26 tamen vitiò obligant ad reſtitutionem,
Pariter vitium ſive defectum ocgçultum tene⸗
zur venditor emptori detegere, ſecus eſt illici-
ta & doloſa venditio, & tenetur venditor ad
damni reparationem: quia in re gravi Pproxi⸗=
Mum decipit.

D. 7. Rey empta eui perit?

Reß 1. Si poſt traditionem pereat, perk
emptari: Quiz res petit ſuo domino; tunc
autem emptor eſt dominus reie
Reſp. 2. Si pereat ante traditionem, & ſit⸗
ves determinata, v. g.: hoc dolium vini, etiam
erit emptori. Quia qui ſentit eommodum
eu frudus, ſentire debet & onus; ſed tunc
cCommodum ſeu fructus rei accreſcit emptori:
ergo & perit illi. Exceptio eſt, ſi aliter ſits
conventum, vel pereat culpâ venditoris.
Refp. 3. Si res ſit indeterminata;: v. g. ex
camulo tritici duo maldra, ex grege boum-
tres poves, &. perit venditori antę tradi-
tionem: quia ſimilia venduntur ſolùm ſub con-
ditione, ſi tradantur

2r.

0o cn
i Venen
11 Flore
blitin

enm
Unla
Iner,
⸗
UUm.
s mm
gune

ul

enkerie
ong 6
, 2gti
logen,
in ten
ſ ile;
dirorae
gren⸗

beri⸗
tunc

AlH
ctiam
lodin
An
ptoi
erſ
K
l
i .

G⸗

De Uſura. 233

D., 5. Quid eſt Monopolium?
Reſp. Monopolium eſt, dum v. g. plures-
negotiatores inter ſe conveniunt de coëmen-
dis omnibus mercibus alicujus generis, ut,
omnes ab eis emere cogantur; vel quando
impediunt, ne ſimiles aliunde adferantur; vel
quando conſpirant in pretium, ut nullus mi=⸗
noris vendat: ubi ſi pretium ſit injuſtum, vel
ſupra vulgare ſummum, eſt illicitum & con-
tra juſtitiam: quia pretia rerum non pendene
ex libidine mercatorum. Quod ſi Monopo-
Iium authoritate Principis aut Magiſtratũs pro
bono communi ſit regulatum, eſt licitum, fi
videlicet pretium non ſit ſupra legale vel vul=
gare ſummum.

Ex Exam. VIII.
De Uſura in mutuis.
Da 7. Quid eſt mutuum & quotuplex?

Reſp. z, Mutuum eſt contractus, in quo al-
teri traditur res ipsò uſu conſumptibilis cum
translatione dominii, ut eandem reddat, non
numeròô, ſed ſpecie vel valore.

Reſp. 2, Mutuum eſt duplex: verum & pal⸗
liatum. Mutuum verum eſt, quando res verè
gratis mutuatur, prout natura hujus contra-
Güs exigit, nec aliud intenditur. Palliatum

eſt, quando verba ſignificant alium contra-

P* 5 Rum;

234 Tract. M. Exam. VIII.

GRum, ſed mens contrahentium ſive vera, ſi-
ve præſumpta, intendit contractum mutui,
qui aliò contractu tegitur ſeu palliatur, ut-,
v. g. ſi quis emat minoris juſté pretiò ob ſo-,
lutionem anticipatam, eſt mutuum palliatum
& uſura.

Q. 2. Quid eſt uſura?
Reſp. Eſt contractus mutui, in quo ex ſtri-
Ga obligatione aliquid vi & eausâ mutui ac-
cipitur ultra ſortem, id eſt, ſummam capi-
talem. Eſt duplex: una realis, in qua dicta-
obligatio explicitè vel implicitè deducitur in
pactum. Alia mentalis, dum quis mutuat al-
teri eã mente, ut aliquid ultra ſortem ex juſti-
tia reddendum expectet vi mutui. Eſt pec-
catum mortale ex genere ſuo; quia juri na-
turæ repugnat percipere lucrum ex re non-
ſua; ſed res mutuata non manet mutuantis,
ſed tranſit in dominium mutuatarii: ergo.

Q. 3. Nibilne ergo licet accipere ultra
ſortem
Reſp. I. Quicunque aliquid pecuniâ men-
ſurabile ex pacto tacito vel expreſſo pro re-
mutuata ex vi mutui accipit, peccat, quia-
agit contra juſtitiam.

Reſoy. 2. Recompenſationem, quæ pecuniâ
non menſuratur, licet pro mutuo exigere, pu-
ta benevolentiam & amorem ejus, qui mu-
tuavit, vel aliquid hujulmodi. Imò ſi quis-
ali⸗

t tna l

Nois

ln
1e na
atente
lar
W
tom Ne
iatione
Morun,
um ver
tia ke,
ir a0
nad

—
ert,
mhn
Ur, i
obl
lliarr

er ſi
tui .
n can⸗
didt
itur in
at 4..
juſti.
pec.
i na.
non.
antß,
800

,ℳ
Uner

1o0
i⸗

De Iſura. 235

aliquid pretiò ſeu pecuniâ æſtimabile pro mu-
tuo accipiat, non quaſi exigens, nec quaſi
ex obligatione aliqua tacita vel expreſſa, ſed
ſicut gratuitum donum, non peccat. Ratio
utriusque eſſe poteſt: quia antequam quis-
mutuet, talia licitè accipere poteſt: non fit-
autem pejoris conditionis per hoc, quòd
mutuavit.
Reſp. 3. Licet aliquid accipere ultra ſottem
ratione damni emergentis & lucri ceſſantis.
Item ratione moleſtiæ, difficultatis, vel expen-
ſarum, quæ in recuperanda ſorte timentur:
quia hoc perieulum eſt pretiò æſtimabile.

Pro quo nota damnum emergens vocari, quod
quis patitur in ſuis bonis, ſi ea det alteri,
v. g. habet quis ruinoſam domum, nunc mo-
dicò ære reparabilem, ſi verò nunc mutuet-
alteri, ejus reparatio ſuò tempore ruinâ cre-
ſcente majores expenſas faciet. Lucrum ceſſans
eſt carentia lucri, quod, ſi alteri non mu-
tuâſſes, probabiliter ex tuis bonis accepiſſes,
v. g;: pro pecuniis emendo cenſum, vel frugi-
ferum prædium, aut applicando eam ad ne-
gotiationem, &c. Lucrum ceſſans eſt jactura
bonorum, quæ quis ſolàùm habet in ſpe; da-
mnum verò emergens, eorum, quæ quis ha-
bet in re.

Reſp. 4. Si pecunia tantùm eſt in potentia
temota ad faciendum lucrum, non poteſt mu-

tuator aliquid accipere ultra ſortem ratione-
In-⸗

236 Trabk. IX. Exam. VIII.

lucri ceſſantis; quia non poteſt vendere, quod
nondum habet. Si verôò eſt in potentia pro-
xima, & à lucro impediatur contra volunta-
tem, poteſt mutuator licicè exigere lucrum.
ceſſans, non quidem ex æquo, ſed ſecundùm
conditionem perſonæ & negotii. Ratio pri-
mi: quia talis pecunia plus valet huic ſuo do⸗
mino, quàm ſecundùm ſe ſumpta. Ratio ſe=
cundi: quia damnum emergens & lucrum ceſe
ſans eſt pretiò æſtimabile.

D. 4. Quid &ſt ceuſus? eſtue licitus?
Refp. 1. Cenſus eſt jus exigendi annuam penſia-
gem ex re vel perſona alterius utili ſeu fructifera.
Reſp. 2. Cenſus five realis ſive perſonalis
eſt licitus. Ratio I. p. eſt: quia in tali con-
tractu cenſuali etiam perpetuo non datur pe=
cunia præſens pro pecunia in futurum perci-
pienda, ùt fit in mutuo, ſed pro præſenti ju-
re percipiendi deinde penſiones in pecunia-
vel fructibus, quod jus, quia eſt temporale;
ſicut donari, ita & vendi poteſt. Ratio 20
p. eſt: quia in cenſu perſonali, qui fundatur
ſuper certa perſona obligante ſe ad annuam.
penſionem, ſolummodò venditur jus annua-
tim percipiendi aliquid ex lucris, quæ cen-
ſuarius ſuâ induſtriâ acquirit: ergo redit ra-
tio primæ partis.
S. 5. Qus ergo titulò licet accipere aliquid
ultra ſortem, v. g. quinque pro centum?
Reſ. TLitulò emptionis & venditionis, non
vi

6 Deodek
ianen

SIrte enene
arte emene

W
a

.
We c

14, kla
Uln vor
Untii en
: ul
ſuin,

—
ert an,
ntin
volor
lueng
ccund
Katio 4
ctunce

tur
erſe
.e
Dnalis
jcon.
ur e⸗
Perci
entii.
ecuni⸗
portl,
a0
undene
nn.
Mle⸗
2.

Atn.

De Uſaura. 232

vi mutui: quia emitur non quidem pecunia,
ſed jus percipiendi fructum ex pecunia, quod
jus à pecunia diſtinguitur, ſicut jus percipien-
di tributum diſtinguitur à tributo.

Q. 6. Chirographa poſſuntne emi minori
pretib?
Reſp. Probabillus eſt non poſſe;, ſi eommu-
ni hominum judiciò non fit difficultas, nee
ex parte ementis, nec vendentis: nec ullus-
titulus damni emergentis, difficultatis, &ce
quia nullus adeſt titulus pretium minuendi.

QQ. 7. Contryactur, hiſpanicè Mohatra di-
ctus, ſeu pactum venditionis & ſtatim reciprocæ
emptionis eſtine uſurarium?
Reſp. Eſt uſura palliata & virtualis: quia-
mutuo virtuali & lucro ex vi ejus ſecuto cor-
reſpondet uſura virtualis & palliata; ſed ſie
eſt in hoc contractu: ergo.

Q. 5. Uſurarius teneturne reſtituere

Rep. Affirinativé: quia mutuum non eſt tes
ſua, ſed eſt mutuatarii; ex re autem non ſua
nullus poteſt facere lucrum. Imò & hæredes
uſurarii tenentur ad omnia ejus debita perſol-
venda: quia verè poſſident alienum; non ta-
men (niſi fuerint eooperati) ultra vires hæ-

Feditarias „ nec alter pre altero ſeu in ſoli-

dum 4

238 Trabt. IX. Exam. IX.

dum, ſed ſinguli pro rata: quia ſinguli ſeox-
ſim ſolùm ſuecedunt in parte hæreditatis.

OQ. 9. Quæ ſunt pœnæ uſurariorum?
Reſp. Sunt variæ. I. Sunt infames. 2. Non
admittuntur ad Sacramenta Confeſſionis aut
Communionis, nec ad oblationem Altaris“.
3. Privantur ſepulturâ Eccleſiaſtica. 4. Eo-
rum teſtamenta ſunt nulla. Quod tamen in-
telligendum eſt de uſurariis manitfeſtis.

Ex Exam. IX.

De Monte Pietatis, Cambio, Contra-
Gu Societatis, Locatione, Conductione, Pi-
gnore, Hypotheca, Fidejuſſione, Tranſa=
ctione, Mandato, Depoſito, Commo-
dato, Precario.

Q., 1. Quid eſt Monæ pietatis?
Reſp. Eſt ſumma pecuniæ vel cumulus fru⸗
menti, aliarumve rerum uſu eonſumptibilium,
ſeu mutuabilium, ex publico ærario, vel pie-
tate alicujus divitis fundatus ad ſubveniendum
vel mutuandum (erga pignus & modicam-
retributionem) pauperibus & indigentibus,
ne uſurarum voragine deglutiantur. Hice
Mons eſt honeſtus & licitus, ſi habeat has-
conditiones. I. Ut qui Montis curam ge-
runt, pauperibus mutuum petentibus tenean-
tur certam gquantitatem darc, ut ve ge tres au-
1tr⸗

N

U

San di⸗

5 6d mot

6nelle n
von proy
ro Monrs
tatone,
cllarun,

me ens
Haellen
lCbetar
n dan
u, d
s, ti d
Unſetrtiote
6, len zen
nutul, 1
t alin
con

itati,
vorun

es 2 N
ſionis
1Alrant
4. l
tamen
ii

Lontr.
ne, Ni
ranſe⸗
und⸗

1

ulu n⸗
tibiinn,
Ueldie
nienenn
odein,
enin,
„ Ne⸗
ler⸗
unge⸗
Cheaſl⸗
eza.

De variis Contractibur. 239

reos, vel tres modios tritici. 2. Ut detur-
ſolùm ad certum tempus, v. g- annum, ne-
mons evacuetur, ut aliis non poſſit ſubveni-
ri. 3. Ut pro montis ſecuritate mutuatarius
det ſufficiens pignus, ne ſit periculum non-
recipiendi mutuatum. 4. Ut mutuatarius-
quòvis menſe ultra ſortem aliquid parùm ſol-
vat, non propter mutuum (ut fit in uſura)
ſed pro Montis conſervatione, miniſtrorum-
ſuſtentatione, ſtipendio, domũus reparatio-
ne, ciſtarum, granariorum, ſerarum, &c.
confectione, &c. quæ cedunt principaliter-
in utilitatem ipiorummet indigentium mutuum
accipientium, nee non miniſtrorum Montis,
qui libros rationum conſcribunt, pignora. „
ne corrumpantur, aſſervant, pecunias nume-
rant pro commodo mutuatariorum. §. Ut,
ſi tempore ſtatutõ mutuatarii non ſolvant,,
pignora vendantur ſuſtô pretiò (quod fit au-
thoritate publica?) & detrahatur ſolùům id.
quod debetur Monti, & Miniſtris ejus, reli-
quum reddatur mutuatario, cujus erat pi-
nus. 6. Ut à mutuatario non accipiatur
plus, niſi quod eſt neceſſe pro expenſis ad
conſervationem Montis, ſinè ullo lucro Mon=-
tis, ſeu augmento: quia ille exceſſus daretur
vi mutui, ceſsétque uſurarius, quia non ap-
Pparet alius titulus, cùm indemnitati Montis
& miniſtris aliunde conſultum ſit, ùr ſupponi
tur, & conſequenter fieret Mons impictatis.

2460 PFract. Ik. Exam. IX.

. 2. Quid eft Cambium & quotuplex?
Rezſp. 1. Cambium eſt permutatio pecuniza
pro pecunia inter campſorem & campſarium.
Reſp. 2. Cambium aliud eſt ſiccum ſeu fis
ctum, aliud reale: Primum eſt fictè ſeu appas
renter cambium, feveràâ autem eſt mutuum-
palliatum, adeôque uſurarium, ut ſi accipi=
tur lucrum præcisè ratione temporis dilati
& non ratione loci, alteriusve tituli. Secuns
dum eſt legitima pecuniarum permutatio: &
hoc eſt rutſum duplex: unum manuale ſeu mintis
tum, quò pecunia unlus formæ petmuratur-
cum pecunia alterius ſormæ, v. g. aurei cum
argenteis ; grandiores cum minoribus, vete=
res cum novis: Altérum eſt locale, quò per=
mutatur pecunia præſens pro abſente ſecun-
dam locum, quod ſit dupliciter: 1: Si Cam-
pſor pecuniam præſentem det hic, ut Cam-
pfſarius pef ſe vel per ſuum correſpondentem
accipiat eam alibi. 2. Ut pecuniam accipiat
hic, & alibi reſtituat.
A juſtitiam Cambii fequiruntuf 3. condis
Gones. I. Ut careat fraude & ſimulatione.
2. Ut nihil accipiatur pro ſola dilatione. 3
Ut ſervetur juſtum pretium, nempe quod tas
gatum eſt à lege vel conſuetudine, äut pru-⸗
dentum judicio ; conſideratis laboribus, in⸗
duſtriâ, periculis, expenſis, &c.
Q3. Quid eſt Contractus ſocietatis?
Reſo. Eit duorum vel gluriam conventio 4
60N⸗

(ir 0
1 N N
l,

Fanegotll

huneden

5

☛

—

eguint
Uionem
Riempore
gnorart

tatio
ſiu nit⸗
Moutatur
utel cun
„Vete⸗
16 pets
ſecun⸗
Cam.
d Can.
ndenen
1teipt

concle
gtion.
one. 9
gol 4
At le
i, S

De variis Contractibus. 241

conferendum aliquid in commune lucrum &
damnum juxta proportionem rerum contribu-
tarum. Fit duobus modis: I. Ut ſit ſocietas
omnium bonorum, quâcunque viâ & honeſí
modô vel titulé obvenerint, ſive pro præ-
ſenti, ſive in futurum. 2. Quod magis eſt
in ulu, ut ſit ſocietas certæ rei, ut ſi plures-
in certo negotii genere conveniant ad commu-
ne lucrum.
O., 21. Quid eſt Locatio & Conductio?

Reſp. Sunt unus contractus, qué alteri con-
ceditur res utenda vel frucnda conſtitutéô
certò preti: vocatûrque ex parte conceden-

tis locatio, e parte accipientis conductio, ſi=

ve res ſit mobilis ſive immobilis, modéô non-
ſit unò actu conſumptibilis, ùt ager, domus;
&cc.
Expenſæ faciendæ pro re locata vel conſer-
vanda vel reparanda ſpectant ad locatorem-,
niſi aliter ſit conventum: & in hoc differt
conductor ab uſufructuario & Emphiteuta-„
qui ipſimet expenſas facere debent.

D. 5. Quid eſt pignus & Hypotbeca?
Reſp. Vel ſumitur pro contractu, & ſic eſt
actus legitimus, quô creditor in rem debito-
ris acquirit jus, ut ex ea (etiam vendita-)
ſolutionem habere poſſit, ſi illa non fat ſta-
tutô tempore. Vel ſumitur pro objecto ſeu re
oppignorata, queæ res, ſi mobilis ſit, dici-
G tuk

242 Tradk. IX. Exam. IX.

tur pignus, requiritque traditionem; ſit immo-
dilis, eſt bypotheca, fitque ſolâà partium con-
ventione ſinè traditione. Hypotheca alia eſt
generalis, quâ pro ſecuritate obligantur omnis
debitoris bona; alia ſpecialis, quâ obligatur
ſolùm quædam res particularis, ùt vinea, &c.
Item alia eſt expreſſa ex conventione verbô
vel ſcriptò appoſita: alia tacita, quæ irrequi-
ſitõò conſenſu domini ſeu debitoris in certo-
rum creditorum favorem imponitur à legen;
qualem habet pupillus in bona ſui Tutoris,

Ac.

Q. 6. Quid eſt Fidjuſſo?
Reſp. Eſt alienæ obligationis in ſe ſuſceptio,
ut deficiente in ſolvendo debitore principali
ipſe teneatur ſolvere.
Conditiones ad eam requiſitæ ſunt: 1. Ut
ſupponat alium debitorem principalem. 2.
Ut non teneatur ad plus, quàâm ille. 3. Ut
ſi illius obligatio inveniatur invalida, etiam fi-
dejuſſor non teneatur. 4. Ut non teneatur-
ſolvere, niſi factâ priùs diſcuſſione bonorum-
debitoris prineipalis conſtet illa non ſufſice-
re.
Fidejuſſor in quibusdam caſibus poteſt pe-
cere liberationem ab hoc onere, I. Si tantùm
pro certo tempore ſe obligaverit. 2. Si de-
bitor incipiat bona ſua dilapidare. 3. Si pe-
tat regiones longinquas. 4. Si fidejuſſor-
jam longé tempore perſtitit in ea obligatio⸗
ne; &6, Le, 7.

vlue ree
Eure
Awendr
ſtmenti i

*

nrarin

anut, 9

, KW
le. dered
At, W

Orte

Wik a

üdiendam
lune
14 Propten
um, 1
ttinm ,

ainl

ne ven
irrent
ſege
utor’⸗

.

ceptit
ncipal

1. U
em. 1
etiamt.
eneatc
0noru.
lche⸗

tel e⸗
nnm
ce.
Ape⸗
or⸗

grio⸗

C/

De variis Contradlibus, 243

D. 7. Qüid eſt Tranſactio?
Reſp. Eſt de re dubia & litigioſa lite jam mot non
gratuits pactio. Dicitur: non gratuitæ: quia non
poteſt fieri niſi aliquò datò & retentô; unde
differt ab amicabili compõôſitione, per quam
pars debiti gratis remittirur, & ſic amicabi-
liter à litè receditur.
De Jure Civili non poteſt tranſigi ſuper re
teſtamentéô relicta, niſi inſpectis & cognitis-
teſtamenti tabulis. Ratio: quia publicè &
privarim intereſt, ut ultimæ voluntates ſer-
ventur, quoad fieri poteſt.
Judex abſolutè ad tranſactionem cogere non
poteſt, niſi eſſet lis valde intricata & diu du-
rans. Ratio: quia regulariter nemo invitus
contrahere, & jure ſuéò privari poteſt. Nec
Judex, ſi videat unius partis jura eſſe omni-
no clara, poteſt ei traniadionem ſuadere, „
quia tenetur cuiliber dare, quod ſuum eſt,
niſi fortè timerentur novæ lites & valde ſum-
ptuoſa partis adverſæ nimis potentis appella-
tio etſi frivola: tunc enim poſſet ſuadere ad
redimendam vexam.

Q. . Duid eſt Mandatum?!
Rep. Eſt gratis facta ſuſceptio aliquid ſaciendi, quod
alius mandat vel committit. Dixi: gratis: ſi enim
fiat propter mercedem, non eſt proprie man-
datum, ſed locatio. Mandans tenetur man-
datarium præſtitô officiõ remunerare ſaltem-
cx gratitudine, licèt non ex ſtricta juſtitia-.
◻2 Idem

Trad?. LIX. Exam. JYX.

Idem mandans tenetur mandatarium ſervare
indemnem, omnes expenſas ei reſtituendo,
imô & reſarcire damna fortuitò ex occaſione
mandati accepta, ur ſi ab hoſte ſpolietur.

LOQ. 9. Quid eſt Depoſitum!
Reſp. Depoſitum aliquando ſumitur pro ipia
re depoſita, aliquando pro contractu, quòê
ges alterius cuſtodiæ committitur, ut integra
reſtituatur, adeéque in eo dominium non-
transfertur. Perficitur utriusqae conſenſu non
nudé, ſed cum traditione rei. Deponi or-
dinariè ſolent res mobiles, immobiles verò
dicuntur ſequeſtrari, ùt ſi vertente lite circa-
cas committantur ſequeſtro, donec conſtet.
cui per ſententiam adjudicentur.
Depoſitarius obligatur ad tria: 1. Fideliter

rem cuſtodire. 2. Ut deponenti eam repe=

tenti ſtatim reddat, niſi petat in ſuum vel al=
terius damnum: vel niſi ejus bona ſint addi-
Ga bPiſco, aut ſit res furtiva. 3. Non poteſt
ſine expreſſa vel rationabiliter præſumpta li⸗
centia domini re depoſitâ uti finè peccato furti-⸗
Poteſt eâ uti in his caſibus: I. Cum expreſ=
ſo conſenſau deponentis; tunc autem ex de-
poſito fit mutuum, ſi ſit res uſu conſumptibi⸗
lis, vel eomodatum, ſi non ſit aſu conſumptibi⸗
lis. 2. Si depoſitarius bonâ fide exiſtimet-
domino id non diſplicere, cui tamen, fi poſt⸗
ea diſpliccat, tenetur compenſare volenti.

3. Si depoſitum ſit res uſu conſumptibilis, &α
3 de-

⁶

ſenu u
Giclm ie
od len
a
le Nie i

Wü,
dadedre
ain aoos
ienin bu
Cldn uunen
Ron Ettd

QOn .
.K

umocen
lek, l⸗
id ebe
IN e

—
ſernt
tuenet,
ccalo
jetur

Pro i
u,
integn
In not.
nſu hot
Oni or.
5 perd
circa.
nſtet,

eliter
tepe⸗
Nel 41.
adc.
doteß
pel.
0 lni
erpte⸗
er de⸗
npibi
li
ſol⸗
znti.
1,
le⸗

De väriig Covtradtibus, 245

depoſitarius ſit certus, ſe, dum fuerit repe-
titum, habiturum tantundem paratum ejus-
dem menſuræ & bonitatis, non peccat ſal-
tem mortaliter, ſi re utatur, vel eam alie-
net: quia deponens nullum patitur damnum,
Porrò ſi depoſitarius negotiando re depoſi-

ce aliquid lucretur, lucrum eſt depoſitarii 2

quia cùm res uon ſit in ſe fructifera, eſt lu-
crum ſolius induſtri?. Si tamen damnum-
aliquod deponenti eveniret, tenctur compen⸗
ſare. Ratio patet.
Ex qua culpa teneatur depoſitarius reſtitue-
re, vide Tract. 8. Exam. 6, q. I4. H. 2.

Qe 70. Quid eſt Commodatum?

Reſp. Eſt gratuita conceſſio dsůs rei, quæ
uſu ſeu undò actu non eſt conſumptibilis, ut-
equi, libri, veſtes, &c. dominiô non trans-
latô, adeõôque eadem numeréò res eſt reſtituen-
da; in quo differt à mutuo. Dixi: gratuita:
ſi enim fiat pro mercede eſt locatio. Ex qua
culpa teneatur Commodatarius, vide locé
mox citatò́, B. I.

AQ.,71. Qus ſunt obligetiones Commoda-
tarii?
Reſp. Sunt hæ tres: Prima eſt, non uti re-
commodatâ, niſi ad uſum conceſſum. Secun-
da eſt, quòd teneatur ad expenſas modicas,
& ad eibaria, v. g. ad dandum fœnum vel
avenam equo. Tertia eſt, quòd teneatur rem
Q 3 com-

246 Tradt. IX. Exam. IX.
commodatam ſuò tempore reſtituere etiam-
non petenti Domino.
D. 72. Q ſunt obligaliones Commo-

dantis?

Reſp. Obligatio illius primè eſt, quòd non-
debeat rem commodatam ante tempus repe-
tere, & ſi repetat, tenetur de damno & in-
tereſſe, quod fortè obvenerit Commodatario.
Secundò debet aperire vitium rei commodatæ,
ſi quod ſit, v. g. ſi equus ſit ſternax, res ſit
infecta peſte, &c. alias enim de damno tene-
bitur.
Inferes I. Si orté infortuniõ commodata-
rius & depoſitarius non poſſunt ſimul ſalvare
rem propriam & alienam, poſſunt præferre-
propriam, ſi ſit pretioſior: quia nemo tene-
tur pro alterius minori damno vitando ſubi⸗
re majus damnum. Si res aliena ſit pretio-
ſior, tenentur illam præferre: quia depoſito,
locato, &c. ea debetur cuſtodia, quam quis-
que prudens impenderet rebus propriis, qui-
vis autem relictis ſuis vilioribus ſalvaret res-
ſuas pretioſiores.
2. Commodatarius transmittens rem per-
nuncium ſidelem non tenetur ad reſtitutionem,
ſi res in via pereat, quia non commiſit cul-
pam: ergo nec incurrit pœnam. Si verò nun-
cius non habeatur fidelis, & res pereat, pe-
rit commodatario: quia tunc commiſit cul-

pam. Si tandem nuncius ſit deſignatus à com-
mmO=

geſcidi
11 coN
Gpils 1
eare

nerorave d

NW

Ndlen

DeMen

. I
lſlan ,
miumDe

L.
petke.

—
etlen.
NM,.

no
15 tepe.
& in.
latario
vodite
res ſ⸗
Ntene.

data.
vare
te
tene.
retio⸗
voſtn
gui⸗
gli⸗
et e

nper
honen,
aul.
h.
Pe⸗

cul⸗

De variiz Contracttibus. 247
modante, ſive res poſtea in via pereat, ſive
non, incommodum debet ſubire commodans.
Hæc proportionabiliter etiam dicenda ſunt de
mutuo.

D., 7 3. Quid eſt Precarium?
Reſp. Eſt gratuita conceſſio usůs rei ad nu-
tum revocabilis. Per ultimas particulas dit-
fert à commodato, cujus conceſſio non eſt re-
vocabilis ad nutum, ſed commodans tenetur
expectare elabi tempus, pro quo conceſſit,
tenetúrque aliàs commodatario compenſare-
damnum, ſi quod patiatur, niſi ipſe patiatur
neceſſitatem non minoris incommodi.

CIRCMA
TRACTATUM X.

De Religione, & vitiis ei oppoſitis-
Ex Exam. J.
De Eſſentia Religionis, & objecto.
DQ. 1J. Quid eſt Religio?
Rep. Eſt virtus debitum cultum tribuens DEO
tanquam primo omnium pfincivio, ſeu ſupremo
omnium Domino.
2. Duod eſi oljeltum Religionis?

Rep. Objectum formale quod eſt æqualitas-
illa imperfecta, quam hno inter ſe & Denm

Q4 po⸗-

248 Tradl. X. Exam. I.
ponit per debitum cultum Dei, ſeu per actio-
nes, quibus Deum colit, Deo ſe ſubjicit ùt
ſupremo Domine; ei reverentiam exhibet,
ut primo principio, ſeu ratione benefcii cres-
tionis. Objectum formale que eſt honeſtas di-
ctæ æqualitaris, ſeu ejus convenientia cum
recta ratione. Objectum materiale ſunt adio-
nes internæ & externæ, quibus Deus colitur;
& dicta æqualitas imperfeécta ponitur. Ob⸗
jectum cui eſt Deus.

Ex Exam. II.
De Aéctibus Religionis.
D. J. Quotuplices ſunt actus Religionis
Reſp. Sunt duplices, ſcilicet interni & ex-
terni. Interni ſunt Devotio & Oratio,
Devotio eſt aſtus voluntatis prompte ſe tra-

dens ad Dei cultum.
Oratio eſt elevatio mentis in Deum, & defſi-
nitur à S. Th. quòd ſit petitio decentium 4 Deo.

D. ², Quinam ſunt adctus externi Religionis?
Reſp. Sunt diverſi, ùt ſunt Adoratio, Sa-
crificiam, Oblatio, Decimæ, Votum, Jura-

mentum, Adjuratio Divini nominis, ejusque
in laudem aſſumptio.

Z. 3. Quid eſt adoratio?
Reſß. Adoratio G„aliter & propriè ſum-

pta eſt reverentia ſen cultus exhibitus Deo ob
in-

ſoeretk
u) aen
,eenlſeeid

APaobode

A)

ſehe nr

1 lol Dend

ufinod
Kand
(mingu
it,itane
iniliom
e conda
rdicne,
ſeunco
teann ingu
e ln
lem aſina
Aayit5
unſerunr
n 0; I
IN, gue
Ne a

Der ze
biieſti⸗
dhibet
ciice
heſizsd
ja eun
nt 16 ¾¼
colitu,

.

hob

De Rkeligione. 249

infiniram & increatam ejus excellentiam. Et
eſt duplex: una interna, quâ per actum men-
tis & voluntatis; altera externa (à priori im-
perata) quâ Deum veneramur adtu externé;
v. g. genuflexione, corporis inclinatione, pe-
Goris tunſione, capitis diſcoopertione, &c.

D. e Quot ſant ſpecies adorationis genera-
HWZ liter ſumptæ?
Reſp. Sunt tres I. Latris, quæ fit & debe-
tur ſoli Deo ùt primo naſtro principio & ul-
timo fini. 2. Dulis, quæ exhibetur regnan-
tibus cum Deo Sandtis ob excellentem corum
Perfectionem. 3. Hyperduha quaſi ſuprema-
Dulia, quâ ſuper omnes alios Sanos colitur
Beata Virgo ob ſpecialem affinitatem, quam
habet cum Deo, in quantum eſt Mater Dei.
Crux in qua Chriſtus pependit, adoratun-
Latriâ, idque ex duplici titulo. I. In quan-
tùm eſt immago Chriſti in ea extenſi. 2. Ra-
tione contactůs membrorum ejus, ex quo eſt
ſanctificata, & ejus ſanguine perfuſa. Ex hoc
ſecundo titulo adoramus clavos, ſpinas, lan-
ceam, indumenta, & ſacra ejus tabernacula-
quæ ſunt præſepe, ſpelunca, & hujuſmodi; non
item aſinam, cui inſedit, nec terram, quam
galcavit, &c. quia hæc poſt Chriſti contactuns
manſerunt pervia uſibus communibus; nee
item os judæ, nec manum ei infligentem ala-
Pam, quæ indigne eum tetigerunt'.
Nec adoramus Latri4 B. Virginem ratione
car. Din. 25 Rnai CeG

—

250 Tradct. X. Exam. II.

contactüs: eſt enim diſparitas inter illam &
res inſenſibiless hæ enim ſecundùm ſe nullius
venerationis ſunt capaces, & ideo in earum,
adoratione nullum eſt periculum exiſtimandi,
quòd adorentur ratione ſui: B. Virgo autem
ſecundùm ſe eſt capax cultůs; & quidem hy-
perduliæx, cuùm ſit rationalis creatura, & ſic
facilè poſſet putari, quòd adoretur ratione-
ſui, quod erroris periculum omnino vitandum
eſt.

D., 5. Quid eſt Sacrificium?
Reſp. Sacrificium ùt ſic definitur, quòd ſit
sxterna & ſenſibilis oblatio rei alicujus exterioris ſen
ſenſibilis permanentis, legitimâ authoritate inſtituta, 4
legitemo miniſtro falta immediate ſoli Dee, cum reali
ejuſdem rei immutatione in proteflationem domini Dei
in vitam & mortem ſuæ creaturæ.
In nova lege non eſt ſacrificium propriè di-
ſtum externum, niſi ſacrificium Miſſæ conſi-
ſtens in conſecratione, per quam Chriſtus in-
cruentè immutatur, in quantum ex vi verbo-
rum Corpus ponitur ſine Sanguine, & è con-
tra, licèt per concomitantiam ſint ſimul.

Q. 6. Quid eſt oblatio?
Reſp. Eſt aitus Religionis, qú Dea offerimus re⸗
externas abſque earum mutatione,.

Q. 7. Quid ſunt Decimæ?
Reſp. Sunt decima pars fructuum ſive terræ ſive a

Gerum rerum Des in recegnitionem univerſalis =
debi⸗=

Glnnbos

iudio⸗

imeurb
ne, Pol
De Voto

do, uſ
eein
N Crici
Roraione,
Drmſan
uin,,
bcitos le
en acjen
nn, ſeut!
lonis, 6
iluan de

De Religione. 251

—

nz debita, & ipſius Miniſtris perſolvenda, & quidem-“
e mli ſingulis annis de omnibus fructibus.

eann Porrò Decimæ debentur non ſolàm ex vir-
einui tute Religionis ſed & Juſtitiæ, adeéôque defrau-
d dans eas tenetur Eccleliæ reſtituere ſtricté jure.
gen Defraudantibus etiam meritòô annumeratur il-
à& le, qui ſtudiosè aſſignat partem deteriorem:

od unde tenetur bonâ fide procedere, & partes-
tndn aſſignare, prout ſe offerunt.
De Voto & Juramento dicetur paulòô poſt.

S. ⁹. Quid eſt adjuratio divini nominis

nod i Reſp. Adjuratio divini nominis fit, cùm ad
aliquid faciendum vel omittendum aliquem.
us, 1

obteſtamur per reverentiam alicujus rei ſacræ,
vel etiam per Deum ipſum. Eſt duplex; una
bi imperativa, quâ Superior poteſt uti erga ſo-
„ los ſubditos præcipiendo, vel timorem incu-
dib tiendo, ut ſi adjuret ſubditum per Deum vi-
con. vum, per Dei miſericordiam, per quinque Vul-
tu nera Chriſti. Et hæc ratione imperii differt
ſem ab oratione, à juramento veròô, quia per illud
. obligatur ſolùm ipſe jurans. Altera eſt depre-
i cativa, quâ precamur vel rogamus non ſolùm
ſubditos, ſed & Superiores, imo & Deum,
quem adjuramus per Filium, per aliquid ſa-
crum, ſicut Eccleſia orat per Myſterium Incar-
mnationis, & orationem claudit dicens: Per⸗
Chriſtum Déôminum noſtrum, &.

Ginu

4

ſpi . 5.

252 Tralbt. X. Exam. III.
Q. 9. Quid eſt alſumptio divini nominis in
laitem?
Reſp. Eſt laudatio divini nominis per pfal-
mos, hymnos, cantica, Horas Canonicas;
feſtivitates.

Ex Exam. III.
De Vorto.
O., 1. Duid eſt Votum?
Reſp. Eſt promiſſie deliberata Des facta de melisre
bono & poſſibili.
Q. 2. Quotuplex eſt Eotum?

Keſp. Eſt multiplex. Primum eſt abſolutum, 5

eui nulla apponitur conditio; aliud conditiona-
tzum, & hoc obligat conditione impletâ; ſi quis
ſuâ culpâ impediat, ne conditio impleature,
manet obligatus votòô.
Item aliud eſt reale, aliud perſonale, aliud
mixtum. Reale eſt, quod concernit bona vo-
ventis, ut ſi quis vovit ex ſuis bonis exſtruere
altare. Perſonale eſt, quod ſolùͤam concer-
nit perſonam voventis, & per alium impler
non poteft, ut votum jejunii. Mixtum deni-
que concernit bona & perſonam ſimul, v. g=
vovit quis peregrinari ad talem lecum ſacrum,
& offerre decem pondo ceræ.
Item votum aliud eſt Simplex, aliud Solempeze
Simpex eſt, quod emittitur privatim ſiné o-

mni extrinſeca ſolemnitate. Solemne eſt, dug
e

4, &
Kuls

„ 4

„Nv
60 WK

1
nen, A
WeN
n under
(. H
Aga
oon ſon
est, n
Antitate
Mone h

86
6. Va
Aem ce

eletn

nditens.
dqui
Meatut,

le, din,
bona
erlng,
colee⸗
inpe
tun ten⸗
nll, ,

I e —
4 —

1

De Religione. 253
fit in facie Eccleſiæ cum ſolemnitate. Et hoe
iterum duplex eſt, ſcilicet monachale, quod e-
mittitur in approbata Religione; & Clericale,
quéô ligantur Clerici ex vi Ordinis ſacri.

D., 3. Quot requiruntur ad obligationem
voti ?
Reſp. Tria, nimirum Deüberatio, Propeſitup: vo-⸗
untatis, & Promiſiv. Deliberatio, inquam, ple-
na & talis, quæ ſufſſicit ad peccatum mortale.

D. 4. Duæx eſt materia Poti?

Reſp. Propria voti materia ſunt opera con-
Gilii, ſeu quæ aliunde non ſunt præcepta: quia

illa ſent Deo grata & abſolutè voluntaria.

Poteſt tamen fieri votum de re etiam præ-
cepta, quod patet ex uſu eorum, qui caſtita-
tem vovent, & tamen ad illam aliâs teneban-
tur, & tunc contrahitur duplex obligatio, ni⸗-
mirum temperantiæ & Religionis.

AQ. S.⸗ Eſine in poteſtate voventis in mates
ria gravi obligare ſe ſub veniali vel & sontra?
Reſp. Licèt ſit in poteſtate hominis vovere
vel non vovere, tamen ſuppoſitô, quod quis
voveat, quantitas obligationis dependet es
quantitate objecti ſecundùm ſe, quod ab in-
tentione hominis non dependet.

D. ⁶. Quot modis votum tollitur?

Keſp. Varii ſunt modi. Primèò tollitur pem-
ſimplicem ceſſationem, ut ſi v, g. votum fiat
ime⸗

254 Tract. X. Exam. III.

impoſſibiſe, &c. Huic modo addi poteſt mo-
dus ceſſandi per condonationem promiſſarii.

Secundo per irritationem, quæ eſt reſeſio vo-
i, quâ Superior votum ſui ſubditi annullat, v. g.
maritus reſpectu uxoris, pater reſpectu filii,
Prælatus reſpedi ſubditi, dominus reſpectu
ſervi. .
Terti per diſpenſationem, quæ Tract. 6.
Exam. 5. q. 14. de finita fuit, quòd ſit Juri
communis relaxatis facta ab eo qni habet peteſtatem re-
laxandi. Circa quam
Not. I. Has eſſe juſtas caulas diſpenſandi.
1. ſi ob mutatas vel repentè occurrentes circum-
ſtantias exſolutio eſſet mala, inutilis, aut ma-
joris boni impeditiva. 2. ſi vovens ſit in mo-
rali periculo tranſgrediendi votum, ſive peri-
culum oriatur ex voventis ſtatu, ſive ex ani-
mi vel corporis fragilitate, modòô non ſit ex
malitia. 3. ſi dubium ſit de emiſſione voti.
4. ſi ſit emiſſum ex levitate, perturbatione-,
ira, mœrore, metu. 5S. ſi ejus impletio habe-
ret extraordinariam quandam difficultatem.

Not. 2. quòd auctoritatem diſpenſandi Pa-
pa habeat in totam Eccleſiam, Epiſcopus in
ſua Diœceſi, & omnes habentes Jurisdictio-
nem Epilcopalem vel quaſi Epiſcopalem, at⸗
ſunt Superiores] Religionum reſpecétu ſuorum-
ſubditorum (excipiuntur Curati ſeu Parochi)

ad omnia vota ſimplida Papæ non relervata=
licèt

e voin
rin ſoluch
veberginn
mdCocn
n nhis
eline pol

Futenn po

ordinane

un toln

Cnkihoene
utionen!
n anen
let der
od ügii
e Anei
ftateleli
1t ilud

ahr, eſe

4

holint

el

c

dut e
it in mo

e peti⸗

e E .

d ſit 4

oht w

bati
etio
hcn

0

E

ſeſ
e

De Religione. 255
— — –—22
licèt cedant in commodum alterius, modo
hic nondum acceptaverit.
Not. 3. Vota Pape reſervata eſſe quinque,
nimirum votum Religionis; Caſtitatis perpe-
tuæ; Peregrinationis in jeruſalem; Et ad S. Ja-
cobum in Compoſtellam; Et ad Limina Apoſto-
lorum. In his igitur nec Epiſcopi, nec Religioſi
diſpenſare poſſunt, ſed ſolus Papa. In aliis vo-
tis autem poſſunt Epiſcopi & Prælati exem-
pti ordinariè diſpenſare cum ſuis ſubditis.
Quartè tollitur votum per Interpretationeme
eſt autem interpretatio voti prudens judicium,
qué judicatur votum aliquod pParticulare in-
hac perſona, vel in hoc caſu non habere, vel
hon neecefſſariò retinere vim obligandi.
Quintè per redemptionem, quâ votum com-
mutatur in aliquid, quod pauperibus, loco
ſacro, vel in uſum belli ſacri contra Infideles
eſt contribuendum. Sed hæc ſpectant ad com-
mutationem (de qua ſtatim) adeòque eſt
idem cum ea.
Sextò per commutationem, quando pro eo⸗,
quod aliquis vovit, aliquid aliud faciendum-
vel à Superiore injungitur, vel propriâ autho-
ritate legitimè ſuſcipitur, dam evidenter con-
ſtat illud, in quod votum à vovente commu=
tatur, eſſe voventi melius, & Deo gratius.

OQ., 7. Qut nam poſſunt commutare votaæ
Keſp. Omnes illi, de quibus antè dixi,
quòd poſſint diſpenſare; ſic, ut is, qui etiam
ex

2⁵56 Tradt. X. Exam. ifI.

—.—

e commiſſione poteſt diſpenſare, poſſt &
commutare: hoc enim eſt minus i116.
. 5. Quid obſervandum in commutatiee
ne voti?
Keſp. In illa obſervandæ hæ ſunt regulæ:
Prima, ut votum perpetuum regulariter mute-
tur in aliam obligationem perpetuam.
Secunda: Quantum ponbile eſt, commuta-
tio debet fieri in æquale, non quidem mathe-
maticè, ſed moraliter ad arbitrium boni vi-
ri, ſeelasâà fraude & ignorantià.
Tertia: Securius eſt commutare, quâm di-
ſpenſare: quia pro diſpenſatione rarò adeſt
ſufficiens cauſa.
Quarta: Omnia vota tam realia quàm per-
ſonalia commutari poſſunt, & commutantur
in vota, per quæ homo efficitut verus Religio=
ſus. Excipe vota ſimplicia in Societate ] EsII
edita, quia per hæc non exſtinguuntur, ſed ſo-
lůùm ſuſpenduntur vota antè in ſæculo facta-
Idem eſt de votis Novitiorum, ſaltem illis:
quæ in eo ſtatu implere non poſſunt.
Quinta: Conſultius eſt, non tamen neceſſa⸗
rium, vota realia commutare in realia; &
perſonalia in perſonalia.
Gexta: Non debet attendi valor & præſtan-
tia operis ſecundùm ſe, ſed dèbet commen-
ſurari obligationi & debito pœnitentis. Po-

