na carnaliter peceaverint, committent ſpeciale-
ſeu alterius ſpeciei peceatum, reductivè ſpectans
ad adulterium, ùt tenet probabilior & tutior-
ſententia.
Tertius effectus ſponſaliorum (ſi ſint certa &
valida) eſt impedimentum publicæ honeſtatis-
dirimens Matrimonium cum conſanguineis alte-
rius ſponſi: idque in primo gradu tantùm, ut
cum Matre, Filia vel Sorore Sponſi vel Sponſæ.
Ita patet ex Trid. Seſſ. 24. cap. 3. ubi etiam
hoc impedimentum ſuſtulit à Sponſalibus invali-
dis.
Q. 4. Valentne Sponſalia contracta inter con-
ſanguineos & affines ſub hac conditione: 14 Papa
diſpenſaverit?
Reß. Affirmativè, ſi Papa poſſit & ſoleat i in⸗
tali gradu diſpenſare. Ita communiter. DD. con-
tra paucos.
Q. 5· Quæznam ſunt ceaſe diſſolventes
Sponſalia?
Reſp. Sunt ſequentes: Prima eſt, ſi eontracta
fuerint ante legitimam ætatem, uti dictum eſt.
2. di conacta fuerint eum impedimento
Pere

t M

—

Mnnoin

4 amdtol
ſpulu fe
te ine co

,oendeſine
line de ⸗
lonon ſol

cili pol

Piende n

ti inprud
. k Gn

er irile

tpnlllbus
rein unpis
ultſonnt,
Kotnnannn
Arkln
7. Nüpunk
Könenrn n
der!
et, etn
niiss goel
fellire Note
Atione l
9, Dollonte
Gt dn
Ciur, ſere
10. Ki ann
Iyalidon .
b hane n
Uli on

De Matrimonio. 511

perpetuo Matrimonium veré ſub culpa impedi-
ente, v. g. cum voto ſimplici perpetuæ caſtitatis.
3. Si ſponſalia fuerint claudeſtina de Matri-
monio elandeſtinè contrahendo. Dico: de ma-
trimonio clandeſtinè contrahendo: quia ſponſa=
lia clandeſtina de Matrimonio in facie Eccleſiæ
contrahendo non ſolùm ſunt valida, ſed etiam ex
rationabili cauſa poſſunt eſſe licita: communiter
tamen practicanda non ſunt, eò quòd in iis ac-
cidere poſſit imprudentia & ineireumſpectio.
4. Si adſit notabilis diſparitas contrahentium,
(IIIs quam ſi alter ſciviſſet, non ſpopondiſſet.

le Honl 5. Si ſponſalibus jam contractis etiam juratis
Ain, ſuperveniat notabilis mutatio in bonis corporis,
Gumi, animæz aut fortunæ.
Inl hon, 6. Si citra rationabilem cauſam & conſenſum al-
Wtin terius alter ſponſorum ad aliam tranſeat provincia.
Adu 7. Si ſponſalibus contractis ſuperveniat im=

pedimentum dirimens, v. g. affinitas.
8. Si alter ſponſorum fornicetur: quod ve-
rum eſt, etiamſi ſponſa per vim ſit ab alio de-
florata; quodſi uterque fornicetur, neuter lici-
tè reſilire poteſt: quia paria delicta mutuâ eom-
penſatione tolluntur.
innhe 2. Poſſunt etiam ſponſalia (puberum) diſſol-
vi mutuéô cönſenſu: quia per quas cauſas res
naſcitur, per eas diſſolvituxr.
10. Si cum altera ſit contractum Matrimoni-
A um validum: hoc enim eſt vinculum fortius-.
Et ob hanc rationem tale Matrimonium priora
¹ſponſalia non tantaàm ſuſpendit, ſed & extinguit,
A

Y

5SI2 Track. EyI. Exam. II.

ita ut mortuâ⅜ uxore non reviviſcant, ſeu obli-
gare non incipiant.
11. Si conditio appoſita non impleatur.
12. Si alter ſponſorum ingrediatur Religio⸗
nem, ſecutâà tamen profeſſione.
13. Per votum ſimplex caſtitatis ſolvuntut-
ſponſalia etiam jurata⸗
14. Per ſuſceptionem Sacri Ordinis, aut per
votum ſuſcipiendi Sacrum Ordinem.
15. Per lapſum diei conventionalis.
16. Si Papa diſpenſet; qui ſolus id ordinariè
poteſt. Unde
Q. 6. Duæg ſunt cauſæ hujas diſpenſationis!

Reſp. Sunt ſequentes: Prima, ſi ſponſa timea-

tur futuro ſponſo cauſa peceati. Secunde, ſi exN

matrimonio cum altera ſperetur pazx publica, aut
extinctio graviaum diſcordiarum. Tertia, ſi ſpon-
ſus ſummopere ſponſam abhorreat. Quarra, ſi
parentes ſponſi nollent conſentire in nuptias“.
Quinta, ſi nulla ſubeſſet ſpes procreandæ prolis.

Q. 7. Peccatne alter ſponſorum ſinè juſia
cauſa reſiliens?
Reſp. Afbrmativè: & non poteſt abſolvi in-
hoc propoſito perſeverans: quia ſcienter perſi=
ſtit in peccato mortali.

S. 5⁵. Sponſalia per ſubſequenten copulam
tranſeuntne in Matrimonium ?
Reſp. Tranſierunt ante Trid. ut habetur C. ir,
qui fidem de ſponz. & hoc ideo, quia Sponſus &
Spon-

vunt,

—

S aineh
e guüteli,
A lurnmo
ANonn
AValorem n

—

= =

tendln ult
Ta 0

10. Al mer
. nitku
6ß Afmne
lenlm, ut il
Ee elie neu
lat ſur rt,
Pervenerigt
i in kenn

Ierd ae,

lkeng, Uel
mtum m
Alechamand
Kun o te

ap
rlen N

8
ſhelen ,
d.
tr
en.
tonit

SPegitu

Sorb,ie

unch, H
Poblcezen
et,don

. Aund,
e In Uhi
gemk l

ſeg
l An
ſiene H

ten h

De Matrimonio, & Sponſalibus. 513

Sponſa non præſumebantur affectu fornicariò con-
veniſle, ſed maritali, & animé adimplendi pro-
miſſionem ſponſalitiam; poſt Trid. autem non-
tranſeunt in Matrimonium. Ratio:; quia non-
ſolent adeſſe omnia requiſita, dum exercetur eo-
pula, ad valorem matrimonii, v. g. Parochus
& teſtes. “
D. 9. Poſſuntne paerentes vel tutores con-
trabere ſponſalia pro filiis ante ſeptennium?
KReſp. Afürmo: conſtat ex cap. unico de ſponſe
impub. in 6. Non obligantur tamen filii, niſi ac-
ecedente ætate liberè conſentiant, ùt habetur ibi-
dem S. ult. nec ante eorum conſenſum ſunt-⸗
propriè dicta ſponſalia; ideôque nullum inducunt
impedimentum publicæ honeſtatis: quid illud ſit,
dicetur infrà Exam. 6. q. 21.
70. Sed tenenturne filii in his obedire
parentibus, & raliſicare talis ſponſalia?
Reſp. Affirmo de debito honeſtatis: Honeſtum-
eſt enim, ut filii parentibus obediant; nego au-
tem de debito neceſſitatis: quia filii in eligendo ſta-
tu ſunt ſui juris, unde reclamare pofſſunt mox,
ut pervenerint ad pubertatem, quæ eſt annô 12.
Eztatis in fœmina, in maſculo autem anné 14.
non verô antè. Ita ſtatuitur C. de illis, de ſponj.
impuberum. Et hoc verum eſt, licèt unus con-
trahentium jam ſit pubes. Ratio: quia privile-
gium reclamandi eſt conceſſum in favorem im-
puberum pro tempore pubertatis,

K k D. 1T1.

514 Tralkt. XrI. Exam. I.
Q. 11. Poſſuntne ſponſalibus apponi pœnæ,

quæ ligent juſte reſilientem:
KReſp. Non poſſunt apponi pœnæ etiam modi-
cæ: eimque pœnam in nullo foro tenetur juſté
reſiliens ſolvere. Ita habetur C. gemmæ de ſponſ.
Ratio eſt, ne lædatur libertas majirimonii, quæ
etſi, dum pœna eſt modiea, quandoque non læ-
datur, v. g. in divite, id per aceidens eſt, &
caſus particularis: lex autem attendit ad ea, quæ
per ſe ſeu ordinariè fiunt.
Cæterüm pœna moderata injuſtè reſilienti ap-
poſita probabiliuùs tenet, & obligat eum. Ratio:
quia hæc nullé jure eſt prohibita: omnia nam-
que ſura, quæ ab adverſariis objiciuntur, nimi-
rum ex cit. C. gemma ex lege, Titia, ex lege,
AMulier, loquuntur de pœna empoſita juſtè reſi-
ienti.
Q. 12. Quomodo reſolvis bos caſaus?
I. Alter ſponſorum peccat carnaliter, tenc-
turne hane eireumſfantiam confiteri?
2. Petrus Catharinam quinquennem deſpon-
ſat, & Matrem ejus carnaliter cognoſcit: quam
poteſt dueere?
3. Pubes contraxit ſponſalia cum impubere,
quam cognovit, hæe ad pubertatem veniens ſpon-
ſalia reelamat, & copulam negat. Qe an ſponſa-
lia ſint diſſoluta?
4. Titius ad plures Caji filias dicit: unam ex
vobis ducam, illæ vieiſſim repromittunt. Q an
Titius contraxerit ſponſalis?

§e Pau-

, Mujnent
is unti
tep⸗ ſrore
7

us ohii
talcun en
Auere
Itus Cij
1 Clhenli
1rhontlius
Penms outd
lecuncd i⸗
opie,
bemu cble
Puleſttedip
enlets oi
0 Wuonn dr
Unrhi E
NEnan
II. Pids
1, e ool
conenher
12, Dene
A hzenund
ſhit Hunne
Ulce
1˙. Detne
nnam d
Ubeturiad
AAlitiznn

. 1

gg
uten:

hee kfin

n õ

Unne 14
union 1
1. Nll
atellen

tnlltls

04 er.
Ue eliai:
e M.
Omnis tr
Nr, N

i, erle

le

tmſl
litn er
ei

ti en

n npen
enenß

n

.

4

De Matrimonio, & Sponſalibus? 15
J. Paulus contractis ſponſalibus cum Barbara,
cognolcit ejus ſororem carnaliter, quam poteſt

ducere? .
6., Panlus eognitâ carnaliter Barbarà eontra-

hit ſponſalia eum ejus ſorore vel nepte, quam-

poteſt ducere?
7. Titius & Caja in tertio gradu conſanguines
obtentâ diſpenſatione ſuper impedimento con-
trahunt ſponſalia, & Titius carnaliter cognoſcit
Cajam. Q. Quale ſit peccatum?
8. Petrus jurstéô appromiſit Sponſalia Catha-
rinæz, ſecundò idem Petrus juratò promiſit ea-
dem Sophiæ, Catharina remittit obligationem--
an pPetrus obligetur Sophiæ?
9. Paulus juratò appromiſit Sponſalia. Q an Re-
ligionem licité poſſit ingredi?
I10. Joannes hodie vovit Religionem, cras
contrahit de præſenti, uxor ejus moritur. Q.
an teneatur voto?
II. Paulus contrahit Sponſalia cum Cathari-
na, quæ poſt duas horas moritur, poteſine va-
lidè contrahere de præſenti cum ejus ſorore:
1I2. Petrus contrahit Sponſalia cum Anna-
ſed hæe mutuéò conſenſu diſſolvuntur, poſtea con-
trahit Matrimonium cum ſorore Annz. Q. an
validè?
13. Petrus emilsé votô Religtonis deflorat-
Annam ſub promiſſione Matrimonii. Q. an
obligetur ad votum, an ad Matrimonium?
14. Cajus & Titia contraxerunt ſponfalia-,
dein Titia mutaté propoſitô ſignificat Cajo, ſe
K k 2 vel-

5§16 Tract XyI. Exam. II.

Velle cum alio matrimonium contrahere., Cajus-
indignatus minatur illi graviter, ſi tale quid fa-
ciat. TLitia, ut ſe ab eo liberet, dat illi aureos
viginti. Q. An Cajus poſſit illos accipere & re-
tinere?
15 Sempronius Filiusfamilias contraxit Spon-
ſalia cum Catharina, quam & cognovit. Pater
Sempronii re intellectà prohibet ei, ne matri-
monium cum Catharina contrahat, & ſi fecerit;
minstur eum domé excludendum, nec in hære-
ditatem ſucceſſarum, Sempronius hôc metu per-
territus abſtinet à data ſide; & vult matrimo-
nium contrahere cum alia. Q. An graviter-
peccet, & quid illi à Confeſſore ſit injungendum?
Ad 1. & affirmativè tam de ponſo, quàm despon-
ſa. Ratio: quia ſpeciale comittunt peccatum redu-
Gtivè ſpedtans ad adulterium; violatur enim jus al-
terius, quod alter habet ad corpus ejus. Sylvius »,
Gonet. Wigandt, & alii. apud Andream à Matre Dei.
Ad z. . Matrem poteſt ducere. Ratio; quia
Sponſalia illa, utpote invalida, publicam hone-
ſtatem non inducunt. C. Si infantes de ſponſ. im-
pub. in 6. quodſi Catharina poſt ſeptennium-
Sponſalia confirmet, & factà renovatione Petrus
matrem cognoſcat, neutram poteſt ducere; non
enim filiam ob affinitatem ortam ex copula, nee
item matrem ob publicam honeſtatem.
Ad 3. w. Negativé. Ratio t quia filia impu-
bes, facta pubes per eopulam, privilegium recla-
mandi amiſit. C. à nobis de ſponſ. impub.
Ad 4. F. Negativè: nec oritur ex ejus er
is

6us Netum

4 i
1 1. Neutta
uradam ſin
bonelaten
ottanm ,
tem. Cn

F Dbhiin

Geaplani

1 M e
einnon

une Ticic

loninonia
Amee dil
rſegunn
Enlheats
4 4 Ne
Uunnlia inn
lg i

NAvehn
1 Gehpen⸗
1enmn ech⸗

e „I
umn s al⸗

ſenn.

De Matrimenio, & Sponſalibur. 5§17

bis impedimentum publicæ honeſtatis. C. uni-
46 de ſponſ. impub. in 6. Ratio eſt: quia promiſ-
ſio ſponſalitia determinatam exigit perſonam;
matrimonium enim non eſt niſi ecirca unicam
perſonam, cui amore, ore, re addictiſſimum
te eſſe decet; Mortué itaque Cajò poterit
Titius validè contrahere matrimonium cum.
Matre vidua illarum fiiarum.

Ad S. &B. Neutram: non enim Barbaram-.
ob contradam affinitatem, non etiam Soro-
rem ob honeſtatem publicam ex ſponſalibus-
validis ortam ad primum gradum inceluſivè
dirimentem. Can. qui dormierit.
Ad 6. . Barbaram: Sponſalia enim cum
djus Sorore nulla ſunt; quia per copulam fa-
Ga eſt affinis in primo gradu; nulla itidem.
ſunt cum nepte, quia facta eſt affinis in ſe-
cundo gradu, & uſque ad hunc gradum in-
cluſivè per copulam illicitam dirimitur matri=
monium.
Ad 7. , Eſſe peccatum inceſtůs: conſan-
guinitas enim non tollitur per diſpenſationem,
ſed hâ⅛c ſtante Titius & Caja redduntur habi-
les ad matrimonium contrahendum; cæterùm
Sponſalia ante diſpenſationem contracta ef⸗
fectum conſequuntur obtentàâ diſpenſatione,
utpote purificatâ conditione.
Ad 8. B. Negativè: Sponſalia enim cum
Sophia nulla ſunt & illicita, quod autem ab ini-
tio non valet ; eradtn temporis non convaleſcit. Cap.
KK 3 non

5 18 Tract. XrI. Exam, II.

non firmatur de Keg' Jur, in 6. Ita Spor. Keif-
genſtuel. Krimer, & alit communiter contra
Paucos alios.
Ad 9. B. Affirmativè. Ratio: Sponſalia-
enim, etiam jurata, hanc imbibunt conditio-
nem: niſi meliorem ſlatum elegero.
Ad 10. etiam . Afürmativè. Ratio: quia
obligatio voti per matrimonium non extin-
Suitur, ſed ſuſpenditur.
Ad 11. F. Negativè; etſi enim mortus ſit
Catharina, publica tamen honeſtas manet,
utpote quæ morte non extinguitur, C. unicèò de
Sponſ. in 6, ſicut ergo ſolutò per alterius con-
jugis mortem matrimoniò non tollitur affini-
cas ex eo orta, ſic nec in præſenti caſu pu-
blica honeſtas.
Ad 12. B. Negativè., Ratio enim, ob quam
Eccleſia induxit hoc impedimentum publicæ
honeſtatis, adhuc ſubſiſtit: quia indecens eſt
inire matrimonium cum illa, cujus conſangui-
neæ te aliquando deſponsâſti.
Ad 13. B. Si Petrus damnum violatæ vir⸗
ginitatis per dotem, aut aliâ viâ relarcire-
poſſit, tenerur ad votum: non enim obliga-
tur ad matrimonium titulé juſtitiæ, quia com-
penſatio aliter ſieri poteſt: nec titulò promiſ-
ſionis, illa enim eſt de re illicira; quòd ſi de-
Aoratæ damna vel infamiam impedire non-
pofſit, niſi eam ducendo, ad id obligatur, quia
vVotum non obligat cum præjudicio rertii⸗

N Nnunch

r Udend
uſaun Cai

610. Mos2

liud el et

tio: gu

600

el,
Annumn irt
kCictur,
ſcbet. .
coandane
coligiun
Ad
n diſane
Ncare gid
ſenen e⸗
RKpromi
alis n

1

Teris d,
iur 1

i

ncdgun

1 .
ladetens t!

1 halte. .
4 Wollul
5

De Matrimonio, & Sponſalibus. 19

Ad 1I4. B. Quôd, ſi Cajus hujusmodi pe-
cunias accipiat ob recompenſationem alicujus
damni evenientis ſibi ex diſſolutione ſponſa-
liorum, àt v. g. ob famæ detrimentum; quod for-
taſſe erat paſſurus, eò quòd Titia illum re-
pudiabat nubendo alteri: vel ex eo, quod
ali quas jam Cajus expenſas fecerat ſolitas fie-
ri à ſponſis, quzas non feciſſet aliàs: vel ex
alio juſto damno ſibi emergente ob voluntariè
& injuſtè à Titia abrogatam fidem: non pec-
cavit 20. illos aureos accipiendo, nec uhi
obnoxius eſt reſtitutioni.

Ratio: quia cùm Cajus non teneatur re-
laxare promiſſionem ſibi à Titia factam cum
notabili ſuo detrimento, & ad Titiam, ejus-
que res habeat Cajus jus aliquod ratione di-
e promiſſionis, non eſt, quòd peccet, ſi
quid juſtum accipiat ob vexationis damnum.
Arxg. C. dilectus 2. de ſim. Et clarum eſt Titiam
damnum inferre Cajo, quia is damnum face-
re dicitur, qui id facit, quod facere jus non
habet. Arg. ff. de ratione in L. nemo. Ergo Ca-
jus coarctandus non eſt ad accepti reſtitutionẽ,
ut colligitur ex Navarro in Man. c. 17. n. 34.
Ad 15. Bx- Suppoſitâ utriüsque non mul-
tùm diſtante ſortis qualitate, Sempronium-
peccare mortaliter, ſi Catharinam non ducat,
& teneri Confeſſorem eidem injungere, ut-
ſtet promiſſis, non obſtante patris prohibitio-
ne; aliàs non eſſe abſolvendum.

620 Zradt, WrI. Exam. III.

Ratio: quia coactio plané repugnat-
matrimonio, de cujus eſſehtia eſt liber utrius-
que partis conſenſus, nam, niſi ipſi invicem
conjuges ſibi perplaceant, non poſſunt indi-
viduam vitam perpetuò agere, quod enim qtis
won eligit, non diligit, 20. q. 3. cap. præſens. Igi-
tur nequit Pater in Matrimonio cogere fili-
um, ut hanc, & non illam ducat: neque enim
in hoc tenetur filius obedire patri, ùt teſta-
tur S. Th. 2. 2. gq. 104. 2. 5. in c, art. Unde
ſi Sempronius Catharinam ducere renuat, non
etit abſolvendus. Ratio: quia ſponſalia ob-
ligant ſub mortali, & eò præcipuè, ſi copula
eſt ſubſecuta, ùàt eſt text. cap. ſicut de ſponſ. &
cap. I. de ſpenſæt. duerum, D. Th. in 4. diſt. 27.
Vide tamen ſupràâà q. 10.

Ex Ewam. III.

De Conſenſu Matrimoii.
Q., 1. Requiriturne conſenſus ad valorem
Matrimonii?
Reſp. Afhrmativè. Ratio: quia unus non
accipit poteſtatem in eo, quod eſt liberè al-
terius, niſi per ejus conſenſum; ſed per ma-
trimonium accipit uterque conjugum poteſta-
tem in corpus alterius, ùt patet 1. Corinth. 7.
Ergo. .
Poteſt nihilominùs Deus (utpote habens-
abſolutum, independens ac ſuprewum domi-

nium in hominum corpora & animos) pro li-
1-

eNn

—
Coninium
en del

–—
9

Rilir e
A u,
ſetatie
ſdeſ. 214.1
Ueneo ſa
tionem lety
niblae e
Eut ex e l⸗
n wadrivo⸗
liter iorits

lererentla u

Id ui en
ANeda
NWd
lgeſuczi

. lrn

. l1 M
Ui ercal
Ni meruſll
diee d e
ltio 1
1 qis er
is natu
am, 2, .

n. .
NA,

De Matrimonio. 521

bitu ſuo dominium corporis viri transferre-
in mulierem, & & contra, quod eſt eauſare vin-
culum.

Q. 2. Conſenſus parentum requiriturne etiam
ad valorem Matrimonii?
Reſp. Negativè. Contrarium definitum eſt in
in Trid. Seſſ. 24. c. I. de eform. Ratio: quia
filii in eligendo ſtatu ſunt ſui juris (ob ean-
dem rationem ſetvus validé contrahit matri-
monium abſque Domini voluntate, ůt etiam-
colligitur ex c. I. de conjugio ſervorum) Cæte-

rùm qui matrimonium ineunt parentibus ra-

tionabiliter invitis, peccant graviter. Ratio:
quia reverentia juræ naturæ parentibus debi-
ta poſtulat, ut filii & filiæ conſulant paren-
tes in re tanti momenti: quin & Parochis in-
vitis parentibus duos copulans peccat morta-
liter: quia cooperatur peccato alieno, & ſa-
crilegæ ſuſceptioni Sacrimenti.

Z. 3. Valetnr Matrimonium ex metu con
traltum?
Reſp. I. Matrimonium ex metu quantumvis
gravi ex cauſa naturali orto contractum eſt
validum. Idem eſt de Matrimonio inito ex
gravi metu juſté ineuſſo à cauſa libera, v. g.
à Judice ad extorquendum matrimonium.
Ratio I. p. quia tunc nulla infertur visg,
ut ſi quis ex metu gehennæ vel imminentis
mortis naturalis in uxorem dcat ſuam con-
cubinam. 2. p. declaratur per Caſus. Primus
K k § eſt,

522 Trabt. XrI. Exam. III.

eſt, ſi ſit poſita lex, quòd violator virginis-
metu mortis compellatur eam ducere. Secundus:

ſi pater deprehendat aliquem cum filia ſua-

peccantem, cui minatur accuſationem, niſi
eam ducat, quam & ducit ex hoc metu. TZer-
eius: ſi judex homini juſté ad mortem da-
mnato promittat condonationem vitæ, ſi ducat
udicis filiam, vel aliam etiam meretricem.
In tribus his caſibus Matrimonium ſubſiſtit“,
quia eſt ſat liberum.
Keſp. 2. Metus gravis injuſte incuſſus in or-
dine ad extorquendum conſenſum matrimonii
invalidat matrimonium jure Eccleſiaſticô, pa-
zet ex C. ſignificaſti 2. de es, qui duxit in matrim.
Cuſus ratio eſt: quia coactiones ſolent dificiles fre-
quenter hbabere exitus. C. requiſivit de ſponſ. Et ad-
verſantur finibus matrimonii, ſcilicet procrea-
tioni prolis, amori conjugali, paci, &c. nam
quod quis non diligit, facilè coutemnit. 20. q. 3: c.

Præſens.
De metu & ejus diviſione dictum eſt Tract.

3. Exam. I. 4. 8.

4. Numquid dictum Matrimonium eon-
valeſcit ſeu firmatur per juramentum ſpontè præſtitum,
ut valeat, ſi non in ratione matrimonii, ſaltem
in ratione ſponſaliorum ?

Reſp. Quòd non. Ratio: quia juramentum
non obligar ad contractum, quem Eccleſia
annullat: dum enim illa directe annullat con-

eractum v. g. matrimonium, ex conſcquenti
an-

e
— .
Virmenlun
tinn begel
Nuto:
iuia ſont
wne d
eſten,

utulin
1Kzn 2
Culime
drum, ſe⸗
6Srenlorand
nrein con⸗
601 1
Pratean n
dernd, W
Uin mutnin
Klbbere
cheienn!
hiti
(E Mlteh

ne
(Concit
Ulruro,
tinonio
Murrüne

U Ci
Ur ci N
dighen
t i “

ken r

une

atonenz,t ſe⸗
kliin Duer
imoniun

Lecleſalie
Au , e
n fl,
ſn ki⸗
lte 1Mocre⸗
aci be nn
1. 10 6

nna

mehn

De Matrimonio. 52 3

annullat juramentum adjectum, adeôque tale
matrimonium nequidem valet in ratione ſpon-
ſaliorum. Ratio: quia etiam ſponſalia cum
tali metu inita ſunt irrita.

Q. 5. Nonne illud Matrimonium ſaltem con-
valeſcit per ſequentem copulam carnalem, aut psr
diuturnam cohabitationem?

Reſp. Non firmatur per copulam vi extor-
tam, vel fadam animéô forniçariò, bene ta-
men per copulam omnino liberam affectu ma-
ritali habitam, ſicut & diutinam (quæ diu-
turnitas menſuranda eſt arbitriò prudentum)
& ſpontaneam cohabitationem.
Ratio I1. & 2. p. illud matrimonium non
potelt ratificari, niſi per actum liberum, qui
fertur in ipſum matrimonium; ſed copula vi
extorta non eſt adus liber, & ſi fiat animò
fornicariõé, nequidem implicitè fertur in i-
pſum matrimonium: ergo.
Ratio 3. & 4. p. quia adeſt ſenſibilis per-
geds libera ratificatio dati prioris conſensuùs,
vel ſufficiens ſignum liberi conſensùs de novo
habiti.

O. 6. Poteſine fieri Matrimoniums per con ſen-
ſum conditianatum?
Reſp. I. Verbis S. Th. hic q. 47. a. 5. dicen-
tis: Conditio appoſita aut eſt de præſenti, aut
de futuro. Si de præſenti, & non eſt contraria
Matrimonio, ſivè honeſta ſit, ſivè inhoneſta,
ſtat Matrimonium ſtante conditione, & eâ non
ſtan⸗

424 Tradt EXrI. Exam. III.

ſtante non ſtat. Sed ſi ſit contraria bonis-
Matrimonii, non effcitur Matrimonium; ſi
antem ſit conditio de futuro, vel eſt neceſſaria;,
ſicut ſolem oriri cras, & tunc eſt matrimonium,
quia talia futura ſunt præſentia in cauſis ſuis;
aut eſt contingens, ůt datio pecuniæ, vel ac=
ceptatio parentum, & tunc idem eſt judieium
de tali conſenſu, ſicut de conſenſu, qui fit per
verba de futuro, unde non facit matrimonium,
niſi conditione purificata. Hæc S. D.
Reſp. 2. Conditiones intrinſecæ contractui,
v. g. ſi quis dicat: Contrabo tecum, ſi ſim babilis
ad centtahendum. Item conditiones impoſſübi=
les ſubſtantiz matrimonii non contrariæ v. g.
ſi quis dicat: Comtraho tecum, ſi cælum digité teti-
geris, ſicut & conditiones turpes, v. g. Contra-
bo, ſi ſis occiſurus patrem tuum, habentur pro
non adjectis, adeéôque independenter ab illis
lubſiſtit contractus.

Ratio I. p. patet ex natura ipſius contra-
Gus, in quo illæ conditiones cenſentur inclu-
ſæ independenter à nobis.
Ratio 2 & 3. p. conſtat ex cap. ſßi conditio-
nes de conditionibus appoſitis, ubi dicitur: ſi condi-
tiones appeſitæ matrimonio turpes aut impoſſibiles fue-
rint, debent propter favorem eſus pro non adjettis ba-
beri. Puta, in foro externo, ſicut Jure Ci-
vili ſimiles conditiones in teſtamentorum le-
gatis habentur pro non adiectis. In foro ta-
men conſcientiæ, ſi conſenſus deſit, nullum
eſie patet ex dictis. Di⸗

NeN⸗
— ——
Si le
“ heren
ucimo
Keanmati
d doge
d⸗
nd det in
ANng
n genernio!
Clcsti,
ls. N
Anie rcu
Gi⸗ Covch

tke Mun
iun,
aln
tmacnt.
6und cort
ditiones,
ltar e c
tn lo nur
Kalendn non
odlgniori

D 6
Cennktn
16 hen
i⸗ MMNg

Ulrn

en

—
1 col R
ltin
lei

De Matrimonio. 52 $

Dii in Reſp. Subſtantiæ matrimonii non contrariæ;
ſ enim illi adverſentur, non reſiciuntur, ſed
di annullant matrimonium. Dicitur autem con-
üi zu ditio eſſe contratia bonis matrimonii, quæ eſt
conrra tria bona matrimonii, ut habet Gloſſa
CL. finali de conditionibus appeſitis, verb: comtra-
,d Mn. ſalſantiem.
porrô hæc tria matrimonii bona ſunt prolet,
nr fides, & Sacramestum. Per prolem intelligitur le-
„gitima generatio prolis, ejusque ad fidem-

,.,
“RV DEI educatio, Per fidem intelligitur fidelitas
D conjugalis. Per Sacramentum verò indiſſolubile
Mhan, matrimonii vinculum, quatenus repræſentat
* indiſſolubilẽ conjunctioné Chriſti cum Eccleſia.

D., 7. Valetne Matrimonium hoc moas ini-
denn da tum: Comrabo tecum ſi generationem prolis erirca.
er hil ſi adaultera fuiſti?
Reſp. Affirmativéè, Ratio: quia adu & de-
facto non ſunt contra ſubſtantiam matrimonii
tales conditiones, nec deſtruunt obligationem,
quæ naſcitur ex contractu, neque illi oppo-
nuntur, in illo namque, quòd ſponſa heri fue-
“W rit adulterata, non continetur aliquid repu-
znans obligationi matrimoniali.

iſtu
ls D. §. Duid, ſi matrimonium ineatur talt

u6 medo: Contraho tecum, ſed ſub hac conditione, xt vi-
nur⸗ vamus in perpetus caftitate, vel ut non cenſum-
h. matö matrimonié profiteamur Religionem?
n Reſp. Illud non valet. Ratio: quia repu-
„ . gnat

lu aan,
Nenmric.

= =–

526 Tract. EPI. Exam. W.

gnat ſubſtantialibus matrimonii, ficenim toi- e

eſt oppoſita juri etiam radicali ad copulam.
porrô probabilius eſt impletâ conditione-
honelſt4 vel turpi bonis matrimonii non con-
trari?, quæ conſenſum ſuſpenderat, non ſta-
tim fieri matrimonium ſiné novo conſenſu,

ſed debet novus adhiberi.

Ex Exam. Il.
De Indiſſolubilitate Matrimonii.
. 1. Eſtine Matrimonium ſolabile?

Reſp. Tantum eſt vinculum martimonii, ute ſagr

licèt ſit ratum tantùm, authoritate Pontificis

nequeat diſſolvi. Ratio: quia talis indiſſolu⸗ eln

bilitas eſt de jure naturali Divino abſoluto,
& non pendet ab alique a cu humano, e mo-
dé, qué Baptiſmus, aut Confeffio, quæ pen dent
tantm à Deo, in quo diſpenſari non poteſt?

ergo. Et hoc patet ex Apoſtolo ad Rom. 7.

ubi dicit. AMulier vivente viré alligata eſt lkegi. Et
Matth. 19. Quod DEUS comunxit, bomo non ſe=
paret. Quod univerlſaliter dictum etiam de-
Matrimonio rato intelligi debet.
Sed neque traditio, aut ſcriptura, vel ra-

tio concedit Papæ poteſtatem in hoc diſpen-

ſandi. Non quidem traditio, quia ante Mar-

tinum V. teſte Ledeſmàò inaudita fuit Giſpen⸗
22

leretur jus radicale petendi debitum (quod eſt is
de eſſentia matrimonii) per obligationem nun-
quam petendi debitum in ipſo contra ctu: quæ /

occulti
treo

oninttin!

1 cad tr
11t. Mot
onpetett,
leter, Gont
probebil

,O nes,
10 Mo—..

nboſa, Oei
tur Schn
ſomnes d
6 in ar
luto daſn⸗
Cendi ore⸗
el ,
ibdi e
concte

Pon;. 6
mni ni⸗

De Matrimonio. 627

ſatio in matrimonio rato. Non etiam ſcri-=
ptura: quia contrarium inſinuatur Matth. M.
Non denique ratio: cùm hæc non dictet ta-
ſem poteſtatem eſſe reſpectu matrimonii con-
ſummati, pro quo diſſolvendo infinities ur-
gentiora occurrunt motiva, àt patet conſi-
deranti: ergo à pari. Deinde ipſi Pontifi-
ces, nominatim Innoc. VIII. teſte Panormi-
Wnim, eané ad cap. ex publico 7. de conver. con-
ie jug. n. I4. profeſſi ſunt talem ſibi poteſtatem
non competere. Ita poſt Covarr. Pontium,
Sottierez, Gonet, Ledeſma Texeda & alios
re ſatis probabiliter P. Wigandt.
e Diihilominus ſententia oppoſita (gque teſte
& Maſtriò modé eſt communis „ac probabilior,
I, magisque Pontificiæ authoritati & poteſtati fa-
e vrabilis) omnino tenenda eſt, cum 60. Au-
thoribus, quos citat & ſequitur Sanch. item
Cardinalis de Luca, Gobat, Sporer, Sbogar,
Barboſa, Clericatus, Engel, & . quos citat &
ſequitur Schmier, Pignarelli, Pyrrh. & alii.
Qui omnes docent, quòd' Papa diſpenſare
poſſit in marrimonio rato.
Ratio deſumitur ex illa generali poteſtate
Paſcendi oves ſeu fideles à Chriſto Domino
conceſſa D. Petro, ejusque ſuccedoribus Joan,
21, ibi: Paſce oves meas; ad hoc autem, ut o-⸗
ves concreditæ ritè paſcautur, multum juvas
facultas diſpenſandi in votis, juramentis, ma-
trimonio rato, ac hujustnodi, quando bono

Ee⸗

Liolyels
d dat

lkut, 1

Kun e

dt

528 Trad. XyI. Exam. I.

Eccleſiæ regimini conducit, adeôque verba
illa meritô intelliguntur etiam de hujusmodi
poteſtatis concefſione.
Accedit, quòd Pontifices ſanctitate perin-
de ac doctrinâ conſpicui ſæpius ſic diſpen-
sâſſe leguntur. Sic enim diſpenſavit Grego- ſel ſec
rius VII. 1074. teſte Baronié ad dict. an. n. lr ale
23. Martinus V. 1414. creatus Pontifex. Et ielinn
Eugenius IV. 1431. ad eandem diguitatem- rteni i
evedus. Alex. VI. Paulus III. Sregorius d an
XIII. Pontifex renunciatus 1572. & quidem manl n
. . 2 . ttlam dlennn
reſtibus Sanch. & Henriq. und die cum un- agſt
decim. Paulus V. & UIrbanus VIII. Pius V. ncn
autem, teſte Navarrô, diſpenſavit ter vel qua-
ter. Et noviſſimè Innoc. X. poſt longas, a-
crésque inter Theologos diſceptationes de-
hac poteſtate fuit uſus eà erga vulgarem opi-
ficem, nullius grati4 ſuffultum, t fideliſſimè

1

ad longum refert Gobat caſu 18. n. 676. Di- dla
cere verò, quòd tot tantique pontifices in re Mi Ilni
tam momentoſa erraverint, aut limites ſuæ nunit
poteſtatis exceſſerint, hoc Chriſtiano in men- UVole a
tem venire non debet. lenngten
Clemens quoque VIII. 6. Julii 1599. ſpe- Maan
cialem indixit Congregationem, cui interve- r chlin
nerunt oco Cardinales, quatuor Auditores ccann)
Rotæ, & duo ali Theologi, qui omnes una- anen (n
nimiter dixerunt Papam in Matrimonio rato keſer
diſpenſare poſſe. Unde den nno
Ka Atriwe

Ad rationem in contrarium dicitur eum-

Cajetano, verba ſcripturæ eſſe intelligenda de

De Matrimonio. 529

matrimonio conſummato. Vel ſi etiam de,
rato velis intelligi, dic Pontificem non poſſe
illud ſolvere poteſtate ordinariâ, ſed extra-
ordinariâ.
Ad illud de traditione ſatis patet ex pro-
batione noſtræ ſententiæ, oſtenditur enim ibi
uatuor ferè ſœæculis ante Martinum V. à Gre-
gorio VII. fuiſſe diſpenſatum. Et eſtò nun-
quam diſpenſatum fuiſſet, fortè non occurrit
ratio urgens. Ad ſcripturam jam dictum eſt.
Ad tertium patet tum ex probatione noſtra,
tum etiam dicitur, quòd poteſtas diſpenſan-
di metienda ſit non penes motiva extrinſeca
tantùm, ſed etiam penes majorem vel mine-
rem diſſolubilitatem ex ipſa natura matrimo-
nii rati aut conſumati; cùm enim matrimo-
nium conſumatum ex ſua hatura majorem fir-
mitatem & indiſſolubilitatem habeat ob ſi⸗
gnificationem unionis indiſſolubilis verbi cum
natura humana aſſumpta, quam non habet-
ratum, (ut conſtat ex eo, quòôd maritus mor-
tu4â uxore ante conſummationem, ſi iterum-
ducat uxorem, non fit bigamus, C. debitum de
bigam, & datur ibi ratio, quia matrimonium.
ante copulam non ſignificat unionem Chriſti
per carnem) quod tantúùm ſignificat conjun-
ctionem Chriſti cum anima juſti, quæ ſolu-
bilis eſt per peccatum, hinc quamvis illud ſit
à Papa inſolubile, non tamen ratum. Præ-
terea matrimonium conſummatum etiam ex ju-
L re

530 Tradl. WI. Exam. W.

re naturæ majorem habet inſolubilitatem,
quia per ejus diſſolutionem (in quo differt 4
rato) duplex inferretur injuria, una uxori,
quæ deflorata dimittitur, altera proli, quæ
vel ratione copulæ carnalis in ipſo ſemine ae-
cepit jus ad ſui procreationem; vel ſi fœtus
jam eſt in utero efformatus, aut ex eo natus,
ad ſui educationem. Si fors conjuges ſin-“
ſteriles, id per accidens eſt. Ad hauc igitur
injuriam uxori & proli futuram cooperaretur
Papa, ſi fſolveret matrimonium conſumma-
tum, quod non ſequitur, ſi ſolvat ratum tan-
tuùm.
OQ. 2. Ob quas cauſas diſpenſare poteſt Pa-
pa in Matrimonio rato?
Reſp. Ob ſequentes: I. Si gravia damna-
vel perpetuæ diſcordiæ inter Conjuges pru-
denter timendæ ſint. 2. Si matrimonio ra-
to ſuperveniat impotentia perpetua, lepra,
aliusvé morbus incurabilis, unde mutua co-
habitatio nimis difficilis foret. 3. Si magna
ſit inæqualitas virum inter & fœminam, fal-
tem unde matrimonium grave reddatur. 4:
Si vir neceſſarius vel maximè conveniens bo-
no publico eligatur in Epiſcopum, & c. Ita
Sanchez 1. 2. diſp. 6. & alii.
D. 3. Solviturne matrimonium per Profeſſo-
. nem Religioſam?
Reſp. Solvitur matrimonium ratum, non-

ivem conſummatum. I. p. eſt de fide, ut-⸗
con-

Nermole
ſß uun
Nto (
n conſun
nionen0
Ulitatenn ban
r coprlam
zia rin
aro cun b⸗
Lteriin ho
noniom n

Elte len bon

Portute ri
inleehn
lhliene.
62. us
pu,Nr
igi gihn
le⸗. Jun
leri debitn
contrade
lalis uper
MMditio: N
am dun
N
L.8
eh⸗ Nen⸗
Kins on
Coneen

1 nnt
igs u
dld tt,
WI, Eon,

MI

⸗

De Matrimonio. 521

conſtat ex Trid. Seſſ. 23. can. 6. 2. p. conſtat
ex can. Agathoſa. cauſa 27. q. 2. ubi dicitur,
quòd profeſſio hujusmodi matrimonium dirimere non-
valeat. Ratio congruentiæ eſt: quia matri-
monium conſumatum ſigniſicat indiſſolubijem
conjunctionem Chriſti cum Eccleſia, ſcilicet
per unitatem naturæ: ſicut enim vir & mu=
lien per copulam juxta Apoſtolum fiunt una
caro, ita Chriſtus per Incarnationem factus eſt
una caro cum Eccleſia.
Cæterùm Profeſſio Religioſa non dirimit-
matrimonium ratum jure naturæ, nec jure,
Eccleſiæ ſeu Pontificiò, ſed jure Divinò, ſeu
authoritate Chriſti diſpenſantis in lege natu-
ræ, & in lege Evangelica de matrimonii in-
diſſolubilitate.
D,» g. Lüuantum temporis tonceditur neo-
conjugibus, ut matrimenib centralts, aſt non conſum-
matô, poſſint deliberare de ingreſſu Religionis
Reſp. Jura eoncedunt bimeſtre, qnéò neuter
alteri debitum reddere tenetur, unde licèr-
in contractu fiat translatiodominii (puta, ha-
bitualis ſuper corpus, tacité tamen ineſt hæc
conditio: Niſi alter velit ingredi Religionem,
quam dum profitetur, mattimonium diſſolvi=
Q. 5F. BHuid ſi limeſire jam eſftuxerit?
KReſp. Neutri licet Religionem ingredi fnè
alterius conſenſu: Ratio: quia terminus à
jure coneeſſus eſt præterlapſus.

LIZ2 Q. 6:

N

. 1 —
532 Tradct. XVI. Exam. IV. ſain
Q. 6⁶. Quid, ſi defacto ingredtiatur &proſ- ali
teatur poſt bimeſtre, ſolviturne matrunonium W

Reſp. Affirmativè: quia Chriſtus illam tem- ui
poris reſtrictionem non fecit, ſed illud privi- ſenis
legium profeſſioni ſimpliciter & abſolutè con- ierct
ceſſit. zininſcelt
Q. 7. Quid, ſi ſponſa ante elapfſum bimeſire liut
4à viro fuerit vi oppreſa? i gantrori
Reſp. Poteſt adhuc ingredi Religionem & un in
profiteri. Ratio: quia dolus nemini patroci- ll
natur, & nemo privandus eſt ſué jure ſinè lmnih
ſua culpa. In hoc tamen caſu matrimonium mnumit
non diſſolvitur, quia eſt verè conſummatum, himens
unde vir cum alia contrahere nequit, niſi ſuã Mhamtimn
uxore profeſs mortuâ: & ſi cum illa pecca- alneier
ret carnaliter, non committeret adulterium, N Wh
quia peccaret cum ſua, ſed duntaxat ſacri- WMinni
Aunte

legium. Alilen
. . ſr. 4
Q. 5. Quid ſi ambo neo-conjuges preftean- eil,
zur 5 Ultrimonin

Reſß. Cum S. Th. in 4. d. 27. d. I. 2. 3. IN her
q. 3. ad I. non diſſolvi quoad vinculum ü hirie
hinc ſi unus eorum poſtea fornicaretur, non Nber une
ſolùm efſet ſacrilegus, ſed etiam adulrer. Ra- AVeſten
tio: quia omnes textus juris, qui in hac re ſolent Wonoh,
adduci, expreſsè loquuntur de caſu, quo ſo- (zctin
lùm alter ſponforum Religionem ingreditur. Minlich
Ex quo ſequitur minùs diſſolvi, ſi matrimo- to cone
ni⸗ mun ſle

4

darat len
Kaa bn.

gen

