Gg5
author: Wigandt, Martin

N2cS5S11858808 021

UIIIIIIVIIIIIIIII

* 4

,

——, —–—— . ,
O‿tlenfhierr, Soken Lals
6 —,

TRIBUNAL.
CONFESSARIORUM.

ORDINANDORUM,
Eximii Patris Magiſtri
TI,

MARTINI WIGAND

Ordinis Prædicatorum, ℳ

In P
BREVE COMPENDIIN
Collectum
Per P. Piu Füsi, Ejusdem O

Lectorem.
. In quo
Uſitatiores Theologiæ moralis mate-
riæ juxta probabiliora ac inconcuſſa An-
gelici & Quinti Eccleſiæ Doctoris D. THOMÆ
ACINATIS, Ord. Præd. dogmata breviter
& clarè pertractantur: Casúsque plures
reſolvuntur.
Traditrque clarus & facilis modus paran-
di ſſe ad Examen tum pro cura animarum, tum
pro prima Tonſura, ac ſingulis Ordinibus ſuſcipiendis.
Accedunt Propoſitiones ab Alex. VII. & VIII. 46
Innoc. XI. & XII. damnatæ.
Item ſpecialis Manuductio Examinandorum ad ma-
terias Examinis ſui cum auétario earundem materiarum.

*Viennæ, typis JoANNIS JAGOEBI JAHN, Uuiver. Typogr. 17454.

. 1LLUSTRIS5710

6

xEVEEE VDISS1
DOMINO, DOMINO 1

PADANV

EPISCOPO
VESZPRIMIENSI,

Locique & Comitats No-

minis Ejusdem Supremo ac Per-

petuo Comiti, &c. &c.

Domino, ac Patrono ſuo
Gratioſiſſimo.

—

0 S

6 We

ILLUSTRKISSIME,

4C

RBEVERENDISYOTH/⸗ꝭꝛ⅛IE
DOMINE, DOMINE

PRESUL.

DOMINE ACcC PATRONE
GRATIOSISSIME.

“VMBVMMR
SSS

Abram, ſub qua requie-
N Teat⸗ præſens quærit Li-
bellus, & eum bonus ge-
nius ſub pallium MARTINIA-
NUM, ſub umbram, inquam-,,
TIIAM ILLUSTRISSIME AC RE-
2 VF-

£
VERENDISSIME DOMINE PRA-
SUL, fortunate deducit. Eò enim
confugit ſecuriùs, ubi ea, quæ ad
animarum ſpectant ſalutem, beni-
gnum citiùs patrocinium reperire
confidit. Zelus ille, & fervor.,,
quem in Divina geris, ſatis, ſupér-
que cunctis notus eſt, mihique ſti-
mulum addidit, ut tenues haſce,
pagellas, quas pro Fidelium ſalu-
te conſcripſi, ad aram TAM ſuſ-
penderem, ut TIIA eximia au-
thoritas, & virtutum TIARUM
ſplendor exiguis his meis laboribus
valorem & pretium afferrent,.
Tantus ſiquidem es, ut ſpiritus illo-
rum antiquorum Dei virorum,,
qui primùm Catholicam fidem in
Regnum Hungariæ invexerunt, &
feliciter propagàrunt, in TE uno
revixiſſe non obſcurè videatur,
Sunt multi, qui ſuum ad ESU
Chri-

Chriſti ovile regreſſum TIBI de-
bere pro fitentur, quos Spiritu Dei
plenus Evangelii prædicatione ad
Romanæ Eccleſiæ gremium addu-
xiſti: utque horum augeres nume-
rum, in dies conatum omnem, &
operam ſollicitus impendis. Deus
autem ipſe zelo TO & conati-
bus obſecundare videtur, dum,
TE in culmine Veſzprimienſis Ec-
cleſiæ conſtituit, & Summum hu-
jus Ampliſſimæ Diœceſis Sacerdo-
tem creavit, ut verbòô, exemplo,
& auctoritate perfectos in bono
ſolidares, malos corrigeres, & eos,
qui JESU Chriſti jugum excuſſe-
runt, ad orthodoxam Religionem
Pregarcs. Hæc porrò Dignitas
debebatur illuſtriſſimis TUlS meri-
tis, & virtutum ornamentis, in⸗
quam elevatus ad amuſſim imples
illud Summo olim Sacerdoti à Di-

K 3 vi-

vino oraculo præſcriptum, ut Ra-
tionale duodecim exornatum,
gemmis in pectore ſuo deferret,
Hoc enim, quod in pectore Aaro-
nis coruſcantes erant gemarum or-
dines, in TE ILLUS TRISSIME A0G
REVERENDISSIME PRESUL,
ſunt virtutes; quæ hodiedum ſplen-
didiſſimæ divinos emittunt radios,
quibus intuentium animi in ple-
nam admirationem rapiuntur. An
non enim gemmæ ſunt pretioſiſſi-
mæ Religio, & ardens in Deum,
ac Cælites amor, quorum cultum
& honorem tantò zelò proſeque-
ris, ut nomen merearis immorta-
le. An non gemmæ ſunt frequen-
tiſſima in Eccleſis præſentia, fer-
ventiſſimæque devotionum TIA-
RUM flammæ: An non ſunt gem-
mæ, ſingularis in omnes propen-
ſio, liberalitas ac benefaciendi ſtu-
di-

1

dium, vitæ item integritas, humani-
tas eximia, ac omnium virtutum
comitatus: Quæ omnia dum in TE
admirabundi ſuſpicimus, nonne lu-
cidiſſimum TE ſidus appellare poſ-
ſumus, quod feliciſſimos terris in-
fluxus diſpenſet? Optarem equidem
hunc uberem campum ulteriùs“
proſequi, ut, quæ ad laudem-
TUAM faciunt, exprimere poſſem;
veruùm tanta ſunt virtutum TUA-
RUM encomia, ut & acuta ingenia
excedant. Quare abſtineo, ac vere-
cundiæ ſilentiò ſacras Dotes TUAS,
& Altitudinem TUAM in Præſula-
tůs faſtigio reſplendentem demiſſis-
ſimò venerationis obſequiò co-
ràm adgeniculatus adoro. Dumque
TIBI his diebus & Præſulis, & Su-
premi Comitis nomen ab omni-
bus gratulabundis acclamatur vo-
cibus, has ego Decimas cxigui la-
4 bo-⸗

boris mei TIBI demiſſiſſimè conſe-
cro, atque cum toto Sacro Pra-
dicatorio Ordine, quotquot TIBl,
uti omnes, devinétiſſimi ſumus,
applaudo, & ſæcula felicia ex ani· (
mo voveo en⸗

ILLEUSTRISSIMYX 2
AC
REVERENDISSIMX

DOMINATIONIS TIXE 1

Alkh

Humillimus at devotiigimus Capellanus

P. Pios Füsr, Ord. Præd.

PREÆFATIO
AD LECTOREM.

Ompendium Theologiæ Moralis,
quod hic Amice Lector cernis, ex
celeberrimo noſtro Authore P. MARTI-
NO WVIGANDT ſuperioribus annis in
privatum uſum collegi, ut in eo quod-
dam quaſi Manuale mihi pararem, unde
ea, quæ Confeſſario ſcitu neceſſaria ſunt,
identidem revolverem. Quod dum in
alienas quoque veniſſet manus, placuit
pluribus, adeo, ut hortarentur, urge-
téntque, ut opus Confeſſariis adeo utile
publici juris facerem. Parui monitis,
& eum in finem antea paulò aliter col-
lecta in meliorem ordinem redegi, præ-
lõque ſubmiſi. Ubi etiam Ordinem
Tractatuum & Examinum Patris WI-
GANDT pro majori legentium commo-
ditate conſultò retinui, ut, ſi cui materi-
am hic breviùs contractam apud eundem
fuſiùs perlegere libuerit, vel unò intuitu
reperire poſſit. Materias porrò ſpecu-
lativas, quas Author in ſuo Tribunali
pertractat, utpote quia ad praxim parum,
aut nihil conducere videntur, de indu-
XKS ſtria

ſtria prætermiſi. Addidi verò ſubinde
alia, quæ utilia eſſe judicavi, tum
ex Profeſſorum meorum fſcriptis, tum
etiam ex aliis probatis Authoribus: &
quibusdam etiam Caſibus idem Com-
pendium ex noſtro P. Fliegen, doctiſſi-
mo ejusdem Tribunalis Compilatore, il-
luſtravi. Tandem adverte, quòd in
uibusdam interdum à mente Authoris
ad illos Authores, quorum ſententiæ
noſtrã ætate communiores ſunt, decli-
naverim: quò examinandus ſe ad juvare
poterit, ut menti Examinatorum hujus
temporis ſe accommodare valeat. Spero

igitur fore, quòd quæ ego hic cum labore

collegi, tu cum jucunditate non minùs,
quàm utilitate perleges: ut, dum ab aliis
occupationibus tuis vacuus hæc identi-
dem revolves, breviſſimô tempore,
quandocunque opus fuerit, te Examini
ſiſtere, ac pœnitentibus plurimùm pro-
deſſe poſſis. Utere igitur hõc qualicun-
que labore, & cura diligenter animas, ut
ab eo, qui pro omnium ſalute ſangui-
nem fudit, & ſacrum Pœnitentiæ Tribu-
nal, in quo laborare, ac Deo cooperari
nihil divinius, clementer inſtituere di-
gnatus eſt, mercedem recipias copio-
ſam. Vale. FA-

In

. — — — W

FACULTIAS
ORDINIS.

Fr. HILARIIS HEDENIG, Sac.
Ord. Præd. SS. Theologiæ Magiſter,

& per Provinciam Hungariæ Prior
Provincialis.

T Opuſculum, cui titulus eſt: Tri-
bunal Confeſſariorum & Ordinando-
rum Eximii P. Magiſtri Martini Wi-
gandt Ord. Praæd. in breve Compendium colle-
Etum per P. Pium Füfſi ejusdem Orainis Le-
étorem, &c. poſtquam à Primariis Stu-
dii noſtri Generalis Viennenſis reviſum
fuerit & approbatum, ſervatis ſervan-
dis imprimi poſſit, tenore præſentium,
meique authoritate Officii facultatem
concedo. Leobii in Conventu noſtro
ad D. Florianum. Die 27. Januarii,

1745.

Fr. HILARIuS HEDENIE,
qui ſuprà mppr.

AP-

APPROBATIO
THEOLOGICA.

E mandato A. R. Eximii, ac Digniſſmi
D Magiſtri Provincialis perlegimns Tribu-
nal Confeſſariorum & Ordinandorum, Eximii
FP. Magiſtri Mariini Wigandt Ord. Prad. in breve-
Compendium colletum per M. R. Patrem Lectorem.
F. Pium Füfi ejusdem Ordinis, in quo quia ni-
hil invenimus, quod ſive bonis moribus, fſi-
ve fidei orthodoxæ regulis adverſetur, hinc
dignum omnine cenſemus, ut in ucem pu-
blicam & commune bonum prodeat. Da-
bamus Viennæ in Conventu & Studio no-
ſtro Generali ad S. Mariam Rotundam. Die
12. Febr. Anno 1745.

Fr. Joſephus Riedl, Ord. Prad. S&. Theo-
logiæ Præſentatus, equsdémque in Univer-
Ffiate Viennenſi Doctor, ac Studii Generalis
ſuprà nominati Regens., mppr.

Fr. Conſtantinus Heneg, Ord, Præd, §.
Theolagiæ Præſentatus, gjusdémque in-
Thiverſitate Viennenſi Dactor, ac in ſu-
prà nominato Studio Generali Bacca-
ureus, mppr.

CEN.-

G

6

CENSURA
UNIVERSIIATISVIENNENSIS.

Llbum intitulatum: TZribunal Confeſ-
ſariorum & Ordinandorum Ex. P. M.
Martini Wigandt, Ord Praæd. in breve Com-
pendium colectum, &c. imprimi poſſe
cenſeo.

IGNATIIS MILLER, Can.

Reg. p. t. Inclytæ Facultatis
Theologicæ Decanus. mppr.

Imprimatur.

LEOPOLDuS

KIRCHSCHLAG,
p.t. Univerſitatis Rector.

mppr.

KPI⸗

See

EPIGRAMMATA
AUTHORIS, .

Quæ honori Profeſſorum ſuorum, ſub

quorum Moderamine Saeræ Theologiæ
operam dedit, appoſuit.

Adm. Rev. «c Ex. P. F. HILARIO HEDENIG,
Ord. Præd. SS. Theol. Magiſtro, ejusdémque in Ant. as 4
Celeb. Univ. Vienn, Doctori, & per Prov. Hun-
gariæ Provinciali Digniſimo, olim in Ph-
loſophia & Theolegia Profeſſori.

Arridet nulli Præceptor torvus & aſper;
ui tamen eſt hileris, pluùs, nimidmque placet.
HILARIUS placuit mihi plus, mAanas Magiſter;
Hic biluris quoniam totus, & almus erat.
Hôc doctore igitur ſtudium percurro Sophorum,
Et ſacra de ſummo degmata ſcribo Deo- .
Quò duce dum creſcit præſentis pagina libri, hun

Longa illi pariter creſcere ſæcla precor. nh

. R- Ex. P. F. Cyrillo Riga O. P. 55. Thesl.
Magiſtro, ejusdémque in Lmiv. Vienn. Doctori ,
ac Profeſſeri Primaerio.
U ſterilis terra eſt, quæ nulléò fonte rigatur, n
Sic mea mens ſtenilis, totâque ſicca fuit. l.
At dum RIGA illam doctrinæ tonte cigsvir, le
Atque incrementum Divus ab axe dedit: 4
Eænore felici tandem fruticeſcere cpit, z
Arque hunc in publicum pretulit ülla librum.

Se=
=

1 .

A. R. « Ex. P. F. Lucæ Dihaniz, O. P. §§. Theol.
Magiſtro, ejusdémque in Univ. Vienn. Doctori
as Profeſſori Primario, olim in Theol.
Primario ſuo Modratori.
l LICAS medicus præbens medicamina verbis,
Quæ ſanent animæ vulnera cuncta tuæ.
Hujus ege clari per tempora plura Magiſtri
Diſcipulus ſcripſi dogmata ſacra ſcholis.
Plurâque dum ſeripſi ſub tanto ſana Magiſtro,
Plura hôc conſcripſi dogmata ſana libtéô.

2 .
A. R. « Ex. P. F. Raymundo Limp, O. P. ˖§. Theel.
Magiſtro, ejusdémque in Lhuv. Vienn. Dockori
ac Profeſſori Primario, elim in Theol.
Primario ſuo Moderatori.
Ille marinarum calcator mirus aquarum
„ RAYMUINDUS fratri per mare ductor erat.
Thejelogûm ſtudium meritò mare dico, quod ipſum
Et mihi ſulcandi copia longa fuit.
Sed tamen ut tutus curram, portumque penetrem,
RAYMUNDUM fueram dignus habere ducem,
Ergo ducis tanti dum ſub moderamine curro,
Hæc tandem lucem pagina naſtra videt.

(a) §. Reymandus de Pennaforr Fraté ſuper aquar pal-
liò, adjundtsue ſrenm ſocté 160. midklisris triöus hos
ris confecie.

A. R. ac Ex. P. F. Thomæ Cril, O. P. §§. Theol.
Magiſtro, gusdémque in Lhiv. Vienn. Doctori,
in eadem Theologia ſecundo ſuo Moderatori.
THOMISTÆ½ placuere mihi: & THOMISTICUS ipſe
Ut fierem, voti pars fuit una mei.
Inde ſcholas avida THOMXE cum mente Magiſtri,
Qui THOME cxhaufit dogmata cuntta, peto,

Dum

Bum ſub tante igitur doctam duce curro palæſiram,
In vulgi præſens pervenit ora liber.

Joti Penerabili Moderatorio Viennenfi ad §. Mariam-
Kerundam nuncupato.

Eſt Domus sd Dominam ſtudiorum dicta Rotanndam,
Inclyta quam Patrum perbene turba regit.
Hi quoniam cunctis edicunt vera rotande,
Fecerunt pariter me quoque vera loquj.
Horum igitur ductu dum præſens vera libellu
Edicit, multis pandet ad aſtra viam.
*

SUMMA PRIVILEGII.

Acræ Cæſareæ Majeſtatis decretò́ Viennæ 15. Maij A⸗
1666. dato omnibus & fingulis Typographis, & Bi-
bliopolis, aliisque quibuscunque librariam negotia-

tonem exercentibus ſub gravi muléta ſeriò prohibetur,
ne quisquam Libros ab Ordinis Prædicatorum Patribus
cditos„ aut deinceps edendot intra Sacri Rom. Imp. DI
Regnorumque, ac Dominiorum ſuæ Cæſareæ Majeſtatis
hæreditariorum fines ſimili vel aliò characteris genere-
aut formâ, five in toto, ſive in parte recudere, vel aliò e

reeudendos mittere, aut alibi impreſſos adducere, ven-
dere, aut diſtrahere clam ſeu palam citra teſtimonium
aut conſenſum ſuprà dictorum Patrum audeat ſeu præa-=

ſumat.

IN-

4
Ei.
vtir⸗
ttut,
ibu⸗

1.
tars

alis

vene .

iun
r.

S
SESe

TRACTATUUM
EXAMINIM

P. MARTINI WIGANDT,

Ex quibus præſens Compendium
ſub ordine collectum eſt.

TRACTATUS I. PROGGMIALIS.
De Requiſitis in Confeſſario.

Xamen unicum. De poteſtate, virtutibus:
ſcientia, officio, & obligatione Confeſ-
ſarii. . . — 1

TRACTATIS II. PROGCGMIALIS.
De Conſcientia.
Exam. J. De Conſcientia ùt ſic, & in erie

de erronea & dubia. - 9
Exam. II. De Conſcientia Scrupuloſa. 19
Exam, III. De Conſcientia Probabili. 21

0). TRA=

TRACTATUS III.

De Actibus humanis, & de voluntario,
ac involuntario, eorumque circumſtan-
tiis, ac de moralitate.

Ex Primæ Secunde Ang. Doct.
Exam. I. De Actibus humanis, & de volun-

tario ac involuntario. = 24
Exam, II. De Circumſtantiis. — 38
Exam. III. De Moralitate. . 43

TRACTATUS IV.
De virtutibus, vitiis, & Peccatis.
Ex eadem Prima Secundæ.

Exam. J. De virtutibus. ⸗- 47
Exam, II. De vitiis & peccatis. - 55

TRACIATIIS V.
De vitiis capitalibus in genere & in
ſpecic.
Ex Secunda Secandæ.
Exam. J. De vitiis capitalibus, &. in ſpecie-
de ſuperbia. - ⸗ 78
Fxam. II. De Avaritia & Luxuria. - 31
Exam. III. De Invidia & Gula. - 87

Exam. IV. De Jejanio. - - 89
Exam. V. De Ira, ac Acedia, & peccato in-
Spiritum Sanctum. - . 93

TRA-

wi,
lu.

olyn.

24

—2
=—

6

in

TRACTATIIS VI.

De Legibns.
Ex Prima Seuundæ.
Exam. J. De Lege in communi. „ 96
Exam. II. De Lege æterna & naturali. 98
Exam. III. De Lege humana. —ITIoI

TRACTATIIS VII.
De virtutibus Theologicis, & vitiis ei
oppoſitis.
Ex Secunda Secundæ.

Exam., l. De PFPide, & PFidei Regula. 112
Exam. IF. De actu PFidei ac de credendis, 115
Exam. III. De vitiis Fidei, & Confeffionis ejus
oppoſitis, nimirum de Inſidelitate, Hæreſi.
Apoſtaſia, Schiſmate, & Blaſphemmia. 119
Exam. IV. De Spe ac Timore, & vitiis ſpei

oppoſitis. 125
Exam. V. De Charitate, & de ordine diligen-
dorum. 128
Exam. VI. De eſfetibus Charitatis, —134.

Exam. VII. De vitiis charitati oppoſitis. 138

TRACTATUS VIII.
De Jure & Juſtitia.
Ex Secunda Secunaæ.
Exam., I. De Juſtitia, Judicio (prælertim te-
merario) ac ſuſpicione. - „ 142
Exam. II. De Dominio. - 149

C C 2 Exam.

Exam. III. De variis modis acquirendi do-
miniam. - - - 161¹
Exam. IV. De modo acquirendi dominium per
præſcriptionem, Uſucapionem, Promiſſio-
nem, Donationem, Teſtamentum, Ludum
& Sponſionem. - - 167
Exam. V. De Reſtitutione in genere, & in-⸗
ſpecie quoad bona animæ, corporis, fa-
mæ, & honoris. - . 181
Exam. VI. De Reſtitutione in bonis fortunæ. 191

TRACTATUS IX.

De vitiis Juſtitiæ oppoſitis, nimirum de
acceptione perſonarum, homicidio, furto,
injuſtitia judicis, Accuſatoris, Teſtis,
Advocati.
Ex Secunda Secundæ.

Exam. J. De Acceptione perſonarum. 212

Exam., II. De Homicidio. = 215
Exam, III. De Furto. - 218
Exam. LV. De injuſtitia Judicis. e= 220
Exsm. V. De injuſtitia Accuſatorum. 223
Exam. V. De inſjuſtitia Teſtis. - 226
Exam. VII. De fraudibus, quæ eveniunt in eon-
tractu emptionis & venditionis. - 227
Exaim. VIII. De uſura in mutuis. - 233

Exam. LX. De Monte bPietatis, Cambio, Con-
tractu Societatis, Locatione, Conductione,

Pignore, Hypotheea, Fidejufſoue, Tran-
ſa⸗

ee

Ryt
ne

inng
tommid,.
Lodin
19
& ir
3 . la.
191
e. 191

nde
ito,
,

ſactione, Mandato, Depoſito, Commoda-
to, Precario, . . 238

TRACTATIIS X.
De Religione, & Vitiis ei oppoſitis.
Ex Secunda Secundæ,
Ex/ m. I. De Eſſentia Religionis & objecto. 247

Exgm. II. De Actibus Religionis. = 248
Exam. III. De Voto. . 252
Egam. IV. De Juramento, Perjurio, Mendacio,
Sacrilegio, & Maledictione. - 257
Exam. V. De Horis Canonicis, & celebratio-
ne Feſtorum. - . 261
Exam. VI. De Vitiis oppoſitis Religioni, ni-
mirum Superſtitione, & ſpeciebus ejus, ac
tentatione Dei. ⸗ . 275
Excam. VII. De Simonia. . 278

TRACTATIIS XI.
De Sacramentis in communi, & in ſpe-
cie de Baptiimo & Confirmatione.
Ex Tertia Parte.
Exam. l. De Eſſentia Sacramentorum. 296
Exam. II. De Sacramentorum Novæ Legis ef-
fectu prineipali, qui eſt gratie. - 293
Exam. III. De effectu ſecundarxio Saeramento⸗

rum, qui eſt character. - 301
Exam. IV. De intentione conficientis, & reci-
pientis Sacramentum. ⸗ 303

ℳ. „ 1 Ezxam

Exam. V. De Baptiſmo.
Exam. V. De Confirmatione. 8 322

TRACTATUS XII.
De Euchariſtia.

Ex eadem Tertia Parte.

Exam. J. De eſſentia & inſtitutione Eucha-
riſtiæ. . - - 323
Exam. II. De materia remota Euchariſtiæ, 327
Exam. III. De præſentia Chriſti in Euchari-

Exam. IV. De forma, effectu, uſu, & Mini-
ſtro Euchariſtiæ. - 335

Exam. V. De Euchariſtia ùt Sacrificium eſt. 354

TRACTATUS XIII.

De Sacramento Pœnitentiæ.
Ex Tertia Parte.
Exam., I. De Eſſentia, partibus, & neceſſitate

Pœnitentiæ. - - - 367
Exam. II. De effectu Pœnitentiẽ?. - 370
Exam. III. De Contritione. - 372
Exam. IV. De Confeſſione, & ejus neceſſitate. 376
Exam. V. De Miniſtro Confefſionis. 381
Exam. VI. De qualitate Confefſionis. 388
Exam. VII. De ſigillo Confeſſionis. 392

Exam, VIII. De Satisfactione. 2 396
TRA-

loche.

332

,
knchar.

1921

551

Mai.
335

ltate

TRACTATIIS XIV.
De Cenſuris, Caſibus reſervatis, In-
dulgentiis, & Extrema Unctione.
Ex ſupplemento Tertie Partis.
Exam. I. De Cenſuris in genere, & in ſpeeie. 403

Exam. II. De Caſibus reſervatis. - 431
Exam, III. De Indulgentiis. = 456
Exam, IV. De Sacramento Extremæ Unctio-
nis. - - 461

TRACTATUS XV.

De Sacramento Ordinis.
Sx Supplemento Tertiæ Partis

Exam. J. De prima Tonſura. - 464
Exam. II. De Ordine in genere. ⸗469
Exam. III. De Ordinibus minoribus. 478

Exam. IV. De Subdiaconatu & Diaconatu. 483
Exam. V. De Ordine Presb/teratús ſeu Sa-
cerdotii. - — 490⁰
Exam. VI. De Miſſa. = 497
Exam. VII. De Miſſæ abru- ptione, interpola-
tione, partium omiſſione. = 502

TRACTATUS XVI.
De Sacramento Matrimonii.
Ex Supplemento Tertiæ Partis.

Exam. L. De Matrimonio, uͤt eſt in offieium
naturæ, & ùt eſt Sacramentum. 505
Exam.

Exram. II. De Matrimonio quantum ad ſpon-
ſalia. - = 509

Exam. III. De Conſenſu. . 520
Exam. IV. De indiſſolubilitate Matrimonii. 526
Exam. V. De Impedimentis matrimonii in

generali. . - 536
Exam. VI. De Impedimentis dirimentibus in-

Exam. VII. De quibusdam Matrimonio ſuper-
venientibus, vel ei annexis, uti eſt forni-
catio ſuperveniens, redditio debiti, biga-
mia, & illegitimitas filiorum. 585

9
0
vonie
nonii
tibus in
66
ioſiher.
Aloni.
, dr

=
S==

(0) 860 1
2è
I R C A

PROG&MIALEM

EX
EXAMINE UNICO
De Requiſitis in Confeſſario.

S I. Quid eſt cura animarum?

Pst obligatio prædicandi ac docen-
di “ ue ad ſalutem ſunt ne-
& ceſſaria, ac tollendi morbos ani=
mæ adminiſtrando Sacramenta.
Et hæc cura eſt duplex, una Ordinaria, quæ
competit ex vi officii, v. g. Epiſcopis, Paro-
chis &c. re⸗ delegsta, uti eſt in Religioſis.
DQuid eſt Confeſſo?
Reſp. Eſt Egüags & Sacramentalis aecuſatio
de peccatis propriis poſt Baptiſmum eommilſ-
ſis, ad eorum veniam virtute Clavium obti⸗
hendam coram Sacerdote facta.
D. 3. Quid eſt Confeſſarius?
Reſp. Eſt Sacerdos habens FPoereſiatem Cla⸗

vium. ,
A Q4

2 7? vact. L. Procmial,

D. 2. Quid eſt poteſtæs Clavium?
Reſz. Eſt poteſtas ligandi & ſolvendi, quâ
Judex Eccleſiaſticus dignos recipere, indignos
excludere debet à regno.
Circa quam nota, quòd SS. Trinitas, ſeu
Deus habeat Claves auctoritâtis, Chriſtus-
claves excellentiæ, Eccleſia, ſeu miniſtri ejus
elaves miniſterii.
Dicitur autem poteſtas ligandi & ſolvendi:
quia dignus abſolutione, ſeu verè pœnitens,
à vinculis peccatorum ſolvitur; indignus liga-
tur, ſeu manet ac relinquitur ligatus. Vel,
ùt ait S. Th. ſolvit Sacerdos, in quantùm pec-
cata dimittit: ligat, in quantùm non abſolvit,
ſed ligatos oſtendit: ſolvit à pœna, quam re-
mittit: ligat ad pœnam, quæ remanet, &
quam imponit.
Porrò poteſtas clavium alia eſt ordinis, alia
jurisdictionis. Prior eſt quid phyſicum, &
cuivis Sacerdoti datur in ordinatione; poſte-
rior vero eſt aliquid morale, daturque tunc;
quando quis in Confeſſarium deputatur, ei-
que ſubditi afſignantur.
Q. 5. Quid ergo eſt Jurisdictio?
Reſp. Eſt poteſtas quædam moralis, ſeu aus
Goritas ferendi ſententiam in foro conicien-
tiæ in ſubditum.
Q. 6. Dic etiam, quare in plurali vocentur
claves, ceùm ſit una clavis, quæ aperit, & quæ claudit

Rep. Cum S, D, vocari in plurali claves ex
com-

ſe inn
abel en
1

„ lrer
1 dller:

Acton
Aad

/7
ℳ

De Requiſ. in Confeſſario. 3
comparatione ad diverſos actus quorum unus
eſt judicium diſcretionis de idoneitate confi-
tentis, ob quam poteſt ſolvi, & ad regnum
recipi; vel de inidoneitate, ob quam ligatur;
& à regno Dei excluditur, ſeu regnum ei non
aperitur. Alter adus eſt ipſa actualis abſo-
lutio, ſeu apertio regni, aut receptio ad reg-
num, vel excluſio ab illo.
Ubi obſervandum, quòd S. Th. Clavem
aliam vocet clavem ſcientiæ, aliam clavem po-
teſtatis. Per Clavem fcientiæ non intel-
ligitur ſcientia in quovis Confeſſario requiſita,
ſed ipſa poteſtas cognoſcendi, inquirendi, ju-
dicandi dignum vel indignum abſolutione. Per
Clavem poteſtatis intelligitar ipſa authoritas
abſolvendi vel retinendi peccata; admittendi
vel excludendi à regno. Poteſt etiam diſtin-
gui, quòd alia ſit clavis ordinis, alia jurisdi-
Gtionis. Prima eſt ipſe character Sacerdota-
lis, ſeu poteſtas ordinis, nimirum ſuper cor-
pus Chriſti Verum in Euchariſtia conſecran-
dum, quæ datur in ordinatione. Altera eſt
poteſtas Jurisdictionis, nimirum fuper corpus
Chriſti myſticum, in ordine ad abſolvendum,
quæ datur, dum quis in Confeſſarium depu-
tatur, ùt paulò antè dictum eſt Q. 4. & 5.
Ex his colligitur, quid ſit hoc vel illud di-
Gum aut factum ſubſicere clavibus Eccleſiæ?
eſt enim idem, ac ſubjicere judicio Confeſſa⸗
rii, ac poteſtati ligandi & ſolvendi per Sacra-
mentalem Confeſſionem.

A 2 r.

4 Tradt. I. Proœmial.
OQ., 7. Quid eſe Approbatio?

Reſp. Eſt authenticum teſtimonium idoneĩi-
tatis in ordine ad excipiendas confeſſiones.
Hæc approbatio datur Religioſis ab ordinario,
jurisdictio verò à Papa, utraq; aliis Sacerdotibus
ab ordinario, quippe cui imediatè ſubjiciuntur.

y. Quibus virtutibus Confelſarius debet
ſſe inſtructus, ut dignè animarum curam gerat:
Reſp. Omnes quidem, ſed potiſſimùm ſex
in eo virtutes reſplendeſcere debent.
Prima eſt Integritas mentis, ut ſit mundus
in conſcientia, nullâ cenſurâ innodatus.
Nec tamen propter hoc eſt de præcepto
quamvis ſit de conſilio) ut aliquis exiſtens
in mortali confiteatur, priusquam excipiat-
conteſſonem; ſed ſufficit elicere contritionem:
quia de hoc nullum extat præceptum ſive di-
vinum, ſive humanum: ſicut extat præeceptum
in Trid. de præmittenda confeſſione ante con-
fecionem Sacramenti Euchariſtéæ, ut viderf
poterit infrà Tract. II. Exam. 4. q. 4.
Secunda virtus eſt manſuetudo: quia Confeſſor
comparet tanquam agnus Dei, qui tollit pec-
cata mundi.
Tertia eſt humilitas, quàâ etiam ſe ipſum peceato-
rem agnoſcat, ſibique, as ſuis viribus diffidat.
Quarta eſt charitas, quæ eſt vinculum per-
fectionis. Coloſl. 3.
1 LQuima eſt Juſtitia, quàâ dignos ſolvat, in-
dignos liget: sogâtque pœnitentem, ut faciat
aG

, ,
4 et

epto
kens
kem:
di.
fum
on.

gerl

eor
ler

(4
.

,.
N.
1

1
4

De Requiſ. in Confeſſario. 5
ac reſtituat, quod ex juſtitia debet: ne ſe in-
juſtitiæ reum faciat.
Sexta eſt oratio, ſeu ſedulitas in orando.
Ex dictis & dicendis patet, quid ſit reſpon-
dendum ad

Q. 9. Quæ & quot ſunt (præter poteſtatem
abſolvendi) requiſitæa ex parte Cenſeſſarii, ut debite
boc officium adminiſtret?

Reſponderi enim ſolet tria eſſe, quæ ſunt Scientiæ
ſaltem medioeris. Prudentia & Bonitas, quæ idem
eſt, ac jam explicata mentis Integritas, com-
plectiturque prædictas virtutes. Ratio: quia
ſine his tantum offieium debitè adminiſtrari ne-
quit. Quibus adde, quòd etiam implorare-
debeat aſſiſtentiam Spiritůs Sancti.
Dixi: Scientia ſaltem mediocris. Duplex enim
in præſenti ſcientia eonſiderari poteſt. Una-
eminens & perfecta, altera mediocris & ſuffi-
ciens. Prima, etſi ſit optima, non tamen ab-
ſolutè eſt neceſſaria; altera verò omnibus ne-
ceſſaria eſt, & ſufficit.

OQ. 70. Peccatné ergo mortaliter Confeſarius
line requiſita ſcientia fungens oficis?
Reſp. Affirmativè cum S. Th. opuſe. 65. ubi
ex ſententia Salvatoris adducit illud: Si cæcus
cæcum præſumat ducere ſecum, in foveam primus du-
dtor cadit, inde ſecutor. Ex quo patet ratio: quia
ſe & pœnitentem exponit periculo lapsus in fo-
veam damnationis perpetuæ.

A 3 Z. 17.

6 Trabl. I. Proœmial.
Q. 17. Sed quid ſi quis dubitet de ſua capaæ-

citate?
Reſp. Poteſt ſtare judicio Examinatorum, qui
eum cenſuerunt idoneum, ſeu approbârunt,,
Ita communiter DD.

D. 72. Quid ſentis de eo, qui ſtudiosd
quærit ignorantem C& ſlupidum Confeſarium? Vel de
saſu, in quo non eſt alius?
Reſp. Ad I. p. Talis peccat graviter illi con-
fitendo: quia videtur eſſe indiſpoſitus, cùm
videatur velle tegere peccatorum ſuorum gravi-
tatem. Præterea talis cooperatur peccato il-
lius Confeſſarii confeſſiones audiendo mortali-
ter peccantis.
Reſp. ad 2. p. Juxta S. Antonin. tres ſunt ca-
ſus, in quibus imperitus Confeſſarius excuſa-
tur.
Primus eſt: ſi confitens eſt ſibi ipi valdè ſuf-
Riciens ad peccatorum ſuorum gravitatem cum
omnibus circumſtantiis Confeſſario explican-
dam, éſtque vir timoratæ conſcientiæ.
Secundus eſt: quando confitens eſt perſona-
piritualis ſolita ſæpius confiteri, & communi-
ter ſolis venialibus ſubjacet.
Tertius eſt: quando pœnitens eſt in articulo
mortis, & non adeſt alius Confeſſarius præter
imperitum.
Addi poteſt, idem eſle de caſu (extra ar-
tienlum mortis) quò non eſfſlet copia peritio-
rum Coneſſariorume
. . 73*

Mn

C

1lnuren

a,

lionn.
cN.
grari.
to l

Nrtali.

ht .
Neula⸗
E.
ncue
lcall⸗

fſona.
muni⸗

De Requiſ. in Confeſſario. 7
D. 73. Quotuplex eſt offcium Confeſſarii!

Reſp. Eſt triplex: ſcilicet Judicis, Dectoris „
& Medici. Ut Judex non tantùm debet diſcer-
nere peccata quoad ſpeciem & numerum, ſed
etiam (dr Theologi loquuntur) diſcernere-
inter lepram & non lepram, id eſt, inter peccatum
& non peccatum, & inter lepram & lepram, id
eſt, inter peccatum mortale & veniale. De-
bet item cognoſcere circumſtantias ſpeciem-
mutantes, & intra eandem ſpeciem notabiliter
aggravantes, vel diminuentes: interdum (uͤt
mox dicetur) pœnitentem examinare; deni-
que ſententiam ferre abſolutionem dando, vel
denegando aut differendo: pœnitentiam etiam,
& (ſi caſus petat) onus reſtitutionis impo-
nere. Ut Doctor debet pœnitentem inſtruere-
in myſteriis præcipuis fidei, in reformanda-
conſcientia, ac in requiſitis ad Confeſſionem.
Ul Medicus debet pœnitenti præſcribere medi-
cinam Salutarem, & antidota dare peccato-
rum.

AQ. 14. Teneturnè Confeſſarius ſemper in in-

dividuo judicare, hoc vet illud eſt mortale, illud
veniale?

Reſp. Neg. Quia illud eſt moraliter impoſſi-
bile: nam etiam viri doctiſſimi vix interdum-
tam exact judicare poſſunt; ſufficir ergo, G
ſciat illud eſſe tale ex genere ſuo. Neque an-
gatur Confeſſarius, ſi es momentõò, quò pœ-
nitentiam injungere vult & abſolvere, ſine ſua
A 4 cul⸗

8 Trabt. I, Proœmial.

culpa non habeat diſtinctam ſingulorum pec-
catorum memoriam: quia hoc in Confeſſione
præſertim longa videtur impoſſibile. Hinc ſuf-
ſicit, quòd recordetur majioris partis peceato-
rum, & cognoſcat ſtatum pœnitentis. Uade
ſi pœnitens confiteatur peccata mortalia, quæ
nec ipie, nec Confeſſor dignoſceret, ſed tan-
tùm putaret eſſe venialia, valida eſſet confeſ-
ſio & abſolutio: quia nibil deeſſet, quod ad
valorem Sacramenti requiratur.

Q.75. Teneturnè Confeſſarius pœnitentem
examinare ?
Reſp. Si viderit pœnitentem in aliquibus de-
ficere, tenetur vi officii, ſecus non: quia hoc
eſſet multiplicare entia ſinè neceſſitate. Si
autem pœnitens planè taceret (t quidam ru-
ſtici) debet eum brevibus & diſcretis quæſtio-
Mibus adjuvare, præſertim circa illas materias,
in quibus præſumit talem peccare; in materia
tamen lubrica non multùm ſe detineat, nec
ad particulares modos deſcendat, ne
paretur laqueus animabus. .

Sgeee 6es See

—
Dtun .

liget

becezt
Ulce

4, gue
dtan.

dod ad
en

lsde.
hoc
di
nrr.
elio⸗
eris,
Neria

lec

ne

De Conſciæntia. 9
CIRCA

TRACTATUM II.
ðPRO GkMIALEM

De Conſcientia.

Ex Ewam. I.

De Conſcientia ùt ſic, & in ſpecie de
erronea & dubia.

. DQ. 7. Quid eſt Conſcientia!
Reſp. LSt dictamen rationis, ſeu judicium intelle-
— ctus practici, dictans, quid bic & nunt ſit
agendum vel omittendum. Ly bic & nunt idem eſt,
ac penſatis omnibus circumſtantiis. Er dif-
fert à ſyndereſi, quòd hæc dictet in commu-
ni & univerſali, quid agendum ſit vel omit-
tendum. Eſt autem ſyndereſis habitus pri-
morum principiorum practicorum, ubi ſunt:
Bonum eſi faciendum, malum fugiendum. Quod tibi
non vis fieri, alteri ne ſeceris. &c.

D., 2. Quotuplex eſe Conſcientia?
Reſp. I. Ex parte objecti eſt Kecta, ſeu bo-
na & vera: & erronea, ſeu mala & falſa. Pri-
ma eſt, quæ revera attingit veritatem, boni-
tatem ſeu rectitudinem operationis: ſeu quæ
judicat bonum, quod in re eſt tale: & judi-
cat malum, quod in re tale eſt. Altera eſt,

Au revera non attingit objectum, uůt eſt in

A 3-—— ſe

—

2 olar, Gaz AAcs

10 Tract. H. Proæœmial. Exam. I.

ſe, ſed judicat bonum malum, & malum bo-
num.
Reſp. 2, Ex parte aſſensůs dividitur in Cer-
tam, probabilem ſeu opinativam, & in dubiam, ae
ſerupuloſam. Conſcientia certa eſt, quæ abſque
omni prorſus formidine oppoſiti, & ex moti-
vis certis judicat hoc eſſe bonum illud eſſeæ
malum. Probabilis eſt, quæ quidem determi-
natè judicat, hoc eſt bonum, hoc eſt malum;
attamen cum formidine oppoſiti, & ex moti-
vis ſolũm probabilibus. Dubia eſt, quæ ſus-
pendit judicium ſeu aſſenſum circa bonitatem
ac malitiam objecti, nulli partivdeterminatæ
adhærens: nec dicit ita, nec von. Scrupulo-
ſa eſt, cùm quis uni parti adhæret, ſed ex le-
vibus & inanibus, iméô ſæpe nullis ratiunculis.

OQ., 3. Conſcientia erronea, ac error quo-
tuplex eſi, & obligatne?
Reſp. I. Eſt duplex nimirum vincibilis,
ideéôque culpabilis; & invincibilis, ac ideo in-
culpabilis. Error vincibilis eſt, qui potuit &
debuit adverti, ſeu qui adhibitô ſtudiò, dili-
gentiâ vel aliorum conſilié potuit vinci: &
hic à culpa non excuſat, ſive ſit ignorantia
juris, ſive factt. Error invincibilis eſt, qui
vel oritur ex omnimoda inadvertentia, & ob-
livione naturali, ſeu omninò involuntaria: vel
ſi habuerit adjunctam advertentiam, attamen
adhibité etiam ſufficiente ſtudiò, diligentiàâ &
conſiliò vinci aut deponi non potuit. Et hic
. „ 7 7 lns ad. zeαEE-

„: . 97

. .7
vord ases S s AsAn ren
„ „– 47/7 – . ₰₰
N Leb b cæardb w.ε⁰.⁰ ℳ4

uure
N

NA

.,.

—

—
elone

tur in
lien ,4
1ſn
4 not
licd ele
lenni.
un;
elnotl
le ,u.
itaten
inntæ
Upult
erle⸗
colis,

M⸗

hllis,
oin⸗
git
dil.
tantt

)

.

De Conſcientia. 11

error eſt omnino inculpabilis, potéſtque etiam
vocari ſpeculativus.
Reſp. 2. Probabilius eſt, quöd concientia
erronea, iive ſit vincibilis, ſive invincibilis
(modò non ſit depoſita) dictans determina-
tè aliquid eſſe præceprtum vel prohibitum,
cuùm tamen non ft, obliget ad ſui ſequelam
ſub tali peccato, puta mortali, vel veniali, &
ejuſdem ſpeciei, quale per conſcientiam pro-
ponitur. Ita S. Thom. 1. 2. q. 19. a. 5. Et
ratio eſt: quia operari contra præceptum,
quod revera eſt, vel eſſe certò ac firmiter ex-
iſtimatur, eſt peccatum.
D. 4. Qugnam eſt diſßferentia inter conſci-
entiam erroneam invincibilem, C& ronſcientiam
rectam?
Reſp. S. D. q. 17. de verit. a. 4. inquiens:
Recta ligat ſimpliciter & per ſe, erronea autem ſecun-
dum quid & per acciens: dico autem ligare ſimpliciter;
quia ligat ſimpliciter, & in omnem eventum; erronea
autem ligat ex ſuppoſitione, & ſub conditio-
ne, quod credatur eſſe reca. Cæterùm differen-
tia inter conſcientiam erroneam invincibilem
& vincibilem hæc eſto, quòd licèt obliget utra-
que, prior excuſet à peccato, non item poſterior.

DQ., 5. Ergone tunc duplex cowmittitur pec-
catum, unum numirum non deponendo illam con-
ſcientiam, alterum v. g. mendacit?
Reſpy. Eſſe unum peccatum. Ratio: quia ig-
noratia non eſt formaliter peccatum, ſed cau-

la

12 Trac”. II. Proœmial. Exam. I.

ſa peccati, Poteſt tamen interdum eſſe ſpe-
ciale peccatum, ut ſi quis ignoret ea, quæ
omnino ſcire tenetur.

6. Sed ſi quis erroneò judicaret ſe tene-
ri ad aliquid impoſſibile, v. ge incarceratus
ad audiendam Miſam?

Reſß. Non peccaret. Ratio: quia impoſſi-
bilium non eſt obligatio; error ergo debet
eſſe circa materiam poſſibilem.

Q. 7. Quid dicis ad bunc caſum: Sacer-
dos erroneé judicat ſe eſſe excommunicatum, &
tamen celebrat, peccatnè peccaté ſacri-
legii, & ſiene irregularis
Reſp. r. Eum eſſe ſacrilegum, cum ſe ju-
dicet eſſe indiſpoſitam, licèt erroneè, eſt enim
affectus ita: volo celebrare, ſive ſim excom-
municatus, ſive non,
Reſp, 2. Eum tamen non fieri irregularem,
Ratio: quia pœna non incurritur, niſi agatur
contra legem veram, & non ſolùm putatiti-
am: irregularitas autem eſt ſaltem quaſi pœ-
na. Ex his ſequitur I. Judicans ſe jocosè
mentiendo peccare mortaliter, ita peccabit
mentiendo jocosè.
2. Si quis laborans nihil habeat præter pa-
