2. Cur primaz Tonſuræaæ Gocatur? Vid. Ib. pag. 464.
3. Quid ſieniſicat detenſie capillorum? R. Significat re-
fum temporalium contemptum: quia temporalia, tan-
quam cçapilli vanitas, ſunt à Clericis contemnenda.
A. Eſine prima Tonſura Orde à Ibid. pag. 464.
gF. Eſine ſaltem Sacramentum? Vid. Ibid,
6. Habesne Seram materiam & formam? V. Ib. p. 465.
. Quare Tonſura fre ad modum Cerenz ? Vid. Ibid.
8. Qusd, A Tenſurandus eſſst Calvus? Vid. Ibid.
9. Quis eff ſubjectan capax primæ Tonſuræ? Vid. Ib.
I0. Regeiritarne ad eam certa atas? Vid. Ibid.
II. Regniricurne etiam nſus rationis? Vid. Ibid.
12. Deberze Tenſarandus eſs in gratia? Vid. Ibid.
13. Tenſurandus gualiten debet accedere ad Tonſu-=
14. Qiis ef Miniſter Ordinarius prime Tonſuræ? V. Ib.
15. Quis dicitur Epiſcopus preprius? Vid. S. ſeq. q. 21.
15. Quod eſz Ofßcium Tenſurzti ? Vid. Ibid.
17. OQuis eſt effeltus primæ Tenſuræ? Vid. Ibid.
18. Ouis ef ſinis prima Tonſura? Vid. Ibid.
19. Quæ eft obligatio Tenſuratz? Vid. Ibid.
20. Ogid eſ Clericus & Clericatus? Vid, Ib. pe 4670
91:1 Qr« / Gcftis Clerici? Vid. Ibid

„

21

Ee
„ ung
*„

ſcrunent

10 Heßf
H l

te
Cuar
4 ut
d ,
n comp
6 e,
Uer nie

Gan dl

r

4
üti
ul

4

1

6 De Mat. Tonſ. & Quat. AMis. 25
22. Cur ſaæperpzeklicenm vocatur 5 Vid. Ibid.
23. Lua ſunt Privilegiæ Clericorum? Vid. Ibid.
24.‧ Qite June Clericis prohibita? Vid. Ibid. Pag. 468.
§. 13. De Ordine in genere.
1. Quid eltz Ordo? Vid. cit. Tr. I5. Ex. 2. pag. 469.

2 Quomodo effendes tres illas conditiones ad rarionens

Sacramenti requiſitas, gquas ſupra §. 8. 7. S. Wgnſtib

R. Primam de ſigno cxterno oſtendo in impoſitione⸗
manuum; ſecundam de inſtitutione in illis verbis Matth.
26. Hoc facite in meam commemorationem; tertiam ex
Epiſt. I. ad Tim. Saämoneo te u? reſuſcites graziam,
7ue in te eſt per impoſitionem mannum mearum.
3⁹: Qüanao inſtitutus eſt Ordo? V. Ib. t ſuprà. p. 470.
4. Quot ſunt Ordines? Vid. lbid.
5S. Epiſcepazns efine ordo? R. Non eſt; ſed eſt tan-
tům complementum majoris perfectionis Sacerdotii.
6. Cur plures inſtieuti ſant ordines Eceleſiæz? R. Ob
tres rationes. I. ut Dei ſapientia magis commendetur.
2. ut pluribus remediis adjuvetur humana infirmitas.
3. Ut via proficiendi latius pateat. S. Th. in 4. diſt=
gq. 2. J. I.
7. Qüotuplex ef Ordo? Vid. ùt ſupràâ pag. 470.
Cur vocatur ſacer & non ſæcer, major & minor
vid. ibid.
9. Suntne omnes Ordines Sacramenta? vid. ibid. pag.
I.
710. Sae & quotnplex eſe materiæ & ferma Ordinis;
Vid. ibid.
II. Qualis reguiritur contaltus? Vid. ibid.
12. Reguiriturne, at utrague materia tangatur? R.
Non requiritur: quia id nulla lex exigit. Sufficeret igi-
tur unicéò etiam digitô (imè ſolê ungue) tangere: quia
héc ipsò jam verificatur verus contacus.
13. Qzis eff effectus Ordinis? Vid. uͦt ſuprà p. 472,
14. Poteſtne Ordo conferre ebarakterem abſque es „
7ri conferes gratiam? R. Quèd poſſit: quia poteſt
Validè ſuſcipi in ſtatu peccati mortalis; hôc ipsò aue
b 5 tem,

tem, quèd validè ſuſcipitur, neceſſariò cauſat characte-
rem; gratiam verò ſanctißcantem ob peceatum cauſare
nequit.
15. Quod eſt ſuljeltum capaz Ordinis à Vid. ubi ſu-
prà pag. 473 .
16. Hermaphroditus efine eapax Ordinis? Vid. ibid.
17. Quid Lgnifrrat DViæaconiſa, &c. Vid., ibid.
18. Qaa ſant requißia ad debité ſaſcipiendos Ordines?
Vid. ibid. pag. 474.
19. Quotuplex ech Titalus, qus quis erdinars potefz?
Vid. pag. 476.
20. Oulis eſt ordinzriaus Miniſter Ordinum? V. p. 477-
21. Quis dicendæs ef preprivs Epiſcopus, qui peſſir
fubditos ordinare, vel dimißorias illis concedere, as ab
zlieno ordinari peſſntà R. Quatuor modis quis poteſt
dici Epiſcopus proprius, 1. Rätione Originie, id eſt,
Diœcgeſis, in qua tempore nativitatis parentes Hxum
habebant domicilium, 2. Ratione Domicilii, id eſt, Diœ-
ceſis, in quo Ordinandus ſedem fixit animé ibi per-
peruò manendi, perpetuitate ſaltem propoſfiti. 3. Ra-
eione Benefcii, id eſt Diœceſis, in qua Ordinandus
haber Eccleſiaſticum beneficium fibi collatum, & poſ-
ſeſſum. 4. Ratione triennalis familiaritatis, id eſt,
ꝗquande quis in familia feu ſervitie Epiſcopi pat trien-
nium de ejus ſumptibys vivit.
22. Sede vacante guis concedit dimißsrias? R. Sede
vacante Capitulum poteſt dare dimiſſorias in duobus
caſibus. 1. Si annus ſit elapſus ab obitu Epifcopi. 2⸗
Si quis ſit arctatus ratione Beneficii, qued requireret
Ordinem.
23. Religieſt quo zceipiunt dimißsrizas? R. Regula-
zes exempti (uti ſunt Mendicantes) poſſunt accipere-
à ſuis duntaxat Prælatis, & non ab Epiſcopis, Quia
cùm ſint exempti, non ſunt illis ſubditi, Ita habetur
ex privilegio Sixti V. & Clem. VIII. Aliter loquen-
dum eft de Religiofis non exempris.
24. Ordinatzrze Salidè excommnnicatus, irregulsrit,

Breisvs gecedens, eim Epiſcepns anze erdinatienem 7 2⸗
seſt6

15 gu
larm t
Eenrlln unin
ini ſlleni
uenn, .
lii klcg
Miaones
gtit er ni
lgconutut,
tin hglin

8
ſur
668. Orn
lſt ll
ſunluu
la, N
N
iot 0
tn, ſm
, Ca
ſtin ien
Ed lr ⸗
Auanceh

De Mat. Tonſ. & Qust. Min. 2 %

eeftetur ſe talsz non Sede ordinare? R. Probabiliuùs validè
ordinari: hanc euim proteſtationem ad terrorem facit.
Epiſcopus; & in ipso actu erdinationis volantatem, ſ
quam contrariam habuit, mutat, vultque illum jam.
Præſentem ordinare. S
25. Qus ſant tempora ordinationis? R. Poteſt Epi-
ſcopus Ordines Mioores conferre feriâ 6. proximâ Sab=-
batis, quibus Majores conferuntur, vel in ipfſis Sab=
batis, vel in quavis Dominica, vel feſto de præcepte
totius anni, qué populus à laboribus ceflat, ü non
fiat ordinatio generalis P omnibus, ſed tantùm pro
uibusdam paucis. Ordines Majores ſolùm licitè con-
ſer poffunt ſex Sabbatis, nimirum 4. Temporum, &
ante Dominicam Paſſionis, & in Sabbato Sancto.
26. Quæ ſunt interftitia Ordinum? R. Trid. Seſſ. 27.
de reform. Càp. I1. ſtatuit interſtitia, ſeu temperum in-
aservalla unius anni inter inferioris, & ſuperioris Or⸗
dinis ſuſceptionem, niſi aliud Epiſcepo expedire magis
videretzar, & niſi neceſſitas, aut Eceleſiæ utilitas ju-
digiò Epiſcopi alud expoſcat. Uſus defacto obtinuit,
ut Minores eòdem die conferantur, & in quibusdam
locis ex rationabili canſa cum iiſdem eòdem die Sub-
diaconatus, Quia hoc non repugnat Tridentino: hog
enim ſolùm loquitur de duobus Ordinibus ſacris.

§. 14. De Ordinibus Minoribus.

Quot ſiut Ordines Minores, Vid, cit. Tract. Ex. 2,
P. 478. Quare dicantur minores, & neon ſacri., ibid.
Quod ſit ſubjectum capax Ordinum Minorum. ibid. Or-
dinandus 3à quo debeat habere teſtimonium de moribus
& vita. p. 479. Quæ ſit obligatio Ordinum Mino=
rum, & quibus privilegiis Ordinatus gaudeat., ibid. Quid
ſit prichus Ordo Minor, Oſtiariatus, & quæ ejus ma-
teria, forma, ac officium, quandéve ſit inſtitutus. Pe
479. Quid ſit Lectoratus, & quod ejus officium, ma=
teria item, & forma, ac quando fſit inſtitutus, p. 480.
Quid ſit Exorciſtatus, & quæ ejus materia & formag
mna ac quande facta inſtizutio, p. 481. Quid ſit Acolytha=
ius

eicl An

28 Cap: 2. S. 1.
tus, item quæ ejus materia, forma, & officium, ac
quando inſtitutus: & an Acolythus poſſit agere vices
Subdiaconi, ac tangere vaſa ſacra. q. 482.

C AP UT II.

De Materia Subdiaconatús.

Subdiaconandi, præter ea, quæ dicta ſunt de prima
Tonſura, & 4. Minoribus, ſolent examinari ex mate-
riis, uùt ſequuntur.

S. I. De Eecleſia.

1. Luid eſz Eceltſiz? R. Eſt Secietas, ůͦt intus. p. 114.
2. Quotuplex eft Eceleſia? R. Eſt triplex: Militans,
triumphans, & purgans, ùt pag. 115.
3. Q« eſt Eceleſiæ Militans ? R. Eſt illa, quæ ad-
huc pugnat in terris adversùs ſalutis hoſtes, mundum,
carnem, dæmonem, habétque mixtos malos bonis.
4. Quz eft Triumphans? R. Eſt cœtus beatorum, at-
que etiam Angelorum in cælo cumfpace regnantium, &
Dei faciem intuentium cum Iætitia.
5. Qua eſt Eccleſiæ Purgans 2 R. Per hanc intelligun-
tzur illz animæ, quæ quidem ad cælos ſunt deſtinatæ,
detinentur tamen in purgantibus flammis, donec ibi-
dem purgentur. .
6. Fzitne ſemper ab initio mundi Eccleſia militani?
R. Fuit & erit uſque ad finem mundi, ſed ſecundùm-
diverſos ſtatus, præcepta, & ritus. .
7. Quot, & qui fuerunt ſtatns diverſi Eccle * mili-
tantis à R. Tres: Primus vocabatur Legis naturæ. Se-
cundus Legis ſcriptæz. Tertius Legis gratiæ, .
8. Quando, & quamdiz durirnnt hi ſarus? R. Pri=
mus duravit ab Adam uſque ad Moyſen, ſerviens Dee
per præcepta Legis naturæ. Secundus, Legis ſcriptæ,
duravit à Moyſen uſque ad Chriſtum, vivens ſub præ-
ceptis Legis Moyſaicæ. Tertius, Legis gratiæ, à Chri-
ſto in perfectiori ſtatu fundatus, durabit uſque ad finem

mundi. 9. Qis

1e1,”⁴

8
e a
e olen
1e ecent
ic d

1o

Alti e
eti Man
nd, Kl.
4 n
lle I
d
Shre
wre Nella
6ele,
neefnn,
ge tamen
uin anhlie
lbut Non e
lunr
lrhoan
4. ged
uun Nee
un cono⸗
e Ge lehe
ſcam to

1 En

De Mat. Tonſ. & Quat. Min. 2⁶

9. Quid fecit Ceriſee ad fundandam Becle, Hanm in
in meliori fiatzæ? R. Primèò, præcepta judicialia Veteris
Legis abrogavit. 2. Similiter præcepta cæremonialia,
tanquam figuras tantùm vitæz & Paſſionis ſuæ ſuſtulit.
3. Præcepta fidei aliqué modé auxit, quatenus plura
diſtinctè & expreſsè credi voluit, quæ à Judæis impli⸗
citè & obſcurè credebantur, ut Myſterium Trinitatis“,
&c. præcepta etiam moralia decalogi explicavit, & per⸗-
fecit. 4. Præcepta ſacramentalia de novo inſtituit.
10. Quor ſunt notæ Vers Eceleſis? vid. pPag. [1I15.

§. 2. De Fide Divina.

I. Eſtne fdes Divina neceſſaria ad ſalutem ? R. In
adultis eſt neceſſaria neceſſitate tam medii, quâm præ-
cepti, Marth. ult. Qui non erediderit, condemnabirnr.
Trid. Sefl. 7. cap. 8. Fides efft humane ſelutis initinn;
Iine qua impohſibile eſt placere Deo,
2. Qzrid eſz, nec eſarinm neceſſieate medii & praæcepti?
vid. Pag- 116.
3. Qaæ ſunt eredende neceſäriè neceſſitate medii, veibid.
4. Que ſant credenda neceſfrate præcoptii v. p. I170
S§. Eſine idem credere in DE UM, eredere DEO, ere-
dere DEUIM vid. pag. 114.
6. Crevernnene Articuli FEidei ſeenndum ſucceſſonens
tembporur à R. Non creverunt quantum ad ſubſtantiame
ilhs bene tamen quantum ad explicationem. Quædam-9
enim axplicité cognita ſunt à poſterioribus, quæ à prie-
ribus non cognoſcebantur.
,1u . 7. Quer ſakt Regala füälei 2 R. Sunt quinque. I. Ec-
eclelia., 2. Concilium generale ſumptum cum Papa. 3.⸗
rtemlihtu Papa loquens ex cathedra. 4. Scriptura Sacra, 5. Tra-
8. Quiad eſt concilium? R. Eſt Congregatio homi=-
EG* num FEecleſiaſticorum prudentum auctoritate Prælato-
ardn li tum convocatorum, ad tractandum communi intentio=-
Cihmi ne de rebus Eccleſiæ neceſſariis, & utilitatem ejus pu-
,L blicam concernentibus. 5
rnn , Caotnplez eßt Cencitinm ² Eſt duplex: Univert⸗
6

30 Cay. 2. §. 2.

le ſeu Generale, & Locale ſeu particulare: quod par“
ticulare aliud eſt Nationale, aliud Provinciale, aliud
Diæceſanum ſeu Epiſcopale.
10. Quid eft Cencilium Generale ſeu Univerſale? R.
Eſt, quod à Papa, vel ejus Legato cum omnibus (id
eſt, totius orbis Chriſtiani) Epiſcopis conſtituitur..
Unde & Oecumenicum, id eſt, totius orbis Chriftiani,
& Univerſale, ex parte convocatorum, appellatur.:
quia ſcilicer, ut ſit legitimum, requiritur convocatie
Epiſcoporum de jure vocandorum; quamvis neceſſe non
ſit, ut omhes perſonaliter conveniant.
II. Qaoer ſunt Concilia Generalia? R. Sunt plura,
ùt videre eſt apud Authores, quatuor tamen ex eis
Primatum obtinent, nimirum Nicenum, Conſtantino-
politannm, Epheſinum, & Chalcedeonenſe, quæ ab Eccle-
ſia Catholica tanquam quatuor Evangelia probata &
recepta ſunt. Poſt horum tamen quatuor auctoritatem
etiam reliqua Concilià Univerſalia auctoritatem ſuam
habent, h moêdèò aucdtofitate Summi Pontificis convo-
cata & confirmata fuerint; alioquin Concilia Univer-
ſalia ſineè Summi Pontificis auctoritate congregata, non
tam Concilia cenſenda ſunt, quâm conciliabula; ſeu
amprobata conventicula.
12. Qkid eſt Tradirio7 R. Traditio eſt doctrina non
ſcripta, ſed verbò, ſeu vivæ vocis oraculô tradita, ſive
de aure in aurem propagata-
13. LQuoruptex efe Traditio? Ra Eſt triplex. Prima
DPivina, quæ eſt immediatè à Chriſto, & ab eo Apo⸗
Kolis vivæ vocis oraculé tradita. Secunda eſt Apofto-⸗
lica, oftum habens ab Apoſtolis cum aſſiſtentia Spi=
ritüs Sancti. Tertia eſt FEccleftaſticæz, quæ poſt tem=
pora Apoſtolorum invaluit longé & antiquò Eecleſiæ
uaſu, ab Eccleſiæ Prælatis introducta.
14. Sanine Traditioner admittendz? R. Affirmo:
Nam Apoſtolus 2. Theſlſ. 2. elarè zit: Tenere Tra⸗
Nitiones, quas accepiſtit, Sve per ſermonem, ſive per Epts

Goalam naſtram, ⸗
§. 3.

1l
u tbu pe
Cet

eann,
lari In
A mnitn
tolel el
95 e
hme
Enim ene

Ro⸗
KH
nlici elen
Dlcaenn
bellut⸗

1

6
lAndltas 148
lin
en

. 1142
tollnt in
ittribut
inem in
utonit
1 4 6

olt an
ſdrn

ng⸗ En

De Maf. Tonſ. & Quat. Min. 31

§. 2‧ De Sanctiſima Trinitate,

1I. Quid eſst öancttiſßma Trinitas? R. Eſt unus Deus
in tribus perſonis, Patre, Filio, & Spiritu Sandto.
2 LQaare Sankta Trinitas ſape etiam öumma Trinitas
vocatur, nti etiazm in libro Decretaliun Tiexles 1. De
Swmma Trinitate inſeribitur? R. Ideo, ut excludantur
aliæ trinitates, quæ non ſunt ſummæ, qualis v. g, in
gandela eſt ſplendor, ignis calor.
3. Eine qualibes Perſona DECIS R. Ita fides docet.
4. Ergone trei ſunt Dii ſienti tres Perſonæa ? R. Eſt
tantùm anicus DEUS.
5§. Luare ergo non ſunt plures Dii, ſienti plurcs Per=
ſonz? R. Quia in omnibus tribus Perſonis eſt tantum
anica eſſentia & natura, quò multiplicatà DEus mul-
diplicaretur.
6, Unde provenit ratio numeri plurium Perſonarnm
is nnz eſſentia“ R. Provehit ex eo, quèòd DEOnon
ſit deneganda maxima perfectio, cujuſmodi cſt fæ-
cunditas, quâ ſimile producit ſibi ſimile, juxta illud
Iſaiæ 66. Namquid ego, gui cateres parere facio, ſteri=
lis ero?
7. In qus canveniunt & digerunt he Perſonæa? R. Con-
veniunt in una natura ſeu eflentia, in omnibus abfolu=
tis attributis, & in omni actione ad extra. Differunt
autem in prædicatis relativis Paternitatis, Filiationis,
Spirationis.
8. An & 4 guoο prodacuntur ha Perſonæa? R. Paterx.
eſt ingenitus, & improductus; Filius à ſolo Patre pro⸗
ducitur per generationem. Spititus S. procedit ab utro-
que tanquam uno principio per amorem.
9. Si tres Perſonz in operatione ad extra non diſr-
runs, quare ſolus Pater in Bmbolo vocatur Creator cæli,
& terrz? R. Aliqua opera per appropriationem attri⸗
buntur uni Perſonæ potiùs, quàm alteri. Opera ſcili⸗=
cet, in quibus maximè potentia elucet, tribuuntur Pa-
eri, quia eſt principium ſinè principio; in quibus e-
lucet maxima ſapientia, Fribuuntur Filio, quia produ-=
SeN

32 Cap. 2. H. 4.
citur per intellectum; in quibns elucet DEl amor, tri-
bununtur Spiritui Sancto, qui per amorem procedit.
10. Quare prima Perſona Pater potins, qun m Genitor, di-
eitar? R. Quia ſecundùm Ariſt. I. . de an. denominatie
Keri debet à perfectione & fine: jam verò generatio ſigni-
ficat ùt in fieri, Paternitas autem complementum ge-
nerationis.
II. Cur ſols tertia Perſona voecatur Spiriene Santtnt,
cùm & Pater, & Eilius ſine Spiritus, & ſimul ſint ſan-
tι R. Spiritus Sanctus non ideo vocatur ſic, quia eſt
ſubſtantia ſpiritualis & ſancta, hoc enim etiam reliquæ
Perſonæ habent, ſed ideo, quia ſpeciali modé proce-
dit per ſpirationens ſeu amorem.
I2. Spentue omnes tres Perſona a«quales? R. Eſſe om-
nino æquales, ita ut una non ſit perfectior alterà. Di-
cit enim S. Athan. in Symbolo: Qualis Pater, talis
Filius, talis piritas Sanctus.

5§. 4. De Incarnatione Parbi Divini.

1. Quid eft Tiscarnatio? R. Eſt unio Filii D EI, ſeu
Verbi Divini, aut ſecundæ Trinitatis Perſonæ cum hu-
manitate. Vel eſt aſſumptio humanitatis propriâ per-
ſonalitate deſtitutæ ad unionem cum perſona Verbi.
2. Quid eft Chriſtus? Eſt Filius Dei incarnatus.
3. Lualem carnem acampſit Chrifins? R. Veram &
propriam carnem.
4. Quomodo boc probas coutrasaturninum, qui dixæit chri-
nm zzntum in carne umbratili apparueße 7 R. Lucæ ult.
cùm Diſcipuli conturbati putabant ſe ſpiritum videre,
& non verum corpus, Chriſtus palpandum ſe præhuit
dicens: Palpace, & Sidete, quis ſpiriens carnem
alſa non habet, ſiene me Gidetis habere. Item Iia. 50.
dicitur: Corpas meum dedi peretientibns; corpus ve-
rò umbratile ſeu phantaſticum percuti nequit.
5. Unde Chriſtus caurnem aſſmpſit? R- Ex MARIA
Virgine. .
6. Unde boc eflendis contra Gneſticos, qus dixerunt Chri-
Gsm nen eſſs nas & de Mariaz ſea per Mariam Pahene
z? en

in 1. tan,

erſſut enn

R De Materia Subdiaconatils. 33
Stn A
Mamg .
ſniatn
nne
unenen

den nne

item contra Valentinum, qui ſnxit Chriſtum de cala
corpus attuliſs, & ſic nihil aßuempſeße de B. V. ſed por
eam, quaſt per ſiſtalam tranſtiſſe? R. Apoſtolus dicit.
ad Gal. 4. Miſit Deus Filiam ſunm Iabtun ex muliere,
Et Matth. I. dicitur, quòd Iacol genzit Joſeph Geiraum
Mariæ, de qua natns ef.]) EsI, qui vocatur cChriſtus
Non autem ex ea factus, vel ex ea natus diceretur, ſi
ſolùm per cam oſtenſus fuiſſet, vel per eam, ſicut per
fiſtulam tranſiiſſet. Unde etiam ſpontè ruit error Ap-
pellis de carne aérea à Chriſto ſibi contexta: cùm enim
ſit natus ex Muliere, non carnem aeream „ ſed veram
ſuſcepit.
4. Quot natura &s perſonæ Juns in Chriſto? R. Natu-
æ£ duæ ſunt in Chriſto, humana & Divina: perſonz
unica, Verbi nempe Divini.
5§. Quomodo probas Divinitatem Chrißi contra rinm;
7 Chriſtnm createram eſſe dixit? R. Probo cum S. Thæ
4. Cont. Gent. c. 7. Nihil ereztam Deus dici poteft
ipſe autem ] EslUIS Chriſtus eft Serus DEUS. PDieim.
enim I. Joan, ult. hic eſt verus DEUS & Sita aterna-
Chriſtus ergo non eſz ereatura.
⁶ Quid tennerunt Semiariani de Chrißto? R. Homoion
ſion, id eſt Patri ſimilem profitebantur, ſed Homooueſi-
on, ſeu conſubſtantialem eſſe pernegabant.

7. Quomodo hie, error confutari poteæſt? R. S. Th. loc
cit. ſic Conſubſtantialitatem bilii probat: Omn iz, qus ha-
bet Pater, ſunnt Filti: dicit enen ipſe Filins Jeæn. 16. O-
mnia, quz habet Pater, mea ſunt: & ſoan. 1I7. ad pa-
nbn ei em loquens ait: Men omniz tua ſant, & zuz mes
lee ſant. Eſt ergo endem eſentiæ & natura Datris E&& Filii.
Sr n

8. Unde probatur aunitas perſonæ in Chriſgo contra Ne-

Au MNe , . . . .
⸗ euee, en Korium, qui duas in Chrifto bppohktazſes ſen perſonas ad-
ſtraxit? Probo verbis S. D. 4. cont. Gent. cap. 34.

n en ul Manifelſtnm eſßt enim ( inquit) quèd aſcendere in cælzm

Smf Chriſto homini congente, et videntibus spoftolis eleva-
ls e ſt& - - Deſcendere autem de cælo Verko DET cone-
Gxftn nmit, ſed Apeſtolus dicis ad Epheſ. 4. qus deſcendit, ipſe
C

ru 7.

34 Capy. 2. §. 4.
eſt, & qui aſcendit: ipſa igitur endem eſt perſona illius
bominis, quæ eft perſona verbi Dei.
9. Qvomodo rafellis errorem Euzychetis, qui dixit in
Chriſto unam tantum eſe naturam peſt anionem, ſceil.
Divinam, in quam caro in ipſo Inearnationis monenta
converſaz eſt? R. Ex S. Th. loc. cit. cap. 35.⸗ Cum hea-
mana natura erxr anma s corpore conftituatar, ſequi-
rur, quèd vel animaæ vel corpus, aut utrumgue ante
Incarnationem fuerit, quod patet eſſe falſam.
10. Qsor ſant in Chrißto voluntates? R. Duas eſſe,
Divinam & humanam.
II. Unde hboc probas contra Monothelitas? R. S. Th.
3. p. q. 18. a. I. probat ſic: Dominus dicit Luc. 22.
Pater ſi Sis, eransfer calicem iſtum à me; verumtamen
mon mea, ſed zua voluntas ſiat: ſuper quod Ambroſias dicit:
Golantatem ſuam Chriſtns ad hominem retulit, Patris ad
Divinitatem.
12. Habuitne Chriſtut animam rationalem, Sel Ver-
Sam Divinnm fuit illi locs animæ? R. Nifi animam ra-
tionalem habuiſſet, non fuiſſet verus & perfectus homo.
13. Eratne Incarnatio neceſſariz ad ſalvandoi hbomines 5
R. Simpliciter non fuit, ſed ſolùm ad ſatisfaciendum
pro peccatis hominum.
14. Redemitne Chriſtus omnes homines ?à R. Rede-
mit omnes, liberando ab impotentia ſalutis conſequen-
dæ, non autem in actu ſecundo omnes juſtificando,
vel ſalvando.
15. Cur non omnes redemit in actu ſecundo juſtifican-
do &ò ſalando? R. Ex malitia ipſorum, nolentium
præcepta ſequi, & adhibere media ad ſaluteim neceſſa-
1142—.
16, Si Adam non peceàſzee, eratne Chrifins venturns
R. Defacto redemptie humani generis fuit inter prin-
cipales fines Incarnationis. Quid autem futurum fuiſ⸗=
ſet in illa hypotheſi, diſputant Theologi.
17. Dum Chrifas mertuns e, ubi fuit anima, coer-

pus, & Divinitas? R. Anima deſcendit ad inferos,
cor-

NE
tfeur

4

—
ng
hlen
ln Hun
Imun
eniner
a, n
1 ie,

ctl l D

MndeguN ,
Dani iiy r

n n,

e, fulln
ms nult,

indr, 1

W

iallihelnden
ſn ultinr

me lase
Paetulltnett
nlo mner e

n eul
alti ſm, 1
el inn
ufni
hna
ni Eeten
l manen
Nrant Lel .

414 ifi

in ini

De Materia Subdiaconatüs. 3 5

corpus manſit in ſepulchro, Divinitas fuit utrique uni-
ta: quod enim ſemel aſſlumfit, non dimiſit.
18. Quomodo eigo facta eſßt reſurrectio Chriſti? R.
Per reunionem animæ ad corpus, cum exitu de ſepulchro.
19, Qüibuns modis operatur Chriſtus ſalntenm generis hu-
mant à R. Maximè Sacramentis, quæ inſtituit ad con-
ferendam hominibus ſanctitatem.

§. 5. De Gratia. Vid. cap. I. F. 9.
. 6. De Sacramentis. Vid. Cap. T. §. 8.
§. 7. De Sacramentalibus. Vid. ibid. S. 17.

§. 8. De Cenſuris.
Quid ſit Cenſura. Vid. Tract. 14. Ex I. Pag. 4020
Quot ſint Cenſuræ ſpecies, & quotuplex ſit, p 404.
Quid ſit excommunicatio, & quotuplex. p. 405. Quis
effectus majoris & minoris Excommunicationis. Ibid.
Quænam excuſent ab Excommunicatione p. 408. Quo-
modo & quando liceat communicare cum excommu-
nicatis. p. 409. Qui ſint excommunicati non tolera-
ti, p. 41I. Quis poſſit abſolvere ab excommunicatione
pP. 413. Poſſitne abſolvi ab excommunicatione abſens,
vel ignorans, aut exiſtens in peccato mortali. ibid. An
verè abſolvatur, qui obliviſcens ſe excommunicatum
confitetur. p. 417. Quid, & quotuplex ſit ſupenſio.
P. 418. Quid ſit Interdictum. p. 421. Quotuplex ft,
qui effectus ejus, ibid. Quid ſit Ceſſatio à Divinis-
p. 423.

§. 9. De Irregnlaritate.
Quid, & quotnplex ſit Irregulariras. Vid. p. 424.
Quid fit Irregularitas ex delicto. ibid. Quid ſit Irregu=
laritas ex defeétu Sacramenti. p. 425. Quid ſir Irre-
gularitas ex defectu corporis. p. 427. Quid Irregula-
ritas ex defectu animæ. ibid. Quot ſint caſus, in qui⸗
bus occiſor vel mutilator Irregularitatem non incurrit.
P- 428. An homicidium caſuale inducat Irregulari-

„tatem, ibid. Quis poſſit diſpenſare in Irregularitati-

bus. P. 430.
c 2 §. 10.⸗

36 Cap. 2.* §. 76.
.10. De ultimo fine Hominis.
I. Quis eſt finis nleimus Hominis? R. Eſt æterna bea-
titudo: ad hanc homo creatus eſt ab eo, qui I. Tim.
2. Gule emnes homines ſalvos fieri, eäâmque homo tene-
tur in omni actione ſua quærere.
2. Gunibus mediis homines beatitudinem obtinent? R.
Ali qui ſolius Chriſti meritis, ut infantes baptizati;
alii inſuper mediis bonis operibus, juxta Matth. 9. S⸗
Gis ad vitam ingredi, ſerva mandata.
3. Cur exigit DEllsS opera bona ad conſequendam bea-
zitudinem? R. Quia conveniens eſt, ut creatura liber-
tate prædita per proprias actiones ſe ad eam diſponat.
4. Poteſtine aliquod objectum creatum vel creabile ho-
minem beare? R. Minimè: quia juxta S. Th. beatitu-
do ell bonum totaliter quietans ſatians appetnuum,
nimirum rationalem; hoc autem nulli objecto creato
vel creabili convenire poteft.
5. Poteſine eadem volantas ſimul efßhcaciter appetere
pluret ultimos fmnes totaæles, & adagnatos, ac ſimplici-
er altimos? R. Non poteſt: quia quilibet iſtorum fi=
nium eſſet ſimpliciter ultimus & totalis, ut ſupponitur,
& non eſlet, Nam, üt ait S. Th. finis Empliciter ul-
timus & totalis eſt, qui ita implet torum hominis ap-
petitum, ut nihil exira ipſaum gepetendum relinquatur,
autem voluntas ſimul efficaciter appeteret plutes fi-
nes ultimos & totales, extra quemlibet aliquid appe-
tibile reſtaret, nimirum alter finis.
6. In quo conſifit beatitudo formalis? R. Diſputant-
Theologi quoad eſſentialem, aliis eam in ſola viſione-
Dei, alii in ſolo amore, aliis in utroque conſtituenti-
bus. Certum tamen eſt apud omnes, uuum ſinè al-
tero dari non poſſe.
7. Debesne beatitnde eſſe perpetaa; R. Niſi ſit per-
petua, non poteſt quietare & ſatiare appetitum ratio-
nalem: & aliàs haberet aliquid mali admixtum, adeô=
que non bearet.
g. Eſine beatitudo aqualis in omnibus ? R. Eſſe in-
æqualem pro inæqualirate meritorume

9. ER.-

Ceirlli,
lo G
ler conn
1 G
n on
Aluem:
n nnercit
lat ſal,
4llitas,
Perium
Cellendi
it penen
lu henen
A A

l, G
Uen d
1 Aun
fvn!
le, 112
7 H 1.
1. Volont
ln un
4 En/
15 20,
) gun
Uet.
whun 1
nann,

1 geig
i
1 gun
35 Cun

un ,

444.

De Materia Subdiaconatus. 37

9. Eſtue Giſto & amor DEI tora hominis beatitædot
R. Præter hanc beatitudinem animæ datur alia acci=

dentalis, nimirum beatitudo corporis.

10. Que eſt illa beatitudo corperis? R. Sunt quatuor
dotes corporis glorioſi.
II. Quwz ſunt illa dotes? R. Prima eff, Impaßibilitas,
cuès corpus redditur inſenfibile ad omnem pœnam &
dolozem: & correipondet virtuti patientiæ in hac vi-
ta exercitæ. Altera eſt Clarizas, quâ corpus fulgebit,
ſicut ſol, & correſpondet puritati vitæz. Tertia eſt
Agilitas, qnâ corpus movebitur celebrrimè ſecunduùͤm
placitum animæ: & cerreſpondet virtuti promptiſſimæ
obedientiæ. Quarta eſt Sabtiliras, quàâ corpus pote-
rit penetrare quæcunque alia corpora, ſicut radius ſo-
lis penetrat corpora perlucida: & correſpondet jejunio,
& aliis corporis mortificationibus.

§. II. De Ackibus Humanis.
I1. Ouid eſt Actus hümanus? R. Eſt altus Soluntatis
liberæ ex deliberato jndicio honinis procedens. ut p. 24
2. Qaotuplex eßt genus actinnum ab homine elicitaæ-
rum;? R. Eſt triplex: aliæ ſunt actiones dictæ anima-
les, aliæ bhumauz, aliæ hominis. vid. p. 25. .
3. Ut hoc magls explices, dic, quid ſit voluntartnm
R. Voluntarium eſt id, qaod eſt à principio intrinſece
cum cognitione ſinis. vid. ibid.
4. Quomodo differunt voluntarium &s liberum?? Vid,
pag. 26.
5. Quot ſunt cænſæ involuntarii? vid. pag 27.
6. Unde habetur bonitas el malitia actunm huma-
norum? R. A ‚täus ſunt boni, qui ſunt conformes regulis
morum, mali verò, qui ſunt difformes. vid, pag. 44.

§. 12. De Peccatis.
I. Luid eſe Peccatum 2, R. Eſt dictum factum, Sel con-
cupitum contra legem aternam. Vid. Tract. 4. Ex 2. p. 55=
2. Quomodo peccatum difert à Sitio? Vid. ibid.
2. Quotuplia ſunt peccatæ? R. Sunt multiplia,. I. Aliud
eſt originale, aliud perſonale, 2. Aliud eſt actuale,
c 3 alind

38 Cap. 2 §. 73. 14⸗
aliud habitwale. 3. Aliud eſt commißienis, alind oemis-
ſionis. 4. Aliud eſt mortale, aliud veniæle. 5. Aliud eft
carnale, aliud ſpiritnale. 6. Alia ſunt, quæ commit-
tuùntur in Deunm, alia in ſe ipſum, alia in proximum.
c7. Aliud eſt peccatum cordis, aliud oris, aliud operis.
Item peccata alia ſunt prepriæ, alia aæliena. Rurſum
alia ſunt peccata in cælum clamantia, alia peccata in
Spiritum enttam: quæ quid ſint, vide p. 56. & ſeq.
4. In quo diſert peccatzm mortale à veniali? vid. p. 74.
5. Qui ſunt efeltus peccati? vid. pag. 76.
6. Sweblzts rezta ciltpa zokliturne etiam reatus pœnæ?
R. Quamvis reatus culpæ (quæ communiter macula-
dicitur) ſimpliciter tolli poſſit remanente toté reatu
pœnz, tamen in hac providentia reatu culpæ ſuhlatô
tollitur quidem reatus peœnæ æternz, remanet tamen
reatus pœnæ alicujus temporalis.
7. Quod ſunt peccata capitalia? R. Sunt ſeptem hac
dictione comprechenſa SALIGIA. vid. p. 78.

§. 13. De Iudulgentiis.
1. Quid ett Indulzgentiæ? vid. Tr. 14. Ex 3. p456.
2. Ouid eſt Theſanrns Eceleæſia ? vid. ibid.
3. Quis habet elavem hujus theſænri, ſez quis poteſt
dare Indelgentiæs ? R. Papa, vel alius ex ejus ordina-
tione. vid. p. 457.
4. OQuomodo hac pozeftas ez elavis regn’ cælorum?
R. Quia removet pœnæ obligationem, quæ erat impe-
dimentum ingrediendi regnum cœlorum.
5. Quoruplex efz Indutzentiz ? vid. pag. 457 „
6. Indulgentia plenariz differtne a ubilæo? vid. ibid.
„. Quz conditiones reqeiruntur in luerante Indulgen-
rias? vid. pag. 459.
8. Reguiriturne intentio ad lucrandas ILadalgentias?
rid. ibid.

§. 14. De Legibus.
1. Quid eft Lex? R Eſt Ordinatio rationis ad bonum
commune ab eo, qui eczran communitatis habet, promul-

gata. vid. Tr. 6. Ex I. p. 96.
. 2. QLu;=

h
Aaiu

—.
2 n
3 Me
4 unnd
Ne
3Gl
dlex
An
Nllit.
Negn
end Fid
9 45 4
.
10, G
lle
kerbzitl
unſeſl
e conl
ſumm,
1.
lrtfef
ib lo.
Seus⸗ 4

l. 4
ℳ
d Uut
tlter lint
uu non

un den

1 ul
alt d
nol .
2 u
hulah
tuter 1

IIα.
Ne,

gier u Mu

1
ur
9 a
SSõ

uratn ,l

De Materia Subdiaconatus. 29

2. Quotuplex eſt Lex ? vid. ibid.
3. Mine lex idem, quod præceptam vid. p. 9r.e
4. Quomodo diviſtio pracepti in afßfrmativum Es nee
gZetivunm eſßt intelligenda? vid. ibid.
5*. LQuid eſte lex ezterna, quid natralis? Vid. p. 98.
6. Lex baumana obligatne in conſcientiæ? Vid. p. 102.
Qeando lex hunszna oblägat à R. Quando eſt pro⸗
mulgata. .
8. Requiriturne ad obligationem legis ejnsdem promml-
gatio? Vid. pag. 98.
9. Actns internt peſſenine præcipi lege bumanà Z
Vid. pag. 101.
10. Quinam ſabjiciuntur legibus? Vid. pag. 103.
II. Qua ratione quis 2 lege deobligari poteſt 2 R. Imà
per Epikiam, quæ eſt emendatio legis, ubi deficit prepter
univerſale. pag. 9.. 246 per contrariam conſuetudinem,
quæ conſuetudo eſt jus quoddaæm moribus hominum con-
Kitutum, quod pro lege ſxæſcipieur, cium deficit lex. bPag.-
I05. 3ι ο per diſpenſationem, quæ eſt jaris communie
relæxatio falta ab eo, qui haber poteßtatem relzkandis
pag. I07. A7 per privilegium, quod eſt prigatæ lez
Heciate aliquid indiulgens. pag. I11.

§. 15. De Præceptis.
1. Quæ ſunt præcepta Decalogi? Vid. pag. 100.
2. Ad quam legem Gpeltant pracepta Decalogi 2 V. Ibe
3 suntne praceptaæ Decalogi diſpenſabilia? R. Simpli-=-
citer ſunt indiſpenſabilia. S. Th. q. 100. a. 8. Ratio?
quia non occufrit aliquis particularis caſus, in quo
alicujus præcepti Decalogi obſervatie intentioni Legis-
latori Deo contrariaretur.
§. 16. De virtutibus in eommuni.
I. Quid eſz Sirtus? R. Eſt bona qualitas mentis, gad
recteé vivienr, quà nuklus mald ntitur, qJuam Deus im
nobis ſinè nobis operætar. pag. 477. .
2. Quæ efz diviſßio virentis 2 R. Virtus dividitur in=
Intellectnalem, Moralem, α Theologicam. pag. 50. Item
virtutes aliæ ſunt acaaια, aliæ infeſe., pag. 51.
4

3 Qs

40 Cap. 2. S. 17.
3. Luc ſunt virtutum proprietates ?2 R. Potifſimæ ſunt
duæ, ſcil. mediocritas & connexie. pag. 52.
4. Ounare virtntes dicuntur in medio conſiftere debe-
re 2 R. Quia virtutes ita debent attingere ſuum obje-
cGum, ut nec habcat exceſſum, neque defettum.

S. 17. De virtutibus Theolegitis.
1. OQuot ſant Girtates Theolegicæ?? R. Sunt trese Fi-
des, Spes, & Charitas.
2, Quid eſt Eides? Vid. pag. 112.
3. Qizotuplex eſt actus Fides? Vid. pag. 115.
4. Eſtine adt ſalietemn neceſſarium omnta credere, ges
Wunt à Deo revelztaæ? R. Neceſſe eſt credere omnia fi-
de implicitâ, non tamen fide explicitàâ.

5. Owid eſt credere Pde impliciza vel explicita? R. Cre-
dere ſide explicitâ eſt, quando veritas aliqua fidei at-
tingitur ſpecçiatim in ſe ipſa, v. g. quòd Deus ſit unus
& trinus. Fide implicità credere eſt, quando credo
aliquid üt implicité aut virtualiter contedtum in alio
explicite credito. Sicut qui explicitèê profitetur ſe cre-
dere, quidquid credit Eccleſia, implicite credit omnes
ejus veritates. .
6. Quid neceſſzarium elt credere fde explicita ? R.
Non omnes æqualiter teneri ad fidem explicitam, ſed
Sacerdotes, Doctores, Superiores, Paſtores, &c. cuùm
minoribus debeant myſteria fidei explicare, debent ha-
bere majorem credendorum notitiam, & plura explici-
18 credere.
7. Credantne infantes baptizati? R. Quia in Bapti=
ſine recipiunt fidem habitualem ſimul cum gratia ſan-
ctificante, hâc fide credunt non actu, ſed habitu; ſi-
cut habent animam rationalem, quâ ſunt rationales,
licèt non ratiocinentur.
8. Quando obligat exterior confeſſio ſidei Vid. p. 118.
9. OQuæ ſunt vitiæ fidei & ejins confeſſioni oppeſitæ ² R.
Sunt Infidelitas, Hæreſis, Apoſtaſia, Schiſma, Bla-
Iphemia. .
10. Quid &s guetnplex eſt infdelitas? Vid. pag. 119.
11. Q“

ierati⸗
gui
19,
20. Vn.

Rin hual

nore culp
Aler ſt n
l
22. *
97 0,
*X
lemſna

1 u

cCorhorilt

2.
16
Eenti: 6
ulen,

1. geu,
le

l. un
Hulenne
2 Cun
8 We
ühunen
te tonele
) in

De Materis Subdiaconatusss. 41

11I. Qus ſunt ſpccies inſidelitatis ? Vid. Ibid.
12. Qsid & guotuplexr eſßt hareſis 2 Vid. pag. 121.
13. Quid eſt Apoſtaſia 7r aρägπ ? Vid. Pag. 122.
14. Quid eft ochiſceg, & in quo ab hereſi diherr 2
Vid. Ibid. .
15. Quid eft hlaſzhemia 2 Vid. pag. 124.
16. Quid eft ſzes? Vid. pag. 125.
17. Quod objectum ſpei, & quotaplex 2 Vid. Ibid.
I1S. Quæz ſunt pectata ſpei oppelita? R. Sunt hæc duo:
Deſperatio & Praſumptio. pag. 126.
19. Quid eſt deſgeratio, quid præſuempiio? Vid. Pp. 127.
20. Timor eſtene ſpei eppeſitus? R. Minimè, præcipuè
fi ſit filialis, eé enim homo convertitur in Deum ti-
more culpæ & offenſæ., pag. 126. ubi dicitur, quotu-
plex ſit timor.
21. Quid eſt charitas ? Vid. pag. 128.
22. Qualis amor eſt de ratione chariratis? V. p. 130.
23. Quit ſunt effectus charitatis ? R. Sunt hi duo:
Eleemoſypna, & cerrectio fraternz. pag. 134.
24. Quotnplex elt sleemoſyna 2 R. Eſt duplex: una
corporalis, altera ſpiritualis. vid. pag. 135.
25. Quortuplex eſt correctio ?2 Vid. pag. 136.
26. Ous ſunt Eitia charitati oppoſicæ ?2 R. Sunt ſe⸗
quentia: odinm, diſcerdia, contentio, ſcandalum, Tohiſma,
duellum, bellum, rixa, ſedisio. pag. 138.
