Unde Innoc. III. decernit, quòd in aliis gra-
dibus ultra primum Infideles Matrimonio jun-
di, ad fidem converſi, non fint ſeparandi,
non enim tenentur legibus Eccleſiæ,

Q 314

566 Traét. XrI. Exam. VI.
Q. 77. Tricſs- diſpenſari inter toſenes⸗

neos in gradibus prehibitis?

Reſp. Poteſt diſpenſari inter conſanguineos
collaterales. Pro quo ſit hæc regula: Tunc
ab Eccleſia diſpenſari poteſt in conſanguini-
tate collaterali in gradu prohibito, quando
talis diſpenſatio juri naturali aut Divino non-
centrariatur: ſi ergo jus Divinum aut natu-
rale in conſanguinitate collaterali matrimo-
nium prohibet, tunc neque Eccleſia ſinè ſpe-
ciali Dei revelatione tale matrimonium admit-
tere poteſt, uti v. g. inter fratrem & ſororem.
Horum intelligentia patebit ex Arborecon-
ſanguinitatis: ubi nota, quòd (ùt paulò antè
attigi) in linea recta ponantur aſcendentes
& deſcendentes viri & mulieres.
Ad dextrum latus collocatur frater & ejus
filii ac filiæ, nepotes, ac heptes: Item aſeen-
dentium virorum in cadem linea redta exiſten-
tium fratres & ſorores, eôrumque deſeenden-
tes: fratres inquam, & ſorores virorum a-
ſcendentium, uti eſt Patruus v. g. Patris fra=
ter, & Amita ejusdem Patris ſoror; Propa-
truus (ſeu Patruns magnus) Avi ſater, &
Promita (ſen Amita magna) ejusdem Avi
ſoror; Abpatruus Proavi frater, & Abamita-
ejus sdem Proavi ſoror, & c.
Ad ſiniſtrum autem latus collocatur ſoror;
& ejus filii ac filiæ, nepotes zc neptes. Item

aſcendentium mulierum in linea recta exiſten-
tium

tll nanin
ſeſi inte
Oniut zre
1* Vrore
Atbojee
pabsan *
denlenter

ter e
ltemalce
kil l

6e

64

ftoun
dunt 1
. 0
ji ter

3
kiet

al er, .

ARBOR CONSANGVINITATIS.

4.
Abnepos.
Abneptis.

cella vacua ſe fingit poſitum, qui de ſua eum altero cegna-
tione quærit.

—.ꝗ—
4‧
Abavus.
Abavia.
4: 2. 4
Abpatruus Proavus. Abavun-
culus.
Abamita, Proavia. Abmater-
terea.
4. 3. 2. 3. .
Horum Propatru- Avus. Proavun- Horum
Filius,; . us. culus. Filius,
Filia. Proamita. Avia. Promater- Filia.
tera.
. 3. 2. 1. 2. 2. 4.
Horum Propior Patruus. Pater. Avuncu-⸗ Propior Horum
Nepos, Sobrinus. lus. Sobrinus. Nepos,
Noptis. Propior Amita. Mater. Matertera. Propior Neptis.
Sobrina. Sobrina.
4. 2. 2. 1. 1. 2. 3. 4.
Horum Horum Horum Horum Horum Horum
Pronepos, Filius, Filius, Frater. Soror. Filius;, Filius, Pronepos,
Proneptis Filia. Filia. Filia. Filia. Proneptis.
4. 2 2. 1. 2. 2. 4.
Horum Heorum Fratris Filius. Sororis Horum Horum
Nepos, Nepos, Filius, Filia. Filius, Nepos, Nepos,
Neptis. Neptis. FEilia. Filia. Neptis. Neyptis.
4. . 2. 5. 4.
Horum Fratris. Nepos. Sororis Horum
Pronepos, Nepos, Neptis. Nepos, Pronepos,
Proneptis. Neptis. Neptis. Proneptis.
. 3. 4.
Fratris Pronepos. Sororis
Pronepos, Proneptis. Pronepos,
Proneptis. Proneptis.

Ninyune

nts iaggam
gin, ti e
zunt, & M.
ciruoculos
Eer, & dt
n) eiusden
Utir ftater,
e lror, uc

Al
id

uß lin

1 4fnas
pnuitn Nen
armnli Uena,
Gwinun, N
Nate, ingan
1s habetu
Unmnato, e
unsmatrüme
le s 35,
2 Afnit
I gbartum
Pulr leit;
N inclulre,
Kaln extta n

in

De Impedimentisz Matrimonii. 557

tium fratres & ſorores, & horum deſcenden-

tes: fratres inquam, & ſorores mulierum a-
ſcendentium, uti eſt Avunculus v. g. qui eſt
matris frater, & Matertera ejusdem Matrig
ſoror; Proavunculus (ſeu Avunculus magnus)
Aviæ frater, & Promatertera ſeu Materte-
ra magna) ejusdem Aviæ ſoror; Abavuncu-
us Proaviæ frater, & Abmatertera ejusdem-
Proaviæ ſoror, &c.

Si ſis Affinis.

Q. 72. Quid eſt Affinitas, uſque ad quo⸗

tum gradum dirimit, & quotuplex eſt

Reſp. I. Affinitas definitur, quòd ſit cogjun-
Gtio ſeu propinquitas perſonarum Provenieys ex co-
pula carnali licita, vel illicita cum commix-
tione ſeminum, vel ex poteſtate ad illam: ex
poteſtate, inquam, ad copulam licitam, quæ
poteſtas habetur ex matrimonio rato, non

conſummato, ex quo etiam oritur affinitas

dirimens matrimonium usque ad quartum gra-
dum. e. perré 35. q. 3.
Keſp. 2. Affinitas dirimit matrimonium us-
que ad quartum gradum incluſivè, ſi orta ſir-
ex eopula licita; usque ad ſecundum gradum
autem incluſivè, ſi oriatur ex copula illicita,
nimirum extra matrimonium, ſeu fornicaria.
Reſp. 3. Affinitas eſt duplex: una lineæ re-
tæ, altera transverſæ. In linea recta collo-
cantur aſcendentes & deſcendentes illius per-
ſo⸗

N muin
ſonæ, cum qua copula fuit habita; in ſecun- finglucl
da verò linea conſanguinei lineæ transverſæ ifiin
ejusdem perſonæ. hcn gun
Item atffinitas eſt adhuc triplex: nimirum in Olnd
primi, ſecundi & tertii generis. Aßßmitas pri-
mi generis eſt, ut ſi v. g. frater tuus ducat, gein l
Mariam, quæ tibi fit affinis in primo generc. Konmnni
Secundi generis eſt, quando poſt mortem fratris 1o eupti
tui Maria duxit Andream. Tertüi generis eſt, Atcolni
quando poſt mortem Mariæ affinis tuus An- lorek d⸗
dreas ducit Franciſcam. loſent
Nota tamen: quamvis ſecundus maritus, oi
Mariæ Andreas tibi in ſecundo genere affini- is, an
tatis affinis fiat, ipſa Maria nihilominùs tibi em4
manebit affinis in primo gradu primæ affini- un inl
tatis: quia per mutationem generis affinita- I, alel n
tis non mutatur gradus. Bechſted. de collat, asnn
Jur. Connubial p. 2. c. 3. pag. 161. n.
4 Mad

Q. 73. Qua ſunt regulæ pro cognoſcenda

Afſinitate, & ejus gradu? Rae
ugla en

Reſp. Prima eſt: Per matrimonium omnes none
conſanguinci viri fiunt affines uxori, & con- agnni
tra conſanguinei uxoris fiunt affines viro; non
tamen conſanguinei utriusque conjugis fiunt Nt
affines inter ſe: ideo hi poſſunt inter ſe nu- lie
bere, ſive mortuis, ſive adhuc viventibus il⸗ e
. . . . Mere comn
lis conjugibus. Hinc duæ germanæ ſorores ane
unius familiæ poſſunt contrahere cum duobus Nen
germanis fratribus alterius ſamiliæ; ſolet qui- enh
dem hæc vocari affinitas, ſed eſt per accidens aet,
calis. W Ra- iAnlt

558 Tract WI. Exam. VI.

nigt U
be eſet
in on r
. Prime

letls nit
et Er

J.
W.

. net
lot iotee

ebedve
c iveneho

emunn in
dere enein
mlehe
ye Ni

De Impedimentiæz Matrimonii. 559

Ratio: quia eſt inter perſonas, quarum neu-
tra per copulam carnalem ei per ſe cauſam
dedit, cùm etiam poſſit eſſe inter virgines &
perſonas omnis copulæ carnalis expertes“,
Ex his
Sequitur I. quòd filius Mariti ex alia UIxo-
re poſſit contrahere eum filia Uxoris ex alio
Marito, ſeu privigna poteſt nubere filio vitri-
ci, & & contra privignus filiæ novercæ.
2. Poteſt quis ducere matrem ſui vitrici
vel novercæ.
3. Poteſt quis ſucceſſivè nubere duabus fœ-
minis, quarum viri fuerunt germani fratres,
v. g. Petrus & Paulus fratres ducunt, unus
Annam, alter Mariam; moriunntur Petrus &
Paulus, poteſt loannes ex tertia quadam fa-
milia ortus ducere Annam, & eâ defunctâα Ma-
riam-.
4. Pater Sponſi poteſt nubere filiæ vel ma-
tri Sponſæ.
Secunda regula eſt: Inter virum & affines-
Uxoris non oritur impedimentum affinitatis,
nec è contra inter Uxorem & affines viri: quia
affinitas non parit affinitatem pPoſt Conc. La-
teran. IV. ſub Innoc. III. I215. celebra-
tani. Hinc vir mortuâ ſuâ uxore poteſt con-
trahere cum quavis affine ſuæ uxoris: idem
eſt è converſo de muliere.
Tertis regula ad diſcernendam affinitatem-
tam per ſe, quàâm per accidens talem: ſi nec
vix carnaliter cognoverit conſangnineam illius.
mu-

560 Tradk. XI. Exam. PFI.

mulieris, cui nubere vult, nec mulier ullum.,
conſanguineum ejuſdem viri, ſi quæ inter eos
ſit affinitas, ea ſolùm eſt per accidens: nec
impedit matrimonium. Ratio eſt anté data.
Quarts regula ad deprehendendos gradus affi-
nitatis per ſe talis eſt: In quoto conſanguini-
tatis gradu aliqua perſona eſt juncta viro, in
codem etiam gradu affinitatis jungitur mulie-
ri; & è⁸ contra, in quoto conſanguinitatis-
gradu aliqua perſona eſt juncta mulieri, in-
codem etiam gradu affinitatis jungitur viro.

DQ. 74. Qus jare Aßinitas dirimit matri-
monium ut poſſit vel non poſſit in ea diſpenſari?
Reſp. 2. Probabilius eſt, quòd matrimo-
nium in primo gradu affinitatis lineæ rectæ
(àt inter novercam & privignum, vitricum &
privignam, ſocerum & nurum, ſocrum & ge-
nerum) ſit jure naturæ invalidum; adeôque
nec Papa in hoc impedimento diſpenſare pos-
ſit. Colligitur ex Apoſſolo 1I. ad Cor. 5. nbi
egxaggerat in eos, qui uxorem parris habe-
bant. Quod verum eſt, etiamſi affinitas oria-
tur ex copuia fornicaria, ſic, ut quis non
poſſit valide ducere concubinam patris ſui aut
filiam ejus.
Reſp. 2. Probabilius eſt, quòd matrimo-
nium in primo gradu affinitatis lineæ trans-
verſæ (licèt jure naturali & gentium ſit val-
de indecens) non ſit invalidum jure naturæ,

ita ut ex gravi calu, præſertim accedente pu-
bli⸗

NI

—

*R
lr ien
teſgen
ente “
egilne
Conſang
den
t o
ehrn
kgiit
Uhblei
noltuen

22

ii,
munmn
ler re
Nitnicumnt
u d
ng aet
Penluepe
Con en
dulti l
Unitsse
t Ci
bintelit

Pmunm
ſner in
n hn
bre dnr⸗

Ni
l

ARBOR AFFINITATIS.

Omnes conſanguine? MARITI fiunt affines IIXORlI in eodem affinitatis gradu, in quo⸗
nei juguntur viro. Et vieiſſim omnes conſangui-

nei UXORIS fiunt affines MARITO ia

t0 conſanguinitatis gradu iidem finge

4 4.
Abavus. Abavus.
Abavia. Abavia.
4. 3. 3 4.
Abpatru', Abpatru'.
Abamita. ] Proavus. Proavus. Abamita.
re Y . . X * * &*
Abavunc. Proavia. Proavia, Abavunc.
Abmat. Abmatert.
4. E 2. 2. 2⸗ 4.
HorumfFi- Propatru'“. Propatru. HorumFi-
lius, Filia, Proamita. Ayvus. Ayus. Proamita. lius, Filia,
X K X y On . . . * * * * . *
Idem Proavunc. Avia. Avia. Proavunc, d
* [Promat. Promat. Idem.
4. 3·. 2. 1. 1. 2. 3. 4
Horum Ne Propior 8o Fatzuus. Patruus. Propior So Herum Ne
pos, ptis., brinus, a. Amita. Pater. Pater. Amita. brinus, na. pos, ptis.
„ „ K „ e . Aedaenl. N * * e » e X X
. ater. ater Avunc.
Idem. Idem Mertert. 6 Matert. Idem. Idem.
4. 3 2 I. 1. 2. 2·. .
Horumpro Horum Fi- raski- Frater. Frater. Horum Fi- Herum Fi- HorumPro
nepos, ptis lius, Filia. Hius, Pilia, lius, Filia lias, Filia nepos, ptis
N v „ „Xx x y MARTTIIS IHXOR. „x 5 5 s 2 en . ee P TX
Idem. Idem. Idem. 30r0r., . Soror. Idem. Idem. Idem-
. . 1. r. 2. 3. 4.
Horum Ne Horum Ne Fratris Fi- Filius. Filius Fratris Fi- Horum Horum
os, ptis. pos, ptis. lius, Filis lius, Filia Nepos, tis. Nep. ptis.
5 X X 4 »XEY Sororis Fi- Filia. Filia. 3 Rie Ei EI K A 1» I „*
1 Sororis Fi-
Idem Idem. iius , 2. Uus, a⸗ Idem. Idem.
. 3 2. . 4.
Horumpro Fratris Ne- Nepos. Fratris Ne- HorumPro
s, ptis pPos, Pfis. is „ptis. nepos, p tis
nepos: ptis 10 11 4 Neptis. Pos; Plis: 102 ti
Sor. Nep. Sor. Nep. Idem.
Idem. Scc. Eerc.
Fratxisro Pronepos. Fratris Pro-
s, ptis Proneptis. nepos, ptis
PX Lt P-kli.
Sor. Pron- Sor. Pron.
&c. 4 — &c.
4. 4. —
Abnepos. Abnepes.
Abneptis. Abneptia.

odem affinitatis gradu, in quoto conſanguinitatis
gradu üdem eonſanguinei junguntur multeri.

Den.

—
peno
Colltate,
en &
25.

un don

m eus
emen
in innd
eodinen
liber
verlſi)
in ſeine
lis line

ntrahen

Nd

lein odt
nen pri
edator
lampo
De hae
Hucus
4Arbot
1 gudd
imitum
Unes
dre C.
e pol
lro

De Impedimentis Matrimonid 561

licâ Superioris, nimirum Summi bPontiſicig
auctoritate, licitè contrahi poſſit, v. g. inter
uxorem & fratrem defundi mariti. Hinc &
Deut. 25. præceptum fuit Iſraélitis, ut, ſi
fratrum ùnus finè liberis deceſſfiſſet, alter re-
lictam ejus uxorem accipiat, ex eâque ſuſci-
tet ſemen fratris ſui. Item Innoc. III. illis,
qui in infidelitate ſecundàùm gentis ſuæ con-
ſuetudinem contraxerant cum uxore fratris-
ſinè liberis defuncti, permiſit, ut ad fidem
converſi Matrimoniéò uti poſſent. Tandem
non ſemel Sedes Apoſtolica, ut in hoc affini-
tatis lineæ transverſæ gradu matrimonium
contraheretur, diſpenſavit cum Principibus.

S5. Qüuid, ſi Aſznitas Matrimonio ſuper-
veniat?
Reſp. Impedit ne nocens, niſi diſpenſatio-

nem obtineat, poſſit petere debitum; non ta-
men privatur facultate reddendi, ne innocens

lædatur ob delictum alterius, Diſpenſationem
illam poſſe dari ab Epiſcopo plerique docent.
De hac re plura vide Exam. ſeq. q. 3.
Hucusque autem dicta magis intelligentur⸗
cx Arbore Affinitatis hic inſerta: ubi nota-
1. quòd in hac Arbore duæ ſint lineæ rectæ,
nimirum Mariti, & Uxoris. Nota 2. quòd

omnes conſanguinei collaterales, qui in Ar-

bore Conſanguinitatis in dextro & ſiniſtro la-
tere poſiti ſunt, hig in Arbore Affinitatis in-
unico latere lineæ rectæ (ex parte nimirum
N n vel

5§ 62 Tradbl. EI Exam. VI. N mit

vel Mariti, vel Uxoris) collocentur, ut ſcili⸗ umen Kin
cet magis pateat afhoitas v. g. Viri cum to- n len inte
ta conſanguinitate Uxoris, & viciſſim affini- gruien on
tas Uxoris cum tota conſanguinitate Viri Un- ummen con
de etiam cellulæ collaterales in hac Arbore, gd imer!
Afſinitatis diviſæ ſunt: ita, ut, qui in Arbo- aiilinm
re Conſanguiniratis in latere dextro ponuntur, mnmn, l
in hac Affinitatis Arbore in ſuperiori cellu- ne ami
larum parte eſſe intelligantur: & qui in dicta *“ Nel
Arbore Conſanguinitatis in ſiniltro latere ſunt, Ni gel.
hic in inferiori cellularum parte collocati cen. A .
ſeantur. Süntque illi, qui in cellulis ſuperiùs
onuntur, deſcendentes eorum, qui in ſupe- ebor
rioribus cellulis ſimihiter ſuperiùs collocantur;
g& inferiùs collocati ſunt deſcendentes eorum,
qui in ſuperioribus cellulis inferiùs ponuntur.

1t, hicit

Cognatio, Spiritualis & Legalis.

LQ. 76. Quid eſt Cognatio Spiritualis?
Ante Reſp. Not. quòd Cognatio ſe habeat- G
ür genus, ſub ſe continens tres ſpecies, ſcil.
Cognationem carnalem, ſpiritualem & le- atien
galem. Prima ſubdividitur in Conſangseini-
tatem & Affinitatem, de quibus jam acum —.
eſt, Hic ergo inquiritur de ſecunda & tertia.
Hòôc not.
Reſp. 1. Cognatio Spiritualis eſt propinquitas N
perſonarum ex Bapliſmo & Confimatione. Hocim- 7.
pedimentum jure tantùm Eceleſiaſtico oritur,
& dirimit tantum inter baptizantem ſeu fan⸗
. ir⸗

j,

ne chen
lincelols in
N, Oiin
i wl oen
enehres ean

ſtig onun.

Nbeenn
ie Delud
vonnidket
nes hliet
Pirtuen
1 (onung
lbes ſeni
eleunctdtt

lisel e
rhhre N
Cerlalion.
ztoen eu.

imentis Matrimoni. §56
De Impedimentis Matri 563

firmantem, & inter baptizatum ſeu cofirma-
tum. Item inter Patrinum (vel Matrinam)
baptizati ſeu confirmati, & inter ipſum ba-
ptizatum ſeu confirmatum, & parentes ejus;
non verò inter Patrinum, & Matrinam, nec
inter fiiliaſtrum (id eſt, baptizatum vel con-
firmatum, & filios aut filios Patrini vel Ma-
trinæ.) Nam jus antiquum, vi cujus illa Cog-
natio ad prædictos tranſibat, ſublarum eſt
per Trid. Seſſ. 24. c. 4. Hoc ut magis pa-
teat, ſubjicitur

Arbor Cognationis Spiritualis.

/[Parentes
bb aptizati N
. vel

—— ——

confirmati. M
— — 8
5„ — „
„
S E . ,
2 3
—,— — — — —
Patrini 2 Baptizans
. 8 P
baptizafi
S 8 Vel
Vel E .
Confirmati.] 3 2£ confirmans.
„ 3.
S. G
. G
„ R
2 „

Sm
Baptizatus. Fa,

No.
o vel
[nfrmatue]

—,— —

N n 2 Reſp. 2.

564 Tradt. XI. Exam. VI.

Reſp. 2. Hoc impedimentum vel Cognatio
non oritur ex ſolis cæremoniis Baptiſmi, quæ
interdum ſupplentur: ùt patet ex S. Th. hic
q. 56. a. 2. Hinc ctiam non otitur ex Sacra-
mento Confeſſionis inter Confeflarium, vel
SpiritualemPatrem & filias Confeſſionis: quàm-
vis Confeſſor cum illis carnaliter peccans te-
neatur hanc circumſtantiam confiteri, ùt di-
tum eſt Tract. 3. Exam. 2. q. 3. n. 6.
Reſp. 3. Quomodo Cognatio Spiritualis poſ-
ſit matrimonio ſupervenire, & ſaltem ejus a-
Gtui præjudieare, explicat S. D. a. I. in c. di-
cens: diſtingendum eſt de ſpirituali cogna-
tione, quia aut præceſſit matrimonium, aut
ſequitur. Si præceſſit, impedit contrahen-
dum, & dirimit contractum; ſi ſequitur, tunc
non dirimit vinculum matrimonii, Sed quan-
tùm ad actum matrimonii eſt diſtinguendum;
quia aut ſpiritualis cognatio inducitur cauſa
neceſſitatis, ſicut cùm pater baptizat filium-
in articulo mortis, & tunc non impedit actum
matrimonii ex neutra parte; aut inducitur-
extra cauſam neceſſitatis ex ignorantia, & tunc,
ſi ille, ex cujus acth inducitur, diligentiam-
adhibuit, eſt eadem ratio, ſicut de primo;
aut ex induſtria extra caſum neceſſitatis, &
tunc ille, ex cujus adtu inducitur, amittit jus
petendi debitum, ſed tamen debet reddere,
ſi petatur: quia ex culpa ejus non debet ali-
quod incommodum alius reportare. Hæc ibi.

Reſp.

iuurcim tangen
Ceokuotem: l
Ur, ec durt
oad lon tene
u net er i
1b: aet
ſeinfn.
NMN 1. Co
erſoumm po
Rio Autem 17
lt enton iu
U ℳ

MNuen An
1s ntln d
nec orch
quurti pene
1io unoritn
Eetſcr, ,
nteltaten
1n ndorin
Ulnuis: & ſi
nlapente
Ehonbeſis,
1t8 . bi
le
wobiigfen
tle⸗ Gin

n leceliuc,

elut, dmin.

ledet i

Non h
Otule

De Impedimentis M atrimonil. §565

Reſp. 4. Ad contrahendam hanc Cognatio-
nem ſpiritualem ſufficit, quòd Patrinus ba-
ptizandum tangat, & teneat per Legatum, ſeu
Procuratorem: unde Legatus non contrahit
illam, nec Patrinus efficitur. Ratio: quia-
Legatus non tenet ſué, ſed alienò nomine, &
alius tenet per illum, ùt autem habet Regula
Juris: Qui facit per alium, perinde eſt, ac ſi faciat
per ſe ipſum.
D., 717. Quid eſt Cognatio Legalis?
Reſp. I. Cognatio Legalis eſt propinquitas
perſonarum proveniens ex adoptione. Ado-
Ptio autem à S. Th. q. 57. a. 2. definitur, quèòd
ſit extraneæ perſonæ in filium ſeu filiam, vel nepotem
legitima aſumptio. Et eſt duplex: una adoptio
perfecta, per quam adoptatus traducitur-
poteſtatem adoptantis ?: & ſic adopta-
tus ſuccedit patri adoptanti ex inteſtato:
neec poteſt eum pater ſinè culpa privare-
quartâ parte hæreditatis, fitque talis adopta-=
tio auétoritate Principis. Alia eſt adoptio
imperfecta, per quam adoptatus non tranſit
in poteſtatem apoptantis, & poteſt fieri etia
ſiné auétoritate Principis, & auctoritate Ma-
giſtratus: & ſic adoptatus non ſuccedit in bo-
nis adoptantis, nec tenetur ei adoptans aliquid
de bonis ſuis in teſtamento dimittere, niſi ve-
lit S. Th. ibidem.
Reſp. 2. Legibus humanis ab Ecclefia ap-
probatis ſtatutum eſt, quòôd Cognatio Legalis
perfeda dirimat matimonium. S. Th. q.57. 2. 2.
N n 3 Reſp. 5.

Ne

. 7 leni

566 Trabt. XVI. Exam. VI. —
Reſp. 3. Cognatio Legalis perfecta contra-

.
e unei
hitur 1. Inter adoptantem & adenptatnen „ & eg
li adoptati uſque ad quartum gradum-, m
nio ter adoptantem, & uxorem adoptati,
2. In

1e1 Kneri
m adoptantis?. 1
doptatum, & uxore J *
g gr adoptatum, & filios legitimos ado-
d is S. Th. a. 4. (verùm tertia (pecies non n
a erpetua, ſicut aliæ duæ, ſed ſolùm u⸗ Uunen,
rar Aun alter eorum non mancipatur.) Pro Li
quo ſubjicitur

Arbor Cogvationis Legalis.
ie n 6 Cine
Ootndundi
imun tl en
unkinunn
ei nundan,
uxdr ierlecon
e. . Cegs Tegai ad holl teſe
ad⸗ - optans Be- ab —„
ohianti⸗ ———-— — ind, vt
— Eum homicie
er aliun
oe nec ſucß
Colllum rel
lanen nottis
— 1ar dncher
riſii ri foren em
aaaf ptati Kell dec

ien,

De Impe dimentis Matrimonit. 5§67

Reſp. 4. PFœmina non poteſt adoptare, ni-
ſi ex privilegio. Unde adoptans debet eſſe-
maſculus, & qnidem ſui juris, & ad minus
ætatis 25. annorum, naturaliter non impo-
tens ad generandum: debétque ad minus 18.
annis excedere adoptatum.

Crimen, Cultůs diſparitas, Vis,
Ligamen, Honeſtas.
. 75. Quid ſentis de impedimento crimi-

nis ?²

Reſp. Impedimentnum criminis comprehen-
dit duplex crimen, quò matrimonium poſtea
contractum dirimitur.
Primum eſt homicidium, quod vir & fœæmi-
na machinantur alterius conjugem occidendo
eàâ intentione, ut poſt illius mortem ipſi in-
ter ſe contraherent. Ut autem dirimat, de-
bent adeſſe ſequentes conditiones.

Primè, ut tam vir, quàm fœmina ad di-
ctum homicidium concurrant, ſive per ſe, ſi-
ve per alium, ſive præcipiendo, ſive ſuaden-
do; nec ſuffieit mortem eſſe attentatam, aut
conſilium vel mandatum datum fuiſſe, quod
tamen mortis cauſa non fuit, ùt pluribus prao-
bat Sanchez: nec etiam ſufficit dictam ocei-
ſionem ratam habere: quia ratihabitio non
eſt eauſa occiſionis, ſed ſupponit occiſionem
factam.
Nn 4 Fe-⸗

8

668 Trabt. XVI. Exam. VI.

Serundè, ut uterque dictam contrahendi in-
tentionem habuerit, eôque fine homicidium
perpetretur. Unde non dirimit, ſi occiſio
ſit quidem actu ſecuta, ſed ſiné illo animo,
vel ſi hic animus adfuerit quidem, non tamen
fuit externè manifeſtatus, nec communi utri-
usque sonſilié approbatus, ſed ab uno tan-
tùm, niſi adulterium præceſſerit: ſi enim hoc
præceſſerit, licèt tantum unus (alterò neſcien-
te) eum intentione Matrimonii cædem per-
fecerit, matrimonium dirimitur,
Tertid, ut mors vi talis machinationis, non
autem tantùm ex medici, aut ægri culpa ſe-
cuta fuerit.
Secundum crimen eſt adulterium quod habet
adjunctam unam harum trium conditionum.
Primèò, ut perſona adultera re ipsâ occidat
eonjugem animô ducendi poſtea complicem,
unde neceſſe eſt, ut eædem adulterium præ-
cedat, non tamen neceſſe eſt, ut ambo adul-
teri ad cædem concurrant, ſufficit enim tunce,
ſi alter ſive ſuum, ſive complicis conjugem-
occidat, ùt antè dictum eſt.
Secundò, ut adulteri celebrent matrimonium
per verba de præſenti vivente adhuc legitimò
conjuge, idque ſive adulterium præcedat hanc
celebrationem, ſive ſequatur; requiritur tamen,
ut uterque ſeiat alterum eſſe conjugatum: ſi
enim vel alteruter ignoret, matrimonium non

dirimitur.
Ter-

N he

—

4 E. 1
Ged,uutrmn

Geietec
oo pli ro
Uumm cnditi
ier conci
un rimens
leriun,

e N ke
omm dant
ean, lann
Alealis mun
tiam onneht
chd Nton
Acnde, N
Cihein,
ericlun Uhe
Prialn, G
venum non
utitibaptin
nd telk inte
n idloct,
Unerhereti
ionis, dn
4 lcetit i
0ihenenti
etlit 4
clad

n.

De Impedimentis Matrimohii. 569
Tertiè, ut matrimonium per verba de futuro

iint , ſibi promittant ih eventum morituri conjugis,
i, licèt ejus cædem interea non machinentur-,
utn dummodo ipla promiſſio ſit acceptata.
ee ummnn Harum conditionum una, ſi eum adulterio
NMau conſiſtat, conſtituit inter adulteros impedi-
Ein mentum dirimens, non autem fſufficit ſolum.
A adulterium.

.

nöni caden .B
nin, D. 79. Quid eſe cultüs diſparitas?
tinton Reſp. Eſt differentia, quæ reperitur inter-

rezi aß perſonam baptizatam & non baptizatam, v. g.
Judæam, Paganam, S&c. Hæc diſparitas jure
n gudle Eccleſiaſticò matrimonium dirimit, quia con-
hdium trariatur principaliori bono ipfius matrimo-
tiue i, quod eſt bonum prolis ad cultum D EI
gun, educandæ. Poteſt tamen Papa ex juſta cau-
uienn ſa diſpenſare, niſi fors adeſſet manifeſtum-
enn periculum ſubverſionis. Dixi: Inter perſonam
ndi haptigatam, & nen baptizatam: quia hoc impedi-
lchittin mentum non reperitur in matrimoniis, quæ
H herctici baptizati contrahunt cum Catholicis.
L Imèô poteſt inter hos matrimonium eſſe lici-
uinie tum in locis, quibus mixtim vivunt Catholi-
vlu ci inter hæreticos, modò deſit periculum ſub-
ulh verſionis, & provideatur, quòd omnes pro-
ehiäm les educentur in fide Catholica, ac ſubſit ſpes
gm convertendi alterum conjugem, & aliâs id
fnmim expediat ad conciliandam pacem inter fami⸗-
lias, vel ad alios honeſtos fines.
N n 5 Vis

70 Tradl. XryI. Exam. I.

Vis eſt violentia ſeu coactio, ſive metus gra- eote
OIE

vis. De hoc impedimento di eſt ſuprà Exam.
3. 9 32 7 Nelmmend
Q. 20, Oid eſt Ligamen! gl

Reſp. Ligamen eſt matrimonium cum alio Iwotent
valide contradum, etiamſi non fuerit conſum- aneſcecl
matam, quéô durante uxor alligata eſt virs, nec di inna
alium duecre licité aut valide poteſt; ſi mer- ge oell
zuus fuerit vir efus, foluta eſt à lege viri. Quo- - 1 vle
modò poſſit ac debeat conſtare de morte con⸗ a ifi
jugis, ut liceat ſecundò nubere, vide in Exame tieſtheme
S. 4. 92 & 10. Eentg ſeel,
A. :r. Qs s nee. eſen

Reſp. Honeſtas ſeu impedimentum publicæ 1e ft

honeſtatis eſt, vi cujus ſponſus (& & conver-
ſo) nec validè, nec licitè poteſt (Eccleſiâ
ſic ſtatuente) contrahere cum conſanguinea
Iuæ ſponſæ, v. g. cum matre, filia, vel ſo-
rore: non tamen extenditur ultra primum- phine
radum, prout ſupràâ dictum eſt in Exam. 2. fiinit uit
de ([ponlal. q. 3. Nec morte cxtinguitur. C. Al i
un. de ſponſ. in 6. fonke,
Porrôò, quia impepimentum hoc Jure Eccle- i, 1
Kaſticò introdudum eſt, ad Infideles nihil at= immine

tinet. .
4 . kondi
861 Muh

l⸗

Ullin,

inonn 4
fienunte
ſal
e eet
enn
iete non
er iei

en

Venun d
(LN
wd (de
Cun ntenn
Une, iil,
u Unn oin
unckübr
ne enngin
n eeſet
tucſs

De Impedimentis Matrimonii. 571

Si fortè coire nequibis . id eſt, im⸗
pedimentum impotentiæ.

D. 22. Ouid eſt impotentia & quotuplex?

Reſp. Impotentia quoad præſens eſt inca⸗
pacitas exercendi adum conjugalem, ſeu ſe-
minandi intra vas. Eſt qnadruplex: Natura⸗
lis, quæ provenit ex nimio calore vel frigi.
ditate; ex maleficio, quæ procuratur ope dæ-
monis; ex defectu ætatis; & tandem ex eo, quod
aliquis ſit Hermaphroditus. Iterum hæc im:
potentia vel eſt perpetua, vel temperalis. Item
vel eſt zeſpectiva, üt in viro reſpectu harum vel
illarum fœminarum, non verôò reſpectu omni⸗=
um; vel abſaluta, quæ reſpecu omnium habe-

OQ. 23. Duag impotentia dirimit matrimo-
nium?⸗

Reſp. Primò: impotentia naturalis perpetua
dirimit matrimonium jure naturæ. Patet ex.
Bulla Sixti V. incipiente: Cam frequenter in iſtis
regionibus.
Dixi: Perpetua, quia temporalis non diri-
mit matrimonium, ut habetur C. fraternitatis.

Porrò illa dicitur impotentjia temporalis, quæ
ſinè miraculo, ope tamen & artificiò humanòô
abs⸗

572 Tradt. XI. Exam. VI.

abſque peccato, & vitæ periculo tolli poteſt;
perpetua verò, quæ ſic tolli non poteſt.
Ad explorandum autem, an impotentia-
ſit perpetua, triennium à jure conceditur-,
quòê finité conceditur reclamatio ſeu declara-
tio occulti impedimenti, ut ab invicem ſepa-
rentur; ſi tamen ſeparatione factàâ ille, in- zulm
quo erat impedimentum, invenitur carnalem menam
copulam cum alia, vel cum eadem perfeciſſe, limt
reintegrat Matrimonium præcedens, & diri- hhem
mit ſecundum. Ita habetur C. fraternitatis de eſen int
frig. & malef. Et hoc verum eſt, etſi per ſen- Rind
tentiam judicis fuiſſent ſeparati. eltaͤme
Reſp. 2. Non ſoiùm impotentia abſoluta, ſed “
& reſpectiva dirimit matrimonium reſpectu illius e n
perſonæ, cum qua copula haberi nequit, ſecus-
reſpecétu aliarum. Ita habetur c. cit. in
Rep. 3. Mulier ſterilis, quæ non poteſt ge-
nerare, vel nequit edere fœtum, niſi mortuum, Unitd e
contrahit validéè: quia ſufficit, quòd poſſit coi- ar 1
re & conſummare matrimonium, & per accidens “l
eſt, quòd effectus matrimonii non ſequatur. lrſe
Reſp. z. Impotentia ex maleficio proveniens, dink
G ſit perpetua, irritat matrimonium. Patet cx dilen
e. ſinali de frig. & malef. Dicitur autem perpe- üanind
tua, quando poſt experientiam triennalem nul⸗ ine
16 humané remedié licite tolli poteſt, ideéque lckt
ſi miraculé tolleretur, ob id non deſineret eſſe re
perpetua; ſi verò tollatur, vel tolli poſſit per ordi- Ni⸗ le
narios exoreiſmos & Ecsleſiæ preces, non eſt dicen- M

. . 1 Undeg
da perpetua; ſecus dicendum, ſi aboleri non poſ- 3 ntel
ſet „ WMrin

, 4
R De Impedimentis Matrimonii. 573
ndt ſet, niſi per maleficium, ſeu aliam actionem il-
Inim licitam. Et hæc intelligenda ſunt de impoten-
ne con tia matrimonium antecedente, ſi enim ſuperve-
ihs niat matrimonio jam contracto, manet validum
tihilien ob ipſius indiſſolubilitatem.
e KReſp. 5. Impotentia proveniens ex defectu
ægtatis, ut ſi maſculus contrahat ante 14. & fo-
mina ante 1I2. annos, (qui dicuntur anni pu⸗
bertatis) dirimit matrimonium jure Eccleſiaſti-
céô. Ita habetur in c. ex litteris de ſponſ. impub.

Gerinran
ellen e⸗
Eeteldil

eien Aliud eſſet, ſi malitia ſuppleret ætatem (id eſt,
ſ eſſent potentes ad copulam, & aliàs judiciò
“ pollerent ad cognoſcendam vim conſensúùs con-
„Cugalis) hoc enim jura sxcipiunt. Ideo ſi con-
nuftii trahentes ante annos pubertatis ante tempus præ=
,s qictum carnaliter fuerint copulati, nihilominùs
matrimonium perpetuéò ſtat indiſſolubile.
m De impotentia proveniente ex ætate ſenili ſic

n Wnon

diſcurrit S. D. hic q.5 8. a. I. ad 3. ſi in aliquo ſive
per ſenium, ſive per morbum porentia generan-
u di eſſet ita deſtruéta, ut copulam carnalem fa-
cere, ſeu ſeminare non poſſit, nec ullà humansè
arte ad id reſtaurari, cùm nec finem ſecunda-
nin KE rium, ſcilicet concupiſcentiæ remedium in hoe
malel matrimonio aſſequi poſſet, eſſet jure naturæ nul-
ntink lum, ſubſiſtit autem, ſi intra vos ſeminare poſ-
hret, ſet.
I Reſp. 6. Hermaphroditus, ſi in eo unus ſexzus
prævaleat, poteſt ſecundàùm illum inire matrimo-
nium, unde ſi contrahat ſecundàùm ſexum infe=
oems riorem, matrimonium jure naturæ eſt nullum:
quia

574 Tradbt. X,I. Exam. VI.

quia propter genitalium deficientiam non adeſt
potentia generativa illi ſexui proportionata; ſi
verò neuter prævaleat ſed uterque ſit æqualis“,
contrahere poteſt, ſecundùm quem ſexum vo-⸗
luetit: quia adeſt potentia generativa utriúsque
ſexs. Spadones tamen ſeu Eunuchi, utrôque-
teſticulé orbati invalidé contrahunt matrimo=⸗
nium: quia veri nominis ſemen nequeunt effun=
dere, nec item ille, cui virilia ſunt amputata;
vel qui teſticulos habet contuſos, validè con-
trahit: quia licèt aliquando falis ſeminet, ſemen
tamen hoc non eſt prolificum. Ita Bonac. cum-
aliis.

Q 24. Duud, ſi conjuges Kante impotentia in

petant non ſeparari, ſed cohabilare ſaltem ut fra-⸗
ter & ſoror?
Reſp. Judex id facilè non debet permittere-,
præſertim ſi juvenes ſint. Ratio: ne exponan-
tur continuæ oceaſioni peecandi ſeminando ex-
tra vas, dum actum tentarent;, fortè ad ſedan⸗=
dam concupiſcentiam, poſſet tamen id cum mu-
turo conſilio permittere, ſi non ſint juvenes, &
de corum pietate conſtet, ac uterque votum fa-
ciat caſtitatis.

25§. Pectantne conjuges illi, qui dum la-

.

borant impediments impotentix, interim ante ſe⸗
parationem attentant alctus ſornicarios?
Reſp. quòd non. Ratio: quia laborant igno-
rantiĩâ facti, quæ ipſos à peceato fermali exeu-
ſat. .

No-

Nuln

ſe, gt i
unſhenig
zuptinenn
eCluentum
uam ertoris
Mtehumr
RKanleu
L. .
6. lopedine
Ind. ell. 44
1 n hoe
enperſoni

. E IN
NN
1 Diecdle
lonn ſee u
dldinen N
Chitla
1 ftoren
Ulke Cekge
texr Ind
(akenin non
ſt ducere
niccti
d nnen
ebete
gin

nN
S

Ureoporte
nlltn
n en ſ
Eife l
Mutti
enh

Un e
en egbena⸗
, pii
Uulning
In bong:

Ue gig
ſceauſt.

Aenſden
n
ort dl
nenid an
lenſle fon

z.
1r 4
tenn a,
Hmiunitt
1 lchont
glom

,.. „
fgeniin .

De Impedimentis Matrimonii 5§575

— ——
Nota, quòd aliqui DD. præter impedimenta
dirimentia ſuperiùs per verſus aſfignata ſpeciatim
ponant impedimentum amentiæ, & iliud Xtatis.
Sed impedimentum ætatis S. D. reducit ad im-
pedimentum erroris.

Clandeſtinitas, nümirum! ſi Paro-
chi & duplicis deſit præſentia teſtis.
D. 26. DBuid de hoc ſintis?
Reſp. Impedimentum hoc ſtatatum eſt jure no-
v6 Trid. Seſſ. 24. de reform. maitr. c. 7. Etſi
enim ante hoc Concilium matrimonia elandeſti-
na ſemper fuerint prohita, fuerunt tamen valida
uti adhuc ſunt in locis, ubi Trid. non eſt re=
ceptum.

D., 27. Quis intelligitar pomine parochi?
Reſp. Papa in tota Eccleſn, Epiſcopus in-
ſua Diœceſi, ejúsque Vicarius Generalis, & Ca-
pitulum ſede vacante; Item illi, qui habent ju-
ris dictionem quaſi Epiſcopalem, uti habent quæ-
dam Capitula & Abbates exempti, reſpectu ſuo-
num ſubditorum. Tandem quivis Sacerdos à
Parocho delegatus, ſeu ab 70 licentiam habens,

àt patet ex Trid.

.
Cæterùm non eſt de neceſſitate, quòd Pare-
chus ſit Sacerdos, ſed ſufffcit „ quòd habeat ti-
tulum & officium Parochi, juxta declar. Car-

din. Si tamen velit alium delegare, ille dele-

gatus debet eſſe Sacerdos, ſùt patet ex Trid, cit.
Debet etiam de neceffitate eſſe Parochus pro-
Pri⸗

4

576 Trad. NrI. Exam. VI.

prius. Ratio: quia juxta Trid. ille Parochus-
debet adeſſe, qui poteſt alteri Sacerdoti dare-
licentiam; ſed hanc dare poteſt ſolus proprius
Parochus, quia aliàs certè plurima ſequerentur
inconvenieuua: ergo.

OQ.,25. QDus Parochi & teſtium præſentia re-
quiritur?
Reſp. Humma: quia Parochus nomine Eccle-
ſiæ, quam repræſentat, debet advertere & ſci-
re, quid agatut, & teſtes, ut de re geſta poſſint
teſtari.
Porrò Paroehus poteſt aſſiſtere matrimonio
ſuorum ſubditorim extra ſuam Parochiam, quia
non eſt acus juriidictionis ſaltem litigioſæ; non
poteſt tamen benelicere ſolemniter.

Q. 29. Debetne adeſſe Parochus ſponſi vel
ſoonſæ d
Reſp. Sufficit quscunque ex illis duobus, com-
muniter tamen ſol't adeſſe Parochus fœminæz.
Ratio: quia comminiter in domo fœminæ cele-
brantur nuptiæ, quid ſi unus contrahentium ra-
tione duplieis domrilii duos habeat Parochos,
ſufſicit, quòd adſit i, in cujus Parochia matri-
monium celebratur. Cæterùm obſervanda hie
eſt praxis.
Q. 30. Quid cenſis de vagabundis ſeden

certam nullibi habentibus?
Reſp. Sicut Sacramentum Communionis &

Confaſſionis ſolent participare ibi, ubi ſe deti-
nent;

un Ne
tkinonnom
enacondtio
c n ſeii
laetere n
gu; in
4
Aen ean
don polin
1 oent, l
le andl, l
Mto/ a
ilonn krnth
eoltehun
(N Pe
da
NeS A
lceeti
ente hecl
, Conji
Ntkller teme
nhrocho
IUI Propt
Mümpnun ke⸗
Ttlepnn

4 p
6 3. gt

Aen

Seen
D De Impedimentis Matrimonii. 577
nuleh nent, ita & in præſentia illius Parochi contra-
egein hitur matrimonium. Parochus autem tenetur.
eicius de eorum conditione ſollicitè indagare, ùt mo-
Nin e⸗ net Trid. an ſcilicet alibi ſint conjuncti, &,
Et poſtea petere ab Epiſcopo licentiam aſſiſten-

Nnges di, ſinè qua, etſi aſſiſtat validè, graviter tamen

peecat.
Niumni Q., 31. Eſine idem de Peregriniss
Ue iGeren Reſp. Si ex cauſa modic tempore domé ab-

Utere ſunt, non poſſunt contrahere eoram Parocho
