manducationis ſpiritualis aſſumitur panis & vi=
num, quia illis homines communiter reficiun-
tur corporaliter.
Reß. 2. Materia valida Conſecrationis eſt
ſolus panis triticeus, & vinum de vite. Ra-
tio S. D. eſt: quia inter alios panes homines
communiter utuntur triticed, cæterique pa-
nes adhibentur ex defectu hujus: ſicut & pro-
priè vinum dicitur, quod de vite ſumitur-;
alii verò liquores ſolùm ſimilitudinariè ſunt-
vinum. Unde hordeum, ſpelta, & far, eùm
non habeanr identitatem ſpeciei cum tritico,
non enim ex ejus ſemine generari poſſunt“,
non poſſunt eſſe materia apta hujus Sacramen-
ti. In quibusdam tamen locis far, ſpelta, &
ſiligo (à ſeligendo dicta) ſignificant ſelectum
triticum, ejusque ſpeciem, in quo ſenſu de-
valore dubitandum non eſt.

X 4 Reſp. 3°*

328 Tradbt. XII. Exam. II.

Reßp. 3. Si ad magnam quantitatem triti-
ci fiat modica admixtio alterius frumenti, po-
teſt exinde confici panis, qui ſit materia apta
conſecrationis; ſecus ſi admixtio ſiat magna:
quia in ſecundo caſu admixtio ſpeciem mutat;
non in primo, quia id, quod eſt modicum-,
quodammodo abſumitur à plurimo.
Reſp. 4. Quando eſt tanta corruptio panis,
ut ſolvatur ſpecies, ſicut cùm perditur, vel
mutatur ſapor, color, & alia accidentia, non
poteſt exinde confici Corpus Chriſti: aliquan-
do verò non eſt tanta corruptio, ut ſpeciem-
ſolvat, ſed eſt aliqua diſpoſitio ad corruptio-
nem, quod deelarat aliqualis immutatio ſa-
poris. Et ex tali pane poteſt confici Corpus
Chriſti, ſed conficiens peccat propter irreve-
rentiam Sacramenti.
Reſp. 5. Non eſt de necefſitate Sacramen-
ti, quòd ſit panis azymus, vel fermentatus,
quia in unoquoque confici poteſt. Conve-
niens autem eſt, ut unusquisque ſervet ritum
ſuæ Eccleſiæ. ItajS. D. hic q. 74. a. 4. in c. Offert
autem Romana Eccleſia azymos panes pro-
pterea, quòd Dominus ſiné ulla commixtio-
ne ſuſcepit carnem; Græca verò Eccleſia offert
fermentatum pro eo, quòd Verbum Patris
indutum e carne, ſicut fermentum miſcetur
farinæ. Mos tamen Eccleſiæ Romanæ ratio-
nabilior eſt: quia Chriſtus hoc Sacramentum
inſtituit primâ die azʒymorum, quàâ die nihil
er-

„.

G1, u
erbilis
N
A nator
elütare
bet Vine
ditur e
lem 2.
Ullius
Leßteckun
li Chn
s po
Unpuine
65. 9.
wagn⸗
moc.
Rens
niisſat

pecken
ropti⸗
tio l
Cotpus
inere.

tcramen
entind
Coen
Vet in
ne.0e
Nes
nnin

De Eueberiſtia. 329

fermentatum debebat eſſe in domibus judæo-
rum.
Reſp. 6. Acetum non poteſt conſecrari,
bene tamen vinum aceſcens. Ita S. D. hic
a. §. ad 2. quia acerum eſt vinum corruptum,
vinum verô aceſcens eſt tantùm in via ad cor-
ruprionem. Ita nec agreſta eſt materia con-
ſecrabilis, bene tamen muſtum. S. Th. bic a.
5. ad 3. quia agreſta ſolùm eſt in via gene-
rationis, & nondum habet ſpeciem vini, quam
tamen habet muſtum.
Reſp. 7. Vinum mirachlosè fadum, v. g.
ex aqua, uti in Cana Galilææ, eſt materia-
conſecrabilis, etiam licitè: non enim requi-
ritur, ut creverit in vite, ſed ſufficit, quòd
habeat naturam vini de vite.
Reſp. 8. De neceſſitate præcepti (licèt non
necefſitate Sacramenti) in hoc Sacramento
debet vino miſceri modica naruralis aqua.
Creditur enim, quòd Chriſtus in inſtitutione
ejusdem aquam vino milcuerit ſecundàùm mo-
rem illius patriæ. Mixtio autem iſta ſignifi-
cat effectum hujus Sacramenti, qui eſt unio
populi Chriſtiani ad Chriſtum: videmus enim
in aqua populum intelligi, in vino verô oſten-
di ſanguinem Chriſti, ait Jul. Papa.
Reſp. 9. Quæcunque materia- Euchariſtiæ,
ſive magna, ſive parva validè conſeciari po-
teſt, modò ſit Sacerdoti ſaltem moraliter-
præſens: quæ præſentia eſt de neceſſitate, &
moralis ſuſſicit. Tum quia Chriſtus Apoſto-
X 5 lis

330 Track. I. Exam. II.

lis dedit facultatem abſolutè, nullàâ factâ li-
mitatione Tum etiam, quia particulæ de-
monſtrativæ, Hoc, & Hie, in forma Conſecra-
tionis ſignificant cosſecrari, quod eſt præ-
ſens, ac materia debita: & niſi moraliter præ-
ſens, ſeu aliqué ſenſu perceptibilis ſit, per-
dicta pronomina demonſtrari non poteſt. Pec-
caret tamen graviter Sacerdos, qui ſuâ po-
teſtate irrationabiliter abutens, hoſtias nimis
multas, aut materiam nimis magnam, vel
nimis parvam conſecraret.

2. Aqua Caliti admixta cenvertiturne
immediate in Sanguinem Chriſti, vel prius in
vinuim ?
Reſp. Probabilius eſt, quòd aqua prius con-
vertatur in vinum, & mediante viné in San-
guinem. Ratio eſt : quia nihil immediatè con-
vertitur in Sanguinem Chriſti, niſi quod ex
Chriſti inſtitutione eſt idonea materia Conſe-
crationis; ſed juxta perpetuam Eccleſiæ Tra-
ditionem talis materia eſt ſolum vinum de vi=
re, ſeu habens naturam vini de vite; tale au-
tem non eſt aqua manens in ſua natura etiam
vVino juxta poſits. Ergo.
porrò Dominicani in Miſs privatis à prin-
cipio Miſſæ apponunt aquam, ut ſint magis
certi de converſione aquæ in vinum.
Q 3. Poteſine una ſpecies ſinè altera con-
ſe crari

Reſp. Poteſt quidem validè, non tamen li⸗
ci-

—
qu
en
Aunins
Uileer
ſebel
lein
lantci
d
Untor v
umnuner
ainhcii
Cun, ſe
I.

re
1. Et

5. Ch
nſono
niliter,
nanluca⸗
ahgu
Ee man
1 (Cal,
1 Min.
d dd⸗
ſun
Ulins

elle ,
Corlen
lien
ſt, X
Relt
iluip
his nn
amn

ertitte⸗
,

lo con.
in Lan⸗

con

gboc

iaCo
leſel

un den
eziler

durg ein

tii⸗
ſnt nur

n⸗

De Euchariſtia. 331

citè in quacunque neceſſitate, adeo, ut nec
Papa diſpenſare poſſit. Ratio primi eſt: quia
forma unius ſpeciei eſt ab altera independens,
& ſignificat Corpus Chriſti: ergo & ponit,,
quia verba ſunt practica. Ratio ſecundi eſt:
De Jure Divino Conſecratio Euchariſtiæ eſt ſi-
mul Sacriſicium incruentum ex inſtitutione,
Chriſti; ſed non poteſt eſſe Sacrificium, niſi
conſecretur utraque Species: quia Sacrificium
incruentum ex ſua inſtitutione eſt repræſenta-
tio Sacrificii in Cruce oblati, quod non fuiſſet
perfectum, ſed mutilum, ſinè effuſione San-
guinis. Ergo.

Ex Exam. III.
De præſentia Chriſti in Euchariſtia.

Do T. Efene in hoc Sacramento Corpus Chbri-
ſti ſecundum veritatem?
Reſß. Chriſtus eſt in Euchariſtia, non ſolùm
t in ſigno & figura, ſed verè, realiter, & ſub-
ſtantialiter. Patet Joan. 6. Nam ibi Chri-
ſtus ait: Panis, quem ego dabo, caro mea eſt, &c.
Niſi manducaveritis Carnem Filii hominis, & biberi-
tis equs Sanguinem. Sed ibi Chriſtus non loqui-
tur de manducatione ſpirituali per fidem, ùt
putat Calvinus: ergo de reali & ſubſtantiali.
Prob. Min. I. quia aliàs Chriſtus fruùſtra di-
ceret, dabo, ſed deberet dicere, dedi, cùm per
Ridem jam pridem dederat. 2. Chriſtus fru-
ſtra diſtingueret inter comeſtionem & bibitio-
nem:

332 Trabt. XII. Exam. III.

— . — .
nem: ſi enim hæc fiant per fidem, ſunt idem,
nimirum credere in Chriſtum, &c.

D., 2. Manetne in Euchariſtia aliquid dé
pane, & vino, & quid illud?
Keſp. In Conlecratione Euchariſtiæ fit tran-
ſubſtantiatio, ſeu vera ſubſtantialis converſio
totius ſubſtantiæ panis & vini in ſubſtantiam
Corporis & Sanguinis Chriſti, ita ut nec ma-
teria, nec forma, nec aliud quid ſubſtantia-
le de pane & vino mancat, ſed ſolùm eorum
accidentia, ſeu ſpecies. Ratio: Si manear-
panis, falſa ſunt verba Chriſti, Hoc eſt Corpus
meum. Sed hoc diei nequit: ergo. Maj. prob.
pronomen demonſtrativum, Hoc, ſignificat',
quòd ſubſtantia ſub accidentibus panis conten-
ta ſit Corpus Chriſti; ſed ſi ſub eis manet pa-
nis, id non ſignificat: ergo. Maj. patet: Hæc
enim propoſitio, Hoc eſt Corpus meum, eſt affir-
mativa, vera, & formalis propo ſitio; ſed ad
veritatem propoſitionis affirmativæ requiritur
identitas prædicati & ſubjecti, ùt docetur in
Dialectica: ergo. Min. verò prob. Si panis
maneat, ſenſus verborum eſt hic; ſubſtantia
panis (utpote ſub illis accidentibus contenta)
eſt Corpus meum, qui ſenſus eſt falſiſſimus: ergo.
Ex quo ſequitur, quòôd ſubſtantia panis &
vini non annihiletur, convertitur enim in-
Corpus Chriſti. Nec manet aliquid ſubſtan-
tiale de pane & vino: quia aliàs non eſſet⸗

perfecta tranſubſtantio. Remanent igitur ſo⸗
la

ple
IRivetb
Ulerett

1
3

Atame
tio per

4. l

1s poni

Uus vini
olüm
1e ſioni
Commltan
ebusy
gni⸗
li 8&
n, ſ.
ele
Ugetn

ie ſe
8cone
ſoblen
Anet
blin
Müm en
Si meri
0
Na;, Pn

nifer
conket
net
Vet B

,el

dioz ſe

Etetit
Cocen
. A
nt
Beole
. nue
tiu u
uir eun!
il l

De Euchariſtia. 333

la accidentia panis & vini. Si dicas acciden-
tia non poſſe eſſe ſiné ſubjecto, uti hie con-
tingeret: Dico, id quidem naturaliter fieri
non poſſe, bene tamen miraculosè.

3. DLuid virtute verborum Conſecrationit
continetnt. ſub quavis Specie, nimirum panis &
vim?

Ante Reſp. nota ſub Speciebus Sacramenta-
libus poſſe aliquid contineri duobus modis-.
I. Ex vi verborum, quod nimirum per ver-
ba Conſecrationis formaliter & expreſsè ſigni-
ficatur, adeôque eſt terminus primarius con-
verſionis. 2. Concomitanter, uti eſt illud,
quod etſi per verba non ſignificetur, vel exprima-
tur, eſt tamen quid realiter unitum termino
primario per verba formæ ſigniſicato. Hôc
not.
Reß. I. Ex vi verborum ſub Speciebus
panis ponitur ſolum Corpus Chriſti, ſub Spe-
ciebus vini ſolus Sangvis Chriſti. Ratio: quia
hoc ſolùm éxpreſsè & formaliter per verba-
formæ ſignificatur.
Reſp. 2. Defaéto ſub Speciebus panis per-
concomitantiam continetur Sanguis, & ſub
Speciebus vini Corpus. Ita S. Th. hic q. 75. a. 2.
Ratio: quia quæ ſunt conjuncta conjunctione
naturali & adæquatâ, ubi eſt unum, ibieſt &
alterum, ſaltem per concomitantiam; talis
autem eſt conjunctio defacto inter Corpus &
Sanguinem Chriſti. Dixi, defacto: quia cùnm
in

334 Tract. II. Exam. III.

in triduo mortis Chriſti non fuecrit talis con-
junctio ejus Corporis & Sanguinis (utpote qui
totus creditur eſſe effuſus) ſi tunc fuiſſet ta-
lis Conſecratio, ſub Speciebus vini fuiſſet,
Sanguis ſine Corpore, & ſub Specicbus panis
Corpus ſinè Sanguine.
Reſp. 3. Etiam anima Chriſti, quà anima,
eſt per concomitantiam ſub utraque Specie-,
fieut & Diviniras & Verbum Divinum. S. Th.
hic a. I. ad I. Ratio patet ex dicta reali con-
junctione. Pater, & Spiritus S. tamen pro-
priè ſacramentaliter non ſunt in Euchariſtia,
ctiam per concomitantiam mediatam: quia-
nec ſpectant ad totalitatem & conſtitutionem
Chriſti, nec dicuntur cum eo concomitanter
immolari, offerri, &c.
Q. 4. Ouid de caſa, quo in Enhariſtia mi-
raculosé apparet puer, vel caro, aur Sanguis 2
Reſßp. Ibi eſſet Corpus & Sanguis Chriſti in
in propria ſpeeie. Non eſſet igitur ſumen-
dum, ait S. Th. q. 82. a. 4. ad 3. dicit enim
Hicronymus ſuper Levit. De hac quidem
hoſtia, quæ in Cheiſti commemoratione mi-
rabiliter fit, edere licet; de illa verò, quam-
Chriſtus in ara Chriſtus in ara Crucis obtulit.
ſecundùm ſe nulli edere licet. Nec propter-

hoc Sacerdos transgreſſor efficitur, quia ca,

quæ miraculosè fiunt, legibus non ſubdun-
tur. Conſulendum tamen eſſet Sacerdoti, quòd
iteratò Corpus & Sanguinem Demini conſe-
craret, & ſumeret. Ex
5

ſen,

Mob⸗
lleera
Inun.
egi
egut
ieb
chus vin
eiet.
R, Ne
ſed ve
verdis
vanilucar
grayi p
(tca ye
Uiliaut
1 eſt⸗
olta
lgit nen
an
1ine
onis,
eant.

.

(une
e fule
Uidi ſi
ciebu⸗

ten
ue Yeit
inun 91
Geletlen
tamen,
Euchatit
An: gu
Litution
omitant

riſtia s
Zogui
Chrli
gitut lun
le
hac gult
otatioret
ſero, n
tuciz oi
Nee t
tar, V
Hon 1
cercug

Nun

8

1

—

De Euchariſtia. 335

Ex Exam. W.
De forma, effectu, uſu, & Miniſtro

Euchariſtiæ.

Q 7. Quenam verba ſunt de eſſentia for-

meæ Conſecrationis?

Reſp. Probabilins eſt, quòd de elſentia for-
mæ Conſecrationis ſint hæe ſola verba: Hoc eſt
Corpus meum. Hic eſt Calix Sanguinis mei. Vele
Hic eſt Sanguis meus. Ratio: quia præfata ver-
ba adæquatè ſignificant præſentiam Corporis
Chriſti ſub Speciebus panis, & Sanguinis ſub
Speciebus vini, quam proinde & cauſant, cùm
ſint practica. Unde particula, enim, non ſi-
gnificat, nec efficit præſentiam ſacramenta-
lem, ſed verba formæ ſolùm connectit cum
illis verbis antecedentibus, ſcilicet: Accipite,
& manducate. Nihilominùs dicta particula ſi-=
nè gravi peccato omitti non poteſt.
Circa verba eſſentialia formæ Conſecratio-
nis vini autem etiam inter Thomiſtas contro-
verſia eſt; verùm ſententia aſſerens verba ſu-
prà poſita tantùm eſſe eſſentialia probabiliùs
attingit mentem S. Th. ait enim: Sed per prima
verba, cùm dicitur, Hic eſt Walix danguinis mei, ſigni-
Fcatur ipſa converſio vini Sanguinem e“ modé, qus
dictum eſt in conſecratione panis. Verba autem Con-
ſecrationis, cùm ſint practica, eſſiciunt, quod
ſignificant. Et iterum ait: alia verdas pertinent
ℳ

336 Tracbt. EII. Exam. .

ad integritatem ejusdem locutionis; partes autem in-
tegrales non ſunt eſſentiales.

2. erba formæ proferunturne recitative,
ſciliget hiſtorice ſolum, vel etiam ſormaliter & ſigni-
ficativeè, & pro quo ſupponunt?
Ante Reſp. nota, quòd verba proferri re-
citativé, & materialiter, eſt ea proferri per-
modum narrationis, in quantum referuntur-
verba in ultcima Cœna prolata, ac ſi Sacerdos
diceret: Hæc erant verba Chrlſti, Hoc eſt Cor-
pus meum, &, Aſt ſignificativè proferti eſt,
cxerceri ipſius formæ, ſeu verborum figniſfi-
cationem, quæ ab ipſo indubiè non hiſtoricè,
ſed formaliter ac ſignificativè ſunt prolata-
Hòôc not.
Keſp. 1. Forma Conſecrationis proferenda-
eſt non ſolüm materialiter, recitativé, ſeu hi-
ſtoricè, ſed etiam formaliter & ſignificativè.
Ratio: quia verba Sacramentorum ſunt ſigna-
practica, & efficiunt, quod ſigniſicant; ſi au-
tem non proferantur ſignificativè & formaliter,
ſed tantàm recitativè, & matcrialiter, tune
non ſignificant ex hoc pane, quem Sacerdos
habet in manibus confici Corpus Chriſti: ſi
enim proferantur tantùm recitativè, per es ſo⸗
làm referuntur verbaChriſti.
Et quia verba ſuntâpraética, verba formæ
ponunt Corpus, & Sanguinem Chriſti ſub Spe-
ciebus ſtaràn, ac ſunt prolatæ, ſeu ante ſum-

ptionem.
Re⸗ 2*0.

—
₰ „.
un et
(vis to
lepende

Alis vel

1
„1

Ult aui
A Prics
ſienl
nlhune n

liee,

. dir
trantar,
nlect
e, e
ate,
millud
honit

4
—

ete
ien .
)
Proleni
Poſeni
tekerue
lren
MA1
brokent
n fn
nhiltond
Prolat

Clerende
e, ſtal
Epiheat
ſunrler
cint;
Llormele
Aliter,n
enn Nem
8 Chriil
e, en
etdt k
rililot⸗
e

De E uchariſtia. 337

Reſs. 2. Forma Conſecrationis panis ha-
bet ſuum effectum ante alteram formam. Ra-
tio: quia forma Conſecrationis unius Speciei
non dependet ab altera, independenter enim
ab illa ſignificat Corpus Chriſti: ergo & po-
nit, quia verba ſunt practica.
Keſp. 3. Pronomen Hoc, & Hic in forma.
Euchariſtiæ ſignificant ſeu demonſtrant aliquid
commune pani & Corpori, vino & Sanguini
Chriſti, non quidem ſub ratione communi
ſive generica; ſive ſpecifica, ſed ſub ratione-
particulari, quaſi ſiagulari vage, ut hujus-
propoſitionis, Hoc eſt Cerpus meum, Hic eſt San-
guis meuns, ſenſus ſit: Subſtantia ſub illis Spe-
ciebus contenta eſt Corpus meum, Sanguis
meus. Ratio S. D. eſt: quia verba formæ ſa-
cramentalis ſignificant id, quod efficiunt-,;
efficiunt autem, ut contentum ſub Speciebus,
quod priùs erat panis, ſit Corpus Chriſti: ergo
etiam ſignificant tale contentum, ſeu quid
commune utrique ſub ratione ſingulari vagé.

Q. 3. Licetne repetere verba forme in eadens
Miſſa
KReſ. Eſt grave ſacrilegium: quia verba-
falſificantur, cùm proferantur ſupra materiam
jam conſecratam. Repetere tamen partem-
formæ, v. g. ly Hoc, & Hic, ſi fiat ex nimia-
anxietate, uti fieri ſolet, vix erit veniale, vel
ſaltem illud non excedit: quia Sacramentum
non exponitur periçulo, nec ſenſus verborum
X ver.

338 Tradl. XII. Exam. IW.

variatur. Quodſi celebrans probabiliter dubi-
tet, an verba Conſecrationis protulerit, tenetur
formam repetere ſub conditione: quia aliàs-
Sacramentum exponit periculo nullitatis, & ſe
periculo peccati mortalis.
1. Nonne ſuper aliam ſaltem materiam,
ſeu hoſtiam poteſi in eadem Miſſa ſorma proferri2
Reßp. Non poteſt ſinè ſacrilegio: quia u-
num numero Sacrificium petit anam numero
tormam.

Q 5. Duis eſt effectus Euthariſtiæ, & po-
teſine applicari aliis non ſumentibus?
Reſp. I. Effectus primarius Sacramenti Eu-
chariſtiæ eſt gratia ſecunda cibativa, ſecun-
darius eſt ſpiritualis quædam dulcedo; àùt di-
Gtum eſt Tract. II. Exam. 4. q. 5.
Reſp. 2. Etiam adeptio gloriæ eſt effectus hu-
jus Sacramenti juxta S. Th. hic q. 78. a. 2,. & pa-
tet ex illo Ioan. 6. Si quis manducaverir ex bot pa-
ne, vivet in æternum.
Reſp. 3. Euchariſtia prodeſt ſumentibus“.
Patet ex illis verbis Canonicis: Quotquot cx
hoc altaris participatione Sacroſancum Filii
tui Corpus & Sanguinem ſumpſerimus, omni

benedictione cæleſti, & gratiâ repleamur. Pro-

deſt etiam non ſumentibus, & quidem ex ope-
re operato prodeſt ſolùm ùt ſaeriſicium: quo
probat forma Conſecrationis Calicis Matth.
26. & Luc. 22. tradita: Hic eſt ſanguis, &. qui
pro vobis, ſeilicet ſumentibus, & pro mullis, ſci·

li⸗

Alii,
amentun
Uato:
Comman
gmii⸗
ro Aliis
nroe
l per
ons,
(Nr.
Un: 6
hingell
ltriti
umectumn
Uls tand
1dus odn
Kaln tec
00 mand

—

eppinor e

Uen non⸗
cauſet
ieate
Nline 3
itualis
Nnmn ab
eſus .
i adn
n reali
olet z

4
blir
leidte,
qn.
liet

attn
i ifn
d: g

nann mn

ſit,
lu:
zmenti!

2, ſea
o; uͤrt

ſedast
11,8
ti exl

Wwenth
uorcte
non
ons
eumnu
Genan
iune
lci N
gl
N

De Euchariſtia. 339

— —

licer aliiè, effundetur in remiſſionem peccatorum. LIt
Sacramentum autem prodeſt cx opere operan-
tis. Ratio: quia actus communicandi ſeu Sa-
cra Communio eſt actus Religionis, & opus
Deo gratiſũmum: ergo ex opere operantis po-
teſt pro aliis offerri, iisque ſive vivis, ſive de-
functis prodeſſe per modum meriti de con-
gruo, vel per modum ſatisfactionis, aut im-
petrationis.

D. 6⁶. Quot ſunt modi mandutandi Eucha-
rißiam: & Angeli mandutantne illam?
Keſp. 1. Triplex eſt manducatio Euchari-
ſtiæ. Prims eil Sacramentalis tantùm, quæ eſt in
malis Chriſtianis, qui quidem ſumunt verum
Sacramentum, ſed ſinè fructu. Secunda eſt ſpi-
ritualis tantùm, qualiter manducatur ab ho-
minibus juſtis; quando fide vivòâ hoc Sacra-
mentum recipiunt in voto, & deſiderio expli-
cito manducandi illud realiter, qui etiam
recipinnt ejus fructum, ſcilicet gratiam: quæ
tamen non eſt propriè ſacramentalis, cùm.
non cauſetur à Sacramento in re ſuſcepto,
licèt dieatur effectus Sacramenti, cùm detur-
in ordine ad illud. Tertia eſt ſacramentalis &
ſpiritualis ſimul, quasdo ſcilicet hoc Sacra-
mentnum ab homine juſto recipitur ſimul cum
fructu ejus, Addi poſſet quartus modus, aliàâs
tamen ad unum ex prædictis reducibilis, ni-=
mirum realis, & purè materialis, qualiter ſu-
mi poſſet à bruto, vel ab co, qui neſeit Sa-
2 cta-

340⁰ Tradl. XII. Exam. IV.

cramentum eſſe, quod ſumit, ſed ſumit ùr
naturale alimentum.
Keſy. 2. Angeli ſpiritualiter manducant Chri-
ſtum, non tamen ſpiritualiter manducant hoe
Sacramentum. Ita S. D. hic a. 2. Declara-
tur: Dupliciter poteſt ſpiritualiter manduca-
ri Chriſtus. Unô modé, prout in ſua ſpecie
conſiſtit: & hôc modô Angeli manducant-
Chriſtum ſpiritualiter, in quantum ei uniun-
tur fruitione charitatis, & viſione manifeſt.
Aliò modéô, prout eſt ſub Speciebus hujus Sa-
cramenti, in quantum aliquis credit in Chri-
ſtum cum deſiderio ſumendi hoc Sacramen-
tum. Et hoc non tantùm eſt ſpiritualiter-
manducare Chriſtum, ſed etiam ſpiritualiter-
manducare hoe Sacram tum, quod non com-
petit Angelis.

R. 7. Dua diſpoſitio requiritur in ſumente!

Eucbariſtiam?
Reſp. I. Habens conſcientiam peccati mor-
talis tenetur præmittere confeſſionem ſacramen-
talem. Excipitur caſus, in quo peccator-
non habet copiam Confeſſarii, & urget gra-
vis neceſſitas communicandi: tunc enim po-
teſt licit communicare elicitâ contritione ex-
iſtimatâ, Illa autem gravis neceſſitas eſſet-.
z. in periculo mortis, ut ſi aliàs quis eſſet-⸗
moriturus ſinè viatico. 2, dum Sacerdos ex
officio tenetur celebrare, & per alium non po-=

teſt ſupplere. 3. fſi neceſſe ſit celebrare, ut-
con⸗

.

—
eeletu
i,
AAo n
oler
Mpec
utie
ncat
Aa bi
Hergte
negn e
ls ce
lul,
Knon e
Pmiamn

en non
lam.

ſamoc

Uibus

lia pe
ſume
leb.:
buch
Ccand
lume
Uupul
li ſe
.
Co

canC
Gucant
, Decte
manc
1ſu ſ
Ancnen
Deiuni
anlet
hlſut
tin
Acranme
taliter
tualitet.

n c/N:

ſunen

catimm
lctane
decent
ngetgr
cninp

De BEuchariſtia. 341

conſecretur hoſtia pro communicatione mo-
ribundi. 4. ſi celebratio vel communio ſinè
candalo nequit omitti. Et ſi qui ſimiles ca-
ſus ſe offerant.
KReſp. 2. Qui Euahariſtiam ſumit cum con-
ſcientia peccati mortalis, peccat mortaliter pec-
catéô ſacrilegii. Patet ex illo 1. Cor. 77. Qui
manducat & bibit indignè, judicium ſibi man-
ducat & bibit, id eſt, condemnationem, idque
propter gravem irreverentiam. Exceditque-
ſacrilega communio illa peccata, quæ fiunr-
in puras creaturas.

b. Euchariſtia eſtne deneganda peccatoribus?

Keſp. I. Publicis ſeu manifeſtis peccatori-
bus non eſt danda Euchariſtia, niſi poſt Pœ-
nitentiam. Ratio quia tales per publicum cri-
men non expiatum amiſerunt jus ad Euchari-
ſtiam. boteſt tamen illis dari poſt pœniten-
tiam occultè petentibus, modò illis, coram
quibus ſumunt, conſtet de pœnitentia. Ratio:
quia per publicum crimen ſolùm eſt amiſſum
jus ſumendi publicè, ne detur aliis ſcandalum.
KReſp. 2. Peccatori occultè petenti neganda
eſt Euchariſtia. Ratio: quia nulla ſubeſt cau-
ſa ſcandali vel infamiæ in hac denegatione;
illi tamen publicè petenti non eſt neganda-:
quia publicè eſt in poſſeſſione famæ. Et Chri-
ſtus id fecit in Cœna Corpus ſuum dando Judæ.
Keſp. 3. Si Sacerdos ſciat peecatum per ſo-
lam Confeſſionem, debet dare etiam occultè
L 3 Pe-

342 Tracz. XII. PExam. W.

tenti, ſecus, ſi ſciat ſimul aliâ via. Ratio 1.
p. quia Sacerdos obligatur ſigillòâ Confeſſio-
nis etiam reſpectu pœnitentis. Ratio 2. p.
quia tunc aliõ modò ſe poteſt excuſate.

D. 2. Ouid, ſi sacerdor Communionem di-
Kribuens inter communicantes videat ſæminam, qucæ
ſacram hoſtiam extrabit ex ore ad ſtrophiolum ad
eam , ut ſuſpicaiur inhonsrandam?
Reſp. Cautè ibi agendum eſſe. Primè, ſi Sa-
cerdos fœminam noſcat, vel ex aliquo ſigno no-
tare, & cum ea poſtea ſeorſim loqui poſſit, &
malum impedire, id faciendum eſt. 2. Si a-
liis non advertentibus hoſtia clàm ei eripi poſ-
ſit, eripiatur, ſi neutrum horum fieri poſſit,
res Deo commendetur. 3. Fœmina illa pu-
bplicè confundenda non eſt, nec hoſtia ei eri-
pienda.

D. 70. Huchariſtia eßtne danda non haben-
tibus uſum rationis?
Keſp. 1I. Euchariſtia danda eſt habentibus-
debilem uſum rationis, modòô detur rarò, &
deſit periculum irreverentiæ: quia tales poſ-
ſunt aliquam devotionem hujus Sacramenti
concipere.
Reſ. 2. IIlis, qui nunquam habuerunt uſum
rationis, non eſt dandum hoc Sacramentum:
quia in eis nullé modé præceſſit hujus Sacra-
menti devotio; ſi tamen illis daretur, proba-
bilius eſt, quòd reciperent gratiam: quia Sa-
cra-

.

(onte
Rati 4
lgke,
ne
ineni
bun
1
inln
ſgnn
politt
2, Ki
pipe
poli
la pu.
i er⸗

e

delthr
latd,
llerp
etaner

nt
Henen
r

De Euchariſtia. 343

cramenta conferunt gratiam non ponentibus
obicem.
Reſp. 3. Qui non ſemper caruerunt uſu ra-
tionis, ſi priùs, quando erant compotes ſuæ
mentis, apparuit in eis devotio hujus Sacra-
menti, debet cis in articulo mortis exhiberi,
niſi fortè timeatur periculum vomitùͤs, vel
expulſionis: quia ad fructum Euchariſtiæ nen
neceſſariò requiritur devotio actualis.

D. 17. Poteſtne ebrio moribundo dari Eu-
cbariſtia?
Reß., Non poteſt, ſi ebrietas ſit completa-
& voluntaria: quia tunc non eſt diſpoſitus-,
cùm ſit in peccato mortali ebrietatis, ſecus,
ſi ſit incompleta: quia tunc non conſtat, quòd
ſit in mortali.

. 172. Pollutio, vel aclio conjugaliz, & ci-
bus præaſſumptus impediuntne à ſumptione?
Reſp. 2. Si pollutio ſit ſinè peccato, vel
cum peccato ſolùm veniali, non ex neceſſita-
te impedit ſumptionem hujus Sacramenti, be-
ne tamen ex congruentia; ſi verò ſit eum pec-
cato mortali, impedit ex neceſſitate, niſi præ-
mittatur confeſſio Sacramentalis, quâ præ-
miſs4â adhuc peccabitur venialiter, niſi excuſet
juſta cauſa, v. g. ſcandalum, infamia, feſtum,
&c. Vide Declarat. S. D. ex collationibus
Patrum.
Reſp. 2. Actus conjugalis K ſit ſinè peccato
(àùt ſi fiat causâ prolis generandæ, vel causâ
4 red-

Exaäam. W.

reddendi debitum) non impedit ſumptionem
hujus Sacramenti de necefſitate, ſed tantùm
de congruitate. Si autem in tali opere volu-⸗
ptas dominatur, acceflus ad Sacramentum-
prohibendus eſt.
Reſp. 3. Cibus vel potus præaſſumptus ex
rationabili Fccleſiæ ſtatato impedit ſumptio⸗
gem Euchariſti?. Ratio: tum ob Sacramen-
ti honorem & reveftentiam, tum ob vomitus, qui
ex praaſſumpto cibo non rarò contingit, peri-
culum. De rabaca dicendum eſt, quòd non
impediat, ſi naribus ſumatur, ſecus, ſi ſu-
matur per tubulos, vel per maſticationem.:
quia ſic plurimæ tabacæ particulæ neceſſariò
ad ſtomachum tranſeunt. Nec tandem prære-
quiritur ſomnus de neceſſitate, licèr conve-
niens ſit ob perturbationem mentis. S. Th.
Reſp. 4. Plures ſunt caſus, in quibus non-
jejuno licet Euchat iſtiam ſumere. Primus eſt,
fi Sacerdos non jejunus debeat ſacrificium in-
tegrare, dum v. g. per errorem locò vini
(quod jam ſumptum eſt) fuit infuſa aqua-,
aut Sacerdos poſt Confecrationem recordetur
ſe non eſſe jejunum: quia præceptuim divinum
e integritate Sacrificii præponderat præcepto
Eccleſiaſtico de hoc jejunio. Idem eſt, ſi an-
te Conſecrationem recordetur ſe non eſſe je-
junum, & non poſſit recedere ſinè infamia.,
vel ſcandalo. Item ſi Euchariſtia ab Infide-
libus eſſet conculcanda, vel incendié deho-
neſtanda, poſſet ſumi à non jejune, ctia⸗
ai⸗

344 Tract. 1II.

Herarie
iomsſ
Mh.:
nnes E
uute, ſ
Ntalite
i, &
nepto
am
Pibitz
deb
em r
entiæ
roch
Kz.

ſed le
Peren,

unden
. ſunn
Nenne
N nneuse⸗
Eit
guod N
, ſt
ſopen.
ceſſani

prære.

nre⸗
lb.
S don
mut el
cium 5
e i
1gr
corcen
Cirirn
rtr
ll i⸗
ale⸗
nit
lit
5
tli
l

De Euchariſtia. 345

Laico. Setundus caſus; ſi Sacerdos ſumptâ ab-
lutione aliquas hoſtiarum conſecratarum par-
ticulas in calice, patena, vel cçorporali de-
prehendat; quia earum ſumptio moraliter-
cenſetur eſſe eadem cum illo Sacçrificio. Zer-
tius caſus, ſi Papa, in hoc jejunio diſpenſaret,
uti ex juſta cauſa poſſet, cùm ſit ſolùm præ-
ceptum Eccleſiaſticum.
Q. 73. W statis ann, & qus tempore
anni obligat præceptum Communionis?
Reſp. 7. Pueri obligantur ad ſumptionem-
BEuchariſtiæ, dum perveniunt ad annos diſcre-
tionis, ut devotionem poſſint concipere hu-
jus Sacramenti. Ita D. Th. hic a. 9. ad 3.
Citiùs tamen obligantur ad Confeſſionem,
quàm ad Euchariſtiam, quia ad hanc major
præparatie requiritur, ad illam veròô ſufſicia uſus
rationis ſufficiens ad peccandum mortaliter.
Reſp. 2. Juxta Can. Omnis utriusque ſexis
omnes Fideles tenentur communicare in Pa-
ſchate, ſeu tempore Paſchali, aliàs peccant-
mortaliter, & in pœnam debent excommuni-
cari, & ſepulturâà Eccleſiaſticâ privari. Cui
præcepto non ſatisfit per Communionem ſa-
crilegam, hæc enim non eſt præcepta, ſed
prohibita: nam Conc. Later, dicit, Euchari-
ſtiam debere ſumi ad minus in Paſchate, &
quidem reverenter. Dictæ autem pœnæ ſunt
ſententiæ ferendæ, non latæ, nec infligendæ
à Parocho ſinè juſſu vel præſcitu Ordinarii.
Reſp. 37. Qui Communionem Paſchalem in-
X 5 ter-

.

346 Trabl. XII. Exam. IV.

— = -
termiſit, tenetur pranâ commoditate poſtea-
communicare: quia qui ſtatutô tempore non
ſolvit id, quod debet, per hoc non deobli-
gatur.
Cæterüm Communio bPaſchalis peragenda-
eſt in propria Eccleſia Parochiali, & non ex-
trà, niſi de conſenſu Paſtoris ſaltem tacito &
præſumpto. Ratio: quia juſtum eſt, ùt ait-
Contenlon, ut Chriſtianus ibi ſuſcipiat ali-
menta vitæ, ubi in Chriſto primum vivere-
cepit: nec Paſtorem videtur agnoſcere, qui
ab eo panæ vitæ paſci abnueret.
Dixi, Communio Paſchalis: quia ex devotio-
ne tempore Paſchali, imò etiam in ipſo die-
Paſchatis apud Religioſos eommunicare mo-
derna praxis non improbat.
Nota autem, quòd ſimplex Sacerdos ſæcu-
laris ſatisfaciat celebrando extra propriam-
parochiam: quia Cap. Omnes utriusque ſexus, lo-
quitur de iis, qui communicant de manu
aliena. Et ita obtinet conſuetudo. Si ta-
men nec alibi, nec in propria Parochia velit
celebrare, tenetur in ea communicare.

.14. An Communionem Paſebalem poſſint
Mendicantes in Eccleſiis non ſuis adminiſtrare Fi-
delibus absque Parochorum licentia?

Reſy. Quòd non: erſi enim Communionem
illam, quæ voluntariè, & ex devotione à Fi-
delibus ſuſcipitur, poſſint tam in propriis,

quàm in aliis Eccleſiis adminiſtrare per Privi-
le-

—
zn Mo
g enen
encio
nunen
or
in
ſient
ze 41
egba
llgio
luim 3
hgis.
lnhtn
aſiede
munen

.
Il qun
Nrum,
it, P
Peram
nis,
19 Ce
Ullbru⸗
kenti
16,
1
Mur r
Civin

4

—
aie We
enporen
on

heraen
nn
n tuein
u!
lchin
n ien
ere,t

depoth
ſo i
re mo.

ſecr.
dprian
erltl
de min
N4
hin ſd
e⸗

eh

. De Euchariſtia. 347
legium Nicolai V. & Sixti IV. & declaratio-
ne ac extenſione Leonis X. prout habetur in
Compendio Privilegiorum, verbéô Communica-
re, attamen ad Communionem, quæ eſt de
præcepto, dandam, limitârunt ſemper; ut,
id fieret in propriis Religioſorum Eccleſiis, &
ideo qui extra Monaſterium in aliena Kccleſia
ſuſciperet à Religioſo Communionem baſcha-
lem, nequaquam ſatisfaceret præcepto, & di-
ctus Religioſus incideret in excommanicatio-
nem latam à Clem. V. in Cap. Religioſi de-
Privilegiis.
DQ. 75. Poſſuntne Presbyteri ſaculares in Ec-
cleſiis Mendicantium celebrantes de lieentia Fratrum Eu.
chariſtiæ Sacramentum Fidelibus miniſtrare in Com-
munione etiam Paſchali, &r in die Pa-
. ſchatis?
Reſp. Quòd poſſunt: idque ex Privilegio ju-
lii II. qui conceſſit Fratribus Ordinis Mini⸗=
morum, ut in Eccleſiis ſuis, quoties opus
tuerit, poſſint miniſtrare, & miniſtrari face-
re Sacramentum Euchariſtizæ quibuscunque,
perſonis, ut habetur in dico Compendie,
verbôò Communitare: & ita aſſerunt Medina in,
ſua Inſtructione Confeſſorum I. I. c. II. §. 3.
& Henriq. tom. 2. de Euch. lib. 7. c. 55.

. 1d. Duid ſentiz de neceſztate Liatici?

Keſp. Adulti in articulo mortis exiſtentes
tenentur recipere Fuchariſtiam, & quidem-

Jure divinòé: quia Chriſtus Euchariſtiam infti-

cuit

348 Tradt. EI. Exam. I.

tuit in Viaticum ſalutisi, ut eà confortati ad
patriam cæleſtem pergere valeamus.
Quod ſi quis paucis diebus ante repentinum
lethalem morbum ſumpſerit Euchariſtiam, te-
netur denuo recipere: quia in agone indiger
nové robore: tum etiam, quia priùs non.,
ſumpſit per modum Viatici- Unde etiam reo
morte puniendo debet dari Euchariſtia, etiam-
ſi jejunus non ſit, quia eſt Viaticum.
Nota, laudabilem eſſe praxim illorum, qui
ex fervore implendi præceptum Dei de ſu-
mendo Viatico, quoties celebrant, vel com-
municant, Euchariſtiam ſumunt per modum
Viatici, caſu quò morte improvisâ præveni-
rentur.

OQ. 77. Poſſuntne Religioſi Fidelibus admini-
ſtrare Communionem, queæ eſt de præcepto, in articus
lo mortis, ita, ut ſi quis habeat Oratorium propé, in
quo Miſſa dicatur, poſßit tunc Religioſus Miſſam ce-
lebrare, & Communionem huic inſirmo præbere ſiné
Parochi licentia, adeo, ut ſie communicans ſatisfa-
ciat præcepto divino de ſumenda Communione in
articulo mortis?

Reſp. Quòd Religioſi non poſſunt in tali ar-
ticulo mortis Sacramentum Euchariſtiæ per-
modum Viatici adminiſtrare, & adminiſtran-
tes peccant, ac in excommunicationem inci-
dunt latam in Clement. Keligioſi de Privilegiis:
nec ſuſcipientes dictam Communionem à Re-

ligioſis absque Parochi licentia ſatisfaciunt⸗
præ-

—
vnto.
labent
Vin
e el i
ie
n etia

n &
ttle
lica
n
5 1. a
nns Heer
Ulbus,
lin ad
n prep
en muin
1, No
1 qvoi
Nep. 2.
mione i
lem do⸗
c die
16, in
mor Ei
Uuin in
69. 5
r, 6
ſi
M 1,
Ale S

.
B.
Lepenin
tllin
lle i
etln
D
bin.
lofun,
Deide
Vel ce
t moct
præyen

enint
in atli
nrit,
Mnn
ttiet 5
ninen

tnd
len
mink

De Euchariſtia. 349

præcepto. Ratio eſt: tum quia Religioſi nuls
lum habent Privilegium de Communionc per
modum Viatici Fidelibus adminiſtranda, ùt,
viderce eſt in Compendio Privil. Tum eriam-:
quia in Privilegiis non fit extenſio de cauie-
ad aliam etiam ex identitate rationis. C. Pri-
vilegium. de teg. jur. in 6. notatur in Clement. 1. de
cenſ. Bartholus & alii in l. 1. f. de Conſt.

DQ. 75. Licetne quotidie communicare, aut
omninò à Communione teſſare?
Reſp. 1. ad mentem S. Th. ſi conſideretur
effectus Sacramenti hujus, qui eſt ſalutaris-
hominibus, utile eſt quotidie iptum ſumere“.
Sed quia ad iliud ſumendum requiritur etiam
magna præparatio, devotio, ac reverentia ,
quæ in multis propter multa plerumque defi-
ciunt, non eſt utile omnibus hoc Sacramen-
tum quotidie recipere.
Reſp. 2. Non licet omnino ceſſare à com-
munione in re, dum in re haberi poteſt, ut-
itidem docet S. Th. hic q. 80. 2. II. Et pa-
tet ex dictis: ſunt enim certa tempora, &
caſus, in quibus jure divinõᷣ & Ecceſiaſtić
tenemur Euchariſtiam ſumere in re, & non
tantùm in voto.

. 19. Sumpſitne Chriſtus in Cæna ſuum
Corpus, & deuitne Judæ, & quid, ſi Euchariſtias
fuiſet ſervata tempore mortis Chriſti?
Rrſp. 7. Chriſtus in Cœna manducavit ſpi-
ritualiter & ſacramentaliter, in quantum Cor-⸗

Püs

350 Tradk. WII. Exam. W.

pus ſuum ſub Sacramento ſumpfſit. Ita S. Th.
q. 81. a. 1. ad 3. & probat ex illo Luc. 22.
Deſideris deſideravi hoc Paſcha manducare vobiſcum-,
Licèt enim illum effectum, qui eſt augmentum
gratiæ habitualis, non receperit, habuit ta-
men quandam ſpiritualem delectationem in-
nova inſtiturione hujus Sacramenti: & effectus
