quitur peccatum eſſe eò gravius, quò præ-
Rantiori virtuti oppouitur; quia tunc e6 gra-
Lus

62 Tradt. W. Exam. II.

vius & rationi magis repugnans habet obje-
Rum.
Q. 5. Motus ſenſucxlitatis quid ſunt? ſunt-
nè peccata?
Reſp. Motus ſenſualitatis ſeu concupiſcen-
tiæ ſunt triplices. Alii vocantur primòô pri-
mi, qui omnem rationis advertentiam præ=
cedunt, & naturaliter (ſeu non liberè, ſed
quaſi ex ſe ipſis) in appetitu ſenſitivo exci-
tantur, uti ſunt tubitanei motus iræ vel car-
nis, &c. hi nulla ſunt peccata, cùm nullò
modò ſint liberi.
Alii motus vocantur ſecundò primi, qui fiunt
cum aliquali & ſemi-plena advertentia ac de-
liberatione, ſuntque peccata venialia: quia-
ſunt imperfeétè liberi, nec fiunt ex plena ad-
vertentia rationis.
Tandem alii vocantur plenè deliberati, qui-
bus nimirum ex prævia plena rationis adver-
tentia voluntas conſentit. Et hi, ſi ſint cir-
ca objectum illicitum, & lege Dei prohibitum
in materia gravi, ſunt peccata mortalia. Ra-
tio: quia peccata ſpeciem & gravitatem ha-
bent ab objectis.
Q. 9. QDuid eſt. delectatio moroſa & quale
peccatum?
Reſp. 1. Delectatio moroſa eſt voluntaria-
ſeu deliberata complacentia de objecto aliquo
inhoneito, per cogitationem apprchenſo ùt-
Præſente.
Di⸗

„4
Alie
utwur

1,

.

—
1s ee
ſiui,

Onelppiſee
1rimo o
ntium ⸗
lben ſe
Ultiro exci.
lre eſcr.
cum nuld

gifunt
ac de.
1: gni
lem a0.

eti,g.
niachet.
1lot l⸗
Chibitun
Alia, Na
ten e

G

olenut

De Vitiiz, & Peccatir. 63

Dicitur moroſes non ob moram temporis“,
ſed propter moroſitatem ſeu torporem ac ne-
gligentiam reſiſtentiæ. Dicitur, apprehenſo àe
præſente: ſi enim delectatio ſeu complacentis
ſit de re ùt futura exequenda, eſt gravius &
diſtinctum peccatum, utpote conſenſus in o-
pus, potéſtque vocari delectatio operoſa.
Hinc delectatio moroſa eſt ſimplex compla-
centia de re inhoneſta, v. g. de actu fornica-
tionis delectabiliter repræſentato. Vocatur⸗
ſimplex, quia eſt ſine efficaci deſiderio operis.
Reſp. 2. Delectatio moroſa (ſeu conſenſus
in eam) de ipſo opere illicito eſt peccatum
mortale, ſi quis ſit tale, v. g. fornicatio; eſt
autem veniale, ſi opus ſit tale, v. g. menda-
cium jocoſum. Ratio eſt: quia gravitas pec-
eati ſumitur ab objecto.

Q. 70. Quæz advertentia requiritur, ut de-
lectatio moroſa, aut quodvis aliud peccatum im-
putetur ad culpam?

Reſp. 1. Deliberatio ſeu advertentia eſt du-
plex. Una eſt plena & perfecta, quæ adeſt,
quando homo advertit, non ſolùm ad opera-
tionem qdoad entitatem naturalem ejus, v. g.
ad eſum carnium, ſed etiam ad ejus prohibi-
tionem ac malitiam aut periculum transgreſ-
ſionis legis. Alia eſt imperfecta, quæ eſt
tunc, quando homo non plenè adverrit ad
malitiam actůs, & hæc reperitur in ſemi-dor-
Mientibus, ſemi-ebriis, aut magnâ Faſton-
9b⸗

64 Tract. IV. Exam. II.

obrutis, &c. qui inter bonum & malum im-
perfectè diſcernunt.
Nota tamen, quòd, ut quis peccet, non-
ſemper requiratur expreſſa malitiæ adverten-
tia, ſed ſufficit interpretativa & virtualis“:
nam qui v. g. ſuſpicatur periculum peccati,
& tamen operatur, interpretative vult mali-
tiam pecçcati. Nota etiam diſcrimen, quòd
in his, quæ ſunt mala tantùm, quia prohibi-
ta, ur quis peccer, non ſufficiat regulariter-
advertentia tantùm ad actionem, ſed etiam ad
malitiam ſaltem virtualiter advertere debet-:
quia cùm hæc intrinſecè mala non ſint, non
ingerunt per ſe cognitionem malitiæ in ope-
ante, ergo ut peccet, ſaltem virtualiter ad-
vertere debet. Que verò ſunt intrinſecè ma-
la, & ſunt contra præcepta naturalia primæ
& ſecundæ claſſis, in iis ſufficit advertentia-.
ad actionem, ut peccetur, & non requiritur
advertentia etiam ad malitiam: cùm enim lex
naruralis omnibus indita ſit, non poteſt dari
advertentia ad actionem, quin ingeratur et?am
cognitio, dubium, vel ſuſpicio alicujus mali.
Verùm in his, quæ funt contra præcepta na-
turalia tertiæ claſſis, requiritur advertentia-
etiam ad malitiam, quia non ingerunt per-
ſe ſpeciem malitiæ in operante, unde poteſt
fieri, ut ad eam non advertat: in his igitur,
ut peccetur, ſpecialis ad malitiam adverten-

tia requiritur.
Reſte

1 6,
ento.

zuunni
m

ℳ,61

Nlaten

M

m
W

A1 Eam r

s
legen.

N.

—
ele

beccet,n
lie acien
wirmal⸗
lun pecct
in nult n
inen, N
Glupront
eonatie
ll cin
tere gebet
1 Mnt,
te in oe
lalter a
inſece ne⸗
lla ine
crententir
neguittr
mmenin
Poteltdu
katureth
coſus a
Ecepel
yeneni
gerunet
nden
aige

De VitiGir, & Peccatis. 65

Reſp. 2. Ut aliquid in individuo imputetur
ad culpam mortalem, debet adfuiſſe plena &
perfecta deliberatio. Ratio“ quia peccatum

mortale eſt quid perfectum in genere mali mo-

ralis: ergo etiam debet eſſe quid perfectum in
genere actuùs humani ſeu liberi.

Q. 11. Quot ergo requiruntur ad delecta-

tionem moroſam, ut ſit peccatum mortale ?

Reſp. Tria. 1. ut objectum ſit graviter illici-
tum. 2. Plena advertentia. 3. Plenus con-
ſenſus. Idem dicendum de quolibet alio pec-
cato. Hinc
Primè, delectans in mendacio jocoſo non
peceat mortaliter: quia objectum non eſt gra-
viter illicitum.
Secund?s, delectans tantum in modo, qué
v. g. fur ingeniose ſurripit burſam alterius-;
ideo præcisè non peccat: quia ſub illa ratio-
ne objectum non eſt malum. Seclude tamen-
affectum ad rem malam.
Tertiè, Filius gaudens de parricidio in ebrie-
tate à ſel commiſſo propter ingentes divitias
inde conſecutas peccat mortaliter: quia ob-
jectum de ſe eſt graviter illicitum.
Quartè, cogitans de re turpi ad bonum fi-
nem, v. g. ad docendum, reſolvendos caſus,
&c. non peccat. Si fiat ex curioſitate, non-
niſi venialiter, ſeclus6 tamen periculô in rem
vel delectationem turpem, quod ſæpe ſubeſſe-
poteſt.
LQuin-

66 Tradt. I. Exam. II.

Quintò, delectans de eſu carnium die vene-
ris, ſi præœæcisé delectetur de eſu carnium ibi
ſitendo, non peccat: quia objectum non eſt
de ſe intrinſecè malum & illicitum; ſi autem-
ibi non ſiſtat delectatio, ſed feratur in eſum
carnium, ùt eſt contrà legem, peccat: quia-
objectum eſt intrinſecè malum.

DQ., 72. Quid ſi quis dubitet, an babuerit

plenam advertentiam, aut fuerit plené ſui compos?

Reſp. Si ſit homo timoratæ conſcientiæ, po-=
tuiſsétque tentationem facilè in opus deduce-
re, id tamen non fecerit, ſed pro viribus re-
ſtiterit, timens Dei offenſam, ſoleãtque-,
quando tentationes oboriuntur, animum ad
Deum convertere, anxietatem deponat, &
cenſeat ſe plenum conſenſum non dediſſe.

Q. 73. Quid ſi habeatur deſiderium, aut

etiaim delectatio conditionata?

prænot. I. Alia eſſe intrinſecè mala, ut,
nullâ conditione appoſitâ cohoneſtari poſſint.
talia ſunt blaſphemia, odium Dei, &c. Alia
ſunt quidem intrinſecè mala, ſed aliquâ con-
ditione appoſitâ poſſunt eſſe non mala, talia
ſunt furtum, homicidium, &c.
Prænot. 2. Duplicem poſſe apponi condi-
tionem: alia omnem malitiam ab objecto re-
movet, talis eſt: fi eſſet licium, &c. alià non-
removet omnem malitiam, v. g. ſi non eſſem Ke-
ligioſus, vellem fornicari. His prænot.
Reſp. Te

ℳ,. I

—

—
CAriu Ge
eſn cant

econ D

em; ſan
ltur in
Nectte g

4 lahe
. Cng
Nnlcketie
Opls bett
o nitbuen
Gleitqe
AMinumn¹

eonut, 6
Celle,
iun 6
1
ale, N
kinipolt
c. 1.
Aligutmn
mal, 4

vor Wl
odec
„,.
nle
3

5 1

De Vitiis, & Peccatir. 67

Keſp. 1. Defſideria conditionata, ſi ſint de
re ita intrinſecè mala, ut nullâ appoſitâ con-
ditione cohoneſtari poſſint, etiamſi conditio
auferat malitiam, non ſunt licita. Ratio s
quia talis conditio, utpote impoſſibilis habe-
tur pro non adjecta. Hinc deſiderium, qué⁶
Deum haberem odiô, ſi eſſet licitum, manet
malum.
Keſp. 2. Deſideria conditionata, quæ ſunt..
de re, in qua materialiter ſpectata poteſt non
eſſe malitia, vel quæ ſolùm eſt prohibita le-
ge politivâ, poſſent eſſe licita, ſi addatur-
conditio removens omnem malitiam, modoò
ſit ſecluſus aftectus ad rem malam. Ratio 2
quia ſi malitia ab objecto removetur, tale de-
ſiderium malitiâ carebit. Sed quia hæc ſunt
valdéè peticuloſa, ab illis cavendum eſto. Un-
de ſi quæras,
Quid ſi Petrus ita diſcurrat: ſi non eſſem
Religioſus, vel in ſacris Ordinibus, uxorem
ducerem. Non audirem Sacrum die feſtò,
vel non jejunarem in Quadrageſima, ſi eſſet
licitum?
Reſp. ad I. Petrum, etiam ſeclusé affedu
malò, non eſſe immunem à peccato, quia-
pPericulum eſt, ne facilè exurgat irrepens com-
placentia.
Reſp. ad 2. In duobus poſtremis admitti poſ-
ſe excuſationem: quia carnes deſiderare, vel
omittere Sacrum, caſu quê id non eſſet pro-
hibitum aut præceptum, per ſe non eſſet pec-

E 2 ca⸗

68 Tradt. IV. Exam. II.

caminoſum, niſi ex diſcurſu ſequatur offenſio
vel ſcandalum.
Reſp. 3. Si apponatur conditio non remo-
vens malitiam, deſideria erunt illicita gravi-
ter vel leviter pro qualitate rei. Ratio: quia
tunc ſemper manet affectus in rem malam-.
Hinc peccat Cajus, qui vellet furari, ſi non
eſſet internus. Qui vellet fornicari, ſi non-
eſſet Religioſus.

LQ. 14. Qualis conſenſus requiritur, ut
motus carnales ſim voluntarü?
Prænot, quòd conſenſus alius ſit directus, alius
indirectus. Directus eſt, quò quis motus car-
nales in ſe excitat, vel inexurgentibus ſibi
complacet. Indirectus rurſum alius eſt inter-
pretativus, alius virtualis. Inairectus interpretati-
vus eſt, quando quis exurgentes motus non-
reprimit, cùm poſſit & debeat. Indiectus vii-
tualis eſt, quando ponitur cauſa proxima ta-
lium motuum, tunc enim, qui formaliter vult
cauſain, vult virtualiter effectum. Hôc prænot.
Reſp. 1. Certum eſſe, quòd non requira-
tur præcisè conſenſus directus, cùm ad pec-
catum ſufficiat voluntarium indirecte. Hinc
ſi quis motus naturaliter exurgentes advertat,
nec reprimat, ſed permiſſivè ſe habeat, cùm
tamen poſſit & debeat reprimere, peccat mor-
taliter. Ratio: quia cùm ex una parte illi
motus per ſe & ex ſe ſint materia gravis, in-

terpretativè cenſetur illos velle, cùm ex alte=
ra

1

A
aAn

1KN
Asteh

AAanh

AI N

Maddnn.
id a

akn
nn en

Iu

,1.

—
egtatn 1

io Non N
lliciag
Nitiont
en meltr
inti i
e,n

it,,
ni!
Gnalut, 1
Notuss c
nthhos
s el iuer.
teheii
notnn don
lAnecarv.
orimt
Naliern
00 Men
n negli
dm :0 ,
es 0ſen⸗
beit,
Palii
l
.
els

De Vitiis, & Peccatis. 69

ra parte poſſit & debeat illos reprimere, nec
tamen reprimat.

Reſp. 2. Ad hoc, ut dicti motus ſint volun-
zarii, ſufſficere etiam conſenſum virtualem,.
Unde qui ponit cauſam proximam iſtorum
motuum, vult etiam illos juxta illud: qui
vult cauſam, vult effectum, ſubintellige, ſi
deſit rationabilis cauſa.

Q. 15. Quot ſunt cauſæ, ex quibus bujus-
modi delectationes venereæ oriuntur?
Reſ. Sunt tres: Prims eſt honeſta, utilis &
neceſſaria, ut cùm quis ſtudii gratiâ tractat
vel legit calus de hac materia, vel audit con⸗-
feſſiones.
Secunda eſt cauſa per accidens, quæ tamen
omnino indifferens eſt, vel parùm utilis, ur
quædam converſationes publicę, eſus quo-
rundam ciborum.
Tertia eſt cauſa per ſe, ex ſua natura ten-
dens in hujuſmodi delectationes, nec habet.,
utilitatem, vel honeſtatem annexam, dt ſunt
colloquia de rebus turpibus, lectiones turpi-
um librorum, laſcivi aſpectus, &c.

Q. 76. Tenemurnd omhes bas canſas ee⸗
movere
Reſp. Primi generis cauſas non tenemur re-
movere per ſe, ſeclusò nimirum periculô con-

ſensůs. Ratio: quia effectus, qui per acci-
E 3 dene

70 Tradk. IV. Exam. II.

dens ſequitur, non imputatur ei, qui proſe-
quitur ſuum jus.
Secundi generis cauſas ſub mortali nonte-
nemur removere; ſi tamen tentationes inde
ortus vincere non poſſimus, etiam ſub mor-
tali tenemur removere. Ratio eſt eadem.
Tertii generis cauſas abſolutéè & ſub mor-
tali Eeënemur removere. Ratio; quia de ſe ſunt
inductivæ peccati.
Ex hactenus dictis conſtat, an excuſentur,
aut quàm graviter peccent, qui legunt, can-
tant, vel audiunt impuras cantilenas:; lo-
quantur aut audiant turpig. Qui aſpiciunt
fœminam vel virum. Qui faciunt amplexus,
oſcula, tactus. Nihillominùs

Q 77. LQuid de bis ſentis?
Reſp. I. Quantùm ad cantilenas: quòd canens
cantilenas turpes cum animo & intentione ſe
vel alios excitandi ad carnalia, peccet mor-
taliter. Deinde qui eas cantat coram aliis,
& maximè ſi ſint turpes, peccat mortaliter
ctiam peccatõô ſcandali: quia hoc vix fieri
poteſt ſine delectatione & conſensũús periculo.
Componens quoque cantilenas graviter ob-
icœnas peccat mortaliter, ſicut & bictor &
Artifex pingens vel fingens picturas aut ſta-
tuas inhoneſtas. Ratio: quia ſunt ruina Pro-
ximi, cùm multi inde ad peccatum inciten-
Lur.

Rep.

uhelte

ai deut

NAoren

len kid⸗

Unnttley
iinen nu
kemrn

henm n

eb
UNamt
Uſtn
kie

1

4

—
Rei, N

Uaione;

Uin ob

en
l eeen,
lb n

Uly a ſe/
Mceleſe

nereren
legult,et
lenis
Grapien

anplen

1d canen
Ntentlone,
petcetno.
otuan a
mortali
e N
s perin
raittt
Dür!
tas uin
nuidt,
n ier

De Vitiis, & Peccatis. 71

Reſp. 2. Quantum ad turpia verba dicendum,
quòd, qu? obſcœna loquitur cx delectatione
venerea, vel probabili ejus periculo, vel in ſe,
vel in aliis audientibus, peccet mortaliter. His
verò, ſicut & periculéô ſcandali excluſis, talia
loquens ſolùm ex levitate & ſcurilitate, pec-
cat tantùm venialiter: quia levitas animi ex-
cuſat hic à peccato mortali. Propter pericu-
lum tamen turpis delectationis ſive in ſe, ſive
in aliis, ejusmodi diſcurſus protracti ſunt val-
dè ſuſpecti, & ſæpe peccata mortalia. Hince
talia loquens in confeſſione debet dicere non
tantùm, an ipſe ſit carnaliter delectatus, ſed
& an ſimilis delectationis in uno vel pluri-
bus fuerit occaſio.
Quò ad auditorem diſtingendum eſt, an
complaceat, & delecdtetur in re audita, vel
etiam per riſlſum ſuum alteri det occaſionem
continuandi diſcurſus turpes, quò caſu pec-
cabit mortaliter, & contra caſtitatem, & con-
tra charitatem ratione ſcandali; an veròô
ſolùm delectetur in modo, vel rideat ad vi-
tanda ſcommata, quò caſu non cenſetur pec-
care, niſi venialiter.
Reſp. 3. Quantùm ad aſpeltus: Si quis mu-
lierem v. g. Aſpiciat in parte honeſta, dele-
ctando ſe de ejus formoſitate, non eſt pecca-
tum ſaltem mortale. Si aſpectus ſit diutur-
nus, eſt periculoſus, quia talis aſpectus facit,
ut phantaſia rem illam apprehendat non ſo-
lùm ùt delecabilem viſui, ſed & carni, ſicque
E 4 in

72 Traéb. IV. Exam. II.

in affectu facilè ſequi poteſt complacentia,
& in membris rebellio.
Si aſpiciat partes ſecretiores ſive in alia,
ſive in aliis, vel in ſe ipſo abſque neceſſitate,
videtur peccare mortaliter. Ratio: quia hoc
naturali honeſtati valdé adverſatur, niſi ex-
cuſer hic levitas.
Si alpiciat in parte honeſta animéô libidi-
neséô, peccat mortaliter: quia intentio eſt
mortalis. E contra, ſi puella ſe præbeat
adoleſcenti conſpiciendam, à quo credit ſe
turpiter aſpici, peccat mortaliter peccatò
ſcandali, ſi hoc faciat datâ operâ abique ne-
ceſſitate.
Quòad amplexus inſpicienda eſt intentio &
periculum.
Reſp. 4. Quantàùm ad oſcula: Si ſit oſculum
causâ amicitiæ juxta conſuetudinem patriæ,
per ſe eſt licitum, ſicut & delectatio inde con-
ſequens. Ratio: quia hoc eſt tantùm ſignòô ex-
ternéô teſtari benevolentiam, & unionem,
animorum, quatenus fundatur in conjunctio-
ne ſanguinis, &c. Cavendum tamen hic eſt
ſcandalum.
Si oſculum fiat, quatenus eſt delectabile
carni (quod aliter vocatur organicum) abſ-
que ulterioris voluptatis intentione & inor-
dinata ſpitituum eomotione, juxta aliquos hu-
juſmodi oſculũ faciens peccat ſolùm venialiter:
quia licèt oſcula tanquam præambula ad copulã

ordinentur, non tamen niſi remotè. Juxta alios
ta-

le e

Matn

4 1 iye l

die eech D
H i

ind lb
in inentio

1ſe der
lo gnt
ter hecc
1h hnen

itentio

Rderlur
en onie,
inbecon
nlgro
Unloder,
Lorſont⸗
hen hied

delece!
cun)
ne i
ulge
IAI

De Vitiir, & Peccatir. 73

tamen peccat mortaliter propter rationem
hanc: quia oſcula etiam ùt delectabilia tactui

ſunt naturaliter ordinata ad copulam carna-

lem, alliciùntque naturam corruptam: in
praxi, quia eſt res periculoſa, hujuſcemodi
vitanda ſunt.
Reſp S§. Quantuùm ad taltus, notandum tactus fieri
poſſe I. Causâ medendi, aut aliâ neceſſariâ. 2.
Causâ voluptatis concubitus. 3. Causâ volup-
tatis tacts ſecundùm ſe. Dicitur ergo, quêd
Si quis exerceat tactum ob cauſam primi
generis, in quacunque etiam parte, talis non
peccat. Ratio: quia iſte tadus eſt rectæ ra-
tioni conſentaneus: Quod tamen in exercen-
te artem medicandi eflet periculum conſensůs,
ſuadendum eſſet, ut artem deſereret.
Si tactum exerceat ob cauſam ſecundi ge-=
neris, examinandum eſt, an tactus ſit in par-
te inhoneſta, & ſic peccat mortaliter. Ratio:
quia talis contactus eſt libidinoſus. Taliter
quoque peccat tangens abſque cauſa in par-
te honeſta, etiam abſque intentione copulæ:
quia latet magnum periculum.
Si exerceat ob cauſam tertii generis in par-
te inhoneſta, videtur etiam peccare mortali-
ter; ſi autem ſit in parte honeſta propter vo-
luptatem illius tactûs ſecundùm ſe, res eſt val-
dè periculoſa: cùm illa quæſita voluptas ta-
ctús ſecundàùm ſe facilè degenerare poſſit in
voluptatem veneream.

E S Quòd

74 Tradbk. I. Exam. II.

Quòd ſi quis replicet ſe eſſe ſponſum, ipſi
dicendum eſt, ſponſis quoad tadus, ample-
xus, &c. non plus licere, quâm liberis.
Si autem tanquam maritus ſimilia exerceat
erga conjugem, dicitur, quôd fi tactus ex-
erceat ùt neceſiarios ad excitandam naturam
reddendi debiti gratiàâ, non peccet. Si abs-
que ordine ad copulam, idque cum pericule
pollutionis vel in ſe, vel in altero conjuge,
vel in utroque ſimul, peccat mortaliter. Si
autem abſque tali periculo, etiam ſinè ordi-
ne ad copulam ſolùm voluptatis causâ exer-
ceat, non peccat, niſi venialiter: quia ſtatus
matrimonialis illos excuſat à peccato mor-
tali.

D., 75. In quo differt peccatum mortale
à veniali?
Reſp. Imò in hoc, quòd peccatum morta-
le ſaltem virtualiter includat magnum DEI
contemptum, quô quis præfert amorem crea-
turæ amori Creatoris; non verô veniale.
2. Quia peccatum morrale tollit gratiam
& charitatem; ſecus veniale, quod tantùm
ejus fervorem diminuit.
3. Peccatum mortale ab ultimo fine aver-
tit, non verò veniale, ſed tantùm parùm quaſi
avertit.
4: Peccatum mortale inducit reatum pœnæ

æternæ; veniale verò reatum pœnæ tempo-
ra⸗

1 Und a

e, ſel

amm ericn
len⸗ Conſo
rtalter,
n ns
CAlst ere
Ilis Natn
(aio nor.

Mrtol

tun not
mun Dll
Ckem clet
eliale,
t gruti
od tunt

fe 1
unin

„4
o⸗

De Vitiis, & Peccatis. 75

ralis ſolvendæ vel in hac vita, vel in altera in
Purgatorio.

DQ., 19. Duot ſunt regule unum peccatum
ab altero diſtinguendi?

Reſp. Potiſſimùm ſunt tres. Prima, ſi ſacræ
Literæ tradant, tale vel tale peccatum eſſe
DEO execrandum, abominabile, dignum mor-
te æternâ, &cc. judicandum eſt eſſe mortale.
Secunda eſt Traditio Eccleſiæ, ac communis
§S. PP. & Fidelium conſenſus. Tertia eſt ra-
tio naturalis ita eſſe dictans, ſaltem lumine
ſupernaturali illuſtrata. Attendenda eſt hic
etiam gravitas pœnæ, quæ ab Ecceſia infligi-
tur, ut excommunicatio, &c. item quantitas
deliberationis, materiæ, & damni illati, & c.

Q 2o. Quot modis peccata mortalia ex
genere ſuo poſſunt fieri venialia?
Reſp. Tribus modis. Primò ex levitate ma-
teriæ. Secund? ex defectu judicii. Tertiè ex
ſubreptione, vel ex indeliberatione. Non
tamen omnia ex quolibet capite poſſunt fie-
ri venialia, ſed quædam ſunt, quæ levitatem
materiæ non admittunt, ut blaſphemia, per-
jurium, præſumptio, delectatio venerea, Si-
monia, &c. quæ tamen ex indeliberatione
poſſunt venialia fieri.

Q. 27. Quot modis venialia ex genere ſus
poſſunt ſieri mortalia?
„ .

Rep. Quinque modis, Primè, Si in pecca-
to

76 Trabt. I.. Exam. II.

to veniali conſtituatur ultimus finis. 2. Si
quis veniale ordinaret ad mortale, v. g. ver-
bum otloſum ad fornicandum. 2. Ex con-
ſcientia erronea dictante eſſe mortale. 4.
Ex contemptu. 5. Dilpoſitivè ratione peri-
culi, quod qui amat peribit in illo. Sed

Q. 22. Quid eſt peccatum ex genere ſuo
mortale, quid veniale ?*
Reſp. Primum eſt, quod manens intra lineam
ſuam in tantum poteſt excreſcere, ut ſit mor-
tale, v. g. furtum oboli quod in individuo ve-
niale eſt, ſed ex genere ſuo mortale.
Secundum eſt, quod intra lineam ſuam in
tantum non poteſt excreſcere, ut ſit grave,
ut mendacium jocoſum.

Q. 23. Qui ſunt efectus peccati?
Reſp. Sunt hi quatuor: I. Diminutio boni
naturæ, 2. Quatuor vulnera animæ, ſcili-
cet ignorantia in intellecu, malitia in volun-
tate, infirmitas in iraſcibili, & concupiſcen-
tia in conchpiſcibili. 3. Mors & alii defe-
ctus corporales. 4. Reatus pœnæ. Ex di-
Gis in hoc Tract.
Colliges I. quatuor eſſe regulas cogno-
ſcendi, an quis perfectè vel imperfecte in
peccatum conſenſerit.

prima, Si dubitans ſit timoratæ conſcientiæ,
nec ſoleat in iſta materia peccare, præſumen-

dum eſt, non adfuiſſe voluntarium perfectum,
quia

rtauen
Don 4

.
hele, 5
Phottale,
kione N
Rilo, ger

1e guen
de⸗

sintnuhe
1e, I ſtn
incincho 6
tle,
ein ſamt
ſegran,

erts
rinntio dor
nine, ſl
te nvolr
oncupiſet
Wi
e, t

lss nr
Nhenſt

nln
. enn⸗
n in 6
.

De Vitiis, & Peccatis. 77

quia in dubiis deſumitut fortiſſima præſumptio
ab aſſuetis. Secus, ſi dubitans eſlſet conſcien-
tiæ laxæ vel cauteriatæ.

Secunda, Dum ab adu interiori non proce-
ditur ad externum, cùm tamen facilè procedi
poſſet, ſignum eſt in perſona timoratæ con-
ſcientiæ, quòd non perfectè conſenſerit.

Tertia, Quando quis dubitat, an aliquid fe-
cerit in ſomno vel in vigilia, & eſt anima
timorata, ſignum eſt non deliberati conſen-
sus.
Quarta: Horror peccati, timor, triſtitia
tam antecedens, quàm concomitans, dum quis
pravis motibus divexatur, quamdiu ratio ſu-
perior reſiſtit, etſi in parte inferiori tentatio-
nem ſuperare non poſſit, ſignum ordinarium eſt
non adfuiſſe voluntarium perfectum; ſi tamen
borror, triſtitia, &c. oriantur poſt actum
patratum, non eſt ſignum diſſensũs.

Colliges 2. Quòd ignorantia, quæ excuſat
à peccato, excuſet etiam à pœna, etſi ſit à
Judice infligenda, vel à jure taxata. Ratio:
quia pœna debetur pro culpa, ſi ergo in ali-
quo culpa non eſt, etiam puniri non debet.

Unde excuſatur ab excommunicatione, ſu-
ſpenſione, interdicto, ſi quis actum, ob quem
Pœnæ inflictæ ſunt, vel infligendæ, ex igno-
rantia neſciverit eſſe peccatum, vel ei cenſu=
ram eſſe annexam, licèt ſciverit eſſe pecca-
tum.

Item

78 Tract. N. Exam. I.

Item excuſatur ab excommunicatione lata
in percuſſores Clerici, qui occidit hominem
invincibiliter ignorans eſſe Clericum.
Item exeuſatur ab irregularitate, qui putans
ſe occidere feram, occidit hominem; item
qui invincibiliter ignorat ſe eſſe excommuni-
catum aut ſuſpenſum, & tamen exercet actum
ſui ordinis. Sic Laici plerumque excuſantur
ab excommunicatione juris, quia invincibili-
ter ignorant-
Non tamen excuſantur aliqui ab irregula-
ritate proveniente ex defectu, nec ab impe-
dimento matrimonii, etiamſi illa invincibili-
ter ignorent. Ratio eſt: quia non ſunt pœ-
næ, led inhabilitates.

CIRCA

TRACTATUM V.
De Vitis Capitalibus in genere &

in Specie.

Ex Exam. JI.
De Vitiis Capitalibus, & in ſpecie
de Superbia.
O. 17. Quot ſunt vitia ſeu peccaæta capitalia?
Reſp. Sut ſeptem hâc dictione comprehen-

ſa: SALIGIA. Id eſt: Superbia, Ava
ritis, Luxuria, Invidia, Gula, Ira, Acedia.

Q. 24

lag

gin

,Non el
S: ſnim

nioe

—=W

i⸗

,
—
—
nmnnnſezting
icf h

heun

4
5 1
el
nttenet 4.
lglt allen
Cliz iniei

rent
ſec 45 inr
4 ininetoi
on ,unt e⸗

inſe

1t4 i

e CN
hett
I.
I . h

4
11

Mllemn?

De Vitiis capitalibus. 79
D., 2. Quid eſt Superbia?

Reſp. Eſt inordinatus appetitus propriæ ex-
cellentiæ. Eſt ex genere ſuo peccatum mor-
tale. Ratio: quia Supetbia conſiſtit in hoc,
quòd homo non velit ſubjici DEO, & inor-
dinatè ſe præferat proximo; ſed hoc ex ſuo
objecto habet rationem peccati mortalis, hoc
enim eſt averti à DEO: Ergo.
Not. Superbiam completam neceſſariò in
conteſſione explicandam eſſe, quæ eſt ex affe-
Gtu & intentione, ac ex contemptu, quô quis
legi DEI & legitimi ſuperioris renuit ſe ſub-
mittere. Sicut Superbia imper fecta eſt, quan-
do quis in affecu ſuo quidem ſe magniſficat,
non tamen uſque adeo, ut nolit ſe ſubmitte-
re DEO, & omnibus, quæ ſunt de neceſſita-
de ſalutis.

DQ., 3. MWuot ſunt ſpecies Saperbiæ?
Reſp. Sunt quatuor: I1. Efſtimare ſe bonum
habere à ſe ipſo. 2. Deſuper ſibi datum pro
ſuis accepiſſe meritis. 3. Jactare ſe habere,
quod non habet. 4. Deſpectis cæteris ap-
petere videri ſingulariter habere ea, quæ non
habet.
D. 4. Eiliæ Superbie Aguot ſant & que?
Reſp. Præcipuæ, & ad quas aliæ reducun-
tur, ſunt tres: nimirum Præſumptio. Am-
bitio. Vana gloria.
Præſumptio eſt inordinatus appetitus eorum,
vel aggrediendi ca, quæ ſunt ſupra vires &&
me-

80 Trabt. V. Exam. I.

merita noſtra, ſeu eſt vitium ad hoc incli-
nans, &c.
Ambitio eſt inordinatus appetitus honoris.
Vana Gloria eſt inanis manifeſtatio propriæ
excellentiæ apud homines.
Q. S. Filiæ inanis gloriæ quot ſuxt & quæ?
Reſp. Sunt ſeptem: nimirum Inobedientia.
actantia. Hypocriſis. Contentio. Pertinacia.
Diſcordia. Novitatum Præſumptio.
Inobedientis eſt vitium inclinans ad non exe-
quendum deliberatõ animò præceptum legi⸗
timi ſuperioris juſta præcipientis.
Jadtantia, eſt manitfeſtatio propriæ excellen-
tiæ per verba, quibus homo ſe extollit ſupra
id, quod eſt, vel ſupra id, quod alii de eo
opinantur.
Hypocriſis eſt quâ quis per falſa facta vel ſigna
exteriora ſimulat ſe habere, quod non habet,
aut quod habet, ſignificat ſe habere excel-
lentiùs, quàm habeat.
Contentio eſt vitium inclinans ad altercandum.
Pertinacis eſt, quâà quis imprudenter tenet
ac defendit ſuam ſententiam, quaſi ad omnia
tenax, ad oſtentandum ſuum judicium capri-
tioſus, nolens credere intelligentiori.

—
nli
aehre

iler iu
n Klum

N

Diſcordia eſt, quâ quis voluntati alterius de Nuun

bono Divino aut humano, cui debet conſen- N
tire, ſcienter & ex intentione contrartiatur.
Hæc importat contrarietatem in voluntate,
sontentio autem in locutione-

Apnmn

1

— —
1 40 loe

hitns hon
latio Pron

De Vitiis capitalibur. 81

Novitatum præſumptio feu inventio eſt dire ca
manifeſtatio proptiæ excellentiæ per novas ac
inſolitas res.

D. 56. Filieæ Novitatir quot ſont & quæ?

let 69 Reſp. Specialiter ſunt duæ: ſcilicet, ſuper-

Auus ornatus veſtium, & curioſitas.

litelin Ornatus veſtium quid ſit, patet ex nomine.

lio Detinus
prio,
1s 40 nonen
Leptumn
“
lie excelle
tolitpr
A Mice&

unlg
od nonbahe
kubere exe

leteandu
dentet
naſ adon
Gicium 4
ntiotd
ati dlent
ehente
. N

Curioſitas eſt appetitus inordinatus ſciendi;
ſivè per intellectum, ſivè per ſenſum.

Ex Exam. II.
De Avaritia & Luxuria.

r. Quid eft Avaritia?
Reſp. Eſt inordinatus appetitus divitiaram
ſeu, vitium inelinans ad inordinatum appe-
titum pecuniæ,. Per pecuniam intelligen-
do, quidquid pecuniâ æſtimabile eſt. Eſt ex
genere ſuo peccatum veniale, prout ſcilicet
opponitur liberalitati, etſi poſſit fieri mor-
tale ab extrinſeco, ut ſi quis ob amorem di-
vitiarum furetur, tunc enim opponitur juſti⸗
tiæ commutativæ.

D., 2. Quid eſt Luxuria?
Reßp. Eſt inordinatus appetitus venereorum.
Eſt peccatum mortale ex genefe ſuo, & in ca
non datur parvitas materiæ. Ratio, quia
talis delectatio extra matrimonium ſemper
pugnat graviter contra rationem.

82 Trabk. V. Exam. II.
3. Quot & quæ ſunt ſpecies Luxuriæ?

Reſp. Sunt ſex: ſcilieet Fornicatio ſimplex.
Adulterium. Inceſtus. Stuprum. Raptus. Vi-
tium contra naturam.
Fornicatio ſimplex eſt coĩtus ſoluti cum ſoluta
jam deflorata.
Adulterium eſt violatio alieni thori.
Inceſtus eſt coitus cum perſona ſanguine vel
affinitate conjuncta intra gradus, in quibus
non poteſt contrahi matrimonium. .
Stuprum eſt coitus illieitus, qué primò tol-
litur flos virginitatis, ſeu violatur clauſtrum
& ſignaculum virginale. Puella priméò actu,
quò florem virginitatis perdidit, & vir, qui
eum puellæ abſtulit, tenetur hanc circumſtan-
tiam exprimere: quia ſtuprum juxta S. Th.
eſt diſtinca ſpecies luxuriæ, vel notabiliter
ſaltem aggravat. Non tamen vir de ſe ipſo
tenetur dicere ſe illò actu propriam virgini-
tatem perdidiſſe, quia ſimilia in viris non
multùm æſtimantur.
Raptus eſt violentia facta mulieri vel paren-
tibus propter coitum aſſequendum etiam ma-
trimonialem.
Vitium contra naturam eſt actus venereus re-
pugnans rectæ rationi, & ipſi ordini natura=
li actůs venerei.
Sacrilegium (quod quidem non eſt propria
ſpecies luxuriæ, cùm poſſit reperiri etiam in
alio genere peccati, v. ge furti, homicidii, &c.)
10

N

1

—
—

ecter un

icanto ſn
n Raptn

Uicun i

tor,
lunguine

,
prino

1 Haolx .

find 41
ir, 9.
tcunkun.

1 § ⸗

norabilte
dele l
n viret
iris n

vel pun
letiimi

eeteut
ioirunn

A
Nicte, 8

.

De Vitiis capitalibur. 83
in præſenti eſt actus luxuriæ, qué violatur

corpus perſonæ DEO conſecratæ per votum,
vel profeſſionem Religionis.

Q. 4. Muot & que ſunt ſpecier Vitii con-
tra naturam?
Reſp. Sunt quatuor; ſcilicet Mollities ſeu
Pollutio. Sodomia. Beſtialitas, & vitium
contra naturam ſpecialiter dictum.
Mollities (quæ etiam vocatur peceatum
Onan) eſt, quando abſque concubitu cau-
s delectationis venereæ procuratur effuſio ſe-
minis.
Sodomia eſt coitus maſculi cum maſculo, vel
fæminæz cum fæœmina, ita ut nec ſervetur de-
bitus ſexus, nec vas; ſi autem ſervetur debi-
tus ſexus, & non vas, eſt Sodomia imper-
fecta. .Z
Beſtialitas eſt coltus cum beſtia, ſeu bruto.
In qua tamen beſtia neceſſariò pecifcanda

non eſt, quia in genere moris nihil variat.

Ad hanc ſpeeiem reducitur coitus ſagorum
& ſagarum cum Dæmone incubo vel ſuccubo,
& fidelis cum infideli, qui coitus ſunt etiam
contra Religionem.
Vitium contia natutam eſt, quando quis coit
cum ſexu fæminceo & ejusdem ſpeciei, ſed (uùt
loquitur S. Th.) non ſervatur naturalis modus con-
cumbendi, aut quantuùm ad inſtrumentum non debitum,
aut alios mmonſiruoſos & beſtales concumbendi modos.

F A Q. 3.

84 Tradt. V. Exam. II.
Q. 5. Quid eſt Meretricium?

Reſp. Eſt turpis quæſtus venalis corporis
ſœminæ. Semper in omni caſu & actu eſt pec-
catum mortale: quia eſt contra bonum pro=⸗
lis generandæ vel educandæ.

Q. 6. Eſtne licitum Lupanar?

Reſp. Poteſtati publicæ licitum eſt in aliqua
civitatis parte permittere Lupanaria: ſeu ut-
in ea habitent meretrices. Dixi: permittere,
non enim poteſt approbare, ſed tantùm to-
lerare ad majora mala cavenda.

Q. 7. Quid ſentis de Concubinata?

Reſp. 1. Concubinatus eſt fornicatio aſſi-
dua, ſeu frequens & conſueta cum eadem per-
ſona, ſive ſoluta, ſive ligata, ſive habitando
ſimul, ſive ſeparatim, attamen ſeſe frequen-

tando, & converſando modé⁶ uxori. Ex

quo facilè eruitur, quid ſit Concubinarius &
Concubina.
Reß. 2. Concubinarius abſolvi non debet,
nec poteſt, ſi Concubinam dimittere nolit,.
Ratio: quia manere in continuo affectu pec-
cati mortalis, & proxima voluntaria occaſio-
ne peccandi mortaliter eſt peccatum conti-
nuum mortale, faciens hominem abſolutio-
nis incapacem.

Quod ſi Concubinarius opponat ex dimiſ⸗

ſione ſcandalum vel incommodum ſecuturum.

Di⸗

nlite

1
ic,
lis cote
Lachreft
bonung

var
Ainal
iu len
eyi

H
tantuun

tg!

lio ſi.
lenper.
Dnd.
iecbn
1e. k

urins

n gebe
e ole
en
Loctii

De Litiis capitalibus. 85

Dico 1I. Quò ad ſcandalum, nihil facit ad
rem: cùm talem perſonam ejicere ſit potiùs
laudandum, quàâm ſcandalolum.
Dico 2. Quòè ad incommodum famæ v. g.
quod timeretur, charitas vult, hoc incom-
modum eſſe poſtponendum ſaluti animæ.
Dico 3. Quòo ad jacturam bonorum tem-
poralium dicendum eſt, ſi cohabitando ma-
neat morale periculum relapsûs, potiùs amit-
tendum eſt temporale quàm ſpirituale.
Reſß. 3. Si Sacerdos ſit Concubinarius no-
torius, ipsò jure eſt ſuſpenſus, & ideo miſ-
ſam celebrando fit irregularis, ſuper quo di-
ſpenſari non poteſt, niſi à bapa.
Obſerva, quòd, quia in materia luxuriæ
non datur parvitas materiæ, hinc aſpectus,
tactus etiam manuum, amplexus, literæ ama-
toriæ, munuſcula, &c. Si ſint ex libidine,
ſunt peccata mortalia. Item oſcula, ùt vo-
cant, columbina. Circa quæ nota ea eſſe-
triplicis generis, nimirum oſcula veneris, oſcu-
la judæ, & oſcula pacis: duo priora ſunt il-
licita, non item ultimum, Vide dicta Tract.

4. Exam. 2. q⸗ 18. aiik
OQ. 5⁶. Quid & quotuplex eſt occaſio peccandi 5 *

Reſp. Periculum ſeu occaſio peccandi eſt du-/22
plex. Una eſt proxima, altera remota. Pro- z.
Xima eſt, quæ ſemper, vel frequenter homi-
nes ſimilis conditionis ad tale peccatum in-
ducit. Vel quâ poſitã homo moraliter quaſi
3 in.

96 Trabt. V. Exam. II.
infallibiliter ſtatim, aut quaſi ſtatim labitur,
Qui verſatur in hae occaſione, abſolvendus
non eſt, niſi firmiter ſtatuat illam occaſionem
deſerere. Ratio hujus eſt: Tum quia qui amat
periculum, peribit in illo. Tum etiam, quia
niſi id ſtatuat, judicandus eſt non habere ſin-
cerum de peccatis dolorem, nec ſerium emen-
dationis propoſitum.
Oceaſio remota eſt, in qua homo non tam
frequenter, & non tam infallibiliter labitur;
in peccatum. Verſans in hac occafione po-
teſt & debet abſolvi: quia cum ea ſtat firmum
propoſitum abſtinendi à peccatis.

OQ 9. Quis ſt confuetzdinarius?
Reſp. Eſt is, qui habet conſuetudinem pec-

Eandi in aliquo genere. Si ſit de mortali; te-

netur conari, ut talem conſuetudinem deſe-
rat & retradet, & niſi hoc fecerit, abſolven-
dus non eſt: quia ſie eſt indiſpoſitus, & non
habet firmum propoſitum emendationis.
Colliges I. Hanc eſſe differentiam inter con-
ſuetudinem & occaſionem proximam pecçcan-
