di, quòd conſuetudo proveniat quaſi ab in-
trinſeco 1 occaſio proxima autem ab extrin⸗
ſeco.
Colliges 2. Conſuetudinarium & recidivum
in hoc differre, quòd conſuetudinarius pro-
priè ille dicatun, qui ex frequentatis actibus“
vitioſis contraxit conſuetudinem peccandi, ſi-

vS habitum quendam ac propenſionem incli-
nan-⸗

Ci àe

n N mM
wo⸗

.
oe

nnd hont
ſter uſn.
CAfone 1
uimn

99

e Pete
talli te⸗
en dele,
bolren⸗
Cn
ni.
ter en
Pecen
e
b ent

ebe

l⸗

De Vitiis capitalibus. 87
nantem in peccatum. Recidivus autem dici-
tur, qui poſt abſolutionem vel ſemel relabi-
tur: ex quocunque demum capite reuapſus
proveniat.

Ex Exam. III.
De Invidia & Gula.

DQ. 7. Quid eſt Invidia?
Reſp. Eſt triſtitia de bono alterius, in quantùm ab
invido æſlimatur diminutivum propriæ gloriæ vel extel
lenti’. Eſt ex genere ſuo peccatum mortale:
quia contrariatur charitati, cùm tendat con-

tra bonum proximi, quem, & quod tenemur

diligere.

O. 2. Quid eſt Gula?
Reſp. Eſt inordinatus appetitus cibi & po-
túùs. Eſt peccatum: quia recedit ab ordine
rationis, & menſura per eam conſtituta. Et
quidem erit mortale, ſi inordinatio tanta ſit,
ut ab ultimo fine avertat.

.. 3. Filieæ Gulæ quot ſunt 6 gue?
Reſp. Sunt hæ quinque: Inepta lætitia.

Scurrilitas. Immunditia. Multiloquium. He-
betudo mentis circa intelligentiam.

Q. 4. Qaot ſunt ſpecies Gulæ?
Reßp. S. Th. eas aſſignat héc verſu:
Praproperé, laudè, nimis, ardenter, ſudiosd.
54 kre-

88 Trabt, F. Exam. II.

Præproperé, ideſt concupiſcentia inordinata-
edendi in præveniendo debitum tempus? lau
7, q⸗ erendo cibos pretioſos; nimis, nimium
comedendo; ardenter, non ſervando modum
debitum in edendo; ſudiesè, quærendo cibos
nimis accuratè præparatos.
Cùm Gula dividatur in commeſſationem &
brieta tem

D F5. Daid ſa Ebrietas?
Repp. Eſt voluntarius exceſſus in potu ine-
briante usque ad amiſſionem uss rationis
Si ſit completa & perfecta, eſt peccatum mor-
tale: quia per illam homo ſe violenter privat
ratione, quæ eſt optimum bonum hominis“,
Dixi: vielenter, per quod differt à dormiente,
qui naturaliter ſe privat ratione.
Porrò ſigna, ex quibus completa ebrietaæ
notari peteſt, ſunt, v. g. ſi quis non recor-
detur, quæ dixerit, vel fecerit, aut quomo-
dò domuúm redierit: ſi talia fecerit, qualia-
facere non conſuevit, v. g. præter morem 8
turpia loquendo, vel querendo, aut blaſphe-
mando, domum turhando, uxorem baculan-
do, &c.
Excuſatur tamen ebrietas etiam completa
à mortali defectu voluntarii. Primò: ſi quis
neſciat potum eſſe immoderatum, & inebria-
re potentem. 2. Si aliquis quidem percipiat
potum eſſe immoderatum, non tamen æſti-
mnet eſle potentem inebriare-
OQ. 6.

„
elti⸗ ihorc
In kempe
indo nol

1,
—RL
4

Perenco

elationen

in un i
6 ritionh,
Au m,
Uer grin
lomini,
nienee

chrieas
on feeo
t or
alr
ofen
Dlue
bacln

De Vitiis eapitalibus. 39
D. 4. Quid agendan cum eo, qui conſite-

tur: Fui ebrius?
Reſz. Petendum 1. An tantùm ſemel, an
ſapius, & quoties? 2. An totaliter ratio
fuerit turbata, nec ſolita potuerit ſubire mu-
nia? ſi ita, & voluntatiè ſe inebriaverit? 32.
An in ſua ebrietate alios non ſcandaliz averite,
& ſuò malò exemplò alios ad hauſtus æquales
non incitaverit? 4. An non commiſerit in.,
ebrietate aliqua peccata, quæ antea ſcivit,,
vel ſaltem facilè prævidere potuit ſe commiſ-
ſurum, quia illa, utpote voluntaria in cauſa,
ſi ſint damnificativa alterius, tenetur in con-
ſcientia reſarcire.
Gulæ & Ebrietati opponitur Jejunium
Unde circa illud

Ex Exam. IV.
De Jejunio.
Q. 7. Dzid & qsotuplex eſt Jejunium!

Reſp. Jejunium eſt quadruplex: ſcilicet 1.
Naturæ, 2. Spiritüs. 3. Virtutis. 4. Ee-=
cleſiæ. Primum eſt abſtinentia ab omni cibo
& potu, ita ut nihil à media nocte ſumptum
ſit. Secundum (quod eſt jejunium ſolùm-
metaphoricè) eſt abſtinentia à peccatis-.
Tertium eſt abſtinentia à cibo & potu juxta-
regulam temperantiæ. Quartum eſt abſti-

nentia juxta regulam ab Eccleſia præſcriptam

F S5 2*

90 Trabt. V. Exam. I.

Q. 2. Quot ſunt cauſa excuſantes à jcjunio?
Reſp. Præcipuè ſunt quatuor: nim. Impoten-
tia, Paupertas., Labor notabiliter corpus mace-
rans. Pietas complectens officia ſpiritualia-,
& opera miſericordiæ cum jejunio non com-
patibilia.
Quibus quinta addi poteſt cauſa, nimirum
diſpenſatio Superioris.

Q. 3. Quot ſunt de eſſentiæ jejunii?
Reſp. Hæc tria: nimirum Delectus ciborum-,
qui ſignificat abſtinentiam à carnibus & ab iis,
quæ à carne originem trahunt, certum refectio-
nis tempus, & unita refectio. Licita tamen eſt
ſerotina collatiuncula, quæ tamen excedere-
non debet quartam partem illius quantitatis,
quæ ſufficit ad integram cœnam: quia mora-
liter talis exceſſus cenſetur eſſe gravis.

DQ. 4. Violaturnè icjunium per ſumptionem
Theée, Cafße, aut Chocolate *
Reſp. 1. Quòd Thée non violet, certum eſt:
idem dic de veronica, aqua ſalviali & ſimili-
pus: non enim ſunt nutritiva; aliud foret, ſi
lacte coquerentur, lac enim per modum cibi
ſumitur.
Reſp. 2. Caffé, licèt ſit materia ex fabis com-
poſita, ideòque aliquò modé nutritiva, non
violat jejunium: quia nec carnis mortiſicatio⸗
nem, nec mentis ad cæleſtia elevationem im-
pedit.

Reſp. F.

,.
—
,
e,
nin
. cor Pos 1
noln

l, ninin

tni
nn.
s Gbi
n ſjfi
amen et
Ncegere
titatu,
n note⸗

Npnoun

ttumet.
nd
Atore
duend

b
ti

De Jejunio. 91

— — .
Reſp. 3. Chocolate, ſi componatur (uti
Authores eam deſcribunt) ex ſaccharo, aliis-
que ingredientiis, ſubſtantialibus cibis, &
ſumatur in magna quantitate frangit, jeju-
nium: quia tunc per ſe ordinatur ad nutri-
tionem, habétque rationem cibi.

OQ. 7y. Excuſatnè parvitas materiæ à mortali
ſinè earnibus ſumpta extra menſam

Reſp. Affirmativè. Er ideo famuli in men-
ſa miniſtrantes, & lectores menſæ excuſan-
tur, ſi ante vel ſub miniſterio ſuo mwodicum.
ſumant.
Imò dicta materiæ parvitas excuſat etiam-
in comeſtione carnis. Non enim video, cur
in hoe Eccleſiæ præcepto non pofſit dari par-
vitas materiæ, ſicut in aliis. Unde non pec-
cant coqui, in die jejunii guſtantes ea, quæ
coquuntur ex carnibus.

Q., 6. Prandium debetnè eſſe continuum?

Reſp. Affirmo de continuatione morali: nu-
de ſi quis (non in fraudem jejunii) à medio
prandiò ſurgat cum animo illud reſumendi
intra modicum tempus, non peccat. Cæte-
ràm menſa nimis diu protrahi non debet,;
communiter autem cenſetur protractio mor-
tifera, ſi duret ad tres horas, quæ eſt pars
nortabilis diei.
Not. Si ſpectetur moderna Eceleſiæ con-
ſuetudo, quæ cœnam mutavit in prandium,
16.

92 Trabl. F. Exam. IF.

refectionis tempus non viderur eſſe de ſubſtan-
tia jejunii; ſed vel eſt accidentarium, vel re-
quiſitum ſecundarium, ſic, ut hoc tempus ſi-
nè juſta cauſa prævenire ſit leve, ex cauſa-
nullum peccatum.

Q. 7. Qui eſt fatigatus ex labore ob recrea⸗

tionem aſſumpto, extuſaturnò à ſejunis?

Reſp. Diſtinguendum eſſe. Vel talis præ-
vidit, aut prævidere debuit ſe fatigandum S&
ad jejunium impotentem fore ex impedimen-
to à ſe voluntariè poſito, vel non? Si prævi-
dit, peccat mortaliter in ſua cauſa, non jeju-
nando, & à fortiori, ſi formaliter ſe inten-
derit fatigare, ut non jejunaret: quia hoc eſ-
ſet in fraudem jejunii. Si non prævidit, nec
prævidere potuit, mortaliter non peccavir,
defectu voluntarii.

Q. ⁶. Caupo in loco Catholico poteſinè in die
jejunii peregrino baretico apponere carnes?

Reſp. Peccat mortaliter peccatô ſeandali,
quò tamen ſeclusò excuſari poteſt, fi exinde-
timeat grave malum, vel adſint graves mi-
næ, vel peccatum equidem fieret absque ejus
cooperatione. Idem efſt judicium de opifice
reſpectu famulorum hæreticorum, qui pari-
ter peccat, ſed excuſari poteſt, ſi alios fa-
mulos habere nequeat, & hi cum deſferere-
velint, niſi eis det carnes. Idem dic de co-
quo Catholico Domini Lutherani.
. 5.

.
—
S
atüm
loc en,
R, ex

,
ens
Pel tiisn,
litpnneln
Linpeline
1 rel
,l e
le nten
ir hoe
lt, me
Nnir,

Mis

ut

ſeandi
Kieint
rſent
begetn
e
gls

De Jejiunio. 93

Q. 9. Qui alinm aliunde certò cœnaturum
in die jejunü invitat ad ſuam cœnam, peccatne
invitando?
Reſp. Non peceat, ſi ſolùm urbanè invitet,
& non urgeat importunè; ſi verò neſciat eum
aliunde abſolutè reſolutum eſſe ad cœnam,
peccat mortaliter: quia quantum eſt de ſe-,
dat ei occaſionem peccandi mortaliter.

Q. 70. Petrus ſub initium Quadrageſinis
ob morbum diſpenſatur à jejunio, poſt quindenam verò
totaliter ſanatur, poteſinè frui illa diſpenſatisne
pro reliqua parte?
Reſp. Probabiliùs non poteſt. Ratio: quia
diſpenſatio rationabiliter debet intelligi ſic,
ut ſubintelligatur conditio; ſi, & quamdiu in-
diges.

. 1I. Paulus exiturus eſt è& loco jejunii ad
alium, in quo non eſt jejunium, poteſine mane
Jentare?
Reſp. Poteſt ex cauſa manè jentare in cibo
eſuriali, & meridie prandere, & in alio lo-
co, ubi non eſt jejunium, veſperi carnes co-
medere: quia non tenetur ad Legem particu-
larem ſui territorii.

Ex Exam. V.
De ira & Acedia, ac peccato in Spi-
ritum S.
DQ., 7. Qaid eſt Ira?
Xeß. Eſt inordinatus appetitus vindictæ.
Eſt

94 Trast. V. Exanz., V.,

Eſt ex genere ſuo pecceactum mortale: quia-,
contrariatur charitati & juſtitiæ.

Z. 2. Quomodo differunt Ira & Iracundia;
iratus & iracundus?
Reſp. In hoc, quòd ira & iratus dicant,
actum; iracundia & iracundus ſonent habi-
tum, quando nimitum quis eſt irà habituatus
per frequentatos actus.
OQ. 3. Ira habetné Rilias?
Reſy. Habet ſex filias, quæ ſunt: Indigna-
tio & tumot mentis, quæ perficiuntur in cor-
de; clamor, blaſphemia, contumelia, quæ
erficiuntur ore; rixa, quæ committitur-
opere externòô.
Indignatio eſt, cùm quis non vult alium vi⸗
dere, nec cum eo convetſari, reputans eum
ſuâ converlſatione indignum.
Tumor mentis eſt, dum quis diverſas excogi⸗-

tat vias vindictæ.
Clamer eſt „ dum homo in modo loquen-

di (per quem intelligitur inordinata & con-
fuſa locutio) iram ſuam demonſtrat.
Blaſphemia eſt, quâ quis prorumpit in verba
Deo injurioſa.
Canrumelia effutit verba injurioſa proximo.
Riws eſt quoddam privatum bellum inter pri⸗
vatas perſonas, non ex aliqua publicà aucto-
ritate, ſed magis ex inordinata voluntate.
2. 4. Quid eſt Acedia!
Reſp. Eit triſtitia ſeu tædium, vel vitium in-

eli⸗

—
mortabe,

tir,

4

ſins en

ſorent hi

iitebirun

r
t ler
Unkur inern
neli, g
Immititut

An ⸗
utuns eun

lin ene

1o lognen
1ta & N
tat.
pit in ke

Prorini
nigten,
blic
oln⸗
4
Awr⸗

46. lyalng

De Vitiis capitalibur. 95

cünans: ad triſtandum de bono ſpirituali divino, quate-
nus eſt divinum, in eo qui triſtatur. Dixi, quate-
nus divinum eſt: nam triſtari de opere bono
præcisé ratione annexi laboris vel difficulta-
tis non eſt peccatum acediæ.
Eſt ex genere ſuo peccatum mortale: quia
triſtitia contrariatur charitati, proprius enim
effecus charitatis eſt gaudium de Deo; ace-
dia autem eſt triſtitia de bono ſpirituali.
QD. 5. Acedia quas hbabet ſilias?
Reſp. Habet ſex, & ſunt:
1I. Malitia, quæ eſt, quando ex triſtitia vel
tædio rerum ſpiritualium tam malus quis ef-
ficitur, ut eas impugnet, aut nihil vel parùm
curet, doleat ſe eſſe Chriſtianum, ſe néſſe
Deum, vel res fidei.
2. Kancor mentis eſt amaritudo contra eos,
qui ad ſpiritualia inducunt.
3. Puſillanimitas eſt parvitas animi, quâ ho-
mo fugit opera ſpiritualia ardua, ſuam ramen
potentiam non excedentia.
4. Torpor circa præcepta, tepidè ea obſervando.
5. Deſperatio, quæ eſt fuga voluntatis, quàâ
quis refugit ſalutem æternam acquirere per-
media ordinaria, &c. ùt infràâ Tract. 7. Exam.
4 g. 4.
6. Evagatio mentis circa illicita, éſtque tunc,
quando homo ex tædio à ſpiritualibus ſe trans-
fert ad delectabilia exteriora.
Porrò quid & quot ſint peccata in Spiri⸗
tum S. dictum eſt ſuprà Tract. 4. Exam. e Ei-

Tradk. PI.
CIRCA

TRACTATUM VI.

De Legibus.
Ex Exam. I.
De Lege in communi.

Q., 7. Quid eſt Lex?
Reſp. Eſt ordinatio rationis ad bonum commune ah
es, qui curam communitatis habet, promulgata.

. Q. 2. Quotuplex eſt Lex?
Reſp. Primò: Alia eſt æterna, alia naturalis.
2. Alia eſt pofitiva, ſeu ab aliquo liberè
poſita, nimirum à Deo vel homine. Unde Munnn
dividitur in divinam & humanam. Eſt autem
Divina alia vetus, alia nova. Humana ve-
rô alia eſt Eccleſiaſtica, alia civilis.
3. Lex alia eſt mere pœnalis, quæ verbis ex-
preſſis nihil prohibet vel præcipit, ſed præ- g ilthen
cisè ſtatuit pœnam contra transgreſſores“. “
Alia eſt merè præceptiva vel prohiditiva, præci- imni

Rxam. J.

96

—

piens vel prohibens aliquem actum, non ſta- ce e

tuendo pœnam contra transgredientes. Alia
eſt mixta prohibens actum, & ſimul taxans
pœnam. Et hæc iterum eſt vel mixta copu⸗
lativè, quæ nimirum prohibitioni adjicit pæë ,
nam ſinè particula vel. Vel mixta disjuncti- n r
v per particulam vel. lel
Qe. 530

unl.

un Ahug
npll
ir nitutel
gno Gen
Ne. Unde
Wruer
Homada
lis
verbizt
, ſelg
tasgrelon
A
m, M!
lientes
ſimultnt
Uuing
ni
inreen

De Legibus. 97

. 3. Duomodo diſferunt Lex &præceptum;
Keſp. In tribus: 1. Quia Lex datur com-

munitati, præceptum etiam perſonis patticu-

laribus, 2. Lex à capite reip. alterum à quo-
vis ſuperiore ponitur. 32. Lex eſt perpetua,
præceptum verò temporale, & exſpirat ex-
ſpirante præcipiente, ſeu cum morte ejũs, ſi-
vê naturali ſivè civili, ſeu dum exſpirat ejus
officium ſeu gubernium.

Q. 4. Quomodo diviſio præcepti in affrma-
tivum & negativum eſt intelligenda?
Reſp. 1. Vocatur præceptum affirmativum,
quia affrmat actum efſſe faciendum: negati-
vum verò, quia negat ſeu prohibet actum-
fieri.
Reſp. 2. Præceptum affirmativum obligat⸗
ſemper, ſed non pro ſemper; negativum au-
tem obligat ſemper & pro ſemper. Ratio pri-

mi eſt: quia præceptum affirmativum præci-

pit actum virtutis, qui non quòlibet modò fie-
ri debet, ſed obſervatis debitis circumſtantiis,
quæ requiruntur ad hoc, ut ſit actus virtuo-
ſus, nimirum ut fiat, ubi, quando, & ſe-
cundùm quod debet: ergo non obligat pro
ſemper, ſed pro tempore debito & congruo.
Ratio ſecundi eſt: quia præceptum negati-

vum prohibet actum peccati, qui ſecundum

ſe eſt malus, nec unquam ullé modô, aliquòê
tempore, vel locô poreſt bene fieri, quia ſe-
cundùm ſe eſt conjunctus malo fini.
G e de

98 Tract. VI. Exam. I.
Q. 5F. Quid eſt promulgatio. Legis?

Keſp. Eſt authoritativa intimatio, ſeu pu-
blica & ſolemnis propoſitio legis ab habente
authoritatem, facta per vocem præconis, vel
publicam & authenticam ſcripturam valvis-
affixam, vel Communitati prælectam.
Et hæc requiritur ùt conditio, ut lex
habeat virtutem obligandi in actu ſecundo.
Non tamen requiritur acceptatio populi: un-
de Alex. VII. damnavit hane propoſitionem:
Populus non peccat, etiamſi absque cauſ[a non acceptet
Legem a principe promulgatam.
Porrô promulgatio legis differt à divulga-
tione ejusdem: hæc enim fit per alterius vel

aliorum relationem, aut per ſimplicem ſeu

privatam notitiæ communicationem,

Ex Exam. II.
De Lege æterna & Naturali.

. 7. Quid eſt Lex æterna, quid naturalis?
„

Reſp. 1. Lex æterna eſt ratio divinæ ſapien-
tiæ, ſecundàùm quod eſt directiva omnium-
actionum & motuum.
Reſp. 2. Lex naturalis eſt dictamen quod-
dam rationis naturalis à Natura ſeu ab Au-
thore Naturæ inditum, dictans, quid bonum
ſit vel malum, quid agendum, quidvé omit-

tendum.
O, 20

en

,),

—
—

Mnla,
intio, e

it 25 ;

ngreconi,
ſpruram 1
ledan
lid, u
1n ſeon
io ohli,
Dropoltiore
un An

1t Gin⸗

Aerius

Nhlcen /41
n

rali
4 natiK

winely⸗
Iva omrun

De Legibus. 99
DQ. 2. Lex nataralis eſins mutabilitd
Ante Reſp. nota mutationem (idem eſt
de diſpenſatione) Legis dupliciter poſſe fie-
ri. I. formaliter & propris, ut ſi objectum Le-
gis maneat in iisdem circumſtantiis, in qui-
bus terminabat intentionem Legislato ris, &
tamen tollatur obligatio ejus. 2. materisliter
& impropris, ſi nimirum Legis objedum, ma-
teriæ, & circumſtantiæ varientur ſic, ut Legis-
latoris intentio, conſequenter & Legis obli-
gatio ad illud ampliùs ſe non extendat. Hôc
not.
Reſp. Lex naturalis non poteſt mutari vel
diſpenſari formaliter & proprie: quia quod
jubet vel vetat, eſt per ſe & intrinſecè bo-
num vel malum: ergo per nullam formalem,
mutatioônem vel dilpenſationem poteſt ſe ali-
ter habere. Poteſt tamen mutari impropriè
& materialiter, quatenus deſinit ejus obliga=
tio propter mutationem materiæ vel circum-
ſtantiarum.
OQ. 2. Lex naturæ patiturno interpretatio⸗
nem vel Epikiam?
Reſp Patitur ſimplicem interpretationem:

quia hæc eſt ſimplex declaratio Legis, ac ver-

borum, qhibus lata eſt, quorum ſenſus non-
eſt omnino clarus. Non patitur tamen Epi-
kiam propriè dictam: quia hæc eſt Emendatio
Legis, ubi deficit propter univerſale; Lex autem na-
turæ nequit deficere ſeu emendari, at dictum eſt.

100 Tradl. VI., Exam. II.

Qe 4. Ad quam Legem ſpectant præcepta
Decalogi?
Reſp. Omnia (exceptô tertiò de ſanctifica-
tione Sabbati præcisé quantùm ad determina-
tionem- temporis) ſpectant ad Legem natu-
ræ: quia ſunt immediatè ejus concluſiones.
Porrò præcepta Decalogi his verſibus con-
tinentur:
Limum crede Deum, nec jures vana per ipſum.
Fabbata Santtiſices, habeas in honore parentes.
Non ſis occiſor, ſur, mæœchus, teſtis iniquus.
Alteruis nuptam, nec rem cupias alienam.

OQ. 5. Poteſtnè dari ignorantia invincibilis
Legis naturæ
Ante Reſp. nota præcepta Legis naturæ ad
3. Claſſes poſſe reduci, ſic, ut in prima Claſ-
ſe ſint illa univerſaliſſima, non tam præcepta,
quàm præceptorum omnium principia: Be-
num eſt faciendum, malum fugiendum, &c. In ſe-
cunda Claſſe ſunt, quæ ex iſtis ſolò naturali
lumine per facilem diſcurſum deducuntur, ut
in Decalogo ſunt v. g. Præcepta honorandi
arentes, non furandi, &c. In tertia Claſſe
lunt illa, quæ ex primis difficilius eruuntur-.
Hòôc not.
Reſp. In homine rationis compote non po-
teſt dari ignorantia invincibilis præceptorum
primæ & ecunde claſſis, bene tamen tertiæ.
Ratio I. & 2. p. eſt: quia iſta principia-
ſunt conjunctifſima lumini naturali intellectũs
pra-

.

I

— De Legibus. 101
MWaht jrin — . ———— 7
practici, ſicut illa principia ſpeculativa: To-
tile ng. um eſt majus ſuuâ parte, Quodlibet eſt vel non eſt,

Nuern ſunt conjunctiſſima intellectui ſpeculativo: er-
Aicenn go ſicut hæc non poſſunt ignorari ab intelle-
rai. O ſpeculativo, ita nec illa à practico. Præ-
e cepta verò ſecundæ claſſis deducuntur ex prio-
mnitdn ribus cum ſumma facilitate nemine cxterias-
docente, ſed vi ſoliùs rationis naturalis.
atſn hin Ratio 3. p. quia, ùt ait S. Th. q. 93. a. I.
neM in c. Haæc ita ſunt de lege naturæ, ur tamen indi-
. n, geant diſciplinâ, qua minores à ſapientioribus inſtruan-
tn, tur.

ild
P Ex Exam. V.
nnre De Lege humana.
rimaCla.
u OQ. 7. Actus interni poſſuntnè Ppræcipi lege
gnn bumanà?
c. hi Reſp. Poſſunt, ſi tales ſinr, ſinè quibus
uon astus externi præcepti ſubſiſtere non poſſunt;
cumè ſic præcipitur attentio in recitatione hora-
hoo rum: quia ſine illa oratio non ſubſiſtit. Quia
ee tamen ſunt aliqui actus purè interni, illos Ec-
umn cleſia non poteſt præcipere, ſi nudè conſide-
rentur. Ratio: quia illos non poteſt cog-
enn noſcere, neque punire: ergo nec præciperen.
uo Aliud eſt in Religioſis, qui voluntatem ſuam

plenée tradunt in manus ſuperioris,

G è32 Q 2.

2.

102 Tradt. VI. Exam. E.

2. It ſatisfiat alicui præcepto, requiri-
turns ſignata ac teflexa intentio ſatisſaciendi præ=
cepto àt tali.
Reſp. 1. Ut ſatisfiat præcepto negativo, non
requiritur aliqua intentio, ſed ſolâ omiſſione
impletur, licèt nulla ſuper illud fiat reflexio.
Ratio: quia pro objecto non habet autem-
moralem & humanum ,„ ſed ſolam omiſſio-
nem.
Reſp. 2. Non requiritur ſignata ac reflexa
intentio ſatisfaciendi præcepto affrmativo ùe
tali, probabiliùs loquendo, ſed ſufficit, &
neceſſariò requiritur, ut voluntariè ſeu adver-
tenter ponatur opus, quod præceptum eſt.
Quia Lex non plus præcipit, quàâm volunta-
riam operis executionem.

D. 3. Lex humana obligatné in conſcientia!

Reſp. Affirmativè; quia recta ratio docet.
Leges juſtas eſſe ſervandas.

Q. 4. Pex pœnalis obligatuè ſtatim ad
pænam ſube undam?
Reſp. Si fit latæ ſententiæ, puta excommu-
nicationis ipsé factéô vel jure, &c. obligat-
ante ſententiam Judicis, Seeus, ſi pœna ſir-
ferendæ ſententiꝰ?. Ratio patet ex ipſo tex-
tu Legis, ſi nimirum addat, vel non addat:
ipss facté, ipsé ſure. Quid autem ſit Lex pœna-⸗
lis, dictum eſt ſuprà Q. 2. in hoc Tract.

Exam. I.
DQ. F§F.

49
V, i
in,n

6 ſgitfpo, .
omiſi

lahet ien
len Onie

12 44 leſen
Kimniroi
lici,
ler adien
Ptun en
olonte⸗

ſentig

o Coren
tin a

excomm
det
Peentl
1 hr.
lernt!
nok

De Legibus. 103
OQ., 5. Unde poſſumus dignoſcere, quòd Lex

bumana obliget ſub mortali?
Keſp. Ex 7. principiis. Primoô, ex inten-
tione Legislatoris volentis ſic obligare. 2.
Ex verbis præceptivis, ſi intentio Legislato-
ris accedat. 3. Ex gravitate matcriæ. 4.
Ex una Lege alteram explicante, aut ex com-
muni ſenſu hominum arbitrantium Legem-
obligare ſub mortali. §. Ex adjuncta gravi
pPœna temporali ſeu corporali. 6. Ex gravi
appoſita cenſura. 7. Si fiat transgreſſio ex
contemptu, & hoc etiam in minimis.

Q. 6. Unde poteſt cognoſei, quòd Lex huma-
na obliget etiam cum periculo vitæ?
Reſp. Ex duobus. I. Si legis obſervantia
judicetur eſſe majus bonum, quâm propriæ
vitæ conſervatio. 2. Si trangreſſio legis hu-
manæ cum metu mortis incutiatur in contem-
ptum Legislatoris vel Legis.
D. 7. Quinam ſubjiciuntur Legibus
Reſp. Illi omnes, qui ratione utuntur, &
poteſtati Legislativæ ſubduntur: hinc infide-
les & catechumeni non tenentur legibus Ec-
cleſiæ, quia per Baptiſmum Eccleſiam non-
dum ſunt ingreſſi; bene tamen hæretici, qui
Eccleſiam per Baptiſmum ingreſſi ejus ſubja-
cent poteſtati. Item amentes perpetui, pue-
ri ante ſeptennium ordinariè, ſivè ante uſum
rationis, non tenentut Legibus Eccleſiæ: un-
G 4 de

104 Tract. VI., Exam. V.

de illis carnes die vetitò dari poſſunt. Item
Religioſi exempti non tenentur Legibus Epi-
ſcoporum, nec Clerici Legibus civilibus, in-
tellige vi coactivé. Item Legislator, Princeps
vel Monarcha non tenetur vi coactivâ, ſed di-
veétivâ tantùm ſuis Legibus; quia ùt dicitur in
Jure: Quod quisque juris in alterum ſtatuit;
ipſe eêdem jure uti debet.
Dixi: Princeps vel Monarcha; Eſt autem Mo-
narchia Principatus unius, ſeu quando unug
præeſt abſolutus & independens ab aliis. Et
hic tenetur ſuis Legidus quoad vim directi-
vam. Nam ſi loquamur de Regimine Ariſlocras
tico, ubi optimates dominantur; ejúsque Le-
ges vocantur ſenatis conſulta: vel ſi loquamur
de Regimine Democratico, ubi ſuprema poteſtas
eſt penes cœtum populi, ejusque Leges vo⸗
cantur Plebiſcia; non eſt dubium, quemliber-
tum ex Optimatibus, tum ex populo teneri
Legibus, etiam vi coactivâ: quia quilibet il-
lorum reſpectu totius cœtůs eſt verus ſubdi-

4

FEuse

Q. 5. Beregrini & Vagi tenenturns Legibus
locorum?
Rep. I. Qui ſunt in territorio alieno, ſivè
tranſeundoe, ſivè immorando, non tenentur
Leges particulares (ui territorii ſervare: quia
tales leges extra territorium non obligant.
Reſp. 2. Peregrini & advenæ tenentur ſervare

Leges territorii, per quod tranſeunt, v. g.
au-

Ih

Itert

4 6 8 1

en .

N, EE

.
polline
r leoibn
gitlihe,
Mor 1 Drine

lnͤ, 1

Iir en
gtun krtn

Rianen ,
vuncotnr
1 alis

e Aplche
lchne le
oglamn
polela
N .
Anſder
ld kenet
Cuüber
s ſ

4 e,

leno?
dn ten
fale
bie
Nlran
ln⸗
1

De Legibus. 10

audiendo ſacrum in die feſto, abſtinendo ab
opere lervili; & in die jejunii à carnibus. ſi
ſint ibi totõ mane relſpectu feſti, & totâ die-
reſpectu abſtinenti?g. Idem dic de Vagis“.
Ratio: quia qui ſentit commodum, ſentire-
debet & onus; eommodum autem ſentiunt in
deobligatione Legis ſui territorii: ergo ſentiant
& onus in obligatione Legis territorii, per-
quod tranſeunt.
Keſp. 2. Illi, qui veniunt ad locum animò
ibi perpetuò & ad longum tempus, vel ad
al'quot menſes aut ſeptimanas manendi, ali-
cujus negotii tractandi causâ, ſtatim fubji-
ciuntur Legibus particularibus loci illius. Ra-
tio eſt eadem. Vide ocgh: 2 ,,G.

Q., 9. Waid eſt Confſuetudo?
Reſp. Eſt Jus Juoddam moribus hominum conſtitu-
tum, quod pro lege ſuſcipitur, cùm deficit Lx. Quæ
quidem tripliciter deficere poteſt. 1. Cùnm-
Plané non eſt Lex. 2. Cùm fit inutilis. 30
Dum eſt dubia vel obſcura.

Q. 109. Duotuplex eſt Conſuetudo ⁵

Rejp. Eft eriplex. Prima ſecundum Legem, &
hæc vel legem confirmat, vel ſaltem interpre-
tatur, ſi ſit dubia vel obſcura, & ſic valet
contra tertium defectum, unde eſt illud: Con-
ſuetudo eſt optima Legum interpres. Altera eſt præ-
ter Legem, ſeu inducitur moribus utentium.,

4

106 Trabt. VI. Exam. V.

ubi Lex non eſt, & ſic valet contra primum
defectum. Tertia eſt conſuetudo contra Legem,
quæ repugnat Legi, & ſic valet contra ſe-
cundum defectum. Ex quo patet, quòd con-
ſuetudo triplicem habeat vim, nimirum, in-
terpretandi, abrogandi, ac inſtituendi Le-
gem. J.

O. 71. Quot modis poteſt abrogari Lex per
contrariam conſuetudinem
Reſp. Tribus modis I. Si Legislator eam expreſ-
sè approbet. 2. Viâ conniventiæ, ſi eam ſci-
ens & volens toleret. 3. Viâ præſcriptio-
nis.

Q. 72. Quæ requiruntur conditiones, ut con-
ſuetudo Legem abroget?

Reſp. Prima eſt, ut ſit juſta ac rationabilis,
id eſt: quæ nec rationi, nec juſtitiæ repu-
gnet. 2. ut confuetudo exerceatur per actus
externos à populo ac principe cognitos. 3.
ut iidem actus ſint voluntarii. 4. ut Princeps,
vel qui præeſt communitati, non reclamet.
5. ut Conſuetudo ſervetur à majori parte po-
puli. 6. ut non inducatur ex ſola devotio-
ne, ſed cum animo ſe, aliosque obligandi.
7. ut non ſit præcisè inchoata, nec per con-
trarium actum interrupta, ſed ut ſit frequen-
tiâ actuum continuata, & tandem completa
ac perfecta. 8. Requiritur certum tempus,
quod cùm nec in jure Civili, nec in Canoni-
c0

,

et conn
6n. Andl
let Conn
N, o
Umirun
ltnene,

iri lee
,
tor e
eſen
lelrin

nKas.

orcdi
Ciüe en
r per
gotos
r Mines
ön leclen
i unen
Ola Eenn
e e
ſele⸗
ein e
nd,
. C.
0

De Legibur. 107

co determinatum ſit, idem tempus requiri
tenendum eſt pro inducenda conſuetudine,
quod requiritur ad Præſcriptionem. Ideo de-
cem paſſim requiruntur anni, ſi Lcx ſit civilis;
40, verô, ſi ſit Lex Eccleſiaſtica. Hoc tamen
intelligendum eſt pro foro fori: nam pro fo-
ro poli ſufficit, ſi videamus prudentes & ti2
moratæ conſcientiæ viros plerôsque talem vel

talem morem ſervare.

Cæterùm ad inducendam hachconſuetudi-
nem non eſt neceſſarius titulus, nec bona fi-
des, ſicut ad præſcriptionem. Ratio peti-
tur à voluntate Legislatoris, qui rationabili-
ter velle poteſt, ut conſuetudo valeat, licèe
malâ fide inchoetur.

D. 73. Quando ceſſat Eex?

Reſp. Ceſſat tunc, quando non ampliùs con-
ducit ad finem à Legislatore intentum.

D. 74. Quid eſt Diſpenſatio!
Reſp. Eſt Juris communis relaxatio facta ab eo, qui
babet poteſtatem relaxandi.

D., 15. Poteſinè Legislator diſpenſære in ſug
lege?
Reſp. Poteſt diſpenſare ſecum & cum aliis in
ſua lege, uti & in legibus prædeceſſorum ſuo-
rum, cum quibus parem habet poteſtatem.
Ratio: tum qt la ejusdem poteſtatis eſt le-
gem condere ac tollere: tum quia par in pa-
em non habet imperium, bene tamen in ſubordi-
natum. Qr= 16

108 Trabt. Pl. Exam. V.
D. 76. PValetnè diſpenſatsio data ſinè juſta

cauſa?
Reſp. Affirmativè. Quia Legislator ſinè eau-
ſa validè poteſt tollere legem reſpectu totius
communitatis: ergo & reſtingere per diſpen-
ſationem; peccaret tamen Diſpenſans, quia
eſſet infidelis & imprudens. Diſpenſatus verè
licitè poſſet frui datâ diſpenſatione: niſi ſe-
quatur ſcandalum, vel damnum tertii, cujus
cauſam vitare tenetur; vel fuiſſet ad eam coope-
ratus poſitivè, eam petendo, conſulendo, &.

Q. 77. Duid ſ. Diſpenſatio obtenta ſit ex
cauſa falſa, valetné?
Reſp. Non valet: quia Diſpenſans ſolet ſub-
intelligere hanc conditionis clauſulam: Si pre-
ces veritate nitantur. Nec item valent reſcripta

Pontificia, quando obreptio, vel ſubreptio eſt

vitioſa ſeu malitioſa, lieèt fortè illis ſepoſitis
facta fuiſſet diſpenſlatio. Patet ex cap. Super
litteris de reſcripto. Eſt autem ebreptis allegatio fal-
ſiz Subreptio reticentia veri pertinentis ad rem,
pro qua petitur diſpenſatio.

Q. 75. Quid ſi cauſa à principio ſit vera,
ſed poſtes ex toto vel ex parte ceſſet?
Sit caſus: Epiſcopus à Papa habet delega-
tam poteſtatem (ad preces alicujus Comitis)
diſpenſandi in impedimento dirimente, ut fi-

lius Comitis contrahat cum quadam Comi-
tiſſa

NAad

1I

Abere
e,
1
onn⸗
elnae

,

—

lettortt
n eſpechn
lere her .
Ufrnlnn,
Dlherlrns
hliene
nun eti,
etagenden
Conlllene,

Aiim

lenloltt
ſlum Ffe
enr Wori
Aldent
a kd
1 el ih!
alegato
inensn

ripio
Nhabek
ſeuſute⸗

Gudd

De Legibus. 109

—.—

tiſſa ad ſedandas lites, quæ ceſſant ante di-
ſpenſationem. Q An nihilominùs poſſit di-
ſpenſari?
Reſp. Negativè: quia ceſſante causâ adæ-
quatâ vel principali diſpenſationis ceſſat & ipſa.

D., 79. Valetne diſpenſatio continens
errorem?

Reſp. Valet, ſi error nihil faciat ad rem,
vel ſit tantùm accidentalis, v. g. ſi erratum ſit
in nomine perſonæ. Secus, ſi error ſit ſub-
ſtantialis, v. g. circa principalem cauſam di-
ſpenſationis: quia tunc deficit cauſa, cui in-
nititur voluntas diſpenſantis.

OQ. 20. Valetnè diſpenſatio ſuper impedimen-
to conſanguinitatis vel afinitatis, quando præviè ha=
bita eſt copula, & haæc non ſuit expreſſa in libelle
ſupplici?
Reſp. Juxta modernum ſtylum Curiæ Roma-
næ in praxi non valere: quia reticetur aliquid,
ob quod fortè diſpenſatio non fuiſſet conceſſa.

DQD. 21. Qugnam ſunt juſtæ cauſæ, diſpen-
ſandi?
Reſp. Eſſe varias. I. Eſt circumſtantia tem-
poris: quia cum tempore murantur & homi-
nes; & hominum conditiones. 2. Magna uti=
litas Eccleſiæ, vel boni poblici. 3. Qualitas
perſonæ, meriti, ſcientieæ, &c. cùm alius æ-
què dignus non ſit. 4. Neceſſitas. 5. Pietas.
6. Eventus rei. 7. Scandalum multitudinis.
Ita

110 Tradt. VI. Exam. V.

Ita Sylvelter, qui addit: Sed quia caſus ſunt

innumerabiles, nec in hoc dari poteſt certa
regula, ſtandum in hoc eſt arbitriò boni vi⸗
ri, judicantis cauſam eſſe rationabilem.

Q. 22. Pot eſtas diſpenſandi exſpiratnè cum
morte concedentis re nondum exzcutioni mandatä à
Idem quæto de quacunque alia gratia ſeu privilegio.

Reſp. I. Jurisdictio delegata contentioſa ſeu
fori externi exſpirat morte concedentis, non
tamen jurisdictio fori interni.
Ratio: De prima ſic ſtatuunt leges, de ſes
cunda praxis & intentio conferentis.
Reſp. 2. Generalis Regula eſt ex jure, quòd
gratia facta non exſpiret per mortem Superio-
ris concedentis, vel per amotionem ejus ab
officio, re adhuc integrà, ſeu non dum exe-
cutioni mandatâ; bene tamen gratia facienda.
Explico: Gratia facta eſt, ſi facultas v. ge
abſolvendi, diſpenſandi, &c. ſit conceſſa in
gratiam ipſius Delegati ſen Commiſſarii, &c.
v. g. Confeſſarii, & non pœnitentis: quia
tunc eſt gratia actu facta Confeſſario. Gra-
tia facienda verò eſt tunc, quanda facultas
datar non in favorem Commiſſarii, ſed alterius
certæ perſonæ v. g. pœnitentis: tunc enim
non eſt gratia Confeſſario facta, nec actu fa=
cta pœnitenti, quia ipfi adhuc per Confeſſa-
rium eſt facienda. Et hæc exſpirat, ſi con-
cedens exſpiret, antequam Delegatus facul-
tatem diſpenſandi, abſolvendi, &e. det exe-

cutioni. Ra-

lunon,
S10
aluse
rut
jetane
e, lo
enin

in y

elen do
4 Pirid N
Eihnibilen
prag
lltn c
Prlge

1td connento
cAnketeni,
b

et ſert,
rhti⸗
terſue, G
Mten pen
en ei
Udn dun ent
Getlintene
htelliu ,
1t Cnetl
onmigari,t
oſtentis:
leſſano. 6
banc in
arii,Ketn
tis: tuun
1, Uerk!
c pere⸗
Cpir 1

De Legibus. 1II
Ratio & diſparitas utriùsque gratiæ usus eſt?
Quia in primo caſu gratia habet rationem do-
nationis, quæ non exſpirat per mortem do-
naotis; at in ſecundo caſu habet vim com-
miſſionis & mandati, quod perit morte man-
dantis.
Nota tamen, quod, ſi Epiſcopus v. g. con-
cedat pœnitenti facultatem, vi cujus ſe faciat
ab aliquo Confeſſario (quiscunque ille ſit)
in lege v. g. jejunii diſpenſari, talis facultas
non exſpiret morte concedentis: quia eſt gra-
tia ipſi pœnitenti jam immediatè facta, non
facienda, ſed ſolùm exequenda.

Q., 23. Quid eſt privilegium 6& quotuplex?
Reſp. I, Privilegium dicitur, quaſi privans
lege, ſeu ab ea eximens, ſive in alicujus aut
aliquorum favorem data quaſi privata Lex ſpe-
ciale aliquid indulgens. Propriè tamen non eſt
Lex: quia Lex ligat, ſecus vero privilegium.
Differt à diſpenſatione: Tum quia privilegi-
um aliquando eſt præter & non contra jus;
ſi autem ſit contra jus, idem eſt, quod di-
ſpenſatio. Tum quia diſpenſatio debet eſſe ex
cauſa, non verò privilegium.
Reſp. 2. Omiſſis aliis diviſionibus Privile-
gium aliud eſt reale, quod nimirum immedia-
tè datur rei, muneri, dignitati, &c. & hoe
perpetuatur cum re, munere, & c. Aliud eſt
perſonale, quod immediatè datur perſonæ, ut
ſi quis eximatur à tributo, & c. & de hoc eſt
Re-

112 Tadt. VII. Exanme. V.

Regula Juris: Privilegium perſonale perſonam ſequis
tur, & cum perſona exlinguitur.

Q. 24. Quomodo ceſſal Privitegium?
Reſp. Variis modis poſſe ceſſare. I. Morte
concedentis in fſenſu pauloô antè explicato.
2. Præſcriptione ac non uſu. Præſcriptio
privilegii contra Eccleſiam Rotnenam requirit
non uſum 100. annorum: contra alias Eccle-
ſias 40. annorum: contra monaſteria, loca,
perſonas, vel alia bona Religioſorum 60, an-
norum: contra privatas perſonas 10. anno-
