rum. 3. Per abuſum in exceſſu privilegii, vel
er uſlum contrarium. 4. Per renunciationem
liberè fſacam ab aliquo; qui eſt adæquatum
ſubjectum privilegii. 5. Per revocationem
(ſi ſit privilegium merè gratuitum) conce-
dentis, vel alterius illi æqualis. 6, Per ex-

ſpirationem. .Y
CIRCA

TRACTATIUM VII.
De Virtutibus Theologicis, & Vi-
tiis ei oppoſitis.
Ex Exam. I.
De Fide, & Fidei Regula.
O. 1. Quid eſt Fides?
Reſp. Eſt Virtus divinitus infuſa, quà myſteriis 2
Deo revelatis quantumlibet obſcuris imellectus huma-

145

Ceun
nckn
Neis a

Koumrd

(Mltal
m
an a⸗
Conriun
mure
NNir

unien

4 4
Sll
Ulier

.
1

de - —II3
. nus firmiter eſſentitur. Addi poteſt, ſivs ſcripta
ila ſin, ſivè non ſint. Alia eſt ſormata, quæ
habet adjunctam charitatem; informis alia, quæ
hanc non habet adjunctam.

QD. 2. Qaod eſt objedtum ſidei!
Rep. Objectum formale quod eſt DEIIS, in
quantum eſt prima veritas in eſſendo; ſeu eſt
ipſa Deitas, ſeu eſſentia DEI, quatenus ex-
mouſei Cedit naturalem cognitionem. Objectum for-
gobtu male quo eſt infallibile teſtimonium D EI, ſeu
uss a eſt authoritas DEI, ſive prima veritas in di-
Uprhi Ccendo ſeu revelando, prout complectitur ve=
nnite ritatem in cognoſcendo. Tandem objectum
4 keglit materiale eſt omne id, quod Divinâ revelatio-
tcatenn Re nobis inuoteſcit.
inn) oan QO. 3. Quid & quotuplex eſt Smbolum
Reſp. Symbolum fidei eſt collectio ſentemiarum
. noſtra ſidei. Et eſt triplex. 1. Symbolum A-
Ijj poſtolorum ab ipſis Apoſtolis conditum. 2.
II Nicænum in Concilio Nicæno contra Aria-

Nes & nos compoſitum.,. 3. S. Athanaſii; quod KI. -
5 cct à privata perſona editum ſit, fuit tamen
anthoritate S. Pontificis pro regula fidei re-
ceptum & approbatum.

Neu S.. 4. DQaid & quotuplex eſt regula fdei?
e, Reſp. I. Regula Fidei eſt ſignum quoddam-
ſenſibile commune permanens, per quod in-
e“ kallibiliter nobis innotsſcit & proponitur di-

1
ſt vina

1I14 Tradt. VII. Exam. I.

vina revelatio, ut conveniamus in ſtabilem.
Fidei unitatem.
Reſp. 2. Regulæ fidei ſunt quinque. 1I. Ec-
cleſia. 2. Coneilium generale ſumptum cum
Papa. 3. Papa ůt loquens ex cathedra-,
etiam ſolus, ſeu ſine Concilio. 4. Scriptura
Sacra. 5. Traditiones.
Eſt autem Sacra Scriptura Verbum Dei ſcri-
ptum; Traditio veròô eſt doctrina non ſcriptô ſed
Verbé, ſeu vivæ vocis oraculé tradita, ſivè de aure
is aurem propagata.

D. 5. Eſtneè idem eredere in Deum, credere
Deo, credere Deum?

Reſp. In hoc differre juxta S. Aug. quòd
eredere Deum, eſt credere Deum eſſe; credere
Deo, eſt credere vera eſſe, quæ Deus loqui-
tur: credere in Deum, eſt credendo amaren,
credendo ei adhærere, & membris ejus in-
corporari.

Ex quo inferes, quòd ſecundum commu- 4

niorem uſum non debeat dici: Credo in Sancétam
Eccleſiam; ſed fimpliciter: Credo Sanctam Eccle-
ſiam: quia prima propoſitio dicit motivum-

g., 1
R

formale credendi reſpectu noſtræ Fidei eſſe, N

Ececleſiam, quod eſt falſum.
O. . AQuid eſt Eccleſia, &qgquot ſunt cba-
racteres ſeu notæ veræ Eccleſig ?ö
Reſp. I. Eccleſia eſt Societas ſen congregatio

Fidelium ſeu baptizatorum ſub uno Capite-
Chri-

— *
Win De Fide. II5

Chriſto in Cœlis, & Vicario ejus in terris,
ie., Pontifice Romano, inter ſe eôdem cultu com-
Glümnmm municantium.
t te Keſp. 2. Characteres ſeu notæ veræ Eccleſiæ
l, E ſunt 4. Primòô. quòd ſit una, propter unitatem
doctrinæ. 2. Sancta, ob puritatem doctrinæ,
n N & quia eſt ſponſa Chriſi ſine ruga & macula.
Gin nin 3. Catholica, ideſt univerſalis. 4. Apoſtolica, id-
Sl eſt ſuper Apoſtolos fundata.
Nota hic ſermonem eſſe de Eccleſia militan.
te in terris, non de triumphante in cœlis, nec de
Un, patiente in purgatorio. Triplex ſiquidem eſt
8 Eccleſia, militans, triumphans, & purgans,
8 4,
aler rec Ex Exam. II.

De actu Fidei, ac de credendis.

Erbrs DQ., 7. Quotuplex eſt adtur Fidei!

Repp. Eſt duplex, nimirum internus, qui
ſolà mente; & externus, qui ore vel opere,
tanquam fidei internæ pro ſeun confeſſio, per-
6 dafa ficitur.
Cicit nein

ke E Q 2. Poteſenè Confeſſarius abſolvere aliquens
neſcientem neceſſaria neceſſitate medii?

Repy. Non poteſt: quia horum ignorantia
eſt peccatum mortale. Debet igitur Confel-
ſarius eum priùs inſtruere ad eum modum, ùe
e dicetur Q. 6.
bn .

oin cor:
Cele e

gur
aebſe

116 Trabt VII. Exam. II.

D. 3. Quid eſt neceſſarium nectſſtate medii
E& præcepti ?
Reſp. Neceſſarium neceſſitate medii eſt illud,
uéë etiam invincibiliter ignoratô, aut incul-
pabiliter non habité ſalus haberi nequit. Ne-
ceſſarium verò neceſſitate præcepti eſt; quò
invincibiliter ignoratô ſalus adhuc obtineri po=
teſt, ſed quia de eo extat præceptum, eſt ob-
ſervatu neceſſarium.

Q. 4. Quæ ſunt credenda neceſſariò neceſſ-
tate medii?
Reſp. Hæc tria: Primè, quòd Deus ſit, &
diligentibus ſe remunerator ſit, ad Heb. II⸗
Vel quod idem eſt, quòd Deus ſit unus in eſ-
ſentia, remunerator bonorum, & vindex ma-

lorum.
Not. In hoc, quòd Deus ſit Remunerator,

implicitè continentur & creduntur hæc tria-.
1. Quòôd Deus habeat omnium rerum provi-
dentiam. 2. Quòd opera noſtra bona ci pla-
ceant, mala diſpliceant. 3. Quòôd anima-
noſtra ſit immortalis, cui poſt hanc vitam-
Deus opera bona remuneret.

Secundò hâ⅛c neceſſitate credendum eſt Ver-

bum Dei eſſe incàarnatum, paſſum, &c. poſt
ſufficientem tamen Evangelii promulgatio-

nem.
Tertid? Deum eſſe trinum in perſonis.

5⸗

lis eſe
eit

A.
— —
N, r,
nuſie

eptiel
Gobennen
Lechun, 41

ſſci

Deus ſ,
A A
Ie nos in

Eningern

Nenunerar
Nurer i
ntenm e
kubonn e,
d n⸗

hanc ſe

endume!
lum, 4
i onf

elſin

.

N

De Fide. 1197

OQ. 5. Qus ſunt credenda neceſſitate pracepti?

Refß. Sunt varia. Et quidem poſt myſte-
rium SS. Trinitatis & Incarnationis (nam
hæc duo credere eſt neceſlarium non tantùm-
neceſſitate medii, ſed etiam præcepti divini)
Primum eſt Symbolum Apoſtolorum. 2. Ora-
io Dominica. 3. Salutatio Angelica. 4. De-
cem præcepta. S. Septem Sacramenta. 6.
Quinque Præcepta Eccleſiæ, & ea, quæ ſpe-
Gtant ad Euchariſtiam, Pœnitentiam, & cæ-
tera Sacramenta „quæ actu ſuleipiuntur, vel
tadminiſtrantur.

. 6. Quid ſi pœnitens tam debiliz fit me-
moriæ, ut non poſſit præcipuos etiam ſidei articu⸗
los retinere, poteſtnè abſolvi?

Reſp. In tali caſu Confeſſarius debet pœni-
tenti ſubſtantiam credendorum ante abſolu-
tionem breviter proponere, & unà eum eo
elicere actum fidei, ſpei & charitatis. Ra-
tio: quia actualis illorum myſteriorum fides
ſicut ad ſalutem æternam, ita & ad juſtifica-
tionem indiſpenſabiliter requiritur.
Ex quo ſequitur omnes confeſſiones duran-
te illà ignorantiâ factas ceu invalidas, reite-
randas eſſe: quia defuit dolor ſupernaturalis,
utpote qui ſinè fide illa explicita concipi non
poteſt.

H 3 7Y.

118 Tradl. VII. Exam. II.

—
D. 7. DWüando obligat per ſe praceptum
ndei ?
Reſp. In primo inſtanti morali usus ratio-
nis, ſi jam homo de aliqua fidei veritate eſt
ſufſicienter inſtructus, ſecundò ſæpius per vi-
tæ decurſum. Tertio, ùt probabilius, in arti-⸗
culo mortis-.
Ubi obſerva, quòd pervenire aliquem ad
uſum rationis nihil aliud ſit, quàâm pertinge-
re ad illum ſtatum, in quo expeditam habet
facultatem ad diſcernendum inter bonum &
malum morale ſen peccatum, quæ facultas-
pueris tunc ineſſe cenſetur, quando malè agen-
do ſe abſcondunt, vel erubeſcunt.

Q. 5⁵. Quando per accidens obligat præce-
ptum fſidei? .
Reſp. Tunc, quando quis tenetur elicere-
contritionem, vel adtum dilectionis Dei ſuper
omnia; hi enim adus elici nequeunt ſinè actu
fidei. Item quando urget gravis tentatio,
quæ videtur non poſſe vinci ſiné actu fidei.
Item quando quis tenetur debité modé &
magna cum fiducia orare Deum, quod non-
videtur poſſe fieri ſinè prævia fide.

Q. 9. Wando obligat exterior confeſſio
hidei 7
Reſp. D. Th. ponit duos caſus. Primus eſt:
ſi confeſſio fidei eſt neceſſaria ad honorem-

Dei, & per omiſſionem confeſtionis ſubtra-
ha-

er ſo

edlitcnde
tentr oe
änemn
mmaud
llſceue
rneler
lleten

4

entiu
e knd

e, 1

Ayen in

eie

ſtblin

ie iiſen
Guln Peftie
peliun h
ineer honnn
l erle
Comndee
1e

ler Eln

neint dieen⸗
onigDiſg
lteuat hnen
1is teltui
ne dn 1
bit
1, golt
e⸗

ranß

18 l
1A bn

7
De Fide. . 119
hatur honor debitus Deo. Secundus eſt, uti-
litas proximi exiſtentis in periculo fidei, cui
tuâ publicâ confeſſione ſuccurrere potes.

Ex Exam. III.

De vitiis Fidei, & Confeſſionis ejus op-
poſitis, nimirum de infidelitate, hæreſi, Apo-
ſtaſia, Schiſmate, & Blaſphemia.

Q. 1J. Quid & quotuplex eſt Inſidelitas?

Reſp. Infidelitas eſt carentia fidei, & eſt tri-
plex, negativa, privativa, contraria.
Negativa eſt nuda carentia fidei in eo, qui
nihil audivit de fide, vel cui fides non eſt ſuf-
ficienter propoſita: & hæc peccatum non eſt,
bene tamen aliæ duæ ſpecies.
Privativa eſt carentia fidci in eo, qui potuit
& debuit credere, ſed non voluit fide ſibi ſuf-
ficienter propoſitãâ, licèt in intellectu nullum
poſitiuum errorem habeat.
Contraria eſt carentia fidei in eo, cui etſi fi-
des ſufficienter ſit propoſita, tamen expreſsè
& formaliter aliquam fidei veritatem negat,
vel aſſerit errorem ei contrarium.

Q. 2. Qusz ſunt ſpecies infdelitatis?
Reſp. Sunt tres ſequentes: Paganiſmus, qui
renititur fidei nondum ſuſceptæ: Judaiſmus,
qui renititur fidei in figura ſuſceptæ: & Hæ-
reſis, quæ renititur fidei explicitè ſuſceptæ, At-
HI 4 gque

120 Tradt. VII. Exam. III.

que ad has ſpecies omnes aliæ reducuntur-,
àt Atheiſmus & Mahometiſmus ad bPagani⸗
ſmum, Antichriſtianiſmus ad judaiſmum.

Q. 3. Licetnè communitare ſeu commercium
babere cum infidelibus?
Reſp. Communicatio civilis & politica ſeu
materialis cum infidelibus eſt licita; ſecus ve-
rò formalis, quæ fib dupliciter, uné modéô,
quando Fidelis ſe ingerit operibus infidelita-
tis: ali modòé, quando infideles admittun-
tur ad exercitia noſtræ fidei. Ratio hujus 2.
p. eſt: quia hæc communicatio formalis, id
eſt in operibus infidelitatis (idem eſt de Hæ-
reſi) ſuperſtitioſa eſt, & intriaſecè mala.

Q g. Peccantné Fideles infidelibus vendendo
aliqua, quibus utuntur ad ſuos ritus?
Ante Reſp. notandum, ea de quibus quæ-
ritur, eſſe duplicia, nimirum aliqua, quo-
rum uſus eſt ſecundùm ſe bonus, ùt veſtes, &
cibi communes; alia verò, quorum uſus per
ſe, ſeu ex inſtitutione ſua eſt ordinatus ad ſu-
perſtitionem, ùt idolum, veſtis Sacerdotis
infidelis, Sc. Hôc not.
Reſp. Fideles non poſſunt licitè infidelibus
vendere vel parare ea, quæ per ſe ad eorum
ritus ſunt inſtituta; bene tamen ea, quorum
uſus ſecundùm ſe eſt bonus, licèt ſciant,
quòd infideles eis malè, nimirum ad ritum-
vel ſacrificia ſua uſuri ſint, ùt ſunt v. g. pan-
Rus, ſericum; candelæ, Ita S. Th.

Ra-

,

ng a,
eifenn

,
bolite
. lein ſcner
ltet U ne
enble igte
lle ui
Nato e
Loemmili,
encl eß
ſes nal,

vne,
funn
Iihuu.
ign,
, U ſeſes,
vnmn lle,
ftinurns1
is Aenet

lodli⸗
ſe Aen
1a, .
ce /
uun 44
ſonen ⸗
, N
1

ſnun
12
hrumnn

De vitiis Fidei oppoſitis. 121
RKatio poſterioris eſt: quia Fidelis in eo ca-
ſu nec indirectè vult ritum Infidelis, nee po-
teſt, nec tenetur eum impedire, cùm tolere-
tur à Republica.

D,5S. Quid eſt Hæreſis ac quotuplex? eſinè
peccatum, & quæ pæna ejus ?
KReſp. 1. Hæreſis eſt error pertinax manife-
ſtè contrarius Fidei Catholicæ in eo, qui Fi-
dem Chriſti profeſſus eſt.
Keſp. 2. Eſt peccatum mortale, ùt patet ex
ipſa definitione. Ejus pæna eſt excommuni-
catio major latæ ſententiæ Papæ reſervata:
quæ ut incurratur, requiritur
I. Ut fit formalis.
2. Ut manifeſtetur cum animo defendendi
hæreſin.
3. Ut ſit exterius maniſeſtata. Unde qui hæ-
reſin animò conceptam verbéê vel ſignõ ſufaf-
ciente declarat quantùmcunque in occulto,
etiam nemine vidente vel audiente, eſt excom-
municatus: quia jam eſt adtus hæœreſeos exter-
næ, & ſolùm per accidens occultus.
Reſp. 3. Hæreſis (uti & hæreticus) alis
eſt formalis, quæ eſt cum pertinacia, alia ma-
terialis, quando quis ex ſimplicitate vel invin-
cibili ignorantia credit aliquid, quod putat
veræ fidei eſſe conforme, cùm tamen eci ſit
contrarium, eſtque paratus errorem depone-
re, quamprimàùm aliter fuerit inſtructus.

122 Trabk. VII. Exam. III.

DQ. . Dubeus in Fide eſinè hareticus?

Reſp. Negativè dubius non eſt hæreticus: quia
non habet judicium, cùm illud ſuſpendat: ergo
nec habet judicium erroneum.
Dubius veròô poſitivè ſeu affirmativè hæreticus
eſt: quia poſitivè negat infallibilitatem Eccle-
ſiæ: ergo negat poſitivè articulum fidei, &
de illo verum eſt illud in jure: Dubius in fide
eſt bereticus.

Q., 7. Haæreticus eſinè vitandus?

Reſp. Non eſt neceſſariò vitandus . ſed licet
cum eo agere, converſari, negotiari (ſeclu-
86 periculô ſcandali, & perverſionis) niſi ſit
publicè & nominatim denuntiatus, Ita con-
ſtat ex Concilio Conſtantienſi.

DQ. 5. Eſtnè licitum legere libros hareticos?

Reſp. I. Jure naturali illorum lectio eſt
prohibita omnibus, quibuscunque inde immi-
net periculum perverſionis, uti ſunt rudiores,
& in rebus fidei parùm inſtructi.
Reſp. 2. Jure Eccleſiaſticò eſt prohibita om-
nibus quibuscunque non habentibus licentiam,
unde ſcienter legentes, vel retinentes, vel im-
primentes, vel quomodolibet defendentes li-
bros hæreticos, incurrunt Excommunicatio-
nem Papalem, ad quam tamen incurrendam
requiruntur quatuor: I. ut liber, qui legitur,
ſit Authoris hæretici. 2. ut liber vel contineat
hæreſin, vel de Religione tradtet, 3. ut ber
.W⸗

Pfonntci i

1e nn

niſeenne

uhe

neſsng
Lels ſen
beckſhte
Uer 4
6

en ben
ilin fle⸗
Ure N

A 1

tle
cls, el
tir⸗ 4 ſ
ſonie n i 1
1 l⸗ (0.

1n honsftor
Nrum kdio
le iheim
ilat din
pronidiun
bbos ſeniu
gentes, e
Gelsncen
commmn
N incum:
et, g⸗
ereen.

4

De vitiis Fidei oppoſitis. 123

hæreticus ſcienter legatur, retineatur, &c.
4, Ut liber legatür ſinè authoritate & licen-
tia.

Q. 9. Quid ℳ Apoſtaſian & 7uotupt. eX 5
Reſp. Apoſtaſia eſt retroceſſio à bono, quod
quis ſolemniter profeſſus eſt. Et eſt triplex,
nimirum à Eide, quam quis profeſſus eſt in
Baptiſmo; ab Ordine ſacro, ſen ſtatu clericali,
quem ſolemniter ſuſcepit; & à Religione, quam
per ſolemnia vota profeſſus eſt, & abſque le-
gitima facultate ſinè propoſito revertendi de-
ſerit. Prima non differt eſſentialiter ab hæ-
reſi, eſt tamen accidentaliter gravior, & in
confeſſione explicanda. Omnes tres ſunt
peccata mortalia, ùt patet.
Q. 70. Quid eſt Schiſma, & in quo ab He-
reſi difert, & quæ pœna ejus?
Reſp. I. Schiſia eſt ſpontanea ſeparatio ſui-
met ipſius ab unitate Eccleſiæ univerſalis ſum-
mo bontifici ſubeſſe renuentis & membris Ec-
cleſiæ communicare recuſantis.
Reſp. 2. Differt primè ab hæreſi; quia hære-
ſis per ſe opponitur fidei, ſchiſma autem unita-
ti Eccleſiaſticæ charitatis, ideo ſicut fides &
charitas ſunt diverſæ virtutes, ità ſchiſma &
hæreſis ſunt diverſa vitia. Differt ſecundò, quia
hæreſis perverſum dogma habet, ſchiſma verè
ab Eccleſia ſeparat.
Reſp. 3. Pœna Schiſmaticorum eſt excom-
municatio latæ ſententiæ reſervata in Bulla-
cæëιαν. Qe, 71.

124 Tract. VII. Exam. III.

DQD. 71. Quid eſt Blaſphemia?
Reſp. 1. Eſt, per quam proferuntur verba
vel exercentur ſigna contra Deum aut Sanctos,
quibus inhonorantur ſeu vilipenduntur, etiam
ſoläm mentaliter. Eſt peccatum mortale:
quia qui blaſphemaverit nomen Domini, morte mo-
riatur. Levit. 24. pœna autem mortis non
infertur niſi pro peccato mortali.
Reſp. 2. In peccato blaſphemiæ neceſſatiò
explicandum eſt, an ſit in DEUM, Beatam
Virginem, vel Sanctos: quia blaſphemia in
DEIIM virtuti latri, quæ eſt in Sanctos, vir-
tuti duliæ, quæ eſt in Beatam Virginem, virtuti
hyperduliz repugnat, quæ ſpecie differunt.
Reſp. 3. Indeliberatè blaſphemans ex con-
ſuetudine, quam advertit, & ex notabili ne-
gligentia non curat emendare, peccat morta-
liter; ſecus, ſi nitatur contra eam.
Ratio: quia talis blaſphemia eſt voluntaria
in ſua cauſa in primo, ſecus in ſecundo caſu.
Pro quo Not. blaſphemiam duobus modis
fieri poſſe. 1. Sic, ut blaſphemans non ad-
vertat id, quod dicit vel facit, eſſe blaſphe-
miam, ut ſi verba erumpant ex ſubito motu,
& non advertatur eorum ſignificatio, & hæc
indeliberatio & ſubreptio excuſat à mortali.
2. Sic, ut blaſphemans verborum ſignificatio-
nem conſideret, attamen ex paſſione delibera-
tionem omnino completam antecedente ea
profert; & in hoc caſu blaſphemans à mor⸗
tali

taullſaor

o

hiun

henie D
eh, en
blpteni,
rnnchg
Pinemn in
de fernn,
Muns er ⸗
1 Mdli n⸗
Rednon
tin
Aronns
1ſeuncoc
Cuobrs e
ans non
eſe bin
ſobkore
cato ee
lat 1o
umſgnt⸗
Kone &.
tette
eune
4

De Spe & Timore. 125

tali non excuſatur: quia gravitas materiæ eum
cogit ad deliberationem, eò ipsõ, quòd ad-
vertat ad id, quod facit.

Ex Exam. Il.

De Spe, ac Timore, & vitiis Spei
oppoſitis.

OQ. 7. Quid eſt Spes?
Reſp. Eſt virtus Theologica, quâ voluntas
fertur in DEIIM ùt beatitudinem ſuam, ob-
tentu quidem arduam, Divinõô tamen auxiliò
aſſequibilem.

Q., 2. Quod eſt obiectum ſpei?
Reſß. I. Obiectum formale quod eſt DEIIS,
ùt beatitudo objectiva. Beatitudo autem for-
malis, ſeu clara viſio eſt conditio requiſita in

obliquo connotata.

Reſp. 2. Objcctum formale quo eſt DEIIS,
ut auxiliator.
Reſp. 3. Objectum materiale primarium eſt
DEUs poſſidendus, ſecundarium ſunt omnia bo-
na ſpiritualia abſentia & ardua Divinéô auxi-
liò aſſequibilia. .

OQ., 3. Quid & quotuplex eſt timor, és quod
objectum ejus²
Reſp. I. Timor poteſt tripliciter conſidera-
ri. 1I. ut eſt paſſio appetitús ſenſitivi. 2. de
eſt vitium fortitudini oppoſitum, 3. uͤr eſt
. 0-

126 Tradt. VII. Exam. IV.

donum Spiritüs S. qué refrenatur mens ho-
minis, ne per ſpem in præœæſumptionem eriga-
tur.
Reſp. 2. Timor eſt quadruplex, nimirum ß-
lialis, quò quis convertitur in DEUM timore
culpæ ſeu offenſæ. 2. Servilis, quò quis con-
vertitur in DEIIM propter timorem pœnæ.
3. Initialis, inter utrumque medius, quô quis
DEO adhæret propter timorem culpæ & pœ-
næ. 4. Mundanus ſeu humanus, quò quis pro-=
pter malum temporale (quod timet) à DEO
recedit, quod ſemper malum & peccatum eſt.
Ex hisſolus timor filialis eſt timor caſtus &
donum Spiritůs S. Quod concernit timorem
ſervilem, ſi pœna timeatur tanquam priaci-
pale motivum, malus eſt; ſi verò non timea-
tur ùt principale motivum, ſed ordinetut-
in DEIIM ùt finem, bonus eſt & honeſtus.

Reſp. 3. Timor caſtus & filialis habet pro
objecto immediato culpam, ùt hæc eſt à cau-
ſa extrinſeca, v. g. tentatione Dæmonis, vel
ali inducente, quia objectum immediatum
timoris debet habere rationem ardui ac ter-
ribilis; culpa autem taliter tantùm conſide-
rata terribilis eſt.

Q., 4. Quanam vitia opponuntur Spei?

Reſp. Hæc duo: ſcilicet Deſperatio & Præſum-
ptio, hæc per exceſſum, illa per defectum.

L 5.

Al ſhn

Rbel er⸗

lealutke,
uponie
erun
Men d

ne
et ttie

Orumn,
ohis

eane

Lüimer)il
Lhecrinmn⸗
bnor ctn
Enit iinorer
un in
O Wn timen
odneuut
I ouk
lls khap
hred ia
Demons,t
immedtn
ardi n
Urmm .

Nentr

c
deſe

De & Timore. 127

AL. 5. Qaid eſt Deſperatio?
Reſpe Eſt fuga voluntatis, quâ quis reſugit ſalutem
æternam acquirere per media ordinaria, eò quod judices

m eam obtentu ſibi eſe impoſſibilem.

OQ., 6⁶. Quid eſt Præſumptio?
Reſp. Eſt actus voluntatis, quò bons ſupernatura-
lia inordinatè expectantur, v. 3. gloria, gratia &
ſimilia. Vel, ùt ait S. Th. cùm quis ſperat ſe ve-
niam obtinere ſinè pœnitentia, vel gloriem ſine meritis.

O. 7, Quotuplieiter peccat deſperans, vel
præſumens?
Reſp. I. Si deſperatio eſt conjunca cum in-
fidelitate, duplex eſt peccatnm, ùt per ſe pa-
tet; ſi non, eſt ſimplex peceatum, ùt itidem
patet.
Tunc autem deſperatio habet adjunctam in-
fidelitatem, quando deſperans ſpeculative ju-
dicat ita eſſe, quòd DEUS v. g. non remittat

Peccata pœnitentibus, aut nolit peccatori da-

re gratiam ad converſionem ſui neceſſariam;
ſi autem illud judicium ſpeculativum deſit,
deeſt etiam infidelitas.
Reſp. 2. Præſumens præſumptione Pelagi-
anorum, qui præſumebant obtineri gloriam
propriis viribus, & per opera naturalia, vel
præſumens præſumptione Lutheranorhm, qui
ſperant à DEO gloriam ſinè bonis meritis;,
peccat dupliciter, & peccatéô præſumptionis,
& infideilitatis, Aliter verò præſumens pec-
cat

128 Traäbt. Vil. Exam. IV.

cat ſolùm peccatéô prælumptionis, ſicut ille,
qui nimiüm fidens DEI gratiæ differt pœni-
tentiam uſque ad finem vitæ. Cæterum, qui
mortaliter peccat cum ſpe veniæ, duo com-
mittit peccata, unum ex præſumptione, al-
terum illud, quod committit.
QD., §. Daando obligat praceptum Spei?
Reß. 1. Per ſe obligat in primo inſtanti
morali usůs rationis, ſicut & per decurſum
vitæ, ac in articulo mortis, ùt de præcepto
fidei dictum eſt Exam. 2. q. 7.
Reſp. 2. Per accidens autem obligat. 1. Quo=
ties volumus DEIIM orare, vel de peccatis
peænitere: quia hos virtutum actus ſinè ſpe
non poſſumus debitè exercere. 2. Quando
gravem tentationem deſperationis non poſſu-
mus aliter vincere. 3. Quando quis reſipi-
ſcit à nefando deſperationis flagitio, tenetur
actum ſpei elicere, ut horrendum peccatum
retractet. 4: In receptione cujuslibet Sacra-
menti, quia per illud gratiam conſequitur,
quæ proinde ſperanda eſt, cujus tamen actũs
omiſſio non eſt ſpeciale peccatum in confes-
ſione exprimendum. Tandem bonus Chriſtia⸗
nus crebrò in actum ſpei prorumpere debet.

Ex Exam. V.

De charitate, ejúsque effectibus & vi⸗
tiis ei oppo ſitis.
. 1. Quid eſt charitas?

Reßp. Eſt virtus Theologica, quàâ voluntas
Deum

tmeerin
en Mhlt
eubii
1er Ne
lo

ii Iu
eltin⸗
chi

De Charitate. 129

eED —
DEIIM diligit tanquuam ſummum bonum-
propter ſe, & proximum propter DEIIM.

Q., 2. Quod eſt oljectum chbaritatis?

Reſp. I. Objectum ejus formale tam qued,
zin quàm quo eſt ſola bonitas divina.
in e Reſp. 2. Objectum materiale primarium eſt
NDn DEUIS; ſecundarium eſt proximus, nimirum ho-
ténie mo & Angelus beatitudinis capaces. Unde.
te quia Dæmones & homines damnati beatitu-
„7 Qiiſnis capaces non ſunt, diligi non debent.
¹0 OQ. 3. Quando obligat preceptum cbaritatis *
ae⸗ Rep. I. Per ſe obligat in primo inſtanti mo-
1 Cn rali usûs rationis, uti de præcepto fidci &
tünnn ali. ſpei didum eſt. .
ieen AKeſp. 2. Præceptum charitatis obligat, quo-
tiescunque eſt periculum labendi in odium.
DEI, niſi actus charitatis eliciatur. Item,
dum quis in peccato mortali exiſtens non ha-
bens copiam Confeſſarii exponitur periculo
vitæ, tunc enim tenetur elicere perfectam con-
tritionem (cùm ſinè ea non poſſit ſalvari) hæc

in (onegee

us tament

un autem includit charitatem. Item obligat
quemvis conſtitutum in articulo mortis, &&
hoc ex præcepto naturæ, qué jubemur in eo

, articulo omni meliori modò animæ conſule-
Atu re; conſulitur autem optime per actum cha-
ritatis. Tandem obligat in periculo aliàs ſuc-
„ cumbendi tentationi contra quamcunque vir-
tutem à charitate diſtinctam.

1 I OQ. 4.

.

130 Tract. VII. Exam. V.
D. 4. Qualis amor AIt de ratione chbari-

tatis?
Reſp. Amor amicitiæ ſen benevolentiæ. Du-
plex ſiquidem eſt amor, unus amicitiæ ſeu
benevolentiæ, alter concupiſcenti. Primus
eſt, quò quis vult bonum ipſi amato, ſeu ter-
minatur ad bonum amici, ùt bonum ipſius
eſt, ut ſi amem DEIIM propter bonitatem-,
quâ ſibi ſeu in ſe iplo, non verò quia mihi
bonus eſt. Secundus eſt, quéò quis vult bo-
num amici, in quantum redundat in bonum
ipſiusmet amantis, & quaſi in intereſſe ipfſius.
Primus amor igitur amat amicum, in quan-
tuùm in ſe bonus eſt, ſecundus, ùt bonus eſt
amanti.

Q. 5. Duem ordinem ſervat charitas in-
ter diligendos?

Reſp. I. Ex charitate magis diligendi ſunt,
qui nobis ſunt conjunctiores, quàâm qui his
ſunt meliores.
Reſp. 2. Parentes & filii ſunt magis diligen-
di, quâm quivis alius, licèr ſit inſignis bene-
factor, qui eum à morte, aut alia gravi ca-
lamitate liberavit.
Reßp. 3. Per ſe loquendo magis diligendus
eſt Pater quàm Mater: & Pater carnalis ma-
gis, quâm ſpiritualis (idem dicendum de
fratre carnali & ſpirituali) item pater magis
quàm filius,

Dixi,

nndis k
ſhun igern
Eelis inn
6tnte cnn

1 promn

torun ,n
Nlir

1 4
„An

Rbonmn 6

Cnctr irbe
ninerſe 1
un, 19 A
U Lonos

Ethuntt i

8Glberäilu
, in gi

Nrmeget
l inftit⸗
n dugt

Ag d
tet ca?
deene
ten eer

De Charitate 131

Dixi, per ſes hoc enim intelligendum eſt de
Patre, in quantùm Pater eſt, quia per acci-
dens poteſt ſiet? oppoſitum, ut ſi Mater eſſet
valdè benefica erga filios tam in temporali-
bus quàm in ſpiritualibus, pater verò vitioſus,
& circa curam ſiliorum negligens.
Keſp. 4. Pater & Mater ſunt magis diligen-
di, quàâm uxor, hæz tamen magis diligenda
eſt quàm filius.
Keſp. 5§. Benefactor inſignis, qui aliquem à
morte aut alia gravi calamitate cum ingenti
periculo vitæ, aut magnis ſuis expenſis libe-
ravit, magis diligendus eſt quàm frater, ſoror,
aut conſanguineus in 2. & 2. gradu.
Nota tamen, quòd tota præſens dodtrina
de ordine charitatis ſolùm intelligatur, quan-
tum eſt ex parte charitatis, & rebus ipſis ſe-
cundúùm ſe conſideratis: nam ex aliqua cir-
cumſtantia fieri poteſt, ut ordo ille non ſit-
ſervandus. Hic igitur ſolùm determinatur,
quisnam in extrema neceſſitate ſit magis di-
ligendus, ita ut ei præ alio in conſimili ne-
ceſſitate conſtituto ſit ſuccurrendum-.

D., 6. Qlis eſt modus reconciliandi inimieos

Keſp. I. Is, qui proximum offendit, tene-
tur proximâ occaſione pro ratione circum-
ſtantiarum loci, temporis, perionarum, ne-
gotiorum, omnibus poſtpoſitis procurare re-
conciliationem.
Reſp. 2. Si uterque offendit ſeu læſit, is qui
12 prior

132 Trac. VII. Exam. V.

prior cauſam dedit, provocando alterum,
prior eſſe debet in reconciliatione procuran-
da, ad quam procurandam per ſe loquendo,
niſi aliæ circumſtantiæ adſint, non tenetur,
ille, qui planè non læſit, ſed ſolùm læſus eſt.

Reſp. 3. Qui læſus eſt, tenetur reconcilia-
tionem rationabiliter oblatam acceptare. Di-
EXo rationabiliter oblatam, quod fit, quando, qui
offendit, agnoſcit culpam, deprecatur pro
modulo ſuo & loci conſuetudine, paratus-
damnum illatum reſarcire, &e.

Keßp. 4. Si offenſus videat inimicum ſuum
eſſe omnino obſtinatum, nec poſſe ullatenus
induei, ut ipſe prior de reconciliatione agat,
videtur offenſus in eo caſu teneri per acci-
dens, & ad tollendum ſcandalum, vel ſi hoc
ex alio capite eſſet inimico debitum, ad id
teneri, ut vincat in bono malum juxta præce-
ptum Apoſtoli ad Kom. 12.

Reſp. 5. Si offenſus etiam in caſu debiti ta-
lia deneget inimico, non ſtatim condemnan-
dus eſt peccati mortalis, ſi nimirum ſolùm
neget ex aliqua animi averſione, ſinè pericu-
lo gravis ſcandali vel damni, & non ex gra-
vi interno odio, quò grave malum deſideret-
ei, qui læſit. In his omnibus Confeſſario ma-
gnâ opus eſt prudentiâ, nec poteſt una ccr-
ta regula ſtatui.

. 7.

rht
enm ün
nlopo⸗
len alud
1 proite
long
V, hoh
une lee
14, H

ene,
e, gnco,
Eehnanm
lir, n

nintum i
oſe lurenn

inine Sr
i er aci.
n,Nelſboe
Inm, Ai
fan nen⸗

n CoNen.

inirun
e,nd er
& non a;
un Cete⸗
Onleliter
Oel “

De Charitate. 133

. 7. Teneturne homo exponere vitam cor-

poralem pro vita ſive animæ, ſivè corporis
proximi?
Ante Repꝶ. Not. I. Triplicem eſſe neceſſi-
tatem, in qua vita ſpiritualis proximi verſari
poteſt. I. Neceſſitas extrema, ut dum ſim-
plex quidam ab hereticis jam jam ſeducendus
eſſet. 2. Gravis, qualis eſt reſpectu Fidelium
tempore peſtis aut perſecutionis. 3. Com-
munis, ut dum homo verſatur in periculo pec-
cati, quod facilè evitare poteſt.

Not. 2. Qugd vita corporalis proximi pos-
ſit dupliciter conſiderari. 1- Præcisè ſecun-
dùm ſe, ùt eſt vita & bonum proximi. 2.
ùt eſt materia & occaſio virtutis. Pro vitæ
proximi primò modéò ſumpta nemo poteſt ex-
ponere ſuam: quia ſic plùs diligeret alterum,
quàâm ſe ipſum; bene tamen ſecundò modéô:
quia ſic exponit vitam propter ſe ipſum vir-
tute perficiendum, adeôque adhuc ſe magis
diligit, quàm proximum. His not.
Reſp. I. In extrema neceſſitate quilibet te-
netur vitam corporalem exponere certo pe-
riculo pro vita animæ proximi. Quia aliquis
faltem caſus eſt, in quo quilibet pro ſpirituali
vita proximi tenetur profundere vitam, juxta
illud Joan. 3. Et nes debemus pro fratribus animas
bonere; non eſtautem urgentior caſus quâm
extremæ neccſſitatis vitæ ſpiritualis.

Reſp. 2. In caſu neceſſitatis communis ne-
13 mo

134 Tract. VII. Exam. E.

mo tenetur vitam corporalem pro ſpirituali
vita proximi exponere: poteſt tamen in ne-
ceſſitate communi & gravi.
Ratio I. p. Quando is, qui eſt in neceſſſ-
tate, ipſemet ſe ab ea poteſt liberare, nemo
tenetur ei ſuccurrere cum tanto diſpendio, uti
eſt vitæ; qui verò eſt in neceſſitate commu-
ni, poteſt pluribus modis eam evadere-.
Ratio 2. p. Licitum eſt facere actum per-
tinentem ad perfectionem charitatis; ſed cum
periculo vitæ corporalis ſuccurrere ſpiritua-
li vitæ proximi in neceſffitate communi & gra-
vi eſt talis actus: Ergo.
Reß. 3. Nemo tenetur pro corporali vita-
proximi certo periculo exponere vitam cor-
poralem; hoc tamen licitè poteſt, prout vi-
ta proximi eſt materia & occaſio virtutis-.
Ratio I. p. Quia nemo tenetur ad opera
ſupererogationis, præſertim cum certo peri-
culo vitæ, cùm ſint tantùm de confilio.
Ratio 2. p. Quia licet facere actum perfe-
Qiſſimum virtutis, qualis omnino eſſet propter
vitam amici, ùt eſt materia & occaſio virtu-
tis, ſe ipſum morti tradere, ut patet ex Joan.

5§. cap.

Ex Exam. VI.
De Effectibus Charitatis.
2 7. u ſunt effectus Charitatis?
Reſpy. Sunt hi duo: nempe Eleemoſyna &
Correctio fraterna.

Q. 2:

161 Du
elaunti
n Atute
tkenuhn
rll, gl
is hüruf
lhere e
A notunl
G.2
3 a bont
root
erbsen

ſreene Acnn,
itmti,t
Alnere ſin

Gnmniif

Aporal ie
e iem co
, Donr
id unnid,
nn Wonen
mn end
le wnlle.
k adnn
welene
occalo i
tpatet a,

1
Vitatt
CH

De Charitate. 135

R 2. Quid & quotuplex eſt Eleemoſyna?
Reſp. I. Eleemolyna eſt opus miſericordie, quò
aliquid datur indigenti ex compaſſione prepter DEuM,
ſeu ordinatum ad ſublevandam miſeriam pro-
ximi. Hœc definitio deducitur ex definitione
miſericordiæ, quæ definitur, quòd ſit virtns
moralis inclinans ad ſublevandam miſeriam proximi ſeu
pauperis ,ex compaſſione propter DEIIM.
Reſo. 2. Fleemolyna eſt duplex: una cor-
poralis, altera ſpiritualis. Opera miſericor-
diæ corporalia ſunt ſeptem hôc verſa compre-
henſa:
Viſito, poto, cibo, redimo, tego, colligo, condo.
Opera miſericordiæ ſpiritualia etiam ſunt
ſeptem indicata ſequenti verſu:

Conſule, carpe, doce, ſolare, remitte, ſer, ora.

Q. 3. Quando obligat præceptum Eleemoſynæ 5
Reſp. I. Duo ſunt caſus, in quibus obli-
gat ſub mortali. Primus, qui à nemine nega-
tur: Si quis habeat ſuperflua naturæ, & pe-
tens eleemoſynam ſit in extrema neceſſitate.
Secundus, qui ab aliquibus negatur, eſt: ſi
quis habeat ſuperflua naturæ & ſtatůs, licèt
pauperes non ſint in neceffitate extrema, ſed
alia notabili ſeu gravi. .
Reſ. 2. Probabilius & tutius eſt, quòd ho-
mo ex bonis ſtatui ſuperfluis juxta divitia-
rum proportionem teneatur etiam ſuccurrere

pauperibus communem neceſſitatem patienti-
14 . bus

136 Tradt. VII. Exam. VI.

bus, ſaltem interdum eis eleemoſynam dando,
adeôque mortaliter peccaret, qui formaret
propoſitum nunquam iis dandi.
Pro intelligentia ſuperflui, ex quo eleemo-
ſyna fit, adverte duobus modis dici ſuper-
fuum. 1I. Superfluum naturæ, ſeu quod ſu-
pereſt mediis ad ſuam & ſibi commiſſorum-
vitam neceſſariis. 2. Superfluum ſtatůs, ſeu
quod ſupereſt mediis neceſſariis ad vitam &
ſtatůs ſui decentiam, conſiderando ſimul ca-
ſus, qui probabiliter occurrere poſſunt, in
quibus ſumptus faciendi ſunt, prout recta ra-
tio judicaverit: quæ ſtatůs decentia compre-
hendit etiam ea, quæ ſpectant ad ſuſtentatio-
nem filiorum, famulorum, decentes donatio-
nes, hoſpitum tractationes, &c.

Q. 4. Quid eſt correctio fraterna?

Reß. Duplex eſt correctio delinquentisꝰ;
una, quæ adhibet remedium peccato, in quan-
tam eſt malum ipſius peccantis, & ad ejus-
non punitionem, ſed emendationem, & ani-
mæ lucrum, velut ad finem ordinatur, & eſt
actus Charitatis, & iſta eſt propriè fraterna
correctio, ac definitur, quòd ſit actus Chari-
tatis vel miſericordiæ ſpiritualis, qué per convenientem
ſermonem conamur fratrem, ideſt proximum, 2 malo
peccati convertere ad bonum virtutis. Alia eſt cor-
rectio, quæ adhibet remedium peccati delin-
quentis, ſecundàùm quod eſt in malam alio-
rum, & præcipuè boni communis. Et hæc

eſt

toNe
,ad 10
el (o

n

lut Ue
Merur zueer
en
s,
Lincelie
UMlrun ie
mo, un
unmmn
ee

lrintg ini
nre hoſin
Prot ec
enticonn
1llenteg;
ts Conitp

ünul
elnmunh
tam ign
, A A
tonen, t
tligunnt t
roptie u
1ſt du!
Ger emm
erimun,9
. Alin
n peen
in m
Nunk he

De Charitate. 1390

eſt actus juſtitiæ, cujus eſt conſervare rectitu-
dinem unius ad alterum, & vocatur judicia-
lis, éſtque ſuperiorum erga inferiores punien-
dos.
O. 5. Quando obligat præceptum Correctio-
nis fraternæ ?
Reſp. Tunc, quando adſunt hæ quinque-
conditiones, & quidem ſùb mortali:
Prima conditio eſt: ut peccatum ſit ſecre-
tum ſeu occultum, & moraliter conſtet pro-
ximum peccâſſe mortaliter, vel eſſe in pericu-
lo peccati mortalis aut recidivæ, vel commi-
ſiſſe veniale periculoſum, ſeu ordinatum ad
mortale.
Secunda: Ut ſperetur fructus, ſeu ſit proba-

bilis ſpes emendationis, ne reddatur deterior.

Tertia: Opportunitas perſonæ & temporis.
Perſonæ, ut non ſit alius, qui meliùs poſſit
facere. Temporis, ut fiat tunc, quando
