗
vo voluntatis influxu procedit, vel immedia-
tè, ut furtum à fure, vel mediatè, ut mors ex
porrectione veneni. Indirettum aliud, quod
poſitivè expreſsè à voluntate non Droccdit, ei
tamen imputatur, eò quòd habeat facultatem
& obligationem malum aliquod impediendi,
& non impedit.

DQ. 5. Luid eſt involuntariun?

Reßp. Involuntarium juxta Ariſtotelem eſt, Juod
vel vi, vel ignoratione agitur.

D. ⁶. Quot ſunt eauſæ involuntarii?
Reſp. Sunt hæ quatuor, ſcilicet Violentia-;
WMetus, Concupiſcentig, Ignorantia.

D. 7. Quid eſt Violentia?
Reſp. Eſt id, quod eſt à principio Ririnſtco, paſeg
non conferente vim.
Alia eſt violentia ſimpliciter talis, quâ agens
extrinſecum in paſſo totis viribus reſiſtente, 8&
conſideratis omnibus circumſtantiis ablolutè
reſpuente aliquid efficit vel impedit. Et hæce
violentia, quia tollit omne voluntarium, tol=
lit etiam omne meritum & demeritum ac Sa-
cramentorum validitatem. Alia eſt violentia-

ſe.

28 TRACZ. Wl. Exam. IJ.

ſecundum dlid talis, & eſt, quando voluntas in
his quidem circumſtantiis abſolutè vult, con-
ditionatè tamen illud non vellet, puta, ſi ta-
les circumſtantiæ deeſſent.

LQ. *. Quid eſt Metag?
Reſp. Eſt paſio, quâ refugimus malum futurum
cui reſiſti non poteſt.
Metus hic alius eſt levis, à Juriſtis dictus ca-
dAens in virum inconſtantem, ſeu perſonas meticu-
loſas à concepta ſententia facilè dimovibiles.
Alius gravis, ab iisdem Juriſtis dicus cadens in
virum conſtamem. Metus levis eſt, quò timetur
malum leve, vel grave ex cauſa levi vel impro-
babili. Metus gravis eſt, quò timetur malum
grave, qualia mala ſunt, mors, mutilatio;
enormia verbera, &c.

Ut autem metus ſit gravis advertendum eſt
ad hoc requiri. I. Ut grave malum à timen-
te apprehendatur futurum, non ex ratione le=-
vi, ſed valde probabili. 2. Ut is, qui ma-
lum illud minatur, ſit potens illud exequi. 3.
Quòd ſit ſolitus tales minas exequi. 4. Ut-.
malum illud non poſſit à timente facilè evita-
ri. 5. Conſideranda eſt qualitas perſonæ ti-
mentis: nam reſpectu pueri vel mulieris poteſt
eſſe metus gravis, qui reſpectu viri eſt levis.
Ulteriùs metus dividitur in eum, qui eſt ab
intrinſeco, & in eum, qui eſt ab extrinſeco. Pri-
mus eſt, qui infertur à cauſa naturali, id eſt
neceſſatia ſeu rationis experte;, v. g. à gan⸗
, s ra⸗

41

S De Adblibus Humanie. 29
folenen . . —
mutet fragio, gravi morbo, &c. Secundus eſt, qui
zuei infertur à cauſa libera, v. g. ab alio homine.?=
l

Metus ab extrinſeco iterum alius eſt juſte,
alius injuſte incuſſus.
Præter hæc & illud circa metum notandum
u eſt, quod metus dupliciter ſe habere poſſit ad
operationem. Primè cauſaliter, ita ut verè ſit
e caufa actůs, ſic ut homo verè agat ex metu,
ein ſeu ex impulſu ejus: quia ly ex & per ſignificat
bls cauſalitatem. Et hoc iterum dupliciter, ni-
/να mirum, ut vel ſit cauſa totalis ejus, ita ut ab=
inem ſente metu non poneretur actus: & in hoc ſo-
ino. lo ſenſu metus cauſat involuntarium. Vel, ut
mun ſit ejus cauſa partialis, ut ſi cum aliis quibus-
lo, dam cauſis impellat ad actum, ita tamen, ur
talis actus poneretur, licet metus ille non-
adeſſet: & in hoc ſeniu metus non caulſat in-=

mn el h
inen. voluntarium. Secunds metus poteſt ad opera-
ee Ltionem ſe habere merè concomitanter, ita ut
in. operationem quidem comitetur, ad eam ta-

men non impellar. Sicut ſi Martyr moria-
tur cum metu mortis, non tamen ex metu
.U F.⸗— . . .
mortis, ſed ex obedientia & amore Dei. Et
in hoc ſenſu metus etiam non cauſat involun-
tarium: quia ly cum non ſigniſicat cauſalita-
tem, ſed meram concomitantiam. Quare ſi

AQ. 9. Metus cauſatnè involantarium?
1 Reſß. Opus ex ſolo metu factum eſt ſimpli-
4 citer voluntarium, ſecundum quid tamen in-
„. voluntarium. Ratio I. p. eſt: quia quod fit
. ex

30 Tryrast. II. Exam. I.

ex efficaci voluntate & intentione operantis,
eſt voluntarium; ſed tale quid eſt opus ex me-
tu fadum: ergo. Ratio 2. p. eſt: quia ut,
aliquid fit involuntarium ſecundùm quid, ſuf.
ſicit voluntatem inefficaciter reniti; ſed hoc fit R◻
in opere ex metu facto: ergo. fmme
DQ., 70. Metus excaſatnè à peccato? ub
Reß'. Metus gravis excuſat à peccato in le-
gibus humanis & divinis poſitivis. Ratio: quia-
illæ leges non cenſentur cum tanto incommo-
do & rigore obligare. In legibus autem natu-
ralibus, maximè negativis, v. g. Non occides,
nullus metus excuſat. Ratio: quia quæ ta-
libus legibus prohibentur, ſunt intrinſecè ma- Ms
la. Hinc N
1I. Titius degens in terris hæreticorum, ſi-
diebus prohibitis ex metu gravi carnes come-
dat, non peccat: quia Eccleſia in tali caſu
non obligat. Si veròô ſolùm timeret irriſio-
nem, niſi comederet, peccaret mortaliter“.
Ratio: quia hic non eſt niſi metus levis, &
vani timoris juſta excuſatio non eſt.

2. Cajus in periculo naufragii, vel ex alio
gravi metu licitè poteſt confeſſonem dimidia-
re: quia præceptum confitendi integrè eſt
præceptum divinum poſitivum, in quo excu-
ſat metus gravis. Metu veròô ceſſante omiſſa
in præcedenti confeſſione conſitebitur in ſe=
quenti: quia non excuſabatur ab integre con-
ten=

4

—

kopns e
quic

teto?

4
taid in ,
io! I
commo.
iuten u.
noccite
1ge tt,
lecs mi.

Nrun,
6s Cne.
til can
e illio.
ttalter,
leyis, 8

er d
Ginidt.
negke
lloa
Ule 1 4
N
geet.

,
e⸗

1

De Adlibus Humanis 31

fitendo, niſi pro illo tempore, quòô erat me-
tus, nec erat tempus integrè confitendi.
3. Caja metu mortis fornicandi, vel ado-
rans idolum non excuſatur propter metum: quia
fornicatio & idololatria ſunt intrinſecè mala.

DQ. 717. Juramenta, vota, matrimonia, pro-
miſſiones, &. Si ex gravi metu fiant, tenent
ſeu obligantne?

Reſp. 1. Juramentum metu gravi, imò gra-
viſſimò extortum (modò ſine peccato & dam-
no proximi poſſit ſervari) eſt validum ob re-
verentiam divini nominis. poteſt tamen ab
eo peti abſolutio, nec confirmat contractus
aliàs invalidos.
Reſp. 2. Vota ſolemnia, matrimonia gravi
metu injuſte incuſsò extorta, teſtimonia te-
ſtium in teſtamentis, &cc. licèt ipsò jure natu-
rali non ſint irrita ex defectu voluntarii ſim-
pliciter; ſunt tamen nulla jure poſitivò & uſu
Eccleſiæ. .
Reſp. 3. Contractus v. g. emptiones, vendi-
tiones, transactiones, conceſſiones, promiſ-
ſiones, donationes, contractuum reſcifſiones
(quos jus poſitivum non annullavit) ſi ex
gravi & injurioſo metu facti ſint, nec jura-
mentéô firmati, poſſunt in foro conſcientiæ in
integrum revocari ab eo, qui gravem metum
injuſte paſſus eſt. G
Dixi: quos jus poſitivum non annulavit, nec ſint
Iurementò fimati. Excipit enim jus aliqua, quæ
ſi

32 Tract. UI. Exam. l.

ſi ex metu gravi fiant, jurament tamen non
firmentur, ſunt nulla: uti ſunt
Primè votum ſolemne ex metu gravi emiſ-
ſum, intra primum quinquennium. 2. Ma-
trimonium contractum ex metu gravi ad eum
finem injuſté incuſſo: quod etiam intelli-
gendum eſt de ſponſalibus. 3, Dos promiſſa
vel ſoluta per metum. 4. Jurisdictio ex me-
tu data vel prorogata. §. Authoritas Tu-
torum. 6. Traditio rerum Eccleſiæ facta per
metum; quæ tamen per hoc differt à priori=
bus, quod, etiamſi juramentò firmata ſit, ſit
nulla: priora verò, ſi juramentò firmata ſint,
ſervanda ſunt ob reverentiam divini nominis.
Ab aliquibus etiam adduntur Teſtimonia in
teſtamentis. Item electio Prælatorum, & Ab⸗=
ſolutio de exgommunicatione facta ex metu.
Pro prioribus ſex extant illi verſus, quos re⸗
fert Gloſſa:
Tutor, judicium, dos, ſacrum, copula, votum.
Heæc ſex vi facta de jure ſcias fore nulla,
Catera jus patitur: ſed poſtea reſtituantur.
Cæterùm extorta per metum levem, ſi ille
verè fuerit cauſa ſine qus non, ſaltem in foro
conſcientiæ ſunt reſtituenda, juxta ſententiam
tutiorem & probabiliorem Sylveſtri, Navar-
ri, &c. Sed in foro externo, ob ſimilem me⸗
tüm non conceditur actio. Excipitur votum,
quod, licèt fiat ex levi metu, eſt validum,
nec poteſt propriâ voventis voluntate reſcin-
di. Idem eſt de Matrimonio, ut patebit in-
propriis locis. Nec

grayi
in 2. .

layiad en

un intel
roni
Gio er me.
ortes Tu
ſe 1 D
14 pron
l ſt,
mte ſo
Nomini,
inonizin
n ab⸗
1 metn
ſgortt⸗

, Me
4,
r.
mAn
in hon
enteni
,Mu
nlene⸗
Urſoen

De Adlibus Humanis. 33

Nec ſola reverentia Partentibus vel Domi-
nis debita eſt metus gravis, ſeu (ut alii lo-
quuntur) juſtus, & ſufficiens ad contractus
irritandos, niſi concurrant alia adminicula „
ex quibus poſſit colligi fuiſſe reverà invitum:
uti ſunt valdè importunæ perſuaſiones, peri-
culoſæ ac atroces minæ, gravia odia, & c.
Item, loquendo de Matrimonio, inæqualitas
contrahentium. His adminiculis concurren-
tibus poteſt metus reverentialis cenſeri juſtus
ſeu gravis.
D. 72. Quid eſt Concupiſcentia?
Reſp. Eſt paſſio appetits ſenſitivi proſe-
quentis bonum ſenſibile ac delectabile: ur
ſunt amor, deſiderium, ſpes, gaudium ſive
voluptas, &c.
Q. 73. Quotuplex eſt Concupiſcentia?! Cau-
ſatnè involuntarium, minuendo vel tollendo
libertatem?

Reſp. I. Concupiſcentia eſt duplex: An-
tecedens, & Conſequens. Prima eſt, quæ ante-
cedit actum voluntatis, eſtque ejus cauſa.
Secunda eſt, quæ conſequitur voluntatem,
& ab ipſa præviè operante excitatur. Et hæc
ſecunda, cùm ex actu libero voluntatis ſequa-
tur & cauſetur, non cauſat involuntarium.
Reſp. 2. Concupiſcentia antecedens non
tollit, nec minuit, ſed potiùs cauſat volun-
tarium imperfectum, prout commune eſt ho-
mini & bruto; quia facit, ut voluntas cum
C˙ max

34 Trabt. UI. Exam. I.

majori impetu, complacentia ac intenſione
feratur in amplexum boni ſenſibilis ac delecta-
bilis. Aliquando tamen minuit, imò omni-
no tollit voluntarium perfectum ſeu liberum,
quò homo differt à bruto: quia vehemens
paſſio oculum ſeu judicium rationis ita tur-
bat, ut parùm vel nihil attendat ad propo-
ſitionem finis ac mediorum: cùm ſæpe abſor-
beat rationem, ut homo non ſciat, quid
agat, imò amentem faciat. Ex quo ſequitur,
quòd talis paſſio etiam minuat vel tollat ra-
tionem peccati, utpote quæ non eſt ſine vo-
luntario, & eò diminutéô diminuitur.

Q. 14. Quid eſt ignorantis, & quotuplexs
Reſp. Ignorantia, quæ magis ad rem no-
ſtram facit, ſolétque vocari privativa, eſt
carentia ſcientis debitæ, nihilominùs ut ejus divi-
ſionem ſcias,
Dividitur Primè: in ignorantiam puræ ne-
gationis „ ſeu negative talem, eò quòd ſit in
ſubjedo ad ſciendum inepto, vel fimpliciter,
vel pro certo tempore ac ſtatu: atque hæc
diceada eſt neſcientia potiùs quâm ignoran-
tia. Et in ignorantiam privationis, ſeu pri-
vativs talem, quæ eſt carentia ſcientiæ in
ſubjeco apto ad ſciendum ea, quæ quis po-

7
4,
9

—

6 Pshin

„O

etcl
Eeuncet
unsle n

teſt aut tenetur ſcire. Item in ignorantiam

pravæ diſpgſtionis, quæ eſt poſitiva deceptio,
& contrarius veritati error, ſeu diſpoſitio,
Vel habitus ſcientiæ omnino contrariæ, ſive
ha-

7

—

c inten

veheene
n lta r
1 pron

e n

Ul,
ltplerl

fem no⸗
lirt, et
u ⸗

One
1od ſn
plicien
teveie
lpnoft
,ſel /

De Actilus Humanis. 3 5

habitus falſorum principiorum ac opinionum.
Dividitur Secundo in Ignorantiam juris & facti.
Prima contingit, cùm quis v. g. ingreſſum
clauſuræ ignorat eſſe vetitum ſub excommu-
nicatione. Secunda, cùm quis v. g. in ve-
natione putans ſe feram trajicere hominem
occidit.
Dividitur Tertis in ignorantiam vincibilem &
invincibilem. Prima eſt, quæ adhibitàâ diligen-
tiâ poteſt ſauperari. Secunda, quæ ſic ſupera-
ri non poteſt, & ideo dicitur inculpabilis.
Vi ncibilis alia eſt afectata, ut quando aliquis
de induſtria vult neſcire, ut liberiùs agat.
Alia craſa, ut quando aliquis negligit addi-
ſcere. 4
Dividitur Quartò in antecedentem, oncomitan-
tem, & conſequentem. Prima eſt, quæ nec di-
rectè, nec indirectè eſt voluntaria, & ideo voca-
tur antecedens: quia antecedit omnem actum
voluntatis. Secunda eſt, quæ merè per ac-
cidens & concomitanter ſe habet ad actionem„
nec ad cam movet, neque ab ea retrahit?;
quia voluntas eòdem modéô ſe gereret ſcien-
tiâ præſente, ac ſe gerit eâ abſente. Tertiz
eſt, quæ conſequitur ad actum voluntatis„
tanquam volita, & ut effectus ejus: Unde
cùm ſit voluntatia, eſt etiam culpabilis, ſi fit
circa rem ſcitu neceſſariam, ſoletque vocari
injuſta, improbabilis, vincibilis, cum potu-⸗
crit & debuerit vinci ſeu tolli, ac oppoſita
ſcientia haberi, Per eam homo ignorat, quæ
C 2 lei⸗

36 Tract. UIl. Exam. I.

— —

ſcire poteſt & tenetur, & tunc eſt ſpeciale
peccatum in confeſſio ne explicandum.

Q. 75. lnorantia cauſatnè involuntarium?

Reſß. I. Ignorantia antecedens cauſat in-
voluntarium ſimpliciter: quia cauſat effeétum
omnino nolitum, ac voluntati vel formali,
vel virtuali, vel ſaltem interpretativæ totali-
ter repugnantem.
Reſp. 2. Ignorantia concomitans non cau-
ſat poſitivè voluntarium: quia deeſt actualis
cognitio ad rationem voluntarii indiſpenſa-
biliter requiſita. Nec cauſat poſitivè vel con-
trariè involuntarium: quia non eſt contra in-
clinationem actualem voluntatis. Sed cauſat
voluntarium negativum, ſeu non voluntari-
um: id eſt, quod nec eſt ſecundùm actualem in-
clinationem voluntatis, nec eſt contra illam, ſed
mere indifferenter ſe habet.
Reſp. 3. Ignorantia conſequens cauſat vo-
ſuntarium ſimpliciter, & involuntarium ſe-
cundùm quid: Ratio 1. p. quia talis igno-
rantia directè vel indirectè eſt volita, in quo
differt ab antecedente: Ergo & effectus ſim-
pliciter voluntarius eſt. Ratio 2. p. quia il-
le ignorans ſæpe non produceret eflectum, ſi
ſcientiam haberet.
porrò ad ignorantiam antecedentem ſpectat
Inconſideratio humana in viro aliâs timorato,
quæ etiam tollit voluntarium.
Hinc ſequitur, quòd qui ex oblivione aut
in⸗

Gage

.

c eſt

KRa⸗
ldum,

njani
Cauſat ,
latefkednn
tormal

ler tota

ns noncr
el 1dudl
ntien 4
Oel ⸗
ntra in.
ed cau
Claptari.
naenin.
llamſel

Aulit
kiun i⸗
is ien
1, ind
Eud r
h,guit
eln

De Adtibur Haumanis. 37

inconſideratione committ it aliquid, quodde
ſe eſt peccatum mortale, v. g. detrahit, aur
in confeſſionali, vel extrâ conſultus dicit con-
tractum non eſſe uſurarium, vel aliquem non
obligat ad reſtitutionem, qui aliàs obligatus
erat, eò quòd non recolat, etſi habitualiter
contrarium ſciat, aut converſatur cum ex-
communicato, non cogitans talem eſſe ex-
communicatum, non peccet. Tunc autem
hæc inadvertentia dicitur inculpabilis, dum
aliquis habet voluntatem & firmum propoſi-
tum non peccandi mortaliter, & examinat,
adhibetque diligentiam, quam communiter
