aibus imperat.

Ex Exam. III.
De Contritione.

Q. 7. Quid eſt Contritio?

Reſp. Contritio generatim ſumpta eſt dolor-
de peccato ſub quocunque motivo ſupernatura-
li, & definitur à Trid. quògd ſit animi dalor ac de-
teſtatio de peccaco sommiſſo sum propoſito non pecewudi

ds cætero.
QD. 21

—

Aare
Inna lie
Sle ap-
goe
i)
un int
ingert
ifn ob!
Cornltate

13 4

Ner
, Uorun
id en
n umen
1 etitd
untm zu
epit grat
inlulas
um contri
l enomin
¹ gi at
nmo
cün
Pproxind
Raeram

1

elter hn
t, nl
Ppoſto!
ninuun)
o berie
IIIN
llgt en

0 Lelnlittmd

inſinte
Th. &
Genon
per mo
on funchi
In Orati⸗

en

De Przitentia. 373

D. 2. Qgotuplex eſt Contritio?
Reſp. Eſt duplex: Perfecta & imperfecta. Per-
fecta eſt dolor de peccato cammiſo, ùr eſt offenſæ D E I
ſaper omnia diletti, ſeu ſummè boni: qui dolor-
debet eſſe appretiativé ſummus. Contritio im-
perfecta (quæ ad alterius differentiam voeatur.
attritiq) eſt dolor de pescato commiſſo ex motivo ſu-
pernaturali inferiori, quàm fit dilectio D EI ſuper e-
mhnia, v. g. ex metu gehennæ, amiſſione beatitu-
dinis, ſeu ob Deum ùt vindicem, vel ex ſpecia-
li deformitate talis peccati.
Q. 3. Attritio poteſtne fieri contritio?
Reſp. Negativè: quia quæ fpecie eſſentiali dif-
ferunt, illorum unum non poteſt fieri alterum?
attritio autem & contritio taliter differunt. Di-
citur tamen homo per Saeramentum peœnitentiæ
ex attrito fieri contritus vel habitualiter, in-
quantùm attritus per Sacramentum peœnitentiæ
recipit gratiam, & cum illa inter eæteras virtu-
tes infuſas etiam virtutem pænitentiæ, à qua tan-
quam contritionis principio habitualiter contri-
tus denominatur; vel virtualiter ſeu æquivalen-
ter: quia attritio juncta huic Saeramento obit
quodammodô munus contritionis, eique æqui-
valet, cùm hominem etiam diſponat (liceèt non
tam proximè) ad juſtifieationem, quæ eſt effe-
ctus Sacramenti.

A a 3 OQ. 4.

374 Tract. XIII. Exam. III.

D. 2. Attritio, ut ſußfciat ad jufßtiſicatio-⸗
menms in Sacratmente VPœnitentiæ obtinendam, quas.
requirit condittones à
Reſp. Primè debet eſſe vera, id eſt non apparens
wel exiſtimata, quia eſt materia Sacramenti, ad
quam non ſuſſicit, quòd ſit putativè talis. 2.
Debet eſſe univerſalis, ſen extendere ſe ad omnia
mort lia non dum confeſſa, cùm unum peccatum

non poſſit remitti ſinè alio, adedòque vel debent

glici tot attritiones, quot ſunt peceata ſpecie di=
verſa, vel debet homo de omnibus dolere ſub
uno generali motivo ad omnia ſe extendente. 3.
Debet eſſe ſupernaturalis: quia diſpenit ad for-
mam ſupernaturalem, ſcilicet gratiam: diſpofi-
tio autem debet eſſe ejusdem ordinis cum forma,
ad quam diſponit. 4. Debet eſſe icax, id eſt,
excludens voluntatem peccandi, & inçludens ef-
ficax emendationis propoſitum.
D., 5. Saßicitne una contritio ſfuper omnia
peccata?
Reſp. Affirmativé. Ratio: quia aliäs, qui ha-
beret mile mortalia, deberet elicere mille eon-
tritiones, quod nemo defendet.
D. 6. S; quis doler, quòd non ſußſcienter
doleat de peccatis, ſußficitne ille dolor?
Reſp. Non fſufficit, ſpeculativè loquendo: Jun
talis dolor non eft dolor de peccatis, ſed ſolùm
eſt diſplicentia de ipſo doloris defectu. Practicè
camen attentâ conditione perſonæ, quæ ſcilicet

ſit timoratæ Sonſcientiæ, ſuſſicere poteſt. Ratio:
qut

—*
1n eli 0

cntrition
1ll inl
color
aun pe
Iolup
Altliss e
eine i
lorem
oprr,
Aanu

Kn
in, in⸗
iunte
1 De
eris ken
on do

ndo us

ſeri. N
1 Prel⸗ U
umn, (a
eſlonis
dün gbi⸗
Cure a
mm è

4. 4
Mure

4. duſt
one on

1

—
nlmn e
onape
erknenti
7 telt⸗
Ee Aon

tl a
golr 10
enllegte,
t ſ.
un fornz
, id elt

Adens
Per gnt

iis gih

iſ.
Haten
Ulle z

ier
lehr!
vencoft

De BPœnitentia. 375

quia in tali dolore videtur contineri perfectiffi-
mus contritionis dolor, eùàm voluntas contra ſe
ipfam quaſi inſurgat, volens ſe ipſam, ſi poſſet,
pœnis & doloribus exeruciare pro peccatis eom-
miſſis, cùm parata ſit pro ipſis etiam ſenſibiliter
dolere. Inſuper peccatum eſt origo talis dolo-
ris, qui aliàs eeſſat illé deficiente: ergo volun-
tas reflekivé illud deteſtatur, & conſequenter-
dicit dolorem ob peccatum. Ita Scotus. Baſſ.
apud Sbogar.
DQ. 7. Quando quis obligatar ad Contritio-
nem ?
Reſp. I. Præceptum Contritionis per ſe ob-
ligat primè, in artieulo mortis vero vel præſum-
pto. Secundò in morali periculo vitæ.
Reſp. 2. Per acceidens obligat primé, ſi exur-
gat gravis tentatio, quam homo moraliter vin-
cere non poteſt, niſi per eontritionem. Secunaò,
quando quis etiam erroneè exiſtimat ſe ad eam
teneri. Tertiès, in valde gravi neceſſitate reip.
quæ præſumitur immitti à Deo ob peecata ho-
minum. Quartòè, dum eurrit præceptum annuæ
Confeſſionis, & non eſt copia Confeſſarii. Quin-

17, dum quis in peecato mortali exiſtens debet,

celebrare „aut adminiſtrare aliquod Saeramentum ;
vel unum è quinque vivorum recipere.

D., §. Ad valarem Sacrawenti Pænitentie
requiriturne formale propoſitum non pecsandi de cætero
Keſp. Suſſieit virtuale incluſum in efficaci de-
teſtatione omnium peecatorum. Ratio: quia-
A a 4 tune

376 Tradbt. EIII. Exam. W.

tune omnis peecandi voluntas ſuſſicienter exclu-
Aitur.

Ex Exam. IV.

De Confeſſione, & ejus neceſſitate.

Teneturne qui⸗ confiteri poeccatum
mortale dubium ?

Refp. Confifendum eſſe ùt dubium; quòd ſi
poſt confeſſionem deprehendatur fuiſſe certum,
tenetur illud confiteri üùt eertum: quia juxta Trid.
homo tenetur confiteri mortalia, prout illa habet
in eonſcientia; ſed peceatum ante dubium com-
pertâ gertitudine non eſt amplis dubium, ſed
certum: Ergo. Ob eandem rationem, qui non
ſcit certum numerum peceatorum mortalium, &
dicit; Fornicatus ſum decies circiter, vel plus,
minuſvé, & poſtea deprehendit certum numerum,
v. g. fuiſſe duodecies, tenetur poſtes numerum
ut certum confiteri. Cæterùm qui mera kabet
peccata dubia, unum certum etiam veniale tan-
tům ex vita priori confiteri debet; non enim-
poteſt cadere forma certa ſuper materiam dubiam
& incertam.

O. 2. Quando &s quos obligat præceptum
Confeſionis ?
Reßß. 1. Præceptum confeſſionis obligat pro-
portionaliter in caſibus, in quibus antè in q.
8. dixi obligare præceptum contritionis“.
Item femel in anno, ſeu intra annum.

Oα
, 7

RReſp. 2.

clieet
elltemn
Uutet gex
65 h
Lonnes
16,D eit
ccem 6
lteria
guubt
, nnqa
mloller.
64. dre
mmlonis
Rahoſtate:
eldun be
). datitte

cb Nepe
lega non
Rtamen
Uem: qui
ta, &
Ciur,
Lent
lene

inerint,

dengr n

celltre
e

iun, Ci
ile eenn
urali
t l Ki
biumeor
bium, ſ
, gi n
tiliumn
WP
N uumenn
8n Nunen
men
Venitlen
con eit

rümelh

uße
Clor

BM
otnenß,

De Pœnizentia. 377

Reß. z. Determinatio temporis pro confeſ-
ſione, ſcilicet quòd facienda ſit proprio Sa⸗
cerdoti ſaltem ſemel in anno, facta eſt ab Ec-
cleſia. Patet ex Cap. Omnis utriusque ſexds.
Reſp. 3. Præceptum confefſionis compre-⸗
hendit omnes peccatores, imò & Papam ipſum,
Ratio S. D. eſt: quia nullus eſt, qui non ha-
beat Jjudicem Chriſtum, cui per ſuum Vica-⸗
rium conſiteri debet, qui quamvis eò inferior
ſit, in quantùm Prælatus eſt, tamen eſt eò
ſuperior, inquantùm peccator eſt ipſe, & ille
Chriſti miniſter.
Reſp. . Præcepto annuæ Confefſonis &
Communionis Paſchalis tenentur etiam hære-
tici & apoſiatæ: quia per baptiſmum ſunt ſub-
jecti legibus Eceleſiæ.
Q. 3. Satisne fit huic præcepto per Confeſzo-
nem Sacrilegam?
Reſp. Negativè: quia confeſſio invalida ſeu
ſacrilega non eſt præcepta ſed prohibita. Sa-
tisfit tamen per confeſſionem validam & in-
formem: quia in ea adſunt omnia eſſentialia
requiſita, & ſolùm effectus, ſcilicetr gratia-
impeditur.
OQ. g. Tenenturne pueri præceptéò eonfeſionis,
& quandonam?
Repp. Tenentur, ſi ad annos diſcretionis
pervenerint, & mortaliter peceaverint. Ita-
patet ex cit. cap. omnis utriusque ſexis.

A a 5 5.

378 Trabt. XIII. BExam. W.

D. 5. Teneturne ad confeſſionen annuan,
qui non babet niſi venialia?
Refßp. Non tenetur ex vi dicti præcepti: quia
peecata venialia non ſunt materia neceſſaria-
conteſionis, ſed libera. Unde ſufficit ad
præceptum Eccleſiæ implendum, ur ſe Sacer-
doti præſéntet, & ſe oſtendat absque con-
ſcientia mortalis eſle; & hoc ei pro confeſſio-
ne reputatur, Ita D. Th. in Suppl. q. 6. a. 34
Teneretur tamen in Paſchate communicare,
ùt decernitur in cap. omms utriusque.
Dixi: Ex vi dicti præcepti: quia fieri poteſt:-
quòd teneatur ratione ſcandali, vel ſi dubi⸗
tet ſe eſſe in mortali.
D. 6. Eſine aliquanmo præveniendum boc

praæceptum, vel ſupplendum, dum eſt neglettum?

Keſp. 1. Qui ſcit aut probabiliter timet ſe
non poſſe conſiteri ante finem anni, niſi con-
ſiteatur modò, uri feri poteſt in caſu longi
itineris, tenetur confeſſionem anticipare.
Ratio: quia in cap. omnis utruuque: decerni-
gzur ſaltem ſemel in anno eſſe confitendum-.
Cui accedit, quòd alia ſint præcepta, quo-
rum onus alligatur certo tempori leu diei, ut
jejunii, Miſæ, Horarum, quæ non ſant ne-
ceſſariõ prævenienda vel ſupplenda; alia ve-
rô, quæ obligant pro indeterminato tempo-
re, quæ ſunt anticipanda vel ſupplenda, &
tale eſt in præſenti⸗
Keſp. 2

—.—
tötent
Led gra
lto:
co cel
iiis term
compe
el conf
one n
ei. Ege

nblecnen

nefurne
nfter
Nel
6,, Conſe
n de
ddend zd⸗
Utentia S⸗
d lum
Mig. T
nis, d
Orma:,
1hreenti
2, Vali
ſenns pee
Iin eue
illis
Mum (Co

Vy.
—
9 Gnpten
4
Ateptlie
neceln
e cher⸗
le d
ioclech
Pro conkel
Umuricin.
,
feni po
vel ſiu

c
gectum
er dinen
ni, nic
lln le
ichent
:ceet
nbteier⸗
ceptn i
en
n ſul
u n
inutoth

r

De Pœnitentia. 279
— - — —
Reſp. 2. Qui toté anné non eſt confeſſfus-,
annô elapsé tenetur primâ commoditate con-
fiteri, & eò gravius peccat, quò diutius dif⸗-
fert. Ratio: quia qui ſtatutò tempore non.,
ſolvit, quod debet, per hoc non deobligatur,
ſed potiùs terminé ſolutionis elapséô arctiùs-
tenetur & compellitur. Et talis totô annòô non
confeſſus ſi confiteretur in principio Januarii,
Ulâ confeſſtione non fſatisfaceret pro duobus-
annis: quia iſta confeſſio eſt debita pro anno
Præcedenti: Ergo per eam non ſatisfacie pro
novο anno ſequenti.

DQ., 7. YZeneturne quis, at diétum præceptuns
inpleat, confiteri per internuncium, per ſeriptum,
vel per interpretem?
Reſp. 1. Confeſſio per internuncium vel ſcri-
turam facta Sacerdoti abſenti, & abfolutio
ab eodem abſente data eſt invalida. Oppoſi⸗
ta ſententia Suarezii eſt damnata à Clem. VIII.
Ratio: Tum quòd hæc fuerit mens Chriſti in-
ſtituentis. Tum ob periculum ſcandali, re-
velationis, &c. Tum quia aliàâs non verifi-
catur forma: Abſolve te, quæ requirit perſo-
nalem præſentiam.
Reſß. 2. Valida eſſet eonfeſſio, ſi pœnitens
per litteras peccata ſua Sacerdoti mittat, &
peſtea in ejus præſentia dicat, quòd ſe de
omnibus illis accuſet & doleat: quia adeſt
berſonalis præientia & accuſatio. Imô ad
præceptum Confeffionis implendum tenetur-
per

Tradbt. XIII. Exam. IV.

per ſcriptum confiteri, vel per nutum, ſi ali-
ter non poſſit. Ratio: quia præceptum obli-
at, dum in ejus obſervantia non eſt magna
dicfcultas, nec periculum damni; ſed ſic ſe,

habet caſus præſens: ergo-

.

Reſp. 3. Non tenetur quis confiteri per in-
terpretem, niſi in mortis articulo.
Ratio 1. p. eſt: quia nullum extat jus, vi
cujus ſic publicanda ſint delicta.
Ratio 2. p. quia non oportet reddere du-
biam ſalutem ſuam: & vita æterna præpon-
derat ſamæ, quæ in eo caſu apud interpre-
tem læderetur; & quamvis hoemo poſſit ſalva-
ri per contritionem, illa tamen eſt difficilis.
Et datéô, quòd ad id homo non teneretut ex
vi dicti præcepti, teneretur tamen ex præce-
pto charitatis erga ſe ipſum.

330

OQ. . Teneturne quis aliquando eadem pec-
cata bis confiteri?
Reſp. Affirmativè, & quidem in 4. præci-
puè caſibus. 1I. Si quis excommunicatus an-
te abſolutionem à peccatis, non fuiflet abſo-
lutus à cenſuris. 2. Si pœnitens fecit votum
de facienda eonfeſſione generali. 3. Si prio-
ribus peecatis non manifeſtatis præſens ſtatus
non poſſit ſufficienter manifeſtari. 4. Quan-
do quis urgente neceſſitate vel præceptò à
Sacerdote inferiore ſolum per accidens & in-
directè fuit abſolutus à retervatis, cum onere
ſe ſuò tempore ſiſtendi Superiori.

Ge-

—
eraliter
veeſari
un con⸗
Felde 1
egntatis
wn!
b lt u
jel care
s Vini

De N

11 dare
ſumt
Monr
ld zud
GCham:
10las lun
Raro .
, gue
, pore
Mopriun
borii⸗
0 eſt
le inei
a (n
cy,
iec
a/
ezn

.y.
—
Rutun 1
Lcepeun
lon eh

i lat

lten
llo,
ernir
t telde
eriu ren
Prd iuen
poſſt
lt ichclt
feneretu
er pret

talen,

in 4 N
unicau
n lilen

ns lecenn

3 r
mmin
ri. 0
el P ten
atr
ie,Nn
ri 47

De Pœnitentia. 381

Generaliter dici ] poteſt, peccata jam con-
feſſa neceſſariò eſſe iterum manifeſtanda, quam-
do eorum confeſſio fuit invalida: poteſt autem
eſſe invalida 1. Ex culpabili defectu doloris-
vel integritatis. 2. Defectu formæ quoad eſ=
ſentialia non proſatæ. 3,. Defectu Miniſtri,
ut, ſi is ſit ſurdus, vel ſub confeſſione dor-
miat, vel careat jurisdictione. 4. Defectu in=
tentionis Miniſtri.

Ex Exam. V.
De Miniſtro Confeſſionis.

OQ. 7. Poteſtne Conſeſſarius Parochianum
ſuum ubique audire & abſalvere?
Reſp. Proprius Parochus poteſt ſuos Paro-
chianos audire & abſolvere etiam extra ſuam
Parochiam & Dieœceſin, non tamen Religioſi
incolas ſuæ Diœceſis extra eam.

Ratio I. p. Judex ordinarius Jurisdictio-
nem, quæ ſinè externo ſtrepitu judicii exer-
cetur, poteſt in ſuum ſubditum exercere ex=
tra proprium territorium; ſed talis eſt juris-
dictio fori interni? ergo.
2. p, eſt defacto certa. Nam Bulla Clem.
X. quæ incipit, Superna, ſtatuit Regulares ab
Epiſcopo ad Confeſiones Sæcularium in ſua Diœceſi au-
diendas approbatos, non poſſe in alia Diœceſi eas abique
Epiſcopi Diæceſani approbatione andire, quamvs pœni-
tentes ſubditi ſint éjus Epiſcepi, à quo ipſi Religioſi jam

fuerum approbati. Or 2.

382 Tradk. XIII. Exam. V.

DO. 2. Ditid ſignifitet ila clauſula (de con-
ſenſu Parochorum) que ſolet inſeri teſtimonio
approbatiomis Regularibus deto à
Reß. Non credo, quod Ordinarii eam clau-
ſulam tam ſtricte ſumant, ut velint Confeſſio-
nes absque Parochi conſenſu à Regulari ex-
ceptas eſſe nullas, fed tantùm velle moneri
Confeflarium, ut Parocho loci deferat debi-
tum reſpectum, petendo ejus conſenſum, ne
pax turbetur, vel eum poſtea informet.

Z. 3. Quid tenes de Jurisdidtiane dabia,
& probabili?
Reſp. 1. Cum Jurisdiétione dubia licet ab-
ſolvere in extrema neceſſitate: quia in illa-
melius eſt conferre Sacramentum dubium,
quâm nullum, ùt communiter dicitur.
Reſp. 2. Probabilius eſt, quòd in caſu ne-
ceſſitatis etiam non extremæ ſed gravis, va
lidè abſolvat Sacerdos cum Jurisdictione tan-
tùm probabili, ideſt, quam prebabiliter pu-
tat ſe habere, licet revera non habeat.
Ratio: Etſi non liceat ſequi ſententiam-
probabilem in materia & forma Sacramento-
rum, benè tamen in Jurisdictione. Dilſpari⸗
tas eſt: quia in primo caiu miniſter ſe expo⸗
nit periculo faciendi Sacramentum nullum-,
non autem in ſecundo: materia enim & for-
tna Sacramentorum non dependent ab Bccle-
ſa, vel conſenſu eins, adeoque ab ea ſupple⸗

ri nequeunt: è& contra, quia Jurisdictio ab

Ee-

s ſe
Meblt

4 eer

rm.
lns A
uns, 8
Fhi r
uns Ltl
1e olatn
Unictie
Kunlem
laro
ignor⸗
„ ir,
Peccal
. Trid
llogitt
in ani⸗
lotes
it e
lhm me
t mor
& ce

10

VY

l
en *U
len
narüiern

lnrCont

1 Neolui
n vele e⸗
leleridt
Conſenldc,
glomet,

Gupt ,

biu Meet
via in il
Gubinm.
ctut.
n cln
ginß
diionet
iier

Lctime

.

lter ken

De Pœnitentia. 383

Eceleſia depender, pgro animarum ſalute cen-
ſetur Eccieſia eam (in caſu tamen neceſſita
tis tantäm) ſupplere, dum quis, probabili-
ter putans ſe eam habere, abſolvit. Quod
magis patebit ex ſequenti quæſtione.

DOQ. 41. Habens titulum injuſtum abſolvitn
validé
Reſp. Affirmativè, ſi hæc tris adſint, ſcili-
cet titulus coloratus ſeu putativus, error-
communis, & non adſit impedimentum ju-
ris Divini aut naturalis. Ratio: quia error-
communis & ticulus coloratus à legitimo Su-
periore collatus auctoritate Eccleſiæ, putà
Papæ, vel ſede vacante Coôllegii Cardinalium,
dat jurisdiéctionem, non quidem habitualem,
ſed actualem ad ſingulos actus neceſſariam, ut
conſulat ſaluti animarum, laborantium invin=-
cibili ignorantiâ, quæ nemini nocere debet.

Si Poteſtne quilibet Sacerdos à quibusvis
peccatis abſolvere in articulo mortis?

Reſp. Trid. Seſſ. 14. ſic ſtatuit: In Eocleſiaâ

Dei cuſtoditum ſemper fuit, ut nulla ft reſer·

vatio in articulo mortis, atque ideo omnes-
Sacerdotes quoslibet pœnitentes à quibusvis
peccatis & cenſuris abſolvere poſſunt. Per-
articulum morris ſimul intelligitur periculum-
mortis moraliter inevitabile. De taliter autem
abſoluto & convaleſcente vid. Tract. I4. Exam.

2. g. 6. . .

Bxam. V.

—

Traébl. XiII.

6. Poteſtne Confeſſarius abſolvere mori- “
bundum, qui in præſentia ſus nulium dat ſig Gaun ad
1 ene Knunm n probl
Reſp. 1. Poteſt abſolvi (ſub conditionc ta- Mnd
men) moribundus, qui in abſentia Confeſ-⸗ intet,
ſarii petiit confiteri, & coram adſtantibus n d0
ſigna doloris, ſive voce, ſive alié modéô de- Unen ¹
dit, privatur autem ſenſibus ante adventum- ulle n
Confeſſarii, cui deinde teſtes de datis ſignis Ulttiz
teſtantur. Ita patet ex Rituali Romano Pau- II bic
li V. honcition
Reſp. 2. Si moribundus nullum omninò do- oren co
gkamenk

loris ſignum cxhibeat, invalidè abſolvitur-.
Ita communiſſime DD. Ratio: quia etſi forte 9/
elſet contritus, hæc tamen contritio non po- Walak
teſt eſſe materia Sacramenti Ppoœnitentiæ, cum ) Uorn
non ſit ſignum ſenſibile: ergo. Pro quo ta- mind.
men vide Reſp. ſequentem. do, cend
Reſp. 3. Cum 38. Doctoribus citatis à Car= emo odin
denas, in praxi impertiendam eſſe ſub condi- Sectam
tione abſolutionem etiam illi, qui nullum cer- Eglien
tum doloris ſignum exhibet. Ratio: quia in Mosme
neceſſitate, & quando eſt ſpes probabilis Sa-⸗ inb, &,
cramenti, debent applicari & miniſtrari Sa-
cramenta; ſed in caſu adeſt materia ſaltem-
dubia, & eſt probabile poſſe confici Sacra-
mentum: meritò enim Sacerdos dubitare po- Amte
teſt, utrüm non ſuſpiria, affectus, vel palpi- M neeet

tationes moribundi fiant in ordine ad expri-= habilite
men- Mrtalis

is keen

.V.
—
Hek,

Aun N

b concte⸗
blentin
1n Alant
ald woct⸗
Alte zAſenen
ge Euigle
Romamd

omntne

6 lolrir

lia etſi ho

ltioonp.
tentie, C

ro gde!

(lats10
ſe lub co
uinulime
Gto: g
Prodblit
Nninilni!
atetin ii
confaih
drbine
11, EeN
lienen
Nen

De Pænitentia. 395
— —— rr=

mendum dolorem internum, vel petendum-
beneficium abſolutionis.
Idem probabiliter tenendum eſt, etiamſi
nulla appareant ſigna doloris: meritò enim-
dubitari poteſt, an talis in hoc ſtatu non edat
ſigna aliqua doloris, quæ licèt de ſe ſenſibilia
ſint, tamen à Confeſſario vel Circumſtanti-
bus fortaſſe non pereipiuntur, dum autem
adeſt materia dubia, in caſu præſertim neceſ-
ſitatis (ut dictum eſt) poteſt forma profer-
ri ſub conditione, eò vel maxime, quòd per
appoſitionem conditionis conſulatur reveren-
tiæ Sagramenti.

27. Qualiter diſponendus eft moribundusò

Reſp. Diſponendum eſſe per actus fidei, ſpei
& charitatis. Ratio: quia illi actus, ſi ali-
quando, certè in articulo mortis, ejusque,
periculo obligant. Imò etſi ſufficiat attritio
cum Sacramento, vix poſſum tamen illi pro
tunc acquieſcere, quia non ſum certus, an.
Sacerdos me abſolvens ſit ritè baptizatus, or-
dinatus, &c.

. *. Dualiter procéidendum eſt cum mori-
bundo rudi ?
Reſp. Ante abſolutionem docendus eſt ne-
ceſſaria neceſſirate medii, & præcepti, quæ
ſi eulpabiliter ignoret, damnandus eſt pec-
eati mortalis. Deinde examinandus eſt de-
peccatis ſecundùm ſpeciem infimam, nume-
B b rum

386 TWract. XIII. Exam. P.

rum, & circumſtantias tam ſpeciem mutantes,
quàm aggravantes, &c.
9. QBuid faciendum cum eo, in quo non
apparent ſigna veræ deteſtationis paccatorum ?
Reſp. Talis, antequam abſolvatur, diſponi
debet ad concipiendum Dei timorem & amo-
rem, ex quibus provenire debet deteſtatio
peccatorum ad Sacramentum poœnitentiæ re-
quiſita.

ro. Poteſtne Confeſſarius abſolvere fre-
quenter recidivos, qui nullum præſeferunt ſpeci-
men emendationis à
Reſp. Non poteſt, ſed abſolutionem differ-
te debet, usquedum emendationem non ſo-⸗
làm verbô, ſed & opere comprobent. Ra-
tio: quia carent efficaci emendationis propo-
ſitò.
17. Quid ſi urgeat præceptun, annué
communionis, cui pramittenda eſt confeſſio
Rep. Per accidens poſſe abſtineri ſinè novo
peccato ex rationabili cauſa; ita enim ait Conc.
Later. in quo illud præceptum eſt condi-
tum. Miſi fortò de conſilio proprii Sacerdotis ob ali-
quam rationabilem cauſam ad tempus ab ejus perceptio-
ne duzxerit abſtinendum.
. 12. Quid faciet Sacerdos, qui aliquem
abſolvit invalide, vel alium commiſit errorem?

Keſp. Si probabiliter timeat ſcandalum in-
con-

1

—
ento po⸗
ee daln
Lcomme
eitgven
Al non
tonis po
ne, de
Ielens ſit
n,ut adh
in,
Nitiht gu
tol datu

) Dedler
Ulr Nr ſa⸗
Vel om
enet?
hore ſond
ede;s d
incibilt
n kepetene
becctut
guiz iſth
4. Ann
Iher muhe
1
6. Non
lis, 4
maritun
ehrimi

. De Pænitentia. 387

eln nn

conveniendo pœnitentem ſen revocando, vel
aliud grave damnum, relinquat eum in bona
9, 4 fide, & comtendet Chriſto Sacerdoti Sum-
Ms mo, doleàâtque de commiſſo defectu; ſi veroò
hun, i talia mala non timeat non debet defectum
Nornn abſolutionis pœnitenti extra confeſſionem.
e et Manifeſtare, ne arguatur reus fracti figilli;
ſed ſi præſens ſit, ſuaviter dicat ei: Libens-
videtenm, ut adhuc ſemel mihi confitereris,
habeo enim, quæ dicam pro ſalute anime
AMlnf, tuce, Ratio: quia ſuavior agendi modus in⸗
nn eo caſu non datur.

Q. 73. Paulus omiſit in confeſzone peccatum
mortale per ſex annos, ex poſt confitetur, quid?

porniente

vonen
em non
bent, B Reſp. Vel omiſit ſcienter, vel ignoranter?
dis ſi ſcienter? omnes confeſſiones factæ ab illo
tempore ſunt ſacrilegæ, & conſequenter re-
petendæ; ſi ex ignorantia à velzvincibili, vel
eten e invincibili? fſi ex ignorantia invincibili: ite-
ßh rumꝰ repetendæ erunt, ſi ex invincibili, ſo⸗
neiſdeon lüm peccatum omiſſum erit aperiendum. Ra-
erini tio: quia iſthæc ignorantia excuſat à peccato.
n e
NNet

ulfee

D. 14. Anna pœnitens incerta de obitu ma-
riti per multos annos abſentis tranſie ad ſecundas
nuptias, poteſtne abſolvi?

Reſp. Non poteſt: quia eſt in ſtatu peccati
Fl mortalis, à quo abſolvi nequit, niſi ſecun-
e dum maritum deſerat, quia manet incerta de
ſauui morte primi; ille enim cenſetur vivere tam-
. Bb 2 diu,

388 Tract. XIII. Exam. VI.

diu, donec probetur per duorum fide digno-
rum teſtimonia mors prioris: unde Anna ex-
ponit ſe periculo adulterii toties, quoties-
cognoſcitur à ſecundo.

Ex Exam. VI.
De Qualitate Confeſſionis.

Q. 7. Qus ſunt qualitates legitimæ Confeſ-
ſionis?
Rep. S. Th. aſſignat ſedecim contentas his-

verſibus:
Fit ſimplex, hbumilis Confeſio, pura, Iidelis,
Atque frequens, nuda, & diſereta, libens, ve-
recunda.
Integra, ſecreta, & lacrymabilis, accelerata,
Fortis & accuſans, & ſit parere paraia.
Ex his qualitatibus aliquæ ſunt de neceſſita-
te confeſſionis, nimirum ut ſit fidelis ſeu ve-
ra. Ut ſit integra integritate formali. Ur-⸗
ſit lacrymabilis ſeu doloroſa, quia ſinè dolo-
re non ſubſiſtit. Aliæ ſunt de conſilio, ſeu
ad melius eſle, niſi tamen aliquæ earum ſu-
mantur nimis rigorosè.

Q. 2. Quotuplex eſt integritas Confeſſonis,
& quæ ſufficit
Reſp. 1. Integritas Confeſſionis eſt duplex,
materialis una, formalis altera. Materialis eſt,
dum quis confitetur, quidquid per ſe loquen-
9

eelarlo e
nortal
Kuneonf
celatio
us el,
Enun
Aheecat
bii obli
alil caut
Atnet
el en
um panit
ea. Der
eriltter
3 gli nor
1 bidt cun
ial, in
Hinbrmäd
lens tame
Nralem ſat
Pentibus
linus eſt
Iis lingn⸗
Uuſua be
bſit in
In inten
undate
n oblig⸗
der inv
.

ltine
ntentaz

1, Mln,
l,
Llelercte,
Ad,
de neceſi
Cels ſen
ndl. U
ine
orllo,
1e eum

*

lle⸗

De Pænitentia. 389

do neceſſariò confitendum eſt, ſcilicet omnia
peccata mortalia poſt baptimmum commiſſa ,
& nondum eonfeſſa, quoad ſpeciem, numerum,
& neceſſariò exprimendas circumſtantias“.
Formalis eſt, quando quis confitetur, quid-
quid hie & nunc confiteri tenetur. Ut ſi quis
aliquod peccatum quidem omittit, ſed vel ex
inculpabili oblivione aut ignorantia, vel ex
rationabili caula, nimirum quia fundatè pu-
tat vel timet Confeſſarium non ſervaturum
ſigillum, vel ex hac ſeientia illaturum grave
damnum poœnitenti vel alteri.
KRe. z. Per ſe loquendo conkfeſſio debet eſ=
ſe materialiter integra, ut patet ex officio Ju-
dieis, qui non poreſt legitimè ferre ſenten-
tiam, niſi causâ probè cognitâ: & ex officio
medici, qui non poteſt bene mederi, niſi to-
tam infirmi habitudinem cognoſcat. Per ac-
cidens tamen ob imporentiam phyſicam vel
moralem ſufficit integritas formalis, idque in
ſequentibus caſibus, quorum
Primus eſt: ſi homo mutus, ſurdus, balbu-
tientis linguæ, vel ignoti idiomatis non poſſit
omnia ſua peccata explicare. Secundus: ſi pœ-=
nitens ſit in articulo mortis, vel amiſerit lo-
quelam inter confitendum. Tertius; ſi pœni-
tens fundatè timeat fractionem ſigilli: fſigilli
enim obligatio eſt ſtrictior, utpote juris na=
turalis. Quartus: ſi peccatum aliquod omit-
tatur ex invincibili ignorantia, vel oblivione
inculpata. Quimus: ſi Confeſſarius timeat,
B b 3 ne

399 Tract. XIII. Exam. Pl.

ne audiendo integram Confeſſionem inſiciatur
morbéô lethali v. g. tempore peſtis, quéò caſu
alii privarentur ſué paſtore. Sextus: ſi pec-
catum non poſſit maniteſtari, niſi manifeſtan-
do complicem, cui ex manifeſtatione immi-
net grave damnum, de quo ſtatim. Septimus:
ſ tempore peſtis, naufragii, vel inſtantis-
prælii rationabiliter timeatur, quòd Confeſſa-⸗
rius integras aliquorum Confeſſſones excipien-
do alios negligat, poterit plures aliquod pec-
catum confitentes ſimul abſolvere, in forma
loco Te ponendo Vos.
De obligatione confitendi circumſtanrias ſi-
Vve ſpeciem mutantes, ſive ſolùm aggravantes
dictum eſt ſuprà Tract. 3. Fxam. 2. q: 3

Qu 3. Teneturne pœnitent ob conteſponis in-
tegritatem revelare perſonam complicis?
Reſp. Affirmativè, i alium Confeſſarium-
habere non poſſit, cui perſona complicis ſit⸗
ignota, nec aliud damnum immineat. Ra-
tio: quia pœnitens habet jus ſe integré accu-
ſandi in hoe ſacro Tribunali; ergo & manife-
ſtandi complicem, qui quaſi ceſſit juri ſuo
quoad famam reſpectu Confeſſarii, ex hoc
ipſo, quòd ſe ſocium fecit peccati, unde dif-
famatio, quæ inde ſequitur, ſolùm eſt mate-
rialis, non formalis & ex intentione, quia
formaliter nihil intendit, niſi uti jure iuéò in-
tegrè confitendi, ex quo illa diffamatio ſequi-
tur per accidens.
Di-

0
I1. N

eConleſa
pota,
1 ſeltemn ²
le ut non
,un kann
in Raln
ne herict
Abhilum,
nboniscea
ton gel
Mo tumen
Lcun ette

nfeſa⸗
ni ſienin
ſenu d
Nebe Nod
ONR .
conleſſor
hotelt e
nleſlariie
nt, alis⸗
ſeo qu
nis ſpon
3iolan

. des
long

one
Rnedis

.
elis, 4
mf
nii nunt
ſtone e
hin ie
lort
onezercn
esalguo⸗
ene, ih

Unſkinti
borArant
2. , z
,

ſ

Onit i

De Pœnitentia. 391

Dixi 1I. Si alium Confeſſarium & c. quia ſi poſſit
habere Confeſſarium, cui perſona complicis-
non eſt nota, vel ſi poſſit coram eo, eui eſt
nota, veſtem aut vocem mutando ita ſe oe-
cultare, ut non noſcatur, ex charitate ad id
tenetur, ut famæ complicis conſulatur.
Dixi 2. Si aliud damnum non immineat: ſi enim
ſit morale periculum, quòd Confeſſor ſit fra-
cturus ſigillum, aut aliud grave malum illa-
turus in bonis corporis aut fortunæ, &c. pœ-
nitens non deber complicem maniteſtare;
confeſſio tamen erit formaliter integra & va-
lida, & cum effectu.

Q., 4. Confeſſarius ex confeſſione ſponſæ ac-
quirit ſcientiam fornicationis ſponſi, poteſtne uti tali
ſcientiâ ad penitius examinandum ſponſum
Reſp. Poteſt quidem penitiùs examinare-
ſponſum, quâm fortaſſis examinâſſet, ſi ſpon-
ſæ confeſſionem non audiviſſet, ſed propterea
non poteſt excedere modum, quem exactiores
Confeſſarii circa examina ſponſorum adhibere
ſolent, aliàs enim ſuboriretur facilè ſponſo
ſuſpicio, quòd Confeſſarius, ex notitia con-
fefſionis ſponſæ procedat, per quod Sacramen-
tum odioſnm redderetur.

Q. 5. Sed quid ſi ſponſus ritè examinatus

commiſſam fornicationem ſubticeat?

Reſpondent aliqui, tali tantùm dandam-
aſſe benedictionem, ut conſulatur reverentiæ
B b 4 Sa-=

392 Tradt, III. Exam. PII.

Sacramenti; oppoſita tamen ſententia com-
munior eſt, & in praxi ſequenda, nempe-
Confeſſarium in illo caſu poſſe & debere ab-
ſolutionem Sacramentalem impendere, vel
maximè ideo, quia periculum facilè ſubeſſe,
poſſet, ne ſponſus advertat ſibi impendi pro
abſolutionę Sacramentali ſimplicem benedictio-
nem. Deinde directé uteretur ſcientiâ con-
feſſonis. Tandem non magis teneor crede-=
re ſponſæ, quàm ſponſo.

Ex Exam. VII.
De Sigillo Confeſſionis.
D. 1. Qaid eſt ſieillum confeſſonieg, & qus
Jure obligat?
Reſp. Sigillum Confeſſionis eſt obligatio,
quâ Confeſlarius tenetur reticere ea, quæ per
Confefſionem ſacramentalem ei fuerunt ma-
nifeſtata. Obligat jure naturæ ,„ Divinéô &
Eccleſiaſtieõ. .

AQ. 2. Secerdor violans ſigillum quot peccatæ
committit?
Reſp. Tria: unum detractionis, infaman-
do proximum., Secundum infidelitatis, non-,
ſervando ſecretum. Tertium ſacrilegii, facien-
do contra reverentiam & ſignificationem Sa-
eramenti.

3.

e uun
odoni e
ure Vela
1ltent pe
hekintrin
m 10 ſoce
Thominom

Dtarn

Nnda
Nuio:
nleh n
Aumel
intz merite
Mnieden

Ce

. Om
Zelt, n
clapibu
dibſolut
ele

peni
banberei
ienti

tenene e.
leleor e

ie

1, Gnl

0Dlgatio
1 e N
Uetunt n
Dinmno6

r ac

ilnt
tati, Ner
giike.

tionmh⸗

De Pœnitentia. 39 ¾

D. 3. Qudm ſyriéta eſt ſcgilli obligatio?
Keſp. Eſſe tam ſtrictam, ut ne quidem in-
periculo boni communis, aut in quacunque,
neceſſitate, vel ad vitandum quodcunque ſean-
dalum liceat pecatum revelare: quia talis re=
velatio eſt intrinſecè mala, nec eſt medium or-
dinatum ad ſuccurrendum neceſſitatibus & Pe=
riculis hominum.

Q. 4. Daturne parvitas materig reſpecta
bujus ſigilli?
Reſp. Non datur, ficut nec datur in perju-
rio. Ratio: quia licèt peccatum veniale ſe-
cundùm ſe ſir materia levis, tamen in ordine
ad ſigillum eſt materia graviſſima, poſſent enim
homines meritò timere, ne etiam peccata gras
via manitfeſtentur.

Q. 5. QLuanam Confeſzo inducit obligstio⸗
nem obſervandi ſigilli.
Kep. Omnis & ſola confeſſio ſacramentalis,
quæ eſt, dum fit animò ſe accuſandi, & pec=
cata clavibus Eccleſiæ ſubjciendi, ad obtinen-
dam abſolutionem, licèt hæc fortè non detur
vel ex defectu requiſitæ diſpoſitionis in pœ-
hitente, vel defectu poteſtatis in Sacerdote.
Unde ſi quis confteatur animé decipiendi
Confeſſarium, aut deridendi, aut pertrahendi
ad peccatum, Confeſſarius non tenetur ad
ſigillum, quia talis confefſio non eſt ſacra-

mentalis.
Bb S O. 6.

x*

94 Trakt. XIII. Exam. VII.
—
O. 6. Buagnam cadunt ſub ſegillo?
Keſp. Directè ſub ſigillo cadit, quidquid eſt
materia confeſſionis, nimirum peccata. In-
directe peccatum complicis eôdem ſigilléò te-
gitur. Item defectus & imperfectones pœni-
tenris, üt, quòd fit ſcrupuloſus, moroſus, in-
doctus, ſpurius, pauper, &c. Ratio: quia-
per horum manifeſtationem confeſſio redde-
retur odioſa vel oneroſa; aliud eſſet, ſi tales
defectus jam paſſim eſſent noti, tunc enim non
caderent ſub ſigillo.
porrò reſolutio intelligenda eſt de peccatis
mortalibus tam in genere quàm in ſpecie-.
De venialibus verô tantùm in ſpecie: unde-,
non frangit ſigillum Confeſſarius dicens in-
enere: Petrus confeſſus eſt mihi venialia, nullum
ſpecificando; ſi enim eſt confeſſus, ad minus
venialia confiteri debuit.

Q. 7. Petrus ex ſola confeſſione ſcit Paulum
ad offcium vel dignitatem aliquam eſſe incapacem
& indignum, poteſine illi ſuum denegere
votum ?
Ad hunc caſum reſpondet D. Th. inquiens-:
Ex multis aliis cauſis redditur quis indignus
ad Prælationis officium, quàm ex peceato,
ſicut ex defectu ſcientiæ, vel ætatis, vel ali-
eujus hujusmodi, & ideo qui contradicit, nec
ſuipicionem de crimine indueit, nec eonfeſſio-

nem revelat. Et licèt Petrus utatur ſcienti4
ex

—
welone
lalli,
gin ſuur
onſi
Men renu
ae
Kigli
Girium 2
Ahern, te
mn odat
iean d
rele conſe
eldo nec
lr ſoppon
hisd

Mohes
lterhciant
et inhir⸗
Baltem
nellet, ce
Ban
Conlelſa
Glant, i
itio ind
Uatio P
e ſum
kkrens
3 lunp

.,VI.
—

en ſoln
kgoresn⸗
onl
Ruiot
leko e
elet he
tunceninn

Ge eer
in heci
le: vnde
bieens in
4, Doliur
Amin

ſ
nign
uuen

ln iote

De Pænitentia, 395

ex confeffione hauſtàâ, fit tamen ſinè viola-⸗
tione ſigilli, quia ſepoſitàâ illà ſcientiâ poſſer-
ſuffragium ſuum alteri conferre.
Q. 5⁵. Confeſſor pœnitenti ob indiſpoſitionem
nen abſoluto renuit dare ſchedulam, ſeu teſtimonium
confeſionis, frangitne ſigillum?
Reſp. Si alii ſeiant, quòd pœnitens hunc
Confeſſarium acceſſerit, & ipſe ſchedam ab-
ſolutè petat, tenetur eam dare, ne denegan-
do eum prodat & ſigillum frangat, nec Gon-
feſſarius eam dando mentitur, ꝗquia ſolùm te⸗
ſtatur eſſe confeſſum, Si autem id alii neſciant;
ſchedam negando non frangit ſigillum, quia-
nec verbò, nec factô pœnitentis peccata pro⸗
dit, ùt ſuppono, ſed ſolùm Confeſſionem fa-
ctam poſitivò teſtimoní non approbat, Ex
his
Reſolves primè: Si Banniti, ut Parochum
interficiant, eum vocent per Philippum, qui
fingat infirmum confeſſionem petere; Philip-
pus autem Parocho, cùm prope locum infidia⸗
rum eſſet, confitetur, & quidem etiam fictionem
ſuam à Bannitis ſuaſam, ſi inquam in hoc ca⸗
