adhibent viri timorati.
Q. 76. Excuſatné ignorantia invincibilis
à peccato abſolutè?
Reſp. Si ignoretur aliquid eſſe peccatum &
quò ad ſubſtantiam, & quò ad circumſtanti-
as, excuſat abſolutè; ſi autem ignorantia in-
vincibilis non cadat niſi in circumſtantiam,
non excuſat abſolutè. Hinc Petrus invincibi-
liter ignorans Cajam eſſe alienam, & eſſe con-
ſanguineam, nee adulter eſt, nec inceſtuoſus;
ſi verò ſciat efſe alienam, & invincibiliter
ignoret eſſe conſanguineam, adulter eſt, licèt
non ſit inceſtuoſus.
Porrò, an & quando ignorantia & concu-
piſcentia ſeu paſſio ſit, excnſet, vel diminuat
peccatum, colligi poreſt ex hucusque explica-
tis quatuor cauſis involuntarii, inter quas ſunt
ignorantia & concupiſcentia, ſeu paſſio, Quis
vsrG

Tradk., II. Exam. I.

38 —
verò omne peccatum eſt voluntarium, in tantum igno-
vantia (idem eſt de paſſione) poteſt diminuere pec-
cgatum, in quantum diminuit voluntarium, ůt ait S. Al,
D. hic q. 76. 2. 4. i

ren
CIc

De Circumſtantiis. uben

D. 1. Quid eſt Circumſtantia?!
Reſp. Eſt particularis conditio, ſeu accidentalis affe-
&io actionis humanæ in genere moris, eam quaſi cir-
cumſtans, eique Supervenies.
Et ſunt ſeptem iſtæ hoc verſu comprebenſæ:
Quis. Quid. LClhi. Quibus auxiliit. Cur. Quomodo. Quando.
Circumſtantia Quis denotat perſonam operan-
tem quoad conditionem, qualitatem, ſtatum,
Officium, &c.
Quid denotat materiam, circa quam actus
Verſatur; vel effeum quoad qualitates acci-
dentales.
Ibi deſfignat locum delicti.
Quibus auxiliis ſignificat inſtrumenta vel me-
dia, quibus quis ad peccatum eſt uſus.
Cur exprimit finem extrinſecum, quem ſci- Aun
licet agens ſibi proponit.
Quomodo indicat modum actůs moralis, v. g.
intenſionem aut remiſſionem, aut quod fiat-
cum majore vel minore advertentia.
Quando Significat tempus, vel qualitatem
temporis: item circumſtantiam durationis vel
moræ in peccato. ell

w er 4
S

4 4 aß
Vau

.

—
zand

.
Cnnin,
V, Ar

tie

lndt
ngalc,

Plehenl⸗
,ut
opera).
Katon,

n
lez act.

velme
us.
lnen

ralig
1

De Circumſtantiis. 39

DQD. 2. Wuotuplices ſunt Circumſtantiæ?
KReſp. Aliæ ſunt impertinentes, quæ pecca-
tum nec angent, nec minuunt: v. g. furari
dexttâ vel ſiniſtrà, ante vel poſt prandium.
Aliæ ſunt circumſtantiæ ſpeciem mutantes,
ſeu novam ſpeciem peccati addentes: & tales
ſunt, quæ afferunt novam con-vel difformi-
tatem cum regulis morum & reda ratione⸗
diverſam ab ea, quæ reperitur in actu mora-
li ſecundàùm ſe, qualis eſt v. g. circumſtantia
loci ſacri in furto, & voti caſtitatis in pes-
cato carnis inducens ſpeciem ſacrilegii.
Aliæ ſunt circumſtantiæ intra eandem pec-
cati ſpeciem notabiliter aggravantes: & tales
ſunt, quæ non afferunt ſpecialem repugnan-
tiam cum recta ratione, ſed quam inveniunt,
arbitrié prudentum valde augent, per eâs-
que peccans ordinarium peccandi modum in-
tra eandem ſpeciem multùm exceſfſit v. g. in-
intenſione, duratione, vel quantitate.
Aliæ ſunt circumſtantiæ intra eandem ſpe-
ciem notabiliter diminuentes: ſicut diminue-
ret gravis metus, & vehemens paſſio.

Q. 3. Quænam Circumſlantiæ ſunt neceſſariè
confitendæ ?
Reſp. 1. Circumſtantiæ primi generis non-
ſunt neceſlariò confitendæ: quia nihil eondu-
cunt ad judicium Confeſſarii.
Reſp. 2. Non tantùm Circumſtantiæ ſpeciem
mutantes, ſed etiam notabiliter intra eandem
C 3 Pe-

4⁰ Tract. DiI. Exam. II.

ſpeciem aggravantes neceſſariò ſunt confiten-
dæ.
Ratio I. p. patet, & eſt definita in Trid.
ſeſſ. 14. c. 5.
Ratio 2. p. quia ratio à Tridentino afſig-
nata pro confitendis cireumſtantiis ſpeciem-
mutantibus pugnat etiam pro circumſtantiis
intra eandem ſpeciem notabiliter aggravanti-
bus, Nam rabio Tridentini pro confitendis
circumſtantiis ſpeciem mutantibus eſt: quia-
aliàs Confeſſarius non poteſt de gravitate pec-
catorum rectè judicare, nec pro eis congruam
pœnam ſen ſatisfactionem imponere; ſed hæc
ratio pugnat etiam pro circumſtantiis intra-
candem ſpeciem notabiliter aggravantibus“:
aliud enim judicium ferendum eſt de eo, aliâ-
que peœnitentia imponenda eſt illi, qui com-
miſit inceſtum in primo gradu, quàâm qui in
quarto, qui tamen inceſtus juxta S. D. ſunt-
ejusdem ſpeciei: ergo.
Reſp. 3. Circumſtantiæ notabiliter diminuen-
tes etiam ſunt confitende?. Sequitur ex di-
Gis: alias enim Confeſſarius non poſſet for-
mare rectum judicium, nec debitam ſatisfa-
KRionem imponere pœnitenti. Ex his
Sequitur I. Pœnitentem non teneri in con-
feſſione explicare ſuum ſtatum, niſi quando
graviter contra eum exceſſit, v. g. Si Reli-
giolus fuit mentitus, non tenetur exprimere-
conditionem religionis, tenetur tamen, ſi con-

tigiſſet cum ſcandalo: quia ſic eſſet nova ſpe-
cies

—

—
lnt conte
ta in

Unltantie
Rrnant.
Onntenci
l glir
ltate Pee.
Nhoran
ſal her
intra.
Ubug:
,ali.
ian.
n min
) lune-

linuen.
er
ſet .
ſatiel
in⸗
lte,

De Circumſtantiis. 41

cies peccati, nimirum ſcandali: ſi verò ſta-
tus pœnitentis confeſſario jam eſſet notus“,
non eſt opus exprimere; nam qui ſe accuſat de
ſubſtantia actùs, etiam acculat ſe de perſona.
2. Religioſus profeſſus habens ordinem-
Diaconatús vel Subdiaconatús peccans con-
ſtra caſtitatem, tenetur exprimere utramque
circumſtantiam, nimirum Religionis & Ordi-
nis S. in ſententia probabiliori S. Th. juxta-
quam votum Clericale ſaltem eſt circumſtan-
tia notabiliter aggravans reſpectu voti mona-
chalis; ſatistaceret tamen dicendo ſe efſe in.
ſacris: quia ex Diaconatu non videtur ad Sub-
diaconatum addi circumſtantia ita notabiliter
aggravans: ſecus eſt de Sacerdotio, hujus enim
circumſtantia eſſet neceſſariò exprimenda.
3. Si quis fornicatus ſit cum alterius ſpon-
ſa de futuro, uterque tenetur exprimere illam
circumſtantiam propter injuriam irrogatam-
ſponſo.
4. Explicanda in confeſſione eſt circumſtan-
tia cognationis nedum carnalis, ſed & legalis
ortæ ex adoptione alicujus in filium vel fi-
liam; uti & cognationis ſpiritualis ortæ ex
Baptiſmo & Confirmatione; item impedimen-
ti publicæ honeſtatis, ſi quis cum perſona ita
ſibi juncta copulam habuit.
Si fidelis carnaliter peccavit cum infideli,
v. g. cum Judæa vel fœmina Turcica, tene-
tur id explicare: quia dum Ecceleſia prohibet
matrimonium fidelis cum infideli, facit hoc
C S exX

*

42 Track. I. Exam. II.

ex motivo ſpecialis turpitudinis ejuſmodi car-
nalis commercii. Tum etiam, quia ultra hoc,
quod ſit contra virtutem caſtitatis, eſt ſimul
contra decus Religionis, pertinétque ad Sa-
crilegium.
6. Confeſſarius carnaliter cognoſcens ſuam
vel ſuas pœnitentes, ſeu filias ſpirituales, te-
netur eonfiteri hanc circumſtantiam. Tum-
uia eſt ſacrilegium. Tum etiam, quia re-
ductivè ſpectat ad inceſtum, vel potiùs eſt ſpi-
rituale ſtuprum juxta S. Th.
Idem à fortiori dicendum/de Parocho car-
naliter cognoſcente ſuam parochianam: quia
hæc circumſtantia repugnat proprio ejus offi-
cio & ſtatui, vi cujus tenetur promovere ſa-
lutem ovium.
. Si uterque carnalis complex habeat vo-
tum caſtitatis, exprimendum eſt: quia eſt du-
plex ſacrilegium perſonale. “
8. Exprimenda eſt circumſtantia conſangui-
nitatis, quando aliquid fit contra conſangui-
neum per injuriam, famæ vel honoris læſio-
nem, &c. Quia ſuperaddit peeuliarem mali-
tiam contra virtutem pietatis ac reveren-
tiæ Progenitoribus & Conſanguineis
debitæ,

1,

iauln
gle a

Cens ſi
rales,
e Tun
dlinn
tlüs eſt 4

oco en
m: l
ejls ofß.
pere

ben vo⸗
Nd

luobt
nlangri
s labt
en u
eretet
neß

.

De Moralitate. 43
Ex Exam. III.
De Moralitate.
Q. 1. Quid eſt, ſeu in quo conſiſtit Mo-
ralitas? 5

Reſp. Eſt, ſeu conſiſtit intendentia ads ad
objectum ùt ſubſtans regulis morum. Ratio,
quia omnis actus ex propria ſua ratione ordi-
natur in ſuum objectum, ut ſpecificabile in-
ſuum ſpecificativum: Ergo ab ordine ad illud
habet ſpeciem. Libertas veréô eſt fundamen-
tum ejusdem moralitatis: quia juxta S, Th.
Ili incipit genus moris, ubi incipit dominium volun-
katis.

Q 2. Quot ſunt Regulæ morum!
Rep. Duplex eſt regula morum. Una re-
smota, prima, ſuprema & extrinſeca: & hæc

eſt ipſa lex æterna in mente Dei exiſtens: quia

prima regula eſt illa, quæ omninò indefecti-
bilis eſt, & in quam cæteræ reducuntur: ta-
lis autem eſt ſola lex æterna Dei. Altera re-
gula eſt proxima, ſecunda & intrinſeca: & eſt
noſtra conſcientia ſeu dictamen rationis ab æ-
terna Dei lege deſcendens, ùt radius ab ea-
Participatus, ſeu ejusdem applicatio: propior
enim regula aſſignari non poteſt.

DQD., 3. Qaot ſunt principia moralitatis?
Reſp. Sunt tria: nempe Objectum, Circumſtan-

Kantis, & TFinis, Intelligitur autem finis ope-
ran-

44 Tracz III. Exam. III.

rantis, dictus extrinſecus, qui non ab ope-
re, ſed ab operante intenditur.
Declaratur exempĺ: Occidit quis Clericum
ex fſine auferendi ei mille imperiales. Obje-
um hujus actüs eſt injuſta ablatio vitæ re-
pugnans eharitati & juſtitiæ. Finis operantis
eſt ablatio pecuniæ repugnans juſtitiæ. Cir-
cumſtantia ſpeciem mutans eſt violatio perſo-
næ ſacræ, quæ eſt ſacrilegium repugnans vir⸗
tuti religionis; circumſtantia verò notabiliter
aggravans eſt illa magna pecuniæ quantitas“,
quæ omnia in confeſſione ſunt exprimenda.

D. 4. Qua & quot ſunt ſpecies moralitatis?

Reß. Duæ, ſcilicet bonitas & malitia mo-
ralis. Ratio: quia moralitas ut ſie eſt quod-
dam ſuperius commune & abſtractum, quod
per bonitatem & malitiam, velut per diffe-
rentias ſpecie diverſiſicatur: nam eſſe confor-
me regulis morum (in qua conformitate bo-
nitas moralis confiſtit) & eſſe iis difflorme-
in qua difformitate malitia conſiſtit) ſpe-
cie diſtinguuntur.
Porrò indifferentia objectiva (de qua ſta-
tim) ſolùm eſt ſpecies moralitatis imperfecta,
incomplera, negativa, & ſtatus quidam ten-
dentiæ in bonum vel malum, ad quod in e-
xercitio ex fine adjuncto determinari poteſt-

5

1
4

,

otat?

VI.

—

Hon d,

lnis Cleie
les, 0

ſo pite

operant
tie (
luio eri⸗
Monuns i
gbantiter
linende

Dete!

ita mo.
tgod.
,
Uer el
econtor
leatebo⸗
forme
) he

quu 14
elſ
Gan
vo/

De Moralitate. 4⁵

— — —

5. Daturue actus bumanus non ſolum ex
ſua ſpecie, ſed etiam in individuo indiſſerens

Reſp. 7. Dantur actus humani ſecundùm ſpe-
ciem ſuam, id eſt, ex parte ſui objedi præ-
cisè conſiderati, & ùt à fine operantis, ac à
eircumſtantiis diſtincti, nec determinatè boni,
nec mali moraliter, ſed ad utrumque indiffe-
rentes; ſic, ut ex adjuncto, nimirum ex fi-
ne operantis, ac circumſtantiis, in indivi-
duo, ſive exercitio poſſint fieri moraliter bo-
ni vel mali.
Ratio S. D. eſt: Quia dantur aliqui adus,
quorum objectum nihil includit ad rationem
pertinens tanquam ei con-vel difforme, qua-
les actus ſunt fricare barbam, levare feſtucam,
&c. qui actus præcisè ſeeundùm ſe, nec ſunt
boni, nec mali moraliter. Ergo.
Reſp. 2. Non datur actus moralis indiffe-
rens in individuo. Ratio: Quia omnis ho-
mo deliberatè operans tenetur referre omnes
actus ſuos ad DEUIM, non quidem ſemper adtu,
ſed virtute: ſicque erit actus determinaté bo-
nus; ſi non ordinet, erit determinaté malus.
Et id eſſe præcepti doeet D. Th. ad Coloſſ.
c. 3. lect. 3. Eſtque præceptum hoc naturale
reduétum ad primum Decalogi, ſimulque ne-
gativum, nimirum, non facies opus vel ver-
bum otioſum: unde obligat ſemper & pro ſem-
per, non quidem abſolutè, ſed ex ſuppoſitio-
ne, nempe toties, quotigs homo agit delibe-
Tate. Le 6.

46 Tradt. III. Exam. III.

.
. . Poteſinè idem abtus ſimul & ſemel I
babere oppoſitas ſpecies moralitatis, ita ut ſit bonus

ex fine, & malus ex objecto, vel 3
converſo?
Reſp. Non poteſt: Quia Bonum ex inteyre
cauſa, malum verò ex quotunque defeltu. Cujus 1

axiomatis præcipuè in moralibus locum ha-
bentis ſenſus eſt, quòd in moralibus unieus aee
ſingularis defectus, v. g. alicujus vitioſæ cir-
„ cumſtantiæ puta vanæ gloriæ, totum opus
(alias ſecundùm ſe & ex objecto bonum)
in exercitio corrumpat, reddatꝗue ex integro
malum.
Q. 7. Adlus externus additnè ſpecialem
malitiam vel bonitatem intrinſecam attui interno?
Reſp. Non addit. Ratio Thomiſtarum eſt?

quia in actu exteriori potentiæ executivæ nul-
la eſt libertas intrinſeca, ſed tantùm extrin- mahen

uute
MEK,

DN5

ſeca, ùt docent Philoſophi: ergo nec bonitas ρE
aut malitia intrinſeca, ſed tantùm extrinſeca mrin
ab actu voluntatis imperante deſumpta, quz a,

eſt talis ſecundùm quid in ordine ad præmi-
um accidentale beatitudinis, & pænam ac-
cidentalem.
L. §. Cur ergo Confiteris actum exter-
num?
Reſp. Ideo quia eſt conſumatio & comple=
mentum ſubſtantiale malitiæ interioris.

CIR-

ne

I.

r/1 l
.

n er i
. Ce
beln hz.
lbun nien
Ptole e
otumonn
Conun
Arintegn

ſerialn
Uetne

luromck
Ute nd
n euri.
ebonitet
Attinſert
Na, gut
Apren
enamn 14

M.

0

De Virtatibur. 47
CIRCA

TRACTATUM IV.

De Virtutibus, Vitiis & Peccatis,

Ex Exam. J.
De Virtutibus.

D. 7. Quid eſt & quomodo defnitur virtus

Keſp. Prima & optima illius definitio eſt
Virtas eſt bona qualitas mentis, quâ rects vivitur;
quã nullus malè utitur, quav, D Ell in nobis finè no-
bis operatur. In qua definitione ultimæ parti⸗
culæ: quam DEUS& in nobis, &c. conveniunt ſo-

lis virtutibus per ſe infuſis; quas particulas

ſi auferas, reliquum definitionis erit commu-
ne omnibus virtutibus, & acquiſitis & infuũs.
Secunda virtutis definitio eſt: Virtus eſi babitus
qui honum ſatit habentem, & opus ejus bonum reddit
Tertia: Virtus eft habitus electivus in mediocritate
conſiſtens, prout ſapiens & prudens determinaverit.
Quarta: Virtus eſt diſpoſitio perfelcti ad optimum.

2. Muc etiam Appetitus ſenſitivus
. Snbjectum virtutis
Reſp. Appetitus ſenſitivus tam ſecundàm
bartem concupiſcibilem, quàm iraſcibilem,
prout eſt in homine potens politicè obedire
rationi, eſt ſubjectum virtutis. Ante prob.
& declarat.
Prænotandum, quòd appetitus ſenſitivus

(quem

48 Trad. I. BExam. I.

(quem Theologi ſenſualitatem vocant) de-
finiatur, quòd ſit inclinatio ad bonum apprehenſum
per ſenſum, ſicut voluntas eſt inclinatio in bonum
apprehenſum per intelletum ſeu rationem, & ob
id vocatur appetitus rationalis.
Dividitur in partem concupilſeibilem & ira-
ſcibilem, velut in facultates realiter diſtinctas.
Concupiſcibilis eſt, quò animal concupiſcit bo-
na per ſenſum apprehenſa, & abhorret à ma-
lis ipſi oppoſitis, habetque ſex motus, qui
dicuntur paſſiones, eò quòd fiant cum alte-
ratione & paſſione corporis, nimirum Amor,
Odium, Deſiderium, Fuga, Gaudium, &
Triſtitia ſen Dolor. Amor eſt paſſio, quâ ap-
petitus ſenſitivus ſibi complacet in bono ſen-
ſitivo, ſeu per ſenſum apprehenſo abſente vel
præſente. Odium eſt, quò appetitus ſenſitivus
abhorret à malo ſenſitivo abſente vel præſente.
Deſiderium eſt circa bonum abſens, Fuga verò cirea
malum abſens. Gaudium ſeu Delectatio eſt ſolùm
de bono præſenti & poſſeſſo. IMNitis ſeu Do-
lor eſt affectus cauſatus ex apprehenfione, ni-
mirum ſenſitiva, mali præſentis.
Appetitus iraſcibilis eſt, quò animal co-
natur & ſe excitat ad bona ardua ſeu diffici-
lia, & contra mala, quibus boni poſſeſſio
vel impeditur, vel turbatur: & habet quinque
motus ſive paſſiones, ſcilicet ſpem, deſpera-
tionem, timorem, audaciam & iram.
Spes uùt paſſio definitur ſic: Eſt paſſio, qua ap-
petitus tendit in bonum ſinſibile futurum arduuiu, ſeu

diſſi cile, adeptu tamen peſibile. De-

.
EM
4
a

5.
—
1 oemn
Ge
Hiati r
nen,6

en
er Cilin
nelgllekbe
Mrorntin
t otns, g
vnt aun 1
rum Ame.
udium,
o, i,
1bonoſen⸗
lento vel
llenſeue
llgrabne
creockn
toek lolun
uleu
ufone,

Animel 6
1ſen k
abet genn
em, Ct
iran
G
N 4

5

N

De Virtutibus. 49

PDeſperatio eſt paſſio, quâ appetitus recedit 1 bo-
no arduo, adeptu impoſſibilit, impoſſibilitate non
Metaphyſicâ, ſed morali, ſicut ea dicimus
impoſſibilia, quæ ſuperant noſtrum conatum.
Audatia eſt paſſio, qua appetitus inſurgit in maluns
terribile, id eſt magnum ſugandum & ſuperandum.
Vmor eſt paſſio, qua appetitus ſuccumbit ingruenti
malo, ſeu futuro terribili, ac vix evitabili.
Ira eſt appetitus ultionis aperte cum fervore, ſeu
ebullitione ſanguinis circa cor.
Ex quibus colligitur definitio paſſionis tra-
dita à S. Th. quòd nimirum ſit mnetus ſeu com-
motio appetitiva virtutis ſenſibilis ex imaginatione bo-
ni vel mali cum tranſmutatione corporali. His præ-
notatis
Declaratur Reſponſio ex D. Th. Iraſcibilis
& concupiſcibilis dupliciter conſiderari poſ-
ſunt, Unô modòô ſecundùm ſe, prout ſunt
partes appetits ſenſitivi communes nobis &
brutis: & höc modéò non competit eis, quòd
ſint ſubjectum virtutis. Aliò modò poſſunt
confiderari, in quantùm participant rationem
per hoc, quòd natæ ſunt rationi obedire, &
ſic poſſunt eſſe ſubjectum virtutis humanæ „
ſic enim ſunt principium actůs humani: po-
niturque ab Ariſtotele in Iraſcibili fortitudo,
quæ eam moderatur, & paſſiones ejus, v. g.
audaciam & timorem, definitùrque fortitudo
à S. Th. quod ſit virtus exiſtens in Iraſcibili, coer-
citiva timoris, & audaciæ moderativa inſtantibus pe-
rirulis, Et in Concupiſcibili ponitur tempe-
Tahnz⸗

50 Tradk. IVU. Exam. I.

—

rantia, quæ eam moderatur & paſſiones ejus,
ae definitur, quòd ſit Virtus, quæ moderatur ap-
petitum circa delectabilia ſecundum tactum & guſtum,
prout rectam rationem decet, ob ſpecialem honeſtaæatem,
que eſt in tali moderatione.

Q. 3. Qua eſt diviſio Virtutis!
Reſp. I. Dividitur virtus in Intellectualem,
quæ perſicit intellectum in ordine ad verum:
& in Moralem, quæ voluntatem & apperitum
perficit ad attingendum honeſtum; & in Theo-
logicam, quæ unicè occupatur circa Deum
propter DPeum.
Virtus intellectualis ſubdividitur in Intelli-
gentiani primorum principiorum, ſapienti⸗
am, ſcientiam, prudentiam & artem. De
quibus agitur in Philoſophia.
Virtus Theologica ſubdividitur in fidem,
ſpem & charitatem. De quibus infrà.
Virtus moralis dividitur in quatuor virtu-
tes Cardinales, prudentiam, juſtitiam, forti-
tudinem & temperantiam. Quæ, ut docet
S. Th. ideo vocantur Cardinales, quia ſuper
cas volvitur tota conditionis humanæ ratio,
iisque velut Cardinibus univerſa vitæ honeſtæ

& politicæ ſeries & moles ſubnixa eſt. For-
titudinis & Temperantiæ definitio data eſ,t 8
immediatè ante hanc quæſtionem. Juſtitia
detfinitur, quòd ſit conſtane & perpetua voluntas ald
jus ſuum cuique tribuendi. Prudentia, quòd ſir ad
reéa ratis agibilium ſeu eligibilium. vte

Pru-⸗

4

—
Palione⸗
lr
, .
N mnger

tutie⸗

eleoale
e A ern
appete
dine
lrca Den

ialatel
pient
ltem. De

in en
.
tuot vin
lem,
dt
guin hn
nane tn
Ffitehoe
A d
to 1
en⸗
non in⸗
Nin

i

De Pirtutibus. 5§51

Prudentia ſubdividitur in Monaſticam, quæ
reſpicit agibilia circa propriam perſonam: &
in prudentiam gubernatricem cujuſdam cor-
poris politici ſeu communitatis. Et hæc po-
ſteriox
Subdividitur in Oeconomicam, Politicam &
Militarem. Oeconomica regit familiam ſub uno
quaſi tecto & convictu. Politica reſpicit plures
familias ad conſtituendam civitatem vel re-
gnum ſub iiſdem legibus convenientes. Mili-
tari ſeu Polemica regit multitudinem hominum
congregatam ad unum particulare negotium,
ſcilicet ad hoſtes oppugnandos, ad victoriam
reportandam. .
?* Subdividitur prüdentia politica in politicam
ſimpliciter dictam, quâ homines ùt membra ſe
ipſos regunt in obediendo Præfectis in ordine
ad bonum commune: & in Architeconicam,
quæ eſt in ipſo Prineipe ſeu Regente juxta tres
celebres regiminum modos; penes quos ea
iterum poteſt ſubdividi in Monartbicam, quâ
unus multitudini præeſt; Ariſtocraticam, quàâ pau-
ei ùt Magnates regunt; Demecraticam, quâ
multi, ùt populus Remp. regunt,

Reſp. 2. Virtutum aliæ ſunt acquiſitæ, quæ
nimirum ſtudiõ ſeu labore, & iteratis actibus
noſtris acquiruntur, v. g. habitus temperan-
tiæ acquiſitus per frequentiora jejunia: aliæ
ſunt infuſæ, quas DElIS infundit cum gratia
juſtiſicante, cujus ſunt proprietates, uti non
ſolùm ſunt virtutes Theologicæ, ſed & Morales.
02 Not.

52 Tradk. I. Exam. I.

Not. Virtutem poſſe eſſe infulam duplici-
ter, nimirum vel per ſe, vel pet aceidens. Per ſe
infuſa eſt, quando ex natura ſua petit à Deo mn
infundi, uti ſuut virtutes Theologicæ, & aliæ, ede
quarum in natura nullum eſt principium, quèò
poſſint acquiri. Per accidens infuſa eſt, quando
ex propria natura habet, quòd per actus no-
ſtros aequiri poſſit, ſed per accidens ex ali-
qua diſpenſatione DEl infunditur: qualiter
Chriſto Domino & Adamo virtutes ex ge-
nere luo acquiſibiles fuerunt infuſæ.

QD. 4. Qg ſunt Virtutum proprietates?

Reſp. 1. Potiſſimæ ſunt duæ, ſcilicet medi⸗
Ocritas & connexio.
Reſp. 2. Omnes virtutes morales conſi⸗
ſtunt in medio, & quidem, quæ circa paflio-
nes ſunt, ut temperantia, fortitudo, &c. in
medio rationis; illæ verò, quæ immediaté & ,
direcè verſantur circa actiones, ut juſtitia, ana
cjusque partes ſcu ſpecies, &c. in medio rei. .
Ante prob. H
Not, Quòd Theologi in Virtutibus diſtin-
guant duplex medium: unum rationis, alterum
rei, Primum eſt, quod non ex rei natura eſt
præſfixum, nec eſt pro omni homine, loco,
& tempore fixum & determinatum, ſed vari-
atur variatis loci, temporis, ac perſonæ cir- NWN
cumſtantiis, adeoque non eſt idem apud om-
nes homines. Medium rei eſt illud, quod ex "
natura rei eſt fixum, & pro omni homine ac
loco idem, Hòc not. Ra- A

e

11

fien
ceiden
perit 4
giex, 663
neſpiumn,e
eſt, guan
er ausn
lene ex 3
!

Sr. tAA
ſcet mec⸗

les conl⸗
aſie
1, den
1r ulic
medion

bus
it, Ae
ei uum
Vine
n A
ernl u

1 3

De Pirtutibus. 53

Ratio I. p. quòd ſcilicet omnis virtus mo-
ralis conſiſtat in medio: Medium conſtitu.
endum eſt ibi, ubi poteſt peccari vel per ni-
mium, vel per parùm, id eſt vel exceſſum, vel
per defectum; ſed ſic poteſt peccari in obje⸗
Gto cujusvis virtutis moralis, ůt patet indu-
tivè: Ergo.
Ratio 2. p. quòd ſcilicet virtutes morales;
quæ ſunt cirea paſſiones, habeant medium ra-
tionis: Quia earum medium taxatur à rati-
one ſeu prudentia, & variatur juxta varieta-
tem temporis & perſonarum, imòô juxta di-
verſitatem complexionis ejusdem perſonæ pro
diverſo tempore; ùt patet in temperantia, quia
non ſemper eadem cibi quantitas etiam eidem
homini eſt accommoda: Ergo.
Ratio 3. p. quòd ſcilicet Juſtitia petat me-
dium rei: Quia objectum Juſtitiæ eſt indivi-
ſibile, & ad nullius circumſtantiæ variationem
variabile, cùm ex natura ſua petat, ut redda-
tur tantum, quantum debetur, (ſi fieri poſ-
ſit) faciendo æqualitatem rei ad rem, æqua-
litatem, inquam, vel arithmeticam, ſeu quan-
titatis ad quantitatem, quam tenet juſtitia
commutativa, ſicut mutuanti decem florenos
debent reddi decem: vel æqualitatem propor-
tionis ad proportionem, quam tenet juſtitia di⸗=
ſtributiva, quæ non dat cuilibet æqualiter, ſed
juxta meritum & dignitatem: ita ut habenti me-
ritum ùt duo detur præmium ùt duo: habenti
meritum ùt viginti detur præmium ùt viginti-
D 3 Reſp.

54 Traë. IV. Exam. I.

Reſp. 3. Virtutes Theologicæ per ſe & ex
parte objecti non conſiſtunt in medio, ſed ſo-
lùm per aecidens & ex parte ſubjecti. Ratio:
quia ex parte objecti in exercitio harum vir-
tutum non poteſt peecari per exceſſum, ſed
ſolùm ex parte ſubjecti.
Reſp. 4. Virtutes morales acquiſitæ in eſſe
perfecto ita inter ſe ſunt connexæ, ut, qui
und caret, nullam in ſtatu perfecto habeat.
Ratio S. Thomæ: Prudentia perfecta non
eſt ſine comitatu omnium virtutum morali-
um; ſed perfecta virtus moralis nequit eſſe ſi⸗
nè perfecta prudentia, eùm juxta definitio-
nem ſit habitus electivus, prout prudentia
dicdaverit: Ergo. Maj. prob. Principium, quò
fundamentaliter nititur perfecta prudentia, eſt
appetitus perfectè rectifiestus circa fines; ſed
hic non habetur niſi homo habeat omnes vir-
tutes morales, cùm nulla ſit, quæ non aliquid
contribuat ad perfectam ac integram appeti-
tũs rectitudinem: Ergo. Maj. prob. Pruden-
tia juxta definitionem ſuam eſt recta ra-
tio agibilium ſeu eligibilium (ubi NB. quòd
electio ſit circa media, ſicut prævia intentio
eſt circa finem) ſed nequit eſſe recta ratio
eligibilium, niſi appetitus ſt rectificatus, id
eſt rectè affectus circa fines, quia eligibilia
ſeu media dependent ab intentione finis:

Ergo.

Ex

16α
NN

linn,

.

nedio 1
eci i
harun

ceſm 4

liſte ine
1,u,
60 laben
detfect e
un wor
guit elei
Geffnitin
Prucentit
um gi
lentiur
nes
Ondezri⸗
on alci
n appen
Druden
lecta
NDge
n inter
tecz
ſenml
in
Hon

De Eitiis & Peccatis. F5

Ex Exam. II.
De Vitiis & Peccatis.
Z. 7. Quid efßt vitium? Eſinè idem ae

peccatum?

Reſp. I. Vitium rectè ſic definiri poteſt:
Eſt mala qualisas mnentis, quâ malè vivitur, quâ ne-
mo bene utitur. Vel: eſt Diſpoſitio imperfecti ad peſ-
ſimum.
Reſp. 2. In eommuni modo loquendi vi-
tium & peccatum ſumuntur quidem pro eo-
dem, attamen propriè loquendo non ſunt
idem. Vitium enim ſignificat habitum, vel
diſpoſitionem permanentem, peccatum verò
ſignificat actum, qui ab habitu vitioſo pro-
cedit, vel eum generat.

AL., 2. Muid eſt peccatum!

Reßp. Ef ditum, ſaltum, vel concupitum contra
legem æternam. ubi ly dictum, &c, etiam inclu-
dit non ditum, & c. juxta leges, quæ negztio-
nes in illa definitione virtualiter includuntur.
Quia in moralibus negatio ſæpe reputatur
pro facto juxta illud S. Ambroſii: ſi non pavi-
Mi, occidiſti; adeoque data deſinitio convenit
etiam peccato omiſſionis. Imò convenit &
peccato veniali, licèt enim S. Th. doceat pec-
catum veniale eſſe præter legem, non tamen
negat eſſe contra, ſed ſolùm ita loquitur,
D 4 quia

56 Tradt. IV. Exam. II.

quia non eſt perfectè contra ordinem aut fi-
nem legis, ſed tantùm imperfectè.

L. 3. MQuotuplicia ſunt peccata?
Reſp. Sunt multiplicia.
Primò enim aliud peccatum eſt Originale,
aliud perſonale, Primum derivatur ab Adamo
àt Capite, & ab eo per Originem transfun-
ditur in poſteros. Alterum eſt, quod pro-
priâ perſonæ peccantis voluntate comittitur.
2. Aliud eſt adtuale, quod eſt actus malus,
ac regulis morum difformis; babituale aliud,
quod eſt macula in anima ex peccato actuali
relicta.
3. Aliud eſt commiſſionis, alind omiſſionis. Pri-
mum ponit actum, qui jubetur non poni. Se-
cundum omirtit actum, qui jubetur poni.
Definiturque, quòd ſit inordinata omiſſio
actůs præcepti.
4. Aliud eſt mortale, aliud veniale. Primum
ſic dicitur, quia mortem animæ adfert privans
cam vitâ ſupernaturali, quæ eſt gratia & cha-
ritas. Alterum verô, quia veniam facilè me-
retur.
. Aliud eſt carnale, quod in carnali dele-
Gatione, & aliud ſpiritusale, quod in ſpiritua-
li delectatione perficitur.
6. Alia ſunt, quæ committuntur in DEIId’,
alia in ſe ipſum, alia in proximum.
Quæ committuntur in DEIIM, ſunt v. g.
peccata contra virtutes Theologicas, ut hlas⸗
Dile⸗

. 1.
—
inen n
e,

Nlcete?

din
1 Acan
n irnsfun
glod p
coßitiin
chus maie
d, Alind
1io 4dnal

Mi, Pii.
onl R.
r e
1n oniſi⸗

rinun
ptinn
tin Ech
ſacllen⸗

Unal
in hi

ri,

De Vitiis & Peœcatis. 57.

phemia, perjurium, idololatria, ſacrilegium, hæ-
reſis, ſuperſtitio ejusque ſpecies, deſperatio;,
præſumptio, peccata in Spirirum S. &c.
Peccata, quæ committuntur in ſe ipſum,
ſunt luxuria, gula, ſuicidium, mutilatio, in-

famatio ſui, &c.

Quæ committuntur in proximum, ſunte
peccata injuſtitiæ, ſcandali, &c.
7. Aliud eſt peccatum cordis, quod corde,
aliud oris, quod ore, aliud operis, quod ope-
re committitur. Si hæc tria procedant ab
codem motivo circa idem objectum, ita ut
unum ſit præparatio ad alterum, & in nullo
eorum ſiſtatur, conſtituunt unam perfectam
peccati ſpeciem.
8. Aliud eſt peccatum ex infirmitate ſeu pas-
ſione, quod committitur ex gravi tentatione
& motione appetitús ſenſtivi. Aliud ex igno-
rantia, nimirum culpabili & vincibili. Tan-
dem aliud eſt peccatum ex malitia ſeu de in-
duſtria, quod nullâ paſſione incitante, & nul-
lâ ignorantiâ excuſante, ſed plenâ libertate,
ac planè liberâ voluntate committitur.
9. Aliud eſt, quod conſiſtit in exceſu, ut ſi

quis plus agat; aliud in deſfeltu, ut ſi quis mi-

nus faciat, v. g. comedat, quàm redta ratio
dictat.
10. Alia ſunt peccata propria, aliena alia-.
Propria ſunt, quæ à nobismet ipſis commit-
tuntur. Aliena ſunt, quæ licéèt à no-
D 5S bis

58 Tradt. IV. Exam. II.

bis non committantur, nobis tamen imputan-
tur, quia ſumus eorum cauſa moralis ratione
dati conſilii, præcepti, ſuaſionis, adulatio-
nis, protectionis, aut ob defectum correctio-
nis.
Alia demum ſunt peccata in cælum claman-
tia, nimirum hæc quatuor: Homicidium vo-
luntarium, Sodomia, oppreſſio pupillorum-
& Viduarum, ac merces operariorum defrau-
data, Alia ſunt peccata in Spiritum Sanctum,
& ſunt ſex: nimirum Deſperatio, Præſum-
ptio, Agnitæ veritatis impugnatio, Fraternæ
gratiæ invidentia, Impænitentia; obſtinatio.
Quid autem ſit peccatum in Spiritum S. defi-
nit S. Th. 2. 2. q. 14. a. I. quòd ſit peccatum-
contra bonitatem Spiritui Sancto attributam commiſum

O. 4. Unde pyeccata diverſifcantur ſpecie?

Reſp. 1. Ab objecétis formalibus ſeu ſpecie
diſtinctis, ita ut ordo ad objectum ùt diffor-
me regulis morum ſit ſpecificativum intrinſe-
cum; extrinſecum verò ſit ipſum objedum-.
Ratio: quia quod eſſentialiter dicit ordinem-
ad aliud, ab eo habet ſpeciem: ita, ut ille-
ordo det ſpeciem intrinſecè, objectum verò

extrinſecè.

Repp. 2. Si actus fit contra plura præcepta-
ſolùm materialiter diverſa, eſt ſolum unum-
numerò peccatum; ſi verò ſit contra plura-

præcepta formaliter diverſa, tot habet mali-
dl⸗

naid⸗

un clan
nictiun ,
Ploflorun
Dkun deſti
en danchn
, Mehn
, raten
oblinati
in eß⸗
i
mnſin

eies
ſe hett
t Ciche
intrinſ⸗
bjen⸗
Orcinen
1, Ule
dun

Pet-
3 1
in e.

De Vitiis, & Peccatis. 59

tias ſpecie diverſas, quot præceptis adverſa-
tur. Sed

O. 5. Duid eſt præceptum materialiter aut

formaliter diverſum?

Reſp. Præcepta materialiter diverſa ſunt, quæ
diſtinguuntur tantùm ex parte præcipientis“,
verſantur autem circa idem objectum forma-
le, habéntque idem motivum, quale v. g. eſt
præceptum divinum & humanum non furan-
di.
Formaliter verò diverſa ſunt, quæ ponun-
tur ex diverſo motivo: hæc autem diverſa ra-
tio motivi debet attendi ex fine proximo, non-
remoto; ut v. g. præceptum jejunii quadrageſi-
malis pro fine remoto habet diſponere homi-
nem, ut faciliùs orationi vacet, pro fine pro-
ximo autem mortificationem corporis.

Q. 6. Unde peccata multiplicantur numeŕ?

Reſp. 1. Ab objectis numerò & adæquatè di-
ſtinctis. Ratio: quia peccata ſpecie multi-
plicantur ex ſpecifica diverſitate objectorum:
ergo etiam numeréô multiplicantur ex numeri-
ca eorundem diverſitate in genere moris-.
Senſus eſt, quòd plures actus phyſicè diſtin-
Gi ſint unicum numeròô peccatum, ſi habeant
inter ſe moralem unitatem, connexionem ſeu
ſubordinationem, tendendo ad eundem finem
ſeu objectum adæquatum. Hinc qui excipit-

plurium confefſiones in peccato mortali, tot
com⸗-⸗

60 Tractl. W. Exam. I.

committit peccata, quot abſolvite quia hie
nulla eſt unio moralis, cùm quælibet abſolu-
tio ſit actio completa. Item qui unicâ abfo-
lIutione v. g. mille homines abſolveret, toti-
dem peccatis peccaret, quia tot perficeret
Sacramenta, & iſta actio, licèt phyſicè una-
foret, virtualiter tamen & moraliter ſimul eſ-
ſet multiplex. Item oſeulum libidinoſum eſt
peccatum mortale, ſi ſit actio completa; fſi
autem ordinetur ad copulam, unum conſti-
tuit cum copula peccatum. Item qui unò actu
læſit, occidit vel diffamavit plures, tot in-
uno actu habet diſtinctas moraliter numerò
malitias, quot ſunt perſonæ læſæ.
Qui verò unéd impetu iræ circa eandem per-
ſonam contumelias, aut contra Deum blas-
phemias plures, vel circa eandem rem plura
juramenta repeteret, eſſet unum numerò pec-
catum, quia eſſet unus numeréô moraliter a-
Qus; ſecus autem, ſi fieret cum reflexione ſu-
per ſingulos actus: quia ſic non eſſent mora-
Hiter uniti. Item qui haberet intentionem in
tota Qnadrageſima non jejunandi, non unum,
ſed plura committeret peccata: quia una je-
junii omiſſio eum altera non habet moralem
connexionem.
Reſp. 2. Peccata etiam multiplicantur nume-
r5 voluntate peccandi moraliter interruptâ
aut renovatâ. Ratio: quia tunc tollitur mo-
ralis unitas actuum & objectorum. Hæc au-

tem tollitur, cùm actus voluntatis nec in ſe,
nec

41
elber d
iinici
heret, 1
t derſene
lcenn
et nol .
dlinſin
conen
bnumn con
gbilndd
es, tot N
er AMuce

lener⸗
eun diu.
uen Pon
medne⸗
norltert
erioneſn
Vent mort
tionen
non un
is und
4 won

nilti⸗
ue
ln
M
VN

De Vitiis, & Peccatis. 61

nec virtualiter in ſuo effectu, nec in pruden-
ti hominum judicio perſeverat, ùt patet ex
his regulis: .
Prima: Si plures actus ſucceſſivè ponantur-
circa plura objecta numerò adæquatè diſtin-
ta, ut ſi poſtquam furatus es à Joanne, fu-
reris à Petro.

Secundaz Si priorem voluntatem revoces per
pœnitentiam, & poſtea eandem repetas.

Tertia: Si deliberatè ceſſes ab actu, ut ſi ad
delectationem paulò antè derelictam redeas,
duo peccata committis: ſecus, ſi ex diſtra-
ctione aut indeliberatione eandem derelique-
ris.
Quarta: Si actus nullam adinvicem dicant
ſubordinationem vel dependentiam, ut ſi unzâ
copulâ abſoluta tranſeas ad aliam.

Quinta: Si inter plures actus nullé volunta-
tis effectu inter ſe connexos tantum temporis
intercedat, ut prudentum judiciéò cenſeantur
diſcontinuari, ut ſi habitâ delectatione vene-
reâ ores Horas Canonicas, & his abſolutis-
ad eandem revertaris.

Q., 7. Unde deſumitur gravitar pecca⸗
torum? .
Reſy. Ab objeétis: quia ab iisdem deſumi-
tur differentia ſpeciſica. Ex quo ulteriùs ſe-
