Poeſſunt ſuſpiciones, & temeraria judicis, Aeidns hoe=
mo intra ſemetipſum proximo dat falſum tefſtimoninms
Item calumnia, maledictio, deriſio, &c.
21. Quid per: Non concupiſces? R. Omnes aene
interni circa concupiſeibilia liberi & voluntarii,

S. 7. De Præceptis Ecclefiæ,

T. Suntne ædhbne aliæ pracepta à Chriftianis sbſer̈an-
daæ? R. Sunt quinque præcepta Eccleſiæx: nempe dens
diebus feſtivis celebrandis; de Miſſia reverenter audi-
enda in die feſto; de obſervatione jejnnii & abſtinen-
siæx; de confeffione annna; & de Communione Pa-

a 4 215*

3 Cap. 7 §. 7.
2. Satiafacitne pracepto de Mihza, qui toté tempore
Sel majori ſub parte Miſſs garrit? R. Non ſatisfacit-.,
quia non audit reverenter, & moraliter.
3. Qu diſtinctio facienda eſt inter jejnninm & abſtinen-
iam R. Abſtinentia eſt, dum tantùam ab eſu carnis
abſtinemus, ita, ut pluries in die refici poſſimus de
cibis eſurialibus. Jejunium autem conſiſtit in unica,
tantuùm ad ſatietatem refectione; & quidem in cibis-
eſurialibus, niſi in carnibus diſpenſaretur. In qno di-
ſpenſationis caſu quid de cœna, vel collatiuncnula te-
nendum ſit, diſputant Theologi. Sed probabiliuùs-
Wigandt cum aliis, tunc unicam tantum carnium re-
fectionem licere.
4. Quinam obligantur ad abſtinentiam vel jejuninm?
R. Ad abſtinentiam obligantur, qui primum ſeptenni-
um, ad jejunium verò, qui vigeſimum primum ætatis
annum compleverunt.
5 Frangitne jeinninm, qui ſæpius in die dèibit? R.
Non frangit: ſola enim comeſtio prohibetur; meritum
tamen jejuniii perdit,

§. 8. De Sacramentis.

1. Quid eſt Saengmentum à R. Efſt ſi Nenum rei ſaera
fvasHa*aan, bomines. S. Th. q. 60. a. 2. in c.
2. Conferuntne omniæ Sacramenta gratiam? R. Af-
ſfirmo: quia ſunt ſigna practica gratiæ.
3. Quoruplicem gratiam conferunt ? R. Duplicem:
unem omnibus Sacramentis communem, per quam-
fumus formaliter amici DEI, & vocatur gratia habitua-
i; ; alteram ſingulis Sacramentis propriam, quæ infe-
rziùs referentur.
4. Quor ſant Sacramenta? R. Sunt ſeptem: Bapti-
imde Confirmatio, Euchariſtia, Pœnitentia, Extrema
uncie Ordo, Matrimonium.
. Quot eonditiones requirnntur ad conftienendum Sa-
sen, R, Tres. Prima, ut ſit ſignum, ſeu cæ-

remonia externà. Secunda, ut illud ſignum à Chri-

ſto Domino fuerit inſtitutumn: & quidem permanenter.
Ter-

9 Oeet 1.
In!. Al,
arin, 3.
n,

1066
in ſeife
la ull,
Ai ſoentut
39) E
Dominum
Cnbolica

10, Cua
ut/ RS.
mi u

l, ln
tinen
Clione 4
ln kecle
Chailiam
luan,
Minh u
le hin
c bur
lelnnedie
cl ehe
nelaliu
in i C
voraniene
tiig adn

19, ri,

nortlte

ey ien
utn 64a1
Wi

Utntin

Ilenr

ilen i in

Dl

1d G,
ben Seniu

u⸗

1 hun e
1t
4 die
n
11 De

nnen, A

dut lts
Drniedti,1

Aauktuu

ſt ionn,4

, —
den

De Mat. Tonſ. & Quat. Min. 9

Tertia, ut adſit promiſſio grati?. Quæ igitur has, aut
alterutram harum conditionum non habent, Sacramen-
ta non ſunt.
6. sot reperiantur in quolibet rsente à R.
Tria. I. Id, quod eſt Sacramentum tantùm. 2. Res
tantùm. 3. Res & Sacramentum ſimul. pag. 310.

7. Pro quo ſunt inſtituta Sacramenta? R. Pro ſolis
hominibus viatoribus: cuùm enim fint remedia ſalutis
ebtinendæ, iis ſolùm deſervite debebant, qui eflent-.
in via ad ſalutem.
8. Quid eſt eſſs viatorem. R. Viator eſt, qui non-
dum pervenit ad patriam ſeu beatitudinem, ſed eſi in
ſtatu tali, in quo poteſt & tenetur tendere ad illam,
qui vocatur via, ſeu ſtatus viæ.
9. Quis fuit Aucter Sacrazenterum! R. Chriſtum-s
Dominum Auctorem fuiſſe Sacramentorum confitetur-
Catholica fides, & definit Conc. Trid. Seſl. . c. i.
10. Quando Chriſinzs Dominus hac Ssacramentaæ infti-
zuit 5* R. Baptiimum inſtituit ante ſuam Paſſionem:„
dum in Jordane baptizatus eſt. Obligatio tamen u-
tendi Baptiſmò fuit indicta poſt reſurrectionem ſuam,
dum Matth. ult. dixit: Euntes erge, docete omnes gen-
tes, baptianses eoo, Oc. Vide pag. 312. Confirma-
tionem probabiliùs inſtituit in ultima Cœnz, ùrt ex tra-
ditione Apoſtolorum docet Fabianus Papa: & patet ex
uſu Eccleſiæ, quæ tunc ecjus materiam conſecrat. Eu-
chariſtiam, cùͤm dixit in ult. Cœna: Accipite éò man-
ducate, &c. Hoc fucite in meam commemorationem,
Matth. ult. Pœnitentiam, cùm dixit Joan. 20. Je-
eipite spgiritum banctam, guornm remaſeritis peceaztaæ;,
&c. Extremam IInctionem probabiliùs inſtituit poſt
Reſurrectionem ſuam unâ cum Sacramento Pœnitentiæ,
cujus eſt conſummativum, cùm ſit inſtitutum contra⸗
reliquias peccatorum. Vid. pag. 461. Ordinem inſtituit
in ult. Cœna, dum dixit: Hoc facite in menm commwe-
morationem, Luc. 22. Matrimonium inſtituit, vel po-
tiùs ad rationem Sacramenti elevavit, quando Matthe
19: dixit. Qæsad DElIs conjnnzxir, homo non ſepsret. Ut
a 5 eſt

10 Cap. 1. G. 8.
eſt in officium naturæ, inſtitutum eſt in paradiſo. Vid.
Ppag. 506.

II. Sacramenta nnde habent vim & effeaciam ſuam
R. Ex pafſione & morte Chriſti Domini. Unde S.
Auguſtinus dixit ea ex latere, & vulneribus Chriſti in
Cruce pendentis fuxiſſe.
I12. Car tantum ſeptem ſunt Sacramenta? R. Ob
ſimilitudinem vitæ corporalis. Nam homo primò na-
feitur; ſecundè augetur; tertiò nutritur; quartèò, ſi in
morbum incidit, ſanatur; quintèò imbellicitas virium re-
focillatur; ſextè Magiſtratüs auctoritate regitur; ſe-
ptimò per legitimam fobolem propagatur. S. Th. 3. p.
A. 65. 2. I.
13. Quenam eft diferentia inter hac ſeptem Sacra-
wenta? R. Hæc intercedit differentia: quòd quædam
conlerunt gratiam, & præterea imprimunt characterem,
ideòque non poſſunt iterari. Quædam ſolùm confe-
runt gratiam, & pluries ſuſcipi poſſunt.
Differunt etiam, quèd quædam ex ſua inſtitutione
conferunt primam gratiam, & juſtificant impium, ſeu
per peccatum mortuum: ideéque vocantur Sacramen-
ta mortuorum. Quædam ſunt inſtituta ad augmentum
gratiæ, nimirum pro illis, qui jam vivunt per gratiatn
Ideéqne appellantur Sacramenta vivorum. Vid. pag. 299.
Item differunt, quòd alia ſint formata, alia informia,
Vid. pag. 310.
14. Quz ergo ſunt Sacramenta mortuorum, & Jus
Sivoerum: R. Sacramenta mortuorum ſunt Baptiſmus,
& Pœnitentia: hæc enim ex ſua inſtitutione hominem
per peccatum mortuum revocant ad vitam. Cætera-
dicuntur Sacramenta vivorum, quia præſupponunt ho-
minem jam ſpiritualiter vivere per gratiam.
15. Qze ſunt Secramentæ iterabili«z & initerabilia;,
ſen imprimentiæz & non imprimentiæ eharacterem? R.
Hec tria, Baptiſmus, Confirmatio, & Ordo impri-
munt characterem: adeéque iterari non pofunt. Reli-

Aua., quia chara derem non imprimunt, plufies itera-
ri valent.
16. ℳ

.

—

—
a
nlan, G
Gen

WE .
el

Keledanet i
lite 1
m N A
il
19 Llen
Neume:
cnnn et;
Ktaum wo
I hn
in ſngiin
in th de
19, Mre
Gerten.
elent
eCn
An u
lo.
h
lt llen
n ſrve
Aeverann
iuden
m Nz
11. 49
l ſt,
en
lara
uelen
„
ecte⸗ 4
cdie,
ſen,

en!

De AMat. Tonſ. & Quat. AMin. 11

16. Ax erge baptivaties, confirmatus, W ordinatne,
It moriatar, & peſtea reſurgat, ſaltem tanc poteritne
ternm bac saeramenta recitpene? R. Nec debet, nec
poteſt: quia manet in illis character primùs, utpote⸗
indelebiliter impreſſus.
17. Unde deſamitnr dißerentia ſpecifca Saeramen.
orums R. Ab effectibus primariis eorum, ſcilicet gra-
tiis Sacramenfalibus, quas per ſe cauſant. Eaſdem ha-
bes inſtà q. 46.
18. Eedemne eſt omninn Sacramentorum neceſſtass
R. Negativè: Nam Baptiſmus omnibus ad ſalutem ne-
ceſſarius eſt; Pœnitentia relapſis poſt Baptismuin in-
Peccatum mortale; Euchariſtia ex præcepto uſum ratio-
nis habentibus. Reliqua per ſe non ita neceſlaria
ſunt ſingulis, quamvis Orde & Matrimonium neceſſaria
ſint toti Eccleſiæ.
19. Effene eadem dignitas Ssaeramentorum? R. Non
eſt cadem: ſed Euchariſtia eſt fmpliciter potiſſima &
excellentiſſima: quia in ez ſubſtantialiter continetur.
ipſe Chriſtus; in aliis autem Sacramentis continctur.
ſolum quædam virtus inſtrumentalis participata à Chri-
ſto.
20. Quid e, Baptiſmur? R. Phyſicè defnitur, quòd
ſit aslntio corporis exterior facta ſab praſeripta Gerba-
rum forma. Methaphiſicè verò, quòd ſit Sacramentnne
regenerationis, ſeu Sacramentum Novæ Legis ad ſpi-
m ritualem hominum regenerationem à Chriſto inſtitu⸗
tum. p. 312.
le 21. Quid efg Confirmatio 7 R. Phyſicè deſinitur;
quèàd ſit nndtio ehriſmatis in fronte Jacta baptixato ſab
praſeripdæ Serberum forma. Methaphyſicè verd, quòa
is bseramentnm Nove Legis à Chrifte inſtitntame ad ſpi-
rritnalem hominum in ſide prozeſtandz sorroberatieneme
ℳAG H pag. 8322.
n de 22. Okid efe Eucharißia? R. Phyfſicè ſumpta ſunt.
to, AC! ecies conſecrata ſus præſeripꝛe verborum Jormas, as
m in veslrer continentes Chriſtum ad cæuſandam gratiam ci=
mnun, us satvam. Methaphyſice verò cit zcramentat Nobe Tes

26

adin,
u Minnen
ſuriu,

12 Cap. 1. §. ².
gis ad ſpiritzalem hominum nutritionem infitutnm. pag.
323˖ . .
23. Manetne panis & binum in boc Sacramento à R.
Non: ſed convertitur in Corpus & Sanguinem Chriſt,
zemanentibus ſolis Speciebus panis & vini. pag. 332.
24. Effene totus Chriſßtæs ſnb ſpeciebus paniz? R. Eft
totus ſechndùm Divinitatem & Humanitatem, ſe
ecundùm Carnem & Sanguinem. Quamvis enim for-
maliter & ex vi verberum ſub ſpeciebus panis cônti-
neatur Corpus Chriſti, concomitanter tamen etiam.,
Sanguis continetur. pag. 333.
25. galis adoratio debetnur huie zramento ? R.
Eadem, quæ Chriſto Domino, ac æterno Deo, quem
illic præſentem agnoſcimus.
26. Paſſuntne Laici ſimere boo bacxamentam ſub s-
zraque ſpecie? R. Non; nec requiritur: fides enim-
docet, ſub qualibet ſpecie totum Chriſtum contineri.
27. olim Fideles ſas utraqne ſpecie commnnicabant 3
Arss Gelaſius & Leo Poztißees ig pracipiebant: cur igi-
zur nunc non licesz? R. Olim liberum erat ſub una-
vel utraque ſpecie communicare; nunc autem rationa-
bilibus ex cauſis Eccleſia (quam audire tenemur) u-
nam tantùm Speriem dari præcipit. Dicti Pontifces-
utramque Speciem præceperunt: quia dum obſerväſſent,
quèòd aliqui cum Manichæis vinum creaturam malam
exiſtimantes à vino abhorrerent, cosdem à veris Fide-
libus per hoc dignoſcere voluerunt. At dum hæreſig-
illa ceflavit, ritus unius ſpeciei in Eccieſia permanſit..
28. Quid eft Pænitentisg? R. Phyſicè de finitur, quèd
ſit extoerior pecestorum coufeſſo doloroſa ſub impenſa pra-
ſeriptæ abſolutionit farma. Methaphyſicè verò, quòd ſit Sa-
eramentunm Noba Legis inſtitutum ad remiſſionem peccate-
rum peſt Baptiſmun, commißarum.
29. Quo: ſaut partes pænitentiæg? R. Tres ſunt par-
tes eſſentiales: Contritio, Confeſſio, & Ablolutie-
Satisfactio eſt pars tantùm integralis. pag- 368.
30. Gaer eff contritie? R. Eſt duplex: perfecta
& impertecta, Perſecta eſt dolor de peccato commi’
„

ut fdlolult⸗

9 Cne i⸗

conn 8
haſe
Tbuim
,n ineiu
tedkialen,
K.
34. Lian.
lgencr D
um lumes:

r gin,
lbern bi
torumn con
ſlen iuch
lii alen
nhonit 6
31
tuun ſrn
N Rnn
39. 4.
Ie ten
ane

4

4.

—

De Mat, Tonſ. & Quat. Min. 13
N

Ü ut eſt offenſa DEI ſuper omnia dilecti, ſen ſummè
boni. Imperfecta, quæ ad alterius differentiam attri-
tio dicitur, eſt dolor ex motive ſupernaturali inferiori.
Pag. 373. ..
31. Doleor gquaznde debet ezlici? R. Elici debet ſaltem
ante abſolutionem Sacerdotis.
32. Confeſße quid eft?; R. Eſt legitima & ſacramen-
salis accuſatio de peccatis propriis poſt Baptiſmum,
ommiſſis ad eerum veniam virtute Clavium obtinen-
düum coram Sacerdote facta.
33. LQus ſunt conditiones ſen qualitates bone Confes-
Fenis à Primè debet eiſe fidelis ſen vera. 2. Inte-
gra integritate formali. 32. Doloroſas. Et hæ ſunt
eſſentiales, aliæ ſunt ad melius eſſe, quas vide pag.
38.
8 34. Eramen eonſcientia quomede faciendum? R. Ie
Agendæ DEO gratiæ pro beneficiis acceptis, 2. Peten-
dum lumen ad recognoſcenda ſua peccata. 2. Ipſa-⸗
ανh„hh peccata inquirenda quoad numerum & ſpeciem. 4
Dolor eliciendus de peccatis commiſſis, S. Propoſitun4
aciendum non peccandi de cætero.
35. Quando obligat praceptum confeſonis à Vide pag.
6.
766. Eſine obligatie etiam Senializ confitendi ? Non.
eſt: quia non ſunt materia Confeſſionis neceſſaria, ſed
libera. Propter ingentes tamen utilitates ſpiritualeæ
eorum confeſſio meritò nſurpanda; maximè autem, ut
ſaltem indirecte abſolvamur à mortalibus, ſi quorum
obliti eſſemus.
37. Quid eßſt ſatisfactio ? R. Eſt poœrnitentia, quam
unponit Confeffarius poreſtate Clavium.
38. Mine obligatie enm implere? R. Eſt omnino: cùm
enim fit pars integralis, debet illam pœnitens poners,
at Sacramentum adintegretur.
39. Ad quid ilta emponitur? R. Ad deletionem pœ
næ temporalis, quæ remanet poſt remiſſionem culpæ &
Uir Fan zternz. Vid. pag. 97.
cr 40. Ggοα e E/treme NHaétiet Ra Phyſice obaluc,

ir ſeyinen

nne e

.
Ma
tl.

A

quòd ſit unctio ſacri olet in quinque ſenſibus infirmi fa-
öta ſub praſeripta erboruns ſorma,
quòd ſit Sacramentum à Chriſto iuſtitutem ad alſzergen-
das peccatorum religquias.
41. Car dicitur Extrema UInctio? R. Quia Chriſtia-
nus in pluribus Sacramentis ungitur: uti in Baptiſime
per chriſima in vertice, & per oleum ſacrum in ſcapu-
lis ac pectore; in Confirmatione in fronte; in hoc Sa-
cramento in quinque ſenſibus: deinde, quia exrreméô,
ſocòô poſt omnia Sacramenta datur.
42. Quis eſt capax hbujus Sacramenti? R. Solus ho-
mo baptiz atus, adultus, & periculosè infirmus. Poteſt
tamen dari etiam pueris doli ac peccati capacibus“,

Metaphyſiceé verò,

43. Ouid eff Ordo? R. Phyſicè definitur, quòd ſit.
externa lacra cæremonia ſub præſcripta verborum for-
ma, qu traditur poteſtas ſpirituale aliquod miniſte-
rium cxercendi, ſimulque gratia ſanctifcans ad illud
Metaphyſicè verò, quòèd ſit ſignæculum
Juoddam, ſeu Sacramentum à Chriſto inſtitutum, 726
Hpiritualis poteæſtas traditur ordinato exercendi miniſte-
rium Eceleſtaſticum, ſimaulzue gratia, & c. pag. 469.
44. Quid eſt Matrimonium ? R. Matrimonium, ut.
eſt Sacramentum, phyſice definitur, quèd ſit mutuus-
viri & mulieris conſenſus externus ad perpetuam vitæ
ſocietatem. Metaphyſicè verò, quèd ſit Sacramentum
Novæ Legis collativum gratiæ viro & mulieri legitimò
conſenſu copulatis ad perpetuam vitæz ſocietatem. Si
ſumitur ùt contraétus vel ùt vinculum, haber aliam-⸗
deknitionem pag. 505.
45. Luotunplex eſt effelta

Plex? primarius & ſecunda

zxité obeundum.

Sageramentorum? R. Eſt du⸗
rius. Effectus primarius eſt
gratia, ſecundarius eſt character, in illis ſcilicet Sa⸗=
cramentis, à quibus imprimitur, uti eſt Baptilmus⸗,
Confirmatio, & Ordo.
46. Dixißti ſaperins g. 3, primarium Sacramentorum
eßfeltam, leilices gratiam, aliam eſſe cemmunens omnts
gs Sacramentis s slist «nilibet rmnaDο prρ*oν+v o.

6 rann
ietii ſ
niu ſeceto
ntum
in Maiin
Püni unummn
Mtiinond po
lanndin cn

Duplcem:
an h
n ,
Me, ſlicet
ſentd nonte
Nauen
E gut,

Ponine nurt

Ritanin
zntun al e
rne ded,
nemi Mn
necele N
ie ſelui
l, gol
Unns ꝛn⸗
ltenie &)
her necet
6 Auifel
49 un
er, ten
me nine
atein
60. hen
inh, ſ

De Mat. Tonſ. & Quat. Min. 15

recenſe igitnr propriam cujusliber Sacramenti graztam?
R. Baptiſinus cauſat gratiam regenerantem; Confirma-
tio roborantem; Euchariſtia zutrientem ſeu cibantem 3
Pœnitentin ſznantem; Extrema IInctio alſtergentem Ie-
liquias peccatorum. Ordo cauſat gratiam, quæ Mini-
ſtrum idoneum facit ad peragenda ſacra officia in Ec-
clea. Matrimonium cauſat gratiam, quâ conjugum
animi uniuntur per amorem, & quâ juvantur ad onera
Matrimonii portanda, & ad Eccleſiam Fidelium multi-
in plicandum corporaliter & ſpiritualiter.
1A Eyplicatur autem ulteriùs Sacramenti cujuslibet ef-
fe ctus. Pag. 398.
47. Quet ſant partes eſſzatiales Ssaeramentorum? R.
Duæ, ſcilicet mareria, & forma, quarum alterd def-
eciente nen conficitur Sacramentum. S. Th. 3. p. q. 60. 2,6.
Eſt autem & itentio de eſſentia, ùt infrà q. 59.
48. Quid intelligitur nomine materiæ & forma? R.
Nomine materiæ intelligitur materiale elementum, quod
Miniſter adhibet in conſficiendo unoquoque Sacramen-
to: ùt aqua in Baptiſmo. Unde dicit S. Aug. Accedis
Serbum ad elementum, & ſit Sacramentum. Nominc
formæ verò intelliguntur verba, quæ in uſu illius ele-
menti à Miniſtris proferuptur. Nota zamen non efles
neceſſe, ut ſit propriè elementum, ſed ſufficere, ur ſit
quid ſenſu aliqué perceptibile, per formam determina=
bile, quod impropriè poteſt dici elementum, licèt ſit.
aliquis adtus, imò verba, ut patet in Sacramento Pœ-=
nitentiæ & Matrimonii. Idem eſt de verbis, quæ non
ſemper neceſlarid debent eile propriè dicta, ſed ſufficit
efſe æquivalenter talia, v. g. nutus, ſigna, &c.
49. Quetuplex eſt materiæ Sacramenternm ? R. Et
duplex, remota & proxima. Remota eſt illa res ſen-
ſibilis, quæ ſuſcipienti per actionem Miniſtri applica-
tur: proxima cft ipia 2ctio applicans. IIt in Baptiſine
materia remota l aqua, prexima ablutio.
. 50. Suntne omnes acramentorum materia &ρ Jorma
,em * Ehriſze geterminets? R. Non ſunt ſemper in indivis
Gemne aug
muum,ſf S

Gns Anl

16 Cap. 17. §. 9.
duo determinatæz, ſed in aliquibus hujuſmodi determi-
natio facienda Eccleſiæ relicta eſt. pag. 296.
51. Qus matatio mæteriæ &g ſormæ inbalidat Sacra-

menium? R. Eſſentialis ſeu ſubſtantialis, non verò ac-

cidentalis. page 296.
52. Luando efz ſubſtantialis vel aecidentalis mutatio
marteriæ?s R. Mutatio ſubſtantialis materiæ eit, ſi quis-
pro materia adhibeat aliquid ſubſtantialiter diverſum
accidentalis eſt, ſi ſalvà ſubftantiâ parumper alteretur.
53. Quando elt ſubſtantialis Sel accidentalis mutatie
ma? R. Subſtantialis mutatio formæ eſt, ſi mutetur
ſenſus verborum; accidentalis, ſi quid addatur, omit-
tatur, vel verba mutentur, ſic tamen, ut ſenſus ver-
borum non tollatur. pag. 297.
54. Quis miniſter Sacramentoruzæ? R. Solus homo
viator fecundúùm legem Dei ordinariam eſt Miniſter Sa-
cramentorum. S. Th. 3. p. q. 67. a. 3. & 7. Ratio
eſt: quia Chriſtus inſtituens Sacramentum & eorum
miniſteria committens ſolos viatores eſt allocutus.
55. Angelus vel Beatus poteſine eſſe minifter bacra-
menzi? R. Angeli poſſunt de potentia & lege extra or-
dinari4 Dei conficere & adminiſtrare Sacramenta. Ra-
tio S. Th. quia ſicut Deus virtutem ſuam non alligavit
Sacramentis, quin poſſit ſinè Sacramentis effectum Sa-
cramentorum conferre, ita etiam virtutem ſuam non--
alligavit Eccleſiæ Miniſtris, quin etiam Angelis poſſit
virtutem tribuere miniſtrandi in Sacramentis: ergo.
Beatus etiam poſſet eſe Miniſter Sacramentorum in-
teaflumpto corpore, extraordinarius tamen: quia licèt
Chriſtus miniſtros inſtituens ſolos viatores fuerit allo-
cutus, utpote quia eos ſolos habuit præſentes; atta-
men nullam fecit reſtrictionem ad ſtatum viæ.
56. Us Minifter in ſuo miniſterio nen pecret, gnalis
giſpoſitio in eo requiricur R. Ante Sacramenti confe-
Gionem (ſi Euchariſtiam excipias) non eſt neceſſariò
ræmittenda confefl'o, licet id ſit de conſilio, aut ſal-

Sem debes cogteri, üi ſit in peccato. Vid. pag- 207.
57. Mi-

—
P Uuit

nna? N.

luen
lliet,i
. 4 8.

Kus imele
bo⸗ leſa
Neyun/ hee
nliͦ in
9
61n Au
edlen i
N br
hoſte ſu,
umel got
61
1. Munce
in ho hl

l t,
die iſtl

peemn

De Mar. Tonſ. & Quat. Min 17

5,. Miniſter excommunicarus alidine con cir Sacra⸗
mentem R. Affirmo: fi ſit toleratus. Idem eſt de In-
fdelibus hæreticis, malisque Miniſtris: quia charactez
manet etiam in maximis peccatoribus. Vid. pag. 305.
58. Licetne à malis Miniſtris petere Sacramenta 1*
R. Licet, ſi ſint ab Eccleſia tole rati. Vid. Ibid.
59. Ad Sacramenrum confciendum eſine necefarie
intentio 7 R. Procul dubio eſt neceſfaria ſaltem virtua-
lis: quia quæ ſunt præter intentionem, ſunt caſualia,
quod non eſt dicendum de operatione Sacramentorum.
Vide dicta de attentione & intentione, quotuplex utra-
que ſit. pag. 265. de Horis canonicis, IUbi etiam di-
citur differentia inter intentionem & attentionem, quòd
nimirum intentio ſit actus voluntatis „attentio autem
actus intellectùs.
60. Reguiriturne intentio etians in ſuſpiciente Saucræ-
wentuem? Requiritur, & ſufficit, ſi ſit virtualis. In
arvulis ſufficit fides & intentio Chriſti & Eccleſiæ.
bia⸗ Pag. 304. ⸗
5. Luot ſunt effciz Inftitie Chriftiene? Sunt duo
declinare à malo, & facere bonum.
NB. Plures quæſtiones, quæ hic de Sacramento pro-
poſitæ ſunt, pertinent ad Materiam Subdiaconatus; at-
tamen propter earum connexionem huc pohere viſum
eſt. Nunc eas perlegens faciliùs recolet, dum àd Exa-
men pro Subdiaconatu parari oportuerit.

§. 9. De Gratis.

I. Quid eft Cratiæ? R. Eſt qualitas ſupernatura lis-
animæ infuſa, per quam reddimur grati & amirabiles
Deo. Hæc definitio convenit gratiæ habituali, cujug“
alias definitiones, vide Pag. 298. Gratia actualis (ut
Card. Gotti tom. 9. q. I. deſcribit) eſt donum actuale

à Deo deſcendens, qué creatura rationalis adjuvatur ad

omnes ſuas operationes perficiendas, maxime cas, quæ
ejus vires excedunt, quæque ad ejus æternam ſalutena
erdinem habent.

„ 2. Qus⸗

18 Cay. 1. §. 8.
2. Quotuplex eſt gratia? Eſt multiplex: & dividitur
primò in gratiam inhærentem, & non inhærentem,
Inhærens dicitur, quæ in nobis eſt; non inhærens“,
quæ extra nos eſt, cujuſmodi eſt Incarnatio Verbi Dti.
Iaſtitutio Sacramentorum, miracula, &c.
3. Gratis inharens quotuplex ℳ R. Eft duplex.
Alia eſt gratia gratis data, alia gratia gratum faciens.

4. Lauenam eſt gratia egrats data, & gratia gratum
elen:? R. Gratia gtatis data eſt illa, quæ primò &
er ſe nobis datur ad aliorum ſalutem, & utilitatem?:
ut eſt gratia ſanitatum, miraculorum, linguarum, &c,
Gratia gratum faciens eſt illa, quæ nobis confertur 2d
noſtram ſalutem, & utilitatem. S. Th. I. 2. q. 13. 2. 1.

5. uomodo dicitur gratia grats data, cum & natn-
ra gralis detur à R. QuèòQd gratia ſpecialiùs ſibi nomen
gratiæ vendicat, quia caret omni debiré, Eſt quippe-
duplex debitum: anum ex merito proveniens, quod re-
fertur ad perſonam meritoriè operantem; aliua eſt de-
bitum ſecundùm conditionem naturæ. Natura igitur-
carat quidem primố debité, non tamen ſecundé: gra-
tia autem caret utrôque, S. Th. I. 2. q. 3. a⸗ I.
, 6. Ergo ſaltem gratia gratum faciens, ktpote & gra-⸗
ds data, & utröqne debité carens, non bene contradi-
iinguitur gratis gratls datæ R. Quèd gratia gratum fa-
ciens addit aliquid ſupra rationem gratiæ gratis datæ,
quod etiam ad rationem gratiæ pertinet; quia ſcil. ho-
minem gratum facit Deo, & ideo gratia gratis data-,
quæ hoc non facit, retinet ſibi nomen communc, aͤt⸗
Pars diviſionis. 8S. Th. loc. cit.
7. Gratia gratum faciens quotupler æft? R. klæc ite-
rum eſt duplex: actualis & habitualis-
8. LQuod eſt diſerimen inter neramqne? R. Actualiæ
gratia eſt illa, quæ nobis datur per modum auxilii trans-
euntis, per quam præparamur, ut ex non dignis & ju-

ſtis fiamus digni & juſti, Deéôque grati. Gratia verè

habitualis eſt, quæ nobis datur per modum qualitatig
per-

ſitis
Pſtix. j.
Unil,

1
iſd
Ain le
lai
klunaiſt
gnel A.
13 01 u
uiui
e, puie
iil en
ee
ſler n.

8. 1

&αn

ſein, ſe
V, m ken i

i.
rI
dcheuli⸗

Mft

iu, 1
ene i
6
un N n

De Mat. Zonſ. & Quat. Min. 19

Permanentis, per quam actualiter fimus digni vitâ æten
nâ;, & grati ipfi Deo, S. Th. I. 2. ꝗq.. 17 6
Gratia altnalis haberne Lebdi‿ſtonenm à R. Habet ⁸
ſubdviditur euim primè in gratiam eperantem & coopes
rantem. Sccundè in gratiam prævententet, & ſulſoquen-
cem. Tertiò in gratiam exziranten & aaſu vantenm.
Quartè in gratiam ſaßßeienrem 87 WHicacew.
10. Qus eſt explicatie harum gratiarum “ R. Gratia
zperanz ea dicitur, quæ intellectum aut volnntatem ad
agendum applicat; zoeperans vetò, quæ cum illis po⸗
tentiis ad agendum applicatis produeit actionem, Go⸗
net tom. 4. diſp. 3. n. 15.
Gratia Greerien- dicitur; quæ præyenit omnem nee=
ſtram deliberationem, & bonum liberi arbitrii uſum,
ſeu conſenſum, priofitate temporis vel naturæ. Idem,
ibid. n. 22. Satſequens eſt, quæ aliaun gratiam vel
operationem anteriorem ſupponit. ”
Gratia excirens eſt, quâ Deus peccatorem vel juſtum
à bono opere cefſantem, tanquam ſopore quêdam de-
preſſum à ſomno vel peceati, vel negligentiæ bonorum
operüm excitat; zaju vans veröô eſt, quæ nos adjuvat.
2d facicndum id; id quod excitati ſumus 4 Deo. Id.
Gratia ſatſiciens eſt 3 quæ tribuit vim ſufſcientem in
actu primo àd opcrandum ſeu conlentiendum; efeaz
vVerò, quæ infallibiliter infert conſenſum;, & facit non
ſolum, ut poſſimus velle & operari, ſed etiam;, ut de=
Hacto velimus & operemur. Idem ib. n. 25.
11. Habitaabts Satta, g3eà ſanktefsnt antmäm, zomples
Sitrne äunum taninn, Babiizn? R. In viatoribus com=
plectitur vafios habitus ſupernaturales, qüi divinitus ſunt
infuſi, ut habitum fidei, ſpei, charitatis, & grariæ juſti=
Acantis, qui fidei habitüs non àmittitut amilis gtatide:
12. Mentiofit ſüperins praiie Primæ & ſecundeæ; As
Jun id ſpeciè graiiz nietligents R. Cm in mate-
tia Sacramentorum fir ſermo de prima & ſecundas=
SPratia, intell gitur de prima & fſecund gratia=
Babtuali „ quæ animæ inhæret per modum qualitat

20 Cap. 1. §. 9.

permanentis, eâmque formaliter ſanctificat; non autem
de actuali, quæ talem diſtinctionem non admittit.
13. Inrercediene aliqua differentie inter primam ο
ſecundam gratiam? R. Nulla intercedit differentia:
una enim & eadem eſt gratia, quæ modèò vocatur pri-
ma, modò ſecunda: vocatur prime, quando homini;
qui actu nullum gratiæ gradum habet, ſecundum men-
ſuram ejusdem diſpoſitionis confertur, quia non ſuppo-
nit aliam. Dicitur verò ſecunda, quando datur homi-
ni jam in gratia exiſtenti, ſecundùm menſuram meriti,
quia ſupponit primam, & aliò nomine nuncupatur aug-
mentum.
Queri hic poſſet, quæ Sacràmenta conferant gratiam
primam vel ſecundam, ſcd ad hoc roſponſum eſt ſupraà
de Sacramentis vivorum & mertuorum.

14. Sacramenta hanc gratiam canſantne ex opere eper

rato, vel ex opere eperantis ?à R. Cauſant ex operen
operato. Eſt de fide definitum in Conc. Trid. Sell. 2.
pluribus Can.
15. Quid eſt eznſare gratiam ex opere oeperate W e
epere operantis? K. Cauſare ex opere operantis eſt,
independenter à Sacramento, per commenſurationem
ad ſubjecti devotionem, ſeu diſpoſitionem. quæ dicitur
opus operantis. Ex opere operato eſt præcisè ex ope-
ratione Sacramenti per virturem ex Paſſione Chriſti jam
operata ei communicatam.
16. Ejssdem ſpeciei Sactamentæz conferuntne ſemper
ſubjectis æquzlem gratiam ? R. Si ſint etiam æqualiter-
diſpofita ſubjecta, conſerunt æqualem gratiam? quia-
habitis omnibus æqualibus non eſt zatio, eur non ſit.
æqualis effectus.
17. Quid Gerè, ſi ſubjelta ſint inaqualiter diſpoſita? R-
Tunc juxta menſuram diſpoſitionis majorem vel mino-
gem cauſabunt gratiam. Patet ex Trid. Seſt, 6. c. 7.
18. Annen igitur tune exceſſus gratiæ conferetur es&
epere operantis ? R. Nulli ratione: quia non confertur
intuitu majoris honeſtatis in opere, ſed intuitu inſti⸗
tutienis Divinæ , volgntis poſità häc meliori qdiſpofitio.
as

)
entio 35

tatur caul

21,

Den
is cemn
ie
Poocuert e

nuiam:

krilitune
Uiterdall 1
1n e,
den in 1
taie nnin
11dn,
unnin

tun N
eſt In ele
2,, l

De Mat. Tonſ. & Quat. AMin. 21
ne tanquam conditione majorem gratiam conferre.

Poteſt autem etiam intuitu meriti augmentum prepor-
tionatum fieri.
19. LQuös pacté eperantur Sacramentæ tam admirabi-
lem eſectum, nempe gratiam? R. Sicut duplex eſt ge-
nus efficientis cauſæ, ſcilicet phyſicæ & moralis, ita
duplex eft ſententia Authorum. Quidam tenent Sa-
cramenta producere gratiam in genere cauſæ phyſicæ
inſtrumentalis, alii in genere cauſæ moralis tantùm.
20. Explica, gqug ſie canſa phyfitca, gaz moralis? Re
Cauſa efficiens pfiyſica eſt illa, quæ per ſuam virtutem s
& realem influxum producit effectum. Moralis, quæ
non attingit effectum ſuâ virtute & influxu, ſed movet
cauſam phyſicam ad operandum, ratione cujus motionis
operatio & effectus cauſæ phyficæ adſcribitur, & impu-
tatur cauſæ morali moventi.
21. Luid ergo tenes de hue materizg? R. Sacramen-
tà Novæ Legis non ſoluùm moraliter, ſed & phyficê in-
Kirumentaliter eauſant gratiam. Ratio deſumitur ex
dignitate & præeminentia Sacramentorum Novæ Legis
Ppræ antiquis, quæ non cauſabant gratiam activè, ſed
Deus ad præſentiam illorum. Dixi, inſtrumentaliter?:
quia certum eſt, quòd ſolus Deus ſit cauſa principalis
gratiæx. Nec implicat, quòd v. ge aqua in Baptiſmo
produeat effectum ſibi non proportionatum, videlicet.
gratiam: quia licèt res corporea non poſſit, ùt cauſa⸗
Principalis, attingere rem ſpiritualem, bene tamen-
ut inſirumentum per Deum elcvatum: uti patet in igne
infernali reſpectu ſpiritus damnati, quem torquet.
22. Gratiæz habitnalis in 7uoο abjectatur? R. Subje-
Gtatur in ſubſtantia animæ „ quia eſt decor & ornatus“
totius animæ, non alicujus potentiæ. Eſtque S. D. q.
110. a. 4. Et dat rationem: quiz per gratiam regene-
ramur in filios Dei; ſed generatio per prius termina-
tur ad efſentiam, quàm ad potentias: ergo per priug
eſt in eſſentia animæ, quàm in potentiis.
23 Qromodo hic decor &; eornazus efßeitur in anima?
R. Nonnulli putant Fraizzm Produci à Deo per ſimpli-
cem

22 Cap. 1. H. 9⸗
gem creationem méxque animæ tanquam ſubjecto uni-
gi. Sed rectiùs ſentiung, qui docent gratiam educi de
potentia animæ, non naturali, ſed obedientiali. Quiz
gratia, cùm ſit qualitas ſupernaturalis, atque ideo acs
gi ens, debet ſemper inhærere ſubjecto, & conſequen-
ger recipere ſuum eſſe per actionem dependentem 4
Aubjecto Ergo per actionem e uctivam, non creativam
24 Diſtinguiturne gratia baßitualis à charizate? R.
Probabiliùs diſtingui. Probat 3. D. q. 27. de verit. a. 2.
dicens: Erge datio spiritüus Saucti præcedit chavitatem;
Ecut cauſz efectum; ſed spiritas Sanctus datur ſecundum
aliquod donum ſanm: erge aliquod denaem eſt in nobis ,
gueod praecedit charttatem, & hoc non vedetnr ſſe aliud,
guam gratig; ergo gratia eßt aliud, gqudm haritas,
25. nfendunturne homini Berzutes ſupertaturat's cum
giτâν ſenctißeente? R. Affirmo: quia gratia tanquam
natura in ordine ſupernaturali exigit illas tanquam-
Proprietates. „„
26. Poteſine gratia ſtare ecum peccato mertali in eo-
dem ſabjecto? R. Non poteſt, quod noſter Card. Gotti
ſic probat: Eiſle ſanctum, & ſimul eſſe peccatorem ſunt
duo incompoſſibilia, etiam de potentia Dei abſoluta:
quia eſſe ſanctum, eſt eſſe objectum amoris, eſſe pec-
atorem, eſt eſſe objectum cdii Dei: ergo gratia, quæ
eſt perfecta ſanctitas, & peccatum, quod eſt ſumma-
malitia, nequeunt, &S c. Ex incompoſſibilitate enim-
Effectuum deducitur incompoſſibilitas formarum.
27. Ar dem peccatum remitteretur per ſolam condos
warionem extrinſexam, nonne tune ſtare potertt gratts
eum peccate? R. Tunc quidem ſtare pofle; ſed proba-
bilius eſt peccatum remitti non poſſe per ſolam extrin=
ſecam condonationem, absque ulla ſui intrinſeca mu-
tatione, quod itidem Card. Gotti häc probat ratione:
Quia homini exiſtenti in peccato mortali pecgçatum re-
mittere, eſt, Deum diligere hominem, quem priùs-
nen diligebat ſed oderat; atqui Deus non poteſt de
movo diligere, quem priùs non diligebat, ſed oderat.

Absque mutatione;, vel ipſus Dei, vel ipſins hominies
. aum.

—
ngle n

ele et,

dr ſndis
Nennli
keleiz in
11chere
Ameii
nin, 3
le 1 1en
narſeun
NodR i
lun, ſn
2, ges
d

De Mat. Tonſ. & Quat. AMin. 23

cümque mutatio ex parte Dei contingere nequeat, ne-
ceiſe eſt, ut mutatio contingat ex parte hominis.
28. Voteſtzne homo mereri altert? R. Poteſt meritè
congrui, non veré⁶ merité condigni. S. Th. I. 2. q. 114. 2. 6.
NB. Ex hoc paragrapho de gratia ſufficit Tonſuran-
di & Quatuer Minoriſtis communiora ſcire: quoad re-
liqua eſt materia Subdiaconats; hic tamen eandem.
materia m malui abſolvere, quam dividere.

§. 10. De ckaractere.

1. Quit eſt effectus ſecundariug Sacramenterap, 7. k.
Character, in illis nimirum Sacramentis, per quæ im=-
primitur.
2. Qrid eft character? R. Eſt pozentia HZirienalit or⸗-
dinata ad ea; quæz ſunt Divini cultüs, vid. p. 301. ubi
etiam dicitur, per quot Sacramenta imprimatur chara-
Ker; & an ſit perpetuus ac indelebilis; item quod ejug
ſubje tum immediatum, ac quæ munera,
Nota;,; Sacramentalia pertinere ad Materiam Subdige
conatûs, ſed quia Sacramenta huc collocavi „ Sacrxa-
mentalia quoque hic eisdem ſubjungam. Unde

S. II. De Sacramemtalibus.

1. Diferuntne Sacramentalia & Sacramessa? Re
Valde differunt. Nam I. Sacramenta ſunt ſigna rei ſa=
cræ ſanctiſicantis hemincs 2 Chriſto inſtituta z Sacra=-
mentalia verò ſunt actiones ſacræ, ſeu cæremoniz ab
Eeclefia inſtitutæz, 2. Sacramentaz conferunt gratiam
ex opere operato & ex ſe ipſis; hæe non ex ſe ipſis“
ſed mediatè, in quantum excitant pium motum volun-
satis. 32. IIIa inſtituta ſunt ad remiſſionem mortalium
hæc ad remiſſianem venialium. 4. IIla infallibiletn-2
conſequuntur effectum in non ponentibus obicem; hæc
non ita infallibilem habent effectum, quia non eft cer-
sum, ſemper Eccleſiam exaudiri à Deo.
2, Qenam ſapt bec Sacrameztatisg? R. Exprimää-
tur hêc verfu;

b 4 Oram,

24 Eap. 1. S. 12⸗

Orans, tinitus, edens, confeſſus, dans, benedicens.
Explicationem habes pag. 371.
Quæſtiones de Virtutibus, Peccatis, & Indulgentis
prætereo; magis enim ad Materiam Subdiaconats per-
tinent. Poterit igitur, ſi cui libuerit, easdem quoque
ibidem revolvere. Hic adhuc reſtat quæſtiones de ipſo
Ordine ipſi Examinando proprias refolvere. Veruùm
priùs

§. 12. De Prima Tonſura.

I. Quid eſt prima Tonſiera? R. Eſt levis detenſio ca-
pilorum ab Epiſcopo caremoniis Eccleſiaſticis facta, qied
maſceius zyrocinié myfteriorum Dei initiatur. Vid. Tr.
15. Ex. I. pag. 465.
